بولتن فرهنگی هنری/مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی 14 اردیبهشت 99
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۲/۱۴ سایت های دیگر : اعتدال

کلیه اطلاعات متضمن حق و تکلیف برای مردم از جمله قوانین، مقررات و تصمیمات عمومی باید از طریق پایگاه ملی اطلاع رسانی قوانین و مقررات کشور به اطلاع عموم برسد.

به گزارش سرویس خبری معاونت تدوین، تنقیح و انتشار قوانین و مقررات، شیوه نامه انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات متضمن حق و تکلیف برای مردم (قوانین، مقررات و تصمیمات عمومی( [موضوع تبصره ماده 5 و ماده 11 قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات] پس از تصویب در کمیسیون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات، در تاریخ 99/1/30 به تایید رییس جمهور رسید و در نهم اردیبهشت ماه طی نامه شماره 109569 توسط وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و رییس کمیسیون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات ابلاغ شد.

در بند اول این شیوه نامه، مفهوم و مصادیق اطلاعات متضمن حق و تکلیف عمومی تبیین شده و در ماده 3 مقرر گردیده است: مؤسسات مشمول قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات مصوب 1387 اعم از مؤسسات عمومی و مؤسسات خصوصی ارائه دهنده خدمات عمومی باید کلیه مصوباتی را که تحت هر یک از عناوین مذکور در ماده 1 یا عنوان دیگری تصویب شده اند یا در آینده تصویب می کنند در صورتی که حاوی اطلاعاتی با اوصاف یا عناوین مذکور در ماده 1 این شیوه نامه باشد علاوه بر انتشار در پایگاه اطلاع رسانی خود از طریق روزنامه رسمی به نشانی www.rrk.ir و پایگاه ملی اطلاع رسانی قوانین و مقررات کشور به نشانی www.dotic.ir منتشر کرده و با سایر وسایل ارتباطی روز به اطلاع عمومی برسانند.

همچنین بند سوم این شیوه نامه، دسترسی متقاضیان به اطلاعات متضمن حق و تکلیف عمومی را تبیین نموده و در ماده 7 تصریح شده است: متقاضی دسترسی به قوانین و مقررات باید ابتدا به پایگاه اطلاع رسانی مؤسسه مربوط مراجعه کند و اگر قوانین و مقررات مورد نظر خود را در آنجا پیدا نکرد به پایگاه روزنامه رسمی کشور به نشانی www.rrk.ir یا به پایگاه ملی اطلاع رسانی قوانین و مقررات کشور به نشانی www.dotic.ir مراجعه نموده و مصوبه مورد نظر خود را در آنجا جستجو کند. مؤسسات عمومی و سامانه انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات باید متقاضیان دسترسی را راهنمایی کنند.

لینک خبر :‌ خبرگزاری تابناک
عضو هیأت رئیسه مجلس گفت: کتابداران در نهاد کتابخانه های عمومی کشور اطمینان داشته باشند که نمایندگان مجلس یازدهم پیگیر حقوق آنها خواهند بود.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۲/۱۴

سید امیر حسین قاضی زاده هاشمی نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس شورای اسلامی در گفت وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری فارس، گفت: در هفته های اخیر کتابداران زیادی با اینجانب و سایر نمایندگان محترم تماس داشته و نسبت به حقوق پایین خود و عدم اعمال افزایش 50 درصدی امتیازات فصل دهم قانون مدیریت خدمات کشوری گلایه جدی داشته اند. بررسی صورت گرفته در خصوص این موضوع نشان می دهد که این موضوع درست بوده و میزان 50 درصد فوق برای کتابداران کتابخانه های عمومی اعمال نشده است در حالی که سایر مجموعه های ذیل وزارت ارشاد این 50 درصد افزایش امتیازات فصل دهم را برای کارکنان خود اعمال کرده اند.

وی افزود: بی توجهی به وضعیت رفاهی و معیشت کتابداران به نوعی تضییع حقوق این قشر فرهنگی است، آن هم قشری که با مبحث مهم کتاب و کتابخوانی سر و کار دارند و به اقشار مختلف مردم ارائه خدمات می دهند و تلاششان در راستای مرتفع کردن یکی از مهمترین دغدغه های مقام معظم رهبری است و انتظار است این گروه که امروز یکی از پایین ترین سطوح دریافت حقوق را دارند باید از حداقل های حقوق برخوردار باشند.

عضو هیأت رئیسه مجلس اظهار داشت: نهاد کتابخانه های عمومی همواره درخواست افزایش بودجه دولتی خود را دارد که البته این موضوع باید پیگیری شود، اما نهاد کتابخانه های عمومی علاوه بر بودجه ای که به عنوان کمک دولت دریافت می کند دارای بودجه اختصاصی نیز می باشد. مجلس شورای اسلامی نیز در همراهی با این نهاد فرهنگی اثرگذار و در راستای تقویت و ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی، قوانین لازم برای الزام شهرداری ها در پرداخت نیم درصد را تصویب کرده است و نهاد کتابخانه های عمومی با مدیریت بودجه اختصاصی خود می تواند نسبت به افزایش 50 درصد حقوق کتابداران اقدام نماید. نهاد کتابخانه های عمومی مطالبات زیادی را از شهرداری ها دارد که در صورت مدیریت این مطالبات و به پشتوانه حمایت دولت به راحتی می تواند بودجه خود را تأمین نماید، بنابراین لازم است وزیر محترم ارشاد نسبت به پیگیری افزایش 50 درصدی فصل دهم قانون مدیریت خدمات کشوری با توجه به وجود بودجه اختصاصی و کمک های دولت به نهاد کتابخانه های عمومی اهتمام داشته باشد.
قاضی زاده در پایان ضمن تشکر از حجت الاسلام پژمان فر در طراحی سوال از وزیر ارشاد در خصوص حقوق کتابداران گفت: کتابداران اطمینان داشته باشند که نمایندگان مجلس در دوره یازدهم نیز پیگیر موضوع خواهند بود.

انتهای پیام/

لینک خبر :‌ خبرگزاری فارس
سید عباس صالحی در جدیدترین توئیت خود با اشاره به اشتباه یک مداح در حرم امام رضا(ع) و ایجاد برخی برداشت ها، نوشت: توجیه ناموجه خطا و تبعیض در برخورد با خطا، این دو وجدان عمومی را رنج می دهد.

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، در متن توئیت سید عباس صالحی آمده است:

خطیب، مداح، نویسنده، هنرمند و ... اشتباه می کنند، خطا لازمه زندگی بشری است.

اما دو چیز ناگوار است:

توجیه ناموجه خطا

تبعیض در برخورد با خطا

این دو وجدان عمومی را رنج می دهد.

لینک خبر :‌ وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی
معاون توسعه، مدیریت و منابع وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی عدم برپایی نمایشگاه کتاب را دارای لطمات مالی زیادی بر حوزه نشر دانست و در اینباره از حمایت های این وزارتخانه برای جبران بخشی از آسیب ها سخن گفت.

لادن حیدری ضمن مصاحبه با برنامه "تقاطع فرهنگ" رادیو گفت وگو در رابطه با برنامه های حمایتی وزارتخانه متبوع اش برای فعالان فرهنگ و هنر و اهل قلم اظهار کرد: اهالی فرهنگ و هنر درآمدی مستمر ندارند و از اینرو در ایام قرنطینه، حمایت از این عزیزان به طور جد در دستور کار قرار گرفته است.

وی افزود: در نخستین گام موفق شدیم فرهنگ را در لیست 13 گانه کسب و کارها بگنجانیم و در ادامه ضمن پیگیری های متعدد از نهادهای اقتصادی کشور، وارد عمل شدیم.

حیدری بیمه تامین اجتماعی یا سهم دهی به هنرمندان در این بیمه را از دیگر دستاوردهای وزارت ارشاد عنوان کرد و گفت: طی نشست های مستمر، قول های خوبی از سازمان برنامه و تامین اجتماعی گرفتیم.

وی ادامه داد: مصادیق فعالیت ها به تشخیص وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی می رسد و ما تمام این مصادیق را احصا کرده و به سازمان و نهادهای متولی منعکس کردیم.

حیدری همچنین به بحران برپایی نمایشگاه کتاب و قرآن در ابتدای سال اشاره کرد و گفت: امسال به اقتضای شرایط همه ناشران خود را آماده حضور در این رویدادها کرده و سرمایه گذاری هنگفتی کردند ولی متاسفانه عدم برگزاری این رویدادها لطمات جدی اقتصادی به این حوزه وارد آورد.

وی ادامه داد: علاوه بر پیگیری ها و تسهیلاتی که قرار است دولت پرداخت کند، وزارت فرهنگ نیز دست به ابتکار جدیدی زده و بویژه در معاونت فرهنگی موضوع را پیگیری کرده ایم و ان شاالله خبرهای خوشی برای ناشرین و کتابفروشان داریم.

حیدری ابراز امیدواری کرد بر اساس برنامه ریزی های وزارت ارشاد، جبران بخش اعظم فعالیت ناشران و اهالی فرهنگ درپی شیوع بیماری کرونا صورت پذیرد.

این مقام مسئول در وزارت ارشاد در بخشی دیگر از مصاحبه با این برنامه رادیویی اظهار کرد: سلیقه نسل جوان مبنی بر اینست که نحوه ارائه خدمات فرهنگی و هنری با تغییراتی همراه باشد و لذا قبل از بروز این بیماری، وزارت فرهنگ گام های اساسی در حوزه فروش آثار فرهنگی برداشته بود.

حیدری تاکید کرد: نمایش و فروش آثار در فضای مجازی کمک شایان توجهی به هنرمندان خواهد کرد.

وی ادامه داد: اعداد و ارقام کمک به تمام بخش ها احصا شده و مشارکت صنوف و متولیان را جلب کرده ایم.

حیدری گفت: این ارقام به تفکیک رسته های هنر به سازمان تامین اجتماعی و وزارت کار اعلام شده و قرار است عزیزان فعال در این صنوف در زمره تسهیلات جبرانی قرار گیرند.

وی خاطرنشان کرد: هیچ دستگاه هنزئ تسهیلاتی دریافت نکرده که تصور شود حوزه فرهنگ مغفول واقع شده؛ مطمئنا به جد پیگر حق دوستان هستیم و در اولین فرصت کارها را نهایی می کنیم.

حیدری افزود: دوستان حوزه فرهنگ که مشمول کدهای یمه کارگاهی هستند از طریق سازمان تامین اجتماعی پیامکی دریافت می کنند و بعد از ثبت نام در سامانه وزارت کار، اقدام به دریافت تسهیلات خواهند کرد.

وی گفت: عزیزانی نیز که دارای کد کارگاهی نیستند، طی فراخوانی که این هفته اعلام می شود، در سامانه وزارت فرهنگ و ارشاد ثبت نام و مشمول حمایت قرار می گیرند.

لینک خبر :‌ رادیو گفت و گو
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۲/۱۴

جهانی خبر- غلامرضا گمرکی - جناب آقای عباس صالحی. باچنین برداشتی ازجنابعالی درخصوص ذات هنری هنرمندان بعید به نظر می رسد جنابعالی به عنوان متولی وزارت ارشاد و ولی نعمت هنرمندان از موقعیت وزندگی هنرمندان ناآگاه نباشید. باور پذیر نیست که جنابعالی ندانید اکثر اصحاب هنر درچه شرایطی صورت مهربان خود را با سیلی سرخ نگه می دارند. باورپذیر نیست که شما ندانید هم اکنون هنر ایرانی در راس اکثر کشور ها قد علم کرده و به درخشش رسیده است. پس بیایید ازنزدیک وضعیت این هنرمندان تکرار نشدنی را بررسی وبه قول خودتان به دلیلی که به آن اشاره فرمودید دست نوازش معیشتی برسر آنان بکشید. بیایید واز قوه قضاییه بخواهید دست دزدان و چپاولگران واختلاسگران را یک بار برای همیشه قطع وثابت کند که جمهوری اسلامی ایران دینی است شفاف ، به گونه ای که اکثر ادیان حاضرند پیرو آن شوند. جناب صالحی تاریخ نشان داده آدم های بزرگ ازجان خود مایه گذاشتند که نام شان همچنان به نیکی یاد می شود.
برای بقای جمهوری اسلامی، همچنان که شهدا برای آزادی وطن، سینه سپر کردند و نام نیک شان برتارک ایران درخشیده است، شما نیزپوتین به پا کنید وبا کمک قوه قضاییه پول های سرقت شده را ازحلقوم مفسدان بیرون بکشید وایرانی با آدم های سالم و مسوولان سالم پرورش دهید. قطعا بدانید نام شما تا دنیا برپاست سرزبان ها خواهد چرخید. شک نکنید.

لینک خبر :‌ جهانی پرس
قره شیخلو از تغییرات صورت گرفته در چهل و سومین دوره مسابقات قرآن از جمله تجمیع برخی رشته ها و حذف شیوه استودیویی مسابقات قرآن خبر داد.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۲/۱۳ سایت های دیگر : خبرگزاری صدا و سیما خبرگزاری آریا

خبرگزاری شبستان، گروه قرآن و معارف ، مهدی قره شیخلو از ابلاغ شیوه نامه چهل وسومین دوره مسابقات سراسری قرآن به استان ها خبر داد و گفت: شیوه نامه چهل وسومین دوره مسابقات سراسری قرآن که هر ساله به همت سازمان اوقاف و امور خیریه برگزار می شود، به استان ها ابلاغ شده است و بر اساس این شیوه نامه زمان ثبت نام از ششم اردیبهشت ماه و از طریق پایگاه www.my.oghaf.ir آغاز شده و تا 16 خردادماه سال جاری ادامه خواهد داشت.

وی اظهار کرد: چهل و سومین دوره مسابقات سراسری قرآن در رشته های حفظ پنج جزء، حفظ 10 جزء، حفظ 20 جزء، حفظ کل قرآن، قرائت تحقیق، قرائت ترتیل، اذان (بخش آقایان)، دعاخوانی، همسرایی و همخوانی قرآن کریم (بخش آقایان) و تفسیر عمومی قرآن کریم برگزار می شود و همچنین رشته های حفظ و معارف موضوعی قرآن، حفظ و معارف حدیث و تفسیر قرآن در این دوره در قالب تفسیر موضوعی قرآن کریم برگزار خواهد شد.

رئیس مرکز امور قرآنی سازمان اوقاف و امور خیریه به حذف و تجمیع برخی رشته ها در این دوره از مسابقات از جمله حذف رشته همسرایی و همخوانی در بخش بانوان اشاره کرد و افزود: ضمن تأکیدی که بر جدی گرفتن آزمون مفاهیم قرآن و تشویق شرکت کنندگان برای فراگیری مفاهیم قرآن وجود دارد، اما بر اساس بررسی های صورت گرفته آزمون مفاهیم ورودی از برخی رشته ها مثل دعاخوانی و اذان به دلیل اینکه مرتبط با این رشته ها نبوده، حذف شده است.

بنابرگزارش سازمان اوقاف و امور خیریه، وی عنوان کرد: در این دوره از مسابقات، مفاهیم قرآن در جایگاه خود مورد توجه بیشتری قرار دارد و طبق دستورالعملی که در نظر گرفته شده از دو جزء اول قرآن کریم حدود 120 آیه انتخاب شده و هر قاری و حافظ پس از تلاوت خود در همان صحنه به دو سؤال مفاهیم پاسخ خواهد داد. همچنین امکان ثبت نام شرکت کنندگان در دو رشته حفظ و مفاهیم قرآن از دیگر تغییرات صورت گرفته در این مسابقات است.

قره شیخلو از کیفی سازی مرحله شهرستانی مسابقات قرآن خبر داد و گفت: آئین نامه ابلاغی سهمیه استان ها در مرحله کشوری اعلام شده و مقرر شده مرحله شهرستانی مسابقات قرآن در سال جاری به صورت تجمیعی برگزار شود به این صورت که چند شهرستان نزدیک به هم یک مسابقه قرآنی داشته باشند.

وی با اشاره به تغییرات صورت گرفته در رشته تواشیح عنوان کرد: همچنین در این دوره مسابقات تواشیح و دعاخوانی در استان مربوطه با رعایت استانداردهای لازم صورت می پذیرد و پس از ارسال به مرکز مورد داوری قرار می گیرد.

رئیس مرکز امور قرآنی سازمان اوقاف و امور خیریه همچنین به تغییر در روش اجرای مسابقات اشاره کرد و افزود: در چهل وسومین دوره مسابقات قرآن شیوه استودیویی حذف شده، زیرا فضای مسابقات فضایی نیست که بخواهیم آن را تبدیل به یک کار استودیویی کنیم، البته در زمینه های مختلف، فعالیت های مشترک با صدا و سیما خواهیم داشت.

قره شیخلو از ابلاغ آئین نامه فنی مسابقات طی چند روز آینده به استان ها خبر داد و گفت: با توجه به برگزاری جلسات هم اندیشی با اساتید، پیشکسوتان و داوران مسابقات قرآن در تهران، مشهد و قم و نتایجی که طی نظرسنجی هایی در مسابقات استانی و کشوری به دست آمده، احتمالاً در آئین نامه فنی مسابقات شاهد تغییراتی خواهیم بود.

پایان پیام/ 40

لینک خبر :‌ خبرگزاری شبستان
تهران ایرنا- مدیرعامل صندوق اعتباری هنر از اجرای پویش همدلی در راستای کمک به اعضای تحت پوشش خود که بدلیل آسیب های ناشی از شیوع ویروس کرونا از نظر معیشتی دچار آسیب شده اند خبر داد.

سیدحسین سیدزاده، گفت: در پی شیوع ویروس کرونا، خسارت های مالی ناشی از تعطیلی مراکز فرهنگی و هنری کشور متاسفانه فعالان حوزه فرهنگی و هنری با مشکلات زیادی روبرو شدند.
وی افزود: از آنجا که اکثر هنرمندان کشور از حقوق ثابت برخوردار نیستند و با تداوم تعطیلی فعالیت های فرهنگی و هنری نیازمند حمایت هستند، صندوق اعتباری هنر از زمان شیوع این ویروس در اوایل اسفندماه با وجود محدودیت های بودجه ای درصدد رفع مشکلات این قشر فرهیخته کشور است.
وی تصریح کرد: صندوق اعتباری هنر نیز به پویش ایران همدل پیوست تا بتواند گامی هرچند کوچک در جهت رفع بخشی از مشکلات اهالی فرهنگ و هنر کشور بردارد.
سیدزاده با اشاره به اقدامات انجام شده در این خصوص گفت : در مرحله اول اجرای این پویش با هدف حمایت از اعضا صندوق برای بیش از 2 هزار و 700 نفر در قالب طرح کمک مستمری، کمک هزینه معیشتی واریز شد.
مدیرعامل صندوق اعتباری هنر تصریح کرد: پویش همدلی برای ایران همدل با هدف کمک به نیازمندان آغاز شد. همکاران این مجموعه نیز با تخصیص یک روز از حقوق خود به این پویش پیوستند. امیدواریم با همراهی اهالی فرهنگ و هنر بتوانیم در مراحل بعد از تمامی اعضایی که در این ایام دچار مشکل شده اند حمایت کنیم.

کرونا و آخرین اخبار آن در ایران

رئیس مرکز اطلاع رسانی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: تاکنون 96 هزار و 448 نفر در کشور به طور قطعی به ویروس کرونا مبتلا شده و با فوت 65 نفر در 24 ساعت گذشته، تعداد جان باختگان کرونا در کشور به 6156نفر رسید.

کیانوش جهانپور روز شنبه درباره آخرین آمار ابتلای قطعی به ویروس کرونا و موارد فوت ناشی از آن در کشور افزود: در 24 ساعت گذشته تا ظهر امروز ( 13 اردیبهشت) بر اساس گزارش آزمایشگاه ها و دانشگاههای علوم پزشکی 802 بیمار جدید مبتلا به کووید19 در کشور شناسایی شد و با در نظر گرفتن موارد جدید، مجموع بیماران مبتلا به کووید- 19 در کشور به 96 هزار و 448 نفر رسید.

رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت ادامه داد: در طول 24 ساعت گذشته 65 بیمار دیگر مبتلا به کووید-19 در کشور جان خود را از دست دادند و از زمان شیوع این بیماری در کشور تاکنون 6156 نفر جان خود را از دست داده اند.

جهانپور بیان کرد: بر اساس این گزارش ها تاکنون 77 هزار و 350 نفر از بیماران مبتلا به کووید 19 در کشور بهبود یافته و از بیمارستان ترخیص شده اند که حدود 80 درصد مبتلایان است و از نظر بهبودیافتگان هم سطح آلمان هستیم. 2787 نفر از این بیماران نیز در وضعیت شدید این بیماری و به نوعی بحرانی تحت مراقبت قرار دارند که امیدواریم شفا پیدا کنند.

وی گفت: تاکنون 484 هزار و 541 آزمایش تشخیص کووید- 19 در 126 آزمایشگاه کشور انجام شده است.

جهانپور افزود: اگر توفیقی در مدیریت کرونا بوده مرهون همکاری مردم و مراعات اصول بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی و ادامه این روند نیازمند همکاری مداوم مردم است.

لینک خبر :‌ خبرگزاری جمهوری اسلامی
با توجه به خالی بودن ظرفیت کاروان های حج تمتع 99، اولویت های ذخیره جدیدی اعلام شد و دارندگان فیش حج تمتع تا شهریور 86 برای ثبت نام در کاروان های باقی مانده فراخوانده شدند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا ؛ با وجود اینکه کمتر از دو ماه تا آغاز عملیات حج تمتع سال جاری باقی مانده است، همچنان حدود 25 درصد ظرفیت کاروان های حج تمتع 99 خالی است.

آغاز نام نویسی حج 99 از 9 اسفند

این امر در حالی است که نام نویسی اولویت های حج تمتع از نهم اسفندماه آغاز شد؛ به طوری که ودیعه گذاران تا پایان فروردین 86 به عنوان زائر اصلی مشمول تشرف به حج تمتع بودند.

ثبت نام اولین اولویت ذخیره حج 21 اسفند آغاز شد

همچنین از 21 اسفندماه اولویت دیگری برای زائران ذخیره حج تمتع 99 اعلام شد و بر اساس آن دارندگان فیش حج تمتع تا نیمه اردیبهشت 86 برای ثبت نام در کاروان های حج 99 به عنوان زائر ذخیره فراخوانده شدند.

تا پایان سال گذشته حدود 55 درصد ظرفیت کاروان های حج تمتع تکمیل شد، اما امسال با فراگیر شدن ویروس کرونا و اعلام سعودی ها برای عدم برنامه ریزی حج از سوی کشورهای اسلامی، بسیاری از افراد که هنوز برای ثبت نام مردد بودند، از نام نویسی در کاروان ها منصرف شدند.

خالی بودن ظرفیت کاروان ها و اعلام دومین اولویت ذخیره حج

بر همین اساس، بسیاری از ظرفیت کاروان ها خالی بود؛ تا جایی که به گفته اکبر رضایی سرپرست معاونت حج و عمره سازمان حج و زیارت، حدود 35 درصد ظرفیت کاروان ها خالی باقی مانده بود. به همین دلیل سازمان حج و زیارت اولویت ذخیره دیگری اعلام کرد و مقرر شد تا دارندگان فیش حج تا پایان خرداد 86 نیز امکان نام نویسی در کاروان های حج تمتع 99 داشته باشند و به این ترتیب برای دومین بار اولویت ذخیره حج تمتع اعلام شد.

با وجود اعلام اولویت های جدید از اواسط فروردین ماه، همچنان حدود 25 درصد ظرفیت کاروان های حج تمتع 99 خالی مانده است و ودیعه گذاران به دلیل شیوع کرونا یا شاید افزایش بیش از 50 درصدی هزینه حج تمتع رغبتی به نام نویسی ندارند.

سازمان حج و زیارت برای سومین بار اولویت ذخیره جدید اعلام کرد

با توجه به وجود ظرفیت خالی کاروان حج تمتع آن هم کمتر از دو ماه قبل از آغاز اعزام ها، سازمان حج و زیارت دوباره اقدام به اعلام اولویت های ذخیره جدید کرده است تا از این طریق ظرفیت کاروان های حج تمتع 99 تکمیل شود. البته اولویت های جدید به جای 15 روز و یک ماه، به 3 ماه افزایش یافته است.

بر همین اساس، دارندگان فیش حج تمتع در تیرماه 86 نیز می توانند در کاروان های حج تمتع ثبت نام کنند. همچنین ودیعه گذاران حج تمتع در مرداد 86 از دوشنبه نیمه اردیبهشت ماه و ودیعه گذاران حج تمتع در شهریور 86 از 17 اردیبهشت ماه امکان ثبت نام در کاروان های باقی مانده حج تمتع را دارند.

ودیعه گذاران تا پایان شهریور 86 مشمول تشرف به حج 99 شدند

با این روند، ودیعه گذاران تا پایان شهریور 86 به عنوان مشمولان تشرف به حج تمتع 99 به شمار می روند که تمام این افراد قبل از ثبت نام در کاروان ها، باید اطلاعات خود را بروزرسانی کنند.

ثبت نام دارندگان فیش حج تمتع بر اساس اولویت های اعلام شده، امکان نام نویسی در کاروان را دارند و پس از تکمیل ظرفیت کاروان ها، عملیات ثبت نام پایان می پذیرد.

به گزارش فارس، امسال به دلیل شیوع کرونا در جهان و تعطیلی اماکن مقدس، وضعیت حج تمتع مشخص نیست و سعودی ها نیز هنوز اظهارنظری در این باره نکرده اند، اما همچنان برنامه ریزی ایران برای تشرف به این سفر معنوی ادامه دارد.

انتهای پیام/

لینک خبر :‌ دانا
تئاترآنلاین یک مدل کسب وکار تئاتری است که باید وجود داشته باشد و در این شکی نیست. اما هیچ چیزی جای تئاتر را نمی گیرد. اینکه بگوییم تئاترآنلاین جایگزینی برای تئاتر است، یکی از غلط های جدی است. هیچ چیزی جایگزین تئاتر نمی شود.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۲/۱۴ سایت های دیگر : سینما سینما

به گزارش فرهیختگان آنلاین ، متن مصاحبه شهرام گیل آبادی، مدیرعامل خانه تئاتر با فرهیختگان به این شرح است:

تئاتر در وضعیت کرونا شرایط بدی دارد و از بقیه هنر ها مظلوم تر است. کتاب را می شود خریداری کرد و سینما هم آنلاین است. موسیقی کنسرت می گذارد و تئاتر با توجه به آدم های پرشماری که در آن کار می کنند، از این حیث خیلی مظلوم تر است. در این مورد می خواستم بپرسم که برای تئاتر در این دو سه ماه چه اتفاقاتی افتاده است؟

تئاتر اولین هنری بود که در سوم اسفندماه با یک بخشنامه از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تماشاخانه های آن رو به تعطیلی رفت و خلاصه تعطیل شد. این تعطیلی که از سوم اسفندماه آغاز شد اگر تا انتهای خردادماه ادامه پیدا کند، حدود 25 هزار نفر بیکار به وجود می آید و نکته جالب توجه این است که تا الان خود مسئولان هم نمی دانستند که تئاتر 74 شغل در خود نهفته دارد. در این شغل ها که در تئاتر مشغول کارند، حواشی آن هم حدود 130 شغل با خود تئاتر محل اقتصادشان این هنر است. در کل 130 عنوان شغلی دارد. 74 شغلی که مستقیما محل ارتزاق شان تئاتر است، متاسفانه از حداقل های مدنی و انسانی برخوردار نیستند. بسیاری از اینها که کارمندان رسمی نیستند و به شکل پروژ ه ای کار می کنند، متاسفانه از لحاظ تامین اجتماعی و حقوق ایام بیکاری و تمام مزایایی که در یک جامعه مدنی باید در اختیار یک شهروند باشد، بی بهره هستند. به گونه ای که درحال حاضر ما نگران حال بسیاری از تئاتری هایی هستیم که از هیچ جا موردحمایت قرار نمی گیرند. این وضعیت بسیار پیچیده است، چون اقتصاد تئاتر، اقتصاد پررونقی نبود و چون اقتصاد پررونقی نبود، بدنه شکنند ه ای داشت. در این چندوقت که با مشکل هم مواجه شده ایم، این اقتصاد در کل به تعطیلی کشیده شد و بی شک باید نگران بود؛ از این باب که بدنه نحیف اقتصاد هنر و هنرمندان تئاتر درحال حاضر با توجه به تعطیلی اقتصادی چگونه ارتزاق می کنند. چون زیرساختار های لازم به وجود نیامده است برای رسیدگی به امور اهالی و خانواده تئاتر در ایران چیزی حدود 50 هزارنفر تئاتری در کل کشور و شهر ها و شهرستان ها و کسانی که به این هنر وابسته اند، الان وضعیت شان به مخاطره افتاده است و 17770 نفر تئاتری حرفه ای در استان ها و شهر های مختلف همین مشکل را دارند و بالطبع در خانه تئاتر که حرفه ای ترین نهاد ایران یعنی چکیده حرفه ای تئاتر ایران عضویت دارند، بیش از 4000 نفر با مشکلاتی جدی مواجه شده اند. این وضعیت را اگر مرور کنیم متوجه خواهیم شد با مشکلات زیادی مواجه هستیم و تئاتر ایران و خانواده تئاتر ایران نیاز به احیای فوری دارند. جالب تر این است که بعضی بیمه شدگان که از صندوق اعتباری هنر بیمه شده اند، در استان ها حتی بیمه آنها به اندازه کارگران فصلی هم کارایی لازم را ندارد. اگر این شرایط را درنظر بگیریم، می بینیم که موضوعات تئاتربسیار پیچیده است و تئاتری ها صدای عدالت را در ایجاد زیرساخت ها کمتر شنیده اند. این مساله در حق هنرمندان تا جایی پیش رفته که حتی مشاغل هم تعریف روشنی در وزارت کار و رفاه اجتماعی ندارند. این بی توجهی دولت و دولتمردان یکی از تبعیض های جدی است که برای کسب حقوق مدنی در حق هنرمندان صورت گرفته است. این موج شناسی ما را می رساند به جایی که وضعیت تئاتر بسیار وخیم است و وضعیت اقتصاد در تئاتر. خانواده بزرگ تئاتر ایران فریادشان متاسفانه به جایی نمی رسد و عدم توجه به این خانواده لطمه عمیقی بر فرهنگ کشور خواهد زد.

صالحی آماری درمورد رقم خسارت ها داده است. آیا سهم تئاتر درمورد این خسارت ها مشخص شده است؟ آیا به عددی رسیده اید؟

این بحث ها کلی است؛ بعید می دانم 976 میلیاردتومانی که وزیر محترم ارشاد ارائه کرد به نتیجه خاصی برسد، مگر اینکه در فضای تسهیلات بخواهند تعریف کنند که آن هم به نظر من یکی از اشتباهات مطلق است. بدنه تئاتر ایران اساسا نیاز به تسهیلات ندارد؛ نیاز به پشتیبانی و حمایت جدی دارد. تسهیلات برای جایی است که امکان بازپرداخت آن وجود داشته باشد. در بسیاری موارد در خانواده بزرگ تئاتر ایران بچه های تئاتری امکان بازپرداخت تسهیلات را ندارند، به این دلیل است که متاسفانه بدنه تئاتر بدنه آسیب پذیری است و این آسیب پذیری باعث شده که الان کمک ها اگر فرم تسهیلات به خود بگیرد، به هیچ وجه قابل بازپرداخت نیست.

در این وضعیت فعلی دو نگاه وجود دارد که یکی تئاتر آنلاین را پیشنهاد می دهد و همانند قبل از انقلاب تئاتر های زنده تلویزیونی پیشنهاد می شود. بستر فعلی برای این دو فراهم است؟

تئاترآنلاین یک مدل کسب وکار تئاتری است که باید وجود داشته باشد و در این شکی نیست. اما هیچ چیزی جای تئاتر را نمی گیرد. اینکه بگوییم تئاترآنلاین جایگزینی برای تئاتر است، یکی از غلط های جدی است. هیچ چیزی جایگزین تئاتر نمی شود، اما اینکه کسب وکار های موازی بخواهند شکل بگیرند می شود از قدرت فضای سایبری استفاده کرد و کسب وکار های موازی را راه انداخت. درحال حاضر وقتی بعضی سایت ها کار آنلاین و لایو پخش می کنند، بدین معنا نیست که یک عده روی صحنه هستند و جان خود را به خطر می اندازند. اینها فیلم تئاتر های قبل را پخش می کنند. مثلا پنجشنبه ها ساعت 7:30 شب به وقت لندن و 22:30 به وقت خودمان بعضی سایت ها روی یوتیوب یک کار جدید می گذارند. کار هایی که از قبل ضبط شده و قبلا روی صحنه بوده اند، الان دارند دوباره تبدیل به درآمد می شوند. اینها مجازی اتفاق می افتد ولی خیلی جا ها بلیت فروشی هم دارند. البته سعی داریم تماشاخانه برخط استاد جوانمرد را راه بیندازیم و همین روز ها این کار را خواهیم کرد، یعنی فیلمساز ها را روی فضای مجازی خواهیم گذاشت. این راهکار می تواند به معیشت بچه ها کمک کند اما نمی تواند به رونق تئاتر کمک کند. واقعیت موضوع این است که سیاستگذار تئاتر کشور به نظرم توجه چندانی به این مسائل ندارد و الان هم چون خیلی از گذشته تا حالا عقب مانده، به طور طبیعی نمی تواند پاسخ نیاز های روز تئاتر کشور را بدهد وگرنه قابل برنامه ریزی و اجراست ولی قدری به وقت و تمرکز و جدیت در برنامه ریزی نیاز دارد که درحال حاضر این را در سیاستگذاران کمتر می بینیم.

تئاتر زنده تلویزیونی نمی تواند کمک کند؟

تلویزیون هم در این سال ها کم کاری ها و کاستی هایی داشته است. می توانست از یک مدیوم قدرتمند استفاده کند و در تمام دنیا هم به سه شیوه از آن استفاده می شود؛ یعنی گزارش صحنه، ضبط تئاتر ها و دکوپاژ و تعریف تئاتر تلویزیونی. از این سه شیوه بهره نگرفته و الان تلویزیون هم نسبت به نیاز های روز الکن است؛ چراکه اگر تلویزیون همتی داشته باشد، می تواند از این قدرت استفاده کند.

کشور های دیگر در این شرایط چه کاری انجام می دهند؟

خوشبختانه به جد تمام دنیا را رصد می کنیم، چون آنها زیرساخت های مدنی لازم را دارند. الان اهالی و خانواده تئاتر آن کشور ها مشکلی ندارند.

یعنی به آنها پول پرداخت می شود؟

بله. یعنی در سوئیس تا هفت هزار یورو پرداخت می شود، در آلمان از 2500 تا پنج هزار یورو پرداخت می شود. در کشور های مختلف این پرداختی ها متفاوت است، با توجه به اینکه بیمه قدرتمندی دارند و تمهیدات لازم برای شرایط این چنینی اندیشیده شده است.

* نویسنده: سیدمهدی موسوی تبار، روزنامه نگار

لینک خبر :‌ فرهیختگان
نریمانی گفت: ما صنف درست و حسابی نداریم، اما کشورهای دیگر از سندیکا برخوردارند و سندیکاها آنجا فعالند، مانند سندیکاهای کارگری که حقوق بیکاری خود را می گیرند.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۲/۱۴

به گزارش فرهیختگان آنلاین ، متن مصاحبه کورش نریمانی، نویسنده و کارگردان تئاتر با فرهیختگان به این شرح است:

در هنرهای مختلف مانند سینما، موسیقی یا حتی کتاب اوضاع بهتری حاکم است، اما تئاتر بسیار مظلوم است و پیشنهاد می کنند تئاتر آنلاین یا زنده باشد. در این وضعیت می توان چه کاری انجام داد؟

این وضعیتی ناچار و خاص است. به ناچار تجربه ای اینچنین در جهان معاصر وجود دارد که تا این اندازه تئاترها بسته شود. شرایط تئاتر متفاوت است و به رویارویی تماشاچی و بازیگران نیاز دارد. وضعیت غیرمترقبه ای است که ایجاد شده. همه این را می دانند که چاره ای ندارند جز از اینکه امیدوار باشند این ویروس دست از سرمان بردارد، ولی تا آن زمان معتقدم ضربه هولناکی به تئاتر وارد شده، چون هنری زنده و وابسته به نفس تماشاگر است. سینما هم مشکلات زیادی خواهد داشت، ولی تئاتر و کنسرت ها در همه جای دنیا به مشکل برخورده اند. در کشورهایی که صاحب تئاتر هستند؛ چیزی که همیشه صحبت آن را می کردیم؛ دولت ها و کارخانه ها موظف هستند فرهنگ جامعه را حفظ کنند و هنرمندان خود را دریابند. در اغلب کشورهای صاحب تئاتر و بهتر است بگویم در همه آن کشورها دولت بخش عمده ای از هزینه های تئاتر و امور فرهنگی را تامین می کند. این در شرایط عادی است، در شرایطی مانند آنچه الان گرفتارش شده ایم، دولت است که وظیفه دارد به فکر فرهنگ جامعه برای روزها و سال های آینده باشد و اجازه ندهد به این راحتی خیلی از امکانات تئاتر نابود شوند، ولی باید این را واقع بینانه بپذیریم که در شرایط خاصی به سر می بریم. باید تحمل خود را بالا ببریم و منطقی و واقع گرایانه با آن برخورد کنیم. چاره ای نیست و این هم یکی از ویژگی هایی است که هنر ما دارد. این هنر یک هنر زنده است و این حرفه ای است که پذیرفته ایم. آن زمان که شروع کردیم، شاید فکر چنین شرایطی را نمی کردیم، ولی الان پیش آمده است.

تا جایی که می دانم در کشورهای دیگر ماهانه پول دریافت می کنند.

ما صنف درست و حسابی نداریم، اما آنها از سندیکا برخوردارند و سندیکاها آنجا فعالند، مانند سندیکاهای کارگری که حقوق بیکاری خود را می گیرند. فقط تئاتری ها نیستند. در شرایط عادی و بدون بیماری در کشورهای اروپایی اگر یک تئاتری بیکار شود، مانند هر کارگر و شاغل دیگری از اداره کار بیمه بیکاری دریافت می کند تا زمانی که برایش شغل مناسب پیدا کنند. این اموری است که در دنیا جاری است ولی ما تلاش کرده ایم تئاتر و هنر را به عنوان شغل بقبولانیم، متاسفانه دولت هایی که ما داشتیم این را هضم نکردند و این یکی از نقاط ضعف آنهاست.

به نظر شما دولت در این مدت در حوزه هنر و مخصوصا تئاتر خوب عمل کرده است؟ الان باید وزیر ارشاد چه کاری انجام دهد؟

به نظر من الان اتفاقا بهترین فرصت است و مدت ها در تئاتر دنبالش بوده ایم و تا مراحلی هم پیش رفته است، ولی متاسفانه با هر دولتی که عوض می شود رویش سرپوش گذاشته می شود و به قهقرا می رود. الان بهترین فرصت است که تئاتر را به عنوان شغل مشخص و هنر را به عنوان حرفه بپذیرند. بخش اعظمی از دانشجویان ما در رشته تئاتر تحصیل می کنند و حرفه آنها تئاتر است و نباید به آن به عنوان هنر تفننی نگاه کرد. متاسفانه برخی مسئولان با تئاتر آشنایی ندارند؛ وزرای دولت های مختلف تئاتر نمی بینند و خبر ندارند چقدر عوامل حرفه ای تئاتر داریم و چند دانشجو در سال در این رشته تحصیل می کنند و شغل شان تئاتر است. باید آن را به عنوان شغل بپذیرند و وقتی پذیرفتند باید بیمه بیکاری بدهند. این بیمه ها برای چیست؟

نمی پذیرند که نخواهند بیمه بدهند.

بخشی می تواند این باشد. نه فقط اینکه اصولا زیر بار خیلی از مسئولیت های دیگر هم نمی روند، یعنی نمی خواهند باری بر دوش خود اضافه کنند.

برخی اعتقاد دارند تا خرداد که چهارماه می شود تئاتر متوقف شده است ولی واضح است که به اندازه چهارماه ضربه نمی خوریم و این تعطیلی خیلی بیشتر ضربه می زند.

بله.

رکود بعد از کرونا هم خواهیم داشت؟

بله، باید به این ماجرا منطقی و واقع گرایانه نگاه کنیم و بپذیریم که مثل خیلی از مشاغل دیگر در سطح جامعه متضرر شده ایم. همه بخشی از این ضرر و زیان را درست مانند سیلی که آمده در خود می پذیریم، اما آن اتفاق اساسی که باید پیش از این ماجراها رخ می داد، همان چیزی است که بیان کردم. باید تئاتر و هنرهای مشابه آن به عنوان شغل رسمی شناخته می شد که نشده است. در پاسپورت ما جلوی شغل مان سه ستاره گذاشته اند. به برخی کشورهای اروپایی که می رفتیم به محض اینکه متوجه می شدند هنرمند تئاتر هستیم، تعجب می کردند که چرا اینجا ننوشته شما هنرمند تئاتر هستید و خیلی هم با احترام با ما برخورد می کردند. دولت باید این مسئولیت را برعهده بگیرد. در اروپا و خیلی از کشورهای اروپایی این مساله حل شده و شرایطی است که پیش آمده و حساب وکتابی دارد. اگر حتی در شرایط عادی هنرپیشه، نویسنده یا کارگردانی از کار بیکار شود، بیمه بیکاری دریافت می کند تا کاری برایش پیدا کنند.

با تئاتر آنلاین در این وضعیت موافق هستید؟

یعنی اجرای نمایش آنلاین داشته باشیم؟ یا آموزش آنلاین داشته باشیم؟

آنلاین روی صحنه بروند و مانند کنسرت اجرا کنند.

بله، به نظر من می تواند شکلی از تئاتر باشد و این هم ایده ای برای خودش است و کمتر تجربه شده. این را تجربه نکرده ام، اما ما تئاتری ها ترجیح می دهیم روی صحنه و با حضور تماشاگر کار کنیم. من نمی توانم مشخصا بیان کنم موافق هستم یا جالب است یا نه، چون تا حالا تجربه نکرده ام و یک پدیده جدید است. ممکن است جواب بدهد یا ممکن است خیلی جواب ندهد. طبیعی است با تئاتری که روی صحنه داریم و نفس به نفس و رودررو با تماشاگر است، بسیار متفاوت است ولی این هم می تواند انجام شود تا هنرمندان مشغول باشند.

* نویسنده: سیدمهدی موسوی تبار، روزنامه نگار

لینک خبر :‌ فرهیختگان
این روزها که سالن های تئاتر و سینما به دلیل شیوع ویروس کرونا بسته شده اند، فرصتی برای تماشای آثار مورد علاقه مان در فضای مجازی به صورت آنلاین فراهم شده است.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۲/۱۳ سایت های دیگر : ایلام بیدار

به گزارش خبرنگار تئاتر خبرگزاری فارس، با شیوع ویروس کرونا در سراسر دنیا و در ایران سالن های فرهنگی جزو اولین مکان هایی بودند که تعطیل شده و مطمئنا جزو آخرین مکان هایی هم هستند که در صورت رفع احتمال بیماری بازگشایی خواهند شد.

بهرحال فضای بسته سالن های سینما و تئاتر ممکن است در شرایط فعلی به شیوع ویروس کرونا دامن بزند و همین امر هم نگرانی ها را بابت بازگشایی سالن ها افرایش می دهد بنابراین بهتر این است که در این ایام خودمان را تماشای فیلم و سریال و حتی تئاترهای آنلاین سرگرم کنیم.

مدتی است که شرایط تماشای تئاترهای آنلاین در فضای مجازی فراهم شده است و چند سامانه فروش بلیت دست به انتشار برخی از این آثار با موافقت صاحبانشان گرفته اند. برخی از این تئاترها که در سال های گذشته اجرا شده اکنون در قالب فیلم تئاتر در اختیار سامانه های فروش قرار گرفته و با مخاطبان می توانند با خریداری بلیت آنها به صورت آنلاین کارها را تماشا کنند.

برخی نیز البته در این این ایام توسط هنرمندان خوش ذوق تهیه شده و به صورت آنلاین پخش میشود.

یکی از این مراکز سامانه فروش بلیت تیوال است که چندی از این نمایش ها و فیلم تئاترها را در اختیار مردم قرار داده اند از جمله این آثار شامل:

*پسران تاریخ

نمایش پسران تاریخ نوشته آلن بنت و کارگردانی اشکال خیل نژاد سالن 96 برای نخستین بار در تئاتر شهر به صحنه رفت و توانست چشم ها را به سمت خود بکشاند و برنده جوایز زیادی شود.

بلیت آنلاین تماشای این نمایش اکنون در سایت تیوال به بهای 15 هزار تومان به فروش می رسد.

*اگر شبی از شب های تهران مسافری..

نمایش اگر شبی از شب های تهران مسافری به نویسندگی و کارگردانی علی شمس نیز در سال 97 به صحنه تئاتر رفت. این نمایش نیز هم اکنون در سایت تیوال به صورت آنلاین با بهای 10 هزار تومان قرار گرفته است.

* اتینا

نمایش اتینا به نویسندگی رسول کاهانی و کارگردانی حسین دیردار نیز در سبک درام قرار دارد و اکنون با بهای 1 هزار تومان به فروش آنلاین گذاشته شده است. داستان این نمایش از این قرار است که در یک شب عروسی از یک خانواده طبقه متوسط شهری، کیسه شاباش ها گم می شه غافل از اینکه دایی خانواده بابت هزینه های مراسم برای فردا عروسی چِک کشیده و ...

*آسیدکاظم

نمایش آسیدکاظم به نویسندگی محمود استاد محمد و کارگردانی ساراداروفروش نیز با بهای 10 هزار تومان در سایت تیوال قرار گرفته است.

از این کارگردان نمایش تجربه های اخیر نیز هم اکنون با همین بها در تیوال فیلم تئاتر شده است.

*شیو

نمایش شیو به نویسندگی علی دل پیشه و کارگردانی حسین دیردار با بهای 10 هزار تومان در تیوال قابل استفاده است.

*خدای کشتار

نمایش خدای کشتار به نویسندگی یاسمینا رضا و ترجمه و کارگردانی علیرضا کوش جلالی با بازی سیما تیرانداز، اشکان خطیبی، رضا مولایی هم کنون با بهای 10 هزار تومان آنلاین شده است.

*تونل

فیلم تئاتر تونل به نویسندگی فارس باقری و کارگردانی سیامک احصایی و بازی فاطمه معتمدآریا، روح الله حق گوی لسانو شبنم مقدمی اکنون با بهای 10 هزار تومام قابل تماشای آنلاین است.

*گل گری گلن راس

فیلم تئاتر گلن گری گلن راس به نویسندگی دیوید ممت و ترجمه امید روشن ضمیر و کارگردانی فرید رحمتی با بازی سپهر طهرانچی، فرید رحمتی، امین رقیب دوست، آرمین مهدیلو، مهیار اسلامی ، دانیال محسنی و علی آشمند با بهای 10 هزار قابل استفاده است.

*دامپزشکی

نمایش دامپزشکی به نویسندگی و کارگردانی شیرین جروقی با بازی صادق برقعی، ستاره ملکی، زهرا مهرابی و علی نورانی به شبکه آنلاین پیوست.

*احساس آبی مرگ به کارگردانی امین میری

*مم و زین از تینو صالحی

*مستند شلتر از امین میری

*اسم از لیلی رشیدی

*آشویتس زنان به کارگردانی علی صفری

*فرمالیته کاری از گروه تئاتر سه گانه به کارگردانی علی صفری

*اتاق ورونیکا از رضا ثروتی

*خشکسالی و دروغ از محمد یعقوبی

*بیا جلوتر از سجاد باقری

*بالاخره این زندگی مال کیه؟ از اشکان خیل نژاد

*آرسنیک و تور کهنه از حسین پارسایی

*هم هوایی از افسانه ماهیان

*عامدانه، عاشقانه، قاتلانه از ساناز بیان

سایر آثاری هستند که در تیوال قرار گرفتند همچنین فیلم تئاتر دروغ از آریان رضایی و سنگ ها در جیب هایش به کارگردانی پارسا پیروزفر نیز به زودی در سایت بارگذاری خواهند شد.

همچنین نمایش های جدیدی که در این مدت تولید و قرار است در این ایام کرونایی به صورت آنلاین پخش شوند نیز شامل:

نمایش خانم آنلاین به نویسندگی و کارگردانی آریان رضایی ، پنج شنبه 18 تا 19 اردیبهشت ساعت 22

نمایش آقای شادی به نویسندگی و کارگردانی آریان رضایی، 11 تا 12 اردیبهشت که انجام شد.

نمایش باباکرم اولین رپرتوآر نمایش های سنتی ایران، به کارگردانی وحید شاهینی ، 6 تا 9 اردیبهشت انجام شد.

علاوه بر اینها کانون پرورش فکری کودکان و نوجوان نیز در سایت خود چند نمایش را به صورت آنلاین برای استفاده کودکان و نوجوانان بارگزاری کرده است.

در فروردین ماه نیز پردیس تئاتر تهران به مدت 10 شب نمایش های زنده ای را از ساعت 19 تا 20/30 از طریق سایت های نمایش نت و آنتن به صحنه برد.

سایت نمایش نت نیز در این ایام فیلم تئاترهای زیادی را به صورت آنلاین در صفحات خود قرار داده که از جمله این آثار شامل:

*نمایش خسیس به کارگردانی مریم کاظمی

*نمایش من عجیب به کارگردانی کسرا محمدی به زودی قرار است در سایت بارگزاری شود

*نمایش نقاشی اشر از فریبرز کریمی

*نمایش قصه یک شب خیالی از علیرضا ترمان به زودی بارگزاری خواهد شد

همچنین سایر کارها چون تالاب هشیلان ، نظام آباد ، این یک اعتراف است ، چشم اندازی از پل ، زیبا ، خداحافظی نکن ، کریملوژی ، چشم ها و ...

انتهای پیام/

لینک خبر :‌ خبرگزاری فارس
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۲/۱۳

رفته رفته قشری از هنرمندان در فضای فرهنگی کشورمان در حال جاگیری هستند که اساسا عشق و تعهد به سرزمین مادری را حرف مفت و مزخرف می پندارند!

آرش فهیم کارشناس فرهنگی هنری، فعال مطبوعاتی و منتقد سینمایی، در صفحه شخصی خود در اینستاگرام، خوانندگان لس آنجلسی را که در فستیوال موسیقی “طنطوره” حضور یافته و برای ولیعهد سعودی کنسرت دادند، به باد انتقاد گرفت.

وی سپس گریزی هم به رویکرد هنرمندان داخلی زد و درباره آسیب های فکری رفتاری آنان هشدار داد.

متن کامل یادداشت آرش فهیم به شرح زیر است:

پارسیان لس آنجلس، چگونه به “آلت موسیقی” آل سعود تبدیل شدند؟!

برای بسیاری جای شگفتی است که چرا به رغم عرب ستیزی نژادپرستانه خوانندگان ایرانی تبار لس آنجلس نشین، آن ها خودشان را در اختیار ارتجاعی ترین و ضدایرانی ترین خاندان عرب، یعنی آل سعود قرار داده اند؟

مگر همین ها “اسلام” را چون در سرزمینی عربی ظهور کرده است، تکفیر نمی کنند؟ آیا فقط پای پول در میان است و آن ها به خاطر چند دلار بیشتر، در برنامه تبلیغی سعودی ها مشارکت کرده اند؟

این اتفاق را می توان با یک مورد مشابه تاریخی مقایسه کرد و به نتیجه رسید:

این گروه، شباهت زیادی به “پارسیان هند” دارند. گروهی از ایرانیان زرتشتی که موقع ورود اسلام به ایران به هندوستان گریختند و تلاش نمودند تا آداب و مناسک باستانی خود را حفظ کنند، اما در عمل نه تنها ایرانی نماندند، که اغلب نقش حامی استعمارگران را داشته اند.

مرحوم جلال آل احمد در کتاب “غربزدگی” درباره این گروه نوشته بود: ما امروز پارسیان هند را از اخلاف آنان داریم که در سال های استعمار هند بدجوری اعانت به ظلم انگلیس ها کردند و اکنون نیز آریستوکراسی صنعتی هند را هم چنان در قبضه دارند.

مصداق جدید باستان گرایان ضدایرانی، خوانندگان لس آنجلس نشین هستند. آن ها نیز همچون پارسیان دوران کهن، موقع انقلاب اسلامی از کشور گریختند و تلاش نمودند فرهنگ پهلوی و باستانی را در کشوری دیگر حفظ کنند. احتمالا اگر با آن ها صحبت کنیم، عشق و ارادت وافری به ایران باستان، هخامنشیان، کوروش کبیر، زرتشت، عید نوروز و چهارشنبه سوری دارند بگذریم از اینکه آهنگ های آن ها ربطی به فرهنگ و سنت ایرانی ندارد اما علی رغم این تظاهر به باستان گرایی و وطن پرستی زبانی، به “آلت موسیقی” سیستمی تبدیل شده اند که دشمنی ریشه ای و نژادی با ایرانیان دارند.

“پارسیان لس آنجلس” نیز همچون “پارسیان هند” دچار از هم پاشیدگی هویتی هستند و با وجود تعهدات ظاهری و زبانی، درواقع ایرانی محسوب نمی شوند.

اقامت طولانی مدت در کشور یا کشورهایی در تضاد فرهنگی شدید با موطن اصلی، دور بودن از جهان بینی و سبک زندگی دینی که محرکه اصلی بازسازی فرهنگ ایرانی در طول تاریخ بوده است، از هم پاشیدگی خانواده که باز هم کانونی برای بازآفرینی و احیای فرهنگ و سنت هاست و... از عوامل این تناقض و دوگانگی نزد خوانندگان لس آنجلسی است.

اما شاهد شیوع همین ویروس در داخل کشور هم هستیم؛ این بیماری فقط به گروه های ساکن خارج از کشور مثل خوانندگان لس آنجلسی محدود نمی شود.

در داخل کشور نیز شاهد ظهور گروه هایی هستیم که اساسا ادراکی از وطن دوستی و عشق به میهن ندارند. هرچند این عده بسیار محدود و معدود هستند، اما خطر اصلی این است که این ویروس بیشتر در بین هنرمندان و نخبگان فرهنگی در حال گسترش است.

رفته رفته قشری از هنرمندان در فضای فرهنگی کشورمان در حال جاگیری هستند که اساسا عشق و تعهد به سرزمین مادری را حرف مفت و مزخرف می پندارند!

مثلا شرکت کردن فلان بازیگر در جشنواره ای ملی را ننگ می دانند اما برای جشنواره ای بیگانه سر و دست می شکنند!

عکس قهرمانان پوشالی یا اسطوره های کوچک خارجی را با افتخار به دیوار اتاقشان نصب می کنند، اما ادای احترام به قهرمانان ملی (مثل قاسم سلیمانی) را تحمل نمی کنند.

این ویروس حتی بین برخی از هنرمندان وابسته به نهادهای حاکمیتی نیز دیده می شود؛ مثل هنرمندانی که تبادل پیام هایشان با مجری یک شبکه ضدایرانی (من و تو) خبرساز شد.

ویروس انقطاع از اصل و پیوند و همذات پنداری با بیگانه – دشمن، یک خطر جدی است؛ پارسیان لس آنجلس درحال تکثیر هستند و فضای فرهنگی کشور، نیازمند یک ویروس زدایی (تغییر ساختار مدیریت) است.

برچسب ها
آرش فهیم آل سعود ایران اینستاگرام باستان پارسیان خواننده خواننده لس آنجلسی عرب فرهنگ قاسم سلیمانی لس آنجلس من و تو موسیقی هند هنر

لینک خبر :‌ زنجان سحر
حسین گنجی. منتقد
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۲/۱۴

حسین گنجی. منتقد

کرونا ما را به نقاط بی برگشت هدایت می کند و این نه لزوما بد که می تواند منشأ اثرات خوب برای جامعه ما باشد. انسان امروزی که قدری مدرن شده، در رفتار به اصطلاح نوگرایی خود، درگیر قالب هایی می شد که او را از خلاقیت و تحرک بازداشته و به سمت ایستایی و رسوب هدایت می کرد و هیچ ضرورت و اجباری بر خود لازم نمی دانست. کرونا مانند موارد دیگر در این حیطه نیز، این جمود و ایستایی را به هم زده است و توانسته شکل نگاه ما به موضوعاتی که سال ها بر یک مدار می چرخید را تغییر دهد. اگر فکر می کردیم اصول هر کاری بسته شده و نباید از آنها عدول کرد، کرونا ما را تکان داد و ما را از خطوط قرمز خودمان خارج کرده و عبور داده است و این رفته رفته دارد به یک عادت زیستی تبدیل می شود که به قول معروف همیشه در بر یک پاشنه نمی چرخد و می توانند به شکل های دیگری نیز این درها باز شوند. باید با سبک زندگی کرونایی خو بگیریم و آن را برای خود درونی کرده و متناسب با آن شکل رفتار و فرمت های تازه فعالیت و ارائه برگزینیم. کرونا با همین زمان محدود به نظرم تأثیرات بسیار عمیقی بر ذهن و زندگی ما گذاشته که اگر این مسئله ادامه پیدا کند، می تواند این تأثیرات را همیشگی کند و در هر شاخه و فعالیت حرفه ای در این جامعه سرفصل های تازه و البته شکل رفتارهای دیگرگونه را به وجود آورد. در این مسیر که می توان از آن به یک ریل گذاری جدید نگاه کرد، در برخی موارد جامعه هنری ما و در این مطلب به خصوص جامعه تجسمی ما به نقاط غیرقابل برگشت می رسند. در هنر تجسمی که اینجا می خواهم درباره حال و هوای آن در ایام کرونا صحبت کنم، اگر تا دیروز فکر می کردیم نمی شود نمایشگاه آثار هنری مجازی گذاشت، نمی شود فروش اثر هنری مجازی داشت یا نمی شود این گونه بستر اینستاگرام و تلگرام را همچون دیوارهایی برای ارائه اثر هنری فاخر دانست، سبک زندگی کرونایی به یکباره این کلیشه ها را برای همه ما برهم زد و از هنرمند تا گالری دار، از مخاطب تا تماشاگر و خریدار را به این موضوع متوجه کرد که ما باید به مدیوم های نو تن دهیم و می توان فعالیت مؤثر و مستمر داشت و همان مناسبات را به شکل دیگری نیز دنبال کرد. کرونا دارد به هنرمندان این خلاق ترین قشر یک جامعه نیز شکل خلاقانه زیستن را نیز آموزش می دهد و با صدای بلند فریاد می زند جهان دیگر بر ریل سابق پیش نمی رود و نخواهد رفت و کرونا در حکم سوزن بان مسیر را دارد تغییر می دهد و این در خود فرصت هایی را برای بهره برداری دارد.

در اوایل صحبت و شیوع کرونا فعالان حوزه تجسمی عمده فعالیت های خود را متوقف کردند و کمتر صدایی از هنرمندان ما و دیگر فعالان این عرصه می شنیدیم. اما رفته رفته با پذیرش فرض ماندن و دیرپابودن کرونا، هنرمندان و گالری داران از پوسته کلیشه خود بیرون آمدند و مجبور شدند به فرمت هایی که مدت ها بود از آن صحبت می شد و جایی به آن تن داده نمی شد، تن بدهند و باب نمایشگاه مجازی، فروش مجازی و حتی گفت وگوی مجازی گشوده شد. اولین مزیت این اتفاق زنده نگه داشتن این اتمسفر و تسریع خلق اثر هنری بود که هم با خانه نشین کردن هنرمند و هم با ایجادکردن مجرایی برای نمایش و فروش فرصت بی نظیر را ایجاد کرده است. دومی که شاید برای ما برای همیشه بماند، فضای وسیع ارائه و نمایش و بروز هنر و اثر هنری است. دیگر لزومی نیست به شکل سابق نمایشگاه داشت که مشکل کمبود گالری و دردسرهایش عارض شود یا کمبود فضای دیوار و نمایش گالری ها را داشت و از آن مهم تر حتی لزومی نیست در بند کلیشه های سابق ماند و دیگر هنرمندان می توانند محتاج دیوار گالری هم نباشند و خود گالری خود را برپا کنند، با وسعتی بی انتها. شاید گفته شود باید اثر هنری از فیلتری عبور کند و گالری ها می توانند نقش واسطه گری را به خوبی ایفا کنند، اما باید به این فکر کنیم شاید این هم یکی از کلیشه های بی جهت باشد که می توان البته بر سر آن گفت وگوهای مجازی داشت.
کرونا به هنرمندان امروز فرصت جدیدی داده است و اگر همان قالب محدود گالری های سابق را با امروز مقایسه کنیم، می فهمیم که دیگر دیوار محدودیت نیست و می توان به هر مقدار و تعداد که امکانش هست چه از مسیر گالری ها و چه از مسیرهای شخصی اثر هنری به نمایش گذاشت و نمایشگاه برگزار کرد. این جریان تا قدری مریض هنر تجسمی ما را می تواند درمان کرده و راه نفسی ایجاد کند تا چهره های تازه آثارشان را به نمایش عمومی بگذارند. سومین اتفاق و فرصت از خلال همین وسعت فضای نمایش رخ می دهد که می توان دایره هنر تجسمی را گسترش داد و دیگر هنر تجسمی ما در بند تعداد محدودی چهره نباشد و ما با چهره ها و سبک ها و آثار متفاوت آشنا شویم و جریان هنری ما بر اساس پتانسیل هایی که دارد و می تواند داشته باشد از برکه به رود جریان دار تبدیل شود. شاید پیش از کرونا هم می شد چنین کرد ولی اجبار عدم برگزاری نمایشگاه فیزیکی، دیدار حضوری و بسیاری از خطوط قرمز و اجبارهای دیگر، ما را به این نقطه بی بازگشت دعوت می کند و به نظر می رسد خواهد رساند.

حسین گنجی. منتقد

کرونا ما را به نقاط بی برگشت هدایت می کند و این نه لزوما بد که می تواند منشأ اثرات خوب برای جامعه ما باشد. انسان امروزی که قدری مدرن شده، در رفتار به اصطلاح نوگرایی خود، درگیر قالب هایی می شد که او را از خلاقیت و تحرک بازداشته و به سمت ایستایی و رسوب هدایت می کرد و هیچ ضرورت و اجباری بر خود لازم نمی دانست. کرونا مانند موارد دیگر در این حیطه نیز، این جمود و ایستایی را به هم زده است و توانسته شکل نگاه ما به موضوعاتی که سال ها بر یک مدار می چرخید را تغییر دهد. اگر فکر می کردیم اصول هر کاری بسته شده و نباید از آنها عدول کرد، کرونا ما را تکان داد و ما را از خطوط قرمز خودمان خارج کرده و عبور داده است و این رفته رفته دارد به یک عادت زیستی تبدیل می شود که به قول معروف همیشه در بر یک پاشنه نمی چرخد و می توانند به شکل های دیگری نیز این درها باز شوند. باید با سبک زندگی کرونایی خو بگیریم و آن را برای خود درونی کرده و متناسب با آن شکل رفتار و فرمت های تازه فعالیت و ارائه برگزینیم. کرونا با همین زمان محدود به نظرم تأثیرات بسیار عمیقی بر ذهن و زندگی ما گذاشته که اگر این مسئله ادامه پیدا کند، می تواند این تأثیرات را همیشگی کند و در هر شاخه و فعالیت حرفه ای در این جامعه سرفصل های تازه و البته شکل رفتارهای دیگرگونه را به وجود آورد. در این مسیر که می توان از آن به یک ریل گذاری جدید نگاه کرد، در برخی موارد جامعه هنری ما و در این مطلب به خصوص جامعه تجسمی ما به نقاط غیرقابل برگشت می رسند. در هنر تجسمی که اینجا می خواهم درباره حال و هوای آن در ایام کرونا صحبت کنم، اگر تا دیروز فکر می کردیم نمی شود نمایشگاه آثار هنری مجازی گذاشت، نمی شود فروش اثر هنری مجازی داشت یا نمی شود این گونه بستر اینستاگرام و تلگرام را همچون دیوارهایی برای ارائه اثر هنری فاخر دانست، سبک زندگی کرونایی به یکباره این کلیشه ها را برای همه ما برهم زد و از هنرمند تا گالری دار، از مخاطب تا تماشاگر و خریدار را به این موضوع متوجه کرد که ما باید به مدیوم های نو تن دهیم و می توان فعالیت مؤثر و مستمر داشت و همان مناسبات را به شکل دیگری نیز دنبال کرد. کرونا دارد به هنرمندان این خلاق ترین قشر یک جامعه نیز شکل خلاقانه زیستن را نیز آموزش می دهد و با صدای بلند فریاد می زند جهان دیگر بر ریل سابق پیش نمی رود و نخواهد رفت و کرونا در حکم سوزن بان مسیر را دارد تغییر می دهد و این در خود فرصت هایی را برای بهره برداری دارد.

در اوایل صحبت و شیوع کرونا فعالان حوزه تجسمی عمده فعالیت های خود را متوقف کردند و کمتر صدایی از هنرمندان ما و دیگر فعالان این عرصه می شنیدیم. اما رفته رفته با پذیرش فرض ماندن و دیرپابودن کرونا، هنرمندان و گالری داران از پوسته کلیشه خود بیرون آمدند و مجبور شدند به فرمت هایی که مدت ها بود از آن صحبت می شد و جایی به آن تن داده نمی شد، تن بدهند و باب نمایشگاه مجازی، فروش مجازی و حتی گفت وگوی مجازی گشوده شد. اولین مزیت این اتفاق زنده نگه داشتن این اتمسفر و تسریع خلق اثر هنری بود که هم با خانه نشین کردن هنرمند و هم با ایجادکردن مجرایی برای نمایش و فروش فرصت بی نظیر را ایجاد کرده است. دومی که شاید برای ما برای همیشه بماند، فضای وسیع ارائه و نمایش و بروز هنر و اثر هنری است. دیگر لزومی نیست به شکل سابق نمایشگاه داشت که مشکل کمبود گالری و دردسرهایش عارض شود یا کمبود فضای دیوار و نمایش گالری ها را داشت و از آن مهم تر حتی لزومی نیست در بند کلیشه های سابق ماند و دیگر هنرمندان می توانند محتاج دیوار گالری هم نباشند و خود گالری خود را برپا کنند، با وسعتی بی انتها. شاید گفته شود باید اثر هنری از فیلتری عبور کند و گالری ها می توانند نقش واسطه گری را به خوبی ایفا کنند، اما باید به این فکر کنیم شاید این هم یکی از کلیشه های بی جهت باشد که می توان البته بر سر آن گفت وگوهای مجازی داشت.
کرونا به هنرمندان امروز فرصت جدیدی داده است و اگر همان قالب محدود گالری های سابق را با امروز مقایسه کنیم، می فهمیم که دیگر دیوار محدودیت نیست و می توان به هر مقدار و تعداد که امکانش هست چه از مسیر گالری ها و چه از مسیرهای شخصی اثر هنری به نمایش گذاشت و نمایشگاه برگزار کرد. این جریان تا قدری مریض هنر تجسمی ما را می تواند درمان کرده و راه نفسی ایجاد کند تا چهره های تازه آثارشان را به نمایش عمومی بگذارند. سومین اتفاق و فرصت از خلال همین وسعت فضای نمایش رخ می دهد که می توان دایره هنر تجسمی را گسترش داد و دیگر هنر تجسمی ما در بند تعداد محدودی چهره نباشد و ما با چهره ها و سبک ها و آثار متفاوت آشنا شویم و جریان هنری ما بر اساس پتانسیل هایی که دارد و می تواند داشته باشد از برکه به رود جریان دار تبدیل شود. شاید پیش از کرونا هم می شد چنین کرد ولی اجبار عدم برگزاری نمایشگاه فیزیکی، دیدار حضوری و بسیاری از خطوط قرمز و اجبارهای دیگر، ما را به این نقطه بی بازگشت دعوت می کند و به نظر می رسد خواهد رساند.

لینک خبر :‌ روزنامه شرق
مدیرعامل خانه تئاتر در خصوص مطرح شدن بحث بازگشایی سالن های تئاتر از یک ماه آینده با صراحت گفت بحث بازگشایی سالن های تئاتر در شرایط فعلی کار اشتباهی است.

شهرام گیل آبادی مدیرعامل خانه تئاتر درباره مطرح شدن بحث بازگشایی سالن های تئاتر در محافل مختلف هنری و مدیریتی در شرایط فعلی ویروس کرونا و اینکه آیا موضوع زمان و چگونگی بازگشایی مجدد سالن ها از سوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و وزارت بهداشت با خانه تئاتر مطرح شده است یا نه، به خبرنگار مهر گفت: موضوع زمان بازگشایی مجدد سالن های تئاتر هنوز به صورت رسمی اعلام نشده البته موضوعی است که در فضاهای مختلف مطرح شده ولی در این خصوص با خانه تئاتر طرح موضوع و مسأله نشده است.

وی در ادامه سخنان خود تصریح کرد: بحث بازگشایی سالن های تئاتر در شرایط فعلی کار اشتباهی است.

گیل آبادی با بیان اینکه همانطور که جامعه پزشکی متخصصان حوزه خود هستند ما تئاتری ها هم متخصص کار خودمان هستیم، اظهار کرد: حداقل انتظاری که از وزارت بهداشت می رود این است که اطلاعات تخصصی صنوف تئاتری را بگیرد. متأسفانه این هم گرایی یا مصاحبت تخصصی میان وزارت بهداشت و صنف تئاتر وجود ندارد.

مدیرعامل خانه تئاتر درباره تلاش های صورت گرفته برای شکل گیری تعامل میان وزارت بهداشت و خانه تئاتر، یادآور شد: ما تلاش های خودمان را برای نزدیک شدن به جامعه پزشکی انجام دادیم ولی با توجه به درگیری های جامعه پزشکی در شرایط فعلی، این امکان میسر نشده است.

وی با بیان اینکه اگر قرار باشد در زمینه بازگشایی سالن های تئاتر تصمیم گیری شود باید به نکات تخصصی تئاتر توجه شود، متذکر شد: اگر به نکات تخصصی توجه نشود با جان مردم بازی خواهد شد.

گیل آبادی در پایان سخنان خود تأکید کرد: به یقین باید برای بازگشایی سالن های تئاتر برنامه ریزی جدی کرد و این برنامه ریزی نیازمند مصاحبت جامعه پزشکی با صنف تئاتر است تا ما مختصات دقیقی را در اختیار آنها قرار دهیم در غیر اینصورت نتیجه شکل گیری دستورالعمل اول وزارت بهداشت درباره فضاهای و فعالیت های تئاتری می شود که بسیار غیرتخصصی بود.

کد خبر 4914853

فریبرز دارایی

لینک خبر :‌ خبرگزاری مهر
عضو هیئت مدیره انجمن نگارخانه داران با وجود صدور مجوز برای بازگشایی، از ادامه روند تعطیلی گالری ها تا پایان اردی بهشت ماه خبر داد.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۲/۱۳

هنگامه معمری، مدیرگالری هما با اشاره به اینکه هنرهای تجسمی با شرایط قرنطینه تطبیق یافته، اظهار کرد: در حال حاضر که برخی گالری ها با پروتکل های ایمنی تطبیق یافته و اجازه بازگشایی کسب کرده اند، برخی نگارخانه داران به اعضای خود اعلام کردند تا پایان اردیبهشت ماه تعطیل هستند.

وی در مصاحبه با بنامه "تقاط فرهنگ" رادیو گفت وگو ادامه داد: ما در حوزه فرهنگ فعالیت داریم و فرهنگ سازی حوزه سلامت باری ما اهمیت بسیاری دارد.

معمری افزود: برپایی افتتاحیه ها عده زیادی از مردم را به نگارخانه ها می کشاند و قطعا سلامت این افراد در معرض تهدید قرار می گیرد؛ لذا همچنان گالری ها به صورت حقیقی بسته نگه داشته می شوند.

وی ادامه داد: در انجمن صنفی نگارخانه داران دو نکته را به دوستان الزام کردیم؛ چون معتقدیم گالری هایی که خود را سرپا نگاه دارند، قادر به حمایت از هنرمندان نیز خواهند بود.

معمری در این رابطه ادامه داد: شاکله نگارخانه ها نباید از هم بپاشد؛ این نهاها نباید پرسنل خود را تعلیق کرده و بایستی به نوعی فعالیت خود را ادامه دهند.

وی افزود: در گالری هما تلاش داریم هنرمندان را به مشتریان خود معرفی کنیم و ضمن ارسال نمونه آثار برای مشتریان، درخواست تولید گرفته و به هنرمندان سفارش می دهیم و گالری هما در پیاده سازی این روش بسیار موفق بوده است.

همچنین مژگان قدوسی، مدیرمسئول نشریه پیشنگاه در مصاحبه با این بخش خبری تحلیلی در برنامه "تقاطع فرهنگ" از همکاری شایسته هنرمندان با گالری داران سخن گفت و اظهار کرد: این تعلیق تا امروز ادامه یافته و زمان از سر گیری فعالیت ها برای ماه خرداد اعلام شده است.

وی ادامه داد: هنرمندان هرگاه در مخمصه ای قرار می گیرند، تولیداتی چه بسا زیباتر خلق کرده و خود را در بستر مشکلات رها و تنها نمی بیند و دست به باز تولید می زنند.

قدوسی با اشاره به پویش فروش کتاب در انجمن نقاشان گفت : با کمک ناشران عزیز که کتب خود را بصورت هدیه در اختیار ما گذاشتند، این پویش را راه اندازی کردیم و مبالغ عایدی را در صندوق انجمن نگهداری کرده و به هنرمندان کمک می کنیم.

وی ادامه داد: همچنین 50 درصد از فروش گالری داران و هنرمندان به دست کارگران روز مزد خواهد رسید.

قدوسی گفت: هر یک از گالری ها با فعال کردن فضای مجازی خود، در حد توان خود جنب و جوشی را به راه انداختند و اجازه ندادند هنرهای تجسمی که همواره مهجور واقع می شود، اینبار نیز نادیده گرفته شود.

لینک خبر :‌ رادیو گفت و گو
ایرج راد به مناسبت روز بازیگر گفت: هر اندازه در زمینه های فرهنگی هنری سرمایه گذاری شود، بازدهی آن در ابعاد گوناگون جامعه مشاهده خواهد شد.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۲/۱۴

سرویس تئاتر هنرآنلاین : ایرج راد بازیگر و رئیس هیئت مدیره خانه تئاتر به مناسبت روز بازیگر در گفت وگو با خبرنگار هنرآنلاین درباره ضرورت تعریف و ثبت فعالیت های هنری به عنوان یک شغل عنوان کرد: دو سال است که پیگیری هایی در این خصوص انجام می شود و خوشبختانه اکنون در مراحل نهایی آن قرار داریم. چطور ممکن است فعالیت در زمینه هنری شغل محسوب نشود؟ تعریف کلی شغل این است که در ازای ارائه خدمات یک شخص باید دستمزدی به آن فرد پرداخت شود. حال این دستمزد در برخی موارد به صورت پول، گاهی نیز تهاتری و در بعضی مواقع در قالب یک جنس به شخص پرداخت می شود.

راد در ادامه افزود: اما آنچه که اکنون در فعالیت های هنری مورد نظر ماست این است که در ازای ارائه خدمات هنری باید دستمزدی به هنرمند، به عنوان درآمد تعلق گیرد.

این بازیگر تئاتر و سینما همچنین اضافه کرد: خوشبختانه با پیگیری های انجام شده، اخیراً فعالیت های هنری به عنوان شغل محسوب می شود. طبق ماده 92 مربوط به برنامه پنج ساله ششم توسعه که بیش از دو سال پیش در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با حضور صنوف مختلف، جلسات آن تشکیل شد و در نهایت به تصویب هیئت وزیران کار، رفاه و تعاون و وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی رسید مقرر شد؛ فعالیت های هنری به عنوان انجمن های صنفی سراسری مشمول امنیت شغلی و حقوق ایام بیکاری شوند و دستورالعمل های آن امضا و صادر شده است و اکنون هم در مراحل نهایی قرار دارد و شیوه نامه اجرایی آن نیز به زودی ابلاغ خواهد شد.

راد درخصوص ضرورت افزایش بودجه و اعتبار در عرصه فرهنگ و هنر از سوی مسئولان نیز یادآور شد: مسائل فرهنگی و هنری از ارکان اصلی و اساسی هر جامعه و مملکتی است. طبیعتاً گسترش و پیشرفت فرهنگ و هنر در ابعاد وسیع جامعه تاثیرگذار است و هر اندازه در زمینه های فرهنگی هنری سرمایه گذاری شود، بازدهی آن در ابعاد گوناگون جامعه مشاهده خواهد شد.

رئیس هیئت مدیره خانه تئاتر درباره نبود تناسب میان تعداد فعالان عرصه تئاتر و بازار کار این حرفه اظهار کرد: تعداد دانشگاه هایی که در رشته های مختلف هنری پذیرش دانشجو دارند، باید نیاز جامعه و همچنین امکان اشتغال زایی را در نظر بگیرند. در صورتی که دانشجو چند سال از عمر خود را وقف آموزش یک رشته در هر زمینه هنری کند و پس از فارغ التحصیل شدن کاری برای او وجود نداشته باشد و حرفه او تعریف شغلی نداشته باشد و به عنوان شغل محسوب نشود و امنیت شغلی نداشته باشد و کار او مشمول مسائل حقوقی نباشد، چرا این اجازه را به خود داده و دانشجو می پذیریم و وقت و عمر جوان های خود را می گیریم و نیروی جوانی را که در یک رشته هنری متخصص شده را دچار مشکلات عدیده ای می کنیم؟ باید به عواقب این موضوع که شامل سرخوردگی اجتماعی، بیکاری و مسائل ناشی از آن است نیز فکر کنیم. باید میان پذیرش دانشجو در رشته های هنری و بازار کار آن تناسب وجود داشته باشد و در مواجه با نسبت ها سنجیده عمل کنیم.

این بازیگر پیشکسوت گفت: متاسفانه هنرمندان تئاتر با امکانات بسیار ناچیزی که در زمینه تئاتر وجود دارد، همواره این امکان را نداشته اند که مستقیماً از طریق این حرفه گذران زندگی کنند و دچار مشکلاتی هستند و گاهی نیز به منظور اجرای نمایشی، حتی از جیب خود هزینه می کنند. بنابراین برای حل این مسئله در کنار حرفه خود به عنوان بازیگر و کارگردان فعالیت های جنبی هنری چون دستیاری، مدیر صحنه، نقد و بررسی و ... انجام می دهند و از طرق مختلف در زمینه هنری و حتی برخی، خارج از هنر مجبور به کار هستند تا معاش خود را تامین کنند. متاسفانه در شرایط کنونی در پی شیوع کرونا ویروس آن ها امکان هیچگونه فعالیتی ندارند و هنرمند تئاتر در وضعیت استیصال قرار گرفته است؛ به خصوص افرادی که از توان مالی و کاری کمتری برخوردار هستند و عائله مندند و باید اجاره بهای منزل خود را نیز پرداخت کنند.

ایرج راد در پایان صحبت هایش درباره فعالیت های خود طی این روزها گفت: این روزها همچون دیگر افراد جامعه در قرنطینه به سر می برم و تنها در موارد ضروری چون تشکیل جلسات و فعالیت هایی از این قبیل از خانه خارج می شوم.

لینک خبر :‌ هنر آنلاین
مدیرکل دفتر هنرهای تجسمی اعلام کرد که با توجه به شرایط موجود کشور برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا، مراسم اختتامیه دوازدهمین جشنواره تجسمی فجر که پیشتر به همین علت به تعویق افتاده بود، دیگر برگزار نمی شود.

به گزارش پایگاه خبری اتحاد آنلاین ، هادی مظفری درباره ی سرنوشت مراسم اختتامیه دوازدهمین جشنواره تجسمی فجر، اظهار کرد: پیش بینی ما این بود که تا پایان خرداد ماه شرایط به حالتی برگردد که بتوانیم مراسم اختتامیه جشنواره تجسمی فجر را برگزار کنیم، اما با توجه به وضعیتی که در حال حاضر در آن قرار داریم و به نظر می رسد که همچنان برگزاری تجمعات فعالیت های فرهنگی و هنری مورد تایید وزارت بهداشت نیست، در نتیجه برگزاری مراسم اختتامیه جشنواره تجسمی فجر نیز به مصلحت نیست.

مدیر کل دفتر هنرهای تجسمی خاطرنشان کرد: بنابراین سعی می کنیم در اسرع وقت نتایج جشنواره تجسمی فجر دوازدهم را منتشر و از برگزاری مراسم اختتامیه خودداری کنیم. جوایز و هدایا و مبالغی که برای خرید آثار از سوی دفتر تجسمی در نظر گرفته شده بود نیز به حساب هنرمندان واریز می شود.

برگزاری چند رویداد ملی برای جبران خسارت ها

مظفری همچنین درباره وضعیت برگزاری نمایشگاه های هنری در این روزهای کرونایی، اظهار کرد: با توجه به مجوزی که وزارت بهداشت و درمان صادر کرد از تاریخ اول اردیبهشت ماه به شرط آنکه گالری ها در سامانه وزارت بهداشت و درمان ثبت نام و از برگزاری تجمعات گسترده خودداری کنند، امکان برگزاری نمایشگاه های هنری وجود دارد. در حال حاضر نیز تعدادی از گالری ها به صورت حقیقی و تعدادی هم به صورت مجازی آثارشان را در معرض نمایش و فروش قرار داده اند.

او درباره برنامه های دفتر هنرهای تجسمی برای خسارت های واردشده به هنرمندان و گالری ها در ماه های گذشته، بیان کرد: دولت در حال آسیب شناسی و برآورد خسارت مشاغل هنری در کنار سایر مشاغل جامعه است. این پروژه از ایام نوروز آغاز شد و ما نیز خسارت های واردشده به هنرمندان، گالری ها و آموزشگاه ها را برآورد کرده ایم که در لایحه ای که وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به دولت تقدیم کرد، ذکر شده است. هم اکنون نیز در حال جمع آوری اطلاعات از انجمن ها هستیم تا بتوانیم لیستی از اسامی هنرمندان در بخش های مختلف، تهیه کنیم. همچنین میزان خسارت گالری هایی که به صورت استیجاری اداره می شوند نیز برآورد شده و به دولت تقدیم شده است. دولت نیز از طریق وزارت رفاه و تعاون در حال بررسی و برآورد میزان خسارت هاست . امیدواریم در صورت امکان آنچه که مقرر شده به این حوزه اختصاص پیدا کند.

او خاطرنشان کرد: فارغ از موضوع خسارت ها، فعالیت هایی را نیز در نظر داریم و در حال برنامه ریزی هستیم. بر این اساس در شش ماه دوم سال منوط به اینکه شرایط به حالت پایدار برگردد، تصمیم داریم با برگزاری یک یا چند رویداد ملی فرصتی را فراهم کنیم که هنرمندان و گالری هایی که در این دوران دچار آسیب شده اند از این فضاها برخوردار شوند و بتوانند بخشی از خسارت هایشان را جبران کنند.

موزه هنرهای معاصر تا 3 ماه آینده افتتاح می شود

مدیرکل دفتر هنرهای تجسمی همچنین در بخش دیگری از سخنان خود درباره وضعیت پروژه مرمت موزه هنرهای معاصر تهران، گفت: موزه هنرهای معاصر آخرین کارگاهی بود که در سال 98 تعطیل شد و تقریبا تا آخرین روزها فعالیتش را دنبال می کرد. از 15 فروردین ماه نیز کار خود را با تمام قوا شروع کرده و در دو هفته اخیر دو جلسه شورای مرکزی داشتیم که بر مرمت موزه نظارت دارند. هم اکنون بالغ بر 30 نفر پرسنل روزانه در موزه کار می کنند و تا الان بالای 84 درصد پیشرفت فیزیکی داشته ایم و امیدواریم بتوانیم ظرف دو یا سه ماه آینده کار مرمت را به پایان برسانیم و موزه را برای افتتاح آماده کنیم.

انتهای پیام

منبع ایسنا

'); d.write('

لینک خبر :‌ اتحاد آنلاین

روح الله جعفری معتقد است کسر مالیات برارزش افزوده باعث می شود خانواده تئاتر در تنگنا قرار بگیرد در حالی که با وجود شرایط بحرانی مدیران فرهنگی گوش شنوایی برای شنیدن انتقادات فرهنگی ندارند.

روح الله جعفری کارگردان تئاتر در گفتگو با خبرنگار مهر درباره وضعیت تئاتر کشور در روزهای پساکرونا گفت: هنوز بعد از گذشت دو ماه از تعطیلی مراکز هنری و تماشاخانه ها برنامه جامعی از جانب مدیران و تصمیم گیرندگان عرصه فرهنگ و هنر ارائه نشده است. در این مدت انواع و اقسام حرف های ضدونقیض از جانب مسئولان زده شد و با سیاست یک بام دو هوایی که دولت در خصوص این بیماری در پیش گرفته جان انسان ها به خطر افتاده به شکلی که این آشفتگی در همه عرصه ها قابل مشاهده است به همین دلیل مردم و به دنبال آن خانواده فرهنگ و هنر متحمل ضررهای جبران ناپذیری حتی برای تهیه قوت لایموت خود شده اند.

وی ادامه داد: متاسفانه به جای اینکه دولت هم تلاش خود را برای رفع نیازهای مردم به کار ببندد با صدور بخشنامه ها و دستورالعمل هایی که خیلی از آن ها حتی ضمانت اجرایی هم ندارند وضع را بحرانی کرده است که می توان از جمله این بخشنامه ها به دستورالعمل بازگشایی سینماها از طرف وزارت بهداشت اشاره کرد که با جنجالی که به پا کرد حذف و تکذیب شد و ترجیح دادند به جای پذیرش دیکته پر از غلط کل مساله را پاک کنند.

اجرای شتابزده تئاتر آنلاین نشاطی به همراه نداشت

این مدرس تئاتر درباره پروژه تئاتر آنلاین که این روزها بیشتر از گذشته در حال اجرا به شیوه های مختلف است، یادآور شد: در وضعیتی که تئاتر کشور تعطیل شد مدیران ما برای ارائه آمار و ارقام و لحاظ شدن آن در بیلان کاری شان طرح هایی از جمله اجرای کنسرت های موسیقی و تئاترآنلاین در دستور کار قرار دادند. اگر به نحوه عملی کردن شتابزده این طرح نگاه کنیم متوجه می شویم برخلاف آنچه که وزیر ارشاد و زیرمجموعه مدیریتی او بر آن تاکید داشتند این طرح نه با خود نشاط را به جامعه آورده و نه باعث تحرک و پویایی در خانواده فرهنگ و هنر شد.

وی افزود: وزیر ارشاد حتی در توئیت خود نامی از هنر تئاتر نمی آورد و متاسفانه اشرافی بر نیازهای این حوزه ندارد، چون اگر متوجه بود که دیپلماسی فرهنگی در جامعه امروز ارجح بر دیپلماسی سیاسی است آنقدر بی تفاوت و منفعل نسبت به ترویج و گسترش فرهنگ و هنر در جامعه و هنرمندان عمل نمی کرد. با توجه به تجربه ای که پشت سر گذاشتیم معتقدم اجرای آنلاین موسیقی و تئاتر با توجه به زیرساخت هایی که در اختیار نداریم قابلیت جذب مخاطب و عملی شدن را ندارد و با دنبال کردن سیاستی که بر پایه آزمون و خطا بنا شده راهگشایی در این عرصه نخواهیم داشت.

جعفری درباره کسر 9 درصد مالیات بر ارزش افزوده از اجراهای تئاتری بیان کرد: اگر دولت و نهادها و سازمان هایی مثل شهرداری دلشان برای فرهنگ و هنر می تپید، در این هفت سالی که سکان اجرایی و عملیاتی طرح ها را در اختیار داشته اند به فکر آموزش و تبلیغ و اختصاص بودجه مناسب به فرهنگ و هنر بودند اما متاسفانه شاهد هستیم نه تنها این اتفاق نیفتاده بلکه فرصت ها را تبدیل به تهدید کردند و کار به جایی رسیده به جای اینکه مثل همه جای دنیا به فرهنگ و هنر سوبسید بدهند، از آن یارانه هم دریافت می کنند با این وضعیت خانواده نجیب و شریف تئاتر با کسر مالیات بر ارزش افزوده در تنگنا قرار می گیرند و متاسفانه گوش شنوایی هم وجود ندارد و مدیران و مسئولان خودشان را به ندیدن و نشنیدن انتقادهای اصولی می زنند.

اخذ مالیات بر ارزش افزوده تیشه به ریشه فرهنگ می زند

کارگردان ریچارد سوم اجرا نمی شود متذکر شد: این مالیات بر ارزش افزوده جدا از مالیاتی است که هنرمندان باید پرداخت کنند و اگر دولت اشرافی بر چگونگی تولید کالاهای فرهنگی داشت هیچگاه از اجراهای تئاتری این مقدار مالیات را کسر نمی کرد. گرفتن مالیات بر ارزش افزوده تیشه به ریشه فرهنگ و هنر و هنرمندانی می زند که با همه وجود خود را وقف خدمت به رشد و ارتقای فرهنگ و هنر می کنند و با این خطاهای آشکار فاصله دولت و مردم مدام بیشتر می شود.

جعفری تأکید کرد: دولت و تیم اقتصادی اش راهکاری برای حل مشکلات اقتصادی مردم و هنرمندان که از خود مردم هستند، ندارد بنابراین بهتر است دست از شعارهای پوپولیستی بردارد و زمین بازی را تغییر دهد چون با این وضعیت، همین اندک فرصت باقی مانده هم برای جبران مافات از بین می رود. متاسفانه حتی فضای گفتگو بین مسئولان و مردم هم فراهم نیست که این مساله به عرصه هنر هم رسیده است در حالی که دولت باید مردم را به رسمیت بشناسد.

وی در پایان صحبت هایش بر لزوم آسیب شناسی وضعیت فرهنگ و هنر تاکید کرد و گفت: ادامه فعالیت های هنرمندان با ابهام روبرو است پس در این شرایط باید رویکرد دولت و زیرمجموعه آن مورد آسیب شناسی قرار گیرد که در این آسیب شناسی باید به مواردی چون فقدان مبانی نظری فرهنگی، فقدان اهداف کوتاه مدت، میان مدت و طولانی مدت، شکاف میان ارزش های رسمی و غیررسمی، نگاه ابزاری به فرهنگ و هنر، فقدان الگو و اسطوره های فرهنگی، فقدان سرمایه گذاری در عرصه فرهنگ، دخالت حداکثری دولت در امر برنامه ریزی، سیاست گذاری، حمایت و نظارت، وجود نهادهای موازی عرصه فرهنگ و هنر که باعث عدم توجه به گسترش نهادهای مدنی-فرهنگی شده است، تداخل وظایف نهادهای فرهنگی و عدم درک صحیح مدیران فرهنگی از تحولات محیط و ... توجه کرد که می توان درباره هرکدام از این موارد به صورت کلان به بحث و تبادل نظر نشست.

لینک خبر :‌ تئاتر آنلاین
خبرگزاری میزان- نویسنده کتاب مسافر آگوست گفت: وجود فناوری جدید و فضای مجازی در کنار حضور کتاب های الکترونیک و ای بوک ها زمینه مناسبی را برای مطالعه افراد از طریق فناوری نوین فراهم کرده است، حتی ناشران هم می توانند در فضای مجازی با معرفی کتاب ها زمینه افزایش سرانه مطالعه را فراهم کنند.

تاریخ انتشار: 10:32 - 14 اردیبهشت 1399

- کد خبر: 597435
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۲/۱۴

نرگس میر فضلی در گفت وگو با خبرگزاری میزان پیرامون، پیرامون کاهش سرانه مطالعه در کشور گفت: متاسفانه سرانه مطالعه در کشور ما به دلایل گوناگونی در سطح پایینی قرار دارد. من معتقد هستم همان گونه که غذای جسم از ارزش و اهمیت بالایی برخوردار است غذای روح نیز باید در اولویت قرار بگیرد.

وی درباره تاثیر افزایش قیمت کتاب بر کاهش سرانه مطالعه در کشور تاکید کرد: اگر امروز سبد خانوار از کالای ارزشمند فرهنگی به نام کتاب خالی شده نمی توان دلیل آن را افزایش قیمت کتاب و یا تاثیر فضای اقتصادی دانست، زیرا برای رفع این معضل راه های بسیار خوبی وجود دارد، ایجاد گروه های کتابخوانی که با هزینه های پایین کتاب، وقف کتاب و از همه مهمتر عضویت در کتابخانه ها برای مطالعه راه هایی هستند که افراد بدون صرف هزینه سنگین می توانند کتاب را مطالعه کنند.

بیشتر بخوانید: برای مطالعه آخرین کتاب منتشر شده اینجا کلیک کنید

میر فضلی فناوری را تسهیل کننده جریان مطالعه دانست و تصریح کرد: وجود فناوری جدید و فضای مجازی در کنار حضور کتاب های الکترونیک و ای بوک ها زمینه مناسبی را برای مطالعه افراد از طریق فناوری نوین فراهم کرده است، حتی ناشران هم می توانند در فضای مجازی با معرفی کتاب ها زمینه افزایش سرانه مطالعه را فراهم کنند.

وی در همین راستا ادامه داد: روش های خوب فراوانی برای استفاده از زمان های مرده وجود دارد اگر این زمان ها را در طول روز و یا در طول هفته جمع آوری کنیم شاهد زمان فراوانی خواهیم بود، چنانچه این زمان به مطالعه اختصاص داده شود قطعاً می تواند اطلاعات افراد جامعه را در سطح قابل توجهی افزایش دهد.

میر فضلی با اشاره به زمان های مسافرت های بین شهری به عنوان زمانی مناسب برای مطالعه کتاب افزود: استفاده از زمان هایی که در طول مسافرت های درون شهری و یا در داخل تاکسی وجود دارد جز زمان های مرده محسوب می شود و مطالعه در این زمان بسیار ارزشمند خواهد بود.

وی لزوم جای دادن مطالعه به عنوان یکی از فعالیت های اصلی و مهم زندگی را مورد تاکید قرار داد و افزود: چنانچه هنجارسازی و برنامه ریزی برای جای دادن مطالعه در فعالیت های روزانه به امری ضروری مهم و اساسی در زندگی تک تک ما محسوب نشود ضرر خواهیم کرد.

میرفضلی در مورد کتاب هایی که هم اکنون در دست نگارش دارد خاطرنشان کرد: من کتاب های متعددی را تا به حال نوشته ام که بخشی از آنها مربوط به حوزه کودک و نوجوان است. کتاب ماهیتا که در انتشارات شهرستان ادب به چاپ رسیده و یا کتاب لولو آبکی با موضوع کودک و محیط زیست که در جشنواره بین المللی توانسته جوایز و رتبه های ارزشمندی را از آن خود کند، همچنین کتاب برای قلب سپید تو که برداشت هایی از کتاب نهج البلاغه برای کودکان است و در انتشارات آستان قدس رضوی به چاپ رسیده از جمله کتاب هایی که تا به حال به چاپ رساندام.

انتهای پیام/

لینک خبر :‌ میزان
طاهره ایبد طی یادداشتی به این موضوع پرداخته است که چرا با درگذشت یک نویسنده از آثار او در فضای مجازی بهره بردای می شود در حالی که انتشار فایل های شنیداری آثار ادبی از تعداد خریداران این آثار کم می کند و به قشر نویسنده و ناشر لطمه می زند.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۲/۱۴

سرویس فرهنگ و ادبیات هنرآنلاین: در یادداشت طاهره ایبد نویسنده، که در اختیار هنرآنلاین قرار گرفته است، می خوانیم: "درگذشت سوسن طاقدیس شوک بزرگی برای اهالی ادبیات کودک و دوستداران آثار این نویسنده بود و همه را در بهت و ناباوری و اندوه فرو برد.

در این شرایط ما شاهد واکنش هایی در فضاهای مجازی بودیم؛ افراد و گروه های مختلف دست به حرکت ها و فعالیت هایی برای سوسن طاقدیس زدند. در میان ایده های اجرا شده، یک کنش بیشتر به چشم می آید که جای درنگ و تلنگر دارد و آن تبدیل داستان های سوسن طاقدیس به فایل های قصه گویی و نشرشان در فضاهای مجازی است.

به راحتی می توان نمونه هایی از این کارها را در صفحه های مختلف تلگرامی، اینستاگرامی و... دید. در میان این قصه گوها هم شخصیت های شناخته شده وجود دارد و هم افراد ناشناس. تردیدی نیست که بسیاری از این افراد به دلیل علاقه ای که به سوسن طاقدیس و آثارش دارند و برای ادای احترام به او و معرفی بیشتر آثارش، چند اثر او را قصه گویی کرده اند و در فضاهای مختلف نشر داده اند و احتمالا هستند کسانی هم که خواسته اند به مدد نام و آثار این نویسنده خلاق و شناخته شده، خودشان را بیشتر مطرح کنند و هواداران بیشتری جذب.

اگر چه تا حدی طبیعی است که در موقعیت از دست دادن کسی، احساس و عاطفه انسان درگیر شود و فردی که دچار غم و اندوه سنگین شده، دست به رفتارهای هیجانی بزند؛ اما باید مراقب بود که این گونه رفتارها سبب پایمال شدن حقوق دیگری نشود. نقطه هدف این یادداشت نادیده گرفتن حق و حقوق صنفی سوسن طاقدیس و خانواده او در این ماجراست.

تبدیل شدن آثار سوسن طاقدیس به فایل های قصه گویی دو اشکال ایجاد می کند:

1) نادیده گرفتن حق و حقوق مادی نویسنده و خانواده او (طبق قانون حقوق مولفین و مصنفین و هنرمندان، حق مالکیت هر اثر تا 30 سال پس از فوت پدیدآورنده متعلق به وارث اوست).

2) ایجاد هرج و مرج در فضای نشر آثار ادبی و بهره برداری بی مجوز از آثار دیگران.

مسلما انتشار فایل های شنیداری آثار ادبی از تعداد خریداران این آثار کم می کند و به قشر نویسنده و ناشر لطمه می زند و متاسفانه به نظر نمی رسد که نظارت دقیقی بر نشر این گونه آثار باشد.

کتاب "قدم یازدهم" سوسن طاقدیس که یکی از بهترین داستان ها در حوزه ادبیات کودک است و چند کار دیگرش، در همین چند روز با صدا های مختلف قصه گویی و ضبط و نشر شده. در حالی که این داستان ها متعلق به خانواده نویسنده و ناشر است (بسته به قرارداد بین نویسنده و ناشر) و هرگونه برداشت از آن ها باید با اجازه آن ها انجام شود".

یادآوری می شود زنده یاد سوسن طاقدیس نویسنده پیشکسوت کودک و نوجوان، جمعه 5 اردیبهشت ماه در سن 61 سالگی بر اثر عارضه قلبی از دنیا رفت.

"قدم یازدهم"، "زرافه من آبی است"، "پشت آن دیوار آبی"، "هزار سال نگاه"، "تو هم آن سرخی را می بینی"، "یک راه دور و دراز"، "ماه خالش را از کجا آورده بود"، "یک چاله این جا، یک چاله آن جا"، "نمکی و دیو"، "قایم موشک و قایم مارمولک"، "ته ته ته چاه"، "فیل برقی"، "شما یک دماغ زرد ندیدید؟"، "با یک گل بهار نمی شود" و "خدا پاسخ داد" عناوین برخی آثار اوست.

طاقدیس در سال 1386 موفق شد برای کتاب "قدم یازدهم" جایزه کتاب سال را دریافت کند. لوح تقدیر دانشگاه الزهرا برای مجموعه فعالیت هنری، لوح سپاس از مرکز امور مشارکت زنان ریاست جمهوری سال 1379، جایزه پروین اعتصامی برای کتاب "شما یک دماغ زرد ندیدید؟" در سال 1384 از دیگر جوایز اوست.

لینک خبر :‌ هنر آنلاین
مدیر مسئول انتشارات آریترین از حضور مافیای پخش کتاب و چگونگی انتخاب کتاب ناشران شهرستانی انتقاد کرد.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۲/۱۳

جلال صابری نژاد مدیر مسئول انتشارات آریترین در گفت و گو با خبرنگار حوزه ادبیات گروه فرهنگی باشگاه خبرنگاران جوان ، درباره جلوگیری مافیای پخش کتاب از دیده شدن کتاب های ناشران شهرستانی گفت: قطع به یقین مافیای پخش کتاب از دیده شدن کتاب های ناشران شهرستانی جلوگیری می کنند. با دو مرکز پخش در تهران جلسه داشتیم؛ شرایطی که این مراکز برای همکاری با ناشران شهرستانی داشتند به گونه ای بود که انجام شرایط آنها برای ما ناشران شهرستانی مشکل بود.

وی افزود:مراکز پخش برای انتخاب کتاب ها سطحی نگر هستند،برخورد آنچنان خوبی هم ندارند و آثار ناشران مناطق دوردست را آثار بی کیفیتی می دانند.

صابری نژاد بیان کرد: مراکز پخش کتاب بیشتر به موضوع کتاب ها و اینکه نویسنده مطرحی باشد توجه می کنند در واقع آنها نگاه تجاری به کتاب دارند و کمتر مسئله فرهنگی برایشان مطرح است. مهمترین مسئله کتاب، پس از تولید پخش آن است و در دو دهه گذشته نتوانستیم زیرساخت درستی برای پخش کتاب ناشران ایجاد کنیم.این مسئله موجب شده است چرخه صنعت نشر با مشکل مواجه شود؛مراکز پخش کتاب انبارداری را به ناشران شهرستانی واگذار کردند درصورتی که هزینه انبارداری برای ناشران شهرستانی زیاد است و هنگام انتخاب کتاب ها سلیقه ای برخورد می کنند.

مدیر مسئول انتشارات آریترین ادامه داد: مراکز پخش کتاب قبل از آنکه برای اثری بازاریابی کنند می گویند این اثر در بازار فروش نمی رود و موضوعی یا اعتباری به کتاب نگاه می کنند.یعنی کتاب را براساس موضوع یا اعتبار نویسنده اش انتخاب می کنند از آنجا که مراکز پخش در شهرستان ها دفتر ندارند ناشران شهرستانی مجبور هستند به شیوه سنتی کتاب هایشان را به طور مستقیم برای فروش در اختیار کتابفروشی قرار دهند و با کتابفروشی ها ارتباط مستقیمی دارند.

صابری نژاد بیان کرد: هفتاد و پنج درصد ناشران کشور در تهران فعالیت می کنند و مراکز پخش تهران تحت قوانین خود پخش کتاب را انجام می دهند از این رو ناشران شهرستانی مجبور هستند برای فروش کتاب هایشان سراغ شیوه های دیگری بروند که از جمله آنها می توان به فروش اینترنتی و فروش شخصی کتاب هایشان اشاره کرد اما بهتر است که ناشران تعاونی برای پخش کتاب احداث کنند که این تنها راهکار مثبت است.

او تصریح کرد: سال گذشته جلسه ای با اتحادیه ناشران و کتابفروشان استان خوزستان داشتیم و برای احداث یک تعاونی پخش کتاب تصمیم گرفتیم و خواستیم ناشران استان خوزستان برای خودشان یک مرکز پخش کتاب داشته باشند و از آن طریق کتاب هایشان را در اختیار کتابفروشی ها برای فروش قرار بدهند به دلیل نبود زیرساخت های لازم برای این کار و نبود سرمایه کافی و برنامه جامع در خود اتحادیه ناشران و کتابفروشان استان، نظرات در حد کارشناسی ماند و اجرایی نشد و نبود قانون هم مانع دیگری برای این اقدام است.

مدیر مسئول انتشارات آریترین اظهار کرد: اگر ناشران بخواهند اتحادیه ای برای پخش کتاب هایشان احداث کنند به گرفتن مجوز های جدید برای این کار نیاز دارند و این مسئله باعث شده چنین مراکزی را ایجاد نکنند.پخش کتاب یک مسئله آسیب شناسی در حوزه کتاب است و چون بافت شهری ما تغییر کرده و مدرن شده، توازنی میان تعداد کتابفروشی ها و مراکز پخش کتاب در شهرها نیست حتی در تهران هم نسبت به جمعیت پایتخت با درجات جمعیتی مثبت و منفی مواجه هستیم؛ برطرف شدن مشکل پخش کتاب ناشران به همکاری شهرداری ها نیاز دارد و به دلیل مدرن شدن شهرها،کتابفروشی ها در مراکز شهر نیستند و به حاشیه های شهرها رفته اند از این رو جمعیت مهاجر شهرها هم با کتابفروشی ها آشنایی ندارند.

صابری نژاد گفت: مافیا در پخش کتاب همیشه وجود داشته و هنوز هم وجود دارد. برطرف شدن مشکل پخش کتاب به همکاری تمام ارگان ها از شهرداری و وزارت ارشاد گرفته تا ناشران و فرمانداری ها نیاز دارد .کتابفروشی ها باید در مراکز خرید و مجتمع های تجاری ایجاد شوند کتاب به عنوان یک کالای فرهنگی می تواند در فروشگاه های زنجیره ای هم عرضه شود و به دلیل تداخل کالایی حاضر نیستند کتاب را در فروشگاه های زنجیزه ای عرضه کنند بیشتر این مراکز نگاهی تجاری دارند اگر این نگاه تجاری و دریافت سود را بردارند و کار را به مسئولانی فرهنگی واگذار کنند در مدت سه تا پنج سال می توانند یک مرکز پخش در شهرستان ایجاد کنند تا مشکل پخش کتاب ناشران شهرستانی برطرف شود.

انتهای پیام/

لینک خبر :‌ باشگاه خبرنگاران جوان
مدیر آژانس ادبی پل می گوید: برگزاری مجازی نمایشگاه کتاب ابوظبی به دلیل شیوع ویروس کرونا فرصتی برای ناشران ایرانی است که نمایشگاه کتاب تهران را از دست داده اند.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۲/۱۳

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم ، نمایشگاه کتاب ابوظبی ، امسال به دلیل شیوع ویروس کرونا به صورت مجازی و در خرداد ماه برگزار می شود، از ایران آژانس ادبی و ترجمه پل در این نمایشگاه حضور دارد، مجید جعفری اقدم مجازی برگزار شدن نمایشگاه را فرصتی ویژه برای ناشران ایرانی که در سال های گذشته به دلیل تقارن این نمایشگاه با نمایشگاه کتاب تهران، عملاً حضوری در آن نداشته اند، عنوان می کند.

وی که بیش از 500 عنوان کتاب ایرانی را در بخش رایت این نمایشگاه عرضه خواهد کرد، می گوید: این نمایشگاه در سال های اخیر رشد فزاینده ای داشته است و به سرعت تبدیل به مرکز تجارت کتاب عرب و محل تجمع و ملاقات کتابفروشان، ناشران، آژانس های ادبی، مترجمان، نویسندگان، تصویرگران و موزعان کتاب کشورهای عربی و حوزه خلیج فارس شده است. بیش از 1000 ناشر از کشورهای مختلف عربی و 50 ناشر از دیگر کشور خارجی دیگر همه ساله در این نمایشگاه شرکت و 500 هزار عنوان کتاب عرضه می کنند.

جعفری اقدم ادامه می دهد: همچنین بیش از هزار ناشر و آژانس ادبی از کشورهای عربی و جهان اسلام و دیگر کشورهای خارجی همه ساله با شرکت در این رویداد مهم فرهنگی جهان عرب کتاب هایشان را در معرض عرضه و فروش قرار می دهند.

وی با اشاره به بخش های این نمایشگاه می گوید: بخش غرفه های جمعی که عمدتاً سازمان های خارجی مجموعه ای از ناشران خود و بعضی قابلیت های نشر کشورشان را معرفی می کنند. ترکیه، آلمان، سوئیس، انگلستان، فرانسه، هند، چین وکره از جمله کشورهایی هستند که در این بخش حضور دارند.

جعفری اقدم با اشاره به سالن کپی رایت این نمایشگاه ادامه می دهد: در بخشی از سالن بزرگ نمایشگاه فضای نسبتاً کوچکی به آژانس های ادبی اختصاص داده می شود. عمده فعالیتی که در این فضا اتفاق می افتد، پذیرش تقاضا برای استفاده از حمایت پروژه الکتاب است. ناشران خارجی که کپی رایت کتاب های عربی را در نمایشگاه خریداری می کنند، به همراه ناشر صاحب اثر در اینجا حاضر شده و قرارداد اولیه را در حضور کارشناس پروژه امضا می کنند.

بخش کتاب های آشپزی همراه با سرو غذاهای محلی ، بخش تصویرگران، اجرای رویدادها و برنامه های فرهنگی، سخنرانی ها، سمینارها، رونمایی های کتاب از دیگر بخش های نمایشگاه کتاب ابوظبی است که جعفری اقدم به آن اشاره کرد.

جعفری اقدم با اشاره به جایزه ادبی شیخ زاید نیز ادامه می دهد: این جایزه که همه ساله به ناشران و نویسندگان خارجی که در حوزه مسائل مربوط به جهان عرب کتاب چاپ می کنند، اعطا می شود، برگزیدگان را در ایام نمایشگاه اعلام می کنند و طی مراسم خاصی جوایز نسبتا گران اهدا می شود.

وی با اشاره به حضور ایران در نمایشگاه ابوظبی می گوید: کشور ایران در این نمایشگاه حضور چندان فعالی ندارد و معمولاٌ ناشران خصوصی ایرانی در این نمایشگاه حضور پیدا نمی کنند. رایزنی جمهوری اسلامی ایران در ابوظبی و کانون پرورش فکری کودک و نوجوان در سال های اخیر در نمایشگاه شرکت داشته اند. آژانس ادبی و ترجمه پل امسال در این نمایشگاه حضور خواهد داشت. ناشران ایرانی که علاقه مندند آثارشان در این نمایشگاه معرفی و برای فروش کپی رایت آنها به ناشران عربی و دیگر ناشران خارجی شرکت کننده در این نمایشگاه اقدام شود، می توانند با ما مکاتبه کنند.

وی می گوید: نمایشگاه ابوظبی هر سال مصادف می شود با نمایشگاه کتاب تهران، که موجب شده ما تاکنون حضور فعالی از ناشران ایرانی نبینیم، اما در این دوره که مجازی هم برگزار می شود، فرصت خوبی است. در این نمایشگاه هیچ ناشر ایرانی فعلاً حضور ندارد، 574 ناشر عمدتاً از کشورهای عرب و همچنین از کشورهای دیگر حضور دارند. ما نیزبه عنوان آژانس ادبی پل حضور داریم.

جعفری اقدم از عرضه 500 عنوان کتاب ایرانی در بخش رایت این نمایشگاه خبر داد و تصریح می کند: نمایشگاه ابوظبی در روال عادی در بخش رایت که به همراه بخش بین الملل توسط نمایشگاه کتاب فرانکفورت برگزار می کند، پروژه الکلمه را با حمایت کتابخانه ملی ابوظبی برگزار می کند ، ناشران و آژانس هایی که در نمایشگاه حضور دارند، اگر در ایام نمایشگاه پیش قرارداد رایت ببندند ، با مراجعه به بخش الکلمه این قرارداد را ثبت می کنند، اما امسال که مجازی برگزار می شود، فهرست همه ناشران و آژانس های ادبی را ارسال کرده اند تا بتوان با آن ها مجازی ارتباط برقرار کرد.

وی ادامه می دهد: چون نمایشگاه ابوظبی، معتبرترین نمایشگاه جهان عرب است می خواهیم تعاملات بیشتری با ناشران عربی داشته باشیم، اینکه بتوانیم آثار ناشران ایرانی را به ناشران جهان عرب معرفی کنیم و رایت کتاب های ایرانی را بفروشیم و در مقابل نیز کتاب های عربی مناسب را به ناشران ایرانی معرفی کنیم.

انتهای پیام/

لینک خبر :‌ خبرگزاری تسنیم
افزایش قیمت کاغذ شرایط نشر را برای تعیین قیمت تمام شده کتاب بی ثبات کرده است.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۲/۱۳ سایت های دیگر : مجله بوبینا رویداد ایران

به گزارش خبرنگار حوزه ادبیات گروه فرهنگی باشگاه خبرنگاران جوان ، کرونا مهمان ناخوانده ای است که این روزها در ایران و جهان همه مشاغل را دستخوش تغییر کرده است. کاغذ هم که یکی از ارکان اصلی فعالیت ناشران است، تحت تأثیر این اوضاع با قیمت های نجومی قرار گرفته که در صورت حمایت نکردن مسئولان، فعالیت برای ناشران را سخت می کند.

رضا حاجی آبادی مدیر مسئول انتشارات هزاره ققنوس، در گفت وگو با خبرنگار حوزه ادبیات گروه فرهنگی باشگاه خبرنگاران جوان ، در خصوص تأثیر قیمت کنونی کاغذ بر کار ناشران گفت: شیوع بیماری کرونا و قرنطینه های ناشی از آن، چاپخانه ها را تعطیل کرد و ناشران هم در این مدت کتابی منتشر نکردند. این اتفاق باعث شد تا حدودی قیمت کاغذ به ثبات برسد؛ اما در حال حاضر تعدادی از چاپخانه ها باز شده اند و میزان مصرف کاغذ در کشور افزایش یافته است و تأثیر افزایش قیمت کاغذ روی قیمت تمام شده کتاب، بیشتر از قبل از شیوع کرونا خواهد بود.

او افزود: هزینه ها، پرداخت حقوق پرسنل و ضرر های برگزار نشدن نمایشگاه بین المللی کتاب تهران از مشکلاتی بود که در دوران شیوع بیماری کرونا به ناشران تحمیل شد. قطعاً در این شرایط 15 درصد افزایش قیمت کاغذ روی کار ناشران تاثیر می گذارد. ما در انتشارات هزاره ققنوس میزان انتشار کتاب هایمان را کاهش دادیم و ناشران دیگر هم مانند ما کتاب های کمتری منتشر می کنند؛ طبیعتاً در این میان ناشرانی که ضعیف تر هستند، کتاب منتشر نخواهند کرد و در نتیجه تعطیل می شوند.

مدیر مسئول انتشارات هزاره ققنوس بیان کرد: بعید می دانم با این وضعیت ارزی و دلار که دولت دارد، بتواند به ناشران کمک کند. در چند دهه اخیر فرهنگ در اولویت دولت ها نبوده است. البته بی توجهی دولت ها به فرهنگ، به دولت خاصی اختصاص ندارد؛ همه دولت ها یاد گرفتند فرهنگ را در اولویت آخر قرار دهند و این مسئله در بخش تخصیص بودجه هایشان به فرهنگ مشخص می شود.

افزایش قیمت کاغذ بر بازار نشر بی تأثیر نیست

احمد دولت آبادی مدیر مسئول انتشارات نگارتابان هم در گفت وگو با خبرنگار حوزه ادبیات گروه فرهنگی باشگاه خبرنگاران جوان ، در خصوص تأثیر افزایش قیمت کاغذ بر انتشار کتاب گفت: قطعاً افزایش قیمت کاغذ تأثیرش را در بازار نشر می گذارد. همه چیز زنجیروار به هم وصل است و به دنبال افزایش قیمت کاغذ، هزینه انتشار کتاب در چاپخانه ها افزایش می یابد. در پی آن منِ سفارش دهنده کتاب، قیمتی را که پشت جلد آن می زنم بالا می برم.

او افزود: اگر از ابتدای سال بخواهیم با افزایش قیمت کاغذ و کتاب با مردم رفتار کنیم، درست نیست. امکان ندارد ناشرانی که فعالیت می کنند تنها با افزایش قیمت کاغذ، انتشار کتابشان را متوقف کنند. این ناشران با هر سختی نشرشان را نگه می دارند. تعدادی ناشر هم که از ابتدا فعالیت نمی کردند و هیچ وقت یک کتاب منتشر نکردند. بیش از 2 هزار ناشری که از میان 15 هزار ناشر ثبت شده در وزارت ارشاد به دلیل شرایط بد اقتصادی انتشاراتی شان را تعطیل نمی کنند، تنها میزان فعالیتشان را کاهش می دهند.

مدیر مسئول انتشارات نگارتابان ادامه داد: هر ناشری در هر مسیری که فعالیت کند میزان تولیدش را کاهش می دهد، اما نمی خواهد زیاد پولش را انبار کند. برای همین به چاپ دیجیتال روی می آورد. اکثر ناشران کتاب هایشان را به صورت دیجیتال منتشر می کنند ولی این ناشران هیچ گاه تولید کتاب کاغذی را متوقف نمی کنند و هیچ گاه اینگونه نمی شود که صد در صد آثارشان را به صورت الکترونیک چاپ کنند.

دولت آبادی تصریح کرد: ناشرانی هستند که آثارشان را در اپلیکیشن ها منتشر می کنند و من با این شیوه زیاد موافق نیستم. باید کتاب به صورت فیزیکی به دست مخاطب برسد و او کاغذ را لمس کند. ناشرانی هستند که علاوه بر انتشار به صورت ایبوک و اپلیکیشن، تولید کتاب کاغذی را هم دارند.

انتهای پیام/

لینک خبر :‌ باشگاه خبرنگاران جوان
مدیر انتشارات آئین دانش گفت: صنعت نشر کشورمان به نمایشگاه کتاب تهران وابسته است؛ از این رو فقط تراکنش های نمایشگاهی می تواند ناشران و سایر حلقه های زنجیره نشر را از رکود و ورشکستگی نجات دهد.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۲/۱۴

علی اکبر شریفی، مدیر انتشارات آئین دانش، در گفت وگو با ایکنا، درباره وضعیت نشر قرآن در حال حاضر گفت: با شیوع ویروس کرونا و تعطیلی گسترده اغلب صنوف، نشر کتاب های دینی و قرآنی نیز از این شرایط متأثر بوده است، زیرا بسیاری از ناشران از ماه ها قبل برای عید نوروز و نمایشگاه های قرآن و کتاب تهران برنامه ریزی کرده بودند، اما شرایط در اواخر سال تغییر کرد و کتاب هایی را که چاپ کرده بودند، در انبار ها ماند و فروش نرفت تا بتوانند چک های خود را وصول کنند.

وی با بیان اینکه انتشارات آئین دانش نیز از این جریانات بی تأثیر نبوده است، افزود: ما به طور مستقیم در نمایشگاه های بین المللی قرآن و کتاب حضور نداریم، اما به صورت عمده قرآن و سایر کتاب های دینی و قرآنی را منتشر می کنیم و در اختیار ناشران قرار می دهیم تا با حضور در نمایشگاه آن ها را عرضه کنند. امسال به دلیل تعطیلی نمایشگاه قرآن و تعویق نمایشگاه کتاب تهران، درخواست کتاب از سوی ناشران کاهش چشمگیری داشت و اغلب آنها محتاطانه عمل می کنند.

شریفی ادامه داد: شیوع کرونا وضعیت اقتصادی کشور را تحت تاثیر قرار داده و درآمد مردم نیز کاهش یافته است. در شرایط نامناسب اقتصاد خانواده، کتاب جزء اولین کالا هایی است که حذف می شوند؛ بنابر این کتابفروش ها و ناشران و در ادامه زنجیره های دیگر نشر از همین مسئله متضرر می شوند. کتابفروشی و نشر آئین دانش هم مانند دیگر کتابفروشی ها و ناشران در همین شرایط زیست می کند. از این رو برای فروش بیشتر کتاب ها به ویژه قرآن، تخفیف هایی را به خصوص در ایام ماه مبارک رمضان در نظر گرفته ایم.

فروش اینترنتی قادر به جبران خسارت نیست

وی با اشاره به مشکلات ایجاد شده برای ناشران، بیان کرد: به دلیل فروش عمده، با فروش اینترنتی سروکار چندانی نداریم و با توجه به چند دهه تجربه در عرصه نشر قرآن، تصور می کنم فروش اینترنتی نتواند به طور کلی جایگزین فروش حضوری شود و یا در این شرایط خسارت های ناشران را جبران کند و از این نظر کشورمان مانند کشور های پیشرفته نیست که بخواهیم به این شیوه فروش اتکا کنیم.

شریفی تصریح کرد: مشکلات نشر کشورمان مربوط به امروز و دیروز یا دو ماه پیش نیست و شیوع ویروس کرونا مسائل و مشکلات آن را تشدید کرده است؛ از این رو نیاز به حمایت دارد و نباید در برابر تعطیلی کتابفروشی ها، نشر و یا بیکار شدن فعالان و کارکنان این حوزه بی توجه باشیم، زیرا این مسائل تبعات جبران ناپذیری از نظر فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی خواهد داشت.

ناشران؛ منتظر اقدام عاجل حمایتی دولت

وی با اشاره به آینده نشر پس از کرونا، گفت: در حال حاضر نمی توان پیش بینی دقیقی کرد، زیرا شرایط کشورمان به طور مستمر در حال تغییر است و پایان کرونا و آینده نشر نیز پس از آن مبهم است و نمی دانم تا کی می توانیم با این شرایط ادامه دهیم.

شریفی در پایان گفت: صنعت نشر کشورمان به نمایشگاه وابسته است و فقط تراکنش های نمایشگاهی می تواند ناشران و سایر حلقه های زنجیره نشر را از رکود و ورشکستگی نجات دهد. بنابراین اکنون که نمایشگاه قرآن تعطیل شده است، نباید به گزینه تعطیلی نمایشگاه کتاب تهران اندیشید. امیدواریم شرایط برای برگزاری این نمایشگاه به زودی فراهم شود.

مدیر انتشارات آئین دانش بیان کرد: اگر این شرایط ادامه یابد و دولت نیز نتواند اقدام عاجل و مؤثری انجام دهد، هر یک از زنجیره های نشر مانند کتابفروشی، مراکز پخش و ... به تدریج از بین می روند و حذف هر یک از آنها به بدنه نشر آسیب خواهد زد و نشر نخواهد توانست به حرکت خود ادامه دهد؛ از این رو برای بقای صنعت نشر باید کمک های حمایتی به سوی صنف نشر جریان یابد و از هیچ کمک و حمایتی دریغ نکرد. بنابراین حمایت از ناشران باید شامل حال کسانی شود که ضرر کلانی کرده اند و اکنون بازپرداخت وام هایشان به تعویق افتاده و یا مجبورند با تعداد زیادی از کارمندان شان قطع همکاری کنند.

انتهای پیام

لینک خبر :‌ خبرگزاری بین المللی قرآن
مدیر مسئول انتشارات تجلی مهر درباره شکستن انحصار پخش و توزیع کتاب که ناشران با آن دست به گریبان هستند،صحبت کرد.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۲/۱۴ سایت های دیگر : باشگاه خبرنگاران جوان روزنامه بانی فیلم

به گزارش بولتن نیوز ، کامران شرفشاهی مدیر مسئول انتشارات تجلی مهر در خصوص جلوگیری مافیای پخش کتاب از دیده شدن آثار ناشران شهرستانی گفت:مشکل پخش کتاب تنها به ناشران شهرستانی اختصاص ندارد بلکه مشکل توزیع و پخش کتاب یکی از مشکلات بسیار قدیمی و بدون راه حل است که ناشران بسیاری با آن دست به گریبان هستند. این مشکل بارها به مسئولان فرهنگی کشور گفته شده اما کاری جدی در این زمینه انجام نداده اند. همچنان شاهد هستیم کار توزیع کتاب را تنها بخش کوچکی از ناشران ما بر عهده دارند و این کار پیامدهای فرهنگی فراوانی دارد.

او افزود: کسانی که در نقاط دور دست کشور هستند به دلیل پخش نامناسب کتاب از کتاب های خوب ناشران تهرانی و شهرستانی محروم می شوند. متاسفانه مسئولان فرهنگی ما غالبا اشخاصی بودند که از جنس فرهنگ و کتاب نبودند و دغدغه جدی و اساسی در این زمینه نداشتند. از این رو سیستم کارمند سالاری در مجموعه های فرهنگی ما حاکم است و نمی توان از چنین مسئولانی انتظار داشت گره چنین مشکلاتی را با سرپنجه تدبیرشان بازکنند چرا که رفع مشکل توزیع و پخش کتاب در درجه اول نیازمند دلسوزی و دردمندی است.

مدیر مسئول انتشارات تجلی مهر ادامه داد: از سوی دیگر حوزه فرهنگ ما حوزه چندان درآمد زا نیست برای همین کمتر کسی می خواهد در حوزه فرهنگ سرمایه گذاری کند، کار پخش کتاب به نوعی انحصار طلبی است و از کسی که دغدغه فرهنگی ندارد، نمی توان انتظار داشت حضور مثبت و موثری در این حوزه داشته باشد. همواره شاهد بودیم که برای پخش کتاب با ناشران خاصی قرارداد بسته اند و کتاب هایشان را در سطح تهران و دیگر نقاط کشور توزیع کرده اند.حتی اگر ناشری کتابفروشی هم داشته باشد تنها می تواند در محدوده خودش فعال باشد و نمی تواند کتابش را به طور منظم به شهرستان ها و مناطق دور دست کشور بفرستد.

او بیان کرد: در حال حاضر به لحاظ فرصت هایی که در فضای مجازی فراهم شده است برخی ناشران آثارشان را در صفحه هایشان در اینستاگرام، واتس آپ و تلگرام معرفی و مشتری جذب می کنند. این ناشران ناچار هستند از طریق پست و انفرادی کتاب هایشان را به مناطق دوردست بفرستند که علاوه بر اتلاف وقت باعث می شود قیمت تمام شده کتاب با احتساب هزینه های پستی آن برای مخاطب افزایش یابد.

شرفشاهی گفت: چاره کار این است که تعدادی از ناشران دغدغه مند که سلامت فکری و فرهنگی دارند دور هم جمع شوند و تعاونی توزیع و پخش کتاب را ایجاد و از تمام ناشران دعوت کنند تا در این زمینه فعالیت داشته باشند.تا بدین شکل انحصار زشت و غیرفرهنگی پخش و توزیع کتاب شکسته و مردم کشورمان در تمام نقاط از تمام کتاب های ناشران بهره مند شوند. از سوی دیگر آثار تمام ناشران ما فرصت دیده شدن پیدا کند.

لینک خبر :‌ بولتن نیوز
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۲/۱۴

دانستنی آنلاین: در روزهایی که ویروس کرونا، باعث تعطیلی همه اصناف و ادارات کشور شد، کتابفروشان و ناشران آسیب جدی تری را تجربه کردند.

به گزارش پایگاه خبری دانستنی آنلاین به نقل از ایرنا رئیس اتحادیه ناشران و کتابفروشان گفت: نمایشگاه مجازی کتاب تیر خلاص بر پیکر کتابفروشان است.

نمایشگاهی که یک روز قرار بود در ترویج کتابخوانی و ویترین فروش کتاب کمک کند حالا به نابودگر تبدیل می شود، با این کار گویی به مغز صنف کتابفروشان شلیک کرده ایم.

هومان حسن پور درباره نمایشگاه مجازی کتاب گفت: این پیشنهاد را هر فردی می تواند بدهد اما این پیشنهادها ملاک و معیار ما در شورای سیاست گذاری نمایشگاه های کتاب کشور نیست.

اگر بخواهیم نمایشگاه کتاب مجازی برگزار کنیم باید جوانب آن را بسنجیم .

بسیاری از جاهایی که این برنامه ها پیشنهاد می شود، نمایشگاه کتاب تهران را با بولونیا و فرانکفورت مقایسه می کنند.

وی افزود: نمایشگاه ها طبقه بندی می شوند، برخی نمایشگاه ها فرهنگی، بخشی فرهنگی و اقتصادی و برخی نمایشگاه ها فرهنگی، اقتصادی و ملی هستند.

نمایشگاه بین المللی کتاب تهران در دسته سوم جای می گیرد.

نمی گویم درست یا غلط اما این نمایشگاه، شاهرگ حیاتی نشر ایران به حساب می آید، حالا تصمیم می گیریم که نمایشگاه را آنلاین برگزار کنیم، می خواهیم چند میلیون نفر به مدت 10 روز در سایتی که همه ناشرین در آن حاضر هستند، مشغول خرید باشند.

حسن پور با تشریح مسائل نمایشگاه کتاب مجازی، ادامه داد: اگر شما به عنوان یک مخاطب به نمایشگاه کتاب مجازی بروید، فرصت می کنید در این فضا جستجو کنید؟

این یک موضوع جدی و تاثیرگذار بر سرنوشت نشر ایران است و ممر درآمد چیزی حدود 2 هزار نفر و شاید با احتساب خانواده هایشان بیش از حدود 20 هزار نفر از جمعیت ایران باشد.

ما در شورای سیاست گذاری نمایشگاه، برای چیدمان نمایشگاه به عمد ناشران بزرگ را در گوشه می گذاریم که مخاطب برای رسیدن به آن ها از ناشران کوچک هم بازدید کند و به آن ها سر بزند و ناشران جدید را بشناسد، کارهای تازه را ببیند و با ناشرانی که شهرت کمتر یا تعداد آثار کمتری دارند آشنا شود.

اما وقتی به نمایشگاه کتاب مجازی بروید، مشخص است چند ناشر عمده را در در نظر می گیرید، چند کتاب که می خواهید را تهیه می کنید و همه چیز تمام می شود.

اگر اینگونه باشد، همین کار را می توان در سایت ناشر نیز انجام داد، نیازی به نمایشگاه کتاب مجازی نیست.

او افزود: نمایشگاه کتاب مجازی با خرید کتاب از سایت چه تفاوتی دارد، اگر من این قدر سواد داشته باشم که بتوانم از فضای مجازی استفاده کنم، نیازی به این نمایشگاه نخواهم داشت، مگر آن که بگوییم قرار است بازی گرافیکی راه بیندازیم که در این صورت هم می دانیم مخاطب جدی کتاب وارد این بازی نخواهد شد.

حسن پور بیان کرد: برگزاری نمایشگاه مجازی جدا از کارآمد نبودن، جوانب بسیاری هم دارد.

برگزاری نمایشگاه کتاب واقعی را لغو می کند. ناشران جدیدی را که کار خود را تازه آغاز کردند یا عناوین کمتری دارند به راحتی از گردونه فروش حذف می کند.

این کار به طور جدی و رسمی کتابفروشان را هدف می گیرد، اگر آسیب نمایشگاه کتاب به کتابفروش را 100 در نظر بگیریم نمایشگاه مجازی کتاب، آسیبش 10 هزار است.

زیرا در نمایشگاه کتاب همه در جو خرید کتاب هستند، امکان دارد بسیاری افراد به نمایشگاه کتاب مراجعه نکنند، مثلاً کسانی که در شهرستان هستند از کتابفروشی های شهر خود خرید کنند اما با برگزاری نمایشگاه کتاب مجازی پرونده کتابفروشی ها برای همیشه بسته می شود.

حسن پور ادامه داد: همه سود نمایشگاه کتاب به اندازه قیمت یکی از مغازه های کتابفروشی روبه روی دانشگاه تهران نیست، بهتر است به این موضوع دقت کنید اگر نمایشگاه کتاب مجازی برگزار شود، هر کدام از این کتابفروشی ها که به رستوران یا اغذیه فروشی تبدیل شوند، برگزار کنندگان هم در آن سهمی دارد. با از دست دادن هر کدام از این کتابفروشی ها، بخشی از سرمایه وزارت فرهنگ و ارشاد را از دست داده ایم.

حسن پور گفت: نمایشگاه کتاب مجازی تیر خلاص بر پیکر کتابفروشان است.

نمایشگاهی که یک روز قرار بود موجب ترویج کتابخوانی و ویترین فروش کتاب باشد حالا به نابودگر تبدیل می شود.

قصد داشتیم سرمایه گذاری ها در برگزاری نمایشگاه های کتاب استانی و کارهایی از این دست را به تاسیس کتابفروشی اختصاص بدهیم با این کار گویی به مغز صنف کتابفروشان شلیک کرده ایم. باید در نظر بگیریم ویترین کتابفروشی ها را به زحمت و با سختی به دست آورده ایم و به زحمت و با سختی آن را حفظ می کنیم، حالا که نتوانستیم آن را بیشتر کنیم، چرا برای حفظ آن کاری نمی کنیم؟

وی با مخالفت با اظهارات درباره نمایشگاه کتاب مجازی اظهار داشت: بسیاری می گویند این مسئله به نفع ناشران است اما مدت هاست سیستم کمیت گرایی در مدیریت کتاب ما باعث شده اتفاقاً ناشران بیشترین آسیب را ببینند، اگر نگاه کیفیتی داشتیم کارمان به اینجا نمی رسید.

وقتی هنوز فکر می کنیم ناشری که 50 عنوان کتاب منتشر کرده است، بهتر از ناشری است که هر سال یک کتاب اما یک فرهنگ منتشر می کند، نتیجه ای نخواهیم گرفت.

ناشران اصلاً قابل مقایسه نیستند اما سیستم مدیریت به ما می گوید آن که کار بیشتری انجام می دهد، ناشر حرفه ای تری است.

حسن پور این تعریف را غلط خواند و گفت: معیاری که برای کمیت آثار در نظر گرفته شده، روی کیفیت اثر تاثیر می گذارد این همه صدمه که به بازار نشر خورده است، نتوانسته مدیران را قانع کند که این تقسیم بندی غلط است، وقتی برهان شما برای کمک به ناشران کمیت آثار باشد وضعیت بهتر از این نخواهد بود. ناشری را می شناسیم که بعضی کتاب ها را به صورت جزوه های کوچک منتشر می کند و مدعی انتشار پنج هزار عنوان کتاب بوده است اما روی هم که جمع شوند، چهل عنوان هم نیستند.

او تصمیم گیری در حوزه کتاب را حساس دانست و گفت: در بحران ها باید تصمیمات خاصی بگیریم اما این تصمیمات نباید به راهبرد تبدیل شود، چون اساس کار را به هم می ریزد، طرحی که در بحران مطرح شده بود، ناگهان تبدیل به راهبرد فرهنگی کشور شد، این ایده از ابتدا قرار نبود دائم باشد. به نخستین نمایشگاه کتاب نگاه کنید چند ناشر در آن بود و چگونه برگزار شد و امروز چگونه برگزار می شود، در سال های اخیر ما حتی 46 هزار مترمربع را هم کم می آوریم، حالا هم کاری جدید در نظر گرفته شده، نه کتابفروش، نه ناشر مهم نیستند و می خواهند نمایشگاه کتاب مجازی برگزار شود.

حسن پور اظهار داشت: اگر طرح فروش کتابی هم در نظر داریم، باید آن را در کتابفروشی ها اجرا کنیم و مثل سال های گذشته، پول آن را چند ماه دیگر نپردازیم، اگر قرار به برگزاری طرح حمایتی در دوران شیوع بیماری است باید پول آن، در لحظه به حساب کتابفروش برود.

وی گفت: با برگزاری نمایشگاه مجازی، مشکل تازه ای به وجود می آید، مخاطب فیزیکی حذف می شود و به همین دلیل کالایی که تولید می کنیم کم خواهد شد.

به پیشرفته ترین شرکت های فناوری دنیا که نگاه می کنیم مثلاً شرکت اپل، آیا نمی تواند بگوید وارد سایت شوید و آنلاین گوشی ها را بخرید؟

حتما دلیلی دارد که فروش فیزیکی و صف های بلند برای هر محصول ایجاد می کند و در بیشتر شهرهای دنیا فروشگاه های بسیار بزرگ دارد.

این شرکت به روشی هوشمندانه، ارتباط با مشتری را می خواهد و نیاز می داند محصول لمس و دیده شود، بسیاری از افراد که قصد خرید ندارند، با دیدن محصولات اپل آن را می خرند. شما وقتی می خواهید کتاب بخرید باید متن آن را ببینید، آن را تورق کنید، با آن ارتباط برقرار کنید، کیفیت ترجمه، صفحه آرایی و مطالب دیگر را محک بزنید تا یک کتاب را خریداری کنید.

حسن پور گفت یکی از مشکلات مجازی شدن نمایشگاه را نبود ارتباط نویسنده و مخاطب است.

وی افزود: وقتی اصرار می کنیم همه چیز مجازی باشد، نویسندگان هم کم کار می شوند و آثارشان را در همان رسانه های برخط منتشر می کنند.

رئیس اتحادیه ناشران، این انتقاد را که کتابفروشان آماده فروش غیرحضوری نبودند روا ندانست و گفت: مگر دیگر نهادها آماده این شرایط بودند؟ اصرار ما به دیجیتال شدن فروش کتاب به معنای فروش آنلاین نبود، نکته این است که کتابفروش به موجودی ناشران و کتاب های موزعان دسترسی داشته باشد و بتواند هر کتابی را در کمترین زمان ممکن تهیه کند.

کار ناشر تولید کتاب است و فروش کتاب و رساندن آن به دست مخاطب به عهده کتابفروشی است.

حسن پور اضافه کرد: حتی در این شرایط، باز هم می شنویم نشر وابسته است اما باید بدانیم این تصمیم گیری هاست که بازار نشر را خراب می کند.

محل فروش کتاب در کتابفروشی است، حالا می خواهد اینترنتی بفروشد یا فیزیکی، ناشر باید کتاب خود را تولید کند، موزع باید آن را به دست کتابفروش برساند و کتابفروش باید آن را بفروشد تا چرخه تولید کتاب سالم کار کند.

با این توضیحات فکر می کنم هیچ عقل سلیمی به برگزاری نمایشگاه مجازی آنلاین رضایت نمی دهد و چرا باید این موضوع کارشناسی نشده در رسانه ها مطرح شود؟

حسن پور در پاسخ به این سوال که امکان برگزاری نمایشگاه کتاب در آبان ماه وجود دارد گفت: در موقعیتی نیستم که هر چه به ذهنم می رسد را به زبان بیاورم. ما درباره معاش حدود 2 هزار نفر آدم صحبت می کنیم، اگر بخواهیم تاثیری که این موضوع بر فروش کتابفروشی ها می گذارد را هم اضافه کنیم، 4 هزار نفر اضافه می شود، این جمعیت زیادی است. اکنون در ماه های اول سال هستیم، فرصت زیادی برای سنجیدن اوضاع و تصمیم گیری داریم. قبل از هر چیز باید صبر کنیم تا ستاد کرونا وضع بیماری را معلوم کند، تا آن زمان اقدامات حمایتی لازم را برای ناشران و کتابفروشان و موزع آن انجام دهیم، ابتدا باید بدن نشر را زنده نگه داریم تا بتوانیم آن را به هر نمایشگاهی، برسانیم.

وی افزود: با مطرح کردن این موضوعات ذهن مدیری که دنبال راه حل برای مشکلات بوده را به هم می ریزیم، وقتی او می خواهد با در نظر گرفتن همه گزارش ها و برآوردها تصمیمی بگیرد، این ایده ها ذهنش را منحرف خواهد کرد. در نظر بگیرید در نمایشگاه بخواهد آبان برگزار شود آیا اصلاً ناشر می تواند تا آن زمان صبر کند؟ آیا تا آن زمان می تواند مجموعه اش را حفظ کند؟

حسن پور پیدا کردن راه حل را کار سختی دانست و ادامه داد: نمی توانم به صراحت بگویم چه کاری را انجام بدهیم یا چه کاری را انجام ندهیم، فکر می کنم باید صبر کنیم تا نشانه های درستی از ستاد کرونا بگیریم تا بر اساس آن طرحی بریزیم یا تصمیمی بگیریم، چون هیچ چیز به اندازه سلامتی اهالی کتاب اهمیت ندارد. باید یک نمای کلی از آینده داشته باشیم تا درباره برگزاری نمایشگاه کتاب تصمیم بگیریم.

حسن پور گفت: اظهارنظرهایی که در این زمان می شود، باید سنجیده باشد همه تحت فشار هستند. وقتی کارفرما نتوانست حقوق اسفند و فروردین نیروهایش را بپردازد، مسلماً اوضاع به هم ریخته ای دارد، ناشران به مولفان، مترجمان و محققان بدهکارند، چک های پاس نشده، پشت هم شرایط را عذاب آورتر می کند. این گمانه زنی ها باعث اختلاف نظر می شود حتی برای امنیت ملی هم مشکل ایجاد خواهد کرد، در این شرایط باید کمی متعهدانه صحبت کنیم.

لینک خبر :‌ دانستنی آنلاین
نیکنام حسینی پور با بیان اینکه میزان یارانه اختصاص یافته به طرح بهارانه کتاب99 20میلیارد ریال و یارانه خرید کتاب 20درصد است، گفت: با توجه به مضیقه مالی دولت و به تبع آن وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی این میزان یارانه با توجه به دغدغه معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی درباره کتابفروشان در نظر گرفته شده است.

به گزارش قدس آنلاین وی اظهار کرد: یارانه اختصاصی به هر کتابفروشی قبل از شروع طرح اعلام خواهد شد و این اعتبار به دلیل محدودیت های مالی به هیچ عنوان قابل تمدید نخواهد بود؛ لذا مدیریت این اعتبار بر عهده خود کتابفروشان است.

مدیرعامل موسسه خانه کتاب با تاکید بر رعایت پروتکل های بهداشتی در شرایط شیوع و گسترش ویروس کرونا عنوان کرد: به منظور رعایت فاصله گذاری اجتماعی، خریدهای غیرحضوری نیز با ثبت اطلاعات مربوطه در پنل از سوی کتابفروشی ها پوشش داده می شود. همچنین، مدیریت پروتکل های بهداشتی در زمان اجرای طرح بر عهده واحدهای صنفی، شهروندان و خریداران کتاب خواهد بود.

وی تصریح کرد: در این دوره از طرح بهارانه کتاب99 سقف مجاز خرید برای هر خریدار 1500000 ریال است و خریدار می تواند در چند نوبت و از چند کتاب فروشی، علاوه بر کتاب های عمومی و کودک و نوجوان، کتاب های دانشگاهی را با 20 درصد تخفیف از کتاب فروشی های عضو طرح خریداری کند.

مدیرعامل خانه کتاب گفت: در این طرح، امکانی فراهم شده تا کتابفروشان در تامین بخشی از یارانه مشارکت داشته باشند و بعد از اتمام بخشی از یارانه در نظر گرفته شده برای آنها، در تامین 50درصد یارانه مشارکت کنند.

حسینی پور با اشاره به تغییر برگزاری مدت زمان اجرای طرح بهارانه کتاب99 گفت: این طرح از روز شنبه 20اردیبهشت همزمان با ولادت امام حسن مجتبی(ع) تا سه شنبه30اردیبهشت ماه در کتابفروشی های عضو طرح در سراسر کشور برگزار می شود.

مدیرعامل موسسه خانه کتاب در پایان گفت: مدت زمان تسویه حساب طرح بهارانه کتاب99 2هفته پس از پایان طرح است و کنترل و نظارت در طول طرح بر عهده خود کتابفروشان خواهد بود و اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ها نیز بر طرح نظارت خواهند کرد.

گفتنی است؛ کتابفروشی های عضو طرح های قبلی خانه کتاب، برای تایید شرکت در طرح بهارانه کتاب99 نیاز به ثبت نام مجدد ندارند و کافی است با مراجعه به پنل کاربری خود شرایط شرکت در طرح را تایید و اطلاعات خود را کنترل و ویرایش کنند.

انتهای پیام/

لینک خبر :‌ قدس آنلاین
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۲/۱۴ سایت های دیگر : ربیع

ئیس اتحادیه ناشران و کتابفروشان گفت: نمایشگاه کتاب مجازی تیر خلاص بر پیکر کتابفروشان است، نمایشگاهی که یک روز قرار بود در ترویج کتابخوانی و ویترین فروش کتاب کمک کند حالا به نابودگر تبدیل می شود، با این کار گویی به مغز صنف کتابفروشان شلیک کرده ایم.

گسترش نیوز: روزهایی که همه گیری ویروس کووید-19، باعث تعطیلی همه اصناف و ادارات کشور شد، کتابفروشان و ناشران آسیب جدی تری را تجربه کردند. روزهایی که اوج فروش و یکی از بهترین بازه های زمانی برای بازگشت سرمایه به کتابفروشان به شمار می رفت، آنها را به لبه ورشکستگی کشید، از سوی دیگر با لغو نمایشگاه بین المللی کتاب تهران که قرار بود در روزهای پایانی فروردین برگزار شود، این آسیب ها به اوج رسید.

بسیاری کتابفروشان ضرر خود را بیش از 70 درصد دانستند و در روزهای اخیر در کشور، نزدیک به 10 کتابفروشی، امکان ادامه کار را از دست دادند و فروشگاه خود را بستند، نبود آمار دقیق فروش کتاب باز هم یکی دیگر از ارکان این خسارت است؛ اما با توجه به نامه وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به هیات دولت درباره خسارت های اهالی فرهنگ در روزهای همه گیری، برآوردها و گمانه زنی ها، ارقام بزرگی مطرح می شود که در صورت نبود اقدام های حمایتی، آینده صنف کتاب و صنعت نشر را تاریک نشان می دهد. این موضوعات باعث شد با رئیس اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران گفت وگو بپردازیم و چند و چون موضوع را از او جویا شویم.

هومان حسن پور درباره نمایشگاه مجازی کتاب گفت: این پیشنهاد را هر فردی می تواند بدهد اما این پیشنهادها ملاک و معیار ما در شورای سیاست گذاری نمایشگاه های کتاب کشور نیست، اگر بخواهیم نمایشگاه کتاب مجازی برگزار کنیم باید جوانب آن را بسنجیم . بسیاری از جاهایی که این برنامه ها پیشنهاد می شود، نمایشگاه کتاب تهران را با بولونیا و فرانکفورت مقایسه می کنند.

وی افزود: نمایشگاه ها طبقه بندی می شوند، برخی نمایشگاه ها فرهنگی، بخشی فرهنگی و اقتصادی و برخی نمایشگاه ها فرهنگی، اقتصادی و ملی هستند. نمایشگاه بین المللی کتاب تهران در دسته سوم جای می گیرد. نمی گویم درست یا غلط اما این نمایشگاه، شاهرگ حیاتی نشر ایران به حساب می آید، حالا تصمیم می گیریم که نمایشگاه را آنلاین برگزار کنیم، می خواهیم چند میلیون نفر به مدت 10 روز در سایتی که همه ناشرین در آن حاضر هستند، مشغول خرید باشند.

حسن پور با تشریح مسائل نمایشگاه کتاب مجازی، ادامه داد: اگر شما به عنوان یک مخاطب به نمایشگاه کتاب مجازی بروید، فرصت می کنید در این فضا جست وجو کنید؟ این یک موضوع جدی و تاثیرگذار بر سرنوشت نشر ایران است و ممر درآمد چیزی حدود 2 هزار نفر و شاید با احتساب خانواده هایشان بیش از حدود 20 هزار نفر از جمعیت ایران باشد.

ما در شورای سیاست گذاری نمایشگاه، برای چیدمان نمایشگاه به عمد ناشران بزرگ را در گوشه می گذاریم که مخاطب برای رسیدن به آنها از ناشران کوچک هم بازدید کند و به آنها سر بزند و ناشران جدید را بشناسد، کارهای تازه را ببیند و با ناشرانی که شهرت کمتر یا تعداد آثار کمتری دارند آشنا شود. اما وقتی به نمایشگاه کتاب مجازی بروید، مشخص است چند ناشر عمده را در در نظر می گیرید، چند کتاب که می خواهید را تهیه می کنید و همه چیز تمام می شود. اگر اینگونه باشد، همین کار را می توان در سایت ناشر نیز انجام داد، نیازی به نمایشگاه کتاب مجازی نیست.

او افزود: نمایشگاه کتاب مجازی با خرید کتاب از سایت چه تفاوتی دارد، اگر من این قدر سواد داشته باشم که بتوانم از فضای مجازی استفاده کنم، نیازی به این نمایشگاه نخواهم داشت، مگر آن که بگوییم قرار است بازی گرافیکی راه بیندازیم که در این صورت هم می دانیم مخاطب جدی کتاب وارد این بازی نخواهد شد.

با برگزاری نمایشگاه کتاب مجازی پرونده کتابفروشی ها، بسته می شود

حسن پور بیان کرد: برگزاری نمایشگاه مجازی جدا از کارآمد نبودن، جوانب بسیاری هم دارد. برگزاری نمایشگاه کتاب واقعی را لغو می کند. ناشران جدیدی را که کار خود را تازه آغاز کردند یا عناوین کمتری دارند به راحتی از گردونه فروش حذف می کند. این کار به طور جدی و رسمی کتابفروشان را هدف می گیرد، اگر آسیب نمایشگاه کتاب به کتابفروش را 100 در نظر بگیریم نمایشگاه مجازی کتاب، آسیبش 10 هزار است. زیرا در نمایشگاه کتاب همه در جو خرید کتاب هستند، امکان دارد بسیاری افراد به نمایشگاه کتاب مراجعه نکنند، مثلاً کسانی که در شهرستان هستند از کتابفروشی های شهر خود خرید کنند اما با برگزاری نمایشگاه کتاب مجازی پرونده کتابفروشی ها برای همیشه بسته می شود.

حسن پور ادامه داد: همه سود نمایشگاه کتاب به اندازه قیمت یکی از مغازه های کتابفروشی روبه روی دانشگاه تهران نیست، بهتر است به این موضوع دقت کنید اگر نمایشگاه کتاب مجازی برگزار شود، هر کدام از این کتابفروشی ها که به رستوران یا اغذیه فروشی تبدیل شوند، برگزار کنندگان هم در آن سهمی دارد. با از دست دادن هر کدام از این کتابفروشی ها، بخشی از سرمایه وزارت فرهنگ و ارشاد را از دست داده ایم.

نمی دانم این اظهارنظرها از کجا می آید، حتی اگر بگویند برای همه فرصت برابر فراهم می شود امکان ندارد، بحث های جانبی آغاز خواهد شد، اگر همه چیز هم فراهم باشد، آیا اینترنت کشش برگزاری چنین برنامه ای را دارد؟ می خواهیم یک جلسه آنلاین هیات مدیره اتحادیه را برگزار کنیم اما نمی توانیم.

نمایشگاه کتاب مجازی، تیر خلاص بر پیکر کتابفروشان است

حسن پور گفت: نمایشگاه کتاب مجازی تیر خلاص بر پیکر کتابفروشان است، نمایشگاهی که یک روز قرار بود موجب ترویج کتابخوانی و ویترین فروش کتاب باشد حالا به نابودگر تبدیل می شود. قصد داشتیم سرمایه گذاری ها در برگزاری نمایشگاه های کتاب استانی و کارهایی از این دست را به تاسیس کتابفروشی اختصاص بدهیم با این کار گویی به مغز صنف کتابفروشان شلیک کرده ایم. باید در نظر بگیریم ویترین کتابفروشی ها را به زحمت و با سختی به دست آورده ایم و به زحمت و با سختی آن را حفظ می کنیم، حالا که نتوانستیم آن را بیشتر کنیم، چرا برای حفظ آن کاری نمی کنیم؟

وی با مخالفت با اظهارات درباره نمایشگاه کتاب مجازی اظهارکرد: بسیاری می گویند این مسئله به نفع ناشران است اما مدت هاست سیستم کمیت گرایی در مدیریت کتاب ما باعث شده اتفاقاً ناشران بیشترین آسیب را ببینند، اگر نگاه کیفیتی داشتیم کارمان به اینجا نمی رسید. وقتی هنوز فکر می کنیم ناشری که 50 عنوان کتاب منتشر کرده است، بهتر از ناشری است که هر سال یک کتاب اما یک فرهنگ منتشر می کند، نتیجه ای نخواهیم گرفت. ناشران اصلاً قابل مقایسه نیستند اما سیستم مدیریت به ما می گوید آن که کار بیشتری انجام می دهد، ناشر حرفه ای تری است.

حسن پور این تعریف را غلط خواند و گفت: معیاری که برای کمیت آثار در نظر گرفته شده، روی کیفیت اثر تاثیر می گذارد این همه صدمه که به بازار نشر خورده است، نتوانسته مدیران را قانع کند که این تقسیم بندی غلط است، وقتی برهان شما برای کمک به ناشران کمیت آثار باشد وضعیت بهتر از این نخواهد بود. ناشری را می شناسیم که بعضی کتاب ها را به صورت جزوه های کوچک منتشر می کند و مدعی انتشار پنج هزار عنوان کتاب بوده است اما روی هم که جمع شوند، چهل عنوان هم نیستند.

از وقتی این قانون را گذاشتند که یک ناشر فعال، باید در سال تعداد مشخصی که کتاب منتشر کند، نخستین ضربه را به بازار نشر زدند، ضربه دیگر این بود همین نگاه کمّی، ملاک و معیار حضور در نمایشگاه کتاب شد. همه مشکلات ما برای قاچاق کتاب، کتاب سازی و دزدی مطالب، از همین نقطه آغاز می شود، از سیاست هایی که بدون فکر قبلی و هماهنگی با کارشناسان ایجاد می شوند.

او تصمیم گیری در حوزه کتاب را حساس دانست و گفت: در بحران ها باید تصمیمات خاصی بگیریم اما این تصمیمات نباید به راهبرد تبدیل شود، چون اساس کار را به هم می ریزد، طرحی که در بحران مطرح شده بود، ناگهان تبدیل به راهبرد فرهنگی کشور شد، این ایده از ابتدا قرار نبود دائم باشد. به نخستین نمایشگاه کتاب نگاه کنید چند ناشر در آن بود و چگونه برگزار شد و امروز چگونه برگزار می شود، در سال های اخیر ما حتی 46 هزار مترمربع را هم کم می آوریم، حالا هم کاری جدید در نظر گرفته شده، نه کتابفروش، نه ناشر مهم نیستند و می خواهند نمایشگاه کتاب مجازی برگزار شود.

نمایشگاه مجازی، مخاطب فیزیکی را برای همیشه حذف می کند

حسن پور اظهارکرد: اگر طرح فروش کتابی هم در نظر داریم، باید آن را در کتابفروشی ها اجرا کنیم و مثل سال های گذشته، پول آن را چند ماه دیگر نپردازیم، اگر قرار به برگزاری طرح حمایتی در دوران شیوع بیماری است باید پول آن، در لحظه به حساب کتابفروش برود.

وی گفت: با برگزاری نمایشگاه مجازی، مشکل تازه ای به وجود می آید، مخاطب فیزیکی حذف می شود و به همین دلیل کالایی که تولید می کنیم کم خواهد شد. به پیشرفته ترین شرکت های فناوری دنیا که نگاه می کنیم مثلاً شرکت اپل، آیا نمی تواند بگوید وارد سایت شوید و آنلاین گوشی ها را بخرید؟ حتما دلیلی دارد که فروش فیزیکی و صف های بلند برای هر محصول ایجاد می کند و در بیشتر شهرهای دنیا فروشگاه های بسیار بزرگ دارد. این شرکت به روشی هوشمندانه، ارتباط با مشتری را می خواهد و نیاز می داند محصول لمس و دیده شود، بسیاری از افراد که قصد خرید ندارند، با دیدن محصولات اپل آن را می خرند. شما وقتی می خواهید کتاب بخرید باید متن آن را ببینید، آن را تورق کنید، با آن ارتباط برقرار کنید، کیفیت ترجمه، صفحه آرایی و مطالب دیگر را محک بزنید تا یک کتاب را بخرید.

حسن پور یکی از مشکلات مجازی شدن نمایشگاه را نبود ارتباط نویسنده و مخاطب دانست و افزود: وقتی اصرار می کنیم همه چیز مجازی باشد، نویسندگان هم کم کار می شوند و آثارشان را در همان رسانه های برخط منتشر می کنند.

رئیس اتحادیه ناشران، این انتقاد را که کتابفروشان آماده فروش غیرحضوری نبودند روا ندانست و گفت: مگر دیگر نهادها آماده این شرایط بودند؟ اصرار ما به دیجیتال شدن فروش کتاب به معنای فروش آنلاین نبود، نکته این است که کتابفروش به موجودی ناشران و کتاب های موزعان دسترسی داشته باشد و بتواند هر کتابی را در کمترین زمان ممکن تهیه کند. کار ناشر تولید کتاب است و فروش کتاب و رساندن آن به دست مخاطب به عهده کتابفروشی است.

حسن پور اضافه کرد: حتی در این شرایط، باز هم می شنویم نشر وابسته است اما باید بدانیم این تصمیم گیری هاست که بازار نشر را خراب می کند. محل فروش کتاب در کتابفروشی است، حالا می خواهد اینترنتی بفروشد یا فیزیکی، ناشر باید کتاب خود را تولید کند، موزع باید آن را به دست کتابفروش برساند و کتابفروش باید آن را بفروشد تا چرخه تولید کتاب سالم کار کند. با این توضیحات فکر می کنم هیچ عقل سلیمی به برگزاری نمایشگاه مجازی آنلاین رضایت نمی دهد و چرا باید این موضوع کارشناسی نشده در رسانه ها مطرح شود؟

درباره زمان نمایشگاه، باید سنجیده صحبت کنیم

حسن پور در پاسخ به این سوال که امکان برگزاری نمایشگاه کتاب در آبان ماه وجود دارد گفت: در موقعیتی نیستم که هر چه به ذهنم می رسد را به زبان بیاورم. ما درباره معاش حدود 2 هزار نفر آدم صحبت می کنیم، اگر بخواهیم تاثیری که این موضوع بر فروش کتابفروشی ها می گذارد را هم اضافه کنیم، 4 هزار نفر اضافه می شود، این جمعیت زیادی است. اکنون در ماه های اول سال هستیم، فرصت زیادی برای سنجیدن اوضاع و تصمیم گیری داریم. قبل از هر چیز باید صبر کنیم تا ستاد کرونا وضع بیماری را معلوم کند، تا آن زمان اقدامات حمایتی لازم را برای ناشران و کتابفروشان و موزع آن انجام دهیم، ابتدا باید بدن نشر را زنده نگه داریم تا بتوانیم آن را به هر نمایشگاهی، برسانیم.

وی افزود: با مطرح کردن این موضوعات ذهن مدیری که دنبال راه حل برای مشکلات بوده را به هم می ریزیم، وقتی او می خواهد با در نظر گرفتن همه گزارش ها و برآوردها تصمیمی بگیرد، این ایده ها ذهنش را منحرف خواهد کرد. در نظر بگیرید در نمایشگاه بخواهد آبان برگزار شود آیا اصلاً ناشر می تواند تا آن زمان صبر کند؟ آیا تا آن زمان می تواند مجموعه اش را حفظ کند؟

گمانه زنی ها، بازار کتاب را به آشوب می کشد

حسن پور پیدا کردن راه حل را کار سختی دانست و ادامه داد: نمی توانم به صراحت بگویم چه کاری را انجام بدهیم یا چه کاری را انجام ندهیم، فکر می کنم باید صبر کنیم تا نشانه های درستی از ستاد کرونا بگیریم تا بر اساس آن طرحی بریزیم یا تصمیمی بگیریم، چون هیچ چیز به اندازه سلامتی اهالی کتاب اهمیت ندارد. باید یک نمای کلی از آینده داشته باشیم تا درباره برگزاری نمایشگاه کتاب تصمیم بگیریم.

تا آن زمان در شورای سیاستگذاری نمایشگاه کتاب، بحث و تبادل نظر داریم و زمان مناسب را انتخاب خواهیم کرد، گمانه زنی در تاریخ برگزاری، ترمز اقدامات حمایتی را می کشد و بخش های مختلف صنف را رودرروی هم قرار می دهد. ناشر و کتابفروش با هم به مشکل می خورند و موزع دچار دردسر می شود، این گونه صنف به آشوب کشیده می شود.

حسن پور گفت: اظهارنظرهایی که در این زمان می شود، باید سنجیده باشد همه تحت فشار هستند. وقتی کارفرما نتوانست حقوق اسفند و فروردین نیروهایش را بپردازد، مسلماً اوضاع به هم ریخته ای دارد، ناشران به مولفان، مترجمان و پژوهشگران بدهکارند، چک های پاس نشده، پشت هم شرایط را عذاب آورتر می کند. این گمانه زنی ها باعث اختلاف نظر می شود حتی برای امنیت ملی هم مشکل ایجاد خواهد کرد، در این شرایط باید کمی متعهدانه صحبت کنیم.

منبع: ایرنا

لینک خبر :‌ پایگاه خبری گسترش
تهران-ایرنا- مدیرعامل موسسه خانه کتاب، با تاکید بر نقش کتاب و کتابخوانی بر کاهش تنگناهای روزهای مبتلا به کرونا، مجموعه اقدامات این موسسه در این زمینه را تشریح کرد.

به گزارش روز یکشنبه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، نیکنام حسینی پور گفت: ارائه خدمات بر بستر فضای مجازی از جمله اقداماتی است که موسسه خانه کتاب در روزهای شیوع ویروس کرونا بر آن تاکید دارد و در قالب دو خدمت رسانی دورکاری کارکنان و ارائه خدمات به مخاطبان و ذینفعان موسسه صورت گرفت.

وی در عین حال تصریح کرد: در حوزه دورکاری کارکنان برنامه ریزی و انجام دورکاری در تمامی بخش های اداری و اجرائی و ارائه گزارش های روزانه از میزان کارها و فعالیت ها انجام می شود.

حسینی پور ادامه داد: در بخش ارائه خدمات از طریق فضای مجازی به مخاطبان هم اقداماتی از جمله ارائه تمامی کارها از طریق درگاه های اداری، برنامه ریزی برای فروش های تشویقی و حمایتی و ایجاد درگاه پست کتاب صورت گرفته است.

سامانه پست کتاب راهی برای عبور از کرونا

مدیرعامل موسسه خانه کتاب در عین حال تصریح کرد: به دنبال شیوع بیماری ناشی از گسترش ویروس کرونا در اواخر سال 1398 که مراجعۀ حضوری به فروشگاه ها را به شدت کاهش داد و سپس منجر به تعطیلی فروشگاه ها و بازار شد، خریدهای اینترنتی و غیرحضوری به سرعت گسترش یافت. از آنجا که در این شکل فروش، هزینه ارسال به قیمت تمام شدۀ کالا افزوده می شود، به منظور کاهش این هزینه و تسهیل فرایند خریدهای غیرحضوری کتاب، خانه کتاب طرح عبور از کرونا با کتاب را برپایۀ سامانۀ پست کتاب ارائه کرد.

وی افزود: تا اواسط اسفند 1398، 450فعال حوزه کتاب و نشر شامل ناشر، کتابفروشی و فروشگاه اینترنتی در سامانه پست کتاب عضو شده بودند که با اجرای طرح عبور از کرونا با کتاب تعداد اعضا با رشد 50درصدی به 659 فعال شامل 452ناشر، 106کتابفروشی و 101فروشگاه اینترنتی کتاب رسیده است.

مدیرعامل خانه کتاب تاکید کرد: فعالان حوزه نشر در سامانه پست کتاب از فروردین 98 و تا اواسط اسفند 98 تعداد 65هزار مرسوله با هزینه ارسال هفت میلیارد ریال پست کرده اند.

وی بیان کرد: در دوره زمانی25اسفند ماه سال 1398 تا 25فروردین سال جاری، به حدود 4هزار منطقه روستایی کتاب ارسال شده است که طولانی ترین مسیر ارسال کتاب از تبریز تا میناب - 1988کیلومتر- وزن2 کیلو مبلغ 3 هزار تومان محاسبه شده است. بیشترین میزان ارسال کتاب در این طرح متعلق به تهران، قم و خراسان رضوی و بیشترین دریافت کنندگان کتاب در تهران، اصفهان و فارس بوده اند.

حسینی پور تاکید کرد: ناشران، کتابفروشان، توزیع کنندگان، فروشگاه های اینترنتی کتاب و فعالان تولید و فروش کتاب، در صورت داشتن پروانه کسب و کار معتبر می توانند پس از عضویت در سامانه پست کتاب به نشانی posteketab.com یا از طریق سایت خانه کتاب ketab.ir از این طرح استفاده کنند.

انتشار آثار آرشیوی در شبکه های اجتماعی

وی گفت: انتشار آثار آرشیوی در شبکه های اجتماعی مانند انتشار گزیده برخی از فعالیت های خانه کتاب در سال 1398و انتشار مجلات در فضای وب و شبکه های اجتماعی از دیگر اقدامات این موسسه در این بازه زمانی است.

راه اندازی پویش موضوعی با کتاب کرونا را شکست می دهیم

وی از تشکیل و راه اندازی پویش تندرست باش ای ایران با هدف تقویت روحیه مردم ایران و مشارکت بزرگان فرهنگ و هنر در جریان مبارزه با ویروس کرونا خبر داد و گفت: موسسه خانه کتاب از اهالی فرهنگ و هنر دعوت کرد تا با شرکت در پویش تندرست باش ای ایران پیام های صوتی خود را با مردم ایران به اشتراک بگذارند. این پیام ها همراه با تصویر چهره های سرشناس حوزه کتاب و نشر، در فضای مجازی منتشر شد.

حسینی پور افزود: در این پویش چهره هایی مانند سعید تشکری (نویسنده)، محمدجعفر یاحقی (نویسند و پژوهشگر)، قاسم رفیعا (شاعر)، ابوالقاسم غلامی مایانی راد (شاعر و پژوهشگر) و احمد آرام (نویسنده)، حسن بلخاری (پژوهشگر و رئیس انجمن آثار و مفاخر)، نیکنام حسینی پور (مدیرعامل موسسه خانه کتاب)، محبوبه نجف خانی، افسانه شعبان نژاد و مصطفی رحمان دوست و نوید فرخی از مترجمان، نویسندگان و شاعران حوزه کودک و نوجوان و موسی بیدج، تهمینه حدادی، غلامرضا امامی، هاشم اکبریانی و رضا کاظمی، منصوره اتحادیه، علی بلوکباشی و... مشارکت داشتند.

مدیرعامل خانه کتاب افزود: همچنین، برگزیدگان دومین دوره مسابقه کتابخوانی پوپک دانا با شعار با کتاب کرونا را شکست می دهیم نیز در این پویش مشارکت داشتند و فایل تصویری آنها به همراه معرفی کتاب، در فضای مجازی منتشر شد.

مدیرعامل موسسه خانه کتاب در ادامه اعلام مجموعه اقدامات این موسسه گفت: لغو و تعطیلی فعالیت های جمع محور، پویش موضوعی با کتاب کرونا را شکست می دهیم، اعلام آمادگی برای اهدای کتاب به وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، انتشار فهرست کتابفروشی های سراسر کشور، دسترسی به اطلاعات مشتری های طرح های فصلی خانه کتاب، تغییر در شیوه برگزاری نشست های حوزه کتاب و ... از دیگر فعالیت های موسسه خانه کتاب در این ایام است.

بهارانه کتاب به صورت خرید اینترنتی

وی افزود: بهارانه کتاب هم امسال به صورت خرید اینترنتی کتاب صورت گرفته است به این معنا که ارائه طرح برگزاری طرح بهارانه کتاب همزمان با ماه مبارک رمضان به منظور اختصاص بسته هایی برای معیشت خانواده ها به شکل معنوی خواهد بود.

ساخت کلیپ های موضوعی و انتشار در فضای مجازی

حسینی پور در پایان گفت: ساخت کلیپ های موضوعی از جمله ساخت بیش از 10 کلیپ سخنرانی در خصوص موضوعات مختلف همچون روز جهانی کتاب و حق مولف، روز بزرگداشت سعدی، روز بزرگداشت شیخ بهایی و ساخت 30 کلیپ سخنرانی به مناسبت ماه مبارک رمضان با موضوع آموزه هایی از نهج البلاغه و انتشار آن ها در فضای مجازی از دیگر اقدامات این موسسه در روزهای شیوع کرونا است که امیدوارم با این اقدامات بخشی از فشارهای حاصل از شیوع این ویروس برای مردم به ویژه اهالی فرهنگ کشور کاهش یابد.

کرونا و آخرین اخبار آن در ایران

رئیس مرکز اطلاع رسانی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: تاکنون 96 هزار و 448 نفر در کشور به طور قطعی به ویروس کرونا مبتلا شده و با فوت 65 نفر در 24 ساعت گذشته، تعداد جان باختگان کرونا در کشور به 6156نفر رسید.

کیانوش جهانپور روز شنبه درباره آخرین آمار ابتلای قطعی به ویروس کرونا و موارد فوت ناشی از آن در کشور افزود: در 24 ساعت گذشته تا ظهر امروز ( 13 اردیبهشت) بر اساس گزارش آزمایشگاه ها و دانشگاههای علوم پزشکی 802 بیمار جدید مبتلا به کووید19 در کشور شناسایی شد و با در نظر گرفتن موارد جدید، مجموع بیماران مبتلا به کووید- 19 در کشور به 96 هزار و 448 نفر رسید.

رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت ادامه داد: در طول 24 ساعت گذشته 65 بیمار دیگر مبتلا به کووید-19 در کشور جان خود را از دست دادند و از زمان شیوع این بیماری در کشور تاکنون 6156 نفر جان خود را از دست داده اند.

جهانپور بیان کرد: بر اساس این گزارش ها تاکنون 77 هزار و 350 نفر از بیماران مبتلا به کووید 19 در کشور بهبود یافته و از بیمارستان ترخیص شده اند که حدود 80 درصد مبتلایان است و از نظر بهبودیافتگان هم سطح آلمان هستیم. 2787 نفر از این بیماران نیز در وضعیت شدید این بیماری و به نوعی بحرانی تحت مراقبت قرار دارند که امیدواریم شفا پیدا کنند.

وی گفت: تاکنون 484 هزار و 541 آزمایش تشخیص کووید- 19 در 126 آزمایشگاه کشور انجام شده است.

جهانپور افزود: اگر توفیقی در مدیریت کرونا بوده مرهون همکاری مردم و مراعات اصول بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی و ادامه این روند نیازمند همکاری مداوم مردم است.

لینک خبر :‌ خبرگزاری جمهوری اسلامی
معاون فرهنگی وزیر ارشاد در جلسه معارفه سرپرست مؤسسات فراگیر این وزارتخانه گفت: ما گریزی از ساماندهی مؤسسات نداشتیم؛ تمام تلاش خود را کردیم و این مسیر اجتناب ناپذیر بود.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۲/۱۳ سایت های دیگر : آقای خبر خبرگزاری تسنیم

به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری فارس، مراسم تکریم قادر آشنا مدیرعامل پیشین مؤسسه نمایشگاه های فرهنگی ایران و معارفه ایوب دهقانکار سرپرست مؤسسات فراگیر وزارت ارشاد ظهر امروز شنبه 13 اردیبهشت با حضور محسن جوادی معاون فرهنگی وزیر ارشاد و تمام مدیران معاونت های مختلف در سالن مرحوم آشوری مؤسسه فرهنگی برگزار شد.

در این مراسم، جوادی معاون فرهنگی وزیر ارشاد با بیان اینکه برای جلوگیری از تأخیر در معارفه، تلاش کردیم ابتدا برنامه کوچکی برگزار کنیم و قرار است در فرصت بیش تر و دیگری با حضور تمام همکاران مؤسسات و صنف از همکاران مؤسسات تقدیر کنیم، گفت: ما تلاش داشتیم معارفه به تأخیر نیفتد؛ از این رو در زمان دیگری تقدیر از همکاران را انجام می دهیم.

وی با بیان ترجمه چند آیه به عنوان تذکر در این ماه مبارک و آرزوی قبولی طاعات تصریح کرد: پاداش کسانی که کار می کنند خوب است، اما افرادی که مانع کار می شوند، اجری نخواهند برد. این آیات تذکری برای بنده و سایر حاضرین خواهد بود.

معاون فرهنگی وزیر ارشاد با بیان چند نکته در مورد تغییر در مؤسسات زیر مجموعه های معاونت های فرهنگی گفت: ابتدا باید از زحمات دلسوزانه آقای قادر آشنا که با تدبیر، فکر و مشورت، دوران سختی را در سال گذشته و ماقبل آن در مؤسسه داشتند، تشکر کنم. وجوه ارزشی و قابل تحسینی در مدیریت ایشان بود، چه در بحث امانت داری و چه حسن خلق. حسن برخورد و استفاده از طیف های مختلف در کارهای اجرایی متفاوت، مجموعا اطمینان خاطری برای همه دوستان فراهم کرد که ما طی 15 ماه از وجود ایشان بهره بردیم، اما گفته می شود گاهی آنچه آدم می خواهد نمی شود. این اتفاق افتاد و ما دیگر او را به عنوان مدیر در جمع خود نداریم. امیدواریم در مسند جدید خاطرات خوبی به مانند خاطراتی که در مجموعه ما داشتند به یادگار گذارند.

معاون فرهنگی وزیر ارشاد، بخش دیگری از سخنان خود را به معرفی ایوب دهقانکار سرپرست مؤسسات فراگیر وزارت ارشاد اختصاص داد و گفت: ایشان تا چند روز دیگر دکترای خود را دریافت می کنند. او شجاعانه این مسؤولیت را به رغم سختی ها پذیرفت؛ چرا که می دانیم به لحاظ مسائل مالی و بودجه ساماندهی مؤسسات مشکلاتی را پیش رو دارند، اما پذیرش ایشان و شجاعت برای قرار گرفتن در این مسیر قابل تقدیر است. بنده آشنایی زیادی با ایشان نداشتم، اما در این مدت کوتاه همکاری با او، امانت داری، حسن سلوک، پاکدستی را در مسائل مالی از ویژگی های برجسته ایشان دیدم که شناخت بنده را از ایشان بیشتر کرد. برای این مدیر جوان هم آرزوی توفیق در مدیریت جدید دارم و امیدوارم در بحث ساماندهی موفق باشند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: در این مؤسسات، پیشکسوتان و افراد با تجربه ای حضور دارند که برای هر مدیر موفقی راهنمایی آنها به همراه انباشتی از دانش و تجربه می تواند کمک کننده باشد.

جوادی هر تغییری را سخت دانست و تأکید کرد: هر تغییری سخت است؛ به خصوص برای ما که عادت به تغییر کردن نداریم. وقتی می خواهیم وارد مسیر شویم و تغییری ایجاد کنیم، نگرانی هایی به وجود می آید. گاهی هم مطالبی بیان می شود که واقعی نیست، اما موجب نگرانی می شود. تأکید می کنم این نگرانی ها را وارد بحث اصلاح نخواهیم کرد. باید بدانید این مسیر اجتناب ناپذیر بود، از این رو از ساماندهی مؤسسات گریزی نداشتیم.

معاون فرهنگی وزیر ارشاد با مخاطب قرار دادن رسانه ها گفت: در نخستین فرصت پیش رو پس از کرونا، نشست خبری با اهالی رسانه خواهیم داشت. آنها دیده بان های خطاهای ما هستند و می توانند را ه نو برای آینده کاری مؤسسات را نشان دهند.

جوادی ضمن بیان چند نکته اضافه کرد: اولویت ما در این ساماندهی، نو کردن فعالیت ها، جلب مشارکت بخش خصوصی و تأمین منابع مالی دولتی و غیردولتی است. ما با زور و اجبار کسی را تعدیل نمی کنیم و آنقدر شعور باید داشته باشیم تا خود را جای دیگران بگذاریم. ما در فکر کارهای نو هستیم تا جوانان بیشتری را جذب کنیم، زیرا باید فرصتی ایجاد کنیم تا نسل جدید به اینجا آمده و کار کنند. اصلاح مسائل مالی و بودجه ای از دیدگاه های اصلی است.

این مقام مسؤول در معاونت فرهنگی وزارت ارشاد با بیان این که هر سه مؤسسه با ما همکاری کردند و مدیرانشان مسیر بهتری را رقم زدند و به نوعی همکار ما در این زمینه بودند، گفت: خواهش می کنم فضای همدلی را با حرف های غیرمستند خراب نکنید. ما شجاعت داریم و مستندات را خودمان بیان می کنیم، اما اگر لازم شد مشورتی انجام شود، انجام می دهیم.

جوادی اضافه کرد: سال گذشته نزدیک 50 درصد از بودجه معاونت مختص مؤسسات کسر شد. این مسأله مفهوم گویایی دارد. سعی کردیم سختی ها را پشت صحنه متحمل شویم تا آسایش دوستان در مؤسسه آسیبی نبیند. این نشان می دهد دغدغه ما، دوستان بودند. نگران هستیم اما این روال را به مشکل منتهی نمی کنیم، ولی نشان می دهد ما باید وارد ساماندهی مؤسسات می شدیم و آینده روشنی را برای مؤسسات فراگیر پیش بینی می کنیم که به زودی جزئیات آن مطرح می شود.

مدیر مؤسسات ادغامی، جوان، صبور و سخت کوش است

هومان حسن پور، رئیس اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران در این مراسم گفت: دو نکته در این مراسم وجود دارد و دو مدیر در این مراسم نشسته اند؛ مدیری که دوران سخت پیش از کرونا را گذرانده که بسیار سختکوش بود. آقای آشنا در کار راسخ بود. از ایشان تشکر می کنم. اما بخش دوم مربوط به پس از کروناست که معادلات را برهم زده است. ما 8 سال جنگ داشتیم، اما زندگی کردیم و پس از آن هم چیزی تغییر نکرد. نکته مهم این است که استراتژی کوتاه مدت بدل به بلندمدت نشود. همه مؤسسات در شرایط خاص پدید آمدند. شاید به جای مؤسسات یک کمیته یا ستاد می توانست پیگیر امور باشد و مؤسسه ای ایجاد نشود.

وی بخش دیگری از سخنان خود را به انتخاب ایوب دهقانکار به عنوان مدیری صبور و سختکوش اختصاص داد و بیان داشت: آقای دهقانکار فردی صبور و سختکوش است و این از خصلت هایی است که احساس می کنم او را در مدیریت جدید موفق خواهد کرد. سایر مدیران هم یعنی آقایان قزلی و حسینی پور قطعا با معاونت فرهنگی همکاری خواهند کرد.

دهقانکار شجاعت به خرج داد

در بخش دیگری از این مراسم، حسین صفری از مؤسسه نمایشگاه های فرهنگی ضمن تشکر از تلاش های قادر آشنا گفت: تعریف من از آقای آشنا چیزی به او نمی افزاید. او دوره های مختلف را سپری کرده و 15 ماه در مؤسسه حضور داشت. دلسوزی، صداقت و تلاش ایشان برای آرامش و معیشت همکاران علی رغم سختی ها جای تقدیر دارد. ما در دوره فعالیت ایشان نه تنها مأموریت هایمان کم نشد، بلکه افزوده هم شد. برنامه محوری از دیگر خصلت های آقای آشناست. من از سال 73 کارمند مؤسسه هستم و در دوران مختلف تجارب مختلفی کسب کرده ایم. اما پای کار بودن همکاران در سختی ها یک ویژگی مثال زدنی است، زیرا مؤسسات یکی از بازوهای معاونت فرهنگی هستند که سعی دارند سیاست ها را به ثمر بنشانند.

وی در باره ادغام هم گفت: ادغام تصمیمی است که گرفته شده و امیدواریم در مسیر مثبتی پیش رود، اما در خصوص انتخاب آقای دهقانکار باید بگویم پذیرفتن این مسؤولیت شجاعت لازم داشته است که این پذیرش از سوی ایشان نشان از حسن نیت آقای دهقانکار دارد. طی این سال ها هم با ایشان آشنایی داشتیم؛ چرا که عضو هیأت مدیره مؤسسه بوده و هستند. این تعامل و جوانگرایی که ایجاد شده امیدواریم منشأ خیر باشد.

در بخش دیگری از این مراسم سردار علی ناظری از مجمع ناشران دفاع مقدس متنی را قرائت کرد و گفت: مسؤولیت در حکومت ها محل امتحان افراد هستند، اما من به عنوان یک فعال در عرصه نشر و کتاب از برادر آزاده، قادر آشنا تشکر می کنم. در دوران ایشان به کتاب های حوزه دفاع مقدس و مقاومت و به ویژه نمایشگاه های این حوزه، بهای مطلوبی داده شد. از جابجایی ایشان غصه داریم اما در مقابل از انتخاب مدیری جوان و انقلابی به نام آقای دهقانکار تشکر می کنیم که باعث شد غصه ما برطرف شود و هم چنان به آینده کتاب دفاع مقدس و مقاومت امیدوار شدیم. ما برای ایشان یک همکار، دوست و پشتیبان خواهیم بود و گوش به دستوراتشان هستیم.

* آشنا: من سرباز جمهوری اسلامی هستم

قادر آشنا در بخش دیرگی از این مراسم گفت: ما طی 15 ماه تلاش کردیم همدلانه کار را پیش ببریم و از انتخاب آقای دهقانکار برای مدیریت مؤسسات ادغامی خوشحالم، زیرا ایشان از یادگاران رزمندگان دفاع مقدس هستند. در طول این 15 ماه هر گاه مشکلی داشتیم، با سعه صدر پیگیری می کردند. از این رو انتخاب ایشان درست و بجا بود. بنابراین خوشحالم و به ایشان خوشامد می گویم و از همه دوستان و همکارانم در مؤسسه حلالیت می طلبم. شاید و قطعا از برخی دوستان نتوانستیم به نحو شایسته استفاده و تقدیر کنیم، اما امیدوارم خدا همه ما را ببخشاید.

من سرباز جمهوری اسلامی ایران هستم. روزی باید به جبهه می رفتم که رفتم و روزی به من تکلیف شد و به مؤسسه نمایشگاه های فرهنگی آمدم و اگر نگهبانی از کشورم را در جای دیگری تکلیف کنند، می پذیرم. در این مسیر از اهتمام و همرای آقای صالحی وزیر ارشاد و آقای جوادی معاون وزیر ارشاد تقدیر می کنم، چرا که هر کاری رخ داد با حمایت های این دو عزیز بود.

* دهقانکار: مؤسسات وزارت فرهنگ، موتور پیشران حوزه فرهنگ هستند

ایوب دهقانکار سرپرست مؤسسات فراگیر وزارت ارشاد در ادامه این مراسم با بیان این جمله که خود را لایق ثنا و تعاریف و تمجیدهای دوستان تحت هیچ شرایطی نمی دانم، گفت: تنها عبارتی که به خاطرم آمد فرازی از دعای کمیل است که در آن آمده: وَ کَمْ مِنْ ثَنَاءٍ جَمِیلٍ لَسْتُ أَهْلاً لَهُ نَشَرْتَهُ ، اما تلاش خود را می کنم که لایق این حسن نگاه و اعتماد باشم.

دهقانکار با تشکر از قادر آشنا و باقیات و صالحاتی که از خود در مؤسسه به جا گذاشته گفت: تلاش می کنیم ریل گذاری هایی که در دوران مدیریت این مدیر دلسوز بنا شده پیش ببریم. در اهمیت مؤسسات معاونت فرهنگی وزارت ارشاد همین بس که وزیر ارشاد در سال 96 در برنامه ای که به مجلس ارائه کرده بودند، 14 مسأله اولویت دار را ذکر کردند؛ از آن 14 مورد 11 مسأله اختصاصی یا مشترک در بین فعالیت این مؤسسات تعریف شده و این مؤسسات می توانند موتور پیشران حوزه فرهنگ باشند.

وی در پایان گفت: این که در این جلسه مطرح شد دهقانکار با شجاعت این مسؤولیت را پذیرفت، خدا را شاهد می گیرم با کریمان کار کردن دشوار نیست. از این رو تلاش می کنم در کنار همکاران مؤسسات و در راس آنها آقای جوادی بتوانیم امور را پیش ببریم و این پذیرفتن در کنار و همکاری شما نه تنها شجاعت نمی خواهد، بلکه افتخار است.

این گزارش می افزاید: تدابیر بهداشتی و رعایت کردن فاصله اجتماعی در این مراسم معارفه مورد توجه برگزارکنندگان بود؛ چرا که در بدو ورود به جلسه ماسک و دستکش به حاضران ارائه می شد و صندلی حضار با رعایت فاصله چیده شده بود.

انتهای پیام/

لینک خبر :‌ خبرگزاری فارس
تهران - ایرنا - معاون فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با تاکید بر آنکه ادغام موسسات معاونت فرهنگی غیرقابل اجتناب بود، گفت: ساماندهی اصلاح ساختارها؛ نو کردن نگرش ها؛ جذب بخش خصوصی و وارد کردن سرمایه های دولتی و غیردولتی برای وارد کردن نگرش های نوین مدیریتی بود که دولت و سازمان برنامه و بودجه بر ما تکلیف کرد این ادغام انجام شود.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۲/۱۳ سایت های دیگر : آقای خبر

نشست تکریم و معارفه سرپرست مؤسسه نمایشگاه های فرهنگی روز شنبه با حضور محسن جوادی معاون فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی؛ قادر آشنا سرپرست پیشین و ایوب دهقان کار سرپرست فعلی مؤسسه نمایشگاه های فرهنگی تهران در محل این مؤسسه برگزار شد.

دلسوزی، تدبیر، تفکر و مشورت مهم ترین ابزارهای قادر آشنا

جوادی در ابتدای این نشست با اشاره به آیاتی از کلام الله مجید یادآور شد: نیکوکاران کسانی هستند که که در سختی ها و راحتی ها بخشنده هستند و دست بخشنده یکی از نشانه های نیکوکاران است و پاداش کسانی که کار می کنند بسیار بالاست.

وی در ادامه ضمن تشکر از زحمات سرپرست پیشین مؤسسه فرهنگی نمایشگاه های ایران افزود: دلسوزی، تدبیر، تفکر و مشورت مهم ترین ابزارهای آقای آشنا در دوران 15ماهه حضور او به عنوان سرپرست مؤسسه نمایشگاه های فرهنگی بود. ماه هایی که دوران سختی در جایگاه مدیریت به شمار می رفت. همچنین مساله ای به نام امانت داری و استفاده صحیح از بیت المال در شرایط تنگناهای اقتصادی دیگر جایگاه ارزشمند فعالیت وی در مؤسسه نمایشگاه های فرهنگی بود.

وی همچنین با اشاره به مشخصات ایوب دهقان کار به عنوان سرپرست جدید مؤسسه نمایشگاه های فرهنگی، تاکید کرد: به رغم مشکلات و سختی هایی که می دانیم در پیش رو قرار دارد؛ مبحث سامان دهی مؤسسات و مقوله بودجه مؤسسات، وی با شجاعت تمام پذیرفت تا در این عرصه حضور داشته باشد.

جوادی ادامه داد: امانت داری؛ حسن سلوک با مراجعین و راهنمایی از پیشکسوتان حاضر در مؤسسه نمایشگاه های فرهنگی در کنار تجربه، تعهد، خردورزی و همدلی می تواند مهم ترین ابزارها برای مدیریت موفق او در مسئولیت جدید باشد.

ادغام موسسات خواست دولت، اهداف متعالی را پیگیری می کند

معاون فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در این نشست با تاکید بر آنکه بنا ندارم درباره ادغام مؤسسه ها و رسیدن به مؤسسه کاربردی واحد صحبت کنم و در فرصتی مغتنم و بعد از پشت سر گذاشتن دوران کرونا در یک نشست رسانه ای به شکل کامل به این موضوع خواهم پرداخت تأکید کرد: در این نکته تردیدی وجود ندارد که بحث ادغام مؤسسات مساله اجتناب ناپذیری است که بر عهده معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی قرار گرفته بود.

وی ادامه داد: اولویت ما برای سامان دهی اصلاح ساختارها؛ نو کردن نگرش ها؛ جذب بخش خصوصی و وارد کردن سرمایه های دولتی و غیردولتی برای رسیدن به همان اصلاح ساختارها و ترتیب اثر در وضعیت مالی اداری و بودجه ای جهت وارد کردن نگاه های نوینی بود که دولت و سازمان برنامه و بودجه بر ما تکلیف کرده بود.

ادغام موسسات مساوی با تعدیل نیرو نیست

جوادی با تاکید بر آنکه معنای ما برای ادغام مؤسسات بحث تعدیل نیرو نیست خاطرنشان کرد: می توان با کار هماهنگ و ایده های خلاقانه اقدامات نوینی را تعریف کرد. در قالب اجرای آن اقدامات جدید به جذب جوانان فعال نخبه و متعهد پرداخت.

سال گذشته 50 درصد شاهد کاهش بودجه معاونت به ویژه مختص به فعالیت مؤسسات اقماری بودیم و همین مسئله کار و دشواری های عرصه مدیریت را بسیار بیشتر از گذشته نشان داد. هرچند در این میان تعامل و همدلی تمامی همکاران باعث شد تا نه تنها از برنامه های خود عقب نمانیم که بتوانیم در برخی از موارد شاهد رشد شاخص های کیفی و کمی به شکل توامان باشیم .

کارنامه مثبت معاونت فرهنگی در حوزه رویدادهای ملی و بین المللی

در ادامه جوادی با بیان آنکه با وجود تمامی تنگناها در سایه اتحاد، همدلی و همفکری بنا نداشتیم تا از فعالیت های مؤسسه نمایشگاه های فرهنگی کم کنیم، گفت: در همین راستا برگزاری 24 نمایشگاه استانی در سال گذشته خود گواه این مدعاست.

وی افزود: همچنین در بخش حضور ایران در نمایشگاه های بین المللی نیز شاهد افزایش تعداد حضور بودیم و در بحث برگزاری نمایشگاه کتاب در سال 1398 باوجود آنکه بودجه آن با سال قبل (1397) برابر بود اما توانستیم رکوردهای مختلفی را چه از دیدگاه کیفی و چه از نگاه کمی در برگزاری نمایشگاه به ثبت برسانیم.

هر کجا باشم سرباز جمهوری اسلامی ایران هستم

در ادامه این نشست سرپرست پیشین مؤسسه نمایشگاه های فرهنگی ضمن تشکر بابت اعتماد به او از سوی سوی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و معاون فرهنگی وزارتخانه؛ و تقدیر و تشکر از تمامی همکاران در طول دوران حضور او در مؤسسه نمایشگاه های فرهنگی گفت: من به عنوان سرباز جمهوری اسلامی ایران زمانی که مرزهای کشورمان به سبب هجوم نیروی بعث به مخاطره افتاده بود در جبهه های دفاع مقدس خدمت کردم و بابت این حضور همواره گفته ام که منتی بر گردن هیچ کس ندارم و با غرور و افتخار آن وظیفه را انجام دادم.

قادر آشنا ادامه داد: سپس با ورود به مدیریت های فرهنگی و هنری تلاش کردم تا بازهم با همان لباس سرباز و خادم این بار در جبهه ای دیگر فعالیت کنم و برای سربلندی کشورم حتی برای نگهبانی دادن نیز فروگذار نخواهم بود و آن را افتخار به حساب می آورم.

سرپرست پیشین موسسه نمایشگاه های فرهنگی ایران خاطرنشان کرد: انتخاب آقای دهقان کار به عنوان سرپرست جدید مؤسسه نمایشگاه های فرهنگی انتصاب به جا و درستی بود چراکه او در کنار جوانی؛ تجربه ای خوب و دارای جسارت و دیدگاه خلاقانه در بحث مدیریت است و این را پیش تر در دوران حضورش در معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به اثبات رساند و در پایان بابت تمامی قصورهایم از همه حلالیت می طلبم.

حضور ایران در نمایشگاه کتاب کشورهای محور مقاومت

در ادامه این نشست علی ناظری رئیس مجمع ناشران دفاع مقدس و انقلاب ضمن تقدیر و تشکر از فعالیت های قادر آشنا به عنوان یکی از آزادگان سرافراز حماسه هشت سال دفاع مقدس گفت: اهتمام او در حوزه ادبیات انقلاب و دفاع مقدس در دوران حضورش در مؤسسه نمایشگاه های فرهنگی زبانزد بود.

وی افزود: همچنین تلاش او برای برگزاری اولین نمایشگاه های بین المللی کتاب جمهوری اسلامی ایران در کشورهای محور مقاومت نیز اقدامی بود که برای نخستین بار صورت گرفت و برکات خاصی با خود به همراه داشت. امید که در آینده فعالیت مؤسسه نمایشگاه های فرهنگی با حضور سرپرست جدید نیز شاهد ادامه این راه باشید.

تجربیات پیشین؛ چراغ راه آینده

همچنین علی صفری دیگر نماینده حاضر از مدیران معاونت های مختلف مؤسسه نمایشگاه های فرهنگی با اشاره به دوره 15ماهه حضور قادر آشنا به عنوان سرپرست این مؤسسه؛ تعامل او و همکاری با تمامی بخش های مؤسسه فرهنگی را با هدف برطرف ساختن مشکلات و پیش رو قرار دادن تدبیر و برنامه محوری به عنوان مهم ترین مؤلفه های این مدیر فرهنگی نام برد.

وی ادامه داد: بی تردید طی دوره های مختلف مؤسسه نمایشگاه های فرهنگی ایران تجربه های مختلفی را پشت سر گذاشته است و در هرکدام از این ادوار می شود رد پای مدیران، مسئولان و همکاران را با صداقت دید که هدف شان تعالی فرهنگ و نگرش فرهنگی در جامعه بوده است.

با کریمان کار کردن دشوار نیست

درپایان این نشست و به عنوان سخنران پایانی، دهقان کار نیز با اشاره به آنکه با کریمان کار کردن دشوار نیست یادآور شد: در طول این نشست از زبان دوستان شنیدم که پذیرفتن مسئولیت مؤسسه نمایشگاه های فرهنگی نیازمند جسارت است اما نه تنها خود را لایق تعریف نمی دانم که بر این اصل تاکید دارم وقتی همکارانی با چنین سابقه و تجربه در کنارمان باشند بی هیچ تردیدی می توان این مسئولیت را با آغوش باز پذیرفت چراکه می دانم در تنگناها و سختی ها می توانم به تمامی همکارانم تکیه کنم.

زمانی که وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در سال 1396به به مهم ترین مسائل حوزه فرهنگ و ارشاد اسلامی اشاره کردند؛ طی سه هدف اصلی، 14 نکته را به عنوان اولویت مهم مطرح کردند که 11 مورد آن نکات در ذیل فعالیت های مؤسسات اقماری معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تعریف می شود پس بی هیچ تردیدی این معاونت و مؤسسات تابعه آن موتور پیش ران حوزه فرهنگ به شمار می رود.

دهقان کار با بیان اینکه باید بر این مساله نیز تاکید کنم که بسیار بیشتر از حرف زدن های من کار برای انجام دادن وجود دارد، ابراز امیدواری کرد تا در سایه اعتمادی که به من داشته اید بتوانم لایق این اعتماد باشم و از تمامی شما پیشاپیش تشکر می کنم.

لینک خبر :‌ خبرگزاری جمهوری اسلامی
سرپرست جدید موسسه نمایشگاه های فرهنگی ایران در مراسم معارفه خود گفت: در اداره این موسسه و ماجرای ادغام موسسات معاونت فرهنگی، بیشتر از حرف زدن کار برای انجام وجود دارد.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۲/۱۳ سایت های دیگر : آمد خبر

به گزارش خبرنگار مهر ، مراسم تکریم قادر آشنا مدیرعامل سابق مؤسسه نمایشگاه های فرهنگی ایران و معارفه ایوب دهقانکار سرپرست جدید این مؤسسه پیش از ظهر امروز شنبه 13 اردیبهشت در محل مؤسسه نمایشگاه های فرهنگی ایران برگزار شد.

محسن جوادی معاون امور فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در این مراسم در سخنانی با تشکر از زحمات قادر آشنا در دوران تصدی مدیرعاملی این مؤسسه گفت: آقای آشنا انصافاً مدیری با تدبیر، با فکر و اهل مشورت بودند. وجوه ارزشی قابل تحسینی در مدیریت ایشان وجود داشت که قابل توجه است. ایشان چه در امانتداری از بیت المال و چه در رفتار با کارکنان و چه به خاطر نگاه فراگیری که به کارشان داشتند و همچنین برای اطمینان خاطری که میان کارمندان مؤسسه ایجاد کرده بودند زبانزد همه بودند اما در نهایت تقدیر این بود که به خواست وزیر محترم از جمع ما جدا شود. آقای دهقانکار هم این مسئولیت را شجاعانه پذیرفت. این مؤسسه چه از نظر بودجه و چه از نظر امور مربوط به ساماندهی مؤسسات روزهای سختی در پیش دارد و ایشان هم با علم به همین سختی ها کار را پذیرفت.

وی ادامه داد: با وجود اینکه سابقه آشنایی من و آقای دهقانکار نیز به اندازه حضورم در معاونت است اما در همین مدت نیز ایشان را فردی امانت دار، دارای حسن سلوک و دارای توانایی بالا برای همکاری با صنوف محترم دیدم.

معاون امور فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در ادامه افزود: در مؤسسات معاونت فرهنگی که در دست ادغام قرار دارند مدیران پیشکسوتی قرار دارند که باید از راهنمایی آنها در مدیریت استفاده شود. هر کدام از این مدیران انباشتی از دانش و خرد و همدلی هستند و باید از از این ظرفیت استفاده شود.

وی با اشاره به موضوع ادغام مؤسسات نیز گفت: می دانیم که تغییر سخت است به ویژه در قامت زندگی و تفکر ایرانی اما درباره این مؤسسات نگرانی هایی وجود داشته که به حق هم هست. حرف هایی گاه درباره این مؤسسات زده می شود که واقعی نیست. ولی تغییر مسیر فعلی اجتناب ناپذیر است و اینطور نیست که راهی جز موضوع ساماندهی نیز برای کار مؤسسات وجود داشته که ما آن را نرفته ایم. اولویت ما در ساماندهی اصلاح ساختارها و نوکردن است در کنار آن جلب نظر بخش خصوصی و تأمین منابع تازه برای مؤسسات را هم مد نظر داریم. قرار ما از این اصلاح ساختاری تعدیل نیست بلکه دنبال راهی برای جلب بیشتر جوانان به این مؤسسات و ایجاد فرصت برای استفاده از ظرفیت های آنها هستیم. خوشبختانه مدیران دو مؤسسه خانه کتاب و بنیاد شعر و ادبیات داستانی در این زمینه خیلی خوب عمل کرده اند و امیدواریم این فضای همدلی در ادامه جایش را با حرف های در گوشی عوض نکند.

جوادی همچنین گفت: سال گذشته سال سختی برای ما بود. 50 درصد بودجه معاونت که مختص مؤسسات بود، تأمین نشد. ما سعی کردیم این سختی را خودمان بر دوش بکشیم و اجازه ندهیم به مؤسسات فشاری وارد شود. نشان دادیم که در عمل دغدغه کار دوستانمان در این مؤسسات را داریم و نمی خواهیم این شرایط منجر به مشکلی برای آنها بشود. در واقع همین شرایط هم یکی از دلایلی بود که موضوع ساماندهی مؤسسات را تسریع داد و امیدواریم که آقای دهقانکار این مسیر را سریع تر به پیش ببرند و این کار بیش از این عقب نماند.

مؤسسات معاونت فرهنگی؛ معدنی از سرمایه های مادی و معنوی

هومان حسن پور رئیس اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران نیز در سخنانی گفت: ما لااقل در بخش خصوصی چیزی به اسم وداع نداریم. دوستان برای خدمت رسانی در حال چرخش هستند و در هر موقعیتی به چنین کاری مشغول می شوند. درباره آقای آشنا باید بگویم که ایشان در شرایط سخت قبل از کرونا عهده دار مسئولیت اداره مؤسسه شدند. ایشان به چیزی که اعتقاد داشتند راسخ بودند و به آن عمل کردند. شرایط حاصل از کرونا اما همه شرایط فعالیت ما را در این مؤسسات تغییر داد. می دانیم که همه این مؤسسات بر اساس ضرورتی خاص ایجاد شدند و اگر در آن زمان کمیته یا ستادی برای رفع آن ضرورت می بود شاید شکل نمی گرفتند. اما حالا این مؤسسات مبدل به دستگاهی با انبوهی از سرمایه های معنوی و مادی هستند و امیدواریم آقای دهقانکار با انبوهی از صبوری و خویشتنداری که از ایشان سراغ داریم در این مسیر موفق عمل کنند.

ارشاد معیشت کارکنان مؤسسات را فراموش نکند

حسین صفری مسئول دبیرخانه دائمی نمایشگاه کتاب تهران نیز به نمایندگی از کارکنان مؤسسه نمایشگاه ها در این مراسم از قادر آشنا تقدیر کرد و گفت: تعاریف من نمی تواند چیزی به ایشان بیافزاید اما به هر روی عملکرد آقای آشنا در موضوع تأمین معیشت کارکنان مؤسسه و عامل با همکاران جای تقدیر دارد.

وی افزود: کارکنان مؤسسه در طول سال های گذشته فراز و نشیب های زیادی را دیده و از سر گذرانده اند و در همه این موقعیت ها تلاششان بر این بوده که مطابق با سیاست های اعلامی برای مؤسسه به فعالیت بپردازند. درباره ادغام هم می دانیم که تصمیمی است که گرفته شده و می دانیم آقای جوادی چقدر برای انجام آن دلسوزانه با مؤسسات برخورد کرده است. ما نیز بعد از خدا توکلمان به حضور افرادی چون آقای صالحی و جوادی است و تدبیر آنها برای پشت سر گذاشتن این مسیر سخت. می دانیم که در این راه مسئولیت پذیرفتن تنها ناشی از شجاعت است و به همین خاطر کار آقای دهقانکار جای تقدیر دارد. امیدواریم انتخاب مدیریت جدید برای مؤسسه مبدل به یک نقطه عطف برای آن شود.

انتظار برای همکاری مطلوب در معرفی کتاب های دفاع مقدس

علی ناظری رئیس هیئت مدیره مجمع ناشران دفاع مقدس نیز در این مراسم گفت: دوره حضور آقای آشنا در مؤسسه نمایشگاه ها دوره گسترش فرهنگ کتابخوانی در حوزه دفاع مقدس و مقاومت و توسعه نمایشگاه های تخصصی کتاب در این حوزه در داخل و سطح بین المللی بود. انتخاب آقای دهقانکار به جای ایشان، از غصه ما درباره نبودنشان در مؤسسه کاست و امیدوارمان کرد که آینده خوبی در زمینه برگزاری نمایشگاه های داخلی و بین المللی کتب دفاع مقدس را شاهد باشیم.

همواره سرباز ایران هستم

قادر آشنا مدیرعامل سابق این مؤسسه نیز در مراسم تکریم خود بار دیگر از اعتمادی که برای سپردن مدیریت این مؤسسه به وی شده بود تشکر کرد و گفت: قوام و دوام مؤسسه به دست نیروهای آن است و باید از آنها در ادامه مسیر آن بهترین استفاده بشود. من خوشحالم که در دوره حضورم در مؤسسه، هیأت امنا دو بار از مؤسسه تجلیل کرد و البته برگزاری مراسمی برای این تجلیل بماند طلب ما که ان شا الله هیأت امنا از مدیرعامل تازه به نمایندگی از مؤسسه تقدیر خواهد کرد.

وی گفت: من همواره سرباز جمهوری اسلامی بوده و هستم. هر کاری کرده ام وظیفه ام بوده است و هر کاری به من تکلیف شود ولو نگهبانی از سرزمینم از آن ابایی ندارم.

زمان؛ زمان کار است نه حرف

ایوب دهقانکار سرپرست جدید مؤسسه نمایشگاه های فرهنگی ایران نیز در این مراسم در سخنانی گفت: امیدوارم لایق این تعاریف و حسن توجه ها باشم و انشاالله در مسیر ریل های گذاشته شده در دوران مدیریت آقای آشنا بتوانیم طی مسیر کنیم. حرف برای گفتن بسیار است اما امروز بیشتر از حرف زمان کار است. در اهمیت مؤسسه همین بس که 14 مساله از برنامه های ارائه شده از سوی وزیر محترم به مجلس شورای اسلامی ذیل فعالیت مؤسسات معاونت فرهنگی تعریف می شود. آنها نقشی بی بدیل از حوزه فعالیت فرهنگی در کشور دارند که امیدواریم با توکل به خدا و با همفکری کارمندان به نتیجه برسد. من این مسئولیت را نه با شجاعت که با اطمینان به حسن نگاه کارکنان و اصحاب نشر و رسانه پذیرفتم و این اتفاق مایه افتخارم است.

کد خبر 4914920

لینک خبر :‌ خبرگزاری مهر
مراسم تکریم و معارفه قادر آشنا و ایوب دهقانکار، مدیر سابق و سرپرست جدید موسسه نمایشگاه های فرهنگی ایران روز شنبه(13 اردیبهشت ماه) با حضور محسن جوادی؛ معاون امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، هومان حسن پور؛ رئیس اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران، مدیران معاونت امور فرهنگی و کارمندان موسسه نمایشگاه های فرهنگی در سالن زنده یاد علی عاشوری برگزار شد.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۲/۱۴

به گزارش روابط عمومی معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، محسن جوادی در ابتدای این مراسم با تبریک ماه مبارک رمضان به تفسیر آیاتی از قرآن کریم درباره اوصاف نیکوکاران از منظر قرآن پرداخت و با تشکر از زحمات دلسوزانه قادر آشنا در ایام دو ساله حضورش در موسسه نمایشگاه های فرهنگی ایران گفت: وجوه ارزشی و قابل تقدیری در مدیریت وی بود. آقای آشنا نگاه فراگیری نسبت به موضوعات داشتند و مجموعه این ویژگی ها مدیریت خوبی را در دوران وی رقم زد .

وی ادامه داد: اما گاهی اوقات آن چیزی که دوست داریم اتفاق نمی افتد و آقای آشنا مجبور به ترک مجموعه و حضور در مجموعه دیگری شد. امیدواریم که در آنجا نیز خاطرات خوبی برای افراد مجموعه به جا بگذارند. همچنین از آقای دهقانکار که شجاعانه و با توجه به مسائل مالی و بودجه ای این مسئولیت را پذیرفتند، کمال تشکر را دارم. در مدت کوتاهی که در منصب مشاور معاونت امور فرهنگی در خدمت وی بودم، حس سلوک، دقت مالی و همکاری با صنف را شاهد بودم و امیدوارم در منصب جدید نیز موفق باشند.

جوادی تصریح کرد: امیدوارم از آقای دهقانکار هم یادگار خوبی در ساماندهی موسسات برجا بماند. در موسسات معاونت امور فرهنگی مدیران و پیشکسوتان خوبی حضور دارند که هر کدام انباشتی از دانش و خردورزی هستند که می تواند یاریگر وی در موضوع ساماندهی باشد.

معاون امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به روند تغییر و ساماندهی در موسسات معاونت امور فرهنگی گفت: هر تغییری اساسا سخت است به ویژه اینکه ما آدم هایی هستیم که تغییر را سخت می پذیریم. البته نگرانی به حقی هم هست. امیدوارم با همدلی همکاران در موسسات شاهد عبور از این مسیر باشیم. همچنین بعد از ایام کرونا مطمئنا یک نشست خبری برگزار خواهد شد و ساماندهی و آینده کاری موسسات تشریح می شود.

وی ادامه داد: اولویت ما در ساماندهی جلب مشارکت خصوصی، تامین منابع مالی دولتی و غیردولتی و ساختار اصلاح ها خواهد بود. البته در نظر داریم تا فکرهای جدید را جذب کنیم و فرصت های شغلی برای جوانان ایجاد کنیم. بحث ساختار اصلاحات و بودجه از سیاست های دولت و سازمان برنامه و بودجه است.

جوادی تصریح کرد: اگر ما کار تعریف کنیم می توانیم فضاهای بیشتری را داشته باشیم. صراحتا بیان می کنم که ما بر خلاف وجدانمان عمل نمی کنیم و تلاش می کنیم در مسیر ساماندهی به بهترین نحو عمل کنیم.

وی با اشاره به شرایط سخت بودجه ای وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در سال گذشته عنوان کرد: سال پیش سال سخت مالی برای موسسات بود و صرفا 50 درصد از بودجه موسسات محقق شد ولی تلاش شد تا این سختی ها به بدنه موسسات وارد نشود. ما دغدغه کاری دوستان را داریم و امیدواریم در آینده هم چنین مسیری را طی کنیم.

جوادی تاکید کرد: موسسات نمایشگاه های فرهنگی ایران، خانه کتاب و بیناد شعر و ادبیات داستانی در ظرف زمانی خود ایجاد شده اند و خدمات مهمی را ارایه کرده اند و امیدواریم که با تشکیل موسسه جدید با همواره با طراوت و پویا بمانند.

همچنین در ادامه این مراسم، هومان حسن پور؛ رئیس اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران نیز در این مراسم با اشاره به اوصاف آقای آشنا گفت: آقای آشنا مرد سخت کوشی بود و به چیزی که اعتقاد داشت پایبند بود. در دوره مدیریت وی نیز اقدامات خوبی صورت گرفت. آقای دهقانکار نیز صبور و خویشتندار هستند که نشانگر مدیریت خوب وی در آینده است.

در ادامه حسین صفری؛ یکی از مدیران داخلی و پیشکسوتان موسسه نمایشگاه های فرهنگی ایران نیز در این مراسم با اشاره به خدمات دکتر آشنا در 15 ماه گذشته عنوان کرد: آقای آشنا مدیر دلسوزی بودند که در تجربیات بسیاری در بخش های مختلف داشتند و حضور وی کمک های بسیاری به موسسه کرد. برنامه محوری از ویژگی های وی بود و بسیار صداقت داشت.

وی ادامه داد: درباره آقای دهقانکار نیز باید گفت که اقدام وی در پذیریش این سمت نوعی شجاعت بود. امیدوارم انتخاب وی منشاء خیر شود و نقطه عطفی در ریل گذاری های جدید باشد.

همچنین سردار ناظری نیز در این مراسم با اشاره به خدمات آقای آشنا گفت: در دوره آقای آشنا به ادبیات دفاع مقدس توجه ویژه ای شد و محور مقاومت در نمایشگاه های خارج از کشور نیز مورد توجه قرار گرفت. البته خبر رفتن وی از موسسه موجب غصه ما شد اما انتصاب آقای دهقانکار که فرد ارزشی هستند، موجب خوشحالی گردید.

قادر آشنا نیز در این مراسم ضمن ابراز خرسندی از انتخاب آقای دهقانکار به سرپرستی موسسه نمایشگاه های فرهنگی ایران گفت: وی از یادگاران دوران هشت سال دفاع مقدس هستند و برای وی آرزوی توفیق دارم. من سرباز جمهوری اسلامی ایران هستم و هر جایی که بر من تکلیف شود در آنجا حضور پیدا می کنم و از تمام دوستان و همکاران در موسسه حلالیت می طلبم.

ایوب دهقانکار نیز در پایان این مراسم گفت: من خود را لایق توصیفات دوستان نمی دانم اما تلاش می کنم لایق حسن اعتماد آنها باشم. از زحمات همگان تشکر می کنم و امیدوارم بتوانیم در ریل گذاری موسسه جدید به خوبی اقدام کنیم.

وی با اشاره به اهمیت موسسات معاونت امور فرهنگی تاکید کرد: در اهمیت این موسسات همین بس که در برنامه ای که وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در سال 1396 به مجلس ارایه کرد، 14 موضوع اولیت دار مطرح شده بود که 11 موضوع آن به طور مستقیم و غیرمستقیم به فعالیت های این موسسات ارتباط پیدا می کرد.

وی تصریح کرد: امیدوارم با همکاری و همدلی دوستان بحث ادغام را به خوبی پیش ببریم. دوستان درباره پذیرش این منصب به شجاعت بنده اشاره کردند اما باید گفت که به قول معروف با کریمان کارها دشوار نیست و حضور آقای جوادی در معاونت و دکتر صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و همدلی نیروها در موسسات امیدوارم گام های خوبی برداریم.

در پایان مراسم نیز لوح تقدیر از خدمات قادر آشنا و حکم انتصاب ایوب دهقانکار به آنها اعطا شد.

لینک خبر :‌ وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی
جوانان زیادی از طرح سینما ماشین که در برج میلاد برگزار شد، استقبال کردند.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۲/۱۳ سایت های دیگر : خبر 24

به گزارش گروه فیلم و صوت باشگاه خبرنگاران جوان ، طرح سینما ماشین در حالی شب گذشته آغاز شد که مورد استقبال جوانان قرار گرفت.
این طرح سینمایی به مدت یک هفته در دو سانس در برج میلاد برگزار خواهد شد.

کد ویدیو
دانلود

فیلم اصلی

انتهای پیام/

لینک خبر :‌ باشگاه خبرنگاران جوان
هاشمی درباره ادامه اکران تورنادو گفت: این فیلم پیش از شیوع کرونا، به روزهای اوج فروش خود در سینماها رسیده بود که شاهد این بلا در کشورمان شدیم. بهتر دیدم تا فرصتی پیش آمده من نیز لااقل ادامه اکران این فیلم کودک را در اکران آنلاین ادامه دهم.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۲/۱۴

به گزارش خبرنگار حوزه سینمایی گروه فرهنگ و هنر خبرگزاری آنا ، با استقبال فیلمسازان و تهیه کنندگان از ادامه طرح سینمای آنلاین، فیلم های دیگری نیز طی روزهای آینده به این جمع اضافه خواهد شد.

سیدجواد هاشمی که پیش از تعطیلی سینماها در پی شیوع کرونا فیلم سینمایی تورنادو را چند هفته پرده داشت به خبرگزاری آنا گفت: در شرایطی که سینماها بسته است، تصمیم گرفتم من نیز ادامه اکران تورنادو را طی امروز یا فردا در سامانه پخش اکران آنلاین ادامه دهم و بزودی قابل تماشا در فضای اینترنت خواهد بود.

وی افزود: زمانی که این فیلم روی پرده عمومی سینماها قرار داشت، حتی در شرایط نابرابر تبلیغات و موازی با چند فیلم کودک دیگر اما روزانه 80 میلیون فروش داشت که رقم بدی برای یک فیلم کودک نیست.

این کارگردان ادامه داد: تورنادو کم کم به روزهای اوج فروش خود رسیده بود که شاهد این بلا و ویروس در کشورمان شدیم. با این حال بهتر دیدم تا فرصتی پیش آمده من نیز لااقل اکران این فیلم کودک را در اکران آنلاین ادامه دهم. وارد این چرخه می شوم هرچند که چار ه ای هم جز این ندارم.

جواد هاشمی که طی سال های اخیر سراغ فیلمسازی برای سینما کودک و نوجوان رفته است به تازگی نیز فیلم سینمایی تورنادو 2 را نیز به تولید رسانده است.

قسمت اول تورنادو که قرار است اکرانش را طی ساعات آینده به شکل اینترنتی ادامه دهد، با مضمون کودک و نوجوان داستان پروفسوری را روایت می کند که موفق به ساخت یک رستوران شده است. رستورانی که در نهایت به یک سفینه تبدیل می شود. حال با ورود چهار نوجوان به قصه و با شیطنت آنان، این سفینه مقداری زودتر از موعد به پرواز درمی آید. سفینه در نهایت به فضا رفته و در یک سرزمین ناشناخته فرود می آید... .

اکبر عبدی، کامران تفتی، بهنوش بختیاری، الناز حبیبی، ارسلان قاسمی، عباس جمشیدی، وحید نفر، امیر رونقی، راستین عزیزپور، امیررضا احمدی، محمدمهدی ایرانی و نگار نافذ بازیگران این فیلم هستند.

انتهای پیام/ 4143/

لینک خبر :‌ خبرگزاری آنا
تهیه کننده فیلم سینمایی مغزهای کوچک زنگ زده در نامه ای خطاب به مدیر عامل خانه سینما سرمایه گذاری محمد امامی در این فیلم را تکذیب کرد.

به گزارش جهانی خبر، متن نامه سعید سعدی به شرح زیر است:
مدیرعامل محترم خانه سینما
جناب آقای منوچهر شاهسواری
با سلام
احتراما همانطور که مطلعید چندی پیش نامه ای از سوی آقای محمد امامی خطاب به جنابعالی داده شده بود، که صراحتا اعلام حسابرسی فیلم ها و سریال های نمایش خانگی را که ایشان تولید یا به هر شکلی مالکیت آن آثار را به عهده داشته است را درخواست نموده بودند.
این چندین بار متوالی است که به هر شکلی از سمت رسانه ها به فیلم مغزهای کوچک زنگ زده و این بار از سمت خود آقای محمد امامی این فیلم را جزء تولیدات خود قرار می دهند که این امر براساس مستندات موجود خلاف واقع می باشد.
فیلم مغزهای کوچک زنگ زده بسیار به سختی تولید گشته است، آنقدر سخت که فیلم چهار سرمایه گذار دارد و با خون دل ساخته شد و در دل مردم جا باز کرد، این نوع اشتباهات باعث خدشه دار شدن آبروی زحمت کشان سینما خواهد شد.
به هر شکل این فیلم دارای پروانه مالکیت از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است که چهار شریک در آن قید شده است و نام آقای محمد امامی جزو هیچکدام از سرمایه گذاران نیست و اسناد آن موجود و در صورت صلاحدید و نیاز قابل ارائه می باشد.
با آرزوی توفیقات روز افزون
سعید سعدی تهیه کننده مغزهای کوچک زنگ زده

لینک خبر :‌ جهانی پرس
ساسان سالور آخرین وضعیت اکران هایلایت و آماده سازی فیلم هایی که تهیه کنندگی آنها را برعهده دارد،تشریح کرد. ساسان سالور تهیه کننده سینما درباره آخرین وضعیت نمایش آنلاین هایلایت گفت: با پخش کننده در حال رایزنی و بررسی شرایط موجود نمایش آنلاین هستیم که در صورت دستیابی به نتیجه مطلوب، این کار را انجام می [...]

ساسان سالور آخرین وضعیت اکران هایلایت و آماده سازی فیلم هایی که تهیه کنندگی آنها را برعهده دارد،تشریح کرد.

ساسان سالور تهیه کننده سینما درباره آخرین وضعیت نمایش آنلاین هایلایت گفت: با پخش کننده در حال رایزنی و بررسی شرایط موجود نمایش آنلاین هستیم که در صورت دستیابی به نتیجه مطلوب، این کار را انجام می دهیم.

او در خصوص اکران و تغییرات احتمالی مسائل فنی سه کام حبس بیان کرد: قطعا این فیلم را اکران عمومی خواهیم کرد و احتمال دارد یک یا دو سکانس نسبت به نسخه جشنواره کوتاه کنیم.

فیلم سینمایی سه کام حبس به کارگردانی سامان سالور و تهیه کنندگی ساسان سالور است که در بخش سودای سیمرغ سی و هشتمین جشنواره فیلم فجر حضور داشت.

محسن تنابنده و پریناز ایزدیار از جمله بازیگران این فیلم سینمایی هستند.

منبع : باشگاه خبرنگاران جوان

لینک خبر :‌ سینما خانه
مسعود بخشی، کارگردان فیلم یلدا با بیان این که مغز سینمای ایران در فیلم های گروه هنروتجربه است، بر ضرورت ساخت و اختصاص سالن های بیشتر برای اکران فیلم های این گروه تأکید کرد.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۲/۱۴ سایت های دیگر : آقای خبر سینما پرس

مسعود بخشی، کارگردان فیلم یلدا که اخیرا فیلمش از سوی گروه هنروتجربه فرانسه مورد حمایت قرار گرفته است، درباره نوع حمایت سینمای هنروتجربه فرانسه از فیلمش به ایسنا گفت: بخش هنر وتجربه در فرانسه هر ماه بین 7 تا 9 فیلم را از میان همه فیلم هایی که قرار است اکران سینمایی شود، انتخاب می کند و آن ها را در شهرهای مختلف به نمایش می گذارد.

او با اشاره به اهمیت انتخاب این تعداد فیلم از سوی هنر وتجربه در فرانسه بیان کرد: در فرانسه با احتساب فیلم های قدیمی و جدید هر هفته حدود 400 فیلم اکران می شود و می توان حدس زد که انتخاب 7 تا 9 فیلم از میان آن ها چه انتخاب دشواری است. این فیلم ها را که هنروتجربه فرانسه شایسته حمایت می داند، در یک سوم سینماهای فرانسه به نمایش درمی آید.

بخشی یادآور شد: فرانسه در مجموع حدود شش هزار سالن سینما دارد که یک سوم آن ها در اختیار بخش هنروتجربه است و فیلم های منتخب هنروتجربه که در سال حدود 50 فیلم را شامل می شود، در این سینماها روی پرده می رود و برای تبلیغات مطبوعاتی و رسانه ای نیز کاتالوگی برای این فیلم های منتخب آماده و منتشر می کند.

این فیلمساز با اشاره به گروه هنروتجربه ایران نیز تصریح کرد: به نظر من مغز اصلی سینمای ایران در گروه فیلم های هنروتجربه است. وقتی فیلم های بزرگترین فیلمساز ایرانی یعنی عباس کیارستمی که در این 40 سال باعث افتخار هر جناح، گروه و عقیده ای است، در هنروتجربه اکران می شود، بنابراین اگر سینمای ایران افتخاری داشته باشد در بخش فیلم هایی است که در گروه هنروتجربه می گنجد و بنابراین هر حمایتی از سینمای ایران باید شامل حال سینمای هنروتجربه باشد.

بخشی با اشاره به جوان بودن گروه هنروتجربه در ایران در مقایسه با دیگر کشورها اظهار کرد: به نظر من به تدریج گروه هنروتجربه ایران جای خود را در میان مخاطبان وسیع تر باز می کند، همان طور که در این چند سال توانسته به جایگاه مناسبی برسد و به هر حال این موضوع نیازمند زمان است.

وی تأکید کرد: شروع کار فرهنگی بسیار مهم است و مهمتر از آن استمرار آن است و به نظر من اگر اسمی از سینمای ایران در دنیا بماند، همین سینمای هنروتجربه خواهد بود.

کارگردان فیلم یلدا با تأکید بر ضرورت گسترش سینماهای هنروتجربه در ایران بیان کرد: گروه هنروتجربه فرانسه حدود 60 سال قدمت دارد و نمی توان آن را با هنروتجربه جوان در ایران مقایسه کرد. اما به عنوان یک نمونه خوب باید گفت که در فرانسه با 76 میلیون جمعیت، حدود شش هزار سالن سینما در اختیار دارند و این با جمعیت 85 میلیونی ایران با 300 سالن سینما که 200 تای آن به نهادهای دولتی اختصاص دارد، قابل مقایسه نیست؛ این بسیار تاسف بار است.

این فیلمساز یادآور شد: باید سالن های بیشتری ساخته شود و حرکت هایی هم در این زمینه شروع شده است اما این که چه تعداد از آن ها در اختیار هنروتجربه قرار بگیرد، نیز مهم است.

بخشی با بیان این که تماشاگر را باید تربیت کرد، تصریح کرد: در این 40 سال ما همچنان از سینمایی حرف می زنیم که پوراحمد و کیارستمی و فیلمسازان کانون در آن فعالیت داشتند و حالا به سینمای تجاری و گیشه رسیده ایم که بسیار فاجعه است و برای سیاست گذاران فرهنگی ما نیز بسیار شرم آور است.

او با تأکید بر ضرورت حمایت از فیلم های گروه هنروتجربه بیان کرد: تنها فیلم هایی که مخاطب را علاوه بر سرگرمی، به تفکر وامی دارد، فیلم هایی است که در گروه سینمایی هنروتجربه می گنجد و بنابراین لازم است که ساخت سالن های سینما با هدف اختصاص آنها به نمایش فیلم های گروه هنروتجربه انجام شود.

بخشی در پایان یادآور شد: تجربه نشان داده است که سالن های سینما در اختیار فیلم هایی است که فروش بالایی دارد و متاسفانه فیلم های پرفروش متعلق به سینمای تجاری است که در آن کمتر از اندیشه و تفکر خبری هست، اما امیدوارم که این سالن های در حال ساخت با دقت و زیرسازی مناسب فرهنگی انجام شود و بخشی هم در اختیار هنروتجربه قرار بگیرد.

انتهاب پیام

لینک خبر :‌ خبرگزاری دانشجویان ایران
حمیدرضا آشتیانی پور رییس انجمن گویندگان که از صنوف حاضر در جلسه با همایون اسعدیان رئیس هیأت مدیره خانه سینما بوده است، درباره جزییات این گفتگوی صنفی توضیحاتی ارائه کرد.

حمیدرضا آشتیانی پور رئیس انجمن گویندگان سینما در گفتگو با خبرنگار مهر درباره جلسه ای که روز گذشته شنبه 13 اردیبهشت ماه با حضور نمایندگان 20 صنف با همایون اسعدیان رئیس هیات مدیره خانه سینما برگزار شد، گفت: متأسفانه طی 2 ماه گذشته یکی از مشکلاتی که باعث جلوگیری از برگزاری جلسات در خانه سینما بود، توجه به پروتکل های بهداشتی بود که خوشختانه در جلسه روز گذشته تمام پروتکل های بهداشتی مورد توجه قرار گرفت و این نشست برگزار شد.

وی بیان کرد: جلسه ای که روز گذشته برگزار شد، در چارچوب مسائل و نیازهای صنوف خانه سینما بود و حاضران نظرات خود را ارائه کرده و به صورت کاملاً طبیعی اختلاف نظرهایی وجود داشت که مطرح و درباره آن بحث شد.

رئیس انجمن گویندگان اعلام کرد: تمرکز جدی و مهم این جلسه روی این مساله بود که هیأت مدیره و مدیرعامل خانه سینما تلاش کنند امکاناتی را برای صنوف سینمایی فراهم کنند که البته کم و کیف این امکانات مطرح نشد و ما هنوز ذهنیت واضحی درباره این امکانات نداریم و شاید بنابه دلایلی وارد جزئیات این مساله نشده اند.

وی ادامه داد: آنچه که به نظر می رسد این است که مدیرعامل و هیأت مدیره خانه سینما تلاش های موفقی در زمینه تأمین امکانات مناسب برای اعضای خانه سینما داشتند، البته ما نیز به عنوان صنوف سینمایی سعی می کنیم که به دوستان گوشزد کنیم که ساز و کاری فراهم شود تا جنبه های انسانی و عدالت تا حدی که مقدور است رعایت شود و تا جایی که ممکن است فضایی بوجود نیاید تا این حمایت ها و کمک ها آلوده به حاشیه ها شود.

آشتیانی پور گفت: واقعیت این است که در جامعه ای هستیم که همه ما انتظارات خود را محدود به نیازهای خود تنظیم می کنیم، خیلی وقت ها ممکن است این نیازها ارتباطی با امکانات و مقدورات طرف ارائه کننده نداشته باشد و طبیعی است که در این شرایط اختلاف نظرهایی پیش می آید.

وی تاکید کرد: مساله دیگر سطح طبقاتی مختلف صنوف سینما است، به این معنا که سطح پایین صنف ما با سطح پایین صنف دیگر برابر نیست و ملاک و معیار واحدی از نظر موقعیت اجتماعی برای شناسایی سطح اقتصادی اعضا وجود ندارد.

این هنرمند بیان کرد: به دلیل رابطه ای که بین اعضای صنوف مختلف وجود دارد، ممکن است اختلافاتی به وجود آید، به عنوان مثال ممکن است امکاناتی در اختیار سطح پایین یک صنف قرار گیرد، که متناسب با سطح پایین صنفی مانند صنف گویندگان نباشد و ارائه نکردن این خدمات به صنف مربوطه ممکن است حواشی را ایجاد کند.

وی توضیح داد: اختلاف هایی که بر سر حمایت های مالی تا قبل از شیوع ویروس کرونا و تعطیلی پروژه های سینمایی بوجود می آمد، خیلی جدی نبود و به سرعت نیز برطرف می شد، اما این روزها همه در شرایطی هستند که فعالیت های هیأت مدیره خانه سینما در زمینه ارائه خدمات بسیار مورد توجه قرار گرفته است.

رئیس انجمن گویندگان تاکید کرد: در مجموع باید به یک تعامل امیدوارکننده ای برسیم که مقداری جنبه های انسانی و دوستانه در آن ایجاد شود که اگر هم کمکی متوجه کسی می شود، فرد دیگری از آن کمک آسیب نبیند و یا حداقل آزرده خاطر نشوند.

آشتیانی پور درباره راه اندازی سامانه و بانک اطلاعاتی در خانه سینما و ثبت نام اعضا هم گفت: ما در صنف خود تاکید کرده ایم که ثبت نام در سامانه موردنظر را انجام دهند چرا که هر حرکتی که به شفاف سازی موقعیت اعضا صنوف کمک کند، بسیار مهم است تا اگر زمانی راجع به اعضای خانه سینما دچار گنگی و ابهام شدند، با مراجعه به سایت اطلاعات لازم را بدست آورند.

روز گذشته شنبه 13 اردیبهشت ماه همایون اسعدیان با رؤسای 20 صنوف خانه سینما جلسه ای را برگزار کرد تا به ابهامات صنوف خانه نسبت به خدماتی که باید به اعضا ارائه شود، پاسخ دهد.

در این جلسه رؤسای صنوفی چون فیلمنامه نویسان، مدیران تولید، طراحان صحنه و لباس، طراحان فنی فیلم، انجمن بازیگران، انجمن دستیار کارگردان و برنامه ریزان سینما، انجمن صنفی انیمیشن، انجمن مدیران لابراتوار، انجمن مدیرات تبلیغات، انجمن منشیان صحنه، انجمن مدیران تدارکات، انجمن بدلکاران، انجمن مدرسان سینما، انجمن گویندگان، انجمن کارگردانان مستند، انجمن تهیه کنندگان مستند، انجمن فیلم کوتاه، انجمن صدا، انجمن عکاسان سینمایی حضور داشتند.

کد خبر 4915592

نیوشا روزبان

لینک خبر :‌ خبرگزاری مهر
مرتضی شایسته اظهار داشت: صنعت فیلمسازی و بسیاری از سینماهای تک سالنه دچار بحران شدید شدند و هنوز مشخص نیست که سینماها چه زمانی بازگشایی شوند.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۲/۱۳

یک تهیه کننده سینما در برنامه سینما معیار گفت: کرونا روی سینما خیلی اثر گذاشت و صنعت فیلمسازی دچار بحران اساسی شد. در ایران نیز سینما، تولید فیلم و پخش آن تعطیل شد. ما فکر می کردیم این تعطیلی یک هفته یا 10 روز باشد و دوباره کارمان را شروع خواهیم کرد اما متوجه شدیم که این قضیه ادامه دارد. اکنون نیز هنوز برای ما مشخص نیست که سینماها چه زمانی باز می شوند.

او عنوان کرد: از طرفی دیگر در دفاتر پخش، تولید و سینماها بیکاری حاصل شد. هر سال، فروردین، ماه خوبی بود و فیلم ها فروش می رفتند اما امسال علنا عیدی در کار نبود و همه چیز تعطیل شد.

شایسته افزود: قرار است در هفته جاری جلسه شورای صنفی نمایش متشکل از پخش کننده ها، تهیه کننده ها، سینماداران و کانون کارگردانان تشکیل شود و ما منتظریم ببینیم که چه می شود و خروجی این جلسه چه خواهد بود.

این تهیه کننده معتقد است: اکنون خیلی از سینماها امکان بازگشایی ندارند چون سه یا چهار پرسنل داشتند که آنها هم موقت یا دائم بیکار شدند. سینماهای یک یا دو سالنه دچار بحران شدیدی شدند. سینمای ایران تحمل بدهکاری و هزینه های این چنینی را ندارد لذا باید فکری به حال این قضیه شود.

شایسته متذکر شد: مبلغی هم که وزارت ارشاد گفته بود به هر پرده می دهد به درد سینما نمی خورد چون خسارت های سینما خیلی سنگین است.

او همچنین اظهار داشت: در زمینه بازگشایی سینماها حرف های متناقضی وجود دارد. یکی از مسئولان می گفت در عید فطر بازگشایی می شود و یک مسئول دیگر می گفت فکر نمی کنم تا آخر سال باز شود.

این تهیه کننده سینما در بخشی دیگر از گفت و گوی خود در رادیو گفت وگو درمورد پرداخت پول بعضی از فیلم های اکران شده به تهیه کننده ها مثل مطرب ، جهان با من برقص و زیر نظر گفت: از اول اسفند سینماها تعطیل شدند و زمانی که تعطیل شدند حساب دارها هم رفتند و دیگر کسی نبود پول این فیلم ها را به تهیه کننده پرداخت کند.

او تاکید کرد: حدود 90 درصد سینمادارها افراد خوش حسابی هستند و به موقع پول را پرداخت می کنند. از میان 10 درصد باقی مانده هم چند نفر هستند که با تاخیر پرداخت می کنند و یکی دو درصدشان نیز با توصیه و فشار پول را می دهند. وقفه ای که به خاطر کرونا افتاد باعث شد که ارتباط بین سینما با پخش کنندگان و تهیه کننده ها قطع شود و بسیاری از تهیه کننده ها نتوانستند پولشان را بگیرند و خیلی ها هم به ما فشار آوردند.

شایسته عنوان کرد: از کلیه سینماداران خواهش می کنم که این پرداخت انجام شود چون فشار بسیار زیادی به تهیه کنندگان وارد می شود و آنها نیز به پخش کنندگانشان فشار می آورند.

وی درمورد طرح سیمفا نیز تصریح کرد: سیمفا طرح خیلی خوبی است که روی آن کار شده و می خواهند آن را اجرا کنند. بر اساس این طرح پولی که داده می شود از همان ابتدا تقسیم می شود و درصدی برای سینمادار، درصدی برای تهیه کننده، درصدی به عنوان ارزش افزوده و درصدی هم برای پخش کننده خواهد بود لذا این طرح دقیق است. اگر آن طرح اجرا شود فکر می کنم که دیگر مسائل مربوط به تاخیر در پرداخت پول وجود نداشته باشد. من اصرارم بر این است که این طرح اجرا شود.

لینک خبر :‌ رادیو گفت و گو
خبر24- در ایام سخت و نفس گیر کرونایی ابتکار "سینما ماشین" ایده ای خلاقانه و نقطه عطفی در تاریخ سینمای کشورمان است تا به واسطه آن انگیزه بیشتری برای مقابله با کرونا و تبعات دامنه دار آن و ادامه حرکت پویای جامعه در عرصه هنر باشیم.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۲/۱۳

به گزارش خبر24 ، این روزها که بازار سینما و اکران فیلم با آمدن کرونا به هم ریخته و مثل گذشته نمی توانیم با فراغ بال در سالن های نمایش سینماها نشسته و به تماشای آثار هنری بپردازیم، ابتکاری شاید نوین در کشور به نام "سینما ماشین"ابداع شد که به واسطه آن دوباره کار سینما رونق گرفت.

دراین روش خلاقانه علاقه مندان به تماشای فیلم با حضور در محلی مشخص مثل یک پارکینگ بزرگ درون ماشین های خود و البته با رعایت کامل پروتکل های بهداشتی و در محیطی کاملا ایزوله شده و ضد عفونی شده به تماشای فیلم مورد علاقه خود می پردازند.

به جرأت می توان به این نکته اذعان کرد در این ایام نفس گیری که آحاد مردم دنیا با ویروس منحوس کووید 19 دست و پنجه نرم می کرده و به یمن این ورود تلخ، همه خانه نشین شده ایم، ایجاد خلاقیت و ابتکارهای نو شاید بتواند کمی از این خستگی و یکنواختی حضور در خانه را ملایم تر کرده و اسباب سرگرمی خانواده ها را فراهم آورد.

پس از اینکه درایام نوروز معاونت فرهنگی و اجتماعی شهرداری تهران با اجرای کنسرت آنلاین دست به خلاقیت زده و موجبات حضور مردم و علاقه مندان در این کنسرت را فراهم نمود، این بار با بداع "سینما ماشین" سعی شده تا مردم را به استفاده بهینه تر از این ایام سخت و طاقت فرسا و کسل کننده ترغیب کرده و فیلم های سینمایی را در این قالب به معرض تماشا بگذارند.

نمایش فیلم زیبای"خروج" که کاری از کارگردان خوب کشورمان ابراهیم حاتمی کیاست در جمعه شب گذشته که با مشارکت شهرداری و سازمان هنری رسانه ای اوج در محل برج میلاد برگزار شد، آغازی بود برای این ابتکار خلاقانه و ابداعی که شاید در تاریخ سینمای ما کاری نو و برجسته به شمار آید.

شاید بتوان گفت این اقدام نقطه عطفی در تاریخ سینمای کشورمان بوده و بستری را فراهم می آورد تا در آینده ای نه چندان دور فضای سینمای ایران با تحولاتی شگرف و اتفاقاتی میمون مواجه گردد.

لینک خبر :‌ خبر 24
خبرگزاری میزان- بلیت فیلم سینمایی خروج در سینما ماشین از پنجشنبه 11 اردیبهشت در سایت سینماتیکت فروش خود را آغار کرد و در همان ساعات ابتدایی مورد استقبال فراوان مخاطبان قرار گرفت، دیشب اما تجربه تازه مخاطبان سینما رقم خورد.

تاریخ انتشار: 13:52 - 13 اردیبهشت 1399

- کد خبر: 617386
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۲/۱۳

خبرگزاری میزان - پس از شیوع بیماری کرونا در کشور اکثر سینماهای کشور بسته شد، این تعطیلی باعث نگرانی بسیاری از اهالی سینما درباره چگونگی بازگشایی آن و همچنین مشکلات فراوان در چرخه همیشه معیوب اکران بود، اتفاقی که بدون شک می توانست در ادامه یکی از بدترین سالهای سینمایی کشور را به بار بیاورد.

اما در این میان فیلم سینمایی خروج دو گام بزرگ در سینمای ایران برداشت و به نوعی با ایجاد دو بدعت تازه سینما را از چالش بزرگ بیماری کرونا تا حدی خارج کرد، در گام اول اکران آنلاین آثار سینمایی با استقبال بسیار خوبی روبرو شد.

بیشتر بخوانید: برای مشاهده آخرین اخبار از سینمای ایران اینجا کلیک کنید برای مشاهده گزارش تصویری اکران سینما ماشین اینجا کلیک کنید

اکران آنلاین پیش از اکران روی پرده نقره ای با استقبال از فیلم خروج سایر فیلمسازان را نیز به فکر این اقدام انداخت تا جایی که فیلم سینمایی طلا ساخته پرویز شهبازی نیز در این چرخه قرار گرفت، اما گشایش سینما ماشین اقدامی بسیار جذاب در تاریخ سینما بود که بار دیگر باز هم توسط فیلم سینمایی خروج رقم خورد.

ابراهیم حاتمی کیا بار دیگر در بدعتی تازه وارد شد و توانست با اکران سینما ماشین با رعایت تمامی پروتکل های بهداشتی بار دیگر لذت تماشای فیلم روی پرده سینما را این بار در محیطی باز برای مخاطبان فراهم کند و در نخستین شب اکران سینما ماشین فیلم حاتمی کیا با استقبال خوبی از سوی مخاطبان روبرو شد.

بلیت فیلم سینمایی خروج در سینما ماشین از پنجشنبه 11 اردیبهشت در سایت سینماتیکت فروش خود را آغار کرد و در همان ساعات ابتدایی مورد استقبال فراوان مخاطبان قرار گرفت، دیشب اما تجربه تازه مخاطبان سینما رقم خورد.

شاید برای بسیاری تماشای فیلم در سالن سینما و یا در خانه جذابیت های فراوانی داشته اما سینما ماشین اتفاقی تازه در سینمای ایران است که بار دیگر توسط حاتمی کیا بنیان نهاده شد، خوشبختانه با استقبال بسیار خوب مردمی از سینما ماشین احتمال می رود سایر آثار سینمایی نیز شانس خود را در اکران سینما ماشین تجربه کنند.

این طرح با حضور حدود 160 ماشین در هر سانس و محل قرارگیری آن ها با خط کشی مشخص شده اجرا می شود، جالب آنجاست که دیشب و برای اولین شب اکران سینما ماشین اکران فیلم سینمایی خروج با ظرفیت حداکثری روبرو بود.

فیلم خروج داستان 8 تا 10 مرد است که از دزفول سفر خود را آغاز کرده و راهی تهران می شوند، این افراد دو ماه و نیم در مسیر هستند و در این راه با چالش های فراوانی روبرو می شوند.

گفتنی است فرامرز قریبیان، پانته آ پناهی ها، جهانگیر الماسی، گیتی قاسمی، محمدرضا شریفی نیا، مهدی فقیه، سام قریبیان، محمد فیلی، آتش تقی پور، اکبر رحمتی، کامبیز دیرباز، رامین پور ایمان و محسن صادقی نسب بازیگرانی هستند که در بیستمین ساخته ابراهیم حاتمی کیا به ایفای نقش پرداخته اند.

انتهای پیام/

لینک خبر :‌ میزان
اتفاق مهمی که با این طرح رخ داد، تبدیل یک تهدید به فرصت در ایران بود و بدین ترتیب در کشوری که تعداد سالن هایش کمتر از استاندارد کشورهای توسعه یافته است، ظرفیتی که در این سال ها قفل بود، به مدد ورود برخی که قدرت بازگشایی اش را داشتند، باز شد.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۲/۱۳

شیوع ویروس کرونا که منجر به بسته شدن سالن های سینما شده، با توسعه روش های جایگزین همراه شد و از مهم ترین این روش هاT سینما درایو-این / Drive-in cinema است؛ اقدامی که در ایران نیز پس از چهار دهه مجدداً با فیلم تازه حاتمی کیا اجرایی شد و انتظار می رود با راه اندازی گسترده این نوع سینما که نیاز به زیرساخت های خاص سالن های سینما ندارد، علاوه بر احیای بخشی از اقتصاد سینما، این تهدید به فرصتی برای سینما تبدیل و بدین ترتیب صدها پرده سینما به ظرفیت سینمای ایران افزوده شود.

به گزارش تابناک ؛ سالن های نمایش فیلم جزو نخستین مراکزی بود که در کشورهای درگیر کرونا برای جلوگیری از شیوع بیشتر کرونا بسته شد، چرا که این فضا همچون اماکن ورزشی از قابلیت بالایی برای شیوع این بیماری برخوردار بود. فاصله اندک صندلی ها، مسیر تنگ رفت و آمد میان سالن ها و همچنین رفت و آمد پرتعداد مردم در بازه های زمانی کوتاه از چنین فضاهایی، موقعیت هایی پرخطر ساخته بود و این موقعیت، گزینه ای به جز تعطیلی نیز پیش روی دولت ها باقی نمی گذاشت.

تعطیلی سالن های سینما منجر به زیان تاریخی صاحبان فیلم ها و سالن های سینما گشت، به گونه ای که زمان اکران فیلم ها نامشخص شد و صف طولانی برای اکران فیلم ها در نقاط مختلف دنیا از جمله ایران شکل گرفت. هرچند وی او دی ها کوشیدند در این بازار، خود را جایگزین پرده بزرگ سینما کنند، تماشای فیلم در سالن سینما، یک شرایط ممتاز است که قابل مقایسه با VOD نیست. در چنین شرایطی ایده هایی که از گذشته در بسیاری از نقاط دنیا اجرا می شد، مورد توجه قرار گرفت و از مهم تزین این ایده ها سینما درایو-این / Drive-in cinema یا سینماماشین است.

در این شیوه اکران، خودرو ها پس از خرید بلیت در یک فضای سرباز توقف می کنند و سرنشینان خود حین تماشای فیلم روی پرده عریض، صدای فیلم را از طریق یکی از امواج رادیو اف ام می شنوند و در واقع صدا از طریق بی سیم روی رادیو پخش می شود. این شیوه از دهه 50 میلادی در بسیاری از کشور های دنیا رایج شده و البته بیشترین توجه در آمریکا بود که بر پایه برخی آمار ، نزدیک به 4000 سینما درایو-این در آن دوران فعال شدند و البته به مرور شمار آن ها کمتر شد.

سینما تهران پارس یا درایوین سینمای تهران پارس اولین سینمای اتومبیل رو در ایران بود که در سال 1339 در تپه های تهران پارس افتتاح شد و گنجایش آن 284 اتومبیل و بهای بلیتش 150 ریال بود. سینما ونک یا درایوین سینمای ونک نیز دومین سینمای اتومبیل رو بود که در سال 1348 با نمایش فیلم روس ها دارند می آیند با گنجایش 236 خودرو در تهران افتتاح شد. از مشخصات این درایوین سینما وجود کانال های هوای گرم بود که توسط لوله های مخصوص قابل انتقال به تمام اتومبیل ها می رسید، به طوری که در تمام اوقات سال حتی در زمستان هم امکان تماشای فیلم وجود داشت.

در دوران کرونا توجه به این امکان بیشتر شد، به گونه ای که کشورهایی، چون آمریکا، کره جنوبی و آلمان کوشیدند از این امکان مجدداً بهره برداری کنند که البته برخی کشور ها نظیر آلمان برای استفاده از چنین امکاناتی نیز قوانینی همچون سرپوشیده بودن (کروک نبود) خودرو و حضور حداکثر دو سرنشین در خودرو را لحاظ کرده اند و حتی استفاده از چنین طرحی نیز با آزادی کامل همراه نشده است. در آمریکا نیز پارکینگ برخی سالن های سینما به سینما درایو-این تغییر وضعیت داد شده و این ظرفیت در بخش هایی از فلوریدا و یوتا فعال شده است.

اکنون سازمان اوج به همراه مجموعه سینمایی بنیاد مستضعفان و برج میلاد، طرح سینماماشین را پس از چهل سال توانست در ایران اجرا کند تا بدین ترتیب شرایط اکران فیلم خروج ساخته ابراهیم حاتمی کیا فراهم شود و جمعه با قیمت بلیت 40 هزار تومان و ظرفیت 160 ماشین در هر اکران در پارکینگ برج میلاد به اجرا درآمد و قاعدتاً با بلیت 40 هزار تومانی در این مقطع، مخاطبانش همان گروه هایی می توانند باشند که ردیف های کنسرت های موسیقی را می گیرند، هرچند به زعم برخی با توجه به آنکه دو نفر ساکن خودرو هستند و با وجود اعلام محدودیت دو نفر، می توان سرنشین بیشتری داشت، این قیمت منطقی خوانده شده است.

اتفاق مهمی که با این طرح رخ داد، تبدیل یک تهدید به فرصت در ایران بود و بدین ترتیب در کشوری که تعداد سالن هایش کمتر از استاندارد کشور های توسعه یافته است، ظرفیتی که در این سال ها قفل بود، به مدد ورود برخی که قدرت بازگشایی اش را داشتند، باز شد. اکنون پیش بینی می شود بخش خصوصی نیز در این زمینه ورود کند و شماری از سالن های خصوصی نیز از ظرفیت پارکینگ و فضا های باز خود برای سینما درایو-این / Drive-in cinema بهره برداری کنند. همچنین برخی سالن داران به دنبال اجاره پارکینگ ها برای تبدیل به سالن سینما در ساعات پایانی شب ها هستند که اگر این سلسله اتفاقات رخ دهد، اتفاق مهمی در سینمای ایران رخ داده است.

لینک خبر :‌ خبرگزاری تابناک
تهران- ایرنا- اکران آنلاین فیلم سینمایی طلا به کارگردانی پرویز شهبازی از فروش 50 هزار بلیت خبر می دهد.

با ادامه پیدا کردن مسیر اکران آنلاین فیلم های سینمایی به دلیل شرایط اجتماعی موجود و پیوستن فیلم مستقل طلا به این اکران، استقبال از سینمای آنلاین وارد مرحله تازه ای شد.

با بررسی آمار تجمیعی فروش بلیت های فیلم طلا در دو سرویس وی اودی فیلیمو و نماوا، بیش از 50 هزار بلیت در دو روز ابتدایی اکران این فیلم به فروش رفته است.

طلا به کارگردانی پرویز شهبازی فیلمی در ژانر اجتماعی است که از چهارشنبه (10 اردیبهشت ماه) به اکران در سینمای آنلاین رسید. آمار فروش هر دو سرویس به صورت مجزا در دسترس است.

طبق معیارهای سنجش تعداد تماشاگر در شبکه نمایش خانگی یعنی در نظر گرفتن حداقل 2.5 تماشاگر به ازای یک بلیت، دسترسی هشت ساعته به محتوا و امکان تماشای خانوادگی، مجموع تعداد تماشاگران فیلم طلا در دو سرویس وی اودی فیلیمو و نماوا را می توان حداقل 125 هزار نفر در 48 ساعت ابتدایی تخمین زد.

در این فیلم نگار جواهریان، هومن سیدی، طناز طباطبایی، هدی زین العابدین، احترام برومند و مهرداد صدیقیان بازی کرده اند. طلا به تهیه کنندگی مشترک امبدجوان و محمد شایسته در بخش خصوصی ساخته شده که به عنوان دومین فیلم سینمای آنلاین اکران شده است.

لینک خبر :‌ خبرگزاری جمهوری اسلامی
سید ضیاء هاشمی، تهیه کننده سینما معتقد است که اکنون بازگشایی سینماها به صلاح نیست و خطرناک است چرا که اگر بازگشایی هم بشوند با شرایطی که گذاشته می شود سالن های سینما پر نخواهند شد.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۲/۱۳

رییس هیئت مدیره جامعه صنفی تهیه کنندگان سینما در خصوص بازگشایی سینماها در سینما معیار رادیو گفت وگو بیان کرد: اولا ما حتما باید زیر نظر ستاد کرونا این بازگشایی را انجام دهیم، دوما در شرایطی که گفته می شود تجمع افراد صلاح نیست چطور می توانیم به مردم بگوییم به یک محیط بسته بروند، از ماسک و دستکش هم استفاده کنند و چیزی هم نخورند. اصلا اینگونه تعریف سینما عوض می شود. سینما یک آیین و مسلکی دارد که با قاعده ای انجام می شود.

وی افزود: خیلی وقت ها سینمای ما در حد 5 درصد هم پر نمی شود اما اگر فیلم مناسب داشته باشیم ممکن است ظرفیتمان کامل شود.

هاشمی خاطرنشان کرد: در جامعه می بینیم که متاسفانه خیلی از مردم رعایت نکردند، اگر یک نفر ناقل در سالن سینما حضور پیدا کند چون سیستم سرمایش وگرمایش آن چرخشی است حرکت ویروس را چند برابر می کند و این بسیار کار خطرناکی است.

این تهیه کننده همچنین خاطرنشان کرد: سینما از جهت اقتصادی وحشتناک آسیب دیده است. البته همه اقشار جامعه آسیب دیدند. اینکه اکنون سینما را باز کنیم، چقدر به نفع مردم خواهد بود، به نظرم معقول نیست. هیچ کجای جهان این کار را انجام ندادند. در چین دو روز سینماها را باز و مجدد تعطیل کردند. تنها کشوری که خبر دارم از ابتدا خیلی رعایت نکرده و سینما و تئاترش را تعطیل نکرده سوئد است.

او در رادیو گفت وگو اظهار داشت: حتی اگر سینماها بازگشایی شوند نیز سینما راه نمی افتد؛ اگر قرار باشد مردم بچه های خود را به سینما نبرند، سنین بالا هم به سینما نروند و کنار یکدیگر هم ننشینند اصلا برای چه باید به سینما بروند. تنها فیلم نیست که کشش ایجاد می کند، در واقع آیین های آن است که سینما رفتن را جذاب می کند.

هاشمی در خصوص اینکه گفته شده ایتالیا از چند هفته آینده سینماهای خود را بازگشایی می کند، یادآور شد: ایتالیا نسبت به ما جلوتر است و وضعیتش رو به سفیدی می رود. اگر وضعیت ما هم رو به سفیدی برود حتما سینما را باز می کنیم.

رییس هیئت مدیره جامعه صنفی تهیه کنندگان سینما تصریح کرد: البته نگهداری سینما در این شرایط کار دشواری است و من نمی دانم سینماداران از عهده آن بر بیایند یا خیر، چون دائما هر سانس باید گندزدایی کنند، دستمال کاغذی در بخش های مختلف بگذارند و مواد شوینده را کنترل کنند. اگر این اتفاقات بیفتد و وضعیت سفید شود حتما ما نیز می توانیم سینماها را باز کنیم اما تهران آلوده ترین شهر کشورمان است و وضعیتش خطرناک است. درست است که آمار مقداری پایین آمده ولی تا وضعیت سفید خیلی فاصله داریم.

هاشمی در سینما معیار گفت: قطع یه یقین اگر در آخر ماه رمضان وضعیت بهتر شود حتما سینماها می توانند بازگشایی شوند.

او همچنین درمورد اکران آنلاین فیلم ها و اصرار برخی ها بر اعلام اینکه این سیستم شکست خورده است، بیان کرد: دو قشر با اکران آنلاین مخالف هستند یکی عده ای که هنوز نتوانستند خودشان را وارد این سیستم کنند دوم کسانی که در وهله اول با همه چیز مخالف هستند.

این تهیه کننده در پایان تاکید کرد: سیستم اکران آنلاین قطعا جا می افتد، همانطور که در جهان راه افتاده است. اگر به سیستم آنلاین دست پیدا کنیم ظرفیت تولیدمان را نیز می توانیم بالا ببریم؛ یعنی بخش زیادی از سینمای ما می تواند برای اکران آنلاین فیلمسازی کند یا فیلم هایی که امکان نمایش آنها در سینما فراهم نمی شود را در بخش آنلاین نمایش دهیم.

لینک خبر :‌ رادیو گفت و گو
پسر 22، 23 ساله ای که به همراه دوستش آمده است، می گوید چون سینماها بسته بود آمدیم تا اینجا فیلم ببینیم، سرنشین یک خودروی دیگر می گوید این نوع اکران برایم جالب بود و آمدم.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۲/۱۳ سایت های دیگر : شیرازه سیمرغ روز نو آمد خبر

عصر ایران - سه شنبه هفته گذشته بود که روابط عمومی سازمان اوج اعلام کرد فیلم خروج ابراهیم حاتمی کیا به دلیل شیوع کرونا و تعطیلی سینماها به سبک سینما درایوین یا همان سینما-ماشین قرار است در پارکینگ برج میلاد به نمایش گذاشته شود.

پنجشنبه صبح بلیت فروشی خروج برای سانس های 21:30 و 23:30 آغاز و در همان ساعات ابتدایی ظرفیتش پر شد، قرار است با ظرفیت 160 ماشین در هر سانس، در پارکینگ شماره 3 برج میلاد با بلیت 40 هزار تومانی به ازای هر خودرو و با دو نفر سرنشین انجام شود.

زهرا منصوری خبرنگار مهر از شب اکران می نویسد:

به طرف برج میلاد راه می افتم. محاسباتم برای ترافیک و این داستان ها اشتباه از آب در می آید و خیلی زودتر یعنی در ساعت 20 به پارکینگ شماره 3 برج میلاد می رسم و فکر می کنم فقط این من هستم که این همه زود رسیده ام اما به محض رسیدن می بینم که صاحبان حدود 10 ماشین از من ذوق زده تر بوده اند و زودتر رسیده اند. البته گروه های مختلف فیلمبرداری و عکاسان هم آمده اند و از همان دقایق ابتدایی شروع به ضبط و ثبت اتفاقات کردند.

باز هم دور و برم را نگاه می کنم، عده ای را می بینم که افطار می کنند، آن طرف تر دختر و پسری را می بینم که عکس سلفی می گیرند، بعضی ها هم البته به خبرها توجه نکرده اند و ظرفیت ماشینشان بیشتر از 2 نفر است. تاکید بر حضور 2 نفر در هر خودرو به این دلیل است که سرنشینان پشت دیدشان محدود می شود و نمی توانند فیلم را به خوبی تماشا کنند اما تیم هدایت به این موضوع خرده ای نمی گیرند.

حالا تعداد ماشین های منتظر، زیاد هم شده است و کم کم ورود می دهند اما پیش از ورود هر خودرو، 2 نفری را می بینم که ماسک و گان و دستکش دارند یعنی سر تا پایشان را پوشانده اند و با پمپ شروع به ضدعفونی کردن سطوح ماشین ها می کنند. آن طرف تر هم یک آمبولانس برای حوادث غیرمترقبه در حین اکران پارک شده، پلیس برج میلاد هم آمده اما تنها یک نفر است. او هم دور و بر را خوب نگاه می کند.

2 نفر در هر جایگاه با یک لپ تاپ نشسته اند و مراحل چک بلیت و پلاک را انجام می دهند، این مرحله البته کمی طولانی و حوصله سربر است. تمام تیم هدایت کننده شیلد و دستکش دارند یکی دو نفر هم کاور پوشیده اند و با علمک های قرمز رنگ در دستشان (که اسمش را هم نمی دانم!)، ماشین ها را با نظم خاصی به جایگاهشان هدایت می کنند. به جایگاه اصلی که می رسیم ماشین های مختلفی را می بینم که اکثراً لاکچری اند، بینشان تک و توک می توانی پراید پیدا کنی البته یک تاکسی هم می بینم که در محل مورد نظر جاگیر می شود.

فضای پارکینگ با چند پروژکتور کاملاً روشن است اما در همین فضای اصلی هم هیچ اقلام تبلیغی نمی بینم گویا پیش بینی باد و باران را کرده اند چون با وزش باد بنرها به سرعت از جایشان کنده می شوند. هر کدام از ماشین ها آرام آرام در جای مخصوص به خودشان جاگیر می شوند، هیچکدام از سرنشینان از خودروشان پیاده نمی شوند، قاعده مندند و منتظرند تا نمایش فیلم آغاز شود. برخی هم موبایلشان را درآورده اند و از این تجربه تازه و نمایشگری که مدام تصویر ابراهیم حاتمی کیا و فرامرز قریبیان را نشان می دهد و رویش نوشته رادیوی خود را روی فرکانس Fm 107/8 بگذارید ، فیلم می گیرند.

به سراغ چند نفر می روم تا مصاحبه کوتاهی کنم، پسر 22، 23 ساله ای که به همراه دوستش آمده است، می گوید چون سینماها بسته بود آمدیم تا اینجا فیلم ببینیم، سرنشین یک خودروی دیگر می گوید این نوع اکران برایم جالب بود و آمدم، به سراغ یک ماشین دیگر می روم، صاحبش تقریباً 25 ساله است و می گوید نگاه نکردم که چه فیلمی به این صورت اکران می شود فقط آمدم تا این نوع نمایش را تجربه کنم؛ هرکدام دلیلی داشتند اما عمده دلیل همین تفریح بود. در این روزهای کرونایی که تفریحات کم شده است انگار مردم از هر تفریحی که مطمئن باشند دچار کرونا نمی شوند، استقبال می کنند.

تقریباً همه ماشین ها جاگیر شده اند، همین جا متوجه می شوم که راه خروج ماشین ها متفاوت و از یک سمت دیگر است این کار را کرده اند تا در سانس بعدی دچار مشکل ورود و خروج ماشین ها و احتمالاً ترافیک نشوند، هرچند در خبرها عنوان شده بود که ماشین های شاسی بلند در ردیف های عقب تر قرار می گیرند اما چند تا از همین ها در ردیف جلوترند و چند 206 در ردیف های عقب تر یعنی با این تفاسیر دیدشان صفر می شود. نکته دیگر این است که جاگیری ماشین ها به گونه ای است که امکان خروج پیش از اتمام فیلم را ندارند و باید آن را تا پایان ببینند.

کم کم تمام پروژکتورها را خاموش می کنند، از تماشاگران هم می خواهند که چراغ های ماشینشان را خاموش کنند. نمایش فیلم در ساعت 21:24 آغاز می شود، حالا همه جا تاریک مطلق است، نمایشگر هم انصافاً کیفیت خوبی دارد، کمی صدای فیلم را می شود شنید، دقیقاً متوجه نمی شوم که این پخش صدا به دلیل پایین بودن شیشه برخی ماشین هاست یا اینکه نمایشگر صدا را پخش می کند. هندزفری موبایلم را در می آورم، رادیویش را روی فرکانس گفته شده می گذارم و صدا را چک می کنم، صدا هم کیفیت خوبی دارد. برایم جالب است که بدانم این صدا تا شعاع چند متری قابلیت دریافت دارد، این موضوع را از تیم روابط عمومی می پرسم که می گویند تمام این محوطه و افرادی که در برج میلاد هستند می توانند صدا را دریافت کنند.

باز دور و برم را نگاه می کنم، همه جا سکوت است. دوست دارم بدانم برج میلاد که معروف است برای برنامه های این چنینی همواره فاکتور به دست است، چقدر برای این نمایش از اوج دریافت کرده است؟ به سراغ محمد ذوقی که این روزها رشد سازمانی داشته و از مقام مدیر روابط عمومی به دستیار ارشد رئیس سازمان اوج ارتقا پیدا کرده و فرد شماره یک سازمان اوج در اطلاع رسانی های اخیر در فضای رسانه ای بوده است، می روم تا در این باره گپ کوتاهی داشته باشیم. او می گوید: سینما ماشین قبل از انقلاب برگزار می شد و در حال حاضر در خارج از کشور در حال پیگیری است اما بعد از انقلاب این طرح پیگیری نشد ما تصمیم گرفتیم این کار را برای فیلم خروج انجام بدهیم و فکر می کنیم با توجه به وضعیتی که مردم دارند و اینکه گویا کرونا حالا حالاها رفتنی نیست و سال 99 با آن دست درگریبانیم، به نظرم سینما ماشین یک امکان سرگرمی و تفریح سالم برای مردم است.

سینما ماشین یک نکته مهم دارد و برای اینکه چرخ این صنعت بچرخد باید معادلات اقتصادی آن درست باشد. ما شنیدیم برخی از دوستان دیگر هم در تدارک این طرح هستند. این طرح دو نکته دارد یکی اینکه ممکن است به شرایط کنسرت نزدیک شود یعنی قیمت بلیت ها 80 و 100 هزار تومان باشد اما ما نمی خواستیم این چنین باشد چون اگر قیمت بلیت از حدی بیشتر باشد برای عموم مردم سخت می شود که در این وضع اقتصادی در این طرح شرکت کنند. ما نمی خواستیم سینما ماشین یک امکان لاکچری باشد.

پیمان انوشه مدیر مارکتینگ سایت سینماتیکت را می بینم، به سراغ او هم می روم تا درباره این طرح تازه متولد شده با هم صحبت کنیم. وی می گوید: با توجه به اینکه در چند وقت اخیر سینماها تعطیل بوده اند و مردم نیاز به تفریح دارند، استقبال فوق العاده ای از این طرح شد. صفحه خروج و سینماماشین در سایت سینماتیکت در حدود 2 ساعت بیش از 70 هزار بازدید داشت و این موضوع بسیار جالب بود، به نظرم اگر فیلم های بیشتری به این طرح اضافه شود استقبال بیشتری را هم شاهد خواهیم بود. ما کمی مشکلات فنی داشتیم که حلش کردیم چون یک پروژه سرعتی بود. ضمن اینکه سانس اول فیلم در ساعت 9 صبح در یک ساعت سولد اوت شد.

اگر سایز نمایشگر بزرگ تر شود ماشین های بیشتری را می شود پذیرا بود. البته باید کمی چینش ماشین ها را اصلاح کنیم در این صورت دید بهتر خواهد شد این مدل سینما در کل دنیا مرسوم است برای مثال در کره جنوبی و آمریکا بسیار جا افتاده و استقبال خوبی هم از آن می شود البته این طرح در کشورهای دیگر در خارج از شهرها انجام می شود چون بحث بودجه و محل نمایش را دارند. احتمالاً در ماه های آینده تعداد محوطه های نمایش دهنده سینما ماشین به 20 محوطه برسد. همین حالا حدود 8 گروه سینمایی آمده اند و ما با آنها مذاکره کرد ایم تا فیلم ها را در محوطه آنها به نمایش بگذاریم.

بعد از اتمام گزارش با توجه به اینکه ماشینم را در سوی دیگر پارک کرده ام من کمی زودتر از محوطه خارج می شوم. اما وقتی به میدان آرش می رسم ماشین های زیادی را می بینم که خیلی زودتر برای تماشای فیلم در سانس دوم آمده اند و منتظرند تا درهای ورودی باز شود و به پارکینگ شماره سه برای تماشای خروج بروند.

بیشتر بخوانید:

لینک خبر :‌ عصر ایران
منتقد فرهنگی و سینما عنوان کرد : دولت مرکزی در سینمای ایران در حال تضعیف شدن است و این انگاره حتی در فیلم هایی که حاکمیت هزینه آن را پرداخت کرده نیز دیده می شود.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۲/۱۳

برنامه " بی قاب، بی نقاب " با موضوع واکاوی گزارش مرکز بررسی های استراتژیک ریاست جمهوری از سی و هشتمین جشنواره فیلم فجر در ارتباط تلفنی با دکتر میلاد دخانچی ، منتقد فرهنگی و سینما و دانشجوی دکترای مطالعات فرهنگی روانه آنتن رادیو گفت وگو شد.

دکتر میلاد دخانچی در آغاز عنوان کرد : 28 مورد از فیلم های مورد نقد در گزارش با نظارت من صورت گرفته است و چند مورد از نقدها از طرف من قابل دفاع نیست چرا که در تنظیم آنها دخالتی نداشته ام.

وی با تاکید بر ضرورت گذر از سنت ظاهر بینی در نقد سینما ، اظهار کرد : وقت آن رسیده است که از ظاهر گرایی درخصوص سینما و هنر عبور کنیم و اجازه ندهیم این روش دست و پای ما را بسته نگه دارد.

این منتقد فرهنگی در پاسخ به سوالی در خصوص اینکه آیا نقد شما مبتنی بر پیش فرض های ذهنی بوده است ، تاکید : داشتن سطحی از پیش فرض یک مقوله اجتناب ناپذیر است چرا که پژوهشگر و منتقد مطالعات و تجربیاتی از گذشته دارد که از آنها بهره می برد.

دخانچی در ادامه برنامه " بی قاب بی نقاب " خاطر نشان کرد : آنچه که در خصوص این گزارش به عنوان پیش فرض مطرح شده است در واکنش دیالکتیک با متن فیلمنامه رخ داده است.

وی در واکنش به انتقادی در این باره که گویی نقدهای وارد بر فیلم های جنشواره بر پیش فرض انفعال سوار بوده است ، بیان کرد : در سال گذشته پس از مشاهده 15 فیلم به این نتیجه رسیدم که موضوع انفعال در فیلم ها برقرار است. در جشنواره امسال نیز یک روند یکسان وجود داشت و دولت مرکزی در انگاره های سینمایی در حال تضعیف و بی ربط شدن است .

این منتقد سینما در توضیح مطلب فوق اضافه کرد : در سینمای ما دولت مرکزی نه تنها به شکل فرمی و محتوایی محل اعتنا قرار نمی گیرد بلکه خودش مدام به مشکل تبدیل می شود که این موضوع برای من زنگ هشدار بود.

دخانچی تاکید کرد : در جشنواره سینمای اخیر 5 فیلم حاکمیتی که دولت هزینه ساخت آنها را پرداخت کرده بود نیز وجود داشت که اتفاقا آنها هم همین روند را طی کرده بودند که این انگاره به شدت نگران کننده است.

لینک خبر :‌ رادیو گفت و گو

به گزارش جماران، پیروز حناچی در حساب کاربری خود در توئیتر نوشت: پس از برگزاری کنسرت های آنلاین، افتتاح سینما ماشین برج میلاد، ابتکار فرهنگی دیگری از شهرداری تهران در این ایام سخت است. رویداد سینمایی کم نظیر و ایمنی که برای اولین بار پس از انقلاب به اجرا درمی آید و خوشبختانه تماشای متفاوت فیلم از داخل ماشین با استقبال شهروندان مواجه شده است.

انتهای پیام

لینک خبر :‌ جماران
در پی شکایت سیروان خسروی از بهاره رهنما مبنی بر نشر اکاذیب، توهین و هتک حرمت، بهاره رهنما به تحمل 50 ضربه شلاق محکوم شد.

به گزارش خبرنگار حوزه حقوقی- قضایی گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان ، حدود دو سال پیش بهاره رهنما در فضای مجازی (اینستاگرام) اقدام به بیان مطالبی کذب و همچنین بیان الفاظ رکیک از قبیل (ایشان مزدور چه کسانی بوده- بی ادب-ایشان برای گرفتن مجوز دولا و راست شده و...) علیه سیروان خسروی انجام داد که بعد از شکایت سیروان خسروی از بهاره رهنما، حکم دادگاه به نفع سیروان خسروی تمام شد و بهاره رهنما به تحمل 50 ضربه شلاق تعزیزی محکوم شد.

گفتنی است؛ رای صادره به استناد ماده 443 قانون آیین دادرسی کیفری در این مرحله قطعی است.

انتهای پیام/

لینک خبر :‌ باشگاه خبرنگاران جوان
امیر پورکیان که تجربه کارگردانی و تهیه کنندگی چند اثر سینمایی و سریال در شبکه نمایش خانگی را دارد، معتقد است می توان بدون چهره های سرشناس هم سریال هایی ساخت که مخاطبان را پای تلویزیون بنشاند.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۲/۱۳

شعار سال : امیر پورکیان ابتدا درمورد تولید محترا برای شبکه نمایش خانگی به خبرنگار گروه فرهنگ و هنر خبرگزاری برنا گفت: زمانی باید با خواهش می خواستیم تا به شبکه نمایش خانگی توجه شود. آن زمان که فیلم های شبکه نمایش خانگی، فیلم های شانه تخم مرغی نامیده می شدند و به زور در کیسه های خرید انداخته می شد و یادم است بچه ها از حلقه های DVD برای جشن تولد استفاده می کردند و کسی حتی حاضر به تماشای این آثار نبود. در آن ایام تلاش کردیم و فیلم خیابان یک طرفه را به عنوان پرتیراژترین محصول آن سال های شبکه نمایش خانگی منتشر کردیم و سپس نوبت به کار های موفقی، چون قهوه تلخ مهران مدیری رسید که با وجود کپی و فروش غیرمجاز فروش بسیار بالایی داشت.

پورکیان در ادامه با اشاره به سریال ممنوعه که در شبکه نمایش خانگی منتشر شده است هم گفت: در این سریال غیر از امیر جعفری و نیکی کریمی بازیگر شناخته شده دیگری ندارد و در واقع نوعی ریسک محسوب می شد، اما فروش این سریال نشان داد، قصه و ساختار درست، کش وقوس ها در دل درام و پایان بندی دقیق در انتهای هر قسمت چقدر مهم و تاثیرگذار است و چطور مخاطب را به دیدن قسمت های بعدی تشویق می کند. در همین راستا معتقدم برای موفقیت یک سریالی هیچ نیازی به چهره های معروف و سلبریتی نیست و این موضوع می تواند روال استفاده از بازیگران معروف و هزینه بالا برای ساخت سریال را تغییر بدهد.

این تهیه کننده معتقد است: این بلا را پخش کنندگان بر سر سینما آوردند که با توجه به حضور بازیگران به فیلم ها اکران می دادند، اما همین موضوع جز درمورد یکی دو چهره مثل رضا عطاران چندان هم جواب نداد و ثابت شد که هزینه بالا برای کشاندن چهره های معروف در فیلم های بد، نه تن ها تضمین فروش نیست که این چرخه را فاسد می کند.

پورکیان گفت: وقتی می توان در یک تابوت فیلمی نود دقیقه ای ساخت که بیننده را میخکوب می کند، می شود فهمید که کارگردان مغز یک سیستم است و بدون مغز هرچقدر هم که دست و پای زیبایی داشته باشیم، کاری از پیش نمی بریم. باید استعداد های جوان را به سریال سازی در تلویزیون دعوت کنیم. باید آدم های مستعدی، چون سعید روستایی و محمدحسین مهدویان را برای کار به تلویزیون بیاوریم تا از این بن بست نجات پیدا کنیم.

او در آخر به سریال های تلویزیون اشاره کرد و گفت: متاسفانه در تلویزیون اعتماد وجود ندارد و این روابط هستند که کار می کنند و تهیه کننده و کارگردان تحت فرمان سیستم مدیریتی هستند عقاید از بالا به پایین با آمپول تزریق می شود! در موارد محدود، اما شما سریال نون. خ را ببینید که با عوامل بومی موفق ظاهر شده و غیر چند بازیگر، دیگران همه ناشناس هستند. همچنین سریال پایتخت که در سری اول چندان بازیگران مطرحی نداشت و بازیگران پس از چند سری در یک قصه درست نزد مردم محبوب شدند و امروز نتیجه اش را می بینیم.

شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از خبرگزاری برنا، تاریخ انتشار 13 اردیبهشت 99، کد خبر: 990890، www.borna.news

لینک خبر :‌ شعار سال
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۲/۱۳

اما استون، بازیگر برنده اسکار ازجمله بازیگرانی است که به اختلال سلامت روانی در دوران کرونایی واکنش نشان داده و راهکار پیشنهادی اش برای مقابله با این مشکل نوشتن است. او همچنین از مردم دعوت کرده است تا به کمپین داخل خانه رشد می کنیم بپیوندند. این کمپین را انستیتو ذهن کودک راه اندازی کرده و ابتکاری برای کمک به افراد از طریق تماس تلفنی و منابع آنلاین است.
سازمان سینمایی به شرط اخراج نشدن کارکنان سینماهای بخش خصوصی به ازای هر پرده 10 میلیون تومان به آنها وام قرض الحسنه پرداخت می کند. پرداخت هزینه سهم کارفرمای بیمه تأمین اجتماعی کارکنان آموزشگاه ها، لابراتورها، شرکت های پخش و سینماها از طریق اعتبارات حمایتی سازمان سینمایی از اسفند ماه تا زمان بازگشایی سالن های سینما و حمایت از فیلم های سینمایی اکران نشده در صورت عرضه در شبکه نمایش خانگی است که معادل 20 درصد مبلغ قرارداد علاوه بر قراردادی که با آن سامانه ها دارند، از دیگر موارد حمایتی این سازمان برای ایام کروناست.
امسال به دلیل شیوع ویروس کرونا و مسائل پیش آمده، قوانین داوری جشن حافظ هم مثل بسیاری از جشنواره های مرتبط با فیلم دچار تغییراتی شده است و گفته می شود که براساس همین تغییرات اکران اینترنتی فیلم ها هم شامل داوری های آن خواهد شد. جشن سینمایی، تلویزیونی دنیای تصویر یا جشن حافظ نام جشنواره ای مستقل است که از سال 76 به همت زنده یاد علی معلم، مدیر مسئول و سردبیر مجله سینمایی دنیای تصویر آغاز به کار کرد.
بررسی آمار تجمیعی فروش بلیت های فیلم طلا به کارگردانی پرویز شهبازی در دو سرویس وی اودی فیلیمو و نماوا نشان می دهد که بیش از 50 هزار بلیت در دو روز ابتدایی اکران این فیلم به فروش رفته است. طلا به کارگردانی پرویز شهبازی فیلمی در ژانر اجتماعی است که از چهارشنبه دهم اردیبهشت به اکران در سینمای آنلاین رسید.

لینک خبر :‌ روزنامه شهروند
یک بازیگر سینما و تلویزیون گفت: ما نداریم که به نیازمندان کمک های آنچنانی کنیم!

در شرایطی که بسیاری از مردم حتی با درآمد پایین به میدان کمک مومنانه آمده اند تا به افرادی که در اثر شیوع کرونا آسیب دیده اند کمک برسانند، خیلی از سلبریتی ها و بازیگران سینما که معمولا در مقابل پیش پا افتاده ترین مسائل اظهارنظر می کنند، این بار سکوت کرده اند! این در حالی است که هر روز در اخبار می خوانیم که بازیگران و ورزشکاران مشهور در دیگر کشورها کمک های قابل توجهی به بیماران یا آسیب دیدگان کرونایی اعطا می کنند.
در این میان یک بازیگر که خودش و همسرش از بازیگران پر کار تلویزیون در سال های اخیر بوده اند، مدعی شد که دلیل اینکه بازیگران ایرانی در کمک رسانی به نیازمندان مشارکت نمی کنند این است که درآمد آنچنانی ندارند! در حالی که این افراد علی رغم دریافت های میلیاردی حتی مالیات هم پرداخت نمی کنند.
وی در یک برنامه اینترنتی در واکنش به انتقاداتی که نسبت به کم کاری بازیگران و چهره های مشهور ایرانی برای اقدام مثبت در شرایط انتشار ویروس کرونا وارد می شود، گفت: این را مردم واقعاً لازم است بدانند که هنرمندان کشورهای دیگر میلیون دلاری دستمزد می گیرند. اما ما نداریم که کمک های آنچنانی بکنیم. کاری که ما می کنیم این است که سعی می کنیم مردم را دعوت کنیم تا مشارکت کنند.

لینک خبر :‌ روزنامه کیهان
تهیه کننده سینمای ایران گفت: من با اکران آنلاین کاملا موافقم و حتی آن را به نفع تهیه کننده نیز می دانم. در کنارش طرحی مثل سینماماشین ایده بدی نیست اما در حد یک تجربه است و امکانات و هزینه ای می خواهد که همه مردم از پس آن برنمی آیند.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۲/۱۴ سایت های دیگر : باشگاه خبرنگاران جوان مجله بوبینا

به گزارش خبرنگار حوزه سینمایی گروه فرهنگ و هنر خبرگزاری آنا ، در پی تعطیلی برنامه های فرهنگی و هنری از جمله فعالیت های ساخت و نمایش فیلم های سینمایی که همچنان نیز روزهای راکد خودش را به خصوص در سالن های عمومی سپری می کند، به تازگی برخی طرح های ابداعی از سوی برخی فیلمسازان و مراکز هنری شکل گرفته است؛ آنچنانکه سینمای آنلاین و به سینماماشین از ازجمله اینهاست.

اکران آنلاین طی روزهای اخیر کم کم توانسته است با اقبال برخی فیلمسازان همراه شود تا در شرایط تعطیلی سینماها مخاطبان علاقه مند به فیلم و تماشاگران سینما را با آثاری تازه همراه کند. از شب گذشته نیز سینماماشین به شکل محدود با فیلم خروج راه اندازی شده است.

صرفا یک ایده و تجربه است و نمی تواند جای سالن سینما را بگیرد

این ایده ها در حال حاضر درمرحله هزینه-فایده و بازخورد از سوی سینماگران است. همچنان که علی اکبر ثقفی، تهیه کننده در این باره به خبرگزاری آنا گفت: چنین ایده هایی قبل از انقلاب نیز هر از گاهی انجام می شد به طوری که در برخی سالن های روباز به نام تراس سینما ، شاهد پخش فیلم در فضای آزاد و بدون سقف بودیم. حتی نمایش فیلم به شکل سینماماشین نیز در معدود جاهایی راه می افتاد.

اجرای سینماماشین به عنوان ابزاری موقت و مکمل برای جریان کلی نمایش و توزیع فیلم ها می تواند پیگیری شود. البته طرح اکران آنلاین اتفاق معمول و منطقی است که من موافق اجرای همیشگی آن هستم چون به نفع تهیه کننده سینماست.

وی ادامه داد: من به شخصه معتقدم که صنعت سینما قائم به سالن سینماست چون فیلم دیدن آداب خودش را دارد اما نه اینکه مخالف طرح هایی تازه مثل همین سینماماشین باشم. وجود اینها خصوصا در شرایط فعلی که خیلی ها سعی می کنند در قرنطینه باشند، عیبی ندارد.

تهیه کننده مرگ کسب و کار من است گفت: بالاخره این برنامه ها می تواند یک تجربه باشد اما قطعا جای سالن سینما و حضور تماشاگر در سالن و اکران عمومی روی پرده را نمی گیرد. سالن سینما و پرده عمومی قابلیت حذف ندارد.

سینماماشین کمی لوکس و به اصطلاح لاچکری است

ثقفی با اشاره به امکانات لازم برای اجرای این برنامه ها عنوان کرد: این ابتکارات طبیعتا زیرساخت منحصر به خودش را نیاز دارد. حتی به نظرم در توان مردم عادی نیست. سینماماشین کمی لوکس و به اصطلاح لاچکری است و شاید از توان مردمی که ماشین و بار مالی بالایی ندارند، خارج است.

وی همچنین یادآور شد: در شرایطی هستیم که به خاطر کرونا سالن سینما تعطیل است بنابراین اجرای این طرح لااقل به عنوان ابزاری موقت و مکمل برای جریان کلی نمایش و توزیع فیلم ها می تواند پیگیری شود. البته طرح اکران آنلاین اتفاق معمول و منطقی است که من موافق اجرای همیشگی آن هستم چون به نفع تهیه کننده سینماست.

سینمای آنلاین قطعا تصمیم درستی است و در کنارش سینماماشین و غیره می تواند تجربه خوبی تلقی شود اما در قیاس با مسیر همیشگی اکران سینمایی، شاید یک شوخی است و خیلی هم در دسترس همه نیست.

تهیه کننده همه چیز برای فروش تأکید داشت: امیدوارم فقط به دنبال ایجاد برنامه های یکباره و لحظه ای نباشیم. اگر دست به کاری هم می زنند لااقل آن را جدی دنبال کنند. وگرنه پیش از این نیز مسئولین سراغ ابتکاراتی مثل سینماسیار و حتی وعده راه اندازی چند ده سینما رفتند اما در عمل خبری از آن نشد.

ثقفی اذغان کرد: پیگیری سینمای آنلاین قطعا تصمیم درستی است و در کنارش سینماماشین و غیره می تواند تجربه خوبی تلقی شود اما در قیاس با مسیر همیشگی اکران سینمایی، شاید یک شوخی است و خیلی هم در دسترس همه نیست.

انتهای پیام /4143/

لینک خبر :‌ خبرگزاری آنا
پخش کننده فیلم خروج از احتمال اکران خروج در شهرهای دیگر با طرح سینما ماشین خبر داد و گفت: این نوع اکران می تواند پس از بازگشایی سینماها نیز به عنوان یک ظرفیت مورد استفاده قرار گیرد.

علی سرتیپی در گفت وگویی با ایسنا درباره اکران خروج در یک محوطه باز بیان کرد: با توجه به استقبال مخاطبان در سانس های اولیه، به نظرم اکران خوبی بود و می تواند در شهرستان ها گسترش پیدا کند بویژه اینکه الان مشهد هم برای اکران خروج به صورت سینما ماشین درخواست داده است.

او تاکید کرد: به نظرم نباید این نوع اکران محدود به موقعیت فعلی سینماها که بخاطر شیوع کرونا تعطیل شده اند، محدود شود و سینما درایواین یا سینما ماشین می تواند کنار اکران فیلم ها در سالن سینمایی هم برقرار باشد. چنین اکرانی شاید الان خیلی اقتصادی به نظر نیاید ولی کاملا می تواند به صرفه باشد و ظرفیتی است که باید در تهران و شهرستان از آن استفاده کرد.

سرتیپی با اشاره به خوب بودن تجربه اکران خروج در سینما ماشین و ادامه اکران در شب های آینده، درباره احتمال اکران فیلم های دیگر از این طریق گفت: ما باید امکاناتی برای این نوع اکران تهیه کنیم و چنین روشی را با هماهنگی وزارت ارشاد گسترش دهیم. البته برای فیلم خروج سازمان اوج پیشقدم شد، اما همه منتظرند ببینند آورده آن چه می شود تا شاید بقیه هم جلو بیایند. با این حال ما در وهله برای این اکران اقتصادی نگاه نکردیم، اما با استقبالی که صورت گرفت به نظر می رسد می توان این وجه را هم در نظر گرفت.

خروج تازه ترین فیلم ابراهیم حاتمی کیا است که در جشنواره فیلم فجر سال قبل به نمایش درآمد. فرامرز قریبیان بازیگر نقش اصلی این فیلم است و در کنار او پانته آ پناهی ها، محمدرضا شریفی نیا، کامبیز دیرباز، سام قریبیان، اتش تقی پور، محمد فیلی، اکبر رحمتی، گیتی قاسمی و جهانگیر الماسی هم بازی کرده اند.

انتهای پیام

لینک خبر :‌ خبرگزاری دانشجویان ایران
خبرگزاری میزان- بازیگر فیلم خروج گفت: در وضعیت فعلی و بعد از شیوع بیماری کرونا طبیعتا سینما با افت شدیدی روبرو شده اما ابراهیم حاتمی کیا و سازندگان فیلم سینمایی خروج توانستند در ایام کرونا بدعتی تازه خلق کرده و برای اولین بار در تاریخ سینمای ایران دو نمونه تازه از اکران را برای جامعه آماده کنند.

تاریخ انتشار: 08:30 - 14 اردیبهشت 1399

- کد خبر: 617515
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۲/۱۴ سایت های دیگر : افکار نیوز هارپی جهان نیوز

مهدی فقیه بازیگر سینما در گفت وگو با خبرگزاری میزان، پیرامون اکران سینما ماشین فیلم سینمایی خروج طی روزهای گذشته گفت: از نظر من اکران به صورت سینما ماشین حاصل تیزهوشی و ذکاوت ابراهیم حاتمی کیا در شناخت از جامعه و سینمای امروز ایران است.

وی در همین راستا ادامه داد: در وضعیت فعلی و بعد از شیوع بیماری کرونا طبیعتا سینما با افت شدیدی روبرو شده اما ابراهیم حاتمی کیا و سازندگان فیلم سینمایی خروج توانستند در ایام کرونا بدعتی تازه خلق کرده و برای اولین بار در تاریخ سینمای ایران دو نمونه تازه از اکران را برای جامعه آماده کنند.

بیشتر بخوانید: برای مشاهده آخرین اخبار از سینمای ایران اینجا کلیک کنید برای مشاهده گزارش تصویری اکران سینما ماشین اینجا کلیک کنید

بازیگر فیلم سینمایی خروج درباره اکران آنلاین این فیلم سینمایی اذعان کرد: بدون شک بسیاری در ابتدا این اقدام را ریسک بزرگی می دانستند اما واقعیت امر این است که این حرکت فراتر از آینده نگری برای فروش یک اثر بود، این اقدام حرکتی بزرگ در چرخه اکران سینما بود که خوشبختانه با فیلم سینمایی خروج شروع شد و تا آنجا که مشخص است اکران آنلاین این فیلم با موفقیت روبرو شده است.

فقیه پیرامون حضورش در فیلم سینمایی خروج ساخته ابراهیم حاتمی کیا گفت: بازی در فیلم خروج موهبتی بود که در این سن به من اهدا شد، به شخصه از حضور در فیلم حاتمی کیا و همبازی شدن با فرامرز قریبیان بسیار لذت بردم.

وی درباره سختی پروژه سینمایی خروج اضافه کرد: واقعیت امر من اکثریت کارنامه کاری ام به آثار دفاع مقدس ختم می شود، تجربه بازی در بسیاری از فیلم های جنگی را داشته ام و می دانم که سختی در سینما چه هست و چه نیست.

بازیگر فیلم سینمایی خروج در همین راستا ادامه داد: روزی که پیشنهاد بازی در فیلم خروج را از سوی ابراهیم حاتمی کیا دریافت کردم همه گفتند که کار بسیار سختی است اما به واسطه علاقه به ابراهیم حاتمی کیا این فیلم را پذیرفتم.

وی با اشاره به کیفیت نهایی فیلم سینمایی خروج اظهار کرد: من در سی و هشتمین جشنواره فیلم فجر خروج را تماشا کردم و باور کنید که تمام خستگی سفر و کار از تنم بیرون شد، نه به خاطر اینکه خودم در فیلم بازی کرده باشم اما مطمئنم که این مردم هستند که فیلم حاتمی کیا را به عنوان بهترین فیلم معرفی می کنند، مردم بدون شک خروج را دوست خواهند داشت زیرا برای آنها ساخته شده است.

فقیه درباره همکاری با ابراهیم حاتمی کیا خاطرنشان کرد: خروج اولین تجربه همکاری من با ابراهیم حاتمی کیا بود، این تجربه برایم به شدت دلنشین و لذتبخش بود و اگر بار دیگر ابراهیم پیشنهاد بازی بدهد با سر می روم.

انتهای پیام/

لینک خبر :‌ میزان
یک منقد مطرح کرد : لحن و نوع نگاه گزارش سه سال اخیر نهاد ریاست جمهوری در خصوص سینما تغییری نکرده است ؛ چنانچه گویی از سال پیشین خود کپی برداری کرده اند.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۲/۱۴ سایت های دیگر : خبرگزاری تسنیم آقای خبر

برنامه " بی قاب، بی نقاب " با موضوع واکاوی گزارش مرکز بررسی های استراتژیک ریاست جمهوری از سی و هشتمین جشنواره فیلم فجر با حضور ایزد مهرآفرین ، کارشناس فرهنگی و منتقد سینما روانه آنتن رادیو گفت و گو شد .

ایزد مهرآفرین در ابتدا گزارشات نهاد ریاست جمهوری در سه سال اخیر را یکنواخت و شبیه به هم توصیف کرد و گفت : در این گزارشات هیچ تغییری در لحن و خاستگاه ادبیات ، نحوه نقد و نگاه به فیلم ها وجود ندارد که می تواند بیانگر این موضوع باشد که سینما و محتوای آن تغییر نکرده است یا تحلیلگران که آمار و اطلاعات ارائه می دهند ثابت مانده اند.

وی افرود : به دلیل یکنواختی در گزارشات سالانه ، اعضای تیم پژوهش اهمیت زیادی پیدا می کند که چرا یک نگاه به صورت پی در پی تکرار می شود و چه افرادی در پشت این گزارشات هستند.

این کارشناس فرهنگی در بخش دیگری از مصاحبه با رادیو گفت و گو با تاکید بر ضرورت وجود کارشناس و منتقد رسانه در میان اعضای تیم پژوهش ، عنوان کرد : از آنجایی که محل بحث و تحلیل در این گزارش سینماست باید افراد فعال و آشنا به مختصات این حوزه در میان پژوهشگران نهاد ریاست جمهوری حضور داشته باشند.

به عقیده مهر آفرین منتقدان طیف وسیعی از افراد را شامل می شوند و هریک از آنها نگاه های متفاوتی به کارها و آثار سینمایی دارند اما این موضوع حضور آنها را در نقدهای استراتژیک نفی نمی کند .

وی در پایان برنامه " بی قاب، بی نقاب " رادیو گفت گو ، به بررسی واکنش سینماگران و صاحبان آثار سینمایی جشنواره فجر به این گزارش پرداخت و اظهار کرد : بیشتر افرادی که این گزارش را مطالعه کرده اند یک نگاه و نظر منفی نسبت به آن دارند و این گزارش را دارای اعتبار نمی دانند.

لینک خبر :‌ رادیو گفت و گو
حبیب اسماعیلی تهیه کننده و پخش کننده باسابقه سینمای ایران معتقد است خسارت ناشی از شیوع کرونا مانند تجربه سال های بمباران است و به همان میزان به مردم استرس وارد کرده است.

به گزارش افکارنیوز ،

حبیب اسماعیلی تهیه کننده باسابقه سینما و مدیر شرکت پخش رسانه فیلمسازان درباره وضعیت سینماها در ایام پساکرونا گفت: شیوع بیماری کرونا فقط باعث ضربه به سینما نشد، بلکه تمام مشاغل را دربرگرفت. گاهی اتفاقی رخ می دهد که باعث تعطیلی یک صنف به خصوصی می شود، ولی این مهمان ناخواسته تمام مشاغل را درگیر کرده است. ما در وهله اول آرزو می کنیم که این بیماری ریشه کن شود چون صدمات مالی و جانی آن در تمام کشورهای جهان زیاد و جبران ناپذیر است. اگر نگاهی به هر صنفی بیندازیم، متوجه می شویم که به سهم خود آسیب دیده است، به جز مشاغلی که با خورد و خوراک مردم سر و کار دارند و این در چنین شرایطی طبیعی است.

اخبار فرهنگ و هنر - وی با اشاره به اینکه در این میان کادر درمان جان فشانی می کنند و کار آن ها جای تشکر دارد، اظهار کرد: این بیماری باعث دور شدن افراد از یکدگیر شده و استرس را به همه هدیه داده است که عوارض خیلی بدی دارد. درست شرایطی مانند زمان بمباران دهه 60 را تجربه می کنیم که این موضوع در آن زمان روی کودکان تاثیر گذاشت بنابراین این حجم از نگرانی روی بچه های امروز هم تاثیر می گذارد و تبعاتش را در آینده می بینیم در نتیجه امیدوارم زودتر این بیماری ریشه کن شود.

فیلم سینمایی را نمی توان در انبار گذاشت!

اسماعیلی با اشاره به شرایط سینماها در مواجهه با بحران کرونا بیان کرد: کار سینما از دیگر کارها کمی مجزاست چون تاریخ مصرف به خصوصی دارد. برای مثال صاحبان آثار و سینماداران برای اکران نوروزی برنامه هایی داشتند که آن برنامه ریزی ها از بین رفت و آن ها دچار ضرر شدند، فصلی که اتفاقاً برای همه آورده مالی داشت. فیلم ها تقریبا از بین رفتند در حالی که می توانستند بازگشت سرمایه خوبی را برای سینماهای ایران داشته باشند. فیلم سینمایی مثل یک کالا نیست که بگوییم می توانیم آن را در انبار بگذاریم و وقتی شرایط بهبود پیدا کرد آن را از انبار دربیاوریم و ارایه بدهیم. کار هنر از مقولات دیگر جداست و باید به این موضوعات فکر کنیم.

تجربه ثابت کرده است وعده هایی که در زمان های بحران داده می شود عملی نمی شود و دولتی ها بعد از مدتی وعده های خود را فراموش می کنند یعنی آنقدر مشکلات روی دوش دولت باقی می ماند که بعد از مدتی فراموش می کنند که قول داده بودند کارهایی برای بهبود شرایط انجام دهندمدیر شرکت پخش رسانه فیلمسازان گفت: ما بیش از 4 دهه است که در این مملکت زندگی می کنیم، تجربه ثابت کرده است وعده هایی که در زمان های بحران داده می شود عملی نمی شود و دولتی ها بعد از مدتی وعده های خود را فراموش می کنند یعنی آنقدر مشکلات روی دوش دولت باقی می ماند که بعد از مدتی فراموش می کنند که قول داده بودند کارهایی برای بهبود شرایط انجام دهند.

وی توضیح داد: همین حالا هم اگر به قول هایی که داده شده مانند اعطای وام، پرداخت بیمه و... نگاه کنیم متوجه می شویم ورای هیچ کدام هیچ بخششی وجود ندارد، بلکه این پرداختی ها فقط کمی به تاخیر افتاده. این در حالی است که دولت پیش از این هزینه هایی را برای برگزاری جشنواره ها و برنامه های مختلف در نظر گرفته بود که با شرایط پیش آمده عملا برگزاری آن ها منتفی شد، بنابراین دولت می تواند همان بودجه ها را برای افراد زیان دیده صرف کند.

این تهیه کننده سینما افزود: افرادی هستند که به دلیل شرایط پیش آمده بیکار شده اند. بچه هایی که در شغل های تدارکات، امور فنی و... بودند یک حالت روزمزد داشتند، یعنی اگر یکی دوماه کار نمی کردند اندوخته چندانی نداشتند تا بتوانند زندگی را اداره کنند بنابراین باید فکر اساسی کرد که اگر این شرایط تداوم پیدا کند چه راه حلی می توان برای این طیف از افراد داشت.

اسماعیلی اظهار کرد: همانطور که گفتم این شرایط تبعاتی هم برای فیلم ها دارد ولی امیدوارم این اکران اینترنتی که با فیلم خروج آغاز شد راه حلی برای این موضوع باشد. این مسیر با یک فیلم دولتی و یک کارگردان مطرح آغاز شد و به نظرم به لحاظ تبلیغاتی دستشان باز است. امیدوارم این اکران جواب بدهد تا یک سری از فیلم ها در همین بستر به نمایش دربیایند و برگشت مالی داشته باشند ولی اگر همین اکران هم نتیجه مطلوب نداشته باشد و موفق نشود ترافیک اکران شدیدی بعد از بازگشایی سینماها خواهیم داشتید.

تلنگر کرونا برای نگاه جدی تر به مسائل

وی ادامه داد: چنان چه می دانید در سال هایی که شرایط عادی بود به خودی خود سالانه سی چهل فیلم فرصت اکران را به دست نمی آوردند، برخی فیلم ها هم دچار فیلمسوزی می شدند. بنابراین اگر شرایط عادی باشد این تجمع فیلم ها مشکل ساز می شود از طرف دیگر مساله فیلمسازان جدید، ارایه پروانه ساخت به آن ها و در ادامه اکران آثارشان دردسرساز می شود. تلنگری که ویروس کرونا زد این بود که مسئولان به شکل اساسی تر به موضوعات نگاه کنند.

این پخش کننده سینما بیان کرد: ما می دانیم کارهایی که ارشاد و خانه سینما در این دوران می کنند و پیگر امور هستند از سر خیرخواهی است اما نباید برخی اقشار کم درآمد این صنعت فراموش شوند. از سوی دیگر ما مساله سینما و سینماداران را هم داریم. این سینماها پرسنل زیادی دارند که اگر بخواهند آن ها را تعدیل کنند، نرخ بیکاری زیاد می شود از سوی دیگر تامین درآمد آن ها کار دشواری است. به ویژه اینکه این ضررها در فصلی حاصل شد که سینماداران و صاحبان فیلم ها روی فروش ویژه فیلم ها حساب باز کرده بودند.

وی در پایان مطرح کرد: امیدوارم اواخر اردیبهشت و خردادماه سینماها بازگشایی شوند ولی به هر حال باید بپذریم سینما جای تجمع است و بلافاصله این بیماری واگیردار به دیگران منتقل می شود ولی یک طرف دیگر این ماجرا مردم هستند که سعی می کنند از تجمعات دوری کنند یعنی تا مردم دوباره بخواهند اعتماد کنند به سینماها بازگردند، طول می کشد یعنی زمانی نیاز است تا دوباره به حالت عادی برگردیم.

لینک خبر :‌ افکار نیوز
سینماپرس: محسن محسنی نسب کارگردان سینما با انتقاد نسبت به عملکرد ضدصنفی مدیران خانه سینما گفت: امروزه وضع بد معیشتی سینماگران بسیار آشکار است؛ تمام ممر درآمد اهالی سینما به صورت کامل متوقف شده و این وظیفه مسئولان است که جشنواره های ریز و درشت سینمایی را ملغی کرده و مبالغ آن را به سینماگران بیکار و خانه نشین اختصاص دهند.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۲/۱۴ سایت های دیگر : هشدار نیوز

کارگردان فیلم های سینمایی آخرین مرحله و یورش در گفتگو با خبرنگار سینماپرس افزود: بی تردید تصمیم لغو جشنواره های سینمایی تا پایان سال جاری مهمترین تصمیمی است که مدیران می توانند بگیرند و قطعاً کسانی که تمامی درآمدها و رانت های شان از قبل برگزاری این جشنواره های بودجه بربادده و بی خاصیت است جلوی این تصمیم مهم ایستادگی می کنند.

وی ادامه داد: آقای انتظامی باید در ماه ها آخر عمر دولت دوازدهم یک یادگاری خوب از خودشان بگذارند و جلوی این افراد رانت خوار ایستادگی کرده و تصمیمی اتخاذ کنند که به نفع تمامی سینماگران باشد. در حالی که مهمترین رویدادهای سینمایی جهان تعطیل شده اند هیچ معنایی ندارد که ما در این بحران کرونا در کشورمان جشنواره سینمایی برپا کنیم و باید هزینه آن ها در اختیار سینماگران قرار گیرد.

محسنی نسب با تأکید بر اینکه در حال حاضر بحران معیشتی زندگی بخش عمده ای از سینماگران را تهدید می کند اظهار داشت: من بسیار متأسفم که باید عنوان کنم چندی پیش از یکی از اهالی شریف سینما تنها به خاطر 5 میلیون تومان پول و درگیری مالی با صاحبخانه اش به زندان افتاده بود. در این وانفسا برگزاری جشنواره های سینمایی که هیچ دردی از سینما درمان نمی کند چه کارآیی دارد؟ آقایان باید دست این سینماگران بخت برگشته را بگیرند.

این سینماگر مطرح سپس با انتقاد جدی از نحوه توزیع ناعادلانه عیدی میان اهالی سینما انتقاد کرد و یادآور شد: سوأل من این است که چرا مانند دوران ریاست شمقدری عیدی و سبدکالا به تمام سینماگران تعلق نمی گیرد؟ در آن دوران عیدی و سبدکالا به همه به صورت عادلانه تعلق می گرفت و حتی افرادی که عضویت هیچ یک از صنوف سینمایی را نداشتند اما از بدنه سینما بودند این هدایا را دریافت می کردند. این ویژگی بزرگ آقای شمقدری بود که انصاف و عدالت را رعایت می کرد اما افسوس که دیگر از این خبرها نیست!

وی در همین راستا تصریح کرد: غلط بزرگ دولت یازدهم این بود که بودجه دولتی را به افرادی داد تا به اسم خانه سینما و... برای آن بودجه تصمیم گیری کنند! این بودجه برای آن ها رانت ها و باندهای متعددی به وجود آورد. اصلاً این روش پرداخت عیدی چه معنایی دارد؟ چرا باید خانه سینما متولی این اتفاق باشد؟ چرا خود رئیس سازمان سینمایی یک لیست از اهالی سینما را در دست نمی گیرد و وجه عیدی را به صورت مستقیم و مساوی میان همه تقسیم نمی کند؟

کارگردان فیلم های سینمایی شاخ کرگدن و مجانی افزود: توزیع عیدی توسط مسئولان خانه سینما برای آن ها یک رانت و ابهت پوشالی می سازد. آن ها از این پس بر سر سینماگران منت می گذارند که ما به شما پول و عیدی دادیم در صورتی که این پول متعلق به بیت المال و عموم اهالی سینما است و نباید به اسم خانه سینما تمام شود و هیأت مدیره این نهاد برای بودجه بیت المال تصمیم بگیرند که به چه کسی برسد و به چی کسی نرسد!

لینک خبر :‌ سینما پرس
سینماپرس: ماشاالله شاهمرادی زاده بازیگر و کارگردان سینما در پی نامگذاری سال 99 به عنوان جهش تولید گفت: جهش تولید در سینمای فعلی که سرشار از ابتذال، پوچی، بی هویتی و تبلیغ ضدارزش ها است نه تنها هیچ نفعی ندارد بلکه باعث ضرر و خسران جدی به جامعه و ارزش ها و آرمان های انقلابی و دینی نیز می شود.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۲/۱۴

کارگردان فیلم سینمایی پنجشنبه آخر ماه در گفتگو با خبرنگار سینماپرس افزود: مبحث بسیار مهم جهش تولید که رهبر فرزانه انقلاب با هوشیاری و درایت مثال زدنی شان به عنوان شعار سال انتخاب کردند بسیار حائز اهمیت است. اصل این شعار در حوزه اقتصاد کاملاً مشخص است و معنا و مفهوم آن این است که ما باید برای اینکه نوکر آمریکای جهانخوار و غرب وحشی نباشیم خودمان تمام نیازهای کشورمان را تولید و تأمین کنیم.

وی ادامه داد: بی تردید آمریکایی ها و غربی ها تمام توان خود را به کار می بندند تا ما به این اصل اساسی دست پیدا نکنیم اما با توجه به روحیه انقلابی مردم ولایی و مومن ایران اسلامی تیر آن ها به سنگ خواهد خورد و ما با تمام قوا پیش خواهیم رفت.

این سینماگر سپس با تأکید بر اینکه فقدان افق درازمدت در سینما و تلویزیون باعث شده تا هیچ تدبیری برای مقابله با غربی ها در آن دیده نشود اظهار داشت: سالانه انبوهی از فیلم های سینمایی و سریال های تلویزیونی پوچ، بی خاصیت، ضدخانواده، ضد دین، ضد انقلاب و ضد ارزش ها در سینما و تلویزیون تولید می شوند که جز تخریب آرمان های انقلابی و آنچه ارکان اساسی زندگی است هیچ دستاوردی ندارند، پس همان بهتر که تولیدات در سینما و تلویزیون به حداقل برسند.

شاهمرادی زاده در همین راستا تصریح کرد: در سینمای ایران ما با 2 دسته فیلم و فیلمساز روبرو هستیم؛ دسته اول فیلم ها و فیلمسازانی که خنثی هستند و اگر احیاناً افق دیدی هم داشته باشند در نطفه خفه می شوند، دسته دوم آثاری سیاه نما، ضداخلاقی و ضد ارزشی هستند که ما را به این باور می رساند لابی های صهیونیستی و فراماسونرها برای تولید محتوایی آن ها خط دهی کرده اند؛ بی شک تولید آثار در هر 2 دسته هیچ نفعی برای فرهنگ و هنر و جامعه دیده نمی شود و از این رو نباید به هیچ عنوان به فکر جهش تولید در سینما و تلویزیون بود.

بازیگر فیلم های سینمایی بر بال فرشتگان و آخرین شناسایی متذکر شد: زمانی جهش تولید در سینما و تلویزیون اهمیت پیدا می کند که نیروهای ولایی، انقلابی و متعهد و مومن اداره و تولید آثار سینمایی و تلویزیونی را در دست بگیرند و یک پالایش اساسی در سینما و تلویزیون صورت گیرد. ما زمانی باید به فکر افزایش تولیدات سینمایی باشیم که وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی خود را موظف بداند که در راستای اهداف انقلاب اسلامی گام بردارد و آثاری بامحتوای ارزشمند ارائه کند.

وی سپس با طرح این پرسش که چرا شعار مهم مرگ بر آمریکا در فیلم های ما شنیده نمی شود؟ اظهار داشت: همانطور که مقام معظم رهبری چندی قبل به درستی اشاره کردند ما به شدت دچار ولنگاری فرهنگی شده ایم و مسئولان ما خود مسبب ایجاد ولنگاری فرهنگی هستند و دلشان نمی خواهد در راستای اهداف انقلابی کار کنند این در حالی است که همه آثار سینمایی و تلویزیونی ما باید در جهت تبیین شعار مهم مرگ بر آمریکا باشند.

این فیلمساز تأکید کرد: ما باید در فیلم های سینمایی و سریال های تلویزیونی مان آزادی در ایران اسلامی و خفقان در آمریکای جهانخوار را به تصویر بکشیم؛ باید این شعور در میان مدیران ارشد فرهنگی و هنری کشور وجود داشته باشد که تولیدات سینمایی در جمهوری اسلامی ایران باید بر مبنای این اصل باشند.

وی در خاتمه اظهاراتش خاطرنشان کرد: متأسفانه نه تنها حوزه فرهنگ و هنر که حوزه مهم آموزش و پرورش هم دچار ولنگاری شده است. مسئولان دولت هم اکنون در حال اجرای سند ننگین و ضد ارزشی 2030 هستند. مفاد این سند تماماً بر ضد ارزش های دینی و انقلابی و روحیه خوداتکایی و خودباوری ملی است و باید هرچه سریع تر جلوی آن گرفته شود. روحانیون، مردم مومن و انقلابی و متعهد به آرمان های اسلام و انقلاب باید با تمام قوا جلوی این رویه زشت و زننده ایستادگی کنند و اجازه ندهند برخی مسئولان به انقلاب بیش از پیش خیانت کنند.

لینک خبر :‌ سینما پرس
سینماپرس: وای به روزی که مفسدان و بدهکاران بانکی برای لاپوشانی پرونده های عریض و طویلشان پرچمدار مبارزه با فساد شوند. بی شک برخی این حربه را به کار می برند که کسی به آن ها شک نکند و گمان نبردند که این ها خود از بزرگترین مفسدان سینما هستند.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۲/۱۴ سایت های دیگر : خبر گزاری رسا

به گزارش سینماپرس ، سینمای ایران دوره و زمانه عجیب و غریبی را سپری می کند. آدم دیگه به هیچ چیز و هیچ شخص آن نمی تواند اعتماد کند، حتی چشمانش. دوغش با دوشاب یکی شده. راست و دروغش فرقی با هم ندارد. حقیقت و پنهان کاری در سینما خواهر و برادر شده اند و سر آخر دزد محل، آژان سینما شده است. بله! متاسفانه این حکایت این روزهای سینمای ایران است.

چندی است به واسطه نامه و گفت و گوی محمد امامی متهم بانکی بحث فساد مالی و پول کثیف در سینما ایران داغ شده است و اظهار نظرهای متفاوتی در اینباره از هر گوشه و کناری شنیده می شود.

اینکه رسانه ها و اهالی سینما تا به این حد دغدغه فساد به هر شکلش را دارند، جای خوشحالی دارد و بی شک راه پیشرفت سینما شفافیت، پیگیری و مطالبه است. از ریز تا درشت!

اما وای به روزی که خود دزدان سینما آب را گل آلود دیده و بخواهند ماهی گیر این برکه باشند.

وای به روزی که مفسدان و بدهکاران بانکی برای لاپوشانی پرونده های عریض و طویلشان پرچمدار مبارزه با فساد شوند. بی شک برخی این حربه را به کار می برند که کسی به آن ها شک نکند و گمان نبردند که این ها خود از بزرگترین مفسدان سینما هستند. اما همه سینماگران و رسانه ها ماهی دریا نیستند که حافظه و ذهنشان فقط چند ثانیه بیشتر دوام و قوام داشته باشد.

در اینکه محمد امامی تهیه کننده شهرزاد متهم است شکی نیست و باید منتظر ماند و دید که نتیجه رای دادگاه این متهم بانکی چه می شود و به کجا می رسد که بر طبق کیفر خواست و شواهد و قرائن چه بسا رای سنگینی علیه او صادر شود.

اما در این بین منجیانی که هنوز پرونده بدهکارهای 10 سال گذشته شان در وام های بانکی برای یک فیلم توقیفی مختومه نشده و یا منجیانی که روزگار با سرمایه بانک گردشگری فیلم ساختند و در این زمینه پرونده دارند، لیدر و رهبر مبارزه با فساد شده اند.

چه چیزی باعث می شود که این افراد سر دمدار ماجرای ضد فساد باشند در صورتی که خود پرونده ای مبهم تر از پرونده های کنونی دارند؛ افرادی که خود عامل ورود سرمایه گذاران کلان به سینما بودند، اما بعد ازر اینکه نتوانستند با آن سرمایه گذار کاری به جلو ببرند خودشان منتقد این جریان شدند.

در فضای ایزوله سینما و تلویزیون دولتی در چندین سال گذشته مدیرانی پرورش یافتند که بعد از اتمام دوران خدمت شان به تاسیس دفاتر پخش و تولید فیلم پرداختند؛ مدیرانی که حوزه هنری و امثال هم پله ای بود برای رسیدن به رویاهای شان؛ البته این ضعف در نخست به ساختار این مجموعه ها بر می گردد و هنوز هم ادامه دارد.

گویا این مجموعه ها ساخته شده اند برای پرورش مدیرانی که بعد از چند سال به بخش خصوصی می پیوندند و منکر سابقه شان می شوند؛ افرادی که حتی در خلاف جهت سیاست ها و ارزش های آن ساختار، رایت فیلم خریداری می کنند، فیلم تولید می کنند وسریال لاکچری می سازند؛ در این بین پول هایی هم ناپدید و بعد فرد مذکور از مجموعه خارج می شود!

کسانی پرچمدار مبارزه با فساد شده اند که سبقه و سابقه خودشان در سینما برای همه روشن است. این عده با کمک رسانه های زرد و غیررسمی می خواهند خود را فرشته و قهرمان جا بزنند!

سینما هنر جذابی است و تولیدکنندگان همیشه در رقابت بهترین شدن؛ حال آن که ما گذشته را فراموش کنیم و خود را در لباس فرشته ای بیابیم تناقضی آشکار است.

در انتظار روزی هستیم که دستگاه عادل قضایی همچنانکه از مورد خاص امامی نگذشت و او را به محکمه عدالت سپرده به عنوان مدعی العموم پرونده های دیگر سینما را باز کند و چرخه فساد در سینمای شبه دولتی را متوقف سازد.

*جوان

لینک خبر :‌ سینما پرس
معاون مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: خوشبختانه رسانه های ما در موضوع کرونا به قدری خوب و قوی ظاهر شدند که منبع اخبار برای مردم به داخل کشور کشانده شد و دیگر کسی خبری از رسانه های بیگانه پی گیری نمی کرد.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۲/۱۳ سایت های دیگر : تجارت آنلاین جنوب ایران وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی

خبرگزاری فارس- گروه رسانه: این روزها که مدتی است دنیا درگیر شیوع بیماری کرونا شده است، رسانه ها نقش اثرگذاری را ایفا کردند. مخصوصا در داخل کشورمان، خبرنگاران دست به کار شدند و خود را به دل خطر انداختند تا گوشه ای از زحمات و خدمات کادر درمانی را به تصویر بکشند.

از سوی دیگر ارائه اطلاعات درست، مقابله با شایعات رسانه های جعلی و همچنین آگاهی دهی درباره اخبار غلط رسانه های خارجی از جمله مسئولیت های دیگر رسانه های ایران بود که با یک دلی و اتحاد به خوبی از پس آن برآمدند. درباره عملکرد رسانه ها در این دوران سخت گفت و گویی با محمد خدادی داشته ایم که ماحصل آن را در ادامه می خوانید:

**درمان روحی مردم به دست خبرنگاران بود

-کرونا 2 لایه داشت. یک لایه جسمی و یک لایه روحی. لایه جسمی شامل دارو، مواد ضدعفونی، ماسک، دستکش، پیشگیری و بازدارندگی ایجاد می کرد و اگر کسی مبتلا می شد، اقلام فیزیکی برای کمک به فرد بیمار می آمد. اما لایه دوم، لایه روحی است و جریان روح، اطلاعات است و نوع اطلاعاتی که به فرد منتقل می شود اول از همه این است که کرونا چیست؟ تهدید آن کجاست؟ مواجه با این بیماری به چه شیوه ای است؟ رفتار پرخطر و کم خطر چیست؟ درمان جسمی دست پزشکان است و درمان روحی دست خبرنگاران.

-هرجا که نسخه درمان ما مبتنی بر دانش، مهارت، تجربه و بستر مناسب بود، جواب داد. در موضوع کرونا، نسخه روحی قبل از نسخه جسمی قرار دارد. در گام نخست خیلی ها به پزشک مراجعه نمی کنند اما به اطلاعات مراجعه می کنند. در این میان ما یک واقعیت هم به نام سربازان گمنام عرصه اطلاع رسانی داریم که همین خبرنگارهایی هستند که کسی حتی محل کارشان را هم ندیده است و قیافه هایشان را هم کسی از پشت خبرهایشان نمی بیند. اساسا هم کسی نمی داند که چه کسانی دارند آنها را به لحاظ روحی، رفتاری، کرداری، ارتباطی و عاطفی در آموزش دادن به آنها هستند.

**کارکرد رسانه را باید در رفتار مردم ببینیم

-در این میان پزشکان را همه خیلی خوب می شناسند و بیمارستان ها زیاد دیده شدند اما مردم به محل کار خبرنگاران مراجعه نکردند. لذا کارکرد رسانه را باید از خروجی رفتار مردم دید. اگر در مواجهه با کرونا دچار آشوب، اختلال و اغتشاشیم، طبیعتا بخشی از آن به دستگاه ها برمی گردد و بخشی از آن به انتقال این رفتارها به مردم برمی گردد. حتی اگر ما بالاترین ظرفیت بهداشت و درمان هم داشته باشیم، اینکه باید ماسک بزنیم یا نزنیم و ... را چه کسی به مردم منتقل می کند؟ چه کسی اولویت ها را به مردم منتقل می کند؟ همه اینها کار اهالی رسانه است.

-بسیاری از اطلاعات پزشکان از طریق خبرنگاران ساده سازی می شود و در اختیار مردم قرار می گیرد. در دل این موضوع سوالات و ابهامات مردم و شبهات و اطلاعات دوپهلو و اطلاعات ناقص و غیره نیز مطرح می شود. یافتن پاسخ صحیح برای همه اینها برعهده خبرنگار است. لذا بستر و ظرفیت سازی برای مردم کارکرد رسانه است. رسانه ها خط مقدم هر بحران و موضوعی هستند و یکی از بحث هایی که ما همیشه باید برایش نسخه داشته باشیم این است که رسانه ما موثر باشد.

**صدای پزشکان را هم خبرنگاران به مردم می رسانند

-قبل از اینکه ایران با کرونا درگیر بشود، رسانه ها آن را به مردم اعلام کردند. وقتی اطلاعات به ایران پرواز می کند، چه کسی آن را در اختیار مردم قرار می دهد؟ رسانه. چه کسی تشخیص اطلاعات را می دهد؟ و دیتای قابل بهره برداری ارائه می دهد و حتی مخاطبان را به گروه های مختلف تقسیم می کند؟ همه این کارها بر عهده خبرنگار است. صدای پزشکان را هم خبرنگاران به مردم منتقل می کند. لذا به نظر من کارکرد رسانه ها در موضوع کرونا بسیار موفق بود. البته مثل هر کار دیگری نقاط ضعف و قوت دارد. مثل هر جای دیگری خیلی جاها خوب درخشیدیم و خیلی جاها هم عقب ماندیم.

-جایی که رسانه ها توانستند مردم را برای رعایت فاصله گذاری به یک اجماع برسانند، از نقاط قوت بود. تمام جاده های ایران بسته شد و مردم آن را باور کردند، در این موضوع شراکت داشتند و ما در تفاهم با مردم جاده ها را نبستیم. چه کسی بستر این شراکت و تفاهم را ایجاد می کند؟ همه این ها برعهده رسانه است.

**رسانه پذیرفته که ماهیت آن تعطیلی بردار نیست

-در این میان رسانه های اصلی هویت خبر را خیلی خوب رعایت کردند. دقت در موضوعات که هر صدا، گفته و نوشته ای اطلاعات نیست. اگر کسی یک ورق قرص را در خیابان پیدا کند، آن را میخورد؟ قطعا این کار را نمی کند. ولی ما در مورد اطلاعات اینطور رفتار نمی کنیم و هرچیزی را می بینیم و آن را در اختیار دیگر هم قرار می دهیم که این خطر امروز جریان رسانه های ماست.

-اما در موضوع کرونا رسانه های ما خیلی خوب بودند. آنها سال قبل همین روزها هم درگیر سیل بودند. رسانه پذیرفته که ماهیت آن غیرقابل تعطیلی است و کسی که وارد این عرصه می شود همان ابتدا می داند که ساعت کار ندارد. ضمن اینکه شغلی است که سرویس می دهد، سرویس نمی گیرد. اگر مردم خواب هستند، خبرنگار باید بیدار باشد، وقتی هم بیدار هستند، باز هم بیدار است. به همین دلیل اولویت این شغل مردم هستند و اساسا ماهیت رسانه انسان است و با ذهن مردم سر و کار دارد.

**در موضوع کرونا جریان رسانه ای ما کاملا پیشرو بود

-رسانه با همه زوایای زندگی یک فرد از لحظه تولد تا مرگ سر و کار دارد و در آن نقش، سهم و اثر دارد. لازم نیست فرد یک آدم معروف باشد، اتفاقا رسانه بیشتر به دنبال زاویه های پنهان می گردد و صدای کسانی است که کمتر دیده می شوند. طبیعتا این شغل الهی است و ماهیت رسانه کاملا پیشرو است و جریان رسانه ای ما کاملا پیشرو بود و مهم تر از همه اینکه در هیچ موضوعی جا نماند. اتفاقا مرجعیت اطلاعات را به داخل کشور آورد و با صدها و هزاران اخبار نادرست مواجهه داشت و ذهن مردم را درباره آنها روشن کرد.

**خبرنگاران سربازان گمنام عرصه اطلاع رسانی هستند

-من به کارکرد رسانه در داخل کشور نمره قبولی می دهم و همینجا از همه رسانه ها و خبرنگاران که من نام آنها را سربازان گمنام عرصه اطلاع رسانی گذاشته ام، تشکر می کنم. این افراد واقعا از مردم در مقابل هجمه ها و فشارها سربازی و پاسداری می کنند. مخصوصا ذهن آنها را آرام می کنند. آرامش را به مردم برمی گردانند. ساده ترین کاری که در ذهن مردم است، ممکن است سخت ترین کار در جامعه باشد. بسیاری اضطراب و تنش ایجاد می کنند. مثلا رسانه هایی در خارج از کشور قرار دارند که کارشان فقط ایجاد تقابل است. قطعا می دانید که در انگلیس، اسرائیل، عربستان و امریکا، اتاق خبر به زبان فارسی است. در بسیاری از پایتخت های اروپایی از جمله آلبانی منافقین حضور دارند، رسانه و حتی تلویزیون دارند و اخبارشان را هم مردم می بینند. نوع خبرهایی که اعلام می کنند نیز مردم می بینند. اخبار بدون شناسنامه یا در خارج تولید می شود یا در داخل.

**چرا ماهیت انتشار دهندگان اخبار جعلی مشخص نیست؟

-اولین سوال این است که چرا تولید کننده خبر، ماهیت خود را افشا نمی کند؟ سوال بعدی اینجاست که چرا یک کشور خارجی پول از جیب مردم خودش می زند تا برای مردم یک کشور دیگر رسانه راه اندازی کند؟ چه منفعتی دارد؟ عربستان که اعلام کرده ایجاد ناآرامی و تقابل با ایران را در دستور کار دارد، برای چه منظوری رسانه راه اندازی می کند؟ در چنین شرایطی حداقلش این است که افراد با تأمل به اخبار این شبکه ها نگاه کنند. چرا وقتی پزشکان در ایران اعلام می کنند که تعداد مرگ در ایران بر اساس عدد مشخصی است، این رسانه ها اصرار دارند که 5 برابر آن عدد را اعلام کنند؟ چرا خبر بد از نگاه آنها خبر خوب است؟ چرا هیچ نقطه قوت و موفقیت و کار خوبی را در ایران نمی بینند؟ میگردند با ذره بین تا یک مشکل و موضوعی را پیدا کنند که از طریق آن بر ما بتازند. من در این میان قضاوت را به خود مردم می سپارم.

**رسانه های ما در موضوع منافع و امنیت ملی همواره متحد بوده اند

-رسانه های ما همیشه متحد بوده اند. رسانه های ما همواره در موضوع امنیت ملی اتحاد داشته اند و این تجربه 40 ساله من است که در همه این دوران کار خبری کرده ام و در جریانم. من شهادت میدهم که در موضوع منافع و امنیت ملی متحدتر از رسانه های ما وجود ندارد. کارکرد رسانه های ما را در جنگ ببینید. در مقابله با گروهک ها، داعش و در دفاع از مردم ببینید. ما در این قلم اتحادمان سر جایش است. حالا طبیعی است که در جزئیات تفاوت آدمها، مهارت ها، گرایش ها و جناح های مختلف و ماموریت های مختلف داریم. بالاخره یک رسانه کارکردش سیاسی است، دیگری اجتماعی، یکی امنیتی و ... که کاملا طبیعی است. حالا اگر از 13 هزار رسانه ای که وجود دارد، یک درصد هم اشکال داشته باشند و خطا داشته باشند، حدود 130 رسانه می شود که این عدد طبیعی است و در باقی قشرها هم همین موضوع به چشم می خورد.

-البته رسانه های ما در مهارت، سبک اداره رسانه، اقتصاد، سواد رسانه ای، رویکرد کمی در فضای رسانه، در انتخاب پوشش به سوژه، تولید ویوز نسبت به نیوز و ... اشکال داریم و در بازنشر نیز با بحران روبرو هستیم. چه اصراری است که ما روزی 200 بازنشر داشته باشیم؟ این نشان می دهد که ما برنامه ای برای مصرف نداریم و اول تهیه برایمان اولویت دارد تا استفاده.

**کرونا تجربه منحصر به فردی برای رسانه ها بود

-کرونا تجربه بسیار خوبی برای رسانه ها بود. بحرانی که خود خبرنگار در حال پوشش اخبار است آن هم در حالی که خودش درگیر ماجراست. باید یادی کنم از عکاسان خبری که به دل کرونا زدند. اینها همه نشان از شجاعت خبرنگاران و عکاسان دارد.

-به خاطر شرایط کرونا تعدیل رسانه ای بسیار کمی قرار گرفته است و این بیشتر به اقتصاد رسانه ها برمی گردد. مثلا یک جایی 5 رسانه دارد و یا یک مدیر 3 روزنامه دارد. اینها همه منابع رسانه ها را تقسیم می کند و منجر به ایجاد محدودیت می شود. یک مقطعی که اوضاع بودجه و پول در کشور خوب بوده، برخی سرمایه های خود را برای راه اندازی رسانه های مختلف هزینه کردند. رسانه هایی که الان با محدودیت مواجه شده اند. از سوی دیگر نیز کارکرد اصلی خود را درست انجام نداده اند. به همین دلیل امروز که با محدودیت منابع مواجه شده اند، برخی از آنها دست به تعدیل می زنند.

**سال گذشته 50 درصد یارانه مطبوعات را پرداختیم

-ما سال گذشته 50 درصد از یارانه مطبوعات را توانستیم پرداخت کنیم. واقعا دولت در این زمینه به ما کمک کرد. هم در بحث کاغد و هم در بحث یارانه کمک های بسیار خوبی داشتیم. حالا فکر کنید که آن رسانه فقط 50 درصد از یارانه اش نسبت به سالهای قبل کم شده است. رسانه الان در مرحله ای قرار گرفته که باید از مرحله کمی عبور کرده و به مرحله کمی برسد. نظام عرضه و تقاضا در بحث رسانه درست صورت نگرفته و گردش مالی ایجاد نشده است. من باورم این نیست که مردم آب معدنی می خرند ولی برای اطلاعات پول نمی دهند؟ چون اصلا تقاضای پول از آنها نشده است. این اشکالات وجود دارد که باید اصلاح شود. در عین حال رسانه ها جزو 10 قشر آسیب پذیری هستند که ستاد ملی کرونا دارد و بیمه بیکاری برای آنها قرار داده شده است. استمهال مالیات ها و بیمه ها درخواست شده است. براورد خسارت ها هم انجام شده و در حال پیگیری هستیم. برای وام به رسانه ها هم در حال پیگیری هستیم. ما یارانه رسانه ها را متعلق به یک نوبت آخر سال را در هفته گذشته پرداخت کردیم و امیدوارم که ادامه پیدا کند.

**برپایی جشنواره جان من ایران من برای قدردانی از خبرنگاران

-برای قدردانی از خبرنگاران جشنواره جان من ایران من را راه اندازی کرده ایم که بناست فراخور ماجرای کرونا اختتامیه آن برگزار شود. الان چون درگیر این بیماری هستیم، هنوز اعلام نکرده ایم که جشنواره کی برگزار شود. چون قصدمان این است که از ماجرا فاصله بگیریم تا خبرنگاران بعد از آن آثار خود را ارسال کنند. الان نمی خواهیم بگوییم که خبرنگاران و عکاسان کار خود را زمین بگذارند و حالا به جشنواره فکر کنند.

**از کشورهای پیشرفته بحران را بهتر کنترل کردیم

-از همه کسانی که برای مهار کرونا تلاش کردند، قدردانی می کنم.کشور ما در تحریم و کرونا، باز هم تحریم می شود. در غذا و دارو را روی کشور بستند ولی ما همچنان به خود می بالیم و از خیلی از کشورهای پیشرفته جلوتر هستیم و مردم آن آرامش روانی بهتری دارند. اینجا باید از کاری که مردم خلق کردند نیز و همراهی با توصیه ها، قدردانی کنیم. ماه مبارک رمضان نیز ماه دستگیری است و خداوند نیز همانطور که دست ما را می گیرد انتظار دارد ما هم دستگیر دیگران باشیم. همدلی مومنانه هم حال خوبی را به مردم می دهد و هر ایرانی سهم خود را هرقدر اندک در این رزمایش ادا کرد که بسیار شیرین است و برکتی است که به سفره دیگری منتقل می شود.

انتهای پیام/

لینک خبر :‌ خبرگزاری فارس
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۲/۱۳

کاشف اسرار- بنا به اطلاعیه معاونت امور مطبوعاتی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی؛ با توجه به تقاضای مدیران مسئول پایگاه های خبری مهلت ارسال فرم های خوداظهاری دور چهارم رتبه بندی تا 10 اردیبهشت تمدید شد .

مدیر مسئول پایگاه خبری ” کاشف اسرار ” در این راستا فرم خود اظهاری را ساعت 23:54 روز چهارشنبه برابر با دهم اردیبهشت ماه جاری به ایمیل دبیرخانه چهارمین دوره رتبه بندی پایگاه های خبری ارسال کرد.

متصدی دریافت و پاسخ به ایمیل ها بعد از ظهر امروز پیامکی مضحک برای مدیر مسئول پایگاه خبری کاشف اسرار به شرح ذیل داده و نشان دهنده عدم آگاهی از ساعت شبانه روز است :

” مدیر مسئول محترم پایگاه خبری با سلام فرم خود اظهاری شما ( بعد از مهلت ارسال فایل ) دریافت گردید”

النهایه خطاب به متولیان برگزاری چهارمین دوره رتبه بندی پایگاه خبری هشدار داده می شود در صورت عدم شرکت دادن پایگاه خبری “کاشف اسرار” سبب احقاق حق از طریق متوسل شدن به مراجع ذی صلاح رسیدگی به شکایات را به دنبال خواهد داشت.

پایان پیام

لینک خبر :‌ کاشف اسرار
تهران- ایرنا- نخستین نمایشگاه مطبوعات در 1373 خورشیدی برگزار شد و تاکنون 23 دوره آن برپا شده است. هدف از برگزاری این رویداد مهم فرهنگی همواره بر مبنای ارتقای سطح کمی و کیفی رسانه ها قرار دارد و مروری بر تاریخچه آن نشان می دهد که این نمایشگاه توانسته به استقلال واقعی خود نزدیک شود.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۲/۱۴ سایت های دیگر : آقای خبر روزنامه گسترش صمت

اگر قدمت حضور مطبوعات در عرصه های اجتماعی، سیاسی و اقتصادی ایران را به انتشار روزنامه وقایع اتفاقیه که در دوران امیرکبیر بود، پیوند دهیم، بعد از آن، مطبوعات ایران از دوران مشروطیت تا کنون، دارای فراز و نشیب بسیار بوده است که بررسی روند تحولات آن عزمی راسخ را می طلبد، ضمن آنکه در این زمینه آثار و کتاب های فراوان موجود است که سیر مطبوعات ایران را به تصویر کشیده و اطلاعات جامع و کامل را در این آثار باقی مانده می توان ملاحظه کرد. با پیروزی انقلاب اسلامی و پایان یافتن جنگ تحمیلی، فضای سیاسی و فرهنگی مساعدی برای فعالیت مطبوعات و دیگر وسایل ارتباط جمعی پدید آمد. به طوری که در دهه 70 خورشیدی خط مشی های نوینی در جهت تجدید فعالیت و توسعه مطبوعات به اجرا گذاشته شد. در میان این خط مشی ها، کاهش سختگیری های شدید گذشته نسبت به صدور اجازه نامه انتشار نشریات و همچنین اختصاص کمک مالی ویژه به مطبوعات، از طریق توزیع کاغذ ارزان قیمت میان روزنامه ها و مجله ها و نیز ایجاد تسهیلات برای تهیه تجهیزات فنی چاپ مورد نیاز موسسات مطبوعاتی و به ویژه موسسات مطبوعاتی جدید بسیار مورد توجه قرار گرفت.

تعداد نشریات دوره ای ایران در فاصله سال های 1371 تا 1373 خورشیدی، به تعداد 550 عنوان افزایش یافت و اینگونه که ضرورت برگزاری نمایشگاهی برای عرضه مطبوعات و جراید کشور احساس شد و نخستین نمایشگاه مطبوعات فارغ از هرگونه جهت گیری در 13 اردیبهشت 1373خورشیدی در محل نمایشگاه های بین المللی تهران با حضور 200 نشریه برگزار شد.

دیدگاهی واقع بینانه به نمایشگاه مطبوعات

بررسی پدیده نمایشگاهی شدن مطبوعات در ایران به عنوان یک موضوع می تواند موضوع جذابی هم برای روزنامه نگاران و فعالان رسانه و هم برای مردم باشد. اینکه ابتدا چه ذهنیتی به این نتیجه رسید که مطبوعات می توانند نمایشگاهی داشته باشند. گذر زمان نشان داده که خود مطبوعات و خبرگزاری ها در جریان برگزاری نمایشگاهی که حالا اختصاصی هم شده است، به حاشیه رفته اند و موضوعات سیاسی و گاه فرهنگی و ورزشی در متن برگزاری نمایشگاه محوریت دارند. برگزاری نمایشگاه کتاب را نمی توان تنها با عینک بدبینی نگاه کرد. مرور برخی نظریه های حوزه ارتباطات کمک می کند تا دیدگاه واقع بینانه تری نسبت به نمایشگاه داشته باشیم.

امروزه با رشد فناوری ارتباطات به ویژه در بستر فضای مجازی، قدرت رسانه در منظر عموم اعضای این جوامع به نمایش گذاشته شده است؛ آن هم به گونه ای که می توانند در فرآیند شکل دهی به ارزش ها و هنجارهای مخاطبان و حتی بدون آنکه خود از آن آگاه بوده یا خواستار آن باشند به طور غیرمستقیم نقش مهمی را ایفا کنند، بنابراین فراهم آوری بسترهای کسب آگاهی و دانش برای مخاطبان رسانه ها به طور بسیار جدی ضرورت دارد.

به نظر می آید یکی از کارکردهای اصلی برگزاری نمایشگاه مطبوعات و نمایشگاه های مشابه این باشد که زمینه های شناختی مردم را در طبقات مختلف اجتماعی به صورت جداگانه مورد ارزیابی قرار داده و بر اساس داده های آن نسبت به تقویت توان و بنیه شناختی آنها از طریق رسانه های شاخص و صاحب نفوذ درخصوص مقولاتی مانند سواد رسانه ای اقدام کند. ضرورت این سیاست ها زمانی بیشتر آشکار می شود که دانست جامعه همچنان گام های ابتدایی را پیرامون سواد رسانه ای برداشته و داشته های آن دسته از روزنامه نگاران یا اساتید علوم ارتباطات در این خصوص فاصله بسیار زیادی با عموم مردم دارد.

اولویت دهی در برنامه های آموزشی کلان دولت باید به سمت رشته ها و گرایش های مرتبط با سواد رسانه ای باشد تا ضریب صیانت نظام ارزشی و هنجاری جامعه 80 میلیونی در قبال آسیب ها و مخاطرات پیام های انتقالی متباین و متضاد با ارزش های بومی، ملی و دینی جامعه افزایش یابد.

به هر حال نکات ضعف و قوت نمایشگاه به صورت توأمان یک برآیند واحد را نتیجه می دهد و آن این است که به رغم ضررده بودن برگزاری نمایشگاه از نظر مالی و بی نتیجه بودن این رویداد فرهنگی در توسعه فرهنگ رسانه خوانی، برپایی آن می تواند تنش مثبت در فضای رسانه ای ایجاد کند و حیات این واحدهای فرهنگی کوچک را در متن جامعه ای کلان حفظ کند.

واقعیت آن است که بیشترین افرادی که از نمایشگاه مطبوعات بهره می برند، روزنامه نگاران و فعالان رسانه ها هستند و طیف های محدودی از مردم در این گونه نمایشگاه ها مشارکت یا بازدید می کنند. به هر حال مرور تاریخچه نمایشگاه های مطبوعات نشان می دهد که سیر سینوسی این نمایشگاه هراز گاه با استقبال گرم رسانه ها و مردم روبه رو بوده و گاهی نیز نه رسانه ها و نه مردم استقبالی از آن نکرده اند. این اتفاق نشان می دهد که هنوز ریل حرکت این قطار هنوز آماده حرکت یکنواخت و متوازن نیست.

نمایشگاه مطبوعات درگذر زمان

دوره نخست نمایشگاه در 1373 خورشیدی به طور همزمان در تالار وحدت و محل دایمی نمایشگاه های بین المللی تهران برگزار شد که بیش از 200 نشریه در این نمایشگاه حضور داشتند. دوره دوم نیز در 1374 خورشیدی با حضور بیش از 250 نشریه برگزار شد.

سومین دوره هم در سال 1375 از 6 تا 12 اردیبهشت در نمایشگاه بین المللی تهران با حضور 300 نشریه برگزار شد. دوره چهارم نمایشگاه در 1376 از ششم تا 17 اردیبهشت در نمایشگاه بین المللی تهران و با حضور300 نشریه برگزار شد.

دوره پنجم نمایشگاه در 1377 خورشیدی از 19 تا 29 اردیبهشت در نمایشگاه بین المللی تهران و با حضور 500 نشریه برگزار شد. پس از برگزاری دوره ششم، دوره هفتم در 379 جشنواره مطبوعات برگزار نشد و کار داوری و معرفی برترین ها به تعویق افتاد و سپس به مناسبت روز خبرنگار 17 مرداد، از برترین های رسانه ها تقدیر به عمل آمد.

دوره هشتم نمایشگاه در 1380 خورشیدی از 18 تا 28 اردیبهشت در محل دایمی نمایشگاه بین المللی در تهران با حضور بیش از 570 نشریه و با شعار مطبوعات و اقتدار ملی برگزار شد. نهمین دوره از نمایشگاه در 1381 خورشیدی در محل دایمی نمایشگاه بین المللی تهران و با حضور 660 رسانه با شعار مطبوعات؛ گفتگو و تفاهم برگزار شد. دوره دهم نیز در 1382 خورشیدی از 14 تا 21 اردیبهشت در محل دایمی نمایشگاه بین المللی تهران و با حضور911 رسانه برگزار شد.

این دوره از نمایشگاه در 1383 خورشیدی با شعار مطبوعات، پرسشگری و پاسخگویی و با حضور تعداد 440 نشریه برگزار شد.

دوازدهمین دوره از نمایشگاه مطبوعات با شعار مطبوعات، همبستگی ملی، مشارکت عمومی و با حضور بیش از 1300 نشریه در 725 غرفه و پنج سالن اصلی، برگزار شد. 13 خبرگزاری در این نمایشگاه برگزار شد، ضمن این که غرفه ای نیز به منظور بزرگداشت شهدا و مفقودین عرصه مطبوعات، برپا شد. پیش از برگزاری دوازدهمین دوره، همواره محل دایمی نمایشگاه بین المللی در تهران مکان برپایی این جشنواره در اردیبهشت بود.

پس از برگزاری دوره سیزدهم در 1385، دوره چهاردهم در 1386 از 16 تا 22 آبان در مرکز آفرینش های کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان برگزار شد. این دوره برای نخستین بار به صورت مستقل از نمایشگاه کتاب برگزار شد. در این دوره، تعداد 412 نشریه حضور داشتند، ضمن این که برای نخستین بار نشریه هایی از 24 کشور و 108 نمایندگی رسانه های خارجی نیز در چهاردهمین دوره نمایشگاه مطبوعات شرکت کردند.

پانزدهمین دوره نمایشگاه در 1387 خورشیدی از 26 آبان تا دوم آذر در مصلای امام خمینی(ره) با شعار ارتقای محتوا مطبوعات و تقویت روزنامه نگاری حرفه ای برگزار شد. در این دوره، تعداد 27 کشور با داشتن بیش از 49 رسانه حضور داشتند.

دوره شانزدهم از نمایشگاه در 1388 خورشیدی در مصلای امام خمینی(ره) و با حضور یک هزار و 800 نشریه دانشجویی از 21 دانشگاه کشور برگزار شد. ویژگی این نمایشگاه، حضور پایگاه های خبری اینترنتی و خبرگزاری ها برای نخستین بار در نمایشگاه بود.

دوره هفدهم نمایشگاه در 1389 از سوم تا 10 آبان ماه در مصلای امام خمینی(ره) و با حضور یک هزار و 600 نشریه و مطبوعات استانی برپا شد. از ویژگی های این نمایشگاه حضور بیش از 250 میهمان خارجی از 55 کشور مختلف جهان بود.

هجدهمین دوره از نمایشگاه در 1390 از سوم تا 10 آبان در مصلای امام خمینی(ره) با شعار جهاد اقتصادی، توسعه کیفی و تهذیب رسانه برگزار شد. در این نمایشگاه، تعداد 100 رسانه از بیش از 50 کشور جهان حضور داشتند. این دوره در 6 بخش مطبوعات سراسری، مطبوعات استانی، خبرگزاری ها، پایگاه های اطلاع رسانی مجازی و هم چنین بخش ویژه و رسانه های خارجی فعال در کشور بود.

دوره نوزدهم در 1391 با شعار رسانه، کلام صادقانه، نگاه منصفانه برپا شد. از نکات قابل توجه در این زمینه، رونمایی از نقشه اطلس ایران بود. این دوره از نمایشگاه با حضور 31 استان و 50 نشریه استانی در قالب 830 غرفه بود.

دوره بیستم از نمایشگاه در 1392 با شعار رسانه، آزادی مسوولانه و در قالب 509 غرفه اصلی برگزار شد. از نکات شایان توجه در این دوره، برگزاری مسابقه های معلومات اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی، هنری و ورزشی بود.

بیست و یکمین دوره از نمایشگاه در 1394 در مصلای امام خمینی (ره) با حضور بیش از 600 رسانه در 567 غرفه و با شعار نقد منصفانه، پاسخ مسئولان برپا شد.

بیست و دومین دوره نمایشگاه در 1395 خورشیدی از 14 تا 21 آبان در مصلی امام خمینی(ره) برگزار شد که با رشد 25 درصدی ثبت نام مواجه بوده به طوری که حدود 700 متقاضی برای حضور در نمایشگاه ثبت نام اولیه را کردند؛ 16 موسسه مطبوعاتی، 22 خبرگزاری، 85 روزنامه، 87 هفته نامه، 45 دوهفته نامه، 145 ماهنامه، 30 دو ماهنامه، 57 فصلنامه، 7 فصلنامه، 125 پایگاه خبری با درخواست 14 هزار متر مربع برای حضور در نمایشگاه ثبت نام کردند. در این دوره، رسانه های گروه سیاسی- اقتصادی با 1728، گروه رسانه های آموزشی - تخصصی با 1620، موسسات مطبوعاتی با 1380 و رسانه های مربوط به گروه عمومی و خانواده با 1330 متر، بیشترین فضای نمایشگاه بیست و دوم را به خود اختصاص دادند. بیست و سومین نمایشگاه مطبوعات در مکان مصلی امام خمینی در 1396 خورشیدی برگزار شد. هدف از برگزاری این نمایشگاه ارتقای سطح مطبوعات در جامعه بود.

فاصله گرفتن از نظام تک صدایی

گرچه در سال های اخیر و در دوره ای خاص، مطبوعات کشور رشدی کمی و هم کیفی را به دلیل تکثرگرایی و افزایش اعتماد مردم، فاصله گرفتن از نظام رسانه ای تک صدایی، افزایش دامنه و برد اطلاع رسانی و گشودن نگرشی جدید در طرح موضوعات جامعه تجربه کرده اند اما همچنان با نقطه ایده آل فاصله زیادی دارند.

به عقیده تحلیلگران به طور قطع راه توسعه کشور از جاده توسعه و تقویت مطبوعات می گذرد و اگر این اصل به باوری عمومی تبدیل شود، غنی سازی سرمایه های انسانی و آگاه سازی شهروندان می تواند به توسعه ایران اسلامی بسیار کمک کند، هر چند که به نظر می رسد، وضعیت مطبوعات داخلی، امروز، با همه ناملایمات و فشارهایی که به طور آشکار و غیرآشکار دامن گیر آن شده است، در شرایط رو به پیشرفت قرار داشته و دوران گذار را طی می کند.

لینک خبر :‌ خبرگزاری جمهوری اسلامی
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۲/۱۴ سایت های دیگر : شعار سال

فاطمه امین الرعایا
27 سال پیش در چنین روزی اولین دوره از نمایشگاه مطبوعات، برگزار شد. نمایشگاهی که امکان ارتباط مستقیم و چهره به چهره را بین مردم و اهالی رسانه فراهم می کرد. اما در چند سال آخر، برخی از اهالی مطبوعات معتقد بودند این نمایشگاه دیگر کارکردی ندارد و لزومی به شرکت در آن نمی دیدند، برخی هم با سیاستگذاری های موجود موافق نبودند. به هر صورت دو سال است که نمایشگاه مطبوعات برگزار نشده و برگزاری مجدد آن برای دوره های بعدی هم چندان محتمل نیست.
تناقض های ادامه دار
سال 1372 اولین دوره نمایشگاه مطبوعات با عنوان جشنواره مطبوعات همزمان با نمایشگاه بین المللی کتاب در تهران برگزار شد. این نمایشگاه با هدف ارتباط مستقیم مردم با اهالی رسانه هر سال پذیرای مخاطبان و علاقه مندان بود. در چند دوره نخست تلاش بسیاری شد تا این نمایشگاه بتواند خودش را به صورت یک نمایشگاه اختصاصی معرفی کند. این تلاش ها ادامه داشت تا دوره چهاردهم نمایشگاه مطبوعات به صورت کاملا مستقل در فصل پاییز هویتی مستقل پیدا کرد. تا کنون بیست و سه دوره از نمایشگاه مطبوعات برگزار شده است اما حالا دو سال است که به دلایل مختلف بیست و چهارمین دوره این نمایشگاه برگزار نشد و احتمالا هم دیگر شاهد برگزاری آن نخواهیم بود. محمدرضا دربندی، مدیرکل مطبوعات داخلی وزارت ارشاد در سال 97 که شاهد برگزار نشدن نمایشگاه مطبوعات بودیم، اصلی ترین دلایل این اتفاق را اینگونه بیان کرد: ما معتقدیم از آنجا که هزینه برگزاری نمایشگاه مطبوعات برای دولت و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی قابل توجه است و از طرفی هم با توجه به مشکلات کاغذ و مشکلات اقتصادی، مطبوعات و خبرگزاری ها نیز آمادگی تجهیز برای حضور در نمایشگاه را ندارند، می توانیم امسال نمایشگاه را برگزار نکنیم و به جای آن در چند استان جشنواره استانی برگزار کنیم تا نشریات استانی بتوانند محصولات خود را در همان استان معرفی کنند و در صورت تعامل اگر رسانه ای سراسری نیز تمایل به حضور در این نمایشگاه ها را داشت می تواند ثبت نام کند . اما تقریبا همین روزها در سال گذشته حمید ضیایی پرور، در کسوت مدیرکل مرکز مطالعات و برنامه ریزی رسانه ها گفته بود: نمایشگاه ملی مطبوعات که سال گذشته برگزار نشد، دیگر برگزار نمی شود. به دنبال تقویت جشنواره های ملی و محلی می رویم و جشنواره های موضوعی را هم تقویت می کنیم . پس از این اظهارنظر همچنان شنیده ها حاکی از نبود تصمیم قطعی درباره برگزار شدن یا نشدن این نمایشگاه بود. به طوری که محمد خدادی، معاون مطبوعاتی وزیر ارشاد در مصاحبه ای در پاییز سال گذشته شروطی را برای برگزاری مجدد آن برشمرده بود. او در این باره گفته بود: نمایشگاه مطبوعات را قطعا برگزار خواهیم کرد اما شرطی که گذاشته ایم این است که نمایشگاه مطبوعات در اسم و نمایش خلاصه نشود و بیشتر به محتوای آن تکیه داشته باشیم، یعنی محتوای نمایشگاه محتوای اثرگذار در جهت کمک و رونق رسانه ها در ابعاد مختلف باشد.
او همچنین تاکید داشت که بر اساس نظرسنجی ها و بررسی های صورت گرفته، نمایشگاه ها باید به سمت تخصصی تر شدن پیش بروند که خروجی مناسبی برای رسانه به دنبال داشته باشد. همچنین او نیز در مورد پیشنهاداتی در خصوص استانی شدن نمایشگاه مطبوعات نیز مطالبی را بیان کرد.
عصر نمایشگاه ها به سر آمده
در سال های گذشته، برگزاری نمایشگاه مطبوعات از سوی برخی از اصحاب رسانه و مدیران مسئول مورد انتقاد قرار گرفت. حتی در آخرین دوره ای که این نمایشگاه برگزار شد، برخی از خبرگزاری ها و روزنامه های مهم نیز به همین دلیل از شرکت در آن دوره خودداری کردند. مهدی رحمانیان، مدیرمسئول روزنامه شرق که یکی از رسانه هایی بود که در آن دوره در نمایشگاه حضور نداشت، پیش تر در این باره به ابتکار گفته بود: در چند سال اخیر نمایشگاه مطبوعات هیچ دستاوردی برای دنیای رسانه نداشته است. ما در یک جامعه در حال گذار با سرعت بالا زندگی می کنیم. زمانی که مسائل این جامعه به روز می شود، باید نوع مواجهه ما نیز تغییر کند. در گذشته نمایشگاه مطبوعات برای ایجاد ارتباط بین مردم و رسانه بود. امروز با وجود فضای مجازی این ارتباط کامل شکل گرفته است و این نیاز رفع شده است و سایر نیازها هم تا قسمتی برآورده شده است. نمایشگاه مطبوعات دیگر پاسخگوی هیچ کدام از مطالبات در رسانه ها نیست. بنابراین دوره اصل نمایشگاه و عصر نمایشگاه به سر آمده است.
مهران کرمی، مدیرمسئول روزنامه همشهری نیز در این خصوص گفته بود: از ابتدای تشکیل نمایشگاه مطبوعات 6 یا 8 بار در دوره اصلاحات در محل نمایشگاه کتاب برگزار شد. از همان موقع فرض بر این نبود که نمایشگاه مطبوعات و نمایشگاه کتاب جایی برای عرضه کالا یا درآمدزایی و کار اقتصادی باشد. همواره این نگاه وجود داشت که نمایشگاه مطبوعات فرصت و تریبونی برای کسانی باشد تا در نمایشگاه طرح دیدگاهی کنند و این مباحث در روزنامه ها و نشریات منتشر شود. از زمانی به بعد نگاه اهالی مطبوعات به نمایشگاه شبیه به یک دورهمی بود که مقامات و شخصیت ها مهمانان این دورهمی بودند. از این نظر همچنان چنین کارکردی برای نمایشگاه وجود دارد اما از منظر اقتصادی این نمایشگاه هیچگاه توجیه اقتصادی نداشت بلکه خرجی هم روی دست رسانه ها می گذاشت. اکنون نیز که رسانه ها در شرایط نامناسب اقتصادی به سر می برند و با افزایش قیمت کاغذ روبه رو هستند برگزاری نمایشگاه توجیه اقتصادی ندارد.
کرونا و رسانه های در حال اغما
گرچه این اظهارنظرها تازه نیستند، اما همچنان این انتقادات از سوی اهالی مطبوعات پابرجا است. حالا اما موضوعی مهم تر از برگزاری یا عدم برگزاری نمایشگاه مطبوعات مطرح است. بیش از دو ماه است که کرونا تمام جنبه های اقتصادی، سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و... را تحت تاثیر قرار داده است. در این میان رسانه ها نیز با مشکلات متعددی دست و پنجه نرم می کنند، از تعدیل نیرو گرفته تا کاهش آگهی ها که به عنوان مهم ترین منبع درآمدی رسانه ها و مطبوعات به شمار می روند. در این شرایط ممکن است بسیاری از مطبوعات، حتی آن ها که سال ها فعالیت داشته و اسم و رسمی دارند هم به سوی تعطیلی پیش بروند. در این شرایط دیگر اهمیت یا لزوم برگزاری نمایشگاهی برای اهالی مطبوعات چندان رنگی ندارد. حال این پرسش مطرح می شود که چه تمهیداتی برای زنده ماندن رسانه ها از سوی دولت اندیشیده می شود تا چیزی برای بحث بر سر برگزاری یا عدم برگزاری نمایشگاهش باقی بماند؟

ارسال دیدگاه
نام: ایمیل: دیدگاه:

لینک خبر :‌ روزنامه ابتکار
سعادتی از تفاهم همکاری ستاد هماهنگی کانون های مساجد کشور و اتحادیه انجمن های اسلامی دانش آموزان خبر داد و گفت: این همکاری برای هم افزایی و استفاده از ظرفیت ها برای ایجاد و تعمیق پیوند مسجد، مدرسه و خانواده انجام می شود.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۲/۱۴

به گزارش خبرنگار گروه مسجد و کانون های مساجد خبرگزاری شبستان ، ستاد هماهنگی کانون های فرهنگی هنری مساجد کشور و اتحادیه انجمن های اسلامی دانش آموزان کشور به مناسبت فرا رسیدن سالروز شهادت استاد مرتضی مطهری و روز گرامیداشت مقام معلم، تفاهم همکاری امضاء کردند.

به منظور بررسی مفاد و اهداف این تفاهم نامه با سعید سعادتی ، معاون فرهنگی هنری ستاد کانون های مساجد کشور گفتگویی داشته ایم که در ادامه مشروح آن تقدیم حضورتان می شود:

تفاهم همکاری ستاد هماهنگی کانون های فرهنگی هنری مساجد کشور و اتحادیه انجمن های اسلامی دانش آموزان با چه اولویتی انجام شده است؟

یکی از اولویت های ستاد هماهنگی کانون های مساجد کشور تلاش برای هم افزایی با نهادها و مجموعه های فرهنگی همسو به منظور تقویت و رونق بخشی به فعالیت های مسجدمحور است که همسو با آن، این تفاهم نامه به منظور همکاری، هم افزایی و بهره گیری از ظرفیت و امکانات سخت افزاری و نرم افزاری برای پیوند مسجد، مدرسه و خانواده مبتنی بر منظومه فکری _ تربیتی نوجوانان و جوانان منعقد شده است.

در این راستا سلسله نشست های کارشناسی بین دو مجموعه برای شناسایی و احصای ظرفیت های همکاری و کار مشترک برگزار شد تا در نهایت به مناسبت روز گرامیداشت مقام معلم این تفاهم نامه بین دو مجموعه با حضور حجت الاسلام دکتر ارزانی، رئیس ستاد هماهنگی کانون های فرهنگی هنری مساجد کشور و رئیس اتحادیه انجمن های اسلامی دانش آموزان کشور منعقد شد.

چه اهدافی با این تفاهم نامه دنبال می شود؟

احیای نقش واقعی مساجد در ترویج فرهنگ دینی و کادرسازی و توانمندسازی، هم افزایی و بهره مندی طرفین از ظرفیت ها و توانمندی ها از قبیل فکری تجربی، پژوهشی، آموزشی، کارگاهی، کتابخانه ای، رسانه ای و ارتباطاتی، جوان سازی و نشاط بخشی به مساجد از طریق جذب حداکثری دانش آموزان و متقابلا انگیزه بخشی برای حضور اعضای دانش آموز کانون های مساجد در فعالیت های انجمن های اسلامی مدارس، تقویت فعالیت ها و رویدادهای فرهنگی هنری در محله ها از طریق اجرای برنامه های مشترک از اهدافی است که با این تفاهم نامه دنبال می شود.

البته همه این اهداف ذیل پیوند مسجد، مدرسه و خانواده دنبال می شود یعنی دو نهاد می کوشند با این تفاهم نامه پیوند اضلاع این مثلث عمیق و اثرگذار شود.

چه ضمانت های اجرایی برای این تفاهم نامه پیش بینی شده است؟

اتحادیه انجمن های اسلامی دانش آموزان کشور تعهداتی را در این راستا دارد از قبیل : برگزاری و تشکیل قرارگاه های فرهنگی دانش آموزی در محل کانون های فرهنگی هنری مساجد منتخب که البته در سال اول تشکیل و راه اندازی 200 قرارگاه برخوردار از مربی واجد شرایط در 200 کانون مد نظر است و در سال های بعد توسعه این فعالیت ها بر اساس توافق طرفین دنبال می شود.

برگزاری اردوها و همایش های فرهنگی هنری ویژه اعضای طرح قرارگاه ها، شناسایی، سطح بندی و آموزش مربیان قرارگاه ها، فراوری و آماده سازی محتوای منظومه فکری تربیتی نوجوانان و جوانان و مشارکت اعضای اتحادیه در فعالیت ها و برنامه های فرهنگی هنری ستاد فهما نیز از دیگر تعهداتی است که اموری است که اتحادیه با این تفاهم نامه نسبت به انجام آنها اقدام می کند.

ستاد فهما برای اجرای این تفاهم نامه چه تعهدات و برنامه هایی دارد؟

ایجاد زمینه استفاده و تجهیز کتابخانه کانون های فرهنگی هنری مساجد متناسب با نیاز دانش آموزان در دوره های اول و دوم متوسطه عضو قرارگاه، حمایت های مادی و معنوی از تشکیل جلسات و برنامه های قرارگاهی ، ارزیابی مربیان و متربیان هر سه ماه یک بار ، اختصاص تسهیلات تشویقی و تجلیل از قرارگاه ها، کانون ها، مربیان و اعضای برتر از قبیل هدایای مادی و معنوی شامل سفرهای زیارتی، استفاده از ظرفیت هنرمندان و مربیان هنری به منظور حمایت از تولید و اجرای مشترک گروه های کانونی و دانش آموزی در حوزه های نمایش، سرود و آهنگ حماسی و انقلابی و برگزاری رویدادها و مسابقات فرهنگی و هنری همچون کتابخوانی ازجمله کارهایی است که با این تفاهم نامه ستاد فهما نسبت به آنها اقدام می کند.

آیا سازوکار نظارتی نیز برای اجرای تفاهم نامه پیش بینی شده است؟

بله، کمیته مشترک هماهنگی و نظارت متشکل از نمایندگان دو مجموعه بر مفاد این تفاهم نامه نظارت می کنند و کمیته ای چهار نفره مرکب از معاون فرهنگی و هنری و مدیر دفتر فرهنگی اجتماعی به نمایندگی از ستاد فهما و قائم مقام دبیر کل و مدیر سازماندهی شبکه برادران به نمایندگی از اتحادیه به عنوان اعضا به طرفین معرفی می شوند .

این تفاهم نامه تا پایان سال تحصیلی 1402 که شامل سه سال کامل تحصیلی است، اعتبار دارد .

پایان پیام/ 9

لینک خبر :‌ خبرگزاری شبستان
اردیبهشت ماه یادآور سالروز اعدام ابراهیم حشمت، یکی از سران اصلی جنبش جنگل است که احداث یادمان آن از سال 97 آغاز شد اما از بهمن ماه سال پیش پروژه متوقف شده است.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۲/۱۴ سایت های دیگر : گیلانستان دیار میرزا رشت 20 غیر منتظره

خبرگزاری شبستان _رشت، مهری شیرمحمدی ؛ دوم تیرماه سال 1397 بود که کلنگ احداث یادمان مزار ابراهیم حشمت طالقانی پزشک جنبش جنگل در محله چله خانه رشت به زمین زده شد، اما بعد از گذشت نزدیک به 2 سال، طرح به صورت نیمه کاره رها شده است.

اگرچه پیمانکار، شیوع کرونا و عدم پرداخت بخشی از مطالبات از سوی شهرداری را علت توقف پروژه عنوان می کند ، ولی بررسی ها نشان می دهد تا اجرای کامل طرح، در فازهای بعدی همچون؛ تعویض سنگ مزار با تاریخ صحیحِ زمان اعدام، نورپردازی، محوطه سازی و... همچنان باید شاهد آشفتگی در مزار شهیدی باشیم که دهه 1360، برخی از خیرین با کمک های شخصی و مردمی، هزینه ساماندهی مزار یکی از سران اصلی جنبش جنگل را پرداخت کرده بودند.

طرح احداث یادمان مزار دکتر حشمت در سال 1391 در یک مسابقه برگزار شده از سوی میراث فرهنگی گیلان تایید شده بود، اما اجرای طرح و تعهدات مالی بر عهده شهرداری گذاشته شد، به همین دلیل از سال 95 هزینه اجرای طرح، در دفترچه بودجه منطقه 2 شهرداری رشت تصویب می شد، ولی اعتبار تخصیص نمی یافت.

با پایان سال مالی و عدم اجرای پروژه، این بار در ردیف بودجه سال 97 سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهرداری رشت ردیف دار و تیرماه همان سال کلنگ احداث یادمان به زمین زده شد. از ابتدا، بسیاری مخالف اجرای طرحی بودند که سازمان میراث فرهنگی به شهرداری تحمیل کرده و شهرداری تنها باید تعهدات مالی اش را بپردازد. با این حال وقتی دوم تیر ماه 1397، مسعود نصرتی، شهردار وقت رشت، کلنگ احداث یادمان مزار دکتر حشمت را طی مراسمی به زمین زد، امید برای ساخت یادمان افزایش یافت.

همزمان، مخالفت هایی هم شنیده می شد. نخستین مخالفت که از سوی جامعه مهندسان بود، عدم همخوانی طرح یاد شده با فضای بومی گیلان و بافت محله چله خانه بود. اگرچه با اصلاحاتی در طرح، بخشی از انتقادها کاسته شد، ولی در موقع اجرا بار دیگر نقدها به طرحی وارد شد که یک فرد زنجانی و ناآشنا به بافت محله، طراحی کرده بود . موقع اجرا معلوم شد، طرح با مساحت زمین مزار که قبلا گورستان محله چله خانه بود، همخوانی ندارد و مجری طرح اعلام کرد، به ناچار می باید بخشی از زمین حیاط مسجد چله خانه که در جوار گورستان قدیمی بوده، تملک شود.

اما بازتاب این خبر مخالفت شدید اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان رشت را به همراه داشت. هفتم اسفند 1397 بود که کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای شهر رشت، جلسه ای با حضور مجری طرح، رییس سازمان زیباسازی و نماینده ای از اداره اوقاف و امور خیریه تشکیل داد تا این گره کور باز شود. در این جلسه نماینده اوقاف به صراحت اعلام کرد، زمین مسجد وقفی است و اوقاف اجازه تجاوز به حریم مسجد را نمی دهد، بنابراین دوباره اصلاحاتی در ابعاد طرح صورت گرفت.

مدیر پروژه احداث یادمان همان زمان اعلام کرد؛ جانمایی سایت پلان با محدوده زمین شمالی همخوانی ندارد و سایت پلان ممهور به مهر سازمان میراث فرهنگی بوده و به وی ابلاغ شده است و تصمیم گیری برای تغییر ابعاد باید با نظر موافقت میراث فرهنگی صورت گیرد.

پس از یک پروسه طولانی در تغییر ابعاد، کاستن از سطح ارتفاع مزار قبلی و مخالفت های برخی رسانه ها که عنوان کردند: حشمت نبش قبر شده است ، اجرای پروژه، با نظارت میراث فرهنگی کار خود را از سر گرفت.

حالا به سالروز اعدام نزدیک می شویم. 101 سال پیش در تاریخ 21 اردیبهشت 1298، یکی از سران اصلی جنبش جنگل در قرق کارگزاری رشت، اعدام و در نزدیکی محل اعدام یعنی گورستان قدیمی چله خانه به خاک سپرده شد. اما پس از کش و قوس فراوان نه تنها طرح یادمان تکمیل نشده است، بلکه انتقادها از تخریب طرحی که اواخر دهه 1360 توسط محمد تقی رزازی، مدیر میراث گیلان، طراحی و با کمک های خیرین اجرا شده بود، بالا گرفته است.

بهزاد نیک فهم با اشاره به ساماندهی قبلی مزار اظهارکرد: تصاویر به جامانده نشان می دهد مزار ابراهیم حشمت، در ابتدا یک اتاقک گلی در گورستان بود که در طرح محمد تقی رزازی، 2 متر ارتفاع گورستان بالا آمده و ارتباط مزار با فضای پیرامون قطع شده است. بنابراین در طرح جدید، برای کاستن از ارتفاع یادمان که گفتند بلندتر از مناره مسجد نباشد، بخش الحاقی و سکو برداشته شد.

مدیر پروژه یادمان مزار دکتر حشمت با اشاره به اینکه اصلاحاتی به لحاظ بومی شدن طرح صورت گرفته تا با فضای بومی همخوانی داشته باشد، یادآور شد: مشکل جانمایی با تقلیل ابعاد اولیه، با نظارت و هماهنگی اداره کل میراث فرهنگی گیلان و توسط پیمانکار قبل از اجرا مرتفع شد. همچنین برای اجرا، از اسکلت فلزی استفاده شد تا بهتر و زودتر از اسکلت بتنی، پروژه پیش رود.

وی در پاسخ به این سئوال که چرا از بهمن ماه سال گذشته ادامه پروژه متوقف شده است، گفت: علت توقف پروژه از ابتدای بهمن ماه گذشته به دلیل نامشخص بودن نحوه پرداخت صورت وضعیت از سوی سازمان سیما و منظر و فضای سبز شهرداری است.

البته شرایط برفی بهمن ماه و پس از آن شیوع ویروس کرونا نیز موجب معطلی در اجرای کار شده است. در جلساتی که بین پیمانکار و مجری پروژه برگزار می شد، موضوع تغییر سنگ مزار حشمت نیز مطرح بود. اگرچه در منابع مکتوب همانند کتاب نام ها و نامدارها اثر جهانگیر سرتیپ پور تاریخ اعدام چهارم اردیبهشت قید شده و در 2 سنگ مزار قبلی نیز همین تاریخ حک شده بود، ولی به استناد سندی به زبان انگلیسی، که توسط کاپیتان ویکهم مسئول امور سیاسی انگلیس در رشت منتشر شده، تاریخ دقیق اعدام روز دوشنبه دوازدهم ماه می 1919 است، بنابراین در سنگ مزار جدید می باید تاریخ اعدام 21 اردیبهشت (با تبدیل تاریخ به شمسی) حک شود.

نیک فهم در پاسخ به این سوال که آیا سنگ مزار با تاریخ جدید آماده شده یا خیر؟ پاسخ داد: از قرارداد شرکت مجری، تنها اجرای کاشیکاری یادمان باقی مانده و سایر اقدامات نظیر نورپردازی، تزئینات، محوطه سازی، دفع آبهای سطحی، تهیه سنگ مزار جدید، تابلوی راهنما و ... مستلزم انعقاد قرار داد دیگری است.

اما آنچه مشهود است، امسال نیز ساماندهی مزار حشمت تکمیل نمی شود.

پایان پیام/ 595

لینک خبر :‌ خبرگزاری شبستان
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۲/۱۴ سایت های دیگر : خبرگزاری جمهوری اسلامی

بروجرد – ایرنا – رییس اداره اوقاف و امور خیریه بروجرد گفت: اجاره بهای 30 واحد صنفی تجاری در این شهرستان که به دلیل شیوع کرونا تعطیل شده بودند، بخشیده شد.

حجت الاسلام مصطفی گودرزی روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: بسیاری از کسب و کارها به دلیل جلوگیری از شیوع کرونا مدتی تعطیل بودند که این امر سبب شد تا توان مالی برای پرداخت اجاره بها را نداشته باشند.

وی اضافه کرد: به دنبال مشکلات ایجاد شده برای این کسب و کارها، نامه نگاری هایی مبنی بر بخشودگی اجاره بهای مغازه های مستاجران اوقاف صورت گرفت که 2 ماه اجاره بهای آنها در اسفند و فروردین بخشوده شود.

حجت الاسلام گودرزی گفت: با پیگیری های صورت گرفته اجاره بهای 30 واحد تجاری موقوفات که حدود 700 میلیون ریال بودند بخشیده شد.

رییس اداره اوقاف و امور خیریه بروجرد از اجرای برنامه های مذهبی در فضای مجازی خبر داد و افزود: امامزاده ها و مساجد شهرستان بروجرد که به دلیل کرونا بسته شده اند، برنامه های تبلیغاتی مذهبی از طریق فضای مجازی در حال انجام است.

وی با اشاره به کمک مومنانه اضافه کرد: بسیاری از مساجد شهرستان این روزها مشغول به تهیه بسته های معیشتی برای افرادی هستند که به دلیل شیوع کرونا با مشکلاتی روبرو شده اند که برای تهیه این بسته ها از توان خیرین کمک گرفته شده و بسته ها پس از تهیه در اختیار خانواده های نیازمند قرار می گیرد.

منبع خبر : ایرنا

لینک خبر :‌ مجله بوبینا
معاون فرهنگی اوقاف و امور خیریه همدان با اشاره به اجرای طرح ضافت همدلی در استان گفت: در حال حاضر 2 هزار بسته معیشتی در ملایر، 500 بسته معیشتی در اسدآباد،هزار بسته در همدان و 500 بسته غذایی نیز در نهاوند تهیه شده تا در اختیار نیازمندان قرار گیرد.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۲/۱۴ سایت های دیگر : باشگاه خبرنگاران جوان مجله بوبینا

حجت الاسلام سید علی حسینی در گفت وگو با خبرنگار تسنیم در همدان از اجرای برنامه ضیافت همدلی در استان خبر داد و اظهار داشت: در راستای عمل به فرامین مقام معظم رهبری مبنی برای اجرای رزمایش مؤمنانه، برنامه ضیافت همدلی در همدان برگزار می شود.

وی با اشاره به اینکه این برنامه به صورت سراسری از سوی سازمان اوقاف و امر خیریه کشور برگزار می شود، افزود: در حال حاضر 2 هزار بسته معیشتی در ملایر و 500 بسته معیشتی نیز در اسدآباد تهیه شده تا در اختیار نیازمندان قرار گیرد.

معاون فرهنگی اوقاف و امور خیریه همدان درباره تهیه بسته های معیشتی در شهرستان همدان نیز عنوان کرد: برای این شهرستان نیز در تلاشیم هزار بسته معیشتی را آماده کرده و روز چهارشنبه 17 اردیبهشت ماه با حضور مسئولان مرحله توزیع بسته های غذایی در بین خانواده های آسیب دیده از کرونا را آغاز کنیم.

وی بابیان اینکه هر بسته معیشتی شامل ارزاق ضروری بوده و قیمت ریالی آنها نیز 250 تا 300 هزار تومان است، ابراز کرد: در تلاشیم با مشارکت خیران و افزایش منابع مالی این طرح را در ابعاد گسترده تری اجرا کنیم.

انتهای پیام/742/ی

لینک خبر :‌ خبرگزاری تسنیم
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی قم گفت: در سال گذشته 27 میلیارد تومان تسهیلات برای رونق تولیدات هنری و فرهنگی در قم پرداخت شد.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۲/۱۳ سایت های دیگر : قم نا

سید موسی حسینی کاشانی در گفت وگو با خبرنگار تسنیم در قم ، با اشاره به اهمیت فرهنگ سازی در جهش تولید اظهار داشت: وزارت فرهنگ و ارشاد در دو بخش وظیفه مهمی در تحقق شعار سال دارد که یکی از بخش های مهم آن، فرهنگ سازی در جهش تولید با استفاده از ظرفیت های فرهنگی، هنری، سینمایی و نمایش و ادبی و ...است.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی قم افزود: در حوزه حمایت از تولیدات فرهنگی و هنری دارای وظایفی است که در سطح استان ها دنبال می شود که خوشبختانه در قم، ظرفیت های بسیاری در این زمینه وجود دارد.

وی تصریح کرد: در سال گذشته 27 میلیارد تومان تسهیلات برای رونق تولیدات هنری و فرهنگی به مشاغل مربوط و هنرمندان در قم پرداخت شد و با استقبال خوبی مواجه شدیم و آثار فاخری نیز در این عرصه به مرحله تولید دست پیدا کرد.

حسینی کاشانی بیان کرد: با نام گذاری سال به نام جهش تولید، این حمایت ها روند صعودی بیشتری پیدا می کند تا به نقطه مطلوبی در تولید آثار دست یابیم، در این بخش آثار هنرمندان و فعالان فرهنگی در جهش تولید حمایت می شود.

وی خاطرنشان کرد: در سال جاری جهش تولید، ارتقای ظرفیت و ارائه خدمات در آثار فرهنگی هنری فاخر و حمایت از هنرمندان یکی از اولویت های مهم است و این شعار را محور فعالیت های خود به ویژه در فرهنگ سازی قرار می دهیم.

وی عنوان کرد: در سال 98 نمایشگاه رسانه های دیجیتال به منظور توسعه کسب وکارهای فرهنگی در فضای مجازی در قم برگزار شد که گامی مؤثر در نهضت تولید محتوا در فضای مجازی به شمار می رفت، به ویژه در سال جاری با توجه به شیوع کروناویروس و ارتباطات گسترده مردم از طریق فضای مجازی، تولید محتوا باید بیش از گذشته موردتوجه قرار گیرد.

حسینی کاشانی اظهار داشت: بسیاری از کسب وکارهای فرهنگی در این ایام مانند دیگر مشاغل، دچار ضررهای شدید مالی و کسادی شدند و باید در این حوزه به حمایت های جدی تری بپردازیم.

وی تصریح کرد: توانایی هنرمندان قمی در عرصه تولید آثار بسیار بالنده و با ارزش است و ما امیدواریم بتوانیم زمینه شکوفایی تولیدات فرهنگی و هنری را فراهم کنیم.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی قم بیان کرد: حمایت های قانونی و مالی بستری مهم در جهش تولیدات فرهنگی و هنری است و در تلاشیم همراه با خانواده بزرگ فرهنگ و هنر و رسانه در مسیر جهش تولید و فرهنگ سازی در این عرصه مهم، گام های مؤثرتری برداریم.

انتهای پیام/457/ ز

لینک خبر :‌ خبرگزاری تسنیم
رئیس اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان ری گفت: 3 دستگاه احیاء و چهل عدد ویلچر به ارزش بالغ بر یک میلیارد ریال توسط سازمان اوقاف به آسایشگاه خیریه کهریزک اهداء شد.

حجت الاسلام مرتضی صادقی رئیس اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان ری در گفت وگو با خبرنگار فارس اظهار کرد: ظهر امروز سه دستگاه احیاء و چهل عدد ویلچر به ارزش بالغ بر یک میلیارد و 120میلیون ریال از محل موقوفه فخرالدوله به نیت واقفان به آسایشگاه خیریه کهریزک اهداء شد.

وی افزود: لوازم مورد نیاز به درخواست آسایشگاه خیریه کهریزک تهیه و بر اساس نیاز و اولویت بندی ها از سوی اوقاف شهرستان ری به این مرکز اهداء شد.

رئیس اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان ری با اشاره به سایر کمک های درمانی این سازمان تصریح کرد: طی روزهای اخیر مبلغ 2میلیارد ریال نیز برای تجهیزات بیمارستان فیروزآبادی اهداء شد که نیات واقفان بر اساس خواسته های آن ها اجرایی شده و تمامی خواسته های واقفان بدون هیچ گونه خللی انجام می شود.

حجت الاسلام صادقی با اشاره به تهیه و توزیع بسته های معیشتی در بقاع متبرکه ابراز داشت: 500بسته معیشتی به ارزش 150میلیون تومان از ابتدای ماه مبارک رمضان تاکنون از مرکز افق آستان امامزاده ابراهیم و اسماعیل(ع) کهریزک بین نیازمندان این منطقه توزیع شده است.

وی اضافه کرد: هر شب 400 پرس غذا از سوی آشپزخانه این آستان مقدس با همکاری کمیته امداد امام خمینی(ره) بین خانواده های بی بضاعت و افراد نیازمند منطقه کهریزک توزیع می شود.

انتهای پیام/67062/م/س

لینک خبر :‌ خبرگزاری فارس
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۲/۱۳

فاطمه محمدبیگی، منتخب مردم قزوین، البرز و آبیک در مجلس یازدهم، ظهر امروز در جلسهٔ شورای فرهنگ عمومی استان ضمن انتقاد از ضعف عملکرد نهاد کتابخانه ها در حوزهٔ کتابخوانی در ایام شیوع بیماری کرونا، به روش های مجازی، اپ ها و راه اندازی پیک کتاب در استفاده از فرصت فراغت برای کتابخوانی اشاره کرد.

لینک خبر :‌ خبرگزاری فارس
مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان اردبیل از توزیع همه روزه غذای گرم برای افطاری نیازمندان در آستان مقدس امامزاده سید صدرالدین خبر داد.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۲/۱۳

حجت الاسلام مهدی ستوده عصرامروز در گفت وگو با خبرنگار فارس در اردبیل اظهار کرد: آشپزخانه موکب حضرت ابوالفضل العباس(ع) اردبیل مستقر در آستان مبارکه امامزاده سید صدرالدین(ع)در طول ماه مبارک رمضان، اقدام به پخت غذای گرم نذری کرده و در وعده افطاری بین نیازمندان و مستحقین شهر اردبیل توزیع می کند.

وی افزود: از خیرین استان اردبیل دعوت می شود چنانچه مایل به مشارکت در این امر خیر و جهادی هستند کمک های غیرنقدی خود شامل برنج ، گوشت، مرغ ، روغن، رب گوجه، لپه، ماش، سیب زمینی، پیاز و زعفران و... را به خادمین آستان مقدس امامزاده تحویل دهند.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان اردبیل عنوان کرد: خیرین عزیز می توانند کمک های نقدی خود را نیز به شماره کارت 6273817010000861 نزد بانک انصار و به نام موکب حضرت ابوالفضل العباس(ع) واریز کنند.

ستوده تصریح کرد: ثواب کار خیر در ماه رمضان مضاعف است و این ماه بهترین فرصت برای کمک به نیازمندان و ایتام است.

وی گفت: کسی که دستش در دست خدا باشد هرگز زمین نخواهد خورد و کسی که دستش در دست خدا نباشد هرگز از زمین بلند نخواهد شد.

انتهای پیام/3463/618

لینک خبر :‌ خبرگزاری فارس
تبریز- مدیر کل اوقاف و امور خیریه آذربایجان شرقی از تهیه 10 هزار بسته غذایی برای اطعام نیازمندان در طرح ضیافت الهی رمضان خبر داد.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۲/۱۳ سایت های دیگر : جماران عصر تبریز خبر گزاری رسا

به گزارش خبرگزاری مهر ، حجت الاسلام سید شهاب الدین حسینی ظهر امروز در گفتگو با خبرنگاران ضمن تشریح برنامه های ماه مبارک رمضان گفت: امسال با توجه به شرایط ناشی از شیوه ویروس کرونا در سطح جهان و به تبع آن در کشورمان تدبیری اندیشیده شد تا طرح ضیافت الهی که همه ساله در جوار امامزادگان برگزار می شد امسال با همکاری هیئت امنای امامزادگان و همکاری و مشارکت مردم و خیرین در شکلی دیگر به اجرا در آید.

وی افزود: بر همین اساس علی رغم برنامه تکلیفی ابلاغ شده به آذربایجان شرقی برای تأمین دو هزار و 500 بسته غذایی توانستیم با همراهی و همدلی مردم و خیرین عزیز 10 هزار بسته معیشتی به ارزش هر یک حدود دو تا سه میلیون ریال تهیه و توزیع کنیم.

مدیر کل اوقاف و امور خیریه استان تصریح کرد: این کمک ها علاوه بر اجرای نیات واقفین از محل درآمد موقوفات سطح استان است.

حجت الاسلام حسینی در خصوص برنامه های دیگر این اداره کل در رمضان گفت: با عنایت به رهنمودهای ریاست اوقاف و امور خیریه کشور برای تشکیل 45 مرکز افق در سطح امامزادگان با محوریت برنامه های اجتماعی، فرهنگی و قرآنی تلاش می شود که در این ایام مبارک فعالیت های قرآنی ماه رمضان از طریق این مراکز برپا می شوند اما با لزوم رعایت دستورالعمل های بهداشتی طبق برنامه های پیش بینی شده فعالیت ها به صورت مجازی خواهد بود.

وی اضافه کرد: 12 برنامه تفسیر قرآن برای پخش از شبکه های مجازی و صدا و سیما تدارک دیده شده است و برنامه های جز خوانی قرآن و ترتیل توسط هفت شهرستان از هفت مجموعه به صورت روزانه در فضای مجازی و رادیو مراغه همچنین صفحات اینستاگرامی پخش می شود.

مدیر کل اوقاف و امور خیریه استان تدارک سخنرانی، روضه و اجرای برنامه مذهبی با همکاری صدا و سیما و استفاده از شبکه های مجازی در سالگرد رحلت حضرت خدیجه کبری ( س) را از دیگر برنامه های این اداره کل در این ایام عنوان کرد.

حجت الاسلام حسینی ابراز داشت: در جشن تولد کریم اهل بیت امام حسن مجتبی ( ع) برنامه های متعدد در شهرهای استان در قالب کاروان جشن و سرور در سطح شهرها اجرا می شود و گروه های تواشیح و سرود با رعایت دستورالعمل های بهداشتی در سطح شهرها اجرای برنامه خواهند داشت.

وی در خصوص برنامه های شب قدر نیز گفت: 16 برنامه از 16 بقعه متبرکه سطح استان از طریق شبکه های مجازی و صدا و سیما پخش می شود و در تبریز هم امامزاده سید حمزه کانون اصلی پخش ویژه برنامه های لیالی قدر خواهد بود.

مدیر کل اوقاف و امور خیریه آذربایجان شرقی در بخش دیگری از سخنان خود از تلاش برای راه اندازی ستاد هماهنگی مؤسسات امور خیریه به دستور حجت الاسلام و المسلمین خاموشی ریاست اوقاف و امور خیریه کشور خبر داد و گفت: در این طرح امور با همکاری و همدلی مردم انجام و هماهنگی های بیشتر برای مدیریت بهتر کارهای خیریه صورت خواهد گرفت تا مشارکت های مردم در امور خیریه در محل مناسب مطابق با نیت آنان هزینه شود.

کد خبر 4915266

لینک خبر :‌ خبرگزاری مهر
حجت الاسلام فائزی گفت: تا پایان ماه مبارک رمضان بیش از 10هزار بسته معیشتی میان نیازمندان در سراسر خوزستان توزیع می شود.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۲/۱۳ سایت های دیگر : خوزستان آنلاین خبرگزاری حوزه

حجت الاسلام فائزی در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری شبستان در اهواز اظهار کرد: در راستای فرمایشات مقام مهظم رهبری مبنی بر کمک مومنانه تا پایان ماه مبارک رمضان بیش از 10 هزار بسته معیشتی میان نیازمندان و فقرا در سراسر استان توزیع خواهد شد.

معاون فرهنگی اداره کل اوقاف و امور خیریه خوزستان با بیان اینکه این بسته ها با همکاری و مشارکت گروه های جهادی و موسسات خیریه تهیه شده اند که توسط متولیان بقاع متبرکه میان نیازمندان توزیع می شود افزود: برا این اقدام اولویت با زنان سرپرست خانوار و خانواده های بی سرپرست است.

وی با بیان اینکه کارگاه تولید ماسک و دستکش در حرم علی بن مهزیار اهواز در دو شیفت صبح و بعد از ظهر فعالیت دارد اضافه کرد: همزمان با روز شهادت استاد مطهری و روز معلم از 11 نفر از بانوان معلم و استاد دانشگاه فعال در کارگاه تولید ماسک تجلیل به عمل آمد.

حجت الاسلام فائزی گفت: همه افرادی که در کارگاه تولید ماسک و دستکش حرم علی بن مهزیار حضور دارند به صورت کاملا رایگان فعالیت می کنند.

پایان پیام/ 690

لینک خبر :‌ خبرگزاری شبستان
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۲/۱۳

سپهرغرب، گروه خبر - آذین رضایی: رشد شتابان جمعیت شهری ایران طی چند دهه اخیر موجب گسترش فیزیکی شهرها و الحاق و ادغام بسیاری از سکونتگاه های روستایی در محدوده رسمی شهرها شده؛ الحاق و ادغام روستاهای پیرامونی در شهر با توجه به شرایط مکانی و زمانی، دارای فرآیند و اثرات خاص خود است.

خزش و گسترش اراضی شهر بر عرصه های روستایی از پیامدهای افزایش جمعیت شهرها بوده و الحاق روستا به شهر یکی از نتایج خزش شهری است که آثار اجتماعی، اقتصادی و کالبدی گوناگون مطلوب یا نامطلوبی را بر عرصه های روستایی ادغام شده در شهر دارد.

ارتقای خدمات و تأسیسات شهری، افزایش دسترسی به خدمات عمومی، گسترش فضاهای بهداشتی و درمانی، افزایش کیفیت معابر، بهبود حمل ونقل، مقاوم سازی ساختمان ها، ایجاد فرصت های شغلی در بخش خدمات و افزایش کارگاه های صنعتی و نیمه صنعتی را می توان ازجمله آثار مثبت الحاق روستاها به شهر برشمرد؛ اما با نگاهی گذرا به پژوهش های صورت گرفته، آثار منفی الحاق بسیار بیشتر از آثار مثبت آن است.

بروز سکونت گاه های غیر رسمی و رشد حاشیه نشینی، نابودی اراضی و منابع تجدیدناپذیر، کاهش فضاهای سبز، معضلات زیست محیطی، افزایش ساخت وساز غیر اصولی، ازهم گسیختگی اکوسیستم، فقدان زیرساخت های موجود برای ارائه خدمات شهری، تزلزل بنیان های اقتصاد روستایی، کاهش میزان تولید، حرکت به سوی مصرف گرایی، افزایش هزینه های زندگی، فقدان مهارت و تخصص، ایجاد شرایط برای اقتصاد غیر رسمی و مشاغل کاذب، مصرف گرایی و کاهش انگیزه در راستای فعالیت های تولیدی، تعارضات فرهنگی و اجتماعی و افزایش آسیب های اجتماعی، برهم خوردن بافت و شبکه های اجتماعی محلی روستایی و کاهش مشارکت اجتماعی، ازجمله آثار منفی الحاق روستاها به شهر است.

شهر همدان نیز برای کلان شهر شدن و ثبت جمعیت مورد نظر در این خصوص، اقدام به الحاق تعدادی از روستاها کرد که این اقدام موافقان و مخالفانی داشت و اما دهیاران روستاها و شورای شهر از مخالفان شدید این اقدام بودند؛ اما در پایان سال گذشته این اقدام انجام شد و گلایه ها و انتقاداتی را به دنبال داشت. مشکلات پیش آمده و عدم ارائه خدمات در این مناطق منجر به گلایه مندی ساکنان شد که دهیار سابق روستای الحاق شده حسن آباد از مشکلات پیش آمده به دنبال این اقدام با سپهرغرب سخن گفت:

مصطفی امیری با بیان اینکه دهیاران سه روستای الحاق شده به شهر همدان تا آبان ماه سال گذشته به عنوان دهیار فعالیت داشتند، اظهار کرد: اکنون دهیاران علی آباد و حسن آباد به عنوان کارمند شهرداری هستند که با ارسال نامه از استانداری و شهرداری، کارمند رسمی خواهیم بود.

وی با تأکید بر اینکه با الحاق سه روستا در پایان سال گذشته مشکلاتی پیش آمد، گفت: بودجه شهرداری مربوط به سال گذشته بوده و پاسخگوی اقدامات عمرانی سریع در این روستاها نبود، بااین حال خدماتی ازجمله رفت وروب محل و جمع آوری زباله انجام می شد.

دهیار سابق روستای الحاق شده حسن آباد بیان کرد: درخصوص زیرساخت های حسن آباد، مشکل جدی شبکه فاضلاب شهری بوده که این مهم مربوط به شهرداری نیست و مسئول آن آب و فاضلاب شهری است.

وی به نقل وانتقال آب و فاضلاب روستایی به آب و فاضلاب شهری از حدود یک ماه پیش اشاره کرد و افزود: با تعرفه ها و نرخ شهری، این انتقال انجام شد.

70 درصد کوی حسن آباد از چاه های جذبی در بحث فاضلاب استفاده می کنند

امیری با بیان اینکه 70 درصد کوی حسن آباد از چاه های جذبی در بحث فاضلاب استفاده می کنند، تصریح کرد: استفاده از شبکه جمع آوری فاضلاب یکی از شاخص های اجتماعی جامعه است و این مهم را باید نمایندگان مجلس به طور جد درخصوص روستاهای الحاقی دنبال کنند.

وی به پیگیری حاجی بابایی، نماینده مجلس درخصوص فاضلاب این روستاها اشاره کرد و ادامه داد: این پیگیری ها منجر به ادغام و نقشه جامع شبکه فاضلاب ترسیم و مقرر شد به رودخانه قاسم آباد وصل شود که در همین حد باقی ماند.

دهیار سابق روستای الحاق شده حسن آباد خاطرنشان کرد: اگر نقشه جامع شبکه فاضلاب اجرا شود، شهرداری نیز با توجه به اینکه 90 درصد روستا به عنوان سکونتگاه رسمی دارای زیرسازی و آسفالت بوده، همکاری خواهد داشت.

اجرای شبکه فاضلاب کوی حسن آباد امسال نیز انجام نمی شود

وی با بیان اینکه حفاری یکی از بحث هایی است که برای شهرداری نیز معضل بوده، یادآور شد: اجرای شبکه فاضلاب امسال نیز انجام نمی شود.

امیری با تأکید بر اینکه 70 درصد کوی حسن آباد به صورت تغییر کاربری از فضای سبز به مسکونی است، اظهار کرد: این اقدام توسط خود مردم با هجوم افسارگسیخته و غیر قابل کنترل انجام شد.

وی با بیان اینکه تغییر کاربری هم زمان با قانون مجازات استفاده کنندگان غیر مجاز برق، گاز، تلفن و آب و بحث ادغام انجام شد و مشکلات کوی حسن اّباد همچون آتش فشان فوران کرد، گفت: آن زمان قیمت ها به 35 درصد افزایش یافت و افرادی که توان ساخت وساز داشتند، به این مناطق هجوم آورند.

دهیار سابق روستای الحاق شده حسن آباد بیان کرد: پلیس ساختمان توان محدود دارد و با توجه به عدم وجود زمین خالی در روستا، به زمین های خارج از روستا هجوم برده و اقدام به ساخت وساز کردند و این اتفاق نامیمون رخ داد.

وی با تأکید بر اینکه باید دولت به الحاق سه روستا به عنوان یک پروژه بزرگ نگاه می کرد، افزود: شهرداری موافق این ادغام نبود و اقدام مذکور مصوبه هیئت دولت بود و باید حداقل بودجه ای اختصاص می دادند که کمک به شهرداری می شد.

امیری با بیان اینکه درصورت کمک دولت به شهرداری در این بحث شهرداری موظف می شد به صورت موزاییکی تمام آن اراضی را تملک کند، تصریح کرد: با این اقدام اتفاق ساخت 700 واحد مسکونی به صورت افسارگسیخته در این اراضی رخ نمی داد.

وی با تأکید بر اینکه اختصاص بودجه توسط دولت موجب درآمدزایی شهرداری و تبدیل این منطقه به یک نقطه شهری استاندارد می شد، ادامه داد: متأسفانه این اتفاق رخ نداد که یکی از مشکلات اساسی در این خصوص است.

الحاق روستاها کاری عجولانه و بدون برنامه ریزی بود

دهیار سابق روستای الحاق شده حسن آباد خاطرنشان کرد: اشکال کار این بود که الحاق روستاها عجولانه و بدون برنامه ریزی اتفاق افتاد؛ اگر برنامه ریزی شده بود و مسئولان شهری، استانی و حتی نمایندگان مجلس به عنوان مسئولان سیاسی از قبل اتفاقات و سونامی رخ داده را پیش بینی می کردند، این مشکلات رخ نمی داد.

وی با طرح سؤال حال که این همه منزل مسکونی در منطقه مذکور ساخته شده خدمات آب، برق، گاز و غیره آن ها چه خواهد شد، گفت: طبق ماده هشت مصوب 1386 واگذاری خدمات به هر ساخت وساز غیر مجاز ممنوع است.

امیری با بیان اینکه ضمن وجود قانون مصوب مذکور ارسال به کمیسیون برای شهرداری می کند، تصریح کرد: این موارد قضیه را غامض کرده، تکلیف چیست؟ نیاز است در این خصوص تصمیم گیری و مشکل حل شود.

وی با تأکید بر اینکه باید این مشکل به نحوی حل شود، افزود: اگر بحث کمیسیون است، سریع تر تصمیم گیری شود؛ اما کمیسیون چه رقمی را می خواهد تعیین کند؟ رقمی که از توان مردم خارج است و یا تصمیمی که خانه بدون خدمات خریدوفروش شده که بورس مسکن مجدد در این مناطق اوج گرفته و خریدار مغبون می شود.

دهیار سابق روستای الحاق شده حسن آباد بیان کرد: هفت و یک سوم شعیر حسن آباد موقوفه است؛ حدود 100 ارگان دولتی، نیمه دولتی و مردمی در کار شهرداری دخالت داشته و توقع دارند جواب این ارگان ها، اوقاف و مردم داده شود که پاسخ روشنی در این خصوص نیست و مردم سرگردان هستند.

وی با بیان اینکه من دهیار در این خصوص دچار توهم بودم که حسن آباد شهر نشده و هنوز روستاست، ادامه داد: من شرمنده مردم می شودم و تحت فشار هستم؛ بیایند هزینه ارائه خدمات را با توجه به کمیسیون ماده 99 و 100 تعیین کنند و این برای مردم روشن شود، مردم در هاله ای از ابهام و گنگ هستند.

امیری با تأکید بر اینکه با توجه به موارد عنوان شده مشکلات اجتماعی برای اهالی منطقه پیش می آید، خاطرنشان کرد: خانه ای که چراغش روشن نباشد برخی از مصرف کنندگان مواد مخدر و غیره به آنجا می روند و آسیب های اجتماعی شدید خواهیم داشت.

وی با بیان اینکه یکی از وظایف توجه به امور اجتماعی و فرهنگی است، یادآور شد: خواهشمندم مسئولان جوانب عمرانی، سیاسی، فرهنگی و اجتماعی را درنظر گرفته و مسیر سهل تری به مردم نشان دهند و کمک کنند وضع بدتر از این نشود.

دهیار سابق روستای الحاق شده حسن آباد اظهار کرد: جماعت روستایی که اکنون شهری شده کمک کرده و خودیاری پرداخت می کنند که در این مناطق خدمات ارائه شود.

وی به مشکل دفع فاضلاب در منطقه کوی حسن آباد به سمت فلکه کوثر اشاره کرد و گفت: شهرداری یک چاه عمیق از سه سال پیش در این خصوص اجرا کرده، اما با تعارض مواجه شده است.

شهرداری ما نتوانسته تمام قد مستقل باشد و یکی از مشکلات آن اوقاف است

امیری با تأکید بر اینکه نباید شهرداری را درخصوص مشکلات موجود مقصر بدانیم، بیان کرد: شهرداری ما نتوانسته تمام قد مستقل باشد و یکی از مشکلات آن اوقاف است.

وی با بیان اینکه سازندگان غیر قانونی اکنون اراضی مذکور را فروخته و افرادی که جهل بر مسائل داشته اند خریداری کرده اند، افزود: قانون می گوید جهل بر قانون رافع مسئولیت نیست و این مورد باید چه شود؟ آنجایی که اخلاق حکم می کند می شود کاری برای مردم کرد، انجام دهیم و شمشیرها از رو بسته نشود.

دهیار سابق روستای الحاق شده حسن آباد تصریح کرد: کم بودن عرض کوچه های کوی حسن آباد یکی دیگر از مشکلات است که باری بر دوش شهرداری شده و درصورت نیاز به حضور خودروهای امدادی، این امکان بسیار کم است.

نمایندگان مجلس باید تلاش کنند اعتبار دولتی برای روستاهای الحاقی جذب کنند

وی با تأکید بر اینکه نمایندگان مجلس باید تلاش کنند اعتبار دولتی برای روستاهای الحاقی جذب کنند، ادامه داد: در سه روستای الحاقی زیرساخت ها دارای مشکل است و ایجاد زیرساخت بودجه لازم دارد.

امیری با بیان اینکه درصورتی که باب کمیسیون 99 و 100 باز شود هرکسی اقدام به خرید در این مناطق نمی کند، خاطرنشان کرد: درواقع خریدار متوجه می شود که درصورت تخلف موظف به پرداخت هزینه ها و جریمه ها است.

وی در ادامه با تأکید بر اینکه حسن آباد دارای خُرده فرهنگ است، یادآور شد: 50 نوع خُرده فرهنگ از لر گرفته تا ترک، کرد و غیره در این منطقه وجود دارد که این موضوع نیز خود یک مشکل است.

دهیار سابق روستای الحاق شده حسن آباد در پایان اظهار کرد: اوقاف، شبکه فاضلاب و خُرده فرهنگ از مشکلات موجود در منطقه حسن آباد است؛ بودجه ای برای مشکلات روستاهای الحاقی درنظر گرفته شود و نمایندگان پیگیر این مهم باشند.

الحاق روستاها به شهر شاید اقدامی عجولانه بود که اگر با برنامه ریزی و فراهم کردن زیرساخت های لازم انجام می شد، مشکلات کنونی به وجود نمی آمد؛ اما اکنون که این اقدام صورت گرفته، باید هرچه سریع تر به منظور جلوگیری از پیش آمد مشکلات و معضلات بیشتر، در حوزه های مختلف اقدامات لازم انجام شود.

یکی از راهکارها در این خصوص درنظر گرفتن بودجه و اعتباری خاص به منظور فراهم کردن زیرساخت ها در روستاهای الحاق شده است؛ چراکه شهرداری به تنهایی از عهده تأمین هزینه ها در این مناطق برنمی آید و این مهم ارائه خدمات را به تعویق می اندازد.

نمایندگان مجلس که برای کلان شهر شدن همدان بر طبل الحاق روستاها می کوبیدند، باید مشکلات را نیز پیش بینی کرده و راه حلی برای رفع آن ها می اندیشیدند؛ اما تدبیری نشده بود و تنها واژه شهر به این روستاها سنجاق شد. حال که عجولانه این اقدام انجام شده، باید همین نمایندگانی که با رأی مردم به مجلس راه یافته اند، درصدد رفع مشکلات مردم مناطق مذکور بوده و با پیگیری جذب اعتبار از دولت، به فراهم شدن زیرساخت های آن ها کمک کنند.

لینک خبر :‌ روزنامه سپهر
رئیس اداره اوقاف و امور خیریه گلپایگان گفت: در ماه مبارک رمضان در قالب رزمایش ضیافت همدلی 155 بسته معیشتی میان خانواده های نیازمند گلپایگان توزیع شده است.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۲/۱۴ سایت های دیگر : آمد خبر مجله بوبینا خبرگزاری صدا و سیما

به گزارش گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از اصفهان ،حجت الاسلام عباس نصیرالاسلامی رئیس اداره اوقاف و امور خیریه گلپایگان اظهار داشت: اداره اوقاف شهرستان گلپایگان بر اساس ابلاغیه سازمان اوقاف مبنی بر کمک به خانواده هایی که به دلیل بیماری کرونا دچار آسیب اقتصادی شدند رزمایش ضیافت همدلی را در ماه مبارک رمضان طی دو مرحله تاکنون اجرا کرده است.

او افزود: اداره اوقاف گلپایگان در مرحله نخست با همکاری خیرین و هیئت امنای امامزادگان هفده تن و ناصربن علی (ع) 50 بسته معیشتی و در مرحله دوم از محل موقوفات خیرات و مبرات و کمک به نیازمندان 35 بسته معیشتی تهیه و توزیع شد.

رئیس اداره اوقاف و امور خیریه گلپایگان با بیان اینکه تا پایان مرحله سوم رزمایش ضیافت همدلی 155 بسته معیشتی توزیع خواهد شد، تصریح کرد: در مرحله سوم رزمایش ضیافت همدلی 70 بسته معیشتی شامل (گوشت، پنیر، حلواشکری، چای، نخود، عدس، قند، ماکارونی، برنج، خرما، دستمال کاغذی) با ارزش هر بسته 200 هزار تومان توزیع می شود.

منبع:مهر
انتهای پیام/م

لینک خبر :‌ باشگاه خبرنگاران جوان
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۲/۱۴ سایت های دیگر : خبرگزاری صدا و سیما قلم ماندگار

: مساجد و بقاع متبرکه و زیارتی خوزستان همچنان به دلیل مخاطرات ناشی از شیوع ویروس کرونا بسته خواهد بود.

به گزارش ، معاون فرهنگی و اجتماعی اوقاف و امورخیریه خوزستان گفت: هرگونه تصمیم برای بازگشایی مساجد و بقاع متبرکه خوزستان به مصوبه ستاد استانی مبارزه با کرونا نیاز دارد.

حجت الاسلام فائزی با اشاره به نگرانی ناشی از شکل گیری موج دوم شیوع ویروس کرونا در خوزستان و رعایت نکردن موارد پیشگیری از این بیماری در مجامع عمومی و بازار افزود: خطرات ناشی از شیوع ویروس کرونا در مساجد به مراتب کمتر از سایر مکان های عمومی است ولی با این حال ما ملزم به رعایت مصوبات ستاد استانی مبارزه با کرونا هستیم.

وی با بیان اینکه بازکردن درهای مساجد خلاف است و نیروی انتظامی با آن برخورد می کند گفت: برخی مناطق روستایی و شهری خوزستان بدون توجه به مقررات ، اقدام به بازگشایی مساجد برای برپایی نماز کردند که این خلاف است و با آن برخورد خواهد شد.

معاون فرهنگی واجتماعی اوقاف و امورخیریه خوزستان خاطرنشان کرد: مساجد استان هایی که وضعیت سفید از نظر شیوع بیماری کرونا دارند می توانند با رعایت پروتکل های بهداشتی باز شوند ولی در خوزستان با توجه به نگرانی شدید ، بعید است چنین اتفاقی در هفته های آینده رخ دهد.

منبع:خبرگزاری صداوسیما

خوزستان،خبر خوزستان،اخبار خوزستان،آبادان نیوز،آبادان خبر،خبرخوزستان،اخبارخوزستان،آبادان نیوز،آبادان خبر

لینک خبر :‌ آبادان نیوز
شیراز- از سال گذشته تا ابتدای 99 دست کم یک واحد آموزش عالی در استان فارس تعطیل و ادامه حیات 2 دانشگاه در ابهام قرار گرفت.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۲/۱۴ سایت های دیگر : اقتصاد آینده شیرازه

به گزارش خبرنگار مهر ، سال گذشته با تعطیلی دانشگاه فرهنگ و هنر اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس و اعلام واگذاری آن به بخش خصوصی دست کم یکی از مراکز آموزش عالی زیر نظر دانشگاه جامع علمی کاربردی از چرخه آموزشی استان فارس کاسته شد و ادامه فعالیت دانشکده خبر واحد شیراز هم دچار چنین وضعیت نامشخصی شد و اکنون فعالیت دانشگاه هنر شیراز هم در هاله ای از ابهام قرار گرفته است.

خرداد ماه 1398 بود که فراخوان واگذاری مرکز آموزشی علمی کاربردی فرهنگ و هنر شیراز وابسته به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اعلام شد.

برابر مصوبه شماره 1682488 مورخ 17 / 11 / 96 شورای عالی اداری و با همکاری دانشگاه جامع علمی کاربردی و پس از اتمام تشریفات قانونی، این واگذاری انجام خواهد پذیرفت.

بر پایه این گزارش، همچنین پس از احراز صلاحیت متقاضی و صدور مجوز توسط دانشگاه جامع علمی کاربردی؛ مرکز آموزشی علمی کاربردی فرهنگ و هنر اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی به مؤسسات فرهنگی و هنری چند منظوره واگذار می شود.

برنده علمی کاربردی فرهنگ و هنر شیراز مشخص نشد

این در حالیست که سال گذشته واگذاری مرکز آموزشی علمی کاربردی فرهنگ و هنر شیراز برگزار اما در نهایت برنده مزایده با مشکل قانونی رو به رو شد.

یک مقام آگاه در اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس با اعلام اینکه در مزایده انجام گرفته یک نفر برنده شد به خبرنگار مهر ، گفت: مراحل مزایده انجام گرفت اما در نهایت یک مشکل قانونی سد راه واگذاری شد.

وی پیرامون اینکه سرنوشت ساختمان دانشگاه فرهنگ و هنر شیراز که در خیابان جهانگردی قرار دارد، یادآوری کرد که این بنا متعلق به اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس می باشد و فقط امتیاز دانشگاه قابل واگذاری است.

وی، تصریح کرد: بر اساس قانون و شیوه نامه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، اداره کل اجازه ندارد در زمینه دانشگاه فرهنگ و هنر ادامه فعالیت دهد.

از سویی سال گذشته زمزمه هایی مبنی بر واگذاری دانشکده خبر شیراز که آن هم مرکز آموزش علمی کاربردی است شنیده شد.

به گفته حمید دانش منش رئیس دانشگاه علمی کاربردی استان فارس در 26 مرداد 1398 به مناسبت هفته گرامیداشت خبرنگار، مسئولان خبرگزاری جمهوری اسلامی در تهران و شیراز تمایلی به واگذاری دانشکده خبر شیراز نداشتند و به همین جهت یک مرکز جدید رسانه ای از ترم بهمن با همین رشته گرایش هایی که در دانشکده خبر شیراز بوده فعال می شود.

با وجودی که وی اعلام کرد مرکز علمی کاربردی خبر اساتید خوبی دارد و در حال حاضر نیز متقاضی ایجاد دانشکده خبر جدید هستیم و این روند تا تأیید صلاحیت و آغاز به کار مرکز جدید ادامه می یابد. البته با اجرای این طرح شهریه ها نیز تفاوتی نمی کند و همچنان بر اساس سیاست های قبلی، توسط دانشگاه علمی کاربردی تدوین می شود. اما تاکنون چنین مرکزی تشکیل نشده است.

حال یکی دیگر از مؤسسات آموزش عالی شیراز هم به سرنوشت دانشگاه های یادشده دچار شده است و در صورت ادامه روند واگذاری ها ممکن است فعالیت دانشگاه هنر شیراز که از مصوبات سفر مقام معظم رهبری به استان فارس بود متوقف شود.

اجازه نمی دهیم فرصت وجود چنین مراکزی از شیراز گرفته شود

در این باره ابراهیم عزیزی، منتخب مردم شیراز در یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی به خبرنگار مهر ، گفت: اجازه نمی دهیم فرصت وجود چنین مراکزی از شیراز گرفته شود.

وی با بیان اینکه در خصوص وضعیت دانشگاه فرهنگ و هنر شیراز هم از وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی پس از آغاز بکار دوره یازدهم مجلس که قرار است 7 خردادماه باشد جویا خواهیم شد.

عزیزی از پیگیری شرایط دانشگاه هنر شیراز از وزیر علوم نیز خبر داد و افزود: باید علت و مانع فعالیت دانشگاه های یادشده را دنبال کنیم.

منتخب مردم شیراز اظهار کرد: قطعاً مخالف توقف این مراکز علمی هستیم و حتماً پی گیر این موضوع خواهیم بود.

عزیزی تصریح کرد: افکار عمومی باید اجازه بدهد از وزیر و مسئول مربوطه جویای مشکلات این مراکز علمی بشویم؛ شاید این دانشگاه ها دانشجو ندارند یا مصوبات دولت در این خصوص اجرایی نشده است.

وی اضافه کرد: کسی که می تواند اکنون جلوی وزرای مربوطه را بگیرد نمایندگان کنونی مجلس هستند که تا پیش از 7 خرداد می توانند جویای وضعیت این دانشگاه ها شوند.

این در حالیست که رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی استان فارس در گفت و گو با خبرنگار مهر از سرنوشت دانشگاه فرهنگ و هنر شیراز با تأیید اینکه مرکز آموزشی یادشده تعطیل شده است، در خصوص شیوه واگذاری و برگزاری مناقصه، گفت: این موارد را از اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس جویا شوید.

حبیب دانش منش با این حال از داشتن برنده مناقصه واگذاری خبر داد و گفت: این فرد به دانشگاه جامع علمی کاربردی استان فارس معرفی شد.

تمایلی به ادامه فعالیت دانشکده خبر نداشتند

وی در خصوص دانشکده خبر هم از تعطیلی کامل این واحد آموزشی در شیراز خبر داد و گفت: چون تمایلی به ادامه کار از سوی متولی آن وجود نداشت، تعطیل شد.

دانش منش از عدم تمایل خبرگزاری جمهوری اسلامی برای ادامه کار این دانشکده اطلاع داد و پیرامون تکلیف دانشجویان این مرکز آموزشی، گفت: دانشجویان دانشکده خبر به یک مرکز معین منتقل شدند.

به گفته رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی استان فارس، مرکز معین دانشجویان دانشکده خبر، مرکز آموزش علمی کاربردی جهاد دانشگاهی است.

به گزارش خبرنگار مهر ، 13 مراکز آموزش علمی کاربردی دولتی دانشگاه جامع علمی کاربردی واحد استان منحل شدند و دانشجویان آنها به مراکز معین انتقال یافتند.

کد خبر 4914867

لینک خبر :‌ خبرگزاری مهر