بولتن فرهنگی هنری/مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی 23 مهر 99
جلسه دیدار اعضای شورای عالی خانه هنرمندان ایران و مدیران خانه های سینما و تئاتر با معاون اول رییس جمهور عصر سه شنبه برگزار شد.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۷/۲۳ سایت های دیگر : خبرگزاری پانا خبرگزاری صدا و سیما دولت خبرگزاری دانشجویان ایران خبرگزاری مهر خبرگزاری فارس خبر ویژه قدس آنلاین خبر گزاری موج خبرگزاری جمهوری اسلامی گفتارنو شفاف نیوز انتخاب خبرگزاری دانشجو باشگاه خبرنگاران دانشجویی ایران تحلیل بازار مرور نیوز برترین ها خبرگزاری تسنیم پارسینه خبرگزاری برنا تازه نیوز اکونا پرس فراسو خبر افق تهران آرا خبر خبرگزاری ایمنا افکار نیوز راه امروز نسیم امروز نیوز جاهد خبر تئاتر آنلاین همت خبر آخرین خبر میزان ملیت فردا نیوز صبا ایران جماران میهن نوین سایت تحلیلی خبری صبح تهران دانا اصلاحات پرس انصاف نیوز خبرگزاری کار ایران وانا روزنامه بازار کار اینتیتر خبرگزاری آنا اقتصاد 24 روزنامه سراج پایگاه خبری پایشگر پایگاه خبری اعتماد خبرگزاری بین المللی قرآن مثلث عصر پرس نیم نگاه نواندیش خبرداغ یمین نیوز تابناک سمنان شهدای ایران اقتصاد آنلاین روزانه نیوز شهرآٰرا نیوز سینما پرس مشرق نیوز پایگاه خبری نما بوشهر ما چابک نیوز مردم نیوز خبرگزاری کتاب ایران هنر آنلاین بیان ما خلیج فارس تابش کوثر روزنامه شهروند روزنامه مردم سالاری جهان نیوز سبز البرز مرآت عصر ایران خبرگزاری تابناک راهبرد معاصر ناطقان عصر خبر آفتاب نیوز 55آنلاین روزنامه ابتکار شهر بیست کرمانشاه تیتر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی

دکتر اسحاق جهانگیری در این جلسه با بیان اینکه اصحاب فرهنگ و هنر سرمایه هایی بزرگ برای کشور هستند و می توانند عامل همبستگی، انسجام و امید به آینده باشند گفت: درگذشت استاد شجریان و حضور پرشمار مردم در مراسم تشییع و خاکسپاری این استاد بزرگ نشان داد که هنرمندان بزرگ، سرمایه هایی نمادین برای کشور هستند.
معاون اول رییس جمهور با بیان اینکه اصحاب فرهنگ و هنر در ایران مظلوم هستند، بر ضرورت توجه هر چه بیشتر به این قشر فرهیخته تأکید کرد و گفت: دولت در حد توان دغدغه ها و نگرانی های اصحاب فرهنگ و هنر را مرتفع خواهد کرد.
دکتر جهانگیری ادامه داد: فعالان عرصه فرهنگ، هنر و رسانه در کشور مجموعه ای چند ده هزار نفری هستند که در استانهای مختلف در حال خدمت هستند و به جز تعدادی اندک از این عزیزان که از تمکن مالی خوبی برخوردارند، اکثریت این قشر فرهیخته بویژه در ایام شیوع کرونا با مشکلات اقتصادی و معیشتی مواجه شده اند و با حداقل امکانات زندگی می کنند.
دکتر جهانگیری با یادآوری اینکه بخش خدمات در دوره کرونا بیشترین آسیب ها را متحمل شده است افزود: متاسفانه در حوزه گردشگری و فرهنگ و هنر شاهد مشکلات بیشتری نسبت به سایر بخش ها بوده ایم و شاهد ریزش تعداد قابل توجهی از نیروی کار در این بخش ها هستیم.
معاون اول رییس جمهور با اشاره به شرایط سخت و خطیر پیش روی دولت تصریح کرد: دولت با محدودیت های فراوانی در بخش بودجه روبرو است اما تمام تلاش خود را به کار خواهد بست تا اجازه ندهد که یأس و ناامیدی بر جامعه مستولی شود.
دکتر جهانگیری همچنین با قدردانی از وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی بخاطر پیگیری مصوبات جلسه گذشته و اجرایی شدن برنامه های حمایت از اصحاب فرهنگ، هنر و رسانه در برابر آسیب های کرونا، گفت: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با وجود محدودیت ها، اقدامات خوبی در راستای تدوین و اجرای بسته حمایتی شامل پرداخت 3 ماه حق بیمه اصحاب فرهنگ، هنر و رسانه و اعطای تسهیلات ارزان قیمت به آنها انجام داده است.
در این جلسه عباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز گزارشی از وضعیت اجرایی شدن تصمیمات جلسه اردیبهشت ماه معاون اول رییس جمهور که با هدف حمایت از اصحاب فرهنگ، هنر و رسانه در برابر آسیب های کرونا برگزار شده بود ارائه کرد.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی همچنین از اجرایی شدن و پرداخت سه ماه حق بیمه سهم اصحاب فرهنگ، هنر و رسانه توسط دولت به میزان 35 میلیارد تومان خبر داد و گفت: پرداخت تسهیلات کمک معیشتی ایام کرونا به میزان 120 میلیارد تومان برای اصحاب فرهنگ و هنر عضو صندوق اعتباری هنر (75 هزار عضو) نهایتاً تا هفته آتی اجرایی خواهد شد.
بر اساس گزارش وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، تأمین 220 میلیارد تومان جهت پرداخت تسهیلات ارزان قیمت اشتغال به اصحاب فرهنگ، هنر و رسانه از طریق صندوق کارآفرینی امید از دیگر برنامه های در دست اقدام است ضمن آنکه پرداخت 600 میلیارد تومان تسهیلات ارزان قیمت رونق تولید با عاملیت صندوق کارآفرینی امید نیز در آستانه اجرا قرار دارد.
عباس صالحی گزارشی نیز از اقدامات و برنامه های جدید حمایتی ارائه کرد و گفت: تدارک و ارائه بسته دوم حمایتی برای اصحاب فرهنگ، هنر و رسانه جهت حمایت از آسیب های ناشی از کرونا با رویکرد رونق تولید در دستور کار قرار دارد که از طریق سامانه کارا به انجام خواهد رسید.
در این جلسه که شهردار تهران و نمایندگان انجمن های صنفی هنر نیز حضور داشتند، مشکلات و دغدغه های جامعه فرهنگ و هنر مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت و مقرر شد مشکلات و مسایل جاری انجمن های صنفی هنر و خانه هنرمندان ایران با تخصیص منابع از سوی شهرداری تهران و با هماهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مرتفع شود.

لینک خبر :‌ پایگاه اطلاع رسانی معاون اول رئیس جمهور
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی بیان کرد: تدارک و ارائه بسته دوم حمایتی برای اصحاب فرهنگ، هنر و رسانه جهت حمایت از آسیب های ناشی از کرونا با رویکرد رونق تولید در دستور کار قرار دارد که از طریق سامانه کارا به انجام خواهد رسید.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۷/۲۳

به گزارش سرویس فرهنگ و هنر افق تهران ، عباس صالحی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز گزارشی از وضعیت اجرایی شدن “تصمیمات جلسه اردیبهشت ماه معاون اول رئیس جمهوری که با هدف حمایت از اصحاب فرهنگ، هنر و رسانه در برابر آسیب های کرونا برگزار شده بود” ارائه کرد.

وی همچنین لا اعلام خبر اجرایی شدن و پرداخت سه ماه حق بیمه سهم اصحاب فرهنگ، هنر و رسانه توسط دولت به میزان 35 میلیارد تومان، اظهار کرد: پرداخت تسهیلات کمک معیشتی ایام کرونا به میزان 120 میلیارد تومان برای اصحاب فرهنگ و هنر عضو صندوق اعتباری هنر (75 هزار عضو) نهایتاً تا هفته آتی اجرایی خواهد شد.

به گفته وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، تأمین 220 میلیارد تومان جهت پرداخت تسهیلات ارزان قیمت اشتغال به اصحاب فرهنگ، هنر و رسانه از طریق صندوق کارآفرینی امید از دیگر برنامه های در دست اقدام است ضمن آنکه پرداخت 600 میلیارد تومان تسهیلات ارزان قیمت رونق تولید با عاملیت صندوق کارآفرینی امید نیز در آستانه اجرا قرار دارد.

صالحی در ادامه گزارشی نیز از اقدامات و برنامه های جدید حمایتی ارائه و خاطرنشان کرد: تدارک و ارائه بسته دوم حمایتی برای اصحاب فرهنگ، هنر و رسانه جهت حمایت از آسیب های ناشی از کرونا با رویکرد رونق تولید در دستور کار قرار دارد که از طریق سامانه کارا به انجام خواهد رسید.

لینک خبر :‌ افق تهران
نماینده مردم کرمانشاه در مجلس در انتقاد از اظهارات اخیر وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی مبنی بر لزوم نامگذاری فیلم های تولید داخل به زبان فارسی، گفت: اجبار و الزام به نامگذاری فیلم های تولید داخل به اسامی فارسی ضمن اینکه در تضاد با اصول 15 و 19 قانون اساسی است.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۷/۲۳ سایت های دیگر : خبرگزاری پانا

به گزارش ایسنا، محمد رشیدی در صفحه رسمی توییترش نوشت: اجبار و الزام به نامگذاری فیلم های تولید داخل به اسامی فارسی ضمن اینکه در تضاد با اصول 15 و 19 قانون اساسی است کاملا در راستای تضعیف وحدت ملی است. ایران سرزمینی است که رنگین کمانی از اقوام غیور، باوفا، ولایتمدار و ایثارگر و فرهنگ ساز است که به این آب و خاک عشق می ورزند.

به گزارش ایسنا، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در دهمین جلسه شورای هماهنگی پاسداشت زبان فارسی با تاکید بر این که در استفاده از اسامی، زبان فارسی باید مورد توجه باشد؛ گفت: این اقدام در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در بخش های مختلف آغاز شده و حتی تاکید شده که فیلم های سینمایی هم باید نام فارسی داشته باشند.

انتهای پیام

لینک خبر :‌ خبرگزاری دانشجویان ایران
صالحی در جدیدترین توئیت خود با اشاره به شهدای مدافع حرم خان طومان گفت: نام ⁧‫خان طومان‬⁩ در یاد ایرانیان می ماند، چونان خرمشهر و آبادان.

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، در متن توئیت سید عباس صالحی آمده است:

نام ⁧‫خان طومان‬⁩ در یاد ایرانیان می ماند، چونان خرمشهر و آبادان.

سردار هنوز با خود عطر یاران را در آسمان ایران می افشاند.

سلام فرمانده!

لینک خبر :‌ وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۷/۲۲ سایت های دیگر : اخبار ترکمن

ترکمن نیوز: وزیر محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی کشور ایران

وقتی متوجه مخابره خبری از جنابعالی، ظاهراً در جلسه شورای هماهنگی پاسداشت زبان فارسی شدم که اعلام کردید: فیلم های فارسی ایرانی باید حتما اسم فارسی داشته باشند.
پیش خودم گفتم سبزه بود و به گل نیز آراسته شد. و ای بسا غلط بود آنچه پیش خود می پنداشتیم. چون این اقوام و زبان ها در زیر مجموعه جنابعالی در استان گلستان جایگاهی پیدا نکرده اند ولی اکنون با این خبر و با نادیده گرفته شدنشان چه احساس رنجور و مضاعفی خواهند داشت؟!
بیچاره این اقوام تا بجنبند و خواستار حق و حقوقشان شوند متهم به ناسیونالیسم و آپارتاید و نژاد پرستی می شوند. اما اکنون نمیدانیم برای این خبر؛ رفتار و رویکرد فرهنگی اجتماعی چه واژه ای برایش بکار ببریم؟!
و از این منظر سوالی پیش می آید مگر جنابعالی وزیر محترم فرهنگ و ارشاد کل مملکت اعم از فارس و ترک و ترکمن و بلوچ و کرد نیستید؟
مگر شما صاحب زبانان فیلمی به اسم گالان اوجا را میخواهید نادیده بگیرید ؟!.
مگر چه ایرادی دارد اگر اسم فیلمی با عنوان یاشا تورکمن (ترکمن زندگی کن) و یا آط اوغلان (چابکسوار ترکمن) به صحنه و گیشه اکران سینماهای این کشور رود.
یا خدای ناکرده برداشت نگارنده از صحبت های جنابعالی اشتباه است؟
جناب آقای وزیر، مستحضر جنابعالی هست
کشور عزیزمان ایران دارای اقوام متعدد هستند که در جای خود دارای پیشینه تاریخی می باشند و اکنون با این نگاه و خبر و با این نوع رفتارها باعث آزرده خاطر شدن جمعیت بیشتری از مردم در گوشه و کنار ایران اسلامی نمی شوید؟
مگر همه اقوام در حفظ ارزش ها و حفاظت از خاک وطن و در صحنه های دفاعی از کشور سینه سپر نکردند ؟!

پس جناب آقای وزیر الان چی شده است که اقوام دیگر و زبانشان برای این کشور غریبه شده اند؟!

جناب آقای صالحی وزیر محترم ارشاد شما وزیر تمامی ایرانی ها هستید با تمام تنوع و گرایشات. بنابراین توسعه فرهنگی کشور به موازات توسعه و پذیرش اقوام گوناگونش امکانپذیر و زیبا خواهد بود ...

✍️رشید نافعی
عضو هیات تحریریه ترکمن نیوز

لینک خبر :‌ ترکمن نیوز
نام و نشان هایی که در قلمرو و جغرافیای کشور قرار دارند ایرانی محسوب می شوند.

به دنبال بروز برخی قرائت ها، درباره موارد اعلام شده در دهمین جلسه شورای هماهنگی پاسداشت زبان فارسی به اطلاع می رساند: منظور از اسم فارسی برای فیلم های سینمایی کشور، اسم های ایرانی است که در قلمرو فرهنگ و تمدن این مرز و بوم وجود دارد و از اعتبار، اصالت و احترام لازم برخوردار هستند. بدیهی است این زبان ها ایرانی بوده و اسامی بیگانه محسوب نمی شوند و بدون تردید اهمیت و نقش همه اقوام و زبان ها در اقلیم فرهنگی ایران بزرگ اسلامی در استحکام بخشی به منظومه فرهنگی کشور بر کسی پوشیده نیست.

از این رو، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بر اساس تکالیف قانونی از هیچ تلاشی برای استفاده از عبارات و عناوین ایرانی که مظهر اقتدار این کهن سرزمین پر افتخار است دریغ نخواهد کرد ودر مقابل ورود و هجوم واژه های خارجی برابر قانون ممنوعیت به کارگیری اسامی و عناوین و اصطلاحات بیگانه مصوب سال 1375 مجلس محترم شورای اسلامی و آیین نامه اجرایی آن (مصوب سال 1378) هیأت محترم وزیران، اقدام لازم را به عمل می آورد.

لینک خبر :‌ وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به ویژگی های قابل توجه هنرکارت که از سوی صندوق اعتباری هنر برای اعضای آن صادر شده است، گفت: هنرکارت قدرت متمرکزی را در خدمات رسانی معاونت ها و بخش های مختلف وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به اصحاب فرهنگ، هنر و رسانه فراهم می کند.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۷/۲۲ سایت های دیگر : خبرگزاری کار ایران دولت 55آنلاین سبز البرز

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، پیش از ظهر امروز مجمع عمومی سالیانه صندوق اعتباری هنر منتهی به سال مالی 1398 با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، مدیرعامل صندوق اعتباری هنر و مدیران و هیات امنای این صندوق برگزار شد .

سیدعباس صالحی در این مجمع با اشاره به برخی وظایف صندوق اعتباری هنر، افزود: این صندوق دو وظیفه اصلی دارد که شامل حوزه خدمات و اقتصاد فرهنگ و هنر می شود .

وی تصریح کرد: در بخش وظایف خدمات، بخش گسترش ارائه خدمات از لحاظ تعداد، منبع و کیفیت و همچنین تعریف خدمات جدید و تسهیل و تسریع خدمات را شامل می شود که هنرکارت از جمله این وظایف به شمار می آید .

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در عین حال تاکید کرد: هنرکارت مقدماتی برای افق جدید از لحاظ گسترش تعریف و تسهیل و تسریع خدمات تعریف می کند و ظرفیت جدیدی برای صندوق اعتباری هنر ایجاد خواهد کرد .

وی تصریح کرد: معاونت های مختلف وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی هم می توانند خدمات رسانی های خود به اصحاب فرهنگ، هنر و رسانه را در قالب هنرکارت و با همکاری صندوق اعتباری هنر ارائه دهند .

رئیس هیات امنای صندوق اعتباری هنر به وظیفه دیگر این صندوق اشاره کرد و گفت: اقتصاد فرهنگ و هنر به عنوان دومین وظیفه اصلی این صندوق به شمار می آید. پروژه پروانه یکی از اقدامات در ذیل این وظیفه است. از طریق این پروژه سعی شده تا فاصله میان تولید کننده و مصرف کننده آثار حوزه فرهنگ و هنر کاهش یابد .

وی در ادامه به خسارت های ناشی از شیوع کرونا بر کسب و کارهای فرهنگی و هنری و بخش های مختلف فرهنگ، هنر و رسانه هم اشاره کرد و افزود: کرونا باعث شد شرایط سختی بر اصحاب فرهنگ، هنر و رسانه حکم فرما شود ولی ما هم باید تلاش کنیم وارد مسیری برای جبران برخی از این مشکلات شویم که صندوق اعتباری هنر یکی از این مسیرها است؛ بنابراین طرح پروانه را که یکی از کلان پروژه های این صندوق به شمار می آید باید جدی تر بگیریم و از طریق آن بتوانیم جریان متوسط و خرد فرهنگ و هنر را دنبال کنیم .

در ادامه این مجمع حسابرس صندوق اعتباری هنر، گزارش حسابرسی این صندوق را ارائه کرد و پس از آن سیدحسین سیدزاده مدیرعامل صندوق اعتباری هنر هم گزارشی بر مبنای گزارش حسابرس صندوق ارائه کرد .

وی به تجمیع کمک های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به اصحاب فرهنگ، هنر و رسانه در قالب هنرکارت تاکید کرد و افزود: صندوق هنر در حوزه عملکرد مالی در ارزش ویژه رشد و عملکرد مالی قابل توجهی داشته است و تامین خسارت ها و فعالیت ها و اقدامات بانکی همه به صورت مکانیزه صورت می گیرد .

وی به طرح پروانه هم اشاره کرد و گفت: در حال حاضر این طرح از نظر پیشرفت در وضعیت خوبی است. هنرمندان در این طرح می توانند آثار خود را ثبت و معرفی کنند و در حال حاضر 1400 اثر در سامانه این طرح با انجام صحت سنجی قابل فروش است .

سیدزاده در عین حال تصریح کرد: طرح پروانه راه خوبی برای سرمایه گذاری و توسعه حوزه فرهنگ و هنر کشور است و می تواند به خدمات دیگری هم متصل شود. هدف گذاری ما هم در این بخش بیشتر بر روی آثار متوسط و خرد حوزه فرهنگ و هنر متمرکز بوده است .

در بخش دیگری از این نشست، حیدری معاون صندوق اعتباری هنر گزارشی از عملکرد مالی این صندوق در سال 1398 ارائه کرد .

در این نشست برخی از اعضا به ارائه نظرات و پیشنهادهای خود در زمینه فعالیت های صندوق اعتباری هنر پرداختند .

لینک خبر :‌ وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی
اعضای هیات علمی سیزدهمین دوره جایزه ادبی جلال آل احمد با حکم وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی منصوب شدند.

به گزارش روابط عمومی خانه کتاب و ادبیات ایران، پس از پیشنهاد هیات امنای جایزه ادبی جلال آل احمد، دکتر سیدعباس صالحی در احکام جداگانه، ابراهیم محمد حسن بیگی، حمید حسام، محمدرضا شرفی خبوشان، مصطفی جمشیدی، علی چنگیزی، ابوالفضل حری، مرتضی سرهنگی،
مریم مشرف و محمدرضا بایرامی را به عنوان هیئت علمی سیزدهمین دوره این رویداد ادبی منصوب کرد.

پیش از این ابراهیم محمد حسن بیگی به عنوان دبیر علمی و مصطفی راضی جلالی به عنوان دبیر اجرایی سیزدهمین دوره جایزه ادبی جلال آل احمد از سوی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی منصوب شده بودند.

تصویب شیوه نامه اجرایی و نیز انتخاب هیئت داوران چهار بخش داستان بلند و رمان ، داستان کوتاه ، نقد ادبی و مستندنگاری از عمده ترین وظایف هیئت علمی جایزه ادبی جلال آل احمد است.

در متن حکم اعضای هیئت علمی سیزدهمین دوره جایزه جایزه ادبی جلال آل احمد آمده است: نظر به پیشنهاد معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و موسسه خانه کتاب و ادبیات ایران و با توجه به سوابق و تجارب ارزنده شما در زمینه ادبیات داستانی به موجب این حکم به عنوان عضو هیئت علمی سیزدهمین دوره جایزه ادبی جلال آل احمد منصوب می شوید. مقتضی است بر اساس وظایف مندرج در آیین نامه مصوب شورای عالی انقلاب فرهنگی در خصوص این جایزه اقدام لازم را معمول فرمایید.

آشنایی با اعضای هیئت علمی سیزدهمین دوره جایزه ادبی جلال آل احمد:
ابراهیم محمدحسن بیگی: داستان نویس، کارشناس ادبیات داستانی، مولف 43 اثر برگزیده در جشنواره های مختلف در ایران ازجمله جشنواره کتاب سال، کتاب فصل، کتاب دفاع مقدس، جشنواره شهید غنی پور، مفتخر به دریافت لوح زرین دستخط حضرت امام در سال 67 برای خلق آثار ادبی در حوزه دفاع مقدس

محمدرضا بایرامی: داستان نویس و مدرّس داستان نویسی، دبیر علمی یازدهمین دوره جایزه ادبی جلال آل احمد(1397)، برنده جایزه جهانی کبرای آبی و خرس طلایی از کشور سوئیس(1379)، برگزیده جایزه شهید حبیب غنی پور(1382) و جایزه قلم زرّین(1383)، نامزد دریافت جایزه آستریدلیندگرن(1386)، دارنده گواهینامه درجه یک هنری از سوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، برگزیده بخش رمان نهمین دوره جایزه ادبی جلال آل احمد برای رمان لم یزرع(1395)، داور بخش رمان و داستان بلند دهمین دوره جایزه ادبی جلال آل احمد(1396)

مرتضی سرهنگی: نویسنده، روزنامه نگار و پژوهشگر، دارنده گواهینامه درجه یک هنری از سوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، راه اندازی دفتر ادبیات و هنر مقاومت حوزه هنری، مولف بیش از 580 عنوان کتاب، مدیریت دفتر ادبیات و هنر مقاومت و مرکز مطالعات و تحقیقات فرهنگ و ادب پایداری،

مصطفی جمشیدی: داستان نویس و فیلمنامه نویس، داور بخش داستان کوتاه دهمین دوره جایزه ادبی جلال آل احمد(1396)، تجلیل شده در یازدهمین دوره جایزه ادبی جلال آل احمد به پاس چهار دهه تلاش مستمر در شیوه ای از نگاه و نگارش داستان مدرن (1397)، مولف کتاب های داستانی با موضوعات اجتماعی، دفاع مقدس و حوزه آفرینش های دینی و ادبیات انتظار، نامزد دریافت جایزه کتاب سال برای رمان وقت نیایش ماهی ها.

دکتر مریم مشرف: نویسنده، پژوهشگر ادبی و مدرس دانشگاه، دکترای زبان و ادبیات فارسی و عضو هیئت علمی دانشگاه شهید بهشتی، دارای مطالعات ادبی گوناگون در حوزه ادبیات فارسی، آلمانی، عربی و انگلیسی، مولف و مترجم بیش از 20 عنوان کتاب در حوزه ادبیات.

حمید حسام: نویسنده و مستندنگار، فارغ التحصیل کارشناسی ارشد ادبیات فارسی از دانشگاه تهران، معاون ادبیات و انتشارات بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس، صاحب کتاب های دهلیز انتظار ، غواص ها بوی نعنا می دهند ، دلیل و راز نگین سرخ .

دکتر ابوالفضل حری: نویسنده، مترجم و مدرّس دانشگاه، دانش آموخته دکتری ترجمه از دانشگاه علامه طباطبایی، دارنده جایزه و لوح زرّین و قلم بلورین جشنواره مطبوعات(1381 و 1390)، برگزیده بخش نقد ادبی هشتمین جایزه ادبی جلال آل احمد برای کتاب کلک خیال انگیز(1395)، دارای بیش از 50 عنوان مقاله در حوزه های مختلف ادبیات و سینما.

علی چنگیزی: داستان نویس و منتقد ادبی، دانشجوی دکتری مدیریت دولتی، نامزد دوره هشتم جایزه ادبی جلال آل احمد در بخش داستان کوتاه، داور بخش رمان و داستان بلند دهمین دوره جایزه ادبی جلال آل احمد، داور بخش مجموعه داستان کوتاه در یازدهمین دوره جایزه ادبی جلال آل احمد.

محمدرضا شرفی خبوشان: داستان نویس و مدرّس داستان نویسی، دارای مدرک کارشناس ارشد زبان و ادبیات فارسی و دبیر ادبیات و مدرس دانشگاه، برگزیده بخش رمان دهمین دوره جایزه ادبی جلال آل احمد، دبیر علمی دوازدهمین دوره جایزه ادبی جلال آل احمد(98)، نامزد جایزه قلم زرین برای رمان عاشقی به سبک ون گوگ، داور بخش رمان یازدهمین دوره جایزه ادبی جلال آل احمد(97).

لینک خبر :‌ گیتی آنلاین
ثبت نام بیمه درمان تکمیلی، عمر و حادثه ویژه هنرمندان، نویسندگان و روزنامه نگاران عضو صندوق اعتباری هنر از امروز 22مهر در سراسر کشور آغاز شد.

به گزارش خبرگزاری فارس، در راستای تکمیل زنجیره خدمات بیمه ای صندوق اعتباری هنر، ثبت نام بیمه درمان تکمیلی ویژه هنرمندان، نویسندگان و روزنامه نگاران در یک مرحله (بدون تمدید) به مدت 10روز از تاریخ 99/07/22 لغایت 99/08/02 از طریق وب سایت صندوق؛ به نشانی www.honarcredit.ir انجام خواهد شد.

بر اساس قرارداد منعقد شده با "بیمه سرمد" خدمات بیمه تکمیلی همانند سال گذشته در قالب سه طرح (امید، آرامش و رفاه) با پوشش ها و حق بیمه متفاوت ارائه می شود. براین اساس متقاضیان جدید می توانند با انتخاب یکی از طرح ها، افراد تحت تکفل خود را نیز در همان طرح ثبت نام کنند و اعضایی که در سال گذشته از خدمات بیمه تکمیلی صندوق برخوردار بودند و بیمه تکمیلی فصل تابستان آنها از سوی صندوق تمدید شد با پرداخت حق بیمه (سهم فرد و افراد تحت تکفل ) طرح فعلی خود ، تا پایان قرارداد از مزایای بیمه تکمیلی همان طرح برخوردار می شوند.

اعضای صندوق اعتباری هنر با پرداخت بخشی از حق بیمه کل، مشمول بهره مندی از خدمات بیمه درمان تکمیلی می شوند و مابقی هزینه بر عهده صندوق است.

قرارداد بیمه تکمیلی از از تاریخ 99/07/01 لغایت 1400/06/31برقرار می باشد و تمامی خدمات به صورت الکترونیکی و از طریق سامانه بیمانو ارائه می شود.

بر اساس مقررات، ارائه خدمات بیمه درمان تکمیلی منوط به ثبت نام در سامانه هنر کارت است.

انتهای پیام/

لینک خبر :‌ خبرگزاری فارس
کاهش سهمیه حج تمتع کشورها در جلسات متولیان مسجدالحرام و دولت عربستان در حال بررسی است که درصورت تحقق آن، باید دید سازمان حج و زیارت از بین 80 هزار زائری که هزینه حج رابه صورت کامل پرداخت کردند، چگونه اقدام به گزینش می کند.

به گزارش خبرنگار حج و زیارت خبرگزاری فارس، حج تمتع امسال با توجه به شیوع کرونا برای کشورهای مختلف لغو و فقط برای ساکنان عربستان برپا شد.

برپایی حج تمتع 99 با حضور 10 هزار زائر ساکن عربستان

با لغو حج تمتع از سوی سعودی ها، بیش از 86 هزار و 500 زائر حج تمتع کشورمان که پس از حدود 14 سال خود را برای حضور در مناسک حج ابراهیمی آماده کرده بودند، یک سال دیگر نیز باید در انتظار تشرف به این سفر معنوی بمانند. حالا با توجه به شیوع روز افزون کرونا و نامشخص بودن زمان مهار این ویروس و از همه مهم تر وضعیت حج تمتع سال آینده، باید در انتظار جلسات مسؤولان حج ایران و عربستان و همچنین پیش بینی سهمیه کشورمان برای حج سال آینده باشیم.

مذاکرات ایران و عربستان برای حج تمتع 1400 تا دو ماه آینده

حدود دو ماه آینده طبق روال هر ساله تفاهم نامه حج تمتع بین ایران و عربستان، در صورت موافقت دو طرف با شرایط یکدیگر به ویژه شرایط ایران برای حضور زوار در عربستان منعقد می شود و با توجه به نداشتن رابطه سیاسی و دیپلماتیک بین دو کشور، مسؤولان حج ایران و عربستان پای میز مذاکره می نشینند تا برای حضور زائران ایرانی در حج تمتع سال 1400 برنامه ریزی کنند.

البته وضعیت کرونا در عربستان همچون بسیاری از کشورها در وضعیت مطلوبی نیست، اما با توجه به اینکه بخش قابل توجهی از درآمد عربستان جدای از نفت از حضور زائران در این کشور است، درهای مسجدالحرام از هفته گذشته به روی زائران باز و عمره مفرده نیز پس از حدود 7 ماه تعطیلی، مجدد برقرار شد.

برقراری عمره مفرده با حضور زائران ساکن عربستان/ از سرگیری عمره برای خارجی ها تا پایان 2020 میسر نیست

در مرحله نخست قرار است فقط ساکنان عربستان به عمره مفرده اعزام شوند و در هر دوره حدود 6 هزار نفر با رعایت نکات بهداشتی به این سفر معنوی تشرف یابند و در صورت بهبود وضعیت، پذیرش عمره گزاران از سایر کشورها نیز آغاز شود که تاکنون عربستان سعودی برنامه خود را برای پذیرش عمره گزار خارجی با توجه به شرایط کرونا اعلام نکرده است و با وضعیت کنونی در این کشور، به نظر می رسد امکان برقراری پروازها برای حضور زائران در مکه مکرمه و ازسرگیری عمره مفرده برای سایر کشورها تا پایان سال 2020 فراهم نباشد.

کاهش سهمیه حج تمتع 1400 در جلسات سعودی ها بررسی می شود

حتی آنطور که از سوی فعالان سعودی شنیده می شود، به نظر می رسد برنامه ریزی برای حج تمتع 1400 قرار است با تأخیر انجام شود و در صورت تصمیم به برپایی حج تمتع سال آینده، طرف سعودی سهمیه کشورها را کاهش دهد تا بتواند ضمن کنترل جمعیت و رعایت نکات بهداشتی از شیوع بیشتر کرونا جلوگیری کند. این پیشنهاد در جلسات اخیر متولیان حج تمتع عربستان در حال بررسی است.

سهمیه حج تمتع برای ایران در سال جاری، پس از کشورهای اندونزی، پاکستان، هند، بنگلادش و مصر به عنوان بالاترین تعداد زائر بود که با توجه به شرایط موجود باید منتظر تصمیم سعودی ها برای تخصیص سهمیه حج به هر کشور باشیم. اما آنطور که از جلسات سعودی ها پیش بینی می شود، کاهش تعداد زائران حج تمتع 1400 محتمل است.

گلایه کشورهای اسلامی از تصمیم عربستان و لغو حج تمتع

امسال پس از تعطیلی حج تمتع از سوی سعودی ها، برخی از کشورها از این اقدام عربستان گلایه داشتند؛ تا جایی که حجت الاسلام سیدعبدالفتاح نواب، نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت این اقدام سعودی ها را غیرسازنده عنوان کرد. همچنین برخی از کشورها خواستار اعزام حداقلی زائران به حج شده بودند و در مقابل نیز برخی از کشورها همچون اندونزی که با 221 هزار زائر بالاترین تعداد زوار را به خود اختصاص داده بود، از حضور در حج تمتع انصراف داد؛ به طوری که حتی اگر حج تمتع با حضور حداکثری هم برپا می شد، از حضور زوار کشورش به عربستان جلوگیری می کرد.

حال با توجه به برنامه ایران برای حجاج کشورمان، سازمان حج و زیارت برنامه ریزی برای اعزام بیش از 80 هزار زائر به حج سال آینده را عملیاتی می کند؛ به طوری که پس از لغو حج تمتع از سوی سعودی ها، علیرضا رشیدیان، رئیس سازمان حج و زیارت از مذاکره با بانک مرکزی برای تثبیت نرخ ارز تخصیص یافته به عملیات حج 99 برای حج سال آینده خبر داد که پس از برگزاری جلسات متعدد هزینه حج تمتع سال 1400 برای افرادی که هزینه حج را به طور کامل پرداخت کنند، تثبیت شد.

تصمیم سازمان حج و زیارت برای تثبیت قیمت حج 1400

سازمان حج و زیارت، هزینه حج تمتع سال 99 را با احتساب ارز 9 هزار تومانی بین حدود 32 تا 41 میلیون تومان در نظر گرفته بود و با توجه به هزینه بالای این سفر، مقرر شد زائران این مبلغ را در دو قسط بپردازند که در قسط نخست 25 میلیون تومان با احتساب سود سپرده پرداخت شد. قسط دوم هزینه حج تمتع با توجه به نامشخص بودن این سفر و بلاتکلیفی زوار به دلیل اطلاع رسانی نکردن عربستان اخذ نشد و با تعطیلی حج تمتع 99، مقرر شد زائران برای سال آینده مبالغ را در بانک مرکزی ذخیره کنند و با پرداخت کامل هزینه حج، مشمول افزایش قیمت این سفر معنوی با توجه به بالا رفتن قیمت ارز و به تناسب آن افزایش قیمت سفر به حج تمتع 1400 نشوند.

در نهایت حدود 80 هزار زائر هزینه حج تمتع را به صورت کامل پرداخت کردند تا سال آینده با همین قیمت به حج تمتع مشرف شوند. اما با توجه به اینکه عربستان هنوز آماده پذیرش زائران خارجی نشده است، باید منتظر بود تا ببینیم حج تمتع سال آینده به چه شیوه ای برپا می شود و آیا کرونا تا آن زمان مهار می شود یا باید با شرایط موجود وضعیتی برای حج تمتع سال آینده اندیشیده شود.

در صورت کاهش سهمیه حج، تکلیف زائرانی که هزینه حج را تکمیل کردند چه می شود؟

در هر صورت بیش از 80 هزار زائر ایرانی با پرداخت کامل هزینه حج تمتع منتظر اعزام به این سفر معنوی هستند و سازمان حج و زیارت نیز به نظر می رسد برای اعزام تمام این زوار برنامه ریزی کرده است، اما مشخص نیست در صورت کاهش سهمیه از سوی عربستان، چگونه قرار است از بین بیش از 80 هزار زائر، گزینشی صورت گیرد. البته یکی دیگر از مشکلاتی که بسیاری از مشمولان حج تمتع در ماه های اخیر از آن گلایه داشتند، نحوه گزینش زائران برای سال 1400 بود. همانطور که سازمان حج و زیارت عنوا ن کرده بود، افرادی که هزینه حج را به صوت کامل می پردازند ، در اولویت اعزام قرار می گیرند. یعنی با پرداخت هزینه می توان سهمیه خود را جلوتر انداخت! در حالی که برخی از مشمولان معتقد بودند که وقتی نوبت آنها شده است، دلیلی برای پرداخت زودهنگام این هزینه وجود ندارد و می توانند با قیمت حج 1400 قسط دوم را بپردازند.

به گزارش فارس، سهمیه ایران در حج تمتع امسال 87 هزار و 500 نفر بود که طبق روال ایران در نظر داشت درخواست افزایش سهمیه نیز دهد که با توجه به شرایط کرونا و لغو حج از سوی عربستان، هیچ زائری نه تنها از ایران بلکه از سایر کشورها نیز در ایام حج تمتع به عربستان اعزام نشد. البته عربستان مدعی بود که با وجود لغو حج برای سایر کشورها، 70 درصد سهمیه حج 1441 را به خارجی های ساکن عربستان اختصاص داده است که با توجه به نداشتن روابط سیاسی دو کشور، هیچ زائری از ایران امسال در حج تمتع شرکت نکرد.

انتهای پیام/

لینک خبر :‌ خبرگزاری فارس
دبیران سیزدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر از سوی معاون هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی منصوب شدند. باتوجه به آنکه در آخرین سال حضور سیدمجتبی حسینی در این سمت، یک خوشنویس به عنوان دبیر جشنواره معرفی شده شائبه هایی ایجاد کرده است اما دبیر جشنواره می گوید این انتصاب از طریق شورای سیاستگذاری صورت گرفته است و بس.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۷/۲۳

به گزارش خبرنگار ایلنا، انتخاب "علی اشرف صندوق آبادی" به عنوان دبیر سیزدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر و "احمد وکیلی" به عنوان دبیر هنری و کیوریتور بخش چاپ دستی این جشنواره توسط معاون هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، شائبه هایی برای سیدمجتبی حسینی و علاقمندی اش به خوشنویسی به وجود آورد تا آنجا که گفته شد وی قصد دارد آینده کاری خود در انجمن خوشنویسان ایران را تضمین کند از همین رو قائم مقام این انجمن را به عنوان دبیر بزرگ ترین رویداد هنرهای تجسمی سال منصوب کرده است؛ موضوعی که قائم مقام انجمن خوشنویسان ایران آن را با صراحت رد کرده و می گوید که این انتصاب ازسوی شورای سیاستگذاری جشنواره صورت گرفته است.

علی اشرف صندوق آبادی به ایلنا گفت: چندین سال است که شاهد حضور سیدمحمد مجتبی حسینی به عنوان معاون وزیر در مجموعه وزارت ارشاد هستیم و در این مدت چندین جشنواره هنرهای تجسمی فجر برگزار شده است. در این سال ها شاهد حضور هنرمندانی از رشته های دیگر در جشنواره تجسمی فجر بودیم اما امسال بر اساس نظر و رای شورای سیاستگذاری جشنواره هنرهای تجسمی فجر که شامل هنرمندانی از تمام رشته ها است، یک خوشنویس به عنوان دبیر این جشنواره منصوب شد. در واقع می توان گفت این انتصاب بر اساس نظر و سلیقه معاون امور هنری نبوده است.

او ادامه داد: 12 سال است که هیچ خوشنویسی به عنوان دبیر جشنواره هنرهای تجسمی فجر معرفی نشده است لذا این حق خوشنویسان است که باتوجه به آن که بزرگترین نهاد مدنی هنری را در کشور به خود اختصاص داده اند، بتوانند جایگاهی را در جشنواره هنرهای تجسمی فجر داشته باشند. تاکید می کنم این انتخاب بر اساس نظر و رئیس شورای سیاستگذاری بوده و سیدمجتبی حسینی هیچ رایزنی با انجمن خوشنویسان در خصوص این انتصاب نداشته است.

صندوق آبادی با تاکید براینکه اصلا مهم نیست چه کسی دبیر جشنواره هنر تجسمی فجر باشد، یادآور شد: دبیر صرفا یک هماهنگ کننده است. مجموعه شورای سیاستگذاری که هر کدام یکی از هنرمندان نام آور در عرصه هنرهای تجسمی است، در کنار کادر اجرایی با تجربه قطعا این کار را دنبال خواهند کرد.

وی افزود: حضور خوشنویسان در جشنواره تجسمی فجر یک خلاء بود که امسال توسط حسینی پر شد. من حتی از اینکه آیا در سال های گذشته پیشنهاداتی برای انتصاب یک خوشنویس برای دبیری جشنواره هنرهای تجسمی فجر مطرح می شد یا خیر بی اطلاع هستم. هدف ما خدمت به حوزه فرهنگ و هنر است تا بتوانیم در کنار سایر هنرمندان گامی را به جلو پیش برانیم.

او در خصوص برنامه هایی که به عنوان دبیر جشنواره هنرهای تجسمی فجر برای سیزدهمین دوره این جشنواره درنظر دارد نیز گفت: تمام هنرمندان دوست دارند در در حوزه هنر علاوه بر رسیدن به ارتقای کیفی به ارتقای کمی نیز دست یابند. در جشنواره هنرهای تجسمی فجر بحث حضور تمام هنرها است و نگاه آن نیز ارتقای تمام هنرهای تجسمی است. هنری که در حوزه فرهنگ، هنر و مجموعه کشور تاثیرگذار باشد. قطعاً برای رسیدن به این هدف برنامه های مناسبی را تدارک خواهیم دید و سعی مان بر آن است تا از همه هنرمندان صاحب نام در عرصه های مختلف هنرهای تجسمی بهره مند شویم. هرچند در شورای سیاستگذاری این جشنواره شاهد حضور افراد صاحب نام در رشته های مختلف هستیم.

صندوق آبادی تصریح کرد: سعی ما بر آن است تا از بزرگان همه هنرها، بدون در نظر گرفتن نگاه و اندیشه ای خاص در جشنواره هنرهای تجسمی فجر بهره مند شویم و آثار خلاق و خوبی را در این جشنواره به نمایش بگذاریم. برگزاری برنامه های جنبی نیز در در برنامه های آتی ما قرار دارد. هدف ما تقویت همه هنرها در عرصه تجسمی و توجه به هنرهای جدید و رسانه های جدید است.

این پیشکسوت خوشنویسی در پاسخ به سوالی مبنی بر ارزیابی برگزاری 12 دوره از جشنواره هنرهای تجسمی فجر گفت: هر سال را باید متناسب با شرایط حاکم در آن سال مقایسه کرد. اما می توانم بگویم روند برگزاری جشنواره را مثبت می بینم و امیدوار هستم امسال با اجرای برنامه های جنبی مناسب و سیاستگذاری هایی که در نظر داریم بتوانیم توفیقاتی بیشتر از سال گذشته را داشته باشیم.

لینک خبر :‌ خبرگزاری کار ایران
معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی درگذشت پیشکسوت تئاتر تبریز را تسلیت گفت.

به گزارش هنرآنلاین ، سید مجتبی حسینی، در پیامی برای درگذشت خسرو پایاب، پیشکسوت تئاتر آذربایجان شرقی نوشته است: "خسرو پایاب چند دهه در عرصه تئاتر در آذربایجان شرقی فعالیت کرد و با اجرای آثار نمایشی و همچنین آموزش تئاتر به پویایی جریان تئاتر در تبریز کمک کرد. بی تردید تئاتر تبریز و آذربایجان شرقی همیشه نام هنرمند پیشکسوت خسرو پایاب را در یاد خواهد داشت و تجربه ها و آموزه های این هنرمند در فعالیت های گروه های نمایشی جوان استان موثر است.

درگذشت هنرمند گرامی خسرو پایاب را به خانواد و جامعه هنرمندان استان آذربایجان شرقی تسلیت می گویم و از درگاه خداوند متعال بهترین درجات را برای آن زنده یاد خواستارم."

لینک خبر :‌ هنر آنلاین
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۷/۲۲

فرهنگ امروز/ بابک احمدی

حدود سه سال پیش در منزل یکی از کارگردانان شناخته شده تئاتر با او گپ و گفتی دوستانه داشتم. هنرمند بین المللی تئاتر ما که همین روزها، پیش از شروع دوباره تعطیلی سالن ها (و فقط سالن های تئاتر و سینما!) نمایش در انتظار گودو را در حال اجرا داشت. درباره امیررضا کوهستانی حرف می زنم. روزی که زور وزارت ارشاد فقط به اصناف فرهنگی- هنری رسید، بسیار غبطه خوردم که چرا بلافاصله پس از شروع اجراها به تماشای نمایش تازه او و گروه کارآزموده اش ننشستم، گویی که پیرامون تجربه اخیر گروه تئاتر مهر اظهارنظرهای بسیار متناقضی نیز به گوش می رسید. عاملی که البته قضیه تماشا را جذاب تر می کرد. باری، در آن روزِ ویژه، از کوهستانی درباره سالن های خصوصی و امید به ادامه فعالیت شان در آینده پرسیدم. پاسخ کوتاه بود: پشتوانه حمایتی ندارند و به محض وقوع حادثه ای یکی یکی می افتند. گفته ای که آویزه گوشم ماند و هر بار وقتی اتفاقی رخ می داد به رفتار دولت دقت می کردم. راست می گفت؛ سالن ها یکی پس از دیگری افتادند. معدود سالن هایی هم که به زحمت بار اجاره بها و تورم و گرفتاری و بدبختی سالن داری را به دوش کشیدند، تا حدی قافیه کار هنری و فرهنگی را به کسب درآمد باختند.
این روزها که گروه نمایشی در انتظار گودو به نوعی پیش قراول شروع اعتراض به وضعیت ناعادلانه تعطیلی کرونایی شد، دوباره همان صحبت در گوشم صدا کرد. چه نسبت عجیبی برقرار است بین این دو، وقتی می بینیم گروه نمایش در انتظار گودو به وزارتخانه و دولت معترض می شوند که چرا فقط کار هنری و تلاش های ما تعطیل بردار است ولی مسافرت ها برقرار، متروها شلوغ، گشت و گذار استانی مجلسی ها برپا، رستوران ها فعالند؟ انصاف داشته باشید که انسان حق دارد مشکوک شود وقتی اولین و تنها مراکزی که با قدرت تعطیل می شوند سالن های تئاتر و سینما باشند. حالا ادامه فعالیت سالن های خصوصی روی هواست، تمرین گروه های نمایشی نابود شده و چندین اجرا که با صرف هزینه های هنگفت به صحنه آمده بود به کل از دست رفته اند. ما همه در کنار هم شبیه ولادمیر ها و استراگون هایی شده ایم چشم دوخته به افقی ناپیدا، بلکه شاید مدیران فرهنگی حق و حقوقی زنده کنند؛ نمایشنامه را که خوانده اید...
محمدرضا حسین زاده، مجری طرح نمایش در انتظار گودو نخستین فردی بود که در صفحه شخصی اش متنی گلایه آمیز خطاب به رییس جمهور منتشر کرد. چیزی که در این یادداشت به وضوح موج می زد، نارضایتی شدید گروه بود نسبت به وضعیت نابسامان پیش آمده، آن هم فقط برای گروه های نمایشی. به اصرار دوستان هنرمند، نمایشی برپا کردیم تا هم ما و هم تماشاگر مشتاق تئاتر ساعاتی کوتاه فارغ شویم از این روزهای سخت و دل به هنر بدهیم. در فضای باز برپایش کردیم تا هم ما و تماشاگران کمتر در خطر کرونا باشیم و هم راهی پیدا کنیم تا این هنر را زنده نگه داریم. هر چند می دانستیم بودن یا نبودنش چندان مساله شما و مجموعه تحت مدیریت شما نیست.
اشاره این فعال تئاتری به مجموعه تحت امر قطعا معطوف به وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی است که وقتی ستاد ملی مبارزه با کرونا تشکیل می شود، اولین چهره ای است که با قدرت پای تعطیلی فرهنگ و هنر می ایستد، در حالی که شاهد است تمام ارکان کشور در خیابان فعالند. حسین زاده در ادامه می نویسد آیا تدبیر شما این است که تئاتر و سینما - حتی با رعایت فاصله گذاری اجتماعی - تعطیل باشد و تمام رستوران ها و پارک ها بدون هیچ پروتکل و نظارتی همچنان برقرار؟ آیا قرار بود تئاتر و سینما تعطیل باشد و خیابان ها و جاده ها لبریز از خودرو و ترافیک؟ کدام را باور کنیم؟ او در نهایت گلایه هایش را با امضای مسوول حق و حقوق جمعی از هنرمندان به پایان می رساند. یا همه را تعطیل کنید یا خودتان بدون ترس از کرونا به خط مقدم مبارزه با کرونا بیایید و در همه جلسات، در همه گردهمایی ها، در همه جا حاضر باشید. ماسک هم بزنید تا شاید باور کنیم دیوار تئاتر را کوتاه تر از دیوار بقیه نمی بینید و عدالت و سلامت را برای همه می خواهید.
پیش از او اما مهین صدری، بازیگر نقش استراگون بود که در این باره گفت فقط تئاتر تعطیل باشد، چرا کافه ها بازند یا استادیوم های ورزشی؟ چرا جاده ها چنین در شلوغی اند؟
لیلی رشیدی، دیگر بازیگر این نمایش اما در گفت وگویی با ایسنا نسبت به روحیه مدیران فرهنگی که هنرهای نمایشی را همچون تفنن تلقی می کنند، اعتراض کرد. در اینکه شرایط خاص است و کرونا تمام مشاغل را تحت تاثیر قرار داده، هیچ شکی نیست ولی در این وضعیت، تعطیلی چند باره تئاتر و سینما جای تاسف و تعجب دارد. بسیاری از مشاغل نمی توانند خود را با وضعیت کرونایی تطبیق دهند ولی تئاتر این مزیت را دارد که می تواند خود را با شرایط روز و وضعیت اجتماعی هماهنگ کند. تئاتر شغل ماست و باید بتوانیم مانند دیگر مشاغل به فعالیت مان ادامه بدهیم و واقعا این پرسش در ذهن همه هنرمندان تئاتر وجود دارد که آیا تئاتر از مکانی مانند مترو خطرناک تر است؟ عوامل تئاتری بسیار پرشمار هستند. گرچه فقط بازیگران به واسطه حضور روی صحنه دیده می شوند ولی پشت صحنه تئاتر هم، افراد زیادی مشغول به کار هستند و حالا شغل همه آنان به خطر افتاده و منبع درآمدشان رو به نابودی است. بی انصافی است که تئاتر را جزو مشاغل آسیب دیده در دوران کرونایی به حساب نیاوردند و نمی آورند. همان زمان که وزیر بهداشت نامی از ما نیاورد، باید می فهمیدیم از نظر مسوولان، تئاتر و سینما تفنن است.
عباس جمالی، نمایشنامه نویس، بازیگر و کارگردان تئاتر نیز در گفت وگو با اعتماد بر این نکته انگشت تاکید گذاشت که شاید بحث مقایسه تئاتر با دیگر اصناف چندان صحیح نباشد ولی نکته مهم این است چرا دولت در این شرایط وخیم پیش آمده اولین جایی که تعطیل می کند تئاتر و سینما است و چرا نسبت به حمایت از فعالان این هنرها فقط شعار می دهد و هیچ اتفاق ملموسی شاهد نیستیم؟
شاهین چگینی، از فعالان صنفی مرتبط با تماشاخانه خصوصی درباره آنچه در این دوران بر سالن های غیردولتی حاکم شده به نکاتی در این رابطه اشاره کرد. دولت مشخصا نشان داده هیچ کاری نمی کند؛ نه توان قرنطینه عمومی دارد، نه توان کنترل دارد و نه توان جبران خسارت. فقط به صورت نمایشی یک سری دستورات صادر می کند و سراغ اماکنی می رود که با کمترین خسارت، بیشترین بهره برداری نمایشی را ببرد. به همین علت هم راحت ترین نقطه سینما و تئاتر است درحالی که شما می بینید کافه ها و رستوران ها همچنان مشغولند. در جمع مشورتی مساله دیگری هم مطرح شد مبنی بر اینکه، مسوولان در بازدیدهای خصوصی از سالن های غیردولتی یک مبلغ اندکی پرداخته اند و معتقد بودند باید آن را کمک دولت به سالن ها بنامیم، در حالی که این رقم شوخی تلخی بیش نبود. او درعین حال تاکید می کند مدت ها برای دریافت وام دوندگی کرده که به سرانجام نرسیده و مسوولان با چنین پرداخت هایی این سیگنال را صادر می کنند که مشکل این قشر با پرداخت اندک مبلغی برطرف می شود .
زمان گردآوری این گزارش اتفاق دیگری هم افتاد؛ مدیر یکی از سالن های دولتی نسبت به ادامه تعطیلی سالن های نمایشی و عواقب آن هشدار داد. هشداری که البته با توجه به جایگاه دولتی مدیر مربوطه به نوعی دل شیر! می طلبید و پریسا مقتدی، مدیر سالن تئاتر سنگلج نشان داد احتمالا عواقب اخم مدیران بالادستی را به جان می خرد و سکوت نمی کند. او با تاکید بر اینکه تعطیلی تئاتر نه تنها نتیجه بخش نیست بلکه عوارض منفی بسیاری دارد گفته که این تعطیلی تاثیر نامطلوبی بر اقتصاد تئاتر می گذارد. مساله ای که همواره در حوزه فرهنگ فراموش شده، چرخه اقتصادی آن است. چرا که در هنر هم کالای هنری داریم که تولیدکننده و مصرف کننده ای دارد. هر چند چرخه اقتصادی هنری مانند تئاتر همیشه ضعیف بوده است. با این همه عده ای در این چرخه اقتصادی امرار معاش می کنند و حالا زندگی آنان به راحتی تحت تاثیر این ماجرا قرار گرفته است.
مدیر تماشاخانه قدیمی سنگلج در حالی به درستی بحث معیشت هنرمندان و اقتصاد گروه های تئاتری را هدف گرفته که اعتماد نیز چندی پیش در گزارشی نسبت به کاهش هولناک درآمد قشر وسیعی از هنرمندان ابراز نگرانی کرد. این مشکلات، کانون خانواده را تضعیف می کند. چرخه اقتصادی تئاتر پیش از کرونا هم ضعیف بود و اصولا تئاتر ما بدنه اقتصادی نحیفی داشت ولی حالا همان چرخه ضعیف هم تقریبا نابود شده است.
او در ادامه بار دیگر گلایه های دیگر هنرمندان تئاتر را این بار به زبان دیگری مطرح می کند. سوال من این است مقابل کدام مرکز خرید، کسی ایستاده و به مراجعه کنندگان تذکر می دهد که ظرفیت تکمیل است و اجازه ورود ندارند و این چنین است که مراکز خرید از جمعیت لبریز می شود ولی ما در تئاتر با فعالیت نصف ظرفیت این محدودیت را قائل می شویم و فاصله اجتماعی حتی بیش از آنچه تاکید شده است، رعایت می شود. در کدام مرکز خرید کسانی به صورت مداوم مراجعه کنندگان را کنترل می کنند که ماسک را به روی صورت مان حفظ کنیم و حال آنکه در تئاتر این اتفاق رخ می دهد. در کدام مرکز خرید قبل و بعد از ورود مشتریان تمام فضاها ضدعفونی می شوند ولی تئاتر جزء معدود مکان هایی است که این اتفاق به کرات در آن رخ می دهد و هر روز پیش و پس از ورود تماشاگران این اتفاق می افتد. بنابراین آنچه تا به حال درباره راه های پیشگیری از کرونا از سوی ستاد مقابله با کرونا اعلام شده، به خوبی در سینما و تئاتر رعایت شده است.
اقدام وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مبنی بر تن دادن به تعطیلی سالن های تئاتر و سینما در حالی صورت گرفته که این اماکن فرهنگی همواره با دقت پروتکل های بهداشتی صادره را رعایت کرده اند. در مورد نمایش در انتظار گودو که ماجرا فاجعه بارتر است؛ تعطیل کردن اجرای گروه نمایش در فضای باز!
مقتدی بر اینکه تمام موارد بهداشتی در این مجموعه رعایت می شود، تاکید داشته است. ممکن است از سخنان من این گونه برداشت شود که حساسیت این موضوع را در نظر نمی گیرم، حال آنکه در این چند ماه حتی به دیدن پدرم که در شهری دیگر زندگی می کند، نرفته ام که مبادا ویروس را برای او سوغات ببرم. ضمن اینکه به عنوان مدیر مجموعه سنگلج ، به هیچ وجه درباره مسائل بهداشتی کوتاه نمی آیم و اگر گروهی و یا تماشاگر و همکاری در رعایت پروتکل های بهداشتی لازم اهمال کند، بدون هر گونه تعارفی، مانع اجرای کار و ورود و رفت و آمد در تماشاخانه خواهم شد. ولی در عمل شاهد هستیم انواع رستوران ها، مترو، ادارات دولتی و غیره بدون چنین حساسیتی به کسب و کار مشغولند.
کارگردان تئاتری که اجراهایش همزمان با دستور وزارت ارشاد به محاق رفته در صفحه شخصی اش می نویسد: ما هنوز نمی دانیم به صحنه می رویم یا نه، ما هنوز نمی دانیم تمرین کنیم یا نه! ما هنوز نمی دانیم اگر اجرا شروع شود، کسی برای دیدن ما می آید؟! ما هنوز نمی دانیم چه اتفاقی قرار است بیفتد! از دیروز گروه های نمایشی شروع به انتشار بیانیه کرده اند و چه و چه. من و ما هیچ بیانیه ای نداریم جز یک نمایش...
گروه دیگری که قصد داشت نمایش موفق دانشجویی خود را برای دومین بار به صحنه ببرد، در واکنش به مخاطبان و بحث تعطیلی سالن ها پس از شروع پیش فروش بلیت نوشته است این یک عذرخواهی است. به عنوان چند تن از اعضای خانواده تئاتر لازم دانستیم از مخاطبان این روزهای تئاتر عذرخواهی کنیم. شما اعتماد کردید و حاضر شدید پا به سالن های تئاتر بگذارید. ما قول دادیم هر آنچه از ما برمی آید انجام دهیم تا امنیت سلامت تا حد ممکن برقرار شود. ظرفیت ها نصف شد، ماسک ها از صورت ها برداشته نشد و بر رعایت پروتکل ها نظارت شد. گفتیم هر آنچه از دست مان برمی آید انجام دهیم تا نگذاریم این محفل از دست برود. تا بتوانیم زمانی کم را دور از این همه اضطراب و اخبار بد در کنار هم پناه ببریم به جادوی تئاتر. اما گویا محافظ کم جان تئاتر ما تنها مکان هایی بوده اند که زنده بودن شان تهدیدی است برای زندگی ها. عذرخواهی ما را بپذیرید که این چنین منحنی آمار ابتلا را شیب دار کرده ایم. تهران که نه، تئاترها و سینماهای تهران یک هفته دیگر هم تعطیل شدند. ما که بود و نبودمان برای آقایان تفاوتی نداشت و عموم شان هرگز پا در هیچ سالن تئاتری هم نگذاشته بودند. اما گویا اگر بشود نباشیم برایشان بهتر است. ما هستیم. در خانه مانده ایم و منتظر روزهای بهتریم. نگرانیم و مثل همه محتاجیم به شغل مان...
این روزها خبر ورشکستگی بعضی اصناف به گوش می رسد؛ ظاهرا فعالان تئاتر هم باید ولادمیر و استراگون وار در توهم حمایت دولت، ورشکستگی تئاتر را به نظاره بنشینیم. فقط می ماند یک پرسش از مسوولان؛ آقایان به ادبیات و اظهارات هنرمندان تئاتر دقت کنید، کدام قشر و کدام صنف این طور محترمانه تمام اصول اعلام شده را رعایت کرده اند؟ پیام تان این است که افراد هر چه سر به زیرتر، محترم تر و مسوولانه تر رفتار کنند، باید بیش از دیگران شاهد نابودی حقوق شان باشند؟

روزنامه اعتماد

لینک خبر :‌ فرهنگ امروز
بی هنرانی هستند که به هر حال خیلی علاقه مند هستند از راه نزدیک شدن به پول و قدرت هر کاری بکنند، در حالی که این خصلت در هنرمند واقعی وجود ندارد. استقلال هنرمند واقعی، اهمیت اصلی است. در این مکانیزها شما دیدید شهرداری سفارشی می دهد و آدم هایی که نمی دانیم کیستند، آن سفارش را می گیرند و کارهایی این طور فاجعه بار ارایه می دهند. نمی دانم آنها که سفارش می دهند، چه کسانی هستند! با چه سلیقه و چه میزان درک هنری!
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۷/۲۲

فرهنگ امروز/ بهنام ناصری

حدود دو هفته پیش، وقتی از لوگوی وزارت خارجه رونمایی شد، یکی از غم انگیزترین روزها برای هنرهای تجسمی در ایران بود؛ لوگویی که تو گویی آمده بود تا همه چیزش به همه چیزش بیاید. چنان که هم خودش کپی خامدستانه ای از نشان یک شرکت تجاری بریتانیایی بود و هم در پوسترش یک غلط املایی فاحش - در حد سال های آغازین دوره دبستان- دیده می شد. در آن پوستر که لابد بنا داشت با کلماتی متناسب بر سلطه ستیزی، استقلال و فرهنگ مقاومت کشور و ملت ایران تاکید کند، فعل خواستن صرف شده بود اما نه در وجه صرفی یک گزاره بلکه برای ساختن یک صفت. صفتی که بنا بود ایران را کشوری قائم در برابر ظلم و سلطه جهانی توصیف کند به جای به پاخاسته آن را به صفت پیش از این ناموجود به پاخواسته متصف کرد و در پوستر آمد: کشوری به پاخواسته، مستقل و مقاوم . حال آنکه خاستن در فارسی ایستادن است و خواستن، خواهش داشتن و تقاضا کردن و این گونه بود که اساتید مجری طرح لوگوی وزارت امور خارجه، مصدر خواستن را در اقدامی بدعت گذارانه به جای خاستن به کار بستند و نشان دادند خواستن، توانستن است! علی ایحال اتفاقی است که افتاده و امیدواریم افشای این اشتباهات غم انگیز، هم در سطح زیبایی شناسی هنری و تجسمی و هم در نوع استفاده از افعال ساده فارسی نزد طراحان و مجریان طرح لوگوی وزارت خارجه، با همه تاسف باری اش در حکم پدیده ای درس آموز برای متولیان و مسوولانی باشد که از هنر برای کارهای خود بهره می برند؛ به این معنا که در انتخاب افراد و هنرمندانی که سفارش هایی اینچنین مهم و مرتبط با حیثیت ملی می گیرند، بیش از این دقت به خرج دهند و هر کسی را با هر میزان سواد و استعداد و زیبایی شناسی هنری، طراح و مجری طرح های شان نکنند. این اتفاق زمانی نگران کننده تر می شود که مروری هر چند اجمالی داشته باشیم به دیگر سفارش هایی که برای کارهایی از این دست در سطح شعرها به افرادِ به اصطلاح هنرمند داده می شود. نمونه آشکار این سفارش ها به افراد فاقد صلاحیت، مجسمه هایی است که از سردار قاسم سلیمانی در سطح شهر تهران می بینیم. مجسمه هایی که نه تنها ضعیف هستند و کسی با شناخت حداقل ها هم قادر است ضعف های آشکار آن را ببیند بلکه به جهت عدم شباهت نتیجه کار به شخصی که بنا بود تمثالش ساخته و در سطح شهر نصب شود، این روزها کمتر عابری است که متوجه این ناهمخوانی و ضعف اجرای مجسمه نشده باشد. در این ارتباط با بهرام دبیری، هنرمند نقاش و کارشناس هنرهای تجسمی گفت وگو کردم؛ گفت وگویی که از سطح بحث پیرامون نتایج نگران کننده سفارش های دولتی به افراد در حوزه هنرهای تجسمی فراتر رفته و ریشه های مشکل را جست وجو کرده است.

مشکل سفارش های دولتی در زمینه نقاشی های شهری، مجسمه های شهری، کارهای گرافیکی و ... مشکل امروز و دیروز نیست. آخرین نمونه های آن هم لوگوی وزارت خارجه و مجسمه هایی است که در سطح شهر می بینیم. به نظر شما چرا در کشوری با این همه هنرمند واجد شرایط، این اتفاقات پی درپی می افتد؟

ماجرایی پیچیده و غیرمنطقی در کشور ما اتفاق افتاد که به نظرم در همه کشورهای انقلابی بعد از انقلاب، مشابه آن رخ داد. من گاهی گفته ام با من در مورد هنر ایران صحبت می کنند و می گویند که هنر ایران م که هنر ایران در شرایط خوبی قرار دارد. خیلی ها از این حرف نتیجه گیری می کنند که محدودیت و سانسور برای هنر خوب است! در حالی که این اصلا واقعیت ندارد. اگر می گوییم وضع هنر خوب است، به خاطر ظرفیتی است که در تمام رشته های هنری از شعر و ادبیات گرفته تا نقاشی و مجسمه و فیلم و... آنها به کارشان نشد.

از وضعیت مشابه کشورهای انقلابی در ارتباط با هنر گفتید. منظورتان تاکید نظام های برآمده از انقلاب بر آن انفصال از دستاوردهای هنری گذشته است؟

بله، فردای انقلاب کسانی خواستند همه چیز گذشته را انکار کنند. هنرپیشه را، موسیقیدان را، نقاش را... و خودشان یک جریانی تاسیس کنند. یعنی کار غیرممکن. هنوز بعد از این همه سال اگر بروید در جامعه روشنفکری و جامعه دانشگاهی ایران از افراد بخواهید شاعران محبوب شان را نام ببرند، شاملو، فروغ، ابتهاج و اینها را نام خواهند برد. ما نمی توانیم اینها را از حافظه مردم پاک کنیم و جای شان شاعرانی را بگذاریم که مورد اعتنای مردم نیستند. این آب در هاون کوبیدن خواهد بود. کسانی از جامعه هنری بودند که در آن سال ها در این حذف و سانسور نقش داشتند و حالا از آنچه کردند، پشیمانند. ما نمی توانیم به عنوان یک سیستم، دولتی به عنوان یک وزارتخانه به هنرمند بگوییم این کار را می توانی بکنی، آن کار را نمی توانی. وزارتخانه یک مرکز دولتی است و باید امکانات را فراهم کند؛ مجاز نیست سلیقه و روش و موضوع را به هنرمند دیکته کند. نتیجه این دیکته کردن ها می شود آرم وزارت خارجه، یا مجسمه های غیرحرفه ای و بسیار بدی که ساخته می شود. ماجرا این است که دستگاه های ارتباط جمعی ایران چشم شان را به روی هنرمندان واقعی و هنرمندانی که مورد احترام و علاقه مردم هستند، بسته اند. وقتی بچه های این مملکت هنرمندان خود را از طریق سیستم ارتباط جمعی داخلی نبینند، چشم شان به اروپا و امریکا خواهد بود و الگوهای فرهنگی آنها یا بی بی سی فارسی و ایران اینترنشنال تا درباره هنرمندان خود مستند ببینند، آثارشان را ببینند و ... البته من نمی دانم این حرف ها به درد چه کسی خواهد خورد! چون آن روش همچنان اصرار دارد که کار خودش را بکند و هنرمندان واقعی ایران را نادیده بگیرد. ما در تلویزیون ایران نه سرگذشتی از نیما و محصص و کیارستمی می شنویم و نه از هیچ هنرمند واقعی و جریان ساز دیگر. سیستم ارشادی وزارتخانه یا دستگاه صداوسیما اینها را نمی بیند. در حالی که اینها بنیاد فرهنگ ایران هستند و مورد توجه نسل جوان و فرهیختگان.

به نظر می رسد ریشه مشکل در نگاه دولتی به مساله فرهنگ است. در این تلقی که دولت می تواند به نویسنده و هنرمند تجویز کند از چه حرف بزند؟ یادمان هست که رییس دولت در دیدار با هنرمندان بالصراحه درآمده بود که بیاییم از امید حرف بزنیم . انگار فرهنگ ذیل سیاست است و هنرمند از دولت بخشنامه و دستورالعمل می گیرد! به نظر شما چه تمهیداتی برای جا انداختن تلقی وجود دارد و شما چقدر به تغییر تلقی ها از رابطه دولت با فرهنگ و هنر در ایران امیدوارید؟ مساله انگار تلقی از رابطه دولت- ملت است. این تلقی هنوز رایج نشده است که دولت کارفرمای فرهنگ و هنر نیست بلکه کارگزار آن است. چقدر به رایج شدن این تلقی امیدوارید و به نظر شما چه تمهیداتی در این ارتباط راهگشاست؟

با اینکه من همیشه آدم امیدواری بوده و هستم، در این مورد خاص امیدی ندارم. دراین سال ها همه ما این حرف ها را زده ایم و این گفت وگوها را انجام داده ایم. بارها گفته ایم که هنرمند ایرانی بیگانه نیست، خائن نیست؛ گفته ایم که او هویت ملی ما را می سازد ولی سلیقه ای که اصولا یک روزی تصمیم گرفت که من اینها را حذف می کنم خودم نقاش و شاعر می سازم گرافیستش می شود آرم وزارت خارجه مجسمه اش آن می شود یا گل و بوته هایی که روی دیوار شهر می کشند اینها علاقه مندی به هیچ مشورتی در هیچ زمینه ای ندارند. علاقه ای ندارند که از هنرمندان مورد عشق و علاقه واقعی مردم کمک بگیرند. وقتی خواننده مسلمانی مانند شجریان که مذهبی خوان هم بوده از تلویزیون حذف می شود و مردم از شنیدن 2صدایش در تلویزیون محروم می شوند، آن وقت من و شما درباره چه کسی باید حرف بزنیم؟ متاسفانه این اتفاقی است که افتاده است و کسی هم اعتنایی نمی کند. در حالی که هنر در آزادی اتفاق می افتد. اتحاد جماهیر شوروی 70 سال برخورد سلبی داشت و هنرمندان را ممنوع الکار کرد؛ مایوس شان کرد؛ کنارشان گذاشت؛ خب در طول آن سال ها هنر شوروی نتوانست مورد توجه جامعه جهانی قرار بگیرد. چرا؟ چون شرایط مساعدی برای کار هنری در آن کشور وجود نداشت. هنرمند آزادی می خواهد. هنرمند نماینده شعور و فرهنگ و سلیقه یک ملت است. چطور می توان کنارش گذاشت؟ چطور می توان کس دیگری را جای هنرمند واقعی جا زد و گفت که این آدم - مثلا- نقاش است؟ مردم چشم دارند، سلیقه دارند، تاریخ دارند. متاسفانه در کتاب مدارس دارند بخشی از تاریخ ایران را انکار می کنند. تا کی می خواهیم این کارها را بکنیم؟ مردم ما در تمام 40 سال گذشته گفته اند ما شجریان را می خواهیم. عقل سلیم می گوید او حذف شدنی نیست اما بعضی ها اصرار دارند که هست! حال آنکه اصرارشان عملا راه به جایی نبرده است.

جدای از این تلقی دولت از هنر، پرسشی که وجود دارد، ناظر بر روش و فرآیند سفارش دادن به هنرمندان است: چه اتفاقی می افتد که حتی مجسمه شخصیت های ارزشی هم که نظام بسیار روی آنها تاکید دارد یا آرم وزارتخانه مهمی مانند امور خارجه را افرادی به دست می گیرند که گویی از حداقل صلاحیت ها هم برخوردار نیستند؟ اینها چه کسانی هستند؟ از کجا آمده اند و این سفارش ها را گرفته اند؟ متر و معیار سفارش دهندگان چه بوده؟ چرا افرادی تا این اندازه آماتور و در عین حال بدسلیقه کارها را دست گرفته اند؟ آیا مردم حق ندارند تردید کنند که انگار ملاک هنرمند بودن و شناخت و زیبایی شناسی هنری اصلا مطرح نبوده؟

همین طور است که می گویید. بی هنرانی هستند که به هرحال خیلی علاقه مند هستند از راه نزدیک شدن به پول و قدرت هرکاری بکنند. در حالی که این خصلت در هنرمند واقعی وجود ندارد. استقلال هنرمند واقعی، اهمیت اصلی است. در این مکانیزها شما دیدید شهرداری سفارشی می دهد و آدم هایی که نمی دانیم کیستند، آن سفارش را می گیرند و کارهایی این طور فاجعه بار ارایه می دهند. نمی دانم آنها که سفارش می دهد، چه کسانی هستند! با چه سلیقه و چه میزان درک هنری! یک بار آقای جنتی که وزیر ارشاد شده بود، در سخنانش گفت: من فرشچیان و شجریان را خیلی دوست دارم. همان موقع در یکی از روزنامه ها از من پرسیدند، گفتم دلم می خواست که آقای وزیر ارشاد از فروغ فرخزاد و بهمن محصص و احمد شاملو هم حرف بزنند. تمام قصه همین است. این ارتباط میان آنها و هنرمندان بریده شده است. در جاهای متمدن دنیا، شهردارها برای هراتفاقی که در شهرها می افتد، با هنرمندان در ارتباطند. اینجا شما کِی دیده اید که یک شهردار به نمایشگاه نقاشی برود یا اصلا هنرمندان را بشناسد؟ مسوولان وزارت فرهنگ هم همین طورند. این ارتباط قطع شده و در نتیجه این سلیقه به مدیران اجتماعی و سیاسی هم منتقل نشده است. آن کسی که این مجسمه را سفارش داده، شاید فکر کرده است عجب شاهکاری از آب درآمده! برای اینکه خود او هم صاحب این فرهنگ و سلیقه نیست که کار خوب را از بد تشخیص بدهد. در بعضی شهرداری های شهرهای مهم دنیا، شهرداران با نقاشان در ارتباط دایمی هستند. در پاریس کسی مانند آندره مالرو وزیر فرهنگ بوده و هر روز قبل از وزارتخانه به کارگاه پیکاسو می رفته و با او قهوه می خورده و از او درباره آخرین کارهایش می پرسیده است. حالا رفتار مدیران فرهنگی خودمان از جمله مدیران موزه و ... را ببینید. دیگر مدیران وزارت فرهنگ هم همین طور. امیدوارم گوشی برای شنیدن این حرف های ما وجود داشته باشد. تا حالا که نبوده.

شما بحث راجع به جامع هنر و ادبیات کردید و نه فقط هنرهای تجسمی. درست هم هست. نگاه از بالا به پایین یک طرف، بدبینی به هنر مدرن از سوی دیگر، رابطه تصمیم گیران و سیاست گذاران را با هنر معاصر روز به روز تیره تر کرده است. نمونه اش شعر نو که از نظر آنها یک جور انحراف محسوب می شود؛ یک جور عنصر مشکوک! آیا نباید نگاه سنتی به هنر و ادبیات را از عوامل منجر به وضعیت هنر معاصر در ایران دانست؟

همین طور است. من بین مسوولان فرهنگی هرگز کسی را ندیدم که شناخت و حتی علاقه ای به هنر معاصر داشته باشد.

که این البته بی ارتباط به فلسفه هنر مدرن هم نیست. به این معنا که هنر مدرن هنر آزاد و به اصطلاح پلی فونیک است و هر گونه تک صدایی را به نقد و چالش می کشد. ساختار سنتی ذهن با این چندصدایی کنار نمی آید و طبعا قائل به کارکرد آن نیست. در اینجا حضور امر سیاسی در هنر مدرن آشکارا خود را به ما نشان می دهد.

بیاییم از یک جای دیگری نگاه کنیم. من فکر می کنم چیزی حدود 200 نفر در ایران هستند که در این چهل سال، صندلی عوض کرده اند. یعنی حتی در چهره های سیاسی، افرادی را ندیده ایم که نگاه تازه ای به جهان داشته باشند. الان در کشوری که هشتاد درصدش زیر 40 سال دارند، مسوولانی در دولت و حکومت دارند کار می کنند که میانگین سن شان بالای 60 سال است. چطور انتظار داشته باشیم مکالمه انجام شود و شناخت به دست بیاید؟ وقتی مسوولان ما حتی یک بار در طول ماه سری به یک کتابفروشی نمی زنند؟ وقتی حتی سالی یک بار هم یک کتاب شعر نمی خوانند. وقتی به نمایشگاه نقاشی نمی روند. وقتی شناختی نیست، بیگانه، آن هنر بیگانه تلقی می شود؛ به جای اینکه مورد ارزیابی و کشف قرارگیرد. هنر جدید مورد علاقه مسوولان ما نیست، چون اصلا آن را نمی شناسند. چیزی را که نمی شناسند، پیداست که آن را در مقابل خود می پندارند. این است که ناصر تقوایی که سال ها پیش سریال موفق دایی جان ناپلئون را ساخته ناچار می شود از میدان کنار برود و در خانه بنشیند و جای او دیگرانی بیایند که ضعیف ترین و تاسف بارترین سریال ها را بسازند. چون تقوایی و تقوایی ها اهل اجازه گرفتن و دستورالعمل گرفتن نیستند. این است که بیضایی که 50 سال پیش غریبه و مه را ساخته، از کشور می رود و می بینیم امروز چه کسانی فیلم می سازند و با چه کیفیتی. این وضعیت در هنرهای تجسمی هم وجود دارد متاسفانه شاهد فعالیت کسانی در زمینه ساخت مجسمه، نقاشی های شهری، طراحی و گرافیک و... هستیم که فاقد کمترین شناخت و صلاحیت در زمینه ای هستند که در آ ن سفارش های بزرگی به آنها داده شده است. شرایط کمابیش در هنرها مشابه است و این نشان می دهد که در این سال ها نگاه سلبی و عاری از شناخت مسوولان یکسان بوده و تغییری نکرده است.

روزنامه اعتماد

لینک خبر :‌ فرهنگ امروز
بهروز غریب پور رئیس شورای سیاست گذاری جشنواره هنر زنده است در احکامی مدیر جشنواره، مدیر هنری و مدیر روابط عمومی و سایت جشنواره هنر زنده است را منصوب کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی جشنواره هنر زنده است ، بهروز غریب پور رییس شورای سیاست گذاری جشنواره هنر زنده است در احکامی مازیار رضاخانی را به عنوان مدیر جشنواره، سیروس سلیمی مدیر هنری و سمیرامیس محمدی را به عنوان مدیر روابط عمومی و سایت جشنواره هنر زنده است منتصب کرد.

کمال تبریزی، بهروز غریب پور، فردین خلعتبری و محمود کلاری به ترتیب به عنوان دبیر بخش فیلم، تئاتر، موسیقی و دیجیتال آرت جشنواره هنر زنده است معرفی شدند.

نخستین دوره جشنواره هنر زنده است به شکل رقابتی در شبکه های اینترنتی با حمایت مادی بخش خصوصی و حمایت معنوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از 30 بهمن لغایت 10 اسفند سال جاری برگزار می شود.

کد خبر 5047141

نیوشا روزبان

لینک خبر :‌ خبرگزاری مهر
معاون امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: امیدواریم شیرینی داستان در جایزه ادبی جلال آل احمد تحمل روزهای سخت کرونایی را برای مردم عزیز کشورمان به ویژه برندگان این جایزه و علاقه مندان به حوزه داستان آسان کند.

به گزارش گروه فرهنگ و هنر خبرگزاری آنا از روابط عمومی موسسه خانه کتاب و ادبیات ایران، پوستر سیزدهمین دوره جایزه ادبی جلال آل احمد سه شنبه 22 مهرماه با حضور محسن جوادی؛ معاون امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، ایوب دهقانکار؛ مدیرعامل موسسه خانه کتاب و ادبیات ایران، ابراهیم محمد حسن بیگی؛ دبیر علمی سیزدهمین دوره جایزه ادبی جلال آل احمد، مصطفی راضی جلالی؛ دبیر اجرایی این جایزه و رجبعلی سالاریان؛ مدیر روابط عمومی و امور بین الملل موسسه خانه کتاب و ادبیات ایران در معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی رونمایی شد.

در ابتدای این آیین، محسن جوادی جایزه جلال آل احمد را مهم ترین جایزه ادبی کشور و دربرگیرنده بخش های مهم ادبیات کشور شامل رمان و داستان بلند، داستان کوتاه، مستندنگاری و نقد ادبی دانست و گفت: انتخاب هیئت علمی جایزه جلال آل احمد متناسب با بخش های جایزه، حاصل بررسی دقیق و کارشناسانه در معاونت امور فرهنگی وزرات فرهنگ و ارشاد اسلامی و موسسه خانه کتاب و ادبیات ایران بوده است؛ برای آن که بتوانیم از تخصص های لازم و سلیقه های گوناگون ادبی در برگزاری این رویداد ادبی استفاده کنیم.

معاون امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: در بخش فرآیندی جایزه، هرچه داوران و هیئت علمی اعتبار بالایی داشته باشند، ارزش و امضای تقدیرنامه بالاتر از ارزش هدیه و جایزه خواهد بود.

وی در این باره افزود: امیداوریم روزهای سخت کرونایی در جهان به پایان برسد و بار دیگر شیرینی برگزاری رویدادهای ادبی چون: جشنواره شعر فجر و جایزه ادبی جلال آل احمد بتواند خاطرات تلخ روزهای ویروسی در کشور ما را به فراموشی بسپارد.

معاون امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: چیزی که جامعه ما نباید از آن غفلت کند این است که داستان فقط یک هنر نگارشی و زیبایی لفظی و یک نظم نیست؛ در قرآن بحث های اخلاقی با داستان بیان شده است و به طور مستقیم به چیزی اشاره نمی کند بلکه سرنوشت قومی که با فضیلت و رذیلت زندگی کرده اند با حالت توصیفی بیان می کند. در دنیای جدید کارهای جدید در حوزه اخلاق هم به سمت روایت رفته است. هرچند نمی توان زیبایی و هنر آن را نفی کرد از این جهت که زیبایی موجب شده عده ای به خاطر مقاصد دیگر به سمت داستان بروند.

وی در پایان گفت: امیدوارم در این دوره سهم بیشتری در اعتبار و ارزشی که جایزه جلال در دوره های قبل پیدا کرده داشته باشیم.

طرح پژوهشی پدید ؛ تازه ترین پیوست جایزه ادبی جلال

در ادامه این آیین، ایوب دهقانکار برگزاری جایزه فاخر جلال آل احمد را جزو اولین فعالیت های اجرایی موسسه خانه کتاب و ادبیات ایران دانست و گفت: همه ما معتقدیم و ایمان قلبی داریم که مهم ترین سرمایه، ارزش و دارایی هر کشوری فرهنگ و ادبیات آن کشور است و همه کشورها و ملت ها تلاش می کنند در درجه اول این فرهنگ و ارزش و دارایی را حفظ کنند و در درجه دوم آن را رونق و گسترش دهند.

وی ادامه داد: یکی از وظایف دولت ها حمایت از مصادیق فرهنگ است که از بارزترین آن برگزاری جوایز و جشنواره های ادبی است و کشورها تلاش می کنند نگاه و توجه خودشان را به این حوزه معطوف کنند. در کشور ما هم جایزه ادبی جلال را داریم که اهتمام آن بر حفظ و گسترش ادبیات داستانی است. با همین رویکرد، در موسسه خانه کتاب و ادبیات ایران پس از مشورت با اهل فن و متخصصان این حوزه سعی کردیم دو چشم انداز برای جایزه جلال در نظر بگیریم؛ چشم انداز اول معطوف به نگاه به داخل است که به دنبال آن دفتر گسترش شعر و ادبیات داستانی در حال انجام یک طرح جامع پژوهشی است با نام پدید (پژوهشی درباره ادبیات داستانی) و خوش بین هستیم که نتایج آن مورد استفاده و استناد دانشگاه ها، پژوهشگاه ها و مراکز علمی قرار گیرد. در پژوهش یادشده قرار است کارشناسان و اهالی خبره داستان نویسی با مطالعه آثار منتشر شده در سال گذشته نسبت به استخراج و تحلیل موضوعات پر بسامد اقدام کنند.

دهقانکار چشم انداز دوم را معطوف به نگاه بین المللی مطرح کرد و گفت: امیدواریم بتوانیم این جایزه فاخر -که گنجینه زبان فارسی ما را رونق می بخشد - در گام اول در سطح منطقه در حوزه قلمروی فارسی زبانان منطقه و پس از آن در سطح بین المللی تعمیم دهیم. در این زمینه کارهای اجرایی صورت گرفته و نظر مساعد و همکاری بعضی نویسندگان کشورهای همسایه را تا همین لحظه داریم. امیدواریم دینی را که ادبیات فارسی بر گردن همه ما دارد در حد بضاعت خود ادا کنیم.

ارتقاء سطح ادبیات کشور در یک رویداد ملی

ابراهیم محمد حسن بیگی نیز در این آیین گفت: شاهد ارتقاء و رشد کمی و کیفی جایزه ادبی جلال آل احمد در سیزده سال اخیر و از دوره ای که بنیاد شعر و ادبیات داستانی سابق مسئولیت برگزاری آن را به عهده گرفت، هستیم.

دبیرعلمی جایزه ادبی جلال آل احمد ادامه داد: این جایزه وزنه ای در بین همه جایزه ها است و گاهی هم آن را هم سطح و هم عرض جایزه کتاب سال جمهوری اسلامی ایران می دانند اما به اعتقاد من بالاتر از جایزه کتاب سال است و اعتبار آن شیرین تر است از این جهت که برگزیده جایزه جلال در مقایسه با برگزیده کتاب سال بیشتر دیده می شود.

حسن بیگی افزود: زمانی که بنیاد شعر و ادبیات داستانی تاسیس شد و جایزه ادبی جلال آل احمد از دل جایزه کتاب سال جمهوری اسلامی ایران جدا شد نگاه شاخص و مثبت به ادبیات داستانی و شعر داشتند تا در بین انبوه جوایز کتاب سال این جایزه برجسته شود. این برجستگی به همت مجریان برگزاری و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است. امروزه جایزه جلال این اعتبار را دارد که بتواند سطح ادبیات کشور را ارتقاء دهد و نویسندگانی را که شاید چندان صاحب نام نیستند به علاقمندان و جامعه ادبی معرفی کند.

وی در پایان گفت: سعی می کنم با تجربیاتی که در این حوزه دارم و با حمایت های معاونت امور فرهنگی و موسسه خانه کتاب و ادبیات ایران بتوانیم به بهترین شکل این جایزه را برگزار کنیم؛ به ویژه که برگزاری این دوره مصادف با چهلمین سالگرد دفاع مقدس است و در این بخش هم آثار داوری می شوند.

افزودن بخش ویژه چهلمین سالگرد دفاع مقدس در جایزه جلال

در ادامه این آیین، مصطفی راضی جلالی گفت: امسال اولین سالی است که هم فهرست و هم آثار منتشر شده در سال 98 به طور کامل تهیه شده تا اگر شرایط کرونا ما را مجبور به غیرحضوری برگزار کردن جلسه های داوری کرد، به لحاظ تعداد نسخه های لازم از هر کتاب مشکلی نداشته باشیم.

وی افزود: سپاسگزار جامعه نشر کشور، و مراکز فرهنگی هستیم که با همراهی و همدلی در ارسال آثار دبیرخانه جایزه ادبی جلال آل احمد را به شکلی دوستانه مورد حمایت قرار دادند.

دبیر اجرایی سیزدهمن دوره جایزه ادبی جلال آل احمد در بخش دیگری از صحبت های خود، جامعه رسانه ای را رکن اساسی و تاثیرگذار در پویایی ادبیات کشور عنوان کرد و گفت: متاسفانه گسترش دامنه دار ویروس کرونا طی روزهای اخیر اجازه دعوت از خبرنگاران عزیز را از ما گرفت اما هرگز خودمان را از نگاه تیزبین رسانه ها بی نیاز نمی بینیم و در حال برنامه ریزی هستیم تا با بهره گیری از دانش و تجربه اهالی رسانه، سطح همکاری دبیرخانه این جایزه با از این عزیزان را فراتر از حوزه اطلاع رسانی و خبر ببریم و امیدواریم ثمرات حضور تاثیرگذار خبرنگاران تخصصی ادبیات و کتاب در برگزاری باشکوه تر این رویداد ملی و ادبی به عنوان ارزش افزوده سیزدهمن دوره جایزه ادبی جلال آل احمد باشد.

جلالی افزود: هرچند به طور رسمی امروز آغاز سیزدهمین دوره جایزه جلال آل احمد است اما کارهای این جایزه از سه ماه پیش به صورت شبانه روزی در حال انجام است. بخش ویژه این دوره، به مناسبت چهلمین سالگرد دفاع مقدس به همین موضوع اختصاص دارد و شیوه متفاوت تری برای انتخاب آثار در پیش خواهیم گرفت.

وی با بیان اینکه چهل و هشت ساعت از زمان انتشار فراخوان جایزه جلال می گذرد اما از دو ماه پیش آثار را تجمیع کردیم، گفت: در بخش رمان750عنوان، مجموعه داستان کوتاه315، نقد ادبی 72اثر و مستندنگاری 438 عنوان کتاب تاکنون تجمیع شده است و امیدواریم تا 10 آبان ماه که مهلت ارسال کتاب است، سایر آثار نیز برای ما ارسال شود.

جلالی در پایان گفت: ناشران، مولفان و نویسندگانی که در بخش های مختلف جایزه در سال 1398 آثاری منتشر کرده اند آثار خود را برای داوری در جایزه جلال ارسال کنند.

کتاب به عنوان مهم ترین محصول دانایی محور اصلی پوستر جایزه جلال

فاطمه کاظمی، گرافیست و طراح پوستر سیزدهمین دوره جایزه ادبی جلال آل احمد نیز درباره ایده اولیه این پوستر گفت: برای ایده پردازی پوستر این رویداد ادبی نگاهی به پوسترهای دوره های گذشته انداخته و متوجه شدم که تقریبا در اغلب آثار خلق شده، امضای جلال آل احمد به عنوان یک عنصر ثابت استفاده شده است. از این رو تصمیم گرفتم امضای جلال را به عنوان محور طرح امسال حفظ کرده و با رویکردی جدیدتر و مبتنی بر ظرفیت های تصویری کار را شروع کنم.

وی افزود: در اتودی که تایید شد با برداشتی تجسمی از امضای جلال آل احمد، آن را به صورت قفسه ای تجسم کردم که بتواند تداعی کننده عناصری از جنس خود باشد و کتاب را که در عرصه فرهنگ و ادبیات به عنوان مهم ترین محصول دانایی است، در دل خود جای دهد. برای افزایش جذابیت و جلوه بصری پوستر، ساخت سازه چوبی و عکاسی از آن را انتخاب کردم تا در نهایت اثر هنری شایسته و در خور این جایزه ملی خلق شود.

وی ضمن هنرمندانه خواندن پوسترهای دوره های گذشته این رویداد ادبی، اظهار امیدواری کرد که اثر حاضر بتواند در معرفی شایسته جایزه ادبی جلال آل احمد موثر و مفید واقع شود.

انتهای پیام/4028/

لینک خبر :‌ خبرگزاری آنا
ثبت نام از تسهیلگران متقاضی تشکیل باشگاه پنجمین دوره جام باشگاه های کتاب خوانی کودک و نوجوان آغاز شد
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۷/۲۲ سایت های دیگر : خبرگزاری شبستان خبرگزاری فارس

به گزارش روابط عمومی معاونت امور فرهنگی و به نقل از شبکه ترویج کتاب خوانی ایران علاقه مندان برای شرکت در این کارگاه ها می توانند به سایت شبکه ترویج کتاب خوانی ایران wwww.bookpromotion.ir مراجعه نمایند و نسبت به تکمیل فرم و بارگذاری اطلاعات اقدام کنند.

دوره جدید کارگاه های آموزشی برای تسهیلگران مطابق شیوه نامه این دوره، در فضاهای مجازی برگزار خواهد شد. زمان برگزاری این کارگاه ها از طریق وب سایت bookpromotion.ir منتشر خواهد شد و به متقاضیان شرکت در این کارگاه ها نیز از طریق پیامک اطلاع رسانی خواهد شد.

تسهیلگران،داوطلبان شرکت کننده در کارگاه های آموزشی جام باشگاه های کتاب خوانی کودک و نوجوان هستند که باشگاه کتاب خوانی را در شهرها و روستاها تشکیل می دهند و شامل مروجان کتاب خوانی، کتابداران، مربیان کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، معلمان، مربیان مهدکودک ها، مربیان کانون های فرهنگی و هنری مساجد، سازمان های غیردولتی و مؤسسات آموزش عالی هستند.

علاقه مندان به تشکیل باشگاه ها می بایست برای شرکت در کارگاه های آموزشی، فرم موجود در این سایت را تکمیل کنند. دبیرخانۀ ستاد برگزاری جام، مطابق اطلاعات موجود در فرم تکمیل شده توسط داوطلبان، کارگاه ها را طراحی، تقسیم بندی و اطلاع رسانی می کند. تسهیلگران پس از گذراندن کارگاه آموزشی می توانند طبق شیوه نامه باشگاه کتاب خوانی ثبت کنند.

تسهیل گرانی می توانند باشگاه تشکیل دهند که در کارگاه های آموزشی شرکت کرده باشند. تسهیلگرانی که در سال های گذشته دوره های آموزشی را گذرانده باشند، علاوه بر مدیریت باشگاه های گذشته، می توانند باشگاه جدیدی تشکیل بدهند.

لینک خبر :‌ وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی
حسن بیگی با تأکید بر اینکه بودجه گرنت مانند سایر نهادها و ارگان ها باید تأمین و پرداخت شود، گفت: به منظور استقبال بیشتر از آثار ادبی ایرانی به ویژه در حوزه دفاع مقدس، باید موضوع ترجمه و ارسال کتاب غیراصولی توسط نهادها بررسی شود.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۷/۲۲ سایت های دیگر : شعار سال

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) ، ادبیات دفاع مقدس امروز به گونه ای مهم از ادبیات تبدیل شده که نمونه های فراوانی از آن به ویژه در قالب خاطره مورد استقبال گسترده مردم قرار گرفته است، تا جایی که در میان آمارهای پرفروش آثار دفاع مقدس جزو نخستین ها به شمار می روند. جریان ادبیات دفاع مقدس امروز به عنوان یک جریان پرطرفدار و پرخروش در فضای ادبیات در حال حرکت است، از همین رو عده ای از سازمان ها و نهادهای فعال در نشر کتاب های دفاع مقدس و عده ای از گروه های خودجوش فرهنگی دیگر منویات رهبر معظم انقلاب اسلامی در این زمینه یعنی صدور پیام انقلاب و دفاع مقدس را نیز سرمشق کار خود قرار داده و به ترجمه و انتشار بسیاری از این آثار دست زده اند. این امر تا جایی پیش رفته است که گاه نیز دیده شده دو نهاد به موازات هم مشغول ترجمه یکی از کتاب های دفاع مقدس بوده اند.

در وهله اول، اینکه در جامعه امروز همتی برای ترجمه کتاب های دفاع مقدس و توزیع آن ها در خارج از کشور وجود دارد، بسیار شعف آور است، اما در نگاهی عمیق تر و در تأمل بیشتر در موضوع باید از خود پرسید، آیا ترجمه های انجام شده از کتاب های دفاع مقدس توانسته اند، حق مطلب را ادا کنند؟ آیا در ترجمه کتاب های دفاع مقدس مسیر را به درستی پیموده ایم؟ آیا کتاب های پرتعدادی که همه ساله به نمایندگی از نشر دفاع مقدس در نمایشگاه های بین المللی عرضه می شود، توانسته اند، مخاطبی برای خود در جهان پیدا کنند؟

ابراهیم حسن بیگی از نویسندگان فعال در حوزه ادبیات انقلاب اسلامی و دفاع مقدس که تاکنون 145 اثر با رویکرد کودک و نوجوان، دفاع مقدس، فرهنگی و اجتماعی منتشر کرده، معتقد است که باید آثار خوب دفاع مقدس شناسایی و به زبان های مختلف ترجمه شوند و در ادامه سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی باید با ظرفیت و امکانات رایزنی های فرهنگی در کشورهای مختلف، درصدد ارائه آن ها در جهان برآید.

وی با نوشتن رمان هایی مانند اشکانه ، ریشه در اعماق ، نشانه های صبح و معمای مسیح در حوزه دفاع مقدس و رمان های محمد ، قدیس ، سال های بنفش و شب ناسور در حوزه انقلاب و دین شناخته می شود. این نویسنده گلستانی دارای 40 اثر برگزیده در جشنواره های مختلف در کشور است. کتاب غنچه بر قالی او، به عنوان اثر برگزیده سال 2000 کتابخانه ملی مونیخ آلمان شناخته شد. برخی از آثار حسن بیگی مانند رمان محمد به زبان های انگلیسی، عربی، ترکی استانبولی و ازبکی، رمان قدیس به زبان انگلیسی، کتاب غنچه بر قالی به زبان انگلیسی، عربی، چینی و ترکمنی، کتاب یک کلاغ چهل کلاغ به زبان انگلیسی و چینی، کتاب عمو جان عباس به زبان ترکمنی، کتاب نادرشاه افشار به زبان ترکمنی، کتاب پیش از نماز به زبان آذربایجانی و مجموعه آثار نیز به زبان های هندی و گرجستانی چاپ شده است.

در سال های اخیر بارها بر این نکته تأکید شده که خاطرات دفاع مقدس، از جمله گونه های ادبی امروز ماست که ویژگی های بومی مخصوص خود را دارد و از این منظر می تواند نماینده خوبی از ادبیات ایرانی برای عرضه در بازار جهانی معرفی شود . نظر شما راجع به این موضوع چیست؟ فکر می کنید که چقدر دست این ژانر ادبی در مواجهه با مخاطب جهانی پُر است؟
سال هاست درباره ترجمه آثار ادبی ایرانی صحبت می کنیم و سال هاست کاری در این زمینه صورت نگرفته و آنچه انجام شده قابل قبول نیست و اندک است، در این رابطه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی باید مطالبه کند. اما متأسفانه هیچ قانون و بودجه ای به صورت جدی و مستمر پیگیر این موضوع نیست که با یک سیستم و راهکار و با حمایت مالی و دولتی آثار نویسندگان ایرانی منتشر شود.

در بسیاری از کشورها موضوعی با عنوان گرنت مطرح است و این گرنت شامل سه یا چهار هزار دلار بودجه است که به ناشران پرداخت می شود تا در خارج از کشور آثارشان را ترجمه کنند و مهم این است که این اثر برای یک بار به کشور مقصد راه پیدا کند. متأسفانه در ایران در رابطه با این موضوع سال ها سکوت بود و گویی چنین قانونی وجود نداشت و نهایتا می گفتند بودجه نداریم، درحالی که در این حد هم بی پول نیستیم، اما طی سال های اخیر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، بحث گرنت را جدی گرفت و شورایی تشکیل داد تا با معیارهای مشخص از آثار ارزشی و دفاع مقدس حمایت کند که به موضوع تحریم ها برخورد و غیر از یکی دو مورد که مبلغ ناچیزی برای چند کتاب پرداخت شد، دولت این حمایت را قطع کرد و این اتفاق بیانگر این است که همان موقع هم که تصمیم گرفتند از این طرح حمایت کنند، یک بودجه قطعی را درنظر نگرفتند، درحالی که گرنت مثل بودجه نهادها و ارگان هاست و باید تأمین و پرداخت شود.

چند سالی است در کشورمان جدای از دولت ها که در این قضیه واقعا کم کار بودند، آژانس های ادبی وارد عمل شدند. آژانس های ادبی بخش های خصوصی بودند که این کار را انجام دادند و انتظار داشتند که دولت از آن ها حمایت کند و حداقل این آژانس ها باید در سال، 10 تا 15 سفر خارج از کشور بروند و در کشورهای مختلف شرکت کنند تا کارشان پیش برود و انتظار داشتند، دولت از آن ها حمایت کند که این حمایت ها خیلی رضایت بخش نبوده، اما همین گرنت ها جریانی را راه انداخته اند و تلاش می کنند ادبیات ایران را در دنیا که ادبیات ناشناخته ای است، معرفی کنند و گرنت می تواند به کمک این آژانس ها بیاید.

آیا نهادی برای انتقال ادبیات روز ما به کشورهای دیگر وجود دارد؟ وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی یا انتشارات خاصی در این زمینه تا به حال فعالیت داشته اند؟ و آیا این فعالیت ها کافی بوده یا خیر؟
یک مشکلی که داریم این است که ما در برنامه ریزی عالی هستیم و می گوییم ما باید این موارد را انجام دهیم و در این موارد وظیفه داریم، اما بلافاصله می گوییم بودجه نداریم که این کار را انجام دهیم و اینکه بگوییم باید این کار را انجام دهیم ولی پول نداریم، یک توهین به ملت است. چطور برای هر کاری بودجه تأمین می کنیم و مثل این است که پدر خانواده بگوید من پدر دلسوز این خانواده هستم و بعد بگوید ببخشید من پول ندارم، حتی برای شما حداقل مایحتاج زندگی را تأمین کنم. این دیگر دلسوزی نیست و معتقدم اجحاف بزرگی است که در این بخش انجام می شود که عمده اش بحث دفاع مقدس است.

اگر تغییر ساختار و ریل گذاری که سال ها مطالبه ما بوده در این بخش صورت پذیرد، یکی از مواردی که می تواند تفکر اسلامی این نظام را به خارج از کشور منتقل کند، آثار دفاع مقدس و انقلاب و آثاری است که صبغه دینی دارد. در حال حاضر برخی از مؤسسات هستند که فعالیت هایی در آن سوی مرزها انجام می دهند و این ها چشمشان به ایران است که ببینند چه آثاری به دستشان می رسد، در حالی که مؤسسه های دینی گلایه دارند از اینکه پولی به آن ها تعلق نمی گیرد که بخواهند کتابی ترجمه کنند، وقتی این سیستم را ایجاد کنیم، ضمن اینکه بازار آزاد را پوشش می دهیم و کتاب ها را می فروشیم و مؤسسه های فرهنگی و اسلامی را که ادعا داریم باید با برادران دینی ما در آن سوی مرزها مراوده داشته باشند، می توانند کتاب ها را به افراد خاص در خارج از کشور برسانند.

کار ترجمه، یک کار تخصصی است که روند انجام و انتشار آن با کتاب های تألیفی متفاوت است. فکر می کنید پس از گذشت 40 سال از جنگ تحمیلی چقدر به ترجمه خاطرات دفاع مقدس با یک نگاه حرفه ای و تخصصی وارد شده ایم؟
وقتی بحث گرنت و حاکمیت را مطرح می کنیم، جدا از بحث نهادها، ارگان ها و مؤسسات فرهنگی و رایزن های فرهنگی است که واقعا بحث مفصلی است و باید موضوع ترجمه غیراصولی و ارسال کتاب غیراصولی توسط نهادها بررسی شود و آژانس های ادبی هم درگیر شوند، اما کتاب باید خودش را نشان دهد. گرنت از ناشر در ترجمه اول حمایت می کند و همه کشورها این کار را انجام می دهند و کتاب هایشان هم در دنیا معروف می شود و اصلا معتقد نیستم که نهادهایی مثل حوزه هنری، سازمان فرهنگ و ارتباطات، فرهنگستان زبان و حوزه علمیه قم و جاهای مختلف با بودجه دولتی کتاب ترجمه کنند و بعد این کتاب ها پخش شود که هیچ ارزشی هم ندارد. این معضل به دنبال نبود قاعده و سیستم محکم جهانی که کشورهای دیگر در حوزه ترجمه کتاب رعایت می کنند به وجود می آید و وقتی این موارد رعایت نمی شود، عده ای این کار را می کنند و بعد اعلام می کنند که فلان کتاب ترجمه شده و بعد در فلان کشور در رایزنی ها خاک می خورد.

رایزن فرهنگی سازمان فرهنگ و ارتباطات با طرح تاپ و بودجه ای که به آن اختصاص یافته، واقعا بخش قابل توجهی از بودجه ارشاد را که می تواند در این زمینه کمک کند از آن خود می کند و این مبلغ از سازمان بودجه برای ترجمه کتاب دریافت می شود، اما متأسفانه آثاری که منتشر می شود در رایزنی ها خاک می خورد، درحالی که رایزن فرهنگی می تواند بدون اینکه هزینه زیادی صرف کند در کشورهایی که حضور دارند با ناشرین ارتباط بگیرند و کتاب ها را معرفی کنند و همان کاری که آژانس ها با سختی انجام می دهند، رایزن ها به راحتی می توانند انجام دهند.

جنگ های مختلف دنیا همچون جنگ ویتنام ، روسیه و ... توسط ادبیات در دنیا مطرح شده است ، اما ما پس از گذشت 40 سال از جنگ تحمیلی هنوز نتوانسته ایم در این مسیر قدم برداریم، کتاب های دفاع مقدسی که تاکنون در ایران منتشر شده اند ، تا چه اندازه این قابلیت را دارند که بتوانند پرچم دار پیمودن این مسیر میان سایر هنرها باشند؟
به صورت انبوه نه می توان به ادبیات و نه ادبیات دفاع مقدس این نگاه را داشت که در مدت کوتاه ده ها اثر را در دنیا پخش کنیم که مورد استقبال قرار گیرد، زیرا بضاعت ما در این حوزه قوی نیست. البته اگر به تعداد انگشتان دست کتاب خوب دفاع مقدس داریم، باید به خوبی ترجمه و به دنیا عرضه کنیم. در حال حاضر نمی توانیم به کمیت اهمیت دهیم، زیرا ما در کیفیت مانده ایم.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) ، ادبیات دفاع مقدس امروز به گونه ای مهم از ادبیات تبدیل شده که نمونه های فراوانی از آن به ویژه در قالب خاطره مورد استقبال گسترده مردم قرار گرفته است، تا جایی که در میان آمارهای پرفروش آثار دفاع مقدس جزو نخستین ها به شمار می روند. جریان ادبیات دفاع مقدس امروز به عنوان یک جریان پرطرفدار و پرخروش در فضای ادبیات در حال حرکت است، از همین رو عده ای از سازمان ها و نهادهای فعال در نشر کتاب های دفاع مقدس و عده ای از گروه های خودجوش فرهنگی دیگر منویات رهبر معظم انقلاب اسلامی در این زمینه یعنی صدور پیام انقلاب و دفاع مقدس را نیز سرمشق کار خود قرار داده و به ترجمه و انتشار بسیاری از این آثار دست زده اند. این امر تا جایی پیش رفته است که گاه نیز دیده شده دو نهاد به موازات هم مشغول ترجمه یکی از کتاب های دفاع مقدس بوده اند.

در وهله اول، اینکه در جامعه امروز همتی برای ترجمه کتاب های دفاع مقدس و توزیع آن ها در خارج از کشور وجود دارد، بسیار شعف آور است، اما در نگاهی عمیق تر و در تأمل بیشتر در موضوع باید از خود پرسید، آیا ترجمه های انجام شده از کتاب های دفاع مقدس توانسته اند، حق مطلب را ادا کنند؟ آیا در ترجمه کتاب های دفاع مقدس مسیر را به درستی پیموده ایم؟ آیا کتاب های پرتعدادی که همه ساله به نمایندگی از نشر دفاع مقدس در نمایشگاه های بین المللی عرضه می شود، توانسته اند، مخاطبی برای خود در جهان پیدا کنند؟

ابراهیم حسن بیگی از نویسندگان فعال در حوزه ادبیات انقلاب اسلامی و دفاع مقدس که تاکنون 145 اثر با رویکرد کودک و نوجوان، دفاع مقدس، فرهنگی و اجتماعی منتشر کرده، معتقد است که باید آثار خوب دفاع مقدس شناسایی و به زبان های مختلف ترجمه شوند و در ادامه سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی باید با ظرفیت و امکانات رایزنی های فرهنگی در کشورهای مختلف، درصدد ارائه آن ها در جهان برآید.

وی با نوشتن رمان هایی مانند اشکانه ، ریشه در اعماق ، نشانه های صبح و معمای مسیح در حوزه دفاع مقدس و رمان های محمد ، قدیس ، سال های بنفش و شب ناسور در حوزه انقلاب و دین شناخته می شود. این نویسنده گلستانی دارای 40 اثر برگزیده در جشنواره های مختلف در کشور است. کتاب غنچه بر قالی او، به عنوان اثر برگزیده سال 2000 کتابخانه ملی مونیخ آلمان شناخته شد. برخی از آثار حسن بیگی مانند رمان محمد به زبان های انگلیسی، عربی، ترکی استانبولی و ازبکی، رمان قدیس به زبان انگلیسی، کتاب غنچه بر قالی به زبان انگلیسی، عربی، چینی و ترکمنی، کتاب یک کلاغ چهل کلاغ به زبان انگلیسی و چینی، کتاب عمو جان عباس به زبان ترکمنی، کتاب نادرشاه افشار به زبان ترکمنی، کتاب پیش از نماز به زبان آذربایجانی و مجموعه آثار نیز به زبان های هندی و گرجستانی چاپ شده است.

در سال های اخیر بارها بر این نکته تأکید شده که خاطرات دفاع مقدس، از جمله گونه های ادبی امروز ماست که ویژگی های بومی مخصوص خود را دارد و از این منظر می تواند نماینده خوبی از ادبیات ایرانی برای عرضه در بازار جهانی معرفی شود . نظر شما راجع به این موضوع چیست؟ فکر می کنید که چقدر دست این ژانر ادبی در مواجهه با مخاطب جهانی پُر است؟
سال هاست درباره ترجمه آثار ادبی ایرانی صحبت می کنیم و سال هاست کاری در این زمینه صورت نگرفته و آنچه انجام شده قابل قبول نیست و اندک است، در این رابطه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی باید مطالبه کند. اما متأسفانه هیچ قانون و بودجه ای به صورت جدی و مستمر پیگیر این موضوع نیست که با یک سیستم و راهکار و با حمایت مالی و دولتی آثار نویسندگان ایرانی منتشر شود.

در بسیاری از کشورها موضوعی با عنوان گرنت مطرح است و این گرنت شامل سه یا چهار هزار دلار بودجه است که به ناشران پرداخت می شود تا در خارج از کشور آثارشان را ترجمه کنند و مهم این است که این اثر برای یک بار به کشور مقصد راه پیدا کند. متأسفانه در ایران در رابطه با این موضوع سال ها سکوت بود و گویی چنین قانونی وجود نداشت و نهایتا می گفتند بودجه نداریم، درحالی که در این حد هم بی پول نیستیم، اما طی سال های اخیر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، بحث گرنت را جدی گرفت و شورایی تشکیل داد تا با معیارهای مشخص از آثار ارزشی و دفاع مقدس حمایت کند که به موضوع تحریم ها برخورد و غیر از یکی دو مورد که مبلغ ناچیزی برای چند کتاب پرداخت شد، دولت این حمایت را قطع کرد و این اتفاق بیانگر این است که همان موقع هم که تصمیم گرفتند از این طرح حمایت کنند، یک بودجه قطعی را درنظر نگرفتند، درحالی که گرنت مثل بودجه نهادها و ارگان هاست و باید تأمین و پرداخت شود.

چند سالی است در کشورمان جدای از دولت ها که در این قضیه واقعا کم کار بودند، آژانس های ادبی وارد عمل شدند. آژانس های ادبی بخش های خصوصی بودند که این کار را انجام دادند و انتظار داشتند که دولت از آن ها حمایت کند و حداقل این آژانس ها باید در سال، 10 تا 15 سفر خارج از کشور بروند و در کشورهای مختلف شرکت کنند تا کارشان پیش برود و انتظار داشتند، دولت از آن ها حمایت کند که این حمایت ها خیلی رضایت بخش نبوده، اما همین گرنت ها جریانی را راه انداخته اند و تلاش می کنند ادبیات ایران را در دنیا که ادبیات ناشناخته ای است، معرفی کنند و گرنت می تواند به کمک این آژانس ها بیاید.

آیا نهادی برای انتقال ادبیات روز ما به کشورهای دیگر وجود دارد؟ وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی یا انتشارات خاصی در این زمینه تا به حال فعالیت داشته اند؟ و آیا این فعالیت ها کافی بوده یا خیر؟
یک مشکلی که داریم این است که ما در برنامه ریزی عالی هستیم و می گوییم ما باید این موارد را انجام دهیم و در این موارد وظیفه داریم، اما بلافاصله می گوییم بودجه نداریم که این کار را انجام دهیم و اینکه بگوییم باید این کار را انجام دهیم ولی پول نداریم، یک توهین به ملت است. چطور برای هر کاری بودجه تأمین می کنیم و مثل این است که پدر خانواده بگوید من پدر دلسوز این خانواده هستم و بعد بگوید ببخشید من پول ندارم، حتی برای شما حداقل مایحتاج زندگی را تأمین کنم. این دیگر دلسوزی نیست و معتقدم اجحاف بزرگی است که در این بخش انجام می شود که عمده اش بحث دفاع مقدس است.

اگر تغییر ساختار و ریل گذاری که سال ها مطالبه ما بوده در این بخش صورت پذیرد، یکی از مواردی که می تواند تفکر اسلامی این نظام را به خارج از کشور منتقل کند، آثار دفاع مقدس و انقلاب و آثاری است که صبغه دینی دارد. در حال حاضر برخی از مؤسسات هستند که فعالیت هایی در آن سوی مرزها انجام می دهند و این ها چشمشان به ایران است که ببینند چه آثاری به دستشان می رسد، در حالی که مؤسسه های دینی گلایه دارند از اینکه پولی به آن ها تعلق نمی گیرد که بخواهند کتابی ترجمه کنند، وقتی این سیستم را ایجاد کنیم، ضمن اینکه بازار آزاد را پوشش می دهیم و کتاب ها را می فروشیم و مؤسسه های فرهنگی و اسلامی را که ادعا داریم باید با برادران دینی ما در آن سوی مرزها مراوده داشته باشند، می توانند کتاب ها را به افراد خاص در خارج از کشور برسانند.

کار ترجمه، یک کار تخصصی است که روند انجام و انتشار آن با کتاب های تألیفی متفاوت است. فکر می کنید پس از گذشت 40 سال از جنگ تحمیلی چقدر به ترجمه خاطرات دفاع مقدس با یک نگاه حرفه ای و تخصصی وارد شده ایم؟
وقتی بحث گرنت و حاکمیت را مطرح می کنیم، جدا از بحث نهادها، ارگان ها و مؤسسات فرهنگی و رایزن های فرهنگی است که واقعا بحث مفصلی است و باید موضوع ترجمه غیراصولی و ارسال کتاب غیراصولی توسط نهادها بررسی شود و آژانس های ادبی هم درگیر شوند، اما کتاب باید خودش را نشان دهد. گرنت از ناشر در ترجمه اول حمایت می کند و همه کشورها این کار را انجام می دهند و کتاب هایشان هم در دنیا معروف می شود و اصلا معتقد نیستم که نهادهایی مثل حوزه هنری، سازمان فرهنگ و ارتباطات، فرهنگستان زبان و حوزه علمیه قم و جاهای مختلف با بودجه دولتی کتاب ترجمه کنند و بعد این کتاب ها پخش شود که هیچ ارزشی هم ندارد. این معضل به دنبال نبود قاعده و سیستم محکم جهانی که کشورهای دیگر در حوزه ترجمه کتاب رعایت می کنند به وجود می آید و وقتی این موارد رعایت نمی شود، عده ای این کار را می کنند و بعد اعلام می کنند که فلان کتاب ترجمه شده و بعد در فلان کشور در رایزنی ها خاک می خورد.

رایزن فرهنگی سازمان فرهنگ و ارتباطات با طرح تاپ و بودجه ای که به آن اختصاص یافته، واقعا بخش قابل توجهی از بودجه ارشاد را که می تواند در این زمینه کمک کند از آن خود می کند و این مبلغ از سازمان بودجه برای ترجمه کتاب دریافت می شود، اما متأسفانه آثاری که منتشر می شود در رایزنی ها خاک می خورد، درحالی که رایزن فرهنگی می تواند بدون اینکه هزینه زیادی صرف کند در کشورهایی که حضور دارند با ناشرین ارتباط بگیرند و کتاب ها را معرفی کنند و همان کاری که آژانس ها با سختی انجام می دهند، رایزن ها به راحتی می توانند انجام دهند.

جنگ های مختلف دنیا همچون جنگ ویتنام ، روسیه و ... توسط ادبیات در دنیا مطرح شده است ، اما ما پس از گذشت 40 سال از جنگ تحمیلی هنوز نتوانسته ایم در این مسیر قدم برداریم، کتاب های دفاع مقدسی که تاکنون در ایران منتشر شده اند ، تا چه اندازه این قابلیت را دارند که بتوانند پرچم دار پیمودن این مسیر میان سایر هنرها باشند؟
به صورت انبوه نه می توان به ادبیات و نه ادبیات دفاع مقدس این نگاه را داشت که در مدت کوتاه ده ها اثر را در دنیا پخش کنیم که مورد استقبال قرار گیرد، زیرا بضاعت ما در این حوزه قوی نیست. البته اگر به تعداد انگشتان دست کتاب خوب دفاع مقدس داریم، باید به خوبی ترجمه و به دنیا عرضه کنیم. در حال حاضر نمی توانیم به کمیت اهمیت دهیم، زیرا ما در کیفیت مانده ایم.
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)
خبرگزاری کتاب ایران

در
سال

های
اخیر
بارها
بر
این
نکته
تأکید
شده
که
خاطرات
دفاع
مقدس،
از
جمله
گونه

های
ادبی
امروز
ماست
که
ویژگی

های
بومی
مخصوص
خود
را
دارد
و
از
این
منظر
می

تواند
نماینده
خوبی
از
ادبیات
ایرانی
برای
عرضه
در
بازار
جهانی
معرفی
شود
.
نظر
شما
راجع
به
این
موضوع
چیست؟
فکر
می

کنید
که
چقدر
دست
این
ژانر
ادبی
در
مواجهه
با
مخاطب
جهانی
پُر
است؟

آیا نهادی برای انتقال ادبیات روز ما به کشورهای دیگر وجود دارد؟ وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی یا انتشارات خاصی در این زمینه تا به حال فعالیت داشته اند؟ و آیا این فعالیت ها کافی بوده یا خیر؟

کار ترجمه، یک کار تخصصی است که روند انجام و انتشار آن با کتاب

های تألیفی متفاوت است. فکر می

کنید پس از گذشت 40 سال از جنگ تحمیلی چقدر به ترجمه خاطرات دفاع مقدس با یک نگاه حرفه

ای و تخصصی وارد شده

ایم؟

جنگ

های
مختلف
دنیا
همچون
جنگ
ویتنام

،
روسیه
و
...
توسط
ادبیات
در
دنیا
مطرح
شده
است

،
اما
ما
پس
از
گذشت
40
سال
از
جنگ
تحمیلی
هنوز
نتوانسته

ایم
در
این
مسیر
قدم
برداریم،

کتاب

های
دفاع
مقدسی
که
تاکنون
در
ایران
منتشر
شده

اند

،
تا
چه
اندازه
این
قابلیت
را
دارند
که
بتوانند
پرچم

دار
پیمودن
این
مسیر
میان
سایر
هنرها
باشند؟

لینک خبر :‌ خبرگزاری کتاب ایران
ثبت نام فعالان حوزه فرهنگ (ناشران) برای دریافت تسهیلات حمایتی قرض الحسنه ویژه از امروز آغاز می شود.

به گزارش حوزه ادبیات گروه فرهنگی باشگاه خبرنگاران جوان به نقل از روابط عمومی معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، ثبت نام فعالان حوزه فرهنگ (ناشران) برای دریافت تسهیلات حمایتی قرض الحسنه ویژه از 23 مهرماه آغاز می شود.

این تسهیلات حمایتی کم بهره به منظور حمایت از صنوف فعال فرهنگی، حفظ فرصت های شغلی و رونق صنایع فرهنگی با عاملیت صندوق کارآفرینی امید به متقاضیان فرهنگی (ناشران) اعطا می شود.

فعالان فرهنگی و مدیران کسب و کار های انتشاراتی می توانند از امروز چهارشنبه (23 مهرماه)، با مراجعه به آدرس الکترونیکی www.tohfeh.gov.ir نسبت به ثبت نام اقدام کنند.

بر اساس این گزارش، معاونت امور فرهنگی امیدوار است از طریق تزریق نقدینگی به صنعت نشر کشور، فعالان در بخش های مختلف این صنعت مانند پدیدآورندگان اعم از نویسنده، تصویرگر، مترجم، ویراستار، ناشران، فعالان در چاپ و توزیع و فروش کتاب بتوانند با دغدغه کمتری در این اوضاع اقتصادی ناشی از کرونا، به فعالیت فرهنگی خود ادامه دهند.

این اقدام بخشی از حمایت های معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در پی برگزار نشدن نمایشگاه کتاب تهران است. پیش از این نیز معاونت امور فرهنگی با برگزاری طرح تابستانه کتاب، تسویه سریع کتاب های خریداری شده از ناشران، تسریع در توزیع کاغذ دولتی میان ناشران، خرید کتاب از ناشران استانی و تمدید تفاهم نامه با شرکت پست جمهوری اسلامی ایران برای ارسال محموله های فرهنگی (کتاب) تلاش کرد از ناشران و حلقه های مرتبط با نشر حمایت کند.

انتهای پیام/

لینک خبر :‌ باشگاه خبرنگاران جوان
سینماپرس: چندی قبل یکی از مدیران سینمایی کشور که اتفاقا سهم بسزایی در برگزاری جشنواره های سینمایی کشور عهده دار است از منتقدان برگزاری جشنواره گله نموده و ایشان را به نادانی محکوم کرده بودند با این استدلال که بودجه جشنواره ها اگر خرج نشود می بایست به صندوق دولت بازگردانده شود. آقایان مگر تصور نموده اند که بودجه های فرهنگی کشور میراث پدری ایشان است و یا آنکه گمان می کنند که به ضیافت دعوت شده اند که اگر نخورند دیگران می خورند!
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۷/۲۳ سایت های دیگر : هشدار نیوز

سید علی فاطمی/ هر ساله شروع فصل پاییز نویددهنده آغاز جشنواره های سینمایی است. جشنواره های ریز و درشتی که بعضا حتی ماهیت مسابقه و یا رقابت هنری را از دست داده و به دورهمی هایی قبیلگی و جشن هایی پر زرق و برق برای اتلاف بودجه بیت المال مبدل گردیده است. با این همه شاید اصل برگزاری چنین محافلی با توجیهاتی بعضا خاص همچون در معرض عموم قرار دادن آثار و تولیدات سینمایی و یا معرفی جوانان و ... موضوعیت داشته باشد و به عنوان محافلی برای آشنایی اهالی تازه و کهنه سینما موجه قلمداد شود اما برگزاری جشنواره ها در شرایط کنونی نیازمند توجه به چند نکته نسبتا مهم است:

1/ حدود نُه ماه است که مهمان ناخوانده ای با عنوان کرونا، در ایران و در جهان موضوعیت یافته و روزانه تعداد بسیاری از جنس آدمی را به کام مرگ می کشاند. ویروس کشنده ای که باوجود علم گسترده بشر و منیت زیاد محافل علمی همچنان ناشناخته بوده و تقریبا هیچ داروی موثری برای مواجهه با آن یافت نمی شود. درچنین شرایطی تنها انزوا و دوری از فعالیت های پُرارتباط اجتماعی به عنوان راه حل مواجهه با این بیماری کشنده معرفی شده و از این جهت است که در سراسر دنیا عموم فعالیت های اجتماعی یا به حالت تعلیق درآمده و یا تحت تدابیر شدید بهداشتی و با در نظر گرفتن محدودیت های بسیار صورت می پذیرد. حال درچنین شرایطی اساسا طرح موضوع اجتماع غیرضروری انسان ها به هر نحوی خطرناک بوده و امری نابخردانه تلقی می شود.

2/ دیگر بر کسی پوشیده نیست که دولت یازدهم و دوازدهم نسبت به حوزه فرهنگ از ابتدا در طلاق عاطفی به سر می برد! همین طلاق عاطفی موجب شده تا متولیان سینمایی کشور بجای حمایت از اهالی سینما در شرایط کرونایی کشور و تمرکز بر تولیدات فاخر و ... به فکر گرفتن ماموریت برای کوچ به فرنگستان باشند و همت خویش را معطوف خالی کردن شانه از مسئولیت ساخته و تمرکز خود را متوجه بازگشایی سینما ها به هر قیمتی نمایند! یادمان باشد که باز بودن امروز سینماهای کشور و مجوز اکران برای هر اثر متقاضی اکران عمومی به معنی رونق فروش در گیشه و عادی بودن شرایط نبوده و تنها موجب می شود تا آقایان دیگر نخواهند پاسخگوی مطالبه به حق اهالی سینما برای اختصاص بودجه جهت جبران خسارت و بیکاری بخشی از بدنه سینمایی کشور باشند!

3 / پُرواضح است که یکی از کارکردهای اصلی هر جشنواره ای در تمامی عرصه های مختلف تعاملات اجتماعی و آشنایی اهالی دخیل در آن موضوع جشنواره با یکدیگر می باشد این امر در مورد جشنواره های هنری از اهمیت ویژه تری برخوردار می باشد و اساسا یکی از کارکردهای اصلی در جشنواره های هنری و بالاخص سینمایی را می توان در معارفه افراد اهالی قدیم و تازه ورود در عرصه های مختلف صنعت سینما قلمداد نمود. حال اگر بگذریم از میزان بهره مندی هنر و سینمای انقلاب اسلامی از چنین کارکردی و یا نخواهیم بر احاطه ویژه قبیله ای خاص از جریان شبه روشنفکرد کشور در برگزاری چنین رویدادهایی و بهره کشی ایشان از این پتانسیل جشنواره ها متذکر شویم و ...؛ قطعا حضور ویروس کشنده کووید19 نخواهد گذاشت که چنین هدفی امسال درمورد هیچ جشنواره ای محقق شود.

4 / همگان بر این معترفند که دولت یازدهم و بالاخص دوازدهم از کم تحرک ترین و کم کارترین دولت های پس از پیروی انقلاب اسلامی می باشند. دولت هایی که تقریبا در تمامی زمینه های اقتصادی، سیاسی و فرهنگی موفق شدند تا رکوردهای ویژه ای را از خود به یادگار گذاشته و روزگار مردم ایران را آنچنان بنفش نمایند که دیگر تصور دلار 32 هزارتومانی و سکه 17 میلیونی و پراید 140 میلیونی و حقوق مدیریتی 100 میلیونی و تخم مرغ 40 هزار تومانی و ... ماهیت تعجب برانگیز خود را برای مردم از دست داده و سخن گفتن از آن به امری عادی در جامعه مبدل شود. حال باید پرسید که در چنین شرایطی برگزاری رویدادهای فرهنگی و جشنواره ها می تواند به چه کار ژنرال های بنفشی بیاید. ژنرال هایی که از ابتدا بنای مدیریت خود را بر حرف نهاده و بذر حرف و سخن کشت نموده اند!

5 / عموم جشنواره ها محلی برای عرضه دستاوردهای مدیریتی می باشد. دستاوردهایی که محصول برنامه ریزی و تدبیر مدیران آن عرصه بخصوص بوده و از این جهت برگزاری هر جشنواره ای می تواند دارای کارکردی مخصوص به خود از برای مرور کارنامه مدیران در آن عرصه قلمداد شود. حال این امر در تمامی زمینه ها و بالاخص عرصه فرهنگ و هنر از موضوعیتی جدی برخوردار می باشد. اما باید توجه داشت که چندسالی است که به سبب ظهور ژنرال های خسته در عرصه فرهنگ و به ویژه سینما اساسا کار درخور توجهی توسط مدیران صورت نمی پذیرد که حال بخواهیم در جشنواره ها به دنبال نمایش آن باشیم. به عبارتی دیگر جشنواره ها در روزگار بنفش ملت ایران دیگر از چیزی برای عرضه و نمایش به عنوان دستاورد مدیران فرهنگی و سینمایی برخوردار نمی باشند و بیشتر به مجالی برای عکس گرفتن های یادگاری مدیران و پُرکردن رزومه ایشان مبدل گردیده است. حال باید توجه داشت که هیچ عکسی با ماسک زیبا نخواهد شد و قطعا چنین تصاویری برای ثبت در کارنامه مدیران نیازمند زیرنویس می باشد. پس آیا بهتر نیست تا بودجه بیت المال را صرف چنین محافلی نکنیم!

6/ قطعا بسیاری افراد هستند که کمک هزینه یکسال زندگی خود را به واسطه برگزاری چنین جشنواره های فرهنگی و هنری و بالاخص سینمایی تامین می کنند. از دبیر و مدیران اجرایی گرفته تا افرادی که با عنوان شورای سیاست گذاری دور هم جمع می شوند. افرادی که بسیاری شان با حفظ سمت و دریافتی حقوق از مجموعه های اصلی خود، حکم ماموریت برای برگزاری چنین رویدادهایی را گرفته و از فوق العاده مزایای مادی آن برخوردار می شوند. شاید دستمزد 330 میلیون تومانی (3320میلیون ریالی) مدیران سی و هشتمین جشنواره فیلم فجر تنها نمونه ای کوچکی از چنین برخورداری ویژه ای قلمداد شود. مدیرانی که فیش های حقوقی ایشان در سر جای خود محفوظ است و در عین حال با چنین اضافه درآمدهایی از بودجه بیت المال بر رفاه خود و خانواده می افزاید. البته این مبالغ تنها در مورد دبیر و مدیران جشنواره ها صدق نمی کند و باید توجه داشت که طیفی از عوامل اجرایی در جشنواره های مختلف فرهنگی و سینمایی حضور دارند که امرار معاش سالانه ایشان منوط به برگزاری چنینی رویدادهایی است. عواملی که به عنوان مثال 300 میلیون تومان (2817میلیون ریال) از طریق برگزاری جشنواره ملی فیلم فجر دریافت نموده و کمی بیشتر از همین مقدار مبلغ را در موعد برگزاری جشنواره جهانی فیلم فجر دریافت می نمایند. عواملی که حق الزحمه ایشان برای برگزاری جشنواره هایی همچون جشنواره فیلم کودک و نوجوانان حتی به مبلغ 500میلیون تومان (4870میلیون ریال) افزایش یافته و در مجموع کسب چنین درآمدهایی می تواند عایدی خوبی برای این طیف از مدیران و عوامل اجرایی محسوب شود. پس طبیعی است که هیچ یک از مدیران دخیل در چنین جشنواره هایی راضی به تعطیلی و محروم کردن خود از دریافت چنین بودجه هایی نباشند!

7 / هر جشنواره ای به واسطه کثرت و تنوع محصولات عرضه شده و به نمایش درآمده مشروعیت پیدا می کند. این محصولات در جشنواره های مختلف سینمایی همان آثاری است که طی یکسال گذشته تولید شده و اکنون در موعد جشنواره ها مجال دیده شدن در کنار هم را پیدا می کنند. حال اگر جشنواره ای برگزار شود و اثری از انبوه آثار تولیدی در آن نباشد؛ قطعا به مضحکه ای مبدل می شود که شاید بیش از هرچیز حماقت برگزارکنندگان را هویدا می سازد. البته شاید در میان متولیان برگزاری چنین جشنواره هایی، باشند مدیرانی که حاضرند برای کسب درآمد ویژه از محل اعتبارات برگزاری، حتی به چنین صفاتی شناخته شوند!

8/ یادمان هست که در موعد برگزاری سی و هشتمین جشنواره فیلم فجر بود که زمزمه های فراگیر شدن کرونا در کشور چین به گوش رسید و پس از چندی با فراگیر شدن آن در سایر جوامع، عموم تولیدات سینمایی در دنیا و در ایران یا تعطیل شد و یا با محدودیت و ممنوعیت های خاص مواجه گردید. این محدودیت ها به شدت هزینه تولید آثار را نیز افزایش داد و سبب بی رغبتی بسیاری از اهالی سینما برای تولید اثر گردید. همچنین ترس از اکران ناموفق و عدم بازگشت سرمایه مزید بر علت گردید این در حالی است که مدیریت فرهنگی و سینمایی کشور چندسالی است که در جا می زند و اساسا شانی برای اقدام و عمل برای خود متصور نیست، چه بخواهد که مستقلا به تولید آثار در ژانر سینمای استراتژیک مبادرت بورزد. پس عملا چنته جشنواره های سینمایی امسال خالی است. خواه این جشنواره، جشنواره کودک باشد یا فجر یا هر جشنواره کوتاه و بلند و مستند دیگری.

9/ اگر متولیان سینمایی کشور لطف کردند و کارگروهی را با عنوان بررسی آسیب های کرونا در سینما شکل دادند. اما بضاعت اندک فکری اعضای این کارگروه در کنار نابلدی مدیریت مستقر در سازمان سینمایی کشور سبب شد تا این تشکیلات تنها در مقطع زمانی موج نخست شیوع کرونا تشکیل شود! و سپس قبل از شیوع موج دوم فرصت سوزی نموده و به فتح و الفتوحاتی عظیم همچون تصویب وام 10 میلیون تومانی برای سالن های تعطیل شده سینمایی! و یا بذل و بخشش وام 300 میلیون تومانی میان تمامی 21 فیلم متقاضی اکران نوروز نایل آمده و یا آنکه معین کنند که هر فیلم متقاضی چرخه اکران آنلاین فارغ از سطح و کیفیت خود مبلغ 50 میلیون تومان بگیرید و ...؛ حال آنکه مرور مصوبات کارگروه بررسی آسیب های کرونا در سینما از بدو تشکیل تا به امروز یک نکته مهم را یادآور می شود و آن عدم برنامه منسجم و حمایتی سازمان سینمایی کشور برای تولید آثار و محصولات سینمایی است!

10/ سال گذشته حدود 4میلیارد تومان از بودجه بنیاد سینمایی فارابی صرف هزینه برگزاری جشنواره فیلم کودک شد و اتفاقا در طول همین سال حدود 380میلیون تومان (3712میلیون ریال) به حمایت از اکران فیلم های کودک اختصاص پیدا کرد. یعنی به نسبتی معادل یک دهم از بودجه جشنواره کودک صرف حمایت از اکران آثار سینمای کودک گردید. حال تصور کنید که چه اتفاق مبارکی می افتاد، اگر امسال جشنواره ای با این عنوان برگزار نمی شد و تمامی بودجه آن صرف حمایت از تولید و اکران محصولات می گردید! البته بگذریم از اینکه دلار 32000 تومانی می تواند بهانه خوبی برای افزایش اعداد و ارقام جشنواره امسال به چندین برابر هزینه سال گذشته گردد و ...

11/ مجموع بضاعت یکساله در فرایند تولیدات سینمای ایران تقریبا در حدود 100 اثر بلند داستانی است. اگرچه بخشی از این آثار به سبب سیاست های غلط چند سال اخیر متولیان سینمایی کشور؛ یا خود تصمیمم می گیرند که برای محفوظ ماندن مجوز اکران عمومی از حضور در موعد جشنواره ملی فیلم فجر امتناع ورزند و یا مضامین سیاه و فلاکت گونه آنها سبب می شود تا مدیران سینمایی برای گل و بلبل جلوه دادن کارنامه نظارتی خود از ایشان بخواهند که در جشنواره حضور پیدا نکنند و ...؛ اما در مجموع چند سالی است که 50-60 اثر فرم حضور در جشنواره را پر کرده و خود را در معرض داوری هیئت انتخاب قرار می دهد. حال در شرایط کرونایی امسال که عملا تمام بضاعت تولیدات سینمای ایران به 40 اثر بلند داستانی هم نمی رسد! چگونه می توان چیزی تحت عنوان هیئت انتخاب و داوری متصور بود!

12/ چندی قبل یکی از مدیران سینمایی کشور که اتفاقا سهم بسزایی در برگزاری جشنواره های سینمایی کشور عهده دار است از منتقدان برگزاری جشنواره گله نموده و ایشان را به نادانی محکوم کرده بودند با این استدلال که بودجه جشنواره ها اگر خرج نشود می بایست به صندوق دولت بازگردانده شود. سوای نظر از غلط بودن چنین ادعایی با موازین بودجه بندی و اختیارات نهادهای اجرایی کشور برای درخواست صرف اعتبارات در محل های موازی و هم راستا می بایست این برادر بزرگوار و جمیع مدیران اجرایی در نظام جمهوری اسلامی را به تقوا سفارش نمود. آقایان مگر تصور نموده اند که بودجه های فرهنگی کشور میراث پدری ایشان است و یا آنکه گمان می کنند که به ضیافت دعوت شده اند که اگر نخورند دیگران می خورند! ریال به ریال بودجه کشور بیت المال ملت ایران است که می بایست روز قیامت برای صرف آن پاسخگو بود. پس اگر ادعای مسلمانی داریم صرف چنین بودجه هایی در صورتی که می دانیم عایدی محسوسی برای جامعه ندارد شرعا حرام است.

لینک خبر :‌ سینما پرس
یک انیمیشن ساز گفت: برای مراکز و آن هایی که باید از تولیدات هنری حمایت کنند، انیمیشن مثل کالای لوکسی می ماند که در اولویت آخرشان قرار دارد. البته باید قبول کنیم که همه صرفاً می خواهیم تقصیرها را به گردن هم بیندازند پس خودمان نیز در این وضعیت مقصریم.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۷/۲۳

به گزارش خبرنگار حوزه سینمایی گروه فرهنگ و هنر خبرگزاری آنا ، جامعه هنری و عرصه فیلم و سریال سازی مثل عمده بخش های کشور متأثر از شیوع کرونا روزهای چندان دلچسبی را سپری نمی کند. گرچه چنین محصولاتی باید در سبد مصرفی مردم هم قرار گیرند و خروجی اش می تواند در قالب آنتن تلویزیون، شبکه خانگی و یا حتی سینما و پلتفرم های اینترنتی باشد. با این حال ساخت و تولید این چنین آثاری درحال حاضر سختی های خودش را به همراه دارد.

بهرام عظیمی که چهره شناخته شده ای در انیمیشن سازی کشور است در گفتگو با خبرنگار آنا درباره وضعیت تولیدات انیمیشن و مشکلات بر سر این چنین آثاری اعتقاد داشت: برعکس بسیاری از محصولات فرهنگی مثل فیلم و سریال ها که این روزها در شبکه نمایش خانگی ادامه حیات می دهند اما به نظرم انیمیشن کلا تعطیل است.

انیمیشن را کالای لوکس می دانند

وی افزود: نه اینکه بحث فقط بر سر مشکلات مالی و بودجه ای باشد نه! انگیزه ای هم برای این نوع آثار انگار وجود ندارد. برای آن هایی که باید از این جنس تولیدات حمایت کنند انیمیشن مثل کالای لوکسی می ماند که در اولویت آخرشان قرار دارد.

سازنده انیمیشن سینمایی تهران 1500 تأکید داشت: به نظرم هیج جای دنیا بدتر از کشور ما، در مقوله حمایت از محصولات فرهنگی و هنری مثل همین حوزه انیمیشن وجود ندارد. سال های گذشته ما هر دو سه سال یک بار، لااقل شاهد ساخت یک انیمیشن سینمایی بودیم اما هم اکنون خبری از این محصولات نیست و کارها به کلی تعطیل است.

نه اینکه بحث فقط بر سر مشکلات مالی و بودجه ای باشد نه! انگیزه ای هم برای این نوع آثار انگار وجود ندارد. برای آن هایی که باید از این جنس تولیدات حمایت کنند انیمیشن مثل کالای لوکسی می ماند که در اولویت آخرشان قرار دارد.

عظیمی در عین حال اعتقاد داشت: ساخت انیمیشن برخلاف سریال و یا فیلم پروسه ای زمان بر است و همین بازه طولانی مشکل ساز می شود. وقتی مدیریت ما ثبات ندارد، خب هرکسی هم بر سر فرهنگ و هنر می نشیند، سعی دارد سراغ برنامه ها و آثاری برود که زودبازده باشد تا در دوره مدیریت خودش نتیجه بدهد.

کسی که برای فرهنگ هزینه می کند، عجول است

وی ادامه داد: برای همین هر مدیری به دنبال راه اندازی فلان مراسم یا جشنواره ها و این چنین اقداماتی است و نه پشتیبانی از فیلم یا انیمیشن باکیفیتی که ممکن است دو سال برای ساختش زمان لازم باشد. بنابراین دل به چنین کارهایی هم نخواهند داد. کسی که در حوزه فرهنگ هزینه می کند متأسفانه عجول و دنبال این است که سریعا به نتیجه برسد.

به گفته کارگردان انیمیشن ماسوله ؛ سال های پیش با همین انیمیشن سراغ فرهنگ سازی می رفتند و کاربرد و تأثیرگذاری جدی خودش را داشت اما با این کم اهمیتی ها خاصیتش را از دست داده و مراکز مرتبط سراغی از آن نمی گیرند. در دوران کرونا هم انیمیشن سازی گویا در اولویت نیست.

این کاریکاتوریست همچنین بر افزایش هزینه های تولیدات اشاره کرد و گفت: انیمیشنی که یک سال پیش و قبل از کرونا اگر مثلا یک میلیارد تومان هزینه دربرداشت، همان را در این روزها باید با حداقل چهار برابر هزینه کرد به سرانجام رساند.

برخی مواقع دوستان انیمیشن ساز به قول معروف دل به کار نمی دهند و می خواهند عملکرد ضعیف خودشان را با بهانه جویی رفع کنند. پس کوتاهی ها در بی رمقی این حوزه به بی خیالی، تنبلی و بی تعصبی خود ما هم برمی گردد.

چوب عملکرد غلط خودمان را هم می خوریم

بهرام عظیمی درعین حال ایراد را صرفاً متوجه نهادهای مربوطه و حمایتی ندانست و اضافه کرد: من معتقدم برخی مراکز مثل مرکز گسترش و تعدادی از نهادهای دیگر، بنابر وظیفه شان درست نیز عمل می کنند ولی امثال من یا دیگر دوستان، چوب عملکرد غلط خودمان را هم می خوریم.

سازنده انیمیشن های محبوبی مثل سیا ساکتی و آقای ایمنی گفت: برخی مواقع دوستان انیمیشن ساز به قول معروف دل به کار نمی دهند و می خواهند عملکرد ضعیف خودشان را با بهانه جویی رفع کنند. پس کوتاهی ها در بی رمقی این حوزه به بی خیالی، تنبلی و بی تعصبی خود ما هم برمی گردد.

وی ضمن انتقاد از عملکرد دولت افزود: گاه انیمیشن سازان همزمان از جاهای مختلفی سفارش کار می گیرند اما نمی توانند درست، به موقع و باکیفیت آن ها را به سرانجام برسانند چون تمرکز بر کارها ندارند. اینگونه نیز پرمدعا دنبال بهانه می گیرند که تقصیر و ضعف کیفی آثارشان را به بقیه حواله دهند.

عظیمی تأکید کرد: پس اگر جایی به ما احترام نگذارد و به اصطلاح تحویل نگیرد به خاطر کم کاری ها نیز هست. وقتی محصول خوبی خروجی ندهیم، رغبتی برای آنان نمی ماند که دوباره به ما اعتماد کنند. بنابراین هردو طرف قضیه قصور می کنند. متأسفانه هیچ یک تقصیرات را نمی پذیریم و فقط می خواهیم مشکلات را گردن هم بیندازیم.

انتهای پیام/4143/پ

لینک خبر :‌ خبرگزاری آنا
محسن دامادی با اشاره به اینکه سانسور در سینمای ایران شکل و شمایل مشخصی ندارد، تأکید کرد که ذهنیت اعضای شورای پروانه نمایش و پروانه ساخت نسبت به فیلمسازان بر سرنوشت فیلم ها تأثیرگذار است.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۷/۲۳

محسن دامادی فیلمنامه نویس و کارگردان سینما در گفت وگو با خبرنگار گروه فرهنگ و هنر خبرگزاری برنا، اظهار داشت: وقتی گروهی از اهالی سینما برای یک مطالبه مشترک دست به اعتراض می زنند، از جهت ادب و احترام با آن ها همراهی می کنم. از بیانیه 313 سینماگر در روز ملی سینما حمایت کردم و این در حالی است که از سال ها قبل نام من پای هیچ سند و بیانیه ای نبوده است

دامادی در ادامه تصریح کرد: سانسور در سینمای ایران باید از چند جنبه مورد بررسی قرار گیرد: بخشی از اعتراض سینماگران به سانسور جنبه عام ندارد؛ گروهی به تبعیض در سینما اعتراض می کنند، آن ها به این موضوع معترض هستند که چرا نکته ای در فیلمی حذف می شود اما همان نکته در فیلم برخی دیگر هست و شامل ممیزی نمی شود. بویژه فیلم بعضی افراد یا دفاتر تولید و پخش خاص که از امتیازهای ویژه برخوردارند. در اینجا اشاره به سانسور، اشاره به مطلبی غالبا کم اهمیت دارد، ولی تبعیض بین دو سینماگر مطلقا کم اهمیت نیست و بسترساز اعتراض و شکایت و کاملا به حق است.

او افزود: اما در تعبیر خاص بعضی سینماگران، سانسور یعنی چرا نمی توانند در آثارشان از ابعاد مختلف به مسائل اجتماعی، بویژه مسائل حاد جامعه توجه کرده و آنها را در فیلم هایشان مطرح کنند. بیشتر موضوعاتی که به سیاست پهلو می زند و با سانسور و توقیف مواجه می شود. در حالی که سینماگر به مسائل اجتماع توجه داشته نه سیاست. اصولا باید توجه کرد که این سیاست است که پای خود را به تمام جنبه های زندگی اجتماعی مردم و هنرمندان وارد کرده. البته از این جنبه، گروهی از فیلمسازان که فیلم های خاص می سازند، می دانند حرفِ آنها چندان مشتری جدی داخلی ندارد و غالبا علاقمندند در جشنواره های جهانی صاحب وجهه شوند. طبیعی است که این گروه از سینماگران بخواهند مسائل اجتماعی را با نگاه آزادانه تری مطرح کنند و تشکیلاتی مانند وزارت ارشاد هم وجود دارد که نگذارد.

مشکل از جایی بیشتر می شود که نگاه غالبِ افرادی که در شوراهای گوناگون ارشاد وظیفه نظارتی دارند، تعبیر و تفسیر کارهای هنری است. این پلان یا این دیالوگ منظورش این است که بگوید فلان. منظورش از این جمله این است که بگوید فلان. اینگونه است که در نهایت نکته ای پیدا کنند تا اثر هنری توقیف یا سانسور شود. متأسفانه این گونه افراد نمی خواهند بپذیرند که نگاه هنرمند به موضوع، داستان یا فیلم، برگرفته از پیرامون اوست و با زبانِ قلبش بیان یا تصویر شده و در اکثر موارد قصد و غرضی پشت هر گفته و هر صحنه نیست، اگر ایرادی هست از تعبیر و تفسیرهای گاه عجیب و غریبِ ممیزان است. اساسا امروز برای مردم حرفی ناگفته نمانده که مثلا فیلمسازی بخواهد آن را مطرح کند. با وجود فضای مجازی و شبکه های گسترده ارتباطی، کدام انتقادِ تندی باقی مانده که هنرمند بخواهد بگوید و باید از گفتن یا نگفتنِ آن مراقبت شود.

کارگردان فیلم سینمایی خانواده ارنست خاطرنشان کرد: به نظرم کنار هم گذاشتن این دو جنبه از موضوع سانسور در کنارِ هم اصلِ موضوعِ سانسور را لوث می کند. اما به نظرم آنچه سینما نیاز دارد داشتنِ آیین نامه و مقرراتی است که مشخصا تکلیف سینماگران را روشن کند. این موضوع کمک می کند که در ذهن اعضای شورای پروانه نمایش یا شورای صدور پروانه ساخت نیز از قبل علیه برخی فیلمسازان این تصور نباشد که مثلاً اگر فردی قبلاً فیلمی ساخته و با مشکل ممیزی روبرو شده، پس همواره چنین قصدی دارد و باید در اثرش بیشتر کنکاش کرد. بدترین حالتی که یک تشکیلات دولتی مانند وزارت ارشاد می تواند برای هنرمندان ایجاد کند این است که خودشان دائما در کارهایشان جستجو کنند که چه برداشت یا سوء برداشتی ممکن است از کارِ هنری آنها بشود. این موضوع بیش از هر چیز مروج ابتذال است که همه از آن شاکی هستند. یعنی هنرمند تشویق شود و به خودش بگوید بروم سراغِ چیزی که به صغیر و کبیر کسی کاری نداشته باشد. این شیوه، ترویج لمپنیسم است.

دامادی در پایان با اشاره به بیانیه 313 سینماگر در روز ملی سینما گفت: این گونه بیانیه ها نشان از همدلی و همراهی اهالی سینما دارد و نشان می دهد اهالی سینما با هر اختلاف نظری، هوای همدیگر را دارند و در کنار هم هستند.

پروانه نمایش پروانه ساخت محسن دامادی سانسور در سینما و تلویزیون

لینک خبر :‌ خبرگزاری برنا
حسن حسندوست که تجربه حضور در کمیته انتخاب نماینده ایران در آکادمی اسکار را دارد، تأکید کرد که نماینده ایران در اسکار طی روندی سالم و حرفه ای انتخاب می شود.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۷/۲۳ سایت های دیگر : بدر پرس

حسن حسندوست تدوینگر سینما در گفت وگو با خبرنگار گروه فرهنگ و هنر خبرگزاری برنا، اظهار داشت: ما برای انتخاب نماینده کشورمان در آکادمی اسکار باید طبق قوانینی که این آکادمی دارد عمل کنیم و طبق قوانین این آکادمی اعضای این هیئت باید از دست اندرکاران سینما بوده و مورد قبول جامعه سینمایی باشند.

حسندوست تأکید کرد: اسم افرادی که در کمیته انتخاب نماینده ایران حضور دارند باید توسط آکادمی اسکار تأیید شوند و پس از تأیید، تصمیم گیری درباره انتخاب نماینده ایران صورت می گیرد. بنیاد سینمایی فارابی هر سال رزومه افراد حاضر در کمیته انتخاب را برای اسکار فرستاده و قطعاً تأییدیه از سوی این آکادمی ارسال شده است و اگر خانه سینما هم قرار باشد این مسئولیت را بر عهده بگیرد باید این کار را انجام دهد. آنچه که امروز محل مناقشه است مربوط به مرجع انتخاب اعضای کمیته است. بسیاری معتقدند که اعضای شورا را باید خانه سینما انتخاب کند و برخی اعتقاد دیگری دارند.

تدوینگر فیلم سینمایی بچه های آسمان در ادامه اظهار داشت: در این سال ها معمولاً بنیاد سینمایی فارابی اعضای کمیته را از اهالی سینما انتخاب می کرده و فکر می کنم مشکلی در انتخاب اعضا وجود ندارد. زمانی هم خودم در کمیته حضور داشتم. روند انتخاب بدون دخالت شخصی خارج از کمیته و به شکلی کاملاً حرفه ای و درست صورت گرفته بود. در مرحله اول لیستی از فیلم های اکران شده در سال را بررسی کردیم و بعد چند فیلم حائز شرایط انتخاب شدند و در نهایت به 10 فیلم رسیدیم و از بین آن ها انتخاب نهایی با توجه به معیارهایی که از سوی آکادمی مورد تأیید بود، صورت گرفت.

او افزود: فیلمی که به آکادمی اسکار ارسال می شود باید حداقل یک هفته در داخل کشور مربوطه اکران شده باشد. اگر فیلم پخش کننده بین المللی داشته باشد یک امتیاز برای آن محسوب می شود و مسائل دیگری که در ساختار فیلم مدنظر است نیز باید مورد توجه باشد که ما هم در شورا بر اساس همین معیارها به فیلم ها امتیاز می دادیم. قطعاً اعضایی که در کمیته حضور دارند در انتخاب تأثیرگذار هستند اما آنچه که اهمیت دارد این است که اعضای کمیته حتماً افراد فعال و آگاهِ سینما باشند.

این تدوینگر در ادامه با اشاره به حواشی رخ داده در سالی که فیلم گذشته به عنوان نماینده ایران در آکادمی اسکار انتخاب شد، اظهار داشت: در سالی که فیلم گذشته به اسکار فرستاده شد، من عضو کمیته انتخاب بودم. آن سال بحث بین دو فیلم گذشته و دربند بود و ما با توجه به قواعد آکادمی اسکار فیلم گذشته را انتخاب کردیم. این فیلم با توجه به اینکه بیش از 5 نفر از عوامل اصلی اش ایرانی بودند و تهیه کننده آن مشترک بود به عنوان یک فیلم ایرانی مورد تأیید آکادمی اسکار قرار گرفت و با توجه به پخش کننده بین المللی گذشته و موفقیت قبلی اقای اصغر فرهادی در کسب جایزه اسکار و کیفیت بالای فیلم، شانس این فیلم را بیشتر دیدیم و آن را به اسکار فرستادیم. در طی این سال ها معمولاً انتخاب فیلم ها با حاشیه هایی همراه بوده ولی در ان سال. من دخالتی خارج از کمیته مشاهده نکردم.

حسندوست در ادامه تأکید کرد: اعضای آکادمی که فیلم های زبان خارجی را نگاه می کنند و مورد بررسی قرار می دهند استادان و پرفسورهای سینما هستند که از بهترین های سینمای آمریکا به حساب می آیند. فیلمی که ارسال می شود باید استانداردهای جهانی داشته، دارای حال و هوایی بومی باشد و به لحاظ تکنیکی در سطح بالایی قرار داشته باشد. اگر فیلم چنین ویژگی هایی نداشته باشد به راحتی کنار گذاشته می شود و شاید اصلاً آن را نگاه هم نکنند. آکادمی اسکار قطعاً توجهی به فیلم های ضعیف نخواهد داشت و اعضای آن به راحتی اعتبار این جایزه را زیر سوال نمی برند. به شخصه اسکار را چندان عاری از اشتباه نمی دانم اما در بخش فیلم های خارجی زبان اشتباهات کمتری شاهد بوده ایم و فکر می کنم 95 درصد فیلم ها به درستی در این نامزد شده اند.

تدوینگر فیلم سینمایی یه حبه قند در پایان اظهار داشت: من فیلم سینمایی خورشید را تدوین کرده ام و یکی از عوامل این فیلم به حساب می آیم، به همین دلیل درباره اینکه چه فیلمی از کشورمان برای ارسال به آکادمی اسکار مناسب است، نظری ندارم اما قطعاً خورشید مجید مجیدی فیلمی است که استانداردهای لازم برای حضور در اسکار را دارد. امیدوارم کمیته انتخاب بهترین فیلم را برای سینمای ایران در اسکار سال 2021 انتخاب کند.

آکادمی اسکار نماینده ایران در اسکار حسن حسندوست

لینک خبر :‌ خبرگزاری برنا
دبیر سی و سومین جشنواره بین المللی فیلم های کودکان و نوجوانان اسامی فیلم های راه یافته به سی و سومین جشنواره بین المللی فیلم های کودکان و نوجوانان را اعلام کرد.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۷/۲۲

به گزارش خبرنگار خبرگزاری موج اصفهان، علیرضا تابش در نشست خبری مجازی با اصحاب رسانه با اشاره به فیلم های سی وسومین جشنواره کودک و نوجوان گفت: 11 فیلم آرزوی زیبا به کارگردانی علی قوی تن و تهیه کنندگی علی قوی تن و بنیاد سینمایی فارابی؛ بچه گرگ های دره سیب به کارگردانی فریدون نجفی و تهیه کنندگی مجید برزگر؛ بعد از اتفاق به کارگردانی پوریا حیدری اوره و تهیه کنندگی شهاب حسینی؛ جزیره فضایی (تورنادو2) به کارگردانی سیدجواد هاشمی و تهیه کنندگی سیدجواد هاشمی؛ خورشید به کارگردانی مجید مجیدی وتهیه کنندگی مجید مجیدی و امیر بنان؛ سلفی با رستم به کارگردانی حسین قناعت و تهیه کنندگی حسین قناعت؛ لوپتو (پویانمایی) به کارگردانی عباس عسکری و تهیه کنندگی محمدحسین صادقی؛ مسیر معکوس کارگردانی ابوالفضل جلیلی و تهیه کنندگی ابوالفضل جلیلی وبنیاد سینمایی فارابی؛ مهران به کارگردانی رقیه توکلی و تهیه کنندگی محمد پیرهادی و بنیاد سینمایی فارابی؛ نارگیل به کارگردانی سیدداود اطیابی و تهیه کنندگی ابراهیم عامریان؛ والدین امانتی به کارگردانی و تهیه گنندگی حسین قناعت در بخش مسابقه سینمای ایران اکران خواهد شد.

وی ادامه داد: همچنین 10 فیلم بلند داستانی بازیگوش ها به کارگردانی نادره ترکمانی و تهیه کنندگی مهدی اکبری، به یادم باش به کارگردانی مجتبی سعیدزاده و تهیه کنندگی مجتبی سعیدزاده؛ پیله و پروانه به کارگردان محمد صالحی نژاد دهکی و تهیه کنندگی محمد صالحی نژاد دهکی و مهدی اکبری؛ حکم مادری به کارگردانی زنده یاد سیامک صرافت و تهیه کنندگی ابراهیم امیرخانی؛ خداحافظ سینما به کارگردانی یاسر احمدی؛ سلیم به کارگردانی وحید پاکزاد و تهیه کنندگی سیدمحسن طباطبا یی پور؛ شماره 29 به کارگردانی هادی رحیمی خواص و تهیه کنندگی مریم خلیلی؛ صفردر سفر (پویانمایی) به کارگردانی احمدرضا نصری و تهیه کنندگی احمدرضا نصری، محصول مرکز آفرینش های هنری بسیج استان اصفهان؛ گل مهربونی به کارگردانی داریوش احمدیان و تهیه کنندگی مهدی کارآمد تبریزی و محمد نجفی زاده؛ هدیه به کارگردانی مسعود فرخنده طینت فرد در بخش فیلم های بلند داستانی اکران خواهد شد.

تابش در خصوص اکران فیزیکی فیلم های جشنواره توضیح داد: بر اساس برنامه ریزی انجام شده 11 فیلم سینمای کودک و نوجوان به صورت محدود اکران فیزیکی می شود.

دبیر سی و سومین جشنواره بین المللی فیلم های کودکان و نوجوانان گفت: فیلم های آرزوی زیبا، بچه گربه های دره سیب، بعد از اتفاق، جزیره فضایی یا ترنادوی 2، خورشید، سلفی با رستم، پونمایی لپ بو، مسیر محبوس، خورشید، مهران، نارگیل و والدین امانتی، 11 فیلمی است که مقرر شده به صورت فیزیکی اکران شود.

دبیر جشنواره سی و سوم با اشاره به شعار این دوره از جشنواره عنوان کرد: شعار امسال ما هر خانه یک سینما، هر کودک یک داور است.

وی افزود: برگزاری این جشنواره صورت مجازی تصمیم سختی بود که در مشورت با تمام عوامل جشنواره، منتقدان و اصحاب رسانه به این مدل از برگزاری رسیدیم. اصحاب رسانه، صاحبان آثار، داوران جشنواره و کودکان و نوجوانان از روز شنبه با مراجعه به سایت های جشنواره در حساب کاربری خود با استفاده از کدهای تخفیف می توانند فیلم های مورد نظرشان را به صورت آنلاین تماشا کنند. همچنین داوران کودک و نوجوان با مراجعه به حساب کاربری خود می توانند فیلم ها را به صورت رایگان تماشا کنند و از طریق همان صفحه رأی و نظر خودشان را ثبت کنند.

دبیر سی و سومین ج شنواره بین المللی فیلم های کودکان و نوجوانان با اشاره به بخش کارگاه های آموزشی جشنواره فیلم کودک و نوجوان گفت: کارگاه های آموزشی که در دو بخش ملی و بین المللی از روز شنبه برگزار می شوند و علاقه مندان با استفاده از کدهای تخفیف در سامانه می توانند شرکت کنند.

علیرضا تابش اظهار کرد: امسال مجموعا 107 فیلم در پلتفرم ها برای مخاطبین به نمایش در می آید که تعدادی از این فیلم ها ویژه نابینایان و ناشنوایان به صورت توضیح دار و با زبان اشاره عرضه می شود تا بتوانیم بخشی از وظیفه خودمان را در حق مخاطبان ادا کنیم

علیرضا تابش با اشاره به استقبال فیلمسازان از این دوره از جشنواره، بیان کرد: در همه بخش ها بالای 20 درصد رشد داشته ایم و امسال 403 اثر به جشنوراه ارسال شد که این عدد در سال گذشته 277 اثر بود.

دبیر سی و سومین جشنواره بین المللی فیلم های کودکان و نوجوانان گفت:همچنین فیلم های پذیرفته شده در چهارچوب مقررات 325 اثر است و فیلم راه یافته به بخش مسابقه 101 اثر در بخش ملی و 11 اثر به صورت فیزیکی اکران می شود.

لینک خبر :‌ خبر گزاری موج
سینماپرس: علیرضا تابش مدیرعامل بنیاد سینمایی فارابی و دبیر سی و سومین جشنواره فیلم های کودک و نوجوان در اظهارنظری عجیب و قابل تأمل گفت: بدیهی است جشنواره در شرایط کرونایی باید برگزار شود چرا که اساساً مشخص نیست این ویروس چه زمانی تمام می شود!
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۷/۲۲

به گزارش سینماپرس نشست خبری آنلاین دبیر سی و سومین جشنواره فیلم های کودک و نوجوان صبح امروز در حالی برگزار شد که تابش یا سوألات اهالی رسانه را کامل پاسخ نمی داد و یا با اظهارنظرهایی عجیب آن ها را دچار بهت می کرد!

سیدرضا منتظری از سینماپرس با طرح پرسش تلفنی مبنی بر اینکه با توجه به بی تأثیر بودن جشنواره فیلم های کودک و نوجوان در رشد و ارتقای این گونه مهم و موثر سینمایی و انتقادات و اعتراضات دامنه دار دست اندرکاران و دغدغه مندان سینمای کودک و نوجوان مبنی بر بی توجهی شدید به این گونه مهم سینمایی که آن را دچار زوال کرده، در این روزهای کرونایی چه اصراری برای برگزاری این رویداد به صورت فیزیکی وجود دارد و آیا بهتر نیست بودجه این رویداد سینمایی صرف تولیدات ارزنده کودک و نوجوان برای اکران در دوران پساکرونا شود؟ طی اظهارنظری عجیب که برخلاف نظرات ستادملی مبارزه با کرونا است گفت: بدیهی است جشنواره در شرایط کرونایی باید برگزار شود چرا که اساساً مشخص نیست این ویروس چه زمانی تمام می شود!

این اظهارنظرهای تابش در حالی است که آمار مبتلایان و متوفیان کرونا در کشور طی روزهای اخیر روند رو به رشد و صعودی دارد و بی تردید برگزاری این رویداد سینمایی به صورت فیزیکی در دو شهر تهران و اصفهان مخاطرات جانی زیادی را برای اهالی رسانه و سینماگران در پی خواهد داشت.

به گزارش سینماپرس پاسخ تابش در خصوص پرسش سیدرضا منتظری به این شرح است:

خیلی از فیلمسازان سینمای کودک و نوجوان برای حضور در این رویداد سینمایی فیلم ارسال کردند و قطعاً همگی آن ها منتظر دیده شدن آثارشان هستند. جشنواره محلی برای دیده شدن و ارزیابی آثار این سینماگران است و بدیهی است جشنواره در شرایط کرونایی باید برگزار شود چرا که اساساً مشخص نیست این ویروس چه زمانی تمام می شود!

بنده به عنوان اولین دبیری که این جشنواره را در ایام کرونا به شکل متفاوت برگزار می کند نقایص و مشکلات احتمالی را می پذیرم اما در هر صورت کرونا مسأله ای پیش بینی ناپذیر است و در شرایط ثابتی نیست و نمی توان در خصوص آن بحث و همفکری کرد. ما تصورمان این است که بچه های ایرانی در 6 روز برگزاری جشنواره فرصت دارند با مراجعه به پلتفرم ها و در فضایی شاد و رنگی بتوانند بخشی از نگرانی خود را در این ایام کنار بگذارند و فضای جدیدی را تجربه کنند و امیدوارم جشنواره فیلم کودک پاسخ شایسته ای برای مقابله با این نگرانی ها باشد.

به گزارش سینماپرس اظهارنظرهای تابش در حالی است که طی روزهای اخیر بسیاری از اهالی سینما و رسانه خواستار لغو یکایک جشنواره های سینمایی و اختصاص بودجه های رویدادهای سینمایی به اهالی بیکار و خانه نشین سینما شده اند.

لینک خبر :‌ سینما پرس
مدیرمسوول روزنامه شرق تاکید کرد: کسانی که در کشور مرتب فکر می کنند با دست بردن در فضای مجازی به اشکال مختلف، همچون قانون وضع کردن یا فیلترینگ می توانند این فضا را مدیریت کنند سخت در اشتباه هستند.

به گزارش ایسنا، مهدی رحمانیان، مدیرمسوول روزنامه شرق درباره طرح هایی که برای ساماندهی فضای مجازی از طریق فیلترینگ شبکه های اجتماعی از جمله اینستاگرام با هدف پاک کردن فضای مجازی و ایجاد مصونیت برای خانواده ها مطرح است، گفت: به نظر من اگر دولت (به معنای عام) شبکه های اجتماعی و فضای مجازی را رها کنند، کاربران خودشان با یک نوع خود پالایشی دست به اصلاح و پاک سازی آن می زنند. اینکه عده ای در کشور مرتب فکر می کنند با دست بردن در فضای مجازی به اشکال مختلف، همچون قانون وضع کردن یا فیلترینگ می توانند این فضا را مدیریت کنند، سخت در اشتباه هستند.

وی افزود: اساساً اگر سیل ورود تکنولوژی ها به کشورمان را مطالعه کنیم، مشاهده می کنیم که تکنولوژی ها مدام با یک نوع مقاومت روبرو شده اند که البته آن تکنولوژی ها هم در نهایت خودشان را تحمیل کرده اند و کسانی که در برابر ورودش مقاومت می کردند هم ناچار به استفاده از آن شده اند. مصادیق مختلفی هم در این رابطه وجود دارد از رادیو، تلویزیون و ماهواره گرفته تا اینترنت و شبکه های اجتماعی.

این فعال اجتماعی و فرهنگی ادامه داد: بنابراین دغدغه داشتن برای ساماندهی شبکه های اجتماعی و فضای مجازی خوب است اما اینکه فکر کنیم همه مشکلات از گور رسانه های آنلاین و شبکه های اجتماعی برمی خیزد تصور اشتباهی است.

رحمانیان تصریح کرد: کسانی که در شبکه های اجتماعی و فضای مجازی تولید محتوا می کنند، از کشور دیگری نیامده اند، بنابراین اگر در شبکه های اجتماعی و فضای مجازی با محتوای نامناسب و یا محتوایی که باسلیقه و عقیده ما همخوانی ندارد روبرو می شویم، باید ریشه آن را در جای دیگری جستجو کنیم. برای یافتن چرایی تولید محتوای نامناسب باید بررسی کنیم که در حوزه فرهنگ سازی کجا کم کاری شده است و یا شاید دلیل چرایی تولید محتوایی که باسلیقه ما همخوانی ندارد. این است اساساً سلیقه اکثریت جامعه همان باشد و ما باید خود را با آن سلیقه همراه کنیم نه اینکه راه بیان نظرات و سلیقه ها را ببندیم.

مدیرمسوول روزنامه شرق ادامه داد: بنابراین طبیعی است که هر ابزار جدیدی که وارد جامعه می شود نیاز به یک بررسی و ایجاد شرایطی برای استفاده بهینه تر دارد اما این نگاه که با ابزار جدید در بدو امر سلبی برخورد شود و سد در برابر راهش قرار دهیم تا ببینیم در آینده چه می شود قطعاً عملیاتی نیست و نمی تواند اهداف ما را محقق کند.

رحمانیان در ادامه درباره تأثیر رواج راه های دور زدن فیلترینگ و فراوانی فیلترشکن ها در جامعه نیز گفت: به هر حال حدیثی در این رابطه داریم که الإنسانُ حَریصٌ عَلی ما مُنِعَ یعنی وقتی محدودیتی برای شبکه های اجتماعی ایجاد می شود همه به ویژه کسانی که پیش از آن در این شبکه ها حضور نداشتند تلاش می کنند ببینند این محدودیت برای چه ایجادشده و در این شبکه ها چه خبر است.

وی افزود: آن هایی که دستور فیلتر و اعمال فیلترینگ بر شبکه های اجتماعی و فضای مجازی می دهند یقین بدانند که این روش امکان دسترسی مردم را محدود نکرده و نخواهد کرد. فیلترینگ پیش از این تنها امکان دسترسی را تا حدودی سخت تر می کرد که با گسترش فیلترشکن ها آن هم دیگر سخت نیست.

این فعال اجتماعی و فرهنگی در ادامه با بیان اینکه مشکل دیگری که در کشور ما وجود دارد این است که تفاوتی بین رسانه های آنلاین و شبکه های مجازی وجود ندارد، گفت: رسانه آنلاین وسیله ای است که باعث انتقال اخبار با فاصله خیلی کم می شود. ولی این شبکه های اجتماعی وسیله ارتباطی آنلاین بین افراد است و اساساً در دنیا پیام رسان ها وسیله رسانه خبری محسوب نمی شوند و آن ها بیشتر شبکه های اجتماعی محسوب می شود.

وی افزود: در کشور چون ما رسانه به ویژه در حوزه مجازی تعریف نشده است کسی یک گروه یا کانال راه اندازی می کند و بعد این کانال و گروه تبدیل به رسانه می شود و چون این گروه ها و کانال ها محدودیتی هم در انتشار اخبار ندارند ممکن است از مرزهای تعیین شده در کشور هم گذر کند. در مقابل یک عده هم حساس می شوند و اولین راه حلی که به ذهنشان می رسد این است که باید این پیام رسان ها را فیلتر کنند.

رحمانیان ادامه داد: این در حالی است که وجود چنین نگاه از اساس غلط است به علاوه اینکه جامعه در مقابل فیلترینگ بی کار نمی نشیند. آن هایی که اولین راهکار ساماندهی فضای مجازی را فیلترینگ می دانند واقعاً فکر می کنند با هر فیلتر کردن مردم دیگر به سایت ها، شبکه های اجتماعی و پیام رسان های فیلتر شده رجوع نمی کنند. اتفاقاً عموماً مراجعه به سایت ها و شبکه های فیلتر شده بیشتر شده و کسانی هم از همین طریق دارند ارتزاق می کنند. به هرحال فیلتر فروش ها دارند از همین فیلترینگ در کشور کسب درآمد می کنند. پس بنابراین با فیلترینگ مسئله ای در کشور حل نمی شود بلکه مسئله ای بر مسائل دیگر افزوده می شود.

مدیرمسوول روزنامه شرق در ادامه با تأکید بر ضرورت راه اندازی نهضت تولید محتوای مناسب و موردپسند مخاطبان با هدف کاهش رجوع به پیام رسان ها و شبکه های اجتماعی خارجی و افزایش ترافیک محتوای داخلی به فیلتر و اعمال فیلترینگ گفت: ما یک اصلی داریم به نام قبض و بسط ؛ یعنی هرجایی را که شما قبض کردید یک جای دیگر بسط شده است؛ یعنی این طور نیست که شما رسانه های داخلی را به هزار شکل متفاوت کنترل و محدود کنید و سانسور و خودسانسوری را بر آن اعمال کنید بعد انتظار داشته باشید که مسئله حل شود.

وی افزود: وقتی شما رسانه های داخلی را قبض می کنید یک بسط ی در رسانه های خارج از کشور ایجاد کرده اید. طبیعتاً وقتی که محدودیت برای رسانه های داخلی ایجاد می شود تولیدی متناسب با ذائقه مخاطبان شکل نمی گیرد. مخاطب هم که معطل نمی ماند و قطعاً خوراک مورد علاقه خود را در آن سوی مرز جستجو می کند. بعد هم مسئولان گله می کنند که چرا فلان رسانه آن سوی مرزی علیه کشورمان خبرپراکنی می کند؛ خب شما برای رسانه های داخلی فرصت ایجاد کنید که بدون واهمه از خط قرمزهای سلیقه ای تولید محتوا کنند بعد ببینید آیا باز هم مخاطب میلی به آن رسانه ها پیدا می کند یا خیر.

رحمانیان ادامه داد: مثال خیلی روشن این مسئله برنامه 90 است. این برنامه 90 به عنوان یک برنامه تلویزیونی پرمخاطب وقتی که پخش می شد نه تنها غالب مخاطبان داخلی که اتفاقاً از تلویزیون گریزان هم هستند را به سمت خودش جلب می کرد بلکه مخاطب بیرونی از کشورهایی مثل افغانستان و تاجیکستان و حتی ایرانی های خارج از کشور را پای تلویزیون می نشاند.

این فعال اجتماعی و فرهنگی تصریح کرد: دلیل پربیننده شدن برنامه 90 این بود که یک محتوایی تولید می شد که این محتوا موردپسند ذائقه مخاطبان بود؛ بنابراین اگر نهضت تولید محتوا در کشور شکل بگیرد قطع به یقین مخاطبان به جای اینکه مخاطبان بخواهند مسیر طولانی را دور بزنند تا به خواستشان برسند در کوتاه ترین راه و کمترین زمان به نیازشان را تأمین می کنند.

مدیرمسئول روزنامه شرق درباره نقش نهادهای متولی تولید محتوا و فرهنگ ساز همچون صداوسیما، وزارت ارشاد، سازمان تبلیغات اسلامی برای راه اندازی نهضت تولید محتوا در فضای مجازی با هدف پالایش این فضا گفت: به نظر هیچ کاری نکردن نهادهایی مثل وزارت ارشاد، صداوسیما و سازمان تبلیغات اسلامی برای تولید محتوای مناسب در شبکه های اجتماعی بهتر از کار کردنشان است.

وی افزود: من بارها گفته ام اگر روزنامه ای که ما با حداقل نفرات منتشر می کنیم به یک وزارت خانه عریض و طویل بدهند امکان ندارند که آن ها بتوانند به طور منظم و حتی به اندازه یک هفته نامه آن را منتشر کنند. چون اساساً سیستم و تفکر حاکم بر ادارات دولتی مانع انجام کار است؛ بنابراین از چنین نهادهایی که تربیت شده چنین سیستمی هستند انتظار تولید محتوا وجود ندارد.

رحمانیان ادامه داد: با توجه به شناختی که دارم اگر دستگاه های دولتی به امر تولید محتوا ورود نکنند و تنها نظاره گر باشند قطعاً مفیدتر است. تولید محتوا به طور عام در عرصه عمومی و به طور خاص در فضای مجازی، عرصه ای است که باید به بخش خصوصی سپرده شود. در سایر کشورهای جهان هم به همین شکل است که دولت ها تنها زیرساخت ها را فراهم می کنند و بعد بستر فراهم شده را در اختیار بخش خصوصی می گذارند بدون اینکه بخواهند چوبی لای چرخشان قرار دهند؛ بنابراین در عرصه تولید محتوا در فضای مجازی تنها کاری که نهاد و دستگاه های دولتی می توانند بکنند این است که مانعی سر راه بخش خصوصی ایجاد نکند.

این فعال فرهنگی و اجتماعی در ادامه درباره طرحی برای سپردن وظیفه نظارت بر VODها به صداوسیما و اینکه آیا صداوسیما می تواند جایگاه مناسبی برای نظارت بر تولید محتوای بخش خصوصی باشد، گفت: گزینه صداوسیما برای نظارت بر تولید محتوای بخش خصوصی بدترین انتخاب ممکن است؛ چراکه صداوسیما خودش یک رسانه است؛ یک رسانه بزرگ دولتی که به نوعی رقیب سایر رسانه ها محسوب می شود. چه دلیلی دارد این رسانه بخواهد دیگر رسانه ها و تولیدکنندگان محتوا که عمدتاً از بخش خصوصی و از رقبایش هستند را کنترل و نظارت کند.

وی افزود: با کدام منطق، ابزار نظارتی بر فعالان بخش خصوصی تولید و توزیع محتوا به یک رقیب بزرگ سپرده می شود؟ ضمن اینکه صداوسیما اگر بیل زن بود باغچه خودش را بیل می زد . دلیل اصلی اینکه مردم تا حدودی به VODها اقبال نشان داده اند این است که از صداوسیما گریزان شده اند و به دنبال جستجوی محتوای موردپسند خود در جایی غیر از صداوسیما هستند. حال قرار است همان سلیقه ای که مردم از آن گریزان بوده اند، نظرات خود را بر VODها تحمیل کند؟ آیا این منطقی است؟

انتهای پیام

لینک خبر :‌ خبرگزاری دانشجویان ایران
نزدیک به هشت ماه از ورود ویروس کرونا به کشور می گذرد و تاثیر مخرب آن بر کسب و کارها از همان ابتدا قابل مشاهده بود. در این مدت اغلب اصناف آسیب های جدی دیدند. چندین میلیون نفر شغل خود را از دست دادند.

به گزارش گروه رسانه های خبرگزاری تسنیم ، به نقل از صبح نو نزدیک به هشت ماه از ورود ویروس کرونا به کشور می گذرد و تاثیر مخرب آن بر کسب و کارها از همان ابتدا قابل مشاهده بود. در این مدت اغلب اصناف آسیب های جدی دیدند. چندین میلیون نفر شغل خود را از دست دادند. وعده های دولت برای آرام کردن فضا و تسهیلات اقتصادی کارساز نبود و شرایط به گونه دیگری رقم خورد. در این گزارش برخی از مهم ترین کسب و کارهای آسیب دیده در ایام کرونا را بررسی می کنیم.

استخرها
استخرها و مجموعه های سرپوشیده هم جز اولین کسب و کارهایی بودند که با شیوع کرونا تعطیل و تاکنون هم در تعطیلی به سر می برند. با رسیدن فصل گرما و افزایش دما، استخرها همواره یکی از شلوغ ترین مکان ها برای استفاده مردم به شمار می رفت اما این تابستان شرایط متفاوت بود و همچنان با گذشت یک ماه از پاییز بسیاری از استخرها محدود شده اند. آمار دقیقی از میزان خسارات به استخرهای کشور اعلام نشده است و استان های مختلف کشور در فصول قبلی سال آمارهایی را درباره وضعیت استخرها و پرسنل آن ها داده اند و اما در حال حاضر 5200 مجموعه ورزشی در سطح استان تهران فعالیت می کنند که با شیوع بیماری کرونا خسارت زیادی به آن ها وارد شده و بالغ بر 50 درصد از نیروهای آن ها بیکار شده اند. به طوری که آقای رضا گل محمدی، مدیرکل ورزش و جوانان استان تهران گفته است: از زمان شیوع بیماری کرونا تا به الان ماهی 2میلیارد و 700 میلیون تومان به استان تهران خسارت وارد شده که میزان این خسارت طی هفت ماه گذشته 16 میلیارد تومان بوده است.

هتل ها و مشاغل گردشگری
براساس اعلام شورای جهانی سفر در سال گذشته میلادی، بالغ بر یک میلیون و 350 هزار نفر در بخش سفر و گردشگری ایران فعال بوده اند که در خوشبینانه ترین حالت، هم اکنون تنها یک سوم از این تعداد نیروی انسانی در بخش های مختلف حوزه گردشگری، فعالیت دارند. البته آمار دقیقی در زمینه تعطیلی و بیکاری ها وجود ندارد زیرا عدد و ارقام موجود صرفاً شامل افراد بیمه شده و دارای کد بیمه کارگاهی است. با این حال براساس همین آمارها از زمان شیوع کرونا تاکنون بیش از 900 هزار نفر از هموطنان مان در حوزه سفر و گردشگری ایران به خاطر شیوع کرونا بیکار شده اند. بسیاری از فعالان حوزه سفر و گردشگری به صورت فصلی فعال هستند که بیمه شده نیستند و آمار دقیقی از بیکاری این گروه وجود ندارد. تا نیمه اول مردادماه 12 هزار میلیارد تومان به صنعت گردشگری خسارت وارد شده است و مرحله سوم برآورد خسارت نیز در حال انجام است. از سوی دیگر براساس آخرین اطلاعات که مربوط به هفته گذشته است، 600 میلیارد تومان پرونده از سوی فعالان گردشگری برای دریافت تسهیلات حمایتی به بانک ها ارسال شده که از این میان مبلغ 250 میلیارد تومان نیز پرداخت شده است. وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ایران اواسط اردیبهشت ماه اعلام کرد با شیوع کرونا نزدیک به 13هزار راهنمای گردشگری در ایران شغل خود را از دست داده اند. دفاتر خدمات مسافرتی هم از دیگر شاخه های صنعت گردشگری ایران هستند که آسیب دیده اند.

تولیدکنندگان پوشاک
شیوع ویروس کرونا از اواخر سال گذشته تاکنون تاثیری منفی بر روی صنعت پوشاک و مد گذاشته و تمایل مردم را به خرید لباس و پوشاک کم کرده است. هشت ماه است که بازار پوشاک هم دستخوش تغییرات اقتصادی و به خصوص کووید19 شده، بازار شب عید و بازار تابستان شرایط خوبی برای کسبه نبود، اجناس و پوشاک روی دست کسبه ماند و اجاره ها و چک های برگشتی آرامش را از زندگی آن ها برد. تعطیلی مجدد تالارهای پذیرایی و اعمال محدودیت ها و برگزار نشدن مهمانی و مراسم ها تقاضا و خرید البسه را کاهش می دهد و اصناف هنوز از تعطیلی های قبل و تبعات آن فارغ نشده دوباره درگیر مشکلات شدند. آقای مجید نامی، نایب رییس اتحادیه تولید و صادرات نساجی و پوشاک ایران درباره میزان خسارت های وارد شده به صنعت پوشاک گفته است: صنعت پوشاک در ایام شیوع ویروس کرونا تاکنون دچار کاهش فروش و ضرر 90 درصدی شده است. مرکز پژوهش های مجلس هم میزان اشتغال از دست رفته در حوزه پوشاک را 645 هزار نفر اعلام کرده است که این تعداد شغلی ارتباط مستقیم و یا غیرمستقیمی در حوزه تولید پوشاک داشته اند. دولت تسهیلاتی را برای استفاده اصناف در نظر گرفت اما شرایط این تسهیلات طوری بود که بیشتر واحدهای صنفی مشمول استفاده از آن نشدند و حتی کسانی هم که می توانستند و مجاز به استفاده بودند، به دلیل پروسه و موانعی که در مسیر بود، از این حمایت استفاده نکردند. فقط کسانی که کارگر بیمه شده داشتند مشمول این تسهیلات می شدند که شاید 10 درصد از واحدها هم نبودند. تسهیلات در نظر گرفته شده به ازای هر کارگر 6میلیون تومان بود و با توجه به اطلاعاتی که از واحدهای صنفی گرفته شده کسی از این طرح استقبال نکرد؛ چرا که انتظار می رفت برای هر واحد صنفی حداقل 50میلیون تومان داده شود تا بتوانند جبران خسارت کنند.

باشگاه های ورزشی
اوایل اسفند 98 باشگاه های ورزشی اولین مراکزی بودند که به خاطر شیوع ویروس کرونا و جلوتر از تمامی اصناف بسته اعلام شدند. ابتدا انتظار داشتیم نهایتاً تا پایان اسفند ماه و حداکثر پس از پایان تعطیلات نوروزی مجوز بازگشایی باشگاه های ورزشی صادر شود، اما تاکنون این مجوز صادر نشده است. درست است که سلامت مردم در اولویت قرار دارد و در این شکی نیست، اما ادامه تعطیلی باشگاه های ورزشی، موجب ضرر و زیان زیادی به این قشر شده است. طبق اعلام آقای اعلام افشین داوری، مدیر کل دفتر توسعه ورزش حرفه ای وامور باشگاه ها؛ 20 هزار و433 باشگاه در سراسر کشور فعال هستند. یک هزار و 520 باشگاه در بخش مردان، هفت هزار و 903 باشگاه در بخش بانوان و 9هزار و 10 باشگاه دو منظوره فعال هستند. اگر در این باشگاه ها حداقل 10 نیروی انسانی فعالیت کنند با توجه به تعداد باشگاه های فعال کشور، برای 204 هزار و 330 نفر اشتغالزایی شده است که از این بین طبق آمار مرکز پژوهش های مجلس 102 هزار و 900 نفر شغل خود را از دست داده اند. هفته گذشته نیز آقای عبدالحمید احمدی، معاون وزیر ورزش اعلام کرد: با شیوع کرونا فعالیت 26هزار باشگاه ورزشی بخش خصوصی در کشور تعطیل شد و به صاحبان آن ها خسارت وارد کرد. به گفته وی این وزارتخانه درصدد است تا تسهیلاتی را برای کارکنان شاغل در این مجموعه ورزشی خصوصی اختصاص دهد و میزان این وام ها به ازای هر فرد شاغل 12 تا 16 میلیون تومان با کارمزد 12 درصد است. همچنین به گفته گل محمدی، مدیرکل ورزش و جوانان استان تهران پنج هزار و 200 مجموعه ورزشی با شیوع کرونا فعالیت خود را از دست دادند که بیش از یک هزار و 500 میلیارد تومان به ورزش استان زیان وارد شده است.

سینماها و اماکن فرهنگی
بیش از هشت ماه از ورود ویروس کرونا به کشورمان گذشته اماکن فرهنگی مثل سینما و موزه ها هم مانند سایر صنایع زیر سایه سنگین این ویروس منحوس به سختی نفس می کشد. هرچند سالن های سینما اوایل تابستان، پس از تعطیلی چهار ماهه و از دست دادن اکران طلایی نوروز، با ظرفیت نصف و نیمه بازگشایی شدند، اما بلافاصله پس از بازگشایی، موج دوم کرونا از راه رسید و ترس از ابتلا به این ویروس، علاقه مندان پروپاقرص هنرهفتم را هم خانه نشین کرد.
تعداد سالن های سینمایی مشغول به کار و در حال پذیرش مخاطب در ایران 638 مورد اعلام شده، اما به طور دقیق مشخص نیست که با توجه به شرایط کرونایی کشور چه تعداد سینما فعلاً تعطیل هستند؛ با این حال طبق آمارهای منتشر شده از سوی وزارت ارشاد مجموع نفراتی که در سینمای کشور شاغلند به هشت هزار نفر می رسد و حتی در آمار غیررسمی به 10 هزار نفر رسیده است. اما بررسی های مرکز پژوهش های مجلس می گوید به طور کلی 72 هزار نفر از افراد شاغل در کتابخانه، موزه، سینما و سایر فعالیت های فرهنگی و هنری شغل خود را از دست داده اند. طبق آمار در سه ماه نخست سال گذشته سینمای ایران معادل 114 میلیارد و 162 میلیون تومان فروش داشت که حاصل حضور 9 میلیون و 846 هزار نفر بیننده بود. در حالی که امسال باتوجه به بسته بودن سالن های سینما این مبلغ به صفر رسید. به عبارت دیگر تنها در سه ماه نخست امسال بیش از 114 میلیارد تومان ضرر متوجه صنعت سینما بوده است. با این وجود آمار دقیقی از میزان خسارت به مراکز فرهنگی و رویدادهای آن مشخص نیست. لغو کنسرت ها، تئاترها از جمله این خسارت هاست.

رستوران ها، فست فودها و کافه ها
یکی از تفریحات ما ایرانی ها رفتن به کافه و رستوران برای صرف ناهار یا شام همراه دوستان و خانواده است؛ اما چند ماهی است با شیوع ویروس کرونا در ایران مردم از ترس این بیماری واگیر، رفتن به این مکان ها را بسیار کم کرده اند و همین امر سبب از رونق افتادن بسیاری از این کسب و کارها شده است. طبق آمار مرکز پژوهش های مجلس 479 هزار نفر از افرادی که در حوزه مشاغل غذا و آشامیدنی فعالیت می کنند بر اثر شیوع کرونا در کشور شغل خود را از دست داده اند.
آقای علی اصغر میرابراهیمی، رییس اتحادیه رستوران داران تهران در گفت و گویی از خسارت 200 تا 300 میلیارد تومانی رستوران داران تهران تاکنون (زمان آغاز شیوع کرونا) خبر داده و گفته است: تاکنون هیچ تمهیداتی برای جبران این خسارت از سوی دولتمردان اتخاذ نشده است. به گفته میر ابراهیمی، اکنون چاره ای به جز ادامه فعالیت نیست. بعضی از واحدها که اجاره ای بودند به تعطیلی کشانده شده اند و این ضربه مهلکی به این بخش از صنوف وارد کرده است.

حمل و نقل ریلی و جاده ای
با شیوع کرونا و اجرای دستورالعمل های ستاد ملی مبارزه با کرونا درباره محدودیت ها و منع سفرها، بخش حمل و نقل به ویژه در حوزه جابه جایی مسافر بیشترین کاهش فعالیت را تجربه کرد. گزارش مرکز پژوهش های مجلس با عنوان ارزیابی ابعاد اقتصاد کلان شیوع ویروس کرونا نشان می دهد که تنها در بخش حمل و نقل زمینی مسافر به جز راه آهن، یک میلیون و 329 هزار نفر اشتغال به خاطر شیوع کرونا از دست رفته است. در بخش های دیگر مانند حمل و نقل هوایی بیش از 70 و در حمل و نقل راه آهن بیش از 35 هزار نفر شغل در این ایام از دست رفته است.
اکثر شرکت های حمل و نقلی در شهرستان ها که زیر نظر شهرداری ها فعالیت می کنند، به خاطر کرونا تعطیل شدند. شرکت های فعال هم با کاهش 93 درصدی فعالیت به کار ادامه دادند و کمتر از 10 درصد شاغلان در این بخش ها توانستند در این مدت به فعالیت خود ادامه دهند. البته پیش بینی می شود با بازگشایی دانشگاه ها برای دانشجویان جدیدالورود رونق نسبی در وضعیت حمل و نقل جاده ای اتفاق بیفتد. برآورد وزارت راه و شهرسازی هشت هزارمیلیارد تومان خسارت کرونا به بخش حمل و نقل است.
در ارزیابی که مرکز پژوهش های مجلس انجام داده آمده است که حمایت های مالی دولت از بخش های آسیب دیده در بازه زمانی شیوع بیماری، لازم است اما باید توجه داشت که با توجه به محدود شدن شدید منابع مالی دولت به دلایلی مانند مسائل اقتصاد جهانی، تحریم ها، کاهش قیمت نفت، آثار اقتصادی بحران کرونا، طبعاً باید به کاهش هزینه های سنگین ازجمله به تعویق افتادن توسعه آزادراه ها، احداث خطوط مترو و ابرپروژه های شهر توجه کرد. پیشنهاد بعدی که مرکز پژوهش های مجلس در گزارش تحقیقی خود آورده درباره کاهش تقاضای سفرهای بین شهری و متضرر شدن شرکت های حمل ونقل است. در این گزارش عنوان شده استفاده از حمایت های مالی دولت و در عین حال ارائه خدمت ازسوی ناوگان برون شهری برای کوتاه مدت و میان مدت به خصوص برای پاسخگویی به سفرهای حومه ای ضرورت دارد.

اخبار گروه سایر رسانه ها صرفا بازنشر اخبار سایت ها و خبرگزاری هاست و خبرگزاری تسنیم هیچ مسئولیتی در قبال آن ندارد.

انتهای پیام/

بازگشت به صفحه رسانه ها

لینک خبر :‌ خبرگزاری تسنیم
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۷/۲۲ سایت های دیگر : وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی

خبرگزاری میزان - در متن تسلیت محمد خدادی معاونت امور مطبوعاتی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی آمده است:

و یبقی وجه ربک ذوالجلال و الاکرام

درگذشت پدر گرامی شهید سعید امیرحسین فراهانی و زنده یاد احمد بورقانی فراهانی، معاون محبوب و قدیمی امور مطبوعاتی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، روزنامه نگار برجسته و بااخلاق و از پیشکسوتان خوشنام خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران (ایرنا)، موجب تاثر و تالم شد.

اینجانب ضمن تسلیت به خانواده گرامی بورقانی، از خداوند متعال برای آن مرحوم رحمت واسعه و برای بازماندگان، صبر، سلامتی و طول عمر مسئلت دارم.

انتهای پیام/

لینک خبر :‌ میزان
حجت الاسلام والمسلمین دکتر ارزانی با اشاره به سیره نبی مکرم اسلام(ص)، گفت: آن حضرت(ص) اسوه ای برای همه ادوار است، نوع برخورد و رفتار کریمانه رسول الله مولفه ای است که بیش از هر زمان دیگری برای زندگی امروز به آن نیاز داریم.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۷/۲۳ سایت های دیگر : وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی

خبرگزاری شبستان ، گروه مسجد و کانون های مساجد به نقل از ستاد ارتباطات رسانه ای (فهما)، مراسم روضه آنلاین چهارشنبه 23 مهر در محل ستاد هماهنگی کانون های فرهنگی هنری مساجد کشور برگزار شد .

حجت الاسلام و المسلمین دکتر حبیب رضا ارزانی در این مراسم طی سخنانی با اشاره به ویژگی های حضرت رسول(ص) اظهار کرد: خداوند می فرماید اگر به دنبال مبنا و ضابطه هستید بهترین الگو که قابلیت تمسک به آن داریم وجود پیامبر(ص) است .

رئیس ستاد هماهنگی کانون های فرهنگی هنری مساجد کشور گفت: هرکدام از انبیای الهی تلاش کرند که مردم را از دنیا فارغ کنند چراکه مفارغت از دنیا منجر به هدایت به سوی خداوند می شود، در این طریق بهترین اسوه پیامبر اکرم(ص) است که با رفتار خود در بسیاری از موارد الگو برای مردم شد .

وی افزود: اما سوال آن است که چرا به این اسوه اقتدا نمی شود، چرا از این اسوه در همه جوامع بهره برداری نمی شود، خداوند می فرماید کسی می تواند پیامبر(ص) را الگوی خود کند که سه شرط ایمان به خداوند، ایمان به معاد و فعل نیکو را در خود ایجاد کند. اسلام نیز همین سه رکن است و هرچه که آمده ذیل این سه مولفه تعریف می شود .

مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تصریح کرد: پیامبر(ص) سرآمد عبودیت بود. آنچنان عابدت می کرد و با خداوند مناجات داشت که به عنوان رسول انتخاب شد، یکی از موارد مهمی که در الگوبرداری از حضرت باید به آن توجه داشته باشیم پررنگ کردن ابعاد عبودیت است. همچنین اصلاح ارتباط انسان با نفس که منجر به اصلاح زندگی می شود. آدمی باید بررسی کند که در طول عمر خود چه کرده است چنانچه در قرآن آمده است: حَاسِبُوا أَنْفُسَکُمْ قَبْلَ أَنْ تُحَاسَبُوا .

حجت الاسلام و المسلمین دکتر ارزانی گفت: نکته دیگری که در مورد سیره پیامبر(ص) باید مورد توجه قرار گیرد، حسن خلق و نوع ارتباط با مردم و خانواده بود، نوع رفتار نبی مکرم اسلام(ص) با همسر، با فرزند سرآمد است. با حضرت زهرا(ص) چنان با احترام برخورد می کند هنگام ورود آن حضرت جلو پایش می ایستد .

وی ادامه داد: مشی دیگری که در طول زندگی حضرت رسول(ص) قابل توجه است نوع برخورد کریمانه با مردم است. پیامبر خدا انسان ها را تکریم می کرد، چنانچه فرمود: إِنَّمَا بُعِثْتُ لِأُتَمِّمَ مَکَارِمَ الْأَخْلَاقِ (به راستی که من مبعوث شدم تا شرافت های اخلاقی را کامل و تمام کنم)، خداوند نیز وقتی می خواهد رسول اش را معرفی کند می فرماید او آمده است که عدل و قسط و داد را در جامعه برپا کند. برخورد پیامبر(ص) در عالی ترین سطح اخلاق بود .

مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به ساحات دیگر از زندگی پیامبر(ص) افزود: یکی از نکات جالب توجه نوع برخورد آن حضرت با سایر موجودات عالم بود. امروز در دنیا در قالب نهضت های مدافع محیط زیست از طبیعت حمایت می کنند. پیامبر 14 قرن قبل نسبت به این موارد توجه کرد، در مورد قطع نکردن درختان تاکید داشت، نسبت به حیوانات مهربان بود، در روایت آمده است که آن حضرت مشغول وضو بود که گربه ای را دید که حضرت را نگاه می کند، حضرت وضو را قطع کرد و به آن گربه آب داد و برگشت. این سیره رسول خدا است .

حجت الاسلام و المسلمین دکتر ارزانی گفت: خداوند می خواهد ما به وجود مبارک معصومین و در صدر آن بزرگواران، حضرت رسول(ص) نزدیک شویم. پیامبر(ص) بهترین الگو برای همه زمان ها است .

پایان پیام/ 9

لینک خبر :‌ خبرگزاری شبستان
معاونت قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در ایام شیوع کرونا از 839 موسسه فرهنگی قرآن و عترت حمایت کرد.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۷/۲۳ سایت های دیگر : دولت سبز البرز

به گزارش مرکز ورابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، حمایت از این موسسات در دو مرحله صورت گرفت که از مجموع این حمایت ها، در مرحله اول از 714 موسسه و در مرحله دوم از 125 موسسه حمایت شده است.

همچنین مجموع تسهیلات حمایتی 12 میلیارد و 580 میلیون ریال است و تسهیلات در نظر گرفته شده برای هر موسسه 15 میلیون ریال اعلام شده است.

لینک خبر :‌ وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی
ثبت نام اعطای تسهیلات به منظور حمایت از صنوف فعال فرهنگی و حفظ فرصت های شغلی و رونق صنایع فرهنگی در حوزه فعالیت های قرآن و عترت آغاز می شود.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۷/۲۳ سایت های دیگر : خبرگزاری بین المللی قرآن وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم ، معاونت قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به منظور حمایت از صنوف فعال فرهنگی، هنری و رسانه ای و حفظ فرصت های شغلی و رونق صنایع فرهنگی در حوزه فعالیت های قرآن و عترت، تسهیلات حمایتی از صندوق کارآفرینی امید به متقاضیان مؤسسات فرهنگی قرآن و عترت اعطا می کند.

فعالان و مدیران مؤسسات قرآنی متقاضی دریافت این تسهیلات، می توانند از روز چهارشنبه 23 مهرماه به سامانه تحفه به نشانی www.tohfeh.gov.ir مراجعه کنند.

متقاضیان برای کسب اطلاعات بیشتر و چگونگی دریافت تسهیلات حمایتی، در ساعات اداری با شماره تلفن 61905-021 داخلی 319 واحد حمایت از مؤسسات معاونت قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تماس حاصل کنند.

انتهای پیام/

لینک خبر :‌ خبرگزاری تسنیم
اصفهان- دبیر سی و سومین جشنواره بین المللی فیلم های کودکان و نوجوانان گفت: موزه و مرکز اسناد جشنواره فیلم کودک که شامل افتخارات و یادگاری های این جشنواره است در اصفهان برپا خواهد شد.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۷/۲۲ سایت های دیگر : پایگاه خبری قلم اقتصاد بازار

به گزارش خبرنگار مهر ، علیرضا تابش، ظهر سه شنبه در نشست خبری سی و سومین جشنواره بین المللی فیلم های کودکان و نوجوانان با اشاره به درگذشت تعدادی از هنرمندان عرصه فرهنگ و هنر اظهار داشت: سی و سومین جشنواره بین المللی فیلم های کودک و نوجوان در شرایطی برگزار می شود که جهان درگیر بحران کرونا است.

وی افزود: وظیفه جامعه فرهنگی در این شرایط التیام بخش روزهای غم انگیز کرونایی در طیف سنی کودک و نوجوان است تا هنرمندان رسالت ارتقای روانی و اندیشه ای در جامعه را فراهم سازند.

دبیر سی و سومین جشنواره بین المللی فیلم های کودکان و نوجوانان شعار امسال را هر خانه یک سینما؛ هر کودک یک داور اعلام کرد و افزود: برگزاری جشنواره سی و سوم به صورت آنلاین تصمیم دشواری بود که در نهایت با تقویت زیرساخت های لازم و در پلتفرم های مختلف با همفکری تهیه کنندگان آثار کودک و نوجوان، اصحاب رسانه و منتقدان فراهم شد.

وی با بیان سناریو برگزاری سی و سومین جشنواره بین المللی فیلم های کودک و نوجوان گفت: از روز شنبه 27 مهرماه تا دوم آبان ماه به مدت 6 روز داوران کودک و نوجوان، منتقدان، اهالی رسانه می توانند از حساب کاربری خود فیلم ها را به صورت رایگان تماشا کند.

تابش با اشاره به اینکه داوران کودک و نوجوان جشنواره از شنبه با مراجعه به پلتفرم ها پس از تماشای فیلم نظر خود را در بخش داوری ثبت می کنند، افزود: برگزاری کارگاه جشنواره برای ثبت نام کنندگان در دو بخش ملی و بین المللی به صورت رایگان خواهد بود.

پخش همه برنامه های جشنواره سی و سوم به صورت مجازی

وی بیان داشت: برنامه های جنبی سی و سومین جشنواره بین المللی فیلم های کودکان و نوجوانان شامل شب های اصفهان، نشست خبری با صاحبان آثار و نکوداشت دو چهره شاخص سینمایی هم از طریق پلتفرم های تیوا به صورت زنده برگزار می شود.

دبیر سی و سومین جشنواره بین المللی فیلم های کودک و نوجوان افزود: افتتاحیه و اختتامیه سی و سومین جشنواره بین المللی فیلم های کودک و نوجوان هم به صورت زنده به نمایش درخواهد آمد.

وی با اشاره به راه اندازی کتابخانه ویدئویی با هدف بازاریابی و معرفی آثار به نمایش درآمده گفت: این کتابخانه هم از طریق پلتفرم هاشور برای خرید فیلم به دو صورت قابل دسترسی است.

تابش با اشاره به اینکه از روز شنبه، 26 مهرماه نام کاربری و رمز عبور برای بهره برداران این دوره از جشنواره تصریح کرد: امسال چهارمین دوره المپیاد فیلم سازی نوجوانان هم از 28 مهرماه طی چهار روز از طریق پلتفرم ادوبی کانکت و مرکز نوآوری صبا در تهران برگزار می شود و نوجوانان راه یافته به این جشنواره زیر نظر اساتید کارگاه هایی را آموزش می بینند.

نمایش 107 فیلم طی 6 روز

وی افزود: در سی و سومین دوره جشنواره بین المللی فیلم های کودک و نوجوان 107 عنوان فیلم در پلتفرم های متعدد به مدت 6 روز به نمایش درخواهد آمد و دو فیلم خداحافظ سینما و شماره 29 برای روشندلان و افراد ناشنوا آماده سازی شده است.

دبیر سی و سومین جشنواره بین المللی فیلم های کودک و نوجوان با تاکید بر اینکه جشنواره بین المللی فیلم های کودکان و نوجوان جشنواره ای معتبر و مهمی است، اظهار داشت: از سال گذشته دبیرخانه دائمی این جشنواره با همکاری شهرداری کلان شهر اصفهان در شهر تاریخی اصفهان بنا گذاشته شده است و در تفاهم نامه ای شهر اصفهان به عنوان محل دائمی برگزاری این جشنواره به ثبت رسید.

وی افزود: موزه و مرکز اسناد جشنواره که شامل افتخارات و یادگاری های این جشنواره است در اصفهان برپا خواهد شد.

کد خبر 5047132

لینک خبر :‌ خبرگزاری مهر
رئیس انجمن نمایش استان لرستان گفت: هنرمندان تئاتر استان برای اجرای نمایش در این ایام همچنان بلاتکلیف هستند.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۷/۲۲

سرویس تئاتر هنرآنلاین ، فرزاد زیدی نژاد رئیس انجمن نمایش استان لرستان در گفت وگو با هنرآنلاین درباره فعالیت های انجمن و هنرمندان تئاتر این استان در ایام کرونا گفت: استان طی این مدت اجرای صحنه ای نداشته است و تمرکزمان بر اجرای محیطی و خیابانی بوده است. ضمن اینکه بخش مجازی را نیز فعال کرده ایم. به همت انجمن نمایش استان، برنامه ای با عنوان تئاتر لرستان از گذشته تا امروز ترتیب داده شده که هر هفته فیلم یک نمایش صحنه ای در کانال تلگرام بارگذاری می شود. همچنین در هر هفته یک نمایشنامه خوانی و یک نمایش رادیویی نیز که تولید هنرمندان استان است، پخش می شود.

او در ادامه افزود: پخش نمایشنامه خوانی و نمایش رادیویی در راستای حمایت از هنرمندان استان در این تعطیلات برنامه ریزی شده که مبلغی نیز به عنوان حمایت مالی از باقی مانده اندک صندوق انجمن، به آن ها تعلق می گیرد.

زیدی نژاد ضمن اشاره به اینکه تاکنون درخواست هایی مبنی بر حمایت از هنرمندان در این ایام به اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان داشته ایم، عنوان کرد: در این خصوص وعده هایی داده شده اما تاکنون اجرایی نشده است. هنرمندان استان علاقمند به اجرای آثارشان هستند اما مجوزی به منظور اجرای نمایش ها به صورت کتبی صادر نشده است و تنها شفاهی اعلام شده که اجرای نمایش ها امکان پذیر است. بارها درخواست کرده ایم مجوز اجرا را به صورت کتبی به ما اعلام کنند که تاکنون این اتفاق نیفتاده و به اعتقاد من دلیل آن این است که در صورتی اتفاقی رخ داد از آن شانه خالی کنند و ما هم نمی توانیم با اجازه شفاهی نمایش ها را راهی صحنه کنیم.

او درباره برگزاری سی و دومین جشنواره تئاتر استانی یادآور شد: فراخوان این جشنواره از سوی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان منتشر شده و ما نیز آن را در سایت انجمن بارگذاری کرده ایم. سال های گذشته شورای سیاستگذاری به منظور برگزاری جشنواره تئاتر استانی وجود داشت ولی امسال اینگونه نبوده است. اما آنچه که وجود دارد این است که فراخوان منتشر شده و زمان برگزاری جشنواره هم اوایل آذرماه برنامه ریزی شده اما مکان تمرین نمایش ها کجاست؟ در این شرایط با این فرصت محدود فراخوان به چه کار می آید؟ و ما همچنان بلاتکلیف هستیم.

رئیس انجمن نمایش استان لرستان در ادامه افزود: این مسئله تنها مشکل استان ما نیست و بسیاری از استان ها گرفتار آن هستند. اداره کل فرهنگ و ارشاد استان هم در نظر دارد تا این چرخه به کار افتد اما در شرایط موجود اجرای نمایش ها با نبود مجوز کتبی به منظور بازگشایی پلاتوها و سالن های نمایش امکان پذیر نیست.

فرزاد زید ی نژاد که حدود 10 سال است ریاست انجمن هنرهای نمایشی استان لرستان را بر عهده دارد، درباره مشکلات و مسائل هنرمندان این استان در این ایام تصریح کرد: پیش از کرونا هم حمایتی از هنرمندان استان ها نمی شد اما بسیاری از هنرمندان استان، تحصیلکرده گرایش های مختلف تئاتر هستند و همان درآمد اندک و قطره چکانی شان از طریق فروش بلیت بوده است که در این مدت آن هم قطع شده است.

او در ادامه اضافه کرد: پیشتر تفاهم نامه ای وجود داشت که طی آن به گروه های ثبت شده مبلغ حمایتی به منظور اجرای آثارشان تعلق می گرفت که این تفاهم نامه دو سال است که لغو شده و تنها سالانه مبلغ 15 میلیون تومان بابت برگزاری جشنواره تئاتر استانی تعلق می گیرد که با وجود تورم ها این مبلغ افزایش نداشته است و نمی توان نام حمایت از تئاتر را بر آن گذاشت. با توجه به تعداد هنرمند این مبلغ به جایی نمی رسد و گاهی همان هم با سرافکندگی و شرمساری به گروه ها پرداخت می شود.

زیدی نژاد درباره حمایت هایی که در این ایام از هنرمندان تئاتر استان شده، اظهار کرد: تنها وامی از سوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به منظور حمایت از گروه های ثبت شده در نظر گرفته شده که بسیاری از هنرمندان آن را دریافت نکرده اند چراکه درآمدی ندارند تا امکان بازپرداخت آن را داشته باشند.

او در ادامه گفت: در صورتی که مروری بر گذشته داشته باشیم هر زمان جشنواره ای برگزار می شد هنرمندان از جیب خود هزینه می کردند هر چند گاهی هم کمک ها مالی شده تا نمایشی را به صحنه آورند به امید اینکه در جشنواره های استانی شرکت کنند و همه امیدشان به دیده شدن بود. چراغ تئاتر استان ها را تاکنون هنرمندان آن روشن نگاه داشته اند و برخی از آن ها پیشرفت کرده و به تهران رفتند هر چند که ریشه در استان ها دارند. حال زمانی که هنرمندان استان ها اینگونه بدون چشمداشتی و با حداقل ها چنین گام هایی برداشتند، اکنون و در این شرایط نامناسب هنرمندان، نوبت دولت است تا برادری خود را به اثبات برساند اما نه با قول هایشان، بلکه وارد عمل شوند تا این وضعیت مرتفع شود و هنرمندان دوباره به صحنه بازگردند. تاکنون هنرمندان تئاتر را زنده نگاه داشتند اکنون زمان آن است تا دولت کمک کند تا هنرمندان زنده بمانند.

لینک خبر :‌ هنر آنلاین
رییس انجمن نمایش استان البرز درباره شرایط نامناسب هنرمندان تئاتر و وضعیت نابسامان سالن های تئاتر این استان توضیح داد.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۷/۲۲

ندا قربانیان رییس انجمن نمایش استان البرز در گفتگو با خبرنگار تئاتر خبرگزاری صبا درباره حمایت از هنرمندان تئاتر استان البرز که در شرایط کرونا متضرر شده اند، بیان کرد:اسامی هنرمندانی را که شغل آن ها فقط فعالیت در حوزه تئاتر است برای اداره کل فرهنگ و ارشاد استان البرز فرستاده و بارها موضوع را پیگیری کرده ام. جالب است بدایند حتی دو تا سه بار دیگر نیز این اسامی از من گرفته شد اما با این وجود هیچ کمک و بسته حمایتی برای بچه های تئاتر در نظر گرفته نشده است.

وی افزود: تقریبا سه نمایش آماده اجرا در انجمن نمایش استان البرز برای اسفند 98 داشتیم که متاسفانه به دلیل شیوع ویروس کرونا روی صحنه نرفتند و حتی تاکنون نیز این نمایش ها فرصت اجرا پیدا نکرده اند زیرا سالن های استان البرز به دلیل سقف های کوتاه و تهویه نامناسب شرایط مساعدی برای حضور تماشاگران و اجرای گروه های تئاتر ندارند.

رییس انجمن نمایش استان البرز درباره بلاتکلیفی هنرمندان تئاتر این استان گفت: همچنان اقدامی برای جبران ضررهای هنرمندان تئاتر صورت نگرفته است و حتی اخبار درستی نیز در این باره به ما نداده اند. بر اساس پیگیری هایی که من در این چند ماه کرده ام تنها اسامی این هنرمندان به همراه شماره ملی آن ها از ما گرفته و فرم هایی به صورت آنلاین پر شد اما درنهایت این کارها هیچ تاثیری نداشتند و فقط برای ما یک دوندگی طولانی مدت را به همراه داشت.

قربانیان با اشاره به اینکه امیدی برای جبران ضررهای هنرمندان تئاتر استان البرز وجود ندارد، عنوان کرد: من اصلا فکر نمی کنم که کاری برای هنرمندان انجام شود. اداره کل فرهنگ و ارشاد استان البرز تنها جوابی که به ما می دهد این است که هیچ بودجه ای برای جبران ضررهای هنرمندان تئاتر در دست ندارند.

وی ادامه داد: با وجود این شرایط و سالن های نامساعد، بسیار خطرناک است که گروهی تمرین ها و اجراهای خود را شروع کند و ترجیح ما نیز این است که جان هنرمندان را به خطر نیندازیم، به این علت جشنواره استانی تئاتر البرز نیز لغو شد اما قرار است جشنواره آنلاین نمایشنامه نویسی و پژوهشی جایگزین آن شود که فراخوان آن در دست تنظیم است.

این کارگردان تئاتر با اشاره به اینکه با توجه به اینکه گروه های تئاتر شرایط مناسبی برای ادامه فعالیت های خود ندارند و هیچ کمکی نیز دریافت نکرده اند، بیان کرد: تنها راه حلی که برای جبران ضررهای بچه های تئاتر در نظر گرفته شد اعطای وام به آن ها بود که آن هم به علت نداشتن شرایط مناسب، بچه های تئاتر تمایلی برای دریافت آن نشان ندادند و در نهایت هیچ بسته حمایتی بلاعوضی به آن ها تعلق نگرفته است.

قربانیان در بخش دیگر این گفتگو درباره کارهای شخصی خود گفت: درحال حاضر مشغول بازی در فیلم سینمایی عروس نیزار به نویسندگی و کارگردانی هادی رمضانپور هستم که بازیگرانی همچون مریم مومن، دانیال عبادی، سهیل قاصدی و بهزاد رحیم خانی در آن حضور دارند و برای شرکت در جشنواره ملی فیلم فجر آماده می شود.

رییس انجمن نمایش استان البرز در پایان صحبت های خود بار دیگر به وضعیت نابسامان هنرمندان تئاتر استان البرز اشاره کرد و گفت: هیچکدام از مسئولان استان البرز به فکر راه حلی برای جبران ضررهای بچه های تئاتر نیستند و انگار اصلا معیشت و زندگی هنرمندان برای آن ها اهمیتی ندارد و حتی شاید از تعطیلی تئاتر در استان خوشحال هم هستند زیرا استانداری و شهرداری قطعا می توانند سالن های تئاتر را تجهیز کرده و ضدعفونی آن ها را به عهده بگیرند اما هیچ یک از این ارگان ها با انجمن همکاری نمی کند و این باعث ناامیدی ما و هنرمندان تئاتر استان البرز شده است.

انتهای پیام/

لینک خبر :‌ خبرگزاری صبا
مدیر اوقاف و امور خیریه استان گیلان با اشاره به کمک 30 میلیارد تومانی خیرین برای رسیدگی به کارهای عمرانی در بقاع متبرکه گفت: از سال گذشته تاکنون 30 میلیارد تومان کمک توسط خیرین و مردم به بقاع متبرکه برای اتمام کارهای عمرانی صورت گرفته است.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۷/۲۲

به گزارش خبرگزاری فارس از رشت، حجت الاسلام والمسلمین ستار علیزاده ظهر امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه به مناسبت هفته وقف در سالن اجتماعات سازمان اوقاف با بیان اینکه رسانه ها نقش مهمی در شناساندن فرهنگ وقف در جامعه دارند، اظهار کرد: وقف بر اساس نیات واقفین خیراندیش بوده و دارای پاداش دنیوی و اخروی بسیار خوبی است لذا رسانه ها نقش مهمی در شناساندن فرهنگ وقف در کشور و استان گیلان دارند.

وی با تأکید بر لزوم توجه مردم به شرکت در پویش وقف مشارکتی گفت: یکی از شعارهای سازمان اوقات تحقق شعار همه واقف باشیم است و تنها راه برای تحقق این امر شرکت مردم در وقف مشارکتی است لذا از همه مردم درخواست دارم در این طرح شرکت کرده و به زودی شاهد ایجاد یک وقف در هر شهر باشیم.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان گیلان بقاع متبرکه را بزرگ ترین ظرفیت معنوی جامعه دانست و افزود: استان گیلان دارای بقاع متبرکه بسیار ارزشمند و خوبی است و باید از ظرفیت این بقاع در انجام کارهای فرهنگی، مذهبی و اجتماعی استفاده شود.

علیزاده با اشاره به عملکرد موفق اوقاف در ایام کرونا تصریح کرد: استان گیلان یک استان پیشرو در رعایت پروتکل های بهداشتی و از اولین روزهای شیوع کرونا درب های بقاع متبرکه به دلیل حفظ سلامت مردم بسته بود و این امر منجر به کاهش درآمدهای اوقاف در این حوزه شد اما باوجوداین مشکلات عملکرد این سازمان بسیار خوب بوده است.

وی با اشاره به توزیع 20 هزار بسته بهداشتی توسط سازمان اوقاف در بین نیازمندان بیان کرد: در روزهای نخست شیوع کرونا در استان گیلان کمبود بسته های بهداشتی در استان حس شد و بر همین اساس سازمان اوقاف با بهره گیری از ظرفیت بقعه های متبرکه 20 هزار بسته معیشتی باارزش ریالی 800 میلیون تومان در بین کادر درمان و آحاد مردم توزیع شده است.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان گیلان با قدردانی از زحمات بقاع متبرکه در ایام کرونا افزود: بقاع متبرکه در ایام کرونا پنج هزار بسته معیشتی و نیز 60 هزار غذا به ارزش ریالی 400 میلیون تومان در بین مردم و نیازمندان توزیع کردند.

علیزاده با بیان اینکه 15 کارگاه تولید ماسک در بقاع متبرکه استان گیلان شروع به فعالیت کرده اند، گفت: در ایام کرونا از ظرفیت خادمین و همچنین خیرین استفاده در تولید ماسک استفاده شده و در طی این مدت 140 هزار عدد ماسک در 15 کارگاه تولیدشده است.

وی با بیان اینکه کمک اوقاف فقط مختص به توزیع بسته های معیشتی نیست، افزود: در طی این مدت پنج میلیارد تومان از درآمدهای اوقاف به نیت واقف توجه و خرج کارهای فرهنگی شده و همچنین یک میلیارد و 200 میلیون تومان هم به خرید تجهیزات پزشکی و دارو برای درمان بیماری صعب العلاج هزینه شده است.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان گیلان با اشاره به کمک 30 میلیارد تومانی خیرین به رسیدگی به کارهای عمرانی در بقاع متبرکه تصریح کرد: از سال گذشته تاکنون 30 میلیارد تومان کمک توسط خیرین و مردم به بقاع متبرکه برای اتمام کارهای عمرانی صورت گرفته و با ادامه داشتن این روند شاهد رشد اقتصادی و فرهنگی و اجتماعی در جامعه خواهیم بود.

علیزاده با ابراز خرسندی از اقدامات صورت گرفته عمرانی در حرم مطهر حضرت سلطان سید جلال الدین اشرف (ع) گفت: میزان مساحت حرم سه هزار متر است و با تلاش های صورت گرفته توسط مردم و نیز فرمانده سپاه قدس گیلان این میزان مساحت به زودی به 1 1 هزار متر گسترش می یابد و برای اتمام و تکمیل این طرح هزینه قابل توجه ای باید در نظر گرفته شود.

وی با اشاره به شناسایی سه وقف جدید در استان گیلان افزود: در سال جدید 12 وقف جدید توسط مردم و خیرین ثبت و نیز سه وقف جدید باارزش ریالی چهار میلیارد و 300 میلیون ریال شناسایی شده است که این روند قطعاً ادامه خواهد داشت.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان گیلان از احداث یک مرکز تجاری اقامتی در کنار بقعه متبرکه آقا سید قاسم و ابراهیم آستارا خبر داد و تصریح کرد: با افتتاح هرچه بیشتر مراکز فرهنگی اقامتی در جوار بقاع متبرکه مسافرین بسیاری به استان سفر می کنند که خوشبختانه یک مورد از این مجتمع ها با کمک خیرین در شهرستان آستارا یک مرکز تجاری اقامتی با میزان مساحت یک هزار و 400 متر به بهره برداری رسید.

علیزاده یکی از اهداف مراکز افق را توجه به امور فرهنگی و قرآنی دانست و گفت: مهم ترین هدف از مراکز افق انجام امور اجتماعی، فرهنگی و قرآنی است زیرا در این صورت می توان معنویت جامعه را افزایش داد.

انتهای پیام/84007

لینک خبر :‌ خبرگزاری فارس

روزنامه شهروند


روزنامه اطلاعات


روزنامه جوان


روزنامه فرصت امروز


روزنامه ایران


روزنامه بهار


روزنامه وطن امروز