بولتن فرهنگی هنری / مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی 15 اردیبهشت 99
دفتر اقتصاد فرهنگ و هنر معاونت توسعه مدیریت و منابع وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در اطلاعیه ای، فراخوان دریافت اطلاعات صاحبان مشاغل فرهنگی، هنری و رسانه ای متقاضی دریافت حمایت دولتی برای جبران خسارت کرونا را اعلام کرد.

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، با توجه به ضرورت ارائه اطلاعات صاحبان مشاغل فرهنگی، هنری و رسانه ای آسیب دیده در بحران کرونا به وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، برای بهره مندی از بسته های حمایتی دولت ، صاحبان مشاغل فرهنگی، هنری و رسانه ای متقاضی دریافت حمایت دولتی برای جبران خسارت کرونا می توانند با مراجعه به درگاه اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به آدرس www.farhang.gov.ir درخواست خود را ثبت کنند.

بر اساس این فراخوان:

رسته های مشاغل عبارتند از :

فرهنگی

هنری

رسانه ای و تولید محتوای دیجیتال

زمان مراجعه و ثبت درخواست در سامانه به تفکیک رسته :

رسته

زمان

هنری

99/2/16 و 99/2/17

فرهنگی

99/2/18 و 99/2/19

رسانه ای و تولید محتوای دیجیتال

99/2/20 و 99/2/21

نمونه رشته فعالیت های اشخاص حقیقی در هر رسته عبارتند از :

رسته فرهنگی :

o نشر

o چاپ

o ادبیات

o قرآن و عترت

o عرضه محصولات فرهنگی

o زیارتی

o دیگر فعالیت های مرتبط

رسته هنری :

o سینما

o موسیقی

o هنرهای تجسمی

o تئاتر و هنرهای نمایشی

o هنرهای سنتی

o مد و لباس

o عرضه محصولات هنری

o دیگر فعالیت های مرتبط

رسته رسانه ای و تولید محتوای دیجیتال :

o روزنامه نگاری

o خبرنگاری، طراحی و عکاسی مطبوعاتی

o تولید محتوای دیجیتال

o عرضه محصولات رسانه ای

o عرضه محصولات فرهنگی و هنری دیجیتال

o دیگر فعالیت های مرتبط

نمونه واحدهای کسب و کار فعال در هر رسته:

رسته فرهنگی :

o انتشارات

o کتاب فروشی

o موسسه فرهنگی و هنری

o مجتمع فرهنگی و هنری

o موسسه قرآن و عترت

o چاپخانه و واحد های وابسته

o فروشگاه فرهنگی

o کافه کتاب

o مراکز مهارت آموزی زبان های خارجی

o دفاتر خدمات زیارتی

o فروشگاه های عرضه محصولات فرهنگی

o مراکز پخش و توزیع کتاب و کالاهای فرهنگی

o دیگر کسب و کار های مرتبط

رسته هنری :

o موسسه تک منظوره هنری

o گروه های آزاد هنری (سینمایی، موسیقی، تئاتر، بازی های نمایشی و ...)

o سالن های سینما

o سینما سیار

o استودیوهای صوت و تصویر

o مزون ( خانه مد و لباس )

o سالن تئاتر

o تماشاخانه

o فروشگاه و بازارچه آثار هنری

o آموزشگاه آزاد هنری

o نگارخانه

o کافه گالری

o کارگاه تولید آثار هنری ( مانند سفالگری و... )

o هنرستان آزاد

o توزیع و پخش فیلم

o دیگر کسب و کار های مرتبط

رسته رسانه ای و تولید محتوای دیجیتال :

o موسسه یا شرکت فرهنگی دیجیتال

o ناشر دیجیتال

o مراکز تکثیر حامل های دیجیتال

o استودیوهای صوت و تصویر

o پیام رسان و شبکه اجتماعی

o خبرگزاری و پایگاه خبری

o موسسه مطبوعاتی و رسانه ای

o کیوسک فروش مطبوعات

o دفتر روزنامه و نشریات

o مرکز پخش و توزیع نشریات

o دفتر سرپرستی و نمایندگی مطبوعات

o کانون آگهی و تبلیغات

o پلتفرم برخط آثار دیداری و شنیداری

o فروشگاه های عرضه محصولات فرهنگی دیجیتال

o مراکز شتابدهی و نوآوری تولید و نشر دیجیتال

o گیم نت

o ناشر بازی

o شرکت پخش و توزیع بازی های رایانه ای

o مرکز عرضه بازی رایانه ای

o شهربازی الکترونیک

o دیگر کسب و کار های مرتبط

بر اساس این گزارش رعایت موارد زیر برای ثبت نام متقاضیان ضروری است: راهنمای ثبت نام صاحبان مشاغل فرهنگی، هنری و رسانه ای متقاضی دریافت حمایت دولتی برای جبران خسارت کرونا به شیوه زیر است:

- ثبت نام با درج کد ملی و شماره تلفن همراه اختصاصی متقاضی امکانپذیر است.

- بعد از ثبت نام فرم اطلاعات اشخاص حقیقی و واحد کسب و کار را بر اساس رسته فعالیت و رشته فعالیت باید تکمیل نمایید

- افراد حقیقی که به صورت خویش فرما و یا برای مراکز فرهنگی، هنری و رسانه ای بدون قرارداد استخدامی پیش از شیوع بیماری کرونا فعالیت داشتند با انتخاب گزینه اشخاص حقیقی بعد از ثبت نام و ورود به سامانه، فرم مخصوص اشخاص حقیقی را تکمیل کنند.

- مدیران کسب و کارهای فرهنگی، هنری و رسانه ای دارای صاحب امتیاز حقیقی یا حقوقی، با انتخاب گزینه واحد کسب و کار فرم مخصوص اشخاص حقوقی را تکمیل کنند.

- اطلاعات لازم درباره رسته کسب و کارهای فرهنگی، هنری و رسانه ای در فراخوان "ثبت نام صاحبان مشاغل فرهنگی، هنری و رسانه ای متقاضی دریافت حمایت دولتی برای جبران خسارت کرونا" آمده است.

- اطلاعاتی که درج شان در فرم ثبت نام الزامی است با علامت * مشخص شده اند.

فرآیند ثبت درخواست متقاضیان :

مراجعه به سامانه و ثبت کد ملی و شمراه همراهی که متعلق به همان کد ملی است.

دریافت نام کاربری با نام شمراه همراه متقاضی و رمز عبور اختصاصی از سامانه

ورود به سامانه با نام کاربری و کلمه رمز عبور

تکمیل فرم اشخاص حقیقی و یا حقوقی بر مبنای نوع فعالیت که در سامانه ارائه شده است.

برای ورود به سامانه بر روی لینک زیر کلیک کنید:

https://corona.samandehi.ir/homepage.aspx

لینک خبر :‌ وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی
در جلسه اصلی کمیسیون فرهنگی هیئت دولت، ضمن تصویب آیین نامه ماده (14) قانون حمایت از فعالان و استادکاران صنایع دستی ، تبعات فرهنگی و اجتماعی همه گیری کرونا مورد بررسی قرار گرفت.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۲/۱۵ سایت های دیگر : خبرگزاری کار ایران خبرگزاری پانا

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دفتر هیئت دولت در این جلسه آیین نامه ماده (14) قانون حمایت از فعالان و استادکاران صنایع دستی که به پیشنهاد مشترک وزات میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی و صنعت، معدن و تجارت به هیئت وزیران ارائه شده است با اصلاحاتی به تصویب کمیسیون اصلی فرهنگی رسید.

در ابتدای این جلسه دبیر کمیسیون فرهنگی دولت به تشریح ابعاد پیشنهاد و روند بررسی آن در کمیسیون پرداخته و گفت: در روند بررسی پیشنهاد علاوه بر دستگاه های اجرایی، اصناف مرتبط با موضوع پیشنهاد نیز مشارکت داشته اند و نظر آنها در فرایند تدوین و بررسی پیشنهاد اخذ شده است.

در ادامه جلسه آیین نامه ماده (14) قانون حمایت از فعالان و استادکاران صنایع دستی بررسی بررسی شد و مواد آیین نامه به ترتیب مورد بررسی قرار گرفت.

دکتر صالحی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و رئیس کمیسیون فرهنگی دولت در روند بررسی متن ضمن تشکر از فعالیت های صورت گرفته در تدوین آیین نامه، اظهار داشتند که در آیین نامه ابهام در تقسیم کار میان وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی و وزارت صمت می بایست به صورت کامل برطرف شود تا از احتمال سردرگمی شهروندان و تداخل های آتی کارکردها میان دو وزراتخانه پیشگیری شود.

هم چنین، با توجه به گستره دامنه بیماری کووید 19 و تاثیرات آن در زندگی روزمره و لزوم مواجهه مطلوب با این تأثیرات؛ ادامه جلسه به بررسی تبعات فرهنگی و اجتماعی اپیدمی کرونا اختصاص یافت.

صالحی، رییس کمیسیون فرهنگی دولت با قدردانی از دبیرخانه کمیسیون برای آماده نمودن مقدمات بررسی موضوع در صحن کمیسیون اظهار داشت: هرچند زمان و نحوه ورود کرونا به ایران قابل پیش بینی دقیق نبود و این موضوع فرصت کافی را برای مقابله کامل با این مساله در اختیار ما قرار نداد، اما دولت برای برنامه ریزی دوران پس از کرونا فرصت کافی را دارد و از همین رو نیز باید در خصوص دوران پسا کرونا تحلیل های کافی را داشته باشیم. از همین رو با نظر اعضاء کمیسیون تصمیم بر این شده است تا گزارش های پژوهشی متنوعی که در این خصوص انجام شده است در صحن کمیسیون فرهنگی دولت ارائه شود. بر همین مبنا دبیرخانه کمیسیون مذاکراتی را با پژوهشگاه های بزرگ که در زمینه مطالعه مسائل فرهنگی-اجتماعی فعالیت می کنند آغاز نموده است تا چکیده ای از دیدگاه های آنان در خصوص تبعات فرهنگی-اجتماعی موضوع به بحث گذاشته شود.

در ادامه جلسه دکتر طالبی، دبیر کمیسیون فرهنگی دولت ضمن تاکید بر اهمیت در نظر داشتن تبعات فرهنگی و اجتماعی کووید 19 اظهار داشت: دبیرخانه کمیسیون از همان هفته های اول دغدغه موضوع را داشته و تلاش نموده است تا پژوهش های انجام شده در زمینه ابعاد فرهنگی کرونا را رصد کند. در حال حاضر تحقیقات متعددی برای کرونا در کشور انجام شده است. دانشگاه تهران، وزارت کشور اقدام های خوبی در این خصوص انجام داده اند و پژوهش جدیدی نیز در پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات با موضوع دیدگاه شهروندان نسبت به شرایط موجود اپیدمی به تازگی پایان یافته و نتایج آن به دبیرخانه کمیسیون منعکس شده است.

وی افزود: ایام پسا کرونا ناگزیر در فضای فرهنگی اجتماعی تأثیراتی خواهد داشت که می بایست از هم اکنون مورد توجه دولت قرار گیرد.

در ادامه، نمایندگان پژوهشگاه های حاضر در جلسه نظرات، دیدگاه ها و یافته های خود را پیرامون همه گیری کرونا در جلسه بیان نمودند.

از جمله موارد مطرح شده توسط پژوهشگران می توان به تاثیرات اپیدمی کرونا بر نظریه های علم و معرفت و پیش بینی تحولات آینده و بازنگری در انگاره های سرمایه داری اشاره نمود.

یکی از پژوهشگران حاضر در جلسه در این خصوص اظهار نمود: در زمینه معرفت شناسی، اپیدمی اخیر بدون شک موجب بازنگری در اصول قاطع علمی گردیده است و سبب شده است تا انسان ها تا اندازه ای اعتماد متقن پیشین خود را به علم از دست بدهند. این بازنگری در پیوند با دیدگاه شهروندان به آثار سرمایه داری نیز هست. هر چند این بازنگری به معنای زیر و رو شدن نظم موجود نخواهد بود اما سبب تصحیح تدریجی جدی در مسیر نظم معرفت شناسانه موجود خواهد شد.

تقویت زندگی مجازی در دوران اپیدمی از دیگر موضوعاتی بود که در این جلسه مورد بحث قرار گرفت. از دیدگاه یکی از پژوهشگران حاضر در جلسه، تشدید روند تغییر بستر فعالیت های اجتماعی به فضای مجازی یکی از اتفاقاتی است که به واسطه همه گیری کرونا رقم خورده است. این اتفاق با وجود روند های توسعه ای که برای آن دیده می شود و پیش بینی هایی که در خصوص توسعه فناوری اطلاعات برای حل مشکلات مشابه در آینده طرح می شود می تواند زندگی اجتماعی را بیش از پیش به سمت یک زندگی انفرادی مجازی سوق دهد.

بخش دیگری از مباحث بررسی تبعات اجتماعی فرهنگی کرونا در کمیسیون، به آثار این اپیدمی در زمینه سرمایه اجتماعی و فرسایش زمینه های سرمایه اجتماعی اختصاص یافت.

درادامه جلسه گزارش یکی از پژوهشگران از ارزیابی عملکرد دستگاه های اجرایی در زمان اپیدمی توسط شهروندان ارائه داد. در این بخش نقاط ضعف و قوت دستگاهای اجرایی در انجام وظایف شان طی دو ماه اخیر براساس گزارش های رصد نهادهای نظارتی مورد بررسی قرار گرفت. از جمله فعالیت دستگاه هایی که در این بخش با حساسیت بیشتری مورد بحث قرار گرفتند میتوان به اقدامات وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی و وزارت آموزش و پرورش بخصوص با توجه به تبعات کند شدن فعالیت های نظام آموزشی اشاره نمود.

در پایان جلسه با توجه به محدودیت زمان مقرر گردید تا ادامه مباحث و ارائه یافته های پژوهشی بیشتر، در جلسه بعدی کمیسیون انجام گیرد.

لازم به ذکر است، جلسه کمیسیون فرهنگی هیئت دولت در روز یکشنبه هفتم اردیبهشت ماه سال جاری با حضور وزرای فرهنگ و ارشاد اسلامی، میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، ورزش و جوانان، آموزش و پرورش، معاون رئیس جمهور در امور زنان و رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی و رئیس مرکز فرش ایران در محل ساختمان حافظیه برگزار شد.

لینک خبر :‌ دفتر هیئت دولت
سومین جشنواره عکس تلفن همراه هشت در روزهای پر از اضطراب کرونایی با موضوع شادی در حال برگزاری است.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۲/۱۴ سایت های دیگر : آمد خبر کیمیا نیوز روزنامه مردم سالاری

به گزارش ایسنا، شیوع ویروس کرونا موضوع جشنواره هشت را به جلوه های شادی و نشاط در تمام زوایای زندگی ایرانی اسلامی تغییر داد و بخش همدلی اجتماعی به جشنواره اضافه شد.

در همین راستا همایون امیرزاده رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در یادداشتی از اهمیت برگزاری جشنواره عکس موبایلی در روزهای کرونایی سخن گفته است.

متن این یادداشت به شرح زیر است:

"آخرین سال سده چهاردهم شمسی، با ظهور پدیده ویروس کوید 19، زندگی جهانیان را دستخوش تغییرات سهمگینی کرد. ترس و اضطراب از آثار سوء بیماری در کنار کاهش ارتباطات رودرروی انسان ها، به تنهایی و بی پناهی بشر امروز ابعاد دیگری بخشید.

در ایران اسلامی با سابقه درخشان تمدنی و غنای فرهنگی، خیزش هنرمندان و همراهی آنان با مردم در دوران شیوع ویروس کرونا، نشان از روح بلند و دغدغه مند آنان دارد که در سختی ها و مشکلات همواره نقش آفرین بوده اند و امیدواری را زمرمه کرده اند.

همراه با ده ها عنوان فعالیت فرهنگی، هنری و سینمایی، برپایی رویدادهای هنری در شبکه های اجتماعی مجازی، جلوه ای متنوع و متکثر از اقدامات فرهنگ دوستان در ایام دشوار فاصله گذاری اجتماعی به تصویر کشیده است. در این میان جشنواره عکس های موبایلی که سومین دوره برگزاری را تجربه می کند، از رهگذر شیوع این بیماری، افق هایی تازه و پنجره هایی نو در مقابل خود یافته که می تواند فرصت های جدیدی را به واسطه نگاه خلاقانه جوانان این مرزو بوم خلق کند.

جشنواره عکس تلفن همراه هشت در این دوره که موضوع شادی و نشاط را در دستور کار خود قرار داده، متناسب با روزهای شیوع ویروس کرونا بخش جدیدی را در خود جای داده است که همدلی اجتماعی نام دارد و بازتابی از ماندن مردم در خانه، تلاش کادر درمان برای مقابله با ویروس کرونا و همچنین همدلی گروه های مختلف مردمی و جهادی برای مبارزه با این ویروس منحوس است.

این اقدام را به فال نیک گرفته و با توجه به افزایش میزان استفاده از تلفن همراه و حضور در فضای مجازی، انتظار می رود عکس های بانشاط و امیدوارکننده ای را در جشنواره هشت شاهد باشیم."

انتهای پیام

لینک خبر :‌ خبرگزاری دانشجویان ایران
تهران- ایرناپلاس- فهرست دریافت کنندگان ارز 4200 تومانی نشان می دهد دلار آمریکا به تخصیص ارز دولتی بازگشته و در مقابل، دینار عراق، ریال قطر و فرانک سوییس در فاصله 43 روزه 21 اسفند سال گذشته تا سوم اردیبهشت امسال، تخصیص دولتی نداشته اند. شرکت های خودروساز و شرکت های فعال در صنایع غذایی، از ابتدای تخصیص ارز 4200 تومانی تا کنون، سهم قابل توجهی در دریافت ارز به نرخ دولتی داشته اند.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۲/۱۴ سایت های دیگر : بانک مردم فصل تجارت فصل اقتصاد

فهرست های انتشار یافته حاوی دریافت کنندگان ارز دولتی و نیمایی از زمان معرفی دلار 4200 تومانی، یعنی 21 فروردین ماه 1397 تا 3 اردیبهشت ماه 1399 توسط بانک مرکزی منتشر شد. در این فهرست به تفکیک دریافت کنندگان ارز دولتی به منظور واردات کالا و خدمات و نیز بازپرداخت اقساط، ارائه شده است.

فهرست دریافت کنندگان ارز دولتی با هدف واردات کالا و خدمات، شامل 145 هزار و 112 مورد تخصیص انواع ارز با نرخ دولتی در این بازه زمانی است که نسبت به نسخه قبل یعنی 21 اسفند سال گذشته، 1242 مورد به آن اضافه شده است. مقایسه دو فهرست اخیر، کمک می کند تا بتوانیم کارنامه تخصیص ارز 4200 تومانی در بازه زمانی 21 اسفند 1398 تا سوم اسفند 1399 را بررسی کنیم.

سه ارزی که از اسفند تا اردیبهشت تخصیص دولتی نداشتند

از آنجایی که اطلاعات فهرست تخصیص ارز به صورت تجمعی ارائه می شود، تفاضل دو گزارش اخیر می تواند نشان دهنده ارز تخصیص داده شده در بازه زمانی بین دو فهرست باشد و منطقی است که مقدار قابل قبول برای این تفاضل، تنها می تواند صفر یا مثبت باشد. با این حال، تفاضل مجموع روبل روسیه تخصیص داده شده در دو فهرست اخیر بانک مرکزی منفی است که نباید در داده های تجمعی بروز پیدا کند.

علاوه بر این، فهرست جدید بانک مرکزی نشان می دهد در بازه زمانی 21 اسفند 1398 تا 3 اردیبهشت 1399 تخصیصی در رابطه با سه ارز دینار عراق، فرانک سوییس و ریال قطر صورت نگرفته است.

سازمان حج و زیارت با دریافت 35 میلیارد و 750 میلیون دینار عراق از 21 فروردین 1397 تا کنون، بیشترین دریافت دینار به نرخ دولتی را داشته، به طوری که سهم این سازمان از مجموع تخصیص دینار عراق به نرخ دولتی، حدود 62 درصد بوده است.

شرکت ارتباطات زیر ساخت، تنها متقاضی دریافت ریال قطر به نرخ دولتی از 21 فروردین 1397 تا کنون بوده و طی یک سفارش، 2 میلیون و 180 هزار ریال قطر به نرخ دولتی دریافت کرده است.

وون کره جنوبی، صدرنشین تخصیص ارز دولتی

بیشترین تخصیص ارز دولتی از 21 فروردین 1397 تا کنون، مربوط به وون کره جنوبی است که در هر دو فهرست اخیر بانک مرکزی در ردیف اول تخصصی ارز 4200 تومانی به واردات کالا و خدمات قرار می گیرد. در این مدت در مجموع حدود 1336 میلیارد وون کره جنوبی به نرخ دولتی به واردات تخصیص داده شده است.

شرکت های فعال در صنعت خودرو، بیشترین میزان دریافت وون کره جنوبی به نرخ دولتی را از 21 فروردین 1397 تاکنون داشته اند. سایپا با 10.11 درصد، ایران خودرو و ساپکو در مجموع با 6.31 درصد، کرمان موتور با 4.92 درصد و کروز با 4.06 درصد، در رتبه های نخست تخصیص این ارز هستند که در مجموع طی این مدت بیش از 339 میلیارد وون کره جنوبی به نرخ دولتی دریافت کرده اند.

بیشترین افزایش تخصیص ارز دولتی به روپیه

در بازه 43 روزه 21 اسفند 1398 تا 3 اردیبهشت سال جاری، بیشترین تغییر در ارز تخصیص داده شده به نرخ دولتی مربوط به روپیه هند است. در این مدت حدود 26 میلیارد روپیه هند به واردات کالا و خدمات تخصیص داده شده است.

بیشترین میزان تخصیص روپیه با نرخ دولتی از 21 فروردین 1397 تا 3 اردیبهشت 1399 مربوط به شرکت مادر تخصصی بازرگانی دولتی ایران بوده که حدود 8.5 درصد از روپیه به نرخ دولتی را دریافت کرده است. شرکت طبیعت سبز مهین با دریافت بیش از 23 میلیارد و 500 میلیون روپیه، در ردیف دوم دریافت کنندگان روپیه با نرخ دولتی قرار دارد. این شرکت در زمینه مواد غذایی فعالیت می کند.

رتبه سوم دریافت روپیه دولتی مربوط به شرکت آریا تجارت سده است. این شرکت نیز با دریافت حدود 22 میلیون روپیه، بیش از 6.6 درصد روپیه دولتی تخصیص یافته شده در این مدت را دریافت کرده است.

این سه شرکت به همراه شرکت سهامی پشتیبانی امور دام کشور، در مجموع حدود 25 درصد از روپیه هند به نرخ دولتی را از 21 فروردین 1397 تا 3 اردیبهشت 1399 دریافت کرده اند.

بازگشت دلار آمریکا به تخصیص ارز دولتی

نکته قابل توجه در فهرست جدید بانک مرکزی، اضافه شدن دلار آمریکا به تخصیص ارز 4200 تومانی برای اولین بار پس از 21 فروردین 1397 برای واردات کالا و خدمات است. از 21 اسفند 1398 تا کنون، حدود یک میلیون دلار آمریکا به واردات کالا و خدمات تخصیص یافته است. این مبلغ مربوط به سفارش ثبت شده توسط شرکت شفایاب گستر است که در حوزه دارویی فعالیت می کند.

لینک خبر :‌ خبرگزاری جمهوری اسلامی
کاروان های خالی حج تمتع، در صورت عدم تکمیل ظرفیت تا هفته آینده باهم ادغام می شوند تا برنامه ریزی های حج تمتع 99 با سرعت بیشتری پیگیری شود.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۲/۱۴ سایت های دیگر : خبرگزاری دانشجو تهران پرس چغادک نیوز شهید نیوز

به گزارش خبرنگار حج و زیارت خبرگزاری فارس، برنامه ریزی سازمان حج و زیارت به منظور تشرف زائران به حج تمتع 99، با وجود نامشخص بودن وضعیت حج تمتع امسال از سوی سعودی ها ادامه دارد و اقدامات به منظور آمادگی زائران خانه خدا در حال انجام است.

بر همین اساس، جلسات آموزشی زائران خانه خدا برای جلوگیری از شیوع کرونا از هفته گذشته به صورت مجازی آغاز شده و زائران در بستر فضای مجازی با آموزش های مختلف برای تشرف به حج تمتع آماده می شوند.

البته با این وجود همان طور که علیرضا رشیدیان رئیس سازمان حج و زیارت عنوان کرده است، ظرفیت کاروان های حج تمتع هنوز تکمیل نشده است و به گفته اکبر رضایی سرپرست معاونت حج و عمره سازمان حج و زیارت همچنان 25 درصد ظرفیت کاروان ها خالی است.

بر همین اساس نیز، اولویت های جدید اعلام شده است تا جایی که ودیعه گذاران تا شهریور 86 می توانند برای ثبت نام در کاروان ها اقدام کنند و به عنوان مشمولان تشرف به حج تمتع به شمار می روند.

همچنین بر اساس برنامه ریزی سازمان حج و زیارت و احتمال عدم تکمیل ظرفیت کاروان ها با وجود اعلام اولویت جدید به دلیل شیوع کرونا و نامشخص بودن وضعیت سفر، در صورت عدم تکمیل کاروان های حج تمتع 99 تا هفته آینده، ممکن است کاروان هایی که ظرفیت خالی دارند باهم ادغام شوند تا برنامه های حج تمتع سال جاری با سرعت بیشتری پیگیری شود.

هدف اصلی از تجمیع کاروان های حج تمتع، آمادگی کامل کاروان ها و زائران برای تشرف به حج تمتع سال جاری است. چرا که مسؤولان پیش بینی می کنند در صورت اعلام سعودی ها برای بازگشایی مسجدالحرام و برقراری حج تمتع امسال، باید ایران با سهمیه کامل، آمادگی تشرف به این سفر معنوی را داشته باشد.

بر همین اساس نیز سازمان حج و زیارت از مدیران و عوامل کاروان ها خواسته برای تکمیل ظرفیت کاروان ها اقدام کنند تا نیازی به تجمیع کاروان ها نباشد.

البته همانطور که رئیس سازمان حج و زیارت عنوان کرده است، در صورت عدم برپایی مناسک حج تمتع از سوی عربستان، زائرانی که ثبت نام خود را تکمیل کرده اند، مشمول افزایش هزینه حج در سال آینده نخواهند شد.

به گزارش فارس، بر اساس تفاهم نامه ایران و عربستان قبل از شیوع کرونا 87 میلیون و 500 ایرانی به حج تمتع 99 مشرف می شوند.

انتهای پیام/

لینک خبر :‌ خبرگزاری فارس
محمدهادی ناصری به عنوان مدیرکل کتابخانه های عمومی استان تهران معرفی شد.

به گزارش گروه فرهنگ و هنر دفاع پرس ، مراسم تکریم و معارفه مدیرکل کتابخانه های عمومی استان تهران، با حضور شکرالله حسن بیگی معاون سیاسی و اجتماعی استاندار تهران، علیرضا مختارپور دبیرکل نهاد کتابخانه های عمومی کشور، اسماعیل شفاعی معاون امور مالی و اداری، مهدی رمضانی معاون توسعه کتابخانه ها و ترویج کتابخوانی، عباس نعمتی مدیرکل حراست، حسام قربانعلی مدیرکل امور مجلس و استان ها، محمدهادی ناصری مدیرکل کتابخانه های عمومی استان تهران و علی نیکنام مدیر سابق این اداره کل برگزار شد.

در این مراسم شکرالله حسن بیگی، معاون سیاسی و اجتماعی استاندار تهران با اشاره به همکاری های استانداری و اداره کل کتابخانه های عمومی استان تهران اشاره کرد و اظهار داشت: در حدود دو سال حضورم در استانداری شاهد حضور و تلاش های آقای نیکنام در فعالیت های فرهنگی استان بودم و در برنامه ها و جلسات مختلفی از جمله جلسات انجمن کتابخانه های عمومی با هم در ارتباط و تعامل بودیم. ایشان در مدت حضور خود تلاش های بسیاری در حوزه کتابخوانی در استان تهران داشتند که بسیار قابل تقدیر است.

وی همچنین ضمن آرزوی توفیق برای محمدهادی ناصری در اداره کل کتابخانه های عمومی استان تهران، گفت: امیدوارم جناب آقای ناصری همچون سایر سمت هایی که در گذشته داشتند، در سمت جدید نیز موفق باشد و اعلام می کنم که ما در مجموعه استانداری و معاونت های مختلف همکار شما هستیم و در حوزه فعالیت های فرهنگی در کنار شما خواهیم بود. ان شاءالله همکاران اداره کل کتابخانه با همان قدرت و حتی با انگیزه مضاعف با جناب آقای ناصری همکاری کنند تا با استفاده از شور و حرارت جوانی، به برطرف کردن مشکلات و چالش های فرهنگی استان تهران کمک کنیم.

معاون سیاسی و اجتماعی استاندار تهران با اشاره به خلاء های موجود در استان تهران گفت: وقتی صحبت از تهران می شود، تصور غالب از تهران به عنوان پایتخت، استانی با ساختمان ها و برج های آنچنانی است. اما در واقع استان تهران در برخی از شاخص ها حتی از محروم تریم نقاط کشور هم عقب تر و محروم تر است. به طوری که در برخی شهرهای استان تهران بیمارستان وجود ندارد، درحالی که سرانه دانش آموزی در کشور 24 است این عدد در استان تهران 34 است و حتی کلاس هایی با 45 دانش آموز در مدارس این استان تشکیل می شود. با این تفاسیر کتابخانه ها و سرانه فرهنگی استان تهران نیز خیلی دور از این آمار نیست.

برداشتن گام های موثر در تحقق نیم درصد

شکرالله حسن بیگی در ادامه با اشاره به آموزه های دین اسلام درباره کتاب و کتابخوانی گفت: آموزه های دینی ما توصیه های مهمی درباره کتاب و کتابخوانی برای ما داشته است؛ هر پیامبری یک معجزه ای داشته و معجزه پیامبر اسلام قرآن ، یعنی یک کتاب است. اولین آیات نازل شده به پیامبر موضوع خواندن است. در آیه دیگری خداوند به قلم قسم می خود. در قرآن واژه کتاب به اشکال مختلف 255 بار، واژه علم 582 بار، واژه قلم دو بار و واژه اقرا سه بار تکرار شده است. که این موضوعات پیام مهمی به همراه دارد.

وی تأکید کرد: معتقدم ما مسلمانان آنگونه که باید از این آموزه ها برداشت و دریافت نکردیم و همه بر این موضوع توافق داریم که اقبال مردم به کتاب و کتابخوانی کم است. البته شیوع بیماری کرونا با وجود همه زیان های خود، باعث شد بخشی از مردم در خانه فرصت انس با کتاب را پیدا کنند. ما باید کاری کنیم که انس با کتاب در میان مردم ادامه پیدا کند.

معاون سیاسی و اجتماعی استاندار تهران ضمن اعلام آمادگی کامل برای همکاری با اداره کل کتابخانه های استان تهران، گفت: من قول می دهم در ادامه تعاملات دوطرفه، فرصت بیشتری برای همکاری و هم افزایی با اداره کل کتابخانه های عمومی استان تهران اختصاص دهیم و همچنین گام های موثری در تحقق سهم نیم درصد کتابخانه ها از محل درآمد شهرداری ها برداریم تا بتوانیم شاخص های کتابخوانی را در پایتخت جمهوری اسلامی روز به روز ارتقاء دهیم.

تاکید دبیرکل نهاد بر خلوص نیت، پاکدستی، ایمان و تلاش مجاهدانه در انجام خدمت محمد هادی ناصری

علیرضا مختارپور در این مراسم ضمن تقدیر از حضور معاون سیاسی و اجتماعی استاندار تهران و رویکرد فرهنگی استانداری، طی سخنانی گفت: در مدتی که در نهاد حضور دارم این دومین مراسم معارفه است که در آن شرکت می کنم؛ معارفه اول مربوط به آقای نیکنام و معارفه دوم مربوط به آقای ناصری بوده است؛ معارفه آقای نیکنام در کتابخانه عمومی پارک شهر با حضور کتابداران صورت گرفت و در آن جا با تقدیر از خدمات آقای نیکنام در دوران دفاع مقدس مسئولیت اداره کل کتابخانه های عمومی استان تهران به ایشان سپرده شد که ایشان هم بیش از پنج سال در این سمت خدمت کردند و خدمات بسیار زیادی انجام دادند که ان شاءاالله نزد خداوند ماجور باشد و برای ایشان و خانواده محترم شان آرزوی سلامتی و موفقیت می کنیم.

وی در معرفی مدیرکل جدید کتابخانه های استان تهران گفت: جناب آقای ناصری از ماه های ابتدایی حضور بنده در نهاد به جمع ما پیوست و با وجود انتظارات بسیار، مسئولیت دشوار اداره کل روابط عمومی و امور بین الملل را بر عهده گرفت؛ چرا که در آن زمان فعالیت های بسیاری از سوی کتابداران در سراسر کشور صورت می گرفت که منعکس نمی شد و ارتباط نهاد با رسانه ها ارتباطی محکم، وسیع و اثربخش نبود.

دبیرکل نهاد کتابخانه های عمومی کشور تصریح کرد: بنده گواهی می دهم که در طول این سال ها جناب آقای ناصری با خلوص نیت، پاکدستی، ایمان و تلاش مجاهدانه این خدمت را انجام دادند؛ به خصوص در شش ماه اخیر که مسئولیت اداره کل روابط عمومی و همچنین سرپرستی اداره کل کتابخانه های استان تهران را به صورت همزمان تقبل کردند، همت مضاعفی به کار بستند. امیدواریم در آینده نزدیک تدبیری که برای روابط عمومی در نظر گرفته شده به نتیجه برسد و بار روابط عمومی از دوش ایشان برداشته شود.

مختارپور با اشاره به روند انتصاب مدیران جوان در نهاد کتابخانه های عمومی کشور ادامه داد: به جرات می توانم ادعا کنم که جوان ترین نهاد از نظر مدیران در میان دستگاه های فرهنگی، نهاد کتابخانه های عمومی کشور است؛ یعنی متوسط سن مدیران استانی و ستادی نهاد کمتر از هر دستگاه فرهنگی دیگر است. نیروهای جوان ابتکارات، خلاقیت و شور و شوق بسیاری برای خدمت دارند که البته کار کردن با این افراد دشواری های خاص خود را هم دارد؛ چرا که آنها انتظارات و آرمان های خوب و مقدسی دارند و تلاش دارند که هرچه زود به این آرمان ها برسند، اما اغلب امکانات محدود دستگاه ها و نهادها اجازه این بروز و ظهور را نمی دهد.

افزودن 600 کتابخانه به مجموعه کتابخانه های کشور طی 50 سال

دبیرکل نهاد کتابخانه های عمومی کشور در ادامه با اشاره به مهم ترین چالش پیش روی نهاد گفت: قانون تأسیس نهاد در سال های 82 تا 84 از سوی دولت محترم وقت تنظیم به مجلس محترم وقت ارائه و تصویب شد، اما به دلیل اینکه خود نهاد در آن زمان وجود سازمانی نداشته و دستگاه های دیگر برای آن تصمیم می گرفتند، متاسفانه این قانون دارای اشکالات فراوانی است.

وی افزود: مهمترین اشکال آن عدم پیش بینی منابع مستمر و پایدار مالی برای اداره کتابخانه ها است؛ در این قانون دو منبع مهم مالی برای کتابخانه ها پیش بینی شده که یکی کمک دولت است که صرفاً با قید کمک آمده و هیچ تضمینی برای تامین بودجه های نهاد ارائه نمی کند و دیگری سهم نیم درصد از ماده 6 است و با کمال تاسف باید گفت که در قانون سال 1344 در رژیم پهلوی این عدد یک و نیم درصد بود و در نظام جمهوری اسلامی به یک سوم تقلیل پیدا کرد. با این تفاوت که در قانون سال 1344 وزیر کشور عضو هیات امنای این نهاد بوده تا آن درصد موردنظر مستقیماً به کتابخانه ها اختصاص یابد و پرداخت شود، اما این پیش بینی در قانون سال 1384 نشده بود.

وی درباره چالش های پیش روی دریافت سهم نیم درصد از شهرداری ها نیز توضیح داد: از طرف دیگر نیم درصد شهرداری ها نیز بودجه قابل اتکایی نیست؛ چرا که شهرداری ها در بسیاری استان ما اصلاً درآمد مالی ندارند و حتی از عهده هزینه های جاری خود و هزینه های شهری برنمی آیند. برخی مسئولین وزارت کشور به ما اعلام کردند که بیش از نیمی از شهرداری های یک هزار و 400 شهر کشور، توان پرداخت نیم درصد را ندارند.

دبیرکل نهاد کتابخانه های عمومی کشور با بیان اینکه نگاه ما به سایر دستگاه ها در کشور، نگاهی تعامل گونه و برادرانه است، ادامه داد: شهرداری ها در شهرهای دیگر و کلانشهرها نیز درگیر مسائل مختلفی هستند و هزینه های سنگینی دارند. به عنوان مثال از زمانی که به بیماری کرونا در کشور شایع شده شهرداری ها از بسیاری فعالیت های درآمدزای خود محروم شده اند و برخی از آنها مطالبات پرداخت نشده ای از سوی دولت دارند. که در مجموع سهم نیم درصد از درآمد شهرداری ها نیز درآمد پایداری محسوب نمی شود.

مختار پور تأکید کرد: به طور کلی در قانون منابع مستمر و پایداری برای اداره نهاد کتابخانه ها در نظر گرفته نشده، اما از سویی دیگر انتظارات از نهاد برای گسترش و توسعه کتابخانه ها و گسترش عدالت فرهنگی در کشور افزایش یافته است. طبق گزارشات ارائه شده در همین شهر تهران مناطقی وجود دارد که مردم دسترسی مناسبی به کتابخانه ندارند و امکان تأمین زمین، منابع و تجهیزات برای ایجاد کتابخانه جدید وجود ندارد. اما خوشبختانه با تمام این مشکلات نهاد توانسته در سال های اخیر روند رو به رشدی داشته باشد، به طوری که 600 کتابخانه به مجموعه کتابخانه های عمومی کشور اضافه شود.

وی در ادامه سخنان خود درباره لزوم ایجاد تحول در فعالیت های کتابخوانی در استان تهران گفت: انتظار از اداره کل استان تهران این است که در یک بازه کوتاه مدت یکساله شاهد تغییرات و تحولاتی در گسترش فعالیت های فرهنگی و کتابخوانی باشیم. برادر عزیزمان آقای نیکنام در این زمینه تلاش های بسیاری داشتند و حالا نوبت این است که یک طرح جدید، نگرش نو و جهشی در خدمات فرهنگی و کتابخوانی صورت بگیرد که الحمدلله زمینه های آن فراهم است.

وی با اشاره به تعاملات صورت گرفته میان نهاد و سایر دستگاه های استان تران گفت: خوشبختانه امروز تعامل و هم افزایی خوبی در سطح روابط نهاد با استانداری و سایر دستگاه ها وجود دارد و با ادامه تعاملات خوبی که آقای ناصری در این چند ماه با دستگاه های فرهنگی و غیر فرهنگی استان تهران برقرار کردند امیدوار هستیم در پایان سال جاری و یا در سالگرد این روز در سال آینده، گزارشی از روند رو به رشد این فعالیت ها در دست داشته باشیم.

همت، پی گیری و پشتکار علی نیکنام در بازگشایی کتابخانه مرکزی پارک شهر تهران

مهدی رمضانی، نیز در این مراسم طی سخنانی گفت: طبیعتا در دوره مدیریت هر فرد فراز و فرودهای متعددی وجود دارد که حتما شامل مدیریت جناب آقای نیکنام در اداره کل کتابخانه های عمومی استان تهران هم می شود. اما یکی از نکات برجسته فعالیت های ایشان موضوع بازگشایی کتابخانه مرکزی پارک شهر بود که با همت، پیگیری و پشتکار و با اعتبار ایشان انجام شد که انصافا باید از ایشان بابت این اقدام مهم تقدیر کرد. چراکه کتابخانه پارک شهر به عنوان یک کتابخانه عمومی برای فضای فرهنگی شهر تهران یک اعتبار است و روند بازگشایی این کتابخانه حاصل نشد مگر با پیگیری جناب آقای نیکنام.

معاون توسعه کتابخانه ها و ترویج کتابخوانی نهاد با اشاره به برخی ویژگی های شخصیتی و مدیریتی علی نیکنام ادامه داد: حسن خلق ایشان با کارکنان و ارتباط موثر ایشان با بدنه نهاد از نکات بارز شخصیتی و مدیریتی ایشان بود. ضمن اینکه ایشان مزین هستند به مدال ایثارگری که این موضوع حتما در امور این اداره کل راهگشا بوده است.

وی ادامه داد: بنده از سال های گذشته با جناب آقای ناصری و سابقه فعالیت های فرهنگی ایشان آشنا بودم. ایشان در حال حاضر هم در اداره کل روابط عمومی و امور بین الملل و هم در اداره کل کتابخانه های استان تهران تقبل مسئولیت دارند که به زعم بنده ستاد نهاد کتابخانه ها خلاء ایشان در ستاد را پذیرفت تا در اداره کل کتابخانه های استان تهران که دارای جایگاه و مسئولیت مهمی است، خدمت رسانی کنند. امیدوارم حمایت عزیزان در استانداری شامل حال ایشان شود تا بتوانند منشأ اثر باشند.

رمضانی در ادامه یادآور شد: استان تهران برخلاف ظاهر خود، به لحاظ سرانه های فرهنگی مظلوم است که ان شاءالله بتوانیم با تعامل و هم افزایی از این محرومیت بزداییم و بتوانیم به مردم خوب استان تهران خدمت کنیم.

باز کردن پای بسیاری از مسئولان به کتابخانه ها در سایه همدلی نهاد و استانداری

علی نیکنام مدیر سابق اداره کل کتابخانه های استان تهران نیز در این مراسم با تقدیر از حمایت های دبیرکل نهاد در طول مدت خدمت خود در نهاد، گفت: بنده به مدت پنج سال و 21 روز با لطف و اعتماد جناب آقای مختارپور، در این اداره کل خدمت کردم. با اینکه حدود 30 سال در حوزه کتابخانه ها فعالیت و خدمت کردم، اما این پنج سال آخر درواقع شیرینی دوران فعالیت حرفه ای من در نهاد بود که خوشبختانه با همراهی دبیرکل محترم توانستیم گام های بسیار خوبی در استان تهران برداریم.

وی با اشاره به تعامل و همکاری خود با مجموعه استانداری گفت: خوشبختانه استانداری و معاونت محترم سیاسی اجتماعی استانداری در مدت خدمت بنده عنایت ویژه ای به اداره کل داشتند و با اینکه در گذشته چنین همکاری و تعاملی میان نهاد و استانداری وجود نداشت، توانستیم با همکاری مشترک اقدامات موثری را رقم بزنیم.

نیکنام ادامه داد: جا دارد از همه همکاران در اداره کل کتابخانه های استان تهران، کتابداران، مسئولان کتابخانه ها، روسای ادارات و همکارانم در ستاد تشکر کنم که ماحصل 5 سال فعالیت ما در استان در کنار هم، با اتفاقات خوبی از جمله تعمیر، تجهیز و بازگشایی بسیاری از کتابخانه ها همراه شد و اگرچه در میان استان ها برتر نهاد نبودیم، اما پابه پای استان های دیگر در حال تلاش بودیم و توانستیم پای بسیاری از مسئولان را به کتابخانه ها باز کنیم که همه این ها در سایه همدلی میان مجموعه مدیریتی نهاد و استانداری تهران شکل گرفته بود.

افزوده شدن 900 متر به فضای کتابخانه ای طی شش ماه

در ادامه این مراسم محمد هادی ناصری، مدیرکل کتابخانه های عمومی استان تهران، طی سخنانی گفت: تشکر می کنم از مجموعه مدیران نهاد و به خصوص دبیرکل معزز نهاد که به بنده اعتماد کردند و از خدا می خواهم تا مدتی که در این مسئولیت هستم، لحظه ای از آن به غفلت نگذرد و بتوانم از آنچه که در توان دارم در حوزه کتاب و کتابخوانی، در خدمت مردم شریف استان تهران باشم.

وی در ادامه با ارائه برخی از مهم ترین اقدامات صورت گرفته در 6 ماه اخیر در اداره کل کتابخانه های عمومی استان تهران گفت: در ادامه فعالیت ها و زحمات جناب آقای نیکنام و همکاران، در آبان ماه در قالب افتتاح سه کتابخانه در شهرستان های دماوند، ری و رباط کریم، حدود 900 متر به زیربنای کتابخانه های عمومی استان اضافه شد. همچنین دو دستگاه کتابخانه سیار به ناوگان کتابخانه های سیار استان تهران اضافه شد.

ناصری درباره لزوم توسعه ناوگان کتابخانه های سیار در استان تهران توضیح داد: باتوجه به اینکه امروز هزینه ساخت و ساز و هزینه خرید زمین در استان تهران بسیار زیاد است و در برخی شهرستان ها مانند بهارستان زمین مناسبی برای احداث کتابخانه یافت نمی شود، آمادگی داریم که در صورت تأمین اعتبار، ناوگان کتابخانه های سیار در استان تهران را توسعه دهیم. یکی از مهم ترین بحث هایی که در مجموعه نهاد بررسی شده و طرحی پژوهشی هم در این زمینه وجود دارد، بحث آمایش سرزمینی برای تسهیل دسترسی شهروندان به کتابخانه است که یکی از بهترین راهکارها در این زمینه توسعه ناوگان کتابخانه های سیار در استان تهران است.

مدیرکل کتابخانه های عمومی استان تهران ادامه داد: با مجوزی که از جناب آقای مختارپور دریافت کردیم، مجوز یک اعتبار 10 میلیارد ریالی برای تامین منابع کتابخانه ها در اختیار ما قرار گرفت که تا یک ماه و نیم آینده خرید منابع به پایان می رسد و تا کنون نیز برخی از کتابخانه های استان نیز منابع مورد نیاز خود را دریافت کرده اند.

وی در ادامه به تشکیل محفل ادبی فیض در استان تهران اشاره کرد و گفت: ما در شهر تهران پایگاهی برای گردهمایی شاعران جوان و استادان شعر و ادب فارسی ایجاد کردیم که با عنوان محفل ادبی فیض با محوریت کتابخانه مرکزی پارک شهر فعالیت خود را آغاز کرد که با وجود شیوع بیماری کرونا و تعطیلی کتابخانه ها، نشست های این محفل به صورت مرتب از طریق فضای مجازی ادامه یافته به طوری که استادانی از کشورهای دیگر هم در این محفل پر رونق حاضر شده اند.

ناصری با اشاره به سایر برنامه های فرهنگی اجرا شده در شش ماه گذشته گفت: ما از ظرفیت کتابخانه ها استفاده کردیم و برنامه اکران فیلم هایی که مناسب کودک و نوجوان بود را در مجموعه کتابخانه پارک شهر در سه نوبت قبل از بروز بیماری کرونا اجرا کردیم که خوشبختانه با استقبال خوبی همراه شد و در حدود 700 نفر بدون هیچ هزینه ای از این امکان استفاده کردند و ان شاءالله با توجه به ظرفیتی که سینمای کشور برای تولید و پخش آثار قابل عرضه برای کودکان و نوجوانان داشته باشد، ما باز هم از این امکان استفاده خواهیم کرد.

مدیرکل کتابخانه های استان تهران افزود: در بحث انتخابات هم 22 پایگاه رای گیری در کتابخانه ها برپا شد و 115 نفر از همکاران ما به عنوان عوامل اجرایی انتخابات در این میدان فعالیت کردند که از ایشان هم تشکر می کنم. پشتیبانی هایی هم که دوستان در فرمانداری به لحاظ مالی و سایر پشتیبانی ها درخواست داشتند، به انجام رساندیم.

تولید 190 دقیقه فیلم ویدئویی در ایام تعطیلی کتابخانه ها به دلیل شیوع کرونا

وی با اشاره به ادامه فعالیت کتابداران کتابخانه های عمومی سراسر کشور در دوران تعطیلی کتابخانه ها گفت: با توجه به ایام شیوع کرونا، کتابخانه های تعطیل شد اما فعالیت های فرهنگی کتابداران ما در فضای مجازی ادامه یافت. به طوری که بلافاصله پس از تعطیلی کتابخانه ها ماموریت های جدید تعریف شد و به همت همکاران کتابدار تهران تا پایان اسفند ماه 190 دقیقه فیلم ویدئویی برای انتشار در فضای مجازی تولید شد که شامل قصه گویی، داستان خوانی و کتابخوانی و آموزش کاردستی بودند. همچنین بعد از تعطیلات عید نوروز، همکاران من برای اولین بار در کشور موفق شدند از پلتفرم های آموزش آنلاین استفاده کنند و دوره هایی را ویژه خانواده ها و اعضای کودک و نوجوان طراحی کنند که این دوره ها همچنان هم ادامه دارد.

محمدهادی ناصری در ادامه با اشاره به جلسه ای که در استانداری برگزار شده بود، گفت: بر اساس قولی که در آن جلسه به جناب استاندار دادیم، اعلام می کنم که در مجموعه نهاد کتابخانه ها برای ارزیابی ادارات کل استانی طرحی با پشتوانه پژوهشی وجود دارد که تمام اسناد و ماموریت های نهاد بررسی شده و آنچه که برای پیشبرد اهداف در نظر گرفته شده، در شاخص ها آمده است. ما بر اساس همان شاخص ها تلاش کردیم برنامه سال 99 را تدوین کنیم که با توجه به تعطیلی کرونایی، در جمع آوری این اطلاعات و جمع بندی در برخی از رده های کتابخانه ای، تاخیر به وجود آمد که ان شاءالله تا پایان اردیبهشت ماه برنامه سال 99 را هم به صورت مدون خدمت مجموعه مدیریت استان تقدیم کنیم که بر اساس آن برنامه حرکت کنیم.

وی با تقدیر از حضور و همراهی معاون سیاسی و اجتماعی استانداری تهران، گفت: در مقطعی که در خدمت آقای حسن بیگی بودیم با آغوش باز پذیرای ما بودند و به ما کمک کردند و همچنین جناب آقای استاندار که با رویکرد مثبت نسبت به فعالیت های کتابخوانی، در بحث احقاق سهم نیم درصد نهاد تاکید داشتند و اعلام آمادگی کردند که در آنچه به مدیریت استان بازمی گردد کمال همکاری را خواهند داشت که از ایشان تشکر می کنم.

مدیرکل کتابخانه های عمومی استان تهران در پایان گفت: همچنین از همه همکارانی که در شش ماه گذشته و در اوج بحث کرونا با تمام توان به صورت داوطلبانه از خانه بیرون آمدند و برای برنامه ریزی و پرکردن اوقات فراغت فرزندان این کشور وقت گذاشتند تشکر کنم. همچنین در پایان از برادر عزیزم آقای نیکنام به واسطه زحماتی که در دوره فعالیت خود در استان تهران انجام دادند متشکرم.

گفتنی است در پایان این مراسم ضمن تقدیر از علی نیکنام، حکم محمدهادی ناصری به عنوان مدیرکل کتابخانه های عمومی استان تهران به وی اعطا شد.

انتهای پیام/ 121

لینک خبر :‌ خبرگزاری دفاع مقدس
سینماپرس: موسیقی و ترانه هایی که به وجود آمد درواقع ذائقه مردم را نه به طرف متعالی شدن، بلکه به طرف سطحی نگری سوق داد. این تغییر ذائقه بعد از انقلاب نیز به خصوص در دهه های اخیر با شدت بیشتری ادامه داشته است.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۲/۱۵ سایت های دیگر : فرهیختگان خبر آنلاین سلام نو خبرگزاری آنا

به گزارش سینماپرس ، زمانی بود که زمزمه های آدم ها، فارغ از جنسیت شان و اینکه عاشق شده بودند یا نه، ترانه ها و آوازهایی بود که شعرهایش را یا شاعران نامی گفته بودند یا اگر اصطلاحا کوچه بازاری هم بود مضمون سخیفی نداشت یا کم داشت. هیچ پدری به خاطر شنیدن ترانه های پسرش تعجب نمی کرد و ناراحت نمی شد. خانواده ها هم به راحتی و با خیال راحت موسیقی گوش می کردند. اگر در روزگاری یک شب آتش در نیستان... و اندک اندک جمع مستان... و یاد ایام ورد زبان ها بود و بعد ای کاروان ای کاروان من دزد شب رو نیستم و نمی خواستم خورشیدو ازت بگیرم به آنها اضافه شد حالا اما زمان مانور هربار این درو محکم نبند درو ، آقامون جنتلمنه و با انگشت همه نشون میدن منو رسیده است. شاید اولین پاسخ به این جابه جایی، تفاوت نسل ها باشد؛ نسل جدیدی که انگار دنیایش با بقیه فرق دارد. اما همه این تغییرات گردن نسل جدید نیست. در این میان افراد، سایت ها و سازمان ها و گروه هایی بودند که در تغییر ذائقه مردم موثر بودند. سایت های موسیقی، سازمان صداوسیما و فضای مجازی از عوامل اصلی بودند و همچنان هستند.

سایت های موسیقی

مهم نیست صدایت چه کیفیتی دارد، مهم این است که چقدر پول داری؟ این فرمول بسیاری از سایت های تخصصی موسیقی است. هرقدر پول بیشتری بدهی آهنگ یا آلبومت بیشتر دیده می شود. ممکن است آهنگ یا آلبوم برتر هم بشوی اگر هزینه خوبی کرده باشی.

یکی از سایت هایی که در سال های قبل حاشیه های زیادی به وجود آورد سایت رادیوجوان بود. یک سایت تخصصی موسیقی که گردانندگانش در آمریکا و کانادا بودند و تعرفه های پخش آهنگ ها را هم علنی روی سایتش گذاشته بود. این سایت واسطه هایی در ایران داشت و دارد و خوانندگان زیادی هم به آنها اعتراض داشتند. آنهایی که مشهور بودند به بی نصیب ماندن شان از سود مالی هنگفت این سایت معترض شدند و گمنام ها ذوق داشتند که قطعه شان در این سایت پخش و تولید می شود. قطعاتی که گفته می شود بابت پخش هرکدام شان بین سه تا پنج میلیون تومان هزینه دریافت می شود و خودتان حساب کنید که اگر روزی مثلا 30 قطعه از این سایت پخش شود در ماه چه مبلغی به جیب شان می رود. فعلا کاری به بحث مالی این سایت نداریم.

نکته مهم اما تبدیل این سایت به یک مرجع موسیقی برای نسل های جوان است. در غیاب نظارت بزرگان و کارشناسان و کم کاری مدیران فرهنگی، رادیوجوان حوزه کاری اش را گسترش داد و شبکه تلویزیونی هم راه اندازی کرد. این سایت در سال های اخیر توانست نقش پررنگی در تغییر و حتی افت سلیقه مخاطبان موسیقی بازی کند. هیت کردن آهنگ های خاص و قراردادن برخی آهنگ های ضعیف باعث دیده شدن آنها شد اما ندیده گرفتن آهنگ های قوی و پرمغز نتیجه اصلی اش بود.

اینستاگرام؛ قاتل یا منجی موسیقی

قبلا اگر فقط خواننده ها یک دقیقه وقت برای تبلیغ آثارشان در اینستاگرام داشتند اما به مدد پیشرفت تکنولوژی این زمان بیشتر شده است و با تکیه بر فالوورهایشان می توانند بلافاصله بعد از ضبط یک قطعه، آن را منتشر کنند. سلبریتی ها هم وسط این کارزار آمدند و دمیدند به آتش مطرح شدن سریع و بدون پشتوانه. اگر در زمان های دور، خواننده باید امتحانات فراوانی می داد تا توسط اساتید مسلم موسیقی تایید می شد اما دیگر نیازی به استاد و آموختن نیست. همین که از اقوام پدری یا مادری کسی تاییدت کند و آهنگت را دست کم 500 یا 600 نفر لایک کنند ظاهرا برای شهرت کفایت می کند.

خوانندگان بسیاری بودند که در عروسی ها یا مراسم عزاداری می خواندند و به کمک اینستاگرام مشهور شدند. این سرعت در انتشار و دیده شدن، سهم کیفیت را به شدت پایین آورد و بازار کلمات و اصطلاحات کوچه بازاری گرم شد و حتی پای فحش های رکیک هم وسط کشیده شد. تازگی فیلمی کوتاه در اینستاگرام از سارا و نیکا، بازیگران سریال پایتخت، منتشر شد که در آن یکی از قطعات یک خواننده را تبلیغ می کردند. شاید همین خبر برای مشخص شدن نقش اینستاگرام در تنزل بخشیدن به سلیقه مخاطبان کفایت کند.

تاثیر اینترنت در اوضاع موسیقی

سعید یعقوبیان درباره تاثیر فضای مجازی بر موسیقی می گوید: درحالی که در گذشته ای نه چندان دور هنرمندان حوزه موسیقی متکی به اشخاص برجسته و سرشناس و شرکت های فروش موسیقی جهت گوش دادن به نسخه های اولیه موسیقی خود و سپس تاییدشان بودند، در عصر کنونی راه اندازی کسب وکار مستقل در مقایسه با گذشته برای این هنرمندان بسیار ساده تر و مقرون به صرفه تر شده است. هنرمند می تواند کار خود را در خانه ضبط کند یا یک استودیوی ضبط را برای چند ساعت اجاره کند، موسیقی اش را بسازد و به محض اینکه اقدام به آپلود ترک ساخته خود در اینترنت می کند، مردم سراسر دنیا نیز می توانند به آن دسترسی داشته باشند.

به این وسیله او قادر خواهد بود محصول خود را معرفی کند، جایگاه آن را ارتقا بخشد و حتی آن را به مخاطبان خود بفروشد، بدون اینکه برای این کار نیازی به شرکت های فروش و پخش موسیقی یا رادیو داشته باشد. شاید در این حالت، گستردگی مخاطبان، در مقایسه با تجاری سازی محصول توسط شرکت های بزرگ یا رادیو کمتر باشد اما هنرمند نیز در این حالت سود کسب شده را با کسی تقسیم نمی کند و به این ترتیب می تواند درآمد مستقلی داشته باشد. همچنین هنرمند می تواند با ایجاد وبلاگ یا وب سایت شخصی، آثارش را معرفی و درمورد فعالیت هایش اطلاع رسانی کند و با مخاطبان خویش در ارتباط باشد. بدین وسیله فاصله میان هنرمند و مخاطبان کم شده و نقدها و نظرها می تواند به طور مستقیم به هنرمند منتقل شود.

از سوی دیگر شبکه جهانی اینترنت تاثیرات منفی نیز بر حوزه کسب وکار موسیقی داشته است. بیشتر افرادی که در ساخت یک اثر موسیقی شرکت دارند، مبالغ هنگفتی بابت خدماتی که ارائه می دهند دریافت می کنند، چنانچه اثر تولیدشده بدون پرداخت پول و مجانی دست به دست شود (دزدی موسیقی)، این هزینه ها قابل پرداخت نخواهد بود. دزدی موسیقی به روش های مختلف انجام می شود. گاه کاربر اینترنت موسیقی را به صورت آنلاین آپلود یا دانلود می کند. همچنین این کار از طریق شرکت های آنلاینی که کسب وکار خود را براساس دزدی موسیقی راه اندازی کرده اند و مصرف کنندگان را به قانون شکنی تشویق می کنند، انجام می شود. افرادی که اقدام به تکثیر بی شمار CD و فروش آنها در کنار خیابان و خرده فروشی ها می کنند نیز بخشی از دامنه دزدی موسیقی را تشکیل می دهند. درحقیقت، اینترنت با ساده تر کردن دزدی موسیقی ازطریق دانلود و آپلود غیرقانونی، به میزان چشمگیری به این مشکل قدیمی در صنعت موسیقی دامن زده است. امروزه درصد زیادی از مردم در سراسر دنیا موسیقی را از راه غیرقانونی دانلود می کنند و این دزدی به جامعه موسیقی صدمات فراوانی وارد کرده است.

در سال های اخیر تلاش های زیادی برای حل بحران دزدی موسیقی صورت گرفته است. فراهم آوردن امکان دانلود آسان و ارزان ترک های موسیقی از طریق بازارهای فروش اینترنتی مانند iTunes و Amazon یکی از این راهکارها بوده است. همچنین مصرف کنندگان به این وسیله می توانند به جای کل آلبوم، فقط آهنگ خاص و مدنظر خود را خریداری و دانلود کنند. راهکار جدیدتر سرویس های جریانی و رادیوهای اینترنتی مانند Spotify و Pandora هستند که امکان استفاده از مخازن موسیقی آنها، با پرداخت حق عضویت یا پرداخت به ازای استفاده از هر فایل صوتی یا تصویری وجود دارد. با وجود همه این تلاش ها، ریشه کن کردن معضل دانلود غیرقانونی موسیقی به دلیل اینکه درحال حاضر هیچ روشی جهت نظارت و کنترل بر آن وجود ندارد، بعید به نظر می رسد. درنتیجه اینترنت از برخی جهات کسب درآمد حاصل از فروش موسیقی را برای هنرمندان و شرکت های موسیقی سخت تر از قبل کرده است. بسیاری از هنرمندان دوباره به اجرای زنده و فروش بلیت کنسرت های خود با قیمت بالاتر جهت جبران کاهش درآمدشان روی آورده اند.

نقش فناوری های سایبری بر سهولت و نحوه شنیده شدن موسیقی

در گذشته مصرف کنندگان آثار موسیقایی برای شنیدن موسیقی متکی به کاست ها، لوح های فشرده، رادیو و ابزارهای مشابه بودند. معرفی فناوری MP3 باعث شد کپی کردن های دشوار برای گوش دادن به موسیقی دیگر ضروری نباشند. شنوندگان که قادر به تهیه لوح فشرده موسیقی از شخص دیگری بودند، می توانستند موسیقی را روی کامپیوتر خود کپی کرده و یک کپی الکترونیک از آن را داشته باشند. با فراگیر شدن اینترنت تغییرات بیشتری نیز ایجاد شد چراکه سرعت ارتباطات افزایش یافت و اشتراک گذاری موسیقی متداول تر شد. دراین میان، ایجاد وب سایت جامعی مانند YouTube نیز به معنای آن بود که مصرف کنندگان برای تماشای یک موزیک ویدئو دیگر نیازی به کانال های تلویزیونی مانند MTV یا خریدن DVD آن موزیک ویدئو نخواهند داشت. همچنین سرویس های streaming مانند spotify و Pandora برای شنوندگان در هرجای دنیا این امکان را فراهم می کند که ازطریق ارتباط اینترنتی، قابلیت دسترسی به هرگونه موسیقی را داشته باشند.

با فراهم آمدن امکان فروش اینترنتی، خریدوفروش بلیت اجراهای زنده در قالب کنسرت ها به صورت آنلاین نیز میسر شده است و متعاقبا نیازی به چاپ بلیت کاغذی و رجوع به مکانی مشخص جهت خرید آن نیست. همچنین مخاطب قادر به انتخاب صندلی خویش است. از دیگر تاثیرات فضای سایبر بر مخاطبان آثار موسیقی می توان به تاثیر و تاثر سلیقه های موسیقایی در قالب اظهارنظر کاربران در فضاهای گفت وگوهای گروهی اینترنتی درمورد یک موضوع موسیقایی، اشاره کرد.

دو گره تا باز شدن بندهای موسیقی

کیانی، چهره ماندگار موسیقی، عوامل بسیاری را به عنوان تأثیرگذاران بر وضعیت کنونی موسیقی برشمرد که اصلی ترین مؤلفه ها به شرح ذیل است:

1 غرب و آموزش نوین؛ روند تغییرات ذائقه موسیقایی در ایران از چه زمانی آغاز شده است؟ به نظر می رسد که تغییرات یک دفعه و ناگهانی به وجود نمی آید. از حدود 150 سال قبل با تأسیس مدرسه دارالفنون و آشنایی با فرهنگ غرب، ما تحت تأثیر موسیقی غرب قرار گرفتیم. به عنوان مثال استاد علینقی وزیری با تلفیقی از موسیقی کلاسیک غرب و موسیقی ایرانی، یک مکتب جدید موسیقی ملی ایرانی را به وجود آورد. این نقطه آغازی است که ذائقه موسیقایی مردم از موسیقی سنتی به سوی موسیقی جدید میل کند. علم یا تئوری موسیقی خیلی مهم است، درواقع مانند دستور زبان است. اما شوربختانه در این فرهنگ موسیقی، از تئوری موسیقی ایرانی استفاده نشده است، بلکه تئوری موسیقی کلاسیک غرب به کار رفته ولی آهنگ ها در چارچوب موسیقی دستگاهی است. به این موسیقی، علمی و ملی می گویند.

موسیقی تلفیقی ما، ترکیبی از موسیقی کلاسیک غربی و موسیقی ایرانی است. درواقع اساتید سنتی ما، از تئوری علم موسیقی قدیمی و ایرانی صحبت نمی کنند و تئوری موسیقی کلاسیک اروپایی را تدریس می کنند. در آموزشگاه های موسیقی - که تمامی آنها از وزارت ارشاد مجوز می گیرند- با روش استاد وزیری، تدریس می شود. یعنی با نُت و تئوری موسیقی غربی؛ که در جایگاه موسیقی مکتب وزیری بسیارهم خوب است. ولی از آنجا که اینها براساس تفکر و تئوری موسیقی ایرانی نیستند، تأثیر منفی بر موسیقی اصیل ایرانی گذارده و چنانکه آگاه نباشیم به موسیقی اصیل ایرانی آسیب می رساند.

ارکستر ملی بنا به یک ضرورت تاریخی به وجود آمد که مصادیقی از نوآوری و تحول در آثار استاد وزیری و مرحوم خالقی بود. این مهم در تغییر ذائقه مؤثر بوده است. اینکه بعضی از مخاطبان دیگر نمی توانند موسیقی مذهبی بشنوند و یا اینکه به موسیقی دستگاهی گوش کنند، دال بر شدت تغییرات است. برای آنها، شنیدن این نمونه ها نوعی عقب ماندگی محسوب می شود. می خواهند موسیقی کلاسیک و ملی را به عنوان یک تجددخواه بشنوند. با توجه به این امیال، جامعه ما تحت تأثیر قرار گرفت. در گذشته همیشه در کنار موسیقی متعالی، نوعی از موسیقی تفریحی نیز میان مردم رونق داشت. بیشتر جشن ها اگرچه رویکرد تفریحی داشتند، اما در آن، جنبه های آیینی نیز بارز بود. اما به تدریج این آیین ها نادیده گرفته شدند و یک نوع موسیقی جدید پایه گذاری شد. در کنار مکتب استاد وزیری که یک مکتب علمی و جدی است، موسیقی های مردم پسند نیز همچنان وجود دارند.

2 صداوسیما دومین عامل موثر در وضعیت فعلی موسیقی است. با تأسیس رادیو، هنرمندان جذب این سازمان شدند. هر رسانه ای می خواهد تولیداتی داشته باشد که مردم آن را بپسندند و چنانچه رسانه ای مردم پسند نباشد، عملا کاربردی نخواهد داشت. درنتیجه موسیقی و ترانه هایی که به وجود آمد درواقع ذائقه مردم را نه به طرف متعالی شدن، بلکه به طرف سطحی نگری سوق داد. این تغییر ذائقه بعد از انقلاب نیز به خصوص در دهه های اخیر با شدت بیشتری ادامه داشته است. هر آن چیزی که از رسانه ها شنیده می شود، فقط پاپ است. حدود 50 سال پیش از شبکه های مختلف رادیو، آثار مختلف اساتیدی مانند استاد بنان، فاخته ای، جلیل شهناز و یا کسایی شنیده می شد. اما امروزه با وجود تعدد شبکه های رادیویی از آثار این اساتید بزرگ کمتر می شنویم و اگر هم پخش شود، کاملا اتفاقی است. این جریان نقش مهمی در تغییر ذائقه موسیقایی دارد. موسیقی دستگاهی در رسانه ها، متأسفانه به صورت مردم پسند اجرا می شود. یعنی ساز سه تار در دستگاه شور طوری نواخته می شود که مردم بپسندند. البته رادیو از ابتدای تأسیس نیز طوری موسیقی را ارائه کرد که مورد پسند مردم باشد.

به عقیده من مهم نیست که فقط آثار هنری گسترش داشته باشد. چراکه هنر اصیل و واقعی نمی تواند فراگیر باشد، مگر اینکه آن جامعه بتواند برای مردمش شناخت ایجاد کند. رسانه این قابلیت را دارد که بتواند رسالت شناخت مخاطبان از موسیقی متعالی را برعهده داشته باشد. می توانیم باحضور در تلویزیون درمورد موسیقی صحبت کنیم و نمونه های خوب پخش شود و خواهیم دید که ذائقه موسیقایی مردم تغییر پیدا خواهد کرد.

* فرهیختگان

لینک خبر :‌ سینما پرس
سیدمحمد خاتمی ادعای عیسی کلانتری درباره نظر امام(ره) پیرامون پخش آواز بانوان را تکذیب کرد.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۲/۱۵ سایت های دیگر : خبرگزاری فارس فردا نیوز تهران نیوز

به گزارش آوای نشاط، خاتمی که در یکی دو دوره گذشته انتخابات های ریاست جمهوری با یک فایل ویدئویی چند دقیقه ای به یکباره نمایان می شد، نه در آستانه و نه پس از انتخابات مجلس یازدهم، هیچ نمود رسانه ای نداشت و هر از چندگاهی برخی اصلاح طلبان صرفا خبر می دادند که این بار نمی خواهد تکرار کند.

اما این اظهارات هفته گذشته غلامحسین کرباسچی بود که اسم خاتمی را دوباره به عرصه رسانه آورد و بدین ترتیب چند شخصیت سیاسی له یا بر ضد او سخن گفتند.

کرباسچی در واکنش به این سوال که آیا منظور شما از بقیه بزرگان که می گویید نباید با انها تعارف داشته باشیم، آقای خاتمی است، تصریح می کند: حالا آقای خاتمی یا هر کدام از رفقا.اگر به خاطر شخصیت های بزرگوار و خصلت های قابل تحسینی که دارند، به خاطر اینکه نمی توانند به هیچ کسی نه بگویند و ... نباید تعارف داشته باشیم .

پشت بند این اظهارات بود که چند تن از شخصیت های کارگزارانی با تکرار مواضع کرباسچی سعی کردند که خاتمی را مورد فشار رسانه ای قرار دهند.

*نقل قولی از خاتمی درمورد نظر امام پیرامون تک خوانی زنان

در اثنای حملات کارگزارانی ها به خاتمی بود که به سکباره نقل قولی از عیسی کلانتری رئیس سازمان محیط زیست در فضای رسانه ای پخش شد.

عیسی کلانتری وزیر کشاورزی دو دولت پنجم و ششم در مصاحبه ای که نقل کرده که آقای (سیدمحمد) خاتمی وزیر ارشاد بودند، بنده وزیر کشاورزی کابینه بودم. ایشان از حضرت امام (ره) درمورد خوانندگی زنان مستقیما مطلبی را برای خود من در دولت نقل کردند و گفتند منتها من جسارت و جراتش را پیدا نکردم (آقای خاتمی الان زنده است. من این موضوع را چند جای دیگر هم نقل کرده ام) آقای خاتمی به بنده گفتند که حضرت امام به من دستور دادند که شما چرا از آواز خواندن خانم ها استفاده نمی کنید؟ به صورت تک خوانی نه به صورت گروهی. حضرت امام دو بار به من فرمان دادند اما من جرات نکردم. منتها حضرت امام (ره) فرمودند خانم هایی که صدای خوبی دارند، نه خانمی که صدای خوبی ندارد اما به خاطر قیافه اش بیاوریم تا بخواند و به مردم تحویل دهیم او ادامه داد: آقای خاتمی فکر می کنم سال 68 در دولت آقای هاشمی این خاطره را برای من نقل کردند. قبل از اینکه از وزارت ارشاد استعفا بدهند.

مصاحبه کننده همچنین از کلانتری سوال کرده که یعنی حضرت امام صدای خانم ها را حرام نمی دانستند؟ ، کلانتری پاسخ داد: خیر حرام نمی دانستند. در رادیو و تلویزیون...

او همچنین در پاسخ به این پرسش که چطور اگر آقای خاتمی روحیه انقلابی داشتند این مطلب حضرت امام (ره) را منتقل نکردند؟ نیز گفت: من نمی دانم از خود آقای خاتمی سوال کنید. حتی آقای خاتمی گفتند دست هایم قلم شود، من جرات و جسارت پیدا نکردم...

این اظهارات ضمن اینکه دوباره نام خاتمی را در فضای رسانه به زبان ها انداخت، پاتکی بر حملات بی امان کارگزارانی ها علیه خاتمی بود؛ اما این پایان ماجرا نبود و سیدمحمد خاتمی برای اولین بار بعد از مدت ها در یک نمود رسانه ای به این اظهارات کلانتری واکنش نشان داد.

سید محمد خاتمی در تکذیبیه خود به اظهارات کلانتری آورده است: صحبت های جناب دکتر عیسی کلانتری در باب آوازخوانی زنان که در آن نسبتی به من داده شده، بی اساس است. گر چه درحسن نیت آقای کلانتری تردیدی ندارم ولی اشتباه، منافاتی با حسن نیت ندارد.

سیدمحمد خاتمی همچنین توضیح می دهد که موضوع از این قرار است که مدیرکل محترم ارشاد یکی از استان ها، استفتایی از حضرت امام کرده بود که همخوانی زنان (و شنیدن مردان) حکمش چیست؟ امام نوشتند اگر فسادی بر آن مترتب نباشد، اشکالی ندارد. او ادامه داد: در سوال دوم پرسیده شده بود که تک خوانی زنان حکمش چیست؟ فرموده بودند حکم مساله بالا را دارد. نه یک بار نه دوبار، ابدا درباره پخش یا عدم پخش مطلبی نفرمودند.

* انصاری: اظهارات کلانتری با واقعیت تفاوت زیاد دارد

در پی این تکذیبیه محمدعلی انصاری قائم مقام موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی(س) هم در بیانیه ای اینگونه ماجرا را شرح می دهد: آنچه که در این اظهارات در رابطه با گفتگوی وزیر وقت فرهنگ و ارشاد اسلامی (جناب حجه الاسلام و المسلمین آقای سید محمد خاتمی) با امام خمینی و ادعای دستور حضرت امام به ایشان در استفاده از آواز تک خوانی زن در برنامه های ارشاد ، بیان گردیده است بنا به اسناد این مؤسسه و همچنین بنا به تکذیب جناب آقای خاتمی در پاسخ به استفسار موضوع از ایشان، صحیح نبوده و با واقعیت امر تفاوت فراوان دارد.

به موجب تماسها و بررسی دقیق بعمل آمده، واقعه بدین صورت بوده است: مدیرکل وقت ارشاد اسلامی استان فارس، در دیدار با وزیر ارشاد وقت گزارش می دهد که طی استفتائی از حضرت امام خمینی(س)، نظر ایشان را در رابطه با حکم شرعی همخوانی زن و همچنین حکم تک خوانی زن ، جویا شده است و حضرت امام در جواب مرقوم داشته اند : اگر مفسده ای برآن مترتب نباشد بلامانع است .

بنا به گفته جناب آقای خاتمی، ایشان نه تنها هیچگاه با حضرت امام، در این موضوع گفتگویی نداشته، بلکه مدیر کل مذکور را نیز به خاطر عدم هماهنگی در مسئله ای حساس و مهم و به این جهت که وی رأسا و بدون هماهنگی با وزارتخانه از امام استفتاء نموده است، توبیخ می نمایند.

روشن است که آنچه حضرت امام در پاسخ به استفتای مذکور فرموده اند همان نظر فقهی حضرت امام – و جمعی دیگر از مراجع عظام است - که در موارد دیگر و استفتائات بیان شده است (به پرتال امام خمینی، مقاله : نظرات امام خمینی درباره موسیقی مراجعه کنید)

از همه عزیزانی که در صدد انتساب مطلبی به بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران هستند خصوصا مسئولین محترم که سخنشان مورد توجه رسانه ها و مخاطبان قرار دارد تقاضا می کنیم قبل از اظهار نظر ، صحت و اعتبار موضوع را کاملا بررسی نمایند .

انتهای پیام/

لینک خبر :‌ آوای نشاط
بنیامین بهادری یکشنبه به طور زنده در اینستاگرامش به بیان توضیح هایی درباره حاشیه های اخیر پرداخت.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۲/۱۵ سایت های دیگر : رویداد ایران

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم ، یکشنبه 14 اردیبهشت 1399، بنیامین بهادری تلاش کرد تا به حاشیه های پیش آمده درباره اثرِ کودکانه یا همان بوی عیدی پاسخ دهد. البته این پاسخگویی نه در یک فضایِ آزاد، که بر اساسِ سناریویی از پیش تعیین شده و با حذفِ بسیاری از خبرنگاران و منتقدان انجام شد.

بنیامین بهادری از طریق صفحه اینستاگرامش و به صورت زنده صحبت می کرد. این صحبت ها از ساعت 22 و 35 دقیقه ی دیشب شروع شد و چند ساعتی ادامه داشت.

از همان ابتدای حضور بنیامین بهادری، استرس و اضطرابِ این خواننده در مقابل دوربین مشهود بود. شیوه پیش رفتنِ برنامه نشان می داد که همه چیز طبق سناریویی از پیش تعیین شده، پیش می رود.

این ماجرا از نوروز امسال و حضورِ بنیامین بهادری در برنامه دورهمی شروع شد. این خواننده در این برنامه آهنگ کودکانه یا همان بوی عیدی را اجرا کرد. این اجرا با واکنش های منفی از سوی مخاطبان و البته واکنش هایی تند از سوی شهیار قنبری - ترانه سرای اصلیِ این آهنگ و اسفندیار منفردزاده - آهنگساز این اثر مواجه شد.

حضرت بنیامین! و تصفیه حساب با مدیربرنامه سابق

نخستین انتخابِ بهادری، شخصی بود از رسانه ی تی وی پلاس که البته نیم ساعتی طول کشید تا او به لایوِ بهادری بیاید. این شخص تا به لایو وارد شد، خواننده جوان را حضرت بنیامین خطاب کرد و از بهادری پرسید که یادت هست چه کسی اینگونه خطابت می کرد.

بنیامین هم به مدیربرنامه سابقش یعنی محسن رجب پور اشاره کرد.

از همین جا مشخص بود که این برنامه زنده بخش هایی هم برای تصفیه حساب با مدیربرنامه سابق خواهد داشت.

وی ادامه داد: او (اشاره به محسن رجب پور) پُست گذاشته بود که ما از بنیامین پولی نگرفتیم و اجازه دادیم از قطعه هایمان روی صحنه استفاده کند. من برایش کامنت گذاشتم که اگر می توانید جلوی اجراهای من را بگیرید.

چرا بنیامین استرس داشت

یکی از نکات مهمی که شب گذشته در صحبت های زنده ی بنیامین بهادری مشهود بود، استرس و عصبی بودنِ این خواننده بود. مخاطبانِ این صحبت ها بارها و بارها کامنت هایی گذاشتند و ابراز نگرانی کردند از این عصبی بودن و استرس داشتنِ بهادری. کسانی هم که به لایو او دعوت شدند، بارها به این نکته اشاره کردند و از او می خواستند آرام باشد.

شهیار قنبری: باید قانونی دنبال کنیم

بنیامین بهادری در ادامه به واکنش های تندِ شهیار قنبری و اسفندیار منفردزاده نسبت به خودش پرداخت و گفت: اجازه بدهید که این چالش هنری که در عین تندی اش قشنگ است، همه بارش روی دوش من باشد. خیلی دلم می خواست که روز اول این لایو را بگذارم و حرف هایم را بگویم.

تمام عمر کاری و هنری من به نوعی مدیون آثار این دو بزرگوار(قنبری و منفردزاده) است و می خواستم ادای دِینی به فرهاد و این دو هنرمند بزرگ داشته باشم و حاصل آن را در قالب یک تز و پایان نامه ارائه کنم. خودِ استاد فرهاد هم این کارها را کرده و در شعر برخی شاعران تغییر ایجاد کرده و آثار دیگران را خوانده است. چرا در این یک ماه اخیر هیچ کسی به این موارد اشاره نکرد.

این خواننده جوان تاکید کرد: پس از حضورم در برنامه دورهمی به شهیار قنبری کامنت دادم و خودم را معرفی کردم. پیامی طولانی و با احترام به آقای شهیار قنبری دادم. این پیام را در ساعات اولِ پس از برنامه دورهمی برایش نوشتم. آقای قنبری گفتن که برای اینکه برای همه مشخص شود ماجرا چیست، باید قانونی کار را دنبال کنیم.

طبق قواعدی که در ادبیات هست، ترانه سرا یا شاعر می تواند با استفاده از برخی قواعد مانند استقبال یا تضمین از شعر شاعر دیگری استفاده کند. سراینده ی اثری که بنیامین بهادری خوانده، فرید احمدی است. احمدی هم به طور حتم با قواعدِ ادبی آشنایی دارد و احتمالِ اینکه تغییرش در این اثر طبق این قواعد بوده باشد، بسیار زیاد است.

مجوز آهنگ کودکانه را شرکت ترانه شرقی گرفته است

بنیامین بهادری در ادامه صحبت هایش باز هم سراغِ محسن رجب پور رفت و گفت: سال 1388 کمپانی ترانه شرفی مجوز این قطعه(کودکانه یا همان بوی عیدی) را گرفته است. ما حدود هفت سال با هم کار کردیم (اشاره به دوران همکاریش با شرکت ترانه شرقی با مدیریت محسن رجب پور). هفت سال است که باید همه چیز را جدا می کردیم. اما او این کار را نکرد و هر جا نشست با هر ب خاطره بنیامین را زنده کرد.
حالا چرا شما حرف نمی زنید که مسئولیت انتشار این قطعه با شما بوده است(این جمله خطاب به محسن رجب پور است).

ترانه ای که مجوز شورای شعر ارشاد را گرفته، اثر اصلی در آن ذکر شده است (اشاره به سروده ی فرید احمدی بر روی ترانه ای از شهیار قنبری). نوشته شده که ما از چه آرایه و صنعتی استفاده کرده ایم تا به این ترانه رسیده ایم. هر کجا که عینِ عبارتِ ترانه ی اصلی آمده از آکولاد (در اینجا منظورش گیومه است) استفاده کرده ایم.

حال همین برگه ای که به دفتر موسیقی داده ایم، گفته اند که این برگه در دسترس نیست؛ یعنی مسئول ارشاد هم در این میان به بنیامین لگد می زند. یکی از خبرگزاری ها تیتر کرد که این کار مجوز ندارد (اشاره ی این خواننده به خبری است که از زبان مدیرکل دفتر موسیقی منتشر شد).
در روزهای آینده ازشون قول گرفتم (از اسفندیار منفردزاده و شهیار قنبری) که گفت و گوهایی با هم داشته باشیم.

بنیامین بهادری گفت: برنامه دورهمی حدود 20 دقیقه از مصاحبه من را حذف کرد. تلویزیون زد حرف من را ترکوند. برنامه ساز قرار بود هر تغییری که قرار است رخ دهد به من بگوید اما این کار را نکرد.

سال گذشته هم همین مسئله را با تلویزیون داشتم. رسما از من دعوت کردند. دو تهیه کننده بزرگ گفتند که بیا و کار کن، آنها از من شناخت داشتند. ما با برنامه ریزی دقیق و درست می خواستیم به استقبال برنامه برویم که در نهایت با تیتری که یک روزنامه علیه ما زد، نشد.

این خواننده جوان در حالی به سانسورِ حرف هایش در صدا و سیما اعتراض می کند، که خودش در همین برنامه ی دیشب، به طور ضمنی تمام منتقدانش را حذف کرد و به هیچ کدامشان اجازه نداد تا پرسش هایشان را با او مطرح کنند.

تتلو را ترور شخصیتی کردند

تتلو را اذیت کردند. اصطلاحا ترور شخصیتش کردند. بزنند بکشند او را بهتر است.

خودم را امین ترین فرد به اسفندیار منفردزاده می دانستم/ منفردزاده به امین ترین فردش چه واکنشی داشت؟

بنیامین بهادری گفت: گفتند چرا اسم خودت را به عنوان آهنگسازِ اثرِ کودکانه ثبت کرده ای؟ خب اسم چه کسی را بگذارم؟ مگر وزارت ارشاد اجازه می داد که اسم اسفندیار منفردزاده را به عنوان آهنگساز در فُرم های درخواست مجوز بگذارم؟
اسم خودم را گذاشتم چرا که کسی را از خودم امین تر نمی دیدم به این بزرگان (اشاره به اسفندیار منفردزاده و شهیار قنبری است).

البته بنیامین نگفت که اگر او امین ترین شخص بوده، پس چرا با آن واکنشِ تند از سوی اسفندیار منفردزاده مواجه شد. منفردزاده با لحنی بسیار تند، بنیامین بهادری را خطاب قرار داده بود که چرا اثری که آهنگسازش من هستم را اینچنین بد خوانده ای و با چه اجازه ای این کار را کرده ای.

شوخی در لایوِ بنیامین

نخستین کسی که در لایوِ بنیامین بهادری حاضر شد، در پایان صحبت هایش سوالِ عجیبی از این خواننده کرد. او خطاب به بنیامین بهادری گفت: آن زمان کسی نبود بر روی نامِ آلبوم هایت نظارتی داشته باشد.

بنیامین پرسید: مگر نام آلبوم هایم مشکلی داشته است؟

آن شخص پاسخ داد: اولین آلبومت که نام خوبی نداشت؛ ... .

بنیامین پرسید: چرا؟ مگه این اسم ایرادی داره؟

آن شخص هم توضیح بیشتری نداد و رفت.

وقتی حمید را با بهمن اشتباه می گیرد/ شما حالت خوبه قربان!

شخص بعدی که به لایوِ بنیامین بهادری دعوت شد، بهمن بابازاده بود. جالب اینکه بهادری، بهمن را با حمید (شخص دیگری که قرار بود به لایو بیاید) اشتباه گرفت و او را حمید صدا کرد.

بابازاده هم گفت: بهمن هستم. شما حالت خوبه قربان!

باید از دست مدیر موسیقی مملکت فرار کنم و پیشِ شهیار قنبری بروم

بنیامین بهادری حرف هایش را اینگونه ادامه داد: مدیرکل دفتر موسیقی ارشاد تلفنم را یک ماه جواب نداد. امروز که فهمیدند قرار است صحبت هایی به صورت زنده داشته باشم، از بعدازظهر شروع کردن به تماس گرفتن.

من باید از دست مدیر موسیقی این مملکت فرار کنم و بروم پیشِ شهیار قنبری. همین آقای مدیر موسیقی مصاحبه کرده که شاعر این ترانه شهیار قنبری و آهنگسازش اسفندیار منفردزاده و خواننده اش فرهاد است. گفتم چه خوب. این فضا ایجاد شد که اسم این هنرمندان بیاید.
همین که ما فهمیدیم مدیرکل دفتر موسیقی از ما بیشتر به شهیار قنبری ارادت دارد، خودش خیلی خوب بود.

من خودم را امین ترین شخص به اسفندیار منفردزاده می دانستم. من عاشق این آدم هستم. این ادای دین ما به این سه استاد بزرگ بوده است. از آنها معذرت خواهی می کنم.

من در همه کنسرت های خارج از کشور اسم هر سه این بزرگان(قنبری، منفردزاده و مهراد) را گفته ام. در کنسرت های داخلی اسمشان را نمی بردم چون ممکن بود برایم مشکل ایجاد کنند.

اجازه اجرای این قطعه ها را از خانواده فرهاد مهراد داشتم

بنیامین بهادری: خانم گلفام همسر فرهاد مهراد اجازه اجرای این قطعه را به ما داده بود. وقتی می خواستیم درخواست مجوز بدهیم مسئول ترانه شرقی گفت اگر مستقیم یا غیر مستقیم با شهیار قنبری یا اسفندیار منفردزاده تماس بگیریم برایت مشکل ایجاد می شود.
آن زمان بعد از چهار سال که دو آلبوم منتشر کرده بودم، داشتم کنسرت هایم را برگزار می کردم.

وقتی معروف شده بودم با ترانه شرقی همکاریم را آغاز کردم

بنیامین بهادری: من سرِدست مردم پدیده شدم. وقتی آثار من در ایران منتشر شد و همه شنیدند، تازه با ترانه شرقی صحبت کردم. سال 1385 قرار نبود ترانه شرقی باشد. همان اول که دیدمش از او خوشم نیامد(اشاره به محسن رجب پور). با آقای علم شاهی بسته بودیم.

10 سال پیش کودکانه را خوانده ام

بنیامین بهادری: 10 سال پیش این اثر را خوانده ام. بزرگترین موزیسین ها در این اثر هم در اجرای استودیو و هم اجرای صحنه ای حضور داشته اند.

در اینجا این پرسش مطرح می شود که اگر بنیامین بهادری آهنگِ کودکانه یا همان بوی عیدی را 10 سال پیش خوانده، چرا در این همه سال یک بار هم به فکرِ صحبت کردن و کسب اجازه از شهیار قنبری و اسفندیار منفردزاده نیفتاده است؟
شاید 10 سال پیش ارتباط گرفتن با این عزیزان دشوار بود، اما در چند سال گذشته این ارتباط به لطفِ شبکه های اجتماعی راحت شده است.

رضا صادقی: منفردزاده و قنبری فهمیدند که با جوانی گستاخ طرف نیستند

یکی از کسان دیگری که در پخش زنده اینستاگرامیِ بنیامین بهادری برای دقایقی حاضر شد، رضا صادقی بود.

رضا صادقی گفت: من خودم ماجرای اینچنینی با اردلان سرفراز داشتم (اشاره به شکایتِ اردلان سرفراز از صادقی و چند هنرمند دیگر). من با این درایت عمل نکردم. کمی طولانی شد و تنها نبودم. دو سه نفر دیگر هم درگیر آن ماجرا بودند. ما کارمان به دادگاه کشید.

این عزیزان(اشاره به آهنگسازان و ترانه سرایانِ قدیمی) آشنایی چندانی با فضای مجازی ندارند وحق هم دارند. این در دسترس نبودن این عزیزان کار را سخت می کند.

منفردزاده و قنبری هم فهمیدند با چه کسی طرفند. فهمیدند که با یک جوان گستاخ طرف نیستند.

انتهای پیام/

لینک خبر :‌ خبرگزاری تسنیم
محمد ایمانی در کانال تلگرامی اش نوشت: عیسی کلانتری مدعی شده "آقای خاتمی (وزیر ارشاد وقت) قبل از استعفا در جلسه هیات دولت آن زمان گفتند حضرت امام این جمله را دو بار به بنده درباره آواز خواندن زنان مطرح کردند ایشان حتی دستوراتی به من دادند اما من جرات بیان و اجرایش را نداشتم. امام تاکید داشتند خانم ایی که صدای خوبی دارند نه خانمی که صدای خوبی ندارد اما به خاطر قیافه اش بیاوریم تا بخواند و به مردم تحویل دهیم"
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۲/۱۵

به گزارش روزپلاس، آقای کلانتری به عنوان رئیس بی کفایت سازمان محیط زیست، مناسب بود درباره مدیریتش سخن بگوید. اما این که بخواهد انحرافات هم طیفان خود را توجیه کند، چنین کاری نه از سیره امام و نه اصل دین بر نمی آید.

به روباه گفتند شاهدت کیست، گفت دُمم! خاتمی به عنوان سردمدار فتنه ای که به حرمت شکنی روز عاشورا،حمله به مساجد و آتش زدن قرآن ختم شد، چه اهلیتی دارد درباره سیره امام خمینی (ره) سخن بگوید. خاتمی همان کسی است که در برخی سفرها با زنان نامحرم اروپایی با افتخار دست داد.

آقای کلانتری باید توضیح دهد که آیا امام به امثال خاتمی گفته بود با ضد انقلاب هم پیمان شده و علیه جمهوری اسلامی آشوب به پا کند؟

لینک خبر :‌ روز پلاس
سیدمحمد خاتمی درباره ویدئویی که در آن عیسی کلانتری به نقل از وی فتوایی از حضرت امام را نقل می کند واکنش نشان داد.

خبرگزاری تسنیم:در روزهای گذشته عیسی کلانتری رئیس سازمان محیط زیست در گفتگویی مدعی شد که امام خمینی در زمان حیاتشان، از سید محمد خاتمی وزیر وقت ارشاد درخواست داشتند که موسیقی بانوان را در تلویزیون پخش کنند.

آقای خاتمی رئیس دولت اصلاحات نیز در مطلبی در کانال شخصی خود اظهارات کلانتری را رد کرد. متن پاسخ خاتمی به شرح زیر است:

درخصوص ویدئویی که در آن دکتر عیسی کلانتری به نقل از وی فتوایی از حضرت امام را نقل می کند واکنش نشان داد. متن پاسخ سیدمحمد خاتمی بدین شرح است:

صحبتهای جناب دکتر عیسی کلانتری درباب آوازخوانی زنان که در آن نسبتی به من داده شده بی اساس است. گرچه درحسن نیت آقای کلانتری تردیدی ندارم ولی اشتباه منافاتی با حسن نیت ندارد.

موضوع از این قرار است که مدیر کل محترم ارشاد یکی از استان ها، استفتایی از حضرت امام کرده بود که همخوانی زنان (و شنیدن مردان) حکمش چیست؟ امام نوشتند اگر فسادی بر آن مترتب نباشد اشکالی ندارد.

در سوال دوم پرسیده شده بود که تک خوانی زنان حکمش چیست؟ فرموده بودند حکم مسأله بالا را دارد.
نه یک بار نه دو بار، ابدا درباره پخش یا عدم پخش مطلبی نفرمودند."

کلانتری گفته بود: بنده وزیر کشاورزی کابینه بودم. ایشان(خاتمی) از حضرت امام (ره) مستقیماً برای خود من در دولت نقل کردند که من جسارت و جراتش را پیدا نکردم (آقای خاتمی الان زنده است. من این موضوع را چند جای دیگر هم نقل کرده ام) آقای خاتمی به بنده گفتند که حضرت امام به من دستور دادند که شما چرا از آواز خواندن خانم ها استفاده نمی کنید؟ به صورت تک خوانی نه به صورت گروهی.

واکنش موسسه تنظیم و نشر آثار امام(ره) به ادعاهای عیسی کلانتری
در پی انتشار اظهارات عیسی کلانتری رئیس سازمان محیط زیست مبنی بر نظر امام راحل درباره تک خوانی آواز زنان حمید انصاری قائم مقام موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی توضیحاتی ارائه داد.

حمید انصاری قائم مقام موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی(ره) در ارتباط با اظهارات اخیر عیسی کلانتری رئیس سازمان محیط زیست دولت دوازدهم درباره فتوا و درخواست امام راحل(ره) مبنی بر پخش آواز بانوان بیانیه ای صادر کرد.

متن بیانیه انصاری به این شرح است:

آنچه که در این اظهارات در رابطه با گفتگوی وزیر وقت فرهنگ و ارشاد اسلامی (جناب حجه الاسلام و المسلمین آقای سید محمد خاتمی) با امام خمینی و ادعای دستور حضرت امام به ایشان در استفاده از آواز تک خوانی زن در برنامه های ارشاد ، بیان گردیده است بنا به اسناد این مؤسسه و همچنین بنا به تکذیب جناب آقای خاتمی در پاسخ به استفسار موضوع از ایشان، صحیح نبوده و با واقعیت امر تفاوت فراوان دارد.

به موجب تماسها و بررسی دقیق بعمل آمده، واقعه بدین صورت بوده است: مدیرکل وقت ارشاد اسلامی استان فارس، در دیدار با وزیر ارشاد وقت گزارش می دهد که طی استفتائی از حضرت امام خمینی(س)، نظر ایشان را در رابطه با حکم شرعی همخوانی زن و همچنین حکم تک خوانی زن ، جویا شده است و حضرت امام در جواب مرقوم داشته اند : اگر مفسده ای برآن مترتب نباشد بلامانع است .

بنا به گفته جناب آقای خاتمی، ایشان نه تنها هیچگاه با حضرت امام، در این موضوع گفتگویی نداشته، بلکه مدیر کل مذکور را نیز به خاطر عدم هماهنگی در مسئله ای حساس و مهم و به این جهت که وی رأسا و بدون هماهنگی با وزارتخانه از امام استفتاء نموده است، توبیخ می نمایند.

روشن است که آنچه حضرت امام در پاسخ به استفتای مذکور فرموده اند همان نظر فقهی حضرت امام – و جمعی دیگر از مراجع عظام است - که در موارد دیگر و استفتائات بیان شده است (به پرتال امام خمینی، مقاله : نظرات امام خمینی درباره موسیقی مراجعه کنید{اینجا})

از همه عزیزانی که در صدد انتساب مطلبی به بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران هستند خصوصا مسئولین محترم که سخنشان مورد توجه رسانه ها و مخاطبان قرار دارد تقاضا می کنیم قبل از اظهار نظر ، صحت و اعتبار موضوع را کاملا بررسی نمایند.

حمید انصاری

قام مقام موسسه تنظیم و نشر آثار حضرت امام خمینی (س)

به گزارش تسنیم، اخیراً کلانتری در گفتگویی مدعی شده بود: "بنده وزیر کشاورزی کابینه بودم. ایشان(خاتمی) از حضرت امام (ره) مستقیماً برای خود من در دولت نقل کردند که من جسارت و جراتش را پیدا نکردم (آقای خاتمی الان زنده است. من این موضوع را چند جای دیگر هم نقل کرده ام) آقای خاتمی به بنده گفتند که حضرت امام به من دستور دادند که شما چرا از آواز خواندن خانم ها استفاده نمی کنید؟ به صورت تک خوانی نه به صورت گروهی."

لینک خبر :‌ فردا نیوز

به گزارش جماران؛ بیانیه دکتر حمید انصاری قائم مقام موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی(س) بدین شرح است:

آنچه که در این اظهارات در رابطه با گفتگوی وزیر وقت فرهنگ و ارشاد اسلامی (جناب حجه الاسلام و المسلمین آقای سید محمد خاتمی) با امام خمینی و ادعای دستور حضرت امام به ایشان در استفاده از آواز تک خوانی زن در برنامه های ارشاد ، بیان گردیده است بنا به اسناد این مؤسسه و همچنین بنا به تکذیب جناب آقای خاتمی در پاسخ به استفسار موضوع از ایشان، صحیح نبوده و با واقعیت امر تفاوت فراوان دارد.

به موجب تماسها و بررسی دقیق بعمل آمده، واقعه بدین صورت بوده است: مدیرکل وقت ارشاد اسلامی استان فارس، در دیدار با وزیر ارشاد وقت گزارش می دهد که طی استفتائی از حضرت امام خمینی(س)، نظر ایشان را در رابطه با حکم شرعی همخوانی زن و همچنین حکم تک خوانی زن ، جویا شده است و حضرت امام در جواب مرقوم داشته اند : اگر مفسده ای برآن مترتب نباشد بلامانع است .

بنا به گفته جناب آقای خاتمی، ایشان نه تنها هیچگاه با حضرت امام، در این موضوع گفتگویی نداشته، بلکه مدیر کل مذکور را نیز به خاطر عدم هماهنگی در مسئله ای حساس و مهم و به این جهت که وی رأسا و بدون هماهنگی با وزارتخانه از امام استفتاء نموده است، توبیخ می نمایند.

روشن است که آنچه حضرت امام در پاسخ به استفتای مذکور فرموده اند همان نظر فقهی حضرت امام – و جمعی دیگر از مراجع عظام است - که در موارد دیگر و استفتائات بیان شده است (به پرتال امام خمینی، مقاله : نظرات امام خمینی درباره موسیقی مراجعه کنید{ اینجا })

از همه عزیزانی که در صدد انتساب مطلبی به بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران هستند خصوصا مسئولین محترم که سخنشان مورد توجه رسانه ها و مخاطبان قرار دارد تقاضا می کنیم قبل از اظهار نظر ، صحت و اعتبار موضوع را کاملا بررسی نمایند.

حمید انصاری

قام مقام موسسه تنظیم و نشر آثار حضرت امام خمینی (س)

14/2/1399

***

واکنش سیدمحمد خاتمی به اظهارات عیسی کلانتری در مورد فتوایی از امام خمینی (س)

سیدمحمد خاتمی در پاسخ به سؤال خبرنگار خاتمی مدیا درخصوص ویدئویی که در آن دکتر عیسی کلانتری به نقل از وی فتوایی از حضرت امام را نقل می کند واکنش نشان داد.

متن پاسخ سیدمحمد خاتمی بدین شرح است:

صحبتهای جناب دکتر عیسی کلانتری درباب آوازخوانی زنان که در آن نسبتی به من داده شده بی اساس است.

گرچه درحسن نیت آقای کلانتری تردیدی ندارم ولی اشتباه منافاتی با حسن نیت ندارد.

موضوع از این قرار است که مدیر کل محترم ارشاد یکی از استان ها، استفتایی از حضرت امام کرده بود که همخوانی زنان (و شنیدن مردان) حکمش چیست؟ امام نوشتند اگر فسادی بر آن مترتب نباشد اشکالی ندارد.

در سوال دوم پرسیده شده بود که تک خوانی زنان حکمش چیست؟ فرموده بودند حکم مسأله بالا را دارد.

نه یک بار نه دو بار، ابدا درباره پخش یا عدم پخش مطلبی نفرمودند .

انتهای پیام

لینک خبر :‌ جماران
پس از نقل قول های رئیس سازمان محیط زیست از امام خمینی (ره) درباره نظر مثبت ایشان نسبت به تک خوانی زنان، باشگاه خبرنگاران جوان این موضوع را بررسی کرده است.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۲/۱۴ سایت های دیگر : مجله بوبینا اکو فارس روزنامه نصف جهان بازتاب فردا نیوز

به گزارش خبرنگار احزاب و تشکل های گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان ، مدتی است مصاحبه ای از عیسی کلانتری رئیس سازمان محیط زیست کشور در حال دست به دست شدن است که واکنش هایی به همراه داشته. او در این مصاحبه می گوید حضرت امام (ره) در زمان حیات خود به رئیس دولت اصلاحات دستور دادند که "شما چرا از آواز خواندن خانم ها استفاده نمی کنید؟ به صورت تک خوانی نه به صورت گروهی."

کلانتری در ادامه مدعی شده که "این نقل قول از سید محمد خاتمی مربوط به زمانی است که او وزیر ارشاد بود و من هم وزیر کشاورزی کابینه بودم. آقای خاتمی به بنده گفتند که حضرت امام این جمله (استفاده از صدای خواننده زن) را دو بار به بنده فرمودند، اما من جرات بیان و اجرای آن را نداشتم."

رئیس سازمان محیط زیست در بخش دیگری از مصاحبه اش در پاسخ به اینکه آیا حضرت امام صدای خانم ها را حرام نمی دانستند اینگونه بیان می کند که: خیر حرام نمی دانستند.

او در بخش دیگری از مصاحبه خود زمان طرح این سخنان را در سال 68 در دولت آقای هاشمی و پیش از استعفای خاتمی از وزارت ارشاد اعلام کرده است.

کدام سخنان امام (ره) را باید باور کنیم؟

برای پذیرش سخنان امام (ره) شاید بهتر باشد به وصیت نامه ایشان رجوع کرد. امام خمینی (ره) در بخشی از وصیت نامه خود می فرمایند: اکنون که من حاضر هستم برخی نسبت های بی واقعیت به من داده می شود و ممکن است پس از من در حجم آن افزوده شود لهذا عرض می کنم آن چه به من نسبت داده شده یا می شود، مورد تصدیق نیست. مگر آن که صدای من باشد و یا خط و امضای من باشد با تصدیق کارشناسان. یا در سیمای جمهوری اسلامی چیزی گفته باشم.

لازم به ذکر است طبق اطلاعاتی که از موسسه حفظ و تنظیم آثار امام خمینی (ره) به باشگاه خبرنگاران جوان رسیده، موسسه مذکور در رابطه با نقل قول عیسی کلانتری از سوی امام (ره) تا ساعاتی دیگر بیانیه ای منتشر خواهد کرد.

انتهای پیام/

لینک خبر :‌ باشگاه خبرنگاران جوان
مدیرکل هنرهای نمایشی تأکید کرد زمان بازگشایی مجدد سالن های تئاتر هنوز قطعی نشده و درخواست جلسه با ستاد ملی مقابله با کرونا در خصوص وضعیت فعالیت تئاتر در دوران پساکرونا ارائه شده است.

قادر آشنا مدیرکل هنرهای نمایشی درباره بحث مطرح شده در فضاهای مختلف درباره بازگشایی سالن های تئاتری از یک ماه آینده، به خبرنگار مهر گفت: هر صنف، اداره و وزارتخانه ای دغدغه های خاص خود را برای از سرگیری فعالیت های خود با بهبود شرایط شیوع ویروس کرونا دارد و در حوزه سینما و تئاتر نیز از سرگیری فعالیت ها از جمله دغدغه های وزارتخانه فرهنگ و ارشاد اسلامی است.

وی با تأکید بر اینکه هنوز زمان بازگشایی سالن های تئاتر قطعی نشده و هیچ چیز در این خصوص مشخص نیست، افزود: معاونت هنری دغدغه فعالیت های زیرمجموعه های پنج گانه خود شامل تئاتر، موسیقی، هنرهای تجسمی، مد و لباس و مراکز آموزشی را دارد و در خصوص هر کدام از حوزه ها از جمله تئاتر، جلسات مختلفی را با حضور مدیران و مسئولان حوزه برگزار کرده است.

آشنا درباره خروجی جلسات برگزار شده، توضیح داد: نکته ای که به ذهن مان رسید ارائه پیش نویسی به ستاد ملی مقابله با کرونا است مبنی بر اینکه در صورت بازگشایی سالن های تئاتر چه اتفاقاتی باید رخ دهد و به چه نکاتی باید توجه شود.

مدیرکل هنرهای نمایشی یادآور شد: علاوه بر ارائه پیش نویس مدنظر، درخواست جلسه حضوری با ستاد ملی مقابله با کرونا را مطرح کرده ایم و منتظر جواب هستیم.

وی در پایان سخنان خود گفت: قصدمان این است در جلسه مذکور دغدغه های جامعه تئاتری، تفاوت فعالیت تئاتر با سینما و موسیقی و همچنین تفاوت سالن های تئاتری مختلف را تشریح کنیم تا برای چگونگی از سرگیری فعالیت ها در زمان پایان یافتن بحران، به یک جمع بندی برسیم.

کد خبر 4915728

فریبرز دارایی

لینک خبر :‌ خبرگزاری مهر
سخنگوی شورای عالی خانه موسیقی از دولت خواست برای چند ماه تعطیلی آموزشگاه ها و مدرسان حقوقی در نظر گرفته شود.

به گزارش هنرآنلاین به نقل از سایت خانه موسیقی، داریوش پیرنیاکان سخنگوی شورای عالی خانه موسیقی با اشاره به توقف تمام فعالیت های موسیقی در ماه های اخیر به دلیل شیوع ویروس کرونا گفت: خانه موسیقی، مدیرعامل و معاون اجرایی از ابتدای امسال برای این موضوع قدم های خوبی برداشته اند اما خانه موسیقی منبع مالی ندارد و این را همه اعضا هم می دانند. همان طور که آقای نوربخش هم صحبت هایی با وزیر فرهنگ و ارشاد کرده اند باید به حوزه آموزش رسیدگی جدی شود.

پیرنیاکان گفت: بخش اعظمی از فعالان موسیقی از حوزه آموزش امرار و معاش می کنند. الان حدود سه ماه است که آموزشگاه ها تعطیل است و این ها باید چه کار کنند؟ تعداد آموزشگاه ها و تعداد مدرسان کاملاً معلوم است و وزارت ارشاد باید به آن ها کمک کند. آسیب پذیرترین قشر در موسیقی مدرسان هستند. بسیاری از فعالان موسیقی جذب آموزشگاه ها شده اند زیرا حوزه های دیگر موسیقی آنچنان رونقی برای فعالیت و امرار و معاش آن ها ندارند. در موسیقی کلاسیک و ایرانی و کلاسیک غربی وضع به این شکل است و تقریباً همه فعالان این حوزه ها در آموزشگاه ها تدریس می کنند.

تأکید بر پرداخت حقوق موسیقیدانان بیکار شده در کرونا

سخنگوی شورای عالی خانه موسیقی تأکید کرد: اینجا دولت باید وارد شود و من از وزیر محترم ارشاد آقای صالحی می خواهم که به این امر رسیدگی کنند و حتماً برای چند ماه تعطیلی آموزشگاه ها و مدرسان حقوقی در نظر بگیرند. وظیفه دولت و وزارت ارشاد این است که در این موقعیت به وضعیت موزیسین ها رسیدگی کنند و برای این چند ماه بیکاری به آن ها حقوقی پرداخت کنند و بر این مسئله تأکید داریم.

داریوش پیرنیاکان در خصوص نحوه برگزاری کلاس های دانشگاه موسیقی به صورت آنلاین هم گفت: بعد از تعطیلات نوروز این کلاس ها به صورت آنلاین و مجازی آغاز شده و در مباحث نظری و کلاس های عملی انفرادی این کار انجام می شود ولی در کلاس های عملی گروهی مثل گروه نوازی این کار غیرممکن است. این کلاس ها ممکن است اگر وضعیت سفید اعلام شود در تابستان برگزار شود و یا اینکه به ترم های بعدی انتقال داده شود.

تدریس آنلاین مطلوب نیست

این مدرس پیشکسوت موسیقی درباره نحوه برگزاری کلاس های خصوصی خود نیز گفت: کلاس های خصوصی را هم در فروردین به اصرار هنرجویان آغاز کردم که از طریق واتس آپ تدریس می شود که خیلی مطلوب نیست. شیوه آموزشی من به شکلی است که باید هم زمان با شاگرد ساز بزنم و صداها با تأخیر چند ثانیه ای می رسد. قرار شد شاگردان ساز بزنند و بفرستند و بعد من اشکالاتشان را اصلاح کنم و برایشان بفرستم که وقت زیادی می برد. به هر صورت این شیوه حداکثر تا پنجاه درصد به هنرجو کمک می کند و نمی تواند جای تدریس حضوری را بگیرد.

پیرنیاکان در خصوص تجربه شخصی خودش در دوران قرنطینه به دلیل شیوع ویروس کرونا و فعالیت های هنری است گفت: آن قدر جامعه در این موضوع ملتهب بود که من تمام حواسم به معطوف آن بود. این مسئله جهانی است و وقتی می دیدم در کشورهای دیگر دسته دسته انسان ها به خاطر این بیماری جان خود را از دست می دهند بسیار غمگین می شدم و دستم به ساز نمی رفت. در روزهای اول به خاطر روحیه ام هیچ کاری نمی توانستم انجام دهم. بیشتر مطالعه کردم، در خانه ماندم و توصیه های پزشکی و بهداشتی عمل کردم. اخیراً با اصرار شاگردان تدریس آنلاین را آغاز کردم کم کم دستی هم به ساز بردم.

قدردانی از کادر درمانی کشور

داریوش پیرنیاکان در پایان سخنانش درباره زحمات کادر درمانی کشور گفت: کادر درمانی کشور ما از جان مایه گذاشت و پرستاران و پزشکانی بودند که چهل روز به خانه نرفتند و در بیمارستان به مردم خدمت کردند و برخی هم جان خود را در این راه از دست دادند. ما تازه فهمیدیم چه کادر قوی پزشکی و متخصصانی در کشور داریم که باید از آن ها قدردانی کنیم. البته مردم هم به آسیب دیدگان از شیوع کرونا کمک کردند و باید از همه این ها تشکر و قدردانی کنیم و من به همه این ها دست مریزاد می گویم.

لینک خبر :‌ هنر آنلاین
امروز چهاردهم اردیبهشت ماه روز بازیگر است. روزی که هر ساله برای هنرمندان از جوانان تا پیشکسوت و بزرگان سینما و تئاتر نمادی خاص داشت اما امسال به دلیل شیوع ویروس کرونا کمرنگ شده است.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۲/۱۴

به گزارش خبرنگار تئاتر خبرگزاری فارس، هر ساله در میانه هفته تئاتر ، چهاردهم اردیبهشت ماه به عنوان روز بازیگر شناخته می شود و با جشنی هنرمندان سینما و تئاتر در کنار هم جمع شده و از بزرگان و پیشکسوتان این عرصه تقدیر می شود اما امسال این اتفاق به دلیل شیوع ویروس کرونا نیافتاد و متأسفانه شاهد بی انگیزگی و بی روحی هنرمندان در این ایام شده ایم.

با توجه به اینکه تکلیف بازگشایی سالن های سینما و تئاتر در این ایام مشخص نیست ، همه فعالیت های هنری در هاله ای از ابهام قرار دارد و مشخص نیست که گروه های نمایشی و بازیگران در عرصه های مختلف از تولید و تدوین فیلم و سریال گرفته تا تمرین و اجرای تئاتر چه شرایطی در آینده خواهند داشت.

قادر آشنا مدیر کل هنرهای نمایشی درباره بازگشایی سالن های تئاتر به فارس گفت که هنوز تعیین تکلیفی در این زمینه صورت نگرفته و منتظر ابلاغ ستاد ملی کرونا در این زمینه هستند. هر چه که خودشان هم بیکار ننشسته و متنی به عنوان پیشنهاد به این ستاد برای رعایت مسائل بهداشتی برای بازگشایی سالن ها در آینده آماده خواهند کرد.

هر ساله در این روز یکی از اتفاقاتی که در جشن بازیگر رقم می خورد، پخش تیزری برای از دست رفتگان سال گذشته و یادبودی از آنها بود. برخی از هنرمندانی که در سال 98 از این دنیا رفتند را می توانیم به این قرار یاد کنیم:

_ داریوش اسدزاده بازیگر پیشکسوت سینما و تلویزیون کشورمان سوم شهریورماه 98 در سن 96 سالگی درگذشت.

_ جمشید مشایخی بازیگر قدیمی سینمای ایران 13 فروردین 1398 بعد از تحمل یک دوره بیماری درگذشت.

_ شهلا ریاحی بازیگر سینما و تلویزیون کشورمان یکی دیگر از هنرمندانی است که در سال 98 درگذشت.

_ ملکه رنجبر بازیگر سریال زیر آسمان شهر یکی دیگر از هنرمندان درگذشته سال 98 است که 8 اسفند 1398 بعد از مدتی بیماری درگذشت.

_مجید اوجی تهیه کننده سینما و تلویزیون و همسر فلورا سام یکی دیگر از هنرمندان در گذشته است که 17 آبان 1398 بر اثر بیماری و سکته قلبی درگذشت.

_علی ابوالحسنی بازیگر سریال های طنز مهران مدیری یکی دیگر از هنرمندان درگذشته است که در 10 اسفند 1398 به دلیل عارضه قلبی درگذشت.

همچنین ولی الله شیراندامی بازیگر قدیمی سینما ، سعید نوراللهی بازیگر سریال خانه به دوش و متهم گریخت، سیدکمال طباطبایی تهیه کننده سینما و تلویزیون و پدر زنده یاد علی طباطبایی ، ابراهیم آبادی بازیگر سینما و تلویزیون کشورمان، صادق توکلی بازیگر پیشکسوت تئاتر، سینما و تلویزیون و ... از دیگر چهره هایی بودند که در سال 98 از دست دادیم.

*بهانه ای برای توجه به مشکلات بازار تئاتر

روز بازیگر و هفته تئاتر که امسال خیلی نچسب و بی رونق در فضای هنری بود و در واقع برگزار هم نشد می تواند فرصت مناسبی باشد برای همه هنرمندان که از سویی از این ایام کرونایی استفاده کرده و به چند و چون کارهای خود بپردازند و به نوعی بازنگری در فعالیت های خود داشته باشند و از سویی هم می تواند فرصتی برای مسئولان باشد تا به مشکلات و آسیب های عرصه تئاتر کشور بیشتر بپردازند.

معضلی که از همه بیشتر این روزها به چشم می آید، مسئله معیشت هنرمندان تئاتر است که هنوز برای آن تعیین تکلیفی صورت نگرفته و قشر هنرمند تئاتر به عنوان یک صنف شناخته نشده و بیمه مناسبی برای ایام بیکاری خود ندارد.

نکته دیگر توجه به وضعیت سالن های نمایشی برای رعایت بهداشت پس از ایام کرونا و همینطور تعیین خسارت سالن های خصوصی تئاتر است که می بایست از سوی مرکز هنرهای نمایشی ، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و دولت مورد توجه قرار بگیرد وگرنه مشخص نیست وضعیت سالن های خصوصی در ادامه سال به کجا بیانجامد.

این روزها به دلیل تعطیلی های پی درپی که البته مقصرش تنها ویروس کرونا بوده و در سطح جهانی هم وجود داشته شاید ببینیم که هنرمندان هم بی انگیزه شده و برای فعالیت های آتی شان برنامه ای نریخته اند و منتظر هستند تا تکلیف مشخص شود. این ایام می تواند فرصتی برای کارهای نکرده برای همه باشد تا بتوانند با انرژی بیشتر پس از کرونا به فعالیت بپردازیم.

هنرمندان همچون سایر اقشار جامعه در این ایام مسئولیت هایی برعهده دارند از جمله اینکه شادی و انرژی را به جامعه تزریق کنند و بنابراین بخشی با فعالیت های مجازی و آنلاین هنرمندان در این زمینه فعال بودند و بخشی هم می توانند انرژی را برای فعالیت در آینده ذخیره کنند تا بتوانند کارهای بهتر و با کیفیت تری پس از ایام کرونا به مردم ارائه داد.

مسئولان فرهنگی و به ویژه مسئولان تئاتر کشور همچنین می بایست فکری برای تبلیغات تئاتر برای ایام پس از کرونا و اخذ اعتماد مخاطبان و مردم برای حضور در سالن های تئاتر نیز داشته باشند.

انتهای پیام/

لینک خبر :‌ خبرگزاری فارس
بهروز غریب پور: هیچ تناسبی وجود ندارد چون برنامه ریزی وجود ندارد، برنامه ریزی وجود ندارد چون اهمیت از نگاه کارگزار جامعه وجود ندارد.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۲/۱۵

سرویس تئاتر هنرآنلاین ، بهروز غریب پور، نویسنده و کارگردان تئاتر در گفت وگو با خبرنگار هنرآنلاین درباره ضرورت تعریف ثبت مشاغل هنری گفت: در دوره ای یک عده ای در یک سری اصول دچار شک شدند که در نهایت بازیگری و کارگردانی از فهرست مشاغل کل کشور حذف شد. این یک اتفاقی است که ممکن است با شیطنت عمیقی صورت گرفته باشد که در آن نمی شود شک کرد. به نظرم این موضوع هر چه که باشد جاهلانه است.

وی ادامه داد: بنابراین بایستی شغل بازیگری و تمام عناوینی که از قرن ها پیش در تئاتر وجود داشته به فهرست مشاغل بازگردد. وقتی این مشاغل به فهرست مشاغل برگردند، مشمول یک سری قواعد و قانون می شوند.

این کارگردان در رابطه با اعتبارات بودجه ای تئاتر کشور اظهار داشت: سال های قبل درباره شبیخون فرهنگی صحبت شده است. مدل شبیخون فرهنگی همان شبیخون نظامی است. در شبیخون نظامی این طور نیست که هر کسی تفنگش را بردارد و به جنگ دشمن برود، بلکه باید پادگان ها و لشکرها وجود داشته باشد و نقاط نفوذ دشمن محاسبه شود. شما وقتی ارتش داشته باشید، باید بودجه ارتش هم داشته باشید. آیا در مقابل شبیخون فرهنگی می شود گفت بخش خصوصی چنین وظیفه مبرم و حیاتی را باید انجام بدهد؟ بنابراین تعریف در اینجا هم کاملاً مشخص است.

غریب پور افزود: حتی بعد از انقلاب بحث های مفصلی در مجلس و سازمان برنامه بودجه، صورت گرفت و بارها درباره این مسئله صحبت شد که حرکت فرهنگی بدون پشتوانه بودجه دولتی امکان پذیر نیست، اما اینکه چگونه باید این موضوع انجام شود، قابل بحث است. هر اتفاقی باید توجیه و تعریف خودش را داشته باشد ولی هیچ عقل سالمی نمی گوید که به اتکای بخش خصوصی بایستی در مقابل شبیخون فرهنگی ایستاد.

او درباره نبود تناسب میان نیروی انسانی و فضای فعالیت کسب درآمد در این سال ها و پیشنهادش به مسئولین بیان کرد: مسئولین باید به حرف هنرمندان گوش کنند ولی متأسفانه گوش شنوا وجود ندارد. دولت در تمام امور باید از طریق سازمان برنامه بودجه به اتفاقات فرهنگی، صنعتی و اجتماعی اشراف داشته باشد. همان طور که می دانید در طول سال چندین نفر فارغ التحصیل وارد بازار کار می شود که دولت باید ارزیابی کند آیا برای آن ها کار وجود دارد یا نه. مثل این می ماند که شما یک استخر بسیار بزرگ پرورش ماهی داشته باشید، اما برای عرضه آن برنامه ریزی نکرده باشید!

این کارگردان تئاتر یادآورد شد: هر ساله در دانشکده های مختلف، پشت سر هم دانشجویان فارغ التحصیل مقطع های کارشناسی و کارشناسی ارشد وارد بازار می کنند، ولی در جامعه هیچ شغلی متناسب با رشته آن ها وجود ندارد. در واقع می شود گفت که برنامه ها به صورت جزیره ای انجام می شوند. وزرات علوم یک جزیره است و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی یک جزیره دیگر و خود دولت نیز یک جزیره است. همه این ها باید بیایند با هم به نتیجه برسند که ما در طول سال چه تعداد بازیگر نیاز داریم که وارد جامعه کنیم و این بازیگران باید از کجا سر در بیاورند؟ وقتی این ارتباط وجود داشته باشد طبیعی است که تناسب رعایت می شود. من می خواهم بگویم هیچ تناسبی وجود ندارد، چون برنامه ریزی وجود ندارد. برنامه ریزی وجود ندارد چون اهمیت آن از نگاه کارگزار جامعه وجود ندارد.

غریب پور با اشاره به اینکه آقای روحانی تاکنون حتی یک بار هم به تماشای تئاتر ننشسته است، ادامه داد: آقای صالحی هم به عنوان وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گاهی به سالن های تئاتر سر می زنند ولی این کافی نیست و سر زدن های ایشان باید از حالت بخش نامه در بیاید و به عنوان یک مسئله مبرم اجتماعی مورد توجه قرار بگیرد. اگر مورد توجه قرار بگیرد، مشکلات ما کم خواهد شد.

او درباره تئاتر آنلاین که این روزها با توجه به تعطیلی سالن های نمایش باب شده است و در واکنش به اینکه یک عده از هنرمندان می گویند تئاتر حتماً باید روی صحنه دیده شود، عنوان کرد: در این که هنر نمایش خوب است در سالن تئاتر دیده شود، هیچ شکی نیست. اما مگر زمانی که تلویزیون جزئی از رسانه های اجتماعی شد و تله تئاتر مرسوم شد، تئاتری ها آن زمان هم مخالف بودند؟ در حقیقت الان اینترنت شما تله تئاتر پخش می کند. این که شما اجرای تئاتر آنلاین انجام بدهید، مخالفانی دارند که این مخالفت طبیعی است، اما آن چیزی که الان دارد در برخی سایت ها عرضه می شود، به صورت تله تئاتر است. ما اول فیلمبرداری و مونتاژ کردیم و بعد آن را قابل عرضه کردیم. بنابراین مخالفت با چنین چیزی مثل این است که بگوییم ما با چاپ نمایشنامه مخالف هستیم. نمایشنامه یا یک اثر تئاتری به انواع مختلف باید در بازار وجود داشته باشد. به هر حال خواستار و خواننده خودش را قطعاً پیدا می کند.

این کارگردان افزود: ما هزاران نسخه از آثارمان را تا به حال به صورت دی وی دی منتشر کرده ایم، به دلیل این که خواستار دارد و تماشاگران از آن طریق با ما آشنا می شوند که به دیدن نمایش هایمان بیایند. من که نمی توانم هشت تن تجهیزات را به سراسر ایران ببرم که اپرای مولوی، حافظ، سعدی و خیام را نشان بدهم. بنابراین راه های دیگر ارتباطی باید وجود داشته باشد که یکی از این ها پخش اینترنتی آثار است که خداراشکر دارد جا می افتد. جالب است که سایت های دیگر هم متقاضی بوده اند. من الان حداقل چهار، پنج تقاضای این چنینی برای پخش آثار دارم و مطمئن هستم که روز به روز بر تعداد این ها افزوده می شود.

او در پاسخ به این سوال که آیا در شرایط نرمال هم با موضوع تئاتر آنلاین موافق است، گفت: من در شرایط نرمال هم این کار را می کردم. موقعی که کارهای مان روی صحنه اجرا می شد هم دی وی دی کارها را عرضه می کردیم. تفاوتش این است که الان فقط عرضه گسترده تر می شود. من با هر رسانه ای که به توسعه تئاتر و فرهنگ کمک بکند، موافق هستم.

غریب پور با اشاره به اینکه در این مورد صداوسیما غفلت کرده است، اظهار داشت: صداوسیما از حالت ملی خارج شده است. صداوسیما یک زمانی باید در این رابطه پاسخگو باشد. الان پاسخگو نیست. مدت هاست که تله تئاتر تولید نمی شود. سطح سریال ها چرا این قدر نازل شده است؟ سطح فیلم هایی که در سیمای جمهوری اسلامی پخش می شود چرا این قدر نازل شده است؟ به دلیل این که منشأ تغذیه فیلم و سریال که تربیت بازیگر، کارگردان و نوشتن برای دیدن است، از تئاتر و تله تئاتر آغاز می شود. رسانه ملی به این قضیه کاملاً بی توجه است و مسئولانه رفتار نکرده است.

این کارگردان تئاتر در پایان خاطرنشان کرد: آرزو می کنم همین توجهی که امروز به تئاتر کرده ایم در تمام روزهای سال هم انجام شود.

لینک خبر :‌ هنر آنلاین
در شرایطی که صاحبان نشر از ارائه محصولات فرهنگی خود باز ماندند و اخبار تلخ تعطیلی برخی از انتشارات ها در اردیبهشتی که میزبان اهالی کتاب نیست به گوش می رسد استفاده از ظرفیت فضای مجازی و ایجاد شبکه ای برای ارائه این محصول مهم و کاربردی در جامعه به دو شکل نسخه فیزیکی و نسخه دیجیتال ضروری است
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۲/۱۵

رضوانه باهری - اردیبهشت ماه هرسال، قدم زدن در راهروهای شبستان مصلی و گشت زدن لابلای غرفه های نمایشگاه کتاب فضای فرهنگی کشور را به سمت و سوی تازه ای می برد اما امسال درست در بحبوحه شیوع بیماری کرونا و لغو مراسم های مختلف، این رویداد فرهنگی نیز تعطیل شد. هرچند در همان روزهای اول سخن از برپایی نمایشگاه مجازی به سبک ایتالیایی ها مطرح شد به علت آماده نبودن زیرساخت های موجود، این پیشنهاد زودهنگام فراموش شد و اهالی کتاب، خود را محروم از ویژه ترین رخداد فرهنگی سال دیدند اما درعین حال رصد روزهای قرنطینه و آشتی قشری از جامعه با کتاب برای پر کردن اوقات فراغت از آن موهبت های اپیدمی جهانی در ایران بود. این موضوع سبب شد تا برخی از صاحبان صنعت نشر از طریق ارائه کتاب های خود در کتابخانه های مجازی و اپلیکیشن ها، بخشی از نیازهای جامعه به کتاب را تأمین کنند، صورت های مختلف یک کتاب مانند کتاب صوتی که متکی به نسخه فیزیکی است نیز از آن دست از ابتکاراتی است که حتی غیر کتابخوان ها را هم سرگرم کرده است. علاوه بر این موارد فروش آنلاین کتاب توسط ناشران به مخاطبان نیز بخش دیگری از نیاز بازار کتاب را تأمین می کند.

نکته قابل تأمل در شرایطی که صاحبان نشر از ارائه محصولات فرهنگی خود باز ماندند و اخبار تلخ تعطیلی برخی از انتشاراتی ها در اردیبهشتی که میزبان اهالی کتاب نیست به گوش می رسد. استفاده از ظرفیت فضای مجازی و ایجاد شبکه ای برای ارائه این محصول مهم و کاربردی در جامعه به دو شکل نسخه فیزیکی و نسخه دیجیتال ضروری است، درعین حال استفاده از شبکه های اجتماعی که قابلیت ارائه کتاب با مجوز و حمایت از حقوق مادی و معنوی مؤلف و مصنف را دارد نیز می تواند راهبرد دیگری برای پر کردن خلأ بازار تعطیل شده کتاب و جبران زیان مادی فروشندگان و ضرر معنوی مخاطبان باشد.

بالا رفتن نرخ مطالعه در کشور با ابزارهای گوناگون ممکن است و این مهم در ماه های گذشته بیش از بیش به اثبات رسیده است، هرچند برای خواندن کتاب به شیوه مجازی دشواری هایی مانند بهرمندی از دستگاه های مخصوص کتابخوانی الکترونیک که هزینه های نسبتا سنگینی دارند و یا سختی خوانش متن به ویژه متون بلند از طریق تلفن های همراه و تبلت، ممکن است به عنوان محدودیت به حساب آید اما در این شرایط پشتیبانی و استفاده از ظرفیت فضای مجازی مهم است و این مقوله می باید مورد توجه متولیان فرهنگی از جمله وزارت ارشاد، وزارت ارتباطات و... قرار گیرد.

لینک خبر :‌ هفته نامه شما
باید دقت کرد که مدیریت بحران، تنها به تولید انبوه ماسک و دستکش و ماده ضدعفونی کننده نیست، اصل و اساس مدیریت، به تدبیر برای عدم اخلال جدی در زندگی جاری مردم، فرآیندهای جایگزین، زمان بندی صحیح و اطلاع رسانی هوشمندانه و استوار به اقشار جامعه است.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۲/۱۵ سایت های دیگر : نماینده افکار نیوز

به گزارش گروه رسانه های دیگر خبرگزاری آنا ، محسن پیرهادی طی یادداشتی در روزنامه رسالت نوشت : روز گذشته، برای بار دوم، زمان آزمون کارشناسی ارشد و دکتری سال 99جابه جاشده و نزدیک به یک ماه به تعویق افتاد. این در حالی است که چندی پیش، رئیس سازمان سنجش از قطعیت در برگزاری آزمون در زمان های تعیین شده و غیرممکن بودن تعویق دوباره آن گفته بود. این مسئله، در مقیاس بزرگ تر، یکی از چالش های اساسی در نحوه حکمرانی ماست:

یک. هرچند شیوع ویروس کرونا، پدیده ای پیچیده و از بسیاری جهات جدید است، اما این بدان معنی نیست که نتوان در مورد آن هیچ گونه پیش بینی کرد. تعیین چندباره زمان برگزاری رویدادهای مهم در کشور، نشان از این واقعیت دارد که ارزیابی متولیان امر با واقعیت، فاصله زیادی دارد. نمایشگاه بین المللی کتاب تهران که قرار بود در فروردین برگزار شود، ابتدا به دهه آخر خرداد موکول شد و سپس با اماواگرهای فراوان دوباره به تعویق افتاد و اینک، حتی اصل برگزاری آن هم در شرایطی نامعلوم است. این مسئله کوچکی نیست، ناشر، توزیع کننده، نویسنده و فعالان صنعت نشر، بر روی زمان های اعلام شده حساب می کنند و بر اساس آن برنامه ریزی دارند. مشابه چنین وضعیتی در اغلب حوزه ها وجود دارد و اطلاعات متناقض اعلامی، باعث خسارت گردیده است. مثال دیگر، مسئله زمان بازگشایی مدارس و دانشگاه هاست که سخنان مسئولان درباره آن، با یکدیگر و گاهی حتی با سخنان پیشین خودشان در تضاد است. حال این وضعیت را با ژاپن مقایسه کنید که از همان ابتدای پاندمی کرونا، مسابقات المپیک 2020 را بیش از یک سال به تأخیر انداخت تا تکلیف همه ذینفعان در این رویداد بزرگ، از هم اینک کاملا معلوم باشد.

دو. غیر از مسئله برنامه ریزی، تداوم چنین وضعیتی، باعث بی اعتبار شدن وعده های مسئولان و تثبیت این گزاره در ذهن مخاطبان است که در نبود تدبیر و برنامه مدون، هر چیزی امکان دارد و هیچ چیز قطعیت ندارد. کافی است سخنان چند هفته پیش رئیس سازمان سنجش در مورد غیرممکن بودن کوچک ترین تغییری در زمان برگزاری آزمون ها را دوباره مرور کنید. غیرازاین که این مسئله در شرایط بحران، موضوعی ملی و خارج از اختیار و سطح ایشان بوده و ایشان اختیاری نداشته که بخواهد چنین اظهارنظری کند، باید تأکید کرد که نقل چنین سخنانی از زبان مسئولان در رسانه ها، علاوه بر بی اعتبار کردن آن مسئول، رسانه را هم منفعل و بی اعتبار می کند. پیش ازاین نیز یک مقام نظامی، از شروع روند قرنطینه و خالی کردن شهرها در اسفندماه گفته بود که باوجودآنکه باعث نگرانی مردم و التهاب در خانواده ها شد، به هر دلیل اجرا نگردیده و تنها در حد حرف باقی ماند.

سه. باید دقت کرد که مدیریت بحران، تنها به تولید انبوه ماسک و دستکش و ماده ضدعفونی کننده نیست، اصل و اساس مدیریت، به تدبیر برای عدم اخلال جدی در زندگی جاری مردم، فرآیندهای جایگزین، زمان بندی صحیح و اطلاع رسانی هوشمندانه و استوار به اقشار جامعه است.

انتهای پیام/

لینک خبر :‌ خبرگزاری آنا
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۲/۱۴

شهدای ایران: محمدحقی از فعالان حوزه نشر و ترویج کتاب در گفت وگوبا صبح نو پیشنهادهایی برای ارشاد دارد که در صورت عدم برگزاری نمایشگاه کتاب امسال ناشران بتوانند خود را به لحاظ اقتصادی مدیریت کنند.

شیوع و ادامه دارشدن کرونا مساله ای بود که همه مسائل را در ایران تحت الشعاع خود قرار داد. بسیاری از برنامه های فرهنگی و هنری لغو شد و بسیاری از فعالیت ها نیز فعلا معلق مانده است. یکی از مسائل مهم پیش روی ناشران، نمایشگاه کتاب تهران بود که قرار بود در اردیبهشت و قبل از شروع ماه مبارک رمضان آغاز شود که در ابتدا معوق و فعلا هم برگزاری آن در هاله ای از ابهام است.

ادامه دارشدن این مساله باعث شد که برخی از مسوولان ارشاد از جمله نیکنام حسین پور، مدیرخانه کتاب طرح برگزاری مجازی نمایشگاه کتاب را مطرح کنند که به دلایل زیادی این طرح موردتوجه قرار نگرفت؛ چنانکه لادن حیدری، معاون مدیریت توسعه و منابع وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی هم معتقد است این طرح برای برگزاری نیازمند فرصت بیشتری است.

وی در این باره گفته است: برگزاری نمایشگاه مجازی کتاب، نیازمند تامین مجموعه زیرساخت هایی فراتر از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است. تامین زیرساخت های هر دوره نمایشگاه بین المللی کتاب تهران از دوره قبل کلید می خورد؛ بنابراین برای تغییر نمایشگاه فیزیکی به مجازی، نیازمند زمان بیشتری هستیم.

بعد از کرونا و با توجه به گرایش مخاطبان به فضای مجازی و همچنین برای پاسخگویی به مخاطبان این فضا در ایران، باید در کنار زیرساخت های موجود برای برگزاری نمایشگاه فیزیکی، زیرساخت نمایشگاه مجازی را نیز تامین کنیم که در شرایط فعلی یک ضرورت محسوب می شود.

زیرساخت ها حتما باید با حوصله و صبر تامین شود؛ در غیر این صورت ممکن است نتایج دلخواه حاصل نشود یا شیوه این رویدادها زیر سوال برود. فارغ از اینکه براساس تجربه باید به افزایش جذابیت های نمایشگاه مجازی کتاب دست پیدا کرد؛ مثل عرضه نسخه های الکترونیک کتاب کنار کاغذی یا مدل های دیگر، باید پاسخگوی نیاز مخاطبان فضای مجازی به ویژه نسل جوان باشیم.
هنوز به صورت قاطع مسوولان ارشاد درباره برگزار نکردن نمایشگاه کتاب به نتیجه نرسیده اند؛ با این حال برخی فعالان نشر معتقدند شاید این مساله باعث شود که سیاست گذاران فرهنگی راه های دیگری غیر از نمایشگاه کتاب را برای فعال نگه داشتن چرخه نشر امتحان کنند. محمد حقی از فعالان نشر و مدیر انتشارات کتابستان از جمله افرادی است که معتقد است راه های جایگزین زیادی برای این مساله وجود دارد. با وی درباره این مساله به گفت وگو نشستیم.

محمد حقی درباره ضررهای کرونا به نشر گفت: امسال درگیر کرونا هستیم و اقتصاد نشر با آسیب جدی مواجه شده است؛ اقتصادی که به لحاظ دارایی و ثروت، اقتصاد بابنیه ای نیست که با چنین اتفاقی بخواهیم برایش صبر کنیم تا برطرف شود. بدی ماجرا این بود که کرونا با اوج گیری جریان گردش مالی حوزه نشر یعنی بهمن، اسفند، فروردین تا اردیبهشت که از ماه های خوب ناشران است، همراه شد؛ چه به لحاظ فروش و چه به لحاظ همزمانی با نمایشگاه و اکثرا با این اتفاق با کاهش جدی نقدینگی مواجه شدند.

وی درباره برگزاری نمایشگاه کتاب به صورت آنلاین معتقد است: برای مرتفع کردن مشکل نقدینگی باید برنامه ریزی کرد. یکی از برنامه ها نمایشگاه کتاب بود که به واسطه کرونا امسال فعلا امکان برگزاری را تا چند ماه آینده را نداریم و به نظر من رفتن به سراغ نمایشگاه آنلاین در زمان کنونی و با توجه به امکانات و زیرساخت ها خیلی متصور و محتمل نیست که به لحاظ نرم افزاری بتواند آن بازدید میلیونی و گردش بالای صدمیلیاردی را پوشش بدهد و اصلا این سوال مطرح است که آیا این اتفاق می تواند رخ بدهد و مثلا پنج میلیون بازدید و صد میلیارد گردش مالی ایجاد کند؟

مدیر نشر کتابستان می گوید مدیران ارشاد خیلی نباید امسال به فکر برگزاری نمایشگاه بوده و روی آن تعصب داشته باشند: باید برای نمایشگاه امسال خیلی امکان برگزاری قائل نباشیم و بخواهیم به هر شیوه ای آن را برگزار کنیم. این نمایشگاه خیلی از مناسک مذهبی ما بالاتر نیست که تعطیل شد. به زعم من نمایشگاه موضوعیت ندارد و طریقیت دارد چون راهی بود برای افزایش نقدینگی ناشران و حالا باید برنامه ریزی به آن سمت باشد تا آن نقدینگی که بر اثر نمایشگاه ایجاد می شد را برای ناشران رقم بزنیم.

او می گوید: اولین پیشنهاد رفتن به سمت تقویت خیلی جدی تر طرح های فصلی بهاره و تابستانه و زود برگزار کردن آنهاست. من تعجب می کنم چرا این طرح ها تاکنون معطل مانده است. اگر سال گذشته بالای یک میلیارد هزینه برای آن در نظر گرفته شده بود، با توجه به مصرف نشدن بودجه نمایشگاه کتاب امسال، می توانیم طرح بهاره و تابستانه را با پنج برابر اعتبار سال گذشته برگزار کنیم و برای هر کدام مثلا 10 میلیارد در نظر بگیرند.

این مساله باعث می شود چرخه سنتی نشر تقویت شود و با این کار می توانیم امتحان کنیم که اگر نمایشگاه نبود، کتاب فروشی ها می توانند جالی خالی آن را پر کنند یا نه. در صورت انجام آن با این کیفیت، این مساله با تحریک تقاضا برگزار خواهد شد و در حالی که الان کتاب فروشی با 50 درصد ظرفیت کار می کنند، می توانند با تزریق نقدینگی خوب با فاصله برگزاری دو تا سه ماه به لحاظ اقتصادی جبران داشته باشند و تخفیف ها را هم 35 درصد در نظر بگیرند و کتاب فروشی ها هم 10 تا 15درصد تخفیف بدهند که در این صورت گردش دو تا سه برابری برای کتاب فروشی ها ایجاد می شود که در این چرخه مسیر خود را پیدا خواهد کرد و ناشران نیز در این میان منتفع خواهند شد.

وی ادامه می دهد: همانطور که می دانیم بخشی از نقدینگی ناشران برای تامین کاغذ و سایر اقلام مورد نیاز کتاب صرف می شود. ارشاد برای بحث کاغذ می تواند به جای دریافت هزینه نقدی آن را در اقساط میان مدت از ناشران دریافت و به نوعی وام ناظر به اقلام تولید به ناشران بدهد.

این فعال نشر مساله دیگر را تسهیل رساندن کتاب به مخاطب و تقویت طرح های ترویجی حوزه کتاب می داند: پیشنهاد دیگر تسهیل رساندن کتاب به مخاطب است. آن حرف ها و ایده ها درباره پست به دلایل متعدد محقق نمی شود.

باید با شرکت های حمل ونقل شهری مذاکره شود تا کتاب با حداقل هزینه دو تا سه هزار تومانی به دست مخاطب برسد. پیشنهاد بعدی این است که ارشاد همت کند و در مسیر ترویج کتاب ها قدم بردارد. من حس می کنم ارشاد نسبت به اتفاقات کاملا منفعل است اما در این مسیر می تواند چند برنامه خوب تلویزیونی در حوزه کتاب تولید و تولید محتوا را هم چندبرابر کند که این می تواند در این اوضاع کمک کننده باشد.

آخرین پیشنهاد وی در این دوران تقویت فروش آنلاین کتاب است؛ البته با شرایطی. مساله بعدی تقویت سایت های فروش کتاب در دوره کنونی است. سایت ها الان درگیر این مساله هستند که کتاب را ارزان به دست مخاطب برسانند که ارشاد می تواند از سایت های منتخب حمایت کند تا کتاب به دست مخاطب برسد؛ البته شرط هم بگذارد که آن سایت منتخب با ناشران به صورت نقدی تسویه حساب کند تا آن نقدینگی برای ناشر محقق شود.

لینک خبر :‌ شهدای ایران
دنیای اقتصاد : سرانجام پس از کش و قوس های بسیار طرح فصلی فروش کتاب دوباره از سر گرفته شد و قرار است از شنبه هفته آینده اجرا شود. این طرح که در سال های اخیر توانسته بود رضایت بسیاری از کتابفروشان و دوستداران کتاب را جلب کند، سال گذشته با اما و اگرهای زیادی روبه رو شد و به خاطر کمبود منابع مالی تا پای تعطیل شدن هم پیش رفت.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۲/۱۵

کار به جایی رسید که با وجود ده ها نهاد فرهنگی بزرگ در کشور که همه بودجه های دولتی چندین میلیاردی هم دارند، بار مالی برگزاری این طرح در پاییز پارسال بر دوش شهرداری ها افتاد تا یکی، دو میلیارد تومان برای برگزاری طرحی که رضایت عمومی و موفقیت بزرگی کسب کرده بود جمع شود. شهرداری های تهران و مشهد در ابتدای امر خواستار برگزاری طرح در دو شهر تهران و مشهد شدند و هزینه ها را نیز تقبل کردند اما نکته این بود که طرح فروش فصلی کتاب دیگر ملی نبود و بدتر از آن، فاصله طبقاتی نیز کم کم داشت به اجرایش وارد می شد. تا اینکه سرانجام وزارت ارشاد با وجود مخارج بسیارش، به اجرای طرح پاییزه کمک کرد تا طرح به صورت ملی برگزار شود. این طرح هر سال در سه دوره زمانی یعنی در تابستان، پاییز و عید نوروز برگزار می شد. پیش از گسترش بیماری کرونا در ایران، احتمال برگزاری طرح عیدانه فروش کتاب نیز وجود داشت اما با گسترش این بیماری و ایجاد ممنوعیت های تردد در سطح شهرها و تعطیلی کتابفروشی ها عملا امکان برگزاری وجود نداشت.

اما قرنطینه خانگی و ممنوعیت بازگشایی بسیاری از فروشگاه ها از جمله کتابفروشی ها در بازه زمانی بیش از یک ماه، زیان مالی بسیاری را متوجه فروشندگان کتاب کرد. بسیاری از کتابفروشی ها به ویژه در شهرهایی با جمعیت کمتر شرایط بسیار دشواری را تجربه کردند. نکته آنکه بازگشایی کتابفروشی ها در دو، سه هفته اخیر نیز نتوانسته چندان که باید و شاید چرخ مالی این بنگاه های کوچک را به حرکت درآورد. در چند روز اخیر نیز گزارش های بسیاری از زیان مالی کتابفروشان و همچنین ایده هایی برای حمایت از فعالیت مجدد آنها در رسانه ها منتشر شده بود. با این مقدمه برگزاری طرح فروش فصلی این بار با نام بهارانه کتاب بیش از همیشه مورد توجه قرار گرفته است. طرحی که از شنبه پیش رو دوباره بازار کتاب را با رونقی نسبی مواجه خواهد کرد. این طرح از روز شنبه، 20 اردیبهشت همزمان با ولادت امام حسن مجتبی (ع) تا سه شنبه، 30 اردیبهشت ماه در کتابفروشی های عضو طرح در سراسر کشور برگزار می شود.

چنان که از خبر رسمی مربوط به اجرای طرح برمی آید، کل بودجه برگزاری طرح دو میلیارد تومان است. با توجه به اینکه این دو میلیارد تومان عمدتا خرج تخفیف های 20 درصدی می شود، یعنی در بهترین حالت ممکن، دولت به خرید کتاب در کشور به ارزش 10 میلیارد تومان کمک کرده است. یا به بیان دیگر کمک کرده تا چرخش مالی کتابفروشی در کل کشور 10 میلیارد تومان بیشتر شود.

نیکنام حسینی پور مدیرعامل خانه کتاب در این باره گفته: با توجه به مضیقه مالی دولت و به تبع آن وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، این میزان یارانه با توجه به دغدغه معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی درباره کتابفروشان درنظر گرفته شده است. یارانه اختصاصی به هر کتابفروشی قبل از شروع طرح اعلام خواهد شد و این اعتبار به دلیل محدودیت های مالی به هیچ عنوان قابل تمدید نخواهد بود، بنابراین مدیریت این اعتبار بر عهده خود کتابفروشان است.

اما نکته دیگر آن است که با توجه به اهمیت رعایت پروتکل های بهداشتی در شرایط شیوع و گسترش ویروس کرونا و به منظور رعایت فاصله گذاری اجتماعی، خریدهای غیرحضوری نیز با ثبت اطلاعات مربوطه در پنل از سوی کتابفروشی ها پوشش داده می شود. همچنین مدیریت پروتکل های بهداشتی در زمان اجرای طرح بر عهده واحدهای صنفی، شهروندان و خریداران کتاب خواهد بود.

در این دوره از طرح بهارانه کتاب99 سقف مجاز خرید برای هر خریدار 150 هزار تومان است و خریدار می تواند در چند نوبت و از چند کتابفروشی، علاوه بر کتاب های عمومی و کودک و نوجوان، کتاب های دانشگاهی را با 20 درصد تخفیف از کتابفروشی های عضو طرح خریداری کند.

نکته دیگر آن است که کتابفروش ها نیز می توانند در صورت تمایل تا 50 درصد در تامین هزینه یارانه های این طرح مشارکت کنند. جزئیات مربوط به همیاری کتابفروش ها هنوز منتشر نشده است. نکته جالب تر اینکه کتابفروشی های عضو طرح های قبلی خانه کتاب برای تایید شرکت در طرح بهارانه کتاب 99 به ثبت نام مجدد نیاز ندارند و کافی است با مراجعه به پنل کاربری خود شرایط شرکت در طرح را تایید و اطلاعات خود را کنترل و ویرایش کنند. همچنین مدت زمان تسویه حساب طرح بهارانه کتاب 99 دو هفته پس از پایان طرح است و کنترل و نظارت در طول طرح بر عهده خود کتابفروشان خواهد بود.

لینک خبر :‌ دنیای اقتصاد
مدیر انتشارات روایت فتح گفت: پس از ماه مبارک رمضان نمایشگاه کتاب مجازی شبیه نمایشگاه کتاب برگزار می کنیم که در آن، پاسخگویی آنلاین، دیدار با نویسنده ها و اصحاب کتاب، خانواده شهدا و... را خواهیم داشت.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۲/۱۵ سایت های دیگر : خبرگزاری دانشجو آقای خبر

به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری فارس، واکنش ها به برگزاری نمایشگاه کتاب در فضای مجازی متفاوت بود. برخی آن را بدون زیرساخت دانسته و برخی طرح های فصلی ارشاد را هم نظیر و هم راستا با آن می دانند. ناشران متعدد در این باره اظهارنظرهایی داشته اند که در ادامه نظرخواهی ها سراغ محسن دریالعل ، مدیر انتشارات روایت فتح رفتیم. آنچه در ادامه می خوانید مشروع این مصاحبه است.

فروش اینترنتی جای نمایشگاه کتاب را نمی گیرد

* با برگزاری نمایشگاه کتاب به شکل مجازی موافقید؟

اتفاقی که اکنون در فضای مجازی رخ می دهد، فروش اینترنتی است؛ نمایشگاه کتاب نیست؛ چرا که نمایشگاه، تعاریف مخصوص خودش را دارد. شما به نمایشگاه کتاب که وارد می شوید، اولین اتفاق، تعامل با ناشر است و این یکی از امتیازات بزرگ و محاسن ارزشمند است که در فروش های اینترنتی و فروشگاه های مجازی رخ نمی دهد. با مدل کنونی بیشتر فضای فروش اینترنتی با تخفیف ویژه است. نکته دوم، ارتباط با نویسنده، مولف، مترجم و خانواده شهدا و افراد به صورت واقعی است. از این رو این مدل کنونی نمایشگاه کتاب نیست و نخواهد بود؛ بلکه فروش مجازی و اینترنتی است.

نکته دیگر، آنچه نمایشگاه کتاب را جذاب می کند، این است که در یک یا دو سالن مخاطب می تواند تمام ناشران را یک جا دیده و آنها را پیدا کند. شاید بگویید این اتفاق در راسته انقلاب هم رخ می دهد، اما در انقلاب با فروشگاه و مغازه مواجهیم، اما در نمایشگاه کتاب با ناشر. از این رو فروش اینترنتی جای نمایشگاه کتاب را نمی گیرد.

برگزاری نمایشگاه کتاب مجازی روایت فتح پس از ماه مبارک رمضان

* در صورت برگزار نشدن نمایشگاه کتاب، روش یا پیشنهاد جایگزین از نظر شما چیست،؟

هیچ چیز جای برگزاری نمایشگاه کتاب را نمی گیرد. شاید بهترین حالت برگزاری نمایشگاه کتاب مجازی با ساختار متفاوت است که ما در انتشارات روایت فتح در حال برنامه ریزی برای آن هستیم.

* برنامه روایت فتح برای برپایی این نمایشگاه چیست و قرار است کی برگزار شود؟

ما جلسات متفاوتی در انتشارات روایت فتح داشتیم و مدل های مختلفی را بررسی کردیم. موارد مختلفی هم آسیب شناسی کردیم. از انواع کتاب ها و اینکه مخاطب به چه دلیل به نمایشگاه می آید، به یک پنل و ساختار مناسب فکر کردیم. اینکه برای برگزاری نمایشگاه کتاب مجازی چه ملزوماتی باید در نظر گرفته شود. وقتی همه را نوشتیم به یک مدل واحد رسیدیم. اکنون هم در حال چکش کاری نهایی هستیم. قصدمان این بود همزمان با میلاد امام حسن مجتبی (ع) این نمایشگاه را برقرار کنیم، اما به ایام شب های قدر برمی خوریم. ان شاءلله پس از عید فطر و ماه مبارک رمضان اطلاع رسانی صورت می گیرد تا نمایشگاه مفصل و شبه نمایشگاه واقعی برگزار کنیم. در این نمایشگاه کتاب پاسخگویی آنلاین، دیدار با نویسنده ها و اصحاب کتاب، خانواده شهدا و... را خواهیم داشت، در واقع زیرساخت تمام برنامه های ما در نمایشگاه کتاب حضوری به شکل مجازی اجرایی می شود. هدایای ویژه برای این نمایشگاه در نظر داریم که زیرساخت های آن در حال مهیا شدن است. امیدواریم در آینده نزدیک اطلاع رسانی پیرامون این نمایشگاه داشته باشیم.

مناسب ترین گزینه برای برگزاری نمایشگاه کتاب، مهر یا آبان است

*اصولا لازم است امسال نمایشگاه نداشته باشیم یا برگزاری آن ضروری است؟ امکان برگزاری در پاییز را محتمل می دانید؟

هیچ چیز جای نمایشگاه واقعی را نمی گیرد؛ چه به لحاظ تعامل، فروش و برخورد با مخاطب و چه از منظر آورده مالی برای ناشران. از این رو برگزاری آن را ضروری می دانم.

اما اینکه چه فصل و زمانی مناسب باشد به نظرم پاییز فصل بهتری برای برگزاری نمایشگاه بین المللی کتاب تهران است تا بهار؛ چون اول مهر ابتدای سال تحصیلی است و کسی دغدغه امتحان ندارد و خرید و فروش کتاب سهل تر است، اما بهار بخشی از دانش آموزان و دانشجویان یا نیستند یا درگیر امتحانات و کنکور هستند؛ از این رو مناسب ترین گزینه مهر و آبان (چه در زمان کرونا و یا پس از آن) است.

حال نشر کودک و نوجوان خوب نیست/ خلأهای بسیاری داریم

* شرایط نشر کتاب کودک این روزها چگونه است؟ احوال کتاب کودک ونوجوان را چگونه ارزیابی می کنید و آیا قصد ورود به این حوزه را دارید؟

اوضاع نشر کتاب کودک و نوجوان، خوب نیست، چرا که اگر مخاطب این بخش باشید، می دانید برای پیدا کردن یک کتاب خوب باید بسیار جستجو کنید. در برخی حوزه ها خلاء کتاب داریم و این مسئله به ما ناشران برمی گردد، اما تلاش داریم به حوزه های جدید ورود کنیم؛ خصوصا در حوزه نوجوان خلا عجیب و غریبی داریم که در آینده به مشکل برمی خوریم. برنامه هایی در این زمینه داریم که امیدواریم محقق شود.

انتهای پیام/

لینک خبر :‌ خبرگزاری فارس
در حالی که بر اساس ماده 23 قانون حقوق مولفان و مصنفان و هنرمندان، اگر ناشری بدون اجازه مولف کتابی را چاپ کند به حبس تادیبی از 6 ماه تا یک سال محکوم می شود، اخیرا یکی از ناشران با برگزاری همایش هایی به بهانه حمایت از پایان نامه ها، نسخه ورد رساله های و مقالات دانشجویان را دریافت و به صورت غیر قانونی اقدام به انتشار این یافته های علمی در قالب کتاب می کند.

به گزارش ملیت به نقل از ایسنا، فاطمه سهیلی، یکی از دانشجویان فعلی مقطع دکتری رشته حقوق در دانشگاه تهران است و هنگامی که درصدد تهیه کتابی از پایان نامه مقطع ارشد خود با محوریت رعایت حقوق مولفان بوده است، متوجه می شود که کتابی دقیقا با عنوان پایان نامه خود و دقیقا با همان محتوا از سوی یکی از ناشران منتشر شده است. به گفته وی انتشار این کتاب از پایان نامه بدون اطلاع و رضایت وی توسط این انتشارات صورت گرفته است.

فاطمه سهیلی با بیان اینکه این ناشر بودجه خود را از طریق منابع دولتی به دست می آورد، افزود: مسوولان این انتشارات از دانشجویانی که پایان نامه آنها در همایش های کشوری و یا در سطح دانشگاه های برتر معرفی می شود، به بهانه حمایت از پایان نامه ، می خواهند نسخه ورد (Word) پایان نامه یا مقالات خود را در اختیار آنها قرار دهند و چندین مرتبه در سال نیز با برگزاری همایش های مختلف نسخه های مقالات و پایان نامه های دانشجویان را در اختیار می گیرند و سپس اقدام به چاپ بدون مجوز آنها می کنند.

وی ادامه داد: پس از آنکه پایان نامه من در همایش ملی "حقوق مالکیت ادبی-هنری" به عنوان پایان نامه برتر انتخاب شد، از سوی این انتشارات با من تماس گرفتند و به بهانه چاپ کتاب در کوتاه ترین زمان ممکن و طبق قراردادی خواستار نسخه ورد پایان نامه من شدند. من نیز نسخه ورد پایان نامه کارشناسی ارشد خود را در اختیار آنها قرار دادم و در ازای آن، این ناشر اعلام کرد که قرارداد انتشار کتاب این پایان نامه را برای من ارسال خواهد کرد و من نیز با این شرط، موافقت کردم.

سهیلی ادامه داد: در متن این قرارداد ارسالی آورده شده بود که برای انتشار پایان نامه در قالب کتاب باید مبلغ 500 هزار تومان به صورت علی الحساب توسط من به آنها پرداخت شود و پس از انتقال کلیه حقوق مادی و پرداخت باقی مبلغ، متن پایان نامه در قالب کتاب منتشر خواهد شد. من مخالفت خود را از این قرارداد به ناشر اعلام کردم و به آنها گفتم تمایلی به انتشار کتابی از پایان نامه در این انتشارات با این شرایط ندارم. پس از آن نیز چندین مرتبه طی تماس و ایمیل های مختلف نیز مخالفت صریح خود را از این قرارداد یک جانبه و غیرمنصفانه اعلام کردم.

این دانشجوی دکتری رشته حقوق دانشگاه تهران اضافه کرد: علی رغم اعلام مخالفت برای انتشار کتاب و عدم امضای آن قرارداد کذایی که مصداق بارز نقض حقوق مولف بود، در اسفند ماه سال 97 مشاهده کردم که این ناشر کتابی از پایان نامه من در هزار نسخه منتشر و به بازار عرضه کرده است، ضمن آنکه دو نسخه از این کتاب در کتابخانه ملی موجود بود.

این محقق حوزه مالکیت فکری تاکید کرد: پس از پرس وجو از اساتیدم در دانشگاه تهران متوجه شدم که این ناشر از طریق برگزاری همایش با تماس مستقیم با دانشجویان نسخه ورد پایان نامه ها را دریافت و پس از آن اقدام به انتشار کتاب به نفع خود می کند. من اولین و آخرین قربانی سودجویی آنها نیستم.

وی از اقامه دعوی در دادگاه علیه این ناشر خبر داد و گفت: من از این ناشر شکایت کردم و پرونده آن نیز در جریان است؛ ولی این انتشارات پس از آنکه مشاهده کرد که روند پرونده به نفع آنها نیست، با جمع کردن کتب موجود از بازار از من خواست که با آنها مصالحه کنم تا از این طریق مقداری وقت برای خود بخرد.

سهیلی با بیان اینکه پایان نامه من در حالی تبدیل به کتاب شده است که نیاز به کار بیشتر بر روی آن بود، خاطر نشان کرد: بسیاری از دانشجویان در دام این انتشارات افتاده اند، به گونه ای که بر اساس گفته استادانم در چند هفته گذشته از سوی این ناشر با چندین تن از دانشجویان این رشته تماس گرفته شده است تا در همایش آنها شرکت کنند، ضمن آنکه نسخه ورد پایان نامه آنها را نیز دریافت کرده اند و باید منتظر بود که این پایان نامه ها به چه سرنوشتی دچار خواهند شد.

وی خاطر نشان کرد: این ها مواردی است که ما مطلع هستیم و قطعا این ناشر تخلفات بیشتری از این موارد را مرتکب شده است.

این وکیل دادگستری با بیان اینکه از نظر حقوقی این ناشر مجاز به انتشار پایان نامه ها بدون اجازه مولف نیست، افزود: روند انتشار قانونی کتاب از پایان نامه به این صورت است که قرارداد انتشار برای مولف ارسال می شود و هر دو طرف قرارداد را امضا می کنند و با این امضا اقدامات بعدی صحافی و حروفچینی آغاز می شود. هیچ انتشاراتی بدون قرارداد، هیچ کتابی را منتشر نمی کند؛ چرا که این قرارداد نشان دهنده رضایت مولف است.

وی با بیان اینکه بر اساس ماده 23 قانون حقوق مولفان و مصنفان و هنرمندان چنین اقداماتی پیگرد قانونی دارد، ادامه داد: طبق این قانون اگر ناشری بدون اجازه مولف کتابی را چاپ کند، به حبس تادیبی از 6 ماه تا یک سال محکوم می شود، ضمن آنکه متخلف به جبران خسارات مالی و چاپ حکم دادگاه در روزنامه نیز محکوم خواهد شد.

سهیلی با ابراز تاسف از اینکه این انتشارات به چنین قوانینی پایبند نیست، اظهار کرد: این ناشر با تصور اینکه من پیگیر این پرونده نمی شوم، اقدام به چاپ کتاب کرد و این در حالی است که موضوع کتاب منتشر شده رعایت حق مولف بود و این امر نشان می دهد که ناشر حتی از متن کتاب هم بی اطلاع بوده است.

وی در پاسخ به این سوال که از چه زمانی متوجه انتشار کتاب خود شده است، افزود: به طور کاملا اتفاقی از نسخه چاپی کتابی از پایان نامه خودم مطلع شدم. به توصیه استاد راهنمایم قرار شد این پایان نامه تبدیل به کتاب شود و پس از 7 ماه در زمانی که در حال تکمیل آن برای کتاب بودم، متوجه چاپ بدون مجوز آن شدم. امیدوارم کسانی که بدین ترتیب قربانی این انتشارات می شوند، آگاه شوند و از ادامه فعایت های غیرقانونی آن در آینده ممانعت به عمل آید.

لینک خبر :‌ ملیت
برگزاری نمایشگاه کتاب تهران در هاله ای از ابهام قرار دارد که با قرار دادن برخی نکات می توان به نتایجی رسید. در این گزارش سعی شده برخی شواهد را کنار هم بگذاریم تا بتوان به نتیجه بهتری رسید.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۲/۱۵

ایسکانیوز - گروه فرهنگی - حسام آبنوس: حالا همه به بودن کرونا عادت کرده ایم، میهمانی ناخوانده که خودش را به هر ضرب و زوری بود داخل زندگی ما جا کرده و حالا حدود 70 روز است که در کوی و برزن به صورت مخفی تردد می کند. میهمانی که ابتدا بسیاری او را جدی نگرفتند؛ ولی به مرور تبدیل به ماجرایی جدی شد و اکنون در کنار جدی بودن امری عادی شده و ما هم با رعایت نکات بهداشتی و ایمنی سعی می کنیم کنترلش کنیم. رویدادها و اتفاقات فرهنگی هم از زمان جدی شدن ماجرای کرونا با تصمیم دولت تعطیل شدند. شاید تعطیلی نمایشگاه کتاب و موکول شدن برگزاری آن به بعد از ماه مبارک رمضان، مهمترین خبری بود که کرونا به جامعه مخابره کرد تا شهروندان بیشتر این ویروس ناشناخته و تازه وارد را جدی بگیرند.

بزرگترین رویداد فرهنگی کشور تعطیل شد تا زنجیره شیوع کرونا قطع شود و برگزاری آن به زمان دیگری موکول شد. اولین خبر مربوط به دبیر شورای سیاست گذاری نمایشگاه کتاب و سخنگوی سی و سومین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران بود که به موکول شدن زمان برگزاری این رویداد فرهنگی اشاره کرده بود و گفت: با مصوبه شورای سیاست گذاری، سی و سومین نمایشگاه کتاب تهران بعد از ماه مبارک رمضان برگزار خواهد شد.

از همین زمان بود که گمانه زنی ها و نظرسنجی های غیررسمی آغاز شد و بسیاری دنبال زمان مناسبی برای برگزاری نمایشگاه کتاب بودند. برخی خرداد و تیر را از نظر زمانی برای برگزاری این رویداد مناسب نمی دانستند زیرا گرمای هوا مانع مهمی به شمار می رفت. این افراد در حالی حرف از گرمای هوا می زدند که در سال های قبل با توجه به اینکه نمایشگاه در اردیبهشت برگزار می شد؛ اما بخش هایی به خاطر تهویه نامناسب قابل تحمل نبود که یکی از این بخش ها، بخش کودک و نوجوان بود. بخشی که مخاطبان آن توان کمتری داشتند و این گرما ماندن در بخش کودک و نوجوان را برای آنها سخت تر می کرد. اما برخی نیز بر این باور بودند اگر در خرداد و تیر برگزار نشود امکان برگزاری آن در سال 99 منتفی است و باید شاهد خاموش ماندن چراغ سی و سومین نمایشگاه کتاب تهران پس از سی و دو سال باشیم و دوره سی و سوم را در قرن آینده برگزار کنیم.

پس از آن معاون فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و رئیس نمایشگاه کتاب در سخنانی امکان برگزاری نمایشگاه کتاب در فصل بهار را منتفی اعلام کرد و گفت: بعید می دانم در فصل بهار امکان برگزاری نمایشگاه سی و سوم فراهم شود. بنابراین نمایشگاه در بهار نخواهد بود.

بعد از سخنان رئیس نمایشگاه کتاب تهران، دوباره بازار شایعات بالا گرفت و اظهار نظرها آغاز شد. اظهارنظرهایی که اغلب به صورت واحدی این ذهنیت را تقویت می کردند که نمایشگاه کتاب تهران در سال 99 برگزار نخواهد شد و دوره بعدی آن به سال بعد موکول خواهد شد. در این بین رئیس نمایشگاه کتاب درباره برگزار یا برگزار نشدن دوره سی و سوم در سال 99 گفت: در بهار که قطعا نمایشگاهی نخواهیم داشت اما تصمیمات نهایی در جلسه شورای سیاستگذاری نمایشگاه اتخاذ می شود.

این سخنان در حالی ابراز شد که رئیس نمایشگاه کتاب در دوره سی و دوم (محسن جوادی) درباره برگزاری نمایشگاه کتاب در سال 98 سخنانی گفته بود که این ظن را تقویت می کرد که برگزاری نمایشگاه در سال 99 منتفی است. جوادی سال گذشت در نشست خبری پایانی نمایشگاه کتاب سی و دوم گفته بود: تا 27 اسفند (97) هنوز تخصیص بودجه نداشتیم و به آقای دکتر صالحی وزیر ارشاد گفتیم که امسال اعلام کنید نمایشگاه نداریم و به خاطر نداشتن پول شک داشتیم برگزار کنیم تا اینکه در ساعات آخر سال بودجه تخصیص داده شد.

این سخنان سال گذشته و معضلات اقتصادی دولت و کشور به خاطر شیوع کرونا را اگر کنار هم بگذاریم به نظر می رسد سال 99 سالی است که مصلی روی دوست داران کتاب و ناشران را نخواهد دید و پرونده نمایشگاه کتاب تهران در قرن چهاردهم در سال 98 بسته شده است و باید تا سال آینده منتظر ماند تا شاهد گردهمایی دوباره ناشران و نویسندگان و علاقه مندان به کتاب باشیم. اینکه دولت از نظر مالی موقعیت خوبی ندارد و کرونا این وضعیت را وخیم تر کرده ماجرای پنهانی نیست و می تواند تاثیر خود را در اجرا بگذارد و دست دولت را بیشتر از گذشته ببندد.

هرچند این نیز یک تحلیل بر اساس اظهارنظرها و سخنان موجود است و شاید دولت بخواهد این نمایشگاه را برگراز کند ولی این سوال وجود دارد برگزاری نمایشگاه به صورت معمول و مرسوم فازهای آماده سازی و تجیهزش از بهمن آماده می شد و حوزه های مرتبط کارهای مقدماتی را از ابتدای زمستان آغاز می کردند، اما حالا بر فرض برگزاری نمایشگاه کتاب در زمانی مانند انتهای تابستان و ابتدای پاییز، ستاد نمایشگاه کتاب تهران چگونه می خواهد برای سال آینده آماده شود؟ این نکته را باید در کنار این موضوع گذاشت که اواسط پاییز، هفته کتاب جمهوری اسلامی را نیز داریم که بخش های مختلف ارشاد در حوزه کتاب درگیر آن می شوند و عملا با برگزاری نمایشگاه در زمانی مثل اواخر تابستان و ابتدای پاییز، امکان برنامه ریزی برای هفته کتاب وجود نخواهد داشت و تنگناهای مالی نیز چنین امکانی را برای برگزارکننده ها فراهم نمی کنند!

با این مفروضات این گمان تقویت می شود که در سال جاری نمایشگاه کتاب برگزار نخواهد شد و شاید دولت به یک نمایشگاه مجازی کتاب رضایت بدهد که این نیز دور از ذهن است.

انتهای پیام/

لینک خبر :‌ باشگاه خبرنگاران دانشجویی ایران
حسینی گفت : وضعیت ناشی از شیوع ویروس کرونا و افت فروش فیلم ها می تواند برای سینمای ایران مثبت باشد چون از آن پس این فیلم ها عاقلانه تر ساخته شوند.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۲/۱۵

برنامه " بی قاب، بی نقاب " با موضوع واکاوی گزارش مرکز بررسی های استراتژیک ریاست جمهوری از جشنواره فیلم فجر و چشم انداز سینمای ایران در سال 99 و وضعیت کنونی سینمائی ایران در ارتباط تلفنی با سید محمد حسینی ، مدیر تولید متن سازمان سینمایی سوره حوزه هنری روانه آنتن رادیو گفت و گو شد .

سید محمد حسینی در آغاز با بیان اینکه بخش هایی از گزارش نهاد ریاست جمهوری تکرار سال گذشته بود ، اظهار کرد : بخش هایی از گزارش هر سال با روندی به جلو می رود که به نظر می رسد مشکل اساسی فضای سینمای ایران و هدایت آن عمیق تر می شود .

وی افزود : در بخش هایی از این گزارش به صراحت عنوان شده بود که فیلم های حاکمیتی فاصله خود را با هنجارهای حاکمیتی مانند دین ، تصویر ایران و خانواده و مذهب کاهش و به سمت دنیای سینمای روشنفکری حرکت می کند؛ این قسمت ها موجب خاص شدن این گزارش شده بود .

مدیر تولید متن سازمان سینمایی سوره "حوزه هنری " نسبت به عدم برقراری اولویت در سینما ابراز تاسف کرد و گفت : بزرگترین درد در حوزه سینما گم کردن سر رشته است یعنی اولویت ها به درستی تعیین نمی شود. به عنوان مثال سال هاست در خصوص موضوع قصاص فیلم های بسیار زیادی ساخته شده در حالی که با مسائل بسیار بزرگتر روبرو هستیم.

حسینی در ادامه برنامه " بی قاب بی نقاب " رادیو گفت و گو ، پرداختن به موضوعات و مسائل مهم در سینما را متوجه نهادهای حاکمیتی دانست که در حال حاضر دچار نقصان جدی است .

وی افزود : بخش دیگر این مسئولیت بر دوش فیلم ساز است که باید توجه ویژه ای به مسائل و مقوله های مهم جامعه داشته باشد و ضمن ارتقای محتوای فیلمنامه ، از سیاه نمایی بپرهیزد چرا که تاثیر خوبی بر سینمای کشور نخواهد داشت .

این کارشناس سینما با اشاره به اینکه شیوع کرونا فروش فیلم ها را با افت و رکود جدی مواجه کرده است ، اظهار کرد : این موضوع بر آینده و سرنوشت سینما تاثیر بسیار زیادی خواهد داشت .

به عقیده حسینی این شرایط یک فرصت تامل برای مدیران و فیلمسازان برای انتخاب موضوعاتی است که اولویت بالاتری برای سرمایه گذاری دارند . از سوی دیگر به دلیل اینکه تحت تاثیر این وضعیت ، بودجه ساخت فیلم ها کاهش چشمگیری پیدا می کند ، منابع مالی به آثار مهم تر اختصاص و به دنبال آن خلاقیت نیز رشد می یابد .

وی در پایان مصاحبه تلفنی با رادیو گفت و گو تاکید کرد : در سال های اخیر فیلم های بسیار زیادی در سینمای ایران تولید شده که نمی توان آنها را فیلم نامید . از این رو به نظر می رسد این وضعیت می تواند برای سینمای ایران مثبت نیز باشد از این جهت که پس از این، فیلم ها عاقلانه تر ساخته شوند .

لینک خبر :‌ رادیو گفت و گو
تهران- ایرنا- ایمان کرمیان، رییس انجمن جلوه های ویژه میدانی می گوید شاید عده زیادی از افراد ندادند اما انجمن جلوه های ویژه حدود 6 سال است که سایت اطلاع رسانی دارد.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۲/۱۵ سایت های دیگر : مجله بوبینا آقای خبر

به گزارش خبرنگار فرهنگی ایرنا، خانه سینما دارای 32 صنف است که تنها 10 صنف آن دارای سایت و اطلاعات منتشر شده هستند. این صنوف عبارتند از برنامه ریزان و دستیاران کارگردان، منتقدان و نویسندگان سینمایی، دستیاران فیلمبردار، سازندگان فیلم کوتاه، کارگردانان، عکاسان فیلم، انیمیشن، تهیه کنندگان سینمای مستند، فیلمبرداران و تدوینگران.

این امر در دنیای دیجیتال و زمانی که بیش از هر زمانی بر شفاف سازی اطلاعات و به روز بودن اطلاع رسانی تاکید می شود، آنهم در مورد صنعت پرمخاطبی چون سینما سوالات زیادی را مطرح کرده است. به همین منظور با ایمان کرمیان رییس انجمن جلوه های ویژه میدانی به گفتگو نشستیم.

لزوم شفاف سازی اطلاعات و به روز بودن اطلاع رسانی صنوف سینمایی در همه امور مهم است و برای همین با ایمان کرمیان رییس انجمن جلوه های ویژه میدانی به گفتگو نشستیم.

ایمان کرمیان رییس انجمن جلوه های ویژه میدانی در این باره به ایرنا گفت: شفافیت و هویتمند بودن صنوف سینمایی امری لازم الاجرا است. انجمن جلوه های ویژه جزو معدود انجمن هایی است که دارای سایت است. فهرست تمام عوامل و فعالیت های انجمن در این پایگاه لحاظ شده و آخرین تاریخ به روزرسانی آن مربوط به دی ماه سال 98 است. اینکه باید سایت به روز باشد درست است اما از آنجاکه سال سینمایی معمولا از نیمه دوم هر سال آغاز می شود سایت در آن زمان به روز می شود.

وی ادامه داد: در هر صنفی عده ای پیشکسوت و یا عضو افتخاری صنف حضور دارند و فکر نمی کنم منافاتی با موضوع داشته باشد. ممکن است برخی از این افراد در حال حاضر فعالیتی نداشته و کار نکنند اما به دلیل پیشکسوت بودن افراد و افتخارهایی که کسب کرده اند، عضو آن صنف یا انجمن هستند.

رییس انجمن جلوه های ویژه با بیان اینکه اطلاع رسانی در گروهی در فضای مجازی انجام می شود، گفت: اطلاع رسانی در حوزه ما به گونه ای است که سعی شده تمام اتفاقات به روز باشد. ما تعدادی دستیار داریم که در سایت و انجمن به عنوان دستیار و اعضای وابسته شناخته می شوند. حدود 28 مدیر داریم که وضعیت آن ها نیز مشخص است. حال در این میان کسانی که به روز کار می کنند نیز مشخص و سایت ها و خبرگزاری ها خبرهای مربوط به این افراد را کار می کنند و این موضوع هم در سایت انجمن و هم در گروه ما در فضای مجازی قرار می گیرد.

کرمیان درباره فعالیت سایت این انجمن توضیح داد: شاید خیلی از افراد اطلاع نداشته باشند که انجمن جلوه های ویژه سایت دارد اما حدود 6 سال است این سایت راه اندازی شده است و در سال های اول بازدید از آن بالا بوده اما شاید قصور و تنبلی ما و یا روابط عمومی انجمن بوده است که بسیاری از افراد نمی دانند این انجمن سایت دارد. البته شاید این روزها دنبال کردن سایت سخت تر باشد و فضای مجازی بیشتر دنبال می شود.

وی درباره شفافیت اطلاعات انجمن جلوه های ویژه، گفت: از زمانی که من این مسئولیت را برعهده گرفته ام، تمام اطلاعات اعضا را زمانی که خانه سینما و وزارت ارشاد از ما خواسته است، تحویل داده ایم. اینکه اطلاعات ما در صنف شفاف باشد هیچ اشکالی ندارد. هر انجمنی یک اساسنامه دارد و بر اساس آن شما باید با دو سوم اعضا در مرحله اول مجمع را تشکیل بدهید و در مرحله دوم با نصف به علاوه یک نفر از اعضا مجمع رسمیت پیدا می کند.

رییس انجمن جلوه های ویژه افزود: مجمعی که من تشکیل دادم مربوط به سال گذشته است که تاریخ برگزاری و تعداد اعضای شرکت کننده، تعداد آرا و... مشخص و به تایید خانه سینما رسیده و تایید شده است. تمام این اطلاعات در سایت انجمن قرار داده شده است و طبق این موضوع من صورت جلسه مجمع را به نماینده خانه سینما که پیشکسوتان انجمن بعنوان رییس، نایب رییس ومنشی جلسه حضور داشته و امضاکرده اند، تحویل داده ام. همه اطلاعات به صورت شفاف نزد من و دیگر دوستان قرار دارد.

کرمیان خاطرنشان کرد: البته همیشه در هر انتخاباتی، اعتراضاتی هم مطرح می شود اما ما حداقل در دوران مسئولیت سعی کرده ایم با هیات مدیره شفاف باشیم و حتی می توانیم به خبرگزاری ها و مطبوعات درباره دریافت ها، پرداخت ها و مسایل مالی توضیح و گزارشی ارایه دهیم.

لینک خبر :‌ خبرگزاری جمهوری اسلامی

فیلم سینمایی منشی مخصوص من به عنوان اولین فیلم کمدی اکران آنلاین خواهد شد.
به گزارش رسیده، صالح دلدم تهیه کننده و کارگردان فیلم سینمایی منشی مخصوص من از اکران آنلاین این فیلم خبر داد. این فیلم اولین فیلم با ژانر کمدی است که به صورت اینترنتی اکران می شود.
در این فیلم که در شش سال گذشته در توقیف به سر برده بازیگرانی چون حسام نواب صفوی، سیروس گرجستانی، ساناز سماواتی، مجید شهریاری، سپیده ذاکری، شهرام تیموریان، سیاوش قاسمی، ساناز نامدوست، اردشیر کاظمی، امیرحسین داودی و (با معرفی) هاوار قاسمی ایفای نقش کرده اند.
منشی مخصوص من همچنین اولین فیلم توقیفی است که به دلیل شرایط کرونا و تعطیلی سینماها، بعد از رفع توقیف به جای پرده سینماها، از طریق سامانه آنلاین اکران عمومی می شود.

اشتراک گذاری در:

لینک خبر :‌ روزنامه بانی فیلم
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۲/۱۴ سایت های دیگر : برترین ها رویداد ایران

[ پولاد امین] چند سالی است که نام محمد امامی در فضای مجازی فرهنگی و سینمایی مطرح می شود. نامی که در ابتدا با سریالی چون شاهگوش و بعدها با آثاری چون فصل اول و دوم و سوم شهرزاد و فیلم های مصادره، خوک، تابو، ابد و یک روز و گینس به عنوان تهیه کننده ، سرمایه گذار ، با تشکر از و... توانست حضوری پررنگ در سینمای ایران داشته باشد. محمد امامی اما خیلی زود دچار حاشیه شد که با بازداشت ختم شد. این حواشی با اتهامات مالی در زمان فیلمبرداری شهرزاد 2 آغاز شد و تا همین امروز هم ادامه داشته است. درواقع در رسانه های این چند سال اخیر نام این تهیه کننده عجین بوده با یک پرونده قضائی؛ و همین هم باعث شده فضایی غبارآلود پیرامون فعالیت های او ایجاد شود. موضوعی که موجب می شود حتی نامه درخواست چند هنرمند و سینماگر برای آزادی او در روزهای کرونایی هم حواشی بسیاری در پی داشته باشد.

در شرایطی که تقریبا تمام فعالیت های سینمایی تعطیل شده و در یک ماه و نیمی که از آغاز سال جدید می گذرد نام محمد امامی با سه جنجال همراه بود. اولی مربوط می شود به نامه ای که با امضای شماری از تهیه کنندگان، سینماگران و فعالان رسانه ای خطاب به قوه قضائیه منتشر شد و در آن درخواست شده که او نیز مثل دیگر متهمان و زندانیان بتواند از مرخصی دوران کرونا استفاده کند. این نامه که از همان ابتدا جنجالی به نظر می رسید، زمانی که رسانه ها نوشتند که بیشتر امضاکنندگان این نامه سابقه همکاری با امامی و شرکت های وابسته به او را داشته اند و این سرمایه گذار زمینه تولید برخی آثار آنها را فراهم کرده یا قرار بوده فراهم کند. موج دوم را اما خود امامی رقم زد با نامه ای که از داخل زندان خطاب به رئیس خانه سینما نوشت و خواستار شفافیت درباره وابستگی های مالی منتقدانش شد. سومین مورد هم به گفت وگویی بازمی گردد که یکی از روزنامه ها منتشر کرد و به گفته منتقدان این اقدام، تریبون را به دست محمد امامی داد تا از خودش دفاع کند.

در آخرین اتفاقات درباره این مسأله شورای عالی تهیه کنندگان سینمای ایران تلاش کرد تا دامان سینمای ایران را از این اتهام بری نگاه دارد. شورای عالی تهیه کنندگان که پیشتر نیز به دخالت سینماگران در پرونده های اخلال اقتصادی هشدار داده بود، با اعلام اینکه محمد امامی تهیه کننده نیست و پیشتر نیز نبوده است، سعی کرد این بحران را مدیریت کند. این موضوع اما خود بحران هایی موازی به وجود آورد. به خصوص زمانی که شماری از رسانه ها با انتشار تصویر کارت تهیه کنندگی محمد امامی که با امضای فرشته طائرپور صادر شده بود، این موضوع را رد کردند.
افشین پرورش از نزدیکان امامی که این روزها در گفت وگوهای زیادی درباره پرونده امامی شرکت داشته، در پاسخ به ادعای غلامرضا موسوی مبنی بر اینکه امامی مجوز تهیه کنندگی ندارد، می گوید: نمی دانم ذوق زدگی دوستان از چیست. من تا جایی که می دانم در حال حاضر چهار تشکل صنفی مجزا برای تهیه کنندگان سینمای ایران وجود دارد که هر کدام به طور مجزا می توانند کارت تهیه کنندگی صادر کنند و تمام مجوزهای صادره از سوی هر چهار تشکل رسمیت داشته و مورد تأیید شورای عالی تهیه کنندگان و وزارت ارشاد و... است. افشین پرورش در ادامه می گوید: پس اینکه غلامرضا موسوی مجوزی صادر نکرده، دلیلی بر مشکل دار بودن مجوز محمد امامی نیست، چون کارت امامی را کانون تهیه کنندگان صادر کرده است.
اشاره افشین پرورش به تشکل های صنفی مجزا برای تهیه کنندگان سینمای ایران، تشکل های کانون تهیه کنندگان، جامعه صنفی تهیه کنندگان اتحادیه تهیه کنندگان سینمای ایران، فیلمسازان کارگردان- تهیه کننده و البته خود شورای عالی تهیه کنندگان است - که چهار تشکل تهیه کنندگی سینمای ایران را تشکیل می دهند. غلامرضا موسوی، یکی از اعضای شورای عالی تهیه کنندگان به شهروند می گوید که چهار تشکلی که می توانستند همزمان مجوز صادر کنند، مربوط به سال ها پیش می شود: این موضوع به قبل از استقرار دولت یازدهم برمی گردد که چهار گروه تشکیلات تهیه کنندگی در سینمای ایران وجود داشت، اما در حال حاضر شورای عالی تهیه کنندگان کمیته ای به وجود آورده که کارش رسیدگی به شرایط پذیرش اعضای جدید است.

جواد نوروزبیگی، تهیه کننده ای که بعد از انتشار نامه درخواست آزادی محمد امامی گفته شده تنظیم کننده اصلی نامه او بوده، از این جریان ابراز بی اطلاعی می کند. این تهیه کننده که مایل نیست درباره محمد امامی حرف بزند، درباره تشکل های تهیه کنندگی می گوید: به خدا بعد از سال ها کار و عضویت در تشکل های صنفی تهیه کنندگی نمی دانم موقعیت و جایگاه اینها در کنار هم چگونه است و کدام می تواند عضویت آن دیگران را وتو کند. نوروزبیگی به شهروند می گوید: دیدید که چگونه از موضوع نامه درخواست مرخصی یک متهم سوء استفاده شد تا یکسری تسویه حساب صورت گیرد. پس بدانید دلیل اینکه نمی خواهم درباره حواشی محمد امامی حرف بزنم، جز این نیست. درواقع وقتی می بینم از انتشار یک نامه که قطعا حداقل از جانب شخص خودم می دانم که نیت انسان دوستانه ای پشتش بوده، چنین سوء استفاده ای می شود، نمی خواهم بهانه های بیشتری دست یک عده بدهم که بی محابا اتهام می زنند و در این کار از چیزی احتیاط نمی کنند. نوروزبیگی درباره اخراج محمد امامی از بین تهیه کنندگان هم می گوید: واقعا نمی دانم شورای عالی تهیه کنندگان این قدرت و اختیار را دارد یا نه. حقیقتش تاکنون موضوعی مشابه اتفاق نیفتاده بود که سابقه ای در این زمینه وجود داشته باشد. این تهیه کننده در ادامه می گوید: فقط این را می دانم که الان چند وقتی می شود روند صدور مجوز تهیه کنندگی توسط گروه های مختلف متوقف شده و در واقع همه چیز زیر نظر شورای عالی تهیه کنندگان صورت می گیرد. او می گوید: من فقط با آن بخش بیانیه کار دارم که نوشته ایشان هیچ گاه تهیه کننده نبوده است. من اما خودم در فیلم تابو به کارگردانی خسرو معصومی که با ایشان همکاری داشتیم، تا آنجایی که یادم است ارشاد مجوز ساخت فیلم را به نام هر دوی ما صادر کرد، البته امیدوارم که در این زمینه اشتباه نکرده باشم.

افشین پرورش می گوید: برنامه ای در جریان است که می خواهد پرونده عظیم بانک سرمایه را فقط محدود به یک شخص کند و هرگونه اطلاع رسانی در مورد تخلفات رخ داده در این پرونده را دفاع از امامی تلقی کرده و در نطفه خفه کند. موضوعی که با مخالفت غلامرضا موسوی مواجه می شود که می گوید صحبت هایش درباره یک شخص خاص نبوده و نیست و کلیت سینمای ایران را مد نظر دارد.
موسوی به شهروند می گوید مخالفت ما با حواشی اخیر و تهیه کننده نامیده شدن یک متهم به این دلیل است که این اتفاقات کم کم اعتماد عمومی مردم به سینمای ایران را از بین می برد. اعتماد هم به این سادگی به دست نمی آید که به این آسانی آن را از دست بدهیم.
غلامرضا موسوی سرمایه های نامشخص و بی حساب وکتاب را بلایی می داند که در 10سال اخیر بر سینمای ما نازل شده : پول های کثیف بیشترین اخلال را در کار سینما ایجاد کرده اند. این پول ها که به هر دلیل، شاید با پولشویی وارد شدند، باعث شدند که ضربات و آسیب های فراوانی به اقتصاد سینمای ایران، حتی نمایش خانگی وارد شود. غلامرضا موسوی در ادامه می گوید: کمترین آسیب این پول های بی حساب و کتاب، بالا رفتن هزینه ها و دستمزدها بود. چون آنهایی که پول های بادآورده داشتند، ترسی نداشتند که بخشی از آن را بر باد دهند و بنابراین شروع کردند به ریخت و پاش و بالا بردن دستمزدها.
غلامرضا موسوی برخی سینماگران را هم در این امر مقصر می داند: بله، در میان همکاران ما هم مقصران حضور داشتند. کسانی که می خواستند با آوردن این پول ها چیزی هم خودشان نصیب ببرند. پس کاری نداشتند به اینکه دستمزدها به شکل وحشتناکی افزایش پیدا کند و ولخرجی های مختلفی انجام شود؛ که اینها همه به اقتصاد سینمای ایران لطمه زد. البته یک بار دیگر هم به تأکید می گویم که بحث من در اینجا به هیچ وجه شخصی نیست. غلامرضا موسوی درباره اینکه آیا شورای عالی تهیه کنندگان این اختیار را دارد که عضویت یکی از اعضای تشکل های دیگر را معلق کند یا نه؛ می گوید: به هر حال ضوابطی در این میان وجود دارد و هر کسی که می خواهد مجوز تهیه کنندگی بگیرد، باید یکسری از شرایط را داشته باشد، که در نظامنامه سینمایی که اخیرا منتشر شده، به آنها اشاره شده است. اگر هم در گذشته اشتباهی رخ داده و عده ای از منافذ موجود عبور کرده و بدون داشتن شرایط لازم توانسته اند مجوزی بگیرند، به هر حال باید یک زمانی تسویه شوند دیگر. موسوی در آخر تکرار می کند: اما محمد امامی تهیه کننده نیست و نبوده. چون هیچ مجوزی در ارشاد به نام ایشان صادر نشده و ایشان احتمالا با عناوین دیگری در پروژه ها حضور داشته اند.

مرتضی شایسته از تهیه کنندگان قدیمی سینمای ایران می گوید: شورای عالی تهیه کنندگان اختیارات بالایی دارد و حتی اختیار دارد که کسی را که پذیرفته شده رد کند. او می گوید که ارشاد یک تهیه کننده جدید را تنها به اعتبار شناسایی او از سوی شورای عالی تهیه کنندگان به رسمیت می شناسد: هر عضو جدیدی که در تشکل های دیگر پذیرفته شده، در شورای عالی مورد بررسی قرار گرفته و بعد از آن به نام او پروانه ساخت صادر می شود.
شایسته درباره پرونده امامی مایل به صحبت نیست: در رابطه با محمد امامی در جریان اتفاقات پرونده نیستم، اما درباره اختیارات شورای عالی باید بگویم که این تشکل بالاترین اختیارات در حد اختیار یک صنف واحد تهیه کنندگی را دارد.
مرتضی شایسته در ادامه به این موضوع اشاره می کند که منابع سرمایه و ارزیابی و ارزش گذاری آنها در حیطه وظایف تهیه کنندگان نیست: در پذیرش اعضای جدید فاکتورهای عمومی لازم مانند تحصیلات و سابقه کار و... مدنظر گرفته می شود، اما اینکه شورای عالی تهیه کنندگان بخواهد درباره پول و منابع سرمایه گذاری یک تهیه کننده نظر دهد، فکر نمی کنم این اتفاق تاکنون رخ داده باشد. اینها در حوزه اختیارات نهادهای قضائی و امنیتی است.

لینک خبر :‌ روزنامه شهروند
سینما ماشین یا درایوین سینما که این روز ها خبر برپایی اش در تهران به گوش می رسد پدیده ای بود که در دهه 60 میلادی در امریکا شکل گرفت و در کمتر از دو دهه بعد به دلیل ایراد هایی که به آن وارد بود از رونق افتاد و به تاریخ پیوست.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۲/۱۴ سایت های دیگر : جماران

به گزارش خبرگزاری رسا ، بحران کرونا برای سینما جرقه بازایجاد سینما ماشین را در ذهن مدیران سازمان سینمایی اوج، ایجاد کرده و تلقی اولیه این است که مردم حاضرند برای تماشای یک فیلم همراه خانواده با خودرو های شخصی هزینه کنند. طبق گفته روابط عمومی سازمان اوج این طرح از روز چهارشنبه در پارکینگ شماره 3 برج میلاد آغاز به کار کرده که گنجایش 160 خودرو را دارد و در صورتی که میانگین حضور دو نفر در هر خودرو با توجه به اینکه از صندلی عقب امکان تماشای فیلم وجود ندارد را بدهیم درآمد حاصل از استقبال احتمالی آن رقم قابل توجهی نیست.

منطق کرونایی سینما ماشین!

اینکه ایده برپایی مجدد سینما ماشین پس از حدود 50 سال آن هم به واسطه شیوع ویروس کرونا چقدر منطقی است و جواب خواهد داد محل تردید است، چون پیشرفت تکنولوژی سبب شده تا مردم برای تماشای فیلم نسبت به چند دهه گذشته عطش آنچنانی نداشته باشند و تلویزیون های بزرگ نمایش خانگی و وی او دی ها اشتهای فیلم دیدن مردم را تا حدود زیادی کاهش داده است ضمن اینکه ریشه کنی ویروس کرونا نیز مجدداً ایده بازایجاد سینما ماشین را به محاق خواهد برد.

تاریخچه سینما ماشین در ایران

درایوین سینمای ونک سینمایی اتومبیل رو بود که در سال 1348 با نمایش فیلم روس ها دارند می آیند در تهران افتتاح شد. این سینما دومین سینمای اتومبیل روی تهران بعد از درایوین سینمای تهرانپارس بود. این سینما در قطعه زمینی به مساحت 14 هزار متر بر جاده ونک احداث شده بود و گنجایش 236 اتومبیل را داشت.

چرا سینما ماشین ایده خوبی نیست؟

فرزاد موتمن کارگردان فیلم روز های روشن در صفحه شخصی خود در اینستاگرام درباره ایده برپایی سینما ماشین در این روز های کرونایی می نویسد: تجربه تاریخی نشان می دهد که درایوین ها، راه صحیح فیلم دیدن نبودند و از دهه 80 به بعد عملاً تعطیل شدند و زمین هایشان برای ساخت مجتمع های تجاری مورد استفاده قرار گرفت. ایده ساخت درایوین از اوایل دهه 30 در امریکا، برای استفاده آن دسته از تماشاگرانی شکل گرفت که نمی توانستند خودشان را منضبط کنند که بر صندلی تنگ سالن سینما و نزدیک به شخص دیگری بنشینند. (در واقع همزمان با تعطیلی درایوین ها، از نیمه دوم دهه 70، در ساخت سینه پلکس ها، صندلی ها پهن شدند و دسته های عریض با جای لیوان، پیدا کردند، چیزی که در ساخت مجتمع های سینمایی ما نادیده گرفته شده)، اساس ایده ساخت درایوین ها، بر پایه راحت طلبی مخاطب شکل گرفت که از اساس با تماشای جدی فیلم، متغایر بود، اما بزرگی و لش بودن اتومبیل های امریکایی، این ایده را عملی می کرد. پس از جنگ جهانی دوم و در دوره بیبی بوم ، درایوین ها بسیار گسترده شدند. پس از جنگ با تقسیم جدید بازارهای جهانی بین کشورهای فاتح (متفقین)، امریکا بسیار ثروتمند شد، خانواده ها پرجمعیت شدند. فقط در سال 1949، 3 میلیون نفر به جمعیت امریکا اضافه شد. حضور خانواده ها با شش، هفت بچه پرسر و صدا، تبدیل به معضل شد و خانواده ها ترجیح دادند که به درایوین بروند زیرا دیگر در اتومبیل هایشان کسی به آن ها گوشزد نمی کرد که بچه هایشان را ساکت کنند، همین باعث افت کیفیت مشاهده فیلم ها شد، چون عملاً دقت و تمرکزی در کار نبود، دیدن فیلم در درایوین فقط نوعی وقت گذرانی محسوب می شد. دوران بیبی بوم تا نیمه دهه 60 ادامه پیدا کرد. اتومبیل ها پهن تر و پهن تر شدند، اما اساساً فیلم هایی که به فیلم های تابستانی معروف بودند در این سینما ها به نمایش درمی آمدند. کمدی موزیکال های نه چندان جدی و فیلم های ساحلی . از ابتدای دهه 70 به دنبال بحران انرژی و گرانی بنزین، اتومبیل ها کوچک شدند تا کم مصرف باشند.

رکورد سینما ماشین

موتمن در ادامه می نویسد: تماشای فیلم در اتومبیل های تنگ دهه 70 در درایوین ها، طاقت فرسا بود. کم کم از اقبال عمومی از درایوین ها کاسته شد. به تدریج این سینما ها به محل وقت گذرانی جوانانی تبدیل شد که در اتومبیل هایشان سرشان بیشتر به کار خودشان گرم بود، آن بیرون هم یک فیلمی در حال اکران بود که تماشایش دقت چندانی طلب نمی کرد. از نیمه دوم دهه 70 و از ابتدای دهه 80 رو به تعطیلی گذاشتند. در دوران تعطیلی فعلی حاکم بر سینماهای دنیا، از درایوین می توان به عنوان یک راهکار موقت استفاده کرد، اما از آنجا که ما اصلاً درایوین سینما نداریم و فعلاً در پارکینگ می خواهند اکران هایی را برگزار کنند، به چند نکته باید دقت داشت. قبل از هر چیز مسئله کیفیت پخش تصویر و صداست به خصوص صدا، که باید بلندگوهای پرتابل به اتومبیل ها داده شود و با توجه با اینکه صدای اغلب فیلم های کنونی با سیستم 1/5 کار شده اند برایش باید راه حلی در نظر داشت. چنانچه مثل قدیم یک بلندگو به هر اتومبیل داده شود نتیجه اش شنیده نشدن بسیاری از صدا ها خواهد بود.

البته تهیه کنندگانی که فیلم هایشان را در درایوین به نمایش درمی آورند می توانند برای این اکران ها یک میگس صدای مونو را در نظر بگیرند. نکته دیگر این که تماشای فیلم در اتومبیل های پراید، رنو و این پژوهای تنگ و بسته ای که در کشور ما تولید می شوند، واقعاً تجربه ای نچسب و عذاب آور خواهند بود، هر چه بیشتر از اتومبیل های بزرگ تر استفاده شود، بهتر است. مسئله بعدی این است که در درایوین، فیلم ها را با ماشین های شاسی بلند تماشا نمی کنند. این اتومبیل ها مانع دید سرنشینان اتومبیل های دیگر می شوند. با توجه به تعداد زیاد ماشین های شاسی بلند در شهرهای کنونی، احتمالاً باید به جایگاه ویژه ای برای این ماشین ها فکر کرد و بالاخره تماشای فیلم در اتومبیل واقعاً جای تمرکز و دقتی که حین مشاهده فیلم در سینما (یا حتی در سینمای خانگی) داریم را نمی گیرد. بد نیست بیشتر به کمدی ها که تعدادشان کم هم نیست برای اکران در درایوین فکر کرد. شنیده شدن صدای خنده و قهقهه از اتومبیل های دیگر فضا را گرم می کند./1360/

لینک خبر :‌ خبر گزاری رسا
تهران- ایرنا- تازه ترین ساخته سینمایی حمید نعمت الله کارگردان مجموعه وضعیت سفید حالا با تغییر سرمایه گذار و تهیه کننده وضعیت کاملا نامعلومی دارد.

حمید نعمت الله وقتی تلاش می کرد فیلم سینمایی قاتل وحشی آخرین ساخته خود را به سی و هشتمین جشنواره فیلم فجر برساند کمتر کسی فکرش را هم می کرد که چهار ماه بعد از پایان برگزاری جشنواره هنوز فیلمبرداری این فیلم تمام نشده باشد.

درواقع ماجرای قاتل وحشی از آنجا شروع شد که محمدصادق رنجکشان سرمایه گذاری این فیلم به دلایلی از تولید قاتل وحشی کنار رفت تا عباس نادران به عنوان سرمایه گذار و تهیه کننده جدید وارد پروژه شود.

اما حالا بعد از گذشت چهار ماه برگشت خوردن تمام چک های نادران که تهیه کنندگی فیلم سینمایی قاتل وحشی را برعهده گرفته بود، باعث توقف و تعلیق این پروژه شد، به طوری که همچنان این فیلم در وضعیت بلاتکلیف به سر می برد.

آخرین شنیده های ما نیز حکایت از آن دارد که طی نامه ای در تاریخ 30 فروردین ماه سال 1399 از طرف معاون نظارت و ارزشیابی سازمان سینمایی پروژه سینمایی قاتل وحشی تا تعیین تکلیف مالی توقیف خواهد بود.

نادران بعد از انصراف محمدصادق رنجکشان از سرمایه گذاری در فیلم سینمایی قاتل وحشی وارد این پروژه شده و حتی امتیاز تهیه کنندگی آن را هم برعهده گرفت اما هیچ یک از چک های این تهیه کننده تازه کار نقد نشده است.

طبق بررسی ها ما هنوز بازیگران و عوامل پشت دوربین این فیلم هم دستمزد خود را به طور کامل دریافت نکردند و جز طلبکاران نادران به حساب می آیند.

قاتل و وحشی در ژانر جنایی ساخته شده و امین حیایی، لیلا حاتمی، شهرام حقیقت دوست، ستاره اسکندری، عزت الله رمضانی فر، سام نوری و... از جمله بازیگران آن هستند.

این فیلم فرم حضور در جشنواره سی وهشتم فیلم فجر را نیز پر کرده بود و بیش از 70درصد فیلمبرداری آن انجام شده و تدوین همزمان آن توسط هایده صفی یاری در حال انجام بود که به دلیل مشکلات سرمایه گذار جدید متوفق شد.

قاتل و وحشی سومین همکاری حمید نعمت الله با لیلا حاتمی بعد از دو فیلم موفق بی پولی و رگ خواب است.

لینک خبر :‌ خبرگزاری جمهوری اسلامی
داستان های سریال های شبکه خانگی به حدی کش می آیند که آنچه گذشت و آنچه خواهید دید به فریاد هر قسمت می رسد.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۲/۱۴ سایت های دیگر : سینما پرس

به گزارش خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران پویا ، درام و هنر قصه نویسی به مثابه پی ریزی فیلم و سریال است. این فیلمنامه قوی و محکم است که می تواند هم مخاطب را جذب کند و هم به عوامل و بازیگران نیروی لازم برای ایفای کار خوب و هنرمندانه بدهد.

آنچه در سریال های شبکه نمایش خانگی می بینیم نشان می دهد که در برخی از آنان مانند دل آن قدر قصه خسته کننده و دل زننده است که در هر قسمت به سختی یک اتفاق مهم و گره ویژه رخ می دهد. عموم آنها از فراز و نشیب برخوردار نیست و حتی می توان بعضاً یکی در میان و حتی دو تا در میان قسمت های این سریال را دید بدون اینکه چیزی را از دست بدهیم. آن قدر در ابتدا و انتهای اپیزودهای سریال آنچه گذشت و آنچه خواهیم دید تماشا می کنیم که می توانیم تمام سریال را با این دو روایت کوتاه ابتدا و انتهای اثر تماشا کنیم.

این معضل نشان می دهد که نویسندگان این دست از آثار شبکه نمایش خانگی اول، ایده و سوژه جذابی سراغ نداشتند، دوم، پیرنگ اصلی و فرعی جدی به معنای طراحی و ساختار کامل در نظر نداشتند و سوم، ارتباط اجزای قصه با یکدیگر آن قدر دارای شکاف است که برای مرتبط کردن آنها با یکدیگر و به دست آوردن انسجام دچار سردرگمی به عنوان یکی از اصلی ترین عوارض داستان نویسی شده است.

آن قدر این موضوع فاجعه است که بازی بازیگران خوب و توانمند آن دیده نمی شود چون دیالوگ خاصی ندارند و قرار نیست حرکت خاصی بکنند، آنها فقط نظاره گر اتفاقات ساده و معمولی مانند غذا خوردن، پیاده روی، ماشین سواری، امضا کردن اوراق و شمردن اسکناس و گریه کردن برای عشقشانند.

اما نکته قابل ذکر و مهم این است که چرا باید چنین سریالی و امثال آن دارای هزینه های هنگفت حتی در بخش نویسندگی و فیلمنامه نویسی داشته باشد. طبق مصوباتی که کانون فیلمنامه نویسان دارند دستمزد نویسندگی برای هر قسمت در شبکه نمایش خانگی بین 10 تا 30 میلیون تومان است، رقمی که البته سقف آن را امثال پیمان قاسم خانی برای هیولا گرفتند که البته از نظر قدرت داستان و فیلمنامه قابل مقایسه با دل نیست. با این حساب اگر متوسط 15 میلیون تومان برای هر قسمت از سریالی مانند دل در نظر بگیریم تا اینجای کار تقریباً 300 میلیون تومان کسب کردند، آیا این رقم برای داستانی به این کسالت باری منصفانه است؟

به این ترتیب شاید لازم باشد تا شورای مرکزی انجمن صنفی فیلمنامه نویسان نسبت به این موضوع کمی حساس شود تا ضمن نقد و بررسی چرایی ضعف فیلمنامه در این آثار به فکر تقویت و فیلترینگی برای انتخاب نویسندگان سریال های شبکه نمایش خانگی باشد تا رونق به دنیای قصه و درام در شبکه نمایش خانگی برگردد.

در این خصوص امیر وفایی نویسنده طنز تلویزیون و شبکه نمایش خانگی معتقد است: تا زمانی که سیاست گذاری درستی برای این حوزه طراحی نشود اوضاع به همین روال است. واقعیت این است که نمی توان تنها کارگردان و نویسنده سریال ها را مقصر دانست. در ابتدا این مدیران فرهنگی اند که باید تصمیمات درست بگیرند. زمانی که یک سری محدودیت و حساسیت های بی مورد را در تلویزیون درنظر بگیریم و بعد عدم آن محدودیت ها را در شبکه نمایش خانگی اجرا کنیم تا مخاطبی که مثلاً فلان آهنگ را که در تلویزیون نمی شنود در شبکه نمایش خانگی گوش کند، با چنین شرایطی روبه رو می شویم که در آن با سریال های عاشقانه آبکی 50قسمتی روبه رو می شویم.

وی در ادامه می گوید: چیزی که جالب است این است که برخی از همان مدیران تلویزیونی در شبکه نمایش خانگی نیز حضور دارند و همان محدودیت هایی را که در تلویزیون ایجاد می کنند در شبکه نمایش برمی دارند. زمانی که مدیر ما برایش مهم نباشد که چه چیزی در منازل مردم پخش شود نتیجه این می شود که نویسنده ای که مثل هر فرد دیگر پول درآوردن را دوست دارد با قبول کار ساده و معمولی پول خوبی به جیب بزند. این گونه است که سلیقه مردم در امر فیلم و سریال خراب می شود و به جای تماشای آثار خوب و سالم و جذاب کارهای سطحی را می بینند .

نویسنده شوخی کردم و عطسه در پایان اشاره کرد که زمانی که دغدغه مدیر ما و اولویت او کار خوب برای مردم باشد می توان به فیلمنامه هایی امیدوار بود که جذاب و دارای قلاب برای مخاطب باشد؛ وقتی که تصمیم ساز حوزه فرهنگی ما کار ضعیف را دید و یقه کارگردان را گرفت که "چرا کاری به این بدی ساختی؟"، آن وقت جای نویسنده و کارگردان های سطحی با قوی جابه جا می شود.

البته مطالب فوق به معنای سلب مسئولیت از هیچ نویسنده و کارگردانی نیست اما بدون شک حوزه شبکه نمایش خانگی زمانی به قدرت و جدیت فوق می رسد که وزارت فرهنگ و در پیشانی آن سازمان سینمایی اهتمام و نظارت دقیقی نه تنها از نظر فرهنگی و محتوایی بلکه از نظر فنی و کیفی بر آثار این حوزه داشته باشد.

امروز صف دانلود سریال های خارجی از هر وقت دیگری ترافیک بیشتری دارد، چه در VODهای داخلی و چه در سایت های دانلود غیررسمی. این موضوع نشان دهنده آن است که عطش جوان ایرانی برای سرگرمی خوب و جذاب از طریق این سریال ها فراهم شده است اما سریال های داخلی ما با وجود هزینه فراوان از جذابیت و کیفیت لازم برخوردار نیست.

انتهای پیام/+

لینک خبر :‌ خبرگزاری تسنیم
منوچهر شاهسورای مدیرعامل خانه سینما در جلسه روز شنبه 13 اردیبهشت ماه با روسای 20 صنف خانه سینما تأکید کرد که خانه سینما به لحاظ تأمین مالی و حمایتی در شرایط خوبی به سر می برد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی خانه سینما، جلسه ارائه گزارش و تبادل نظر هیات مدیره و مدیرعامل خانه سینما با روسای اصناف سینمایی روز شنبه 13 اردیبهشت به دعوت هیات مدیره در خانه سینما تشکیل شد.

این جلسه با رعایت پروتکل های بهداشتی و حفظ موازین فاصله گذاری اجتماعی به دعوت هیات مدیره خانه سینما با حضور ایشان، بازرس و مدیرعامل خانه سینما در سالن سیف الله داد خانه سینما برگزار شد.

این جلسه با موضوع گزارش در مورد روند اهدایای هدایای نوروزی به اعضای خانه سینما و نیز اقدامات صورت گرفته برای تامین منابع مختلف بابت حمایت های معیشتی، رفاهی و بیمه ای از اعضا در شرایط پساکرونا طی چند ماه آینده با حضور روسا یا نمایندگان صنوف سینمایی در ساعت 11:15 آغاز شد.

در ابتدای جلسه همایون اسعدیان رئیس هیات مدیره خانه سینما گزارش جامعی از میزان، چگونگی تأمین و نحوه توزیع هدایای نوروزی به اعضای خانه سینما ارائه کرد و در ادامه با اشاره به روند ادامه بیکاری اعضای خانواده سینما در شرایط موجود ناشی از کرونا گفت که برای کمک به نیازهای معیشتی و رفاهی اعضای اصناف با منابعی که از جاهای مختلف تأمین شده برای حدود 4 ماه آینده امکان حمایت و پرداخت به اعضای نیازمند را داریم.

وی در مورد سامانه ثبت اطلاعات اعضا مطرح کرد: استقبال بسیار خوبی از سامانه ثبت اطلاعات اعضای خانه سینما صورت گرفته و طی حدود 10 روز بیش از 3000 نفر از اعضای اصناف در سامانه اطلاعات خودشان را ثبت کرده اند که این اطلاعات در خانه سینما و اصناف محفوظ خواهد بود.

منوچهر شاهسواری مدیرعامل خانه سینما نیز با تأیید و تکمیل سخنان اسعدیان عنوان کرد: با تلاش ها و پیگیری های ممتد از قبل از عید تا به حال و بر اساس نظر هیات مدیره که خواهان جذب منابع مالی و معیشتی مختلف برای کمک به اعضایمان بودند، در شرایط خوبی به سر می بریم که بابت حمایت و کمک رسانی به اعضایمان هیچ نیازمندی از آحاد صنوف بر اساس اطلاعات سامانه و تأیید روسای صنوف بی جواب نخواهد ماند.

وی در ادامه به پیش بینی تدابیری برای روزهای آینده و گذر از تعطیلی پروژه ها به از سرگیری فعالیت ها با حفظ تدابیر مختلف و لازم از جمله اکران آنلاین فیلم ها اشاره کرد و افزود: می باید به دنبال راه و روش های جدید باشیم و از آن ها حمایت کنیم تا با ایجاد رونق در تولید و نمایش بازارهای کار بیشتری را برای اعضای سینما فراهم کنیم.

همایون اسعدیان رئیس هیات مدیره خانه سینما نیز اشاره کرد: اکنون ابا داریم از اینکه بگوییم منابع حمایتی را از کجاها تأمین کردیم ولی می گوییم که منابع لازم موجود است و می توانیم از همین هفته توزیع آن را شروع کنیم ولی باید مدیریتش کنیم تا بتوانیم به درستی طی این چند ماه آینده تخصیص و توزیع بکنیم.

پس از صحبت های برخی از روسای صنوف و نیز پرسش و پاسخ های گوناگون قرار بر این شد تا کارگروه ویژه ای با مسئولیت روانبخش صادقی دبیر هیات مدیره خانه سینما با حضور نمایندگان هیات مدیره و نیز روسای صنوف ظرف چند روز آینده جهت مدیریت منابع مالی تأمین شده تشکیل شود تا با توجه به اطلاعات موجود اعضا، آن ها بگویند طی چند ماه آینده چگونه و به چه میزان و با چه زمانبندی نسبت به توزیع کمک های حمایتی اقدام بشود.

در پایان جلسه با توجه به اطلاعات ارائه شده و نیز پرسش و پاسخ های صورت گرفته، روسای صنوف در جریان تلاش های انجام شده توسط مدیرعامل و هیات مدیره خانه سینما قرار گرفتند و ضمن تبادل نظر و همفکری لازم با توجه به تأکید هیات مدیره و مدیرعامل خانه سینما بر مشارکت و مسئولیت روسای اصناف در تکمیل و تأیید لیست های مورد نیاز از اعضا برای بهره مندی از کمک های معیشتی، مالی و رفاهی، جلسه با وفاق و رضایت مندی لازم در ساعت 15:30 به پایان رسید.

کد خبر 4916581

زهرا منصوری

لینک خبر :‌ خبرگزاری مهر
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۲/۱۵ سایت های دیگر : خبرگزاری آریا

جمع بندی آمار فروش سه ماهه اول صنعت سینما در منطقه آسیا و اقیانوسیه، بیانگر کاهش فروشی نزدیک به 90 درصد در این بازار مهم سینمای جهان است.

به گزارش سینماسینما ، به نقل از ورایتی، ماجرای شیوع کرونا باعث سقوط 88 درصدی در میزان فروش باکس آفیس سینماها در منطقه آسیا و اقیانوسیه شده است.

تازه ترین گزارش نهادهای نظارتی S&P Global Market Intelligence و OPUSData آمریکا نشان گر این است که درآمد صنعت سینما در بزرگترین منطقه اکران جهان در فاصله بین ماه های ژانویه تا مارچ تنها 528 میلیون دلار بوده است.

سالن های سینما در منطقه آسیا در دوره های گوناگون مورد اشاره در این گزارش وضعیت های مختلفی داشته اند و هر کشوری بنا بر مصالح ملی و بهداشت عمومی سیاست متفاوتی اتخاذ کرده است.

سالن های نمایش در کشور چین با دستور دولت از اواخر ژانویه خاموش شده و تا کنون بسته مانده اند. در کره جنوبی وضعیت بهتر از این نیست و بخش بزرگی از سالن های سینمای این کشور برای کنترل شیوع کرونا تعطیل شده اند. در ژاپن تا اوایل ماه آوریل وضعیت اضطراری اعلام نشد و دولت دستوری برای بستن سالن های سینما صادر نکرد، گرچه بخش بزرگی از آن ها خود خواسته مبادرت به انجام این کار کردند. با این حال و بدون تعطیلی رسمی سالن های نمایش در ژاپن، گیشه های این کشور با فروشی برابر با 190 میلیون دلار، کاهشی 46 درصدی در سه ماه اول سال جاری – نسبت به سال گذشته – داشته است.

اوضاع در قاره استرالیا نیز به همین منوال است و سینماداران با فروشی برابر با 110 میلیون دلار، کاهشی 32 درصدی در میزان فروش سه ماهه اول سال 2020 را ثبت کرده اند. سینمای این کشور در ماه ژانویه فروشی برابر با 69٫2 میلیون دلار داشت اما در ماه مارچ با سقوطی آزاد به حوالی 3٫77 میلیون دلار رسیده است.

منطقه آسیا و اقیانوسیه محل تجمع 5 بازار بزرگ صنعت سینما در خارج از آمریکای شمالی است. بنا بر آمار منتشر شده از شوی انجمن سینمایی آمریکا MPAA ، کشورهای چین، ژاپن و کره جنوبی بزرگترین بازارهای بین المللی سینما در سال 2019 بودند. هندوستان در این لیست مقام ششم را در اختیار گرفت و استرالیا در رده دهم ایستاد.

منبع: صبا

لینک خبر :‌ سینما سینما
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۲/۱۵

ساسان سالور تأکید کرد در صورت حمایت سازمان سینمایی تمایل دارد فیلم سینمایی هایلایت را به صورت آنلاین اکران کند.

ساسان سالور، تهیه کننده سینما، در گفت وگو با خبرنگار گروه فرهنگ و هنر خبرگزاری برنا، اظهار داشت: دو فیلم سینمایی سه کام حبس و هایلایت را آماده اکران دارم. برنامه ریزی هایی که برای اکران سه کام حبس داشتیم با شیوع ویروس کرونا تغییر کرد و قطعاً بلافاصله پس از پایان شیوع کرونا برای اکران آن اقدام خواهیم کرد.

سالور در ادامه گفت: قصد ما بر این است که فیلم سینمایی هایلایت را به صورت آنلاین در همین روزها اکران کنیم اما اکران آنلاین همانطور که شاهد هستیم خطراتی مثل قاچاق فیلم را در پی دارد که باید ببینیم چه تمهیداتی برای آن اندیشیده می شود. البته بحث تبلیغ نیز مطرح است که نیاز به حمایت سازمان سینمایی و وزارت ارشاد داریم که امیدوارم با حمایت سازمان سینمایی شرایط اکران هایلایت به صورت آنلاین فراهم شود.

او افزود: فیلم سینمایی خروج به کارگردانی ابراهیم حاتمی کیا در شرایط بسیار خوبی اکران شد. همه مردم امروز از اکران این فیلم خبر دارند و تبلیغات خوبی در جهت معرفی این فیلم صورت گرفت. بیلبوردهای بسیاری در سطح شهر دیده می شود که از اکران آنلاین خروج خبر می دهد. امیدوارم این شرایط برای فیلم ما نیز فراهم شود و البته جلوی قاچاق فیلم های اکران شده به صورت آنلاین نیز گرفته شود که فکر می کنم نیاز به یک هماهنگی بین ارگان های مختلف دارد.

فیلم سینمایی هایلایت به کارگردانی اصغر نعیمی و تهیه کنندگی ساسان سالور با موسیقی بهزاد عبدی ساخته شده است.

هایلایت روایتگر درامی عاشقانه با مضمون اجتماعی است که پژمان بازغی، آزاده زارعی، سام قریبیان، مینا وحید، الهه حصاری، یزدان فتوحی، شیوا طاهری و جمشید هاشم پور به عنوان بازیگران اصلی در آن ایفای نقش کرده اند.

خلاصه داستان: یک تصادف اتومبیل، آدم هایی را رو در روی یکدیگر قرار می دهد. مراقبت از مصدومین و انتظار برای به هوش آمدن آنها، انتظاری طولانی و جان کاه است.

گفتنی است فیلم سینمایی سه کام حبس نیز سال گذشته در سی وهشتمین جشنواره فیلم فجر به کارگردانی سامان سالور نمایش داده شد که پریناز ایزدیار ، محسن تنابنده ، سمیرا حسن پور ، متین ستوده ، محمود علیان ، یداله شادمانی و محمد اشکان فر بازیگران این فیلم سینمایی هستند.

منبع خبر : خبرگزاری برنا

لینک خبر :‌ مجله بوبینا
یک فعال سینمایی در ارزیابی شرایط کنونی سینما با تاکید بر اینکه شرایط سختی را پیش رو خواهیم داشت، معتقد است: دفاتر پخش با این واقعیت روبرو هستند که چگونه می توانند بقا خود را تضمین کنند. آنهم در شرایطی که حتی با بازگشایی سالن ها، سینماها با 40 درصد ظرفیت مفروض مجبور به بلیت فروشی خواهند بود و با توجه به حساسیت ها بر امکان انتشار بیماری در فضاهای بسته، تمامی معادلات فروش فیلم ها در آینده تغییر خواهند کرد.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۲/۱۵ سایت های دیگر : کیمیا نیوز

همایون امکانیان، دبیر انجمن صنفی کارفرمایی موسسات پخش درباره شرایط امروزه سینما که به دلیل شیوع کرونا و ممنوعیت انجام فعالیت ها به بحرانی برای اهالی این حوزه تبدیل شده به ایسنا می گوید: سینمای ایران در حال پوست اندازی است. البته این پوست اندازی سینما لزوما به مفهوم بهتر شدن و تکامل مثبت آن نیست بلکه می تواند ادامه حیات به شکلی متفاوت باشد. دوران پساکرونا همان گونه که بسیاری از فعالیت های تجاری را تحت تأثیر خود قرار خواهد داد سینما را هم به حال خود رها نخواهد کرد.

سینمای ایران با فروش مجموعا حدود 300 میلیارد تومان به خلاف اسم آن، صنعت-تجارت بسیار فقیری است. کافی است که به معاملات بنگاه های کوچک تجاری و گردش مالی آنها در یک سال نگاهی بی اندازیم. به طور مثال یک شرکت تبلیغاتی نه چندان بزرگ که در حوزه بیلبوردها فعالیت می کند گردش مالی یک سال آن به 300 تا 400 میلیارد تومان می رسد.شاید این مقایسه به نظر خارج از موضوع بیاید اما هر تجارتی با میزان تأثیر اجتماعی آن نیز اندازه گیری می شود. میزان تأثیر اجتماعی سینما و ابعاد تأثیرگذاری آن بدون شک فرسنگ ها با واقعیت تجاری مالی آن فاصله دارد.

وی ادامه می دهد: این صنعت-هنر بسیار پر سروصدا اندازه ای کوچک در مقیاس اقتصادی دارد. به شکلی که نمی تواند حتی خانواده خود را اداره کند. فروش فیلمها در سال جاری به دلیل بروز بحران کرونا به فرض بازگشایی و حتی تشابه با وضعیت فروش سال گذشته بعید است بتواند از میزان یک سوم فروش سال پیش بالاتر برود. یعنی عددی بالغ بر 100 میلیارد تومان که با توجه به تورم سالانه به میزان 30 تا 40 درصد عدد بسیار ضعیفی خواهد بود.

من بخاطر می آورم که در نخستین جلسه در حضور آقای طباطبایی نژاد (پس از انتصاب ایشان به معاونت امور سینمایی) به اتفاق انجمن صنفی کارفرمایی مؤسسات پخش، ایشان متذکر شد که در بهترین شکل فروش سینمای ایران در پنج سال آتی به 700 میلیارد تومان خواهد رسید.اما در بدترین شکل فروشVODو یا همان سینمای خانگی بالغ بر 3000 میلیارد تومان خواهد شد. تحلیل ایشان چندان به مذاق حضار خوش نیامد و اعضا انجمن در مورد پیش بینی های واقع بینانه موضع گرفتند و به دنبال راهی در جهت جلب حمایت های مالی معاونت سینمایی و بدنبال بقا دفاتر رو به اضمحلال پخش بودند.

اما واقعیات تلخ بسیار زودتر از آنچه همگی پیش بینی می کردند با بحران کرونا رخ نمود.اکنون دفاتر پخش سینمایی با این واقعیت روبرو شده اند که چگونه می توانند بقا خود را تضمین کنند آنهم در شرایطی که حتی با بازگشایی سالنهای نمایش، سینماها تنها با 40 درصد ظرفیت مفروض مجبوربه بلیت فروشی خواهند بود. با این شکل وبا توجه به حساسیت بخشی از جامعه بر امکان انتشار بیماری در صورت حضور در فضاهای بسته، تمامی معادلات فروش فیلمها تغییر خواهند یافت.

او با ارائه یک مثال ادامه می دهد: با یک مثال ساده می توان دریافت که فیلمهای متوسط با فرض فروش بین 5 تا 10 میلیارد تومانی به فروشی بالغ بر 3 تا 5 میلیارد تومان دست خواهند یافت و این یعنی زیان تولید این فیلمها و البته کاهش درآمد پخش. وضع برای سینماها و سالنهای نمایش نیز فاجعه بار خواهد بود و تنها سالن هایی که در پردیس های سینمایی فعال هستند، می توانند به بقاء خود ادامه دهند آنهم نه به شکل مطلوب بلکه با ضریب سود بسیار پایین تر از حد انتظار.

با این شرایط می توانیم حدس بزنیم که بنگاه های تجاری بزرگ و وابسته به نمایش خانگی حرف اول را در آینده نزدیک خواهند زد. آنها می توانند با درآمدهای سرشاری که از حوزه سینمای خانگی به مدد کرونا نصیبشان شده و خواهد شد بخش کوچکی را در حوزه پخش فیلم خرج کنند و عطای سود آن را هم به لقایش ببخشند.

مدیر پخش سابق هدایت فیلم در بخش دیگری از صحبت های خود بیان می کند: متأسفانه نحوه عملکرد بخش خصوصی مسلط بر سینما در حوزه سالنهای نمایش و یا تولید فیلم نیز خود به زایش این بحران کمک قابل توجهی کرده است، وقتی در سینمایی که ظرفیتهای فروش آن محدود است به سوی انحصار میرویم خطر فروپاشی این سینما بیش از پیش ما را تهدید می کند. بخش خصوصی متمول سینما که تعداد آنان از انگشتان یک دست هم فراتر نمی رود در سالهای اخیر با شتاب و ولع فراوان در جهت مونوپل کردن سالن های سینما اعم از ساخت و یا اجاره به سرعت گام برداشته و به نابودی بنگاه های تجاری کوچک چشم بسته است.

در این شرایط ما می توانیم تصور کنیم که چنانچه بخش خصوصی مورد اشاره به هر دلیلی زمانی تصمیم بر ترک این فعالیت بگیرد ما با بحران متقاضی در این حوزه مواجه خواهیم شد. به این معنا که ظرفیت سازی برای تقویت بنگاه های کوچک انجام نگرفته و به موازات آن و در طول زمان چنان هزینه اداره این سالن ها افزایش پیدا کرده که هیچکس رقبتی برای مدیریت آن و یا هزینه کردن در جهت راه اندازی سالن های جدید نخواهد داشت.

این ماجرای کسانی که صرفا به منافع شخصی و گروهی کوتاه مدت خود می اندیشند، میراثی جز ورشکستگی برای سینما بجای نخواهد گذارد. بدون شک فقدان سیاست گذاری های هوشمند در این امر بسیار مؤثر بوده و اما واقعیت این است که مسؤلیت بخش بزرگتر این بحران و فاجعه را بخش خصوصی به دوش می کشد که بجای استفاده هدفمند از فرصت های مالی پیش آمده در تجارت سینما با هدف حرکت در جهت گسترش خانواده سینما و قدرتمند کردن این خانواده تنها به افق های کوتاه مدت شخصی اندیشیده است.

انتهای پیام

لینک خبر :‌ خبرگزاری دانشجویان ایران
کارشناس فرهنگ و رسانه عنوان کرد : اساسا جشنواره فیلم فجر و فیلم هایی که در آن به نمایش درآمده، نمی تواند مبنای درستی یک کار پژوهشی خوب و راهبردی برای حوزه سینما باشد.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۲/۱۴

برنامه " بی قاب، بی نقاب " با موضوع واکاوی گزارش مرکز بررسی های استراتژیک ریاست جمهوری از سی و هشتمین جشنواره فیلم فجر با حضور دکتر سعید الهی ، کارشناس فرهنگ و رسانه روانه آنتن رادیو گفت و گو شد .

سعید الهی در ابتدا با ابراز خوشنودی از اهمیت موضوع سینما در نهاد ریاست جمهوری گفت : اینکه مرکز بررسی های استراتژیک نهاد ریاست جمهوری به عنوان یک نهاد حاکمیتی تا این حد به سینما نگاه مثبت دارد و نسبت به آن جدی است ، اهمیت زیادی دارد چرا که در چند سال گذشته در حوزه فرهنگ چنین نگاهی به سینما وجود نداشت.

وی افزود : مرکز بررسی های استراتژیک ریاست جمهوری با نگاه به فیلم های حاضر در جشنواره گزارشی را تهیه کرده است که بستر تصمیم سازی برای مدیران ارشد نظام و افراد دخیل در حوزه فرهنگ است.

این کارشناس ، سینما را بستر تعاملات میان مردم و حاکمیت دانست و اظهار کرد : سینما به عنوان یک ابزار رسانه ای در عین اینکه دیدگاه های مردم را به حاکمان انتقال می دهد ، نظرات حاکمیت را نیز به مردم انتقال می دهد . در واقع به دلیل اینکه سینما در حوزه آگاهی بخشی ابزار بسیار کارآمدی است، مورد توجه قرار می گیرد.

الهی در بخش دیگری از برنامه " بی قاب ، بی نقاب " رادیو گفت و گو با تاکید بر ضرورت تدوین گزارش نقدهای سینمایی ، عنوان کرد : مسئله مهم در ارائه گزارش انعکاس یک نگاه عادلانه است. جامعه آماری این گزارش ، تعدادی فیلم است که بر مبنای آن ها پژوهش کیفی و تحلیلی ارائه می شود .

این کارشناس رسانه اضافه کرد : افرادی که در پژوهش های کیفی اظهار نظر می کنند اهمیت زیادی دارند چون اولا نحوه تحلیل و نوع نگاه آنها نقش بسزایی دارد و دوما آن افراد باید توانایی بالایی در تبدیل سنجه های کیفی به اعداد و آمار کمی داشته باشند.

الهی به گزارش مرکز بررسی استراتژیک نهاد ریاست جمهوری اشاره کرد و گفت : حدود 30 فیلم از منظر مطالعات فرهنگی و بر مبنای قصه نمایش داده شده بر روی پرده سینما تحلیل شده و در آن به نکاتی اشاره شده است که مخاطب عام آن برداشت را نداشته است.

وی خاطر نشان کرد : تهیه گزارش یک حرکت مثبت است اما اینکه از مجموع این فیلم ها با استناد بر تحلیل افراد حاضر در تیم پژوهشی یک نتیجه گرفته شود که عادلانه نباشد محل نقد است.

این منتقد رسانه با بیان اینکه مبنای تدوین گزارش نهاد ریاست جمهوری صحیح نیست ، عنوان کرد : اساسا جشنواره فیلم فجر و 30 فیلمی که در آن به نمایش درآمده است نمی تواند اساس یک کار پژوهشی خوب باشد . در واقع اگر بتوانیم تمامی فیلم های تولید شده در سال را مدنظر قرار دهیم می توانیم یک خروجی خوب از سینمای ایران داشته باشیم.

الهی در پایان مصاحبه با رادیو گفت و گو ، خاطر نشان کرد : در پایان گزارش یک تحلیل گنجانده شده است که در ارتباط با متولیان آن است و مردم در آن نقشی ندارند . به نظر می رسد بهتر بود به جای این تحلیل به کسانی که متولیان این حوزه هستند راهکار ارائه شود ، یعنی پرداختن به معلول ها دردی را درمان نخواهد کرد ؛ ما باید به دنبال علت تولید این فیلم ها باشیم .

لینک خبر :‌ رادیو گفت و گو
با توجه به تعطیلی سینماها در پی شیوع ویروس کرونا، این صنعت دچار خسارت شده است و همین امر شاید دست اندرکاران را ترغیب کند با افزایش نرخ بلیت، در پی جبران ضرر و زیان خود باشند. آیا افزایش قیمت بلیت سینما در سال 99 تصمیم درستی است؟!
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۲/۱۴ سایت های دیگر : سینما پرس الف

به گزارش خبرنگار سینمایی خبرگزاری فارس، افزایش قیمت بلیت سینما طی سال های اخیر همزمان با افزایش نرخ تورم سالیانه، موضوعی عادی به نظر می رسد. اما همین امر سبب شده است همزمان با افزایش فشارهای اقتصادی، تماشای فیلم در سینما از سبد برخی خانوارها حذف شد. طبق آمار رسمی سازمان سینمایی، در یازده ماهه سال 98 نسبت به سال 97 حدود 905 هزار نفر از تعداد مخاطبان سینما کم شده است.

بی تردید این موضوع زنگ خطری برای ناوگان سینمای کشور است. سینمایی که در سال حدود 250 میلیارد تومان چرخه مالی گیشه آن است و هزاران نفر از طریق آن امرار معاش می کنند.

حال شنیده می شود برای سال جاری هم قرار است بلیت سینما 20 درصد افزایش یابد. در حال حاضر نرخ بلیت در سینماهای کشور بستگی به کیفیت و درجه بندی آن ها و همچنین روز نمایش فیلم، از 2500 تومان تا 20 هزار تومان متغیر است. البته بازگشایی سینماها در عید سعید فطر داوطلبانه است و هنوز تصمیم رسمی مبنی بر افزایش قیمت بلیت اعلام نشده است.

از سوی دیگر، با توجه به تعطیلی سینماها از سوم اسفندماه گذشته در پی شیوع ویروس کرونا، این صنعت در ایران دچار خسارت های بسیاری شده است و همین امر شاید دست اندرکاران را ترغیب کند با افزایش نرخ بلیت، بخواهند ضرر و زیان خود را به نوعی جبران کنند. در حالی که اکثر کارشناسان نه تنها مخالف افزایش نرخ بلیت سینما هستند، بلکه معتقدند در برخی روزها و ساعت ها باید ارزان تر هم شود.

* قیمت بلیت سینما شناور شود

سعید خانی، سالن دار و تهیه کننده سینما در این باره به فارس می گوید: معتقدم قیمت بلیت باید بر اساس ضریب اشغال سینما و سانس ها مشخص شود، یعنی لزومی ندارد پنجشنبه شب قیمت بلیت 20 هزار تومان باشد، ساعت 10 صبح شنبه هم همچنان قیمت بلیت سینما 20 هزار تومان باشد. هیچ اشکالی ندارد یک خانواده ساعت 10 صبح روز شنبه به سینما برود و قیمت بلیت کمتر از 5 هزار تومان باشد، از آنطرف هم نرخ بلیت در آخر هفته بیشتر از 20 هزار تومان تعیین شود.

وی افزود: البته پیشنهاد افزایش قیمت برای شرایط عادی است وگرنه با توجه به وضعیت کنونی طبیعتاً وضعیت اقتصادی بسیاری از مخاطبان سینما هم دچار مشکل شده است. ولی اساساً با شیوه قیمت گذاری کنونی مخالفم و معتقدم قیمت بلیت سینما باید بین یک کف و سقف مثلاً 5 تا 40 هزار تومان باید شناور باشد.

* سینما غیر از آخر هفته ها نیم بها شود

سجاد نوروزی، مدیر سینما آزادی اما معتقد است حداکثر قیمت بلیت باید همان 20 هزار تومان باقی بماند. او به فارس می گوید: پیشنهاد من مشخص است؛ کل هفته نیم بها باید، پنجشنبه و جمعه همان 20 هزار تومان بماند.

به گزارش فارس، به نظر می رسد با توجه به ادامه دار بودن برخی مشکلات معیشتی بعد از بازگشایی سینماها و همچنین هراس برخی مخاطبان از حضور در سالن های نمایش فیلم در دوران پساکرونا، بهترین تصمیم این است که نرخ بلیت سینما در سال جاری نه تنها نباید افزایش پیدا کند، بلکه باید بر تعداد سانس های نیم بها اضافه شود تا بار دیگر شاهد ریزش مخاطبان سینما نباشیم. موضوعی که پیش تر در پردیس رازی امتحان شده و تعداد مخاطبان این پردیس 10 برابر افزایش یافته است.

انتهای پیام/

لینک خبر :‌ خبرگزاری فارس
سینماپرس: رئیس هیأت مدیره خانه سینما که روز گذشته در تلاشی مذبوحانه و با برگزاری یک جلسه فوق العاده با روسای صنوف معترض درصدد بود آن ها را با خود همراه و همدل سازد در همین گام نخست با شکست روبرو شد و سینماگران به صورت یکپارچه علیه رفتار ظالمانه دیکتاتورمآبانه و ضدصنفی مدیران این مجموعه که مدت ها است بدل به حیات خلوت برخی چهره های خاص شده موضع گرفته و ساعت ها با آن ها به صورت لفظی به جدال پرداختند!
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۲/۱۴ سایت های دیگر : روزنامه کیهان هشدار نیوز شهدای ایران

به گزارش سینماپرس صبح امروز چند تن از افرادی که روز گذشته در این جلسه حضور داشتند ضمن تماس با سینماپرس از برخی اتفاقات دردآور روز گذشته در نهاد ضدصنفی خانه سینما پرده برداشتند.

بر اساس شنیده ها جلسه روز گذشته در خانه سینما به هیچ نتیجه خاصی نرسیده و جز تنش و تشتت حاصلی با خود به همراه نداشته است. بر اساس اخبار رسیده به سینماپرس برخی صنوف سینمایی مانند: انجمن مدرسان سینما، انجمن منشیان صحنه، انجمن برنامه ریزان و دستیاران کارگردان، انجمن مدیران تولید، انجمن گویندگان و سرپرستاران گفتار فیلم و... به صورت لفظی دعوای شدیدی با رئیس هیأت مدیره نهاد ضدصنفی خانه سینما داشته اند.

در همین رابطه شنیده می شود منوچهر شاهسواری و همایون اسعدیان به نوعی در این جلسه آچمز شده بودند و هیچ پاسخ درستی نسبت به انتقادات صریح و بی پرده منتقدان عملکرد غلط شان نداشتند.

یکی از رؤسای صنوف حاضر در این جلسه که مایل نبود نامش فاش بشود به سینماپرس گفت: در این جلسه پیشنهاد استعفای دسته جمعی هیأت مدیره داده شد که با مخالفت برخی وابستگان هیأت مدیره روبرو گشت؛ پیشنهاد بر این بود که یک شورای سرپرستی به زودی جای این مدیران را بگیرد تا سینماگران کمی بتوانند نفس بکشند!

پیروی همین اتفاق یکی دیگر از حاضران در جلسه به سینماپرس اظهار داشت: آقایان به بهانه کرونا با برگزاری مجمع عمومی فوق العاده مخالفت کردند؛ یکی نیست به این ها بگوید اگر شما به فکر کرونا هستید چرا این جلسه بی حاصل را برگزار کردید و ما را زیر یک سقف گردهم آوردید؟ هدف شما چیست؟ چرا به میزها و پست های چسبیده اید؟ اگر خانه سینما برایتان نفعی ندارد بروید. برای ما مشخص شد که این جلسه تنها یک بازی با صنوف بوده و برد را اصنافی کردند که حاضر به حضور در این جلسه نشدند!

بر اساس شنیده ها برخی صنوف مهم خانه سینما مانند کانون کارگردانان سینمای ایران به طور کل این جلسه را تحریم جدی کرده بودند و به دلیل عملکرد سراسر اشتباه مدیران این نهاد حاضر به حضور در این گردهمایی نشده بودند!

یکی از حاضران در جلسه در همین راستا به سینماپرس گفت: تنها 20 صنف از 32 صنف خانه سینما در این جلسه شرکت کرده بودند؛ جلسه ای که جز داد و بیداد و تنش و تشتت و توهین و تحقیر چیزی در آن وجود نداشت! یکی از روسای صنوف سینمایی وسط جلسه از جایش برخواست و گفت این جلسه مایه آبروریزی سینماگران است! این سر و صداها حتی در سبزی فروشی محل ما هم به این حد نیست!

در همین راستا شنیده می شود شدت درگیری در این جلسه آنقدر زیاد بوده که در تاریخ خانه سینما چنین اتفاقی بی سابقه بوده است. روسای صنوف سینمایی در این جلسه حجت را بر مدیران شاه نشین خانه سینما تمام کرده و تأکید کرده اند همانطور که شما را انتخاب کردیم و بالانشین شده اید اگر بخواهیم به زودی به زیر میکشانیم!

گویا این اتفاق زمانی رخ داده که رئیس هیأت مدیره با پرخاشگری و لحن تند و هتاکانه با اعضای مخالف با عملکردش مکالمه کرده است!

یکی از روسای صنوف حاضر در جلسه به سینماپرس گفت: آقایان بعد از نحوه توزیع ناعادلانه، غلط و غیرمنصفانه عیدی میلیاردی وزارت ارشاد حالا درصدد هستند تا بسته های کمک معیشتی را نیز به دوستان و آشنایان خود بدهند! اگر این اتفاق بیفتد ما قطعاً ساکت نخواهیم نشست و با برگزاری تجمع اعتراضی مانع از ادامه فعالیت این ها در خانه سینما خواهیم شد. آقایان هنوز یک جنجال تمام نشده در پی جنجال آفرینی های جدید در خانه سینما هستند. ای کاش این خانه سینما که امروزه تنها خانه چند نفر معدود نزدیکان هیأت مدیره است هرچه زودتر بسته شود چرا که این خانه هیچ دردی از سینماگران درمان نمی کند و تنها باعث رنج بیشترشان می شود.

اما بر اساس اطلاعات رسیده، یکی از اتفاقات قابل تأمل این جلسه اظهار عجز همایون اسعدیان در قبال مصاحبه های منتشر شده در سینماپرس بوده به نحوی که وی با تندی و پرخاش نسبت به یکی از حاضران گفته: چرا شما با سینماپرس مصاحبه می کنید؟ این ها دشمن ما هستند! ؛ این واکنش دیکتاتورمأبانه اسعدیان با اعتراض اعضای حاضر در جلسه همراه بوده است.

لینک خبر :‌ سینما پرس
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۲/۱۴ سایت های دیگر : باشگاه خبرنگاران جوان سینما پرس

کارگردان سینما در گفتگو با باشگاه خبرنگاران جوان:

سینما به تمام ژانر ها نیاز دارد/ از نمایش آنلاین رویای سهراب منصرف شدیم

قوی تن گفت:فیلم رویای سهراب اثری متفاوت و جذاب برای مخاطب است از این رو ترجیح می دهیم در سینما اکران کنیم.

علی قوی تن نویسنده، تهیه کننده و کارگردان سینما در گفتگو با خبرنگار حوزه سینما گروه فرهنگی باشگاه خبرنگاران جوان ، درباره آخرین وضعیت آماده سازی و نمایش رویای سهراب گفت: این فیلم آماده اکران است و حتی صحبت نمایش آنلاین آن مطرح شده که شاید بتوانیم در شرایط کرونا این کار را انجام بدهیم، ولی فعلا به علت نداشتن پشتیبانی قوی و درست و نبود برنامه ریزی محکم از طرف وزارت ارشاد و سازمان سینمایی و سرانجام نامشخص چنین نمایشی، منصرف شدیم.

او افزود: شنیده ایم قرار است از عید فطر اکران های سینما ها راه اندازی شود پس با توجه به اینکه رویای سهراب اثری متفاوت و جذاب برای مخاطب خواهد بود و برای اولین مرتبه به شخصیتی ملی، دوست داشتنی و صاحب اعتبار یعنی سهراب سپهری می پردازد، ترجیح می دهیم در سینما اکران کنیم البته در شرایطی نباشد که اکران مختصری شود و انتظار مردم را در سطح گسترده برآورده نکند از این رو ما قدری با تامل برای اکران قدم بر می داریم.

این کارگردان در خصوص نمایش آنلاین بیان کرد: شبکه هایی که باید نمایش فیلم ها را به صورت آنلاین پشتیبانی کنند به آن شکل قدرتمند و وسیع و پرتعداد نیست، از سویی احتمال دارد مانند سینما تعداد فیلم ها زیاد و تعداد این شبکه ها با محدودیت مواجه شود و رانت به وجود بیاید.

او ادامه داد: اینترنت قدرتمند، افزایش تعداد شبکه ها، پشتیبانی امنیتی و ... نیاز های مهم و پایه ای و مهم چنین نمایشی است که متاسفانه در این زمینه مانند دیگر کشور ها هنوز به موقعیت درست و منطقی، دست نیافته ایم.

قوی تن بیان کرد: سه سال پیش نماینده یک کمپانی آمریکایی در خصوص نمایش آنلاین که قرار بود در ایران فعالیت کند با ما ارتباط برقرار کرد و درخواست کرد آثارمان را برای پخش اینترنتی در جهان در اختیار آنها قرار بدهیم. از آنجایی که همه کار ها حرفه ای پیش می رفت ما می توانستیم روزانه مقدار مخاطب، فروش، واریزی ها و جزئیات کامل را مشاهده کنیم. به شخصه پنج فیلم هنری که این اواخر ساخته بودم را به آنها دادم و قرارداد بستیم، اما با تحریم آمریکا مواجه شدیم و این کار انجام نشد؛ اتفاقی که می توانست برای من به شدت تاثیرگذار باشد.

وی درباره حمایت از فیلم های بخش خصوصی بیان کرد: ما برای رویای سهراب نزدیک به سه میلیارد تومان هزینه کردیم، اما با این وجود نمی گوئیم برای چنین فیلمی که به شخصیت ملی اشاره دارد پول زیادی هزینه کردیم، چون واقعا پولی نیست، اما از آنجایی که از جیب شخصی آن هم در چنین شرایط اقتصادی، هزینه شده پول زیادی است؛ به همین علت از مسئولان فرهنگی و سازمان سینمایی انتظار داریم این آثار را در تولید و اکران به خوبی و در همه ابعاد پوشش بهتری بدهند.

این کارگردان با اشاره به اینکه حمایت از تولید و اکران فیلم های گیشه ای بیشتر از دیگر فیلم ها صورت می گیرد و البته مخالف تولید آنها نیست، گفت:من کارگردانی هستم که معتقدم سینما به همه ژانر ها نیاز دارد و مخالف تولید فیلم هایی مانند مطرب و هزارپا و ... هم نیستم، اما از همه مهمتر اکران عادلانه است که باید در نظر گرفته شود.

او افزود: من سال 83 کمدی سرود تولد را با نگاه بازاری ساختم و پول خوبی هم برای تهیه کننده داشت، سال 72 ضربه طوفان را تولید کردیم که همزمان در تلویزیون و برخی سینما ها اکران داشت و با استقبال هم روبرو شد، می خواهم بگویم من با این نوع سینما بیگانه نیستم، اما می گویم همانطور که از نوع اکران فیلم های کمدی و تضمین حمایت می کنید باید از فیلم هایی مانند رویای سهراب که بحث تفکر و فرهنگی آن بیشتر از نگاه گیشه ای و تولید بخش خصوصی است، حمایت کنید.

قوی تن درباره تمایل بیشتر سرمایه گذاران بخش خصوصی برای تولید فیلم های گیشه ای گفت: این روز ها کمتر پیش می آید بخش خصوصی برای یک فیلم فرهنگی و ملی هزینه کند و معتقد هستند دولت باید هزینه کند و در فیلم هایی که تضمین گیشه دارد و بخش سرگرمی آن نسبت به محتوا می چربد، هزینه می کنند.

انتهای پیام/

لینک خبر :‌ مجله بوبینا
خبرگزاری میزان- بازیگر سینما گفت: متاسفانه وضعیت اقتصادی اکثریت بازیگران افتضاح است، به چند بازیگر محدود ویترینی نگاه نکنیم، سایر بازیگران هیچ پولی در نمی آورند و اکثرا با وضعیت بد مالی مواجه هستند، بهتر است در روزی که به نام بازیگر نهاده شده مسئولین فرهنگی کمی به فکر اهالی این حرفه باشند.

تاریخ انتشار: 17:02 - 14 اردیبهشت 1399

- کد خبر: 617767
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۲/۱۴ سایت های دیگر : سینما پرس جهان نیوز

رضا رویگری بازیگر سینما در گفتگو با خبرگزاری میزان، با اشاره به فرارسیدن روز جهانی بازیگر گفت: روز بازیگر را به تمامی همکاران خود تبریک می گویم، امیدوارم که در این روز شادکام و سلامت باشند و در سال جاری بتوانند با حضور در آثار مختلف بدرخشند.

وی با اشاره به وضعیت کنونی سینما ادامه داد: امیدوارم سینمای ایران سر و سامان بگیرد، راه ورود به سینما تا این حد باز نباشد که هرکسی بتواند به نام بازیگر به آن وارد شود، امیدوارم بازیگری به افرادی برسد که سال ها در این عرصه تلاش کرده و زحمت کشیده اند.

بیشتر بخوانید: برای مشاهده آخرین اخبار از سینمای ایران اینجا کلیک کنید

بازیگر سریال مختارنامه با اشاره وضعیت معیشت بازیگران اظهار کرد: متاسفانه وضعیت اقتصادی اکثریت بازیگران افتضاح است، به چند بازیگر محدود ویترینی نگاه نکنیم، سایر بازیگران هیچ پولی در نمی آورند و اکثرا با وضعیت بد مالی مواجه هستند، بهتر است در روزی که به نام بازیگر نهاده شده مسئولین فرهنگی کمی به فکر اهالی این حرفه باشند.

وی خطاب به جوانان علاقمند به بازیگری افزود: از نظر من جوانانی که علاقمند بازیگری هستند از همان ابتدا راهشان را عوض کنند، بازیگری آخر و عاقبت ندارد پس توصیه می کنم شغل دیگری را انتخاب کنند تا بتوانند در آینده از حداقل های زندگی برخوردار شوند.

بازیگر فیلم سینمایی خوب بد جلف در همین رابطه تاکید کرد: من 57 سال در عرصه بازیگری فعالیت داشته ام، جوانان به من نگاه کنند و ببیند آخر و عاقبتم چه بوده است، تنها من نیستم، بسیاری از بازیگران با مشکلات فراوان زندگی می کنند پس پیشنهاد می کنم که به این راه وارد نشوند.

وی با اشاره به شور تمامی نشدنی بازیگری اذعان کرد: با وجود تمام مشکلاتی که از آن ها صحبت کردم هنوز هم برای جلوی دوربین رفتم شور و شوق دارم، برای من از بازیگری تنها هیجانش باقی مانده است، ما در این راه عمر خود را گذرانده ایم، نمی توانیم از این راه جدا شویم.

رویگری با اشاره بی توجهی مسئولین فرهنگی به وضعیت بازیگران خاطرنشان کرد: مگر مسئولین فرهنگی و یا سینمایی به فکر معیشت بازیگران هستند که بخواهم از معیشت حرف بزنم، بازیگران به نان شبشان محتاجند منتها چه کسی این وضع را می بیند و یا چه کسی دلش به حال بازیگران می سوزد؟. شاید جامعه فکر می کند که بازیگران پولهای نجومی می گیرند اما باور کنید اکثر ما در هزینه اجاره خانه خود هم مانده ایم.

انتهای پیام/

لینک خبر :‌ میزان
بهاره رهنما، بازیگر سینما، تئاتر و تلویزیون به خاطر اکاذیب و اتهاماتی که در فضای مجازی به یک خواننده نسبت داده بود، محکوم شد.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۲/۱۴

این بازیگر با شکایت سیروان خسروی به 50 ضربه شلاق محکوم شده است. حدود دو سال قبل، بهاره رهنما در فضای مجازی، مطالبی را علیه خسروی نوشته بود. سیروان خسروی نیز از رهنما شکایت کرد و در نهایت، دادگاه، او را به50 ضربه شلاق محکوم کرد.
متأسفانه طی سال های اخیر برخی از بازیگران با زیر پا گذاشتن اخلاق و بدون داشتن اطلاعات دقیق و کارشناسانه، مطالب و اظهارات بی پایه و اساسی را در فضای مجازی منتشر کرده اند. به نظر می رسد که محکومیت این بازیگر باید آغازی برای نظارت بیشتر بر فعالیت این طیف در فضای مجازی باشد.

لینک خبر :‌ روزنامه کیهان
منتقد سینما عنوان کرد : سینما تنها نباید از زاویه انتقادی با مسائل روبرو شود و وظیفه ندارد مشکلات جامعه را همان گونه که وجود دارد منعکس کند .
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۲/۱۵

برنامه " بی قاب، بی نقاب " با موضوع واکاوی گزارش مرکز بررسی های استراتژیک ریاست جمهوری از جشنواره فیلم فجر و چشم انداز سینمای ایران در سال 99 و وضعیت کنونی سینمائی ایران در ارتباط تلفنی با آرش خوشخو ، منتقد سینما، سردبیر سابق مجله چلچراغ ، سردبیر سابق تهران امروز و مدیر مسئول فعلی هفت صبح روانه آنتن رادیو گفت و گو شد .

آرش خوشخو در آغاز با تاکید بر اینکه سینمای ایران نماینده طبقه متوسط جامعه است ، اظهار کرد : نگاه واگرایانه این طبقه نسبت به جامعه در حوزه سینما نیز جریان دارد .

وی افزود : جامعه ایران در شرایطی است که به لحاظ معیار اجتماعی نزول کرده و این موضوع در فیلم ها به صورت شدیدتری جلوه می کند . در واقع باید بپذیریم مسائلی مانند فساد ، فحشا و اعتیاد که در سینمای امروز به وفور دیده می شود بازتاب بخشی از واقعیت های جامعه است .

این منتقد سینما ، اغواگری و ترویج فروپاشی ذهنی و اجتماعی فیلم های کشور را خاص سینمای ایران دانست و عنوان کرد : ما نمی توانیم در خصوص واقعیات جامعه به سینما اعتراض کنیم اما جهت گیری و حسی که در فیلم ها منتقل می شود به طور مشخص حس طبقه متوسط را منتقل می کند.

خوشخو اظهار کرد : مقوله واگرایی در سینمای ایران در دهه 80 مربوط به خانواده ، ناامیدی از تشکیل آن و موضوع طلاق بود اما در دهه اخیر این جهت گیری نسبت به جامعه و مسائل مرتبط با آن مانند اعتیاد و فساد خود را نشان می دهد .

وی با بیان اینکه سینما تنها نباید از زاویه انتقادی با مسائل روبرو شود و مشکلات جامعه را همان گونه که وجود دارد منعکس کند ، گفت : وظیفه سینما گزارش واقعیت نیست بلکه نخستین اولویت آن سرگرم کردن مخاطب است ، همچنین نزدیک کردن افراد جامعه و القای حس خوب نیز از ویژگی های سینماست.

مدیر مسئول هفت صبح در بخش دیگری از برنامه " بی قاب بی نقاب " رادیو گفت و گو در پاسخ به سوالی در خصوص میزان تاثیر گزارشات واکاوی سینما بیان کرد : این دست گزارش ها تلنگری است تا بخش های حاکمیتی چون سازمان سینمایی دریچه ای نو به اشکال دیگر فیلم بگشایند ، تمام فیلم ها بر واگرایی و فروپاشی تکیه نکنند و نوع دیگری از سینما مانند کمدی و .. را گوشزد نمایند.

خوشخو در خصوص چشم انداز سینمای ایران گفت : شیوع ویروس کرونا تمامی معادلات و پیش بینی هایی که در خصوص سینما وجود داشت را تحت تاثیر قرار داد و مشخص نیست سینمای ایران به چه سمت و سویی خواهد رفت .

وی تاکید کرد : طبقه متوسط بسیار تیزهوش و در جامعه موثر است اما ذاتا خیلی خود پسند است که خود را مالک رسانه و کشور می داند ، کشور و جامعه را در دیدگاه خود خلاصه می کند و طاقت تحمل دیدگاه طیف های مختلف اعم از مذهبی یا لیبرال را ندارد ، از این رو یک قاطعیت درباره تفکر و وضعیت در فیلم ها دیده می شود که درست نیست.

این کارشناس سینما در پایان مصاحبه تلفنی با رادیو گفت و گو اظهار امیدواری کرد : فیلمسازان و کارگردانان با خواندن کتاب های بیشتر ، رمان و ... خود را با دیدگاه های بیشتری روبرو کنند تا حس بد بینی که در بسیاری از فیلم ها وجود دارد فروکش کند .

لینک خبر :‌ رادیو گفت و گو
ساعت 24-دوران درخشان فیلم بازیِ ایرانی ها در قرنطینه ظاهرا به اتمام رسیده، همان طور که حالا کمتر کسی هشتگ در خانه بمانید را به اشتراک می گذارد. البته خب، کرونا هم کمی دل رحم شده و فیتیله را پایین کشیده، اما خب هر وضعیت موقتی، ولو درخشان، گذراست و وضعیت پیشین دوباره خودش را تحمیل می کند. حالا استوری ها و توئیت هایی که فیلم دیدن ها و توصیه ها را در خودش داشت کمتر شده، نسبت سینما و مردم دارد عادی می شود.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۲/۱۵ سایت های دیگر : برترین ها تیتر امروز

این بیش از هر چیز بار دیگر ثابت می کند که آن وجه صنعتی سینما بر هر وجه دیگری از آن غلبه دارد، اشتیاق به دیدن به خروج حتی با قیمت بلیت های 40 هزار تومانی البته که اصلا نکوهیده نیست و در نوع خودش حتما رواست، اما نشان از آن دارد که یک حرکت جمعی، یک دورهمی بزرگ، بر اشتیاق تماشای فیلم به مثابه یک اثر هنری غلبه دارد. البته نه که ترجیح دیدن فیلم بر پرده را کتمان کنم، اما خب مگر چند درصد از آن ماشین نشین های تماشاچیِ خروج در پارکینگ ارم، برای موشکافی مثلا میزانسن های خروج به آن جا رفته اند؟

باز هم تاکید می کنم، جای هیچ سرزنش و نکوهشی نیست و این طبع تمام مردم دنیا در هر جای جهان هست. اما تاکید بر این است که آن وضعیت فیلم بینیِ افراطی احوالات قرنطینه یک وضعیت غیرواقعی بود و نشانه هیچ چیزی مثل هنردوستی و این ها نبود. آن صرفا تمهیدی بود برای وقت پُر کردن. ایرادی هم وارد نیست، کما این که همین چند شب پیش لایو اینستاگرامیِ هوشنگ گلمکانی، سردبیر قدیمی ترین ماهنامه سینمایی کشور، در بهترین دقایقش فقط 86 نفر بیننده داشت. اصلا قضاوتی در این سطور نیست و خب تتلو هم 600 هزار بیننده دارد و در همه جای دنیا امر سهل و ساده، خواهان بیشتری دارد، یعنی تمام ساحت های هنری مادامی که وجه سرگرم کنندگی عیان تری داشته باشد، پرطرفدار خواهند بود.

نه، حکم نمی دهم! اما تصویر زبان درازیِ ریحانه پارسا در کنار مهدی کوشکی در همین روزها جزو پربیننده ترین تصاویر اینستاگرامی بوده. دو به اصطلاح بازیگر، با زبان درازی و عشوه های رمانتیک و میزانسن هایی سطحی از عاشقانه هایی نامتعارف، بزرگترین اتفاق مرتبط با سینما در فراگیرترین پلتفرم شبکه های اجتماعی در ایران هستند! همزمان البته لایه های متنفذ اکران تلاش دارند، هر چه زودتر امضای بازگشایی سالن های سینما را بگیرند و خاک از صندلی ها بِرُبایند. به هر حال بسیاری از فیلم ها با اسپانسرهای پیدا و پنهانی که دارند در اکران معنا می گیرند. البته منکر آثار مستقل سینمای ایران نمی شود، شد، اما این تعجیل برای بازگشایی را گمان مَبَرید که از سرِ دلسوزی برای موجودیت سینماست، به هر حال کارگزار این سینما و مخاطبش در یک سطح متناسب با هم نفس می کشند!

کارگزار بعضا و البته نه تماما فکر پول هایی ست که باید شسته شود و خدا را شکر که این بستر با برکت سریال های نمایش خانگی هم هست، همین فضایی که خودش نوعی افاده برای برخی ساخته که ما فرهنگی هستیم و مثلا شب ها دل می بینیم و کاش آن دوست خبرنگارمان نگفته بود که پشت صحنه این قِسم سریال ها چه می گذرد! بازیگرانی که نام شان را تریلی هم نمی کِشَد و فقط فکر یک روز کاری هستند که باید پر شود و پروژه ها هم که هر چقدر طولانی تر شود، خب! چه بهتر. همین دو روز قبل بود که خانم بازیگر مشهور، درخواست مصاحبه یک خبرگزاری نام آشنا را رد کرده بوده، دلیلش را می دانید؟ خانم بازیگر گفته بود: اصلا این سریال حرف و نکته ای ندارد که بخواهد درباره اش مصاحبه کند.

همه چیز به غایت فرم و بیلان پیش می رود؛ ما هم سلبریتی داریم، زبان هم در می آورد، ما سینما داریم، هنری اش را هم داریم؛ مثلا هنر و تجربه! مردم هنردوستی هم داریم، شب ها دل و مانکن و ...می بینند. بیگ پروداکشن مثل پیامبرِ مجید مجیدی داریم، اصلا آقایان و خانم ها همان که آن شاعر گفته بود؛ حال همه ما خوب است، اما تو باور مکن!

توسعه ایرانی

لینک خبر :‌ ساعت24
سریال هایی مانند هم گناه و ممنوعه و 13 شمالی نیز قبح شکنی به تمام معنا هستند و معتقدم قوه قضائیه باید به این مسئله ورود کند؛ چرا که مرجع تعیین مجوز در بحث شبکه نمایش خانگی خودش دچار مشکل شده است و ما در بدنه وزارت ارشاد افرادی مانند مدیرکل سابقه شبکه نمایش خانگی کم نداریم.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۲/۱۴ سایت های دیگر : آقای خبر حامیان ولایت

به گزارش گروه فرهنگی خبرگزاری دانشجو ، امسال کرونا مردم را خانه نشین کرد و تعطیلات نوروز و ایام قرنطینه اجباری باعث شده بود تا مردم برای پر کردن اوقات فراغت به تماشای سریال های ساخته شده در شبکه نمایش خانگی رو بیاورند. دل و هم گناه و ... را شاید بتوان محبوب ترین سریال های این روزهای شبکه نمایش خانگی دانست، شبکه ای که البته پیش تر نیز با سریال شهرزاد توانسته بود جامعه بزرگی از مخاطبان را از آن خود کند و حالا نیز با سریال های جدید توانسته مخاطبان به ویژه نسل جوان را با خود همراه کند. اما مسئله اصلی اینجاست که محتوای سریال های عرضه شده تناسبی با سبک زندگی ایرانی – اسلامی ندارد و حتی با توجه به حواشی پیش امده پیرامون سرمایه گذار سریال شهرزاد اینطور به نظر می رسد که شبکه نمایش خانگی تا حدی به جولانگاه مفسدان اقتصادی نیز تبدیل شده است.

محمد محمدی، کارشناس فرهنگی درباره محتوای سریال های عرضه شده در شبکه نمایش خانگی گفت: متاسفانه سال ها است که شبکه نمایش خانگی دچار معضل محتوایی شده است، هر چند که نظارت وجود دارد اما مسئله اصلی چگونگی اجرای نظارت است. به عبارت دیگر مسئله شبکه نمایش خانگی مربوط به سریال اخیر عرضه شده نیست، بلکه چند سالی است که شبکه نمایش خانگی به حیات خلوتی برای جولان دادن ساخت آثاری در حوزه سبک زندگی مغایر با سبک زندگی ایرانی - اسلامی و البته مسائل اقتصادی و پولشویی تبدیل شده است.

به دلیل وجود نفوذ شاهد وضعیت فعلی سریال سازی در شبکه نمایش خانگی هستیم

او با بیان اینکه وضعیت امروز شبکه نمایش خانگی از مدیریت قبلی این شبکه نشات می گیرد، اظهار داشت: پیش تر فردی مدیرکل این حوزه بود که از همان ابتدا سریال هایی وارد شبکه نمایش خانگی شد که نه تنها به شدت با زندگی ایرانی – اسلامی در تضاد بود، بلکه ترویج کننده سبک زندگی اروپایی و غربی هم بوده و حتی در بعد اقتصادی نیز شاهد ورود پول هایی بودیم که منشا نامشخص داشت، نمونه آن را می توان بودجه سریال شهرزاد عنوان کرد که امروز بعد از چند سال مشخص بود که چه داستانی پشت پرده آن قرار داشته است.

این کارشناس فرهنگی با طرح این سوال که چه کسی به این سریال ها مجوز می دهد؟، تصریح کرد: امضای مدیرکل سابق نمایش خانگی پای سریال هایی مانند شهرزاد و ممنوعه که شدیدا مشکل اقتصادی داشته، وجود دارد؛ البته این ها سریال هایی است که دیده شدند در حالی که ما سریال های دیگری با همین محتوا هم داشتیم که اصلا به چشم نیامدند. از طرف دیگر همین شخص، کارگردانی تئاتری را برعهده می گیرد که سرمایه گذارش، همان سرمایه گذار سریال شهرزاد است. با این وضعیت چطور می توان انتظار داشت که مجوز صادر شده برای این سریال ها مجوزهای بدون شک و شبهه ای باشند؟

محمدی ادامه داد: متاسفانه مدیرانی در بدنه وزارت ارشاد به ویژه در حوزه شبکه نمایش خانگی حضور دارند که خودشان با این نوع سریال سازی همراه هستند و تعجب می کنم از وزارت ارشاد که چطور به سریال هایی مانند دل که اساسا یکی از سخیف ترین آثار ممکن از لحافظ فنی و فرهنگ اجتماعی است، مجوز داده شده است؛ این سریال در اصل یک کپی بی کیفیت از سریال های ترکی است اما با مجوز تولید شده است.

او تصریح کرد: در همان ابتدای شکل گیری شبکه نمایش خانگی جریانی راه افتاد و به ظاهر می خواستند تلویزیون را به وسیله شبکه نمایش خانگی تحت الشعاع قرا دهند و این موضع رسما از سوی مدیرکل سابق این شبکه علام شد، اما امروز شاهد هستیم که سریال هایی تولید می شوند که به شدت مشکل اخلاقی، فرهنگی و... دارد و هیچ کس نیز بر محتوای آن نظارت نمی کند و باید این سوال مطرح شود که چه کسی این سریال های این شبکه را تایید مجوز می کند و چرا باید اهالی رسانه وارد مسئله شوند تا به آن توجه شود .

قوه قضائیه باید به مشکلات موجود در شبکه نمایش خانگی ورود کند

این کارشناس فرهنگی با بیان اینکه در ابتدا باید دستگاهی به خود وزارت ارشاد نظارت داشته باشد، اظهار داشت: در شبکه نمایش خانگی روابط پشت پرده بسیار زیاد است و طبیعی است که وقتی مدیرکل سابق این شبکه به سریال شهرزاد مجوز می دهد و چندی بعد سرمایه گذار همین سریال، سرمایه گذاری تئاتر مدیرکل را برعهده می گیرد، نتیجه ای بهتر از این را شاهد نخواهیم بود.

او گفت: متاسفانه ما در شبکه نمایش خانگی دچار نفوذ فرهنگی و سازمان یافته شده ایم و زمانی که رهبری از نفوذ سازمان یافته می گویند یعنی دقیقا همین وضعیتی که امروز شاهد آن هستیم.
به عبارت دیگر مدیران کاملا سازماندهی شده اند و طیف جریان نفوذ سازمان دهی شده و افراد جانمایی شده اند که خروجی اش را نیز امروز در ساخت آثاری مانند سریال دل شاهد هستیم که یک سریال سخیف به تمام معنا است.

محمدی بیان داشت: سریال هایی مانند هم گناه و ممنوعه و 13 شمالی نیز قبح شکنی به تمام معنا هستند و معتقدم قوه قضائیه باید به این مسئله ورود کند؛ چرا که مرجع تعیین مجوز در بحث شبکه نمایش خانگی خودش دچار مشکل شده است و ما در بدنه وزارت ارشاد افرادی مانند مدیرکل سابقه شبکه نمایش خانگی کم نداریم. از طرف دیگر باید به این مسئله توجه شود که سال گذشته خبر بازداشت 70 نفر از هنرمندان و کارگردان در یک مهمانی مختلط منتشر شد و جالب اینجاست که کارگردانی که این مهمانی را تدارک دیده بود هم بازداشت می شود اما همین فرد به سرعت دست به تولید تئاتر زده و حتی در جشنواره فیلم فجر به عنوان مجری حضور پیدا می کند و به همین دلیل می گویم که تنها راه حل این مسئله ورود قوه قضائیه است.

این کارشناس با بیان اینکه چرا باید 20 قسمت از یک سریالی پخش شود که کپی دست چندم از سریال ترکی است اما هیچ کس جلوی آن را نمی گیرد، اظهار داشت: سوال اینجاست که آیا وزیر ارشاد هم این سریال ها را نمی بیند؟. ای کاش وزیر به همراه خانواده اش به تماشای این سریال ها می نشست تا بداند زیرمجموعه اش به چه سریال هایی مجوز می دهند؟ نباید فراموش کرد که اتفاقات پشت پرده سریال شهرزاد رسانه ای شد اما ما از دیگر سریال ها خبر نداریم.

او خاطر نشان کرد: در دهه پنجم انقلاب دیگر مسئله اشتباه وجود ندارد بلکه هر اتفاقی که می افتد به خاطر نفوذ است، چرا که بعد از 40 سال حکومتداری به خصوص در دولت فعلی که مدعی استفاده از نیروهای متحبر است، نمی توان گفت که اشتباه و خطای سهوی رخ داده است بلکه نفوذ وجود دارد و به همین دلیل شاهد وضعیت فعلی در شبکه نمایش خانگی هستیم.

منبع: خبرنامه دانشجویان ایران

لینک خبر :‌ خبرگزاری دانشجو
خبرگزاری میزان- با توجه به شیوع ویروس کرونا و مشکلات پیش آمده در انتشار و توزیع نشریات، بند (3) ماده (3) دستورالعمل اجرایی توزیع و انتشار آگهی های دولتی مبنی بر کثیرالانتشار بودن نشریات تا پایان خردادماه 1399 به حالت تعلیق درآمد.

تاریخ انتشار: 10:43 - 15 اردیبهشت 1399

- کد خبر: 617881

خبرگزاری میزان - طبق اعلام روابط عمومی معاونت امور مطبوعاتی و اطلاع رسانی، بنا به درخواست تعداد بسیاری از مدیران نشریات و روزنامه های کشور و موافقت معاون امور مطبوعاتی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، بند (3) ماده (3) دستورالعمل اجرایی توزیع و انتشار آگهی های دولتی از ابتدای فروردین ماه تا آخر خردادماه 1398 به حالت موقت تعلیق درآمد.

مطابق بند (3) ماده (3) این دستورالعمل، نشریاتی مشمول دریافت سهمیه آگهی های دولتی می شوند که کثیرالانتشار باشند. بدین معنا که روزنامه ها و نشریات سراسری، درصورت توزیع در حداقل 17 استان و روزنامه ها و نشریات محلی، استانی و منطقه ای درصورت توزیع در بیش از 60% دکه های مطبوعاتی گستره مصوب، نشریه کثیرالانتشار محسوب می شوند .

بیشتر بخوانید: آخرین توضیحات معاونت مطبوعاتی وزارت ارشاد پیرامون یارانه و کاغذ مطبوعات را اینجا بخوانید

انتهای پیام/

لینک خبر :‌ میزان
معاون مطبوعاتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در واکنش به مسدودسازی دامنه سایت موسسه مطبوعاتی ایران با تاکید بر اینکه امریکا می خواهد صدای مردم ایران شنیده نشود، گفت: محدود کردن روزنامه ایران که صدای مردم ایران است در همین راستا شکل گرفته و این اقدام دولت امریکا همانند دیگر سیاست های این کشور خلاف هرگونه حقوق انسانی واخلاقی است.

به گزارش ایسنا به نقل از روابط عمومی معاونت امور مطبوعاتی و اطلاع رسانی، محمد خُدادی با اشاره به اینکه ماهیت دولت امریکا یکجانبه گرایی با هدف کسب سود به دور از هر مولفه انسانی و حقوقی و حتی عرفی است که تبلور آن در رفتار ترامپ نمایان شده است، افزود: مصادره کردن غذا و دارو و تحمیل سختی بر زنان و کودکان برای کسب منافع مادی نتیجه سیاست های امریکا است که اگرچه در گذشته در خفا صورت می گرفت اما امروز عریان شده و رسما اعلام می کند و ابایی هم ندارند که به عصر بربریت بازگشته است.

وی درخصوص مواضع آمریکا علیه مردم ایران در شرایط همه گیری ویروس کرونا گفت: اقدام هر انسانی که انسانیت را حتی درشعار قبول دارد اعلام حمایت از مردم است نه اعلام و اقدام به محاصره و فشار و تهدید و ایجاد اضطراب و رعب و وحشت علیه مردم.

به گفته معاون مطبوعاتی، اگر چه امریکایی ها مانع از دسترسی مبتلایان به کرونا به دستگاه اکسیژن و دارو و ... شدند اما مشکلات مردم با همت مردم و دولت به بهترین شکل و بالاترین استاندارد حل شد چون عزت ما از خداست و همت ما هم ریشه در دین و فرهنگ ملی ما دارد.

خُدادی تصریح کرد: محدود کردن روزنامه ایران که صدای مردم ایران است در همین راستا شکل گرفته و اقدام دولت امریکا همانند سیاست های این کشور خلاف هرگونه حقوق انسانی و اخلاقی است؛ آن ها می خواهند صدای مردم ایران شنیده نشود و معتقدند صداها را باید با ایجاد محدودیت و ممانعت خفه کرد اگرچه این اقدامات آن ها محکوم به شکست بوده و خواهد بود.

وی افزود: نتیجه رفتار امریکایی ها هم اثبات نیات واقعی آن هاست و البته نه تنها نتیجه نداشته و نخواهد داشت بلکه باعث مقاومت، استقلال و فراهم کردن زندگی بدون امریکا در جهان شده و خواهد شد.

انتهای پیام

لینک خبر :‌ خبرگزاری دانشجویان ایران
امکان برپایی مسابقات بین المللی قرآن ایران در سال جاری صرفاً به بهبود شرایط شیوع کرونا در کشور مان مرتبط نیست، بلکه باید تمامی کشورها برای اعزام شرکت کنندگان وضعیت مناسبی داشته باشند.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۲/۱۵

سی وهفتمین دوره مسابقات بین المللی قرآن جمهوری اسلامی ایران، که باید فروردین ماه امسال برگزار می شد، به دلیل شیوع ویروس کرونا و تعطیلی بسیاری از فعالیت ها و رویدادها، سرنوشت نامعلومی پیدا کرده و مشخص نیست که در سال 99 شاهد برگزاری این رویداد بین المللی خواهیم بود یا سرنوشت بسیاری از فعالیت های دیگر، از جمله نمایشگاه قرآن، در انتظار آن است.

مسابقات بین المللی قرآن، که برگزارکنندگانش تأکید بسیاری دارند تا آن را بزرگ ترین رویداد فرهنگی کشور معرفی کنند، از رویدادهای بین المللی قرآنی است که بسیاری از قاریان و حافظان جهان اسلام اهمیت خاصی را برای آن قائل می شوند. اگرچه میزان جوایز آن به مراتب از بسیاری از رقابت های هم رده یا حتی پایین تر نیز کمتر است، اما این مسابقات یکی از گزینه های نهایی قاریان و حافظان برای رقابت با قاریان کشورهای دیگر است، حتی اگر در ادواری به نتایج آن معترض باشند.

این مسابقات هر سال در ایام مبعث پیامبر اکرم(ص)، که طی سال های اخیر با دو ماه فروردین و اردیبهشت همزمان شده است، برگزار می شود و دیدار شرکت کنندگان و دست اندرکاران برگزاری آن با مقام معظم رهبری، که همواره حسن ختام آن بوده است، از مهم ترین ویژگی ها و جذابیت های این رویداد بین المللی برای شرکت کنندگان محسوب می شود.

بیشتر بخوانید:
برگزاری نمایشگاه قرآن در سال 99 لغو شد
برگزاری مسابقات بین المللی قرآن پس از عادی شدن شرایط در جهان

این مسابقات در سال 99 و در سی وهفتمین دوره وضعیت مبهمی دارد. البته شرایط فعلی و بسیاری از رویدادهای مشابه که تعطیل شده اند، نشان دهنده تعطیلی مسابقات حداقل برای یک سال است. البته تعطیلی یک ساله مسابقات به خاطر شیوع ویروس کرونا زمانی پررنگ می شود که وضعیت رویدادهای بین المللی قرآن را با مسابقات ورزشی مقایسه کنیم، زیرا به لحاظ پشتیبانی، اجرایی و حضور شرکت کنندگانی از کشورهای مختلف به یکدیگر شباهت دارند. اگر مسابقات ورزشی با حضور تعداد معدودی از کشورها برگزار می شود، اما در مسابقات قرآن گاهی تعداد آنها به بیش از 70 کشور می رسد و این تعداد از کشورهای شرکت کننده در یک رویداد را شاید بتوان فقط با المپیک مقایسه کرد؛ المپیکی که قرار بود چند ماه دیگر برگزار شود، یک سال به تعویق افتاده و احتمال تعویق مجدد آن نیز هست.

در چنین وضعیتی که مسابقاتی همچون مسابقات بین المللی قرآن ناگزیر از حضور شرکت کنندگانی از کشورهای مختلف است، فقط بهبود شرایط شیوع کرونا در کشور برای میزبانی آن کفایت نمی کند. این وضعیت شرط لازم هست اما به هیچ وجه شرط کافی نیست و باید این شرایط در کشورهایی که متسابقان را اعزام می کنند بهبود یابد.

مهدی قره شیخلو، رئیس مرکز امور قرآنی سازمان اوقاف و امور خیریه، که مسئولیت برگزاری مسابقات سراسری و بین المللی قرآن را برعهده دارد، پیشتر گفته بود که نیمی از شرایط برگزاری مسابقات بین المللی قرآن به شرایط داخل کشور بستگی دارد.

از سوی دیگر مرکز امور قرآنی سازمان اوقاف و امور خیریه عملاً زمان مناسب دیگری را برای برگزاری این رویداد بین المللی در تقویم کاری خود ندارد؛ چراکه بلافاصله با مهار شدن نسبی شیوع کرونا در کشور، باید درصدد جبران زمان عقب افتاده احتمالی برای برگزاری مسابقات سراسری قرآن کریم باشد؛ مسابقاتی که در شرایط عادی باید طی هفته های آینده شاهد برگزاری مراحل مقدماتی آن باشیم تا در صورت امکان حداقل مرحله کشوری این رقابت در زمان مقرر خود شهریور یا مهرماه برگزار شود. همچنین از آنجا که مراجع بهداشتی ملی و بین المللی بر نامعلوم بودن وضعیت شیوع کرونا به خصوص در پاییز و زمستان امسال تأکید دارند، به نظر می رسد عملاً زمان دیگری برای برگزاری این مسابقات در سال 99 وجود نداشته باشد.

به هر ترتیب به نظر می رسد در وضعیتی که کرونا رقابت عظیمی همچون المپیک را، که بسیاری از رقابت های انتخابی آن به فاصله یک یا دو سال مانده به آغاز المپیک برگزار می شود، به تعطیلی کشانده است، کفه ترازوی عدم برگزاری مسابقات بین المللی قرآن بسیار سنگین تر از برگزاری آن باشد یا اینکه گزینه برپایی آن در فضای مجازی و ویدئوکنفرانس، که خیلی دور از ذهن است، روی میز قرار گیرد.

یادداشت از تیمور کاکایی

انتهای پیام

لینک خبر :‌ خبرگزاری بین المللی قرآن
محمدی گفت: مصوب شده است تا برای حمایت از فعالیت های قرآنی در شرایط کرونا، نیمی از اعتباری که برای فعالیت های قرآنی سال 98 واریز شده است، به موسسات قرآنی اختصاص یابد یعنی 6 میلیارد تومان به موسسات قرآنی در آینده ای نزدیک پرداخت می شود.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۲/۱۴

حسن محمدی در گفتگو با خبرنگار گروه قرآن و معارف خبرگزاری شبستان با اشاره به تاثیر شیوع کرونا بر فعالیت های قرآنی گفت: به دلیل شیوع کرونا ویروس شرایط خاصی بوجود آمده است و موسسات قرآنی که جهادی کار می کنند به دلیل شرایط اقتصادی کشور حمایت جدی و مالی خاصی از آنها صورت نگرفته و عموما به صورت تعاملی و حضور مردم فعالیت می کنند که به دلیل شیوع کرونا اکثرا تعطیل شده و به حمایت نیاز دارند.

مدیرعامل اتحادیه تشکل های قرآن و عترت کشور با اشاره به برنامه های موسسات قرآنی در ماه مبارک رمضان و تحت تاثیر شیوع کرونا، افزود: دوره آموزش مجازی تدبر در قرآن کریم به همت موسسه تدبر در قرآن و سیره مشهد و اتحادیه تشکل های قرآن و عترت کشور و از طریق پیام رسان های داخلی اجرا می شود.

وی با بیان اینکه فرایندی طراحی شده که از طریق فضای مجازی این دوره آموزشی به صورت رایگان برگزار شود و در پایان به شرکت کنندگان گواهینامه معتبر داده می شود، گفت: علاقه مندان می توانند برای کسب اطلاعات بیشتر جهت شرکت در این دوره آموزشی به سایت اتقان به آدرس http://etghannews.ir/ مراجعه کنند.

محمدی از برگزاری جشنواره برترین فعالیت های مجازی قرآنی خبر داد و گفت: بستر مجازی مناسبی را تدارک دیده ایم تا این جشنواره به صورت مجازی برگزار شود که به طرح ها و نفرات برتر جوایزی اهدا خواهد شد.

مدیرعامل اتحادیه تشکل های قرآن و عترت کشور خاطرنشان کرد: طرح هایی که به جشنواره برترین فعالیت های مجازی قرآنی و از طریق سایت اتقان ارسال می شوند در صورت داشتن قابلیت ملی، به صورت ملی اجرایی خواهند شد.

وی درخصوص اعتبارات تخصیص یافته به موسسات قرآنی، خاطرنشان کرد: مصوب شده است تا برای حمایت از فعالیت های قرآنی در شرایط کرونا، نیمی از اعتباری که برای فعالیت های قرآنی سال 98 واریز شده است، به موسسات قرآنی اختصاص یابد یعنی 6 میلیارد تومان برای موسسات قرآنی در آینده ای نزدیک پرداخت می شود.

محمدی درخصوص فعالیت های قرآنی موسسات قرآنی کشور ویژه ماه مبارک رمضان در شرایط کرونا، گفت: آموزش حفظ و قرائت قرآن کریم در فضای مجازی، آموزش سبک زندگی و ختم اجزاء قرآن کریم در فضای مجازی از جمله برنامه هایی است که موسسات قرآنی در فضای مجازی برگزار کرده اند.

مدیرعامل اتحادیه تشکل های قرآن و عترت کشور همچنین از راه اندازی پویش مطالبه جمعی موسسات قرآنی از وزیر ارشاد خبر داد و افزود: با توجه به شیوع ویروس کرونا و لغو برگزاری نمایشگاه قرآن در سال جاری و متضرر شدن موسسات مردم نهاد قرآنی، موسسات قرآنی در قالب طوماری از وزیر ارشاد خواسته اند تا اعتبار اختصاص یافته به نمایشگاه قرآن در جهت حمایت از طرح های قرآنی به موسسات پرداخت شود.

پایان پیام/ 47

لینک خبر :‌ خبرگزاری شبستان
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۲/۱۵

رضا کمالی زرکانی روز دوشنبه با اعلام این خبر به رسانه های استان افزود: این قشر می توانند جهت حمایت دولتی و جبران خسارت کرونا با مراجعه به درگاه اطلاع رسانی وزارت فرهنگ وارشاد اسلامی به آدرس www.farhang.gov.ir درخواست خود را ثبت سیستم کنند.
وی بیان داشت: زمان مراجعه وثبت درخواست مشاغل هنری درسامانه روزهای 16 و 17 اردیبهشت جاری، فرهنگی 18 و 19 اردیبهشت و رسانه ای و تولید محتوای دیجیتال نیز 20 و 21 اردیبهشت است.
مدیرکل فرهنگ وارشاد اسلامی هرمزگان اظهارداشت: نمونه رشته فعالیت اشخاص در رسته فرهنگی شامل نشر ، چاپ، ادبیات، قرآن وعترت، عرضه محصولات فرهنگی و زیارتی و دیگر فعالیت های مرتبط و در رسته هنری شامل سینما، موسیقی، هنرهای تجسمی، تئاتر و هنرهای نمایشی، هنرهای سنتی، مد و لباس، عرضه محصولات هنری و دیگر فعالیت های مرتبط می باشد.
وی بیان داشت رسته رسانه ای وتولید محتوای دیجیتال نیز شامل روزنامه نگاری، خبرنگاری، طراحی و عکاسی مطبوعاتی، تولید محتوای دیجیتال، عرضه محصولات رسانه ای، عرضه محصولات فرهنگی وهنری دیجیتال و دیگر فعالیت های مرتبط است.
وی ادامه داد: نمونه واحدهای کسب وکار فعال در رسته فرهنگی را انتشارات، کتاب فروشی، موسسه فرهنگی وهنر، مجتمع فرهنگی وهنری، موسسه قرآن و عترت، چاپخانه وواحدهای وابسته، فروشگاه فرهنگی، کافه کتاب، مراکز مهارت آموزی زبان های خارجی، دفترهای خدمات زیارتی، فروشگاه های عرضه محصولات فرهنگی، مراکز پخش و توزیع کتاب و کالاهای فرهنگی و دیگر کسب و کار های مرتبط شامل می شود.
کمالی یادآورشد: موسسه تک منظوره هنری، گروه های آزاد هنری (سینمایی، موسیقی، تئاتر وبازی های نمایشی)، سالن های سینما، سینما سیار ، استودیوهای صوت و تصویر، مزون (خانه مد ولباس)، سالن تئاتر، تماشاخانه، فروشگاه و بازارچه آثار هنری، آموزشگاه آزاد هنری، نگارخانه، کافه گالری، کارگاه تولید آثار هنری (مانند سفالگری )،هنرستان آزاد، توزیع و پخش فیلم ودیگر کسب و کار های مرتبط از رسته هنری است.
وی اضافه کرد: موسسه یا شرکت فرهنگی دیجیتال، ناشر دیجیتال، مراکز تکثیر حامل های دیجیتال، استودیوهای صوت وتصویر، پیام رسان وشبکه اجتماعی، خبرگزاری و پایگاه خبری، موسسه مطبوعاتی ورسانه ای، کیوسک فروش مطبوعات، دفتر روزنامه ونشریات، مرکز پخش و توزیع نشریات، دفتر سرپرستی ونمایندگی مطبوعات، کانون آگهی وتبلیغات، پلتفرم برخط آثار دیداری و شنیداری، فروشگاه های عرضه محصولات فرهنگی دیجیتال، مراکز شتاب دهی ونوآوری تولید ونشر دیجیتال، گیم نت، ناشربازی، شرکت پخش وتوزیع بازی های رایانه ای، مرکز عرضه بازی رایانه ای، شهربازی الکترونیک و دیگر کسب وکار های مرتبط رسته رسانه ای وتولید محتوای دیجیتال مشمول این حمایت می شوند.
وی اضافه کرد: ثبت نام با درج کد ملی وشماره تلفن همراه اختصاصی متقاضی امکانپذیر است و ورود به سامانه نیز با نام کاربری و کلمه رمز عبور تکمیل فرم اشخاص حقیقی و یا حقوقی بر مبنای نوع فعالیت که در سامانه ارائه شده، است.

انتهای پیام

لینک خبر :‌ جماران
رئیس اداره تحقیق و حسابرسی اداره کل اوقاف و امور خیریه استان سمنان با شیوع کرونا ویروس و در راستای حمایت از بیماران، پیشنهاد شد نسبت به خرید اقلام بهداشتی بر اساس نیاز روز از محل موقوفات منطبق اقدام شود.

محسن عرب اسماعیلی امروز در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس در سمنان اظهار کرد: اداره تحقیق و حسابرسی یکی از واحدهای نظارتی سازمان اوقاف و امور خیریه هستند که بر اساس دستورالعمل ها و ابلاغیه های صادره، باید تمام اسناد هزینه انجام شده از محل موقوفات و بقاع متبرکه توسط این واحد بررسی شوند.

وی افزود: کلیه اسناد مالی موقوفات و امامزادگان پس از تأیید اداره تحقیق و حسابرسی به عنوان هزینه قطعی پذیرفته می شود و چنانچه سندی پس از طی کردن مراحل بررسی در اداره تحقیق مردود اعلام شد، لازم است فرد یا افرادی که در انجام آن هزینه دخیل بوده اند، باید از دارایی شخصی خود معادل آن رقم را به حساب موقوفه یا بقعه واریز کنند.

رئیس اداره تحقیق و حسابرسی اداره کل اوقاف و امور خیریه استان سمنان تصریح کرد: اداره تحقیق و حسابرسی در استان دارای دو بخش حسابرسی و حقوقی است.

وی عنوان کرد: همان گونه که گفته شد، محقق حسابرسی وظیفه رسیدگی به اسناد هزینه مالی را بر عهده دارند.

عرب اسماعیلی اظهار کرد: محقق حقوقی اداره تحقیق نیز وظیفه رسیدگی به امور مربوط به متولیان، صدور نظریه های مصرف، وقفیت، بررسی نیات در سامانه را بر عهده دارد.

وی گفت: یکی از مهم ترین اقدامات ما در اداره تحقیق و حسابرسی اداره کل اوقاف و امور خیریه استان سمنان ارائه مشاوره پیش از انجام هزینه به همکاران، هیأت امنای بقاع متبرکه و متولیان و امنای موقوفات به منظور جلوگیری از مردود شدن اسناد هزینه است.

رئیس اداره تحقیق و حسابرسی اداره کل اوقاف و امور خیریه استان سمنان خاطرنشان کرد: با شیوع کرونا ویروس و در راستای حمایت از بیماران و پیش گیری از بیماری کرونا، به ادارات شهرستان پیشنهاد شد نسبت به خرید اقلام بهداشتی بر اساس نیاز روز از محل موقوفات منطبق اقدام کنند.

انتهای پیام/2249/م/

لینک خبر :‌ خبرگزاری فارس
اهالی شهرستان باشت با ارسال تصاویری از درب بسته اوقاف و امور خیریه این شهرستان با ابراز گلایه از این موضوع خواستار برخورد و توضیح مسئولان بالادستی در این خصوص شدند.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۲/۱۴

به گزارش پایگاه خبری باشت نیوز : آنچه ما از حکایت های خدمت و میز خدمت در ادارات و سازمانها شنیده ایم درب باز اتاق مدیران بر روی ارباب رجوع ها بود تا با داستانی نو و تعطیلی کل اداره در یک شهرستان روبرو شدیم .

عدم دسترسی به مسئولان که از دیرباز گلایه همیشگی مردم بوده است امروز جای خود را به عدم دسترسی به کل کارکنان در یک روز کاری عوض کرده تا شاهد تعطیلی اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان باشت باشیم .

در حالی که این اداره به صورت نمایندگی در شهرستان باشت فعالیت می کند در هفته گذشته تماس های مکرری از سوی شهروندان با این پایگاه خبری مبنی برعدم دسترسی به کارکنان و درب همیشه قفل این اداره برقرار شد.

شهروندان باشتی با ابراز گلایه از قفل بودن درب این اداره در بیشتر مواقع اذعان داشتند : با زحمات و هزینه های فراوانی برای رفع موانع و پیگیری کارها به این نمایندگی مراجعه می کنیم که در بیشتر مواقع با درب بسته آن روبرو می شویم.

دقایقی پیش( یکشنه 14 اردیبهشت ) تصاویر جالبی از بسته بودن درب این نمایندگی در شهرستان باشت با مراجعه یکی از اهالی این شهرستان به دست ما رسید تا به اذعان وی این ادراه همانند 3 روز گذشته هفته قبل نیز همچنان بسته باشد.

با توجه به شیوع ویروس کرونا در کشور و در سطح استان کهگیلویه و بویراحمد جلسات اداری تا حدود زیادی کمتر برگزار و ماموریتهای زیادی لغو شده است اما بسته بودن درب نمایندگی اداره اوقاف شهرستان باشت در روزهایی که هیچ گونه تعطیلی اجباری و رسمی وجود ندارد جای سوال بزرگی است.

با تاکید بر ضرورت انجام تکریم ارباب رجوع در عمل باید گفت درب اتاق مدیران باید به روی مردم باز باشد چرا که مسئولان نیز اگر بتوانند اعتماد مردم را جلب کنند شاهد شکوفایی کشور در زمینه های مختلف خواهیم بود.

انتهای پیام/

لینک خبر :‌ باشت نیوز
مدیر کل اوقاف و امور خیریه استان کرمانشاه با اشاره به توزیع 4 هزار بسته معیشتی در بین نیازمندان، گفت: ارزش هر بسته 500 هزار تومان است.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۲/۱۵ سایت های دیگر : روزنامه سپهر

حجت الاسلام محمد صالحی امروز در گفت وگو با خبرنگار فارس در کرمانشاه، اظهار داشت: با توجه به فرامین مقام معظم رهبری در خصوص طرح مواسات و همدلی طرح ضیافت همدلی در سازمان اوقاف و امور خیریه استان اجرا شده است.

وی ادامه داد: اداره کل اوقاف و امور خیریه استان در لبیک به فرمان مقام معظم رهبری در رزمایش کمک مؤمنانه از محل موقوفات تاکنون یک میلیارد تومان کمک کرده است.

مدیر کل اوقاف و امور خیریه استان کرمانشاه از اختصاص یک میلیارد تومان دیگر هم در بحث خدمت رسانی به افراد آسیب دیده از کرونا تا پایان ماه مبارک رمضان خبر داد و گفت: 4 هزار بسته معیشتی در قالب طرح ضیافت همدلی بین نیازمندان تا اواسط ماه مبارک رمضان با همکاری آستان قدس رضوی، کمک خیرین، محل نیات وقف و سایر دستگاه ها توزیع می شود که ارزش هر بسته 500 هزار تومان است.

وی افزود: این اداره برنامه ریزی های خاصی در راستای کمک به اقشار آبرومندی که در این ایام محروم از کار هستند، در نظر دارد.

صالحی یکی از این برنامه ها را در قالب تسویه بدهی افراد نیازمند در نانوایی های سطح شهر عنوان کرد و گفت: اداره اوقاف و امور خیریه با مراجعه به نانوایی های سطح شهر لیست بدهی افراد نیازمند که بابت خرید نان به نانوایی ها بدهکار بودند مشخص و بدهی این افراد را تسویه کرده است.

انتهای پیام/پ

لینک خبر :‌ خبرگزاری فارس
32 ماه از کلنگ زنی احداث مجتمع بزرگ تجاری -تفریحی خلیج فارس یاسوج می گذرد ولی هنوز سنگ روی سنگ نگذاشته اند و تنها مرکز شهر را به حلبی آباد تبدیل کرده اند.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۲/۱۵ سایت های دیگر : تابناک کهکیولیه و بویراحمد بویر نیوز عصر دنا

به گزارش خبرگزاری تسنیم از یاسوج ، 24 مردادماه 96 با حضور سید موسی خادمی استاندار وقت کهگیلویه و بویراحمد، قائم مقام سازمان اوقاف و امور خیریه کشور و برخی دیگر از مسئولان کشوری و استانی احداث مجتمع تجاری - تفریحی خلیج فارس واقع در میدان هفتم تیر یاسوج کلنگ زنی شد که بعد از گذشت 32 ماه از آن زمان هنوز خبری از اجرایی پروژه نیست.

قرار بود این پروژه در 10 طبقه و با زیربنای 26 هزار مترمربع با مشارکت بنیاد توسعه عمران موقوفات کشور و سرمایه گذار بخش خصوصی با سه طبقه پارکینگ به متراژ 9 هزار متربع و مابقی طبقات شامل هتل آپارتمان، رستوران و شهربازی در مدت زمان 42 ماه ساخته شود ولی از این زمان 32 ماه گذشت ولی پروژه اوقاف و امور خیریه هنوز اندر خم حلبی های محصور شده مانده است.

عزیز فیلی معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار کهگیلویه و بویراحمد خواستار تعیین تکلیف پروژه مجتمع تجاری خلیج فارس یاسوج در کمترین زمان ممکن شد و افزود: در صورت بی توجهی اوقاف و امور خیریه این محل برای اجرای پارکینگ تحویل شهرداری یاسوج می شود.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه کهگیلویه و بویراحمد در این زمینه گفت: شرکت خلیج فارس پیمانکار پروژه اوقاف در میدان هفتم تیر یاسوج به کار خود ادامه می دهد و به زودی با رایزنی با بنیاد توسعه و عمران موقوفات مشکلات این طرح برطرف می شود.

حجت الاسلام والمسلمین سید نوراله جنتی پور هزینه پروانه ساخت این پروژه را 40 میلیارد ریال عنوان کرد و ادامه داد: با عادی شدن وضعیت بیماری کرونا عملیات اجرایی این پروژه از سر گرفته می شود.

به گزارش تسنیم پروژه مجتمع تجاری - تفریحی اوقاف و امور خیریه واقع در میدان هفتم تیر یاسوج در 10 طبقه به زیربنای 26 هزار مترمربع شامل هتل آپارتمان، پارکینگ، رستوران گردان و بیش از 342 واحد پارکینگ، 115 واحد تجاری، 26 چشمه سرویس بهداشتی، 31 واحد اقامتی و واحدهای مسکونی و اداری احداث می شود.

انتهای پیام/541/ح

لینک خبر :‌ خبرگزاری تسنیم
رشت- مدیرکل ارشاد گیلان بااشاره به ایجاد مطالبه گری در بخش ها و حوزه های مختلف بعد از پایان کرونا، تأکید کرد: دستگاه ها باید خود را برای پاسخگویی به این مطالبات به اندازه سهم خود آماده کنند.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۲/۱۴ سایت های دیگر : جماران ندای گیلان نسیم خبر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی

به گزارش خبرنگار مهر ، فیروز فاضلی پیش از ظهر یکشنبه در بیست و یکمین جلسه کمیته فضای مجازی و رسانه ستاد مقابله با کرونا در اداره کل ارشاد گیلان با اشاره به رفتار سازی در این ایام، اظهار کرد: با توجه به بازگشایی برخی از مشاغل و همچنین تردد شهروندان در سطح شهر بعد از حدود دو ماه قرنطینه خانگی باید نوع رفتار در سطح جامعه با توجه به شرایط موجود فرهنگ سازی شود.

وی در ادامه به زمان نامعلوم پایان بحران کرونا در کشور و حتی جهان اشاره کرد و افزود: این بحران از نظر فرهنگی و رسانه ای همچنان ادامه خواهد داشت و در صورت عدم رعایت و رفتار سازی درست در سطح جامعه احتمال بازگشت به وضعیت اول و از بین رفتن انسجام ایجاد شده در میان همه ارکان اعم از مردم و مسئولان وجود دارد.

مدیرکل ارشاد گیلان با بیان اینکه در ایام شیوع کرونا حوزه ها و بخش های فرهنگی، هنری، دینی و آموزشی و حتی روابط شخصی افراد نیز فضای دیگری از نوع فعالیت ها و رفتارها را تجربه کرده است، گفت: این احتمال وجود دارد که با پایان این شرایط نیز این تجربه سبب ایجاد نوعی گسست در روال عادی انجام کارهای در این بخش ها شود.

وی با اشاره به اینکه باید از هم اکنون خود را برای مرحله باز اندیشی انتقادی (مطالبه گری و پرسش گری جامعه) آماده کنیم، تصریح کرد: قطعاً بعد از گذشت از این مرحله پرسشگری و مطالبه گری در سطح آحاد جامعه افزایش خواهد یافت که در این مرحله همه دستگاه ها برای پاسخگویی نقش آفرین خواهند بود.

فاضلی با تأکید بر لزوم افزایش آستانه تحمل به ویژه در میان مسئولان در برابر پرسشگری و مطالبه گری ، گفت: همه دستگاه ها، حوزه ها و بخش ها باید در کنار یکدیگر به اندازه سهم خود در برابر این مطالبه گری انتقادی پاسخگو باشند.

وی با بیان اینکه هیچکدام از دستگاه ها و حوزه ها بعد از این برهه زمانی نباید خود را مبرا از پاسخگویی در برابر پرسش ها بدانند و از مسئولیت و نقش دستگاه متبوعه خود شانه خالی کنند، افزود: دستگاه ها باید از همین امروز به شناسایی معضلات، مشکلات و کمبودها و نواقص حوزه های خود اقدام کرده و خود را برای پاسخگویی آماده کنند.

مدیرکل ارشاد گیلان با تأکید بر اینکه از سوی دیگر نباید پرسشگری ها و مطالبات با انتقاد از یک دستگاه و سازمان همراه باشد، اظهار کرد: واقعیت ها، نوع و سهم وظایف دستگاه ها نیز باید در مطالبه گری و پرسش ها مد نظر قرار گیرد.

کد خبر 4915600

لینک خبر :‌ خبرگزاری مهر
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۲/۱۴ سایت های دیگر : خبرگزاری دانشجویان ایران خبرگزاری فارس ندای موج

ایران مراسم نیوز : مدیرکل اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی استان درخصوص زمان برگزاری مجدد نمایشگاه کتاب استان باتوجه به لغو نمایشگاه در اسفند ماه سال گذشته افزود: نمایشگاه کتاب استان در 6 ماهه دوم سال جاری برگزار خواهد شد.
به گزارش خبرنگار پایگاه خبری-تحلیلی ایران مراسم نیوز، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان غربی عنوان کرد: تالار و مجتمع فرهنگی مرکزی ارومیه تیرماه افتتاح می شود.

حجت الاسلام ناصرخدایاری افزود: پروژه تالار مرکزی ارومیه درحال حاضر 98درصد پیشرفت فیزیکی داشته و تیرماه سال جاری افتتاح می شود.

وی بااشاره به اینکه پروژه به دلیل شیوع کرونا چند روزی تعطیل بود اما بعدا با رعایت تمامی اصول بهداشتی درحال تکمیل و آماده سازی است، تصریح کرد: متاسفانه به دلیل شرایط اقتصادی و تحریم عملیات اجرایی پروژه دیرتر شروع شد ولی اکنون پیشرفت خوبی دارد.

حجت الاسلام خدایاری باتاکید بر اینکه احداث پروژه تالار مرکزی ارومیه از سال 86 با ظرفیت 2130نفر گنجایش شروع شده است، اظهار کرد: تاکنون برای احداث این پروژه 50 میلیارد تومان هزینه شده و برای تکمیل و خرید ماشین آلات و تجهیزات آن 30میلیارد تومان نیز نیاز است.

وی با اشاره به اینکه فضای فرهنگی استان 56 هزار مترمکعب است، یاد آور شد: با افتتاح تالار مرکزی ارومیه 18هزار مترمکعب به ظرفیت فضای فرهنگی استان اضافه خواهدشد که یک تحول مهم دراین حوزه است.

حجت الاسلام خدایاری ادامه داد: امسال علاوه بر نمایشگاه کتاب استان، نمایشگاه تولیدات مجازی و مطبوعات نیز برگزار خواهد شد.

لینک خبر :‌ ایران مراسم نیوز
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان یزد با تقدیر از رسانه های یزد به دلیل عملکرد خوب در زمان شیوع کرونا، از بررسی خسارت های رسانه ها در این ایام خبر داد.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۲/۱۴

به گزارش خبرگزاری تسنیم از یزد ، مجید جوادیان زاده دقایقی قبل در نخستین نشست خبری آنلاین و غیرحضوری استان یزد که به همت خانه مطبوعات یزد برگزار شد با اشاره به اینکه رسانه های استان یزد در زمان شیوع کرونا خیلی خوب عمل کردند اظهار داشت: به حمدالله رسانه های استان یزد هم در حوزه فرهنگ سازی و اطلاع رسانی گسترده به شهروندان وهم در زمینه مدیریت بحران عملکرد بسیار خوبی از خود به نمایش گذاشتند.

وی ادامه داد: انشاالله در سال 99 با همفکری و همکاری که با اصحاب رسانه به ویژه نهاد خانه مطبوعات خواهیم داشت، برنامه های خوب، مبتکرانه و خلاقانه ای را در پیش داریم.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استانی یزد ادامه داد: حتما باید طرحی تحت عنوان خاطره نگاری بحران داشته باشیم و تمام تجربیاتی که رسانه ها و خبرنگاران در این ایام داشتند را ثبت کنیم تا اگر در آینده هم با بحرانی روبرو بودیم، بتوان همانند عرصه فعلی با آن روبرو شویم.

جوادیان زاده ادامه داد: با توجه به شیوع کرونا و زمانی که از ابتدای سال تاکنون از دست دادیم باید ویرایشی در لیست برنامه ها صورت گیرد و زمینه ای به وجود آید تا بتوانیم برنامه هایی با تاثیرگذاری بالا و متناسب با شرایط زمانی فعلی برگزار کنیم.

وی تصریح کرد: از جمله اقداماتی که امسال قرار است برگزار شود، جشنواره های رسانه ای است که به صورت فصلی و با موضوعات متنوع و مورد نیاز روز جامعه برگزار شود.

جوادیان زاده تصریح کرد: به این ترتیب آنچه که رسانه ها در استان می نویسند بیش از پیش دیده می شود و فرصت بیشتری فراهم می شود و به این ترتیب زمینه ای برای افزایش کمی و کیفی آثار در حوزه های مختلف و موضوعات متنوع فراهم می شود.

وی در پاسخ به خبرنگار تسنیم در یزد مبنی بر ضرورت بررسی خسارت هایی که رسانه ها در زمان شیوع کرونا متحمل شده اند اظهار داشت: در این حوزه بررسی هایی صورت گرفته و با برخی از اصحاب رسانه در استان صحبت هایی شده تا برنامه ریزی مناسبی در این راستا انجام شود.

انتهای پیام/781/ی

لینک خبر :‌ خبرگزاری تسنیم
کرمان - مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی شمال استان کرمان بر لزوم شناسایی هنرمندان متضرر از کرونا در این استان تاکید کرد.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۲/۱۵ سایت های دیگر : اقتصاد آینده

به گزارش خبرنگار مهر ، محمدرضا علیزاده صبح دوشنبه در جلسه با مدیرعامل خانه هنرمندان کرمان با اشاره به آسیب های اقتصادی کرونا اظهار کرد: حوزه فرهنگ و هنر به دلیل بنیه مالی ضعیفی که دارد بیشتر از سایر حوزه ها صدمه دیده است.

وی با اشاره به حجم بالای خسارت های ناشی از محدودیت های مرتبط با کرونا افزود: باید برای جبران این خسارت ها بیش از پیش تلاش کنیم.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی شمال استان کرمان خواستار شناسایی هنرمندان متضرر از کرونا در استان کرمان شد و گفت: باید نوع نیازها و حمایت های این قشر مشخص و در این زمینه برنامه ریزی شود.

وی به نقش نهادهایی مانند خانه هنرمندان و خانه مطبوعات و اتحادیه تشکل های قرآنی اشاره و تصریح کرد: در این شرایط این مراکز واسط بین دولت و جامعه فرهنگی و هنری هستند و باید مطالبات و انتظارات دو طرف را منتقل کنند.

کد خبر 4916411

لینک خبر :‌ خبرگزاری مهر
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۲/۱۵ سایت های دیگر : خبرگزاری جمهوری اسلامی شما نیوز

قشم- ایرنا- دولت با ارایه بسته های حمایتی از فعالان فرهنگی، هنری و رسانه ای که در بحران کرونا آسیب دیدند، حمایت می کند.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی منطقه آزاد قشم روز دوشنبه به خبرنگار ایرنا گفت: متقاضیان برای برخورداری از این طرح باید با مراجعه به درگاه اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به آدرس https://corona.samandehi.ir/homepage.aspx تقاضای خود را ثبت کنند.

علیرضا کمساری ادامه داد: این حمایت از طریق وزارت کار، رفاه و تامین اجتماعی از صاحبان متقاضی این نوع مشاغل صورت می گیرد.

کانون هنر قشم آبان ماه سال 1392 تشکیل شد و هشت انجمن نمایش، موسیقی، خوشنویسی، شعر و ادب، عکاسان خلیج فارس، قرآن و عترت، هنرهای تجسمی و داستان در آن فعالیت می کنند.
شهرستان قشم شامل جزیره های قشم، هنگام و لارک با بیش از 150 هزار نفر جمعیت در جنوب استان هرمزگان قرار دارد.

منبع خبر : ایرنا

لینک خبر :‌ مجله بوبینا

ضربه های کرونا بر حوزه فرهنگ و هنر استان کرمان

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمان: حوزه فرهنگ و هنر استان در جریان کرونا لطمه های زیادی خورده است.

به گزارش خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از کرمان ، محمدرضا علیزاده، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمان گفت: حوزه فرهنگ و هنر و رسانه استان در جریان محدودیت های ناشی از کرونا به واسطه بنیه ی ضعیف مالی بیش از سایر بخش ها، لطمه دیده است.

او تصریح کرد: حوزه فرهنگ و هنر لطمات زیادی از محدودیت های ناشی از گسترش ویروس کرونا دیده و لازم است در این زمینه فعالان و موثران این حوزه تلاش مضاعفی انجام دهند.

او افزود: در چنین شرایطی وجود نهاد هایی مانند خانه هنرمندان و خانه مطبوعات و اتحادیه تشکل های قرآنی می تواند اثرگذار باشد، زیرا این مراکز واسط بین دولت و جامعه فرهنگی و هنری هستند و می توانند فعالانه و به صورت پیوسته خواسته ها، مطالبات و انتظارات دو طرف را منتقل نمایند.

علیزاده بیان کرد: جایگاه خانه هنرمندان، خانه مطبوعات و اتحادیه تشکل های قرآنی به عنوان تشکل صنفی، جایگاه موثری است و هر کدام در یک بخش می توانند برنامه ریزی و اقدام نمایند.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی عنوان کرد: شورای عالی خانه هنرمندان می تواند در این شرایط، فعال تر وارد عمل شوند، رایزنی های مستمر خانه هنرمندان به واسطه نمایندگی جامعه فرهنگی و هنری، اهمیت به سزایی دارد.

او بر شناسایی هنرمندان متضرر شده، نوع نیاز و نوع حمایت از آن ها در این خصوص تاکید کرد.

انتهای پیام/س

لینک خبر :‌ مجله بوبینا
رئیس اتحادیه ناشران و کتابفروشان استان قم گفت: اگر دولت اقدام به موقع نکند، ورشکستگی و تعطیلی گسترده در انتظار ناشران به ویژه ناشران دینی خواهد بود.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۲/۱۵ سایت های دیگر : قم نا قم فردا تابناک قم وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی

حمید خرمی، رئیس اتحادیه ناشران و کتابفروشان استان قم، در گفت وگو با خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم ، با اشاره به وضعیت نامناسب ناشران کتب مذهبی در ماه های اخیر گفت: همه اقشار جامعه از دوران کرونا ضرر و زیان های اقتصادی بسیاری دیدند، در این میان سهم حوزه فرهنگ و چاپ و نشر نیز بالا بوده است.

وی ادامه داد: در این دوران جهت دهی توجه مردم به سمت مواردی پیش رفته که تا پیش از آن شاید جایی در سبد کالا نداشت، از همین رو بسیاری از امور فرهنگی و حتی می توان گفت ، تمام کالاهای فرهنگی از سبد کالای خانوار خارج شده است.

خرمی با اشاره به افزایش قیمت کلیه اجناس مصرفی گفت: طبیعتاً کتاب نیز با افزایش قیمت مواجه شده است و مردم کمتر سمت کتاب خواهند آمد، این امر موجب شده تا ناشران در کشور نسبت به سال های اخیر باز هم ضعیف تر شوند.

وی از خسارات گسترده در حوزه نشر خبر داد و گفت: طی جلساتی که با اداره کل ارشاد استان داشتیم، میزان خسارت ناشران و کتابفروشان استان را برآورد کردیم و درخواست رسیدگی داشتیم، اما هنوز خبری از این رسیدگی ها نیست.

خرمی با بیان این مطلب که مخالف پرداخت وام بلاعوض به ناشران است، گفت: با توجه به اینکه بانک صادرات بانک عامل وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است، پیشنهاد من این است که وزارت ارشاد با همکاری بانک عامل نمایشگاه کتاب ، اقدام به تسهیلات قرض الحسنه برای ناشران کند، برای نمونه هر ناشری بتواند وام قرض الحسنه دریافت کند که پرداخت سود آن نیز بین ناشر و وزارت ارشاد تقسیم شده باشد.

رئیس اتحادیه ناشران و کتابفروشان استان قم ادامه داد: اگر غیر از این باشد، وضعیت نشر بدتر خواهد شد، مخصوصاً ناشران مذهبی در فشار بیشتری هستند، چرا که فروششان چند سالی است که با افت شدید روبرو بوده و اکنون نیز رسیدگی نشود، با حجم عظیمی از ورشکستگی و تعطیلی در بخش ناشران دینی روبرو خواهیم شد.

خرمی در پاسخ به اینکه زیرساخت فروش الکترونیک در میان ناشران دینی چه اندازه مهیا است، گفت: ناشران اندکی از این زیرساخت بهره مند هستند، اما مراکز پخش روی کتاب های ناشران کار می کنند و فروش الکترونیک هم از مراکز پخش بوده است.کما اینکه فروش الکترونیک چندان روی کتاب مذهبی و دینی جواب نمی دهد ، کلا خرید کتاب مذهبی به دشواری انجام می شود.

انتهای پیام/

لینک خبر :‌ خبرگزاری تسنیم
حوزه/ نویسنده مطرح و شناخته شده حوزه علمیه قم گفت: برگزاری جشنواره کتابخوانی رضوی به ترویج فرهنگ مطالعه آثار دینی در جامعه کمک شایان توجهی کرده است.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۲/۱۵

به گزارش خبرگزاری حوزه ، حجت الاسلام و المسلمین جواد محدثی، نویسنده کتاب "حکمت های نقوی" طی سخنانی در دومین نشست کتاب آنلاین با محوریت دهمین جشنواره کتابخوانی رضوی که به همت اداره کل کتابخانه های عمومی استان قم در فروشگاه کتابستان رضوی برگزار شد، اظهار داشت: انتخاب حدیث در جشنواره کتابخوانی رضوی حقیقتاً کار بسیار پسندیده ای برای گروه سنی نوجوان است چرا که ثمره ی کار بالا می رود.

وی افزود: این جشنواره فرصتی برای گسترش فرهنگ مطالعه و ترویج و تعمیق معارف آل الله است که با این حرکت فرهنگی و مذهبی خدمت بزرگی صورت پذیرفته است.

این نویسنده مطرح همچنین گفت: جشنواره کتابخوانی رضوی با محور قرار دادن عالم آل محمد(ص)، گام بزرگی را برداشته و این تشویق و ترغیب در عصر حاضر یک نیاز است و به خصوص با توجه به شیوع کرونا و ضرورت حضور در خانه، فرصت مغتنمی است تا در کنار خانواده با مغتنم شناختن این فرصت، کتاب های جشنواره رضوی مطالعه شود.

وی همچنین در رابطه با کتاب حکمت های نقوی گفت: این کتاب مجموعا 40 حدیث دارد که با قلمی روان به رشته تحریر درآمده و تبیین کننده محتوای حدیث است.

وی افزود: در این کتاب با استفاده از احادیث تاکید شده که راه روشن همانا مسیر اهل بیت (ع) است و در این باره امام رضا (ع) می فرمایند: اگر مردم شیرینی و محاسن کلام ما را درک می کردند هر آینه به آن روی می آوردند.

حجت الاسلام و المسلمین محدثی همچنین ابراز داشت: انتخاب 40 حدیث از طرفی آسان بود و از طرفی هم سخت بود. به دلیل فراوانی احادیث کار ما برای گزینش حدیث دشوار شد، از این رو احادیثی را انتخاب کردیم که برای عموم افراد جامعه کارساز باشد و به اخلاق اجتماعی و بهبود شرایط زندگی افراد کمک کند.

وی اضافه کرد: مخاطب شناسی و ارتباط با افکار عمومی یکی از هنرها و خلاقیت های نویسنده موفق است، چرا که نگارنده باید به تناسب ذائقه مخاطب محتوا تولید کند و این بیشترین خدمت به اهل بیت پیامبر(ص) است.

این نویسنده و مولف آثار مذهبی در خاتمه گفت: خواننده باید محتوای کلام را به خوبی درک کند تا برای او پر از جاذبه و کشش باشد به گونه ای که به عمق پیام پی ببرد و به آن متصل شود.

313/8

لینک خبر :‌ خبرگزاری حوزه
اخبار ملکان:رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی ملکان معتقد است:محل ساختمان فعلی این اداره در زمان احداث مکان یابی مناسبی نشده و در حاشیه شهر احداث شده است.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۲/۱۴

سعید سلطانپور روز یک شنبه 14 اردیبهشت در گفتگو با خبرنگار پایگاه خبری اخبار ملکان افزود:در سایر شهرهای استان ساختمان های اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی در مراکز شهری و نقطه قابل دسترس برای عموم احداث شده است.

وی کمبود فضای قیزیکی را از جمله مشکلات اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی ملکان دانست و گفت:با توجه به افزایش تعداد انجمن های هنری از 2 انجمن به 6 انجمن در سال گذشته که در سال جاری نیز با ایجاد انجمن های خانه مطبوعات و قرآن به عدد 8 خواهند رسید لذا ضروری است جهت استقرار این انجمن ها فضای فیزیکی این اداره نیز افزایش یابد.

سلطانپور از احداث طبقه اول خانه فرهنگ ملکان خبر داد و گفت:متاسفانه این پروژه که احداث آن از سال 97 آغاز شده با کمبود اعتبار مواجه بوده و بطوریکه طی سال 98 تنها 30 درصد بودجه تخصیص یافته است.

رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی ملکان از پیشرفت 50 درصدی این پروژه خبر داد و افزود:برای تکمیل طبقه اول به حدود 20 میلیارد ریال اعتبار نیاز است.

وی افزود:متاسفانه بعلت متوقف شدن این طرح و در مواقع بارش،آب بارش ها به سقف طبقه همکف نفوذ کرده و باعث از بین رفتن سقف ساختمان آمفی تئاتر و ساختمان اداری شده است.

لینک خبر :‌ اخبار ملکان
حسین مسگرانی گفت: در پی تفاهم نامه به امضاء رسیده فیمابین استانداری و این اداره کل، مجتمع رسانه های استان راه اندازی می شود.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۲/۱۴ سایت های دیگر : مجله بوبینا

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا ؛ حسین مسگرانی در گفت و گو با خبرنگار عصرهامون ، افزود: پیرو سفر وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی؛ در سال های 97-98 تفاهم نامه ای بین استانداری و اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی منعقد شد که یکی از بندهای آن تفاهم نامه اختصاص یک مکان توسط استانداری برای ایجاد و راه اندازی مجتمع رسانه های استان بوده است.

وی ادامه داد: پیرو این تفاهم نامه پیگیری های مختلفی از سوی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی و خانه مطبوعات استان انجام ودر این راستا چندین پیشنهاد نیز ارائه شد که در نهایت طی سال گذشته و امسال دو مکان برای راه اندازی این مجتمع پیشنهاد و به استاندار اعلام شد تا در صورت تایید در شورای برنامه ریزی مطرح و به تصویب رسد.

این مقام مسئول بیان کرد: اگر این موضوع محقق شود خانه مطبوعات و رسانه های سیستان و بلوچستان که شدیدا نیازمند حمایت هستند، از مشکل نبود مکان مناسب استاندارد رها خواهند شد.

مسگرانی تصریح کرد: در حال حاضر نامه ای برای پیگیری این موضوع استاندار سیستان و بلوچستان ارسال کرده ایم.

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان خاطر نشان کرد: برای ارتقاء سطح کیفی و تامین رسانه های سیستان و بلوچستان طرح حمایت در راستای ایجاد تحول رسانه ای را به زودی در شورای اطلاع رسانی بررسی و جمع بندی خواهیم کرد.

به گزارش عصرهامون چهاردهم اردیبهشت ماه امسال مصادف با روز جهانی مطبوعات نامگذاری شده است. در یک جامعه مردم سالار و دموکراتیک، رسانه ها و مطبوعات به عنوان رکن چهارم دموکراسی مطرح هستند که این موضوع نشان می دهد رسانه ها و آزادی مطبوعات چه نقش مهم و ویژه ای در یک جامعه مردم سالار دارند .

در جمهوری اسلامی ایران هم به آزادی مطبوعات به صورت صریح در قانون مطبوعات اشاره شده و در قانون مطبوعات جمهوری اسلامی آمده که همه مطبوعات و نشریات و رسانه ها در بیان مطالب آزادند مگر اینکه مخل مبانی اسلام و همچنین حقوق عمومی جامعه و مردم باشد .

انتهای پیام/

لینک خبر :‌ دانا