بولتن فرهنگی هنری / مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی 12 مهر99
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به مناسبت روز جهانی سالمندان در جدیدترین حساب توییتری خود نوشت: فرهنگ ایرانی در مراقبت از سالمندان خانواده، بخش موثری در پیشگیری و درمان ایشان از آغاز کرونا بود.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۷/۱۱ سایت های دیگر : خبرگزاری کتاب ایران خبرگزاری کار ایران

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سیدعباس صالحی در این توییت نوشت: فرهنگ ایرانی در مراقبت از سالمندان خانواده، بخش موثری در پیشگیری و درمان ایشان از آغاز کرونا بود.

کرونا هنوز در جهان و ایران تاخت و تاز دارد. از سالمندان خود مراقبت کنیم.

روز جهانی سالمندان (10 مهر) گرامی

لینک خبر :‌ وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به اینکه خسارت های ایام کرونا در برخی موارد به اصحاب هنر بین 60 تا 80 درصد بوده است، گفت: البته دولت اقداماتی را در این زمینه داشته است ولی طبیعتا نیازمند توجه مضاعف هستیم.

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سیدعباس صالحی در حاشیه جلسه شورای هنر که در محل شورای عالی انقلاب فرهنگی برگزار شد، با بیان این مطلب افزود: در این شورا به موضوعات مختلف از جمله تاثیر کرونا بر هنر توجه شد. پاره ای از فعالیت های هنرمندان در دوران کرونا تحت تاثیر قرار گرفت؛ فرصت های کرونایی در این ایام در عرصه های مختلف وجود داشت و برخی هنرمندان در شرایط کرونایی برای انتقال هنرشان از این شرایط بهره گرفتند .

وی با اشاره به اینکه خسارات ایام کرونا در برخی موارد به اصحاب هنر بین 60 تا 80 درصد بوده است، گفت: البته دولت اقداماتی را در این زمینه داشته است ولی طبیعتا نیازمند توجه مضاعف هستیم .

صالحی از توجه جدی بر تولید تله تئاتر خبر داد و گفت: سابقه خوبی در تولید تله تئاتر داشتیم و تلاش داریم این تجربه تقویت شود ضمن آنکه فرصت های کرونایی هم در این عرصه تقویت شود .

وی با بیان اینکه دوره کرونا فلسفه هنر کرونایی در حوزه زیبایی و گونه شناسی دارد، گفت: هرچه کرونا زمانش طولانی تر شود زیست بوم جدیدی شکل می دهد و باید فلسفه هنر کرونایی داشته باشیم .

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: در سند مهندسی فرهنگی به موضوع مد و لباس توجه و این سند به وزارت فرهنگ ارجاع شده است و در فضای سند چارچوبی را ستاد مهندسی معرفی کرده و قرار است شورای هنر اظهار نظرهای خود را به این سند داشته باشد .

صالحی درباره رفع مشکلات دانشگاه هنرهای سنتی استاد فرشچیان بیان کرد: مصوبه با این نگاه شکل گرفت که نظام استاد شاگردی دیرین آموزشی خودمان را ادامه دهیم، همچنین قرار شد کمیته ای مشترک با وزارت علوم داشته باشیم و حاصل مسائل مطرح شده به شورای هنر با حضور وزیر علوم تعیین تکلیف شود .

وی درباره تسهیلات در نظر گرفته شده برای جبران خسارات کرونا به عرصه هنر گفت: در بخش های مختلف این خسارت ها نسبت به سال قبل از حیث کار و فروش عرصه های مختلف شاهد بودیم، بر این اساس اقداماتی داشته ایم که بخشی از آن مربوط به بیمه سه ماهه هنرمندان بود، بخشی دیگر به عنوان کمک تسهیلات معیشتی به هنرمندان مربوط می شد .

صالحی در پایان افزود: رقم 12 میلیارد تومانی برای 75 هزار عضو صندوق هنر در نظر داریم، سامانه کارا هم به کسانی که خسارت دیدند، تسهیلات می دهد و ثبت نام تا پایان مهر ادامه دارد علاوه بر آن تسهیلات 4 درصد اشتغال را داشتیم که تخصیص 200 میلیاردتومان آن محقق شد .

لینک خبر :‌ وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی
تهران- ایرنا- مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در امور ایثارگران گفت: شورای فرهنگ عمومی در راستای حفظ و پاسداشت ارزش های انقلاب در حال تدوین و تهیه روزشمار مناسبت های انقلاب اسلامی است که پس از تصویب نهایی منتشر خواهد شد.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۷/۱۰ سایت های دیگر : نصیر نیوز

در حاشیه بازدید از نمایشگاه اقتدار 40 در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار کرد: یکی از اقدامات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در حوزه ترویج فرهنگ ایثار و شهادت مصوبات شورای تامین فرهنگ عمومی کشور است.
وی افزود: یکی از این مصوبات نامگذاری روزهای طول سال به نام مناسبت های مرتبط با دفاع مقدس است که امسال در چهلمین سالگرد دفاع مقدس و در نمایشگاه اقتدار 40 کتاب روزشمار دفاع مقدس در شورای فرهنگ عمومی منتشر شده است.
سوقندی گفت: در این کتاب ، 38 مناسبتی که مهم بوده و در شورای فرهنگ عمومی تصویب شده و مناسب با عملیات ها، حوادث، وقایع و فرمانهای حضرت امام و رهبر انقلاب از نامگذاری مناسبت هایی مثل سوم و چهارم خرداد ، مناسبت های مختلف مربوط به ارتش، سپاه ، بسیج و نیروی انتظامی، روز جانباز، روز شهید و بقیه مناسبت هاست، آمده است.
وی افزود: یکی از این مناسبت ها که آخرین مصوبه شورا راجع به نامگذاری ها بوده نامگذاری روز 13 دی به مناسبت شهادت سردار شهید قاسم سلیمانی به نام روز جهانی مقاومت است.
مشاور وزیر فرهنگ گفت: این نام ها و یادمان ها یکی از روش های زنده نگه داشتن فرهنگ دفاع مقدس و انتقال آن به نسل هاست و در ادامه این مصوبات دبیرخانه شورای فرهنگ عمومی بقیه مناسبت ها را که در مجموع با 38 مناسبت کنونی به 100 می رسد، در دست تصویب و انتشار دارد.

لینک خبر :‌ خبرگزاری جمهوری اسلامی
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی از فعالیت کمیته بررسی سند مد و لباس در شورای هنر خبر داد.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۷/۰۹

آقای سید عباس صالحی در حاشیه سومین نشست شورای هنر در مصاحبه با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما گفت: یکی از موضوع های مطرح این نشست، بررسی سند مد و لباس بود.
وی افزود: سند مد و لباس یکی از بخش های سند مهندسی فرهنگی است که ستاد مهندسی فرهنگی آن را ارائه کرده است.
صالحی گفت: معاونت هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سند اولیه را تنظیم و به شورای هنر ارائه کرد.
وی افزود: در نشست امروز دیدگاه های کلان و سیاست گذاری های عمده به منظور تبیین مسیر و خط مشی برای تدوین سند نهایی با پیشنهاد های خوب حاضران ارائه شد.
وزیر ارشاد اضافه کرد: مقرر شد این کمیته که متشکل از کارشناسان و نمایندگان صنوف است، سند مد و لباس را در مدت دو ماه تکمیل کند و به شورای هنر ارائه خواهند کرد.
آقای صالحی گفت: موضوع دانشگاه هنر های سنتی استاد فرشچیان نیز در نشست امروز شورای هنر بررسی شد.
وی با اشاره به اینکه این دانشگاه براساس مصوبه شورای عالی فعال شده است، افزود: این دانشگاه برای احیای سنت استاد - شاگردی که از دیرین در آموزش های هنری رواج داشته است، فعالیت می کند.
آقای صالحی اضافه کرد: برخی مشکلات دانشگاه هنر های سنتی استاد فرشچیان با وزارت علوم، تحقیقات و فناوری مطرح و مقرر شد این مسائل در کمیته ای با حضور شورای گسترش وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و مسئولان این دانشگاه بررسی و تصمیمات نهایی کمیته به عنوان راه حلی برای تصویب با حضور وزیر علوم به شورای هنر ارائه شود.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه از پنج موضوع صورت جلسه سومین نشست شورای هنر به سبب طولانی شدن پاره ای مباحث تنها سه موضوع آن بررسی شد گفت: توجه به مشکلات حوزه هنر در شرایط شیوع کرونا از دیگر مباحثی بود که در نشست امروز مطرح شد.
وی افزود: ایفای مسئولیت اجتماعی اصحاب فرهنگ و هنر در حفظ سلامت به ویژه در هفت ماه گذشته از جمله مباحثی بود که مورد توجه شورای هنر قرار گرفت.
آقای صالحی اضافه کرد: فعالیت هنرمندان در ایفای نقش اجتماعی شان به منظور ارتقای سلامت جامعه قابل تقدیر است.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: توجه به فرصت هایی که شیوع کرونا برای اصحاب فرهنگ و هنر به وجود آورد و کسب تجربه از این فرصت ها به منظور استفاده در دوران پساکرونا از جمله اقتصاد هنر از دیگر مباحث مطرح شده در این نشست بود.
وی درباره فرصت های جدید براثر شیوع کرونا در حوزه هنر افزود: توجه به تله تئاتر هایی که پیش از این در حوزه هنر تولید و استفاده شده بود با همکاری بخش نمایشی معاونت هنری و همچنین همکاری صدا و سیما از جمله این فرصت هاست.
آقای صالحی اضافه کرد: توجه به خسارت های تحمیل شده به بخش هنر بر اثر شیوع کرونا که حداقل 60 درصد و گاهی تا 90 درصد در شاخه های مختلف هنری بوده است نیز در این نشست مورد توجه شورای هنر قرار گرفت.
وزیر ارشاد افزود: تلاش های دولت به منظور جبران خسارت ها که برخی محقق شده و برخی اقدامات دولت در حال تحقق است به منظور استمرار اشتغال در بخش های هنری نیز مورد توجه قرار گرفت.

سومین نشست شورای هنر به ریاست آقای سید عباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با حضور نمایندگان دستگاه های ذیربط به منظور تبیین سیاست های کلی در حوزه هنری کشور برگزار شد.
حجت الاسلام و المسلمین سید سعیدرضا عاملی دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی نیز به صورت برخط در این شورا حضور داشت.

لینک خبر :‌ خبرگزاری صدا و سیما
یک عضو هیئت رئیسه مجلس تذکرات کتبی نمایندگان به مسئولان اجرایی کشور را قرائت کرد.

به گزارش ایسنا، علی کریمی فیروزجایی در جلسه علنی امروز (چهارشنبه) مجلس تذکرات کتبی نمایندگان به مسئولان اجرایی کشور را به شرح زیر قرائت کرد:

سید سلمان ذاکر به وزیر بهداشت: لزوم تبدیل وضعیت کادر بهداشت و درمان و پرستاران شرکتی در استان آذربایجان غربی، همچنین تذکر به وزیر ارتباطات: لزوم توجه به زیرساخت های اینترنت در مناطق مرزی استان آذربایجان غربی.

علی زنجانی به رئیس جمهور: علت اجرایی نشدن منطقه ویژه اقتصادی نقده پس از گذشت 12 سال از تصویب آن در هیأت دولت چیست؟

هاجر چنارانی به وزیر جهاد کشاورزی: لزوم بازنگری در طرح اخذ تعرفه از صادرات شیرخشک. همچنین تذکر به وزیر ورزش و جوانان: لزوم نظارت بر تخلفات مالی فدراسیون ها و تخصیص اعتبار به فدراسیون های ورزشی تیمی و انفرادی.

جواد نیک بین به همراه 23 نماینده دیگر به وزیر نفت: لزوم متناسب سازی جایگاه ‪CNG‬ با خودروهای گازسوز کشور. به وزیر آموزش و پرورش: لزوم بازنگری در شیوه تصمیم گیری در آموزش و پرورش و رسیدگی به مطالبه عمومی نسبت به شروع سال تحصیلی جدید. علت واگذاری بدون مجوز مدارس دولتی تحت عنوان خرید خدماتی چیست؟ چرا سرانه دانش آموزان واریز نمی شود یا درصد ناچیزی از آن با تأخیر طولانی پرداخت می شود؟ به وزیر اقتصاد: چرا دولت علی رغم هدف گذاری در ماده 22 برنامه ششم توسعه بر شاخص رقابت پذیری در منطقه به جایگاه سوم نرسیده است؟ به رئیس جمهور: لزوم انجام تعهدات خدمات شهری در بخش تجهیز ناوگان و یارانه حمل و نقل.

غلامعلی کوهساری به وزیر نیرو: لزوم رسیدگی به قطع مکرر و قطعی آب شرب در آزادشهر.

غلامرضا مرحبا به وزیر آموزش و پرورش: لزوم رسیدگی به اشتباهات فاحش در کتاب های درسی.

جلیل مختار به وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی: چرا طرح کتابخانه های آبادان تاکنون تکمیل نشده است؟ همچنین چرا با احداث خانه مطبوعات مخالفت می شود؟

محمد کعب عمیر به وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات: علت ضعیف بودن شبکه اینترنت در شهرستان شوش با شروع سال تحصیلی جدید چیست؟

بهزاد رحیمی به وزیر راه و شهرسازی: لزوم تسریع در اجرای کریدور شمال به جنوب استان کردستان خصوصا سقز – بوکان.

مجتبی محفوظی به همراه 41 نماینده دیگر به وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات: لزوم رفع مشکل آنتن دهی اینترنت در آبادان با توجه به تدریس مجازی دروس.

رضا تقی پور انوری به وزرای امور خارجه و وزیر دفاع: لزوم احقاق تمامی حقوق حقه ایران در قرارداد تانک چیفتن با شرکت انگلیسی ‪IMS‬.

عباس مقتدایی به وزیر کشور: لزوم تبدیل وضعیت کارکنان شرکتی و قراردادی خدمات ایمنی شهرداری اصفهان و اصلاح حقوق و مزایای ایشان.

بهروز محبی نجم آبادی به وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات: درباره موضوع الزام مردم به جبران خسارت ناشی از سرقت سیم ها و کابل های مخابرات چیست؟

انتهای پیام

لینک خبر :‌ خبرگزاری دانشجویان ایران
خبرنگاران و فعالان رسانه ای عضو صندوق اعتباری هنر تا 12 مهرماه می توانند با مراجعه به درگاه الکترونیکی هنر کارت، نسبت به ثبت درخواست خود برای دریافت کارت هنر اقدام نمایند.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۷/۱۲

صندوق اعتباری هنر طی اطلاعیه ای با اشاره به اینکه تمامی اعضای صندوق می توانند نسبت به ثبت درخواست خود برای دریافت کارت هنر اقدام نمایند، اعلام کرد: در سومین مرحله ثبت نام هنرکارت، اعضایی که تاکنون اقدام به ثبت درخواست نکرده اند، تا 12 مهرماه می توانند با مراجعه به درگاه الکترونیکی هنر کارت به نشانی: http://honar.cards/Home/signup نسبت به ثبت نام و بهره مندی از خدمات هنرکارت اقدام نمایند.
پیش از این هنرمندان دارای نشان درجه یک هنری و مشمولین بیمه تأمین اجتماعی براساس اطلاع رسانی های انجام شده نسبت به ثبت درخواست صدور هنرکارت مبادرت نموده اند.
بنابراین گزارش، با توجه به اینکه از این پس خدمات صندوق صرفاً با هنرکارت ارائه خواهد شد، عدم تکمیل فرم ثبت نام یا درج اطلاعات ناقص به منزله نهایی نشدن اطلاعات ثبتی متقاضیان است. همچنین ارائه هرگونه خدمات منوط به تکمیل پرونده عضویت متقاضی در صندوق اعتباری هنر خواهد بود.

لینک خبر :‌ وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی

رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در وبینار شخصیت و اندیشه های آیت الله محمدعلی تسخیری(ره) در مسکو، ایشان را از شخصیت های تأثیرگذار در جهان اسلام توصیف کرد که با تسلط چندجانبه بر متون اسلامی و ادبیات عرب، توانست بابی را در گفت وگو با شخصیت های مهم جهان فراهم کند.

به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، به مناسبت چهلمین روز درگذشت حضرت آیت الله تسخیری، با همکاری مجموعه نهادهای فرهنگی مستقر در روسیه و با مدیریت رایزنی فرهنگی ایران در فدراسیون روسیه، وبینار شخصیت و اندیشه های آیت الله محمدعلی تسخیری(ره) با شرکت شخصیت های برجسته و چهره های دینی و فرهنگی روسیه و ایران برگزار شد.

سخنرانان این وبینار دو ساعت و نیمه با واکاوی شخصیت و اندیشه های این شخصیت بزرگ، سهم او را در توسعه مناسبات فرهنگی و دینی ایران و روسیه قابل ستایش توصیف و تلاش های او را در ایجاد فضای گفت وگو در بین ادیان ستایش کردند.

در این وبینار که از طریق یوتیوب پخش شد، سخنرانان زوایای گوناگون اندیشه و شخصیت آیت الله تسخیری را واکاوی کردند.

در آغاز این وبینار، جلالی، سفیر ایران در فدراسیون روسیه آیت الله تسخیری را شخصیت جامع الاطرافی توصیف کرد که تشنه حقیقت و در پی جستجوی حقیقت بر قلوب جستجوگران حقیقت تأثیرگذار بود.

وی مطالبه بزرگ این مرد بزرگ را توجه به مقوله گفت وگو، چه در میان مسلمانان چه در میان پیروان دیگر ادیان توصیف کرد.

قهرمان سلیمانی، رایزن فرهنگی کشورمان در روسیه در سخنان خود، آیت الله تسخیری را یکی از پیشگامان تقریب و گفت وگوی ادیان دانست و او را معلم نسل خود در این عرصه خواند که آموزه های وی بر نسلی از جوامع مختلف تأثیر مثبت داشته است.

آیت الله تسخیری یکی از بزرگترین رجال دینی در سطح جهان بود

الیاس اوماخنف، معاون شورای فدراسیون روسیه در سخنان خود، مطرح کرد: آیت الله تسخیری اعتقاد داشت که تنها گفت وگوی تمدنها در عصر حاضر می تواند مؤثر باشد و از همکاری های مشترک خود و آیت الله تسخیری در برگزاری برنامه هایی در این حوزه یاد کرد و اندیشه و تفکر این مرد بزرگ را ظرفیتی بزرگ در ترویج همزیستی دانست.

راویل عین الدین، رییس شورای مفتیان و رییس اداره دینی مسلمانان روسیه برگزاری این وبینار را در بزرگداشت شخصیت و اندیشه آیت الله تسخیری تکریم و او را دوست واقعی مسلمانان روسیه توصیف کرد که در ایجاد ارتباط بین مسلمانان روسیه و ایران نقش بسزایی داشت.

وی افزود: ایشان یکی از بزرگترین رجال دینی در سطح جهان بود که از سال های نخست شکل گیری تشکل های مربوط به مسلمانان روسیه با آنان ارتباط داشت و این دوستی سال ها ادامه داشت و دو بار نشانه عالی مسلمانان روسیه را دریافت کرد.

فئوفان متروپلیت قازان و تاتارستان و رییس بخش روسی گفت وگوهای دینی ایران و روسیه با یادآوری سی سال تجربه کار مشترک با آیت الله تسخیری از استعداد و قابلیت های چند وجهی شخصیت آیت الله تسخیری یاد کرد و او را گنج جهان اسلام دانست.

وی گفت: ایشان با همه دانش عمیق و تجربه ای که داشت از هنر توجه به سخنان برخوردار بود و هنر شنیدن سخن دیگران را نیاز زمانه حاضر توصیف کرد. پایندی ایشان به عمق گفت وگوهای دینی شایسته ستایش بود و در این باب نمونه بود و مشکلات جسمی تا سال های آخر هم مانع او در نشر گفت وگوی دینی نبود.

ابوذر ابراهیمی ترکمان، رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در سخنان خود، آیت الله تسخیری را یکی از شخصیت های مهم و تأثیرگذار در جهان اسلام توصیف کرد که با تسلط چندجانبه بر متون اسلامی و ادبیات عرب، توانست بابی را در گفت وگو با شخصیت های مهم جهان فراهم کند.

وی اظهار کرد: آیت الله تسخیری در گفت وگوهای خود همواره به مفاهمه و گفت وگوی دو جانبه می اندیشید و در کنار پایبندی به اصول، گفت وگوی با طرف مقابل را با احترام ادامه می داد و این امر باعث محبوبیت ایشان در جوامع مختلف می شد.

ابراهیمی ترکمان یادآور شد: نکته دیگر آنکه، ایشان در گفتگو تعادل داشت، نه به افراط علاقه ای داشت و نه به تفریط؛ آیت الله تسخیری خیرخواهی و محبت را سرلوحه کار خود قرار داده بود.

سخنران بعدی این وبینار، دیمیتری سافانف، دبیر همکاری های بین ادیان اداره روابط خارجی کلیسای ارتدکس بود که ضمن قرائت نامه ایلاریون از تجربه طولانی خود در همکاری با آیت الله تسخیری سخن گفت.

وی اظهار کرد: ایمان واقعی به خداوند او را تبدیل به شخصیت الهی کرده بود و در سیمای آیت الله تسخیری، این موضوع کاملا روشن بود.

حجت الاسلام والمسلمین حمید شهریاری، دبیرکل مجمع تقریب مذاهب اسلامی در سخنرانی خود گزارشی از زندگی علمی و مبارزاتی آیت الله تسخیری بیان کرد و از التزام واقعی ایشان نسبت به تقریب مذاهب و وحدت جهان اسلام و پرهیز از تفرقه، مشاجره، نزاع و بدزبانی سخن گفت.

وی در ادامه، خاطرنشان کرد: اخلاق و منش آیت الله تسخیری نمونه ای ارجمند و درس آموز بود.

قرآن در زندگی آیت الله تسخیری تبلور یافته بود

نفیع الله عشیرف، رییس اداره دینی بخش آسیایی روسیه سخنران بعدی بود. وی از آشنایی بیست ساله خود با آیت الله تسخیری و همکاری خود به عنوان عضوی از اعضای مجمع تقریب مذاهب اسلامی سخن گفت.

وی یادآور شد: مسیری که ایشان پیمود برگرفته از قرآن، سنت، پیامبر و آموزه های دینی بود و از حمایت معنوی خداوند برخوردار بود. او با اندیشه های قرآنی زندگی کرد و بر اساس آموزه های قرآنی همه مسلمانان را برادر می دانست.

سخنران بعدی، آندری فلیپف، مدیر اجرایی انستیتو مطالعات فرهنگها و تمدنها بود. وی مطرح کرد: آیت الله تسخیری در زُمره قدیمترین همکاران ما و دارای روحی باز و گسترده بود و علاقه مندان به گفت وگو با ایشان در میان جوانان زیاد بودند. در جهان امروز که جامعه مصرفی است و خواسته ها و ارزش های خود را بر جوامع تحمیل می کند، بحران اساسی فقدان معنویت و دینداری است و بشر مبنایی ندارد تا به کمک آن آینده ای را برای زندگی ترسیم کنیم. گفتمانی که آیت الله تسخیری برگزید تلاش برای به منصه ظهور رساندن ارزش های جوامع مختلف بود.

نوری محمدزاده، استاد دانشگاه دولتی داغستان مطالعه، میراث فکری آیت الله تسخیری را کاری لازم دانست زیرا او در خصوص ارزش های واقعی قرآنی کار می کرد. او با بهره گرفتن از دانش دینی و فکری خود مسائل امروز خاور میانه را پیش بینی می کرد.

آرتور سلیمانف، رییس دانشگاه اسلامی اوفا به نمایندگی از طلعت تاج الدین مفتی اعظم روسیه سخنران بعدی بود. وی با تسلیت درگذشت آیت الله تسخیری، فعالیت گسترده ایشان را در مسیر اخوت اسلامی و برقراری روابط صمیمانه بین ادیان و اقوام مختلف توصیف کرد و روابط صمیمانه بین مفتی اعظم روسیه و ایشان را یادآور شد و آن را اقدامی در تلاشی گروهی برای عملی کردن آموزه های دینی دانست.

حجت الاسلام والمسلمین اکبری جدی، رییس مرکز اسلامی مسکو با بیان اینکه این کنفرانس ادای دینی به آیت الله تسخیری و کوشش های اوست، بیانات مقام معظم رهبری که از ایشان به عنوان عالم مجاهد یاد کرد را نشان دهنده مقام علمی ایشان دانست.

رابطه راه رستگاری با فطرت انسانی از دیدگاه آیت الله تسخیری

حجت الاسلام والمسلمین محمدمهدی تسخیری، برادر روانشاد آیت الله تسخیری و رییس مرکز گفت وگوی ادیان و فرهنگ های سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با اشاره به نیم قرن مجاهده آیت الله تسخیری، از تلاش ایشان برای شنیدن سخنان دیگران و همزیستی مسالمت آمیز یاد کرد.

وی افزود: آیت الله تسخیری راه رستگاری بشر را را بازگشت به فطرت انسانی می دانست. از دیدگاه ایشان انسان موجودی با توانمندی های مختلف است که با بهره گیری از اراده می تواند در بالاترین و پایین ترین سطح وجود حرکت کند.

حجت الاسلام تسخیری تأکید کرد: آیت الله تسخیری با شناخت این موضوع، بخش الهی وجود خود را بارور کرد و در مسیر اهداف عالی که مورد خواست ادیان الهی است، حرکت کرد.

انتهای پیام/ص

09:18 - 1399/07/12 / شماره : 757798 / تعداد نمایش : 101

air.ir/ZrqGwbr

لینک خبر :‌ سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی
ساعتی پیش عراق از پذیرش یک هزار و 500 زائر از هر کشور برای حضور در پیاده روی اربعین خبر داد که دبیر ستاد مرکزی اربعین، گفت: حتی اگر عراق هم زائر بپذیرد، ستاد ملی مبارزه با کرونا اجازه اعزام نخواهد داد.

به گزارش خبرنگار حج و زیارت خبرگزاری فارس، امسال با توجه به شیوع کرونا و زیرساخت های عراق، مسؤولان این کشور از پذیرش زائر خارجی در ایام اربعین عذرخواهی کردند.

با این وجود ساعتی پیش احمد ملا طلال، سخنگوی دولت عراق از پذیرش یک هزار و 500 زائر از هر کشور خبر داد و مقرر شد در صورت درخواست کشورها، از هر کشور یک هزار و 500 زائر به حماسه پیاده روی اربعین امسال حضور یابد.

در همین رابطه، احمد محمدی فر، دبیر ستاد مرکزی اربعین حسینی در گفت وگو با خبرنگار حج و زیارت خبرگزاری فارس با بیان اینکه ما تاکنون هیچ اطلاعیه رسمی از سوی دولت عراق برای پذیرش زائر نداشتیم، گفت: تا این لحظه دعوتنامه و اطلاعیه رسمی در این باره به ایران ارسال نشده است. همچنین سفیر عراق نیز تأکید کرده است که هیچ زائری امکان اعزام به عراق ندارد.

وی با بیان اینکه در صورت پذیرش زائر از سوی طرف عراقی با توجه به وضعیت کرونا در دو کشور امکان اعزام زائر به عراق نیست، افزود: حتی اگر عراق هم زائر بپذیرد، ستاد ملی مبارزه با کرونا اجازه اعزام نخواهد داد و همان طوری که اعلام کرده است، هرگونه تجمع و راهپیمایی و حتی حرکت به سوی مرزها ممنوع است.

انتهای پیام/

لینک خبر :‌ خبرگزاری فارس
یک موسیقیدان درباره وضعیت فعلی خانه موسیقی معتقد است: در خانه موسیقی فضایی برای بحث و گفت وگو وجود ندارد و اگر کسی انتقاد یا نظری غیرهمسو با نظر گردانندگان آن داشته باشد، راه به جایی نخواهد برد.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۷/۱۲ سایت های دیگر : روزان اسکان روزنامه بانی فیلم

کیوان فرزین منتقد موسیقی و نوازنده سنتور در گفت وگویی با ایسنا در ادامه مطلب بالا درباره خانه موسیقی تاکید می کند: تا زمانی که فضای دموکراتیک وجود نداشته باشد، انتخابات خانه موسیقی هم با تعداد اندکی از اعضای نزدیک به تفکر حاکم بر این نهاد تشکیل می شود و رأی دهندگان و کاندیداها از بین آنها خواهند بود و همچنان شاهد تکرار دیدگاه و مدیریت در سیستم خواهیم بود. اگر هم دقیقا همان افراد برای حضور در هیات مدیره نامزد و انتخاب نشوند، افرادی که برای عضویت در هیات مدیره ثبت نام می کنند و انتخاب می شوند، نزدیک به طیف قبلی خواهند بود.

فرزین در ادامه از نحوه برگزاری انتخابات خانه موسیقی می گوید و توضیح می دهد: برگزاری انتخابات خانه موسیقی به صورت مجازی و دیجیتال امری ناگزیر است؛ پیشرفت فضای مجازی و شرایط روز، ما را دیر یا زود ملزم می کند تا شیوه های جدید را جدی تر بگیریم. اما این مساله شکل انتخابات است و نباید آن را به تنهایی با مفهوم و روح انتخابات یکی دانست. اینکه در دوره های قبل اقبال شایسته ای از سوی جامعه موسیقی نسبت به انتخابات خانه موسیقی صورت نگرفته است، نه به شکل انتخابات که به عملکرد این نهاد برمی گردد؛ زیرا به نظر من خانه موسیقی نتوانسته جایگاه خود را به عنوان یک نهاد مدنی و صنفی در بین هنرمندان تثبیت کند و به همین دلیل اهالی این حوزه هم انگیزه ای برای شرکت در انتخابات خانه نداشته اند.

او در عین حال یادآور می شود: باید این نکته را که در جامعه ما نگاه صنفی و گروهی نسبت به نگاه فردی ضعیف تر است هم در نظر داشت. شرایط جامعه و محقق نشدن اهداف فعالیت های صنفی و گروهی در طول سالیان گذشته باعث شده است تا مردم، دیگر کمتر به جریان ها یا نهادهایی که قرار است در جامعه مدافع آنها باشند، اعتماد داشته باشند.

می توانند هر تعداد بار عضو هیات مدیره خانه موسیقی شوند

در این مدت برخی از هنرمندان در گفت و گوهایی مجزا با ایسنا این مساله را مطرح کرده اند که حضور دوباره آن دسته از هیات مدیره خانه موسیقی که بیش از دو دوره پشت سر هم کاندیدا شده و رأی آورده اند، برای دوباره کاندیدا شدن قانونی نیست.

فرزین در این زمینه هم توضیح می دهد: پیشتر خانه موسیقی خبری منتشر کرد که با تصویب مجمع عمومی، افرادی که دو دوره از اعضای هیات مدیره بوده اند، بار سوم نمی توانند کاندیدا شوند ولی این بند هنوز در اساسنامه خانه موسیقی که روی سایت رسمی آن نهاد موجود است نیامده و اگر این روایت را ملاک قرار دهیم، هنوز هر کسی می تواند هر تعداد باری که می خواهد عضو هیات مدیره خانه موسیقی شود. اما لازم است دوباره تاکید کنم تا نگاه مدنی و دموکراتیک در خانه و اعتماد و انگیزه در جامعه موسیقی نباشد، اصلاح این ضوابط هرچند لازم است اما موثر نخواهد بود.

تعداد اعضای خانه موسیقی مشخص نیست

این منتقد موسیقی در توضیح ایرادهایی که به خانه موسیقی وارد است، به شفاف نبودن تعداد اعضای فعال این نهاد اشاره کرده و می گوید: خانه موسیقی رسما آمار مشخصی از تعداد اعضای خود اعلام نکرده و حتا اعضای این نهاد خبر ندارند که چند نفر در این نهاد عضو فعال هستند؟ هر وقت خانه موسیقی می خواهد مشروعیت خود را از لحاظ آماری بالا ببرد، تعداد اعضا را بالای 15000 نفر اعلام می کند ولی وقتی صحبت از انتخابات و نسبت تعداد افراد شرکت کننده است، می گوید که خیلی از این افراد حق عضویت پرداخت نکرده یا عضویت خود را تمدید نکرده اند، پس عضو نیستند و نمی توانند در انتخابات شرکت کنند. با این همه بر اساس آماری که مدیران خانه موسیقی به صورت جسته و گریخته و شفاهی اعلام کرده اند، به نظر می رسد متوسط تعداد کسانی که در انتخابات دوره گذشته شرکت کردند، در خوش بینانه ترین حالت زیر 10 درصد و در برخی از کانون ها زیر 4 یا 5 درصد باشد. چنین آماری قاعدتا می بایست زنگ خطری جدی برای مدیریت یک نهاد مدنی تلقی شود و سبب یابی و رفع آن به مهمترین اولویت آن نهاد بدل شود اما این اتفاق نمی افتد حالا یا آن دغدغه صنفی و نگاه دموکراتیک وجود ندارد یا دوستان به حفظ همین وضع راضی هستند.

کیوان فرزین

او همچنین با بیان اینکه درباره مسائل خانه موسیقی هیچ بحث، دغدغه، تبادل نظر و گفت و گویی وجود ندارد، تصریح می کند: سایت خانه موسیقی نظرسنجی ها را زیر خبرهای خود بسته و اجازه بحث و گفت و گو نمی دهد. انگار اگر کسی نقد و انتقاد کند، به چشم دشمن به او نگاه می شود؛ که این نگاه تا امروز از تهدیدهای کلامی تا مرز شکایت حقوقی پیش رفته، مثل مورد آقای دکتر فاطمی.

این هنرمند ادامه می دهد: آقای فرهاد فخرالدینی (آهنگساز و رهبر ارکستر) در فروردین سال 97 جلسه ای با حضور همه منتقدان و صاحب نظران خانه موسیقی برگزار کرد تا اتحادی بین اهالی حوزه موسیقی ایجاد شود و مشکلات بر طرف شود؛ البته خیلی از منتقدان به این جلسه امیدی نداشتند ولی با این حال عده ای به احترام استاد فخرالدینی شرکت کردیم. در آن جلسه بیانیه ای قرائت کردیم که به امضای تقریبا صد نفر از موسیقیدان ها از جمله خود من رسیده بود. قرار شد برای آنکه کدورت ها بیشتر نشود و اوضاع تا حدودی بهتر شود، در آن بیانیه به صورت صریح، انتقادی از عملکرد خانه موسیقی صورت نگیرد. در نتیجه در آن بیانیه صرفا تذکری داده شد نسبت به اینکه امیدوار هستیم عملکرد خانه موسیقی بر اساس اساسنامه و رفتارهای صنفی پیش برود. ولی آقایان بلافاصله در نشستی بیان کردند که خوب! در سخنان منتقدان مطالب خاصی بیان نشد و فقط مطالب کلی بود که همه بر آن واقف هستیم! ما در پاسخ به این صحبت، نامه ای نوشتیم که لحن بیانیه به خاطر حسن نیت و شرایط جلسه بوده و اگر اعتقاد دارند ما حرف خاصی برای گفتن نداریم، به پنج پرسش مطرح شده در نامه درباره مواردی که گمان می کنیم بی توجهی به اساسنامه یا تخلف های احتمالی است، پاسخ دهند.

فرزین بیان می کند: ولی اکنون که بیش از دو سال از آن قضیه می گذرد، نه تنها هیچ پاسخی به این نامه داده نشده است، که سایت خانه موسیقی خلاف اخلاق حرفه ای، از انتشار نامه هم سرباز زد؛ البته متن نامه همان زمان در سایت موسیقی ما که سخنان ایشان را منتشر کرده بود، به عنوان پاسخ منتشر شد.

دغدغه های صنفی دلیلی برای استمرار عضویت در خانه موسیقی است؟

این هنرمند این پرسش را مطرح می کند که اگر اختیارات و امتیازاتی مانند بیمه، کارت صلاحیت تدریس یا امتیاز عضویت در اخذ مجوزهایی که از سوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به خانه داده شده، حذف شود، آیا دغدغه های صنفی باعث می شود اهالی موسیقی و اعضای خانه در خانه موسیقی عضو شوند یا عضو بمانند؟ یا این نهاد می تواند بدون کمک های مالی و اعتباری دولت به عنوان یک نهاد صنفی به پشتوانه اعضای خود به فعالیتش ادامه دهد؟ آیا همین امتیازها باعث نشده در جاهایی که منافع جامعه موسیقی و نظر بخش دولتی در تضاد قرار گرفته خانه منفعل و ناکارآمد عمل کند؟

فرزین درباره ویژگی های یک نهاد صنفی توضیح می دهد: نهاد صنفی یک نهاد مدنی است و یک نهاد مدنی زمانی مشروعیت درستی دارد که اعضای جامعه بتوانند به آن اعتماد کنند؛ یعنی هر مشکلی برای اعضا به وجود بیاید، بتوانند به آنجا اعتماد کرده، حرفشان را بزنند. وقتی که منتقد خود را به عنوان دشمن ببینند و اگر کسی نظر مخالف داشته باشد از او شکایت یا تهدید به سلب امتیازات کنند، اعتماد از بین خواهد رفت. این نهاد در سایت و بولتن خود نسبت به منتقدان بیشتر لحنی تهدید آمیز دارد. درست است که گاهی می گویند پذیرای انتقاد و شنوای آن هستند ولی تجربه نشان داده به محض انتقادی جدی، لحن و رفتار آنها تهدیدی و حذفی شده است.

موزیسین ها باید اجازه داشته باشند حرف خود را بزنند

او بیان می کند که اگر من نقدی در خانواده خود به پدر یا برادرم داشته باشم، به خاطر علاقه من به کانون خانواده و اصلاح است؛ نه دشمنی با آنها. این نهاد هم اگر خانه موسیقیدان ها است، موزیسین ها باید اجازه داشته باشند حرف خود را بزنند.

این هنرمند در راستای جملات بالا به تلاشی که در دوره قبلی انتخابات خانه موسیقی برای ایجاد اعتمادسازی هنرمندان موسیقی نسبت به خانه موسیقی انجام گرفته است، می پردازد و می گوید: منتقدان در زمان انتخابات دوره قبل خانه موسیقی پس از ناکام ماندن در گفت و گو با مدیران خانه، از چند ماه قبل با وزارت ارشاد به عنوان نهاد ناظر این نهاد صحبت کردند که یک هیات بی طرف از منتقدان، کسانی که به خانه نزدیک هستند و موسیقیدان های سرشناسی که به نظر می رسد بی طرف هستند، قبل از انتخابات بر روندی که به انتخابات منتهی می شود نظارت کنند تا شبهه ها را نسبت به خانه موسیقی برطرف کنند، ایجاد انگیزه کنند و جامعه موسیقی را تشویق کنند تا کسانی که عضو نیستند، عضو شوند یا کسانی که عضویت خود را تمدید نکرده اند، تمدید کنند. در نتیجه با جذب حداکثری موسیقیدان ها به خانه موسیقی، افرادی با دیدگاه های مختلف نامزد شوند و پیش از برگزاری انتخابات، امکان به بحث و جدل گذاشتن نظرات و برنامه های خود را داشته باشند تا اعضا بتوانند با دید باز به کاندیدای مورد نظر خود رأی دهند. ولی متأسفانه از راه های مختلف از این اتفاق جلوگیری کردند و حتا سعی شد که موضوع را جور دیگری نشان دهند.

او در پایان می گوید: خانه موسیقی در بسیاری از اتفاقات صنفی مهم اخیر حضور نداشته است. سه یا چهار سال پیش بود که آقایان علم الهدی و جنتی (وزیر وقت ارشاد) درباره برگزاری کنسرت در مشهد حرفی زده بودند که نامه ای با 7000 امضاء، از جمله خیلی از موسیقیدان های طراز اول، جمع شد که به رئیس جمهور تاکید کردند این رویه موجود اشکال دارد ولی از مدیران خانه موسیقی کسی شرکت نکرد. یا مثلا قانون 10 درصد که خانه موسیقی با اینکه پیش از تصویب از آن اطلاع داشت، هیچ اقدام یا اطلاع رسانی نکرد و آخرین نهادی بود که به این امر واکنش داد، آن هم بعد از آنکه فهمید نامه ای در حال تهیه است و چند هزار امضا برای آن جمع شده است و در نهایت بیانیه ای صادر کرد که از معترضان حمایت می کند اما مدیران آن هیچکدام نامه را امضاء نکردند. من به عنوان یک موسیقیدان از نهاد صنفی خود انتظار دارم در ستاندن حقوق اهالی موسیقی پیشرو باشد؛ نه اینکه پشت قضیه قرار بگیرد، زحمات دیگران را مصادره به مطلوب کند یا خیلی وقت ها هم از روابط و منافعش بترسد و فرار کند.

انتهای پیام

لینک خبر :‌ خبرگزاری دانشجویان ایران
تهران- ایرنا- معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به فعالیت حوزه های مختلف هنری در راستای حفظ و انتقال ارزش های دفاع مقدس گفت: زبان هنر در تکاپوی مستمر تبیین رشادت ها و شجاعت های دوران دفاع مقدس بوده و هست.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۷/۱۱ سایت های دیگر : امروز نیوز

سیدمجتبی حسینی در حاشیه بازدید از نمایشگاه اقتدار 40 در گفت وگو با خبرنگار ایرنا اظهار کرد: این نمایشگاه هرچه قدر باشکوه و با عظمت باشد، باز انگشت اشاره ی به حماسه بسیار بزرگی که در این کشور اتفاق افتاده، است.

وی افزود: سالیان سال در حافظه و خاطره مردمان ایران این رشادت ها و از جان گذشتگی ها خواهد ماند کما اینکه دفاع از عزت و کیان کشور که در طول تاریخ انجام شده امروز در حافظه بلند مدت مردم ایران در تاریخ ثبت شده است.

معاون وزارت فرهنگ گفت: بنابراین این اشارت که به طور سالانه تکرار می شود بهانه بسیار خوبی است که فراموش نکنیم برای استقلال و عزت امروز ما چه جان ها و جوان ها و سرداران گران قدری از دست دادیم و چقدر باید با دلسوزی و همت، پاسدار خونشان باشیم و از کیان، استقلال، آزادی و سربلندی با تمام توان و جان دفاع کنیم.

حسینی در مورد فعالیت های هنری در راستای حفظ ارزش های دفاع مقدس گفت: این موضوعی نیست که تنها در مناسبتی از آن یاد شود بلکه به عنوان یک خاطره بزرگ و طولانی و یک حماسه ماندگار در تاریخ کشور همیشه مورد توجه تمام هنرمندان بوده و خواهد بود، از تئاترهایی که مجوز گرفتند و بر صحنه رفتند و در رده های اول موضوعی آنها حفظ ارزش های دفاع مقدس بوده، همچنین در حوزه موسیقی سمفونی ها، قطعات، ترانه ها و شعرهایی که در این حوزه به صورت مستقیم و غیرمستقیم سروده شده و به اجرا درآمده است.

وی گفت: در حوزه هنرهای تجسمی سالانه صدها نمایشگاه از آثاری که در آن دوره و با بهانه آن دوره و با یاد آن دوره خلق شده در معرض دید و داوری امر قرار گرفته است، حتی در حوزه جدید ظهور مد و لباس که براساس اِلمان های برآمده از دوران دفاع مقدس سعی می کنند گوشه ای از شجاعت های آن روزگار را نشان دهند.

نمایشگاه ملی دستاوردهای دفاع مقدس و مقاومت با عنوان اقتدار40 و با شعار محوری ما قوی هستیم به مناسبت چهلمین سالگرد حماسه دفاع مقدس، از 2 تا 11 مهر از ساعت 9 تا 17 در موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس برپا است.

لینک خبر :‌ خبرگزاری جمهوری اسلامی
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۷/۱۰

سیدمجتبی حسینی ، معاون هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، چند روز قبل به مناسبت هفته دفاع مقدس متنی در خبرگزاری ها منتشر و به ساخت بی رویه مجسمه های نامناسب از سردار قاسم سلیمانی اعتراض کرد. در بخش هایی از نوشته او آمده است: مجسمه سازان و تندیس پردازان نسل های بعد بر دوش چنان استادانی کار خود را آغاز کردند و هنرشناسان می دانند که مراتب استادان بر رشد و شکوفایی پیروان چه تأثیراتی در پی دارد. نمونه های فاخری از آثار اگرچه به تناسب نیاز و روزگار ما فراوان نیستند شاهد گویای داشته ای است که از آن تغافل کرده ایم. تغافل به معنای آنکه به قدر نیاز و ضرورت به آموزش مجسمه سازی نپرداخته ایم نه در دانشگاه ها و نه در آموزشگاه ها، تغافل به معنای آنکه دشواری این هنر را به شهدِ تشویق و تبلیغ شیرین نکرده ایم. تغافل به معنای آنکه اگر مجسمه های ارزشمندی در سطح شهر به یغما رفت و ربوده شد، سختی اش را سهل گرفتیم و کمر نبستیم به یافتن قصور و مقصر و به حساس کردن جامعه و بیدار کردن معدود مسئولانی که هنر را تجمل می پندارند و گمان می کنند جهان بی هنر نیز امکان استمرار دارد! تغافل به معنای آنکه برنخاستیم به ساخت دیگرباره همان مواریثی که از مقابل دیدگان ناپدید شد. تغافل به معنای آنکه نپذیرفتیم چنین ثروتی و چنان ضرورتی نیاز به قوه عاقله ای دارد که درباره آن بیندیشد و بر آن سیاستی بگذارد و بر روند و رشد یا زبان قلم لال کاسته شدن سطح کیفی آن نظارتی در خور داشته باشد. قریب سالی می گذرد از پرواز علمدار دوران، از قهرمانِ ملی و مردستان فروتن هم روزگارمان شهید حاج قاسم سلیمانی، در این یک سال گویی می خواهیم بخشی از کاستی های گذشته را جبران کرده و قدرشناسی خود را از این شهید بزرگوار نشان دهیم. پاره ای از این قدرشناسی ها در قالب ساخت تندیس یادمان نمود می یابد. در شهرهای مختلف یکی پس از دیگری از تندیس هایی رونمایی می شود که بیش از احساس قدردانی، حس شرمساری را در مخاطب برمی انگیزد؛ تندیس هایی که گاه بهانه تاختن دشمن و عیب جویی منکران می شود؛ تندیس هایی که مشابهت، سهل است، حداقل تناسب های لازم انسانی را ندارد، تصویرش در شبکه های مجازی به طرفه العینی منتشر می شود و تماشاچیان محب و مغرض از هر گروه که باشند، از زبان خود به عرض اسف می پردازند. هفته دفاع مقدس، وقت مناسبی است که به تذکار بیندیشیم. آیا وقت آن نیست که به مجسمه سازی و تندیس پردازی برای معرفی چهره های شاخص و افتخارات کشورمان، کشور پهناورمان که شهر و شهرستان و روستا کم ندارد، به طور خاص توجه کنیم. وقت آن نیست که آموزش هنر را دست کم در این عرصه جدی بگیریم و به جای افزودن شمار دانشگاه ها، به کیفیت آموزش هنر مشغول شویم. وقت آن نیست که بپذیریم هر دستگاه تخصصی دارد و شناخت و هدفی و اگر قرار باشد در هنر تصمیم و تدبیری اتخاذ شود، باید به نمایندگان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی روی آورد؟

لینک خبر :‌ روزنامه همشهری
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۷/۱۰

مرتضی کاردر- روزنامه نگار

مجسمه سازی، به ویژه مجسمه برای سرداران و شخصیت های تاریخی در هنرهای تجسمی امروز بی سابقه نیست. در سال های پس از انقلاب، دست کم از دهه70مجسمه ها، سردیس ها و تندیس های بسیاری از بزرگان نصب شده است؛ تندیس هایی که بسیاری از آنها مقبولیت عمومی یافته اند و مورد تأیید مجسمه سازان حرفه ای نیز بوده اند.
اما حالا هرچند وقت یک بار خبری از رونمایی مجسمه ای تازه از سردار شهیدقاسم سلیمانی در شهرستان ها منتشر و عکس های رونمایی در خبرگزاری ها و شبکه های اجتماعی دست به دست می شود که مجسمه ها شباهت چندانی به ایشان ندارد و به بدترین شکل ممکن طراحی و اجرا شده است.
چند روز پیش سیدمجتبی حسینی، معاون هنری وزیر ارشاد متنی منتشر کرد با عنوان تندیس هایی که حس شرمساری را برمی انگیزند و به ساخت چنین مجسمه هایی اعتراض کرد. اما این مجسمه ها کجا و در چه فرایندی ساخته می شوند که حتی صدای معاون هنری وزارت ارشاد نیز درآمده است؟ چه نهادی بر ساخت مجسمه ها نظارت می کند؟ چرا مجسمه سازان حرفه ای برای کار دعوت نمی شوند؟ ماجرا را در گفت و گو با کارشناسان بررسی کرده ایم.

مجسمه سازان ملی باید مجسمه شخصیت های ملی را بسازند
طاهر شیخ الحکمایی، مجسمه ساز و استاد دانشگاه که در کارنامه اش مدیریت انجمن هنرمندان مجسمه ساز و ریاست گروه مجسمه سازی دانشگاه تهران دیده می شود، از فقدان تخصص گرایی گلایه می کند و می گوید: خیلی ساده عرض کنم که وقتی ما می خواهیم به دندانپزشک برویم دست کم از 10نفر سؤال می کنیم که کدام پزشک بهتر است. چطور ممکن است برای ساخت مجسمه بدون مشورت کار کنیم؟ چرا سفارش دهندگان به متخصصان امر مراجعه نمی کنند؟ یعنی آیا تخصص کوچک ترین نقشی ندارد؟ ما مجسمه سازان خوبی داریم که به طور تخصصی اندام واره کار می کنند، اما می بینیم که سفارش دهندگان بدون توجه به این مجسمه سازان کارها را به دیگران سفارش می دهند.
در عین حال یادمان نرود کارهایی که برای شخصیت های ملی قرار است انجام شود، باید در حد و اندازه ملی باشد. مجسمه سازی در حد و اندازه ملی باید مجسمه شخصیت ملی را بسازد که در شأن او باشد؛ یعنی اگر قرار است کسی برای سردار قاسم سلیمانی مجسمه بسازد، باید از بهترین مجسمه سازان ایرانی باشد تا به بهترین محصول برسیم. ما مجسمه سازانی داریم که در عرصه های جهانی اعتبار دارند، در سال های گذشته جایزه های بین المللی در حوزه مجسمه و تصویرسازی کم نگرفته ایم، اما کارهای درجه یک را به کسانی سفارش می دهیم که حداقل مهارت و سلیقه را ندارند.
چنین اتفاق هایی هر بار به شکلی در کشور ما می افتد و مسئله اینجاست که هیچ وقت مسئولان و سفارش دهندگان مورد مؤاخذه قرار نمی گیرند. پس رویه های این چنینی ادامه پیدا می کند و هر چند وقت یک بار شاهد اتفاق هایی از این دست خواهیم بود.

تخریب به جای تجلیل
قدرت عاقلی، از دیگر مجسمه سازانی است که در میان مجسمه سازان صورت گرای سال های اخیر تمایز و تشخص دارد. او نیز با گلایه از مجسمه هایی که ساخته شده، می گوید: به قول مرحوم شریعتی اگر می خواهی کسی را تخریب کنی از او بد دفاع کن؛ اتفاقی که درباره مجسمه سردار سلیمانی یا جمشید مشایخی افتاده نوعی بددفاع کردن است. حالا چون سردار سلیمانی است و همه او را دوست دارند و می خواهند درباره او کار کنند که دلیل نمی شود کسی حرفی نزند. چنین مجسمه هایی بیشتر تخریب شخصیت است.
قدرت عاقلی مقصر ماجرا را فقط مسئولان شهرستانی نمی داند و بخشی از قصور را متوجه مجسمه سازان می کند: اگر بخواهیم به ریشه های چنین اتفاق هایی بپردازیم، بخشی از مشکل به خود مجسمه سازان برمی گردد که تشکل صنفی قدرتمندی ندارند؛ نظامی که حوزه های تخصصی مجسمه سازی را تفکیک و مجسمه سازان را درجه بندی کند و سفارش دهندگان ملزم باشند مجسمه هایشان را به آنها سفارش دهند. مجسمه سازی جدای از معماری و شهرسازی نیست، بخشی از نمای شهری است. باید با همکاری وزارت شهرسازی و وزارت ارشاد و شهرداری سازوکاری فراهم شود که تشکل قدرتمندی شکل بگیرد. الان حتی صدای اعتراض معاون هنری وزیر هم بلند شده. کاری که معاونت هنری می تواند بکند، کمک به شکل گیری انجمن صنفی مجسمه سازان برای پیشگیری از چنین اتفاق هایی است.
مسئله دیگر این است که در شهرستان ها هیچ نظارتی بر مجسمه ها وجود ندارد. می بینیم که در میدان های اصلی شهرستان ها یکی قوری می سازد، یکی سماوری را به شکل زشتی اجرا می کند و هرکس متناسب با سلیقه ای که دارد، کاری می کند و هیچ نظارتی هم در کار نیست. برخی از مسئولان محلی هم مجسمه سازها را نمی شناسند و سعی می کنند کار ارزان تمام شود. خیلی هم عجله دارند که زود مجسمه ساخته و رونمایی شود. نتیجه بودجه هایی است که حرام می شود و یک کار ماندگار هم خلق نمی شود.
شاید روزی به نتیجه برسیم که سراغ متخصصان برویم
قدرت عاقلی در پایان صحبت هایش می گوید: زمانی چنین مشکلی در نقاشی های دیواری داشتیم. هر کسی نقاشی دیواری می کشید و اصولی حاکم نبود. حالا به جایی رسیده ایم که خوشبختانه نقاشی های دیواری از شهدا و شخصیت ها به استانداردی رسیده است. بماند که هنوز ما برای جنگ یک یادمان نداریم که یک مقام رسمی به ایران می آید، از آنجا بازدید کند؛ درحالی که همه کشورها چنین یادمانی دارند. اما شاید چنین اتفاق هایی در درازمدت به نفع مجسمه سازی باشد و مسئولان و سفارش دهندگان را به این نتیجه برساند که در حوزه مجسمه هم سراغ متخصصان بروند.

میل پایان ناپذیر ساخت مجسمه
اما پرسش دیگر این است که چرا تا وقتی بحث کاری ماندگاری برای شخصیت های ملی مطرح می شود، همه سراغ ساخت مجسمه و سردیس می روند. چرا گونه های هنری دیگر مثل نقاشی دیواری یا چیدمان یا کارهای هنری دیگر جدی گرفته نمی شود و همه دوست دارند برای ستایش از شخصیت ها مجسمه شان را بسازند؟
مجتبی موسوی، کارشناس فرهنگی و مدیر هنری سابق زیباسازی شهرداری که متولی ساخت و نصب مجسمه های بسیاری در شهر تهران بوده است، درباره میل مسئولان به سفارش و ساخت مجسمه می گوید: قبول دارم که مجسمه های شخصیت های ملی برای مسئولان جذاب تر است. می خواهند کاری انجام دهند که در کارنامه شان ثبت شود و مجسمه ماندگارتر است و بازتاب بیشتری دارد، اما در عین حال بازتاب های منفی مجسمه نیز بیشتر است. در گونه های هنری دیگر هم اجراهای بد داریم، اما به چشم نمی آید و اخبار منفی درباره آنها را کمتر می شنویم.
مجتبی موسوی درباره ریشه های چنین اتفاقی می گوید: به طور کل شاید ما در مجسمه سازی خیلی سرمایه گذاری نکرده ایم. آنچه اتفاق افتاده بیشتر در تهران بوده است. هنرمندان بومی پرورش نیافته اند. در شهرستان ها سراغ هنرمندانی می روند که ممکن است در کنار کارهای دیگر مجسمه هم بسازند. برخی مدیران با مجسمه سازی آشنا نیستند و کار هنری را سهل می پندارند و تفاوتی میان کاردستی های کودکانه و کار هنری نمی گذارند. متأسفانه قائل به مشورت هم نیستند و از روی ناآگاهی تصمیم می گیرند که در نهایت منجر به اتفاق های ناخوشایند و کارهای ناموفق می شود. مسئول شهرستانی فقط می تواند تصمیم بگیرد و بودجه را اختصاص بدهد. بقیه ماجرا از طراحی تا اجرا و جنس مجسمه و نصب و... کاملاً تخصصی است و باید به متخصصان امر واگذار شود.

به جای تجلیل، بی احترامی کرده ایم
گلایه های مجتبی موسوی از چنین اتفاق هایی بسیار بیشتر از اینهاست: با چنین مجسمه هایی هم آبروی هنر مجسمه سازی را برده ایم، چون مجسمه های نازیبای سردار سلیمانی در سطح بین المللی بازتاب داشته است، هم به هنرمندان مجسمه ساز خودمان بی احترامی کرده ایم، هم به مجسمه سازی ایران ضربه زده ایم و هم به جای تجلیل از یک شخصیت ملی به او بی احترامی کرده ایم. رقابت شهرستان ها بر سر ساخت مجسمه های شتابزده از سردار قاسم سلیمانی کی پایان می پذیرد؟ کی سفارش دهندگان به نتیجه می رسند که باید مجسمه ها را به سازندگان متخصص سفارش دهند؟ کدام نهاد مسئول باید برای پیشگیری از چنین اتفاق هایی پا به میدان بگذارد؟

لینک خبر :‌ روزنامه همشهری
مدیرکل دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از نمایشگاه دستاوردهای دفاع مقدس و مقاومت و غرفۀ معاونت امور هنری در این نمایشگاه بازدید کرد.

به گزارش ایلنا، محمد الهیاری در مورد حضور هنرمندان در جبهه ها گفت: از ابتدای جنگ تحمیلی شاهد حضور هنرمندان محترم حوزه موسیقی در جبهه ها بوده ایم. تصاویری که در انجمن موسیقی، بنیاد رودکی و دفتر موسیقی به یادگار مانده، حاکی از حضور نوازندگان و خوانندگان موسیقی کشورمان در جبهه ها بوده است. حضور آن ها در کنار رزمندگان علاوه بر اینکه آن ها را با حقایق آشنا کرد، کمک کرد تا آثاری را خلق کنند.

وی در خصوص نقش هنرمندان در حوزه دفاع مقدس عنوان کرد: هنرمندان حوزۀ موسیقی پس از جنگ هم به موضوع دفاع مقدس توجه کردند، مثال آن خلق آهنگ ها، سمفونی ها، آلبوم ها و موسیقی فیلم هایی است که ماندگار شدند و حضور موسیقی در کنار رزمندگان را به حضوری به یاد ماندنی و مداوم تبدیل کرد.

اله یاری در ادامه بیان کرد: نزدیک به چهار دهه از انقلاب اسلامی و 31 سال از پایان جنگ تحمیلی می گذرد، و کماکان شاهد هستیم هنرمندان موسیقی ژانر دفاع مقدس را فراموش نکرده اند و نسبت به خلق آثار اهتمام دارند. این مساله کمک می کند بتوانیم پیام ظلم ستیزی و صلح طلبی ایرانیان را به نسل های بعدی منتقل کنیم.

مدیرکل دفتر موسیقی در مورد حضور مجموعه معاونت امور هنری در نمایشگاه توضیح داد: در این نمایشگاه انجمن موسیقی ایران نیز حضور دارد. در این نمایشگاه مجموعه پوسترهایی که در ارتباط با موسیقی مقاومت است و تعدادی از آثاری که در این حوزه منتشر شده به نمایش درآمده است. در کنار آن، سایر هنرها، از جمله نمایشی، تجسمی و مد و لباس هم آثار خودشان را به نمایش گذاشته اند.

او در پایان خاطرنشان کرد: امیدوارم این چند روز نمایشگاه، گرچه ممکن است حکم قطره ای از دریای ایثار و افتخارآفرینی داشته باشد، تلاش کوچکی برای وظیفه شناسی و ادای دینی نسبت به شهدا باشد.

لینک خبر :‌ خبرگزاری کار ایران
معاون امور هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی از نمایشگاه دستاوردهای دفاع مقدس و مقاومت و غرفه معاونت امور هنری در این نمایشگاه بازدید کرد.

به گزارش هنرآنلاین ، سیدمجتبی حسینی، معاون امور هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در بازدید از نمایشگاه دفاع مقدس با حضور در غرفه معاونت هنری گفت: اگر بپذیریم هنر، چراغ آیینه است و یکی از ویژگی های مهم هنر، نقش آیینه گونی آن است، به روشنی و وضوح می توانیم خاطرات گذشته و امروز را در این آیینۀ صیقلی و صاف ببینیم. به خاطر همین است که برای شناخت فرهنگ ها و تمدن ها، یکی از دریچه های صادق و راستگو، پرداختن به آثار هنری و شناخت ادوار تاریخ از دریچۀ آن هاست.

حسینی در ادامه گفت: یکی از اتفاق های بسیار بزرگی که در قرن اخیر در ایران معاصر به وقوع پیوسته جنگ تحمیلی و هشت سال دفاع مقدس است. جنگ تحمیلی هم واقعه بزرگی بوده، هم طولانی مدت بوده و هم صحنه های بی نظیری از شجاعت، رشادت و از جان گذشتگی در آن رقم خورده است.

معاون امورهنری وزارت فرهنگ وارشاد اسلامی درباره نقش هنرمندان در دوران دفاع مقدس خاطرنشان کرد: چنین خاطره و حادثه عظیمی از حافظه ملت حذف نخواهد شد. هنرمندان در همۀ شاخه ها و رشته ها با مسئولیت پذیری که دارند و به خاطر حساسیت های ویژۀ آن ها، چنین واقعه ای در آیینۀ آثارشان منعکس می شود. گاهی به صورت مستقیم است که در نمونۀ عکس هایی که از آن دوران می بینیم، شاید صریح ترین زبان و گویش باشد و گاهی هم آثار به صورت غیرمستقیم و از تأثر جان و ذهنِ هنرمند نسبت به موضوع خلق می شود. باید هر دوی آن ها را در کنار هم ببینیم و ارزیابی کنیم. هنرمندی نبوده که در این دوران حیاتش جاری باشد و متأثر از چنین رخدادی آثاری را خلق نکرده باشد.

حسینی در پایان در خصوص فعالیت های مجموعۀ معاونت امور هنری با موضوع دفاع مقدس گفت: در همین غرفه معاونت هنری پوسترها و آثار و مستنداتی که از سال های مختلف دیده می شود، بیانگر بخشی از فعالیت های هنری در این زمینه است. در دهه های گذشته آثار ارزشمندی در لایه ها و رشته های مختلف خلق شده و به معرض دید داوری رسیده است. این استمرار به معنای زنده بودن یاد جانبازان دفاع مقدس و شهدای بلندپایۀ این واقعه در جان و دل مردم کشور است. این اتفاق حتی نیاز به تشویق های ویژه ندارد، چرا که به صورت خودجوش و ازدل برآمدۀ هنرمندان قابل رؤیت است.

هنرمندان موسیقی در جبهه ها حضور داشتند و پس از جنگ هم دفاع مقدس را فراموش نکردند

مدیرکل دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از نمایشگاه دستاوردهای دفاع مقدس و مقاومت و غرفۀ معاونت امور هنری در این نمایشگاه بازدید کرد.

محمد اله یاری در مورد حضور هنرمندان در جبهه ها گفت: از ابتدای جنگ تحمیلی شاهد حضور هنرمندان محترم حوزه موسیقی در جبهه ها بوده ایم. تصاویری که در انجمن موسیقی، بنیاد رودکی و دفتر موسیقی به یادگار مانده، حاکی از حضور نوازندگان و خوانندگان موسیقی کشورمان در جبهه ها بوده است. حضور آن ها در کنار رزمندگان علاوه بر اینکه آن ها را با حقایق آشنا کرد، کمک کرد تا آثاری را خلق کنند.

وی در خصوص نقش هنرمندان در حوزه دفاع مقدس عنوان کرد: هنرمندان حوزۀ موسیقی پس از جنگ هم به موضوع دفاع مقدس توجه کردند، مثال آن خلق آهنگ ها، سمفونی ها، آلبوم ها و موسیقی فیلم هایی است که ماندگار شدند و حضور موسیقی در کنار رزمندگان را به حضوری به یاد ماندنی و مداوم تبدیل کرد.

اله یاری در ادامه بیان کرد: نزدیک به چهار دهه از انقلاب اسلامی و 31 سال از پایان جنگ تحمیلی می گذرد، و کماکان شاهد هستیم هنرمندان موسیقی ژانر دفاع مقدس را فراموش نکرده اند و نسبت به خلق آثار اهتمام دارند. این مساله کمک می کند بتوانیم پیام ظلم ستیزی و صلح طلبی ایرانیان را به نسل های بعدی منتقل کنیم.

مدیرکل دفتر موسیقی در مورد حضور مجموعه معاونت امور هنری در نمایشگاه توضیح داد: در این نمایشگاه انجمن موسیقی ایران نیز حضور دارد. در این نمایشگاه مجموعه پوسترهایی که در ارتباط با موسیقی مقاومت است و تعدادی از آثاری که در این حوزه منتشر شده به نمایش درآمده است. در کنار آن، سایر هنرها، از جمله نمایشی، تجسمی و مد و لباس هم آثار خودشان را به نمایش گذاشته اند.

او در پایان خاطرنشان کرد: امیدوارم این چند روز نمایشگاه، گرچه ممکن است حکم قطره ای از دریای ایثار و افتخارآفرینی داشته باشد، تلاش کوچکی برای وظیفه شناسی و ادای دینی نسبت به شهدا باشد.

لینک خبر :‌ هنر آنلاین
روشن ترین نشانه که برای کاهش شدید جایگاه ناشران دولتی می توان ذکر کرد، فهرست ناشرانی است که پیش تر در بازار کتاب کودک و نوجوان فعال بودند، اما حالا با این بازار خداحافظی کرده اند.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۷/۱۲ سایت های دیگر : مشرق نیوز

خبرگزاری تسنیم ، سید علی کاشفی خوانساری، نویسنده و پژوهشگر، در یادداشتی درباره وضعیت کتاب کودک و نوجوان و نقش ناشران دولتی و خصوصی در این بازار می نویسد:

در یادداشت های قبلی نوشته بودم که ناشران دولتی دیگر از جایگاه خاصی در صنعت نشر کتاب کودک و نوجوان برخوردار نیستند و یا اینکه اصلاً به دلیل عدم مطابقت و تبعیت از قواعد بازار، ناشر حرفه ای ادبیات کودک و نوجوان محسوب نمی شوند. هفته پیش در جمع دوستانه سه ناشر کتاب کودک و نوجوان حضور داشتم و آنها حرف آن یادداشت را پیش کشیدند و گفتند برخلاف نظر من، هنوز هم در چرخه نشر کتاب کودک و نوجوان ناشران دولتی حرف اول را می زنند و مانع اصلی رشد این حوزه و فعالیت ناشران خصوصی هستند. حال در این نوشته می کوشم به شکل عینی جایگاه ناشران دولتی را در نظام نشر کتاب کودک و نوجوان بررسی کنم.

حدود 500 ناشر به شکل تقریباً جدی در حوزه کتاب کودک و نوجوان به فعالیت مشغولند و ناشر کوچک، متوسط، بزرگ و یا خیلی بزرگ کتاب کودک و نوجوان محسوب می شوند. از این تعداد حدود 300 ناشر در بخش کودک و نوجوان نمایشگاه بین المللی کتاب تهران غرفه می گرفتند و حدود 100 ناشر هم به این ناشران نمایندگی می دادند و یا در غرفه تجمیعی حاضر می شدند.

ابتدا باید ببینیم ناشران دولتی و با بودجه عمومی در این کمیت چه سهم و جایگاهی دارند. به نظر من بعید است بیش از 20 ناشر فعال دولتی کودک و نوجوان را بتوانیم نام ببریم. ناشران بزرگ تخصصی کودک، کانون، انتشارات مدرسه و انتشارات تربیت هستند. ناشران بزرگ بخش عمومی که در حوزه کودک و نوجوان هم فعالیت جدی دارند علمی و فرهنگی، سوره مهر و به نشر هستند. به اینها چند ناشر دیگر را هم می توان افزود: امیرکبیر، هرمس، سروش، دفتر نشر فرهنگ اسلامی، بوستان کتاب، دارالحدیث، جمکران، نشر شهر، جامعةالقرآن.

تا اینجا 15 ناشر را نام برده ایم. آیا شما ناشر دولتی دیگری را سراغ دارید که به طور متوسط حداقل سالی 24 عنوان کتاب کودک منتشر کرده باشد تا آن را از جرگه ناشران کوچک خارج کنیم و در میان ناشران متوسط این حوزه جای دهیم؟ ناشران بزرگ و خیلی بزرگ پیشکش.

ناشرانی که نام بردیم از نظر تعداد کتاب های چاپ اول و تجدید چاپ، از نظر سهم فروش در کتابفروشی ها، گرفتن جوایز ادبی، راه یابی به فهرست کتاب های مناسب، سهم در نقد و بررسی های مجلات تخصصی و ادبی، متراژ غرفه در نمایشگاه کتاب تهران و نمایشگاه های استانی، میزان فروش در طرح های تابستانه و پاییزه کتاب و ... چه جایگاهی دارند؟ بعید است هیچ کس هیچ کدام از این ناشران را جزو 10 ناشر برتر و موفق بازار امروز کتاب کودک بداند.

پس به گمانم باید پذیرفت که بیش از 20 ناشر جدی غیرخصوصی در حوزه کتاب کودک نمی توان یافت. تا جایی که می بینیم و خبر داریم از انتشارات تربیت و نشر شهر جز نام و خاطره ای برجای نمانده است. سروش و امیرکبیر هم سال ها چنین وضعیتی داشتند و حالا گویا نشانه های حیات در آن ها مشاهده می شود. بسیاری از نشرهای دیگر هم چنین وضعیتی دارند. سوره مهر از نظر کمی و کیفی فعال است و کتاب هایی با موضوعات خاص و برای مخاطبان خاص خود منتشر می کند. انتشارات مدرسه هم همین طور اما عمده برتری آن در کتاب های فوق درسی و پژوهشی اش در حوزه تعلیم و تربیت است. کانون پرورش فکری هم پس از وقفه ای طولانی تلاش های جدیدی را آغاز کرده است، اما با دوران اوج خود فاصله نجومی دارد. علمی و فرهنگی و به نشر که متمول ترین ناشران غیرخصوصی اند، از نظر کمی و کیفی اوضاع به نسبت بهتری از سایر همگنان دارند. با این حال نمی توان آنها را هم جزو 10 ناشر مهم بازار کتاب کودک گنجاند.

روشن ترین نشانه که برای کاهش شدید جایگاه ناشران دولتی می توان ذکر کرد فهرست ناشرانی است که پیش تر در بازار کتاب کودک فعال و نامدار بودند، اما حالا با این بازار خداحافظی کرده اند.

ناشرانی مثل زلال، تکا، شاهد، صریر، بنیاد اندیشه اسلامی، بنیاد بعثت، جهاد سازندگی، برگ، انجمن اولیا و مربیان، کافل، بنیاد جانبازان، گفت و گوی تمدن ها، همشهری، خانه روزنامه نگاران جوان، نمایش، فارابی، دفتر پژوهش های فرهنگی، کتاب رشد، روایت فتح، پالیزبان، آستانه حضرت معصومه(س)، بنیاد ادبیات داستانی، الهدی، جوانه، اسوه، انتشارات سپاه پاسداران، مجمع جهانی اهل بیت، بنیاد حفظ آثار دفاع مقدس، مؤسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی(ره)، سما، مؤسسه کیهان، بیمه، آزادگان، رجا، مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی و بسیاری نام های دیگر را می توان به خاطر آورد که روزگاری از ناشران جدی کتاب کودک بودند و امروز در این بازار نقش و جایگاهی ندارند. این مؤسسات یا کلاً تعطیل و یا ادغام شده اند و از کار کودک کنار کشیده اند و یا تعداد کتاب کودکشان آن قدر اندک است که ناشر جدی این حوزه محسوب نمی شوند.

به گمانم کاهش جایگاه ناشران دولتی و شبه دولتی در بازار کتاب کودک نسبت به دهه های پیش موضوعی روشن و غیرقابل تردید باشد. از سوی دیگر فراموش نکنیم حذف کامل ناشران دولتی نیز منطقی و به مصلحت نیست. هنوز در برخی حوزه ها نیازمند فعالیت ناشران دولتی هستیم. مثلا در زمینه مطبوعات کودک و نوجوان بر خلاف کتاب هنوز نیازمند حضور نهادهای دولتی هستیم و یا در برخی کتاب های خاص حضور ناشران دولتی پسندیده و مقبول است. مثلاً مجموعه کتاب های گربه سانان ایران، سگ سانان ایران و ... را که کانون پرورش منتشر می کند در نظر بگیرید. واقعاً انتشار این کتاب در بخش خصوصی آسان نیست و یا کتاب اصطلاح نامه کتابداری در همان انتشارات و یا مجموعه گنجینه تاریخ ادبیات کودک در انتشارات مدرسه و یا کتاب های نظری که اخیراً این دو انتشارات منتشر کرده اند.

همچنین ناشران دولتی مجموعه ارزشمندی از آثار ماندگار و ارزشمند دهه های پیش را در مالکیت دارند، که بازار نشر هنوز نیازمند آنهاست. فرهنگ نامه ها و کتب مرجع، کتاب های نظری (تئوریک)، تاریخ شفاهی و مستندسازی، آثار پژوهشی، کتاب هایی به زبان ها و لهجه های محلی که فروش بالایی ندارند و... را هم می توان به فهرست حوزه هایی که حضور ناشران دولتی در آن منطقی است افزود.

کارکرد دیگر ناشران دولتی می تواند انتشار کتاب رایگان برای مناطق محروم و موارد خاص باشد. حوزه مهم دیگری که حضور ناشران دولتی در آن مفید و پسندیده است، راه اندازی کتابفروشی های تخصصی کودک و یا زنجیره ای است

از آن سو انتشار کتاب هایی که نمونه های بهتر آن توسط ناشران خصوصی منتشر می شود، قطعاً از سوی ناشران دولتی منطقی و توجیه پذیر نیست و با استفاده بهینه از بیت المال و قاعده عدم رقابت با بخش خصوصی سازگاری ندارد.

مشکل دیگر برخی ناشران دولتی سوء استفاده از امکاناتی است که برای حمایت از بازار نشر و خوانندگان کتاب در اختیارشان قرار گرفته است. مثلاً اگر انتشارات تربیت و انتشارات مدرسه فقط کتاب های خود را به مدارس معرفی و ترویج کنند و بفروشند و یا آنکه اگر کانون بودجه تجهیز کتابخانه ها را صرف خرید کتاب های خود کند، قطعاً کاری غیرقانونی، غیر شرعی، غیر اخلاقی، غیرحرفه ای و قابل پیگرد است که به ناشران کتاب کودک و نوجوان و همچنین خوانندگان کودک و نوجوان لطمه ای جدی وارد می کند.

حرکت بازار نشر به سمت حرفه ای شدن، کاهش بودجه دولت، شکست های فاحش ناشران دولتی در بازاریابی و مخاطب شناسی، استفاده از نیروهای غیر متخصص و ... همگی دست به دست هم داده تا ناشران دولتی هرچه بیشتر به سایه و حاشیه رانده شوند.

کاش این ناشران به بازتعریف هویت و برند خود بپردازند و با شناسایی رسالت و نقش ویژه خود به پوشش خلاهای بازار و تعامل سازنده با بخش خصوصی، اتحادیه ها و نهادهای مدنی بپردازند و کاش سازمان های دولتی متوجه باشند برای ترویج موضوعات موردنظر خود نیازی به راه اندازی انتشارات و چاپ کتاب ندارند بلکه راه آن تعامل با ناشران خصوصی و تن دادن به قواعد حرفه ای بازار است.

انتهای پیام/

لینک خبر :‌ خبرگزاری تسنیم
مدیرعامل موسسه خانه کتاب و ادبیات ایران از اجرای طرح پاییزه کتاب99 از 5 آبان ماه خبر داد.

به گزارش روابط عمومی معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به نقل از موسسه خانه کتاب و ادبیات ایران، ایوب دهقانکار گفت: با مساعدت معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، طرح پاییزه کتاب99 از دوشنبه(5آبان ماه) تا دوشنبه(12 آبان ماه ) به مدت هشت روز همزمان با سراسر کشور در کتابفروشی های عضو طرح برگزار می شود.

دهقانکار با تاکید بر اینکه در پانزدهمین دوره طرح توزیع یارانه کتاب از طریق کتابفروشی ها، سقف مجاز برای هر خریدار افزایش 25درصدی خواهد داشت، گفت: در این دوره هر خریدار می تواند تا سقف 200 هزار تومان کتاب بخرد.

مدیر عامل موسسه خانه کتاب و ادبیات ایران افزود: همه گیری ویروس کووید-19، باعث آسیب به کتابفروشان و ناشران شده است که امیدواریم اجرای طرح های فصلی به رونق کتابفروشی ها و ترغیب مردم به تهیه کتاب های با صرف هزینه کمتر کمک کند.

لینک خبر :‌ وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی
محسن جوادی، از اقدامات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برای رفع دغدغه ناشران در مساله کاغذ، تصمیم بر پروپیمان برگزار شدن پاییزه و نهایی شدن آئین نامه نمایشگاه مجازی در ایام آتی خبر داد.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۷/۱۲ سایت های دیگر : دولت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی

محسن جوادی، معاون امور فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) ، درباره آخرین تصمیمات برای تامین کاغذ نشر، گفت: برای تامین کاغذ، تلاش هایی در حال انجام است. نخست باید مساله تخصیص ارز به باقی مانده سفارش هایی که در سال گذشته ثبت شده، انجام شود.

پیگیری ها برای ارائه تسهیلات کاغذ به ناشران
وی افزود: این اقدام، بخشی از نگرانی های صنعت نشر را رفع می کند. بخش دوم؛ پیگیری درخواست وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برای تخصیص کاغذ به ناشران است که همچنان پیگیری ها در این زمینه ادامه دارد و جزئیات آن بعد از نهایی شدن، اعلام خواهد شد.

جوادی از همکاری دو وزارتخانه فرهنگ و ارشاد اسلامی و تعاون، کار و رفاه اجتماعی خبر داد و ادامه داد: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در حال پیگیری، برای ارائه تسهیلات به ناشران برای تامین کاغذ است. پیشنهاد شده بود تا با همکاری وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی این تسهیلات به صورت قرض الحسنه و بدون سود، برای دور ماندن ناشران از نوسانات قیمت کاغذ ناشی از نوسانات قیمت ارز، تامین و پرداخت شود. مقدمات این همکاری بین دو وزارتخانه در حال انجام است و امید واریم تا یکی دو هفته آینده نیز جلسات نهایی آن برگزار شود.

نمایشگاه مجازی بعد از پاییزه پُر وپیمان
جوادی درباره آخرین تحولات برگزاری نخستین نمایشگاه مجازی کتاب، بیان کرد: در جریان برنامه ریزی برای برگزاری نمایشگاه مجازی کتاب، باید رویکرد فراگیری به حلقه های مختلف نشر از جمله ناشران، اهل قلم، کتاب فروشان و حتی چاپخانه داران داشته باشیم؛ بنابراین در مرحله مطالعات و بررسی ها به این نتیجه رسیدیم که بهتر است پیش از نمایشگاه مجازی و با توجه به اینکه در فصل فروش کتاب فروشی ها قرار داریم در گام نخست، طرح پاییزه کتاب،برگزار شود.

معاون امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، با بیان این مطلب که تاخیر در برگزاری نخستین نمایشگاه مجازی کتاب نباید به معنای ناتوانی در پیش بُرد برنامه ها تلقی شود، گفت: تصمیم برای عقب انداختن زمان برگزاری نمایشگاه مجازی کتاب براساس مطالعه، بررسی کارشناسانه پیشنهادات مختلف از جمله دیدگاه های صنف، اتخاذ شد.

وی در پاسخ به این پرسش که آئین نامه اجرایی نخستین نمایشگاه مجازی کتاب چه زمانی تدوین خواهد شد و ثبت نام ناشران برای شرکت در این رویداد، از چه زمانی آغاز می شود، اظهار کرد: ابعاد فنی نمایشگاه مجازی کتاب از سوی همکاران در موسسه خانه کتاب و ادبیات ایران در حال پیگیری است. علاوه بر این آئین نامه اجرایی این نمایشگاه نیز که طبیعتا با نمایشگاه فیزیکی متفاوت است، در مراحل نهایی قرار دارد.

جوادی درباره زمان برگزاری نخستین نمایشگاه مجازی کتاب، عنوان کرد: برای ایجاد یک فضای مناسب از همه دیدگاه ها در صنف، منتقدان و موافقان نمایشگاه مجازی کتاب، استفاده شده است. زمان برگزاری نمایشگاه هم هرچند مشخص شده اما برای اعلام آن منتظر رونق گرفتن کتاب فروشی ها هستیم.

معاون امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، با ابراز امید واری نسبت به برگزاری نمایشگاه مجازی در اواخر فصل پاییز بر ضرورت برگزاری طرح پاییزه کتاب با یارانه پُر وپیمان تاکید کرد.

حمایت بیشتر از ترجمه آثار دفاع مقدسی
جوادی در پاسخ به سوال دیگر ایبنا، درزمینه ایجاد نهضت ترجمه در حوزه آثار دفاع مقدسی و تصمیماتی که مقارن با برگزاری نمایشگاه دستاورد های نمایشگاه دفاع مقدس درباره اتخاذ شد، گفت: در بخش ها و غرفه های مختلف این دوره از نمایشگاه دفاع مقدس، برگزاری برنامه های کتاب محور از جمله رونمایی کتاب، قابل توجه بود اما میزان ترجمه آثار حوزه دفاع مقدس از سوی ناشران خارجی برابر با میزان انتظارات نیست.

معاون امور فرهگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با تاکید بر نقش گرنت و حمایت از انتشار آثار دفاع مقدسی به زبان های دیگر یادآور شد: البته نباید فراموش کنیم در بخش گرنت، تابع اقدام ناشران و آژانس های ادبی هستیم.

وی افزود: آمار دبیر خانه گرنت، تنها بخشی از جریان ترجمه کتاب های دفاع مقدس را شامل می شود؛ چراکه فعالیت نهاد هایی مانند سوره مهر (حوزه هنری، سازمان تبلیغات اسلامی) و حتی ناشران علاقه مندی که بدون حمایت گرنت به ترجمه این آثار توجه دارند را نیز باید در نظر داشت.

جوادی با بیان این مطلب که جریان ترجمه آثار حوزه دفاع مقدس مطلوب است و نگران کننده نیست؛ ادامه داد: جریان ترجمه کتاب های دفاع مقدسی را نباید به آمار حمایت های گرنت محدود کرد. به نظر می رسد این جریان خوب است اما هنوز با نقطه مطلوب فاصله داریم و باید آثار بیشتری را در گرنت پوشش دهیم. دبیر خانه گرنت در حال بررسی تقاضا های جدید ناشران خارجی برای ترجمه و نشر آثار حوزه دفاع مقدس است که امید واریم زود تر به نتیجه برسد.

محسن جوادی، معاون امور فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) ، درباره آخرین تصمیمات برای تامین کاغذ نشر، گفت: برای تامین کاغذ، تلاش هایی در حال انجام است. نخست باید مساله تخصیص ارز به باقی مانده سفارش هایی که در سال گذشته ثبت شده، انجام شود.

پیگیری ها برای ارائه تسهیلات کاغذ به ناشران
وی افزود: این اقدام، بخشی از نگرانی های صنعت نشر را رفع می کند. بخش دوم؛ پیگیری درخواست وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برای تخصیص کاغذ به ناشران است که همچنان پیگیری ها در این زمینه ادامه دارد و جزئیات آن بعد از نهایی شدن، اعلام خواهد شد.

جوادی از همکاری دو وزارتخانه فرهنگ و ارشاد اسلامی و تعاون، کار و رفاه اجتماعی خبر داد و ادامه داد: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در حال پیگیری، برای ارائه تسهیلات به ناشران برای تامین کاغذ است. پیشنهاد شده بود تا با همکاری وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی این تسهیلات به صورت قرض الحسنه و بدون سود، برای دور ماندن ناشران از نوسانات قیمت کاغذ ناشی از نوسانات قیمت ارز، تامین و پرداخت شود. مقدمات این همکاری بین دو وزارتخانه در حال انجام است و امید واریم تا یکی دو هفته آینده نیز جلسات نهایی آن برگزار شود.

نمایشگاه مجازی بعد از پاییزه پُر وپیمان
جوادی درباره آخرین تحولات برگزاری نخستین نمایشگاه مجازی کتاب، بیان کرد: در جریان برنامه ریزی برای برگزاری نمایشگاه مجازی کتاب، باید رویکرد فراگیری به حلقه های مختلف نشر از جمله ناشران، اهل قلم، کتاب فروشان و حتی چاپخانه داران داشته باشیم؛ بنابراین در مرحله مطالعات و بررسی ها به این نتیجه رسیدیم که بهتر است پیش از نمایشگاه مجازی و با توجه به اینکه در فصل فروش کتاب فروشی ها قرار داریم در گام نخست، طرح پاییزه کتاب،برگزار شود.

معاون امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، با بیان این مطلب که تاخیر در برگزاری نخستین نمایشگاه مجازی کتاب نباید به معنای ناتوانی در پیش بُرد برنامه ها تلقی شود، گفت: تصمیم برای عقب انداختن زمان برگزاری نمایشگاه مجازی کتاب براساس مطالعه، بررسی کارشناسانه پیشنهادات مختلف از جمله دیدگاه های صنف، اتخاذ شد.

وی در پاسخ به این پرسش که آئین نامه اجرایی نخستین نمایشگاه مجازی کتاب چه زمانی تدوین خواهد شد و ثبت نام ناشران برای شرکت در این رویداد، از چه زمانی آغاز می شود، اظهار کرد: ابعاد فنی نمایشگاه مجازی کتاب از سوی همکاران در موسسه خانه کتاب و ادبیات ایران در حال پیگیری است. علاوه بر این آئین نامه اجرایی این نمایشگاه نیز که طبیعتا با نمایشگاه فیزیکی متفاوت است، در مراحل نهایی قرار دارد.

جوادی درباره زمان برگزاری نخستین نمایشگاه مجازی کتاب، عنوان کرد: برای ایجاد یک فضای مناسب از همه دیدگاه ها در صنف، منتقدان و موافقان نمایشگاه مجازی کتاب، استفاده شده است. زمان برگزاری نمایشگاه هم هرچند مشخص شده اما برای اعلام آن منتظر رونق گرفتن کتاب فروشی ها هستیم.

معاون امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، با ابراز امید واری نسبت به برگزاری نمایشگاه مجازی در اواخر فصل پاییز بر ضرورت برگزاری طرح پاییزه کتاب با یارانه پُر وپیمان تاکید کرد.

حمایت بیشتر از ترجمه آثار دفاع مقدسی
جوادی در پاسخ به سوال دیگر ایبنا، درزمینه ایجاد نهضت ترجمه در حوزه آثار دفاع مقدسی و تصمیماتی که مقارن با برگزاری نمایشگاه دستاورد های نمایشگاه دفاع مقدس درباره اتخاذ شد، گفت: در بخش ها و غرفه های مختلف این دوره از نمایشگاه دفاع مقدس، برگزاری برنامه های کتاب محور از جمله رونمایی کتاب، قابل توجه بود اما میزان ترجمه آثار حوزه دفاع مقدس از سوی ناشران خارجی برابر با میزان انتظارات نیست.

معاون امور فرهگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با تاکید بر نقش گرنت و حمایت از انتشار آثار دفاع مقدسی به زبان های دیگر یادآور شد: البته نباید فراموش کنیم در بخش گرنت، تابع اقدام ناشران و آژانس های ادبی هستیم.

وی افزود: آمار دبیر خانه گرنت، تنها بخشی از جریان ترجمه کتاب های دفاع مقدس را شامل می شود؛ چراکه فعالیت نهاد هایی مانند سوره مهر (حوزه هنری، سازمان تبلیغات اسلامی) و حتی ناشران علاقه مندی که بدون حمایت گرنت به ترجمه این آثار توجه دارند را نیز باید در نظر داشت.

جوادی با بیان این مطلب که جریان ترجمه آثار حوزه دفاع مقدس مطلوب است و نگران کننده نیست؛ ادامه داد: جریان ترجمه کتاب های دفاع مقدسی را نباید به آمار حمایت های گرنت محدود کرد. به نظر می رسد این جریان خوب است اما هنوز با نقطه مطلوب فاصله داریم و باید آثار بیشتری را در گرنت پوشش دهیم. دبیر خانه گرنت در حال بررسی تقاضا های جدید ناشران خارجی برای ترجمه و نشر آثار حوزه دفاع مقدس است که امید واریم زود تر به نتیجه برسد.
خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)
خبرگزاری کتاب ایران

پیگیری ها برای ارائه تسهیلات کاغذ به ناشران

نمایشگاه مجازی بعد از پاییزه پُر وپیمان

حمایت بیشتر از ترجمه آثار دفاع مقدسی

لینک خبر :‌ خبرگزاری کتاب ایران
مدیر انتشارات سفیراردهال گفت: الان دیگر ناشران برای تهیه کاغذ مشکلی ندارند و گرانی کاغذ یکی از دلایل کاهش عناوین کتاب نیست.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۷/۱۱

به گزارش خبرنگار حوزه ادبیات گروه فرهنگی باشگاه خبرنگاران جوان ، افزایش بیش از حد قیمت کاغذ در برهه ای باعث شد که وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به این عرصه ورود کند و با همکاری اتحادیه ناشران و کتابفروشان، کاغذ دولتی در اختیار ناشران قرار دهد.

با حسین عابدینی مدیر مسئول انتشارات سفیراردهال درباره تاثیر اختصاص کاغذ دولتی در کار انتشار کتاب گفتگو کردیم.

بیشتر بخوانید:

وضعیت انتشار کتاب های حوزه ادبیات در شش ماهه نخست امسال

حسین عابدینی مدیر مسئول انتشارات سفیراردهال در اینباره گفت: اعطای کاغذ دولتی به ناشران، تاثیر زیادی بر انتشار کتاب گذاشته است. به دلیل اینکه قیمت کاغذ دولتی بسیار متعادل تر از کاغذی است که در بازار آزاد است، مطمئنا اگر این کاغذ به ناشران اختصاص داده نمی شد میزان انتشار عناوین کتاب از آنچه که امروز شاهد هستیم پایین تر می آمد.

وی افزود: الان دیگر ناشران برای تهیه کاغذ مشکلی ندارند و گرانی کاغذ یکی از دلایل کاهش عناوین کتاب نیست. افزایش هزینه های انتشار کتاب و آماده سازی آن تغییر کرده است. از سوی دیگر، تولید محتوای کتاب مشکل است. هزینه های تالیف یا ترجمه کتاب هم در این بین مطرح است. از سوی دیگر، با کاهش فروش کتاب نسبت به قبل مواجه هستیم و نمایشگاهی برگزار نمی شود تا کتاب ها در آن فروخته شود.

مدیر مسئول انتشارات سفیر اردهال ادامه داد: الان کاغذ با روندی که اتحادیه ناشران و کتابفروشان دارند، در اختیار ناشران قرار داده می شود. کاغذ دولتی به ناشر برای انتشار کتابی که چاپ اول یا دوم باشد هم داده می شود. در واقع هزینه های دیگر انتشار کتاب است که باعث کاهش عناوین انتشار می شود. ناشران در یک سال گذشته، مشکلی برای تهیه کاغذ نداشتند. بسیاری از آنها بیش از حد نیازشان کاغذ دریافت کردند، اما این کاغذ ها به جای استفاده برای انتشار کتاب در بازار آزاد فروخته شد.

عابدینی ادامه داد: ناشرانی که می خواهند کتاب منتشر کنند کار انتشار کتابشان با گرفتن کاغذ از اتحادیه ناشران و کتابفروشان راه می افتد. اتحادیه تاکنون مشکلی برای اختصاص کاغذ به ناشر نداشته است. اگرکاغذی که اتحادیه ناشران و کتابفروشان به ناشر می دهد برای انتشار کتاب مصرف شود و بازرسان اتحادیه این مسئله را تایید کنند، اتحادیه بار دیگر به ناشران کاغذ می دهد و برایش فرقی نمی کند که کتاب چاپ اول یا دوم باشد.

این ناشر اظهار کرد: معمولا کسانی که کاغذ به ناشر می دهند، از چاپ اول کتاب بیشتر حمایت می کنند که این کار عادلانه است. زیرا ممکن است کتابی به چاپ دوم یا دهم رسیده باشد. بنابراین نمی توان برای هر بار انتشار آن کتاب، کاغذ دولتی اختصاص داد. به شرطی این کار را می کنند که کتاب منتشر شود. اگر این مسئله برایشان محرز شود، ناشر در مراحل بعدی برای گرفتن کاغذ از اتحادیه ناشران و کتابفروشان مشکلی نخواهد داشت.

انتهای پیام/

لینک خبر :‌ باشگاه خبرنگاران جوان
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۷/۱۱ سایت های دیگر : خبرگزاری صدا و سیما شبکه خبر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی

خبرگزاری آریا- مدیرعامل شرکت های تعاونی ناشران (آشنا) گفت: 899 هزار و 634 بند کاغذ دولتی تا کنون در بین ناشران توزیع شده که بیش از نیم درصد آن تا کنون به کتاب تبدیل و شمارش شده است.
به گزارش خبرگزاری آریا، مهدی اسماعیلی راد گفت:از این میزان کاغذی که به ناشران داده ایم تا کنون 451 هزار و 543 بند آن شمارش شده و بقیه کاغذ ها هم بعد از تبدیل آن به کتاب توسط سامانه توزیع کاغذ شمارش و نتیجه آن اعلام می شود.
وی افزود: روند توزیع کاغذ دولتی به صورتی است که ناشران باید حتما بعد از دریافت کاغذ ها نتیجه تولید خود را اطلاع دهند و کار ها به این صورت نیست که بدون شمارش کتاب های یک ناشر دوباره به او کاغذ تعلق بگیرد.
مدیر عامل آشنا گفت: اگر ناشری از این روند سرپیچی کند و گزارش کار خود را ارائه نکند واحد نظارت به او نامه می زند و اخطار می دهد که بیاید و تعیین تکلیف کند و اگر این اقدام رخ ندهد، آن ناشر به هیئت رسیدگی به تخلفات ناشران، مستقر در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی معرفی خواهد شد.
اسماعیلی راد گفت: ما برای این کار، آیین نامه هایی داریم که می توانیم بر اساس آن به تخلف ها رسیدگی کنیم. بنابر این اگر کسی نام ناشری که کاغذ دولتی را فروخته است به این هیئت ارائه کند موضوع را پیگیری می شود.
وی افزود: مواردی که در این خصوص پیش می آید نباید به کل جامعه نشر تعمیم داده شود، چون کاغذ های دولتی تا کنون توانسته بار زیادی از دوش ناشران بردارد و قیمت کتاب را به نحوی مدیریت کرده است که کتاب ها از این که هست گران تر نشوند.
به گزارش خبرگزاری آریا به نقل از صدا و سیما، مدیر عامل شرکت های تعاونی ناشران (آشنا) گفت: ناشرانی که در خصوص نحوه ارائه کاغذ ها با مشکل مواجه هستند می توانند موارد مورد نظر خود را با درج پیام در سامانه توزیع کاغذ به نشانی https://paperds.ir گزارش کنند تا به آن رسیدگی شود.
توزیع کاغذ از سال 1397 با شروع نوسان های ارزی در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی آغاز شد. این کاغذ ها به عنوان کاغذ فرهنگی و برای مصرف کتاب و مطبوعات در نظر گرفته شده است.

لینک خبر :‌ خبرگزاری آریا
امسال حاشیه عجیب تری گریبان سی ونهمین جشنواره فیلم فجر را گرفته و آن اینکه برگزاری جشنواره با همه گیری و شیوع موج سوم ویروس منحوس کرونا تلاقی پیدا کرده و شرایط کرونایی روی سطح تولیدات سینما هم تاثیر گذاشته است.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۷/۱۲ سایت های دیگر : میزان شعار سال سینما سینما

اعتمادآنلاین| تاریخ برگزاری جشنواره فیلم فجر را که ورق بزنیم، با انبوه حواشی ریز و درشتی مواجه می شویم که در هر دوره این مهم ترین رویداد سینمایی کشور را تحت تاثیر خود قرار داده، فارغ از انتقاد گسترده فیلمسازان به بی توجهی درک کیفیت اثرشان از سوی هیات انتخاب و داوران که دیگر جزو لاینفک این فستیوال سینمایی در هر دوره شده، تنها رویداد سینمایی کشور گوشه و کنار و جوانب دیگری هم دارد که انگار با ذات آن گره خورده است و هیچ سالی از آن جدا نمی شود.

یک سال با تغییر دولت بعضی فیلمسازان به کلیت جشنواره روی خوش نشان نمی دهند و حاضر نیستند فیلم شان در جشنواره نمایش داده شود، یک سال چگونگی برگزاری فرش قرمز مساله می شود، سال دیگر تغییر سیاست های اجرایی این رویداد صدای فیلمسازان را بلند می کند، اصلا یادتان هست همین چند سال پیش دقیقه نود جایزه و سیمرغ برگزیدگان جابه جا شد؟ نمونه مهم و اخیر هم پارسال بود که عده کثیری از سینماگران متاثر از ترومای اجتماعی وقایع جامعه، نفس برگزاری جشنواره را زیر سوال بردند و خیلی ها در مقام تحریم آن برآمدند و از این منظر چگونگی برگزاری جشنواره برای دبیر وقت (ابراهیم داروغه زاده) چالش بزرگی به شمار می رفت.

امسال حاشیه عجیب تری گریبان سی ونهمین جشنواره فیلم فجر را گرفته و آن اینکه برگزاری جشنواره با همه گیری و شیوع موج سوم ویروس منحوس کرونا تلاقی پیدا کرده و شرایط کرونایی روی سطح تولیدات سینما هم تاثیر گذاشته است.

پیش از این بخش بین الملل جشنواره فجر که قرار بود خرداد برگزار شود، ملغی شد حالا مختصات برگزاری بخش ملی با اما و اگرهای زیادی همراه شده است. اواخر هفته گذشته حسین انتظامی رییس سازمان سینمایی، محمدمهدی طباطبایی نژاد را به عنوان دبیر سی ونهمین جشنواره ملی فیلم فجر انتخاب کرد.

محمدمهدی طباطبایی نژاد هم الگوپذیری از نحوه برگزاری جشنواره ونیز را مبنا قرار داد و در این رابطه به ایسنا گفت: تا الان قرار ما بر این است که جشنواره فیلم فجر به شکل محدود و کاملا رعایت شده با حداکثر پروتکل های بهداشتی برگزار شود. البته منظور از محدود این نیست که حجم جشنواره کوچک شود، بلکه برپایی آن را با همان رعایت پروتکل ها و 50 درصد ظرفیت سالن ها مدنظر داریم. انتخاب طباطبایی نژاد در کسوت دبیری سی ونهمین جشنواره فیلم فجر، همچنین چگونگی برگزاری این رویداد سینمایی در سال کرونا موضوع گزارش ما بوده که پیش روی شماست.

کیوان کثیریان: اصل بقای مدیریت در سازمان سینمایی

در ابتدای گزارش با کیوان کثیریان تحلیلگر، منتقد و کارشناس سینما در مورد چگونگی برگزاری جشنواره فیلم فجر امسال و انتخاب محمدمهدی طباطبایی نژاد در کسوت دبیری گفت وگو کردیم و نظرش را درباره این مهم جویا شدیم.

کثیریان در ابتدای صحبتش ترجیح می دهد به تغییرات مدیریتی که اواخر هفته گذشته در سازمان سینمایی رخ داد، اشاره کند و در این باره بیان می کند: با اشخاص در انتخاب های صورت گرفته مشکلی ندارم اما برای من همیشه سوال است که چرا یک آدم جدید به سینما در بخش مدیریتی اضافه نمی شود؟ هر کابینه ای در سازمان سینمایی عوض می شود یک سری آدم های ثابت در این سازمان وجود دارند که از این صندلی به صندلی دیگر می روند. این نشان می دهد یک قانون بقای مدیریت میانی در سازمان سینمایی صادق است که نه کسی بیرون می رود و نه از بیرون کسی به جمع آنها اضافه می شود.

از نظر کثیریان چنین امری در نهایت باعث می شود به جای اینکه شاهد گردش نخبگان در ساحت سینما باشیم صرفا با گردش آدم هایی روبه رو هستیم که کمیت سابقه مدیریتی آنها بیشتر اهمیت دارد تا کیفیت و خلاقیت و هوش و ذکاوت شان. یعنی تنها صندلی است که در فرآیند تغییر و تحول جابه جا می شود و به خوب و بد عملکرد آدم ها کار نداریم: انگار نمی خواهیم خون تازه ای در رگ های سازمان سینمایی جاری شود.

او در ادامه می گوید: شما نگاه کنید تمام اسامی که در جریان تغییر و تحولات در سال های اخیر سمت های مدیریتی گرفته اند و می گیرند همه اسامی آشنایی هستندکه پیش تر در حوزه های مختلف سینما فعالیت داشتند. آدمی را در سازمان سینمایی می شناسیم که در دوره جعفری جلوه مسوولیت داشته، در دوره شمقدری مسوولیت داشته، در زمان مسوولیت حیدریان سمت داشته و همین طور در مدیریت آقای ایوبی و انتظامی هم مسوولیت هایش ادامه پیدا کرده است. چنین چیزی چطور امکان پذیر است؟ یا مدیر دیگری عمر مدیریتش در یک سمت واحد، بالای 35 سال طول کشیده و هنوز روی همان صندلی نشسته! چطور مسوولیت آدمی در ادوار مختلف ادامه پیدا می کند؟ همه عمر که نباید مسوولیت مدیریتی داشت.

رییس جمهور هم که عوض می شود کابینه اش تغییر می کند ولی در سازمان سینمایی هیچ تغییری نمی بینیم. تک و توک شاهد آدم های جدیدی بودیم که در زمان آقای ایوبی یا انتظامی وارد سازمان سینمایی شدند. کثیریان با بیان اینکه به هیچ عنوان در مورد اشخاص نظری ندارد، چراکه به زعم او انتخاب از میان حلقه مدیران سازمان سینمایی به سال های گذشته هم مربوط می شود، در توضیح بیشتر می گوید: تعداد مدیران جدید در همه دوره های مدیریتی به تعداد انگشتان یک دست هم نمی رسد، پرسشی که در این زمینه به وجود می آید، این است که چرا با تغییر دولت ها و سیاست ها و عوض شدن مدیران سازمان، مدیران مرتبه های بعدی عوض نمی شوند؟ اصل ماجرا که کیفیت مدیریت و هماهنگی با سیاست های سینمایی است فدا شده و اصلا مهم نیست که چه کسی بر این مسند تکیه می زند و قرار است چطور اوضاع سینما را مدیریت کند و ارتقا دهد.

به باور کثیریان انگار قرار نیست در سازمان سینمایی شاهد تحولی باشیم وگرنه سیاست های جدید به آدم های جدید نیازمند است. او می گوید: کجاست نیروهای جوان تربیت شده برای مدیریت سینما؟ کو نیروی تازه نفس؟ آخر مگر می شود؟ به اسم تجربه، جوان گرایی را به صفر رسانده اند و هیچ تولید نیرویی، زایشی، رویشی از جانب مدیریت سینما انجام نشده، آن وقت می پرسند که چرا اوضاع و احوال سینما این است.

در مدیریت سینما با یک سری اسامی ثابت مواجه هستیم که مدام در حال چرخش از این شورا به آن شورا و از یک مسوولیت به مسوولیتی دیگر هستند. همین می شود که در حال حاضر با سینمای ورشکسته ای مواجهیم و نمی دانیم مثلا در شرایط بحرانی کرونا باید چه کنیم. نه از ستاد بحران در سینما خبری است و نه اتاق فکری برای حل مشکلات سینما داریم.

در حال حاضر مدیریت سینما هیچ ایده ای برای بهبود شرایط ندارد. امروز با سینمایی مواجه هستیم که یک نفر نیست در این اوضاع آشفته کرونا ایده ای داشته باشد و بگوید که برای سینما چه کنیم.این منتقد سینما معتقد است تا وقتی نیروی جوان خوشفکر به سینما اضافه نشود، مشکلات ادامه دار خواهد بود: مدیران امروز سینما دیگر فرسوده شده اند و خدمات خود را کرده اند و دیگر انگیزه برای کار کردن ندارند و ایده جدیدی هم ندارند. او همچنین درباره شرایط برگزاری جشنواره فیلم فجر با طرح این پرسش که چرا نباید جشنواره فیلم فجر برگزار شود، می گوید: به هر حال باید به این فکر کنیم که کرونا به این زودی جایی نمی رود آیا باید دست از زندگی کردن بکشیم و همه چیز را تعطیل کنیم، اینکه نمی شود. باید به راه حل درست و به ایده های جدید فکر کرد. مشکل ما این است که فکر نمی کنیم یا به همان شیوه های سنتی پیش از کرونا فکر می کنیم یا همان ابتدا صورت مساله را خط می زنیم.

امروز مدیر سازمان سینمایی مان تحصیلات شان دکترای مدیریت استراتژیک است. این تحصیلات و دانش ایشان در این برهه از زمان باید خودش را نشان دهد وگرنه در شرایط عادی که همه پادشاه هستند. الان باید ببینیم که آقای انتظامی برای نجات سینما چه می کند.کثیریان معتقد است انتخاب طباطبایی نژاد برای سمت دبیری جشنواره فیلم فجر از میان مدیران موجود گزینه بدی نیست. او به این نکته اشاره می کند که طباطبایی نژاد پیش تر سابقه مسوولیت برگزاری چند دوره جشنواره فیلم مستند را داشته و با حوزه برگزاری جشنواره آشنایی کامل دارد و به نظر می رسد از پس این مسوولیت بر می آید.

به گفته این منتقد با یک اتاق فکر خلاق و انتخاب یک سری مدیران تازه و زبده می توان به برگزاری درست جشنواره فیلم فجر امسال امیدوار بود و می توانیم شاهد برگزاری جشنواره فیلم فجری متفاوت با ایده جدید باشیم.

علیرضا شجاع نوری: خیر سینماگران درش باشد و نه سیاست زدگان

از علیرضا شجاع نوری می پرسیم تحلیل شما درباره برگزاری جشنواره فیلم فجر امسال چیست؟ او توضیح می دهد: واقعیتش را بخواهید در زمانه ای به سر می بریم که هیچ نقطه معلوم و مشخصی نسبت به روزهای آینده نداریم، صبح که از خانه بیرون می رویم، نمی دانیم قرار است چه اتفاقی را شاهد باشیم، بالطبع همان طور که همه چیز در اطراف مان در هاله ای از ابهام قرار دارد چگونگی برگزاری جشنواره فیلم فجر هم در این شرایط، حالت به مراتب ابهام آمیزتری به خود گرفته است. حتی اگر برگزاری جشنواره فیلم فجر صرفا و فقط منوط و وابسته به کرونا بود معلوم نبود که برگزار می شود یا خیر، تا چه رسد به اینکه این رویداد باید تابعی از هزار و یک شرط سیاسی و غیرسیاسی و غیرسینمایی باشد! و از این منظر به نظرم جشنواره فیلم فجر امسال اگر باشد، بیشتر از چندین سال گذشته بلاتکلیف خواهد بود. او می گوید: سال های خیلی دور تصویری که از جشنواره فیلم فجر در ذهنم مجسم می شد، تصویر صف جمعیتی بود که زیر برف مقابل سینما ایستاده بودند تا فیلم مورد علاقه خود را تماشا کنند یا در سال هایی کمتر دور، وقتی اسم جشنواره فیلم فجر را می شنیدم، تصویر تشویق های مراسم اختتام، تصویر سالن های پر و خالی، تصویر جمعیت تماشاچی ساعت چهارصبح، ناخودآگاه به ذهنم می آمد، ولی امسال اسم جشنواره هیچ تصویری را در ذهنم به وجود نمی آورد.

به نظرم باید صبور بود تا ببینیم در ادامه چه اتفاقی می افتد، ولی دعا می کنم جشنواره با موفقیت برگزار شود! موفقیتی که خیر سینماگران درش باشد و نه خیر سیاست زدگان.

غلامرضا موسوی: امسال در برگزاری جشنواره باید خلاق بود

در ادامه پیگیری چگونگی برگزاری جشنواره فیلم فجر با غلامرضا موسوی، رییس اتحادیه تهیه کنندگان سینما نیز گفت وگو کردیم. او درباره انتخاب محمدمهدی طباطبایی نژاد معتقد است: طباطبایی نژاد سابقه برگزاری چندین دوره جشنواره سینماحقیقت را دارد و توانسته در سال های فعالیتش به جشنواره فیلم مستند سینماحقیقت اعتبار خوبی ببخشد، در ضمن او آدم فعالی است طبیعتا تمایل داشتم ایشان همچنان معاون نظارت و ارزشیابی بماند اما به دلایل حرفه ای او مجبور به جابه جایی مسوولیت شد، نظرم این است ایشان در هر سمتی خدمت کند باسواد و فعال است و نگاه جدیدی دارد. موسوی با اشاره به اینکه اگر شرایط کرونا اجازه بدهد جشنواره فیلم فجر امسال باشکوه برگزار خواهد شد، می گوید: طباطبایی نژاد در زمره مدیرانی است که وقتی به کاری اعتقاد داشته باشد کمتر محافظه کاری می کند و این ویژگی به نظرم برای مهم ترین رویداد سینمایی نقطه مثبت خواهد بود.

این تهیه کننده سینما شرایط و نحوه برگزاری جشنواره فیلم فجر امسال را بسیار خاص تر از سال های دیگر می داند و نظرش بر این است که وضعیت کرونایی بهمن ماه متفاوت از شرایط کنونی است و از این جهت و با شرایط پیش رو نمی توانیم جشنواره را به صورت میدانی همچون سال های گذشته برگزار کنیم؛ از طرفی شکل فضای مجازی و آنلاین هم برای نمایش فیلم های سینمای ایران غیرممکن است چون فیلم بلافاصله به سرقت می رود لذا نیاز به ترفندهای جدید هستیم، باید تیم برگزاری جشنواره فجر خلاقیت و راه های جدید به کار بگیرد تا هم جشنواره از شور و هیجان همیشگی برخوردار باشد، هم مردم از آن استقبال کنند و هم فیلم های سینمای ایران دچار معضل سرقت نشوند، چون به محض اینکه فیلمی لو برود تمام سرمایه ای که برای آن صرف شده هدر می رود.موسوی در انتها می گوید: درنظر بگیریم به دلیل شرایط جوی سردی که در بهمن ماه حاکم است از سالن های روباز نمی توان برای نمایش فیلم استفاده کرد، چون اگر فصل تابستان بود باز این مشکل تا حدودی برطرف می شد به هر جهت باید ببینیم در ادامه تصمیم برگزارکنندگان و در راس آن آقای طباطبایی نژاد چه خواهد بود، اما آنچه مسلم است باید به فکر خلاقیت و راه جدید باشیم.

سام کلانتری: طباطبایی نژاد به سینما تسلط دارد

از آنجایی که طباطبایی نژاد سال های زیادی در مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی فعالیت داشته و دبیر جشنواره فیلم مستند سینما حقیقت بوده برای بررسی بیشتر فعالیت های او بد ندیدیم سراغ یکی از مستندسازان برویم تا درباره عملکرد این مدیر سابق برای مان بگوید؛ سام کلانتری که سال گذشته سیمرغ بلورین بهترین فیلم مستند جایی برای فرشته ها نیست را از جشنواره فیلم فجر دریافت کرد، معتقد است طباطبایی نژاد یکی از بهترین مدیران لایق سینمای ایران است که تقریبا در تمام ارکان مختلف سینما مدیریت و مسوولیت داشته و از این حیث با حیطه سینما به خوبی آشناست و به آن اشراف کامل دارد.

کلانتری در توضیح صحبتش می گوید: تسلط آقای طباطبایی نژاد در بخش های مختلف سینما از این جهت است که او سال ها مدیرعامل مرکز گسترش بوده و همان طور که می دانیم مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی زیرشاخه های مختلفی سینمایی اعم از فیلم کوتاه، مستند، انیمیشن و حتی فیلم اول سینمایی دارد، از این جهت به نظرم می رسد دانش ایشان در همه حوزه های سینمایی در چگونگی برگزاری مطلوب جشنواره کمک کننده باشد؛ اگرچه ممکن است عده ای از اهالی سینما با سلیقه او موافق و همراه نباشند، ولی آنچه مسلم است او در زمره مدیرانی است که تا آخر پای هر حرفی که می زند، می ماند. او شجاع است و اصلا اهل محافظه کاری نیست ضمن اینکه آدم کینه توز و کینه ورزی هم نیست.

منبع: روزنامه اعتماد

لینک خبر :‌ پایگاه خبری اعتماد
پس از چند هفته حرف و حدیث درباره احتمال جدایی حسین انتظامی از سازمان سینمایی، وی سرانجام این خبر را تأیید و اعلام کرد سال آینده به عنوان رایزن فرهنگی راهی وین خواهد شد.

به گزارش خبرنگار مهر ، از چند هفته پیش و به واسطه طرح خبری غیررسمی در فضایی مجازی، صحبت از جدایی زودهنگام و پیش از موعد حسین انتظامی از سازمان سینمایی و کوچ او به یکی از کشورهای خارجی به عنوان رایزن فرهنگی، نقل محافل رسانه ای و سینمایی بود؛ شایعه ای که البته سکوت سازمان سینمایی در قبال آن خیلی زود آن را تبدیل به خبری تأیید شده در رسانه های رسمی کرد. حسین انتظامی سرانجام خود به صورت رسمی این خبر را تأیید کرد و گفت از سال آینده به عنوان رایزن فرهنگی عازم وین پایتخت کشور اتریش خواهد شد.

رئیس سازمان سینمایی امشب جمعه 11 مهرماه با حضور در برنامه تلویزیونی نقد سینما درباره شایعه ترک این سازمان توضیح داد: در اصل قرار است این اتفاق بیفتد ولی به این سرعتی که فکر می کنید، نیست.

انتظامی در پاسخ به این سوال که آیا تا پایان دولت دوازدهم در این سمت باقی می ماند یا نه، اظهار کرد: هرچند ماجرا همان ماجرای فعلاً 50 درصدش حل است محسوب می شود! اما برنامه این است که سال بعد از کشور بروم و صحبت هایی شده تا رایزن فرهنگی ایران در وین اتریش شوم.

برنامه هایی که در نظر داشتم انجام شد

انتظامی اظهار کرد: در این مدت نسبتاً برنامه هایی که در نظر داشتیم انجام شد البته هنوز هم این روند ادامه دارد. این را بهتر از من می دانید که دستگاه ها به شکل سیستمی کار می کنند یعنی خیلی تابع و متاثر از یک فرد نیستند یعنی نهایتاً یک فرد می تواند هماهنگی های بهتری ایجاد کند. سیاست های کلان سازمان سینمایی هم تابع سیاست های کلان وزارت ارشاد است و همه تلاش ما در این سازمان و سایر معاونت های تخصصی وزارتخانه این است که آن سیاست ها را دنبال کنیم.

کسانی که با روحیه من آشنایی دارند، می دانند که من معمولاً تا آخرین روزی که مسئولیت دارم تلاش می کنم با نشاط کار کنم. همین الان هم برنامه هایی داریم و جشنواره فجر هم در پیش است و... که همه را با جدیت دنبال می کنیم رئیس سازمان سینمایی در پاسخ به این سوال که آیا این عزم رفتن باعث نمی شود که انگیزه شما کمتر شود؟ توضیح داد: کسانی که با روحیه من آشنایی دارند، می دانند که من معمولاً تا آخرین روزی که مسئولیت دارم تلاش می کنم با نشاط کار کنم. همین الان هم برنامه هایی داریم و جشنواره فجر هم در پیش است و... که همه را با جدیت دنبال می کنیم. ضمن اینکه در ابتدا هم عرض کردم که رفتن به وین همان ماجرای حل بودن پنجاه درصد است، یعنی هنوز خیلی چیزی نهایی نشده است.

انتظامی درباره شعار شفافیت و کیفیت اجرای آن در طول مدت کاری اش و اینکه فضای تصمیم گیری برای برگزاری جشنواره فیلم فجر به همان شفافیت مدنظر نزدیک شده یا نه، اظهار کرد: کرونا اساساً یک شرایط جدید در تولید، تصمیم گیری و اجرا به وجود آورده، یک راه این است که ما منفعل باشیم، بگوییم بلایی نازل شده و ما کاملاً نسبت به آن منفعل هستیم، وظیفه دیگری که در عرصه تولید و مدیریت فرهنگی وجود دارد این است که برای این زیست کرونایی طراحی های اقتضایی کنیم.

وی افزود: ما پنج جشنواره داریم؛ اولینش به عنوان جشنواره جهانی فیلم فجر قرار بود در اردیبهشت ماه برگزار شود که آن موقع هنوز شرایط خیلی مشخص نبود و اعلام شد که با تاخیر برگزار می شود ولی بعد که شرایط سخت تر شد رسماً اعلام شد که برگزاری آن تعطیل و به سال بعد موکول می شود. جشنواره های بعدی جشنواره های فیلم های کودکان و نوجوانان اصفهان است که اواخر مهرماه و بعد از آن جشنواره فیلم کوتاه تهران، سپس جشنواره مستند سینماحقیقت و بعد فیلم فجر برگزار می شود که ابعاد و اهمیت جشنواره فیلم فجر بیشتر از سایرین است.

برگزاری ترکیبی جشنواره ها به صورت مجازی و حضوری

انتظامی ادامه داد: در جلساتی که با پنج دبیر این جشنواره ها داشتیم، همیشه حرفمان این بوده است که با همفکری، کمک و مشورت جویی با فعالان و صنوف طراحی متناسب با شرایط امروز و متناسب با اقتضائات سینما داشته باشیم. جشنواره شامل چند بخش است که یکی از آن ها به عنوان رقابت اصل جشنواره را تشکیل می دهد و جشنواره بر آن استوار است، رکن بعدی نمایش است تا هم آثار جدید دیده شود و هم مردم استقبال کنند، این موضوع شوری در جشنواره ایجاد می کند حتی آن جشنواره های تخصصی هم شور لازم را در مخاطب خود ایجاد می کند.

هرچه جلوتر می رویم شرایط برای ما روشن تر می شود الان هیچ کس نمی تواند بگوید در بهمن و موعد برگزاری جشنواره فجر شرایط کرونایی چگونه می شود. بنابراین ما باید یک ترکیب اقتضایی داشته باشیم که طراحی های بخش های مختلف را روی آنها سوار کنیم وی تأکید کرد: یک جشنواره بخش بازار و آموزش هم دارد. در شرایط فعلی و با توجه به شرایط کرونا قرار بر این شد که در برهه برگزاری، سناریوهای متفاوت داشته باشیم یعنی جشنواره ترکیبی از برگزاری به صورت مجازی و حضوری باشد و در این بین تا جایی که می توانیم بیشتر به مجازی اتکا کنیم.

انتظامی افزود: البته مثلاً در بخش نمایش به ویژه جنبه های تجاری فیلم ها، به دلیل احتمال سرقت، نمی شود به نمایش مجازی اتکا کرد چون راه حل فنی مبنایی تاکنون برای آن در دنیا پیدا نشده است. در بقیه بخش ها می شود اتکای بیشتری به فضای مجازی داشت درواقع اولین جشنواره ما که کودک و نوجوان است با چنین شرایطی برگزار می شود و بازخوردهایی که دریافت می کنیم برای بقیه جشنواره ها حتماً موثر خواهد بود.

رئیس سازمان سینمایی درباره اینکه آیا سناریوهای طراحی شده می تواند پاسخگوی شرایط زمان برگزاری جشنواره ها باشد، مطرح کرد: فکر می کنم چنین باشد. هرچه جلوتر می رویم شرایط برای ما روشن تر می شود الان هیچ کس نمی تواند بگوید در بهمن شرایط کرونایی چگونه می شود. بنابراین ما باید یک ترکیب اقتضایی داشته باشیم که طراحی های بخش های مختلف را روی آنها سوار کنیم.

انتظامی درباره دبیری این دوره از جشنواره عنوان کرد: قرار است محمدمهدی طباطبایی نژاد دبیر این دوره از جشنواره باشد.

جدایی طباطبایی نژاد به دلیل اختلاف دیدگاه بود؟

وی در بخش دیگر گفت: متاسفانه رفتن آقای طباطبایی نژاد از سازمان سینمایی صحت دارد. ایشان از صدا و سیما به سازمان سینمایی مامور بود و متاسفانه با ادامه ماموریت ایشان موافقت نشد. ما هم البته به صدا و سیما پیغام دادیم و گفتیم وقتی شما نیروی خودتان را می خواهید و برایش فراخوان می زنید اگر برایش برنامه دارید، مثلاً اگر می خواهید او را به عنوان مدیر شبکه منصوب کنید، اهلا و سهلا ولی اگر فقط می خواهید به آنجا برگردد و کاری نکند این نوعی اصراف است.

انتظامی درباره اینکه شنیده می شود اختلاف دیدگاهی بین او و طباطبایی نژاد وجود داشته یا نه، اظهار کرد: برای اولین بار است که این را از شما می شنوم.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه شنیده می شود در بحث فیلم خانه پدری و دیدن این فیلم جرم است با طباطبایی نژاد اختلاف دیدگاه و سلیقه داشته و آن اختلافات باعث رفتن طباطبایی نژاد شده است، توضیح داد: شما اهل منطق هستید. بر فرض صحت هم این حرف ها مربوط به چند ماه پیش بوده در حالی که ما حالا با این پدیده مواجه هستیم.

تشتت تهیه کنندگان از آسیب های جدی سینما بود

انتظامی درباره یکپارچگی تهیه کنندگان هم گفت: تشتت موجود در میان تهیه کنندگان یکی از آسیب های جدی سینما بود چون تهیه کننده در موقعیتی قرار دارد که تمام پروژه به او مرتبط است. همیشه گفته می شد اگر تهیه کنندگان یکپارچه شوند شرایط بهتری برای سینما رخ می دهد خوشبختانه با توجهِ خودشان و همفکری های سازمان سینمایی با آن ها، این اتفاق افتاده و امیدواریم با جدیت دنبال شود.

وی افزود: ما قبلاً به این عزیزان قول داده بودیم که اگر یکپارچه شوند زمینه تفویض اختیار و واگذاری برخی امور به اتحادیه تهیه کنندگان وجود دارد که این امر شروع شده، مثلاً تایید متقاضیان تهیه کنندگی جدید سینما به عهده آنها گذاشته شده است. آنها در شورای پروانه ساخت یک نماینده دارند بنابراین حالا آن اتحادیه می تواند آن نماینده را معرفی کند حتی من پیشنهاد کردم و به همکارانم در سازمان نوشتم که در اولین تغییراتی که در شورای پروانه نمایش داریم از نماینده اتحادیه تهیه کنندگان استفاده کنیم چون برخی از اعضا به جهت اینکه می خواهند فیلم بسازند یا به دلایل دیگر ممکن است تشریف ببرند.

با نظارت پسینی و درونی توفیق ما بیشتر خواهد بود

رییس سازمان سینمایی در بخش دیگر از این برنامه درباره شورای پروانه ساخت و نمایش توضیح داد: من برخاسته از مطبوعات هستم. مطبوعات در میان محصولات فرهنگی کشور به جهت اتکا به قانون صریح، نظارت پسینی دارد. تجربیاتی که ما داریم و اقتضائات امروز این است که هر چقدر ما بر جنبه های پسینی و کنترل های درونی اتکا کنیم، توفیق ما بیشتر است. یعنی بعضی شیوه های ما شاید زمانی جواب می داد و شرایط قرنطینه ای بود اما آن شیوه ها الان شاید جواب ندهد، بنابراین ما هرچقدر به شیوه های پسینی اتکا کنیم بهتر است تجربه من هم این را تایید می کند. خیلی از مدیران فرهنگی در حال حاضر چنین دیدگاهی دارند.

برخی آقایان می گفتند من این قانون را نمی پسندم چون به ضرر مردم است پس اجرایش نمی کنم. این آغاز یک دیکتاتوری است پس باید کاملاً در چارچوب قوانین کار کند، خودش را ملزم به اجرای قوانین بداند و آن را با جدیت هم اجرا کند وی درباره اینکه آیا تهیه کنندگان و هنرمندان ما این توان را دارند که ما این اختیار را به آنها تفویض کنیم و دچار خودسانسوری نشوند؟ پاسخ داد: وقتی یک مدیر یا فعال فرهنگی خودش یک نظر دارد، می تواند از جنبه نظری درباره مسأله صحبت کند اما وقتی در جایگاه مدیریت قرار می گیرد حق ندارد بگوید چون من اینگونه فکر می کنم پس شورای پروانه ساخت را تعطیل کنیم، چون او موظف به اجرای مقررات است.

انتظامی ادامه داد: به یاد دارید که برخی آقایان می گفتند من این قانون را نمی پسندم چون به ضرر مردم است پس اجرایش نمی کنم. این آغاز یک دیکتاتوری است پس باید کاملاً در چارچوب قوانین کار کند، خودش را ملزم به اجرای قوانین بداند و آن را با جدیت هم اجرا کند اگر خیلی هم هنرمند است زمینه تغییر قانون را فراهم کند یعنی مقدمات لازم را فراهم کند، مذاکرات لازم را کند و... آن را تبدیل به قانون جدید و جایگزین قبلی کند. به عنوان دیدگاه نظری معتقدم نظارت ها باید پسینی باشد اما به عنوان مدیر اجرایی موظفم قانون را به خوبی اجرا کنم و حق ندارم بگویم که شورای پروانه ساخت باید تعطیل شود.

انتظامی درباره اینکه آیا سازمان سینمایی نمی تواند مستقلاً برای حذف پروانه ساخت ورود کند؟ گفت: نه نمی تواند و تا زمانی که تکلیف قانونی اش مشخص شود باید با جدیت و با نشاط آن را دنبال کند نه اینکه بگوید چون اعتقادی به آن ندارم پس کاری کنم که این موضوع خود را ناکارآمد نشان بدهد.

رییس سازمان سینمایی در پاسخ به این سوال که در این ماه های پایانی فعالیت آیا عزمش را دارد که این اتفاق بیفتد؟ تصریح کرد: نه به این زودی اصلاً محقق نمی شود چون یک مسیر طولانی دارد. البته من خوش بین هستم که این بلوغ و پختگی در میان تهیه کنندگان در سینما و در ناشران در کتاب به وجود بیاید ولی حتماً خاطرتان هست که چند سال پیش وقتی صحبت بر سر این بود که نظارت بر کتاب بر عهده خود ناشران گذاشته شود، برخی از آنها اعلام کردند که این آمادگی را نداریم و ارشاد این کار را کند.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا یکی از دلایل این موضوع این نیست که سالیان دراز مسئولیت را مدام متوجه نهاد دولتی کرده ایم و تصدی را از بخش خصوصی گرفته ایم؟ تشریح کرد: بخشی از این موضوع همین است و باعث شده است آن ها روی مسئولیت شناسی کار نکنند. البته بخشی هم مربوط به این است که ما چارچوب ها را روشن نمی کنیم برای مثال خواهشی که من از همکارانم در این مدتی که در سازمان سینمایی و پیش از آن در جاهای دیگر بودم داشتم، این بود که ما چارچوب های خودمان را شفاف اعلام کنیم و پیش بینی پذیری داشته باشیم چون در این صورت فرد قبل از مراجعه به دستگاه ها با توجه به چارچوب ها و مقررات می تواند خودش را ارزیابی کند و بداند که اگر این محصول فرهنگی را ارایه بدهد چه پاسخی دریافت می کند یعنی می تواند 90 درصد به درستی پیش بینی کند که این موضوع از تبعیض و خیلی از آسیب های کار فرهنگی جلوگیری می کند.

اجرای شعار شفافیت چقدر موفق بوده است؟

رییس سازمان سینمایی درباره موفقیت در شعار شفافیت و پیش بینی پذیری اظهار کرد: درباره میزان موفقیت باید دیگران اظهار نظر کنند چون آنها ارزیابی دقیقی دارند. طبیعی است که هر کسی ممکن است بگوید من خیلی موفق بوده ام. ولی می توانم بگویم همکارانم در سازمان سینمایی در این مسأله اهتمام داشته اند یکی از کلان برنامه های وزیر هم همین بوده که همه بخش ها باید به این سمت بروند.

وی ادامه داد: شفافیت چند وجه دارد؛ اعلام آمار درآمدها و هزینه ها، فروش فیلم ها در سمفا، هزینه های تولیدی، هزینه های جشنواره ها و... همه یک بخش از شفافیت هستند. اگرچه انتشار هزینه ها ارزشمند است اما این موضوع باید مقدمه اتفاقی دیگر و در اصلاح رویه ها موثر باشد. مثلاً فرض کنید یکی از انتقادات وارده به ما این است که نسبت هزینه ها به پشتیبانی موسسه های تولیدی و... کم است و این باید خود را در رویه ها نشان دهد. یا اگر این انتقاد می شود که چرا با پایان مطبوعات کاغذی همچنان مجله منتشر می کنید، باید آن رویه را اصلاح کنیم.

شفافیت اگر فقط مربوط به حوزه های کمی باشد ارزش آن چنانی ندارد چون کمیت مقدمه کیفت است یعنی وقتی شما اعلام می کنید سیاست ما توجه به فیلمسازان جوان، توجه به فیلمسازان جوان شهرستانی یا توجه به انیمیشن است، باید آن را عملی نشان دهید انتظامی تأکید کرد: حدود یک سال است که کتاب ها و مجلات فارابی، مرکز گسترش و انجمن سینمای جوانان دیگر به شکل هارد کپی نیست هرچند آنها وظیفه توسعه دانش سینمایی را دارند بنابراین هزینه می کنند، مقاله ای سفارش می دهند، مباحث جدید را ترجمه می کنند و این را به شکل متن در اختیار همه می گذارند حتی من از آنها خواهش کردم که به جای اینکه به مطبوعات و رسانه ها بگویند شما حق ندارید آنها را منتشر کنید از این رسانه ها بابت انتشارش هم تشکر کنند چون هدف ما توسعه دانش سینمایی است. یا هرچند خدمات سمفا به دلیل کرونا چندان جلوه گر نشد ولی شما با رجوع به این سامانه به راحتی می توانید ببینید که یک فیلم و سینمای خاصی تا این لحظه چقدر بلیت فروخته و.... تا برنامه ریزان و منتقدان بتوانند از اطلاعات آن استفاده کنند و از آن ایده دربیاورند چون مقدمه هر برنامه ریزی ای اطلاعات دقیق است.

انتظامی درباره اینکه امروز شفافیت کمی داریم و چه زمینه سازی برای شفافیت کیفی صورت گرفته است، عنوان کرد: این نکته بسیار درست است ممنونم و خوشحالم از اینکه وقتی یک دستگاه اطلاعات خود را در جداول اکسل می گذارد و آن را به صورت پی دی اف ارایه نمی کند، کسانی متوجه ارزش این کار می شوند. شفافیت اگر فقط مربوط به حوزه های کمی باشد ارزش آن چنانی ندارد چون کمیت مقدمه کیفت است یعنی وقتی شما اعلام می کنید سیاست ما توجه به فیلمسازان جوان، توجه به فیلمسازان جوان شهرستانی یا توجه به انیمیشن است، باید آن را عملی نشان دهید. مثلاً کرونا این موضوع را اثبات کرد که هرچند در محیط فیزیکی برای تولید مشکل داریم ما می توانیم در حوزه های مثل انیمیشن بیشتر سرمایه گذاری و بیشتر بهره برداری کنیم ضمن اینکه واقعیت این است که ما در تولید انیمیشن در منطقه دست بالایی داریم بنابراین باید این دست بالا را حفظ کنیم.

ماجرای صدور پروانه ساخت برای فعال فضای مجازی

وی درباره ارایه مجوز ساخت به یکی از فعالان مجازی بیان کرد: من بعد از اینکه آن مجوز سر و صدا ایجاد کرد، بررسی کردم. به هر حال مجوز از طریق شورای پروانه ساخت ارایه شده است. این شورا شخصیت های ارزشمندی دارد و ما عملاً کار دبیرخانه ای آنها را انجام می دهیم. در شورای پروانه ساخت روال این است که بر اساس شاخص هایی مجوز ارایه می شود. این شاخص ها هم اعلام شده است برای مثال گفته اند هرکسی سابقه دستیاری کارگردانی، همکاری در گروه های مختلف تولید، تالیفات، تحصیلات مرتبط و... را داشته باشد درخواستش مورد بررسی قرار می گیرد و بر اساس آن شرایط مجوز می گیرد. وقتی من به همکارانم گفتم که این مسیر را بازبینی کنید تا ببینید به درستی طی شده یا نه متوجه شدیم که به درستی انجام شده است.

رییس سازمان سینمایی درباره موفقیت اکران آنلاین مطرح کرد: اکران آنلاین ظرفیت خیلی خوبی است که شرایط باعث شد بیشتر دیده شود. بالاخره مسیری است که سینما باید به آن سمت برود و دیدیم که هر فیلمی به اکران اینترنتی رفت موفقیت هایی هم داشت.

منطقی این است که جشنواره فجر در همان بهمن ماه برگزار شود یک ایده دیگر این بود که زمان برگزاری را جا به کنیم اما جشنواره فیلم فجر به یکی از نمادهای اصلی جشن های انقلاب تبدیل شده و این دست من و شما نیست که تاریخش را جا به جا کنیم وی درباره اینکه فیلم های اکران شده در وی اودی ها احتمالاً با نمایش در سینما اقبالی به دست نمی آورند و صاحبان فیلم های درجه یک دوست ندارند اکران اینترنتی داشته باشند، گفت: آنها یک مقدار نگران هستند چون این فضا چندان تجربه نشده است البته برخی فیلم های با اقبالِ بیشتر، هم در این فضا اکران شد.

انتظامی در پاسخ به سوال مجری که گفت تنها یک فیلمِ با اقبال یعنی خروج در این سامانه ها به نمایش درآمد و برای مثال شنای پروانه حاضر به این تجربه نشد، بیان کرد: آنطور که صاحبان آن فیلم به همکاران ما گفته بودند نظرشان این بود که می خواهند دوباره از ظرفیت اکران استفاده کنند.

کاهش سرعت صدور پروانه ساخت برای جلوگیری از انباشت فیلم ها

انتظامی درباره فیلم های تولید شده و انباشت آثار گفت: اتفاقاً همین نکته بحث ماست که در پروانه ساخت ها سرعت را کم کنیم تا انباشت فیلم صورت نگیرد البته می شود به ظرفیت اکران آنلاین هم توجه کرد، اینکه ریتم نمایش را در سینماها بالا ببریم هم شدنی است. از ظرفیت های سالن سازی که طی یکی دو سال گذشته شتاب بیشتری گرفته و به ناوگان سینمایی کشور افزوده شده، هم می شود استفاده کرد بنابراین به دیده شدن فیلم ها کمک می کنند.

وی درباره اینکه آیا فیلم های تولید شده در سال جاری پاسخگوی برگزاری جشنواره فیلم است، اظهار کرد: آماری که چند روز پیش از همکاران گرفته ام نشان می دهد که زمینه برای برگزاری جشنواره وجود دارد البته برای اینکه جواب قاطع بدهیم باید حدود یک ماه دیگر صبر کنیم چون همکاران ما این ایده را دارند که باید به تولید سرعت داده شود که البته ایده درستی است. ما حالا این نگرانی را داریم که کارهای پست پروداکشن به بهمن و اسفند بیفتد که باید به کارها سرعت داد.

رئیس سازمان سینمایی تأکید کرد: منطقی این است که جشنواره در همان بهمن ماه برگزار شود یک ایده دیگر این بود که زمان برگزاری را جا به کنیم اما جشنواره فیلم فجر به یکی از نمادهای اصلی جشن های انقلاب تبدیل شده و این دست من و شما نیست که تاریخش را جا به جا کنیم. می شود مقداری زمان سایر جشنواره ها را جا به جا کرد ولی انصافاً برای جشنواره فیلم فجر نمی شود. یکی از کارکردهای هر جشنواره ای استعدادیابی و دیده شدن است. کما اینکه در یکی دو سال گذشته جوانان چه در عرصه کارگردانی چه تهیه کنندگی و... بیشتر دیده شدند.

داروغه زاده چرا از فجر رفت؟

انتظامی درباره جدایی ابراهیم داروغه زاده از دبیری جشنواره فیلم فجر هم گفت: آقای داروغه زاده می خواهد فیلم بسازد. اوایل امسال با من در این زمینه صحبت کرد و خواست که دیگر در جشنواره نباشد من خواهش کردم که فیلم را زودتر بسازد، نهایت اینکه فیلم به بخش مسابقه نمی رفت ولی خودشان تمایل به حوزه فیلمسازی داشتند و کار پیش تولید را چند روز دیگر آغاز می کند.

من خوش بینم حتی اگر خدای نکرده کرونا تداوم داشته باشد، سینما، تولید، سینماگران و مدیران مرتبط می توانند خود را با شرایط تطبیق دهند. حتماً این موضوع در جریان تولید تاثیر می گذارد اما سازمان سینمایی به فیلم هایی که به جریان اکران آنلاین بپیوندند، مشوق هایی ارایه داد رییس سازمان سینمایی در بخش دیگر از صحبت هایش گفت: احتمالاً در تابستان 1400 به اتریش می روم. البته همه چیز پنجاه درصدی است. من خوش بین به فعالیت سینماها هستم البته کرونا پدیده ای بود که به صورت غافلگیرانه خودش را به همه جوامع تحمیل کرد و کل زیست اجتماعی را تحت تاثیر قرار داد بنابراین در ابتدا یک بهت زدگی ناشی از این غافلگیری در همه حوزه ها داشتیم، هر حوزه ای که توانست خود را زودتر با شرایط جدید تطبیق دهد هوش بالایی داشت از این جهت سینما اتفاقاً نشان داد که هوش بالایی دارد چون خیلی سریع توانست خود را با این شرایط تطبیق دهد بنابراین من خوش بینم حتی اگر خدای نکرده کرونا تداوم داشته باشد، سینما، تولید، سینماگران و مدیران مرتبط می توانند خود را با شرایط تطبیق دهند. حتماً این موضوع در جریان تولید تاثیر می گذارد اما سازمان سینمایی به فیلم هایی که به جریان اکران آنلاین بپیوندند، مشوق هایی ارایه داد. به همین جهت می توان امید داشت.

انتظامی درباره کوچک سازی بخش های سازمان سینمایی گفت: خود اینها هنوز به نتیجه نرسیده چون اگر به نتیجه برسد اتفاقات مهمی از آنها حاصل می شود. ما همیشه در مقام نظر می گوییم که باید کوچک سازی و چابک سازی صورت بگیرد و این چنین راندمان ما افزایش پیدا می کند اما در عمل رخ نمی دهد. خوشبختانه با همکاری مدیران سازمان سینمایی این اتفاق در بعضی بخش ها آغاز و برخی جاها ادغام شده است. در توجه به استان ها هم باید بگویم یکی از شعارهای محوری آقای وزیر این است که ایران، تهران نیست . لذا باید به این موارد بیشتر توجه شود این را هم باید بگویم که هرچقدر ما از سلایق مختلف استقبال کنیم و روندهای آینده سینما را پیش بینی کنیم بهتر و وظیفه دستگاه های دولتی است که هزینه و پیش بینی کند و این موضوعات را در اختیار فعالان بگذارد تا آنها بتوانند زندگی و تولید خود را به آن سمت معطوف کنند.

شفافیت در اکران آنلاین رخ می دهد؟

رییس سازمان سینمایی درباره شفافیت در حوزه اکران آنلاین هم عنوان کرد: امیدوارم این اتفاق در آنجا هم رخ دهد. البته شورای صنفی اکران آنلاین در حال شکل گیری است تا همان کارویژه های شورای صنفی نمایش را داشته باشد، یعنی بتواند ترافیک اکران را کنترل و به تخلفات رسیدگی کند منتها با حضور تهیه کنندگان ضمن اینکه در آنجا به جای سینماداران، نمایندگان پلتفرم ها حضور دارند.

وی درباره اینکه آیا انحصار پلتفرم ها در اکران آنلاین آسیب زننده است یا نه توضیح داد: آسیب زننده است اما آیا مگر حالا ما انحصار داریم؟ چون ما پنج، شش پلت فرم فعال داریم.

در این بخش مجری بیان کرد که تنها دو پلتفرم طلایه دار داریم که رییس سازمان سینمایی اظهار کرد: درست است ولی هرچقدر کمک کنیم که بقیه هم به میدان بیایند بهتر است ما هم، چنین سیاستی داریم چون جزو الزامات دوره جدید است.

انتظامی در پاسخ به این سوال که فیلم می بینید؟ اظهار کرد: طبیعتاً بله.

وی در پایان درباره آخرین فیلم خارجی که دیده است، گفت: با تأخیر 1917 را دیده ام چون صحبت هایی درباره سکانس پلان هایش مطرح بود و مجبور شدم دوباره از این زاویه نگاهش کنم. من فیلم را پسندیدم.

کد خبر 5038416

زهرا منصوری

لینک خبر :‌ خبرگزاری مهر
جای سؤال است که چرا مدیرانی که طی سال های اخیر، رمق سینمای ایران را گرفته و شرایط هنر هفتم در ایران را به ضعیف ترین وضعیت در 40 سال اخیر رسانده اند، از امتیازات ویژه ای برخوردار شده اند؟
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۷/۱۱ سایت های دیگر : مشرق نیوز شهید نیوز

به گزارش خبرنگار کیهان، تداوم شرایط هشدار و قرمز شیوه کرونا در بسیاری از مناطق کشور، کار را برای سینماگران هم مشکل کرده است؛ اغلب پروژه های سینمایی خوابیده اند، سینماها مشتری ندارند و دولت، تمهیدی برای رونق بخشی به سینما و حل مسائل معیشتی و شغلی سینماگران ندارد! این درحالی است که برخی مدیران سازمان سینمایی، دارای امتیازات ویژه ای هستند و به رغم کارنامه ضعیف پس از برکناری از سمت های خودشان، صاحب مقام و پروژه می شوند! بازتاب های جابه جایی مدیران همیشه حاضر در صحنه سازمان سنیمایی همچنان ادامه دارد و برخی از رسانه ها به انتقاد از این وضعیت پرداخته اند. این انتقادات بیشتر به انتصاب دوباره محمدمهدی طباطبایی نژاد و تهیه کننده شدن ابراهیم داروغه زاده برمی گردد. طباطبایی نژاد در دولت دوازدهم مسئولیت معاونت نظارت و ارزشیابی را داشت و در دوران او، تولید و نمایش آثار سخیف و پر از لودگی به اوج رسید، اما وی پس از برکناری، بلافاصله حکم دبیری سی و نهمین دوره جشنواره فیلم فجر را دریافت کرد! همچنان که ابراهیم داروغه زاده، به اذعان بسیاری از کارشناسان و هنرمندان سینما، در دورانی که مسئولیت جشنواره فیلم فجر را عهده دار بود - دوره های سی و هفتم و سی و هشتم - این جشنواره را به ضعیف ترین شکل ممکن رساند، اما پاداش مدیریت ناشایست برای داروغه زاده، تهیه کنندگی یک فیلم است، آن هم در دورانی که بسیاری از تهیه کنندگان باسابقه سینما بیکار هستند!
سایت هفت راه در واکنش به انتصاب طباطبایی نژاد به دبیری جشنواره فجر در یادداشتی با عنوان یک اتفاق طنز نوشت: طباطبایی نژاد معاون نظارت و ارزشیابی سازمان سینمایی که سال ها از صداوسیما مأمور در وزارت ارشاد بوده، درست در روزی که مأموریتش از سوی صداوسیما برای حضور در وزارت ارشاد تمدید نشد، از سوی این وزارت خانه به عنوان دبیر سی ونهمین جشنواره فیلم فجر منصوب شد! یعنی در حالی که وزارت ارشاد مجبور شده به علت عدم تمدید این مأموریت او را از پست قبلی کنار بگذارد، یک عنوان جدید برایش در نظر گرفته است. خبرگزاری تسنیم نیز درباره ارائه پروانه تهیه کنندگی به داروغه زاده نوشت: طبق قوانین انجمن تهیه کنندگان سینمای ایران، برعهده گرفتن تهیه کنندگی برای یک فیلم سینمایی توسط یک مدیر سینمایی بلامانع است اما از سوی دیگر صرف تهیه کنندگی در صداوسیما دلیلی برای تهیه کنندگی سینما نیست. در کنار تعداد زیادی از تهیه کنندگان باتجربه سینما که مدت ها است در خانه بسر می برند، آیا تهیه کنندگی یک مدیر سینمایی چیزی جز بهره مندی از امتیاز و نوعی انحصارگرایی است؟

لینک خبر :‌ روزنامه کیهان
دبیر جدید جشنواره ملی فیلم فجر در حالی از تلاش برای برپایی فیزیکی این رویداد خبر می دهد که شرایط کرونا در کشور روز به روز جدی تر می شود.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۷/۱۱

به گزارش خبرنگار سینمایی خبرگزاری صبا ، در حالی که دبیری سی و نهمین جشنواره ملی فیلم فجر تا دیروز 9 مهرماه به شکل غیررسمی برعهده ابراهیم داروغه زاده دبیر سال های اخیر این رویداد سینمایی بود ولی به یکباره حکمی برای محمدمهدی طباطبایی نژاد صادر شد که وی را به عنوان دبیر این دوره جشنواره ملی فیلم فجر معرفی کرد.

وی که چند روز پیش از سمت قبلی خود به عنوان معاون ارزشیابی و نظارت سازمان سینمایی خداحافظی کرده بود به سرعت پست جدیدی در سیستم دریافت کرد و در اولین اظهارنظر رسمی خود اعلام کرد تا الان قرار ما بر این است که جشنواره فیلم فجر به شکل محدود و کاملاً رعایت شده با حداکثر پروتکل های بهداشتی برگزار شود. البته منظور از محدود این نیست که حجم جشنواره کوچک شود بلکه برپایی آن را با همان رعایت پروتکل ها و 50 درصد ظرفیت سالن ها مدنظر داریم.

طباطبایی نژاد در حالی این رویکرد را مطرح می کند که روند مرگ و میر بر اثر کرونا در هفته اخیر در سطح کشور روند صعودی داشته و مقامات بهداشتی کشور دایم در حال هشدار برای پرهیز از هرنوع تجمع هستند. همچنین سالن های سینما در اغلب شهرهای تعطیل و تعداد سالن های فعال در سطح کشور هم حداقلی هستند و به نظر نمی رسد تا ماه بهمن شرایط به ناگاه تغییر مثبتی داشته باشد.

حال سوال اینجاست در شرایطی که کشور با شرایط خاص روبه رو است برگزاری جشنواره سینمایی به شکل فیزیکی تا چه حد ممکن و ضروری است؟ همچنین از آنجا که بسیاری از خبرنگاران ناگزیر می شوند برای پوشش برنامه های این رویداد سینمایی در محل حضور یابند بیشترین خطر آنها و دست اندرکاران برپایی جشنواره و سینمای میزبان را تهدید می کند.

در حال حاضر جشنواره فیلم های کودکان و نوجوانان به دبیری علیرضا تابش از برپایی در اصفهان صرفنظر کرده و طبق اعلام روابط عمومی جشنواره، اغلب برنامه هایش تا اینجا به شکل آنلاین برنامه ریزی شده است. جشنواره سینماحقیقت نیز روش آنلاین را برگزیده است و جشنواره فیلم های کوتاه تهران نیز در تدارک تصمیم گیری نهایی ولی آنچه مسلم است بخش هایی از این رویداد هم به شکل آنلاین برگزار می شود ضمن اینکه هیچ کدام از این جشنواره ها تراکم حضور سینماگران، اهالی رسانه و منتقدان و مردم را ندارند.

انتهای پیام/

لینک خبر :‌ خبرگزاری صبا
سیدمحمدمهدی طباطبایی نژاد یک روز پس از دست گرفتن سمت دبیری جشنواره فیلم فجر اعلام کرد دوره سی و نهم این رویداد سینمایی را با الهام از دوره اخیر جشنواره فیلم ونیز برگزار می کند.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۷/۱۰

به گزارش همشهری آنلاین، طباطبایی نژاد کارمند سازمان صدا و سیماست و گفته می شد به دلیل موافقت نکردن مدیران ارشد تلویزیون با تمدید شدن ماموریت او در سازمان سینمایی باید به تپه های جام جم بازگردد. با این حال، او بلافاصله پس از سپردن مسئولیت معاونت نظارت و ارزشیابی سازمان سینمایی به سعید رجبی فروتن، راه خود را سمت دبیرخانه جشنواره فیلم فجر کج کرد تا دبیر سی و نهمین دوره مهم ترین رویداد سینمایی ایران باشد.

پیش تر گمان می رفت دلیل اصلی مخالفت صدا و سیما با ماندن طباطبایی نژاد در سازمان سینمایی، مخالفت های جدی او با سپردن مسئولیت نظارت شبکه نمایش خانگی به تلویزیون است؛ امری که با کنار رفتن از مسئولیت معاونت نظارت و ارزشیابی و بازنگشتن به صدا و سیما درست بودن آن محتمل به نظر می رسد. به این ترتیب، طباطبایی نژاد در سمت دبیر جشنواره فیلم فجر جانشین ابراهیم داروغه زاده می شود که هوای سینما به سرش زده و تهیه کننده با هم بریم بهشت ، فیلم تازه کمال تبریزی شده است.

همزمان با فرارسیدن فصل سرما و در شرایطی که تمام ارکان نظام درگیر تامین واکسن آنفلوانزا و مهار کرونا هستند، دبیر جشنواره فیلم فجر عزم خود را برای برگزار کردن دوره 39 آن جزم کرده است. طباطبایی نژاد درباره طرح خود به ایسنا گفت: می خواهیم جشنواره فیلم فجر را محدود با رعایت موارد ایمنی و بهداشتی برگزار کنیم. منظور از محدود هم استفاده از 50 درصد ظرفیت سالن هاست. در واقع الگوی ما جشنواره ونیز است که در دوران کرونا برگزار شد.

در شرایطی که فراخوان سی و نهمین جشنواره فیلم فجر هنوز منتشر نشده و ستاد ملی مبارزه با کرونا هم تصمیمی تازه برای مهار ویروس در فصل های پاییز و زمستان نگرفته، باید منتظر ماند و دید آیا اعضای ستاد مسئولیت باز شدن سینماها را با 50 درصد ظرفیت آن هم در سردترین ماه سال می پذیرند یا جشنواره فیلم فجر هم به سرنوشت جشنواره کن دچار می شود که دوره 2020 آن قربانی شیوع گسترده ویروس کرونا در اروپا شد.

لینک خبر :‌ روزنامه همشهری
سالن های سینما در اولین دهه مهرماه 99 همچنان روزهای کم رونقی را سپری می کنند و با توقف روند فروش نسبتاً خوب فیلم بی حسی موضعی در روزهای اول اکران، امید چندانی به تغییر این وضعیت نیست.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۷/۱۰ سایت های دیگر : شعار سال

به گزارش خبرنگار حوزه سینمایی گروه فرهنگ و هنر خبرگزاری آنا سینماهای کشور در حالی که پیش بینی می شد که با اضافه شدن فیلم هایی همچون آبادان یازده 60 ، بی حسی موضعی و روزهای نارنجی میزان فروش و استقبال سینما ها تا اندازه ای بهبود یابد، اما آمارها نشان دهنده تداوم رکود در گیشه سینما ایران در روزهای کرونایی است.

با وجود فروش امیدوارکننده فیلم سینمایی بی حسی موضعی در روزهای نخست اکران، روند صعودی فروش این فلیم در ادامه نمایش متوقف شد با توجه به این شواهد به نظر می رسد کاهش محسوس میزان فروش فیلم ها که در نیمه اول سال و زیر سایه شیوع بیماری کرونا رقم خورد، در پاییز هم ادامه پیدا کند.

بی حسی موضعی هم از حس فروش افتاد!

شاید تنها اتفاق قابل توجه در این میان فروش نسبتاً خوب فیلم سینمایی بی حسی موضعی در روزهای اول اکران بود. این فیلم از هفته آخر شهریورماه به فیلم های در حال اکران اضافه شد و تا اندازه ای توانست جانی به کالبد بی رمق گیشه ها بدهد.

بی حسی موضعی به نویسندگی و کارگردانی حسین مهکام از چهارشنبه نوزدهم شهریورماه روی پرده رفته است، در سه روز اول نمایش خود حدود 50 میلیون تومان فروش داشت، اما در ادامه نتوانست این روند را حفظ کند؛ با این حال این فیلم پس از حدود 3 هفته توانسته با 181 میلیون تومان جایگاه نسبتاً خوبی در میان فیلم های د رحال اکران داشته باشد.

میزان فروش این فیلم زمانی مهم جلوه می کند که بدانیم سایر فیلم های روی پرده (به استثنای زن ها فرشته اند 2) با وجود دو ماه روی پرده بودن، عموماً کمتر از 50 میلیون تومان فروخته اند.

بی حسی موضعی که با سرمایه محمدصادق رنجکشان ساخته شده اولین تجربه تهیه کنندگی حبیب رضایی در سینما است که در بی حسی موضعی بازی هم می کند.

باران کوثری، پارسا پیروزفر، حسن معجونی و سهیل مستجابیان دیگر بازیگران فیلم بی حسی موضعی هستند.

در خلاصه داستان فیلم بی حسی موضعی آمده است: در این فیلم جلال، نویسنده بی محصولی که از فشار ذهنی رد داده است، متوجه تغییری در زندگی خواهرش ماری به واسطه مردی به نام شاهرخ می شود. پس خانه پدری را ترک می کند. ما یک شب با او و دوست آهنگسازش بهمن و راننده تاکسی عجیبی به نام ناصر همراه می شویم. وجه مشترک این سه نفر این است که هر سه در وضعیت بی حسی به سر می برند. اما شب آبستن اتفاقاتی عجیب است برای این پنج نفر...

زن ها فرشته اند2 به کارگردانی آرش معیریان که در کنار آقای سانسور فیلم های کمدی روی پرده به حساب می آیند، فروش خود را به 718 میلیون تومان رسانده است اما همچنان فاصله زیادی با فیلم پیمان قاسم خانی دارد.

خوب، بد، جلف2 به کارگردانی پیمان قاسم خانی پس از هفته ها صدرنشینی در جدول اکران با مجموع یک میلیارد و 565 میلیون تومان فروش از اکران خداحافظی کرد. این فیلم که در حال حاضر فقط در چند پردیس سینمایی محدود در سطح تهران روی پرده است، به صورت همزمان اکران آنلاین را هم تجریه کرد و از دو هفته پیش به شبکه نمایش خانگی پیوسته است.

فروش های ناامیدکننده در گیشه های بی رمق

اما بر اساس آمار اعلام شده از سوی سامانه مدیریت فروش و اکران سینما(سمفا)، فیلم های درحال اکران همچنان فروش پایینی دارند که با توجه به هزینه های تولید چند میلیارد تومانی فیلم ها، قابل تأمل است.

آمار فروش فیلم های در حال اکران تا روز پنجشنبه دهم مهرماه 1399 به شرح زیر است:

1- زن ها فرشته اند2 (آرش معیریان) / 718 میلیون تومان

2- آقای سانسور/ علی جبارزاده/ 252 میلیون تومان

3- بی حسی موضعی (حسین مهکام)/ 183 میلیون تومان

4- تا ابد (امید امین نگارشی)/ 75 میلیون تومان

5- آبادان یازده 60 /مهرداد خوشبخت/ 48 میلون تومان

6- روزهای نارنجی/ آرش لاهوتی/ 34 میلیون تومان

7- کاکا/ علی سرآهنگ/ 11 میلیون تومان

8- قتل عمد( سعید دولتخانی)/ 10 میلیون تومان

به نظر می رسد، تمهیداتی مانند بلیت نیم بها نیز که مدتی پیش اعمال شد، تأثیر چندانی بر استقبال مردم نگذاشته است و باید به فکر شیوه های جدید اکران فیلم بود. شیوه هایی که بتواند نگرانی مردم از حضور در اماکن مسقف و سربسته را برطرف کند تا مخاطبان حاضر شوند تا به سینما بروند.

در چنین وضعیتی، لازم است با ایده هایی جذابتر و کمک های مالی و معنوی بهتر، لااقل برخی صاحبان فیلم های خوش ساخت را ترغیب کرد تا ورود جدی به سامانه های پخش اینترنتی و سینمای آنلاین داشته باشند. این نیز کمکی به تبلیغات، فروش و کم شدن فیلم های تولید شده می کند و هم می تواند فیلم های جدید و باکیفیت را در اختیار مخاطبان بگذارد.

انتهای پیام/4104/

لینک خبر :‌ خبرگزاری آنا
به گزارش پایگاه خبری صاف نیوز، سیدرضا اورنگ تحلیلگر سینما، منتقد و فعال رسانه ای در کانال تلگرام شخصی خود نوشت: ملانصرالدین:اخیرا در اخبار آمده بود که پس از پایان ماموریت محمدمهدی طباطبایی نژاد در سازمان سینمایی،با وجود تلاش های حسین انتظامی و عباس صالحی وزیر ارشاد،صداوسیما با تمدید ماموریت او موافقت نکرده است.به همین دلیل [...]
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۷/۱۰

به گزارش پایگاه خبری صاف نیوز ، سیدرضا اورنگ تحلیلگر سینما، منتقد و فعال رسانه ای در کانال تلگرام شخصی خود نوشت: ملانصرالدین:اخیرا در اخبار آمده بود که پس از پایان ماموریت محمدمهدی طباطبایی نژاد در سازمان سینمایی،با وجود تلاش های حسین انتظامی و عباس صالحی وزیر ارشاد،صداوسیما با تمدید ماموریت او موافقت نکرده است.به همین دلیل رییس سازمان سینمایی مجبور شد فرد دیگری را جای طباطبایی نژاد بنشاند.هنوز خبر این جا به جایی درست جا نیفتاده بود که خبر آمد وی به جای ابراهیم داروغه زاده که به جرگه تهیه کنندگان پیوسته دبیر جشنواره فیلم فجر شده است!
وقتی صداوسیما با ماموریت طباطبایی نژاد موافقت نکرده،حسین انتظامی چگونه وی را به دبیری این جشنواره منصوب کرده است؟آیا جشنواره فیلم فجر هم قرار است مانند شبکه نمایش خانگی به تلویزیون واگذار شود؟!اگر چنین باشد دیری نخواهد گذشت که سازمان سینمایی به یکی از ادارات صداوسیما تبدیل شود!
انتصاب دبیران جشنواره فیلم فجر نزدیک دو دهه است که به بازی کودکانه صندلی تبدیل شده که همه با آن آشنا هستند.در اصل بازی، تعداد صندلی ها زیاد است که به مرور کم می شود،اما در بازی صندلی جشنواره فیلم فجر فقط یک صندلی وجود دارد که تعدادی از مدیران امتحان پس داده!دور آن می چرخند تا آهنگ ناموزون سازمان سینمایی یکی از آنان را روی صندلی بنشاند!
ضعف بزرگ جشنواره فیلم فجر این است که در طول دو دهه گذشته ،مدیران کاربلد،مورد وثوق اهالی سینما و توانایی دبیری آن را به عهده نداشته اند،برای همین است که جشنواره هر روز ضعیف تر از سال پیش شده و بیست سالی هست که تنها به عنوان یک کار اداری و بیلان کاری برگزار شده و می شود.
مطمئنا محمد مهدی طباطبایی نژاد که پست های مختلفی را در سازمان سینمایی بر عهده داشته و از عهده هیچ کدام به درستی بر نیامده،از عهده دبیری جشنواره فیلم فجر هم برنخواهد آمد،آن هم در دوران کرونا زده ای که معلوم نیست چه سرنوشتی در انتظار سینمای بحران زده و ورشکسته ایران خواهد بود.
منبع: @nasrodinmolla

لینک خبر :‌ صاف نیوز
دبیر سی و نهمین جشنواره فیلم فجر تاکید کرد؛ این دوره از جشنواره امسال با شرایطی ویژه برگزار می شود. محمد مهدی طباطبایی نژاد که تا همین چند روز قبل معاون نظارت و ارزشیابی سازمان سینمایی بود، با تمدید نشدن ماموریت خود به سازمان صدا و سیما یعنی جایی که تهیه کننده ارشد آن است، برگشت. اما [...]

دبیر سی و نهمین جشنواره فیلم فجر تاکید کرد؛ این دوره از جشنواره امسال با شرایطی ویژه برگزار می شود.

محمد مهدی طباطبایی نژاد که تا همین چند روز قبل معاون نظارت و ارزشیابی سازمان سینمایی بود، با تمدید نشدن ماموریت خود به سازمان صدا و سیما یعنی جایی که تهیه کننده ارشد آن است، برگشت.
اما با رسمی شدن حکم جانشین وی در این معاونت که نشان می داد رایزنی های احتمالی برای تمدید حضور طباطبایی نژاد منتفی شده، حکم دیگری برای او صادر شد و او به گفته خودش نتوانست به رفقایش نه بگوید.
مهم ترین پرسشی که در حال حاضر از دبیر جشنواره فجر میتوان پرسید درباره برگزاری یا عدم برگزاری جشنواره امسال در بهمن و نیز چگونگی آن است که طباطبایی نژاد در پاسخ داد: تا الان قرار ما بر این است که جشنواره فیلم فجر به شکل محدود و کاملاً رعایت شده با حداکثر پروتکل های بهداشتی برگزار شود. البته منظور از محدود این نیست که حجم جشنواره کوچک شود بلکه برپایی آن را با همان رعایت پروتکل ها و 50 درصد ظرفیت سالن ها مدنظر داریم.

او تایید کرد که در این راستا جشنواره ونیز به نوعی الگوی برگزاری جشنواره فجر در دوران کرونا خواهد بود.
وی همچنین اضافه کرد که علاقه مندان به شرکت در جشنواره باید منتظر انتشار فراخوان جشنواره باشند.

طباطبایی نژاد در حالی از برگزاری فیزیکی جشنواره فیلم فجر خبر می دهد که تقریبا بیشتر سینماگرها برگزاری آنلاین آن را ممکن نمی دانستند و برهمین اساس گمانه زنی می شد که با توجه به پیش بینی ها از شرایط خاص زمستان در شیوع کرونا احتمالا جشنواره منتفی می شود یا نهایتا با جشنواره جهانی فیلم فجر که سال آینده برگزار می شود ادغام خواهد شد.

طباطبایی نژاد که کارمند رسمی صدا و سیماست، دومین فردی است که در سه چهار سال گذشته پس از پایان ماموریت خود در وزارت ارشاد به دبیری مهم ترین جشنواره هنری کشور می رسد. البته او تاکید دارد که حکم دبیری جشنواره رسمی و سازمانی نیست.

منبع: ایسنا

لینک خبر :‌ سینما خانه
انتشار فهرست کمک های سازمان سینمایی به سالن های سینما پرسش هایی را نسبت به میزان اختصاص مبالغ این سازمان مطرح کرده است. سالن داران این ارقام را بسیار پایین می دانند و معتقدند تنها ضرر می دهند.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۷/۱۰ سایت های دیگر : عصر خبر

به گزارش خبرنگار ایلنا، بر اساس جدولی که سازمان سینمایی روز چهارشنبه منتشر کرد، در ماه های مرداد و شهریور سالن های سینما به ترتیب مبلغ 430 میلیون و 171 میلیون تومان کمک دریافت کردند. در مرداد ماه نیز 111 سینما در فهرست حمایت های سازمان سینمایی قرار گرفتند. براساس اطلاعات فهرست شهریور ماه به دلیل تعطیلی دو هفته ای سینماها به خاطر ایام محرم 89 سالن سینما در فهرست حمایت های دولت قرار گرفتند.

نبود توازن در اختصاص مبالغ میان سالن های مستقل و پردیس های سینمایی و سازوکار رسیدن به این ارقام پرسش هایی است که صاحبان سینما پس از انتشار این فهرست آن را مورد تاکید قرار دادند. برخی از سینماداران معتقدند این ارقام که گاهی تا مبلغ 150 هزار تومان تقلیل پیدا کرده است نوعی رفع تکلیف از سوی سازمان سینمایی است و نمی تواند دردی را از سینماداران دوا کند. در این گزارش به سراغ مسئولان انجمن سینماداران رفتیم که پس از طرح پرسش و چرایی و چگونگی اختصاص این مبالغ، از پاسخ دادن منصرف شدند. با این وجود ایلنا آمادگی انتشار اظهارات اعضای این انجمن و موضع آنها درقبال این کمک ها را دارد. اما سالن داران نسبت به کمک های ارایه شده گله مند بودند.

چیزی از سینما باقی نمی ماند

حمید فولادی (مدیر پردیس سینمای اطلس مشهد) با اشاره به کمک سازمان سینمایی به این سینما در دوران کرونا گفت: پرداخت این رقم ها باوجود هزینه های بسیاری که گریبان سالن های سینما را گرفته است واقعا جای تاسف دارد. روزی یکی از مدیران در روزهای کرونا به یکی از صاحبان هتل ها گفت، هتل را تعطیل کن و هر وقت مسافر آمد چراغش را روشن کن. مدیر هتل گفت مگر می شود تمامی تهویه ها و سیستم اداره هتل را تعطیل کنم و با ورود هر مسافر آن را راه اندازی کنم؟ سیستم تهویه هتل باید 24 ساعته کار کند. سالن های سینما هم به همین شکل است. وقتی می گوییم سالن ها باید باز باشند و خدمات بدهند حتی اگر کسی هم وارد سالن نشود و فیلم نبیند بازهم هزینه های نگهداری سالن سینما بر دوش سینمادار است و با پرداخت چنین رقم های ناچیزی به غیر از اینکه یک تکلیف از دوش مسئولان برداشته شود، هیچ سودی برای سینمادار نخواهد داشت.

با همین وضعیت جلو برویم دیگر چیزی از سینما باقی نمی ماند. در عرصه تولید که با فقدان فیلم های خوب و تاثیرگذار روبرو هستیم و در عرصه اکران نیز سالن های سینما توانایی ادامه مسیر را ندارند

وی در ادامه گفت: پردیس سینمایی اطلس مشهد با داشتن 7 سالن سینمایی چطور می تواند در این شرایط و با فروش بسیار کم فیلم ها به فعالیت خود ادامه دهد؟ این مبالغی که از سوی سازمان سینمایی واریز می شود حتی برای سینماهای تک سالنه هم رقم های ناچیزی است و چطور می تواند کفاف فعالیت ها و هزینه های سالن های ما را بدهد؟ وقتی جمع هزینه های نگهداری یک سالن از پروژکتورها و نگهداری پرده سالن تا حقوق کارکنان و قبوض آب و برق و گاز را کنار هم بگذاریم در یک ماه رقم بسیار زیادی می شود که امروز و در شرایط کرونایی سینمادار از پس آن برنمی آید.

فولادی در ادامه گفت: متاسفانه به حوزه فرهنگ آسیب های بسیاری وارد شده است اما کسی به داد فعالان این حوزه نمی رسد. وقتی صحبت از فرهنگ سازی می شود همه توقع دارند سینما در فرهنگ سازی پیش قدم شود. از سینما توقع دادن روحیه و جذب مخاطب و فرهنگ سازی دارند ولی در مقام عمل وقتی به موضوعات اجرایی و مدیریتی می رسیم کمترین بهره مندی را از مزایا و حمایت ها دریافت می کنیم.

وی با اشاره به وضعیت سینماها در ادامه سال گفت: اگر با همین وضعیت جلو برویم دیگر چیزی از سینما باقی نمی ماند. در عرصه تولید که با فقدان فیلم های خوب و تاثیرگذار روبرو هستیم و در عرصه اکران نیز سالن های سینما توانایی ادامه مسیر را با این وضعیت ندارند. بیشترین انتظارات و کمترین خدمات به حوزه سینما و فرهنگ وارد است که این نوع نگرش اجحاف در حق کسانی است که در این زمینه فعالیت می کنند.

فولادی در پاسخ به این پرسش که آیا کمک هایی در سطح استان و شهر مشهد به سینماهای این شهر شده است یا نه؟ گفت: شهر مشهد به دلیل زائرپذیر بودن از همان روزهای ابتدایی کرونا تا امروز در وضعیت قرمز و حاد به سر می برد و از این منظر تمامی بودجه ها بیشتر صرف مراکز درمانی و خدمات درمان می شود و دیگر بخش ها در این وضعیت نمی توانند توقع کمک داشته باشند. هر چند مسئولان بارها از حمایت در حوزه فرهنگ در سطح استان صحبت کردند اما واقعیت این است کمبود منابع مالی این امکان را نمی دهد تا مسئولان وعده های خود را تحقق ببخشند. در طول هفت ماهی که از ابتدای سال گذشته است تنها یک ماه و نیم است که سینماهای مشهد بازشده است و تا قبل از آن امکان بازگشایی به دلیل شرایط حاد شهر مشهد وجود نداشت.

شش ماه 200 میلیون تومان خرج سینما کردم

عبدالله علیخانی (مدیر و صاحب سینما عصرجدید تهران) با اشاره به حمایت های سازمان سینمایی و واریز مبالغی برای فعالیت سینماها در مرداد و شهریور گفت: وقتی برای نگهداری سالن سینما ماهانه 25 میلیون تومان هزینه می کنم، سازمان سینمایی می خواهد 20 میلیون تومان به من کمک کند یا یک میلیون تومان؟ اگر قرار است رقم هایی پرداخت شود که در مقابل هزینه های نگهداری سالن سینما ناچیز است همان بهتر که پرداخت نشود.

برای سالن سینما فرقی نمی کند کل ظرفیت 600 نفری آن پر شود یا 5 نفر پای یک فیلم بنشیند. وقتی چراغ سالن سینما روشن می شود باید تمام خدمات ارائه شود

وی با ذکر مثالی گفت: در قدیم پدر و پسری صاحب حمام عمومی بودند. هر شب پسر خانواده بلند می شد و هیزم ها را برای گرم شدن حمام روشن می کرد که وقتی صبح پدر در حمام را باز می کند مشتری ها با حمام گرم روبرو باشند. یک روز پسر از خواب بیدار نشد و حمام را گرم نکرد. پدرش گفت چرا حمام را گرم نکردی؟ گفت دو تا ها کن حمام گرم می شود. حالا نقل ماجرای کمک های ارشاد است. مگر با دو تا ها کردن می توان سینما را گرم کرد؟ با این رقم های ناچیز کدام بخش از هزینه های ما جبران می شود؟ من از عید امسال که سینماها تعطیل است تا امروز بیش از 200 میلیون تومان هزینه کردم. با کمک های یک میلیون تومانی کجای این هزینه ها جبران می شود؟ آن رقم ها را هم نمی گیرم تا منتی سرم نباشد.

این تهیه کننده سینما با اشاره به افت فروش فیلم ها در دوران کرونا گفت: هر سینمایی در اندازه خودش باید سنجیده شود. سینمای عصر جدید در روزهای عادی و زمانی که کرونا نبود روزانه یک میلیون تومان به طور میانگین فروش داشت که با شیوع کرونا و شرایطی که وجود دارد روزانه 40 هزار تومان در گیشه بلیت می فروشیم. یعنی بیشتر از 5 یا 6 مشتری وارد سینما نمی شود. برای سالن سینما فرقی نمی کند کل ظرفیت 600 نفری آن پر شود یا 5 نفر پای یک فیلم بنشیند. وقتی چراغ سالن سینما روشن می شود باید تمام خدمات ارائه شود. از روشن کردن تهویه سالن ها تا حضور پرسنل و آپاراتچی و مسئول گیشه و ... باید آماده شود. لامپ های پروژکتور تاریخ و ساعت مصرف دارد. هر بار که روشن می شود از عمر آن کم می شود و باید در یک بازه زمانی تعویض شود. این هزینه های جاری یک سالن سینما است که باید در نظر گرفته شود.

علیخانی افزود: پدری کردن به این نیست که هر شب بیایی خانه و گوش بچه ات را بپیچانی که چرا نمره ات کم شده است. پدری کردن یعنی اینکه تمام امکانات را برای فرزندانت فراهم کنی. وزارت ارشاد و سازمان سینمایی چه حمایت هایی در این مدت از سینماگران کردند؟ نمی شود این جاده بین سینماگران و مدیران یک طرفه باشد و تنها از سینماگران توقع داشته باشند که در این مسیر همراهی کنند و هیچ گونه حمایتی از سوی مدیریت دولتی نباشد.

علیخانی با اشاره به اینکه نیروهایش را تعدیل نکرده است، گفت: ما تمام نیروهایمان را حفظ کردیم چون به سرمایه نیروی انسانی اعتقاد داریم. تمام افرادی که برای سینمای عصر جدید کار می کنند همگی در حوزه کاری خودشان متخصص هستند و نمی توان به راحتی آن ها را از کار کنار گذاشت و بعد که سینما رونق گرفت دوباره به سراغشان رفت. تخصص در سینما با سالها حضور و تجربه به دست می آید و به راحتی نباید آن را از دست داد.

وی در پایان با پیش بینی وضعیت سینمای ایران در دوران کرونا گفت: بعید است حداقل تا یکسال آینده گشایشی در عرصه سینما اتفاق بیفتد. ویروس کرونا یک اتفاق جهانی است و تمام کشورها را درگیر کرده است. بر فرض کشف واکسن این ویروس حداقل یکسال زمان می برد تا به ایران برسد و در این بازه زمانی شرایط تولید و اکران در سینمای ایران شرایط سختی را پشت سر خواهد گذاشت.

لینک خبر :‌ خبرگزاری کار ایران
دنیای اقتصاد : سه ماه است که فعالان شبکه نمایش خانگی روز آرامی ندارند. گویی هر بار جنجال تازه ای گریبانگیر این بازار می شود. بازاری که در سال کسادی سینما و تئاتر و کنسرت ها، تنها بازار سودده فرهنگی و هنری است و صدالبته که خواهان زیاد دارد. در یک سال گذشته زمزمه های بسیاری درباره گوشه چشم سیما به این بازار منتشر شد. در چند ماه گذشته این حرف و حدیث ها جنبه واقعی تری به خود گرفت و سرانجام موج فیلم سازی برای شبکه نمایش خانگی در آنتن صداوسیما گیر کرد. با نهایی شدن الزام نظارت و ارزیابی آثارشبکه نمایش خانگی از سوی صداوسیما اعتراض های سینماگران و سریال سازها هم بیش از پیش به گوش رسید و حالا دعواها بر سرمالکیت این شبکه وسیع و البته پول ساز بالا گرفته است.

خبرگزاری خبر آنلاین در این باره نوشت: تقریبا مشخص است در روزهایی که گیشه سینما با شکست بزرگی روبه رو شده و اکران آنلاین هم نتوانسته توقعات مالکان فیلم ها را برآورده کند، ساخت فیلم سینمایی چندان صرفه اقتصادی ندارد مگر برای آنها که سود را در تولید می دانند و مخاطب برایشان اهمیت چندانی ندارد. به همین دلیل در این شرایط تنها عرصه ای در حوزه فیلم و سریال که تولید در آن می تواند هم موجب اشتغال بخش زیادی از اهالی سینما باشد و هم برای سرمایه گذاران سود به همراه داشته باشد و به چرخیدن چرخ های صنعت فیلم سازی در این دوران رکود کمک کند، عرصه نمایش خانگی و وی اودی ها هستند. اما این عرصه متاسفانه این روزها از چند جهت با تلاطم روبه رو شده است.

جنگ میان صداوسیما و ارشاد بر سر نظارت بر شبکه نمایش خانگی رخداد تازه ای در عرصه فرهنگی کشور نیست و حالا چند ماهی است (از تاریخ 26خرداد99) که برای هیچ سریالی مجوز جدید صادر نشده و برنامه های اینترنتی هم برای اینکه بدون مشکل ساخته و پخش شوند باید هم از ارشاد مجوز دریافت کنند و هم لیست عواملشان را به تایید صداوسیما برسانند. این جنگ اگر در آغاز راه در سکوت و بدون اعلام موضع رسمی طرفین در جریان بود، در یک ماه گذشته به عرصه رسانه های دوطرف رسیده و از یکسو وزارت فرهنگ و ارشاد مواضع رسمی خود را در یک نامه در تاریخ هجدهم شهریور اعلام کرد و این نامه روز بعد در روزنامه دولتی ایران انعکاس پیدا کرد، از سوی دیگر صداوسیما هم به فاصله یک روز در نوزدهم شهریور در روزنامه جام جم که ارگان رسمی این سازمان محسوب می شود به این نامه پاسخ داد و از حقانیت خود در زمینه صدور مجوز برای نمایش خانگی نوشت.

با وجود این اما هنوز این عرصه با چنان بلاتکلیفی ای روبه روست که چند روز پیش یک کارگردان از سردرگمی در این زمینه که مجوز ساخت سریالش را از چه کسی باید بگیرد خبر داده بود. علی ژکان می گویدکه پس از ارائه درخواست مجوز به سازمان سینمایی پاسخ شنیده که باید به صداوسیما مراجعه کند و صداوسیما هم در پاسخ به درخواست این کارگردان از این گفته که هنوز مشخص نیست که روند صدور مجوز برای سریال نمایش خانگی چگونه است.

امیر پروین حسینی رئیس هیات مدیره آیفیک هم در یک نشست رسانه ای که هفته گذشته برگزار شد، درباره بلاتکلیفی های به وجود آمده از این گفت که ارشاد برای تولیدات جدید مجوز نمی دهد و صداوسیما هم نه تنها مجوز نمی دهد بلکه می گوید درحال تدوین سازوکار است.

انجمن صنفی شرکت ها و موسسات فیلم سازی ایران (آیفیک) همچنین با انتشار بیانیه ای به روند صدور مجوزهای سریال های شبکه نمایش خانگی از طرف صداوسیما انتقاد کرد و هشدار داده بود که ادامه این شرایط در ماه های آینده می تواند منجر به بیکاری 15هزارنفر از فعالان این حوزه شود.

پس از رونق گرفتن مجدد سریال سازی در شبکه نمایش خانگی و البته استقبال مردم در شرایط شیوع کرونا از وی اودی ها و پلت فرم های پخش محتوای اینترنتی و شکست مطلق گیشه سینماها، حالا عملا وی اودی ها تنها عرصه اقتصادی سودده حوزه هنر هستند و از آنجا که هنوز نمی توان پایانی بر شرایط متاثر از شیوع ویروس کرونا متصور شد، بسیاری از سرمایه گذاران بزرگ عرصه فیلم و سریال به فکر دریافت مجوز راه اندازی وی اودی جدید یا احیا و به روزرسانی پلت فرم هایی هستند که سال هاست در سکوت و انفعال به کار خود مشغول بودند. پلت فرم هایی که با دست پر و با برنامه های سنگینی برای تولید محتوا یکی یکی عرض اندام می کنند و خبرهایی درباره ساخت سریال ها و برنامه های اختصاصی شان منتشر می شود. اتفاق مثبتی که منجر به ایجاد رقابت و افزایش تولید محتوا و در نتیجه تولید خوراک سرگرمی برای مخاطبان در این روزهای سخت خواهد شد، اما باید دید این تعدد پلت فرم ها و پخش تولیدات انحصاری از آنها که باعث می شود مردم ناچار به خرید چند اکانت ماهانه از پلت فرم های مجزا شوند آیا بر فروش سریال ها تاثیری می گذارد و آیا باعث سردرگمی مخاطب نمی شود؟

این سوالات البته در شرایطی پاسخ روشنی خواهند داشت که مشکلی به نام کپی رایت وجود نداشته باشد. معضل بزرگی که اگرچه در ماه های اخیر راهکارهایی برای مقابله با آن وجود داشته اما تا تصویب نشدن یک قانون صریح و روشن در کنار فرهنگ سازی در این زمینه قطعا امیدی برای بهبود شرایط و به تاراج نرفتن سرمایه سازندگان فیلم و سریال و در نتیجه به صرفه بودن تولید در این عرصه وجود نخواهد داشت.

علاوه بر آنچه در بالا گفته شد، سریال سازی در نمایش خانگی این روزها با مشکل دیگری هم روبه روست. تعدد پلت فرم ها و ورود پلت فرم های جدید و عرض اندامشان در عرصه ساخت محتوای اختصاصی به جای آنکه موجب ایجاد رقابت و متعاقب آن بالا رفتن کیفیت محتوا شود، باعث شده یک جنگ سخت نه چندان آشکار بر سر پخش محتواها شکل بگیرد. حالا از یکسو علی سرتیپی مدیرعامل فیلمیران که در اکران سینماها هم نام مطرحی است به دنبال احیای سامانه فیلمنت و ساخت سریال اختصاصی در این حوزه است و از سوی دیگر یکی، دو نفر از تهیه کننده های مطرح سینما با همکاری حوزه هنری تلاش هایی برای ورود به عرصه وی اودی داشته اند. سامانه عماریار هم سامانه دیگری است که حالا چندماهی است با ادعای تولید محتوای سالم برای خانواده ها در این عرصه رقابت قد علم کرده است. همچنین دراین زمینه زمزمه هایی درباره راه اندازی مجدد یک وی اودی قدیمی به گوش می رسد که احتمالا به خاطر حواشی مربوط به سرمایه گذار اولیه اش آغاز به کارش با حاشیه هایی همراه خواهد شد.

اینها همه مواردی است که در روزگار سقوط مطلق گیشه می تواند نجات دهنده فعالان حوزه فیلم و سریال باشد؛ اگر تکلیف مجوزهایشان روشن شود و از طرف دیگر درگیر بازی های رسانه ای برای زمین زدن رقبا نشوند. ماجرای سریال هایی که مجوز ساخت دارند و در مواردی تولید هم شده اند و گاهی برای داشتن قرارداد منصفانه با یک پلت فرم با مشکلاتی روبه رو هستند و گاهی بر سر اینکه یک سریال که میزان مخاطب بالایی برایش پیش بینی می شود از کدام پلت فرم عرضه شود جنجالی درست می شود مثل آنچه که در روزهای گذشته برای سریال قورباغه رخ داد و تهیه کننده آن انگشت اتهام را مستقیما به سمت یک وی اودی بزرگ گرفت که گویا در ابتدای راه برای پخش سریال با هم به توافق نرسیده بودند. جنگی که شاید در گذشته پنهان در جریان بود اما این روزها و با تلاش پلت فرم ها برای تولید و عرضه محتوای اختصاصی شکلی علنی تر به خود گرفته است.

لینک خبر :‌ دنیای اقتصاد
یک فعال فرهنگی، از تأثیر مثبت اکران های مردمی جشنواره عمار برای استفاده از ظرفیت های خودش در جهت کمک به سینما در دوران شیوع کرونا خبر داد.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۷/۰۹

سیدرسول منفرد، مدیر اکران های مردمی جشنواره عمار به خبرنگار کیهان گفت: در آغاز شیوع ویروس کرونا در ایران، بسیاری از اکران کنندگان مردمی جشنواره عمار، همراه گروه های جهادی وارد خط عملیاتی حوزه سلامت شدند و کمک به خانواده های درگیر کرونا و ضدعفونی کردن معابر و تولید ماسک و... فعالیت اصلی آنها شد. بعد که مشخص شد که کرونا قرار است فعلا در کنار ما باشد هویت و رسالت توزیعی اکران مردمی مسئله اصلی ما و اعضای شبکه اکران بود و این شبکه تلاش کرد راه حلی برای این مسئله پیدا کند.
وی افزود: در این شرایط با توجه به اینکه خانواده ها مدت بیشتری در خانه بودند، مصرف فرهنگی آنها هم بیشتر شد. به همین دلیل هم جشنواره عمار تلاش کرد تا بیشتر از قابلیت های فضای مجازی استفاده کند. در برخی از روستاها و شهرستان های دور افتاده نیز اتفاقات قابل توجهی رخ داد. به عنوان نمونه در شهرستان هشت بندی از توابع میناب که از مناطق محروم کشور است، بیش از 70 خانوار، مشترک وب سایت عماریار شدند و حتی برخی از خانواده ها با اینکه دسترسی به اینترنت نداشتند، هزینه پرداختند و فیلم های جشنواره عمار را به طور فیزیکی دریافت کردند.
این فعال فرهنگی ادامه داد: در فاز دوم، اکران مردمی جشنواره عمار تلاش کرد تا شکل ایمن اجرای پایدار خودش را پیدا کند. به این ترتیب که اکران های مردمی با رعایت دستورالعمل های بهداشتی با جمع های محدود و ماسک و در فضای باز برگزار می شود. از جمله اکران های بلیطی که این روزها با فیلم آبادان یازده 60 درحال اجراست.
منفرد در ادامه گفت: برخی از شهرهای ایران، حتی تصور داشتن سینما را ندارند؛ این اتفاق محصول نگاهی است که از سینما تعریف نادرستی دارد و بر این تعریف اشتباه هم پافشاری می کند؛ یک چارچوب مشخص و پر از قید و بند که باعث تقلیل مخاطبان سینما شده است. چه بسا این نگاه،تعمدی باشد تا مردم روستاها و شهرهای کوچک نتوانند نیازها و سوژه های خود از سینما مطالبه کنند.
وی ادامه داد: چرا سینما الان در بن بست کامل است؟ یکی از دلایلش این است که سینما و نمایش فیلم، سنگین و پرهزینه تعریف شده است. اگر چنین تعریفی نمی شد، الان حتی در روستاها هم شاهد فروش فیلم ها بودیم و سینما در شرایط بهتری قرار داشت. همچنان که این روزها فیلم آبادان یازده 60 ذیل اکران عماریار و با همان اکران های مردمی در روستاها و شهرستان های دورافتاده و فاقد سینما، توانسته فروشی برابر با فروش این فیلم در کل سینماهای کشور پیدا کند.
منفرد در پایان اظهار کرد: امیدواریم که کرونا با همه آسیب هایی که به سینما زده بهانه ای شود که نوع نگاه به سینما به ویژه نزد سیاستگذارها اصلاح شود و به ماهیت خودش نزدیک تر گردد. تلاش اکران مردمی عمار این است که این ظرفیت فراموش شده را به سینما یادآوری کند.

لینک خبر :‌ روزنامه کیهان
ابراهیم داروغه زاده با تشکر از مدیران سازمان سینمایی، اهالی سینما و اصحاب مطبوعات، پس از سه سال مدیریت جشنواره فیلم فجر، از این رویداد سینمایی خداحافظی کرد.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین ، ابراهیم داروغه زاده، دبیر پیشین جشنواره فیلم فجر، با انتشار پیامی اینستاگرامی، از اهالی سینما و رسانه خداحافظی کرد.

او در پیام اینستاگرامی خود نوشت:

امروز با حکم دکتر انتظامی، دوست و برادر خوبم سیدمحمدمهدی طباطبایی نژاد، مسئولیت دبیری سی و نهمین دوره جشنواره فیلم فجر را پدیرفتند و این بار مسئولیت سنگین از دوش من برداشته شد. سه دوره پیاپی افتخار خادمی اهالی نازنین سینما را در دبیرخانه فجر بر عهده داشتم. در این سال ها آن چه سختی ها و مرارت های دبیری جشنواره را به شیرینی تبدیل می کرد همنشینی و مصاحبت با ده ها فیلمساز و سینماگر عزیزی بود که یا به عنوان داور و هیات انتخاب در کنارشان بودم یا با فیلم های خوب شان گرمابخش بزرگترین رویداد سینمایی ایران بودند. از همه سینماگران و خبرنگاران سینمایی که در این سه سال بیشترین لطف و محبت را به بنده داشتند و من را در جمع خود به گرمی پذیرفتند سپاس گزارم و اگر قصوری ناخواسته از طرف بنده و تیم اجرایی جشنواره سر زده از همه حلالیت می طلبم. قدردان آقایان حیدریان و انتظامی که اعتماد کردند و این مسئولیت سنگین را بر عهده بنده گذاشتند، هستم.
در پایان از مدیران عزیز اجرایی جشنواره که بیشترین لطف و محبت را به من داشتند و با زحمات شبانه روزی و با کم ترین چشمداشت مالی با تمام وجود در خدمت جشنواره بودند، تشکر می کنم.
خدایا چنان کن سرانجام کار
تو خشنود باشی و ما رستگار

5757

کد خبر 1437975

لینک خبر :‌ خبر آنلاین
تهران- ایرنا- رئیس سازمان امور سینمایی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در حکمی سید محمد مهدی طباطبایی نژاد را به عنوان دبیر سی و نهمین جشنواره فیلم فجر منصوب کرد.

به گزارش عصر چهارشنبه گروه فرهنگی ایرنا از سازمان امور سینمایی و سمعی بصری، در حکم خطاب به دبیر جدید جشنواره فیلم فجر آمده است: ضمن قدردانی از تلاش های موفق و ارزشمندتان در معاونت ارزشیابی و نظارت سازمان و تعامل شایسته با سینماگران، بدینوسیله به دبیری سی و نهمین جشنواره فیلم فجر منصوب می شوید.

امیدوارم با استعانت از درگاه احدیت و با همکاری فعالان سینمایی کشور که نقش اصلی در پیشبرد و تحقق اهداف فرهنگی، هنری در حوزه سینما را به عهده دارند زمینه اجرای ایده های نو و خلاقانه را بویژه در شرایط زیست کرونایی فراهم سازید و در انجام وظایف محوله موید باشید.

حسین انتظامی همچنین در حکمی جداگانه، طباطبایی نژاد را به سمت مشاور رییس سازمان سینمایی منصوب کرد.

رییس سازمان سینمایی از خدمات که در سه دوره گذشته جشنواره فیلم فجر مسئولیت دبیری را عهده دار بود قدردانی و برای وی در حوزه تهیه کنندگی سینما آرزوی موفقیت کرد.

جشنوارهٔ فیلم فجر مهمترین جشنوارهٔ سینمایی ایران است که از سال 1361 تاکنون معمولاً در میانه بهمن ماه هر سال در تهران برگزار می گردد. تاکنون 38 دوره از این جشنواره برگزار شده است که آخرین آن در سال 1398 بود. این جشنواره توسط بنیاد سینمایی فارابی و زیر نظر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار می شود.

جشنواره فیلم فجر، جایگزینی برای جشنواره بین المللی فیلم تهران بود که تا پیش از انقلاب 1357 ایران، در ایران برگزار می شد و در آن فیلم های برگزیده سینمای ایران در کنار آثار سینمای بین المللی رقابت می کردند.

نخستین دوره جشنواره فیلم فجر از 12 تا 22 بهمن سال 1361 به دبیری برگزار شد.

اولین ویژه نامه برای جشنواره فیلم فجر در بهمن ماه 1365 توسط ماهنامه سینمایی فیلم منتشر شد و این روند تا به امروز ادامه دارد.

جشنواره فجر تا سال 1374 فقط به تولیدات سالانهٔ سینمای ایران می پرداخت. از سال 1374 جشنواره به صورت بین المللی برگزار می شود و علاوه بر سینمای ایران، در بخش بین الملل به بررسی فیلم هایی از سینمای جهان می پردازد. در بخش های رقابتی این جشنواره، شرکت کنندگان برای کسب جایزهٔ مخصوص که سیمرغ بلورین نام دارد با هم رقابت می کنند. دیپلم افتخار و لوح زرین از دیگر جوایز این جشنواره می باشند. طی سالیان اخیر مسابقه های سینمای مستند، فیلم کوتاه و مسابقه مواد تبلیغاتی و اطلاع رسانی نیز به بخش های سینمای ایران اضافه شده است. در ابتدای جشنواره آیین بزرگداشت یک هنرمند برگزار می شود و در انتها هم جوایز ویژه و مردمی به فیلم انتخاب شده با رای مردم داده می شود.

در سال 1393 بخش بین الملل جشنواره جدا شده و به صورت جداگانه برگزار می شود.

جوانترین بازیگری که سیمرغ نقش اول مرد را گرفته است. او به خاطر بازی در فیلم باران در 20 سالگی سیمرغ بهترین بازیگر نقش اول مرد دوره نوزدهم (1379) را گرفت.

در سن 84 سالگی برای بازی در فیلم مسخره باز سیمرغ گرفت و مسن ترین برنده این جایزه است، بعد از او رقیه چهره آزاد در 81 سالگی برای بازی در فیلم مادر سیمرغ گرفته و دومین شخص مسن برنده این جایزه است.

از دوره سوم 1363 تا دوره ششم 1366 سن تمامی برندگان سیمرغ بالای 40 سال بوده است.

در 12 سالگی دیپلم افتخار را برای بازی در فیلم بهار گرفت تا در دورهٔ چهارم 1364 جوانترین بازیگری باشد که تاکنون روی سن رفته است.

اولین جوانی بود که جایزه سیمرغ گرفت. او در 28 سالگی به خاطر بازی در فیلم دیار عاشقان از دومین جشنواره فیلم فجر در سال1362 سیمرغ گرفت.

از دورهٔ شانزدهم 1376 تا بیست و سوم 1383 حداقل یک بازیگر زیر سی سال بوده که سیمرغ گرفته است.

در فیلم قرمز و هوتن شکیبا و الناز شاکردوست در فیلم شبی که ماه کامل شد تنها دو زوج سینمایی می باشند که برنده سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول مرد و زن سال در یک فیلم شده اند.

تنها بازیگری است که تا به حال توانسته دو سال پشت سرهم (دوره های 24 و 23) سیمرغ بلورین بهترین بازیگر مرد را برای بازی در فیلم های بید مجنون و به نام پدر بدست آورد.

تنها مدیر تولید سینما است که در جشنواره بین المللی فیلم فجر مورد تقدیر قرار گرفته، وی در سی و دومین جشنواره بین المللی فیلم فجر برای مدیریت تولید فیلم های چ و رستاخیز جایزه گرفته است.

برای اولین بار و به طور مشترک طراحی پوسترهای جشنواره بیست و ششم فیلم فجر را دو تن از هنرمندان نقاش و گرافیست به نام های انجام داده اند.

در ادامه نگاهی خواهیم داشت به هنرمندان رکورد دار جشنواره فیلم فجر

رکورد بیشترین سیمرغ بلورین بهترین فیلم: 5 بار

رکورد بیشترین سیمرغ بلورین کارگردانی: 4 بار

رکورد بیشترین سیمرغ بلورین فیلمنامه: 4 بار

رکورد بیشترین سیمرغ بلورین فیلمبرداری: 4 بار

رکورد بیشترین سیمرغ بلورین تدوین: 5 بار

رکورد بیشترین سیمرغ بلورین صداگذاری: 10 بار

رکورد بیشترین سیمرغ بلورین صدابرداری: 5 بار

رکورد بیشترین سیمرغ بلورین موسیقی: هر کدام 4 بار

رکورد بیشترین سیمرغ بلورین طراح صحنه و لباس: هر کدام 4 بار

رکورد بیشترین سیمرغ بلورین طراح چهره پردازی: هر کدام 6 بار

رکورد بیشترین سیمرغ بلورین جلوه های ویژه: 9 بار

رکورد بیشترین سیمرغ بلورین بازیگر نقش اول زن: هر کدام 2 بار

رکورد بیشترین سیمرغ بلورین بازیگر نقش اول مرد: 4 بار

رکورد بیشترین سیمرغ بلورین بازیگر نقش مکمل زن: هر کدام 2 بار

رکورد بیشترین سیمرغ بلورین بازیگر نقش مکمل مرد: 3 بار

رکورد سیمرغ بلورین بهترین عکس: 3 بار

رکورد بیشترین جایزه ویژه هیئت داوران: هر کدام 2 بار

رکورد بیشترین سیمرغ بلورین بهترین فیلم از نگاه تماشاگران:هر کدام 3 بار

لینک خبر :‌ خبرگزاری جمهوری اسلامی
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۷/۰۹

بانی فیلم: هفته پیش و با اتمام دوره مدیریت کردن محمدمهدی طباطبایی نژاد در ارشاد، بحث جایگزینی این کارمند عودت داده شده به تلویزیون، یکی از دغدغه های سازمان سینمایی بود!
طباطبایی نژاد که در دوران ریاستش بر مرکز گسترش سینمای تجربی، یکی از کم بازده ترین دوره های این مرکز مهم فیلمسازی را پشت سر گذاشت، تلاش کرد در بحبوحه جابجایی اش با ابراهیم داروغه زاده در معاونت نظارت و ارزشیابی، مدیریت خنثی اش در مرکز سینمای تجربی را جبران کند و با موضع گیری هایش در مسایل سینمایی، خود را به عنوان یک مدیر پویا نشان دهد.
بررسی کارنامه دوره مدیریتی طباطبایی نژاد باید در نهایت دقت و آرامش صورت گیرد تا در نهایت رای به موفق بودن یا نبودن این کارمند صداوسیما داده شود اما آنچه مسلم است در یک نگاه اجمالی، صرف نظر از جسارت او در موضع علیه واگذاری اختیارات نمایش خانگی به صداوسیما، مدیریت دوره طباطبایی نژاد در معاونت نظارت و ارشیابی، نمره قبولی نخواهد گرفت.
به هر حال امروز و با نشستن سعید رجبی فروتن پشت میز مسئولیت معاونت ارزشیابی و نظارت سازمان سینمایی، شاید اندکی از التهاب های سازمان سینمایی کاسته شود، دوره ای که مرتبط با پایان دوران مدیریت دولت حسن روحانی ست. این شرایط خاص و دوران آرامش به نظر می رسد به خاطر وجود موضوعات ملتهب سینمایی، دوام چندانی نخواهد نداشت!
دیگر خبر پرحاشیه امروز، صدور مجوز تهیه کنندگی برای ابراهیم داروغه زاده دبیر جشنواره جشنواره فیلم فجر است.
این مجوز تهیه کنندگی هرچند نمی تواند نافی قابلیت های شخص داروغه زاده باشد، اما ورود دبیر جشنواره به مقوله تهیه کنندگی فیلم سینمایی آن هم در سال پایان حضورش در ساختمان بهارستان، تامل برانگیز است!
این تامل تعجب برانگیز زمانی بیشتر خواهد شد که بدانیم از قرار معلوم، برگزاری جشنواره ملی فجر هم به سرنوشت جشنواره جهانی(؟!) در هاله ای از ابهام است و امسال شاید به دلیل پایین بودن تولید فیلم و شرایط خاص کرونایی، فستیوال فیلم فجر برگزار نشود!
مشکلات سینمای ایران در سالهای حضور حسین انتظامی در سازمان سینمایی آن قدر زیاد است که پرداختن به هرکدام از آنها، نیاز به صرف زمان زیادی دارد اما چیزی که قابل استناد و دیدن است اینکه حسین انتظامی قرار است زمانی با پست سینمایی اش وداع کند که سازمان سینمایی با وجود جمع کثیر مشاوران ریز و درشت، شرایط بسیار سخت و ناگواری را می گذراند و از نگاه منتقدان، بدترین دوران خود را سپری می کند!
وجود این مشکلات عدیده در ساختار مدیرتی سازمان سینمایی، البته از نگاه ناظران بی طرف و منتقدان قابلیت دیده شدن دارند وگرنه از نگاه مدیران فعلی سینمایی و روابط عمومی چی های سازمان سینمایی، دوران حسین انتظامی، بسیار درخشان و مستحق اهدای مدال افتخار به انتظامی است!
اما یادمان باشد که قضاوت در مورد ارزیابی عملکرد اختیارداران امورات سینمایی، با مردم است!

اشتراک گذاری در:

لینک خبر :‌ روزنامه بانی فیلم
پذیرش تهیه کنندگی سینما برای یک مدیر سینمایی حتی اگر منع قانونی نداشته باشد، نشان دهنده نوعی از انحصارطلبی در فرآیند چرخه تولید سینمای ایران است.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۷/۰۹

به گزارش خبرگزاری تسنیم ، در آخرین جلسه شورای پروانه ساخت سینمایی فیلم با هم بریم بهشت به نویسندگی علی فرقانی ، تهیه کنندگی ابراهیم داروغه زاده و کارگردانی کمال تبریزی و یقه سفیدها به نویسندگی فرزاد گودرزی ، کارگردانی و تهیه کنندگی شهرام مسلخی مجوز ساخت گرفتند.

بر اساس این خبر ابراهیم داروغه زاده که دبیر دوره های اخیر جشنواره فیلم فجر بوده و دبیر جشنواره امسال نیز خواهد بود، تهیه کنندگی فیلم تازه تبریزی را بر عهده گرفته است. داروغه زاده تا به حال تهیه کنندگی فیلم سینمایی برعهده نداشته و تنها در سازمان صداوسیما تهیه کننده بوده است.

طبق قوانین انجمن تهیه کنندگان سینمای ایران، برعهده گرفتن تهیه کنندگی برای یک فیلم سینمایی توسط یک مدیر سینمایی بلامانع است اما از سوی دیگر صرف تهیه کنندگی در صداوسیما دلیلی برای تهیه کنندگی سینما نیست و نهایتاً جزو امتیازات متقاضی صدور مجوز تهیه کنندگی است.

بنابراین باید دید که این مسأله از نظر قوانین وزارت ارشاد مشکل قانونی دارد یا خیر؟

در ادامه در طی تماسی که خبرنگار تسنیم با حوزه ریاست سازمان سینمایی داشت و در این باره از این دفتر سؤال کرد، حوزه ریاست سازمان پاسخی درباره این موضوع نداشتند و ما را به دیگر معاونت ها و دفاتر سازمان سینمایی ارجاع دادند.

بعد از این خبرنگار تسنیم به دفتر حقوقی سازمان سینمایی تماس گرفت و از آنجا این سؤال را پرسید که آیا یک مدیر در وزارت ارشاد می تواند در حین مدیریتش تهیه کنندگی یک فیلم را عهده دار شود؟ کارشناس حقوق مربوطه نیز در پاسخ گفت که پرسش سختی است و تا به حال چنین موردی را نداشتیم و در این خصوص اطلاعات کافی نداریم. می توانید با خود معان حقوقی تماس بگیرید که در صورتی که تمایل داشته باشند در این خصوص پاسخ خواهند داد.

بعد از این خبرنگار تسنیم به شماره ای که این کارشناس داد تماس گرفت اما دفتر مربوطه پاسخی نداد.

بنابراین به نظر می رسد که شاید از نظر قانونی و حقوقی، پذیرش مسئولیت تهیه کنندگی برای داروغه زاده منع قانونی داشته باشد. در ضمن در کنار تعداد زادی از تهیه کنندگان با تجربه سینما که مدت ها است در خانه بسر می برند، آیا تهیه کنندگی یک مدیر سینمایی چیزی جز بهره مندی از امتیاز و نوعی انحصارگرایی است؟

انتهای پیام/

لینک خبر :‌ خبرگزاری تسنیم
طی حکمی از سوی حسین انتظامی رئیس سازمان سینمایی، سعید رجبی فروتن به عنوان معاون ارزشیابی و نظارت سازمان سینمایی منصوب شد.

به گزارش روابط عمومی سازمان امور سینمایی و سمعی بصری، با توجه به اتمام ماموریت سید محمد مهدی طباطبائی نژاد در سازمان سینمایی و بازگشت وی به صدا و سیما ،رئیس سازمان سینمایی طی حکمی سعید رجبی فروتن را که تا پیش از این مدیر کل حوزه ریاست سازمان سینمایی بود، به سمت معاون ارزشیابی و نظارت سازمان سینمایی منصوب کرد.
سعید رجبی فروتن متولد شهریور 1339 در شهراراک دارای مدرک کارشناسی ادبیات فارسی و کارشناسی ارشد مدیریت رسانه تهران است.
در سوابق مدیریتی رجبی فروتن مواردی چون سرپرست معاونت مرکز گسترش نیروی انسانی معاونت سینمایی، سرپرست اداره کل توسعه همکاری های سمعی و بصری، مدیر کل دفتر توسعه فناوری سینمایی، مدیر کل دفتر نمایش خانگی (دو دوره مجموعا 5 سال)، مدیرکل حوزه ریاست سازمان سینمایی(سه دوره مجموعا 11 سال) دیده می شود.

لینک خبر :‌ گیتی آنلاین
با مخالفت سازمان صداوسیما با تمدید ماموریت سید محمدمهدی طباطبایی نژاد در سازمان سینمایی، حسین انتظامی به دنبال گزینه ای جایگزین برای معاونت ارزشیابی و نظارت است.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۷/۰۹ سایت های دیگر : برترین ها دانا امروز نیوز

به گزارش خبرنگار مهر ، محمدمهدی طباطبایی نژاد که 12 تیرماه 98 از سوی حسین انتظامی رییس سازمان سینمایی به عنوان معاون ارزشیابی و نظارت سازمان سینمایی منصوب شده بود، بیش از یک هفته است که از این سمت خداحافظی کرده است و در محل کار خود حاضر نمی شود.

این مدیر سازمان سینمایی، کارمند رسمی سازمان صداوسیما است و به عنوان مأمور در سازمان سینمایی مسئولیت هایی همچون مدیر عاملی مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی و معاونت ارزشیابی و نظارت را برعهده داشت. حالا صداوسیما پس از اتمام دوره این مأموریت با تمدید مجدد آن موافقت نکرده و به این ترتیب محمدمهدی طباطبایی نژاد به تلویزیون بازگشته است.

ماموریت طباطبایی نژاد از ابتدای مهرماه در سازمان سینمایی به پایان رسیده و معاونت ارزشیابی و نظارت سازمان سینمایی در انتظار معاون تازه است.

حسین انتظامی با موافقت سیدعباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، طی یک هفته اخیر و همزمان با پخش شدن شایعه این جدایی در محافل رسانه ای، مذاکرات بسیاری برای جلب رضایت مسئولان صداوسیما در زمینه تمدید این مأموریت داشت که به نتیجه نرسید.

طباطبایی نژاد برای اولین بار در سال 86 از سازمان صداوسیما به سازمان سینمایی مأمور شد که بعد از دو سال و در سال 88 این مأموریت به پایان رسید و او به تهیه کنندگی در تلویزیون بازگشت. در سال 92 باردیگر او برای قبول مسئولیت در مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی مأمور شد که این مأموریت امسال و پس از گذشت 7 سال به پایان رسیده است؛ مأموریت مدیران تلویزیون در سازمان سینمایی به صورت سالانه و با موافقیت رئیس رسانه ملی تمدید می شد.

طباطبایی نژاد به عنوان تهیه کننده در گروه فیلم و سریال شبکه یک سیما فعالیت های خود را دنبال می کند. وی پیش از ورود به سازمان سینمایی نیز به عنوان تهیه کننده ارشد سیمای جمهوری اسلامی ایران ساخت برنامه ها و مجموعه های متعددی را بر عهده داشت.

جدایی معاون ارزشیابی و نظارت سازمان سینمایی از این مجموعه در حالی است که زمزمه های جدایی حسین انتظامی از ریاست این سازمان در ماه های آتی نیز جدی تر از قبل شده و باید دید او پیش ترک این سمت، چه کسی را برای قبول مسئولیت این معاونت حساس و پرحاشیه انتخاب خواهد کرد.

سیدصادق موسوی، محمد حمیدی مقدم و سعید رجبی فروتن از مدیران سینمایی هستند که زمزمه هایی مبنی بر مذاکره با آن ها برای قبول این مسئولیت به گوش می رسد. هنوز مشخص نیست چه کسی ریسک پذیرش مسئولیت در چند ماه ملتهب باقی مانده تا پایان عمر دولت دوازدهم در این معاونت را خواهد پذیرفت.

معاونت ارزشیابی و نظارت در سازمان سینمایی با دو زیرمجموعه مهم شورای صدور پروانه ساخت و پروانه نمایش، نقشی کلیدی در فرآیند تولید و اکران سینمای ایران دارد.

خبر تکمیلی؛ ساعتی پس از انتشار این خبر، سعید رجبی فروتن با حکم حسین انتظامی به عنوان معاون جدید ارزشیابی و نظارت سازمان سینمایی منصوب شد.

کد خبر 5036941

زهرا منصوری

لینک خبر :‌ خبرگزاری مهر
بنیادی مثل فارابی، خبرنگاران و سینماگران نزدیک به خودش را می آورد جلوی دوربین تا از لزوم برگزاری جشنواره ای مثل کودکان و نوجوانان اصفهان در این اوضاع بگویند!
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۷/۱۱ سایت های دیگر : ایلام بیدار

سرویس فرهنگ و هنر مشرق ، در حالی ارزش پول ملی در حال سقوط است و سفره های مردم کوچکتر می شود، تنها دغدغه بنیاد سینمایی فارابی، در شرایطی که بحران کرونا وسیع تر و غیرقابل مهارتر می شود، با مدیریت خواهرزاده رئیس دولت اصلاحات، علیرضا تابش، برگزاری جشنواره فیلم و کودک اصفهان است. در حالی در سال های اخیر تنها بخش سرگرم کننده این جشنواره حضور عموپورنگ فراموش شده است، اما بنیاد سینمایی فارابی اصرار به برگزاری این جشنواره دارد.

این نهاد سینمایی با برخی خبرنگاران که نقش روابط عمومی را برای سازمان های سینمایی تمامی ادوار اخیر بازی کرده اند یا کارگردانان شکست خورده این حوزه به صورت مکرر مصاحبه منتشر می کند و این طیف وابسته به سازمان سینمایی نقش محلل را برای برگزاری جشنواره فیلم و کودک در شرایط پاندومی کرونا مطرح می کنند.

برای عده ای بدون لیاقت بیوگرافی ساخت بدون هیچ دلیلی بودجه قابل توجهی را به باد داد و پشت این غوغای پوچ، ضعف های مدیریتی را پوشاند ضعف هایی که بسیار گل درشت است و چشم پوشی از آن نابخشودنی.برماست که اگر طرفدار حق و حقیقتیم بر این تاریکی ها و غفلت ها نور بتابانیم و تلنگری قابل توجه زنیم بر این همه اهمال.

سایت سینمایی نگاتیو درباره اصرار و تبلیغات روابط عمومی چی ها برای برگزاری این جشنواره نوشت :

تا یک دهه پیش لا اقل می شد گفت که سینمای کودکی هرچند نصف و نیمه و کم رمق باقی مانده و نیم نفسی می کشد.دست کم تا آن موقع هنوز سینماگرانی بودند که دغدغه سینمای کودک رهایشان نمی کرد و گاه و بیگاه با نالیدنشان باعث می شدند مدیران ؛شرایط و حمایت از تولید سینمای کودک و نوجوان را به مقدار ده پانزده فیلم در سال فراهم سازند هرچند که در عرصه اکران مجالی برایشان فراهم نبود.این در حالیست که این گونه سینمایی در دهه شصت از پرمخاطب ترین فیلم های سینمای ایران بود که به ابتذال محتوایی کشیده شد و به بیراهه رفت.سینمای نجیبی که روزگاری جشنواره اش معتبرترین جشنواره فیلم ایرانی در دنیا بود وبا وجود شرایط سیاسی دنیا، آوردگاه جهانی مهم ترین فیلم های این گونه سینمایی بود.{اواسط دهه شصت تا اواسط دهه هفتاد خورشیدی}.

یا حتا در پیدایش موج نوی سینمای ایران در دهه چهل همپای سینمای معترض اجتماعی سینمای کودک از کانون پرورش فکری زمینه ساز بروز استعداد های نابی همچون سهراب شهید ثالث محمدرضا اصلانی عباس کیارستمی و... آغازگر هویت سازی از فزهنگ ایرانی در دنیا شد.با چنین پشتوانه بزرگی امیر نادری ابولفضل جلیلی خود و سینمایشان را جهانی ساختند و دنیا با استقبالی وسیع به سوی این گونه سینمایی و جشنواره اش در ایران شتافت.

به دیگر سخن؛بخش مهمی از اعتبار جهانی ایجاد شده از سینمای ایران در دنیا مرهون سینماگران کودک و نوجوان بوده و هست.سینماگرانی که به دلایل مختلف به ساختن در گونه های دیگر سینمای ایران هجرت کرده و به نوعی خود را مشغول یا زنده نگه داشته اند.اکنون سی سال است که چشمه جوشان کانون پرورش فکری اسیر تعویض نوبتی و چرخه باطل سلیقه ورزی شده و این چشمه جوشان را خشک ساخته اند.

از سویی دیگر سیاسی بازی و دست اندازی جناح های دوگانه سیاست بر دولت های مختلف و اختراع چند ده باره چرخ در سینما توسط مدیران باعث خاموشی مطلق تولید در سینمای کودک و نوجوان شده و این گونه سینمایی پرشکوه را به پرتگاه نابودی کشانیده اندسوال اساسی این است که پس چرا جشنواره اش تعطیل نمی شود؟

15سال پیش در پی این سوال کتابی نگاشته شد در340صفحه به نام آسیب شناسی سینمای کودک و نوجوان و بخش فعال سینماگران این عرصه در آن کتاب پیشنهاد کردند چندسالی جشنواره تعطیل شود و بودجه اش صرف تولید آثار شاخص در این زمینه شود اما با بی توجهی تمام روبرو شد.

می دانید چرا؟چون جشنواره شوی بزرگی ست که می توان با آن ژست گرفت قدرت نمایی کرد ،بیلان پر کرد و بودجه سال اینده را با اتکا به آن چرب تر گرفت و صندلی ها را قرص تر کرد و جایگاهش را رفیع تر.

پس مهم نیست که سینمای کودک مرده است مهم آنست که با لشکری عظیم به مصاحبه تصویری و مکتوب با فعالین بی ربط و کم ربط سینما و رسانه که جملگی شان اساسا مطالعه یا نظری قابل تامل در این عرصه ندارند به شیوه غوغاسالار حفظ ظاهر کرد ؛برای عده ای بدون لیاقت بیوگرافی ساخت بدون هیچ دلیلی ؛بودجه قابل توجهی را به باد داد و پشت این غوغای پوچ، ضعف های مدیریتی را پوشاند ضعف هایی که بسیار گل درشت است و چشم پوشی از آن نابخشودنی.برماست که اگر طرفدار حق و حقیقتیم بر این تاریکی ها و غفلت ها نور بتابانیم و تلنگری قابل توجه زنیم بر این همه اهمال.

لینک خبر :‌ مشرق نیوز
بندرعباس - ستون های برافراشته تالار فرهنگی بندرعباس که نیمه تمام مانده است، قرار بود روزی به عنوان بزرگترین مرکز فرهنگی هرمزگان تبدیل شود اما امروز محلی برای جولان سارقان شده است.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۷/۱۱ سایت های دیگر : اتحاد آنلاین اقتصاد آینده آفتاب جنوب

خبرگزاری مهر - گروه استانها؛ پس از ماهها سکوت و خاموشی پروژه نیمه کاره تالار بزرگ فرهنگی بندرعباس که به دلیل قرار گیری در حریم 60 متری ساحل در سال های گذشته تیتر یک رسانه ها بود. مجدداً با انتشار یک ویدئو با عنوان ستون خوابها بر سر زبان ها افتاد. صبح جمعه یک ویدئو با عنوان اتفاق عجیب در بندرعباس در فضای مجازی دست به دست شد و فیلم بردار این ویدئو مدعی شد که افرادی بر روی این ستون ها زندگی می کنند.

تالار فرهنگی در چه وضعیتی قرار دارد

دستور ساخت تالار مرکزی در سال 1383و در دولت هشتم با واگذاری زمین آغاز شد. عملیات ساختمان این پروژه در دولت نهم و دهم با دستور استاندار وقت با تخصیص اعتباری بالغ بر 250 میلیارد ریال از محل اعتبارات ملی آغاز شد.

این پروژه عظیم فرهنگی با 27 هزار متر مربع مساحت و 17 هزار متر مربع زیربنا به عنوان بزرگترین پروژه فرهنگی جنوب کشور مطرح است، همه فرایند صدور مجوز در همین پروسه زمانی طی شد و با حمایت 4 استاندار و طرح در سفر ریاست جمهوری آغاز به کار کرده است، حال این سوال مطرح است که اگر این پروژه در حریم 60 متری دریا بود، چرا با این وسعت اقدامات و تخصیص اعتبارات ملی همراه بوده است؟

در این پروژه عظیم با هدف احداث یک مرکز فرهنگی برای استفاده عمومی مردم با صرف 100 میلیارد ریال از بیت المال هزینه شده که متاسفانه پس از طرح موضوع واقع بودن پروژه در حریم 60 متری دریا با چالش جدی مواجه شد و حتی به مرز تخریب رسید.

البته موضوع با مقاومت جامعه فرهنگ و هنر و پیگیری های اداره کل ارشاد اسلامی هرمزگان، حمایت استاندار، نمایندگان و حتی وزرای فرهنگ و ارشاد در طول این مدت منتفی شد

این مسئله از طریق شورای عالی شهرسازی و توسط وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و حتی دخالت دادن معاون اول ریاست جمهوری، دادستان کل کشور و کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی در دست پیگیری است و طبق نامه معاون اول ریاست جمهور و اعلام معاون عمرانی استانداری هرمزگان مشکل حریم 60 متری تالار فرهنگی مرکزی شهر بندرعباس مرتفع شده و طبق گفته معاون اول رئیس جمهور این پروژه به حیات خود ادامه داده و تکمیل می شود.

میلگردهای بزرگترین پروژه فرهنگی کشور به سرقت می رود

رضا کمالی زرکانی مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی هرمزگان در واکنش به ویدئو پخش شدن در فضای مجازی با عنوان ستون خواب ها در بندرعباس عنوان کرد: ساخت این تالار در سال 86 مصوب شد و پس از مدتی عملیات اجرایی آن آغاز شد اما به دلیل قرار گرفتن در حریم 60 متری دریا دستور قضایی برای قلع وقمع آن صادر و عملیات اجرایی نیز متوقف شد.

کمالی عنوان می کند: تاکنون 150 میلیارد ریال برای این پروژه ملی هزینه شده و پیگیری های امیدوارکننده ای برای ادامه ساخت آن در جریان است که امیدواریم تا پایان مهرماه به نتیجه برسد.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد هرمزگان با تایید سرقت میلگرد وآهن آلات این بنای نیمه کاره اظهار داشت: به دلیل صدور دستور قلع و قمع از منظر قانونی بودجه وامکان گذاشتن نگهبان برای نگهداری آن وجود نداشت که همین موضوع زمینه ساز سرقت آهن آلات شد.

کمالی اظهار داشت: پیش از این نامه نگاری هایی با نیروی انتظامی برای توجه بیشتر به این محل داشته ایم و در مراحلی برای افرادی نیز مرتبط با سرقت آهن آلات پرونده قضایی تشکیل شده است.

وی خاطرنشان کرد: حتی در یک مرحله فردی وابسته به یک نهاد خدمات عمومی در ارتباط با سرقت میلگردهای تالار فرهنگی شناسایی شد و با سپردن تعهد، از وی گذشت کردیم.

تالار مرکزی هرمزگان "موزه هنرهای معاصر" 21 هزار متر مربع مساحت و 17 هزار مترمربع زیر بنا و دارای چندین سالن مختلف اجرای برنامه، موزه هنر های معاصر و گالری های مختلف است.

آغاز ساخت این پروژه های عظیم در جنوب کشور به زمان وزارت مسجد جامعی برمی گردد که تفاهم نامه آن به توافق استاندار وقت مقتدایی می رسد و در سال 1386 جزء پروژه های سفر هیات دولت به استان هرمزگان قرار می گیرد و به دلیل ادعای قرار داشتن بخشی از پروژه در حریم دریا، زمین آن چندین بار عوض می شود و در نهایت زمین فعلی مورد موافقت قرار می گیرد و ساخت پروژه آغاز می شود که هم اکنون نیز اعلام شده در مکان فعلی نیز بخشی از آن در حریم دریا است.

کد خبر 5038389

لینک خبر :‌ خبرگزاری مهر
معاون توسعه مدیریت و منابع سازمان امور سینمایی بیان کرد: بیش از 296سالن سینما با سرمایه گذاری بخش خصوصی در کشور در حال احداث است، احداث پردیس سینمایی امید ادامه خواهد یافت و در استان های باقی مانده نیز این طرح اجرا خواهد شد.

به گزارش سرویس فرهنگ و هنر افق تهران ، رمضانعلی حیدری خلیلی، معاون توسعه مدیریت و منابع سازمان امور سینمایی در جلسه انعقاد تفاهم نامه پروژه پردیس سینمایی امید شهرستان اسدآباد با بیان اینکه مدیریت شهری اسدآباد دغدغه فرهنگی دارد و پیگیری ها برای ایجاد پردیس سینمایی امید در این شهر، نشان دهنده این موضوع است، اظهار کرد: سال گذشته بنا بود این پردیس در شهرستان نهاوند ایجاد شود که به خاطر فراهم نشدن زمینه، بنا بر این شد که جابجایی پروژه داشته باشیم و اسدآباد با توجه به پیشینه فرهنگی درخشانی که داشت و نیز آمادگی و علاقمندی مدیریت شهری و جمعیت دانش آموزی و دانشجویی 25 هزار نفری، به عنوان شهر منتخب در استان همدان برای اجرای پردیس سینمایی امید انتخاب شد.

وی تصریح کرد: توسعه زیرساخت های سینمایی کشور یکی از راهبردهای سازمان امور سینمایی و زمینه ساز توسعه و تقویت بازار سینمای کشور است و پردیس سینمایی امید بر اساس این راهبرد در شهرهای فاقد سینما و منتخب استان ایجاد می شود، در راستای شعار ایران، تهران نیست حضور جدی تری در استان ها خواهیم داشت که در این پروژه محور اصلی و بنیادی شهرداری ها هستند و تاکنون در 26 شهر منتخب از 26 استان کشور ، تفاهم نامه به امضا رسیده است.

معاون توسعه مدیریت و منابع سازمان امور سینمایی با بیان اینکه پردیس سینمایی امید در راستای کلان برنامه عمومی سازی دسترسی فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی احداث می شود، خاطرنشان کرد: افزایش توان زیرساختی سینمای کشور در شهرهای فاقد سالن که دارای جمعیت بیشتری هستند، هدف دیگر ایجاد این پردیس هاست.

حیدری خلیلی با تأکید بر اینکه شهری که به فرهنگ بها داده و به این مقوله مهم توجه داشته باشد، قطعاً آینده بهتری خواهد داشت؛ تصریح کرد: شهرستان اسدآباد وضعیت نسبتاً خوبی در زمینه زیرساخت های فرهنگی، جمعیتی و مدیریت شهری دارد؛ اما این دغدغه مسئولان استان و شهرستان به توسعه فضای کالبدی فرهنگی و هنری ؛ شایسته قدردانی است.

معاون توسعه مدیریت و منابع سازمان امور سینمایی افزود: احداث پردیس سینمایی امید زمینه مناسبی برای پویایی بیشتر فرهنگی و هنری و کاهش آسیب های اجتماعی را فراهم کرده و می تواند علاوه بر اکران فیلم های روز سینمای کشور ، میزبان برگزاری جشنواره های مختلف باشد.

وی در خصوص پروژه سینمایی امید هم توضیحاتی ارائه کرد و با بیان اینکه تامین زمین پردیس سینمایی امید بر عهده شهرداری اسدآباد است، یادآور شد: این پروژه در خیابان امام خمینی(ره) جانمایی شده و نیازمند حداقل 5 میلیارد تومان اعتبار است و مدت 6 ماه زمان برای اجرا و بهره برداری پروژه در نظر گرفته شده است.

حیدری خلیلی با بیان اینکه ما تفاهم نامه ای هم با سازمان همیاری شهرداری های کشور منعقد کرده ایم؛ گفت: بر اساس این تفاهم نامه شهرداری هایی که مجری طرح پروژه پردیس سینمایی امید هستند، می توانند مبلغ 500میلیون تومان هم از سازمان شهرداری ها به صورت کمک بلاعوض دریافت کنند؛ بیش از 296 سالن سینما با سرمایه گذاری بخش خصوصی در کشور در حال احداث است، احداث پردیس سینمایی امید ادامه خواهد یافت و در استان های باقی مانده نیز این طرح اجرا خواهد شد.

انتهای پیام/

لینک خبر :‌ افق تهران
بخشی از بودجه برگشت خورده احداث تالار مرکزی سمنان با پیگیری های نماینده مردم سمنان، مهدی شهر و سرخه در مجلس بازگشت.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۷/۰۹

عباس گلرو، نماینده مردم سمنان، مهدی شهر و سرخه در مجلس امروز در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس در سمنان درباره پیگیری های انجام شده برای به سرانجام رساندن پروژه تالار مرکزی سمنان که سال ها روی زمین مانده بود، اظهار کرد: بودجه مصوب تالار مرکزی سمنان به دلیل عدم پیگیری جدی مسؤولان استان به تهران برگشت خورده بود که با تلاش های انجام شده، بخشی از آن احیا شد و مجدداً به استان سمنان اختصاص یافت.

وی گفت: در دیداری که با سیدعباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به همراه فرماندار سمنان و مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان سمنان برگزار شد، به نتایج خوبی در این زمینه رسیدیم تا کار احداث تالار مرکزی سمنان هر چه زودتر آغاز شود.

نماینده مردم سمنان، مهدی شهر و سرخه در مجلس اضافه کرد: متعاقب دیدار با وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، نامه ای به رئیس جمهوری ارسال شد و در آن بازگشت بودجه اختصاص یافته به تالار مرکزی سمنان را خواستار شدیم که خوشبختانه رئیس جمهور موافقت و دستور لازم را صادر کرد.

گلرو با تأکید بر لزوم توجه هر چه بیشتر به بخش فرهنگ در استان سمنان، این امر را در توسعه سمنان قابل توجه دانست و بیان کرد: توجه ویژه وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در اجرای طرح ها و پروژه های فرهنگی ازجمله تالار مرکزی، هنرستان هنر ، تعمیر و تجهیز مجتمع های فرهنگی و احداث مجتمع سینمایی در حوزه انتخابیه را ضروری می دانیم و پیگیری جدی این امور در دستور کار قرار دارد.

به گزارش فارس؛ طرح تالار مرکزی شهر سمنان از مصوبه های سفر اول رئیس جمهوری به استان سمنان بوده و در سفر دوم نیز مورد تأکید قرار گرفته و متأسفانه سال ها روی زمین مانده بود.

زمین موردنیاز برای ساخت این تالار به وسعت 10 هزار مترمربع اختصاص یافته و تلاش ها برای آغاز این پروژه در ضلع جنوبی بوستان کومش سمنان همچنان ادامه دارد.

به گزارش خبرگزاری فارس از سمنان، مخاطبان خبرگزاری فارس با ورود به سامانه فارس من که مطالبات و مشکلات مردمی را در سراسر کشور پیگیری می کند، با سوژه عملیات احداث ساختمان تالار بزرگ مرکزی سمنان چه زمانی آغاز می شود؟ خواستار پیگیری این مسأله شده اند.

نتهای پیام/2249/م/

لینک خبر :‌ خبرگزاری فارس
مسئول امور سینمایی و سمعی و بصری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی قم گفت: در شرایط فعلی، حال سینماهای قم خوب نیست.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۷/۰۹

محمدکاظم رضوانی در گفتگو با خبرنگار موج از قم در خصوص آخرین وضعیت سینماهای قم اظهار داشت: با توجه به پروتکل های بهداشتی در مورد وضعیت قرمز قم، بسیاری از سینماهای این شهر از ابتدا غیرفعال بوده اند و در وضعیتی که تا حدی شرایط مناسب تری داشتیم، تنها سه سینما شامل ونوس و شهر آفتاب و شهید آوینی فعال بود.

مسئول امور سینمایی و سمعی و بصری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی قم افزود: سینمای تربیت نیز در حال بازسازی و تغییر و تحول است، همچنین سینمای کانون در قم با تغییر مدیریت مواجه شده و به زودی مدیریت جدید آن معرفی می شود.

وی تصریح کرد: متاسفانه سینما از سبد فرهنگی خانوار قم خارج شده است و خانواده ها رغبت زیادی به سینما ندارند و به شبکه نمایش خانگی روی آورده اند و از نظر آماری در 6 ماه سال گذشته نسبت به امسال فروش قابل توجهی نداریم.

رضوانی بیان کرد: سینماهای قم در 6 ماه نخست سال گذشته بیش از 2 میلیارد تومان درآمد بابت اکران های نوروزی و استقبال مدارس داشتند و امسال این درآمد زیر 100 میلیون تومان رسیده و استقبالی از سینما نمی شود و اگر کمک های حمایتی نباشد، سینماهای قم از چرخه فعالیت خارج می شوند.

وی در مورد پرداخت تسهیلات ویژه کرونا خاطرنشان کرد: برای هر سالن بخش خصوصی مبلغ 10 میلیون تومان وام قرض الحسنه با بازپرداخت 6 ماهه اختصاص یافت که مجدد پرداخت این تسهیلات تمدید می شود.

مسئول امور سینمایی و سمعی و بصری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی قم گفت: همچنین تسهیلاتی برای کارکنان سینما و افراد تحت پوشش در شرایط کرونایی تعیین شد، به شرط اینکه نیروها اخراج نشوند.

وی ادامه داد: این وام و تسهیلات باز هم جوابگوی زنده نگاه داشتن چراغ سینما نمی شود، چرا که مخاطب سینما از دست رفته است و باید تصمیم اساسی تری گرفته شود.

رضوانی عنوان کرد: بخش سینماداران با توجه به ثبت نام در سامانه کارا در جهت دریافت تسهیلات کرونایی معرفی می شوند، در این راستا موسسات سینمایی و دفاتر فیلم سازی دارای مجوز و شرایط لازم 16 میلیون تومان وام و تعدادی نیز وام 6 میلیون تومانی درافت کردند.

وی بیان کرد: تاکنون مبلغ 440 تسهیلات ویژه دوران کرونایی برای مشاغل فرهنگی و سینمایی معرفی شده است و این حمایت ها در بخش های هنری فرهنگی و هنری ادامه دارد.

مسئول امور سینمایی و سمعی و بصری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی قم اظهار داشت: در سینماهای قم 1850 صندلی فعال داریم و برای افزایش ظرفیت، سه پروژه سینمایی در دست اجراست و برخی از سالن ها در حال تجهیزند.

وی تصریح کرد: سینمای باغ موزه دفاع مقدس یکی از این مجموعه هاست و منتظر اعتبارات لازم هستیم تا سیستم دیجیتال نصب شود، همچنین پروژه بازار شهر دارای 4 سالن سینما در دست اقدام است و به ظرفیت های قم افزوده می شود.

رضوانی خاطرنشان کرد: پروژه سینمای نور نیز سومین پروژه در دست اجرای قم است، البته با توجه به عدم استقبال مردم از سینما و شرایط کرونایی، در این عرصه با احتیاط سرمایه گذاری می شود.

وی گفت: در شرایط فعلی، حال سینماهای قم خوب نیست و علاقه مندان به هنر و سرمایه گذاران توجه بیشتری به سینما داشته باشند تا به روزی برسیم که جمع های گرم و صمیمی در سینماها دوباره شکل بگیرد.

لینک خبر :‌ خبر گزاری موج
ناصر مقدم گفت: متاسفانه همگرایی در بین مدیران استان البرز وجود ندارد و فرهنگ و هنر از این حیث به شدت در ایران کوچک لطمه خورده است.

بازدید صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۷/۰۹

به گزارش گروه استانی " تیتریک "؛ مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان البرز سه شنبه 8 تیر ماه مهمان شبکه خبری تحلیلی"تیتریک" بود و ضمن دیدار با سردبیر و خبرنگاران این سایت خبری تحلیلی به گفتگوی صمیمی با عوامل این مجموعه پرداخت.

خبرنگاران استان البرز ضمن بیان مشکلات و دغدغه های فرهنگی استان دلیل آن را از ناصر مقدم جویا شدند.

وی در جمع خبرنگاران این پایگاه تحلیلی گفت: متاسفانه همگرایی در بین مدیران استان البرز وجود ندارد و فرهنگ و هنر از این حیث به شدت در ایران کوچک لطمه خورده است.

ناصر مقدم ادامه داد: فرهنگ نه تنها در استان بلکه در کشور اولویت اول نیست و کمترین ردیف بودجه ای که به این حوزه اختصاص می یابد مهر تاییدی بر این ادعاست.

مدیر کل فرهنگ و ارشاد استان البرز افزود: کار فرهنگی جزیره ای به استان لطمه نمی زند، بودجه های فرهنگی که در انحصار عده ای خاص است به بدنه فرهنگ استان لطمه زده است و باعث شده است که کار بقیه هنرمندان در استان دیده نشود.

وی تصریح کرد: بیشترین ردیف بودجه فرهنگی به شهرداری تعلق می گیرد ولی متاسفانه این بودجه فرهنگی فقط به عده محدود هنرمندان داده می شود که این خود آسیبی است که باعث دیده نشدن کار سایر هنرمندان می شود.

مقدم ادامه داد: اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان البرز هر هنرمندانی که در صندوق هنر استان عضو باشد را زیر پوشش قرار می دهد و حمایت های ما به دلیل بودجه ها اندک بیشتر معنوی است.

این مسئول افزود: برای مثال همه هنرمندان تجسمی استان می توانند در پلاتوهای اداره کل و فرهنگ و ارشاد اسلامی به صورت رایگان نمایشگاه برگزار کنند تا هم کارشان دیده شود و هم شناخته شوند و ما اکنون سه پلاتو در مرکز شهر داریم و اداره کل فرهنگ و ارشاد این پلاتو ها را در اختیار هنرمندان تجسمی قرار داده تا رایگان نمایشگاه برگزار کنند.

وی گفت: متاسفانه کرونا باعث متضرر شدن همه قشرهای هنری شد و اداره کل فرهنگ و ارشاد در حد توان از هنرمندان متضرر دیده حمایت می کند ولی متاسفانه کرونا کلا اقتصاد کشور را تحت تاثیر قرار داد و هنرمندان نیز بخشی از این اقشار بودند.

مقدم با بیان اینکه درب اداره کل فرهنگ و ارشاد به روی تمامی هنرمندان باز است، تاکید کرد: هنرمندان می توانند با عضویت در صندوق هنر از مزایای انجمن ها برخوردار شوند.

مدیر کل فرهنگ و ارشاد در خاتمه خاطر نشان کرد: هنرمندان متضرر دیده ناشی از کرونا با مراجعه به اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان دغدغه های خود را با ما مطرح کنند تا ما نیز به محض دریافت بودجه از این هنرمندان در حد توان مان حمایت کنیم.

ناصر مقدم در خاتمه ضمن آرزوی موفقیت برای مجموعه خبری تحلیلی "تیتریک" از خبرنگاران برتر این خبرگزاری تجلیل کرد.

الهه ملاحسینی-تیتریک

انتهای پیام/ س

لینک خبر :‌ تیتر ۱

روزنامه آسیا


روزنامه شهروند


روزنامه اطلاعات


روزنامه آرمان ملی


روزنامه رسالت


روزنامه ایران




روزنامه کیهان