بولتن فرهنگی هنری / مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی 22 مهر 99
همزمان با آیین رونمایی پایتخت نهج البلاغه ایران وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه انتخاب کاشان به عنوان پایتخت نهج البلاغه می تواند نقطه عطفی برای گسترش معارف نهج البلاغه باشد، گفت: امیدواریم با این طرح در قالب های علمی، آموزشی، رسانه ای، فرهنگی و هنری بسترهای مناسبی برای استفاده از نهج البلاغه شکل بگیرد تا بتوانیم گسترش بخش اندیشه علوی در جهان باشیم.

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سید عباس صالحی ظهر امروز در آئین رونمایی طرح ملی کاشان؛ پایتخت نهج البلاغه ایران بیان کرد: نهج البلاغه به عنوان یک میراث گرانسنگ آسمانی در اختیار بشر است و باید از چند زاویه مورد بررسی قرار بگیرد. ابتدا باید دید خالق این اثر کیست، وقتی به امام علی(ع) و افق وجودی ایشان نزدیک تر می شویم اهمیت این اثر بیشتر آشکار می شود.

وی ادامه داد: امیرالمومنین از زاویه های مختلف شخصیتی است که از نظر بازشناختی فهم ایشان بسیار سخت و دشوار است، هرگاه سخن از دانش و حکمت به میان می آید ایشان می فرمایند: چشمه های حکمت و دانش از من جوشش می کند و پرنده های تیز پرواز به این قله نمی رسند ، بنابراین از این دید اثر ایشان ارزش دیگری پیدا می کند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به سخنرانی امام موسی صدر در سال 1354 در شهر کاشان خاطرنشان کرد: این عالم وارسته در منقبت امام علی(ع) می گوید: امام علی(ع) را وقتی می خواهیم تصویر کنیم با کثرتی از فضایل روبرو هستیم، این فضائل عمق زیادی در وجود ایشان دارد، گاهی برخی فضائل مقطعی و زودگذر است اما در امام علی(ع) تمام فضائل گسترده و عمق دارد .

صالحی یادآور شد: در طول تاریخ برخی در راستای یک فضیلت شاخص هستند اما نوع فضیلت امام علی(ع) متفاوت است، فرض کنیم بخواهیم سخاوت را به عنوان یکی از فضایل امام مطرح کنیم، در این زمینه معاویه به عنوان دشمن امیرالمومنین می گوید اگر دو انبار کاه و طلا در دست علی بن ابی طالب باشد انبار طلای او زودتر تمام می شود، حال این جمله را در نظر داشته باشید و رفتار امام را با عقیل برادر خود تجسم کنید.

وی افزود: عقیل با تمام شرایط سخت خود که نابینا بود و فقر بر خانواده ایشان فشار آورده بود در چندین بار مراجعه به امام با کلام عاطفی درخواست خود را بیان کرد اما امام پرداخت هرگونه مبلغی از بیت المال را رد کرد. همه فضائل کثیر و عمیق امام هرکدام ترکیب خاص خود را دارد که ریشه های آن یک ایمان بزرگ را ایجاد کرده بود.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی بیان کرد: با این نگاه می توان با نهج البلاغه به شکل دیگری ارتباط برقرار کرد، این کتاب مسیر خود را در جهان اسلام و بشریت باز کرده است و باید میراث دار این کتاب که امام از خود به جای گذاشته است بود، در مورد نهج البلاغه باید از یک سو به دنبال انس با آن و از سوی دیگر به دنبال احیای این کتاب بود.

صالحی با اشاره به طرح ملی پایتخت نهج البلاغه ایران ابراز کرد: این طرح به احیای کتاب نهج البلاغه کمک خواهد کرد و پیچیدگی این کتاب نیازمند احیای دوباره است، کاشان در سابقه تاریخی خود در حوزه علم، فرهنگ، دین و ... اتفاقات خوبی رقم زده است، فضل الله راوندی در اوایل قرن ششم در مورد نهج البلاغه کارهای بزرگی انجام داده است، اولین شارح نهج البلاغه علامه سید ابوالرضا راوندی و نویسنده اولین معجم نهج البلاغه آیت الله شیخ احمد کاشانی جزو اولین افرادی هستند که از شهر کاشان به این کتاب ارزشمند پرداختند.

وی خاطرنشان کرد: در دوره صفویه که علما فارسی نویسی می کردند بر روی مردم تاثیر بیشتری می گذاشت، یکی از این اقدامات ترجمه نهج البلاغه توسط ملا فتح الله کاشانی به عنوان اولین مترجم از نهج البلاغه است که در گسترش مفاهیم فارسی نقش داشت، انتظار می رود مشابه سایر خدمات مردم کاشان، در نهج البلاغه نیز پایه گذار اتفاقات خوبی از منظر انس لفظی و مفاهیم و همچنین سبک زندگی علوی باشیم.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در پایان گفت: امیدواریم در قالب های علمی، آموزشی، رسانه ای، فرهنگی و هنری بسترهای مناسبی برای استفاده از نهج البلاغه شکل بگیرد تا بتوانیم گسترش بخش اندیشه علوی در جهان باشیم. انتخاب کاشان به عنوان پایتخت نهج البلاغه می تواند نقطه عطفی برای گسترش معارف نهج البلاغه باشد.

در ادامه این مراسم عبدالهادی فقهی زاده معاون قرآن و عترت با بیان اینکه نهج البلاغه شاهراه اندیشه های کلامی و در وازه مقاصدی شریعت و سبیل روشن تربیت و اندیشه ورزی های مومنانه است، گفت: نهج البلاغه با شیوایی و رسایی خلق شده است و براین اساس ظرفیت های فرهنگی، فکری و اندیشه ای در حوزه های مختلف را دارد و هرکس به اندازه توان خود از این کتاب می تواند بهره ببرد.

وی ادامه داد: معاونت قرآن و عترت طرح ملی پایتخت نهج البلاغه ایران را تدوین کرده است، شوراهای خاصی با کمک اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی اصفهان تعریف شده و با همکاری استانداری اصفهان اعتبارات لازم در نظر گرفته شده است.

معاون قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تاکید کرد: امیدواریم با آغاز این طرح کارهای بزرگ علمی، فرهنگی و هنری از این میراث دینی به نسل جوان منتقل شود، همه باید از نردبان این کتاب به آسمان الهی برویم و از این کلام بهره ببریم.

در ادامه این مراسم حجت الاسلام معتمدی مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی اصفهان نیز خاطرنشان کرد: در طول تاریخ استان اصفهان در عرصه فرهنگی، هنری، علمی و دینی سرآمد بوده است و در این حوزه ها فعالیت های ارزشمندی داشته و ظرفیت های این استان زبانزد است.

وی ادامه داد: حوزه های علمیه برجسته ای در کاشان وجود دارد و روحانیونی در این شهر که همیشه نقش هدایت گری داشتند بسیار زیاد است، انتخاب پایتخت نهج البلاغه برای شهر کاشان به نوعی تجدید عهد با بزرگانی است که نام امام علی(ع) را در این سرزمین حفظ کرده اند.

معتمدی بیان کرد: کاشان با همه ظرفیت ها می تواند نقش آفرینی زیادی در امر نهج البلاغه را با محوریت این شهر داشته باشد. ریل گذاری که در طول این دو سال صورت می گیرد باید راه را برای شهرهای دیگر باز کند.

عباس رضایی استاندار اصفهان نیز در بخش دیگری از این مراسم با اشاره به اینکه نهج البلاغه در بین شیعیان غریب و مظلوم است، تصریح کرد: ما به عنوان نماینده استان اصفهان وظیفه شرعی خود می دانیم که در این مسیر تمام همکاری لازم را داشته و از هرآنچه نیاز است دریغ نمی کنیم.

وی افزود: امید است انتخاب کاشان به عنوان پایتخت نهج البلاغه سرآغاز یک اتفاق خوب برای اهتمام به این کتاب بزرگ باشد، ضرورت تسری این فرهنگ در سطوح مختلف به عنوان یک اصل مهم است و شاید بتوان در کاشان با روش های مختلف و بنیادین اتفاقات خوبی رقم زد.

همچنین در ادامه این مراسم آیت الله سلیمانی نماینده ولی فقیه در کاشان گفت: شهر کاشان سهم بالایی را در عرصه نهج البلاغه داشته است، شخصیت هایی چون جمال الدین محمد بن حسین غریب کاشانی، اولین شارح نهج البلاغه علامه سید ابوالرضا راوندی و نویسنده اولین معجم نهج البلاغه آیت الله شیخ احمد کاشانی جزو اولین افرادی هستند که به این کتاب ارزشمند پرداختند.

وی ادامه داد: کاشان پایتخت تفکر وحدت اسلامی است و توقع از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی این است که اگر هر دوسال یک شهر برای پایتختی نهج البلاغه انتخاب می کنند دبیرخانه دائمی این طرح را در کاشان قرار دهند.

نماینده ولی فقیه در کاشان تصریح کرد: انتخاب دبیرخانه دائمی برای کاشان می تواند هدیه ای به زحمات بی شائبه جمال الدین محمد بن حسین غریب کاشانی، علامه سید ابوالرضا راوندی و آیت الله شیخ احمد کاشانی در پرداختن به نهج البلاغه باشد.

در پایان این مراسم با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، نماینده ولی فقیه در کاشان و استاندار اصفهان از پوستر اولین پایتخت نهج البلاغه ایران رونمایی شد.

طرح ملی پایتخت نهج البلاغه ایران به منظور زمینه سازی برای توسعه و ترویج فرهنگ و آموزه های ناب علوی در میان آحاد جامعه طراحی شده است. در این مراسم، تفاهم نامه همکاری مشترک میان معاونت قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و استانداری اصفهان با موضوع حمایت از اجرای این طرح ملی نیز امضا شد.

لینک خبر :‌ وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی
شنیده ها حاکی است سید محمد طباطبایی از مسئولیت خود در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی استعفا کرده است.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۷/۲۲ سایت های دیگر : خبرگزاری مهر

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا ؛ سید محمد طباطبایی دبیر شورای ارزشیابی هنرمندان، نویسندگان و شاعران کشور و مدیرعامل موسسه هنرمندان پیشکسوت است که گویا از هر دو مسئولیت خود استعفا کرده است.

وی تیرماه سال 98 با حکم وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به عنوان دبیر شورای ارزشیابی هنرمندان، نویسندگان و شاعران کشور و نماینده وزیر در این شورا منصوب شد. اسفند ماه سال 98 هم معاون هنری وزیر ارشاد طباطبایی را به عنوان مدیر عامل موسسه هنرمندان پیشکسوت منصوب کرد.

طباطبایی از فعالان رسانه ای و حوزه نشر است که از حدود 6 سال قبل با حضور سید عباس صالحی در معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، به عنوان مدیر روابط عمومی این معاونت وارد وزارت ارشاد شد و بعد از انتخاب صالحی به عنوان وزیر، همراه او بود.

انتهای پیام/

منبع:مهر

لینک خبر :‌ دانا
رئیس سازمان حج و زیارت از بررسی راهکارهای جدید برای اعزام زائران به اعتاب مقدسه با درنظر گرفتن شرایطی که شیوع ویروس کرونا ایجاد کرده است، خبر داد.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از پایگاه اطلاع رسانی حج، در نشست امروز شورای برنامه ریزی و هماهنگی بعثه مقام معظم رهبری و سازمان حج و زیارت که به ریاست حجت الاسلام والمسلمین سید عبدالفتاح نواب تشکیل شد، آقای علی رضا رشیدیان گفت : در شرایط کنونی از روش های قبلی برای اعزام زائر به سوریه و عراق نمی توان استفاده کرد و باید با بهره گیری از ظرفیت دفاتر کارگزاری و بخش غیردولتی بسترهای زیارتی برای جذب و اعزام زائر فراهم شود.
وی همچنین لزوم توجه به مسایل مالی و نظارت های فرهنگی را یادآور شد و بر ایجاد تنوع دربسته های زیارتی و انعطاف بیشتر در ارائه خدمات به زائران تاکید کرد.
در ادامه این نشست ، نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت نیز از دست اندرکاران دو حوزه اعزام زائران به عراق و سوریه خواست در نشست های کارگروه های تخصصی با حضور نماینده فرهنگی بعثه مقام معظم رهبری راهکارهای پیشنهاد شده بررسی و طرح جدیدی متناسب با شرایط کنونی به این شورا ارائه کنند تا پیگیری و هماهنگی لازم با دستگاه های مسئول صورت گیرد.
حجت الاسلام والمسلمین نواب افزود: در نشست های تخصصی به دیدگاههای کارشناسان وزارت بهداشت و ستاد ملی مبارزه با کرونا توجه و پاسخگویی به نیازمعنوی مردم نیز مدنظر قرار گیرد.
دراین نشست حجت الاسلام والمسلمین صحبت الله رحمانی معاون عتبات سازمان حج و زیارت از روند اعزام ها به سوریه و عراق در سال گذشته گزارشی ارائه کرد و با بیان نقش شرکت شمسا در اعزام زائران به اعتاب مقدسه گفت: سازمان حج و زیارت برای ایجاد تحول در اعزام زائران و به روز رسانی در فعالیت ها و برنامه های شمسا که بازوی اجرایی در اعزام ها محسوب می شود بررسی راهکارهای مختلف در کارگروههای تخصصی را در برنامه خود قرارداده است.
در این نشست ، همچنین آقایان محمد حسین خوشنویس و محمد آزاد معاونان توسعه مدیریت و منابع بعثه و سازمان حج و زیارت از سامانه نظام پیشنهادها که اخیرا در بعثه راه اندازی شده است و همچنین اقدامات انجام شده برای ساخت یادمان شهدای مکه و منا در محوطه سازمان حج جداگانه گزارش دادند و نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت بر لزوم انعکاس پیشنهادهای ارائه شده به واحدهای مربوط و توجه به دیدگاههای کارشناسان معماری و فنی در طراحی و اجرای سازه موردنظر تاکید کرد.

اخبار مرتبط

لینک خبر :‌ خبرگزاری صدا و سیما
هنرکارت پروژه ای از سوی صندوق اعتباری هنر که در ایام کرونایی فرهنگ و هنر خبر از تحقق حمایت مادی و معنوی برای اهالی فرهنگ، هنر و رسانه می دهد و قرار است بستری باشد تا به هنرمندان تسهیلات ارایه دهد.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۷/۲۱

گزارش اختصاصی پایگاه خبری تحلیلی فرهنگ و هنر، فرهنگ و هنر در روزگار کرونا حال خوبی ندارد. گزاره ای که بیشتر هنرمندان در این ایام آن را در رسانه های مختلف مطرح می کنند؛ اگرچه روزگار کرونا احوال را به نوعی بر تمامی اصناف تحت تاثیر قرار داده است و هر کس از منظر خود به بیان مشکلات و اثرات ناشی از این بیماری پرداخته است. خبرنگار پایگاه خبری تحلیلی فرهنگ و هنر در این گزارش سعی کرده است تا در روزگاری که کرونا فرهنگ و هنر را به طور معناداری تحت تاثیر قرار داده است به معرفی پروژه ای بپردازد که از آن به عنوان یکی از پروژه های مهم صندوق اعتباری هنر یاد می شود؛ پروژه ای که از سال 1398 آغاز شده و مجری آن شرکت هنر کارت بنیان ایرانیان امیدوار است خدمات متمایزی را به هنرمندان ارایه دهد.

هنر کارت نام پروژه ای است که به گفته حسین سیدزاده مدیرعامل صندوق اعتباری هنر برای اهالی فرهنگ و هنر خبر خوش محسوب می شود؛ بستری برای حمایت های مجموعه های مختلف؛ با ارایه تسهیلاتی برای اهالی فرهنگ،هنر و رسانه.
به گفته سیدزاده هنرکارت، به نوعی یک کارت رفاهی است که با آن هنرمندان می توانند در استفاده از برخی مجموعه ها و فروشگاه ها و سینما ها و ... از تخفیفات استفاده کنند.
او در این باره می گوید تا کنون 10 مجموعه تجاری خوشنام برای همکاری با این کارت اعلام آمادگی کرده اند.

کمک هزینه بیکاری به اعضای صندوق اعتباری هنر

هنرکارت در درجه اول کارت شناسایی و کارت عضویت هنرمندان است و در درجه دوم کارت بانکی است که عمده کمک ها و حمایت ها از طریق آن پرداخت می شود.

مدیرعامل صندوق اعتباری هنر که شامگاه پنج شنبه هفدهم مهر با حضور در برنامه تلویزیونی شهرفرهنگ شبکه خبر حاضر شده بود ضمن ارایه این تعریف از هنر کارت خبر داد که برای جبران خسارت های وارد شده ناشی از شیوع ویروس کرونا به فعالان فرهنگی و هنر کشور تسهیلات قرض الحسنه و کمک هزینه بیکاری ایام کرونا پرداخت می شود.
سیدزاده در خصوص پرداخت تسهیلات قرض الحسنه و کمک هزینه بیکاری ایام کرونا گفت: از آنجا که بیمه شدگان صندوق اعتباری هنر مشمول دریافت بیمه بیکاری نمی شوند تصمیم گرفتیم برای حمایت از آنها مبلغی را به عنوان معوض بیمه بیکاری به آنها پرداخت کنیم. با پیگیری وزیر فرهنگ وارشاد اسلامی و مجموعه دولت 120 میلیارد تومان به این موضوع تخصیص پیدا کرد.
وی در ادامه افزود: براین اساس در روزهای پیش رو به 77 هزار عضو صندوق مبلغ یک و نیم میلیون تعلق خواهد گرفت. این مبلغ در قالب هنرکارت به اعضا پرداخت خواهد شد و تاکنون براساس فراخوان های صندوق بیش از 56 هزار نفر در سامانه هنرکارت ثبت نام کرده اند.

خبر حمایت مالی از اهالی فرهنگ و هنر توسط مدیرعامل صندوق اعتباری هنر در حالی اعلام شد که مشکلات معیشتی هنرمندان از دیرباز وجود داشته و در همه ی این دوره ها؛ هنرمندان، روزنامه نگاران و اهالی فرهنگ با مشکلاتی همچون عدم امنیت شغلی، نبود بیمه های درمانی و خدماتی، نبود تسهیلات بانکی و مالی، بیمه بیکاری و هزار و یک مشکل دیگر دست و پنجه نرم کرده اند.

هر دولتی؛ وعده هایی برای مشکلات داده اما درعمل اقدامی نشده جز مواردی نمادین که حواشی رسانه ای موجبات بروز عکلس العمل ازسوی دولت یا نهادی صنفی را فراهم کرده است.

بر اساس این گزارش در دولت نهم و دهم، صندوق حمایت از هنرمندان، نویسندگان و روزنامه نگاران تاسیس شد تا به مشکلات هنرمندان رسیدگی کند اما عملکرد این صندوق به خصوص در ماه های پایانی دولت دهم نشان داد صندوق نتوانسته باری از دوش هنرمندان بردارد.
با آمدن دولت جدید، تلاش شد با اصلاح عملکرد این صندوق، خدمات دهی آن به هنرمندان را بهتر کند بنابراین نه تنها نام صندوق به صندوق اعتباری هنر تغییر کرد بلکه شیوه های عضوگیری و خدمات دهی تغییراتی داشت و چندی پیش مدیران این صندوق از کارت هنر یا هنرکارت رونمایی کردند!

روزهای پایانی مهلت ثبت نام برای دریافت هنرکارت

بر اساس گزارش روابط عمومی صندوق اعتباری هنر، افرادی که تاکنون درخواست خود را ثبت نکرده اند، می توانند با مراجعه به سایت هنر کارت به آدرسhttp://honar.cards/Home/signup نسبت به ثبت نام و بهره مندی از خدمات هنرکارت اقدام کنند.

سیدزاده همچنین با اشاره به راه اندازی مرکز تلفن صندوق هنر در آینده ای نزدیک گفت: در مجموعه صندوق اعتباری هیچ هنرمندی نباید نگران هزینه های درمانی باشد و تا کنون30 هزار هنرمند را بیمه تکمیلی کرده ایم و تا پایان آبان تمام خسارت ها که با تاخیر مواجه شده به روز می شود.

او ادامه داد: سامانه آنلاین در سایت صندوق اعتباری هنر وجود دارد و تمام ارتباطات بیمه ای افراد در آنجا درج می شود ،از طریق این سامانه تمام شکایت ها را پیگیری می کنیم و پاسخگوی تمام مشکلات هستیم. از ابتدای آبان ماه مرکز تلفن هم برقرار می شود که اعلام خواهیم کرد.
سیدزاده درباره بیمه تامین اجتماعی و بخش بیمه بیکاری هنرمندان توضیح داد: مجموعه دولت نگاه ویژه ای به تمامی هنرمندان و وضعیت معیشت آنها در این روزهای سخت دارد.

کارت هوشمند صندوق هنر ؛ هنر کارت ، یا کارت هنر این عناوین هرچه باشد قرار است امیدی باشد برای اهالی فرهنگ، هنر و رسانه تا خدمات دهی گسترده در عین رعایت عدالت ارایه دهد. هنرمندان برای اگاهی از اطلاعات این صندوق می توانند به سایت https://honarcredit.ir/ مراجعه کنند.

لینک خبر :‌ فرهنگ وهنر
به نظر می رسد مسؤولان عراقی در روزهای پایانی ماه صفر در نظر دارند با توجه به برپایی موفق و در سلامت حماسه اربعین، بازگشایی مرزها را بررسی و امکان برقراری سفر به عتبات را با ظرفیت محدود مهیا سازند.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۷/۲۱ سایت های دیگر : منجیل خبر عقیق لبیک وارث شهید نیوز

به گزارش خبرنگار حج و زیارت خبرگزاری فارس، اربعین امسال با توجه به شیوع کرونا بدون حضور زائران ایرانی و با تعداد محدودی از زوار خارجی برگزار شد. با وجود اینکه عراق از پذیرش زائر خارجی عذرخواهی و در نهایت تعداد بسیار محدودی زائر خارجی را پذیرش کرد، مردم عراق همچون سال های گذشته از مسیرهای مختلف به کربلا مشرف شدند و موکب های عراق نیز در مسیرها برپا بوده و از زوار پذیرایی می کردند.

در روز اربعین ، جمعی از عاشقان حسینی که پس از روزها پیاده روی وارد کربلا شده بودند، به زیارت پرداخته و به گفته مسؤولان عراقی بیش از 14 میلیون زائر اربعین همزمان با این روز وارد کربلا شد که بر اساس آمارهای عراقی ها به لطف خداوند و عنایت سیدالشهدا (ع) در حالی که برخی تصور می کردند با وضعیت کرونا ، برپایی پیاده روی اربعین احتمال افزایش شیوع کرونا را در پی دارد، تعداد مبتلایان به کرونا در عراق افزایش نیافت و حماسه اربعین 99 به خوبی و در صحت و امنیت برپا شد.

مرزهای عراق پس از شیوع کرونا بسته شد و همچنان نیز امکان تردد زوار از مرزهای زمینی وجود ندارد. با این حال، به نظر می رسد که مسؤولان عراقی در روزهای پایانی ماه صفر در نظر دارند برای بازگشایی مرزهای زمینی عراق تصمیم گیری کنند و پیش بینی می شود، با برپایی موفق و در سلامت حماسه اربعین ، کشور عراق با بازگشایی مرزها، امکان برقراری سفر به عتبات را با ظرفیت محدود مهیا سازد.

هزینه سفر به عتبات با دلار 30 هزارتومانی چقدر می شود

البته در صورت برقراری سفر به عتبات، باید منتظر نظر سازمان حج و زیارت و البته ستاد مبارزه با کرونا باشیم تا ببینیم با توجه به وضعیت کرونا در کشور، امکان اعزام زائران به عتبات وجود دارد یا نه؟ علاوه براین ، با افزایش نرخ ارز، هزینه سفر به عتبات که در زمان دلار آزاد 14 هزار تومانی حدود 2 تا 4 میلیون تومان (زمینی و هوایی) بود، اکنون با دلار بیش از 30 هزار تومانی چقدر در نظر گرفته می شود و آیا مردم و به ویژه قشر ضعیف که آرزوی سفر به عتبات را دارند، می توانند آرزوی خود را محقق کرده به زیارت سیدالشهدا (ع) مشرف شوند. یا اینکه قرار است هزینه این سفر دو برابر شده و بسیاری در حسرت این زیارت باشند.

8 ماه حسرت زیارت سیدالشهدا /آمادگی اعزام روزانه 100 کاروان به عتبات را داریم

با همه فراز و نشیب ها، مصطفی قاسمی، مدیرعامل شرکت شمسا به عنوان مجری اعزام زائران، معتقد است در صورت برقراری اعزام ها، این شرکت آمادگی اعزام روزانه 100 کاروان به عتبات را دارد. همچنین با توجه به اینکه هزینه سفر به عتبات با دلار یا دینار محاسبه می شود، برآورد هزینه سفر به عتبات وابسته به نرخ ارز است.

به گزارش فارس، سفر به عتبات از اسفند سال گذشته با شیوع کرونا متوقف شد و اکنون 8 ماه است که عاشقان حسینی در حسرت زیارت امام حسین (ع) هستند و اربعین نیز بدون حضور ایرانیان برپا شد. در حالی که سال گذشته در ایام اربعین بیش از 3 میلیون ایرانی عازم کربلا شده بودند.

انتهای پیام/

لینک خبر :‌ خبرگزاری فارس
معاون هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در پیام تسلیتی در پی درگذشت اکبر عالمی گفت: عالمی در همه زندگی اش آموزگار اخلاق و تصویر و هنر بود.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از معاونت هنری وزارت ارشاد، آقای سید مجتبی حسینی در پیامی نوشته است: دریغ و افسوس که اکبر عالمی، هنرمند پرشور و معلم عزیز هنر و تصویر رفت.
در این پیام افزوده شده است: نقش معلمی و استادی عالمی در جریان هنر و تصویر کشور ما تا فردا و آینده و همیشه ادامه دارد، بسیاری از جوانان و نوجوانان با دانش و هنری که عالمی عاشقانه و بی دریغ در کلاس یا نشست های هنری و یا برنامه هنر هفتم در قاب تلویزیون یاد می داد، با دنیای تصویر و عکاسی و سینما همراه شدند.
این پیام می افزاید: عالمی برای هموار کردن مسیر آموزش عکاسی و سینما و تقویت عکاسی در ایران نقش مهمی دارد و با تدریس، تالیف و ترجمه و ایجاد زمینه هایی برای آموزش عکاسی و سینما به تداوم جریان هنری و استمرار فرهنگی خدمتی کرد که شایسته تحسین و به یادماندنی است.
معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در ادامه این پیام نوشته است: اکبر عالمی، خود هنرمند ارزشمندی است و همواره بزرگان هنر و هنرمندان را از سر فروتنی تکریم کرد و با رفتارش یاد داد که قدرشناس هنر وهنرمندان باشیم..

لینک خبر :‌ خبرگزاری صدا و سیما
طی احکامی جداگانه دبیر و دبیر هنری سیزدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر از سوی معاون هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و مدیر کل هنرهای تجسمی منصوب شدند.

به گزارش روابط عمومی سیزدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر، طی احکامی جداگانه از سوی معاون هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و مدیرکل هنرهای تجسمی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، علی اشرف صندوق آبادی به عنوان دبیر سیزدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر و احمد وکیلی به عنوان دبیر هنری و کیوریتور بخش چاپ دستی منصوب شدند.

در حکم سید مجتبی حسینی معاون هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی خطاب به علی اشرف صندوق آبادی آمده است:

استاد ارجمند جناب آقای علی اشرف صندوق آبادی

با عنایت به حسن سوابق علمی و هنری و بهره مندی از شایستگی و تجربیات ارزنده جناب عالی، به موجب این حکم به عنوان دبیر سیزدهمین جشنواره بین المللی هنرهای تجسمی فجر منصوب می شوید. امید است با همکاری و هم فکری سایر اعضای شورا در امر برنامه ریزی و برگزاری این رویداد هنری موفق و پیروز باشید.

همچنین در حکم هادی مظفری مدیرکل هنرهای تجسمی، خطاب به احمد وکیلی آمده است:

استاد ارجمند

جناب آقای احمد وکیلی

با استناد به بند دوم از فصل سوم آیین نامه برگزاری جشنواره هنرهای تجسمی فجر و نیز تجربیات ارزنده جنابعالی در زمینه امور اجرایی و سوابق هنری؛ به موجب این حکم به عنوان دبیر هنری و کیوریتور بخش چاپ دستی(عیدی سازی) سیزدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر منصوب می شوید.

امیدوارم که در تعامل با همکاران و هنرمندان حاضر در جشنواره و همکاری شورای سیاستگذاری و دبیر جشنواره شاهد اتفاقات تاثیرگذار هنری باشیم. بدیهی است همکاران اداره کل هنرهای تجسمی و موسسه توسعه هنرهای تجسمی برای اجرای بهترین جشنواره، همراه شما خواهند بود.

علی اشرف صندوق آبادی خوشنویس و از پیشکسوتان هنر خوشنویسی و از چهره های برتر این هنر در کشور محسوب می شود که در این عرصه صاحب آثار متعدد و موفقیت های فراوان است . وی متولد 1339 در ایلام است که هنر خوشنویسی را زیر نظر استادان برجسته خوشنویسی ایران نظیر استاد عبدالله جوادی، غلامحسین امیرخانی و یدالله کابلی خوانساری فراگرفته است . وی دارای تحصیلات فوق لیسانس مدیریت، گواهی نامه استادی انجمن خوشنویسان ایران و دکترای تخصصی هنر درجه یک است.

وی در حال حاضر قائم مقام انجمن خوشنویسان ایران با 340 شعبه در ایران و خارج از کشور، عضو شورای عالی این انجمن و بازرس شورای عالی خانه هنرمندان ایران است که در کارنامه خود موسس و مدیر انجمن خوشنویسان ایلام، داوری جشنواره های مختلف بین المللی، ملی، منطقه ای و استانی را دارد. وی در مدت فعالیت کار هنری تاکنون موفق به کسب 17 رتبه برگزیده در جشنواره های ملی و بین المللی در رشته خوشنویسی (میرعماد ترکیه – میرعماد ایران قزوین - کیش – غدیر تبریز- علوم قرآنی تهران و...) شده است . صندوق آبادی همچنین بیش از 10 نمایشگاه خوشنویسی داخلی و خارجی شرکت و چندین نمایشگاه خوشنویسی انفرادی نیز برپا کرده است .

احمد وکیلی متولد 1340 و اهل اردبیل یکی از چهره های شاخص هنر نقاشی و طراحی ایران است. وی از شاگردان مکتب الخاص (هانیبال الخاص) بوده است. وی دارای مدرک کارشناسی ارشد در رشته نقاشی و دارای مدرک درجه یک هنری است. وکیلی در کارنامه خود عنوان بهترین تصویرگر سال در اینوال، بلانیا را در سال 1991 دارد که آثارش در ایتالیا و توکیو به نمایش درآمد. او هم چنین در نمایشگاه آسیایی و در سال 1372 برگزیده نمایشگاه بین المللی تهران شد. او در بیش از 10 سمپوزیوم بین المللی حضور موثر داشته است.

وکیلی با بیش از 20 سال تدریس نقاشی در تربیت و آموزش بسیاری از نقاشان امروز نقش مهمی داشته است . برپایی ده ها نمایشگاه انفرادی و انتشار کتاب طراحی های بر گزیده از جمله فعالیت های هنری اوست. همچنین او عضو هیئت مدیره دوره ی سوم (انجمن هنرمندان نقاش ایران)، عضو هیئت ارزشیابی هنرمندان (وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی)، عضو هیئت انتخاب بنیاد نخبگان ایران، دبیر اولین نمایشگاه چاپ دستی در موزه هنرهای معاصرایران، داور بی ینال هفتم تهران، دبیر هشتمین دوسالانه نقاشی ایران، داور جشنواره تجسمی فجر و... را در کارنامه خود دارد.

همچنین وکیلی در زمینه چاپ دستی نیز نقش پررنگی در هنر ایران داشته است بطوری که امروزه او یکی از مهم ترین هنرمندان ایران در چاپ دستی است.

سیزدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر بهمن ماه سال 1399 برگزار خواهد شد .

لینک خبر :‌ وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی
الهام پاوه نژاد هم که مانند بسیاری از همکارانش از تعطیلی دوباره تئاتر و سینما گله مند است، می گوید: چرا فکر می کنند هنرمندان بر گنج قارون نشسته اند.

این بازیگر در گفتگو با ایسنا از وضعیت بلاتکلیف تئاتر و تعطیلات مقطعی آن انتقاد می کند، نسبت به برخی از بی فرهنگی ها در جامعه هشدار جدی می دهد و از ماجرایی تاسف انگیز سخن می گوید که طی آن، برخی از افراد در پیام های خصوصی بر صفحات مجازی هنرمندان، خود را نیازمند جا می زنند و از آنان تقاضای کمک مالی می کنند.
او که قرار است در اجرای آنلاین نمایش مرجان بازی داشته باشد، درباره حضور خود در یک اجرای آنلاین توضیح می دهد: همان طور که همیشه گفته اند، محدودیت به خلاقیت منجر می شود. ما هم فکر می کنیم در این دوران کرونا چگونه بر محدودیت های کاری مان چیره شویم.
این بازیگر اضافه می کند: در این مدت بارها به این فکر کرده ایم چگونه چراغ تئاتر را روشن نگه داریم . البته که مساله ما فقط آسیب های روانی ناشی از بیکاری نیست بلکه مشکل بزرگ تری به نام تنگناهای اقتصادی هم هست و با وجود گرانی های اخیر، حتی اگر یک چاه پر از پول هم داشتیم، به ته آن رسیده بودیم!
پاوه نژاد با انتقاد از تعطیلی تئاتر و سینما ادامه می دهد: تنها صنفی هستیم که مدام تعطیل می شویم در حالیکه همه مشاغل به فعالیت خود ادامه می دهند؛ باشگاه ها، آرایشگاه ها و ... هر یک به طریقی راه فعالیت را می یابند و کسی هم نمی تواند جلوی آنان را بگیرد چون مساله نان شب، شوخی نیست ولی تنها جایی که همیشه زورشان به آن می رسد، تئاتر و سینماست.
او یادآوری می کند: از اسفند سال گذشته که تئاتر تعطیل شد، حیات کاری بسیاری از فعالان آن ساقط شده است.
این کارگردان که قرار بود اوایل تابستان نمایش کافه پولشری را در کافه پردیس تئاتر شهرزاد اجرا کند، می افزاید: قرار بود اجرای ما تیر ماه آغاز شود که پیک دوم کرونا اتفاق افتاد و منصرف شدیم. البته که پیش بینی نمی کردیم در تابستان پیک دومی داشته باشیم . به هر حال این اتفاق افتاد و ما هم از خیر اجرا گذشتیم ولی در این مدت نه تنها از نظر روانی دچار آسیب شده ایم بلکه از نظر مالی هم صدمات بسیار دیده ایم و هیچ چشم انداز مشخصی مقابل خود نمی بینیم.
پاوه نژاد درباره اجرای آنلاین نمایش مرجان هم می گوید: سومین اجرای آنلاین آریان رضایی (نویسنده و کارگردان نمایش) است و همه تلاش مان را به کار می گیریم تا کار متفاوتی باشد. به هر حال کرونا ادامه دارد و باید به تجربه، راه های تازه ای برای کار و درآمدزایی پیدا کنیم.
او درباره پیش بینی خود از استقبال تماشاگران، توضیح می دهد: قیمت بلیت نمایش 25 هزار تومان است که واقعا پولی نیست بخصوص که یک خانواده همراه با هم می توانند نمایش را ببینند ولی مساله مهم تر دل خوش است. با این همه اتفاق تلخی که هر روز می افتد، باید دید تماشاگر حتی برای دیدن یک نمایش آنلاین در خانه اش دل خوشی دارد.
این هنرمند تئاتر در ادامه با ابراز تاسف از کم توجهی مسئولان هنری به وضعیت معیشتی هنرمندان اضافه می کند: نمی دانم دوستان عزیزی که در وزارت ارشاد مسئولیت دارند، اصلا به ما فکر می کنند، اصلا برایشان مهم هست که هنرمندان تئاتر چندین ماه است بیکار و بی درآمد هستند. اصلا به ما بگویند دارند چه کار می کنند یا حتی دارند چه کار نمی کنند. ظاهرا که بوی بهبود از اوضاع جهان نمی آید.
پاوه نژاد از تئاتر برادوی مثال می زند و توضیح می دهد: برادوی مشخص کرده تا پایان سال میلادی تعطیل است و تکلیف همه روشن شده است. آنها می توانند برنامه ریزی کنند ولی ما همه بلاتکلیف مانده ایم و این وضعیت دیوانه کننده شده است.
او با ابراز تاسف از اینکه همیشه در بزنگاه ها، هنر قربانی می شود، می افزاید: به هر حال بخش تولید سینما و تلویزیون در حال فعالیت است ولی تئاتر همین را هم ندارد و رسما در صدر بیچارگی هاست، بدون هیچ تعارفی.
بازیگر نمایش خدای کشتار خاطرنشان می کند: این همه سال است حق بیمه پرداخت می کنیم. حال در این وضعیت بیمه بیکاری نداریم، هیچ آب باریکه ای نیست که در این گرانی وحشتناک کمک حالی باشد.
او اضافه می کند: لابد فکر می کنند تئاتری ها کارمند جایی هستند و شب ها برای دل خوشی و از سر تفریح تئاتر اجرا می کنند.
پاوه نژاد در ادامه صحبت خود از ماجرایی عجیب و تاسف برانگیز هم سخن می گوید : در پیام های خصوصی ام بارها دیده ام افرادی به عنوان نیازمند تقاضای کمک مالی کرده اند. جالب است که کمترین توقع برخی از افراد، تبلیغات رایگان است. همه اینها نشانگر این تصور نادرست و غیرواقعی است که هنرمندان ثروت های آنچنانی و بادآورده دارند.
او ابراز تاسف می کند: این ماجرا در حاشیه سازی هایی ریشه دارد که برای تخریب هنرمندان انجام می شود. به این معنا که هنرمند کسی است که با کمترین کار، بیشترین درآمد را دارد!
این بازیگر تاکید می کند: این پیام های به ظاهر ساده که گاه حتی خنده دار به نظر می رسد، هشداری جدی در درون خود دارد و نشانگر سقوط فرهنگی ماست. این تقاضاها نمایانگر آن است که عده ای مناعت طبع و عزت انسانی را فراموش کرده اند و می خواهند بدون زحمت و تلاش، پول به دست بیاورند.
پاوه نژاد ابراز تاسف می کند: غرورمان چه شد، عزت نفس مان کجا رفت. این در حالی است که نیازمندان واقعی آنقدر شرم و مناعت طبع دارند که هرگز دوست ندارند کسی از ضعف مالی شان باخبر شود. نمونه این افراد را در زلزله روستاهای کرمانشاه از نزدیک دیده ام، با اینکه زندگی شان نابود شده بود، عزت نفس شان همچنان پابرجا بود.
او در پایان هشدار می دهد: فرهنگ مان دارد نابود می شود، رواج فرهنگ گداپروری و طلبکاری، هولناک و فاجعه ای است که باید برایش راه حل عاجلی بیندیشیم.

لینک خبر :‌ روزنامه اصفهان امروز
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۷/۲۲ سایت های دیگر : خبرگزاری مهر روزنامه بانی فیلم سینما پرس

کارگردان نمایش دریم لند با گلایه از اطلاع رسانی و مدیریتی نادرستی که در تعطیلی فعالیت های تئاتری وجود دارد، عنوان کرد بی برنامگی مدیران بیشتر از کرونا نفس تئاتر را گرفته است.

مرتضی جلیلی دوست کارگردان نمایش دریم لند که قرار بود این اثر نمایشی را از 18 مهرماه در سالن سمندریان تماشاخانه ایرانشهر به صحنه ببرد به تئاتر آنلاین گفت: قرار بود دریم لند از 18 مهرماه دور سوم اجرای خود را آغاز کند اما متاسفانه با تعطیلی شهر تهران به دلیل گستردگی بیماری کرونا روبرو شدیم و مشخص نیست اجرای نمایش تا کی به تعویق افتاده است.

وی ادامه داد: این نمایش پیش از این در تالار مولوی و تئاتر مستقل تهران به صحنه رفته بود که البته اجرای نمایش در تئاتر مستقل که از 15 بهمن ماه شروع شده بود دوم اسفند ماه باز هم به دلیل بحران کرونا و تعطیلی فعالیت های فرهنگی متوقف شد. برای اجرای مجدد نمایش هزینه زیادی متحمل شدیم چون به دلیل توقف اجرا مجبور به تمرین مجدد و تغییر در گروه بازیگران و حتی حذف یکی از کاراکترهای نمایش بودیم اما متاسفانه مجدداً با تعطیل شدن سالن های تئاتر گروه دچار بلاتکلیفی و سردرگمی شده است.

این کارگردان تئاتر یادآور شد: وزارت کشور بانی تعطیلی این روزهای شهر تهران است اما متاسفانه اطلاع رسانی درستی در این زمینه نمی کند. انتظار می رود حداقل یک هفته قبل، تعطیلی مراکز مختلف به صورت رسمی اطلاع رسانی شود اما این اتفاق دقیقاً همان روز تعطیلی یا شب قبلش اطلاع رسانی می شود. واقعاً وزارت کشور و وزارت ارشاد چرا باید تا این اندازه روابط عمومی و اطلاع رسانی ضعیفی داشته باشند. این تعطیلی ها زندگی افراد بسیاری را تحت تاثیر قرار می دهد پس حداقل حق دارند زودتر از جریان باخبر شوند.

جلیلی دوست با گلایه از اینکه تنها مراکز فرهنگی و تئاتر و سینما ملزم به تعطیلی شده اند، بیان کرد: در طول 10 روزی که از اعلام تعطیلی شهر تهران می گذرد غیر از فعالیت های فرهنگی همه مشاغل دیگر در حال کار بوده و حتی کافه ها و رستوران ها و مراکز خرید نیز باز هستند اگر با این شرایط جلو بریم هیچ تغییری در وضعیت بحرانی تهران به وجود نمی آید چون اتفاقاً تئاتر و سینما از معدود مراکزی بودند که با رعایت کامل پروتکل های بهداشتی و رعایت فاصله گذاری اجتماعی فعالیت می کردند و نکته دیگر اینکه اصلاً تئاتر و سینما در این روزها مگر چقدر مخاطب داشتند که بخواهند تهدیدی برای جامعه به حساب بیایند.

وی متذکر شد: در صورت بازگشایی مجدد سالن های تئاتری تا یک گروه بخواهد دوباره برای مخاطبانش اعتماد سازی کند و آنها را علاقه مند به حضور در سالن نمایش بکند زمان اجرا به پایان رسیده است. ما برای اجرای دریم لند هزینه زیادی را صرف تبلیغات و اطلاع رسانی کردیم اما همه آنها به هدر رفت. ساعت 14 روز شنبه سامانه فروش بلیت نمایش فعال شد اما پنجشنبه بلیت فروشی متوقف شد و اعلام کردند که تهران مجدداً یک هفته تعطیل خواهد بود. این سردرگمی و عدم اطلاع رسانی درست هم برای گروه های نمایشی و هم مخاطبان مشکل ساز است. کرونا نَفَس تئاتر را نگرفته بلکه این بی برنامگی و بلاتکلیفی است که باعث نفس تنگی تئاتر شده است.

وی درباره ویژگی های نمایش توضیح داد: دریم لند در اجرای جدید کوتاه تر و خوش ریتم تر شده است. یکی از دلایلی که علاقه مند به اجرای مجدد نمایش بودیم این بود که این اثر نمایشی فضایی شاد و موزیکال دارد و پر از تصویر و رنگ است بنابراین احساس کردیم در این روزها که حال مردم خوش نیست می توانیم به همین جامعه محدودی که مخاطب ما هستند حال خوب و امید هدیه بدهیم.

کارگردان دریم لند در پایان صحبت هایش بیان کرد: این نمایش براساس سینمای صامت چارلی چاپلین شکل گرفته و بازی بازیگران و ژست هایشان همان قدر سریع و گل درشت است. در این نمایش فضای بین خواب و بیداری مشخص نیست و در آن چارلی چاپلین مدام خواب می بیند که عشق کشته شده است از همین رو می خواهد کنترل خوابش را به دست بگیرد تا از این اتفاق جلوگیری کند.

المیرا آشفته، سپندار اعلم، مصطفی امیری، بهداد بلیغ فر، آوا تدین، متین حبیبیان، رضا مداح، صبا نجاتی بازیگران نمایش دریم لند هستند.

لینک خبر :‌ تئاتر آنلاین
مصطفی کوشکی مدیر تالار مستقل معتقد است شیوع و همه گیری ویروس کرونا باعث حال بد تئاتر باز ها شده است و باید هرچه سریع تر راه حلی برای برپایی مجدد این سالن های پر مخاطب پیدا کنیم اولین اقدام برای رونق تئاتر و سینما در حال حاضر حمایت دولتی است که کمک زیادی برای راه اندازی سالن ها می کند.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۷/۲۲

مصطفی کوشکی نویسنده و کارگردان تئاتر در خصوص اینکه چه فاکتورهایی میتواند در این شرایط به بازگرداندن تئاتر کمک کند به خبرنگار سرویس فرهنگ و هنر خبرگزاری برنا گفت: امروزه به دلیل شیوع و همه گیری ویروس کرونا تئاترها و سالن های سینما در شرایط بدی به سر می برند و این ویروس باعث حال بد تئاتر باز ها شده است و باید هرچه سریع تر برای برپایی مجدد سالن های سینما و تئاتر راه حلی بیابیم تا دوباره شاهد حال خوب مردم باشیم به نظر می رسد اولین اقدامی که در جهت رونق و راه اندازی تئاتر می توان انجام داد حمایت دولتی است که مسلما موثر واقع می شود و کمک می کند گروه های تئاتر دوباره پای کار بیایند و شرایط اجرایی فراهم شود تا مردم بتوانند نمایش های جذاب و مفید ببینند.

کوشکی در ادامه عنوان کرد: در حال حاضر یک بازیگر نمی تواند به دلیل شیوع ویروس منحوس ازحرفه خود دست بکشد به هرحال این شغل آن ها است همان طور که یک کارمند بانک نمی تواند از شغل خود دست بکشد درواقع ما نیز باید بر اساس یک سری شرایط ارتباط خود را با مخاطبان حفظ کنیم. من فکر می کنم به دلیل اینکه ظرفیت سالن ها نصف شده است و از طرف دیگر نگرانی هایی برای سلامت بازیگر و تماشاگر وجود دارد فعلا شرایط تئاتر مانند قبل سرپا نخواهد شد مگر اینکه بتوانیم با حفظ رعایت پروتکل های بهداشتی مردم و مخاطبان تئاتر را مجاب کنیم که به صحنه بیایند و از آن ها بخواهیم از گروه و نمایش حمایت کنند.در نتیجه بهتر است دولت، مردم و هنرمندان تئاتر مانند زنجیره ای همدیگر را محکم کنند درواقع دولت باید از گروه های تئاتر و سالن های خصوصی حمایت کند هرچند که سالن های دولتی تحت پوشش خود آن ها هستند و مورد حمایت قرار می گیرند اما بازهم در حال حاضر این سالن های دولتی تحت حمایت نیستند.

خبرنگار: یگانه پاکستانی

تئاتر مصطفی کوشکی سالن های تئاتر سالن های سینما

لینک خبر :‌ خبرگزاری برنا
رشد کمی آثار موسیقایی در 6 ماهه نخست امسال نسبت به زمان مشابه سال پیش نشان دهنده رونق تولید در این عرصه است، اما کیفیت آثار جای بررسی دارد

سرویس فرهنگ و هنر جوان آنلاین: آمار منتشر شده توسط دفتر موسیقی معاونت امور هنری وزارت ارشاد در مورد صدور تعداد مجوز های آثار موسیقایی نیمه نخست امسال نشان می دهد برخلاف رکود نسبی دیگر عوالم هنری، عرصه موسیقی با وجود شرایط پاندومی جهانی ویروس کرونا روند رو به رشدی را در حوزه تولید تجربه کرده است.

دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با انتشار گزارشی مشروح، آمار تولید و انتشار آلبوم و تک آهنگ های دارای مجوز در شش ماهه نخست سال 99 را اعلام کرده که بر اساس این آمار، در شش ماهه نخست امسال هزار و 695 تک آهنگ، 135 اثر تصویری یا نماهنگ و 159 آلبوم مجوز انتشار گرفته اند. این آمار نشان می دهد در موسیقی سنتی 48 آلبوم و 91 تک آهنگ، در موسیقی پاپ 46 آلبوم و هزارو 212 تک آهنگ، در موسیقی کلاسیک 14 آلبوم و 39 تک آهنگ، در موسیقی نواحی 10 آلبوم و 53 تک آهنگ، در بخش تلفیقی 39 آلبوم و 292 تک آهنگ و در موسیقی کودک دو آلبوم و هشت تک آهنگ مجوز انتشار دریافت کرده اند که نشان می دهد با وجود فراوانی تک آهنگ ها در موسیقی پاپ، موسیقی سنتی از ساز و کار منسجمی برای انتشار آلبوم ها برخوردار بوده است، این در حالی است که در بازه شش ماهه ابتدایی سال گذشته هزار و 78 تک آهنگ، 127 نماهنگ، 161 آلبوم و 270 عنوان اجرای صحنه ای از دفتر موسیقی مجوز گرفته بودند. در بخش آلبوم ها پاپ 30، سنتی 60، کلاسیک 9 محلی 19 و تلفیقی 43 اثر تولید شده بودند که رشد آثار این بخش در سال جاری نسبت به آمار سال گذشته قابل مشاهده است. در بخش تولید تک آهنگ نیز تعداد پاپ 765، سنتی 64، کلاسیک 18، محلی 27 و تلفیقی 204 اثر تولید شده بودند که تعداد تولیدات این بخش در بازه زمانی شش ماهه امسال نیز در همه بخش ها با افزایش مواجه بوده است.

طی چند ماه اخیر که جهان با شیوع ویروس کرونا در حال کسب تجارب تازه ای است، بسیاری از فعالیت های فرهنگی- هنری افول و رکود غیرقابل وصفی را پشت سر می گذارد. اولین و بدیهی ترین دلیل برای تبیین علل چنین رکودی ایجاد و اعمال شیوه نامه های بهداشتی است که از سوی محافل مختلف برای جلوگیری از شیوع هر چه بیشتر این ویروس منحوس در بین مردم صورت می گیرد. از طرفی حضور تماشاگر و بیننده برای برنامه های فرهنگی- هنری که توسط هنرمندان عرصه های مختلف هنری اجرا می شوند، بدون اغراق مانند اکسیژن برای نفس کشیدن است. سینما و موسیقی جزو پرمخاطب ترین عوالم هنری در همه جای دنیا شناخته می شوند که این مورد در کشور ما نیز صادق است. اوضاع سینما به دلیل شیوع ویروس کرونا و شرایط تحمیلی این بیماری به عرصه هنر هفتم باعث کاهش چشمگیر تولیدات، آثار سینمایی و تلویزیونی شده است. اگر چه سینماگران با اجرای شیوه نامه های ابلاغی از جانب ستاد مقابله با ویروس کرونا سعی می کنند اجازه توقف چرخه تولیدات این حوزه را ندهند، اما آمار و اعداد نمایانگر رکود بی سابقه تولیدات و مخاطبان عرصه سینما هستند.

در چنین اوضاعی آمار تعداد مجوز های اعطا شده از سوی دفتر موسیقی وزارت ارشاد به فعالان موسیقی جهت تولید محتوا نشان می دهد تولیدات عرصه موسیقی در شش ماهه نخست امسال نسبت به همین زمان در سال گذشته رشد قابل اعتنایی را تجربه کرده است. روند رو به رشد محصولات موسیقایی صرف نظر از کیفیت محتوایی آن ها در حالی رخ داده که حضور مخاطب و تماشاگر به دلیل پاندومی ویروس کرونا امکانپذیر نیست، با این حال بالا رفتن تعداد مجوز های داده شده به موزیسین ها و تهیه کنندگان موسیقی نشان می دهد فعالان این عرصه هنری توانسته اند خودشان را با شرایط جدید تطبیق دهند، اما اینکه فعالیت ها و آثارشان تا چه اندازه به گستره وسیع تری از مخاطبان ارائه شده و توانسته طیف محتوایی و کیفی بالاتری را درنوردد، موضوع قابل تأملی است.

لینک خبر :‌ روزنامه جوان آنلاین
رضا گوران معتقد است اگر در شرایط سخت کرونا دولت هیچ اقدامی در جهت برگرداندن تئاتر و راضی کردن مردم به صحنه تئاتر نکند تئاتر روزهای روشنی نخواهد داشت درواقع تئاتر با بخش اندیشه ساز خود روی پا می ایستد و اگر در این بخش اختلالی ایجاد شود فرهنگ دچار ضعف می شود و دراوضاع کرونا برخی از عوامل پشت صحنه به دلیل عدم پس انداز به شدت آسیب دیده اند و دولت باید فکری کند.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۷/۲۲

رضا گوران، کارگردان تئاتر با اشاره به اینکه سالن های تئاتر چگونه می توانند دوباره روی کار بیایند و جلا و جان تازه ای در این روزهای کرونایی با وجود حضور مردم به خود بگیرند به خبرنگار سرویس فرهنگ و هنر خبرگزاری برنا گفت:

در شرایط کرونا اگر سالن های تئاتر و سینما با موارد خاصی همچون دراختیار گذاشتن سالن های رایگان، کمک هزینه، راضی کردن مخاطب برای تماشای نمایش راه اندازی شوند کافی نیست درواقع این مسائل نام برده شده برای تئاتر بی برنامه ای که وجود دارد نوعی درمان موقت است به طور کل برای اینکه تئاتر ها در این شرایط بد کرونا دوباره جان تازه بگیرند و به فعالیت خود ادامه دهند نیازمند حمایت دولتی هستند، درواقع دولت باید دروضعیت فعلی تا جایی که می تواند سعی و تلاش کند تا گروه های آسیب دیده ی تئاتر را که تا قبل از این ویروس اجرا داشتند و برای اجرای خود برنامه ریزی کرده بودند تا همچنان روی صحنه بروند و بهترین اثر خود را ارائه دهند حمایت کند چرا که اگر این روند همچنان ادامه پیدا کند روزهای روشنی برای تئاتر دیده نمی شود.

او ادامه داد: مسئله دیگری که باید به آن پرداخت این است که ما باید هدف خود را از تئاتر مشخص کنیم درواقع بخش سرگرمی آن بعد از ویروس کرونا همچنان به تلاش خود ادامه می دهد و بخش اندیشه ساز آن که می تواند جریان های فکری و فرهنگی را سرپا نگه دارد در دوران کرونا به شدت آسیب دیده است و به نظر این مسئله نیاز به یک کارگروه از صنف کارگردانان و تهیه کنندگان دارد تا دور هم جمع شوند و گروهی را تشکیل دهند و راهکاری به دولت دهند اما متاسفانه هنوز این اتفاق نیوفتاده است و دولت هیچ برنامه ای در این راستا ندارد. به نظر می رسد مدیرکل هنرهای نمایشی تلاش زیادی برای احقاق حقوق گروه های تئاتری انجام می دهد و مطالبات آن ها را پیگیری می کند.

گوران افزود: به بسیاری از عوامل فنی و دستیاران کارگردان، صحنه، لباس، گریم که در این اوضاع پس انداز درستی نداشتند آسیب جدی وارد شده است و باید تحت حمایت قرار گیرند. درواقع صنف فقط جلسه نیست، صنف به معنای حضور درست و کامل است.

خبرنگار: یگانه پاکستانی

تئاتر مردم کارگردان رضا گوران سالن های تئاتر کرونا

لینک خبر :‌ خبرگزاری برنا
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۷/۲۲

گروه فرهنگ و هنر – روز شنبه پیکر استاد آواز موسیقی ایران، محمدرضا شجریان به خاک سپرده شد. در چند روزی که از درگذشت این هنرمند فقید می گذرد، سیل تسلیت ها از سوی مقامات دولتی، نمایندگان مجلس شورای اسلامی و... روانه شده است. از سوی دیگر می خواهند خیابانی را در پایتخت به نام او نامگذاری کنند و... اینجاست که باید پرسید چرا این توجه به هنرمندان در زمان حیات شان صورت نمی گیرد؟
روز پنجشنبه در نهایت تاثر و تاسف استاد محمدرضا شجریان، بزرگمرد موسیقی ایران درگذشت. هنرمندی که برای مردم خواند و همیشه در قلب عموم جامعه جای داشت. اما حدودا 10 سال بود که برخی نهادها چنانچه در شان شجریان بود با او برخورد نمی کردند. چند سال بود که دعای ربنا یش که برای سال ها مهمان سفره های افطار بود، دیگر از صدا و سیما شنیده نمی شد. هرچند برخی می گفتند که استاد شجریان خود اجازه پخش آثارش را در این رسانه نداده که البته نادرست هم نبود اما اصل ماجرا از زبان علیرضا دباغ، مدیرکل سابق نظارت و ارزیابی رسانه های نوین، در سال 96 اینگونه روایت شده بود: خواننده این مناجات، محمدرضا شجریان، این قطعه مناجات را در یکی از استودیوهای رادیویی در حال تمرین خوانده است که شخص خوش ذوقی آن را ضبط کرده و همان اجرا را در صداوسیما پخش می کند که با استقبال مردم موحد ایران مواجه می شود. این قطعه آوازی در دستگاه سه گاه خوانده شده و از سال 1358 تا سال 1388 در ماه مبارک رمضان از شبکه های مختلف رادیویی و تلویزیونی پخش می شده است. ماجرا خیلی ساده آغاز شد؛ در سال 1388 و پس از وقایع سیاسی بعد از انتخابات ریاست جمهوری، خواننده این اثر که از کاندیدایی به جز رئیس جمهور وقت حمایت کرده بود، در نامه ای از صداوسیما می خواهد دیگر از هیچکدام از آثار موسیقایی وی در برنامه های رادیویی و تلویزیونی استفاده نکنند. او در این نامه ربنا را از شمول درخواستش جدا می کند و آن را اثری به احترام ماه مبارک رمضان و ادای دین به مردم نیک سرشت ایران می نامد.
مدیران وقت صداوسیما هم در جلسه ای به اتفاق تصمیم می گیرند صدای شجریان را به طور کامل از رسانه ملی حذف کنند و در این حذف هیچ تفاوتی بین ربنا و مناجات با دیگر آثار او قائل نشوند؛ پس از آن تاکنون ربنای شجریان از رسانه ملی شنیده نشده است.
این کل ماجراست؛ ماجرایی که می توانست در حد یک موضوع مطرح شود اما مسئله نشود ولی اگر مسئله شد حل شود اما نه تنها در حد موضوع باقی نماند، بلکه به مسئله ای تبدیل شد که حل نشد و اکنون بنا به گفته جواد لاریجانی به یک مشکل سیاسی و یک خلاف شرعی تبدیل شده است و اتفاقا این مسئله ای است که باید مورد بررسی قرار گیرد.
از سوی دیگر تقریبا به همین دلایل استاد شجریان نتوانست در داخل کشور هیچ کنسرتی را برگزار کند. البته سید عباس صالحی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در همین روزهای اخیر در مورد موضوع ممنوع الکاری شجریان در این سال ها نوشت: آخرین آلبوم استاد شجریان با نام خراسانیات در سال 98 منتشر شد، این آلبوم را با حال و هوا و لهجه خراسانی خوانده بود. امروز فردوسی و اخوان با نغمه او خراسانیات می خوانند و می نوازند. یادش گرامی . حال آنکه اسفندماه سال 93 بود که سخنگوی وقت وزارت ارشاد دولت یازدهم در سخنانی عجیب مدعی شد شرط بازگشت استاد محمدرضا شجریان به صحنه عذرخواهی است. حسین نوش آبادی که شاید در نشست خبری خود متوجه بازتاب های این اظهارنظر نشده بود، کمتر از چند ساعت بعد اشتباه خود را تصحیح کرد و گفت: ضرورتی برای عذرخواهی شجریان احساس نمی کنیم !
از سوی دیگر 27 فروردین ماه سال گذشته اعضای شورای شهر تهران با نامگذاری بلوار فلامک جنوبی و شمالی در منطقه 2 به نام محمدرضا شجریان موافقت کردند. شورا در آن مقطع نام خیابان های زیادی را به نام اسامی بزرگان فرهنگ و هنر تغییر داد. محمد علی کشاورز، غلامحسین امیرخانی، داود رشیدی، علی نصیریان، محمدرضا شجریان، عزت الله انتظامی، سیمین بهبهانی، حسین منزوی، سایه، اخوان ثالث، فریدون مشیری، فروغ فرخزاد و ... چهره های شاخص فرهنگی و هنری بودند که در شورا تصویب شد خیابانی به نام شان شود. این نامگذاری ها سروصدای زیادی به پا کرد. بعضی اسامی حساسیت برانگیز بود. در صدر آن ها محمدرضا شجریان قرار داشت.
با این حال مصوبه شورای شهر یک هفته بعد ابلاغ شد. در ابلاغیه به شهردار تهران پیروز حناچی تاکید شده بود که اگر این مصوبه تا دو هفته با اعتراض مسئولان امر روبه رو نشود لازم الاجراست. پس از گذشت شش روز از ابلاغ مصوبه یعنی دهم اردیبهشت ماه سال گذشته، محسن هاشمی، رئیس شورای شهر در نامه ای محرمانه به شهردار تهران از او خواست اجرای ردیف دوم مصوبه شورا که مربوط به تغیر نام خیابان فلامک بود را تا اطلاع ثانوی متوقف کند.
حدودا یک ماه پیش این نامه افشا شد. علی اعطا، سخنگوی شورای شهر تهران درباره نامه منتشر شده پیرامون عدم نامگذاری خیابانی به نام استاد شجریان از سوی رئیس شورای شهر تهران گفت: برداشت رایج چنین شکل گرفته است که، چون آقای هاشمی برای شهردار نوشته اند نامگذاری به نام استاد شجریان تا اطلاع ثانوی انجام نشود، پس نصب تابلو و نامگذاری معلق و متوقف مانده است. در صورتی که ماجرا برعکس است. حقیقت ماجرا این است که، با توجه به اینکه بنا به ملاحظات و مصالحی، این نامگذاری نمی توانست انجام شود، آقای هاشمی با شهردار مکاتبه کردند تا بار حقوقی مسئولیت عدم اجرای این مصوبه، به گردن شهرداری نیفتد!
استاد محمدرضا شجریان روز پنجشنبه درگذشت و حالا گویا تمام ممنوعیت ها برطرف شده است. صدا و سیما تصاویر او را پخش می کند. نمایندگان مجلس و بسیاری از مسئولان دولتی پیام تسلیت می فرستند. مشکل نامگذاری خیابان برطرف شده است. شورای شهر تهران به شهردار برای کم کاری در بزرگداشت این هنرمند پس از مرگش تذکر می دهد و پیشنهاد می شود روز اول مهر را به نام او و روز ملی موسیقی نامگذاری شود، تندیسش ساخته شود و... گرچه تمامی اتفاقات، بسیار پسنیده است اما مسئولان عزیز، دوستان، گرامیان چرا هنرمندان را در زمان حیات شان قدر نمی نهید؟!

ارسال دیدگاه
نام: ایمیل: دیدگاه:

لینک خبر :‌ روزنامه ابتکار
مدیرعامل مزون حجاب حریران گفت: ممکن است تعدادی از تولیدکنندگان حوزه حجاب صرفاً با نگاه اقتصادی وارد این عرصه شده باشند و مقوله عفاف و حجاب را، با توجه به بافت اجتماعی جامعه ایران، پرمخاطب و سودده یافته اند.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۷/۲۱

میلاد افشین منش، مدیرعامل حریران، در گفتگو با خبرگزاری دانشجو ، به بیان نکات خود درباره خلاء های موجود در حوزه تبلیغات حجاب و نیز بررسی وضعیت بلاگری حجاب در ایران و حجاب استایل ها پرداخت.

افشین منش، مدیر حریران، با ارایه دسته بندی کلی از بلاگرها، آن ها را به دو گروه تخصصی و غیرتخصصی تقسیم کرد. از نگاه وی، بلاگر تخصصی به فردی اطلاق می شود که با کسب دانش و مهارت در حوزه ای مشخص بصورت آکادمیک یا غیر آکادمیک، قابلیت اظهار نظر در رشته خود را یافته و با داشتن قلمی روان و نگاهی منحصر به فرد، وقایع و پدیده های مرتبط با حوزه خویش را در فضای شخصی یا عمومی معرفی و نقد می کند. در نقطه مقابل این تعریف، بلاگر غیرتخصصی قرار دارد که بدون داشتن بهره کافی از دانش یا مهارتی مشخص، صرفاً با داشتن قلمی روان، سوار بر موج وقایع روزمره شده و به تولید محتوایی بدون کیفیت یا با کیفیت پایین می پردازد. محتوای تولید شده توسط گروه دوم که بعضاً از آن با عنوان "محتوای زرد" نیز یاد می شود، بسته به سطوح فرهنگی مخاطبان، مقبول یا مردود جوامع خواهند بود.
افشین منش با انتقاد جدی از کمبود بلاگر تخصصی در هر حوزه و رشد بی رویه بلاگر های غیرتخصصی، اظهار داشت: هم اکنون در حوزه حجاب، به ندرت بلاگری داریم که بتوانیم بگوییم به طور تخصصی فعالیت داشته و به میزان قابل قبولی به ملاک های استاندارد بلاگری و تبلیغات نزدیک شده است. در واقع عنوان "بلاگر حجاب" نزد مخاطب ایرانی، به یک تعریف ساده، محدود شده است: بلاگری که محجبه است و بس؟!

مدیرعامل حریران، ضمن اظهار تاسف از محتوای تولید شده توسط بلاگر های غیرتخصصی، که غالباً بدون غنای فرهنگی یا اجتماعی لازم بوده و عموماً تبدیل به محل نمایش زندگی شخصی و رقابت بر سر تجملات بیشتر شده، افزود: هزینه تبلیغات در صفحه های مرتبط با آنان، اغلب سنگین و فراتر از توانایی تولیدکنندگان و کارآفرینان واقعی جامعه است و تاسف بارتر آنکه نظارتی از سوی نهاد های ذی ربط در این حوزه وجود ندارد و عملاً شاهد یک رهاشدگی در فضایی هستیم که دارای پتانسیل بالایی جهت بهره گیری مناسب اجتماعی و فرهنگی است.
افشین منش، ضمن بیان پراکندگی کاربران در شبکه های مجازی، افزود: وقتی یک تولیدکننده محصولات حجاب، تبلیغی به بلاگر های حجاب می دهد، با جذب تعداد زیادی از مخاطبانی روبرو می شود که علاقه به بهره مندی از محصولات وی را دارند و این نشان می دهد که در کمبود بلاگر های تخصصی، قشر مخاطبان مورد نظر فعالان حوزه عفاف و حجاب، جذب چه صفحاتی شده اند.
این کارآفرین ایرانی، با ارایه پیشنهاد به متولیان فرهنگی و خصوصاً دلسوزان حوزه حجاب و عفاف افزود: با توجه به پتانسیل بالای تاثیرگذاری و همچنین الگوگیری نسل جوان ما از بلاگر ها در فضای مجازی، شایسته است که سهمی از بودجه فرهنگی نهاد های ذی ربط در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و یا کارگروه مد و لباس کشور، مصروف پرورش بلاگر هایی تخصصی در این حوزه گردد تا اولاً شاهد تولید محتوا هایی ارزشمند و نقد هایی عالمانه و منصفانه در این زمینه باشیم و ثانیاً با رعایت عرف زندگی ایرانی و حدود اسلامی، هنجار های اجتماعی را حفظ کرده و به آفرینش الگو هایی مناسب برای نسل جوان بپردازد.
وی در ادامه بیان کرد: ممکن است تعدادی از تولیدکنندگان حوزه حجاب صرفاً با نگاه اقتصادی وارد این عرصه شده باشند و مقوله عفاف و حجاب را، با توجه به بافت اجتماعی جامعه ایران، پرمخاطب و سود ده یافته اند. برای این دسته از تولیدکنندگان، برقرار ماندن چرخه تولید به هر شکل و ابزاری، موجه و بلامانع است. اما برای جمعی که دلسوزانه به تولیدات حجاب به عنوان یک کالای فرهنگی می نگرند و مجاهدت در مسیر ترویج این فرهنگ را متعالی و مقدس می دانند، حتی تبلیغات نیز بخشی از این مجاهدت فرهنگی محسوب می شود و کمبود بلاگر های متعهدی که دارای صفحاتی با محتوا های ارزشمند باشند، بعنوان ابزار تبلیغات بیشتر احساس می شود.
افشین منش با دعوت از اهالی فرهنگ و هنر برای خالی نگذاشتن عرصه بلاگری تخصصی ابراز داشت: عزیزانی که در فضا های آموزشی، پرورشی یا هنری، دارای مطالعات هدفمند یا تجاربی کاربردی می باشند قلم به دست گرفته و رنگ و بوی فضای بلاگری را عوض کنند و سطح انتظار مخاطبان را از صرف وقت در شبکه های مجازی ارتقا بخشند.

مدیرعامل مزون حجاب حریران، در رابطه با مدلینگ حجاب در ایران ابراز داشت: صنعت مدلینگ در دنیا، استاندارد های خود را یافته و هر چند وقت یکبار بروز رسانی می شود و حتی در برخی کشور های اسلامی جنوب شرق آسیا که به نوعی قطب مدلینگ حجاب می باشند، ساختار ها و معیار های تعریف شده ای برای ورود به این حوزه وجود دارد، و چنین نیست که بتوان بطور سلیقه ای وارد این عرصه شد و به فعالیت پرداخت. اهمیت این استاندارد ها آنجایی مشخص می شود که اکثریت قریب به اتفاق این مدل ها و یا در اصطلاح مانکن ها، دارای صفحات شخصی بوده و با پرسنال برندینگ خود وارد فضای بلاگری نیز شده اند. اکنون می توان به راحتی تصور کرد که یک مدل حجاب اگر بلاگر پرمخاطبی نیز در صفحه شخصی خود باشد و در آنجا شخصیت نامتعارفی از خود را عرضه کند، تا چه اندازه سبب ایجاد تناقض در ذهن مخاطب و کاهش اعتماد عمومی به فضای فرهنگی ایجاد شده توسط دلسوزان عرصه حجاب خواهد شد و این باید نقطه تمرکز و توجه مدیران برند های حجاب باشد.
افشین منش با توجه به دشواری فعالیت در حوزه حجاب و مدلینگ حجاب در ایران ابراز داشت: بدلیل تنوع سلایق در هر جامعه، دست یافتن به رضایت عمومی عملاً ناممکن است. زیرا گاهی یک تصویر یا کلیپ از دید یک مخاطب پوشیده و آراسته بوده و از دید مخاطب دیگر معنای خودنمایی و جلب توجه دارد. مهم این است که فعالان این حوزه، خود را در جایگاه شنیدن نقد منصفانه مخاطبان قرار دهند و اگر دغدغه ترویج فرهنگ پوشیدگی و عفاف را دارند، تا حد امکان پاسخگوی طیف بیشتری از سلایق جامعه مخاطبین خود باشند. در عین حال باید توجه داشت که فعالیت های فرهنگی، چون شمشیر دولبه قابلیت دوگانه پیرایش و جراحت را با هم دارد و در عین حال که زشتی های جامعه را می زداید باید مراقب آسیب زدن های احتمالی بر پیکره آن نیز بود.
ایشان در انتهای این گفتگو ابراز امیدواری کردند که نهاد های فرهنگی ذی ربط حمایت های مادی و معنوی خود را از تولیدکنندگان محصولات حجاب و عفاف پررنگ تر کرده و تریبونی برای ابراز دغدغه های دلسوزان فرهنگ و سنت ایرانی اسلامی بوجود آورند.

لینک خبر :‌ خبرگزاری دانشجو
مدیر تماشاخانه سنگلج با انتقاد از تعطیلی دوباره تئاتر و سینما نسبت به عواقب ناخوشآیند این تعطیلی هشدار می دهد.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۷/۲۱ سایت های دیگر : روزنامه بانی فیلم برترین ها روزانه نیوز شاینا نیوز

پریسا مقتدی مدیر هنری و هنرمند تئاتر در گفتگو با ایسنا از پیامدهای منفی تعطیلی طولانی مدت تئاتر و نابودی چرخه اقتصادی ضعیف این هنر سخن می گوید.
او در آغاز با اشاره به ادامه دار بودن کرونا، خاطرنشان می کند: مگر کرونا زمان دار است که بتوانیم در دوران شیوع آن، شغل خاصی را تعطیل کنیم. بنابراین تعطیلی، راه حل نیست بلکه باید سبک زندگی مان را تغییر دهیم و با این شرایط هماهنگ کنیم. به این معنا که تلاش کنیم آگاهی مردم در استفاده از روش های پیشگیری بالا برود.
مقتدی با تاکید بر اینکه تعطیلی تئاتر نه تنها نتیجه بخش نیست بلکه عوارض منفی بسیاری دارد، توضیح می دهد: این تعطیلی تاثیر نامطلوبی بر اقتصاد تئاتر دارد. مساله ای که همواره در حوزه فرهنگ فراموش شده، چرخه اقتصادی آن است. چرا که در هنر هم کالای هنری داریم که تولیدکننده و مصرف کننده ای دارد. هر چند چرخه اقتصادی هنری مانند تئاتر همیشه ضعیف بوده است.
او تصریح می کند: با این همه عده ای در این چرخه اقتصادی امرار معاش می کنند و حالا زندگی آنان براحتی تحت تاثیر این ماجرا قرار گرفته است.
این هنرمند تئاتر با تاکید بر اینکه مشکلات اقتصادی پیامدهای ناگواری به همراه دارد، می افزاید: این مشکلات، کانون خانواده را تضعیف می کند .
مقتدی با اشاره به اینکه بنیه اقتصادی تئاتر همواره ضعیف بوده است، خاطرنشان می کند: چرخه اقتصادی تئاتر پیش از کرونا هم ضعیف بود و اصولا تئاتر ما بدنه اقتصادی نحیفی داشت ولی حالا همان چرخه ضعیف هم تقریبا نابود شده است.
این هنرمند تئاتر با یادآوری این نکته که در وضعیت بحرانی فعلی، تمام مراکز خرید به فعالیت خود ادامه می دهند، به طرح این پرسش می پردازد که: سوال من این است مقابل کدام مرکز خرید، کسی ایستاده و به مراجعه کنندگان تذکر می دهد که ظرفیت تکمیل است و اجازه ورود ندارند و این چنین است که مراکز خرید از جمیعت لبریز می شود ولی ما در تئاتر با فعالیت نصف ظرفیت این محدویت را قائل می شویم و فاصله اجتماعی حتی بیش از آنچه تاکید شده است، رعایت می شود.
مقتدی ادامه می دهد: در کدام مرکز خرید کسانی به صورت مداوم مراجعه کنندگان را کنترل می کنند که ماسک را به روی صورتمان حفظ کنیم و حال آنکه در تئاتر این اتفاق رخ می دهد. در کدام مرکز خرید قبل و بعد از ورود مشتریان تمام فضاها ضد عفونی می شوند ولی تئاتر جزو معدود مکان هایی است که این اتفاق به کرات در آن رخ می دهد و هر روز پیش و پس از ورود تماشاگران این اتفاق می افتد. بنابراین آنچه تا به حال درباره راه های پیشگیری از کرونا از سوی ستاد مقابله با کرونا علام شده، بخوبی در سینما و تئاتر رعایت شده است.
او با بیان اینکه زندگی ما به دوران قبل و بعد از کرونا تقسیم می شود، یادآوری می کند: در وضعیت فعلی، درست ترین اتفاق این است که سبک زندگی مان را تغییر بدهیم. فعلا بهترین راه حل، بالا بردن آگاهی عمومی و ایجاد موانع قانونی برای تخطی از پروتکل های بهداشتی است. در غیر این صورت آیا با تعطیلی تئاتر، ستاد مقابله با کرونا می تواند نیازهای اقتصادی جامعه تئاتری را تامین کند، می تواند حقوق ماهانه ای برای آنان که خانه نشین شده اند، در نظر بگیرد.
این بازیگر تئاتر اضافه می کند: زمانی وقتی درباره لزوم بستن کمربند ایمنی در اتومبیل صحبت می شد، امر لوکسی به شمار می آمد ولی امروزه همه پایبند به آن هستیم. بخشی از این ماجرا به دلیل افزایش آگاهی های عمومی است و بخشی به خاطر جریمه هایی که اتفاق افتاده است. درباره پروتکل های بهداشتی در دوره کرونا هم باید همین رویه را در پیش بگیریم.
مدیر تماشاخانه سنگلج در پایان با تاکید بر اینکه تمام موارد بهداشتی در این مجموعه رعایت می شود، خاطرنشان می کند: ممکن است از سخنان من این گونه برداشت شود که حساسیت این موضوع را در نظر نمی گیرم و حال آنکه در این چند ماه حتی به دیدن پدرم که در شهری دیگر زندگی می کند، نرفته ام که مبادا ویروس را برای او سوغات ببرم. ضمن اینکه عنوان مدیر مجموعه سنگلج ، به هیچ وجه درباره مسایل بهداشتی، کوتاه نمی آیم و اگر گروهی و یا تماشاگر و همکاری در رعایت پروتکل های بهداشتی لازم اهمال کند، بدون هر گونه تعارفی، مانع اجرای کار و ورود و رفت و آمد در تماشاخانه خواهم شد.

انتهای پیام

لینک خبر :‌ خبرگزاری دانشجویان ایران
در روزهایی که بعضی هنرمندان گله مند هستند از اینکه در محدودیت های کرونایی دیواری کوتاه تر از سینما و تئاتر برای تعطیلی نیست، خبر رسیده که توافق های انجام شده برای هموار شدن مسیر فعالیت تئاتری ها در فضای اینترنت به نقطه صفر برگشته است.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۷/۲۱ سایت های دیگر : کیمیا نیوز روزان

به گزارش ایسنا، در همان ماه های ابتدایی شیوع کرونا و وقتی اکران آنلاین فیلم ها شروع شد و پخش فیلم های سینمایی و نیز فیلم - تئاترهای خارجی در پلتفرم های مختلف رونق گرفت، بسیاری از تئاتری ها تصمیم گرفتند فیلم - تئاترهای خود را در این فضا عرضه کنند، بخصوص آنکه بعضی از این فیلم - تئاترها پیش تر منتشر نشده بودند و می توانستند مثل اکران آنلاین فیلم های سینمایی به فروش برسند.

اما مشکل از جایی آغاز شد که تئاتری های متوجه شدند برای انتشار نسخه تصویری نمایش های خود باید از سازمان سینمایی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی هم مجوز بگیرند و این دوباره کاری در یک وزارتخانه صدای اعتراض خیلی از آن ها را بلند کرد.

در همین راستا قادر آشنا - مدیرکل هنرهای نمایشی - قول پیگیری داد و 31 اردیبهشت هم اعلام کرد که با سازمان سینمایی برای تسریع در روند صدور مجوز فیلم تئاترها بدون بازبینی مجدد توافق شده است.

او با اشاره به صحبت های خود با رییس سازمان سینمایی گفته بود: من قبلاً هم با آقای دکتر انتظامی درباره فیلم - تئاترها صحبت کرده بودم ولی وقتی اتفاقی جدید می افتد، برای اینکه به روال عادی اجرا شود طبیعی است که با مشکل یا صرف زمان روبرو شود. درباره این موضوع بر اساس صحبت هایی که داشتیم به دنبال این بودم یک کار مشترک انجام شود و ایشان هم قبول کرده بودند که ما آثار را ارسال کنیم و آن ها در شورا به سرعت کار را به جلو ببرند، اما بعد توافق دیگری کردیم مبنی بر اینکه هر تئاتری که به فیلم تبدیل شده و متقاضی نمایش دادن آن (در وی اودی ها) است، ما در اداره کل هنرهای نمایشی به لحاظ محتوایی آن ها را تایید کنیم تا به سازمان سینمایی ارسال شود. سازمان هم دیگر منتظر بررسی در شورا نماند که زمان بیشتری صرف شود و همان تاییدیه ما را اعمال می کنند و مجوز برای فیلم - تئاتر صادر خواهد شد.

این تصمیم و توافق گویا تا مدتی انجام می شده ولی تئاتری هایی که اخیرا فیلم - تئاترهای خود را برای دریافت مجوز فرستاده اند، می گویند آثارشان در سازمان سینمایی هم بازبینی شده و گویا برخی از آن ها اصلاحیه هم خورده است.

در این باره مصطفا کوشکی به ایسنا می گوید: در ماه های مرداد و شهریور در دو سری جمعا 12 فیلم - تئاتر را برای دریافت مجوز به شورای نظارت اداره کل هنرهای نمایشی ارائه کردم و قرار بود طبق آنچه اعلام شده، این آثار در شورای این اداره بررسی و بازبینی و پس از تایید به سازمان سینمایی ارسال شوند تا براساس تایید اداره کل هنرهای نمایشی مجوز انتشار آن ها صادر شود. درواقع قرار بود بازبینی در اداره کل انجام و مهر نهایی تایید در سازمان سینمایی ثبت شود، اما بعد از گذشت این مدت زمان طولانی هنوز خبری نشده و فقط اطلاع دارم که یکی از فیلم - تئاترهایی که ارائه کرده بودم از سوی خود شورای نظارت اداره کل هنرهای نمایشی رد شده است.

وی ادامه داد: پیگیری های دیگرم به اینحا رسیده که متوجه شدم در سازمان سینمایی همانند قبل شورای نظارت مشغول بازبینی فیلم - تئاترهاست. پیش تر باید برای این شورای 11 نفری 11 دی وی دی می فرستادیم، اما الان اگرچه به همان تعداد دی ودی دی از ما نخواستند ولی به نظر می رسد در جلسه های شورای صدور مجوز نمایش سازمان سینمایی کارهای ما بازبینی می شود که با توجه به حجم کارها بعید است تکلیف همین چند فیلم - تئاتر ما هم به زودی مشخص شود.

این اتفاق که بر اساس پیگیری ایسنا از سازمان سینمایی، گویا صحت دارد، در حالی رخ داده که برخی تئاتری ها پیش تر انتقاد داشتند که آثارشان یک بار برای اجرای صحنه ای بازبینی و سانسور می شود و یک بار هم برای عرضه فیلم تئاتر، پس چرا باید در مرجعی دیگر از وزارت ارشاد هم این بازبینی و سانسور مجدد اتفاق بیفتد؟

قادر آشنا در پاسخ به ایسنا از پیگیری دوباره این موضوع خبر داد و البته پیگیری هایی هم برای انتشار پاسخ مسئولان سازمان سینمایی انجام می شود.

انتهای پیام

لینک خبر :‌ خبرگزاری دانشجویان ایران
قادر آشنا مدیرکل هنرهای نمایشی در پیامی درگذشت هوشنگ معتمدی بزرگمرد تئاتر کردستان را تسلیت گفت.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۷/۲۱ سایت های دیگر : هنر آنلاین خبرگزاری شبستان

متن پیام قادر آشنا به شرح زیر است :

هوشنگ معتمدی که از او با نام پیر تئاتر کردستان یاد می کنند، بزرگمردی که از 57 سال پیش، عمر گرانمایه بر پای هنر تئاتر نهاد، روی در نقاب خاک کشید و این فقدان و چنین هجرت هایی درد را بر قلوب هنرمندان و هنردوستان مستولی می کند .

بنیانگذار گروه تئاتر بابک سابقه همکاری با بزرگان هنر این مرزوبوم از بهرام بیضایی تا بهروز غریب پور و قطب الدین صادقی را در کارنامه داشت و عزت و احترامی بی پایان در قلب شاگردان و دوستدارانش .

درگذشت او را که از مفاخر تئاتر کردستان و ایران بود به خانواده محترم، دوستان و آشنایان و علاقه مندانش تسلیت می گویم. خداوند والاجایگاه روح این پیرِ هنر را با صالحان و اولیائش محشور کند.

لینک خبر :‌ وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی
با درگذشت محمدرضا شجریان و شروع حرکت هایی برای نام گذاری برخی معابر شهرهای مختلف به نام او، و با توجه به اتفاق هایی که در ماه ها و سال های گذشته در تندیس سازی برای برخی مشاهیر افتاده است، شاید بهتر باشد این بار مسوولان، ساخت سردیس برای چنین چهره ای را به افراد کارشناس و حرفه ای بسپارند تا باری دیگر سیلی از انتقادها و حاشیه روانه ساخت مجسمه ای بدساخت برای چهره ای محبوب نشود.

پیشتر هم وقتی سردیس نامتناسبی برای جمشید مشایخی (بازیگر) ساخته شد، عباس مجیدی (رییس هیات مدیره انجمن مجسمه سازان ایران) درباره ساخت آن به ایسنا گفته بود: باید برای ساخت سردیس و یادبود مشاهیر، برنامه ریزی دقیق و مطلوب در نظر گرفته شود؛ به گونه ای که سردیس و یادبود شخصیت های بزرگ و ملی ما در زمان حیات آنها ساخته شود که دیگر شاهد این مشکلات نباشیم.

انتقاد معاون هنری از تندیس های نازیبای ساخته شده از سردار سلیمانی و همچنین تاکید مدیرکل هنرهای تجسمی مبنی بر اینکه ساخت، اجرا و نصب هرگونه مجسمه، دیوارنگاره و نقش برجسته در فضای شهری باید با مجوز شورای نظارت بر نصب مجسمه ها صورت بگیرد، هم نمونه ای از واکنش های اخیر به ساخت مجسمه های بدساخت بوده است.

هادی مظفری - مدیر دفتر هنرهای تجسمی وزارت ارشاد - که بر اساس نخستین تصویب نامه هیات وزیران وقت مورخ 29 /3 /1338 طبق پیشنهاد وزارت فرهنگ (هنرهای زیبای کشور) تصویب شد که سازمان های دولتی و ملی که درصدد تهیه مجسمه مشاهیر تاریخی، ادبی و هنری برای نصب در میادین و ... هستند، باید قبلا طرح و نام سازنده مجسمه را به هنرهای زیبای کشور ارسال کنند تا در کمیسیون مربوطه مورد مطالعه و پس از تصویب اقدام به تهیه آن شود.

حال با توجه به این صحبت ها و تجربه چندین باره ساخت سردیس ها و تندیس های بدشکل از مشاهیر، ایسنا گفت وگویی با عباس مجیدی، رییس هیات مدیره انجمن مجسمه سازان درباره ساخت تندیس برای محمدرضا شجریان داشته است.

مجیدی که پیشتر درباره این موضوع اعلام کرده بود که انجمن مجسمه سازان می تواند هنرمندانی حرفه ای برای ساخت سردیس از مشاهیر معرفی کند، اکنون درباره طی شدن مراحل قانونی ساخت مجسمه و یادمان شهری با توجه به گفته های هادی مظفری، بیان می کند: صحبت های آقای مظفری درباره این امر به آینده برمی گردد؛ چون هنوز چنین مصوبه ای وجود ندارد؛ البته مصوبه ای از قدیم بوده (بنابر گفته های مظفری از حدود 60 سال پیش تاکنون 4 آیین نامه مبنی بر نحوه نظارت بر انتخاب، ساخت و نصب مجسمه ها و یادمان ها در میدان ها و اماکن عمومی داشته ایم که همگی به عنوان قانون الزام آور است.) ولی اجرا نشده است.

او ادامه می دهد: در حال حاضر اکثر جاهایی که مجسمه های شهری می سازند، مربوط به شهرداری و سازمان زیباسازی شهری هستند. البته گاهی در تهران برای ساخت مجسمه های شهری، مشاوره هایی از انجمن گرفته می شود ولی این اتفاق خیلی در استان ها رخ نمی دهد و معلوم نیست پروژه ساخت مجسمه های شهری توسط چه افراد، سیستم و گروهی انجام می شود. خیلی وقت ها افرادی که مسئولیت ساخت مجسمه های شهری را برعهده گرفته اند، مجسمه ساز نبوده اند و گویا هیچ سیستم نظارتی بر آنها حاکم نیست.

مجیدی بیان می کند که در تهران بارها در جلسات و یا به صورت کتبی به مسئولین سازمان زیباسازی شهری درباره ساخت مجسمه های شهری گفته ایم. همچنین بارها نشست هایی تخصصی با حضور آنها درباره مجسمه های شهری برگزار کرده ایم. اکنون هم باید در مراحل سیاست گذاری این امر تصمیمات درستی اتخاذ شود، شورایی آن را هدایت کند و از نهادهای مرجع کمک بخواهند. در غیر این صورت اجرا شدن این قوانین عملی نخواهد بود و باز شاهد ساخت مجسمه های بدساخت خواهیم بود، وگرنه پیش از این هم آیین نامه هایی مبنی بر نظارت بر مجسمه های شهری وجود داشت.

این هنرمند بیان کرد: اگر سفارش ساخت مجسمه های شهری در مسیر درستی پیش رود، مجسمه سازهای توانا و حرفه ای داریم که می توانند آثار شهری خوبی ارائه دهند، کما اینکه پیشتر هم شاهد آثار شهری خوبی بوده ایم. اکنون هم اگر بخواهیم اثری درخور شأن استاد شجریان ساخته شود، در وهله اول باید هنرمندی انتخاب شود که در این عرصه توانمندی های لازم را داشته باشد. همچنین باید به هنرمند، فرصت و زمان مطالعاتی لازم، داده شود. از طرف دیگر باید بودجه کافی برای این کار در نظر گرفته شود.

او توضیح می دهد: ساخت مجسمه از چهره شخصیتی مانند استاد شجریان، تنها این نیست که صورت او شبیه سازی شود، بلکه مجسمه ساز باید شخصیت فرهنگی، هنری و علمی استاد شجریان را در اثر خود بپروراند. همچنین اثری که قرار است ساخته شود، باید از نظر ابعاد و اندازه، متناسب با فضا ساخته شود. اگر ساخت سردیس استاد شجریان توسط نهاد کارشناس ساخته شود و یا حداقل برای ساخت آن از آن نهاد مشورت گرفته شود، می توانیم شاهد ساخت یک اثر مناسب باشیم.

مجیدی تأکید می کند که بالغ بر 500 مجسمه ساز توانمند برای ساخت سردیس چهره ها وجود دارد که توانایی خیلی از این افراد اثبات شده است و انجمن می تواند آنها را برای این کار معرفی کند و بدون شک برای اعتبار خود نیز که شده سعی می کند این اتفاق به نحو احسنت صورت بگیرد.

در پایان از او سوال می کنیم که آیا از زمان عملی شدن قوانینی که مدیرکل دفتر هنرهای تجسمی به آن اشاره کرده است، اطلاع دارد؟ پاسخ می دهد: در جلسه ای در این باره به من توضیح داده اند و تاحدودی در جریان هستم. همان موقع هم یادآور شدند که از انجمن کمک خواهند گرفت و حتما عضوی از انجمن مجسمه سازان را برای کنترل و نظارت خواهند داشت. ولی تا اکنون خبری قطعی در این زمینه اعلام نشده است. در نهایت امیدواریم این اتفاق رخ دهد و نهادهای شایسته و هنرمندان توانا و حرفه ای نظارت بر این کار را برعهده بگیرند.

انتهای پیام

لینک خبر :‌ خبرگزاری دانشجویان ایران
ایرج راد برای 2 سال دیگر به عنوان رئیس شورای عالی خانه هنرمندان ایران انتخاب شد.

به گزارش گروه فرهنگی باشگاه خبرنگاران جوان ، در اولین نشست دور جدید شورای عالی خانه هنرمندان ایران که صبح یکشنبه 20 مهر 1399 برگزار شد، به اتفاق آرا، آقایان ایرج راد به عنوان رئیس شورای عالی، حمیدرضا نوربخش به عنوان نایب رئیس، امیر علیخانی راد به عنوان خزانه دار و روانبخش صادقی به عنوان دبیر شورای عالی به مدت دو سال انتخاب شدند.

بیشتر بخوانید؛ خانه هنرمندان در آستانه تعطیلی/ قطع کمک های شهرداری، شورای شهر و وزارت ارشاد

اصناف عضو خانه شورای عالی خانه هنرمندان عبارتند از: خانه تئاتر، انجمن خوشنویسان ایران، خانه موسیقی، انجمن عکاسان ایران، خانه سینما، انجمن طراحان گرافیک ایران، انجمن نقاشان ایران، انجمن شاعران ایران، انجمن تصویرگران ایران، انجمن هنرمندان سفال و سرامیک، انجمن مجسمه سازان ایران، انجمن صنفی مهندسان مشاور معمار و شهرساز.

انتهای پیام/

لینک خبر :‌ باشگاه خبرنگاران جوان
مدیر کتاب پلاس از انعقاد تفاهم نامه مشترک بین مجموعه کتاب پلاس با یک شرکت پرداخت الکترونیک خبر داد و گفت: این تفاهم نامه به معنای امکان ایجاد بازار جدید از فروش سازمانی کتاب برای ناشران است.

مهدی سعیدی کیا، موسس کتاب پلاس در این گفت وگو با اشاره به انعتقاد تفاهم نامه با شرکت پرداخت الکترونیک پاسارگاد، بیان کرد: با انعقاد این تفاهم نامه ناشران و کتابفروشان می توانند در کیف پول پاسارگاد با عنوان کیپاد برای مشتریان خود کیف پول مجازی ایجاد کنند؛ به نحوی که اعتبار و تخفیف ناشر برای مشتری، در این کیف پول ذخیره می شود و مشتریان با درج کد کتاب، می توانند بعد از خرید از جوایز، هدایا و امتیاز های در نظر گرفته شده ناشر در کیف پول خود بهره مند شوند.

وی ادامه داد: با همکاری باشگاه مشتریان آوند بانک پاسارگاد، همه سازمان ها و مؤسسات طرف قرارداد این باشگاه می توانند علاوه بر استفاده از خدمات رفاهی این باشگاه از فروشگاه ناشران برای خرید کتاب برای کارکنان خود استفاده و به کارکنان خود تسهیلات خرید کتاب ارائه کنند؛ بنابراین تفاهم نامه مشترک کتاب پلاس با شرکت پرداخت الکترونیک پاسارگاد به معنای امکان بازار جدید از فروش سازمانی کتاب برای ناشران است.

سعیدی کیا با اشاره به برگزاری کارگاه بازاریابی در صنعت نشر در محل شرکت شناسا، بیان کرد: در این کارگاه به مباحثی همچون استراتژی ها و تاکتیک های بازاریابی در صنعت نشر و اقدامات و برنامه های عملیاتی قبل، حین و بعد از رویدادهایی که هر ناشر برای خود برنامه ریزی کند تشریح شد؛ علاوه براین در این کارگاه، به طراحی یک برنامه بازاریابی متناسب با فضای صنعت نشر پرداخته شد و حاضران برنامه، بازاریابی شش ماهه دوم سال خود را با توجه به احتمال برگزاری نمایشگاه مجازی کتاب در این کارگاه طراحی کردند.

وی با اشاره به دیگر مباحث طرح شده در این کارگاه، افزود: مشکل اصلی در بازاریابی کتاب، نخست درک ضرورت بازاریابی و تبلیغ برای کتاب و کتابخوانی است. این ضرورت هنور به صورت عینی احصاء نشده است؛ مشکل دوم اینکه وقتی اراده داریم در بازاریابی قدم برداریم و جا پای شرکت های بزرگ بگذاریم و از کمپین های موفق آن ها تقلید کنیم، با می خواهیم با بودجه ای صدها برابر کمتر از آن ها نتیجه ای موفقیت آمیز مانند آن ها داشته باشیم، حال آنکه به لحاظ رقم بودجه، اهداف، اندازه و اتمسفر فضای کتاب و کتابخوانی با آن ها کاملاً متفاوت هستیم و عملاً پولی که خرج کمپین های اینچنینی می شود همچون قطره ای در اقیانوس، هیچ اثری نخواهد داشت.

مدیر انتشارات آها، ادامه داد: دو نوع استراتژی در بازاریابی کتاب وجود دارد نخست، استراتژی شکار است. در این نوع استراتژی، ناشر منتظر فصل شکار می نشیند و با رسیدن زمان ان، نیروهای خود را تجهیز و همه توان خود را مثلاً در نمایشگاه کتاب یا در برخی موارد نمایشگاه های استانی مصروف می کند تا فروش خوبی داشته باشد. نوع دیگر بازاریابی استراتژی کشاورزی است که ناشر، ماه ها قبل از هر رویداد مهم، باید به کاشتن بذر و اقدامات اولیه، تدارک زیرساخت و ساز و کار لازم برای جذب مشتری اقدام کند و در حین رویداد، علاوه بر فروش به فکر نگهداشت مشتری باشد و بعد از رویداد نیز به فکر بازگشت مجدد مشتری، به خرید و وفادارسازی او به محصولات و خدمات خود توجه کند. همچنین سعی کند به جای فکر کردن به فروش کتاب، کمک، مشاوره و آموزش بدهد و به فکر یک چرخه مادام العمر خرید با مشتری باشد. هدف اصلی این کارگاه تبیین این استراتژی بود.

سعیدی کیا گفت: امیدواریم با کمک ناشران و براساس تجربیات آن ها به یک شیوه عملیاتی موفق برای بازاریابی در صنعت نشر دست پیدا کنیم. هر چند مدلی که در این کارگاه بیان شد، برای همه ناشران قطعی و حتمی نیست و ممکن است مدل های دیگری نیز برای پیشبرد اهداف ناشران مؤثر باشد. ناشرانی که نتوانسته اند به دلیل ظرفیت محدود در شرایط فعلی کرونا، در این دوره شرکت کنند می توانند در دوره دوم همین کارگاه در آینده نزدیک حضور پیدا کنند.

مدیر انتشارات آها، ادامه داد: مدیر سرمایه گذاری شرکت شناسا در این کارگاه، ضمن استقبال از حضور ناشران بیان کرد که شرکت شناسا، قصد دارد سرمایه گذاری خود را در حوزه کتاب گسترش دهد. بنابراین میزبان ناشران برای تعامل بیشتر با اکوسیستم استارت آپی کشور خواهد بود.

منبع/ ایبنا

لینک خبر :‌ خبرگزاری تابناک
اهالی صنعت نشر امیدوارند برگزاری طرح پاییزه کتاب، هفته کتاب و کتابخوانی و نمایشگاه مجازی کتاب در پاییز امسال بتواند رونقی نسبی را به این حوزه برگرداند.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۷/۲۲ سایت های دیگر : ایران مراسم نیوز

به گزارش خبرنگار حوزه ادبیات و کتاب گروه فرهنگ و هنر خبرگزاری آنا، مشکلات بازار کتاب ایران از روزهای آغازین شیوع کرونا شدت گرفت و با تعطیلی کتاب فروشی ها، تردد محدود مردم و در نهایت تعطیلی نمایشگاه بین المللی کتاب تهران که به لحاظ اقتصادی برای ناشران اهمیت ویژه ای دارد نوید سالی سختی را برای صنعت نشر کتاب می داد.

معاونت امور فرهنگی وزارت ارشاد برای مقابله با مشکلات ناشی از شیوع کرونا و حمایت از ناشران، کتاب فروشان و اهالی صنعت نشر کتاب اجرای طرح های را وعده داد. برگزاری طرح های فصلی کتاب با افزایش اعتبار، برگزاری نمایشگاه مجازی کتاب به صورت جامع و فراگیر، خرید کتاب از ناشران، افزایش اعتبار خرید کتاب از ناشران و کتاب فروشی های شهرستانی، اعطای تسهیلات و توزیع کاغذ دولتی در بین ناشران متقاضی و تمدید تفاهم نامه با شرکت پست برای ارسال کتاب در راستای حمایت از اهالی صنعت تولید و نشر کتاب ازجمله طرح های حمایتی معاونت امور فرهنگی اعلام شدند.

مشخص نبودن تکلیف ارز دولتی

در حال حاضر بخش عمده کتاب هایی که توسط ناشران عمومی کشور چاپ می شوند، با کاغذ دولتی و به عبارتی با همان ارز 4 هزار و 200 تومانی چاپ می شوند. در حالی که یکی از برنامه های حمایتی وزارت فرهنگ و ارشاد از ناشران توزیع کاغذ دولتی اعلام شده بود؛ شایعاتی مبنی بر لغو این یارانه مطرح شده است که مسئولین وزارت ارشاد پاسخ روشن و مشخصی به این شایعات نداند و آنچه از شواهد و قرائن پیداست تخصیص این یارانه از دستور کار خارج شده است.

نوسانات قیمت کاغذ و نیز افزایش قیمت دلار، خدمات چاپ و نشر نیز چند برابر شده و عملاً هزینه تولید کتاب به گونه ای است که در درخواست های اخیر، ناشران حداقل سهمیه کاغذ خود را درخواست داده یا دریافت کرده اند، چراکه عملاً چاپ کتاب به صرفه نیست و امیدی برای تولید بیشتر وجود ندارد.

طرح پاییزه کتاب با افزایش بودجه

طرح های فصلی با تمام فراز و فرودها از طرح هایی است که کتاب فروشی ها از آن استقبال می کنند. هر چند به گفته برخی اهالی صنعت نشر و کتاب فروشان در دوره های اخیر این طرح ها کمی کارآیی لازم را نداشتند اما دو طرح اجرا شده در نیمه اول امسال به بازار کتاب رونق نسبی داد. وزارت ارشاد در تلاش است با اجرای طرح های فصلی به رونق کتاب فروشی ها و ترغیب مردم به تهیه کتاب های با صرف هزینه کمتر کمک کند.

بعد از اجرای دو طرح بهاره و تابستانه کتاب همراه با تغییراتی نسبت به دوره های قبل در امسال طرح پاییزه کتاب نیز قرار است اجرا شود. طبق اعلام ایوب دهقانکار، مدیر عامل موسسه خانه کتاب و ادبیات ایران طرح پاییزه کتاب99 از دوشنبه پنج آبان ماه تا دوشنبه 12 آبان ماه به مدت هشت روز هم زمان با سراسر کشور در کتاب فروشی عضو طرح برگزار می شود. در راستای حمایت از بازار نشر و کتاب پانزدهمین دوره طرح توزیع یارانه کتاب از طریق کتاب فروشی ها با تغییراتی همراه شد؛ در همین راستا سقف مجاز در این دوره از طرح فصلی برای هر خریدار افزایش 25درصدی خواهد داشت بنابراین هر خریدار می تواند تا سقف 200 هزار تومان کتاب خریداری کند.

به فاصله چند روز پس از اتمام طرح پاییزه کتاب 99 هفته کتاب و کتاب خوانی با برنامه های جانبی نیز برگزار خواهد شد. در ایام هفته کتاب توجه به کتاب و کتاب خوانی جلب می شود و همیشه کتاب فروشی ها از رونق نسبی برخوردار می شوند.

نمایشگاه مجازی کتاب در مرحله بارگذاری

محسن جوادی، معاون امور فرهنگی وزارت ارشاد در آخرین اظهار نظر خود درباره نمایشگاه مجازی کتاب گفته است: ابعاد فنی نمایشگاه مجازی کتاب از سوی همکاران در مؤسسه خانه کتاب و ادبیات ایران در حال پیگیری است. علاوه بر این آیین نامه اجرایی این نمایشگاه نیز که طبیعتاً با نمایشگاه فیزیکی متفاوت است، در مراحل نهایی قرار دارد. زمان برگزاری نمایشگاه هم هرچند مشخص شده (احتمالاً اواخر پاییز) اما برای اعلام آن منتظر رونق گرفتن کتابفروشی ها هستیم .

بیش از 6 ماه از زمان برگزاری نمایشگاه کتاب تهران گذشته و هنوز زمان و نحوه برگزاری نمایشگاه مجازی کتاب به عنوان جایگزین آن مشخص نیست. هر چند اجرای این نمایشگاه مجازی بدون تردید کارایی نمایشگاه فیزیکی را نخواهد داشت اما معاونت فرهنگی وزارت ارشاد روی آن حساب ویژه ای باز کرده است. با این حال هنوز سوالات و ابهامات بسیاری درباره نحوه برگزاری نمایشگاه مجازی مطرح است. نمایشگاه مجازی به چه صورتی برگزار می شود؟ ناشران برگزار کنندگان نمایشگاه خواهند بود یا کتابفروشان یا فروشگاه های مجازی کتاب؟ و بسیاری سوالات دیگر که پاسخ داده نشده است و ورود به اجرای نمایشگاه بدون روشن شدن این سوالات کار را برای تمام ارگان های دخیل در این طرح سخت و پیچیده خواهد کرد.

انتهای پیام/4028/

لینک خبر :‌ خبرگزاری آنا
در حالیکه عده ای از واردکنندگان کاغذ به احتکار کالا پرداخته اند ، رئیس سازمان تعزیرات از کشف فساد در خرید و توزیع کاغذ با ارز دولتی می دهد.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۷/۲۱

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم ، این روزها که وزارت ارشاد و ناشران در تلاش برای بازگشت یارانه ارزی واردات کاغذ دولتی هستند و به نظر می رسد حداقل برای سال جاری این مهم محقق نشود، رئیس سازمان بازرسی کل کشور شنبه شب در برنامه نگاه یک شبکه یک سیما از کشف فساد و سوء جریان در فرآیند خرید و توزیع کاغذها با ارز دولتی و معرفی 30 شرکت واردکننده به سازمان تعزیرات حکومتی خبر داده است.

موضوعی که از همان ابتدای ورود وزیر ارشاد به حوزه کاغذ و دریافت ارز دولتی برای کاغذ از سوی بسیاری از کارشناسان بازار کاغذ بیم آن مطرح شده بود. حتی پیش از ورود وزیر ارشاد و با اختصاص ارز به واردات کاغذ در ابتدای سال 97 بسیاری از واردکنندگان اقدام به دریافت ارز بدون واردات حتی یک بند کاغذ چاپ و تحریربه کشور کرده بودند.

فساد در پرونده واردات کاغذ از همان زمان بحرانی شدن وضعت کاغذ در کشور آغاز و همچنان ادامه دارد، بسیاری از واردکنندگان همین حالا که قیمت در بازار نسبتاً متعادل نگه داشته شده است، اقدام به احتکار کاغذ کرده و از ورود کاغذهایی که ارز آن سال گذشته تامین شده است، به بازار خودداری کرده اند. اگرچه برخی از این انبارها نیز تاکنون کشف و پلمب شده اند اما این چیزی از حساسیت ماجرا کم نمی کند.

در وضعیت فعلی که قیمت کاغذ در بازار آزاد به دلیل نبود تقاضا نسبتا متعادل نگاه داشته شده و هم تراز با قیمت ارز و سایر کالاها افزایش نیافته است، شاید مسئولان چندان توجهی به آتش زیر خاکستر بازار کاغذ نداشته باشند؛ آتشی که با افزایش تقاضا در بازار و یا هر تصمیمی مبنی بر آینده اختصاص ارز به کاغذ ممکن است شعله ور شده و کل ثبات این بازار را در آتش خود بسوزاند.

موضوع دیگری که می توان از آن به تخلف در حوزه کاغذ به ویژه کاغذ دولتی اشاره کرد، فروش کاغذهای تهیه شده از ارز دولتی به نام کاغذ فرهنگی توسط ناشران به بازار است؛ ادعایی که از سوی فروشندگان این بازار مطرح می شود و توسط نهادهای صنفی نشر البته چندان تأیید نشده است.

با این همه به نظر می رسد جامعه ایران هر روز بیشتر به ضرورت توجه به تولید داخلی کاغذ واقف می شود، طبیعتاً زمانی که تولید پاسخگوی نیاز داخلی باشد، نه نیازی به خروجی ارز از کشور برای واردات کاغذ است و نه فسادهایی به این گستردگی در حوزه واردات کاغذ اتفاق می افتد.

انتهای پیام/

لینک خبر :‌ خبرگزاری تسنیم
آیین رونمایی از پوستر سیزدهمین دوره جایزه ادبی جلال آل احمد، سه شنبه(22 مهر ماه) برگزار می شود.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، پوستر سیزدهمین دوره جایزه ادبی جلال آل احمد سه شنبه(22 مهر ماه) ساعت 15با حضور محسن جوادی، معاون امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، ایوب دهقانکار، مدیرعامل موسسه خانه کتاب و ادبیات ایران، ابراهیم محمد حسن بیگی، دبیر علمی سیزدهمین دوره جایزه ادبی جلال آل احمد و مصطفی راضی جلالی، دبیر اجرایی این جایزه در معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی رونمایی می شود.

به دلیل ضرورت رعایت پروتکل های بهداشتی برای مقابله با ویروس کرونا، امکان حضور خبرنگاران و اصحاب رسانه در این آیین فراهم نیست؛ بنابراین علاقه مندان می توانند آیین رونمایی از پوستر سیزدهمین دوره جایزه ادبی جلال آل احمد را به صورت زنده از طریق اینستاگرام موسسه خانه کتاب و ادبیات ایران به نشانی @khaneyeketab دنبال کنند.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، پوستر سیزدهمین دوره جایزه ادبی جلال آل احمد سه شنبه(22 مهر ماه) ساعت 15با حضور محسن جوادی، معاون امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، ایوب دهقانکار، مدیرعامل موسسه خانه کتاب و ادبیات ایران، ابراهیم محمد حسن بیگی، دبیر علمی سیزدهمین دوره جایزه ادبی جلال آل احمد و مصطفی راضی جلالی، دبیر اجرایی این جایزه در معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی رونمایی می شود.

به دلیل ضرورت رعایت پروتکل های بهداشتی برای مقابله با ویروس کرونا، امکان حضور خبرنگاران و اصحاب رسانه در این آیین فراهم نیست؛ بنابراین علاقه مندان می توانند آیین رونمایی از پوستر سیزدهمین دوره جایزه ادبی جلال آل احمد را به صورت زنده از طریق اینستاگرام موسسه خانه کتاب و ادبیات ایران به نشانی @khaneyeketab دنبال کنند.
خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)،
خبرگزاری کتاب ایران

لینک خبر :‌ خبرگزاری کتاب ایران
مدیرعامل بنیاد سینمایی فارابی در پیامی، درگذشت دکتراکبرعالمی استاد سینما و عضو شورای علمی پژوهشی این بنیاد را تسلیت گفت.

به گزارش گروه فرهنگ و هنر خبرگزاری برنا، در متن پیام تسلیت مدرعامل بنیاد سینمایی فارابی آمده است:

انالله و انا الیه راجعون

در نهایت تٲلم و اندوه، یکی دیگر از اساتید و پیشکسوتانِ وزینِ سینما و تلویزیون ایران، دعوتِ حق را لبیک گفت.

نسل های مختلف علاقه مند به سینما در ایران، یا شاگرد استاد بودند و یا به خاطر دانش و اجرای مسلط و تاثیرگذار این استاد فقید، شیفته سینما شدند.

دریغ و هزاران دریغ که افتخار ایستادن در کنار ایشان کوتاه بود و این معلم باسواد سینما و رسانه، سرانجام امروز در جدال با کرونا به رحمت خدا پیوست.

درگذشت مرحوم مغفور، دکتر اکبر عالمی که عمرِ شریفش را صرفِ پژوهش، تعلیم و پروراندنِ نسل های مختلفی از سینماگران این سرزمین کرد، به خانواده محترم و دوستداران و شاگردان ایشان و خانواده صاحب عزای سینمای ایران، تعزیت و تسلیت عرض نموده، از درگاه پروردگار لطیف، برای روح سترگش، علو درجات و آرامش ابدی مسئلت می نمایم.

علیرضا تابش

مدیرعامل بنیاد سینمایی فارابی

بنیاد سینمایی فارابی اکبر عالمی علیرضات تابش

لینک خبر :‌ خبرگزاری برنا
دبیر جشنواره سینمایی فیلم فجر در واکنش به نحوه برگزاری این جشنواره گفت: تا جلسه سیاستگذاری جشنواره برگزار نشود، هنوز هیچ چیز قطعی نیست؛ تجربه ونیز به درد ما نمی خورد چون ما راه و روش خودمان را داریم.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۷/۲۲ سایت های دیگر : صاحب نیوز

به گزارش خبرنگار فرهنگی شبکه اطلاع رسانی راه دانا ؛ حال و احوال این روزهای سینما شبیه محتضری است که با یادآوری روزهای پرفروغ گذشته اش، مرگ را پذیرفته و شاید امیدی برای احیای دوباره اش متصور نباشد.

هشت ماه از چیزی که دنیای دیروزمان را تغییر داده، می گذرد. کرونا ویروسی که انسان های بی شماری را تا کنون به کام مرگ کشانده، همچنان در حال جولان دادن است و تاکنون زمانی برای پایانش اعلام نشده است.

کرونایی که سینماهای بزرگ کشور را به نقل از مدیران آن ها، به ورطه ورشکستگی رسانده و با تعطیلی های مکرر سالن های سینما در این هشت ماهه، عدم حمایت های دولت از سینمادارها و مهم تر از همه این ها، مردم و مخاطبانی که با وجود رعایت پروتکل های بهداشتی در سالن ها، فیلم دیدن در خانه را با رفتن به سینما در این چند ماهه ترجیح داده اند؛ از مهمترین عللی می توان نام برد که چراغ سینماها را به خاموشی تدریجی کشانده است.

همه چشم انتظار جشنواره

جشنواره سینمایی فیلم فجر سال هاست که در کشورمان به عنوان متر و معیار و نشانه آشکاری برای گیشه های شلوغ و یا شکست سینما در سال بعد از جشنواره به شمار می آید. می شود براحتی با فیلم های به نمایش درآمده در جشنواره، حال و هوای اکران سال بعد را متصور شد و حتی پرفروش ترین فیلم های سال را پیش بینی کرد.

پس از جشنواره فیلم فجر سال گذشته، اغلب تماشاگران، منتقدان و مخاطبان جشنواره، برای فیلم هایی مانند شنای پروانه ، خوب، بد، جلف؛ ارتش سری و یا حتی خورشید آینده روشنی در گیشه متصور بودند. اما کرونا همه دلخوشی های علاقه مندان و عشاق سینما را از آن ها گرفت و تبدیل به حسرتی کرده که بعید است بهمن ماه امسال و با شروع جشنواره فیلم فجر، رنگ واقعیت به خود گیرد.

ابراهیم داروغه زاده، پس از سه سال متوالی دبیری جشنواره فیلم فجر؛ صندلی خود را به سید محمد مهدی طباطبایی نژاد تحویل داده تا او در این سه ماه باقی مانده به جشنواره، در این روزهای سخت کرونایی، ساز و کار برپایی مهمترین رویداد سینمایی کشور را رقم زند.

هنوز هیچ چیز قطعی نشده است

به همین بهانه با دبیر جدید جشنواره هم کلام شدیم تا از آخرین جزئیات و اتفاقات مربوط به برگزاری جشنواره فیلم فجر با خبر شویم. وی در تماسی تلفنی کوتاه و مختصر جواب ما را داد: هنوز هیچ چیز قطعی نشده است.

طباطبایی نژاد ، دبیر سی و نهمین جشنواره سینمایی فیلم فجر در خصوص نحوه برگزاری جشنواره به صورت حضوری و یا مجازی گفت: کماکان منتظر برگزاری جلسات سیاستگذاری برای جشنواره هستیم و بعد از آن اعلام می کنیم که جشنواره به چه شکلی اجرا خواهد شد؛ فعلا چیزی قطعی نیست.

وی افزود: نمی دانم در آینده چه اتفاقی می افتد، اگر شرایط همین گونه باشد طبیعتا اصلا خوب نیست ولی امیدواریم که شرایط بهتر شود.

ما از جشنواره ونیز الگوبرداری نمی کنیم

دبیر جشنواره فیلم فجر در پاسخ به این سوال که تجربه برگزاری جشنواره ونیز می تواند مدلی برای برگزای فجر ما باشد، گفت: ما از جشنواره ونیز الگوبرداری نمی کنیم چون ما مسیر خودمان را می رویم و کار خودمان را انجام خواهیم داد و با شرایط و مقتضیاتی که جشنواره فجر دارد بایدعمل کنیم اما الان امکان قضاوت کردن نیست تا زمانی که شورای سیاستگذاری برگزار شود و با دوستان به یک جمع بندی نهایی برسیم.

انتهای پیام/

لینک خبر :‌ دانا
حسین انتظامی در پیامی درگذشت استاد اکبر عالمی را تسلیت گفت. به گزارش سینماخانه به نقل از روابط عمومی سازمان امور سینمایی و سمعی بصری در پیام رییس سازمان سینمایی آمده است: خبر تاسف بار درگذشت آموزگار پیشکسوت سینما، اکبر عالمی، اندوه این روزهای سخت را دوچندان کرد. زنده یاد اکبر عالمی معیار سینماگر [...]

حسین انتظامی در پیامی درگذشت استاد اکبر عالمی را تسلیت گفت.

به گزارش سینماخانه به نقل از روابط عمومی سازمان امور سینمایی و سمعی بصری در پیام رییس سازمان سینمایی آمده است:

خبر تاسف بار درگذشت آموزگار پیشکسوت سینما، اکبر عالمی، اندوه این روزهای سخت را دوچندان کرد.

زنده یاد اکبر عالمی معیار سینماگر اندیشه مدار و مصداق انسان وارسته و اخلاق مدار بود.

آثار او چه در قاب دوربین، چه بر مرکب قلم و چه بر مسند معلم دانشگاه، حکایت از نگاه انسانی و مهربانانه او به زندگی و جهان پیرامونش داشت.

نگاه مسئولانه او همین بس که در به تصویرکشیدن مجاهدت های ایثارگران سپیدجامه به بیماری مبتلا شد.

فقدان این سینماگر و منتقد متعهد و پژوهشگر و مترجم زبردست را به اهالی فرهنگ و هنر و خانواده آن مرحوم صمیمانه تسلیت می گویم.

لینک خبر :‌ سینما خانه
سینماپرس: نادر طریقت کارگردان سینما در خصوص لزوم آینده نگری مدیران و سیاست گذاران فرهنگی کشور برای حفظ سینما در روزهای کرونایی گفت: چراغ سینما خاموش شده و سازمان سینمایی باید در این وضعیت بحرانی یار و همراه سینماگران باشد اما متأسفانه همواره ما عکس این قضیه را شاهد هستیم و سینماگران درمانده و بی پناه بی هیچ امیدی به آینده تنها نظاره گر اتفاقاتی هستند که در سینما رخ می دهد!
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۷/۲۲ سایت های دیگر : هشدار نیوز

کارگردان فیلم سینمایی خاطره در گفتگو با خبرنگار سینماپرس افزود: اوضاع سینمای ایران پیش از این هم خوب نبود اما شیوع و گسترش ویروس منحوس کرونا اوضاع سینما را صدچندان بدتر از گذشته کرد و باعث شد چراغ سالن های سینما خاموش، پروژه ها تعطیل و سینماگران بیش از گذشته بیکار و خانه نشین شوند.

وی ادامه داد: بی تردید این وضعیت نیازمند آن است تا مدیران فرهنگی و سینمایی با دغدغه مندی وارد میدان شده و سعی بر برون رفت اوضاع سینما از این شرایط اسفبار کنونی داشته باشند. یکی از کارهای مهمی که مدیران سینمایی در این وانفسا می توانند انجام دهند این است که از فیلم هایی که در دوران کرونا اکران می شوند و با خط شکن بودن نمی گذارند چراغ سالن های سینما خاموش شود حمایت کنند.

طریقت با بیان اینکه مدیران سینمایی به جای آنکه بودجه های هنگفتی از بیت المال را در این روزگار کرونایی صرف برگزاری جشنواره های بی بازده سینمایی کنند باید آن را در اختیار سینماگران بگذارند اظهار داشت: بنده به شدت با برگزاری جشنواره ها در دوران کرونا مخالفم! این کار عین بی تدبیری و مصداق بارز بی دغدغه بودن و بی فرهنگی است و مدیران سینمایی باید تمام قد مانع از برگزاری همه جشن ها و جشنواره های سینمایی شوند!

این سینماگر تأکید کرد: این روزها تمام سینماگران خانه نشین شدند و کسی به فکر آن ها نیست. کل پولی که مسئولان سینما بعد از کرونا به اهالی سینما دادند نفری یک میلیون تومان بود که تازه آن هم به همه اهالی سینما اختصاص داده نشد و تنها عده معدودی توانستند آن را دریافت کنند. متأسفانه علیرغم وعده های داده شده مسئولان هنوز حتی پول بیمه تأمین اجتماعی سینماگران را پرداخت نکرده اند و ما تنها شاهد شنیدن وعده های شیرین از زبان آن ها هستیم این در حالی است که آن ها باید عمل گرا باشند و با جان و دل به سینماگران کمک مادی و معنوی کنند تا این بحران به خوبی پشت سر گذاشته شود.

لینک خبر :‌ سینما پرس
کاش وزیر ارشاد بیش از آن که به فکر احیای زبان فارسی از طریق ابلاغ و دستور می افتاد، به این فکر می کرد که احیای فیلمفارسی و کپی برداری از فیلم های هندی بیشتر به سینما صدمه می زند.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۷/۲۲ سایت های دیگر : امروز نیوز سینما پرس

به گزارش خبرنگار مهر ، محدثه واعظی پور کارشناس و روزنامه نگار سینمایی در واکنش به تأکید اخیر وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی درباره لزوم استفاده از نام های فارسی برای فیلم های سینمایی، در یادداشتی به مرور برخی چالش های اساسی تر سینمای ایران پرداخته است.

در متن این یادداشت آمده است:

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به تازگی عنوان کرده برای حفظ زبان فارسی فیلم های سینمایی ایران نباید نام خارجی داشته باشند. اگر به فهرست تولیدات هر سال سر بزنید و نام ها را مرور کنید متوجه می شوید تعداد فیلم هایی که نام غیرفارسی دارند بسیار کم است.

سینماگران اصراری برای استفاده از واژه های عربی، انگلیسی، ترکی و ... ندارند مگر بنا بر ضرورت موضوع. مثلاً نام فیلم هت تریک رامتین لوافی یا آلزایمر احمدرضا معتمدی به این دلیل غیرفارسی انتخاب شده که مناسب ترین واژه برای این آثار همین عناوین است و برگردان آن ها به فارسی چندان زیبا و دلنشین نیست یا تازگی ندارد. در مورد فیلمی مثل آتابای نیکی کریمی یا سارای یدالله صمدی نام های ترکی متأثر از فضای قصه، شخصیت ها و محل وقوع رویدادها انتخاب شده اند.

با وجود بحران مخاطب، تعطیلی طولانی مدت سینماها در سالی که کرونا مانع از رونق سالن های سینما و تئاتر بوده، مشکلات معیشتی بخشی از هنرمندان سینما و تئاتر و ورشکستگی سینمایی که بسیار وامدار و محتاج حمایت های مادی و معنوی دولت بوده است، طرح موضوع اجبار انتخاب نام فارسی برای فیلم های سینمایی، بیشتر کارکرد خبری دارد و احتمالاً دستاوردی برای سینمای ایران نخواهد داشت اهتمام برای حفظ زبان فارسی بسیار ستودنی است. کدام ملت است که نخواهد فرهنگ و زبانش را از توفان هجوم فرهنگی در امان بدارد؟ اما وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به عنوان متولی اصلی حوزه هنر به ویژه سینما و تئاتر وظایفی بسیار مهم تر و مغفول مانده دارد که شاید در قیاس به آن ها تمرکز بر عنوان فیلم ها و ایجاد باید و نباید تازه برای سینماگران، زیبنده و مهمتر از آن مفید و راهگشا نباشد.

با وجود بحران مخاطب، تعطیلی طولانی مدت سینماها در سالی که کرونا مانع از رونق سالن های سینما و تئاتر بوده، مشکلات معیشتی بخشی از هنرمندان سینما و تئاتر و ورشکستگی سینمایی که بسیار وامدار و محتاج حمایت های مادی و معنوی دولت بوده است، طرح موضوع اجبار انتخاب نام فارسی برای فیلم های سینمایی، بیشتر کارکرد خبری دارد و احتمالاً دستاوردی برای سینمای ایران نخواهد داشت.

مردادماه سال گذشته به دستور سازمان سینمایی نام فیلم سینمایی لابیرنت ساخته امیرحسین ترابی به هزارتو تغییر کرد. این تغییر، بدون سر و صدا و حاشیه بود و به فیلم هم لطمه نمی زد چرا که عنوان هزارتو با مضمون فیلم همخوانی داشت، اما حتی اگر فیلم با همان نام قبلی هم روی پرده می رفت، مشکلی نداشت یا به واژه و تعبیری غیراخلاقی یا نامتناسب با فرهنگ ایرانی اشاره نمی کرد. پس اجبار استفاده از نام فارسی، ابتکاری تازه نیست و قبلاً هم تلاش هایی برای آن شده و رسانه ای شدن آن در مقطع کنونی، کمکی به سینمای ایران یا زبان فارسی قلمداد نمی شود.

کاش وزیر ارشاد بیش از آنکه به دنبال احیای زبان فارسی از طریق دستوری باشد، به این فکر می کرد که احیای فیلمفارسی ، کپی برداری از فیلم های سطح پایین هندی یا سریال های پیش پاافتاده ترکی و تقویت سینمای تجاری، ضدزن و مبتذل به بهانه درآمدزایی و کسب سود خطرناک تر است یا استفاده از عنوان هت تریک یا لابیرنت برای فیلم ها؟

در همه این سال ها در حالی که معمولاً سینمای مستقل یا هنری زیر فشار بوده، سینمای تجاری از نوع سطح پایین و غیراخلاقی اش به حیات خود ادامه داده است. به سادگی پروانه تولید و نمایش گرفته، به سرعت روی پرده رفته و مشکلی برای نمایش در کل ایران نداشته است. سریال هایی از جنس دل با وجود کیفیت پایینشان به راحتی عرضه شده و مخاطب یافته اند اما هیچ مسئول و مدیری درباره آن ها موضع گیری شفاف نداشته است. اندک رسانه های منتقد هم تأثیری در تغییر سیاست گذاری ها ندارند که مانع از ساخت و عرضه چنین آثاری شوند.

مساله اینجاست که محدودیت ها، ممیزی ها و اعمال قانون معمولاً گریبان آثاری را می گیرد که نسبتشان با ابتذال اندک است. مشکل اکران رستاخیز احمدرضا درویش هنوز حل نشده اما منوچهر هادی و تیم تولید دل به راحتی مسیرشان را در سینما و شبکه نمایش خانگی ادامه خواهند داد و هرگز بهایی بابت کیفیت آثارشان نمی پردازند. سینمای تجاری به راحتی نفس می کشد، چرخ تولید کمدی های سخیف هرگز متوقف نمی شود، اما سینمای متفاوت در سالی که با وجود کرونا ، اکران و سینماداری در معرض ورشکستگی و نابودی است هیچ روزنه امیدی برای ادامه حیات ندارد.

اگر بخواهیم منصفانه به حوزه سرگرمی نگاه کنیم، بخشی از جامعه تماشاگر کمدی های نازل است، البته که فروش فیلم ها و آمار و ارقام نشان می دهد وقتی تماشاگر ایرانی فرصت تماشای جدایی نادر از سیمین یا متری شیش و نیم داشته باشد، این آثار را انتخاب خواهد کرد اما با توجه به وضعیت اجتماعی و اقتصادی، دست کم در مناطقی مردم ترجیح می دهند آثار کمدی را تماشا کنند. پس حذف یک سری تولیدات، نادیده گرفتن این بخش از مخاطبان، عملی غیرحرفه ای است. اما وزارت ارشاد و سازمان سینمایی به عنوان متولیان فرهنگ و هنر، قطعاً نباید مستقیم و غیرمستقیم حامی جریانی باشند که در آن سرمایه حرف اول و آخر را می زند. جریانی که با وجود همه ممیزی ها می کوشد سلیقه و ذهنیت تماشاگران سینما را به سمتی که خود مایل است، هدایت و جهت دهی کند.

نیت سیدعباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی برای حمایت از زبان فارسی خیر است، اما کاش او به دنبال راهکارهای عملی و واقعی برای بهتر شدن وضعیت تولید، پخش و اکران فیلم ها باشد نه شیوه های دستوری که با تغییر مدیریت ها و دولت ها به خاطره ها می پیوندند.

کد خبر 5046328

نیوشا روزبان

لینک خبر :‌ خبرگزاری مهر
شیوع ویروس کرونا بسیاری از اهالی سینما را بیکار و مشکلات زیادی برای معیشت هنرمندان ایجاد کرده است. در چنین شرایطی برگزاری جشنواره های سینمایی با بودجه دولتی تا چه میزان خواست هنرمندان است؟ آیا می توان بخشی از این بودجه را صرف تامین معیشت هنرمندان آسیب دیده از شیوع ویروس کرونا کرد؟
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۷/۲۲

به گزارش خبرنگار ایلنا، شیوع گسترده ویروس کرونا در کشور تمامی معادلات و رفتارهای اجتماعی در زمینه های مختلف را تغییر داده است در این میان سینمای ایران جزو مشاغلی ست که از ناحیه شیوع این ویروس ضررهای بسیاری را متحمل شده است. بسیاری از سینماگران به واسطه تعطیلی پروژه های سینمایی بیکار شده اند و فروش فیلم های روی پرده و اکران نیمه جان سینماها موجب تعطیلی سالن های سینما و تعدیل گسترده نیروی کاری آنها شده است.

در ابتدای سال و همزمان با موج اول شیوع این بیماری؛ جشنواره جهانی فیلم فجر به دبیری محمدمهدی عسگرپور تصمیم گرفت برگزاری جشنواره را در دوره سی وهشتم یک سال به تاخیر انداخته و برگزاری آن را به خرداد 1400 موکول کند. اتفاقی که در سینمای جهان هم نمونه های مشابهی دارد و جشنواره مطرحی مانند کن نیز با تصمیم مدیران این جشنواره تعطیل و برگزاری آن به زمان دیگری موکول شد. اما در فصل تابستان و پیش از ایجاد موج دوم و سوم ویروس کرونا برخی از جشنواره های سینمایی در دنیا فعالیت خود را آغاز کردند و جشنواره فیلم ونیز به عنوان قدیمی ترین جشنواره سینمایی جهان نیز به صورت فیزیکی برگزار شد. در ایران هم کمتر از یک هفته به آغاز برگزاری جشنواره فیلم کودک باقی مانده که با شروع این جشنواره فصل اجرای جشنواره های سینمایی زیرمجموعه سازمان سینمایی آغاز می شود و قرار است پس از آن، جشنواره فیلم کوتاه تهران و سینما حقیقت برگزار شوند. به دنبال این موضوع و با انتخاب دبیر جدید جشنواره فیلم فجر؛ به نظر می رسد عزم مدیران سینمایی برای برگزاری مهم ترین رویداد سینمایی کشور جزم است و در بهمن امسال نیز شاهد برگزاری جشنواره ملی فیلم فجر خواهیم بود.

اما این روزها پرسش جدی برخی اهالی سینما و رسانه ها این است که در شرایطی که بسیاری از هنرمندان به واسطه شیوع بیماری کرونا شغل خود را از دست داده و از لحاظ معیشتی دوران سختی را می گذرانند؛ برگزاری جشنواره های سینمایی و هزینه های بالای برگزاری این جشنواره ها چه توجیهی می تواند داشته باشد؟ آیا برای حفظ سینمای ایران و خاموش نشدن چراغ سالن های سینما بهتر نبود برگزاری این جشنواره تعلیق شود و درست مانند تصمیم دست اندرکاران جشنواره جهانی فجر برگزاری این رویدادها را به سال 1400 موکول کنند؟ پرسش دیگر اینکه چه راهکاری برای هزینه کردن بودجه جشنواره در جهت تامین معیشت هنرمندان وجود دارد؟

یک مطالبه عدالتخواهانه

علیرضا تابش (دبیر جشنواره فیلم کودک و نوجوان اصفهان و مدیرعامل بنیاد سینمایی فارابی) با بیان اینکه امکان تعطیلی این جشنواره وجود نداشت به ایلنا گفت: در شرایطی که جشنواره های مختلفی در دنیا (به ویژه جشنواره های تخصصی فیلم کودک و نوجوان) با رعایت پروتکل های بهداشتی برگزار شده اند، تعطیلی یک رویداد معتبر و قدیمی مثل جشنواره بین المللی فیلم های کودکان و نوجوانان، منطقی نیست. برپایی این دوره جشنواره به شکل جدید، تصمیمی توأم با ریسک است ضمن آنکه باید به این نکته توجه کرد که شرایط کرونایی سبب شده تا فاصله ما با تعاریف جدید زیست بوم سینما در دنیا کاهش یابد، چراکه بسیاری از ارتباطات در این دوره، در فضای مجازی تعریف شده است.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا امکان هزینه کردن بودجه جشنواره در راه کمک به هنرمندان آسیب دیده از ویروس کرونا وجود نداشت؟ گفت: این بحث، از جنس نظرات و کامنت هایی است که هر روز در فضای مجازی در رویارویی با موارد مختلف، صورت می گیرد و ریشه در مطالبات عدالتخواهانه دارد. من هم معتقدم که باید فکری به حال نیروی انسانی آسیب دیده از کرونا صورت گیرد اما طرح این موضوع که دولت به جای برگزاری جشنواره ها، بودجه آن را خرج مشکلات معیشتی کند، از اساس یک مغلطه است، چراکه اصولا بودجه برپایی یک جشنواره از محل اعتبارات مربوط به جشنواره ها تأمین می شود و اگر جشنواره ای برپا نشد، بر اساس قانون، بودجه به همان محل برمی گردد. ضمن آن که یکی از وظایف تعریف شده ما در بنیاد سینمایی فارابی، حمایت از آسیب دیدگان شیوع کرونا در اکران سه ماهه نخست امسال بوده که پرداختی های مصوب بر اساس شیوه نامه اعلام شده صورت گرفت یا در حال انجام است.

وی در ادامه گفت: ما بر اساس وظیفه قانونی و تعریف شده خود، در آن زمینه هم فعالیت کرده و خواهیم کرد و قرار نیست بودجه تولید فیلم را به حل مشکلات معیشتی یا بودجه برپایی جشنواره را به تولید فیلم اختصاص دهیم. حجم فعالیت بنیاد سینمایی فارابی در عرصه تولید فیلم، عقد قرارداد با فیلمنامه نویسان، طرح حمایتی از فیلمنامه و سینمای اقتباسی، فعالیت های بخش بین الملل و تعامل بنیاد با سینماگران مشخص است و خوشبختانه در شفاف سازی ها به طور مبسوط ارائه شده است، آنچه برای من جای سئوال دارد این است که چرا گروهی از کامنت نویسان فقط از بنیاد سینمایی فارابی (که شرح عملکرد آن مشخص و ارائه شده) انتظار دارند فلان بودجه را به معیشت و طبقه محروم و... اختصاص دهد و از ارگان ها و نهادهای مختلف فرهنگی دیگر (که شرح عملکرد شفاف و ارائه شده ای هم ندارند) مطالبه ای رسانه ای نمی شود یا احساس مسئولیت و تعهدی در ارتباط با آن ها، به شکلی که از سوی همین اقلیت رسانه ای در تقابل با فارابی و جشنواره فیلم کودک یا سایر جشنواره های سینمایی می بینیم، غلیان پیدا نمی کند!؟

جشنواره مقرون به صرفه تر است

جشنواره سینما حقیقت دیگر جشنواره ای است که توسط دولت و زیر نظر مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی قرار است برگزار شود. محمد حمیدی مقدم (دبیر جشنواره سینما حقیقت) درباره آن گروهی که معتقدند به جای برگزاری جشنواره بهتر بود به معیشت مستندسازان در شرایط فعلی رسیدگی می شد، گفته است: مرکز گسترش تنها متولی سینمای مستند کشور نیست، بلکه یک کمپانی مشخص در سازمان سینمایی است که در این حوزه فعالیت می کند. متاسفانه بعضی اظهارنظرها خیلی غیرکارشناسی است چون این هزینه هایی که دوستان برای حمایت در نظر دارند، هیچ ارتباطی با جشنواره ندارد؛ بویژه آنکه درباره هزینه های جشنواره حقیقت ادعا داریم که یکی از مقرون به صرفه ترین جشنواره هاست و بیش از ورود پول و هزینه، کیفیت تولید کرده است.

او تاکید هم کرده است که: این جشنواره در عین حال وظیفه و ماموریت هم دارد چون برگزاری جشنواره فقط آنچه که در ظاهر می بینیم نیست، بلکه فضاسازی، شوق آفرینی و امیدآفرینی را هم به همراه دارد. همه اینها باید در کنار این متوقف شدن فعالیت ها و یاس و ناامیدی دیده شود.

پلتفرم ها پول می دهند

برگزاری جشنواره های سینمایی به شکل آنلاین این فرصت را ایجاد کرده است تا از ظرفیت پلتفرم های VOD استفاده شود. اتفاقی که به نظر می رسد شکل اجرایی و تامین بودجه جشنواره ها را هم با تغییراتی روبرو کند. غلامرضا موسوی (تهیه کننده سینما و سخنگوی اتحادیه صنف تهیه کنندگان سینمای ایران) با اشاره به لزوم برگزاری جشنواره های سینمایی در شرایط کرونایی و هزینه کردن منابع مالی آن برای رفع مشکلات هنرمندان به ایلنا گفت: تا جایی که من اطلاع دارم هزینه های جشنواره ها را اسپانسرها می پردازند. یعنی اگر جشنواره ها برگزار نشود اسپانسرها هم پولی پرداخت نمی کنند. با توجه به اطلاعاتی که دارم جشنواره های کودک و سینما حقیقت توسط پلتفرم ها و اسپانسر شدن آنها برگزار می شود. اگر به همین شکل باشد طبیعی است که هیچ تحمیلی به بودجه دولتی نخواهد شد. از طرفی برگزاری جشنواره به صورت آنلاین باعث می شود بسیاری از هزینه های برگزاری جشنواره حذف شود و در واقع با هزینه کمتری این رویدادها برگزار شود.

دولت برای تغییر ردیف بودجه طرح بدهد

آنچه که از صحبت های دبیران جشنواره های کودک و سینما حقیقت برمی آید نبود قانون برای استفاده از بودجه جشنواره های سینمایی در جای دیگر باعث شده منابع اختصاص یافته تنها صرف برگزاری این رویدادها شود. اتفاقی که باتوجه به همه گیری بیماری کرونا نیازمند تجدیدنظر دولت در شیوه هزینه های خود است و نمایندگان مجلس شورای اسلامی نیز معتقدند تنها راهی که امکان دارد بودجه های جشنواره ها صرف مسائل معیشتی هنرمندان شود ارائه طرح توسط دولت است.

غلامرضا منتظری (نایب رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی) با اشاره به برگزاری جشنواره های سینمایی در شرایط شیوع کرونا و هزینه کردن بودجه جشنواره برای معیشت هنرمندان آسیب دیده از ویروس کرونا به ایلنا گفت: برگزاری جشنواره های سینمایی جزو سیاست هایی است که پیش از شیوع کرونا برنامه ریزی و اجرای آن انجام شده است و حذف آن بازتاب های منفی ایجاد می کند. هنرمندان بسیاری در جشنواره ها با امید به اینکه کارهایشان دیده و ارزیابی شود شرکت می کنند؛ برای همین حذف جشنواره ها در میان هنرمندان موجب دلسردی خواهد شد.

وی در ادامه گفت: اقتصاد و معیشت هنرمندان در کنار برگزاری رویدادها هر دو به یک اندازه حائز اهمیت است. اگر معیشت هنرمند تامین نشود انگیزه تولید در اندیشه آن رشد نمی کند. اگر معیشت هنرمند تامین شد و در نتیجه اثری که تولید کرد آماده عرضه شد حالا توقع این را دارد در فضایی آن را مورد ارزیابی قرار دهد و از این رو برگزاری جشنواره ها به رشد هنر در جامعه کمک می کند. یکی از مزیت های برگزاری جشنواره ها اگر به خوبی برگزار شود تبادل تجربه ها و دانش هنرمندان است که موجب تعالی تولیدات هنری خواهد شد. برگزارکنندگان جشنواره باید ضمن رعایت پروتکل های بهداشتی سعی کنند در زمینه اجرا و استفاده از بودجه ای که در اختیار دارند صرفه جویی کنند.

منتظری با بیان اینکه به دلیل موانع قانونی امکان خرج کردن بودجه جشنواره در جای دیگر امکان پذیر نیست، تاکید کرد: هر چند موافق حذف جشنواره ها نیستم و شاید در کوتاه مدت شبیه به یک مسکن عمل کند ولی در آینده خسران های بیشتری را متوجه فضای هنری کشور می کند اما از طرفی به دلیل آنکه هر بودجه ای تعریف مشخصی برای خرج کردن دارد و نمی توان آن را بدون اجازه در جای دیگری خرج کرد از همین منظر نمی توان انتظار داشت با تعطیلی جشنواره ها بودجه اختصاص یافته به برگزاری آن در فضای دیگری هزینه شود.

وی در ادامه افزود: در چنین مواقعی که دستگاه ها از لحاظ اجرایی با موانعی روبرو هستند و یا قوانین متضاد یکدیگر باشند و ایجاد اشکال کنند و یا قوانین آن مجموعه نیازمند تجدیدنظر در اجرا است؛ مجلس شورای اسلامی آماده پذیرش پیشنهادها در قالب طرح هایی از سوی دستگاه های دولتی است. مجلس راسا نمی تواند در این کار دخالت کند و باید این پیشنهاد از سوی دولت مطرح شود تا مورد بررسی قرار گیرد. مجلس در مواقعی که احساس می کند مشکلی در جامعه وجود دارد برای رفع آن با همکاری دستگاه های اجرایی چاره جویی می کند. در مورد موضوع مطرح شده هم اگر دولت فکر می کند ایده جایگزین مصوبات قبلی برای طرح در مجلس دارد که این ایده به صلاح جامعه هنری است؛ می توانند در قالب یک طرح قابل دفاع و هوشمندانه تنظیم کنند و به کمیسیون فرهنگی مجلس ارائه بدهند تا در نمایندگان نسبت به آن چاره جویی کنند.

باید برای مشکل معیشتی فکر کرد

در این میان تعدادی از سینماگران نیز نسبت به برگزاری جشنواره های سینمایی در شرایط ویژه شیوع ویروس کرونا با دید تردید نگاه می کنند. محمدرضا لطفی (کارگردان سینمای ایران) با اشاره به اینکه برگزاری جشنواره های سینمایی به خصوص جشنواره فجر به صورت آنلاین امکان پذیر نیست، به ایلنا گفت: به دلیل حفاظت از حقوق فیلم ها وجلوگیری از فرآیند قاچاق آن به نظر می رسد برگزاری جشنواره فیلم فجر به صورت آنلاین امکان پذیر نباشد. شاید در فرمت برگزاری جشنواره فیلم کوتاه و سینما حقیقت اکران آنلاین توجیه پذیرتر باشد چراکه از نظر کسانی که فیلم را قاچاق می کنند فیلم کوتاه و مستند برای عموم مردم جذابیت ندارد و کمتر به سراغ سرقت این نوع آثار می روند. از طرفی نفس و ماهیت برگزاری یک جشنوراه به جمع شدن و گپ زدن و تبادل نظر هست که جذابیت دارد. برگزاری جشنواره آنلاین با ذات فستیوال همخوانی ندارد.

لطفی گفت: هر چند از لحاظ قانونی امکان تزریق بودجه برگزاری جشنواره های سینمایی به سبد معیشتی هنرمندان وجود ندارد اما اگر راه حلی پیدا شود که این اتفاق در فرمت و شرایط محدودتری به شکلی شرایط معیشتی سینماگران را بهتر کند از لحاظ انسانی ارزش بسیار بالایی خواهد داشت و امیدوارم مسئولان بتوانند برای این موضوع راهکاری پیدا کنند.

درنهایت به نظر می رسد هنوز هم برای تصمیم گیری در شیوه اجرای جشنواره ها و برنامه ریزی بهتر برای هزینه کردن بخشی از بودجه برگزاری جشنواره های سینمایی صرف تولید، اکران و معیشت هنرمندان دیر نیست و دولت و سازمان سینمایی باید نسبت به ارائه یک طرح به مجلس و تغییر وضعیت بودجه بندی برگزاری رویدادهای سینمایی تجدید نظر کنمد. اتفاقی که می تواند سینمای ایران را در روزهای سخت شیوع ویروس کرونا با آسیب کمتری به ساحل امن آرامش برساند.

لینک خبر :‌ خبرگزاری کار ایران
امامی با الصاق عناوینی مانند تهیه کننده بهترین سریال و فیلم ایران و کارآفرین نمونه تلاش می کند تا فضا را برای خودش دلسوزانه کند و از اصل ماجرا طفره برود.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۷/۲۱ سایت های دیگر : جام نیوز

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم ، متهم محم امامی امروز در دادگاه مطالبی را در ارتباط با فضای سینما و نمایش خانگی بیان کرده است که قابل توجه است.

او در ابتدای دفاعیاتش گفته که از هنرمندانی که برای من نامه آزادی ام را نوشتند تشکر می کنم. این تشکر و اظهار لطف امامی حائز اهمیت است.

ماجرای نامه هنرمندانی و امضای برخی از بازیگران برای آزادی این متهم در ابتدای سال جاری جنجالی شد. حمایت هنرمندانی که از یک متهم و اختلاس گر اقتصادی که یکی از بزرگ ترین پرونده های اختلاس در کشور را دارد، منجر به تعجب عموم مردم ایران شد که چرا از یک متهم دفاع می کنند.

این اقدام غیرهنرمندانه هنرمندان باعث شد که از فردای انتشار نامه برخی به سویی بروند و خود را مخفی کنند، برخی اظهار بی اطلاعی کردند و برخی حتی اظهار پشیمانی. فردی که امضای هنرمندان را جمع کرده بود نیز در این گردوغبار به پا شده، یکی به نعل یکی به میخ امضاها را توجیه می کرد.

در ادامه روند ارتباط میان برخی از هنرمندان با امامی، به علت روشن شدن ابعاد این اختلاس بزرگ، حضور هنرمندان در حمایت از امامی کمرنگ تر شد تا جایی که برخی از تهیه کنندگان و کارگردانان سینما نیز علیه اختلاس و ماجرای پول های کثیف در سینما به مصاحبه و گفت وگو پرداختند.

با این حساب ارسال پیام تشکر امامی از دادگاه برای هنرمندان یک معنا بیشتر، باز نمی تواند داشته باشد و آن هم درخواست کمک و تقاضای شانتاژ رسانه ای برای ایجاد فضایی که به تسهیل مجازات او منجر شود است. البته این حرکت امامی به نظر نمی رسد که نتیجه چندانی داشته باشد و بیشتر به مثابه تیری در تاریکی است.

بخش دیگر حرف های امامی نیز جالب است. او می گوید که سریالی که من ساختم در سایت IMDB بهترین نمره سریال تلویزیونی ایران را گرفته است. نکته اول اینکه باید گفت آنچه که در این سایت به نمره دادن معروف است نمرات کاربران سایت است که با ثبت نام در این سایت می توانند نمره دهند نه به معنای نظرات منتقدین برجسته سینمایی جهان. البته سریال مذکور از نظر فنی و هنری اگر قدرتی داشته است به علّت برخورداری از تیم هنری و باتجربه بوده است و تلاش امامی برای اینکه نتیجه هنری کار را به خودش بچسباند امری مذبوحانه است. آیا سریال شهرزاد اگر با سرمایه دیگری ساخته می شد نمی توانست همین نتیجه را در جذابیت و سرگرمی به بار آورد؟

در ضمن از کجا معلوم که عده ای توسط تیم رسانه ای امامی برای ورود به سایت مذکور و انتخاب بالاترین ستاره به سایت اجیر نشده باشند؟

روندی که امامی با جا گرفتن میان هنرمندان شروع کرد امروز علت خود را نشان داد: اینکه وی با کسب اعتبار میان هنرمندان و فرهنگ کشور بخواهد از نردبان آنان بالا برود تا بر این فساد بزرگ اقتصادی ماله کشی کند و با الصاق عناوینی مانند کارآفرین و تهیه کننده بهترین سریال ایران! که دقیقاً در نامه ابتدای سال نیز او را با چنین القابی خوانده بودند، قسر فرار کند.

حالا باید از تهیه کنندگان و خانمی که امضایش پای کارت تهیه کنندگی امامی است سؤال کرد که به چه علتی به این فرد مجوز تهیه کنندگی دادند که بتواند با این نقاب در میان هنرمندان کشور خود را جا کند تا امروز با ادای دلسوزی درآوردن برای سینمای نیمه جان ایران، در این فساد بزرگ اقتصادی فرافکنی کند و فضا را به سمت دیگری هدایت کند.

انتهای پیام/

لینک خبر :‌ خبرگزاری تسنیم
بهمن کامیار گفت: متاسفانه حوزه فرهنگ و هنر هیچ وقت قدرت چانه زنی مقابل قدرت را نداشته و همیشه برای خالی نبودن عریضه آن را به گوشت قربانی تبدیل کرده اند.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۷/۲۱ سایت های دیگر : افکار نیوز روزنامه اصفهان امروز پایگاه خبری اعتماد

بهمن کامیار تهیه کننده و کارگردان سینما درباره وضعیت این روزهای هنر هفتم که با حجمی از مشکلات حل نشده دست و پنجه نرم می کند و به نظر می آید استراتژی خاصی هم برای گذر از بحران وجود ندارد به خبرنگار حوزه سینما گروه فرهنگی باشگاه خبرنگاران جوان ،گفت: به نظرم استراتژی وجود دارد و اگر بگوییم ندارد اشتباه است، چون بالاخره از ماه ها پیش از سوی برخی افراد ارائه می شد منتهی اراده یا شاید قدرت چانه زنی مسئولان فرهنگی ما در حدی نیست که بتواند آن استراتژی را پیش ببرد. یعنی در واقع قدرت چانه زنی مسئولان و کسانی که باید از این حوزه حمایت کنند به اراده ای که در مقابل این قضیه وجود دارد، نمی چربد.

وی افزود: اینکه تصور کنیم با تعطیل کردن سینما ها که با سه یا چهارصد ظرفیت کارشان را انجام می دادند از شیوع کرونا جلوگیری می کنیم به شدت تصور خنده داری است. بیشتر شبیه این است که فقط بگوییم کاری انجام می دهیم و محدودیت ها را اعمال می کنیم. در حالی که اگر اراده ای برای جلوگیری از شیوع این ویروس وجود داشت در منشا آن خرج می شد. ما دستمان به منشا نمی رسد و به مکان هایی مانند سینما و حوزه فرهنگ و ... گیر می دهیم. جا هایی که در اولویت چندم عامه مردم است.

این تهیه کننده اظهار کرد: اگر با اراده ها قرار است فقط بگویند که ما فعال هستیم و کار هایی انجام می دهیم، درست است، چون زور مقامات و مسئولان فرهنگی به این با اراده ها نمی رسد. به این علت که در اولویتشان نیست. متاسفانه هیچکس هم وجود ندارد که با اراده ها را توجیه کند و بگویدکه چرا فقط حوزه فرهنگ و هنر باید قربانی شود؛ اما باید به این عزیزان گفت شما اگر می توانید حوزه حمل و نقل عمومی، ادارات پررفت و آمد و هزار و یک جای دیگر که مردم باید به اجبار حضور داشته باشند را کنترل کنید. از سینما قشری استفاده می کند که کاملا مراقب سلامتی خود و دیگران هستند.

کارگردان فیلم در وجه حامل گفت: متاسفانه قشری که بدون توضیح و اجبار از خودشان و دیگران مراقبت می کنند محدود می شوند ولی قشری که به هر دلیلی مراقبتی از خودشان و دیگران ندارند و مسئولیت اجتماعی را نمی پذیرند، رها هستند. نتیجه این می شود تمام محدودیت هایی که اعمال می کنند کوچکترین تاثیری در کاهش موارد ابتلا تا به امروز نداشته است.

تهیه کننده فیلم سدمعبر اظهار کرد: متاسفانه حوزه فرهنگ و هنر هیچ وقت قدرت چانه زنی مقابل قدرت را نداشته است و همیشه برای خالی نبودن عریضه آن را به گوشت قربانی تبدیل کرده اند. سینما را با کمترین فروش و حضور مخاطب و رعایت کامل موارد بهداشتی تعطیل می کنند ولی مکان های شلوغ اجازه فعالیت دارند!

کامیار در پایان عنوان کرد: این سینما ورشکسته بود، در این شرایط هم بدتر شد. در جواب هرکسی که می گوید سینما زنده است باید گفت سینمایی زنده است که نیازی به اکران و کسب درآمد ندارد و فقط تولید برای آن مهم است.

انتهای پیام/

لینک خبر :‌ باشگاه خبرنگاران جوان
منصور لشکری قوچانی با توجه به شرایط موجود، آینده سینمای ایران را تحلیل و بررسی کرد.

منصور لشکری قوچانی تهیه کننده سینما با پیش بینی از آینده سینما در گفتگو با خبرنگار حوزه سینما گروه فرهنگی باشگاه خبرنگاران جوان ، اظهار کرد: در وهله اول بگویم که هیچگونه برنامه و استراتژی در دولت وجود ندارد بنابراین نمی توانند سینما را مانند خیلی از ارکان جامعه، از این بحران نجات دهند. قبل از آن هم ورود پول های کثیف و بادآورده باعث بیکاری و رشد قیمت های تولید شده بود. کرونا هم در این وانفسا وارد شد و تیر خلاص را زد وهمه این عوامل باعث شدند تا سینما تقریبا تعطیل شود.

این تهیه کننده ادامه داد: نکته قابل تامل اینجاست آنقدر وضعیت سینما بحرانی شده که حتی همان پول های بادآورده و کثیف هم نمی توانند سینما را نجات دهند. از سویی، حضورشان در چنین شرایطی کوتاه مدت خواهد بود، چون آن ها به دنبال اعتبار و قدرت هستند و زمانی که می بینند سینمایی وجود ندارد و اکران آنلاین نیز برای آن ها منفعتی نخواهد داشت، رفتن را ترجیح می دهند.

وی در پایان تاکید کرد: در چنین شرایطی بهترین کار این است که متولیان امر، حداقل به فکر نیرو های کم بضاعت سینما و آن هایی که به نان شب محتاجند باشند. در کل هیچ روزنه امیدی برای آینده سینما نداریم.

انتهای پیام/

لینک خبر :‌ باشگاه خبرنگاران جوان
تابش، دبیر سی و سومین جشنواره بین المللی فیلم های کودک و نوجوان از امکان اکران آنلاین آثار برگزیده جشنواره با موافقت صاحبان آثار خبر داد.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۷/۲۱

به گزارش خبرنگار تئاتر سینمای خبرگزاری فارس، علیرضا تابش، دبیر سی و سومین جشنواره بین المللی فیلم های کودک و نوجوان با حضور در شبکه چهار و پنج سیما در برنامه های نقد سینما و طلوع عنوان کرد: همه بخش های جشنواره شامل پویا نمایی، فیلم کوتاه، فیلم سینمایی، داستانی و وب سری ها رشد بیست درصدی داشته اند و این برای خود من خیلی جالب است.

وی در ادامه افزود: در گفت وگوهایی که با پلت فرم های آثار داشتیم، این قول را به ما دادند که آثار برگزیدهه جشنواره امسال با توافق صاحبان آثار اکران آن لاین شوند و خود این برای جشنواره دستاورد بزرگی است.

تابش با اشاره به ارزیابی اقتصادی سال گذشته با حضور تهیه کنندگان و صاحبان آثار و تهیه پروفایل اقتصادی برای فیلم ها گفت: سال پیش 9 فیلم سینمایی اکران شد که بیش از 22 میلیارد اکران این فیلم ها سود داشت و این مبلغ به استثنای نمایش خانگی و vodها است.

وی در ادامه افزود: صنعت سینما اساسا بعد از بازار بزرگ انرژی در کل جهان دومین صنعت پر هیاهوی جهان است و حوزه سرگرمی بزرگ به ویژه در عرصه سینمای کودک و نوجوان، انیمیشن و بازی های تعاملی که بازار اصلی اش هم کودک و نوجوان است، محسوب می شود.

تابش اظهار داشت: اینکه ما طی سه چهار دهه گذشته چقدر به بچه ها در سینما توجه کردیم، چند نسل سینماگر موفق به کادر عرصه رئال و انیمیشین فیلم جذاب اضافه شده ، پرسش های مهمی است که می بایست درباره اش صحبت کنیم اما اتفاقی که این سال ها افتاده، به نظرم غیر از وجهه جذابیت داستانی و نگاه فناورانه، نسبت ما با نسل جوان در این سینما است که ذائقه شان کاملا با قدیم و پدر و مادرهای ما متفاوت شده است. بنابراین یک نگاه تعاملی هم در این روزها به این دنیای سرگرمی می بایست داشته باشیم.

انتهای پیام/

لینک خبر :‌ خبرگزاری فارس
گواهینامه درجه یک هنری جمشید هاشم پور توسط دبیر شورای ارزشیابی هنرمندان، نویسندگان و شاعران کشور اعطا شد.

به گزارش خبرگزاری فارس، سید محمد طباطبائی؛ نماینده وزیر و دبیر شورای ارزشیابی هنرمندان، نویسندگان و شاعران کشور و نماینده وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با حضور در منزل جمشید هاشم پور گواهینامه درجه یک هنری این هنرمند پیشکسوت را اعطا کرد.

طباطبایی هنگام اعطای گواهینامه درجه یک هنری این هنرمند گفت: جمشید هاشم پور را اگرچه خیلی ها در نگاه اول با فیلم های قهرمان محوری که ایشان نقش قهرمان را در آن ها داشته اند به یاد می آورند اما اهالی و کارشناسان حوزه سینما تایید می کنند که او در ژانرهای گوناگون درخشیده است.

وی ادامه داد: همکاری با کارگردان مهمی همچون زنده یاد رسول ملاقلی پور در 5 فیلم نشان از میزان اعتماد به این بازیگر است. بازی ایشان در دو فیلم هیوا و قارچ سمی هیچ وقت فراموش نمی شود.

دبیر شورای ارزشیابی هنرمندان اظهار کرد: برای جمشید هاشم پور فرقی نمی کند در یک فیلم نقش قهرمان داشته باشد یا یک نقش فرعی، برای او بازی خوب و صحیح ارائه کردن مهم است چنان که می توانیم فیلم هایی را نام ببریم که نقش اصلی نداشته اما حضورش ماندگار شده است.

گواهینامه درجه یک هنری در رشته بازیگری سینما توسط شورای ارزشیابی هنرمندان، نویسندگان و شاعران کشور به جمشید هاشم پور اعطا شده است.

انتهای پیام/

لینک خبر :‌ خبرگزاری فارس
کارگردان "هفت و نیم" بیان کرد: ما قطعا می توانستیم با رعایت خیلی مسائل، امروز شرایط بهتری داشته باشیم ولی متاسفانه اینطور نیست و همین که امسال باید یک جشنواره فجر بدون صف در پشت سالن های سینما را تصور کنیم عجیب و سخت است.

به گزارش سرویس فرهنگ و هنر افق تهران ، نوید محمودی، کارگردان “هفت و نیم” که که فیلم “مردن در آب مطهر” را به تهیه کنندگی برادرش جمشید محمودی در سی وهشتمین جشنواره فیلم فجر رونمایی کردند؛ در خصوص وضعیت اکران فیلم با تعطیلی های مکرر اظهار کرد: در حال حاضر هیچ اطلاعی نداریم که آیا قرار است تعطیلی سینماها همچنان ادامه داشته باشد یا خیر، اما بنا بر تاریخی که از پیش تعیین شده بود (30 مهر) در حال آماده کردن متریال لازم برای اکران فیلم هستیم. با این حال اگر دوباره تعطیلی ها تمدید شود متاسفانه باید صبر کنیم تا شرایط عادی و سینما باز شود.

وی با اشاره به تصمیم قطعی برای اکران فیلمش در سینماها تصریح کرد: ما به چند دلیل باید فیلم را حتماً اکران سینمایی کنیم و اولین دلیل این است که می خواهیم آن را به صورت آنلاین اکران کنیم و این دو به هم مربوط هستند و چاره ای غیر از این نیست؛ از سوی دیگر از آنجا که قرار است جشنواره فیلم فجر برگزار شود، طبیعتاً فیلم های بسیار زیادی به سال آینده موکول می شوند که شرایط را پیچیده تر می کنند و چون ما هم پروانه نمایش داریم بهتر است فیلم را اکران کنیم.

کارگردان “هفت و نیم” گفت: البته می دانم که این شرایط فقط محدود به ما نیست و همه فیلم ها این روزگار را دارند. اما باید توجه کنیم که در همین شرایط فعلی حدود 15 فیلم اکران شده و اگر “مردن در آب مطهر” و چند فیلم دیگر هم اکران شوند باز هم پیش از جشنواره فجر امسال، هنوز نزدیک به 15 فیلم از جشنواره فجر سال قبل باقی می ماند. این ها جدا از حدود 80 تا 90 فیلمی است که در سال گذشته تولید شده و در جشنواره فجر حضور نداشتند.

محمودی ادامه داد: ضمن اینکه امسال هم حدود 20 فیلم در حال تولید هستند یا از اواخر سال قبل کار خود را شروع کرده اند؛ پس یعنی یک سبد پر از فیلم برای اکران در سال آینده خواهیم داشت؛ در کنار تمام این مسائل یک دلیل دیگر ما برای اکران در شرایط فعلی این است که از اواخر مهر ماه نمایش هایش جهانی فیلم مردن در آب مطهر با فستیوال بوسان شروع می شود که آن ها هم با سالن های 50 نفری فیلم ها را نمایش می دهند.

وی افزود: برای داورهای خارجی ممکن است مجبور شوند فیلم ها را به صورت آنلاین نمایش دهند و با این احتمال که حتی به اندازه یک درصد ممکن است در این نمایش آنلاین فیلم به صورت غیرقانونی منتشر شود، بهتر است قبلا آن را در داخل کشور اکران کرده باشیم، به همین دلیل قصد داریم همزمان با نمایش جشنواره ای فیلم آن را در داخل کشور هم اکران کنیم.

کارگردان “هفت و نیم” که این فیلم خود را هم اخیرا به صورت آنلاین اکران کرد، در پاسخ به اینکه با توجه به برنامه ریزی برای اکران آنلاین “مردن در آب” آیا از این شیوه نمایش برای فیلم هفت و نیم راضی بوده است؟ توضیح داد: بله فیلم ما جزء فیلم هایی بود که از اکران آنلاینش راضی بودیم چون حدود 750 میلیون تومان فروش داشتیم که با توجه به فروش فیلم های تجاری به نظرم فروش بسیار خوبی بود.

نوید محمودی در پایان با ابراز امیدواری از اینکه برای همه مردم شرایط طبیعی و عادی شود، خاطرنشان کرد: هیچ کدام از ما یک سال قبل فکر نمی کردیم که امسال چنین روزگاری داشته باشیم و باید دعا کنیم شرایط به حالت طبیعی برگردد و از آن دسته آدم های خودخواهی که فکر می کنند زندگی فقط برای خود آن ها است و اگر هم قرار باشد بمیرند فقط خودشان می میرند، بخواهیم که ماسک بزنند و این انسانیتِ حداقلی را در حق دیگران رعایت کنند. ما قطعا می توانستیم با رعایت خیلی مسائل، امروز شرایط بهتری داشته باشیم ولی متاسفانه اینطور نیست و همین که امسال باید یک جشنواره فجر بدون صف در پشت سالن های سینما را تصور کنیم عجیب و سخت است.

انتهای پیام/

لینک خبر :‌ افق تهران
خدادی در جدیدترین توئیت خود با اشاره به شهدای مدافع حرم خان طومان گفت: مبادا در غوغای زندگی امروز فرزندان حاج قاسم را فراموش کنیم.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۷/۲۲ سایت های دیگر : خبرگزاری شبستان

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، در متن توئیت محمد خدادی آمده است:

پیکر هفت شهید مدافع ⁧حرم⁩ و ⁧وطن⁩ از خان طومان پس از انتظار طولانی فرزندانشان به وطن بازگشتند؛ مبادا در غوغای زندگی امروز فرزندان حاج قاسم را فراموش کنیم.

اندک اندک جمع مستان می رسد ....

⁧#شهدای_خان_طومان⁩

لینک خبر :‌ وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی
تهران- ایرنا- معاون قرآن و عترت وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ،گفت: نهج البلاغه شاهراه اندیشه های ناب کلام و راه روشن تربیت و اخلاق و اندیشه ورزی های مومنانه است.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۷/۲۱ سایت های دیگر : کارگر آنلاین خبرگزاری صدا و سیما تابناک اصفهان

روز دوشنبه در مراسم آغاز رسمی طرح ملی کاشان، پایتخت نهج البلاغه ایران گفت: نهج البلاغه ظرفیت های جریان سازی فکری دینی فرهنگی و هنری دارد تا هر کس بر اساس استعداد و ظرفیت خود اثری خلق کند و شوری بیافریند.
وی افزود: جرج جرداق می نویسد ای روزگار کاش می توانستی همه استعداد خود را جمع می کردی و به جهان ما یک علی دیگر می داد.

حجت الاسلام مدیر کل فرهنگ و ارشاد استان اصفهان نیز آغاز این طرح را یک فرصت تاریخی برای تجدید عهد با بزرگانی دانست که نام امیرمؤمنان را در این سرزمین زنده نگه داشته اند.
وی فرصت دو ساله اجرای این طرح در کاشان را ریل گذاری سیاست هایی دانست که استان و شهری که دو سال دیگر انتخاب می شود بتوانند ادامه دهنده این مسیر باشند.
استاندار اصفهان گفت: نهج البلاغه بین ما شیعیان غریب است و از وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و معاونان وی تقدیر و تشکر می کنم و آمادگی خود را برای انجام وظیفه شرعی در این رابطه اعلام می کنم.
وی اجرای این طرح را یک آغاز خوب دانست و از ضرورت تسری فرهنگ نهج البلاغه در سطوح مختلف جامعه سخن گفت و افزود: شاید بتوانیم استفاده از روش های نوین آموزشی نهج البلاغه را در کاشان و استان اصفهان در دستور کار خود قرار دهیم.

حجت الاسلام عباسعلی سلیمانی امام جمعه کاشان گفت: تاریخ طی 23 سال بعثت و هجرت سخنی از حضرت علی (ع) نقل نکرده است. چون ادب اجازه نمی داد که در محضر پیامبر اکرم(ص) سخن بگوید و بعد از رحلت آن حضرت طی 24 سال فرمود که اهتمامش در جمع آوری قرآن بوده است.
وی افزود: از سال 34 هجری که آن حضرت حکومت را پذیرفت، می بینیم که تمام آثار علمی آن حضرت مربوط به همین پنج سال است که اوج گرفتاری با ناکثین و مارقین و قاسطین بود ولی می بینیم بزرگترین منشور تربیتی از یک پدر یعنی حضرت علی برای فرزندش یعنی امام حسن مجتبی صادر می شود.
نماینده ولی فقیه در کاشان اضافه کرد: حیات مکتوب هیچ کسی به اندازه امیرمومنان نیست و هیچ وصیت نامه ای به وصیت نامه آن حضرت نمی رسد.
وی ادامه داد: در قرن چهارم هجری سیدرضی در صدد جمع آوری آثار علمی حضرت علی همت گماشت و نهج البلاغه شکل گرفت در حالی که نگاه این ادیب به مباحث بلاغت آن حضرت بود و اگر نگاهش تعمیم پیدا می کرد کتابی به نام نهج الحیات شامل تمام مکتوبات امیرمومنان را تالیف می کرد.
سلیمانی افزود: اولین بازنگری در نهج البلاغه در قرن پنجم صورت می گیرد و بتدریج در این زمینه آثاری نوشته می شود و تاکنون بیش از صدها اثر در نهج البلاغه نوشته شده که شرح ابن ابی الحدید یکی از آنهاست.
وی با اشاره به خدمات علمی و فرهنگی مردم کاشان گفت: اولین شرح نهج البلاغه به وسیله قطب راوندی نوشته شد، اولین کسی که نهج البلاغه را حفظ کرد شخصی به نام جمال الدین محمد بن حسین قریب کاشانی بود و اولین معجم نهج البلاغه نیز توسط آیت الله شیخ احمد کاشانی نوشته شده است.
امام جمعه کاشان از این شهر به عنوان پایتخت تفکری وحدت اسلامی یاد کرد و گفت: فیض کاشانی کتاب محجه البیضا را نوشت که این کتاب شامل احادیث اهل سنت و شیعه است. یعنی احادیث کتاب احیاء العلوم غزالی و احادیث کتاب های شیعه را جمع آوری کرده است و به همین دلیل کاشان را می توان پایتخت تفکری وحدت اسلامی دانست.
وی از وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی درخواست کرد تا کاشان به عنوان دبیرخانه دائمی نهج البلاغه تعیین شود.
در این مراسم مسئولان منطقه ای کاشان و برخی شخصیت های مذهبی و فرهنگی این شهرستان حضور داشتند.

به گزارش ایرنا، دو ماه پیشمعاون قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از معرفی شهر کاشان به عنوان پایتخت نهج البلاغه ایران خبر داد و گفت: امیدواریم با معرفی کاشان به عنوان نخستین پایتخت نهج البلاغه ایران، تحولات مثبت و فعالیت های مهمی درحوزه فرهنگ دینی آغاز شود.

معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ادامه داد: کاشان برخوردار از سابقه علمی و فرهنگی بسیار مهم و چشمگیر است؛ به گونه ای که قطب الدین راوندی نخستین شارح جامعه نهج البلاغه در جهان اسلام از این شهر بوده است و از طرف دیگر کاشان یکی از مهمترین و اثرگذارترین موسسات فرهنگی قرآن و عترت در حوزه نهج البلاغه است که یکی از آنها موسسه امیرالمومنین (ع) است و سالانه تعداد قابل توجهی از حافظان نهج البلاغه در این موسسات تربیت می شوند.

فقهی زاده 16 مرداد سال گذشته در کاشان گفته بود پیشنهاد شده کاشان با توجه به ظرفیت هایش به عنوان پایتخت نهج البلاغه در کشور نامگذاری شود تا در عمل قطب فعالیت های علمی و تخصصی با محور نهج البلاغه قرار گیرد.

وی با ابراز امیدواری نسبت به اجرای این طرح از سال 99 با همکاری استانداری اصفهان و فرمانداری ویژه کاشان افزود: چنان که پیش تر این خطه شهر گل و گلاب شناخته شده، تلاش داریم در کنار این ظرفیت به نجوای نهج البلاغه هم مزین شود.

بیش از 20 مدرسه قرآنی با برگزاری جلسه های تفسیر و تلاوت کلام الله مجید در کنار 14 حوزه فعال با بیش از 2 هزار و 500 طلبه برادر و هزار و 500 طلبه خواهر در منطقه کاشان فعال است.

لینک خبر :‌ خبرگزاری جمهوری اسلامی
نخستین جشنواره نمایشنامه خوانی فریدونکنار درحالی که می توانست گام محکمی در عرصه هنر و فرهنگ این شهرستان باشد اما متاسفانه به فضای آلوده به رفتارها و الفاظ ناشایست دور از شان دفاع مقدس و محیط هنری تبدیل شد.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۷/۲۱

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا ؛به نقل از بلاغ ، فرهنگ، یکی از مهم ترین و بنیادی ترین اصل زندگی در هر جامعه محسوب می شود که انسان ها با تسلیم در برابر اصول فرهنگی جامعه خود ارزش پیدا کرده و کسانی که ضد فرهنگ ها را شیوه حیات خود قرار می دهند، دیگر جامعه برای آن ها ارزشی قائل نیست و به صورت معمول پس از چند سال از دایره زندگی اجتماعی محو می شوند.

ابزارهای مختلفی برای معرفی فرهنگ ها در جوامع بشری وجود دارد تا انسان ها بتوانند مسیر فرهنگی جامعه خود و نقاط مختلف دنیا را بشناسند که یکی از این ابزارها هنر و هنرمندان هستند.

از چندین سال قبل تاکنون باتوجه به اینکه بسترهای سمعی و بصری برای ارائه هنرهای مختلف به مخاطبان گسترش پیدا کرده، شاهد اقبال عمومی خوبی از کارهای هنری هستیم.

در این میان برخی از تولیدکنندگان آثار هنری از این استقبال های مردمی سوءاستفاده کرده و با محتواهای نامطلوب و بعضاً مبتذل درحال از بین بردن حریم های اجتماعی و خانوادگی هستند.

متاسفانه با غفلت ناظران در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، همچنین متولیان فرهنگی و حتی مسئولان صدا و سیما، روز به روز با تولیداتی مواجه می شویم که هیچ سنخیتی با فرهنگ غنی ایرانی و اسلامی ندارد.

نکته جالب توجه اینجاست که این بی توجهی ها از سطوح مسئولان ارشد فرهنگی کشور به سطوح پایین مسئولیتی هم سرایت کرده و در شهرستان های کوچک هم اتفاق های ناگوار در عرصه هنر به وجود می آید که می تواند آسیب های بزرگی را به دنبال داشته باشد.

در روزهای گذشته به مناسبت گرامیداشت هفته دفاع مقدس، یکی از موسسات هنری با همکاری اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی فریدونکنار اقدام به برگزاری نخستین جشنواره نمایش نامه خوانی “پرواز تا دریا” با موضوع دفاع مقدس و مدافعان سلامت کردند اما این جشنواره با حاشیه های زیادی همراه شد.

این جشنواره که به مدت سه روز و با حضور 11 گروه نمایشی از شهرستان های فریدونکنار، محمودآباد و نکا در سالن آمفی تئاتر اداره ارشاد فریدونکنار برگزار شده بود، موجی از اعتراض ها نسبت به نحوه داوری، بی عدالتی ها، میزبانی نادرست، نبود دبیر و دبیرخانه را از سوی هنرمندان حاضر در برنامه به همراه داشت.

اما در این بین عدم بازبینی نمایشنامه ها و نظارت ناصحیح بر روی گروه ها موجب شد که خانواده ها، هنرمندان و مسئولانی که شاهد اجرای نمایشنامه ها بودند در بهت و حیرت فرو روند که آیا واقعاً این برنامه ها در شهر سردار شهید حاج حسین بصیر و 352 شهید ،که چندین نفر آنها از جمله شهید علی اصغر ربیع نتاج از قشر هنری فریدونکنار بوده اند، برگزار می شود یا اینجا جای دیگری است؟!.

به گفته حاضران، در روز دوم این برنامه یکی از نمایشنامه ها که با موضوع خانواده به روی صحنه رفته، دارای الفاظ بسیار رکیک در اجرا توسط بازیگران بود که مورد تعجب حاضرین قرار گرفت.

این نمایشنامه، که در روز اختتامیه هم به صحنه رفت و شواهد نشان می داد که تذکراتی دریافت کرده باشد، اما باز هم به شیوه دیگر دارای جملاتی سخیف بود که شان و منزلت خانواده های ایرانی را زیر سوال برد.

درحالی که این جشنواره به مناسبت گرامی داشت هفته دفاع مقدس برگزار شده بود و یکی از موضوعات اصلی نمایش ها هم باید مربوط به آن اجرا می شد، اما متاسفانه در سایه غفلت مسئولان برگزار کننده به ویژه ریاست اداره ارشاد فریدونکنار، از 11 اجرای صورت گرفته تنها در سه نمایش به این موضوع پرداخته شد.

نخستین جشنواره نمایشنامه خوانی فریدونکنار درحالی که می توانست گام محکمی در عرصه هنر و فرهنگ این شهرستان باشد، اما متاسفانه به فضای آلوده به رفتارها و الفاظ ناشایست دور از شان دفاع مقدس و محیط هنری تبدیل شد.

مسئولان استانی فرهنگ و ارشاد اسلامی، که مسئولیت یک نهاد بسیار مهم را بر عهده دارند ،باید بدانند که لازم است بر فعالیت ادارات خود در شهرستان ها نظارت داشته باشند تا از روزمرگی و انحراف آن ها جلوگیری شود.

انتهای پیام/

لینک خبر :‌ دانا
نماینده مردم شهرستان رشت در مجلس شورای اسلامی در دیدار با مدیرکل کتابخانه های عمومی استان گیلان ضمن تاکید بر ضرورت حل مشکلات نهاد کتابخانه های عمومی در حوزه اعتبارات و اصلاح قانون تاسیس این مجموعه از لزوم اتمام پروژه کتابخانه مرکزی رشت تا پایان سال جاری سخن گفت.

به گزارش پایگاه خبری رشت پرس نماینده مردم شهرستان رشت در مجلس شورای اسلامی با حضور در اداره کل کتابخانه های عمومی استان گیلان با پریسا کرمی، مدیرکل این مجموعه دیدار و در خصوص وضعیت کتابخانه های عمومی استان با وی تبادل نظر کرد.

کرمی: برگزاری دوره های مختلف آموزشی در کتابخانه های عمومی گیلان
مدیرکل کتابخانه های عمومی استان گیلان در ابتدای این دیدار ضمن اشاره به کارکردهای کتابخانه های عمومی در سال های اخیر یکی از مهمترین اولویت های این مجموعه فرهنگی را جذب علاقمندان و دوستداران کتاب و کتابخوانی بسوی کتابخانه و در اختیار قرار دادن امکانات فراوان آن برای فعالیت های فرهنگی، آموزشی، ورزشی و اجتماعی عنوان کرد.
پریسا کرمی کتابخانه های عمومی امروزی در کشور را پیشگام فعالیت های آموزشی توصیف کرد و با اشاره به برگزاری انواع این دوره ها در حوزه فرزند پروری، سواد مالی، سواد اجتماعی، برخورد با کودکان کار و خیابانی، سواد رسانه ای و ... بر ضرورت توجه بیش از پیش مسئولین و تخصیص اعتبارات ویژه به مجموعه نهاد کتابخانه های عمومی کشور برای گسترش و ادامه این گونه برنامه ها تاکید کرد.
کرمی با ابراز امیدواری نسبت به توجه نمایندگان مردم گیلان در مجلس یازدهم به مجموعه کتابخانه های عمومی، نتیجه این هم افزایی را در نهایت به سود مردم فرهنگ دوست گیلان و رشد شاخص های مختلف مطالعه در استان عنوان کرد.

وی همچنین به اقدامات مختلف کتابخانه های عمومی گیلان در این حوزه نیز اشاره کرد و راه اندازی دو کتابخانه عمومی سیار در منطقه آزاد انزلی و رشت برای تامین نیازهای مطالعاتی مردم مناطق فاقد کتابخانه را از مهمترین اقدامات مجموعه برشمرد.
مدیرکل کتابخانه های عمومی استان گیلان در ادامه با تشریح آخرین وضعیت پروژه در حال تکمیل کتابخانه مرکزی رشت از پیشرفت78درصدی این کتابخانه بزرگ تا امروز خبر داد و حمایت و پیگیری های مسئولین استانی برای اتمام این نماد فرهنگی استان تا پایان سال را یکی از بزرگترین آرزوهای فرهنگی مردم گیلان عنوان کرد.
پریسا کرمی در پایان صحبت های خود به سرانه فضای مطالعاتی اندک گیلان نسبت به سایر استان های کشور نیز اشاره کرد و گفت: امیدوار هستیم با تکمیل پروژه های در دست احداث و ایجاد کتابخانه های عمومی در شهرها و منطق فاقد کتابخانه، شاهد بهره مندی همه مردم عزیزمان از نعمت این مراکز مهم فرهنگی باشیم.

احمدی: نمایندگان مردم در مجلس حامی کتاب و کتابخوانی هستند
نماینده مردم شهرستان رشت در مجلس شورای اسلامی نیز در این دیدار با قدردانی از تلاش های کلیه دست اندرکاران در مجموعه کتابخانه های عمومی استان گیلان برای ایجاد فضایی مناسب برای عموم مردم و رفع نیازهای مطالعاتی آنها، نمایندگان مردم در مجلس را پشتیبان و حامی کتاب و کتابخوانی عنوان کرد.
محمدرضا احمدی سنگری با مرور تجربه های خود در مراجعه به برخی کتابخانه های عمومی مهم کشور و جهان، فضای آرام، منابع ارزشمند و دسترسی ساده به منابع سرشار را از ویژگی های این مجموعه برشمرد. احمدی همچنین از آمادگی خود برای حل مشکلات نهاد کتابخانه ها در حوزه تامین اعتبارات و اصلاح قوانین مربوط به تاسیس این نهاد سخن گفت و حل مشکلات این مجموعه پویا را سرمایه گذاری ارزشمند برای رفع بسیاری از معضلات اجتماعی مهم اریابی کرد.
وی همچنین در پایان با تاکید بر لزوم اتمام مراحل ساخت کتابخانه مرکزی رشت تا پایان سال جاری، این مجموعه را تامین کننده بخشی از نیازهای مطالعاتی مردم گیلان در حوزه کتاب و کتابخوانی دانست و ایجاد کتابخانه های عمومی در مناطق کم برخوردار را خواستار شد.

لینک خبر :‌ رشت پرس
ناصر مقدم: با پیگیری ارزشمند وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و حمایت رئیس جمهور محترم و هیات دولت، بزودی مبلغ 15 میلیون ریال بعنوان کمک بلاعوض دولت، به دارندگان "هنرکارت"واریز می شود.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۷/۲۱ سایت های دیگر : خبر آنلاین اقتصاد آینده

به گزارش روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان البرز، ناصر مقدم با اعلام این خبر افزود: با پیگیری ارزشمند وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و حمایت رئیس جمهور محترم و هیات دولت، اعتبار لازم جهت مرحله اول حمایت از اصحاب فرهنگ و هنر که از شیوع ویروس کرونا متضرر شده اند، برای صندوق اعتباری هنر تصویب و تخصیص یافت.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی البرز گفت: بر اساس اعلام جناب آقای سیدزاده مدیرعامل محترم صندوق اعتباری هنر، مقرر شده است که در مرحله اول حمایت از اصحاب فرهنگ و هنر که از شیوع ویروس کرونا متضرر شده اند، مبلغ 15 میلیون ریال بعنوان کمک بلاعوض به دارندگان هنرکارت واریز گردد که هماهنگی و انجام این موضوع در مراحل پایانی خود قرار دارد و طبعا اصحاب فرهنگ و هنر البرز نیز که واجد شرایط بوده و در سامانه هنرکارت ثبت نام کرده اند، از این اعتبار بهره مند خواهند شد.

ناصر مقدم افزود: همانطور که قبلا اعلام کرده بودیم، طبق برنامه ریزی های بعمل آمده از این پس، کلیه حمایتهای وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، از طریق هنرکارت صورت خواهد پذیرفت که اعتبار حمایتی اخیر نیز از همین قرار است و ان شاالله در مراحل بعد نیز حمایت های هدفمند وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به واجدان شرایط، انجام خواهد شد.

لینک خبر :‌ وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی

روزنامه آسیا


روزنامه سایه


روزنامه شهروند


روزنامه جوان


روزنامه خراسان


روزنامه آرمان ملی


روزنامه ایران


روزنامه عصر ایرانیان


روزنامه بهار


روزنامه افکار