بولتن فرهنگی هنری / مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی 13 خرداد 99
رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت ارشاد از ارسال نامه سیدعباس صالحی خطاب به وزرای بهداشت و کشور در خصوص لزوم تسریع در بازگشایی مراکز فرهنگی و هنری خبر داد.

همایون امیرزاده رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی درباره وضعیت از سرگیری فعالیت های فرهنگی و هنری شامل سینما، تئاتر، موسیقی و مراکز مرتبط با این فعالیت ها، به خبرنگار مهر گفت: هفته گذشته وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی نامه هایی را خطاب به آقایان سعید نمکی وزیر بهداشت و عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور نوشت و در این 2 نامه ضمن تبیین خسارات وارده به حوزه فرهنگ، هنر و رسانه، با توجه به گشایش مشاغل مختلف و حتی مشاغل پرخطر و پرریسک، خواستار از سرگیری فعالیت های فرهنگی و هنری و بازگشایی مراکز مرتبط با این فعالیت ها شد.

وی ادامه داد: وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به پیوست این 2 نامه، پروتکل مفصلی را هم درباره رعایت موارد بهداشتی بر اساس ضوابط بهداشتی، برای سالن های سینما، موسیقی، تئاتر و آموزشگاه های هنری ارائه کرده است.

امیرزاده یادآور شد: وزیر ارشاد در نامه خود به وزرای بهداشت و کشور خاطرنشان کرد که ادامه تعطیلی ها خسارات جبران ناپذیری به حوزه فرهنگ، هنر و رسانه وارد می کند.

رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تأکید کرد: وزیر ارشاد در نامه خود با اشاره به بازگشایی مراکز مذهبی، مساجد، مراکز تجمع عمومی و حتی برخی مشاغل و مراکز که خطر و ریسک بالایی دارند، خواستار بازگشایی مراکز فرهنگی و هنری شده است.

وی در پایان سخنان خود درباره اینکه آیا زمان مشخصی برای از سرگیری فعالیت های فرهنگی و هنری تعیین شده است یا نه، گفت: ما منتظریم تا تصمیم ستاد ملی مقابله با کرونا در خصوص فعالیت های مراکز فرهنگی و هنری اعلام شود و ان شاءالله هر چه زودتر فعالیت های حوزه فرهنگ، هنر و رسانه از سر گرفته خواهد شد.

به گزارش خبرنگار مهر ، روز سوم اسفندماه سال 98 وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی طی اطلاعیه ای و با توجه به توصیه های اکید بهداشتی و ضرورت پیشگیری مناسب از خطر ابتلاء به بیماری کرونا، کلیه برنامه های هنری و سینمایی در سراسر کشور را تعطیل اعلام کرد. این تعطیلی تا به امروز ادامه داشته است.

کد خبر 4939975

فریبرز دارایی

لینک خبر :‌ خبرگزاری مهر
حامد سهرابی نماینده وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و دبیر کمیسیون تشکیل کانون فراگیر فرهنگ، هنر و رسانه، در خصوص تاسیس انجمن های سراسری اعلام کرد: انجمن ها و تشکل های حرفه ای فعال حوزه فرهنگ، هنر و رسانه می توانند از تاریخ انتشار این اطلاعیه به مدت سه ماه برای ارسال تقاضای تاسیس انجمن صنفی سراسری یا تقاضای تبدیل وضع خود به اداره کل سازمان های کارگری و کارفرمایی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی مراجعه کنند.

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، در متن این اطلاعیه آمده است:

پس از سال ها تلاش و پیگیری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با همکاری وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و مشارکت فعال بیش از 14 تشکل فرهنگی و هنری موفق به اخذ مصوبه شماره 105569 /ت 56914 ه مورخ 22 /8 /98 هیات محترم وزیران در راستای اجرای جزء یک بند (چ) ماده 92 قانون برنامه ششم توسعه می شود. به موجب بندهای 4 و 7 مصوبه مذکور کمیسیونی مرکب از نمایندگان وزارتین فرهنگ و ارشاد اسلامی و تعاون، کار و رفاه اجتماعی و 7 نفر از نمایندگان تشکل های فعال حوزه فرهنگ، هنر و رسانه تشکیل و مامور و مسئول اجرای بخش های مربوطه و تدوین دستورالعمل ها و شیوه نامه های اجرایی آن تا زمان تشکیل کانون فراگیر می شود. به موجب تصویب نامه یاد شده اشخاص حقیقی پدید آورنده آثار فرهنگی و هنری و شاغلان بخش فرهنگ، هنر و رسانه می توانند برای تاسیس انجمن صنفی سراسری در رسته تخصصی، درخواست خود را به وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی ارایه کنند. با این حکم صنوف مربوطه که پیشتر در تشکیل انجمن های صنفی محدودیت هایی از قبیل احراز شرایط لازم برابر دستورالعمل های وزارت کار و محدوده فعالیت استانی و کمبود تعداد اعضاء لازم در یک رسته تخصصی در استان را داشتند می توانند به راحتی تقاضای خود را به وزارت مزبور ارایه و در صورت بروز اختلاف نظر در ثبت یا شمول متقاضیان به مفاد تصویب نامه با وزارت کار، کمیسیون موضوع بند 4 تصویب نامه هیات وزیران یا همان کمیسیون تشکیل کانون فراگیر فرهنگ، هنر و رسانه صالح به اعلام نظر خواهد بود.

با یاری خداوند متعال پس از جلسات متعدد کمیسیون تشکیل کانون فراگیر فرهنگ، هنر و رسانه موفق به تصویب دستورالعمل و همچنین شیوه نامه تاسیس انجمن های صنفی فرهنگ، هنر و رسانه و کانون های مربوط شده و در همین راستا برابر بند 7 تصویب نامه هیات وزیران تایید و موافقت وزرای محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی و تعاون، کار و رفاه اجتماعی را اخذ می نماید و برای اجرا هر دو متن طی نامه های شماره 4855 مورخ 20 /1 /99 و شماره 30966 مورخ 31 /2 /99 مدیرکل محترم سازمان های کارگری و کارفرمایی معاونت روابط کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی به مدیران کل اجرایی وزارت مزبور در سراسر کشور ابلاغ شده است. با تصویب و ابلاغ دستورالعمل و شیوه نامه یادشده در حال حاضر وارد مرحله اصلی شده و هر دو وزارت خانه آماده پاسخگویی به تقاضای متقاضیان هستند. با توجه به اینکه شرایط و ضوابط مربوطه به تفصیل در دستورالعمل و شیوه نامه یادشده آمده از ذکر آن خودداری و برای شفاف سازی و اطلاع رسانی بهتر هر دو متن و ابلاغیه های مربوطه را منتشر می شود.

انجمن های موجود فعال در حوزه فرهنگ، هنر و رسانه سه ماه از تاریخ انتشار این خبر فرصت دارند؛

نکته قابل توجه برای تشکل های فعال موجود در این حوزه این است که برابر ماده 4 شیوه نامه یادشده کلیه انجمن های موجود فعال درحوزه فرهنگ، هنر و رسانه که مورد تایید کمیسیون هستند، سه ماه از تاریخ انتشار اطلاعیه کمیسیون فرصت دارند حسب مورد نسبت به ارسال تقاضای تاسیس انجمن های صنفی سراسری ذی ربط یا تقاضای تبدیل وضع خود و تکمیل مدارک و تحویل آن به کمیسیون یا اداره کل [سازمان های کارگری و کارفرمایی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی] اقدام کنند. چنانچه با انقضای این مهلت، تقاضایی از سوی انجمن های مذکور ارایه نشود، هر ذی نفع واجد شرایطی می تواند با رعایت این شیوه نامه، اقدام به ثبت تقاضای تاسیس انجمن صنفی در اداره کل کند . البته مهلت سه ماهه مذکور در این ماده، در موارد خاص، برای انجمن هایی که بنا به دلایل موجه و مورد تایید کمیسیون موفق به طرح تقاضای خود نشوند، صرفاً برای یک مرتبه و حداکثر تا مدت سه ماه با تصویب کمیسیون قابل تمدید است. بنابراین از تاریخ این اطلاعیه ضروری است تشکل های فعال موجود مانند انجمن های هنرهای تجسمی، کانون ها و انجمن های ذیل خانه های سینما، تئاتر و موسیقی در خصوص این مسئله و اخذ تصمیمات لازم تسریع نمایند.

شیوه نامه تاسیس انجمن های صنفی فرهنگ، هنر و رسانه و کانون های مربوط

دستورالعمل نحوه تشکیل و فعالیت انجمن های صنفی فرهنگ، هنر و رسانه و کانون های مربوطه

لینک خبر :‌ وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در 741امین جلسه شورای فرهنگ عمومی کشور از تهیه سند پیش نویس وقف خبر داد و گفت: در حال حاضر سندی درباره وقف از سوی دبیرخانه شورای فرهنگ عمومی کشور تنظیم شده است که اهداف، راهبردها، اقدامات، تقسیم وظایف دستگاهی، ساختارها و.... در آن دیده شده است، در این سند سازمان اوقاف و امور خیریه رئیس این کارگروه ملی خواهد بود تا در حوزه های مختلف پل ارتباطی بین سازمان ها باشد.

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، جلسه 741 شورای فرهنگ عمومی کشور با ادامه بحث و بررسی پیرامون ارتقاء فرهنگ وقف (در زمینه های شناخته شده و عرصه های جدید) برگزار شد.

در این جلسه سید عباس صالحی با اشاره به اهمیت حوزه ارتقای فرهنگ وقف، گفت: اگر به سابقه تمدن اسلامی نگاه کنیم در حوزه های مختلف نیاز اجتماعی موقوفه وجود داشته است، با این نگاه وقف بسیار نقش مهمی در جامعه داشته و از این رو نباید موضوع وقف را تنها منحصر به سازمان اوقاف بدانیم زیرا دایره وقف بسیار گسترده است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تاکید کرد: در حال حاضر سندی درباره وقف از سوی دبیرخانه شورای فرهنگ عمومی کشور تنظیم شده است که اهداف، راهبردها، اقدامات، تقسیم وظایف دستگاهی، ساختارها و.... در آن دیده شده است، براساس روال گذشته یک دستگاه اصلی در سندهای شورا که مرتبط با موضوع است انتخاب خواهد شد تا متولی کار باشد که در این سند هم سازمان اوقاف و امور خیریه به ریاست حجت الاسلام خاموشی رئیس این کارگروه ملی خواهد بود تا در حوزه های مختلف پل ارتباطی بین سازمان ها باشد.

صالحی یادآوری شد: سند فعلی تنها یک پیش نویس است که در اختیار دستگاه ها قرار خواهد گرفت تا نظرات و پیشنهادات ارائه شود تا نسخه نهایی سند تنظیم و در شورا مصوب شود.

وی افزود: وقف موضوع مهم اجتماعی است که از دو منظر آگاهی و مسئولیت پذیری اجتماعی باید به آن پرداخت، در زمان کرونا مردم در هر دو بخش خوب عمل کردند، پس ظرفیت اجتماعی ما اگر با آگاهی و مسئولیت پذیری همراه شود اتفاقات خوبی رقم می خورد، بنابراین باید مسیر درست در این راه را پیدا و پیوند بین آگاهی و عمل را ایجاد کنیم، زیرا وقتی آگاهی ارتقاء پیدا می کند در ذیل آن مسئولیت پذیری هم بیشتر خواهد شد.

در ادامه این جلسه منصور کبگانیان عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی و دبیر ستاد علم و فناوری نیز با بیان اینکه در حوزه وقف بیشتر موارد حضور خودجوش مردمی است و باید در وقفه های جدید به ویژه در حوزه فرهنگ شرایط را محیا کنیم، اظهار کرد: خیلی از واقفین نسبت به موارد جدید وقف آشنا نیستند و البته زیرساخت مناسب هم برای آنها فراهم نشده است. البته در این راستا در حوزه دانش بنیان زیرساخت و قوانین تا حدودی شکل گرفته است.

پرویز کرمی رئیس مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری رئیس جمهور نیز در ادامه این جلسه خاطرنشان کرد: تلاش ما براین است که بودجه ای که در اختیار واقفین است در مسیر درست استفاده کنیم، به همین منظور به سمت ایجاد نهادهایی رفتیم تا از این طریق به کمک های مالی و نفوذ فناوری در قالب سازمان های موجود برسیم.

در ادامه حسین عسگریان ابیانه مشاور وزیر و دبیر ستاد خیرین وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، خاطرنشان کرد: وزارت علوم در دهه فعلی به دنبال انسجام بنیادهای ایجاد شده از قبل بوده است، در حال حاضر 75بنیاد علم و فناوری داریم که در این مسیر شکل گرفته است.

وی ادامه داد: در زمینه نگهداری اماکنی چون خوابگاه مشکلات زیاد است و نیاز داریم که خیرین برای حفظ این ساختمان ها به ما کمک کنند.

عسگریان ابیانه تصریح کرد: در بخش پژوهش و تحقیق هم کمک خیرین بسیار نیاز است، البته در همین راستا خیرین نیز وارد عمل شدند و برای نمونه شاهد ایجاد 11هزار شغل در اطراف خوابگاه ها بودیم، همچنین برخی خیرین در داخل خوابگاه کار مهارت افزایی انجام می دهند تا دانشجو پس از فارغ التحصیلی حرفه ای را برای کسب درآمد یاد گرفته باشد.

منیژه یونسی رئیس اداره خیرین سلامت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با بیان اینکه در برهه ای زمان وقف در حوزه سلامت تنها در ساخت امامان درمانی محدود می شد گفت: در حال حاضر تلاش ما در این مسیر است که خیرین به سمت تامین نیازهای اساسی بهداشتی بروند، البته پیش از این تفاهم نامه ای بین وزارت بهداشت و سازمان اوقاف و امور خیریه تا سال98 منعقد شده بود که بسیاری از موارد سلامت در آن مدنظر نبود اما در پیش نویس جدید تفاهم نامه در تلاش هستیم از بخش خصوصی و مراکز دانش بنیان حمایت کنیم.

در ادامه این جلسه حجت الاسلام خاموشی رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه با اشاره به اینکه اوقاف دارای امکانات زیرساختی زیادی است، توضیح داد: برای نمونه در کشاورزی موقوفات زیادی داریم که می توان آنها را به مواد غذایی تبدیل و توزیع کرد، البته اوقاف علاوه بر بخش تولید در امر خدمات هم توانایی زیادی دارد، ساختمان های زیادی موقوفه است که به جای عواید مالی آن می توان آنها رادر اختیار بخش های مختلف در قالب خدمات قرار داد تا منافع وقف به شکل دیگری به مردم برسد. برای مثال می توان زمین یا ساختمانی را در اختیار شرکت های دانش بنیان قرار داد تا کار پژوهشی و علمی انجام دهند.

وی افزود: علاوه بر بخش خدمات و تولید سازمان اوقاف و امور خیریه درآمدهایی وقفی هم دارد، وقف به دو بخش متصرفی و غیرمتصرفی تقسیم می شود که در این دو هم قدم های خوبی برداشتیم و اتفاقات خوبی رقم خورده است.

رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه با اشاره به جایزه علمی که در بنیاد البرز درنظر گرفته شده است، گفت: در حال حاضر 6700 موقوفه در اختیار آموزش و پرورش است که به دنبال ساماندهی آن هستیم، همچنین در وقفه های مربوط به دانشگاه ها نیز پیگیری های لازم برای سامان بخشی به وضعیت آنها در حال انجام است، در حوزه درمان نیز 260 بیمارستان، مراکز بهداشتی و درمانی داریم که تمرکز زیادی بروی آنها داریم تا سطح کیفی آنها ارتقاء پیدا کند، در نظام دانش بنیان هم استقبال خوبی از سوی واقفین را شاهد هستیم و بیشتر واقفین هم به دنبال آینده روشن در این حوزه هستند.

لینک خبر :‌ وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی
سفارت و رایزنی فرهنگی ایران در پرتوریا، وبینار نقش امام خمینی(ره) و نلسون ماندلا در تعیین مسیر آینده جهان به عنوان رهبران بزرگ برای همه اعصار را 14 خردادماه در فضای مجازی برگزار می کنند.

به گزارش خبرگزاری مهر ، به مناسبت سی ویکمین سالگرد ارتحال حضرت امام خمینی (ره) و به همت سفارت و رایزنی فرهنگی کشورمان در پرتوریا آفریقای جنوبی، وبیناری با موضوع نقش امام خمینی (ره) و نلسون ماندلا در تعیین مسیر آینده جهان به عنوان رهبران بزرگ برای همه اعصار روز چهارشنبه (14 خردادماه 1399) ساعت 20:30 به وقت تهران در فضای مجازی برگزار خواهد شد.

در این وبینار، حجت الاسلام والمسلمین سید حسن خمینی، نوه حضرت امام (ره)، علی اکبر ولایتی، مشاور عالی مقام معظم رهبری و سیدعباس صالحی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به ایراد سخن می پردازند.

همچنین، خالد سید، نماینده مجلس آفریقای جنوبی از حزب حاکم، هارون عزیز، استاد دانشگاه و از مبارزین ضد آپارتاید، سراج دسای، قاضی ارشد استان کیپ غربی، آزاد سیدات، از حزب کمونیست، دربان، فرید سید، سردبیر روزنامه سراسری مسلم ویوز و سیسا انجیکلانا، نماینده سابق مجلس آفریقای جنوبی و از مبارزین ضد آپارتاید، در این نشست مجازی حضور خواهند داشت.

شاون بینولت، سفیر سابق آفریقای جنوبی در سوریه و لبنان، سید آفتاب حیدر، رییس مرکز اهل البیت (ع) کیپ تاون، سید عبدالله حسینی، رییس مرکز اسلامی ژوهانسبورگ، محمود واعظی، رییس مرکز مطالعات عالی انقلاب اسلامی ایران دانشگاه تهران و احمدعلی محسن زاده، رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در آفریقای جنوبی از دیگر شرکت کنندگان این نشست مجازی هستند.

کد خبر 4939929

محمد آسیابانی

لینک خبر :‌ خبرگزاری مهر
با حکم وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، حجت الاسلام والمسلمین رمضانعلی معتمدی مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اصفهان شد.

به گزارش ایلنا به نقل از مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، در متن حکم سیدعباس صالحی خطاب به حجت الاسلام والمسلمین رمضانعلی معتمدی آمده است:

نظر به سوابق فرهنگی و تجربیات ارزنده جناب عالی به موجب این حکم به سمت مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اصفهان منصوب می شوید.

امید است با استعانت از خداوند متعال و بهره گیری از ظرفیت های موجود و نیروهای کارآمد و فرهیخته و تعامل سازنده با مسئولان و مدیران استان و ارتباط نزدیک با اصحاب فرهنگ و هنر و مردم فرهنگ دوست و هنر پرور استان اصفهان در مسیر رشد فضایل اخلاقی، شکوفایی و اعتلای فرهنگ و هنر اسلامی و ایرانی موفق و موید باشید.

مسئول هماهنگی دبیرخانه شورای فرهنگ عمومی استان اصفهان، مشاور مدیرکل در امور روحانیت و حوزه های علمیه اصفهان، رییس کانون های فرهنگی هنری مساجد استان اصفهان از جمله فعالیت های فرهنگی وی بوده است.

خاطرنشان می شود، پیش از این سید سعید سرابی، مدیرکلی فرهنگ و ارشاد اسلامی این استان را بر عهده داشت.

لینک خبر :‌ خبرگزاری کار ایران

به گزارش روابط عمومی ستاد مرکزی بزرگداشت امام خمینی(س) ، سمینار آنلاین امام خمینی(ره)، نلسون ماندلا، رهبران بزرگ برای همه اعصار به مناسبت سی و یکمین سالگرد ارتحال حضرت امام خمینی به همت سفارت جمهوری اسلامی ایران و رایزنی فرهنگی در پرتوریا آفریقای جنوبی، روز چهارشنبه 14 خرداد ساعت 20:30 به وقت تهران برگزار می شود.

سخنرانان های این مراسم که به صورت آنلاین برگزار می شود، حجت الاسلام و المسلمین سید حسن خمینی، یادگار امام، دکتر علی اکبر ولایتی، مشاور مقام معظم رهبری، دکتر سید عباس صالحی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ایران خواهند.

همچنین قاضی سراج دسای، قاضی ارشد استان کیپ غربی، آزاد سیدات، از حزب کمونیست، هارون عزیز، استاد سابق دانشگاه و از مبارزین ضد آپارتاید، خالد سید، نماینده مجلس آفریقای جنوبی از حزب حاکم، فرید سید، سردبیر مجله مسلم ویوز، سیسا انجیکلانا، نماینده سابق مجلس آفریقای جنوبی و از مبارزین ضد آپارتاید، شاون بینولت، سفیر سابق آفریقای جنوبی در سوریه و لبنان، سید آفتاب حیدر، رئیس موسسه اهل البیت کیپ تاون، سید عبدالله حسینی، رئیس مرکز اسلامی ژوهانسبورگ و محمود واعظی، رئیس مرکز مطالعات عالی انقلاب اسلامی ایران دانشگاه تهران در وبینار امام خمینی(ره)، نلسون ماندلا، رهبران بزرگ برای همه اعصار حضور دارند.

این مراسم از لینک های زیرقابل مشاهده است:

https://www.aparat.com/Iraninsa/live

https://facebook.com/iraninsa

https://m.youtube.com/channel/UC70nLpNG4biaZqRrV-D1lvw

اخبار مرتبط
انتشار فایل صوتی توصیه دلسوزانه امام خمینی به مسئولین برای حفظ مملکت در دوران پس از ایشان؛ برای اولین بار

مرامنامه اخلاقی امام خمینی (س)

امام خمینی، شرح صدر در رهبری

شناخت کلید شخصیت امام خمینی(س)

رهبر کلیمیان ایران: امام خمینی(س) سخنی را بیان می کرد که واقعا به آن ایمان داشت

پیام موبد موبدان و رئیس انجمن زرتشتیان به مناسبت بزرگداشت امام(س)
انتهای پیام

لینک خبر :‌ جماران
سازمان اوقاف و امور خیریه از کلیه کارشناسان و مشاوران ارزیاب که با این سازمان همکاری یا تمایل به همکاری دارند، خواست تا نسبت به ثبت نام در سامانه میز خدمت الکترونیکی این سازمان اقدام کنند.

به گزارش خبرگزاری مهر ، سازمان اوقاف و امور خیریه در نظر دارد نسبت به ساماندهی و سیستمی کردن فرآیند کارشناسی و ارزیابی رقبات موقوفات اقدام کند و به همین منظور لازم است کلیه کارشناسان و مشاوران ارزیاب که با سازمان اوقاف همکاری و یا تمایل به همکاری دارند، می توانند در سامانه میز خدمت الکترونیکی سازمان اوقاف و امور خیریه به نشانی my.oghaf.ir ثبت نام کنند.

طبق اعلام معاونت اوقافی، حقوقی و ثبتی سازمان اوقاف و امور خیریه مراحل ثبت نام کارشناسان به شرح زیر است: 1 - انتخاب سایت سامانه میز خدمت سازمان اوقاف و امور خیریه 2 ورود و ثبت نام 3 - درخواست خدمت 4 - انتخاب استان و شهرستان 5 - انتخاب خدمت ثبت کارشناس دادگستری و تأیید 6 - ثبت موقت 7 - دریافت کارت ملی 8 - صفحه اول شناسنامه 9 - مشخصات کارشناس رسمی دادگستری 10 - ثبت و ارسال مشخصات کارشناس رسمی دادگستری 11 - دریافت کد پیگیری.

کد خبر 4939288

لینک خبر :‌ خبرگزاری مهر

رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در گفت وگوی اختصاصی، برنامه های سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در بزرگداشت سی ویکمین سالگرد ارتحال حضرت امام خمینی(ره) در خارج از کشور را تشریح کرد.

به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، ابوذر ابراهیمی ترکمان، رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی ضمن عرض تسلیت فرارسیدن سالگرد ارتحال امام خمینی(ره) بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران با اعلام این خبر، افزود: در حالی که شیوع ویروس کرونا در جهان باعث تداوم تعطیلی بسیاری از مراکز فرهنگی شده است،اما نمایندگی های فرهنگی ایران در خارج از کشور همچنان به اجرای برنامه های فرهنگی از طریق فضای مجازی می پردازند.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی اظهار کرد: سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی همچون سال های قبل در سال جاری نیز مسئولیت اقدامات و پیگیری های مرتبط با بزرگداشت سی ویکمین سالگرد ارتحال امام(ره) را در حوزه بین الملل عهده دار است.

بهره گیری از ابزارهای نوین رسانه ای و فضای مجازی جهت معرفی امام(ره) به جهانیان

وی ادامه داد: این سازمان با شناسائی و بکارگیری شیوه های تأثیرگذار فرهنگی و بهره گیری از ابزارهای نوین رسانه ای و فضای مجازی اقدام به معرفی ابعاد شخصیت بین المللی امام خمینی(ره) و اندیشه های بنیادین انقلاب اسلامی می کند.

ابراهیمی ترکمان با اشاره به اقدامات سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در بستر فضای مجازی گفت: به اذعان رایزنان فرهنگی ایران در خارج از کشور و اندیشمندان و نخبگان دیگر کشورها، اقدامات سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در ایام شیوع ویروس کرونا، بازتاب بسیار خوبی داشته است. از این رو، به مناسبت بزرگداشت سی ویکمین سالگرد ارتحال امام خمینی(ره) شاهد برگزاری برنامه های فرهنگی در فضای مجازی خواهیم بود.

رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی افزود: این برنامه ها شامل نشست های مجازی در قالب ویبنار در کشورهای خارجی، همایش های بین المللی مجازی با موضوع معرفی مقام و جایگاه امام خمینی(ره)، شب شعر مجازی، مسابقات مجازی فرهنگی، مسابقات کتاب خوانی با محوریت چهل حدیث و صحیفه امام خمینی(ره)، ترجمه و نشر دیوان امام خمینی(ره) به زبان بنگالی، نمایشگاه های مجازی عکس در کشورهای اروپایی و آفریقایی، تهیه و تدوین کلیپ های ویدیویی و پخش در تلویزیون کشورهای خارجی و انتشار نشریه های فرهنگی و قرآنی به زبان های مختلف می شود.

وی در ادامه سخنانش، انعکاس تصاویر و کلیپ های ویدیویی در صفحات اجتماعی و اپلیکیشن های نمایندگی های فرهنگی ایران در خارج از کشور، انتشار مقالات نویسندگان و نخبگان فرهنگی کشورهای هدف در رسانه های خارج از کشور، میزگردهای تخصصی مجازی با موضوعات انقلاب اسلامی و سیره امام خمینی(ره) و معرفی ابعاد اخلاقی نهضت امام(ره) از نگاه تحلیل گران و نخبگان کشورها و توزیع بسته های فرهنگی ویژه ارتحال امام(ره) به رایزنان فرهنگی کشورمان را از دیگر اقدامات این سازمان در بزرگداشت سالگرد ارتحال امام(ره) برشمرد.

ابراهیمی ترکمان تأکید کرد: این سازمان، پخش سخنرانی مقام معظم رهبری(مدظله العالی) در روز 14 خردادماه به مناسبت بزرگداشت سی ویکمین سالگرد ارتحال امام(ره) به زبان های مختلف از طریق فضای مجازی و رسانه های خارجی را دستور کار خواهد داشت.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به فعالیت های مؤسسه بین المللی الهدی به مناسبت سالگرد ارتحال امام(ره)، بیان کرد: سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در نگاهی دیگر، مقالات نخبگان و تحلیل گران دینی و سیاسی جهان و نخبگان داخلی را در نشریات الطاهره، الوحده، محجوبه، اکو آو اسلام و زمزم توسط مؤسسه فرهنگی، هنری و انتشارات بین المللی الهدی وابسته به این سازمان منتشر می کند.

رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی همچنین، سالروز فرارسیدن قیام 15 خرداد را تسلیت و تعزیت گفت.

انتهای پیام/ص

13:20 - 1399/03/13 / شماره : 751813 / تعداد نمایش : 123

air.ir/ZrqGC9r

لینک خبر :‌ سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی
رئیس سازمان حج و زیارت گفت: عربستان سعودی درباره لغو یا برپایی حج، 2 بار خلف وعده کرده است یک بار گفتند تا پایان ماه مبارک رمضان و یک بار گفتند تا هشتم شوال، اما هنوز جواب نداده اند.

به گزارش خبرگزاری مهر ، علیرضا رشیدیان در حاشیه رونمایی از ماکت قبور ائمه اطهار در قبرستان بقیع در جمع خبرنگاران گفت: در خصوص برگزاری حج 99 همگان در انتظار آن هستیم که دولت عربستان اعلام کند، آمادگی ارائه خدمات با حفظ امنیت و سلامت زائران برای حج سال 1441 را داراست یا خیر که قرار بود در ماه رمضان این پاسخ را اعلام کنند که به پایان این ماه موکول شد و سپس اعلام کردند دوم شوال و سپس هشتم این ماه را اعلام کردند اما تاکنون هنوز تکلیفی مشخص نکرده اند.

وی با اشاره به اینکه براساس برنامه ریزی ها بناست آغاز اعزام زائران از 6 ذی القعده باشد اما تمام امور متوقف به اعلام تصمیم طرف عربستانی است، گفت: البته باتوجه به اینکه باید برنامه ریزی لازم برای برگزاری حج امسال از سوی ما انجام می شد تا هر زمان طرف عربستانی اعلام وضعیت کرد، با مشکلی مواجه نشویم، کلیه اقدامات لازم در خصوص ثبت نام، معاینات پزشکی و ... انجام شده است. هم اکنون ثبت نام 92 درصد سهمیه اعلامی انجام شده و معاینات پزشکی افراد زیر 60 سال نیز صورت گرفته است و منتظر اعلام وضعیت آنان هستیم.

رشیدیان با اشاره به اینکه برای برگزاری حج با سناریوهای مختلف آمادگی داریم، گفت: قرارداد مسکن، حمل ونقل، معاینات، مسائل پزشکی و ... اندیشیده شده است و حتی آمادگی لازم برای اقدامات پزشکی به دلیل شیوع ویروس کرونا درخصوص اقامت، تغذیه و حمل و نقل نیز فراهم است.

رئیس سازمان حج و زیارت با اشاره به اینکه در سال 88 سابقه برگزاری حج با وجود آنفولانزای خوکی را داشتیم که با افزایش اقدامات پزشکی، یک مورد آلودگی نداشتیم، گفت: فرض ما براین است که حج انجام می شود و برای روش های مختلف همچون برگزاری با تمام ظرفیت اعلام شده، کاهش سهمیه ها، اعمال شروط برای زائران مثل سن و بیماری های زمینه ای و ... آمادگی داریم و اگر این واجب شرعی به دلیل عدم آمادگی آنان، لغو شود برای آن نیز تمهیدات لازم اندیشیده است.

وی با اشاره به بازگشایی حرم اهل بیت (ع) در ایران گفت: با طرف عراقی پیرو مصوبه ستاد ملی کرونا برای تبادل کالا و مسافر رایزنی هایی صورت گرفت و پیش بینی هایی نیز برای بازگشایی امکان زیارت عتبات عالیات اندیشیده شده است. با همکاری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و وزارت میراث فرهنگی و گردشگری، وزارت امورخارجه و سازمان هلال احمر، پروتکلی تهیه شد و از طریق وزارت خارجه برای طرف عراقی ارسال شد و مذاکرات در این خصوص ادامه دارد که امیدواریم این پروتکل به نحوی به سرانجام برسد که با فروکش شیوع این بیماری، اعزام زائران و میزبانی از زائران عراقی را داشته باشیم.

کد خبر 4939500

لینک خبر :‌ خبرگزاری مهر
رئیس سازمان حج و زیارت اظهار کرد: شروع پروازها براساس برنامه ریزی های قبلی باید از ششم ذی القعده انجام شود، اما فعلاً تمام فعالیت ها منوط به این است که وزارت حج عربستان درباره برگزاری حج، اعلام وضعیت کند.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۳/۱۲

به گزارش ایکنا، علیرضا رشیدیان، رئیس سازمان حج و زیارت، دوشنبه 12 خردادماه، در جمع خبرنگاران اظهار کرد: همه ما منتظریم که دریابیم دولت عربستان، آمادگی ارائه خدمات حج با رعایت آرامش، امنیت و سلامت را داراست یا خیر. قرار بود در ماه رمضان این پاسخ را به ما اعلام کنند، در ادامه، این اقدام به دوم شوال موکول شد اما باز هم چیزی اعلام نکردند و هنوز هم منتظر هستیم. شروع پروازها براساس برنامه ریزی های قبلی باید از ششم ذی القعده انجام شود، برای همین تمام امور منوط به این است که وزارت حج عربستان اعلام وضعیت کند.

وی افزود: امور اجرایی خود را برای انجام این واجب شرعی به طور کامل انجام داده ایم؛ مراحل ثبت نام زائران، قرارداد مسکن زائران و تمهیدات بهداشتی متناسب با شرایط کرونا، به طور کامل لحاظ شده است و 92 درصد سهمیه اعلام شده، ثبت نام خود را تکمیل کرده اند. همچنین معاینات پزشکی افراد زیر 60 سال نیز انجام شده است. در حال حاضر، وضعیت های مختلفی را که ممکن است وزارت حج عربستان اعلام کند، پیش بینی کرده ایم و براساس آن، سناریوهای مختلفی را مدنظر داریم.

رشیدیان ادامه داد: در سال 88 ویروس آنفولانزای خوکی را داشتیم و مجموعه حج و زیارت توانست با اتخاذ تصمیمات و پیش بینی تمهیدات بهداشتی، شرایطی را به وجود آوردند که حتی یک مورد هم آلودگی به آن ویروس دیده نشد.

رئیس سازمان حج و زیارت در بخش دیگری از سخنان خود، به زیارت عتبات عراق نیز اشاره کرد و گفت: طبق مصوبه ستاد عالی مبارزه با ویروس کرونا، برای آن که بتوانیم انتقال مسافر به کشورهای همسایه داشته باشیم، باید با همکاری کشورهای همسایه پروتکل هایی را تنظیم کنیم تا پس از فروکش کردن بیماری کرونا، تبادل کالا و انتقال مسافر انجام شود. با همکاری وزارت بهداشت، میراث فرهنگی و هلال احمر پروتکلی تهیه شد و از طریق وزارت امور خارجه به طرف عراقی ارسال شده است و اکنون مذاکره بر سر این پروتکل ادامه داد. حتی اگر پروتکل نیز به تصویب برسد، سفر به عتبات عالیات منوط به اعلام نظر تخصصی وزارت بهداشت درباره زمان فروکش کردن بیماری خواهد بود.

انتهای پیام

لینک خبر :‌ خبرگزاری بین المللی قرآن
رییس سازمان حج و زیارت با بیان اینکه امروز مسئولان عربستان جلسه ای در مکه مکرمه برای حج دارند ؛ گفت : امیدواریم تا پایان این هفته یا هفته آینده تکلیف حج امسال مشخص شود.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۳/۱۲ سایت های دیگر : شفقنا فردا نیوز ساعت24 خبرگزاری آنا خبرگزاری شبستان

به گزارش ایلنا، علی رضا رشیدیان رییس سازمان حج و زیارت در گفتگو با خبرگزاری رضوی افزود : تصور ما بر این بود که پس از ماه مبارک رمضان عربستان شرایط خود را برای حج تمتع 1441 اعلام و چگونگی پذیرش زائران را برای کشورهای اسلامی مشخص کند اما عربستان سعودی درباره زمان اعلام لغو یا برپایی حج دو بار خلف وعده کرده است. یک بار گفتند تا پایان ماه مبارک رمضان و یک بار گفتند تا هشتم شوال، امروز 9 شوال است و هنوز هیچ اعلام وضعیتی از سوی عربستان به ما نشده است .

وی با اشاره به گله مندی بیشتر کشورهای اسلامی از عربستان سعودی برای این وضعیت بلاتکلیفی با توجه به فرصت اندک تا آغاز اعزام زائران به سرزمین وحی ادامه داد : در این مدت مکاتباتی با عربستان و وزارت حج این کشور از طرف جمهوری اسلامی ایران صورت گرفته و تقریبا هر روز مسئول دفتر نمایندگی سازمان حج و زیارت در عربستان با مسئولان حج عربستان سعودی برای تعیین تکلیف حج و اعلام شرایط این واجب شرعی تماس تلفنی دارد اما آنها توصیه به صبر دارند تا نظر قطعی اعلام شود .

رشیدیان همچنین گفت: بر اساس آخرین تماسی که صبح امروز با دفتر امور بعثه های وزارت حج عربستان صورت گرفت طرف سعودی اعلام کرده است که امروز جلسه ای درمکه در همین خصوص برگزار می شود ؛ ما هم امیدواریم ان شاالله این هفته یا حداکثر هفته آینده پاسخی را برای مشتاقان حج داشته باشیم .

تکمیل 92 درصد ظرفیت کاروان های حج تمتع

رییس سازمان حج و زیارت از ادامه روند ثبت نام زوار و دارندگان فیش های حج امسال خبر داد و گفت: تاکنون 92 درصد ظرفیت کاروان های حج 99 تکمیل شده اند و معاینات زائران زیر شصت سال نیز تقریبا به پایان رسیده است و تاکنون فقط 127 نفر از معاینه شوندگان استطاعت جسمی برای حضوردر حج امسال را نداشته اند و خوشبختانه بقیه تایید سلامت شده اند.

رشیدیان افزود : از زمان پایان عملیات حج گذشته پیگیری در خصوص اسکان و تغذیه زائران حج 99 آغاز شد و عقد قراردادی هم با وزارت حج عربستان صورت گرفت و پیگیری ها ادامه داشت تا اینکه ویروس کرونا در جهان فراگیر شد و عربستان هم اعلام کرد با توجه به این وضع باید منتظر تصمیمات آینده این کشور باشیم.

وی اظهار کرد : با این وجود ما اقدامات و برنامه ریزی های خود را انجام داده ایم و آموزش حجاج و معاینات آنها ادامه دارد تا به محض اعلام عربستان بتوانیم براساس شرایط اعلام شده و با توجه به پروتکل هایی که با کمک وزارتخانه های بهداشت و امور خارجه و هلال احمر آماده کرده ایم برای اعزام ضیوف الرحمان اقدام کنیم .رییس سازمان حج تاکید کرد: حتی اگر عربستان برای اعزام شروطی را بگذارد باز هم برای آن آماده ایم و همه پیش بینی ها را کرده ایم .

سفر به عتبات عالیات و سوریه کی از سرگرفته می شود ؟

رییس سازمان حج و زیارت در ادامه در خصوص اعزام زائران به عتبات عالیات عراق و سوریه گفت: همانطور که قبلا هم اعلام کردیم همه برنامه ریزی ها برای پس از فروکش کردن بیماری کرونا صورت گرفته است و ما برای تبادل زائران بین کشورها منتظر اعلام بهداشت جهانی و وزارت بهداشت کشورمان هستیم .

رشیدیان بیان کرد : سازمان حج و زیارت برای بعد از فروکش کردن کرونا و آغاز اعزام ها به عراق و سوریه هم پروتکل هایی را با کمک وزارت بهداشت و درمان ، وزارت میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری هلال احمر آماده کرده است و آنها را برای طرف های عراقی و سوری ارسال کرده است .

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی حج و زیارت، وی به گفتگوی صورت گرفته بین مسئولان بهداشت و درمان ایران و عراق هم اشاره ای داشت و گفت : ما یک مرحله جلسه داشتیم با محوریت وزارت بهداشت و درمان اما چون در زمینه تبادل کالا و مسافر تابع مصوبه ستاد ملی مبارزه با ویروس کرونا هستیم همچنین امیدواریم پس از فروکش کردن شیوع کرونا ان شاالله با خیال راحت اعزام زائران از سرگرفته شود اما هنوز زمانی برای آن مشخص نشده است.

لینک خبر :‌ خبرگزاری کار ایران
سنندج - ایرنا - مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و رییس ستاد هماهنگی کانون های فرهنگی هنری مساجد کشور گفت: پایگاه اطلاع رسانی فهما فرصتی برای به اشتراک گذاشتن ایده های خلاقانه در کانون های مساجد است.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۳/۱۲ سایت های دیگر : نصیر نیوز خبرگزاری شبستان

حجت الاسلام حبیب الله ارزانی روز دوشنبه در آیین رونمایی از پایگاه اطلاع رسانی و تجلیل از برترین های مرحله اول فهما در کردستان که به صورت ویدئو کنفرانس برگزار شد، اظهار داشت: راه اندازی این پایگاه فرصت ارزشمندی برای به اشتراک گذاشتن برنامه ها، طرح ها و ایده های خلاقانه در کانون های فرهنگی هنری مساجد سراسر کشور است.

وی اضافه کرد: در این پایگاه اطلاع رسانی تمام کانون های شهری و روستایی استان های مختلف کشور از وضعیت هم اطلاع پیدا کرده و این زمینه ای برای ارتقای هر یک از کانون ها را فراهم می کند.

مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و رییس ستاد هماهنگی کانون های فرهنگی هنری مساجد کشور یادآور شد: با ایجاد این بستر شاهد شکوفایی هر چه بیشتر کانون های مساجد و رشد و تعالی فرهنگ و هنر خواهیم بود.

حجت الاسلام ارزانی تاکید کرد: کردستان از لحاظ توانمندی های قرآن و عترت در کشور شناخته است و انتظار می رود در حوزه فهما هم حضور گسترده ای داشته باشد.

صدور مجوز فعالیت هشت موسسه قرآنی در کردستان

سرپرست اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی کردستان هم در این مراسم ضمن تشکر از حمایت ویژه ای که از کانون های مساجد این استان شده است، گفت: تربیت نیروی کارآمد و تاثیرگذار و مقابله با تهاجم فرهنگی از جمله اهداف راه اندازی پایگاه اطلاع رسانی فهما در استان است.

عبیدالله رستمی افزود: این پایگاه فصل جدیدی از اطلاع رسانی را گشوده و باعث انسجام گروهی بین کانون های فرهنگی هنری مساجد استان با دیگر استان های کشور خواهد شد.

وی با بیان اینکه در ارزیابی انجام شده از وضعیت کانون های مساجد کشور 12 کانون در کردستان عنوان برتر و ویژه را به خود اختصاص دادند، اضافه کرد: این رتبه ها نشان از توانمندی 600 کانون کردستان نیست چون استعداد و ظرفیت کانون ها در این استان بسیار بیشتر است.

رستمی اظهار داشت: از سال 93 مجوزی برای ایجاد موسسات قرآنی در استان صادر نشده بود که امسال از 17 پرونده تکمیل شده در این راستا برای هشت موسسه مجوز صادر شد.

مدیر ستاد هماهنگی کانون های فرهنگی هنری مساجد کردستان هم در این مراسم گفت: از 600 کانون فرهنگی هنری مساجد استان 427 کانون در مساجد قرار دارند و فعالیت می کنند.

کامل گلباغی با اشاره به اینکه وجود این تعداد کانون در روستاها نشان از توجه به نقاط محروم در استان دارد، افزود: 12 کانون مساجد استان در سطح کشور براساس ارزیابی انجام شده برتر و ویژه شناخته شدند.

وی اضافه کرد: تعداد کانون های برتر و فعال استان بیش از این تعداد است ولی بدلیل ضعیف بودن زیرساخت ارتباطات و اینترنت در بسیاری از کانون ها امکان بارگذاری اطلاعات مربوط به فعالیت های آنها در سامانه بچه های مسجد فراهم نبود.

مدیر ستاد هماهنگی کانون های فرهنگی هنری مساجد کردستان با اشاره به اینکه کانون های مساجد براساس هشت شاخص و 36 فعالیت مورد ارزیابی و رتبه بندی قرار گرفتند، یادآور شد: 304 میلیون ریال در مرحله اول فهما به 12 کانون برتر و ویژه استان پرداخت شده است.

در پایان این مراسم از مدیران مسوول 12 کانون فرهنگی هنری مساجد کردستان (10 کانون برتر و 2 کانون ویژه) که در سطح کشور برمبنای ارزیابی های انجام شده ویژه و برتر شناخته شدند با اهدای لوح سپاس و هدایایی تجلیل به عمل آمد.

لینک خبر :‌ خبرگزاری جمهوری اسلامی
حجت الاسلام ارزانی از راه اندازی پایگاه اطلاع رسانی فهما در 20 استان کشور خبر داد و گفت: با راه اندازی این پایگاه های استانی زمینه بهره مندی از تجارب دیگر استان ها فراهم می شود.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۳/۱۲

به گزارش خبرنگار خبرگزاری شبستان از بیرجند، پایگاه اطلاع رسانی فهما استان خراسان جنوبی، پیش از ظهر امروز (12 خرداد) از طریق تماس تصویری با حجت الاسلام والمسلمین حبیب رضا ارزانی رئیس ستاد هماهنگی کانون های فرهنگی هنری مساجد کشور و با حضور جمعی از مسئولان خراسان جنوبی در بیرجند رونمایی شد.

حجت الاسلام والمسلمین ارزانی در این ارتباط تصویری گفت: سال گذشته طرح های فرهنگی و هنری مختلفی در کانون های فرهنگی هنری مساجد کشور اجرا شد که یکی از این طرح ها، طرح ملی فهما بود که خراسان جنوبی با توجه به جایگاه ویژه، بسیار خوب درخشید.

وی به راه اندازی پایگاه های اطلاع رسانی فهما در مراکز استان ها اشاره کرد و افزود: تاکنون در 20 استان کشور پایگاه اطلاع رسانی فهما راه اندازی شده است؛ این پایگاه ها زمینه بهره مندی از تجارب کانون های فرهنگی هنری دیگر استان ها و طرح ها و ایده های خلاق را فراهم می کند.

رئیس ستاد هماهنگی کانون های فرهنگی هنری مساجد کشور خاطرنشان کرد: اگر بخواهیم قدم موثری در حوزه فرهنگ و هنر برداریم باید پایگاه اطلاع رسانی اطلاعات و اخبار کانون ها در سطح استان ها راه اندازی و خدمات و فعالیت های انجام شده در این سامانه ها اطلاع رسانی شود.

گفتنی است، پایگاه اطلاع رسانی فهمای استان خراسان جنوبی با حضور مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان جنوبی، مدیر ستاد کانون های فرهنگی هنری استان، رئیس شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی استان، معاون اداره کل اوقاف استان، مدیرکل حوزه هنری استان، رئیس مرکز رسیدگی به امور مساجد، معاون آموزش و پرورش استان و نمایندگان برخی از ادارات و نهادهای فرهنگی از طریق ویدئوکنفرانس با حجت الاسلام والمسلمین حبیب رضا ارزانی رئیس ستاد هماهنگی کانون های فرهنگی هنری مساجد کشور افتتاح شد.

پایان پیام/ 70

لینک خبر :‌ خبرگزاری شبستان
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در حکمی مرضیه شفاپور را به عنوان مسئول ستاد اجرایی حجاب و عفاف وزارت ارشاد منصوب کرد.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۳/۱۲ سایت های دیگر : خبربانو

به گزارش خبرنگار گروه فرهنگی باشگاه خبرنگاران جوان ، سید عباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، به تازگی ساز و کاری جدیدی را به ساختار این وزارتخانه اضافه کرده است.

ستاد اجرایی حجاب و عفاف وزارت ارشاد طبق دستور صالحی تاسیس و مرضیه شفاپور به عنوان مسئول این ستاد برگزیده شده است. شفاپور هم اینک دبیر کارگروه ساماندهی مد و لباس است و با حفظ این سمت، مسئولیت جدیدش را پذیرفته است.

بیشتر بخوانید: حجاب در سراسر دنیا یکی از پنج نماد هویت اسلامی است

شفاپور پیش از این در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی سابقه فراوانی در بخش های مختلف مدیریتی و اجرایی داشته است.

گفته می شود توجه به حجاب در آثار هنری و الزام عملی به رعایت قوانین نظام جمهوری اسلامی ایران درباره حجاب در ستاد حجاب و عفاف، مورد توجه قرار می گیرد.

انتهای پیام/

لینک خبر :‌ باشگاه خبرنگاران جوان
انجمن صنفی تماشاخانه های ایران از تماشاخانه های سراسر کشور برای عضویت در این انجمن دعوت کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر ، در آستانه برگزاری انتخابات دوره دوم هیات مدیره انجمن صنفی تماشاخانه های ایران، این انجمن از تمامی تماشاخانه های کشور دعوت به عضویت کرد.

شرایط عضویت

1- داشتن تابعیت جمهوری اسلامی ایران.

2- داشتن پروانه معتبر فعالیت از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اسلامی به عنوان تماشاخانه یا موسسات هنری تک منظوره و چند منظوره که در موضوع فعالیت آنها مجوز بهره برداری از فضای اجرای نمایش ذکر شده باشد.

3- ارائه مدارک معتبر مبنی بر کارفرما بودن مطابق قانون کار.

4- قبول و تعهد به اجرای مقررات اساسنامه و تصمیمات و مصوبات قانونی ارکان انجمن صنفی.

5- پرداخت ورودیه و حق عضویت به طور مرتب.

علاقه مندان در صورت داشتن شرایط عضویت، می توانند مدارک خود را همراه با فرم درخواست عضویت به صورت حضوری یا از طریق پست سفارشی به دفتر مرکزی این انجمن مستقر در مرکز آفرینش های هنری تئاتر مان به نشانی تهران، ضلع شمال غربی چهارراه ولیعصر (تقاطع خیابان انقلاب و ولیعصر)، (جنب داروخانه مصدق) پلاک 1478، طبقه سوم، کدپستی 1416913932 ارسال کنند.

کد خبر 4940101

آروین موذن زاده

لینک خبر :‌ خبرگزاری مهر
مدیرعامل انجمن موسیقی ایران ضمن تشریح فعالیت های انجام گرفته و برنامه های برگزارشده شعبه های مختلف این مجموعه در روزهای کرونایی، از کلید خوردن یک پروژه مهم خبر داد.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۳/۱۳ سایت های دیگر : خبرگزاری مهر دانا روزنامه بانی فیلم

به گزارش افکارنیوز ،

علی ثابت نیا مدیرعامل انجمن موسیقی ایران با اشاره به تلاش تمامی اعضای انجمن موسیقی ایران در تهران و شعبه های استانی این مجموعه در روزهای کرونایی توضیح داد: در ایام خاصی که تمامی کشور درگیر ویروس منحوس کرونا شده است تمام تلاش خود را انجام دادیم تا به واسطه همراهی دوستان در شعبه های استانی سراسر کشور در تحقق شعار در خانه بمانیم کارهایی را انجام دهیم. یکی از این برنامه ها برگزاری کنسرت های آنلاین بود که توسط هفت شعبه انجمن در آذربایجان شرقی، یزد، هرمزگان، کرمانشاه، کرمان، بوشهر و قشم بیش از 300 هنرمند در قالب 50 گروه که 10 هزار بیننده داشت طی 15 شب کنسرت هایی را در ایام نوروز پیش روی مخاطبان قرار دادند.

اخبار فرهنگ و هنر - وی بیان کرد: در راستای برگزاری برنامه های دیگری که برای ایام کرونایی توسط شعبه های استانی ما برنامه ریزی شد، تلاش برای برگزاری جشنواره های مجازی موسیقی با حمایت برخی از نهادها و مجموعه های دولتی بود که در این راستا انجمن های موسیقی استان تهران، همدان، خوزستان، گلستان و کرمانشاه رویدادهایی را با این محوری که به آن اشاره کردم، برگزار کردند که خوشبختانه استقبال مطلوبی از این جشنواره های مجازی صورت گرفت.

مدیرعامل انجمن موسیقی ایران افزود: انجمن های موسیقی استان های همدان، کردستان، ایلام، کرمان و خراسان رضوی هم در ایام کرونایی کلیپ هایی را تولید کردند که در آن شعار در خانه بمانیم موردتوجه بود. این کلیپ ها طی ماه های گذشته به صورت مرتب از فضای مجازی به تناوب برنامه ریزی های که صورت گرفته بود، در دسترس مردم قرار گرفت. برگزاری مسابقات نوازندگی و خوانندگی توسط انجمن های موسیقی قشم، ایلام، کرمان و بوشهر هم یکی دیگر از برنامه ها در روزهای کرونایی بود این در حالی است که این برنامه ریزی در استان های سمنان، زنجان، اردبیل، بوشهر، خراسان رضوی و خراسان جنوبی نیز ادامه خواهد داشت. در حوزه نشست های پژوهشی مجازی نیز تلاش هایی برای برگزاری نشست هایی توسط انجمن های موسیقی بوشهر و فارس صورت گرفت که در این قالب شش نشست برگزار شد.

ثابت نیا درباره فعالیت های آتی انجمن موسیقی ایران گفت: با مصوباتی که در ابتدای سال توسط هیأت امنای انجمن صورت گرفت، آلبوم هایی در راه خواهد بود که الان نمی توانم مشخصات آنها را ذکر کنم. اما قطعاً وقتی کارها را پیش ببریم برای این پروژه ها نشست های خبری را برگزار می کنیم. چرا که این آلبوم ها پروژه های با اهمیتی هستند که صرفاً یک آلبوم معمولی نیست و از نظر ما کارهای مرجعی هستند که قطعاً می توانند موردتوجه مخاطبان موسیقی ردیف دستگاهی قرار گیرند. در جلسه ای هم که روز گذشته با مدیرکل دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی داشتم تاکید شد که معاون امور هنری وزیر ارشاد هم برای تولید و تکثیر این آلبوم ها پیگیری مجدانه ای داشته باشد که این تأکیدات هم نشان دهنده اهمیت ماجرا برای تأمین بودجه است.

وی تاکید کرد: تولید این آلبوم ها یکی از بخش های مهم فعالیت های انجمن موسیقی ایران در سال جاری خواهد بود. چرا که این پروژه ها جزو آرزوهای من است که بتوانیم تا پایان سال نسبت به انتشار آن اقدام کنیم. ما در حوزه جشنواره ها هم به طور همزمان پشتیبانی چند جشنواره را در دستور کار خود قرار داده است که از آن جمله می توان به جشنواره موسیقی فجر، جشنواره موسیقی نواحی و جشنواره موسیقی جوان اشاره کرد. البته شرایط خاص جامعه به دلیل رعایت کامل موارد بهداشتی این جشنواره ها را در حوزه دریافت آثار و اجراها دستخوش تغییراتی کرده که با پیشرفت و پسرفت بیماری کووید 19 باید تدابیر جداگانه ای اتخاد کنیم.

مدیرعامل انجمن موسیقی ایران در پایان تاکید کرد: باقی فعالیت های انجمن موسیقی ایران به فعالیت های شعبه های سراسر کشور موکول می شود که امیدوارم امسال از آن سال هایی باشد که انجمن های استانی همچنان فعال باشند و به حمایت از موسیقی در منطقه موردنظرشان بپردازند.

لینک خبر :‌ افکار نیوز
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۳/۱۳

فهیمه پناه آذر_روزنامه نگار

قادر آشنا، مدیر مرکز هنرهای نمایشی از پرداخت بخشی از بدهی های مرکز به هنرمندان خبر داد و توضیح داد: از 11میلیارد بدهی مرکز به هنرمندان تئاتر 5میلیارد تومان پرداخت شده و مابقی نیز در حال پیگیری برای پرداخت است.
به گزارش همشهری، اوایل دهه80 گروه های تئاتری با گسترش تماشاخانه های دولتی و خصوصی افزایش یافتند. علاوه بر گروه های فعال تئاتری هر سال به جمع خانواده تئاتر در شاخه های مختلف اضافه شده، اما این افزایش به لحاظ مالی هیچ هماهنگی و توازنی نداشت. در آن سال ها تئاتر با وجود گسترش فعالیت ها با بودجه یک میلیارد و 800میلیون تومانی روزگار خود را سپری می کرد و در این میان بدهکار بودن، میراثی بود که از یک مدیر به مدیر دیگر می رسید.
در این سال ها افزایش بودجه تئاتر با وضعیت اقتصادی روز جامعه، افزایش هزینه ها و تورم هیچ گاه هماهنگ نبوده و نیست. با اینکه بودجه تئاتر اواخر دهه80 به 7میلیارد تومان و بعدها به 11میلیارد تومان افزایش یافت، اما باز هم توازنی برقرار نشد و حتی امروز تئاتر با بودجه22 میلیارد تومانی در مقایسه با بودجه سینما در پله های پایین قرار گرفته و همچنان این بدهکاری وجود دارد. حالا تئاتر 22میلیارد اعتبار دارد، اما سینما توانسته با اعتبار 220میلیارد تومانی به حیات خود ادامه دهد. اعتبار تئاتر نسبت به سال گذشته 15درصد کاهش داشته و همین امر باعث ایجاد مشکلات زیادی شده است.

بدهی 11میلیارد تومانی
مرکز هنرهای نمایشی اسفند ماه سال گذشته با 11میلیارد بدهی و تعطیلی ناشی از ویروس کرونا به قادر آشنا رسید. قادر آشنا از مدیران بدنه وزارت ارشاد است که سال ها پیش نیز تجربه مدیریت مرکز را عهده دار بود. حالا این مدیر درصدد است که بدهی مرکز به هنرمندان تئاتر را در اولویت کاری خود قرار دهد. آشنا درباره میزان بدهی ها و نحوه پرداخت آن به همشهری می گوید: در سال گذشته گروه هایی که اجرا داشتند از مرکز طلبکار بودند، با پیگیری مدیریت قبلی و بعد پیگیری هایی که انجام شد، توانستیم پرداختی هنرمندان تا پایان آبان سال گذشته را بپردازیم که مبلغ آن 5میلیارد تومان بود.

امیدواری به بعد از تعطیلات
آشنا در ادامه با اشاره به بدهی حدود 11 میلیارد تومانی که در حال حاضر 7 میلیارد تومان آن باقی مانده است، توضیح می دهد: با صحبت ها و پیگیری هایی که صورت گرفته و با تلاش وزیر ارشاد دستور پرداخت مابقی بدهی ها نیز داده شده و وزیر دستور دادند که به زودی پرداختی ها صورت گیرد و منتظر صدور چک هستیم. وی ادامه می دهد: اولویت ما این است که ابتدا بدهی هنرمندان تئاتر را بپردازیم و این تسویه قرار بود تا پایان اردیبهشت ماه صورت بگیرد اما به دلیل تقارن با تعطیلات به خرداد ماه موکول شد. امیدوارم برنامه ای که لحاظ کردیم را بتوانیم عملی کنیم.

کمک هزینه برای بخش خصوصی
یکی از مشکلات موجود که به خاطر تعطیلی سالن ها بردیگر مشکلات افزوده شده، وضعیت سالن های نمایش در بخش خصوصی است و آسیب هایی که به این بخش وارد شده. آشنا در این باره می گوید: در تلاش هستیم که کمک بودجه ای برای این بخش بگیریم و پیگیرش هستیم و صحبت ها و قول های مساعدی در این زمینه داده شده است.

لینک خبر :‌ روزنامه همشهری
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۳/۱۲

وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی چند روز پیش در بیانیه ای کوتاه، از اعمال محدودیتی جدید برای فعالیت های فرهنگی و هنری خبر داد که برگزاری رویدادهای فرهنگی و هنری در فضای مجازی تنها در چارچوب قوانین و مقررات جاری کشور و با اخذ تاییدیه از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مجاز است. اما مدیرعامل خانه تئاتر این بیانیه را خام دستانه و سرشار از نگاهی قیم مآبانه توصیف می کند.
به گزارش ایلنا، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی چند روز پیش در بیانیه ای کوتاه، از اعمال محدودیتی جدید برای فعالیت های فرهنگی و هنری خبر داد. این بیانیه شش بندی تاکید داشت که برگزاری رویدادهای فرهنگی و هنری در فضای مجازی تنها در چارچوب قوانین و مقررات جاری کشور و با اخذ تاییدیه از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مجاز است.
بندی از این دستورالعمل بر این تاکید داشت که با ابلاغ دستورالعمل مذکور، عرضه هر گونه محصولات فرهنگی، هنری و رسانه ای در بسترهای دیجیتال باید با هماهنگی بخش های مرتبط در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی باشد. مرکز فناوری اطلاعات و رسانه های دیجیتال، با نظر تخصصی بخش های مربوطه، شامل؛ معاونت امور فرهنگی، معاونت امور هنری، سازمان سینمایی و امور سمعی و بصری و بنیاد بازی های رایانه ای، مرجع صدور مجوز عرضه آثار فرهنگی و هنری در بسترهای دیجیتال خواهد بود.
دستورالعملی که ظاهرا در پی افزایش فعالیت ها و رویدادهای فرهنگی و هنری در فضای مجازی در پی تعطیلی اماکن و فعالیت های هنری ناشی از شیوع کرونا صادر شده و بنا دارد محدودیت هایی فراگیر و کم سابقه برای فعالیت در فضای مجازی ایجاد کند.
روز گذشته در گفت و گو با مهدی کوهیان (حقوق دان) به ابعاد حقوقی این دستورالعمل وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی پرداختیم که به اعتقاد کوهیان، مفاد آن در تعارض با قوانین کشور بود.
شهرام گیل آبادی (مدیرعامل خانه تئاتر) هم به ایلنا درباره ویژگی های این دستورالعمل گفته و درباره واکنش احتمالی خانه تئاتر نسبت به آن اظهارنظر کرده است.

*به تازگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با صدور بیانیه ای از دستورالعملی جدید خبر داده است که در آن عرضه هر گونه محصولات فرهنگی، هنری و رسانه ای را در بسترهای دیجیتال تنها با اخذ تائیدیه از این وزارتخانه مجاز دانسته است؛ به نظر شما این دستورالعمل چه تبعاتی دارد و چقدر قابل اجراست؟
تصورم بر این است که اگر شناخت درستی از عصر، زمانه و موقعیتی که در آن هستیم از نظر ارتباطی داشته باشیم، ممکن است خیلی از حرف ها را دیگر بر زبان جاری نکنیم. در اینکه هر کاری باید نظمی داشته باشد، شکی نیست اما تولید محتوا در فضاهایی که امکاناتی جدید در اختیار افراد قرار داده، بسیاری از مرزها را پشت سر گذاشته. امکاناتی که عصر سوپرتکنولوژی در اختیار انسان قرار داده، باعث شده آدم ها فصل تازه ای را در ارتباطات رسانه به وجود بیاورند که اسمش در دنیا مخاطب رسانه است. در این فضا، هر مخاطبی دیگر خودش یک رسانه است و قدرت تازه تولید شده انحصار پخش محتوا را شکسته و آدم ها را به سمتی برده است که بتوانند محتوای مورد علاقه شان را تولید و به راحتی با دیگران به اشتراک بگذارند. عصر، عصرِ روایت های شخصی است و نمی توانیم با هدف کنترل این فضا، روایت های شخصی را کنترل و حذف کنیم. بنابراین معتقدم وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیانیه خام دستانه ای که صادر کرد نه تنها نشان داد که قصد حمایت از فرایندهای فرهنگی را ندارد، بلکه نگاه قیم مآبانه ای را مطرح کرد که به نظر من این نگاه سراسر اشکال است. آن هم در دولتی که نام اش تدبیر و امید است و شعارهای انتخاباتی رئیس جمهورش برداشتن سانسور و رفع معضلاتی بود که برای هنرمندان در این زمینه پیش می آید و ادعای حمایت از فعالیت های فرهنگی و هنری داشت. اما متاسفانه بیانیه اخیر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نه تنها سویه حمایتی نداشت، بلکه سرشار از نگاه خام دستانه ای بود که حکایت از کنترل و بازداشتن فرایندهای خودجوش فرهنگی و هنری می کرد. در این دستورالعملی که منتشر شد، یک تعجیل حساب نشده ای را دیدم که نتیجه بی تدبیری و بی برنامگی است. کرونا باعث شد هر کسی در خانه خودش از فضای سایبری بهره بگیرد و برای وسیع تر کردن ارتباط افراد، جشنواره های متعدد خودجوشی به وجود آمد که به نظر من یک پویایی جدید در حوزه فرهنگ و هنر ایجاد کرد. این شرایط، تولید آثار هنری جدیدی را متناسب با چهارچوب منزل و شعار در خانه بمانیم پیش آورد و در دنیا یک هم گرایی و هم بستگی را برای رسیدن به تولید آثار هنری ایجاد کرد که این تولیدات باتوجه به رسانه های جدید، جهان شمول هم بودند. باید بدانیم در دنیای تکنولوژی دیگر نمی توانیم حذفیات مختلفی برای تولید محتوا و اندیشه ایجاد کنیم.

*خانه تئاتر قرار است به این دستورالعمل واکنشی نشان دهد؟
هنوز بحثی روی این موضوع صورت نگرفته و مطلب خاصی در هیات مدیره مطرح نشده است. اما در جلسه پیش روی هیئت مدیره این دستورالعمل یکی از موضوعاتی است که مورد بحث قرار می گیرد تا ببینیم نظر اعضای هیات مدیره درباره آن چیست.
یکی از نگرانی ها درباره این دستورالعمل این است که حتی اگر با ابزارهای قانونی و در عمل امکان اجرای آن وجود نداشته باشد، تبدیل به اهرمی از سوی دولت برای ایجاد محدودیت، سخت گیری های بی مورد یا ممنوع الکاری هنرمندان در فضای حقیقی شود.
من فکر می کنم سخت گیری های بی مورد و قشری نه تنها به انسداد اندیشه کمکی نمی کند، بلکه به توسعه اندیشه منجر می شود. این راهکارهای دستمالی شده و نخ نما دائم مورد استفاده قرار گرفته و در هیچ کجای دنیا نتیجه نداده است. تنها راه رسیدن به یک ساز و کار منطقی و معقول تعامل با اهل فرهنگ و هنر و رسیدن به ادبیات و تعاریف مشترک است و چیزی جز گفت وگو جواب نمی دهد.

اشتراک گذاری در:

لینک خبر :‌ روزنامه بانی فیلم
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۳/۱۲

خبرگزاری صبا: میکائیل شهرستانی که از فعالان عرصه تئاتر کشور است رفتار مسئولان در قبال فرهنگ و هنر در دوران کرونا را مورد نقد قرار داد.

مدتی است به علت شیوع ویروس کرونا تعطیلی چند ماهه اجباری دامن حوزه تئاتر را گرفته است و فشار زیادی به ویژه بخش خصوصی متحمل می شود.

فشار مالی تا حدی رسیده که برخی تماشاخانه های خصوصی و تئاتری هایی که جز این، حرفه ای ندارند به مرز بحران رسیده اند و قابل تامل اینکه تاکنون فریادرسی نداشته اند از سویی در یک بلاتکلیفی با علامت سوالی بزرگ به سر می برند.

میکائیل شهرستانی نویسنده، بازیگر، کارگردان تئاتر در یادداشتی به بررسی جوانب این بحران پرداخته است.

متن یادداشت که وی که در اختیار خبرگزاری صبا قرار گرفته بدین شرح است: لطماتی که تئاتر غیردولتی خورده و میخورد جبران ناپذیر بوده و هست. چه از بابت مادی و چه معنوی. بنده که در حوزه ی آموزش هم سالهاست مشغولم بیش از کسانیکه چند سال یک بار دست به کاری میزنند متحمل خسارت شده ام.

بنده هر سال بطور متوسط دو اجرا در سالنهای خصوصی با شاگردان و فارغ التحصیلان آموزشگاهم میکنم (آنهم بی هیچ حمایت دولتی) که حاصل آموزش 15 ماهه شان است.... از اول اسفند اجرای نمایشم (آگوست در اوسیج کانتی که برایش بیش از یکصد ملیون تومان هزینه کردیم) تعطیل شد و فعالیت آموزشی ام هم در آموزشگاهم (ژیوار) متوقف گردید و این در حالیست که حتی یک هنرجو جذب نکردیم، ولی هزینه ی اجرای محل آموزشگاه سر جایش باقی ماند که البته صاحب ملک که انسان بسیار شریفی بودند با حسن نیت قدری از کرایه را کم کردند اما فقط برای دو ماه چراکه ایشان میتواند ملکش را در اختیار یک خانواده، یا حرفه ی دیگری بگذارد که دردسر مجوز ارشاد را نداشته باشد... پس نه تنها در این عصر کرونا هیچگونه حمایتی از امثال بنده صورت نگرفت که با تلخی و تعمد ندیده گرفته شده ایم تا لابد یا قربانی کرونا شویم و بعد زیر تابوتمان را بگیرند یا از فرط تنگناهای مالی و روحی دست به خودکشی فرهنگی بزنیم.

اینست تاوان زندگی یک هنرمند مستقل در این سرزمین.... مدام وعده و وعید، مدام دروغ، مدام یاوه سرایی. بی شرمی از حد گذشته....من بجای مسئولین شرمنده ام . بعد از 8 شب اجرا کارم متوقف شد و تا امروز از همان 8 اجرا، حتی ریالی (سهم خودم و گروه) دستم را نگرفته ... تنها با حقوق تقاعد رادیو و پس اندازی که داشتیم روزگار میگذارنیم و صورتمان را سرخ میکنیم. این وضع تا کی و کجا ادامه دارد و میتواند داشته باشد خدا داناست....

درباره عدم حمایت از حوزه تئاتر آن هم در شرایط کنونی من نباید پاسخ بدهم، پاسخ را مدیریت کلان کشور باید بدهد. از وزیر و رییس جمهوری سوال کنید. روزی نیست که خبر دستگیری و فساد مالی مسئولی و یا محاکمه شان را نخوانیم و نشنویم و خودکشی دسته جمعی همانهاییکه خواستند سلامت زیست کنند و نتوانستند و نمیتوانند. همانهاییکه حقوقشان 18 ماه 18ماه پرداخت نمیشود و بعد هم اخراج و آواره و خجل خانواده میشوند. همان ها که بر گُرده شان ایستاده ایم. همانهاییکه هیچ سهمی نه از هوا، نه از آب، نه از خاک سرزمین مادریشان ندارند و تو بی هیچ آینده و چشم اندازی منتظر نشسته ای....اینجا کجاست؟ چه میخواستیم و چه بدستمان دادند.

در مردگان خویش نظر میبندیم با طرحِ خنده ای

و نوبتِ خویش را انتظار میکشیم ، بی هیچ خنده ای

طرف سوالی مبنی بر اینکه تا چه زمانی قرار است اینقدر به حوزه تئاتر بی توجهی شود ما تولیدکنندگان فرهنگ نیستیم! لابد تا زمانیکه چیزی بنام تئاتر، سینما، موسیقی و... نداشته باشیم. لابد تا زمانیکه تا محو کامل اصحاب هنر اتفاق بیفتد.

درخصوص وعده های حمایتی، وعده که داده شده، همیشه داده میشود ولی کدامشان به عمل درآمده؟ وعده های پوچ و بیهوده. تازه مانعی هم برای نمایش آنلاین کارهایمان تراشیدند که چند صباحی به جان هم بندازندمان و بعضی هامان هم چقدر آماده ایم برای این جنجالها و هَل مِن مبارز طلبیدنها که تنها بهانه ای ست برای خودنمایی. به جای اینکه جرات کنیم خواهان مطالباتمان از کسانی باشیم که سالهاست ندیده مان گرفته اند، چنگ و دندان به کسانی نشان می دهیم که قدر عمرمان نوشته اند و درس دادند و از کارشان دست نکشیدند و به هر نحو میدان را خالی نگذاشتند تا چراغ تئاتر خاموش نشود... که این تن رنجور و نحیف هنوز بسختی اما نفسی بکشد.

چرایی عدم نیاز به تئاتر به عنوان حوزه مهم فرهنگی را از آنانی باید پرسید که این تصور را میکنند. برای من فرهنگ از شام شب هم واجب ترست. آنهاییکه حیات شان در سایه بی فرهنگی ها و توهمات و به جان هم انداختن جوامع دیگر تامین میشود باید پاسخ تان را بدهند. بنا و بقای ملتها مرهون فرهیختگانی چون فردوسی و خیام و حافظ و رازی و گوته و موزار و مادام کوری و سوفوکل و ادیسون و راسل و ... ست، نه سیاستمداران سالوس و و دروغزن...پس جامعه منهای فرهنگ یعنی هیچ. مطلقاً هیچ .

لینک خبر :‌ برترین ها
رئیس انجمن تولیدکنندگان محصولات حجاب از استقبال خوب مردم از اولین نمایشگاه مجازی عرضه محصولات حجاب خبر داد و ضمن اعلام تداوم فعالیت این سایت، گفت: از تبلیغ این نمایشگاه در صدا و سیما با صدور نامه ای از سوی بازرگانی این سازمان ممانعت شد.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۳/۱۲

به گزارش ایکنا، نشست خبری تشریح عملکرد اولین نمایشگاه مجازی عفاف و حجاب رمضان، امروز دوشنبه، 12 خردادماه، با حضور سیدمهدی جوادی، رئیس انجمن تولیدکنندگان محصولات حجاب؛میثم نژادرمضانی، عضو هیئت مدیره انجمن تولید کنندگان محصولات حجاب و علی رضا حقیقی، مدیر اجرایی مرکز نوآوری و شتابدهی رایمون، برگزار شد.

در ابتدا سیدمهدی جوادی، رئیس انجمن تولیدکنندگان محصولات حجاب، با اشاره به اینکه مقوله حجاب به نماد هویتی تبدیل شده است که منحصر به ایران نیست، گفت: حجاب در دنیا به یکی از پنج نماد هویت اسلامی و مهم ترین نمود این نمادها تبدیل شده است. به همین دلیل مجموعه ای از حساسیت ها را علیه حجاب می بینیم و حتی در کشورهایی که داعیه آزادی دارند، شاهد وضع قوانین علیه حجاب هستیم.

وی با اشاره به اینکه در سال جاری به دلیل شیوع کرونا نمایشگاه قرآن و به طبع آن بخش عفاف و حجاب این نمایشگاه برگزار نشد و به دلیل مشکلات اقتصادی از آبان ماه سال گذشته تولید کنندگان محصولات حجاب با رکود فروش مواجه بوده اند، گفت: همین مشکلات موجب شد که حدود 30 درصد از تولیدی های محصولات حجاب تعطیل و تعداد بسیاری از کارگران بیکار شوند. برای مقابله با این مشکلات، معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری به کمک ستاد اجرایی فرمان حضرت امام و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری سامانه ای را به نشانی hijab99.ir برای فروش آنلاین محصولات حجاب طراحی کرد. از زمان آغاز فعالیت، 20 اردیبهشت ماه، تاکنون 100 تولیدکننده بیش از هزار و 500 کالای خود را در آن بارگذاری کرده اند و در حال حاضر به بزرگترین سامانه حجاب در دنیاست.

وی به بازدید بیش از یک میلیون و 100 هزار نفر از نمایشگاه مجازی حجاب اشاره و اظهار کرد: راه اندازی این سامانه کمک کرد که عدالت توزیع کالاهای حجاب در کشور محقق شود و مشکل کمبود سکوی عرضه و نظام توزیع کاهش یابد. همچنین، 25 استان و 128 شهر از این سایت اقلامی را خریداری کرده اند.

رئیس انجمن تولیدکنندگان محصولات حجاب از تلاش تولید کنندگان محصولات حجاب برای به روز بودن و استفاده از فناوری های جدید در عرضه محصولات حجاب سخن گفت و اعلام کرد: اکنون انجمن ما یکی از پیشگامان استفاده از فناوری های نوین است.

علیرضا حقیقی، مدیر اجرایی مرکز نوآوری و شتابدهی رایمون، گفت: این مرکز زیر نظر ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره) و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و در راستای منویات مقام معظم رهبری در بحث عفاف و حجاب به منظور مسئولیت اجتماعی خود فعالیت می کند. با شیوع کرونا، ایده راه اندازی استارت آپ در حوزه نمایشگاه مجازی حجاب مطرح شد که طی سه ماه با فعالیت 15 نفر از ایده به مرحله اجرا رسید و سایت hijab99.ir از نظر امکانات فنی و محتوا خوب است و در رده بندی جست وجوی گوگل در رده های بالا قرار دارد و به زودی بخش طراحان حوزه حجاب به این سایت اضافه می شود.

جوادی از تداوم فعالیت این سایت پس از زمان تعیین شده برای نمایشگاه مجازی رمضان(21 خردادماه) خبر داد و گفت: یکی از نواقص محصولات حجاب، تبلیغات و عرضه است، در حالی که انبوه رسانه ها در حوزه محصولات و کالاهای ضد حجاب فعالیت می کنند. علی رغم همکاری دو نفر از مسئولان صدا و سیما با پخش تیزر نمایشگاه، با یک نامه از طرف بازرگانی صدا و سیما جلوی تبلیغ نمایشگاه در صدا و سیما گرفته شد.

ضرورت تولید کالای عفیفانه

میثم نژاد رمضانی، عضو هیئت مدیره انجمن تولید کنندگان محصولات حجاب، نیز با تأکید بر اینکه نمی توان جامعه عفیف داشت اما کالای عفیفانه نداشت، گفت: هنوز 95 درصد پارچه چادری از خارج کشور تأمین می شود و باید برای این مسئله چاره ای اندیشید.

وی از برگزاری اختتامیه نمایشگاه مجازی رمضانیه حجاب در 21 خرداد ماه و افتتاح اولین جشنواره مردمی کالای حجاب هدی در همان روز خبر داد و افزود: از مسئولان و دغدغه مندان کالای حجاب درخواست داریم که نگاه وسیع تری به این مقوله داشته باشند؛ به ویژه اینکه هنوز پس از 40 سال قرارگاه مشخصی برای مقوله حجاب در کشور شکل نگرفته است.

جوادی افزود: علی رغم سر و صدای زیادی که در مقوله حجاب در کشور ایجاد می شود، هنوز هیچ متولی رسمی وجود ندارد و حتی وقتی تولید کنندگان محصولات چادر به سامانه مالیاتی کشور برای پرداخت مالیات مراجعه می کنند، محصولات حجاب در این سامانه تعریف نشده است. اتحادیه های اقتصادی هم از ما حمایت نمی کنند و مدعی می شوند که تولیدات شما کالای فرهنگی است و تاکنون از تولید کنندگان حجاب حمایت نکرده اند و ما را به رسمیت نمی شناسند. وقتی هم که بحث کالاهای فرهنگی می شود به ما می گویند شما کالای اقتصادی هستید. یک بار وزارت ارشاد و کارگروه ساماندهی مد و لباس بیاید و گزارش دهد که به غیر از فعالیت در حوزه مد چه کرده است؟ زمانی شورای عالی انقلاب فرهنگی و سپس وزارت کشور و بعد بخش شورای اجتماعی وزارت کشور مسئول موضوع عفاف و حجاب شدند؛ سؤال ما این است که بودجه های اختصاص یافته به این مقوله در این سازمان ها چگونه و کجا مصرف شدند که نمود اجتماعی ندارد؟

رئیس انجمن تولیدکنندگان محصولات حجاب ضمن انتقاد شدید از نبود امکان تبلیغ برای محصولات حجاب، تنها راهکار حمایت از محصولات حجاب را مواجهه با این کالاها بیان کرد و گفت: همان طور که فروشگاه های کتاب از مالیات معاف هستند و تبلیغ برای آنها با تخفیف انجام می شود، چرا در حوزه حجاب چنین حمایتی از کالاهای حجاب صورت نمی گیرد؟

کسی با بیلبوردهای حجاب صدف است محجبه نمی شود

وی تصریح کرد: با بیلبوردهایی مثل حجاب صدف است کسی محجبه نمی شود. از جمله اقداماتی که باید انجام شود، توسعه ویترین ها و پایگاه های فروش، تشکل سازی فعالان عرصه حجاب و توانمندسازی آنها، ذائقه سازی و استفاده از ظرفیت رسانه ها و فعال سازی ظرفیت های قانونی است. ظرفیت تولید چادر مشکی در داخل کشور وجود دارد و می توانیم 50 درصد نیاز داخل را تأمین کنیم.

جوادی در پایان در پاسخ به اینکه چرا با کارگروه ساماندهی مد و لباس همکاری نمی شود و موازی کاری وجود دارد؟ گفت: همکاری ما با کارگروه همیشه در بالاترین سطح ممکن بوده است و همچنان آماده همکاری هستیم، اما بنیاد از حیث قانونی که براساس آن شکل گرفته، پایگاهی که برای آن تعریف شده و از لحاظ شکلی، قدرت و ظرفیت حل موضوعات حجاب را در کشور ندارد و باید اقدام بالادست تری صورت گیرد. بنیاد مد و لباس بنیاد عفاف و حجاب نیست، بلکه بنیاد مد است.

انتهای پیام

لینک خبر :‌ خبرگزاری بین المللی قرآن
اتابک نادری مسئول بررسی وضعیت ضرر و زیان گروه ها و سالن های تئاتر در دوران کرونا اعلام کرد که این بررسی نهایتاً تا پایان خرداد تکمیل می شود.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۳/۱۲ سایت های دیگر : تئاتر آنلاین دانا پایگاه خبری اعتماد آقای خبر

اتابک نادری که از سوی مدیرکل هنرهای نمایشی به عنوان مسئول بررسی وضعیت ضرر و زیان گروه ها و سالن های تئاتری در دوران کرونا فعالیت می کند، درباره وضعیت بررسی های انجام شده به خبرنگار مهر گفت: پیش از این وضعیت این بررسی در شهر بزرگ تهران مشخص شد. طی این بررسی در تهران 257 اثر و 101 سالن شامل سالن های خصوصی، دولتی، سراهای محله و فرهنگسراها اجراهایشان متوقف شده است. 18 گروه آثارشان بازبینی شده بود و منتظر مجوز بودند، 14 گروه متقاضی بازبینی و 14 گروه نیز درخواست مجوز را انجام داده بودند.

وی با بیان اینکه ما برای تکمیل بررسی وضعیت گروه ها و سالن های تئاتری یک هفته نیز بیشتر از زمان مشخص شده برای ارائه اطلاعات از سوی گروه ها و سالن ها فرجه در نظر گرفتیم، توضیح داد: اطلاعات بررسی های انجام شده درباره گروه ها و سالن های تئاتر استان های مختلف نیز تجمیع شده است و مانند شهر تهران، فرجه ای یک هفته ای نیز برای ارائه اطلاعات توسط گروه ها و سالن هایی که در فرصت تعیین شده نتوانسته اند آمار مربوط به وضعیت خود را ارائه دهند، در نظر می گیریم.

مسئول بررسی وضعیت ضرر و زیان کرونایی تئاتر، درباره زمان پایان این بررسی تأکید کرد: تا پایان خردادماه بررسی ها تکمیل و ارائه می شود.

نادری در پایان سخنان خود درباره برآورد میزان حمایتی که باید از گروه ها و سالن های متضرر در دوران کرونایی تئاتر شود، یادآور شد: وظیفه بنده تکمیل بررسی و ارائه آمار و اطلاعات است و پس از آن باید یک خرد جمعی نظیر شورای حمایت با توجه به میزان بسته حمایتی دولت، میزان حمایت از گروه ها و سالن های تئاتر را تعیین کند.

اداره کل هنرهای نمایشی امروز دوشنبه 12 خرداد، سومین گزارش خود را در رابطه با رصد و پیگیری شرایط و مشکلات گروه های نمایشی و تماشاخانه های خصوصی در وضعیت همه گیری بیماری کرونا این بار با تمرکز بر تئاتر استان ها منتشر کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر ، متن گزارش شماره 3 این اداره کل پس از بررسی شرایط موجود تئاتر استان ها به شرح زیر است:

1- به غیر از استان های لرستان، جنوب کرمان، مرکزی، مناطق آزاد اروند و قشم مجموعاً 29 استان کشور اطلاعات مربوط به گروه ها و نمایش های تعطیل شده را در سایت ایران تئاتر بارگذاری کرده اند.

2- از مجموع 466 اثر نمایشی در 29 استان کشور، طبق بررسی های اولیه 173 اثر نمایشی در حال اجرا و 255 اثر در حال تولید یا در نوبت اجرا بوده اند که در این ایام از فعالیت بازمانده اند.

3- هنرمندان کانون سرگرمی های نمایشی، مجموعاً 229 نفر بودند که از فعالیت دائمی خود بازمانده اند.

4- هنرمندان و نمایشگران خیابانی طبق اعلام دفتر مربوطه (به غیر از استان قم)، مجموعاً 890 نفر بودند که از فعالیت فصلی خود بازمانده اند.

5- طبق اطلاعات اعلامی از 7 استان آذربایجان غربی، اصفهان، چهارمحال و بختیاری، خراسان رضوی، فارس، قم و مازندران 20 تماشاخانه خصوصی با ظرفیت 2428 صندلی در این ایام تعطیل شده اند. از دیگر استان ها متاسفانه آماری ارائه نشده است.

6- با توجه به اطلاعات کامل ارائه شده در پیوست این خبر، چنان چه گروه های نمایشی مغایرتی در اطلاعات منتشر شده مشاهده می کنند می توانند تا تاریخ سه شنبه 20 خرداد با مراجعه به کارشناسان تئاتر ادارات کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان خود نسبت به اصلاح و تکمیل آن اقدام کنند. بدیهی است در این خصوص دفتر هماهنگی تئاتر استان های اداره کل هنرهای نمایشی آماده راهنمایی و پاسخگویی به همکاران محترم خواهد بود.

بر اساس گزارش اداره کل هنرهای نمایشی وضعیت فعالان حوزه تئاتر در استان ها به شرح زیر اعلام شد؛

اجراهای تعطیل شده در استان ها

نمایش های در حال تولید استان ها

تماشاخانه های خصوصی استان ها

کد خبر 4939048

فریبرز دارایی

لینک خبر :‌ خبرگزاری مهر
تهران- ایرنا- مدیرکل هنرهای نمایشی، گفت: با توجه به بهبود شرایط و با رعایت دستورالعمل های بهداشتی به بازگشایی سالن ها تا پایان خردادماه امیدواریم.

قادر آشنا در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با بیان اینکه احتمال بازگشایی تماشاخانه ها طی دو هفته آینده هست، اظهار داشت: برای بازگشایی مجدد سالن های تئاتر منتظر دستورالعمل و پروتکل های وزارت بهداشت و درمان هستیم.

وی افزود: با توجه به آغاز به کار گروه های پرخطر از جمله رستوران ها و مراکز پرتردد در کشور به نظر می رسد که طی دو هفته آینده و با رسیدن فصل تابستان بعد از گذشت چهار ماه از تعطیلی تئاتر شاهد بازگشایی تماشاخانه ها باشیم.

به گفته وی، بازگشایی به معنای آغاز به کار تئاتر نیست زیرا این هنر نیاز به تمرین و هماهنگی هایی با گروه های نمایشی دارد و بعد از این حدود یک ماه تا به روال عادی برگشتن این هنر زمان نیاز داریم و زمانی که گروه ها به آمادگی برسند حیات به تئاتر باز می گردد.

مدیرکل هنرهای نمایشی با بیان اینکه تمام مسیر بازگشایی تئاتر وابسته به دستورالعمل های وزارت بهداشت و درمان است خاطرنشان کرد: با ابلاغ دستورات لازم فعالیت ها را طبق دستورالعمل آغاز می کنیم که ضد عفونی از اصلی ترین آن ها است.

وی با بیان اینکه رعایت موارد بهداشتی برای اجرای تئاترها بسیار اهمیت دارد تاکید کرد: تعیین زمان وقفه بین دو اجرا در هر سالن بسته به اندازه آن، تعیین شرایط برای اجراهای شهرستان، ضد عفونی کردن برای پذیرش مخاطبان و رعایت فاصله های اجتماعی برای نشستن تماشاگران در سالن نمایش از مواردی است که بعد از اعلام دستورالعمل های وزارت بهداشت و ستاد مبارزه با کرونا قابل برنامه ریزی است.

آشنا تصریح کرد: تئاتر باید با شرایط جدید وفق پیدا کند و به صورت بومی با رعایت موارد بهداشتی فعالیت های خود را آغاز کند.

وی همچنین در خصوص جبران خسارت ماه های تعطیلی تئاتر به دلیل شیوع ویروس کرونا نیز، گفت: مبلغی برای وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مشخص شده است که باید منتظر بمانیم تا این نهاد سهم زیرمجموعه را مشخص کند تا بتوانیم برای انتقال آن به خسارت دیدگان برنامه ریزی کنیم.

با آغاز انتشار ویروس کرونا در ایران از اوایل اسفندماه سال گذشته اجرای نمایش ها نخست برای یک هفته و بعد به صورت هفتگی تمدید و تا امروز که سه ماه از آغاز سال 99 می گذرد درهای این عرصه به روی مخاطبان باز نشده است.

تئاتر هنری است که ذات گروهی دارد به این معنا که گروهی از هنرمندان در کنار یکدیگر قرار می گیرند تا روایتی زنده را بر روی صحنه ببرند و تماشاگر نیز در سالن نفس به نفس هنرمندان می نشیند تا از قصه ای که می بیند درسی بیاموزد.

از سوی دیگر کرونا سرعت شیوع بالایی دارد و برای کنترل و کاهش آن چنین تجمعاتی پرخطر محسوب می شوند به همین دلیل تئاتر نخستین فضایی بود که بسته شد و از آخرین مکان هایی است که بازگشایی خواهد شد.

لینک خبر :‌ خبرگزاری جمهوری اسلامی
تهران - ایرنا - مسئول بررسی و پیگیری فعالیت های نمایشی در فضای مجازی اداره کل هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با تاکید بر تلاش متولیان عرصه تئاتر برای بازگرداندن فضای اجرا و تولید آثار برای هنرمندانی که تنها منبع درآمد و معشیت شان فعالیت در این حرفه است یادآور شد: با صراحت اعلام می کنم که نگاه نماینده دولت به هنر نمایش درآمدی نیست.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۳/۱۳ سایت های دیگر : روزنامه بانی فیلم

هم زمان با شیوع ویروس کرونا از ابتدای اسفندماه 1398 که شاهد تعطیلی فعالیت های فرهنگی و هنری بودیم در فاصله زمانی کوتاهی فعالان عرصه هنر نمایش با توجه به درآمد محدود و اقتصاد نحیف این هنر مساله ای به نام حمایت بدنه دولتی را برای کاستن از خسارت ها و جبران زیان های ناشی از قراردادهای هنرمندان با تماشاخانه های خصوصی از یک سو و هزینه ها و اجاره بهای سالن داران و تماشاخانه داران بخش خصوصی و دولتی از سوی دیگر با مدیران و مسئولان بدنه فرهنگ و هنر کشور مطرح کردند.

همه این اتفاقات با استعفای شهرام کرمی به عنوان مدیرکل اداره هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و جانشینی قادر آشنا در کوتاه ترین زمان ممکن در بحبوحه تمامی این بحران ها مصادف شد.

قادر آشنا که پیش از این نیز سابقه سکان داری اداره کل هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی را برعهده داشت در همان روزهای نخست فعالیت با تشکیل کارگروه های تخصصی برای عبور از بحران های ناشی از ویروس کرونا اقدام کرد و به این ترتیب گام هایی برای تشکیل کمیته های تخصصی در حوزه شناسایی خسارت گروه های نمایشی و تماشاخانه داران و تولید فیلم تئاترها و یا اجراهای آنلاین در بستر فضای مجازی برداشته شد.

اتفاقات و اقداماتی که طی دو ماه فروردین و اردیبهشت 1399 بدون وقفه ادامه داشت. حال با توجه به معرفی محسن امیری به عنوان مسئول رسیدگی و پیگیری فعالیت های فضای مجازی زیر نظر اداره کل هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با این مدیر هنری در راستای اقداماتی که تا به امروز در این حوزه صورت گرفته است به گفت وگو نشستیم.

امیری در گفت وگو با خبرنگار فرهنگی ایرنا با اشاره به آنکه فضای مجازی و توسعه آن به ویژه طی یک دهه اخیر به ظرفیتی بدل شده که بسیاری از رشته ها از آن استفاده می کنند گفت: در حوزه هنر نمایش این مساله مانند دیگر شاخه های فرهنگی و هنری نتوانسته آن میزان از توسعه و فعالیت را تجربه کند اما طی همین یک دهه چند کشور اروپایی از این فضا و بسترهای متنوع آن به نفع توسعه فرهنگ و هنر بهره برده اند و به واسطه آن توانسته اند به رونق کسب و کار هنرمندان عرصه تئاتر و معرفی هرچه بیشتر این هنر همت گمارند.

سابقه 70 ساله فیلم تئاترها در ایران

امیری با اشاره به حوزه فیلم تئاترها که طی چند ماه اخیر به واسطه شیوع ویروس کرونا در کشورمان توانسته نام خود را میان هنرمندان و علاقمندان این رشته بیش از هر زمانی باز کند گفت: مساله فیلم تئاتر در کشور ما اتفاق جدیدی نیست. شاید بتوان ریشه ها و سرچشمه های آن را به چیزی حدود هفت دهه پیش ارجاع داد.

وی ادامه داد: حدود 70 سال پیش نام آوران عرصه تئاتر و سینمای کشورمان با حضور در تلویزیون ملی به شکل زنده به اجرای تئاتر می پرداختند و در اجرای آن ها همان اتفاقات هنر زنده تئاتر مانند تپق زدن بازیگران و یا مواردی از این دست را شاهد بودیم. درحقیقت اجرا همان اجرای تئاتر بود و این بار دوربین نقش واسط میان مخاطب و هنرمندان عرصه هنرهای نمایشی را ایفا می کرد.

مسئول بررسی و پیگیری فعالیت های نمایشی در فضای مجازی اداره کل هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی یادآور شد: در دهه 70 خورشیدی در کشورمان به شکل گسترده شاهد پخش فیلم تئاترها بودیم. در آن زمان نیز هنرمندان حرفه ای تئاتر و بازیگران مطرح کشورمان با حضور در تلویزیون دست به تولید تئاترهای تلویزیونی یا همان فیلم تئاترها می زدند. اما با آغاز دهه 80 و طی سال های دهه 90 این جریان مورد غفلت قرار گرفت و نتوانستیم آن گونه که شایسته و بایسته بود از این ظرفیت بهره ببریم.

فضای مجازی؛ بستری نوین برای ارائه تئاتر

امیری گفت: با شیوع ویروس کرونا در کشورمان همسو با دیگر کشورهای جهان از ابتدای اسفندماه 1398 بیش از هر زمانی متوجه بستر و ظرفیت مفهومی به نام فیلم تئاترها در فضای مجازی به عنوان یک رسانه جدید هنری شدیم. از سوی دیگر نباید از این نکته غافل شد که مفهومی به نام هنر تصویری ریشه در هنر نمایش دارد.

وی ادامه داد: درحقیقت تئاتر به عنوان بنیان و سرچشمه هنر تصویر خودنمایی می کند و بسیاری از ویژگی های این دو هنر ریشه در مفهومی به نام هنر دراماتیک دارد. اما مفهوم فضای مجازی و بهره بردن از آن در قالب پیشران های تصویری پدیده ای نوظهور است که توانسته بسیاری از کسب وکارها را در تمامی شاخه ها رونق بخشد.

دست بالای بخش خصوصی در بهره برداری از فضای مجازی

مسئول بررسی و پیگیری فعالیت های نمایشی در فضای مجازی اداره کل هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی خاطرنشان کرد: هم زمان با تعطیلی فعالیت های فرهنگی و هنری در کشورمان به منظور تلاش برای قطع زنجیره ویروس کرونا، هنرمندان و فعالان این عرصه توجه خود را به همان حوزه مغفول واقع شده یعنی فیلم تئاترها برای جذب مخاطبان به آثار هنری شان معطوف کردند.

وی افزود: در این میان بخش خصوصی که از اعتبارات دولتی بی بهره است و برای ادامه حیات و فعالیت خود نیازمند درآمد است، در همین بازه کوتاه زمانی از این ظرفیت به سود خود و هنرمندان به بهترین نحو ممکن بهره برد.

فضای مجازی نافی فعالیت های اداره کل هنرهای نمایشی نیست

امیری با اشاره به دغدغه مدیرکل اداره هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مبنی بر تلاش برای استفاده از بسترها و ظرفیت های متنوع برای به حرکت درآوردن چرخ تولید و اجرای آثار نمایشی، یادآور شد: به همین سبب وی مسئولیتی را به من برای پیگیری فعالیت های نمایشی در عرصه فضای مجازی ابلاغ کرد.

وی با تاکید بر آنکه فضای مجازی به ما این امکان را می دهد تا فعالیت های اداره کل را در بستری متفاوت به هنرمندان ارائه دهیم تصریح کرد: این مساله مؤید این نکته است که فعالیت هایی اداره کل هنرهای نمایشی به شکل عینی و فیزیکی در گذشته انجام می داد به عنوان اصلی ترین فعالیت های این نهاد ادامه خواهد داشت اما با بهره گیری از بستر فضای مجازی تلاش می کنیم تا رویکردی نوین را در ارائه خدمات این نهاد دولتی به هنرمندان تئاتر مورد استفاده قرار دهیم.

آموزش مهم است؛ اما الویت اجراست

امیری اهم فعالیت های اداره کل هنرهای نمایشی را در شکل اجرایی به سه بخش آموزش، اجرای آثار نمایشی و برگزاری جشنواره ها مربوط دانست و یادآور شد: با مشخص شدن این سه موضوع در حوزه فعالیت های اداره کل هنرهای نمایشی تلاش کردیم تا این بار تمامی این موارد را در بستر فضای مجازی شکل اجرایی و نهایی شده اش را به مورد سنجش قرار دهیم. البته دراین میان اولویت ما با مفهوم اجرا همراه بود.

بی هیچ تردیدی آموزش یکی از ارکان مهم و رسالت های غیرقابل خدشه اداره کل هنرهای نمایشی در حوزه فعالیت هایش بنیادینش است. اما در این ایام به واسطه تعطیلی فعالیت هنرمندان تئاتر؛ اجرا و کسب و کار هنرمندان به عنوان مهم ترین شاخص و اولویت مدیریت اداره کل هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ترسیم شده است.

به گفته این مدیر هنری؛ نیاز امروز هنرمندان جامعه ما اجرا و ارائه آثار به مخاطبان است تا از این طریق بتوانند هم معیشت خود را تامین کنند و هم چرخ حرفه خود را که به سبب تعطیلی فعالیت های فرهنگی و هنری به محاق رفته بود بار دیگر به حرکت درآورند.

توجه به ارائه اثر نمایشی در دو بستر صحنه ای و تصویری

مسئول بررسی و پیگیری فعالیت های نمایشی در فضای مجازی اداره کل هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به اجرای آنلاین آثار تئاتری و یا ارائه آثار نمایشی تولیدشده در فضای مجازی ادامه داد: در این میان گروه هایی که طی اجرای عمومی خود به مستندسازی توجه بسیاری داشتند؛ کارهای خود را با کیفیتی قابل استفاده برای ارائه در فضای آنلاین مهیا کرده اند.

وی یادآور شد: همچنین در ادامه مسیر و برای بهره بردن از ارائه فیلم تئاترها در فضای مجازی و یا تلاش برای گام برداشتن در مسیر اجرای آنلاین آثار تئاتری، گروه های هنری که مستندسازی لازم را نداشتند این فرصت را به واسطه ویروس کرونا پیشاروی خود دیدند که می توانند این بار در حوزه تولید آثار نمایشی علاوه بر تلاش برای ارائه این آثار به شکل صحنه ای با استفاده از ابزار واسطه ای چون دوربین، از شیوه ای متفاوت برای اثر تئاتری خود در قالب تولید فیلم تئاترها و یا اجرای آنلاین استفاده کنند.

به گفته امیری؛ در این میان تولیدکنندگان با نگاهی بر ویژگی های پخش آثار در فضای مجازی و یا تولید آثار نمایشی خود برای ارائه در رسانه ای متفاوت از صحنه تئاتر یعنی بستر فضای تصویری و قابلیت ارائه در رسانه های مختلف متعلق به این شاخه هنری این بار در خلال اجراهای خود فضای طراحی اثرشان را به شکلی دوگانه مدنظر قرار دادند تا هم بتوانند اجرای خود را به محض برقراری شرایط عادی در صحنه به مخاطب ارائه دهند و یا در صورت تداوم این شرایط و برای کسب تجربه ای نوین بستر فضای مجازی و قالب تصویر را برای ارائه اثر نمایشی خود به مخاطبان مورد استفاده قرار دهند.

فیلم تئاتر در گام نخست معضل نوبت اجرا را حل می کند

کارگردان نمایش بازی سلطان و سیاه با اشاره به توسعه سالن ها و تماشاخانه های کشور به ویژه در پایتخت و تعدادی از استان های بزرگ کشور در قالب شکل گیری تئاتر خصوصی خاطرنشان کرد: با این وجود بازهم هستند هنرمندانی که برای ارائه آثار خود نیازمند صبری طولانی برای رسیدن به تماشاخانه مدنظر خود هستند. به ویژه اگر نگاه شان برای اجرا به سالن های دولتی باشد که در این صورت شاید مدت زمان طولانی تری را بطلبد.

وی با تاکید بر آنکه در این میان فضای مجازی چه در قالب اجرای آنلاین و چه در ارائه فیلم تئاترها می تواند بسیاری از مشکلات زیرساختی اجرای آثار صحنه ای در قالب حضور در تماشاخانه ها به ویژه در استان ها و شهرستان ها را کاهش دهد، تصریح کرد: از سوی دیگر تصمیم گیری در حوزه اجرا برای پخش در فضای مجازی می تواند هزینه های گروه نمایشی برای پرداخت اجاره بهای هر شب تماشاخانه ها را بکاهد ؛ چراکه آن ها با اجاره یک پلاتو و امکانات تصویربرداری طی دو یا سه روز می توانند اثر نمایشی خود را در قالب فیلم تئاتر تولید کرده و دیگر مصائبی مانند مشکل نوبت گیری برای اجرا و فعالیت هایی از این دست را به واسطه ارائه اثرشان در قالب فیلم تئاتر حل کنند.

مسئول بررسی و پیگیری فعالیت های نمایشی در فضای مجازی اداره کل هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با تاکید بر آنکه در حوزه تولید تئاتر با دو شرط توامان زمان و مکان مواجه هستیم یادآور شد: فضای مجازی این امکان را می دهد تا هنرمندان تئاتر از محدودیت هایی مانند زمان و مکان اجرا عبور کنند. امکانات فضای مجازی می تواند دشواری های نوبت گیری اجرا و یا زمان محدود اجرا برای حضور در صحنه را کاهش دهد.

گسترش دامنه مخاطبان به سراسر کشور و حتی جهان

امیری ایده آل ترین شرایط برای گروه های تئاتری بعد از ماه ها تمرین و تولید یک اثر نمایشی را حداکثر 60 شب اجرا در بزرگ ترین تماشاخانه های تهران مانند تالار وحدت دانست و خاطرنشان کرد: درحالی که تولید آثار تئاتری در قالب فیلم تئاتر و ارائه آن در فضای مجازی می تواند بهره مندی مخاطبان از این آثار را به جای 60 شب به سال ها ارتقا دهد . همچنین دسترسی دیگر مخاطبان در استان ها و شهرستان های کشور به آثار هنرمندانی که برای دیدن آن ها باید کیلومترها راه را بپیمایند تا به پایتخت یا دیگر مکان های اجرا برسند، برمی دارد.

وی افزود: این باز هم نگاهی متفاوت نسبت به داشته ها و ظرفیت های بستر فضای مجازی برای اجرای زنده تئاتر و یا ارائه فیلم تئاترها به مخاطبان و دوستداران عرصه هنر نمایش در کشور است. نباید فراموش کنیم که در کنار افزایش جامعه مخاطبان آثار نمایشی؛ گروه تئاتری می تواند مخاطبان تمام کشور را از طریق فضای مجازی با خود به همراه داشته باشد. بستر فضای مجازی می تواند پلی برای معرفی هرچه بیشتر، سریع تر و صریح تر داشته های تئاتر ایران به مخاطبان جهانی نیز باشد. این مخاطبان جهانی هم ایرانیان دیگر کشورها و هم هنرمندان و مخاطبان غیرایرانی را شامل می شود.

نگاه نماینده دولت درآمدی نیست

امیری در پاسخ به مسائل مطرح شده اخیر در مورد بعد حقوقی و مالی انتشار آثار تئاتری در فضای مجازی به ویژه در مورد نمایش هایی که انجمن هنرهای نمایشی و بدنه دولت تهیه و تولید آنها را بر عهده داشتند گفت: با صراحت اعلام می کنم که نگاه نماینده دولت درآمدی نیست.

وی ادامه داد: گسترش فعالیت های نمایشی تصمیمی است که توسط مسئولان دولتی برای جبران خسارت ها و زیان های هنرمندان از یک سو و از سوی دیگر برقراری فعالیت هنرمندان به ویژه در ایام کرونا اتخاذ شده است. با این نگاه میزان کار و تولید هنرمندان افزایش پیدا خواهد کرد. افزایش تولید؛ افزایش کار هنرمندان و افزایش درآمد را با خود به همراه خواهد داشت.

مسئول بررسی و پیگیری فعالیت های نمایشی در فضای مجازی اداره کل هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تصریح کرد: تردیدی در این مساله وجود ندارد که رونق معیشت و رونق اقتصادی هنر نیز می تواند از دیگر تبعاتی باشد که بستر فضای مجازی می تواند به هنرمندان تئاتر به ویژه در تجربه بحران هایی مانند کرونا در اختیارشان قرار دهد.

هزینه های زندگی بر خلاف تئاتر، تعطیل بردار نیست

این مدیر تئاتری با اشاره به آنکه میان اعضای خانواده تئاتر هنرمندانی هستند که تمام منبع درآمد، معیشت و اقتصاد زندگی شان به فعالیت در عرصه تئاتر بازمی گردد یادآور شد: مطابق آمار و پژوهش های صورت گرفته درحال حاضر 4000 هنرمند بیکار و بدون درآمد شدند .

این در شرایطی است که هزینه ها متوقف نشده است؛ پس ما تلاش می کنیم تا هرچه زودتر با سامان بخشیدن به شرایط فعالیت هنرمندان در فضای مجازی ولو اندک، گامی را برای فعالیت مجدد هنرمندان و کسب درآمد از طریق تنها حرفه ای که می شناسند برداریم.

همکاری تیم فنی و آی تی وزارت فرهنگ با تارنمای ایران تئاتر

امیری در خصوص چگونگی فعالیت اداره کل هنرهای نمایشی در فضای مجازی و الگو گرفتن از تلویزیون های تعاملی که پیش از این تجربه این عرصه را داشتند گفت: قطعاً از تجربیات بخش خصوصی بهره خواهیم برد؛ اما در این میان با توجه به جلسات پیوسته ای که با همکارانمان در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی داشتیم مسئولان آی تی این وزارتخانه به عنوان تیم فنی و پشتیبان قرار است که تارنمای (سایت) ایران تئاتر را در کنار ارائه خدمات پیشین خود ارتقا دهند تا به ظرفیتی مانند تلویزیون های تعاملی دست پیدا کند، تا بتواند نیاز هنرمندان تئاتر در عرصه فضای مجازی را به شکلی کامل و با همراهی و حمایت بخش دولتی برطرف کند.

فضای مجازی؛ تهدیدی برای تئاتر زنده نیست!

مسئول بررسی و پیگیری فعالیت های نمایشی در فضای مجازی اداره کل هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در پاسخ به این پرسش که طی همین ایام استفاده از بستر فضای مجازی برای اجرای زنده آثار نمایشی و یا ارائه فیلم تئاترها موافقان و مخالفان متعددی داشته است یادآور شد: تردیدی در این مساله وجود ندارد که هنر نمایش هنری زنده است و با نفس مخاطب می تواند سرزندگی، چالش و جوششی بسیار را به مخاطبان ارائه دهد ما نیز قصد نداریم در فضای مجازی راه فعالیت هنرمندان در عرصه تولید و ارائه آثار تئاتری به شکل زنده را مسدود کنیم.

وی افزود: فضای مجازی و امکانات یک رسانه هنری جدید است که می تواند به یاری هنرمندان بشتابد. اتفاقی که در کشورهای اروپایی مانند اسپانیا، آلمان، ایتالیا و انگلیس طی یک دهه اخیر افتاده است. آیا در این کشورها تئاتر زنده تعطیل شده است؟ پاسخ منفی است! فضای مجازی تنها یاریگر هنرمندان تئاتر برای استفاده از ابزار رسانه ای متفاوت برای ارائه هنر و تولیداتشان است.

مسئولان قصد عقب نشینی نداشته و ندراند

امیری در پایان گفت: نکته اصلی آنست که همه متولیان امر تئاتر در اداره کل هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به واسطه شیوع بحران کرونا قصد عقب نشینی نداشته و ندراند؛ چراکه آنها معتقدند تئاتر و داشته های هنر نمایش ایرانی که در خاورمیانه حرف اول را می زند و در جهان طرف داران بسیاری دارد نباید به واسطه وقوع بحرانی چون شیوع ویروس کرونا از حرکت بازماند.

وی خاطرنشان کرد: مسئولان با بهره بردن از بستر فضای مجازی تلاش دارند تا دست یاریگری برای هنرمندان در مسیر حرکت چرخ تئاتر در کشور به سود هنرمندان، فعالان و عاشقان این عرصه باشند.

لینک خبر :‌ خبرگزاری جمهوری اسلامی
مدیرعامل انجمن موسیقی ایران ضمن تشریح فعالیت های انجام گرفته و برنامه های برگزارشده شعبه های مختلف این مجموعه در روزهای کرونایی، از کلید خوردن یک پروژه مهم خبر داد.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۳/۱۳ سایت های دیگر : افکار نیوز دانا روزنامه بانی فیلم

علی ثابت نیا مدیرعامل انجمن موسیقی ایران در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به تلاش تمامی اعضای انجمن موسیقی ایران در تهران و شعبه های استانی این مجموعه در روزهای کرونایی توضیح داد: در ایام خاصی که تمامی کشور درگیر ویروس منحوس کرونا شده است تمام تلاش خود را انجام دادیم تا به واسطه همراهی دوستان در شعبه های استانی سراسر کشور در تحقق شعار در خانه بمانیم کارهایی را انجام دهیم. یکی از این برنامه ها برگزاری کنسرت های آنلاین بود که توسط هفت شعبه انجمن در آذربایجان شرقی، یزد، هرمزگان، کرمانشاه، کرمان، بوشهر و قشم بیش از 300 هنرمند در قالب 50 گروه که 10 هزار بیننده داشت طی 15 شب کنسرت هایی را در ایام نوروز پیش روی مخاطبان قرار دادند.

وی بیان کرد: در راستای برگزاری برنامه های دیگری که برای ایام کرونایی توسط شعبه های استانی ما برنامه ریزی شد، تلاش برای برگزاری جشنواره های مجازی موسیقی با حمایت برخی از نهادها و مجموعه های دولتی بود که در این راستا انجمن های موسیقی استان تهران، همدان، خوزستان، گلستان و کرمانشاه رویدادهایی را با این محوری که به آن اشاره کردم، برگزار کردند که خوشبختانه استقبال مطلوبی از این جشنواره های مجازی صورت گرفت.

مدیرعامل انجمن موسیقی ایران افزود: انجمن های موسیقی استان های همدان، کردستان، ایلام، کرمان و خراسان رضوی هم در ایام کرونایی کلیپ هایی را تولید کردند که در آن شعار در خانه بمانیم موردتوجه بود. این کلیپ ها طی ماه های گذشته به صورت مرتب از فضای مجازی به تناوب برنامه ریزی های که صورت گرفته بود، در دسترس مردم قرار گرفت. برگزاری مسابقات نوازندگی و خوانندگی توسط انجمن های موسیقی قشم، ایلام، کرمان و بوشهر هم یکی دیگر از برنامه ها در روزهای کرونایی بود این در حالی است که این برنامه ریزی در استان های سمنان، زنجان، اردبیل، بوشهر، خراسان رضوی و خراسان جنوبی نیز ادامه خواهد داشت. در حوزه نشست های پژوهشی مجازی نیز تلاش هایی برای برگزاری نشست هایی توسط انجمن های موسیقی بوشهر و فارس صورت گرفت که در این قالب شش نشست برگزار شد.

ثابت نیا درباره فعالیت های آتی انجمن موسیقی ایران گفت: با مصوباتی که در ابتدای سال توسط هیأت امنای انجمن صورت گرفت، آلبوم هایی در راه خواهد بود که الان نمی توانم مشخصات آنها را ذکر کنم. اما قطعاً وقتی کارها را پیش ببریم برای این پروژه ها نشست های خبری را برگزار می کنیم. چرا که این آلبوم ها پروژه های با اهمیتی هستند که صرفاً یک آلبوم معمولی نیست و از نظر ما کارهای مرجعی هستند که قطعاً می توانند موردتوجه مخاطبان موسیقی ردیف دستگاهی قرار گیرند. در جلسه ای هم که روز گذشته با مدیرکل دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی داشتم عنوان شد، معاون امور هنری وزیر ارشاد هم برای تولید و تکثیر این آلبوم ها پیگیری مجدانه ای داشته، که این تأکیدات هم نشان دهنده اهمیت ماجرا برای تأمین بودجه است.

وی تاکید کرد: تولید این آلبوم ها یکی از بخش های مهم فعالیت های انجمن موسیقی ایران در سال جاری خواهد بود. چرا که این پروژه ها جزو آرزوهای من است که بتوانیم تا پایان سال نسبت به انتشار آن اقدام کنیم. ما در حوزه جشنواره ها هم به طور همزمان پشتیبانی چند جشنواره را در دستور کار خود قرار داده است که از آن جمله می توان به جشنواره موسیقی فجر، جشنواره موسیقی نواحی و جشنواره موسیقی جوان اشاره کرد. البته شرایط خاص جامعه به دلیل رعایت کامل موارد بهداشتی این جشنواره ها را در حوزه دریافت آثار و اجراها دستخوش تغییراتی کرده که با پیشرفت و پسرفت بیماری کووید 19 باید تدابیر جداگانه ای اتخاد کنیم.

مدیرعامل انجمن موسیقی ایران در پایان تاکید کرد: باقی فعالیت های انجمن موسیقی ایران به فعالیت های شعبه های سراسر کشور موکول می شود که امیدوارم امسال از آن سال هایی باشد که انجمن های استانی همچنان فعال باشند و به حمایت از موسیقی در منطقه موردنظرشان بپردازند.

کد خبر 4939882

علیرضا سعیدی

لینک خبر :‌ خبرگزاری مهر
بیشترین چالش هایی که در این چهار ماه کرونایی برای هنرمندان تئاتر کشورمان رخ داده شامل مشکلات معیشتی و تعیین خسارت های فعالیت هایشان، نبود بیمه بیکاری، اجاره بهای سالن ها و دغدغه های پساکرونایی است که پرونده همه شان هنوز باز مانده است.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۳/۱۲

به گزارش خبرنگار تئاتر خبرگزاری فارس، برخی مخاطبان سامانه فارس من با ثبت موضوع هجوم کرونا به اهالی تئاتر خواستار پیگیری خبرنگار و پاسخ مسئولان شدند.

خبرگزاری فارس در چهار ماه گذشته و در ایام تعطیلی کامل سالن های نمایشی به طور مداوم پیگیر انعکاس اخبار مربوط به چالش های هنرمندان در ایام کرونایی و پیگیری مشکلاتشان، انعکاس آنها به مسئولان اداره کل هنرهای نمایشی بالاترین مقام نمایشی کشور و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بوده که بخشی از آنها به بار نشسته و برخی نیز در روزها و هفته های آتی قول اجرایی شدن گرفته اند.

برخی از این خبرها و گزارش ها با عناوین میزگرد فارس| آسیب هایی که گریبانگیر تئاتر است/ از بیمه بیکاری تا عدم احراز هویت شغلی هنرمندان ، آشنا: پیش بینی خسارت هنرمندان تئاتر در ایام کرونایی /بسته حمایتی دولت شامل تماشاخانه های خصوصی هم می شود ، معیشت هنرمندان دچار مشکل است/ مسئولان ارشاد، تئاتر را در اولویت قرار دهند ، حسن پور: حوزه سالنداری تئاتر رقابتی شده است/زنگ خطر تعطیلی تماشاخانه های خصوصی ، هاشمی: عدم هویت شغلی تئاتری ها، بزرگترین آسیب این حوزه است درباره پیگیری مشکلات تئاتر منتشر کرده است.

*چالش های تئاتری در ایام کرونا

کمتر از چهار ماه از تعطیلی کامل همه فعالیت های هنری اعم از سینما و تئاتر در سراسر کشور به دلیل شیوع ویروس کرونا می گذرد که این تعطیلی رسما اقتصاد زندگی هنرمندان و گروه های نمایشی و سالندارها را فلج کرده است به طوریکه همه چالش ها و مشکلات پیش از این نیز بیشتر نمود پیدا کرده و مشاغل را تحت تأثیر قرار داده است. با توجه به اینکه تئاتر پیش از این نیز به عنوان شغل محسوب نمی شده و در زمره مشاغل نیست بنابراین انتظار بیمه بیکاری و سایر مزایا و خسارات از سازمان بیمه و وزارت کار نیز نمی تواند داشته باشد و خود این به چالش های بیشتری در زندگی هنرمندان تبدیل شده است.

برای بررسی مهمترین چالش های ایام کرونایی هنرمندان تئاتر در این دوره مطالب زیادی در خبرگزاری فارس منتشر کردیم که بخشی از مهمترین آنها را اینجا به اختصار بازگو می کنیم:

امید اسدی مدیر تماشاخانه خصوصی ایران تماشا در این باره فارس می گوید: تئاتر پیش از این نیز مظلوم بود و تماشاخانه های خصوصی هزار مشکل داشتند حال که دیگر با این تعطیلی و اجاره بهاها زنگ خطر تعطیلی سالن ها نواخته شده است. از 120 میلیون اجاره بهای سالن تنها نیمی از آن توسط مالک بخشیده شده و نیم دیگر را باید بپردازیم که خود این در شرایط پس از کرونا برایمان بار روانی زیادی دارد. هنوز دولت کمکی به تماشاخانه ها نکرده و خسارتی پرداخت نشده است.

داود فتحعلی بیگی ، پیشکسوت عرصه نمایش های آیینی و سنتی نیز به فارس می گوید این روزها خیلی از این بچه ها و گروه ها نه حقوقی و نه مستمری دارند، چرا که کارشان منحصر به همین اجراهایشان بوده است. بهرحال مشاغل هنری بستگی به حضور مردم دارند حتی مشاغلی مثل نقاشی هم که بستگی به حضور مردم ندارند، باز هم اگر بخواهند در سبد خانوار بروند، باید ارتباطات داشته باشند.

حسن باستانی، کارگردان تئاتر هم دیگر چالش این عرصه را اعتمادسازی مجدد مردم برای پس از کرونا و حضور پیداکردن در سالن های تئاتر و سینما به فارس می گوید: مردم اجباری برای دیدن تئاتر و سینما ندارند چرا باید خود و خانواده شان را برای دیدن یک فیلم و تئاتر به خطر بیاندازند، هیچ وقت اینکار را نمی کنند عقل سلیم می گوید که این نان شب نیست که محتاج باشی! برای همین به نظر من بعد از بازگشایی مراکز فرهنگی فکر نمی کنم استقبالی از نمایش ها شود الان خود گروه ها هم برای تمرین کارها مشکل دارند و ریسکش بالا و شرایط سختی است. به همین دلیل فکر می کنم اگر کسی بخواهد بیاید و کاری ببیند دل به دریا زده است.

کمال هاشمی، دیگر کارگردان تئاتر نیز به فارس می گوید: متأسفانه ما اصلا هویتی به لحاظ شغلی نداریم اگر یک جا بگوییم ما هنرمند تئاتر هستیم، طوری نگاهمان می کنند که انگار وجود خارجی نداریم. این به رسمیت نشناختن شغل ما خود داستان تلخی است که زیان به حرفه ما را دو برابر می کند.

حال از همینجا مشخص می شود که مهمترین مشکلات عرصه تئاتر در ایام کرونایی و چه بسا پیش از آن به بحث تعریف شغل تئاتر از سوی دولت و وزارت کار، تعیین خسارت های گروه های آسیب دیده ایام کرونا و سالندارها، اعتمادسازی مردم پس از بازگشایی سالن ها باز می گردد که در این عرصه مسئولان می بایست پاسخگو باشند.

سیروس همتی، بازیگر و کارگردان تئاتر نیز درباره عدم تعریف شغل برای هنرمندان تئاتر به فارس می گوید: تئاتر واقعا هنر مظلومی است و هیچگاه مسئولین به این تئاتری ها درست نگاه نکرده اند. همیشه بین حوزه های موسیقی و سینما و تجسمی، تئاتر اولویت آخر بوده است. هر چند که هیچ خطری هم هیچگاه برای کسی نداشتیم و هنرمندان مأخوذ به حیایی هستیم. برای احراز شغل دانستن تئاتر کاری ندارد یک کدملی دولت از هنرمندان بخواهد راحت همه شناسایی می شناسند هیچ کار دشواری هم نیست همه رزومه شان در مرکز هنرهای نمایشی و خانه تئاتر موجود است.

من به شما قاطع می گویم که ادامه این وضعیت برای هنرمندان خیلی خطرناک است. فکر می کنم با این وضع اوضاع بشدت نابسامان و زندگی خیلی سخت می شود و مسئولان وزارت هم باید توجه کنند وگرنه کمیت دولت بیش از این لنگ می شود.

*فعالیت های انجام شده از سوی مسئولان

چندی پیش دو اطلاعیه از سوی مرکز هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی درباره بیمه تأمین اجتماعی و تعیین خسارت های ایام کرونایی بدین شرح منتشر شد:

بخشی از حمایت های غیرمستقیم مانند ایجاد تسهیلات برای بیمه تامین اجتماعی هنرمندان توسط صندوق اعتباری هنر در حال پیگیری است. همچنین با هدف حمایت از موسسات و گروه های نمایشی که اماکنی را از دستگاه های اجرایی اجاره کرده اند، هیئت محترم وزیران در جلسه 99/2/3 مصوب کرده است که کلیه دستگاه های اجرایی و شهرداری های سراسر کشور مجازند نسبت به امهال یا بخشودگی کامل اجاره بهای اماکن واگذار شده به بخش خصوصی در طول دوره تعطیلی مربوط به جلوگیری از انتشار ویروس کرونا یا افزایش دوره بهره برداری حسب شرایط و چهارچوب واگذاری اقدام کنند.

پس از بررسی و جمع آوری اطلاعات نمایش ها در فاز اول مربوط به شهر تهران با استناد به پروانه های صادر شده از سوی شورای ارزشیابی و نظارت این اداره کل، فهرست 186 اثر در بیش از 106 تالار نمایشی و همچنین 30 برنامه سرگرمی های نمایشی احصا شده است. این اطلاعات در قالب فایل pdf قابل دسترسی است.اطلاعات تماشاخانه های فعال در حال تجمیع و تطبیق با سوابق موجود در این اداره کل است. منظور از تماشاخانه های فعال، اماکنی هستند که در طول سال بیش از 5 اثر نمایشی در آن ها اجرای عمومی شده باشد.پس از تجمیع اطلاعات مذکور و نیز ابلاغ مبلغ حمایتی از سوی دولت، میزان حمایت ها و شیوه انجام آن اعلام خواهد شد.

در همین دوره مهلتی نیز برای جمع آوری اطلاعات گروه های آسیب دیده کرونایی از سوی وزارت ارشاد تعیین شد که کسب و کارهای این عرصه توانستند اطلاعاتشان را در این زمینه وارد کنند.

اتابک نادری در این دوره به عنوان مسئول مشخص کردن گروه ها و هنرمندان خسارت دیده منصوب شد و هم اکنون نیز لیست همه گروه های تهرانی و شهرستانی و سالن های خصوصی فعال مشخص شده است.

*پیگیری تخصیص اعتبارات گروه های خسارت دیده

به تازگی خبری مبنی بر توزیع تسهیلات به تفکیک رسته های به شدت آسیب دیده ناشی از کرونا از سوی دولت منتشر شد که شامل 40 هزار میلیارد تومان است که بند دهم آن به پرداخت خسارت مراکز و مجتمع های فرهنگی، آموزشی، هنری و آموزشگاهی می رسد و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز مسئول توزیع بخشی از این خسارت ها خواهد بود که به عرصه های سینما، تئاتر، کنسرت و هنرهای تجسمی می رسد.

بر اساس این شیوه نامه میزان تسهیلات اعطایی به هر یک از بخش های مطرح شده در جدولی مشخص شده و برای وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز میزان 9154 میلیارد تومان خواهد بود. در توزیع 9154 میلیارد تومان تعیین شده ، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، وزارت آموزش و پرورش ، وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و وزارت تعاون ، کار و رفاه اجتماعی با هم شریک هستند.

قادر آشنا مدیرکل هنرهای نمایشی در این باره طی چند گفت وگو و پیگیری خبرنگار فارس می گوید که در جلسات مختلف پیگیر مطالبات هنرهای نمایشی و خسارت ها هستیم که امیدواریم به زودی این اتفاق بیافتد و بتوانیم طبق لیستی که برای سالن ها و هنرمندان و گروه های نمایشی خسارت دیده استانی و تهرانی از نمایش های صحنه ای تا خیابانی مشخص کردیم، خسارت ها را پرداخت کنیم یعنی هر زمان که تکلیف سهم وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مشخص شود ما هم به سرعت تقسیم خسارت ها را در عرصه هنرهای نمایشی مشخص می کنیم.

*راهکارهای رفع چالش های دیگر تئاتر

دکتر محمدرضا خاکی، استاد دانشگاه درباره وضعیت فعلی کرونایی تئاتر در گفت وگو با فارس می گوید: به نظر من کرونا یک جاهایی برای تئاتر ما سبب خیر هم شد. منظورم این است که شرایط تئاتر ما خیلی هم خوب نبود که البته بدتر شده باشد! یک زمانی خاطرم می آید به یک سالن خصوصی رفتم مدتی که روی صندلی نشستم احساس کردم هیچ امنیتی ندارم و حتی یک کپسول ضدحریق هم در این سالن وجود نداشت، خب چطور اسم این سالن را ما سالن خصوصی گذاشتیم درحالیکه هیچ امنیتی این سالن ندارد؟!

یکی از مسائلی که لازم است این روزهای کرونایی بیشتر مسئولان توجه کنند، این است که از این فرصت ایجاد شده در تعطیلات سالن ها برای بررسی شرایط موجود استفاده کنند. یعنی یک بحث هایی ایجاد کنیم که چالش داشته و بتواند تأثیری در تئاتر ما بگذارد. مثل بررسی مسئله فرهنگ و تأثیر در تئاتر، چطور در عرصه تئاتر برنامه ریزی کنیم، نسبتمان با مخاطب چیست، چطور مخاطب را جذب تئاتر کنیم، وضعیت عمومی تئاتر و آینده تئاتر به چه صورت خواهد بود و تغییر فضاهای تئاتری به چه صورتی می تواند اتفاق بیافتد نه اینکه فقط به اقتصاد تئاتر آن هم از نوع ناجورش توجه کنیم!

من مخالف اینکه دولت از سالن ها حمایت کند، نیستم ولی حرفم این است که اول باید یک تئاترهایی نشان دهند که چه نقشی در تولید اقتصادی و فرهنگی جامعه دارند، بهرحال همه این سالن ها شرایط یکسانی ندارند برخی واقعا تولیدکننده هستند و گردش اقتصادی خوبی دارند ، اسم سالن خاصی را نمی آورم که بگویم کدام منظم تر، جدی تر و با برنامه تر هستند، اما تئاتری که می رویم و می بینیم مثل یک مسافرخانه فقط اجاره مکانش را می دهد و مخاطبان احساس عدم امنیت در آنجا می کنند، واقعا تعریف تئاتر خصوصی دارد؟

ما الان نزدیک بیست سال است که خانه تئاتر داریم من هم جزو اولین کسانی هستم که موقع نوشتن اساسنامه و شکل گیری خانه تئاتر فعالیت کردم، حتی گفتم باید در نهاد کاری کشور به عنوان شغل ثبت شویم این را هم گفتم که هر عضوی باید به تناسب شغل و درآمدش، به صندوق بیکاری و بازنشستگی پول پرداخت کند تا در شرایطی مثل الان استفاده کند. در هر حال همان زمان خودم هم پیگیری کردم، به وزارت کار مراجعه کردند آنها هم مخالفت نکردند و گفتند که خودتان شرایط شغلی خود را تعریف کنید، اما خیلی ها آن زمان با ما همراهی نکردند، حتی یادم می آید بخشی از اساسنامه شغلی تئاتر فرانسه را هم من ترجمه کردم و برای دوستان خواندم یک عده حتی ناراحت شدند که چرا ما باید کارگر تعریف شویم! خب همه کسانی که کار می کنند کارگر هستند حال باید نوع کار مشخص شود.

متآسفانه هنوز تئاتر به عنوان شغل تعریف نشده است اما امروزه شاهدیم که یک عده دوستان در خانه تئاتر در حال تلاش هستند تا تئاتر را به عنوان شغل ثبت کنند ما نیاز به این چیزهای پایه ای داریم تا بتوانیم تئاتر را جلو ببریم، وگرنه اینکه مدام غر بزنیم نمایش اجرا نمی شود و سالن ها تعطیل است چه اتفاقی می افتد؟ مثلا خیلی از این نمایش هایی که تا به حال صحنه رفته کجا را گرفته، از متن تا چیزهای دیگر چه تأثیری گذاشته است؟

*تأثیر خانه تئاتر در رفع مشکلات هنرمندان چقدر است

در نهایت اما اگر بخواهیم هم مباحث را در نظر بگیریم باید به تأثیرات اصناف نیز اشاره کنیم صنف فعال تئاتر در این روزها خانه تئاتر است که از مدیریت تا بخش روابط عمومی خانه تئاتر تلاش کردند تا در عرصه رفع مشکلات معیشتی و شغلی هنرمندان کاری جلو ببرند اما خب واقعیت این است که تا زمانی اهرمی برای صنف وجود نداشته باشد صدایش به جایی نمی رسد. توقع می رفت با نفوذی که شهرام گیل آبادی در عرصه های مختلف مثل شهرداری و ارتباط با مسئولان مختلف دارد بتواند کاری جلو ببرد یا لااقل در عرصه ثبت شغلی هنرمندان تئاتر گامی بردارد که فعلا اتفاقی در این زمینه نیافتاده است و فقط گام های ابتدایی و تأییدهای دم دستی بوده است.

در پیگیری فعالیت های خانه تئاتر، خبرگزاری فارس با شهرام گیل آبادی مدیر عامل خانه تئاتر نیز صحبت هایی در این عرصه داشته است که در اینجا بخشی از آنها را منتشر می کنیم: متأسفانه زیرساخت های مدنی، اجتماعی و فرهنگی برای هنرمندان در این کشور یا وجود ندارد یا بشدت ضعیف است در این لحظات سخت حتی کارگران شریف روزمرد یا ساختمانی هم تا حدود زیادی تکلیفشان روشن است اما هنرمندان بلاتکلیف هستند علتش هم روشن است این که ما شناخت درستی از هنر نداریم و اندیشه هنری در کشور ما برعکس کشورهای پیشرو دنیا مورد توجه نیست.

یکی از مشکلات این است که هنوز مشاغل هنری در کشور ما به رسمیت شناخته نشدند و عدم به رسمیت شناخته شدن مشاغل هنری باعث شده خیلی مزایایی که یک شهروند در کشور ما باید داشته باشد در اختیار هنرمندان قرار نگیرد مثل بیمه که هنوز خویش فرما است، حقوق ایام بیکاری که تکیفش مشخص نیست یا بیمه از کار افتادگی و ضرر و زیانی که این روزها حادث شده و ما جزو اولین صنوفی بودیم که سوم اسفند در بخشنامه ارشاد تمام گالری ها، سینماها و تئاترها تعطیل شدند اینها فضاهای فرهنگی بودند و بعد از ابلاغ هیچوقت فکر نکردند که حال ضرر و زیان را چه کسی جبران میکند.

ما در تئاتر حدود 75 شغل مستقیم و وابسته داریم که این مشاغل از سوم اسفند هم در نظر بگیریم و تا انتهای خرداد حدود 25 هزار نفر بیکار هستند این شرایط در سایر فرایندهای فرهنگی نشان می دهد که ما فرهنگ را قربانی ندانم کاری های خود میکنیم. این موضوع در فصل کرونا و شیوع بیماری کرونا درست است که پیچیده شده اما فی نفسه موجود بوده و از قبل پیچیده و سخت بوده اما متاسفانه هیچ دولتی به سمت این موضوع نرفته است.

بنابراین ما به محض این اتفاق، یادداشتی به وزیر ارشاد دادیم که به فکر این ضرر و زیان باشند وقتی پاسخی منطقی نگرفتیم به آقای رییس جمهور نامه دادیم و رونوشت به وزیر رفاه و آقای نهاوندیان شد، اما باز پاسخ درستی نگرفتیم البته نامه دو مرتبه به وزارت ارشاد رسیده و مجبور شدیم دست به یک همگرایی جمعی بزنیم که این یک اعتراض مکتوب به امضای شش هزار نفر از خانواده تئاتر است و خانه سینما هم از این حرکت حمایت کرد و الان درحال حاضر ما منتظر پاسخ هستیم و البته وزیر ارشاد نامه ای به رییس جمهور، معاون اول و مسئولان دیگر زد اما این نامه نگاری ها کفایت نمیکند.

ما خواسته مان به صورت روشن چند چیز است، نخست تعریف شغل، دوم تسریع در ثبت صنوف هنری در وزارت کار با تسهیلاتی که وزارت ارشاد باید داشته باشد، سوم حقوق ایام بیکاری در این موقعیت و چهارم هم ضرر و زیان تئاترهای مختلف با توجه به اقتصاد ضعیف تئاتر و پنجم پرداخت شش ماه حق بیمه و بیمه درمانی شان. اگر این اتفاق شکل نگیرد مطمئنا ما حرکت بعدی خواهیم داشت و بالاخره اعتراض مدنی خود را طوری مطرح می کنیم که هنرمندان تئاتر به حق خود برسند. بهرحال دولت باید یک زمانی فکر میکرد اما سلب مسئولیت کرد، الان زمان سختی است که بسیاری بچه های تئاتری برای معیشت خود هم دچار مشکل هستند.

با همه این پیگیری ها هنوز و بعد از گذر چهار ماه و فعالیت های رسانه ای مشکلاتی چون حقوق ایام بیکاری هنرمندان تئاتر، مشکلات معیشتی آنها و رفع خسارت ها که البته قول هایشان برای پرداخت به زودی داده شده، مشخص نیست و مسئولان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و اداره کار و امور اجتماعی برای بحث بیمه بیکاری هنرمندان در این عرصه می بایست پاسخگو باشند.

انتهای پیام/

لینک خبر :‌ خبرگزاری فارس
به نظر می رسد بازگشایی اماکن فرهنگی و برگزاری کنسرت های موسیقی در شرایط کنونی با چالش فراوانی همراه باشد.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۳/۱۲ سایت های دیگر : بهار نیوز گفتارنو روزنامه نصف جهان روزنامه بانی فیلم ملیت

به گزارش خبرنگار حوزه موسیقی گروه فرهنگی باشگاه خبرنگاران جوان ، روز هایی که سایت های فروش بلیت از شدت درخواست کاربران توانایی سرویس دهی نداشتند، سپری شد؛ روز هایی که وقتی می خواستید به کنسرت خواننده محبوبتان بروید، باید عجله می کردید و به سرعت بلیت خریداری می کردید. در غیر این صورت امکان حضور در آن اجرای صحنه ای نبود. حالا رکورد های فروش بلیت کنسرت در زیر سی دقیقه، جای خود را به سرما و سکوت عمیق صندلی های کنسرت و سایت های فروش بلیت داده است. دیگر خبری از هیجان و شور در اجرای یک کنسرت نیست.

کرونا کنسرت ها را کنسل نه، اما تغییر داد

بعد از اینکه کرونا زندگی عادی را از جهان گرفت، هنر هم با چالش مرگ یا بقا و ادامه زندگی اش روبرو شد. کنسرت ها کنسل و تنها امید مخاطبان موسیقی به هنر اول، روی تولید تک قطعه و آلبوم متمرکز شد. بعد از گذشت چند هفته، خوانندگان و موزیسین ها به فکر برگزاری کنسرت های آنلاین افتادند. هر چند این بار استیج با مخاطب فرسنگ ها فاصله پیدا کرده بود، اما آنها که دلتنگ آثار هنرمندان محبوبشان بودند و در کنج قرنطینه دلشان برای اجرای صحنه ای تنگ شده بود، کمی با این شیوه کنار آمدند.

روزهایی که همه از یک زاویه کنسرت تماشا می کنند

این روند ادامه پیدا کرد تا اینکه به روالی حرفه ای برای هنرمندان عرصه موسیقی تبدیل شد. کسانی که سنتی کار می کردند، در کنار خوانندگان امروزی و موزیسین های کلاسیک، کنسرت آنلاین برگزار کردند. کنسرت هایی که با استقبال خوبی هم مواجه شدند. همانند اکران آنلاین فیلم ها. این نشان می دهد طرفداران هنر حتی اگر از ورزش هم دور شوند، تحت هیچ شرایطی هنر را کنار نمی گذارند. در کنسرت های آنلاین فاصله همه مخاطبان با استیج یکی است. دیگر نیازی به تلاش برای خرید بلیت نیست و کسی نگران سولداوت شدن هیچ اجرایی نیست. زاویه دید مخاطبان و اشرافشان به استیج هم با هم برابر است.

راهی روشن جلوی پای هنرمندان

مخاطب در روز های قرنطینه چاره ای جز دیدن کنسرت آنلاین و شنیدن آثار نداشت. هنرمند هم راهی جز تولیدات محدود و برگزاری اجرای صحنه ای نداشت. اگر منصفانه نگاه کنیم بیشتر خوانندگان در حد توانشان کنسرت های آنلاین و رایگان را برگزار کردند و سعی کردند با تلاش خود، اندکی روز های سخت کرونایی را برای مخاطبانشان شیرین کنند.

بیشتر بخوانید: کنسرت پرحاشیه همایون شجریان در تالار وحدت

هیجان های گذشته فعلاً بازنمی گردد

با فروکش کردن تب کرونا صحبت از بازگشایی اماکن فرهنگی و سالن های کنسرت کشورمان به میان آمده است؛ سید عباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با ارسال نامه ای به ستاد مقابله با کرونا از اعلام آمادگی این وزارتخانه برای برگزاری برنامه های فرهنگی با رعایت نکات بهداشتی گفت؛ اما امکان بازگشت به شرایط سابق برای برگزاری اجرای صحنه ای، غیر ممکن به نظر می رسد. چرا که طبیعتاً باید فاصله های اجتماعی رعایت شود و به این ترتیب نمی توان از همه صندلی های داخل سالن استفاده کرد. باید میان هر یک از حضار یک یا دو صندلی فاصله وجود داشته باشد. از طرفی احتمالاً ستاد مقابله با کرونا دستور می دهد که هنگام ورود به سالن استفاده از ماسک و دستکش اجباری است. همه اینها آن ذوق و شوق و هیجان بالای مخاطبان اجراهای صحنه ای را کاهش می دهد.

البته ممکن است نکات مذکور و بسیاری از نکات بهداشتی در حین اجرای برنامه ها فراموش یا نسبت به انجام آنها سهل انگاری شود. رعایت فاصله اجتماعی از هنگام ورود به سالن تا خروج از آن و همچنین حفظ نظم سالن هم کار سختی برای ماموران وزارت ارشاد در سالن است.

صنعت موسیقی در سخت ترین بحران قرار دارد

اجرای برنامه ها در آینده با انجام ضد عفونی های پیش از شروع کنسرت ، هزینه بر به نظر می رسد. این موضوع را هم لحاظ کنید که تهیه کنندگان موسیقی به دلیل حجم کم مخاطبان در سالن به دلیل فاصله میان صندلی ها از درآمد کمی برخوردار خواهند شد و ممکن است شاهد افزایش بهای بلیت ها باشیم. این موضوع هم با نارضایتی مخاطبان هنر اول همراه خواهد بود. طبیعتاً تهیه کنندگان کنسرت ها توقع اجاره بهای پایین تری نسبت به قبل دارند، اما اجرای کنسرت هزینه های ثابتی دارد که با کم یا زیاد شدن مخاطب تغییر چندانی پیدا نمی کند. مثلاً اگر فقط ده نفر در یک سالن باشند یا این تعداد به 2 هزار نفر برسد، بهره بردن از ال سی دی ها و نورپردازی هزینه ای غیر قابل تغییر دارد. اتفاقاً با افزایش قیمت ها در سال جدید، ممکن است تجهیزات سالن نیز هزینه های بیشتری را به صاحبان سالن تحمیل کند.

بیشتر بخوانید: چراغ تالار وحدت به زودی روشن می شود؟/ بنیاد رودکی در انتظار مجوز ستاد مقابله با کرونا

چاره ای جز برگزاری کنسرت آنلاین نیست

به نظر می رسد کنسرت آنلاین بهترین راه برای ادامه فعالیت های عرصه موسیقی است. هنرمندان می توانند با بهای بسیار اندک مخاطبان فراوان خود در سراسر ایران را پای کنسرت بنشانند و شاید بتوانند درآمدی بیش از برگزاری کنسرت های صحنه ای کسب کنند. از طرفی اسپانسر ها هم به این شیوه علاقه نشان دادند و در برخی کنسرت ها حامی خوانندگان شدند. شرکت پخش کنسرت همایون شجریان در تالار وحدت، نمونه بارز این ماجرا بود. حتی می شود با اتکا به اسپانسرها، کنسرت های رایگان بیشتری برگزار کرد.

اجرا مقابل صندلی های خالی

به این ترتیب هزینه های برگزاری کنسرت تا حدی کاهش پیدا می کند و صنعت کنسرت گذاری همچنان ادامه پیدا می کند. از طرفی مخاطبان هنر از هنرمندان مورد علاقه شان فاصله نمی گیرند و می توانند لذت شنیدن قطعات موسیقی را همراه با تماشای خواننده یا موزیسن خود درک کنند. ظاهراً در ماه های آتی باید مخاطبان به تماشای کنسرت از راه دور و موزیسین ها و خوانندگان به اجرا مقابل صندلی های خالی عادت کنند.

انتهای پیام/

لینک خبر :‌ باشگاه خبرنگاران جوان
محمد متولی ناشر و از واردکنندگان کاغذ معتقد است که 80 درصد افزایش قیمت در بازار کاغذ ناشی از جو روانی است که باید توسط دولت مدیریت شود.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۳/۱۳ سایت های دیگر : شفاف نیوز خبرگزاری دانشجو آقای خبر شهدای ایران

محمد متولی از واردکنندگان کاغذ در گفت وگو با خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم ، با اشاره به وضعیت بازار کاغذ و تایید ارز های تخصیصی برای واردات گفت: روند تخصیص ارز برای واردات همچنان به مانند سابق بوده و تخصیصی داده نشده است، البته هنوز با مشکل کمبود کاغذ مواجه نشده ایم چون ناشران تولید چندانی ندارند.

وی با اشاره به اینکه آیا برای واردات کاغذ دولتی نیز ارز اختصاص داده نمی شود ، گفت: قرار بود در سال جاری نیز همچنان کاغذ با ارز دولتی در اختیار وزارت ارشاد قرار بگیرد ، اما امسال هنوز این اتفاق به جریان نیفتاده است ، روز گذشته که با رئیس تعاونی ناشران آشنا که تخصیص کاغذ را بر عهده دارد ، صحبت می کردم، گفت که قرار است پرداخت شود، اما اینکه چه زمانی باشد را نمی دانم.

وی گفت: ما نزدیک به 4 ماه است که ثبت سفارش کرده ایم، ولی هنوز ارز اختصاص نیافته است، با اینکه چندین بار نوع ارز را نیز تغییر دادیم.

متولی با اشاره به مشکلاتی که برای خرید کاغذ از کشورهای خارجی پیش آمده است گفت: کرونا موجب شد که کشورهای مختلف از تولید باز بمانند ، از سوی دیگر در دنیا نیز سطح مصرف کاهش یافته است، اما مشکل ما اکنون بیشتر عدم اختصاص ارز است تا دسترسی به کاغذ.

مدیر انتشارات هوپا افزود: 80 درصد فضای بازار کاغذ متاثر از فضای روانی است، اینکه به صورت ناگهانی افزایش قیمت اتفاق می افتد، ناشی از فضای روانی بازار است، تاجران کاغذ اکنون احساس می کنند که به جای کاغذ ارز در اختیار دارند و چون وقتی این کاغذ را بفروشند ، جایگزین کردن آن دشوار است، تلاطم در بازار ایجاد می کنند.

وی در پاسخ به این پرسش که به نظر می رسد، مهمترین راهکار برون رفت از وضعیت فعلی توجه به تولید است، گفت: تولید کاغذ هم معضلات خاص خود را دارد، بحث تامین مواد اولیه، بسیار جدی است، خمیر کاغذ به سختی فراهمی می شود، ما کشوری نیستیم که منابع جوب در اختیار داشته باشیم، مثل کشورهای شرقی یا برخی کشورهای اروپایی که منابع ارزان چوب در اختیار دارند، بخش اعظم مواد اولیه برای تولید کاغذ وارداتی است، من شخصا معتقدم که کشور ما نباید وارد حوزه تولید کاغذ می شد چرا که ما منابع ارزان در اختیار نداریم.

متولی ادامه داد: در عین حال که معتقدم باید برای برخی کتب از کاغذهای تولید داخل استفاده کرد که مقرون به صرفه است، اما کاغذهای داخلی اشکالاتی دارند، برای نمونه پرتی کاغذ بسیار است، توانایی تولید کاغذ با گرماژ پایین محدود است، گاهی کاغذهای خریداری شده خیس وزن می شوند و این یعنی وزن کاغذ تحویل داده شده واقعی نیست، اما با توجه به اختلاف قیمت با کاغذ بازار آزاد در نهایت به صرفه تر است.

وی گفت: ما برای کتاب های کمک آموزشی چون کتاب عمر بلند مدت ندارد، از کاغذ مازندران استفاده می کنیم ،پیشنهاد می کنم که ناشران کمک آموزشی که بسیار پرمصرف هستند و در قیمت بازار تاثیرگذارند می توانند از کاغذ داخلی استفاده کنند ، تجربه نشان داده که در ماه های شهریور، مهر، آبان که گل کار ناشران کمک آموزشی است، بازار کاغذ دچار افزایش قیمت می شود. اگر این ناشران برای کتاب های کمک آموزشی که معمولا چند ماه عمر دارند، از کاغذ داخلی استفاده کنند، هم تولید رونق می گیرد و هم مشکلات افزایش قیمت های ناگهانی اواخر تابستان و اوایل پاییز پیش نمی آید.

انتهای پیام/

لینک خبر :‌ خبرگزاری تسنیم
خبرگزاری میزان- رئیس اتحادیه ناشران گفت: جلوگیری از فروش کتب غیر مجاز که با همکاری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و نیروی انتظامی در چند سال اخیر شکل گرفته نشان داد که رونق فروش کتاب ناشران داخلی و کتاب فروشان تا حدود 30 درصد افزایش داشته است.

تاریخ انتشار: 10:47 - 13 خرداد 1399

- کد خبر: 624786
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۳/۱۳ سایت های دیگر : شعار سال

هومان حسن پور در گفت وگو با خبرگزاری میزان پیرامون حق تالیف و تکثیر غیر مجاز کتاب گفت: تکثیر غیر قانونی کتاب را باید معضل امروز عرصه ادبیات دانست، تکنولوژی جدید چاپ امکان تکثیر کتاب را در اندک زمان و در تعداد قابل توجهی فراهم کرده است، این امر زمینه را برای چاپ غیر مجاز کتب مختلف فراهم می کند.

وی به توصیف حق تالیف برای نویسندگان ایرانی پرداخت و افزود: در کشور ما قانون مشخص و معینی برای نویسندگان ایرانی در نظر گرفته شده هرچند این قانون قدیمی شده و نیاز به بروزرسانی دارد، اما قانون برای مولفان و نویسندگان داخل ایران وجود دارد. اما حقوق برای مترجمان کتب خارجی ماجرای متفاوتی دارد در حقیقت این افراد متن و یا محتوایی را از نویسنده ای خارجی ترجمه و به زبان فارسی ترجمه می کنند بنابراین در این صورت مشمول حق کپی رایت می شوند اما ما در ایران هنوز به کنوانسیون کپی رایت نپیوسته ایم.

بیشتر بخوانید: برای مطالعه معرفی آخرین کتب منتشر شده اینجا کلیک کنید

حسن پور در همین رابطه ابراز کرد: چنانچه تکثیر غیر قانونی ادامه پیدا کند در آینده نه چندان دور شاهد واردات کتاب و محتوا از خارج از کشور خواهیم بود همچنین این موضوع رویدادهای ناگواری را برای فرهنگ و آثار داخلی رقم می زند. جلوگیری از فروش کتب غیر مجاز که با همکاری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و نیروی انتظامی در چند سال اخیر شکل گرفته نشان داد که رونق فروش کتاب ناشران داخلی و کتاب فروشان تا حدود 30 درصد افزایش داشته است.

رئیس اتحادیه ناشران پیرامون پیوستن به قرارداد جهانی قانون کپی رایت ابراز کرد: قانون بین المللی کپی رایت نیازمند زیرساخت ها و بستر هایی مشخص است ما هنوز به این کنوانسیون نپیوسته ایم لذا مشمول رعایت قوانین و جریمه های پیش بینی شده در قانون کپی رایت در کشور نیستیم.

وی در همین راستا افزود: برای پیوستن به کنوانسیون کپی رایت راه درازی را در پیش داریم و برای این منظور باید چندین کار را در کنار یکدیگر و به موازات هم انجام دهیم. قوانین ضد انحصار مطابق با قوانین کنوانسیون هنوز شکل نگرفته است به عبارتی ساز و کار ها برای پیوستن به این کنوانسیون هنوز مهیا نشده و چنانچه ایران به این کنوانسیون بپیوندد موظف است که حقوق مولفان بین المللی را بپردازد در عین حال ما هنوز به بازار های جهانی متصل نشده ایم و تحریم ها و هچنین مشکلات انتقال پول و قیمت شناور ارز، همگی سد های بزرگی هستند که اجازه پیوستن ما به کنوانسیون کپی رایت را نمی دهد.

حسن پور لزوم به روز رسانی قانون حق مولف برای نویسندگان ایرانی را مورد بررسی قرار داد و تاکید کرد: قانون حق مولف برای نویسندگان ایرانی سالهاست که معین شده، اما به علت گذر زمان و حضور تکنولوژی های جدید نیازمند به روز رسانی است چنانچه در این قانون بازبینی لازم انجام شود جرایم در صورت جدی تر به تخلفات پرداخت و جرایم سنگین تری را در نظر خواهد گرفت.

وی پیرامون تکثیر غیر قانونی کتاب و نقش برخی از ناشران در این زمینه تصریح کرد: هیچگاه ناشران قانونی دست به تکثیر غیر قانونی آثار نمی زنند، زیرا تکثیر غیر مجاز ضربه به خود این ناشران محسوب می شود و هیچ سرمایه گذاری حاضر به ضربه زدن به سرمایه خود نیست. چند سال پیش و در پی افزایش میزان تکثیر غیر قانونی کتاب ها، اتحادیه ناشران پی گیری جدی را انجام داد که نتایج آن قابل توجه بود، این پیگیری به کمک نیروی انتظامی و وزارت ارشاد انجام شد و نتایج خوبی را در پی داشت و تعداد تکثیرکنندگان غیر قانونی تا حد زیادی از بین رفت، انبار های زیادی کشف شد که کتاب ها و رمان های پر فروش ناشران را در تعداد زیاد به شکل غیر قانونی تکثیر کرده بودند.

رئیس اتحادیه ناشران پیرامون جایگاه کتاب در جامعه امروز کشور بیان کرد: کتاب از جمله کالا هایی است که کشش زیادی در سطح بازار ندارد و با افزایش قیمت این کالای فرهنگی شاهد حذف آن از سبد خرید خانوار خواهیم بود تجربه نشان داده با افزایش قیمت کتاب میزان فروش این کالا کاهش یافته است، زیرا این کالای فرهنگی جزو ضرورت های زندگی در کشور نیست به همین خاطر به آسانی حذف می شود، بر این اساس انتشاراتی ها تلاش می کنند تا قیمت را در سطح پایین نگه دارند که با شکست مواجه نشوند، اما با این حال برخی تخلف ها وجود دارد که اتحادیه طی تدابیری با نظارت بر کتاب فروشی ها و انتشاراتی ها تلاش می کند تا آن را به حداقل برساند.

حسن پور پیرامون بهترین رویکرد برای افزایش سرانه مطالعه ابراز کرد: بهترین راهکار موظف کردن مسئولین به مطالعه کتاب است ما نیازمند یک حوزه فرهنگ ساز هستیم، مطالعه در ایران به دو بخش تقسیم می شود گروهی کتاب های عمومی هستند همانند کتاب های آموزشی برای کسب سطح خاصی از اطلاعات مدارج تحصیلی، اما بخش دوم کتاب های فرهنگی و اجتماعی هستند این نوع کتاب ها عموما کتاب های تاریخ ملل و یا رمان ها هستند که رویداد ها و تجربه های زندگی را به انسان ها انتقال می دهند.

رئیس اتحادیه ناشران در همین رابطه خاطرنشان کرد: مخاطب با مطالعه این کتاب ها علاوه بر تجربه اندوزی لذت بسیار زیادی را از کسب اطلاعات می برد به عبارتی دیگر به درکی معنادار از لذت مطالعه می رسد، کتب فرهنگی - اجتماعی، تعالیم ارزشمندی را در خود ذخیره دارد که مطالعه کننده می تواند بسیاری از ایرادات فرهنگی، اخلاقی و حتی زندگی خود را در آن جستجو کند و به اصلاح آن بپردازد در حقیقت به تعریف جدیدی از زندگی می رسد و این لذتی وصف ناپذیر است، اکنون ضرورت توسعه مطالعه کتب فرهنگی و اجتماعی نیاز است و باید زمینه را برای مطالعه این نوع از کتاب ها فراهم کرد.

انتهای پیام/

لینک خبر :‌ میزان
هرچند ارقام اقتصاد نشر ایران بسیار کوچک است، اما توزیع حمایت های دولتی در همین اقتصاد کم رنگ و بی بازده برای همه یکسان نیست. اما از سوی دیگر، دستگاه ممیزی (در کلیت سازمانی خود، فراتر از سلیقه های شخصی و باورهای اشخاص) به کمک ساختارهای ناعادلانه و رانتیر می شتابد و همین گلوگاه رانت و گردنه ی سیاست است که راه تنگ معیشت اهل فرهنگ را تنگ تر می کند.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۳/۱۳

اعتمادآنلاین| رضا نساجی، نویسنده و فعال نشر- نامه ی 250 هنرمند تئاتر به وزیر ارشاد درباره ی ممیزی، اگرچه عطف به یک مساله ی خاص بود (در پی توقیف تعدادی از فیلم تئاترها از سوی شبکه ی نمایش خانگی سازمان سینمایی که نمایش اینترنتی آنان را به مجوز جداگانه از این سازمان موکول کرد) و موجب واکنش های منفی شد، اما باب گفت وگو درباره ی ممیزی در فرهنگ را گشود.

به گزارش اعتمادآنلاین، هرچند چنین نامه هایی سوابق دیگری داشت (از جمله، نامه ی سرگشاده ی بیش از 200 سینماگر در اعتراض به ممیزی در فیلم های کوتاه، در جریان سی وپنجمین جشنواره ی بین المللی فیلم کوتاه تهران، در آبان 1397)، اما مسائل خاص را می توان به مثابه ی بهانه ای برای پرداختن به مسائل کلی که رویه های دیرینه و ساختارهای متصلب را شامل می شوند، غنیمت شمرد.

یادداشت پیشین این مجموعه هم که ماجرای شگفت سه بار ممیزی کتاب مزامیر داود (ع) را در 2 دولت دهه ی 80 و 90 موضوع خود قرار داده بود، بهانه ای بود برای فراتر از رفتن از جزئیات به کلیات تا رویه های اداری ممیزی در ارشاد را که نه با تغییر مدیران- هرچند مدیران جدید خود متعلق به جامعه ی علمی و فرهنگی باشند و روابط شان با اهل کتاب و هنر هم ستوده باشد- و نه با تغییر نام از سانسور به ممیزی - یا آنچنان که اکنون مرسوم شده است، بررسی کتاب توسط بررس و سربرس - تفاوتی نمی کند، موضوع نقد قرار دهد.

از این رو، اهتمام بر نقد و بررسی این سازوکارهای رسوب یافته و مقاوم در برابر اراده های اصلاح گرایانه، ضرورتی عمومی فراتر از موضوع یک کتاب یا منافع یک ناشر است. به همین جهت، صاحب این قلم تاکید دارد تا به رغم رفع مشکل مطرح در یادداشت پیشین و دریافت فوری مجوز چاپ کتاب مزامیر با اراده ی مستقیم مقامات ارشد وزارت ارشاد، این سلسله یادداشت ها را ادامه دهد تا شاید شاهد جسارت فعالان باسابقه ی نشر، مترجمان و مولفان در نقد ساختارها باشد و از رهگذر این نقدها اقداماتی حاصل آید که رهگشای مشکلات اساسی باشد.

تجربه ی مستقیم اما نه مختصر من در کار نشر، در کنار تجربیات همکاران باسابقه تر، گواه از آن است که مساله ی ممیزی کتاب پدیده ی به مراتب پیچیده تر و فراتر از آن چیزی است که مخاطبان می پندارند. بدین معنا که ظاهر امر گویای آن است که خط قرمزهای اخلاقی (در چارچوب شریعت اسلامی) و سیاسی (در چارچوب مقدسات ایدئولوژیک نظام) الگوهای کلی ممیزی کتاب در وزارت ارشاد را تشکیل می دهند؛ در نتیجه، برای مثال، حساسیت روی کتاب های داستان و تاریخ بیشتر خواهد بود (بخشنامه ی بررسی کتاب های داستانی و تاریخ انقلاب در اداره ی کتاب ارشاد مرکز- برخلاف سایر کتاب ها که ناشران شهرستانی با مجوز ارشاد استان چاپ می کنند- مؤید این ادعاست). حساسیت و هراسی که در دل خود مدیران هم هست؛ چرا که دست اندرکاران ارشاد هم با طرح این ادعا که سهل گیری آنان ممکن است با حساسیت محافل رادیکال رسانه ای-سیاسی و دخالت نهادهایی چون دادستانی برای توقیف کتاب و بازداشت ناشر، به عواقب بدتری حد لغو مجوز نشر بینجامد، خود را از مسئولیت مبرا می کنند. اما این تمام ماجرا نیست.

ممیزی- تا آنجا که ناشران باسابقه شاهد بوده اند- نه دردسر وزارت ارشاد- و دولت های معتدل در برابر رادیکالیسم برخی نهادهای حاکمیت- که ابزار اعمال سلطه ی دولت-حاکمیت بر اقتصاد نشر است. برای مثال، در ادوار مختلف و دولت های متعدد، ارشاد می توانست و می تواند- و شاید هنوز هم می خواسته و می خواهد- با سخت گیری در اعمال ممیزی برای برخی ناشران و سهل گیری در برابر ناشران خودی، برخی را به مرز نابودی بکشاند و برخی دیگر را به عرش ببرد.

این همان کاری است که نهاد وزارت ارشاد با اعطای وام های کم بهره، سهمیه ی کاغذ و نیز خرید عمده ای کتاب از برخی ناشران (همچون نهاد کتابخانه های عمومی کشور) انجام می داده تا اقتصاد نشر را به زعم خود مدیریت و پالایش و در واقع بیمارتر و وابسته تر کند.

اما مخاطبان کتاب تنها نوک این کوه یخ را می بینند و گمان می برند ناشران بزرگ 2 سه دهه ی اخیر، ناشران بهتری بوده اند که با تکیه بر مولفان و مترجمان مستقل و منتقدی که گاه قبای روشنفکری به تن دارند رشد کرده و به ثروت رسیده اند.

حال آنکه، در بسیاری موارد، ماجرا عکس این است؛ آنها ناشران وابسته یا دست کم همسویی بوده اند که نویسندگان و مترجمان پرمدعا را با رانت های سیاسی خریده اند. چند نویسنده یا مترجم مشهور حاضرند کتاب شان را به ناشران باسابقه و خوشنامی بسپارند که چون همسو با دولت یا حاکمیت نیستند کتاب هایشان بیشتر سانسور می شود یا کلاً مجوز نمی گیرد؟ کتاب هایی را سراغ داریم که نویسندگان شان مشکلات سیاسی متعدد- تا حد ممنوع القلم شدن- داشته اند، اما به محض تحویل به ناشری دولت ساخته و بدنام، ناگهان مجوز می گیرند و ناشر مذکور با نشر کتاب های ممنوعه از نویسندگان ممنوعه، به سرعت نزد مخاطبان خوشنام می شود!

این روش ها و رویکردها لزوماً به یک دولت اختصاص نداشته و ندارد. جدا از ناشران دولتی و ناشران خصوصی که به عنوان خودی های حاکمیت در تمامی ادوار حاشیه ی امنیت داشته اند، ناشران خودی در دولت های اصلاح طلب و اعتدال گرا هم در مظان انتقاد بوده اند.

مثال این ماجرا ناشر مشهوری است که در دوران اصلاحات سهمیه های کلان کاغذ دریافت می کرد؛ کتاب هایش را در چاپخانه ی ارشاد به چاپ می رساند؛ مسئولان ارشاد هزینه ی چاپ آن را از طریق خرید عمده ی کتاب فاکتور می کردند تا او یک ریال هم نپرداخته باشد؛ وام کلانی برای توسعه ی نشر دریافت کرد که هرگز آن را تصفیه نکرد؛ پس از تغییر دولت، کار نشر را به بهانه ی ممیزی تعلیق کرد و هرگز پاسخگوی مولفان و مترجمان خود نبود که از توزیع غیرقانونی کتاب ها یا تجدید چاپ بی اطلاع آنها می پرسیدند؛ و...

اما برای آنکه از برخی سازوکارهای توزیع رانت در حوزه ی کتاب مطلع شویم کافی است ارقام خرید کتاب در 2 نهاد هیات انتخاب و خرید کتاب وزارت ارشاد و نهاد کتابخانه های عمومی را بررسی کنیم (این کار همچون گزارش های صدور حواله ی کاغذ به نشریات در سایت وزارت که زمینه ی افشای رانت خواری های نشریات جعلی را فراهم آورد، مستلزم شفافیت در انتشار صورت جلسات و فاکتورهای خرید است؛ که نهاد نخست با انتشار مصوبات خود گامی در این زمینه برداشته است).

با توجه به اینکه در سال 98، هیات انتخاب و خرید کتاب وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی خرید 44 هزار و 850 نسخه کتاب به مبلغ 16 میلیارد و 538 میلیون و 750 هزار ریال را تصویب کرد، باید دید کدام ناشران با کدام کمیت و کیفیت تولید کتاب (دست کم با استناد به تعداد عناوین چاپ اول و تیراژ منتشرشده ی آنان) از این بودجه بیشتر بهره مند شده اند.

بررسی هایی از این دست این فرضیه را در ذهن ما تقویت می کند که عملکرد این نهادها عملاً سازوکاری برای توزیع رانت دولتی به نفع ناشران خاص بوده است. برای مثال، با دانستن رقم فعالیت بیش از 3400 باب کتابخانه عمومی در کشور (که مسئولان نهاد کتابخانه ها در مقایسه با عداد 373 کتابخانه عمومی در سال 57، بابت 9 برابر شدن این آمار فخر می فروشند، حال آنکه جمعیت کتابخوان کشور به مراتب کاهش یافته است) پرسش این است که اگر نهاد کتابخانه ها از بسیاری ناشران باسابقه و پرکار در تیراژ صدنسخه ای کتاب می خرد، پس بقیه ی 3300 کتابخانه ی کشور چگونه تغذیه می شوند و اینکه تیراژهای هزارتایی و چندهزارتایی به کدام ناشران و بر اساس کدام ملاک اختصاص می یابند؟

نتیجه اینکه، هرچند ارقام اقتصاد نشر ایران بسیار کوچک است، اما توزیع حمایت های دولتی در همین اقتصاد کم رنگ و بی بازده برای همه یکسان نیست. اما از سوی دیگر، دستگاه ممیزی (در کلیت سازمانی خود، فراتر از سلیقه های شخصی و باورهای اشخاص) به کمک ساختارهای ناعادلانه و رانتیر می شتابد و همین گلوگاه رانت و گردنه ی سیاست است که راه تنگ معیشت اهل فرهنگ را تنگ تر می کند.

به هر روی، جای تردیدی نمی ماند که کتاب، نه میدان دفاع از اخلاقیات و مقدسات، که محل توجیه سازی برای توزیع رانت است و می بایست از منظر اقتصاد سیاسی بدان نگریسته شود.

در نتیجه، ناشران باید با شکایت های حقوقی و مستند از اداره ی کتاب ارشاد به دیوان عدالت اداری، خواهان وحدت رویه در روند بررسی کتاب شوند، اما مشکل اینجاست که در نهادهای قضایی هم که بدبینی محض نسبت به اهل فرهنگ سابقه دارد، جای امید چندانی برای اهل کتاب نمی ماند. چرا که هیچ بعید نیست ممیزها خود حاصل تحمیل نهادهای چنینی به مدیران وزارت ارشاد باشند؛ چه بارها گفته شده که ممیزها کارمند ارشاد نیستند و تجربه ها هم نشان داده تحولات سیاسی در دولت ها تغییر مثبت چندانی در ممیزی ایجاد نمی کند (تغییرات منفی البته همیشه وجود دارد!).

این موضوعی است که در یادداشت های آتی با اشاره به مصداق هایی از عملکرد ممیزی ارشاد بیشتر باز خواهد شد.

لینک خبر :‌ پایگاه خبری اعتماد
قدم زدن میان غرفه های نمایشگاه کتاب همیشه لذت بخش است. بودن در میان آن همه کتاب همیشه موجب ایجاد حسی بسیار خوب و مثبت می شود. دیدن کتاب هایی که می تواند ما را برای مدتی از این جهان جدا کند و به سفری تازه ببرد، بهترین لحظات را برای ما رقم می زند.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۳/۱۲ سایت های دیگر : آقای خبر کیمیا نیوز

به گزارش ایسنا، بنابر اعلام کتاب وب، هر سال با تازه شدن زمین و رویش گیاهان، بهار کتاب را هم جشن می گرفتیم و چشممان به تقویم بود تا به تاریخ برگزاری نمایشگاه کتاب نزدیک شویم. اما امسال که به دلیل مشکلات ناشی از بیماری بسیاری از برنامه ها و مراسم ها به تعویق افتاد یا لغو شد، عاشقان کتاب نتوانستند مثل همیشه تجدید پیمان کنند و این دیدار شاید در سال آینده میسر شود. اما در این میان مراجعه به فروشگاه کتاب اینترنتی می تواند تسکینی بر این درد باشد و آرام و قرار را به روح ناآرام ما برگرداند.

دلایل عدم برگزاری نمایشگاه کتاب تهران

اواخر سال 98 بود و داشتیم خودمان را برای سال آینده و یک نمایشگاه کتاب دیگر آماده می کردیم که بروز یک بیماری جدید به داغ ترین خبر روز تبدیل شد. ویدئوهایی می دیدیم که در آن ها مردم ناگهان روی زمین می افتادند و همه از این وضعیت با عنوان آخرالزمان یاد می کردند. آن موقع ما خطر را از خود دور می دیدیم. با این همه زمانی که سر و کله ی کرونا هنوز در کشور ما پیدا نشده بود، برای رعایت احتیاط، تاریخ نمایشگاه کتاب 99 تهران کمی به تعویق افتاد. اول ناراحت شدیم که چرا این اتفاق افتاده است و بعد با یادآوری این مطلب که دیر برگزار شدن بهتر از برگزار نشدن است خودمان را آرام کردیم. اما شروع ماه اسفند مصادف با شروع دورانی تازه بود. خبر رسید که این بیماری در ایران نیز مشاهده شده است. خوف و وحشت همه را فرا گرفت؛ هرچند هنوز به فکر برگزاری مراسم عید نوروز بودیم. با ترس و وحشت پیش می رفتیم و در این امید بودیم که دیر یا زود از دست این بلای ناگهانی خلاص می شویم. اما به عید نوروز که نزدیک شدیم متوجه شدیم این قضیه شوخی بردار نیست. همه جا بسته شد، همه از قرنطینه حرف زدند و ما به فکر نمایشگاه کتاب 99 بودیم، نمایشگاهی که قرار شد برگزار نشود. حضور در چنان محیط شلوغی قطعا خطراتی فراوان به دنبال داشت. برای ما که کتاب را می پرستیم شروع سال 99 بدون کتاب سخت گذشت. اما پی جانشین گشتیم و آن را یافتیم. ما راه حل خود را پیدا کردیم. فهمیدیم کسانی هستند که درد ما را می فهمند و به فکر ما هستند. ما فروشگاه کتاب وب را پیدا کردیم.

کتاب وب؛ جانشین برحق نمایشگاه کتاب

بیایید مرور کنیم نمایشگاه کتاب چه مزایایی داشت. چرا این قدر منتظر برگزاری آن بودیم و هستیم؟ قطعا اولین دلیلمان برای حضور در نمایشگاه، تعداد کتاب هایی است که آن جا عرضه می شود. حالا سری به سایت کتاب وب بزنید تا متوجه شوید این فروشگاه کتاب نه تنها عناوین کمتری ندارد، بلکه به دلیل اینترنتی بودن و عدم وجود محدودیت های فروشگاه حضوری، تعداد کتاب های بیشتری دارد و با گذشت زمان روز به روز بر آن ها اضافه می شود.

حضور ناشران متعدد عاملی است که باعث جذابیت نمایشگاه کتاب می شود. خیلی از ما به همین دلیل یک سال منتظر می مانیم تا به این مکان مراجعه کنیم و با خیال راحت به کتاب هایی که می خواهیم دست پیدا کنیم. دوباره به سایت کتاب وب مراجعه کنید تا ببینید که همه ی ناشران در این بهشت اینترنتی جمع هستند و ما فقط کافی است با چند کلیک ناشر مورد نظر خود را انتخاب کنیم.

نمایشگاه کتاب 99 قرار بود آخرین نمایشگاه دهه ی نود باشد، دهه ای که در آن چند بار مکان نمایشگاه عوض شد و شاید همین امر کمی موجب سختی مخاطبان و مراجعان شد. اما کتاب وب جایش همیشه مشخص است. حتی در مرورگرهای بسیاری از ما ذخیره شده است، چرا که سایتی است که هر روز به آن سر می زنیم و کتاب های تازه را می بینیم و این گونه حسِ حضور در نمایشگاه کتاب را می توانیم همیشه با خود به همراه داشته باشیم.

و اما یکی از شیرین ترین دلایل حضور ما در نمایشگاه، چیزی جز تخفیفات نبود. تخفیفاتی گاه چنان بالا که ما را وسوسه می کرد حتی کتاب هایی را که آن موقع موردنیازمان نبود خریداری کنیم، از ترس این که مبادا بعدها با بالا رفتن قیمت کتاب شانس خریدمان کمتر شود. درست است که به تعویق افتادن تاریخ نمایشگاه کتاب 99 تهران و در پی آن لغو این رویداد خبر بدی بود، اما کتاب وب کاری کرد که تمام تلخی این خبر به شیرینی تبدیل شد. در نظر بگیرید که تخفیفات نمایشگاه کتاب تنها چند روز اعتبار دارد اما در سایت کتاب وب همیشه می توانیم از تخفیفات بهره مند شویم.

شلوغی نمایشگاه کتاب شاید بخشی از جذابیت آن بود ولی گاه به دلیل همین شلوغی زمان زیادی را در صفی طولانی می ایستادیم تا تنها نگاهی به کتاب های چیده شده روی پیشخوان غرفه ها بیندازیم. نهایتا با تعداد زیادی کتاب و با خستگی روانه ی خانه می شدیم. حالا کتاب وب به ما اجازه می دهد به راحتی تمام کتاب های موجود در سایت را ببینیم و از میان آن ها انتخاب کنیم. نه وقت زیادی صرف این کار می کنیم و نه در پایان، آن همه خستگی را به جان می خریم. کتابمان را سفارش می دهیم و درب منزل تحویل می گیریم. در حقیقت کتاب وب یک کتابفروشی اینترنتی با ارسال رایگان است که کتاب ها را به رایگان درب منزل تحویل می دهد.

انگار درست است که می گویند هر سختی، آسانی به دنبال خود دارد. نمایشگاه کتاب 99 لغو شد تا ما با خرید اینترنتی کتاب آشتی کنیم. تا بدون آن که در معرض خطر بیماری قرار بگیریم راحت به خرید خود بپردازیم. ما با سایتی آشنا شدیم که به یکی از دوستان همیشگی ما تبدیل شد.

انتهای رپرتاژ آگهی

لینک خبر :‌ خبرگزاری دانشجویان ایران
مراسم تودیع و معارفه سرپرست جدید بنیاد شعر و ادبیات داستانی ایرانیان با حضور مسئولان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار شد.

به گزارش خبرنگار حوزه ادبیات گروه فرهنگی باشگاه خبرنگاران جوان ، آیین تکریم مهدی قزلی و معارفه سرپرست جدید بنیاد شعر و ادبیات داستانی ایرانیان، عصر امروز در بنیاد شعر و ادبیات داستانی ایرانیان با حضور محسن جوادی معاون فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، نیکنام حسینی پور مدیرعامل مؤسسه خانه کتاب، ایوب دهقانکار سرپرست موسسه نمایشگاه های فرهنگی ایران، محسن مومنی شریف رئیس حوزه هنری و جمعی از اهالی قلم از جمله منیژه آرمین، هادی خورشاهیان، جواد محقق، اسماعیل امینی و غلامرضا طریقی برگزار شد.

در این مراسم، محسن جوادی، معاون فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: خیلی شرایط مناسبی نبود وگرنه باید در برنامه مفصل تری در خدمت دوستان می بودیم. در واقع آشنایی ام با آقای قزلی به همین دو سه سالی برمی گردد که در معاون فرهنگی وزارت ارشاد هستم.

وی افزود: ضرورت های اداری، مالی و اقتصادی وزارت ارشاد بر این واداشت که موسسات را ادغام کند. مقتضیات زمانه هم تغییر کرد و ما مجبور شدیم که نقش و وظایف موسسات را تغییر دهیم. برای ما ادغام موسسات فرهنگی سخت بود. کنار این موضوع، سختی های دیگری هم در معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی داشتیم که با یاری دوستان در رفع آنها، به اینجا کشیده شد. نتیجه این کار در آینده مشخص می شود و در ساختار های جدید قرار نیست فعالیت های حوزه ادبیات کاهش یابد.

معاون فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی بیان کرد: ما در اواخر مرحله انتقال هستیم. بحث های حقوقی به این راحتی نیست، تا همین مقدار هم آقای جلالی به ما کمک کردند. از او خواهش کردیم که در دوره گذار ادغام موسسات، سرپرستی بنیاد شعر و ادبیات داستانی ایرانیان را بپذیرند تا این دوره را طی کنیم.

وی ادامه داد: درگیر شدن با کار از ویژگی های آقای قزلی است و من خیلی از این موضوع خوشحال می شدم که شب و نصف شب برای او خیلی فرق نداشت. البته شاید خانواده ایشان از اینکه زندگی شان تحت تاثیر کار قرار می گرفت گله مند میشدند. همپنین باید بگویم که صراحت آقای قزلی خیلی خوب بود. گاهی در چندین لفافه و کنایه با صراحت حرفشان را می زدند. اوایل پذیرش این ویژگی خیلی سخت بود، اما بعد می دیدم که حرفشان، حرف حق، درست، شفاف و روشنی است و تعاملشان هم با ما خیلی خوب بود.

جوادی تصریح کرد: قزلی در حوزه داستان اهل نظر بود. وقتی جمع تصمیمی می گرفت از آن دفاع می کرد. این ویژگی او و همچنین مسئولیت پذیری شان خیلی خوب بود. در شروع کار اینگونه نبودند که حتما باید موجودی باشد تا کارشان را آغاز کنند بلکه کار را شروع می کردند و پیش می بردند. نمی گویم ایده های اجرا شده در بنیاد شعر و ادبیات داستانی ایرانیان فقط ایده قزلی بود، برخی از این ایده ها مانند سرباز فرهنگ عنوان بزرگی ندارد اما کسی نمی داند پشت آن چه تلاشی رخ داده است.

در این مراسم اسماعیل امینی، شاعر با اشاره به اینکه جمع شدن اهالی فرهنگ دور هم نشان دهنده اعتمادی است که بنیاد شعر و ادبیات داستانی توانسته میان اهالی ادب به دست بیاورد، گفت: روزگار ما روزگار عدد و کمیت است. اهل سیاست کمیت و عدد ها را می فهمند. در روزگاری هستیم که با یک زبان درآوردن در فضای مجازی می توان افراد زیادی را جلب کرد. بنیاد این توفیق را داشت که اعتمادها را جلب کند و اهل فرهنگ احساس نکنند که این مجموعه جایی مانند ادارات دیگر است.

وی افزود: این خوشحالی را داشتیم که در دوران ما مسئولان فرهنگی کتاب را می شناختند و اهمیت دفاع از حیثیت فرهنگ را می دانستند. در مدتی که با قزلی همکاری کردم دلسوزی، متانت و ادب از ایشان دیدم. حیف است آقای قزلی را از دست بدهیم و ایشان هم بروند و منزوی شوند مانند سید حسن حسینی که پرورششان دادیم و منزوی شدند.

در ادامه همایون امیرزاده مدیر روابط عمومی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: در این شش سال به آقای قزلی زحمت دادم و الان از طرف معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد به این مراسم نیامدم بلکه به پاس شش سال دوستی مان آمدم. ما با هم دوستی را تمرین کردیم و رابطه مان نهادینه شد. ما جزء نسل اولی ها در دوره جدید بودیم که خیلی به هم نزدیک شدیم. جاذبه دکتر صالحی همه را دور خود جمع کرد. آقای قزلی هم جزء تیم معاونت فرهنگی بودند و هستند.

وی افزود: یکی از سماجت های آقای قزلی، ساختمان فعلی بنیاد شعر و ادبیات داستانی ایرانیان بود و خیلی سختی کشیدند تا پاتوقی برای اهل ادب داشته باشند. این ملالت ها باعث خستگی شان نشد. در جایزه هایی که می توانستند اثر داشته باشند و منعی قانونی برای آن وجود نداشت از حضور کناره گیری کردند. این نگاه آقای قزلی به پرورش استعداد های جوان به یک مطالبه در شهرستان ها تبدیل شده بود و بنیاد را به گروه نخبگانی شعر و ادب گره زدند. در عین اینکه به پیشکسوتان احترام می گذاشتند با تمام وجود اعتقاد داشتند که آموزش ها باید در کشور فراگیر باشد و به اقصی نقاط کشور تسری پیدا کند.

در این مراسم حکم مشاور معاون فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در حوزه پاسداشت زبان فارسی به مهدی قزلی اهدا شد.

در ادامه مهدی قزلی، مدیر عامل سابق بنیاد شعر و ادبیات داستانی ایرانیان گفت: به آقای جلالی تبریک می گویم. جای خوشحالی دارد که ایشان به عنوان سرپرست بنیاد شعر و ادبیات داستانی ایرانیان انتخاب شدند زیرا از جزئیات بنیاد اطلاع دارند و نگران این اسباب کشی نیستم.

وی افزود: سالیانه چهار و نیم میلیارد تومان بودجه بنیاد شعر و ادبیات داستانی ایرانیان بود. در مجموع در این شش سال 27 میلیارد تومان بودجه از وزارت ارشاد گرفتیم که چهل درصد آن صرف هزینه های جاری بنیاد شد. حدود چهارده تا پانزده میلیارد تومان هم در این شش سال برای برگزاری شش جایزه جلال آل احمد، شش جشنواره شعر فجر، سه جایزه پروین اعتصامی و سه جایزه ملک الشعرای بهار هزینه کردیم.

قزلی اظهار کرد: از روزی که به بنیاد شعر و ادبیات داستانی ایرانیان آمدم امیدوار بودم که دچار معضل ناکار آمدی نشویم. بخش فردی را ادا کردم و دوستانی هم داشتم که کمک کردند. برخی مسئولیت ها مانند حوزه شعر و برگزاری جوایز به بنیاد شعر و ادبیات داستانی ایرانیان واگذار شد، همان زمان سه جایزه داشتیم که مساله هایی به دنبال داشت و سرعت ما از سرعت دیوان سالاری وزارت ارشاد هم بیشتر بود. دوستان با کمک و همکاری ایده های مختلفی را مطرح کردند. پایگاه نقد شعر، پایگاه نقد داستان، سند ملی انجمن های ادبی و پروژه سرباز فرهنگ اجرایی شد. در پایگاه نقد شعر سه هزار و 860 نفر عضو و 28 منتقد ادبی حضور دارند و سردبیری این پایگاه را غلامرضا طریقی برعهده دارد. در پایگاه نقد داستان هم دو هزار و 516 عضو داریم.

مدیر عامل سابق بنیاد شعر و ادبیات داستانی ایرانیان ادامه داد: با 28 نیرو در بنیاد شعر و ادبیات داستانی ایرانیان کار را آغاز کردم و اکنون که مدیریت بنیاد را تحویل می دهم 26 نیرو در این مجموعه فعالیت می کنند. افزایش حجم کار باعث افزایش تعداد نیرو ها نشد. به طور متوسط روزانه یک ادیب به بنیاد شعر و ادبیات داستانی ایرانیان رفت و آمد داشت. این افراد جدا از افرادی هستند که در چندین برنامه ما حضور داشتند و در مجموع تعداد آن ها به 1876 نفر می رسد. در این سال ها سی دوره متمرکز در زمینه شعر، داستان و مستندنگاری برگزار کردیم که تنها 25 نفر از این افراد در هر دوره تهرانی بودند و بقیه افراد از شهرستان ها در دوره ها حاضر می شدند.

انتهای پیام/

لینک خبر :‌ باشگاه خبرنگاران جوان
در مراسم تودیع مهدی قزلی از بنیاد شعر و ادبیات داستانی ایرانیان از سوی معاون فرهنگی وزیر ارشاد حکمی با عنوان مشاور در حوزه ادبیات و پاسداشت زبان فارسی به مهدی قزلی اعطا شد.

به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری فارس، آیین تکریم مهدی قزلی مدیرعامل بنیاد شعر و ادبیات داستانی ایرانیان و معارفه سرپرست جدید این بنیاد امروز در ساختمان بنیاد با حضور اهالی فرهنگ و ادب برگزار شد.

بر اساس این گزارش، در این مراسم محسن جوادی معاون فرهنگی وزیر ارشاد، نیکنام حسینی پور مدیرعامل خانه کتاب، ایوب دهقانکار سرپرست موسسات فراگیر وزارت ارشاد، محسن مومنی شریف رئیس حوزه هنری و جمعی از اهالی قلم حضور داشتند.

* جوادی: ساختار ادغام در پی کمرنگ کردن حوزه ادبیات نیست

بر اساس این گزارش، محسن جوادی معاون فرهنگی وزیر ارشاد ضمن اشاره به آشنایی خود با مهدی قزلی اظهار داشت: در واقع آشنایی بنده با آقای قزلی به سالی برمی گردد که در ارشاد مسئولیت گرفتم، تا پیش از آن توفیق آشنایی با ایشان را نداشتم هر چند به شکل کم و بیش که در حوزه کتاب مطالعاتی داشتم آشنایی غیرمستقیمی پیدا کرده بودم، اما دو سه سالی است از نزدیک به عنوان همکار ایشان را منی شناسم.

معاون فرهنگی وزیر ارشاد بخش دیگری از سخنان خود را به ادغام موسسات اختصاص داد و با بیان اینکه چاره ای جز ادغام موسسات نداشتیم اظهار داشت: ضرورت های اقتصادی و باز تعریف کارهای پیشین این موسسات بر اساس مقتضیات زمان ما را بر آن داشت تا به مسیر ادغام وارد شویم تا موسسات را در کنار هم جمع کنیم و موسسه فراگیر و مادر را سامان دهیم.

وی ادامه داد: اما اقتضائات اداری اقتصادی، مالی و تغییر نقش ها و وظایف ساماندهی جدیدی را رقم زد، هرچند برای ما هم سخت بود اما همه با هم آن را رقم زدیم.

جوادی در بخش دیگری از این نشست با ابراز امیدواری از اینکه بزودی ادغام به خیر و خوشی به پایان خواهد رسید گفت: ساختارهایی که تلاش در شکل گیری آن داریم برای کمرنگی حوزه ادبیات نیست، بلکه تلاش داریم ساختارها به شکلی دیگر پیگیری شود.

وی با بیان اینکه از هر چیزی که اعتقاد دارم از آن صحبت می کنم و از چیزی که اعتقادی ندارم حرف نمی زنم گفت: جدیت و درگیر شدن در کارها از خصوصیت آقای قزلی است و در کارهایش این خصلت ها بارز است، کاری را که می پذیرفت شب و روز حتی نصف شب پیگیری می کرد، فکر می کنم خانواده ایشان هم از این که زندگی شان را تحت شعاع قرار می گرفت گله مند باشند، اما آنچه باید انجام دهد انجام می داد، به امور نگاه اداری نداشت، صراحت خوبی داشت هرچند در جلسات برخی از این صراحت در کلام او ناراحت می شدند گاهی خودم هم ناراحت می شدم، اما بعد می دیدم حرف حق میزند.

جوادی در ادامه سخنانش به مسئولیت قزلی در بنیاد اشاره کرد و با بیان اینکه به عنوان مدیر نظری داشت اما به دلیل مسئولیتی که پذیرفته بود تابع نظر جمع بود و خود را بخشی از آنها می دانست گفت: آقای قزلی مسئولیت پذیر بود و همچنان هست. او جوان است و ادامه مسیر خواهد داد.

جوادی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه وقتی می خواست کار را آغاز کند متوقف نمی ماند توضیح داد: دکتر صالحی وزیر ارشاد طی یادداشتی در گروه مدیران درباره ایشان مطلبی را با محوریت نوآوری و خلاقیت در کارهایش عنوان کرد که به نظرم صحیح است چرا که نوآوری و خلاقیت در آقای قزلی بسیار بارز بود، هرچند همه طرح، ایده و موارد ممکن است ایده ایشان نبوده باشد و مشورت های دریافت کرده باشد اما اینکه توانست بود به عنوان یک ایده موضوعی را طرح و دنبال کند مهم است، مثل سرباز فرهنگ .

این مقام مسئول در وزارت ارشاد اما بخش دیگری از سخنان خود را به صدقات جاری اختصاص داد و افزود : برخی کارها بارز است اما برخی کارها در پرونده فرد نزد او و خدا می ماند، در حوزه مدیریت فرهنگی اگر کسی قصد کار خیر داشته باشد مصداق کارهای فرهنگی صدقه جاریه مخفی است، امیدواریم زحمات آقای قزلی از این قبیل باشد.

وی در پایان سخنان خود در مورد بحث سرپرست نیز گفت: در مراحل پایانی انتقال موسسات و ادغام آنها هستیم، اما مسائل حقوقی راحت نیست و در حال انجام آن ها هستیم، از آقای بهروز جلالی که زحمت دوره گذار را عهده دار هستند و سرپرست موسسه خواهند بود تا مسیر را نهایی کنیم هم تشکر می :نم.

بر اساس این گزارش در ادامه مراسم حکم سرپرست موقت بهروز جلالی اعطا شد.

* تاکید اسماعیل امینی بر مصون ماندن نظر داوران در جوایز ادبی

اسماعیل امینی از شاعران کشورمان و اعضای هیئت امنای بنیاد شعر و ادبیات داستانی ایرانیان با بیان اینکه جمع کردن چنین افراد اهل قلم و فرهنگی در این شرایط که افراد در جمع های خانوادگی هم شرکت نمی کنند کار دشواری است، گفت: کارهای دیگر و برنامه های بنیاد همیشه اینگونه بود از هر کسی که دعوت می کردیم به راحتی می آمد. هرچند بنیاد نه ساختمان داشت و نه پول آنچنانی، اما اغلب اینجا گرد می آمدیم و امروز هم همین تعداد حضورشان غنیمت است.

وی با قیاس بودجه فوتبال و فرهنگ گفت: روزگار، روزگار عدد، کمیت و طرفداران پر شمار است، چون اهل سیاست با کمیت کار دارند اگر بفهمند اینجا 40 نفر جمع شده اند بی اعتنا از کنار آن می گذرند، اما اگر این تجمع میلیونی بود برایشان مهم شمرده می شد.

این شاعربا تاکید بر اینکه بخشی از زحمات آقای قزلی این بود که جایی برای کشف استعدادهای بچه های سراسر کشور پیدا کند گفت: خوشبختانه در وزارت ارشاد مسئولان و مدیران از نفوذی های اهل فرهنگ و ادب بودند مثل آقای جوادی و مومنی؛ آقای جوادی اهتمام کرد تا جوایزی که برگزار می شود از نفوذ هر چیزی غیر از نظر داوران و اهل قلم مصون بماند که از این بابت تشکر می کنم.

وی در پایان افزود: در مدت همکاری با آقای قزلی او را دلسوز، متین با ادب هوشمند و پیگیری دیدم، از این رو حیف است ارشاد یا موسسات آقای قزلی را از دست بدهند. نباید افرادی که در انقلاب پرورش می یابند و سودمند هستند منزوی شوند مثل سیدحسن حسینی او می توانست خیلی کارها انجام دهد اما منزوی به خانه رفت.

* امیرزاده: مرارت ها هیچ وقت موجب نشد آقای قزلی خسته شود، نتیجه یکی از سماجت هایش ساختمان کنونی بنیاد است

در ادامه این مراسم همایون امیرزاده مدیرکل روابط عمومی وزارت ارشاد نیز ضمن اشاره به چند سالی که در معاونت فرهنگی به عنوان مشاور معاون فعالیت داشت، گفت: به مهدی قزلی 6 سال در معاونت فرهنگی زحمت دادم، دعواها، سماجت ها و اذیت ها از سوی من بود، ولی امروز از سوی معاونت فرهنگی به این مجلس نیامدم بلکه به پاس دوستی و مودتی که اول تمرین کردیم و بعد نهادینه شد اینجا آمده ام، ما جزء نسل اولی های معاونت بودیم که علقه به هم پیدا کردیم و نزدیک شدیم، با همه دیدگاه ها و طرز فکر های مختلف، اما جاذبه دکتر صالحی وزیر ارشاد موجب شد همه دور هم جمع شویم.

وی با تاکید بر اینکه ساختمان بنیاد همیشه محل بحث بود، ابراز داشت: یکی از سماجت های آقای قزلی همین ساختمان بود، خیلی سخت کشید تا پاتوقی برای اهالی فرهنگ و ادب داشته باشیم، از سوی دیگر ما نیز در بحث تامین اعتبار اذیت شدیم، اما مرارت ها هیچ وقت موجب نشد او خسته شود، پیگیری های خوبی داشت و سرانجام به نتیجه رسید.

امیرزاده به یک موضوع هم اشاره کرد و آن را نکته اخلاقی دانست و گفت: آقای قزلی در دو سه جایزه ادبی می توانست حضور داشته باشد اما انصراف داد، به نظرم ما به شدت به این روحیات نیاز داریم.

* عباسی: چهره مدیر کلاسیک را در مهدی قزلی ندیدم/ حمایتی از داستان ایرانی نمی شود

در ادامه مراسم شهریار عباسی برای سخنرانی دعوت شد که او هم گفت: بیشترین همکاری من با بنیاد در زمینه بخش های آموزشی جایزه جلال آل احمد بود، اما حقیقت این است که در دوره ای که آقای قزلی دبیر اجرایی جایزه جلال بود و من دبیر علمی بودم یا دوره هایی که داور بودم جایزه جلال ارتقاء معناداری در بین کسانی که ادبیات داستانی را پیگیری می کردند یافته بود.

عباسی همکاری و کار با مهدی قزلی را کاری سهل و ممتنع خواند و بیان داشت: همیشه دوست داشتم با او کار کنم، صداقتش را دوست دارم، جدیت در کار و احترام به کسانی که داور یا اعضای علمی بودند را همواره با کسانی که به بنیاد می آمدند رعایت می کرد، اعضای هیات علمی جوایز را بدون دخالت همراهی می کرد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه مهدی قزلی بسیار خوش سفر است چرا که در بخش آموزشی داستان نویسی چند سفر همراهش بودم گفت: او فرد بسیار زحمت کشی است، یادم هست در سفر به بلوچستان کمک هایی برای کودکان مهیا کرده و در فرودگاه مرتب کارتن های آن را جابه جا می کرد، من چهره مدیر کلاسیک را در او ندیدم.

وی در ادامه سخنانش خطاب به مسئولان فرهنگی حاضر در نشست گفت: به آقای جوادی در اختتامیه جایزه جلال آل احمد هم گفتم بازار کتاب و داستان ایرانی رهاست، ترجمه های بی رویه داستان ایرانی را خفه کرده و حمایتی از داستان نویسی ایرانی نمی شود، سینمای ایران سالیان طولانی در اختیار فیلم ایرانی است مطمئن باشید پیشرفت داخلی و خارجی سینمای ایران مدیون حمایتی است که سینما از فیلم ایرانی می کند، اما حمایتی از داستان ایرانی نمی شود، ناشران هم به مسئله کتاب و ترجمه به دلیل اقتصادی بودنش نگاهی دیگر دارند، مردم ما هم متاسفانه شیفته آن سو هستند و داستان ایرانی را نمی خوانند، امیدوارم تصمیم گیران فکری به حال کتاب ایرانی کنند.

وی بخش پایانی سخنانش را اینگونه ادامه داد که، گاهی نهادهای غیر وزارت ارشاد به یک کتاب ورود کرده و می گویند باید این بخش حذف شود، اما بدانید اداره کتاب به اندازه کافی به داستان ایرانی سخت میگیرد اما نمیدانم چرا به ترجمه انقدر سخت نمی گیرند!

* دهقان: بنیاد شعر و ادبیات داستانی بنیاد همه شعرا و داستان نویسان ایرانی است

احمد دهقان از نویسندگان و مدرسان بنیاد هم در این مراسم اظهار داشت: بنیاد شعر و ادبیات داستانی اسمش گویای همه چیز هست، در کشوری هستیم که اقوام مختلفی در آن زندگی می کنند، اما همه زیر پرچم ایران هستیم، در شهرستان ها مراکز مختلف ادبی کارهایی انجام می دهند، اما بنیاد شعر و ادبیات داستانی باید نهادی بالاتر از همه اینها باشد.

این نویسنده با بیان اینکه یکی از کارهایی که در بنیاد انجام شد اما دیده نشد دوره های آل جلال است توضیح داد: در این دوره ها از همه ایران بچه های مستعد جمع می شدند و 72 ساعت آموزش می دیدند حتی از دورترین مسافت می آمدند تا در این دوره ها شرکت کنند، این بنیاد از ابتدای مسیر به اینجا و امروز رسیده است و امیدوارم در ساماندهی آینده پرچم ایران همواره بالای سر آن باشد زیرا بنیاد همه شعرا و همه داستان نویسان ایرانی است و باید همه به آن افتخار کنند.

در بخش دیگری از این مراسم میثم رشیدی مهرآبادی از اهالی رسانه متنی را درباره مهدی قزلی خواند.

* گزارش مهدی قزلی از شش سال فعالیت: حلقه نزدیکانم را رد نمی کنم اما این حلقه کاری بود

در بخش دیگری از این مراسم مهدی قزلی سخنانی را ایراد کرد و گفت: من امروز می خواهم گزارشی شفاف را ارائه کنم.

وی با بیان اینکه طی شش سال حضورم سالانه به طور متوسطه چهار و نیم میلیارد تومان بودجه گرفتیم، گفت: معمولاً همه می دانند 40 درصد مبلغ (چه در دوره گذشته که دلار 3000 تومان بود و الان که 17 هزار تومان است) به مسایل جاری اختصاص می یابد.

وی ادامه داد: سالانه 2 میلیارد و 800 میلیون صرف کارهای اجرایی شد، ما 6 جایزه جلال آل احمد، 6 جایزه شعر فجر، 3 جایزه پروین اعتصامی و 3 جایزه ملک الشعرای بهار برگزار کردیم.

وی در بخش دیگری از سخنان خود به انجمن های ادبی اشاره کرد و گفت: در ایران با معضلی به نام ناکارآمدی مواجه هستیم، یعنی کار می کنیم اما مخاطب احساس رضایت از کار ما ندارند، اتوبان می سازیم ولی وقتی افتتاح می کنیم نارضایتی از آن را شاهدیم، امیدوارم در بنیاد دچار معضل ناکارآمدی نشده باشیم، تلاش کردم و در مسیر فعالیتم دوستان خوبی داشتم، هرچند در برخی مقاطع شکست خوردیم ولی تلاش کردیم و موفقیت های بسیاری داشتیم.

قزلی با بیان اینکه 20 خرداد معارفه شدم و ابتدای پایه جایزه جلال در دوره هفتم را برگزار کردم گفت: گاهی با خودم فرک می کنم چگونه در پاییز جلال را برگزار کردیم و توانستیم تالار وحدت مملو از جمعیت باشد، هرچند اینها ماموریت های بود که ارشاد بر عهده ما گذاشته بود اما سرعت ما از دیوانسالاری ارشاد بیشتر بود.

وی ضمن اشاره به اینکه ساختمان قدیمی بنیاد بارها پلمب می شد گفت: روزی که آمدم بنیاد 28 نیرو داشت و امروز هم 26 نیرو دارد، ماموریت ها اضافه شد اما نیرو افزوده نشد. قصد داشتم کارآمد باشیم برای همین با تمام کمبودها از ساختمان تا بودجه کار را پیش بردیم اما باید بگویم در همین مسیر هم حمایت های آقای وزیر و آقای جوادی را در کنار خودم داشتم.

این مدیر فرهنگی با بیان اینکه گلایه هایی را از وزارت ارشاد دارم اما به افراد آن بر نمی گردد گفت: سیستم اداری ما دچار مسئله است.

وی با بیان اینکه معمولا اینگونه است که مجموعه ای تشکیل می شود اغلب حلقه نزدیکان در آن ایجاد می شود، گفت: من این مسئله را رد نمی کنم ما نیز چنین حلقه ای داشتیم اما ما هزار و 786 نفر یگانه داریم از افرادی که در برنامه های ما حضور داشتند، سالی 300 نفر و روزی یک نفر اینجا آمده و شد می کر ند ، 2156 نفر در پایگاه نقد داستان در اقصی نقاط کشور داریم، چقدر خوشحالم بخش زیادی از این بچه ها غیر تهرانی هستند، ما دوره آموزشی متمرکز در حوزه شعر، داستان و مستندنگاری ، برگزار کردیم (در تهران و شهرستانها) به استان ها هم سهم دادیم.

قزلی با این مطلب که اگر حلقه نزدیکان داشتیم حلقه کاری بود، گفت: معنای این سخن آن نیست که دیگران نسبتی با بنیاد نداشتند، زیرا اینجا ملک شخصی من نبود.

وی سخنان پایانی خود را با اشاره به جلال پی گرفت و افزود: جلال می گوید تمدن ها در کنار رودخانه ها بنا شدند، جلال نگاه تیزبین داشت، دقت بسیاری می کرد، جریان رودخانه حیات می سازد از این رو انسان ها برای توسعه مدنیت به آن نزدیک شدند، سد و پل در کنار آن و روی آن ساختند، بنیاد هم مثل سیل بند است و قرار است کمک کند، بودن و نبودن بنیاد احتمالاً به اصل جریان ادبیات خیلی دخلی ندارد اما این وظیفه مسئول را برای استمرار فعالیت های آن ساقط نمی کند، تا امروز مسئول فرهنگی کنار رودخانه بودم از فردا علاقمند و خواننده ادبیات در خدمت این رودخانه هستم.

در پایان این مراسم از سوی محسن جوادی معاون فرهنگی وزیر ارشاد حکمی با عنوان مشاور در حوزه ادبیات و پاسداشت زبان فارسی به مهدی قزلی اعطا شد.

انتهای پیام/

لینک خبر :‌ خبرگزاری فارس
خیلی ها فکر می کردند یک انقلاب دینی به آن معنا خواهد بود که کرکره سالن های سینما در ایران پایین می آیند و جو عمومی جامعه قرار است به دوران ماقبل مدرنیسم برگردد.

به گزارش جهان نیوز ، در قرن بیستم هربار که جهان انقلاب های سیاسی متعددی را تجربه کرد، سینما هم دچار تحولاتی اساسی و عظیم شد. تقریبا در هر کشوری که یک انقلاب سیاسی رخ داد، هنر سینما هم تکانه های شدیدی را حس کرد و دچار تغییراتی شد که عموما صنعت فیلمسازی را به سمت سینمای متفکرانه و موثر سوق دادند. به عبارت ساده تر، انقلاب در اکثر کشورها باعث وارد شدن یک درونمایه فراگیر روشنفکری به سینما شد. آخرین انقلاب قرن بیستم متعلق به ایران بود و به رغم شباهت هایی که در این رویداد با سایر نمونه های دیگر وجود داشت، تفاوتی اساسی هم در آن به چشم خورد. این تفاوت وجود عنصر دین در ذات انقلاب ایران بود و همین باعث می شد نظرات، درباره اینکه دگرگونی های پیش رو چه نوع تاثیری روی سینمای ایران می گذارند، خوشبینانه نباشد.

خیلی ها فکر می کردند یک انقلاب دینی به آن معنا خواهد بود که کرکره سالن های سینما در ایران پایین می آیند و جو عمومی جامعه قرار است به دوران ماقبل مدرنیسم برگردد. این پیش بینی ها اما همگی غلط از آب درآمد و انقلاب اسلامی توانست در یک دوره زمانی به خصوص، پس از طی کردن شیب ونشیب های دوران تکوین ساختاری نظام جدید، با یک رشد انفجاری پیش برود. سینمای دهه 60 که چندسالی می شود بعضی از تفکرات ارتجاعی و واپس گرایانه سعی در تخطئه آن دارند، بدون شک همچنان بهترین دوران تاریخ سینمای ایران است و این کیفیت مستقیما تحت تاثیر جو انقلاب ایجاد شد. فیلمفارسی، یعنی گونه ای از فیلمسازی که با هیچ توجیهی نمی توان کیفیت به شدت ضعیف و سخیف آن را توجیه کرد، (هرچند عده ای تلاش دارند این کار را بکنند)، در دهه 60 کاملا غایب بود.

سینمای دهه 60، چه در بخش مدیریت و چه در بخش تولید فیلم ها، خالی از یک سری ایرادات نبود، اما سینمای ایران در دوره های بعد به جای حفظ کامل و توسعه محاسن آن دوره و برطرف کردن چنین ایراداتی، درجا زد یا مقداری به عقب برگشت؛ هرچند هنوز کیفیت قابل دفاع تری نسبت به سینمای قبل از انقلاب دارد و مهم ترین مشکلش نداشتن یک فرم و سیستم اقتصادی مشخص برای عرضه و تقاضاست. آیا این تصور که با رخ دادن اتفاقی مثل انقلاب اسلامی، سینما تعطیل خواهد شد، به کل تصوری انتزاعی و بی مورد بود؟ بدون شک نشانه هایی وجود داشت که چنین تصوری را تقویت می کرد و کسانی بودند که اگر جلوی آنها گرفته نمی شد، می خواستند به طور کل سینما را در این کشور تعطیل کنند و ممکن بود بتوانند بخش قابل توجهی از بدنه اجتماعی ایران را هم با خودشان همراه کنند.

فراموش نکنیم که تا سال 1975 در شهرهای کوچک ایران هیچ سالنی وجود نداشت و 81درصد روستاییان فیلم سینمایی ندیده بودند. مطابق آمار، در همان سال تنها 27 درصد از جمعیت بالای 15سال کل کشور، چه روستایی و چه شهری، فیلم دیده بودند. این رقم درمورد زنان تنها 17درصد بود. در چنین جامعه ای چندان سخت نبود که با موج سواری روی جو انقلابی آن روزها، بشود به طور کل سینما را تعطیل کرد و مردمی که تغییرات بنیادین و اساسی تری را در همان ایام تجربه کرده بودند، به راحتی می توانستند تعطیلی دائمی سینما را هم قبول کنند، هرچند به طور قطع پس از چند سال از چنین تصمیم غلطی رویگردان می شدند. حتی کسی مثل فریبرز صالح، کارگردان سینما که خودش در انگلستان تحصیل کرده بود، از کسانی بود که باقاطعیت تمام می گفت سینما باید در ایران تعطیل شود. اما عقلانیت انقلابی به مصاف با این تب زودگذر آمد و همان طور که در مراحل قبل توانسته بود از استبداد شاهنشاهی بگذرد، از این سد هم گذشت.

نگاهی به مختصات سینمای قبل از انقلاب
عموما ورود سینما به ایران را همزمان با ورود دوربین سینماتوگراف به کشور توسط ناصرالدین شاه می دانند، اما این تنها یک سرگرمی ملوکانه بود، نه چیزی که به آن بشود عنوان هنر یا صنعت سینما داد.

طی سال های متمادی تلاش های متعدد اما عمدتا پراکنده ای برای فیلمسازی در ایران صورت گرفت که هیچ کدام به خلق یک موج جدی و موثر منجر نشد و نهایتا همه رها شدند. از سال 1326 خورشیدی در ایران بار دیگر فیلم داستانی تولید شد. این بار تهیه کنندگانی به میدان آمدند که در بازار رونق گرفته به یمن فیلم های وارداتی، تنها به دنبال سود بودند. علاقه مندان جدی تر سینما هنوز به شرایط بدبین بودند و هیچ شانسی برای پاگیری سینمای ملی نمی دیدند، زیرا عقیده داشتند که صنعت سینما قبل از هرچیز به آزادی های باثباتی نیازمند است، چیزی که زمینه آن وجود نداشت. پس از کودتای 28مرداد 1332، وضعیت آزادی ها در ایران از گذشته هم وخیم تر شد و چیزی جز آنچه حواس مردم را از مقولات جدی پرت می کرد، اجازه عرض اندام نداشت. محمدرضا شاه در پی انقلاب سفید تصمیم به مدرن کردن تفکر مردم سنتی ایران گرفت و روی همین حساب سعی کرد پای آنها را به سینما باز کند.

سال ها پیش از آن، پدر او رضاشاه برای درهم شکستن مقاومت افراد متعصب، به پاسبان های خود دستور داده بود که مومنان را به زور به سینما ببرند و به تماشای فیلم بنشانند. اما این بار قضیه به شکل نرم تری پیش می رفت و محمدرضا پهلوی مترصد تربیت نسلی بود که از ابتدا با خوی مدرن بار آمده باشند؛ این همان نسلی بود که پس از آن علیه شاه انقلاب کرد و دودمانش را به باد داد.

به هرحال، سینمای ایران به رغم موانع بیشمار، این بار توانست راه خود را به سرعت باز کند. تولید سالانه در سال 1332 به 20 فیلم رسید، گرچه این فیلم ها از نظر هنری بی ارزش بودند و از الگوهای بسیار پیش پاافتاده ای پیروی می کردند.

از نیمه دهه 1330 رشد سینما شتاب بیشتری گرفت و ده ها شرکت تولید فیلم تاسیس شد. کارگردان ها عناصری ناهمساز از فیلم های جنایی آمریکایی و کمدی های ایتالیایی و موزیکال های هندی را سر هم می کردند و به بازار می فرستادند. به این ترتیب ژانری پدید آمد که منتقدان سینمایی از آن باعنوان تحقیرآمیز فیلمفارسی نام بردند؛ فیلم هایی که داستان هایی غریب با ماجراهایی باورنکردنی نقل می کردند و تنها ربط شان با ایران این بود که آدم هایشان به زبان فارسی حرف می زدند. روشنفکران سینمای ایران را عملا تحریم کرده بودند و دولت را متهم می کردند که به خاطر منافع سیاسی خود به تولیدکنندگان بی مایه و سودجو میدان داده است.

در سال های آخر دهه 1330 گام های محتاطانه ای برای بازتاب شرایط واقعی در فیلم های سینمایی برداشته شد، اما دولت بی درنگ بر آنها مهر تبلیغات کمونیستی کوبید.

این وضعیت در دهه 40 شمسی هم ادامه پیدا کرد و حتی شتاب بیشتری گرفت. فیلم هایی در درجه اول به دام سانسور می افتادند که شرایط سیاسی و اجتماعی را با دیدی انتقادی بازتاب می دادند. در این میان هرگونه انتقاد از دربار سنگین ترین گناه به شمار می رفت. حتی صرف انتقاد از نظام سلطنتی هم جرم بود، از این رو بسیاری از فیلم های خارجی که تصویری منفی از یک پادشاه حقیقی یا افسانه ای ارائه می دادند، با مانع سانسور روبه رو می شدند. هیچ فیلمی اجازه نداشت از مقامات بالای کشوری و لشکری انتقاد کند.

ارتشیان، پاسبان ها و دادرسان همیشه مهربان، فداکار و پاکدامن بودند. سانسور دربرابر نمایش فقر و تیره روزی هم به شدت حساس بود، زیرا این با تبلیغات رسمی ناهمساز بود. رسانه های دولتی دمی از ستایش پیشرفت های برق آسای کشور در پرتو انقلاب سفید باز نمی ماندند، که هدف آن بیشتر تحکیم قدرت شاه و کمک به پرستیژ او در خارج از کشور بود. فیلم های بازاری که از روی چند قالب جاافتاده تولید می شدند، هیچ مشکلی با سانسور نداشتند. در اوایل دهه 1340 فشار افکار عمومی به جایی رسید که دولت ناچار به اقدام شد و اعلام کرد که از این پس تنها به محتوای سیاسی فیلم ها نخواهد پرداخت، بلکه به کیفیت هنری آنها نیز توجه خواهد کرد. مسئولان امور سینمایی برای نخستین بار چند فیلم به شدت مبتذل را غیرقابل نمایش اعلام کردند. منتقدان هم این اقدام را دورویی و ریاکاری دانستند، زیرا اعتقاد داشتند که دولت از سویی مدعی مبارزه با ابتذال است و از سوی دیگر با نظارت خفه کننده خود از پیشرفت سینما جلوگیری می کند.

در دهه 1340 هنرمندانی که در سینمای حرفه ای فرصتی برای کار نمی یافتند، به تولید فیلم های مستند روی آورده بودند.

در نیمه دهه 1340 صنعت سینما با بحران بی سابقه ای روبه رو شده بود. سینما از همه طرف زیر حمله قرار داشت. هم تجارتی کثیف خوانده می شد و هم یک خیانت فرهنگی. تماشای فیلم به عملی غیراخلاقی و ضدفرهنگی بدل شده بود. کارخانه رویاسازی ایرانی رفته رفته حتی هواداران وفادار همیشگی خود را از دست می داد؛ یعنی توده های محروم و تیره روزی که سینما تسلایی بود برای دردها و مشکلات ابدی شان.

سینما در چنبره چنین رکود سنگینی گرفتار بود که خبر رسید فیلم گاو ساخته داریوش مهرجویی جایزه منتقدان را در جشنواره ونیز از آن خود کرده است. فیلم گاو در ایران جواز نمایش نگرفته و مهرجویی فیلم را مخفیانه به خارج برده بود. موفقیت بین المللی فیلمساز جوان آن هم به خاطر یک فیلم توقیف شده برای سینمای بحران زده ضربه ای گیج کننده بود. فیلم گاو تنها یک سال بعد جواز نمایش گرفت، آن هم پس از افزودن یک توضیح بر آغاز فیلم که داستان آن را به پیش از سال های انقلاب سفید عقب می برد. استقبال مردم از این فیلم نشان داد که یک فیلم هنرمندانه هم می توانست سودآور باشد.

در همین سال 1348 فیلم دیگری به نام قیصر اکران شد. این فیلم از نظر محتوا چیز تازه ای نداشت، اما از ساختی نسبتا ماهرانه برخوردار بود. مسعود کیمیایی کارگردان جوان این فیلم از عوامل فنی و شگردهای بیانی برای روایت یک داستان فیلمفارسی به خوبی بهره برده بود. فیلم همه رکوردهای فروش سینمای ایران را پشت سر گذاشت.

موفقیت تجارتی این فیلم نشان داد که تماشاگران عادی هم خواهان تحول قالب های قدیمی سینمای ایران هستند. به این سان راه نوسازی سینمای ایران هموار شد. در آغاز دهه 1350 نسل تازه ای از فیلمسازان جوان به سینما روی آوردند که بیشتر آنها شناخت درستی از این هنر داشتند: بهرام بیضایی، آربی اوانسیان، کامران شیردل، ناصر تقوایی، پرویز کیمیاوی، سهراب شهیدثالث، امیر نادری، عباس کیارستمی و... با آثار آنها جریانی موسوم به موج نو یا سینمای متفاوت پا گرفت. این جریان در محتوای خود به شدت از ادبیات معاصر ایران متاثر بود که رنگ تند سیاسی داشت و در فرم از شیوه های ساده نئورئالیسم ایتالیا. این سینماگران از قالب ها و قراردادهای سینمای بازاری مانند دکورهای بی قواره، حادثه پردازی و قهرمان سازی مصنوعی، صحنه های ساختگی پر ساز و طرب و مسائل جنسی چشم پوشیدند و در سطحی محدود به انتقاد از شرایط اجتماعی دست زدند.

سینماگران جوان با شرایط بسیار دشواری روبه رو بودند. تامین بودجه برای هر فیلم تازه با مشکلات بیشماری همراه بود. برخی فیلمسازان از امکانات مالی و فنی نهادهای دولتی مانند وزارت فرهنگ و هنر ، سازمان تلویزیون ملی ایران یا کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استفاده کردند. موج نو توانست موقتا به بحران اقتصادی صنعت سینما پایان دهد، اما به زودی با مانع بزرگ تری روبه رو شد؛ سانسور دولتی، که هر روز با شدت بیشتری خلاقیت آزاد سینمایی را تهدید می کرد و بر تعداد فیلم های توقیفی روزبه روز افزوده می شد.

چیزی نگذشت که بر موج نو فضای یأس و نومیدی چیره شد. همکاری با این جریان از نظر سیاسی خطرناک شده بود و از نظر مالی زیان آور. اختلاف کارگردان های مستقل با کارگزاران فرهنگی سرانجام در سال 1352 به رویارویی آشکار کشید. فیلمسازان مستقل نهادی به نام کانون سینماگران پیشرو تاسیس کردند تا از خود دربرابر فشارهای دولت دفاع کنند. آنها در منشور خود اعلام کردند که سینما را از آن مردم می دانند و خود را به بازتاب زندگی واقعی مردم موظف می بینند. آنها مصمم بودند به راهی بروند که می توانست به استقلال سیاسی و اقتصادی صنعت سینما بینجامد، اما واکنش تند دولت، به پراکندگی آنها و انحلال کانون شان انجامید.

برخی از آنها، مانند کامران شیردل از تولید فیلم سینمایی دست کشیدند و به ساختن فیلم های تبلیغاتی و مستند روی آوردند. برخی دیگر، مانند سهراب شهیدثالث کشور را ترک کردند. سینمای نوین ایران که با وجود سانسور و فشارهای مزاحم در خارج نیز حیثیتی کسب کرده بود، به پایان راه خود رسید. سیاست رسمی در تمام این سال ها به سود فیلم های وارداتی عمل می کرد. از آغاز دهه 1350 بسیاری از تهیه کنندگان سرمایه خود را از بخش تولید به بخش تجارت فیلم منتقل کردند. سیل فیلم های وارداتی به کشور روان شد. محصولات بازاری آمریکایی، ایتالیایی، هندی و هنگ کنگی بازار را قبضه کردند. در سال 1351 سینمای ایران با 90 فیلم به بالاترین میزان رشد خود رسید. در این سال 289 فیلم سینمایی خارجی به نمایش درآمد.

درحالی که پنج سال بعد (1356)که در ایران تنها 38 فیلم سینمایی تولید شد، 898 فیلم خارجی به روی اکران آمد، که تنها 321 فیلم از آمریکا بودند. در واپسین سال های رژیم سلطنتی صنعت فیلم سازی به کلی ورشکسته بود و دیگر هیچ امیدی به ادامه حیات نداشت. دیگر هیچ سینماگر مستقلی به بهبود وضع سینما خوش بین نبود. بهرام بیضائی در نامه سرگشاده ای که حدود یک سال پیش از انقلاب به کارگزاران فرهنگی کشور نوشته از عمق بحران پرده برداشته است.

شما سینمای حرفه ای ایران را مجبور به تعطیلی کردید، درحالی که دروازه ها را روی مشابه خارجی آن باز گذاشتید که با ابتذالی در همان حدود، پرده های سینمای مملکت را پوشانده است. کجای دنیا سرمایه های دولتی درحال مبارزه و رقابت با صنایع بخش خصوصی هستند؟ حق البته با شماست و تمام بلندگوها هم در اختیار شماست، که محصول خودتان را جار می زنید و کلید دروازه ها هم در دست شماست که روی هرکس خواستید ببندید و به روی هرکس خواستید باز کنید. اما حقیقت این است که آنچه شما ساخته اید در ابتذال فرقی با سینمای فارسی ندارد. شما فقط شیک ترید و مرفه تر، همین. یادآوری می کنم که این سینمای مبتذل ساخته سیاست شماست که می خواست هنرمند را به سوی تصویر بی هویتی از جامعه سوق دهد و تازه همین تصویر بی رنگ را هم با وحشتی مضاعف مرور می کرد، و برای قلع وقمع آن از ممیزی های حاشیه ای چون افراد و نفوذها و سازمان های غیرمسئول مختلف قبول نظر و تاثیر می کرد و می کند...

شما فضایی ساخته اید بهشت خارجیان و برزخ خلق کنندگان واقعی داخلی. شما خیال می کنید با پولی که هست می توانید همه چیز وارد کنید: هم چیز خوراکی، پوشاکی، فنی و صنعتی، و دست آخر فرهنگی... این نامه گویای اعتراض بسیاری است به سیاستی که قوانین و مقرراتش رسما منافع صنعتی هزاران کارکنان سینما و وابسته به آن را فدای منافع عده ای سینمادار و واردکننده فیلم می کند که در تولید نقشی ندارند، و به این ترتیب علنا به جای تاکید بر خلاقیت فرهنگی به پشتیبانی از سرمایه داران و صاحبان نفوذ پرداخته است.

وضعیت سینما اکنون تنها جزئی از بحران همه جانبه اجتماعی به شمار می رفت، که لایه های گوناگون جامعه دیگر راهی جز یک دگرگونی عمیق و بنیادی برای آن نمی شناختند. روشنفکران از سینما امید بریده، و آینده آن را به انقلابی که در راه بود، گره زده بودند. لایه های محروم جامعه نیز که سینما را کانون تباهی و فساد می دانستند، با آرامش خاطر زوال سینما را نظاره می کردند.

سینمای نوین ایران
کار انقلاب داشت بالا می گرفت و دولت های دست نشانده شاه مثل برگ خزان بر سر راهش می ریختند. همه منتظر تغییر بودند ولی تصورشان از تغییر یکسان نبود. علیرضا داودنژاد، فیلمسازی که پیش از انقلاب هم مشغول فعالیت در سینمای ایران بود، در این باره می گوید: خبرهای نگران کننده کم نبود و هرچه روزها بیشتر می گذشت، نگرانی ها به خصوص نسبت به آینده سینما بیشتر می شد. آتش زدن بعضی سینماها نگرانی ها را به اوج می رساند و به این تصور دامن می زد که با پیروزی انقلاب، سینما در ایران نابود خواهد شد. داودنژاد در ادامه می گوید: به یاد دارم روزی در فیلمکار با روبیک منصوری و دوست او مرحوم واروژ که روحیه انقلابی داشت و طرفدار امام بود، صحبت می کردیم.

طبق معمول بحث از انقلاب، آینده و تاثیر آن روی سینما بود. روبیک کاملا ناامید بود و عقیده داشت کار سینما تمام است و باید به فکر کار و کاسبی دیگری بود. در دوازدهم بهمن سال 1357 هواپیمای امام در فرودگاه مهرآباد به زمین نشست و او در میان استقبال کم نظیر مردم ایران به بهشت زهرا رفت تا تاریخی ترین سخنرانی در تاریخ ایران در محضر شهیدان انقلاب رقم بخورد. امام همان روز و در همان صحبت ها خیلی محکم و کوبنده گفت: ما با سینما مخالف نیستیم، با فحشاء مخالفیم. این جمله امام تکلیف همه چیز را روشن کرد؛ هرچند پس از آن هم عده ای ظاهر شدند که با کلیت سینما مخالف بودند و تلاش هایی در جهت تعطیل کردن آن کردند.

هنوز مشخص نبود سینمایی که در تراز انقلاب اسلامی باشد، چه نوع سینمایی است و دنبال کنندگان تعطیلی سینما می توانستند از چنین خلئی استفاده کنند. مدتی که گذشت، فیلم گاو داریوش مهرجویی باعث شد مصداق مشخصی برای آن نوع از سینما که انقلاب آن را می پسندد، به دست بیاید. امام خمینی شخصا به ماجرا ورود کرد تا وضعیت را از آن بلاتکلیفی ادامه دار خلاص کند.

سیدمحمد بهشتی، رئیس پیشین بنیاد سینمایی فارابی در این باره می گوید: من در سال های ابتدایی حضور در صداوسیما در گروه پخش بودم. خاطرم هست که تا ماه ها در تلویزیون تولیدی صورت نمی گرفت. درواقع ما دچار سرگیجه بودیم. بنابراین، بیشتر برنامه هایی که پخش می کردیم، زنده و سخنرانی هایی بود که در مکان های دیگر صورت می گرفت. داریوش مهرجویی می گوید: در این وضعیت تلویزیون به طور اتفاقی فیلم گاو را نشان داد و امام خمینی(ره) این فیلم را مشاهده کردند و در نطقی گفتند: ما نمی گوییم سینما اساسا بد است. نظیر فیلم گاو می تواند فیلم فرهنگی و آموزنده ای باشد و فکر و روح بیننده را تعالی دهد.

عین جملاتی که مهرجویی از امام نقل به مضمون کرده بود، این است: من غالبا فیلم هایی که خود ایرانی ها درست می کنند به نظرم بهتر از دیگران است. مثلا فیلم گاو آموزنده بود.

به قول مهرجویی در آن زمان همه مانده بودند که چه کار کنند اما نه تنها نظر من، بلکه نظر تمامی مورخان این است که حضرت امام خمینی(ره)، خط مشی سینمای ایران را مشخص کرد که چگونه باشد، ایشان دلیل وجودی سینما را مشخص کرد که عامل تعیین کننده مهمی بود.

آن خط مشی، راهبرد و دلیل وجودی که امام برای سینمای ایران تعیین کرد و باعث شد توجیهی برای ادامه حیات آن به دست بیاید، هنر متعهد بود.

امام خمینی پیش از پیروزی انقلاب هم به موضوع سینما اشاره کرده بود و به غیر از جمله معروف ما با سینما مخالف نیستیم، ما با فحشا مخالفیم به این هم اشاره داشت که سینما یکی از مظاهر تمدن است که باید در خدمت این مردم و در خدمت تربیت این مردم باشد. رویکرد امام در زنده کردن صداوسیمایی که معطل و نیمه تعطیل شده بود، راهگشا شد.

جنجال پاییز صحرا
قدیمی ها شاید سریال هایی همچون پاییز صحرا را به یاد داشته باشند که پخش آن در دهه 60 تلویزیون، با اعتراض و انتقادهایی همراه بود. عمده نقدها هم درخصوص گریم شهلا میراختیار بازیگر این سریال مطرح می شد. مرحوم صادق طباطبایی، نویسنده و روزنامه نگار ایرانی و از بستگان سیداحمد خمینی، خاطره جالبی از آن سال ها مطرح کرده است. او دراین مورد چنین نقل می کند: شبی در حضور امام خمینی بودیم که از دفتر آمدند و پیامی را از طرف یکی از مراجع وقت آوردند. مرجع مذکور گفته بود؛ همین فیلمی که درحال حاضر از تلویزیون پخش می شود؛ من پیر مرد را تحریک می کند؛ چه رسد به جوانان را. به دستور امام، تلویزیون را روشن کردند؛ قسمتی از یک سریال بود به نام پاییز صحرا. امام با مشاهده آن فیلم؛ در پاسخ پیام چنین گفتند: شما باید در تقویت نفس خود بکوشید تا به این آسانی تحریک نشوید. من در این فیلم نشانه هایی از خلاف عفت یا عوامل انحراف و تحریک نمی بینم.

با این حال در سال 66، اعتراض ها به حدی بود که مسئولان وقت رسانه ملی را به استفتا واداشت. استفتا در رابطه با پخش برخی فیلم های خارجی و سریال های تولید ایران مانند پاییز صحرا ، آیینه و نفوذ بود. همچنین در مورد پخش آهنگ های موسیقی از صداوسیما و مسابقات کشتی از حضرت امام(ره) سوالاتی مطرح شد. پاسخ حضرت امام خمینی به این استفتا این بود: نظر نمودن به این قبیل فیلم ها و نمایشنامه ها هیچ یک اشکال شرعی ندارد و بسیاری از آنها آموزنده است و پخش آنها نیز اشکالی ندارد و همین طور فیلم های ورزشی و آهنگ ها اکثرا بی اشکال است. گاهی خلاف به طور نادر دیده می شود که باید بیشتر مواظبت کرد. لکن دو نکته باید مراعات شود: اول آنکه کسانی که گریم می کنند باید محرم باشند و اجنبی حرام است چنین کاری را انجام دهد. دوم آنکه بینندگان از روی شهوت نظر نکنند.

محمد هاشمی که در دوران حضرت امام خمینی(ره) ریاست سازمان صداوسیما را عهده دار بود، درباره چرایی این استفتا گفته است: در سال 66، جوسازی های سنگینی علیه صداوسیما به خصوص درباره فیلم ها، سریال ها و مسابقات صورت می گرفت و حتی این موضوعات به تریبون های نمازجمعه کشیده شد که آیت الله محمدی گیلانی در یکی از سخنرانی های پیش از خطبه درباره موسیقی و حتی مجریان صداوسیما تاکید کردند که باید طبق تحریرالوسیله امام عمل شود و درواقع عملکرد صداوسیما خلاف فتوای امام(ره) است.

این موضوع برای ما خیلی سنگین بود و به همین دلیل شورای سرپرستی صدا و سیما نامه ای خدمت حضرت امام(ره) نوشتند، علاوه بر آن من فردای روز جمعه ای که خطبه های آیت الله محمدی گیلانی پخش شد، شرفیاب خدمت امام شدم و عرض کردم که حتما خطبه های روز گذشته را شنیده اید؟ تکلیف ما چیست؟ ما که نمی خواهیم آخرت مان را به دنیای دیگران بفروشیم و اینکه برخی فقهای شورای نگهبان ما را تکفیر کنند، برای ما سنگین است.

امام فرمودند: سوال کنید پاسخ آن را کتبا به شما ارسال کنم. و بنده هم این کار را انجام دادم و راجع به تمامی سریال هایی که در آن زمان پخش می شد مانند پاییز صحرا که درآن زمان بسیار موردمناقشه بود و برخی برنامه های ورزشی مانند کشتی که گفته می شد خانم ها نباید نگاه کنند، از ایشان پرسیدم؛ حضرت امام(ره) نیز در پاسخ به این مضمون مرقوم فرمودند: نظر نمودن به این قبیل فیلم ها هیچ اشکال شرعی ندارد و حتی بسیاری از آنها آموزنده است لکن دو نکته را باید تذکر داد، اول آنکه اجنبی گریم نکند، دیگر آنکه بینندگان از روی شهوت نظر نکنند. این پاسخ امام(ره) به من و مرحوم آقای فردوسی پور، رئیس شورای سرپرستی آن زمان بود که در حقیقت آبی بود بر آتش بسیاری از نقدهایی که بی جا صورت می گرفت.

ماجرای اشک تمساح و فریب لیبرال ها
محمد هاشمی درمورد نگاه متفاوت حضرت امام به خاطره دیگری از پخش سریال اشک تمساح گفت: خاطرم هست درباره سریال اشک تمساح با شورای سرپرستی اختلاف ایجاد شد و حتی مدیر شبکه پخش آن را قطع کرد. از حضرت امام سوال کردیم. ایشان فرمودند در تهیه سریال ممکن است خلاف شرع واقع شده باشد ولی پخش آن خلاف شرع نبوده است. سریال تلویزیونی اشک تمساح در سال 1361 از شبکه اول سیما پخش می شد.

داستان سریال درباره تلاش ناموفق و خنده دار طرفداران سلطنت برای بازگرداندن محمدرضاشاه پهلوی به تاج وتخت بود. نمازگزاران جمعه تهران طوماری به طول 10متر تهیه کردند و در آن از مسئولان صداوسیما خواستند، پخش این سریال را متوقف کنند. در این طومار آمده بود:

بسم الله الرحمن الرحیم- تلویزیون باید دانشگاه باشد (امام خمینی) هر چیزی که در او نشانی از بی ایمانی یا اعتقاد ضدجمهوری اسلامی ایران است، با او سخت مبارزه کنید. یک نمایشنامه بدآموز، اعتقاد میلیون ها انسان را سست می کند. بدین وسیله ما امضاکنندگان زیر اعتراض خود را نسبت به مجموعه اشک تمساح ابراز داشته و پخش این مجموعه را در جهت اشاعه فساد و روحیه کاخ نشینی می دانیم و از برادران مسئول در سیمای جمهوری اسلامی ایران، تقاضای توقف پخش این مجموعه مبتذل را داریم. محمد هاشمی در مصاحبه ای که سال 94 انجام داده بود درباره حواشی پخش این سریال گفت: روزی که این طومار به دستم رسید، چهار قسمت از سریال پخش شده بود و معترضان خواسته بودند پخش سریال متوقف شود. صبح شنبه رفتم خدمت امام و گفتم حتما داستان اشک تمساح و ماجراهای روزنامه کیهان را شنیده اید؟ گفتند: بله. پرسیدم: ما چه کار کنیم؟ پخش سریال را متوقف کنیم یا ادامه دهیم؟ امام فرمود: به نظرم لیبرال ها، مردم را فریب داده اند. ما به اعتراض ها، اعتنایی نکردیم و پخش سریال را ادامه دادیم تا قسمت نهم. این سریال دوشنبه شب ها پخش می شد. بعد از پخش قسمت نهم، از دفتر امام به من زنگ زدند و پرسیدند امشب قسمت آخر اشک تمساح است؟ گفتم: نه، هنوز چهار قسمت آن باقی مانده. اطلاع دقیق نداشتم. ظاهرا چهار قسمت آخر را جمع کردند که سریال را در یک قسمت تمام کنند.

بعد از تلفن دفتر امام، به مدیر پخش زنگ زدم و پرسیدم وضعیت قسمت های پایانی سریال چطور است؟ گفت شورای سرپرستی به ما گفته این سریال را در یک قسمت جمع و تمام کنید. چهار قسمت را خلاصه کرده اند که در یک قسمت پخش کنند، امشب قسمت آخر پخش می شود. به دفتر امام اطلاع دادم که امشب قسمت آخر پخش می شود. امام گفتند انتهای سریال بنویسید این ماجرا ادامه دارد و این جمله را بنویسید که از خبرگانی سوال شد، گفتند در پخش سریال خلاف شرعی واقع نشده، اما در تهیه سریال ممکن است خلاف شرع اتفاق افتاده باشد. این عین جمله ای است که امام گفت. بعد از اینکه پخش سریال تمام شد، همین جمله را نوشتیم. بین من و شورای سرپرستی دعوا شد که این آدم خبره کیست؟ بالاخره مجبور شدم بگویم کیست. رفتیم خدمت امام و گفتیم این جمله یعنی چه که در پخش سریال اشکالی وجود نداشته، ولی در تولید آن ممکن است خلاف شرعی شده باشد؟ گفتند: دیدن فیلم، حکم عکس دارد و خلاف شرعی صورت نگرفته ولی در تولید نکته هایی هست. در فیلم، خانمی کنار آقایی در اتاقی بودند و پشت میز نشسته بودند و روبه رو با هم صحبت می کردند. آن خانم کلاه گیس گذاشته بود، ولی امام نمایش کلاه گیس را هم خلاف شرع می دانست. خانم موهای بلند و بلوندی داشت و چهره بی حجابی برای خودش درست کرده بود! امام فرمودند آن دو نفر اگر محرم نبودند، خلاف شرع کردند، ولی تماشای این فیلم اشکالی ندارد. نظر امام درباره برنامه های تلویزیونی، برای ما راهکار و حجت بود. محمد هاشمی درباره نظر امام خمینی(ره) برای پخش مسابقات کشتی از تلویزیون که محل اشکال برخی افراد بود، هم گفته است: امام(ره) پخش برنامه های ورزشی اعم از کشتی، فوتبال یا وزنه برداری را که (بعضا موردانتقاد بود) بلااشکال می دانستند.

نظر امام خمینی درمورد پخش سریال اوشین
سریال سال های دور از خانه که در میان مردم ایران به عنوان اوشین شناخته می شود یک سریال تلویزیونی ژاپنی است که در سال 1983 توسط شبکه ان اچ کی تولید شد و در دهه 60 درایران پخش می شد. اما در هشتم بهمن ماه 1367 اتفاقی افتاد که خشم شدید امام خمینی(ره) را درخصوص این سریال برانگیخت.

در آن روز رادیوایران در سالروز تولد حضرت فاطمه زهرا(س) در برنامه ای زنده از مخاطبانش سوال کرد الگوی شما به عنوان زن ایرانی کیست؟ علی رغم نام بردن اکثر پاسخ دهندگان از دختر پیامبر اسلام به عنوان الگو، یکی از مخاطبان از اوشین به عنوان الگویش نام برد . آیت الله روح الله خمینی یک روز پس از پخش این مصاحبه در نامه ای به محمد هاشمی، سرپرست وقت صداوسیما ضمن انتقاد بسیار شدید از این برنامه اظهار داشت: فردی که این مطلب را پخش کرده است تعزیر و اخراج می گردد و دست اندرکاران آن تعزیر خواهند شد.

درصورتی که ثابت شود قصد توهین در کار بوده است، بلاشک فرد توهین کننده محکوم به اعدام است. اگر باردیگر از این گونه قضایا تکرار گردد، موجب تنبیه و توبیخ و مجازات شدید و جدی مسئولان بالای صداوسیما خواهد شد. البته در تمامی زمینه ها قوه قضائیه اقدام می نماید. به دنبال انتشار این نامه، به قول محمد هاشمی، رئیس وقت صداوسیما، شش یا هفت نفر از پنج سال انفصال تا شلاق محکوم می شوند که بعدا با پادرمیانی وی، این افراد موردبخشودگی شخص آیت الله خمینی قرار می گیرند. آیت الله خامنه ای در سال 70 در یک سخنرانی درباره این سریال گفته است: ژاپنی ها برمی دارند از زندگی معمولی و شخصی یک نفر، یک موضوع برای فیلم درست می کنند که مطابق با واقع است.

اصلا علت جاذبه فیلم های ژاپنی هم این است. البته هنرپیشه های خوبی دارند، اما علت جاذبه این است که درست مطابق با واقع است. این سریال سال های دور از خانه ای که نشان می دادند، که همه را جذب کرد، حتی امام را. حاج احمد آقا هم می گفت که امام مرتب این سریال را نگاه می کردند و درباره علت آن اشاره می کرد چون زندگی ای که آن شخص در فیلم دارد و آن کاری که او دارد می کند، درست مطابق با واقع است؛ یعنی همانی است که واقعیت دارد. اصلا هنرمند این است؛ باید واقعیت را عکس برگردان کند و به آدم نشان بدهد؛ حتی آن مقداری که آدم نمی بیند، برجسته کند، واقعیت را با همه ریزه کاری هایش جلا بدهد و جلوی چشم آدم بگذارد.

الرساله
فیلم الرساله در زمان شاه به دلیل روابط شاه ایران با حکومت سعودی در ایران اکران نشد. به عبارتی ایران و عربستان تنها کشورهایی بودند که این فیلم را اکران نکردند. بعد از انقلاب هم تا مدتی این فیلم هنوز نمی توانست در ایران اکران شود. در آن زمان ذهنیتی به وجود آمده بود که یک فیلمساز غیرشیعی فیلمی مذهبی درباره اسلام ساخته و در این فیلم شاید چیزهایی به ذائقه مردم سال 57 خوش نیاید. درنهایت صلاح و مصلحت هایی انجام گرفت و تصمیم بر این شد که موضوع را از طریق دفتر امام حل کنند. در نقل قولی از حسین بهزاد، نویسنده و محقق در برنامه راز آمده است: بهار 59 بود و امام(ره) تازه از بیمارستان قلب مرخص شده بودند و چند روزی بود که در ساختمانی در شمال تهران ساکن بودند.

امام(ره) را در جریان گذاشتند و قرار شد فیلم را برای ایشان پخش کنند. امام راحل این فیلم را دیدند و تنها موقع نماز که می شد نمازشان را می خواندند و دوباره می نشستند که ادامه فیلم را ببینند. فیلم که تمام شد، حاضران پرسیدند: آقا شما مشکلی در این فیلم ندیدید؟ امام(ره) گفتند: نه اشکالی ندارد، چطور مگر؟ یکی گفت: آخه گفته می شود در این فیلم وقتی بلال در مدینه و همچنین در زمان فتح مکه بر بام کعبه اذان می گوید اشهد ان علی ولی الله را نمی گوید که امام گفتند: در زمان پیامبر(ص) که اشهد ان علی ولی الله نبوده و این جزء مستحبات اذان است، نه واجبات آن و این فیلم اشکالی ندارد. و گفتند این فیلم پخش شود. اکران این فیلم در سینماهای ایران و سپس پخش چندباره آن از تلویزیون، باعث تغذیه فکری یک نسل از مردم ایران شد.

سربداران
سربداران یکی از پروژه های مهم تلویزیون ایران بود و ساخت آن را می شد عصاره ای از واکنش جوانان روشنفکری دانست که در پیروزی انقلاب اسلامی همراه آن بودند. اما برخلاف این طیف پیشرو و مترقی، طیف های دیگری هم در اجتماع وجود داشتند که اگر جلوی تندروی هایشان گرفته نمی شد، نه تنها این سریال تلویزیونی، بلکه ممکن بود جلوی خیلی از فعالیت های دیگر فرهنگی در کشور را هم بگیرند. جالب است این طیف تندرو در جریان پیروزی انقلاب اسلامی کمترین نقش و فعالیت را داشت.

افسانه بایگان، بازیگر سینما و تلویزیون در ویژه برنامه شب یلدا شبکه یک سیما توضیح داده بود که چگونه نظر امام(ره) درباره نقشش در سریال سربداران، مانع حذف این شخصیت شد. درباره اینکه آیا قرار بود نقش او در سریال سربداران حذف شود، توضیح داد: در زمان سریال سربداران در مرحله صداگذاری وقتی کلاه گیس مرا دیده بودند، گفته بودند این شخصیت دیگر چیست و می خواستند نقشم را حذف کنند اما خوشبختانه آقای نجفی لابی کرد و فیلم را به طریقی به حضرت امام(ره) رساند و ایشان گفتند چه اشکالی دارد؛ اگر قرار باشد زن دربار مغول مثل زنان دیگر باشد که نمی شود. این گونه به جز سه سکانس که نتوانست از زیرتیغ سانسور بگذرد، باقی صحنه ها پخش شد.

سربداران سریالی تاریخی است که براساس قیام سربداران خراسان به رهبری شیخ حسن جوری علیه استیلای مغول بر ایران ساخته شده است. کارگردان این مجموعه محمدعلی نجفی بوده و کیهان رهگذار نویسندگی و مشاورکارگردانی آن را برعهده داشته است. تصویربرداری این سریال تلویزیونی از شهریور 1360 آغاز شد و تا سوم آبان 1362 ادامه داشت.

لینک خبر :‌ جهان نیوز
سینماپرس: حسن کاربخش کارگردان سینما در آستانه سالروز رحلت بنیان گذار کبیر جمهوری اسلامی ایران، حضرت امام خمینی (ره) گفت: کم کاری در حوزه تولید آثار سینمایی مرتبط با ابعاد زندگی حضرت امام (ره) باید در گام دوم انقلاب، اصلاح شود؛ متأسفانه طی تمامی این سال ها همانند کم کاری های دیگر در حوزه فرهنگ و هنر در خصوص پرداختن به ابعاد مختلف زندگی حضرت امام خمینی (ره) هم کم کاری شده که چنین مسأله ای بسیار دردآور و ناراحت کننده است.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۳/۱۳ سایت های دیگر : هشدار نیوز

کارگردان فیلم های سینمایی عروس حلبچه و پرواز از اردوگاه در گفتگو با خبرنگار سینماپرس افزود: در گام دوم انقلاب با همت مسئولان باید تمامی کم کاری های 4 دهه اخیر برطرف شده و ما شاهد تولید آثار متنوع و ارزشمند سینمایی و تلویزیونی در خصوص دوره های مختلف زندگی حضرت امام (ره) باشیم.

وی ادامه داد: حضرت امام (ره) بزرگمردی بودند که ضمن درهم شکستن رژیم ستم شاهی و بنیان گذاری نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران توانستند در ابعاد جهانی خوش بدرخشند و طرفدارانی از گوشه گوشه جهان پیدا کنند. از این رو تولید فیلم های ارزشمند در حوزه زندگانی ایشان ارزش بین المللی دارد و باید مسئولان ذیربط حوزه فرهنگی و هنری به این امر مهم توجه داشته باشند.

کاربخش در بخش دیگری از اظهارات خود با بیان اینکه باعث تأسف است که برخی جوانان کشور از زندگی پربرکت ایشان بی اطلاعند تصریح کرد: امروزه در آمریکا و جلوی کاخ سفید مردم به خشم آمده آمریکایی علیه حکومت دیکتاتور خود، شعارهای ضد استکباری حضرت امام (ره) را سر می دهند؛ این امر نشانگر قدرت بسیار حضرت امام (ره) و فرامین روشنگرانه ایشان و جایگاه والای شان نزد مردم جهان است اما کم کاری های مسئولان فرهنگی و هنری در کشور باعث شده تا ما با قشری بی خبر از همه جا روبرو باشیم که هیچ شناخت و آگاهی نسبت به زندگی امام خمینی (ره) ندارند.

این سینماگر در خاتمه اظهاراتش افزود: سینمای کشور ما امروزه جایی برای عرضه اندیشه های ناب انقلابی و دغدغه ها و اهداف حضرت امام خمینی (ره) و مقام معظم رهبری نیست؛ عملکرد غلط مدیران و سیاست گذاران کلان فرهنگی کشور طی تمامی این سال ها باعث حرکت انحرافی سینما در جمهوری اسلامی ایران شده و متأسفانه سینمای کشور ما پیشرو تر از سایر هنرها و رسانه ها به دنباله روی از سینمای غرب گرایش یافته است و ما آرزومندیم به زودی شاهد رفع چنین مسأله دردآوری باشیم.

لینک خبر :‌ سینما پرس
دبیر شورای صنفی نمایش گفت: براساس آخرین برنامه ریزی ها هفته آینده نخستین جلسه شورای صنفی نمایش با حضور اعضا برگزار خواهد شد تا درباره بازگشایی سینما ها و چگونگی این بازگشایی بحث و تبادل نظر شود.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۳/۱۳ سایت های دیگر : میزان بهار نیوز سینما پرس خبرگزاری آریا

به گزارش افکارنیوز ،

مرتضی شایسته، پیرامون زمان بازگشایی سینماهای تهران گفت: براساس آخرین برنامه ریزی ها هفته آینده نخستین جلسه شورای صنفی نمایش با حضور اعضا برگزار خواهد شد تا درباره بازگشایی سینماها و چگونگی این بازگشایی بحث و تبادل نظر شود.

اخبار فرهنگ و هنر - وی در همین راستا ادامه داد: این جلسه تماما درون صنفی بوده و نتیجه آن به ستاد ملی مبارزه با کرونا اعلام می شود تا در صورت تایید این ستاد ما بتوانیم بازگشایی سینماها را رقم بزنیم، موضوعات مختلفی در دستور جلسه هفته آینده در نظر گرفته است و به محض برگزاری تمامی آنها اعلام خواهد شد.

دبیر شورای صنفی نمایش درباره دستورالعمل یا همان پروتکل بهداشتی مرسوم برای بازگشایی سینماها اظهار کرد: نحوه و چگونگی بازگشایی و اینکه فیلم ها در چه شرایطی و با چه تعداد مخاطب اکران شوند در برنامه دستور جلسه هفته آینده قرار گرفته است، امیدواریم بتوانیم در این جلسه به نقطه نظر خوبی برای چگونگی بازگشایی سینماها برسیم.

شایسته درباره اخبار ضد و نقیض پیرامون بازگشایی سینما ها طی هفته آتی خاطرنشان کرد: واقعیت امر من هم اخباری از این دست زیاد شنیده ام، بسیاری می گویند که سینماها به طور قطع هفته آینده باز خواهد شد اما هنوز از هیچ مرجع اصلی وزارت ارشاد و یا سازمان سینمایی بیانیه و یا نامه ای در این قبال به ما نرسیده است.

لینک خبر :‌ افکار نیوز

دنیای سینما:

جشنواره فیلم کوتاه سلفی 20 به عنوان نخستین جشنواره با محوریت سبک زندگی پساکرونا و تأثیر این رویداد نوظهور بر شئون مختلف زندگی فردی و اجتماعی آغاز به کار کرد.

به گزارش دنیای سینما به نقل از روابط عمومی جشنواره فیلم کوتاه سلفی 20 ، پس از صدور مجوز از سوی سازمان سینمایی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، نخستین دوره خود را آغاز کرد.

جشنواره فیلم کوتاه سلفی 20 نخستین جشنواره سینمایی با موضوع شیوه زیست در دوران پساکروناست که دو بخش اصلی و ویژه در رشته های داستانی، مستند، ویدئوآرت، موشن گرافیک، فتورمان و ... را دربرمی گیرد.

این رویداد سینمایی اهدافی همچون واقع نمایی و تاثیرات مثبت و منفی شیوع و اپیدمی ویروس کرونا بر شیوه زیست مردم با طبیعت، اقتصاد و سیاست، جامعه، عدم خشونت و قهرمانان و شهدای سلامت را در قالب آثار سینمایی دنبال می کند.

جشنواره فیلم کوتاه سلفی 20 همچنین جشنواره ای مجازی و آنلاین است که تمامی روندهای اداری و فعالیت دبیرخانه آن در فضای مجازی صورت می گیرد.

گفتنی است این رویداد بعد از اعلام و انتشار فراخوان، مرحله دریافت آثار را آغاز کرده و اوایل پاییز 99 برگزیدگان خود را اعلام می کند.

لینک خبر :‌ دنیای سینما
حسن هدایت، تهیه کننده، کارگردان و نویسنده سینما که ده سالی می شود فعالیت سینمایی نداشته در این گفت وگو از دلیل دور ماندنش از سینما، تاثیر اکران آنلاین بر سینماها و شکستن انحصار پخش و همچنین کمدی های روز سینما و تلویزیون می گوید.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۳/۱۲

حسن هدایت در گفت وگو با خبرنگار گروه فرهنگ و هنر خبرگزاری برنا ؛ در مورد دور ماندن از سینما در سال های اخیر گفت: دلیل دور بودنم از سینما این است که باید کار مناسبی داشته باشیم که دوباره شروع کنم. مدت زیادی است که تلاش می کنم کار جدیدم را جلوی دوربین ببرم و می خواهم محکم وارد سینما شوم. فکر می م این اتفاق با تکیه دولت که کاری ست در بستر تاریخ معاصر رخ بدهد.

او درمورد نمایش فیلم ها به صورت آنلاین گفت: فیلم هایی هستند که از نظر فنی طوری ساخته شده اند که نمایش شان در سینما و روی سیستم های خانگی چندان تفاوتی ندارد اما به نظرم ژانر کمدی در نمایش آنلاین موفق نخواهد بود چون به نفس جمعی مخاطبان در سالن وابسته است. حتما پیش آمده که تماشای فیلمی کمدی در خانه لذت و خنده تجربه همان اثر در سالن سینما را ندارد. البته که فیلم های ایرانی از نظر فنی طوری ساخته می شوند که تماشای شان در سینما و یا خانه تفاوت چندانی ندارد.

حسن هدایت درمورد شکستن انحصار پخش کنندگان توسط نمایش آنلاین آثار سینمایی گفت: به نظرم اگر این پدیده جا بیفتد می تواند موجب ارزان تر شدن فیلم ها و دیده شدن آثاری می شود که شانس اکران شان همیشه کمتر از کارهایی است که با هزینه های زیاد و بازیگران چهره ساخته می شود. اکران از طریق اینترنت فرصت خوبی برای فیلم های خلاق و کم بازیگر است که بتوانند از سد فیلم های پربازیگرِ بی مایه بگذرند و در دسترس مخاطب قرار بگیرند. چنین چیزی را ما در شبکه نمایش خانگی و درمورد سریال ها هم تجربه کردیم: در ابتدای راه کسی شبکه نمایش خانگی را جدی نمی گرفت اما سریال سازی در این مدیوم جان گرفت و با وجود ساخته شدن کارهای ضعیف ما شاهد سطح بالای سریال ها و اعمال سلیقه بالاتری نسبت به مجموعه های تلویزیونی هستیم.

هدایت درمورد کمدی های تلویزیونی و سینمایی که معمولا از الگوی اشتباهات (قرار گرفتن آدمی در موقعیت اشتباهی) استفاده می کنند هم گفت: ساده ترین نوع کمدی، کمدی اشتباهات است: آدمی در موقعیتی قرار می گیرد که متعلق به آن نیست. این الگو ساده است و بدون مشکلی ساخته می شود و در واقع تکرار مکررات است. به علاوه بازیگرانی با شکلک و ادا کار را در چنین کمدی هایی پیش می برند که تعدادشان کم نیست و دستمزدشان زیاد است.

این سینماگر در ادامه همین بحث افزود: جامعه ما به دلیل وضعیت اجتماعی و اقتصادی و بحران هایی که از داخل و خارج متحمل شده است، سطح توقع بسیار پایینی دارد. ما جامعه ای عصبی داریم که به دنبال مسکنی موقت برای فراموش کردن درد است. پس به دنبال چیزهای دم دستی، مبتذل و ساده است مانند انتخاب فست فود موقع گرسنگی... در مورد کتاب و فیلم هم همین است و گزینه های دم دستی با استقبال خوبی مواجه می شوند. در حالی که سینما رسانه ای فراگیر است اما از این الگوی مخاطبانش پی روی می کند.

هدایت معتقد است: نباید از دردسر ممیزی و سانسور در تلویزیون و سینما هم به سادگی گذشت که موجب پایین آمدن سطح سلیقه مخاطب و تکرار در کارها شده است. 2/5

لینک خبر :‌ خبرگزاری برنا
کیومرث پوراحمد کارگردان سینما نسبت به انتشار غیرقانونی تیغ و ترمه اعتراض کرد.

اعتمادآنلاین| کیومرث پوراحمد کارگردان این فیلم سینمای طی پیامی نسبت به انتشار غیرقانونی آن در سایت های داخلی و پخش غیرقانونی آن در شبکه های ماهواره ای فارسی زبان اعتراض کرد.

این فیلم یک روز پس از آغاز نمایش آنلاین در داخل کشور، بلافاصله در برخی از سایت ها و کانال های تلگرامی غیرقانونی منتشر شد و چندین نوبت در شبکه های فارسی زبان غیرقانونی و قاچاقی نمایش داده شده است.

پوراحمد در این پیام گفت: متاسفانه فیلم تیغ و ترمه به صورت غیرقانونی در سایت های داخلی و چند کانال ماهواره ای فارسی زبان خارج از کشور پخش شده است.

این کار یک دزدی فرهنگی است و مردم همه فیلم ها از جمله فیلم تیغ و ترمه را به خاطر شخصیت سینما در سایت های قانونی و رسمی ببینید.

منبع: مهر

لینک خبر :‌ پایگاه خبری اعتماد
خبرگزاری میزان- دوازدهمین روز از خرداد ماه 99 با اخبار و حاشیه های فراوانی در عرصه فرهنگ و هنر روبرو بود که از جمله مهمترین آن ها می توان به گلایه بازیگر تلویزیون از وضعیت سینما اشاره کرد.

تاریخ انتشار: 17:15 - 12 خرداد 1399

- کد خبر: 625647
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۳/۱۲ سایت های دیگر : افکار نیوز

خبرگزاری میزان - دوازدهمین روز از خرداد ماه 99 با اخبار و حاشیه های فراوانی در عرصه فرهنگ و هنر روبرو بود که از جمله مهمترین آن ها می توان به گلایه بازیگر تلویزیون از وضعیت سینما اشاره کرد.

نمایش فیلم سیروس الوند پس از سه سال انتظار در صف اکران

خبرگزاری میزان - اکران آنلاین فیلم سینمایی خروج به کارگردانی ابراهیم حاتمی کیا ریسکی بزرگ در عرصه فیلمسازی محسوب می شد، ترس از انتشار نسخه قاچاق اثر و همچنین عدم استقبال مخاطبان از اکران آنلاین این تصور را به وجود آورده بود که این نوع از اکران شکست خواهد خورد اما این چنین نشد.

اکران آنلاین هرچند اتفاقی نوپا در سینمای ایران محسوب می شود اما همین اتفاق نوپا به سرعت توانست جا پای خود در عرصه سینما را باز کند، استقبال پرتعداد فیلمسازان از اکران آنلاین در حدی بود که در حال حاضر اکران آنلاین هشت فیلم قطعی شده و تعداد نامزدهای این نوع از اکران از بیست اثر هم گذشته است.

بیشتر بخوانید: برای مشاهده آخرین اخبار از سینمای ایران اینجا کلیک کنید

پس از موفقیت فیلم سینمایی خروج در چرخه اکران آنلاین، نوبت به فیلم سینمایی طلا ساخته پرویز شهبازی رسید تا شانس خود در این عرصه را امتحان کند، این فیلم نیز با استقبال خوبی روبرو شد تا در نهایت اکران آنلاین به یکی از اتفاقات مثبت سینمای ایران مبدل شود.

هم اکنون آثاری همچون زیر نظر ، خروج ، هفت و نیم ، طلا ، کشتارگاه ، حکایت دریا و تیغ و ترمه در چرخه اکران آنلاین وارد شده و با استقبال خوبی روبرو شده اند.

برای مشاهده ادامه اخبار اینجا کلیک کنید.

اعتراض تند مجری معروف آمریکایی به قتل وحشیانه جورج فلوید

خبرگزاری میزان - بدون شک طی روزهای اخیر مهمترین خبر در تمامی عرصه ها به درگذشت ناگوار جورج فلوید شهروند سیاه پوست امریکایی باز می گردد، اتفاقی که توسط پلیس امریکا در میناپلیس رخ داد و خشم مردم تما جهان به خصوص جامعه امریکا را به همراه داشت.

این اتفاق از چشم هنرمندان و بازیگران هالیوودی هم دور نماند و هر کدام از آنها به نوعی واکنشی تند نسبت به ادامه نژاد پرستی در آمریکا نشان دادند، آنها با محکوم کردن نژاد پرستی در آمریکا دولت این کشور را باعث و بانی ادامه این رفتار زشت دانستند.

بیشتر بخوانید: برای مشاهده آخرین اخبار سینمای هالیوود اینجا کلیک کنید

جیمی فالون در برنامه زنده خود به رفتار نژادپرستانه ترامپ حمله کرد.وی اقدام پلیس و واکنش ترامپ را اقدامی کاملا در جهت خلاف حقوق بشر خواند و خواستار رسیدگی درست به این کشتار وحشیانه شد.

جیمی فاکس به سرعت سفر خود را لغو کرد و همراه مردم دیگر به صف معترضان در میناپلیس ملحق شد، کمپانی های فیلمسازی فراوانی هم این اقدام را به دور از شان انسانی دانسته و همگی آن را محکوم کردند.

برای مشاهده ادامه اخبار اینجا کلیک کنید.

استقبال چشمگیر نسل جوان از محصولات عفاف و حجاب

مریم خرمدره در گفت وگو با خبرگزاری میزان ، پیرامون استقبال مردمی از نمایشگاه مجازی عفاف و حجاب گفت: تمامی نمایشگاه ها در روزهای اول با تبلیغات مستمر در صدد افزایش مخاطب در روزهای میانی خود هستند اما به لطف خدا و همکاری تمامی رسانه ها، نمایشگاه مجازی عفاف و حجاب از همان روزهای اول با استقبال بسیار گسترده و غیر قابل انتظاری روبرو بود.

وی در همین راستا ادامه داد: خوشبختانه پایگاه مجازی نمایشگاه عفاف و حجاب در همان سه روز اول میزبان نزدیک به نیم میلیون بازدید کننده بود، خوشحالیم که مخاطبان به راحتی و به خوبی توانستند با این دوره از نمایشگاه عفاف و حجاب که در نوع خود گامی متفاوت هم محسوب می شد ارتباط برقرار کردند.

بیشتر بخوانید: برای مشاهده آخرین اخبار از نمایشگاه عفاف و حجاب اینجا کلیک کنید

دبیر انجمن تولیدکنندگان محصولات عفاف و حجاب ادامه داد: استقبال مردمی از نمایشگاه مجازی عفاف و حجاب ریکوردی منحصر به فرد به حساب می آید، خوشبختانه این استقبال ما را تا جایی رساند که به تمدید این دوره از نمایشگاه رسیدیم و هم اکنون هم در آستانه گذر از مرز یک و نیم میلیون مخاطب قرار داریم.

وی با اشاره به استقبال نسل جوان از مجازی بودن نمایشگاه عفاف و حجاب اظهار کرد: پیشتر در ادوار پیشین نمایشگاه عفاف و حجاب به واسطه فیزیکی بودن آن بیشترین مخاطبان ما را قشر میانسال تشکیل می دادند اما با برگزاری نمایشگاه به صورت مجازی نسل جوان بیشتری به بازدیدکنندگان این نمایشگاه پیوستند و در حال حاضر ما شاهد استقبال چشمگیری از سوی جوانان هستیم، جوانان به واسطه ارتباط همیشگی شان با فضای مجازی بازدید کنندگان خاص این دوره از نمایشگاه عفاف و حجاب بوده اند.

برای مشاهده ادامه اخبار اینجا کلیک کنید.

تله تئاتر مهره فراموش شده ای که در ایام کرونا می توانست ناجی عرصه نمایش باشد

خبرگزاری میزان - عرصه هنرهای نمایشی کشور طی نزدیک به چهار ماه گذشته دچار تغییری بزرگ و البته اجباری بوده است، اتفاقی که بسیاری آن را ضربه ای جبران ناپذیر بر بدنه این هنر می دانند و برخی دیگر آن را فرصتی برای ایجاد تغییر در ذائقه مخاطب و کیفیت آثار تلقی می کنند.

اوایل اسفند ماه سال گذشته و با پایان یافتن سی و هشتمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر گروه های نمایشی آماده اجراهای پایانی سال و ورود به تئاتر در سال جدید بودند اما به یکباره بعد از شیوع گسترده کرونا همه چیز تحت الشعاع قرار گرفت.

بیشتر بخوانید: برای مشاهده آخرین اخبار از سینمای ایران اینجا کلیک کنید

تعطیلی تماشاخانه های تئاتر باعث شد تا بسیاری از تهیه کنندگان و عوامل عرصه هنر نمایش که در تاریخ اسفند ماه سال گذشته اثری را روی صحنه داشتند با ضررهای سنگین مالی روبرو شوند، البته در دوران شروعی کرونا اکثریت اهالی تئاتر امیدوار به بازگشایی زودهنگام تماشاخانه ها بودند و هیچکس انتظار چنین تعطیلی طولانی مدتی را نداشت.

تعطیلی تماشاخانه های تئاتر روند اجرای آنلاین و اکران فیلم تئاتر را به سرعت بسط و گسترش داد اما این عرصه هم نتوانست به خوبی جای تئاتر به صورت مرسوم خود و اجراهای صحنه ای را بگیرد، این اجراها اکثرا به صورت خام و یا یک دوربین با کیفیت بد در صدا و تصویر ساخته شده بودند و همین عاملی برای عدم موفقیت آنها بود.

برای مشاهده ادامه اخبار اینجا کلیک کنید.

زندگی در شرایط سخت برایم عادی شده است

مهدی میامی در گفت وگو با خبرگزاری میزان ، پیرامون آخرین فعالیت های خود در عرصه بازیگری گفت: پیش از ایام کرونا مشغول بازی در سریال ماهور به کارگردانی سعید سلطانی بودم که به دلیل شیوع این بیماری متوقف شد، اما خوشبختانه فیلمبرداری اثر از اول خرداد ماه بار دیگر آغاز شده و من هم جلوی دوربین رفته ام.

وی درباره کیفیت سریال ماهور و احتمال جذب مخاطب آن اظهار کرد: با توجه به مراحل کذشته فیلمبرداری و کلیت فیلمنامه مطمئنم که سریال ماهور مورد پسند مخاطبان تلویزیون قرار خواهد گرفت، فیلمنامه کشش جالبی داشته و به خوبی مخاطب را تا قسمت پایانی پیش خواهد برد. به امید خدا با توجه به صحبت های صورت گرفته این سریال طی سال جاری روی آنتن خواهد رفت.

بازیگر سریال ستایش درباره وضعیت بازیگران در چهار ماه گذشته طی تعطیلی اکثریت پروژه ها به دلیل بیماری کرونا تاکید کرد: این بیماری زندگی و معیشت تمام بازیگران را تحت الشعاع قرار داده است، بسیاری از بازیگران با دستمزدهای پروژه ای به زندگی ادامه می دهند و در پی چهار ماه تعطیلی زندگی سختی را تجربه کرده اند.

بیشتر بخوانید: برای مشاهده آخرین اخبار از سینمای ایران اینجا کلیک کنید

وی در همین راستا ادامه داد: بیماری کرونا شرایط بسیار سختی را برای شخص من هم به همراه داشته است، البته پیش از کرونا هم وضعیت خوبی نداشتم، طی ده سال گذشته تنها دو پروژه خوب به من پیشنهاد شده و در آنها بازی کرده ام، به نوعی زندگی در شرایط سخت برایم عادی شده است. زندگی ما بازیگران پستی و بلندی های فراوانی دارد که متاسفانه به واسطه کرونا بدتر هم شده است.

برای مشاهده ادامه اخبار اینجا کلیک کنید.

عرفانیان: جوانان از طرز تفکر شهدا در آثار ادبی الگوبرداری کنند

مریم عرفانیان در گفت وگو با خبرگزاری میزان پیرامون اهمیت نگارش کتاب با موضوع دفاع مقدس گفت: دفاع از میهن همواره به عنوان یک ارزش برای همه کشورها و فرهنگ ها در دنیا محسوب می شود، تولیدات فرهنگی زیادی اعم از کتاب، فیلم، تئاتر و غیره با مضمون جنگ خصوصا جنگ جهانی دوم که تا حدود زیادی بیشتر کشور های جهان را در خود کشید ساخته شده و می شود.

بیشتر بخوانید: برای مطالعه معرفی آخرین کتاب های منتشر شده از سوره مهر اینجا کلیک کنید

وی در مورد ضرورت پرداخت به کار های فرهنگی به عنوان برنامه روزانه ابراز کرد: من به خواندن کتاب اعتقاد دارم و دیدن فیلم را در برنامه هر روزه خود جای داده ام، همین امر در تولید محتوایی که می خواهم تولید کنم تاثیر فراوانی دارد. من کتاب هایم را به گونه ای می نگارم که عموما داستان هایی زنده از سوی مخاطب قلمداد شود، از نظر من تصویر سازی یکی از عناصر مهم در نگارش داستان و کتاب است، همین امر سبب شده تا در کتاب هایی که می نویسم عنصر تصویر سازی پررنگ تر باشد.

عرفانیان برخورد برخی از فیلمنامه نویسان را با کتاب تا ابد با تو می مانم مورد بررسی قرار داد و بیان کرد: چندی پیش فیلم نامه نویسانی با خواندن کتاب من تا ابد با تو می مانم پیام هایی را برایم ارسال کردند که حاکی از موفقیت این کتاب در نگاه آنان بود و آنها مرا به جمع و محفل نویسندگان فیلمنامه دعوت کردند، برخورد آنان نشان می داد توانسته ام کار تصویر سازی در کتاب هایم را به خوبی انجام دهم.

وی تصویر سازی با کلمات برای مخاطب را رمز موفقیت آثار امروزی دانست و تصریح کرد: کتاب های فراوانی را دیده ام که بسیار صاف و یکنواخت نوشته شده بودند، این کتاب ها عموما با نگارشی خشک عرضه می شوند و مخاطب از خواندن آن ها خسته شده و حس درونی راوی را به مخاطب انتقال نمی دهند در این محتوا ها اصولا دیالوگ ها بسیار سطحی هستند و با مخاطب حرف نمی زنند.

برای مشاهده ادامه اخبار اینجا کلیک کنید.

انتهای پیام/

لینک خبر :‌ میزان
داریوش بابائیان با اشاره به اینکه خانه سینما توانایی مدیریت میزان دستمزد اهالی سینما را ندارد، تأکید کرد که دستمزدها در سینمای ایران هیچ حساب و کتابی نداشته و همه چیز در توافقات بین عوامل و تهیه کننده تعیین می شود.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۳/۱۳ سایت های دیگر : خبرگزاری برنا آقای خبر روزنامه بازار کار شعار سال

آفتاب نیوز :

داریوش بابائیان، تهیه کننده سینما، اظهار داشت: تفاوت بسیار فاحشی در دستمزدهای عوامل پشت و جلوی دوربین وجود دارد و معمولاً بازیگرانی که می توانند در فروش فیلم تأثیرگذار باشند بخش زیادی از بودجه فیلم صرف دستمزد آنها می شود و این میزان دستمزد در جوان یا باتجربه بودن کارگردان نیز تأثیر دارد؛ اگر یک کارگردان جوان باشد و بخواهد از یک ستاره سینما استفاده کند باز دستمزد تفاوت دارد با اینکه کارگردان باتجربه ای در پروژه باشد. به طور کل مسائل بسیاری در تعیین قیمت ها وجود دارند که شرایط را بسیار پیچیده کرده اند.

بابائیان تصریح کرد: دستمزدها در سینمای ایران هیچ حساب و کتابی ندارد، همه چیز به رابطه و توافق طرفین بستگی دارد. در بخش پشت صحنه ما افراد زیادی داریم که عاشق سینما هستند و تازه از دانشگاه فارغ التحصیل شده و دنبال کار می گردند. آنها حتی حاضر هستند با انگیزه به صورت رایگان کار کنند تا وارد عرصه هنر و سینما شوند، بسیاری از این افراد توانایی بالایی دارند و حتی در این عرصه رقابت هم ایجاد شده اما چون هیچ نظارت و ساماندهی وجود ندارد بعضاً این افراد جای عوامل باتجربه را هم می گیرند و این حجم از نیروی با انگیزه برای کار به نوعی یک بلبشو ایجاد کرده و شرایط را پیچیده تر می کند.

او افزود: جوانان با تکنیک روز دنیا آشنا هستند و بسیاری از آنها به قدری خود را به اثبات رسانده اند که حتی تهیه کننده ها ترجیح می دهند از آنها استفاده کنند تا افراد باتجربه اما از آنجا که شاید این قشر دغدغه اصلی اش حضور در سینما باشد، دستمزد پایین تری نیز می گیرند و این وضعیت می تواند باعث شود که باتجربه ها خانه نشین یا بیکار شوند یا آنها هم با دستمزد کم کار کنند.

تهیه کننده فیلم سینمایی چپ دست اظهار داشت: بسیاری از افرادی که در پروژه های تلویزیونی حضور دارند هیچ ارتباطی با دنیای فیلمسازی ندارند و رابطه ای وارد می شوند و چون حقوقشان طبیعتاً کمتر است تهیه کننده ها و سرمایه گذارها نیز از حضور آنها استقبال می کنند. در سینما نیز ازدحام بیش از حد نیرو باعث شده تا به هر کس در سال دو یا سه فیلم برسد و دستمزدی که در این چند فیلم می گیرد نتواند جوابگوی زندگی او باشد.

این تهیه کننده تصریح کرد: از طرفی خانه سینما نمی تواند نظارت دقیقی بر مسائل داشته باشد. بسیاری از کسانی که امروز در پروژه ها حضور دارند حتی عضو خانه سینما نیستند و این وضعیت باعث شده عملاً خانه سینما نتواند نظارتی بر حضور اعضایش در پروژه ها داشته باشد. اگر قرار باشد نظارتی بر دستمزدها صورت بگیرد باید بگویم بدون شک مبلغی که به افراد می رسد با آنچه که در قرارداد نوشته شده تفاوت دارد.

بابائیان در پایان گفت: خانه سینما برای ساماندهی وضعیت و روشن شدن میزان دستمزدها بهتر است با جدیت به این مسأله ورود کند و بین افرادی که عضو خانه سینما هستند و کار می کنند و افرادی که عضویت صنوف را ندارند یک تعادل ایجاد شود تا یک نهاد صنفی به مسائل معیشتی سینماگران نظارت داشته باشد.

لینک خبر :‌ آفتاب نیوز
خبرگزاری میزان- کارگردان فیلم پرتغال خونی گفت: در شرایط فعلی و با شیوع کرونا اکران آنلاین کاملا منطقی است، این نوع از اکران خاصیت های فراوانی دارد و باعث می شود مردم تعداد فیلم های بیشتری را ببینند، از سویی اکران آنلاین آثار سینمایی صف طولانی چرخه اکران را کوتاه تر می کند.

تاریخ انتشار: 08:34 - 13 خرداد 1399

- کد خبر: 625556
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۳/۱۳ سایت های دیگر : افکار نیوز

سیروس الوند در گفت وگو با خبرگزاری میزان، پیرامون تصمیم خود مبنی بر اکران آنلاین فیلم سینمایی آنجا همان ساعت گفت: طبیعتا طی ماه های گذشته وضعیت اکران در سالن های سینما کاملا نامشخص بوده و همچنان هیچ خبری درخصوص احتمال زمان بازگشایی سینما ها وجود ندارد، از سویی طبق آنچه گفته شده در صورت اکران هم چهل درصد ظرفیت سالن سینما خالی خواهد بود.

وی در همین راستا ادامه داد: به طور معمول در صورت اکران در سینما ها پنجاه درصد از فروش فیلم به سینمادار می رسد، با این وضعیت حتی اگر سینما ها بازگشایی شوند، اکران فیلمی که در بهترین حالت نصف سالن برایش پر می شود چه صرفه اقتصادی خواهد داشت؟. البته این راه هم فراموش نکنیم که اگر سینما ها بازگشایی هم بشوند بعید می دانم مردم به این زودی به سینما ها بیایند و به نوعی آن را به عادت خود تبدیل کنند.

بیشتر بخوانید: برای مشاهده آخرین اخبار از سینمای ایران اینجا کلیک کنید

کارگردان فیلم پرتغال خونی در حال حاضر نزدیک به 100 فیلم آماده نمایش است، چرخه اکران هم همیشه درگیر زد و بند های خاص خود است که معمولا اکران عادلانه آثار را با خلل مواجه می کنند، این زد و بند ها از سوی سیستم پخش شکل گرفته و معمولا زمان اکران فیلم ها را عقب و جلو می اندازند.

وی با اشاره به تعویق طولانی مدت اکران فیلم خود اظهار کرد: فیلم آنجا همان ساعت قرار بود بعد از جشنواره فیلم فجر سال گذشته اکران شود، اما آن زمان هم اکران را دو هفته عقب انداختند، من به واسطه اکران فیلم های اکران نوروزی و همزمانی اکران فیلمم با آن ها اکران اسفند ماه را رد کردم و جلوی اکران فیلم را گرفتم.

کارگردان فیلم سینمایی زن دوم ادامه داد: در شرایط فعلی و با شیوع کرونا اکران آنلاین کاملا منطقی است، این نوع از اکران خاصیت های فراوانی دارد، این نوع از اکران باعث می شود مردم تعداد فیلم های بیشتری را ببینند، از سویی اکران آنلاین آثار سینمایی صف طولانی چرخه اکران را کوتاه تر می کند.

وی نبود تعداد کافی سینما را مشکل بزرگ امروز این هنر دانست و تاکید کرد: معمولا به واسطه کمبود سینما و تعداد بالای آثار سینمایی بسیار از فیلم ها ماه ها در نوبت می مانند و در صورت اکران هم زمان کمی اکران می شوند، اکران آنلاین این شرایط را فراهم می کند که اگر فیلمی هم روی پرده سینما نمایش داده شود زمان بیشتری را برای جذب مخاطب داشته باشد.

کارگردان فیلم سینمایی مزاحم با اشاره به تاثیر بیماری کرونا بر تغییر سلیقه مخاطبان افزود: من تصور می کنم که نه تنها سینما بلکه همه زندگی ما به سمت فضای مجازی رفته است، ما در شرایطی هستیم که مراسم ختم را هم به صورت آنلاین می بینیم و در آن شرکت می کنیم، پس مطمئن باشید که این بیماری و چهار ماه گذشته تغییرات عظیمی در زندگی تمامی ما ایجاد می کند.

الوند در همین راستا خاطرنشان کرد: ما باید زندگی در شرایط کرونا را بپذیریم، این بیماری به این زودی ها ریشه کن نمی شود، به همین دلیل من با سرمایه گذار فیلم صحبت کردم و نتیجه آن شد که تصمیم گرفتیم آنجا همان ساعت را در چرخه اکران آنلاین قرار دهیم، زیرا تجربه فیلم های قبلی هم نشان داده که اکران آنلاین موفقیت آمیز بوده است.

انتهای پیام/

لینک خبر :‌ میزان
معاون امور مطبوعاتی و اطلاع رسانی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در پیامی درگذشت زنده یاد حسن توفیق مدیر مجله توفیق را تسلیت گفت.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۳/۱۲ سایت های دیگر : شفاف نیوز بانکداری الکترونیک

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری تسنیم ؛ محمد خدادی، معاون امور مطبوعاتی و اطلاع رسانی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در پیامی درگذشت زنده یاد حسن توفیق مدیر مجله توفیق را تسلیت گفت. در پیام محمد خُدادی آمده است:

انا لله و انا الیه راجعون

خبر درگذشت زنده یاد حسن توفیق ، یکی از فعالان صاحب سبک طنز مطبوعاتی کشور و مدیر مجله توفیق موجب تاثر و تالم فراوان شد.

اینجانب، درگذشت این فعال رسانه ای دغدغه مند را که در انجام رسالت مطبوعاتی خود، یادگاری های ارزشمندی بر جا گذاشت به خانواده محترم، اصحاب ارجمند رسانه به ویژه طنزپردازان مطبوعاتی کشور تسلیت می گویم و از درگاه خداوند متعال برای او، مغفرت مسالت دارم.

زنده یاد حسن توفیق (متولد 11 اسفند 1304) از مدیران مسئول نشریه طنز توفیق و بزرگ ترین برادر از برادران توفیق بود که دوره سوم این مجله را منتشر می کرد. او که به مدت 29 سال مدیریت نشریه توفیق را برعهده داشت بعد از ظهر روز یکشنبه (11 خردادماه) بر اثر ایست قلبی در بیمارستانی در تهران درگذشت.

انتهای پیام/

لینک خبر :‌ خبرگزاری تسنیم
محمدی از اختصاص بخشی از اعتبارات نمایشگاه بین المللی قرآن به مؤسسات قرآنی خبر داد و گفت: این امر نشان می دهد اگر این موسسات مطالبه ای جمعی با قدرت و متحدانه داشته باشند، حتما موفق می شوند.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۳/۱۳

حسن محمدی در گفتگو با خبرنگار گروه قرآن و معارف خبرگزاری شبستان در خصوص نتیجه راه اندازی پویش مطالبه جمعی مؤسسات قرآنی از وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در راستای اختصاص اعتبار نمایشگاه بین المللی قرآن کریم به این مؤسسات، اظهار کرد: این پویش تا حدودی تاثیرگذار بوده اما نه به این معنا که صرفا این مساله موجب تاثیرات مثبت شده باشد ولی بی تاثیرهم نبوده است.

مدیر عامل اتحادیه تشکل های قرآن و عترت کشور تصریح کرد: با توجه به راه اندازی پویش مطالبه جمعی مؤسسات قرآنی از وزیر ارشاد، شنیده ها حاکی از این است که مقرر شده، بخشی از اعتبارات نمایشگاه قرآن با دستور وزیر ارشاد و معاون قرآن و عترت وزارتخانه از طریق مجاری خودشان به موسسات قرآنی اختصاص یابد که این اقدام آنها شایسته تقدیر و تشکر است.

وی در ادامه افزود: این امر نشان می دهد که اگر موسسات قرآنی یک مطالبه جمعی با قدرت و متحد داشته باشند، حتما موفق می شوند.

محمدی با بیان اینکه برخی از مؤسسات قرآنی در این شرایط کنونی دچار مشکلات تامین هزینه ها شده اند، خاطرنشان کرد: اتحادیه تشکل های قرآن و عترت در سال جاری با اعتبارات کمی روبه رو شد اما از مؤسسات قرآنی آسیب دیده در سوانح طبیعی با اعطای وام حمایت کرد اما اکنون اقداماتی در راستای رفع این مشکلات صورت گرفته است، بر همین اساس وزارت ارشاد هم وام 16 درصدی به اصناف متضرر ارایه کرده که متقاضیان در حال ثبت نام برای دریافت هستند .

گفتنی است، نمایشگاه بین المللی قرآن کریم به دلیل شیوع کرونا امسال برگزار نمی شود.

پایان پیام/ 35

لینک خبر :‌ خبرگزاری شبستان
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۳/۱۳

موسیقی فارس_سهنداینانلو: در روزهای اخیر اخباری مبنی بر برگزاری کنسرت محسن ابراهیم زاده در جزیره کیش منتشر شد که همچنان صحت آن مورد تایید مسئولین و دست اندرکاران نیست.

به گزارش موسیقی فارس، پس از انتشار اخبار برگزاری جلسات برای بازگشایی سالن های کنسرت، امیدها برای شروع دوباره فصل کنسرت ها پس از ماه رمضان قوت گرفت اما حالا با گذشت بیش از یک هفته از عید فطر همچنان اظهارنظر صریح و دقیقی از اعضای شرکت کننده در آن جلسات شنیده نمی شود. در عوض آن چه در فضای مجازی (توسط یکی از وبسایت های خبری موسیقی) سینه به سینه نقل می شود، احتمال برگزاری کنسرت خوانندگان سرشناس پاپ در جزیره کیش است، در حالی که طبق اعلام دفتر موسیقی وزارت ارشاد در جلسات مذکور فقط نمایندگان سالن های تهران حضور داشتند و عملا فقط هشت سالن مورد بحث بوده و صحبتی از برگزاری کنسرت در استان دیگری به جز تهران به میان نیامده بود.

پارک ساحلی جزیره کیش

محسن ابراهیم زاده
عکاس: ملیکا انصاری

جلسه شورای سلامت جزیره کیش

اختصاصی موسیقی فارس

لینک خبر :‌ موسیقی فارس
سید سعید سرابی که 27 فروردین سال جاری به سمت مدیرکلی فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اصفهان منصوب شد در کمتر از دو ماه از این سمت استعفا کرد.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۳/۱۳

به گزارش خبرنگار ایمنا ، در ابتدای سال جاری بود که محمدعلی انصاری پس از دو سال تکیه زدن بر جایگاه مدیرکلی فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اصفهان از این سمت رفت و سید سعید سرابی بر این منصب نشست. سرابی از مشهد به اصفهان آمده بود تا به عنوان اصلی ترین و مهم ترین متولی فرهنگ و هنر این شهر شناخته شود؛ اما عمر خدمت او در این سمت بیش از دو ماه طول نکشید و در نهایت امروز (13 خردادماه) سید عباس صالحی با استعفای وی موافقت کرد.

سرابی در گفت و گویی کوتاه ضمن تأیید این خبر به خبرنگار ایمنا گفت: "حدود 9 روز پیش بنده استعفا نامه خود را تقدیم سید عباس صالحی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی کردم و امروز با آن موافقت شد".

بیشتر بخوانید:

اصفهان باید برای خود سطحی بین المللی در حوزه فرهنگ و هنر قائل شود

سعید سرابی مدیر کل فرهنگ و ارشاد استان اصفهان شد

کد خبر 426792

لینک خبر :‌ خبرگزاری ایمنا
معاون فرهنگی اداره کل اوقاف و امور خیریه استان زنجان از بازگشایی رسمی مساجد استان زنجان از امروز خبر داد و گفت: البته باید هیئت امنا و امام جماعت در مساجد همه را به رعایت پروتکل های بهداشتی در مساجد دعوت کنند.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۳/۱۲ سایت های دیگر : خبر فوری

حجت الاسلام سید موسی موسوی در گفت وگو با خبرنگار تسنیم در زنجان اظهار داشت: از امروز تمام مساجد استان زنجان پذیرای نمازگزاران هستند و شهروندان زنجانی می توانند با رعایت پروتکل های بهداشتی نمازهای خود را در مساجد اقامه کنند.

وی تاکید کرد: البته فعالیت مساجد و اماکن مذهبی نیز منوط به رعایت فاصله گذاری اجتماعی، رعایت دستورالعمل های بهداشتی و ضدعفونی معابر و مساجد بوده است و امام جماعت و هیئت امنای مسجد باید همه را به رعایت این پروتکل ها تشویق کنند.

معاون فرهنگی اداره کل اوقاف و امور خیریه استان زنجان همچنین گریزی به باز بودن بقاع متبرکه در استان زد و افزود: تمام بقاع متبرکه استان همه روزه از ساعت هفت صبح تا هشت عصر باز هستند و مردم می توانند با رعایت پروتکل های بهداشتی در این اماکن مقدس حضور داشته باشند.

وی در ادامه یادآور شد: فعلا اجازه ای برای برگزاری مراسمات عمومی و مراسمات ختم و سوگواری در مساجد داده نشده است و باید منتظر دستور وزارت بهداشت ماند.

انتهای پیام/ ت

لینک خبر :‌ خبرگزاری تسنیم
معاون فرهنگی و اجتماعی اوقاف و امور خیریه کهگیلویه و بویراحمد گفت: اوقاف در سال جهش تولید برنامه هایی برای ایجاد اشتغال دارد.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۳/۱۳

حجت الاسلام قاسم مومنی شاد در گفت وگو با خبرنگار فارس در یاسوج گفت: 51 هکتار از اراضی موقوفه مختار زیرکشت نخود، عدس و جو رفته که فصل برداشت عدس آغاز شده و علاوه بر ایجاد اشتغال برای افراد، محصولات مورد نیاز استان تامین و درآمد این کار صرف هزینه های اجتماعی، فرهنگی و عمرانی این امامزاده خواهد شد.

معاون فرهنگی و اجتماعی اوقاف و امور خیریه کهگیلویه و بویراحمد با اشاره به تاثیرات چنین اقداماتی گفت: کرونا موجب تعطیلی بسیاری از مشاغل و ایجاد تورم شده و این قبیل کارها به صورت موقت راهگشا خواهد بود، ضمن اینکه در همین موقوفه راه اندازی دامداری، گاوداری و پنل های خورشیدی دیده شده و در سایر امامزادگان متناسب با ظرفیت ها اشتغال ایجاد می شود.

وی با اشاره به اینکه اداره کل و سازمان اوقاف و امور خیریه مصمم به اجرای طرح های اشتغال زا و طرح هایی در جهت جهش تولید هستند، گفت: ظرفیت های امامزادگان راکد مانده که نهایت بهره وری از این ظرفیت ها را خواهیم برد تا با راه اندازی این طرح ها اشتغال ایجاد شود.

این مسوول با بیان اینکه برای راه اندازی پنل های خورشیدی در بقعه متبرکه امامزاده اسماعیل و امامزاده جعفر استعلامات لازم انجام شده و منتظر مجوز سازمان اوقاف هستیم، گفت: این ظرفیت در موقوفه امامزاده مختار وجود دارد که گیاهان دارویی کشت و اشتغال ایجاد و در راستای تولیدات داخلی و بومی و محله ای گام برداشته شود.

وی با اشاره به اینکه اوقاف در سال جهش تولید در این راستا حرکت می کند، گفت: در این راستا نیازمند تعامل و همکاری همه دستگاه ها برای بالفعل شدن برنامه های مدنظر هستیم.

انتهای پیام/82024

لینک خبر :‌ خبرگزاری فارس
حجت الاسلام سبزه کار از حمایت 100 میلیون تومانی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان جنوبی از برنامه های مختلف کانون های فرهنگی هنری استان در طول سال گذشته خبر داد.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۳/۱۲

به گزارش خبرنگار خبرگزاری شبستان از بیرجند، حجت الاسلام ابراهیم سبزه کار صبح امروز (12 خرداد) در آیین رونمایی از پایگاه اطلاع رسانی فهما در خراسان جنوبی که با حضور جمعی از مسئولان برگزار شد، اظهار داشت: اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان جنوبی در سال گذشته با اعتبار یک صد میلیون تومانی از فعالیت های فرهنگی و هنری کانون های مساجد حمایت کرد.

مدیر ستاد کانون های فرهنگی هنری مساجد خراسان جنوبی در ادامه با اشاره به اجرای طرح ملی فهما در سال گذشته و کسب رتبه شایسته تقدیر ویژه (یک کانون)، شایسته تقدیر (3 کانون) و 29 کانون برگزیده توسط کانون های فرهنگی هنری استان افزود: طرح ملی فهما فاصله ها را برداشت و بسیاری از هزینه ها را در بستر فضای مجازی کاهش داد.

وی به احصای فعالیت ها و طرح های خلاقانه کانون های فرهنگی هنری مساجد در بستر طرح ملی فهما هم اشاره کرد و با بیان اینکه در سال گذشته 80 طرح برتر در سایت بچه های مسجد به ثبت رسید، ادامه داد: در حال حاضر 50 هزار نفر در سطح استان خراسان جنوبی عضو سامانه بچه های مسجد و در واقع عضو کانون های فرهنگی هنری مساجد استان هستند.

حجت الاسلام سبزه کار احصاء و تفکیک برنامه های فرهنگی، ورزشی، قرآنی، هنری و ... کانون های فرهنگی هنری مساجد استان با بهره گیری از سایت بچه های مسجد را یک اقدام بسیار سهل و آسان ذکر کرد و گفت: دریافت خروجی برنامه ها و فعالیت های کانون ها به وسیله این سایت و ارائه آن به مسئولان مختلف بسیار تخصصی و قابل انجام در هر بازه زمانی است.

وی به فعالیت 60 درصد کانون های فرهنگی هنری استان در نقاط روستایی هم اشاره کرد و اضافه کرد: رویداد ملی فهما یک نظام خود ارزیابی بین کانون های فرهنگی و هنری است که در سال گذشته در یک رقابت سنگین و نزدیک به هم، جایگاه خوبی با کسب امتیازهای بیش از 10 هزار برای بسیاری از کانون های استان رقم خورد.

مدیر ستاد کانون های فرهنگی هنری مساجد خراسان جنوبی به اجرای طرح راهکار از ابتدای اردیبهشت هم اشاره کرد و گفت: طرح ملی راهکار رزمایش ایمان، همدلی، کار و ایثار رمضان ویژه کانون های فرهنگی هنری مساجد در 14 برنامه عملیاتی و در قالب 2 بسته برنامه ای و چهار محور با هدف ایجاد و تقویت نهضت خدمت رسانی، تقویت بنیه ایمان، همدلی، کار و ایثار در محیط خانواده و محله با استفاده از ظرفیت های خودجوش و داوطلبانه مردمی با محوریت کانون های مسجد تدوین شده است.

وی خاطرنشان کرد: با اجرای طرح ملی راهکار بسیاری از اقدامات و فعالیت های خودجوش در راستای کمک به زائران و مجاوران مساجد، افراد آسیب دیده از کرونا و نیازمندان نقاط مختلف شهرها توسط فعالان کانون های مساجد با همکاری پایگاه های مقاومت بسیج و ائمه جماعات در دستور کار قرار گرفت.

پایان پیام/ 70

لینک خبر :‌ خبرگزاری شبستان
معاون مرکز فناوری اطلاعات و رسانه های دیجیتال وزارت ارشاد اسلامی گفت: اینستاگرام امروز به یک مسأله بحران زا بدل گشته و این معضل ناشی از کم کاری همگان است.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۳/۱۳ سایت های دیگر : خبرگزاری فارس اتحاد آنلاین بلاغ مازندران

به گزارش آوای نشاط، محمد محمدی قیداری امروز در گفت وگو با خبرنگار فارس در زنجان اظهار کرد: در حال حاضر چهار مرکز شبانه روزی غیر دولتی کودکان و نوجوانان و یک مرکز دولتی شیرخوارگاه و نوباوگان زیر نظر بهزیستی استان فعال است.

وی با اشاره به اینکه کودکان نگهداری شده در مراکز زیر نظر سازمان بهزیستی، بی سرپرست و بد سرپرست و برخی نیز مجهول الهویه هستند، که توسط قضات به این مراکز سپرده می شوند، تصریح کرد: 57 کودک در این مراکز نگهداری می شود.

محمدی قیداری با بیان اینکه 50 درصد والدین کودکانی که در شیرخوارگاه و مراکز بهزیستی نگهداری می شوند، معتاد هستند، اضافه کرد: برخی از این کودکان به افراد واجد شرایط واگذار و برخی دیگر نیز در این مراکز ماندگار می شوند.

گفتنی است، سه شرط بهزیستی برای واگذاری کودک این است که باید پنج سال از ازدواج متقاضیانی که فرزند ندارند گذشته باشد و مدارکی مبنی بر بچه دار نشدن شان از سوی پزشک قانونی به سازمان بهزیستی ارائه کنند.

دوم اینکه اولویت با دختران و زنانی است که بیش از 30 سال سن دارند و هنوز مجرد هستند همچنین زنانی که ازدواج کرده اند و در حال حاضر تنها زندگی کنند جزو اولویت های بهزیستی برای سپردن کودک محسوب می شوند.

در این میان، در مرحله سوم نیز اولویت با والدینی است که فرزند دارند اما متقاضی فرزندخواندگی دیگری هستند که البته در این میان اولویت با زوجینی است که بچه دار نمی شوند، از سوی دیگر، پدر و مادرهایی که سن شان کمتر از 50 سال است نسبت به مابقی افراد در اولویت هستند.

خانواده ها پس از گذراندن تمام مراحل، 6 ماه زیرنظر مشاوران بوده و سپس حکم فرزندخواندگی دائم صادر می شود.

انتهای پیام/

لینک خبر :‌ آوای نشاط
شنیده ها حاکی از آن است یک عضو شورای شهر شیراز در حال طی مراحل استخدام در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۳/۱۲

به گفته یک منبع آگاه در گفت وگو با فارس، سولماز دهقانی که هنوز به عنوان عضو شورای اسلامی شهر شیراز فعالیت دارد، در حال استخدام در اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس است.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس در گفت وگو با خبرنگار فارس ضمن تائید این خبر بیان داشت:سولماز دهقانی در حال گذران مراحل گزینشی می باشد.

استخدام یکی از اعضا شورای اسلامی شهر شیراز در حالی است که خبر انتصاب همسر وی در استانداری فارس نیز خبرساز شده بود.

وی در توضیح این خبر در گفت وگو با یک پایگاه خبری در تاریخ بهمن 96 درباره انتصاب آراد افسر دیر همسرش به سمت مشاور جوان استانداری فارس گفته است: همسر بنده پیش از این در بخش خصوصی و در صنعت مشغول به کار بود و بنده نیز با حضور و انتصاب ایشان در استانداری مخالف بودم اما آقای اسکندرپور شهردار از ایشان دعوت به همکاری کردند استاندار وقت ایشان را نیز منصوب کردند.

گفتنی است در صفحه سایت رسمی شورای شهر شیراز قسمت معرفی اعضا شورای پنجم شهر علی رغم معرفی و سوابق تمام اعضا از این عضو هیچ اطلاعاتی انتشار داده نشده است.

انتهای پیام/

لینک خبر :‌ خبرگزاری فارس
رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی مهاباد گفت: فضای فرهنگی و هنری مهاباد نسبت به شهر های دیگر از سرانه فرهنگی کمتری برخوردار است.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۳/۱۲

سیامند جوانبخت رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی مهاباد با بیان اینکه سرمایه گذاری باید در بخش فرهنگی صورت گیرد، در گفت و گو با خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از مهاباد ، گفت: جهت تحقق اهداف هنرمندان و حمایت از آن ها نیاز است بخش خصوصی وارد عمل شود.

او با بیان اینکه، فضای فرهنگی و هنری مهاباد نسبت به شهر های دیگر از سرانه فرهنگی کمتری برخوردار است، تصریح کرد: نبود فضای فیزیکی برای هنرمندان فعال این شهرستان یکی از دغدغه های موجود می باشد که نیاز است جهت ایجاد مجتمع فرهنگی و هنری این شهرستان اقدامی صورت گیرد.

جوانبخت همچنین ادامه داد: فعالیت فرهنگی و هنری مهاباد در کلیه حوزه های، سینما، نمایش، تجسمی، خوشنویسی بی نظیر است و این نشان از علاقه هنرمندان نسبت به هنر این شهرستان است.

رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی مهاباد از متولین امر فرهنگی و هنری آذربایجان غربی درخواست کرد: با توجه به فعالیت چشمگیر هنرمندان شهرستان در رفع نبود، گالری، بازگشایی سینما، ساخت مجتمع فرهنگی و هنری، ایجاد دبیرخانه دائمی جشنواره فیلم و عکس با محوریت مهاباد همانند همیشه کمک حال هنرمندان شهرستان مهاباد باشند.

انتهای پیام / س خ

لینک خبر :‌ باشگاه خبرنگاران جوان
اداره کل هنرهای نمایشی سومین گزارش خود را در رابطه با رصد و پیگیری شرایط و مشکلات گروه های نمایشی و تماشاخانه های خصوصی در وضعیت همه گیری بیماری کرونا این بار با تمرکز بر تئاتر استان ها منتشر کرد.

به گزارش ایلنا، متن گزارش شماره 3 این اداره کل پس از بررسی شرایط موجود تئاتر استان ها به شرح زیر است:

1- به غیر از استان های لرستان، جنوب کرمان، مرکزی، مناطق آزاد اروند و قشم مجموعا 29 استان کشور اطلاعات مربوط به گروه ها و نمایش های تعطیل شده را در سایت ایران تئاتر بارگذاری کرده اند.

2- از مجموع 466 اثر نمایشی در 29 استان کشور، طبق بررسی های اولیه 173 اثر نمایشی در حال اجرا و 255 اثر در حال تولید یا در نوبت اجرا بوده اند که در این ایام از فعالیت بازمانده اند.

3- هنرمندان کانون سرگرمی های نمایشی، مجموعا 229 نفر بودند که از فعالیت دائمی خود بازمانده اند.

4- هنرمندان و نمایشگران خیابانی طبق اعلام دفتر مربوطه (به غیر از استان قم)، مجموعا 890 نفر بودند که از فعالیت فصلی خود بازمانده اند.

5- طبق اطلاعات اعلامی از 7 استان آذربایجان غربی، اصفهان، چهارمحال و بختیاری، خراسان رضوی، فارس، قم و مازندران 20 تماشاخانه خصوصی با ظرفیت 2428 صندلی در این ایام تعطیل شده اند. از دیگر استان ها متاسفانه آماری ارائه نشده است.

6- با توجه به اطلاعات کامل ارائه شده در پیوست این خبر، چنان چه گروه های نمایشی مغایرتی در اطلاعات منتشرشده مشاهده می کنند می توانند تا تاریخ سه شنبه 20 خرداد با مراجعه به کارشناسان تئاتر ادارات کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان خود نسبت به اصلاح و تکمیل آن اقدام کنند. بدیهی است در این خصوص دفتر هماهنگی تئاتر استان های اداره کل هنرهای نمایشی آماده راهنمایی و پاسخگویی به همکاران محترم خواهد بود.

سه فایل pdf را در لینک های زیر ببینید:

اجراهای تعطیل شده در استان ها

نمایش های در حال تولید استان ها

تماشاخانه های خصوصی در استان ها

لینک خبر :‌ خبرگزاری کار ایران
به همت انجمن موسیقی شهرستان فیروزکوه کلاسهای مجازی موسیقی برگزار شد.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۳/۱۲

به گزارش روابط عمومی اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان فیروزکوه، با توجه به شیوع بیماری کرونا و تعطیلی مراکز فرهنگی هنری بسیاری از هنرجویان فرصت حضور در کلاس های حضوری را از دست دادند و انجمن موسیقی بر آن شد تا شروع کلاس های آموزشی خود در فضای مجازی را آغاز نماید.

مجتمع فرهنگی هنری آفرینش بعنوان یکی از مراکز مهم فرهنگی هنری و آموزشی شهرستان است که دوره های آموزشی مختلفی در آن، با حضور جمع زیادی از هنرجویان برگزار می شود.

شایان ذکر است انجمن موسیقی جهت ساماندهی کلاسها اقدام به برگزاری کلاسهای آنلاین نمود تا بدین طریق مخاطبین بتوانند در کلاس های آموزشی شرکت کنند و به صورت مجازی از این کلاس ها بهره مند شوند .

لینک خبر :‌ وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۳/۱۲ سایت های دیگر : روزنامه خراسان

به گزارش پایگاه خبری – تحلیلی هاژه، در سال های نه چندان دور شهر مهاباد صاحب 3 سینمای پر رونق بود و تا دهه هفتاد نیز سینما تربیت این شهرستان یکی از بهترین و پر رونق ترین سینمای استان بود که با سومدیریت به تعطیلی کشیده شد، حال با گذشت 2 دهه ادارات متولی فرهنگ و ارشاد و هلال احمر از بازگشایی مجدد آن شانه خالی می کنند.

در 14 دیماه سال 1395 جلسه ای پیرامون امکان بازگشایی سینما تربیت مهاباد با حضور رئیس امور سینمایی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان غربی، رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی مهاباد، نماینده فرمانداری، رئیس هلال احمر مهاباد و کارشناسان هلال احمر استان، در محل اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی مهاباد برای حل مشکلات سینما تربیت این شهر بدون نتیجه مشخصی تشکیل گردید.

در دیماه سال 1397 با تغییر رییس جمعیت هلال احمر مهاباد و اظهارات رییس جدید مبنی بر تلاش حداکثری برای بازگشایی و نوسازی سینمای شهر مهاباد بار دیگر امیدها را در دل نخبگان فرهنگی و کمپین سینمای شهر من کجاست زنده کرد اما با گذشت 2 از این اظهارات بازسازی، نوسازی و یا بازگشایی این سینما بدون کوچکترین پیشرفتی همچنان درهای خود را بر روی شهروندان بسته است.

بدنبال تحویل سینما سیار به 2 انجمن ارومیه و مهاباد بار دیگر تلاش هایی برای بازگشایی سینما تربیت این شهرستان صورت گرفت اما بار دیگر این اقدام بدون حاصل شدن نتیجه خاصی به فراموشی سپرده شد.

در نهایت تغییر در مدیریت سازمان هلال احمر مهاباد و اظهارات مسوولان و کارشناسان مبنی بر فرسودگی سینما تربیت تلاش ها برای بازگشایی آن را متوقف کرد.

قوجاری معاون امور هنری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان آذربایجان غربی روز گذشته در نشستی با سینماکاران در انجمن سینما جوان این شهرستان در خصوص عدم بازگشایی مجدد سینما جوان مهاباد با رد ادعای تخریبی بودن سینما تربیت مهاباد اظهار کرد: طی بازدیدی که سال گذشته از ساختمان این سینما صورت گرفته مشخص شد این سینما مشکلی از نظر چهارچوب ندارد و برخی تجهیزات آن شامل صندلی ها و سیستم اطفای حریق آن باید بازسازی شود.

وی افزود: مبلغ 160 میلیون تومان برای سینما تربیت مهاباد مصوب و تخصیص داده شده اما اقدامی در این زمینه صورت نگرفته است.

قوجاری با بیان اینکه سینما تربیت شهرستان مهاباد در مالکیت سازمان هلال احمر این شهرستان است تصریح کرد: در صورت شروع اقداماتی برای تعمیر و یا تجهیز، این مبلغ واریز خواهد شد.

معاون امور هنری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان آذربایجان غربی در پایان با بیان اینکه فلسفه وجودی سینما سیار اکران فیلم های به روز کشور در فضایی غیر از سینما است اظهار کرد: سینما سیار شهرستان مهاباد که جنوب استان آذربایجان غربی را پوشش می دهد می تواند در سالن ها و حتی نمازخانه های مدارس فیلم های سینمایی را اکران کند.

هلال احمر شهرستان مهاباد، اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی و سازمان سینمایی را متولی بازگشایی می داند و در مقابل اداره فرهنگ و ارشاد نیز هلال احمر را مالک و متولی بازسازی و بازگشایی می داند.

آنچه واضح و مبرهن است متولی بازگشایی سینمای مهاباد سازمان هلال احمر و فرهنگ و ارشاد اسلامی می باشند و اداره سومی در این امر دخالت ندارد، اما مدت 2 دهه است که هر یک دیگری را به کم کاری و عدم جدیت برای بازگشایی متهم می کنند و در این بین تنها شهر مهاباد و علاقمندان به هنر سینما در این شهرستان از این زیرساخت فرهنگی و هنری محروم مانده اند.

به نظر می رسد هنر هفتم در شهرستان مهاباد همچنان در انتظار یک معجزه و شاید یک عزم جدی برای آغازی جدید است، مکانی که تاکنون بجای اکران فیلم های سینمایی از آن به عنوان سیرک، سالن نمایشگاه و برخی برنامه های دیگر استفاده شده است.

به گزارش هاژه، بازگشایی مجدد سینما تربیت مهاباد که یکی از مطالبات جمعی هنرمندان و سینماکاران است با گذشت 2 دهه همچنان بدون پاسخ مانده و درهای این سینما همچنان بر روی علاقمندان بسته است.

لینک خبر :‌ هاژه
ساخت مجتمع های سینمایی در مشهد چهره پررنگی به خود گرفته است، از طرف دیگر مزایده، فروش و تخریب سینما های قدیمی شهر را نیز در دهه های اخیر شاهد بوده ایم.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۳/۱۲

نگار راد/شهرآرانیوز - ساخت مجتمع های سینمایی در سال های اخیر در مشهد چهره پررنگی به خود گرفته است. از طرف دیگر مزایده، فروش و تخریب سینما های قدیمی شهر را نیز در دهه های اخیر شاهد بوده ایم. از بسته شدن و واگذاری سینماهایی، چون مهران ، شهرقصه و بهمن گرفته تا تخریب و به مزایده گذاشته شدن سینما های قدیمی تر که بخشی از هویت شهر را شکل می دهند. در ادامه این روند به تازگی نیز سینما آسیا (فلسطین) به عنوان آخرین سینمای قدیمی مشهد به مزایده گذاشته شده است و احتمالا به زودی مشهد یکی دیگر از سینما های خود را از دست می دهد.

مزایده با تصمیم پایتخت
سینما آسیا یکی از سینما های قدیمی مشهد است که درست 60 سال پیش در خیابان ارگ (خیابان امام خمینی امروز) با نمایش فیلم بزن بریم هالیوود آغاز به کار کرد. این سینما که آن زمان در مرکز شهر و یکی از بهترین نقاط مشهد واقع شده بود، میزبان تماشاگران و صف های طولانی بسیاری بوده است. به طوری که بخشی از خاطره سینمابرو های قدیمی مشهد را شکل می دهد.

اما با توسعه شهر و احداث سینما های مدرن تر سال هاست که این سینما بدون استفاده مانده است. به تازگی نیز حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی که مالک این سینماست، این ملک را به مزایده گذاشته است. ملکی که بسیاری باور دارند ظرفیت حفظ و تقویت کاربری فرهنگی خود را دارد و بخشی از حافظه تاریخی شهر را شکل می دهد.

برای جست وجوی دلیل به مزایده گذاشتن این سینما به سراغ میثم مرادی رئیس حوزه هنری خراسان رضوی می رویم. او از این موضوع اظهار بی اطلاعی می کند. به گفته او مدیریت سینما های حوزه هنری کشور زیرنظر پایتخت است و استان ها دخل و تصرف و اطلاعاتی از چند و، چون ماجرا های سینما ها ندارند.

حوزه هنری و سیاست افزایش صندلی های سینما
بعد از صحبت هایمان با مرادی به سراغ مسئولان کشوری حوزه هنری می رویم که در این زمینه تلاشمان برای صحبت با سیدمصطفی حسینی مدیرعامل مؤسسه فرهنگی تبلیغاتی بهمن سبز که زیر مجموعه حوزه هنری در بخش توزیع، اکران و سینماداری است بی نتیجه می ماند و او ترجیح می دهد درباره سینما آسیا توضیحی ارائه نکند.

از این رو برای پیگیری این ماجرا نظر محسن مومنی شریف، رئیس حوزه هنری کشور را جویا می شویم. او با آنکه متذکر می شود درباره جزئیات به مزایده گذاشته شدن سینما آسیا اطلاعی ندارد، اما درباره رویکرد و سیاست کلی حوزه هنری درباره تخریب یا به مزایده گذاشتن سینما های قدیمی درکل کشور صحبت می کند. به گفته مومنی شریف سیاست حوزه هنری همیشه بر مبنای افزایش صندلی های سینمایی درکشور بوده است و همین روند نیز در آینده ادامه خواهد داشت.

اودراین باره توضیح می دهد: سالن هایی که به فروش گذاشته می شود یا تخریب می شود پولش برای ساخت سینما خرج می شود. حتی خود ما از بودجه حوزه هنری هزینه می کنیم تا به تعداد صندلی های سینما ها اضافه شود.

رئیس حوزه هنری کشور همچنین بر این نکته تأکید می کند که پول های حاصل از فروش سینما های قدیمی شهر های مختلف کشور در همان شهری که سینما در آنجا واقع بوده، خرج می شود و در واقع این سینما های قدیمی به مجتمع های سینمایی در مکان هایی مناسب تر در شهر خودشان تبدیل می شوند. از او درباره کاربری سینما آسیا بعد از به فروش رفتنش می پرسیم که این گونه توضیح می دهد: دقیق نمی دانم کاربری آن چه می شود و باید براساس مقرارت با آن برخود شود، تا آنجا که من می دانم اگر خریدار ما به ازای آن بتواند کار فرهنگی ایجاد کند، شهرداری اجازه تغییر کاربری را برای او صادر می کند.

جایگزین شدن پروژه سینمایی مهرکوهسنگی
مؤمنی شریف همچنین در صحبت هایش به ساخت 16 سینما در 10 استان از سوی حوزه هنری اشاره می کند. به گفته او تمام این پروژه ها قرار بوده تا اوایل شهریور 99 وارد ناوگان سینمایی کشور شوند، اما احتمالا به دلیل شرایطی که کرونا در کشور ایجاده کرده بهره برداری آن کمی عقب می افتد. او همچنین از پروژه ساخت مجتمع سینمایی مهرکوهسنگی در مشهد خبر می دهد و از آن به عنوان نمونه جایگزین سینما های درحال تخریب مشهد یاد می کند. به گفته رئیس حوزه هنری کشور پروژه مهرکوهسنگی تا اول مهرماه امسال آماده یا حتی زودتر آماده بهره برداری خواهد شد. پیش تر سید مصطفی حسینی، مدیرعامل مؤسسه بهمن سبز درباره این پروژه سینمایی توضیح داده بود: پروژه سینمایی سیزده سالنه مهرکوهسنگی با موقعیت مکانی مناسب در یکی از بهترین نقاط توریستی و گردشگری مشهد در دل بوستان کوهسنگی قرار دارد و امید می رود مرکزیت آن در شهر، این سینما را به سینمایی در دسترس مردم، دانشجویان و سینما دوستان تبدیل کند.

چرخه نابودی سینما های قدیمی
این روز ها بسیاری باور دارند سینما آسیا به دلیل فرسوده شدن و قرار گرفتن در یکی از منطقه های شلوغ شهر بدون داشتن فضایی برای پارکینگ دیگر کاربری لازم را ندارد. این درحالی است که این سینما می توانست با نگهداری درست حداقل به مکانی، چون موزه سینما و محلی تاریخی تبدیل شود یا اینکه با بازسازی کلی می شد همچنان کاربری سینمایی خود را حفظ کند. به ویژه آنکه سینما آسیا در منطقه زائرپذیر مشهد واقع شده است. همین موضوع نیز مزیتی برای آن بود تا مخاطبان را جذب کند. اما گویا سینما آسیا نیز به سرنوشت سینما هایی مانند مولن روژ ، کریستال و دیده بان دچار خواهد شد و چرخه نابودی سینما های ایران همچنان ادامه خواهد داشت.

لینک خبر :‌ شهرآٰرا نیوز
شهرکرد- ایرنا- مدیر امور سینمایی حوزه هنری چهارمحال و بختیاری از پنج سالنه شدن پردیس سینما بهمن شهرکرد از امسال خبر داد.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۳/۱۲ سایت های دیگر : حوزه هنری جهانی پرس باشگاه خبرنگاران جوان خبرگزاری شبستان

به گزارش روز دوشنبه ایرنا، مهدی حسن زاده افزود: پردیس سینمایی بهمن شهرکرد که قبل از این با چهار سالن در حال ساخت بود، به همت موسسه بهمن سبز و حمایت حوزه هنری مرکز به یک سالن چهار فصل روباز مجهز خواهد شد.
وی افزود:پروژه احداث نخستین پردیس سینمایی حوزه هنری چهارمحالو بختیاری هم اکنون مراحل پایانی خود را سپری می کند و به زودی آماده بهره برداری خواهد شد.
حسن زاده افزود: پردیس سینمایی بهمن شهرکرد با برخورداری از چهار سالن سینمایی هر کدام به ظرفیت های 234، 69، 69 و 62 صندلی و یک سالن روباز چهارفصل، پیش از این یک سینمای تک سالنه با قدمت بیش از 50 سال بود.
مدیر امور سینمایی حوزه هنری چهارمحال و بختیاری اظهار داشت: توسعه و بازسازی این سینما از آذرماه سال گذشته در قالب طرح توسعه سینماهای سراسر کشور، توسط موسسه بهمن سبز حوزه هنری آغاز شد و بودجه این پروژه به صورت ملی است.
حسن زاده گفت: اضافه شدن سه سالن جدید به این مجموعه، احداث یک سالن روباز چهارفصل، بازسازی کامل نمای بیرونی، دکوراسیون داخلی و لابی خروجی سینما، طراحی یک سالن ویژه کودک، بروزرسانی تجهیزات فنی و نمایشی، تعویض کامل صندلی های فرسوده و تجهیز آن به امکانات روز و احداث کافی شاپ و فودکورت نیز از دیگر بخش های این طرح است.
پردیس سینمایی بهمن شهرکرد یکی از دو سینمای استان چهارمحال و بختیاری است که با توسعه آن، مخاطبان این استان می توانند با وجود چندین سالن مجزا، فیلم های دلخواه خود را انتخاب و تماشا کند.

لینک خبر :‌ خبرگزاری جمهوری اسلامی