بولتن فرهنگی هنری / مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی 19 خرداد 99
هیات امنای بنیاد فرهنگی و هنری رودکی به ریاست وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تشکیل جلسه داد.

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، مجمع عمومی سالانه عادی هیات امنای بنیاد فرهنگی و هنری رودکی به ریاست سید عباس صالحی و با حضور سید مجتبی حسینی معاون امور هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و دبیر هیات امنا، اعضای هیات امنا و هیات مدیره و مدیرعامل بنیاد رودکی برگزار شد و صورت های مالی سال 97 بنیاد تصویب شد .

گزارش سازمان حسابرسی به عنوان حسابرس مستقل و بازرسی قانونی از صورت های مالی سال 97، گزارش عملکرد بودجه ای سال 97، تشریح دستاوردهای شاخص سال 98 و بررسی سند برنامه و بودجه سال 99 بنیاد رودکی از جمله دستور های این جلسه بود .

بر اساس گزارش حسابرس و بازرس قانونی بنیاد رودکی، عملکرد این بنیاد برای سومین سال پیاپی طبق استانداردهای حسابرسی مطلوب اعلام شد .

مهدی افضلی مدیرعامل بنیاد رودکی در این رویداد گزارشی از دستاوردهای بنیاد رودکی در سال های 97 و 98 ارایه و همچنین چشم انداز برنامه های پیش رو را تشریح کرد .

در این گزارش به مواردی چون انعقاد تفاهم نامه با شهرداری تهران و آغاز عملیات طرح پهنه رودکی، حمایت از تولید و اجرای سمفونی دفاع مقدس (به آهنگسازی و رهبری لوریس چکناوریان) و انعقاد قرارداد حمایت از تولید سمفونی انقلاب اسلامی و چند اثر نمایشی ، کنترل مجموع هزینه های بنیاد در سال 98، پرداخت منظم و بدون تاخیر حقوق پرسنل و نوازندگان ارکسترها در سه سال متوالی اشاره شد .

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز در این جلسه با تقدیر از فعالیت های انجام شده و با اشاره برنامه های پیش رو در بنیاد رودکی خواستار برگزاری جلسه آتی هیات امنا در نیمه اول سال با هدف بررسی فرآیند پیشرفت طرح ها شد .

در این جلسه همچنین گزارش ویدئویی از فعالیت های بنیاد فرهنگی هنری رودکی با تمرکز بر فضای مجازی در ایام همه گیری بیماری کرونا ارایه شد .

لینک خبر :‌ وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی
همایون امیرزاده گفت: طی سه ماه گذشته حوزه فرهنگ، هنر و رسانه بیش از یک هزار میلیارد تومان آسیب دیده است.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۳/۱۹ سایت های دیگر : رادیو گفت و گو

به گزارش خبرگزاری شبستان و به نقل از رادیو گفت وگو، همایون امیرزاده، در مصاحبه با برنامه رویداد رادیو گفت وگو که به صورت زنده از آنتن این رادیو پخش می شد ، با اشاره به اطلاعیه روزگذشته وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در ارتباط با آغاز فعالیت مراکز فرهنگی، هنری و سالن های سینما و تئاتر بعد از سه ماه تعطیلی به خاطر شیوع ویروس کرونا ، گفت : به دنبال درخواست وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی برای بازگشایی سالن های سینما و تئاتر و در نظر گرفتن تدابیری در این زمینه ، ستاد ملی کرونا در جلسه خود اخیر با بازگشایی این مراکز با اتخاذ شروطی موافقت کرد.

وی با بیان اینکه بر این اساس این مراکز باید حداکثر با ظرفیت 50 درصد خود فعالیت کنند، تاکید کرد: خط قرمز ما در این زمینه حفظ سلامت مراجعین و مردم است و در همین راستا باید پروتکل های بهداشتی مشخص شده در این حوزه به صورت دقیق رعایت و اجرا شود.

سرپرست روابط عمومی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در همین راستا افزود : در همین چارچوب از حدود یک ماه پیش پروتکل های بهداشتی در این زمینه تدوین و شیوه نامه اجرای آن تهیه شد.

امیرزاده با بیان اینکه بر این اساس از بیست و چهارم خرداد ماه آموزشگاه های آزاد فرهنگی و هنری می توانند ،فعالیت خود را آغاز کنند و از اول تیرماه سالن های سینما آغاز به کار خواهند کرد ، در بخش دیگری از صحبت های خود تصریح کرد : این سه ماه تعطیلی به خاطر شیوع ویروس کرونا وضعیت سختی را برای اهالی فرهنگ و هنر به وجود آورده بود.

وی با بیان اینکه بیش از یک هزار میلیارد تومان در طول این سه ماه به حوزه فرهنگ و هنر و رسانه آسیب وارد شده است ، گفت: امیدواریم بازگشایی فضاهای فرهنگی و هنری به ایجاد نشاط در جامعه کمک کند.

پایان پیام/ 14

لینک خبر :‌ خبرگزاری شبستان
نماینده مردم قائمشهر در مجلس شورای اسلامی در تذکری از رییس جمهور خواست رسیدگی به وضعیت حقوق و دستمزد کارگران و همسان سازی حقوق فرهنگیان، بازنشستگان و نظامیان را در دستور کار قرار دهد.

به گزارش ایسنا، کمال علیپور نماینده مردم قائمشهر در مجلس شورای اسلامی در تذکر شفاهی جلسه علنی امروز مجلس شورای اسلامی خطاب به رییس جمهور گفت: وضعیت نابسامان حقوق و دستمزد کارگران و عدم اجرای همسان سازی حقوق فرهنگیان، بازنشستگان و نظامیان را متذکر می شوم. مردم نگران هستند؛ مدتی است فرهنگیان به خصوص عزیزان نهضت سوادآموزی اعتراض دارند. این موضوع در دستور کار مجلس شورای اسلامی قرار بگیرد.

وی در ادامه در تذکری دیگر به رییس جمهور بیان کرد: خرید و فروش بدون حساب و کتاب سهام عدالت مورد توجه قرار بگیرد. نمایندگان در شروع کار مجلس شورای اسلامی این موضوع را مورد نظر قرار دهند. خیلی از نمایندگان از این خرید و فروش بی حساب و کتاب سهام عدالت مطلع نیستند.

نماینده مردم قائمشهر در تذکری به وزیر کار عنوان کرد: به موضوع همسان سازی حقوق بازنشستگان توجه کنید 80 هزار نفر از بازنشستگان فولاد و 8000 نفر از البرز مرکزی در مطالبات و دریافت معوقات مشکل دارند. آقای حاجی میرزایی وزیر آموزش و پرورش از وضعیت آموزش و پرورش، وضعیت تکنولوژی آموزش و پرورش و وضعیت نابسامان سرانه آموزش و پرورش در استان مازندران بازدید کنید و ببینید چه وضعیت اسفناکی وجود دارد.

علیپور خطاب به وزیر ارشاد عنوان کرد: حوزه انتخابیه اینجانب یک فرهنگسازی علمی و قرآنی ندارد.

وی در پایان در تذکری به وزیر جهاد کشاورزی اظهار کرد: در جهت رفع موضوع زمین های روستایی که سالیان زیادی برای مردم بوده یک کمیسیون رفع تداخلات ایجاد کنید تا مشکل رفع شود.

انتهای پیام

لینک خبر :‌ خبرگزاری دانشجویان ایران
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در حکمی، سیدضیاء هاشمی را به عنوان مشاور خود در امور فرهنگی و رسانه منصوب کرد.

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، در حکم سیدعباس صالحی خطاب به سیدضیاء هاشمی آمده است:

نظر به اینکه از سوی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی به عنوان رایزن فرهنگی ایران در کشور سوئد تعیین شده اید، تا طی مراحل اداری و انجام اقدامات قانونی و موعد اعزام به عنوان مشاور اینجانب در امور فرهنگی و رسانه منصوب می شوید.

از خداوند متعال برای جنابعالی آرزوی توفیق دارم.

لینک خبر :‌ وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی
عضو هیأت رئیسه مجلس شورای اسلامی تذکرات کتبی نمایندگان به مسئولان اجرایی کشور را قرائت کرد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت ، روح الله متفکر آزاد،عضو هیأت رئیسه مجلس شورای اسلامی در نشست علنی امروز (یکشنبه، 18 خردادماه) مجلس شورای اسلامی تذکرات کتبی نمایندگان به مسئولان اجرایی کشور را به شرح زیر قرائت کرد:

- تذکر عبدالله ایزدپناه نماینده مردم ایذه و باغملک به وزیر جهاد کشاورزی؛ لزوم اتخاذ تدبیر درخصوص کاهش قیمت محصولات کشاورزی

- تذکر جعفر راستی نماینده مردم شبستر به وزیر نیرو؛ لزوم رسیدگی به اوضاع نابسامان کشاورزان و جریمه های تعلق گرفته به چاه های عمیق کشاورزان شهرستان شبستر

- تذکر محمدحسن آصفری نماینده مردم اراک به وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی؛ لزوم حل مسئله استخدام کاتبداران و کتابخانه های کشور و افزایش حقوق آنها با توجه به نرخ تورم

- تذکر علیرضا ورناصری نماینده مردم مسجدسلیمان به وزیر آموزش و پرورش؛ لزوم اجرای امتیازبندی برای آموزش دهندگان نهضت سوادآموزی برای سه گروه دیگر

- تذکر کمال حسین پور نماینده مردم پیرانشهر، انور حبیب زاده بوکانی نماینده مردم بوکان به وزیر اقتصاد؛ علت ضعف مدیریت در گمرکات چیست؟

- تذکر پرویز اوسطی نماینده مردم قوه و دهگلان به وزیر اقتصاد؛ لزوم ثبت نام افراد جامانده از سهام عدالت به ویژه اقشار ضعیف جامه

- تذکر حسن محمدیاری نماینده مردم توالش و ماسال به وزیر راه و شهرسازی؛ لزوم مرمت و روکش آسفالت جاده ییلاقی ماسال به گیلوان ، اسالم به خلخال

- تذکر فاطمه رحمانی نماینده مردم مشهد و 36 نفر از نمایندگان به رئیس جمهور، لزوم ابطال مصوبه خلاف سیاست های ابلاغی مقام معظم رهبری مورخ 12/3/99 هیات وزیران درخصوص اختصاص یارانه به موالید و متولدین جدید صرفاً با تایید وزارت تعاون

- تذکر احمد مرادی نماینده مردم بندرعباس به وزیر آموزش و پرورش؛ لزوم تجدیدنظر در آزمون پایه های دوازدهم و نهم به وصورت حضوری با توجه به افزایش آمار مبتلایان به بیماری کرونا

- تذکر علیرضا سلیمی نماینده مردم محلات به وزیر امور خارجه؛ علت مصامحه و عدم اقدام مناسب وزارتخانه درخصوص زیاده خواهی اتحادیه اروپا درباره گروهک تروریستی الاهوازیه و نیز درباره برجام

- تذکر سمیه محمودی نماینده شهرضا به رئیس جمهور؛ لزوم ارائه برنامه مدون و قابل اجرا درباره معیشت مردم از سوی رئیس جمهور و پیگیری آن توسط مجلس شورای اسلامی

- تذکر احمد مرادی نماینده مردم بندرعباس به رئیس جمهور؛ لزوم اتخاذ تدابیری عملی برای برخی استان ها از جمله هرمزگان که در فهرست وضعیت هشدار قرار دارد.

- تذکر ولی اسماعیلی نماینده مردم گرمی به وزیر نیرو؛ تسریع در تخصیص منابع مالی و ترمیم چشمه های موجود و مقابله با فاجعه کمبود آب شرب در منطقه

- تذکر علی خضریان نماینده مردم تهران و 19 نفر از نمایندگان به وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی؛ لزوم برخورد با اظهارات نسنجیده مدیرعامل صندوق بازنشستگی پیرامون نمک پاشیدم به زخم بازنشستگان، بیان واژه هایی از جمله تفاوت سطح و تنظیمات زندگی برای قیاس حقوق دریافتی خود.

- تذکر حسن نوروزی نماینده رباط کریم به وزیر کشور؛ علت عدم بهره برداری از متروی شهر پرند بعد از گذشت 20 سال

- تذکر مهدی شریفیان نماینده مردم تهران به رئیس جمهور؛ لزوم تسریع در تکمیل و بهره برداری از بیمارستان 400 تختخوابی شهرستان اسلامشهر، تذکر به رئیس جمهور؛ تلاش برای رفع بوی نامطبوع و آزاردهنده موجود در فضای شهرستان اسلامشهر، تذکر به رئیس جمهور درخصوص مشروط کردن یارانه نوزادان جدید به شروط غیرقانونی وزارت تعاون و مغایرت صریح این اقدام با سیاست های جمعیتی برنامه ششم توسعه و بودجه سال 99

- تذکر مسلم صالحی نماینده مردم اقلید به وزیر اقتصاد؛ لزوم ترخیص و بارگیری کالاهای ضروری از پایانه ها

- تذکر جلیل رحیمی جهان آبادی نماینده تربت جام به وزیر جهاد کشاورزی؛ تسریع در پرداخت مطالبات زعفران کاران منطقه

- تذکر محمد کعبه عمیر نماینده مردم شوش به رئیس جمهور؛ علت عدم پرداخت حقوق سه ماهه کارکنان نیشکر هفت تپه چیست؟

- تذکر علی اصغر عنبرستانی نماینده سبزوار به وزیر امور اقتصادی و دارایی در خصوص ارائه گزارش در رابطه با کاهش هزینه های جاری و افزایش سطح بهره وری.

- تذکر محمدحسن آصفری نماینده مردم اراک به وزرای آموزش و پرورش و کار در خصوص لزوم همسان سازی حقوق بازنشستگان کشوری و لشگری و جبران این تفاوت حقوق میان کارگران و بازنشستگان.

- تذکر سمیه محمودی نماینده مردم شهررضا به وزیر کار؛ علت ضعف عملکرد سازمان فنی و حرفه ای و عدم پیش بینی لازم با رعایت پروتکل های بهداشتی برای برگزاری دوران فنی و حرفه ای و فقدان بسته های حمایتی برای آموزشگاه های آزاد.

- تذکر حسین نوش آبادی نماینده مردم ورامین و پیشوا به وزیر راه وشهرسازی؛ درخصوص لزوم صدور دستور اجرایی طرح مترو تهران به ورامین و رفع موانع موجود.

- تذکر کمال علی پور خنکداری نماینده مردم قائمشهر به وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در خصوص لزوم توجه به هنرمندان، بازیگران و شعرای حوزه انتخابیه وی.

تذکر محسن علیزاده نماینده سپیدار به همراه 33 نفر از نمایندگان به رئیس جمهور؛ درخصوص علت عدم برنامه ریزی گسترده برای حفاظت از جنگل ها در برابر آتش سوزی.

- تذکر جلیل رحیمی جهان آبادی نماینده تربت جام به وزیر راه و شهرسازی درخصوص تسریع در تامین اعتبارات عمرانی باند دوم جاده های حوزه انتخابیه و کمبود شدید اعتبارات راهسازی در شهرستان های مذکور.

- تذکر معین الدین سعیدی نماینده چابهار به همراه 40 نفر از نمایندگان دیگر به رئیس جمهور و وزیر نیرو درباره علت کاهش قابل ملاحظه شاخص دسترسی به آب شرب در جنوب استان سیستان و بلوچستان و عدم اجرای مجتمع های آبرسانی، همچنین تذکر این نماینده به همراه 40 نفر از نمایندگان به وزیر جهاد کشاورزی؛ درباره لزوم برخورد سازمان شیلات با صید ترال و حل معضل سوخت بهره برداری کشاورزی و صیادی.

- تذکر محمد کعب عمیر نماینده مردم شوش به وزیر راه و شهرسازی؛ درباره تسریع در آسفالت و تعویض دو جاده در حوزه انتخابیه./

پایان پیام

لینک خبر :‌ خانه ملت
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با قدردانی از زحمات سیدضیاء هاشمی مدیرعامل پیشین ایرنا گفت: اینکه امروز یک خبرگزاری با 85 سال عمر و نفس رو به جلو داریم نشان دهنده پویایی این خبرگزاری است، ایرنا به رغم همه مسائل و متغیرهای جدید کشور همچنان سرپا است.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۳/۱۸ سایت های دیگر : دولت خبر آنلاین باشگاه خبرنگاران جوان گذار نیوز آقای خبر

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سید عباس صالحی در آئین تکریم و معارفه مدیران عامل پیشین و جدید خبرگزاری جمهوری اسلامی(ایرنا) با بیان اینکه ایرنا یکی از شناسنامه های هویت رسانه ای ایران است، اظهار داشت: ملت هایی که همچون ایران از یک دوره گذر به دوره جدیدی قرار دارند شناسنامه های هو یتی برای آنها مهم است و هرچه بتوان این شناسنامه ها را بالا برد و استوار نگه داشت به اعتماد و اقتدار ملی کمک می کند .

وی تاکید کرد: در تمام مقاطع این 85 سال می توان ایرنا را با ویژگی هایی تعریف کرد و آنچه امروز ایرنا در آن حضور دارد به خاطر ریشه های عمیق همین سال ها است، یکی از مقاطع خاص ایرنا در دوران دفاع مقدس بود زمانی که ایرنا به عنوان ستاد تبلیغات اسلامی و جنگ نقش مهمی ایفا می کرد، این فعالیت در مقاطع مختلف در این خبرگزاری ادامه پیدا کرد .

صالحی یادآور شد: در این دوره 30ماه که آقای هاشمی حضور داشت اتفاقات خوبی برای خبرگزاری ایرنا رقم خورد، در دوران مدیریت ایشان پاره ای از سندهای بالادستی تنظیم شد که به مثابه آن چشم انداز روشن تری برای آینده این خبرگزاری شاهد خواهیم بود، در حوزه فناوری و زیرساخت ها نیز اتفاقات خوبی همچون رونمایی از سایت جدید این خبرگزاری رقم خورد، امروز رسانه با فناوری پیوند بیشتر خورد و دیگر نمی توان عقب ماندگی از فناوری را به راحتی جبران کرد .

وی افزود: در عرصه پژوهش نیز در این خبرگزاری اتفاقات مختلفی در افکار سنجی، نظرسنجی ها و همچنین گفت و گوها پدید آمد و این موضوع به ایرنا حیات پوینده و پرشتاب بخشید .

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با قدردانی از زحمات سیدضیاء هاشمی مدیرعامل پیشین ایرنا تصریح کرد: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی پس از این نیز از تجربیات آقای هاشمی در بخش بین الملل بهره خواهد برد .

صالحی بیان کرد: ما یک مقطع خاص از سال 96 تا به امروز را داشته ایم و وظیفه یک خبرگزاری چون ایرنا در این مقاطع سخت تر خواهد بود، امروز هم خبرگزاری ها و به طور خاص ایرنا باید همان مسئولیت زمان دفاع مقدس را داشته باشند، امروز هم کشور در جنگ های مختلفی حضور دارد، از یک سو جنگ اقتصادی داریم که از سال 96 دشمنان تلاش داشتند عرصه را بر ما تنگ تر کنند تا جایی که امسال در شرایط خاص قرار گرفتیم، از سوی دیگر درگیر جنگ روانی هستیم و دشمن سعی دارد به جای امید، یاس و به جای وحدت، تفرقه را در فضای ملی ما بنشاند .

وی ابراز داشت: در کنار این ها کشور در سال گذشته درگیر جنگ امنیتی شد و ترور سردار شهید سلیمانی نمادی از این جنگ بود که البته با تدابیر خوب از این جنگ امنیتی جلوگیری شد، در میان تمام این اتفاقات جنگ زیستی را نباید فراموش کرد، سیل، زلزله و امروز هم کرونا جنگ دیگری را برای ما رقم زده است، با تمام وجود شعله های این جنگ دیده می شود و در این فضا وظایف حوزه خبرگزاری ها و به طور خاص ایرنا بسیار محسوس است .

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی خاطرنشان کرد: در کنار فضای حرفه ای رسانه که باید خط ارتباطی مشکلات، نقدها و معایب و همچنین اعتمادسازی و امیدآفرینی برای مردم باشد باید چند کارکرد دیگری رسانه را مدنظر قرار داد، در شرایط موجود کشور رسانه ها باید امیدآفرینی را ترویج دهد، اینکه رسانه تا چه اندازه می تواند نقطه های حرکتی و شورهای زندگی که وجود دارد را نشان دهد، بسیار مهم است، همچنین رسانه باید قدرت های موجود برای ترمیم اجتماعی را به نمایش بگذارد، در برخی نقطه ها وقتی تصور می کنیم همه چیز تمام است قدرت ترمیم اجتماعی همه چیز را برعکس کرده است .

صالحی با اشاره به اینکه جامعه ایرانی در همبستگی اجتماعی می تواند جغرافیای کشور را حفظ کند، گفت: در چند مقطع مخاطرات جغرافیایی ایران وجود داشته است، یکی از برهه هایی که مخاطرات جدی رخ داد زمان فعلی است و باید حو اسمان جمع باشد، همبستگی اجتماعی در سیل، کرونا و ... نشان می دهد بذر اجتماعی ما همچنان جاری است و باید این بذر را بیشتر فعال کرد، اینکه مقاومت اجتماعی را حفظ کنیم اتفاق مهمی است، و فراموش نکنیم پس از گذشت این دوره سخت موفقیت پیش روی ایران خواهد بود .

وی در پایان افزود: امید است ایرنا که از ابتدا در خط مقدم مسئولیت اجتماعی بوده همچنان پرقدرت به کار خود ادامه دهد، آقای نوروزپور هم در فضای رسانه این مسیر مختلف را گام به گام طی کردند و مطالعات شان در حوزه رسانه بوده و تجربه حضور در شورای اطلاع رسانی دولت به عنوان تجربه های کاری و اطلاعاتی کمک می کند تا امانتی که مدیران و کارشناسان خبرگزاری ایرنا طی کردند به نحو احسن به آیندگان منتقل کنند .

لینک خبر :‌ وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی
مدیر موسسه اطلاعات با تمجید از شخصیت سیدعباس صالحی و ضیا هاشمی، همکاری این دو چهره فرهنگی را بسیار ارزشمند دانست.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۳/۱۸

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری شبستان، حجت الاسلام سیدمحمود دعایی ظهر امروز هجدهم خرداد در مراسم تکریم و معارفه مدیرعامل خبرگزاری ایرنا، در سخنانی کوتاه با اشاره خاطرات خود از این رسانه گفت: نخستین بار که از ایرنا بازدید کردم و با این خبرگزاری آشنا شدم زمان مدیریت کمال خرازی بود. در این سال ها ایرنا مدیران ارزشمندی را تجربه کرده است که هریک نقشی در تداوم فعالیت رسانه ای آن داشته اند.

مدیر موسسه اطلاعات ادامه داد: حضور سیدضیا هاشمی در ایرنا برای من اهمیت بسیاری داشت. ایشان را از گذشته به عنوان شخصیتی آکادمیک می شناسم. از سوی دیگر ایشان چند سال در وزیر علوم فعال بود و در ان وزارتخانه منشا خدمات فراوانی شد.

دعایی همچنین افزود: این که ضیا هاشمی همکاری با سیدعباس صالحی را پذیرفت بسیار مهم و خوشحال کننده بود چرا که وزیر ارشاد شخصیتی پارسا و سلیم است و حاضران در وزارت ارشاد باید از فعالیت در کنار ایشان بیشترین بهره را ببرند.

وی تاکید کرد: چهره های زیادی را در وزارت ارشاد درک کرده ام اما سیدعباس صالحی شخصیت دیگری است. می دانم از این که در حضور او این گونه سخن می گویم، آزرده می شود اما این حقیقت را باید مطرح کرد

پایان پیام/ 14

لینک خبر :‌ خبرگزاری شبستان
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۳/۱۹ سایت های دیگر : شریان تابناک باتو اکونا پرس

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در پیامی در حساب کاربری خود در شبکه اجتماعی توئیتر نوشت: (دونالد) ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا و قاتلان شهید سردار قاسم سلیمانی تا پایان عمر نفس خوشی نخواهند داشت. سیدعباس صالحی در این پیام توئیتری آورده است: قطرات خون شهید سلیمانی یادآور خون یحیای نبی است که می جوشید و نمی خشکید. وی افزوده است: ترامپ و قاتلان او تا پایان عمر نفس خوشی نخواهند داشت. بیهوده دستکش مخملین خونین را پیش نیاورند. انتقام سخت الهی برایشان آغاز شده است.

جنگولک بازی محسن افشانی اینبار در آسمان! +عکس بازگشت مهناز افشار به ایران؛ آیا او بازداشت می شود؟ + تصاویر خبر فوری: آقای رئیس جمهور کرونا گرفت شک وحشتناک شوهر ریحانه پارسا +عکس سلفی عجیب ماهور الوند! عکس جدید و بامزه گلاره عباسی تیپ جذاب بهنوش طباطبایی + عکس پرتره دیدنی لیندا کیانی کمند امیرسلیمانی بدون شال و روسری +عکس

لینک کوتاه کپی لینک

لینک خبر :‌ نامه نیوز
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۳/۱۹ سایت های دیگر : خبرگزاری تقریب

مقاله امام خمینی(ره)، جاودانه تاریخ به مناسبت سالگرد ارتحال امام خمینی(ره) در پایگاه ProOrda قزاقستان منتشر شد.

به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، در مقاله امام خمینی(ره)، جاودانه تاریخ که توسط این نمایندگی فرهنگی تهیه شده، آمده است: امام خمینی(ره) از معدود انسان هایی است که در پرتو خودسازی و با تکیه و توکل به خدا توانست مصداقی از انسان های واصل به حق و کمال یافته باشد و انسان های زیادی را نیز در این مسیر راهنمایی و رهبری کند، زندگی امام(ره) با سختی های فراوان همراه بود اما در تمام سختی ها حتی لحظه ای دچار تردید و اضطراب نشد، تقوا، آزادگی، عشق به خدا، غیرت دینی، تواضع و صبر از او انسان بی همتایی ساخته بود که جز در برابر خدا سر خم نکرد، او به عنوان اسلام شناسی برجسته که درک عمیق وواقعی از جامعه و انسان داشت موفق شد نه فقط در ایران بلکه در جهان تحولی عظیمی بوجود آورد.

انتهای پیام/ص

12:37 - 1399/03/19 / شماره : 752279 / تعداد نمایش : 93

air.ir/ZrqSU9r

لینک خبر :‌ سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۳/۱۹ سایت های دیگر : مردم نیوز

بنیاد پژوهشی هنر و موسیقی یکی از مجموعه ها و پروژه های ناتمام یا ناکام موسیقی کشورمان طی سال های گذشته بوده که در این سال ها حتی نامی از آن هم شنیده نمی شود.
به گزارش مهر، سرگذشت پرفراز و نشیب فعالیت های موسیقایی در کشورمان همواره تحت تأثیر خط مشی سیاسی و فرهنگی دولت های مختلف دچار تغییرات زیادی بوده و هست که در چارچوب گزارش ها، مقالات و نوشتارهای مختلف پژوهشی-رسانه ای مورد واکاوی قرار گرفته اند.
در مقاطعی اما برخی از رویدادها و اتفاقات در تقویم تحولات موسیقی ایران به ثبت رسیده اند که بانیان و طراحان شان با اطمینان خاطر و انرژی فراوان درباره آن ها سخن می گفتند، گویی در مدت زمانی کوتاه قرار است تمامی اتفاقات و رویدادها مرتبط با حوزه موسیقی، تحت تأثیر آن فعالیت قرار بگیرد اما چنین نشد.
گمشده های موسیقی ایران عنوان سلسله گزارش هایی است که گروه هنر خبرگزاری مهر در قالب آن به مرور همین رویدادها، تحولات و وعده های فراموش شده می پردازد. عمده تمرکز و هدف تدوین این مجموعه گزارش البته ضمن بازخوانی تحولات، ترویج تمرکز و تفکر دوباره در مدیران و سیاست سازان حوزه موسیقی کشور برای تأمل روی موضوعاتی است که بهتر می بود پیش از رسانه ای شدن یا برگزاری مراسم افتتاحیه و ماجراهایی از این دست، برنامه ریزی واقع بینانه تری درباره دامنه اثرگذاری آن ها صورت می گرفت تا در نیمه راه نمانند.
در سومین گام از سلسله گزارش های گمشده های موسیقی ایران این بار به سراغ یکی از مجموعه های به طور کامل فراموش شده ای رفتیم که اتفاقاً نطفه شکل گیری آن از معاونت هنری همین وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی دولت فعلی زده شد و همان طور که پیش بینی می شد خیلی زود به آرشیو خاک خورده پروژه ها و مجموعه های دیگری پیوست که جز برگزاری یک مراسم افتتاحیه پرطمطراق دستاورد دیگری نداشت.
بنیاد پژوهشی هنر و موسیقی یکی از این مجموعه های زیرخاکی دولت یازدهم است که با گذشت 6 سال از افتتاح آن به عنوان یکی از گمشده های موسیقی ایران در سال های اخیر معرفی می شود. بنیادی که قرار بود با محوریت و مدیریت علمی محمدرضا درویشی دستاوردهای زیادی را به همراه داشته باشد. اما بازهم در زیر سایه شعارها و حرف های قشنگ گم شد و به تاریخ پیوست.
محمدرضا درویشی روز بیست و چهارم آذر ماه سال 1392 بود که در گفتگو با یکی از خبرگزاری ها از راه اندازی یک بنیاد پژوهشی – موسیقایی در قزوین خبر می دهد. پروژه ای که تا قبل از این گفتگو از آن به عنوان مکتب خانه موسیقی نواحی یاد می کردند.
درویشی در همین گفت و گوی رسانه ای بود که تصریح کرد: آن چیزی که در قزوین ایجاد می شود مکتب خانه نیست. البته من طرح مکتب خانه ها را بیش از یک دهه گذشته به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی دادم که هیچ گاه به سرانجام نرسید. قرار بود که در چند مرحله تمامی استان های کشور صاحب مکتب خانه شوند تا موسیقی نواحی ایران که سینه به سینه به نسل های آینده منتقل می شود نمیرد. اما... [...] اتفاقی که در قزوین می افتد در چهارچوب طرح مکتب خانه ها نیست. آنچه که در قزوین دارد راه می افتد یک بنیاد پژوهشی به نام بنیاد پژوهشی هنر و موسیقی قزوین است. ما می خواستیم به جای قزوین پسوند ایران را بگذاریم اما دولت، پسوند ایران را به هیچ مؤسسه ای نمی دهد. برخی مؤسسات خاص دولتی این پسوند را می گیرند. به هر حال ما نتوانستیم با پسوند ایران این بنیاد را نامگذاری کنیم و پسوند قزوین در انتهای این نام نشست. ما برای راه اندازی بنیاد باید چند مرحله را طی می کردیم که در گام اول ثبت نام انجام شد. منتها اینکه این بنیاد با پسوند قزوین نامگذاری شد هرگز به این معنا نیست که پژوهش ما تنها در استان قزوین متمرکز است. پژوهش های بنیاد، ملی و کشوری است و تنها محل استقرار در قزوین است.

درویشی در پاسخ به اینکه چرا چنین بنیادی باید در شهر قزوین راه اندازی شود؟ بیان کرده بود: اینکه چرا این بنیاد را در تهران دایر نکردیم به این دلیل است که تهران به طور کلی اشباع شده است. در عین حال در مرکز، هیچ نهاد و سازمانی از ما و طرح بنیاد حمایت نکرد. در حالی که در قزوین نهادهای مختلفی مثل سازمان میراث فرهنگی، استانداری، سازمان نوسازی قزوین از من و طرح بنیاد حمایت کردند، یعنی سه سازمان عمده حامی این طرح شدند. یکی از ساختمان های مربوط به دوره قاجاریه در مجموعه سعدالسلطنه که یک بنای تاریخی متعلق به دوره قاجار و در دست بازسازی است نیز محل بنیاد است. این ساختمان که در اصل متعلق به سازمان میراث فرهنگی استان قزوین است در اختیار بنیاد قرار گرفته است. ما در تهران چنین امکاناتی نداریم در حالی که قزوین تشنه این کار است و ظرفیت حمایت هم دارد.

درویشی در این گفتگو بود که نیم نگاهی هم به عدم تشکیل مکتب خانه های موسیقی نواحی در استان ها داشت. او در عین حال شاید تصور نمی کرد از زمان این گفتگو تا زمان افتتاح بنیاد شش ماه وقفه ایجاد شود، اما با این حال درباره راه اندازی آن گفته بود: هیأت امنای بنیاد پژوهشی هنر و موسیقی شامل دو بخش حقیقی و حقوقی است. بخش حقیقی متشکل از هشت هنرمند شامل سه موسیقی دان و پنج هنرمند در سایر رشته های هنری همچون معماری، نقاشی، مجسمه سازی و رشته های دیگر تجسمی هستند. بخش حقوقی نیز متشکل از هفت نفر از نمایندگان نهادهای مختلف دولتی در استان قزوین است که مجموعاً 15 نفر اعضای هیأت امنا را تشکیل می دهند. مهم ترین نکته تخصیص مکان برای این بنیاد بوده که با حمایت سازمان میراث فرهنگی استان انجام شد. اما در مورد تجهیز بنیاد؛ همه چیز دست ساز و زیبا انجام می شود و هیچکدام ساخته ماشین نیست. چراغ ها، میز کنفرانس، صندلی، همه و همه باید در کارگاه های مختلف در تهران و با دست ساخته شود. ما مصمم هستیم تا دو ماه دیگر آنجا را با حضور هنرمندان و مقامات دولتی بازگشایی کنیم.
در روزهای پایانی اردیبهشت سال 1393 یعنی شش سال پیش بود که روابط عمومی معاونت هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی که در آن زمان علی مرادخانی در مقام معاون هنری وزیر ارشاد به فعالیت مشغول بود، گزارشی را به رسانه ها ارسال کرد که محتوای آن از افتتاحیه یک مجموعه با عنوان بنیاد پژوهش هنر و موسیقی در شهر قزوین با حضور تعدادی از بزرگان موسیقی ایران و محوریت محمدرضا درویشی استاد و آهنگساز صاحب نام کشورمان خبر داده بود. این در حالی است که پس از کارنامه موفقی که علی مرادخانی در دوران حضور خود در مدیریت موسیقی وزارت ارشاد به جای گذاشته بود، این انتظار می رفت که بنیاد پژوهش هنر و موسیقی به واسطه حمایت های مرادخانی و حضور هنرمندی چون محمدرضا درویشی سر منشأ خدمات قابل توجهی در عرصه موسیقی به ویژه موسیقی اصیل ایرانی و موسیقی نواحی باشد.

در این مراسم که روز دوشنبه 22 اردیبهشت ماه 1393 در سرای تاریخی سعد السلطنه قزوین برگزار شد، بیژن نوباوه، عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی، پیروز ارجمند، مدیرکل وقت دفتر موسیقی وزارت ارشاد، محمد سریر، داریوش پیرنیاکان، شاهین فرهت، کیوان ساکت، پروین غلامشاهی، محمدرضا اصلانی، حمیدرضا اردلان، حمیدرضا نوربخش (مدیر عامل خانه موسیقی)، حمیدرضا عاطفی، علی ترابی رئیس وقت انجمن موسیقی تهران، محمد وکیل ها، رئیس وقت انجمن موسیقی استان قزوین، حسن مهرجردی، بهروز فتحی، مرتضی باقرنژاد، محمد خوشرو (گروه وقت مشاوران معاون امور هنری)، سیدمحمد میثمی، علیرضا خزائلی، مدیرعامل سازمان نوسازی و بهسازی وقت قزوین و مرتضی روزبه، استاندار وقت قزوین از جمله هنرمندان و مسئولانی بودند که در آئین گشایش بنیاد پژوهشی هنر و موسیقی قزوین حضور داشتند.

علی مرادخانی در این مراسم بود که با ابراز خرسندی از آغاز به کار این مرکز پژوهشی، ضمن تاکید بر ماندگاری کوشش های صورت گرفته، خطاب به محمدرضا درویشی گفت: شما سال ها تلاش کردید فضایی اندک برای پی گیری پژوهش و ثبت موسیقی بومی و نواحی ایران در اختیار داشته باشید اما امروز چنین فضای بزرگ و زیبایی در اختیار شما قرار دارد که نشان می دهد در مسیر صحیح گام برمی داریم. تمدن ایران جایگاه ویژه ای در جهان دارد و درست نیست کشوری با بیش از 5 هزار سال تمدن و داشتن فرهنگ غنی، امکانی برای ثبت و حراست از داشته های فرهنگی خود در اختیار نداشته باشد. من اعتقاد دارم باید در زمینه موسیقی فعالیت و کوشش بیش تری صورت بگیرد، چون هنری بسیار ظریف و شکننده است و همین عامل موجب می شود صیانت از آن به لحاظ ملی، میهنی و دینی وظیفه ما باشد. یکی از ویژگی های ما این است که بزرگان خود را درست معرفی نمی کنیم: در سفرهایی که به نقاط مختلف جهان داشتم بارها شاهد بودم فردی را که شاید جایگاه چندان رفیع هنری هم نداشت، بسیار پررنگ تعریف می کنند و من همواره افسوس می خوردم که چرا ما در معرفی بزرگان خود کم جوشش و بی بنیه عمل کردیم.
معاون امور هنری وزیر ارشاد به دغدغه درویشی در جذب حمایت مالی برای پیشبرد اهداف بنیاد پژوهشی هنر و موسیقی اشاره کرد و گفت: هنگامی که این پژوهشکده فعالیت خود را آغاز کند تولیدهایی شکل می گیرد که قطعاً نگاه حمایتی ما را در پی خواهد داشت و دوستان کمیسیون فرهنگی مجلس نیز طی چند ماه گذشته همواره با من همراهی کرده اند. حوزه موسیقی مسائل خاص خود را دارد که من امیدوارم با همراهی دوستان در مجلس شورای اسلامی و شناخت هایی که پیش می آید طی چند سال آینده مجموعه را راه اندازی کنید، مدیریت را به افراد توانا بسپارید و سپس برای تأسیس پژوهشکده مشابه به دیگر نقاط کشور سفر کنید.
این موضوع برای ما در معاونت امور هنری بسیار مهم است و من از دوستان خود در اداره ارشاد استان قزوین نیز می خواهم با مسئولان این مجموعه همراهی کنند تا امکانات نرم افزاری مورد نیاز در اختیار آن ها قرار بگیرد.
محمدرضا درویشی که گویا مدیریت بنیاد پژوهشی هنر و موسیقی قزوین را برعهده داشت در ابتدای این مراسم به هم زمانی گشایش مجموعه با درگذشت محمدرضا لطفی، چهره نامدار موسیقی ایران اشاره کرد و گفت: افتتاح نخستین پژوهشکده موسیقی در سراسر تاریخ پرفراز و نشیب موسیقی ایران از ابتدا تا امروز را در حالی جشن می گیریم که استاد لطفی از میان ما رفت ولی اعتقاد دارم در این شادی با ما شریک است. [...] حدود دو سال پیش، به دلیل خستگی از شهر تهران و همچنین اشباع شدن فعالیت های موسیقی در پایتخت، و به واسطه دوستانی که در این شهر داشتم تصمیم گرفتم به قزوین بیایم به این امید که شاید محیط بکر و آماده این شهر پاسخ گوی بخشی از نیازها و علایق من برای راه اندازی پژوهشکده ای کوچک باشد. چون تصور می کردم این امکان در تهران وجود ندارد و تلاش بیست ساله من به ثمر نرسید.
درویشی در این مراسم با ذکر این نکته که، وقتی فعالیت برای تأسیس پژوهشکده موسیقی آغاز شد تصور فراهم شدن امکاناتی به این گستردگی را نداشته، در ارتباط با اهداف راه اندازی این مجموعه نیز گفت: هدف ما فقط تحقیق و پژوهش است و اگر آموزشی هم اتفاق بیفتد حتماً در خدمت پژوهش خواهد بود. چون تحقیق در زمینه موسیقی کلاسیک ایران در تهران صورت می گیرد اما آن چه با غفلت مواجه شده موسیقی مظلوم نواحی ایران است که هیچ متولی ندارد. در دانشکده های ما موسیقی دستگاهی را آموزش می دهند و از موسیقی نواحی، که متأسفانه رو به زوال است، خبری نیست. در حالی که موسیقی نواحی زیربنای موسیقی کشور و حتی به اعتباری ردیف های موسیقی ما به حساب می آید. هدف ما این است که متولی تحقیق و انتشار تحقیقات باشیم نه هیچ چیز دیگر. اما تاکید می کنم برای پیشبرد برنامه ها به حمایت مالی نیاز داریم، چون این مرکز مانند کتابخانه مجلس امکان درآمدزایی ندارد و اگر مسئولان حمایت مالی نکنند باید گفت امروز فقط یک بنای زیبا را افتتاح کرده ایم. [...] من برای تحقق یک اتفاق مثبت ترک شهر و خانواده کرده ام و دست همکاری به سوی همه شما دراز می کنم. همه باید دست در دست یکدیگر حرکت کنیم و اگر قرار باشد چوب لای چرخ بگذاریم هیچ کاری پیش نمی رود.
یکی از نکات جالبی که می توان درباره بنیاد پژوهشی هنر و موسیقی به آن اشاره کرد، موضوع طراحی معماری آن است که در همان دوران به عنوان یکی از طرح های برگزیده معماری معرفی شد.
در توضیح نحوه ساخت و طراحی معماری بنیاد پژوهشی هنر و موسیقی قزوین آمده است: مجموعه سعد السلطنه به عنوان یکی از بناهای تاریخی شهر قزوین به شمار می رود. این پروژه به عنوان یک بنای آجری مربوط به دوره قاجار است. این بنا به طور کلی توسط همین گروه مورد مرمت و بازسازی قرار گرفته بود و به عنوان نمایشگاه و فضای تجمعات مورد استفاده قرار می گرفت اما بعدها با تصمیم سازمان میراث فرهنگی، این مکان به پژوهشکده هنر و موسیقی تغییر کاربری داد. پدرام پاکزاد و فرهاد خادم پور به عنوان طراحان و بازسازان این پروژه فعالیت خود را در سال 92 آغاز نموده و در بهار سال 93 به اتمام رسید. این ساختمان رتبه دوم جایزه معمار 93 را در بخش بازسازی به دست آورده است. بخش سازه بنا در زمان بازسازی و طراحی، مورد مرمت قرار گرفت تا علاوه بر ایجاد کاربری جدید، سازه بنا هم از استحکام لازم برخوردار باشد و در آینده مشکلات بازسازی را تکرار نکند. از سیستم تهویه مدرن (اسپیلت سقفی) برای گردش هوا و تهویه فضایی استفاده شده که در پنجره های سقفی مجهز گردیده است. طراحان پروژه سعی در حفظ خصوصیت و ویژگی های معماری بنا داشته و تا حد امکان از تغییرات پرهیز کردند. به همین دلیل طرح خود را بر اساس تلفیق معماری سنتی و پست مدرن به وجود آوردند تا هویت بنا دچار دگرگونی شدید نشود. عناصر، حجم ها و خطوط از ماهیت پروژه الهام گرفته و با تغییر جزئی با رویکردی پست مدرن، شکلی جدید از این پژوهشکده را به نمایش گذاشته است. پژوهشکده موسیقی به عنوان فضایی برای گسترش و کنکاش درون موسیقی به کار می رود. به همین دلیل از رنگ سفید به عنوان عنصر الحاقی استفاده شده است.

داخل یکی از فضاها تنور پخت سفال وجود داشته که طراحان با قرار دادن شیشه بر روی آن و نورپردازی درون این حفره، تابلویی نورانی در کف این فضا خلق نموده اند. طراحان با قرار دادن سفال های شکسته در داخل این تنور، سعی در حفظ ارزش ها و کاربر سابق سنتی بنا داشته اند. نورپردازی داخل پروژه بر اساس نت های موسیقی شکل گرفته است. به طوری که کابل ها و لوسترها نشان دهنده نت های موسیقی هستند. نورپردازی داخل پروژه بر اساس نت های موسیقی شکل گرفته است. به طوری که کابل ها و لوسترها نشان دهنده نت های موسیقی هستند.
به هر ترتیب ماجرای بنیاد پژوهشی هنر و موسیقی هم مانند دیگر پروژه های نیمه تمام یا نامعلوم یا ناکارآمد فرهنگی هنری کشورمان چیزی شبیه یک خواب رویایی یا نیمه تمامی ماند که سرانجامش فقط یک حباب بود و بس. حتی در بهترین نگاه ممکن هم به حدی در لابه لای اما و اگرهای متفاوتی قرار گرفت که حتی اگر فرض کنیم فعالیتی در این بنیاد همچنان صورت می گیرد، اما بعید است بتوان برای آن سرنوشت آن دورنمای روشنی را تصور کرد. چرا که شنیده می شود بازهم این اختلافات میان مدیران مجموعه ها و نهادها بود که موجب نیمه کار ماندن چنین پروژه مهمی شده و سرنوشت آن را به سمتی هدایت کرده که در ناامیدانه ترین حالت ممکن قرار دارد.
این بنیاد قطعاً جزئی از گمشده های موسیقی ایران در سال های اخیر است که امید است با حضور بزرگانی چون محمدرضا درویشی که قطعاً با دغدغه مندی روی افتتاح آن متمرکز شد، جان تازه ای بگیرد تا لااقل بتوان روی خروجی رسانه ای آن غیر از مراسم افتتاحیه و چند مصاحبه امیدوار کننده مدیران و مسئولان با روبان های آماده قیچی زدن چیزی در صفحات جستجوگر فضای اینترنت پیدا کرد.

اشتراک گذاری در:

لینک خبر :‌ روزنامه بانی فیلم
تهران - ایرنا - مجمع عمومی سالانه عادی هیات امنای بنیاد فرهنگی و هنری رودکی به ریاست وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار و صورت های مالی سال 97 بنیاد تصویب شد.

مجمع عمومی سالانه عادی هیات امنای بنیاد فرهنگی و هنری رودکی به ریاست سیدعباس صالحی و با حضور سیدمجتبی حسینی معاون امور هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و دبیر هیات امنا، لادن حیدری عضو منتخب هیات امنای بنیاد رودکی و معاون توسعه مدیریت و منابع وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و اعضای هیات امنا و هیات مدیره و مدیرعامل بنیاد رودکی برگزار و صورت های مالی سال 97 بنیاد تصویب شد

براساس اعلام وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی همزمان با برگزاری مجمع عمومی سالانه عادی هیات امنای بنیاد فرهنگی و هنری رودکی به ریاست وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، گزارش سازمان حسابرسی به عنوان حسابرس مستقل و بازرسی قانونی از صورت های مالی سال 97، گزارش عملکرد بودجه ای سال 97، تشریح دستاوردهای شاخص سال 98 و بررسی سند برنامه و بودجه سال 99 بنیاد رودکی از جمله دستور های این جلسه بود.

بر اساس گزارش حسابرس و بازرس قانونی بنیاد رودکی، عملکرد این بنیاد برای سومین سال پیاپی طبق استانداردهای حسابرسی مطلوب اعلام شد.

مهدی افضلی مدیرعامل بنیاد رودکی در این رویداد گزارشی از دستاوردهای بنیاد رودکی در سال های 97 و 98 ارایه و همچنین چشم انداز برنامه های پیش رو را تشریح کرد.

در این گزارش به مواردی چون انعقاد تفاهم نامه با شهرداری تهران و آغاز عملیات طرح پهنه رودکی، حمایت از تولید و اجرای سمفونی دفاع مقدس (به آهنگسازی و رهبری لوریس چکناوریان) و انعقاد قرارداد حمایت از تولید سمفونی انقلاب اسلامی و چند اثر نمایشی ، کنترل مجموع هزینه های بنیاد در سال 98، پرداخت منظم و بدون تاخیر حقوق پرسنل و نوازندگان ارکسترها در سه سال متوالی اشاره شد.

بررسی فرآیند پیشرفت طرح ها دستور جلسه بعدی

صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز در این جلسه با تقدیر از فعالیت های انجام شده و با اشاره برنامه های پیش رو در بنیاد رودکی خواستار برگزاری جلسه آتی هیات امنا در نیمه اول سال با هدف بررسی فرآیند پیشرفت طرح ها شد.

در این جلسه همچنین گزارش ویدئویی از فعالیت های بنیاد فرهنگی هنری رودکی با تمرکز بر فضای مجازی در ایام همه گیری بیماری کرونا ارایه شد.

هیات امنای بنیاد رودکی

به گزارش ایرنا، هیأت امنای بیناد فرهنگی و هنری رودکی از وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی (رئیس هیأت امنا)، معاون امور هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی (دبیر هیأت امنا) و دو نفر از صاحب نظران در امور
فرهنگی هنری که به انتخاب و حکم وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به مدت دو سال منصوب می شوند تشکیل و انتخاب مجدد آنها بلامانع است.
وظیفه هیات امنای بنیاد مبتنی بر تدوین راهبردها، سیاست و خط مشی، نظارت عالی بر فعالیت های استخدامی، تصویب برنامه و بودجه سالانه، بررسی و تصویب گزارش عملکرد و صورت های مالی سالانه، تعیین عزل اعضای هیات مدیره به پیشنهاد رئیس هیأت امنا و تعیین حقوق و مزایای اعضای هیأت مدیره، مدیر عامل بازرس قانونی است.

وظایف و ماموریت های بنیاد فرهنگی و هنری رودکی

در اساسنامه مصوب بنیاد، مأموریت ها، برنامه ها و وظایف گوناگون و متفاوتی برای آن تبیین شده که اهم آنها به قرارزیر است:
الف: مأموریت ها
- ایجاد بستر فعالیت های حرفه ای، هنری و ادبی در تولید و عرضه هنر.
- تلاش در تبیین و نشر مبانی نظری هنر و نمونه سازی در زمینه هنر دینی و ملی۔
- توسعه فضاهای هنری از طریق ساخت، بازسازی و فعال کردن تالارها و مراکز هنری و بهره گیری از امکانات موجود و جلب مشارکت اشخاص حقیقی و حقوقی، دولتی و غیردولتی در توسعه فعالیت های هنری و ادبی.
- شناخت و به کارگیری استعدادهای درخشان هنری و ادبی درسطح داخلی و بین المللی.
-بزرگداشت و معرفی هنرمندان و ادیبان برگزیده پیشکسوت در حوزه های مختلف هنر و ادب.
- جلب مشارکت عمومی در فعالیت های هنری و ادبی، تشکیل شرکت ها، مؤسسات و گروه های مرتبط با اهداف و وظایف بنیاد.
- تربیت کادر فنی خبره در زمینه خدمات تخصصی، پشتیبانی فنی و تجهیزات هنری از طریق برگزاری دوره-های آموزشی تخصصی هنر.
- افزایش توان کمی و کیفی تولید و عرضه آثار هنری و ادبی و تشکیل کارگاه ها و دوره های هنر.
- حمایت مادی و معنوی از آفرینش های حرفه ای هنرمندان کشور.
- فراهم ساختن محیط های مناسب و سالم برای فعالیت علاقه مندان هنر.

ب: وظایف
- همکاری و تعامل مؤسسات فرهنگی و هنری داخلی و خارجی در جهت تبادل آثار هنری و اجرای برنامه ها.
- است ارائه مشاوره، مشارکت یا مباشرت در اداره مراکز فرهنگی و هنری کشور.
- برگزاری همایش ها و جشنواره های هنری و ادبی و شرکت در جشنواره ها و گردهمایی های هنری و ادبی داخلی و خارجی.
- تشکیل آرشیو ملی از آثار موسیقی و نمایش و ایجاد بانک اطلاعاتی مورد نیاز.
- تحقیق و پژوهش به منظور دستیابی به روش های پیشرفته فناوری تولید و اجرای اشکال مختلف و هنر.
- جذب و بررسی و تدوین طرح های مناسب تولید و اجرای هنرهای نمایشی و موسیقیایی به منظور پاسخ گویی به نیازهای تخصصی جامعه هنری.
- ارائه مشاوره های تخصصی و خدمات هویت هنری و فنی در راه اندازی فضاهای هنری.
- بررسی و تحقیق در زمینه تولید و اجرای برنامه های هنری ویژه گروه های سنی خردسال و در پرکردن اوقات فراغت آنان.
- طراحی و برنامه ریزی در زمینه امور هنری و فعالیت های پژوهشی، تحقیقاتی در همین عرصه .
- تحلیل و بررسی طرح ها و نمایشگاه ها و برنامه های هنری و تلاش در جهت ارتقای کیفی آنها.
- تلاش در جهت شکل گیری و افزایش گروه های هنری و فراهم آوردن امکانات اجرای برنامه برای گروه ها.
- همکاری و مشارکت در سازمان های پژوهشی و اجرایی مربوط در کشور برای حفظ و احیای ارزش های هنری و مواریث ادبی، اسلامی و ایرانی
- ایجاد مراکز و کارگاه های تئوری و عملی آموزش هنری.
- تألیف، ترجمه و عرضه آثار مکتوب هنری.
- تولید و عرضه آثار دیداری و شنیداری و چند رسانه ای به صورت مستقل و یا با مشارکت سایر مؤسسات.
- برگزاری همایش ها، نمایشگاه ها، بزرگداشت ها و مناسبت های فرهنگی و هنری با مشارکت وزارت خانه ها، سازمان ها و مؤسسات ذیربط.
- تأسیس شرکت ها و مراکز بازرگانی مرتبط با فعالیت بنیاد.
- در جهت واگذاری بخشی از فعالیت ها و کمک در تأمین منابع مالی بنیاد.
بنیاد فرهنگی هنری رودکی در راستای اهداف خود علاوه بر اجرای برنامه های کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت، بر حسن اجرای اموری که به آنها مربوط می شود نظارت دارد و سیاست ها و برنامه های پیش بینی شده را در تالارهای تحت پوشش خود تبیین می کند.

لینک خبر :‌ خبرگزاری جمهوری اسلامی
مراسم معارفه رضا بصیرت با حضور قادر آشنا مدیرکل هنرهای نمایشی، اعضای هیئت مدیره انجمن و مدیران اداره کل هنرهای نمایشی برگزار شد.

به گزارش ایلنا، صبح امروز یکشنبه 18 خردادماه مراسم معارفه مدیرعامل انجمن هنرهای نمایشی ایران برگزار شد. در این مراسم قادر آشنا مدیرکل هنرهای نمایشی، ضمن تشکر از زحمات حمید نیلی ، مدیرعامل پیشین انجمن هنرهای نمایشی رضا بصیرت را به عنوان مدیرعامل جدید این انجمن معرفی کرد.

آشنا در ابتدای این مراسم گفت: آقای نیلی در شرایطی بسیار سخت مسئولیت را پذیرفتند و هنر همین است که شما بتوانید در گرفتاری، کار را پیش ببرید. از آقای بصیرت به دلیل سابقه اجرایی که در مسئولیت های مختلف داشتند شناخت خوبی دارم و مهم این است که فردی که انتخاب می شود بتواند علاوه بر کارهای انجام شده نگاه جدیدی بر داشته های گذشته بیافزاید.

مدیرکل هنرهای نمایشی در ادامه با اشاره به اولویت های کاری انجمن هنرهای نمایشی در دوره جدید گفت: استفاده از فضای مجازی در شرایط فعلی برای به سرانجام رساندن برنامه هایی که در نظر گرفته شده است، حمایت در جهت تقویت انجمن هنرهای نمایشی استان ها، تلاش برای حرکت در مسیر استقلال این تشکل در شعب استانی، فعال کردن تئاترشهر استان ها، سامان دادن به مدل های پرداختی و دخل وخرج های انجمن و مهم تر از همه تلاش در راستای شفاف سازی باید از مهم ترین الویت های این تشکل باشد.

قادر آشنا در ارتباط با تئاترشهر استان ها افزود: تلاش می کنیم با حمایت مدیران کل استان ها کلید تئاترشهرها را در جهت تقویت اجرای عمومی تئاتر در کل کشور به خود هنرمندان استان بسپاریم.

در ادامه نیلی ضمن تشکر از همکاران خود در انجمن هنرهای نمایشی و آرزوی توفیق برای بصیرت با خواندن یادداشتی به نکاتی اشاره کرد که مهم ترین آن پیشگیری از تبدیل شدن انجمن هنرهای نمایشی به خزانه اداره کل هنرهای نمایشی بود.

سپس رضا بصیرت با اشاره به این که در جریان مشکلات انجمن هنرهای نمایشی قرار دارد گفت: خدا را شاکرم که به من توفیق خدمت در این مسئولیت را داد و از آقای آشنا هم به خاطر اعتماد مجدد ایشان تشکر می کنم. به دلیل این که در شهرستان، مسئولیت اداره ارشاد را داشتم در جریان مشکلات انجمن هنرهای نمایشی هستم. اعتقاد دارم باید شکل دادن به انضباطی لازم، ارائه یک بانک اطلاعاتی دقیق و برنامه محوری را در انجمن پی بگیریم. باید نسبت به ظرفیت انجمن نگاه دقیق تری داشته باشیم و حضور هنرمندان استان ها را به عنوان توانی بالقوه ببینیم که می توان آن را فعال کرد.

او افزود: تلاش می کنیم در نهایت احترام، تعامل و گفت وگو کار را پیش ببریم، خصوصا در شرایط امروز که کرونا بر سر همه فعالیت های ما سایه انداخته است. باید تمام فعالیت های ما معطوف به دوران پساکرونا باشد و از ظرفیت فضای مجازی به درستی استفاده کنیم.

سعید اسدی، مدیر مجموعه تئاترشهر نیز در صحبت های کوتاهی گفت: مهم ترین داشته انجمن هنرهای نمایشی سرمایه اجتماعی آن است و تشکل های دیگر این سرمایه عظیم را ندارند. این فرصتی فوق العاده را برای انجمن فراهم می کند هر چند که از این سرمایه کم استفاده شده است. باید برای هنرمندان تئاتر استان ها شفاف کرد که این تغییر و تحول به معنای از بین رفتن انجمن هنرهای نمایشی نیست و با توجه به نقش آفرینی آن ها باید ابهاماتی را که در این مسیر برایشان وجود دارد برطرف نمود.

اسدی تصریح کرد: باید به سمت اصلاح این نگاه برویم که انجمن صرفا به عنوان یک ذی حسابی یا اداره عقد قرارداد دیده شود و البته باید توجه داشت که اداره کل هنرهای نمایشی و هنرمندان تئاتر چقدر می خواهند این نگاه وجود داشته باشد. باید نسبت انجمن با فعالیت های حرفه ای تئاتر روشن شود که تا امروز نبوده است.

اتابک نادری نیز در صحبت هایی گفت: انجمن خلاء وجود یک تشکیلات سازمانی را که شاید در مجموعه های دیگر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی وجود دارد پر می کند. این تعبیر غلطی است که انجمن هنرهای نمایشی بازوی اجرایی اداره کل در حوزه تئاتر است. در این زمینه نیاز به استقلال انجمن ها داریم و لازم است در این راستا تفاهم نامه ها و برنامه های اجرایی با استان ها پررنگ تر شود.

در ادامه با حضور دیگر مدیران اداره کل هنرهای نمایشی حاضر در این مراسم با اهدای لوح تقدیر از زحمات حمید نیلی در مدت مسئولیت مدیرعاملی انجمن هنرهای نمایشی تقدیر شد.

لینک خبر :‌ خبرگزاری کار ایران
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۳/۱۸

فرهنگ امروز/ فارِس باقری

چندی پیش آقای اسماعیل شفیعی، در واکنش به نامه ای که همکارانِ خانه تئاتر به وزارتخانه ارشاد برای دریافت ضرر و زیان هنرمندان نوشته بودند، نامه ای برای همین هنرمندانِ خانه تئاتر نوشت. آقای حمیدرضا نعیمی در واکنش به نامه آقای شفیعی، نامه دیگری نوشتند که به نظرم خوانش این نامه، ما را با مساله مهمی در رفتار با دیگری روبرو می کند. قطعا این رفتار، شکلی از رفتار اجتماعی و فرهنگی ماست که نشان از آن دارد که چطور کسی -تئاتر- را که به مثابه یک نهادِ خردورزانه است، می تواند از همین هنر و ماده خامِ انسانیِ آن-گفتگو- به مثابه ابزاری برای سرکوب دیگری بهره بگیرد و آن را به چیزی ضد خود بدل کند. البته این را نیز می دانم که هر عملی، ابتدا با نیت های نیک آغاز می شود، اما قرار نیست که نتایج آن به امر نیکی بینجامد.
آقای شفیعی در نامه خود، خطاب به دوستان خانه تئاتر، این دوستان را همکاران ارجمند و فرهیخته ام در تئاتر خطاب کرده است و از این دوستان، سوالی پرسیده اند و به آنان چند پیشنهاد داده اند. می توان مضمون سوال و پیشنهادهایِ ایشان را در قالبی ساده به موارد زیر تقلیل داد و آن را صورت بندی کرد.
آقای شفیعی نوشته اند که وقتی حادثه ای همچون سیل، زلزله، طوفان و ... رخ می دهد، اصناف و اقشار از دولت شان تقاضای غرامت و ضرر و زیان و خسارت نمی کنند. ایشان پیشنهاد داده اند که این دوستان باید این تقاضا را مطرح کنند که: دولت بتواند در درجه اول بهداشت و درمان را سر و سامان و در درجه بعدی معیشت نیازمندان را پاسخ دهد. سپس در ادامه پیشنهاد کرده اند بهتر است که این دوستان قبل از هرچیز کمپین حمایت از همکاران تئاتری راه بیندازند و پس از شناسایی افراد نیازمند و گرفتارِ و اهالی تئاتر، اقدام به حمایت از آنان کنند. نیز، پیشنهادشان را به شکل یک آرزو یا یک خواستِ جمعی این گونه بیان کرده اند که باید افرادی را که تامین نشده اند، همراه با لیست اسامی به وزارتخانه و دولت معرفی و تا آخر و تامین نیازهای معیشتی این دسته از همکاران، ماجرا را مصرانه دنبال کنند. چرا که از نظر ایشان، ممکن است این نامه باعث شود تا کسانی با ادبیات ستادهای انتخاباتی و سوءاستفاده از نقصان ها و کاستی ها، یک کمپین تبلیغاتی انتخاباتی راه بیندازند. به نظر ایشان، سوءاستفاده دیگران از چنین نامه ای در شأن معیشت و بیمه همکاران ما نیست و در پایان نتیجه گرفته اند که کسان دیگری، با اهدافی دیگر، ممکن است این نامه را برای کسب پُست و مقام سیاسی و ثروت اندوزی دنبال کنند که مشکلات همکاران ما برای آنها بهانه ای است.
نامه آقایِ شفیعی با یک پرسش و چند پیشنهاد خطاب به دوستان هنرمند، فرهیخته و همکاران ایشان نوشته شده است. از واژه های نامه و لحن و ساختار زبانی آن، بار اخلاقی نامه پیداست. در آن نامه، آقای شفیعی تلاش دارد خود را در مقام یک ناصح و حقیقت بین نشان دهد، ولی در نهایت ژستِ اخلاقیِ نامه برجستگی بیشتری دارد. آقای شفیعی، در بعضی جاها از کلمه بنده حقیر و چیزهای دیگر استفاده می کند، ولی بیشتر معنایی ضد آن را تولید می کند.
اما پاسخ نامه از سوی آقای نعیمی، به شکل حیرت آوری، نمونه ای از بیماری روزگار ماست. ژستی که در پسِ نامه، خود را به من نشان می دهد، ژستِ هولناکی است. خوانش این نامه، برای فهمِ کیستیِ ما، در جایگاه نمادینی که در جامعه برای خود ساخته ایم یا برای مان ساخته اند، بسیار حائز اهمیت است.
به نطرم، واکنش آقای نعیمی به نامه آقای شفیعی، یک واکنش بی تناسب است. تمایل روزافزون به بهره گیری از وضعیت اضطراری که آن را وضعیتی استثنایی فرض می کند و از همین راه توانسته است از آن به منزله نوعی قلمرو معمولِ سرکوب و حکم راندن و خشونت استفاده کند.
به نظرم، جوابِ آقای نعیمی، نمونه ای از وضعیت بیمار ما است. اینکه چطور در این نامه تلاش می کند تا از راه زبان و شیوه هایی از خلق معنا، روش هایِ سرکوب را که درون ما نهادینه شده اند، آشکار و عملی کنند. این یکی از راه هایی است که ما خودمان، به شکلی آزادیِ خود و دیگری را محدود می کنیم. چطور می شود که ما هر نوع آزادیِ نظر را در دیگری محدود کنیم؟ در معنای عامیانه، نامه آقای نعیمی حاوی چنین فرمانی است: تو حق نداری نظر بدهی. این روش در سراسر نامه آقای نعیمی مشهود است. من سعی می کنم فرآیند این کنشِ انکار و حذف و سرکوب را در نامه آقای نعیمی شرح دهم.
آقای نعیمی، نوشتن نامه را از سوی آقای شفیعی غیرقابل قبول می داند، چرا که آقای نعیمی این نظر را از هر کسی قابل قبول می دانستند به جز ایشان و منطق و دلایل آقای نعیمی وقتی هولناک تر می شود که آقای نعیمی اعتقاد دارد آقای شفیعی حق نظر دادن ندارد، چرا؟ چون شما بزرگوار که حقوق ثابت دریافت می کنید و دلیل دیگر این که شما که هشت تان گرو نه تان نیست. شما که در منزل دلبازتان پا روی پا انداخته، از پنجره، از باران بهاری لذت می برید، چه خبر دارید از احوالِ دل پیرمردِ هنرمندِ تنهایی که به خانه تئاتر رو انداخت و گفت: گرسنه ام؛ چند شب است که خوراکی نخورده ام. هر چند این بخشِ نامه، مانند بازجویی هایِ نمایشنامه استنطاق اثر پیتر وایس، خوب پرداخت شده است، ولی ایشان برای اینکه امر سرکوب را رسمیت ببخشد، اضافه کرده اند که شما چه می دانید از فغان دلِ کسانی که تئاتر عشق شان هست؛ وگرنه درآمدشان از مسافرکشی در آژانس و اسنپ است که آن شغل و منبع درآمد نخور و نمیر هم به یمن وجود کرونا از دست رفت سپس آقای نعیمی، آقای شفیعی را سرزنش می کند که از همراهی با دولت حرف می زنید؟ در اینجا آقای نعیمی درست است که از دولت دفاع می کنند، ولی به نوعی یک جمع را تحقیر و تهدید می کنند. برای این تحقیر کردن نیز پشتوانه ای دارند: (مردمانی که عشق شان تئاتر است و درآمد بخور و نمیر ندارند). آقای نعیمی، شیوه بازجویی خود را از نویسنده نامه بسط می دهد و به شکلی دیگر، فشار بر او را زیادتر می کند تا او را متهم کند که لطفا از بودجه ای که دولت های آلمان، ایتالیا، فرانسه و ترکیه به هنرمندان تئاتر اختصاص داده اند هم بگویید، از دوهزار دلاری که دولت کانادا با بسته های خوراکیِ پُر پَر و پیمان به درِ منازل فرستاده هم بگویید گویی ایشان، آقای شفیعی را نماینده این کشورها یا جاسوس این کشورها می داند و تلاش دارد که او را مُقُر بیاورد. بعدتر اضافه می کند که: کجای کارید برادر؟ با این جمله، بی خبری آقای شفیعی را دوباره تحقیر می کند و هیجان زده به تحقیر آقای شفیعی اکتفا نمی کند و این تحقیر و تهدید را تعمیم می دهد و آن را شامل استادانی می داند که این استادان، دست های آلوده ای دارند که دست های آلوده را باید از استادانی جستجو کرد که به جای آموزش به شاگردان شان، در یک ویدیو دست به تمسخرشان می زنند. در زیر متن این جمله، آقای نعیمی خود را کسی می داند که نوعی پاک دستی دارد و به سلاحِ والای آموزش نیز مسلح است و به تمسخر کسی دست نمی یازد. در واقع، آقای نعیمی با یادآوری و طعنه زدن به آقای شفیعی، تلاش می کند خطایی را که مدتی قبل آقای شفیعی در فضایِ مجازی مرتکب شده اند، به مثابه شکل دیگری از تحقیر و سرزنش، به ایشان یادآور شود که شاید ربطی به نامه هم نداشته باشد. چرا که اگر گذشته هر یک از ما مورد داوری قرار گیرد، دست های هیچ کس تمیز نیست، حتی آقای نعیمی.
آقای نعیمی، بارها و بارها، آقای شفیعی را تحقیر و تهدید و بازجویی می کند، بعد کمی خودمانی تر به ایشان یادآور می شود که: شما یاد گرفته اید فقط نق بزنید و تفاوت آقای شفیعی و همکارانِ خودش در خانه تئاتر را در این می داند که آقای شفیعی آدم شکست خورده و نق نقویی است و همکاران خانه تئاتر آدم های موفق و خردورزی هستند. ایشان موفقیت همکاران خودش در خانه تئاتر را چنین فرض کرده است که این همکاران بعد از پانزده سال جنگ از دولت [آقای] خاتمی تا کنون موفق شدند بالاخره حکومت و دولت را وادار کنند که هنرمندان/تئاتر را صاحب شغل فرض کنند. البته به نظرم خیلی از افراد دیگر در همین تئاتر کوچکِ ما، دارای چنین افتخاری نیستند. اما آقای نعیمی به این امر نیز بسنده نمی کند زیرا تحقیر باید به سرکوب بینجامد. از این رو آقای نعیمی، دوباره آقای شفیعی را تحقیر و سرزنش می کند که در کسب چنین افتخاری دست های شان تهی است و آقای شفیعی را شماتت می کند که او آدم بی دردی است و برای ایشان از روی دلسوزی و شفقت اظهار تاسف می کند و چنین اضافه کرده اند که: برای بی دردانی چون شما فقط باید گفت متاسفیم. آقای نعیمی منطق انکار را باید تا پایان پیش ببرد و هنوز این منطق جا دارد به بیکرانگی خودش برسد. برای همین به زندگی خصوصی آقای شفیعی نیز رخنه و اضافه می کند که شما در خانه ماندید تا ریه های تان سالم بماند. بعد آقای شفیعی را به این دلیل که در افتخارِ پخش کردن هزار بسته حمایتی حاضر نبوده اند به سخره می گیرد و می گویند: اما هنرمندان خانه تئاتر، نزدیک به هزار بسته حمایتی را در اولین روز تعطیلات به خانواده های تئاتر تقدیم کردند. سپس با یک اشتلم و در نقش یک معین البکا و گاه در نقش یک تعزیه خوان، آقای شفیعی را تنبیه می کند که شما نبودید ببینید که یک هنرمند در برابر دریافت آن بسته گریست. در ادامه باز آقای شفیعی را تهدید می کند که باشید و بمانید تا پرده ها برافتد؛ تا دست های پشت پرده نمایان شود.
در پایان، آقای نعیمی با این فرض که نوشته خودشان پر از رایحه و عطر است، نامه خود را با این جمله به پایان می رساند و سوال و پیشنهاد موجود در نامه آقای شفیعی را این گونه توصیف می کند: حقیقتا از نامه تان بوی گند و کثیفی استشمام می شود.
واقعا چه چیزی این حقانیت را به آدم ها می دهد که در برابر هر نظری، به شکلی سرکوبگرانه دیگری را تخطئه کنند؟ آیا حقانیت آدم ها از جایگاه نمادینِ اجتماعیِ آنها برمی آید یا به پشتوانه یک جمع دارای چنین اعتباری شده اند؟ آیا جمع، عقلانیت ما را بر می سازد؟ آیا با پشتوانه یک جمع/توده می توان فردی را تخطئه کرد؟
فروید از قول لوبون در جایی این ایده را بیان کرده است که افرادی که ذهنیت و خرد خود را به نفع یک جمع یا جماعت تعطیل می کنند، در واقع، فردیت خود را ویران می کنند. فروید در این ایده، معتقد است که در جماعت/توده، فرد آموخته هایش را از یاد می برد و یگانگی و یکه بودنِ فرد غیب می شود و ناخودآگاه نژادی از هر چیز دیگری پیشی می گیرد و مهم تر اینکه، امر ناهمگن در امر همگن حل می شود.
او با توصیف ویژگی های این زندگی جماعت گرایانه، نشان داده است که چطور چنین فردی در خود نوعی قدرت شکست ناپذیر احساس می کند و همین امر به او این اجازه را می دهد که به غرایزی تن در دهد که در آن مسوولیتی برای خود نمی شناسد. چرا با وجود چنین وضعیتی، فردِ حل شده در جماعت، در این شکل از وضعیت ها، جهان را به دو قطب تقسیم می کند: دوستان/دشمنان یا همان موافقان و مخالفان.
همین سبب می شود که چنین فردی، دیگر از کنش هایش آگاه نیست و او دیگر خودش نیست، بلکه به ماشینی تبدیل شده است که گرفتارِ غرایزش است و راهی جز خشونت و تندخویی و همزمان شکلی از قهرمان منشی را در خود نمی شناسد چرا که چنین فردی، نه در خود شک می کند، نه نسبی بودن حقیقت را می پذیرد. بلکه تنها راه به افراط می برد و هر امر مشکوکی، به محض جاری شدن بر زبان، بلافاصله به مدرکی بی چون و چرا بدل می شود.
در واقع نامه آقای نعیمی، نه حق اجتماعیِ یک شخص، بلکه حق اجتماعی یک انسان را انکار می کند و با شوری پایان ناپذیر، حضور دیگری که شباهتی به آن جمع نداشته باشد را غاب فرض می کند. از همین روست که ابتدا یک نظر را انکار و در نهایت به سرکوب آن تن می زند. واقعا چطور چنین امری ممکن شده است؟ آیا ما از هنرِ تئاتر، هنوز چیزی نیاموختیم، یا تئاتر به ما درکِ چنین امر ساده و انسانی را نیاموخته است؟ چگونه تئاتر که هنری بر پایه گفتگو است، یکباره از ذهن و خردِ ما غیب می شود؟ چطور وجودِ خود را در نفی و حذف دیگری می پنداریم؟ آیا هنر تئاتر نتوانسته است در ما تغییری ایجاد کند؟ آیا ما از هنری که آن را ضرورت زندگی مان می دانیم، پرهیز می کنیم و تن به مغاکِ بی اخلاقی می دهیم؟ چگونه چنین چیزی در برابر چشم همه ما ممکن شده است؟ اگر فردی از ما به چنین آسیب و مرضی مبتلا شده است، باید از خودمان بترسیم، چرا که ما نیز در معرض چنین آزمون دشواری قرار خواهیم گرفت. آزمونِ آقای نعیمی، می تواند آزمونِ همه ما باشد. ما در جایگاه های نمادین و استعاریِ در جامعه زندگی می کنیم که می تواند به سرعت فروبریزد، اما پیش از هر چیزی یک انسانیم.
(بله، ما فقیر شده ایم، فقیر و از میراثِ انسانی، یکی پس از دیگری دست برداشته ایم.)
والتر بنیامین

روزنامه اعتماد

لینک خبر :‌ فرهنگ امروز
رییس انجمن صنفی تماشاخانه های ایران می گوید: اگر ابهام های اجرایی دستورالعمل وزارت ارشاد درباره بازگشایی تئاترها برطرف نشود، شاید تعطیلی سالن های نمایشی کم ضررتر از بازگشایی آنها باشد.

پس از انتشار اطلاعیه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی درباره بازگشایی سالن های تئاتر، سینما و کنسرت های موسیقی، بعضی از هنرمندانی که نمایش هایشان روی صحنه بود و به دلیل کرونا اجرایشان متوقف شد، اعلام کردند این اطلاعیه مشکلات زیادی دارد از جمله اینکه سلامت گروه اجرایی در آن لحاظ نشده است.

شاهین چگینی - رییس انجمن صنفی تماشاخانه های ایران - نیز از زاویه ای دیگر به این موضوع می نگرد.

او درباره بازگشایی مجموعه های خصوصی تئاتر به ایسنا می گوید: پس از صدور اطلاعیه وزارت ارشاد، با آقای آشنا، مدیر اداره کل هنرهای نمایشی صحبت کردم و ایشان اعلام کرد تا یکی دو روز آینده با هماهنگی وزارت ارشاد و وزارت بهداشت، پروتکل های بهداشتی، به سالن های نمایشی ابلاغ می شود.

چگینی ادامه داد: بر اساس این صحبت، قرار است تجهیزات بهداشتی تا دو سه ماه آینده با حمایت دولت در اختیار سالن ها قرار بگیرد که این برای ما خبری خوش است؛ زیرا تهیه این اقلام برای تماشاخانه های خصوصی، هزینه بر خواهد بود.

مدیر تماشاخانه مشایخی درباره حمایت مالی از سالن های خصوصی تئاتر توضیح داد: همچنان پیگیر دریافت این حمایت ها هستیم و به آقای آشنا هم گفته ام که بازگشایی سالن ها عملا مشکلی را از ما حل نمی کند زیرا اگر قرار باشد نیمی از ظرفیت سالن خالی بماند، شاید گروه های نمایشی و سالن ها تمایلی به فعالیت نداشته باشند چون به هر حال این وضعیت، تبعاتی برای هر دوی ما دارد.

چگینی یادآوری کرد: اگر سالن ها باز شوند، بسیاری از کسانی که به دنبال مطالبات شان هستند، حتما پیگیری خواهند کرد و این در حالی است که ما هنوز هیچ حمایتی دریافت نکرده ایم و هیچ چشم انداز روشنی هم نداریم که بتوانیم پاسخگوی آنان باشیم.

او اطلاعیه فعلی وزارت ارشاد را مبهم دانست و افزود: باید جزییات این طرح مشخص شود چون اگر قرار است تئاترها از اول تیر بازگشایی شوند، باید در فرصت کوتاه باقی مانده کار کارشناسی انجام دهیم تا دوباره در عمل انجام شده قرار نگیریم.

رییس انجمن صنفی تماشاخانه های ایران در پاسخ به این پرسش که آیا بعد از انتشار اطلاعیه وزارت ارشاد، گروه های نمایشی تمایلی به اجرا نشان داده اند و آیا پیگیر اجرا شده اند؟ گفت: سالن ها مشغول رایزینی با گروه ها هستند ولی آنان نیز همان پرسش هایی را که ما درباره ابهامات این اطلاعیه داریم، دارند و سوال همه این است که با زیان ناشی از خالی ماندن نیمی از ظرفیت سالن چه باید کرد. بنابراین اگر شرایط همچنان مبهم بماند، با تعطیلی سالن کمتر ضرر می کنیم. در حال حاضر هم گروه ها منتظر مشخص شدن وضعیت قراردادها هستند.

چگینی اضافه کرد: با توجه به دستوری بودن این بخش نامه، منطقی است که وزارت ارشاد خود پای ضررش بماند و زیان ناشی از ظرفیت خالی سالن را جبران کند. پیش از این هم در جلساتی که با آقای آشنا داشته ایم، ایشان هم این مساله را پذیرفته اند ولی این موضوع باید به قطعیت برسد تا بعد بتوانیم درباره شکل قرارداد گروه ها و دیگر جزییات به نتیجه برسیم.

او همچنین ابراز امیدواری کرد مبلغی که قرار بوده به حمایت از تماشاخانه های خصوصی تعلق بگیرد، زودتر پرداخت شود.

چگینی در این زمینه گفت: بارها اعلام شده که انجام این حمایت به تایید همه مسئولان مربوط رسیده و مبلغ آن از نهادی خارج از وزارت ارشاد تامین شده است ولی ظاهرا همچنان در پیچ و خم اداری است که امیدواریم زودتر به دست تماشاخانه های خصوصی برسد تا به کار آنها بیاید چون تا به حال هم این پرداخت، خیلی زمان بر شده است.

انتهای پیام

لینک خبر :‌ خبرگزاری دانشجویان ایران
وارد چهارمین ماه از تعطیلی سالن های تئاتر شده ایم و همه گمانه زنی ها برای گشایش سالن ها به اما و اگرها خلاصه شده است. هر چند تعطیلی هنر به تئاتر خلاصه نشده و سینما و تلویزیون هم شرایطی مشابه دارند؛ اما این روزها تعطیلی تئاتر بیشتر به چشم می آید. حداقل پای فیلم ها به فضای مجازی باز شده و خدا را شکر می گویند مخاطب و فروش هم دارند؛ اما آمدن تئاترها به فضای مجازی هم با جار و جنجال همراه بود. انگار قرار نیست تئاتر رنگ آرامش ببیند. همه اینها را در مسیر رسیدن به ایوان شمس مرور می کنیم.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۳/۱۸ سایت های دیگر : آقای خبر روزنامه بانی فیلم

شهرداری تهران با همکاری سامانه "تیوا" چند مدتی است در ایوان شمس اقدام به پخش زنده چند نمایشنامه خوانی از نمایش های شاخص سال های گذشته کرده است. آنچه می خوانید گزارشی است که از حال و هوای این شب ها در اختیار ایسنا قرار گرفته است.

از سوی بچه ها معاونت فرهنگی – اجتماعی شهرداری دعوت شده ایم، به برنامه ای که نامش را خوانش گذاشته اند. حوالی ساعت ده، ایوان شمس. در این چهارماه هیچ خبری از این بنای فرهنگی نبود. خاموشی هنر برای ایوان هم مستولی شده بود. حالا اسمش در خبرهاست. خبر داده بودند قرار است برای چند شب ایوان شمس میزبان هنرمندان باشد، هنرمندانی که در این ماه ها خانه نشین شده اند و عمومشان مفری برای گذران زندگی ندارند. هر چند چند جشنواره مجازی تئاتر برگزار شده بود؛ اما بیشترشان شبیه کاردستی های اوقات فراغت است. از آنها که وقتی حوصله ات سر می رود مرتکبش می شوی.

از در ایوان می گذریم. خبری از هیاهو و جنجال و شلوغی نیست. آخرین بار که گذرم به ایوان افتاده بود، از کثرت زمزمه ها، همهمه به پا شده بود. آدم ها، دسته دسته کنار هم ایستاده بودند و چای و قهوه آخر شبشان را می نوشیدند. خودشان را برای نمایشی مهیا می کردند و شب را چنین به پایان می رساندند. حالا چهار ماه است که چراغ چنین هیجان هایی خاموش است.

چند مرد آرام در لابی نشسته اند و چندان فعالیتی ندارند. لباسشان حاکی از نقش حراستی آنان است و اما سکوتشان با همه آن تصاویر سابق در تضاد. می پرسیم برنامه کجاست و با اشاره انگشت و چند واژه کوتاه نشانمان می دهند سالن اشراق. دو راهرو را رد می کنیم و چند زاویه 90 درجه را پشت سر می گذاریم و خود را در برابر دری می یابیم بسته. دیر رسیده را در تئاتر فرصتی نیست؛ اما این بار بر مدار استثنائم تا قاعده. در را به آرامی هل می دهیم و در برابرمان صحنه تئاتر متجلی می شود. انگار پایان چهار ماه تئاتر ندیدنمان رقم خورده است.

آخرین نمایشی که دیدیم، گشایش قهوه قجری آتیلا پسیانی بود. دو سه شب اجرا شد و تمام. نمی دانیم روزی روی صحنه می رود یا نه؛ اما انگار گشایش های این ایام با اوست. باغبان مرگ سال ها پیش در ایرانشهر اجرا شده بود و حالا دوباره تیم پسیانی و مارین ون هولک، پشت یک میز نشسته، متن چرمشیر را خوانش می کنند. تحرک و کنش های نمایش حذف شده اند؛ اما کلام و ممیک و بیان حفظ. آنان داستان مرد قاتل و دختر خبرنگاری را روایت می کنند، داستانی تکراری؛ اما خصوص پرده سینما.

سالن اشراق بیشتر مناسب جلسات و سخنرانی هاست تا تئاتر. نه اتاق فرمان خفن دارد و نه پشت صحنه آنچنانی؛ اما حالا میزبان تئاتر شده. انتهای سالن چند مرد، پشت دستگاه ها، هر یک مشغول به کاری. قرار است آنچه اجرا می شود، آنچه خوانده می شود به صورت زنده در اختیار مردم قرار گیرد. یکی صدا را چک می کند ، یکی دوربین ها را هدایت می کند، یکی حواسش شش دانگ به آن است که برنامه زنده باشد و لحظه ای نمیرد، یک نفر همه حرص و جوش ها را می خرد و فضا را کارگردانی می کند و ما نظاره گریم میان اعضای رژی و بازیگران روی صحنه. می بینیم آنچه خوانده می شود و آنچه اجرا می شود. در این میان هم کسی مدام می رود و می آید. لبخندی به لب دارد و ولوله ای در سینه. محسن فتاحی به نوعی مسئول برنامه نمایشنامه خوانی آنلاین شهرداری است. مدیرکل فرهنگی شهرداری تهران درباره این ایده می گوید اساساً در این فضا سخت است که بگوییم چه کسی این ایده را مطرح کرده؛ چرا که این ایده ها در فضاهای مشورتی شکل می گیرد. آقای دکتر جوادی یگانه این ایده را داشتند که پای هفت هنر به منازل باز شود. به این فکر کردیم درمورد تئاتر به کدام مقوله بپردازیم. با توجه به تجربه تئاترهای آنلاین و نیاز به حضور تماشاگر برای یک اجرای تئاتر، اذهان به سمت اجرای تله تئاتر می رفت.

آقای فتاحی معتقد است برای یک نمایش خوب نیاز به فاکتورهای بسیاری است، از گرمای نفس تماشاگر گرفته تا آمبیانس صدا. می گوید محصول کنونی برآمده از مشورت با اهل فن و بچه های تئاتر است، برگ برنده ما هم همین است. ما پذیرفتیم در همه موارد کاردان نیستیم و نیاز به مشورت داریم. وقتی از گروه های هنری مشورت می گیریم، نتیجه کار هم خوب از کار درمی آید.

از او می پرسم ملاک انتخاب آثار چه بوده و می گوید ملاک ما آثار کمدی است که مسائل اجتماعی را هم در بر بگیرند. حتی باغبان مرگ که اثری جنایی بود، ما آن را در دسته بندی کمدی قرارش دادیم. بعد این مسیر ایجاد شده فضایی برای ورود دیگران باشد. به هر حال قصد آن است که کسانی که دیده نمی شوند هم دیده شوند. برای همین از بزرگترها شروع کردیم تا دیگران هم اعتماد کنند و کارهایشان را ارائه دهند.

از همان لحظه که وارد ایوان شمس شدم با خودم گفتم چرا برنامه در ایرانشهر برگزار نمی شود و در فضای مختص به تئاتر رخ نمی دهد، به خصوص اینکه باغبان مرگ هم سال ها پیش در ایرانشهر روی صحنه رفته بود. آقای فتاحی می گوید ایوان شمس راحت تر بود. اختیارش کمال و تمام در دست خودمان است. ایرانشهر اکنون در اختیار خانه هنرمندان است و ضوابط خودش را هم دارد. در ایوان گروه ها می توانستند تا دیروقت تمرین کنند. خود گروه ها نیز در انتخاب سالن دخیل بودند.

هر گروه پیش از اعلام رسمی می دانستند چه زمانی اجرا می روند و تمرین ها از چندین روز پیش آغاز شده بوده و هنوز هم ادامه دارد. برنامه ها هم در انقیاد خود گروه ها بوده است. حالا تمرین نمایشی مثل باغبان مرگ احتمالاً راحت تر و سهل تر بوده و تمرین نمایشی چون کمدی استشمامات سخت تر و مشکل تر. با وجود آتیلا پسیانی در سالن، صدا از کسی درنمی آید. همه مراقبند حساسیت های آقای بازیگر خدشه دار نشود. به محض پایان اجرا و ورود بچه های استشمامات همه چیز کن فیکون می شود. قرار است تمرین کنند تا به زودی برخط شوند. نمایشی که سه سال پیش در تماشاخانه کنش معاصر دیده بودم. این یکی هم مثل باغبان مرگ چند بار روی صحنه رفته است و به هر روی نمایش موفقی به حساب می آید. نمایشی درباره فساد در یک شهر کوچک و مقاومت تنها کتابفروش در برابر همه گیری فساد.

حالا می گویند استقبال از این اجراها خوب است و آقای فتاحی هم می گوید هدف برای باز کردن فضاست تا مخاطبان ناآشنا با تئاتر با نمایشنامه خوانی آشنا شوند و این فضا را درک کنند. همچنین گروه هایی که فرصت حضور اجرای صحنه ای را نداشته اند و شاید نخواهند داشت، در این فضا خودشان را محک زنند.

از او درباره احتمال تله تئاتر شدن نمایش های می پرسم و چنین پاسخ می دهد ما به صورت تخصصی در حوزه تئاتر و موسیقی فعالیت نمی کنیم. ما تسهیل گر فضای فرهنگ و هنر هستیم. اگر گروهی احساس نیاز کند می توانیم بدان فکر کنیم؛ ولی در مشورت با دوستان، به این نتیجه رسیدیم با این بضاعت و در این شرایط نمایشنامه خوانی بهتر از تئاتر صحنه ای پاسخگو است.

آقای فتاحی ابراز نگرانی هم می کند. می گوید نباید صحنه تئاتر فراموش شود و از یاد نبریم که تئاتر به مخاطبش زنده است. آنچه هم امروز برنامه ریزی شده برآمده از ویروس کرونا و همه گیری آن است. می گوید اهالی هنر است که باید حد و مرز این ماجرا را تعیین کنند... تله تئاتر با اینکه مختص تلویزیون است اگر مشورت ها به این سمت برود ما اقدام می کنیم.

ساعت دوازده شده است و وقت رفتن است. شاید چیزی شبیه پایان یک نمایش در یک شب معمولی. نمایشی که دیده شده و اکنون می توان درموردش فکر کرد. از متن گرفته تا بازی ها؛ اما شبی که گذشته متفاوت از شب های دیگر است. این یک تجربه تازه است که شاید تکثیر شود، شاید هم با پایان وضعیت مذکور، محو شود. اما حالا بخشی از حافظه ما شده است.

و اما در روزهای پیش رو نمایش "روزهای بی باران" به نویسندگی امین بهروزی و کارگردانی محمد بحرانی یکشنبه 18 خرداد ساعت 22 با بازی مهناز خطیبی، الهام نامی، مهران نائل و محمد بحرانی و سه شنبه 20 خرداد ساعت 22 نمایش "کمدی استشمامات" به نویسندگی امید طاهری و کارگردانی میثم عبدی، نمایشنامه خوانی آنلاین خواهد داشت.

انتهای پیام

لینک خبر :‌ خبرگزاری دانشجویان ایران
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۳/۱۹

تهران (پانا) - مسعود دلخواه می گوید تصمیمی که درباره بازگشایی تئاتر شده است عجولانه است و باید بلافاصله پس گرفته شود.

مسعود دلخواه مدرس، بازیگر و کارگردان تئاتر در گفت وگو با پانا درباره بازگشایی تئاترها از یکم تیر گفت: کسانی که این تصمیم را گرفتند شناخت درست و کاملی از تئاتر و پروسه تولید آن ندارند، شاید حتی در طول عمرشان تئاتر ندیده باشند زیرا زمانی که می گویند سینما یا رستوران ها از تاریخ مشخصی شروع به کار می کنند درواقع قرار است چیزی که از قبل تهیه و تولید شده است ارائه دهد، اما تئاتر مانند سینما نیست، تئاتر زمانی را برای تمرین می خواهد که حتی نحوه انجام این کار نیز پروتکل های خاص خود را می طلبد.
وی ادامه داد: آیا وزارت بهداشت یا ستاد مبارزه با ویروس کرونا هیچ پروتکلی برای تمرین گروه ها یا سالن های تئاتر که با حضور عوامل پشت صحنه، بازیگران و تماشاچیان که جمعیت زیادی محسوب می شوند ندارند؟ چه دستورالعمل و فکری برای حفظ امنیت وسلامتی اهالی تئاتر شده است؟ شاید فکر می کنند در سالن ها فیلم تئاتر برای تماشاگران قرار است پخش شود که چنین تصمیمی گرفته اند.
این کارگردان افزود: تئاتر دو بخش دارد، بخش اول تماشاگر و بخش دوم اجراگر البته همین عواملی که اجرا می کنند نیز تنها مختص به بازیگران نمی شود بلکه برای پشت صحنه و تمام عواملی که در آنجا حضور دارند برنامه ریزی خاصی باید انجام شود.
دلخواه با اشاره به عواملی که پیش از بازگشایی تئاترها باید در نظر گرفته شوند عنوان کرد: تئاتر زنده است، تئاتر مانند سینما نیست که تماشاگر برای دیدن فیلمی که از پیش ظبط شده است برود. در تئاتر بازیگران، طراحان، عوامل صحنه، بچه های گریم و موسیقی حضور دارند، آیا فکر می کنند حالا که گفته اند تئاترها از یکم بازگشایی شوند همه نمایشِ آماده دارند و همان روز روی صحنه خواهند رفت. بازیگران باید تمرین کنند، اگر امروز خبر بازگشایی تئاترها را بدهند حداقل برای سه ماه دیگر گرو های تئاتر می توانند آماده شوند.
این کارگردان با اشاره به عدم توجه مسئولان به حرف اهالی تئاتر گفت: عدم مشورت با نیروهای متخصص تئاتر تصمیم گیری ها را غیرحرفه ای جلوه خواهد داد و متاسفانه نتیجه خوبی نخواهد داشت. در این ماه حداقل هشت مصاحبه دیگر داشته ام و می دانم همکارانم نیز در خانه تئاتر و بیرون از آن مصاحبه های مختلفی به عنوان متخصصین این حرفه انجام داده اند و با این تصمیمی که به صورت ناگهانی گرفته شده نشان می دهد که واقعا این مصاحبه ها هیچ تاثیری بر تصمیم گیری ها نداشته است که اگر اینطور است چرا باید به خودمان زحمت بدهیم و مصاحبه کنیم زمانی که حرفمان بی ارزش است.
وی تصریح کرد: به نظرم این تصمیمِ عجولانه درباره تئاتر باید بلافاصله پس گرفته شود، با نهادهای متخصص ازجمله خانه صنفی تئاتر مشورت شود و به نتایج مشترکی برسند، بعدا نیز تحت شرایط خاصی برای ادامه کار تئاتریان تصمیم گرفته شود.
دلخواه خاطرنشان کرد: زمانی که می گوییم 50 درصد از بلیط ها فروخته خواهد شد و 50 درصد دیگر خالی می ماند باید درباره آن ظرفیت خالی نیز تصمیم گیری شود زیرا این کار برای آن تیم فقط ضرر اقتصادی به دنبال دارد، در هر تماشاخانه یک کافی شاپ نیز فعالیت می کند که برای ادامه فعالیت آن نیز دستورالعمل مناسبی باید ارائه شود و نظارت کافی به عمل آید.
وی ادامه داد: تمام مواردی که ذکر شد جای بحث دارند و نمی توان به آن ها عجولانه فکر کرد، دوباره تکرار می کنم مسئولان باید درباره این تصمیم تجدید نظر کنند.

لینک خبر :‌ خبرگزاری پانا
فهرست کاندیداهای متقاضی حضور در کمیسیون های تخصصی مجلس یازدهم در حالی منتشر شد که طبق ادوار گذشته مجلس، این بار هم کمیسیون فرهنگی در فهرست کم طرفدارترین ها قرار گرفت!

به گزارش خبرنگار مهر ، طی ادوار مختلف مجلس شورای اسلامی نمایندگان ملت برای صیانت از آرای مردم و احقاق حقوق اقشار مختلفی که به آن ها رأی داده اند، وارد خانه ملت می شوند و با حضور در کمیسیون های تخصصی مختلفی که در مجلس در نظر گرفته شده، فعالیت خود را به صورت هدفمندتر در زمینه ای تخصصی آغاز و ادامه می دهند.

مجلس شورای اسلامی دارای 13 کمیسیون تخصصی شامل آموزش، تحقیقات و فناوری ، اجتماعی ، اقتصادی ، امنیت ملی و سیاست خارجی ، امور داخلی کشور و شوراها ، انرژی ، برنامه و بودجه و محاسبات ، صنایع و معادن ، بهداشت و درمان ، عمران ، قضایی و حقوقی ، کشاورزی، آب و منابع طبیعی و فرهنگی است.

در میان کمیسیون های موجود در مجلس شورای اسلامی برخی کمیسیون ها نظیر امنیت ملی و سیاست خارجی، اقتصادی، برنامه و بودجه و انرژی پرطرفدار هستند و نمایندگان بسیاری در همان ابتدای امر برای عضویت در آن ها اعلام آمادگی می کنند، اما نکته قابل تأمل برای اهالی فرهنگ و هنر این است که کمیسیون فرهنگی مجلس همواره یکی از کم طرفدارترین کمیسیون ها در دوره های مختلف مجلس بوده و نمایندگان اندکی رغبت و انگیزه برای حضور در این کمیسیون داشته اند.

تنها 12 نماینده متقاضی عضویت در کمیسیون فرهنگی هستند

مجلس یازدهم شورای اسلامی نیز که به زودی قرار است با انتخاب اعضای کمیسیون های مختلف فعالیت در حوزه های تخصصی را با جدیت بیشتر پیگیری کند، از این امر مستثنی نیست و بنابر آنچه در قالب فهرست نمایندگان متقاضی کمیسیون های تخصصی منتشر شده، کمیسیون فرهنگی بازهم در فهرست کم طرفدارترین کمیسیون ها قرار گرفته است.

در مجلس یازدهم، کمیسیون قضایی و حقوقی با 3 کاندیدا کم طرفدارترین کمیسیون است و بعد از آن کمیسیون فرهنگی مجلس با 12 نماینده متقاضی در رتبه دوم قرار دارد.

در همه ادوار مجلس شورای اسلامی کاندیداهایی که به دلیل سقف کمی تعریف شده به کمیسیون های پرطرفدار مجلس راه پیدا نمی کنند، به ناچار وارد کمیسیون های کم طرفدارتر از جمله کمیسیون فرهنگی می شوند و این طبیعتاً وضعیت این کمیسیون تخصصی را تراژیک تر از قبل می کند! طبق اسامی اعلام شده سیدرضا تقوی، نصرالله پژمان فر، غلامرضا منتظری، مرتضی آقاطهرانی ، امیرحسین بانکی پورفرد ، سید نظام الدین موسوی، حسین جلالی، بیژن نوباوه وطن، زهره سادات لاجوردی، علی اصغر باقرزاده، فاطمه رحمانی و سیدعلی یزدی خواه 12 نماینده متقاضی عضویت در این کمیسیون هستند که البته برخی از آن ها برای حضور در کمیسیون های دیگر هم اعلام آمادگی کرده اند.

تنها یک عضو کمیسیون فرهنگی مجلس دهم متقاضی کمیسیون فرهنگی مجلس یازدهم است!

نکته قابل توجه دیگر این است که برخی اعضای کمیسیون فرهنگی مجلس گذشته یعنی دوره دهم که به مجلس یازدهم هم راه پیدا کرده اند، دیگر در این کمیسیون کاندیدا نشده اند و تنها نصرالله پژمان فر کاندیدا شدن در کمیسیون فرهنگی مجلس را تکرار کرده است.

سیدصادق طباطبایی نژاد که در دوره دهم مجلس، از اعضای کمیسیون فرهنگی و مشخصاً نایب رئیس این کمیسیون بود در دوره یازدهم برای عضویت در کمیسیون های امنیت ملی و سیاست خارجی و کشاورزی، آب و منابع طبیعی کاندیدا شده و سیداحسان قاضی زاده هاشمی عضو دیگر این کمیسیون در مجلس دهم نیز، این دوره کاندیدای حضور در کمیسیون های اجتماعی و برنامه و بودجه و محاسبات شده است.

در دوره یازدهم کمیسیون های امنیت ملی و سیاست خارجی با 72 کاندیدا، صنایع و معادن با 67 کاندیدا، برنامه و بودجه با 58 کاندیدا، اقتصادی با 44 کاندیدا، انرژی با 42 کاندیدا، آموزش، تحقیقات و فناوری با 39 کاندیدا، اجتماعی 38 کاندیدا، عمران 38 کاندیدا، کشاورزی، آب و منابع طبیعی با 34 کاندیدا، امور داخلی کشور و شوراها با 25 کاندیدا و بهداشت و درمان با 22 کاندیدا بالاتر از کمیسیون فرهنگی مجلس به لحاظ تعداد نمایندگان راغب به حضور قرار دارند.

ناکامان کمیسیون های دیگر در کمیسیون فرهنگ؟

توجه به نکته ای دیگر درباره کمیسیون های تخصصی مجلس شورای اسلامی هم خالی از لطف نیست و آن هم نحوه سرریز شدن کاندیداهای ناکام کمیسیون های دیگر در کمیسیون فرهنگی است. در همه ادوار مجلس شورای اسلامی کاندیداهایی که به دلیل سقف کمی تعریف شده به کمیسیون های پرطرفدار مجلس راه پیدا نمی کنند، به ناچار وارد کمیسیون های کم طرفدارتر از جمله کمیسیون فرهنگی می شوند و این طبیعتاً وضعیت این کمیسیون تخصصی را تراژیک تر از قبل می کند!

شاید همین شرایط است که باعث شده در تمام ادوار 10 گانه گذشته مجلس شورای اسلامی، هیچگاه کمیسیون فرهنگی مجلس به واسطه دغدغه مندی درست، نگاه تخصصی به حوزه فرهنگ و هنر و اقدامات و تصمیم گیری های هدفمند در این حوزه شناخته نشده و هیچگاه مطالبات جدی اهالی فرهنگ و هنر فرصت درخور برای طرح در خانه ملت پیدا نکرده است.

در هیچکدام از ادوار گذشته مجلس، اتفاقی قابل توجه از سوی کمیسیون فرهنگی برای حوزه فرهنگ و هنر رخ نداده و اعضای این کمیسیون کمترین حضور و مشارکت را در رویدادها و فعالیت های سینمایی، تئاتری، موسیقی و هنرهای تجسمی داشته اند.

تئاتر به عنوان یکی از حوزه های هنر نیز از این بی توجهی اعضای کمیسیون فرهنگی مجلس در ادوار مختلف مستثنی نبوده زیرا اکثر نمایندگان علاقه ای به حضور در این کمیسیون تخصصی را نداشته و از طرفی تخصصی نیز در این حوزه کلیدی ندارند. به همین خاطر ترجیح می دهند وقتی از قافله کمیسیون های پرطرفدار مجلس عقب مانده اند، در کمیسیون فرهنگی 4 سال فرصت حضورشان در خانه ملت را سپری کنند؛ بدون هیچ انگیزه و برنامه مشخصی برای بهبود قوانین و تسهیل شرایط فعالیت در حوزه فرهنگ و هنر.

آیا طلسم این بی توجهی و بی انگیزگی در مجلس یازدهم و از سوی همین 12 نماینده متقاضی عضویت در این کمیسیون شکسته خواهد شد؟

کد خبر 4944162

فریبرز دارایی

لینک خبر :‌ خبرگزاری مهر
دبیر شورای سیاست گذاری سی وچهارمین نمایشگاه کتاب تهران گفت: بنا به جلسه دیروز هیئت دولت مشخص شد که تمامی سالن های تئاتر، کنسرت و سینما از اول تیرماه با رعایت پروتکل های بهداشتی آغاز به کار خواهند کرد، به همین منوال ما هم امید داریم که نمایشگاه کتاب تهران با وجود تاخیر در زمان برگزاری امسال برگزار شود.

قدس آنلاین : ایوب دهقانکار پیرامون آخرین اخبار درباره برگزاری سی وچهارمین دوره از نمایشگاه بین المللی کتاب تهران گفت: با امید خدا جلسه شورای سیاست گذاری برگزاری سی وچهارمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران با ستاد ملی مبارزه با کرونا طی هفته آتی با حضور کیانوش جهانپور سخنگوی وزارت بهداشت برگزار خواهد شد و نتیجه جلسه به چگونگی برگزاری این دوره از نمایشگاه پاسخ نهایی را خواهد داد.

وی در همین راستا ادامه داد: تمامی تلاش شورای سیاست گذاری نمایشگاه بین المللی کتاب تهران مبنی بر تعیین تکلیف این دوره از نمایشگاه کتاب تا پایان خرداد ماه سال جاری است، امیدواریم که بتوانیم طی جلسه هفته آتی به نظری نهایی درباره زمان و چگونگی برگزاری نمایشگاه امسال برسیم.

دبیر شورای سیاست گذاری سی و چهارمین نمایشگاه کتاب تهران با اشاره به بازگشایی سالن های فرهنگی و سینماها در تاریخ اول تیرماه سال جاری گفت: بنا به جلسه دیروز هیئت دولت مشخص شد که تمامی سالن های تئاتر، کنسرت و سینما از اول تیرماه با رعایت پروتکل های بهداشتی آغاز به کار خواهند کرد، به همین منوال ما هم امید داریم که نمایشگاه کتاب تهران با وجود تاخیر در زمان برگزاری امسال برگزار شود، جلسه دیروز هیئت دولت برگزاری نمایشگاه کتاب در سال جاری را هم قوت بخشیده است.

وی درباره چگونگی رعایت پروتکل های بهداشتی در نمایشگاه کتاب تهران گفت: در صورتی که اجازه برگزاری نمایشگاه کتاب تهران از سوی وزارت بهداشت و همچنین ستاد ملی مبارزه با کرونا صادر شود، آنچه در اولویت ما برای برگزاری این دوره از نمایشگاه وجود دارد، مقدمتاً سلامت و حفظ جان مردم است.

دبیر شورای سیاست گذاری سی وچهارمین نمایشگاه کتاب تهران ادامه داد: بخش نمایشگاهی و فروشگاهی نمایشگاه کتاب تهران در اولویت های بعدی نسبت به سلامت جامعه قرار دارند. ما به هیچ وجه راضی نیستیم که سلامت مردم به خطر بیفتد و اگر این سلامت تامین شود بدون شک نمایشگاه کتاب تهران در دوره سی و چهارم را برگزار خواهیم کرد.

انتهای پیام/

لینک خبر :‌ قدس آنلاین
نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس شورای اسلامی گفت: بر اساس ماده 138 قانون اساسی اگر مصوبه دولت با قانون در تضاد و تعارض باشد رئیس مجلس می تواند مصوبه را لغو کند، به همین منظور برای مصوبه یارانه موالید جدید که صرفاً با تأیید وزرات تعاون و در صورت وجود منابع به تشخیص سازمان هدفمندی مشمول دریافت یارانه می شوند، به رئیس مجلس تذکر کتبی داده ام.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۳/۱۹ سایت های دیگر : قدس آنلاین

فاطمه رحمانی در گفت وگو با خبرنگار سیاسی فارس در مشهد، در خصوص مصوبه اخیر دولت پیرامون یارانه موالید جدید، اظهار کرد: بر اساس ماده 138 قانون اساسی اگر مصوبه دولت با قانون در تضاد و تعارض باشد رئیس مجلس می تواند مصوبه را لغو کند، به همین منظور برای مصوبه یارانه موالید جدید که صرفاً با تأیید وزرات تعاون و در صورت وجود منابع به تشخیص سازمان هدفمندی مشمول دریافت یارانه می شوند، به رئیس مجلس تذکر کتبی داده ام.

نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: از دیگر نمایندگان تقاضا کرده ام تا طبق قانون برنامه ششم بر عملکرد دولت نظارت داشته تا دولت در این زمینه پاسخگو باشد.

وی با اشاره به اینکه طرح تعالی خانواده و ارتقای جمعیت که تقدیم هیأت رئیسه مجلس شده مشکلات عدیده ای دارد، متذکر شد: به منظور ارتقای تعالی خانواده در نظر داریم تا کمیسیون های مختلف برنامه جامعی در خصوص جمعیت داشته باشند.

نهادهای فرهنگی در خصوص خانواده و جمعیت کم کاری کرده اند

رحمانی با بیان اینکه دستگاه های اجرایی باید اقدامات لازم را در خصوص بحث خانواده و جمعیت داشته باشند از کم کاری نهادهای فرهنگی مانند صداوسیما، وزرات فرهنگ و ارشاد اسلامی، سازمان تبلیغات و حوزه های علمیه خبر داد.

نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: اقداماتی مانند مشوق ها بحثی است که با فرهنگ سازی درست به خوبی انجام می شود.

مصوبه اخیر دولت با قانون در تضاد است

وی با تأکید بر اینکه که مصوبه اخیر دولت با قانون در تضاد است، افزود: باید بر بندهای قانون ششم نظارت کاملی داشته باشیم و در نهایت برنامه های جامع تری قانون، ابلاغ و نظارت شود.

رحمانی یادآور شد: مشکل فعلی به این دلیل است که بر قانون موجود نظارت اثربخشی وجود نداشته تا دولت پاسخگو باشد.

دولت موظف است مصوبات خود را به اطلاع رئیس مجلس برساند

متن تذکر کتبی نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس شورای اسلامی به شرح زیر است:

متأسفانه رشد جمعیت در کشور ما روند نزولی دارد و این سیر نزولی طی چند سال گذشته با سرعت بوده، به طوری که در سال 98 شاهد پایین ترین نرخ رشد جمعیت طی 50 سال گذشته بوده ایم.

در چنین شرایطی با وجود آمارهای هشدار دهنده و با گذشت 6 سال از ابلاغ سیاست های کلی جمعیت توسط رهبر معظم انقلاب، نه تنها شاهد اقدامات جامع و مؤثر برای افزایش جمعیت نبودیم که بعضاً تصمیمات و مصوبات دولت در تضاد و تعارض با سیاست های فوق بوده است.

برای مثال یارانه معیشتی خانوار و نیز مصوبه اخیر دولت در جلسه 12 خرداد سال جاری که موالید جدید صرفا با تأیید وزارت تعاون، در صورت و وجود منابع به تشخیص سازمان هدفمندی یارانه ها مشمول دریافت یارانه خواهند بود.

بدیهی است که این تصمیم دولت بر نرخ موالید تأثیر منفی خواهد گذاشت، لذا طبق اصل 138 قانون اساسی که دولت موظف است مصوبات خود را به اطلاع ریاست مجلس برساند، از ریاست محترم مجلس می خواهم که مصوبه دولت را به دلیل مخالفت با روح قانون سیاست های ابلاغی مقام معظم رهبری در موضوع جمعیت لغو نموده و مانع اجرایی شدن آن شوند و نیز از مجلس محترم می خواهم در راستای اجرای ماده 102 قانون برنامه ششم نسبت به نظارت مؤثر و پاسخگو نمودن دولت اقدام نمایند.

انتهای پیام/ 70058

لینک خبر :‌ خبرگزاری فارس
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۳/۱۹ سایت های دیگر : خبرگزاری فارس خبر گزاری رسا

به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری فارس، قصه ما همین بود سال 73 یعنی حدود 26 سال قبل منتشر شد و به فاصله 4 سال پس از انتشار چاپ اول آن به زبان اردو ترجمه و در پاکستان منتشر شد.

مجموعه حکایت های قصه ما همین بود براساس قصه های کهن و عامیانه نوشته شده و برخی ساخته و پرداخته ذهن نویسنده محمد میرکیانی با تکیه بر درونمایه داستان های قدیمی است.

محمد میرکیانی در حوزه بازنویسی قصه های قدیمی، قصه ما مثل شد را در کارنامه دارد که آن هم در سیما دستمایه ساخت انیمیشن قرار گرفته است.

داستان بلند تن تن و سندباد و رویارویی یک قهرمان شرقی با یک شخصیت داستانی از مغرب زمین در این اثر نیز در ابتدای دهه 70 مورد توجه مخاطبان قرار گرفت، اما هیچ کدام از این کتاب ها و مجموعه داستان هایی چون روز تنهایی من که میرکیانی با آنها شناخته می شود به اندازه قصه ما همین بود فروش نداشت و پرمخاطب ظاهر نشد.

قصه ما همین بود ، 26 سال پیش از سوی انتشارات پیام آزادی (ناشر بیش تر نوشته های میرکیانی) در 5 جلد منتشر شده بود و با اینکه نویسنده امتیاز اثرش را در اختیار ناشر قرار نداده بود، این کتاب تا مرز نیم میلیون نسخه به فروش رسید و هریک از عناوین آن در شمار 100 هزار نسخه در بازار کتاب عرضه شد.

* نویسنده ای که کتابش را در میان آثار نایاب یافت

در این راستا با محمد میرکیانی گفت وگویی درباره این کتاب انجام دادیم که او گفت: چندروز پیش در فضای مجازی گشت و گذاری پیرامون آثارم داشتم. در میان کتاب های قدیمی و نایاب نام یکی از کتاب های خودم را دیدم که 30 سال پیش منتشر شده بود. آن زمان 350 ریال و حالا به عنوان یک کتاب نایاب 450000 ریال عرضه می شود! این کتاب قصه ما همین بود ، نام داشت.

این نویسنده گفت: البته من هیچ خرده ای به فروشنده کتاب نمی گیرم؛ چون به هرحال آن کتاب با تصویر گری دوست بزرگوار و هنرمند گمنام مرتضی امین کتاب خاطره ها شده و شاید خریدار خاص خودش را هم داشته باشد.

میرکیانی ادامه داد: نکته اینجاست که من سال ها بعد با ویرایش جدید قصه ما همین بود را با قصه های جدید از پنج جلد به 6 جلد تغییر دادم و به ناشر جدید محراب قلم سپردم که با استقبال بسیار خوب خوانندگان روبرو شد. این بار با تصویرگری ارزشمند محمدحسین صلواتیان عرضه شد.

این روزها که همه جا سخن از رکود کتابخوانی در کشور است، چطور آثار برخی از نویسندگان ادبیات کودک و نوجوان همچنان میدان داری می کنند و رنگ کهنگی به خود نمی گیرند؟

جالب توجه این که کتاب قصه ما همین بود یک اثر بازنویسی است و در بازار کتاب های نوجوان و آثار ترجمه رقیب های بزرگی دارد. اما در تولید آثار فرهنگی و هنری سهل گیری نکردن در نوشتن، دقت در انتخاب اسم مناسب، قطع مناسب، تصویرگری و صفحه آرایی خلاق و چشم نواز اثری به یاد ماندنی برای نسل ها به یادگار می گذارد.

انتهای پیام/

لینک منبع

لینک خبر :‌ آقای خبر
در حالی که ماه ها است ارز نیمایی برای کاغذ اختصاص پیدا نمی کند ، خبری از تخصیص ارز دولتی برای کاغذ فرهنگی نیز نیست و این موجب شده از یک طرف واردکنندگان توزیع را قطره چکانی کنند و از سوی دیگر ناشران اقدام به خرید کاغذ بیشتر و انبار آن کنند.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۳/۱۹

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم ، این روزها ناشران و واردکنندگان کاغذ یک دغدغه مهم و مشترک دارند و آن تامین ارز مورد نیاز برای واردات کاغذ است، ناشران که همه ساله در این ایام فراغت بعد از نمایشگاه کتاب را سپری می کردند، حالا باید جبران خساراتی که در سه ماهه درگیر بودن با شرایط کرونا متحمل شده اند، نیز داشته باشند ؛ این در حالی است که خبری از تخصیص ارز 80 میلیون یورویی کاغذ فرهنگی که به نشر و مطبوعات اختصاص پیدا می کرد ، نیست. کاغذ در بازار آزاد نیز گران تر شده است و در نتیجه ناشر با ضررهای اقتصادی بیشتری مواجه خواهد شد.

با وجود اینکه اتحادیه ناشران آشنا و معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در مذاکره با واردکنندگان آن ها را ترغیب به ثبت سفارش های جدید کرده و امید تأمین این ارز از سوی دولت را مطرح کرده اند، این واردکنندگان چندان خوش بین نیستند و معتقدند در شرایط کنونی کشور نمی توان چندان امیدوار به تامین ارز آن هم 80 میلیون یورو برای کاغذ بود.

در عین حال تکلیف تخصیص ارز نیمایی نیز هنوز مشخص نشده است، عمده واردکنندگان کاغذ بیش از شش ماه است که ارزی برای کاغذ دریافت نکرده اند ، محموله هایی نیز که در ابتدای سال تاکنون وارد شده اند در سال گذشته تخصیص ارز داشته اند. این شرایط منجر به این شده است که واردکنندگان دست به عصا حرکت کرده و نسبت به توزیع کاغذهای خود قطره چکانی عمل کنند، در نتیجه با کمبود عرضه در بازار قیمت ها افزایش پیدا کرده است.

بر این اساس در هفته های اخیر قیمت هر بند کاغذ چاپ و تحریر در بازار با افزایش 50 تا 70 هزار تومانی مواجه شده و امروز با 370 هزار تومان معامله شده است. کارشناسان بازار کاغذ معتقد هستند که به محص تخصیص ارز نیمایی برای واردات ، قیمت ها کاهش پیدا کرده و رکود تورمی موجود نیز از بین می رود.

مجید متولی از واردکنندگان کاغذ معتقد است که افزایش قیمت ها در بازار ناشی از جو روانی است. وی ادامه می دهد: کرونا موجب شد که کشورهای مختلف از تولید باز بمانند ، از سوی دیگر در دنیا نیز سطح مصرف کاهش یافته است، اما مشکل ما اکنون بیشتر عدم اختصاص ارز است تا دسترسی به کاغذ. 80 درصد فضای بازار کاغذ متأثر از فضای روانی است، اینکه به صورت ناگهانی افزایش قیمت اتفاق می افتد، ناشی از فضای روانی بازار است، تاجران کاغذ اکنون احساس می کنند که به جای کاغذ ارز در اختیار دارند و چون وقتی این کاغذ را بفروشند ، جایگزین کردن آن دشوار است، تلاطم در بازار ایجاد می کنند.

در همین رابطه احمد شریفان، نائب رئیس اتحادیه فروشندگان کاغذ و مقوا، کم تدبیری مسئولان را علت اصلی وضعیت موجود می داند و می گوید: افزایش قیمت کاغذ در بازار نیز هیچ دلیل منطقی ندارد . وقتی مدارس تعطیل است ، دانشگاه ها تعطیل است، چاپخانه ها تعطیل بوده اند، چرا باید کاغذ بندی 50 تا 70 هزار تومان افزایش داشته باشد یا چرا باید گلاسه کیلویی چند هزار تومان افزایش یابد؟

وی از دست های پشت پرده در گرانی بازار کاغذ نام می برد و ادامه می دهد: برخی از افراد ذی نفوذ هستند که خودشان دستی بر آتش این بازی دارند ، در همه صنوف در اتحادیه ها افرادی در رأس قرار دارند که اجازه برخی اقدامات را نمی دهند.

شرایط فعلی نشان داد که سال ها است مسیر را اشتباه پیموده ایم شاید اگر هزینه های واردات کاغذ را در 10 سال اخیر صرف تولید و کارخانه های داخلی کرده بودیم، امروز تولید می توانست دست یاری به سوی ما دراز کند و تا حدودی ما را از واردات کاغذ بی نیاز.

انتهای پیام/

لینک خبر :‌ خبرگزاری تسنیم
دهقانکار، سرپرست موسسه نمایشگاه های فرهنگی کشور اعلام کرد که حداکثر تا اوایل تیرماه تکلیف نمایشگاه بین المللی کتاب تهران مشخص می شود.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۳/۱۸

ایوب دهقانکار سرپرست موسسه نمایشگاه های فرهنگی کشور در گفت و گو با خبرنگار فرهنگی شبکه اطلاع رسانی راه دانا ؛ در خصوص وضعیت نهایی برگزاری نمایشگاه کتاب امسال اظهار داشت: دلیل اصلی عدم تعیین تکلیف نمایشگاه امسال تا این لحظه، این است که با توجه به شیوع بیماری کرونا تا جایی که امکان دارد تأمل کنیم تا بتوانیم شاهد برگزاری بهتر نمایشگاه کتاب باشیم.

وی ادامه داد: تنها ملاحظه ما در حال حاضر، بیماری کروناست؛ وگرنه ما از جهت اجرایی آمادگی داریم که نمایشگاه را برگزار کنیم و ایده آل ما این است که نمایشگاه بصورت حضوری برگزار شود.

سرپرست موسسه نمایشگاه های فرهنگی خاطرنشان کرد: در حال حاضر ما در ماه سوم سال هستیم و برای برگزاری نمایشگاه زمان داریم و دلیل صبر کردن ما هم این است که نمایشگاه کتاب تهران یک رویداد بزرگ است و آنقدر ارزش دارد که برایش صبر کنیم؛ چراکه نمایشگاه کتاب تهران یک رویداد تک بعدی نیست و ابعاد فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی و سیاسی دارد.

دهقانکار درباره ایده مجازی برگزار شدن این نمایشگاه، با بیان اینکه این ایده منتفی نشده است، اظهار داشت: شورای سیاستگذاری نمایشگاه فعلا به دنبال این است که آیا می توان نمایشگاه را حضوری برگزار کرد یا نه؛ اگر امکان برگزاری حضوری نبود، فقط یکی از گزینه های جایگزین می تواند نمایشگاه مجازی باشد.

وی افزود: اینطور نیست که نمایشگاه مجازی را بطور کامل جایگزین نمایشگاه کتاب تهران کنیم؛ چراکه نمایشگاه مجازی در کنار محاسنی که دارد، نمی تواند اهداف کاملی را برای ما محقق کند.

سرپرست موسسه نمایشگاه های فرهنگی تصریح کرد: امیدواریم با نگاه مثبتی که برای بازگشایی برخی مراکز فرهنگی ایجاد شده و نتیجه مجاهدت جامعه پزشکی و مدافعان سلامت است، در هفته های آینده اجازه برگزاری تجمعی و حضوری نمایشگاه بین المللی کتاب تهران نیز داده شود.

دهقانکار تصریح کرد: پیش بینی ما این است که تا آخر خرداد یا حداکثر تا اوایل تیرماه تکلیف نمایشگاه کتاب تهران مشخص می شود.

انتهای پیام/

لینک خبر :‌ دانا
معاون دفتر چاپ و نشر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به برنامه های این دفتر برای حمایت از زبان فارسی گفت: حفظ و تقویت زبان فارسی به عنوان یکی از ارکان هویت ملی و از مصادیق مهم انتقال فرهنگی و صیانت جامعه از نفوذ فرهنگ بیگانه همواره مورد توجه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بوده است.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۳/۱۸

به گزارش روابط عمومی معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به نقل از ایبنا، علی اکبر ابراهیمی معاون دفتر چاپ و نشر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در گفت وگو با خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، با اشاره به برنامه های این دفتر برای حمایت از زبان فارسی گفت: حفظ و تقویت زبان فارسی به عنوان یکی از ارکان هویت ملی و از مصادیق مهم انتقال فرهنگی و صیانت جامعه از نفوذ فرهنگ بیگانه همواره مورد توجه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بوده است.

وی ادامه داد: در ادوار گذشته بنا به مسئولیت ها و ماموریت هایی که وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی داشته است، مصوبات و قوانینی برای حمایت از زبان فارسی تدوین کرده که اکنون در حال اجرا است.

ابراهیمی با بیان اینکه دفتر چاپ و نشر نیز بنا به مسئولیت و ماموریتی که در این حوزه دارد، در دو بخش صدور مجوزها و نظارت های میدانی توجه و اهتمام ویژه ای برای صیانت از زبان فارسی دارد و در نظارت های مستمری که در بحث محتوایی دارد در حوزه محصولات چاپی نشر و بسته بندی در همکاری هایی که با دستگاه ها و نهادهای مختلفی دارد، نسبت به این امر مبادرت داشته و دارد.

وی در ادامه با اشاره به مشکلاتی که در این مسیر وجود دارد، گفت: بحث اول خلاءهای قانونی است؛ چون رویکردهای جدید ارتباطی در مبادلات اقتصادی و تغییر و تحولات در تعاملات بین المللی چالش هایی ایجاد کرده که به دلیل عدم تسریع و تشریح در مقررات مربوطه مشکلاتی وجود دارد.

ابراهیمی یادآور شد: در این زمینه دفتر چاپ و نشر اقداماتی را انجام داده و با تحقیق و بررسی و شناسایی خلاء ها به مراجع مربوطه، به دستگاه های داخلی و برون سازمانی اعلام کرده و طی هماهنگی های صورت گرفته قرار است نشست هایی برگزار شود تا این خلاءهای قانونی حل شود.

وی با اشاره به مشکل دیگری که در این زمینه وجود دارد توضیح داد : دومین بخش، مشکلات برون سازمانی است. نبود هماهنگی بین دستگاه ها، تبعیت نکردن برخی از نهادها و از اصول صیانت از زبان فارسی و یا بی توجهی به آن، مشکلاتی را ایجاد کرده است.

ابراهیمی درباره بخش واردات محصولات چاپی عنوان کرد: بسیاری از دستگاه های ناظر در بخش واردات نسبت به صیانت از زبان فارسی توجهی ندارند و با وجود اینکه کالاها فرهنگی هستند و طرح و نوشتار آن ها باید به تایید وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برسد، اما در روند ثبت سفارش همکاری ندارند.

وی تاکید کرد: بسیاری از کالاها به گمرک می رسد، بدون اینکه ثبت سفارش شود و اگر هم ثبت شده باشد، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در تایید اولیه دخالتی ندارد. در مسیر بررسی پرونده کالاهای وارداتی شاهدیم که برخی کالاها مغایر با ضوابط و مقررات صیانت از زبان فارسی تولید و توزیع می شوند.

ابراهیمی با بیان اینکه در حوزه ثبت برند و نام تجاری نیز اشکلاتی وجود دارد، گفت: البته اقداماتی از سوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی خصوصا در دوسال اخیر توسط وزیر که توجه ویژه ای به این موضوع دارد انجام شده است مثل راه اندازی کارگروه و کمیته های مرتبط به شورای عالی پاسداشت زبان فارسی که موجب تحولاتی شده است و دستگاه ها وارد موضوع شدند و تصمیماتی در این زمینه گرفته شده اما هنوز در بخش واردات با مشکل روبه رو هستیم.

وی با بیان اینکه این موضوع اکنون دس دستور کار دفتر به صورت جدی قرار دارد، عنوان کرد: با توجه به حساسیت این موضوع؛ علاوه بر نظارت محتوایی و میدانی نسبت به محتوای تولیدات و اقداماتی، مطالعاتی نیز برای نظارت هرچه مطلوب تر و تسریع در رسیدگی امور و ارجاعاتی که توسط حوزه نظارت بر محصولات چاپی می شود انجام شده و تصمیماتی نیز گرفته شده است.

ابراهیمی با اشاره به این تصمیمات گفت: قرار است کارگروه ساماندهی و نظارت محتوایی چاپ در حوزه نشر و بسته بندی با حضور نمایندگان دستگاه ها و بخش های مرتبط در این بخش ها تشکیل شود. پیشنهاد آن ارائه شده است و در صورت تصویب نهایی، به زودی کار را شروع خواهیم کرد.

وی با بیان اینکه نظارت محتوایی بر محصولات چاپی هدف و کارکرد اصلی این کارگروه خواهد بود، ادامه داد: امیدواریم بتوانیم با این کارگروه در صدور مجوزهایی که در حوزه واردات و تولیدات داخلی نظارت ، نقش مثبتی داشته باشیم.

معاون دفتر چاپ و نشر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی همچنین گفت: در صددیم برای مالکیت طرح های حوزه بسته بندی، در سامانه جامع چاپ، مجوز صادر کنیم که این مجوزها مادام العمر است و تا زمانی که تغییری در طرح ها صورت نگرفته باشد، گواهی نامه هایی صادر می شود. امیدواریم با همکاری دستگاه ها و متولیان حوزه فرهنگی شاهد ساماندهی در این حوزه باشیم.

به گفته وی، البته این کار تحقق پیدا نخواهد کرد؛ جز با همکاری تمام تشکل های صنفی و صنعتی و دستگاه های دولتی و نهادهای مرتبط و به زودی نتیجه نهایی را اعلام خواهیم کرد.

لینک خبر :‌ وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی
قرار بود پس از عید فطر تصمیمی درباره برگزاری یا لغو سی و سومین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران گرفته شود اما هنوز جلسه ای برای تعیین تاریخ این رویداد ادبی برگزار نشده است.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۳/۱۸ سایت های دیگر : افکار نیوز راهبرد معاصر

به گزارش خبرنگار حوزه ادبیات گروه فرهنگی باشگاه خبرنگاران جوان ،سی و سومین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران قرار بود 25 فروردین تا 5 اردیبهشت برگزار شود که به دلیل شیوع بیماری کرونا در تاریخ مذکور برگزار نشد و برگزاری آن به پس از ماه مبارک رمضان موکول شد.

طبق آخرین خبر ها قرار بود در جلسه شورای سیاستگذاری نمایشگاه بین المللی کتاب تهران پس از عید فطر با حضور جهانپور، سخنگوی ستاد مقابله با بیماری کرونا در کشور درباره برگزاری یا لغو سی و سومین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران تصمیم گرفته شود این جلسه به دلیل نیامدن سخنگوی ستاد مقابله با شیوع بیماری کرونا در کشور برگزار نشد. تاکنون هم این جلسه برگزار نشده است و هنوز تصمیمی درباره برگزاری یا لغو نمایشگاه کتاب گرفته نشده است.

باتوجه به مشکلات اقتصادی که برای ناشران به دلیل شیوع بیماری کرونا و برگزار نشدن سی و سومین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران به وجود آمده است و باتوجه به کتاب هایی که قرار بود در بخش بین الملل نمایشگاه بین المللی کتاب تهران عرضه شود و هم اکنون در گمرک مانده است هرچه زودتر تصمیم قطعی درباره برگزاری یا لغو نمایشگاه بین المللی کتاب تهران گرفته و وضعیت برگزاری یا لغو این نمایشگاه مشخص شود. درصورت برگزاری نمایشگاه تاریخ دقیق آن را مشخص کنند و بگویند نمایشگاه در چه زمانی برگزار می شود تا اینگونه ناشران و مخاطبان کتاب از سردرگمی خارج شوند و بدانند برای عرضه و تهیه کتاب هایشان می توانند به نمایشگاه بین المللی کتاب تهران بیایند یا همچنان باید به فروش اینترنتی و حضوری کتاب هایشان در کتابفروشی روی بیاورند و منتظر برگزاری نمایشگاه کتاب تهران نباشند.

انتهای پیام/

لینک خبر :‌ باشگاه خبرنگاران جوان
مدیر آژانس ادبی پل از حضور این آژانس در نمایشگاه کتاب پکن به صورت مجازی خبر داد و گفت: 360 عنوان کتاب از ناشران ایرانی را عرضه خواهیم کرد که بر اساس اولویت بازار چین کودک و نوجوان و علوم انسانی در اولویت هستند.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۳/۱۸ سایت های دیگر : آقای خبر

مجید جعفری اقدم مدیر آژانس ادبی پل در گفت وگوبا خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم ، از حضور این آژانس در نمایشگاه بین المللی کتاب پکن که قرار است به صورت فیزیکی و مجازی برگزار شود ، خبر داد و گفت: در سال جاری به دلیل شیوع ویروس کرونا نمایشگاه های بین المللی کتاب چند وضعیت پیدا کردند، برخی نمایشگاه ها مانند پاریس و تهران فعلا کنسل شده اند برخی فقط به صورت انلاین با تاکید بر مبادلات کپی رایت برگزار شدند مثل ابوظبی و بلونیا. برخی نمایشگاه ها با توجه به کنترل کرونا در برخی کشورها به صورت حضوری و مجازی برگزار می شوند مثل نمایشگاه کتاب فرانکفورت و نمایشگاه کتاب پکن.

وی ادامه داد: در این نوع نمایشگاه ها بخش حضوری و فیزیکی بیشتر به ناشران بومی آن کشورها اختصاص دارد و برای اینکه از حضور ناشران خارجی بی بهره نشوند و موضوع مبادلات کپی رایت تعطیل نشود، بحث مجازی را نیز برگزار می کنند.این به آن معنا نیست که قرار است فقط ناشران چینی در نمایشگاه پکن و ناشران آلمانی در نمایشگاه فرانکفورت حشور فیزیکی داشته باشند، بلکه قرار است قریب به اتفاق ناشران بومی حضور فیزیکی داشته و مابقی اغلب به صورت مجازی حضور پیدا کنند.

جعفری اقدم با اشاره به نمایشگاه کتاب پکن گفت: در بخش مجازی نمایشگاه چین راهکاری اندیشیده و 3 نوع گزینه و امکان برای ناشران خارجی پیش بینی کرده است، اول اینکه ناشران خارجی ثبت نام کرده و بر اساس اطلاعات و مشخصات خود به صورت فیزیکی و حضوری در نمایشگاه شرکت کنند ، دوم اینکه کتابچه ای در اختیار ناشران خارجی که می خواهند مجازی شرکت کنند و بدنبال مبادلات رایت هستند، قرار داده می شود که شامل اطلاعات سایر ناشران است تا بتوانند با هم ارتباط برقرار کنند. هم چنین در محل نمایشگاه امکان اینکه کاتالوگ ناشران غیر حضوری منتشر شده و در اختیار ملاقات کنندگان قرار گیرد، وجود دارد.

مدیر آژانس ادبی پل از حضور بیشش از 2 هزار ناشر در نمایشگاه کتاب پکن که 4 تا 9 شهریور در چین برگزار می شود، گفت: 200 مترجم به زبان های مختلف نیز در این نمایشگاه حضور دارند.

وی با اشاره به برنامه های آژانس پل گفت: حضور مجازی ما قطعی شده است و در تلاش برای حضور فیزیکی هم هستیم. اما بعید است با توجه به وضعیت موجود و تعداد بالای ناشران بومی محقق شود ، ما برای حضور مجازی عمدتاً کتاب های کودک و نوجوان ایران را با توجه به اینکه بازار نشر چین نیازمند کتاب های کودک و تصویری و ادبیات داستانی نوجوان است، را عرضه خواهیم کرد. ما در دو کاتالوگ مجزا به معرفی ادبیات تصویری کودک و ادبیات نوجوان پرداخته ایم.

وی ادامه داد: از آنجایی که بازار نشر چین روی کتاب هایی که مربوط به جنگ و دین است، حساسیت دارد، در این بازار کتاب های دفاع مقدس و مطالعات اسلامی را معرفی نمی کنیم، ولی ایران شناسی را معرفی خواهیم کرد.. در عین حال یکسری از رمان های دفاع مقدس که به صورت غیرمستقیم به جنگ پرداخته اند را عرضه خواهیم کرد.

مدیر آژانس ادبی پل در پایان از عرض 360 عنوان کتاب در این نمایشگاه خبر داد و گفت: قرارهای ملاقاتی تنظیم شده که تلاش می کنیم در این قرارها رایت این کتاب ها را بفروش برسانیم.

انتهای پیام/

لینک خبر :‌ خبرگزاری تسنیم
وضعیت نشر با آغاز خرداد ماه به گونه دیگری پیش رفت و تا دوازدهم خرداد ماه سال جاری میزان کتاب های منتشر شده به صفر رسید.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۳/۱۸ سایت های دیگر : بصیر آنلاین شهرآٰرا نیوز

به گزارش خبرنگار حوزه ادبیات گروه فرهنگی باشگاه خبرنگاران جوان ، بازار نشر امسال دست به عصاتر از سال گذشته به کار خود ادامه می دهد. در ابتدای سال جاری به دلیل شیوع بیماری کرونا و تعطیلی چاپخانه ها میزان انتشار کتاب در فروردین ماه به صفر رسید.

پس از بازگشایی چاپخانه ها 7 هزار و 709 عنوان کتاب در اردیبهشت ماه منتشر شد. با آغاز خرداد ماه وضعیت نشر به گونه دیگری پیش رفت و تا دوازدهم خرداد ماه سال جاری میزان کتاب های منتشر شده به صفر رسید. این در حالی است که میزان انتشار کتاب از اول تا 12 خرداد ماه سال گذشته 2 هزار و 374 عنوان کتاب بود.

میزان انتشار کتاب در 12 روز ابتدایی خرداد ماه امسال نسبت به سال قبل صد در صد کاهش یافته است. گویا ناشران تصمیم گرفته بودند در اردیبهشت ماه همان کتاب هایی را منتشر کنند که می خواستند در اسفند ماه منتشر کنند و برای عرضه کتاب هایشان در سی و سومین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران آماده شوند. البته نباید فراموش کرد انتشار کتاب کاری نیست که ناشر به تنهایی انجام دهد. باید مولفی هم باشد که کتاب بنویسد و برای انتشار به ناشر بسپارد.

اگر به صفر رسیدن آمار انتشار کتاب نشانه همراهی ناشران با وضعیت کشور در زمینه شیوع بیماری کرونا در فروردین ماه بود، به صفر رسیدن میزان انتشار کتاب در روز های آغازین خرداد ماه زنگ خطری است که باید مسئولان به آن توجه کنند. در این میان نباید فراموش کرد که مولفان هم به هر دلیلی چه از دست دادن انگیزه شان برای انتشار کتاب جدید و چه به دلیل گرانی انتشار کتاب، کتاب جدیدی منتشر نمی کنند.

رکودی که چند سالی است خود را در بازار نشر نشان می دهد و از شهریور ماه سال 96 با کاهش میزان انتشار عناوین کتاب خود را به صورت واضح تری نشان داده بود، الان شکل دیگری پیدا کرده و به منتشر نشدن کتاب های جدید منجر شده است. ضلع سوم بازار نشر مخاطبان کتاب هستند؛ کسانی که چند سالی است از کتاب استقبال کمتری می کنند و همین استقبال اندک آن ها به همراه هزینه های بالای انتشار کتاب باعث شد ناشران دست به عصاتر راه بروند و میزان تیراژ های کتابشان را کاهش دهند. تیراژ هایی که الان در برخی انتشارات به 500 نسخه و در برخی دیگر به کمتر از این مقدار رسیده است. در این سال ها شاهد انتشار 50 نسخه ای کتاب و داغ شدن بازار ریستوگرافی هم بودیم.

تا چند سال پیش کسی تصور نمی کرد روزگاری برسد که کتاب با تیراژ های کمتر از هزار تا دو هزار نسخه منتشر شود، ولی الان شرایط اقتصادی بازار نشر به سمتی رفته است که کمتر ناشری حاضر می شود کتابش را با تیراژ های هزار تا دوهزار نسخه منتشر کند. زمانی تعداد ناشرانی که مجوز نشر گرفتند به 16 هزار ناشر رسید و الان اکثر این ناشران دارای مجوز نشر غیرفعال هستند.

هرساله در اردیبهشت ماه نمایشگاه بین المللی کتاب تهران برگزار می شد. این نمایشگاه فرصتی برای ناشران بود تا کتاب هایشان را عرضه کنند و بفروشند. مخاطبان کتاب هم می توانستند در این مدت کتاب های مورد نیازشان را تهیه کنند. هرچند با افزایش قیمت کتاب در سال های اخیر به دلیل افزایش قیمت انتشار آن سبد خرید مخاطبان کتاب کوچکتر شد و کتاب های کمتری را از نمایشگاه تهیه کردند. همین میزان خرید کتاب می توانست فرصتی را برای ناشر فراهم و انگیزه ای برای خلق اثر در مولف ایجاد کند و به این ترتیب در سال های پیش شاهد توقف چرخه نشر در خرداد ماه نبودیم.

خرداد ماه امسال به گونه دیگری رقم خورد و در این مدت کتابی منتشر نشد تا زنگ خطر نشر به صدا دربیاید. هرچند 7 هزار و 709 عنوان کتاب در اردیبهشت ماه امسال منتشر شد این میزان به عدد 7 هزار و 730 عنوان کتاب در اردیبهشت ماه سال گذشته نرسید و این یعنی چرخه کاهش انتشار عناوین کتاب که از شهریور ماه سال 96 خود را نشان داده بود، متوقف نشده است و همچنان ادامه دارد.

انتهای پیام/

لینک خبر :‌ باشگاه خبرنگاران جوان
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۳/۱۹ سایت های دیگر : دیار آفتاب

گزارش | بلاتکلیفی مهم ترین رویداد فرهنگی کشور پایانی ندارد؛

گروه فرهنگ و هنر خبرگزاری دانشجو، طبق برنامه هرساله و پیش بینی شده سی و سومین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران قرار بود، اوایل اردیبهشت ماه امسال در مصلی تهران برگزار شود اما ویروس کرونا به عنوان مهمان ناخوانده این روزهای کشورمان جلوی برگزاری بزرگترین رویداد فرهنگی، هنری کشور را گرفت تا یک خلاء بزرگ برای اهالی نشر و علاقه مندان کتاب و کتاب خوانی بوجود آورد که در این میان برخی ها پیشنهاد برگزاری نمایشگاه کتاب تهران بصورت مجازی را مطرح کرده اند که این موضوع با توجه به صرفه جویی در هزینه برپایی فیزیکی نمایشگاه کتاب تهران پیشنهاد معقولی محسوب میشود.

اما اوایل اردیبهشت ماه امسال بود که برخی رسانه های رسمی کشور و همچنین شبکه های صداوسیما، خبری با عنوان ” عدم برپایی نمایشگاه کتاب تهران در سال 99′′ منتشر کردند که این خبر حکایت از عدم قطعی برپا نشدن نمایشگاه کتاب تهران در سال 99 دارد اما ایوب دهقانکار، دبیر شورای سیاست گذاری سی و سومین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران که همزمان به عنوان مشاور اجرایی معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و همچنین رئیس موسسه نمایشگاه های فرهنگی ایران مشغول به فعالیت است در واکنش به این موضوع به خبرنگار فرهنگی خبرگزاری دانشجو گفته بود، تاکنون هیچ تصمیم نهایی برای عدم برپایی نمایشگاه کتاب تهران در سال 99 اتخاذ نشده است و قرار بر این شد تا یک هفته آینده در این باره تصمیم گیری شود .

اما این اتفاق پس از گذشت یک هفته رخ نداد و دهقانکار در گفتگو با دانشجو درباره این مسئله گفت: قرار بر این شد بعد از عید فطر در جلسه ای با حضور تمامی اعضای شورای سیاستگذاری نمایشگاه کتاب تهران و با دعوت از آقای جهانپور(سخنگوی ستاد ملی مبارزه با کرونا) درباره سرنوشت نمایشگاه کتاب تهران در سال 99 تصمیم گیری شود.

اما عید فطر هم فرا رسید و خبری از سرنوشت نمایشگاه کتاب تهران نشد و ایوب دهقانکار مجددا در گفتگویی با دانشجو از تعویق یک هفته ای برپایی جلسه سرنوشت ساز خبر داد اما باز هم پس از گذشت یک هفته از عید سعید فطر هیچ اتفاقی رخ نداد تا اینکه دبیر شورای سیاست گذاری سی و سومین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران در جدیدترین اظهارنظرش روز گذشته(یکشنبه) به دانشجو گفت: متاسفانه به خاطر برخی ناهماهنگی ها این جلسه هنوز برگزار نشده است و از سویی دیگر اعضای محترم ستاد ملی مبارزه با کرونا طی چند وقت اخیر به شدت درگیر اوضاع مربوط به کرونا بودند و شرایط لازم برای برپایی جلسه مشترک با اعضای شورای سیاستگذاری نمایشگاه کتاب تهران را نداشتند.

وی در ادامه گفت: بطور حتم تا پایان خردادماه با برپایی این جلسه با حضور دوستان ستاد ملی مبارزه با کرونا درباره سرنوشت نمایشگاه کتاب به جمع بندی میرسیم و بلافاصله اطلاع رسانی خواهیم کرد.

لینک منبع

لینک خبر :‌ آقای خبر
تهران- ایرنا- عضو پیشین کمیسیون فرهنگی مجلس دهم تاکید بر اقتصاد و فرهنگ را دو مفهوم کلیدی در تصمیم گیری های مسئولان دانست و گفت: نمی توان اقتصاد را بدون توجه به فرهنگ و مولفه های آن بررسی کرد.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۳/۱۹ سایت های دیگر : آقای خبر روزنامه بانی فیلم

پیام رهبری در روزهای گذشته و در آغاز به کار مجلس یازدهم از بسیاری جهات حائز اهمیت بود و تاکید ایشان بر فرهنگ در کنار اقتصاد به عنوان دو مولفۀ همراه با اولویت در کار مجلس جدید، توجهات بسیاری را به خود معطوف کرد.

رهبر معظم انقلاب اسلامی در پیامی به مناسبت آغاز به کار یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی، یکی از الزامات در رأس امور بودن مجلس را حضور نمایندگان فعال، منظم، پاکدست، امانتدار و دارای شناخت از شرایط و اولویت های کشور دانستند و با تأکید بر اینکه اقتصاد و فرهنگ در صدر اولویت های کشور است، نمایندگان را به مسائلی همچون اولویت دادن به معیشت طبقات ضعیف، اصلاح خطوط اصلی اقتصاد مثل اشتغال و تولید و تورم، رعایت تقوا و انصاف در انجام وظایف نظارتی، موضع گیری های انقلابی در حوادث مهم و تعامل برادرانه با قوای مجریه و قضائیه توصیه کردند.

تاکید بر اقتصاد و فرهنگ به عنوان دو مفهوم کلیدی البته از سال گذشته در دستور کار مسئولان و به عنوان مبنایی کلیدی در تصمیمات مورد توجه قرار گرفته بود؛ اما این بار توجه به این دو مفهوم و مخاطب قرار گرفتن مجلس شورای اسلامی از سوی رهبر در این راستا بتواند شرایطی عملی را برای تحقق آن فراهم سازد.

بررسی اقتصاد بدون ملحوظ داشتن فرهنگ معنایی ندارد

نماینده مردم نی ریز و استهبان در دوره دهم مجلس شورای اسلامی و عضو پیشین کمیسیون فرهنگی در مجلس دهم ، در گفت وگو با خبرنگار فرهنگی ایرنا و در توضیح تاکید رهبری بر فرهنگ در کنار اقتصاد، به عنوان موضوعی حائز اهمیت، بیان کرد: ارتباط بین فرهنگ و اقتصاد نکته ای است که باید به آن توجه کرد؛ اقتصاد و فرهنگ هم بر جامعه اثرگذارند و هم بر یکدیگر. رابطۀ فرهنگ با نتایج اقتصادی، یک نقطه مهم است که تحت عنوان اقتصاد فرهنگی تحت بحث و بررسی قرار می گیرد.

اصغر مسعودی افزود: در بیانات مقام معظم رهبری آمده است که مجلس با نمایندگان کارشناس، فعال، پاکدست، امانت دار و دارای شناخت از اولویت های کشور در راس امور خواهد بود. وقتی نگاهی به این شاخص ها و مولفه ها می اندازیم متوجه ارتباط آنان با فرهنگ می شویم؛ چنانچه رعایت انصاف، تقوا، پاکدستی، امانتداری و تعامل برادرانه، علاوه بر آن که از شناخت شرایط و موقعیت های کشور و اولویت دادن به معیشت اقشار ضعیف جامعه خبر می دهد، در قالب فرهنگ بررسی می شوند؛ این که نمایندگان توجه به حواشی زیانبار نداشته باشند یا انگیزه های ناسالم شخصی و جناحی نداشته باشند در دسته بندی های قومی و منطقه ای ورود نکنیم، همگی به فرهنگ مربوط است.

متاسفانه برخی همین که به عنوان نماینده انتخاب می شوند، ممکن است به دلیل وعده هایی که داده اند یا زد و بندهای سیاسی ، قول و قرارهایشان را فراموش کرده و راه دیگری را در پیش بگیرند. یکی از مواردی که جامعه و حکومت ها را متزلزل می سازد، این است که افراد نالایق پست گرفته و افراد لایق از پست ها برکنار شوند. متاسفانه برخی اوقات افراد در مجلس مسیری را می روند که نه وظیفه قانونی ایشان است و نه وظیفه شرعی و اجتماعی؛ و اینها جزو مواردی است که می تواند هم آفتی برای مجلس و نماینده باشد و هم آفتی برای جامعه. لذا نمی شود اقتصاد را بدون توجه به فرهنگ و مولفه های آن بررسی کنیم. در هر مکتبی آنچه روی اقتصاداثرگذار است، عنصر فرهنگ است و فرهنگ بر رفتارهای اقتصادی تاثیر دارد؛ در طول تاریخ هم همین گونه بوده است.

مسعودی ادامه داد: به رغم این که ما از فرهنگ غنی دینی و اسلامی و تمدن ایرانی برخورداریم، گاهی اوقات کمتر این نگاه دقیق و ژرف و عمیقی که در آموزه های دینی و انسانی به آن توجه شده را محور رفتار و عمل قرار می دهیم و خود این موضوع در حوزه اقتصاد یک مشکل است.

این که به ظرفیت های داخلی توجه کنیم و بحث اقتصاد مقاومتی و توانمندسازی ظرفیت های داخلی و توانمندسازی نیروهای انسانی را مورد توجه قرار دهیم از نکاتی است که می تواند در حوزه اقتصاد اثرگذار باشد.

فرهنگ مبنا و ریشۀ اقتصاد است

عضو پیشین کمیسیون فرهنگی مجلس دهم در تاکید بر اهمیت فرهنگ و اثرگذاری آن بر رفتار اقتصادی در جامعه خاطرنشان کرد: فرهنگ اگر تقویت شود بر بسیاری موارد اثرگذار است؛ مثلا تلاش می کنیم کیفیت جنسی که عرضه می کنیم یک کیفیت برتر باشد و جنس تقلبی و دست دوم را به جای جنس اصلی به مردم ندهیم. فرهنگ صحیح باعث می شود تمام توانمان را برای کار استفاده کنیم، همانگونه که در مبانی دینی ما توجه زیادی به کار و تلاش شده و به عنوان مجاهدت در راه خدا مثال زده اند و از سوی دیگر فقر و نداری را نزدیک به کفر دانسته اند. در نتیجه فرهنگ ما غنی است و اگر این فرهنگ غنی را در اهمیت کار و تلاش به کار بگیریم، در کنار کیفیت بخشی می تواند موثر باشد.

وی افزود: مواد قانونی کم نداریم؛ اما مجلس به تنهایی چه در بعد نظارت و چه در بعد قانون نمی تواند کار کند. لذا باید سران سه قوه و مردم در این امر همراه باشند؛ اگر زمانی که مجلس گزارش نظارتی را به قوه قضاییه ارائه می کند، قوه قضاییه با دانه درشت ها و سرچشمه ها برخورد نکند و برخوردها شعاری باشد، ممکن است این نگاه عمیق اعتمادافزایی ادامه پیدا نکند. نظارتی که مجلس دارد، جز تذکر و هشدار شکلی ندارد چون در جایگاه قوه قضاییه نیست و باید دید وقتی این نظارت ارائه می شود، نتیجه آن چه می شود.

قوه قضاییه باید بدون تسامح برخورد کند. برخورد با دانه درشت ها از مشخصات یک جامعه سالم است و این روند درهم تنیدگی فرهنگ و اقتصاد را نشان می دهد. اگر در جامعه با مجرم به طور قاطع برخورد نشود، تبعات آن یک امر فرهنگی است. اگر فرهنگ برخورد با آدم غارت گر بیت المال، در دستور کار باشد و از سوی دیگر جلوی اشرافی گری و تنبلی را بگیریم، شرایط تغییر می کند. چرا وقتی مواد اولیه و نیروی انسانی را داریم، بسیاری چیزها را از خارج از کشور وارد می کنیم؟ این رفتار و رویکرد، یک رویکرد فرهنگی است که نیاز به مبارزه با قاچاق و حمایت از تولید داخلی دارد. مجلس باید قوانین دست و پاگیر را به حداقل برساند و موانع تولید را برطرف سازد. در حقیقت حرفه با حرف درست نمی شود و باید بپذیریم که کارگروه های رفع اشتغال در بسیاری از موارد گره از کار باز نکرده اند؛ اگر قوانین مشخصی هست که جلوی تولید را می گیرد، مجلس باید این قوانین را به صورت جهادی اصلاح کند.

نگاه به فرهنگ خوشایند نیست

مسعودی در تبیین شرایط فرهنگی در کشور، یادآور شد: متاسفانه نگاهی که به فرهنگ در کشور وجود دارد، خوشایند نیست و نمود بارز آن در بودجه هایی است که به حوزه فرهنگ تخصیص می یابد. حوزه فرهنگ زیربنای بسیاری از حوزه ها و مبنای رفع بسیاری از مشکلات است؛ مثلا اگر می خواهیم برای سلامت جامعه کمتر هزینه کنیم و هزینه درمان کم شود، باید به ورزش و نشاط جامعه توجه کنیم. در اینجا می توان به خوبی ارتباط بین حوزه سلامت و ورزش (که در ارتباط مستقیم با فرهنگ قرار دارد) را مشاهده کرد.

کاستی های مجلس دهم

عضو پیشین کمیسیون فرهنگی در مجلس دهم در واکنش به کاستی ها و نارسایی های مجلس دهم، تصریح کرد: به عنوان یک نارسایی برجسته، فرایند طی مسیر قانونی را در مجلس دهم و مجالس گذشته طولانی می بینم. مسیر فرایند قانونی سازی بسیار زمان بر است، لذا بسیاری طرح ها و لوایحی که نمایندگان ارائه می دهند، در آن دوره مجلس به نتیجه نمی رسد و گاهی اوقات یک سال از ارائه طرح گذشته اما هنوز به جریان نیفتاده است. این مسیر و فرایند طولانی است و باید فکری به حال آن کرد.

وی افزود: مجلس، دولت و قوه قضاییه نباید شعاری با مشکلات و راه حل ها برخورد کنند. راهکارها باید عملی باشند. به جای این که سخن گفته و حرف زده شود، مردم باید در عمل مشاهده کنند شرایط تغییر کرده و سفره مردم وضعیت بهتری پیدا کرده است. گاهی برخی در باب تعامل مجلس با دولت می گویند، این مجلس دولتی بوده است، در حالی که لازمه حل مشکلات مردم با تعامل مجلس و دولت حل می شود؛ یعنی در عین این که استیضاح و سوال و تذکر از دولت باید سرجای خودش باشد، می بایست که انتقاد در راستای حل مسئله باشد و نه ایجاد تقابل. این مسیر باید مسیر هم افزایی و تعامل در راستای حل مشکلات مردم باشد.

مسعودی گفت: مورد دیگر این است که گزارش ها و نظارت ها به موقع انجام نمی شود و این وقفه باعث مشکلات متعددی می شود. ضمن این که نباید از یاد برد اعتباری که برای حوزه فرهنگ گذاشته می شود، درصدی بسیار ناچیز است و نگاهی که به حوزه فرهنگ داریم، نگاهی فرعی و حاشیه ای است؛ بودجه فرهنگ هم متاثر از همین نگاه است و علی رغم این که شعار فرهنگی می دهیم که انقلاب ما ارزشی است اما اعتبارات فرهنگی متناسب با شعارهای فرهنگی تخصیص نمی یابند.

لینک خبر :‌ خبرگزاری جمهوری اسلامی
خبرگزاری میزان- نویسنده کتاب پیغام ماهی ها گفت: بسیاری از کارشناسان حوزه فرهنگی انتظار داشتند که طی اوقات فراغتی که به علت تعطیلات ناشی از شیوع بیماری کرونا در جامعه رخ داده بود سرانه مطالعه افزایش چشمگیری پیدا کند، اما برخی از بررسی ها نشان می دهد که سرانه افزایش چشمگیری نداشته است.

تاریخ انتشار: 09:30 - 19 خرداد 1399

- کد خبر: 626831
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۳/۱۹

گلعلی بابایی در گفت وگو با خبرگزاری میزان پیرامون علل کاهش سرانه مطالعه کتاب در کشور گفت: بسیاری از کارشناسان حوزه فرهنگی انتظار داشتند که طی اوقات فراغتی که به علت تعطیلات ناشی از شیوع بیماری کرونا در جامعه رخ داده بود سرانه مطالعه افزایش چشمگیری پیدا کند، اما برخی از بررسی ها نشان می دهد که سرانه افزایش چشمگیری نداشته است.

وی به دلایل متعدد عدم پرداخت مردم به مطالعه در اوقات فراغت پرداخت و افزود: تجربه نشان داده است که هر وقت تبلیغات پیرامون کتاب و کتابخوانی افزایش پیدا کرده مردم نیز به مطالعه تشویق شده و آن را به عنوان یکی از رویکرد های ضروری زندگی خود می پندارند، اما متاسفانه تبلیغات آن طور که باید و شاید به مسئله کتاب و کتابخوانی نپرداخته است، کوتاهی رسانه ها در حوزه نشر و تشویق و تبلیغ برای مطالعه امری انکار ناپذیر است.

بیشتر بخوانید: برای مطالعه معرفی آخرین کتب منتشر شده اینجا کلیک کنید

نویسنده کتاب پیغام ماهی ها ایجاد رقابت بین مردم برای مطالعه کتاب را رویکردی مناسب دانست و بیان کرد: برای تشویق جامعه به مطالعه باید زیرساخت هایی فراهم کرد و در عین حال رغبت مردم برای مطالعه را افزایش داد، بدین ترتیب می توان سرانه مطالعه کتاب را در شرایطی ماننده اوقات فراغتی که در زمان گسترش بیماری کرونا در کشور ایجاد شده افزایش داد.

وی با انتقاد از عملکرد رسانه ها در ترویج فرهنگ کتابخوانی تصریح کرد: رسانه ها خصوصاً رسانه های مادر که نقش موثری در پر کردن اوقات فراغت جامعه دارند موظف هستند تا زمانی را برای تبلیغ حوزه فرهنگ به کتاب و کتابخوانی اختصاص دهند، متاسفانه ما همواره در این حوزه بسیار ضعیف عمل کرده ایم و نتایج آن کاهش سرانه مطالعه ای است که امروز شاهد آن هستیم.

بابایی وظیفه نویسندگان نسبت به افزایش سرانه مطالعه در کشور را متذکر شد و تاکید کرد: نویسندگان موظف هستند تا کتاب را به نحوی بنویسند که باب طبع مخاطب باشد و در عین حال کیفیت لازم را برای مطالعه مخاطب به همراه داشته باشد، بدین ترتیب قطعاً شاهده تغییر رویکرد مردم در زمان اوقات فراغت و توجه بیشتر به مطالعه خواهیم بود.

وی در پاسخ به نحوه برگزاری نمایشگاه کتاب ابراز کرد: بیماری کرونا تاثیر بسیاری بر جنبه های مختلف فرهنگی و کتاب و کتابخوانی گذاشته است، این تاثیر به حدی بود که برگزاری نمایشگاه کتاب تهران که هر ساله در اردیبهشت ماه برگزار می شد را نبر تحت شعاع قرار داد. چنانچه نمایشگاه کتاب برگزار نشود و مسئولین مصمم شوند که این نمایشگاه را به صورت مجازی برگزار کنند ممکن است مورد استقبال قرار نگیرد همانگونه که جشنواره ای مجازی دیگری که طی این مدت برگزار شد مورد استقبال قرار نگرفت.

بابایی رویکرد ناشران را در طی تعطیلات ناشی از گسترش بیماری کرونا مورد بررسی قرار داد و خاطر نشان کرد: ناشران تلاش های متعددی کردند تا بتوانند کتاب ها را به شیوه های مختلف به دست مخاطبین برسانند و از آن جمله می توان به گسترش شبکه اینترنتی ارسال کتاب ها که عموماً به صورت رایگان پخش می شد اشاره کرد، به هر حال گسترش سرانه مطالعه نیازمند رویکرد های جدید در عرصه کتاب و کتابخوانی است.

انتهای پیام /

لینک خبر :‌ میزان
رئیس کمیته تخصیص و توزیع کارگروه کاغذ کتاب معاونت امور فرهنگی گفت: کاغذهای توزیعی سال 99 مربوط به سال 98 است و برای سهمیه سال 99 قرار است وزیر ارشاد پیگیرد تخصیص های جدید باشد.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۳/۱۸ سایت های دیگر : خبرگزاری کتاب ایران فرهنگ امروز

مهدی اسماعیلی راد، مدیرعامل شرکت تعاونی ناشران سراسر کشور (آشنا) و رئیس کمیته تخصیص و توزیع کارگروه کاغذ کتاب معاونت امور فرهنگی در گفت وگو با خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری فارس پیرامون مصاحبه روز گذشته خبرگزاری فارس با رضا مصطفوی، مدیر انتشارات عهد مانا ( اینجا بخوانید) و گلایه های او از دریافت کاغذ دولتی توسط برخی ناشران و فروش به دلالان و ناشران ضعیف تر توضیحاتی داد.

وی در این گفت وگو با بیان اینکه خرید کاغذ از تعاونی و فروش به دلالان و ناشران ضعیف، اصلا موضوع درستی نیست، ابراز داشت: این مسئله درست نیست و اگر مصدایقی در این راستا وجود دارد، بهتر است ارائه شود؛ چرا که بزرگانی که کاغذ دریافت می کنند، کتاب چاپ می کنند و این کتاب ها شمارش می شود.

* ابتدای مسیر تخصیص کاغذ اعلام وصل مدنظر بود

اسماعیلی راد در بخش دیگری با تاکید بر اینکه ما بر اساس ضوابط کارگروه کاغذ معاونت فرهنگی که در تیرماه سال 98 تشکیل شد به تخصیص و توزیع کاغذ پرداختیم، گفت: در ابتدای مسیر اعلام وصول و عملکرد ناشر در سال های 95، 96 و 97 معیار بود، اما کمی که در این مسیر پیش رفتیم و کارگروه نظارت شکل گرفت، شمارش آغاز شد.

به گفته دبیر کارگروه تخصیص کاغذ، پس از دو ماه شمارش کتاب آیتم مهمی محسوب شد، اگر به ناشری کاغذ تخصیص می دادیم، شمارش عامل اصلی محسوب می شد.

* در حال حاضر در تخصیص کاغذ آیتم مهم شمارش کتاب است

وی با اشاره به سخنان و اعتراض مدیر نشر عهد مانا بیان داشت: به انتشارات عهد مانا سه بار در سال 98 در ماه های آبان، بهمن و اسفند کاغذ دادیم و حواله ها توسط مدیر انتشارات به امضاء رسیده است، اما به جهت اینکه تقاضای شمارشی در سامانه توزیع کاغذ ارائه نشده کاغذی هم به ایشان ارائه نشده است.

وی به تشریح روند پرداخت و گفت: ناشران باید در سامانه وارد شده و از چاپ کتاب خود خبر دهند تا شمارش صورت گیرد، بنابراین شمارش برای ما امری مهم تلقی می شود. در همین راستا طبق مصوبه اخیر، نامه ای از سوی کمیته نظارت بر مصرف ارسال شده تا اسامی ناشرانی که برای شمارش درخواست نداشته اند به آن کمیته اعلام شده همچنین این اسامی به معاونت فرهنگی هم ارسال شود.

* وزیر ارشاد، پیگیر کاغذ سال جاری است

اسماعیلی راد اضافه کرد: کاغذهای توزیعی سال 99 مربوط به سال 98 است و برای سهمیه سال 99 قرار است وزیر ارشاد پیگیرد تخصیص های جدید باشد.

انتهای پیام/

لینک خبر :‌ خبرگزاری فارس
رئیس هیئت مدیره انجمن صنفی مترجمان گفت: به زودی نرخ ترجمه شفاهی و چندرسانه ای را برای نخستین بار در انجمن صنفی مترجمان تعیین می کنیم.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۳/۱۹ سایت های دیگر : بولتن نیوز ایران اکونومیست

محمدرضا اربابی رئیس هیئت مدیره انجمن صنفی مترجمان، در گفت و گو با خبرنگار حوزه ادبیات گروه فرهنگی باشگاه خبرنگاران جوان ،گفت: با توجه به اینکه سال 98 نرخ خدمات ترجمه را افزایش ندادیم، امسال مشمول افزایش و تعیین نرخ برای خدمات ترجمه هستیم. با توجه به افزایش نرخ تورم سعی می کنیم، قیمتی منصفانه و شایسته مترجمان برای خدمات ترجمه در سال 99 تعیین کنیم. آن نرخی که برای خدمات ترجمه تعیین می شود، نرخ پایه است.

او افزود: نرخ خدمات ترجمه با توجه به شیوه قیمت گذاری که برای خدمات ترجمه تعیین و اعلام شده است، محاسبه خواهد شد. برای نخستین بار نرخ ترجمه شفاهی و چندرسانه ای را هم در انجمن صنفی مترجمان تعیین می کنیم. با توجه به اینکه باید دستورالعملی برای این کار تدوین کنیم، نرخ خدمات ترجمه شفاهی و چندرسانه ای تا اواخر تیرماه تعیین می شود. نرخ خدمات ترجمه مکتوب هم تا پایان هفته جاری تعیین خواهد شد.

رئیس هیئت مدیره انجمن صنفی مترجمان ادامه داد: انجمن صنفی مترجمان به صندوق اعتباری هنر نامه زده و در این نامه درخواست کرده بود در راستای تصویب معافیت هنرمندان از پرداخت حق بیمه، مترجمانی که حق بیمه خود را پرداخت کردند حق بیمه شان به سه ماهه دوم اختصاص یابد تا اینگونه این دسته از مترجمان از معافیت پرداخت حق بیمه برخوردار شود. صندوق اعتباری هنر تاکنون به این درخواست انجمن صنفی مترجمان پاسخی نداده است در صورتی که صندوق اعتباری هنر تا پایان هفته جاری به نامه انجمن صنفی مترجمان پاسخی ندهد، با مقامات بالاتر از جمله وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی مکاتبه خواهیم کرد و از این طریق مسئله را پیگیری می کنیم.

اربابی بیان کرد: وقتی مترجمان به کارگزاری های بیمه تأمین اجتماعی مراجعه می کنند، این کارگزاری ها به گونه ای با مترجمان برخورد می کنند گویی دولت حق بیمه شان را پرداخت نکرده است. با اعلام اینکه در صورت پرداخت نکردن حق بیمه، بیمه آن ها قطع می شود و بیمه شدن مجدد مشکلاتی دارد، مترجمان را مجاب می کنند حق بیمه شان را پرداخت کنند.

او اظهار کرد: تفاهم نامه ای که قرار بود انجمن صنفی مترجمان با ایران صدا در زمینه رعایت حقوق مترجمان امضا کند، در ایران صدا در دست بررسی است و نتیجه آن در هفته آینده مشخص می شود. اگر این تفاهم نامه به نتیجه نرسد انجمن صنفی مترجمان هم از مترجمانی که قصد شکایت از ایران صدا را به دلیل رعایت نکردن حقوقشان دارند حمایت خواهد کرد.

انتهای پیام/

لینک خبر :‌ باشگاه خبرنگاران جوان
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۳/۱۹ سایت های دیگر : باشگاه خبرنگاران جوان سینما پرس روزنامه بانی فیلم

داریوش باباییان تهیه کننده سینما درباره اشتباه عملکردی مسئولان وزارت ارشاد و سازمان سینمایی در دادن پروانه ساخت های متعدد بدون در نظر گرفتن عواقب منفی تولید و اکران در شرایط کرونایی گفت: جمله ام را با این حرف آغاز می کنم کو گوش شنوا؟! . اخیراً بار ها در جلسات اعلام کردیم سرمایه بسیاری از تهیه کنندگان و سرمایه گذاران سالم و به خصوص بخش خصوصی البته نه سرمایه های بادآورده و پولشویان، در خطر است. باید فیلم های موجود -که بالغ بر یکصد اثر هستند- اکران شوند تا درگیر بحران نشویم. این توسط وزارت ارشاد و شورای صنفی نمایش قابل اجراست و حتماً نیاز به بررسی و کارشناسی دارد؛ اما گوش شنوایی نیست که حرف های ما را بشنود.

او افزود: متاسفانه طی یکی دو هفته اخیر دیدیم پروانه ساخت های زیادی صادر شد؛ در صورتی که ما هشدار داده بودیم این کار را انجام ندهند. پیشنهاد داده بودیم به جای این کار و ماراتن جشنواره ای که قصد راه اندازی دوباره آن را دارند، به علت مسئله کرونا و اینکه نمی دانیم چه بر سر ما خواهد آمد فعلاً فیلمی ساخته نشود. اگر هم قرار است ساخته شود، تعهدنامه ای بگیرند که این آثار در سال 1401 اکران شود. ما تا آخر سال 1400 فیلم آماده اکران داریم که سرمایه تهیه کننده و بخش خصوصی در آن ها زیاد به چشم می خورد و نباید بگذاریم نابود شوند.

این تهیه کننده اظهار کرد: اگر می بینیم تعداد زیادی از پرسنل زحمتکش در جای جای سینما به علت نبود تولید فیلم و هر علت دیگری بیکار می شوند، می توانیم از هزینه جشنواره های کودک، جهانی و ... کمک مالی به آن ها ارائه دهیم و فقط دنبال این نباشیم که بگوییم جشنواره راه انداختیم، فیلم ساختیم و غیره.

باباییان افزود: مسئله من ساخت فیلم توسط دوستان خوبم مانند اصغر فرهادی و بقیه نیست؛ مسئله من این است که یک تهیه کننده پروانه ساخت می گیرد و بالغ بر چند میلیارد برای تولید آن فیلم خرج می کند و اثری گران تولید می کند؛ این فیلم ها قطعا اکران به روز را از بقیه فیلم های موجود می گیرند و باعث متضرر شدن آن ها می شوند.

او ادامه داد: به عنوان نمونه من برای دوست خوبم جواد نوروزبیگی نگرانم؛ چون چند فیلم آماده اکران دارد. دوباره الان پروانه ساخت می گیرد و در نتیجه خودش به فیلم های خودش لطمه می زند. وزارت ارشاد باید جلوی دادن پروانه ساخت به امثال نوروزبیگی و دیگر دوستانی که اینگونه هستند و از آن مهمتر سرمایه هایی که به هر طریق وارد سینما می شوند را بگیرد. از سوی دیگر دلم برای امثال غلامرضا موسوی که فیلم کودک تولید کرده اند و هیچ تضمینی برای اکران خوب آن ها وجود ندارد، می سوزد. آیا مدارس و خانواده ها در چنین شرایطی بچه ها را به سینما می برند که سرمایه این عزیزان از بین نرود؟!

باباییان در پایان بیان کرد: باید جلوی تولید ات سینمایی خیلی زیاد گرفته شود؛ مسئولان باید کاری کنند فیلمی که الان ساخته می شود در سال 1401 اکران شود. ماراتن جشنواره ای را هم برای سال بعد بگذاریم و ببینیم اصلا مردم ما را می پذیرند یا نمی پذیرند؛ چون در این وضعیت کرونایی مشخص نیست سینما با استقبال روبرو شود. از سویی محرم و صفر را هم پیش رو داریم و به نظر می رسد سرمایه های زیادی سوخت شوند.

باشگاه خبرنگاران جوان

لینک خبر :‌ ایران اکونومیست
سینماپرس: تعدادی از سینماگران برجسته کشور در پی انتشار ماده 10 پیش نویس نظام نامه تهیه کنندگی از سوی سازمان سینمایی که در آن زمزمه هایی مبنی بر حذف شورای پروانه ساخت وجود دارد متذکر شدند: حذف پروانه ساخت منجر به ترویج بی بندوباری بیشتر در سینما و قانونی شدن ابتذال می شود؛ برخی از سینماگران خاطرنشان کردند: آزادکردن پروانه ساخت باعث ولنگاری بیشتر در حوزه فرهنگ و هنر خواهد شد.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۳/۱۹ سایت های دیگر : هشدار نیوز

به گزارش سینماپرس بر اساس ماده 10 پیش نویس نظام تهیه کنندگی که چندی پیش از سوی سازمان سینمایی منتشر شد، دسته ای از موسسات فیلمسازی که در رده یک قرار گرفته اند بلافاصله پس از ارائه درخواست و تکمیل مدارک یک فیلمنامه، پروانه ساخت دریافت می کنند و نیازی به بررسی درخواست آن ها در شورای پروانه ساخت وجود ندارد!

توانایی تولید سالانه 20 فیلم شامل 5 فیلم سینمایی، سابقه تولید 20 و مالکیت حداقل 15 فیلم سینمایی و معدل جذب مخاطب بیش از متوسط مخاطب سالانه برخی از مهمترین شرایط ذکرشده برای این مؤسسات در نظام نامه تهیه کنندگی است.

بخش عمده ای از سینماگران کشور نسبت به این اقدام نادرست که می تواند ضمن ایجاد انحصار برای عده ای تهیه کننده خاص، موجبات تولید هرچه بیشتر آثار نازل، سطحی، مبتذل و سخیف را فراهم سازد انتقادات جدی کردند.

در همین راستا 100 تن از سینماگران طی نامه ای به حسین انتظامی رئیس سازمان سینمایی نسبت به پیش نویس منتشرشده از نظام نامه تهیه کنندگی سینما اعتراض کردند.

این تهیه کنندگان و کارگردانان سینما نظام نامه تهیه کنندگی فیلم را زمینه ساز ایجاد انحصار و رانت عنوان کرده اند و طی نامه ای به حسین انتظامی، رئیس سازمان سینمایی کشور با اعلام اینکه این نظام نامه حامی سرمایه داران رانتی و دولتی و در راستای محدودسازی و دشوار کردن شرایط تولید است، خواستار بازنگری عاجل در آن شدند.

در همین رابطه 8 تن از سینماگران مطرح کشور آقایان: محسن علی اکبری، علیرضا رئیسیان، سیدامیر سیدزاده، سیدسعید سیدزاده، محمد قهرمانی، داود بیدل و سیروس الوند و سرکار خانم: انسیه شاه حسینی نیز نظرات شان را با سینماپرس در میان گذاشتند که ماحصل آن برای اطلاع بیشتر مخاطبان در ذیل گردآوری شده است.

زمزمه هایی از حذف شورای پروانه ساخت/1 علی اکبری: حذف پروانه ساخت بر اساس میزان تولیدات تهیه کنندگان انحصار به وجود می آورد

محسن علی اکبری تهیه کننده سینما در پی انتشار ماده 10 پیش نویس نظام نامه تهیه کنندگی از سوی سازمان سینمایی که در آن زمزمه هایی مبنی بر حذف شورای پروانه ساخت وجود دارد گفت: بنده با طرح حذف پروانه ساخت آثار سینمایی به شدت مخالفم و با تمام احترامی که برای هنرمندان کشور قائل هستم و معتقدم بسیاری از آن ها دلسوزانه تر از مدیران برای رشد و اعتلای فرهنگ و هنر کشور تلاش می کنند معتقدم شورای پروانه ساخت مانند گذشته باید جایگاه نظارتی خود را حفظ کند تا هر فیلمی تولید نشود. بنده معتقدم بر اساس آخرین خروجی باید برای تهیه کنندگانی که در کارنامه کاری شان تنها تولید فیلم های ارزشی، اخلاقی و انقلابی به چشم می خورد تنها برای یک بار پروانه ساخت حذف شود. باز هم تأکید می کنم که حذف مادام العمر پروانه ساخت می تواند سینمای ایران را بیش از پیش به سوی انحطاط و نابودی بکشاند و باید جلوی این اتفاق نامبارک گرفته شود؛ مسئولان باید آگاه باشند که حذف پروانه ساخت مانع از نظارت جدی دولت بر محصولات فرهنگی می شود.

زمزمه هایی از حذف شورای پروانه ساخت/2 رئیسیان: طرح ارائه شده برای حذف پروانه ساخت باعث ایجاد انحصار به صورت قانونی می شود/ چرا انتظامی به وعده یکپارچه شدن تهیه کنندگان عمل نکرد؟

علیرضا رئیسیان تهیه کننده و کارگردان سینما نیز در این باره به سینماپرس گفت: طرح ارائه شده برای حذف پروانه ساخت باعث ایجاد انحصار به صورت قانونی می شود؛ این عمل اشتباه است و بعدها زحمت بسیاری لازم دارد تا انحصار به وجود آمده جمع شود. این طرح زمانی می تواند درست باشد که نظارت پیش از تولید برای همه آثار به صورت یکسان حذف شود نه اینکه کمیت تولید برخی دفاتر سینمایی بتواند برگ برنده ای برای عدم درخواست پروانه ساخت برای فیلم های شان شود که این امر اصالت دادن به سرمایه است! سازمان سینمایی اگر می خواهد پروانه ساخت را حذف کند باید آن را برای یکایک سینماگران حرفه ای و دارای سابقه در صورت تمایل شخصی شان حذف کنند. و کارگردان و تهیه کننده فیلم اول پروانه ساخت بگیرند و به مرور این هم حذف شود چون یکباره نمی شود همه چیز را حذف کرد. اصولاً عده ای برای فرار از مسئولیت ترجیح می دهند دولت پاسخگو باشد این در حالی است که ما در هیچ کدام از شاخه های فرهنگی و هنری نظارت قبل از تولید محصول نداریم و تنها در سینما این اتفاق رخ می دهد.

زمزمه هایی از حذف شورای پروانه ساخت/3 سیدزاده: پیش نویس نظام نامه تهیه کنندگی شفافیت قانونی ندارد/ با حذف پروانه ساخت تکلیف نظارت بر محتوا چه خواهد شد؟

سیدامیر سیدزاده تهیه کننده سینما در پی انتشار ماده 10 پیش نویس نظام نامه تهیه کنندگی از سوی سازمان سینمایی که در آن زمزمه هایی مبنی بر حذف شورای پروانه ساخت وجود دارد گفت: پیش نویس نظام نامه تهیه کنندگی باعث ایجاد تشکیل باند و انحصار در سینما می شود و قطعاً بسیاری افراد با مشارکت های پایین در تولید برخی فیلم ها قانون را دور خواهند زد تا مشمول چنین مصوبه غلطی شوند و در یک جمله باید بگویم پیش نویس نظام نامه تهیه کنندگی شفافیت قانونی ندارد. با حذف پروانه ساخت تکلیف نظارت بر محتوا چه خواهد شد؟؛ یکی از نکات مهم که برخی مدیران سینمایی نسبت به آن بی توجهند این است که وقتی پروانه ساخت را بردارند کسانی که نگاه بیشتری به گیشه دارند و به نیاز فرهنگی کشور و جامعه بی توجه هستند فیلم هایی تولید می کنند با فرهنگ و مقررات وزارت ارشاد و فرهنگ عمومی جامعه مغایرت دارد.

زمزمه هایی از حذف شورای پروانه ساخت/5 سیدزاده: امروزه در سینما شاهد ترویج بی بندوباری، از هم گسیختگی اخلاق و فرهنگ ایرانی-اسلامی هستیم

سیدسعید سیدزاده دیگر تهیه کننده سینما نیز با انتقاد شدید نسبت به این طرح تصریح کرد: امروزه در سینما شاهد ترویج بی بندوباری، از هم گسیختگی اخلاق و فرهنگ ایرانی-اسلامی هستیم و آزادکردن پروانه ساخت به صورت انحصاری برای عده ای تهیه کننده خاص باعث ولنگاری بیشتر در حوزه فرهنگ و هنر خواهد شد و عده ای یاغی بیش از پیش سینمای جمهوری اسلامی ایران را به بیراهه، ابتذال و انحطاط خواهند کشاند. به خدا پناه می برم از شر شیطان رانده شده!؛ واقعاً در ابتدای کلامم جز این مطلب چیز دیگری نمی توانم بگویم چرا که این اتفاقات و این تصمیمات بر اساس اخلاق مداری و ترویج روحیه خودباوری ملی و ارزش های اسلامی نیست!

زمزمه هایی از حذف شورای پروانه ساخت/8 قهرمانی: سازمان سینمایی باید با هرگونه انحراف در سینما برخورد قاطع داشته باشد/ بیش از هر زمان دیگری نیازمند نظارت بر آثار هستیم

محمد قهرمانی تهیه کننده سینما در پی انتشار ماده 10 پیش نویس نظام نامه تهیه کنندگی از سوی سازمان سینمایی که در آن زمزمه هایی مبنی بر حذف شورای پروانه ساخت وجود دارد گفت: حذف پروانه ساخت تنها باید برای افراد انقلابی، معتمد و متعهد صورت گیرد. کسانی باید بدون پروانه ساخت مبادرت به تولید فیلم کنند که خطوط قرمز نظام را بشناسند، به آیین نامه ها و ملاحظات سیاسی، فرهنگی و اجتماعی مسلط باشند، حدود شرعی و اخلاقیات را در آثارشان رعایت کنند و توجه به منافع ملی را همواره در نظر داشته باشند. سازمان سینمایی باید با هرگونه انحراف در سینما برخورد قاطع داشته باشد؛ مسئولان این سازمان باید برای خودشان، برای سینمای کشور و مهمتر از همه برای نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران شأن قائل باشند و اجازه ندهند کسی جرأت تخلف داشته باشند. سازمان سینمایی موظف است نظارت و رصد خود را در سینما چند برابر کند نه اینکه با ندانم کاری باعث خسران بیشتر در سینما شود.

زمزمه هایی از حذف شورای پروانه ساخت/6 شاه حسینی: حذف پروانه ساخت به ابتذال در سینما شکلی قانونی می دهد!/ تلخی، سیاهی، خیانت و ابتذال سینما را احاطه کرده است

انسیه شاه حسینی کارگردان سینما نیز در این باره به سینماپرس گفت: حذف پروانه ساخت به ابتذال در سینما شکلی قانونی می دهد! کسانی که چنین طرح هایی را ارائه می کنند تنها درصدد ترویج ابتذال بیشتر در سینما هستند و من نمی دانم این افراد چه فاجعه ای بیش از این فاجعه کنونی که در سینما شاهد آن هستیم را می خواهند به بار بیاورند! نکته مهم اینجا است که امروزه سینمای ایران سرشار از زشتی ها و تلخی ها و سیاهی ها شده است؛ خبری از اخلاق مداری، انسانیت، ایثار، از خودگذشتگی، صلح و معرفت در سینما نیست! بی تردید حذف پروانه ساخت می تواند منجر به تولید آثاری به مراتب مبتذل تر و شنیع تر از آثار کنونی شود و این اتفاق برای عرصه فرهنگی و هنری کشور بسیار خطرناک است.

زمزمه هایی از حذف شورای پروانه ساخت/4 بیدل: نظارت پیش از تولید، بر محتوای آثار بسیار مهم است/ نباید اجازه داد سینما بیش از این افسارگسیخته شود

داود بیدل کارگردان سینما و تلویزیون در پی انتشار ماده 10 پیش نویس نظام نامه تهیه کنندگی از سوی سازمان سینمایی که در آن زمزمه هایی مبنی بر حذف شورای پروانه ساخت وجود دارد گفت: بی تردید از منظر محتوایی باید نظارت جدی بر روی آثار سینمایی وجود داشته باشد و نظارت پیش از تولید، بر محتوای آثار بسیار مهم است و اگر مدیران سینمایی به هر دلیلی می خواهند پروانه ساخت را حذف کنند باید سازوکاری جدی از منظر حقوقی برای نظارت پیش از تولید آثار در نظر بگیرند تا محتوای فیلم های تولید شده با اهداف و آرمان های نظام جمهوری اسلامی ایران همخوانی داشته باشد. بنده به مباحث فنی فیلم ها کاری ندارم و معتقدم مدیران سینمایی باید توجه ویژه ای داشته باشند تا آثار از نظر سیاسی، اخلاقی، اجتماعی و... بر اساس آیین نامه های از پیش تعیین شده در وزارت ارشاد تولید شوند. لازم به یادآوری است که پروانه ساخت برای این است که آثاری بر ضد مصالح کشور تولید نشوند، دروغگویی نسبت به مسائل روز در آثار سینمایی ترویج نشود و...؛ نکته قابل تأمل آنجا است که در خود آمریکا و سینمای هالیوود هم وضعیت به همین گونه است و کسی بدون دریافت مجوز نمی تواند مبادرت به ساخت فیلم کند.

زمزمه هایی از حذف شورای پروانه ساخت/7 الوند: حذف پروانه ساخت در دوران سیف الله داد منجر به تولید فیلم های سخیف، سطحی و تجاری شد

سیروس الوند کارگردان سینما نیز در این باره اظهار داشت: ما نباید گذشته را فراموش کنیم؛ حذف پروانه ساخت می تواند موجب رشد فیلم های نازل شود، بنده خوب به خاطر دارم که حذف پروانه ساخت در دوران سیف الله داد منجر به تولید فیلم های سخیف، سطحی و تجاری شد و بار دیگر نباید این اشتباه در سینمای کشور تکرار شود. بنده شخصاً موافق حذف پروانه ساخت نیستم به این دلیل که ضمن تولید انبوه فیلم های سطحی، این اتفاق می تواند همین امنیت نصفه و نیمه ای که اکنون در سینما داریم را از بین ببرد. در حال حاضر وزارت ارشاد مجوز ساخت آثار را می دهد و نسبت به مجوزی که به فیلمسازان می دهد مسئولیت دارد چرا که سینماگران بر اساس آن مجوز مبادرت به ساخت فیلم می کنند و وزارت ارشاد بعداً نمی تواند مانع نمایش فیلم های شان شود؛ بی تردید اگر پروانه ساخت حذف شود وزارت ارشاد دیگر هیچ مسئولیتی را در قبال صرف هزینه های میلیاردی فیلم ها بر عهده نمی گیرد و اوضاع سینما به شدت دچار تشت می شود.

لینک خبر :‌ سینما پرس
سینماپرس: آرش فهیم عضو انجمن منتقدان و نویسندگان سینمای ایران به مناسبت چهل و یکمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی در خصوص نسبت سینما با ارزش ها و آرمان های انقلاب گفت: درحالی که حیات و رشد و نمو سینمای ایران تا حد بسیار زیادی مدیون انقلاب اسلامی ایران است اما هنوز سینمای ما و به ویژه آن هایی که این انقلاب سبب اوج گرفتن شان در سینما شد، دین خود را به انقلاب ادا نکرده اند و می توان بر این امر صحه گذاشت که ریل گذاری سینمای ایران در جهت انقلاب نیست.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۳/۱۹ سایت های دیگر : هشدار نیوز

خبرنگار فرهنگی روزنامه کیهان در گفتگو با خبرنگار سینماپرس افزود: علاوه بر اینکه انقلابی که سال 57 در ایران رخ داد کمتر بازتابی در فیلم های ما داشته، مفاهیم و مولفه های این انقلاب نیز جلوه چندانی در آثار نداشته است. هر چند که طی سال های اخیر، شاهد ظهور و حضور نسل جدیدی با گرایش بازخوانی تاریخ و ترسیم مضامین انقلابی در عرصه هنر هفتم هستیم و اتفاقاً بهترین فیلم های ما هم توسط این طیف ساخته می شود اما هنوز هم در سبد تولید سالیانه سینمای ایران، شاید تنها یک دهم فیلم ها با مضامین مرتبط با انقلاب ساخته شود. به راستی جایگاه مفاهیم منبعث از انقلاب همچون استقلال، آزادی و آزادگی، عدالت، ازخودگذشتگی و فرهنگ غنی اسلامی ایرانی دیده می شود؟

وی سپس با بیان اینکه بسیاری از بحران های سینمای ایران با رجوع به این مفاهیم قابل حل شدن است گفت: به طور مثال، یکی از کمبودهای سینمای ما، قهرمان است. همه کشورها برای هویت بخشی به جوامع شان، به قهرمان سازی جعلی رو می آورند اما 41 سال اخیر، کهکشانی از ستارگان واقعی در سرزمین ما ظهور کردند. سینمای اجتماعی ما امروز دچار بحران سیاه نمایی است و ما فیلم های معترضی که مطابق منافع ملی ما باشد نداریم. اما انقلاب یک نرم افزار برای طراحی سینمای اجتماعی و انتقادی مماس با منافع ملی است. حتی می توان مانند سال های اول انقلاب و دهه های 60 و 70 نوع سالم و جذابی از کمدی را با بهره از اندیشه انقلابی را بازسازی کرد.

فهیم ادامه داد: برای تغییر جهت سینما به سمت انقلاب، باید تولید فیلم های استراتژیک و ملی و مذهبی به جریان اصلی تبدیل شود. اما ساختارهای سخت افزاری و نرم افزاری که طی 20 سال اخیر در نظام سینمای ما بنا شده است، به گونه ای است که نمی توان انتظار توجه به ارزش های انقلاب را داشت. نظام سینمای ما به ویژه در حوزه اکران، در خدمت فیلم های لوده و سخیف است. تا وقتی سوداگری و منفعت طلبی شخصی و باندی بر منافع ملی و فرهنگی کشور غالب باشد، نمی توان منتظر انقلابی شدن فضای سینمای ایران بود.

عضو انجمن منتقدان و نویسندگان سینمای ایران خاطرنشان کرد: از نظر نرم افزاری هم مشکل این است که ما فاقد نظریه سینمای انقلاب اسلامی هستیم. یعنی بخش عمده کتاب ها، دانشگاه ها و آموزشگاه ها و جریان نقد و نشریات سینمایی در ایران، غیربومی و ترجمه ای است. برای تغییر جهت سینما به سمت انقلاب، ابتدا باید در این حوزه تحول ایجاد کرد.

وی افزود: از مدیریت با نگاه امنیتی و محافظه کار نمی توان توقع داشت که سینمایی جسور و پیشرو بار بیاید. نتیجه چنین مدیریتی، تولید فیلم های جنسیت زده ای مثل زیر نظر است. نتیجه این نوع مدیریت، فیلمی چون مطرب است که هم مبتذل است و هم علیه انقلاب و هم ضد ملی! چنین مدیریتی فقط در پی سرگرم کردن و بالا بردن فروش، آن هم به هر وسیله ای است. نگاه امنیتی و محافظه کار و مدیریت در خدمت سرمایه داری، اتفاقا از سینمای انقلابی چندان خوشش نمی آید.

فهیم سپس به جشنواره فیلم فجر انقلاب اسلامی اشاره کرد و متذکر شد: یکی از عرصه های مغفول مانده، جشنواره فیلم فجر است؛ مهم ترین و پرتماشاگرترین جشنواره سینمایی در ایران که از ظرفیت های آن برای تقویت گفتمان انقلاب در سینما استفاده نشده است.

وی افزود: برخلاف مسئولان فرهنگی دولت، که کارزارهایی چون جشنواره فیلم فجر را به چشم جایی برای عرضه جدیدترین محصولات و تولیدات می بینند، مخالفان نظام و جریان های اپوزیسیون، این حوزه را صحنه فعالیت سیاسی و ایدئولوژیک می پندارند. سال هاست که جشنواره ها، محمل اصلی خودنمایی جریان های هنری شبه روشنفکر و اپوزیسیون نما بوده است. جشنواره ای که در اصل از جشن های سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی محسوب می شود، اما به خاطر تغافل یا تعمد برخی از مدیران سینمایی، به فضایی برای استفاده حداکثری در جهت تبلیغ علیه انقلاب تبدیل شده است.

فهیم در خاتمه اظهاراتش تأکید کرد: به اشتباه گفته می شود که جشنواره فیلم فجر، ویترین سالانه تولیدات سینمایی ایران است، اما این جشنواره، طی 20 سال اخیر، درواقع ویترینی برای تشییع انواع نحله های فکری و سیاسی غیر و بعضا ضدانقلابی بوده است. از عرفان سکولار گرفته تا فمنیسم و لیبرالیسم و سوسیالیسم و دیگر ایسم ها. باید سیاستگذاری جشنواره فجر در جهت تقویت دیدگاه های مستقل و متعهد تغییر یابد.

لینک خبر :‌ سینما پرس
مدیر اجرایی طرح سینما ماشین ابراز امیدواری کرد دستگاه های دولتی به تعبیر او چوب لای چرخ سینما ماشین نگذارند و علاقه مند به استقلال سینما باشند تا این طرح توسعه یافته و خانواده ها را به سینما علاقه مند کند.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۳/۱۹

سرویس سینمایی هنرآنلاین : منوچهر صفرخانی مدیر اجرایی طرح سینما ماشین در گفت وگو با خبرنگار هنرآنلاین درباره مسائل و مشکلات طرح سینما ماشین بیان کرد: سینما ماشین با یکی دو جا به نتیجه نمی رسد و زمانی می تواند در فروش سینما نقشی تأثیرگذار داشته باشد که تعداد سینما ماشین ها زیاد باشد.

او ادامه داد: اجرای طرح سینما ماشین کار بسیار دشواری است، اما به لحاظ مسئولیت اجتماعی و حرفه ام این کار را دنبال می کنم. شاید در پایان بخاطر هزینه های سنگین و تفاوت با سالن های نمایش سود اندک و زحمت فراوانی داشته باشد، اما حسن های زیادی دارد که می توان به ایجاد اشتغال که حداقل دو تا سه برابر سالن های نمایش نیروی انسانی نیاز دارد و به عنوان تفریح سالم و فرهنگی برای بالا بردن سطح نشاط خانوادگی به آن اشاره کرد. در واقع تماشای سینمای خصوصی و خانوادگی محسوب می شود و به لحاظ افزایش فروش قطعاً تأثیرگذار خواهد بود.

صفرخانی گفت: من 32 سال است در این حرفه مشغول به کار هستم و سال هاست با عشق در این حوزه فعالم، چرا که کارهای میدانی را دوست دارم. از دهه هفتاد تاکنون نمایش های کودک و نوجوان با چندین گروه در سراسر کشور، شهر و روستا در سالن ها و مدارس اجرا کردم و همچنین سینما سیار را از همان زمان در سراسر کشور اجرا کردم. ضمن اینکه مدیریت چندین سینما در سراسر کشور را بعهده داشتم و همیشه عاشق اشتغال زایی بودم و از این کار لذت بردم. درحال حاضر نیز تلاشم را می کنم تا سینما ماشین را در مراکز استان ها داشته باشیم و دیگران نیز اگر بتوانند وارد این عرصه شوند اتفاق خوبی پیش رو خواهد بود.

صفرخانی درباره تعدد پرده های سینما ماشین و تأثیر آن بر سینما گفت: اگر تعداد سینما ماشین ها زیاد باشد، این طرح توسعه پیدا می کند. باید خانواده هایی که علاقه مند به سینما رفتن نبودند را به این شکل علاقه مند کرده و به سینما بکشانیم. فقط امیدوارم که دستگاه های دولتی چوب لای چرخ سینما ماشین نگذارند و علاقه مند به استقلال سینما باشند. وقتی متولی سرعت به کار بدهد، این طرح پیشرفت خوبی پیدا می کند. بسیاری از اداره ها و مراکز دولتی هستند که فضای مناسب برای سینما ماشین دارند و آن فضا در ساعت های شب بلا استفاده است و می توان از این فضاها برای طرح سینما ماشین استفاده کرد و حتی منجر به درآمدزایی برای آنها شد. تاکنون در تهران در نقاطی مانند مجموعه ورزشی تختی، فرهنگسرای خاوران، پارک ارم در استان البرز در مجموعه ورزشی انقلاب و طی هفته جاری در استان های قزوین، اصفهان، گیلان، مازندران، فارس و آذربایجان شرقی این طرح اجرا خواهد شد. بر اساس برنامه ریزی ها، 15 سینما ماشین دیگر نیز تا نیمه تیرماه در شهرهای مختلف افتتاح می شوند. به هرحال مردم ما به نشاط اجتماعی نیاز دارند. با توجه به این که پارک ها و شهربازی ها بسته هستند، خانواده ها می توانند با این طرح در کنار هم دورهمی خود را داشته باشند و علاوه بر تفریح، فیلم سینمایی نیز ببینند.

او همچنین درباره آسیب های این طرح عنوان کرد: از آنجا که این اتفاق در فضای باز رقم می خورد، آسیب های خودش را نیز به همراه دارد. به طور مثال در یکی از روزها با وزش باد پرده اکران پاره شد و ما دچار ضرر شدیم به طور متوسط و معمول هر پرده چندین میلیون تومان هزینه اش می شود که در صدد هستیم تا به زودی از پرده های برقی استفاده کنیم که بعد از هر اکران بتوان آن را جمع کرد و جلوی آسیب های اینچنینی را گرفت. به هرحال این طرح نوپاست و فعلاً در گام اول هستیم. چون تعداد سینما ماشین ها کم است تبلیغات تلویزیونی به صرفه نیست، بنابراین فعلاً تنها در حال دایر کردن هستیم و بعد از جمع شدن و به تعداد رسیدن پرده های سینما ماشین با تبلیغات مناسب، قطعاً این طرح جواب خواهد داد.

این فعال سینما نسبت به چشم انداز این طرح در آینده نیز توضیح داد: چشم انداز خوبی برای این طرح متصور هستم. یک فیلم براساس کیفیت، با کف فروش چندین میلیون تا چندین میلیارد تومان در سینما ماشین می تواند فروش داشته باشد. اگر مردم با این طرح آشنا شوند، از آنجا که کرونا فعلاً همراه ما هست و سینماها نیز با پنجاه درصد ظرفیت خود فعالیتشان را آغاز خواهند کرد، سینما ماشین می تواند پس از بازگشایی سالن ها همچنان به فروش فیلم ها کمک کند و مردم به جای پارک ها که شلوغ است و در آن فاصله اجتماعی رعایت نمی شود با خانواده در داخل ماشین با سفره شام و چای خود لحظات خوشی داشته باشند.

صفرخانی در خاتمه در رابطه با صنوف و بیکاری اعضا نیز توضیح داد: به نظرم کلیه صنوف باید اتاق فکر، واحد بازرگانی و بازاریابی داشته باشند تا بتوانند ایجاد اشتغال کنند و به دنبال راه کارهای جدید باشند. متاسفانه هیچ صنفی تا به امروز نتوانسته برای اعضایش کار ایجاد کند. صنوف در همین شرایط کرونا می توانند از فرصت استفاده و زمینه فعالیت اعضا را فراهم کنند. اگر در این شرایط به سراغ آموزش و پرورش در سراسر کشور می رفتند و برای تولید محتوا و آموزش دروس با مدارس قرارداد می بستند قطعاً علاوه بر فیلمبرداران، صدابرداران، تدوینگران و دستیاران بسیاری نیز مشغول به کار می شدند که این کار می توانست چند صنف را درگیر کند و با تولید کار با کیفیت، هنر در خدمت آموزش بود، اما متاسفانه این اتفاق نیفتاد.

لینک خبر :‌ هنر آنلاین
یک تهیه کننده سینما و تلویزیون گفت: سینمای ایران موضوعات استراتژیک را فقط در حیطه سیاسی و نظامی می شناسد، در حالی که بسیاری از موضوعات اجتماعی در این حوزه قرار می گیرد.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۳/۱۹

ابراهیم اصغری، تهیه کننده سینما و تلویزیون، در گفت وگو با ایکنا، با بیان اینکه مدیران سینمایی موضوعات استراتژیک را درک نمی کنند، اظهار کرد: سینمای استراتژیک دربرگیرنده موضوعاتی است که اهمیت آن از دیگر حوزه ها بیشتر است، حتی در بسیاری از مواقع منافع ملی و دینی با آن گره خورده؛ مثلاً ترسیم قدرت نظامی ایران از جمله اتفاقاتی است که متأسفانه فعالیت چشم گیری درباره آن انجام نشده است.

وی افزود: انفعال سینمای ایران در شرایطی است که آمریکا بیشترین بهره برداری را از هنر هفتم در راستای اهداف استراتژیکش دارد و برای دستیابی به این مطلوب از هیچ سرمایه گذاری فروگذار نمی کند و دولت و نهادهای نظامی هم از این آثار حمایت جدی به عمل می آورند. آمریکایی ها بسیاری از برنامه های آینده یشان را در آثار سینمایی تبیین می کند، مثلاً قبل از حمله آمریکا به عراق و افغانستان آثار بسیاری تولید شدند که در آن این دو کشور را خطری جدی توصیف می کرد و همین تصویرسازی سبب شده در شرایط حمله به این کشورها افکار عمومی نیز با آن ها همراهی کند. این بهترین کارکردی است که برای موضوعات استراتژیک در هنر هفتم می توان متصور شد. مثال دیگر درباره آثاری نظیر ده فرمان است. در این تولیدات به گونه ای جریان سازی شده که سرزمین فلسطین در اصل متعلق به رژیم اسرائیل بوده و به همین جهت هنگامی که کشوری جعلی به نام اسرائیل تشکیل شد بخشی از دنیا نیز با آن همراهی کرد.

عامل موفقیت فیلم های استراتژیک

تهیه کننده فیلم سینمایی شور شیرین با بیان اینکه برای دست یافتن به سینمای استراتژیک باید به زمان هم توجه کرد، گفت: یکی دیگر از مشکلات سینمای ایران این است که درک درستی از شرایط وجود ندارند، چون می گذاریم ابتدا به ما حمله شود و آنگاه دفاع کنیم، درصورتی که دستاورد آثار تهاجمی به هیچ وجه قابل قیاس با آثار تدافعی نیست. بهترین مثال درباره این موضوع مسئله تسخیر لانه جاسوسی است، هالیوود تاکنون درباره این موضوع چندین فیلم ساخته است اما ما اثر شاخصی نداریم.

تهیه کننده فیلم به کبودی یاس درباره مسئولیت حمایت از آثار استراتژیک تصریح کرد: دولت به عنوان نهاد صاحب بودجه به عنوان مهم ترین رکنی است که انتظار می رود از این تولیدات حمایت کند. این به آن معنا نیست که خود دست به تولید فیلم زند، هرچند این اتفاق هم خالی از اشکال است، بهترین راهکار این است که تمام نهاد های دولتی و نظامی که بودجه فرهنگی دارند در این حوزه فعال باشند. این اتفاق تا حدی در دهه 60 رخ داد، اما نمی دانم چرا دیگر مدیران این مراکز اولویتی برای فعالیت فرهنگی قائل نیستند. نکته بعد به مدیران سینمایی بازمی گردد. آن ها قادرند با تسهیلاتی که برای آثار استراتژیک فراهم می کنند، مشوق هنرمندان باشند تا بدون دغدغه در این حوزه ورود کنند.

این تهیه کننده تأکید کرد: برخی بیان می کنند نبود امکانات، اجازه پروژه های عظیم را نمی دهد درباره این موضوع باید گفت: سینمای ایران با ساخت فیلم های بزرگی نشان داده است، هرگاه نیاز بوده توانسته آثار فاخر خلق کند و فیلم استراتژیک ساختن تنها فیلم های پرخرج نیستند، زیرا با یک فیلم شهری هم می شود در این حوزه قدم برداشت. این موضوع در حوزه سینمای کودک نیز اهمیت خاص خود را دارد، اما متأسفانه تلویزیون کاملاً در مقابل آثار خارجی تسلیم شده است.

اهمیت پژوهش های استراتژیک

وی افزود: برای تولید یک اثر فاخر اول باید متن خوبی در اختیار داشت و متن خوب را به تنهایی یک فرد نمی توان تولید کند بلکه نیاز است تا یک گروه در نگارش فیلمنامه دخیل باشند. برای نمونه فیلمی با محوریت عملیات فتح المبین نیازمند یک گروه خبره در حوزه جنگ است. گام دوم به فیلمساز مربوط می شود. اگر فیلمساز به موضوعی که به آن می پرداخت معتقد نباشد نمی تواند حق مطلب را ادا کند.

اصغری در پاسخ به اینکه چند فیلم استراتژیک در چهار دهه اخیر ساخته شده است؟ گفت: تعداد آثار تولیدشده اندک است، اما همین تعداد اندک هم به واسطه برنامه ریزی مدیران تولید نشده، بلکه دغدغه های شخصی سینماگران بانی این آثار است. فیلم بازمانده یکی از آنهاست. این فیلم سینمایی هنوز بعد از سال ها جذابیت دارد، اما اگر همت و تلاش سیف الله داد نبود این اثر هرگز تولید نمی شد. فیلم آژانس شیشه ای ساخته ابراهیم حاتمی کیا نیز دقیقاً با دغدغه های کارگردان تولید شده است.

وی در پایان تأکید کرد: بیشتر این مثال ها آثار سیاسی یا نظامی اند اما یک موضوع اجتماعی استراتژیک هم وجود دارد که مسئولان سینمای ایران از آن غافل اند، این نکته مهم پیر شدن جمعیت کشورمان در 20 سال آینده است، اما این اتفاق چندان جدی گرفته نمی شود، در صورتی که اگر این مسئله بسیار حساس است و آینده کشور را تحت الشعاع قرار می دهد. البته سینما و تلویزیون قادرند روشنگری کنند، ولی این امر هم مثل موضوعات دیگری نادیده انگاشته می شود.

گفت و گو از داود کنشلو
انتهای پیام

لینک خبر :‌ خبرگزاری بین المللی قرآن
با بازگشایی سینماها چه بسا متقاضیان فعلی اکران اینترنتی نیز بر سر دوراهی قرار بگیرند که آیا بر تمایل خود بر نمایش مجازی فیلمشان باقی بمانند یا منتظر استقبال نسبی مخاطبان از سالن ها باشند؟
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۳/۱۹ سایت های دیگر : سینما پرس حامیان ولایت شعار سال

به گزارش خبرنگار حوزه سینمایی گروه فرهنگ و هنر خبرگزاری آنا ، تعطیلی چندماهه سالن های سینما در پی شیوع کرونا منجر به ایده هایی جدید برای سینمای ایران شد که یکی از جدی ترین آنها راه اندازی سینمای آنلاین است. طرحی که به رغم رکود فیلمسازی اما لااقل اکران را به تعطیلی مطلق نبرد و برخی صاحبان فیلم را وادار یا تشویق به نمایش محصولات خود در کانال اینترنی کرد.

شاید مهمترین فیلم های اکران شده در سامانه های VOD آثاری همچون خروج و طلا بودند که در ادامه موجبات تشویق دیگر آثار شدند و به توزیع فیلم های نسبتاً شاخص دیگری انجامیدند؛ خوشبختانه هنوز هم این فیلم ها به توزیع و نمایش خود در پلتفرم ها ادامه می دهند.

این طرح تا چند روز دیگر با بازگشایی سالن های سینما همراه می شود و بر این اساس از ابتدای تیرماه شاهد اکران موازی آنلاین و واقعی فیلم ها بر پرده سینماها خواهیم بود.

سامانه های اینترنتی پخش فیلم همیشه مشتریان خاص و حتی عمومی خود را داشته اند و اتفاقاً در این چند ماه اخیر نیز با دست پری برای انتخاب آثار روبرو بوده اند. در عین اینکه لااقل این تعطیلی عمومی، رونقی دوچندان نیز به سامانه های پخش فیلم مثل نماوا یا فیلمیو داد. دو سامانه ای که به شکل انحصاری فیلم های متقاضی و آثار حاضر در شبکه نمایش خانگی را در دستور نمایش قرار می دهند و همین انحصارطلبی البته نقدهایی را روانه آنان هم کرده است.

با این وجود باید دید تکلیف سینمای آنلاین با بازگشایی عمومی سالن ها چه خواهد شد؟ پلتفرم های اینترنتی همچنان به پخش فیلم های خانگی، سریال ها و حتی آثار خارجی فعالیتشان را ادامه می دهند اما اینکه فیلمسازان دوباره اندکی بیش از پیش دست به عصا تمایل به ورود به این فضا داشته باشند، موجبات تردید را فراهم می کند.

شاید در حال حاضر فقط برخی فیلم ها داوطلب ورود به سالن ها باشند؛ چرا که از جهت استقبال مخاطبان و گرایش به سالن های سینما همچنان امیدواری و دوراندیشی قطعی وجود ندارد. با این وجود چه بسا متقاضیان فعلی اکران اینترنتی نیز بر سر دوراهی قرار بگیرند که آیا بر تمایل خود بر نمایش مجازی فیلمشان باقی بمانند یا منتظر استقبال نسبی مخاطبان از سالن ها باشند؟

اکران موازی یک فیلم در خود سینما و نیز نمایش آنلاین به نظر محل تردید و حکایت از عدم استقبال صاحبان آثار دارد اما همچنان می توان با ایده هایی هر دوی این کانال های توزیع و نمایش فیلم را زنده نگه داشت؛ از اکران ابتدایی در سالن ها و بعدتر ادامه نمایش آن در پلتفرم ها تا کمک های ویژه برای جلب تمایل برخی فیلم ها در جهت نمایش در سامانه های اینترنتی و غیره.

کسب 70 درصد فروش برای تهیه کننده در سیستم مجازی در قیاس با 30 درصد آن در اکران عمومی و حتی خرید یک بلیط 15 هزار تومانی و تماشای دسته جمعی خانواده ها به واسطه VOD حکایت از مفید بودن این نوع خلاقیت های سینمایی دارد.

بنابراین حتی با توجه به هزینه-فایده مالی که اکران آنلاین می تواند برای تهیه کنندگان و حتی مخاطبان داشته باشد، زنده نگه داشتن آن نباید به این راحتی ها به دست فراموشی سپرده شود.

انتهای پیام /4143/

لینک خبر :‌ خبرگزاری آنا
اورژانس برای مدیران و کارکنان سالن های سینما کارگاه آموزشی برگزار می کند. مسعود نجفی مدیر کل روابط عمومی سازمان سینمایی با اشاره به جلسه رییس سازمان سینمایی و رییس اورژانس کشور به صبا گفت: پیرو این جلسه و مصوبه آخرین جلسه کارگروه بررسی آسیب های کرونا در سینما مقرر شد سازمان اورژانس کشور درباره [...]
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۳/۱۹ سایت های دیگر : خبرگزاری برنا وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی

اورژانس برای مدیران و کارکنان سالن های سینما کارگاه آموزشی برگزار می کند.

مسعود نجفی مدیر کل روابط عمومی سازمان سینمایی با اشاره به جلسه رییس سازمان سینمایی و رییس اورژانس کشور به صبا گفت: پیرو این جلسه و مصوبه آخرین جلسه کارگروه بررسی آسیب های کرونا در سینما مقرر شد سازمان اورژانس کشور درباره آموزش پروتکل های لازم به مدیران و پرسنل سینما با سازمان سینمایی همکاری کند.

وی افزود: با برپایی کارگاهی، موارد مرتبط با مقابله با ویروس کرونا آموزش داده می شود تا شاهد اکران بی خطری در سینماها باشیم.

نجفی در پایان بیان کرد: همچنین هماهنگی برای تست کارکنان سینماها و حضور نمایندگان اورژانس در سینماهای پرمخاطب از دیگر موارد مطرح شده در این جلسه بود.

منبع: خبرگزاری صبا

لینک خبر :‌ سینما خانه
محمدحسین فرحبخش می گوید: برای اکران فیلم زن ها فزشته اند2 شرط و شروطی دارد و باید 50 درصد ظرفیت خالی سینما با آپشن هایی خوب پُر شود.

زن ها فرشته اند 2 به کارگردانی آرش معیریان یکی از گزینه های اکران نوروزی امسال بود و پس از تعطیلی سینماها از نخستین فیلم هایی بود که احتمال داده می شد تا با توجه به حال و هوای کمدی اش برای بازگشایی سینماها روی پرده رود. تهیه کننده این فیلم در پاسخ به اینکه آیا از اول تیرماه فیلم خود را اکران می کند یا خیر؟ گفت: تا وقتی با دوستان وزارت ارشاد جلسه ای نداشته باشم و شرایط را ندانم چیست نمی توانم با قطعیت تصمیم بگیرم، اما شرایطی برای اکران دارم که مهم ترینش این است آرامش در سینما حاکم باشد و من احساس کنم مردم به سینما می آیند، آن وقت فیلم خود را اکران می کنم. در این راستا یک اقدام مهم این است که وزارت ارشاد با مدیران صدا و سیما صحبت کند تا تلویزیون تبلیغات وسیعی را انجام دهد، چون اگر صدا و سیما برای اکران فیلم ها همراهی نکند سینما با شکست روبرو می شود.

فرحبخش افزود: پیشنهاد من این است که یکی دو هفته اول، فقط فیلم هایی که اسفندماه روی پرده بودند اکران شوند و فیلم جدیدی به سینماها نیاید یا مثلا با فیلم هایی معمولی تر کار شروع شود تا رفت وآمد به سینما جا بیفتد.

وی گفت: اگر شرایط پخش تیزر از تلویزیون درست باشد و وزارت ارشاد و سینماداران برای اکران آپشن های خوبی به من دهند، حتما فیلم زن ها فرشته اند را اکران خواهم کرد چون اگر آپشن های خوبی داده شود، مثلا تیزرهای نامحدود تلویزیونی یا کمک های ارشاد داده شود آن وقت 50 درصد ظرفیت خالی سینما می تواند جبران شود و این ها حداقل های مدنظر من برای اکران فیلم است.

فرحبخش سال 1386 نسخه اول فیلم زن ها فرشته اند را به کارگردانی شهرام شاه حسینی ساخته بود که در آن امین حیایی، نیکی کریمی، مهتاب کرامتی، محمدرضا شریفی نیا، لادن طباطبایی و لیلا اوتادی بازی می کردند.

انتهای پیام

لینک خبر :‌ خبرگزاری دانشجویان ایران
رضا سعیدی پور اعتماد مردم به رعایت شرایط بهداشتی در سالن های سینما را از الزامات دوران پساکرونا می داند.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۳/۱۸ سایت های دیگر : سینما پرس

رضا سعیدی پور در گفتگو با خبرنگار حوزه سینمایی گروه فرهنگ و هنر خبرگزاری آنا درباره مصوبه روز گذشته ستاد ملی مقابله با کرونا مبنی بر بازگشایی سالن های سینما از اول تیرماه با شرط ظرفیت 50 درصد و رعایت کامل پروتکل ها گفت: در سایر کشورهای دنیا نیز سینماها در تاریخ های متفاوتی کار خود را آغاز کرده اند و یا در حال بازگشایی هستند. با این حال طبق آماری که اعلام شد، استقبال مخاطبان از این بازگشایی حتی در کشورهایی همچون آمریکا، چین، فرانسه، اسپانیا، ایتالیا، سوئد و کرواسی بسیار ضعیف بوده است.

وی اظهار کرد: در نتیجه، این بازگشایی را نمی توان برای سینماداران فرصتی برای جبران خسارت های ناشی از چهار ماه تعطیلی دانست. دولت باید خیلی جدی تر وارد میدان شود تا سینماداران ضربه نخورند. این حمایت از طریق وام های کم بهره و ارائه تجهیزات صورت بگیرد که پیش از این هم البته به تناوب انجام می شد. این حمایت ها این بار باید با دست و دلبازی بیشتر انجام شود.

عضو هیئت مدیره انجمن سینماداران افزود: به نظر می رسد این شرایط تا پایان سال هم ادامه داشته باشد چون ماه محرم و صفر را هم در پیش داریم. پس از آن در نیمه دوم سال هم به روال هرساله سینماهای کشور با افت فروش مواجه می شوند.

سعیدی پور که سابقه مدیریت پردیس سینمایی آزادی و پردیس سینمایی ایران مال را نیز دارد عنوان کرد: به نظر من تسهیلات دولتی باید براساس بدهی سینماداران به صاحبان فیلم اختصاص پیدا کند. درنتیجه، سینماهایی که فروش قابل توجهی دارند به نسبت سینماهای تک سالنه تسهیلات بیشتری خواهند گرفت و بهترین منبع برای تشخیص این موضوع هم همان سامانه فروش سینمایی ایران (سینما شهر) است.

وی افزود: باید برای جذب مخاطبان به سینما تمهیدات و حتی بسته های تشویقی در نظر گرفت. ما نباید توقع داشته باشیم که با آغاز بازگشایی، مردم به سینماها سرازیر شوند. با توجه به این که قرار است از 50 درصد سالن های سینما استفاده شود، درآمد قابل توجهی شکل نمی گیرد. اما مهم تر از این موارد، اطمینان مردم از رعایت شرایط بهداشتی در سالن های سینما است تا تماشاگران بتوانند با خاطر آسوده در سالن های سینما حاضر شوند. باید زمینه های اعتماد مردم به رعایت بهداشت در سینماها را فراهم کنیم.

عضو هیئت مدیره انجمن سینماداران اظهار کرد: در انتخاب و چینش اکران هم باید از فیلم هایی که قابلیت جذب مخاطب را دارند استفاده کرد. به نظر من می تواند با اتخاذ تدابیر ویژه و انجام برخی ممیزی ها، یکی دو فیلم که به نوعی توقیف شده اند را روی پرده بیاورم. در کنار این گونه فیلم ها، چند فیلم کمدی و اجتماعی خوب هم می تواند تماشاگران را برای حضور در سالن های سینما ترغیب کند و بتوانیم فروش نسبتاً خوبی داشته باشیم.

انتهای پیام/4104/پ

لینک خبر :‌ خبرگزاری آنا
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۳/۱۸

تهران (پانا) - شب گذشته امیر محمد زند بازیگر تلویزیون و سینما مهمان تلفنی برنامه پشت صحنه رادیو تهران بود و درباره ویدئوی اخیرش در فضای مجازی صحبت کرد.

شامگاه گذشته امیر محمد زند بازیگر تلویزیون و سینما در گفتگو با برنامه پشت صحنه رادیو تهران درباره فضای موجود در اینستاگرام گفت: تمام این صفحاتی که حواشی را نشر می دهند، بالایشان نوشته شده است که تبلیغات پذیرفته می شود. مشخص است که این صفحه ها همه کار می کنند تا دنبال کننده و بازدید کننده شان بالا برود، سر و صدایی کنند که تبلیغاتی بگیرند و از آن پول در می آورند. از مردم عزیز هم تعجب می کنم که چطور دقت نمی کنند که بالای صفحه چه نوشته اند. وقتی صفحه ای می نویسد تبلیعات پدیرفته می شود، یعنی دنبال تبلیغات و به حاشیه کشیدن است.

زند درباره حواشی پخش زنده اینستاگرام خود در هفته گذشته اظهار کرد: نمی دانم این چه داستانی است که اگر هزار حرف آموزنده بزنم، مطالب مفید بگذارم، آرامش داشته باشم و بخواهم به عنوان عضو کوچکی از این جامعه به فرهنگ و هنر کمک کنم، هیچ کس هیچ واکنشی نشان نمی دهد ولی به محض اینکه من یک انتقادی می کنم یا یک حرفی میزنم، سریع این طرف و آن طرف می گذارند و سوء استفاده می کنند. من در آن پخش زنده اینستاگرام یک مطلب دو ساعته ای را بیان می کردم که از این مطلب 30 ثانیه تا یک دقیقه را طبق معمول برداشتند، تدوین کردند و در اینستاگرام گذاشتند که من وقتی پدرم فوت کرد، به مراسم خاکسپاری نرفتم و سرکار بودم. بعد از آن عده ای هم فحاشی کردند که چرا شما سرکار ماندی و به مراسم پدر نرفتی. ولی هیچ کدام آن ها، آن ویدیوی کامل من را ندیدند. حرف من این بود که یک هنرمند در یک کشور آنقدر مسئولیت دارد که هر روز تعطیل شدن یک پروژه مساوی با بیکار شدن تعداد زیادی از افراد و ضرر مالی است.

وی افزود: مراسم خاکسپاری پدرم در کربلا بود و باید به آنجا می رفتم. در حالی که آن زمان در حال فیلمبرداری سریالی بودیم که همزمان از تلویزیون پخش می شد. من اگر دو-سه روز کار را تعطیل می کردم به روند سریال لطمه می خورد. حالا اینکه تهیه کننده محترم نگذاشتند و گفتند که شما بمانید سرکار تا کارمان تمام شود و من چهلم پدرتان نشده خودم شما را کربلا می برم. بعد از 6 سال هنوز این اتفاق نیفتاده است و ایشان بعد از آن یک زنگ هم به من نزدند.

وی ادامه داد: حرف من در اینستاگرامم چیز دیگری بود. داشتم توضیح می دادم که شبکه های ماهواره ای هنرمندان را تخریب می کنند و می خواهند شما را با هنرمندان بد کنند. هنرمندانی که به عشق مردم و مسئولیت کاری که دارند، حتی از مراسم خاکسپاری پدرشان هم می گذرند و سر کار مانند یک سرباز می ایستند.

این بازیگر عنوان کرد: با همین مردم زندگی می کنم و مشکلات این مردم را با گوشت، پوست و استخوانم درک می کنم. یکی سرباز مرزها و سرباز امنیت است و ما سرباز فرهنگ هستیم. ولی متاسفانه حجمه آوردند که شما دارید منت می گذارید. حرف من منت گذاشتن نبود. من داشتم چیزی را توضیح می دادم که نباید فریب افرادی که آن سر دنیا نشستند را خورد.

وی در بخش دیگری از این گفتگوی رادیویی گفت: من داشتم این حرف ها را در اینستاگرامم توضیح می دادم که مردم آگاه باشید این ها می خواهند ما را خراب کنند. مایی که داریم مثل سرباز خدمت می کنیم. باز هم همان آدم ها که یک نفرشان یک باره صد صفحه می سازد، با همان صفحات فیک شروع به فحاشی کردند.

این بازیگر مطرح کرد: اینستاگرام یک دروازه بی در و پیکر شده است. همان طور که سینمای ما یک دروازه بی دروپیکر شده است. قبلا تلویزیون یک در و پیکری داشت که الحمدلله آن را هم برداشتند. قبل از گفتگو با من درباره تئاتر و بخش خصوصی آن صحبت کردید. بخش خصوصی تیاتر چه کمکی به فرهنگ مملکت کردند؟ آیا شما تئاترهایی که بخش خصوصی اجرا می گذارد، دیده اید؟ چند درصدشان تئاترهای فرهنگی است؟ باید از فیلتر رد شوند. بخش خصوصی باید نمایشنامه اش تایید شود. در نمایش ها بازیگران شوخی های بدی روی صحنه تئاتر دارند که من در اروپا ندیدم.

وی درباره بازبینی تئاتر گفت: کدام بازبینی؟ یک روز بازبینی می کنند. من خودم بازیگر هستم. یک روز بازبینی می شود و در آن روز شوخی هایشان را حذف می کنند. خودشان خودشان را سانسور می کند. بعد 30 شب اجرا می روند و هرچه دلشان می خواهد می گویند. می گویند در بازبینی این ها را حذف کنیم و مجوز بگیریم.

زند در بخش دیگری از این گفتگو با رادیو تهران بیان کرد: ورود بخش خصوصی به تئاتر تشکیل مافیاهای کثیفی است که در سینما هم هست. ما کی تئاتری داشتیم که بلیت 200 هزار تومان و 250 هزار تومان داشته باشد؟ من مشکلم با نفوذ مافیاها و فراماسون های مسمومی است که وارد هنر این مملکت شده است و عین اختاپوس دست هایش دراز می شود. شما کافی است که محصولات سه- چهار سال اخیر را بررسی کنید.

وی افزود: 42 سالم است و 24 سال است که دارم برای هنر زحمت می کشم. آن موقع که رفتم ایتالیا، گارسونی کردم و سینما خواندم، به عشق فرهنگ کشورم بوده است. همین الان می توانستم ایتالیا باشم. خیلی ها از من می پرسند که چرا به ایران برگشتی؟ برای اینکه من مال ایران هستم و یک هنرمند برای کشورش است.

امیرمحمد زند درباره جریان پول های کثیف و دستمزد های کلان عنوان کرد: یک دستمزدی دارم و آن را می گیرم. اگر پول بیشتری به من بدهند، نمی گیرم. چون مشخص است که مشکوک است و می خواهند پرونده سازی کنند، قراردادها را بر اساس آن مبالغ بنویسند و فرار مالیاتی کنند و... . شما اگر دستمزد خودت را بگیری، حق خودت را بگیری و به آن قانع باشی و سایر عوامل نیز دستمزد واقعی خودشان را بگیرند، پولشویی نمی شود. پولشویی موقعی اتفاق می افتد که رقم ها بالا می رود و وقتی که رقم ها نرمال باشد، پولشویی اتفاق نمی افتد.

پشت صحنه برنامه ای است که یک هفته در میان به صورت زنده به تهیه کنندگی امیرحسین ثقفی، با اجرای مصطفی امامی و مجید یحیایی روی آنتن رادیو تهران می رود. علاقمندان می توانند این برنامه را، این هفته تا چهارشنبه، هر شب ساعت 21 روی موج اف.ام ردیف 94 مگاهرتز به مدت یک ساعت بشنوند.

لینک خبر :‌ خبرگزاری پانا
سینماپرس: ابتدای تیرماه در حالی به عنوان زمان پیشنهادی دولت برای آغاز به کار سالن های سینما تعیین شده است که هنوز ابهامات جدی درباره فراهم بودن شرایط میزبانی سینماها و نیز استقبال مخاطبان وجود دارد.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۳/۱۸ سایت های دیگر : پایگاه خبری تحلیلی حرا آقای خبر

به گزارش سینماپرس ، سوم اسفندماه سال گذشته را می شود در تقویم سینمای ایران نقطه عطف دانست، تاریخی که به یکباره در آن سالن های سینمایی و کلیه فعالیت های هنری تعطیل شدند؛ تمدیدهای هفته به هفته این ماجرا روزنه امیدی برای پایان دادن زودهنگام به این تعطیلی ها بود، اما سایه کرونا آنقدر سنگین بود که تصمیم گیری برای زمان بازگشایی و آغاز مجدد این فعالیت ها تا همین روزهای پایانی بهار 99 به درازا کشید. هرچند در زمان اعلام این اطلاعیه بدبین ترین مخاطب ها هم تصور نمی کردند که این تعطیلی چهار ماهه شود اما ما حالا دقیقاً در همین نقطه ایستاده ایم.

تکلیف سینما البته نه از زمان شیوع بیماری کرونا که از سال های دور روشن بود؛ صنعتی با پایه های لرزان و اقتصادی شکننده که اگر دست نهادهای حاکمیتی از سرش برداشته شود، بعید است بتواند گلیمش را از آب بیرون بکشد. همه این جار و جنجال ها و بگومگوهای سینمایی برای صنعتی است که همواره به پول های دولتی متصل بوده و راه بسیار دارد تا صنعت شدن به معنای واقعی. هرچند اکثریت بر طبل مستقل بودن می زنند اما اگر ردپای هر کدام از آن ها را بگیریم در نهایت به این نتیجه می رسیم که به جز تعدادی انگشت شمار، سرچشمه ساخت فیلم های بقیه همین پول ها بوده است.

گفتنی ها درباره مستقل و غیرمستقل بودن، وابسته و وارسته بودن تولیدات سینمایی بسیار است اما آنچه در شرایط امروز که حقیقتاً دیگر عنوان شرایط حساس کنونی برازنده آن است، اهمیت پیدا کرده این است که آیا بخشی از این ضررها جبران می شود؟ آیا اصلاً کسی در پی مرتفع کردن این ضررهاست یا مثل باقی امور جاری دولت می رود که خود به خود درست یا در نهایت به آرشیو فراموشی سپرده شود؟

ضررهای کرونا نه تنها برای سینمای ما که برای سینماهای جهان بوده است، هر هفته خبرهای روز جهان نشان می دهد که دولت های مختلف در پی اعطای کمک های بلاعوض به سینماهایشان هستند تا جانی تازه بگیرند و از این بحران گذر کنند این در حالی است که که اتفاقاً صفر تا صد صنعت سینمای آن ها مستقل از حمایت های دولتی و وابسته به گیشه به معنای مطلق کلمه است و احتمالاً سینمای ما برایشان جزو اعجاب برانگیزترین فعالیت ها به لحاظ حمایت های دولتی باشد.

روز گذشته 17 خردادماه حسن روحانی رئیس جمهور در ستاد ملی مقابله با کرونا از بازگشایی سینماها از اول تیرماه و با 50 درصد ظرفیت خبر داد. این در حالی است که هنوز ساز و کار فعالیت مجدد سینماها و ایضا چیدمان فیلم ها برای آشتی دوباره مردم با سینما مشخص نیست.

با سجاد نوروزی مدیر سینما آزادی و جمال ساداتیان تهیه کننده سینما و مدیر سینما آستارا درباره الزامات بازگشایی سینماها به گفتگو نشستیم که شرح بخش نخست این گفتگو را در ادامه می خوانید:

* بنابر آخرین تصمیم گیری ستاد کرونا که رئیس جمهور آن را اعلام کرد، 2 هفته دیگر و در اول تیرماه سینماها با ظرفیت 50 درصد سالن نمایش، بازگشایی می شوند. اولین نکته ای که به ذهن می رسد این است که بعد از این تعطیلی چهار ماهه آیا اساساً ظرفیت و توانایی برای بازگشایی مجدد سینماها وجود دارد یا نه و اینکه چه شرایطی باید حاکم باشد تا بتوانیم آهسته آهسته از این بحران گذر کنیم؟

جمال ساداتیان: بعد از اعلام رسمی ورود کرونا به ایران، سینماها اولین مراکزی بودند که بسته شدند و سپس این مساله به جاهای دیگر تسری پیدا کرد. به هر حال در شرایط طبیعی تراکم افراد در سینما بالاست به ویژه اگر فیلمی پرفروش باشد جمعیت افزایش پیدا می کند به همین دلیل دستورالعملی که دادند این بود که در صورت بازگشایی سینماها افراد به صورت یک در میان یا دو در میان بنشینند.

ساداتیان: در طول سال فیلم هایی داریم که مردم حتی در شرایط عادی به تماشای آن ها نمی نشینند از همین رو برای موعد بازگشایی سینماها باید فیلم هایی انتخاب شوند که به عنوان یک قوه محرکه بتوانند مردم را به رفتن به سینما ترغیب کنند؛ از ظن من در شرایط فعلی این قضیه کمی مبهم است ولی این گزاره برای زمانی بود که گفته می شد پیک کرونا را گذرانده ایم و شرایط کمی به ثبات رسیده بود. ولی در این چند روزه، شیب ابتلاء مجدد بالا رفته و آمارها افزایش پیدا کرده است بنابراین پس از این کش و قوس ها و در پاییز، اولین جایی که مجدد دچار تنش می شود سینماست. ضمن اینکه هرچند دولت اصرار به بازگشایی دارد ولی معلوم نیست مردم چقدر از این ماجرا استقبال کنند. البته بخش اعظمی از استقبال مردم به نوع فیلم ها و چیدمان آن ها بستگی دارد. ما در طول سال فیلم هایی داریم که مردم حتی در شرایط عادی به تماشای آن ها نمی نشینند از همین رو برای موعد بازگشایی سینماها باید فیلم هایی انتخاب شوند که به عنوان یک قوه محرکه بتوانند مردم را به رفتن به سینما ترغیب کنند؛ از ظن من در شرایط فعلی این قضیه کمی مبهم است.

سجاد نوروزی: در شرایط پاندمی، سرگرمی اولین چیزی است که قربانی می شود. سرگرمی شئون مختلف مثل تئاتر، موسیقی، سینما و... دارد. سلامتی نیاز اولیه انسان است و سرگرمی نیاز ثانویه. طبعاً انسان از میان این دو، اولی را انتخاب می کند. فارغ از سیاست های دولت اولین چیزی که موضوعیت خود را از دست می دهد سرگرمی در تمام اشکال خود است که سینما رکن مهمی از این امر است.

به طور کلی باید بگویم امسال برای سینما و سرگرمی، سالی از دست رفته است. 2 ماه دیگر محرم و صفر را در پیش داریم بعد از آن هم فصل پاییز است که انواع و اقسام ویروس ها در آن جریان دارد، بنابراین امسال را از دست داده ایم. اصلاً اگر سینماها بازگشایی شوند چه فیلمی داریم که به نمایش بگذاریم؟ اگر جشنواره فیلم فجر سال گذشته را به عنوان ویترین سینما در نظر بگیریم متوجه می شویم که تنها سه فیلم آن می توانند اتفاقی را در گیشه سینماها رقم بزنند، بقیه فیلم ها حتی در اکران آنلاین هم ممکن است شکست بخورند. بنابراین وضعیت کمی پیچیده و مبهم است و عبور از آن عزم حاکمیتی می خواهد. چون گویا برای دولت اهمیت این سرگرمی در تمام شئون موضوعیت ندارد. این در حالی است که بالاخره دیر یا زود بساط کرونا جمع می شود.

درست است کرونا فراز و فرود دارد ولی پایانی برای آن می توان متصور شد. وقتی کرونا نقطه پایان برسد آن موقع تنها چیزی که می تواند این زخم ها را التیام بدهد، سرگرمی است. جامعه خسته و عصبی ما بعد از پایان این محدودیت ها میل به سرگرمی و تجدید قوای ذهنی دارد ولی در آن زمان هیچ چیزی برای ارائه نداریم، چون همه ورشکسته شده اند. این موضوع در تئاتر بدتر است بنابراین به نظرم نیازمند بسته حمایتی جامع برای گذر از این بحران هستیم.

* هرچند به این نکته تاکید می کنید که در صورت بازگشایی سینما، استقبالی از آن صورت نمی گیرد اما اتفاقاً تجربه نشان داده که مردم حتی به صورت هیجانی روی خوش نشان می دهند کمااینکه هر کدام از مراکزی که در این ایام بازگشایی شده اند با استقبال مردم مواجه شدند.

ساداتیان: به هر حال مردم نیاز روحی روانی و برای پر کردن اوقات فراغت در زندگی دارند، حتی توصیه های دینی هم مبتنی بر همین امر است. از همین رو تفریح هایی مانند، سینما، موسیقی، تئاتر و... جایگاه ویژه ای دارند ولی اینکه چه جنسی از فیلم ها را باید داشته باشیم تا مردم به سینما بیایند، مساله است. بحث من این است که وقتی شرایط عادی بر کشور حاکم بود بعضی از فیلم ها توانایی ترغیب مردم به رفتن به سینماها را نداشتند، قطعاً وقتی ماجرایی مانند کرونا پیش می آید، حساسیت ها بیشتر هم می شود. در این میان نیاز به فیلم هایی است که یک قوه محرکه باشند تا مردم را به سینما بکشانند.

نوروزی: وقتی کرونا نقطه پایان برسد آن موقع تنها چیزی که می تواند این زخم ها را التیام بدهد، سرگرمی است. جامعه خسته و عصبی ما بعد از پایان این محدودیت ها میل به سرگرمی و تجدید قوای ذهنی دارد ولی در آن زمان هیچ چیزی برای ارائه نداریم، چون همه ورشکسته شده اند برای مثال تصور می شود فیلمی به نام دینامیت این قدرت را دارد و می تواند مردم را به سینماها بکشاند ولی متأسفانه دچار مشکل عدم اکران شده است و اراده ای هم برای حل مشکل آن نیست. باید توجه کنیم که کشور در موقعیت فورس ماژور قرار گرفته و می شود جاهایی اغماض کرد تا این بحران سپری شود، بنابراین باید این قوه محرکه را ایجاد و با برخی فیلم ها با سعه صدر بیشتری برخورد کنیم. اما متأسفانه این اتفاقات رخ نمی دهد.

بحث سینما و نمایش فیلم یک طرف است و بحث دیگر این است که ما نیاز به تولید داریم چون در چشم برهم زدنی جشنواره فیلم فجر و عید نوروز فرا می رسد به همین ترتیب اصلاً ممکن است سال آینده مشکل کمبود فیلم داشته باشیم. مناسبات سالن سینما فرمول خود را دارد و فیلمسازی نیز قانون خود را. در ساخت یک فیلم 50 نفر حضور دارند و با تمهیداتی می توانند کار خود را آغاز کنند که البته آنها هم دچار مشکل هستند. به نظرم ما گاهی به قضایا نگاه صفر و صدی داریم، در حالی که فرمول برخورد با کرونا در حوزه اکران فیلم با حوزه فیلمسازی تفاوت دارد.

باید کمی سیاست بیشتری داشته باشیم و کارها را راه بیندازیم، چون ممکن است هر لحظه به نقطه صفر برسیم و کرونا مهار شود. با فرض رسیدن به نقطه صفر، باید ببینیم محصولی برای نمایش داریم یا نه. در این شرایط ادامه حیات سینما به فیلم های بهتری نسبت به آن چیزی که در جشنواره دیده ایم، نیاز دارد. حداقل اینکه فیلم هایی که در حال حاضر در حال ساخت است ممکن است برای پاییز آماده شوند و شرایط اکران بهتری را برای کشور رقم بزنند ولی حالا تولیدات هم ناخواسته متوقف شده است.

* به نظر می رسد خسارات وارده در همین مدت هم به قدری بوده که برخی سینماها به ویژه سینماهای کوچک تر امکان بازگشت به فعالیت را ندارند.

نوروزی: بله در حالی که به نظرم کشور ما بیشتر به همان سینماهای کوچک در شهرهای کوچک نیاز دارد اما با این شرایط آن ها در صورت بازگشایی سینماها توانایی برگشت به کار را ندارند و حتی ممکن است پردیس های بزرگ هم با همه سالن های خود وارد کار نشوند. برای مثال اگر همین الان سینماها بازگشایی شوند ما سالن بزرگ پردیس آزادی را به چرخه اکران وارد نمی کنیم و دست نگه می داریم تا ببینیم شرایط به چه شکل پیش می رود.

ساداتیان: ما هم در سینما آستارا بر اساس استقبال مردم فعالیت خواهیم کرد.

نوروزی: شرایط پیش آمده باعث شد که بخش اعظم سینماها مجبور به تعدیل نیروها شوند. به غیر از پردیس کورش، آزادی و حوزه هنری بقیه سینماداران نیروهای خود را تعدیل کرده اند. ما هم با چنگ و دندان نیروهایمان را نگه داشته ایم که البته از این ماه به بعد ما هم نمی توانیم حقوق پرسنل را پرداخت کنیم. من حساب کردم سینماها برای پرداخت دستمزدها باید حداقل فروشی 700 میلیون تومانی داشته باشند که به نظرم در صورت بازگشایی سینماها حتی همین اتفاق هم رخ نمی دهد، البته امیدوارم حسم اشتباه باشد.

* به پرسنل در این سه ماه تعطیلی حقوق هم دادید یا فقط تعدیل نکردید؟

نوروزی: ما در این 3 ماه تعطیلی سینماها به پرسنل حقوق داده ایم که نزدیک بر یک میلیارد تومان حقوق کارکنان ما شده است.

ساداتیان: ما هم در سینما آستارا تقریباً کسی را اخراج نکردیم ولی توانستیم به صورت تعدیل شده حقوق بپردازیم یعنی پایه حقوق را به کارکنان دادیم. در واقع با سخاوت حقوق نپرداختیم بلکه حقوق حداقلی دادیم. چون به این فکر کردیم که اگر ما آنها را اخراج کنیم به کجا باید بروند و سعی کردیم هر کداممان با کوتاه آمدن از توقعاتمان این مسیر را با هم طی کنیم.

نوروزی: ما هم فقط پایه حقوق را پرداخت کردیم چون پرسنل ما زیاد است و جمع این حقوق ها رقم سنگینی برای ما می شد. یعنی هر ماه با بیمه و مالیات چیزی حدود 300 میلیون تومان پرداخت کردیم.

نوروزی: فکر نمی کنم در هیچ کجای دنیا این بلا را بر سر صنایع سرگرمی خود بیاورند. دولت از ما مالیات گرفت. برای مالیات بر ارزش افزوده به ما فرصت هم ندادند. حتی نگفتند بگذارید شرایط عادی شود و بعد مالیات بدهید، از همین رو نزدیک به 200 میلیون تومان مالیات زمستانی را دادیم که یک ماه اش تعطیل بود و در یک ماه اش جشنواره برگزار شده بود ساداتیان: این در حالی است که دولت اعلام کرد 23 درصد حق کارفرمایی را می دهد، وزارت کار هم گفت حقوق بیکاری را می دهد اما تا این ساعت هیچ کدام ریالی پرداخت نکرده اند. این خیلی بد است که فقط در حد وعده وعید صحبت می کنند.

نوروزی: فکر نمی کنم در هیچ کجای دنیا این بلا را بر سر صنایع سرگرمی خود بیاورند. دولت از ما مالیات گرفت. برای مالیات بر ارزش افزوده به ما فرصت هم ندادند. حتی نگفتند بگذارید شرایط عادی شود و بعد مالیات بدهید، از همین رو نزدیک به 200 میلیون تومان مالیات زمستانی را دادیم که یک ماه اش تعطیل بود و در یک ماه اش جشنواره برگزار شده بود. عملاً تمام چیزهایی که تحت عنوان آفرهای حمایتی معرفی کردند، کذب بود.

* جالب تر اینکه تصمیم گیری برای بازگشایی سینماها در حالی رقم می خورد که هنوز وضعیت فیلم ها مشخص نیست و به نظر می رسد به قدری غیرمترقبه بوده که هنوز برای چیدمان فیلم ها برنامه ریزی نشده است.

ساداتیان: بله صرف باز شدن سینماها مهم نیست بلکه وجود فیلم های خوب هم تأثیر زیادی دارد وقتی در حال حاضر صاحبان فیلم های مطرح آمادگی برای اکران فیلمشان ندارند، این بازگشایی به چه دردی می خورد؟

نوروزی: قرار بود سینما آزادی در عید فطر سرگروه فیلم انفرادی مسعود اطیابی باشد اما صاحبان این فیلم در این شرایط حاضر به اکران فیلمشان نیستند و حق هم دارند، شنای پروانه ساخته محمد کارت فیلم قابل اعتنایی است ولی آن هم حاضر به نمایش نیست. فقط خوب بد جلف 2 می ماند که اکرانش بعد از جشنواره آغاز شده بود و نمایشش منقطع شد اما این فیلم که یک تنه نمی تواند معجزه ای را رقم بزند. اگر قرار است سینماها با فیلم های که در اسفندماه اکران شدند، بازگشایی شوند باید فاتحه سینما را خواند.

ساداتیان: برای آن فیلم ها در شرایطی که کرونا هم نبود، اتفاقی رخ نمی داد.

نوروزی: برای بازگشایی 2 ابهام بزرگ وجود دارد، یکی میزان استقبال مردم است که حتی اگر این را کنار بگذاریم مساله بعدی فیلم مناسب است که در حال حاضر فیلم قابل اعتنایی وجود ندارد. به همین دلیل ما بعد از بازگشایی سینماها، یک هفته در پردیس آزادی فعالیت می کنیم تا ببینیم روند به چه صورت پیش می رود. البته همانطور که گفتم فیلم قابل اعتنایی وجود ندارد. این را هم بگویم که در حال حاضر کره جنوبی قیمت بلیت های سینما را برای اینکه استقبال صورت بگیرد، 65 درصد کاهش داده است حداقل ما در این زمینه می توانیم کاری انجام دهیم برای مثال می شود بلیت سینما هر روز نیم بها باشد.

ساداتیان: البته یارانه این موضوع هم باید پرداخت شود نه اینکه سینمادار یارانه آن را هم تقبل کند. دولت باید. یارانه بلیت نیم بها را بدهد چون هزینه های سینما سرجایش است.

نوروزی : هزینه های سینماها چند برابر شده است در این شرایط باید چیزی نزدیک 70 میلیون تومان پول مواد ضدعفونی کننده بدهیم و همه اینها یک وضعیت بغرنج برای سینماهاست. در همه کشورها به سینماها کمک می شود چون صنعت مهمی است چون این سرگرمی در جلوگیری از آسیب های اجتماعی و بحران ها نقش مهمی دارد. در کشورهای دیگر هر چند سینماها صددرصد ماهیت خصوصی دارند اما باز هم دولت به میان می آید و کمک می کند. بنابراین می طلبد در کشور ما هم یک بسته حمایتی جامع در نظر گرفته شود.

* نکته دیگر این است که گفته شده سینماها باید با ظرفیت 50 درصد بازگشایی شوند که به نظر می رسد این میزان پاسخگوی هزینه های سینماها نباشد.

نوروزی: این موضوع هم ابهام دارد چون در سینما کسی جدا از هم نمی نشیند. سینما یک تفریح خانوادگی است بنابراین اگر با این شرایط سینما را باز نکنیم بهتر است. مگر هزینه های ما 50 درصد شده که سینما را با 50 درصد پر کنیم؟ مگر پول آب و برق، لوازم مصرفی و حقوق پرسنل با 50 درصد سالن محاسبه می شود؟

ساداتیان: 6 ماه دوم سال 98 برای سینما فاجعه بود. این موضوع به چیدمان فیلم ها بازمی گشت، اگر فیلم ها به صورت بهتری چیده می شد این بحران تا به این حد به وجود نمی آمد. بنابراین باید فیلم های خوبی در نظر گرفته شود تا سینما جان بگیرد.

نوروزی: به نظرم امسال دینامیت ، انفرادی ، شنای پروانه ، روز صفر ، درخت گردو و خورشید می توانند فروش خوبی کنند اما سینمای ایران احتیاج به عوض کردن ریل و اعتماد به جوانان دارد، برای مثال فیلمی مانند متری شیش و نیم از لحاظ اقتصاد هنر خدمت بزرگی به صنعت سینمای ایران کرد و نعمت بزرگی بود هرچند هزینه تولید بالایی داشت ولی هزینه هایش را خودش درآورد که این اتفاق برای دیگر فیلم ها نمی افتد.

نوروزی: سرمایه گذاران غیرتخصصی که با فضای سینما ناآشنا هستند، کلاه سرشان می رود. فروش برای صاحبان این گونه فیلم ها اهمیت ندارد چون خرجشان را در مرحله تولید به دست آورده اند. در نتیجه این جنازه را روی دوش سینماداران می گذارند و بعد فکر می کنند رستگاری در شائوشنگ ساخته اند که مافیا سر فیلمشان را بریده است! مداخلات نهادهای رسمی در کنار ورود سرمایه گذاران غیرتخصصی بلای جان سینمای ایران شده است و در نتیجه فروش برای برخی مهم نیست. برخی یا پول ساخت فیلمشان را از دولت، فارابی و نهادهای انقلابی گرفته اند و یا از سرمایه گذار بخش خصوصی. این سرمایه گذاران با فضای سینما ناآشنا هستند و کلاه سرشان می رود، یعنی مسئولیت ساخت فیلم های عجیب و غریبی که هیچ دفتر پخشی حاضر به سرمایه گذاری برایشان نمی شود این سرمایه گذاران خصوصی به عهده گرفته اند. اکثراً هم بار اولشان است و با شوق و ذوقی وارد این عرصه می شوند. به همین دلیل فروش برای صاحبان این گونه فیلم ها اهمیت ندارد چون این سینماگران خرجشان را در مرحله تولید به دست آورده اند. در نتیجه این جنازه را روی دوش سینماداران می گذارند و بعد فکر می کنند رستگاری در شائوشنگ ساخته اند که مافیا سر فیلمشان را بریده است!

* دولت کمک هایی هم برای سینماهای آسیب دیده در نظر گرفته که به اذعان بسیاری از سینماداران بیشتر شبیه به یک شوخی بود، این کمک ها توانستند بخشی از خسارت ها را جبران کنند؟

ساداتیان: برای هر پرده نمایش یک وام 6 ماهه داده بودند که 3 ماه آن گذشت، در حالی که هنوز سینماها بازگشایی نشده اند! اصلاً آنهایی که این وام ها را گرفته اند از کدام فروش باید این قسط ها را بپردازند؟ به نظرم باید دست به دست هم بدهیم تا موتور سینما را روشن کنیم چون این کار برای تلطیف روحیه مردم هم می تواند مناسب باشد. جریانات مختلف در کشور باید کمی سعه صدر به خرج بدهند و با این فیلم هایی که به هر دلیلی اجازه نمایش نداشتند، کنار بیایند چون برخی از آنها می توانند قوه محرکه برای رونق سینما باشند ضمن اینکه فیلمسازی باید سرعت بیشتری پیدا کند تا برخی فیلم ها به 6 ماهه دوم سال برسند.

نوروزی: سینمایی مانند آزادی تا حالا نزدیک به 12 میلیارد تومان خسارت دیده است درآمد ما فقط از محل فروش فیلم نیست بلکه درآمدهای جانبی هم داریم که این درآمدها بخشی از هزینه های ما را پوشش می دهند. بنابراین برآورد من برای خسارت فرهنگ و هنر برای شئون مختلف آن چیزی نزدیک به 2 هزار میلیارد تومان از اسفند به بعد است.

ساداتیان: ما هم در سینما آستارا چیزی نزدیک به 5 میلیارد تومان ضرر کرده ایم.

* البته تجربه ثابت کرده است که دولت اساساً چنین پول هایی را برای جبران خسارات فرهنگ و هنر خرج نمی کند. برای مثال در آبان ماه و با قطعی اینترنت سینماها دچار ضرری شدند که هیچ وقعی به آن نهاده نشد.

نوروزی: بله و اما فرض بدبینانه این است که امسال از دست رفته است و کرونا در پاییز شدت بیشتری می گیرد، محرم و صفر را در پیش داریم و... نکته این است که سینماها هر سال هزینه جاری و نگهداری و البته پرسنل دارند ضمن اینکه نیاز مشخصی برای سرپا ماندن و توسعه دارند دولت این هزینه ها را تخمین بزند و متقبل شود.

ساداتیان: این طور که شما می فرمایید دولت باید هزار میلیارد تومان بدهد که توانایی پرداختش را ندارد.

ساداتیان: سالانه چیزی حدود 30 فیلم از اکران جا می مانند و همواره این بحث مطرح بود که بستری فراهم شود تا این فیلم ها به نمایش دربیایند و بهترینش همین وی اودی ها بودند. کرونا باعث شد این روند تسریع شود و آزمون و خطا صورت بگیرد نوروزی: دولت هفتاد هزار میلیارد تومان بسته حمایتی برای کرونا در نظر گرفته است. آیا سهم فرهنگ و هنر از این میزان، نمی تواند هزار میلیارد تومان باشد؟ کل فروش سینمای ایران در سال 98 حدود 290 میلیارد تومان بود. این 290 میلیارد تومان در این هفتاد هزار میلیارد تومان بسته حمایتی گم است. دولت باید با این دید نگاه کند که این صنعت سرگرمی در پساکرونا نقش زیادی در بهبود وضعیت روحی مردم دارد.

ساداتیان: البته باید خسارات فیلمسازی را هم در نظر گرفت چون در حال حاضر فیلمسازی هم لطمه خورده است. ضمن اینکه اگر همین الان هم سینماها بازگشایی شوند، صاحبان فیلم های مطرح نسبت به اکران تردید دارند بنابراین باید مشوق هایی در نظر گرفته شود برای مثال بخشی از فروش آنها ضمانت شود یعنی براساس بضاعت فیلم سقفی از فروش را برایشان تضمین کنند.

نوروزی: شنای پروانه به لحاظ فضا تا حدی نزدیک به متری شیش و نیم است و من فروشی قریب به 25 میلیارد تومان در وضعیت نرمال برایش در نظر گرفته بودم حالا اگر این فیلم در این شرایط غیرطبیعی اکران شود باید بسته حمایتی داشته باشد. البته وضعیت فیلم های دیگر تا حدی مشخص است برای مثال ما اگر در سینما آزادی برفک هم پخش کنیم حداقل چهل بلیت می فروشد ولی ما فیلمی داشتیم که در یک سانس پنجشنبه، جمعه حتی یک بلیت هم نفروخت. چنین فیلم هایی نباید وارد چرخه اکران اصلی شوند. همین اکران آنلاین مناسب آن هاست.

ساداتیان: سالانه چیزی حدود 30 فیلم از اکران جا می مانند و همواره این بحث مطرح بود که بستری فراهم شود تا این فیلم ها به نمایش دربیایند و بهترینش همین وی اودی ها بودند. کرونا باعث شد این روند تسریع شود و آزمون و خطا صورت بگیرد. با این وجود به نظرم اکران آنلاین بستر مناسبی برای این فیلم هاست به شرط اینکه بتوانیم جلوی قاچاق آن ها را بگیریم چون شرایط اقتصادی بهتری هم برایشان رقم می خورد.

* باید این را در نظر بگیریم که اکران آنلاین ملاحظاتی دارد که در کشور ما رعایت نمی شود مثلاً فیلم به سرعت قاچاق می شود و همین باعث دلسردی صاحبان آثار می شود.

نوروزی: بله اکران آنلاین در همه جای جهان وجود دارد و یک امر متداول است ولی با شرایط حساب شده.

ساداتیان: البته برخی از فیلم ها واقعاً نیازمند پرده سینما هستند و در بستر وی اودی نمی توانند به نمایش گذاشته شوند.

نوروزی: در تمام سینمای ما با این همه جار و جنجال و حاشیه سال گذشته فقط 9 فیلم به فروشی بالغ بر 10 میلیارد تومان رسیدند. چرخ سینما هم با همین 9 فیلم چرخید اگر سانس هایی که به فیلم های دیگر تعلق گرفت به این فیلم ها می دادیم به فروش بیشتری هم می رسیدند، مثلاً آنگاه اگر فیلم دست و پاگیر دیگری نبود فیلمی مثل متری شیش و نیم 50 میلیارد می فروخت یا مطرب به فروشی بالغ بر 60 میلیارد تومان دست می یافت.

من می توانم کارگردانی به شما نشان بدهم که 6 فیلم نفروش پشت هم ساخته است، هزینه های این فیلم ها از کجا تقبل می شود که فروششان اهمیتی ندارد؟ منطق اقتصادی حکم می کند که وقتی شما یک محصول شکست خورده دارید تولید بعدی تان با مشکل مواجه شود ولی این اتفاق در سینمای ما رخ نمی دهد.

* این موضوع به این دلیل است که اساساً در سینمای ما چیزی به نام ضرر مالی وجود ندارد. نازل ترین فیلم ها با پول های ارگانی که صاحبانشان هم لزومی برای برگرداندن این پول ها نمی بینند، سود می برند.

نوروزی: دقیقاً. معدود تهیه کنندگانی وجود دارند که بعد از فروش فیلمشان از قبل همان فیلم هزینه فیلم بعدی خود را در می آورند که تعداد این تهیه کنندگان به اندازه انگشت های یک دست هم نیست.

*مهر

لینک خبر :‌ سینما پرس

دنیای سینما:

شورای صدور پروانه نمایش آثار غیر سینمایی با عرضه شش عنوان داستانی بلند و شش عنوان داستانی کوتاه موافقت کرد.

به گزارش دنیای سینما به نقل از روابط عمومی سازمان امور سینمایی و سمعی بصری، شورای پروانه نمایش آثار غیر سینمایی، برای داستانی بلند "عباس عباس"به تهیه کنندگی، کارگردانی و نویسندگی مانی نوری،"مانده از آسمان" به تهیه کنندگی وکارگردانی حبیب الله بهمنی و نویسندگی شفیع آقا محمدیان،"برگ و باد"به تهیه کنندگی، کارگردانی و نویسندگی علیرضا منفرد ،"هشدار برای صغرا 11"به تهیه کنندگی وکارگردانی عباس فکری و نویسندگی حمید رضا صفار، "بی آب و نان، بیابان"به تهیه کنندگی جواد نوروز بیگی، کارگردانی ونویسندگی مهدی گلستانه مقدم، "ازدواج کم دردسر"به تهیه کنندگی آمنه بشیری،کارگردانی و نویسندگی بیژن شیرمرز و برای داستانی کوتاه " گاو آمریکایی" به تهیه کنندگی،کارگردانی و نویسندگی فاطمه طوسی، "عزیز" به تهیه کنندگی، کارگردانی ونویسندگی سیدمهدی موسوی بزرگی، "هدیه" به تهیه کنندگی اشکان اشکانی، کارگردانی و نویسندگی سحر ستوده منش،"جونده"به تهیه کنندگی وکارگردانی نوید صراتی ونویسندگی کریم لک زاده، "شماره 29" به تهیه کنندگی مریم خلیلی،کارگردانی ونویسندگی هادی رحیمی خواص و"جاده فرعی" به تهیه کنندگی، کارگردانی ونویسندگی مهدی گلستانه مقدم پروانه نمایش صادر گردید.

همچنین برای قسمت های جدید سریال "خواب زده" و مجموعه "شام ایرانی" پروانه نمایش صادر شد.

لازم به ذکر است؛ در این جلسه برای سه عنوان فیلم خارجی، سه عنوان فیلم کوتاه و دو عنوان مستند نیز پروانه نمایش صادر شد.

لینک خبر :‌ دنیای سینما
در دیدار پیرحسین کولیوند رییس سازمان اورژانس کشور با حسین انتظامی رییس سازمان سینمایی بر همکاری دو سازمان برای آموزش پروتکل های لازم به مدیران و پرسنل سینما تأکید شد.

به گزارش ایسنا، پیرحسین کولیوند ضمن تاکید بر اثرگذاری سینما در بازتاب فعالیت های صورت گرفته در نظام سلامت، اظهار کرد: سازمان اورژانس کشور آمادگی کامل برای افزایش آگاهی جامعه در حوزه سلامت بخصوص فعالیت های اورژانس و همکاری نزدیک با سینما را دارد.

حسین انتظامی نیز در این دیدار ضمن تقدیر از عملکرد سازمان اورژانس و جامعه پرستاران و پزشکان در مقابله با کرونا ویروس، گفت: فعالیت های صورت گرفته در اورژانس طی سال های اخیر ارزشمند و قابل تقدیر بوده و سینما نیز همیشه در کنار جامعه پزشکی بوده است و از هر گونه همکاری مشترک استقبال می کنیم.

بر اساس گزارش روابط عمومی اورژانس ، با توجه به بازگشایی سینماها از ابتدای تیرماه، مقرر شد سازمان اورژانس کشور در خصوص آموزش پروتکل های لازم به مدیران و پرسنل سینما با سازمان سینمایی همکاری کند و با حضور نمایندگانی از دو سازمان برنامه های آموزشی نیز در صدا و سیما برای اطلاع رسانی و آموزش گسترده تر تولید و پخش شود.

انتهای پیام

لینک خبر :‌ خبرگزاری دانشجویان ایران
شاهرخ فروتنیان درباره گزیده کاری اش در سینما و تلویزیون بیان کرد که برخی کارگردانان و تهیه کنندگان هنوز از او نقش روحانی مارمولک را می خواهند بدون اینکه در آن تغییری ایجاد کنند.

شاهرخ فروتنیان که این روزها سریال هم گناه را در شبکه نمایش خانگی دارد، با اشاره به کیفیت سریال های شبکه نمایش خانگی و اهمیت آن برای بازیگر به خبرنگار مهر بیان کرد: حضور در کار خوب قطعاً برای بازیگر اهمیت دارد، باید بلد باشید نقش را انتخاب کنید، نه اینکه انتخاب شوید و این یکی از المان هایی است که می توانید کار خوب انجام دهید.

وی با اشاره به اینکه بعد از حضور در نقش روحانی فیلم مارمولک همچنان نقش های مشابه به او پیشنهاد می شود، گفت: بعد از نقش کوتاهی که در مارمولک داشتم و خروجی آن فیلم که بسیاری هم آن را دوست داشتند، فکر کردم نباید آن را خراب کرد و خیلی از پیشنهادهای مشابه را رد کردم. من فکر می کنم جذابیت یک نقش به کوتاهی و بلندی نیست بنابراین سعی کردم گزیده کار باشم به این معنی که باید بتوانیم به کارهایی که دوست نداریم یا نقش های تکراری نه بگوییم.

نقشی را که دیده شده می خواهند دوباره بازی کنیم

فروتنیان در ادامه با اشاره به این گزیده کاری خود عنوان کرد: با این نگاه خیلی از فیلمنامه ها را در سینما و تلویزیون رد کرده ام. چراکه وقتی یک نقشی را کار می کنید و دیده می شود باقی تهیه کنندگان و کارگردانان هم از شما می خواهند همان نقش را بازی کنید و تغییری هم در آن ایجاد نمی کنند.

بازیگر فیلم های دهلیز و بوسیدن روی ماه اضافه کرد: به ویژه در تلویزیون که چارچوب خاصی دارد و به صورت روتین و کلیشه ای در یک ژانر یا فضا می افتد مثلاً وقتی طنز می سازد به شکل سخیفی به طنز ورود می کند که در پس خنده آن نوعی بغض یا تمسخر وجود دارد.

وی با اشاره به کمدی مارمولک و نقش روحانی خود در آن بیان کرد: در این فیلم مجموعه ای از موارد دست به دست هم داد که باعث شد کار به این خروجی برسد. من خاطرم هست آن زمان برای ایفای آن نقش کمی ترس داشتم و فکر می کردم من در این حوزه هیچ تجربه و حرفی نداشته ام پس چطور می توانم آن را ایفا کنم.

ویژگی نقش روحانی در مارمولک

بازیگر مارمولک اضافه کرد: بعد از آن وقتی به من گفتند این نقش به نوعی آپدیت شده اثر بینوایان است و نقش روحانی مارمولک که من بازی کردم مثل کشیش آن قصه به نوعی روی نقشی که پرویز پرستویی بازی می کند، تاثیرگذار است ویژگی هایی برایش تعریف کردیم تا بتوان ما به ازایی برایش پیدا کرد.

وی افزود: مثلاً پیشنهاد دادیم این آدم شغل داشته باشد یا در فیلمنامه ابتدا کتاب دیگری انتخاب شده بود اما حبیب رضایی پیشنهاد داد که این روحانی بخش هایی از شازده کوچولو را بخواند که بسیاری در کودکی و بزرگسالی با آن همراه شده اند. حتی حضور خود پرویز پرستویی در این همکاری بسیار موثر بود و مجموعه ای از این المان ها بود که باعث شد یک کمدی خوب ساخته شود.

این بازیگر در پایان درباره فعالیت های جدید خود نیز گفت: پیشنهاد مختلفی در شبکه نمایش خانگی و مدیوم های دیگر داشته ام که شاید بعد از فروکش کردن موج کرونا برخی از آن ها را بررسی و انتخاب کنم.

کد خبر 4943648

عطیه موذن

لینک خبر :‌ خبرگزاری مهر
حوزه/ یک کارگردان سینما و تلویزیون گفت: متاسفانه شرایطی که در سینمای امروز می بینم تابع نظام سرمایه داری است، برای همین هم در چنین سینمایی تنها چیزی که اهمیت دارد موضوعات مادی است.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۳/۱۸

جواد اردکانی، کارگردان سینما و تلویزیون در گفت وگو با خبرگزاری حوزه ، با نامساعد خواندن فضای حاکم بر سینما اظهار کرد: متاسفانه شرایطی که امروز بر سینما حاکم شده تابع نظام سرمایه داری است، یعنی تنها آثاری در این شرایط امکان ساخت پیدا می کنند که در آن سوددهی مالی حرف اول را بزند. این مسئله نیز از آنجا نشأت گرفته که یک نظام واحد تولید بر سینما حاکم نشده است. نکته قابل توجه این است که در سینمای فعلی با وجود این که در ظاهر سینمای سرمایه داری بر کشورمان حاکم شده، اما به قواعد این سینما نیز پایبند نیستیم! چون در این شکل سینما همه گونه فیلمی فرصت ساخت پیدا می کنند.

وی افزود: مشکل دیگر اینجاست که فیلم های سینمایی امروز با هزینه اندک تولید می شود تا به محض نمایش به سوددهی نزدیک شود. نکته دیگر که در سینمای ما وجود دارد این است که ما در سینما کشورمان تنها در پی تامین نیاز یک دسته از مخاطبان سینما هستیم که مشتریان همیشگی سینما هستند، اما جمعیت عظیم تری به فراموشی سپرده شده اند، اینکه چرا اکثریت افرادی که می توانند به سینما بروند دیگر مخاطب سینما نیستند یک دلیل روشن دارند، آنهم اینکه آنها آثاری که دوست دارند را بر پرده سینماها نمی بینند.

اردکانی تاکید کرد: من بخش خصوصی را در این رابطه مقصر نمی دانم، چون آنها نیاز دارند تولیداتشان به سود دهی برسد، اما نکته ای وجود دارد که باید مدیران سینمایی آن را تامین کنند. آن این که باید ظرفیت مخاطبان فیلم های ایرانی به خارج از مرزها برسد، اما وقتی بازار فیلم ما تنها به داخل خلاصه می شود رسیدن به سود کار سختی خواهد بود، همین امر هم سبب شده فیلم های ایرانی روز به روز کوچک شوند تا بتوانند معادله اقتصادی حاکم بر این هنر صنعت را تامین کنند.

اردکانی تاکید کرد: فضای نامساعد حاکم بر سینما در شرایطی است که فیلم های ایرانی در حال رقابت با آثار خارجی نیستند، والا تصور کنید اگر اکران همزمان فیلم هایی خارجی در کشورمان میسر بود، عملاً آثار ایرانی نابود می شدند. این اتفاق هم به واسطه همان کوچک شدن روز به روز فیلم های ایرانی است.

این کارگردان فیلم های ارزشی گفت: شرایط موجود همچنین باعث شده فیلم های ایرانی از آرمان هایی که در ابتدای انقلاب در سینما وجود داشت فاصله گرفته و بیشتر به سمت کارهای سخیف هدایت شود. با این توضیحات آینده سینما را در دو قالب می بینم. ابتدا فیلم هایی که با حمایت دولتی ساخته می شود. دوم کارهایی که صرفاً برای رضایت گیشه تولید شده و هیچ دغدغه ارزشی پشت آن وجود ندارد.

وی در پایان درباره فیلم های گروه هنر و تجربه تاکید کرد: فیلم هایی که در این حوزه تولید می شود و مخاطبانش نیز به شدت اندک است به مرور از بین خواهد رفت و دیگر همین اکران محدود نیز برایشان باقی نخواهد ماند، برای همین خیلی دور نیست که سینما ایران به طور کامل در اختیار فیلم های سخیف قرار گیرد.

لینک خبر :‌ خبرگزاری حوزه
شب گذشته امیرمحمد زند بازیگر تلویزیون و سینما در گفتگو با برنامه پشت صحنه در رادیو تهران درباره حواشی اخیر پیش آمده در فضای مجازی صحبت کرد. زند در بخش هایی از این گفتگو به شکل گیری مافیا در سینما و تئاتر و دریافت دستمزدهای غیرواقعی واکنش نشان داد.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۳/۱۸ سایت های دیگر : گذار نیوز

دریافت 22 MB

61263

کد خبر 1396641

لینک خبر :‌ خبر آنلاین
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۳/۱۸ سایت های دیگر : خبر 24

جهانی خبر- جبارآذین- چالش ها وکشمکش های صنفی، سیاسی، سلیقه ای وتجاری صنوف وابسته به خانه ای که درآغازبااهدافل صنفی ورویکرد فرهنگی، تاسیس شد و قراربودمکان وفضای رسیدگی به امور سینما و دغدغه های اهالی سینماباشد، ولی بانفوذورسوخ افرادمساله دار سیاسی وکاسبکاربه رغم کوشش سینماگران سلامت اندیش و مستقل ازاهداف نخستین خود فاصله گرفت وبه ابزاری دردستهای سیاسیون، تاجران و مافیا و پولشویان تبدیل شد،درحال گسترش است.حاکمیت طیف های ناسالم در مقام مدیران و گردانندگان خانه یادشده و عملکردهای باندی، رفاقتی وفامیلی آنهاوحیف ومیل حق سینماگران ،بارهاصنوف رادربرابر یکدیگر وآن هارادرمقابل سران اشتباهی تجارتخانه سینما قرارداده است.تاسیس دیگر خانه هایی به نام سینماکه حاصل زدوخوردهای صنفی، سیاسی، گروهی،مالی و... بود و انواع انشعاب ها و درگیریها!انحرافی واشتباهی وناسالم بودن جریان های حاکم برآن رابه اثبات رسانده است، اماپول،منافع،مقام، تسهیلات ولفت و لیس جماعتی که مورد حمایت اربابان خودهستند،هرگزنگذاشته تااین خانه درمسیر سلامت و تعالی صنفی وفرهنگی به حرکت درآید.انشعاب انجمن مهم سینماداران ازاین خانه، یکبار دیگرزنگ فرسودگی وفروپاشی ساختار پوسیده خانه سیاست،تجارت ومافیا زده سینمارابه صدادرآورد. سینماداری،جداازمالکیت یا وکالت اداره آن، به دانش و تخصص واعتبار نیازدارد و سینماداران برای سرگرمی و تفریح، سینماهای خود رادایر نکرده اند و هدف آنهاکسب درآمد و سودازراه سینما است. ازهمین روبدیهی است که درآمد و سود آوری برای اغلب آنها درالویت نخست باشد.صدالبته این مهم باکارکردسازمان هاوارگان هایی مانندحوزه هنری و بنیادهزار فامیل پهلوی و...که به غلط وناحق، تولیت بخش اعظم سینماهای کشور را دراختیاردارند، متفاوت است.سینماداران برای تامین دستمزدها،امکانات،اداره وتسهیلات سینماها وزندگی خودبه درآمدمتکی هستند. به همین دلایل، وقتی خانه ویران سینما به شکل های مختلف برسرراه آن هاسنگ می اندازد، جدا و مستقل شدن،تنهاراه می ماندکه به آن متوسل شده اند. گرچه نبایدازیادبرد که برخی اقدام های سینماداران دراکران فیلمهای خاص واکران نکردن ویاپایین کشیدن زودهنگام برخی فیلم ها،مطلوب سینماوسینماگران نیست! درهر حال خانه مذکور،بنیادپهلوی و دیگرمحافل بودجه خوار سازمان اشتباهی سینمایی وبعضی تشکل های بودجه بربادده سینمایی ارگانی ازدرون درحال فروپاشی اند واین امری ناگزیراست که کهنه هاوپوسیده هابایدجای خود رابه نوها و تازه ها دهند!

لینک خبر :‌ جهانی پرس
محمد قاصد اشرفی درباره بازگشایی سینماها گفت: امیدوارم برای شروع اکران 99 سینماها فیلم هایی انتخاب شوند که به درد پرده الان بخورند. سینمایی که بسته بوده باید سراغ فیلمی برود که مخاطب را راغب به آمدن به سالن کند.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۳/۱۹ سایت های دیگر : سینما پرس

به گزارش خبرنگار حوزه سینمایی گروه فرهنگ و هنر خبرگزاری آنا ، سینماهای کشور بالاخره پس از چندماه تعطیلی، قرار است از ابتدای تیرماه فعالیت مجدد خود را از سرگیرند. هرچند تکلیف فیلم های انتخابی و نحوه نمایش آنها و حتی سینماهای داوطلب مشخص نیست.

در این راستا محمدقاصد اشرفی، رئیس انجمن سینماداران در گفتگو با خبرگزاری آنا بیان کرد: من خیلی وقت است که معتقدم باید سینماها باز شود؛ مگر اماکن و جاهای دیگر حتی مترو و اتوبوس راه نیفتاده؟ سینما که لااقل از اینگونه مکان ها خطرناک تر که نیست!

هزینه کمرشکن این روزهای سینما کمی جبران می شود

وی افزود: سینمایی که قرار است با 50 درصد ظرفیت به کارش ادامه دهد، خب چرا فعالیتش را نباید از سر می گرفت؟ این نهایت ظرفیت است و شاید تنها چند فیلم پرفروش بتوانند همین صندلی ها را نیز پر کنند. پس باز شدنش به صرفه است.

اشرفی با اشاره به پروتکل های اعلامی برای اجرا در سالن های سینمایی گفت: اتفاقا انجام فاصله گذاری در سالن ها خیلی راحت تر است. سینما شرایط ایمنی دارد و خود مدیران سالن ها نیز حتما شرایط بهداشتی را رعایت خواهند کرد.

وی با بیان اینکه سینما در کنار کار فرهنگی اشتغالزایی خواهد کرد، یادآور شد: بالاخره فیلم ها باید بیایند و فروخته شوند تا هزینه کمرشکن این روزهای سینما نیز کمی جبران شود.

حتما اکران فیلم های مفرح در اولویت باشد

اشرفی درباره فیلم های پیشنهادی برای آغاز به کار سینما پس از چندماه گفت: تصمیم برای فیلم های منتخب اکران، احتمالا این هفته مشخص می شود و خب امیدوارم فیلم هایی انتخاب شوند که به درد پرده الان سینما بخورند. سینمایی که بسته بوده باید سراغ فیلمی برود که مخاطب را راغب به آمدن به سالن کند.

مدیر سینما ماندانا اضافه کرد: پیشنهاد من این است حتما اکران فیلم های مفرح در اولویت باشد بلکه این فضا کمی آرام شود و سینماها از این افسردگی خارج شوند. فیلمی باید باشد که حال مخاطب را خوب و شاد کند. ما نیز با قدرت از تیرماه سینما را باز خواهیم کرد.

رئیس انجمن سینماداران اینگونه نیز گفت: بعد از این آثار فیلم های دیگر و متنوع تری می توانند وارد اکران شوند تا مخاطب همه نوع فیلمی را روی پرده ببیند ولی استارت اکران 99 باید با آثار مفرح و کمدی باشد.

انتهای پیام /4143/

لینک خبر :‌ خبرگزاری آنا
سینماپرس: محمدمهدی طباطبایی نژاد ضمن معرفی برخی از فیلم هایی که کاندید اکران در تیرماه هستند، درباره سرانجام مسئله ای که بین خانه سینما و شورای صنفی نمایش رخ داده بود گفت: هیچ مشکلی بین ما و خانه سینما وجود ندارد. دوستان ما در خانه سینما نیز می دانند که رفتار غیرقانونی از سازمان سر نزده است. اما ما برای همراهی هرچه بیشتر پیشنهاد دادیم که حاضریم هر زمان که گفتند، انتخابات شورای صنفی نمایش را تجدید کنیم.

به گزارش سینماپرس ، پس از چند ماه تعطیلی سینماها، سرانجام حسن روحانی (ریاست جمهور) مجوز بازگشایی سالن های سینمایی از اول تیرماه را صادر کرد. بر این اساس سالن های سینما از اول تیرماه با 50 درصد ظرفیت کار خود را آغاز می کنند اما هنوز مشخص نیست که کدام آثار به عنوان اولین فیلم ها ریسک اکران در سینماها را قبول می کنند.

در این شرایط شورای صنفی نمایش باید اولین فیلم هایی که در سینماها اکران می شوند را اعلام کند. این در حالی است که انتخابات تازه این شورا هنوز توسط خانه سینما پذیرفته نشده و صحبت هایی برای رای گیری مجدد مطرح است.

محمدمهدی طباطبایی نژاد (معاون نظارت و ارزشیابی سازمان سینمایی) درباره سرانجام مسئله ای که بین خانه سینما و شورای صنفی نمایش رخ داده، گفت: هیچ مشکلی بین خانه سینما و ما وجود نداشته و ندارد.

وی در باره اینکه آیا قرار است انتخابات شورا مجددا برگزار شود، بیان کرد: دوستان ما در خانه سینما می دانند که رفتار غیرقانونی از سازمان سر نزده است. اما ما برای همراهی هرچه بیشتر پیشنهاد دادیم که حاضریم به عنوان سازمان سینمایی در صورتی که دوستان ما نکته یا اعتراضی به انتخابات شورای صنفی داشته باشند، هر زمان که گفتند، آن را تجدید کنیم. از نظر ما هیچ مانعی برای تجدید انتخابات وجود ندارد و آن چیزی که مهم است این بوده که یک شورای حرفه ای با اطمینان خاطر همه ذی نفعانش کارش را انجام دهد.

معاون نظارت و ارزشیابی سازمان سینمایی ادامه داد: به نوعی اگر قرار باشد در عملکرد شورای صنفی، کسانی یا موثری یا ذی نفعی تردید کند، این مورد تایید ما نیست. بر همین اساس و برای اینکه این اطمینان خاطر حاصل شود، از نظر ما تجدید رای گیری هیچ مانعی ندارد. علی رغم اینکه بارها عرض کردم، همه موارد ما قانونی بوده و کوچکترین شبهه ای به آنچه که اتفاق افتاده وارد نیست ولی به جهت اینکه همراهی، همدلی و رفاقت خود را با دوستانمان ثابت کنیم، اعلام کردیم که اگر لازم بدانند انتخابات را تجدید کنیم.

طباطبایی نژاد درباره اینکه چه فیلم هایی بعد از بازگشایی سینماها در شرایط کنونی اکران می شوند، اظهار داشت: فیلم هایی که تا پیش از بسته شدن سینما اکران خود را آغاز کرده بودند، مجددا گزینه اکران در سینما هستند. البته فیلم نرگس مست برای ادامه اکران خود به بخش سینمای آنلاین رفته که بر اساس تقاضای خود سازندگان بوده است. علاوه بر آنها چند فیلم جدید نیز اکران خود را آغاز می کند که اسامی آنها را بعد از جلسه شورای صنفی نمایش به طور قطعی اعلام می کنیم.

بنا بر اعلام معاون نظارت و ارزشیابی سازمان سینمایی در روز گذشته، پس از بازگشایی سینماها، فیلم هایی که اکران خود را به تعویق بیاندازند، 6 ماه از اکران در سینماها منع می شوند. وی در این باره توضیح داد: در رابطه با انصراف افراد از اکران فیلم خود باید بگویم بر مبنای نظام نامه اکران، اگر فیلمی که به سبد اکران آمده، در میانه راه انصراف دهد، قاعدتا 6 ماه حق اکران مجدد و به طور کلی حق اکران عید را ندارد. ولی در مورد فیلم های کنونی که اکرانشان متوقف شده، اجازه دهید که ما این موضوع را سه شنبه در شورای کرونا بررسی کنیم، ممکن است در آنجا کسی بیاید و بگوید که شرایط کرونا بوده و موقعیت ویژه ای پیش آید که نیاز به بحث های خاص خود دارد.

معاون نظارت و ارزشیابی سازمان سینمایی همچنین درباره پیشنهاد شروع به کار سینماها با 40 درصد ظرفیت که توسط ستاد کرونا کارگروه اکران فیلم داده شده بود اما اکنون قرار است سینماها با 50 درصد بازگشایی شوند، بیان کرد: در این کارگروه که آقای انتظامی رئیس آن هستند و مدیرعامل خانه سینما و بنده در آن عضو هستیم، یک پیشنهادی دادیم که برمبنای این پیشنهاد این مصوبه را گرفتیم. آنجا گفتیم که ما آمادگی داریم تا با ظرفیت 40 درصد و 15 ماده که آنها را اعلام کرده بودیم، اقدام به بازگشایی سینماها کنیم.

وی افزود: آقای دکتر صالحی که درخواست ما را برای ستاد کرونا بردند، با وضعیت یک در میان و 50 درصدی سینما موافقت کردند. یعنی عملا آنها ظرفیت بالاتری به ما دادند. چراکه به هر حال پیشنهاد ما یک ماه پیش که اوج کرونا بود، داده شد و اکنون باتوجه به ایمن تر شدن شرایط ظرفیت را بالاتر برده اند.

طباطبایی نژاد در پاسخ به این پرسش که باتوجه به کاهش 50 درصدی ظرفیت سالن ها و شرایط کرونا که عاملی برای کاهش مخاطبان در ابتدای کار است، چه حمایت هایی برای فیلم هایی که در ابتدا اکران می شوند، در نظر گرفته شده، اظهار داشت: تاکنون برای پردیس های بالای 7 سالن این اجازه داده شده بود که هر فیلم را تنها در دو سالن خود نمایش دهد و حواله آن را بگیرد؛ به نوعی اگر می خواست در سه سالن فیلمی را نمایش دهد باید دو حواله می گرفت. اما الان باتوجه به ظرفیت دو سالن، یک فیلم می تواند با یک حواله در چهار سالن یک پردیس 7 سالنه اکران شود. به نوعی از حواله آنها نیز کسر نشده و محدودیت برای افزایش سالن تا ظرفیت 100 درصد نیز وجود ندارد.

این مدیر سینمایی در ادامه بیان کرد: در گذشته این محدودیت وجود داشت. یعنی اگر شما می خواستید یک فیلم کمدی را در دوسالن یک پردیس به نمایش بگذارید، باید یکی از آنها را به صورت تک سانس اکران می کردید. اما الان پردیس های 7 سالنه می توانند تا 4 سالن خود را به فیلم پرفروش خود اختصاص دهند. علاوه بر این امکان دو سه نکته دیگر نیز مد نظرمان هست. به نوعی ممکن است اگر شرایط فروش فیلم ها شرایط ایده آلی نباشد که در اینصورت راهکارهایی باید در نظر گرفت.

وی افزود: در همین راستا گفتگویی را در ستاد کرونا مطرح کردیم و در حال دنبال کردن آن هستیم. بر این اساس پیشنهاد ما این است که زمان اکران فیلم ها را به عنوان مشوق افزایش دهیم، برای کف فروش ها نیز ملاحظاتی در نظر گرفته و برای آن تخفیفاتی در نظر بگیریم. مشوق های این چنینی را برای کسانی که می پذیرند و در شرایط اکران قرار می گیرند حتما در نظر می گیریم.

طباطبایی نژاد در پایان گفت: البته همانطور که مستحضرید برای هرکدام از فیلم های اکران اسفند غیر از خوب بد جلف2 که اکران نوروز بود، 60 میلیون تومان هزینه تبلیغات مجدد در نظر گرفتیم. برای فیلم هایی که به اکران آنلاین رفتند نیز 50 میلیون به علاوه همین 60 میلیون که برای تبلیغات است در نظر گرفتیم. بی وزنی ، دوئت ، یادم تو را فراموش ، عصر داغ و نرگس مست که البته به اکران آنلاین رفت از جمله فیلم های اکران اسفند به شمار می آیند.

لینک خبر :‌ سینما پرس
مراسم تکریم و معارفه مدیرعامل ایرنا با حضور چهره های فرهنگی و سیاسی کشور به محملی برای یادآوری خاطرات فعالیت این رسانه بدل شد.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۳/۱۸

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری شبستان ، مراسم تکریم ومعارفه مدیرعامل خبرگزاری جمهوری اسلامی(ایرنا) در حالی امروز هجدهم خردادماه در محل این خبرگزاری برگزار شد که چهره های شناخته شده فرهنگی و سیاسی از جمله سیدعباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، حجت الاسلام سیدمحمود دعایی مدیر موسسه رسانه ای اطلاعات، علی ربیعی سخنگوی دولت، حسام الدین آشنا مشاور فرهنگی رئیس جمهوری، فریدون وردی نژاد معاون سیاسی رئیس جمهوری، سید عباس موسوی سخنگوی وزارت خارجه و محمد خدادی معاون مطبوعاتی وزارت ارشاد میهمان آن بودند. نکته ای که موجب شد تا این نشست تکریم و معارفه عملا به محملی برای یادآوری خاطرات مشترک این چهره ها از خبرگزاری ایرنا تبدیل شود.

حجت الاسلام سیدمحمود دعایی یکی از سخنرانان این نشست بود. او که سال هاست مدیریت روزنامه اطلاعات را به عنوان یکی از بزرگترین مجموعه های رسانه ای کشور بر عهده دارد و در میان اهل فرهنگ و سیاست به عنوان چهره ای معتدل و میانه رو شناخته می شود، در این مراسم به ذکر خاطراتی از سال ها آشنایی خود با ایرنا و مدیران آن پرداخت.

دعایی به آشنایی خود با مجموعه خبری ایرنا پس از انقلاب و در زمان مدیریت کمال خرازی اشاره کرد و خرازی را مدیری قاطع و تاثیر گذار توصیف کرد که جایگاه ویژه ای به این رسانه بخشید.

او همچنین به دوره مدیریت فریدون وردی نژاد و محمد خدادی در ایرنا پرداخت و با اشاره به حضور سیدضیا هاشمی در این سمت، از او به عنوان چهره ای آکادمیک و موفق در وزارت علوم، تحقیقات و فناوری یاد کرد و همکاری او با سیدعباس صالحی در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی را ستود.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی دیگر سخنران این نشست بود. او که معمولا در چنین نشست هایی، نکاتی مهم و راهبردی را متذکر می شود، در این مراسم نیز به جایگاه مهم رسانه ها به خصوص خبرگزاری ایرنا در شرایط کنونی کشور پرداخت.

سیدعباس صالحی در تشریح شرایط کنونی کشور، رخدادهای کشور را از سال 96 تاکنون مورد توجه قرار داد و گفت: جنگ اقتصادی، جنگ رسانه ای، جنگ امنیتی و جنگ محیط زیستی چهار تهدیدی است که در این سال ها کشور با آن ها دست به گریبان بوده است.

وی همچنین به نقش رسانه ها در مقابله با این تهدیدها اشاره کرد و از تقویت امید، تقویت همبستگی اجتماعی و توجه به ظرفیت بالای جامعه ایران در ترمیم خود به عنوان رویکردهایی یاد کرد که می توان با تکیه بر آن ها بر مشکلات موجود فائق آمد. او همچنین ابراز امیدواری کرد با کمک رسانه های داخلی، کشور از شرایط خطیر کنونی عبور کند تا دورانی تازه از شکوفایی ایران را شاهد باشیم.

اما سیدضیا هاشمی به عنوان مدیرعامل سابق ایرنا نیز در این مراسم به تشریح فعالیت های خود در جایگاه مدیریت ایرنا پرداخت. او دوره سی ماهه حضور خود در ایرنا را ملمو از رویدادهای مهم برای کشور توصیف کرد و در این زمینه به رخدادهای چون حوادث دی ماه سال نود و شش، حادثه سانچی و اوج گیری تحریم های ظالمانه آمریکا اشاره کرد.

هاشمی در تشریح فعالیت های خود در ایرنا نیز، تدوین چشم انداز سه ساله این خبرگزاری با همفکری و همکاری اساتید رسانه و پیشکسوتان ایرنا را گامی مهم در اصلاح ساختاری این رسانه دانست و به ارتقا زیرساخت های فناورانه این خبرگزاری اشاره کرد.

مدیرعامل سابق ایرنا در بخش دیگری از سخنان خود، رویکرد مدیریتی خود را غیرجناحی توصیف کرد و از حفظ اعتدال به عنوان الگویی یاد کرد که موفقیت کشور در عرصه های داخلی و خارجی را به همراه دارد.

اما دیگر سخنران این مراسم محمدرضا نوروزپور بود که از این پس نگاه ها به مدیریت او در ایرنا دوخته می شود. نوروزپور که در میان اهالی خبر بیشتر با فعالیت های رسانه ای اش شناخته می شود، در مراسم تودیع خود به عنوان مدیرعامل خبرگزاری جمهوری اسلامی نیز بیشتر درباره جایگاه خبر و رسانه در جهان امروز سخن گفت.

او گسترش ارتباطات و فناوری های مرتبط با آن را مصادف با ورود جهان به دوره ای تازه دانست که در آن رسانه های اجتماعی با تسریع در اطلاع رسانی، عملا اخبار را پیش از خبرگزاری ها می سوزانند. در این شرایط است که رسانه های اصلی باید به رویکردهایی تازه در انتقال اخبار بیاندیشند.

نوروزپور تصمیم سازی را همان رویکرد تازه ای دانست که رسانه های اصلی باید آن را جایگزین حرکت روی موج خبر کنند. بنابراین تنها در این شرایط است که این رسانه ها می توانند قدرت خود را در فضای کشور بازیابند و به فعالیت شبکه های اجتماعی نیز جهت دهند.

وی افزود: دنیای رسانه ای امروز دنیای روایت هاست به همین خاطر باید در روایت گری مان تجدیدنظر کنیم تا بتوانیم از فشار شبکه های اجتماعی بر روان مردم بکاهیم.

وابستگی ایرنا به دولت موضوع دیگری بود که مدیرعامل این خبرگزاری در سخنرانی خود به آن پرداخت. او در واکنش به آن ها که ایرنا را به خاطر رسانه نظام و دولت بودن، ناکارامد توصیف می کنند، گفت: این مساله محدودیتی است که فرصت هایی را نیز برای خبرگزاری ما به همراه دارد، اما آن چه در این میان اهمیت دارد حرفه ای بودن و حرفه ای ماندن ماست.

پایان پیام/ 14

لینک خبر :‌ خبرگزاری شبستان
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۳/۱۸

جریان دعوا بر سر قانون مطبوعات بود که روزنامه سلام به مدیریت موسوی خوئینی ها با انتشار یک نامه محرمانه، ماجرای کوی دانشگاه و فتنه تیرماه 1378 را کلید زد. روزنامه سلام نوشت: سعید اسلامی پیشنهاد اصلاح قانون مطبوعات را داده است . قانون اصلاح مطبوعات که در مجلس پنجم مورد بررسی قرار داشت با این تیتر روزنامه سلام و نامه منتشر شده زیر سؤال می رفت تا دست نشریات زنجیره ای علیه نظام و اصول انقلاب همچنان باز بماند. با توقیف روزنامه سلام، ماجرای کوی دانشگاه شروع شد و برخی از مسئولین دولت خاتمی مانند معین و تاج زاده در جمع دانشجویان به اصطلاح معترض به توقیف روزنامه سلام حاضر شده، سخنرانی و تحصن کردند.
عطاءالله مهاجرانی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی دولت خاتمی نیز پس از رای اعتماد مجلس، با اتخاذ شیوه تساهل و تسامح به جریان های فکری همانند کیان، سلام و آیین، امکان میدان داری در عرصه های مختلف فرهنگی از جمله سینما، هنر، کتاب، روزنامه را به آنها داد. او کسی بود که برای اوّلین بار در مقاله خود، پیشنهاد مذاکره مستقیم با آمریکا را مطرح کرد که با واکنش جدّی
رهبر معظّم انقلاب روبه رو شد.
وی در ترویج افکار لیبرالی و حمایت از افراد سکولار و ضدانقلاب اسلامی، صریح عمل می کرد. وی تا آذرماه 1379 (کمتر از چهار سال) وزیر ارشاد بود و سپس تحت فشار افکار عمومی، مجبور به استعفا شد و خاتمی علی رغم اینکه دیدگاه های فرهنگی او را نزدیک ترین دیدگاه به اندیشه های خود معرفی کرده و او را سخنگوی دولت هم کرده بود، استعفایش را پذیرفت. مهاجرانی پس از شکایت همسر دومش مبنی بر ندادن نفقه و پیدا شدن زن سوم مهاجرانی و محکوم شدن در دادگاه، به انگلیس فرار کرد!
در شهریور 1385 نتیجه تحقیق و تفحص مجلس شورای اسلامی از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی دولت خاتمی نشان داد که: عرضه کتب و نشریات خارجی ممنوعه و مبتذل، انتشار کتاب هایی در معرفی هنرپیشه های فاسد و توصیف کننده صحنه های غیراخلاقی و مسائل جنسی به طور وقیحانه و مطالب کفرآ میز، عرضه کتابهای نویسندگان معاند با انقلاب و تبلیغ آثار علیه اسلام، عرضه آثاری در ضدیت با گروههای جهادی فلسطینی و دفاع از اسرائیل، تولید آثار سینمایی گسترش دهنده لمپنیزم، نمایش خوانندگی و رقص زنان، متهم کردن جمهوری اسلامی به خشونت، ترویج فرهنگ غربی و هرج و مرج رفتاری و سیاه نمایی و تضعیف نظام و باورهای دینی و قوای سه گانه و روحانیت و ارزش های انقلاب در نشریات و مطبوعات، از جمله اقدامات دولت مدعی اصلاحات بوده است!
رهبر معظّم انقلاب، علی رغم خویشتنداری در برابر جریان دوم خرداد و تلاش هایی که درجهت تبیین اصطلاحاتی که این جریان در فضای سیاسی و اجتماعی و ذهنی مردم به وجود می آورد، در برابر اهانت ها و تخریب هایی که تحت عنوان آزادی و دموکراسی انجام می شد، هشدارهای شدید دادند از جمله در جلسه پرسش و پاسخ دانشجویان و اساتید دانشگاه صنعتی امیرکبیر فرمودند:
من به عنوان خدمتگزار شما و برادر مجموعة جمع حاضر و به عنوان کسی که دلبسته و علاقه مند به حیثیت شماست و مجموعة دانشجویان را دوست دارد، به شما عرض می کنم، جمهوری اسلامی و مسئولان آن بعد از این نه حق دارند و نه تصمیم دارند که در مقابل کسانی که می خواهند با شعار آزادی علیه منافع مردم، علیه خود آزادی و علیه سرنوشت این ملت اقدام و حرکت کنند، مماشات کنند. در محافل خودشان نشستند و گفتند ما می خواهیم براندازی قانونی کنیم! چیز عجیبی است! ما چیزی به اسم براندازی قانونی نمی شناسیم. هر حرکت و تلاشی که به قصد براندازی صورت گیرد، شروع به محاربه است. حکم محارب هم در اسلام معلوم است .
در همین جلسه دانشجویان از رهبری در مورد نظرشان نسبت به مطبوعات و برخورد قضایی با آنها سؤال می کنند و رهبری در پاسخی متین و مستحکم، ضمن حمایت از آزادی مطبوعات، آن را بازتعریف کرده ، شرایط افراد قلم به دست را ذکر نموده و برخورد قضایی قانونی را لازمة نظارت و حفظ آزادی معرفی می نمایند و با تعبیر افکار عمومی موش آزمایشگاهی نیست که هر کس هر کاری خواست، بتواند با آن بکند صریحا کار مطبوعات معاند را تقیبح کردند:
این سؤال را خیلی از من می پرسند. پاسخ من این است: من مطبوعات را یک پدیدة ضروری و لازم و اجتناب ناپذیر برای جامعة خودمان و هر جامعه ای که بخواهد خوب زندگی کند، می دانم. برای مطبوعات هم سه وظیفة عمده قائلم: وظیفة نقد و نظارت، وظیفة اطلاع رسانی صادقانه و شفّاف، وظیفة طرح و تبادل آراء و افکار در جامعه. معتقدم که آزادی قلم و بیان، حقِ مسلم مردم و مطبوعات است. در این هم هیچ تردیدی ندارم و این جزو اصول مصرّحه قانون اساسی است. معتقدم اگر جامعه ای مطبوعات آزاد و دارای رشد و قلمهای آزاد و فهمیده را از دست بدهد، خیلی چیزهای دیگر را هم از دست خواهد داد. وجود مطبوعات آزاد، یکی از نشانه های رشد یک ملت و حقیقتاً خودش هم مایه رشد است؛ یعنی از یک طرف رشد و آزادگی ملت، آن را به وجود می آورد؛ از طرف دیگر،آن هم به نوبه خود می تواند رشد ملت را افزایش دهد. البته معتقدم در کنار این ارزش، ارزش ها و حقایق دیگری هم وجود دارد که با آزادی مطبوعات و آزادی قلم، آن ارزش ها نباید پامال شود. هنر بزرگ این است که کسی بتواند هم آزادی را حفظ کند، هم حقیقت را درک کند، هم مطبوعات آزاد داشته باشد، هم آن آسیب ها دامنش را نگیرد. باید این گونه مشی کرد.
در مورد برخورد قضایی باید بگویم، در کار دادگاه و حکم قضایی، هیچ کس- که این شامل بنده هم می شود- نه حق دارد دخالت کند و نه دخالت می کند. قاضی باید بتواند آزادانه تصمیم بگیرد. نباید فشاری علیه و له قاضی وجود داشته باشد. علیه این حکم یا آن حکم نباید فشاری وجود داشته باشد. علیه قاضی نباید جوّ سازی شود. قاضی باید بتواند فارغ از فشار جوّ، طبق قانون حکم صادر کند. بنابراین دخالت نباید بشود و تا آن جایی که من اطّلاع دارم، در کار دادگاه هایی که مربوط به نشریات بوده، دخالتی هم نشده است. من معتقدم که نظارت بر مطبوعات، یک وظیفه و یک کار لازم است. این مُرّ قانون اساسی و قانون مطبوعات و قانون عادی هم هست. بدون نظارت، یقیناً خواسته ها و مصالح ملی از مطبوعات تأمین نخواهد شد. بعضی افراد خیال می کنند که افکار عمومی، منطقه آزاد و بی قید و بندی است که هر کار خواستند، با آن بکنند! افکار عمومی موش آزمایشگاهی نیست که هرکس هر کار خواست، بتواند با آن بکند. با تحلیل های غلط و شایعه سازی و تهمت و دروغ، به ایمان و عواطف و باورها و مقدّسات مردم آسیب می زنند. اینکه درست نیست. بنابر این نظارت لازم است تا این کارها نشود. این یک وظیفه است و اگر انجام نگیرد، جای سؤال دارد که چرا انجام نمی گیرد. چه کسی موظف است؟ در درجه اوّل دستگاههای دولتی و بعد دستگاه های قضایی. اگر دستگاه های دولتی وظیفه خود را انجام دهند، نوبت به دستگاه قضایی نمی رسد. اگر دستگاه های دولتی به هر دلیلی نتوانستند کاری را که بر عهده آنها است، انجام دهند، قاضی باید وارد میدان شود. قاضی هم مثل داور است؛ از قاضی نباید انتظار داشت که حکم نکند .2
پانوشت ها
1- مورخ 9/12/1379
2- همان

لینک خبر :‌ روزنامه کیهان
آن گونه که اخبار این سازمان نشان می دهد به زودی تغییرات جدیدی هم در این سازمان رخ می دهد و احتمالا باید منتظر باشیم همه آن چه که تا الان برای آن هزینه می شد مسیر جدیدی را در پیش گیرد.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۳/۱۹

پرسش: یک سال مانده به پایان کار دولت دوم حسن روحانی ضیاء هاشمی مدیر عامل خبرگزاری ایرنا که به نوعی هم خبرگزاری دولت محسوب می شود تغییر می کند.

ضیاء هاشمی خیلی وقت نیست آمده ولی زودتر از آن چیزی که انتظارش می رفت مراسم تودیعش برگزار شد.

در طی مدت کوتاهی که او مدیریت این خبرگزاری را بر عهده داشت برای اجرای طرح های جدید و ایجاد تحولات تازه در ایرنا بودجه قابل توجهی هزینه شد.

بخش های جدیدی در این خبرگزاری ایجاد شد و نیروهای جدیدی هم به این سازمان اضافه شدند.

اما حالا با رفتن ضیاء هاشمی به عنوان کسی که این برنامه ها را کم و بیش به پیش می برد حالا باید منتظر تغییرات دوباره و جدید در این خبرگزاری دولتی باشیم.

هاشمی تا همین هفته پیش هم در حال عزل و نصب بود هنوز قطار عزل و نصب های او به عنوان مدیر جدید در ایرنا متوقف نشده بود تا بخواهد همه برنامه ها مد نظر خود را پیاده کند اما این قطار به ناگهان تغییر می داد .

گویا این رسم مدیریت در ارگان های دولتی شده است. مدیری بیاید و با بودجه ای جدید همه چیز را تغییر دهد و تغییرات مد نظر خود را هم تا لحظه آخر دنبال کند و بعد برود و دوباره تغییرات جدید به وجود بیاید و برنامه هایی مدیر قبلی همگی به یک باره فراموش شود. این سبک از مدیریت البته که در زمان محمود احمدی نژاد به شدت دنبال می شد. آن ها که اخبار کشور را دنبال می کردند به خاطر دارند که یک شبه یک ساختاری در کشور حذف می شد و چند وقت بعد دوباره احیا می شود یا مدیری وارد گود می شد و به قول معروف آن روزها تا آبدارچی ادارات را هم تغییر می داد. با آمدن دولت روحانی تصور بر این بود که دیگر روزگار مدیریت اتوبوسی به پایان رسیده است و قرار نیست بدون فکر و برنامه ریزی هر روز مدیری تغییر کند اما حالا با گذشت عمر دولت روحانی بررسی ها نشان می دهد که گویا آن بدعتی که احمدی نژاد و یارانش به میراث گذاشتند همچنان طرفدار دارد.

زمانی که صنعت کشور دوباره درگیر ترحیم و فشار فزاینده بود اسم رضا رحمانی برای این وزارت خانه به گوش رسید. آن زمان خیلی از کارشناسان متذکر شدند که رحمانی توانایی مدیریت این وزارت خانه را در شرایط عادی ندارد چه برسد به حالا که فشار تحریم اقتصاد کشور را تحت تاثیر جدی خود قرار داده است ولی با این وجود رئیس جمهوری تصمیم خود را گرفت و رحمانی را به مجلس پیشنهاد داد و در نهایت دیدیم که چگونه عزل شد.

این اتفاق هم در ایرنا رخ داد. وقتی که گمانه زنی ها برای انتصاب یک مدیر جدیدی در ایرنا بالا گرفته بود و نام ضیاء هاشمی به میان آمد؛ خیلی ها تذکر دادند که او مرد این میدان نیست و نمی تواند مطالبات دولت را در این خبرگزاری محقق کند ولی با این وجود و به دلیل رایزنی های پشت پرده او بالاخره سکان ایرنا را در دست گرفت. البته که پیش بینی کار او خیلی سخت نبود چرا که هاشمی هیچ وقت رسانه را از نزدیک تجربه نکرده بود. در نهایت با وجود مخالفت ها با حکم وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ضیاء هاشمی شروع به کار کرد و بدون اینکه چشم اندازی از آینده یک رسانه، نیروها و ساختار آن داشته باشد وارد مرحله ایجاد تغییرات در ایرنا شد.

تغییرات را هم نه بر اساس برنامهریزی خود بلکه بر اساس چانهزنی هایی که دیگران پشت پرده انجام می دادند اعمال می کرد. بهرحال خوب یا بد طی این مدت پول های قابل توجهی در ایرنا خرج شد تا برنامه هایی پیاده شود. ولی حالا بعد از مدتی دولت با ناراحتی تصمیم گرفته که هاشمی برکنار شود. آن گونه که اخبار این سازمان نشان می دهد به زودی تغییرات جدیدی هم در این سازمان رخ می دهد و احتمالا باید منتظر باشیم همه آن چه که تا الان برای آن هزینه می شد مسیر جدیدی را در پیش گیرد. این جاست که این سوال مطرح می شود که آیا در زمان انتصاب هاشمی نمی توانستند بیشتر تحقیق کنند و گزینه مناسب تری را انتخاب کنند؟

حتما باید بیشتر از یک سال بگذرد و کلی بودجه صرف شود تا دولت به این نتیجه برسد که فلان مدیر مناسب نیست؟ حالا این همه پول خرج شده چه می شود؟ گویا دولت عادت کرده است که سرگرم تغییر مدیر شود. هر چند وقت یک بار مدیری بیاید و هر آنچه هست را در ظاهر تغییر دهد و بعد خیلی زود او برود و دیگری بیاید و باز چرخه خرج کردن بودجه و تغییرات ادامه پیدا کند. واقعا بهتر نیست که کسی که برای انتصاب هاشمی تلاش کرده بیاید و توضیح دهد چرا آن زمان این فرد انتخاب شد و حالا چرا باید تغییر کند؟ اگر که این فرد در انجام وظایفش ناتوان بوده که باید بیایند و توضیح بدهند و از مردم بابت این ناتوانی و کم کاری عذرخواهی کنند. چه بسا تخلفاتی رخ داده باشد. بهرحال باید توضیح داده شود که مبنای تغییرات چیست در غیر این صورت برداشت عموم این خواهد بود که هر چند وقت یک بار تغییرات تنها بر اساس خواست شخصی و بدون برنامه انجام می شود.

###

لینک خبر :‌ پرسش
امروز سه شنبه 20 خرداد 1399

جلسه هماهنگی طرح ملی ، قرآنی 1454 با حضور مدیر شبکه قرآن و معارف سیما،مدیررادیو قرآن،معاون قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد و رئیس مرکز قرآنی سازمان اوقاف و امور خیریه برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی شبکه قرآن و معارف سیما ؛ جواد شیخ اکبری مدیر شبکه قرآن و معارف سیما در این دیدار که برای هم افزایی نهادهای قرآنی کشور در محل شبکه قرآن برگزار شد ، بیان داشت : امسال طرح ملی ، قرآنی 1454 متفاوت با سالهای قبل با محوریت آیات کاربردی قرآن کریم حول محور خانواده و آرامش برنامه ریزی شده و در طول شبانه روز با بخش های متنوعی از جمله آشنایی با مفاهیمی که مردم به صورت روزمره با آن ارتباط دارند پخش خواهد شد ، همچنین بخش های نمایشی و ارتباط زنده با مراکز استان ها از دیگر برنامه های این طرح خواهد بود.

وی افزود در این طرح ملی شبکه های سیما شامل شبکه های یک ، دو ، سه ، چهار ، پنج ،کودک ، افق و آموزش روزانه 20 دقیقه را متناسب با رویکرد محتوایی و ساختار هرشبکه به این طرح ملی اختصاص می دهند.

شیخ اکبری بیان کرد : امسال با توجه به شرایط کنونی کشور در خصوص بیماری کرونا ، برنامه ریزی برای استفاده از فضای مجازی و پخش برنامه در شبکه های اینترنتی انجام شده است . همچنین از ظرفیت کلاس های مجازی دارالقرآن در حوزه آموزش مفاهیم استفاده خواهد شد.

مدیر شبکه قرآن و معارف سیما افزود در این طرح برای مقطع سنی کودک و نوجوان تدابیر خاصی برای بیان مفاهیم کاربردی در این مقطع سنی درنظر گرفته شده است.

دکتر ایزدی مدیر رادیو قرآن در این جلسه براهمیت کاربردی بودن موضوعات قرآنی برای عموم مردم تاکید کرد وی افزود:امسال رادیو قرآن برنامه صبح گاهی با موضوع مفاهیم و نمایش نامه های قرآنی متناسب برای شنوندگان خواهد داشت.همچنین برنامه عصرگاهی در 55 دقیقه به موضوع حفظ موضوعی آیات منتخب قرآن به همراه ترجمه مفاهیم و واژگان آیات و بیان تکنیک های روش حفظ می پردازد. وی ادامه داد : شبکه های رادیویی دیگر همسو با رادیو قرآن مانند رادیو پیام،فرهنگ،ایران،ورزش و گفتمان در این طرح ملی حضور خواهند داشت.

در این دیدار قره شیخ لو رئیس مرکز قرآنی سازمان اوقاف و امور خیریه با بیان اینکه "جذابیت" رمز موفقیت طرح ملی 1454 است ، بیان داشت : از مهمترین اهداف این طرح نگاه مهارت آموزی و بالا بردن درک مردم از مفاهیم قرآنی است.

در ادامه دکتر فقیهی معاون قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان خرسندی از پخش طرح ملی 1454 در شبکه های سیما ضمن تاکید بر موضوعات کاربردی گفت :و باید جنبه های ترویجی مانند استفاده از هنر خوشنویسی ،شعر و نمایش با هدف کاربردی بودن موضوعات قرآنی و جلب رضایت مردم در دستور کار قرار گیرد.

خاطر نشان می شود امسال شروع طرح از 31خرداد ماه با محوریت آیات کاربردی و موضوعی قرآن کریم با محوریت خانواده و سبک زندگی با هماهنگی تمام شبکه های سیما ، صدا وسیما مراکز استان ها و نهادهای قرآنی کشور در 32 استان کشور برگزار خواهد شد.

لینک خبر :‌ شبکه قرآن و معارف سیما
با حکم معاون قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی دبیر هنری جشنواره ملی فیلم آیات بوشهر منصوب شد.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۳/۱۹

به گزارش روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان بوشهر، به پیشنهاد فاطمه کرمپور مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان بوشهر و با حکم عبدالهادی فقهی زاده معاون قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی سید رضا صافی به عنوان دبیر هنری سومین جشنواره ملی فیلم آیات منصوب شد.

در متن حکم آمده است:

نظر به تخصص و سوابق ارزشمند جنابعالی در عرصه ی جشنواره های فرهنگی و هنری، به موجب این حکم شما را به عنوان دبیر هنری سومین جشنواره ملی فیلم آیات استان بوشهر منصوب می کنم.

امید است با استعانت از خداوند متعال و در سایه ی توجهات حضرت ولی عصر (عج) و با همکاری و هماهنگی مدیرکل استان در پیشبرد اهداف متعالی حوزه ی مدنظر موفق باشید.

عبدالهادی فقهی زاده

معاون قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی

لینک خبر :‌ وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی
پنجاه وپنجمین جلسه کمیسیون توسعه فعالیت های تبلیغی – ترویجی قرآن با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و به منظور بررسی دو پیش دستور و چهار دستور برگزار می شود.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۳/۱۸

به گزارش ایکنا، پنجاه و پنجمین جلسه کمیسیون توسعه فعالیت های تبلیغی – ترویجی قرآن کریم دوشنبه، 19 خردادماه با حضور سیدعباس صالحی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و به منظور بررسی دو پیش دستور و چهار دستور برگزار می شود.

در اولین پیش دستور، وضعیت اعتبارات اجرای سند تبلیغی – ترویجی قرآن کریم در سال 1398 مورد بررسی قرار خواهد گرفت و در ادامه عناوین پروژه های جدید دارای اولویت برای اجرا در سال 99 به عنوان پیش دستور دوم مورد بررسی قرار می گیرد.

همچنین گزارش کارویژه بررسی برنامه جامع مسابقات قرآن کشور به عنوان دستور اول جلسه قرائت خواهد شد. بررسی شاخص های پیشنهادی عضویت دستگاه ها در شورای توسعه فرهنگ قرآنی و کمیسیون توسعه فعالیت های تبلیغی – ترویجی قرآن از دیگر دستور جلسه خواهد بود.

بررسی و تصویب جزئیات آئین نامه رصد، هماهنگی و ارزیابی فعالیت های تبلیغی - ترویجی قرآن و نیز بررسی پیشنهادات واصله در خصوص اولویت های کاری و چالش های پیش روی فعالیت های قرآنی تا پایان کار دولت دوازدهم از دیگر دستورات این جلسه است.

بر اساس آیین نامه، این جلسه باید حدود دو ماه قبل برگزار می شد که به دلیل شرایط به وجود آمده ناشی از شیوع ویروس کرونا به زمان فعلی موکول شد.

انتهای پیام

لینک خبر :‌ خبرگزاری بین المللی قرآن
مدیرکل اوقاف و امور خیریه خراسان شمالی از بازگشایی و فعالیت مجدد بقاع متبرکه خراسان شمالی با رعایت کامل پروتکل های بهداشتی خبر داد.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۳/۱۹

حجت الاسلام عظیم آسوده، مدیرکل اوقاف و امور خیریه خراسان شمالی، در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری رسا در خراسان شمالی، با اشاره به بازگشایی بقاع متبرکه خراسان شمالی، اظهار داشت: با رعایت کامل پروتکل های بهداشتی صحن های بقاع متبرکه استان به روی زائران و مجاوران گشوده می شود.

وی افزود: با توجه به شیوع و گسترش ویروس کرونا و به خاطر حفظ سلامت شهروندان مدتی درب های بقاع متبرکه به روی زائران و مجاوران بسته شد تا بدین گونه سلامت مردم به خطر نیفتد.

حجت الاسلام آسوده ادامه داد: در حال حاضر درب های بقاع متبرکه استان با رعایت کامل پروتکل های بهداشتی به روی مردم گشوده می شود و این گونه اماکن فعالیت مجدد خود را آغاز می کنند.

وی تصریح کرد: در این راستا بقاع متبرکه و امامزادگان استان یک ساعت بعد از طلوع تا یک ساعت قبل از غروب آفتاب پذیرای زائران و مجاوران بوده و بعدازاین ساعات از پذیرش آن ها معذوریم.

حجت الاسلام آسوده خاطرنشان کرد: البته در راستای مقابله با بیماری کرونا و جلوگیری از هرگونه تجمع افراد نماز جماعت در این اماکن اقامه نمی شود و امکان استفاده از وسایل موجود در بقاع متبرکه وجود ندارد.

وی تأکید کرد: با توجه به اینکه امکان استفاده از وسایل موجود در بقاع متبرکه وجود ندارد کسانی که به بقاع متبرکه مشرف می شوند باید چادر نماز، سجاده و کتاب دعا همراه داشته باشند.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه خراسان شمالی اظهار داشت: بر اساس پروتکل های بهداشتی اعلام شده از سوی ستاد مقابله با بیماری کرونا تمام اماکن مذهبی به طور مرتب و مستمر ضدعفونی می شود و تمام این اقدامات صرفاً جهت پیشگیری از بیماری کرونا است.

گفتنی است، در استان خراسان شمالی 154 بقعه متبرکه ثبت شده وجود دارد که 38 مورد از این تعداد در شهرستان بجنورد واقع شده اند. همچنین از شمار 4387 فقره موقوفه و 8757 رقبه موجود در استان، 1447 موقوفه با 2500 رقبه به شهرستان بجنورد اختصاص دارد./9314/ت310/ق

لینک خبر :‌ خبر گزاری رسا
رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه با تأکید بر اینکه اشتغال زایی، صرفه جویی در هزینه ها و ارزآوری با تکیه بر توان داخلی میسر خواهد شد، گفت: سازمان اوقاف به دنبال افزایش فعالیت های مشارکتی با مجموعه های دانش بنیان است.

به گزارش خبرگزاری فارس حجت الاسلام سیدمهدی خاموشی، رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه ضمن بازدید از شرکت دانش بنیان تولید موتورهای برقی در شهرک صنعتی بهارستان کرج در جمع خبرنگاران گفت: طی چند سال اخیر شاهد توسعه و پیشرفت حوزه صنعت کشور هستیم. برای اینکه بتوانیم صنعتی پیشرو داشته باشیم باید به دانش بومی توجه ویژه ای داشته و از ظرفیت متخصصان داخلی بهره بگیریم.

وی با تأکید بر اینکه توجه به دانش بومی باعث کم رنگ شدن آثار تحریم ها می شود، گفت: لازم است با تلاش و تکیه بر نیروهای داخلی به جنگ با تحریم ها برویم که خوشبختانه تا کنون نیز موفق عمل کرده ایم.

خاموشی افزود: اشتغال زایی و صرفه جویی در هزینه ها در کنار ارزآوری با تکیه بر توان داخلی میسر خواهد شد. سازمان اوقاف با حمایت از گروه های دانش بنیان در راستای تجاری سازی طرح های تولیدی گام بزرگی برداشته است.

وی افزود: در این میان معاونت بهره وری سازمان اوقاف به دنبال افزایش فعالیت های مشارکتی با مجموعه های دانش بنیان است.

خاموشی با اشاره به اهمیت کار و اشتغال زایی، تأکید کرد: با کمک وزارت نیرو و استانداری البرز روند کار در حوزه مربوطه در شرکت های دانش بنیان را تسریع می کنیم.

رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه اضافه کرد: هدف این است که مردم محصولاتی مانند موتور سیکلت های الکترونیکی را در بازار ببینند و با دانش بومی مملکت و جوانان کشور خود از نزدیک آشنا شوند.

انتهای پیام/

لینک خبر :‌ خبرگزاری فارس
مدیران منتخب کانون های مساجد یزد جهت دیدار با وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به تهران اعزام شدند.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۳/۱۹

حجت الاسلام مظفر سالاری، مدیر ستاد هماهنگی کانون های مساجد یزد در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری شبستان در یزد، با اشاره به کانون های منتخب استان یزد در طرح ملی فهما گفت: خوشبختانه در نخستین رویداد ملی فهما شاهد درخشش کانون های مساجد استان یزد بودیم به نحوی که 40 کانون در بین کانون های منتخب کشور بودند و 3 کانون نیز در موضوعات مختلف به عنوان کانون های برتر کشور انتخاب شدند.

وی افزود: ستاد هماهنگی کانون های مساجد کشور به منظور تجلیل از کانون های برتر طرح ملی فهما دیدار با وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و همچنین برنامه های تلویزیونی تدارک دیده است که سه کانون برتر استان یزد نیز در این برنامه ها حضور خواهند داشت.

مدیر ستاد هماهنگی کانون های مساجد یزد ادامه داد: کانون های فرهنگی هنری غدیر یزد، صاحب الزمان (عج) رحمت آباد یزد، آیت الله حائری میبد به عنوان کانون های برتر در این طرح ملی بودند که به تهران اعزام شدند.

حجت الاسلام سالاری بیان کرد: امیدواریم در سال جاری نیز کانون های مساجد یزد بتوانند با ثبت فعالیت های خود در این طرح ملی به خوبی خود را نشان داده و این فعالیت ها را به جامعه مسجدی ارائه کنند.

پایان پیام/ 449

لینک خبر :‌ خبرگزاری شبستان
معاون قرآن و عترت فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اردبیل گفت: موسسه های قرآن و عترت دارالقرآن کریم استان اردبیل از 24 خردادماه با رعایت پروتکل های بهداشتی برای شروع مجدد فعالیت های آموزشی قرآن کریم بازگشایی می شود.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۳/۱۹ سایت های دیگر : شهرخوان

مهدی طاهری به خبرنگار خبرگزاری شبستان در اردبیل گفت: موسسه های قرآن و عترت دارالقرآن کریم استان اردبیل از 24 خردادماه برای شروع مجدد فعالیت های آموزشی قرآن کریم بازگشایی می شود.

معاون قرآن و عترت فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اردبیل تصریح کرد: رعایت پروتکل های بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی در این دوره های آموزشی از ضرورت های الزامی است.

این مقام مسئول یادآور شد: البته برگزاری دوره های آموزشی این موسسه ها در دوران شیوع بیماری کرونا به صورت مجازی پیگیری می شد و هیچگاه برنامه های آموزشی قرآنی تعطیل نشد.

طاهری اظهار داشت: هر ساله بیش از 20 هزار نفر در سنین مختلف از خدمات آموزشی موسسه های قرآنی استان بهره مند می شوند و امیدواریم امسال نیز با استقبال قرآن آموزان مواجه باشیم.

وی عنوان کرد: برنامه های جدید آموزشی قرآن کریم در ایام اوقات فراغت با توجه به شرایط شیوع بیماری کرونا با رعایت پروتکل های بهداشتی پیش بینی شده است.

معاون قرآن و عترت فرهنگ و ارشاد اسلامی استان افزود: موسسه های قرآنی برای رفاه حال والدین و قرآن آموزان آموزش های مجازی خود را ادامه خواهند داد.

پایان پیام/ 365

لینک خبر :‌ خبرگزاری شبستان
آموزشگاه های آزاد قرآنی، هنری، ادبی و سینمایی مازندران به صورت انفرادی آغاز بکار کردند.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۳/۱۸

به گزارش خبرگزاری صداوسیما؛ مرکز مازندران ، معاون فرهنگی و رسانه ای فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران گفت: با موافقت ستاد ملی مقابله با کرونا بازگشایی آموزشگاه های قرآنی، هنری، ادبی و سینمایی استان به صورت انفرادی و با رضایت خانواده ها آغاز بکار کرده است.
سیدعلی علوی با بیان اینکه تمامی هنرجویان آموزشگاه ها از وسایل آموزشی اختصاصی استفاده کنند، افزود:: در دسترس بودن مایع ضدعفونی کننده برای مراجعه کنندگان الزامی است.
او گفت: استفاده از دستکش و ماسک در محیط سالن های سینمایی، هنری و آموزشگاه ها برای کارکنان، هنرجویان و مراجعان الزامی است.

بیشتر بخوانید: شناسایی 2269 بیمار جدید کووید19 در کشور

سیدعلی علوی افزود: فعالیت های گروهی هنرمندان شامل اجرای تئاتر، موسیقی تا اطلاع بعدی ممنوع است.
او گفت: پیرو اطلاعیه های قبلی و به علت استمرار شرایط انتقال بیماری در کشور، با تصویب ستاد ملی مبارزه با کرونا و تاکید صنوف مرتبط، تعطیلی 14 سینمای و سالن های مجتمع های علمی – فرهنگی سراسر استان مازندران ادامه دارد.

لینک خبر :‌ خبرگزاری صدا و سیما
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۳/۱۸

هومن حکیمی /

اشاره: معجزه های بزرگ و گنج های شگفت انگیز در انتظار کسانی است که برای رسیدن به اهداف خود تلاش می کنند... ؛ این جمله را ایزاک بشویس سینگر ؛ داستان نویس لهستانی تبار آمریکایی و برنده جایزه نوبل ادبیات سال 1978، گفته است... .

*ابتدا
یک روز عصر که داشتیم تلویزیون نگاه می کردیم، خواهرم؛ تیفانی، با یک مداد تیز زد به چشمم. خون جاری شد و وقتی در راه بیمارستان بودم، می دانستم که اگر کور شوم خواهرم تا پایان عمر برده ام خواهد بود. حتی یک لحظه هم نخواهم گذاشت که یادش برود چه بلایی سرم آورده. دیگر به هیچ کوکتل پارتی ای نخواهد رفت و کنار هیچ استخری کباب نخواهد خورد و هرگز قهقهه نخواهد زد. دیگر نمی گذاشتم آب خوش از گلویش پایین برود. چنان برای انتقام برنامه ریزی کرده بودم که وقتی دکتر گفت مشکل جدی نیست، حالم گرفته شد. آسیبی به چشمم وارد نشده بود، یک زخم کوچک بود روی پلک. پدرم به پانسمان روی چشمم اشاره کرد و گفت صورت برادرت رو نگاه کن، نزدیک بود تا آخر عمر کورش کنی. برادر خودت رو تبدیل کنی به یه غول یه چشم. همین رو می خواستی؟ . رنج تیفانی یکی دو ساعت تسکینم داد، ولی کم کم دلم برایش سوخت. پدرم گفت دلم می خواد هربار که دستت میره طرف مداد یادت باشه که چی سر برادرت آوردی... .
از آدم عذرخواهی کردن هم حدی دارد، بالاخره خسته می شوی. قبل از این که پانسمان را بردارند، علاقه ام را از دست دادم. ولی پدرم دست بردار نبود. وقتی بالاخره بی خیال شد که دیگر تیفانی حتی وقتی یک مداد شمعی برمی داشت به گریه می افتاد. صورت قشنگ و سبزه اش شبیه یک کیسه چروک و چرب شده بود. خواهرم در شش سالگی خُرد شد... .
با خواندن این بخش از کتاب دیوید سداریس ( مادربزرگت رو از اینجا ببر! )، مطمئن می شوم او می توانست در صورت شرکت در جشنواره مطبوعات مازندران، حتما رتبه اول یکی از بخش ها را به دست بیاورد؛ حتی به صورت
مشترک!

*میانه
دوره هشتم جشنواره مطبوعات و خبرگزاری های مازندران هم با همه تاخیرها و حرف و حدیث ها و البته کم رمق بودن به خاطر شیوع کرونا، به پایان رسید.
مثل همیشه هم برنده و بازنده، هر دو به یک اندازه اما با دلایل متفاوت نسبت به برگزاری جشنواره و اعلام برندگان و... اعتراض داشتند و دارند. همیشه هم این اعتراض ها و انتقادها، بدون پاسخی از طرف مسوولان مرتبط، عقیم باقی می ماند و فقط مطرح می شوند؛ نه خانی آمده و نه خانی رفته!
یک عده که کلا معتقدند اگر جایزه نگیرند، حتما خیانتی نسبت به آنها شکل گرفته که باید خیانت کنندگان، به شدیدترین شکل ممکن، مجازات بشوند! عده ای هم حتی با 2 و 3 مقام و جایزه، راضی نمی شوند و از حدود 50 جایزه ای که اهدا می شوند، 51 عدد را خواستارند!
یک سری هم هستند البته که حتی متن کوتاهی را هم که می خواهند به عنوان اعتراض در فضای مجازی منتشر کنند، سراسر با غلط املایی و تایپی و محتوایی و...، نثار چشم هایمان می کنند و صدالبته که انتظار کسب رتبه هم داشته اند!
اغلب مسوولان هم در اختتامیه (حتی اگر کرونا باعث شده باشد که به شکل مختصر و مفید برگزار بشود) دوست دارند حرف بزنند و وقتی به مرحله حساس اختتامیه؛ یعنی اعلام اسم های برندگان می رسیم، مدام تکرار می کنند که برگزیدگان محترم؛ لطفا سریع تر بیایند جلو و جایزه شان را بگیرند چون وقت نداریم !
شک ندارم اگر دیوید سداریس در جشنواره مازندران شرکت کند و شانس بیاورد و جزو برگزیدگان بشود، از او حتما می خواهند بدود به سمت اهداکنندگان جایزه چون خارجی ست و خارجی ها معمولا، تند و سریع و چست و چابک هستند!

*پایان
وسط این هیاهوها درباره تعداد جایزه ها و مبلغ جایزه ها و چرا فلانی برد اما من نه؟ و امسال برنده ها رو می برن سفر خارجی؟ و از این جور حرف های مهم، چند نفری مثل من هستند که سال هاست دارند می نویسند و فریاد می زنند که کیفیت رسانه، دارد فدای کمیت آن می شود. که از این حدود هزار نفر (کمی کمتر شاید) که نام اهالی رسانه را یدک می کشند، با اغماض، سیصد نفر هم واقعی نیستند. که خانه مطبوعات مازندران چرا هیچ وقت فکری نمی کند برای سامان دهی درست و حسابی اهالی رسانه؟ که چرا نظارت درستی بر نحوه تولید و انتشار و توزیع نشریات استان نمی شود؟ که چرا هیچ وقت آثار منتخب هر دوره جشنواره، عین آدمیزاد در سایت خانه مطبوعات یا اداره کل ارشاد مازندران یا هر جای دیگری منتشر نمی شوند که بقیه آنها را ببینند و بخوانند و با قدرت و کیفیت شان (!) آشنا بشوند؟ که چاپ آثار برگزیده هر دوره به شکل یک کتابچه با تیراژ محدود، مگر چقدر هزینه دارد و هزینه اش مگر چقدر از برگزاری یک همایش کلیشه ای و باسمه ای بیشتر است؟ که چطور می شود یک نفر در روزنامه اش، هنوز فرق بین یادداشت و سرمقاله را نداند و تازه آن را هم با کلی غلط فاحش نگارشی بنویسد و به شکل رسمی منتشر کند و از اینکه رسانه اش و خودش جایزه نبرده اند، شاکی
هم باشد؟
البته در حوزه رسانه مازندران، نه تنها اینهایی که اشاره کردم، هم ممکن هستند و هم می شوند، بلکه خیلی اتفاق های جالب دیگر هم رخ می دهند و انگار نه انگار!
مثلا همین انتخابات خانه مطبوعات محترم مان؛ یک جوری همه ما با علاقه و آگاهی در آن شرکت می کنیم و رأی می دهیم که الی ماشاالله در این چند دوره، کلی آد آدم متخصص و دارای دغدغه و از خوب، خوب تر و از گل، گل تر وارد آن شده اند و می شوند و هی گلکاری می کنند تپه های رسانه های مازندران را! ما هم که همه مان مدعی و استاد و کارشناس، از بیرون، روز به روز، رپرتاژ و آگهی و.... را به شعور خودمان و مخاطب ترجیح می دهیم و تازه عینک روشنفکری مان را هم هی بالاتر می بریم و نگاه عاقل اندر سفیه مان را عمیق تر می کنیم!

*پایان تر
جشنواره در معنای واقعی اش یک دورهمی موضوعی ست که بهانه ای بشود برای اینکه آدم های یک حرفه و رشته هنری و...، همدیگر را بیشتر ببینند و از اوضاع و احوال کارشان بیشتر باخبر باشند و دلیلی باشد برای پیشرفت و بهتر شدن و از این جور لوس بازی ها!
حالا ولی از دوره هفتم جشنواره مطبوعات مازندران تا دوره هشتم، چه تغییر خاصی در رسانه های مازندران ایجاد شده که آدم، امیدوارتر و مدعی تر بشود؟ از دوره چهارم تا پنچم چطور و...؟ خب حالا پس این همه حرص و جوش که فلان اثر انگار کپی پیست بوده و فلانی حقش نبوده و حق من بوده و...، چه دلیلی دارد؟ اصلا یک لحظه به بیانیه هیأت داوران (!) این دوره جشنواره دقت کنید که در آن به صراحت آمده؛ در برخی آثار ارسال شده به جشنواره، غلط های تایپی و املایی فاحشی وجود داشته! یعنی دعوا بر سر لحاف ملاست؟!

*خیلی پایان تر
اتصال کوتاهی بین مغز و زبان من برقرار است، به همین خاطر جمله {نمی خوام ریخت هیچ کدومتون رو ببینم} به شکل {خب، شاید، حتما. فکر کنم می فهمم چی میگی}
بیرون می آید !
این را هم دیوید سداریس در کتاب بیا با جغدها درباره دیابت تحقیق کنیم ، نوشته که باید از او بخواهم یک بار بیاید در جشنواره مطبوعات و خبرگزاری های مازندران شرکت کند تا متوجه بشود، کاری که دارد در آن ور دنیا انجام می دهد در برابر کاری که ما اینجا انجام می دهیم، یک شوخی مسخره است!

لینک خبر :‌ روزنامه خبر شمال
قزوین- ایرنا- معاون فرهنگی و رسانه ای اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قزوین گفت: کرونا به مطبوعات و پایگاه های خبری این استان چهار میلیارد و 610 میلیون ریال خسارت وارد کرد.

محمد رستمی روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: از این میزان سه میلیارد و 260 میلیون ریال به خبرگزاری ها و پایگاه های خبری و یک میلیارد و 350 میلیون ریال نیز به رسانه های مکتوب آسیب زده است.

وی اظهار داشت: تعطیلی فعالیت مطبوعات چاپی که از اول اسفند 98 آغاز و تا 23 فروردین سال جاری بر اساس مصوبه ستاد مرکزی مقابله با کرونا ادامه داشت که موجب خسارت های جدی به مطبوعات و نشریات مکتوب استان قزوین شد.

این مسوول با اشاره به فعالیت بیش از 400 خبرنگار در سطح استان قزوین یادآورشد: مطبوعات و رسانه های جمعی این استان نیز متاثر از فضای کرونا و کاهش برنامه های پوششی و توقف فعالیت روزنامه ها با تعطیلی اجباری مشکلات مضاعفی را تجربه کردند.

رستمی با اشاره به تسهیلات و حمایت دولت برای اصحاب فرهنگ و هنر متضرر از شیوع ویروس کرونا افزود: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی سامانه ای برای ثبت نام و گزارش خسارات وارد شده توسط صنوف مختلف فرهنگی و هنری اعلام کرد که طی این مدت 14 مورد پایگاه های خبری و خبرگزاری ها و 16 مورد رسانه مکتوب استان ثبت نام کردند.

وی با بیان اینکه 85 نفر از خبرنگاران قزوینی عضو صندوق اعتباری هنر هستند، تصریح کرد: خبرنگاران و اهالی فرهنگ و هنر این استان که عضو صندوق هنر بودند توانستند از معافیت پرداخت سه ماهه حق بیمه استفاده کنند .

معاون فرهنگی و رسانه ای اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قزوین گفت : امیدواریم بخشی از خسارت های وارده به مطبوعات و خبرگزاری های استان و پایگاه های خبری با تمهیدات لازم جبران شود.

وی تاکید کرد: از اواخر اردیبهشت ماه صاحبان مشاغل و بنگاه های بخش فرهنگ، هنر و رسانه این استان برای ثبت تقاضای دریافت تسهیلات به سامانه تسهیلات بنگاه های آسیب دیده از کرونا معرفی شدند.

در استان قزوین 56 نشریه استانی،65 نشریه سراسری و 16 خبرگزاری مشغول فعالیت هستند.

لینک خبر :‌ خبرگزاری جمهوری اسلامی
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۳/۱۸

شهرآرانیوز/امیری- انجمن هنر های نمایشی، دیگر متولی سالن های نمایشی نیست. این مطلب را ساعاتی پیش، رئیس انجمن هنر های نمایشی خراسان رضوی در گفتگو با ایسنا اعلام کرد و گفت: سالن های هنری را از انجمن های هنر های نمایشی گرفتند و سالن ها دیگر حق عقد قرارداد با کارگردان ها را ندارند و اعلام کردند باتوجه به طرح واگذاری و خصوصی سازی سالن ها ، تا زمانی که تکلیف طرح مشخص نشود، انجمن ها دیگر حق عقد قرارداد با گروه های اجرایی را ندارند و نمی توانند هیچ پولی هم از آن ها بگیرند و به طبع انجمن در این زمینه هیچ فعالیتی نمی تواند بکند.

اصل ماجرا به قانون واگذاری فضا های دولتی در اختیار انجمن های هنری بازمی گردد. بر اساس این قانون، همه فضا هایی که تا کنون در اختیار انجمن ها و سازمان های مردم نهاد بوده است، باید به بخش خصوصی واگذار یا اینکه درآمد حاصل از آن ها به خزانه دولت واریز شود. این قانون که از سال 97 از طریق وزارت ارشاد به همه ادارت در استان ها ابلاغ شده بود، اکنون به مرحله اجرا درآمده و دغدغه دیگری بر دغدغه های انجمن های هنری استان افزوده است. همچنان که چندی پیش رئیس انجمن خوش نویسان خراسان رضوی نیز از زمزمه هایی برای دریافت اجاره از انجمن ها در ازای استفاده از فضای مجموعه هنری امام رضا (ع) در پارک ملت خبر داده و اظهار نگرانی کرده بود. محمدعلی باقرزاده طوسی در مصاحبه ای با شهرآرانیوز اعلام کرده بود: پیش از مسئله کرونا نماینده ای از وزارت ارشاد، به درخواست اداره کل ارشاد استان به مجتمع امام رضا (ع) آمد و اطلاعاتی دریافت کرد. از طرفی به تک تک انجمن ها دراین باره اطلاع داده و مقدمات کار را نیز انجام داده اند. شنیده ایم قرار است از انجمن ها اجاره مکان دریافت کنند. این خیلی بد است که هیچ کمکی به ما نمی کنند و می خواهند از ما اجازه دفتر هم بگیرند. اگر این طور باشد، فاتحه هنر مشهد خوانده می شود، زیرا در همین شرایط هم انجمن ها در هزینه هایشان مانده اند.

موافق نیستیم، اما چاره ای نداریم
معاون امور هنری اداره کل ارشاد خراسان رضوی در توضیح این ماجرا می گوید: ما با ماجرای واگذاری فضا هایی که در اختیار انجمن های هنری است، موافق نیستیم، زیرا می دانیم کمک دستگاه های فرهنگی به سازمان های مردم نهاد، کمک شایان توجهی به فرهنگ و هنر است، اما از آنجا که این قانون سراسری است، چاره ای جز تبعیت از آن نداریم. اکنون سازمان بازرسی پیگیر این ماجراست و ما هم موظف به اجرای قانون هستیم.
به گفته محمدرضا محمدی، بر اساس این قانون، درآمد تمام فضا های دولتی که در اختیار اشخاص حقیقی و حقوقی است، باید به خزانه واریز شود یا اینکه به صورت اجاره در اختیار انجمن ها قرار گیرد. ما هم بر اساس همین قانون ضوابط را به انجمن ها ابلاغ کردیم تا در صورت تمایل، بر اساس قیمت کارشناسی شده کارشناسان دادگستری و به شکل مزایده از فضا ها استفاده کنند.
آن گونه که محمدی می گوید، با همه این ها اداره کل ارشاد خراسان رضوی، مکاتبه ای با وزارتخانه انجام داده و تقاضا کرده است تا امکان استفاده از فضا های دولتی به شکل سابق برای انجمن های هنری باقی بماند، اما بعید است به این درخواست پاسخی داده شود.
محمدی یادآور می شود: به هرحال درآمد واریزی به خزانه دولتی هم دوباره به وزارتخانه بازگشته است و از همین طریق به گروه های هنری کمک می شود، اما ما دنبال راهکار هایی برای کم شدن مشکلات گروه های هنری هستیم.

لینک خبر :‌ شهرآٰرا نیوز
دماوند- رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی دماوند از هزینه 160 میلیون تومانی در سه مجتمع فرهنگی این شهرستان خبر داد.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۳/۱۸ سایت های دیگر : اقتصاد آینده

عبدالله بیگی در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: با کمک خیرین شهرستان دماوند بیش از 160 میلیون تومان در سه مجتمع فرهنگی کیلان ، گیلاوند و گالری هزینه شد، که آغاز خوبی برای اجرای کارهای عمرانی بوده است.

وی ادامه داد: مجتمع کوثر تنها فضای فرهنگی شهر دماوند بود که ظاهر خوبی نداشت، که در این مجتمع و سالن آمفی تئاتر آن بعد از گذشت پنج سال شاهد بهسازی بودیم و تلاش شده است، فضای مجتمع ها به فضای هنری نزدیک تر شود.

رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی دماوند گفت: هنرمندان از خرابی های محوطه ورودی مجتمع فرهنگی کوثر اراضی بودند، که به همت خیرین شهرستان و تأمین اعتبار تعمیرات، اجرای چاه آسانسور، پله و زیباسازی فضای مجتمع انجام شد.

وی افزود: برای اولین بار در اداره ارشاد اسلامی دماوند با کمک خیرین، مبلغی برای فعالیت فرهنگی اختصاص یافت و سالن گالری بهسازی شد و شکل و شمایل مناسبی به خود گرفت، برای این اقدام نزدیک به 60 میلیون تومان از محل کمک های خیرین هزینه شده است.

کد خبر 4943732

لینک خبر :‌ خبرگزاری مهر
کرمانشاه- ایرنا - مدیر امور سینمایی حوزه هنری استان کرمانشاه، از افتتاح و بهره برداری پردیس سه سالنه سینما آزادی کرمانشاه در یک ماه آینده خبر داد و گفت: این پردیس تاکنون 90 درصد پیشرفت فیزیکی داشته است.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۳/۱۸ سایت های دیگر : خبرگزاری فارس روزنامه سپهر

محمدجواد کنجوری روز یکشنبه با اشاره به شیوع بیماری کرونا و مشکلات اقتصادی که برای سینماها ایجاد کرده است، به خبرنگار ایرنا گفت: به همت موسسه بهمن سبز کرونا تاثیر مخربی روی روند ساخت پردیس آزادی کرمانشاه نگذاشت و با پیشرفت 90 درصدی پروژه آماده بهره برداری در کمتر از یک ماه آینده خواهیم بود.

وی افزود: اکنون مراحل عمرانی پردیس تقریبا به اتمام رسیده و سالن های VIP و صندلی ها و کافی شاپ و دکور تکمیل شده و در انتظار نصب سیستم های صوتی تصویری هستیم.
کنجوری همچنین درباره افزایش قیمت بلیت عنوان کرد: هنوز دستوری برای ما صادر نشده است و بازگشایی سینما هم نیز برای ما قابل تخمین نیست اما در هر صورت در زمان مناسب خودش ما آماده بهره برداری از سالن های موجود با رعایت پروتکل های بهداشتی هستیم.

مدیر امور سینمایی حوزه هنری استان کرمانشاه درباره کلنگ زنی پردیس پیروزی کرمانشاه عنوان کرد: بیماری کرونا فعلا پیگیری آن پروژه را به تعویق انداخته و امیدواریم بعد از افتتاح سینما آزادی کرمانشاه، به سراغ آن پردیس برویم.

کنجوری در پایان گفت: این سینما که متعلق به حوزه هنری بوده اکنون زمینی خالی است که مقرر شده است این پردیس در هشت طبقه در قالب یک مال تجاری و فرهنگی احداث و با هفت سالن سینما، که طبقه آخر سالن روباز چهار فصل است تا نیمه اول سال 99 کلنگ بخورد.

سینما آزادی کرمانشاه در گذشته یک سالن 500 نفری داشت که اکنون تبدیل به پردیسی سه سالنه مجهز شده است.

سینما پیروزی اولین سینمای شهر کرمانشاه بود که در سال 1396 بر اثر زلزله تخریب شد و به صلاحدید استاندار وقت، زمین آن را صاف کردند و از بهره برداری باز ماند.

لینک خبر :‌ خبرگزاری جمهوری اسلامی
مدیران سینما های مشهد از چالش هایشان برای بازگشایی مجدد سینما ها می گویند
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۳/۱۹

غلامرضا زوزنی/ شهرآرانیوز - دو روز پیش رئیس جمهور تصمیم ستاد ملی کرونا را اعلام کرد و قرار شد بعد از تعطیلی چهارماهه، سینما ها بازگشایی شوند. در آن جملات کوتاهی که رئیس ستاد ملی مبارزه با کرونا درباره آغاز فعالیت مجدد سینما ها اعلام کرد مشخص شد این مراکز فرهنگی اجازه دارند تنها 50 درصد ظرفیت صندلی های خود را بلیت فروشی کنند. این تصمیم چالش های بسیاری را برای سینماها، به ویژه سینما های بخش خصوصی، ایجاد کرده است. این خط و نشان ها، صاحبان سینما ها را به فکر انداخته است که با این شرایط آیا می شود فعالیتشان را ادامه دهند یا هنوز باید منتظر عادی تر شدن شرایط بمانند. از دست دادن اکران های عید نوروز و عید فطر و در پیش بودن دو ماه محرم و صفر، که شرایط اکران منحصر به خود را دارد، تردید سینماداران را برای بازگشایی بیشتر کرده است. توفیق سینما ها در جذب مخاطب به جسارت تهیه کننده های فیلم های سینمایی و هوشمندی شورای اکران ارتباط مستقیمی دارد. این دو باید با عرضه فیلم های متناسب با شرایط فعلی جامعه انگیزه فیلم دیدن در سینما را در مخاطبان ایجاد کنند. از طرفی بسیاری از سینما ها با پایان سال، قرارداد های کارکنانشان هم به پایان رسیده و نیروی انسانی کافی برای راه اندازی مجدد سینما در اختیار ندارند. بازگشایی سینما ها نیز نیازمند رعایت پروتکل های بهداشتی است و این مهم مستلزم صرف هزینه است. خرید مواد شوینده، ضدعفونی کننده، تجهیزات بهداشتی مرتبط با آن، و ... در شرایطی که سینما ها هیچ درآمدی نداشتند کار را برای بازگشایی آن ها دشوار کرده است. در ادامه به سراغ مدیران سینما های هویزه، آفریقا، اطلس، گلشن، سیمرغ، پیروزی و ویلاژتوریست رفتیم و آنان در گفتگو با شهرآرا به بیان دغدغه های خود در این باره پرداختند.

چالش نشستن دودرمیانی روی صندلی
شاید این طور به نظر برسد پردیس سینمایی هویزه و سینما آفریقا، که زیرمجموعه مؤسسه بهمن سبز، وابسته به حوزه هنری انقلاب اسلامی است، نسبت به سایر سینما های مشهد اوضاع بهتری برای اداره خود در دوران کرونایی دارند. اما زیان دهی سینما های حوزه هنری در مشهد همانند سایر سینما ها بوده و تنها تفاوت آن با بعضی از سینما های خصوصی این است که نیروهایش را تعدیل نکرده و حقوق آن ها را پرداخت کرده اند. با توجه به این شرایط، حیدر مرادی، مدیر این دو سینما می گوید با استفاده از پرسنل قبلی آماده بازگشایی سینما های هویزه و افریقاست و بنا به وعده هایی که سازمان سینمایی مبنی بر تامین مواد ضدعفونی کننده برای سینما ها داده آمادگی دارد بین سیانس ها و پایان هر روز کار گندزدایی و ضدعفونی سالن ها و فضای سینما را انجام دهد.
به گفته مرادی، قرار است سامانه های بلیت فروشی سینما ها نیز بر همین اساس به روز شوند و با توجه به ضرورت های فاصله گذاری اجتماعی امکان خرید بلیت را برای مخاطبان فراهم کنند: مخاطب نمی تواند صندلی های نزدیک به یکدیگر را خریداری کند. مسئول گیشه هم این امکان را نخواهد داشت که صندلی های مجاور را بفروشد و باید کار فروش با فاصله انجام شود.
دودرمیانی و ضربدری و هر شکل دیگری از فروش بلیت سینما کار سینماداران را مشکل کرده است. به باور مرادی، منطقی نیست، خانواده ای که در طول روز و انجام امور روزمره مدام در کنار یکدیگر هستند را در سینما با فاصله از هم نشاند: قاعدتا باید فاصله گذاری اجتماعی رعایت شود، اما وقتی خانواده ای به سینما بیایند و آن ها را مجبور کنیم که با فاصله از هم به تماشای فیلم بنشینند منطقی به نظر نمی رسد. در حالی که همین خانواده در خودرو، در منزل و ... در کنار هم زندگی روزمره خودشان را دارند. باید تعریف مشخصی باشد که سالن دار بداند چطور این خانواده را کنار هم بنشاند. جدا کردن این خانواده از هم معنایی ندارد و باعث می شود خانواده لذت کافی را از حضور در سینما و در کنار هم بودن نبرد و دفعه بعد به سینما نیاید.
نحوه نشستن افراد در سالن سینما، نه تنها برای خانواده ها که برای سالن داران سینما نیز مشکلاتی را به دنبال خواهد داشت. مدیر پردیس سینمایی هویزه با مثالی آن مشکلات را شرح می دهد: فرض کنید خانواده چهارنفره ای برای تماشای فیلم به سینما مراجعه کند؛ چهارتا صندلی برای نشستن خودشان استفاده می شود. به علاوه، هشت صندلی برای اجرای فاصله گذاری دودرمیانی این خانواده باید خالی بماند. جمعا دوازده صندلی برای یک خانواده چهارنفره در یک اکران استفاده می شود. حساب کنید یک سالن که حدودا صد صندلی دارد چند نفر می توانند در آن به تماشای فیلم بنشینند. با این نوع نشاندن مخاطب در سالن کمتر از پنجاه درصد ظرفیت آن فروش خواهد رفت. باید فکری برای خانواده شود تا سینمادار بتواند همان پنجاه درصد سالن را پر کند.

سوءتفاهم به دلیل بسته بودن سینما
پردیس سینمایی اطلس که آن را بخش خصوصی راه اندازی و اداره می کند مدت هاست آمادگی دارد با رعایت پروتکل های بهداشتی از مخاطبانش پذیرش کند. اما به گفته حمید فولادی، مدیر این پردیس سینمایی، یکی از مهم ترین و جدی ترین چالش های سینما ها در دوره بازگشایی اعتماد و اطمینان مردم به امنیت سینماهاست. او می گوید با توجه به هشدار های ستاد ملی کرونا مبنی بر اینکه پیک کووید 19 در حال بازگشت است اطمینان خاطر دادن به خانواده ها برای حضور در سینما نیاز به تبلیغات و صرف زمان دارد: با اینکه هزینه های رعایت پروتکل های بهداشتی برای مجموعه های خصوصی زیاد است، اما می توان اطمینان داشت سینما ها تمام آنچه که نیازمند حفظ بهداشت عمومی است را رعایت می کنند. ما نمی دانیم با صرف این هزینه آیا مردم اطمینان و اعتماد دارند و حاضر می شوند به سینما بیایند یا خیر. درواقع تمام دغدغه ما این است که چطور و چگونه می توانیم پای مردم را به سینما باز کنیم.
این مدیر سینما می گوید برای جلوگیری از شیوع کرونا، سینما اولین جایی بود که بسته شد و هنوز باز نشده است در حالی که تمام مشاغل باز شدند: این رفتار باعث شده برای مردم و مخاطب سوءتفاهم پیش بیاید و درباره خطرناک بودن محیط سینما نگران باشند. در حالی که شما می بینید مردم به رستوران ها، تالار ها، پارک ها و ده ها مکان عمومی دیگر می روند بدون اینکه این نگرانی را داشته باشند.

همه چیز به فیلم ها بستگی دارد
رعایت پروتکل های بهداشتی در دو سینمای سیمرغ و پیروزی برای بازگشایی قطعی است و در این زمینه هیچ مشکلی وجود ندارد. اما آنچه امیرحسین دبیرزاده، مدیر سینما سیمرغ و مدیر اکران سینما پیروزی را به تردید برای بازگشایی پساکرونایی روبه رو کرده سبد اکران است. دبیرزاده می گوید باید فیلم هایی در این دوره حساس اکران شود که بتواند مخاطب را به سینما بکشاند در غیر این صورت برای سینما هایی همانند سیمرغ بسته بودن بهتر از بازگشایی است : ما منتظریم که فهرست فیلم ها را شورای پروانه نمایش اعلام کند. تا فهرست اعلام نشود ما نمی توانیم تصمیم بگیریم. همه چیز به فیلم هایی که قرار است اکران شود بستگی دارد. اگر قرار باشد فیلم هایی که قبل از کرونا روی پرده بود را دوباره اکران کنیم توجیهی ندارد سینما را باز کنیم. فیلم های جدید و جذاب باید اکران شود که سینما بتواند هزینه های جاری خود را تامین کند. فروش حداکثر پنجاه درصدی با فیلم هایی که قبل از کرونا اکران می شد جز هزینه برای سینما چیز دیگری را به دنبال ندارد و با این شرایط سینما باز نشود بهتر است. سینمای ما خصوصی است، ما را نباید با سینما های دولتی مقایسه کرد. سینمایی که ماهی صد میلیون تومان حقوق پرسنلش است باید بتواند حداقل باید هزینه های خودش را تامین کند.
به باور دبیرزاده، اکران فیلم در شهرستان ها با اکران در تهران فرق دارد و نمی توان برای هردو این ها یک نسخه پیچید: مردم در این شرایط نیاز به جایی دارند که بتوانند روحیه شان را تقویت کنند. پس باید در گروه فیلم هایی که قرار است بعد از بازگشایی اکران شود یکی دوتا فیلم کمدی جذاب و چند تا فیلم کودک و نوجوان در کنار فیلم های پرفروش اجتماعی وجود داشته باشد تا مخاطب رغبت کند به سینما بیاید. تهیه کنندگان سینما هم باید این جسارت را به خرج بدهند و فیلم هایشان را در سینما اکران کنند تا همه در کنار هم از این شرایط عبور کنیم.

بسته باشیم کمتر متضرر می شویم
مدیر پردیس سینمایی ویلاژتوریست هم نظر با مدیر سینما سیمرغ است. مهدی ندایی، به شهرآرا می گوید با شرایط ابلاغ شده از سوی ستاد ملی مبارزه با کرونا برای اکران و فروش بلیت سینما، بسته بودن سینما ضررش کمتر از باز بودن آن است: این شرایط برای سینما ها مقرون به صرفه نیست. عمده سود سینما ها در سیانس هایی است که همه صندلی های سالن پر باشد. اگر ما بتوانیم در ساعت های پیک سینما، سالن را پر از جمعیت کنیم می توانیم به زیان ده نبودن سینما امیدوار باشیم. با این شرایط که تنها اجازه داریم پنجاه درصد سالن را پر کنیم قطعا جز زیان، باز بودن سینما چیز دیگری ندارد. در این مدت هیچ تسهیلات و کمکی هم به سینما ها نشده که حداقل سینمادار ها به آن دل خوش باشند.
به گفته ندایی بالأخره چه یک صندلی سینما مخاطب داشته باشد و چه تمام صندلی های آن پر باشد، سینما هزینه اکران یک سیانس را می دهد. پس هرچه مخاطب بیشتری در یک سیانس حضور داشته باشد از هزینه سینما برای اکران کاسته و به دامنه سود آن می افزاید. همچنان که ندایی باور دارد : در هر صورت ما برای بازگشایی سینما باید از همه ظرفیت و توان پرسنل و نیروی اجرایی و خدماتی مان استفاده کنیم. این در سیانس هایی که مخاطب چندانی ندارد به صرفه نیست و سیانس هایی که مخاطب بیشتری دارد هم تعداد زیادی ندارد و نمی شود روی فروش آن برای جبران سایر سیانس های خلوت در طول روز حساب کرد. عملا بازگشایی سینما برای ما هزینه بیشتری دارد تا اینکه بسته باشد. ضمن اینکه با پایان یافتن سال مالی تمام نیرو های اجرایی و خدماتی سینما قراردادشان با سینما تمام شد و اگر بخواهیم دوباره سینما را باز کنیم باید به فکر جذب نیروی جدید باشیم.

نمی شود سینما تعطیل بماند
آینده پیش روی سینما ها حداقل تا چند هفته دیگر مبهم و پیش بینی نشدنی است. حتی خود سینماداران و مدیران سینما نیز منتظر این هستند تا بر اساس رفتار مردم و مخاطبان برنامه های جدی و دقیقی برای اکران فیلم ها در سینماهایشان بریزند. با وجود این فرزین جیرانی، مدیر سینما گلشن، که سینمایش توسط بخش خصوصی راه اندازی شده، بر خلاف دیگر هم صنفی هایش باور دارد سینما باید باز شود و اگر تعطیلی این مراکز فرهنگی و هنری ادامه یابد اوضاع بدتر خواهد شد: یک هفته تا ده روز بعد از بازگشایی سینما ها می شود اوضاع را بهتر ارزیابی کرد. شاید ما سینما ها را باز کنیم و هیچ کس نیاید، شاید هم باز شد و مردم با رعایت شرایط بهداشتی به سینما روی آوردند. ما نمی توانیم الان دقیق برنامه ریزی کنیم، چون در حال آزمون خطا هستیم، ولی نمی شود سینما را باز نکرد. اگر سینما ها همچنان بسته باشند ارتباط مردم با آن قطع خواهند شد و این به نفع هیچ کس نیست. اگر مردم از سینما روی برگردانند فرهنگ آسیب بزرگی خواهد دید. جیرانی همانند سایر مدیران سینما هایی که توسط بخش خصوصی اداره می شوند از دولت و مسئولان مربوط فرهنگی تواقعاتی داشتند که هیچ کدام عملی نشده است: دولت حداقل باید کارمندانی که بیمه دارند را تامین می کرد. یا حداقل تسهیلاتی به سرمایه گذار بخش خصوصی، که میلیارد ها تومان سرمایه اش روی معلق است اعطا می کرد. بدهی سینماداران در بخش خصوصی روی هم تلنبار شده و نه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و نه دولت هیچ برنامه ای برای کمک به آن ها انجام نداده است. همه می دانند اگر سینما تعطیل شود تولیدات سینمایی هم تعطیل خواهد شد و با این تعطیلی ها آسیب های فرهنگی کرونا هم نمایان خواهد شد. این مدیر سینما می گوید: پیشینه سینما قبل از کرونا را اگر بررسی کنید درخواهید یافت که سینما پیش از این هم دچار بحران بوده است. در این شرایط اوضاع بدتر هم خواهد بود، اما نمی شود سینما را باز نکرد. بسته بودن سینما راه درستی نیست.

لینک خبر :‌ شهرآٰرا نیوز
مدیرکل سابق فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اصفهان دلیل استعفای خود را مسائل خانوادگی عنوان کرد و گفت: اگر فرصت حضور در اصفهان را داشتم مهم ترین برنامه کاری ام نهادینه کردن گفتمان مدیریتی بود که باعث توسعه فرهنگی استان می شد.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۳/۱۸ سایت های دیگر : اخبار اصفهان

به گزارش خبرنگار ایمنا ، سید سعید سرابی نامی بود که حدود 52 روز قبل از اطراف اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی اصفهان به گوش رسید. مدیری که روزی بر مسند مدیرکلی فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی تکیه زده بود، به مرکز ایران آمد تا همین پست را در نصف جهان عهده دار شود. اما عمر ریاست سرابی در این پست جدید بسیار کوتاه بود و او پس از 47 روز استعفا داد و رمضانعلی معتمدی جای او را گرفت تا شبهات بسیاری در این باره به وجود آید. با این حال مدیرکل سابق فرهنگ و ارشاد اصفهان دلایل خانوادگی را انگیزه اصلی خود برای این استعفا عنوان کرد.

سرابی در گفتگو با خبرنگار ایمنا درباره استعفایش گفت: حضور خانواده در اصفهان امکان پذیر نبود و در ماه مبارک رمضان کسالت فرزندم جدی تر شد. در مجموع به این جمع بندی رسیدم که استعفای خود را اعلام کنم که در نهایت در روز 11 خردادماه توسط وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی پذیرفته شد.

وی افزود: اصفهان شهر فرصت ها و ظرفیت های بالقوه فرهنگی هنری است که همت بلند و اراده جدی می خواهد تا این آن ها را تبدیل به فرصت بالفعل کند و از این جهت اصفهان منحصر به فرد است.

مدیرکل سابق فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اصفهان خاطر نشان کرد: مهمترین اصل در توسعه این شهر و استان باید از بستر فرهنگ و هنر عبور کند و این یک اراده جدی می طلبد که در قالب هم سویی و همراهی و همدلی بین مسؤولان و جامعه فرهنگی قابل تحقق است. اگر فرصت حضور در اصفهان را داشتم مهم ترین برنامه کاریم نهادینه کردن گفتمان مدیریتی بود که باعث توسعه فرهنگی استان می شد.

بیشتر بخوانید:

رمضانعلی معتمدی مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی اصفهان شد

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اصفهان استعفا کرد

اصفهان باید برای خود سطحی بین المللی در حوزه فرهنگ و هنر قائل شود

سعید سرابی مدیر کل فرهنگ و ارشاد استان اصفهان شد

کد خبر 427462

لینک خبر :‌ خبرگزاری ایمنا
آموزشگاه های قرآنی در کهگیلویه وبویراحمد از 24 خرداد با رعایت دستورالعمل های بهداشتی بازگشایی می شوند.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۳/۱۸ سایت های دیگر : بسیج

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما مرکز کهگیلویه وبویراحمد، مسئول اداره امور قرآنی تبلیغات اسلامی این استان گفت: در پی درخواست سیدعباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، ستاد ملی مقابله با کرونا، با بازگشایی سالن های سینما، تئاتر و موسیقی مشروط به رعایت دستورالعمل های بهداشتی و استفاده از حداکثر 50 درصد ظرفیت این اماکن از اول تیرماه موافقت کرد.

آقای رضایی افزود: همچنین آموزشگاه های قرآنی، هنری، ادبی و سینمایی نیز با رعایت دستورالعمل های بهداشتی از 24 خرداد مجاز به فعالیت شدند.
وی ادامه داد: بر همین اساس آموزشگاهها و مراکز آموزشی و قرآنی در کهگیلویه وبویراحمد نیز تا 24 خردادماه آغاز به کار می کنند.

مسئول اداره امور قرآنی تبلیغات اسلامی استان با بیان اینکه الزام آغاز به کار فعالیت های قرآنی منوط به رعایت کامل دستورالعمل های بهداشتی است گفت: تعداد متعلمان در فضایی آموزشی نباید بیش از 30 نفر باشد و همه آموزش دهندگان و متعلمان باید از دستکش و ماسک استفاده کنند.

آقای رضایی افزود: مایع ضدعفونی کننده برای مراجعه کنندگان باید در دسترس باشد.

لینک خبر :‌ خبرگزاری صدا و سیما
جوروند گفت: استان خوزستان برای نخستین بار میزبان جشنواره بین المللی سردار دل ها است که از سوی وزارت ارشاد برگزار می شود.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۳/۱۸ سایت های دیگر : خبرگزاری دفاع مقدس

به گزارش خبرنگار خبرگزاری رسا در اهواز ، محمد جوروند، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان، پیش از ظهر امروز، در آیین رونمایی از پایگاه اطلاع رسانی فهمای خوزستان، با بیان اینکه کانون های مساجد استان در زمینه مقابله با کرونا، خدمات قابل توجهی انجام دادند، خاطرنشان کرد: استان خوزستان برای نخستین بار میزبان جشنواره بین المللی سردار دل ها است، جشنواره ای که از سوی وزارت ارشاد برگزار خواهد شد.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان با اشاره به اینکه جشنواره در حوزه های مختلف و به احتمال زیاد در اسفندماه سال جاری برگزار می شود، گفت: رونمایی از پوستر با حضور وزیر ارشاد و به صورت ویدئو کنفرانس انجام می شود و کار های مقدماتی از قبیل فراخوان شرکت در جشنواره در حال انجام است.

این مقام مسؤول در رابطه با فعالیت کانون های مساجد استان بیان داشت: حوزه فرهنگ و هنر به ویژه کانون های مساجد در روز های کرونایی، تعطیل نشد بلکه ضدعفونی معابر و اماکن عمومی، برگزاری مسابقات مجازی در زمینه های کتاب و کتابخوانی، ختم قرآن مجازی در ماه رمضان، توزیع بسته های بهداشتی به ویژه ماسک و مواد ضدعفونی کننده، تهیه و تولید ماسک با راه اندازی کارگاه های تولید صورت گرفت.

جوروند با اشاره به اینکه فعالیت های ارشاد مخصوص به هنر و موسیقی نیست، تصریح کرد: مهارت قرآنی در وزارت ارشاد وجود دارد که در این باره مؤسسه های بی شمار قرآنی با کمک های فراوان قابل عیان است.

وی با بیان اینکه مخاطبان کانون های مساجد بیشتر جوانان هستند، اظهار داشت: ستاد ارتباطات رسانه ای فهما (فرهنگی هنری مساجد ایران) توانسته در شرایط بحرانی کنونی نسبت به انجام اقدامات غیرحضوری و مجازی کار های بسیار بزرگی انجام دهد و با راه اندازی این پایگاه، رصد فعالیت ها بهتر خواهد شد./9456/پ310/ب1

لینک خبر :‌ خبر گزاری رسا