بولتن فرهنگی هنری / مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی 11 تیر 99
جلسه شورای عالی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با حضور اکثریت اعضای این شورا در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، برگزار شد.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۴/۱۱ سایت های دیگر : سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی دولت

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، این جلسه با حضور سید عباس صالحی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، ابوذر ابراهیمی ترکمان، رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و نیز، اکثریت اعضای این شورا برگزار شد.

ابراهیمی ترکمان در این جلسه گزارشی از عملکرد سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در حوزه های مختلف ارائه داد.

در ادامه این نشست از تلاش ها و عملکرد سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در انجام فعالیت های فرهنگی بین المللی در داخل و خارج از کشور تشکر و قدردانی به عمل آمد.

لینک خبر :‌ وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی
سیدعباس صالحی بعدازظهر امروز با حضور در خانه شهیدان خالقی پور از طرح ملی سه شنبه های تکریم خبر داد و گفت: بر اساس سنت حسنه گذشته همزمان با چهلمین سالگرد دفاع مقدس طرح تکریم خانواده های شهدا از سوی ستاد عالی کانون های فرهنگی هنری مساجد آغاز و از این پس هر سه شنبه دیدار با خانواده معظم شهدا توسط کانون های مساجد محله به محله در سراسر کشور انجام خواهد شد.

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، در این دیدار مادر شهیدان خالقی پور با بیان اینکه راه شهادت در خانواده خالقی پور همیشه باز است، اظهار داشت: هیچگاه غم و غصه ای از زندگی شخصی خود را در جایی بازگو نکردم و هر میهمانی به این خانه بیاید سعی می کنیم با ذکر اتفاقات شیرین، خاطرات خوبی را برای عزیزان رقم بزنیم.

وی افزود: بنده در دهه چهارم زندگی خود با فاصله های کوتاه فرزندانم در راه خدا و وطن به شهادت رسیدند، شرایط سخت بود اما همیشه راضی به رضای خدا بودم و هیچگاه از این اتفاق ناراحت نبودم.

مادر شهیدان خالقی پور با ذکر خاطره ای از حضور رهبر معظم انقلاب در منزل شان خاطرنشان کرد: همه انسان ها روزی باید از این دنیا بروند پس چه زیباست این اتفاق همراه با شهادت باشد.

وی با بیان اینکه پیکر مطهر شهیدانش در ابتدا مفقود بود، گفت: یکی از فرزندانم پس از شهادت برادرش به من گفت که شهادت را می بینم و از بنده خواستند همیشه در این منزل به سوی همه باز باشد.

در ادامه این دیدار سید عباس صالحی با بیان اینکه توفیقی است که بتوانیم در کنار خانواده شهدا باشیم زیرا درس های زیادی در این دیدارها می آموزیم، گفت: خانه شهدا همیشه منشا خیرات و برکات است، از این رو تکریم خانواده شهدا را از سوی ستاد عالی کانون های فرهنگی هنری مساجد در برنامه خواهیم داشت.

وی ادامه داد: این سنت توسط کانون های فرهنگی هنری مساجد در سراسر کشور آغاز و از این پس سه شنبه های تکریم خانواده شهدا را همزمان با چهلمین سالگرد دفاع مقدس خواهیم داشت، از نظر زمانی دهه کرامت بهترین زمان برای این اتفاق و از نظر بعد مکانی منزل خانواده شهیدان خالقی پور بهترین انتخاب به شمار می رفت، خانواده ای که پدر جانباز، مادر فداکار و سه شهید والامقام دارد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تاکید کرد: امیدواریم این اتفاق زیبا که از امروز آغاز شده است با فعالیت 25هزار کانون فرهنگی هنری مساجد در سراسر کشور، محله به محله آغاز و منشا برکات شود.

در ادامه این دیدار حجت الاسلام والمسلمین ارزانی رئیس ستاد عالی کانون های فرهنگی هنری مساجد کشور در سخنانی گفت: پیرو سنت حسنه گذشته که دیدار با خانواده شهدا در دهه شصت خیلی مرسوم بود این سنت با عنوان طرح ملی "سه شنبه های تکریم" از این پس به عنوان یک سنت قدیمی توسط ستاد عالی کانون های فرهنگی هنری مساجد در سراسر کشور صورت خواهد پذیرفت.

در پایان این دیدار سعید اوحدی رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران اظهار کرد: برخلاف خانواده شهدا این مسئولین هستند که نیاز به دیدار با خانواده شهدا دارند، از خانواده شهدا خواستاریم ما را دعا کنند تا در مسیر خدمت از چیزی فر وگذار نکنیم.

وی با ذکر خاطره ای از دیدار با جانبازان شیمیایی در روز گذشته گفت: باتوجه به تحریم های سخت این روزها، دار وهای این جانبازان ما نیز شامل تحریم است و با این وجود همین عزیزان به ما اعلام کردند تحت هر شرایطی پای ارزش های انقلاب و کشور خود هستند.

گفتنی است در پایان این دیدار با حضور مادر شهیدان خالقی پور، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و رئیس سازمان بنیاد شهید و امور ایثارگران از پوستر طرح ملی "سه شنبه های تکریم" رونمایی شد.

لینک خبر :‌ وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۴/۱۰ سایت های دیگر : روز پلاس

با پرسه ای در فضای مجازی با موضوعات مختلفی روبه رو می شویم که مورد توجه کاربران قرار گرفته است. انتشار این مطالب به معنی تایید همه آنها از سوی کیهان نیست.
ازدواج آسان
محمد راوند: دو سه ماه پیش با دلار 15 تومنی خواستگاری رفتیم، با دلار 17 تومنی یکم خرید کردیم و با دلار 20 تومنی روز میلاد حضرت معصومه(س) عقد کردیم! حالا فهمیدید چرا میگن تو امر خیر عجله کنید؟! خرجمونم با دلار جهانگیری تموم شد.
الطاف دهه کرامت
سیمین نعمتی: سه سال پیش همچین روزایی که دیگه از مستاجری خسته شده بودیم و پولمونم کافی نبود گفتم: دهه کرامت هست و من کاری ندارم پولمون کمه، شما خواهر و برادر باید صابخونمون کنید. یکی دو روز آخر به لطف خدا و امام رضا(ع) وحضرت معصومه(س) یه جای مناسب رو پسندیدیم و درکمال ناباوری پولش جور شد.
وزارت ارشاد زنده ای؟
علی معماری با انتشار تصویری از صحنه های تئاتر نوشت: اینجا ایران است، گویی حجاب و عفت و روابط مرد و زن نامحرم واژه ایست بیگانه در تئاتر این مملکت... آقای وزیر ارشاد زنده ای؟ آقای ناظر فرهنگی کوری؟ ابتذال و انحرافات جنسی در نمایش هایتان نعره می کشد و شما لال
شدید؟
عاقبت وطن فروشی
علیرضا گرائی: اون روز که تو فرانسه با اون همه محافظ خیال می کرد در نهایت امنیته و رویای براندازی نظام رو تو خواب می دید فکرش رو هم نمی کرد به این زودی ها قرار باشه طناب دار دور گردنش بیفته! امروزِ روح اله زم، فردای بقیه وطن فروش های دشمن جمهوری اسلامیه و طناب دور گردن اون ها هم خواهد افتاد.
تحلیل برگ ریزون
کاربری نوشت: امروز تو تاکسی به راننده گفتم چرا ماسک نمیزنی؟ راننده گفت ساده لوح نباش جوون، کرونا همش دروغه! رژیم داره مخالفاشو میکشه و الکی میگه کروناست!!! قشنگ برگای تمام درختای کرج ریخته بود از تحلیلش.
دستاورد جدید تدبیرها
مالک شریعتی: پس از کرسنت و ترکیه، خسارت جدید 2میلیارد دلاری زنگنه به اقتصاد و آبروی ایران؛ با شکایت ترکمنستان در قرارداد صادرات گاز، دیوان داوری بین المللی، ایران را به پرداخت 2میلیارد دلار بدهی و خسارت محکوم کرد. وزیر نفت و رئیس سیلا باید به مجلس توضیح
دهند.
رو قوی شو اگر راحت جهان طلبی
حسن عابدینی: آمریکا باجنجال بر سر تحریم تسلیحاتی، رفتاری قلدرمآبانه و فرافکنانه دارد وگرنه طبق بند 5 ضمیمهB قطعنامه 2231 فروش هرنوع سلاح به ایران منوط به تایید شورای امنیت است که با خباثت آمریکا، انگلیس و فرانسه تقریبا محال است. وقتی دارو نمی دهند سلاح جای خود دارد.

لینک خبر :‌ روزنامه کیهان
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۴/۱۱

امین جمشیدزاده-فعال سیاسی اصلاحوطلب- در علم پزشکی جراحی قلب باز روشی است که در آن جراح قفسه سینه را به منظور جراحی بر روی قلب باز می‫کند. این عمل می‫تواند برای درمان بیماری‫ها و مشکلات مختلف قلبی مورد استفاده قرار گیرد به واسطه عمل باز قلب بای پس با باز کردن یک مسیر، جریان خون به قلب بهبود می‫یابد؛ جراح ابتدا برشی 8 تا10 اینچی در قفسه سینه ایجاد می‫کند و برای دسترسی به قلب تمام یا بخشی از استخوان‫های قفسه سینه را برش می‫دهد، هنگامی که قلب مشاهده شد بیمار ممکن است به دستگاه بای پس قلب و ریه متصل شود که دستگاه خون را از قلب دور می‫کند به طوری که جراح بتواند عمل را انجام دهد؛ برخی از روش‫های تازه‫تر از این دستگاه استفاده نمی‫کنند. اکنون با آغاز به کار پارلمان یازدهم همزمان با سال پایانی دولت بسیاری از نمایندگان بر خلاف آنچه رئیس پارلمان در نخستین نطق پیش از دستور خویش گفته بود این مجلس بنای تقابل با دولت را ندارد اما حالا گویا بسیاری از آنها و بههه ویژه حلقه زنار احمدی‫نژاد و گروه پایداری قصد مچ‫گیری دارند که دو هفته پیش وزیر فرهنگ و ارشاد و آموزش و پرورش را در صحن بهارستان فتیله پیچ کردند و به تازگی در سودای جراحی باز سیاست دولت تدبیر و امید هستند و بر این باور هستند که به دلیل اینکه تحریم‫ها را دولت افراطی و یکجانبه‫گرای دونالد ترامپ با خروج یکطرفه از برجام را مجدد اعمال کرده است سیاست هسته‫ای و دیپلماسی وزارت خارجه دولت اشتباه بوده است که اگر چه برای اثبات این ادعای خویش دلیل یا دلایل قانع کننده برای تنویر افکار عمومی و خواص و احزاب و قاطبه مردم جامعه ندارند و با توجیه و شعار و بلند کردن صدا که نمی‫شود آسیب‫شناسی ساختاری کرد.
شناخت این نکته که هرگونه ضرورت اخلاقی از ضرورت چاره اندیشی بر رنج و درد مایه می‫گیرد. شبیه اتخاذ راهبرد استراتژی اقتصاد مقاومتی به پیشنهاد رهبر انقلاب برای مقابله با تحریم های ایالات متحده که در 18 اردیبهشت 97 با خروج یکجانبه خویش از معاهده بین‫المللی برجام که با 6 قدرت برتر جهان تدوین و امضاء شده بود و باعث یک تروریسم تمام عیار اقتصادی و پزشکی علیه ملت نستوه و قهرمان و دولت تلاشگر و خدوم تدبیر و امید شد. بر همین اسلوب و شیوه دولت مطابق ضابطه مبتنی بر اصالت سودمندی در شرایط تحریم و کرونا توامان با هم که می‫گوید: هدفتان بالاترین مقدار خوشی یا خوشبختی برای بیشترین عده باشد. یا به سخن کوتاه‫تر، خوشی یا خوشبختی را به حداکثر برسانید. با شرایط صعب و دشوار اقتصادی در خلال تورم و گرانی و افزایش ضریب جینی و پایین آمدن و کوچک شدن قدرت خرید و جیب مردم آن مسئله که پیش‫تر در بالا آمد جای به این ضابطه می‫سپارد که بیان می‫کند کمترین مقدار رنج قابل اجتناب برای همه یا به صورت کوتاه‫تر، رنج و درد را برای جامعه به حداقل برسانید. این ضابطه ساده به باور بنده می‫تواند به یکی از مبادی بنیادی سیاست اجتماعی و همگانی بدل شود هر چند که اذعان می‫کنم که تنها اصل نخواهد بود؛ بالعکس اصل خوشی یا خوشبختی را به حداکثر برسانید. به نظر می‫رسد مستعد ایجاد دیکتاتوری‫های خیرخواهانه باشد. انقلاب کوبا باید متوجه باشیم که از نظر اخلاقی، رنج و خوشی را نباید قرینه یکدیگر دانست. به عبارت دیگر افزایش خوشی در همه حال به مراتب کمتر از یاری رسانی به محنت کشان و سعی در جلوگیری از رنج و درد ضرورت و فوریت دارد. افلاطون بر این عقیده بود که دولت باید خودبسنده باشد و خودبسندگی اقتصادی را وجهه نظر قرار دهد وگرنه حکمرانان به تاجران وابستگی پیدا خواهند کرد یا خودشان تاجر خواهند شد؛ درست شبیه اختصاص ارز نیمایی4200 تومانی به تجار بازرگان در دولت تدبیر و امید که اکنون بانک مرکزی در بوق و کرنا کرده و به آنها پیام می‫دهد که تا آخر تیر بدهی خود را دولت عودت دهند. این برنامه دولت را منصفانه می‫توان توتالیتر توصیف کرد و شالوده آن بر جامعه‫شناسی مبتنی بر اصالت فرهنگی و تمدنی استوار است. اما هدف افلاطون که از وی سخن به میان آوردیم ساختن دولت کاملی است که در آن هر شهروند به راستی خوشبخت باشد و این پرواضح و مبرهن است که در بهترین دولت افلاطون فرد معمولی و عادی به آن سعادتی که به طبیعتش تعلق می‫گیرد دست می‫یابد و بنیان و شالوده این دولت، تصور نیکی مطلق و عدالت مطلق است . وقتی از عدالت سخن می‫گوییم مقصودمان واقعا چیست؟ تصور نمی‫شود این قبیل مسائل اهمیت خاصی داشته باشند یا اصلا پاسخ قطعی به آنها امکان پذیر باشد زیرا چنین اصطلاحاتی همیشه به معانی مختلف به کار می‫روند. با این حال مراد غالب ما از عدالت، به ویژه کسانی که دیدگاه کلی آزادی‫خواهانه و بشر دوستانه دارند، چیزی بر این منوال باشد: 1- توزیع برابر بار شهروندی منشور حقوق شهروندی دولت تدبیر و امید یعنی آنگونه محدودیت ها که در زندگی اجتماعی در مورد آزادی لازم است. 2- رفتار مساوی با شهروندان در برابر قانون،البته به شرط آنکه 3- قوانین تبعیضی یا خود اندیش درمورد هیچ شهروند یا گروه یا طبقه‫ای که جامعه ایرانی یک جامعه طبقاتی گریز است قائل نگردند. 4-بی‫طرفی محاکم عدلیه و 5- ‫برخورداری از سهم مساوی، نه تنها از بار بلکه از مزایایی که هر شهروند به علت عضویت در یک کشور می‫تواند دریافت کند. اگر افلاطون چنین معنایی از عدالت اراده می‫کرد، ادعای نویسنده این نوشتار دایر بر اینکه برنامه او صرفا توتالیتر است یقینا صحت نمی داشت و حق با تمام کسانی بود که سیاست درنظر افلاطون بر بنیان و شالوده‫ای قابل قبول و بشر دوستانه پی‫ریزی شده است . اما واقعیت این است که مفهوم و معنایی که وی از عدالت ارائه می‫دهد چیزی کلی و متفاوت است. مقصود افلاطون از عدالت چیست؟ بر این باورم که او در جمهوری، اصطلاح عادل یا عادلانه را به معنایی مترادف با آنچه به منفعت و مصلحت بهترین دولت است به کار می‫برد. منفعت و مصلحت دولت تدبیر و امید چیست؟ این است که با حفظ تقسیمات خشک و اکیدا طبقاتی که گفتیم جامعه ایرانی یک جامعه طبقاتی گریز است، هرگونه تغییر را متوقف می‫کرد. اگر در این مثال حق با بنده باشد آنگاه باید نتیجه گرفت که افلاطون با طلب عدالت، برنامه سیاسی خود را در حد توتالیتاریسم یله و رها می‫سازد و باید نتیجه بگیریم که لازم است از این که صرفا تحت تاثیر الفاظ واقع شویم، به دور و برحذر باشیم. بنیاد شهر بر طبیعت آدمی و نیازها و نارسایی‫های آن است؛ در جامعه هرکس تنها باید به کار خود بپردازد و آن کاری است که سرشت او طبیعتاً و به بهترین وجه با آن متناسب است. با این وصف که همه کس باید سرش به کار خودش باشد؛ نجار فقط باید نجاری کند و کفاش کفش بدوزد و کشاورز کار زراعت خود را انجام دهد و پزشک طبابت کند نه جای این افراد عوض شود و مثل الان که هرکس دست در لانه زنبور کند و بدون تخصص و اطلاعات لازم و کافی در بورس سهام بخرد و سرمایه گذاری به زعم خود کند و فردا که سر از رخت بردارد سرمایه اش بر باد رود حالا یک عده ای هم این وسط منفعت ببرند.البته شاید اگر دو کارگر جای طبیعی خود را با هم عوض کنند زیان چندانی نداشته باشد ولی اگر هرکسی که طبیعتاً کارگر یا عضو طبقه کاسب است وارد طبقه مرفه در جامعه شود یا مرفهی بدون داشتن شایستگی به طبقه مهندسان و متخصصان درآید و مهندس هم وارد بورس شود این تغییر پنهان به قهقهرایی اقتصاد خواهد انجامید و جامعه وقتی از عدالت برخوردار می‫شود هر یک از طبقات بالا که در مثال ذکر شد به کار خویش بپردازند که تلفیق و همپوشانی آنها باعث دیسیپلین، هارمونی، دیزاین و تعادل در جامعه شود.

ارسال دیدگاه
نام: ایمیل: دیدگاه:

لینک خبر :‌ روزنامه ابتکار
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۴/۱۰ سایت های دیگر : خبر آنلاین

به گزارش شبکه خبری ایرانا ، مراسم تکریم محمدهادی ناصری طاهری و معارفه مهدی توکلیان، مدیرکل روابط عمومی و امور بین الملل نهاد کتابخانه های عمومی کشور دیروز دوشنبه 9 تیر با حضور دبیرکل و شورای معاونین این نهاد برگزار شد.

علیرضا مختارپور دبیرکل نهاد کتابخانه های عمومی کشور در این مراسم با اشاره به اهمیت انعکاس فعالیت کتابداران گفت:روابط عمومی نهاد نسبت به دوران قبل پیشرفت فوق العاده ای داشته با این حال هنوز با شرایط مطلوب فاصله بسیاری داریم؛ این فاصله در دو موضوع بیشتر خودنمایی می کند؛ نخست، مقایسه حجم فعالیت های موثر کار نهاد با دستگاه های مشابه فرهنگی و دوم که مسئله ای مهم است، انعکاس فعالیت های فرهنگی کتابداران در سطح استان ها است.

وی افزود: هزاران کتابدار در کتابخانه ها و نیروی انسانی در معاونت ها و ادارات مختلف ستاد مرکزی و استان ها در حال فعالیت هستند. به عنوان مثال، کتابداران بدون درخواست سازمان و به صورت خودجوش، در ایام تعطیلی کتابخانه ها به دلیل شیوع ویروس کرونا، تعطیلات عید و ... به انجام کار فرهنگی می پردازند. هزاران برنامه فرهنگی توسط نهاد و کتابخانه های عمومی در طول سال برگزار می شود و نهاد هنوز نتوانسته است با سرعت انجام این فعالیت ها به انعکاس این برنامه ها همراه باشد. این اقدامات، فعالیت در عرصه فرهنگ کشور محسوب می شود و ارزشمند و اثرگذار است. برای نمونه، نشریه و یا کتابی که وارد کتابخانه می شود، مورد استقبال قرار گرفته، محتوای آن منعکس می شود و این محتوا بر مخاطب اثر می گذارد؛ دریافت بازخورد از کتابداران برای شناسایی نشریات پرمخاطب و انعکاس این نظرات به ناشران، به رشد جریان نشر و ارتقای محتوا می انجامد.

دبیرکل نهاد کتابخانه های عمومی کشور در ادامه گفت: میزان فعالیت های کتابداران در کتابخانه ها و همکاران در معاونت ها و ادارات ستاد مرکزی و استان ها، بسیار زیاد است و ما باید برای انعکاس این فعالیت ها تدبیری بیندیشیم؛ چراکه در صورت انعکاس این مجموعه فعالیت ها دولت، مجلس و سایر دستگاه ها به جایگاه و اثرگذاری کتابخانه های عمومی آگاه خواهند شد و در تخصیص بودجه به نهاد بی مهری نخواهند کرد.

در ادامه این نشست محمدهادی ناصری طاهری مدیرکل سابق روابط عمومی نهاد کتابخانه های عمومی کشور ضمن تبریک ایام دهه کرامت و ولادت حضرت ثامن الحجج(ع)، گفت: بیش از 5 سال است که به واسطه اعتماد و لطف آقای مختارپور در مسئولیت روابط عمومی نهاد انجام وظیفه کرده ام که برایم فرصت مغتنمی بوده است.

وی افزود: در دوره مدیریت آقای مختارپور و با تأکیدات و توجه ایشان نقش و اثرگذاری روابط عمومی بیش از پیش شده است. این توفیق به دلیل نوع نگاه آقای مختارپور به حوزه روابط عمومی و اعتماد ایشان به همکاران این مجموعه بود. بر اساس رویکرد ایشان از ابتدای کار مقرر شد توجه به فعالیت همکاران کتابدار در اولویت کار اطلاع رسانی قرار گیرد. این کار در عمل موجب شد جریان اطلاع رسانی در روابط عمومی نهاد به فعالیتی پویا تبدیل شود. بر این اساس، پایگاه اطلاع رسانی نهاد با همکاری آقای متولیان و همکاران حوزه فناوری، راه اندازی شد و تحول ایجاد شده در حوزه نرم افزاری به استفاده بیشتر از ظرفیت ها انجامید.

ناصری در ادامه گفت: از فروردین سال 1396 تا هفتم تیرماه 1399، بالغ بر 16 هزار عنوان مطلب در پایگاه اطلاع رسانی نهاد منتشر شد که بیش از هشت و نیم میلیون بازدید داشته است. به علاوه همواره سعی کردیم فعالیت های کتابداران را در رسانه های مختلف کشور منعکس کنیم؛ نمونه این امر انتشار هفتگی تجربیات کتابداران برای مدتی در روزنامه جام جم بود. تولید و انتشار 7 شماره از نشریه کتابخوان، تولید و پخش برنامه های ترویجی کتابخوان تلویزیونی و مستندسازی فعالیت های انجام شده بخشی از اقدامات انجام شده بود. از مجموعه این فعالیت ها، آخرین اقدامی که به همت همکاران حوزه اطلاع رسانی انجام شد، گفتگو با کتابداران در ایام تعطیلی کتابخانه ها به دلیل شیوع ویروس کرونا و انعکاس فعالیت های فرهنگی کتابداران بود که این مجموعه گفتگوها در قالب کتابی منتشر شده است.

در ادامه این نشست، مهدی رمضانی معاون توسعه کتابخانه ها و ترویج کتابخوانی گفت: شخصیت و توانایی آقای ناصری شناخته شده است اما از نگاه من صبر زیاد، خصیصه برجسته ایشان است؛ نکته ای که بزرگان و ائمه اطهار(ع) همواره به آن تأکید داشته اند. این ویژگی ایشان باعث حل بسیاری از مسائل شده، فضای مثبتی ایجاد می کند و اطرافیان از این خصیصه مثبت بهره مند می شوند. خداوند به صابران بشارت های متعددی داده که امیدوارم تمامی آن ها بر ایشان نازل شده و در زندگی از برکت آن بهره مند شوند. امیدوارم همواره منشأ اثر و خیر و برکت باشند.

وی افزود: جناب آقای توکلیان برادری توانمند، ارزشمند، حرفه ای و متعهد هستند. ان شاء الله حضور ایشان باعث خیر و برکت برای نهاد و جامعه باشد؛ چراکه هر آنچه در کتابخانه های عمومی انجام می شود، همچون مساجد و سایر مراکز خدماتی، به سود جامعه خواهد بود. ما نیز در معاونت توسعه در خدمت خواهیم بود تا ان شاء الله همکاری ها و همراهی ها ادامه داشته باشد.

امین متولیان، معاون برنامه ریزی، پژوهش و فناوری اطلاعات هم در بخشی از این نشست گفت: کار آقای ناصری مصداق استقامت بود؛ ان شاء الله با وجود ایشان، استان تهران به الگوی موفق استانی عمیقا فرهنگی تبدیل شود. برای آقای توکلیان نیز در انجام مسئولیت جدید آرزوی موفقیت دارم.

در پایان مهدی توکلیان مدیرکل جدید روابط عمومی و امور بین الملل نهاد کتابخانه ها، گفت: مایه خوشبختی و خوشوقتی است که در محضر دوستان خوش محضر و خوش منظر و خوش کلامِ جوان و پرنشاطی هستم که به حمدالله همگی شیدای کتاب و شیفته فرهنگ هستند و تحت مدیریت دبیرکل نهاد کتابخانه های عمومی کشور، به عنوان پدر کتابداران ایران، فعالیت می کنند. این اتفاق در خوش ترین زمان، در دهه کرامت و در بازه زمانی تولد کریمه اهل بیت حضرت فاطمه معصومه (س) و تولد حضرت علی بن موسی الرضا(ع)، رخ داد. امیدوارم توفیق خدمت و لیاقتِ محبت و اعتماد شما را داشته باشم و بتوانم منویات و فرمایشات جنابعالی را که به حتم بر اساس منویات مقام معظم رهبری تنظیم و ابلاغ شده است، به خوبی به سرانجام برسانم.

لینک خبر :‌ ایرانا
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۴/۱۰

نواب: شورای عالی حج موضع ایران درباره تعطیلی حج را اعلام می کند

تسنیم / درنشست شورای برنامه ریزی و هماهنگی بعثه مقام معظم رهبری و سازمان حج و زیارت با اشاره به تعطیلی حج از سوی عربستان تاکید شد: رویکرد مجموعه حج و زیارت رعایت صرفه و صلاح زائران حج تمتع بوده و هست.

علیرضا رشیدیان رئیس سازمان حج و زیارت در این نشست که امروز به ریاست حجت الاسلام والمسلمین سید عبدالفتاح نواب نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت تشکیل شد، با اشاره به دیدار خود با آقای جهانگیری معاون اول رئیس جمهور تصریح کرد: شورای عالی حج به عنوان بالاترین مرجع تصمیم گیری دراین حوزه تشکیل و موضع جمهوری اسلامی ایران درباره تعطیلی حج اعلام خواهد شد.
وی افزود: در این جلسه همچنین وضعیت قسط اول هزینه حج، که زائران پرداختند و برای خرید ارز به مبلغ دویست میلیون دلار به حساب بانک مرکزی واریز شده است و همچنین نحوه تأمین باقیمانده مبلغ ریالی مورد نیاز برای صد میلیون دلار دیگر روشن خواهد شد.
برپایه این گزارش، در این جلسه نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت تصریح کرد: شرایط پیش آمده باید مدیریت و فرآیند دقیقی برای وضعیت آینده طراحی و به زائران اطلاع رسانی شود.
حجت الاسلام والمسلمین نواب همچنین خواستار ارائه راهکارهای مناسب و قابل اجرا برای طرح و بررسی در شورای عالی حج شد و افزود: معاونین بعثه مقام معظم رهبری و سازمان حج و زیارت طرح ها و برنامه های خود در خصوص تعامل و هم افزایی بیشتر بین سازمان حج و بعثه و مواردی از قبیل بازسازی و آموزش نیروی انسانی، نحوه رفع آسیب های شناسایی شده و نقاط ضعف، آموزش زائران و غیره را در جلسه آینده شورای برنامه ریزی ارائه کنند.
این جلسه با بیان پیگیری ها و اقدامات انجام شده در زمینه حج هوشمند ادامه یافت و مسئولان سازمان حج و بعثه لزوم ساماندهی نرم افزارهای مورد استفاده دربخش های مختلف این مجموعه را یادآور شدند و تاکید کردند: اقدامات در این خصوص باید متمرکز و بانک های اطلاعاتی تقویت شود و برای اصلاح فرآیندها و استفاده از نرم افزارهای مناسب با استفاده از افراد خبره و صاحب نظر نقشه راه تهیه شود.
درپایان این جلسه اکبر رضایی سرپرست معاونت حج و عمره سازمان حج و زیارت نیز از وضعیت قراردادها و تفاهم های صورت گرفته با طرف های سعودی در حوزه های مسکن، تغذیه و تدارکات و حمل و نقل برای حج 99 گزارش داد و گفت: با توجه به اینکه عربستان مراسم حج را لغو کرد خسارت و زیانی متوجه سازمان حج نخواهد شد و البته مواردی را که با سیاست ها و برنامه های ما همخوانی دارد مجددا بررسی و در صورت لزوم برای حج آینده حفظ خواهیم کرد.

لینک خبر :‌ آخرین خبر
خرم آباد - ایرنا - بدو آغاز به کار دولت تدبیر و امید، گفتمان اجتماعی شدن برای مبارزه همه جانبه و همگانی با اعتیاد شکل گرفت تا مثلث سه گانه مردم، دولت و نهادهای نظامی و انتظامی با پرهیز از موازی کاری، نتایج مطلوب و پایدارتری در مقابله با این بلای خانمانسوز داشته باشند.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۴/۱۰

اعتیاد، دغدغه بیش از 90 درصد مردم می باشد و در این راستا دولت تدبیر و امید به تاسی از سیاست های ابلاغی مقام معظم رهبری بر مشارکت جدی مردم تاکید می کند.

کارشناسان معتقدند معضل اعتیاد تهدیدی جدی برای جامعه بشری است و برای ریشه کنی آن، مشارکت همگانی ضروری می باشد و همین امر راز موفقیت پیشگیری از اعتیاد و مبارزه با مواد مخدر را به رویکردی اجتماعی تبدیل می کند.

موادمخدر علاوه بر تاثیری که بر افزایش میزان جرایم و در نتیجه کاهش امنیت شهروندان دارد همه ساله بخش قابل توجهی از منابع انسانی و اقتصادی جوامع را به صورت مستقیم و غیر مستقیم به خود اختصاص می دهد.

اثر شیوع مصرف مواد مخدر و اعتیاد بر جامعه، آن چنان مخاطره آمیز است که آن را به یکی از مسائل اصلی اجتماعی تبدیل کرده است تا جایی که کارشناسان افزایش آمار بخش زیادی از جرایم در دهه های اخیر را به مواد مخدر نسبت داده اند.

اعتیاد از مهمترین آسیب های اجتماعی در جامعه ما به حساب می آید که به سبب ویژگی های ذاتی آن، اغلب با سایر آسیب ها همراه شده و موجب هدر رفتن نیروهای ثمربخش جامعه می شود.

سردار اسکندر مومنی 4 تیرماه جاری در نشست امضای تفاهمنامه همکاری خبرگزاری جمهوری اسلامی(ایرنا) با ستاد مبارزه با مواد مخدر که به میزبانی ایرنا برگزار شد، افزود: در دنیا نزدیک به 300 میلیون معتاد وجود دارد و سالانه بالغ بر 500 هزار نفر در اثر سوءمصرف مواد مخدر جان می دهند. بالاترین میزان مصرف با 88 میلیون نفر مربوط به موا مخدر کانابیس است و مواد مخدرهای گل، حشیش و ماری جوآنا در رده های بعدی قرار دارند.

وی ادامه داد: در دنیا تجربیات زیادی در حوزه مواد مخدر صورت گرفته به گونه ای که برخی مصرف مواد مخدر را قانونی کردند اما گزارش هایی که پس از آزادسازی مصرف منتشر شد نشان از ناموفق بودن آن و افزایش اعتیاد، تولید و قاچاق دارد.

مومنی با بیان اینکه در کشور 2 میلیون و 800 هزار نفر مصرف کننده مستمر و یک میلیون و 600 هزار نفر مصرف کننده تفننی وجود دارد که جمعا چهار میلیون نفر مصرف کننده را نشان می دهد، خاطرنشان کرد: در میان جمعیت فعال 15 تا 64 سال، 5.4 درصد مصرف کننده مواد مخدر هستند.

دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر در بخشی دیگر از سخنان خود، مولفه های موثر در حوزه مواد مخدر را به چهار حوزه مقابله، درمان، پیشگیری و توانمندسازی و بازگشت معتادان به جامعه عنوان کرد و یادآور شد: در کنار کشوری زندگی می کنیم که تولید موادمخدر درآن در سال 2000 میلادی حدود 200 تن بود که بعد از گذشت نزدیک به دو دهه، تولید موادمخدر به بیش از 9 هزار تن رسید.

وی یادآور شد: این نشان می دهد که مقابله صرف نمی تواند کارایی داشته باشد و نیاز به توسعه متوازن و هماهنگ میان چهار مولفه دارد؛ همه آسیب شناسی ها هم نشان داد کشورهایی که روی هر چهار مولفه کار کردند موفق بوده اند.

مومنی با تاکید بر اینکه طی چهار دهه گذشته، در چهار حوزه مقابله، درمان، پیشگیری و توانمندسازی اقدامات گسترده ای انجام شد که همگامی و متوازن بودن این چهار حوزه با یکدیگر، موجب رسیدن به نتیجه موفق در مبارزه خواهد شد، افزود: انتظار جامعه آن است که مواد مخدر در کشور نباشد تا کسی مصرف نکند، البته این انتظار درستی است و لازم است اما کافی نیست.

دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر ادامه داد: در حوزه های پیشگیری، توانمندسازی، اشتغال و بازگشت بهبودیافتگان به جامعه نقش رسانه ها و نهادهای فرهنگساز بسیار مهم است و همان طور که مقام معظم رهبری فرموده اند که اعتیاد در رأس آسیب ها است زیرا اعتیاد هم خود آسیب است و هم منشا آسیب های دیگر است، رسانه ها می توانند با فرهنگسازی، ستاد را در مبارزه یاری کنند.

مشاور اجتماعی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز در این نشست ضمن تاکید بر انتقال تجربه چهل ساله ستاد مبارزه با مواد مخدر به رسانه ها و خبرنگاران برای تولید محتوا افزود: ایجاد گفتمان ملی برای مبارزه با مواد مخدر ضروری است.

پروین داداندیش با یادآوری اینکه فعالیت های ستاد مبارزه با مواد مخدر پشتوانه علمی و تجربه چهل ساله دارد، تاکید کرد: این تجربه ها باید ساده و روان در اختیار خبرنگاران و رسانه ها قرار گیرد تا این افراد از این محتوا و پشتوانه علمی بهره کامل ببرند و خردمندانه و خلاقانه پیام را به مخاطب برسانند.

مشاور اجتماعی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: باید در این زمینه گفتمان علمی مطرح شود تا مردم باور کنند مصرف هر نوع مواد مخدر ضربه زننده است نه درمانگر. باید بدانند که نخستین مصرف می تواند وابستگی ایجاد کند.

داداندیش با ابراز نگرانی از افزایش آمار مصرف مواد مخدر در میان دختران، تاکید کرد: باید به آنان اطلاعات بیشتری داد تا مواظبت کنند.

مشاور اجتماعی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی بر صحبت با زبان محلی تاکید کرد و اظهار داشت: استفاده از تجربیات سایر کشورهای جهان و هنر درمانی در تغییر رویکرد و باورها برای مبارزه با اعتیاد موثر است.

کشف 6.5 تن انواع مواد مخدرو انهدام 41 باند توزیع در لرستان

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر لرستان گفت: سه هزار و 800 شهید و 12 هزار جانباز در کشوردر راه مبارزه با مواد مخدر تقدیم انقلاب شده است که در این راستا 56 شهید و 58 جانباز مربوط به استان لرستان می باشد.

محمود آشناگر افزود: ایران بیشترین اهتمام را در بحث مبارزه با مواد مخدر در جهان دارد و بر اساس اعتراف نماینده سازمان ملل 90 درصد تریاک کشف شده دنیا در ایران کشف می شود.

وی اظهار کرد: در سال 97 بیش از هشت تن انواع مواد مخدر در لرستان کشف شد این میزان در سال 98 با 23 درصد کاهش به 6.5 تن رسید که علت کاهش به دلیل کشفیات 75 درصدی در استانهای شرقی کشور بوده است.

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر لرستان گفت: از ابتدای امسال تاکنون با کمک دستگاههای انتظامی، اطلاعاتی و سپاه 2 تن و 200 کیلو گرم انواع مواد مخدر کشف شد همچنین برخورد با باندهای قاچاق مواد مخدر به دستگیری توزیع کنندگان و خرده فروشان در دستور کار می باشد.

آشناگر بیان کرد: از ابتدای امسال تاکنون 41 باند مواد مخدر در لرستان منهدم شده است.

وی افزود: بر اساس آمارها بیشترین گرایش به تریاک بوده و پس از آن به هروئین است اما ماده گل در حال گسترش بین جوانان می باشد که حتی بسیاری از خانم ها مصرف می کنند چرا که سهولت استفاده و وجود یک باور غلط که این که اگر یکبار هم مصرف کنیم معتاد نمی شویم در حال فراگیر شدن می باشد.

وی اظهار کرد: بر اساس آخرین شیوع شناسی سال 94 در کشور 5.4 دهم درصد بین 15 تا 65 سال معتاد می باشند که این آمار در لرستان 4.7دهم درصد است و حدود 100 هزار نفر معتاد در استان وجود دارد.

وی اضافه کرد: بزرگترین تولید کننده تریاک کشور افغانستان می باشد که روز به روز به سطح کشت این ماده افزوده می شود و هیچ کشوری قصد مبارزه با این پدیده شوم را ندارد اما ایران با جدیت تمام با این آسیب اجتماعی مبارزه می کند.

وی گفت: شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر هماهنگ کننده فعالیت های ادارات در بحث مبارزه با مواد مخدر در حوزه های درمانی، مقابله ای و پیشگیری می باشد.

وی بیان کرد: چنانچه دستگاههای متولی به صورت 100 درصد به وظایف خود عمل می کردند به مراتب وضعیت کنونی بهتر بود اما اکنون نیازمند طرحی نو برای مبارزه با مواد مخدر هستیم.

آشناگر اظهار کرد: مبارزه با مواد مخدر و مشکلات پس از آن در جامعه به تمامی دستگاه های اجرایی و حتی به مردم مربوط می شود.

وی ادامه داد: 60 نقطه آسیب خیز در استان لرستان همچنین 15 محله در خرم آباد که بیشترین فعالیت خرده فروشان را دارد شناسایی شده است، در مناطقی که بیشترین مشکلات اقتصادی و اجتماعی را دارند می توان ردپای مواد مخدر را مشاهده کرد.

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر لرستان گفت: طرح سالانه جمع آوری نوروزی معتادین متجاهر امسال به دلیل کرونا اجرا نشد چرا که در اسفندماه سال گذشته اعلام کردند که این طرح به صورت موقت باید متوقف شود.

آشناگر افزود: 2مرکز قرنطینه برای معتادین متجاهر در نظر گرفته شد و به تصویب شورای مواد مخدر استان با همکاری سپاه و سازمان بهزیستی به تصویب رسید.

وی بیان کرد: معتادین در ایام کرونا 14 روز قرنطینه می شوند پس از آن تست غربالگری و تست کرونا گرفته میشود این طرح ماه گذشته آغاز شده و 200 نفر جمع آوری شدند.

وی ادامه داد: جمع آوری معتادین متجاهر در 2 بخش انجام می شود چرا که ظرفیت مراکز نگهداری محدود می باشد به طوری که برای مردان 80 نفر و برای زنان 20 نفر ظرفیت موجود است.

وی اظهار داشت: غربالگری معتادین متجاهر را به دو بخش 100 نفره تقسیم کردیم که مرحله اول به شهرستان خرم آباد اختصاص یافت چرا که 52 درصد معتادین متجاهر مربوط به این شهرستان می باشد.

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر لرستان گفت: طی سه روز جمع آوری 110 نفر به مراکز انتقال یافتند که پس از غربالگری اکنون 54 مرد و 16 زن در مراکز نگهداری می شوند.

آشناگر افزود: متاسفانه دانشگاه علوم پزشکی لرستان به وظایف خود دقیق عمل نمی کند و باید بر اساس قول مساعد روزانه تا 50 تست انجام دهد و این در حالیست که با انجام تست بین معتادین متجاهر سه معتاد کرونا مثبت در مراکز وجود دارد که اکنون قرنطینه هستند و باید دیگر افراد مجاز به آن ها تست دهند.

مدیرعامل مؤسسه پنجره امید خرم با بیان اینکه مجوز فعالیت این مؤسسه از سال 91 دریافت شده و تمام فعالیت های خودر را برای کاهش آسیب های اجتماعی انجام می دهیم ادامه داد: در خصوص اجتماعی کردن مبارزه با مواد مخدر، سمن ها پل ارتباطی مردم و دولت هستند.

مصطفی یعقوبی ادامه داد: اقدامات خوبی را انجام داده ایم و می توانیم با برنامه های پیشگیرانه آسیب های اجتماعی را کاهش دهیم، آموزش بهترین راه پیشگیری است و می تواند توسعه یافتگی در کشور ایجاد کند.

وی بیان کرد: باید از افراد توانمند دانشگاهی استفاده کنیم همچنین آگاه سازی خانواده ها در کاهش آسیب های اجتماعی نقش بسزایی را ایفا می کند.

مدیرعامل مؤسسه بهسازان زندگی خرم نیز اظهار داشت: فعالیت ها را در حوزه های روانشناختی، فرهنگی و هنری انجام می دهیم و آموزش های پیشگیری را در دستور کار قرار داده ایم.

رضوان حافظی ادامه داد: آموزش های پیشگیری طبقه بندی شده صورت می گیرد و برای کاهش آسیب های اجتماعی با برگزاری کلاس سعی در توانمند کردن افراد داریم.

وی بیان کرد: 150 کارگاه در مؤسسه برگزار شده و هدف از برگزاری این مکانها توانمندکردن افراد می باشد که بتوانند در آینده برای جامعه مؤثر باشند.

مدیرعامل مؤسسه مهر نیکان خرم نیز گفت: جامعه هدف ما در این مؤسسه زنان خودسرپرست است و تمام تلاش خود را برای کاهش آسیب های اجتماعی انجام می دهیم.

سیده اکرم کریمی بیان کرد: اعتیاد غم انگیزترین تراژدی عصر کنونی است و دولت به تنهایی نمی تواند مشکلات این حوزه را برطرف کند این در حالیست که با مشارکت سمن ها و همکاری دستگاه های مربوط می توانیم آسیب های اجتماعی در بخش اعتیاد را کاهش دهیم.

وی ادامه داد: خانواده ها نیازمند تربیت و آموزش هستند تا بتوانند فرزندان خود را برای مقابله با اعتیاد آموزش دهند.

لینک خبر :‌ خبرگزاری جمهوری اسلامی
نوید شاهد -محمدرضا سوقندی، مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در امور ایثارگران با اشاره به فهرست سیاه نقض حقوق بشر در گذشته و حال توسط دولت آمریکا معتقد است هفته حقوق بشر آمریکایی فرصتی است برای نخبگان و دانشگاهیان تا به ایفای رسالت تاریخی خودشان در نشان دادن ماهیت ضد حقوق بشری و تبلیغاتی آمریکا برای نسل جوان بپردازند...
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۴/۱۰

در تقویم ایران، از ششم تا دوازدهم تیرماه هفته حقوق بشر آمریکایی نامگذاری شده است؛ هفته ای که شهید بهشتی و یارانش در مقر حزب جمهوری ترور می شوند، بیش از 100 نفر از مردم سردشت در بمباران شیمیایی این شهر به شهادت می رسند و 290 نفر از مردم بی گناه در حمله ناو آمریکایی به ایرباس ایرانی در آب های خلیج فارس، مظلومانه شهید می شوند. خاستگاه تعریف امروزی حقوق بشر کشورهای غربی به ویژه آمریکاست؛ همان کشورهایی که با کمک به منافقین و رژیم بعث عراق در دوران بعد از انقلاب اسلامی و دفاع مقدس، بی رحمانه ترین جنایت ها را در ایران رقم زدند و داغی سنگین بر دل مردم این مرز و بوم نهادند. برای بررسی ابعاد مختلف مفهوم حقوق بشر آمریکایی و ابزارهای مقابله با آن میهمان محمدرضا سوقندی، مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در امور ایثاگران بودیم و از وجوه مختلف به این مفهوم پرداختیم. ماحصل گفت و گوی نوید شاهد با این جانباز و ایثارگر دوران دفاع مقدس را در ادامه می خوانید:

آقای سوقندی در ابتدا بفرمایید مفهوم حقوق بشری آمریکایی تا چه اندازه برای جامعه ما به درستی تبیین شده است؟

-در مواجهه با مفاهیم فرهنگ غرب که در رأس آن نظام استکبارو آمریکا قرار دارد، باید در کنار جنبه های تبلیغی و ترویجی که رسانه ها در پیش گرفته اند، مبانی حاکم بر فرهنگ غرب را با زبان علمی تبیین کنیم که این موضوع تاحدودی مورد غفلت قرار گرفته است. در حال حاضر نظام رسانه ای غرب در جهان غلبه دارد و اگر موفقیت، نفوذ و تاثیرگذاری به دست آورده اند صرفا به دلیل برتری رسانه ای آنهاست.

علاوه بر آن مجامع علمی، عالمان، دانشمندان و نخبگان از معرفی ماهیت و واقعیت فرهنگ غرب به نسل جدید غفلت کرده اند و متاسفانه خودشیفتگی عده ای نسبت به این فرهنگ به ویژه در حوزه علوم انسانی به چشم می خورد. مناسبت هایی مانند هفته حقوق بشر آمریکایی فرصتی برای همه خاصه نخبگان جامعه است تا رسالت تاریخی خود را ایفا کنند وگرنه درنزد نسل های آینده حداقل چهره ساکت و بی طرفی خواهند داشت.لذا می طلبدکه ماهیت ضد حقوق بشری و تبلیغاتی آمریکا و میزان توانایی و قدرت آن ها را به چالش بکشند.

دانشگاه ها، حوزه های علمیه و نخبگان باید بیشتر از دیگران به میدان بیایند. جوانان ایران و مردم دنیا هیچ گناهی ندارند که مظلومانه در معرض تهاجم و بمباران رسانه ای فرهنگ غرب قرار گرفته اند. هالیوود به عنوان مرکزرسانه سینما تولید، ناتوی خبری و رسانه ای، بنگاه های خبری و فضای مجازی ابزاری هستند که به کار گرفته شده اند ودرمقابل ما هم باید جبهه واحدواثرگذاری در برابر آن داشته باشیم.

آیا آن طور که آمریکا و برخی کشورهای غربی ادعا می کنند و هجمه رسانه ای به راه انداخته اند، حقوق بشر در ایران نقض می شود؟

-از دیدگاه فرهنگ غرب، بَشَر انسان تعریف شده در نظام خلقت وهستی نیست ، آنها افرادی را بشر می دانند که منافعشان را تامین کنند. برخوردی که با سیاهان و بسیاری ازملت هاو کشورها دارند، شعارهای عوام فریبانه ای که سر می دهند بر مبنای همین تعریف است. از دیدگاه آنها بشر کسی است که بر اساس خواسته و منافع آنها حرکت کند و هرکس با هر ادبیات، انگیزه و منطقی بخواهد خلاف منافعشان حرکت کند، خلاف حقوق بشر حرکت کرده است زیرا حقوق بشر را در چارچوب منافع خود می دانند.

لذاگاهی وارد کشوری می شویم که هیچ انتخاباتی صورت نمی گیرد ودرآن نظام قبیله ای حاکم است و کمترین آزادی اندیشه وحقوق اولیه برای زنان وجود ندارد.، اما از آنجاکه منافع غربی ها را تامین می کنند، حقوق بشر رعایت می شود اما در کشوری مانندجمهوری اسلامی ایران که اگرچه به صورت میانگین سالانه یک انتخابات داشته باشد، آزادی اندیشه و مذاهب وجود دارد اما به صورت مکرروازسربهانه جویی وبه ناحق متهم به نقض حقوق بشر می شود زیرا از نظر آنها بشر تعریفی نیست که در نظام هستی و ادیان توحیدی حاکم است. شعارهایی مانند آزادی، انسانیت و حقوق بشر در چارچوب منافع استکباری آمریکا و نظام صهیونیست سرداده می شود و نه حتی در چارچوب منشور حقوق بشرو سازمان ملل.

در آمریکا مصادیق فراوانی از نقض حقوق بشر دیده می شود که نمونه آن امروزه در رفتار با سیاهپوستان و اعتراضات درپیش چشم جهانیان است. آمریکا حتی به دوستان و هم پیمانان خود رحم نمی کندونسبت به تعهدات خود پایبند نیست. معاهده چندجانبه ای مانند برجام که خودشان امضا کردند، قبول ندارند.

علاوه بر حقوق بشر، یکی از شعارهای آمریکا مبارزه با تروریسم است که برای آنها نیزتعریف خاصی دارد. ترور سرداررشید مبارزه با تروریسم نمونه آن است. تمام دنیا پذیرفت که سردار شهید قاسم سلیمانی مرد میدان مبارزه با تروریسم است اما همان نظامی که شعار مبارزه با تروریسم می دهد، سردار مبارزه با تروریسم را ناجوانمردانه ترور می کند و به شهادت می رساند. در هفته حقوق بشر شهادت شهید بهشتی و یاران انقلاب، بمباراندشیمیایی سردشت و استفاده از سلاح های شیمیایی که کشورهای مختلف از جمله آلمان این سلاح ها را در اختیار رژیم صدام قرار دادند و همچنین هدف قرار دادن هواپیمای ایرباس درآسمان خلیج فارس توسط ناو آمریکایی از سال 1360 تا 1367 اتفاق افتاده است. در جریان شهادت 290 مسافر ایرباس، آمریکا نه تنها عذرخواهی نکرد بلکه به کسی که این کار را کرده بود، مدال دادند. بنابراین حقوق بشر از دیدگاه آمریکا مرزی و حدی ندارد و مرز آن منافع آنهاست و هرجا لازم باشد حقوق زنان، کودکان، سیاهان، اقلیت و حتی اکثریت را زیرپا می گذارند. آمریکا برای منافع خود اکثریت ها را هم نابود می کند.

بخشی از مبانی فرهنگ غرب لابراتوار، دانش، علم و تکنولوژی است که نه تنها دانش را به ما نمی دهند بلکه مانع داشته هایمان می شوند که نمونه آن ترور دانشمندان هسته ای است. هفته حقوق بشر آمریکایی فرصتی است تا علاوه براینکه اقدامات ضد حقوق بشری آمریکا را معرفی کنیم ماهیت این نظام و تفکر را معرفی کنیم. نخبگان و خبرگان، دانشگاه ها، دانشجویان، حوزه های علمیه و مراجع علمی و رسانه های کشور علاوه بر رویکرد تبلیغی و ترویجی که دارند، باید رویکرد روشنگری در این حوزه داشته باشند.

برای تبیین معنای واقعی حقوق بشر چگونه می توان از فرهنگ اصیل ایثار و شهادت بهره جست؟

-بزرگترین سرمایه هر انسانی، جان اوست و بزرگترین ضعف هر انسان، ترس از جان است. اگر کسی این ترس را بترساند و به مرحله ای برسد که دیگر از جان نترسد، قوی ترین انسان است. اگر شاهد ظلم، استکبار و بی عدالتی در دنیا هستیم به دلیل ظلم پذیری و زیربار ظلم رفتن است. فرهنگ ایثار و شهادت یعنی نترسیدن، نهراسیدن و زیربارظلم نرفتن. اگر این فرهنگ همگانی شود، هیچ قدرتی نمی تواند بر آن پیروز شود. این فرهنگ در هشت سال دفاع مقدس و در این چهل سال باعث پیروزی جمهوری اسلامی ایران نهادینه شده است.

فرهنگ ایثار و شهادت تنها یک فرهنگ ذهنی و خاطره انگیز نیست بلکه فرهنگی عینی، عملیاتی و موثر است و به همین دلیل تلاش می شود فرهنگ ایثار و شهادت رخت بربندد. این فرهنگ به انسان قدرت جهان بینی می دهد که هرکسی برای ارزشهای خود حاضر به جانفشانی و فداکاری است. این فداکاری علاوه بر ایثار جان، ابعاد دیگری هم دارد که شامل ایثار مال، ایثار سیاسی، ایثار اجتماعی می شود. به طورکلی هر قومی که این فرهنگ را ندارد، قدرت ندارد.

سازمان ها و نهادهای مختلف فرهنگی و غیرفرهنگی درکشور از جمله مجلس شورای اسلامی چه وظیفه ای در افشای حقوق بشر آمریکایی و پیگیری حقوق قربانیان حقوق بشری آمریکایی دارند و چه اقداماتی باید انجام دهند؟

-اگرچه اقدامات خوبی در این زمینه انجام شده اما کاستی هایی هم وجود دارد این کاستی ها ما را به سمت بایدها و بایسته ها رهنمون می کند. باید در سطح بین المللی به سمت تشکل سازی با کشورهای اسلامی وآزادیخواهان گام برداریم. باید در مسیر توجه به نهادهای مردمی حرکت کنیم. با توجه به ظرفیت فضای مجازی گفتمان ضد آمریکایی و حقوق بشر آمریکایی را راه اندازی کنیم. علاوه بر آن رویکرد رسانه های هم بسیار مهم است به این معنا که باید اتحادیه ها و رسانه هایی را ایجاد کنیم تا بتوانند در برابر هجوم عظیم رسانه های غرب که واقعیت ها را کتمان و حقایق را برعکس جلوه می دهد، مقابله موثرداشته باشندکه در این زمینه به یک استراتژی و راهبرد هماهنگ نیازمندیم.

ما در بخش مصادیق و مبانی مشکلی نداریم بلکه ضعف مان، رسانه ای است به این مفهوم که باید روی شیوه های تاثیرگذاری و کیفیت رسانه ها تمرکز کنیم. در دوران انقلاب اسلامی مردم نقش رسانه ای فعالی داشتندو نقش آن ها در راهپیمایی بیست و دوم بهمن، روزجهانی قدس و مناسبت هایی مانند تشییع پیکر شهید سردار قاسم سلیمانی خود را نشان داد. نقش رسانه ها و اصحاب قلم و مطبوعات در این رابطه بسیار مهم است که فارغ از بحث های سیاسی و جناحی به انسجام برسند. اگر قرار است دولت، مجلس شورای اسلامی و بخش های مختلف وارد این حوزه شوند باید بسترهای این مبارزه رسانه ای ایجاد شود و به جبهه مردم روی آوردند.

در حال حاضر در بخش اثربخشی روی افکار عمومی دچار ضعف هستیم و میزان اثرگذاری رسانه ها کم است. باید زبان دنیا وزبان نسل جدیدرا بشناسیم و روی آن کار کنیم. باید حوزه اطلاع رسانی وخبر را فقط تبلیغ و ترویج ندانیم و بلکه در حوزه فرهنگ قرار دهیم زیرا تبلیغات به دنبال برند کردن یک تولید است اما در حوزه فرهنگ به دنبال اقناع مخاطب هستیم. در تبلیغات از ابزار بهره می گیریم اما در فرهنگ افکار و اندیشه موردنظر است. بنابراین ما در فرهنگ باید به دنبال نفوذ در اندیشه هاوقلب ها باشیم تا به اثرگذاری مطلوب دست یابیم.

لینک خبر :‌ نوید شاهد
روایت سریال آقازاده از پشت پرده حراج های هنری باردیگر توجهات را به یکی از پرابهام ترین رویدادهای اقتصادی در حوزه هنرهای تجسمی جلب کرده است؛ روایتی که یادآور برخی حرف و حدیث های قدیمی است.

خبرگزاری مهر -گروه هنر-آزاده فضلی: چگونگی خلق اثر هنری و معیشت هنرمندان، خرید و فروش آثار هنری در حراجی ها و سرقت آثار هنری در جریان برپایی این قبیل رویدادها و حتی سودجویی های مالی از هنر، سوژه هایی هستند که همواره برای پرداخت نمایشی، مورد توجه فیلمسازان و سریال سازان بوده است.

اولین قسمت از مجموعه شبکه خانگی آقازاده محصول سازمان رسانه ای اوج با طراحی، نویسندگی و تهیه کنندگی حامد عنقا (که خود از علاقمندان به انواع هنر است و حضوری مداوم در حراج تهران دارد)، جمعه هفته گذشته در حالی عرضه شد که یکی از سوژه های محوری آن، سودجویی از نام سهراب سپهری هنرمند پرآوازه و معتبر ایرانی در قالب یک سوءاستفاده کلان مالی در سایه برگزاری یک حراج هنری بود. سوژه ای که خیلی زود پس از توزیع این قسمت از سریال موردتوجه محافل رسانه ای هم قرار گرفت.

در قسمت اول سریال آقازاده ، چگونگی خلق و فروش تابلویی جعلی با نام و امضای سهراب سپهری در یک حراجی به نام حراج خاورمیانه به نمایش گذاشته می شود که اتفاقاً به قیمتی بالا هم به فروش می رسد. از این ماجرا برخی چنین برداشت کرده اند که احتمالاً موضوعی که این سریال قصد داشته آن را برای مخاطبان روشن کند، حرف و حدیث ها و پشت پرده های حراج تهران به عنوان خبرسازترین رویداد حوزه تجسمی در سال های اخیر است.

حراج تهران؛ هم پول ساز و هم حاشیه ساز!

حراج تهران را شاید بتوان مهمترین رویداد هنری- اقتصادی چند سال اخیر کشور در عرصه هنرهای تجسمی دانست، چراکه تا حدودی توانسته جایگاهی در میان هنردوستان پیدا کند و به جذب سرمایه آن ها بپردازد و با حجم نسبتاً قابل توجه مبادلات انجام شده در رأس خبرهای این حوزه قرار بگیرد. شرایط کشور در چند سال اخیر به گونه ای است که از معدود فعالیت های رسمی که سرمایه ها و پول های قابل اعتنایی را به سمت هنر سرازیر کرده، علاوه بر تولید و فروش چشم گیر برخی فیلم های سینمایی یا معدود تئاترهای لاکچری، برپایی حراج هایی نظیر حراج تهران بوده است. رویدادی که هم تراز با همین میزان خبرسازی و گردش مالی، حاشیه ساز هم بوده و در هر دوره حرف وحدیث هایی پیرامون صحت برگزاری آن در محافل رسانه ای مطرح شده است.

حراج تهران هم با توجه به ماهیت ذاتی خود که با خرید و فروش آثار گران قیمت سر و کار دارد بی نصیب از گمانه زنی ها در این خصوص نبوده و حتی هر از گاهی شائبه هایی در موردش وجود داشته است که یکی از مهمترین آن ها، فروش تابلوهای جعلی از هنرمندانی چون سهراب سپهری با قیمت هایی نجومی است موضوع مافیای هنر در هیچ کجای دنیا ناشناخته نیست و ایران نیز مستثنی از این موضوع نیست، علیرغم اینکه ممکن است از سوی اکثر افراد فعال در زمینه تولید یا خرید و فروش آثار هنری یا دست اندرکاران در این حوزه تکذیب شده یا به صراحت و با اسنادی متقن از آن صحبت نشود. حراج تهران هم با توجه به ماهیت ذاتی خود که با خرید و فروش آثار گران قیمت سر و کار دارد بی نصیب از گمانه زنی ها در این خصوص نبوده و حتی هر از گاهی شائبه هایی در موردش وجود داشته است که یکی از مهمترین آن ها، فروش تابلوهای جعلی از هنرمندانی چون سهراب سپهری با قیمت هایی نجومی است اما باید دید این شائبه ها از کجا نشأت گرفته اند و آیا مدیر حراج تهران و کارشناسان این حوزه به آن ها پاسخی داده اند یا خیر.

فارغ از فرآیند تولید و عرضه آثار، کارشناسان اصالت آثار هنری هم که عمدتاً هنرمندان برجسته و متبحر این حوزه هستند، به نوعی مهمترین رکن حراج ها محسوب می شوند و اتفاقاً در سریال آقازاده به صورتی کنایه آمیز، عملکرد آن ها هم مورد نقد قرار گرفته است.

البته بحث اتهام یا شایعات پیرامون آثار جعلی منسوب به سهراب سپهری پیشینه ای بیش از عمر حراج تهران دارد و در یکی از مهمترین آن ها این اتهام نه از سوی کارشناسان و یا افرادی غریبه بلکه از طرف پروانه سپهری خواهر این هنرمند فقید و در جریان برگزاری اولین نمایشگاه آثار هنری (آرت اکسپو) در تهران مطرح شد. اکسپویی رسمی که در 7 مهر 1383 و در زمان مدیریت علیرضا سمیع آذر در اداره کل هنرهای تجسمی و موزه هنرهای معاصر در تالار وحدت برگزار شد و گرچه حرکتی نو بود اما حواشی بسیاری داشت از جمله اینکه سازمان بازرسی کل کشور، به قیمت خرید برخی از آثار هنری توسط دستگاه های دولتی اعتراض کرد تا جایی که برخی از دستگاه های دولتی مجبور شدند، آثار خریداری شده را پس دهند.

تابلویی که خواهر سهراب می خواست بسوزاند!

پروانه سپهری چندسال بعد از این رویداد درباره این ابهام در گفتگویی با خبرنگار مهر توضیح داد: چند سال پیش و در زمان مدیریت آقای سمیع آذر و در زمان اکسپویی که در تالار وحدت برگزار شد نیز یک کار از برادرم روی دیوار رفت و قیمتی میلیونی به خود گرفت که تقلبی بود. همان زمان هم من خواستم با آتش زدن آن در پیش چشم مردم جلوی این کار را بگیرم که با مخالفت مدیریت امور تجسمی آن زمان نتوانستم.

خواهر سهراب سپهری در مصاحبه دیگری با خبرگزاری مهر در دی ماه سال 1389 از چاپ بدون اجازه کتابی از طرح های سهراب با جعل امضای او و همینطور برپایی نمایشگاهی با تابلوهایی که در دست فردی امانت بوده اند، سخن گفت. اما این داستان به همین جا ختم نشد و پای آثار جعلی سهراب به حراج کریستی دوبی هم باز شد که این بار هم این خانواده سپهری بودند که اصالت اثر را زیر سوال بردند.

پروانه سپهری در این مورد هم در گفتگویی به خبرگزاری مهر گفت: در کمال وقاحت عده ای کاری را از سهراب به یکی از حراج ها فرستادند که هم قیمت آثار سهراب را پایین آورد و هم آبروی هنر معاصر ایران را بردند.

آثار منتسب به سهراب سپهری همواره خریداران میلیاردی در حراجی ها دارد

مسأله ای که هم برای هنر ایران و هم برای حراجی با عمری بیش از 250 سال گران تمام شد! جالب اینکه مشاور این حراج هم علیرضا سمیع آذر یکی از مؤسسان حراج تهران بود که در سال 1387 در گفتگویی با روزنامه اقتصادی دنیای اقتصاد درباره نقشش در زمینه اتصال آثار هنری ایرانی به کریستی و دیگر حراجی ها پاسخ داد: من فقط با مؤسسه کریستی همکاری می کنم. مشاور آنها هستم و سعی می کنم این مؤسسه را بیشتر با آثار هنرمندان معاصر ایران آشنا کنم و در عین حال این شانس را به جمع وسیع تری از هنرمندان ایرانی بدهم که بتوانند از فرصت کریستی برای حراج آثارشان استفاده کنند. من فقط یک مشورت دهنده هستم و توصیه های کریستی را به جامعه هنری می رسانم و پیشنهادهای جامعه هنری را نیز به کریستی منتقل می کنم. مطمئناً زمانی که این آشنایی صورت گرفت، دیگر به من نیازی نیست. البته برخی مجموعه دارها و هنرمندان فکر می کنند که آثارشان را اگر من به کریستی معرفی کنم، کریستی آنها را جدی می گیرد؛ لذا من هم به نیابت از آنها این کار را انجام می دهم. (شماره روزنامه: 1537 تاریخ چاپ: 1387/03/12)

ماجرای طرح هایی که سهراب امانت داد

پرونده ابهامات درباره آثار ارائه شده از سهراب در حراجی ها سویه های دیگری هم دارد؛ در گفته های پروانه سپهری به خانمی اشاره می شود که برخی از آثار سهراب را در دست داشته است: وقتی سهراب بعد از دوره ای که برای معالجه بیماری به لندن رفته بود، بازگشت دو آلبوم بزرگ که برای نگهداری از طرح ها و کاغذهای نقاشی استفاده می شود، آورده بود. من آن ها را در انبار منزلمان پیدا کردم. او گفت که تعدادی از طرح هایش را به خانمی داده است که دوست داشته آنها را ببیند. سهراب در این زمینه بسیار مهربان بود و هروقت کسی از او می خواست کارهایش را به او بدهد تا ببیند، قبول می کرد، طرح هایش را هم به این خانم داده و قرار بود بعد از پس گرفتن، آن ها را در این آلبوم ها قرار دهد. بعد از فوت سهراب، چون هنوز این طرح ها نزد این خانم بود، با ایشان تماس گرفتم و خواستم که طرح ها را بازگرداند. در آن زمان در تالار وحدت کار می کردم که قرار شد، طرح ها را فردای همان روز به تالار وحدت بیاورد. این خانم 10 طرح را برایم آورد و من تصور کردم کل کارهایی که نزد این خانم بوده همین تعداد است. در آن زمان مطلع شدم نگارخانه ای نمایشگاهی از طرح های سهراب را برگزار کرده، جالب که زیر این طرح ها امضای سهراب دیده می شد. این درحالی است که هیچ نقاشی پایین طرح هایش را امضا نمی کند! طراحی صورت می گیرد تا بعد به یک نقاشی تبدیل شود. در واقع این طرح ها اتود است.

کوروش شیشه گران: مگر سهراب چند کار ناشناخته داشته است که ما ندیده ایم و الان به عنوان آثاری که در این سال ها هیچوقت خبری از آن ها نشنیده بودیم فروخته می شوند. به نظر من جعل امضای طرح های او می تواند کاملاً درست باشد شائبه جعلی بودن بسیاری از آثاری که به اسم سهراب سپهری فروخته می شود اما تنها از سوی خانواده این هنرمند مطرح نمی شود. بلکه برخی از هنرمندان و نقاشان صاحب نام نیز نسبت به این موضوع واکنش نشان داده اند. از جمله کوروش شیشه گران که خود یکی از مهمترین نقاشان معاصر ایران و از چهره های خبرساز در حراج تهران محسوب می شود. او در سال 88 در گفتگویی با خبرگزاری مهر درباره تردیدهای خود نسبت به آثار منسوب به سهراب سپهری گفته بود: مگر سهراب چند کار ناشناخته داشته است که ما ندیده ایم و الان به عنوان آثاری که در این سال ها هیچ وقت خبری از آن ها نشنیده بودیم فروخته می شوند. به نظر من جعل امضای طرح های او می تواند کاملاً درست باشد. وقتی در چند حراجی که برای فروش آثارم برگزار شده بود، شرکت کردم، تعدادی از کارهای سهراب با امضای او دیدم. این کارها برایم غریب بودند چون با دید و سبک کاری سهراب هماهنگ نبودند. این موضوع را با یکی دو هنرمند دیگر هم مطرح کردم و آنها نیز با من موافق بودند. طرز کار و امضای سپهری در کارها که در حراجی ها ارائه شده بود، متعلق به او نبودند. من با کارهای سپهری آشنا هستم. این نوع کارهای هنری به اصطلاح مثل طلای بدل و اصل هستند. ما هم مانند طلاشناسان با نگاه به اثر یک هنرمند می توانیم بفهیم واقعاً متعلق به او هست یا نه. باید در کنار یک اثر باشیم تا به صورت مقایسه ای نشان بدهم چه تفاوت هایی در کارهایی ارائه شده در حراج ها با کار واقعی سهراب وجود دارد. امضاهای سهراب در تعدادی از آثار فرخته شده در حراجی ها تقلید ناشیانه ای بود که می شد به راحتی تشخیص داد، امضاهای او محکم و زیبا بودند.

در پی مجموع این حرف وحدیث ها با برگزاری چند دوره از حراج های تهران و رکورددار شدن آثار این شاعر و نقاش معاصر ایرانی با ارقامی میلیاردی، بازار حرف و حدیث نه تنها در مورد آثار او بلکه حتی درباره برخی دیگر از هنرمندان متوفی و یا حتی در قید حیات هم که اثرشان در این حراجی عرضه شده بود، داغ شد و بالا گرفت.

ماجرا از این قرار بود که قرعه گران قیمت ترین اثر فروخته شده در هفتمین دوره حراج تهران به نام سهراب سپهری افتاد. اثری از این هنرمند از مجموعه تنه درختان که در سال 1351 نقاشی شده و به قیمت 3 میلیارد و 100 میلیون تومان به فروش رسید اما چند روز بعد از هفتمین حراج تهران، گران قیمت ترین تابلوی نقاشی فروخته شده از سوی یک پژوهشگر حوزه هنرهای تجسمی با انگ جعلی بودن مواجه شد. گرچه علی مرادخانی معاون هنری وقت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی این ادعا را رد کرد اما همانطور که فعالیت حراج تهران پر رونق تر از گذشته ادامه می یافت شایعات هم پرقدرت تر مطرح می شد.

به همین دلیل نگارنده این سطور گفتگویی در سال 1397 با علیرضا سمیع آذر در این ارتباط داشت و علاوه بر سوالاتی در مورد نحوه عملکرد حراج تهران درباره پول شویی و اتهام جعل آثار سهراب سپهری و بالا بردن قیمت آثار برخی هنرمندان نیز مطرح کرد؛ که متن کامل این گفتگوی صریح در دو قسمت با عنوان نهادهای فراتر از وزارت ارشاد هم بر حراج تهران نظارت می کنند و ماجرای پول شویی حراج تهران / آیدین آغداشلو نیازی به جعل آثار ندارد در خبرگزاری مهر منتشر شد.

نیما بحری با بازی امیر آقایی، آقازاده ای است که به دنبال سوءاستفاده های مالی در حراج های هنری است

در بخشی از این گفتگو علیرضا سمیع آذر درباره پول شویی و شائبه هایی در این مورد گفت: این موضوع صرفاً از ناحیه افرادی مطرح می شود که نه روند حراج را می شناسند و نه تعریف درستی از پول شویی دارند. اینکه فروش آثاری را صرفاً به خاطر کسب ارقامی ناباورانه به پول شویی و معامله کثیف ارتباط دهیم، مطلقاً قابل توجیه نیست. اولاً رقم هایی که در حراج تهران مبادله می شود به هیچ وجه قابل مقایسه با ارقام پول شویی نیست. رقم فروش در نهمین حراج تهران 31 میلیارد تومان بود که بیش از 63 خریدار آن را پرداخت کردند و بالاترین خرید توسط یک نفر حدود 5 میلیارد تومان بود و این رقمی است که با آن می شود، خیلی چیزهای دیگر را خریداری کرد و لازم نیست جلوی چشمان همه اثر هنری خرید کند. ثانیاً پول شویی مربوط به افرادی است که پول و سرمایه کثیف دارند که از راه هایی مثل فروش اسلحه، مواد مخدر و دیگر مصادیق مجرمانه به دست آمده است اما خریداران آثار هنری جزو فرهیخته ترین افراد متمول جامعه ما هستند و این ها شایسته ترین و معتبرترین افراد به حساب می آیند و خدا کند هر کسی که پول دارد بیاید در این حوزه، سرمایه خود را بگذارد. افرادی که در حضور نمایندگان رسانه ها خرید می کند قطعاً از موجودیت مالی و هویت اجتماعی خودشان صد درصد اطمینان دارند و اگر شائبه ای در حراج وجود داشته باشد، هرگز به حراج نمی آید. افرادی که پول شویی می کنند به راحتی و پنهانی می توانند پول خود را صرف خرید ملک، جواهر، ماشین و ... کنند و هیچ کسی هم از این خرید چیزی متوجه نمی شود. شما تا به حال شده به آژانس های املاک مراجعه کنید و در مورد خریداران و فروشندگان ملک های ده ها میلیاردی سوال کنید؟!

سمیع آذر در ادامه همین گفتگو تأکید کرده است: من فکر می کنم این شایعه و شائبه از سوی افرادی مطرح شده که با حراج تهران، اهداف و موفقیت های آن مشکل دارند و چون نمی خواهند دلیل واقعی مخالفت خود را ابراز کنند نچسب ترین شائبه را مطرح می کنند تا یکی از مؤثرترین و افتخارآمیزترین رخداد فرهنگی هنری در کشور را زیر سوال ببرند. من نمی دانم افرادی که به چنین شایعه ای دامن می زنند چرا به مسئولیت اجتماعی و فرهنگی خودشان فکر نمی کنند و مثلاً نمی آیند به صورت صریح این موارد را در یک رسانه مطرح کنند که هم پاسخ بشنوند و هم قابل پیگرد حقوقی باشد؟ واقعیت این است اگر حراج تهران کمترین شائبه ای داشت باید خریداران و فروشندگان پا پس بکشند ولی حضور آنان در حراج اخیر بیش از هر زمان دیگری بوده است. نکته مهم دیگر این است که پولی که در حراج تهران مبادله می شود قطعاً از طریق شبکه بانکی کشور جابجا می شود. در سایت و کاتالوگ حراج تهران تصریح شده نحوه پرداخت پول به حراج تهران از دو طریق امکان پذیر است: اول صدور یک چک بانکی در وجه حراج تهران و دوم انتقال پول از طریق شبکه بانکی به حساب حراج تهران. در هر دو صورت پول از سیستم بانکی انتقال می یابد و پولی که از این سیستم می گذرد حتماً تمیز و پاک است .

چون از ابتدای این مصاحبه قرار بود مدیر حراج تهران به همه شبهات پاسخ دهد، از او درباره آرت اکسپویی که در زمان مدیریتش در مرکز امور هنرهای تجسمی برپا کرده بود و خواهر سهراب سپهری ادعای جعلی بودن اثری که در این اکسپو برای فروش گذاشته شده بود مطرح کرد، پرسیدم که هیچوقت پاسخ جدی به این شبهه داده نشده بود. سمیع آذر در پاسخ به این شائبه که حالا و در نخستین قسمت سریال آقازاده به صورت کنایی اشاره ای به آن شده است، توضیح داد: مرحوم صادق تبریزی دبیر آن آرت اکسپو، اثری از سهراب سپهری را برای فروش آورد. پروانه سپهری نیز جایی مطرح کرد که این اثر اصل نیست. پس از صحبت خواهر سهراب، من این اثر را از اکسپو خارج کردم با وجود اینکه مطمئن نبودم جعلی باشد. آقای تبریزی از من خیلی ناراحت شد ولی من چاره ای نداشتم جز اینکه به حرف پروانه سپهری استناد کنم چون چنین شایعه ای کل اکسپو را دچار شبهه می کرد. وقتی هنر گران می شود، آثار جعلی هم زیاد می شود و هنگامی که قیمت آثار ناچیز باشد کسی به فکر جعل نمی افتد. اثری که ارزش داشته باشد احتمال دارد جعل شود و هر چه راه هایی برای جلوگیری از آن پیدا شود، باز هم جعل به طور کامل از بین نمی رود.

سمیع آذر: جعلی بودن آثار هنری هیچ نفعی برای حراج تهران ندارد و حتی اگر به اصل بودن یک اثر صددرصد اطمینان داشته باشیم ولی شایعه ای پشت آن باشد آن اثر در حراج تهران جایی ندارد. این موضوع به آن معنی نیست که ما اشتباه نمی کنیم، ما هم مثل بقیه جایزالخطا هستیم ولی مثل همه حراج گذاران دنیا به دنبال ارائه اثری که شائبه پشتش است، نیستیم دست داشتن برخی اساتید بنام تجسمی در فرآیند جعل آثار هم از دیگر نکات مورد اشاره در داستان آقازاده است، ابهامی که سال ها قبل پیرامون نقش داشتن آیدین آغداشلو از هنرمندان شناخته شده حوزه نقاش مطرح شده بود. وقتی از علیرضا سمیع آذر درباره آثار سهراب سپهری و اینکه شنیده می شود جعل آن ها توسط آیدین آغداشلو صورت می گیرد، پرسیدم او اینگونه به این شائبه پاسخ داد: به نظر من این صحبت به کلی بی اساس است و آیدین آغداشلو هرگز چنین کاری انجام نداده و نمی کند. آغداشلو می تواند آثار خودش را خلق کند که ارزش هم دارد و کارهایش را نیز به وفور می فروشد. او نیازی به جعل ندارد و اگر بخواهد قدرت خودش را به رخ بکشد که توانایی بازآفرینی اثر یک هنرمند دیگر را دارد چرا باید سراغ هنرمند معاصری برود که خودش را از او سَرتر می داند؟ او به راحتی می تواند یکی از شاهکارهای تاریخ هنر مثل رضا عباسی را بازتولید و چیزی از خودش به آن اضافه کند و اثر جدید را اثر هنری خودش بر مبنای اثر رضا عباسی به فروش رساند. در دهه 60، 70 و 80 که کمتر هنرمندی می توانست کارهایش را بفروشد اگر به خانه آیدین آغداشلو می رفتید دو کار بیشتر پیدا نمی کردید چون کارهایش را همیشه می فروخت در حالی که اگر به خانه هنرمندان دیگر می رفتید با انباری از تابلوهای نقاشی مواجه می شدید. اینکه آیدین آغداشلو مهارت خلق اثر هنرمند دیگری را دارد، هرگز به این معنا نیست که او ممکن است چنین کاری کرده باشد. این موضوع، تهمتی است که یک ذهن متخصص و حتی بدبین نباید آن را مطرح کند، چه برسد به کسی که می خواهد منصفانه به قضیه نگاه کند. در مورد مساله آثار جعلی نیز باید بگویم مراجع دولتی و ناظر باید به این موضوع رسیدگی کنند زیرا ما هم از این بابت خیلی آسیب می بینیم. جعلی بودن آثار هنری هیچ نفعی برای حراج تهران ندارد و حتی اگر به اصل بودن یک اثر صددرصد اطمینان داشته باشیم ولی شایعه ای پشت آن باشد آن اثر در حراج تهران جایی ندارد چون آن شایعه دامن کل حراج را می گیرد. این موضوع به آن معنی نیست که ما اشتباه نمی کنیم و چیزی از دست ما در نمی رود، ما هم مثل بقیه جایزالخطا هستیم ولی مثل همه حراج گذاران دنیا به دنبال ارائه اثری که شائبه پشتش است، نیستیم. به نظر من عده ای از نتیجه حراج تهران ناراضی هستند و دلیل منطقی برای نارضایتی و کینه خودشان ندارند بنابراین تهمت ها را به ویژه در جایی مطرح می کنند که شانس پاسخگویی برای ما وجود ندارد.

لزوم صیانت از هنر در برابر سرمایه سالاری

آنچه در این گزارش مختصر مرور شد بازخوانی یکی از مهمترین ابهامات درباره فرآیند برگزاری حراج های هنری، به بهانه طرح صریح آن در یکی از مهمترین محصولات نمایشی ماه های اخیر یعنی سریال آقازاده بود. قطعاً قصد ما از انتشار چنین گزارشی منزه نشان دادن برخی سودجویان فعال در جریان خرید و فروش آثار هنری و یا از سوی دیگر اتهام زنی به هیچ فرد یا رویداد خاصی نیست، اما وقتی یک فیلمساز شناخته شده با پشتیبانی سرمایه گذاری در مختصات سازمان رسانه ای اوج در اثر نمایشی خود، موضوعی را که تا پیش از این تنها به عنوان شائبه مطرح می شده، به عنوان یک افشاگری به نمایش می گذارد و اتفاقاً نشانه هایی نزدیک و برگرفته از حوادث و اشخاص واقعی به آن ضمیمه می کند، قطعاً این موضوع جای تأمل دارد و چه بجاست که به همین بهانه باب گفتگویی رسانه ای در راستای رفع شبهات و صیانت هرچه بیشتر از عرصه هنر در برابر تهدیدات شوم پدیده سرمایه سالاری، باز شود.

گرچه مشابه چنین گفتگوهایی در سال های گذشته به تناوب انجام شده اما کماکان نحوه عملکرد حراجی ها در ایران و نقاط مختلف دنیا از سوی بسیاری از افراد مورد تردید و سوال جدی قرار دارد و به نظر می رسد که اولین قسمت سریال آقازاده با توجه به اشراف نویسنده و تهیه کننده آن به این مقوله، دست کم به داغ شدن بازار حدس و گمان ها درباره آن دامن می زند. به خصوص وقتی به این نکته توجه داشته باشیم که حامد عنقا خود پای ثابت حراج تهران در سال های مختلف برگزاری بوده و حتی دستی بر آتش خرید و فروش آثار تجسمی در این رویداد نیز داشته است؛ آیا روایت او از پشت پرده حراج های هنری را باید روایت بی واسطه یک اول شخص حاضر بدانیم؟

کد خبر 4962728

لینک خبر :‌ خبرگزاری مهر
مدیر روابط عمومی معاونت امور هنری وزارت ارشاد، از گران نشدن بلیت کنسرت های موسیقی تا پایان مرداد خبر داد.

مجید فروغی مدیر روابط عمومی معاونت امور هنری وزارت ارشاد، درباره برنامه ریزی برای برگزاری کنسرت ها پس از تعطیلی چهار ماهه و قیمت بالای بلیت آنها، به خبرنگار حوزه موسیقی گروه فرهنگی باشگاه خبرنگاران جوان ، گفت: در اردیبهشت ماه جلساتی با حضور مدیرکل دفتر موسیقی، مدیرعامل خانه موسیقی، مدیرعامل انجمن صنفی هنرمندان موسیقی، مدیرعامل مجمع صنفی تولیدکنندگان آثار شنیداری و نمایندگان سالن های اجرای موسیقی با موضوع چگونگی بازگشایی سالن ها و اجرای موسیقی با توجه به تعطیلی چندماهه به دلیل شیوع کرونا برگزار شد. در این جلسات درباره لزوم رعایت پروتکل های بهداشتی و برگزاری کنسرت موسیقی با 50 درصد ظرفیت سالن ها توافق شد.

وی افزود: در این جلسات توافق شد که تا پایان مرداد ماه قیمت بلیت کنسرت ها افزایش نداشته باشد. البته قیمت بلیت کنسرت ها توسط تهیه کنندگان تعیین می شود و دفتر موسیقی تعیین کننده قیمت آن نیست. در نهایت، با اعلام ستاد کرونا مبنی بر امکان آغاز فعالیت های فرهنگی - هنری از اول تیرماه، برنامه کنسرت ها نیز مطابق توافق های انجام شده مدون شد.

فروغی همچنین درباره دلیل تفاوت قیمت بلیت کنسرت ها گفت: عوامل مختلفی در قیمت بلیت ها موثرند؛ عواملی مثل هزینه های کنسرت، گروه های موسیقی، اجاره سالن، شرایط تبلیغات، اقبال مخاطبان به خواننده و ... می توانند بر قیمت بلیت کنسرت ها تأثیرگذار باشند.

مدیر روابط عمومی معاونت امور هنری وزارت ارشاد، در پایان درباره قانون پرداخت ده درصد از درآمد کنسرت ها به خزانه دولت هم گفت: در قانون بودجه سال 98 پرداخت ده درصد از درآمد کنسرت ها به خزانه دولت مصوب شد. ولی این موضوع فقط در قانون بودجه سال 98 بود و با پیگیری هنرمندان، فعالان حوزه موسیقی، تشکل های موسیقی و دفتر موسیقی و معاونت امور هنری این بند از قانون بودجه امسال حذف شد.

گفتنی است؛ چند روز پیش قرار بود بلیت کنسرت امید حاجیلی و فرزاد فرزین در تیر و مرداد امسال، بین 70 تا 260 هزار تومان به فروش برسد که پس از افزایش اعتراض ها نسبت به گرانی بلیت کنسرت ها، فعلاً بلیت فروشی این اجراها متوقف شده است.

انتهای پیام/

لینک خبر :‌ باشگاه خبرنگاران جوان
در حالی که وضعیت تولید و بودجه در تئاتر ایران شرایط مناسبی ندارد و برگزاری جشنواره ها موضوعیت خود را از دست داده اند، بهانه برای برگزاری آن ها از سوی متولیان تئاتر ایران بسیار است.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۴/۱۰ سایت های دیگر : تئاتر آنلاین

به گزارش خبرنگار مهر ، سال 99 به طور حتم در تاریخ تئاتر ایران تا ابد به عنوان سالی ثبت می شود که شرایط و مناسبات فعالیت در عرصه هنرهای نمایشی تغییر کرد و تولیدات تئاتری ایران به نقطه صفر نزدیک شد.

سال 99 نشان داد که دولت به عنوان متولی فرهنگ و هنر، نه تنها در شرایط عادی که در شرایط بحرانی نیز توان حمایت و برنامه ریزی برای تئاتر را ندارد. بودجه ناچیزی که به تئاتر اختصاص پیدا می کند در شرایط بحرانی جوابگو نیست و بخش اعظمی از وعده های دولت در راستای حمایت از هنرمندان، وعده هایی توخالی است.

در چنین شرایطی گروه های تئاتری رغبتی به تولید و اجرای آثار خود ندارند زیرا بودجه حمایتی مناسبی در شرایط فعلی که تمامی هزینه های جاری تولید یک اثر نمایشی چندین برابر شده، به گروه ها اختصاص پیدا نمی کند.

از سوی دیگر با وضعیت اقتصادی موجود و بالا رفتن نجومی هزینه ها، برگزاری جشنواره های متعدد تئاتری نیز توجیه پذیر نیست و این هزینه ها می تواند به فعالیت های مستمر تئاتری در زمینه تولید و اجرای آثار نمایشی و سالن های تئاتری اختصاص پیدا کند.

روز 19 خرداد سال جاری، اداره کل هنرهای نمایشی طی اطلاعیه شماره 4 خود برای ایام کرونایی تئاتر اعلام کرد از برگزاری جشنواره تئاتر کودک و خیابانی به شکل سال های گذشته، حمایت نمی کند.

در این اطلاعیه در خصوص این تصمیم گیری چنین آمده بود: از مهم ترین دلایل قابل طرح که در مورد هر 2 رویداد صدق می کند می توان به موارد ذیل اشاره کرد:

1- فصل برگزاری این 2 رویداد در پاییز سال جاری بر اساس پیش بینی های ستاد ملی کرونا محتمل بر شیوع مجدد این بیماری است از این رو با توجه به اهمیت سلامت هنرمندان و مخاطبان به خصوص در جشنواره تئاتر کودک و نوجوان و مشورت با نهادهای استانی امکان برگزاری دو جشنواره به شیوه پیشین وجود ندارد.

2- توجه به سوابق برگزاری این 2 رویداد نشانگر آن است که معمولاً بیش از 80 درصد گروه ها از شهرهایی به جز شهر میزبان هستند و اسکان گروه های منتخب طبق شیوه نامه های بهداشتی برای اقامت در هتل ها و مراکز اقامتی با توجه به محدودیت های موجود در این 2 شهر امکان پذیر نخواهد بود.

3- گذشته از مشکلات ناشی از سفر گروه های منتخب سایر استان ها برای حضور در این دو رویداد، با توجه به وضعیت موجود حضور گروه های منتخب بین المللی نیز امکان پذیر نیست.

4- با توجه به شرایط پیش گفته افت شدید کیفیت 2 رویداد در صورت برگزاری به شیوه پیشین قابل پیش بینی است.

با در نظر گرفتن موارد فوق، برنامه های جایگزین اداره کل هنرهای نمایشی برای این 2 رویداد با محوریت حمایت از اجرای عمومی آثار این 2 حوزه به زودی اطلاع رسانی می شود.

اطلاعیه مذکور حاکی از تغییر در روند تکراری برگزاری جشنواره تئاتری از جمله تئاتر کودک و نوجوان بود که هیچگاه طی سال های اخیر تأثیر بسزایی در روند تولید و اجرای آثار ویژه خردسال، کودک و نوجوان نداشته است. اینکه هزینه ها به جای اینکه برای جشنواره ای صرف شوند که همیشه هنرمندان در زمان و بعد از برگزاری آن گله مند هستند، به تولید آثار نمایشی تعلق بگیرد، اتفاق خوشایندی است و اطلاعیه شماره 4 اداره کل هنرهای نمایشی چنین ذهنیتی را به وجود آورده بود.

اما امروز سه شنبه 10 تیر اداره کل هنرهای نمایشی اعلام کرد به جهت تبعات شیوع ویروس کرونا و برگزار نشدن جشنواره بین المللی تئاتر کودک و نوجوان همدان به شکل مرسوم در سال جاری، اداره کل هنرهای نمایشی با مشارکت اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان همدان، برنامه ویژه فصل امید را با هدف حمایت از آثار ویژه مخاطبان خردسال، کودک و نوجوان برگزار می کند.

طبق اعلام متولی تئاتر، فصل امید در 2 بخش نمایش های صحنه ای و مسابقه نمایشنامه نویسی با موضوع کودک و نوجوان برگزار می شود و مهلت ارسال نمایش های صحنه ای تا یکم مهرماه 1399 است و اعلام نتایج آثار منتخب 20 مهرماه 1399 صورت می گیرد. در بخش مسابقه نمایشنامه نویسی نیز مهلت ارسال آثار تا 12 مهرماه 1399 است و اجرای عمومی آثار منتخب از 8 آبان ماه 1399 تا 15 اسفند 1399 صورت می گیرد.

در فراخوان منتشرشده این برنامه توجه به اجرای عمومی آثار در شهرها و استان های خود و همچنین تولید نمایشنامه موردتوجه قرار گرفته و به گروه ها کمک هزینه های حداقل 4 تا حداکثر 10 میلیون تومانی و برگزیدگان نمایشنامه نویسی جوایز 3 تا 6 میلیون تومانی پرداخت می شود.

نکته ای که در فراخوان منتشرشده به آن توجه شده نمایش های تولیدشده در زمستان سال 99 است که به دلیل وضعیت کرونایی به وجود آمده نتوانستند روی صحنه بروند و حال از این طریق قرار است از آنها حمایت شود.

اما سؤال اینجاست که چرا بار دیگر این حمایت باید از طریق برگزاری یک برنامه با عنوان فصل امید باشد؟ چرا باز هم باید هزینه هایی بابت دبیرخانه، هیأت های بازبینی و داوری صرف شود تا از اجراهای نمایشی حمایتی صورت گیرد؟ اگر قرار باشد که باز هم همان بوروکراسی تکراری جشنواره در برنامه جایگزین وجود داشته باشد، چرا بازی با کلمات شکل می گیرد و از همان عنوان جشنواره تئاتر کودک و نوجوان استفاده نمی شود؟

بهتر نیست در شرایط فعلی و به جای تکرار روند معیوب گذشته، توجه تمام و کمال متولیان تئاتر به حمایت مستقیم از گروه های تئاتری در سراسر کشور باشد که دستیابی به گروها و روند فعالیت متوقف شده شان از طریق انجمن های هنرهای نمایشی استان های مختلف امکان پذیر است مگر اینکه این انجمن ها نیز فقط عنوانی ظاهری دارند و هیچ گروه و هنرمندی را نمایندگی نمی کنند.

باید دید آیا برای جشنواره های تئاتر عروسکی تهران-مبارک و تئاتر فجر نیز جایگزینی انتخاب خواهد شد یا یک بار برای همیشه در شرایط بحرانی کنونی توجه و حمایت به گروه های تئاتری و جلوگیری از توقف روند تولید در تئاتر ایران اختصاص پیدا خواهد کرد.

کد خبر 4962075

فریبرز دارایی

لینک خبر :‌ خبرگزاری مهر
سیدمجتبی حسینی با اشاره به رویکرد همیاری بنیاد امام رضا(ع) با دستگاه های مختلف درون و بیرون از وزارت ارشاد در تولید آثار هنری گفت: امروز و به برکت دهه کرامت و میلاد حضرت رضا(ع) این آثار در سه عرصه هنری، موسیقی، نمایشی و تجسمی رونمایی می شوند.

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری شبستان ، مجموعه نمایشنامه های رضوی، آلبوم آواهای رضوی ایران زمین و کتاب منتخب آثار جشنواره عکس رضوی امروز سه شنبه 10 تیرماه با حضور مسئولان فرهنگی و هنری در تالار رودکی رونمایی شد.

در این مراسم سید مجتبی حسینی ، معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: حرم مطهر رضوی مضجع عالم آل محمد و منظر تمام نمایی از هنر ایرانی اسلامی برای تمامی هنرمندانی است که در همیشه تاریخ هستی از الم دستی بر قلم داشته اند.

وی با بیان اینکه حرم گسترده ترین نگارخانه با هزار سال قدمت است، اظهار کرد: حرم سرشار از حور ، نور و نوا، وجه ممتازش بر نگارخانه کهن دیگر بوی حیات و زندگی است گویی هر آنکه که هستی خود را به آستان او نیاز کرده، هنوز و همچنان زنده است و هست و حضور دارد. حکایت ها مانده از شوق هنرمندان به آستان رضا(ع)،سلطانعلی مشهد قطعه ای نوشت و در آن نگریست و چون آن را شایسته یافت، نذر کرد تا اثرش در دارالسیاده و به احترام و ارادت بایستد. امروز هم این سنت جاری است و ابتکار هنرمندان راوی استمرارگری است، نگاهی به ضریح جدید و قلم قاب استاد فرشچیان تا کتیبه های استاد موحد و هزار هزار اثر دیگر قصه نامکرر عشق است.

معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به تاسیس بنیاد فرهنگی هنری امام رضا (ع) از سوی این وزارتخانه توضیح داد: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بنیاد فرهنگی هنری امام رضا (ع) را تاسیس کرد تا در کنار مراکز فرهنگی آستان قدس رضوی بتواند محمل آفرینش های هنری و خلاقیت های فرهنگی باشد که به نام ثامن الائمه بوجود می آید. در طول این سال ها بنیاد امام رضا(ع) بیشتر همتش معطوف به برگزاری جشنواره های هنری بود و بیش از 30 جشنواره در طول سال برگزار شده است.در این سه سال و به تدبیر برادر ارجمندم جناب برازش و آسیب شناسی جشنواره ها، رویدادها دسته بندی و ساماندهی شدند، آن جشنواره ها که استعداد و استطاعت بیشتر داشتند، حمایت شدند و مسیر مهمی در کنار آن گشوده شد. راه حمایت از آفرینش های ارزشمند هنری که با ارادت به آستان مقدس امام رئوف پدید آمده اند، راهی که شاید تبلیغاتش از هر جشنواره ای کمتر و محدودتر باشد اما ماندگاری اش بیشتر و بهتر، مسیری که در صورت امتداد می تواند آثار شایسته ای را به گنج خانه های هنر ایران بیفزاید.

سید مجتبی حسینی با بیان اینکه رویکرد بنیاد امام رضا (ع) در این دوره همیاری بود، خاطر نشان کرد: بنیاد در کنار دستگاه های مختلف درون و بیرون از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گام های تحسین آمیزی برداشته است، از جمله امروز و به برکت دهه کرامت و میلاد حضرت در سه عرصه هنری، موسیقی، نمایشی و تجسمی آثاری را رونمایی می کند.

وی افزود: مجموعه آواها و نواهای رضوی که خود موزه ای از نغمه هاست و در تهیه و تولید و نشر آن برادرم آقای علی ثابت نیا طی پنج سال اهتمام داشته اند. همچنین هشت نمایشنامه خواندنی و دیدنی به قلم نامدارانی عرصه نمایش نامه نویسی به نگارش درآمده است و کتاب منتخب عکس های جشنواره عکس رضوی با 88 اثر رونمایی می شوند.

پایان پیام/ 32

لینک خبر :‌ خبرگزاری شبستان
قانون اخذ ده درصد از درآمد حاصل از کنسرت ها که سال گذشته موجب نگرانی هنرمندان و فعالان حوزه موسیقی شده بود با پیگیری های صنفی لغو شد.

به گزارش سایت خانه موسیقی، دو سال پیش در سکوت خبری قانون اخذ ده درصد از درآمد حاصل از کنسرت ها به تصویب رسیده بود که بعد از اطلاع رسانی، موجب اعتراض و نگرانی شدید خانه موسیقی و همه هنرمندان و فعالان موسیقی شد.

متعاقب اعتراض رسمی خانه، اکثریت قریب به اتفاق هنرمندان، ناشران و همه فعالان این حوزه در بیانیه ها و نامه نگاری های متعدد اعتراض خود را نسبت به این قانون اعلام کردند و مسئولان خانه موسیقی و نمایندگان اهالی موسیقی جلسات متعددی با مسئولان دولتی و مجلس شورای اسلامی برگزار کردند. در نتیجه با موافقت مسئولان وزارت ارشاد، بویژه همکاری بسیار خوب آقای اللهیاری مدیرکل دفتر موسیقی، سال گذشته، به منظور حمایت از هنرمندان و به حداقل رساندن آسیب های احتمالی اجرای این قانون در وهله نخست برای موسیقی های سنتی، کلاسیک و نواحی لغو شد.

خوشبختانه با پیگیری های مستمر و اقدامات انجام شده ،بالاخره این قانون بطور کلی برای همه انواع موسیقی از بودجه سال جاری حذف گردید.

لینک خبر :‌ گیتی آنلاین
مدیر نگارخانه شرق در گفت و گو با شبکه ایران کالا تاثیرات مخرب کرونا بر فعالیت گالری های هنری را تشریح کرد.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۴/۱۰

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه ایران کالا ابراهیم نیا مدیر نگارخانه شرق با حضور در استودیوی برنامه تلویزیونی تحریریه اقتصاد اظهار داشت: نگارخانه شرق ، نگارخانه ای نوپا است که در سال 1397 افتتاح شد و زیر نظر شهرداری منطقه 13 فعالیت می کند.

ابراهیم نیا ادامه داد: نگارخانه شرق در دو طبقه بنا شده و نمایشگاه های نقاشی، عکاسی، خط، تذهیب و به طور کلی تمامی هنرهای تجسمی در آن برگزار می شود.

وی افزود: قبل از شیوع کرونا هر ماه سه نمایشگاه به صورت انفرادی و گروهی برگزار می کردیم اما پس از کرونا وضعیت برگزاری نمایشگاه ها به حالت رکود درآمد.

مدیر نگارخانه شرق، خواهان حمایت وزارت ارشاد از هنرمندان شد و گفت: به علت شیوع کرونا تمامی برنامه های هنرمندان در اسفند و فروردین تعطیل شد و به اکثر هنرمندان ضرر و زیان مالی رسید.

وی خاطر نشان کرد: ما برای ادامه فعالیت هنرمندان در ایام پساکرونا تسهیلات ویژه ای تدارک دیده ایم که موجب تسهیل در برگزاری نمایشگاه ها می شود.

شما مخاطبان محترم می توانید مشروح صحبت های مدیر نگارخانه شرق را در فایل ویدئویی پیوست برنامه مشاهده کنید.

انتهای پیام/

لینک خبر :‌ شبکه ایران کالا
خبرگزاری میزان- تئاتر و عرصه هنر های نمایشی پس از چهار ماه تعطیلی بار دیگر شاهد روی صحنه رفتن آثار هنرمندان است، این هنر یکم تیر ماه با روی صحنه رفتن چهار اثر نمایشی به صورت رسمی بازگشایی شد.

تاریخ انتشار: 16:27 - 10 تیر 1399

- کد خبر: 633413
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۴/۱۰ سایت های دیگر : هنر آنلاین

خبرگزاری میزان - تئاتر و عرصه هنر های نمایشی پس از چهار ماه تعطیلی بار دیگر شاهد روی صحنه رفتن آثار هنرمندان است، این هنر یکم تیر ماه با روی صحنه رفتن چهار اثر نمایشی به صورت رسمی بازگشایی شد.

تاکنون هشت نمایش یازده جریحه روح ، است ، آگوست در اوسیج کانتی ، ابر شلوارپوش ، پسر ، کابوس های مرد مشکوک ، پنهان خانه پنج در و و همیشه پاییز برای اجرای صحنه ای پس از آغاز فعالیت سالن های تئاتر اعلام حضور کرده اند، که از این میان چراغ صحنه با اجرای چهار نمایش در اولین روز فعالیت رسمی سالن های تئاتر کشور روشن می شود.

بیشتر بخوانید: برای مشاهده آخرین اخبار تئاتر طی هفته جاری اینجا کلیک کنید

***بخش های مختلف تالار هنر ضدعفونی شدند

بخش های مختلف تالار هنر در روز دوشنبه نهم تیرماه بر اساس پروتکل های بهداشتی سم زدایی و ضدعفونی شد.

بخش های مختلف تالار هنر شامل محوطۀ بیرونی تالار، سالن انتظار، سرویس های بهداشتی، سن، جایگاه تماشاگران، رختکن، اتاق های گریم و بخش اداری در راستای آماده سازی تالار هنر جهت بازگشایی مجدد و تمرین گروه های تئاتری ضدعفونی و گندزدایی شد.

تالار هنر علاوه بر این اقدام، کلیۀ تمهیدات لازم را برای رعایت اصل فاصله گذاری فیزیکی و اجرای پروتکل های بهداشتی ستاد ملی مقابله با کرونا برای کارکنان تالار، تماشاگران و گروه های نمایشی در نظر گرفته و در هفتۀ آینده با از سر گرفتن اجرا های خود میزبان مخاطبان محترم تئاتر کودک و نوجوان خواهد بود.

*** فصل امید جایگزین جشنواره تئاتر کودک و نوجوان همدان شد

فراخوان برنامه فصل امید به عنوان جایگزین جشنواره تئاتر کودک و نوجوان همدان در دو بخش نمایش های صحنه ای و مسابقه نمایشنامه نویسی منتشر شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل هنر های نمایشی، به جهت تبعات شیوع ویروس کرونا و برگزار نشدن جشنواره بین المللی تئاتر کودک و نوجوان همدان به شکل مرسوم در سال جاری، اداره کل هنر های نمایشی با مشارکت اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان همدان، برنامه ویژه فصل امید را با هدف حمایت از آثار ویژه مخاطبین خردسال، کودک و نوجوان برگزار می کند.

فصل امید در دو بخش نمایش های صحنه ای و مسابقه نمایشنامه نویسی با موضوع کودک و نوجوان برگزار می شود.

مهلت ارسال نمایش های صحنه ای تا یکم مهرماه 1399 است و اعلام نتایج آثار منتخب 20 مهرماه 1399 صورت می گیرد. در بخش مسابقه نمایشنامه نویسی نیز مهلت ارسال آثار تا 12 مهرماه 1399 است و اجرای عمومی آثار منتخب از 8 آبان ماه 1399 تا 15 اسفند 1399 صورت می گیرد.

***تمهیدات تالار مولوی برای میزبانی از مخاطبان تئاتر

مدیر تالار مولوی با تشریح اقدامات این تماشاخانه برای دو سالن خود جهت اجرای تئاتر گفت: در کنار شیوه نامه ابلاغی اداره کل هنر های نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از مشاوره مرکز بهداشت دانشگاه تهران برای افزایش ضریب اطمینان خاطر مخاطبان بهره بردیم.

امیرحسین حریری گفت: بعد از ابلاغیه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مبنی بر آغاز فعالیت سالن ها و تماشاخانه های تئاتری و هماهنگی با دانشگاه تهران، از ابتدای تیرماه در سالن کوچک تالار مولوی فعالیت خود را با جدیت آغاز کردیم.

آغاز با ابر شلوار پوش؛ ادامه با نمایش و همیشه بهار... و پنهان خانه پنج در ، مدیر مرکز تئاتر مولوی با اشاره به اینکه در گام نخست در سالن کوچک این تماشاخانه نمایش ابر شلوارپوش به کارگردانی امیر اخوان به صحنه می رود درباره اجرای دیگر نمایش ها افزود: همچنین دو نمایش پنهان خانه پنج در به کارگردانی آرش فلاحت پیشه و نمایش و همیشه بهار... اثر مهیار جوادی ها که پیش تر به دلیل شیوع ویروس کرونا اجراهایشان متوقف شده بود اجرای خود را از سر می گیرند.

***شیوه نامه تکمیلی مرکز تئاتر مولوی

حریری با اشاره به اینکه شیوه نامه بازگشایی سالن های نمایشی که از سوی اداره کل هنر های نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به تماشاخانه ها ابلاغ شده بود، گفت: در راستای سیاست های تالار مولوی و رعایت هرچه بیشتر شیوه نامه های بهداشتی، تلاش کردیم تا با همکاری مرکز بهداشت دانشگاه تهران شیوه نامه ای تکمیلی در حوزه بهداشت اجرا را در این تماشاخانه تدوین و ابلاغ کنیم.

وی افزود: مسائلی مانند ضدعفونی کردن سالن ها و صندلی ها، تاکید بر رعایت نکات بهداشتی برای همکاران در مرکز تئاتر مولوی و همچنین مخاطبانی که به این تماشاخانه مراجعه می کنند از جمله مواردی است که در تدوین شیوه نامه تکمیلی با همکاری مرکز بهداشت دانشگاه تهران مورد توجه قرار گرفته است.

***ویروس کرونا در تعاملات زندگی روزمره در کمین است

مدیر تالار مولوی تأکید کرد: همچنین تمام هدف و تلاش خود را در تدوین شیوه نامه تکمیلی این تماشاخانه و ارائه آن به گروه های نمایشی بر این مساله استوار کردیم تا شرایط بهداشتی و همچنین میزبانی از مخاطبان را به گونه ای رقم بزنیم که کمترین مخاطره را در مواجهه با آغاز فعالیت ها داشته باشیم.

وی خاطرنشان کرد:، اما نمی توان از این واقعیت به سادگی عبور کرد که حتی در ساده ترین فعالیت های روزانه ما و در زندگی شخصی، خانوادگی و اجتماعی نیز خطرپذیری ابتلا به این ویروس می تواند به عنوان اصلی همیشه همراه وجود داشته باشد و تنها باید امیدوار باشیم تا با همکاری مسئولان و به ویژه کادر پزشکان و درمان کشور که صادقانه، خالصانه و عاشقانه در مسیر مبارزه با این ویروس قرار دارند در فاصله زمانی کوتاه شاهد کاهش ضریب این بیماری در کشور باشیم و بتوانیم به واسطه همین اخبار خوب آرام آرام زمینه جلب اعتماد برای حضور مخاطبان در سالن های نمایشی سراسر کشور را فراهم کنیم.

***بند های تکمیلی شیوه نامه مرکز تئاتر مولوی

حریری درباره بند های تکمیلی در راستای شیوه نامه تالار مولوی، گفت: یکی از این موارد ضدعفونی کردن تمامی وسایل و امکاناتی است که در مجموعه تالار مولوی علاوه بر سالن ها و صندلی ها ممکن است که مورد استفاده مخاطبان قرار گیرد. این کار به شکل روزمره پیش و پس از اجرا در دستور کار قرار خواهد گرفت.

وی ادمه داد: همچنین تمامی همکاران مجهز به ماسک، دستکش و مواد ضدعفونی کننده هستند و عده ای دیگر از همکاران نیز با حضور مخاطبان در تماشاخانه مولوی تب سنجی را برعهده دارند. همچنین تلاش می کنیم که با رعایت فاصله اجتماعی کمترین میزان تجمع و تماس را میان مخاطبان به حداقل رسانیم.

***اجرای فاصله گذاری هوشمند در فروش بلیت

حریری تاکید کرد: تماشاخانه مولوی نیز مانند دیگر تماشاخانه ها از ظرفیت 50 درصد خود برای میزبانی از مخاطبان طبق دستورالعمل وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی استفاده خواهد کرد.

وی خاطرنشان کرد: در تعامل با سامانه فروش بلیت تلاش کردیم تا فرآیندی را مهیا سازیم که مخاطبان بعد از رزرو یک یا چند صندلی مدنظرشان، خود سامانه به شکل خودکار صندلی های مجاور صندلی های خریداری شده را قفل کند، تا به این واسطه شاهد اجرای فاصله گذاری هوشمند در هنگام خرید بلیت باشیم.

***تمدید فراخوان مسابقه مطبوعاتی سالیانه انجمن منتقدان خانه تئاتر

انجمن منتقدان، نویسندگان و پژوهشگران خانه تئاتر مهلت ارسال آثار به نوزدهمین مسابقه مطبوعاتی سالیانه خود را تا پایان وقت اداری یکشنبه 15 تیر تمدید کرد.

نویسندگان و پژوهشگران خانه تئاتر، علاقمندان و فعالان عرصه مطبوعات، سایت ها و خبرگزاری ها در حوزه تئاتر برای شرکت در نوزدهمین مسابقه مطبوعاتی سالیانه این انجمن می توانند همچون دوره های پیشین، آثار خود، را تا پایان وقت اداری یکشنبه 15 تیر 1399 در بخش های گزارش، گفتگو، یادداشت، نقد، مقاله، ترجمه و عکس به نشانی پستی این انجمن؛ تهران، صندوق پستی 164- 15615 (محمدرسول صادقی) ارسال کنند.

از متقاضیان شرکت در این مسابقه تقاضا می شود که ابتدا فرم مربوطه را که اینجا آمده است، تکمیل و سپس با پیوست کردن آثار خود داخل یک پاکت و با درج مشخصات فردی، نشانی کامل محل سکونت و تلفن های ثابت و همراه روی آن، برای این انجمن ارسال کنند. لازم به ذکر است آثار متقاضیانی که فرم شرکت در مسابقه را پر نکرده باشند از فرایند مسابقه کنار گذاشته می شوند.

توجه به چند نکته درباره مقررات این مسابقه ضروری است:

1) چارچوب این مسابقه صرفاً تئاتر است؛ بنابراین متقاضیان از ارسال آثار نوشتاری خود در دیگر عرصه های هنری پرهیز کنند.

2) مطالب ارسال شده از سوی فعالان رسانه ای که در سایت ها و خبرگزاری ها مشغول به کار هستند باید حتماً به امضا و تایید سردبیر یا دبیرگروه فرهنگی و هنری رسیده و سند آن نیز به مطالب ارسالی ضمیمه شود.

3) مهلت ارسال آثار متقاضیان تا پایان وقت اداری 15 تیر 1399 است.

4) آثار متقاضی شرکت در این مسابقه حتماً باید در طول سال 1398 منتشر شده و دارای امضا یا همان نامِ نویسنده باشند.

5) آثاری که فاقد نام و یا دارای نامِ مستعار باشند، مورد قبول این انجمن نیست.

6) حداکثر ارائه اثر متقاضیان شرکت در مسابقه، در هر بخش، تنها سه اثر و به انتخاب متقاضی خواهد بود؛ بدیهی است در صورت ارائه آثار بیش از تعداد درخواستی، این حق برای دبیرخانه انجمن محفوظ است که به دلخواه دست به حذف آثار ارسالی بزند.

7) دبیرخانه این انجمن تنها اصل یا کپی با کیفیت مطلوب مطالب را در قطع A 4یا A 3 خواهد پذیرفت؛ بر همین اساس متقاضیان از ارسال نسخه کامل نشریات و صفحات اضافی خودداری کنند.

8) مطالب ارسالی متقاضیان به هیچ وجه باز پس داده نخواهد شد.

9) انجمن منتقدان، نویسندگان و پژوهشگران خانه تئاتر هیچ گونه مسئولیتی در قبال مالکیت حقوقی آثار ارسالی ندارد و مسئولیت آن به عهده متقاضیان شرکت در مسابقه خواهد بود.

10) عکاسان نیازی به پر کردن فرم مسابقه که در پایان فراخوان آمده است، ندارند و تنها کافی است آثار خود را به دلخواه (رنگی یا سیاه و سفید) و در قطع 18 13 (چاپ شده) به دبیرخانه انجمن ارسال کنند. تقاضا می شود متقاضیان شرکت در بخش عکس از پشت نویسی و ذکر نام خود در پشت عکس ها خودداری کرده و توجه داشته باشند که عکس های ارسالی آن ها باید بر اساس کاربرد های رسانه ای بوده و حتماً از اجرا ها و نمایش های روی صحنه رفته در طول سال 1398 باشد؛ بدیهی است ارسال آثار از طریق پست الکترونیک (ایمیل) یا لوح فشره (CD) و یا فایل (فِلَش) مورد قبول نیست و تعداد عکس های ارسالی نیز نباید از چهار قطعه تجاوز کند. همچنین عکس های ترمیم شده و یا فتوشاپی مورد قبول دبیرخانه این مسابقه نیست.

قابل ذکر است که در این مسابقه عکس های ارسالی، علاوه بر وجوه زیبایی شناسی هنر عکاسی و ارتباط آن با هنر تئاتر، از منظر کاربرد های رسانه ای و مطبوعاتی قضاوت خواهند شد.

11) متقاضیان علاوه بر پر کردن فرم شرکت در مسابقه، باید حتماً با الصاق برگه تعیین گرایش، دبیرخانه انجمن را در تقسیم صحیح مطالب یاری کنند؛ به طور مثال اگر اثری متقاضی حضور در بخش نقد است، بر روی برگه الصاقی کلمه نقد درج شود؛ بدیهی است در صورت عدم رعایت این بند، دبیرخانه انجمن مجاز به تفکیک آثار در گرایش های مختلف است و اعتراض وارد نیست.

12) در بخش ترجمه آثاری مورد قبول است که در رسانه های مکتوب یا مجازی با نام صاحب اثر منتشر شده باشد.

13) اصل مطالبی که در بخش ترجمه شرکت می کنند حتماً باید به پیوست مطلب اصلی که ترجمه از روی آن صورت گرفته، ارائه شود. (منظور ارائه متن ترجمه شده یا فارسی همراه با متن اصلی یا انگلیسی است.)

14) حضور حداقل 6 اثر و یا شرکت کننده، کف مورد قبول آثار برای آغاز رقابت در هر بخش محسوب می شود. به طور مثال برای آغاز فرایند رقابت در بخش یادداشت، حضور 6 اثر یا 6 متقاضی، رقابت را شکل می دهد.

15) در بخش گفتگو، مصاحبه های خبری مورد قبول نیست؛ در این مسابقه منظور از گفتگو، شکل گیری فرآیند پرسش و پاسخ توسط مصاحبه کننده و مصاحبه شونده است.

16) بخش مقاله شامل مطالبی است که جنبه علمی، پژوهشی، تحقیقی و تحلیلی در حوزه تئاتر داشته باشد.

17) عملکرد فعالان رسانه در 2 حوزه رسانه های دیداری و شنیداری (رادیو و تلویزیون) و نیز عملکرد ناشران فعال در حوزه تئاتر، براساس بررسی عملکرد کمی و کیفی ایشان طی سال 1398، توسط هیات مدیره انجمن صورت خواهد گرفت.

18) انجمن منتقدان، نویسندگان و پژوهشگران خانه تئاتر امسال نیز همچون سال گذشته، با نیت حمایت از فعالیت های پژوهشی درحوزه تئاتر، پژوهش و یا پژوهشگر ممتاز سال 1398 را از طریق رصد هیأت مدیره انجمن انتخاب و در مراسم سالانه انجمن مورد تقدیر قرار خواهد داد.

19) اعلام نتایج قطعی این مسابقه، همزمان با مراسم سالیانه انجمن که زمان و مکان برگزاری آن متعاقباً اعلام می شود، خواهد بود.

20) علاقه مندان به منظور کسب اطلاع بیشتر می توانند در روز ها و ساعات اداری با شماره تلفن 42 - 66761332 (زهره فضلی) تماس بگیرند.

*** عصر طویلگی آماده اجرا می شود

نمایش عصر طویلگی به نویسندگی علیرضا غفاری، تولید جدید گروه تئاتر سولو ، به طراحی و کارگردانی عماد سالکی برای اجرا آماده می شود.

نمایش عصر طویلگی نوشته علیرضا غفاری و به کارگردانی عماد سالکی، اثر جدید گروه تئاتر سولو است که مراحل آماده سازی و تمرین های خود را سپری می کند.

این نمایش که سال 98 با ترکیبی از بازیگران تئاتر و هنرجویان آکادمی سولو آماده اجرا می شد به دلیل اعمال محدویت ها به دلیل شیوع ویروس کرونا و تعطیلی سالن های نمایشی و بالطبع فعالیت های فرهنگی و جمعی، موقتاً تمرین هایش را متوقف کرد و اخیراً با اعلام بازگشایی ها و اعمال کلیه موارد پیشگیرانه بهداشتی، تمرین های خود را از سر گرفته است.

امیر کاوه آهنین جان به همراه نادیا حسام مدیر آکادمی هنر های نمایشی سولو به عنوان مجری طرح و مشاوران کارگردان نمایش عصر طویلگی هستند و آرش پارساخو دراماتورژی این نمایش را بر عهده دارد و دیگر عوامل آن نیز به زودی معرفی می شوند.

نمایش عصر طویلگی داستان یک سیرک اعجاب آور و شگفت انگیز را روایت می کند که در آخرین شب خود، با خاطرات دردآور و حیرت انگیز حیوانات، دچار تحول و دگرگونی می شود.

***نتایج جشنواره مجازی تئاتر خانوادگی اعلام شد

هیات داوران جشنواره مجازی تئاتر خانوادگی اسامی برگزیدگان این رویداد را اعلام کرد. پس از برگزاری جشنواره مجازی تئاتر خانوادگی توسط کانون تئاتر خیابانی اداره کل هنر های نمایشی و معاونت امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری منطقه 11 تهران، هیات داوران اسامی برگزیدگان را اعلام کردند.

هیات داوران جشنواره مجازی تئاتر خانوادگی عبارت بود از منوچهر اکبرلو نمایشنامه نویس، کارگردان و کارشناس ارشد پژوهش هنری و مدرس دانشگاه، لیلا کفاش زاده عضو شورای عالی کتاب کودک و سازنده عروسک دست ساز کودک، امیرحسین شفیعی کارگردان و نویسنده، زهرا مریدی نویسنده و کارگردان نمایش های عروسکی و سامان خلیلیان کارگردان، نویسنده و مدیر کانون تئاتر خیابانی که از میان 112 اثر دریافتی آرای خود را به شرح زیر اعلام کردند:

برگزیدگان بخش نمایش غیرعروسکی (خانوادگی)

1- مرکز کودکان کار پرتو، نمایش من اسب تراوا نیستم

2- زهرا موسوی، نمایش کرونا و کودکان کار

3- یاسین مرادی، نمایش میم مثل مادر

برگزیدگان بخش نمایش عروسکی (خانوادگی)

1- لیلا جنیدی، نمایش رستم و اکوان دیو

2- وحیده قوهستانی، نمایش مهمان های ناخوانده

3- صدیقه دانا، نمایش خانواده فیوعه و کرونا

برگزیدگان بخش نمایش غیرعروسکی (حرفه ای)

1- مهسا افتحی، نمایش به خاطر چند قطره الکل

2- مالک آبسالان، نمایش حکایت کرونا

3- مارال ایزدبخش، نمایش شالوی پریشان

برگزیدگان بخش نمایش عروسکی (حرفه ای)

1- حسین دریس، نمایش شهر پاک

2- فرامرز غلامیان، نمایش کنسرت سلامت

3- پویا امامی، نمایش دکتر پا

برگزیدگان بخش آثار نمایشی قابل تقدیر (بدون اولویت)

1- حامد خسروی، نمایش خانه امن

2- نازیلا امینی، نمایش تسلیت کرونایی

3- رضا فقیهی، نمایش حالم خوب نیست

4- حمیده حقدل، نمایش در خانه بمانیم

5- سامان شکیبا، نمایش ضیافت

6- مهدی شیخ احمد خمسه، نمایش خیمه شب بازی

7- مهرداد کاوسی حسینی، نمایش خدای قرنطینه بزرگه

8- مریم کشتکار، نمایش من و بابام در قرنطینه

9- رادمهر رمضان نژاد، نمایش سلامت

10- رادمهر کشانی، نمایش اندر احوالات کرونا

برگزیدگان بخش آثار نمایشگاهی (بدون اولویت)

1- غزل شاه آبادی، نمایش در خانه بمانیم

2- زهرا احمدی، نمایش تولد کرونایی

3- آزاده نیازنژاد، خفاش ها

جشنواره مجازی تئاتر خانوادگی در راستای اشاعه تئاتر در میان خانواده ها و حمایت از شعار در خانه بمانیم برگزار شد.

***هیات داوران جشنواره یاس معرفی شدند

دبیر دومین دوره جشنواره یاس هیات داوران جشنواره را معرفی کرد.

عباس سلطانی، امیرحسین شفیعی و صحرا اسدالهی به عنوان هیات داوران دومین جشنواره تئاتر یاس برای قضاوت آثار این دوره از جشنواره معرفی شدند:

صحرا اسدالهی (بازیگر و فیلمساز دارای لیسانس سینما از دانشگاه سوره و فوق لیسانس ادبیات نمایشی از دانشگاه سوره بازی درفروشنده اصغر فرهادی/بازی در فیلم ارادتمند نازنین عبدالرضا کاهانی/بازی در فیلم بیا از گذشته حرف بزنیم حمید نعمت الله و...

امیرحسین شفیعی (کارگردان، تهیه کننده، و مدیر فرهنگی کارگردانی نمایش های هیس، دریادلان، داستانک، کسی فشنگ ها را نمی شمارد، نامیرا

کسب جوایز در بخش های بازیگری، کارگردانی و طرح ایده در چهار دوره جشنواره بین المللی تئاتر فجر و کسب جوایز متعدد از رویداد های ملی و بین المللی)

عباس سلطانی ازسال 1356 برای اولین بار در نمایش لبخندباشکوه آقای گیل (اسماعیل سلطانیان) درتئاترشهر روی صحنه رفته و پس از آن درنمایش های زیادی ازجمله معدن. شب درحلبی آباد و. بازی کرده است، ازسال 60 فعالیتم را در عرصه نویسندگی و کارگردانی ادامه داده و از آن پس بیش از 39 نمایش نوشته کارگردانی و بعضا بازی کرده است.

انتهای پیام/

لینک خبر :‌ میزان
آریان رضایی که سال گذشته نمایش دروغ را به صحنه برده بود، تصمیم داشت فیلم این نمایش را در شبکه نمایش خانگی منتشر کند، اما خودش اذعان دارد که "این فیلم مجوز لازم را دریافت نکرده است."
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۴/۱۰ سایت های دیگر : شوشان سینما سینما اینتیتر

این کارگردان تئاتر در گفتگویی با ایسنا روندی را که برای دریافت مجوز انتشار فیلم تئاترش طی کرده است، تشریح کرد.

او یادآوری کرد: تیر سال 98 نمایش دروغ را در تماشاخانه ایرانشهر به صحنه بردم و امسال تصمیم گرفتم فیلم آن را در شبکه نمایش خانگی منتشر کنم. به همین منظور به مدت یک ماه پیگیر مجوز انتشار این فیلم بودم تا اینکه دیروز 9 تیر ماه با این جمله رو به رو شدم که فلوریان زلر نویسنده این نمایشنامه در ایران ممنوع است.

رضایی ادامه داد: بعد از اینکه سازمان سینمایی اعلام کرد که فیلم تئاترها را بازبینی نمی کند و تایید مرکز هنرهای نمایشی برای انتشار فیلم تئاتر کافی است، به این مرکز مراجعه کردم تا مجوز کارم را بگیرم.

او اضافه کرد: آثار متعددی درخواست مجوز از شورای نظارت و ارزشیابی مرکز را داشتند و بعد از چند هفته بررسی، این شورا، تعدادی از کارها را رد و برخی دیگر را تایید کرد که آثار تایید شده با امضای آقای آشنا مدیر مرکز هنرهای نمایشی به سازمان سینمایی ارایه شد.

رضایی مدعی است: فیلم تئاتر دروغ هم ابتدا در مرکز هنرهای نمایشی تایید و به سازمان سینمایی ارایه شد اما جلوی انتشار آن را گرفتند.

او با اشاره به پیگیری هایی که برای دریافت مجوز این فیلم تئاتر انجام داده، گفت: در این میان مرکز هنرهای نمایشی، مسئولیت را به گردن سازمان سینمایی می انداخت و سازمان هم اعلام کرد که دیگر فیلم ها را بررسی نمی کند و مرکز هنرهای نمایشی، مسئول صدور مجوز است.

رضایی که این مساله را با شورای نظارت و ارزشیابی مرکز هنرهای نمایشی پیگیری کرده، اضافه کرد: به تازگی از طرف شورا به من گفتند که فلوریان زلر، نویسنده این نمایشنامه ممنوع است.

این کارگردان تئاتر در پایان گفت: من دو مساله دارم؛ اول اینکه معلوم شود چه کسی جلوی انتشار فیلم این تئاتر را گرفته و دیگر اینکه چرا بعد از نزدیک به یک ماه اعلام می شود نویسنده نمایشنامه ممنوع است. اگر این ممنوعیت متعلق به چند ماه اخیر است، از همان ابتدا که من پیگیر انتشار فیلم نمایشم بودم، چرا اعلام نکردند.

اما سید وحید فخر موسوی رییس شورای نظرات و ارزشیابی اداره کل هنرهای نمایشی در این زمینه به ایسنا گفت: طی نامه ای، 21 سی دی متقاضی پخش vod از طرف اداره کل هنرهای نمایشی به سازمان سینمایی ارسال شد که پس از بررسی سازمان محترم سینمایی 20 سی دی (فیلم تیاتر) مجوز پخش vod دریافت کردند و تنها یک کار مجوز نگرفت. فیلم مذکور دروغ به کارگردانی آرین رضایی بود.

او درباره ممنوعیت نویسنده این نمایشنامه نیز پاسخ داد: فعلا در خصوص ممنوع بودن کارهای نویسنده ایشان، به ما ابلاغی نشده است.

پیگیری ایسنا برای دریافت پاسخی از مسوولان مجوز شبکه نمایش خانگی سازمان سینمایی تاکنون به نتیجه ای نرسیده است.

لازم به یادآوری است که انتشار فیلم تئاترها در دوران کرونایی به یکی ازمسایل مهم تئاتری ها تبدیل شده است. در این بین ماجراهای متعددی پیش آمد که یکی از این ماجراها به مجوز پخش این فیلم ها باز می گردد. ابتدا اعلام شد فیلم تئاترها هم باید در سازمان سینمایی تصویب شود که این موضوع با انتقاد هنرمندان تئاتر همراه شد. آنان معتقد بودند این شیوه، موازی کاری است چون آنان برای اجرای نمایش هایشان از مرکز هنرهای نمایشی مجوز گرفته اند و از آنجا که مرکز هنرهای نمایشی و سازمان سینمایی هر دو زیر مجموعه وزارت ارشاد هستند، چرا باید بار دیگر از یکی دیگر از زیر مجموعه های ارشاد مجوز دیگری بگیرند.

بعد از این انتقادات، قادر آشنا مدیر اداره کل هنرهای نمایشی اعلام کرد که فیلم تئاترها نیازی به مجوز سازمان سینمایی ندارند و مشکل مجوزشان حل شده است و با همان مجوز اداره کل هنرهای نمایشی، امکان پخش در شبکه نمایش خانگی و وی او دی ها را دارند.

نمایش دروغ با بازی افشین هاشمی،لادن مستوفی،ارسطو خوش رزم،مژگان خالقی تیر ماه سال قبل به روی صحنه رفت.

انتهای پیام

لینک خبر :‌ خبرگزاری دانشجویان ایران
روز گذشته در حالی که قرار بود برای بلیط های کنسرت تخفیف 50 درصدی لحاظ شود شاهد فروش بلیط های گران قیمت چهار کنسرت پس از تعطیلی چند ماهه اجراهای صحنه ای بودیم که البته پس از ساعاتی سه کنسرت از سایت ایران کنسرت حذف و یکی دیگر به لیست رویدادهای به زودی پیوست. ساعاتی بعد مدیر سایت ایران کنسرت در مصاحبه با ایسنا این اتفاق را سوءتفاهمی از سمت تهیه کنندگان موسیقی خواند؛ چراکه وزارت ارشاد اجازه افزایش قیمت بلیط ها را برای بعد از ایام محرم و صفر صادر کرده بود ولی این اقدام پیش از موعد بود.

پس از صحبت با توتونچیان با مدیرکل دفتر موسیقی تماس گرفتیم که او درباره گرانی چند ساعته بلیط های کنسرت توضیحاتی را به ایسنا ارائه داد.

محمد اللهیاری گفت: پیشتر دو جلسه را با حضور مدیرعامل محترم خانه موسیقی، مدیرعامل مجمع تولیدکنندگان آثار دیداری و شنیداری (شرکت های برگزار کننده کنسرت زیر مجموعه آن به حساب می آیند) و مدیران سالن های بزرگ برگزار کننده اجراهای صحنه ای در تهران (سالن هایی که مجوز خود را به صورت مستقیم از دفتر موسیقی دریافت می کنند) در دفتر موسیقی داشتیم.

در آن دو جلسه به دستورالعمل های بهداشتی 15 گانه ای رسیدیم که هم شرکت هنرمندها و هم سالن ها موظف به رعایت هستند. در این جلسات درخواست کردم توافقی بین سالن ها و شرکت های برگزار کننده صورت بگیرد؛ مبنی بر اینکه سالن ها 50 درصد تخفیف لحاظ کنند و از طرفی شرکت ها دستمزدهای هنرمندان خود را کنترل کنند به جهت اینکه مردم متوجه شرایط امن بهداشتی سالن ها بشوند و با عدم افزایش قیمت بدانند به لحاظ اقتصادی برای حضور در اجرا فشاری به آنها وارد نمی شود که این امر تبدیل به توافق شد.

او تصریح کرد: بعد از اینکه ستاد کرونا موارد 15 گانه وزارت ارشاد در خصوص اجراهای صحنه ای را تأیید کرد، صورت جلسه ای که شامل موارد بهداشتی و توافق مالی سالن ها و تهیه کنندگان موسیقی بود به وزارت ارشاد، ارشاد استان ها و مجمع صنفی تولید کنندگان آثار دیداری و شنیداری ابلاغ شد. قرار شد از تیر ماه تا پایان مرداد که به ماه های محرم و صفر می رسیم، اجراهای صحنه ای آغاز شود که تا الآن هم چند تقاضا به دفتر موسیقی رسیده است. اولین اجراهایی که بلیط فروشی آنها آغاز شد، قیمت بلیط ها اندکی بیش از قیمت های سال گذشته و خارج از توافقی بود که با شرکت ها و سالن ها داشتیم.

مدیر کل دفتر موسیقی ارشاد در پایان تاکید کرد: طبیعی است که مجمع صنفی تولیدکنندگان آثار دیداری و شنیداری روز گذشته به موضوع ورود کرد و با شرکت ها برای عمل به تعهد اخلاقی که داده بودند، صحبت کرد. در نتیجه تا پایان مرداد قیمت بلیط ها نسبت به سال گذشته افزایش نخواهد داشت؛ البته هزینه های تمام شده برای شرکت های برگزار کننده با توجه به اینکه در سال جاری شاهد افزایش قیمت در همه حوزه ها هستیم، افزایش پیدا کرده است؛ البته قیمت گذاری در اختیار تولیدکننده کالا یا خدمات است. اگر قرار باشد شرکت های برگزار کننده اجراهای صحنه ای افزایش سنواتی را داشته باشند به بعد از محرم صفر موکول می شود.

انتهای پیام

لینک خبر :‌ خبرگزاری دانشجویان ایران
چندی پیش خبری مبنی بر اقدام ترکیه برای ثبت جهانی هنر خوشنویسی در یونسکو منتشر شد.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۴/۱۰ سایت های دیگر : خبر 24 شفاف نیوز

حوزه تجسمی گروه فرهنگی باشگاه خبرنگاران جوان ، در برخی رسانه های ترکیه ای آمده وزارت فرهنگ کشور ترکیه، پرونده هنر خوشنویسی را برای ثبت به عنوان میراث ناملموس یونسکو ارسال کرده و این در حالی است که ایران برای سال 2021 یا 2022 قصد دارد، چنین اقدامی را انجام دهد.

چند روز پیش، طالبیان معاون میراث فرهنگی کشور در گفت و گوی زنده تلویزیونی درباره این خبر اعلام کرد: این ماجرا فقط در حد یک خبر ساده در رسانه های ترکیه مطرح شده است و سندیت دیگری ندارد. ترکیه برای سال 2020، سه پرونده ثبت جهانی در فهرست میراث ناملموس یونسکو دارد که یکی از آن ها در خصوص هنر نگارگری (مینیاتور) با ایران مشترک است. ایران برای سال 2021، پنج پرونده ثبت جهانی به سازمان علمی، آموزشی و فرهنگی ملل متحد (یونسکو) ارسال کرده است که هنر خوشنویسی هم از جمله آن هاست.

بیشتر بخوانید

ثبت جهانی خوشنویسی ایران برای 2020 مطرح نیست

حال باید دید این ماجرا چقدر به مرحله عملیاتی خواهد رسید؛ انجمن خوشنویسان ایران به عنوان قدیمی ترین انجمن هنری، پس از مدت ها تعطیلی، کلاس های آموزشی خود را از سرگرفته و حتی آزمون های پایان دوره ای فصل بهار این انجمن نیز در روز های آخر خردادماه برگزار شد. به بهانه از سرگیری فعالیت شعبه های انجمن خوشنویسان ایران و تلاش کشور ترکیه برای تصاحب هنر خوشنویسی، گفت و گویی با غلامرضا سپهری رئیس انجمن خوشنویسان تهران بزرگ داشتیم که در ادامه آن را می خوانید:

آقای سپهری؛ نظرتان درباره اقدام کشور ترکیه برای ثبت خوشنویسی اسلامی چیست؟

این یک مسئله طبیعی است که اگر ما حرکت نداشته باشیم، دیگران حرکت کنند. کشور ترکیه از نظر تعداد خوشنویس فوق العاده پایین تر از ایران است؛ اما حمایت های مالی و فعالیت هایی که دولت ترکیه برای رونق هنر انجام می دهد با فعالیت ها و حمایت های مسئولان ما مقایسه کردنی نیست. این کشور در مسابقه بین المللی خوشنویسی ارسیکا که برگزار می کند، با انتشار یک اطلاعیه و پرداخت هزینه های سنگین بهترین آثار خوشنویسان ایرانی را بدون امضا دریافت می کند. حتماً اهدافی در پس این اقدام وجود دارد. وقتی برای ثبت خوشنویسی اسلامی پیش قدم شده اند، مطمئن باشید چند وقت بعد برای ثبت خطوط دیگر و حتی خط نستعلیق هم اقدام خواهند کرد!

به نظر شما مسئولان ما در این زمینه کوتاهی کرده اند؟

هنرمند دنبال حمایت مالی است؛ به همین دلیل هنرمند خوشنویس هم منتظر حضور در ارسیکاست. چیزی که در ایران نیست و اگر هم باشد کم و بیش بخش های خصوصی انجام می دهند. علاوه بر آن گمان می کنم، اوایل دهه هشتاد بود که جشنواره خوشنویسی جهان اسلام برگزار شد و بعد از آن دیگر این رویداد تکرار نشد. در صورتی که کشور ترکیه جشنواره ارسیکا را روتین برگزار می کند. ترکیه بهترین آثار هنرمندان را جمع آوری کرده و احتمال دارد بعد ها آثار هنرمندان ایرانی را هم جزو آثار خوشنویسان خود معرفی کند. انجمن خوشنویسان ایران این مسائل را رصد می کند و برایشان دغدغه دارد؛ اما تا پشتوانه مسئولان نباشد، کاری از پیش نخواهد رفت. مدیران هنری باید به نهاد خصوصی مانند انجمن خوشنویسان کمک کنند. اگر امکانات بخش دولتی به انجمن واگذار شود، انقلاب بزرگی در این هنر رخ خواهد داد.

به نظر شما جایگاه هنر خوشنویسی در جامعه خودمان متناسب با شأن این رشته است؟

جایگاه خوشنویسی ایرانی همان طور که می دانید، بسیار والاست. به طور مثال موزه ای در دنیا پیدا نمی شود که یک اثر خوشنویسی ایرانی در آن موجود نباشد. با توجه به اینکه در حال حاضر فرهنگ ما اسلامی است، بنابراین برای اشاعه این فرهنگ باید از خوشنویسان بیشتر حمایت شود. همانطور که می دانید قرآن را خوشنویس نوشته است، اشعار بزرگان همچنان سرمشق خوشنویسان است و به نوعی حجم بزرگی از مسئولیت فرهنگی جامعه را خوشنویسی به دوش می کشد؛ اما متاسفانه حتی بعضاً بنر ها و طرح هایی در فضا های شهری دیده می شوند که چیدمان حروف آن ها با کامپیوتر انجام شده و کیفیت پایینی هم دارند. دیدن این طرح ها چشم من خوشنویس را به درد می آورد؛ چه برسد مخاطب عادی که شناخت کافی هم از هنر ندارد. از طرفی تهران پایتخت جهان اسلام است؛ اما آیا فضا و امکانات شعبه انجمن خوشنویسان در تهران بزرگ در حد این اسم است؟

آیا امکان دارد که در آینده کشور های عربی هم مدعی ثبت یکی از خطوط شوند؟

اگر حرکتی از سمت ما نباشد، بله. هیچ نهاد فرهنگی از اول انقلاب تاکنون به اندازه انجمن خوشنویسان ایران برای گرامیداشت هنر خوشنویسی فعالیت مثبت نداشته است. ما اشعار بزرگان را می نویسیم تا هنرجویان با پیام ها و سخنان آنان آشنایی پیدا کنند. انجمن ما تا الان تمامی مسئولیت های خود را به نحو احسن انجام داده است. بعضاً یک سازمان با چند طبقه بازدهی چندانی ندارد؛ اما ما با همین ساختمان استیجاری این تعداد هنرمند را تحویل جامعه می دهیم. ما فقط با شهریه ها هزینه های جاری را پرداخت کرده و با سیلی صورتمان را سرخ نگه می داریم.

آقای سپهری؛ لطفاً کمی هم درباره فعالیت های فعلی انجمن خوشنویسان توضیح دهید.

بعد از اینکه اوایل اسفندماه به دلیل شیوع ویروس کرونا، کلاس های آموزشی انجمن را تعطیل کردیم، مشکلات متعددی برایمان به وجود آمد؛ از جمله اینکه هنرجویان برای کلاس های حضوری شهریه پرداخت کرده بودند نهایتاً بنا بر دستور ستاد ملی مبارزه با کرونا، اساتید با همراهی هنرجویان کلاس ها را در فضای مجازی برگزار کردند. مسئولیت کلاس اساتیدی را هم که با فضای مجازی آشنا نبودند، خودم برعهده گرفتم. سرانجام بعد از عید و با مجوز معاونت هنری ارشاد، کلاس ها تشکیل شد؛ اما باز هم بیشتر هنرجویان ترجیح دادند مطالب آموزشی را از فضای مجازی دنبال کنند. ترم تابستان انجمن هم از هفتم تیرماه با رعایت پروتکل های بهداشتی شروع شده است؛ به طوری که هنرجوی بدون ماسک را به کلاس راه نمی دهیم و قبل و بعد از هر سانس آموزش، فضا را ضدعفونی می کنیم.

استقبال از آزمون های پایان دوره ای چطور بود؟

بعد از اینکه بخشنامه آزمون ها صادر شد، ما تمهیدات بهداشتی را در نظر گرفته و در نتیجه امتحانات این دوره را به منظور رعایت فاصله گذاری اجتماعی، در یکی از دانشکده های نزدیکمان برگزار کردیم. البته در این دوره به دلیل تعطیلی مدارس، داوطلبان آزمون های خط تحریری که بیشتر دانش آموزان بودند در امتحان حضور نداشتند و از این نظر با افت قابل توجهی در تعداد داوطلبان مواجه شدیم. با این وجود، درصد غایبان بسیار پایین و کمتر از تصور ما بود. حتی هنرجویانی که در این مدت کاملاً در فضای مجازی کلاس ها را دنبال کرده بودند، در آزمون ها شرکت کردند.

آیا خسارت های مالی مانع از پرداخت دستمزد مدرسان و کارکنان انجمن نشد؟

یکی از مشکلات ما در این مدت این بود که تعدادی از هنرجویان گفتند برای کلاس های حضوری ثبت نام کرده اند و تمایلی به کلاس های مجازی ندارند؛ لذا مجبور شدیم درصدی از هزینه های آنان را پس بدهیم و یا برای ترم های بعدی آنها حساب کنیم. چون ثبت نام نداشتیم، بسیار متضرر شدیم. تا به این لحظه هیچ کمکی از سوی مسئول و یا سازمان خاصی دریافت نکرده ایم؛ اما تمامی حقوق و عیدی مدرسان و کارمندان پرداخت شده است.

انتهای پیام/

لینک خبر :‌ باشگاه خبرنگاران جوان
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۴/۱۱

گروه فرهنگ و هنر – بیش از چهار ماه از تعطیلی کلیه فعالیت های هنری به دلیل پیشگیری از شیوع کرونا در کشور می گذرد. در این مدت گرچه موسیقی تعطیل نبود و هنرمندان با کنسرت های آنلاین تلاش کردند تا جریان موسیقی ادامه داشته باشد و مردم هم روزهای خانه نشینی را ساده‫تر بگذرانند اما صنعت موسیقی از لحاظ مالی مانند دیگر بخش های هنری متحمل ضررهای گوناگونی شد. اما حالا سالن های کنسرت اجازه فعالیت دارند و مردم می توانند از نزدیک شاهد اجرای خوانندگان محبوب شان باشند. اما در این میان آنچه تعجب برانگیز بود افزایش قیمت برخی بلیت های کنسرت های پیش رو بود. اقدامی که خبر از ناهماهنگی بخش های گوناگون با هم داشت.
اول اسفند ماه که کرونا وارد کشور شد، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در یک اقدام پیشگیرانه کلیه فعالیت های هنری اعم از اجرای تئاتر، اکران فیلم و برگزاری کنسرت را تا اطلاع‫ثانوی تعلیق کرد. اما اهالی موسیقی که همیشه مردم از آن ها حمایت می کردند، این بار به سوی مردم آمدند و با برگزاری کنسرت های موسیقی آنلاین تلاش کردند هم چرخه هنر موسیقی از حرکت بازنایستد و هم مردم با موسیقی روزهای سخت خانه نشینی را سپری کنند.
بعد از گام دوم فاصله گذاری هوشمند که کسب و کارها یکی پس از دیگری شروع به فعالیت کردند، زمزمه هایی درخصوص چگونگی برگزاری کنسرت شنیده شد. به همین منظور اوایل اردیبهشت ماه نشست هم اندیشی ای درخصوص تمهید مقدمات و شرایط ضروری برای برگزاری کنسرت، پس از بازگشایی سالن ها برگزار شد. در این نشست حمیدرضا نوربخش، مدیرعامل خانه موسیقی گفت: تعداد سالن های برگزاری کنسرت، معدود است و رقابت مناسبی در این زمینه وجود ندارد. به همین دلیل قیمت اجاره سالن ها هرسال افزایش می یابد و این موضوع بر هزینه کنسرت ها تاثیر می گذارد و بخش زیادی از افراد جامعه که توان اقتصادی ندارند؛ امکان برخورداری از کنسرت های موسیقی را ندارند.
بعد از رایزنی های گوناگون شرانجام دفتر موسیقی معاونت امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی روز 26 خرداد با توجه به اعلام آغاز فعالیت های هنری از ابتدای تیرماه، دستورالعملی را به سالن ها و ادارات کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ها اعلام کرد. این مجموعه با توجه به برگزاری دو جلسه با نمایندگان سالن های اجرای صحنه ای موسیقی و تشکل های حوزه موسیقی اعلام کرد صدور مجوز اجراهای صحنه ای موسیقی با رعایت موارد زیر از ابتدای تیرماه امکان پذیر است.
محمد الله یاری، مدیرکل دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در این باره گفته بود: آنچه ما در بخشنامه ها برای برگزاری کنسرت ها ارائه داده بودیم، برپایی اجرای زنده موسیقی به شرط صدور مجوزهای لازم از سوی ستاد ملی مقابله با کرونا و در وضعیت سفید قرار گرفتن شهرهای میزبان بود. که در این زمینه تا به امروز سه درخواست برای برگزاری کنسرت از سوی چند شرکت موسیقی به دفتر موسیقی وزارت ارشاد ارائه شده است که به محض صدور مجوزهای لازم در این زمینه اطلاع رسانی خواهد شد.
بنابراین سالن های کنسرت می توانستند با رعایت کامل پروتکل های بهداشتی، با نیمی از ظرفیت خود اقدام به برگزاری کنسرت کنند. بر همین اساس برخی از خوانندگان پاپ بلیت فروشی خود را برای کنسرت های پیش از محرم و صفر آغاز کردند. تا به اینجا همه چیز به صورت عادی پیش می رفت اما آنچه در این میان جنجال به پا کرد، نه برگزاری کنسرت که قیمت عجیب و بالای بلیت های کنسرت های مذکور بود. ماجرا از این قرار بود که قیمت بلیت کنسرت امید حاجیلی و سه خواننده دیگر از جمله فرزاد فرزین، محسن ابراهیم زاده و مهدی احمدوند افزایش عجیبی داشت. برای اولین کنسرت قیمت بلیت از 70 هزار تومان برای قسمت های با دید نامناسب تماشاگر آغاز می شد و تا مبلغ 265 هزار تومان نیز ادامه پیدا می کرد. پس از آنکه این قیمت ها واکنش های تندی را در میان کاربران شبکه های اجتماعی به دنبال داشت، ابتدا بلیت فروشی کنسرت امید حاجیلی به بخش به زودی سامانه انتقال و بلیت فروشی کنسرت فرزاد فرزین، مهدی احمدوند و محسن ابراهیم زاده نیز که در بخش به زودی سامانه قرار داشت به طور کامل حذف شد. این اتفاقات در حالی رخ داد که در برخی از اخبار و نقل قول ها گفته شده بود صنف تهیه کنندگان موسیقی از این افزایش قیمت آگاهی داشته و موضوع یاد شده مربوط به روزهای گذشته نیست.
محسن رجب پور، مدیرعامل مجمع صنفی تولیدکنندگان و تهیه کنندگان آثار شنیداری در گفت وگویی ضمن ارائه توضیحاتی درباره اتفاقات و حاشیه های پیش آمده پس از شروع بلیت فروشی کنسرت ها بیان کرد: طی هفته های گذشته جلساتی میان صنف تهیه کنندگان موسیقی، مدیریت دفتر موسیقی وزارت ارشاد، برگزارکنندگان کنسرت ها و نمایندگان سالن های برگزاری کنسرت برگزار شد که طی آن توافقی انجام گرفت تا با توجه به کاهش 50 درصدی ظرفیت بلیت فروشی، از میزان اجاره‫بهای سالن ها به همان میزان کسر شود تا در‫پی ماجرای کرونا هیچ گونه افزایش قیمتی از بابت بلیت ها نداشته باشیم.
رجب پور ادامه داد: البته این نکته را مدنظر داشته باشیم که با توجه به اوضاع بسیار بد اقتصادی و افزایش همه قیمت ها، برای تهیه کنندگان و برگزارکنندگان کنسرت ها، برگزاری کنسرت توجیه اقتصادی ندارد. کما اینکه در حوزه تبلیغات از پیج های اینستاگرامی گرفته تا بیلبوردها ما شاهد افزایش بسیار زیاد تعرفه ها هستیم که همین روند نیز ماجرا را تحت الشعاع قرار داده است.
او بیان کرد: همان طور که توضیح دادم ما در جلسات یاد شده به شرط اینکه از میزان اجاره بهای سالن ها کم شود، هیچ گونه توافقی برای افزایش قیمت بلیت ها نداشتیم. چرا که تصمیم بر این بود برای شکسته شدن فضای رخوت انگیز و سکوت حاکم بر موسیقی کشور و صدالبته به راه افتادن چرخه اقتصادی حوزه موسیقی که موجب بیکاری بسیاری از فعالان این عرصه شده، به موضوع افزایش قیمت بلیت در زمان دیگری توجه شود.
این مدیر صنف افزود: در این زمینه دوستان نظرات موافق و مخالف خود را نیز اعلام کردند اما نهایتاً نتیجه این شد که فعلاً در روزهای کرونایی افزایش قیمتی وجود نداشته باشد. این شرایط در حالی بود که وقتی دوستان انتقادات و گلایه های به حق خود را درباره شرایط برگزاری کنسرت، به مدیر دفتر موسیقی ارشاد اعلام کردند، ایشان نیز موافق برخی از این گله مندی ها بود و وعده داد تا پس از دوران کرونا و ایام محرم و صفر درباره ماجرای افزایش قیمت بلیت ها جلسات دیگری برگزار شود. شرایطی که گویا برای برخی دوستان سوءتفاهم ایجاد کرد و برخی فکر کردند که موضوع افزایش قیمت ها باید از همین حالا شروع شود!
مدیرعامل مجمع صنفی تولیدکنندگان آثار موسیقی گفت: ما به عنوان صنف اعتقاد داریم که گردش چرخ اقتصاد موسیقی در این روزها متوقف شده و تقریباً به صفر رسیده است. به طوری که بسیاری از افراد فعال در این حوزه بیکار شده و در وضعیت بسیار بدی قرار گرفته اند. بنابراین ما در جلسات متعدد به این نتیجه رسیدیم که با وجود مشکلات فراوانی که در این زمینه پیش روی تهیه کنندگان و برگزارکنندگان کنسرت قرار گرفته فعلاً افزایش قیمتی در زمینه بلیت ها نداشته و این موضوع را در وقت دیگری بررسی خواهیم کرد.
محمد حسین توتونچیان، مدیر سایت ایران کنسرت نیز درباره علت این اتفاق گفت: سوءتفاهمی درباره افزایش قیمت بلیط بین وزارت ارشاد و یکی از تهیه کننده ها رخ داده بود؛ به این صورت که وزارت ارشاد تاییدیه افزایش قیمت بلیط را برای بعد از محرم و صفر صادر کرده بود؛ اما تهیه کننده ها فکر کرده بودند این تاییدیه برای زمان حاضر است. به همین دلیل بلیط فروشی کنسرت ها را از روی سایت برداشت تا تصمیم گیری نهایی صورت بگیرد و بعد فروش مجدد بلیط ها را با قیمت قبل از عید آغاز کنیم.
او همچنین در پاسخ به برگشت پول افرادی که اقدام به خرید بلیط کرده بودند، گفت که هزینه بلیط آنها به حساب شان واریز خواهد شد.
بنابراین گفته ها به نظر می رسد در هر صورت ما امسال شاهد افزایش قیمت بلیت کنسرت ها خواهیم بود. حال پرسش این است که در‫صورت افزایش قیمت، آیا همچنان کنسرت در سبد کالاهای فرهنگی خانواده ها باقی می ماند؟

ارسال دیدگاه
نام: ایمیل: دیدگاه:

لینک خبر :‌ روزنامه ابتکار
در آیین پایانی جشنواره ملی شعر دانشجویی تأکید شد: ارزش گذاری ما برای شعر ها باید براساس توانایی ذوقی باشد و اجازه دهیم که خلاقیت در دانشجویان زنده بماند؛ تا زمانی که شاهد خلاقیت باشیم استعداد ها نیز شکوفا می شود. از همان ابتدا که دانشگاه ها راه اندازی شد، دانشگاه زیر سیطره سیاستمداران بود؛ آن ها باور نکردند که اهل علم و فرهنگ می توانند، دانشگاه را مدیریت کنند.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۴/۱۰

به گزارش خبرنگار ایکنا، آیین پایانی جشنواره ملی شعر دانشجویی که هر ساله به همت جهاددانشگاهی و با مشارکت دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی کشور برگزار می شود، امروز سه شنبه، 10 تیرماه، به صورت مجازی و با حضور عیسی علیزاده، معاون فرهنگی جهاددانشگاهی، سعید بیابانکی، عضور شورای سیاست گذاری این جشنواره و عبدالجبارکاکایی و اسماعیل امینی عضو و داور این جشنواره در استدیو مبین سازمان قرآنی دانشگاهیان کشور برگزار شد.

سعید بیابانکی در ابتدای این برنامه که اجرای آن را نیز برعهده داشت، گفت: جشنواره شعر دانشجویی به عنوان یک رویداد فرخنده در عرصه شعر جوان و دانشجویی است. این جشنواره در طول سال گذشته ساری و جاری بود اما در انتهای سال به بیماری طاقت فرسای کرونا برخورد و امکان برگزاری رویداد ها به صورت حضوری میسر نبود، به همین دلیل آیین پایانی مراسم به صورت مجازی برگزار شد.

وی افزود: امروز با حضور در اختتامیه این جشنواره به سال های دور پرت شدم؛ سال هایی که کنگره شعر دانشجویی برگزار می شد و ما روزشماری می کردیم که در این مراسم شرکت کنیم. چه روزگار خوشی داشتیم؛ از این کنگره چهره های جدیدی بیرون آمدند و به جامعه شعر معرفی و استعداد های فراوانی از این جشنواره ها کشف شدند.

بعد از این سخنان عیسی علیزاده، معاون فرهنگی جهاددانشگاهی، با بیان اینکه شعر یک موضوع بنیادی و تمدنی است که بسیاری از بزرگان ما به این موضوع اهمیت می دهند، گفت: احساسمان این بود که شاید در برخی از قسمت ها بتوانیم وارد حوزه های دیگر و موجب پاسداشت زبان و ادبیات فارسی هم شویم و به عنوان نهادی که در مسیر فرهنگی قدم برداشته، این موضوع را در مسیر خود قرار دهیم.

معاون فرهنگی جهاددانشگاهی، با بیان اینکه جشنواره شعر دانشجویی صرفاً یک جشنواره شعر نبود، افزود: واقعیت این است که باید بعد از اتمام این جشنواره آسیب شناسی داشته باشیم و نقاط قوت و ضعف را ارزیابی کنیم. گرچه علاقه مند بودیم اختتامیه به صورت حضوری و باحضور دانشجویان و بسیار باشکوه تر برگزار شود، اما به دلیل شیوع کرونا این اتفاق رخ نداد؛ اما برای دوره اول اتفاق خوبی بود و توانستیم به 70 درصد از اهداف خود برای برگزاری این جشنواره دست پیدا کنیم.

پیام وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی

در ادامه این مراسم پیام سیدعباس صالحی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی برای جشنواره شعر دانشجویی توسط سعید بیابانکی، خوانده شد.

در بخشی از پیام وزیر ارشاد آمده است: بی شک، یکی از شیرین ترین و به یادماندنی ترین دوره های زندگی هر فردی، دوران دانشجویی و تحصیلات دانشگاهی است. از سویی دیگر، شعر همزاد ایرانیان است و هنر ملی ما، یعنی شعر ، همواره بستری نیکو برای ابراز اندیشه ها و عواطف پاک انسانی و الهی مردم این سرزمین بوده است. دانشجویان ما موصوف به صفات ارزشمندی، چون آزاداندیشی، آرمان خواهی، عدالت طلبی و دین مداری هستند و در همه دوران، میراث عظیم تمدن ایرانی – اسلامی ما با شعر شناخته می شود.

دوره دانشجویی؛ مسیر ورد به دریای شعر

در بخش بعدی این مراسم، عبدالجبار کاکایی با اشاره به سخنان سعید بیابانکی اظهار کرد: اگر شما پرت شدید به آن سال ها، من پرتاب شدم. در یکی از کنگره های شعر دانشجویی، موفق به خواندن شعری شدم. همان طور که در سالن قدم می زدم دکتر شهیدی به من اشاره کرد که به سمت او بروم. سپس ایشان به من گفت پسرم تو شاعر هستی ؛ این جمله در من اثر فراوانی گذاشت و سرمایه ادبی خود را مرهون جملات این چنینی می دانم؛ لذا دانشجویان باید قدر این لحظات را بدانند و این تشویق ها را غنیمت بشمرند، زیرا مسیر بعدی آن ها را تعیین می کند.

عضو شورای سیاست گذاری جشنواره شعر دانشجویی در ادامه به تعریف شعر دانشجویی پرداخت و گفت: دو تعریف از شعر دانشجویی وجود دارد؛ یکی اینکه دانشجویان زبان شعر را متناسب با محیط انتخاب می کنند. همگرایی ای که در دانشگاه شکل می گیرد به ویژه همگرایی نسبت به جنس مخالف باعث می شود که انگیزه سرودن در دانشجویان بیشتر شود. در واقع محیطی که در آن قرار می گیرند این مسئله را ایجاد می کند و دانشجو متناسب با محیط شعر می سراید و به نوعی شعر عاشقانه دانشجویی را شاهد هستیم. بر همین اساس معتقدم شعر دانشجویی راه ورود به دریای شعر است.

کار دانشگاه؛ کشف و نابودی استعداد ها

بعد از این سخنان اسماعیل امینی، شاعر پیشکسوت کشورمان در پاسخ به این سؤال که گویا بار خلاقیت ادبی از دوش دانشکده ادبیات برداشته شده است، گفت: اساساً نه در کشور ما و نه در هیچ کجای دنیا دانشکده ادبیات برای پرورش شاعر ساخته نشده بلکه برای تربیت کردن متخصصان ادبیات شکل گرفته است. امروز اگر در فردی استعدادی باشد بیرون از دانشکده شکل می گیرد و در درون دانشگاه چیزی به او اضافه نمی شود؛ در مورد سواد نیز این طور است.

این شاعر با انتقاد از اینکه کار دانشگاه، کشف استعداد و سپس نابودی آن است، افزود: دانشگاه ها چارچوبی می گذارند و به دانشجویان می گویند که یک مقاله چگونه نوشته شود، در غیر این صورت چیزی که چاپ کردید مقاله نیست. یا اگر پژوهشی می خواهید انجام دهید، کتاب هایی را که دانشگاه می گوید باید بخوانید. این چارچوب ها استعداد ها را از بین می برد.

امینی بیان کرد: دانشجو می خواهد حرف بزند، ما پیر ها هم دوست داریم حرف بزنیم، اما راه پرورش شعر دانشجویی این است که ما بزرگتر ها باور کنیم حرف های دانشجویان قابل شنیدن است. ممکن است که حرف هایشان پخته نباشد، اما این حرف ها تازه است و شعر به حرف تازه نیاز دارد. شعر فقط زبان و بلاغت نیست. ما باید عادت کنیم که حرف های تازه را بشنویم.

وی در ادامه با انتقاد از وضعیت مراکز دانشگاهی گفت: از همان ابتدا که دانشگاه ها راه اندازی شد، دانشگاه زیر سیطره سیاستمداران بود. آن ها باور نکردند که اهل علم و فرهنگ می توانند، دانشگاه را مدیریت کنند. یکی از اقداماتی که باید انجام شود، خارج شدن دانشگاه ها از چارچوب ها ست، ولی این اتفاق نمی افتد. ما حدود 90 سال است که دانشگاه داریم، اما همیشه دور خودمان چرخیده ایم. یکی از کار های هنری که باید در دانشگاه شکل گیرد این است که چارچوب ها را بشکند و وارد فضای دیگری شود.

بعد از این سخنان، عبدالجبار کاکایی با اشاره به سخنان امینی گفت: در همه کشور های توسعه نیافته محیط دانشگاه به همین شکل است و گرایش به خلاقیت به عنوان یک طرح باید در دانشگاه ها مطرح شود و کنار آموزش مهم کلاسیک ها، به آفرینش و خلاقیت ادبی هم بپردازد. دانشگاه محیطی است که تلاش می کند دانشجویان را در ریل بیندازد و در مسیر مشخصی حرکت دهد و به جهت وفاداری به ارزش ها باعث می شود که خلاقیت دانشجویان دیده نشود.

وی با اشاره به آثار رسیده به جشنواره شعر دانشجویی اظهار کرد: ادبیات همیشه معناگرا بوده است و آثار رسیده به جشنواره نیز این طور بود. انگار که ادبیات ابزاری برای بیان موضوعات مختلف می شود. دانشجویان احساس می کنند باید از این طریق حرف بزنند. ارزش گذاری ما برای شعر ها باید براساس توانایی ذوقی بوده و اجازه دهیم که خلاقیت در دانشجویان زنده باشد. تا زمانی که شاهد خلاقیت باشیم استعداد ها نیز شکوفا می شود.

در ادامه این مراسم، علیرضا بهرامی، دبیر جشنواره ملی شعر دانشجویی با بیان اینکه ایده جشنواره شعر دانشجویی ایده باسابقه ای بوده و ما آن را از رکورد خارج کرده و رونق تازه ای به آن داده ایم، گفت: خدا را شکر می کنم که با وجود همه اتفاقات گوناگونی که رخ داد ما به این نقطه رسیده ایم. تعدادی از رویداد های پانزده گانه ما در دانشگاه های شهر های مختلف برگزار شد و به خاطر شیوع ویروس کرونا و بیماری ناشی از آن متأثر شدیم. محفل شاعران در مشهد، اصفهان و گیلان به سرانجام نرسید.

دبیر جشنواره شعر دانشجویی، افزود: حدود 900 دانشجوی علاقه مند به شعر در پایگاه ایونتا که برای معاونت فرهنگی جهاددانشگاهی است ثبت نام کردند. حدود 600 نفر مراحل شرکت در جشنواره را به صورت کامل طی کردند و پس از بررسی ها هفت نفر به عنوان برگزیده انتخاب شدند.

بهرامی بیان کرد: آرمان خواهی از ویژگی های دوره دانشجویی است و امیدواریم با توجه به شرایط تحمیلی کرونا، دوره دوم این رویداد را پررونق تر برگزار کنیم و شاهد حضور پرفروغ دانشجویان دوره کارشناسی در دوره های بعدی باشیم.

به گزارش ایکنا؛ در پایان این برنامه نیز برگزیدگان جشنواره ملی شعر دانشجویی معرفی شدند و نخستین جشنواره ملی شعر دانشجویی با اهدای نمادین تندیس رودکی به دو نفر از برگزیدگان، به پایان راه خود رسید.

برگزیدگان و شایستگان تقدیر این جشنواره در بخش های مختلف به این شرح معرفی شدند:

شعر کلاسیک
تندیس رودکی؛ سیدمهدی موسوی نیا(دکتری، دانشگاه سلمان فارسی کازرون، رشته زبان و ادبیات فارسی).
شایسته تقدیر: مارال دلدار(کارشناسی ارشد، دانشگاه علوم پزشکی شیراز، رشته ایمنی شناسی پزشکی).

شعر سپید و آزاد
تندیس رودکی: آرش شفاعی بجستان(دکتری، دانشگاه آزاد اسلامی، واحد تهران مرکزی، رشته علوم ارتباطات).
شایسته تقدیر: محمد عسکری(کارشناسی ارشد، دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران جنوب، رشته مهندسی کامپیوتر؛ هوش مصنوعی و ربوتیکز)

ترانه
تندیس رودکی: صادق ابراهیم زاده لختکی(کارشناسی ارشد، دانشگاه دامغان، رشته علوم و فناوری نانو؛ نانوفیزیک)
تقدیر: ندارد

شعر ترجمه
تندیس: ندارد
تقدیر: مریم نفیسی راد(کارشناسی ارشد، دانشگاه علم و صنعت ایران، رشته شیمی؛ شیمی فیزیک)

طنز
برگزیده ندارد
تقدیر: حسین تقوی(کارشناسی ارشد، دانشگاه شهید بهشتی، علوم سیاسی)

شعر نیمایی
برگزیده ندارد
پیشتر نیز به این افراد، تندیس ویژه رودکی در جریان محفل های شعری جشنواره در دانشگاه های مختلف اهدا شده بود. محمدرضا شفیعی کدکنی، محمدعلی بهمنی(غزل)، ساعد باقری(شعر آیینی)، عبدالجبار کاکایی(ترانه) و ناصر فیض (شعر طنز).

گزارش تصویری مراسم را اینجا ببینید!

انتهای پیام

لینک خبر :‌ خبرگزاری بین المللی قرآن
کامران شرفشاهی، دبیر هجدهمین دوره جایزه ادبی قلم زرین، در گفت وگویی با تسنیم به تشریح روند برگزاری این جایزه و تأثیر عوامل بیرونی مانند کرونا و مشکلات صنعت چاپ بر این رویداد ادبی پرداخت.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۴/۱۱

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم ، جایزه ادبی قلم زرین که از جمله جوایز باسابقه در حوزه ادبی است، هر ساله از سوی انجمن قلم ایران همزمان با روز قلم برگزار می شود. در این جایزه تمامی آثار ادبی در بخش های شعر کودک و نوجوان، داستان کودک و نوجوان، شعر بزرگسال، داستان بزرگسال و نقد و پژوهش که در سال قبل از برگزاری منتشر شده اند، ارزیابی و داوری می شوند؛ از این منظر جایزه قلم زرین را می توان از جمله جوایزی دانست که نما و شمه ای از وضعیت ادبی هر سال را نشان می دهد.

هجدهمین دوره این جایزه ادبی نیز قرار است روز شنبه، 14 تیرماه، با دبیری کامران شرفشاهی به کار خود پایان دهد. این در حالی است که جایزه امسال همانند دیگر بخش ها و رویدادهای کشور تحت تأثیر شیوع بیماری کرونا قرار گرفته است و از سوی دیگر، نشر کشور از ماه ها پیش با چالش های متعدد دست و پنجه نرم می کند. شرفشاهی، دبیر هجدهمین دوره جایزه قلم زرین، در گفت وگو با خبرنگار تسنیم، به تشریح روند داوری، کیفیت آثار این دوره و تأثیر عوامل بیرونی بر جریان برگزاری این رویداد ادبی پرداخت. مشروح گفت وگوی تسنیم با او به این قرار است:

*تسنیم: صنعت نشر کشور در ماه های اخیر نوسانات و حوادث مختلفی را پشت سر می گذارد؛ از جمله کرونا که تمام ساختارها را بر هم زد. این نوع مسائل چه تأثیری بر جریان جایزه گذاشت؟

هجدهمین جایزه قلم زرین فعالیت خود را از اواخر پاییز سال گذشته آغاز کرد. در قدم اول اقدام به گردآوری کتاب های منتشر شده در سال 98 در پنج بخش شعر و داستان کودک و نوجوان، شعر و داستان بزرگسال و پژوهش و نقد کرد. این کار همانند سال های گذشته توسط هیئت داوران و به صورت تخصصی انجام شد. در هر کدام از این گروه ها سه داور حضور داشت که همگی از نویسندگان و پژوهشگران نامدار و پیشکسوت کشور بودند.

با اعلام فراخوان جشنواره، بسیاری از پدیدآورندگان و ناشران کتاب ها را برای بررسی به دبیرخانه ارسال کردند. با وجود اینکه مهلت ارسال آثار به دبیرخانه تا پایان اسفندماه تعیین شده بود، اما به دلیل شیوع بیماری کرونا و تأثیر آن بر فعالیت های مختلف، مهلت ارسال آثار تا آخر فروردین ماه تمدید شد.

جایزه، به دلیل شیوع بیماری کرونا، با مشکلاتی مواجه شد که یکی از این موارد، عدم برگزاری نمایشگاه کتاب تهران بود. معمولاً در سال های گذشته نیز این شیوه مرسوم بود که بخشی از کتاب هایی که به هر دلیلی به دبیرخانه نمی رسید و داوران تشخیص می دادند که کتاب خوبی است و بهتر است در بررسی آثار مورد ارزیابی قرار گیرد، از نمایشگاه خریداری می شد. اما در شرایط عدم برگزاری نمایشگاه کتاب، امسال مجبور شدیم با دفتر ناشران متعدد تماس بگیریم و از آنها بخواهیم که آثارشان را ارسال کنند که این کار زمان بری بود.

کار داوری آثار در پایان خردادماه به اتمام رسید و سرگروه های پنج بخش اعلام شده، کاندیدای نهایی و کتاب برگزیده خود را طی بیانیه ای اعلام کردند. در حال حاضر هم مشغول تدارک برنامه اختتامیه هستیم که به دلیل بهتر شدن شرایط، قرار است به صورت حضوری برگزار شود. اما تلاش کردیم تا تعداد میهمانان در جلسه را محدودتر کنیم و مراسم نیز با رعایت پروتکل های بهداشتی اجرا شود.

*تسنیم: نظر داوران درباره کیفیت آثاری که در حوزه شعر و داستان نوشته شده بود، چه بود؟ کیفیت آثاری که در سال قبل منتشر شده، چطور ارزیابی شد؟

ما در حوزه کتاب های ادبی با یک جریان کتابسازی مواجه هستیم. علاوه بر این، ورود تکنولوژی چاپ دیجیتال این امکان را فراهم کرده تا بسیاری از افراد کتاب های خود را با قیمت و هزینه کم به چاپ برسانند. انبوهی از کتاب هایی که علی رغم درج نام شعر و داستان بر پیشانی خود، به لحاظ ادبی و اشراف پدیدآورنده بر مسائل ادبی، در مرتبه بسیار نازلی قرار دارند. این نکته کار داوری را تا حدودی با مشکل مواجه کرد؛ زیرا آنها مجبورند تا همه این کتاب ها را بخوانند.

از سوی دیگر، افزایش هزینه های چاپ و نشر، قیمت تمام شده پشت کتاب ها را افزایش داده است. این منجر شده تا پدیدآورندگان، به خصوص آن دسته از افرادی که آثار ارزنده ای دارند، نتوانند کار خود را به چاپ برسانند. هزینه های بالا موجب بی رغبتی ناشران به چاپ آثار جدید شده است. علاوه بر این، ما شاهد کاهش حمایت های نهادهای مختلف هستیم. البته به قول معروف عیب می جمله بگفتی، هنرش نیز بگو ؛ باید تأکید کنم که در مجموع ما در زمینه شعر و داستان شاهد تلاش های ارزنده ای بوده ایم. در سال گذشته نیز مانند سال های پیشین، آثار فاخری در این زمینه منتشر شد. نباید توقع داشت که همه آثار در حد شاهکار ادبی باشند، اما بررسی ها نشانگر این است که تلاش و انگیزه در جامعه ادبی ما برای رسیدن به مراحل بالاتر وجود دارد. امیدواریم این جریان همچنان ادامه دار باشد.

*تسنیم: نقد ادبی همواره یک ابزار بیرونی برای ارتقای کیفی آثار ادبی بوده است، اما به نظر می رسد در سال های اخیر ساحت نقد ادبی کمرنگ تر از گذشته شده و گاه با معرفی کتاب و یا تحسین های معمول یکی انگاشته می شود. کیفیت این دست از آثار در سال گذشته به چه صورت بود؟

پژوهش و نقد ادبی یکی از بخش های مهم در جایزه ادبی قلم زرین است که با هدف تقویت نگارش نقد ادبی و تحقیق برگزار می شود. لازمه نگارش اثری در حوزه نقد و پژوهش، احاطه نویسنده بر موضوعاتی چون روش تحقیق، نگارش متن و ... است. هر ساله شمار آثاری که در این زمینه منتشر می شود، در مقایسه با سال های گذشته، کمتر می شود؛ چون فعالیت در چنین ساحتی نیازمند دانش فراوان است. از این منظر نمی توان توقع داشت که شمار آثار منتشر شده در حوزه نقد، همانند دیگر بخش ها باشد.

بخشی از مسئولیت رفع این مسئله بر عهده دانشگاه ها است که می توانند در تربیت و آموزش دانشجویان منتقد و پژوهشگر نقش مفیدی داشته باشند. این موضوع تا حدودی در جامعه ما مغفول ماند هاست. از سوی دیگر، ما با مشکل کمبود منتقد و پژوهش های علمی متداول در رسانه هایمان نیز مواجه هستیم.

*تسنیم: سال گذشته نقدی بر روند داوری آثار مطرح و پیشنهاد شده بود که خوب است پس از اتمام جایزه، 100 اثر راه یافته به بخش دوم داوری اعلام شود و معیار داوران برای تایید یا رد یک اثر نیز مشخص شود. آیا این دوره جایزه قصد دارد که روند داوری را اینطور شفاف اعلام کند؟

خیر، به این صورت امکانش وجود ندارد. به هر حال بخشی از امتیازی که داوران در جوایز مختلف به آثار می دهند، به سلیقه آنها بازمی گردد که در این رابطه نمی توان کاری کرد. به نظرم در نهایت باید به جوایز اینطور نگاه کرد که جایزه ادبی متعلق به تمام خانه ادبیات است و بهانه ای است برای تقدیر از تمام کسانی که در این زمینه فعالیت کرده اند. از این جهت باید نگرشمان را به جوایز تغییر دهیم.

چنین جوایزی مشکلی از مشکلات ما حل نخواهد کرد؛ بنابراین بهتر است به جنبه های معنوی این جوایز نگاه کنیم.

*تسنیم: مثلاً امسال در بین نامزدهای اعلام شده، نام یک ناشر بیشتر از دیگر ناشران به چشم می خورد. در یک بخش از میان پنج اثر، چهار اثر از این ناشر انتخاب شده است. ممکن است این برای دیگر ناشران و نویسندگان این سؤال را ایجاد کند که این آثار بر اساس چه متر و معیاری انتخاب شده و دیگر آثار کنار گذاشته شده اند.

این به سخت گیری ناشران در چاپ هر اثر بازمی گردد. برخی از ناشران هستند که کتاب های زیادی چاپ می کنند اما وقتی به سراغ آثار می رویم، می بینیم که چاپ کتاب ها بدون کارشناسی بوده و ناشر صرفاً با دریافت مبلغی پول حاضر به چاپ اثر شده است. در سوی دیگر این میدان، ناشرانی هم هستند که شورایی دارند و اگر بخواهند کتابی چاپ کنند، حتماً باید با تأیید این شورا صورت گیرد. به همین دلیل ما در بین نامزدها عموماً از کتاب هایی یاد شده که ناشرش در چاپ اثر حساسیت های ویژه ای به کار برده است.

از سوی دیگر، باید این نکته را هم اضافه کنم که متأسفانه برخی از ناشران هستند که نسبت به رویدادهای ادبی بی تفاوت هستند و حاضر نیستند تا آثارشان را به دبیرخانه ارسال کنند. مهلت ارسال اثر به جایزه تمدید شد، اما برخی از ناشران همکاری نکردند و آثارشان را نفرستادند. برخی دیگر نیز نگاه کاسب کارانه داشتند. ما از آنها دعوت به ارسال اثر کردیم، اما به صراحت گفتند که اگر پول می دهید، کتاب را بفرستیم. بخشی از مشکلات جایزه قلم زرین به تعامل با این دست از ناشران اختصاص دارد.

*تسنیم: درباره تعداد برگزیدگان هم توضیح بفرمایید. قرار است از چند نفر تجلیل شود؟

در حال حاضر در هر بخش پنج کاندیدا را معرفی کردیم و در روز برگزاری نفرات برگزیده را اعلام خواهیم کرد. در سه بخش از جشنواره از سه برگزیده تجلیل خواهد شد. در دو بخش نیز از دو نفر به صورت مشترک تقدیر خواهد شد.

انتهای پیام/

لینک خبر :‌ خبرگزاری تسنیم
حوزه/ حجت الاسلام سرایی در پاسخ به نقش مجلس در حل مشکلات فرهنگی و جلوگیری از تهاجم فرهنگی، گفت: مقام معظم رهبری فرهنگ را از اولویت های کاری مجلس یازدهم دانستند، اما نوع تقاضاها و علاقه نمایندگان برای عضویت در کمیسیون های مجلس نشان داد کمیسیون فرهنگی از مظلوم ترین هاست.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۴/۱۱

حجت الاسلام عبدالرحیم نجفقلی زاده سرایی در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری حوزه در ارومیه با اشاره به مطالبات رهبر معظم انقلاب از مجلس یازدهم اظهار داشت: رهبر انقلاب از مجلس یازدهم، مطالبات جدی دارند که از جمله آن ها در رأس امور بودن مجلس و بازیابی جایگاه اصلی آن در کشور، استیفای حق و حقوق ملت، قانون گذاری اصولی بر اساس فساد ستیزی و پیشرفت کشور، توجه به اقتصاد و معیشت مردم، انقلابی بودن و انقلابی عمل کردن و توجه به نیازهای فرهنگی کشور و مقابله با ولنگاری و تهاجم فرهنگی، بود.

وی ادامه داد: مجلس در مسئله ولنگاری فرهنگی وظیفه دارد، مقابله کند و همانطور که رهبر انقلاب بیان کرده اند، در مسئله فرهنگی در کشور احساس ولنگاری می شود و باید مجلس زمینه مقابله با این مسئله و حمایت از تولید محصولات و کالای فرهنگی دینی و ملی را در اولویت کاری خود قرار دهد.

دو مأموریت مهم ولی امر به مجلسی ها

مسئول نمایندگی ولی فقیه در سپاه شهدای آذربایجان غربی تصریح کرد: مقام معظم رهبری در پیام خود به مناسبت گشایش مجلس یازدهم، اقتصاد و فرهنگ را در صدر فهرست اولویّت های کشور قرار دادند و از مجلس درخواست داشتند که برای حل مشکلات معیشتی طبقات ضعیف با اشتغال، تولید، حفظ ارزش پول ملی، مهار تورم، دوری از اسراف برنامه داشته باشند.

وی افزود: قانون گذاری، حقّ تحقیق و تفحّص، حقّ ردّ و قبول مدیران و سؤال و استیضاح جزو تکالیف مجلس است و رهبر انقلاب هم در پیام خودشان عمل به این وظایف را از مجلس مطالبه کردند و مجلس هم باید بدان ها عمل کند.

مظلوم ترین کمیسیون مجلس

حجت الاسلام سرایی در پاسخ به نقش مجلس در حل مشکلات فرهنگی و جلوگیری از تهاجم فرهنگی، گفت: علی رغم اینکه مجلس یازدهم مجلسی ارزشی و انقلابی است و مقام معظم رهبری فرهنگ را از اولویت های کاری مجلس دانستند، اما نوع تقاضاها و علاقه نمایندگان برای عضویت در کمیسیون های مجلس نشان داد که کمیسیون فرهنگی از مظلوم ترین هاست و متاسفانه خیلی ها رغبتی به عضویت و فعالیت در این کمیسیون نداشتند و علاقه به حضور در کمیسیون هایی که امکان لابی گری و سفرهای خارجی در آنها بیشتر است، از حضور پرشور نمایندگان حکایت داشت!!.

وی بیان داشت: ریشه بسیاری از مشکلات فرهنگی کشور این است که جای خالی تشکیلاتی که بتواند به منزله نخ تسبیح، ظرفیت ها و توانمندی های مراکز مردمی و دولتی حوزه فرهنگ را در مسیر صحیح قرار دهد احساس می شود و این تشکیلات می تواند کمیسیون فرهنگی مجلس باشد.

ماموریت های مهم کمیسیون فرهنگی بهارستان

مسئول نمایندگی ولی فقیه در سپاه شهدای آذربایجان غربی تصریح کرد: کمیسیون فرهنگی می تواند با توجه به شأن نظارتی مجلس بر عملکرد دستگاه های مسئول نظارت کند و چنانچه دستگاهی از انجام وظایف قانونی خود تخطی کرد، آن دستگاه را مواخذه کند، از سوی دیگر می تواند با توجه به شأن تقنینی، مقدمات اصلاح ایرادات برخی قوانین فرهنگی را فراهم سازد.

لزوم استفاده از ایده های فرهنگی جوانان

وی با تاکید بر استفاده از ایده های جوانان در کمیسیون فرهنگی مجلس، گفت: کارآمدی کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی در گرو استقبال از طرح ها و ایده های جوانان است که با عنایت الهی برای افزایش ارتباط با فعالان فرهنگی جوان و استفاده از ظرفیت و خلاقیت آنان برنامه های جدی در دستور کار قرار دهد.

حجت الاسلام سرایی اضافه کرد: مجلس یازدهم باید تقویت نهاد خانواده، ترویج و تقویت فرهنگ و سبک زندگی اسلامی، ایرانی در برابر سبک زندگی غربی، اجرایی شدن سند تحول آموزش و پرورش و اصلاح و تقویت کمی و کیفی رسانه ملی، شتاب دادن به روند شکل گیری شبکه ملی اطلاعات و نظارت دقیق بر عملکرد مسئولین این حوزه و قانونمندسازی فضای مجازی را در مقوله فرهنگ جزو اولویت های تقنینی و نظارتی خود قرار دهد.

ضرورت استفاده مجلس از ظرفیت حوزه های علمیه در حل معضلات فرهنگی

وی با اشاره به ظرفیت حوزه های علمیه در حل معضلات فرهنگی، بیان داشت: روحانیت در عصر پر التهاب کنونی، مخصوصاً در دو دهه اخیر انقلاب و حتی در تاریخ ایران، همواره نقش حاملان فرهنگ را داشته و به عنوان سازمان رهبری کننده مردم که پیشرفت دینی و فرهنگی جامعه را رقم زده ،ایفای نقش نموده است و دفاع از حریم دین و مقابله با انحرافات، فراهم نمودن زمینه های جامعه پذیری صحیح و دینی، ایجاد زمینه برای اجرای احکام شرعی، احیای مسجد، به عنوان یکی از مهمترین نهادهای فرهنگ ساز جامعه، ترویج اخلاق حسنه و رهبری دینی از مهم ترین اقدامات روحانیت در عصر حاضر بوده است و مجلس باید از این ظرفیت روحانیت و حوزه های علمیه در حل مشکلات فرهنگی استفاده کند.

انتهای پیام

انتهای خبر./

لینک خبر :‌ خبرگزاری حوزه
فشارهای اقتصادی، ناشران را از قیمت گذاری های دوباره با درج برچسب ناگزیر کرده است؛ مساله ای که می تواند باعث تنش در بازار کتاب و بی اعتمادی مخاطبان شود؛ بنابراین مشروعیت دادن به آن نیازمند طرح راه حلی واحد و الزام آور است.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۴/۱۱ سایت های دیگر : فرهنگ امروز

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) ، افزایش قیمت کتاب در روزهایی که همه کالاها در کشور با افزایش قیمت روبه رو بوده اند، مساله ای اجتناب ناپذیر است و برخی کارشناسان نشر بر این باورند که ناشران برای ادامه حیات خود و چاپ کتاب های جدید، نه تنها مجبور به تغییر قیمت در چاپ های جدید؛ بلکه ناگریز از تغییر قیمت نسخه هایی که هنوز در انبارهاشان مانده هستند.

افزایش قیمت ها به فراخور افزایش هزینه ها، به خودی خود اتفاق قابل توجیه است؛ اما آیا این تغییر قیمت ها ضوابط مشخصی هم دارند؟ ناشران بر اساس فرمول مشخص و واحدی این کار را انجام می دهند یا هرکدام برای خودشان متر و معیاری دارند؟ نکته دیگر اینجا است که وقتی کتاب چاپ قدیم در کتاب فروشی های سراسر کشور پخش شده است، چگونه ناشر می تواند به همه کتاب فروشان فهرست قیمت های جدید خود را بدهد تا آن ها مطلع شوند؟

ایبنا در چند نگاه، نقاط تاریک و روشن تغییر قیمت کتاب را بررسی کرده است که در ادامه می خوانید.

نگاه اول؛ قیمت گذاری بر اساس عرف
گاهی برخی از کتاب فروشان، راساً برای تغییر قیمت کتاب اقدام می کنند. استدلال آن ها این است که کتاب ها را از مدت ها قبل به صورت قطعی خریده اند و حق دارند خواب سرمایه شان را با توجه به نرخ تورم، با چسباندن برچسب و افزایش قیمت، جبران کنند. اگرچه این اقدام در حد محدود دیده شده است اما برخی معتقدند که باور جامعه به حوزه فرهنگ و نشر را مخدوش می کند. هومان حسن پور، رئیس اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران در این زمینه گفت: تنها ناشران حق دارند روی کتاب هاشان برچسب قیمت جدید بچسبانند، اما افزایش قیمت خودسرانه از سوی کتاب فروشان، غیرقانونی است.

مهمترین مشکلی که با افزایش قیمت از سوی کتاب فروشان ایجاد می شود، چند نرخی شدن یک کتاب در بازار است؛ طوری قیمت کتاب در کتاب فروشی ها و نزد ناشر، متفاوت خواهد بود. این مساله باعث سردرگمی و سلب اعتماد مشتریان می شود. رییس اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران گفته است که اگر معترضان به واحد شکایات اتحادیه مراجعه کنند در این واحد بازرسان به این موضوع رسیدگی خواهند کرد.

افزایش قیمت کتاب ها فرمول و معادله مشخصی ندارد و عموما بر اساس عرف موجود در بازار انجام می شود. حسن پور نیز با تایید این مساله، در این زمینه اظهار کرد: معمولا در قیمت گذاری ها عرف، حرف اول و آخر را می زند؛ درواقع بازار بر بازار نظارت دارد و اگر هم تخلفی صورت بگیرد، پیگیری می شود.

البته تجربه فعالیت نشر حرفه ای در این سال ها نشان می دهد که قیمت گذاری ناشران خارج از عرف موجود به ضرر همان ناشر است، زیرا مشتری به سراغ کتاب هایش نمی آید و او پس از مدتی مجبور به کاهش قیمت یا فروش کتاب هایش با تخفیف می شود؛ اما اینکار اعتبار از دست رفته را بازنمی گرداند.

نگاه دوم؛ اطلاع به کتاب فروشان و مصائب پیش رو
نکته ای که در بحث تغییر قیمت ها وجود دارد، اطلاع رسانی آن از ناشر به کتاب فروشان است؛ مساله ای ضروری که اجرایی شدن آن می تواند به یکپارچه شدن نظام قیمت گذاری کتاب در سراسر کشور منجر شود. اما اگر ناشر نتواند به کتاب فروش، قیمت های جدید را اعلام کند و فروشنده، مشتریان با تفاوت قیمت در کتاب فروشی های مختلف روبه رو می شود.

این تناقض می تواند موجب سردرگمی مخاطبان شود و آنان را نسبت به بازار نشر بدبین کند. محمود آموزگار، نائب رییس اتحادیه ناشران و کتاب فروشان تهران در این زمینه معتقد است؛ ناشران باید تغییر کتاب خود را به یک مرجع مانند اتحادیه اعلام کنند و اتحادیه نیز در تعامل با سایت خانه کتاب، این تغییرات را در بانک های اطلاعاتی خود اعمال کند تا مرجعی برای کتاب فروشان باشد.

آموزگار در این زمینه عنوان کرد که این کار باید به عنوان یک معیار اصلی اجرایی شود تا وقتی ناشری قصد دارد قیمت کتاب موجود خود را افزایش دهد، حتی اگر کتاب را در کتاب فروشی ها پخش کرده باشد، باید از طریق موزعان برچسب های جدید را به دست کتاب فروشان برساند تا روی قیمت های قبلی بچسبانند. از نظر او، اینگونه می شود جلوی قیمت گذاری های سرخود و سوءاستفاده گرانه را گرفت.

رساندن برچسب توسط موزعان به کتاب فروشان، پیش از این نیز سابقه دارد و کاظم علمی مدیر شرکت توزیع گسترش فرهنگ و مطالعات با تایید این موضوع، عنوان به ایبنا گفت؛ این کار را برای ناشران انجام می دهد و پس از اطلاع از تغییر قیمت کتاب توسط ناشر، بر روی سایت مجموعه خود که مرجعی برای کتاب فروشان به شمار می آید نیز افزایش قیمت ها را لحاظ می کند تا کتاب فروشان با مراجعه به سایت، بتوانند از آخرین قیمت ها مطلع شوند.

با این وجود اما همه ناشران امکان ارسال برچسب به کتاب فروشی ها را ندارند و هنوز هم کتاب فروشی هایی هستند که کتاب های قدیمی ناشران را بدون اطلاع از افزایش قیمت، به بهای قبلی به مخاطبان می فروشند که این مساله نیز چنان که اشاره شد، می تواند مشکل آفرین باشد. به نظر می رسد اگر قرار باشد افزایش قیمت به صورت سراسری و طی یک اقدام رسمی انجام شود، باید برای پوشش این مساله و حل آن راهکاری جدی و لازم الاجرا پیش بینی کرد.

نگاه سوم؛ تغییر قیمت در سفارش بعدی
چنان که گفته شد، افزایش قیمت می تواند نتایج بدی را روی مخاطبان کتاب بگذارد؛ در حالی که تمام تلاش اهالی فرهنگ این است که مخاطبان دچار بی اعتمادی نشوند. از طرف دیگر، حفظ قیمت های قدیمی از سوی کتاب فروشان نیز نتیجه ای ندارد جز چند قیمتی شدن کتاب. شروین عاقلی، مدیر کتابفروشی همیشه در این باره به ایبنا گفت: وجود کتاب های چندقیمتی به صورت هم زمان در بازار برای کتاب فروشان مشکلات زیادی به بار می آورد و آن ها را هم در سیستم فروش و هم در مواجهه با مشتریان با چالش روبه رو می کند، کتاب فروش با مشتری درگیر می شود و باید او را متقاعد کرد که این تغییر قیمت توسط ناشر انجام شده است و کتاب فروشی هیچ دخالتی نداشته است.

عاقلی همچنین به راهکار ثبت قیمت های جدید روی یک سایت مرجع، انتقاد می کند و براین باور است که درج قیمت کتاب ها در یک سامانه نمی تواند برای کتاب فروشی که بیش از 40 هزار عنوان کتاب دارد، میسر باشد. از نظر او بررسی روزانه این تعداد کتاب، کاری نشدنی است: کتاب فروش کدام کتاب را می خواهد جستجو کند و از کجا باید متوجه شود که قیمت کدام کتاب افزایش داشته است؟

اما راهکاری که این کتاب فروش ارائه می دهد، اگرچه راهکاری حداقلی و صرفا هدفش کاهش تنش ها و بی اعتمادی هاست، اما جالب توجه است: به نظرم بهترین راهکار اطلاع از قیمت های جدید، سفارش بعدی از آن کتاب است و در غیر این صورت خیلی اجرایی نیست. منظور او این است که کتاب فروش تا وقتی نسخه های یک کتاب را کاملا نفروخته، قیمت را افزایش ندهد و با ثبت سفارش جدید و اطلاع از افزایش قیمت ها، آن را برای نسخه های جدیدی که به کتاب فروشی می آیند، اعمال کند.

و پیشنهاد استفاده از بارکد قیمت
در سال های اخیر و به دنبال مشکلات فراگیر اقتصادی و نوسانات نرخ ارز، برخی از ناشران به سمتی حرکت کرده اند که در شناسنامه کتاب های خود قیمت را درج نمی کنند. ابعاد این مساله جای بررسی دارد اما به نظر می رسد استفاده از بارکد برای تعیین قیمت هر کتاب می تواند راهکار قابل توجهی باشد؛ چراکه در این صورت، افزایش قیمت ها به شکل سیستماتیک در سیستم های فروش ثبت می شود و کتاب فروشان با دستگاه بارکد خوان، قیمت ها را استخراج می کنند.

پیش بینی بارکد پشت جلد کتاب ها، علاوه بر اینکه احتمال فروش کتاب های تقلبی را کاهش می دهد -چراکه می تواند ابزاری برای تشخیص اصالت کتاب ها باشد- می تواند چاره ای باشد تا اعتماد عمومی به حوزه فرهنگ؛ به خصوص کتاب فروشان مخدوش نشود؛ زیرا در حالت تغییر قیمت با برچسب، این شبهه برای مشتریان باقی می ماند که کتاب فروشان به طور خودسر، قیمت ها را بالا برده اند و همین موضوع اغلب موجب تنش و دلخوری میان خریداران و گاهی شکایت به مراجع نظارتی می شود.

استفاده از بارکد قیمت، می تواند راهکاری اجرایی باشد اما طبیعتا زمانی می توان این ایده بالقوه را به راهکاری بالفعل تبدیل کرد که زیرساخت های یک پارچه سازی فروش کتاب در بازار، فراهم شود. به عبارت دیگر؛ باید سیستم واحدی (با محوریت ناشر یا موزع) وجود داشته باشد که تمام کتاب فروشی ها در هنگام فروش، با اتصال به آن قیمت های جدید را توسط بارکدخوان استخراج کنند. البته رسیدن به چنین سیستمی، فواید بسیار دیگری نیز دارد که مهمترین آن، ارزیابی بازار و به دست آمدن آمار فروش کتاب در کشور است که در تجزیه و تحلیل این بازار ضرورت دارد.

افزایش قیمت مواد اولیه تولید کتاب از یک سو، افزایش قیمت کتاب و پرچسب خوردن ها از سوی دیگر. کارشناسان معتقدند این رویه می تواند به صنعت نشر صدمه وارد کند؛ بنابراین به نظر می رسد نهادهای مرتبط با محوریت اتحادیه ناشران و کتاب فروشان تهران، باید فکری به حال شرایط موجود بکنند و راهکاری مشخص، منطقی و باضمانت اجرایی طرح کنند تا اجرای آن برای همه الزام آور باشد.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) ، افزایش قیمت کتاب در روزهایی که همه کالاها در کشور با افزایش قیمت روبه رو بوده اند، مساله ای اجتناب ناپذیر است و برخی کارشناسان نشر بر این باورند که ناشران برای ادامه حیات خود و چاپ کتاب های جدید، نه تنها مجبور به تغییر قیمت در چاپ های جدید؛ بلکه ناگریز از تغییر قیمت نسخه هایی که هنوز در انبارهاشان مانده هستند.

افزایش قیمت ها به فراخور افزایش هزینه ها، به خودی خود اتفاق قابل توجیه است؛ اما آیا این تغییر قیمت ها ضوابط مشخصی هم دارند؟ ناشران بر اساس فرمول مشخص و واحدی این کار را انجام می دهند یا هرکدام برای خودشان متر و معیاری دارند؟ نکته دیگر اینجا است که وقتی کتاب چاپ قدیم در کتاب فروشی های سراسر کشور پخش شده است، چگونه ناشر می تواند به همه کتاب فروشان فهرست قیمت های جدید خود را بدهد تا آن ها مطلع شوند؟

ایبنا در چند نگاه، نقاط تاریک و روشن تغییر قیمت کتاب را بررسی کرده است که در ادامه می خوانید.

نگاه اول؛ قیمت گذاری بر اساس عرف
گاهی برخی از کتاب فروشان، راساً برای تغییر قیمت کتاب اقدام می کنند. استدلال آن ها این است که کتاب ها را از مدت ها قبل به صورت قطعی خریده اند و حق دارند خواب سرمایه شان را با توجه به نرخ تورم، با چسباندن برچسب و افزایش قیمت، جبران کنند. اگرچه این اقدام در حد محدود دیده شده است اما برخی معتقدند که باور جامعه به حوزه فرهنگ و نشر را مخدوش می کند. هومان حسن پور، رئیس اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران در این زمینه گفت: تنها ناشران حق دارند روی کتاب هاشان برچسب قیمت جدید بچسبانند، اما افزایش قیمت خودسرانه از سوی کتاب فروشان، غیرقانونی است.

مهمترین مشکلی که با افزایش قیمت از سوی کتاب فروشان ایجاد می شود، چند نرخی شدن یک کتاب در بازار است؛ طوری قیمت کتاب در کتاب فروشی ها و نزد ناشر، متفاوت خواهد بود. این مساله باعث سردرگمی و سلب اعتماد مشتریان می شود. رییس اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران گفته است که اگر معترضان به واحد شکایات اتحادیه مراجعه کنند در این واحد بازرسان به این موضوع رسیدگی خواهند کرد.

افزایش قیمت کتاب ها فرمول و معادله مشخصی ندارد و عموما بر اساس عرف موجود در بازار انجام می شود. حسن پور نیز با تایید این مساله، در این زمینه اظهار کرد: معمولا در قیمت گذاری ها عرف، حرف اول و آخر را می زند؛ درواقع بازار بر بازار نظارت دارد و اگر هم تخلفی صورت بگیرد، پیگیری می شود.

البته تجربه فعالیت نشر حرفه ای در این سال ها نشان می دهد که قیمت گذاری ناشران خارج از عرف موجود به ضرر همان ناشر است، زیرا مشتری به سراغ کتاب هایش نمی آید و او پس از مدتی مجبور به کاهش قیمت یا فروش کتاب هایش با تخفیف می شود؛ اما اینکار اعتبار از دست رفته را بازنمی گرداند.

نگاه دوم؛ اطلاع به کتاب فروشان و مصائب پیش رو
نکته ای که در بحث تغییر قیمت ها وجود دارد، اطلاع رسانی آن از ناشر به کتاب فروشان است؛ مساله ای ضروری که اجرایی شدن آن می تواند به یکپارچه شدن نظام قیمت گذاری کتاب در سراسر کشور منجر شود. اما اگر ناشر نتواند به کتاب فروش، قیمت های جدید را اعلام کند و فروشنده، مشتریان با تفاوت قیمت در کتاب فروشی های مختلف روبه رو می شود.

این تناقض می تواند موجب سردرگمی مخاطبان شود و آنان را نسبت به بازار نشر بدبین کند. محمود آموزگار، نائب رییس اتحادیه ناشران و کتاب فروشان تهران در این زمینه معتقد است؛ ناشران باید تغییر کتاب خود را به یک مرجع مانند اتحادیه اعلام کنند و اتحادیه نیز در تعامل با سایت خانه کتاب، این تغییرات را در بانک های اطلاعاتی خود اعمال کند تا مرجعی برای کتاب فروشان باشد.

آموزگار در این زمینه عنوان کرد که این کار باید به عنوان یک معیار اصلی اجرایی شود تا وقتی ناشری قصد دارد قیمت کتاب موجود خود را افزایش دهد، حتی اگر کتاب را در کتاب فروشی ها پخش کرده باشد، باید از طریق موزعان برچسب های جدید را به دست کتاب فروشان برساند تا روی قیمت های قبلی بچسبانند. از نظر او، اینگونه می شود جلوی قیمت گذاری های سرخود و سوءاستفاده گرانه را گرفت.

رساندن برچسب توسط موزعان به کتاب فروشان، پیش از این نیز سابقه دارد و کاظم علمی مدیر شرکت توزیع گسترش فرهنگ و مطالعات با تایید این موضوع، عنوان به ایبنا گفت؛ این کار را برای ناشران انجام می دهد و پس از اطلاع از تغییر قیمت کتاب توسط ناشر، بر روی سایت مجموعه خود که مرجعی برای کتاب فروشان به شمار می آید نیز افزایش قیمت ها را لحاظ می کند تا کتاب فروشان با مراجعه به سایت، بتوانند از آخرین قیمت ها مطلع شوند.

با این وجود اما همه ناشران امکان ارسال برچسب به کتاب فروشی ها را ندارند و هنوز هم کتاب فروشی هایی هستند که کتاب های قدیمی ناشران را بدون اطلاع از افزایش قیمت، به بهای قبلی به مخاطبان می فروشند که این مساله نیز چنان که اشاره شد، می تواند مشکل آفرین باشد. به نظر می رسد اگر قرار باشد افزایش قیمت به صورت سراسری و طی یک اقدام رسمی انجام شود، باید برای پوشش این مساله و حل آن راهکاری جدی و لازم الاجرا پیش بینی کرد.

نگاه سوم؛ تغییر قیمت در سفارش بعدی
چنان که گفته شد، افزایش قیمت می تواند نتایج بدی را روی مخاطبان کتاب بگذارد؛ در حالی که تمام تلاش اهالی فرهنگ این است که مخاطبان دچار بی اعتمادی نشوند. از طرف دیگر، حفظ قیمت های قدیمی از سوی کتاب فروشان نیز نتیجه ای ندارد جز چند قیمتی شدن کتاب. شروین عاقلی، مدیر کتابفروشی همیشه در این باره به ایبنا گفت: وجود کتاب های چندقیمتی به صورت هم زمان در بازار برای کتاب فروشان مشکلات زیادی به بار می آورد و آن ها را هم در سیستم فروش و هم در مواجهه با مشتریان با چالش روبه رو می کند، کتاب فروش با مشتری درگیر می شود و باید او را متقاعد کرد که این تغییر قیمت توسط ناشر انجام شده است و کتاب فروشی هیچ دخالتی نداشته است.

عاقلی همچنین به راهکار ثبت قیمت های جدید روی یک سایت مرجع، انتقاد می کند و براین باور است که درج قیمت کتاب ها در یک سامانه نمی تواند برای کتاب فروشی که بیش از 40 هزار عنوان کتاب دارد، میسر باشد. از نظر او بررسی روزانه این تعداد کتاب، کاری نشدنی است: کتاب فروش کدام کتاب را می خواهد جستجو کند و از کجا باید متوجه شود که قیمت کدام کتاب افزایش داشته است؟

اما راهکاری که این کتاب فروش ارائه می دهد، اگرچه راهکاری حداقلی و صرفا هدفش کاهش تنش ها و بی اعتمادی هاست، اما جالب توجه است: به نظرم بهترین راهکار اطلاع از قیمت های جدید، سفارش بعدی از آن کتاب است و در غیر این صورت خیلی اجرایی نیست. منظور او این است که کتاب فروش تا وقتی نسخه های یک کتاب را کاملا نفروخته، قیمت را افزایش ندهد و با ثبت سفارش جدید و اطلاع از افزایش قیمت ها، آن را برای نسخه های جدیدی که به کتاب فروشی می آیند، اعمال کند.

و پیشنهاد استفاده از بارکد قیمت
در سال های اخیر و به دنبال مشکلات فراگیر اقتصادی و نوسانات نرخ ارز، برخی از ناشران به سمتی حرکت کرده اند که در شناسنامه کتاب های خود قیمت را درج نمی کنند. ابعاد این مساله جای بررسی دارد اما به نظر می رسد استفاده از بارکد برای تعیین قیمت هر کتاب می تواند راهکار قابل توجهی باشد؛ چراکه در این صورت، افزایش قیمت ها به شکل سیستماتیک در سیستم های فروش ثبت می شود و کتاب فروشان با دستگاه بارکد خوان، قیمت ها را استخراج می کنند.

پیش بینی بارکد پشت جلد کتاب ها، علاوه بر اینکه احتمال فروش کتاب های تقلبی را کاهش می دهد -چراکه می تواند ابزاری برای تشخیص اصالت کتاب ها باشد- می تواند چاره ای باشد تا اعتماد عمومی به حوزه فرهنگ؛ به خصوص کتاب فروشان مخدوش نشود؛ زیرا در حالت تغییر قیمت با برچسب، این شبهه برای مشتریان باقی می ماند که کتاب فروشان به طور خودسر، قیمت ها را بالا برده اند و همین موضوع اغلب موجب تنش و دلخوری میان خریداران و گاهی شکایت به مراجع نظارتی می شود.

استفاده از بارکد قیمت، می تواند راهکاری اجرایی باشد اما طبیعتا زمانی می توان این ایده بالقوه را به راهکاری بالفعل تبدیل کرد که زیرساخت های یک پارچه سازی فروش کتاب در بازار، فراهم شود. به عبارت دیگر؛ باید سیستم واحدی (با محوریت ناشر یا موزع) وجود داشته باشد که تمام کتاب فروشی ها در هنگام فروش، با اتصال به آن قیمت های جدید را توسط بارکدخوان استخراج کنند. البته رسیدن به چنین سیستمی، فواید بسیار دیگری نیز دارد که مهمترین آن، ارزیابی بازار و به دست آمدن آمار فروش کتاب در کشور است که در تجزیه و تحلیل این بازار ضرورت دارد.

افزایش قیمت مواد اولیه تولید کتاب از یک سو، افزایش قیمت کتاب و پرچسب خوردن ها از سوی دیگر. کارشناسان معتقدند این رویه می تواند به صنعت نشر صدمه وارد کند؛ بنابراین به نظر می رسد نهادهای مرتبط با محوریت اتحادیه ناشران و کتاب فروشان تهران، باید فکری به حال شرایط موجود بکنند و راهکاری مشخص، منطقی و باضمانت اجرایی طرح کنند تا اجرای آن برای همه الزام آور باشد.
خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)
خبرگزاری کتاب ایران

نگاه اول؛ قیمت گذاری بر اساس عرف

هومان حسن پور، رئیس اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران

نگاه دوم؛ اطلاع به کتاب فروشان و مصائب پیش رو

محمود آموزگار، نائب رییس اتحادیه ناشران و کتاب فروشان تهران

کاظم علمی مدیر شرکت توزیع گسترش فرهنگ و مطالعات

نگاه سوم؛ تغییر قیمت در سفارش بعدی

شروین عاقلی، مدیر کتابفروشی همیشه

و پیشنهاد استفاده از بارکد قیمت

لینک خبر :‌ خبرگزاری کتاب ایران
استفاده ابزاری از زنان در تبلیغ کالا ها در فضا ی مجازی، موضوعی است که همچنان بدون نظارت به حال خود رها شده است.

به گزارش ندای اصفهان، آزادی، روشنفکری، تساوی حقوق زن و مرد و ... اصطلاح هایی هستند که در سال های اخیر بسیار استفاده می شوند. عمدتاً کسانی که دنبال راهی برای لاپوشانی بی بند و باری ها هستند، از محدودیت هایی که اسلام جهت حفظ کرامت و وقار زن برای او مشخص کرده، گلایه می کنند و بعضاً آن ها را پوچ و بی اساس می دانند.

همین دیدگاه منجر به انتشار تصاویر و پیام هایی در صفحات مجازی می شود که هیچ توجیه اخلاقی و منطقی برای آن وجود ندارد و نه تنها باعث جذابیت و جلب توجه به سمت بانوان نمی شود؛ بلکه حریم خصوصی آنان را هم خدشه دار می کند.

شاید یکی از دلایلی که برخی شرکت ها و صاحبان برندهای تجاری اجازه استفاده ابزاری از زنان در تبلیغات کالا را به خود می دهند، نبود آگاهی از سوی تعدادی از افراد جامعه باشد. این شرکت ها با تفکری از پیش تعیین شده و جهت دار، دست روی نقطه ضعف جامعه گذاشته و جذابیت های سیمایی و جنسی زنان را در تبلیغات خود برجسته می کنند تا پاکدامنی و عفت زن ایرانی بیش از پیش زیر سوال برود.

اما نکته مهم این است که چرا نهاد نظارت بر این تبلیغات، همچنان به این موضوع بی توجه است و بیش از 50 درصد تبلیغات فعلی در سایت ها و صفحات مجازی بر پایه بازی با حجاب، عفاف و جایگاه زن ساخته می شوند و هدفی جز جلب رضایت از طریق خودنمایی و عشوه گری زنان در تصاویر و کلیپ هایشان ندارند. با وجود اینکه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بارها اعلام کرده با این نوع تیزرهای تبلیغاتی برخورد می کند؛ اما انگار برخوردها راه به جایی نمی برد. چراکه این وضعیت همچنان ادامه دارد. پیش از این گفت و گویی با حجت الاسلام سالک نایب رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس دهم داشتیم که از بررسی تبلیغات نامتعارف در فضای مجازی، توسط کمیسیون متبوعش خبر داد. اما به نظر می رسد حالا که مجلس جدید چند ماهی است فعالیت خود را آغاز کرده، باید نظارتی روی تبلیغات نامتعارف داشته باشد.

مگر نه اینکه در بند 10 الحاقی ماده 6 قانون مطبوعات مصوب 1379 استفاده ابزاری از افراد (اعم از زن و مرد) در تصاویر و محتوا، تحقیر و توهین به جنس زن، تبلیغ تشریفات و تجملات نامشروع و غیرقانونی مصداقی از تجاوز به حریم خانواده و نادیده گرفتن منزلت زن دانسته و در قانون مطبوعات ممنوع شده است!

بیشتر بخوانید

تبلیغاتی که زنان را قربانی موفقیت خود می کنند

همچنین در دستورالعمل مطول تهیه آگهی های تبلیغاتی در صداوسیمای جمهوری اسلامی ایران بند های بسیاری به شیوه بازنمایی زنان در تبلیغات اختصاص پیدا کرده است. در اصل 58 این دستورالعمل آمده است: حضور خانم ها در آگهی هایی که وضعیت کالا و مصارف آن به نقش خانم ها بستگی نداشته باشد، مجاز نیست .

اصل 59 این دستورالعمل نیز اذعان داشته: آگهی های رادیو- تلویزیونی نباید تداعی کننده این امر باشد که اشتغال و تلاش زن ایرانی محدود به امور منزل است و در عرصه های علمی و فرهنگی حضور ندارد و به طور کلی زن مسلمان ایرانی نباید تحقیر شود . در اصل60 نیز آمده است: آگهی نباید تداعی کننده ترجیح بین جنس مذکر و مؤنث باشد .

در اصل 62 نیز مطرح شده: آگهی ها نباید تداعی کننده این فکر باشند که زن ها از مردها ناتوان ترند و نقش هر کدام باید کامل و بی نقص مشخص شود . در بخش مقررات خانواده در بند 3 نیز به مقوله مهمی اشاره شده و آمده است: برای حفظ کرامت زن، نمایش تصاویر او در آگهی نباید هدف تبلیغ قرار گیرد . همه این ها تنها بخشی از قواعد فراوان بازنمایی زن در تبلیغات است.

اما امروزه فضای مجازی و پلتفرم های نوین تحت اینترنت، بستری را فراهم کرده اند که شرکت های برجسته یا نوپا بتوانند بدون هیچ نظارتی، تمام هنجار های فرهنگی و ارزش های زنانگی را نادیده گرفته و تبلیغات خود را با همان نگاه شیءانگارانه و اتکا به جذابیت جنسی زنان به دست مخاطبان برسانند.

استفاده ابزاری از زن در تبلیغات نوعی برده داری است

مریم نیری جامعه شناس فرهنگی، درباره استفاده ابزاری از زنان در تبلیغات به خبرنگار ما گفت: با توجه به اینکه رسانه های ارتباط جمعی نقش بی بدیلی در معرفی و تعیین سبک زندگی ایفا می کنند و تأثیر انکار ناپذیری در ایجاد، تقویت و حتی تغییر نگرش مخاطبان دارند، استفاده از عناصر متنوع محتوایی و ابزار های مختلف برای جذب مخاطب و افزایش تأثیر آگهی های تبلیغاتی دغدغه اصلی برنامه سازان و مبلّغان تجاری است.

وی افزود: استفاده ابزاری از زن به عنوان یکی از عناصر مهم برای اثربخشی در تبلیغات تجاری، در هرجای دنیا و کشور خودمان مورد انتقاد بسیاری از اندیشمندان و نخبگان فرهنگی قرار گرفته است. با نگاه به مطالعاتی که در این زمینه انجام شده است، می بینیم که استفاده نامتعارف از زن چه تبلیغات محیطی و چه آگهی های اینترنتی همیشه مورد نقد بوده است.

نیری عنوان کرد: با اینکه زن امروز ایرانی پا به پای یک مرد در جامعه ظاهر می شود، هنوز هم در تمام دنیا و حتی در کشورمان، بیشتر به زیبایی های ظاهری و بصری او توجه و از این ویژگی ها در نقش هایپ تبلیغات به تعبیری سوءاستفاده می شود.

وی با بیان اینکه نقش آگهی ها و تبلیغات صرفاً معرفی آن کالا یا برند مخصوص نیست، ادامه داد: تولیدکننده آن کالای تبلیغی از این طریق فضای گفتمان حاکم در جامعه را معرفی می کند و همچنین خودش سازنده گفتمان جدید درباره نقش های مختلف است. رسانه با توجه به تاثیری که در شکل گیری افکار عمومی دارد، همواره کلیشه سازی می کند.

این فعال فرهنگی گفت: در کلیشه سازی نقش انسان و شخصیتش را به مجموعه ای از ویژگی های شخصیتی مبالغه آمیز و معمولاً منفی تنزل می دهند. در واقع این کلیشه سازی نوعی مرز نمادین میان ما و دیگران به وجود می آورد و اصولاً به چند طریق اتفاق می افتد. می توان گفت که رسانه ها، تصویر غلطی از حضور یا سلطه واقعی گروهی در جامعه را نشان می دهند؛ به حضور موثر آن گروه بی توجه هستند و یا اینکه حضور یک گروه در عرصه ای خاص در جامعه را پررنگ می کنند.

وی افزود: با توجه به این سه مورد فکر می کنم همین برای ما کفایت کند که در تبلیغات بازرگانی انواع محیط ها، کلیشه سازی درباره نقش زنان اتفاق می افتد؛ یعنی رسانه ها و تبلیغات تجاری نسبت به حضور موثر زنان در جامعه بی توجه هستند. همانطور که در برنامه و تبلیغات فراوانی زن ایرانی یک زن کدبانو، خانه دار و همسر است و فقط به همسرداری و بچه داری می پردازد. حتی در زمان تبلیغ یک تکنولوژی، از آنان در راستای ایفای نقش همسری و مادری استفاده می شود. همچنین در برخی مواقع زن به عنوان ابژه جنسی مورد توجه قرار می گیرد. البته این مورد در ایران خیلی کم و در کشور های دیگر پررنگ تر است.

نیری تصریح کرد: در بعضی از مطالعات، استفاده از زن به عنوان ابزار تبلیغاتی مهم و موثر، نوعی برده داری مطرح شده است؛ منتقدان معتقدند که استفاده ابزاری از زنان در تبلیغات یک نوع برده داری و خشونت علیه آنان است.

بیشتر بخوانید؛ بررسی تبلیغات نامتعارف در فضای مجازی در دستور کار مجلس قرار گرفت

وی با اشاره به نقش نهاد های نظارتی افزود: لازم است متولیان امر از جمله وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و سازندگان برنامه های صدا و سیما به قوانین تبلیغاتی کشور که طبق آن باید زنان با چهره و پوشش مناسب در تبلیغات ظاهر شوند و این تبلیغات به گونه ای نباشد که برتری یک جنسیت نسبت به دیگری را نشان دهد، پایبند باشند. متاسفانه ما همیشه در اجرا و نظارت قوانین خلأ داریم که امیدوارم دستگاه های مرتبط در این حوزه پررنگ تر و موثرتر حضور پیدا کنند.

انتهای پیام/

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

لینک خبر :‌ ندای اصفهان
تهران- ایرنا- پایتخت کتاب عنوان طرحی است که بر مبنای آن هر سال شهری به عنوان پایتخت کتاب ایران انتخاب می شود؛ این طرح که از سال 93 در کشور راه اندازی شده تحولات فرهنگی چشمگیری در شهرهای انتخابی در پی داشته است.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۴/۱۱ سایت های دیگر : خبرگزاری تقریب روزنامه بانی فیلم خبرگزاری کتاب ایران دانا

پایتخت کتاب عنوان طرحی است که بر مبنای آن هر سال شهری از سوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به عنوان پایتخت کتاب ایران انتخاب می شود. بخش هایی از این طرح از پایتخت جهانی کتاب الگوبرداری شده است اما از نظر ساختار اجرایی همخوانی های زیادی با شرایط فعالیت فرهنگی در ایران پیدا کرده است.

عنوان پایتخت کتاب جهان از سال 2001 میلادی از سوی سازمان یونسکو به شهری داده می شود که در جهت تقویت جایگاه کتاب و خواندن آن کوشش شایانی کرده باشد. هدف یونسکو این است تا از این طریق در آن سال به اجرای برنامه های فرهنگی مرتبط با کتاب بپردازد و از این راه شوق مطالعه را در مردم ایجاد کند. این انتخاب هیچ جایزه و یا مشوق مالی را برای برگزیده دربر ندارد؛ بلکه تایید بهترین برنامه اختصاص داده شده به کتاب و کتاب خوانی است.

دولت یازدهم بر اساس طرح جهانی و در جهت ترویج سراسری فرهنگ کتابخوانی، تمرکززدایی فعالیت های این حیطه و افزایش سرانه مطالعه به اجرای شکل بومی این طرح در داخل کشور پرداخت بر این اساس انتخاب پایتخت کتاب ایران سال 1393 آغاز شد، با اعلام فراخوان شبکه ترویج کتاب خوانی که زیر نظر معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی جای دارد و با همکاری سازمان اسناد و کتابخانه ملی، هر سال شهرهایی که داوطلب دریافت این عنوان هستند، برنامه های خود را ارائه می دهند و داوران با انتخاب بهترین طرح های ارائه شده، پایتخت کتاب را برمی گزینند.

پیمایش مصرف فرهنگی ایرانیان در سال 98 نشان داد نیمی از جامعه ایرانی کتابخوان هستند و هفته ای به طور متوسط 3 ساعت و هفت دقیقه کتاب می خوانند. همین پژوهش به ما می گوید که تنها یک پنجم از جمعیت حاضر در پایگاه های اقتصادی پایین جامعه اهل مطالعه هستند. اگر ما به دنبال توسعه فرهنگی هستیم، باید قبول کنیم این گزاره که تنها نیمی از ایرانیان کتاب می خوانند، مطلوب نیست و این میزان باید ارتقا پیدا کند. این موضوع هم برنامه ریزی می طلبد و هم حرکت در مسیر چشم انداز.

طرح انتخاب پایتخت کتاب ایران را با توجه به سند چشم انداز 1404 و تأکید رهبری ایران می توان فرصتی برای مدیریت شهری دربحث ارتقای سطح فرهنگ عمومی و شهروندی دانست. مهم ترین دلیلی که برای اجرای این برنامه ارائه می شود، ایجاد هماهنگی و همکاری میان نهادهای مختلف دولتی و غیردولتی فعال در شهرهای کوچک بر سر اجرای فعالیت های مرتبط با کتاب است. طراحان و مجریان این طرح بر این باورند که با چنین طرح هایی می توان به افزایش سرانه مطالعه در بین شهروندان کمک کند.

همچنین این توجیه ارائه می شود که طرح انتخاب پایتخت کتاب ایران اولین تجربه ملی برای ایران در این زمینه به شمار می رود و این تجربه موجب می شود به مرور زمان به معیارهای جهانی انتخاب پایتخت کتاب نزدیک شوند. مقامات فرهنگی ایرانی می گویند معیارهای آنان بیشتر به صورت ملی و براساس ساختارها و ظرفیت های بومی تعریف شده است.

پایتخت کتاب برنامه خود را با همکاری همه نهادهای فرهنگی، نظیر اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان، کتابخانه ملی مرکز استان، نهاد کتابخانه های عمومی کشور، شهرداری ها و... پیش می برد و هر شهر با توجه به قابلیت هایی که دارد، برنامه های گوناگونی را اجرا خواهد کرد.

پایتخت کتاب از میان شهرهای کشور که در فراخوان شرکت کرده اند، برگزیده می شود؛ شهری که بهترین برنامه های گذشته و بهترین برنامه های پیش بینی شده برای دو سال آینده را داشته باشد. پایتخت کتاب باید زیرساخت های مناسب و برنامه های ترویجی برای کتاب و کتاب خوانی را در برنامه داشته باشد و بتواند در جهت پیشبرد آن ها تلاش کند.

در نخستین دوره از اجرای این برنامه، 64 شهر با 390 طرح و برنامه به این فراخوان جواب داده و تقاضا داشتند به عنوان پایتخت کتاب ایران انتخاب شوند. پس از ارزیابی های کارشناسی 10 شهر به مرحله نهایی راه یافتند و به هیات داوران معرفی شدند.

هیات داوران با در نظر گرفتن اهداف و شاخص های ارزیابی، در اولین مرحله از داوری، شهرهای یزد، بوشهر، گنبدکاووس، نیشابور و اهواز را به عنوان نامزدهای نهایی جشنواره معرفی کرد. در نهایت بر اساس بیانیه هیات داوران پایتخت کتاب ایران، اهواز به دلیل ارائه برنامه های نوآورانه، مشارکت جویانه، مؤثر و منسجم و استفاده از ظرفیت های بخش خصوصی، تشکل های مردمی، صنایع و مراکز ورزشی و فرهنگی، لوح افتخار وزرای کشور و فرهنگ و ارشاد اسلامی و لوح تقدیر کمیسیون ملی یونسکو را دریافت کرد.

در دومین دوره برگزاری این رقابت 99 شهر در این طرح شرکت کردند. در این دوره شهر نیشابور به عنوان دومین پایتخت کتاب ایران انتخاب شد شهرهای بوشهر، شیراز، یزد، شهرکرد و شهر ری به عنوان شهرهای نامزد پایتخت کتاب ایران معرفی شدند.

شهر بوشهر به عنوان سومین پایتخت کتاب ایران و کاشان به عنوان چهارمین پایتخت کتاب ایران انتخاب شدند. همچنین شهر یزد بر اساس شاخص هایی از جمله استمرار فعالیت های ترویج کتابخوانی، ارائه برنامه های خلاقانه، هم افزایی و همگرایی بخش های دولتی و خصوصی و با حمایت مالی برندهای معتبر تجاری خود بعنوان پنجمین پایتخت کتاب ایران معرفی شد.

ششمین برنامه انتخاب و معرفی پایتخت کتاب ایران از ابتدای تیرماه با اعلام فراخوان آن از سوی دفتر مطالعات و برنامه ریزی فرهنگی و ستاد هماهنگی شهرها و روستاهای دوستدار کتاب معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به تمامی نهادها و سازمان های ذی ربط از جمله نهادها و سازمان های دولتی و غیر دولتی همچون نهاد کتابخانه های عمومی کشور، معاونت توسعه مناطق محروم ریاست جمهوری، سازمان اسناد و کتابخانه ملی جمهوری اسلامی، سازمان شهرداری ها و دهیاری ها، ستاد عالی کانون های فرهنگی و هنری مساجد کشور، خانه کتاب، کمیسیون ملی یونسکو، اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران، انجمن کتابداری و اطلاع رسانی ایران و شبکه شهرهای دوستدار کتاب و بخش خصوصی و فعالان فرهنگی و تشکل های مردم نهاد شروع به کار کرد.

با اعلام فراخوان ارسال آثار شهرهای متقاضی شرکت در این طرح، 166 شهر، آثار و مستندات خود را به دبیرخانه مرکزی ستاد هماهنگی شهرها و روستاهای دوستدار کتاب معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ارسال کردند.

بنا به گزارش دبیرخانه کیفیت آثار ارسالی در این دوره نسبت به دوره های گذشته از رشد قابل توجهی برخوردار بود به گونه ای که داوران مراحل اولیه این طرح برخلاف روال سال های گذشته که 20 شهر را به عنوان شهرهای راه یافته به مرحله نیمه نهایی انتخاب می کردند در این دوره 38 شهر را برای این مرحله انتخاب و به دبیرخانه معرفی کردند و پس از بررسی آثار در مرحله نیمه نهایی سرانجام پنج شهر اوز، بم، ری، شیراز و رفسنجان به دور پایانی راه یافتند و در نهایت هم شهر شیراز این عنوان را برای سال 99 کسب کرد.

عمده ترین دلیل اجرای طرح پایتخت کتاب را می توان تمرکز زدایی فعالیت های ترویجی از پایتخت عنوان کرد؛ روندی که باعث رقم خوردن و تحول و پویایی فرهنگی شهرهای منتخب پایتخت کتاب شد. این رویداد در طول 6 دوره برگزاری، تحولات و رویدادهای فرهنگی برجسته ای از برگزاری نکوداشت بزرگان ادبی شهرهای پایتخت که تا آن زمان مجالی برای معرفی و ارج نهادن نیافته بودند، گرفته تا انعقاد تفاهم نامه های بین سازمانی در این شهرها در مسیر توسعه کتابخوانی و احداث و تکمیل کتابخانه های نیمه کاره و مجتمع های فرهنگی برزمین مانده را تجربه کرد.

تلاش برای توسعه فرهنگ مطالعه حتی شهرها را به ایده پردازی هایی چون راه اندازی پنجشنبه های کتابخوانی یزد، راه اندازی شبکه دوستداران کتاب در اصناف و مشاغل و برگزاری نخستین جشنواره کتاب کودک و نوجوان در کاشان و بسیاری از طرح های ناب دیگر واداشت. مساله ای که حتی در شهرهای نامزدی پایتخت موجب تکاپو و تحولات فرهنگی شد.

پایتخت کتاب اکنون در ششمین ایستگاه بسیار پررنگ تر و بالغ تر از سال های نخستین رو به تکامل می رود تا جهانی شدن را نیز در این چشم انداز محقق کند.

لینک خبر :‌ خبرگزاری جمهوری اسلامی
خبرگزاری میزان- دهمین روز از تیر ماه 99 با اخبار و حاشیه های فراوانی در عرصه فرهنگ و هنر روبرو بود که از جمله مهمترین آن ها می توان به آخرین خبرها از نحوه برگزاری و قیمت بلیط کنسرت ها اشاره کرد.

تاریخ انتشار: 17:34 - 10 تیر 1399

- کد خبر: 633614
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۴/۱۰

خبرگزاری میزان - دهمین روز از تیر ماه 99 با اخبار و حاشیه های فراوانی در عرصه فرهنگ و هنر روبرو بود که از جمله مهمترین آن ها می توان به آخرین خبرها از نحوه برگزاری و قیمت بلیط کنسرت ها اشاره کرد.

مجید صالحی با صحنه زنی راهی جشنواره فیلم فجر می شود

فیلم سینمایی صحنه زنی به کارگردانی علیرضا صمدی و نقش آفرینی بازیگرانی، چون مجید صالحی، مهتاب کرامتی و بهرام افشاری از جمله گزینه های حضور در سی و نهمین جشنواره فیلم فجر است.

خبرگزاری میزان - سینماهای سراسر کشور پس از شیوع کرونا دچار شوکی طولانی مدت شدند، اتفاقی که باعث شد تمامی سالنهای سینما نزدیک به پنج ماه طعم تلخ تعطیلی را بچشند، در همین راستا بود که برای حفظ سلامت عوامل پشت صحنه سینمایی اکثر آثار تولید خود را نیز متوقف کردند.

حال با بازگشایی سینماها فصل جدیدی در برابر سینمای ایران قرار گرفته و باید دید این هنر تا چه حد طی چهار ماه گذشته دچار تغییر شده است. هرچند بازگشایی سینماها از تیر ماه اتفاق می افتد اما برگزاری سی و نهمین جشنواره فیلم فجر همچنان یکی از مهمترین دغدغه های سینماگران است.

در این میان کارگردانان جوان و پیشکسوت سینما با توجه به اعلام رییس سازمان سینمایی مبنی بر قطعی بودن برگزاری جشنواره فیلم فجر پیش تولید آثار خود را آغاز کرده اند و سینما بار دیگر با سرعت به سمت مسیر همیشگی تولید و عرضه قرار گرفته است.

حال با بازگشایی سینماها بسیاری از کارگردانان و فیلمسازان با اعلام شروع فیلمبرداری پروژه های خود خبر از سال شلوغ سینمایی می دهند، تاکنون کارگردانانی همچون محمدحسین مهدویان، مرتضی علی عباس میرزایی، آرش انیسی، وحید جلیلوند، محسن قرایی و نیما جاویدی خبر از شروع پروژه های خود داده اند.

برای مشاهده متن کامل خبر اینجا کلیک کنید

تشریح نحوه جدید برگزاری کنسرت ها در شرایط کرونایی/تا پایان تابستان گرانی بلیت کنسرت نداریم

مدیرکل دفتر موسیقی ارشاد گفت: قیمت بلیت کنسرت ها تا پایان مرداد ماه که زمان برگزاری کنسرت ها قبل از ماه محرم است هیچ تغییری نخواهد کرد و ما شاهد هیچگونه گران شدن قیمت بلیت ها نخواهیم بود.

محمد الهیاری در گفت وگو با خبرگزاری میزان ، پیرامون بازگشایی سالن های کنسرت پس از تعطیلات کرونایی گفت: همانطور که مستحضر هستید ستاد ملی مبارزه با کرونا مصوب کرد که سالن های برگزاری کنسرت می توانند از ابتدایی تیر ماه با پنجاه درصد ظرفیت مخاطب آغاز به کار نمایند.

وی درباره نوع نظارت دفتر موسیقی بر برگزاری کنسرت ها ادامه داد: دفتر موسیقی بخش نامه ای را به سالن های بزرگ تهران که بالای 1200 نفر ظرفیت دارند و از دفتر موسیقی مجوز می گیرند و همین طور سالن های زیر مجموعه معاونت هنری شامل تالار وحدت، تالار رودکی و بنیاد نیاوران ارسال کرده است، علاوه بر آن دفتر موسیقی نامه ای را به ادارات کل ارشاد استان ها مبنی بر لازم الاجرا بودن بند های پانزده گانه پروتکل های بهداشتی ارسال کرده است.

بیشتر بخوانید: آخرین گفت وگوی محمد الهیاری با میزان را اینجا بخوانید

مدیرکل دفتر موسیقی ارشاد پیرامون اجرای کنسرت در شهرستانها اضافه کرد: شروع به کار سالن های برگزاری کنسرت در هر استان مشروط به تاییدیه ستاد مبارزه با کرونا همان استان خواهد بود و با توجه به وضعیت شیوع بیماری کرونا بازگشایی ها صورت می گیرد.

وی درباره چگونگی برگزاری کنسرت در شهر تهران افزود: در شهر تهران بنا بر مصوبه ستاد ملی مبارزه با کرونا تاریخ بازگشایی ها اول تیر ماه اعلام شد، البته این بازگشایی صرفا با فروش پنجاه درصد ظرفیت سالن امکان پذیر است، به طور مثال اگر سالن برج میلاد 1600 نفر ظرفیت دارد می تواند با ظرفیت حداکثر هشتصد نفر میزبان مخاطبان در کنسرت ها باشد.

اله یاری در مورد توقف اجراهای موسیقی در شهریور ماه اذعان کرد: در همین راستا نحوه پر شدن سالن ها نیز با سایت های بلیت فروشی و مدیریت سالن ها در میان گذاشته شد، تا همین لحظه دست کم پنج اجرای صحنه ای برای تیر و مرداد ماه درخواست اجرا داده اند، همانطور که می دانیم انتهای مرداد ماه مصادف با آغاز ماه محرم خواهد بود و اجرا ها حداکثر تا پایان مرداد ماه روی صحنه خواهند رفت.

وی درباره آغاز به کار کنسرت ها بعد از ماه صفر ادامه داد: نیمه دوم سال برای اجرا های صحنه ای از آبان ماه و بعد از اتمام ماه صفر و با ارزیابی ستاد ملی مبارزه با کرونا آغاز خواهد گردید، در آن زمان این ستاد وضعیت سلامت کشور را بررسی خواهد کرد و همه ما بدون شک تابع مصوبات این ستاد خواهیم بود.

برای مشاهده متن کامل خبر اینجا کلیک کنید

برگزاری نمایشگاه کتاب تهران همچنان در گرو تایید ستاد ملی مبارزه با کرونا

مهدی اسماعیلی در گفت وگو با خبرگزاری میزان ، پیرامون آخرین وضعیت برگزاری نمایشگاه کتاب تهران گفت: در حال حاضر شورای سیاست گذاری نمایشگاه کتاب تهران همچنان منتظر تاییدیه ستاد ملی مبارزه با کرونا برای برگزاری این دوره از نمایشگاه کتاب تهران است. حال باید دید که این ستاد چه زمانی را برای برگزاری نمایشگاه کتاب اعلام می کند.

وی با اشاره به تنظیم شیوه نامه اجرایی این دوره از نمایشگاه افزود: طی شیوه نامه ای که ما برنامه ریزی خود را در آن برای برگزاری نمایشگاه کتاب تهران به ستاد ملی مبارزه با کرونا ارسال کرده ایم، منتظریم تا این ستاد بهترین زمان برگزاری نمایشگاه کتاب را برای ما مشخص نماید.

بیشتر بخوانید: برای مشاهده آخرین خبرها از نمایشگاه کتاب تهران اینجا کلیک کنید

این مسئول نمایشگاه کتاب در همین راستا اذعان کرد: بدون شک دلخواه ما برگزاری نمایشگاه کتاب تهران خواهد بود اما از سویی باید سلامت جامعه در صدر امور قرار گیرد، به همین دلیل ما همچنان در انتظار جوابیه ستاد ملی مبارزه با کرونا خواهیم ماند زیرا باید این رویداد بزرگ فرهنگی با امنیت کامل برگزار شود تا مخاطبان بتوانند با خیال راحت و اطمینان خاطر در آن حضور یابند.

معاون اجرایی نمایشگاه بین المللی کتاب تهران با اعلام آمادگی تیم اجرایی این نمایشگاه برای برگزاری دوره پیش رو اظهار کرد: برنامه ریزی ها و همچنین تمامی پیش بینی ها برای برگزاری هر چه بهتر و امن تر نمایشگاه کتاب تهران انجام شده و شورای سیاست گذاری تا حد امکان تمامی امکانات خود برای برگزاری ایمن این دوره از نمایشگاه را به میدان آورده است.

برای مشاهده متن کامل خبر اینجا کلیک کنید

چگونه در ایام مبارک دهه کرامت سلب توفیق الهی نشویم؟

یک کارشناس علوم قرآنی گفت: سرّ عدم بهره حداکثری ما از مشاهد مشرفه و آن زمان های ویژه، سلب توفیق هایی است که با آن روبرو هستیم و آن هم چندین عامل دارد اما از جمله عوامل آن غفلت است.

معین شرافتی در گفت وگو با خبرگزاری میزان پیرامون ارزش و جایگاه زیارت حضرت فاطمه معصومه (س) گفت: کشور ما را با دو فرزند امام موسی کاظم (ع) ، یعنی امام رضا (ع) و حضرت فاطمه معصومه (س) می شناسند، دو وجود نازنینی که حقیقتا ما مهمان آن ها هستیم. علاوه بر فیض هایی که از قم و مشهد مقدس به کشور ما می رسد می تواند فیوضات معنوی فردی بسیاری را هم شامل حال ما کند، حقایقی که اهمیت و ارزش آن را باید با بررسی سیره علما و بزرگان و نوع عرض ارادت آن ها دانست، به ویژه در ایام ولادت این خواهر و برادر بزرگوار که دهه کرامت نام دارد.

بیشتر بخوانید: برای مطالعه مطالب و گفت وگوهای مذهبی اینجا کلیک کنید

وی به ارزش و اهمیت زیارت حضرت فاطمه معصومه (س) اشاره و تصریح کرد: فیوضات الهی که در زیارت حضرت فاطمه معصومه (س) نهفته است حتماً آن قدر ارزش و بها داشته که بزرگان و علمای دینی خاک حرم ایشان را طوطیای چشمان خود کرده و می کنند. ولی سؤال پا بر جا این است که چرا آن فیض رحمانی و شهود ربانی به ما دست نمی دهد و در نهایت به حس سبکی و سبکبالی که بزرگان دست یافتند ختم نمی گردد؟.

این کارشناس علوم قرآنی در همین راستا ابراز کرد: البته این عدم استفاده ما از فیض های ربانی منحصر در مکان های مشرفه نیست و برخی زمان های ناب را نیز شامل می شود، مانند شب قدر و شب و روز عید سعید فطر، شب ها و عصر های جمعه و یا هر روز از اذان صبح تا طلوع آفتاب. پس مهم است که علت محرومیت خود را از آن باب که عارفان و سالکان متنعم هستند بررسی کنیم.

وی با اشاره به نکته کلیدی که در زیارت نامه حضرت فاطمه معصومه (س) وجود دارد بیان کرد: در پایان زیارت نامه حضرت فاطمه معصومه (س) آمده است: اللَّهُمَّ إِنِّی أَسْأَلُکَ أَنْ تَخْتِمَ لِی بِالسَّعَادَةِ فَلا تَسْلُبْ مِنِّی مَا أَنَا فِیهِ؛ خدایا از تو می خواهم، که سرانجام کارم را به خوشبختی ختم کنی و آنچه را در آنم از دستم نگیری ، در این زیارتنامه که به نقل از امام رضا (ع) است دو نکته مهم و حیاتی را به عنوان نتیجه و ثمره این زیارتنامه نیز در خود دارد، اول آنکه فرد در آخر کار و عمر عاقبت به خیر شود و اینکه در طول حیات و زندگی خویش از طرف خداوند سلب توفیق نگردد.

برای مشاهده متن کامل خبر اینجا کلیک کنید

رواق های حرم مطهر رضوی نمونه ای ارزشمند از هنر دوره های مختلف تاریخ

رواق های حرم امام رضا (ع) نیز مانند صحن ها و ایوان ها نمونه های ارزشمندی از هنر دوره های مختلف تاریخ به شمار می آیند، 27 رواق در مجموعه ی حرم مطهر وجود دارد که روی هم رفته مساحتی بالغ بر 57 هزار مترمربع را به خود اختصاص داده اند.

خبرگزاری میزان - رواق به معنی ایوان، پیشگاهِ خانه و سایبان است و در مجموعه حرم مطهر رضوی به بنا های سرپوشیده ای که در اطراف بقعه مطهر قرار دارند، رواق گفته می شود.

رواق های حرم امام رضا (ع) نیز مانند صحن ها و ایوان ها نمونه های ارزشمندی از هنر دوره های مختلف تاریخ به شمار می آیند. 27 رواق به نام های رواق دارالحفاظ، رواق دارالسیاده، گنبد حاتم خانی، گنبد الله وردیخان، توحید خانه، دارالفیض، دارالشکر، دارالشرف، دارالضیافه، دارالسعاده، دارالسلام، دارالسرور، دارالعزه، دارالذکر، دارالزهد، شیخ بهائی، دارالعباده، دارالاخلاص، دارالولایه، دارالاجابه، دارالهدایه، دارالرحمه، دارالحکمه، دارالحجه، امام خمینی (ره) ، دارالمرحمه، دارالکرامه، کوثر، غدیر، دارالقرآن، حضرت معصومه (س) و حضرت زهرا (س) و دو رواق زیر بستی شیخ حر عاملی و شیخ طوسی در مجموعه ی حرم مطهر وجود دارد که روی هم رفته مساحتی بالغ بر 57 هزار مترمربع را به خود اختصاص داده اند. در این گزارش به معرفی برخی از این رواق ها می پردازیم.

بیشتر بخوانید: برای مطالعه مطالب و گفت وگوهای مذهبی اینجا کلیک کنید

***رواق شیخ طوسی

این رواق 4000 مترمربعی در ضلع غربی رواق دارالحجه و دو طرف ورودی آن رواق از بست شیخ طوسی واقع شده است که از شمال به ساختمان کتابخانه مرکزی و از جنوب به رواق دارالاجابه متصل است. این رواق در سال های پایانی دهه 80 شمسی افتتاح شده است و از آن برای برگزاری مراسم عقد و ازدواج زوج هایی متدین استفاده می شود که علاقه مند به آغاز زندگی مشترک خود در جوار مرقد منور امام رضا (ع) هستند.

***بزرگ ترین رواق حرم مطهر

رواق امام خمینی (ره) از بزرگ ترین رواق های حرم امام رضا (ع) با 9 هزار مترمربع وسعت است که با پوشاندن سقف و آرایه بندی یکی از صحن های مجموعه حرم مطهر احداث شده است. صحن امام خمینی که پیش تر به نام های صحن موزه و صحن پهلوی شناخته می شد، در سال های 1316 تا 1324 شمسی مقابل خیابان امام رضا (ع) ساخته و ساختمان کتابخانه و موزه در انتهایش بنا شد و به همین علت به صحن موزه مشهور شد. این صحن به علت موقعیت خاصش که به تالار تشریفات آستان قدس در بالای رواق دارالزهد راه داشت، برای استقبال از هیئت های رسمی استفاده می شد و کمتر به روی عموم زائران گشوده می شد. پس از انقلاب اسلامی، این صحن برای برگزاری مراسم سیاسی و سخنرانی های مناسبتی استفاده می شود.

این رواق از غرب به مسجد گوهرشاد، از شرق به ساختمان موزه، از شمال به صحن آزادی و تالار تشریفات، دارالزهد، رواق شیخ بهایی و دارالعباده و از جنوب به صحن جامع رضوی راه دارد. از این رواق برای برگزاری مراسم مذهبی و سیاسی و برپایی نماز جمعه و دیگر آیین های خاص استفاده می شود.

برای مشاهده متن کامل خبر اینجا کلیک کنید

انتهای پیام/

لینک خبر :‌ میزان
هجمه فیلم های سیاه علیه نظام قضایی و مسائل مهم فقهی و دینی جز ایجاد خلل برای فرهنگ سالم و قابل اطمینان دینی در زندگی اثر دیگری ندارد.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۴/۱۱ سایت های دیگر : خبر گزاری رسا

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم ، سینما پدیده مهمی است که استفاده درست و کاربردی از آن برای پیشرفت کشور ضرورت دارد و اگر نه این همه تلاش برای بهره مندی از سینما در نظام های سیاسی دنیا برای چیست؟

هوش و اشراف بالای رهبری نسبت به سینمای ایران و جهان

رهبر انقلاب ایران نیز جزو علمای دینی است که در کسوت یک رهبر سینما را رصد می کنند. اما همواره مسئولین سینمایی ما در تمام این سال ها گمان می کنند که سینما دور از نظر رهبر انقلاب است. اما سخنان شنبه صبح ایشان مانند آب سردی بود که به صورت خواب زده مسئولین فرهنگی و همینطور قضایی جمهوری اسلامی ایران پاشیده شد و آنان را از خواب بیدار کرد.

گلگی رهبر انقلاب از عرصه نظارت بر فیلم ها

آیت الله خامنه ای در بخشی از سخنان خود که به صورت آنلاین با مسئولین قضایی و حقوقی کشور برگزار می شد با اشاره به ضعف در نظارت و ساخت فیلم های سینمایی بیان کردند که متأسفانه با غفلت برخی مسئولان مربوط در عرصه نظارت بر فیلم ها، شاهد نمایش فیلم هایی هستیم که اساس و مبانی قضایی جمهوری اسلامی را زیر سؤال می برند. ایشان در ادامه به نکته دیگری اشاره کردند که نشان از اطلاعات جالبشان درباره سینمای جهان است؛ نکاتی که معلوم نیست چند درصد مسئولین سینمایی ما از آن باخبرند: غربی ها بر خلاف واقعیت، در فیلم های سینمایی ، دادگاه های خود را عرصه عدالت محض نشان می دهند ولی ما حتی در ارائه واقعیات کشور از ظرفیت های هنری و رسانه ای بهره نمی گیریم و گاهی بر عکس نشان می دهیم.

خبرگزاری تسنیم دیروز در گزارشی درباره فیلم های سینمایی هالیوودی که در این عرصه فعالیت های چشمگیری داشتند ارائه داد. تنها نکته ای که به نظر مهم است تا بار دیگر از گزارش دیروز تکرار کنیم این است که سبک فیلم های مرتبط با مسائل قانونی و حقوقی آنقدر در هالیوود متداول است که سبک و ژانر مخصوصی با عناوین LAW MOVIES و LEGAL MOVIES برای آنان وجود دارد؛ فیلم هایی که به تعبیر رهبری دستگاه قانون و قضایی آمریکا را محضر محض دادگری و عدالت نشان می دهند اما حقیقت آن چیز دیگری است.

مدعیان روشنفکری جواب خود را از رهبر گرفتند

اما در گزارش امروز از واقعیت دردناک سینمای ایران در رابطه با قوه قضائیه و مسائل فقهی و قضایی باید خبر بدهیم. این مسأله البته مربوط به سال گذشته یا امسال نیست بلکه در سال های اخیر به لطف بی خیالی مسئولین فرهنگی و قضایی کشور چندین فیلم که نه تنها قوه قضائیه را نشان رفته است بلکه همانطور که رهبری گفتند اساس و مبانی قضایی جمهوری اسلامی را زیر سؤال می برند، ساخته شده است. البته قبل از پرداخت به این موضوع باید به این نکته اشاره کرد که برخلاف آنچه که عموماً طرفدارانِ روشنفکران و به اصطلاح آزادی خواهان اصرار دارند که هنر و فرهنگ ایران فضای بسته ای دارد و خبری از آزادی نیست، به نظر می رسد با سخنرانی روز شنبه معلوم شد که سخنان آنها در این زمینه گزافی بیش نیست؛ رهبر این حکومت از فیلم های ایشان که آزادانه علیه مبانی فقهی انقلاب اسلامی خبر داده اند! فیلم هایی که حتی در جشنواره اصلی هنری و دولتی این مملکت در بخش های اصلی و فرعی نامزد دریافت جایزه های مختلف می شود و حتی روشنفکر مدعی خفقان جایزه فیلمش را شب با خود به خانه می برد و در ویترین منزلش جا می دهد.

نشست خبری فیلم مغز استخوان

در ادامه باید بیان کرد که فیلم های مذکور عموماً از ضعف چشمگیر چه در ساخت و چه در فیلمنامه برخوردارند. فیلم هایی که در گیشه با سر زمین می خورند و از فروش بسیار پایینی برخوردارند. مردم در سینما به علت عدم جذابیت فیلم ها و ساختار خسته کننده و وانفسایی که دارند به آن ها اقبالی ندارند.

دوگانه سازی شیوه عاجزانه فیلمسازان

نکته دیگر اینکه سینمای ضد نظام قضایی ایران، بر اساس یک فورمول واحد به تخریب پرداخته است. فیلم های مذکور بیشتر با ایجاد تقابل میان مبانی فقهیِ شریعت با مفاهیمی مانند عواطف، احساسات، زندگی، عشق به فرزند و... مخاطب را نسبت به مسائل فقهی و شرعی چون قصاص، عقد، صیغه، ارث، تمکین زن از شوهر و... بدبین می کند و این احساس را در او ایجاد می کند که باید از سر ناچاری به این مسائل تن در دهد. این شیوه نشان از عجر فیلمسازان مذکور دارد. زیرا آنان باتوجه به اینکه نمی توانند خللی در این مسائل مقدس و مهم پیدا کنند با این دوقطبی سازی به شیوه غیر مستقیم مبانی فقهی را می کوبند. این در حالی است که مسائل فقهی و حقوقی ما حتی سخت ترین آن مانند قصاص برای زندگی مهم است فی القصاص حیات یا اولی الالباب

نمایی از فیلم فروشنده

همینطور چهره های مرتبط با قوه قضائیه در این فیلم ها عموماً کاراکترهای شیاد، رشوه بگیر، سنگدل و کلاشند که برای رسیدن به هدف خود هر کاری را می کنند. در جشنواره فیلم فجر سال قبل دو فیلم قصیده گاو سفید و مغز استخوان دقیقاً از ساختار مشابهی برخوردار بودند. فیلم هایی که عموماً مدعیند برای حل معضلات اجتماعی و برطرف کردن مشکلات قضایی ایران ساخته می شوند اما عملاً با ایجاد دوقطبی هایی که بیان شد مسائل مهم فقهی را تخریب می کنند.

نمایی از قصیده گاو سفید

از سوی دیگر آثار مذکور نه تنها علیه قوه قضائیه و مبانی فقهی است بلکه سیاه نمایی بسیار حیرت انگیزی از جامعه دارد. نقش اول های فیلم عموماً انسان های بیچاره از طبقه متوسط جامعه اند که برای اینکه مشکل خود را حل کنند مجبور به دور زدن قانون، دروغ گویی و خطاهای انسانی و قانونی می شوند. البته نمی توان منکر ضعف ها و مشکلات متعدد قوه قضائیه شد و اینکه باید ضعف های خود را چه در حوزه اجرایی و چه در مسائل زیرساختی جبران کند اما نمی توان منکر فعالیت های مثبت دیگر آن شد و نه از سویی شکی بر استحکام و مصالح طولانی مدت مبانی فقهی و شرعی دین مبین اسلام برای زندگی و سلامتی جامعه داشت.

معاون نظارت سابق سازمان سینمایی منکر غفلت نظارت دوره مدیرتی خود است

سال گذشته بعد از اتمام جشنواره فیلم فجر در میزگردی میان دبیر جشنواره فیلم فجر و مدیرکل فرهنگی خبرگزاری تسنیم پیرامون این موضوع بحث و مناظره ای برگزار شد. داروغه زاده جدای از مسئولیت دبیری جشنواره فیلم فجر در سال های قبل نیز مسئولیت معاونت نظارت و ارزشیابی را داشته است. رهبر انقلاب نیز به صراحت از غفلت مسئولین نظارت بر فیلم ها سخن گفته اند. بنابراین حوزه معاونت نظارت اولین بخشی است که باید پاسخگوی این مسأله باشد.

در این میزگرد نیز به این نکته اشاره شد که در فیلم های جشنواره سیاه نمایی و برجسته سازی مشکلات و مسائل و معضلات اجتماعی دیده می شود. فیلم هایی که در دولت امید ساخته می شود خود مروج ناامیدی در کشور است. البته دبیر جشنواره خلاف آن را اعتقاد داشت و معتقد بود که تنها این مسائل نوعی نگاه به جامعه است و چیزی به نام سیاه نمایی وجود ندارد. البته به نظر می رسد که با توجه به سخنان رهبری نه تنها سیاه نمایی در سینمای ایران وجود دارد که هدف گیری آشکار علیه مبانی فقهی و قضایی نیز به چشم می خورد.

در ادامه فیلم های مناظره را می توانید تماشا کنید:

پس باید این سؤال را پرسید که اصرار فیلمسازان ما برای هدف گرفتن مسائل و مبانی فقهی و شرعی برای چیست؟ سرمایه گذاران این فیلم ها کیستند که حاضرند با ساخت فیلمی که در گیشه شکست خورده است فیلم مشابه دیگری بسازند که بار دیگر دچار ورشکستگی و نابودی سرمایه شود؟ آیا پول های کثیف نیز در این زمینه برای ناپدید و پاک شدن به کار گرفته شده اند که ابایی از شکست در گیشه ندارند؟

آیا قوه قضائیه برنامه جدی دارد؟

امیدواریم که در کنار پاسخگویی سازمان سینمایی در رابطه با ضعف در نظارت، مسئولین فرهنگی قوه قضائیه نیز باید پاسخگوی این باشند که جدای از برخورد با فیلم هایی که مبانی فقهی و حقوقی شریعت را زیر سؤال می برند، برنامه ساخت فیلم های سینمایی با هدف دفاع از مبانی فقهی و اقتدار قضایی جمهوری اسلامی ایران چیست؟ علاوه بر این علیه منافع ملی ایران در خارج از مرزها هر روز هزاران موج برمی خیزد که سرمایه های ملت را تهدید و نابود می کند؛ معاونت بین الملل قوه قضائیه در این خصوص چه برنامه ای در زمینه هنری و رسانه ای دارد؟ فیلمسازان متعهد بسیاری با هدف دلسوزی برای مردم و سربلندی ایران در فکر ساخت فیلم هایی در فضای قضایی و حقوقی کشورند. امروز بهترین کار حمایت از آنان برای ساخت فیلم هایشان است تا شاهد آثاری حمایت گرایانه نسبت به منافع ملی و اقتدار حقوقی و قضایی کشور باشیم.

چرا هالیوود با وجود حجم بالای بی قانونی، فساد، ظلم و تبعیض علیه رنگین پوستان باید فیلم هایی بسازد که دم از عدالت و اقتدار قانونی خود بزند اما سینمای ایران نسبت به فعالیت های خود علیه فساد، ظلم، بی قانونی باید تنها نظاره گر فیلم های تخریبی علیه مبانی قضایی کشور باشد؟ در صورت عدم ساخت فیلم جدی، جذاب، قهرمانی و حامی عدالت و اقتدار قضایی، توسط قوه قضائیه بار دیگر شاهد فیلم های تخریبی و مأیوس کننده علیه مبانی فقهی و قضایی نظام جمهوری اسلامی ایران خواهیم بود.

انتهای پیام/

لینک خبر :‌ خبرگزاری تسنیم

بانی فیلم:

امروز غلامرضا موسوی دبیر شورایعالی تهیه کنندگان سینما گفته که قراردادهای منعقد شده برای شبکه نمایش خانگی، برای نمایش در V.O.D ها اعتبار قانونی ندارد و می توان از پلتفورم های نمایش دهنده و فروشنده به مراجع قانونی شکایت کرد.
این دومین بار است که فضای شبکه نمایش ویدیویی توسط غلامرضا موسوی مورد انتقاد قرار می گیرد. پیش از این موسوی با علنی کردن زمینه چینی برای انتقال اختیارات وزارت ارشاد در حوزه نمایش خانگی به صداوسیما خبرساز شده بود و این بار نوک پیکان این تهیه کننده به سوی پلتفورم های نمایش دهنده اثر سینمایی و ویدیویی نشانه گرفته شده است!
به گزارش دبیرخانه شورایعالی تهیه کنندگان سینمای ایران، سیدغلامرضا موسوی دبیر شورایعالی تهیه کنندگان سینمای ایران با اعلام این خبر افزوده: در سالهای گذشته به خصوص قبل از فعالیت پلتفورم های نمایش اینترنتی، قراردادهایی بین تهیه کنندگان و موسسات نمایش خانگی منعقد شد. این قراردادها صرفا برای نمایش فیلم در اشکال فیزیکی همچون D.V.D و امثال آن بود. برخی از این موسسات پس از شروع فعالیت V.O.Dها و IPTV فیلم ها را به این مراکز فروخته اند. این اقدام غیرقانونی و قابل تعقیب قضایی است.
موسوی افزود: موضوع در دو جلسه اخیر شورایعالی تهیه کنندگان مطرح و مورد بررسی قرار گرفت در نهایت مقرر شد تا به تهیه کنندگان همکار اطلاع داده شود که در صورت نمایش فیلم هایشان در پلتفورم های نمایش فضای مجازی، بدون ذکر کلمه V.O.D اقدامی غیرقانونی است و فروشنده نیز همانند فروشنده اموال مال غیر می باشد، فروشنده و خریدار در این شکل از نظر برخی وکلای دادگستری همانند خریدار مال دزدی هستند.
دیبر شورایعالی تهیه کنندگان افزود : از سوی دیگر برخی قراردادها صرفا برای داخل کشور است و واگذاری آنها از سوی این گونه موسسات برای درآمدزایی به موسسات خارج از کشور مثلا یوتیوب و امثال آن نیز غیرقانونی است .
موسوی اضافه کرد : متاسفانه برخی از موسسات از عدم اطلاع همکاران سوء استفاده کرده و با توجیه مثلا کلمه سایر اشکال و یا غیره این اقدام خود را قانونی جلوه می دهند.
موسوی افزود: شورایعالی تهیه کنندگان از کلیه همکاران و سرمایه گذاران فیلم ها دعوت می کند با دقت در متن قراردادهای منعقده اجازه سوء استفاده به پلتفورم های اینترنتی و موسسات نمایش خانگی ندهند. ضمنا بر اساس نظر کارشناسی شورایعالی، فیلم هایی که تاکنون دراین پلتفورم ها نمایش داشته اند باید نسبت به کسب رضایت تهیه کنندگان و مالکان فیلم اقدام نمایند در غیر این صورت با طرح شکواییه در مراجع قضایی روبرو خواهند شد.
دبیر شورایعالی به همکاران تهیه کننده توصیه کرد که در عقد قرارداد با موسسات شبکه نمایش خانگی و یا V.O.D ها به زمان و موضوع قرارداد دقت نمایند. چرا که بهترین زمان قرارداد 3 سال و در مواردی استثنایی 5 سال است. موضوع قرارداد نیز چاپ D.V.D و فروش فیزیکی آن یا نمایش در پلتفورم ها مورد قرارداد می باشد.
وی افزود: بخصوص همکاران توجه کنند که ذکر منطقه جغرافیایی داخل کشور قطعا ضروری است. چرا که هر استفاده دیگری از رایت مستلزم پرداخت هزینه جداگانه آن است.
موسوی در پایان گفت: کلیه همکارانی که با سوء استفاده طرفهای قراردادشان روبرو شده اند می توانند راسا شکایت و یا در صورت نیاز موضوع را با کپی قرارداد و زمان های سوء استفاده پلتفورم ها و یا موسسات به دبیرخانه شورایعالی تهیه کنندگان واقع در خانه سینما خیابان وصال اعلام نمایند.

اشتراک گذاری در:

لینک خبر :‌ روزنامه بانی فیلم
حدود 10 روز پس از رونمایی و آغاز به کار رسمی سامانه بلیت فروشی سمفا بخش اعلام آمار فروش این سامانه فعال شد.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۴/۱۰ سایت های دیگر : جماران پایگاه خبری اعتماد بیتوته

به گزارش ایسنا، در روزهای گذشته انتقادهایی نسبت به تکمیل نبودن تمام بخش های سامانه بلیت فروشی سینماها (سمفا) مطرح شده بود و از امروز 10 تیرماه وضعیت فروش فیلم ها در سامانه که در این چند روز توسط سازمان سینمایی ارائه می شد، فعال شده و مخاطبان می توانند با مراجه به سایت (samfaa.ir) اطلاعات جزئی از میزان فروش آنلاین و گیشه هر فیلم را کسب کنند.

براین اساس آمار فروش فیلم شنای پروانه تا کنون به بیش از 9 میلیارد و 669 میلیون ریال با حدود 54 هزار نفر مخاطب رسیده که البته تعداد روزهای نمایش این فیلم در سامانه 9 روز درج شده در حالی شنای پروانه و خوب، بد، جلف 2 از چهارم تیر ماه اکران شدند.

خوب، بد، جلف 2 نیز پس از 18 هفته اکران به فروش به بیش از چهار میلیارد و 159 میلیون ریال با 23 هزار و 349 نفر تماشاگر رسیده است. البته 18 هفته ای که برای این فیلم محاسبه شده با درنظرگیری تمام مدت روزهای تعطیلی سینماهاست و گرنه این فیلم در مجموع قبل از تعطیلی سینماها و پس از بازگشایی حدود 10 روز روی پرده بوده است.

علاوه بر این دو فیلم جدید، آمار فروش جهان با من برقص که نسخه نمایش خانگی آن هم عرضه شده به همراه دیگر فیلم هایی که پیش از تعطیلی سینماها روی پرده بودند در سامانه قابل مشاهده است.

فیلم یلدا و مستندهای جایی برای فرشته ها نیست و صحنه هایی از یک جدایی هم از فیلم های جدید سینماها هستند که با توجه به مدت زمان کمتر اکران و نیز تبلیغات کم هنوز مخاطب زیادی به دست نیاورده اند.

انتهای پیام

لینک خبر :‌ خبرگزاری دانشجویان ایران
فیلم سینمایی پسرکشی قرار است از 15 تیرماه اکران خود را به شکل آنلاین آغاز کند اما این تصمیم در شرایط بازگشایی سینماها و پتانسیل فیلم ها آن هم برای فروش تصمیم غیرمعمولی به نظر می رسد.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۴/۱۰

به گزارش خبرنگار حوزه سینمایی گروه فرهنگ و هنر خبرگزاری آنا ، سینمای آنلاین از جمله طرح های جالب در دوران تعطیلی سالن های سینمایی بود که لااقل برای برخی فیلم ها از جمله خروج و طلا توانست روزهای نسبتاً پررونقی را رقم بزند و حتی در این شرایط ابتکاری، فروش میلیاردی را برای آنان در پی داشت.

حتی همان زمان که زمزمه های بازگشایی سینما به گوش می رسید، باز هم با توجه به احتمال عدم استقبال مخاطبان از سالن ها، بسیاری بر جدی گرفتن این کانال جدید توزیع فیلم حساب دوچندانی باز کردند.

با این وجود بعدتر به واسطه عدم تزریق فیلم های جدید به پلتفرم های آنلاین پخش فیلم، اکران اینترنتی مثل روزهای ابتدایی شیوع کرونا چندان جدی گرفته نشد و هم اکنون نیز به نظر با استقبال حداقلی روبروست. گرچه با توجه به خانه نشینی برخی خانواده ها و روزهای کم تردد مردم می توانست بهایی جدی تری داده شود.

با بازگشایی سالن های سینمایی طی روزهای اخیر و استقبال نسبی از فیلم شنای پروانه ماجرا شکل دیگری به خود گرفت و بسیاری از متقاضیان اکران آنلاین را وادار به انصراف کرد، بلکه بتوانند دوباره پرده سینما را تجربه کنند.

این درحالی است که امروز روابط عمومی پلتفرم های پخش آنلاین از ورود فیلم سینمایی پسرکشی ساخته محمدهادی کریمی از یکشنبه هفته آینده در این بستر از پخش خبر دادند، که به نظر در این شرایط جای تعجب دارد.

این فیلم در بخش سودای سیمرغ جشنواره فجر 98 حضور داشت و از ترکیب بازیگران مطرحی بهره می برد. بهاره کیان افشار، لیلا زارع، ژاله صامتی، فرخ نعمتی، گلوریا هاردی، لیلا اوتادی و غیره در آن ایفای نقش کرده اند. با این توجه می توان ادعا کرد که پسرکشی می توانست پتانسیل خوبی برای جذب گیشه در سالن های سینما داشته باشد.

به نظر تصمیم بر اکران آنلاین پسرکشی به تمایل صادق یاری، سرمایه گذار و تهیه کننده فیلم که در سینما و شبکه نمایش خانگی فعالیت جدی هم دارد برمی گردد و این برخلاف سلیقه کریمی به عنوان کارگردان فیلم است. شاید اختلافات فی مابین این دو باعث شده تا چاره ای جز نمایش اینترنتی آن باقی نماند!

ورود چنین فیلم هایی به اکران اینترنتی درحالی اتفاق می افتد که سینمای آنلاین درحال حاضر با استقبالی معمولی همانند شبکه نمایش خانگی همراه است و به نظر باید فیلم های خوب و باکیفیت سینمایی را برای پرده عمومی نگه داشت.

انتهای پیام /4143/پ

لینک خبر :‌ خبرگزاری آنا
همه چیز از گزارش یک هفته پیش "همشهری" شروع شدکه در آن آمده بود: "شنیده ها حاکی است که به زودی هر آن چه در شبکه نمایش خانگی رخ خواهد داد، در انحصار سازمان صدا و سیما قرار می گیرد و وزارت ارشاد و سازمان سینمایی، رسماً نظارت بر تولید، ساخت و پخش محصولات نمایش خانگی را واگذار خواهند کرد".
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۴/۱۱

به گزارش خبرنگار ایمنا ، به نظر می رسد موضوع نظارت بر محتوای محصولات شبکه نمایش خانگی، پایش به سازمان سینمایی هم رسیده و صدا و سیما متولی امور این حوزه خواهد شد. حالا با قطعیت بیشتری می توان به این مساله اشاره کرد که توقف صدور مجوز برای ساخت سریال های جدید در شبکه نمایش خانگی به دلیل آنچه تراکم زیاد و ترافیک سنگین مجموعه های در حال ساخت عنوان شد، بهانه ای بیش جهت تغییر مدیریت در صدور این مجوزها نیست.

اما آیا این تصمیم در نهایت به نفع شبکه نمایش خانگی تمام می شود یا به ضرر آن؟ واضح است که قوانین نظارتی در شبکه نمایش خانگی و صدا و سیما کاملاً متفاوت است. برای همین هم خطوط قرمزها در این دو رسانه با یکدیگر فرق می کنند. خطوط قرمز در تلویزیون با سینما، کیلومترها فاصله دارد و حتی در شبکه نمایش خانگی کمی آزادتر از سینما عمل می شود. به همین دلیل محتوای تولید شده در شبکه نمایش خانگی کاملاً با تولید صدا و سیما متفاوت و از جنسی دیگر است. به جرأت می توان گفت، هیچ کدام از سریال های تولید شده در شبکه نمایش خانگی، صلاحیت پخش در رسانه ملی را ندارند.

اما دلیل آنکه مخاطبان، نسبت به مجموعه های شبکه نمایش خانگی اقبال بیشتری نشان می دهند، بیشتر به فرم و اجرای آنها بر می گردد. حضور بازیگران مطرح سینما در این آثار که هرگز پایشان به تلویزیون و سریال هایش باز نشده است، آزادی بیشتر در بررسی و بیان مضامینی همچون خیانت، عشق و اعتیاد که در رسانه ملی با احتیاط و بسیار زیرپوستی به آنها اشاره می شود و خط قرمزهای سلیقه ای که اعمال آن ها در گریم، پوشش و حجاب بازیگران کم رنگ شده را می توان از جمله مهم ترین عامل پر مخاطب بودن سریال های شبکه نمایش خانگی دانست.

هیچ کدام از موارد یاد شده، با قواعد و محتوای نظارتی صدا و سیما همخوانی نداشته و هم راستا نیستند. اگر محتوای تولیدی شبکه نمایش خانگی در چنگال قوانین نظارتی صدا و سیما گرفتار شود، پس باید منتظر ماند و بی اثر شدن سریال های شبکه نمایش خانگی را همچون سریال های تلویزیونی تماشا نمود. با این اقدام، مغز عرصه ای که تازه فعالیتش رونق گرفته از هم می پاشد و در واقع همان بلایی که بر سر رسانه ملی آمده و باعث ریزش مخاطبان شده است، در شبکه نمایش خانگی هم تکرار می شود.

از سوی دیگر، وضعیت معیشتی سینماگران نیز با این تصمیم، تهدید می شود. باید بپذیریم که سینما هنوز در کشور ما به شکل یک صنعت با سوددهی فراوان و منبع تأمین معاش کارکنانش در نیامده است. در طول یک سال، ظرفیت تولید سالانه در سینمای ایران آنقدر زیاد نیست که همه سینماگران بتوانند در طول سال سرکار باشند و دغدغه ای بابت وضعیت معیشتی خود نداشته باشند. تولید مجموعه ها و سریال ها در شبکه نمایش خانگی، باعث شده بود تا طیف وسیعی از سینماگران، در طول سال، مشغول به کار باشند و بتوانند تا حدودی از بحران اقتصادی عبور کنند. اما با این تصمیم، اهالی سینما، بیشتر از گذشته دچار مشکل در تامین معیشت خواهند شد.

با اینکه این خبر به شکل غیررسمی منتشر شده، اما از آنجا که نه صدا و سیما و نه مدیران شبکه نمایش خانگی به انتشار آن واکنشی نشان نداده اند، باید بنا را بر صحت آن گذاشت. تاکنون دو صنف کانون کارگردانان و فیلمنامه نویسان، موضع خود را به این تصمیم علنی ساخته اند که در ادامه به نظرات آنها اشاره می شود:

واکنش کانون کارگردانان به توقف ساخت سریال های نمایش خانگی

کانون کارگردانان سینمای ایران، در بیانیه ای ضمن محکوم کردن هرگونه توقف در روند تولید و نمایش، تاکید خود را بر اوضاع اقتصادی اهالی سینما در روزهای شیوع کرونا گذاشته و در بخشی از این بیانیه آورده است:

"هم اکنون محصولات و سریال های نمایش خانگی فضای آنلاین، قشر وسیعی از مردم و حتی مخاطبان خاموش را از شهرهای کوچک و روستاها تا هموطنان خارج از کشور تحت پوشش قرار می دهد، مخاطبینی خاموش که نه برنامه های صدا و سیما را می بینند و نه اهل رفتن به سینما هستند. ولی تصمیمات غیر کارشناسی و آزمودن راه های محدود کننده قبلی، نتیجه ای جز سوق دادن این مخاطب انبوه به سمت فضای مجازی خارجی نخواهد داشت. توقف تولید سریال های نمایش خانگی توسط سازمان سینمایی، مقدمه ای بر دخالت سازمان های دیگر در محدود کردن هر چه بیشتر این تولیدات خواهد بود که نتیجه آن نابودی پلتفرم های فضای آنلاین، از دست رفتن مخاطبان میلیونی و بیکاری بسیاری از اهالی زحمتکش سینمای ایران خواهد بود که در تولید این سریال ها نقش دارند".

واکنش کانون فیلمنامه نویسان سینمای ایران

اما واکنش کانون فیلمنامه نویسان سینمای ایران به این مساله متفاوت و رنگ و بوی مشورتی داشت. شورای مرکزی کانون فیلمنامه نویسان سینمای ایران در بیانیه ای ضمن ابراز نگرانی درباره اخبار مرتبط با انحصارگرایی در عرصه تولید سریال در شبکه نمایش خانگی، اعلام آمادگی کرد تا به هر دو سازمان درگیر در این ماجرا، یعنی سازمان سینمایی و سازمان صدا و سیما نظرات مشورتی لازم را ارائه دهد.

در بخشی از این بیانیه آمده است:

"با توجه به اینکه در چند سال گذشته، بیشترین نظارت و ممیزی و اعمال نظرات از سوی هر دو سازمان یعنی سازمان سینمایی و سازمان صدا و سیما بر روی فیلمنامه اعمال شده است، کانون فیلمنامه نویسان با توجه به ارتباط ناگزیر شغلی اعضای خود با هر دو سازمان، پیشنهادات و انتقاداتی را مطرح می کند. "

پیشنهادات کانون فیلمنامه نویسی در توجه به نقش پررنگ فیلمنامه در آثار نمایشی خلاصه می شد تا با در نظر گرفتن این نقش، هر دو سازمان در تصمیمات خود از نظرات کانون فیلمنامه نویسان بهره جویند.

گفتنی است، هوشنگ گلمکانی، منتقد برجسته سینمای ایران، چندی پیش در یادداشتی از خانه سینما، انجمن های صنفی سینما، فعالان شبکه ویدئو رسانه و مدیر پلت فرم های وی او دی خواسته بود تا موضع خود را در قبال این تصمیم، اعلام کنند.

کد خبر 431453

لینک خبر :‌ خبرگزاری ایمنا
اصغر نعیمی با اشاره به اینکه در گذشته نقد و تحلیل در رسانه های تخصصی و رسمی بر تولیدات سینمایی تأثیرگذار بود، تأکید کرد امروز نقد و تحلیل قدرت تأثیرگذاری خود را از دست داده و اخبار تأثیر بیشتری بر وضعیت سینمای ما دارند.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۴/۱۱

اصغر نعیمی، کارگردان و منتقد سینما، در گفت وگو با خبرنگار گروه فرهنگ و هنر خبرگزاری برنا، اظهار داشت: برای تحلیل درست از وضعیت رسانه ها باید شکل جدید رسانه ها را مورد بررسی قرار داد. رسانه های ما امروز به دو شکل مکتوب و مجازی منتشر می شوند و با قاطعیت می توان گفت رسانه های مکتوب ما مثل گذشته دیگر تأثیرگذاری چندانی ندارند و عمده اثرگذاری بیشتر مربوط به رسانه های مجازی می شود.

نعیمی تاکید کرد: یکی از ویژگی های اصلی رسانه های مجازی واکنش سریع شان به اخبار و موضوعات است، به همین دلیل چندان وارد نقد عمیق و تحلیل فیلم ها نمی شوند.

اگر در گذشته نقد و تحلیل در سینمای ما تعیین کننده و تأثیرگذار بود امروز میزان تأثیرگذاری اخبار و واکنش های سریع فضای مجازی در مسائل سینمای ایران به مراتب بیشتر است. این خاصیت رسانه های جدید در فضای مجازی باعث شده تا نه تنها منتقد جدیدی در سینما تربیت نشود بلکه منتقدان باتجربه قدیمی نیز رویکرد خود را عوض کرده و به جای نقد و تحلیل به سمت یادداشت نویسی در فضای مجازی و طرح سطحی مسایل بروند.

او افزود: از طرفی مخاطبان نیز با توجه به اقتضائات دوران جدید و فضای مجازی دیگر حوصله و زمانی برای نقد خواندن ندارند، مخاطب اهمیتی که برای اخبار قائل است را برای نقد و تحلیل به هیچ وجه قائل نیست. البته من حضور رسانه های حرفه ای را که در فضای مجازی فعالیت می کنند را بسیار مفید و مغتنم می دانم، به هر حال باید رسانه هایی وجود داشته باشند که اخبار را منتشر کنند؛ الان به عنوان مثال در اینستاگرام صفحه فیلم نیوز و یا در تلگرام کانال سینما دیلی با رویکرد حرفه ای شان و مخاطبین انبوهی که یافته اند توان بالایی در اطلاع رسانی و حتا تاثیرگذاری بر سینمای ایران دارند، مشکل اصلی وقتی است که رسانه های تخصصی و تحلیلی ما برای جا نماندن از عرصه رقابت تغییر رویکرد داده و شبیه رسانه های تلگرامی و اینستاگرامی می شوند.

این کارگردان درباره تأثیرگذار بودن رسانه های سینمایی بر تولیدات سینما، اظهار داشت: فکر نمی کنم امروز مطبوعات قدرت تأثیرگذاری چندانی بر هنرمندان داشته باشند. امروز آنچه که بر تولیدات اثر می گذارد عوامل دیگری است که بحثی مفصل و طولانی را می طلبد اما قطعاً نقد و تحلیل جایگاه واقعی خود را از دست داده و دیگر مثل گذشته در سینما تأثیرگذار نیست.

کارگردان فیلم سینمایی هایلایت در ادامه گفت: شاید این تصور به وجود آید که مخاطبان جدی سینما نیز نسبت به گذشته کمتر شده اما اینگونه نیست. ما در خوراک فرهنگی برای مخاطبان امروزمان دچار خلاء بزرگی شده ایم که محصولاتمان نمی توانند پاسخگوی نیازهای امروز مخاطبان باشند. نسل جدید از سینمای ایران عبور کرده و از طریق امکانات و ابزارهایی که در دسترسش است به جدیدترین فیلم ها و سریال های روز دنیا دسترسی دارد. مخاطب امروز خیلی به روزتر از مخاطبی است که سینمای ایران در دهه شصت یا هفتاد با آن روبرو بود و بسیاری از مخاطبان حتی از هنرمندان ما جلوتر هستند.

نعیمی در پایان تصریح کرد: باید بپذیریم که رسانه های تخصصی ما از مخاطبان جدی سینما عقب هستند. اگر امروز در بین نشریات سینمایی، مجله ای مثل دنیای تصویر همچنان مخاطبان جدی خود را دارد و موفق است دلیلش به روز بودن این نشریه در ارائه مباحث تحلیلی و اخبار سینمای روز جهان و توجهش به نیاز مخاطبین جوان سینما است، ولی همانطور که اشاره کردم دیگر مجله های تخصصی ما از مخاطبان امروز سینمای ایران جا مانده اند و بعید است که بتوانند به راحتی با رسانه های پر مخاطب در فضای مجازی رقابت کنند.

لینک خبر :‌ خبرگزاری برنا
تهران- ایرنا- یک منتقد سینما با اشاره به تلاش های تبلیغاتی برخی کشورها برای سیاه نمایی در مورد ایران گفت: سینما حتماً می تواند عمق راهبردی نگاه تعاملی با دنیا باشد. دست و قلم هنرمند با طرح داستانی نشان دهنده ظرفیت های زیستی، قابلیت های اقتصادی و خصلت های مهربانانه مردم ایران برای تعامل و دوستی با مردم دنیاست.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۴/۱۱ سایت های دیگر : روزنامه بانی فیلم

منتقد سینما در گفت وگو با خبرنگار فرهنگی ایرنا گفت: چنانچه سینما در مدار واقعی و جایگاه حقیقی خود قرار بگیرد، بیشتر مرزبندی ها کنار می رود و اصل و اساس درجه بندی و قالب گیری بر مبنای هنر سینمایی و البته سلیقه و اقبال مخاطب برمی گردد؛ این گونه تعاملی سازنده میان هنرمندان سینما و سیاست گذاران فرهنگی شکل خواهد گرفت؛ یعنی سینماگر از نظر مالی وابسته به مخاطب است، پس ادای دینی هم اگر باشد در دفاع از حق وحقوق عمومی است. دولت نیز از سینما انتظار ندارد به مثابه بلندگو و تریبون عمل کند.

وی افزود: وقتی دستگاه تبلیغاتی کشورهای دیگر سال های سال به هر طریقی کوشیده اند ایران را کشوری ناامن، با مردمی نامهربان نشان دهند، سینما حتماً می تواند عمق راهبردی نگاه تعاملی با دنیا باشد. در این مورد می توان به سفیدنمایی اشاره کرد، جایی که دست و قلم هنرمند برای طرح داستان باز و ارائه دهندۀ داستانی باشد که نشان دهنده ظرفیت های زیستی، قابلیت های اقتصادی و خصلت های مهربانانه مردم ایران برای تعامل و دوستی با مردم دنیاست.

براتی تصریح کرد: اگر جایزه ای به سینماگری تعلق گرفت، به جای انگ زدن، غرور ملی را دریابیم و جایزه را متعلق به کلیت سینما و دستاوردی برای کشور بدانیم. حتماً اگر این دیدگاه ساری و جاری باشد، سینماگران هم با تعلق خاطر بیشتری به ظرفیت های ملی نگاه تخصصی می کنند.

یکی از انتقادات در باب محتوای تولیدات سینمای ایران، تاکید بر مشکلات و معضلات اجتماعی و به تعبیری سیاه نمایی هایی است که به ویژه در سال های اخیر در مضامین فیلم ها برجسته شده است. یکی از ساده ترین (و البته بدیهی ترین) دلایل این امر درخشش در جشنواره ها و دیده شدن فیلم ها در خارج از ایران است. داستانی که اگرچه پربیراه نیست؛ لزوما در مورد همۀ سینماگران صدق نمی کند.

درحالی که تولیدات سینمایی به سمت دوقطبی از کمدی هایی نه چندان پرمغز و درام هایی غم بار حاصل اغراق بر مصائب اجتماعی رفته است، برخی این موضوعات را ریشه ای تر از دسته بندی یادشده دانسته و راه خروج از این وضعیت را در بهبود شرایط زمینه ای می بینند. البته نیاز است علاوه بر خندیدن در سالن های سینما به عمق مسائل هم فکر کنیم، همچنان که لازم است علاوه بر نمایش بی پایانی از مصیبت های اجتماعی، جلوه های برجسته ای از پیشرفت های صنعتی، تولیدات علمی و دستاوردهای ملی و بین المللی را بر پردۀ نقره ای به تماشا بنشینیم.

در واکاوی انتقادات از تولید فیلم های تلخ با مضامین دل سردکننده در سینمای ایران بیان کرد: اعتقادی به تقسیم بندی سیاه وسفید در سینما ندارم زیرا تصور می کنم سینما اگر روی ریل درست حرکت کند، باید تاروپودی برای بافتِ واقعیت، شخم زدن تاریخ یا ابزاری برای نمایش تخیل و رؤیاپردازی به زبان تصویر باشد. به بیان دیگر سینما بخشی از مفهوم هنر به معنای تجلی اراده ای ذهنی است که از واقعیت گرته برداری شده یا زاییده تخیل باشد. چنانچه تمام یا بخشی از آن به فراخور متن، ریشه در واقعیت داشته باشد، دسته بندی و خط کشی معنا ندارد.

وی ادامه داد: تنها شیوه بیان واقعیت است که می تواند تلخ، گزنده و نیش دار باشد یا واقعیت را در سینی طلا تقدیم کند. این طیف گسترده از نوع نمایاندن تصویر بر پرده نقره ای از نظر محتوا بستگی به ساختار زیستی، دیالکتیک متن داستان، دیدگاه پدیدآورنده و البته سلیقه مخاطب دارد که واکاوی هر یک از این موارد به عنوان تشکیل دهنده زبان بیان سینما، بحثی طولانی و خارج از حوصله مخاطب است.

اینکه چرا سیاه نمایی در سینمای ما موج می زند یا فیلم ها بیشتر در قالب درام اجتماعی تولید می شود را اینگونه پاسخ می دهم که به تقسیم بندی سینما با معیار سیاه وسفید اعتقادی ندارم اما شاخص های بهتر و بیشتری برای جداسازی و تقسیم بندی فیلم ها وجود دارد. از رده بندی سنی تا درجه بندی هنری، از دسته بندی بر اساس رعایت قواعد هنری تا میزان آغشته بودن به ابتذال، از رتبه سلامت مالی و استقلال اقتصادی گرفته تا میزان آلوده بودن سرمایه و جولان پول های چرک در سالن های سینما، از رتبه مهم آزادی بیان در طرح داستان های واقعی و کنکاش تاریخی تا وابستگی سیاسی و سفارشی سازی، از نوآوری و خلاقیت در طرح داستان های جذاب تا آب بستن به داستان و سری دوزی ...

این منتقد سینما در واکنش به این که آیا سینمای ما به سینمای دولتی و سینمای جایزه بگیر تبدیل شده، گفت: این نوع تقسیم بندی نامفهوم و شهودی است؛ قابلیت اندازه گیری بر اساس داده ها را ندارد و نیازمند تفتیش نظر پدیدآورنده و منظورخوانی است. تولید فیلم برای دیده شدن در جشنواره و کسب جایزه فی نفسه مذموم نیست و در همه فرهنگ ها رایج است. این نوع سینما نزد مخاطب از اقبال زیادی برخوردار است و اگر نبود حتی به رغم استقبال جشنواره های خارجی، کسی از این نوع فیلم ها نمی ساخت.

سینمای ما قبل از هر نوع تقسیم بندی (سیاه یا سفید)، با مساله فقر و فقدان خلاقیت در پرورش طرح و نبود داستان های جذاب روبروست؛ مشکلی عریان و تلخ تر از محتوای برخی فیلم ها که منجر به بروز حساسیت در سیاست مداران شده است.

این منتقد در تشریح مشکلات سینمای ایران، خاطرنشان کرد: سال هاست سینما نه روی پای خود که با انواع و اقسام نگهدارنده ها و افزودنی های مجاز و غیرمجاز، حیات و ممات دارد؛ از نیاز مالی به یارانه های دولتی گرفته تا فقر مزمن در سرانه ظرفیت های صندلی تا فقدان اقبال مخاطب. این سینما نیاز به کالبدشکافی و درون درمانی دارد.

لینک خبر :‌ خبرگزاری جمهوری اسلامی
دور جدید برنامه های سینماماشین در برج میلاد و مشهد مقدس با نمایش فیلم شنای پروانه ادامه خواهد داشت.

به گزارش ایسنا به نقل از روابط عمومی سینما ماشین ؛ نخستین سینما ماشین کشور پس از انقلاب، با همت سازمان هنری رسانه ای اوج و شرکت سینمایی نورتابان در تهران و با نمایش خروج در پی شیوع کرونا افتتاح شد که با استقبال مخاطبان مواجه شد و در نخستین ماه از فصل تابستان با نمایش شنای پروانه برنده سیمرغ بلورین بهترین فیلم از نگاه تماشاگران جشنواره فجر در شهرهای تهران و مشهد ادامه خواهد یافت.

براساس این گزارش، پس از تجربه نخستین سینماماشین پس از انقلاب با نمایش خروج به کارگردانی ابراهیم حاتمی کیا در برج میلاد تهران و مشهد مقدس؛ این برنامه با اکران فیلم شنای پروانه به کارگردانی محمد کارت و با بازی جواد عزتی، امیر آقایی، مه لقا باقری، علی شادمان، آبان عسگری، پانته آ بهرام و طناز طباطبایی تداوم خواهد یافت و مخاطبان از روز پنجشنبه 12 تیرماه می توانند برای خرید بلیت اکران های سینماماشین در "برج میلاد" تهران و "میدان سپاد" مشهد به سایت ایران تیک مراجعه کنند.

از هفته آینده نیز مجموعه با اضافه شدن مجموعه "کوه پارک" واقع در منطقه کوه سنگی مشهد مقدس، این شهر با دو منطقه میزبان طرح سینماماشین خواهد بود.

همچنین با توجه به گستردگی برنامه سینماماشین در شهرهای مختلف کشور، بزودی اسامی سایر فیلم ها و شهرهای میزبان این طرح نیز بصورت رسمی معرفی خواهند شد.

سینما ماشین در حال حاضر در برج میلاد تهران و مشهدمقدس در خیابان های خیام شمالی،میدان سپاد(بهارستان) و "کوه پارک"(از هفته آینده) در منطقه کوه سنگی برگزار می شود و مخاطبان می توانند با مراجعه به سامانه بلیت فروشی ایران تیک به نشانی irantic.com در دو سانس 21 و 23 بلیت نمایش شنای پروانه در طرح سینماماشین را تهیه کنند.

انتهای پیام

لینک خبر :‌ خبرگزاری دانشجویان ایران

به گزارش روابط عمومی انجمن سینمای جوانان ایران، بخش بین الملل سی و هفتمین جشنواره بین المللی فیلم کوتاه تهران، نیما عباس پور، حامد سلیمانزاده، سوگل رضوانی، محمد بخشی و سیامک سلیمانی را به عنوان اعضای هیأت بازبینی و انتخاب خود، معرفی کرد.

نیما عباسپور، فارغ التحصیل دوره آموزش فیلم سازی انجمن سینمای جوانان ایران، عضو انجمن فیلم کوتاه ایران-خانه سینما با سمت کارگردان، عضو هیأت مدیره انجمن فیلم کوتاه ایران-خانه سینما برای دو دوره متوالی (1392-1389) (1394-1392)، همکاری با ماهنامه سینمایی فیلم به عنوان نویسنده از سال 1388، مدیر هماهنگی و دبیر آکادمی داوری پنجمین و هفتمین جشن فیلم کوتاه در شانزدهمین و هجدهمین جشن بزرگ سینمای ایران-خانه سینما (1393و 1395)، عضو هیأت انتخاب بخش بین الملل سی و سومین جشنواره فیلم فجر(1394)، عضو هیأت انتخاب بخش بین الملل سی امین جشنواره بین المللی فیلم های کودکان و نوجوانان اصفهان (1396)، داور نخستین المپیاد فیلم سازی نوجوانان در بیست و نهمین جشنواره بین المللی فیلم های نوجوانان – همدان (1394) ، عضو هیأت انتخاب بخش بین الملل سی و یکمین جشنواره فیلم کوتاه تهران(1393)، عضو هیأت داوران بازبینی و انتخاب دهمین و دوازدهمین جشن تصویر سال (1391 و 1393) استو وی ساخت یازده فیلم کوتاه داستانی و تجربی و جوایز مختلف در جشنواره های داخلی از جمله مدال نقره یونیکا در سال 2010 برای فیلم کوتاه جنگل ، را در کارنامه هنری خود دارد.

حامد سلیمان زاده، فارغ التحصیل دوره دکترای پژوهش هنر با گرایش مطالعات سینمایی، منتقد، نویسنده و مدرس دانشگاه است. او عضو فدراسیون بین المللی منتقدان جهانی فیلم (فیپرشی)، عضو انجمن فیلم های کودکان اروپا (ECFA) وعضو انجمن فیلم کوتاه ایران بوده، تاکنون عضو هیأت انتخاب بین الملل و داوری بسیاری از جشنواره های داخلی و خارجی از جمله جشنواره بین المللی فیلم های کودکان و نوجوانان اصفهان، جشنواره بین المللی کودکان سئول کره جنوبی، جشنواره بین المللی دیتیاتکوی اکراین، جشنواره بین المللی جوانان کازان، جشنواره زیرو پلاس روسیه، جشنواره قهرمان و زمان روسیه و... بوده است.

وی همچنین سابقه مدیریت بخش بین الملل سی ویکمین جشنواره بین المللی فیلم های کودکان و نوجوانان و سی و یکمین جشنواره بین المللی تئاتر دانشگاهی ایران را نیز در کارنامه دارد. کتاب های هذیان های روزانه یک مرد خفته و پادسینما در ایران: سینمای سهراب شهید ثالث از تألیفات اوست که به ترتیب توسط انتشارات دیبایه و دانشگاه تهران منتشر شده است. او هم اکنون مسؤول بخش پژوهش بین الملل بنیاد سینمایی فارابی است.

سوگل رضوانی، دارای مدرک کارشناسی ارشد هنرهای زیبا (MFA)، گرایش فیلم از انستیتو هنر سانفرانسیسکو (SFAI) آمریکا و کارشناسی رشته سینما، گرایش فیلم نامه، دانشگاه هنر تهران و عضو انجمن فیلم کوتاه ایران از سال 1394، است. وی تهیه کنندگی،کارگردانی و نویسندگی 10 فیلم کوتاه از جمله: کوتوله های سفید ، رِوِرانس ، هویج ، هنوز... و بدون عنوان و تجربه ی حضور در 15 تأتر و فیلم کوتاه به عنوان بازیگر را از سال 1381 را در کارنامه هنری خود دارد.

محمد بخشی، دارای مدرک لیسانس کارگردانی سینما از دانشگاه هنر تهران و فوق لیسانس کارگردانی تأتر از دانشگاه هنر و معماری تهران، تولید چندین فیلم کوتاه و مستند، حضور در بیش از 470 جشنواره داخلی و خارجی و بیش از160 جایزه ملی و جهانی را در کارنامه هنری خود دارد. وی همچنین در جشنواره های مختلفی در ایران و جهان به عنوان مدرس سینما و داور حضور داشته است.

سیامک سلیمانی، دانش آموخته دوره کارشناسی سینما، گرایش تدوین، فیلم ساز و تدوین گر است. وی کارشناس تولید، مسؤول پشتیبانی فنی دفاتر و جشنواره ها و مدرس دفاتر انجمن سینمای جوانان ایران بوده، نویسندگی، کارگردانی و تدوین فیلم های کوتاه یونس و مسیر عبور خرگوش ، مجموعه مستند چهار قسمتی یک ایوان تماشا ، تدوین فیلم های کوتاه پناهجویان ، نبش ، آب بها ، زیراب ، چغوک زرد ، تله فیلم رخنه ، مستند نیمه بلند آیینه ایمان ، مستندهای کوتاهی از جمله بافته های جان ، شهر کهن ، راه آبی شیوند ، هوره و...، فیلم تأتر نویسنده مرده است و تصویربرداری فیلم های کوتاه بسیاری از جمله چهارپایه ، روح سرگردان ، یک فنجان قهوه داغ و...، همچنین جوایز تندیس بهترین کارگردانی و بهترین تدوین از شصت و چهارمین جشنواره منطقه ای سینمای جوان آسوریک و جایزه ویژه و لوح تقدیر بهترین کارگردانی از اولین دوره جشنواره سرا سری فیلم کوتاه روستا و عشایر ایران را در کارنامه هنری خود دارد.

سی و هفتمین جشنواره بین المللی فیلم کوتاه تهران، با رعایت دقیق پروتکل های بهداشت و سلامتی، 7 تا 13 آبان ماه برگزار خواهد شد.

لینک خبر :‌ انجمن سینمای جوانان ایران
مدیر سینما مگامال گفت: اصلی ترین فایده سمفا تقسیم سهم دفاتر پخش و سینمادار است که در صورت حذف چنین کارکردی لطف خاصی نخواهد داشت.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۴/۱۰ سایت های دیگر : روزنامه بانی فیلم

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم ، برای راه اندازی سمفا دلایل گوناگونی ذکر شده بود. رفع انحصار با راه اندازی چهار سامانه برخط دیگر، ایجاد قراردادهای الکترونیکی و از همه مهم تر تقسیم سهم دفاتر پخش و سینمادار که یکی از اصلی ترین مشکلات میان سینماداران و دفاتر پخش و به مثابه برگ برنده این سامانه بود.

با گذشت یک هفته از بازگشایی سینماها فعلاً سمفا در محل آزمون و خطا قرار دارد و قضاوت درباره آن کمی زود است اما کانال اطلاع رسانی سمفا در پستی اعلام کرده است که سمفا هیچ گونه سهم و یا پرداختی نداشته و سینماداران طبق روال گذشته با شرکت های پخش و سامانه های فروش اقدام به تسویه حساب می کنند. در هر حال قضاوت درباره اینکه آیا چنین خبری در سامانه سمفا منتشر شده است یا نه به اندازه کارکرد تقسیم سهم اهمیت ندارد.

خبرنگار تسنیم در گفت وگو با یکی از مدیران سینما درباره این خبر و اطلاع از پرداخت سهم دفاتر پخش فیلم های در حال اکران جویا شد.

وی در ادامه گفت در صورتی که این کارکرد از سمفا حذف شود باید سؤال کرد که فلسفه ساخت سمفا چه بوده است؟ اگر موضوع رفع انحصار برای فروش بلیت بوده است که در صورت نبود سمفا نیز این سامانه های قدیمی و جدید نیز می توانستند به کار خود بپردازند. از سوی دیگر قراردادهای الکترونیک در سمفا که از دیگر کارکردهای آن بوده است نیز دچار مشکل است.

بنابراین به نظر می رسد در صورتی که سمفا و مدیریت نظارت بر عرضه فیلم در سینما تصمیم روشن و قطعی خود را نگیرد نه تنها به دعوای قدیمی میان سینماداران و دفاتر پخش پایان نمی دهند که با سردرگمی این دو بخش مهم چرخه اکران بیشتر به اختلافات آنان دامن می زنند.

انتهای پیام/

لینک خبر :‌ خبرگزاری تسنیم
محمدرضا فرجی مدیرکل نظارت بر عرضه و نمایش سازمان سینمایی عنوان کرد ایده اکران اینترنتی برای دوران کرونا اجرایی شد و کم رونق شدن آن پس از بازگشایی سینماها اتفاقی طبیعی است.

به گزارش خبرنگار مهر ، در میان همه نابسامانی هایی که با شیوع کرونا برای سینماها پیش آمد و آن را دچار خسارت هایی جبران ناپذیر در ایران و جهان کرد، آنچه بیش از هرچیزی اهمیت پیدا کرد لزوم وجود یک بستر نمایش جدی برای حفظ ارتباط مخاطب با سینما در روزهای بحرانی بود.

هرچند نمایش آنلاین در روزهای اوج شیوع بیماری کرونا سر برآورد و آن را به یک آلترناتیو در غیبت سینماها تبدیل کرد اما صحبت از آن و تقویت ساختارهایش از سال ها قبل مطرح بود، فعالیتش هم پیش از شیوع بیماری کرونا با نمایش آثار مستند و کوتاه آغاز شده بود؛ تجربه ای ارزنده که باعث می شد بیش از پیش این بستر جدی گرفته شود.

با همه گیری کرونا و تعطیلی فعالیت ها هنری، فراهم کردن اسباب سرگرمی به منظور خانه نشینی مردم به یکی از دغدغه ها تبدیل شد؛ دغدغه ای که وجهی تازه به ناوگان اکران داد و آن نمایش اینترنتی آثار سینمایی بود. فعالیت جدی اش هم با اکران خروج ساخته ابراهیم حاتمی کیا آغاز شد و سینماگران را به این فکر واداشت که می شود از این ابزار نوظهور در ایران هم استفاده کرد؛ خیالی که نشانه های تحققش خیلی زود کم رنگ شد و رنگ رؤیا به خود گرفت!

خروج ، طلا ، بهت ، کشتارگاه ، تیغ و ترمه ، حکایت دریا ، مهمان خانه ماه نو و زیرنظر فیلم هایی بودند که تا پیش از فعالیت مجدد سالن های سینمایی در بستر اکران اینترنتی عرضه شدند و روند انتخاب همین آثار زمینه ساز اولین انتقادها درباره سیاست گذاری کلان در حوزه سینما آنلاین شد.

خروج از موفق ترین فیلم های اکران آنلاین بود

حالا 2 هفته ای می شود که سینماها بازگشایی شده اند، همزمان با این امر هم چراغ اکران اینترنتی بیش از قبل کم فروغ شده است، به تعبیری گویی سینماگران ترجیح داده اند عطای این بستر تازه اما پرمخاطره را به لقایش ببخشند و باز ما بمانیم با جای خالی روزآمدترین شیوه اکران که به لطف سکان داری ناصحیحش به قعر رفته و به دست فراموشی سپرده شود. در این دو هفته دیگر خبری از هیجان و ترافیک تقاضا برای عرضه فیلم در سینماآنلاین نیست و تازه امروز و پس از دو هفته رکود خبر رسیده که فیلم پسرکشی و مستند جایی برای فرشته ها نیست قرار است از هفته آینده بار دیگر وارد میدان شوند.

با این تفاسیر مشخص نیست وضعیت سینماآنلاین در آینده چگونه خواهد بود و آیا فیلمسازان آن را به عنوان بستر رسمی آثار خود و امکانی مطمئن در کنار اکران رسمی می پذیرند؟ موضع سازمان سینمایی درباره این ظرفیت چیست و چقدر آن را به رسمیت می شناسد؟

اکران آنلاین به دلیل تعطیلی سینماها راه افتاده بود!

محمدرضا فرجی مدیرکل نظارت بر عرضه و نمایش سازمان سینمایی در گفتگو با خبرنگار مهر درباره کم رنگ شدن عرضه فیلم های سینمایی در سینماآنلاین پس از بازگشایی سینماها گفت: درباره تقاضای اندک صاحبان آثار سینمایی در این بستر باید متولیان نمایش آنلاین پاسخ بدهند که چرا برای افزایش فیلم ها پیگیری نمی کنند، اما آنچه من می دانم این است که اکران آنلاین به این دلیل راه اندازی شد که سینماها تعطیل بودند و در پی این بودیم که خوراک فرهنگی کشور را به طریقی جبران کنیم.

فرجی: با توجه به نظام اکران آنلاین و اکران در سینما و رابطه این 2 با تهیه کنندگان و صاحبان فیلم، این سیاست در سازمان سینمایی دنبال می شود که مکانیزم های تشویقی برای سینماگران در نظر بگیریم و هیچ کس بابت اکران در سینما و یا بسترهای اینترنتی متضرر نشوند این مدیر سینمایی افزود: از طرف دیگر با توجه به صحبت هایی که با کارگردانان و تهیه کنندگان داشتم، متوجه شدم که تهیه کنندگان بین اینکه فیلمشان را به سینماداران بدهند یا به صاحبان بسترهای اینترنتی، دو دل هستند. ظاهراً صاحبان برخی از فیلم ها به این فکر کرده اند که به جای اینکه در صف اکران بمانند، فیلمشان را به وی اودی ها بدهند، چون بالاخره سینماها چهار ماه تعطیل بودند. آن ها به این فکر می کردند که ممکن است نوبتی برای نمایش به آن ها نرسد. به همین دلایل هم شاید در آینده مجدداً برخی فیلمسازان به اکران آنلاین رو بیاورند که پیش بینی ما هم، چنین است.

وی افزود: به هر حال اعتقاد برخی از سینماگران این است که فروش سینما و تماشای فیلم همراه با مردم خیلی بهتر از اکران آنلاین است و بر این باورند که در سینماها درآمد بیشتری خواهند داشت. بدیهی است که یک صاحب فیلم و متولیان اکران آنلاین بابت هزینه هایی که می کنند و درآمدهایی که حاصل می شود، فکر می کنند که اگر سوددهی داشته باشد، این کار را ادامه می دهند. در زمان کرونا سینما تعطیل بود و مردم در خانه بودند و نیاز داشتند که فیلم ها را آنلاین تماشا کنند و علاقه مندان به سینما و هنر هم دوست داشتند آثار سینمایی را ببینند، اما حالا که سینماها بازگشایی شده شاید مقداری نگاه مردم و سینماگران به اکران آنلاین کمرنگ تر شده باشد و توجهاتشان بیشتر به سینما باشد. کما اینکه در چند روز اول بازگشایی سینماها دیدیم که با رعایت پروتکل های بهداشتی مردم اقبال خوبی به سینما نشان دادند.

فرجی اظهار کرد: اکران آنلاین بر اساس عرضه و تقاضایی که بین تهیه کننده و متولیان نمایش آنلاین تعریف می شود و با توجه به اینکه تقاضا کم شده آن هم دیگر رونق ندارد.

اکران آنلاین آینده بهتری خواهد داشت

مدیرکل نظارت بر عرضه و نمایش سازمان سینمایی درباره این نکته که اکران آنلاین حتی در شرایط عادی هم در بسیاری از کشورها یکی از بسترهای مهم و رسمی عرضه فیلم است و تثبیت این ظرفیت می تواند برای سینمای ایران فرصت های تازه ای را رقم بزند هم عنوان کرد: قطعاً این نوع اکران در کشور ما هم مورد توجه قرار خواهد گرفت. اکران آنلاین در کشور ما پدیده نوظهوری است که هرچند دیر به کشور ما آمد اما خوب جای خودش را پیدا کرد ما هم پیش بینی می کنیم که در آینده وضعیت آن در میان خانواده ها بهتر خواهد شد.

وی درباره اینکه یکی از دلایل دلسردی صاحبان فیلم ها از وی اودی ها ، سرعت قاچاق آثار است هم بیان کرد: به هر حال هر کاری که ما می خواهیم انجام بدهیم باید نظامش را آماده کنیم. در این میان قاچاق آثار هم یکی از نگرانی های سینماگران بود اما به نظرم این جریان زود جمع و جور و از قاچاق جلوگیری شد.

فرجی در پایان توضیح داد: با توجه به نظام اکران آنلاین و اکران در سینما و رابطه این 2 با تهیه کنندگان و صاحبان فیلم، این سیاست در سازمان سینمایی دنبال می شود که مکانیزم های تشویقی برای سینماگران در نظر بگیریم و هیچ کس بابت اکران در سینما و یا بسترهای اینترنتی متضرر نشوند. لذا مطالعات لازم انجام می شود که بتوانیم در آینده نظام نامه مشخص برای همه اینها داشته باشیم. به نظرم اکران آنلاین فراموش نمی شود و باید مطالعات را تکمیل و مکانیزم های تشویقی را در آینده مطرح می کنیم.

کد خبر 4961877

زهرا منصوری

لینک خبر :‌ خبرگزاری مهر
تهران- ایرنا- استقبال از سینماها در چند روز اخیر نشان می دهد که هنر هفتم حالا یکی از معدود تفریحات سالمی است که با رعایت شیوه نامه های بهداشتی می توان با خانواده به استقبال آن رفت.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۴/۱۰ سایت های دیگر : اتحاد آنلاین خبرگزاری برنا وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی

وقفه چهار ماهه اکران فیلم ها سرانجام روز یکشنبه هفته گذشته تمام شد تا فیلم های سینمایی بار دیگر رنگ پرده نقره ای را به خود ببینند.

البته این آغاز، کم حاشیه هم نداشت و ابتدا قرار شد دو فیلمی که به نظر می رسید پر مخاطب هم باشند همزمان با بازگشایی سینماها اکران شوند که بعد به دلیل فراهم نشدن برخی خواسته هایشان اکران آنها به تعویق افتاد و در نهایت در روز چهارشنبه هفته گذشته نمایش این فیلم ها هم آغاز شد.

اما حد فاصل بین آغاز به کار سینماها تا اکران دو فیلم جدید خوب بد جلف 2 و شنای پروانه استقبال از سینماها آنقدر کم بود که برخی تیغ انتقاد را تیز کردند که آغاز اکران سینماها مورد استقبال قرار نگرفته است؛ حال آنکه به نظر برخی این بی میلی با توجه به اکران نشدن فیلم های جدید تا حد زیادی قابل پیش بینی بود.

حالا چند روزی است که دو فیلم جدید خوب بد جلف 2 و شنای پروانه نمایش خود را در سینماهای سراسر کشور آغاز کرده اند و استقبال مخاطبان از هنر هفتم هم هر روز بهتر و بهتر می شود. به این ترتیب فیلم خوب بد جلف 2 به عنوان نماینده سینمای کمدی برای علاقمندان این ژانر در کنار فیلم خوش ساخت شنای پروانه حالا حسابی حس کنجکاوی مخاطبان هنر هفتم را برانگیخته و آنان را واداشته تا بعد از 4 ماه به تماشای فیلم سینمایی در سینماها بنشینند.

تا امروز یکه تازی قابل پیش بینی شنای پروانه رونق را به سینماها بازگردانده است و به دنبال این فیلم نیز خوب بد جلف 2، طیف علاقه مندان به سینمای کمدی را دوباره به سینماها آورده تا پیش بینی ها از رونق گیشه باز هم قوت گیرد.

البته در کنار این دو فیلم تازه اکران شده، 5 فیلم عطر داغ به کارگردانی و تهیه کنندگی ، یادم تو را فراموش به کارگردانی و تهیه کنندگی ، جهان با من برقص! به کارگردانی و تهیه کنندگی فیلم چهل و هفت به کارگردانی مشترک و تهیه کنندگی و قطار آن شب به کارگردانی و تهیه کنندگی نمایش خود را در سینماهای سراسر کشور آغاز کرده اند و هر کدام با توجه به ژانر متفاوت حتما می توانند طیف خاص مخاطبان خود را به سینماها بکشانند.

خبر جدید هم اینکه دبیر شورای صنفی نمایش در گفت وگویی اعلام کرده که فیلم های متقاضی اکران می توانند درخواست خود را به این شورا اعلام کنند تا بعد از پایان نمایش فیلم های در حال اکران جایگزین این آثار بر پرده نقره ای شوند.

بنا بر گفته دبیر شورای صنفی نمایش، سه هفته اول اکران دو فیلم شنای پروانه و خوب، بد، جلف 2 که پس از بازگشایی سینماها اولین فیلم های اکران شده در دوران شیوع کرونا بودند طبق قرار قبلی محاسبه نمی شود.

هر چند جولان کووید 19 بار دیگر در ایران اوج گرفته است اما به نظر می رسد سینما با توجه به رعایت اصول بهداشتی فضای امنی برای تفریحات حداقلی مردم در دوران کرونا باشد و با اکران فیلم های جذاب در کنار آثار در حال نمایش تنور گیشه سینما را داغ تر کند.

لینک خبر :‌ خبرگزاری جمهوری اسلامی
تهران- ایرنا- در دیدار سرور بختی رئیس موسسه فرهنگی اکو با علیرضا تابش مدیر عامل بنیاد سینمایی فارابی، در زمینه همکاری های مشترک از جمله گسترش تولیدات مشترک سینمایی در منطقه اکو بحث و تبادل نظر شد.

سرور بختی در این دیدار که روز دوشنبه نهم تیر 1399 در محل این نهاد بین المللی انجام شد، ضمن تاکید بر ادامه همکاری های سودمند گذشته بین این دو نهاد، اظهار امیدواری کرد که همکاری های فیمابین با ایجاد مسیری نوین تداوم یابد.

مدیرعامل بنیاد سینمایی فارابی هم در این دیدار با استقبال از دیدگاه رئیس موسسه فرهنگی اکو درباره ایجاد مسیر نوین همکاری فیمابین با اشاره شیوع بیماری کرونا، اظهار داشت: فعالیت های فرهنگی با وجود اینترنت، تعطیل نخواهد شد و می توان در بستر اینترنت برخی از فعالیت ها از جمله گفتگوها و پنل ها، کارگاه های آموزشی و حتی جشنواره ها را برنامه ریزی و اجرا کرد.

در این دیدار توافق شد که به زودی تفاهم نامه ای بین دو نهاد منعقد و بر اساس آن، همکاری های مشترک در حوزه های مختلف سینمایی، ساخت فیلم درباره مفاخر اکو، راه اندازی کارگاه های آموزشی در فضای مجازی و برگزاری جشنواره فیلم اکو آغاز خواهد شد.

لینک خبر :‌ خبرگزاری جمهوری اسلامی
یک کارشناس سینما معتقد است، در شرایطی که شیوع ویروس کرونا رو به افزایش است بازگشایی سالن های سینما و تئاتر و... اقدامی دور از تدبیر و درایت است که مردم و اهالی فرهنگ و هنر را متضرر می سازد.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۴/۱۰ سایت های دیگر : شهدای ایران سینما پرس هنر نیوز

سید رضا منتظری، کارشناس سینما و فعال رسانه ای در گفت وگو با خبرنگار کیهان گفت: با توجه به اینکه وضعیت شیوع ویروس کرونا روز به روز در حال افزایش است، من با بازگشایی سالن های سینما و تئاتر و برگزاری کنسرت های موسیقی و جشنواره ها به شدت مخالف هستم. این اقدامات تنها بازی با جان مردم است. اگر هم هدف از بازگشایی سالن های سینما و تئاتر و موسیقی و برگزاری جشنواره ها، دغدغه معاش هنرمندان است، دولت موظف است بخشی از بودجه های هنگفتی که مصرف می کند را به معیشت اهالی فرهنگ و هنر اختصاص دهد تا دچار مشکل معاش نباشند.
وی افزود: یکی از مدیران سازمان سینمایی با خرسندی تمام از فروش یک میلیارد تومانی فیلم ها در ابتدای بازگشایی سالن های سینما صحبت کرده بود. این درحالی است که با بلیت 20 هزار تومانی، این فروش، جای افتخار ندارد. ضمن اینکه چرا فقط به میزان فروش می پردازند و تعداد مخاطب را در نظر نمی گیرند؟ چون من خودم طی روزهای گذشته به چند سالن سینما مراجعه کردم و از نزدیک مشاهده کردم که سالن های سینما خالی بودند و مردم استقبالی نکرده بودند.
منتظری ادامه داد: بازگشایی سالن های سینما در این شرایط علاوه بر اینکه بازی با سلامت و جان مردم محسوب می شود، یک اقدام ضدفرهنگی هم هست. افرادی که خودشان را شخصیت فرهنگی می دانند، باید برای فرهنگسازی قدم بردارند، اما بازگشایی سینماها حرکت در مسیر فرهنگ سوزی است. اکران فیلم ها یعنی مسئولان این عرصه، نه ارزشی برای سلامتی مردم قائل هستند و نه احترامی برای صاحبان و سازندگان آثار سینمایی. یک فیلم پر سروصدای جشنواره فجر اخیر و یک فیلم کمدی روی پرده رفته اند و بعد از این تقریبا دست سینما از فیلم هایی که بتوانند مردم را به سینما بکشانند خالی خواهد بود.
این کارشناس سینما در پایان گفت: بازگشایی سالن های سینما از نظر من تنها یک بازی روانی و یک بازی سیاسی است و هیچ منطق و عقلانیتی در این کار وجود ندارد. همچنانکه در سایر حوزه های فعالیت سینما شاهد هیچ گونه تدبیر، درایت و هوشمندی از سوی دولت نبوده ایم، در زمینه بازگشایی سالن های سینما نیز تدبیر و عقلانیتی به کار نرفته است. به خاطر تصمیم گیری های اشتباه مدیران سینمایی، صاحبان فیلم ها و مردم متضرر خواهند شد.

لینک خبر :‌ روزنامه کیهان
پنج فیلم برای اکران در سینما و اکران آنلاین درخواست داده اند که تا چند روز آینده سرنوشت آن ها مشخص می شود.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۴/۱۱ سایت های دیگر : تیتر ۱

سرویس سینمایی هنرآنلاین : طبق اعلام مرتضی شایسته دبیر شورای صنفی نمایش دفاتر پخش فیلم تا روز شنبه 14 تیرماه فرصت دارند تا فیلم های خود را اعلام کنند.

تاکنون فیلم های "زن ها فرشته اند 2" به کارگردانی محمدحسین فرحبخش، "لاله" به کارگردانی اسدالله نیک نژاد، "گربه سیاه" به کارگردانی کریم امینی، "لامینور" به کارگردانی داریوش مهرجویی و "انفرادی" به کارگردانی مسعود اطیابی نزدیک ترین گزینه ها به اکران جدید سینماها هستند، فیلم هایی که پیش از سال جزو گزینه های اکران نوروز 99 بودند.

"زن ها فرشته اند 2 " به کارگردانی محمدحسین فرح بخش ادامه فیلم "زن ها فرشته اند" است که در 1386 روی پرده رفت و 700 میلیون تومان فروش داشت. در قسمت دوم که در سکوت خبری تولید شد به نیوشا ضیغمی، محمدرضا شریفی نیا و سیروس همتی به عنوان بازیگر اصلی اشاره شده است.

"لاله" به کارگردانی اسدالله نیک نژاد و به تهیه کنندگی پروانه پرتو است که البته در فاز دوم تولید این پروژه، تورج منصوری تهیه کنندگی آن را بر عهده گرفت. فیلم از روی فیلمنامه ای نوشته جلیل عرفان منش و با سرمایه گذاری مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی ساخته شده و درباره لاله صدیق قهرمان اتومبیلرانی ایران است. ماجرای ساخت این فیلم به بیش از شش سال پیش برمی گردد، پروژه ای که 70 درصد تولید آن تا سال 1392 انجام شد. "لاله" با بودجه ای چند میلیاردی در زمان وزارت سید محمد حسینی کلید خورد و به دلیل حاشیه هایی که برای ساخت آن به وجود آمد حتی پای کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی نیز به پروژه باز شد که درنتیجه آن گروه تولید اولیه فیلم استعفا دادند و کار نیمه کاره رها شد. در این سال ها بارها صحبت ازسرگیری و ادامه ساخت "لاله" مطرح بود تا درنهایت با حضور یک شورای حکمیت مشکلات این پروژه برطرف شد و فیلم به سرانجام رسید. سارا امیری در نقش لاله، نیکی کریمی، همایون ارشادی، میترا حجار، سام قریبیان، آزیتا حاجیان، لیلا اوتادی، ایرج نوذری، پیام اینالویی، محمد صادقی و محمد متوسلانی در "لاله" به ایفای نقش پرداخته اند.

"گربه سیاه" به کارگردانی کریم امینی و تهیه کنندگی بهرام رادان است که سال گذشته تولید شد. در خلاصه داستان این فیلم آمده: همه چیز از غروبی شروع شد که دیگه دلگیر نبود. این فیلم داستانی اجتماعی را روایت می کند و مخاطب آن عمدتاً جوانان به خصوص دهه هشتادی ها هستند. ترلان پروانه، کیا رکنی، حسین پورکریمی، بهاره کیان افشار، علیرضا استادی، پیام احمدی نیا، آزاده سدیری، بهرام رادان، احمد کاوری، ستایش رجایی نیا، عیسی حسینی، بهروز قادری، حسین ملکی، علی اوجی، رضا یزدانی، احسان کرمی در این فیلم به ایفای نقش می پردازند.

"لامینور" تازه ترین اثر داریوش مهرجویی به تهیه کنندگی رضا درمیشیان، در زمان ساخت با حرف و حدیث های بسیاری مواجه شد. یکی از موارد اختلاف میان تهیه کننده و بنیاد سینمایی فارابی بود که برای مدتی بحث داغ رسانه ها شد. عده ای "لامینور" را ادامه ای بر فیلم "سنتوری" این کارگردان می دانند، با این تفاوت که این بار نوازنده و بازیگر اصلی یک دختر است که نقش آن را پردیس احمدیه ایفا می کند. فیلمنامه را مهرجویی با همراهی همسرش وحیده محمدی فر به رشته تحریر درآورده و علی نصیریان، سیامک انصاری، پردیس احمدیه، مهرداد صدیقیان، علی مصفا، کاوه آفاق، امرالله صابری شیروانی، دیبا زاهدی، بیتا فرهی، فریماه فرجامی، محمدرضا نوری، بهناز جعفری، رضا داودنژاد، سیامک ادیب، شراره رنجبر، محمدجواد جعفرپور، مهرنوش ذوالفقاری، محمدهادی عطایی، مهدی مرتضایی، یاسمن کوزه گر، هومن بهزادی، هانا وارسته، سبحان خسروی، احمد یاوری، فرهاد ریش سفیدی، گرگ علی بلوردی در فیلم به ایفای نقش پرداخته اند.

"انفرادی" ساخته مسعود اطیابی است که حمزه صالحی آن را نوشته و سید ابراهیم عامریان آن را تهیه کرده است. با این که تاکنون داستانی از این فیلم منتشر نشده است اما رضا عطاران، مهدی هاشمی، احمد مهرانفر و برزو ارجمند، شقایق دهقان، سیروس همتی، امید روحانی، مهدی فقیه، شکیب شجره و مهسا طهماسبی بازیگران اصلی این فیلم طنز هستند.

همچنین فیلم "پسرکشی" ساخته محمدهادی کریمی نیز برای اکران آنلاین آماده می شود. ساخته محمدهادی کریمی که در شهرهای تهران، کاشان و قزوین فیلمبرداری شده است و طبق اعلام قبلی از روز چهارشنبه اکران خود را آغاز می کند، داستان در دو دهه 1340 و 1370 روایت می شود. ژاله صامتی، آرمان درویش، بهاره کیان افشار، نسیم ادبی، فرخ نعمتی، گلوریا هاردی، صحرا اسداللهی، زینب قادری و لیلا اوتادی با حضور لیلا زارع و با معرفی شهناز نصرتی و سهیل قاصدی حضور دارند. این فیلم داستانی معمایی از پیچیدگی های روابط خانواده ای است که به خاطر یک باور غلط، دهه ها دچار بحران هستند. "پسرکشی" را صادق یاری تهیه کرده است.

لینک خبر :‌ هنر آنلاین
جواد نوروزبیگی که پیش گامان اکران آنلاین در سینمای ایران به حساب می آید تأکید دارد که میزان فروش هیچ یک از فیلم های اکران شده به صورت اینترنتی رضایتبخش نیست ولی چاره ای جز این تصمیم نداشته است.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۴/۱۱

جواد نوروزبیگی، تهیه کننده سینما که دو فیلم سینمایی مهمانخانه ماه نو و کشتارگاه به تهیه کنندگی او به صورت آنلاین اکران شده اند، در گفت وگو با خبرنگار گروه فرهنگ و هنر خبرگزاری برنا، اظهار داشت: میزان فروش هیچ یک از فیلم هایم در اکران آنلاین رضایت بخش نیست و این دو فیلم خسارت مالی بسیاری برای من داشتند.

نوروزبیگی تصریح کرد: امید من برای اکران آنلاین به آینده است و امیدوارم در آینده شاهد قوانینی در این حوزه باشیم که فیلم ها به راحتی قاچاق نشوند، الان نمی توان به موفقیت فیلم ها چندان امیدوار بود و البته امیدوارم در آینده نیز شرایطی فراهم شود که این خسارت ها جبران شوند. با وجود خسارت هایی که در این شرایط متوجه فیلم هایم شد از تصمیمی که برای نمایش آن ها گرفتم به هیچ وجه پشیمان نیستم.

این تهیه کننده در ادامه گفت: از شیوه پخش این فیلم ها به صورت آنلاین پشیمان نیستم چراکه با بازگشایی سینماها نیز امید چندانی نمی توان به بازگشت سرمایه داشت، چرا که صف اکران بسیار طویلی را در سینما شاهد هستیم و معلوم نیست فیلم هایی که تولید شده اند چه زمانی می توانند بر پرده سینماها نمایش داده شوند، به همین دلیل من نیز برای نمایش این فیلم ها هیچ راهی جز اکران آنلاین پیش روی خود نمی دیدم.

این تهیه کننده درباره اکران آنلاین فیلم سینمایی خون شد به کارگردانی مسعود کیمیایی گفت: من برای اکران آنلاین این فیلم نیز ابراز تمایل کردم اما در واقع آقای محمدصادق رنج کشان به عنوان سرمایه گذار تصمیم گیرنده اصلی برای خون شد است که شاید تمایلی به نمایش این فیلم به صورت آنلاین ندارند.

گفتنی است فیلم مهمانخانه ماه نو به کارگردانی تاکفومی تسوتسویی از 31 اردیبهشت نمایش خود را در سامانه های VOD شروع کرده است. این فیلم خانوادگی و اجتماعی در سال 1397 ساخته شده و محصول کشور ایران و ژاپن محسوب می شود. مهناز افشار، ماساتوشی ناگاسه، آیاکو کوبایاشی، لاله مرزبان، نسیم ادبی، مریم بوبانی و علی شادمان بازیگران آن هستند.

کشتارگاه نیز ساخته عباس امینی است که در جشنواره فجر 98 رونمایی شده بود و بازیگرانی همچون مانی حقیقی، امیرحسین فتحی، باران کوثری، حسن پورشیرازی و حامد علیپور در آن ایفای نقش کرده اند.

لینک خبر :‌ خبرگزاری برنا
تهیه کننده سینما که سابقه ساخت فیلم هایی چون این سیب هم برای تو و پرتقال خونی را با سیروس الوند دارد و این روزها هم بهت به کارگردانی عباس رافعی را در اکران آنلاین دارد معتقد است در حال حاضر مسئله دزدیده شدن فیلم ها دغدغده اصلی فیلمسازانی است که فیلم شان به اکران آنلاین درآمده و یا قرار است به نمایش درآید؛ پیش از این نسخه فیزیکی فیلم به صورت قاچاق وارد بازار می شد و امکان ردیابی آن وجود داشت اما در حال حاضر فیلم پس از نمایش در پلت فرم های اکران آنلاین سریعا سر از شبکه های ماهواره ای در می آورد و ما به دلیل نداشتن حق کپی رایت امکان پی گیری نداریم.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۴/۱۱

محمد نشاط در گفت وگو با خبرنگار گروه فرهنگ و هنر خبرگزاری برنا ؛ درباره تاثیر کرونا بر سینما و تولید فیلم گفت: درمورد تاثیری که کرونا و به تبع آن تعطیلی سالن های سینما روی دستمزد سینماگران داشته است در حال حاضر نمی توان قضاوت درستی داشت و باید دید پس از راه افتادن مجدد پروژه های سینمایی چه تغییراتی رخ خواهد داد اما درباره تاثیر این پدیده روی کسب و کار سینماگران باید بگویم که بدیهی است وقتی خانواده ها به سینما نروند و سالن ها تعطیل باشند، سینما متضرر می شود. از طرفی پس از بازگشایی سینماها با شرایط گنجایش یک سوم، باید دید آیا کسی حاضر به تماشای فیلم در سالن ها است؟

او در مورد نمایش آنلاین فیلم و معایب و حسن های آن هم گفت: تنها راه کار در شرایط پیش رو اکران آنلاین است. فیلم بهت را در این فضا اکران کردیم اما متاسفانه با نسخه های قاچاق فیلم ها و پخش آنها از شبکه های ماهواره ای مواجه هستیم. این فیلم دو سال در صف اکران بود و با وجود مافیای اکران که همه مان از وجود و تاثیر مخرب شان آگاهیم، موفق به نمایش گسترده در سالن های سینمایی نشد، ولی بالاخره این فیلم را در به صورت آنلاین اکران کردیم.

نشاط که بارها از وجود مافیای اکران انتقاد کرده، در این مورد گفت: بارها گفته ام فیلم هایی هستند که هنوز جوهر امضای پروانه نمایش شان خشک نشده سر از سینماها در می آورند و به صورت گسترده نمایش داده می شوند. این در حالی ست که حضور بازیگر چهره به عنوان شرط سینمادار برای نمایش، بهانه است و بارها پیش آمده فیلمی با وجود حضور چهره های مطرح موفق به نمایش نشده است. در مورد اکران آنلاین اگر اتفاق های مرسوم در سینماها مانند تبلیغات و مانور برای فیلم های خاص پیش نیاید و تمام فیلم ها با شرایط یکسان و با تبلیغات یکسان نمایش داده شود دیگر فروش پایین هر فیلم به کیفیت خودش برمی گردد و چیزی که باقی می ماند به اصطلاح "جونِ فیلم" است که تعیین کننده میزان فروش است.

این تهیه کننده در مورد دزدیده شدن آثار روز سینمای ایران و نمایش توسط شبکه های ماهواره ای گفت: متاسفانه در حال حاضر مسئله دزدیده شدن فیلم ها دغدغده اصلی فیلمسازانی است که فیلم شان به اکران درآمده و یا قرار است به صورت آنلاین نمایش داده شود. پیش از این نسخه فیزیکی فیلم به صورت قاچاق وارد بازار می شد و امکان ردیابی آن وجود داشت اما در حال حاضر فیلم پس از نمایش در پلت فرم های اکران آنلاین سریعا سر از شبکه هلای ماهواره ای در می آورد و ما به دلیل نداشتن حق کپی رایت امکان پی گیری نداریم. البته شنیده ام شرکتی در کانادا اعلام کرده اگر 49 درصد از مالکیت فیلم را در اختیار بگیرد می تواند از شبکه های ماهواره ای شکایت کند. در این شرایط سرمایه مردم به باد می رود و فیلم های دزدی هر شب از ماهواره پخش می شوند. متاسفانه فیلم کشتارگاه یک ساعت پس از نمایش آنلاین دزدیده شد و این یک فاجعه است. در حالی که قرار است اکران آنلاین به عنوان بازوی حمایتی سینما عمل کند ولی تاکنون این اتفاق رخ نداده است.

نشاط با اشاره به تعهد سایت های نمایش فیلم ها گفت: از ابتدا اعلام کردند تعهدی در قبال دزدیده شدن فیلم ندارند و ما از قبل می دانستیم فیلم ها سر از ماهواره در خواهند آورند اما گفتند 89 درصد فروش فیلم، اعضای ثابت سایت هستند و این قاچاق تاثیر بسزایی در فروش فیلم ندارد و حالا باید تا پایان اکران منتظر باشیم و ببینیم آیا این اتفاق رخ خواهد داد؟

او درباره تهیه کننده های بخش خصوصی و بی خیالی شان در قبال دزدیده شدن آثار سینمایی گفت: فیلمسازانی که با سرمایه دولتی در سال چند فیلم تهیه می کنند که مشخصا از وجود چنین پدیده شومی نگرانی ندارند و از پیش دستمزدها را پرداخت و سودشان را برداشته اند و این تهیه کننده بخش خصوصی است که به سختی هر یکی ، دو سال فیلمی می سازد و قاچاق تیشه به ریشه اش می زند. تهیه کنندگان ارگانی سالی چند فیلم می سازند و در تلویزیون هم که تکلیف شان مشخص است و از قبل سریال های ماه رمضان، محرم و عید نوروز را تقسیم کرده اند و باقی سال هم حتی مشخص شده که کدام یک در کدام شبکه چه سریال یا برنامه ای را خواهد ساخت. این ترس و دلشوره برای بخش خصوصی است باید شب ها با ترس و لرز بخوابد.

لینک خبر :‌ خبرگزاری برنا
بازیگر سریال یوسف پیامبر (ع) گفت: متاسفانه دستیاران کارگردان در سینمای کشور پادشاهی می کنند، در اکثریت موافق کارگردانان اطلاع درستی از انتخاب بازیگران ندارند، گا ها کارگردانی یک بازیگر را انتخاب می کند، اما دستیار وی به دروغ بازیگر انتخاب شده را مشغول به کار اعلام می کند و به سراغ بازیگری می رود که منافعش را تامین کند.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۴/۱۱ سایت های دیگر : میزان صراط نیوز سینما پرس

به گزارش افکارنیوز ،

زهرا سعیدی ، پیرامون آخرین فعالیت های خود در عرصه بازیگری گفت: مدت هاست که در هیچ پروژه سینمایی و یا تلویزیونی حضور پیدا نکرده ام، پیشنهاداتی طی ماه های گذشته داشته ام، حتی توافق نهایی هم انجام شده اما بعد از مدتی هیچ خبری از گروه نمی شود و بعدها می فهمم که بدون اطلاع من اثر تولید شده است.

اخبار چهره ها - وی در همین راستا ادامه داد: من بیش از یکسال است که در هیچ پروژه ای حاضر نشده ام و واقعیت امر خودم هم دلیل این غیبت را نمی دانم، متاسفانه انتخاب بازیگران توسط عواملی غیر فنی و غیر سینمایی رخ می دهد، عوامل انتخاب کننده بازیگران افراد و اشخاصی هستند که شاید کمتر به حرفه بازیگری اشراف داشته باشند.

بازیگر سریال مریم مقدس با اشاره به چرخه نامناسب انتخاب بازیگران در سینما اظهار کرد: متاسفانه دستیاران کارگردان در سینمای کشور پادشاهی می کنند، در اکثریت مواقع کارگردانان اطلاع درستی از انتخاب بازیگران ندارند، گاها کارگردانی یک بازیگر را انتخاب می کند اما دستیار وی به دروغ بازیگر انتخاب شده را مشغول به کار اعلام می کند و به سراغ بازیگری می رود که منافعش را تامین کند.

وی در همین رابطه اظهار کرد: سینمای امروز مشکلات فراوانی دارد اما پدیده انتخاب بازیگران به شدت ناامید کننده است، برای شخص من بارها پیش آمده که چند روز قبل از شروع فیلمبرداری به یکباره متوجه شدم که بازیگر دیگری به جای من جلوی دوربین رفته است، وقتی از کارگردان جویا شدم اعلام کرد که به من گفته اند که شما بیمار هستید، متاسفانه وضعیت به شدت بغرنج است و دیگر نمی توان به حرف کسی و یا حتی به قراردادها هم اطمینان کرد.

بازیگر سریال یوسف پیامبر (ع) با اشاره به فضای ناسالم در پشت پرده انتخاب بازیگران افزود: واقعیت امر ترجیح می دهم درباره این فضا حرفی نزنم زیرا با حرف زدن در این باره ارزش خودم را کم می کنم، در کل اینکه دستیاران کارگردان امروزه انتخاب بازیگران را براساس روابط، شرایط اقتصادی و آشنابازی رقم می زنند.

بازیگر سریال نفوذ درباره حضورش در این سریال ادامه داد: من نقش خیلی کوتاهی در سریال نفوذ داشتم، این اثر به واسطه حضور افراد حرفه ای کاملا به جا و درست ساخته شد، به شخصه از حضور در این سریال راضی هستم. در کل تا آنجایی که من حضور داشتم اثر کاملا قابل دفاع ساخته می شد و به نظرم اثر موفقی خواهد بود.

سعیدی درباره احتمال موفقیت سریال نفوذ در میان مخاطبان خاطرنشان کرد: واقعیت امر پیش بینی موفقیت یک سریال به هیچ وجه امکان پذیر نیست، باید دید سریال در چه شرایط زمانی پخش می شود، زیرا حال و هوای جامعه و مخاطبان تاثیر بسیار زیادی بر استقبال آنان از هر نوع اثری دارد.

لینک خبر :‌ افکار نیوز
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۴/۱۰ سایت های دیگر : شعار سال

شفقنا رسانه – شرایط اقتصادی ناشی از تحریم و کرونا سبب شد تا در ماه های اخیر برخی از رسانه ها دست به تعدیل یا کم کردن صفحاتشان بزنند و از وضعیت اقتصادی موجود گلایه کنند. به همین دلیل پیدا کردن راهکاری برای عبور از این بحران مسئله مهمی است که بتوان حیات رسانه ها را زنده نگه داشت. در این گزارش سعی کردیم تا با مدیران چند رسانه گفتگو کنیم و پیشنهادشان به همه نهادهای مسئول در حوزه رسانه برای عبور بهتر از این وضعیت را جویا شدیم تا رسانه ها بتوانند با کمترین صدمه از این وضعیت عبور کنند.

تأکید بر لزوم رعایت انصاف در عرضه آگهی های دولتی

مهدی رحمانیان ، مدیرمسئول روزنامه شرق با اشاره به تعدیل های اخیر رسانه ها به بیان وضعیت اقتصادی آن ها در ایام کرونا ویروس می پردازد و به شفقنا رسانه می گوید: قبل از کرونا با مشکلی به نام تحریم مواجه بودیم که سبب شد تا فضای اقتصادی کشور دچار افت شدید شود و شرکت ها و بنگاه های عظیم تولیدی و تجاری آسیب جدی ببینند. آسیب بنگاه های اقتصادی عواقبی داشت که دامن اکثر حوزه ها و مشاغل را گرفته که یکی از آن ها حوزه رسانه است. متأسفانه وقتی کرونا آمد این معضل را دوچندان کرد.

مدیرمسئول روزنامه شرق با تأکید بر اینکه باید سایر نهادها و مدیران مسئول حل مشکل رسانه مسئله شان باشد تا به دنبال راهکار آن بروند، می گوید: در این مدت دریافتم که این مسئله مدیران کشور و مدیران مرتبط نیست. اگر از مسئولان وزارت ارشاد بپرسید چند روزنامه دارید؟ می گویند 300 روزنامه. معتقدم اول باید ذهنیت این مسئولان را اصلاح کرد. 300 روزنامه زمانی است که مسئول ارشاد تعداد روزنامه ها را از دکه روزنامه فروشی پیدا کند. تعدادی اسم با عنوان روزنامه هستند که وزارت ارشاد به آن ها یارانه و آگهی می دهد. بنابراین باید اول این ذهنیت اصلاح و ارزیابی دقیقی از وضع موجود انجام شود تا ببینیم چند رسانه، با چه تعداد نیرو و چه تیراژی منتشر می شوند و بر اساس اعتباراتشان کمک کند.

او ادامه می دهد: از طرفی باید انصافی در عرضه آگهی های دولتی ایجاد شود چراکه در حال حاضر با کمال بی انصافی توزیع می شوند. سایر دستگاه ها هم باید به کمک رسانه ها بیایند و در خرید روزنامه و اشتراک آن همکاری کنند. آحاد جامعه هم باید کالای فرهنگی را از سبد خود حذف نکنند و در این زمینه کمک کنند. علاوه بر آن می توان اینترنت رایگان به روزنامه ها داد و یا در بحث بیمه، سازمان تأمین اجتماعی به رسانه ها کمک کند و یا برای گذر از این وضعیت وام های کم بهره به رسانه ها بدهند.

مسئولان وزارت ارشاد به کیوسک های مطبوعاتی سر بزنند

باج نیوزها، از رسانه های تأثیرگذار جدا شوند

منصور مظفری ، مدیرمسئول روزنامه آفتاب یزد هم دراین باره به شفقنا رسانه می گوید: اپیدمی کرونا، تحریم و مشکلات ارز به تمامی بخش های اقتصاد کشور لطمه وارد کرده اند و رسانه هم یکی از آن ها است. علاوه بر آن بسته شدن مرزها با شیوع کرونا سبب شد تا ملزومات اصلی مطبوعات از جمله کاغذ، زینک و لوزام چاپ را مورد تأثیر قرار دهد. همچنین کرونا باعث شد تا رسانه هایی که بخشی از هزینه هایشان را از محل تک فروشی تأمین می کردند مورد لطمه جدی واقع شوند.

او می گوید: در کشورهای دیگر با شیوع کرونا دولت ها به کمک رسانه ها آمدند و با رعایت پروتکل های بهداشتی در متروها و فروشگاه های بزرگ نسخه کاغذی آن ها را به مردم عرضه کردند. ولی در کشور ما چون در مسئولان اعتقادی به رسانه مکتوب وجود ندارد کار به درد بخوری انجام نشد و مردم هم از ترس کرونا نسخه کاغذی روزنامه ها را نخریدند.

مظفری انتقاد می کند: دولت به جای اینکه در سال 99 از رسانه ها حمایت کند، هرروز محدودیت هایی چون محدودیت آگهی را برای رسانه ها بخصوص رسانه های بخش خصوصی قائل می شود. این در حالی است که برای حمایت از رسانه ها باید یک روش شاخص بندی برای ارزیابی از مطبوعات انجام دهد. متأسفانه در کشور ما 300 روزنامه مجوز دارند که بیشتر آن ها یا منتشر نمی شوند و یا در حد 200 نسخه انتشار دارند. این در حالی است که حدود 15 الی 20 روزنامه پرتیراژ، اثرگذار و قابل عرضه در کیوسک ها داریم. وقتی به شمار بالای مجوزها افتخار می کردند، توجهی به کیفیت آن ها نداشتند.

مدیرمسئول آفتاب یزد با تأکید بر اینکه دولت باید باج نیوزها را از رسانه های تأثیرگذار جدا کند، پیشنهاد می کند که مسئولان وزارت ارشاد در کوتاه مدت حداقل به کیوسک های مطبوعاتی سر بزنند تا ببینند روزانه چه روزنامه هایی به مردم عرضه می شود و با در نظر گرفتن میزان اثرگذاری شان همین چند روزنامه را موردحمایت قرار دهند تا چراغ رسانه های اثرگذار خاموش نشود.

یارانه مطبوعات؛ راهکاری کوتاه مدت در شرایط کرونا

بهروز بهزادی ، جانشین مدیرمسئول روزنامه اعتماد هم اگرچه مخالف پرداخت یارانه مطبوعات در بلندمدت است بااین حال آن را راهکار مناسبی برای یک دوره کوتاه مدت می داند و به شفقنا رسانه می گوید: دولت چند سالی است که با دادن یارانه به رسانه ها آن ها را به سمت ضعیف تر شدن کشانده است. به عبارتی یارانه، کشاندن مطبوعات از مردم به طرف دولت بود و مطبوعات آهسته آهسته بخش مردمی خودشان را از دست دادند. بااین حال من معتقدم که یارانه مطبوعات به عنوان راهکاری کوتاه مدت به درد شرایط بحرانی مثل الان می خورد تا کمکی باشد که رسانه ها بتوانند سر پا بمانند. اما این کمک ها باید فقط برای یک دوره کوتاه باشد نه بلندمدت. رسانه ها عملاً پل ارتباطی بین مردم و حاکمیت هستند. اگر رسانه ها قدرتشان را از دست بدهند و حذف شوند، ارتباط حاکمیت با مردم قطع می شود.

او ادامه می دهد: از طرف دیگر خبر، نظر و تحلیل در کل دنیا کالایی است که عرضه می شود و قیمت هم دارد. ولی در مملکت ما مجانی است. چون نهادهایی با کمک به رسانه ها خبر و نظر را مجانی کرده اند تا بتوانند نظرات خودشان را از طریق رسانه به مردم بگویند. به همین دلیل من معتقدم که چرخه کار رسانه ای ما معیوب است و این عیب باید در بلندمدت درست شود. به عبارتی در بلندمدت باید رسانه هایمان در رقابتی درست و عادلانه قرار بگیرند تا اگر هرکدام نتوانستند به حیاتشان ادامه دهند در رقابت شکست خورده باشند.

انتظار رسانه ها از کمک دولت در زمان بحران، اشتباه است

رسانه ها، مطالبی خواندنی تر بنویسند تا زنده بمانند

آرش خوشخو، سردبیر و مدیرمسئول روزنامه هفت صبح بااین حال معتقد است که هرچقدر متولی گری دولت در رسانه ها کم شود، بهتر است. او به شفقنا رسانه می گوید: اگر قرار است که رسانه ای مستقل باشد در هر شرایطی باید استقلال خودش را حفظ کند و نباید وقت آرامش انتظار استقلال داشته باشیم و هنگام مشکلات توقع کمک. به همین دلیل انتظار رسانه ها از کمک دولت در چنین شرایطی اشتباه است. دولت و حاکمیت باید بنگاه داری شان را در رسانه ها کنار بگذارند و اجازه بدهند تا بخش خصوصی به صورت واقعی رقابت کند.

او پیشنهاد می کند: رسانه ها در این ایام باید هزینه های خود را کم کنند، مزایا و امتیازهای محصولشان را بالا ببرند و مطالبی خواندنی تر بنویسند تا بتوانند فعلاً زنده بمانند. چون در چنین شرایط بحرانی بحث زنده ماندنشان مطرح است نه سودشان. باید ببینند که مخاطبشان به چه مطالبی علاقه دارد و ملاحظات رسانه ای را کنار بگذارند و برای مخاطب خودشان مطالبی جذاب تولید کنند تا عملاً تبدیل به مخاطبی معتاد به رسانه شود. البته باید مراقب باشند که در دام خطوط قرمز اخلاقیات و ابتذال نیفتند.

مدیرمسئول روزنامه هفت صبح تأکید می کند: این دوره، دوره گذار است و باید سعی کنیم تا به سمت روزنامه نگاری کاملاً مستقل برویم. امیدوارم بحران کرونا دوباره بهانه ای نشود که از دولت کمک بخواهیم. چون به نظر من کمک های دولتی راهکار مناسبی نیست. نهایتاً شاید بتواند با بانک ها صحبت کند که به رسانه ها وام دهد که البته این مسئله هم احتمال دارد بعداً در بازپرداختش رسانه ها را دچار مشکل کند.

او با اشاره به اهمیت رقابت بین روزنامه ها می گوید: روزنامه هایی چون ایران، جام جم، همشهری و... که با پول های نهادهای حاکمیتی و دولتی منتشر می شوند امکان رقابت را از بین می برند. همین می شود که روزنامه شرق مجبور است 5 هزار تومان منتشر شود و روزنامه دولت با هزار تومان. خب طبیعی است که در چنین شرایط اقتصادی مخاطب به سراغ روزنامه ارزان قیمت تر می رود. معتقدم باید رسانه های دولتی و حاکمیتی قوانین بازی را رعایت کنند و تا حد امکان رقابت بین رسانه ها به وجود بیاید تا بتوانند برای بهتر شدن تلاش کنند یا اینکه کلاً روزنامه داری را کنار بگذارند.

انتهای پیام

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

شفقنا رسانه – شرایط اقتصادی ناشی از تحریم و کرونا سبب شد تا در ماه های اخیر برخی از رسانه ها دست به تعدیل یا کم کردن صفحاتشان بزنند و از وضعیت اقتصادی موجود گلایه کنند. به همین دلیل پیدا کردن راهکاری برای عبور از این بحران مسئله مهمی است که بتوان حیات رسانه ها را زنده نگه داشت. در این گزارش سعی کردیم تا با مدیران چند رسانه گفتگو کنیم و پیشنهادشان به همه نهادهای مسئول در حوزه رسانه برای عبور بهتر از این وضعیت را جویا شدیم تا رسانه ها بتوانند با کمترین صدمه از این وضعیت عبور کنند.

تأکید بر لزوم رعایت انصاف در عرضه آگهی های دولتی

مهدی رحمانیان ، مدیرمسئول روزنامه شرق با اشاره به تعدیل های اخیر رسانه ها به بیان وضعیت اقتصادی آن ها در ایام کرونا ویروس می پردازد و به شفقنا رسانه می گوید: قبل از کرونا با مشکلی به نام تحریم مواجه بودیم که سبب شد تا فضای اقتصادی کشور دچار افت شدید شود و شرکت ها و بنگاه های عظیم تولیدی و تجاری آسیب جدی ببینند. آسیب بنگاه های اقتصادی عواقبی داشت که دامن اکثر حوزه ها و مشاغل را گرفته که یکی از آن ها حوزه رسانه است. متأسفانه وقتی کرونا آمد این معضل را دوچندان کرد.

مدیرمسئول روزنامه شرق با تأکید بر اینکه باید سایر نهادها و مدیران مسئول حل مشکل رسانه مسئله شان باشد تا به دنبال راهکار آن بروند، می گوید: در این مدت دریافتم که این مسئله مدیران کشور و مدیران مرتبط نیست. اگر از مسئولان وزارت ارشاد بپرسید چند روزنامه دارید؟ می گویند 300 روزنامه. معتقدم اول باید ذهنیت این مسئولان را اصلاح کرد. 300 روزنامه زمانی است که مسئول ارشاد تعداد روزنامه ها را از دکه روزنامه فروشی پیدا کند. تعدادی اسم با عنوان روزنامه هستند که وزارت ارشاد به آن ها یارانه و آگهی می دهد. بنابراین باید اول این ذهنیت اصلاح و ارزیابی دقیقی از وضع موجود انجام شود تا ببینیم چند رسانه، با چه تعداد نیرو و چه تیراژی منتشر می شوند و بر اساس اعتباراتشان کمک کند.

او ادامه می دهد: از طرفی باید انصافی در عرضه آگهی های دولتی ایجاد شود چراکه در حال حاضر با کمال بی انصافی توزیع می شوند. سایر دستگاه ها هم باید به کمک رسانه ها بیایند و در خرید روزنامه و اشتراک آن همکاری کنند. آحاد جامعه هم باید کالای فرهنگی را از سبد خود حذف نکنند و در این زمینه کمک کنند. علاوه بر آن می توان اینترنت رایگان به روزنامه ها داد و یا در بحث بیمه، سازمان تأمین اجتماعی به رسانه ها کمک کند و یا برای گذر از این وضعیت وام های کم بهره به رسانه ها بدهند.

مسئولان وزارت ارشاد به کیوسک های مطبوعاتی سر بزنند

باج نیوزها، از رسانه های تأثیرگذار جدا شوند

منصور مظفری ، مدیرمسئول روزنامه آفتاب یزد هم دراین باره به شفقنا رسانه می گوید: اپیدمی کرونا، تحریم و مشکلات ارز به تمامی بخش های اقتصاد کشور لطمه وارد کرده اند و رسانه هم یکی از آن ها است. علاوه بر آن بسته شدن مرزها با شیوع کرونا سبب شد تا ملزومات اصلی مطبوعات از جمله کاغذ، زینک و لوزام چاپ را مورد تأثیر قرار دهد. همچنین کرونا باعث شد تا رسانه هایی که بخشی از هزینه هایشان را از محل تک فروشی تأمین می کردند مورد لطمه جدی واقع شوند.

او می گوید: در کشورهای دیگر با شیوع کرونا دولت ها به کمک رسانه ها آمدند و با رعایت پروتکل های بهداشتی در متروها و فروشگاه های بزرگ نسخه کاغذی آن ها را به مردم عرضه کردند. ولی در کشور ما چون در مسئولان اعتقادی به رسانه مکتوب وجود ندارد کار به درد بخوری انجام نشد و مردم هم از ترس کرونا نسخه کاغذی روزنامه ها را نخریدند.

مظفری انتقاد می کند: دولت به جای اینکه در سال 99 از رسانه ها حمایت کند، هرروز محدودیت هایی چون محدودیت آگهی را برای رسانه ها بخصوص رسانه های بخش خصوصی قائل می شود. این در حالی است که برای حمایت از رسانه ها باید یک روش شاخص بندی برای ارزیابی از مطبوعات انجام دهد. متأسفانه در کشور ما 300 روزنامه مجوز دارند که بیشتر آن ها یا منتشر نمی شوند و یا در حد 200 نسخه انتشار دارند. این در حالی است که حدود 15 الی 20 روزنامه پرتیراژ، اثرگذار و قابل عرضه در کیوسک ها داریم. وقتی به شمار بالای مجوزها افتخار می کردند، توجهی به کیفیت آن ها نداشتند.

مدیرمسئول آفتاب یزد با تأکید بر اینکه دولت باید باج نیوزها را از رسانه های تأثیرگذار جدا کند، پیشنهاد می کند که مسئولان وزارت ارشاد در کوتاه مدت حداقل به کیوسک های مطبوعاتی سر بزنند تا ببینند روزانه چه روزنامه هایی به مردم عرضه می شود و با در نظر گرفتن میزان اثرگذاری شان همین چند روزنامه را موردحمایت قرار دهند تا چراغ رسانه های اثرگذار خاموش نشود.

یارانه مطبوعات؛ راهکاری کوتاه مدت در شرایط کرونا

بهروز بهزادی ، جانشین مدیرمسئول روزنامه اعتماد هم اگرچه مخالف پرداخت یارانه مطبوعات در بلندمدت است بااین حال آن را راهکار مناسبی برای یک دوره کوتاه مدت می داند و به شفقنا رسانه می گوید: دولت چند سالی است که با دادن یارانه به رسانه ها آن ها را به سمت ضعیف تر شدن کشانده است. به عبارتی یارانه، کشاندن مطبوعات از مردم به طرف دولت بود و مطبوعات آهسته آهسته بخش مردمی خودشان را از دست دادند. بااین حال من معتقدم که یارانه مطبوعات به عنوان راهکاری کوتاه مدت به درد شرایط بحرانی مثل الان می خورد تا کمکی باشد که رسانه ها بتوانند سر پا بمانند. اما این کمک ها باید فقط برای یک دوره کوتاه باشد نه بلندمدت. رسانه ها عملاً پل ارتباطی بین مردم و حاکمیت هستند. اگر رسانه ها قدرتشان را از دست بدهند و حذف شوند، ارتباط حاکمیت با مردم قطع می شود.

او ادامه می دهد: از طرف دیگر خبر، نظر و تحلیل در کل دنیا کالایی است که عرضه می شود و قیمت هم دارد. ولی در مملکت ما مجانی است. چون نهادهایی با کمک به رسانه ها خبر و نظر را مجانی کرده اند تا بتوانند نظرات خودشان را از طریق رسانه به مردم بگویند. به همین دلیل من معتقدم که چرخه کار رسانه ای ما معیوب است و این عیب باید در بلندمدت درست شود. به عبارتی در بلندمدت باید رسانه هایمان در رقابتی درست و عادلانه قرار بگیرند تا اگر هرکدام نتوانستند به حیاتشان ادامه دهند در رقابت شکست خورده باشند.

انتظار رسانه ها از کمک دولت در زمان بحران، اشتباه است

رسانه ها، مطالبی خواندنی تر بنویسند تا زنده بمانند

آرش خوشخو، سردبیر و مدیرمسئول روزنامه هفت صبح بااین حال معتقد است که هرچقدر متولی گری دولت در رسانه ها کم شود، بهتر است. او به شفقنا رسانه می گوید: اگر قرار است که رسانه ای مستقل باشد در هر شرایطی باید استقلال خودش را حفظ کند و نباید وقت آرامش انتظار استقلال داشته باشیم و هنگام مشکلات توقع کمک. به همین دلیل انتظار رسانه ها از کمک دولت در چنین شرایطی اشتباه است. دولت و حاکمیت باید بنگاه داری شان را در رسانه ها کنار بگذارند و اجازه بدهند تا بخش خصوصی به صورت واقعی رقابت کند.

او پیشنهاد می کند: رسانه ها در این ایام باید هزینه های خود را کم کنند، مزایا و امتیازهای محصولشان را بالا ببرند و مطالبی خواندنی تر بنویسند تا بتوانند فعلاً زنده بمانند. چون در چنین شرایط بحرانی بحث زنده ماندنشان مطرح است نه سودشان. باید ببینند که مخاطبشان به چه مطالبی علاقه دارد و ملاحظات رسانه ای را کنار بگذارند و برای مخاطب خودشان مطالبی جذاب تولید کنند تا عملاً تبدیل به مخاطبی معتاد به رسانه شود. البته باید مراقب باشند که در دام خطوط قرمز اخلاقیات و ابتذال نیفتند.

مدیرمسئول روزنامه هفت صبح تأکید می کند: این دوره، دوره گذار است و باید سعی کنیم تا به سمت روزنامه نگاری کاملاً مستقل برویم. امیدوارم بحران کرونا دوباره بهانه ای نشود که از دولت کمک بخواهیم. چون به نظر من کمک های دولتی راهکار مناسبی نیست. نهایتاً شاید بتواند با بانک ها صحبت کند که به رسانه ها وام دهد که البته این مسئله هم احتمال دارد بعداً در بازپرداختش رسانه ها را دچار مشکل کند.

او با اشاره به اهمیت رقابت بین روزنامه ها می گوید: روزنامه هایی چون ایران، جام جم، همشهری و... که با پول های نهادهای حاکمیتی و دولتی منتشر می شوند امکان رقابت را از بین می برند. همین می شود که روزنامه شرق مجبور است 5 هزار تومان منتشر شود و روزنامه دولت با هزار تومان. خب طبیعی است که در چنین شرایط اقتصادی مخاطب به سراغ روزنامه ارزان قیمت تر می رود. معتقدم باید رسانه های دولتی و حاکمیتی قوانین بازی را رعایت کنند و تا حد امکان رقابت بین رسانه ها به وجود بیاید تا بتوانند برای بهتر شدن تلاش کنند یا اینکه کلاً روزنامه داری را کنار بگذارند.

انتهای پیام

fa.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

لینک خبر :‌ شفقنا
سرپرست فرهنگ و ارشاد اسلامی فاروج گفت: پیشنهاد ما برای راه اندازی سینما، مناسب سازی فضای فرهنگسرای فعلی است تا کاربری سینمایی پیدا کند.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۴/۱۱

حسن رضوانی به خبرنگار خبرگزاری شبستان در فاروج گفت: با توجه به قرار داشتن فرهنگسرا در محدوده شهر، با ایجاد تغییراتی قابلیت کاربری سینما را می یابد.

سرپرست فرهنگ و ارشاد اسلامی فاروج، با اشاره به اینکه ظرفیت فضای فعلی فرهنگسرا 80 صندلی است، بیان کرد: می توان با بهسازی آن بر گنجایش آن افزود.

رضوانی برآورد هزینه این تغییرات را هشت میلیارد ریال عنوان کرد و گفت: تجهیز فضا هم با توجه به امضا تفاهم نامه با سینما شهر ایران قابل اجرا است.

در سال 94 ساخت مجتمع فرهنگی و هنری فاروج آغاز شد که زمان بهره برداری از آن در زمان کلنگ زنی، یک ساله اعلام شد.

در سفر هیئت دولت به خراسان شمالی چند طرح ناتمام شهرستان برای تخصیص اعتبار از محل سفر پیشنهاد شد که یکی از این طرح ها، مجتمع فرهنگی و هنری اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی فاروج بود که از این محل، 30میلیارد ریال برای این فضا که سال گذشته بارها زمان بهره برداری از آن پایان سال اعلام شده بود، اختصاص یافت.

این طرح هم مشمول تعطیلی کارگاه های متاثر از شیوع کرونا شد و با فعال شدن دوباره طرح ها، زمان بهره برداری از این طرح در هفته دولت مطرح شده است.

مساحت مجتمع فرهنگی و هنری شهرستان فاروج 1500 مترمربع با 1050 مترمربع زیربنا است. مساحت کنونی فضاهای فرهنگی شهرستان فاروج با احتساب مجتمع فرهنگی شهر تیتکانلو 720 مترمربع است و با بهره برداری از مجتمع در حال ساخت فعلی فاروج این رقم به هزارو 50 متر مربع در مقابل جمعیت 52 هزار نفری فاروج می رسد.

با توجه به راه اندازی سینما در فضای مجتمع فرهنگی در شهر تیتکانلو، مطالبه مردم و هنرمندان تحقق این برنامه در شهر فاروج است.

پایان پیام/ 640

لینک خبر :‌ خبرگزاری شبستان
جیرفت - ایرنا - مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی جنوب کرمان از انجام یکهزار و 644 فعالیت فرهنگی و هنری در عرصه مقابله با ویروس کرونا در این منطقه خبر داد.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۴/۱۱ سایت های دیگر : وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی

حسین اسحاقی روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا انجام این فعالیت ها را طی سه ماهه ابتدایی شیوع ویروس کرونا اعلام کرد و از استمرار فعالیت های فرهنگی و هنری برای مقابله با ویروس کرونا در جنوب کرمان خبر داد.

او تولیدات رسانه ای، موشن گرافی و انمیشن، تولیدات ادبی، طراحی پوستر، نمایشگاه مجازی هنرهای تجسمی، کلیپ های تصویری و راه اندازی پویش های متعدد را ازجمله اقدامات مجموعه اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی جنوب کرمان عنوان کرد.

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی جنوب کرمان همچنین صدور بیانیه و فراخوان های متعدد برای جمع آوری آثار هنرمندان، فیلم کوتاه موبایلی و مسابقه کتابخوانی شهسوار را از دیگر فعالیت های فرهنگی و هنری مقابله با کرونا عنوان کرد.

وی از ایجاد اتاق فکر در هفت شهرستان جنوبی استان کرمان خبر داد و گفت: با همفکری نخبگان و مشورت کارشناسان، فعالیت های فرهنگی و هنری در مقابله با ویروس کرونا برنامه ریزی و عملیاتی شد.

اسحاقی به ظرفیت مهم رسانه ها در راستای آگاه سازی مردم در مقابله با ویروس کرونا تاکید و از تولید یکهزار خبر، گزارش و مصاحبه در این بخش خبر داد.

وی با بیان اینکه 200 قطعه ادبی و شعر در زمینه آگاه سازی و حساسیت زایی مردم برای مواجه با ویروس کرونا تولید شد، اظهار داشت: این تولیدات ادبی توسط شاعران و نویسندگان هفت شهرستان جنوبی استان کرمان تولید شده است.

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی جنوب کرمان از جامعه رسانه و هنرمندان هفت شهرستان جنوبی استان کرمان برای تولید آثار خود در عرصه مقابله با ویروس کرونا تشکر کرد و خواستار ادامه فعالیت هنرمندان و اهالی رسانه در این بخش شد.

وی از راه اندازی کارگاه های تولید ماسک خبر داد و گفت: با توجه به کمبود ماسک با همکاری جامعه فرهنگ و هنر منطقه جنوب کرمان در شهرستان های جیرفت، کهنوج و عنبرآباد و کانون های فرهنگی هنری مساجد، کارگاه های تولید ماسک راه اندازی شد.

اسحاقی از رصد مستمر و مداوم فضای مجازی در روزهای کرونایی خبر داد و گفت: در این زمینه کارگروه فضای مجازی 60 بیانیه صادر کرد تا از شایعه پراکنی در فضای مجازی جلوگیری شود.

اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی جنوب کرمان مستقل از مرکز استان، هفت شهرستان با جمعیت یک میلیون نفر را تحت پوشش دارد.

ویروس کرونا ، موسوم به کووید 19 اواسط ماه دسامبر سال گذشته (24 آذر 98) در شهر ووهان واقع در مرکز چین گزارش شد؛ ابتدا از این بیماری به عنوان ذات الریه نام برده می شد، اما کمیسیون ملی بهداشت چین در 30 دسامبر سال 2019 (9 دی 98) به صورت رسمی شیوع این ویروس را در چین اعلام کرد.

لینک خبر :‌ خبرگزاری جمهوری اسلامی
وفایی گفت: بیش از 12 سال از زمان تعیین مکان کتابخانه مرکزی بیرجند در بلوار شهید ناصری بیرجند می گذرد اما هنوز به مرحله ساخت نرسیده است و برای ساخت و به بهره برداری رساندن آن نیازمند جذب اعتبارات ملی هستیم.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۴/۱۰ سایت های دیگر : روزنامه خراسان

به گزارش خبرنگار خبرگزاری شبستان از بیرجند، کاظم وفایی عصر امروز (10 تیر) در دیدار با نماینده مردم بیرجند، درمیان و خوسف در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: هر قانونی که در مجلس مصوب شده می بینیم که بعد از اجرا شدن موانع و مشکلات پیش روی آن نمایان می شود.

سرپرست اداره کل کتابخانه های عمومی خراسان جنوبی با بیان اینکه از سال 83 نهاد کتابخانه های عمومی از بدنه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی جدا شد، افزود: از سال 83 تاکنون یک سری مشکلاتی برای نهاد کتابخانه های عمومی به وجود آمد که می توان به بحث پرداخت حقوق پرسنل اشاره کرد که نیاز به بازنگری دارد.

وی با اشاره به اینکه در حوزه عمرانی دچار مشکلاتی شده ایم، ادامه داد: بر اساس قانون بر عهده نهاد کتابخانه های عمومی گذاشته شده است اما اعتبار ملی و دولتی برای آن در نظر گرفته می شود و هر سال اعتباری در این زمینه تعیین می شود اما تخصیص یافته نمی شود و امیدواریم سهم اعتبارات نهاد کتابخانه های عمومی مشخص شود.

وفایی بیان کرد: در خصوص بحث تامین زمین برای احداث کتابخانه های عمومی در استان بسیار مشکل داریم و در قانون مشخص شده که وزارت مسکن و شهرسازی باید فضای مورد نیاز برای احداث کتابخانه عمومی در نظر بگیرد اما متاسفانه این اتفاق رخ نمی دهد.

سرپرست اداره کل کتابخانه های عمومی خراسان جنوبی با توجه به اینکه ساخت کتابخانه مرکزی بیرجند از سال 89 مصوب شد، افزود: بیش از 12 سال از زمان تعیین مکان آن در بلوار شهید ناصری بیرجند می گذرد اما هنوز به مرحله ساخت نرسیده است و برای ساخت و به بهره برداری رساندن آن نیازمند جذب اعتبارات ملی هستیم.

وی در پایان گفت: اگر موقعیت مکانی کتابخانه ها خوب باشد و خدمات خوبی ارائه کند قطعا مردم از کتابخانه ها استقبال خواهند کرد و در استان ما بیش از 50 هزار نفر عضو فعال کتابخانه های عمومی هستند.

پایان پیام/ 573

لینک خبر :‌ خبرگزاری شبستان
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۴/۱۱

فروش کتاب به نسبت سال گذشته 70 درصد کاهش داشته است
مدیرعامل تعاونی ناشران استان گفت: در حال حاضر این تعاونی تنها تشکل صنفی ناشران در استان است و باید بتواند مشکلات و نیازهای ناشران استان را با استفاده از ظرفیت های قانونی برطرف کند. مصطفی حامدی فر در گفت و گو با ولایت افزود: تعاونی ناشران باید فعال تر و پویاتر شود، تعدادی از ناشران عضو تعاونی نیستند که حتما باید در این مورد اقدام موثری صورت گیرد. مدیرعامل تعاونی ناشران استان بیان کرد: یکی از عمده ترین مشکلات امروز ناشران، مشکل توزیع و فروش کتاب است. تعامل با مراکز پخش، کتابفروشان و راه اندازی سایت فروش اینترنتی کتاب می تواند به حل مشکلات کمک کند که ان شاءا... با برنامه ریزی درست و منطقی و همچنین مشارکت ناشران بتوانیم تعاونی را به جایگاه درستش برسانیم. حامدی فر اظهار کرد: تشکل های صنفی از جمله تعاونی ناشران می توانند کمک زیادی به سازمان ها و ادارات فرهنگی بکنند و در مقابل توقع همکاری و حمایت از سازمان ها و ادارات را نیز دارند. تداوم کار خیلی از ناشران در گرو همین همکاری هاست. وی اذعان کرد: اداره ی کل فرهنگ و ارشاد اسلامی به عنوان متولی اصلی نشر می تواند کمک های تاثیر گذار زیادی به ناشران بکند و همچنین اداره ی کل کتابخانه ها، اداره کل اسناد، سازمان تبلیغات اسلامی و حوزه هنری، آموزش و پرورش، استانداری، فرمانداری، شهرداری و شورای اسلامی شهر، معاونت فرهنگی نیروهای مسلح، سپاه و بسیج و ... همه به نوعی با مسائل فرهنگی ارتباط دارند و می توانند از ناشران حمایت کنند. حتی اداره ی دارایی با اجرای قانون در زمینه ی معافیت مالیاتی می تواند از ناشران استان حمایت کند. مدیرعامل تعاونی ناشران استان در خصوص آسیب های ناشی از کرونا به این حوزه یادآور شد: ناشران در واقع بیشترین آسیب را از بیماری کرونا متحمل شدند. هم نمایشگاه کتاب استانی قزوین لغو شد و هم نمایشگاه بین المللی کتاب تهران. درصد قابل توجهی از فروش سالیانه ناشران در ایام برگزاری نمایشگاه های کتاب انجام می شود و خودشان کتابفروشی مستقل ندارند. مصطفی حامدی فر خاطر نشان کرد: فروش کتاب در چند ماهه گذشته در مقایسه با مدت مشابه سال قبل بیش از 70 درصد کاهش داشته است. خیلی از ناشران باید هزینه های ثابتی مانند: اجاره دفتر، حقوق پرسنل و ... پرداخت کنند و به امید فروش در نمایشگاه ها، کتاب جدید چاپ کرده بودند و به همین علت باید به تعهدات مالی خود عمل کنند. با این حساب و در صورت عدم حمایت های دولتی راه بسیار دشواری در پیش خواهند داشت.

لینک خبر :‌ روزنامه ولایت قزوین
معاون هنری و سینمایی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان گفت: برای آغاز فعالیت مجدد سینماها،تالارها و گروه های نمایشی و کنسرت های موسیقی در استان،منتظر جواب مکاتبه با ستاد استانی کرونا هستیم.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۴/۱۰ سایت های دیگر : هنر آنلاین

به گزارش روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان،ناصر آریایی نیا با اشاره به آغاز فعالیت گروه های نمایشی،سینماها و کنسرت ها از ابتدای تیرماه در کشور،گفت: بر اساس دستور استاندار خوزستان،هر بخشنامه ای که از طرف دولت به دستگاه های استان ابلاغ می شود، باید در ستاد استانی کرونا مطرح و تائید شود.

وی افزود: در خصوص بازگشایی مجدد تالارها و تمرینات گروه های نمایشی، سینماها و کنسرت های موسیقی در استان، ابلاغیه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در ستاد کرونا استان مطرح شد و منتظر جواب مکاتبات با ستاد استانی کرونا هستیم.

آریایی نیا ادامه داد: با توجه به وضعیت متفاوت استان خوزستان نسبت به بقیه کشور و مکاتبه اولیه اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان با ستاد استانی کرونا و عدم دریافت جواب، مجدداً پیرو مکاتبه اول، نامه ای تنظیم و به ستاد استانی کرونا ارسال شد تا وضعیت آغاز فعالیت های نمایشی و اکران سینماها در استان خوزستان روشن شود.

معاون هنری و سینمایی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان اضافه کرد: تا این لحظه هنوز جواب مکاتبات داده نشده و امیدواریم هر چه زودتر جواب ستاد استانی کرونا مشخص شود؛ چرا که تا جواب استعلام نیاید نمی توانیم هیچ گونه فعالیتی را آغاز کنیم.

وی بیان کرد: تمام تلاش مجموعه اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان بر این است تا در قالب پروتکل های بهداشتی فعالیت های نمایشی استان شروع شود تا هنرمندان تئاتر خوزستان فعالیت های اجرایی خود را از سر بگیرند. ولی همه این موارد به تصمیم ستاد استانی کرونا بستگی دارد.

آریایی نیا با اشاره به کسب و کارهای مراکز نمایشی، آموزشی و همین طور گروه های نمایشی خسارت دیده در ایام تعطیلی ناشی از کرونا،تصریح کرد: با مشورت هنرمندان و بررسی فعالیت ها و نمایش هایی که در حین تمرین و اجرا بودند و به واسطه تعطیلی تالارهای نمایشی در ابتدای اسفندماه 1398 تمرینات و اجراهای این گروه ها تعطیل شد، همه این موارد در سطح استان مشخص و به وزارت متبوع جهت بررسی و برآورد خسارت ارسال شد.

معاون هنری و سینمایی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان گفت: کسب و کارهای هنری که کد کارگاهی تامین اجتماعی دارند با مراجعه به سامانه کارا به آدرس kara.mcls.gov.ir ثبت نام و به ازای هر نفر شاغل در این مراکز تسهیلات دریافت کنند.

وی افزود: مبلغ تسهیلات برای واحدهای تعطیل شده اجباری مبلغ 16 میلیون تومان و برای واحدهای کسب و کاری فعال تعطیل نشده به ازای هر فرد شاغل 12 میلیون تومان با نرخ سود تسهیلات 12 درصد و دوره بازپرداخت پس از یک دوره تنفس، از مهر ماه سال جاری در 24 قسط پیش بینی شده است.

آریایی نیا ادامه داد: همچنین در تلاش هستیم متقاضیان فاقد کد بیمه کارگاهی نیز بتوانند در مرحله دوم تسهیلات فوق را دریافت کنند.

وی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به جشنواره تئاتر استانی که هرساله برگزار می شود،اظهار کرد: شیوه نامه برگزاری جشنواره تئاتر استانی سال 1399 از طرف اداره کل هنرهای نمایشی کشور به همه استان ها ابلاغ شده است.

معاون هنری و سینمایی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان افزود: با توجه به وضعیت استان و ضرورت سلامتی هنرمندان در درجه اول، پس از جواب استعلام از ستاد استانی کرونا، با مشورت صاحب نظران این عرصه، در خصوص جشنواره تئاتر استانی با نگاهی حمایتی و مثبت تصمیم گیری می شود.

لینک خبر :‌ وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی
اردبیل _ ایرنا _ رییس اداره فرهنگ ارشاد اسلامی خلخال گفت: تمام فعالیت های فرهنگی و هنری در این شهرستان در سایه شیوع بیماری کرونا قرار گرفته است.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۴/۱۰ سایت های دیگر : نصیر نیوز خلخالیم

رویا کاظمی روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: برخلاف سال گذشته که سالی پربار از لحاظ سطح کمی و کیفی برنامه های فرهنگی و هنری همراه با کسب موفقیت های مختلف هنرمندان این شهرستان بود امسال فعالیت های پیش بینی شده برای توسعه فرهنگی و هنری برگزار نشد.

وی همایش تجلیل از مفاخر و مشاهیر ، نمایشگاه های کتاب ،معرفی آثار هنری هنرمندان ، شب های شعر و دوره های آموزشی پیشگیری از آسیب های اجتماعی و فضای مجازی را از اقدامات سال گذشته این اداره ذکر کرد.

وی گفت: برغم اطلاع رسانی گسترده در زمینه شروع فعالیت های فرهنگی و هنری طرح اوقات فراغت تابستانی و دایر شدن کلاس های هنری در مجتمع فرهنگی و هنری اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی خلخال حضور نوجوانان و جوانان در رشته های مختلف از جمله موسیقی ،شعر ، تئاتر ، عکاسی ، تصویربرداری ، هنرهای تجسمی و نقاشی کم رنگ و ضعیف است.

کاظمی برگزاری همایش تجلیل از روحانیون مبارز همراه با رونمایی از کتاب روحانیت مبارز خلخال ،اجرای ششمین جشنواره تئاتر استان به میزبانی خلخال و چند برنامه فرهنگی و هنری را از جمله برنامه های پیش بینی شده ذکر کرد و افزود: در حالی زمینه اجرای این برنامه ها فراهم می شود که شرایط به حالت عادی برگشته و محدودیت های کرونایی از میان برداشته شود.

لینک خبر :‌ خبرگزاری جمهوری اسلامی
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان سمنان، ظرفیت های فرهنگی و هنری این استان را بسیار گسترده و متنوع خواند و بر ضرورت حمایت و تامین نیازهای اعتباری و نیز نیروی انسانی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی این استان تاکید کرد.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۴/۱۰

به گزارش روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان سمنان، فرشید فلاح روز سه شنبه در دیدار با عباس گلرو نماینده مردم شهرستانهای سمنان، مهدیشهر و سرخه در مجلس شورای اسلامی به بیان وضعیت اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی از ابعاد مختلف فعالیتی و عملکردی، شرایط اعتباری و نیروی انسانی پرداخت و اظهار داشت: این اداره کل در حال حاضر 80 نفر نیروی انسانی رسمی و قرار دادی دارد و 50 درصد از پست های سازمانی این اداره کل خالی و فاقد نیروی انسانی است.

وی با مقایسه نیروی انسانی شاغل در اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان سمنان با برخی از استانهای کشور افزود: در پنج سال اخیر شمار نیروهای این اداره کل از 120 نفر به 80 نفر کاهش یافته است.

فلاح متذکر شد: این اداره کل در سالهای اخیر به لحاظ اعتباری و پشتیبانی و نیروی انسانی دچار عقب افتادگی شده و نیازمند توجه و حمایت بیشتری است.

وی در ادامه با اشاره به وظایف متعدد فرهنگ و ارشاد اسلامی از نظر فرهنگی، هنری، قرآنی و ... افزود: سمنان در مبحث مسایل فرهنگی و اهل قلم از جایگاه خوب و قوی برخوردار است و در بخش سفال و سرامیک هنری نیز از استانهای مطرح در سطح ملی و حتی بین المللی است.

فلاح همچنبن به مساله احداث تالار مرکزی سمنان اشاره کرد و با اشاره به پیگیری های صورت گرفته اظهار داشت: مراحل طراحی این تالار با استفاده از اعتبارات سال 98 آغاز شده است.

وی مباحث مربوط به کتاب، سینما، موسیقی، کانون های فرهنگی هنری مساجد آموزشگاههای آراد هنری، شورای فرهنگ عمومی، انجمن آثار و مفاخر فرهنگی و انجمن سینمای جوانان را از وظایف و فعالیت های مختلف اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی برشمرد و توانمندی های هر بخش را تشریح کرد.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان سمنان خواستار توجه ویژه به مساله فرهنگ در کشور و استان شد و گفت: فرهنگ با توجه به اهمیتی که دارد باید به مساله اصلی تبدیل و نگاه ویژه ای به آن در مجلس شورای اسلامی و دولت و سایر ارکان نظام شود.

لینک خبر :‌ وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی
کرمانشاه- ایرنا- مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمانشاه، حوزه فرهنگ و هنر را متضررترین صنوف در برابر کرونا دانست و گفت: فعالیت های فرهنگی هنری جز, اولین صنف ها بود که تعطیل شد و متاسفانه همچنان هم در تعطیلی به سر می برد.

بهرام فاضلی زاد روز سه شنبه در نشست شورای معاونین اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی با امام جمعه کرمانشاه که در دفتر ایشان برگزار شد، شیوع ویروس کرونا را مانعی برای اجرای برخی از برنامه ها عنوان کرد و گفت: برنامه عملیاتی سال جاری را در سال 98 تدوین کردیم که با شیوع کرونا از اجرایی شدن برخی از برنامه ها بازماندیم و سعی کردیم در این فضا مسیر فعالیت های فرهنگی هنری را تغییر دهیم.

وی اظهار داشت: سینماها، تئاترها، انجمن ها و گروه های هنری ما همچنان تعطیل است و ما در تلاشیم تا مردم با آرامش بیشتری بتوانند از این برنامه ها استفاده کنند.

فاضلی زاد افزود: همزمان با کرونا فعالیت های مجازی خود را آغاز کردیم و در همین راستا 240 اثر تئاتری با موضوع پیشگیری از کرونا در جهت آگاه سازی و آموزش مردم در فضای مجازی منتشر کردیم.

وی فعالیت های فرهنگی هنری در کرمانشاه را به دلیل تنوع قومیتی و مذهبی متفاوت با سایر استان ها عنوان کرد و افزود: از سال 98 برنامه محوری را سرلوحه کار خود قرار دادیم و برهمین اساس استان کرمانشاه را به چهار منطقه همگن اورامانات ( شهرستانهای پاوه ، روانسر ، ثلاث باباجانی و جوانرود ) ، منطقه شرق استان ( شهرستان های سنقر، صحنه ، کنگاور و هرسین )، منطقه غرب استان ( شهرستان های اسلام آبادغرب ، دالاهو ، سرپل ذهاب ، قصرشیرین و گیلانغرب ) و بخش مرکزی کرمانشاه تقسیم کردیم.

فاضلی زاد برگزاری دوازدهمین دوره جشنواره تئاتر مرصاد در شهرستان اسلام آبادغرب را یکی از برنامه های شاخص سال 98 دانست و گفت: در این دوره 280 هنرمند از سراسر کشور به مدت سه شبانه روز در این شهرستان اقامت داشتند.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمانشاه با اشاره به مزایای برگزاری این نوع جشنواره ها در استان افزود: علاوه بر گسترش صنعت توریسم و بهبود وضعیت اقتصادی مردم، این جشنواره توانست یاد و خاطره شهدای مرصاد را زنده و خباثت گروه منافیقن را برای عموم علاقه مندان یادآوری کند.

وی با اشاره به مصوبات سفر مقام معظم رهبری به کرمانشاه گفت: ما هفت پروژه از مصوبات رهبری داریم که تا این لحضه 50 میلیارد تومان برای آنها هزینه شده است و در سال گذشته هم 18 میلیارد و 200 میلیون تومان برای تکمیل این پروژه ها تخصیص یافت و باتوجه به شرایط اقتصادی موجود برخی از پروژه ها پیشرفت 85 تا 100 درصد دارند.

فاضلی زاد مجتمع فرهنگی هنری شهر سرمست گیلانغرب را که در مناطق کم برخوردار ایجاد شده بسیار ارزشمند دانست و گفت: برای این مجتمع 6 میلیارد تومان هزینه شده است و اکنون هم آماده بهره برداری است اما برای تامین نیروی انسانی آن با مشکل مواجه شدیم که امیدواریم با تخصیص اعتبارات لازم این مشکل هم برطرف شود.

اهدای 28 هزار جلد کتاب، بازدید تمام شهرستان ها و دیدار با اصحاب فرهنگ، هنر و رسانه و بازدید و گفت و گو با 418 دکه مطبوعاتی استان دیگر اقدامات اداره ارشاد بود که آقای فاضلی زاد به آن اشاره کرد.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمانشاه در بخش دیگری از صحبت های خود بودجه فرهنگ و هنر را نیم درصد از کل بودجه کشور بیان کرد و گفت: 16 دستگاه فرهنگی از این نیم درصد ارتزاق می کنند و سهم وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از این نیم درصد فقط 15 صدم درصد است و این در حالی است که اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی باید پاسخگوی تمام مطالبات فرهنگی و اجتماعی استان باشد.

فاضلی زاد، زیرساخت های آموزشی و فرهنگی در کرمانشاه را ناعادلانه توصیف کرد و اظهار داشت: به عنوان مثال زیرساخت های فرهنگی هنری در ضلع جنوب غربی شهرمان متمرکز شده است و بقیه نواحی از این نظر محروم هستند و امیدواریم با راه اندازی مجتمع فرهنگی هنری در شهرک دانش بخش از نیازهای مناطق محروم را تامین کنیم.

نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه کرمانشاه هم در این دیدار وظیفه اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی را تحول در جامعه دانست و گفت : شرایط کرونا در کشور نباید مانع کار کردن ما شود و متخصصان فرهنگ و هنر با ذوق و سلیقه و تعهد خود باید جوانان را متحول کنند.

آیت الله مصطفی علما، براستفاده از ظرفیت های فضای مجازی در جهت هدایت جوانان و عامه مردم تاکید کرد و گفت: متخصصان و دلسوزانی که تعهد دارند باید از بستر فضای مجازی برای ایجاد تحول در جوانان استفاده کنند.

لینک خبر :‌ خبرگزاری جمهوری اسلامی
اصفهان - ایرنا - معاون امور هنری و سینمایی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی اصفهان گفت: زمان برگزاری سی و سومین جشنواره فیلم های کودکان و نوجوانان اصفهان بدلیل شرایط ناشی از بیماری کرونا در هاله ای از ابهام قرار دارد و بدون شک به تابستان امسال نمی رسد.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۴/۱۰ سایت های دیگر : اتحاد آنلاین روزنامه اصفهان امروز

سی و دومین جشنواره بین المللی فیلم های کودکان و نوجوانان اصفهان، مرداد سال گذشته در اصفهان برگزار شد.

محمدعلی جعفری روز سه شنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: با توجه به شرایط پیش آمده از شیوع بیماری کرونا، همه فعالیت های فرهنگی منوط به تصمیم گیری و مصوبه های ستاد مقابله با کروناست و برای برگزاری جشنواره ها نیز باید این موضوع را در نظر گرفت.

وی با بیان اینکه احتمال برگزاری جشنواره فیلم های کودکان و نوجوانان در نیمه دوم امسال مطرح بود، اظهار داشت: اما با توجه به اینکه شرایط ناشی از شیوع بیماری کرونا بطور مداوم در حال تغییر است باید دید که در ماه های آینده چه پیش خواهد آمد.

جعفری با اشاره به اینکه در چند روز گذشته، ستاد استانی مقابله با کرونا در اصفهان با برگزاری چند برنامه موافقت نکرد، توضیح داد: این برنامه ها با رعایت همه ضوابط و دستورهای بهداشتی طراحی و آماده شده بودند اما با توجه به تصمیم ستاد استانی مقابله با کرونا فعلا برگزاری آن لغو شد.

وی یکی از این برنامه ها را برپایی سیرک عنوان و اضافه کرد: مقرر بود این برنامه نمایشی در تالار رو باز هنر در خیابان آبشار اصفهان با رعایت دستورهای بهداشتی و با یک سوم ظرفیت اصلی آن یعنی یکهزار نفر برگزار شود اما تشخیص ستاد استانی مقابله با کرونا این بود که برگزاری آن در زمان حاضر به صلاح نیست.

معاون امور هنری و سینمایی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی اصفهان با بیان اینکه برخی دیگر از برنامه های فرهنگی مانند کنسرت موسیقی نیز هنوز به جریان نیفتاده است، تصریح کرد: برگزاری چنین برنامه هایی در مرحله نخست نیاز به تصمیم ستاد مقابله با کرونا و سپس شرایط خوانندگان، هزینه های سالن و مبلغ بلیت دارد.

وی با اشاره به بازگشایی سینماهای اصفهان از چهارم تیر امسال پس از چهار ماه تعطیلی خاطرنشان کرد: روز نخست بازگشایی استقبال چندانی از آن نشد اما به گفته سینماداران در روزهای بعدی از جمله پنجشنبه و جمعه استقبال مردم نسبت به پیش بینی صورت گرفته، خوب بود.

جعفری تاکید کرد: مردم و فعالان فرهنگی و هنری باید این نکته را در نظر داشته باشند که چگونگی فعالیت های فرهنگی و هنری منوط به شرایط حاصل از همه گیری بیماری کروناست و امکان تغییر آن وجود دارد.

استان اصفهان حدود30 سینما با 53 سالن و 13 هزار صندلی دارد.

تاکنون بیش از 227 هزار نفر در کشور بطور قطعی به ویروس کرونا مبتلا شده اند و شمار جان باختگان کرونا در کشور به بیش از 10 هزار نفر رسیده است.

لینک خبر :‌ خبرگزاری جمهوری اسلامی
معاون هنری و سینمایی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی گفت: طرح حمایت از اصحاب فرهنگ و هنر، طرحی کارشناسی شده و در دستور کار است.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۴/۱۰ سایت های دیگر : رویداد ایران خبرگزاری فارس وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی

به گزارش خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از مشهد ، محمدرضا محمدی معاون هنری و سینمایی اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان این مطلب گفت: با توجه بر لزوم حمایت از اصحاب فرهنگ و هنر بعد از کرونا، این طرح در کمیسیون فرهنگی شورا بررسی و طرح پس از بررسی کارشناسی به تصویب رسید.

او افزود: امیدواریم این طرح، بتواند مشکلات و ضرر اصحاب فرهنگ و هنر در ایام شیوع بیماری کرونا را جبران کند.

معاون هنری سینمایی اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی ادامه داد: از شورای شهر و شهرداری که در کنار اصحاب فرهنگ و هنر هستند و این همراهی و همدلی در سایر مسائل فرهنگی نیز منجر به طرح های تاثیرگذار شود.

انتهای پیام//ف.غ

لینک خبر :‌ باشگاه خبرنگاران جوان
سرپرست گروه راست موغام تبریز درباره فعالیت های فعلی گروهش می گوید: تصمیم مان این است آثاری را تولید کنیم که توسط استادان بنام و قدیمی چون استادان سلیمی، بیگجه خانی و شاریان ساخته شده اند و در حال فراموشی اند یا فراموش شده اند. قصدمان این است لااقل از هر استاد یک قطعه را انتخاب و بازآفرینی کنیم.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۴/۱۱

به گزارش خبرنگار ایلنا، پس از شیوع بیماری کرونا در اواخر بهمن ماه در کشور و تدام آن وزارت بهداشت با تببین و ارائه دستوراالعمل های بهداشتی برای مهار این بحران تلاش بسیاری کرده است. در ابتدای بحران قرنطینه های خانگی راهی برای جلوگیری از شیوع بیماری بود اما این روند به دلایل بسیار در طولانی مدت راه حلی موثر نبود. زیرا به دلیل نبود حمایت های لازم از سوی دولت و دیگر نهادهای ذیربط عموم مردم برای ادامه زندگی و ارتزاق مجبور به ترک منازل شدند. هنر نیز از وضعیت مذکور مستثنی نبوده است. از اواخر بهمن ماه و اوائل اسفندماه سال کنسرتی برگزار نشده و همین موضوع باعث بیکاری خوانندگان و نوازندگان بسیاری شده است. از طرفی تمام آموزشگاه های موسیقی در ابتدای شیوع بیماری تعطیل شدند و چندی بعد، پس از ایجاد دستورالعمل های بهداشتی و با رعایت فاصله گذاری های اجتماعی و رعایت بهداشت های فردی آغاز به کار کردند. البته بازگشایی آموزشگاه ها نیز دردی از مالکان و مدرسان دوا نکرده، زیرا اغلب هنرجویان ترجیح می دهند برای حفظ سلامت خود همچنان در محیط های عمومی حاضر نشوند. در این میان فعالان عرصه موسیقی در شهرستان ها و مالکان و مدرسان آموزشگاه ها نسبت به پایتخت نشینان وضعیت بدتری دارند. وزارت ارشاد برای جبران ضرر هنرمندان و آموزشگاه ها تمهیدی نیاندیشیده و این عدم توجه کار اهالی موسیقی را سخت تر کرده است، زیرا در نهایت آنها هستند که به لحاظ مالی و معنوی متضرر خواهند شد، چه بسا اینکه تاکنون نیز ضربات جبران ناپذیری به بخش های مختلف موسیقی کشور وارد شده است.

شهریار صدیق باهران (موسیقی دان، مدرس موسیقی و سرپرست گروه راست مغام تبریز ) که در زمینه آموزش نیز فعال است درباره فعالیت های گروه و اوضاع آموزشگاهش گفت: وضعیت فعلی و بیماری کرونا تاثیر بسیاری بر فعالیت های آموزشگاه داشته است. شما حساب کنید، سه ماه به طور کامل تعطیل بوده ایم و پس از بازگشایی نیز فقط توانسته ایم چهل تا چهل و پنج درصد هنرجویان را مجددا جذب کنیم و باقی آنها که تعدادی از آنها بچه ها و خانم ها هستند، حاضر نیستند به آموزشگاه بیایند زیرا با توجه به اخبار و آماری که از رسانه ها ارائه می شود، واقعا از بیماری می ترسند.

صدیق درباره نحوه فعالیت های گروه موسیقی راست مغام تبریز گفت: قاعدتا طی شرایط فعلی و وجود بیماری کرونا فعالیت های صحنه ای نداریم و این امر امکان پذیر نیست.

وی افزود: برای استمرار فعالیت های مان به اتفاق اعضای گروه راست موغام تبریز مشغول ضبط و آماده سازی قطعاتی هستیم.

این آهنگساز درباره وضعیت تمرینات گروهش گفت: اعضای گروه را تقسیم بندی کرده ایم و تمریناتمان را بخش به بخش پیش می بریم و تلاشمان این است به صورت کلی در جایی جمع نشویم تا به این ترتیب سلامت اعضای گروه حفظ شود.

سرپرست گروه موسیقی راست موغام تبریز که ساکن تبریز است، درباره بحران کرونا در این شهر گفت: متاسفانه شهر ما نیز مانند بسیاری از شهرهای ایران درگیر بیماری کرونا است و وضعیت خوبی ندارد و آمار مبتلایان بالا رفته است. طی این روند اغلب شاغلان بر سر کارهای شان حاضر می شوند و همین اتفاق باعث شلوغی منطقه شده و در انتقال و شیوع بیشتر بیماری موثر است. در این میان برخی از مردم پروتکل های بهداشتی را رعایت می کنند و بعضی دیگر خیر.

صدیق که در بخش آموزش نیز فعال است و در آموزشگاهش به تعلیم هنرجویان موسیقی می پردازد درباره فعالیت هایش در این زمینه گفت: آموزشگاه ما در سه ماهه اول شیوع بیماری کرونا به طور کامل تعطیل بود و از اول خردادماه فعالیت خود را از سر گرفته است.

وی درباره نحوه فعالیت های آموزشگاهش پس از بازگشایی دوباره گفت: پس از بازگشایی مجدد آموزشگاه به دلیل رعایت اصول بهداشتی جهت جلوگیری از شیوع بیماری و سلامت متقاضیان کلاس های گروهی را به طور کامل لغو کرده ایم و فقط کلاس های انفرادی مان برقرار است و برگزار می شود.

صدیق گفت: از آنجایی که آموزشگاه به خودمان تعلق دارد، مدیریت و کنترل مسائل مهمی چون رعایت پروتکل های بهداشتی و پایبند ماندن به فاصله گذاری اجتماعی در آن امکان پذیر است.

این مدرس موسیقی درباره تمهیدات صورت گرفته برای حفظ سلامتی معلمان و هنرجویان آموزشگاهش گفت: به هنرجویان سپرده ایم که تنها به آموزشگاه بیایند و با خودشان همراه نیاورند و تلاش کنند و فقط به اتفاق استاد در کلاس ها حضور یابند. به اضافه اینکه از آنها خواسته ایم ضمن رعایت فاصله ها هرچند ساعت یکبار وسائلشان را ضدعفونی کنند. حتی از آنها خواسته ایم حتما به جز پیانو که حملش امکان پذیر نیست ساز خودشان را به کلاس بیاورند. ساز پیانوی آموزشگاه نیز هرچند ساعت یکبار به صورت کامل ضدعفونی می شود. به هرحال تا آنجا که از دستمان بر می آید اصول بهداشتی را رعایت خواهیم کرد.

این مدرس موسیقی درباره کم و کیف شیوه آموزش آنلاین که پس شیوع بیماری کرونا در میان آموزشگاه های دولتی و خصوصی عمومیت یافته گفت: به طور کلی نمی توان بچه های مبتدی را توسط شیوه آنلاین و مجازی آموزش داد و آنها نیز با این روش به نتیجه نخواهند رسید. طی تجربیاتم می توانم بگویم آموزش آنلاین و مجازی به درد بچه هایی می خورد که در نوازندگی و اجرا به سطح قابل قبولی رسیده اند. برای این دسته از هنرجویان توضیح تصویری درس قابل درک خواهد بود و متوجه توضیحات و خواسته های استادان خواهند شد.. بازهم تاکید می کنم که هنرجویان مبتدی نمی توانند از آموزش آنلاین و فضای مربوط به آن استفاده کنند و پروسه یادگیری را پشت سر بگذارند. آنها باید به سطح قابل قبولی رسیده باشند. به اضافه اینکه برخی مقولات باید به صورت حضوری آموزش داده شوند. به طور مثال استاد باید بر نحوه گرفتن ساز و نوازندگی شاگرد نظارت داشته باشد و این روند جز آموزش به شیوه حضوری میسر نخواهد بود.

صدیق در ادامه گفت: حتی برای ضبط قطعاتی که توسط خودم و اعضای گروه تولید می شوند نیز بچه ها را یک به یک به استودیو دعوت می کنم. به این ترتیب که نت های مربوطه را در اختیارشان می گذارم و آنها تمرین می کنند و سپس برای ضبط به استودیو می آیند.

وی در پاسخ به این سوال که ادامه بحران کرونا چه تاثیری بر نحوه فعالیت هنرمندان و آموزشگاه های موسیقی خواهد داشت، گفت: وضعیت فعلی تاثیر بسیاری بر فعالیت های آموزشگاه داشته است. شما حساب کنید، سه ماه به طور کامل تعطیل بوده ایم و پس از بازگشایی نیز فقط توانسته ایم 40 تا چهل درصد هنرجویان را مجددا جذب کنیم و باقی آنها که تعدادی از آنها بچه ها و خانم ها هستند، حاضر نیستند به آموزشگاه بیایند زیرا باتوجه به اخبار و آماری که از رسانه ها ارائه می شود، واقعا از بیماری می ترسند. درست است که برخی از شهروندان اصول بهداشتی را در شرایط فعلی رعایت نمی کنند و بدون ماسک و عدم رعایت فاصله گذاری اجتماعی به خیابان ها می آیند اما برخی نیز نگران مبتلا شدنشان هستند. به هرحال این وضعیت باعث شده با نصف ظرفیت فعالیت های آموزشگاه را ادامه دهیم و نتوانتسیم پنجاه درصد دیگر را به حضور ترغیب کنیم.

صدیق با اشاره به اینکه برای جلوگیری از ضررهای مالی آموزشگاه ها هیچ تمهیدی اندیشیده نشده است، گفت: متاسفانه اداره ارشاد اتفاق مثبتی را در این زمینه رقم نزده و چندین سال است که وضعیت همین است. حال در شرایط بحرانی فعلی از این نهاد انتظاری ندارم و به نوعی از آن ناامید شده ام.

وی درباره جزییات ضبط آلبوم توسط خود و اعضای گروهش گفت: به سراغ آثار قدیمی رفته ایم و تلاش داریم آنها را با تنظیم های جدید ارائه کنیم، که این آثار علاوه بر ضبط، توسط اعضای گروه روی صحنه نیز اجرا خواهند شد. در بخشی دیگر از فعالیت هایمان نیز به سراغ آثار آهنگسازان اهل تبریز رفته ایم که برخی از آنها فوت کرده اند و در میان ما نیستند. در همین راستا، تصمیم مان این است آثاری را تولید کنیم که توسط استادان بنام و قدیمی چون استادان سلیمی، بیگجه خانی و شاریان ساخته شده اند و در حال فراموشی اند یا فراموش شده اند. قصدمان این است لااقل از هر استاد یک قطعه را انتخاب و بازآفرینی کنیم.

این آهنگساز با اشاره به اینکه پروژه های در دست تولید گروه راست موغام تبریز تا پایان سال به سرانجام خواهند رسید، گفت: تا آنجا که بتوانیم و از دستمان برآید آثار منتخب را با تنظیمات جدیدتر ضبط خواهیم کرد تا به این ترتیب آن آثار با ارزش احیا شوند.

سرپرست گروه راست موغام تبریز در پاسخ به این سوال که آثار تولیدی در قالب آلبوم منتشر خواهد شد یا خیر، گفت: آثار مورد نظر حدود پانزده، شانزده قطعه هستند و تلاشمان این است آنها را در قالب آلبوم تصویری و نماهنگ ارائه کنیم تا هم گروه تولید محتوا داشته باشد و برای مان بمانند و هم اینکه به دست علاقمندان برسد.

صدیق در پایان گفت: آلبوم تولیدی مان حامی مالی ندارد زیرا به طور کلی موسیقی های محلی حامی ندارند. شرکت ها و موسسات نیز موسیقی پاپ را حمایت می کنند زیرا برایشان سود مالی دارد و به واسطه این اتفاق خودشان را تبلیغ می کنند. لذا برای تولید آثار محلی و فولکوریک از جیب و وقت خودمان هزینه می کنیم. چند سالی است استودیوی کوچکی را در آموزشگاه راه اندازی کرده ایم تا لااقل در هزینه این بخش صرفه جویی کنیم.

لینک خبر :‌ خبرگزاری کار ایران
این موسسه مد و لباس دارای بخش فروش آثار تولیدی و بخش طراحی و آموزش نیز است.

نخستین موسسه مد و لباس سیستان و بلوچستان با حضور اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی و مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی و شماری از مسوولان استان سیستان و بلوچستان امروز چهارشنبه در زاهدان افتتاح شد.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی سیستان و بلوچستان در گفت وگو با خبرنگار ایرنا اظهارداشت: نخستین موسسه مد و لباس پوشاک سنتی استان با عنوان دوچ پریوار با هدف ارتقای سطح دوخت و دوزهای سنتی و تلفیق هنر سنتی و مدرن در زاهدان تاسیس شد.

حسین مسگرانی گفت: این موسسه مد و لباس دارای بخش فروش آثار تولیدی و بخش طراحی و آموزش نیز است.

وی بیان کرد: با راه اندازی این موسسه هنرمندان و علاقمندان می توانند علاوه بر مراجعه و گرفتن مشاوره از انواع دوخت و طراحی لباس های جدید نیز بهره مند شوند.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی سیستان و بلوچستان گفت: با تاسیس این گونه موسسات می توان در راستای حفظ و احیای هنر سوزن دوزی گام های موثری برداشت.

لینک خبر :‌ عصر ایران
خسروی با تاکید بر اینکه باید هنرمندانی که در زمینه های دینی فعالیت می کنند را کمک کنید، گفت: برخی آثار ممکن است مشکلاتی را در جامعه ایجاد کند. براساس تاثیر یک فیلم، پدر ایرانی دخترش را به بدترین نحو به قتل می رساند، به همین دلیل نباید برای هر اثر یا فیلمی مجوز و اعتبار داد.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۴/۱۱

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا ؛ به نقل از خاورستان ، حسین خسروی نماینده مردم بیرجند، درمیان و خوسف در مجلس شورای اسلامی پیش از ظهر امروز در دیدار با مدیرکل و مسئولان فرهنگ و ارشاد خراسان جنوبی اظهار کرد: شناسایی ظرفیت ها و مشکلات سه شهرستان حوزه انتخابیه آن هم در تمام زمینه های مختلف، با برگزاری یک جلسه قطعا امکان پذیر نیست و به همین دلیل باید تشکیل این جلسات استمرار داشته باشد چراکه به حمایت همه مسئولان نیاز داریم.

وی افزود: طی 300 سال گذشته، هر جنگی که اتفاق افتاده است، قسمتی از اراضی کشور از دست رفته اما پس از انقلاب و در طی 8 سال جنگ تحمیلی این اتفاق نیفتاده است.

نماینده مردم بیرجند، درمیان و خوسف در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه رزمندگان طی 8 سال دفاع مقدس مرزهای جغرافیایی را نگه داشتند، بیان کرد: امروز نوبت کار فرهنگی است، چراکه دشمنی که در زمینه جنگ های نظامی، سیاسی، اقتصادی و ... ناامید شده حالا حوزه فرهنگ را که حوزه گسترده ای است نشانه گرفته و قتلگاه فرهنگی و تهاجم فرهنگی را ایجاد کرده است.

خسروی با اشاره به گلایه مندی های رهبر معظم انقلاب اسلامی در خصوص ولنگاری فرهنگی و انتقاد از اینکه نه کار مثبتی انجام می شود و نه جلوی کار منفی گرفته می شود، تاکید کرد: درست است که کلیت سیاست گذاری ها در کلان کشور انجام می شود اما انتظار است تا مسئولان فرهنگ و ارشاد هر کاری که از دستشان بر می آید در حوزه اعتلای فرهنگ انجام دهند.

وی با تاکید بر همکاری مسئولان استانی جهت رسیدن به اهداف فرهنگی، اظهار کرد: امروز مسئولیت ما و شما مضاعف است و باید مبنای تلاش ما در همه زمینه ها از جمله تئاتر، سینما، کتاب و ... همه معارف اسلامی و تکیه بر مبانی ارزشی و دینی باشد.

نماینده مردم بیرجند، درمیان و خوسف در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه باید به هنرمندانی که در زمینه های دینی فعالیت می کنند؛ خط دهید، بودجه دهید و کمک کنید، افزود: برخی از هنرها و آثار خروجی مناسبی ندارد و ممکن است مشکلاتی را در جامعه ایجاد کند. مثلا بر اساس تاثیر یک فیلم، پدر ایرانی دخترش را به بدترین نحو به قتل می رساند، به همین دلیل نباید برای هر اثر یا فیلمی مجوز و اعتبار داد.

خسروی ادامه داد: در حالی که تنها برای استفاده کودکان از فضای مجازی، 290 قانون تهیه شده است، اما متاسفانه نشر آثار بی ارزش در حوزه فرهنگ سبب شده تا آسیب های اجتماعی در حوزه های مختلف اعتیاد، کاهش فرزندآوری، پرورش حیوانات و ... ایجاد شود و اصلا توجهی در این خصوص صورت نمی گیرد.

وی افزود: اگر در انجام کارهای فرهنگی یا ایجاد زیرساخت ها در این زمینه مثل سالن نمایش، تئاتر یا همین تالار شهر بیرجند، مبانی اسلامی در نظر گرفته شود و هدف رشد ارزش های اسلامی و اعتلای فرهنگ باشد، مردم بیرجند حتی لقمه را از گلوی خود گرفته و در این راه هزینه می کنند. به همین دلیل باید هم به محتوا و هم به کمیت ها توجه شود.

نماینده مردم بیرجند، درمیان و خوسف در مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: اثر یک فیلم یا یک قطعه شعر، از چندین ساعت سخنرانی بسیار بیشتر و تأثیرگذارتر است، همانطور که آثار ارزشی خوبی در صداوسیما تولید شده که از جمله آن ها می توان به فیلم مختار و یوسف پیامبر اشاره کرد و این کار هنر است که می تواند مردم را به خود جذب کند.

وی با تاکید بر ضرورت عدم غفلت از چهره های فرهنگی در حوزه های مختلف، بر تبلیغ چهره و خلوص شهدا هم تاکید کرد.

بسترهای زیرساختی حوزه فرهنگی استان مناسب نیست

ناصر نبی زاده مدیرکل فرهنگ و ارشاد خراسان جنوبی نیز در این دیدار اظهار کرد: یکی از ویژگی های اصلی خراسان جنوبی شاخصه های فرهنگی و فرهیختگی گسترده آن است که مقام معظم رهبری هم در سفری که به استان داشتند به این موضوع اشاره و حضور علما، اساتید و فرهیختگان را یادآوری کردند.

وی افزود: اشاره مقام معظم رهبری به فرهیختگی استان نشان از این است که این بستر، یک بستر ملی است و چیزی نیست که ما بخواهیم ادعا کنیم و اکنون هم اگر از هر کسی ویژگی های استان را بپرسیم، اولین شاخصه آن را فرهنگی بودن معرفی می کنند.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد خراسان جنوبی بیان کرد: در حوزه فرهنگ و ارشاد چند بخش فرهنگی، هنری، قرآنی، مسجدی و همچنین پژوهشی، نشر، مطبوعات و ... فعال است که در هر زمینه ظرفیت های خاصی وجود دارد.

نبی زاده در بیان بخشی از ظرفیت های حوزه انتخابیه بیرجند، درمیان و خوسف اظهارکرد: هم اکنون تعداد ناشرین در بیرجند 19 نفر است و همچنین 27 چاپخانه فعال در بیرجند و یک مورد در درمیان، 145 کانون فرهنگی هنری مساجد در بیرجند، 39 تا در درمیان و 37 تا در خوسف فعال است.

وی تعداد سینماهای بیرجند را دو باب، موسسات فرهنگی و هنری را 16 مورد، موسسات چندمنظوره را 14 مورد، کانون آگهی و تبلیغات 41 مورد، موسسات قرآن و عترت را 30مورد در بیرجند، یک مورد در درمیان و 4 مورد در خوسف عنوان کرد.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد خراسان جنوبی با اشاره به اینکه هم اکنون 83 نشریه محلی و منطقه ای در بیرجند و یکی درمیان وجود دارد، افزود: خوشبختانه استان و بخصوص شهرستان بیرجند از ظرفیت های عظیمی در حوزه مطبوعات برخوردار است.

نبی زاده با اشاره به فعالیت 4 انجمن ادبی در بیرجند، یکی در درمیان و یکی در خوسف، بیان کرد: تعداد هنرستان های کار و دانش هم که بستر فعالیت های حوزه فرهنگی و هنری هستند، 7 مورد در بیرجند، 3 مورد در درمیان و یک مورد در خوسف وجود دارد.

وی تصریح کرد: در حوزه بسترهای زیرساختی، متاسفانه ساختارهای حوزه فرهنگی خوب نیست، در حالی که استاندار طی یکی دو سال اخیر نگاه شایسته ای در این خصوص داشته است، اما هنوز هم این بستر نیاز به توجه ویژه تری دارد.

انتهای پیام/

لینک خبر :‌ دانا
نبی زاده از بهره برداری طرح بهسازی سینما فردوسی بیرجند و سینما پارک قاین در دهه کرامت خبر داد و گفت: پردیس سینمایی امید در طبس سال آینده افتتاح می شود.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۴/۱۰

به گزارش خبرنگار خبرگزاری شبستان از بیرجند، ناصر نبی زاده عصر امروز (10 تیر) در برنامه تلویزیونی گفتمان هفته از شبکه استانی خاوران با تبریک دهه کرامت اظهار کرد: حوزه فرهنگ بسیار گسترده است اما در سالهای اخیر توجه عمیق تری به ویژگی های فرهنگ بومی استان خراسان جنوبی داشته ایم.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان جنوبی با بیان اینکه به بحث بهسازی و گسترش متوازن زیرساخت های فرهنگی توجه شده است چرا که می تواند استفاده وسیع تری برای جامعه فرهنگی و قرآنی فراهم کند، افزود: از افزایش تولیدات فرهنگی، هنری و قرآنی حمایت شده است زیرا افزایش این تولیدات امکان خلاقیت بیشتر برای هنرمندان را فراهم می کند و به گسترش و رونق فضای فرهنگی استان کمک خواهد کرد.

نبی زاده در ادامه افزایش توانمندی موسسات و صنوف فرهنگی استان را یکی از مباحث مهم دانست و عنوان کرد: صنوف فرهنگی از پایه های اصلی رونق حوزه فرهنگ در خراسان جنوبی است که مورد توجه قرار می گیرد.

وی بیان کرد: استفاده از پیشنهاد و نظرات کارشناسان درون سازمانی و فعالان و هنرمندان در جهت برنامه ریزی و سیاست گذاری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان و مشارکت دادن آنان در رویدادهای فعالیتی از دیگر مباحثی است که به آت توجه خواهد شد.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان جنوبی به توجه هدفمند و عادلانه به شهرستان ها و استفاده از پتانسیل های کانون های فرهنگی و هنری مساجد در مناطق مختلف استان تاکید کرد و گفت: در حال حاضر با حمایت های استاندار خراسان جنوبی، فرمانداران و سازمان برنامه و بودجه استان به بحث زیرساخت فرهنگی و تکمیل پروژه های استان خراسان جنوبی شده است.

نبی زاده با اشاره به وجود 6 باب سینما و سالن نمایش فیلم در سطح استان، گفت: برای توسعه و بهسازی سینماهای استان برنامه ریزی شده است و 16 تیرماه همزمان با دهه کرامت طرح بهسازی سینما فردوسی در بیرجند و سینما پارک در قاین افتتاح می شود.

وی ادامه داد: ساخت پردیس سینمای امید طبس با ظرفیت 400 صندلی با مشارکت شهرداری طبس آغاز شده است که امیدواریم سال آینده به بهره برداری برسد.

پایان پیام/ 375

لینک خبر :‌ خبرگزاری شبستان
با ورود به فصل تابستان و با موافقت سازمان امور سینمایی ، سینما فرهنگ ابرکوه با اکران فیلم سینمایی "شنای پروانه" فعالیت خود را با رعایت کامل پروتکل های بهداشتی از سر می گیرد.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۴/۱۱ سایت های دیگر : خبرگزاری دانشجویان ایران خبر یزد اخبار روز یزد سینما خانه

به گزارش روابط عمومی اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی ابرکوه و به نقل از حمیدرضا بصیری رئیس این اداره ، در پی تعطیلی سینماها به علت شیوع ویروس کرونا سینما فرهنگ ابرکوه نیز تعطیل شد و اکنون نیز همزمان با سینماهای سراسر کشور از ابتدای فصل تابستان به شرط رعایت نکات بهداشتی و قوانین در نظر گرفته شده فعالیت خود را از سر می گیرد.
وی افزود: مهمترین شرط آغاز بکار سینما ، استفاده از 50درصد ظرفیت سالن است که مدیر سینما موظف است علاوه بر رعایت دیگر دستورات بهداشتی مانند ضدعفونی کردن محیط ، در دسترس قرار دادن مواد شوینده ، رعایت فاصله اجتماعی و غیره به این مهم توجه کرده و تنها نیمی از ظرفیت سالن را در هنگام اکران فیلم های سینمایی استفاده کند.
رئیس اداره ارشاد ابرکوه با تاکید بر حفظ سلامتی مردم اظهار داشت: اولویت ما در حال حاضر حفظ سلامتی مردم و پس از آن ایجاد زمینه نشاط اجتماعی با اکران فیلم های خوب مانند شنای پروانه به کارگردانی محمد کارت و بازیگری جواد عزتی ، طناز طباطبایی ، امیر آقایی ، پانته آ بهرام و غیره است.

لینک خبر :‌ وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی
جیرفت - ایرنا - مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی جنوب کرمان از هدف گذاری 46 برنامه برای فعالیت های فرهنگی سال جهش تولید در این اداره کل خبر داد.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۴/۱۰ سایت های دیگر : وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی هنر آنلاین

حسین اسحاقی روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا برنامه های عملیاتی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی جنوب کرمان را در سال جهش تولید 46 مورد اعلام کرد و افزود: از این تعداد، 22 برنامه شاخص و 9 برنامه در سطح ملی برگزار می شود.

وی ادامه داد: اجرای پویش ملی سواد رسانه ای، طرح پژوهشی سند توسعه پایدار شرق و غرب، برگزاری دومین همایش سبک زندگی ایرانی و اسلامی، برگزاری جشنواره داستان کوتاه شهید شهسواری و اجرای سلسله کارگاه های طرح تربیت مربی (گفت و گوی فرهنگی) ازجمله برنامه های سال جاری خواهد بود.

اسحاقی همچنین جشنواره مد و لباس ایرانی و اسلامی جنوب کرمان، هفته فیلم و عکس، جشنواره ملی 2 سالانه خوش نویسی شهید هوشنگ مداحی پور و دومین جشنواره ملی تئاتر خیابانی رضوی جنوب کرمان را از دیگر برنامه های ملی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی جنوب کرمان طی سال جاری اعلام کرد.

وی هدف گذاری برنامه های اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی جنوب کرمان را در راستای برنامه های کلان وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و دغدغه های رهبر معظم انقلاب اسلامی عنوان کرد.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی جنوب کرمان ادامه داد: این برنامه ها با نظر و مشورت کارشناسان تخصصی اتخاذ شده است.

اسحاقی با بیان اینکه تمامی تمهیدات لازم برای برگزاری هر چه بهتر برنامه های اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی جنوب کرمان اتخاذ شده است، بیان داشت: امسال با توجه به شیوع ویروس کرونا برنامه ریزی برای برگزاری برنامه های فرهنگی این اداره کل به صورت مجازی انجام شده است.

وی ادامه داد: در صورت عادی بودن شرایط، برنامه ها به صورت معمول و در شرایط محدودیتی، برنامه ها با بهره گیری از فضای مجازی برگزار می شود.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی جنوب کرمان بر توازن فرهنگی در جامعه تاکید و از اجرای برنامه های اختصاصی هر شهرستان بر اساس ظرفیت های فرهنگی، هنری و تاریخی خبر داد.

وی مصداق واقعی عدالت فرهنگی را سیاست وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در بحث "ایران فقط تهران نیست" دانست و گفت: برقراری توازن فرهنگی در هفت شهرستان جنوبی استان کرمان به صورت ویژه در دستور کار است.

اسحاقی اظهار داشت: در مدیریت جدید اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی جنوب کرمان که از نیمه سال 95 کار خود را آغاز کرد تلاش شده تا بر اساس مدل توسعه فرهنگی و دغدغه های مقام معظم رهبری، سیاست های فرهنگی نظام مقدس جمهوری اسامی و اسناد بالادستی و برنامه های دولت و وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، زیرساخت های فرهنگی در راستای مدل توسعه ای استان و بنا بر ظرفیت های موجود منطقه ایجاد شود.

اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی جنوب کرمان مستقل از مرکز استان، هفت شهرستان با جمعیت یک میلیون نفر را تحت پوشش دارد.

ویروس کرونا ، موسوم به کووید 19 اواسط ماه دسامبر سال گذشته (24 آذر 98) در شهر ووهان واقع در مرکز چین گزارش شد؛ ابتدا از این بیماری به عنوان ذات الریه نام برده می شد، اما کمیسیون ملی بهداشت چین در 30 دسامبر سال 2019 (9 دی 98) به صورت رسمی شیوع این ویروس را در چین اعلام کرد.

لینک خبر :‌ خبرگزاری جمهوری اسلامی