جهت تسریع در اجرای طرح اقدام ملی تفاهم نامه مشارکت ساخت واحد مسکونی در شهر جدید بهارستان با سازمان توسعه مسکن ایران منعقد شد.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۳/۲۰ سایت های دیگر : بانک مسکن دیده بان فردا خبرگزاری صدا و سیما خبرگزاری فارس

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، در جلسه ای که به ریاست علیرضا قاری قرآن مدیرکل راه و شهرسازی استان اصفهان و با حضور مهندس سعیدی کیا رئیس هیات مدیره سازمان توسعه مسکن ایران برگزار شد نحوه تسریع اجرای طرح اقدام ملی مسکن مورد بررسی قرار گرفت.

علیرضا قاری قرآن مدیرکل راه و شهرسازی استان اصفهان با بیان اینکه استان اصفهان با دارا بودن 109 شهر از بزرگ ترین نظام سکونتگاه شهری در بین استان های کشور برخوردار است. گفت: همواره شاهد حجم بالای درخواست مسکن در استان هستیم لذا به دلیل اینکه سرریز جمعیت کلانشهرها قرار است به سمت شهرهای جدید سوق داده شود تمرکز عمده شهر اصفهان در شهر جدید بهارستان که از لحاظ سکونت دارای موقعیت مناسب واهمیت ویژه ای برخورداراست.

وی افزود: برنامه طرح اقدام ملی استان اصفهان 70 هزار و 780 واحد است که حدود 40 هزار واحد در شهرهای جدید استان و مابقی در دیگر شهرها ساخته می شود و از این میزان تعداد 22هزار و 500 واحد مربوط به شهر جدید بهارستان است.

وی خاطرنشان کرد: بیش از 65 هزار نفر در مراحل دوگانه طرح اقدام ملی مسکن ثبت نام کردند اما در صورتی که هنوز متقاضی واجد شرایط وجود داشته باشد امکان افزایش ظرفیت نیز وجود دارد.

قاری قرآن با اشاره به اینکه طرح جامع شهر بهارستان آماده ارسال به شورای عالی شهرسازی و معماری است. تشریح کرد: طرح های اراضی 185 هکتاری شرق بهارستان موسوم به اراضی اقدام ملی مسکن، باغ هزارجریب بهارستان و محور میانی پردیس در شورای برنامه ریزی و توسعه استان مصوب شد.

مدیرکل راه و شهرسازی استان اصفهان بیان کرد: برای شناسایی انبوه سازانی که بتوانند تعهدات مرتبط با این طرح اقدام ملی را به خوبی اجرایی نمایند پیگیری های زیادی صورت گرفت و اکنون مشارکت با شرکت توسعه مسکن نویدی است که واحدهای طرح اقدام ملی به نحو احسن و با سرعت بالاتری ساخته شوند. چرا که یکی از اهداف این اداره کل در طرح اقدام ملی مسکن قیمت تمام شده پایین و کیفیت بالا است.

وی با اشاره به اینکه در صدد هستیم مسکن با کیفیت در شهر جدید بهارستان ساخته شود گفت: تفاهم نامه احداث 3هزار واحد مسکونی در شهر جدید بهارستان با مشارکت شرکت عمران بهارستان و شرکت توسعه مسکن ایران منعقد شد که امید است این واحدها به دست مصرف کنندگان واقعی و بالاخص خانه اولی ها برسد.

لینک خبر :‌ پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۳/۲۰

جلسه تصویب طرح راه های استان اصفهان، با هدف رفع مشکلات موجود در راه ها، تسهیل در ترافیک و رفع نقاط حادثه خیز، تشکیل شد 3 مورد از طرح های مربوط به حوزه راهسازی مطرح شد و سپس مورد بررسی قرار گرفت.

به گزارش اداره ارتباطات و اطلاع رسانی اداره کل راه وشهرسازی استان اصفهان، این جلسه به میزبانی اداره کل راه وشهرسازی استان و با حضور حجت اله علیخانی رئیس اداره فنی و امور مهندسان مشاور این اداره کل، اعضای کارگروه استانی، نمایندگانِ (فرماندهی پلیس راه اصفهان، اداره کل راهداری وحمل و نقل جاده ای استان، شهرداری گلپایگان، ادارات راه وشهرسازی شهرستان های “گلپایگان، خوانسار، خور وبیابانک” و مهندسین مشاور طرف قرارداد تشکیل شد.

علیخانی در این خصوص گفت: طرح میدان ورودی شهر گلپایگان مقابل مرکز تعویض پلاک پلیس راهور، مطالعات طرح کنارگذر خوانسار و همچنین مطالعات طرح نوسازی و بهسازی مسیر مشجری- سه راهی چوپانان با هدف رفع مشکلات موجود، ارائه شد و مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

وی اظهار کرد: محور های مورد بررسی بدلیل عبور بارترافیکی سنگین و حجم بالای تردد از جمله نقاطی هستند که احداث میدان، کنارگذر و نوسازی و بهسازی در آن ها به منظور جلوگیری از تصادفات بسیار حائز اهمیت است.

سرویس خبر

لینک خبر :‌ دیده بان فردا
سامانه داشبورد مدیریتی، با دستور مدیرکل راه وشهرسازی استان اصفهان کار مطالعاتی آن در دستور کار قرار گرفت، و پس از ماه ها تلاشِ اداره آمار، فناوری اطلاعات و ارتباطات این اداره کل از ابتدای سال جاری نسخه نهایی آن اجرایی شده است.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۳/۱۹

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی ، علیرضا قاری قرآن مدیرکل راه و شهرسازی استان با بیان اینکه علم داده امروز به ابزاری قدرتمند برای تصمیم گیران در سازمان ها تبدیل شده است، گفت: با بهره گیری از سامانه داشبورد مدیریتی که مبتنی بر علم داده، پایه ریزی شده است و با مصورسازی آمار و اطلاعات سازمانی در تمامی سطوح، وضعیت موجود اداره کل مورد شناسایی، تحلیل و بصورت گرافیکی با نمودار های مختلف داینامیک نشان داده می شود.

وی افزود: استفاده از داده ها به عنوان دارایهای مهم هر سازمان، اثر فراوانی بر رسیدن به اهداف و استراتژی های سازمانی دارد و این سامانه با دارا بودن قابلیت های ویژه تصویری لحظه ای از وضعیت این اداره کل را ارائه می دهد.

مدیرکل راه و شهرسازی استان اصفهان با اشاره به اینکه طرح داشبورد مدیریتی به منظور یکپارچه سازی اطلاعات این اداره کل در حوزه های مختلف کاری اجرایی شده است عنوان کرد: این سامانه به چندین سامانه مختلف دیگر متصل است و اطلاعات مورد نیاز مدیران جهت بررسی و اتخاذ تصمیم در آن ارائه شده است.

وی اظهار کرد: در قدم اول، اطلاعات از نرم افزارهای مختلف هر واحد استخراج شده و سپس براساس فرآیندهای خاص پالاش و تجمیع می شود و با رویکرد تصمیم سازی در اختیار مدیران قرار می گیرد، در این راستا با استفاده از اطلاعات کلیدی، مدیران می توانند تصمیمات کلیدی و اساسی اتخاذ کنند.

قاری قرآن در پایان گفت: این طرح یکی از تجربه های موفق این اداره کل محسوب می شود پس از ماه ها تلاشِ و کار تحقیقاتی به بهره برداری رسیده و می توان بر اساس آن میزان تحقق برنامه های اجرایی و پیشرفت پروژه های عمرانی را به صورت لحظه ای رصد و برنامه ریزی مناسبی جهت پیشبرد اهداف سازمانی انجام داد.

لینک خبر :‌ پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی
مدیرکل راه وشهرسازی استان اصفهان از اجرای موفق سامانه داشبورد مدیریتی پس از ماه ها تلاش اداره آمار، فناوری اطلاعات و ارتباطات اداره کل راه و شهرسازی استان اصفهان خبر داد.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۳/۱۹ سایت های دیگر : پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی

مدیرکل راه وشهرسازی استان اصفهان از اجرای موفق سامانه داشبورد مدیریتی پس از ماه ها تلاش اداره آمار، فناوری اطلاعات و ارتباطات اداره کل راه و شهرسازی استان اصفهان خبر داد.

لینک خبر :‌ خبر گزاری موج
در پی جلسات متعدد جانمایی مراکز لجستیک استان، و پس از جمع بندی نهایی، موضوع در شورای برنامه ریزی استان اصفهان مطرح شد و به تصویب رسید.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۳/۱۹ سایت های دیگر : خبرگزاری صدا و سیما تابناک اصفهان

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی ، علیرضا قاری قرآن با اشاره به اینکه استان اصفهان دارای 11 هزار و 500 کیلومتر راه است که به لحاظ موقعیت خاص آن در مرکز و بعنوان چهارراه ترانزیت بار و مسافر کشور، رتبه اول حمل بار و رتبه سوم حمل مسافر را در کشور داراست. گفت: راه های این استان بعنوان چهارراه حمل و نقل کشور و ارتباط با شمال به جنوب و شرق به غرب از اهمیت و تردد بالایی برخوردار است. و استان اصفهان به دلیل دارا بودن دسترسی های جاده ای و ... از همان ابتدای مطالعات لجستیک، بعنوان یکی از نقاط هاب لجستیک کشور انتخاب شده است.

وی با بیان اینکه مراکز لجستیک موجب رونق بخشی به حمل و نقل کالاها می شوند عنوان کرد: در صورت وجود این مراکز، تمامی امور مربوط به حمل و نقل کالا متمرکز شده و به شکل یکپارچه انجام می شود.

مدیرکل راه و شهرسازی استان اصفهان گفت: سند آمایش مراکز لجستیک کشور به تصویب رسیده و توسط وزیر راه و شهرسازی در شهریور سال گذشته ابلاغ شده است.

وی افزود: بر اساس این سند 3 پهنه برای اصفهان در نظر گرفته شده که شامل دهکده لجستیک، پارک لجستیک عمومی و پارک لجستیک کشاورزی است.

قاری قرآن اذعان داشت: پس از بررسی و مطالعات وکارشناسی های انجام شده نتایج بدست آمده در خصوص مناطق لجستیکی در اصفهان بدین شرح است که دهکده لجستیک در شرق اصفهان، پارک لجستیک کشاورزی در شهرستان نجف آباد و پارک لجستیک تخصصی در شهرستان مبارکه واقع شود.

وی تصریح کرد: جلسات متعدد کارشناسی جهت جانمایی این مراکز با حضور مدیران، مشاوران، کارشناسان خبره اقتصادی در استان برگزار و محیط های جغرافیایی فوق تایید شده است. و براساس جمع بندی نهایی صورت گرفته، موضوع در شورای برنامه ریزی استان اصفهان مطرح شد و به تصویب رسید.

لینک خبر :‌ پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی
مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان اصفهان از واگذاری 30 خدمت و زیر خدمت اداره کل راه و شهرسازی استان اصفهان به دفاتر پیشخوان خدمات دولت خبر داد.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۳/۱۹

به گزارش روابط عمومی اداره کل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان اصفهان، جعفر مطلب زاده مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات این استان با اعلام این خبر گفت: یکی از اهداف مهم دولت الکترونیک برون سپاری خدمات دستگاه های اجرایی است با توجه به ظرفیت هایی که دفاتر پیشخوان خدمات دولت دارند می توان با واگذاری خدمات به آنها از مراجعه حضوری مردم به دستگاه ها و ازدحام جمعیت در یک محل جلوگیری کرد که با توجه به وضعیت کنونی و شیوع بیماری کرونا و ضرورت رعایت فاصله گذاری اجتماعی اهمیت بیشتری پیدا می کند.

وی افزود: اداره کل راه و شهرسازی استان اصفهان طی تفاهم نامه ای که با انجمن صنفی دفاتر پیشخوان خدمات دولت به امضا رسانده است، 30 خدمت و زیر خدمت دارای شناسه از سازمان اداری و استخدامی را به دفاتر پیشخوان دولت در سطح استان واگذار کرده است.

مطلب زاده با تاکید بر اینکه بر اساس قانون برنامه پنجساله ششم توسعه تمام دستگاه های اجرایی مکلفند خدمات قابل ارائه در خارج از محیط اداری را به دفاتر پیشخوان دولت واگذار کنند، گفت: موضوع واگذاری خدمات دستگاه های اجرایی به دفاتر پیشخوان خدمات دولت در جلسات دولت الکترونیک استان پیگیری شده که یکی از نتایج آن برون سپاری خدمات اداره کل راه و شهرسازی استان اصفهان است و امیدواریم با پیگیری های کارگروه توسعه دولت الکترونیک، خدمات بیشتری از دستگاه های اجرایی را به دفاتر پیشخوان دولت برون سپاری شود.

لینک خبر :‌ وزارت ارتباطات و فناوری
رئیس شورای هماهنگی راه و شهرسازی استان اصفهان گفت: درخواست سکونت در اصفهان زیاد است، اما این شهر دیگر توان پاسخگویی به افزایش ظرفیت بیش از این را ندارد و تنها راه حل برای برون رفت از این مشکلات فعلی ارتقاء بخشیدن به وضعیت پیرامون اصفهان است.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۳/۱۸

به گزارش تابناک به نقل از پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، علیرضا قاری قرآن، یکی از بهترین روش ها در گسترش سیستم حمل ونقل عمومی بین کلانشهر و محیط پیرامونی را توسعه شبکه ریلی در حومه و شهرهای اقماری و جدید عنوان کرد و گفت: این موضوع در تمام دنیا تجربه شده است، چراکه این سیستم حمل و نقلی دارای امنیت و ایمنی بالا بوده و موجب کاهش انتشار آلاینده های زیست محیطی، کاهش مصرف سوخت و ترافیک می شود و به همین جهت به توسعه حمل ونقل ریلی یا توسعه ناوگان قطار شهری و بین شهری در اطراف کلانشهرها نگاه ویژه ای شده است.

وی با بیان اینکه اصفهان سومین شهر بزرگ ایران و هجدهمین کلانشهر پر جمعیت خاورمیانه است، اظهار کرد: ایجاد چندین مجتمع صنعتی بزرگ در کنار شهر اصفهان همچون فولاد مبارکه، ذوب آهن، پلی اکریل و پالایشگاه اصفهان که همراه با نیاز به جذب نیروی کار بود موجب شد سیل مهاجران مختلف به شهر اصفهان سرازیر شود. البته در این خصوص از همان سال ها سعی شد با احداث شهرهای اقماری و جدید در اطراف اصفهان از میزان جمعیت ورودی به شهر کاسته شود که از جمله می توان به خانه اصفهان، ملک شهر، شاهین شهر، سپاهان شهر و سه شهر جدید فولادشهر، بهارستان و مجلسی اشاره کرد.

مدیرکل راه و شهرسازی استان اصفهان همچنین اضافه کرد: هنوز درخواست سکونت در اصفهان زیاد است، اما این شهر دیگر توان پاسخگویی به افزایش ظرفیت بیش از این را ندارد و تنها راه حل برای برون رفت از این مشکلات فعلی ارتقاء بخشیدن به وضعیت پیرامون اصفهان است.

وی تصریح کرد: باید وضعیت پیرامون اصفهان را ارتقاء بخشید و رفاه و آسایش مردم در این نواحی را بالا برد تا با تسهیل دسترسی به کلان شهر اصفهان، بسیاری از تقاضاها برای سکونت و تمرکز در این شهر را کاهش داد.

قاری قرآن افزود: اگرچه در سال های اخیر وضعیت شهرهای جدید اصفهان همچون بهارستان، فولادشهر و مجلسی تا حد زیادی ارتقاء یافته است، اما اکنون مسئله مهم این شهرها، سیستم حمل ونقل است که باید مورد توجه قرار گیرد که در این خصوص توسعه شبکه ریلی یکی از بهترین روش ها در گسترش سیستم حمل ونقل عمومی بین شهرهای جدید و کلانشهر اصفهان است.

وی با بیان اینکه استان اصفهان 167 کیلومتر قطار حومه ای مصوب و 50 کیلومتر قطار حومه ای در حال مطالعه دارد، توضیح داد: قطارهای حومه ای به نوعی از قطارها گفته می شود که نقاط حومه شهر، شهرهای اقماری و جدید را به مرکز کلانشهر متصل می کند.

رئیس شورای هماهنگی راه و شهرسازی استان اصفهان اضافه کرد: یک رینگ ریلی به طول 118 کیلومتر (که سه شهر جدید فولادشهر، مجلسی، بهارستان و همچنین شهرهای اقماری در این رینگ ریلی را به کلانشهر اصفهان متصل می کند)، قطار حومه ای اصفهان-شاهین شهر به طول 19.5 کیلومتر و اصفهان-نجف آباد به طول 29.7 کیلومتر از خطوط قطار حومه ای مصوب اصفهان بوده و درحال حاضر دو محور فرودگاه شهیدبهشتی به میدان لاله (محور تشریفات) به طول 15.5 کیلومتر و اصفهان به شهرضا به طول 35 کیلومتر از پروژه های قطار حومه ای در حال مطالعه استان اصفهان است.

وی ابرازِ امیدواری کرد با توجه به قانون برنامه ششم توسعه فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی کشور و با ایجاد شرکت قطار حومه ای در استان، شاهد آینده روشنی برای سیستم حمل ونقلی استان اصفهان باشیم.

لینک خبر :‌ تابناک اصفهان
اصفهان- ایرنا- مدیرکل راه و شهرسازی استان اصفهان گفت: واگذاری و انتقال امتیاز مسکن ملی به غیر، تحت هر یک از عنوان های حقوقی، غیرمعتبر و ممنوع است و بر اساس مقررات، این کار پیگرد قانونی دارد.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۳/۱۷ سایت های دیگر : تابناک اصفهان

علیرضا قاری القرآن روز شنبه در گفت و گو با ایرنا با بیان اینکه ثبت نام اولیه طرح اقدام ملی مسکن ارزش معاملاتی ندارد و خرید و فروش آن غیرقانونی است، اظهار داشت: ثبت نام در سامانه به معنای عضویت یا تخصیص واحد مسکونی نیست و چه بسا پس از بررسی شرایط قانونی فرد ثبت نام کننده، غیرواجد شرایط تشخیص داده شود.

وی سهم استان اصفهان در طرح اقدام ملی مسکن را 70 هزار و 800 واحد برشمرد و ادامه داد: واگذاری امتیاز طرح اقدام ملی مسکن به دیگران تخلف محسوب و ضمن برخورد قانونی با فرد متخلف، امتیاز وی نیز باطل می شود و فرد یا افراد خریدار نیز از هیچ حقوقی بهره مند نخواهند شد.

مدیرکل راه و شهرسازی اصفهان با اشاره به اینکه متقاضیان طرح اقدام ملی مسکن باید فاقد مسکن باشند و از خانه های دولتی استفاده نکرده باشند، اضافه کرد: 24 هزار و 792 نفر از آذر تا بهمن سال گذشته اقدام به ثبت نام برای طرح اقدام ملی کردند که هفت هزار نفر این افراد از بهارستان، 9 هزار و 500 نفر از فولاد شهر، یک هزار و 500 نفر از شهر جدید مجلسی و هفت هزار نفر از سایر نقاط استان هستند.

قاری القرآن با بیان اینکه پس از بررسی شرایط متقاضیان 13 هزار و 274 نفر انتخاب شدند، خاطرنشان کرد: بر اساس قانون، دولت تنها یک بار باید شرایط را برای خانه دار شدن افراد ایجاد کند و افرادی که یک بار از این خانه ها یا از تسهیلات دولتی بهره مند شده باشند شامل طرح اقدام ملی نمی شوند.

وی با بیان اینکه متقاضیان مسکن ملی بعد از تکمیل و تأیید اطلاعات به بانک معرفی می شوند، تصریح کرد: 30 تا 40 میلیون تومان برای شروع ساخت از متقاضیان اخذ شده است و مابقی هزینه متناسب با پیشرفت طرح از متقاضی دریافت می شود.

مدیرکل راه و شهرسازی استان اصفهان تاکید کرد: خانه های طرح اقدام ملی بین 80 تا 100 متر است که هر متقاضی با توجه به توان مالی خود بعد از رسیدن به مرحله سفت کاری می تواند متراژ واحد خود را تعیین کند.

به گفته وی، این واحدها یکصد میلیون تومان تسهیلات دارد و بقیه به مرور از متقاضی دریافت خواهد شد.

وی اضافه کرد: 40 هزار نفر در مرحله دوم طرح اقدام ملی در استان اصفهان ثبت نام کردند که پیش بینی شده 10 هزار نفر از این افراد واجد شرایط باشند و بررسی لازم برای تهیه زمین و ساخت منازل مسکونی این افراد در حال انجام است.

قاری قرآن اظهار داشت: استفاده نکردن از تسهیلات مسکن در سال های پس از انقلاب، متاهل بودن و سکونت بیش از پنج سال در محل مورد تقاضا، از مهمترین شرایط دیگر ثبت نام در این طرح به شمار می رود.

در قالب طرح اقدام ملی مسکن قرار است 400 هزار واحد مسکونی در کشور ساخته شود که از این تعداد 200 هزار واحد در شهرهای جدید، یکصد هزار واحد در بافت های فرسوده شهری و یکصد هزار واحد در شهرهای کوچک ساخته خواهد شد.

لینک خبر :‌ خبرگزاری جمهوری اسلامی
رئیس شورای هماهنگی راه و شهرسازی استان اصفهان گفت: ارتقاء وضعیت پیرامون اصفهان، تسهیل دسترسی و ایجاد حمل ونقل مناسب از نکات ضروری در تحقق اهداف شهرهای جدید این استان است.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۳/۱۷ سایت های دیگر : تین نیوز خبرگزاری دانشجویان ایران اخبار اصفهان

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی ، علیرضا قاری قرآن مدیرکل و رئیس شورای هماهنگی راه وشهرسازی استان در نشست خبری اظهار کرد: امروزه از میان خواسته های جمعیت شهرنشین، حل معضل مسکن جایگاه ویژه ای دارد و پاسخ اصولی به این نیاز، شالوده توسعه موزون را پی ریزی می کند.

وی، قانون گذاری، برنامه ریزی، تهیه و اجرای شهرهای جدید در ادوار زمانی به شکل های مختلف در کشور را یکی از راه کارهایی دانست که در پاسخ به این موضوع طراحی واجرا شده است.

رئیس شورای هماهنگی راه و شهرسازی استان با بیان اینکه شهرهای جدید پدیده ای اجتماعی- اقتصادی در سطح جهان است گفت: شهرهای جدید، دارای الگوی رفتاری خاص در مسائل مختلف است و به منظور حل مشکلاتی نظیر مسایل اجتماعی، صنعت، مسکن و... ایجاد می شود. به عبارتی دیگر ابزاری برای حل مسائل مختلف حیات شهری است.

وی با اشاره به اینکه در زمینه شهرهای جدید و اقماری ایران با پدیده ای متفاوت از سایر نقاط جهان مواجه هستیم، تشریح کرد: معمولا اطراف پایتخت ها و کلان شهرها محل استراحت و زندگی افراد متمول جامعه است که تردد روزانه خود را با قطار حومه ای انجام می دهند اما در داخل کشور این الگو برعکس است و همین امر باعث ایجاد ترافیک روزانه بالا و تصادفات متعدد شده است.

قاری قرآن، یکی از بهترین روشها در گسترش سیستم حمل ونقل عمومی بین کلانشهر و محیط پیرامونی را توسعه شبکه ریلی در حومه و شهرهای اقماری و جدید عنوان کرد و گفت: این موضوع در تمام دنیا تجربه شده است. چرا که این سیستم حمل و نقلی دارای امنیت و ایمنی بالا بوده و موجب کاهش انتشار آلاینده های زیست محیطی، کاهش مصرف سوخت و ترافیک می شود و به همین جهت به توسعه حمل ونقل ریلی یا توسعه ناوگان قطار شهری و بین شهری در اطراف کلانشهرها نگاه ویژه ای شده است.

وی با بیان اینکه اصفهان سومین شهر بزرگ ایران و هجدهمین کلانشهر پر جمعیت خاورمیانه است، اذعان داشت: ایجاد چندین مجتمع صنعتی بزرگ در کنار شهراصفهان همچون فولاد مبارکه، ذوب آهن، پلی اکریل و پالایشگاه اصفهان که همراه با نیاز به جذب نیروی کار بود موجب شد سیل مهاجران مختلف به شهر اصفهان سرازیر شود. البته در این خصوص از همان سالها سعی شد با احداث شهرهای اقماری و جدید در اطراف اصفهان از میزان جمعیت ورودی به شهر کاسته شود که از جمله می توان به خانه اصفهان، ملک شهر، شاهین شهر، سپاهان شهر و سه شهر جدید فولادشهر، بهارستان و مجلسی اشاره کرد. او همچنین اضافه کرد: هنوز درخواست سکونت در اصفهان زیاد است اما این شهر دیگر توان پاسخگویی به افزایش ظرفیت بیش از این را ندارد و تنها راه حل برای برون رفت از این مشکلات فعلی ارتقاء بخشیدن به وضعیت پیرامون اصفهان است.

ریس شورای هماهنگی راه و شهرسازی استان اصفهان تصریح کرد: می بایست وضعیت پیرامون اصفهان را ارتقاء بخشید و رفاه و آسایش مردم در این نواحی را بالا برد تا با تسهیل دسترسی به کلان شهر اصفهان، بسیاری از تقاضا ها برای سکونت و تمرکز دراین شهر را کاهش داد.

وی افزود: اگرچه در سالهای اخیر وضعیت شهرهای جدید اصفهان همچون بهارستان، فولادشهر و مجلسی تا حد زیادی ارتقاء یافته است اما اکنون مساله مهم این شهرها، سیستم حمل ونقل است که باید مورد توجه قرار گیرد که در این خصوص توسعه شبکه ریلی یکی از بهترین روشها در گسترش سیستم حمل ونقل عمومی بین شهرهای جدید و کلانشهر اصفهان است.

قاری قرآن با بیان اینکه استان اصفهان 167 کیلومتر قطار حومه ای مصوب و 50 کیلومتر قطار حومه ای در حال مطالعه دارد. تشریح کرد: قطارهای حومه ای به نوعی از قطارها گفته می شود که نقاط حومه شهر، شهرهای اقماری و جدید را به مرکز کلانشهر متصل می کند.

وی اضافه کرد: یک رینگ ریلی به طول 118 کیلومتر (که سه شهر جدید فولادشهر، مجلسی، بهارستان و همچنین شهرهای اقماری در این رینگ ریلی را به کلانشهر اصفهان متصل می کند)، قطار حومه ای اصفهان به شاهین شهر بطول 19.5 کیلومتر و اصفهان به نجف آباد بطول 29.7 کیلومتر از خطوط قطار حومه ای مصوب اصفهان بوده و درحال حاضر دو محور فرودگاه شهیدبهشتی به میدان لاله (محور تشریفات) بطول 15.5 کیلومتر و اصفهان به شهرضا بطول 35 کیلومتر از پروژه های قطار حومه ای در حال مطالعه استان اصفهان است.

ریس شورای هماهنگی راه و شهرسازی استان ابرازِ امیدواری کرد با توجه به قانون برنامه ششم توسعه فرهنگی، اجتماعی واقتصادی کشور و با ایجاد شرکت قطار حومه ای در استان، شاهد آینده روشنی برای سیستم حمل و نقلی استان اصفهان باشیم.

لینک خبر :‌ پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی
مدیرکل راه و شهرسازی استان اصفهان گفت: 24 هزار و 285 مترمربع اراضی ملی استان در سال جاری، با هدف حفظ حقوق بیت المال از دست متصرفان خارج شد.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۳/۱۷ سایت های دیگر : خبرگزاری صدا و سیما خبر گزاری موج دیده بان فردا تیتر برتر

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی ، علیرضا قاری قرآن مدیرکل راه و شهرسازی استان در گفت و گو با کارشناس خبر اظهار داشت: با هوشیاری عوامل یگان حفاظت از اراضی این اداره کل از ابتدای سال جاری تعداد 33 مورد رفع تصرف فوری از اراضی ملی انجام شده و در مجموعِ عملیات صورت گرفته، اراضی با ارزش بیش از 31 میلیارد ریال، در گستره استان اصفهان رفع تصرف شده و به اراضی ملی و بیت المال بازگشت داده شده است.

وی با اشاره به اینکه استان اصفهان علاوه بر مرکز استان، 22 شهرستان دارای اراضی قابل حفاظت را شامل می شود، گفت: با همت و تلاش معاونت املاک و حقوقی و یگان حفاظت از اراضی اداره کل، این استان در اجرای احکام از خوروبیابانک تا فریدونشهر و از آران و بیدگل تا سمیرم عملکرد خوبی داشته است. و در این راستا امسال تا کنون تعداد 8 فقره اجرای حکم قضایی جهت اراضی به وسعت 34 هزار و 549 مترمربع و به ارزش ریالی بیش از 447 میلیارد ریال در سطح استان انجام شده است.

مدیرکل راه و شهرسازی استان اصفهان بیان کرد: شغل حفاظت از جمله مشاغل حساس است، که کارکنان آن باید به بهترین نحو آموزش های لازم را دیده تا بتوانند در برخورد با جرائم معترضین و متصرفین از اراضی دولتی موفق عمل کنند.

وی به جدیدترین شیوه های حفاظتی اشاره کرد و افزود: آشنایی کارکنان بخش حفاظت از اراضی با جدیدترین شیوه های حفاظتی، مراقبتی و استانداردهای علمی امری لازم و ضروری است. که در راستای تحقق این هدف و طی هماهنگی های بعمل آمده عوامل یگان حفاظت از اراضی اداره کل به میزان 60 نفر ساعت آموزش دیدند و در 10 دوره آموزشی شرکت کردند.

قاری قرآن در پایان گفت: عوامل یگان حفاظت از اراضی استان براساس برنامه پیش بینی شده عمل می کنند و در جهت حفاظت از بیت المال و جلوگیری از تصرف اراضی ملی بصورت شبانه روزی و حتی در ایام تعطیل نیز به حراست و صیانت از اراضی و منابع ملی می پردازند.

لینک خبر :‌ پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی

روزنامه پیام زمان


روزنامه راه مردم


روزنامه آفتاب اقتصادی


روزنامه شاخه سبز

روزنامه نوآوران


روزنامه عصر اصفهانروزنامه رویداد امروز


روزنامه صدای اصلاحات


روزنامه کیمیای وطن


روزنامه زاینده رود


روزنامه نسل فردا

روزنامه کیمیای وطن


روزنامه اصفهان امروز


روزنامه کسب وکار


روزنامه اخبار اصفهان


روزنامه سیمای شهر


روزنامه سپهر ایرانیان


روزنامه آفتاب اقتصادی


روزنامه زاینده رود

روزنامه عصر اصفهان


روزنامه اصفهان زیبا

روزنامه عصر اصفهان