بولتن فرهنگی هنری / مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی 21 مهر 99
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی صبح امروز در دهمین جلسه شورای هماهنگی پاسداشت زبان فارسی با تاکید بر اینکه در استفاده از اسامی، زبان فارسی باید مورد توجه باشد، گفت: این اقدام در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در بخش های مختلف آغاز شده و حتی تاکید شده که فیلم های سینمایی هم باید نام فارسی داشته باشد.

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، دهمین جلسه شورای هماهنگی پاسداشت زبان فارسی صبح امروز با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، غلامعلی حداد عادل رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی، محمود شالویی مشاور وزیر در پاسداشت زبان فارسی و اعضای این شورا برگزار شد .

در این جلسه سیدعباس صالحی با تبریک روز حافظ، افزود: در بازه زمانی که دکتر شالویی مسئولیت این حوزه در وزارتخانه را بر عهده گرفته اند اقدامات خوبی صورت گرفته و تلاش کردیم ابتدا در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به بازخوانی قوانین بپردازیم و بعد از آن از دیگر سازمان ها و نهادها توجه به زبان فارسی را مطالبه کنیم .

وی گفت: هم به دلیل ضرورت توجه به جایگاه زبان فارسی و هم به دلیل دغدغه مقام معظم رهبری در این حوزه باید به زبان فارسی توجه داشته باشیم .

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تصریح کرد: با توجه به وجود این دغدغه ها اولین قدم وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در این حوزه راه اندازی دبیرخانه مستقل زیر نظر وزیر بود .

وی ادامه داد: از دیگر اقدامات فعال کردن حوزه هایی مانند اداره کل چاپ و نشر و معاونت مطبوعاتی است. همچنین ارتباط با دیگر معاونت ها و بخش هایی که غیر مستقیم در این زمینه نقش دارند از اقدامات دیگر است .

صالحی ادامه داد: همچنین در استان ها هم واحدهای استانی پاسداشت زبان فارسی را فعال کرده ایم و قدم های خوبی برداشته شده است .

وی در عین حال تصریح کرد: این اقدامات را ابتدا از وزارتخانه آغاز کرده ایم تا بتوانیم از دیگران هم مطالبه داشته باشیم. به عنوان مثال در نامگذاری اسامی فیلم های سینمایی تاکید کرده ایم که حتما باید از اسامی فارسی استفاده شود .

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: بخش دیگر اقدامات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی وظایف دبیرخانه شورای هماهنگی پاسداشت زبان فارسی به عنوان نقش ستادی برای حضور فعال دیگر دستگاه ها در اهتمام به زبان فارسی است که در این زمینه نامه نگاری هایی با سازمان ها و نهادهای مختلف داشته ایم .

وی افزود: در ذیل شورای هماهنگی پاسداشت زبان فارسی کارگروهی هم تشکیل شده که در 8 ماه گذشته به طور مستمر جلسات خود را برگزار کرده و امیدوارم بتوانیم با اجرای قانون و توجه به منویات مقام معظم رهبری بیش از پیش نسبت به هویت و زبان فارسی توجه داشته باشیم .

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در ادامه با اشاره به گستره بحث های مربوط به برخوردها و نظارت ها در مواجهه با اصنافی که از اسامی و تابلوهای غیر فارسی استفاده می کنند، گفت: در این زمینه باید ریشه و فرایندها را بررسی کنیم و آن ها را به دست بیاوریم هر چند که فرهنگ سازی هم در این حوزه مهم است و کارگروه شورای پاسداشت زبان فارسی باید آن ها را پیگیری کند .

وی تصریح کرد: همچنین در مسیر ثبت نام ها کار را باید جدی تر بگیریم و اهتمام بیشتری در این زمینه داشته باشیم و تمامی مراکزی که خدمات عمومی و مردمی ارائه می دهند در سامانه های خود به موضوع الزام استفاده از نامگذاری فارسی اشاره کنند .

در ابتدای این جلسه محمود شالویی مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در امور پاسداشت زبان فارسی گزارشی از جلسات کارگروه شورای هماهنگی پاسداشت زبان فارسی ارائه کرد .

وی با قرائت ابیاتی از حافظ، روز حافظ را گرامی داشت و افزود: کارگروه دائمی شورای هماهنگی پاسداشت زبان فارسی که بنا به دستور وزیر محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی در ذیل این شورا تشکیل شده تاکنون 9 جلسه برگزار کرده است و اقدامات متعددی در زمینه پاسداشت زبان فارسی صورت گرفته است .

شالویی ادامه داد: مکاتبات با سازمان ها و نهادهای مختلف و دعوت آن ها بر اهتمام به زبان فارسی، ارتباط بیش از پیش وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با فرهنگستان زبان و ادب فارسی و مکاتبات مستمر با آن، فعال شدن واحدهای پاسداشت زبان فارسی در ادارات کل فرهنگ و ارشاد اسلامی در استان ها و ... از جمله اقدامات این شورا بوده است .

وی با اشاره به دستور جلسه امروز گفت: بررسی موضوع الزام تمامی دستگاه ها بر اینکه از مرحله نخست ثبت فعالیت فقط از اسامی و نشان فارسی استفاده کنند، تبادل نظر درباره نقش مسئولانه نیروی انتظامی در راستای قانون ممنوعیت اسامی و نشان های غیر فارسی و همچنین بررسی و رسیدگی به برخی شکایات و شبهات در این زمینه در کارگروه شورای پاسداشت زبان فارسی از جمله دستورات جلسه امروز است .

ضعف در زبان فارسی به معنای ضعف هویت و ملیت کشور است

در ادامه این جلسه غلامعلی حداد عادل رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی گفت: من نگران زبان فارسی هستم. ضعف زبان فارسی به معنای ضعف هویت و ملیت کشور به شمار می آید .

وی تاکید کرد: ایران در طول 1400 سال بعد از اسلام و حتی از ابتدای شکل گیری اش با دو عامل دین و زبان استوار بوده است و انسجام این دو امروز به منزله هویت کشور محسوب می شود .

حداد عادل ادامه داد: متاسفانه در داخل کشور توجه به زبان فارسی کم است و در خارج از کشور هم سعی بر ویرانی آن دارند .

وی افزود: توجه به زبان فارسی یکی از دغدغه های همیشگی مقام معظم رهبری بوده است و دیگر مسئولان کشور باید به این دغدغه توجه داشته باشند و در مقابل تخطی در آن مسئولانه رفتار کنند .

حداد عادل گفت: کشور ما سابقه 7 هزار سال تمدن دارد و امروز نباید در بسته بندی های خود در حوزه های مختلف شاهد استفاده از واژه های لاتین و غیر فارسی باشیم. حتی در بسته های صادراتی هم باید زبان فارسی در اولویت باشد .

وی تاکید کرد: انتظار ما از دولت و مسئولان این است که به موضوع زبان فارسی به عنوان یک رکن هویت ملی توجه بیشتری داشته باشند و وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تاکنون در این زمینه مناسب عمل کرده اند و لازم است پاسداری بیش از پیش نسبت به زبان فارسی داشته باشند .

در ادامه دستورات جلسه مورد بررسی قرار گرفت و اعضا نظرات و پیشنهادهای خود را ارائه کردند .

در پایان این جلسه، دستور جلسه اول مصوب شد و مقرر شد هر دستگاهی قبل از هرگونه ثبت، نام صنف را که باید فارسی باشد مشخص کند و پس از آن به درخواست کنندگان مجوز بدهد .

همچنین درباره دستور دوم جلسه مبنی بر نقش مسئولانه نیروی انتظامی در برخورد با اسامی و نشان های غیر فارسی در سطح شهر، مقرر شد کارگروه دائمی شورای پاسداشت زبان فارسی ظرف مدت 20 روز فرایندهای نظارتی و تقسیم کار ناظران را مشخص و سپس آن را در شورا مطرح کند .

در دستور سوم جلسه هم مصوب شد که رسیدگی به شبهات و شکایات بر عهده کارگروه شورای هماهنگی پاسداشت زبان فارسی باشد .

لینک خبر :‌ وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی
بازی ساز رایانه ای معتقد است به قدری سوء مدیریت در حوزه بازی های رایانه ای وجود داشته که اگر از روی عمد هم می خواستند آن را از ریشه بزنند نمی توانستند این گونه عمل کنند.

به گزارش سرویس فرهنگی و اجتماعی خبرگزاری رسا، میلیون ها نفر در جهان طرفدار پروپاقرص بازی های رایانه ای و موبایلی هستند. همه آنها حداقل یک بار در دل آرزو داشتند بازی مورد علاقه ای که در سر می پرورانند را بسازند. در کشورمان ساخت بازی رایانه ای مستلزم امکانات و تخصص زیادی است که شاید یکی از آن الزامات آموزش در این زمینه باشد، بحث آموزش در حوزه بازی های رایانه ای بسیار گسترده است که هر شاخه ای نیازمند مباحث مفصلی است.

بسیاری از کسانی که وارد این حوزه می شوند با خلاقیت تمام مسیرها را هموار می کنند و با خیال پردازی به سمت آن چیزی که می خواهند حرکت می کنند. بسیاری از منتقدان و کارشناسانی هم که در این حوزه فعالیت دارند، حوزه بازی سازی را بدون متولی می دانند و بحث آموزش را هم همین طور.

میزگردی در این باره با مهدی خزاف مقدم ، بهزاد پاهنگ و محسن یحیی 3 تن از فعالان، تولیدکنندگان و بازی سازان حوزه بازی سازی برگزار شد که گزارش مشروح آن در ادامه می آید:

مدتی است که وضعیت بازی های رایانه ای در کشور خوب نیست و هدف اش مشخص نیست و گاهاً خیلی از منتقدان در این زمینه نقد دارند که مسیرش را گویی گم کرده است این که مسیر بازی های رایانه ای انحراف پیدا کرده و حال اش خوب نیست منشأ آن کجاست؟

محسن یحیی: به قدری سوء مدیریت در این چند سال اخیر در حوزه بازی های رایانه ای و متولیان این امر وجود داشته که اگر از روی عمد هم می خواستند صنعتی را از ریشه بزنند نمی توانستند این گونه هماهنگ عمل کنند.

البته دوره های مدیریتی چند سال قبل بنیاد بازی های رایانه ای که آقای مینایی حضور داشت اتفاقات بهتری رخ داده بود تا اینکه تغییر و تحولات در بخش مدیریت صورت گرفت و اما هیچ گونه تغییرات اساسی که برای بازی سازی باشد، رخ نداد و همیشه صنعت بازی های رایانه ای به سمت سقوط بود. البته زمین خوردن بنیاد مقصرین بیرونی دارند و برخی از منتقدان باعث شدند که بنیاد به این سمت برود.

با توجه به اینکه خیلی از بازی سازان و تولیدکنندگان در این زمینه بر روی فعالیت ها و کم کاری های بنیاد نقدهای بسیاری دارند، چرا سعی نمی کنند با تقویت و قوی ساختن بخش خصوصی خودشان را مطرح کنند، با توجه به اینکه با فعالیت در بازارهای خارجی می توانند به خوبی خودشان را مطرح کنند!

مهدی خزاف مقدم: فعالیت هایی در این زمینه انجام می دهند ولی باز چند تا بحث زیرساختی دارد.

یحیی: زیرساخت اش را من اگر بخواهم عنوان کنم بیشتر باید به این اشاره کنم که چند ارگان و سازمان در این زمینه می خواهند قدرت نمایی کنند و یکی از همین ها قصد دارد متولی امور بازی های رایانه ای شود به این خاطر همین اتفاقات بازی ساز سرگردان است. مثلاً رسانه های دیجیتال یکسال جشنواره برگزار کرد و به بازی سازان اجازه نداد در جشنواره دیگری شرکت کنند. این اختلافات و مباحث در این حوزه وجود داد و واقعاً به بازی سازان لطمه می زند.

مسئله ای که در این میان وجود دارد این است که چرا بازی سازان با فعالیت های زیادی که دارند و عملاً در بازارهای بین المللی فعالیت گسترده دارند چرا در بخش های خصوصی فعال تر نیستند؟ قطعاً تعامل با بخش های خصوصی می تواند تحولی شگرف در حوزه بازی های رایانه ای رخ دهد تا اینکه دست به دعا برای حل مشکلات در نهادهای دولتی باشند!؟

بهزاد پاهنگ: البته در این میان مشکلی که وجود دارد همه چیز زیر مجموعه موبایل است و راهی به جز کافه بازار عملاً وجود ندارد. کافه بازار هم بزرگ ترین منتشرکننده اپلیکیشن، بازی و هر سیستمی است و آن ها هم با بنیاد هماهنگ هستند.

اگر یک مجموعه خصوصی بیاید یک بازی خیلی خوبی بسازد اگر از طریق بنیاد باشد آن ها خیلی نمایش و نشانش می دهند برای آن امکانات فراهم می کنند اگر نباشد در نهایت یک غرفه به او می دهند. ما بازی مستقلی بودیم و اصلاً برای مجوز به بنیاد مراجعه نکردیم، چون برای خلیج عدن که قبلاً مجوز داشت خلیج عدن 2 تولیدکردنی که روی گوشی همراه بود، نیاز به مجوز نبود زیرا بازی های روی گوشی موبایل نیاز به مجوز ندارند.

مهدی خزاف مقدم: من اصلاً قائل به تأثیرگذاری بنیاد نیستم یعنی اینکه می گویند بنیاد می تواند سنگ اندازی کند شاید بتواند ولی اصلاً حوصله آن را ندارد. من می گویم بنیاد اتفاقاً بیاید به چهار جا گیر بدهد تا بدانیم زنده است؛ یعنی آن قدری که من الان با کافه بازار تعامل دارم با بنیاد ندارم، من کاملاً موافق این هستم شرکت های خصوصی ها بیایند و قدرت بگیرند و پول درآورند.

وقتی پول در بیاوری قدرت بیشتر می شود کم کم خودتان می توانید سیاست گذاری کنید، بحث من این است کدام شرکت خصوصی ها و آن بودجه از کجا می آید؟ بودجه یا از بانک ها یا از اشخاص می آید. معمولاً اشخاص در گیم نمی آیند. بیشتر بانک ها می آیند و دنبال چیزی غیر از گیم هستند. الان داریم بانکی که در این حوزه ها وارد شدند و موفق هم بوده اند، حتی سرمایه گذاری خیلی بزرگی هم داشتند ولی چند اتفاق بد افتاد.

یکی اینکه حقوق نیروها خیلی بالا رفت. الان در گیمی که پول درنمی آید دیگر ما نمی توانیم حقوق برنامه نویس 12 میلیون تومانی را بدهیم. برنامه نویسی که نهایتاً شش ماه کار کرده بود. الآن نهایتاً یکی از شرکت های خصوصی که متأسفانه در بازار تأثیرگذار است حقوق 9 میلیونی می دهد و من می دانم حقوق را از بانک تأمین می کند و نیازمند مارکت و پول درآوردن نیست.

آن آدم یک یا دو رزومه دارد. آنجا که آن آدم از بازی سازی بیرون بیاید دیگر نمی تواند پیش من کار کند، من به او مثلاً 4 تومان هزینه می توانم بدهم، یکی این اتفاق می افتد دوم اینکه وقتی علم بازی سازی نیست، خصوصی یا دولتی چه فرقی می کند. ما به درب و دیوار می خوریم برای همین آن علم باید ایجاد شود و من یک کرختی در بنیاد می بینم حتی در بازی سازها که انگار دیگر حوصله ندارند و خیلی از آن ها، با بازار غیر ایران کار می کنند.

بخش خصوصی چگونه می تواند در حوزه آموزش خود را نجات دهد؟

مهدی خزاف مقدم: چرا می توان انجام داد، اتفاقاً کارهای خوبی در حال انجام دادن در این زمینه هستیم، من با چند مجموعه برای این مبحث صحبت کردم، مشکل این بود که همه می خواهند خودشان یک کاری انجام دهند نمی خواهند با هم تجمیع شوند.

من درخواست داشتم تجمیع شویم. حتی به صداوسیما رفتم با مسئولی که آنجا بحث آموزش را داشت صحبت کردم که شروع کنیم در خصوص آموزش حوزه هایی از بازی های رایانه ای کتاب های را چاپ و منتشر کنیم. خودم قدم اول را برداشتم یک کتابی نوشتم که رفرنس در این زمینه باشد. الآن با چند مدرسه شروع به رایزنی کردم که کلاس هایش را بگیرم دائم آنجا برگزار کنم. امیدوارم در این بخش هم بتوانیم موفق تر عمل کنیم./د101/ق

لینک خبر :‌ خبر گزاری رسا
آناهیتا زینی وند کارگردان تئاتر تاکید دارد تله تئاتر کمک زیادی به تئاتر و هنرمندان آن می کند و صدا و سیما می تواند در این مسئله همکاری خوبی کند تا تئاتر دوباره سرپا شود چون اگر تئاتر نتواند مخاطب داشته باشد به زودی نابود می شود درواقع دولت باید به این مسائل رسیدگی کند.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۷/۲۱

آناهیتا زینی وند، کارگردان تئاتر بختک با اشاره به اینکه اگر در شرایط فعلی تئاتر تماشاگر نداشته باشد خانواده تئاتر و رسانه های ملی و سینما ها که در سال های اخیر از تئاتر بازیگر گرفته اند متضرر می شوند به خبرنگار سرویس فرهنگ و هنر خبرگزاری برنا گفت: تئاتر هنری است که بدون هر کمکی می تواند روی پای خودش با ایستد اما بدون تماشاچی نمی تواند به فعالیت خود ادامه دهد و کاملا از بین می رود در یک دوره زمانی صدا و سیما تله تئاتر را روی کار آورد و استقبال زیادی از طرف تماشاچیان تلویزیونی شد اما این کار خیلی زود از بین رفت.

او افزود: در حال حاضر دولت تنها کاری که می تواند حداقل برای کارگردان ها و بازیگران و عوامل صحنه ی حرفه ای تئاتر که از این طریق در حال ارزاق و رزق و روزی هستند و هزینه های زندگی اشان را در می آورند انجام دهد برپا کردن مجدد تله تئاتر است چون صدا و سیما دارای بودجه های کلان است و از طریق تبلیغات منبع درآمد خوبی دارد و اگر واقعا تئاتر یکی از دغدغه های آن محسوب می شود می تواند از طریق ساخت تله تئاتر یا حتی فیلم تئاتر به هنرمندان کمک زیادی کند و فعلا از این طریق تئاتر را زنده نگه دارند اما متاسفانه تئاتر دغدغه ی وزارت فرهنگ و ارشاد سلامی نیست.

خبرنگار: یگانه پاکستانی

تئاتر سینما کارگردان کرونا آناهیتا زینی وند کارگردان بختک

لینک خبر :‌ خبرگزاری برنا
فعالیت سینما مثل تئاتر روزهای خوشی را در ماه های آینده به خود نخواهد دید؛ این در حالی است که روند ساخت پروژه های سینمایی با اکران نامعلوم ادامه دارد.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۷/۲۰

به گزارش خبرنگار حوزه سینمایی گروه فرهنگ و هنر خبرگزاری آنا ، فعالیت های هنری از سینما گرفته تا تئاتر و غیره همچنان روزهای راکدی را پشت سر می گذارند و فعلاً هم با تعطیلات اجباری مواجه شده اند تا درآمد حداقلی و احتمالا اشتغال اندک آنان نیز کم کم از بین برود.

این تعطیلات پی در پی البته بیشتر بر تهران متمرکز است و بالتبع فراوانی اکثریت سالن های سینمایی و تئاتری در پایتخت بر این انفعال دامن می زند. بر این اساس، تکلیف این مراکز در نبود برنامه ریزی درست و حمایت های مدون مشخص نیست چرا که دائما با شیوع کرونا و دستور تعطیلی روبرو می شوند.

از میان سالن های تئاتری دولتی تماشاخانه سنگلج با حداقل اجرا و نیز مجموعه تئاترشهر با نهایتاً دو اثر نمایشی به فعالیت نسبی خود ادامه می دادند که درحال حاضر اجرای آثار تئاتری همین مراکز مثل یاماها و مرفی هم معلق مانده است.

قدیمی ها به صحنه نمی آیند

هرچند در این بین کمتر شاهد فعالیت تئاتری های مطرح و ورودشان به این سالن ها هستیم و در غیاب آنان عمدتاً کارگردانان جوانتر در تلاشند از خلوت سالن ها بهره کافی را ببرند. این روند نیز بدون تماشاگر و یا تعطیلی های پی در پی مواجه می شود. سالن های خصوصی هم جز در شرایط خاص و وجود تماشاگران بالقوه خود حاضر به اجرای نمایش نمی شوند.

حال و روز سالن های سینما در قیاس با صحنه تئاتر شاید بهتر اما در قیاس با فعالیت عادی رو به نابودی است. به نظر می رسد تعطیلی های پشت سرهم به نظر روزهای خوشایندی را خصوصاً برای سالن های بخش خصوصی باقی نگذاشته و بسیاری از آنان چاره را حتی در کاهش کادر اجرایی خود دیده اند.

تصمیمات غیرشفاف مدیران بالادستی، تلنبار مجوزهای صادر شده، عدم تقاضا از سوی صاحبان فیلم های تجاری و نیز نگرانی مخاطبان از رفتن به سالن ها و البته تعطیلات اجباری بر سر مراکز هنری و فرهنگی، چهره سینما را بدتر از تئاتر، به رکودی عجیب برده و در این بین فیلمسازان هم علاقه ای ندارند تا فیلم های خود را در این شرایط متزلزل روی پرده بفرستند.

این امید هم از دست می رود؟

در چنین وضعیتی تنها امید برای کسب و کار بسیاری از فیلمسازان سینمای بدنه، اکران آنلاین بود. اما این بخش نیز پس از تزریق چند فیلم خوب، هنوز نتوانسته رضایت سرمایه گذاران و صاحبان فیلم ها را نگه داشته و آنان را متقاعد به نمایش فیلمشان در پلتفرم های اینترنتی کند. در حال حاضر تنها فیلم هایی به این طرح دلخوش کرده اند که روی پرده سینما رفته باشند!

نکته جالب اینکه عمده فیلم های عرضه شده به این سامانه ها فروش میلیاردی را رقم زده اند و با درصد سود بیشتری نسبت به پرده سینما مواجه شده اند اما دلایلی مثل قاچاق یکباره آثار و شاید علاقه عده ای از فیلمسازان برای رونمایی از محصولاتشان بر پرده عریض، این طرح را نیز از اساس به بن بست کشانده است.

چه کنیم با این همه فیلم؟

عجیب تر این است که گویا فیلم هایی که بنابر تاریخ اعلامی از سوی شورای صنفی نمایش قرار بر اکران عمومی خود داشته اند کم کم از تصمیمشان منصرف شده اند؛ احتمالا تومان به کارگردانی مرتضی فرشباف در این دسته جای بگیرد.

در عین اینکه پیش از دستور تعطیلی مراکز فرهنگی و هنری قرار بود سازهای ناکوک علی حضرتی از 16 مهرماه، سراسر شب فرزاد مؤتمن از 23 مهرماه و مردن در آب مطهر نوید محمودی از 30 مهرماه روی پرده بروند که با وجود تعطیلات ناخواسته سینما، باید دید آینده نمایش این آثار چه می شود. تله پاتی و کله پوک و بقیه هم وضعیت نامشخصی دارند.

به نظر فعالیت سینما مثل تئاتر روزهای خوشی را طی ماه های آینده به خود نخواهد دید و این درحالی است که روند ساخت پروژه هایی سینمایی ادامه دارد و اکران همه آنها به روزهای نامعلوم خواهد کشید. شاید هم اکنون تنها سریال های شبکه نمایش خانگی هستند که به به واسطه توزیع در پلتفرم های اینترنتی پراستقبال اند و به تدریج باید شاهد هجوم سریال سازان به این عرصه باشیم.

انتهای پیام /4143/پ

لینک خبر :‌ خبرگزاری آنا
در وضعیت جاری اقتصادی کشور به نظر می رسد چیزی جز شفافیت و مسئولیت پذیری در این زمینه نمیتواند التهابات حاکم بر بازار کتاب و نشر را التیام ببخشد.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۷/۲۱

خبرگزاری تسنیم - حمید روشن ضمیر؛ رقم ماه های کرونایی در سال 1399 در حال نزدیک شدن به هشت است و بحران های حاکم بر نشر ایران طی این هشت ماه رفته رفته با حجم سنگینی خود را بروز و ظهور داده است. از افزایش سرسام آور قیمت کاغذ و وضعیت بلاتکلیف واردات آن در قالب استفاده از ارز نیمایی در سال جاری که بگذریم این روزها مساله تامین و انجام تعهدات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به بدنه نشر نیز در وضعیت مطلوبی به سر نمی برد.

تنها چند روزی از انتشار نامه یکی از شایستگان تقدیر جایزه کتاب سال از سال 1397 که منجر به عذرخواهی معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی شد می گذرد. نامه ای که در آن پرده از اهمال این معاونت و وزارتخانه در اهدای جوایز جایزه ملی و تراز اول کتاب برداشته شد و در نهایت معاونت فرهنگی را به صدور بیانه عذرخواهی و اعلام پرداخت جوایز سال 97 و 98 کرد که خود نشانی از تکرار این اتفاق طی سال قبل نیز داشت و معلوم نیست در صورت عدم نگارش این نامه این ماجرا کی قرار بود حل و فصل شود.

از ابتدای سال جاری تاکنون پنج جلسه به منظور تشخیص و انتخاب کتاب برای خرید توسط هیات انتخاب و خرید کتاب برگزار شده و از صاحبن آثار نیز خواسته شده تا طی موعد مقرری آثار خود را تحویل دهند. از سوی دیگر به این مساله نیز تاکید شده است که مبالغ این خرید نیز در مهر ماه که در زمان نگارش این یادداشت 17 روز از آن گذشته است پرداخت می شود تا کمکی به ناشران در موض اقتصادی آنها محسوب شود. این وعده نیز تاکنون محقق نشده و مشخص نیست آیا باید در انتشار نامه سرگشاده ناشران دیگری برای احقاق این اتفاق بود یا خیر.

این اتفاق در حالی رخ داده که به نقل از معاون فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی طی روزهای اخیر عنوان شده که تمامی اعتبارات یارانه ای کتاب مشابه آنچه طی سال قبل در بستر نمایشگاه کتاب تهران هزینه شده، در سال جاری و در بستر نمایشگاه مجازی کتاب نیز هزینه خواهد شد. برخی رسانه ها این رقم را بالغ بر 16 میلیارد تومان تخمین زده اند و البته طبق روال درباره محل تامین این بودجه و نیز شیوه برگزاری آن نیز اطلاع دقیقی منتشر نشده است.

سوال اصلی این است که اگر بودجه ای برای چنین اقداماتی در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و معاونت فرهنگی آن موجود است چرا بخش های دیگری همچون خرید کتاب که طی ماه های اخیر تاثیرگذاری آن بیشتر از برگزاری نمایشگاه مجازی محل توجه ناشران بوده است بدون توجه و بودجه باقی مانده است و اگر نه چه کسی قرار است پاسخی برای هزینه های احتمالی برپایی رویداد مجازی و تعهدات ایجاد شده در آن پاسخگو باشد.

در وضعیت جاری اقتصادی کشور به نظر می رسد چیزی جز شفافیت و مسئولیت پذیری در این زمینه نمیتواند التهابات حاکم بر بازار کتاب و نشر را التیام ببخشد. بد نیست مدیران معاونت فرهنگی یک بار به صورت شفاف از پشت شیشه های غبارگرفته ساختمان شیشه ای که وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی مدعی قرار گرفتن بدنه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در آن است بیرون آمده و برنامه های عملیانی و راهکارهای اقتصادی خود برای کمک به اقتصاد نشر که طی این سالها تمایل زیادی برای وابسته کردنش به خود داشته اند ارائه دهند.

لینک خبر :‌ خبرگزاری تسنیم
نشریات دانشجویی برای پیشرفت و حمایت بیشتر علاوه بر وزارت علوم باید تحت حمایت وزارت ارشاد نیز قرار بگیرند.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۷/۲۱ سایت های دیگر : خبرنامه دانشجویان ایران

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه ایسکانیوز ،گلایه از نبود بودجه و حمایت نکردن مسئولان دانشگاهی و وزارت علوم تقریبا جزء ثابت تمام گلایه های دانشجویان فعال در حوزه نشریات است. از زمان شیوع ویروس کرونا ، نشریات دانشگاهی تنها به صورت الکترونیکی منتشر شده و از پرداخت هزینه های چاپ و کاغذ معاف شده اند. البته این موضوع نیز دستمایه معاونت فرهنگی دانشگاه ها شده تا همین بودجه اندک نشریات را نیز پرداخت نکنند. از سوی دیگر برخی فعالان دانشجویی خواستار گسترش توزیع نشریات دانشجویی به خارج از دانشگاه ها هستند و برای این کار وزارت ارشاد باید مجوزهای لازم را صادر کند.

مهدی خطیب دماوندی در گفت وگو با ایسکانیوز با اشاره به بودجه نشریات دانشجویی بیان کرد: هزینه های نشریات دانشجویی معمولا در 2 حوزه کاغذ و چاپ و صفحه آرایی صرف می شود.

وی ادامه داد: نشریات دانشجویی با مجوز معاونت فرهنگی معمولا در انتشارات خود دانشگاه ها چاپ می شوند.

عضو کمیته ناظر بر نشریات دانشگاه شهید بهشتی با بیان اینکه هزینه اصلی نشریات دانشجویی برای صفحه آرایی و طراحی نشریات است، گفت: دانشجویان معمولا تولید محتوا در نشریات را به صورت انگیزشی انجام می دهند؛ اما فردی که صفحه آرایی را انجام می دهد الزاما دانشجو نیست و توقع دریافت دستمزد را دارد.

وی با اشاره به شیوع ویروس کرونا در کشور بیان کرد: در حال حاضر ارتباط دانشجویان با دانشگاه در ایام کرونا به حداقل رسیده در نتیجه همان اندک کمک های مالی دانشگاه برای تامین کاغذ و چاپ نیز از بین رفته است.

به گفته دماوندی؛ معاون فرهنگی دانشگاه شهید بهشتی قبل از کرونا نیز بودجه نشریات را به درستی پرداخت نمی کرد و اکنون به بهانه الکترونیکی بودن انتشار نشریات، هزینه ای برای صفحه آرایی و طراحی نشریات را پرداخت نمی کند.

این دانشجوی دانشگاه شهید بهشتی با تاکید بر اینکه تامین بودجه نشریات دانشجویی باید ریشه ای حل شود، گفت: بین وزارت علوم، تحقیات و فناوری و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی باید تفاهم نامه ای منعقد شود تا حمایت از نشریات دانشجویی بیشتر شود.

وی ادامه داد: نشریات دانشجویی نمونه کوچکی از رسانه های مکتوب در کشور و با جامعه مخاطب دانشگاهی هستند.

دماوندی با بیان اینکه نشریات دانشجویی کارکردی مانند روزنامه و نشریات علمی دارند؛ گفت: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی باید نشریات دانشجویی را ذیل مطبوعات قرار دهد و نشریات دانشگاهی مورد حمایت وزارت علوم و وزارت ارشاد قرار بگیرند.

عضو کمیته ناظر بر نشریات دانشگاه شهید بهشتی ادامه داد: نشریات دانشجویی همانند سایر مطبوعات باید رایانه یا سهمیه ای برای کاغذ و چاپ از وزارت ارشاد دریافت کنند.

وی مطرح کرد: شورای سیاستگذاری ائمه جمعه نیز می توانند حمایت معنوی از نشریات دانشجویی داشته باشند. به عنوان مثال به نشریات دانشجویی اجازه توزیع بین نمازگزاران در روزهای جمعه یا مساجد داده شود.

به گفته دماوندی؛ توزیع هر گونه روزنامه و نشریه در مکان های عمومی مشروط به کسب اجازه از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است. این وزارتخانه باید مجوز توزیع نشریات دانشجویی را صادر کند تا دیگر محل توزیع این نشریات صرفا دانشگاه نباشد.

این فعال دانشجویی حوزه نشریات یادآور شد: اگر گستره توزیع نشریات دانشجویی وسعت یابد و تنها به دانشگاه محدود نشود، فعالان دانشجویی حوزه نشریات ترغیب خواهند شد تا محتوای بیشتر و بهتری تولید کنند. همچنین جریان سازی و تاثیرگذاری نشریات دانشجویی را چند برابر می کند.

وی با بیان اینکه چاپ و توزیع کاغذی نشریات دانشجویی هم سود و هم زیان دارد، گفت: چاپ نشریات به صورت کاغذی هزینه هایی را به همراه دارد و گاهی به دلیل خوانده نشدن اصراف صورت می گیرد؛ اما در نهایت مکتوب بودن نشریات حس کتاب خوانی را بین دانشجویان ایجاد می کند.

دماوندی در تکمیل سخنان خود گفت: توزیع نشریات دانشگاهی به صورت الکترونیکی کم هزینه تر است و برای تمامی دانشجویان در دسترس خواهد بود.

این دانشجوی دانشگاه شهید بهشتی در پایان خاطرنشان کرد: کاهش میزان استقبال جامعه دانشگاهی از نشریات دانشجویی به ایام کرونا مرتبط نبوده و کاهش کیفیت محتوایی و ظاهری نشریات در چند سال اخیر یکی از عوال تاثیر گذار در کاهش این استقبال بوده است.

انتهای پیام/

لینک خبر :‌ باشگاه خبرنگاران دانشجویی ایران
گزارش امروز درباره این است که با گذشت تقریبا هفت ماه از فراگیری کرونا، چه اتفاقی در برگزاری جشنواره ها رخ داده است و دنبال این سوال هستیم که اکثر جشنواره های فرهنگی و هنری که در نیمه دوم سال برپا می شوند چه وضعیتی خواهند شد.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۷/۲۱

به گزارش فرهیختگان ، اوایل اسفندماه که سروکله ویروس کرونا به کشور ما باز شد؛ این طرف و آن طرف می شنیدیم که با شروع فصل گرما، همه چیز تمام می شود. تابستان آمد و کرونا نرفت و معلوم شد که این هم یک فرضیه دروغین در دنیای مجازی بود. حالا بیش از هفت ماه است که دنیا به این ویروس گرفتار شده و با شروع فصل پاییز فعلا هم مشخص نیست چه زمانی قرار است که ما در دنیایی عاری از کرونا زندگی کنیم. شرایطی که در آن زیست می کنیم به گونه ای است که در کارها و برگزاری محافل هم باید این مساله را درنظر گرفت. البته که مدیران فرهنگی از ابتدای سال می دانستند که اپیدمی کرونا به نقطه پایان خود نمی رسد و باید برای برگزاری جشنواره ها و نمایشگاه های فرهنگی این مساله را درنظر می گرفتند که یا اینکه امسال قید برپایی جشنواره ها را بزنند یا به صورت آنلاین برگزار شوند. البته برخی کشورها متناسب به حجم برگزاری یک جشنواره، رویه های متفاوتی را درنظر گرفتند، یا به سمت برگزاری آنلاین جشنواره ها رفتند یا اینکه با پروتکل های بهداشتی برگزار کردند. گزارش امروز درباره این است که با گذشت تقریبا هفت ماه از فراگیری کرونا، چه اتفاقی در برگزاری جشنواره ها رخ داده است و دنبال این سوال هستیم که اکثر جشنواره های فرهنگی و هنری که در نیمه دوم سال برپا می شوند چه وضعیتی خواهند شد.

یک موسسه و هزاران مسئولیت

اواخر سال گذشته زمزمه هایی در وزارت ارشاد شنیده شد که تمام موسسات زیرمجموعه معاونت فرهنگی ارشاد با هم ادغام می شوند. موسسه خانه کتاب، موسسه نمایشگاه های فرهنگی و بنیاد شعر و ادبیات داستانی ایرانیان که هرکدام مسئولیت های زیادی را در عرصه ادبیات داشتند، تا اینکه اواخر خردادماه این ادغام صورت عملی به خود گرفت و یک موسسه جدید به اسم موسسه خانه کتاب و ادبیات ایران تشکیل شد. موسسه ای که قرار است بار مسئولیت در حوزه ادبیات را به دوش بکشد. هماهنگی جشنواره های ادبی کشور برعهده این موسسه است و درکنار آن مسئولیت برگزاری نمایشگاه های کتاب را هم به عهده دارد؛ هم نمایشگاه بین المللی کتاب تهران و هم نمایشگاه های کتاب استانی.

برای اینکه بدانیم وضعیت برگزاری جشنواره ها در این موسسه جدید به چه صورت است به سراغ اسماعیل امینی از اعضای هیات امنای موسسه خانه کتاب و ادبیات ایران رفتیم تا برایمان از اتفاقات جدید این موسسه بگوید.

امینی در ابتدای صحبت هایش با بیان اینکه من مسئولیتی ندارم که بتوانم بگویم دقیقا چه جشنواره هایی برگزار خواهد شد یا نه، گفت: جشنواره هایی که من اطلاع دارم، جشنواره شعر فجر و جایزه جلال آل احمد است. جشنواره های دیگر را جاهای دیگر برگزار می کنند، فرضا حوزه هنری برای خود جشنواره دارد، جهاد دانشگاهی و مجموعه نظام دانشگاهی چند جشنواره شعر جداگانه دارند که خود برگزار می کنند، برخی از ادارات ارشاد در استان ها هم برای خودشان جشنواره های استانی دارند که برگزار می کنند.

او درخصوص روال جشنواره ها افزود: اگر مقصود ما از جشنواره این باشد برای کسانی که شعر کار می کنند یا داستان نویس هستند انگیزه ایجاد کنیم، در این جشنواره ها رقابت و انگیزه ایجاد می شود که شاعر یا نویسنده و اهل قلم دلگرم به این است که کار او مورد ارزیابی قرار می گیرد. نفس چنین عملی خیلی خوب است و کسانی که صاحب نظر و منتقد این حوزه هستند هم خود را ارزیابی می کنند. اما اگر مقصود فقط این باشد که تعدادی شعر یا داستان جمع آوری شود و تعدادی انتخاب شوند و طبعا آن تعدادی که انتخاب نمی شوند دلگیر هستند، این خیلی کمکی به ادبیات نمی کند.

امینی با دفاع از شیوه مرسوم داوری در جشنواره شعر فجر چند سال اخیر گفت: من این شیوه ای را که چندسالی است در جشنواره شعر فجر رایج شده، شیوه موثری می دانم برای اینکه فراخوان برای ارسال شعر ندارد، فعالیت های یک ساله شعری کشور را از طریق داوری کتاب هایی که منتشرشده رصد می کنند و به این ترتیب می توان بیان کرد دست کم همه کتاب های شعری که در سال قبل منتشر شده است در جشنواره دیده، خوانده و داوری می شوند. آن کتاب هایی که به عنوان کتاب برگزیده معرفی می شوند، پس از بررسی تمام کتاب های منتشرشده یک سال است، نه از میان آثاری که به جشنواره ارسال شده است. وقتی می گویند آثار را ارسال کنید بسیاری از کسانی که شاعرهای خوبی هستند و کتاب های خوبی دارند، ممکن است متوجه نشوند یا رغبتی برای شرکت در جشنواره نداشته باشند. وقتی تمام فعالیت های شعری کشور رصد می شود طبعا از میان آن آثار برجسته تری بیرون می آید.

امینی به اعتبار جشنواره ها و لزوم برگزاری آنها هم اشاره کرد و گفت: یک نکته دیگر اینکه اعتبار جشنواره به مقدار جایزه ای که می دهند، نیست چون برخی کسانی که جشنواره برگزار می کنند با حمایت مالی که از جاهای مختلف می گیرند، مقدار جایزه جشنواره را زیاد می کنند. اعتبار جشنواره به هیات علمی و داورانی است که دارد. اعتبار جشنواره به اعتمادی است که هنرمندان و اهل ادبیات و اهل فرهنگ به آن جایزه پیدا می کنند. خود جایزه اعتباری می یابد که وقتی به اثری اعطا می شود یعنی این کتاب ارزشمند و با دقت داوری شده است.

برگزاری جشنواره هایی که مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی دارند

امینی درباره برگزاری جشنواره ها در موسسه جدید وزارت ارشاد در سالی که کشور درگیر ویروس کروناست، گفت: مسلما جشنواره ها برگزار می شوند یعنی به خاطر اینکه برخی جشنواره ها اسناد بالادستی دارند مثلا مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی را دارند اما اینکه به چه کیفیتی برگزار می شود را باید ببینیم و قضاوت کنیم. موقعی که می خواستند این ادغام ها را شروع کنند نظر خود را بیان کردم هرچند نظر من را نپذیرفتند ولی این را بیان کردم.

نحوه برگزاری را نمی دانم

او درباره این ادغام ها می گوید: به نظر من، این کارها درمجموع برای این است که بخش اداری و دیوان سالاری نمی تواند حضور کسانی که بیرون از دستگاه اداری هستند در کارهای اجرایی را تحمل کند و دوست دارد همه کارها دست خودش باشد. معمول نیز این بوده و تجربه نشان داده است بخش اداری و بروکراسی کند حرکت می کند. چنانچه همین الان هم می بینید 6ماه از سال گذشته و تقریبا هیچ کاری برای این دو جشنواره شعر فجر و جایزه جلال نشده است. برای اینکه دستگاه اداری مناسبات خود را دارد و شناختی از حوزه کار و هنرمندان ندارد و خیلی راحت نمی تواند اعتماد اهل هنر را جلب کند. منتها ما درمجموع نه فقط در حوزه شعر و داستان و ادبیات بلکه در حوزه های دیگر هم با این مشکل مواجه هستیم. مثلا در ورزش هم با این مشکل مواجه هستیم. بالاخره درنهایت دستگاه اداری و نظام اداری می خواهد بدون اینکه تخصص و اهلیت داشته باشد، در این امور دخالت کند و قبلا هم برگزار می کردند یعنی جشنواره فجر و جایزه جلال از طرف دستگاه اداری برگزار می شد و با همان کیفیتی بود که گزارش کار اداری دادند.

امیدواریم که این تغییر و تحول موجب این نشود که در محتوا و شیوه داوری دخالت کنند یعنی حالت دستگاه اداری و نظام مدیریتی حالت پشتیبان داشته باشد. تجربه من می گوید کسانی که قدرت اداری و قدرت بروکراتیک دارند معمولا راضی نمی شوند کنار بنشینند و کار را به دست متخصصان بدهند. این امر تجربه شخصی من است. فعلا درمورد برگزاری جشنواره ها حداقل باید این امید را به اهالی ادبیات و شعر بدهیم که مطمئنا این جشنواره ها تا پایان سال برگزار شوند اما درمورد نحوه برگزاری باید منتظر باشیم که چه چیزی را درنظر گرفته اند.

نمایشگاهی که تبدیل به کارناوال شد

امینی به مساله نمایشگاه کتاب اشاره می کند و می گوید: ببینید چه بلایی سر نمایشگاه کتاب آمد؟ در آغاز که نمایشگاه کتاب خیلی خوب برگزار می شد و این هم به خاطر حضور افرادی بود که با ناشران یا نویسندگان در ارتباط بودند و جلسات خیلی پربار و سخنرانی های خوبی می شد. به تدریج به این سمت رفت که هم بستنی و ذرت بفروشند و بچه ها را گریم کنند و نمایش خیابانی بدهند. نمایشگاه کتاب تبدیل به کارناوال شد به نحوی که اهل قلم و نویسندگان خیلی رغبت نمی کردند به آنجا رفت وآمد کنند. شلوغ تر و پرهیاهوتر و بی محتواتر شد. وقتی به آثاری که در نمایشگاه کتاب سال های اخیر نگاه می کنید، بیش از 70-60 درصد کتاب ها از کتاب های زرد بازاری به دردنخور، کتاب تست، اسرار درباره کوروش و امثالهم بودند. به خاطر اینکه کسی که کار را برگزار می کرد، درک صحیحی از ظرفیت های این فضای فرهنگی نداشت. مدیر اداری و کارمند است. خیال می کند هرچه نمایشگاه شلوغ تر باشد بهتر است. اساسا ذات نظام بروکراسی آمار و کمیت است و با کیفیت سروکار زیادی ندارد. به نظرم، امسال و در وضعیت شیوع ویروس کرونا می توان فرصتی را فراهم کرد تا نگاه و رویه به برگزاری نمایشگاه کتاب تغییر کند.

نمایشگاه کتاب مجازی یا فیزیکی؟

علی رغم نقدهایی که به نحوه برگزاری نمایشگاه کتاب سال های اخیر مطرح می شود اما همچنان اردیبهشت ماه برای کتاب دوستان و ناشران، بوی کتاب و آشتی جامعه با ورق های کاغذی را می دهد. امسال به دلیل وجود کرونا، نمایشگاهی نداشتیم. ضمن اینکه خیلی از ناشران در این اوضاع اقتصادی، منتظر بودند نمایشگاه برگزار شود تا بتوانند کمی از فروش کتاب هایشان برای گردش مالی نشر را تامین کنند. حالا حرف از نمایشگاه مجازی کتاب زده می شود، نمایشگاهی که شاید بتواند کمی ناشران را از این وضعیت اقتصادی نجات دهد. 20 شهریورماه، علیرضا اسماعیلی، مشاور اجرایی معاون امور فرهنگی وزارت ارشاد به ایبنا گفت: مقرر شده نخستین نمایشگاه مجازی کتاب بعد از طرح پاییزه کتاب 99 برگزار شود و به مدت یک هفته برای برگزاری این نمایشگاه پیش بینی و احتمال تمدید آن نیز درنظر گرفته شده است. اسماعیلی درباره مراحل فنی مربوط به برگزاری نمایشگاه مجازی کتاب توضیح داد: بسیاری از مباحث نمایشگاه ازجمله موضوع های مرتبط با لجستیک در مراحل پایانی قرار دارد. مشاور اجرایی معاون فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در پاسخ به این پرسش که آیا بعد بین المللی نمایشگاه کتاب نیز در نخستین نمایشگاه مجازی برقرار است، بیان کرد: نمایشگاه مجازی کتاب، هیچ گاه جای سی وسومین دوره نمایشگاه بین المللی کتاب تهران را نمی گیرد زیرا نمایشگاه کتاب تهران دارای ویژگی هایی است که تنها درقالب فیزیکی قابل اجراست، اما از آنجایی که کتاب ناشران خارجی متقاضی حضور در نمایشگاه سی وسوم وارد گمرک شده بود و با شیوع ویروس کرونا نمایشگاه برگزار نشد، تلاش می کنیم بخش خرید خارجی را نیز درقالب نمایشگاه مجازی سامان دهیم. البته ناشران هم که به دنبال نمایشگاهی بودند تا بتوانند مشکلات شان را کمی با برگزاری نمایشگاه کم کنند، به بحث مجازی بودن نمایشگاه منتقد بودند. مثلا سعید مکری مدیر نشر اسم معتقد است هر نشری برای خودش سایت و فضای مجازی دارد و دیگر احتیاج به یک فضای مجازی دیگر ندارد.

برخی دیگر از ناشران که عموما نشرهای کوچک هستند به اهمیت نمایشگاه فیزیکی کتاب در دیده شدن ناشران کوچک اشاره می کردند و اینکه با حضورشان می توانند درمقابل ناشران بزرگ عرض اندام کنند و فرصتی داشته باشند تا خودشان را به مخاطب بشناسانند اما این اتفاق در نمایشگاه مجازی شاید سخت باشد. مطمئنا مخاطب به دنبال کتاب هایی می گردد که با ناشر آن آشناست یا اینکه خود کتاب را می شناسد اما اینکه به دنبال آن باشد که یک ناشر شناخته نشده را بشناسد کار بسیار دشواری است.

مساله دیگر برای ناشرانی که منتقد برگزاری این نمایشگاه هستند، مخاطب است. مطمئنا ناشری که خودش فضای مجازی دارد بستر این کار را هم دارد و مخاطب خودش را دارد. حالا این فضای نمایشگاه جدید باید یک مخاطب جدید هم برای این ناشران داشته باشد و اگر آورده و مخاطب جدید ندارد پس دلیلی برای شرکت این ناشران در نمایشگاه وجود ندارد.

نمایشگاه مجازی همچنان برای ناشران مبهم است اما هفته قبل از هزینه 6میلیاردی برای برگزاری این نمایشگاه صحبت کردند. هزینه ای که مطمئنا در این اوضاع اقتصادی هزینه زیادی است و باید دید بالاخره چه اتفاقی برای برگزاری نمایشگاه کتاب در سال 99 می افتد.

جشنواره شعر فجر و مشخص نبودن برگزاری

جشنواره شعر فجر یکی از جشنواره هایی است که هرساله در بهمن ماه برگزار می شود و مخاطبان خاص خودش را دارد. چندسال بود که برگزاری این جشنواره با بنیاد شعر ادبیات داستانی ایرانیان بود و امسال این مسئولیت به موسسه نمایشگاه های فرهنگی سپرده شده است.

هرسال دوماه بعد از پایان جشنواره در بهمن یا اوایل اسفند، هیات علمی جشنواره معرفی می شدند تا کارشان را برای جشنواره بعدی و بررسی کتاب ها شروع کنند اما امسال هنوز این اتفاق نیفتاده درحالی که با گذشت چندماه از زمان مقرر اعلام اسامی هیات علمی، فقط پنج ماه تا برگزاری جشنواره باقی مانده است. باید از الان برای برگزار شدن یا نشدنش تصمیم گرفته شود. به گفته اسماعیل امینی، این جشنواره مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی را دارد اما هنوز برای برگزاری اش در سال کرونایی تصمیمی گرفته نشده است.

جایزه جلال و تاخیر در برگزاری

چندسالی است که در آذرماه یکی از بزرگ ترین جایزه های ادبیات برگزار می شود؛ اما هنوز شرایط برگزاری جایزه جلال اعلام نشده است. هفته گذشته با حکم وزیر ارشاد، ابراهیم حسن بیگی و مصطفی راضی جلالی به عنوان دبیر علمی و دبیر اجرایی سیزدهمین دوره جایزه جلال انتخاب شدند. باید دید این احکام جدید چه زمانی برای جایزه ای که فقط دوماه تا برگزاری آن باقی مانده است کار را آغاز می کنند؟البته نقل قولی هم وجود دارد که امکان اینکه این جایزه امسال به دلیل شیوع کرونا به این زودی برگزار شود، وجود ندارد و اینکه چون کارهای اجرایی آن باقی مانده با تاخیر برگزار می شود.

جشنواره دوسالانه پروین و لغو بی سروصدا

سال 97 آخرین سال برگزاری جشنواره دوسالانه پروین اعتصامی بود و باید امسال در خرداد یا تیرماه این دوسالانه برگزار می شد اما این اتفاق نیفتاد و حتی یک اطلاع رسانی درمورد این موضوع نشد. مخصوصا با ادغام هایی که در معاونت فرهنگی وزارت ارشاد صورت گرفت، این جشنواره برگزاری اش با هاله ای از ابهام مواجه شد و بهروز جلالی، معاون فرهنگی بنیاد شعر و ادبیات داستانی که حالا مسئولیت بخش شعر موسسه خانه کتاب و ادبیات ایران را به عهده دارد با تایید خبر برگزار نشدن جایزه پروین در زمان مقرر به فارس گفته است: همیشه بلافاصله بعد از جشنواره شعر فجر، برنامه ریزی برای جایزه پروین آغاز می شود، اما در پایان فجر سال گذشته، بلافاصله شیوع کرونا موجب تعطیلی تمام جشنواره ها و برنامه های حضوری کشور و همچنین لغو جلسات برنامه ریزی آنها شد. به همین دلیل امکان تشکیل جلسه هیات علمی برای جایزه پروین را نداشتیم. ضمن اینکه ممکن است برگزاری جایزه پروین پس از ادغام موسسات و تقسیم کار مراکز وابسته به موسسه فراگیر از عهده بنیاد فعلی خارج شود. بنابراین، به طور قطع جایزه پروین اعتصامی در موعد مقرر یعنی خرداد یا تیر امسال برگزار نمی شود و ممکن است در بهترین حالت، طبق اساسنامه این جایزه در زمستان برپا شود. البته دراین باره نمی توان خبر قطعی داد.

نمایشگاه مجازی کتاب دفاع مقدس و مخاطب کم

هفته دفاع مقدس بهانه ای بود تا ناشران این حوزه دور هم جمع شوند و محفلی را برای فروش کتاب هایشان داشته باشند اما امسال کرونا این فرصت را از این ناشران گرفت و چهار ناشر ازجمله سوره مهر، روایت فتح، انتشارات بیست وهفت بعثت و شهیدکاظمی جمع شدند و نمایشگاه مجازی ای را به راه انداختند، نمایشگاهی که نتوانست آورده مالی چندانی برای ناشران داشته باشد و همین صرف برگزاری برایشان کفایت کرد که اعلام کنند توانسته اند این نمایشگاه را هرچند به صورت محدود و با مخاطب کم برگزار کنند.

غنی پور و بیستمین دوره

نوزدهمین دوره جشنواره شان را سال گذشته و در اسفندماه و در شرایطًی که تازه کرونا آمده بود برگزار کردند. پشتوانه شان مسجد است و به همین پشتوانه سال هاست که این جشنواره را داخل همان مسجدی که دور هم با شهید غنی پور جمع می شدند، برگزار می کنند. امسال باید بیستمین دوره را برگزار کنند اما هنوز خبری از برگزاری نیست. باید دید امسال این جشنواره که به قول رضا امیرخانی از صمیمی ترین جشنواره هایی است که برگزار می شود و مهم ترین نکته اش همین مسجدی بودن است، برگزار می شود یا نه؟

* نویسنده: عاطفه جعفری، روزنامه نگار

لینک خبر :‌ فرهیختگان
اعضای هیئت علمی سی وهشتمین دوره جایزه کتاب سال جمهوری اسلامی ایران با حکم وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی منصوب شدند.

به گزارش ایسنا به نقل از روابط عمومی موسسه خانه کتاب و ادبیات ایران، سیدعباس صالحی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با صدور احکامی، اعضای هیئت علمی سی وهشتمین دوره جایزه کتاب سال جمهوری اسلامی ایران را منصوب کرد.

بر اساس احکام صادرشده، ایوب دهقانکار، محمود کمره ای، جواد محقق، حجت الاسلام والمسلمین رضا مختاری، اسماعیل بنی اردلان، محمدجواد مرادی نیا، فریبرز خسروی، مرتضی ایزدی، رضا اکبری، رسول جعفریان، حسین میرزایی، حسین یکتا و مریم حسینی به عنوان اعضای هیئت علمی سی وهشتمین دوره جایزه کتاب سال جمهوری اسلامی ایران منصوب شدند.

در متن حکم اعضای هیئت.علمی جایزه کتاب سال جمهوری اسلامی ایران آمده است: نظر به شایستگی علمی و فرهنگی و تجارب ارزشمند جنابعالی در حوزه پژوهش و کتاب، به موجب این حکم به مدت یک سال به عنوان عضو هیئت علمی سی وهشتمین دوره جایزه کتاب سال جمهوری اسلامی ایران منصوب می شوید.

امید است با استعانت از خداوند متعال و بهره گیری از دیدگاه های شما و استادان و اندیشمندان دیگر، این جایزه ارزشمند بتواند در رشد و گسترش فرهنگ مکتوب کشور نقش آفرین باشد.

پیش تر، حجت الاسلام والمسلمین محمدعلی مهدوی راد و احمدعلی حیدری از سوی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به عنوان دبیر علمی سی وهشتمین دوره جایزه کتاب سال جمهوری اسلامی ایران و دبیر علمی بیست وهشتمین دوره جایزه جهانی کتاب سال جمهوری اسلامی ایران منصوب شده بودند.

انتهای پیام

لینک خبر :‌ خبرگزاری دانشجویان ایران
فراخوان سیزدهمین دوره جایزه ادبی جلال آل احمد از سوی دبیرخانه این جایزه منتشر شد.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، دبیرخانه سیزدهمین دوره جایزه ادبی جلال آل احمد از نویسندگان، پژوهشگران، پدیدآورندگان و ناشران دعوت می کند آثار خود را در چهار گروه داستان بلند و رمان ، مجموعه داستان کوتاه ، نقد ادبی و مستندنگاری به دبیرخانه این جایزه ارسال کنند.

براساس فراخوان این جایزه، کتاب ها باید نخستین بار در سال 1398 منتشر و با مجوز وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ایران در داخل کشور به چاپ رسیده باشند.

نویسندگان، پژوهشگران، پدیدآورندگان و ناشران می توانند 3 نسخه از هر کتاب را تا 10 آبان 1399 به دبیرخانه جایزه ادبی جلال آل احمد به نشانی تهران، خیابان کریمخان زند، خیابان سنایی، کوچه اعرابی(پنجم)، پلاک 6، کدپستی 1585634971، دفتر گسترش شعر و ادبیات داستانی ارسال کنند یا برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره تلفن 02188318646 داخلی 218 تماس بگیرند یا به پایگاه اینترنتی www.jalalprize.ir مراجعه کنند.

سیزدهمین دوره جایزه ادبی جلال آل احمد، پاییز سال جاری برگزار می شود.

پیش از این ابراهیم محمد حسن بیگی و مصطفی راضی جلالی از سوی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به ترتیب به عنوان دبیر علمی و دبیر اجرایی سیزدهمین دوره جایزه ادبی جلال آل احمد منصوب شدند و اعضای هیئت علمی این رویداد ادبی طی روزهای آینده معرفی می شوند.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، دبیرخانه سیزدهمین دوره جایزه ادبی جلال آل احمد از نویسندگان، پژوهشگران، پدیدآورندگان و ناشران دعوت می کند آثار خود را در چهار گروه داستان بلند و رمان ، مجموعه داستان کوتاه ، نقد ادبی و مستندنگاری به دبیرخانه این جایزه ارسال کنند.

براساس فراخوان این جایزه، کتاب ها باید نخستین بار در سال 1398 منتشر و با مجوز وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ایران در داخل کشور به چاپ رسیده باشند.

نویسندگان، پژوهشگران، پدیدآورندگان و ناشران می توانند 3 نسخه از هر کتاب را تا 10 آبان 1399 به دبیرخانه جایزه ادبی جلال آل احمد به نشانی تهران، خیابان کریمخان زند، خیابان سنایی، کوچه اعرابی(پنجم)، پلاک 6، کدپستی 1585634971، دفتر گسترش شعر و ادبیات داستانی ارسال کنند یا برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره تلفن 02188318646 داخلی 218 تماس بگیرند یا به پایگاه اینترنتی www.jalalprize.ir مراجعه کنند.

سیزدهمین دوره جایزه ادبی جلال آل احمد، پاییز سال جاری برگزار می شود.

پیش از این ابراهیم محمد حسن بیگی و مصطفی راضی جلالی از سوی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به ترتیب به عنوان دبیر علمی و دبیر اجرایی سیزدهمین دوره جایزه ادبی جلال آل احمد منصوب شدند و اعضای هیئت علمی این رویداد ادبی طی روزهای آینده معرفی می شوند.
خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)،
خبرگزاری کتاب ایران

لینک خبر :‌ خبرگزاری کتاب ایران
تهیه کننده فیلم قاتل اهلی معتقد است که بازیگرانی که نمی دانستند دست مزدهایی که گرفته اند آلوده است، پول ها را برگردانند تا نتایج آن گریبانگیرشان نشود.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۷/۲۱ سایت های دیگر : سینما پرس تهران نیوز

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم ، با برگزاری دادگاه متهم اقتصادی که در عرصه سینما و هنر نیز ورود کرده بود، بار دیگر مسئله پول های کثیف و سرمایه های مشکوک در سینما مطرح شده است.

اما آنچه این بار مهم است بررسی دو مسئله است؛ اول اینکه، چرا سینما به عنوان بستری مساعد برای پولشویی انتخاب شده است؟ و دیگر اینکه، راه کار قانونی و منطقی برای جلوگیری از ورود پول های کثیف به سینما روشی که بتواند مقبول سینماگران و دلسوزان هنر و فرهنگ ایران نیز باشد چیست؟

در این باره با منصور لشکری تهیه کننده فیلم های قاتل اهلی و عصر یخبندان گفت وگوی کوتاهی داشتیم تا درباره ابعاد این موضوع صحبت کنیم.

* آقای قوچانی، به نظر می رسد که ورود پول های کثیف به سینما با موضوع خصوصی سازی رخ داده است، این که سینمای ایران نیز باید مانند دیگر بخش های صنعتی و تجاری کشور با کمک این بازو بتواند قدرت بیشتری پیدا کند اما در نهایت این طرح با ورود پول های کثیف روبه رو شد؛ چرا چنین اتفاقی افتاد؟

پول های بادآورده و کثیف در عرصه های دیگری مانند صنعت و تجارت نیز بوده است اما در سینما با هدف گذاری، استراتژی و تاکتیک همراه بوده است تا جایی که برای این کار با تیم و هدف وارد شده و این پول ها را وارد کرده اند منتها برای اینکه این هدف عملیاتی شود باید با شعار زیبا و مفهوم سازی خاصی همراه می شد تا این مسیر بتواند جای خود را در سینما باز کند، برای همین از تعابیری مانند خصوصی سازی، فعال شدن بخش خصوصی سینما، حرکت بخش مستقل سینما و... استفاده شد تا برای هنرمندان کشور مقبول باشد.

اگر هر فردی و با هر منصبی می خواست وارد سینمای کشور شود بی معنا بود و بنابراین به این مفهوم سازی و شعارهای زیبا نیاز بود.

در ابتدای مسیری که پول های هنگفت وارد شده بود فکر کردیم که این پول ها تنها برای این است که قدرت و اعتبار کسب شود اما زمان گذشته است و به مرور فهمیدیم که قصد اصلی از ورود پول های کثیف پولشویی بوده است.

نتیجه مهم دیگری که از ورود این پول ها به سینما ایجاد شد این بود که سرمایه سالم نیز از بین رفت. خاصیت ورود پول های کثیف در سینما این است که هرکجا که بیاید پول های سالم از بین می روند و زمانی که پول سالم از بین برود هنرمند خانه نشین می شود.

پول های کثیف برای اینکه شسته شود وارد سینمای سرگرمی ساز و مبتذل شد و در نتیجه به علت آنکه ساخت این فیلم ها هزینه های بیشتری داشت، توانست خود را پاک کند اما اتفاقی که افتاد این بود که ریشه و فرهنگ مردم نیز دچار آسیب و خدشه جدی شد، از سویی دیگر سینمای جدی و مستقل ما نیز آلوده به این پول های کثیف شد.

پول سالم نمی تواند با پول کثیف رقابت کند، هنرمندانی که با این پول کار کنند آلوده می شوند و در درازمدت هنرمندانی که با پول تمیز کار می کنند کنار می روند.

ما باور اجتماعی، فرهنگی و دینی داریم که وقتی پول کثیف وارد زندگی شد در جایی از زندگی خودش را نشان خواهد داد و به قول قدیمی ها خرج دوا و درمان می شود، به نظر من هنرمندانی که این پول ها را ولو نادانسته گرفته اند بهتر است که آنها را پس دهند.

* مسئله دومی که مهم است، روش جلوگیری از ورود پول های کثیف است، ما با هنرمندان مختلفی گفت وگو داشتیم که گفتند باید برای بررسی پولی که برای ساخت وارد می شود قوه قضائیه عمل کند و ارتباطی با وزارت ارشاد ندارد، نظر شما در این باره چیست؟ بالاخره باید ارشاد و خانه سینما در این مسیر ورود کند یا خیر؟

مهم ترین چیزی که نیاز داریم شفاف سازی مالی است هیچ کار عجیبی هم نیست تنها باید اصناف سینمایی شفاف سازی کنند.

هرکس که بخواهد در مسیر تولید و تهیه کنندگی سرمایه وارد شود اگر شماره حساب و صورت حسابش را شفاف ارائه بدهد و ورودی و خروجی پول هایش کنترل شود دیگر نگرانی از ورود پول های کثیف وجود نخواهد داشت، روش این کار نیز این است که هر فیلم به مثابه یک شرکت ثبت قانونی شود در این صورت فیلم دارای شماره حساب خواهد بود و می تواند تمام امور مالی اش بررسی شود در این صورت هر فیلمی که می خواهیم بسازیم مشخص است که توسط چه کسی و با چه سرمایه ای ساخته می شود، یادمان باشد این ورودی های پول است که همیشه مشکل درست کرده است، هرکجا که ورودی های مالی رها شده، فساد ایجاد شده است.

درباره اینکه قوه قضائیه باید هنگام ساخت و مرحله تولید ورود کند اتفاقاً مخالفم، زیرا این دستگاه باید بعد از جرم وارد عمل شود و قرار نیست کسی را هم متهم کند. وزارت ارشاد هم در زمان حاضر اجازه بررسی مسائل مالی سرمایه گذار و تهیه کننده را ندارد برای همین باید مجلس و دولت این اختیار را به وزارت ارشاد بدهند تا بتواند این نظارت را داشته باشد.

زمانی که می توان کاری کرد که جرمی رخ ندهد برای چه با سهل انگاری و ساده گرفتن امور اجازه بدهیم که جرمی رخ دهد تا پای قوه قضائیه باز شود؟ باید شرایطی فراهم شود تا کار به اینجا نرسد که یک متهم اقتصادی با چندین میلیارد پول کثیف در سینما بازداشت شود.

مدیران سینمایی و فرهنگی ما عموماً منافع خودشان برایشان مهم است، زمانی که برخی از گونه ها و سبک های سینمایی به زور ادامه داشت، برایش آن قدر جشنواره نمی گرفتند اما الآن که چراغش تا ده متر را هم روشن نمی کند پول های بودجه را صرف آن می کنند، زمانی که چنین رویکردی در مدیریت فرهنگی کشور وجود دارد، مدیر دیگر دلسوز ورودی های سینما نخواهد بود.

* شرایط مساعدی که در سینما حاکم بود که به واسطه آن پول کثیف وارد سینما شد چه بود؟ البته به کسب اعتبار اشاره کردید اما علّت اصلی قطعاً این نیست زیرا در مسیرها و در عرصه های دیگر نیز این کسب اعتبار وجود دارد پس باید عنصر دیگری وجود داشته باشد که به واسطه آن سینما انتخاب شده است.

اصلی ترین علّت، عدم نظارت بود. سینمای ما در تمام این سال ها بدون نظارت مالی در حال کار بود، هرکس که می خواهد با پولش وارد سینما شود راه برای او باز است، ارشاد هم که مسئولیتی نداشته است و قوه قضائیه نیز بعد از وقوع جرم ورود می کند برای همین بستر بسیار خوبی برای سینمای ما فراهم بود تا این پول شویی رخ دهد.

البته سینمای ما به علت ارتباطی که با هنرمندان دارد، این خاصیت را دارد که با کسب قدرت و اعتبار در آن می توان حتی نتیجه انتخابات را نیز تغییر داد، برای همین حضور آدم هایی که با سرمایه های هنگفت قدرت نمایی می کنند نیز در سینما بسیار مهم است.

این نکته را هم در پایان اضافه می کنم که باید هنر را زنده نگه داشت. اگر مدیران دغدغه ای برای ایران دارند بدانیم که بدون شفافیت مالی و نظارت بر این حوزه و ادامه مسیر به همین منوال هنرمندان ما خانه نشین می شوند، از سوی دیگر آیندگان چه قضاوتی درباره ما می کنند؟ این پول ها به فرهنگ و هنر ما حمله کرده و جامعه هنری و اصیل ما را خجالت زده کرده است.

امیدوارم که هنرمندان از شفاف سازی مالی حمایت کنند و اصناف در این زمینه یاریگر باشند، تا همین الآن هم این پول ها سینما را به هم ریخته است، تنها با دستگیری و محاکمه و بعد هم آزاد کردن یک متهم اتفاق خاصی رخ نمی دهد.

انتهای پیام/+

لینک خبر :‌ خبرگزاری تسنیم
کارگردان فیلم مردن در آب مطهر با ابراز امیدواری برای بهبود شرایط کرونایی کشور و یاداوری روزهایی که برای جشنواره فجر صفی طولانی تشکیل می شد، تاکید کرد که با وجود اوضاع فعلی، به چند دلیل چاره ای جز اکران سینمایی فیلم خود ندارد.

نوید محمودی که فیلم مردن در آب مطهر را به تهیه کنندگی برادرش جمشید محمودی در سی وهشتمین جشنواره فیلم فجر رونمایی کردند و طبق برنامه قرار است از 30 مهر ماه آن را روی پرده ببرند در گفت وگویی با ایسنا درباره وضعیت اکران فیلم با تعطیلی های مکرر بیان کرد: در حال حاضر هیچ اطلاعی نداریم که آیا قرار است تعطیلی سینماها همچنان ادامه داشته باشد یا خیر، اما بنا بر تاریخی که از پیش تعیین شده بود (30 مهر) در حال آماده کردن متریال لازم برای اکران فیلم هستیم. با این حال اگر دوباره تعطیلی ها تمدید شود متاسفانه باید صبر کنیم تا شرایط عادی و سینما باز شود.

او با اشاره به تصمیم قطعی برای اکران فیلمش در سینماها ادامه داد: ما به چند دلیل باید فیلم را حتماً اکران سینمایی کنیم و اولین دلیل این است که می خواهیم آن را به صورت آنلاین اکران کنیم و این دو به هم مربوط هستند و چاره ای غیر از این نیست.

وی افزود: از سوی دیگر از آنجا که قرار است جشنواره فیلم فجر برگزار شود، طبیعتاً فیلم های بسیار زیادی به سال آینده موکول می شوند که شرایط را پیچیده تر می کنند و چون ما هم پروانه نمایش داریم بهتر است فیلم را اکران کنیم. البته می دانم که این شرایط فقط محدود به ما نیست و همه فیلم ها این روزگار را دارند. اما باید توجه کنیم که در همین شرایط فعلی حدود 15 فیلم اکران شده و اگر مردن در آب مطهر و چند فیلم دیگر هم اکران شوند باز هم پیش از جشنواره فجر امسال، هنوز نزدیک به 15 فیلم از جشنواره فجر سال قبل باقی می ماند. این ها جدا از حدود 80 تا 90 فیلمی است که در سال گذشته تولید شده و در جشنواره فجر حضور نداشتند. ضمن اینکه امسال هم حدود 20 فیلم در حال تولید هستند یا از اواخر سال قبل کار خود را شروع کرده اند؛ پس یعنی یک سبد پر از فیلم برای اکران در سال آینده خواهیم داشت.

محمودی گفت: در کنار تمام این مسائل یک دلیل دیگر ما برای اکران در شرایط فعلی این است که از اواخر مهر ماه نمایش هایش جهانی فیلم مردن در آب مطهر با فستیوال بوسان شروع می شود که آن ها هم با سالن های 50 نفری فیلم ها را نمایش می دهند، اما برای داورهای خارجی ممکن است مجبور شوند فیلم ها را به صورت آنلاین نمایش دهند و با این احتمال که حتی به اندازه یک درصد ممکن است در این نمایش آنلاین فیلم به صورت غیرقانونی منتشر شود، بهتر است قبلا آن را در داخل کشور اکران کرده باشیم، به همین دلیل قصد داریم همزمان با نمایش جشنواره ای فیلم آن را در داخل کشور هم اکران کنیم.

کارگردان هفت و نیم که این فیلم خود را هم اخیرا به صورت آنلاین اکران کرد، در پاسخ به اینکه با توجه به برنامه ریزی برای اکران آنلاین مردن در آب آیا از این شیوه نمایش برای فیلم هفت و نیم راضی بوده است؟ توضیح داد: بله فیلم ما جزء فیلم هایی بود که از اکران آنلاینش راضی بودیم چون حدود 750 میلیون تومان فروش داشتیم که با توجه به فروش فیلم های تجاری به نظرم فروش بسیار خوبی بود.

نوید محمودی در پایان این گفت وگو با ابراز امیدواری از اینکه برای همه مردم شرایط طبیعی و عادی شود، گفت: هیچ کدام از ما یک سال قبل فکر نمی کردیم که امسال چنین روزگاری داشته باشیم و باید دعا کنیم شرایط به حالت طبیعی برگردد و از آن دسته آدم های خودخواهی که فکر می کنند زندگی فقط برای خود آن ها است و اگر هم قرار باشد بمیرند فقط خودشان می میرند، بخواهیم که ماسک بزنند و این انسانیتِ حداقلی را در حق دیگران رعایت کنند. ما قطعا می توانستیم با رعایت خیلی مسائل، امروز شرایط بهتری داشته باشیم ولی متاسفانه اینطور نیست و همین که امسال باید یک جشنواره فجر بدون صف در پشت سالن های سینما را تصور کنیم عجیب و سخت است. فجری زیبا بود که چنان شور و هیجانی با حضور مردم داشته باشد، آن هم برای ما که یادمان نرفته 10 ساعت در خیابان و در صف سینما منتظر می ماندیم تا بتوانیم فیلم اعتراض آقای کیمیایی را ببینیم. امیدوارم شور و هیجان به همه ارکان زندگی ما برگردد.

مردن در آب مطهر عاشقانه ای از برادران محمودی است و قصه چند جوان مهاجر افغانستانی را روایت می کند که قصد رفتن به اروپا را دارند.

علی شادمان، ندا جبرائیلی، متین حیدرنیا، صدف عسگری، سوگل خلیق، علیرضا آرا، امیررضا رنجبران، خیام وقار ، پیمان مقدمی، مهتاب جعفری، فرید اسحاقی، فاطمه شکری، محیا رضایی، فاطمه میرزایی و علیرضا مهران بازیگران این فیلم هستند.

انتهای پیام

لینک خبر :‌ خبرگزاری دانشجویان ایران
سینماپرس: کارگردان کاکا درباره اکران نشدن فیلمش، ضررهایی که به او و سرمایه گذار وارد شد و دیگر مباحث سینمایی توضیح داد.

فیلم سینمایی کاکا به کارگردانی علی سرآهنگ در سال 94 تولید، اما توقیف شد. این فیلم در ادامه در سال 97 پروانه نمایش دریافت کرد و در سال 99 در شرایط کرونایی، به سینماها آمد. به این بهانه با کارگردان این اثر گفت و گو کردیم که در ادامه آن را می خوانید:

چرا فیلم شما دو سال پشت خط اکران ماند؟

دلایل مختلفی دارد؛ می گفتند فیلم کمدی نیست، سوپراستار ندارد و ... همه این ها باعث شد برخی تصمیم بگیرند در زمانی مرده و بدون سرگروه اکرانش کنند که تهیه کننده قبول نکرد؛ ما به دنبال فرصتی مناسب برای اکران بودیم تا به فیلم و خود ما لطمه نخورد، ولی باز هم در شرایطی اکرانش کردیم که خروجی مثبتی برای ما نداشت. وزارت ارشاد باید حمایت کند تا جریان اکران از پایه درست شود و فیلم ها بتوانند در رقابتی سالم روی پرده سینما بروند.

بحث ممیزی شما را اذیت نکرد؟

اذیت کرد؛ در کل ممیزی هر فیلمسازی را اذیت می کند. بخصوص زمانی که بر اساس فیلمنامه ای که پروانه ساخت گرفته اید، فیلم را تولید می کنید، اما همان فیلم در زمان پروانه نمایش به مشکل ممیزی بر می خورد. نکته قابل توجه و اسف بار این است که شورای پروانه نمایش به آثاری که موضوع سیاه نمایی دارند مجوز اکران می دهد، اما فیلم هایی که به موضوع انسانی می پردازند را زیر تیغ ممیزی می برد.

چرا فیلم شما بهمن سال گذشته اکران نشد؟

قرار بود کاکا بهمن سال 98 اکران شود؛ امیدواری زیادی داشتیم که پس از سال ها انتظار بتوانیم در گیشه موفق عمل کنیم و مخاطب بیشتری فیلم را ببیند؛ اما طولانی شدن کرونا و بدتر شدن شرایط بر بداقبالی فیلم اضافه کرد. البته این فقط شامل کاکا نمی شود و همه فیلم ها و کلیت سینما را آزار داد.

فیلم سوزی که در نتیجه ندادن پروانه نمایش و پس از آن طولانی شدن پروسه اکران است، به بخش سرمایه گذاری و فیلم اولی ها ضربه وارد نمی کند؟

قطعاً؛ سرمایه گذار در چنین شرایطی سرخورده می شود و کمتر پیش می آید به سینما برگردد. ارشاد و خانه سینما واقعا باید روی این موضوع تمرکز بیشتری کنند. وقتی سرمایه گذار وارد می شود چرخه ای را راه می اندازد و اقتصادی شکل می گیرد؛ این یعنی جهش تولید و رونق اقتصادی در سینما. پس چنین روندی نیاز به حمایت دارد، چون وقتی این چرخه راه بیفتد فعالان سینما و خانواده های آن ها بی نصیب نمی مانند. بخصوص در این روزهای کرونایی که بسیاری از همکاران ما بیکار و یا مجبور شده اند به سمت شغل دیگری سوق پیدا کنند. همه فعالان سینما بازیگر، کارگردان و تهیه کننده نیستند. پس چه کسی باید به داد دیگر عوامل برسد!؟ به نظرم اقتصاد سینما و حمایت از قشر کم بضاعت و کسانی که پشت دوربین هستند مهم تر از هر مقوله دیگری است.

در این شرایط بد، اکران آنلاین نمی تواند کمک کننده باشد؟

می تواند کمک کننده باشد، به شرط آنکه امنیت لازم فراهم شود؛ نه اینکه فیلم ها در کوتاه ترین زمان کپی و قاچاق شوند. شما می توانید با پنج هزار تومان پنج فیلمی که اکران آنلاین شدند را روی فلش بریزید و ببینید! این موضوع نه تنها به تهیه کننده، سرمایه گذار و کارگردان ضرر وارد می کند بلکه به چرخه سینما و هزاران نیروی کار خدشه وارد خواهد کرد.

حرف فیلم شما چیست و چه مخاطبی را هدف قرار داده اید؟

فیلم کاکا درباره روابط انسانی صحبت می کند و می گوید زن و مرد باید حواسشان به زندگیشان باشد. مخاطب هدف ما خانواده است.

جدیدترین فعالیت سینمایی شما چیست؟

با امید شمس فیلمنامه ای با نام ملاقات شرعی را نوشتیم که در آینده تولید خواهد شد. موضوع این اثر اجتماعی است.

* خبرنگاران جوان

لینک خبر :‌ سینما پرس
سینمای ایران در شش ماه نخست سال 99 که به دلیل کرونا در حالت تعطیلی کامل بود یا فیلم ها را در سالن های خلوت نمایش می داد، با ضرری حدود 300 میلیادرد تومان مواجه شده است.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۷/۲۰ سایت های دیگر : حامیان ولایت

رویداد24 سال 98 را باید جزو سال های پرمخاطب سینمای ایران به حساب آورد که تنها در شش ماه نخست سال با 16.6 میلیون مخاطب موفق شد به فروش 199 میلیارد دست یابد. سالی که با متری شیش و نیم و رحمان 1400 و تگزاس 2 اکران نوروزش را طوفانی آغاز کرد و در ماه خرداد با اضافه شدن شبی که ماه کامل شد و سرخپوست که دو فیلم مهم و پرطرفدار جشنواره فجر بودند رکورد فروش سال های گذشته را جابجا کرد.

ما همه با هم هستم و چهار انگشت دیگر فیلم های اکران شده در نیمه نخست سال 98 بودند که فروشی بالای 10 میلیارد را به نام خود ثبت کردند.

درحالی که اواخر اسفند 98 اسامی فیلم های برگزیده برای اکران در نوروز 99 اعلام شده بود و پیش بینی می شد سینمای ایران بتواند رکورد فروش سال گذشته را بشکند خبر همه گیری کرونا و تعطیلی عمومی، سینماها را در شوک فرو برد.

بیشتر بخوانید: پس از بحران کرونا، روزگار اقتصادی سخت تری را تجربه خواهیم کرد؟

تا اینکه سرانجام سینماها پس از چهار ماه تعطیلی در تاریخ 4 تیر 1399 با نمایش دو فیلم شنای پروانه به کارگردانی محمد کارت و خوب،بد،جلف 2: ارتش سری ساخته پیمان قاسم خانی رسماً فعالیت خود را از سر گرفتند. فیلم هایی که اگر کرونایی درکار نبود می توانستند فروش چشمگیری داشته باشند. شنای پروانه که تا اینجا پرفروش ترین فیلم 99 محسوب می شود در تاریخ 25 تیرماه از ادامه اکران انصراف داد و با فروش 2.3 میلیارد به اکران خود پایان داد.

خوب،بد،جلف 2: ارتش سری و زن ها فرشته اند 2 دیگر فیلم های پرفروش سال 99 بودند.

سینماها در شش ماه نخست سال جدید با 337 هزار مخاطب به فروش حدود 5.2 میلیارد رسیده است که این فروش نسبت به سال قبل حدود 98 درصد کاهش داشته است. بنابراین اگر سینماها به اجبار به تعطیلات کرونایی نمی رفتند می توانستند حداقل به فروشی معادل 200 میلیارد تومان دست یابند. به عبارت دقیق تر سینماها طی این شش ماه، بیش از 195 میلیارد تومان آسیب دیدند.

از طرفی باید به این نکته هم توجه داشت که رقم ذکر شده تنها ضرری ست که به صورت مستقیم به فروش فیلم های سینما وارد شده است. اگر فروش بوفه سینماها را نیز به طور میانگین به اندازه نیمی از فروش سینما در نظر بگیریم با ضرری بیش از 80 میلیارد مواجه خواهیم شد.

همچنین کرونا بسیاری از پروژه های سینمایی که در مرحله پیش تولید یا فیلمبرداری بودند را متوقف کرد و باعث وارد آمدن خسارت زیادی به تهیه کنندگان و بیکاری عوامل سینما شد. در حال حاضر 32 صنف اعضای صنوف خانه سینما را تشکیل می دهند. ذیل این 32 صنف پنج هزار و ششصد نفر مشغول فعالیت هستند و در رشته های مختلف سینما کار می کنند. از این میان طبق آمار تنها 20 درصد از امکانات مالی مناسبی برخوردارند و بقیه چهار هزار و پانصد نفر حقوق اندک 3 میلیون خود را از دست دادن و بیش از 1300 نفر از اعضای صنوف مختلف زیرمجموعه خانه سینما خواستار بیمه بیکاری شدند.

لینک خبر :‌ رویداد 24
سینماپرس: بازیگر سریال کارگاه علوی گفت: وقتی تمام جهان به سینمای آنلاین روی آورده اند چرا ما باید همچنان درگیر قانون کپی رایت باشیم؟، چرا هیچ قانون درستی در عرصه جلوگیری از قاچاق فیلم وجود ندارد؟ با این شرایط چه انتظاری داریم که کارگردان فیلمش را اکران آنلاین کند.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۷/۲۱ سایت های دیگر : میزان افکار نیوز جهان نیوز کارگر آنلاین 598 حامیان ولایت

به گزارش سینماپرس ، احمد نجفی در گفت وگو با میزان، پیرامون آخرین فعالیت های خود در عرصه بازیگری گفت: در حال حاضر کاری نیست که من بخواهم در آن حضور داشته باشم، وضعیت مالی اکثریت پروژه ها خراب است و از سویی کرونا هم عاملی شده تا هیچکس برای تولید اثر اقدام نکند.

وی در همین راستا ادامه داد: متاسفانه نه در سینما و نه در تلویزیون بودجه کافی وجود ندارد که بخواهیم کار کنیم، تهیه کنندگان هم ترجیح می دهند با وضعیت فعلی کار نکنند، در حال حاضر ماه هاست که سینما تعطیل شده، نه فیلمی اکران می شود و نه فیلمی ساخته می شود، پس به همین منوال من هم کار نمی کنم. بازیگر سریال کارگاه علوی دلیل رکود فعلی تولیدات را اینگونه تشریح کرد: کرونا تنها بخشی از مشکلات است، در کل بودجه خوبی به آثار تعلق نمی گیرد و تا وقتی که بودجه نباشد کار کردن هم معنا پیدا نمی کند. در شرایط فعلی وزارت ارشاد باید از تولیدات حمایت کند، وقتی چنین حمایتی نیست تولیدکننده باید با بدهی و قرض فیلم بسازد، طبیعتا در شرایطی که سیستم پخش تعطیل شده ریسک قرض گرفتن هم کاملا بی معناست.

وی درباره شرایط فعلی سینما اضافه کرد: سینما به طور کلی نابود شده است، البته این را بگویم که در شرایط فعلی و اوج گیری دوباره بیماری کرونا سینماها باید تعطیل می شدند، همانطور که در تمام دنیا سینماها را تعطیل کردند تا شرایط عادی شود، نکته آنجاست که ما باید برای چنین شرایطی برنامه ریزی می داشتیم که متاسفانه هیچ برنامه ریزی صورت نگرفته و تنها ضررش به تولیدکننده و هنرمند رسید.

بازیگر فیلم شور شیرین با اشاره به لزوم وجود سرمایه برای شرایط بحرانی تاکید کرد: بدون شک وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و نهادهای سینمایی باید برای چنین شریطی یک بودجه آلترناتیو و بحرانی داشته باشند تا به این راحتی همه چیز را به حال خود رها نکنند، اما وضعیت ماه های اخیر نشان داد هیچ گزینه جایگزینی برای سینما در بحران کرونا از سوی مسئولان فرهنگی وجود نداشته است.

وی نبود مدیریت درست در سینما را عامل وضعیت رکود این هنر دانست و اظهار کرد: وقتی تمام جهان به سینمای آنلاین روی آورده اند چرا ما باید همچنان درگیر قانون کپی رایت باشیم؟، چرا هیچ قانون درستی در عرصه جلوگیری از قاچاق فیلم وجود ندارد؟ با این شرایط چه انتظاری داریم که کارگردان فیلمش را اکران آنلاین کند و درست یک ساعت بعد آن را در شبکه های ماهواره ای ببیند.

این بازیگر باسابقه سینما و تلویزیون ادامه داد: ما سالها وقت داشتیم تا در زمینه حق مولف و رعایت کپی رایت در عرصه جهانی تلاش کنیم اما هیچ اقدامی نکردیم، حال که زمان اکران آنلاین رسیده متوجه شده ایم که نبود حقوق مولف و قانون کپی رایت تا چه حد می تواند زحمات یک گروه را به باد فنا دهد.

وی درباره احتمال برگزاری جشنواره ها ادامه داد: من به آینده سینمای کشور آن هم در سال جاری هیچ امیدی ندارم، حال زمزمه هایی مبنی بر برگزاری برخی جشنواره ها به گوش می رسد، به واقع در شرایط فعلی که سینما تعطیل شده و کرونا هر روز بیشتر می شود چگونه و چرا به برگزاری جشنواره فکر می کنیم؟. کدام جشنواره؟ از نظر من جشنواره برگزار کردن در شرایط فعلی برای آن است که عده ای به فکر منافع خود هستند، در غیر این صورت اگر مسئولین دلشان به حال سینما می سوزد فکری به حال وضعیت اکران کنند. مگر همین اکران و تولیدات جشنواره را نمی سازد؟. چطور وقتی ماه ها سینما تعطیل شده می خواهیم جشنواره برگزار کنیم؟.

نجفی در همین رابطه خاطرنشان کرد: در حال حاضر سینما تولیدی ندارد که بخواهیم با آن جشنواره برگزار کنیم. حالا که پاییز است و آمار کرونا اوج گرفته است، این عزیزان چه فکری کردند که می خواهند در زمستان که آنفولانزا هم می آید جشنواره برگزار کنند؟. به نظر من که برگزاری جشنواره در این برهه تنها خرج کردن بیهوده بودجه است.

لینک خبر :‌ سینما پرس
سینما جریان | کارگردان فیلم سینمایی پیشی میشی در رابطه با برگزاری آنلاین سی وسومین جشنواره فیلم کودک معتقد است:این قضیه، چه بخواهیم و چه نه، یک اتفاق مثبت را از فیلمساز کودک می گیرد و تجربه زیبای تماشای فیلم در کنار کودکان را حذف می کند، اما همین که جشنواره برپا می شود و سینمای کودک به یاد مردم می آید، اتفاق فرخنده ای است.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۷/۲۱

برگزار شدن سی وسومین جشنواره بین المللی فیلم کودک به صورت آنلاین تاکنون مورد توجه و بحث دست اندرکاران و فیلمسازان سینمای کودک مورد برسی قرارگرفته است. برآیند نظر کارشناسان و اهالی سینما به این نتیجه رسید که جشنواره در اکثریت بخش ها به شیوه مجازی برگزار شود و فیلم های بلند سینمایی بخش ملی جشنواره در محل خانه جشنواره برای عوامل فیلم ها و گروهی از مدعوین، کارشناسان و داوران با حفظ پروتکل های بهداشتی نمایش داده شود.

به بهانه برگزاری سی وسومین جشنواره بین المللی فیلم کودک به صورت آنلاین با برخی از دست اندکاران و فیلمسازان جشنواره فیلم کودک و نوجوان به صحبت پرداختیم و نقطه نظرات آنها را درباره کم و کیف این شیوه از برگزاری جشنواره کودک به عنوان جشنواره پیش قدم در برگزاری آنلاین جویا شدیم.

*برگزاری آنلاین تجربه زیبای تماشای فیلم در کنار کودکان را حذف می کند

حسین قناعت کارگردان فیلم پیشی میشی در این رابطه به سینماآنلاین گفت: این قضیه، چه بخواهیم و چه نه، یک اتفاق مثبت را از فیلمساز کودک می گیرد و تجربه زیبای تماشای فیلم در کنار کودکان را حذف می کند، اما همین که جشنواره برپا می شود و سینمای کودک به یاد مردم می آید، اتفاق فرخنده ای است.

* برگزاری آنلاین جشنواره کودک یک فرصت است

همچنین علی نوری اسکویی انیماتور و فیلمساز کودک؛ با اشاره به اینکه برگزاری جشنواره صورت آنلاین یک فرصت مناسب است تصریح کرد: برگزاری جشنواره به صورت آنلاین فرصتی است تا بتوانیم ببینیم چه ایراداتی داریم و چه زیرساخت هایی برای محتوای کودکان آماده کرده ایم.

باید بازخورد کودکان را ثبت و ضبط کنیم تا بعدها دیگران بتوانند بر اساس آن برنامه ریزی کنند چرا که بسیاری از وی اودی هایی که می خواهند کانال کودک راه بیندازند، احتیاج به چنین اطلاعاتی دارند، برگزاری جشنواره به صورت آنلاین می تواند از لحاظ فنی تجربه خوبی در اختیار آن ها بگذارد.

* با برگزاری جشنواره کودک به هرشکلی موافقم

امیرسحرخیز کارگردان انیمیشن نیز در خصوص برگزاری آنلاین جشنواره گفت: با وجود شرایط پیش آمده برگزاری جشنواره به صورت حضوری و فیزیکی امکان پذیر نیست. من با برگزاری این جشنواره به هرشکلی موافقم. در برگزاری جشنواره به صورت آنلاین ممکن است با نقص هایی مواجه شویم چرا که با حجم زیادی از مخاطبان روبه رو هستیم اما تجربه خوبی است و به نظر من حتی در سخت ترین شرایط بهتر است جشنواره برگزار شود. البته فضای پرشوری که در زمان برگزاری جشنواره در اصفهان وجود دارد با هیچ چیزی قابل قیاس نیست و به ندرت در جشنواره های دیگر حس می شود اما برگزار شدن جشنواره از تعطیلی آن ثمرات بسیار بیشتری دارد.

به هرحال ممکن است از آن فضا به دلیل شرایط ویروس کرونا محروم شویم اما نباید از خود جشنواره غافل شد.

* برگزاری آنلاین را بایدبه عنوان یک فرصت جدید پیش روی جشنواره کودک نگاه کرد

حامد جعفری تهیه کننده و داور جشنواره سی ودوم نیز با بیان اینکه برگزاری جشنواره به صورت آنلاین، موضوع لاجرمی در دنیای در درگیر با کرونا در امروز جهان است به خبرنگار سینماآنلاین گفت: علی رغم همه تهدیداتی که برگزاری جشنواره به این شکل خواهد داشت، باید باتوجه به تجربه ای که از سمت برخی از فستیوال های بین المللی به دست آمده، به آن به عنوان یک فرصت جدید پیش روی جشنواره کودک نگاه کرد.

* مهم این است که جشنواره کودک به حیات خود ادامه دهد

فرزاد اژدری نویسنده و کارگردان سینما و تلویزیون درباره برگزاری آنلاین جشنواره توضیح داد: من تجربه ای درباره برگزاری جشنواره به صورت آنلاین ندارم و نمی توانم آن را رد کنم اما جشنواره آنلاین تجربه جدیدی است، امیدواریم این اتفاق مانند کشور های دیگر با حفظ پروتکل های بهداشتی اتفاق بیافتد و جشنواره کودک به حیات خود ادامه دهد.

وی افزود: اینکه برخی می گویند این جشنواره چرا به صورت آنلاین برگزار می شود از ماهیت برگزاری کم نمی کند، این مهم است که کیفیت جشنواره به خوبی، با فیلم های درخور به دست مخاطب برسد و مخاطب بتواند با آن ارتباط برقرار کند.

لینک خبر :‌ سینما جریان
شورای صنفی نمایش این هفته دو فیلم دیگر به چرخه اکران اضافه کرد آن هم در شرایطی که سینما های تهران به دلیل وضع وخیم شیوع کرونا دو هفته در تعطیلی به سر می برند.

شعار سال: با شیوع گسترده و شروع موج سوم بیماری کرونا در کشور و وخیم شدن وضعیت در شهر تهران، ستاد ملی مبارزه با کرونا دستور تعطیلی تمامی نهاد های فرهنگی و تفریحی مانند سالن های سینما و تئاتر را ابتدا به مدت یک هفته اعلام کرد و با ادامه وضعیت این تعطیلی را یک هفته دیگر تمدید کرد تا مراکز فرهنگی و سینما ها تا 25 مهرماه تعطیل باشند.

در این میان شورای صنفی نمایش سینمای ایران در دو جلسه متوالی چهار فیلم را به چرخه اکران اضافه کرد که تنها یکی از این چهار فیلم در جشنواره فیلم فجر حضور داشته و سه فیلم دیگر در سکوت خبری تولید و کسی حتی از محتوای آن و چگونگی ساخت آن خبری ندارد.

مردن در آب مطهر ساخته برادران محمودی که پیش از این در سی وهشتمین جشنواره فیلم فجر حضور داشت، قرار است از 30 مهر روی پرده برود. سه فیلم دیگر یعنی کله پوک ساخته جواد مزدآبادی، تله پاتی ساخته رضا شالچی و اینجا هم باران می بارد ساخته نادر طریقت در شرایطی قرار است روی پرده بروند که بنا به گفته داریوش بابائیان (پخش کننده و تهیه کننده) دو فیلم کله پوک و تله پاتی تنها به دلیل اینکه فیلم ها در آستانه کهنه شدن بودند، روانه اکران سینما ها می شوند.

خروجی شورای صنفی نمایش در این روز ها به نظر می رسد متاثر از وضعیت نیمه تعطیل سینمای ایران است. صاحبان آثار مطرح سینمایی به هیچ وجه حاضر به اکران فیلم هایشان نیستند و آثاری روی پرده می روند که در خوش بینانه ترین حالت هم شاید نتوان رقم قابل توجهی را برای جذب مخاطب برایشان متصور بود.

فیلم سوزی با اکران فیلم های کم مخاطب

از ابتدای تیرماه که سینما های سراسر کشور با دستور ستاد ملی مبارزه با کرونا پس از چهار ماه تعطیلی بازگشایی شدند، سینما های کشور تصمیم گرفتند با دو فیلم پرمخاطب و بدون اکران فیلمی اضافه؛ تمام ظرفیت را در اختیار نمایش دو فیلم شنای پروانه و خوب، بد، جلف2: ارتش سری قرار دهند. تصمیمی که به نظر می رسد با توجه به فروش نسبی فیلم ها در گیشه و تمرکز سالن های سینما روی فروش دو فیلم و محدودیت های اشغال ظرفیت سالن به دلیل فاصله گذاری اجتماعی؛ منطقی و حساب شده بود. اما این تصمیم پس از گذشت دو هفته با سرازیر شدن فیلم های گمنام و کم مخاطب به بیراهه کشیده شد به نحوی که جدول فروش فیلم ها در سامانه سمفا نشان از آن دارد که برخی از این آثار حتی به اندازه انگشتان یک دست نتوانستند مخاطب جذب سینما کنند.

عبدالله علیخانی (تهیه کننده و صاحب سینما عصر جدید تهران) با اشاره به وضعیت فروش فیلم ها در سینما ها در زمان کرونا گفت: سینمای عصر جدید در روز های عادی و زمانی که کرونا نبود روزانه یک میلیون تومان به طور میانگین فروش داشت که با شیوع کرونا و شرایطی که وجود دارد روزانه 40 هزار تومان در گیشه بلیت می فروشیم. یعنی بیشتر از 5 یا 6 مشتری وارد سینما نمی شود. برای سالن سینما فرقی نمی کند کل ظرفیت 600 نفری آن پر شود یا 5 نفر پای یک فیلم بنشیند.

علیخانی افزود: وقتی چراغ سالن سینما روشن می شود باید تمام خدمات ارائه شود. از روشن کردن تهویه سالن ها تا حضور پرسنل و آپاراتچی و مسئول گیشه و... آماده شود. لامپ های پروژکتور تاریخ و ساعت مصرف دارد. هر بار که روشن می شود از عمر آن کم می شود و باید در یک بازه زمانی تعویض شود. این هزینه های جاری یک سالن سینما است که باید در نظر گرفته شود.

خروجی بی ثمر شورای صنفی نمایش

شیوه برگزاری جلسات شورای صنفی نمایش و خروجی آن جز برای رفع تکلیف و فیلم سوزی و بی اثر بودن جریان اکران چیز دیگری نصیب سینمای ایران نمی کند. سجاد نوروزی (مدیر پردیس سینمایی آزادی) با اشاره به وضعیت وخیم سالن های سینما که در آستانه ورشکستگی هستند، گفت: وقتی کل فروش شهریورماه سینما آزادی 16 میلیون تومان است و پول برق و آب در همین ماه 46 میلیون تومان است طبیعی است که نمی توانیم با این وضعیت ادامه دهیم. چرخش مادی سینمای ایران در یک سال به اندازه ارزش مادی ملک سینما آزادی نیست. آنوقت با سهل انگاری و در نظر نگرفتن چنین سرمایه هایی راه را برای تعطیلی همیشگی سینما هایی مثل آزادی هموار می کنند. این وسط چه کسی ضرر می کند؟ غیر از این است که سینمای ایران و هنرمندان از تعطیلی سالن های سینما ضرر می کنند؟

نوروزی در ادامه افزود: آقایان اگر نمی خواهند سینما ادامه پیدا کند رسما اعلام کنند تعطیل است که ما هم در سینما را ببندیم. این بازی فرسایشی که سینمادار را مجبور می کنند خودش تعطیل کند تا ضرر و زیانی از جیب دولت خرج نشود، بی معرفتی است.

ترس از دست دادن سرمایه فیلم

شاید یکی از دلایل خروجی شورای صنفی نمایش و اعلام این حجم از فیلم برای اکران در سینما ها به دلیل ایجاد ظرفیت اکران آنلاین و شرط حضور در سینما ها برای ارائه به پلتفرم ها باشد. صاحبان آثار سینمایی برای آنکه بیشتر از این ضرر و زیانی را برای مسکوت ماندن سرمایه فیلمشان نپردازند به شیوه اکران محدود در سینما ها و سپس اکران آنلاین تن می دهند. نمونه بارز این اجبار فیلم روز های نارنجی ساخته آرش لاهوتی است که تهیه کننده این اثر یعنی علیرضا قاسمخان دلیل اکران فیلم را ترس از دست رفتن سرمایه فیلم عنوان کرد: ما حدود سه سال پیش فیلم را آماده نمایش کردیم، اما پخش کننده حاضر نبود آن را پخش کند. در این شرایط هم قبل از اینکه فیلم را اکران کنیم با سرمایه گذار فیلم صحبت کردم و قرار شد به صورت آنلاین فیلم را پخش کنیم تا سرمایه فیلم از بین نرود.

اکران 25 فیلم در هفت ماه

بنابراین گزارش و بر اساس آمار سامانه سمفا، سینمای ایران از ابتدای تیرماه تا امروز 21 فیلم را روانه اکران کرده است که با ورود چهار فیلمی که به تازگی اعلام شده است جمع فیلم های اکران شده در هفت ماه نخست سال را به 25 می رساند. به نظر می رسد در وضعیت فعلی سینمای ایران به جای اکران چندین فیلم بی ثمر که هیچ نفعی برای سینمادار و پخش کننده نخواهد داشت باید تمرکز خود را روی آثار مطرحی بگذارد که از جشنواره سال گذشته باقی مانده است. تصمیمی که برای ادامه سال سینمایی ایران لازم و برای بقای سالن های سینما یک امر ضروری است.

شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته ازایلنا، تاریخ انتشار: 21مهر 1399، کد خبر: 981028، ilna.news

لینک خبر :‌ شعار سال
سینماپرس: علیرضا سربخش جانباز روشندل و کارشناس فرهنگی گفت: ابعاد ابتذال در سینمای ایران گسترده شده و ما شاهد سیرصعودی آن هستیم؛ نکته تأسف برانگیز آنجا است که در مسئولان فعلی دولت هیچ کس نیست که دغدغه و اهتمامی جدی برای برون رفت از این اوضاع دهشتناک و فاجعه بار داشته باشد و از این رو نیاز فوری است تا سایر نهادها و دستگاه های قضایی، نظارتی و قانون گذار وارد میدان عمل شوند.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۷/۲۱ سایت های دیگر : هشدار نیوز

مدیر مسئول نشریه سینما رسانه در گفتگو با خبرنگار سینماپرس افزود: ابتذال در سینما با ابعاد مختلف معنا پیدا می کند. ابتذال در کلام، ابتذال در تصویر و... از انواع ابتذال هایی است که ما در سینما شاهد آن هستیم! متأسفانه همانطور که پیش از این عرض کنم نکته فاجعه بار آنجا است که این ابتذال سیر صعودی طی می کند و متأسفانه روز به روز حرف ها و تصاویر رکیک تر از گذشته می شوند و در یک جمله اینکه همه چیز در سینما نافرم و به هم ریخته است.

این کارشناس ارشد حقوق بین الملل خاطرنشان کرد: متأسفانه از سال ها قبل هیچ مدیر دغدغه مندی در سینما وجود نداشت تا جلوی ابتذال را بگیرد. به عنوان مثال مسأله رقص که این روزها چاشنی تلخ اغلب فیلم ها شده سال ها قبل با بچه های کوچک شروع شد و کم کم آمدند و روی بازیگران مرد زوم کردند و حالا این فاجعه بعضاً به حوزه بازیگران زن هم کشیده شده است.

وی ادامه داد: برخی معاندان و سهل انگاران در حیطه مدیریتی رسماً آهسته آهسته این تصاویر شنیع را به خورد مخاطبان بخت برگشته دادند و همین باعث شد وضعیت به جایی برسد که اکنون شاهدیم. بی تردید سینمای ایران دورانی تلخ تر، سیاه تر و مبتذل تر از دوران فعلی نداشته و این مایه تأسف و شرمساری است.

سربخش در بخش دیگری از این گفتگو با بیان اینکه مجلس شورای اسلامی باید ورودی عاجل در خصوص مسأله توجه به حقوق مخاطبان داشته باشد اظهار داشت: در عرصه سینما به تنها نکته ای که توجه نمی شود حقوق مخاطب و بیننده است. فیلمساز احساس می کند هرچه ساخته شد باید برای نمایش برود، تهیه کننده فکر می کند وظیفه مسئولان سینمایی این است که به خاطر سرمایه ای که گذاشته باید فیلمش به نمایش گذاشته شود و متأسفانه مدیران سینمایی هم به شدت در این باره دچار اهمال کاری هستند.

وی در پایان این گفتگو افزود: سینمای کنونی در شأن نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران نیست؛ تعریف ما از سینما نباید این باشد. ما باید به حقوق مخاطبان احترام بگذاریم اما متأسفانه این حقوق توسط سیاست گذاران و مسئولان فرهنگی دولت همواره نادیده انگاشته شده است و من امیدوارم هرچه زودتر با ورود عاجل و جدی دستگاه ها و نهادهای قانون گذار، نظارتی و قضایی این وضعیت بحرانی و فاجعه بار که فرهنگ ملی و ارزشمند ایرانی-اسلامی ما را دچار خدشه بسیار می کند، شاهد جبران این اتفاقات تلخ باشیم.

لینک خبر :‌ سینما پرس
سینماپرس: عبدالله علیخانی تهیه کننده سینما در خصوص لزوم آینده نگری مدیران و سیاست گذاران فرهنگی کشور برای حفظ سینما در روزهای کرونایی گفت: مدیران هیچ کار زیربنایی و ریشه ای برای سینما انجام نمی دهند و همه عملکردشان بر اساس ظاهرسازی است؛ شیوع و گسترش ویروس کرونا بار دیگر ثابت کرد که مدیران ما در مواقع حساس و بحرانی منفعل تر از همیشه هستند و حتی نمی توانند نیم قدمی برای حل مشکلات و معضلات سینما و سینماگران بردارند!
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۷/۲۱ سایت های دیگر : هشدار نیوز

تهیه کننده فیلم های سینمایی مردی که موش شد و شب های تهران در گفتگو با خبرنگار سینماپرس افزود: این باعث شرمساری است در کشور ما که سال های سال است صاحب هنر-صنعت سینما است مسأله ای مانند شیوع ویروس کرونا پیش بیاید و مدیرانش دست روی دست بگذارند و هیچ کار عملی و موثری برای بهبود اوضاع زندگی اهالی سینما که تمامی درآمدشان از این حوزه بوده و حالا بیکار و خانه نشین شده اند، انجام ندهند!

وی سپس با تشبیه مدیران سینمایی به پدران غرغرو اظهار داشت: مدیران سینمایی حکم پدری را دارند که برای فرزندش هیچ امکاناتی تهیه نمی کند اما می خواهد فرزندش بهترین دانش آموز باشد! مدیران تنها کاری که در این مدت انجام داده اند انتشار چندین نامه بوده و عملاً هیچ قدمی برای بهبود وضعیت زندگی و معیشت سینماگران درمانده انجام نداده اند. این در حالی است که امروزه بیش از هر زمان دیگری سینمای کشور نیازمند تزریق بودجه و کمک مالی است و مدیران باید به اهالی سینما به ویژه سینماداران که در این مدت بسیار متضرر شده اند کمک مالی نمایند.

علیخانی با انتقاد شدید از برگزاری جشنواره های ریز و درشت سینمایی در دوران کرونا تصریح کرد: بودجه جشنواره ها باید به سینماگران بیکار اختصاص یابد؛ من اصلاً نمی دانم این جشنواره ها برای چه چیز برگزار می شود؟ مگر در سینمای ایران سالی چند فیلم تولید می شود که ما این همه جشنواره برگزار می کنیم و بودجه های میلیاردی از بیت المال را برای برگزاری این رویدادهای بی بازده هدر می دهیم!؟؛ برای ما در کشورمان همین جشنواره فیلم فجر به دلیل آنکه نمادی از انقلاب اسلامی است بس است و تازه نباید آن را هم در این دوران کرونایی برگزار نماییم!

این سینماگر خطاب به مدیران سینمایی گفت: آقایان چرا برگزاری این جشنواره های بی خاصیت را شروع کردید؟ مگر از سال گذشته تاکنون چند فیلم در حوزه کودک و نوجوان تولید شده که شما با بودجه بیت المال در این روزگار سخت اقتصادی مشغول برگزاری جشنواره فیلم کودک و نوجوان هستید؟ ما تا کی باید شاهد باشیم که بنیاد سینمایی فارابی فیلم های انبارشده را که حتی ارزش اکران ندارند در جشنواره فیلم کودک بیرون می دهد؟ آقایان شما پول بیت المال را هدر می کنید!

تهیه کننده فیلم های سینمایی رز زرد و پس کوچه های شمرون در خاتمه اظهاراتش متذکر شد: سینمای کنونی کشور مانند چارچوب چوبی است که موریانه آن را از درون خورده و با یک فشار در هم می شکند! مدیران اگر به فکر سینما هستند باید چارچوب سینما را به کلی عوض کنند. ما هیچ چیزمان در سینما استاندارد و قاعده مند نیست و ادامه و استمرار این شرایط فعلی سینما را به اضمحلال و نابودی کامل می کشاند.

لینک خبر :‌ سینما پرس
مجید قناد با اشاره به اینکه شاهد تولدی دیگر در جشنواره فیلم کودک هستیم، گفت: چیزی که باعث انسجام سینمای کودک می شود، این است که سینما و تلویزیون هردو باهم برای فرهنگ سازی نسل نو تلاش کنند.

به گزارش ستاد اطلاع رسانی سی وسومین جشنواره بین المللی فیلم های کودکان و نوجوانان، مجید قناد با اشاره به اینکه از برگزاری جشنواره سی وسوم خرسند است، گفت: خوشحالم از اینکه شاهد تولدی دیگر هستیم، تولد نشانه یک سال بزرگتر شدن است .

او اظهار داشت: کودکان دهه 60 با دیدن با دیدن فیلم های کودک و نوجوان بزرگ شده اند و بسیاری از مسائل مهم را از فیلم های جشنواره کودک یاد گرفته اند، چرا که فیلم ه ای سینمایی کودک تربیتی، اخلاقی و سرگرم کننده بوده اند. اگر اکنون تولد سی وسه سالگی جشنواره کودک را جشن می گیریم به خاطر زحمات دست اندرکاران سینما و جشنواره کودک است .

قناد درباره اهمیت برگزاری این جشنواره عنوان کرد: در وهله اول همه افراد کنار هم جمع می شوند و در سراسر کشور اطاع رسانی می شود، همچنین کودکان فیلم های مربوط به خودشان را می بینند و باتوجه به تجربه ای که جشنواره های پیشین کسب کرده اند، نیازهای کودکان را می فهمند و در سال های آینده نیازهای کودکان را برطرف می کنند .

او تصریح کرد: اکنون در شرایطی هستیم که شاید دیگر نتوانیم چنین جشنواره ای را برگزار کنیم و درصورت تعطیلی جشنواره فیلم کودک ضرر دوبرابری به بار خواهد آمد. برگزاری جشنواره در هرصورت خوب است .

قناد گفت: کودکان ما نیاز به غذای روح دارند، ممکن است از لحاظ اقتصادی و بیماری کرونا برای دست اندرکاران سینما برگزار کردن جشنواره سخت باشد اما اگر هنرمند بتواند خودش را با شرایط جدید وفق دهد می تواند در ارتقای سطح کیفی جشنواره فیلم کودک موثر باشد. این تلاش فقط توسط دست اندرکاران سینما انجام نمی شود بلکه باید مسئولین به آن ها کمک کنند تا فیلمسازان بتوانند خودشان را نشان دهند .

او در ادامه این گفت وگو اظهار داشت: کودک از لحاظ جسمی خردسال است اما از لحاظ فکری، ذهنی پویا و به روز دارد. کودکان ما از سن شان جلوتر هستند به همین جهت لازم است این کودکان را هدایت کنیم که فراموش نکنند باید خودشان را در تمام موقعیت ها تطبیق دهند. اکنون در دست تمام بچه های ما یک موبایل است و فقط تعداد کمی از کودکان هستند که در شهرهای دور زندگی می کنند و دسترسی به این امکانات را ندارند، اما وضعیت آن ها نیز همیشه اینطور نخواهد ماند .

این مجری و برنامه ساز کودک با اشاره به اهمیت رسانه در دنیای امروز گفت: رسانه می تواند کمک بسزایی به سینمای کودک کند زیرا در تمام خانه ها تلویزیون یافت می شود. یادمان باشد که ما در کنار هم هستیم و شاید بدون هم نتوانیم زندگی کنیم، سینما، تلویزیون، تئاتر و رادیو باید دست به دست هم بدهند تا آگاهی های لازم را به مخاطبانشان بدهند .

قناد با اشاره به جشنواره فیلم کودک و نوجوان در دوره های قبلی عنوان کرد: در دوره های قبلی جشنواره کودک در شهر اصفهان برگزار می شد و کودکان و خانواده هایشان باهم در تعامل بودند و جشنواره جنب وجوش خاصی داشت. شاید امسال برای ما سخت باشد اما سال آینده می توانیم با کمک این امکانات هم به صورت مجازی و هم به صورت حضوری جشنواره را برگزار کنیم .

او خاطر نشان کرد: اکنون وضعیت برای کودکان ما مطلوب نیست، کودکانی که باید آینده ساز باشند و قرار است زمانی که ما نیستیم جای ما را بگیرند وضعیت مناسبی ندارند. قرار نیست رقابتی بین سینما و تلویزیون باشد زیرا چیزی که باعث انسجام سینمای کودک می شود، این است که سینما و تلویزیون هردو باهم برای فرهنگ سازی کودکان تلاش کنند. کی مسئولان به این نتیجه می رسند که باید بنشینند و باهم جلسه بگذارند و قدمی برای پیشرفت در فرهنگ سازی کودکان بردارند؟

این هنرمند همچنین با اشاره به اینکه تلویزیون بهترین وسیله برای تبلیغ جشنواره فیلم کودک و نوجوان است گفت: زمانی که جشنواره فیلم کودک و نوجوان برگزار می شود، تلویزیون بهترین وسیله برای تبلیغ این جشنواره است، زیرا به راحتی می تواند مخاطبان این جشنواره را جذب کند و ارتباط خوبی بین مخاطبان و جشنواره فیلم کودک و نوجوان برقرار کند. بسیاری از هنرمندان خوب ما از تلویزیون کارشان را آغاز کردند و به سینما رفتند و دیگر بازنگشتند. بعضی از آن ها نیز به تئاتر رفتند و اکنون می بینیم مردم ما زمانی که هنرمندان شناخته شده را در تئاتر می بینند تشنه دیدن آن نمایش می شوند .

وی ادامه داد: نباید به عوامل دست اندرکار سینما سخت بگیریم زیرا برای آینده کودکان سرزمین ما و خانواده هایشان تلاش می کنند، به واسطه کودکان خانواده ها نیز به سینما می روند، حالا نیز خانواده ها باید از طریق سایت های مجازی کودکان را هدایت کنند تا فیلم های مخصوص خودشان را تماشا کنند و امید می رود امسال هم به خوبی هرسال شاهد برگزاری سی و سومین جشنواره فیلم کودک و نوجوان باشیم .

مجری برنامه فیتیله با ذکر خاطره ای از اولین باری که به سینما برای فیلم دیدن رفته است تصریح کرد: اولین باری که در سینما فیلم دیدم در خوزستان بودم، پولم نمی رسید که بلیط بخرم پشت در می ایستادم بعد از اینکه مردم سالن را خالی می کردند می رفتم و سالن را تمیز می کردم تا به من اجازه تماشای فیلم را بدهند .

قناد در پایان سخنانش گفت: باید مخاطب مان را بشناسیم اگر فیلم برای خردسال است باید بدانیم از ما چه می خواهد و چه نیازی دارد. فیلم کودک، خردسال و نوجوان سه دنیای متفاوت هستند که هر کدام ویژگی های خاص خودشان را دارند. در گذشته هر برنامه ای که اجرا می کردم را ضبط می کردم، آن را در خانه نگاه می کردم تا به اشتباهاتم پی ببرم. باید با بچه ها در کلام دوست باشیم و به گونه ای فیلم کودک و نوجوان بسازیم که آن ها خودشان را در قصه پیدا کنند. فیلم کودک را باید مخصوص تمام بچه های ایران بسازیم و این را در نظر داشته باشیم که در هر کجای ایران مخاطب داریم .

لینک خبر :‌ وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی
مرتضی شایسته سخنگوی شورای صنفی نمایش عنوان کرد که از اول آبان ماه بلیت سینماها به صورت تمام بها ارایه می شود.

مرتضی شایسته سخنگوی شورای صنفی نمایش در گفتگو با خبرنگار مهر درباره خروجی جلسه امروز یکشنبه 20 مهرماه این شورا گفت: در جلسه امروز مقرر شد از اول آبان ماه بهای بلیت سینماها به صورت کامل دریافت شود چون از اول هم قرار بود طرح نیم بها تا آبان ماه باشد و در حال حاضر بلیت ها نیم بها ارایه می شوند البته همچنان در روزهای سه شنبه بلیت به صورت نیم بها ارایه خواهد شد.

وی با اشاره به اینکه اکران فیلم های روی پرده همچنان ادامه دارد، عنوان کرد: از 30 مهرماه فیلم سینمایی اینجا باران می بارد به کارگردانی نادر طریقت در گروه بهمن و مردن در آب مطهر ساخته برادران محمودی در گروه ایران اکران می شوند.

شایسته در پایان عنوان کرد: طبق مصوبه امروز تمامی سینماهای کشور باید عضو سامانه سمفا باشند و دفاتر پخش مکلف هستند به سینماهایی که در سیستم سمفا نیستند فیلم ندهند.

کد خبر 5045644

زهرا منصوری

لینک خبر :‌ خبرگزاری مهر
نکته اینجاست که همان گونه که پیش از این گفته بودیم نه در جریان نمایش آن سکانس معروف صیغه- که همچنان و با گذشت چند هفته، سوژه شوخی کاربران فضای مجازی است- می شد ردی از اثرگذاری این سکانس در جریان اصلی قصه دید و نه در جریان این هنجارشکنی تازه، نشانی از اهمیت نمایش این سکانس و اصرار برای حفظ آن در سریال دیده می شود؛ گویا این سکانس ها تعبیه شده اند تا فقط حاشیه درست کنند!
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۷/۲۰ سایت های دیگر : خبر گزاری رسا

به گزارش سرویس فرهنگی-اجتماعی خبرنامه دانشجویان ایران ؛ حاشیه تقریبا تبدیل به جزئی جدایی ناپذیر از سریال آقازاده شده است؛ اثری که از آن به عنوان نخستین تولید سازمان هنری- رسانه ای اوج در عرصه شبکه نمایش خانگی یاد می شود اما تا این جای کار به اندازه مجموع پروژه هایی که اوج در حوزه های مختلف سینما، تلویزیون، مستند، تجسمی و... تولید کرده برای آن حاشیه داشته است تا آقازاده تبدیل به وصله ناجور اوج شود؛ وصله ای که با هر منطقی که حساب کنیم هیچ گونه به مجموعه ای با سابقه اوج نمی چسبد.

* حاشیه ای که باز هم بدون منطق خلق شد!

وقتی چند هفته قبل پخش قسمتی از سریال آقازاده و پخش سکانس عجیب خواندن صیغه یک ساعته، حاشیه هایی گسترده را برای این سریال و سازمان اوج ایجاد کرد، در گزارشی با اشاره به اینکه این سریال باید با رده بندی سنی 18+ عرضه شود، نوشتیم: وقتی دیده شدن به هر قیمتی بر اصل موضوع غلبه می کند، طبیعی است که سازندگان آقازاده نیز بدون توجه به پیامد های نمایش عریان چنین موضوعاتی، دست به نمایش آن بزنند. آن هم در شرایطی که این سریال بدون رده بندی سنی 18+ در شبکه نمایش خانگی عرضه شده و بدون شک بسیاری از خانواده ها از جمله خانواده هایی که پسران و دختران نوجوان و جوان دارند، علاقه ای به نمایش چنین موضوعاتی برای فرزندان شان ندارند .

هر چند در آن مطلب به این موضوع اشاره نکردیم که با این دست فرمان، احتمالا آقازاده در ادامه نیز حاشیه دار خواهد بود اما احتمال می دادیم این ماجرا باز هم تکرار شود که این حاشیه ها متاسفانه در قسمت شانزدهم این سریال یک بار دیگر تکرار شد تا سازندگان آقازاده در شرایطی که هیچ نیازی به نمایش سکانسی با مضمون نوازش صورت کاراکتر حامد توسط مادرش با دستکش ظرفشویی برای پیشبرد جریان اصلی قصه خود نداشتند، با اصرار بر نمایش این موضوع، یک بار دیگر خط قرمزهای عرفی جامعه ایرانی در حوزه تولید آثار نمایشی را زیر پا بگذارند.

نکته اینجاست که همان گونه که پیش از این گفته بودیم نه در جریان نمایش آن سکانس معروف صیغه- که همچنان و با گذشت چند هفته، سوژه شوخی کاربران فضای مجازی است- می شد ردی از اثرگذاری این سکانس در جریان اصلی قصه دید و نه در جریان این هنجارشکنی تازه، نشانی از اهمیت نمایش این سکانس و اصرار برای حفظ آن در سریال دیده می شود؛ گویا این سکانس ها تعبیه شده اند تا فقط حاشیه درست کنند!

هجو ناخواسته دستگاه امنیتی!

آقازاده در مسیر قصه اش به شکلی آشکار از خط قرمزها عبور می کند؛ دختری فاسد که فساد او نه صرفا یک امر شخصی بلکه عضویت در یک جریان مافیایی است به همسری یک نیروی امنیتی مومن و متدین در می آید و اساسا هیچ کس نیست که از سازندگان این سریال سوال کند که مگر می شود، یک مرد متدین غیرتمند (فارغ از سابقه شغلی او که به مسائل امنیتی و قضایی گره خورده)، پس از اطلاع از فساد آشکار و گسترده همسرش (که صرفا یک مورد نبوده و مربوط به حضور او در یک جمع مافیایی فساد می شده) براحتی با این موضوع کنار آید و به زندگی با او ادامه دهد؟! اصلا آن چه دستگاه امنیتی است که از سوابق چنین فعالیت هایی اطلاع پیدا می کند و صرفا با این استدلال که این زن چند ماهی است که دیگر این کارها را کنار گذاشته، اجازه می دهد تا یکی از مهم ترین نیروهایش که درگیر پرونده های بزرگ امنیتی و اقتصادی است، به زندگی مشترکش با چنین زنی ادامه دهد؟ آیا این خود هجو ناخواسته توانایی و اقتدار دستگاه امنیتی نیست؟ شخصیت حامد به عنوان یک نیروی امنیتی که در بعد زندگی شخصی حتی از انتخاب درست یک همسر مناسب عاجز است و دشمنان او با قرار دادن یک طعمه براحتی او را فریب می دهند، خود به نوعی هجو ناخواسته صلاحیت نیروهای امنیتی است.

نقض غرض با نمایش فساد سیستماتیک

حامد عنقا، طراح و نویسنده سریال آقازاده در گفت وگو با خبرگزاری مهر می گوید: بشدت در برابر آنها که می خواهند بگویند سیستم گرفتار فساد سیستماتیک است، محکم ایستاده ام، چرا که اصلا چنین اعتقادی ندارم . اما از حرف تا عمل او در این سریال کاملا متفاوت است؛ در واقع در شرایطی که عنقا خود مدعی این است که اساسا فساد سیستماتیک را قبول ندارد، با آقازاده به شکلی ناخواسته از فساد سیستماتیک در ساختار اجرایی کشور گفته است. وزیری که قصه او در این سریال روایت می شود، درست در همان جایی به وزارت می رسد که پسرش از مدت ها قبل در حال انجام معامله هایی همراه با فساد بوده است. نماد نیروهای انقلابی رده بالا و پایبند به ارزش ها هم که پیرمردی خانه نشین است که از چهره قدرتمندی چون حسن تا همین دکتر بحری که به وزارت رسیده، همه در مقابلش گردن کج می کنند اما او در گوشه عزلت، منفعلانه خانه نشین شده است و آنهایی که به دنبال زد وبند و انواع فسادهای اقتصادی و اخلاقی هستند، فعالانه در وسط میدان از وزارت تا مهم ترین بخش های قضایی کشور ظهور و بروز دارند! چهره هایی که اتفاقا سریال در اشاره ای کنایه وار به اعتیاد و زنبارگی برخی از آنها نیز اشاره می کند [اشاره کاراکتر نیما بحری به عملی بودن حسن در سکانس جانمایی ویلایی که قرار است برای حسن ساخته شود]. این اگر نمایش فساد سیستماتیک و به حاشیه رفتن انقلابیون اصیل نیست، پس چیست؟!

وصله ناجور

اما همه اینها را نوشتیم تا از این بگوییم که آقازاده به معنی واقعی کلمه وصله ناجوری برای سازمان هنری- رسانه ای اوج به شمار می آید؛ مجموعه ای که در تمام این سال ها تلاش کرده آثاری نظیف از منظر محتوایی را با بالاترین کیفیت فنی و تکنیکی تولید و عرضه کند و حالا اصلا معلوم نیست با چه منطقی پای کار تولید سریال آقازاده آمده است؛ هر چند که نفس ورود این سازمان به عرصه تولید اثری با درونمایه سیاسی و تلاش برای روایت قصه های روز جامعه ایرانی، اتفاقی درخور تقدیر و توجه است اما به نظر می رسد شاخص های اوج برای بررسی ارزش های محتوایی و کیفی نخستین اثرش در حوزه نمایش خانگی، نادرست بوده است.

مهم ترین نکته در ارتباط با آثار تولیدشده توسط اوج تا پیش از عرضه آقازاده این بود که مخاطب این محصولات می دانست حداقل این آثار از منظر محتوایی نظیف و قابل قبول است اما آقازاده با زیرپا گذاشتن بسیاری از شئونات اخلاقی در قسمت های مختلف این مجموعه به بهانه نمایش فساد یا مواردی همچون ماجرای سکانس اروتیک صیغه و شکلات ، این قاعده را هم برهم زد! بگذریم از اینکه کم بودن کیفیت این اثر از منظر فنی و ایرادات متعددی که بر قصه آن وارد است هم باعث شده تا بسیاری از کارشناسان، از چگونگی تولید چنین اثری با این میزان خطا و اشتباه از سوی سازمانی همچون اوج متعجب شوند.

شاید استدلال این باشد که ما مجبور شدیم برای بیان یک حرف درست و نقد صریح فساد، بخشی از این فسادها را هم به نمایش بگذاریم اما پاسخ این است که وقتی نهادی همچون اوج [با سابقه دغدغه مندی برای حفظ اخلاق در آثارش] مجوز عبور از خط قرمزهای عرفی و اخلاقی جامعه را می دهد، دیگر نمی توان با آثار بعدی که بدون داشتن انگیزه ای برای بیان حرف های درست و صرفا برای فروش بیشتر سراغ چنین کارهایی می روند، ایراد گرفت. در واقع وقتی یکی از آثار اوج این خط قرمز اخلاقی جامعه را زیر پا می گذارد، معلوم نیست حد یَقِف سایرین در این موضوع چه خواهد بود و این دغدغه ای است که تولید آثاری همچون آقازاده و پخش آن را تبدیل به دغدغه ای بزرگ می کند.

منبع: وطن امروز

لینک خبر :‌ خبرنامه دانشجویان ایران
وزیر اسبق فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: برخی از مدیران امروز سینما و فرهنگ آتش بیارهای فتنه 88 بودند؛ در چنین فضایی نباید انتظار داشت از سینمای انقلاب اسلامی و دفاع مقدس حمایت جدی انجام شود.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۷/۲۰ سایت های دیگر : مشرق نیوز شهدای ایران

سید محمد حسینی وزیر اسبق فرهنگ و ارشاد اسلامی که در برنامه تلویزیونی افق سینما شبکه افق سخن می گفت؛ بیان داشت: مدیر سینمایی فقط وقتی از ساخت آثار با موضوع دفاع مقدس حمایت می کند که به آن اعتقاد داشته باشد. برخی از مدیران حتی اعتقادی به جنگ تحمیلی ندارند؛ در نتیجه هیچ اراده ای در آنان برای حمایت از سینماگران این حوزه وجود ندارد. خیلی از این افراد در ماجرای 13 آبان و تسخیر لانه جاسوسی حضور داشتند اما امروز نادم هستند؛ برخی از آنان حتی در مجلس ششم هم حضور داشتند و به عنوان قانون گذار و ناظر اجرای قانون فعال بودند و یا برخی از مدیران امروز سینما و فرهنگ آتش بیارهای فتنه 88 بودند؛ در چنین فضایی نباید انتظار داشت از سینمای انقلاب اسلامی و دفاع مقدس حمایت جدی انجام شود، حتی اگر این افراد در گفتار اذعان کنند که حامی این
سینما هستند.

لینک خبر :‌ روزنامه کیهان
در قسمت دوم برنامه اقتصاد هنر، مرتضی شایسته تهیه کننده سرشناس سینمای ایران ضمن اشاره به این موضوع که کرونا بر تمام حوزه سینما از تولید، توزیع و نمایش اثر منفی گذاشته است، گفت: تولیدات سینمایی در این ایام، دوران خیلی سختی را گذراندند و حتی زمانی این تولیدات متوقف شد، اما در حال حاضر تحت تدابیر شدید بهداشتی در حال انجام شدن هستند.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۷/۲۰

شایسته افزود: در زمینه پخش و توزیع هم بسیاری از دفاتر بسته شدند و دفاتری هم که باز هستند تکلیفشان مشخص نیست.

وی همچنین با اشاره به موضوع حضور مافیا گفت: در سینما دوستان ما وقتی فیلم شان ناموفق است، می گویند مافیا در سینما وجود دارد. اما وقتی فیلم این افراد موفق عمل می کند، می گویند اصلا مافیایی وجود ندارد و این فیلم و فروش آن حاصل زحمت خودمان است. وقتی می خواهیم بررسی کنیم سینما مافیا دارد یا خیر، باید ببینیم گردش مالی سینما چقدر است. گردش مالی این صنعت زیاد نیست و افرادی هم که در آن سرمایه گذاری می کنند بیشتر زیر ذره بین نهادهای نظارتی قرار می گیرند پس عقلانی نیست بگوییم سینما مافیا دارد.

لینک خبر :‌ تحلیل بازار
VOD را می توان فرصتی برای عرضه و نمایش فیلم دانست ولی با وجود چنین بستری بسیاری از تهیه کنندگان که فیلم تولید می کنند می خواهند فیلمشان در سینما اکران شود.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۷/۲۱ سایت های دیگر : تابناک قم

به گزارش خبرگزاری فارس از قم، VOD یکی از امکانات عرضه فیلم به مخاطبان است که این امکان را فراهم می کند که فیلم های سینمایی، سریال های تلویزیونی، مستندهای جذاب، برنامه های آموزشی و... در اختیار کاربران قرار بگیرد.

برخی معتقدند VOD از جمله اتفاقاتی است که می تواند قدمت 120 ساله سینما را دچار تزلزل کند و سینما به نوعی از سبد کالای فرهنگی شهروندان کنار گذاشته شود.

پخش اول فیلم خروج در VOD اقدامی ساختارشکنانه از سوی ابراهیم حاتمی کیا بود که به دلیل شیوع ویروس کرونا و تعطیلی سینما صورت گرفت.

راه اندازی VOD رویداد بزرگی در سینمای ایران است. اقتصاد سینما با VOD متحول می شود و زمینه ای برای بهتر دیده شدن سینما است.

ظهور چنین ابزارهایی رقابت فیلم ها برای جذب مخاطب در پرده سینما را سخت تر می کند ولی تأثیر آن بر سینما و سینماداران نیاز به بررسی بیشتر دارد.

VODها فرصتی برای عرضه فیلم به عنوان محصول

محمد کاظم رضوانی، رئیس اداره سینمایی و سمعی و بصری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قم با بیان اینکه با توجه به وضعیت سینما آمار فروش فیلم نامشخص است، گفت: فیلم ها به صورت آنلاین و شبکه نمایش خانگی نمایش داده می شود و به طور حقیقی در سینما چنین اتفاقی روی نمی دهد و محرم و عزاداری نیز مزید بر علت شده تا استقبال کاهش پیدا کند.

وی خاطرنشان کرد: بدون تردید حال سینما خوب می شود. کرونا ناشناخته و غیرقابل پیش بینی بود ولی باید بتوانیم شکل صنعت سینماداری را اصلاح کنیم و محصول فرهنگی سینما به عنوان یک مؤلفه اساسی سبد خانوار باشد.

رئیس اداره سینمایی و سمعی و بصری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قم با بیان اینکه سینما خانگی مورد مناسبی است که بازار عرضه به آن نیاز دارد، گفت: نمی توان تولید محصول سینمایی داشت ولی عرضه نداشت. نمایش خانگی بستری است که اکنون فرصت و تهدید محسوب می شود.

وی خاطرنشان کرد: VODها فرصتی برای عرضه محصول است. باید نحوه استفاده از فرهنگ VOD و اینکه چگونه ما را به چالش دچار نکند، آموخت. این امکان وجود دارد که در آینده سینمای سنتی به این شکل وجود نداشته باشد.

رضوانی با بیان اینکه سینما در فواصل مختلف تغییرات تاکتیکی زیادی داشته است، گفت: 10 سالن سینمایی در استان وجود دارد که در سینماهای ونوس، تربیت، آیه، آوینه، شهر آفتاب و کانون تعبیه شده و فیلم در آنها اکران می شود.

وی با اشاره به ورود حاتمی کیا به VOD برای نمایش فیلم خروج گفت: زمانی او در این عرصه مجاهدت کرد که بسیاری از کارگردانان حتی توانایی تصمیم گیری برای ورود در این عرصه را نداشتند.

شبکه نمایش خانگی نمی تواند جای سینما را بگیرد

سید محمد برقعی، مدیر پردیس سینمایی شهر آفتاب با بیان اینکه پس از محرم و صفر سالن های سینمایی شروع به فعالیت می کند، گفت: شبکه نمایش خانگی و تلویزیون هیچگاه جای سینما را نمی تواند بگیرد زیرا سینما محیط بر انسان ولی انسان محیط بر تلویزیون است.

وی ادامه داد: هیچ زمانی تلویزیون نمی تواند جای سینما را بگیرد زیرا لذتی که سینما در تماشاچی ایجاد می کند، هیچ زمانی در منزل نمی تواند داشته باشد.

مدیر پردیس سینمایی شهر آفتاب گفت: پس از ماه صفر فکر می کنم سینماها به روال عادی خود با رعایت فاصله اجتماعی برمی گردد. هر زمان فیلمی مورد پسند جامعه قرار می گیرد و به اکران گذاشته می شود، تماشاچی استقبال خوبی می کند بنابراین باید فیلمی تولید شود که درخور فرهنگ جامعه ایرانی است.

نمایش خانگی امکان اکران برخی فیلم های اجتماعی را فراهم می کند

علیرضا آغاز، مدیر سینما ونوس با اشاره به تعطیلی سینماها به دلیل شیوع کرونا گفت: کل سینماهای قم تعطیل است. سینماها از 4 اسفند تا کنون تعطیل است به طوری که در این زمان بهترین فیلم ها اکران می شد.

وی خاطرنشان کرد: فیلم های اجتماعی که در سینماها بازخورد ندارد به دلیل آنکه دارای فیلم نامه ضعیف تر است و در صورت اکران در سینما فروش قابل توجه ندارد، در سینماهای خانگی نماوا و فیلیمو اکران می شود.

مدیر سینما ونوس عنوان کرد: نمایش خانگی امکان اکران آنلاین برخی فیلم های اجتماعی که جایگاهی در فروش در سینما نداشتند، فراهم می کند.

وی با بیان اینکه فیلم خروج حاتمی کیا نخستین فیلمی بود که اکران آنلاین آن استارت خورد، گفت: توقع بود که استقبال بیشتر باشد ولی فیلم هایی که با این هزینه تولید می شود دیگر در فیلیمو پخش نمی شود. تولیدکنندگان فیلم علاقه مند هستند سود فیلم خود را در سینما ببرند و سپس در نمایش خانگی پخش شود.

آغاز معتقد است: این پلت فرم ها تنها برای فیلم های اجتماعی است که مقداری فیلمنامه ضعیف تر دارند که جایگاهی در سینما از نظر مالی و فروش ندارد.

سینمای خانگی برای آینده سینما تهدید چندانی ندارد

وی با بیان اینکه سینمای خانگی برای آینده سینما تهدید چندانی ندارد، گفت: تهیه کنندگان که فیلم تولید می کنند؛ می خواهند در سینما فیلمشان اکران شود.

مدیر سینما ونوس با اشاره به وضعیت سینما برای برگشت به روزهای اوج گفت: آینده سینما روشن است ولی به این زودی نمی تواند رقم بخورد. باید بررسی کرد شرایط کرونا و جامعه چه زمان تمام می شود ولی فکر نمی کنم به سینمای پیش از این برگردد.

وی خاطرنشان کرد: پس از سه ماه فیلم شن هایی پروانه اکران شد که سبب شد سینما با وجود کرونا مقداری جان بگیرد.

آغاز با اشاره به اهمیت اکران فیلم های مناسب گفت: این امر نشان می دهد که اگر فیلم خوب اکران شود و مردم علاقه داشته باشند؛ سینماها زودتر به وضعیت اول خود برمی گردند.

تصور نمی شود VOD روی فروش فیلم ها تأثیر بگذارد و سینما از این موضوع دچار آسیب شود بلکه VOD ارتقای سلیقه مخاطب را به همراه دارد. نکته ای که باید به آن توجه کرد این است که اکران فیلم های خوب سبب استقبال مردم می شود.

========================

گزارش: ایمن سادات موسوی نژاد

=======================

انتهای پیام/78003*30

لینک خبر :‌ خبرگزاری فارس
احمد ندافی گفت: از زمان شیوع ویروس کرونا در استان یزد مجوز بازگشایی سالن های نمایش صادر نشده است.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۷/۲۱

سرویس تئاتر هنرآنلاین : احمد ندافی رئیس انجمن نمایش یزد در گفت وگو با هنرآنلاین درباره فعالیت هنرمندان این استان در ایام کرونا گفت: از زمان شیوع ویروس کرونا تاکنون در زمینه اجرای تئاتر صحنه ای و خیابانی هیچ فعالیتی نداشته ایم و اجراها تعطیل بوده است به این دلیل که در استان یزد مجوز بازگشایی سالن های نمایش تاکنون صادر نشده است، ضمن اینکه تمرینات نیز تعطیل است. یک یا دو اجرا به صورت مجازی و آنلاین پخش شد که متاسفانه استقبالی از آن ها صورت نگرفت.

او درباره برگزاری سی و دومین جشنواره تئاتر استانی نیز عنوان کرد: فراخوان این جشنواره منتشر شده اما برگزاری آن همچنان معلوم نیست چراکه هیچ گروه نمایشی در این مدت تمرین نداشته و اثری آماده اجرا ندارد.

این کارگردان با بیان اینکه کلیه سالن های دولتی و خصوصی استان حدود 8 ماه است که تعطیل اند، اظهار کرد: پیش از گسترش ویروس کرونا 7- 8 مجوز اجرا در استان صادر شده بود که با شیوع بیماری اجرای این نمایش ها منتفی شد.

ندافی درباره مشکلات و مسائل هنرمندان تئاتر استان یزد در این ایام تصریح کرد: هنرمندان تئاتری که گذران زندگی و معیشت آن ها تنها از طریق تولید و اجرای تئاتر بوده دچار آسیب های جدی شده اند و در مضیقه مالی به سر می برند. آموزشگاه های هنری نیز در پی گسترش این ویروس تعطیل اند و هیچ درآمدی ندارند، در حالی که مجبور به پرداخت هزینه های جاری خود هستند. تنها یک وام با سود هجده درصد برای آموزشگاه ها در نظر گرفته شده است که میزان سود آن بسیار بالاست.

رئیس انجمن نمایش استان یزد درباره میزان حمایت ها و کمک های ارگان ها و نهادهای مختلف چون وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، فرمانداری، استانداری و شورای شهر، گفت: تاکنون از سوی هیچ ارگان و نهادی حمایتی از هنرمندان یزد انجام نشده. در پی اعلام اداره کل هنرهای نمایشی فهرستی از هنرمندان متضرر استان تهیه و به این اداره کل ارسال شد که هنوز کمکی دریافت نشده است.

او در ادامه اضافه کرد: چندین جلسه حضوری با استاندار، فرماندار و کمیسیون فرهنگی شورای شهر داشته ایم اما آن ها تنها در قبال اجرای برنامه حاضر به حمایت هستند و از این رو هیچ پاسخ و کمکی تاکنون دریافت نکرده ایم.

احمد ندافی در پایان صحبت هایش عنوان کرد: هنرمندان استان در شرایط مالی نامناسبی به سر می برند و امکان و اجازه اجرای نمایش را ندارند و از این رو خواهان حمایت از سوی مسئولان هستیم. چراغ تئاتر در استان کم سو شده است و در صورت ادامه شرایط خاموش خواهد شد و امکان روشن شدن دوباره آن میسر نیست. به نظر می رسد بسیاری به دنبال بهانه به منظور تعطیلی تئاتر بودند که کرونا این شرایط را برایشان فراهم کرد. نمی دانم میان تئاتر و دیگر هنرها و دیگر مشاغل چه تفاوتی است که فقط تئاتر محکوم به تعطیلی است؟

لینک خبر :‌ هنر آنلاین
فعالان حوزه فرهنگ، هنر و رسانه در نشست با معاون هماهنگی و نظارت فرهنگی، اجتماعی و همکاری های منطقه ای معاون اول رئیس جمهور بر لزوم حمایت بیشتر دولت تأکید کردند.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۷/۲۰

به گزارش خبرنگار خبرگزاری شبستان از گرگان، شامگاه امروز(یکشنبه 20 مهر) نشست مهدی علیخانی ، معاون هماهنگی و نظارت فرهنگی، اجتماعی و همکاری های منطقه ای معاون اول رئیس جمهور با فعالان حوزه هنر، فرهنگ و رسانه استان گلستان برگزار شد.

در این نشست اهالی فرهنگ، هنر و رسانه دغدغه های خود را در حوزه های مختلف از جمله مشکلات به وجود آمده از شیوع ویروس کرونا مطرح کردند و خواستار حمایت دولت شدند.

یحیی کریم آبادی نماینده انجمن عکاسان استان گلستان در این نشست به نبود گالری استاندارد در استان اشاره کرد و گفت: نیاز است که از تولیدات حوزه هنری حمایت در راستای ثبت رسمی و انتشار کتاب حمایت شود.

نماینده انجمن عکاسان استان گلستان بیان کرد: تخصیص اعتبارات لازم برای حمایت از آثار فاخر که عناوین جهانی را کسب می کنند و همچنین احداث یک دیوار شهری برای ارائه آثار فصلی اساتید مشهور هنری استان از دیگر موضوعاتی است که می تواند در راستای حمایت از هنرمندان در استان اتفاق بیفتد.

همچنین حمید سلیمانی نماینده چاپخانه داران استان گلستان نیز در این جلسه تأکید کرد: بهتر بود دولت در راستای تسهیلات کرونا که بخشی از هزینه ها مثل مالیات، برق، آب و هزینه های دیگر را اضافه نمی کرد.

نماینده چاپخانه داران استان گلستان بیان کرد: همچنین دولت 80 میلیون دلار برای کاغذ تخصیص داده که با شرایط کرونا بهتر است هرچه زودتر نسبت به پرداخت آن اقدام کند، همچنین دولت در حوزه ملزومات چاپ نیز باید برای چاپخانه داران یارانه در نظر می گرفت.

همچنین احمد خواجه نژاد ، نماینده انتشارات، موسسات فرهنگی هنری و کتابخانه های استان گلستان در این جلسه بیان کرد: مشکلات حوزه مؤسسات فرهنگی و نشریات ریشه در موضوعات مختلفی دارد که به این مؤسسات به شدت آسیب وارده کرده است.

*حوزه فرهنگی در ایام کرونا مورد حمایت جدی قرار نگرفت

نماینده انتشارات، موسسات فرهنگی هنری و کتابخانه های استان گلستان ادامه داد: در ایام کرونا این مؤسسات نسبت به بخش های دیگر آسیب پذیرتر هستند چراکه حوزه فرهنگی آنگونه که باید در ایام کرونا مورد حمایت جدی قرار نگرفت.

خواجه نژاد افزود: همین آسیب پذیری موجب شده که بخش بسیاری از اهل فرهنگ دچار بی انگیزگی شوند.

وی گفت: انتظار داریم امسال در بخش خرید کتاب به ناشران توجه بیشتری شود و در بخش هزینه ها مثل بیمه تأمین اجتماعی، مصرف آب، برق و گاز به مؤسسات فرهنگی کمک شود.

نماینده انتشارات، موسسات فرهنگی هنری و کتابخانه های استان گلستان تأکید کرد: نیاز است تفویض اختیار به استان ها صورت بگیرد تا مؤسسات و انجمن ها از حمایت و یارانه بیشتری بهره مند شوند.

حدیث سپهری ، مدیرعامل انجمن استرآباد جوان نیز اظهار کرد: انجمن استرآباد جوان با مجوز از حوزه میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان سه سال سابقه فعالیت و تسهیلگری و پژوهش در سه حوزه میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری را دارد.

مدیرعامل انجمن استرآباد ادامه داد: امروز با توجه به اعمال تحریم های ناجوانمردانه دشمن، تنها راه نجات و رهایی از مشکلات توجه به صنعت گردشگری و صنایع دستی در کشور است.

سپهری بیان کرد: متاسفانه به دلیل فیلترینگ ارتباط ما با دنیای خارجی و جذب توریست از طریق فضای مجازی کم شده است.

وی یادآور شد: جای خالی استارتاپ ها و شتاب دهنده ها در معرفی میراث فرهنگی استان گلستان همچون دیار گرگان، برج قابوس، بافت تاریخی و جاذبه های اکوتوریسم جنگل های هیرکانی در استان خالی است.

*بهره مندی بیش از 18 هزار گلستانی از مزایای بیمه بیکاری کرونا

سعید مازندرانی نیز در این جلسه با بیان اینکه در استان گلستان 18 هزار و 500 نفر از مزایای حق بیمه بیکاری در ایام کرونا استفاده کردند، گفت: بخشی از این افراد فعالان حوزه فرهنگ، هنر و رسانه بودند.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان گلستان ادامه داد: همچنین برای ارائه تسهیلات مشاغل آسیب دیده از کرونا جلسات متعددی با بانک های عامل برگزار کردیم تا شرایط را برای دریافت این تسهیلات تسهیل کنیم.

مازندرانی افزود: برای بهره مندی بیشتر مشاغل حوزه فرهنگ و هنر و رسانه نیاز است تعامل بیشتری ببین نهادها و دستگاه های اجرایی با بانک های عامل صورت بگیرد.

پایان پیام/ 695

لینک خبر :‌ خبرگزاری شبستان
قم – ایرنا – مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی قم با اشاره به تشکیل 371 فقره پرونده برای پرداخت تسهیلات حمایتی از هنرمندان این استان گفت: نام نویسی وام حمایتی کرونا برای مشاغل فرهنگی هنری تا پایان مهرماه تمدید شد.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۷/۲۰ سایت های دیگر : تحلیل بازار اقتصاد آینده

به گزارش روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی قم، سید موسی حسینی کاشانی روز یکشنبه در گفت وگویی افزود: بر اساس مصوبه سی و هفتمین جلسه ستاد ملی مدیریت کرونا، پرداخت وام به مشاغل و کسب و کارهای فرهنگی و هنری آسیب دیده از کرونا تا پایان مهر سال جاری تمدید شد.

وی افزود: با شروع همه گیری کرونا در کشور و تعطیلی بسیاری از مشاغل و زیان تحمیل شده به آنها، دولت به منظور جبران بخشی از این خسارت ها، بسته های حمایتی از مشاغل تعریف کرد.

حسینی کاشانی، پرداخت تسهیلات حمایتی به کسب و کارهای آسیب دیده از کرونا را از جمله سیاست های دولت در راستای حفظ اشتغال بنگاه ها و صیانت از نیروهای کار دانشت و ادامه داد: بر این اساس 14رسته شغلی منتخب که بیشترین آسیب از شیوع ویروس کرونا را متحمل شده و دارای لیست بیمه در قالب کارفرمایی یا خویش فرمایی بودند، برای استفاده از تسهیلات مذکور به سامانه کارا به نشانی kara.mcls.gov.ir مراجعه و مراحل ثبت نام خود را دنبال کردند.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی قم گفت: در کارگاه هایی که مستقیم از کرونا لطمه دیده و به اجبار تعطیل شده اند تسهیلاتی بین 60 تا 160 میلیون ریال به ازای هر نیروی انسانی اختصاص می یابد.

وی ادامه داد: در همین راستا اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی تمامی مشاغل و صنوف مرتبط با حوزه فرهنگ، هنر و رسانه که از این همه گیری آسیب دیده اند را جهت ثبت نام دریافت وام معرفی و پیگیری نمود.

حسینی کاشانی افزود: تاکنون در مجموع 371 پرونده با 923 شغل برای دریافت وام در حوزه فرهنگی و هنری در این استان تشکیل شده است که نیمی از میزان درخواست تسهیلات توسط بانک های استان به متقاضیان پرداخت شده است.

وی با تشریح پرونده های تشکیل شده برای پرداخت وام حمایتی در رسته های فرهنگی و هنری قم اظهار داشت: صحافی 11مورد، بازی های رایانه ای 12 مورد، انواع تایپ یا تحریرنامه و چاپ 29 مورد، خدمات فرهنگی 186 مورد، دفتر روزنامه و خبرگزاری و کانون تبلیغاتی 8 مورد، عکاسی و خدمات عکس 42 مورد، فروشگاه های فرهنگی و هنری 28 مورد، چاپخانه و لیتوگرافی 18 مورد، موسسات فرهنگی و انتشاراتی 10مورد، نشر 27مورد بوه است.

10 هزار هنرمند و هنرجو زیرمجموعه 9 انجمن فرهنگی هنری در رشته های مختلف هنری در قم فعالیت می کنند. فعالیت 9 انجمن فرهنگی هنری، وجود 50 آموزشگاه آزاد هنری و موسسه تک منظوره هنری، حضور 9 گروه فعال تئاتر و شمار زیادی از استادان ممتاز و برجسته کشوری در قم، یکی از نشانه های ظرفیت های بالای فرهنگی این شهر است.

ویروس کرونا ، موسوم به کووید 19 اواسط ماه دسامبر سال گذشته (24 آذر 98) در شهر ووهان واقع در مرکز چین گزارش شد؛ ابتدا از این بیماری به عنوان ذات الریه نام برده می شد، اما کمیسیون ملی بهداشت چین در 30 دسامبر سال 2019 (9 دی 98) به صورت رسمی شیوع این ویروس را در چین اعلام کرد.

شهروندان قمی برای طرح هرگونه پرسش در مورد ویروس کرونا می توانند با شماره تلفن های 4030، 3136 و 190 تماس بگیرند و یا برای کسب آخرین اخبار از دانشگاه علوم پزشکی قم به کانال آن به نشانی webdaqom@ در فضای مجازی و یا تارنمای آن به نشانی اینترنتی www.muq.ac.ir مراجعه کنند.

همه ایرانیان می توانند با مراجعه به سامانه غربالگری الکترونیکی ویروس کرونا به نشانی اینترنتی https://salamat.gov.ir و تکمیل اطلاعات خواسته شده، گام بلندی در ارتقای سلامت جامعه و شکست ویروس کرونا بردارند.

لینک خبر :‌ خبرگزاری جمهوری اسلامی
سرویس موکریان_ نماینده مردم بوکان در مجلس شورای اسلامی گفت: فعالیتهای فرهنگی و زیر ساختهای فرهنگی در حد نام آوازه بوکان نیست و رسانه هایی در بوکان 200 میلیون تومان یارانه گرفته اند برای نشریاتی که چاپ نشده است.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۷/۲۰ سایت های دیگر : خبرگزاری کرد پرس هانا خبر

به گزارش زریان موکریان، حاج انور حبیب زاده نماینده مردم بوکان در مجلس شورای اسلامی امروز یکشنبه (20مهرماه 99) در جلسه شورای فرهنگ عمومی از عدم حضور مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی در این جلسه انتقاد کرد و گفت: اعلام شده بود که مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی در این جلسه حضور پیدا می کنند اما باز برای این شهرستان وقت نگذاشتند و این کوتاهی را با وزیر ارشاد مطرح می کنم.

وی در ادامه بوکان را شیراز کردستان خواند و گفت: شخصیتهای متعدد فرهنگی و هنری در دامن این شهر پرورش یافته اند که بسیار تاثیر گذار بوده اند. اما نه فعالیتهای فرهنگی و نه زیر ساختهای فرهنگی در حد و نام آوازه این شهر نیست.

حبیب زاده ساخت پردیس سینمایی، فرهنگسرا و مجتمع فرهنگی ، قرائت خانه را از نیازهای مهم بوکان دانست و افزود: هم اکنون زیر ساختهای فرهنگی و هنری بوکان با نیازها و پتانسیلهای فرهنگی همخوانی ندارد و این شهر سالهاست با کمبود زیر ساختهای فرهنگی رو به رو است.

وی در ادامه گفت: همزمان با کمبود زیر ساختها، فرهنگ و هنر از کمبود اعتبارات نیز می نالد و یک ریال اعتبار به بوکان تزریق نشده است .

نماینده مردم بوکان در مجلس شورای اسلامی در ادامه سخنان خود گفت: سلیقه ای رفتار کردن در صدور مجوزها در بخش تئاتر، رسانه و کنسرت موسیقی، پدیده نامیون دیگری است که فضای فرهنگی بوکان با آن دسته و پنجه نرم می کند.باید از قطبی سازی در جامعه فرهنگی خودداری کرد. همه امکانات و آسان کاریها باید عادلانه در اختیار همه هنرمندان باشد.

حبیب زاده از عدم نظارت اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی بر فضای مجازی و رسانه های این شهرستان نیز انتقاد کرد و گفت: تعدادی از رسانه ها تخریب و توهین می کنن اما تشویق می شوند و یارانه می گیرند. آیا یارانه هایی که دریافته کرده اند در جهت اعتلای فرهنگی شهرستان صرف شده یا صرف تخریب و توهین شده است؟

وی ادامه داد: برخی رسانه های بوکان با فاکتورهای یک چاپ خانه و بدون انتشار نشریه بیش از 200 میلیون یارانه نقدی از دولت دریافت کرده اند و آنها را صرف تخریب مسوولان شهرستانی در فضای مجازی می کنند که این امر قابل قبول نیست و ظلم به فرهنگ و هنرمندان است.

نماینده بوکان تصریح کرد: اگراین پولها به اعتلای فرهنگی و رسانه ای شهرستان و به فعالیتهای فرهنگی اختصاص پیدا می کرد، فضای فرهنگی شهرستان متحول می شد.

وی در بخش پایانی سخنان خود به موضوع جذب حق التدریس در دانشگاه های بوکان پرداخت و گفت: دانشگاه ها به عنوان یک نهاد فرهنگی و علمی باید در راستای جلب رضایت مردم حرکت کنند.

حبیب زاده افزود: اما در دانشگاه های بوکان به کارمندان و معلمان اجازه تدریس می دهند در حالی که جوانان تحصیلکرده بیکار هستند و این امر سبب نارضایتی جوانان شده است وبا این رویه به شدت مخالف هستم و از فرماندار درخواست دارم این موضوع را مدیریت کنند./

لینک خبر :‌ زریان