بولتن فرهنگی هنری / مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی 19 مهر99
وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و صنوف همکار براساس مصوبه جدیدستاد مقابله با کرونای تهران از محدودیت های اعمال شده در پایتخت برای مقابله با بیماری کرونا تبعیت و به مدت یک هفته دیگر تعطیلی مراکز فرهنگی هنری را تمدید کرد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان تهران به نقل از مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، باتوجه به تصمیم ستاد مقابله با کرونای تهران تعطیلی مراکز محل تجمع همچون سینماها، کتابخانه ها، سالن های نمایش، آموزشگاه های هنری و... برای یک هفته دیگر تمدید شد.

وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز به منظور صیانت از سلامت آحاد جامعه باتوجه به اهمیت موضوع، از محدودیت های اعلام شده تبعیت می کند.

بنابر اعلام ستاد مقابله با کرونای تهران این مراکز به مدت یک هفته دیگر یعنی از 19 تا 25 مهرماه تعطیل خواهد بود.

لینک خبر :‌ وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی
رییس شورای هیئات مذهبی خراسان رضوی در نامه ای به وزیر ارشاد برگزاری مراسم تشییع استاد شجریان را متغایر با دستورالعمل های ستاد کرونا بیان کرد.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۷/۱۸

به گزارش تابناک رضوی،متن این نامه که به امضای سید مهدی طباطبایی رسیده، به شرح زیر است:

آقای وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی

باسلام و احترام

بدون شک جنابعالی عضو دولت جمهوری اسلامی ایران هستید

از وضعیت کرونا در کشور که هرروز جان هموطنان را میگیرد شاهد هستیم

واین را میدانید دولت تان هرروز یک قانونی را روی کاغذ تنظیم میکند از آغازین روزهای ورود ویروس منحوس کرونا جلسات و مراسمات هیئات مذهبی را تعطیل کردید وما به فرمایشات مقام معظم رهبری لبیک گفته و دستورالعملهای بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی را با تمام توان دربرگزاری مراسمات ماه محرم و صفر اجرا کردیم ما در این ایام عزیزانی ولایت مدار انقلابی را از دست دادیم مانند مداح با اخلاص مرحوم حاج محمود اکبرزاده و مرحوم حاج علی شمقدری یاردیرین حضرت آقا و بعضی از همرزمان دوران دفاع مقدس واین عزیزان مظلونه تشییع شدند و خانواده آنها به ندای رهبری معظم انقلاب لبیک گفته و به دستورات ستاد کرونا عمل کردند امروز اگر شجریان به رحمت خدا رفته از سایر مرحومین مستثنا نیست و مراسم تشییع ایشان هم باید بدون تشریفات انجام شود باتوجه به اینکه مراسمات حضرت سیدالشهدا علیه السلام را بخاطر اجتماعات و انتقال ویروس کرونا تعطیل کردید به شما دولت تان ومسئولین استان اعلام میداریم از برخورد دوگانه نسبت به رعایت پروتکل های و فاصله گذاری اجتماعی پرهیز نموده وبرگزاری مراسم تشییع شجریان باید مانند مراسمات مذهبی و تشییع پیکر جان باختگان سایر مردم وعزیزان هموطن تعطیل شود در غیر این صورت این برخورد دوگانه و اجرای تشییع جنازه شجریان با این انبوه جمعیت مغایر دستورالعمل ستاد کرونا می باشد ومسئولین در مقابل این برخورد دوگانه باید پاسخگو باشند.

سید مهدی طباطبائی

شورای هیئات مذهبی استان خراسان رضوی

لینک خبر :‌ تابناک خراسان رضوی
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در توئیتی از زحمات همایون شجریان برای رعایت پروتکل بهداشتی و توجه به سلامت ملت ایران در مراسم بدرقه استاد آواز و موسیقی ایران تشکر و قدردانی کرد.

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، در متن توئیت سید عباس صالحی آمده است:

همایون شجریان و خانواده استاد، با تمامی داغ و سوگ، دل نگران سلامت ملت ایران در ایام سخت کرونایی هستند.

روح انسانی ⁧‫شجریان‬⁩ در خانواده بزرگوار او جاری است.

دغدغه های خانواده هنر ایران را رعایت کنیم.

لینک خبر :‌ وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی
در آینده نزدیک، تغییراتی در ترکیب مدیران وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اتفاق می افتد. این تغییرات در ماه های آتی انجام می شود و انتظامی و احمدی راهی اروپا می شوند.

به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری فارس، در آینده نزدیک شاهد تغییراتی در ترکیب مدیران وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی خواهیم بود. از این رو تغییراتی تا پایانی آبان ماه اعمال می شود.

شنیده ها حاکی از آن است محمدمهدی احمدی که از شهریور 96 با حکم سیدعباس صالحی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به عنوان مشاور وزیر و مدیرکل حوزه وزارتی منصوب شده بود با گرفتن حکم رایزنی جمهوری اسلامی به اسپانیا خواهد رفت و گزینه دیگری که جایگزین مهرداد آگاهی در رایزنی فرهنگی کشورمان در اتریش خواهد شد، حسین انتظامی رئیس سازمان سینمایی است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در 15 اردیبهشت ماه سال گذشته در حکمی، حسین انتظامی را که پیش از این سرپرستی سازمان سینمایی، سمعی و بصری را عهده دار بود به عنوان معاون وزیر و رییس این سازمان منصوب کرده بود و حالا قرار است او به وین برود.

ناگفته نماند که انتظامی در یک گفت وگوی تصویری اعلام کرده که تا بهار آینده در تهران به سر خواهد برد. اما عزیمتش به وین و پذیرفتن مسؤولیت رایزنی فرهنگی کشورمان در اتریش را رد نکرده است.

با اعزام احمدی به اسپانیا و فعالیت او در رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در مادرید، مهدی محمدی جای او را در مدیرکلی حوزه وزارتی خواهد گرفت.

انتهای پیام/

لینک خبر :‌ خبرگزاری فارس
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در حاشیه مراسم تشییع استاد شجریان با بیان اینکه شجریان نماد موسیقی و ادبیات ایران بود، گفت: بخش قابل توجهی از ماندگاری ادبیات ایران، ادبیات کلاسیک و معاصر با موسیقی استاد شجریان در جان مردم جای گرفت، مردم ایران از دو گوش صدای استاد شجریان را می شنیدند، هم از طریق آوای موسیقی ایشان و هم حلاوتی که زبان شعر و ادبیات ایران داشت.

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سید عباس صالحی در حاشیه مراسم تشییع پیکر استاد محمدرضا شجریان در خصوص این شخصیت موسیقی دان ایرانی گفت: استاد شجریان در تاریخ هنر و موسیقی ایران جایگاه خاصی داشته و دارد، یکی از ویژگی های عمده ایشان این بود که حلاوت ادبیات را با شیرینی موسیقی ترکیب کرده بود.

وی ادامه داد: بخش قابل توجهی از ماندگاری ادبیات ایران، ادبیات کلاسیک و معاصر با موسیقی استاد شجریان در جان مردم جای گرفت، مردم ایران از دو گوش صدای استاد شجریان را می شنیدند، هم از طریق آوای موسیقی ایشان و هم حلاوتی که زبان شعر و ادبیات ایران داشت.

صالحی تاکید کرد: انتخاب های ایشان و فرصت هایی که برای ارتباط مردم با پیام ها و نکات محتوایی و حکمت ادبی ایران وجود داشت از طریق آواز و موسیقی او در دل مردم راه پیدا می کرد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی استاد شجریان را نماد ادبیات و موسیقی ایران خواند.

لینک خبر :‌ وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی
آیین تشییع مرحوم شجریان موسیقی دان و خواننده صاحب سبک و صاحب نام ایرانی از دقایق اولیه صبح امروز جمعه در بهشت زهرا تهران با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، اهالی فرهنگ و هنر و جمعی از موسیقی دانان برگزار و پیکر وی پس از اقامه نماز برای آیین تدفین به مشهد مقدس منتقل شد.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۷/۱۸ سایت های دیگر : برترین ها

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، مراسم تشییع استاد محمدرضا شجریان با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار شد .

علاقه مندان و دوستداران پرشمار این استاد آواز ایرانی از ساعات اولیه بامداد در بهشت زهرا حاضر و با هم خوانی آثار این استاد با اهالی داغدار هنر همدردی کردند .

در این مراسم سیدعباس سجادی شاعر وترانه سرا، اجرای این مراسم را برعهده داشت .

در ابتدای این مراسم حسین علیزاده استاد موسیقی ایران در سخنان کوتاهی برخی ویژگی های استاد موسیقی ایران را برشمرد و فقدان وی را نقصانی برای جامعه موسیقی دانست .

وی افزود: احساس غرور می کنم که وقتی یک استاد موسیقی را تشییع می کنند تمام شهر مراقب هستند که اتفاقی نیفتد، استاد شجریان نشان داد قدرتی دارد که وقتی نیست از وجودش مراقبت می کنند .

در ادامه این مراسم داریوش پیرنیاکان از اساتید موسیقی ایران نیز اظهار کرد: همیشه آرزویم این بوده که وقتی می میرم شجریان بر من نماز بخواند اما اینگونه نشد .

این هنرمند در بخش دیگری از صحبت هایش هم از محمدرضا شجریان با عباراتی چون دماوند و تخت جمشید ایران یاد کرد .

استاد داود گنجه ای از دیگر اساتید موسیقی کشورمان نیز در این مراسم به ایراد سخنرانی پرداخت و گفت: امروز خوشحالم که در چهلمین روز شهادت بزرگمرد تاریخ امام حسین (ع) شجریان دار فانی را وداع گفت، اما شجریان را هرکسی بر اساس سلیقه خود تفسیر می کند و امیدوارم با رفتن شجریان عدالت دوباره نهادینه شود .

وی تصریح کرد: باید به موسیقی ایران احترام گذاشت. عزت دست خداست، زیرا ما درس عشق خوانده ایم .

گنجه ای ادامه داد: خانه موسیقی خانه عشق است و هیچ کس چشم دیدن پیشرفت این خانه را ندارد، هرکس که دلش با خدا باشد از هیچ کس نمی ترسد .

در بخش پایانی این مراسم همایون شجریان نیز در سخنان کوتاهی گفت: رفتن پدر را باور ندارم یا نمی توانم یا نمی خواهم باور کنم. وقتی در برابر تابوت او می ایستم گویا در مزار مولانا ایستاده ام؛ زیرا پدر برای من شبیه مولاناست .

وی ادامه داد: اگر بخواهم در یک جمله محمدرضا شجریان را توصیف کنم این است که آدم های بزرگ مثل او به این کره خاکی می آیند تا پیامی را بیاورند و خوش به حال کسانی که این پیام را دریافت می کنند .

همایون شجریان افزود: همانطور که دیشب مقابل بیمارستان عرض کردم و در اینستاگرام هم به اطلاع مردم عزیز ایران رساندم، پیکر ایشان به مشهد عزیمت داده خواهد شد و در آنجا مراسم تشییع پیکر با رعایت پروتکل های بهداشتی انجام می شود. باتوجه به شرایط موجود ممکن است خاکسپاری فردا در مشهد مقدس انجام شود .

وی در پایان برای همه آرزوی سلامتی کرد و گفت: امیدوارم این مراسم باعث آسیب کسی نشود و از همه ملت ایران برای ابراز همدردی و حضورشان در این مراسم سپاسگزارم .

بعد از این سخنان حجت الاسلام دعایی بر پیکر استاد شجریان نماز را قرائت و حاضران با او همراه شدند و پیکر استاد برای رفتن به مشهد عازم فرودگاه شد .

قرار است پیکر مرحوم شجریان بر اساس پروتکل های بهداشتی ستاد ملی کرونا، در مشهد تشییع و در کنار مهدی اخوان ثالث شاعر نامی معاصر در طوس دفن شود .

بسیاری از مردم به صورت خودجوش از دقایق اولیه صبح و حوالی ساعت پنج صبح برای شرکت در مراسم تغسیل و اقامه نماز بر پیکر مرحوم شجریان خود را به بهشت زهرا تهران رسانده بودند اما به دلیل شیوع ویروس کرونا و جلوگیری از انتشار این ویروس، آیین اقامه نماز به صورت محدود با حضور مسئولان فرهنگ و هنر، اهالی موسیقی و سینمای ایران و خانواده وی در مصلای اصلی بهشت زهرا به امامت حجت الاسلام سیدمحمود دعایی مدیرمسئول روزنامه اطلاعات برگزار شد .

پس از آن اهالی موسیقی ایران با دوست و همراه دیرینه خود وداع و پیکر مرحوم شجریان برای انتقال به مشهد عازم فرودگاه مهرآباد شد .

استاد محمدرضا شجریان که برجسته ترین هنرمند عرصه آواز و موسیقی سنتی کشور است و از وی با عنوان خسرو آواز ایران یاد می شود، پس از تحمل دوره طولانی بیماری عصر پنجشنبه (17 مهرماه) در بیمارستان جم تهران درگذشت .

استاد آخرین بار در ( 14 مهر 99 ) با کاهش فشار خون و عفونت شدید در ناحیه بدن و کیسه صفرا به بیمارستان منتقل شده و پس از بستری شدن در بخش ICU به کما رفته بود .

محمدرضا شجریان که پس از سال ها مبارزه با سرطان روز پنجشنبه (17 مهر 99) درگذشت؛ حلقه ای از زنجیره گرانسنگ استادان موسیقی و آواز اصیل و سنتی بود که نامش در کنار اساتیدی نظیر عبدالله دوامی، اسماعیل مهرتاش و حسین طاهرزاده در تاریخ موسیقی ایران قرار گرفت؛ نامی که تا سال ها ظهور جانشینی برای او غیرممکن به نظر می رسد .

شجریان در طول فعالیت هنری خود موفق به تولید حدود 60 آلبوم موسیقی، خوانندگی در تیتراژ فیلم هایی چون دلشدگان، ابجد و زمستان، و اجرای بیش از ده ها کنسرت داخلی و بین المللی شده است .

گفتنی است در این مراسم شماری از شخصیت های فرهنگی و هنری از جمله سیدعباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، حجت الاسلام والمسلمین سید محمود دعایی مدیر مسئول روزنامه اطلاعات، سیدمحمدمجتبی حسینی معاون امور هنری، محمد الهیاری رئیس دفتر موسیقی، حمیدرضا نوربخش مدیر عامل خانه موسیقی و از شاگردان استاد شجریان، حسین علیزاده موسیقی دان مطرح، داود گنجه ای کمانچه نواز مشهور، داریوش پیرنیاکان از اساتید موسیقی ایران حضور داشتند .

لینک خبر :‌ وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی
رئیس جمهور در پیامی با تسلیت درگذشت محمدرضا شجریان؛ استاد آواز ایران و هنرمند نامدار به خانواده و همه علاقه مندان و دوستداران ایشان خصوصاً جامعه هنری کشور تصریح کرد: یقیناً ملت قدرشناس ایران، نام و یاد و آثار این هنرمند محبوب را همواره در خاطره ها، زنده نگاه خواهد داشت.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۷/۱۷ سایت های دیگر : خبر آنلاین خبر فوری خبرگزاری ایمنا خبرگزاری جمهوری اسلامی خبرگزاری دانشجویان ایران دنیای اقتصاد عصر ایران جماران خبرگزاری کار ایران اسپوتینگ روسیه انتخاب اقتصاد نیوز سلام نو پایگاه خبری اعتماد ریاست جمهوری قدس آنلاین خبرگزاری صبا آفتاب نیوز خبرگزاری پانا برترین ها صراط نیوز اتحاد آنلاین فرارو تدبیر و امید خبرگزاری فارس روزنامه همشهری نواندیش صدای ایران گیل خبر الف پارسینه شهرآٰرا نیوز دولت خبرگزاری شبستان خبرگزاری آنا هنر آنلاین خرداد نیوز فرتاک نیوز خبرهای فوری شورای عالی انقلاب فرهنگی فردا نیوز اقتصاد 24 شفقنا تجارت آنلاین شبکه خبر اقتصاد آنلاین فراسو خبر ایران خبر خبرگزاری تقریب خبر ویژه خلیج فارس کیمیا نیوز وانا مشرق نیوز خبرگزاری برنا راه امروز روز نو عصر پرس صرفا جهت اطلاع پایگاه خبری گسترش کبنا نیوز خبرگزاری کرد پرس اینتیتر تابناک باتو سیمرغ شهروند البرز 55آنلاین صید نیوز خبر یزد روزنامه وقایع اتفاقیه گذار نیوز روزانه نیوز پیام مازند فکر شهر یمین نیوز

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دولت، در متن پیام تسلیت حجت الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی آمده است:

انالله وانا الیه راجعون

درگذشت استاد آواز ایران و هنرمند نامدار محمدرضا شجریان، موجب تأثر و تألم فراوان گردید.

این چهره برجسته هنری و آفریننده ماندگارترین نواهای دلنشین ایرانی و خواننده ربنای رمضان، با ذوق هنرمندانه و تلاش فراوان، میراث ارزشمند و پرجاذبه ای از خود به یادگار گذاشت.

یقیناً ملت قدرشناس ایران، نام و یاد و آثار این هنرمند محبوب را همواره در خاطره ها، زنده نگاه خواهد داشت.

اینجانب این ضایعه را به خانواده محترم و همه علاقه مندان و دوستداران ایشان، خصوصاً جامعه هنری کشور تسلیت عرض می کنم و از خداوند بزرگ برای آن مرحوم، رحمت و غفران الهی و برای عموم بازماندگان صبر و شکیبایی مسألت دارم.

لینک خبر :‌ وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در پی درگذشت محمدرضا شجریان در پیامی فقدان استاد آواز ایران را تسلیت گفت.

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، متن پیام سیدعباس صالحی بدین شرح است :

درگذشت ترنم ماندگار ایران استاد محمدرضا شجریان موجب تأثر و تأسف عمیق گردید .

شجریان نمای موسیقی اصیل ایرانی و از نمادهای هویت هنری این سرزمین است. وجوه متنوع استاد فقید، در کنار هوشمندی کم نظیر او در انتخاب مناسب از گنجینه گرانبهای شعر و ادب فارسی، آواز و موسیقی او را جاودان و نامیرا ساخت .

بخش مهمی از ادبیات ایران با نغمه او در گوش و جان نسل جوان و نوجوان راه یافت و آنان را با حکمت و ادب این سرزمین پرگهر آشنا و همراه ساخت .

نوای استاد، تاریخ حسّ و حال ایرانیان در نیم قرن گذشته است. آثار او بازتاب حسرت ها و امیدها، نگرانی ها و دلبستگی ها و در یک کلام حال و هوای مردم خوب کشورمان بود .

اینجانب فقدان این هنرمند گرانمایه را به جامعه بزرگ هنری کشور، عموم علاقه مندان و بویژه به خانواده محترم استاد شجریان، تسلیت می گویم و از خداوند متعال رحمت واسعه و آرامش ابدی برای آن مرحوم و صبر و بردباری بازماندگان معزز را آرزومندم .

لینک خبر :‌ وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی
سید عباس صالحی در جدیدترین توئیت خود از همراهی رسانه ها با مدافعان سلامت تقدیر کرد.

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، در متن این توئیت آمده است :

رسانه ها همراه مدافعان سلامت هستند. با تشدید ابتلا به کرونا علاوه بر اقدامات جدی صداوسیما، در ضرورت استفاده از ماسک و تشدید مطالبه عمومی، مطبوعات (401 مطلب) خبرگزاری ها و پایگاه های خبری (1154مطلب) در هفته جاری تولید و منتشر کرده اند .
مدافعان سلامت را تنها نگذاریم

لینک خبر :‌ وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی
مشاور وزیر و مدیرکل حوزه وزارتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از اجرای طرح پایگاه ثبت اطلاعات زنان فعال عرصه فرهنگ، هنر، دین و رسانه با هدف تدوین اطلس ملی بانوان جامعه هدف در راستای تحقق شناسنامه بانوان توانمند فرهنگ ساز خبر داد.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۷/۱۶

به گزارش امور زنان و خانواده وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، محمدمهدی احمدی گفت: شناسایی بانوان جامعه هدف نیاز حیاتی در تحقق اهداف مندرج در شناسنامه شاخص های عدالت جنسیتی در بحث فعالیت های وزارت متبوع است. لذا امور زنان و خانواده حوزه وزارتی به منظور ایجاد بانک اطلاعاتی جامع، در گام نخست اقدام به مکاتبه با تمامی معاونت های ستادی و ادارات کل فرهنگ و ارشاد اسلامی در استان ها نمود، و بانک اولیه را تهیه کرد و آن را برای بهره برداری در تارنمای امور زنان درج کرد .

وی در ادامه درباره گام دوم طرح تهیه بانک اطلاعاتی زنان فعال جامعه هدف؛ افزود: در فاز دوم این طرح به منظور رعایت عدالت در شناسایی افراد در سطح ملی به ویژه مناطق کم برخوردار، تصمیم بر ایجاد پایگاه ثبت اطلاعات بانوان فعال عرصه فرهنگ، هنر، دین و رسانه در تارنمای امور زنان و خانواده حوزه وزارتی وزارت متبوع گرفته شد .

مشاور وزیر در ادامه عنوان کرد: ایجاد پایگاهی برای ثبت نام بانوان فعال جامعه هدف در حقیقت تلاشی با هدف تحقق ایجاد شناسنامه برای بانوان فعال در راستای تسهیل اهداف وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در خصوص عمل به شاخص های شناسنامه عدالت جنسیتی است؛ تا از این درگاه هر یک از معاونت ها، سازمان ها و ادارات کل استان ها بتوانند در فعالیت های خود به صورت بی واسطه از ظرفیت بانوان فعال و فرهیخته این حوزه بهره مند شوند .

لازم به ذکر است: پایگاه ثبت اطلاعات زنان فعال در ورودی سمت راست تارنمای امور زنان و خانواده حوزه وزارتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با عنوان: فرم ثبت نام بانوان فعال عرصه فرهنگ، هنر، دین و رسانه راه اندازی شده است و بانوان فرهیخته و توانمند این حوزه ها می توانند با مراجعه نسبت به تکمیل فرم اقدام کنند .

نشانی تارنما :

https://shora-banovan.farhang.gov.ir

لینک خبر :‌ وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در طرح ملی سه شنبه های تکریم در سلسله نشست هایی که به صورت ارتباط تصویری زنده و یا حضوری برگزار می شد، از خانواده معظم شهدا تقدیر و تکریم کرد.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۷/۱۶

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، طرح سه شنبه های تکریم ویژه دیدار و تکریم خانواده های شهدا با برنامه ریزی ستاد عالی کانون های فرهنگی هنری مساجد کشور به مناسبت چهلمین سالگرد دفاع مقدس از تیر امسال آغاز شد.

بر این اساس، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی هر هفته در دیدار حضوری و یا از طریق ارتباط تصویری زنده از خانواده شهدای کشورمان تجلیل کرده است.

در این جلسات از خانواده شهیدان خالقی پور (10 تیر از تهران )، محمدرضا قربانی (17 تیر از استان ایلام)، شهید رضوان مدنی (24 تیر از استان کرمانشاه)، شهیدان فیروز و نریمان حمیدی زاده (31 تیر از خراسان شمالی)، شهیده قورچانی از شهدای منا (7 مرداد از گلستان)، شهیدان حسن مصطفوی و مجید و حمیدرضا نجم شعاع (14 مرداد از کرمان)، خبرنگار شهید محمود صارمی (14 مرداد از تهران)، شهیدان موسوی و خبازی (21 مرداد از فارس)، شهید مدافع حرم محسن حججی (21 مرداد از اصفهان)، شهیدان امین اللهی و محمد مهدی محب شاهدین ( 28 مرداد از سمنان)، شهید انصاری از شهدای دولت (4 شهریور از تهران)، شهیدان یوسفی و ابراهیمی کرگران (11 شهریور از آذربایجان غربی)، شهید ناصر علی صوفی (18 شهریور از اردبیل)، شهید علی پرنیان (25 شهریور از یزد)، شهیدان حمید، سعید و بهرام زاهدی و قدرت الله، عبدالله و ولی الله سمیع (1 مهر از چهارمحال و بختیاری)، شهیدان سعید طوقانی و حسن طهرانی مقدم (1 مهر از تهران) و شهید حاج شعبان نصیری (8 مهر از البرز) تجلیل شد.

لینک خبر :‌ وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی
مدیرعامل صندوق اعتباری هنر در برنامه شهر فرنگ: به تمامی اعضای صندوق اعتباری هنر کمک هزینه بیکاری تعلق می گیرد

به گزارش روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اردبیل، به نقل از صندوق اعتباری هنر، مدیرعامل صندوق اعتباری هنر، با حضور در برنامه تلویزیونی شهرفرهنگ شبکه خبر خدمات این موسسه به جامعه فرهنگ، هنر و رسانه و اقدامات انجام شده برای جبران خسارت های وارد شده ناشی از شیوع ویروس کرونا به فعالان فرهنگی و هنر کشور را تشریح کرد .

سیدحسین سیدزاده درباره پرداخت تسهیلات قرض الحسنه و کمک هزینه بیکاری ایام کرونا گفت: از آنجا که بیمه شدگان صندوق اعتباری هنر مشمول دریافت بیمه بیکاری نمی شوند تصمیم گرفتیم برای حمایت از آنها مبلغی را به عنوان معوض بیمه بیکاری به آنها پرداخت کنیم. با پیگیری وزیر محترم فرهنگ وارشاد اسلامی و مجموعه دولت به ویژه دکتر نوبخت 120 میلیارد تومان به این موضوع تخصیص پیدا کرد .

وی در ادامه افزود: براین اساس در روزهای پیش رو به 77 عضو صندوق مبلغ یک و نیم میلیون تعلق خواهد گرفت. این مبلغ در قالب هنرکارت به اعضا پرداخت خواهد شد و تاکنون براساس فراخوان های صندوق بیش از 56 هزار نفر در سامانه هنرکارت ثبت نام کرده اند .

سیدزاده درباره صدور هنرکارت گفت: صدور این کارت در راستای مطالبات اهالی فرهنگ و هنر خصوصاً در طی سفرهای حمایتی صورت گرفت. هنرکارت در درجه اول کارت شناسایی و کارت عضویت هنرمندان است و در درجه دوم یک کارت بانکی است که عمده کمک ها و حمایت ها از طریق آن پرداخت می شود. همچنین هنرمندان می توانند در استفاده از برخی مجموعه ها و فروشگاه ها و سینما ها و ... از تخفیفات استفاده کنند و تا الان 10 مجموعه تجاری خوشنام برای همکاری اعلام آمادگی کرده اند .

مدیرعامل صندوق اعتباری هنر همچنین درباره تسهیلات پرداختی تا پایان سال اظهار داشت: انشالا با پیگیری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ما تا پایان سال با مشکل عمده مواجه نمی شویم زیرا تسهیلات 200 میلیارد تومانی با قول دولت به 600 میلیارد تومان خواهد رسید اگر این موضوع تحقق پیدا کند گشایش خوبی در امر پرداخت تسهیلات خصوصاً به بنگاه های بزرگ است. در قالب پویش ایران همدل نزدیک به 2 میلیارد تومان به هنرمندان نیازمند پرداخت شد که ادامه خواهد یافت .

وی تصریح کرد: در ابتدای دولت تعداد اعضا 20 هزار نفر بود که 80 درصد آنها در تهران و 20 درصد در استان ها مستقر بودند. اما اکنون 77 هزار نفر به عضویت صندوق درآمده اند که 20 درصد در تهران مستقر هستند و هیچ تبعیضی میان هنرمندان وجود ندارد .

رایزنی برای رفع بیمه بیکاری هنرمندان در حال انجام است

مدیرعامل صندوق اعتباری هنر در ادامه از رایزنی با دولت برای رفع موانع قانونی برقراری بیمه بیکاری هنرمندان خبر داد .

سیدزاده با اعلام این خبر تصریح کرد: اعضای صندوق از حمایت های بیمه حرف و مشاغل آزاد برخوردار هستند و بیمه شدگان آن مانند کارمندان استخدامی نیستند که از سوی کارفرما بیمه شده اند. صندوق نیز به اعضا، حقوقی پرداخت نمی کند بلکه تنها بخشی از حق بیمه آنها را به تأمین اجتماعی پرداخت می کنیم. برای بیمه حرف و مشاغل آزاد بیمه بیکاری در نظر گرفته نشده است چراکه اعضای ما بابت کاری بیمه نشده اند و اثبات زمان بیکاری فعالان حوزه فرهنگ و هنر عملاً امکان پذیر نیست .

سیدزاده در خصوص اقدامات انجام شده در این خصوص گفت: با این وجود برای بهره مندی اعضای صندوق از بیمه بیکاری، در دولت این موضوع مطرح شده است اما متأسفانه منع و خلا قانونی در این بحث وجود دارد که پیگیر رفع آن هستیم. امسال نیز بدلیل تعطیلی مراکز فرهنگی و هنری، طی پیگیرهای انجام شده از سوی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی120 میلیارد تومان معوض بیمه بیکاری در نظر گرفته شده است که به اعضای صندوق اعتباری هنر تعلق می گیرد .

وی در پاسخ به این پرسش که از زمستان گذشته تاکنون اعضا به سازمان تأمین اجتماعی معرفی نشده اند، گفت: نرخ بیمه شدگان صندوق در 4 سال گذشته همواره رشد داشته است به طوریکه از تعداد 18 هزار نفر در سال 95 به 36 هزار نفر در پایان سال 98 رسیده است. معرفی اعضا به سازمان تأمین اجتماعی را زمان بندی کردیم و لیست متقاضیان تجمیع و طی 4 مقطع به سازمان اعلام می شود. از ابتدای سال تاکنون نیز بیش از 4 هزار نفر به این سازمان معرفی شدند .

مدیرعامل صندوق اعتباری هنر با اشاره به پرداخت حق بیمه(سهم فرد) سه ماه اول سال جاری گفت: برای جبران خسارت های ناشی از کرونا حق بیمه 36 هزار عضو صندوق اعتباری هنر پرداخت شد که علی رغم مشکلات و محدودیت های مالی دولت اقدام بزرگی صورت گرفت .

مدیرعامل صندوق اعتباری هنر در پایان در خصوص تسهیل رابطه با اعضا گفت: شفافیت از جانب ما توسعه پیدا کند که هنرکارت اقدام در این حوزه است. نکته دوم بحث اعتماد است اعضا به ما اعتماد و به فراخوان های ما توجه کنند .

هزینه های درمانی بیمه درمان تکمیلی تا پایان آبان به روز رسانی می شود

مدیرعامل صندوق اعتباری هنردر برنامه شهرفرهنگ شبکه خبردرباره گله مندی برخی اعضای صندوق نسبت به خدمات بیمه تکمیلی و بازپرداخت هزینه های درمان گفت: افتخار من این است که هیچ هنرمندی در مجموعه صندوق نگران هزینه های درمانی خود نباشد و از 3 سال گذشته تاکنون این قول من بوده است. در حوزه بیمه درمان تکمیلی یکی از نقص های ما ضعف اطلاع رسانی و دیگرکم اطلاعی اعضا از نحوه دریافت و پرداخت خسارت های درمانی است .

سیدزاده در ادامه افزود: حدود 30 هزار نفر از خدمات بیمه درمان تکمیلی صندوق برخوردار هستند که 60 درصد حق بیمه آنها و افراد تحت تکفل از سوی صندوق پرداخت می شود. سامانه بیمانو امکان نظارت بر شرکت بیمه و ارائه اطلاعات شفاف به بیمه شدگان را در پیگیری دریافت هزینه های درمانی فراهم کرده است و از مراجعات حضوری اعضا بخصوص در ایام کرونا کاسته است .

وی با اشاره به تمدید سه ماهه بیمه تکمیلی گفت: برای حمایت از اعضا در ایام همه گیری ویروس کرونا بیمه درمان تکمیلی 30 هزار نفر از اعضای تحت پوشش را به مدت سه ماه رایگان تمدید کردیم و از تیر تا شهریور در مسیر دریافت مدارک و پرداخت خسارت با تأخیرحرکت کردیم اما قطعاً از اواخر آبان همه مدارک بروزرسانی خواهد شد. ثبت نام های جدید نیز از 21 مهرماه آغاز خواهد شد .

مدیرعامل صندوق اعتباری هنر در ادامه در خصوص قرارداد با شرکت بیمه سرمد گفت: عملکرد شرکت های بیمه در ارائه خدمات تقریباً یکسان است. معمولاً عموم شرکت های بیمه ای از مراجع درمانی یکسان خدمات می گیرند در نتیجه نام شرکت بیمه تعیین کننده عملکرد او نیست و بیمه سرمد نیز با صندوق همکاری خوبی داشته است .

سیدزاده تصریح کرد: وقتی یک شرکت بیمه با مراکز درمانی قرارداد داشته باشد، مراجعه کننده می تواند تا سقف بیمه بدون پرداخت هزینه از خدمات آنجا استفاده کند. در صورت مراجعه به مراکزی که طرف قرارداد بیمه مشخص شده نیست، باید هزینه پرداخت شده و پس از آن تسویه شود .

وی در خصوص نارضایتی اعضا از سیستم های پاسخگویی صندوق گفت: ما در صندوق حدود 16، 17 نفر نیروی کارشناسی داریم. در طول روز بیش از 3 هزار تماس با صندوق گرفته می شود و سازمان ما توان پاسخگویی به حجم تماس های برقرار شده را ندارد. از اول آبان شبکه ای را برای پاسخگویی تلفن راه اندازی کردیم و این مرکزتلفن تا حدود زیادی مشکل پاسخگویی ما رفع خواهد شد .

سیدزاده در ادامه افزود: نمایندگان ما در استان ها بهترین مرجع پاسخگویی به اعضا هستند و در کنار هنرمندانی که دغدغه اجتماعی بیشتری دارند به عنوان همرسانان صندوق فعالیت می کنند. این ها دستان اجرایی ما هستند که مشکلات هنرمندان منطقه خود را به ما اطلاع می دهند .

لینک خبر :‌ وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی
حسن بلخاری با صدور پیامی درگذشت محمدرضا شجریان را تسلیت گفت.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۷/۱۸ سایت های دیگر : امروز نیوز خبرگزاری کتاب ایران

به گزارش خبرنگار مهر ، حسن بلخاری رئیس انجمن آثار و مفاخر فرهنگی در پی درگذشت محمدرضا شجریان استاد آواز ایران، پیام تسلیتی صادر کرد.

مشروح پیام بلخاری به این ترتیب است:

همه از خدائیم به سوی خدا می رویم

بگذار تا بگرییم چون ابر در بهاران
کز سنگ ناله خیزد روز وداع یاران

مهرْبانِ آواز موسیقی ایران چهره در خاک کشید

إِنَّا لِلَّهِ وَإِنَّا إِلَیْهِ رَاجِعُونَ. استاد محمدرضا شجریان زبان گویای فردوسی، مولانا، سعدی و حافظانی بود که در زمانه اکنون، چونان رسانه ای رسا، آواگرِ منویاتِ انسان ساز آنان در طیفی وسیع از مردان و زنانِ این کره خاکی گشت .

بی تردید در سپهر بی کران مفاخر ایران، به ویژه در مزرعِ سبز موسیقی اصیل ایرانی، رأیتِ نام استاد شجریان بر فراز و اهتزاز خواهد بود. در سوگِ فقدان مفخری چون او، همنوا با ربنای گشاده گر روزه داران جسم و جان اش می خوانیم: رَبَّنَا أَفْرِغْ عَلَیْنَا صَبْرًا وَثَبِّتْ أَقْدَامَنَا ...

انجمن آثار و مفاخر فرهنگی، ضمنِ ابرازِ تسلیتِ صمیمانه خود به مردم شریف و فرهنگ دوست ایران، از خداوند منّان، غفران و شادی روح استاد شجریان و سلامت و بهروزی مردمان ایران اسلامی مان به ویژه خاندان محترم آن هنرمند وارسته را مسئلت می نماید .

حسن بلخاری قهی

رئیس انجمن آثار و مفاخر فرهنگی

کد خبر 5043810

مریم علی بابایی

لینک خبر :‌ خبرگزاری مهر
تهران- ایرنا- رئیس سازمان حج و زیارت گفت: به رغم برنامه ریزی های انجام گرفته برای برگزاری آیین اختتامیه ششمین جایزه جهانی اربعین که قرار بود منتخبین 20 کشور جهان در آن حضور داشته باشند به لحاظ رعایت پروتکل های بهداشتی و عدم گسترش ویروس کووید 19 به تاریخ دیگری موکول شد.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۷/۱۷ سایت های دیگر : نصیر نیوز خبرگزاری ایمنا

علیرضا رشیدیان روز پنجشنبه درگفت وگوی اختصاصی با خبرنگار حوزه حج و زیارت ایرنا با بیان این مطلب و تشریح عملکرد فعالیت های فرهنگی دبیرخانه دائمی اربعین در سازمان حج و زیارت اظهار داشت: براساس زمانبندی و برنامه ریزی های انجام گرفته قرار بود آیین اختتامیه ششمین جایزه جهانی اربعین با اعطای جوائز ویژه در تاریخ سه شنبه پانزدهم مهرماه جاری برگزار شود.

معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با تاکید بر اینکه آیین اختتامیه ششمین جایزه جهانی اربعین با حضور کشورهای خارجی تا قبل از پایان ماه صفر برگزار خواهد شد، گفت: اشاعه فرهنگ عاشورا و نمایش جلوه های دلدادگی به سیدالشهدا(ع) از مهم ترین اهداف برگزاری این آیین است.

نمایشگاه اربعین با 40 اثر منتخت

وی با اشاره به اینکه در حاشیه آیین اختتامیه ششمین جایزه جهانی اربعین نمایشگاهی از 40 اثر منتخب در زمینه تصاویر فرهنگ عاشورایی برگزار می شود، در خصوص دیگر برنامه های اجرایی و فرهنگی به انجام رسیده نیز گفت: در این خصوص راه اندازی دو کارگروه اطلاع رسانی به رسانه ها، کار گروه ویژه اطلاع رسانی اربعین برای ادمین کانال های پر مخاطب از دیگر اقدامات به انجام رسیده در ایام ماه صفر است.

رشیدیان اظهار داشت: برگزاری 11 نشست و برنامه متعدد با حضور صاحب نظران و اهالی اهل قلم و موسسه خانه کتاب و ادبیات ایران از سی ام مرداد ماه امسال که این روند همچنان ادامه دارد نیز از دیگر اقدامات به انجام رسیده است.

رئیس سازمان حج و زیارت ادامه داد: برگزاری برخی نشست های تحقیقی و پژوهشی با عنوان نقش حضرت زینب (س) در اربعین، دل نوشته های اربعین، شعر خوانی، کتاب خوانی، و معرفی و بررسی کتاب قصه کربلا از دیگر اقدامات انجام گرفته در ایام محرم و صفر است.

وی ادامه داد: تولید کلیپ هایی در فضای مجازی با شعر خوانی 14 شاعر برجسته و انتشار آن با مضامین فرهنگ ایثار، شهادت و حماسه کربلا نیز از جمله برنامه های اجرایی شده در این ایام است.

توزیع 5 هزار جلد کتاب رایگان با موضوع عاشورا

رشیدیان با بیان توزیع 5 هزار جلد کتاب منتخب با موضوع عاشورا، اربعین و فلسفه نهضت حسینی به صورت رایگان به کتابخانه های سراسر کشور، گفت: انجام ویینار منطقه ای با عنوان امام حسین (ع) و محبت اهل بیت محور همگرایی امت اسلام با حضور اندیشمندانی از ایران و کشورهای جنوب شرق آسیا از دیگر برنامه های عملیاتی شده طی ایام محرم و صفر است.

معاون وزیر ارشاد با تاکید بر برگزاری ویینار منطقه ای دیگری باعنوان امام حسین(ع) محور همدلی مسلمانان در اربعین حسینی با حضور اندیشمندان ایرانی و کشورهای خارجی به خصوص غرب آسیا، اظهار داشت: گفت وگو های علمی با موضوع سلوک حسینی در اربعین، همایش منطقه ای شبه قاره، غرب آسیا و آمریکای لاتین البته به زبان های خارجی از دیگر برنامه های به انجام رسیده است.

به گفته وی، تهیه نشریات الکترونیک در فضای اربعین، بهره مندی از مبلغان زبان دان با هدف توسعه فرهنگ اربعین حسینی، اهتمام ویژه به روضه خانگی، توزیع بسته های بهداشتی در بقاع متبرکه، توزیع بسته های معیشتی بین خانواده های نیازمندان و برگزاری نشست های تخصیصی ویژه اربعین با حضور اساتید علوم و جامعه شناسی دانشگاهها از دیگر برنامه های به انجام رسیده است.

رشیدیان اظهار داشت: ایجاد کانال باز نشر محتوا در گروه های پر مخاطب ویژه عزاداری در ایام محرم و فراخوان گروه هماهنگی تولید و نشر محتوا با حمایت مرکز فناوری اطلاعات و رسانه های دیجیتال وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی که هم اکنون در دست انجام است، از دیگر اقداماتی است که طی این مدت به انجام رسیده است.

هر خانه یک حسینیه

به گفته وی، طرح پویش هر خانه یک حسینیه برای فضا سازی و بستر سازی فرهنگی ویژه ایام عزاداری ایام محرم و صفر، طرح پویش روضه خوانی خانگی، طرح سوگواری مجازی اشراق با همکاری معاونت فضای مجازی، هنر و رسانه دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم و غیره و اخذ 1700 اثر در این زمینه و اهدا جوائز از یک تا هفت میلیون تومان به همراه جوائز معنونی نگین انگشتر عقیق حرم مطهر امام حسین (ع) که مراسم آن در آخر آبانماه امسال برگزار خواهد شد از دیگر اقدامات خوبی است که به انجام رسیده است.

معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه تمامی برنامه های فرهنگی و مذهبی با همکاری و همدلی بسیار خوب معاونت های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به انجام رسیده است، گفت: معاونت امور مطبوعات و اطلاعی رسانی، سازمان فرهنگی و ارتباطات اسلامی، خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا)، معاونت امور فرهنگی، بعثه مقام معظم رهبری در امور حج و زیارت، سازمان اوقاف و امور خیریه، قرآن عترت و مرکز اطلاعات و رسانه های دیجیتال در به انجام رساندن این مهم همکاری و تعامل بسیار خوبی از خود در دبیرخانه دائمی اربعین نشان دادند که جای تشکر و قدردانی دارد.

لینک خبر :‌ خبرگزاری جمهوری اسلامی
تهران - ایرنا - رئیس سازمان حج و زیارت از راه اندازی نخستین دبیرخانه دائمی اربعین حسینی ویژه سازمان ها و نهادهای زیرمجموعه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در سازمان حج و زیارت خبر داد.

روز چهارشنبه در گفت وگوی اختصاصی با خبرنگار حج و زیارت ایرنا با بیان این مطلب افزود: پس از گذشت اربعین سال گذشته، اولین گام های راه اندازی دبیرخانه دائمی اربعین حسینی در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با شناخت راهکارها و دیگر مسائل مربوط به اربعین برداشته شد و امروز این مهم با تلاش و پیگیری های خاصی تحقق یافت.

وی با بیان اینکه شناخت ظرفیت های بالقوه معاونت های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و بهره گیری از آنها در انتشار و انتقال فرهنگ عاشورا و اربعین از جمله اهداف راه اندازی این دبیرخانه است، تصریح کرد: اربعین بزرگترین پیام ظهور حسینی است که علاوه بر شیعیان از مردمان دیگر ادیان الهی و توحیدی نیز در آن حضور دارند و می توان از این ظرفیت موجود، پیام سیدالشهدا(ع) در این حرکت عظیم انسانی به دیگران منتقل کرد.

رشیدیان با بیان اینکه تمرکز و تعامل هر چه بیشتر با دیگر بخش های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در خصوص اربعین و بهره مندی از ظرفیت های این وزارتخانه از دیگر اهداف راه اندازی این دبیرخانه است، اظهار داشت: به فعل درآوردن ظرفیت های موجود از جمله دیگر اهداف راه اندازی این دبیرخانه است.

وی گفت: در این ایام یکی از اقدامات بسیار خوبی که در عراق شکل گرفت راهپیمایی نیابتی مردم این کشور به جای زائران ایرانی است که این اقدام هم بیانگر وحدت و یکپارچی دو ملت ایران و عراق بوده و جای تشکر و قدردانی دارد.

معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی اظهار داشت: هدیه قدم های زائران عراقی به زائران ایرانی و حمل تصویر سردار سلیمانی و شهید ابومهدی المهندس در بین راهپیمایان اربعین از دیگر نشانه های وحدت و یکپارچگی دو ملت است که موجب یاس و ناامیدی دشمنان از اتحاد و همدلی دو ملت ایران و عراق شده است.

رشیدیان با بیان اینکه امروزه راه و قیام امام حسین (ع) در همه کشورهای دنیا گسترده شده، گفت: حضرت اباعبدالله الحسین (ع) ستون دین و پایه مسلمانی و موجب وحدت مسلمانان و خنثی کننده تفرقه و فتنه های موجود علیه مسلمانان است.

رئیس سازمان حج و زیارت با اشاره به شیوع ویروس کرونا که موجب عدم حضور ایرانیان در آیین اربعین حسینی امسال در کربلا شد، تصریح کرد: راه امام حسین (ع) تنها به راهپیمایی در آیین ملکوتی اربعین ختم نمی شود بلکه حرکت سیدالشهدا(ع) در همه عرصه های زندگی ظهور و حضور دارد.

وی با قدردانی از ملت ایران اسلامی و عاشقان خاندان عصمت و طهارت(ع) به لحاظ همکاری و همدلی با مسئولان کشور در خصوص عدم برگزاری راهپیمایی اربعین در شرایط کنونی اظهار داشت: توجه به بیانات مقام عظمای ولایت در خصوص تغییر شیوه عزاداری بجای حضور در راهپیمایی امسال اربعین، نشان از ولایت پذیری با بهره گیری از فرهنگ حسینی دارد.

رشیدیان با بیان اینکه سال گذشته حدود سه میلیون زائر ایرانی در آیین ملکوتی اربعین حسینی حضور داشتند و پیش بینی ما برای امسال بیش از این رقم بود که بر همین اساس نیز برنامه ریزهای خاصی به انجام رسید، گفت: مردم فهیم و دل داده سید الشهدا(ع) امروزه هر خانه را به یک حسینه تبدیل کرده اند.

رئیس سازمان حج و زیارت با بیان اینکه مردم عزیز ایران اسلامی در حسرت گسترده برای حضور در این آیین ملکوتی بودند اما به لحاظ جلوگیری از شیوع کرونا موفق به حضور در این آیین نشدند، افزود: به رغم بررسی همه راههای موجود برای حضور در آیین ملکوتی اربعین حسینی، دولت عراق با هدف جلوگیری از گسترش ویروس کرونا و رعایت پروتکل های بهداشتی از پذیرش هر گونه زائر خارجی برای امسال خودداری کرد.

لینک خبر :‌ خبرگزاری جمهوری اسلامی
حمایت های حداقلی صندوق هنرمندان از اصحاب فرهنگ و هنر باردیگر خبرساز شده است و مشخص نیست چه زمانی مسئولان این صندوق حاضر به پاسخگویی هستند.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۷/۱۶ سایت های دیگر : گلستان ما

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا ؛ صندوق اعتباری هنر که درواقع به منظور ارائه خدمات به هنرمندان ایجادشده است نه تنها نتوانسته خدمات شایسته ای را به آن ها ارائه بدهد بلکه در ارائه خدمات حداقلی نیز نتوانسته خواسته های اعضایش را برطرف کند.
یکی از ایرادت اصلی که به این صندوق وارد است در خصوص بیمه تکمیلی هنرمندان و سامانه ای است که برای این کار در نظر گرفته شده است.
نکته اول این که این سامانه بیش از 4 ماه است که غیرفعال بوده و پیگیری پیاپی هنرمندان و خبرنگاران درنهایت به اینجا ختم شده که این سایت در حال بروز رسانی است.

جالب این که در صورت بارگذاری اسناد هزینه ای بیمه طرف قرارداد نیز به دلیل اتمام زمان امکان پرداخت ندارد.
نکته دیگری که از اشکالات جدی این صندوق است کارشناسان خود این صندوق هستند که هرزمانی که تماس گرفته شود بالای 45 دقیقه باید منتظر ماند تا در صورت امکان بتوان با کارشناس صحبت کرد البته در بیشتر موارد بعد از گذشت مدت زمان زیادی به صورت خودکار تماس قطع می شود.
حال این که سید حسین سیدزاده مدیرعامل این صندوق هر بار از ارائه خدمات متنوعی سخن می گوید که در عمل محقق نمی شود که نمونه آخر آن هم تمدید سه ماهه بیمه تکمیلی بوده که هنوز محقق نشده است.
به هرحال انتظار می رود که صندوق اعتباری هنر باری از دوش اصحاب فرهنگ و هنر بردارد نه این که با این گونه پشتیبانی و حمایت ها تنها در مقام حرف به داد هنرمندان برسد.

انتهای پیام/

لینک خبر :‌ دانا

خبرگزاری میزان - طبق اعلام روابط عمومی و امور بین الملل بنیاد رودکی بنیاد فرهنگی هنری رودکی ضایعه درگذشت استاد شجریان را تسلیت گفت.

در پیام تسلیت این بنیاد آماده است:

در حافظه سرشار از موسیقی تالار وحدت، صدای جاودان استاد محمدرضا شجریان، طنینی همیشگی دارد.

او ستاره ممتاز آسمان موسیقی سنتی ایران بود و نام و یادش بر تارک هنر این مرز و بوم تا همیشه خواهد درخشید.

بنیاد فرهنگی هنری رودکی ضایعه درگذشت استاد شجریان را به جامعه هنری، شاگردان، علاقه مندان و خانواده گرامی ایشان، خصوصا آقای همایون شجریان، تسلیت می گوید؛ از درگاه خداوند متعال برای استاد رحمت و غفران الهی و برای خانواده گرانقدرشان، صبر و تندرستی مسألت داریم .

انتهای پیام/

لینک خبر :‌ میزان
آخرین آیین های مذهبی خاکسپاری مرحوم محمدرضا شجریان همراه با پخش نوای جاودانه ربنای عرفانی استاد آواز ایران در محوطه آرامگاه فردوسی اجرا و پیکر وی در خاک توس کنار حکیم ابوالقاسم فردوسی آرام گرفت.

به گزارش خبرنگار قدس آنلاین ، مستقر در توس واقع در 25 کیلومتری شمال مشهد، با توجه به شراط حاد ناشی از شیوع ویروس همه گیر کرونا و لزوم رعایت فاصله گذاری فیزیکی، آیین خاکسپاری مرحوم شجریان در محل دفن وی با تعدادی محدودی حدود 150 نفر شامل خانواده وی، سید محمدمجتبی حسینی معاون امور هنری وزارت ارشاد و برخی از مسوولان استانی، پیشکسوتان عرصه موسیقی، هنرمندان و علاقه مندان به استاد در محوطه داخلی آرامگاه فردوسی برگزار شد.

با توجه به حضور جمعیتی چند صد نفره از علاقه مندان استاد بزرگ موسیقی ایران در خارج از محل خاکسپاری، این مراسم بطور همزمان از تلویزیونهای بزرگ نصب شده در بیرون محوطه داخلی و جلوخان آرامگاه فردوسی در حال پخش است و مردم بطور مستقیم شاهد آن هستند.

مردم به نشانه علاقه خود به مرحوم شجریان، برخی از نواها و اشعار خوانده شده توسط آن استاد فقید همچون "مرغ سحر ناله سرکن" و "ای ایران مرز پر گهر" را زمزمه می کنند.

استفاده از ماسک برای رعایت پروتکل های بهداشتی یکی از نکات بارز برگزاری این مراسم است.

همچنین، نیروی انتظامی با مشارکت نیروهای حفاظت فیزیکی شهرداری مشهد برای برقرای امنیت این مراسم، در تلاش هستند.

خانواده مرحوم استاد محمدرضا شجریان نیز که دیشب وارد مشهد شده اند، صبح امروز و دقایقی پیش از آغاز مراسم خاکسپاری، به جمع دوستداران استاد آواز ایران در محوطه آرامگاه فردوسی در حومه مشهد پیوستند.

جمعیت دوستداران مرحوم شجریان نیز با دست نوشته هایی بر دست همچون "بدرود ای آفرین صدای صداها، صدایت هیچ وقت از دهان نمی افتد، شجریان زنده است" در همین محل منتظر آغاز مراسم رسمی خاکسپاری هستند.

استاد محمدرضا شجریان برجسته ترین هنرمند عرصه آواز و موسیقی سنتی ایران که از وی با عنوان "خسرو آواز ایران" یاد می شود پس از تحمل دوره طولانی بیماری پنجشنبه شب در سن 80 سالگی در بیمارستان جم تهران درگذشت.

منبع: ایرنا

انتهای پیام/

لینک خبر :‌ قدس آنلاین

این روزها مردم ایران داغدار از دست دادن هنرمندی ویژه هستند. ویژه بودن استاد شجریان تنها بواسطه هنر بی نظیرش در عرصه موسیقی و آواز نبوده است بلکه سبک زندگی و منش او اصالت و استقلالی به او بخشید که او را در چشم ها بزرگتر از یک موسیقیدان یا آوازخوان گردانید.

در زمانه ای که قدرت و سیاست رسمی خواسته هایی داشت، کسانی از جمله مرحوم شجریان بر استقلال خود پافشاری کردند و هزینه اش را که ممنوعیت برگزاری کنسرت بود پرداخت کرد. البته این به آن معنا نیست که در مورد مواضع سیاسی ایشان هیچ نقطه نقد یا اشکالی نباشد و کاملاً مورد تأیید باشد ولی نفس تلاش برای مستقل ماندن از بدآیندها و خوش آیندهای اصحاب قدرت امر نیکویی است و بر عزت و اصالت فرد می افزاید. یکی از عناصری که مقوم چنین عزت مندی و استقلال شخصیتی است، استقلال مالی است. یعنی اگر زندگی اقتصادی فرد در وضعیت استیصال باشد، اتخاذ و حفظ چنین موضع مستقلی کار بسیار سخت و مستبعدی خواهد بود.

سال ها قبل که نوجوان یا جوان بودم از اخبار شنیدم که مرحوم شجریان در نامه ای گلایه آمیز به صداوسیما، خواستار عدم پخش آثارش از این رسانه ملی شده بود (به استثنای ربنا). با خود می اندیشیدم که چرا او چنین نامه ای زده و چرا هنرمندان دیگر چنین درخواستی ندارند؟

پیگیری که کردم فهمیدم علت درخواست مرحوم شجریان عدم برقراری یک رابطه مالی بین صداوسیما و ایشان برای پخش آثار هنریشان است. در آن زمان چنین چیزی برایم عجیب می آمد و برایم سؤال بود که چرا این مسأله تا این اندازه برایش مهم است. سال ها بعد که خودم اهل نوشتن شدم و کتاب منتشر کردم هر وقت می شنیدم کتابم غیرقانونی تکثیر شده یا در فضای مجازی گذاشته شده متأثر می شدم زیرا می دیدم که کسانی به سادگی زحمت و وقتی که بابت تألیف گذرانده ام را لگدمال کرده و منافع مادی که انتظار داشتم بابت زحمتی که کشیده ام را از بین برده اند.

آن وقت به رمز نامه مرحوم شجریان پی بردم. صداوسیما انتظار داشت دیگران زحمت تولید آثار فاخر موسیقی را بکشند اما او بدون پرداخت هزینه، آنها را برای مخاطبان خود پخش کند.

این رویه نتیجه ای نداشت جز زیان مالی به هنرمندان به طور عام و مرحوم شجریان به طور خاص.

ماکس و بر جمله ای دارد مبنی بر اینکه متخصص شدن تنها از راه ارتزاق از شغل تخصصی مورد علاقه ممکن می شود یعنی فرد باید تمام وقت و با تمام وجود به کاری متمرکز شود تا در آن زمینه بتواند محصولات (فکری یا هنری) خوبی تولید کند. برای این مقصود فرد باید درآمدش از مسیر علاقه اش تأمین شود. معنای مشخص این امر آن است که هنرمندان باید تمام وقت کار هنری کنند و درآمدش از مسیر فروش محصول تلاش هایش حاصل گردد. این انتظار بی جایی است که تصور شود در وقت آزاد می توان کار جدی و ممتاز خلق کرد. تأکید مرحوم شجریان بر انتفاع از فعالیت هنری امر درستی بود که زمینه استقلال مالی ایشان را فراهم می کرد و این استقلال مالی زمینه استقلال شخصیت را به وجود می آورد. اگر خیر بلندمدت جامعه در داشتن افراد متخصص، هنرمند و اندیشمند مستقل و آزاد است که تابع جزر و مد سیاسی نباشند این امر تنها با صیانت حکومت از حقوق معنوی آنها در خلق آثار هنری، فکری و عملی ممکن می شود. تا زمانی که مهم ترین وظیفه وزارت ارشاد از مجوز دادن به صیانت از حقوق معنوی خالقان آثار هنری و فکری تغییر نکند و لااقل این اولویت ها جابه جا نشوند، ظهور نخبگان کم و انگشت شمار خواهد بود و خیر بلندمدت جامعه محقق نخواهد شد.

لینک خبر :‌ روزنامه نصف جهان
در پی اعلام ستاد ملی مبارزه با کرونا دایر بر تمدید برخی محدودیت های قبلی در شهر تهران، انتخابات خانه موسیقی به تعویق افتاد.

به گزارش ایسنا سایت خانه موسیقی اعلام کرد، در پی اعلام ستاد ملی مبارزه با کرونا دایر بر تمدید برخی محدودیت های قبلی در شهر تهران و ممنوعیت برگزاری هرگونه تجمع، خانه موسیقی ایران با استعلام صورت گرفته از معاونت حقوقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، تاریخ برگزاری نوبت اول مجامع عمومی کانون های خانه موسیقی را از تاریخ 19 مهر 1399 لغایت سوم آبان 1399 که با اعمال محدودیت های ستاد همزمان شده است، به جهت حفظ سلامت اعضا تا زمان لغو محدودیت های اعلام شده به تعویق انداخت.

مراتب از طریق سایت خانه موسیقی ایران اطلاع رسانی خواهد شد.

انتهای پیام

لینک خبر :‌ خبرگزاری دانشجویان ایران
الهیاری گفت: استاد محمدرضا شجریان از نوجوانی صدایش در محافل انس با آیات الهی شکوفا شد و با مناجات خوانی به اوج رسید

به گزارش خبرگزاری شبستان ، محمد الهیاری مدیرکل دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی درگذشت استاد آواز ایران را تسلیت گفت:

بسمه تعالی

کل نفس ذائقة الموت و یبقی وجه ربک ذوالجلال و الاکرام

ایران فرهنگی بار دیگر عزادار یکی از فرزندان خود شد. این بار هنرمندی که با آوای خویش، عظمت و شکوه فرهنگ و تمدن ایران زمین را زمزمه می کرد، دعوت آفریدگار با عظمت خویش را پاسخ گفت.

استاد محمدرضا شجریان از نوجوانی صدایش در محافل انس با آیات الهی شکوفا شد و با مناجات خوانی به اوج رسید و ان شاءالله به مدد همان سرمایه قرآنی در زندگی جاودان پس از کوچ از این دنیای فانی طی طریق کند.

برای ایشان از درگاه خداوند متعال، غفران و علو درجات مسألت دارم و برای بازماندگان و دوستداران ایشان صبر و شکیبایی آرزومندم.

پایان پیام/ 14

لینک خبر :‌ خبرگزاری شبستان
خبر درگذشت محمدرضا شجریان که برای بسیاری سمبل موسیقی سنتی ایرانی بود، با واکنش های بسیاری از سوی هنرمندان دیگر حوزه ها همراه شد. در این راستا برخی از اهالی فرهنگ و هنر دست به قلم بردند، پیام تسلیت فرستادند و برخی هم با انتشار تصاویر و صدای این هنرمند فقید در شبکه های اجتماعی، خودشان را در این غم ملی سهیم کردند.

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، در میان چهره های فرهنگی و هنری که درگذشت محمدرضا شجریان را تسلیت گفتند، نام های آشنای بسیاری دیده می شود که در این گزارش تلاش شده است به برخی از آنها اشاره شود.

شهرام ناظری در ویدئویی با خواندن تصنیف مشهور مرغ سحر ، یاد محمدرضا شجریان را گرامی داشت.

اصغر فرهادی کارگردان مطرح سینمای ایران با انتشار پیامی به درگذشت محمدرضا شجریان استاد آواز ایران واکنش نشان داد. فرهادی در این پیام نوشت: با تمام وجود غمگینم. محبوب قلب های ایرانیان، جهان را ترک کرد. صدای آسمانی اش، نام نیک پر احترامش و آزادگی ستایش برانگیزش در تاریخ این سرزمین برای همیشه درخشان باقی خواهد ماند.

شهرام صارمی نوازنده و مدرس پیشکسوت کمانچه در پیامی کوتاه گفت: خبر کوتاه بود و سنگین، انگار نه انگار که مدت ها در بستر بیماری بود، اما، نبودش برای همه ما سخت است و غیر قابل باور .

هوشنگ ابتهاج جنس صدای محمدرضا شجریان را فوق العاده شیرین و پاکیزه توصیف می کند و می گوید: شجریان آدم پاکیزه ای بود. یک استثنا بود در هنرمندان ما. و بعد هم کنجکاو بود.

پیروز ارجمند آهنگساز و مدیرکل سابق دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در پیامی گفت: محمدرضا شجریان برای نسلی که او را درک کرد و صدای او را شنید، یک موهبت محسوب می شود.

میرجلال الدین کزازی این استاد ادبیات و نویسنده و پژوهشگر در پیام تسلیت خود نوشته است: خُنیا به سوگ می نشیند؛ آواز، با درد و دریغ دمساز، می موید؛ چنگ، درمانده و دلتنگ، گیسو می پریشد؛ تار، زار، می گرید؛ نی، جانگزای و جگرسوز، می نالد؛ تنبک، دمادم، از غم بر سر می کوبد؛ چرا؟ زیرا بزرگمرد آواز ایران، استاد محمدرضا شجریان؛ این خرمخوی ترین خُنیایی که یادش گرامی باد! به مینوی برین شتافته است تا از این پس بهشتیان را، با گلبانگ پهلوی و مینُوِی خویش، بیافساید (=افسون کند) و دل از آنان برباید و دری از هنرِ جانپرور، بر رویشان، بگشاید.

محمود دولت آبادی در پیامی درگذشت محمدرضا شجریان را تسلیت گفت و نوشت: یادش زنده و زنگ صدایش همیشه.

عادل فردوسی پور درگذشت زنده یاد شجریان را تسلیت گفت و نوشت: او هرگز نمی میرد، او زنده است، در وجود ما که همواره، طنین صدایش در گوشمان، زمزمه نوایش برلب هایمان و مهر بی پایانش در قلب هایمان جاری خواهد بود .

یونس شکرخواه ، روزنامه نگار پیشکسوت و استاد دانشگاه در رشته علوم ارتباطات با انتشار تصاویری دونفره از خودش و محمدرضا شجریان، نوشت: رفت و حالا پژواک فراق پردرد تو.

ابراهیم حقیقی ، هنرمند پیشکسوت در عرصه گرافیک نیز با انتشار تصویری از زنده یاد محمدرضا شجریان، با عبارت دریغ و درد و همچنین کامبیز درم بخش، هنرمند پیشکسوت کارتونیست با عبارت تنها صداست که می ماند ، درگذشت این هنرمند را تسلیت گفتند .

بزرگمهر حسین پور ، هنرمند کارتونیست با انتشار فیلمی به صورت زنده، تصویری از زنده یاد شجریان را خلق کرد و به این شیوه درگذشت این هنرمند فقید را تسلیت گفت .

همچنین امین زندگانی، مهراب قاسم خانی، هوتن شکیبا، لیلی گلستان، محسن کیایی، احسان کرمی، علی زندوکیلی، رضا بهرام، رضا کیانیان و ... از دیگر هنرمندانی و چهره های فرهنگی درگذشت زنده یاد محمدرضا شجریان را تسلیت گفتند.

لینک خبر :‌ وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی
خانه موسیقی به نقل از همایون شجریان برخی از جزئیات مراسم تشییع پیکر استاد محمدرضا شجریان را اعلام کرد.

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به نقل از خانه موسیقی، در متن این اطلاعیه آمده است:

ضمن عرض تسلیت مجدد برای درگذشت هنرمند فرهیخته و استاد آواز ایران محمدرضا شجریان به نقل از فرزند ایشان همایون شجریان به اطلاع علاقمندان و دوستداران استاد می رساند: بنا به وصیت استاد پیکر ایشان روز جمعه 18 مهرماه 99 پس از اقامه نماز در بهشت زهرا(س) به مشهد مقدس و سپس شهر توس منتقل می شود و پس از مراسم تشییع، در کنار مقبره فردوسی بزرگ به خاک سپرده می شود.

خانه موسیقی همچنین علت ذکر نکردن جزییات بیشتر در این زمینه را جلوگیری از ازدحام و خطر شیوع ویروس کرونا عنوان کرده است.

محمدرضا شجریان پنجشنبه، 17 مهر ماه پس از یک دوره طولانی مبارزه با بیماری، در سن 80 سالگی دار فانی را وداع گفت.

لینک خبر :‌ وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی
معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در پیامی فقدان استاد آواز ایران محمدرضا شجریان را تسلیت گفت.

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، در پیام سیدمجتبی حسینی آمده است:

هوالجمیل

زُهره سازی خوش نمی سازد مگر عودش بسوخت

می موید به تلخی و به زاری می گرید هر که در آیینه ی آوازش از خویش رمیده و در عشق آرمیده باشد. خنیاگر وطن، تن به خاک وطن و جان به جان جهان سپرد. کیمیاگری که به گوهر هنر، شریک دردها و درودهای روزگار خویش بود و به اعجاز آواز، ناب ترینِ نیایش ها را سرود و بی نقاب ترینِ انسان ها را ستود. اگر چه بالای آن سرو به سعی مرگ خم آورده است اما به حُسن خداداد خویش و به مهر ماندگار مردم، آن جانِ جویا جاودانه است و به صاحبدلی، صدایش نوشداری آشفتگی ها و سرگشتگی ها باقی خواهد ماند .

استاد "محمدرضا شجریان" متولدِ مردم بود و بدرقه ی او نه به لحن و لهجه ی "بدرود" که به آوای "درود" خواهد بود اما مگر می توان به بوی بهار و عطر گل و غیبت یار به حسرت نگریست و نخواند که

عندلیبان را چه پیش آمد هزاران را چه شد

لینک خبر :‌ وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی
وضعیت درمانی محمدرضا شجریان در نشست مشورتی خانه موسیقی ایران با حضور محمد جواد حق شناس رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر تهران بررسی شد.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۷/۱۷ سایت های دیگر : روزنامه بانی فیلم امروز نیوز خبرگزاری ایمنا مرآت

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از خانه موسیقی، در جلسه ای که روز چهارشنبه شانزدهم مهر ماه با حضور برخی از اعضای هیات مدیره و مشاوران خانه موسیقی برگزار شد، آخرین وضعیت پزشکی و درمانی استاد شجریان مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

در این نشست محمدجواد حق شناس با اشاره به جایگاه والای این هنرمند ملی کشورمان گفت: استاد شجریان در قلب همه فرهنگ دوستان ایرانی جای دارد و به همین دلیل وضعیت درمانی و اطلاع رسانی دقیق و به موقع از مراحل درمانی ایشان، از اهمیت خاصی برخوردار است و مانع شایعات و نگرانی مخاطبان خواهد شد.

رییس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای اسلامی شهر تهران در بخش دیگری از سخنانش ضمن سپاس از خدمات مستمر تیم پزشکی معالج بر ضرورت تداوم رسیدگی همه جانبه و اهتمام تمام نسبت به رسیدگی به امور درمانی ایشان تاکید کرد.

کد خبر 5043224

علیرضا سعیدی

لینک خبر :‌ خبرگزاری مهر
مدیرعامل موسسه هنرمندان پیشکسوت درگذشت نصرت الله وحدت؛ هنرمند پیشکسوت تئاتر و سینما را تسلیت گفت.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۷/۱۶ سایت های دیگر : خبر گزاری موج

به گزارش ایلنا، سید محمد طباطبائی حسینی در پیامی درگذشت نصرت الله وحدت؛ هنرمند تئاتر و سینما و عضو موسسه هنرمندان پیشکسوت را تسلیت گفت.

متن پیام مدیرعامل موسسه هنرمندان پیشکسوت به این شرح است:

خبر درگذشت هنرمند پیشکسوت؛ نصرت الله وحدت تصویری از همه سال های درخشش او بر صحنه تئاتر و پرده سینما پیش چشم آورد. نسل های جدیدتر اگرچه درخشش او را بر صحنه و پرده ندیدند اما تاریخ تئاتر اصفهان از نقش آفرینی های زنده یاد وحدت در تئاتر المپ و تئاتر سپاهان تصویرها و خاطرات زیادی را ثبت کرده است. او نه تنها در تئاتر و سینما که در زندگی خانوادگی هم با هنر عجین شده بود و هرگز از هنر فاصله نگرفت. اینجانب ضمن تسلیت به هنرمندان تئاتر و سینما و نیز خانواده زنده یاد وحدت و عرض تسلیت به هنرمندان پیشکسوت و پیشگام تئاتر برای زنده یاد نصرت االه وحدت غفران الهی خواستارم.

لینک خبر :‌ خبرگزاری کار ایران
معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در همکاری با سایر نهادهای متولی هفته کودک و تشکل های مرتبط با این حوزه برنامه های ویژه ای در حوزه کتاب و کتابخوانی در این ایام که کودکان و خانواده ها فرصت بیشتری برای مطالعه و انس بیشتر با کتاب دارند طراحی و اجرایی می کند.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۷/۱۹ سایت های دیگر : کانون پرورش فکری کودکان ونوجوانان

به گزارش روابط عمومی ادراه کل فرهنگ و ارشاد اسلامی جنوب کرمان به نقل از، روابط عمومی معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، معاونت امور فرهنگی در هفته کودک همزمان با روز جهانی کودک (16 مهرماه) برنامه هایی را متناسب با شرایط فعلی شیوع ویروس کرونا و با محوریت کتاب و فضاهای مجازی طراحی کرده و از ابتدای هفته کودک تا پایان هفته کتاب به اجرا می گذارد.همچنین متن بیانیه معاونت امور فرهنگی درباره هفته ملی کودک از این قرار است:

به نام خداوند جان و خرد

باتبریک روز و هفته ملی کودک به همه کودکان جهان به ویژه کودکان سرزمین عزیزمان ایران اسلامی و آرزوی سلامتی و تندرستی برای همه این عزیزان به اطلاع می رساند معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در همکاری با سایر نهادهای متولی هفته کودک و تشکل های مرتبط با این حوزه برنامه های ویژه ای در حوزه کتاب و کتابخوانی در این ایام که کودکان و خانواده ها فرصت بیشتری برای مطالعه و انس بیشتر با کتاب دارند طراحی و اجرایی می کند. هفته ملی کودک فرصت یگانه ای برای طرح و شناسایی مسائل کودکان به مثابه مهم ترین سرمایه های ایران اسلامی است و این معاونت در راستای مأموریت خود و در همکاری با سایر سازمان ها و نهادهای آموزشی، مدیریتی، و اقتصادی، برنامه های فرهنگی ویژه ای را تدارک دیده است. در طول سال های گذشته، این معاونت محور اصلی برنامه های ترویج کتاب خوانی را بر حوزه کودکان و نوجوانان قرار داده است و توانسته است به الگوهای جدیدی برای فعالیت در این حوزه رسیده و برنامه هایی را به اجرا گذارد که به نظر طیف وسیعی از فعالان و کارشناسان فرهنگی، اثرگذاری های گسترده ای داشته است. جام باشگاه های کتاب خوانی، پویش های آزاد کتاب خوانی، دیدار با نویسندگان اعزامی، و نامه کودکان به نویسندگان، و حمایت از برنامه های مراکز فرهنگی و مروجان مستقل کتاب خوانی در شهرها و روستاهای کشور از جمله برنامه هایی هستند که از راه دعوت کودکان و نوجوانان به خواندن، تفکر، بحث و نوشتن، تلاش داشته اند زمینه های رشد خودآگاهی و خودباوری درونی کودکان را فراهم آورده و به فرآیند فرهنگ پذیری هر چه بهتر آنان کمک کنند. همه کودکان در طبقات مختلف اجتماعی و به خصوص کودکان محروم و کار، نیاز به آموزش ها و رشد مهارت های فرهنگی و اجتماعی ویژه ای دارند تا بتوانند هم در مقابل آسیب های اجتماعی دنیای امروز تاثیر گذار یاشند وهم پاسخگوی مواجهه با چالش های پیچیده دنیای فردا شوند. در سال جاری هم فرصت هفته کودک را غنیمت شمرده و مجموعه ای از برنامه ها را متناسب با شرایط فعلی شیوع ویروس کرونا، با محوریت کتاب و فضاهای مجازی طراحی کرده و از ابتدای هفته کودک تا پایان هفته کتاب به اجرا می گذارد. برنامه های این معاونت به شرح زیر است:

1. پویش نامه کودکان به نویسندگان: یکی از پربارترین لحظات هر کودکی، هنگامی است که کتابی را می خواند. تجربه های گذشته ما در پنج دوره برپایی جام باشگاه های کتاب خوانی نشان داده است که کودکان دوست دارند با نویسندگان ارتباط باشند. در این راستا، با محوریت دفتر مطالعات و برنامه ریزی فرهنگی یک پویش اختصاصی برای کودکان طراحی و به اجرا گذاشته می شود که بر اساس آن کودکان ثبت نام کرده و به نویسندگان دلخواهشان و درباره کتاب هایی که از آن ها خوانده اند نامه می نویسند. تمامی نامه های دریافتی به نویسندگان ارسال شده و به نامه های برگزیده در طول هفته کتاب جوایزی اهدا خواهد شد.

2. توزیع بسته های فرهنگی و کتاب به کودکان کار و حاشیه شهرها

3. حمایت اختصاصی و خرید کتاب: کتاب هایی که به نوعی به حل مسائل فرهنگی، اجتماعی، روانی و حقوقی کودکان اشاره دارند و توزیع آن ها در کتابخانه های عمومی کشور.

4. آغاز فعالیتهای پنجمین دوره جام باشگاه های کتاب خوانی کودک و نوجوان همزمان با هفته ملی کودک: این برنامه از جمله برنامه های تاثیر گذار در حوزه کتابخوانی کودکان و نوجوانان است که در طول چهارسال برگزاری آن بیش از 22 هزارباشگاه کتابخوانی با بیش از 335 هزار عضو از 1800 شهر و روستا زیر نظر 20 هزار تسهیلگر داوطلب آموزش دیده در حوزه فعالیت می کنند. معاونت امور فرهنگی به همه اعضای باشگاه ها یارانه پنجاه درصدی خرید کتاب اهدا می کند. امسال نیز پنجمین دوره این جام با رویکرد مجازی و با گستره بیشتری همزمان با هفته ملی کود ک آغاز می شود

5. برپایی کارگاه های تسهیلگری کتاب خوانی کودک و نوجوان: در سه قالب فضاهای مجازی، ارسال بسته های آموزشی به همه شهرهای متقاضی، و کارگاه های حضوری (فقط به شرط مساعدت شرایط بهداشتی). با تاکید بر مناطق کمتر برخوردار و حاشیه شهرها.

لینک خبر :‌ وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی
امسال به دلیل شیوع ویروس کرونا مسئله انتشار کتاب بیش از سال های قبل با مشکل مواجه شده است.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۷/۱۸ سایت های دیگر : روز پلاس

به گزارش خبرنگار حوزه ادبیات گروه فرهنگی باشگاه خبرنگاران جوان ، امسال به دلیل شیوع ویروس کرونا، مسئله انتشار کتاب بیش از سال های قبل با مشکل مواجه شده است. از یک سو، شرایط بازار نشر باعث شده که ناشران تمایل کمتری به انتشار کتاب داشته باشند، از سوی دیگر با تعطیلی کتابفروشی ها مواجه شدیم. برخی از کتابفروشی ها کتاب هایشان را با تخفیف های بالا می فروشند فقط برای اینکه می خواهند از فعالیت در زمینه کتاب خارج شوند و دیگر فروش کتاب برایشان به صرفه نیست، چون وضعیت اقتصادی مردم، کتاب را از سبد خرید آنها خارج کرده است.

بیشتر بخوانید

وضعیت انتشار کتاب های حوزه ادبیات در شش ماهه نخست امسال

برخی از انتشاراتی ها، امسال از چرخه نشر خارج شدند و دیگر به فعالیتشان ادامه نمی دهند و تغییر شغل دادند. آن هایی هم که در صنعت نشر هنوز فعالیت می کنند، کتاب هایشان را با تعلل بیشتری منتشرمی کنند. در میان ناشران فعال، عده ای هستند که بیشتر از انتشار کتاب، روی فروش کتاب هایشان تمرکز کردند و حاضر نیستند در شرایط فعلی کتاب جدیدی منتشر کنند.

حتی میزان انتشار کتاب در برخی از ناشران دولتی هم کاهش یافته است و این مسئله ای نیست که تنها به ناشران بخش خصوصی اختصاص داشته باشد. این موضوع گریبان تمام ناشران را گرفته، چون در شرایط کنونی تمام ناشران برای انتشار کتاب هایشان با مشکل مواجه شدند.

کتاب های برخی از نویسندگان و شاعران مدت هاست در صف انتشار مانده است و هنوز منتشر نشدند، چون وضعیت اقتصادی بازار نشر و افزایش قیمت، ملزومات این صنعت را با مشکل مواجه کرده است. حتی آمار های انتشار کتاب در شش ماهه نخست امسال نشان می دهد که عناوین کمتری نسبت به سال قبل منتشر شد.

برخی از مولفان مشهور هم از انتشار کتاب خودداری می کنند، چون ناشران تمایلی به انتشار کتاب ندارند. حتی اگر کتابی آماده انتشار داشته باشند باز هم با هزاران تعلل برای انتشار کتاب هایشان مواجه هستند و ترجیح می دهند در شرایط کنونی بیشتر بخوانند و بنویسند تا اینکه کتاب جدیدی منتشر کنند.

برای بهبود وضعیت نشر باید چاره ای اساسی اندیشید. طرح هایی مانند طرح های فصلی کتاب و نمایشگاه های استانی و بین المللی کتاب فرصتی برای مخاطبان است تا کتاب هایشان را با تخفیف تهیه کنند، اما این اقدامات تنها مسکنی برای صنعت نشر است و گره اساسی این صنعت را بازنمی کند. حتی فروش اینترنتی کتاب هم تنها در مقطعی کوتاه به کمک ناشران آمد، اما پس از آن دوباره وضعیت فروش کتاب با مشکل مواجه شد و همچنان ناشران با مشکلات صنعت نشر دست و پنجه نرم می کند و بازار نشر از حالت رکود خارج نشده است.

انتهای پیام/

لینک خبر :‌ باشگاه خبرنگاران جوان
تهران- ایرنا- معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، با تشریح برنامه های خود برای هفته ملی کودک، تمرکز خود در این برنامه ها را بر فراهم کردن زمینه رشد خودآگاهی و خودباوری درونی کودکان اعلام کرد.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۷/۱۶ سایت های دیگر : وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی روزنامه امتیاز

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا، معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در بیانیه ای به مناسبت هفته ملی کودک که از امروز (16 مهر) شروع می شود، اعلام کرد در همکاری با سایر نهادهای متولی هفته کودک و تشکل های مرتبط با این حوزه برنامه های ویژه ای در حوزه کتاب و کتابخوانی، طراحی و اجرا می کند. این معاونت هفته ملی کودک را فرصتی، برای طرح و شناسایی مسائل کودکان به مثابه مهم ترین سرمایه های ایران اسلامی دانسته و اضافه کرده است با توجه به برنامه های سال های گذشته که محور اصلی برنامه های ترویج کتاب خوانی را بر حوزه کودکان و نوجوانان قرار داده است، به الگوهای جدیدی برای فعالیت در این حوزه رسیده است.

جام باشگاه های کتاب خوانی، پویش های آزاد کتاب خوانی، دیدار با نویسندگان اعزامی، و نامه کودکان به نویسندگان، و حمایت از برنامه های مراکز فرهنگی و مروجان مستقل کتاب خوانی در شهرها و روستاهای کشور از جمله برنامه هایی هستند که از راه دعوت کودکان و نوجوانان به خواندن، تفکر، بحث و نوشتن، تلاش داشته اند زمینه های رشد خودآگاهی و خودباوری درونی کودکان را فراهم آورده و به فرآیند فرهنگ پذیری هر چه بهتر آنان کمک کنند. همه کودکان در طبقات مختلف اجتماعی و به خصوص کودکان محروم و کار، نیاز به آموزش ها و رشد مهارت های فرهنگی و اجتماعی ویژه ای دارند تا بتوانند هم در مقابل آسیب های اجتماعی دنیای امروز تاثیر گذار باشند و هم پاسخگوی مواجهه با چالش های پیچیده دنیای فردا شوند.

معاونت فرهنگی در سال جاری هم فرصت هفته کودک را غنیمت شمرده و مجموعه ای از برنامه ها را متناسب با شرایط فعلی شیوع ویروس کرونا، با محوریت کتاب و فضاهای مجازی طراحی کرده و از ابتدای هفته کودک تا پایان هفته کتاب به اجرا می گذارد. برنامه های این معاونت چنین اعلام شده است:

پویش نامه کودکان به نویسندگان : یکی از پربارترین لحظات هر کودکی، هنگامی است که کتابی را می خواند. تجربه های گذشته ما در پنج دوره برپایی جام باشگاه های کتاب خوانی نشان داده است که کودکان دوست دارند با نویسندگان ارتباط باشند. در این راستا، با محوریت دفتر مطالعات و برنامه ریزی فرهنگی یک پویش اختصاصی برای کودکان طراحی و به اجرا گذاشته می شود که بر اساس آن کودکان ثبت نام کرده و به نویسندگان دلخواهشان و درباره کتاب هایی که از آن ها خوانده اند نامه می نویسند. تمام نامه های دریافتی به نویسندگان ارسال شده و به نامه های برگزیده در طول هفته کتاب جوایزی اهدا خواهد شد.

توزیع بسته های فرهنگی و کتاب به کودکان کار و حاشیه شهرها

حمایت اختصاصی و خرید کتاب: کتاب هایی که به نوعی به حل مسائل فرهنگی، اجتماعی، روانی و حقوقی کودکان اشاره دارند و توزیع آن ها در کتابخانه های عمومی کشور.

آغاز فعالیت های پنجمین دوره جام باشگاه های کتاب خوانی کودک و نوجوان همزمان با هفته ملی کودک : این برنامه از جمله برنامه های تاثیر گذار در حوزه کتابخوانی کودکان و نوجوانان است که در طول چهارسال برگزاری آن بیش از 22 هزارباشگاه کتابخوانی با بیش از 335 هزار عضو از 1800 شهر و روستا زیر نظر 20 هزار تسهیلگر داوطلب آموزش دیده در حوزه فعالیت می کنند. معاونت امور فرهنگی به همه اعضای باشگاه ها یارانه پنجاه درصدی خرید کتاب اهدا می کند. امسال نیز پنجمین دوره این جام با رویکرد مجازی و با گستره بیشتری همزمان با هفته ملی کود ک آغاز می شود

برپایی کارگاه های تسهیل گری کتاب خوانی کودک و نوجوان: در سه قالب فضاهای مجازی، ارسال بسته های آموزشی به همه شهرهای متقاضی، و کارگاه های حضوری (فقط به شرط مساعدت شرایط بهداشتی). با تاکید بر مناطق کمتر برخوردار و حاشیه شهرها.

لینک خبر :‌ خبرگزاری جمهوری اسلامی
مدیر انتشارات قدیانی گفت: در جریان کرونا و تعطیلی نمایشگاه کتاب، می توان از این شرایط برای ایجاد فرصت کتابخوانی و برپایی نمایشگاه مجازی استفاده کرد، اما نگرانم یک نمایشگاه مجازی سطحی برپا شود و جز صرف بودجه، چیزی عاید مردم نشود.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۷/۱۶ سایت های دیگر : رادیو گفت و گو

به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری فارس، نادر قدیانی مدیر انتشارات قدیانی در برنامه گفت وگوی فرهنگی شبکه رادیویی گفت وگو، درباره استقبال بازار از کتاب های ترجمه شده توسط نویسندگان توضیح داد: پس از انقلاب و در دهه اول آن اوج شکوفایی ادبیات کودکان و نوجوان شکل گرفت و به واسطه نویسندگان بسیار قابل فعالیت های بسزایی صورت گرفت و مترجمان کتاب های کودک و نوجوان بسیار محدود بودند و رونق تالیف در حوزه شعر و داستان بسیار خوب بود، اما هر چه آرام آرام از دهه اول و دوم فاصله گرفتیم و وارد دهه 70 شدیم، شرایط جامعه به گونه ای مدیریت شد که نسل جوان ما در این دهه با توجه به نیاز به شغل، پس از فارغ التحصیل شدن از دانشگاه های مختلف به سمت و سوی پروانه های نشر و انتشاراتی رفتند.

وی ادامه داد: از این رو با نبود شبکه توزیع به شکل جدی و ویترین مناسب برای عرضه کتاب، طبیعتا تیراژهای 5 هزار و بیشتر دهه 60 و 70، امروزه آرام آرام به تیراژهای یک هزار و 1500 نسخه رسیدیم. در چنین شرایطی تعداد عناوین، رشد می کند و تعداد تیراژ پایین می آید و این باعث می شود که مردم به کتاب درخور و مناسب دسترسی پیدا نکنند.

این ناشر افزود: بر این باور هستم که یک مترجم خوب، علاوه بر اینکه در ترجمه خود می بایست صادق و دقیق باشد، حتما باید از دنیای خود آگاه و انتقادپذیر باشد، آثار دیگر نویسندگان را نیز مطالعه کند و به ابتکار و نوآوری همواره توجه داشته باشد. در این شرایط چنین مترجمی با همکاری یک ویراستار خوب می تواند یک اثر قابل قبول را به جامعه عرضه کند و آرام آرام آن مترجم تبدیل به یک برند اعتباری در جامعه شود. بنابراین من هم تالیف و هم ترجمه را مثبت می دانم.

قدیانی درباره دلایل گرایش نویسندگان به ترجمه گفت: در توصیف شرایط امروز می توان گفت که این موضوع تنها در حوزه نشر کتاب کودک نیست. بلکه در همه تولیدات از جمله اسباب بازی ها، بازهای فکری و کپی کردن از همدیگر و به راحتی بدون کیفیت به جامعه عرضه کردن مواردی هستند که به مدیریت اقتصاد کلان یک جامعه مرتبط است.

وی معتقد است که همچنان کشور ما از نویسندگان و مترجمان خوب برخوردار است و ناشرینی که در حوزه تالیف و ترجمه آثار مناسب و درستی ارائه دهند، به تعداد نیاز جامعه ما موجود است. مشکل، نویسندگان جوان و نوپایی هستند که به دلیل شرایط اقتصادی که صرفا تنها به تجارت مالی توجه دارند، به جامعه تعهدی ندارند. بنابراین، اهالی رسانه، صدا وسیما و مطبوعات باید نویسنده و مترجم خوب را به جامعه معرفی کنند تا والدین انتخاب شایسته ای در تهیه کتاب برای فرزندان خود داشته باشند.

قدیانی همچنین عنوان کرد: در جریان کرونا و تعطیلی نمایشگاه کتاب که تا چند سال آینده ادامه خواهد داشت، می توان از این شرایط برای ایجاد فرصت کتابخوانی و برپایی نمایشگاه مجازی استفاده کرد. اما از سویی نگران این هستم که یک نمایشگاه مجازی بسیار سطحی صورت بگیرد و جز صرف بودجه در این راه چیزی عاید مردم نشود. اگر این موضوع به صورت جدی و کارشناسانه در دست اقدام قرار بگیرد می تواند تا حدودی از مشکلات نشر جامعه را حل کند و به آرامی می توانیم از نمایشگاه سنتی نیز خارج شویم.

انتهای پیام/

لینک خبر :‌ خبرگزاری فارس
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۷/۱۹ سایت های دیگر : سینما پرس

مرتضی شایسته در گفت وگو با خبرگزاری میزان، پیرامون تعطیلی دوباره سینماها به دلیل محدودیت های کرونایی در شهر تهران گفت: به امید خدا در قبال این محدودیت ها یکشنبه هفته آتی تصمیم گیری شده و در صورت تغییر در روند اکران سینماها تصمیماتی اتخاذ خواهد شد.

وی درباره وضعیت اکران آثار سینمایی در شرایط فعلی بیماری کرونا اظهار کرد: طبیعتا تمامی فیلم ها بعد از بازگشایی سینماها به روند قبلی اکران باز خواهند گشت و فیلم هایی که به تازگی در چرخه اکران قرار گرفته اند نیز هفته اول آنها به حساب می آید، بدون شک این بازه زمانی تعطیلات جزو تاریخ اکران یک اثر محسوب نخواهد شد.

سخنگوی شورای صنفی اکران درباره تاثیر بازگشایی سینماها در افزایش تعداد بیماران کرونایی اظهار کرد: تاکنون هیچ شکایتی و یا گزارشی مبنی بر ابتلای تماشاگران سینما به کرونا به ما ارسال نشده و سینماها به هیچ وجه در افزایش تعداد مبتلایان تاثیرگذار نبوده اند.

وی در همین راستا ادامه داد: اصلا و ابدا هیچ شکایتی از یک سینما هم به ما گزارش نشده است، اتفاقا سینماها با همکاری کامل سینماداران به صورت کامل پروتکلهای بهداشتی را رعایت کردند و به هیچ عنوان مکانی خطرناک برای مخاطبان خود نبودند.

شایسته تعطیلی سینماها را ضربه زننده به بدنه سینما دانست و خاطرنشان کرد: بدون شک ما موظف به تبعیت از دستورات ستاد ملی مبارزه با کرونا هستیم اما از نظر من اگر بنا بر کاهش تعداد مبتلایان است باید برنامه ای بزرگتر در نظر گرفته شود تا ما شاهد کاهش جدی و ملموس تعداد بیماران باشیم. بعید می دانم که تعطیلی سینماها تاثیر چندانی در وضعیت فعلی بیماری کرونا داشته باشد.

انتهای پیام/

لینک خبر :‌ میزان
بیش از شش ماه است شبکه نمایش خانگی هیچ گونه خروجی برای ساخت نداشته است. موضوع اصلی این توقف در ساخت پروژه های نمایش خانگی هم تنها یک موضوع است: اختلاف میان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و سازمان صداوسیما بر سر صدور مجوز ساخت و نمایش محصولات نمایش خانگی.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۷/۱۹ سایت های دیگر : شعار سال

به گزارش خبرنگار ایلنا، گسترش فعالیت ها در شبکه نمایش خانگی با ظهور و رشد پلتفرم های VOD باعث رونق تولید در این عرصه شده است. بسیاری از سینماگران در چند سال اخیر بخت خود را برای ساخت سریال در شبکه نمایش خانگی امتحان کردند. افرادی چون فریدون جیرانی، سیروس مقدم، حسین سهیلی زاده، حسن فتحی و مهران مدیری به فراخور حضور در این عرصه؛ ساخت آثاری را پیش بردند که خبر از اهمیت فعالیت در این عرصه را می دهد.

ساخت سریال در این حوزه چنان شدتی به خود گرفت که در عرض چند ماه چندین سریال به صورت همزمان از پلتفرم ها پخش می شد و گاه مخاطب فرصت دنبال کردن همه آنها را نداشت.

از سال گذشته که زمزمه حضور و نظارت سازمان صداوسیما بر صدور مجوزهای شبکه نمایش خانگی شکل جدی تر به خود گرفت و حتی برخی از نمایندگان مجلس با ارائه طرحی نسبت به اختیارات صداوسیما حدود بیشتری را تعیین کردند به یکباره اختلافات میان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی که تا امروز متولی صدور مجوز بود و سازمان صداوسیما که در قالب صوت و تصویر فراگیر یا همان ساترا؛ بالا گرفت و کار به نامه نگاری ها و بیان ادله های مختلف در فضای رسانه ای کشور کشید.

از سویی معاونت حقوقی وزارت ارشاد از حق مسلم و قانونی این وزارتخانه برای اعطای مجوز سخن می گفت و از سوی دیگر سازمان صداوسیما با اشاره به رای وحدت رویه دیوان عدالت اداری انجام این کار را جزو وظایف ذاتی سازمان متبوع خود عنوان می کرد.

تابع قانون هستیم

در همین رابطه علی فهیم دانش (مشاور رییس سازمان صداوسیما و مدیرکل امور بین الملل) پیشتر در گفتگو با ایلنا، با اشاره به اختلاف نظر میان وزارت ارشاد و سازمان صداوسیما در صدور مجوز برای تولیدات نمایش خانگی گفت: سازمان صداوسیما در برابر قانون تمکین می کند. فعلا قوانین متعددی ازجمله رای وحدت رویه دیوان عدالت اداری و قانون مقررات خاص و عام، تکالیفی را برای سازمان تعیین کرده است و ما رگ گردنمان در برابر قانون از مو باریک تر است. سازمان صداوسیما مانند دیگر نهادها ژست قانون مداری نمی گیرد که می گویند دیپلماسی حقوقی و تدبیر حقوقی داریم ولی در عمل کار دیگری می کنند. ما در عمل تمکین به قانون را نشان می دهیم.

وی در پاسخ به این پرسش که مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی اختیارات شبکه نمایش خانگی را به عهده وزارت ارشاد گذاشته است، گفت: همانطور که قوانین خاص و عام داریم، قانون هایی هم داریم که منسوخ شده است. معیار برای تصمیم گیری در این حوزه قانونی است که به روزتر است و حتما به آن تمکین می کنیم.

امرار معاش هنرمندان به خطر افتاده است

کفگیر تولیدات نمایش خانگی به ته دیگ خورده است و با پخش قسمت های پایانی سریال آقازاده تنها امید شبکه نمایش خانگی پخش سریال قورباغه به کارگردانی هومن سیدی است. پس از پخش این سریال، شبکه نمایش خانگی که تا سال گذشته دست پری در تولید محصولات نمایشی داشت، به یکباره با کمبود محصول روبرو می شود.

سیدامیر پروین حسینی (تهیه کننده سینما) با بیان اینکه توقف صدور مجوز از سوی وزارت ارشاد موجب بیکاری بسیاری در عرصه نمایش خانگی می شود، گفت: در ساخت یک فیلم حدود صد تا دویست نفر مشغول کار می شوند و امرار معاش می کنند. اگر تولیدات متوقف شود و مجوزها صادر نشود بسیاری از افرادی که در این پروژه ها کار می کنند، بیکار می شوند. الان جلوی مجوزهای سریال نمایش خانگی را گرفته اند و هر دو نهاد یعنی سازمان صداوسیما و وزارت ارشاد به خاطر اختلاف ها و رسیدن به یک ساز و کار؛ روند اعطای مجوز را متوقف کرده اند. این موضوع چند ماه است که صنعت نمایش خانگی را فلج کرده و سرمایه های بخش خصوصی که به سختی قانع به تولید شدند، دارد از دست می رود. هیچ کسی هم برایش این موضوع اهمیت ندارد و همه سر این دعوا دارند که قدرت دست چه کسی باشد. این اختلاف بین صداوسیما و وزارت ارشاد حل نشده و جلسات متعددی برای رفع مشکل برگزار کردند.

مواضع سازمان صداوسیما در این مورد و اختلافات میان وزارت ارشاد و رسانه ملی این روزها یک خروجی بیشتر نداشته است: تعطیلی شورای صدور پروانه ساخت ویدئویی در سازمان سینمایی. اتفاقی که این روزها باعث تعطیلی بسیاری از پروژه های نمایش خانگی و هدر رفت سرمایه ها در این بخش و بیکاری بسیاری از سینماگران و هنرمندان شده است.

طرح شکایت در دیوان عدالت اداری

در همین رابطه مهدی کوهیان (تهیه کننده و عضو انجمن صنفی شرکت ها و موسسات فیلمسازی ایران - آیفیک) به ایلنا گفت: من از همه سینماگران و هنرمندانی که به هر نحوی در شبکه نمایش خانگی مشغول به کار هستند و یا منافعی دارند؛ درخواست می کنم خیلی جدی در میدان باشند. به این معنا که ما مراجع حقوقی در کشور داریم که فصل الخطاب هستند و می توانند موانع را مرتفع کنند. وظیفه وزارت ارشاد طبق سند بالا دستی شورای عالی انقلاب فرهنگی رفع ممنوعیت از فعالیت در شبکه نمایش خانگی است. جریانی در حال شکل گیری است برای احقاق حق از طریق مراجع قضایی و من از همه همکارانم می خواهم به این جریان بپیوندند تا شکایتی از مجموعه هایی که در این ممنوعیت دخیل هستند را در دیوان عدالت اداری مطرح کنند تا رفع ممنوعیت را از طریق احکام قضایی به دست بیاوریم.

مشاور حقوقی آیفیک در ادامه گفت: طبق قانون اساسی و قوانین جزایی ما ایجاد محدودیت در ایجاد شغل و جلوگیری از آزادی های فرهنگی و هنری مردم جنبه های مجرمانه آن در قانون لحاظ شده است و می توان آن را پیگیری کرد.

وی با اشاره به محتوای شکوائیه ای که می توان مطرح کرد، گفت: وزارت ارشاد طبقه مصوبه سال 1371 شورای عالی انقلاب فرهنگی یک وظیفه به عهده اش گذاشته شده و وقتی از زیر بار این وظیفه شانه خالی کند و نسبت به انجام آن استنکاف کند، مجازات هایی در قانون دیده شده است که می توان به آن ها رجوع کرد. وزارت ارشاد صراحتا مامور به رفع ممنوعیت از فعالیت های ویدئویی است و نمی تواند نسبت به آن بی تفاوت باشد. رفع ممنوعیت یعنی هر مانعی که موجب توقف فعالیت های ویدئویی می شود مسئول رفع آن وزارت ارشاد است. در شکل فعلی هم وقتی مشکلی میان وزارت ارشاد و تلویزیون است، دولت باید نسبت به رفع موانع تلاش کند و با پیگیری موضوع اجازه رکود به این صنعت پرهزینه را ندهد. الان هفت ماه است با وضعیتی روبرو هستیم که واقعا قابل تحمل نیست. سرمایه های بخش خصوصی کم کم از بین می رود و هیچ کس پاسخگوی آن نیست. شورای پروانه نمایش ویدئویی الان شش ماهی است که تشکیل نمی شود و این تشکیل نشدن شورا باعث ایجاد فساد و رانت شده است. کسانی که از قبل مطلع بودند این توقف ایجاد می شود مجوزهایی را دریافت کردند که امروز آن را با قیمت های بسیار بالا می فروشند. بعضی از این افراد پروانه های ساخت چندگانه دارند. یعنی مثلا برای ساخت چهار سریال پروانه ساخت دارند که به راحتی آن ها را می فروشند. متاسفانه موضوعی نیست که از طرف اشخاصی مثل من قابل اثبات باشد و باید نهادهای نظارتی نسبت به آن ورود کنند و جلوی این فساد و رانت را بگیرند.

کوهیان در ادامه افزود: رفتاری که این روزها از ناحیه دولت شاهد هستیم بر خلاف منویات رهبر معظم انقلاب و نامگذاری سال به نام جهش تولید است. آیا صرفا نامگذاری سال جنبه تبلیغاتی دارد که در ابتدای سال نهادهای مختلف تنها به چاپ بنر و بیلبورد اکتفا می کنند؟ یا اینکه باید بر اساس نقشه راه به اهدافی که بر اساس نامگذاری سال تبیین شده، توجه کرد؟ در سال جهش تولید چه اتفاقی برای صنعت نمایش خانگی کشور افتاد؟ صنعت نمایش خانگی اتفاقا می تواند در شرایط سخت و پیچیده تحریم یکی از مولدهای اقتصادی باشد که ارزآوری برای کشور ایجاد می کند. بسیاری در این عرصه مشغول به کار می شوند و نرخ بیکاری کاهش پیدا می کند. در حالی که هنوز ما درگیر این هستیم که چه نهادی مجوز بدهد کشورهای همسایه مانند ترکیه با محصولات نمایشی خود بازار منطقه و جهان را در دست گرفتند. ما هم می توانیم با کمی دوراندیشی به این صنعت رونق بدهیم و فضای رشد صنعت تصویری کشور را فراهم کنیم.

وی با اشاره به اینکه سینماگران خیلی پیگیر این موضوع نیستند و کسی سئوال نمی کند که تکلیف این ماجرا چه می شود؟ گفت: انحصار در هر چیزی این محافظه کاری را ایجاد می کند. وقتی در حوزه صنعت تصویر کشور؛ تلویزیون انحصار ایجاد کرده است و به همه می گوید برای گرفتن مجوز باید از زیر نظر من رد بشوید؛ آن وقت عده ای که تنها راه امرار معاششان فعالیت در این حوزه است به خودی خود محافظه کار می شوند. من البته به آنها حق می دهم چون با سیستمی طرف هستیم که آدم ها را از شجاعت بازمی دارد و مطالبه گری را از آنها می گیرد. تهیه کننده ای که با تعطیلی سینما دیگر نمی تواند تولید داشته باشد و فضای نمایش خانگی هم نامعلوم است تنها جایی که می تواند کار کند تلویزیون است. برای همین من به آنها حق می دهم که دچار تعارض منافع شوند و در این زمینه محافظه کاری کنند.

وی در پایان گفت: من نمی توانم آینده نمایش خانگی را پیش بینی کنم اما متاسفانه اراده ای از سوی دولت برای حل این مشکل نمی بینم و با توجه به اینکه ماه های پایانی فعالیت دولت هم هست و با توجه به اینکه رئیس سازمان سینمایی هم قرار است از سازمان برود و در یک منصب دیگری فعالیت کند؛ این نشان می دهد که مدیران دولتی در سال پایانی دولت اراده و انگیزه ای برای جنگیدن در موضوعی ندارند زیرا ممکن است بعد از پایان دولت در همان نهاد مشغول فعالیت بشوند.

لینک خبر :‌ خبرگزاری کار ایران
تمدید محدودیت فعالیت ها و مشاغل در تهران به این معناست که سالن های سینما و تئاتر با وجود گله های مطرح شده، یک هفته دیگر هم همچنان تعطیل خواهند بود.

به گزارش ایسنا، تعطیلی هفته قبل سالن های سینما و تئاتر در تهران باعث اعتراض برخی هنرمندان و سالن دارها بود چرا که می دیدند بیشتر مشاغلی که براساس اطلاعیه استانداری باید تعطیل می شدند مشغول کار هستند مثل کافه ها، رستوران ها، سالن های آرایشی و مجموعه های ورزشی. گله آن ها از این بابت بود که اگر قرار بر تعطیلی و محدودیت برای کنترل شیوع بیماری است چرا این دستورها صرفا برای سینمایی ها و تئاتری ها خیلی جدی اعمال می شود؟
این اعتراض ها حتی نسبت به تبعیض در اجرای برخی نمایش های محیطی که همزمان با تعطیلی اربعین انجام گرفت هم مطرح بود.
علاوه بر این ها هنرمندان فعال در این روزها و صاحبان سالن های سینما و تئاتر همواره بر رعایت پروتکل های بهداشتی تاکید کرده و معتقدند که سالن های سینما و تئاتر شرایط ایمن تری نسبت به بسیاری دیگر از مکان های عمومی و از جمله مترو دارند.
با این حال بنا بر تصمیم جدید و تمدید محدودیت های تهران تا 25 مهر، برخی نمایش ها و فیلم هایی هم که قرار بود اجرا یا اکران خود را در این دو هفته آغاز کنند به تعویق می افتند و در صورت کنترل بیماری در تهران احتمالا با پایان ماه صفر شاهد اکران فیلم های جدید خواهیم بود.
انتهای پیام

لینک خبر :‌ خبرگزاری دانشجویان ایران
سینما جریان | معاون امور بین الملل بنیاد سینمایی فارابی نقل قول منتسب به خود درباره فیلم درخت گردو برای معرفی به آکادمی اسکار 2021 را تکذیب کرد.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۷/۱۸ سایت های دیگر : گیتی آنلاین خبرگزاری کار ایران وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی

رائد فریدزاده با کذب محض خواندن تیتر درخت گردو هیچ شانسی برای معرفی به اسکار ندارد از سوی سایت و صفحه اینستاگرامی صبح سینما اظهار داشت: ظاهرا این تیتر استنباط گرداننده صفحه مذکور از گفت وگوی اینجانب با خبرآنلاین بوده که به شدت تکذیب می شود.
او افزود: اینجانب در دو گفت وگو با خبرگزاری مهر و خبرگزاری خبرآنلاین، صرفا درباره فرآیند انتخاب فیلم توسط هیأت انتخاب نماینده ایران برای ارائه به آکادمی اسکار، صحبت کردم در حالی که اساسا این هیأت هنوز تشکیل جلسه نداده است.
دبیر شورای عالی بین الملل سازمان سینمایی همچنین گفت: محوریت صحبت های من، چگونگی انتخاب گزینه ها از بین فیلم هایی بود که حداقل اکران یک هفته ای در فاصله زمانی بین اکتبر 2019 تا دسامبر 2020 در کشور مبدا را داشته اند. در آن گفت وگو صریحا به این نکته اشاره شده که اینها نکاتی است که قاعدتا هیات انتخاب درباره اش بحث می کند و نظر می دهد. و درباره فیلم ها هم به این نکته اشاره شده است که هر یک از فیلم هایی که متقاضی حضور در اسکار هستند اگر اکرانشان تا تاریخ مورد نظر اسکار (قبل از 11دی 99) مورد تایید معاونت نظارت و ارزشیابی قرار بگیرد، می توانند جزو گزینه ها باشند.
فریدزاده با انتقاد از رفتارهای مغرضانه و کاملا غیرحرفه ای برخی خبرنگاران و پایگاه های خبری اظهار داشت: من یک بار دیگر تیتری که به طور حیرت انگیزی از جانب من نقل شده، تکذیب و اعلام می کنم که معاونت بین الملل بنیاد سینمایی فارابی حق شکایت در زمینه بدرفتاری ها و بدفهمی های موجود رسانه ای را برای خود محفوظ می داند.
او تأکید کرد: بار دیگر تأکید می کنم از آنجا که امسال مهلت انتخاب نماینده کشورها دوماه به تاخیر افتاده است، تا اول دسامبر (یازدهم آذر) برای معرفی نماینده کشورها فرصت هست. تا آن زمان ان شالله اعضای هیات انتخاب معرفی شده و قبل از موعد مقرر جلسات برگزار و نماینده ایران به اسکار معرفی خواهد شد.

لینک خبر :‌ سینما جریان
خانه سینما، رییس انجمن کارفرمایی تهیه کنندگان (اکت)، کانون کارگردانان سینمای ایران و اصغر فرهادی دقایقی پس از درگذشت محمدرضا شجریان، پیام های تسلیتی منتشر کردند.

به گزارش ایسنا، خانه سینما در پیامی اعلام کرد "درگذشت استاد آواز ایران زنده یاد محمدرضا شجریان را به خانواده محترم ایشان، جامعه موسیقی کشور و اعضای جامعه اصناف سینمای ایران تسلیت می گوید."

هیات مدیره خانه سینما نیز درگذشت خسرو آواز ایران را تسلیت گفت و پیام داد: بدون تردید استاد محمدرضا شجریان نه تنها فخر ما در عرصه آواز و نه فقط ارزشمند در صحنه موسیقی فیلم بلکه به عنوان انسان موثری در پهنه اجتماعی که در آن می زیست، از جاودانه های تاریخ این سرزمین خواهد ماند. هیات مدیره جامعه اصناف سینمای ایران (خانه سینما) سوگوار از دست دادن یار دیرین خود است و این فقدان را به عموم هنرمندان، دست اندرکاران سینما و مردم هنردوست ایران و جهان تسلیت می گوید.

فرشته طائرپور، رییس انجمن کارفرمایی تهیه کنندگان (اکت) نیز در پیامی عنوان کرد: همزمان با عزای اربعین حسینی، ستاره پرفروغ آسمان هنر و موسیقی ایران زمین، استاد شجریان نیز به دیدار حق رفت تا در محضر لطف او آرام گیرد و به پاس ربنا ی ملکوتی اش، قدر بیند و بر صدر نشیند. جایش هماره خالی و یادش همیشه باقی خواهد بود.

اصغر فرهادی، کارگردان برگزیده اسکار نیز در پیامی درگذشت محمدرضا شجریان را تسلیت گفت. در بخشی از پیام او آمده است: با تمام وجود غمگینم. محبوب قلب های ایرانیان جهان را ترک کرد...

کانون کارگردانان سینمای ایران نیز برای درگذشت استاد شجریان پیام داد: بانگ آواز قرن ها هنر و فرهنگ ایران زمین و صدای ماندگار مردم به آسمان پر کشید. پرواز بانگ ربنا را به مردم و آب و خاک این سرزمین تسلیت می گوییم.

محمدرضا شجریان پنجشنبه، 17 مهرماه پس از یک دوره طولانی مبارزه با بیماری، در سن 80 سالگی از دنیا رفت.

انتهای پیام

لینک خبر :‌ خبرگزاری دانشجویان ایران
اگر قرار بر حفظ شاهسواری باشد، باید اساسنامه خانه سینما که مدتی پیش در فضایی چالش برانگیز تغییر کرد و تصویب شد، مجدداً دستخوش تغییراتی شود و به تصویب مجمع عمومی برسد؛ اما آیا صنوف سینمایی با این تغییرات زودهنگام به قصد حفظ مدیرعامل کنونی خانه سینما همراهی می کنند یا باید اتفاقاتی دیگر رخ دهد و شاهد معرفی چهره تازه ای به عنوان مدیرعامل خانه سینما باشیم؟
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۷/۱۶

کوشش ها برای حفظ مدیرعامل کنونی خانه سینما در حالی جریان دارد که برای تحقق چنین تصمیمی باید اساسنامه جامعه اصناف سینمای ایران دستخوش تغییر شود؛ تغییراتی که بعید به نظر می رسد با توجه به چالش های پشت سر گذاشته شده در ماه های پیشین در کوتاه مدت قابل تحقق باشد.

به گزارش تابناک ؛ پس از آنکه هیات خانه سینما درباره تقسیم وظایف تصمیم گیری کرد، اکنون بحث انتخاب مدیرعامل خانه سینما جدی شده که مطابق با اطلاعات تابناک ، گزینه اصلی منوچهر شاهسواری است. چالش اصلی، اما تبصره 3 ماده 37 اساسنامه خانه سینماست که در آن تاکید شده است: تجدید استخدام مدیر عامل حداکثر برای دو دوره متوالی بلامانع است که تمرکز بر این گزینه را با منع قانونی مواجه خواهد نمود و با توجه به اتفاقات اخیر، می تواند واکنش قانونی برخی صنوف را در پی داشته باشد.

منوچهر شاهسواری در دوره هیات مدیره سیزدهم خانه سینما جانشین رضا میرکریمی و در دوره هیات مدیره چهاردهم خانه سینما نیز برای یک دوره دیگر برای همین پست انتخاب شد و بدین ترتیب، دومین دوره مدیرعاملی اش را پشت سر گذاشت؛ هرچند شاهسواری در دوره اول کامل مدیرعامل نبود و بخشی از آن دوره بر عهده میرکریمی بود، قانون تفکیکی میان این دو موضوع قائل شده و به لحاظ قانونی، او دو دوره مدیرعاملی اش را پشت سر گذاشته است. قانون گذاران، این اقدام را با هدف چرخش قدرت در مدیریت خانه سینما طراحی کردند تا چهره های متعددی بتوانند امور صنوف را بر عهده بگیرند.

اکنون اگر قرار بر حفظ شاهسواری باشد، باید اساسنامه خانه سینما که مدتی پیش در فضایی چالش برانگیز تغییر و تصویب شد دوباره دستخوش تغییراتی شود و به تصویب مجمع عمومی برسد؛ اما آیا صنوف سینمایی با این تغییرات زودهنگام به قصد حفظ مدیرعامل کنونی خانه سینما همراهی می کنند یا باید اتفاقاتی دیگر رخ دهد و شاهد معرفی چهره تازه ای به عنوان مدیرعامل خانه سینما باشیم؟

پانزدهمین هیأت مدیره خانه سینما که روز شنبه پانزدهم شهریور ماه برگزار شده بود، پس از گفت وگو و تبادل نظر در خصوص وظایف پیش روی هیات مدیره، انتخابات داخلی صورت پذیرفت که مطابق با پیش بینی تابناک ، محمد علی نجفی به عنوان رئیس هیات مدیره، علیرضا نجف زاده به عنوان نایب رئیس هیات مدیره، روانبخش صادقی به عنوان دبیر هیات مدیره و علی قائم مقامی به عنوان سخنگوی هیات مدیره خانه سینما برگزیده شدند.

در مجمع عمومی بیستم مرداد ماه سال جاری که با حضور اصناف و تشکل های جامعه اصناف سینمای ایران برگزار شد علی قائم مقامی، علیرضا نجف زاده، روانبخش صادقی، پژمان مظاهری پور، محمدعلی نجفی، بهمن اردلان و آتیلا پسیانی به عنوان اعضای هیات مدیره و کامران ملکی نیز به عنوان بازرس خانه سینما انتخاب شدند. علاوه بر این، علی نیک رفتار و مرتضی شایسته به عنوان اعضای علی البدل هیات مدیره و مسعود شرفی کیا به عنوان علی البدل بازرس در این جمع حضور دارند.

نتایج مجمع عمومی خانه سینما که در محوطه باز بنیاد فارابی برای حفظ فاصله گذاری برپا شده بود، با اعتراض یازده صنف که به واسطه عدم دریافت کد ثبت از وزارت کار تا زمان برگزاری مجمع انتخاباتی خانه سینما، نتوانستند در این انتخابات نماینده ای داشته باشند، همراه شده بود. شدیدترین این اعتراضات از سوی صنف تهیه کنندگان رخ داد که خواستار برگزاری مجدد انتخابات با حضور همه صنوف شدند؛ اما طبیعتاً برگزاری دوباره انتخابات این نهایت صنفی با حضور صنوفی که کد ثبت را دریافت نکرده اند، با عدم تایید انتخابات توسط وزارت کار همراه می شد و وضعیت را پیچیده تر می کرد.

خانه سینما در زمان حضور حجت الله ایوبی در سازمان سینمایی بازگشایی شد و پس از آن با برگزاری مجمع عمومی خانه سینما، هیات مدیره خانه سینما تغییر کرد و رضا میرکریمی جای محمدمهدی عسگرپور را در مدیرعاملی خانه سینما گرفت و در ادامه نیز میرکریمی استعفا کرد و جای خود را به منوچهر شاهسواری داد. دوره شاهسواری، دوران پرحاشیه ای برای خانه سینما بود و عمده نقدها نیز به تقلیل نقش خانه سینما و تقویت این شائبه بود که خانه سینما به یک اداره کل سازمان سینمایی تبدیل شده است.

با این حال تابناک مدت ها پیش در گزارشی با انتشار اسنادی نشان داد، تمامی مجامع برگزار شده و هیات مدیره و مدیران عامل انتخاب شده در هفت سال اخیر در ثبت شرکت ها و روزنامه رسمی به ثبت نرسیده است. مطابق با اسناد موجود، آخرین بار در سال 1390، هیات مدیره وقت به مدیرعاملی محمدمهدی عسگرپور در خانه سینما ثبت شده اند و پس از آنکه در سال 1392باید این اتفاق رخ می داد، ماجرای تعطیلی به وقوع پیوسته و پس از بازگشایی نیز با وجود برگزاری چند مجمع عمومی و تغییرات مکرر مدیریتی فوق الاشاره، هیچ یک از این تغییرات ثبت قانونی نشده است.

در واقع مطابق با اسناد رسمی و روی کاغذ، آخرین مدیرعامل خانه سینما محمدمهدی عسگرپور با هیات مدیره ای متشکل از محمدمهدی توحیدی، مریلا زارعی، امیر اثباتی، تورج منصوری، محمد سریر، سیروس الوند و مرتضی رزاق کریمی به عنوان مجموع اعضای اصلی و علی البدل هیات مدیره و همچنین سیدمهدی خادم و کیوان کثیریان به عنوان بازرسان اصلی و علی البدل فعال بوده اند. با این اوصاف، وقتی امکان ثبت قانونی مدیریت خانه سینما وجود نداشته، اینکه در چند سال چندین بار مجمع عمومی برای انتخاب ترکیب مدیریتی خانه سینما برگزار شده، اقدامی قابل تامل و عجیب است.

همچنین در همین چهارچوب ظاهراً امکان انتقال امضای اسناد خانه سینما نیز وجود نداشته و امور مالی خانه سینما وکالتی از تیم مدیریتی پیشین به تیم مدیریتی فعلی منتقل شده و بعضاً پرداخت های عضویت در صنوف نیز به دلیل شرایط خاص خانه سینما، به شکل مرسوم رخ نمی دهد؛ وضعیتی که قاعدتاً تا زمان ثبت مدیران خانه سینما در اسناد رسمی و انتقال امضا تداوم خواهد داشت.

لینک خبر :‌ خبرگزاری تابناک
محسنی نسب معتقد است که برخی از سینماداران با حمایت از بازیگران لوس، گران و پیر در اکران، سینما را نابود خواهند کرد.

محسن محسنی نسب تهیه کننده و کارگردان سینما درباره علت بالا رفتن دستمزد بازیگران و عواقب منفی این موضوع به خبرنگار حوزه سینما گروه فرهنگی باشگاه خبرنگاران جوان ،گفت: وقتی که یک توپ را بی محابا باد می کنید باید یک روز منتظر ترکیدن آن باشید. خوشبختانه امروز این توپ ترکیده و مشخص شده که ورودی و خروجی سینما هیچ ارتباطی با هم ندارند. در یک دوره ای، یک عده ای که اهل سینما نبودند و اصلا ارزش و مفهوم آن را نمی دانستند، به صرف عکس گرفتن با بازیگران و مسائل حاشیه ای، با پول های کثیف و باد آورده وارد سینما شدند و بی محابا خرج کردند.

وی افزود: این مسائل باعث شد که عده ای دستمزدهای نامتعارف بگیرند، این دستمزدها در حجم بالا باقی ماند. برخی ها هم بودجه های دولتی را می گرفتند و شبیه دسته اول خرج می کردند. بازیگران با دستمزد بالا با قراردادهای قبلی وارد عمل می شدند و این بودجه های دولتی به آن ها نیز تعلق گرفت. البته تهیه کننده های حرفه ای سینما هرگز این دستمزدها را پرداخت نکردند و این موضوع شامل تازه واردها و غیرحرفه ای ها می شود.

محسنی نسب اظهار کرد: یک موضوع بسیار غلط که در سینما وجود دارد این است که به جای آدم های اهل فن، هنرمند و مجموعه ای از تفکرهای سالم، افرادی وارد این حرفه شدند که وضعیت امروز پیامد حضور آنهاست و تا این افراد هستند، نباید منتظر خروجی مثبت باشیم.

وی ادامه داد: سینمای ما دولتی است، بدون حمایت دولت سینما وجود خارجی نخواهد داشت و داشتن سینمای خصوصی یک دروغ بزرگ است. حتی سینماگران مستقل هم ارتباطی با سینمای دولتی دارند. نوع دیگر سینمای ما، آلوده به پول های کثیف است. پس وقتی که دولت همه کاره است چرا برای نمایش فیلم تصمیم نمی گیرد؟ زمانی که تصمیم گیرنده نمایش فیلم ها سینمادار است، وضعیت همین قدر بد می شود! در صورتی که سینمادار فردی است که سالن سینما و یا پولی به او به ارث رسیده و یا به یک دلیلی مالک ساختمانی به اسم سینما شده است. این مالکیت می تواند حمام و ... هم باشد.

کارگردان یاس های وحشی بیان کرد: متاسفانه همین سینمادار تصمیم می گیرد چه فیلمی اکران شود و از آنجایی که اغلب آن ها سواد کافی سینمایی ندارند، به جای اینکه به محتوا و کیفیت فیلم نگاه کنند به بازیگران فیلم توجه دارند. به همین علت، خیال بازیگران راحت است که می توانند به راحتی دستمزدهای بالا طلب کنند زیرا می دانند سینمادار فیلمی که آن ها بازی کرده اند را اکران می کند.

وی اضافه کرد: وقتی شاهد این اتفاق زشت هستیم که سینمادار برای کلیت سینما تصمیم می گیرد یعنی حسین انتظامی، اتحادیه تهیه کنندگان، خانه سینما و ... نقشی در کیفیت سینما ندارند و این کیفیت را سینمادار تعیین می کند. در نتیجه بازیگر گرانی که سر صحنه می آید تن به دستورات تهیه کننده و کارگردان نمی دهد و به صراحت می گوید فیلم شما روی شاخ من می چرخد؛ پس باید به حرف من گوش دهید و در پی آن، این بازیگر لوس، غذا، هتل و ... جداگانه و خاص می خواهد! این موضوع باعث شده به کلیت مدیریت سینما لطمه سنگینی وارد شود. مسئله بعدی این است که در این فرآیند، بازیگر جدیدی وارد سینما نمی شود.

محسنی نسب بیان کرد: برای این موضوع ها یک نمونه مثال میزنم. کارگردان سونامی قصد ساخت فیلمی ورزشی با موضوع مسابقات ورودی تیم ملی تکواندو را داشت. او مجبور شد بازیگر میانسالی مانند بهرام رادان را وارد مسابقاتی کند که به تیم ملی ختم می شود. در صورتی که برای تیم ملی تکواندو در دنیای واقعی ازنوجوان 17 تا 18 ساله استفاده می کنند. با این وضع، فیلم غلطی ساخته می شود و از آن استقبال نشد زیرا انتخاب غلط وجود داشت. این بدین معنی است که کارگردان برای اکران شدن فیلمش مجبور شده انتخاب غلطی انجام دهد یعنی سلبریتی پیرمرد را برای نقش نوجوان در فیلمش بگنجاند.

کارگردان شیرهای جوان افزود: اینقدر استعداد نوجوان و جوان خوب داریم که به دلایل ذکر شده وارد سینمای ایران نمی شوند و کماکان پیرمردها و پیرزن ها نقش های نوجوانان و دخترک ها را بازی می کنند. از سویی به جای در نظر گرفتن پروداکشن قوی در تولید یک فیلم، حدود هشتاد درصد بودجه فیلم را دو سلبریتی می گیرند و مابقی به بقیه فیلم که کم هم نیست تعلق خواهد گرفت. این باعث می شود تهیه کننده از عوامل ارزان قیمت بهره ببرد و کیفیت اثر به شدت پایین بیاید و با شکست روبرو شود. از بین رفتن امنیت شغلی هم از دیگر عواقب منفی این موضوع است.

کارگردان یورش اظهار کرد: از بین همه کارهای غیر کارشناسی که حسین انتظامی انجام می دهد، یک کار کارشناسی شده به چشم خورد و آن هم اکران فیلم ها برحسب قرعه کشی بود. این اتفاق در دهه شصت و هفتاد وجود داشت. یعنی نمایش فیلم ها را یک کمیته دولتی تعیین می کرد و سینمادار هیچ دخالتی در آن نداشت. اگر چنین اتفاقی رخ دهد مشکلاتی مانند نبود امنیت شغلی و جلوگیری از ورود بازیگران مستعد جوان به سینما از بین می رود. همچنین فیلم های قوی تر و با کیفیت بالاتر تولید می شود و حتی اظهار نظرهای گوناگون و توهمات سلبریتی ها در حوزه های مختلف هم از بین خواهد رفت.

محسنی نسب در پایان عنوان کرد: در آخر بگویم، اگر کرونا سینمای ایران را از پا در نیاورد برخی سینماداران آن را نابود خواهند کرد کما اینکه نتیجه کارشان را طی چند سال اخیر می بینیم.

انتهای پیام/

لینک خبر :‌ باشگاه خبرنگاران جوان
مشهد معاون هنری و سینمایی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی گفت: مراسم تشییع و تدفین پیکر استاد محمدرضا شجریان صبح شنبه برگزار می شود.

محمدرضا محمدی در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: مراسم تشییع و تدفین پیکر استاد محمدرضا شجریان صبح شنبه برگزار می شود.

معاون هنری و سینمایی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی در خصوص زمان مراسم، اظهار کرد: ساعت دقیق مراسم هنوز مشخص نشده و احتمالاً تا سه ساعت آینده اعلام شود.

پیکر محمدرضا شجریان که ظهر امروز به مشهد منتقل شد، قرار است در آرامگاه فردوسی و در جوار مرقد مهدی اخوان ثالث به خاک سپرده شود.

گفتنی است، از صبح امروز دوستداران این استاد موسیقی در آرامگاه فردوسی حضور یافته بودند.

کد خبر 5043999

لینک خبر :‌ خبرگزاری مهر
نماینده مردم اراک کمیجان و خنداب با وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی دیدار و گفتگو کرد.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۷/۱۸

به گزارش روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان مرکزی، محمد حسن آصفری،نایب رئیس کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور و نماینده مردم اراک،کمیجان و خنداب در مجلس شورای اسلامی در نشست با وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی استان مرکزی گفت: مدت زیادی از آغاز عملیات اجرایی پروژه های تالار مرکزی اراک، مجتمع فرهنگی خنداب و مجتمع فرهنگ و ارشاد اسلامی کمیجان می گذرد و تکمیل این پروژه ها از مطالبات جدیست که وزارت ارشاد باید با تامین اعتبارات لازم گام بلند خود را در این راستا بر دارد.

وی ادامه داد: افزایش حداقل 50 درصدی حقوق کتابداران نیز از مهمترین مسائلی است که باید مورد توجه قرار گیرد و نباید از مراکز هنری مذهبی در دوران پسا کرونا غافل شد.

در این دیدار وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: در اعتبارات سال 1400 نسبت به افزایش حقوق کتابداران و تامین اعتبار برای پروژه های نیمه تمام اقدامات لازم صورت می گیرد.

لینک خبر :‌ وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی
ایسنا/اصفهان یک کارگردان گفت: طرح مدرسه سینمای جشنواره بین المللی فیلم کودکان و نوجوانان، ایدۀ بی نظیری بود که می توانست الگویی برای بقیه شهرها باشد؛ بچه ها می توانستند از این مدرسه استفاده کنند و اساتید خوبی هم آمادگی همکاری داشتند اما متأسفانه حمایتی از بالا صورت نگرفت و فقط در حد حرف باقی ماند.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۷/۱۶

دومین گفت و گوی اینستاگرامی سی و سومین جشنوارۀ بین المللی فیلم های کودکان و نوجوانان، با حضور لیلا پرویزی، عضو هیأت علمی دانشگاه سپهر اصفهان با موضوع چالش انتخاب داوران کودک و نوجوان در ادوار مختلف جشنواره برگزار شد.

پرویزی، سخن خود را با بیان اینکه سینما مقوله جذابی برای کودکان و نوجوانان و خانواده های آنهاست شروع کرد و گفت: طبیعتا وقتی مقوله انتخاب و داوری به سینما اضافه می شود، بر جذابیت آن می افزاید و این یک ایده آل است که کودکان و نوجوانان ایران و جهان موفق به استفاده از جشنواره و داوری در شهرهای خود باشند.

وی ادامه داد: اعتقاد من این است که اگر در زمینه انتخاب داوران کودک و نوجوان اطلاع رسانی دقیق داشته باشیم با آمار شگفت انگیزی از داوطلبان مواجه می شویم. واقعیت این است که شرایط فیزیکی و برگزاری جشنواره در اصفهان زیرساخت های لازم را برای حضور کودکان شهرهای دیگر ندارد. اگر جشنواره کودک و نوجوان را مانند جشنواره فجر به سراسر کشور منشعب کنیم قطعا شاهد حضور و استقبال عده زیادی از کودکان خواهیم بود.

این مدرس دانشگاه، با اشاره به اینکه امسال با توجه به کرونا، قرار است کودکان سرتاسر ایران امکان تماشای آنلاین فیلم های جشنواره را داشته باشند، تصریح کرد: معتبرترن جایزه این جشنواره، جایزه ای است که از دست داوران کودکان و نوجوانان به فیلمساز داده می شود. امسال فیلم ویدئویی و فیلم سینمایی برای بچه ها به دو بخش تقسیم می شود. اینکه فیلم های ویدئویی و کوتاه قرار است به صورت آنلاین پخش شود جذاب است اما سینمای ایران قطعا از حضور نداشتن داوری کودک و نوجوان در سینما ضربه می خورد چون فیلم ها از دید مخاطب خودشان بررسی نمی شوند و بخش مهمی از داوری آن گرفته می شود. معتقدم باید تعدادی از بچه ها با رعایت پروتکل های بهداشتی حتما در سینما حضور پیدا می کردند که اکنون این امکان حذف شده و جایزه معتبری مثل جایزه داوری کودک و نوجوان را از دست داده ایم.

پرویزی در خصوص آموزش داوران کودک و نوجوان گفت: بنده با آموزش داورها مخالفم چون وقتی از کودک و نوجوان قضاوت می طلبیم، متخصص نیاز نداریم. اگر من دست اندرکار بودم تلاش می کردم تا تمام کودکان و نوجوانان را به تماشای فیلم ها بنشانم و احساسات و نتیجه را حین تماشای فیلم در آن ها بررسی کنم. در دو سال اخیر، ما بچه ها را به طور فشرده با سینما آشنا و بعد از جشنواره، رها کردیم؛ این در حالی است که بچه ها بعد از جشنواره به پیگیری بیشتری احتیاج دارند.

عضو هیأت علمی دانشگاه سپهر اصفهان خاطر نشان کرد: ما باید باور داشته باشیم که این کودکان آینده سازان سینمای ایران هستند و لازم است بعد از اتمام داوری جشنواره، بیشتر با آن ها کار کنیم.

وی با اشاره به طرح سینما مدرسه توضیح داد: قرار بود مدرسه سینما، یک ایده مستمر باشد و در نتیجه آن، اگر هنرجویان این مدرسه سینماگر نمی شدند، حتما آدم های موفقی در رشته های دیگر می شدند. نگاه ما به مدرسه جایی برای آموختن در سطح بندی های مختلف است و هر دانش آموزی در نهایت به یک فارغ التحصیلی می رسد، ولی اتفاقی که برای بچه های مدرسه سینما در دو سال اخیر افتاد تنها شرکت در یک آزمون سخت، شرکت در کلاس های فشرده و در نهایت رها شدگی بود.

پرویزی تصریح کرد: مدرسه سینما ایده بی نظیری بود که می توانست الگویی برای بقیه شهرها هم باشد؛ کودکان و نوجوانان به صورت خودجوش می توانستند از این مدرسه استفاده کنند و اساتید خوبی هم آمادگی همکاری داشتند، اما متاسفانه حمایتی صورت نگرفت و فقط در حد حرف باقی ماند.

این کارگردان افزود: طرح مدرسه سینما برای شهرداری هزینه چندانی نداشت چرا که شهرداری اماکن خود را دارد. یک جلسه اکران فیلم برای کودکان و نوجوانان و یک استاد خوب در هفته، هزینه زیادی ایجاد نمی کرد که بگوییم این طرح به خاطر مشکلات مالی ادامه پیدا نکرد. به نظر من، مسائل مالی بیشتر بهانه هستند. رغبتی به ادامه این مسیر نبود و کسی هم مسئولیتی قبول نکرد.

وی ادامه داد: هر اتفاقی که برای این کشور بیفتد از مقطع کودکی شروع می شود، به همین دلیل من همیشه و بدون هیچ حاشیه ای تلاش کرده ام جایی که اسم کودک و نوجوان به میان می آید، فعالیت های دیگر را برای رسیدگی به این موضوع رها کنم.

این مدرس دانشگاه خاطر نشان کرد: نسل جدید، قوی تر از نسل های گذشته است چون کودکان این نسل به امکاناتی متصل هستند که این امکان را ایجاد کرده تا آن ها تمام فیلم های روز جهان را ببیند. بچه های این نسل، اکثرا به زبان خارجی مسلط هستند و فیلم های خوب جهان را هم با زبان اصلی می بینند.

پرویزی یادآور شد: نسل جدید اهل تفکر است ولی تشنگی ندارد در حالی که همین تشنگی باعث پویایی و تلاش نسل قبل برای رسیدن به اهدافشان بود. آماده بودن امکانات، تشنگی و رغبت را از نسل جدید گرفته به همین دلیل معتقدم اگر این نسل به خوبی هدایت شود، به موفقیت های زیادی دست خواهد یافت و برعکس اگر رها شود، به وضعیتی بسیار بد و نگران کننده ای خواهد رسید.

وی با اشاره به ویژگی سی و سومین جشنواره بین المللی فیلم کودکان و نوجوانان که دخیل کردن جامعۀ آماری بالایی از کودکان و نوجوانان کشور برای داوری فیلم های جشنواره است، گفت: این داوران رودهایی هستند که از سرچشمه ها جریان می گیرند و مسیر سبزی را برای کشور ایجاد می کنند. خواهش من این است که این سرمایه ها را بعد از جشنواره رها نکنید.

انتهای پیام

لینک خبر :‌ خبرگزاری دانشجویان ایران
تهیه کننده سرشناس کشور با تأکید بر اینکه سینما 22 بهمن تنها سینما خوب شهر رشت است، گفت: رشت یکی از بهترین شهرهایی است که استعداد سینمایی بالایی دارد اما به آن توجه نمی شود.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۷/۱۶

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا، دوشنبه 14 مهرماه، نشست بررسی راه اندازی مجتمع فرهنگی تفریحی سینمایی شهر رشت با حضور رضا عطاران، بازیگر سرشناس کشور، محمد و علی سرتیپی تهیه کننده سینما، مالکین سینما انقلاب رشت و احمد رمضان پور نرگسی، رئیس شورای اسلامی کلان شهر رشت برگزار شد.

احمد رمضانپور نرگسی، رئیس شورای اسلامی کلان شهر رشت در این نشست با بیان اینکه شهر رشت یکی از مراکز استان های فرهنگی کشور است اظهار کرد: شهر رشت در زمینه فرهنگ و سینما پیشینه زیادی دارد.

وی با اشاره به اینکه مکان این مجتمع تجاری و فرهنگی است افزود: با توجه به بررسی های صورت گرفته این مکان مشکل خاصی ندارد و فقط بحث عوارض مطرح است.

رمضانپور نرگسی با تأکید بر اینکه برای اینکه به درآمد پایدار برسیم و سیاست تشویقی را در نظر بگیریم باید شهرداری برای ساخت ساز پولی نگیرد، تصریح کرد: اما متأسفانه شرایط شهرداری طوری است که 70 درصد درآمد شهرداری از همین طریق تهیه می شود.

رضا رسولی، عضو شورای اسلامی کلان شهر رشت نیز در این نشست با بیان اینکه فعالان سینما سرمایه های این مملکت هستند، اظهار کرد: فعالیت های فعالان سینما برای فرهنگ این مملکت خیلی ارزشمند است.

وی با تأکید بر اینکه با نگاه دلال معابانه اقتصادی موجود در کشور این فعالیت های شما ستودنی است، افزود: رشت یکی از شهرهای با فرهنگ کشور است و اولین تئاتر و تماشاخانه کشور نیز در رشت بوده است.

عضو شورای اسلامی کلان شهر رشت با اذعان به اینکه به شدت به فعالیت شما در شهر رشت علاقه مندیم خاطرنشان کرد: مشکل عوارض پروژه نیز قابل حل است و جای نگرانی جود ندارد.

رسولی با اشاره به اینکه امکان احداث مکان های تجاری و سینمایی با رعایت ضوابط شهرسازی مشکلی ندارد، تصریح کرد: عوارض تشویقی را از دفترچه جدا کرده بودیم و نمی دانم چطوری دوباره مطرح شده است.

وی با بیان اینکه شهرداری رشت در راستای کارهای فرهنگی بسیار ضعیف عمل کرده است افزود: این پروژه یکی از کارهای مهم شهر رشت است که باید اجرایی شود.

چندین سال است که به شهر رشت می آییم اما هیچ نتیجه ای نداشته است

علی سرتیپی، تهیه کننده سرشناس کشور نیز در این جلسه با بیان اینکه 70 درصد پخش تولید و ساخت سینماها را ما اداره می کنیم، اظهار کرد: در سالیان دور رشت جزو سومین شهرهایی بود که در سینما بیننده داشت اما اکنون سیزدهمین شهر است.

وی با بیان اینکه اکنون بهترین سینماهای کشور در مشهد، اصفهان، شیراز و تبریز است، افزود: حتی ارومیه نیز اکنون سالن های بهتری نسبت به شهر زیبای رشت دارد.

تهیه کننده سرشناس کشور با تأکید بر اینکه سینما 22 بهمن تنها سینما خوب شهر رشت است، گفت: رشت یکی از بهترین شهرهایی است که استعداد سینمایی بالایی دارد اما به آن توجه نمی شود.

سرتیپی با بیان اینکه در نظر داریم که با حمایت مسئولان مجتمع خوب و سالن های باکیفیتی را در رشت احداث کنیم، تصریح کرد: پتانسیل خیلی خوب در شهر رشت وجود دارد و ما آمدیم که به شهر رشت کمک کنیم.

وی با اذعان به اینکه 13 سالن سینمایی باکیفیت در مشهد احداث کردیم گفت: چندین سال است که برای رایزنی به شهر رشت می آییم اما هیچ نتیجه ای نداشته است.

تهیه کننده سرشناس کشور با تأکید بر اینکه شهر رشت ظرفیت بالایی در زمینه فرهنگ سینمایی کشور دارد افزود: ما دغدغه فرهنگی داریم و اصلاً بحث مالی مطرح نیست.

سرتیپی اظهار کرد: هر صندلی سالن 25 تا 30 میلیون برای ما هزینه دارد اما ما تاکنون 80 سالن سینما در کشور ساخته ایم.

طیبه بینا، سرپرست شهرداری منطقه دو رشت نیز در این جلسه با ابراز خرسندی از تصمیم مالکین سینما انقلاب برای راه اندازی مجتمع فرهنگی تفریحی در این ساختمان اظهار کرد: شهر رشت همیشه در عرصه های فرهنگی درخشیده و در عرصه سینما و تئاتر نیز پیشتاز بوده است.

وی با اشاره به اینکه 8 سال پیش آن مجموعه سینمایی خریداری شد، افزود: این مجموعه متراژهای تجاری و فرهنگی هست و باید برآوردهای ریالی آن مشخص شود.

سرپرست شهرداری منطقه دو رشت با بیان اینکه برای این پروژه در سال های گذشته مبلغ 4 میلیارد تومان برآورد شده بود، گفت: در همان زمان به اعتبار 4 میلیارد تومانی اعتراض شد و کار مسکوت ماند و برآورد امروز ما مبلغ 8 میلیارد و 600 میلیون تومان است.

سرپرست شهرداری منطقه دو رشت حمایت از سرمایه گذاران را با اهمیت خواند و گفت: جذب سرمایه و سرمایه گذار باعث توسعه شهر می شود و این روزها یکی از دغدغه های مدیریت شهری رشت است.

بینا با بیان اینکه پروژه مذکور تلاقی هویت شهری با فرهنگ است، افزود: راه اندازی و رونق چنین پروژه هایی منجر به رونق شهر می شود و قطعاً در این راستا تیم شهرداری و شورای اسلامی شهر رشت حمایت های لازم را خواهند داشت.

وی با بیان اینکه برای این پروژه نهایت همکاری را خواهیم داشت افزود: تا جایی که قانون اجازه دهد نهایت همکاری و همراهی را برای رفع مشکلات و موانع و همچنین تسریع در راه اندازی این مجتمع خواهیم داشت.

لینک خبر :‌ دیار میرزا

روزنامه ابتکار


روزنامه شرق


روزنامه اطلاعات


روزنامه مردم سالاریروزنامه آرمان ملیروزنامه خراسان


روزنامه افکار


روزنامه وطن امروز


روزنامه جوان


روزنامه قدس