بولتن فرهنگی هنری/مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی 9 اردیبهشت 99
رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس با بیان اینکه دولت باید راه حلی برای سینماداران متضرر شده از کرونا داشته باشد، پیشنهاد کرد: بخشی از وام 75 هزار میلیارد تومانی در نظر گرفته شده برای مجموعه های اقتصادی کوچک، شامل حال سینماداران و دیگر فعالان اقتصادی عرصه فرهنگ و هنر نیز شود.

جمشید جعفرپور در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت به آسیب اقتصادی وارده به سینماداران در پی شیوع بیماری کرونا اشاره کرد و گفت: اقتصاد هنر نیز مانند دیگر حوزه های اقتصادی از کرونا آسیب جدی دیده اما دولت راه حل های کلی برای عبور از این بحران دارد، به عنوان مثال بخشی از وام 75 هزار میلیارد تومانی در نظر گرفته شده برای مجموعه های اقتصادی کوچک، به منظور جلوگیری از ورشکستکی و اخراج کارکنان می تواند شامل حال سینماداران و دیگر اصحاب فرهنگ و هنر نیز شود.

نماینده مردم لارستان، خنج و گراش در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه باید تلاش کرد مبلغ در نظر گرفته شده فقط مختص مشاغل صنعتی نباشد بلکه کارهای هنری و فرهنگی را نیز پوشش دهد، ادامه داد: باید از حق و حقوق هنرمندان و افرادی -که در حوزه هنر فعالیت اقتصادی دارند- دفاع کرد بنابراین وزارت فرهنگ و ارشاد باید به مسئله ورود کنند.

وی بر ضرورت یافتن مسیرهای جدید برای عرضه آثار هنری تاکید کرد و افزود: طبیعی است در دوران مواجه با بیماری کرونا مسئله نشاط و تحرک فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی در فضای مجازی پررنگ شود، درواقع شرایط کنونی رزمایشی برای بهره مندی از ظرفیت فضای مجازی، جهت رونق عرصه فرهنگ در دوران پساکرونا است.

جعفرپور با اعتقاد به اینکه با رونق فضای مجازی می توان در بسیاری از هزینه های فیزیکی متحمل شده صرفه جویی کرد، اضافه کرد: اگرچه ممکن است برخی از این راه ها زود بازده نباشند اما باید بتوان پس از کرونا نیز برخی از فعالیت های فرهنگی را در فضای مجازی انجام داد.

این نماینده مجلس با بیان اینکه وزارت فرهنگ و ارشاد نیز به دنبال چاره جویی و کاستن از بار آلام و خسارات مادی اصحاب فرهنگ و هنر است، اظهار کرد: باید با آسان تر کردن کارها و بروکراسی اداری، تلاش کرد این گردنه را نیز به سلامت پشت سر گذاریم.

رییس کمیسیون فرهنگی مجلس بیان کرد: کمیسیون فرهنگی در آخرین روزهای فعالیت خود در مجلس دهم آمادگی دارد در حوزه نظارت و قانونگذاری، جهت کاهش مشکلات اقتصادی آن ها در کنار اصحاب فرهنگ و هنر باشد./

پایان پیام

لینک خبر :‌ خانه ملت
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۲/۰۹

جهان را به دو دوره پیشاکرونایی و پساکرونایی می توان طبقه بندی کرد

.

آن تجربه جمعی را باهم روایت کنیم

.

با سپاس از رسانه ها، پویشگران و مرکز رسانه های دیجیتال

لینک خبر :‌ سرآمد
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۲/۰۹

فهیمه پناه آذر روزنامه نگار

شیوع ویروس کووید-19 در 2 ماه گذشته باعث شد تا مشکلات اقتصاد هنر برجسته تر شود و خود را بیشتر نشان دهد. بیش از 2 ماه است که درِ سالن های سینما، تئاتر، موزه ها، گالری ها و... بسته شده؛ همین تعطیلی نشان داد که بخش خصوصی و اقتصاد فرهنگ و هنر هنوز نتوانسته به خوبی ساماندهی شود که در همین مدت همه چیز به هم ریخته و مشکلات یکی پس از دیگری خود را به شکل های مختلف نشان می دهد. توسعه ناموزون بخش هنر، توسعه ای که برایش نقشه راهی وجود نداشته و ندارد. هنرمندانی که با تحصیل در دانشگاه ها و مؤسسه های آموزشی وارد فضای حرفه ای هنر شده اند اما کاری برای انجام ندارند؛ یک ناهمگونی که در تئاتر، سینما، موسیقی و... دیده می شود. آنها به سبب نبود شغل در رشته های مختلف باز هم وارد گردونه تدریس در آموزشگاه ها و... شده و همچنان این چرخه ناموزون را ادامه می دهند؛ توسعه ای که حالا در آمار بیکاری هنرمندان به خوبی دیده می شود. تعریف نشدن بخش های مختلف هنری به عنوان شغل در وزارت کار یکی از همین مشکلات است. حالا که قرار شده وزارت کار به بیکاران وام بدهد و از آنها حمایت مالی کند، اهالی هنر در این میان با وجود نداشتن عنوان شغلی چه سهمی خواهند داشت؟ عنوان شغلی موضوعی است که سال های سال درباره اش صحبت شده اما این صحبت ها و اعتراض ها راه به جایی نبرده و کسی آن را نشنیده است؛ عدم عنوان شغلی هنرمند در این 2 ماه دیده شده تا جایی که وزارت ارشاد قرار است مشاغلی را به وزارت کار معرفی کند تا براساس مصوبه دولت به آنها وام ارائه شود و یا حمایت های مالی صورت گیرد. بحث دیگری که در این دوران، کمبودش به شدت محسوس است، نبود بودجه کافی در خود وزارت فرهنگ و ارشاد است. وزارتخانه ای که در ردیف بودجه با کمترین ها اداره شده و حالا که مشکلات زیادی دامن هنرمندان و بخش های مختلف را گرفته است حتی نمی تواند حمایت های حداقلی از آنها داشته باشد. بودجه حداقلی که شاید کرونا باعث شود برای افزایش آن فکری شود.
در میان انبوه مشکلات که به طور حتم با بازشدن در سالن ها و ازسر گیری فعالیت ها مشکلات دیگر نیز به آن اضافه می شود، راهکار های حمایتی موقت نیز دیده می شود؛ ازجمله بخشیدن اجاره بهای سالن های دولتی از سوی دولت که براساس مصوبه هیأت وزیران؛ تمامی دستگاه های اجرایی و شهرداری های سراسر کشور مجاز هستند نسبت به بخشودگی کامل اجاره بهای اماکن واگذارشده به بخش خصوصی در طول دوره تعطیلی مربوط به جلوگیری از انتشار ویروس کرونا یا افزایش دوره بهره برداری حسب شرایطی و چارچوب واگذاری اقدام کنند.
این خبر از سوی لادن حیدری، معاون توسعه مدیریت و منابع وزارت ارشاد در حالی عنوان شده که بسیاری از تماشاخانه های خصوصی نیز نگران اجاره بهای خود هستند. اجاره هایی که هر ماه با اجرای نمایش و برگزاری نمایشگاه و... پرداخت می شد و حالا سالن دارها نگران ورشکستگی و تعطیلی سالن ها بعد از شروع فعالیت هستند. حیدری عنوان کرده: تدوین سیاست های حمایتی از فعالان اقتصادی و کسب و کارهای فرهنگی، هنری و رسانه ای که در زمره پیشتازان اجرای محدودیت های ستاد بحران کرونا با توقف فعالیت هایشان قرار دارد، از نخستین روزهای بحران در دستور کار وزارت ارشاد قرار گرفته است و با پیگیری های وزیر ارشاد، هیأت دولت بخشودگی اجاره بهای فضاهای فرهنگی و هنری واگذار شده به بخش خصوصی را تصویب کرده است. به گفته این معاون وزارتخانه؛ بر مبنای این مصوبه هیأت دولت و به دستور وزیر ارشاد، فعالان بخش غیردولتی که مجتمع های فرهنگی و هنری را در اختیار دارند و با همه گیری بیماری کرونا از ادامه فعالیت شان بازمانده اند، از پرداخت اجاره بهای اسفند و فروردین ماه در سال جاری معاف هستند.

لینک خبر :‌ روزنامه همشهری
معاون مدیریت توسعه و منابع وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در گفت و گویی با مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی مجموعه اقدامات این وزارتخانه با هدف حمایت از کسب و کارهای فرهنگی متاثر از ویروس کرونا را تشریح کرد.

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، لادن حیدری مسئول محیط کسب و کارهای فرهنگی این وزارتخانه درباره حمایت دولت برای جبران خسارت های مالی از کسب و کارهای فرهنگی گفت: در راستای حمایت از کسب و کارهای آسیب دیده حوزه فرهنگ و هنر در بحران کرونا سه دسته اقدام از اسفند سال گذشته در دستور کار قرار گرفت و پیگیری ها در این راستا تا حصول نتیجه مطلوب ادامه خواهد داشت.

وی ادامه داد: این اقدامات شامل تدوین و پیشنهاد بسته های حمایتی، برآورد میزان خسارت های وارده و رایزنی های لازم برای جلب حمایت ها و مصوبات دولتی در جبران خسارت کسب و کارهای بخش فرهنگ و هنر می شود.

حیدری در تشریح این سه اقدام تصریح کرد: تدوین سیاست های حمایتی برای فعالان اقتصادی و کسب و کارهای فرهنگی، هنری و رسانه ای که در زمره پیشتازان اجرای محدودیت های مصوب ستاد بحران کرونا با توقف فعالیت هایشان قرار دارند، از نخستین روزهای بحران در دستور کار وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی قرار گرفت . گام اول درج کسب و کارهای زیان دیده بخش فرهنگ و هنر در شمار کسب و کارهای مشمول دریافت بسته های حمایتی مصوب هیأت دولت و بانک مرکزی در مصوبه یازدهم فروردین ماه سال جاری هیأت دولت بود، بلافاصله پس از تصویب؛ برآورد اولیه خسارت، بسته های حمایتی، تدوین و به مراجع ذیربط پیشنهاد شد.

وی افزود: در همین راستا و با پیگیری های وزیر محترم، بخشودگی اجاره بهای فضاهای فرهنگی و هنری واگذار شده به بخش خصوصی در هیأت دولت، به تصویب رسید و ابلاغ شد. بر مبنای این مصوبه هیأت دولت و به دستور وزیر محترم، فعالان بخش غیردولتی که مجمتع های فرهنگی و هنری را در اختیار دارند و با همه گیری بیماری کرونا، از ادامه فعالیت شان بازمانده اند، از پرداخت اجاره بهای فروردین و اردیبهشت ماه در سال جاری معاف هستند .

معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در عین حال تاکید کرد: امیدوارم با تخصیص اعتبار مورد نیاز در قالب کمک های بلاعوض و اعطای تسهیلات و بخشودگی ها، از میزان نگرانی ها و خسارت ها بکاهد .

بخشودگی اجاره بهای فضاهای فرهنگی و هنری بخشی از تنگناها را کاهش می دهد

مسئول محیط کسب و کارهای فرهنگی درباره تهیه و در نظر گرفتن بسته های حمایتی هم گفت: بسته های حمایتی پیشنهادی وزارتخانه در قالب تسهیلات (کم بهره و قرض الحسنه) و همچنین کمک های بلاعوض در قالب یارانه برای جبران خسارت وارده و پرداخت حقوق و نیز بخشودگی و یا استمهال تعرفه های بیمه، عوارض و هزینه هایی چون اجاره بها، به مراجع ذیربط ارسال شده که با توجه به مصوبه هیات دولت برای بخشودگی اجاره بهای فضاهای فرهنگی و هنری بخشی از تنگناهای موجود به دلیل اثرات زیان بار تحریم و تعطیلی مراکز فرهنگی و هنری در روزهای مبتلا به کرونا کاهش می یابد.

رعایت تمامی قوانین بهداشتی با هدف سلامت کارکنان

حیدری در بخش دیگری از این گفت و گو به اقدامات این معاونت در سطح وزارتخانه هم اشاره کرد و گفت: با توجه به تاکید وزیر محترم و اهمیت سلامت کارکنان ، تلاش در رعایت پروتکل های بهداشتی برای حفظ سلامت کارکنان از اولویت های این معاونت است.

معاون توسعه مدیریت و منابع وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ادامه داد: حضور کارکنان به صورت شیفتی در وزارتخانه یکی از اقدامات در این زمینه است.

وی ممنوعیت تمامی جلسات واحدها تا اطلاع ثانوی، ممنوعیت دعوت از میهمان و محدودیت ورود ارباب رجوع تا حد امکان و برقراری ارتباط از طریق ارتباط تلفنی و رسانه های مجازی را از دیگر اقدامات این معاونت در حوزه سلامت کارکنان برشمرد.

حیدری افزود: اعمال قوانین بهداشتی و ضدعفونی مستمر اماکن عمومی در سطح وزارتخانه، محدودیت عزیمت به مأموریت های اداری داخل شهری، تعطیلی مراکز اقامتی در اختیار وزارتخانه، تعطیلی فعالیت های ورزشی تا اطلاع ثانوی و ... از دیگر اقدامات در این زمینه است.

لینک خبر :‌ وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی
در جلسه شورای برنامه ریزی و هماهنگی بعثه مقام معظم رهبری و سازمان حج و زیارت به خالی بودن ظرفیت کاروان های حج تمتع 99 و کاهش کمی و افزایش کیفیت هتل های اجاره شده برای زائران خانه خدا در عربستان اشاره شد.

به گزارش خبرگزاری فارس، جلسه شورای برنامه ریزی و هماهنگی بعثه مقام معظم رهبری و سازمان حج و زیارت به ریاست حجت الاسلام والمسلمین سیدعبدالفتاح نواب نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت برگزار شد.

در این جلسه مرتضی اسدزاده رئیس کمیته مسکن حوزه حج با اشاره به اینکه تعداد هتل های اجاره شده برای اسکان زائران ایرانی در مقایسه با سال گذشته کمترشده و از نظر کیفیت ارتقاء یافته است، اظهار داشت: 69 هتل در مکه مکرمه و 18 هتل در مدینه منوره به اسکان حجاج اختصاص یافته و قراردادها با طرف های سعودی منعقد شده است.

اسدزاده با اشاره به اینکه کاهش تعداد هتل ها در صرفه جویی در بخش های اجرایی نیز تاثیر دارد، افزود: مراسم قرعه کشی اسکان بین گروه های همسان در استان ها برای حج تمتع پیش رو یکشنبه (7 فروردین ماه) انجام شد و سهمیه لازم به هر استان بنا بر ظرفیت کاروان ها و تمهیدات اندیشیده شده، اختصاص یافت.

در این جلسه نماینده ولی فقیه درامور حج و زیارت با اشاره به اینکه زائران حج آینده در580 کاروان سازماندهی و اعزام خواهند شد، اظهارداشت: خوشبختانه کمیته مسکن خوب عمل کرده است و با توجه به محدودیت ها و ملاحظاتی که وجود دارد، رعایت عدالت در توزیع هتل ها و اسکان زائران به رضایتمندی بیشتر زائران منجر خواهد شد.

علیرضا رشیدیان رئیس سازمان حج و زیارت نیز به وضعیت عربستان در این ایام با توجه به شیوع ویروس کرونا در این کشور اشاره کرد و گفت: فعالیت های مربوط به حج، براساس برنامه ریزی انجام شده و پیش بینی سناریوها برای شرایط مختلف پیگیری می شود.

وی افزود: درخصوص سفرهای عتبات عالیات و سوریه نیز پروتکل های بهداشتی با نظر وزارتخانه و سازمان های مرتبط تهیه شده و به طرف های مقابل ارائه شده است تا با فروکش کردن بیماری کرونا امضا و برای تردد زائران دو طرف اجرایی شود.

در ادامه این جلسه اکبر رضایی سرپرست معاونت حج و عمره سازمان حج و زیارت از نام نویسی بیش از 58 هزار نفر از دارندگان قبوض ودیعه گذاری لغایت 31 خرداد ماه سال 1386 در کاروان های حج آینده خبر داد و گفت: وضعیت استان ها از نظر ثبت نام متفاوت است و نام نویسی برای تکمیل ظرفیت خالی کاروان ها ادامه دارد.

انتهای پیام/

لینک خبر :‌ خبرگزاری فارس
سید باقر میرعبداللهی از برگزاری نخستین دوره مجازی مشاوره کتابدار خبر داد.

به گزارش گروه فرهنگ و هنر خبرگزاری آنا ، سید باقر میرعبداللهی مدیرکل تامین منابع نهاد کتابخانه های عمومی کشور، با اشاره به برگزاری اولین دوره مجازی مشاوره کتابدار گفت: با توجه به شرایط موجود و با موافقت دبیرکل نهاد کتابخانه ها، دوره های مشاوره کتابدار به صورت مجازی و از طریق سامانه آموزش مجازی اداره کل پژوهش از نیمه اردیبهشت آغاز خواهد شد.

وی با اشاره به بازخوردهای مثبت برگزاری دوره های آموزشی مشاوره کتابدار از طرف کتابداران شرکت کننده، افزود: به واسطه استقبال کم نظیر کتابداران و برای استفاده حداکثری کتابدارانی که موفق به حضور در دوره های پیشین مشاور کتابدار نشدند، این دوره ها به صورت مجازی برگزار خواهد شد و کتابدارانی که در دوره های قبلی شرکت نکرده اند، می توانند از تاریخ مذکور درخواست خود را برای شرکت در این دوره اعلام کنند.

مدیرکل تامین منابع نهاد کتابخانه ها در ادامه به سرفصل های پیش بینی شده در این دوره اشاره کرد و گفت: برای این دوره، دو سرفصل موضوعی پیش بینی شده که شامل تجربه های خواندن 1 و داستان های عامه پسند ایرانی (مضمون و فرم) است. محتوای تولیدی به صورت فایل تصویری در سامانه آموزش الکترونیکی نهاد بارگزاری می شود. سرفصل های دوره های دوم تا پنجم نیز پیش بینی شده و پیگیری های لازم برای تولید محتوای آن دوره ها در حال انجام است که به تناوب زمانی تا آذرماه سال جاری برگزار خواهد شد.

دوره های آموزشی مشاوره کتابدار نهاد کتابخانه های عمومی کشور پیش از این به صورت حضوری و در شهرهای اردبیل، دزفول، ساری، تنکابن، شیراز، بندرعباس، مشهد، تبریز و اهواز برگزار شده اند.

انتهای پیام/4028/

لینک خبر :‌ خبرگزاری آنا
آموزش آنلاین و غیرحضوری حج 99 از دهم اردیبهشت ماه آغاز می شود.

به گزارش ایسنا به نقل از پایگاه اطلاع رسانی حج، حجت الاسلام والمسلمین محمدعلی اخویان مدیر آموزش بعثه مقام معظم رهبری در جلسه توجیهی کارشناسان آموزش دفاتر نمایندگی بعثه مقام معظم رهبری، گفت: با توجه به شیوع ویروس کرونا و محدودیت در خصوص برگزاری اجتماعات و جلسات آموزش حضوری و همچنین بر اساس تصمیمی که از سوی حوزه نمایندگی ولی فقیه در امور حج و زیارت گرفته شده است، برنامه های آموزش زائران حج تمتع 1399 از روز چهارشنبه دهم اردیبهشت ماه به صورت غیرحضوری و آنلاین برگزار می شود.

به گفته او، برنامه و تقویم آموزشی زائران به دفاتر نمایندگی بعثه مقام معظم رهبری در سراسر کشور اعلام شده و قرار است در تمام استان ها برای برگزاری دوره های آموزش زائران به مدیران و روحانیان کاروان ها اطلاع رسانی شود.

وی ادامه داد: هرچند برگزاری جلسات آموزشی به صورت حضوری بسیار تأثیرگذار و مهم است، اما با توجه به محدودیت های اعمال شده از سوی ستاد مبارزه با کرونا، در حال حاضر تنها از طریق آنلاین دوره ها را می توان برگزار کرد و پس از عادی شدن وضعیت شهرها، دوره های تکمیلی با رعایت پروتکل های بهداشتی به صورت حضوری برای زائران برگزار خواهد شد.

اخویان گفت: نرم افزارهای آموزشی و لوح های فشرده با موضوع آموزش کاروان های حج نیز تهیه شده که زائران می توانند افزون بر فراگیری دوره های آنلاین، این آموزش ها را از طریق سامانه زائر به نشانی http://zaer.hajj.ir/ دریافت کنند. البته در حال حاضر امکان تشکیل کاروان های مجازی در بستر شبکه های اجتماعی و فضای مجازی برای تمامی زائران فراهم شده است که می توانند برای برگزاری جلسات آموزشی از این طریق اقدام کنند.

انتهای پیام

لینک خبر :‌ خبرگزاری دانشجویان ایران
کاوه خورابه گفت: اگر شرایط پیش آمده به دلیل ویروس کرونا ادامه دار باشد به سمت برگزاری بزرگداشت مفاخر در فضای مجازی می رویم.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۲/۰۹

سرویس فرهنگ و ادبیات هنرآنلاین: کاوه خورابه معاون علمی و پژوهشی انجمن آثار و مفاخر فرهنگی، با این توضیح که تقریبا همه فعالیت های انجمن به غیر از مراسم بزرگداشت مفاخر در حال انجام است به هنرآنلاین گفت: این مراسم با حضور مردم برگزار می شود و با توجه به شرایط فعلی و رعایت فاصله گذاری اجتماعی در حال حاضر انجام آن امکان پذیر نیست. اما شخصیت ها همه معین شدند و مشغول ترجمه زندگی نامه و خدمات فرهنگی آن ها هستیم. این روزها به شدت به این موضوع فکر می کنیم اگر این روند ادامه دار باشد به سمت برگزاری بزرگداشت ها در فضای مجازی برویم و این فضا را احیا کنیم و پی بگیریم.

خورابه با بیان این که با اپیدمی کرونا ارتباط با استادان دچار مشکل شد ولی تاکید داشتیم این ارتباط باید برقرار باشد، ادامه داد: در انجمن رسم بر این است که با توجه به نشست ها، بزرگداشت ها و همایش ها دیدارهای رو در رو با استادان داشته باشیم. با توجه به این که امکانش نبود از فضای مجازی بهره بردیم. یکی از کارهایی که از قبل عید آغاز شده و هم چنان پی گیری می شود مصاحبه صوتی و تصویری با بزرگان و اساتید هم چون مهدی حجت، سیدعبدالله انوار، رسول جعفریان و صادق خرازی است با پیام هایی با محوریت ویروس کرونا، نوروز و امید که در تلگرام و سایت انجمن منتشر شدند و در دسترس قرار دارند. این فعالیت ادامه دارد زیرا که شنوندگان مشتاق شنیدن هستند.

عضو گروه موسیقی فرهنگستان هنر با این توضیح که در حوزه مکتوبات نیز پی گیر کارها هستیم و مجلات چاپ شدند، افزود: "نامه انجمن"، "حکمت نامه" نشر یافتند و "مفاخر ماندگار" ویژه نامه ای برای نوروز و کرونا در دست چاپ است. در حال حاضر کتاب فروشی انجمن به روی مخاطبان باز است ولی به تقاضاهایی که برای تهیه کتاب بدست مان می رسد هم پاسخ گو هستیم.

خورابه با این توضیح که یکی از کارهایی که به طور جدی در انجمن دنبال می شود توجه به روزهای است که در تقویم به نام بزرگی نامیده شده، افزود: تصمیم داریم قسمت هایی از سخنرانی هایی که در طول سال های قبل بنا بر مناسبت ها انجام شده را بازبینی کرده و از طریق فضای مجازی سایت و کانال تلگرامی نشر دهیم. هر چند در فروردین ماه به مناسبت روز عطار، حسن بلخاری رئیس انجمن فایل صوتی جدیدی منتشر کرد.

لینک خبر :‌ هنر آنلاین
ربنای شجریان که به جرات می توان گفت همه ایرانیان و شاید هم ایرانیان، خاطرات زیادی از آن به یاد دارند، با وجود علاقه مردم به این مناجات، بعد از 11 سال همچنان پخش این اثر ماندگار همچنان در رسانه رسمی کشور ممنوع است.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۲/۰۸

به گزارش آژانس خبری تبریزمن به نقل از روزنامه آرمان ملی، 11 سال پس از ممنوعیت پخش ربنای استاد شجریان در تلویزیون، مسئولان و روابط عمومی سازمان صداوسیما اینک در پاسخ به پیگیری ها درباره پخش ربنا با صدای شجریان در رمضان 99 تنها به یک جمله بسنده می کنند: چیزی نشنیده ایم، پس اطلاعی نداریم.

▪️ماجرای پخش نشدن ربنای شجریان چیست؟

ماجرای پخش نشدن صدای استاد محمدرضا شجریان از تلویزیون و رادیو، موضوع امروز و دیروز نیست. درخواست محمدرضا شجریان برای عدم پخش صدایش از رسانه ملی یک بار در سال 74 و بار دیگر در سال 88 مطرح شد. استاد بی بدیل موسیقی ایرانی در دومین درخواستش نامه ای به سیدعزت الله ضرغامی نوشت و از رئیس آن زمان سازمان صدا و سیما موکدا خواست صدایش را از رادیو و تلویزیون پخش نکنند.

در نامه کوتاه استاد شجریان چنین آمده بود: صدا و سیما در شرایط فعلی مستمرا اقدام به پخش سرودهای میهنی اینجانب به ویژه ایران ای سرای امید می کند. مستحضرید این سرود و دیگر سرودهای خوانده شده متعلق به سال های 57و 58 است و هیچ ارتباطی به شرایط کنونی ندارد. اینجانب سال 1374هم اعلام کردم راضی به پخش آثار خود از صدا و سیما نیستم، مجددا تقاضای خود را تکرار می کنم.

اعتراض استاد شجریان در سال 74 مربوط به موج پخش آهنگ های موسیقی پاپ از صدا و سیما بود اما در سال 88 به دنبال این نامه پس از حدود سه دهه حتی دعای ربنای استاد شجریان هم در ماه رمضان پخش نشد و این منع خودخواسته همچنان ادامه دارد. البته در سال های اخیر تصویر و خبرهای استاد شجریان بارها از رسانه های رسمی به ویژه رادیو و تلویزیون پخش شده و آلبوم های او مجوز گرفته و به بازار آمده اند. هر چند بیماری استاد آواز این فرصت را از علاقه مندان ایشان گرفته تا صدای بی نظیر خواننده مرغ سحر را بار دیگر روی صحنه بشنوند.

▪️عذرخواهی شرط بازگشت!

اسفندماه سال 93بود که سخنگوی وقت وزارت ارشاد دولت یازدهم در سخنانی عجیب مدعی شد شرط بازگشت استاد محمدرضا شجریان به صحنه عذرخواهی است.

حسین نوش آبادی که شاید در نشست خبری خود متوجه بازتاب های این اظهارنظر نشده بود، کمتر از چند ساعت بعد اشتباه خود را تصحیح کرد و گفت: ضرورتی برای عذرخواهی شجریان احساس نمی کنیم.

با این حال، دوری خودخواسته استاد بی بدیل آواز ایرانی همچنان ادامه دارد و دوستداران موسیقی سنتی صرفا باید با آلبوم های او خوش باشند. اما با توجه به شدت بیماری استاد، شاید ماه رمضان امسال بهترین فرصت برای پخش مناجات ربنای ایشان باشد.

لینک خبر :‌ تبریزمن
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۲/۰۹ سایت های دیگر : پایگاه اطلاع رسانی رادیو خبرگزاری شبستان

برنامه نگارخانه امروز سه شنبه 9 اردیبهشت ماه تلاش می کند تا در ارتباط با مسئولان وضعیت اعطای تسهیلات و صندوق اعتباری برای کمک به هنرمندانی که از شیوع کرونا و تعطیلی مراکز فرهنگی- هنری آسیب دیده اند را بررسی کند.
سید مجتبی حسینی معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی پیش از این با تاکید بر اینکه یکی از دغدغه های اصلی این معاونت تلاش برا ی تامین منابع با هدف حمایت از جامعه هنری به دلیل تعطیلی فعالیت های فرهنگی و هنری است، گفته بود : اولویت اصلی و مهمترین دغدغه معاونت امور هنری وزرات فرهنگ و ارشاد اسلامی توجه به آسیب هایی است که به دلیل تعطیلی فعالیت های فرهنگی و هنری به هنرمندان و فعالان هنر وارد شده است.
برنامه نگارخانه برنامه ای از گروه ادب و هنر رادیو فرهنگ به تهیه کنندگی رضا غیور و کارشناسی و اجرای امیر راد است که ساعت 16 به مدت 40 دقیقه با موضوع هنرهای تجسمی برروی موج اف ام ردیف 106مگاهرتز از رادیو فرهنگ پخش می شود.

لینک خبر :‌ رادیو فرهنگ
تهران- ایرنا- اداره کل هنرهای نمایشی نخستین گزارش خود را در رابطه با رصد و پیگیری شرایط و مشکلات گروه های نمایشی و تماشاخانه های خصوصی در وضعیت همه گیری بیماری کرونا منتشر کرد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل هنرهای نمایشی، این نهاد نخستین گزارش مربوط به تعطیلی تماشاخانه ها و فعالیت گروه های نمایشی در پی شیوع ویروس کرونا را در 11 بند پس از بررسی شرایط موجود به شرح زیر منتشر کرد.

بر اساس این گزارش، نظر به تعطیلی تماشاخانه ها و فعالیت های نمایشی در سراسر کشور، اداره کل هنرهای نمایشی از روزهای آغاز سال 99 ضمن پرداخت بخشی از مطالبات معوقه گروه های نمایشی و پیگیری پرداخت باقی مانده تعهدات در راستای سیاست های دولت برای حمایت از هنرمندان آسیب دیده در وضعیت پیش آمده تحت شیوع ویروس کرونا، با تعریف ماموریتی برای کارشناسان، ستادی را با هدف رصد و پیگیری شرایط و مشکلات گروه های نمایشی و تماشاخانه های خصوصی تشکیل داده است.

این گزارش می افزاید: در این راستا موارد ذیل به آگاهی می رسد. 1. بخشی از حمایت های غیرمستقیم مانند ایجاد تسهیلات برای بیمه تامین اجتماعی هنرمندان توسط صندوق اعتباری هنر در حال پیگیری است. همچنین با هدف حمایت از موسسات و گروه های نمایشی که اماکنی را از دستگاه های اجرایی اجاره کرده اند، هیئت محترم وزیران در جلسه سوم اردیبهشت سال جاری مصوب کرده که کلیه دستگاه های اجرایی و شهرداری های سراسر کشور مجازند نسبت به امهال یا بخشودگی کامل اجاره بهای اماکن واگذار شده به بخش خصوصی در طول دوره تعطیلی مربوط به جلوگیری از انتشار ویروس کرونا یا افزایش دوره بهره برداری حسب شرایط و چهارچوب واگذاری اقدام کنند. این مصوبه به ویژه برای انجمن ها و موسسات در استان ها و گروه های کمدی شبانه که غالبا فعالیت آن ها در اماکن استیجاری از دستگاه های اجرایی و شهرداری ها متمرکز است ایجاد ظرفیت می کند.

2. ستاد مذکور در اداره کل هنرهای نمایشی هم اکنون در حال جمع آوری اطلاعات تمام اجراهای نمایشی اسفندماه 98 در تهران و دیگر استان هاست.

3. اطلاعات تمام نمایش های اسفندماه 98 شهر تهران که پروانه اجرای آن ها از سوی اداره کل هنرهای نمایشی صادر شده در این اداره کل موجود است و به جهت حفظ سلامتی هنرمندان و رعایت پروتکل های بهداشتی نیازی به مراجعات حضوری نیست.

4. اطلاعات نمایش هایی که برای فروردین و اردیبهشت 99 پروانه داشته اند یا مقرر بوده است بازبینی شوند در شورای ارزشیابی و نظارت بر نمایش اداره کل هنرهای نمایشی وجود دارد و بررسی می شوند.

5. در استان ها نیز اطلاعات مربوط به اجراهای اسفند 98 و فروردین و اردیبهشت 99 توسط ادارات کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ها با همکاری انجمن هنرهای نمایشی آن ها جمع آوری و توسط کارشناس معین استان در درگاه های استانی سایت ایران تئاتر بارگذاری خواهد شد. لذا در این خصوص هم نیازی به مکاتبه با این اداره کل یا مراجعه حضوری هنرمندان به ادارات کل استان ها نیست و در صورت لزوم تبادل اطلاعات از طریق ایمیل یا شبکه های اجتماعی قابل انجام خواهد بود.

6. اطلاعات تماشاخانه های فعال در حال تجمیع و تطبیق با سوابق موجود در این اداره کل است. منظور از تماشاخانه های فعال، اماکنی هستند که در طول سال بیش از 5 اثر نمایشی در آن ها اجرای عمومی شده باشد.

7. پس از تجمیع اطلاعات مذکور و نیز ابلاغ مبلغ حمایتی از سوی دولت، میزان حمایت ها و شیوه انجام آن اعلام خواهد شد.

8. برای انجام بند 6، از نظرهای نمایندگان تشکل ها و انجمن های صنفی و تخصصی بهره گیری خواهد شد.

9. اولویت رسیدگی ستاد در مرحله اول، اجراهای اسفند 98، فروردین و اردیبهشت 99 و وضعیت تماشاخانه ها خواهد بود. با توجه به وضعیت اعلامی از سوی ستاد ملی مقابله با کرونا، تدابیر دولت و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی رسیدگی به دیگر مسائل نیز در دستور کار قرار خواهد گرفت.

10. با توجه به این که در روزهای اخیر در مورد شرایط بازگشایی سینماها مطالبی منتشر شده است به آگاهی می رساند در این مورد قیاس تئاتر با سینما، قیاس موجهی نیست. حضور گروه های نمایشی شامل بازیگران و همکاران پشت صحنه، مسئولان فنی و اداری تماشاخانه ها و تماشاگران در قیاس با اکران فیلم در سینماها شرایط و دستورالعمل های بسیار متفاوتی را می طلبد. از این رو هرگونه تصمیم برای بازگشایی تماشاخانه ها با در نظر گرفتن این تفاوت ها و البته وضعیت اعلامی از سوی ستاد ملی مقابله با کرونا و ستادهای استانی خواهد بود.

11. می دانیم معضل جهانی کرونا بر وجوه مختلف زندگی انسان معاصر سایه افکنده و خیل عظیمی از افراد و مشاغل را دچار بحران کرده است. بی شک گذر از این شرایط با همدلی و همراهی میسر خواهد شد.

لینک خبر :‌ خبرگزاری جمهوری اسلامی
صبا رمضان با بیان اینکه در شرایط کنونی برگزاری کلاس های آنلاین به نفع هنرجویان و معلمان هنر است، گفت: دولت با اهدای بسته اینترنتی آموزشی به هنرجویان و معلمان می تواند به فرایند آموزش آنلاین کمک کند.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۲/۰۹

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری شبستان ، از زمان فراگیری اینترنت در دنیا آموزش آنلاین از جمله شیوه های آموزشی بود که در دنیا به سرعت مرسوم شد و مدرسان در حوزه های مختلف کلاس های آموزشی خود را با این شیوه برپا کردند، آموزش آنلاین در روزهای شیوع کرونا و قرنطینه بودن مردم در خانه ها کمک بزرگی به مردم می کند چرا که امکان حضور آنها در کلاس های حضوری وجود ندارد، همانطور که می دانید تمامی فعالیت های آموزشی و هنری به دلیل شیوع کرونا و برای حفظ سلامت شهروندان تا اطلاع ثانوی از سوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تعطیل شده است، یکی از راهکارهای مهم و اساسی برای عقب نماندن از درس و کلاس آموزش آنلاین است، در این ایام بسیاری از مدرسین هنری به صورت آنلاین به هنرجویان آموزش می دهند، یکی دیگر از آموزش دهندگان آنلاین صبا رمضان ، نوازنده و مدرس ساز های کوبه ای است که کلاس هایش را برای هنرجویان خود به صورت آنلاین برگزار می کند، با این هنرمند و مدرس موسیقی به گفتگو نشسته ایم که در زیر می آید:

در شرایط کنونی که بحران کرونا موسسه های آموزشی را تعطیل کرده است، چقدر آموزش های آنلاین می تواند موثر باشد؟

در شرایط کنونی به نظرم آموزش آنلاین خیلی میتواند تاثیر گذار باشد، در این شرایط برگزاری کلاس آنلاین هم می تواند به نفع معلم و هم هنرجو باشد، همانطور که می دانید هنرجویان در این وضعیت بیشتر در خانه هستند و وقت بیشتری برای تمرین دارند و می تواند از این فرصت به دست آمده استفاده مفید ببرد.

آیا در تدریس آنلاین محدودیت هایی هم برای هنرجویان وجود دارد؟

به نظرم در کلاس حضوری درک مستقیم از مفاهیم برای هنرجویان خیلی مطلوب تر است اما در کلاس های آنلاین آنچنان محدودیتی برای هنرجو وجود نخواهد داشت.

مدرس آنلاین چه محدودیت هایی دارد ؟

کلاس های آموزش آنلاین انرژی بیشتری از معلم خواهند گرفت اما نمی شود اسم این را محدودیت گذاشت.

زمان بندی کلاس ها باید چگونه باشد؟

زمان بندی کلاس های آنلاین همانند کلاسهای حضوری است و فرقی با کلاس های حضوری ندارد.

فکر می کنید آیا در بحران کرونا و ایام قرنطینه آموزش آنلاین می تواند بخشی از فراغت هنرجویان را پر کند ؟

بله؛ صدر صد آموزش آنلاین در شرایط کرونا و قرنطینه خوب و عالی است؛ اتفاقا خود هنرجو ها هم در این وضعیت از برگزاری کلاس ها به صورت آنلاین راضی هستند.

دولت چه حمایت هایی می تواند به مدرسان و آموزشگاه هایی که آنلاین کلاس برگزار می کند داشته باشد؟

فکر می کنم دولت با اهدای بسته اینترنتی آموزشی به هنرجویان و معلمان هنر می تواند کمک خوبی به فرایند آموزش آنلاین داشته باشد.

پایان پیام/ 32

لینک خبر :‌ خبرگزاری شبستان
حسن دادشکر هنرمند باسابقه تئاتر کودک و نوجوان از پخش تولیدات کانون به صورت آنلاین در دورانی که ویروس کرونا باعث تعطیلی مکان های هنری و تفریحی کودکان شده است، قدردانی کرد.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۲/۰۸ سایت های دیگر : سینما پرس تئاتر آنلاین آمد خبر

به گزارش خبرنگار مهر ، با شیوع بیماری کووید-19 در کشور، روزانه یکی از تولیدات امور سینمایی و تئاترهای کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان به صورت آنلاین در پرتال اینترنتی کانون پرورش فکری منتشر می شود. یکی از آثار پخش شده، نمایش قصه نقلی و مادربزرگ به کارگردانی حسن دادشکر است.

حسن دادشکر کارگردان باسابقه تئاتر کودک درباره روند تولید و اجرای نمایش قصه نقلی و مادربزرگ در گفتگو با خبرنگار مهر یادآور شد: این نمایش را در سال 1370 نوشتم و کارگردانی کردم که خوشبختانه با استقبال بسیار خوبی از سوی مخاطبان روبه رو شد. با توجه به جنبه های آموزشی، تربیتی و پرورشی آن و استقبال بسیار خوب مخاطبان، به درخواست مرکز تولید تئاتر کانون، در سال 1372 یک بار دیگر آن را به صحنه بردم و البته مدتی هم در کرمانشاه اجرا شد. در جشنواره بین المللی نمایش عروسکی تهران مبارک هم بسیار مورد توجه قرار گرفت.

دادشکر درباره قصه این نمایش نیز توضیح داد: نقلی پسربچه روستایی باهوش و مهربان یست که می خواهد به دیدار مادربزرگش برود. اما در راه با جنگلبان برخورد کرده و او ضمن یادآوری خطرات جنگل، بوقی به نقلی می دهد که در مواجه با خطر آن را به صدا در بیاورد تا جنگلبان به کمکش بیاید. نقلی در مسیر با گرگی که خود را به صورت گوسفند مریضی درآورده برخورد می کند. گرگ او را به بیراهه می کشاند. قصه با درگیری نقلی و گرگ در خانه مادربزرگ ادامه پیدا می کند. نقلی که متوجه خطر شده بوقش را به صدا در می آورد. در نتیجه جنگلبان می رسد و مادربزرگ و نقلی نجات پیدا می کنند. در پایان نمایش بازیگران تنبیه گرگ را به تماشاگران واگذار می کردند. اما در اولین دوره اجرای این نمایش در سال 70 نوع برخورد کودکان تا حدودی تمایل به خشونت داشت و مایل بودند گرگ قصه در پایان کشته شود.

این هنرمند باسابقه تئاتر کودک و نوجوان با بیان اینکه من 2 بار این نمایش را اجرا کردم، اولین بار در سال 70 و دومین بار در سال 72. برخورد تماشاگران کودک در هر دوره با این نمایش متفاوت بود، افزود: نکته مهمی که باید در این خصوص گفته شود این است که در اجرای سال 70 با توجه به فاصله کمی که با دوران جنگ داشتیم، پایان نمایش اکثراً با خشونت مواجه می شد. یعنی کودکان تماشاگر هنگام تصمیم گیری برای تنبیه گرگ، تمایل به کشتن او داشتند. فکر می کنم این عکس العمل از تأثیرات جنگ در روح و روان کودکان آن دوران بود. در آن شرایط گروه بازیگران تلاش می کردند جنبه های آموزشی تربیتی را رعایت کرده و مخاطبان را به مسیری منطقی و درست برای تصمیم گیری هدایت کنند اما گاهی هم مجبور می شدند تن به کشتن گرگ قصه بدهند. در صحنه آغازین نمایش قصه نقلی تماشاگران به صحنه دعوت می شدند تا به صورت نمایشی از یک بازار سنتی ایرانی خرید کنند. بچه ها ضمن لذت بردن از حضور در صحنه، ارتباطی صمیمانه با بازیگران برقرار می کردند که به درک، دقت و دخالت منطقی و مناسب تماشاگران در جریان نمایش به ما کمک می کرد.

کارگردان قصه نقلی و مادربزرگ اظهار کرد: به خاطر دارم که در یکی از اجراهای سال 1372 کودکی از گرگ نمایش ترسید. هر چند تا پایان در سالن بود اما من متوجه ترس او شدم. نمی خواستم او با ترسش سالن اجرا را ترک کند. از والدینش خواستم تا بعد از اجرای نمایش در سالن بمانند تا به مدد تجربه هایی که در این زمینه داشتم او را با عروسک ها آشتی دهم. روز اول به کمک بازیگران و عروسک ها نتوانستیم توجه او را به خوبی جلب کنیم. ناامید نشدم و در روزهای بعد که دوباره برای دیدن نمایش آمد، با او طرح دوستی ریختم و ماسک گرگ را روی سر گذاشتم و چهار دست وپا در صحنه با او بازی کردم. بعد از مدتی تلاش بالاخره کودک خندان پشت من سوار شد و گرگ رانی کرد. بعد خودش ماسک گرگ را روی سر گذاشت و بازی گرگ عروسکی را بر صحنه پذیرفت و شادمان ما را ترک کرد.

وی تأکید کرد: با توجه به اینکه جنگ تحمیلی به تازگی پایان یافته بود، محدودیت های زیادی به لحاظ مالی وجود داشت اما آنچه که این اثر را ماندنی کرد حضور هنرمندانی عاشق، فداکار و متعهد و مسئول بود که دانش و توانایی خود را به کار گرفتند تا اثری درخور و شان کانون برای بچه های ایران تولید کنند. به راستی که کار فرهنگی و هنری در کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان انسان های توانا، صبور و به خصوص عاشق می طلبد. در بین عوامل این نمایش، سه نفر از هنرمندان بزرگ کشور با بنده همکاری داشتند که دیگر در بین ما نیستند اما آثارشان جاودانه است. استاد کامبیز صمیمی مفخم طراح صحنه، استاد بیژن نعمتی شریف طراح و سازنده عروسک و استاد آندره آرزومانیان نوازنده و موزیسین که ساخت موسیقی این نمایش را بر عهده داشت. یاد این سه گوهر هنر ایران را گرامی می دارم.

دادشکر ادامه داد: از دیگر عوامل این نمایش می توانم به اسدالله شعبانی اشاره کنم که اشعار نمایش را سرودند. همچنین ویدا قهرمانی، فروزان زاهدبیگی، فرزانه بهرام پور و اکرم قاسم پور نیز بازیگران و علیرضا حسین پور، محمدرضا شاملو عوامل دیگر نمایش قصه نقلی و مادربزرگ بودند. اما در سال 1372 که این نمایش یک بار دیگر اجرا شد، مجتبی معاف، همایون صلاحی، مهدی فرشیدی سپهر و غزاله مرادیان گروه بازیگران آن را تشکیل دادند و با بنده به عنوان نویسنده و کارگردان اثر در این نمایش همکاری داشتند.

این بازیگر و کارگردان تئاتر با اشاره به اینکه بچه های امروز گونه ای دیگر می اندیشند، بیان کرد: اما به جرات می توانم بگویم که این نمایش با مخاطبان امروز هم ارتباط مناسب و صمیمانه برقرار کند، چراکه جنبه های تخیلی و فانتزی عروسک ها بر صحنه، جادو می آفریند از طرفی جنبه های دراماتیک، اشعار، موسیقی زیبا و تصویرسازی های خلاقانه و بدیع آن در جذب مخاطب مؤثر و مفیدند. می شود گفت که این اثر به واقع یک اثر کانونی است زیرا به همه ی موارد تربیتی و پرورشی توجه ویژه دارد.

وی در پایان سخنان خود تصریح کرد: اقدام کانون برای پخش آثار فرهنگی و هنری خود به صورت آنلاین و مجازی در این دوران که دولت به علت شیوع بیماری کرونا مجبور به تعطیلی بسیاری مکان های فرهنگی هنری و تفریحی کودکان شده است، ستودنی و تحسین برانگیز است چراکه در راستای اهداف اصلی کانون که بردن فرهنگ و هنر در نزدیکی محل زندگی کودکان و نوجوانان است این بار آثار کانون مستقیم و به راحتی در منازل یا محل کار آن ها در اختیارشان قرار می گیرد این یعنی ارتباطی پیوسته و خلاق در خدمت رسانی سازنده به ایشان. باشد تا این بار نیز کانون از زیر سایه ناخواسته یا از پشت ابرهای پراکنده بادآورده چون خورشیدی فروزان به درآید بر کودکان و نوجوانان دیارمان بتابد و بر ایشان گرمی و روشنی بخشد. چنین باد. آرزوی قلبی من برای بچه های ایران و جهان تندرستی پایدار؛ شادی دل؛ و پویایی همیشگی اندیشه همراه با زیستی پاک و سالم با امید به آینده درخشانی است که خودشان آن را می سازند.

عکس از یونس پناهی است.

کد خبر 4910814

فریبرز دارایی

لینک خبر :‌ خبرگزاری مهر
یک تهیه کننده و ناشر حوزه موسیقی معتقد است روند رو به سقوط فرآیند تولید، بازاریابی و فروش محصولات موسیقایی در ایران پس از دوران کرونا تا پایان شش ماهه سال جاری نیز ادامه خواهد داشت.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۲/۰۹ سایت های دیگر : خبرگزاری مهر آمد خبر فرتاک نیوز خبرگزاری دانشجو آقای خبر

اعتمادآنلاین| محمد حسین توتونچیان تهیه کننده و ناشر حوزه موسیقی، ضمن اشاره به وضعیت نظام اقتصادی و عرضه محصولات موسیقایی در روزهای کرونایی و تعطیلی کامل اجراهای زنده بیان کرد: حقیقت این است که ویروس کرونا در دنیا نه تنها در سامانه های فروش بلکه در حوزه های تولید و اجرای موسیقی نیز تاثیر خود را به صورت کاملا ملموس گذاشته و ما در این حوزه چه در ایران و چه در تمام دنیا شاهد رکودی هستیم که بعید می دانم تا پایان شش ماهه اول سال جاری هم به پایان برسد.

او ادامه داد: حتی اگر بخواهیم به ماجرا کمی خوشبینانه نگاه کنیم و منتظر باشیم زنجیره شیوع ویروس کرونا در همین یکی دو ماهه آینده قطع شود، بر این باورم گردش مالی حوزه موسیقی و تمامی موارد مرتبط به آن قطعاً تا پایان شهریورماه در همین وضعیت نامطلوب قرار خواهد داشت چرا که اولا به دلیل شرایط اقتصادی ناهمگونی که در این زمینه به وجود می آید کالاهای غیراقتصادی از اولویت خانوارها خارج می شود و رکود اقتصادی شرایطی را فراهم می کند که خانواده ها و مردم از پذیرش کالاهای غیرضروری در سبد هزینه هایشان صرف نظر می کنند و در این شرایط، موسیقی نمی تواند به عنوان یک کالای ضروری مورد توجه قرار گیرد.

این تهیه کننده افزود: نکته دیگر هم که در این میان می تواند مورد توجه قرار گیرد، بحث حس باورپذیری مخاطبان درباره قطع زنجیره شیوع بیماری و انگیزه آن ها برای حضور مجدد در تالارهای اجرای کنسرت است. زیرا همین اقشاری که موسیقی را می بینند و دوست دارند و در جریان اجراهای زنده قرار می گیرند، طبیعتا به این سادگی ها برای حضور در سالن های کنسرت و اطمینان سلامتی راضی نمی شوند.

او افزود: به هر حال ماجرای ویروس کرونا از ابتدا برای بسیاری از ما جدی نبود ولی وقتی به نزدیکان و دوستانمان رسید و منجر به فوت تعدادی از آن ها شد تازه فهمیدیم که بحران چقدر جدی است و مراقبت ها و پیشگیری ها را آغاز کردیم.

حالا شما همین شرایط را تعمیم بدهید به دوران پساکرونا که چقدر کار تبلیغاتی نیاز است تا بالاخره مخاطب را مجاب شود که بحران تمام شده است.

این تهیه کننده موسیقی ادامه داد: این شرایط موضوعی است که به همین سادگی ها در ذهن تماشاگران نفوذ نمی کند زیرا ما به همان اندازه که برای مراقبت و جدی گرفتن خطر کار تبلیغاتی کردیم باید به همان میزان و یا حتی بیشتر برای دوران پسا کرونا نیز تبلیغ کنیم. شرایطی که به زعم من دربرگیرنده یک پروسه طولانی است و زمان می برد که ضمیر ناخودآگاه تماشاگران چه در ایران و چه در دنیا ترس را از خود جدا کند و مطمئن شود که می تواند به سالن کنسرت مراجعه کند.

توتونچیان در بخش دیگری از صحبت های خود تصریح کرد: کنار گذاشتن بیماری کووید 19 از زندگی تک تک ما انسان ها در تمام دنیا پس از پایان شیوع ویروس، قطعاً پروسه ای زمان بر خواهد بود و شما مطمئن باشید با برگزاری یک جشن نابودی و ماجراهایی از این دست، به راحتی هراس آن از ذهن ما نمی رود.

من حتم دارم حتی قشری که عمدتا فرهنگی بوده و برای تماشای کنسرت علاقه مندی هایی هم دارن نیز در این شرایط حاضر به حضور در اجراهای زنده نیستند. به هر حال باید بپذیریم که این قضایای پیش آمده حتی پس از قطع زنجیره شیوع نیز دست از سر موسیقی بر نمی دارد و دقیقاً همین جاست که نیاز تهیه کنندگان و تولیدکنندگان آثار موسیقی، به حمایت های دولتی بیشتر می شود.

او گفت: امروزه در اغلب کشورهای دنیا دولت ها تلاش می کنند تا در این شرایط بحرانی به کمک کمپانی های موسیقایی بیایند. به عنوان مثال تلاش هایی صورت می گیرد تا برای پرداخت مالیات، وام های بدون بهره اعطا شود. چرا که قبلا این کمپانی ها بودند که برای فعالیت های خود مالیات می دادند اما اکنون این وظیفه دولت است که در قالب یک بده بستان فرهنگی شرایطی را فراهم کند که این بار دولت ها به کمک کمپانی ها بیاید.

وگرنه اگر ماجرا مانند سابق باشد قطعاً مدیران کمپانی ها و تهیه کنندگان موسیقی مجبور می شوند در این روزگار تلخ کار تلخ تری کنند و آن بحث تعدیل کارمندان است که البته اگر این تعدیل هم اتفاق بیفتد، دولت ناچار است به شخص بیکار شده حقوق بیکاری بدهد که این نیز باعث می شود دولت باز هم ضرر کند.

منبع: مهر

لینک خبر :‌ پایگاه خبری اعتماد
شورای ارزیابی سی و پنجمین جشنواره موسیقی فجر در آخرین جلسه خود که روز هفتم اردیبهشت ماه برگزار شد درباره دستاوردهای این دوره تصمیماتی را اتخاذ کردند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی معاونت امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، آخرین جلسه شورای ارزیابی سی و پنجمین جشنواره موسیقی فجر، یکشنبه هفتم اردیبهشت ماه برگزار شد.در این جلسه، درباره سی و پنجمین جشنواره موسیقی فجر بحث و گفت وگو شد و مقرر شد بر اساس آیین نامه جشنواره موسیقی فجر نظرات نهایی شورا درباره این دوره جشنواره جمع بندی و به معاونت امور هنری ارائه شود.

در این دوره جشنواره متناسب با اهداف و بندهای آیین نامه فرمی برای ارزیابی جشنواره تهیه شده تا با شاخص های کمی و ضریب های هر شاخص، نمره شورای ارزیابی برای جشنواره و تطابق اجرای جشنواره با آیین نامه مشخص شود.

محمد سریر عضو شورای ارزیابی سی و پنجمین جشنواره موسیقی فجر گفت: اینکه جشنواره موسیقی فجر تا چه اندازه توانسته است نگاه به موسیقی را پیش ببرد، به بررسی نیاز دارد اما نگاه به آینده جشنواره موسیقی فجر اهمیت بسیاری دارد که جشنواره بتواند در موسیقی کیفی موثر باشد.

زیدالله طلوعی دیگر عضو شورای گفت: متأسفانه برای ارتقای موسیقی در کشور کار چندانی نشده است و ضرورت دارد که به فرهنگ موسیقی سنتی توجه شود و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و صدا و سیما حمایت کنند.

داود گنجه ای عضو شورا نیز در این جلسه گفت: هرچند هنرمندان و جوانان در تکنیک موسیقی پیشرفت کرده اند، اما موسیقی ما اعتلا پیدا نکرده است. سی و پنجمین جشنواره موسیقی فجر با توجه به شرایط زمانی و مکانی موفق بود و بخش بین الملل این دوره جشنواره با در نظرگرفتن امکان و بودجه قابل به خوبی برگزار شد.

محسن رجب پور عضو شورا در این جلسه گفت: حوزه موسیقی و حوزه های دیگر هنر به شورایی متشکل از صاحب نظران هنری، جامعه شناسی و فرهنگی نیاز دارد که در مباحث کلی برای آینده موسیقی، نظر و مشورت دهند.

شورای ارزیابی جشنواره موسیقی فجر بر اساس آیین نامه جشنواره موسیقی فجر با ترکیب نماینده معاون امور هنری، مشاور برنامه ریزی و نظارت راهبردی معاونت امور هنری، نماینده مجمع صنفی تولیدکنندگان آثار شنیداری، نماینده انجمن صنفی هنرمندان موسیقی و سه نماینده از بین اهالی موسیقی به انتخاب معاون امور هنری تشکیل می شود و وظیفه نظارت بر جشنواره و عملکرد گردانندگان آن را بر عهده دارد.

محمد سریر، زیدالله طلوعی، داود گنجه ای، محسن رجب پور مدیرعامل مجمع صنفی تولیدکنندگان آثار شنیداری، محمد اطیابی رییس انجمن صنفی هنرمندان موسیقی ایران، امین مویدی، مشاور برنامه ریزی معاونت امور هنری و حمید قبادی، نماینده معاونت امور هنری اعضای شورای ارزیابی سی و پنجمین جشنواره موسیقی فجر هستند.

کد خبر 4910931

علیرضا سعیدی

لینک خبر :‌ خبرگزاری مهر
محمدعلی الله وردی پور با بیان اینکه هنرمندان با خلق آثار امیدبخش در بحران کرونا به بالا بردن روحیه مردم در مقابله با این بیماری کمک می کنند، گفت: هنرمندان می توانند در رشته های مختلف با خلق آثار شاد روحیه نشاط در جامعه را ایجاد کنند .
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۲/۰۸

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری شبستان ، فراگیری بیماری کووید-19 در کشور ترس و نگرانی شدیدی را در بین مردم به وجود آورده است، بیماری که تنها 2 درصد از مبتلایان به آن می میرند؛ اما اضطراب ناشی از کرونا سبب خانه نشین شدن مردم شده است ، جامعه هنری از میان اقشار تاثیر گذار بر اجتماع توانایی امید آفرینی بیشتری در این شرایط میان مردم دارند و می توانند با خلق اثر هنری به عبور از بحران کمک کنند؛ اگرچه بسیاری از فعالیت های فرهنگی و هنری برای پیشگیری از شیوع کرونا تا اطلاع ثانوی از سوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تعطیل شده اند و هنرمندان هم امکان فعالیت چندانی ندارند اما باید صبور بود و منتظر ماند تا کشور از این شرایط به سلامت عبور کند، اضطراب اجتماعی ناشی از کرونا در میان مردم و وظیفه هنرمندان در ایجاد امید در جامعه را با محمد علی الله وردی پور ، هنرمند نقاش و مدرس دانشگاه و عضو هیات علمی دانشکده هنر و معماری به گفتگو نشسته ایم که در زیر می آید:

در شرایط فعلی که جامعه نگران بیماری مثل کرونا است هنرمند برای ایجاد امید در جامعه چه وظیفه ای دارد؟

هنرمند نقش بسزایی در ایجاد امید و نشاط در جامعه می تواند داشته باشد و این مقوله نیز در زمان حال صدق می کند.

هنرمند با چه ابزاری به ایجاد نشاط،در جامعه کمک می کند ؟

هنرمندان گوناگون در رشته های مختلف هر یک با توجه به رشته ای که در ان مشغول فعالیت هستند به طور جداگانه در ایجاد فضایی پر نشاط نقش بسیار پر رنگی می توانند در جامعه داشته باشند. هنرمندان تجسمی نیز با خلق اثاری با ترکیب بندی جذاب و رنگهای متنوع و ساده می توانند قدم های موثری را در این زمینه بردارند.

برای برون رفت از چالش کرونا مسئولیت بخش هنر چیست؟

در این بخش نیز هنرمندان با خلق آثاری شاد و امید بخش روحیه جمعی مردم را در مقابله با این بیماری بالا می برند و نقش مهمی را در خروج از این چالش همراهی میکنند.

در این شرایط که رویدادهای هنری تعطیل شده اند دولت چگونه باید از هنرمندان حمایت کند؟

در این شرایط متفاوت که رویدادهای هنری همچون گذشته فعالیتی ندارند، دست اندرکاران امور هنری می توانند با فراهم کردن موقعیت های بهتری برای هنرمندان نقش موثری را در گسترش و اشاعه بیشتر هنر در سطح جامعه همچون گذشته داشته باشند.

وظیفه متولیان امر هنر در قبال جامعه هنری که در این شرایط متضرر شده اند چیست؟

متولیان امر هنر می توانند با حمایت های مختلف خود به شکل های مختلف در این شرایط تاثیر بسزایی در بهبود شرایط جامعه هنری داشته باشند.

پایان پیام/ 32

لینک خبر :‌ خبرگزاری شبستان
همایش هنر/ کرونا با مشارکت دانشگاه آزاد اسلامی واحد (ویژه) هنرهای اسلامی-ایرانی استاد فرشچیان برگزار می شود.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۲/۰۸

به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری آنا ، با هدف تحلیل و بررسی تاثیرات کرونا بر عرصه هنر و فعالیت های هنری جامعه همایش ملی هنر / کرونا (هنر و بیماری های فراگیر) با مشارکت دانشگاه آزاد اسلامی واحد (ویژه) هنرهای اسلامی-ایرانی استاد فرشچیان و سازمان ها و نهادهای فرهنگی و هنری کشور برگزار می شود.

این همایش ملی با مشارکت نهادهایی چون معاونت امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، معاونت فرهنگی دانشگاه تهران، معاونت پژوهشی فرهنگستان هنر، کمیسیون ملی یونسکو در ایران، انجمن آثار و مفاخر فرهنگی کشور و دانشگاه آزاد اسلامی واحد (ویژه) اسلامی-ایرانی استاد فرشچیان برگزار خواهد شد.

محورهایی نظیر تحولات در آفرینش هنری، فناوری و نورآوری، نقد هنری، زیبایی شناسی و فلسفه هنری، هنر و بحران های اجتماعی، سیاست گذاری و مدیریت هنری، بیماری های فراگیر و روابط بین افرهنگی، مطالعات تاریخی تطبیقی در اولویت برگزاری این رویداد علمی فرهنگی قرار دارد.

زمان برگزای این رویداد علمی هنری 29 و 30 مهرماه 1399 خواهد بود و علاقه مندان می توانند چکیده مقالات خود را تا تاریخ 20 خرداد 1399 به دبیرخانه این همایش به آدرس www.art.corona.honar.ac .ir ارسال کنند.
انتهای پیام/4118/

لینک خبر :‌ خبرگزاری آنا
مدیر تالار هنر عنوان کرد: ما خودمان در تالار هنر پس از بازگشایی سالن ها برنامه هایی داریم که مشکلی برای بچه ها پیش نیاید از فاصله گذاری و عدم تجمع در لابی سالن تا ضدعفونی چند باره در طول روز از این دست برنامه ها است.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۲/۰۹ سایت های دیگر : اتحاد آنلاین

خبرگزاری فارس گروه تئاتر: تالار هنر شهر تهران واقع در میدان هفت تیر، خیابان مفتح جنوبی، خیابان ورزنده ودر محله قدیمی امجدیه تهران – یکی از با سابقه ترین تالارهای نمایشی شهر تهران است.

تالار هنر در سال 1340 ساخته شد ولی فعالیت این تالار در چند دوره به شکل مقطعی بوده است. پیش از انقلاب و در سال های 1348 تا 1353 در تالار هنر چند نمایش سنتی، اجرا شد و بیشتر فعالیت تالار به سخنرانی و اجراهای تجربی و دانشجویی اختصاص یافت. قبل از انقلاب اسلامی تالار هنر متعلق به دانشگاه سینما تئاتر بود و بنابراین از این سالن به شکل غیر رسمی استفاده می شد.

در سال 1355 برای تغییر و تعمیرات ساختمان مدتی این سالن تعطیل شد. این تعطیلی تا سال 1360 ادامه داشت. بعد از پیروزی انقلاب اسلامی و در سال 1363 با نصب صندلی های نو و در دوران جنگ تحمیلی دوره جدید اجرای نمایش با اجراهایی از هنرمندان شناخته شده آن دوران چون رضا کرم رضایی آغاز شد. در یک مقطع زمانی یعنی سال های 1371 تا 1375 تالار هنر تحویل اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهر تهران شد. در این دوره از تالار هنر برای اجرای نمایش های جشنواره استانی و یا تولیدات نمایشی در سطح شهر استفاده می شد.

اما تحول اساسی فعالیت اجرایی تئاتر و معرفی تالار هنر به عنوان یک سالن فعال اجرای نمایش با تحویل این مرکز به اداره کل هنرهای نمایشی وزارت ارشاد آغاز شد. در سال 1387 با تعمیرات این مرکز تالار هنر به پایگاه و مرکز تئاتر عروسکی (یونیما) تبدیل و اجرای نمایش های عروسکی به شکل مستمر در سالن آغاز شد. بعد از مدتی و از سال 1389 تالار هنر به شکل رسمی به تالار اختصاصی تئاتر کودک و نوجوان اختصاص یافت.

در شرایط حاضر تالار هنر به عنوان اصلی ترین سالن اختصاصی تئاتر کودک ونوجوان زیر نظر اداره کل هنرهای نمایشی وزارت ارشاد فعالیت میکند. این تالار به عنوان پایگاه هنرمندان حرفه ای تئاتر کودک و نوجوان به شکل مستمر بیش از یک دهه است با اجرای روزانه دو نمایش کودک و نوجوان و یا مشارکت برگزاری جشنواره های اصلی تئاتر فعالیت می کند.

حال و در شرایط فعلی کرونایی ممکن است پس از بازگشایی سالن های نمایش هم مردم نسبت به فرستادن کودکان خود به تالار هنر و سالن هایی از این دست که برای بچه ها است ، حساسیت بیشتری نشان دهند. حسین موذن مدیر تالار هنر در این باره و درباره برنامه های این سالن صحبت هایی دارد که در ادامه می خوانیم:

*آقای موذن سالن های نمایش و سینما سال گذشته، چهارم اسفند ماه بود که به دلیل شیوع کرونا تعطیل شد و این اتفاق برای تالار هنر هم رخ داده، چه تغییری امسال برنامه های تالار هنر با توجه به مشخص شدن جدول کارها داشته اید؟

-ما برای سال 99 از ابتدا تا انتهای سال، برنامه مدونی را مثل هر سال تدوین کرده و در اختیار مرکز هنرهای نمایشی قرار داده بودیم. این حادثه جهانی به نام کرونا تمام برنامه ریزی های حوزه فرهنگ و هنر را در سراسر دنیا خراب کرد و البته فقط هم مخصوص این حوزه نبود به همه چیز مربوط شد. طبیعتا تالار هنر هم از این امر مستثنی نبود ما هم دو اجرا در اسفند ماه شامل نمایش دنیای شگفت انگیز اکو و تاکو به نویسندگی شیما شادمانی و کارگردانی امید انصاری و افسانه پری دریایی به نویسندگی و کارگردانی رضا بیات داشتیم که اجرای این نمایش ها نیز همچون دیگر آثار نمایشی، از روز یکشنبه 4 اسفند ماه به دلیل شیوع ویروس کرونا متوقف شد.طیل کرد. الان نیمی از اجراهای ما در اسفند ماه باقی مانده است که ان شاء الله اگر قرار شد بازگشایی صورت بگیرد ما کارهایمان را با همان دو کار لغو شده، شروع خواهیم کرد.

تالار هنر در اسفند ماه دو اجرا روی صحنه داشت که هر دو به دلیل شیوع کرونا نیمه کاره رها شد و تصمیم داریم بعد از بازگشایی تالارها، ابتدا با همین کارها سالن را باز کنیم

بنا بر این قطعا این شرایط برنامه های ما را هم در تالار هنر تغییر خواهد داد و اجراهایمان جابه جا خواهد شد امسال همچون سالهای گذشته مناسبت های مذهبی زیادی هم در ماه رمضان و محرم و دیگر ماه ها داریم که اینها هم شرایط متفاوتی دارند و مناسبت های مذهبی هم خود منجر به تعطیلی اجراها می شود و جابه جایی هم در اجراهای موجود رقم خواهد زد. بنابراین الان منتظر هستیم ببینیم شرایط در روزهای آتی چگونه خواهد شد.

*با توجه به حساسیت خانواده ها برای بیماری کرونا و فرستادن بچه هایشان به مراکز فرهنگی هنری چه تمهیدی در این زمینه اندیشیده اید که اعتماد آنها جلب شود؟

-همانطور که اشاره کردید تالار هنر و محیط هایی که با بچه ها سروکار دارد از حساسیت دو چندانی برخوردار است. ما توافقاتی را با مرکز هنرهای نمایشی داشتیم حتی به صورت مکتوب هم مسائلی را اعلام کردیم که اگر قرار باشد ان شاء الله شرایط کشور و جهان به حالت عادی باز گردد و سالن ها بازگشایی شود، این حساسیت ها در تالار هنر دو چندان خواهد بود.

از جمله مسائلی که برای ما مهم بود، این است که تالار هنر برای جلب اعتماد خانواده ها باید به صورت روزانه ضدعفونی شود یعنی یک نوبت ضدعفونی شود و مخاطب نمایشی را می بینید و پس از ترک مخاطب سالن دوباره برای اجرای بعدی سالن باید ضدعفونی شود و نباید از این امر غفلت کنیم.

نکته دوم بحث فاصله گذاری اجتماعی است که در تالار هنر باید حتما رعایت شود یعنی اینکه به صورت یک صندلی در میان مخاطب می بایست در سالن بنشیند البته این ظرفیت حضور تماشاگر را در تئاتر پایین می آورد و خودش نکته ای است که این را هم ما در نامه خود به مرکز هنرهای نمایشی ذکر کردیم.

پس از بازگشایی سالن ها، تصمیم داریم به صورت مجازی اطلاع رسانی کنیم که مردم سر ساعت اجرا در تالار بیایند و معطلی نداشته باشند تا در لابی تجمعی صورت نگیرد

نکته دیگر هم این است که قبل از شروع نمایش در لابی سالن به هیچ عنوان نباید مخاطب تجمع کنند و باید از طریق کانال هایی که ما داریم و شبکه مخاطبین اطلاع رسانی کنیم که مخاطبان رأس ساعت در سالن حضور پیدا کنند چرا که امکان انتظار در لابی را نداریم و نمایش ها هم رأس ساعت شروع شوند. پس از تمام شدن نمایش هم به سرعت راهنمایان سالن مردم را به بیرون هدایت کنند.

همکاران در ورودی و خروجی سالن ها حضور دارند و می بایست رعایت همه شئون اجتماعی، فرهنگی و ... بشود که اگر احساس کنند کسی مریض است از بزرگسال تا کودک محترمانه از آنها خواسته شود که دیدن نمایش را به زمان دیگری موکول کنند.

بحث دیگر هم بوفه و بخش گریم کار که البته خصوصی است اگر فعلا بازگشایی شود اینها با تأخیر بیشتری بازگشایی خواهد شد.

برنامه دیگری که باز پیشنهاد دادیم این است که بخش مورد علاقه بچه ها که دوست دارند با هنرمندان عکس یادگاری یا فیلم بگیرند فعلا تعطیل باشد و این اتفاق هم نیافتد یعنی مخاطب بلافاصله سالن را تعطیل کند و بین بچه ها و گروه های نمایش هم هیچ ارتباطی برقرار نخواهد شد. این یک بسته پیشنهادی ما بود که ما به مرکز هنرهای نمایشی فرستادیم و در جاهای دیگری هم درباره اش گفتیم و مکتوب هم شده که ما با این شرایط و همراهی مخاطب می توانیم کار را شروع کنیم.

بهتر است خود مردم زمانی که می بینند سرما خوردگی دارند یا فرزندانشان سرما خورده اند، مدتی تئاتر یا سینما دیدن را تعویق بیاندازند تا خدایی نکرده مشکی برای کسی پیش نیاید

ما از طریق شبکه های مجازی و باشگاه مخاطبی هم که داریم می توانیم از مردم مخصوصا بخواهیم که با ما همکاری کنند بهرحال خود مردم هم باید توجه داشته باشند که اگر می بینند فرزندشان کسالتی هم دارد در سالن حضور پیدا نکنند و تئاتر دیدن را به وقت بهتری موکول کنند تا مشکلی نه برای خودشان و نه برای دیگران خدایی نکرده پیش نیاید.

*چه اولویتی برای فعالیت هایتان به صورت آنلاین و فضای مجازی دارید؟ همانطور که می دانید برخی سالنها و پردیس ها در این زمینه این ایام فعال شده اند.

-آقای قادر آشنا مدیر مرکز هنرهای نمایشی اخیرا مسئولیتی را به یکی از همکاران آقای محسن امیری سپرد که به بررسی حضور در فضای مجازی بپردازند. این امر پیرو جلسه ای صورت گرفت که با مرکز هنرهای نمایشی داشتیم و آنجا تصمیم گرفته شد که به هرحال حضور در فضای مجازی امکان دارد یا خیر و من هم جزو اولین مدیران سالن هایی بودم که اعلام آمادگی کردم که در این زمینه فعال باشیم.

پیرو همین امر هم با چند تن از همکاران کارگردان تئاتر کودک و نوجوان مذاکره ای داشتم و یکی دو نفر هم تا الان اعلام آمادگی برای فعالیت تئاتر مجازی داشتند منتظر هستیم ببینیم جمع بندی آن جلسه و نظر مدیر کل هنرهای نمایشی به چه شکل خواهد بود که بتوانیم موقت فعالیت در فضای مجازی و تئاتر آنلاین را شروع کنیم.

تالار هنر امادگی خود را برای فعالیت های آنلاین و مجازی برای بچه ها اعلام کرده و حال منتظر نظر مدیرکل هنرهای نمایشی هستیم

البته من قبل تر هم زمانی که مدیر کانون تئاتر کودک و نوجوان بودم در کانون پرورش فکری تجربه چنین فعالیتی را داشتم یعنی اینکه توانستیم در شرایط عادی هم ما یک سری کارها را به صورت لوح فشرده در شبکه نمایش خانگی عرضه کردیم همین امروز هم خانم کاظمی یادی از خاله مرجان و خروس کرد که برای کانون بود و آن زمان لوح فشرده آن کار وارد بازار شد و آن کار به صورت آنلاین هم در فضای مجازی موجود است و این تجربه را ما قبل تر بنا بر این در کانون داشتیم و خیلی هم خوب از کار در آمد.

*فکر می کنید با توجه به شروع امسال با تعطیلی مراکز مختلف و سالن های تئاتر امسال شرایط برای تئاتر و تئاتری ها به چه صورتی باشد؟

-ببینید؛ به هر حال سال خوب و بد را ما انسان ها می سازیم و سال ها به صورت ذاتی نه بد و نه خوب هستند من اعتقادم این است که ما هر سالی که در آن تلاش کنیم، سال خوبی است منتها ممکن است شکل این خوب یا بد بودن یا مدیوم ها تغییر کند وگرنه من خودم اعتقاد دارم که در فضای مجازی به راحتی می توانیم کار کنیم که البته قدری همت، حمایت، درایت و شجاعت می خواهد که ما از مسیرهای جدید نهراسیم و به سمت آنها برویم.

*شنیدیم از این فرصت استفاده کرده اید و به بازسازی تالار هنر هم پرداخته اید این امر چه بخش هایی را دربرداشته است؟

-بله ما از این فرصت تعطیلی سالن ها استفاده کردیم و گفتیم الان بهترین فرصت برای بازسازی تالار است که الان مشغول نقاشی تالار هستیم، سرویس ها را تغییر دادیم و ان شاءالله بخش های مختلف نو و جدید شود که با بازگشایی تالار با شرایط بهتر در خدمت رسانی آماده باشیم.

در سال گذشته نیز مرحله اول ضد عفونی کردن تالار هنر ویژه کارکنان این تالار پنجشنبه 15 اسفند ماه انجام شد و مرحله اصلی آن در کل سالن اتفاق افتاد که ویژه خانواده ها و مخاطبان است. رعایت تمام اصول بهداشتی در تالار هنر به عنوان سالن تخصصی تئاتر کودک خیلی مهم است و انتظارات مردم از امکانات و رعایت اصول بهداشتی، قطعا بالاتر از این خواهد رفت. ضمن اینکه خود مردم هم بیش از پیش این اصول را رعایت خواهند کرد. بنا بر این ما نیز باید این حساسیت ها را بیشتر مورد توجه قرار دهیم.

*ممنون از وقتی که برای ما گذاشتید.

من هم از شما و خبرگزاری محترمتان متشکرم.

انتهای پیام/

لینک خبر :‌ خبرگزاری فارس
ساعت24 -در ایام تعطیلی و خانه نشینی به دلیل شیوع ویروس کرونا فعالیت ها به فضای مجازی منتقل شد و چه آنهایی که تریبونی در صداوسیمای جمهوری اسلامی دارند و چه آنهایی که مجوزی در این رسانه ندارند برای ارتباط با مخاطب به فضای مجازی رفته اند.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۲/۰۹ سایت های دیگر : خبرگزاری جمهوری اسلامی مجله بوبینا پرسش روزنامه وارش

بیش از دو ماه از آغاز شیوع ویروس کرونا در ایران و لزوم خانه نشینی و قرنطینه برای حفظ فاصله اجتماعی و رعایت بیشتر نکات بهداشتی در این زمینه می گذرد.

در آغاز اسفندماه که شروع وضعیت جدید بود اوضاع در همه بخش هایی که تعطیل شده بودند کمی نابسامان بود نخست به این دلیل که کسی نمی دانست قرار است این شرایط تا چه زمانی ادامه پیدا کند و در گام بعدی اینکه راهی برای برون رفت از این اوضاع مشخص نشده بود اما بعد از مدتی به آرامی شرایط تغییر کرد و مانند تمام طول تاریخ، ما انسان ها به شرایط جدید عادت و با آن وفق پیدا کردیم.

اما از آنجایی که ارتباط، عضوی جدانشدنی انسان است، راه ها و ایده های جدید از کانال های ارتباطی نوظهور سالیان اخیر پیدا شدند که مهمترین و اصلی ترین آن اینترنت و استفاده از فضای مجازی بود.

فضایی که بدون نیاز به خروج از خانه و با رعایت فاصله اجتماعی به کمک مردمی آمد که با نگرانی برای جان خود احتیاج به سرگرمی و ارتباط با دیگران داشتند تا بتوانند این روزهای خانه نشینی و قرنطینه را پشت سر بگذارند.

حالا این روزها فضای مجازی خانه دوم همه اقشار جامعه شده است تا بتوانند با دنیای بیرون ارتباط بگیرند و جالب اینجاست که این فضا مرز نمی شناسد و هر مخاطبی از هر جا

ی جهان که بتواند به اینترنت دسترسی داشته باشد می تواند به تماشای هنرمندان، سیاست مداران و هر کسی که دستی بر آتش دارد بنشیند.

ایرانیان نیز از این فضای بزرگ بی بهره نماندند و هر کسی به نوبه خود با مخاطبان ارتباط گرفت؛ این مسیر در فرهنگ و هنر نخست با برگزاری کنسرت های آنلاین با همکاری دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و شهرداری تهران آغاز شد که مخاطبان می توانستند با حضور در فضای برنامه اینستاگرام یا سایت های معرفی شده در این برنامه حضور پیدا کنند و بعد از آن نیز تئاتر اجرای زنده خود را به راه انداخت و اکران فیلم آنلاین هم آغازی نو برای سینما رقم زد اما داستان به اینجا ختم نشد.

پخش زنده برنامه اینستاگرام فضایی را ایجاد کرد تا تمامی هنرمندان به آن راه پیدا کنند از مجریان و برنامه سازان تلویزیونی گرفته که با در اختیار داشتن آنتن شبکه های مختلف تلویزیونی و رادیویی امکان ارتباط با مخاطبان را داشتند تا افرادی که این تریبون را یا سال های پیش از دست داده اند و یا تاکنون نتوانسته اند از آن بهره مند شوند.

این روزها مخاطبان شاهد پخش های زنده اینستاگرامی و گفت و گوهای دونفره و گاه چندنفره افراد با مخاطبان هستند از جمله آنها می توان از رامبد جوان مجری و برنامه ساز خندوانه، احسان علیخانی تهیه کننده و مجری برنامه عصر جدید، رضا رشیدپور مجری برنامه اتفاق، محمد دلاوری مجری و برنامه ساز، سید بشیر حسینی استاد دانشگاه و داور برنامه عصر جدید نام برد که به ساده ترین شکل ممکن با پیوستن به فضای این برنامه جهانی حرف های خود را بیان می کنند و عده زیادی می توانند پای این صحبت ها و گاه گفت وگو بنشینند اما چرا این اتفاق رخ داده است.

این روزها و شب ها از یک سو به دلیل وجود ویروس کرونا تلویزیون با کمبود برنامه سرگرم کننده مواجه شده است و بسیاری از برنامه ها به دلیل شرایط موجود ضبط خود را متوقف کرده اند و از سوی دیگر این رسانه ملی و قابل دسترسی برای تولیدات بیشتر با رعایت شرایط تلاشی نمی کند تا زمان مخاطبان خانه نشین که به دنبال برنامه هایی برای گذران زمان خود هستند را پر کند و شاید هم نیازی به آن نمی بیند با این وجود این فرصت در شبکه های مجازی فراهم شده است حال چه شامل اکران و اجراهایی با مجوز باشیم چه در برنامه ای مانند اینستاگرام بدون هیچ نظارتی جلساتی برگزار شود.

شیوع ویروس کرونا و به دنبال آن خانه نشینی مردم فرصتی بود که میهمانی ناخوانده برای همه جهان فراهم کرد تا هر فرد و رسانه ای به دنبال مخاطب و توانایی خود برود؛ عده ای از مردم عادی به خودسازی و بهبود شرایط زندگی پرداختند، برنامه ریزی کردند و به راه هایی جدید برای کشف و تقویت استعدادهای خود پرداختند.

عده ای دیگر با انتشار فعالیت های خانگی خود به تشویق یکدیگر برای زندگی بهتر و استفاده از فرصت خانه نشینی اقدام کردند تا رشد فکری و روحی با تقویت جسمی همراه باشد.

هنرمندان نیز چه آنهایی که نام و محبوبیتی در میان مردم دارند و چه آنهایی که گمنام مانده اند به معرفی آثار و بروز آن پرداختند تا دیگران را با خود آشنا و همراه کنند.

در این میان تلویزیون نیز که سال هاست بارها مخاطبان خود را از دست داده و گاهی برخی از آنها را به دست آورده می توانست با بهره مندی از این فرصت بی سابقه بار دیگر مردم را به سمت خود جذب کند و هر روز تماشاگران بیشتری را با خود همراه کند اما رسانه ملی این فرصت را به راحتی به فضاهای دیگر واگذار کرد تا بتوانند مخاطبانی را هم که برای تلویزیون باقی مانده بودند به سمت دیگری جذب کرده و همراه کنند و در صدر آنها برنامه پخش زنده اینستاگرام قرار گرفته است که حتی برنامه سازان تلویزیون هم از آن بهره مند می شوند؛ البته شاید هم تلویزیون این روزها خود را بی نیاز از جذب مخاطب می داند و به همین دلیل با رخوتی که به خود گرفته، تلاشی برای سر بر آوردن از میان رقبای پر سرعت خود نمی کند.

منبع:ایرنا

لینک خبر :‌ ساعت24
مهمان کافه خبر لایو خبرآنلاین از دلایلی می گوید که سطح ترانه و شعر را در موسیقی کشورمان نازل کرده است.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۲/۰۹

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین ، ماجرای ترانه های سخیف و بدون وزن و قافیه در موسیقی کشور موضوع تازه ای نیست. همیشه بوده اند خواننده هایی که تنها با ردیف کردن یک سری کلمات و جملات بدون معنای خاص پشت سر هم و ریتمیک کردن آنها ترانه هایی ارائه داده اند که اهالی ادبیات و متخصصان شعر با شنیدن آنها افسوس خورده اند. این موضوع اما در روزها و ماههای اخیر بیش از پیش مطرح شده است. خواننده هایی که مهمان برنامه شب عید تلویزیون بودند و مشخص بود به ترانه کارهایشان هیچ اهمیتی نداده اند تا خواننده باسابقه ای که در چند آهنگ اخیرش به خاطر ترانه بدون وزن و بی محتوایش مورد انتقاد فراوان قرار گرفته است.

مساله وضعیت شعر و ترانه در موسیقی امروز دغدغه ای بود که سیدعبدالجواد موسوی در گفت وگوی لایو با عبدالجبار کاکایی ترانه سرای مطرح درباره آن به گفت وگو نشست. متن این گفت وگو را در ادامه بخوانید.

فکر می کنم در هیچ دوره ای اینقدر ترانه خوانان ما به شعر و ادبیات بی توجه نبودند. زمانی اگر یک اشتباه لفظی در یک ترانه یک خواننده پیش می آمد اتفاق هولناکی بود که حتی بین اهالی شعر ضرب المثل می شد ولی الان می بینیم که هر چیزی به عنوان شعر و ترانه خوانده می شود.

می دانید که هنر عامه پسند دوره های متفاوتی در تاریخ ما داشته. زمانی که بعد از درویش خان و رهی معیری و... موج تصنیف سراهای درجه یک ما موسیقی ما را به اوج خلق شاهکارهای هنری رسانده بودند. به یکباره با شروع فیلمفارسی ها موسیقی کافه ای آمد اگرچه از لحاظ کلام از ترانه های الان خیلی بهتر بود. بخشی از این اتفاقی که این روزها رخ داده هم فقط به مساله فرهنگی ما مربوط نمی شود و یک موج جهانی تقلیل آلبوم گرایی و رواج ملوبات ها و استیج گرایی است. به خاطر فضای مولتی مدیا و امکان نشر سریع کارها به ویژه در کشورهایی که کپی رایت ندارند آلبوم که یک پک فرهنگی بود، کنار گذاشته شده و گردش مالی شرکت ها روی استیج ها و ملوبات ها آمده است. از سوی دیگر در کشور ما به خاطر فقدان آزادی های اجتماعی، شادی های دسته جمعی وجود ندارد و می شود گفت فقط ورزشگاهها و کنسرت ها محیط شادی های جمعی است. طبیعی است که شم مدیران موسیقی به سراغ صید شکارهایی می رود که جذب این موسیقی شوند. من با برخی از این مدیران صحبت کردم، می گویند مخاطب ما شنونده حرفه ای موسیقی نیست و همین بچه های نوجوان چهارده، پانزده ساله هستند و ما هم قصد فعالیت فرهنگی نداریم. از طرف دیگر به خاطر گسترش وسایل شنیداری سن شنونده های موسیقی به یک باره روی پنج و شش و هفت سال آمده. بچه هایی که تنها 4کلمه از یک ترانه را می فهمند بقیه اش را با ریتم موسیقی پردازش می کنند. درحقیقت تنها با ریتم حال می کنند و همان چند کلمه که به گوششان آشنا باشد برایشان کافی است. امروز دیگر ادبیات کوچه مثل قفلی نزن و رد دادم و اینها هم وارد یک موسیقی شبه رپ یا شبه پاپ بیاید کافی است. نکته مهمتر موسیقی که مبتنی بر ریتم باشد هر نوع تامل کردن در کلامش با خلق آن هنر تضاد دارد. ریتم باید فقط با ذهن بازی کند. در شنیدن موسیقی درست همه را وادار به سکوت می کنی تا ببینی چه می گوید اما این موسیقی موسیقی گوش کن چی میگه نیست. از طرف دیگر هم می توان به دلایل اقتصادی اشاره کرد. ما این همه خواننده در طول تاریخ نداشتیم. هر کسی یک دنگ صدا دارد این استعداد را در خود می بیند یا اعتماد بنفس را پیدا می کند که به عنوان خواننده وارد کار شود. شرکت ها هم به هیچ کس رحم نمی کنند. هر کسی که مختصر صدایی دارد به امید اینکه روی صحنه می روی تخلیه مالی اش می کنند و درنهایت بعد از پنجاه شصت ترک رهایش می کنند و می گویند به صحنه نرسیدی!

پاسخ این سوال که چرا اینها تن به این مارکت دادند را هم از زبان ترانه سراها و هم خواننده ها شنیدم که می گویند مدیر شرکت می گوید اگر در این فضا قرار بگیری کارت پیش می رود. من خودم سال هاست زیر بار این مارکت نرفتم حتی به قیمت پایین آمدن دستمزد و سفارش های کمتر. اما خیلی از این بچه ها به من می گفتند نان زن و بچه مان را می خواهیم دربیاوریم این حرف ها را ول کن. خواننده ها هم همین را می گفتند. می گفتم شما شنونده های جدی دارید درست نیست وارد این مارکت شوید ولی متاسفانه مثل سنگرهایی که یکی پس از دیگری سقوط می کنند خواننده های خوب ما هم سقوط می کنند.

بحث اول من این بود که چرا آنهایی که از آنها انتظار دیگری داریم به این راحتی تن به این قواعد داده اند. خواننده ای که سال ها آلبوم خوب یا قابل قبول از او شنیدی یک باره شعری می خواند که نه وزن دارد نه معنا و محتوا. این موارد نگران کننده است.

پاسخ این سوال که چرا اینها تن به این مارکت دادند را هم از زبان ترانه سراها و هم خواننده ها شنیدم که می گویند مدیر شرکت می گوید اگر در این فضا قرار بگیری کارت پیش می رود. من خودم سال هاست زیر بار این مارکت نرفتم حتی به قیمت پایین آمدن دستمزد و سفارش های کمتر. اما خیلی از این بچه ها به من می گفتند نان زن و بچه مان را می خواهیم دربیاوریم این حرف ها را ول کن. خواننده ها هم همین را می گفتند. می گفتم شما شنونده های جدی دارید درست نیست وارد این مارکت شوید ولی متاسفانه مثل سنگرهایی که یکی پس از دیگری سقوط می کنند خواننده های خوب ما هم سقوط می کنند. این مارکت مغناطیسی دارد که نمی توانند کوتاه بیایند. شرکت از تو حمایت نمی کند مگر اینکه تسلیم شرایطش شوی. برای حل این معضل مدیران شرکت ها باید یک گفت وگوی سودمند و سازنده با نهادهای فرهنگی داشته باشند. یک شورایی باشد که سیاست گذاری کنند و بعد وارد گفت وگو با شرکت ها شوند. مثلا بگویند موظفید ده درصد از درآمدی که از استیج دارید را هزینه کنید برای اعتلای شعر و ترانه. خیلی از خواننده های ما دلشان خون است از این بازار. خیلی از ترانه سراها ناراحتند که چرا در این میدان به آنها بازی نمی دهند اما متاسفانه مدیران شرکت ها که در این عرصه رقابت هستند میدان را گرفتند. اوایل توجیه شان این بود که جامعه نیاز به نشاط دارد. اولین سدشکنی و ترانه های غیرمتعارف که وارد بازار شد می گفتند جامعه نیاز به شادی دارد.

من با این بخش مخالف نیستم ولی اینها چرا باید به قیمت از دست رفتن ادبیات باشد؟

این مساله ای بود که من در 9 ماهی که با شورای شعر وزارت ارشاد کار می کردم دیدم و برای رفع آن پیشنهاد دادم شرکت ها موظف به گذاشتن مشاور ادبی باشند. وقتی این مساله را مطرح کردم مدیر وقت دفتر موسیقی گفت از نظر حقوقی نمی توانیم این کار را بکنیم.

این همه ترانه سر شورایی ریخته می شود که نمی داند کارش محتوایی است یا فنی و وقتی می بیند کار سنگین است به ممیزی های محتوایی رو می آورد و شروع می کند فقط به ترانه هایی که مشکل محتوایی دارند گیر می دهد. این موضوع باعث می شود به یک باره صدا از رسانه ها درمی آید و بعد سخت گیری سر مسائل فنی بیشتر می شود. بنابراین سیاست گذاری شورا هر دو سه ماه یک بار بنا به شرایط جابجا می شود.

مگر این ترانه ها مجوز نمی گیرد؟

شما اگر در جریان ورود ترانه ها به شورای شعر ارشاد باشی به این سیستم حق می دهی که به همین شکل سوتی بدهد. وقتی در روز چهارصد پانصد شعر می آید همین می شود. من می دانم که هفت تا ده دقیقه باید روی یک متن تامل کنی تا ببینی صلاحیت اجرا دارد یا نه اما الان به خاطر تعداد زیاد ترانه ای که باید بررسی شود در شورای شعر بین ده تا پانزده ثانیه است و این ضریب خطا را خیلی بالا برده. به خصوص اینکه تصویب بعضی ترانه ها خارج از اختیار شورا است و شورا مرزبندی بین وظیفه اش که باید ممیزی محتوایی یا فنی بر روی شعرها داشته باشد، ندارد. بعضا که کار زیاد می شود تنها گرایش به ممیزی محتوایی می شود چون راحت تر است که مثلا چند کلمه را خط بزنی و حذف کنی.

گفتید حذف کلمات. چندی پیش مساله ای مطرح شد که کلمه آغوش جز کلمات ممنوعه است. این درست است؟

ظاهرا مدت ها ممنوعه بوده. الان دوستان شورا را آتش به اختیار کردند که با توجه به اینکه شرایط به کار بردن کلمه چطور است و... روی آن اعمال نظر کنند. از این مشکل پیچیده تر اینکه عضو شورای شعر ما توجیه نشده که محتوایی باید نظر بدهد یا فنی؟ ارشاد اگر دو شورا بگذارد یک محتوایی که از نظر جامعه شناختی و دیگر موارد ترانه را بررسی کند و شورای دیگر فنی مشکل حل می شود. می دانید که نظارت فنی کار بسیار سختی است به خصوص اینکه روز به روز تعداد آثار بیشتر می شود و افراد از منزل می توانند با یک یوزرنیم پسورد شعر و موسیقی خود را آپلود کنند که شورا نظر بدهد. این همه ترانه سر شورایی ریخته می شود که نمی داند کارش محتوایی است یا فنی و وقتی می بیند کار سنگین است به ممیزی های محتوایی رو می آورد و شروع می کند فقط به ترانه هایی که مشکل محتوایی دارند گیر می دهد. این موضوع باعث می شود به یک باره صدا از رسانه ها درمی آید و بعد سخت گیری سر مسائل فنی بیشتر می شود. بنابراین سیاست گذاری شورا هر دو سه ماه یک بار بنا به شرایط جابجا می شود. از آن طرف شرکت ها هم راهکارهایی برای تصویب ترانه هایشان دارند. مثلا اسمش را عوض می کنند یا مصرع هایی را جابجا می کنند تا در نهایت بعد از دو، سه بار رفت و برگشت ترانه مورد نظرشان مجوز می گیرد.

تیتراژ یک برنامه افطار ماه رمضان موزیکی است که ترانه و ملودی و همه چیزش غلط است. یک بخشی از این موضوع هم به ماجرای خواننده سالاری برمی گردد که همه چیز را از میدان به در می کند و فقط مهم آن خواننده است. درست است؟

بله. خواننده ها اعمال نظر می کنند. من یکی دو بار به سفارش شرکت ها ترانه می نوشتم، بعد می دیدم خواننده روی مصراعی که من گذاشتم، اصرار دارد یک مصراع کاملا بی معنی را بگذارد. مثل خوشنویسی که دوست دارد در بیتی که می نویسد مثلا ده تا لام باشد. اجرای صوتی کار برایش مهم بود و اصلا نه به مفاهیمی که من در آن کلام گذاشته بودم، نه به ایهام و تناسبش فکر نمی کرد. کلماتی را می خواست که اصواتش مثلا وقتی از حنجره ایشان خارج می شود خوش نوا باشد. بعضا این اتفاقات قابل قبول است ولی غالبا اینطور نیست. بله خواننده ها متاسفانه نظرشان در این مواقع جدی مطرح می شود.

تلویزیون با این عظمت گاهی انگار برایش مهم است که فلان خواننده باشد. اینکه اثرش چیست و چطور درست شده انگار برایش مهم نیست.

عظمتی که از تلویزیون می گویید الان برایم قابل درک نیست. عظمت برای دوره ای بود که واقعا داشتند و بزرگانی در آن رفت وآمد می کردند. الان متاسفانه تلویزیون از این ماهیتش خارج شده. به ویژه اینکه دنیای مجازی هم با آن رقابت می کند. همه اینها ضربات مهلکی است. نظام رسانه ای تنگ نظری که از آن طرف جهان در حال گسترش فضاهای تصویری است و از این طرف هم خودش سخت گیری می کند، طبیعتا به هر خواننده ای تن می دهد تا شرایطش را عوض کند.

ظاهرا گوششان هم اصلا بدهکار نیست. وقتی عالی ترین مقام نظام هم از این ترانه های پیش پاافتاده انتقاد می کند، باز هم هیچ اتفاقی نمی افتد و روز به روز هم بدتر می شود.

من شنیدم که اخیرا به تشکیل شوراهایی برای صیانت از زبان فارسی اقدام کردند ولی خروجی ها را که می بینیم تغییری در خروجی ها اتفاق نیفتاده.

با این اوصاف آینده روشنی می بینید؟

هیچ چیز قابل پیش بینی نیست. موسیقی کافه ای و به قول معروف نیناش ناش ناشی ما به یک باره با صدای فرهاد و فریدون فروغی متحول شد در صورتی که لایه های اجتماع یک بیداری، آگاهی و فهم جدی انقلاب در آنها اتفاق افتاده بود. من فکر می کنم اگر شرایط جامعه ما به نقطه پیک این بحران برسد به یک باره یک شورش عمومی در اذهان اتفاق می افتد. همه می دانیم این موسیقی ها مصرفی است و خیلی از آدم ها هم با تیزهوشی این موسیقی ها را گوش می دهند فقط رفع خستگی کنند. وقتی هم به خودشان مراجعه می کنیم، می گویند مزخرف است. گوش می کنیم که خستگی مان در برود. چنین هوشیاری هم من در مردم می بینم که یک دوره های تاریخی یا ساعت هایی را اختصاص می دهند به این نوع موسیقی. فکر می کنم این دوره دوره گذرایی است.

به یک باره ظاهرا شرایط دارد برمی گردد به پیش از عهد مدرنیته و مدرنیزم موسیقی. یعنی سانگ رایترها دوباره ظهور کردند. جوانک هایی که در استودیو با یک گیتار می نشینند و می نوازند و کلماتی هم که در ذهنشان است که محصول چت های تلگرامی یا شنیده هایشان از اطراف است را به اسم ترانه ردیف می کنند. نه سهراب خواندند و نه شاملو. همان چت های تلگرامی را موزون می کنند و روی ملودی قرار می دهند و پک های با قیمت 12 تا 20میلیون تومان به این خواننده های جوان می دهند

در خاطرات سایه از خواننده ای به نام آفت اسم می برد که ترانه های دم دستی می خواند و می گفت خاطرات این آدم در هر خانه ای در کنار دیوان حافظ و شاهنامه بود ولی ایشان ابراز امیدواری می کند که این جور چیزها همانطور که شما گفتید مصرفی است و می گذرد و مثلا تار لطفی است که می ماند یا صدای فلان خواننده که اگرچه فکر می کنیم رونقی ندارد ولی در طول تاریخ می ماند. حرف هایی از این دست یک مقدار امیدوارمان می کند ولی اگر یک موسیقی مبتذل و نیناش ناش هم داشتیم خودش هم از یک کلاس و قاعده ای پیگیری می کرد. اینقدر بی قاعده نبود. همین الان هم که آنها را گوش می کنی می بینی که خیلی مترقی تر از این چیزهایی است که الان به اسم ترانه سیاسی یا اجتماعی می شنویم. این درهم ریختگی مرزها و اینکه برخی از نخبگان هم به این بازار تن بدهند آدم را امیدوار می کند.

من یک جا نوشته بودم که موسیقی ما به نقطه اولش برگشته. درویش خان را در نظر بگیرید. هم نوازنده بود و هم کلام می نوشت. به نوعی سانگ رایتر بود. موسیقی ما الان هم به سانگ رایتر رسیده. یعنی وقتی علی اکبر دهخدا و ملک الشعرای بهار و بیژن ترقی آمدند در کنار اینکه قصیده های قرایی داشتند تصنیف هم ساختند، اصلا شرایط تصنیف و ترانه از موسیقی جدا شد. تا سال ها رسته ترانه سراها و تصنیف سراهای ما مشخص شد. می دانید که در تاریخ ما تصنیف سرا خیلی داشتیم ولی اسمشان کمتر در تذکره ای آمده. در این 150سال به بعد بود که تصنیف سرایی تبدیل به یک رسته مستقل شد و ترانه سرایی هم، تا حدی که جنتی عطایی جایزه فروغ را برد موفق شد ولی به یک باره ظاهرا شرایط دارد برمی گردد به پیش از عهد مدرنیته و مدرنیزم موسیقی. یعنی سانگ رایترها دوباره ظهور کردند. جوانک هایی که در استودیو با یک گیتار می نشینند و می نوازند و کلماتی هم که در ذهنشان است که محصول چت های تلگرامی یا شنیده هایشان از اطراف است را به اسم ترانه ردیف می کنند. نه سهراب خواندند و نه شاملو. همان چت های تلگرامی را موزون می کنند و روی ملودی قرار می دهند و پک های با قیمت 12 تا 20میلیون تومان به این خواننده های جوان می دهند. یعنی کلام و موسیقی و ملودی را یک نفر می سازد و تحویل یک خواننده می دهد. گاهی من می بینم خود فرد بهتر از خواننده جوان این را اجرا کرده اما چون کاسبی و بازار است باید عرضه کند. یعنی اگر با صدای خودش عرضه می کرد می گرفت. شما دیگر حساب قضیه را بکنید. کالایی که با صدای خودت بهتر است را چطور حاضری با یک صدای ضعیف تر به بازار بدهی الا اینکه قصدت فقط انتفاع مالی باشد؟ و این شرایطی است که الان در موسیقی ما به وجود آمده.

چند روز پیش یک بحثی در فضای مجازی داشتید درباره شهیار قنبری. فکر می کنم حرف شما خیلی خوب شنیده نشد و سو تفاهم پیش آمد.

من احساس کردم که بعضی از دوستان رسانه ای به خاطر اینکه رسانه زنده است به خبرهای حاشیه دار. من همه حرفم این بود که آدم های جاافتاده ما که میراث فرهنگی ما هستند را خیلی کم وارد این بازی ها کنید. چون ممکن است از دهانشان حرفی دربیاید که مساله ساز شود. قبلش درباره آقای بهمنی گفتم. بهمنی اظهارنظری درباره آغوش کرده بود. اولا بهمنی نه ممیز محتوایی ترانه هاست نه قانون گذار آغوش است. ولی در مواجهه با یک سوال، محمدعلی که ما می شناسیم آدم رمانتیک احساساتی که به همه می گوید مهربان، از سر نصیحت می گوید آغوش را استفاده نکنید. فوری او را سیبل کردند که تو سانسورچی هستی و ... شعرهای خود بهمنی پر از آغوش است. تنها یک توصیه کرده و غیرمستقیم خواسته بگوید ترانه می خواهید بگویید به ویژگی های دیگر معشوق هم بپردازید فقط آغوش نیست. به هر حال نقطه ضعف یک ترانه سرا است که از معشوق فقط نکاتی را ببیند که حساسیت ایجاد می کند. شهیار قنبری را هم به مصاحبه کشیدند و باز هم سوالاتی پرسیدند و او یک چیزی گفت و سیبل شد. به اعتقاد من رسانه باید مراقب این آدم ها باشد. اینها تبدیل به هویت تاریخی فرهنگی ما شدند. آثاری که خلق کردند بخشی از پیکره فرهنگی ما است. مخدوش که بشوند انگار آن پرتره خراب شده. انگار به اثر باستانی سنگ بزنی. توصیه من به رسانه این بود که با اینها مصاحبه زرد نکند. به سمت مصاحبه های علمی بروند. متاسفانه در آن فضا برخی دوست نداشتند این حرف من را بشنوند. می گفتند درست ولی ما نباید بشنویم زیر این چهره چه می گذرد. هر کسی را بازجویی کنی از دلش حرف هایی درمی آید که شاید خوشایند نباشد.

258258

کد خبر 1382052

لینک خبر :‌ خبر آنلاین
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۲/۰۹

به گزارش آمد خبر (amadkhabar.ir) :

در حالی که ویروس کرونا کماکان نشر ایران را مقابل استفاده از ظرفیت های فروش مجازی نرم و راضی نکرده، این پدیده در جهان نشر اتفاقات اقتصادی تازه ای و جالبی را رقم زده است.

خبرگزاری مهر -گروه فرهنگ: این جمله را که کرونا فضای جهان را به قبل و بعد از خود تعریف کرده، این روزها در قالب مراودات کلامی مختلفی می توان شنید. کرونا فارغ از این که چنین توانی در خود داشته یا نداشته باشد، فرصتی تازه و بکر پیش روی بسیاری از صنایع مولد و غیرمولد جهان قرار داده تا بتوانند از دریچه آن، نوعی بازنگری در ادامه حیات خود داشته، با جهان و اتفاقات آن بیشتر ارتباط برقرار کرده و هماهنگ شوند و خود را به روز و برخط کنند.

ورود کرونا در ایران همراه بود با تعطیلی کتابفروشی های سراسر کشور و نیز مؤسسات نشر، رونق نسبی در بازار فروش کتاب های الکترونیک و صوتی و نیز تلاش های انفرادی و متکی بر خلاقیت فردی و نیز تخفیف هایی که از سوی آنها ارائه می شد. با وجود اینکه کرونا این فرصت را فراهم کرده بود و هنوز هم کرده تا ساختار سنتی نشر در ایران بتواند راهی به سوی کسب تجربه های تازه برای رونق سازوکارهای حتی سنتی خود با استفاده از ظرفیت مجازی فراهم کند؛ به نظر می رسد فعالان نشر در ایران کماکان جدای از فعالیت های بازاریابی انفرادی خود، تصمیمی برای رقم زدن یک حرکت جمعی برای استفاده و برخورداری از سود بیشتر ندارند.

طی روزهای اخیر، وب سایت پابلیشر ویکلی گزارشی از فعالیت پایگاه اینترنتی Bookshops منتشر کرده است که اتفاقی درخور اعتنا را در فضای نشر جهان در ایام کرونا فراهم ساخته است.

Bookshops یک فروشگاه اینترنتی برپایه منفعت عمومی است که در آن، تمام کتاب فروشی ها، مجلات، هنرمندان و صاحبان آثار می توانند در صفحاتی مختص خود، به عرضه محصولات شان بپردازند. خریدهای این فروشگاه به طور مستقیم از عرضه کننده محصول انجام شده و بیش از 75 درصد سود حاصله از آن ها مستقیم به وی بازگردانده می شود. در نتیجه علاقه مندان به یک اثر یا کتابفروشی خاص، می توانند با خرید از آن، به صورت مستقیم در تداوم چرخه اقتصادی آن به ایفای نقش بپردازند.

Bookshops الگویی برای حفظ و احیای چرخه اقتصادی کتابفروشی ها در سراسر جهان و مقابله با سیستم عرضه کتاب آمازون بوده است. این وب سایت درباره استراتژی فعالیت خود عنوان می کند: ما معتقدیم وجود کتابفروشی ها برای داشتن یک فرهنگ در هر جامعه سالم ضروری هستند. آنها جایی هستند که نویسندگان می توانند با خوانندگان ارتباط برقرار کنند، جایی هستند که ما می توانیم نویسندگان جدیدی را کشف می کنیم، جایی هستند که کودکان را با هیجان خواندن که می تواند یک عمر دوام آورد، آشنا می کند. آنها همچنین نقاط ثقل مرکز شهرها و اجتماعات ما هستند.

بر اساس گزارش پابلیشر ویکلی و به نقل از اندی هانتر مؤسس این پایگاه، این فروشگاه معتبر بین المللی طی ماه ژانویه گذشته و با شیوع کرونا بیش از 2 هزار درصد افزایش مراجعه کننده را تجربه کرده است. این پایگاه اینترنتی در حال حاضر روزانه 8 هزار عنوان کتاب به فروش می رساند. تنها در ماه مارس سال جاری میلادی 270 کتابفروشی تازه از شهرهای مختلف جهان به آن پیوند خورده و در آن به عرضه محصولات خود پرداخته اند. و این وب سایت با توسعه دقت نقشه های اراده دهنده خود توانسته حجم بیشتری از کتاب فروشی های کوچک را در درون خود بیاورد.

این فروشگاه مجازی با چنین ایده ای توانسته بسیاری از کتابفروشی های مستقل و کوچک محلی را ولو با کاهش اندکی از سود کماکان سرپا نگاه دارد و از تبدیل شدن مکان آنها به محلی با کاربری دیگر جلوگیری کند.

در حالی که چنین تجربه های متنوع و قابل توجهی در دنیای نشر در حال شکل گرفتن است، در ایران اما کماکان درباره ظرفیت های فضای مجازی برای عرضه کتاب در قالب یک اتفاق عمومی موافقان و مخالفان جدی وجود دارد. موافقانی که بر این باورند می توان یک حرکت همگانی مانند برگزاری نمایشگاه کتاب تهران را- که به باور بسیاری یکی از بزرگترین فروشگاه کتاب موقت در جهان است- می توان در بستر فضای مجازی سامان داد و در مقابل برخی مخالف این رویداد و به فکر حمایت مالی مستقیم و نیز برقراری امکان خرید مستقیم کتاب توسط وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی هستند.

بدون شک، ایجاد بسترهای تازه در فضای مجازی برای عرضه محصولات فرهنگی و پُرکردن خلأ ناشی از نبود کتابفروشی و پایانه های فروش محصولات فرهنگی با استفاده از ظرفیت های فضای مجازی، یکی از مهمترین گوشزدهای کرونا به جریان نشر ایران طی سال های اخیر بوده است، اما به نظر می رسد کماکان، گوش شنوایی برای این تذکر در بدنه نشر ایران وجود ندارد.

منبع خبر : خبرگزاری مهر

لینک خبر :‌ آمد خبر
خبرنگاران تخصصی حوزه کتاب می توانند از دهم تا پایان اردیبهشت ماه 1399 درخواست کتبی خود برای دریافت وام ویژه خبرنگاران تخصصی حوزه کتاب را به روابط عمومی موسسه خانه کتاب ارائه دهند.

به گزارش خبرگزاری شبستان به نقل از روابط عمومی موسسه خانه کتاب ، به منظور تکریم خبرنگاران حوزه کتاب به عنوان جریان سازان صنعت نشر کشور و بازتاب دهنده صدای کتاب، کتابفروشان، ناشران، اهالی قلم و همه حلقه های نشر موسسه خانه کتاب با همکاری بانک صادرات ایران تسهیلاتی را در قالب وام به خبرنگاران تخصصی این حوزه پرداخت می کند.

خبرنگاران تخصصی حوزه کتاب می توانند درخواست کتبی خود را به همراه نام، نام خانوادگی، کد ملی، تلفن همراه، نام رسانه محل فعالیت فعلی و سابقه فعالیت به عنوان خبرنگار تخصصی حوزه کتاب به همراه تفکیک رسانه های محل فعالیت به روابط عمومی موسسه خانه کتاب ارسال کنند.

همچنین ارائه نشانی، تلفن منزل، پست الکترونیک، کپی کارت ملی و صفحات شناسنامه متقاضی همراه با درخواست وام، کپی لوح تقدیر جشنواره کتاب و رسانه (در صورت برگزیده یا شایسته تقدیر بودن در دوره های مختلف جشنواره) الزامی است.

خبرنگاران تخصصی حوزه کتاب می توانند درخواست خود را به نشانی تهران، خیابان انقلاب، بین فلسطین و برادران مظفرجنوبی، پلاک 1080، موسسه خانه کتاب، طبقه دوم، واحد روابط عمومی ارسال کنند یا در صورت لزوم با شماره تلفن 66414871-021 تماس بگیرند.

گفتنی است، مبلغ وام حداقل 15میلیون تومان با سود 10 درصد در بازپرداخت 36 ماهه و 11 درصد در بازپرداخت 48 ماهه خواهد بود.

لازم به ذکر است، مبلغ وام بر اساس میزان اعتبار و شرایط متقاضی متفاوت است و اولویت اعطای وام نیز بر اساس زمان ارائه درخواست به همراه تکمیل مدارک خواهد بود.

پایان پیام/ 31

لینک خبر :‌ خبرگزاری شبستان
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۲/۰۸ سایت های دیگر : باشگاه خبرنگاران جوان تابناک هرمزگان

نمایشگاه مجازی بین المللی کتاب تهران؛ خوب یا بد؟ + فیلم

خبر ارائه طرح برگزاری احتمالی نمایشگاه کتاب به صورت مجازی، موافقان و مخالفان را به میدان اظهار نظر آورد.

به گزارش خبرنگار حوزه ادبیات گروه فرهنگی باشگاه خبرنگاران جوان ، هر سال در چنین روزهایی حرف و سخن از برگزاری نمایشگاه کتاب بود؛ اما امسال شیوع بیماری کرونا از یک سو و همزمانی تاریخ همیشگی نمایشگاه کتاب با ماه مبارک رمضان، مسئولان را بر آن داشت که برگزاری این رویداد فرهنگی را به تعویق بیندازند.

هر چند صحبت از برگزاری نمایشگاه کتاب پس از خاتمه ماه رمضان مطرح شده؛ اما این امر منوط به عادی شدن شرایط کشور ناشی از بحران کرونا خواهد بود. در این میان برخی از دست اندرکاران شهری و فرهنگی هم طرح برگزاری نمایشگاه کتاب مجازی را مطرح کرده اند. طرحی که به گفته حسینی پور مدیرعامل موسسه خانه کتاب به معاونت وزارت ارشاد ارسال شده اما هنوز درباره نتیجه آن حرف و بحثی به میان نیامده است.

با این حال به نظر می رسد برگزاری نمایشگاه کتاب به صورت مجازی هم چالش دارد؛ تا جایی که برخی موافق آن هستند و برخی مخالف.

در ادامه فتوکامنتی کوتاه درباره خوب و بدِ برگزاری نمایشگاه مجازی کتاب را ببینید:

کد ویدیو
دانلود

فیلم اصلی

انتهای پیام/

لینک خبر :‌ مجله بوبینا
خواندن یک کتاب کاغذی نیاز به هیچ وسیله ای به جز خود کتاب ندارد. همچنین تمامی افراد به سادگی می توانند از آن استفاده کنند بدون آن که نگران تمام شدن شارژ باشند! کتاب در عوض الکترونیکی حجم و وزن فیزیکی ندارد. هزاران و حتی میلیون ها صفحه کتاب می توانند در یک دستگاه موبایل یا تبلت به صورت همیشگی همراه ما باشند،
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۲/۰۸ سایت های دیگر : فناوری و نوآوری

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بنیاد ملی نخبگان؛ جزو هر کدام دسته از کتابخوان ها که باشیم، همواره سوال تکراری کتاب کاغذی بهتر است یا الکترونیک؟ گوشه ذهن همه مان وول می خورد. در این گزارش قصد داریم به تاریخچه کتاب الکترونیک، مقایسه کتاب کاغذی و الکترونیک و مزایا و معایب آن ها و هزینه های تولید کتاب به هر کدام از این شیوه ها بپردازیم

در این بخش به مزایا و معایب کتاب الکترونیک در قیاس با کتاب کاغذی می پردازیم.

مزایای کتاب الکترونیک:

دسترسی از راه دور: کتاب های الکترونیک قابلیت بسیار مناسبی برای استفاده در آموزش موسساتی دارند که تعداد کاربران از راه دور آن ها زیاد است.

سهولت انتقال در عین یکپارچگی مطالب: با توسعه ارتباطات دیجیتال اطلاعات پردازش شده می توانند به سرعت جابه جا شوند.

انسجام مطالب و تنوع کاربرد: در مقایسه با قالب های رایج متنی، کتاب های الکترونیک در عین دسته بندی مطالب به صورت فهرست یا موضوعی، به صورت وحدت یافته امکان جست وجو را فراهم می کنند.

تبادل بینابین مطالب با یکدیگر: ترغیب شدن بیشتر برای ادامه خواندن، سهولت نگهداری و یادسپاری مطالب و توانایی بیشتر در کنترل مطالب، از جمله موارد بسیار مهم برای خواننده است. یک کتاب الکترونیکی با امکاناتی مثل وجود فرامتن، امکان تبادل بینابین مطالب و نیز مرور همزمان آن ها با یکدیگر را فراهم می کند. این راحتی جست وجو به ویژه برای افرادی که با مطالب تحقیقاتی سروکار دارند، بسیار حائز اهمیت است.

کمک به حفظ محیط زیست: انتشار محتوای الکترونیکی به جای چاپ آن ها می تواند موجب صرفه جویی در مصرف کاغذ، جلوگیری از قطع بیشتر درختان و آسیب کمتر به محیط زیست شود. شاید در نگاه اول این موضوع کم اهمیت به نظر برسد اما یقینا در ابعاد و حجم گسترده چاپ کتاب ها و به خصوص روزنامه های پرتیراژ مصرف کاغذ بسیار زیاد خواهد بود.

قیمت پایین تر: قیمت کتاب های الکترونیکی را در اپلیکیشن های کتابخوان بررسی کنید. این کتاب ها به دلیل حذف هزینه های کاغذ و چاپ قیمت پایین تری از کتاب های کاغذی دارند و بنابراین تعداد بیشتری از مردم می توانند از آن ها استفاده کنند. همچنین بسیاری از کتاب های الکترونیکی به صورت رایگان (و کاملا قانونی) منتشر می شوند، در حالی که این امکان در مورد کتاب های چاپی وجود ندارد.

استفاده آسان و سهولت اجرا: کتاب الکترونیکی حجم و وزن فیزیکی ندارد. هزاران و حتی میلیون ها صفحه کتاب می توانند در یک دستگاه موبایل یا تبلت به صورت همیشگی همراه ما باشند، حال آن که در بسیاری از موارد حتی نمی توانیم یک کتاب کوچک را به همراه داشته باشیم. همچنین استفاده از این نوع کتاب ها با توجه به امکانات متنوع اپلیکیشن های کتابخوان بسیار آسان است. نشانه گذاری، حفظ کتاب در صفحه خوانده شده، امکان جست وجوی کلمات و عناوین و... از مزایایی هستند که در کتاب چاپی وجود ندارند.

امکان به روزرسانی: کتاب های الکترونیکی به آسانی آپدیت می شوند و نسخه های جدید آن ها در اختیار کاربران قرار می گیرد و معمولا این کار هزینه ای هم ندارد، در حالی که داشتن نسخه های جدید از یک کتاب کاغذی مستلزم صرف هزینه و خرید دوباره آن است.

از دیگر مزایای کتاب های الکترونیک می توان به این موارد اشاره کرد: امکان ذخیره سازی و یادداشت برداری از بخش های مورد نیاز برای مطالعه و دسترسی بعدی، امکان استفاده همزمان از امکانات جانبی؛ به طور مثال یافتن معنای واژگان ناآشنا در یک فرهنگ لغت در حین مطالعه یک کتاب، تسهیل فعالیت های پژوهشی از قبیل جست وجوی واژگان کلیدی و مقایسه متون، امکان بهره گیری از سایر رسانه ها مانند صدا و تصویر همراه با متن، امکان تغییر قالب و شکل متون همچون تعیین اندازه قلم، طول سطر و حجم صفحه نمایش بنا بر سلیقه کاربر.

معایب کتاب الکترونیک:

با وجود همه این مزایا قرار نیست به همین راحتی بتوانیم میان کتاب کاغذی و کتاب الکترونیک یکی را انتخاب کنیم. کتاب الکترونیک معایبی دارد که ممکن است از سوی خیلی از افراد قابل چشم پوشی نباشد.

یک تحقیق نشان داده است که با خواندن کتاب های الکترونیکی میزان یادگیری کاهش می یابد. در این پژوهش از یک گروه 25 نفره خواسته شد که یک کتاب 28 صفحه ای را در کتابخوان کیندل بخوانند و یک گروه 25 نفره دیگر هم همان کتاب را از روی کتاب کاغذی مطالعه کردند. سپس از آن ها خواسته شد که چهارده رویداد از داستان را به ترتیب زمان وقوع بیان کنند. در این بررسی عملکرد خوانندگان کتاب های کاغذی بسیار بهتر بود. یک بررسی دیگر هم در دانشگاه استاوانگر نروژ روی گروهی از دانشجویان انجام گرفت و نشان داد که مطالعه از روی کاغذ یادگیری بهتری به دنبال دارد. خستگی و آسیب جسمی کمتر کتاب کاغذی مورد توجه است. نگاه کردن به یک صفحه نمایش به مدت طولانی، عوارضی مانند خستگی و آسیب چشم، خستگی ذهنی و اختلالات خواب را به همراه دارد در حالی که مطالعه از روی کاغذ هیچ کدام از این مشکلات را در پی ندارد. عوارض نگاه کردن طولانی مدت به صفحات نمایش در کودکان شدت و اهمیت بیشتری دارد.

خواندن یک کتاب کاغذی نیاز به هیچ وسیله ای به جز خود کتاب ندارد. همچنین تمامی افراد به سادگی می توانند از آن استفاده کنند بدون آن که نگران تمام شدن شارژ باشند!

معمولا حقوق پدیدآورندگان در کتاب های چاپی حفظ می شود و سود مالی حاصل از انتشار آن ها به جز موارد معدود، به نویسنده و ناشر برمی گردد در حالی که با فقدان قوانین کپی رایت یا اجرای ناقص آن ها، کتاب های الکترونیکی به راحتی کپی می شوند، بدون آن که نویسنده یا ناشر اطلاعی داشته باشد. البته استفاده از اپلیکیشن های کتابخوان در کشور ما رایج شده اند و خرید کتاب الکترونیک از طریق آن ها می تواند تا حدود زیادی باعث حفظ حقوق پدیدآورندگان شود.

لینک خبر :‌ بنیاد ملی نخبگان
خبرگزاری میزان- معاون تولید انتشارات به نشر گفت: انتشارات به نشر نیز همانند سایر انتشاراتی ها شرایط مناسبی ندارد، خصوصاً اینکه فروشگاه های عرضه کتاب انتشارات به نشر در مشهد و در اطراف حرم مطهر رضوی امسال به علت شیوع بیماری کرونا و کاهش زائر تعطیل شده اند.

تاریخ انتشار: 08:30 - 09 اردیبهشت 1399

- کد خبر: 614630
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۲/۰۹ سایت های دیگر : تلنگر

سید احمد میرزاده در گفت وگو با خبرگزاری میزان پیرامون اقدامات انتشارات به نشر در ایام کرونا گفت: شیوع بیماری کرونا رویدادی پیش بینی نشده برای تمام انتشاراتی ها بود، اما انتشارات به نشر تلاش کرد تا در ایام تعطیلات پیش آمده امکانات مناسبی را به مخاطبان و علاقمندان کتاب و کتاب خوانی ارائه نماید.

وی در همین راستا ادامه داد: انتشارات به نشر به منظور همراهی و همکاری برای پیوستن مردم به پویش در خانه بمانیم اقدام به انتشار کتاب های این انتشاراتی در فضای مجازی و به صورت آنلاین کرد، از سوی دیگر کتاب هایی که به صورت فایل در اختیار انتشارات به نشر بود با رایزنی های لازم در پلتفرم طاقچه قرار داده شد و با تخفیفات ویژه ای به علاقمندان ارائه گردید.

بیشتر بخوانید: برای مطالعه تازه های نشر انتشارات به نشر اینجا کلیک کنید

میرزاده به خدمات دیگر انتشارات به نشر در ایام کرونا اشاره و اظهار کرد: انتشارات به نشر طرحی را با عنوان کروتاب با شعار آرامش در سایه کتاب ارائه نمود که در آن با کمک سایر ناشران به ارائه کتاب پرداخته شد، بدین ترتیب 60 کتاب برگزیده به نشر که به حوزه فرهنگ گفتمان انقلاب اسلامی و سیره اهل بیت(ع) همچنین فرهنگ زیارت و ادبیات دینی باز می گردد برای مخاطبان با 25 درصد تخفیف ارائه گردید، البته ارسال رایگان و تحویل درب منزل نیز برای این طرح در نظر گرفته شده بود.

وی در مورد طرح کروتاب افزود: طرح کروتاب حاوی کتاب هایی ارزشمند است که به همراه اقلام متبرکه آستان مقدس رضوی و در سیری کاملا بهداشتی تهیه و ارائه گردیده، هدف ما از اجرای طرح کروتاب کاهش اضطراب ناشی از بیماری کرونا در بین افراد جامعه و همچنین ایجاد آرامش و فراهم کردن شرایط مناسب در اوقات فراغت بود لذا در انتخاب کتاب ها حساسیت ویژه داشتیم و انتخاب کتاب را با توجه به نظرات کارشناسان انجام دادیم البته این طرح تا زمانی که بیماری کرونا ادامه دارد تداوم خواهد داشت.

میرزاده به پویش بهار خوان از دیگر طرح های انتشارات به نشر اشاره و ابراز کرد: یکی دیگر از اقدامات انتشارات به نشر راه اندازی پویش بهار خوان در ذیل طرح کلی آقا سلام با شما خوشیم تحت عنوان بهار به یادماندنی با 50 جلد کتاب خواندنی برگزار می گردد که از نیمه شعبان آغاز شد و تا نیمه ماه مبارک رمضان اجرا می شود، در این طرح 500 عنوان از کتاب های پرفروش و برتر به نشر با تخفیف 15درصدی و 50 عنوان کتاب منتخب از ناشران مختلف با تخفیف 20 درصدی به صورت رایگان به همراه هدیه متبرک رضوی برای مخاطبان ارسال می شود.

وی تبدیل تهدید به فرصت را رویکرد انتشارات به نشر در ایام کرونا دانست و تاکید کرد: علی رغم چالش ها و مشکلاتی که بیماری کرونا برای جامعه به همراه داشته پتانسیل هایی نیز ایجاد شده و انتشارات به نشر با تبدیل این تهدید به فرصت تلاش نموده تا ارتباط بهتری را با نویسندگان داشته باشد و موضوعات روز، سوژه های ارزشمند و نابی را با نویسندگان در میان بگذارد تا آنان از ایام خانه نشینی و قرنطینه استفاده نموده و بتوانند آثاری ارزشمند تولید و به مخاطبان ارائه نمایند، در حقیقت تهدید بیماری کرونا مجالی برای تولید، آفرینش، محتوا و حضور فعال در عرصه فرهنگ بوده است.

میرزاده به چالش هایی که شیوع بیماری کرونا با خود برای انتشارات به نشر به همراه داشته اشاره و تصریح کرد: انتشارات به نشر نیز همانند سایر انتشاراتی ها شرایط مناسبی ندارد خصوصاً اینکه فروشگاه های عرضه کتاب انتشارات به نشر در مشهد و در اطراف حرم مطهر رضوی که هر ساله با حضور زائران فروش قابل توجهی را برای انتشارات به همراه داشتند، امسال به علت شیوع بیماری کرونا و کاهش زائر تعطیل شده اند. همین امر ضرر قابل توجهی را متوجه انتشارات به نشر نموده است، از سوی دیگر برخی از نویسندگان نیز پیگیر طلب های خود از این انتشاراتی شدند لذا هزینه ها جاری و دستمزد ها شرایط بسیار دشواری را برای انتشارات به نشر فراهم کرده، در عین حال انبار هایمان مملو از کتاب است.

میرزاده پیرامون اهمیت نمایشگاه بین المللی کتاب تهران خاطرنشان کرد: نمایشگاه بین المللی کتاب تهران همواره به عنوان مکان رایزنی انتشاراتی ها و عرضه دستاورد های تولیدات فرهنگی بشمار می رود، انتشاراتی ها هر ساله در این نمایشگاه گرد هم جمع می شوند و جدیدترین کار ها و رویکرد های خود را ارائه می کنند و این فرصتی مناسب برای تبادل ایده است در عین حال تاثیر انکارناپذیری بر تولیدات سال آینده می گذرد لذا امیدواریم که نمایشگاه کتاب تهران امسال برگزار گردد.

انتهای پیام/

لینک خبر :‌ میزان
مدیر اپلیکیشن پاتوق کتاب گفت: بسیاری از مخاطبان کتاب های الکترونیک انتظار دارند که با یک بار دانلود کردن کتاب به فایل آن دسترسی داشته باشند و به دیگران نیز ارائه دهند. این امر به ناآگاهی مخاطبان درباره قانون کپی رایت و حقوق ناشر و مؤلف برمی گردد که برای بسیاری هنوز جا نیفتاده است.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۲/۰۹

مهرداد عرب باقری، مدیر اپلیکیشن پاتوق کتاب، در گفت وگو با ایکنا، درباره استقبال مخاطبان از کتاب های الکترونیک در پی شیوع ویروس کرونا گفت: طی دو ماه گذشته در مقایسه با ماه های قبل تر هم از نظر تعداد کاربران و هم تعداد کتاب های الکترونیک دانلود شده با افزایش سه برابری مواجه شدیم و از این جهت اگر شیوع ویروس کرونا باعث شد کسب وکار های دیگر کساد شوند، اما در زمینه فروش کتاب الکترونیک و گویا شاهد وضعیت خوبی بودیم.

وی افزود: البته هر سال در همین ایام که نمایشگاه کتاب تهران برگزار می شد، فروش کتاب در پاتوق کتاب و سایر اپلیکیشن های کتاب بسیار کاهش می یافت، اما امسال با تعویق نمایشگاه کتاب، کتابخوان ها برای تهیه کتاب مورد نظرشان به سمت اپلیکیشن های کتاب سوق پیدا کردند.

عرب باقری درباره اینکه چه میزان از این کتاب های دانلود شده مطالعه شده اند، ادامه داد: مسلماً کسی که کتاب الکترونیک می خرد آن را مطالعه می کند، زیرا در این فضا با خرید های هیجانی نمایشگاه کتاب و یا ژست کتابخوانی مواجه نیستیم و چنین انگیزه هایی وجود ندارد و یا ضعیف تر است. البته نمی توانیم آماری از میزان مطالعه کتاب های دانلود شده ارائه دهیم، زیرا ممکن است کاربر کتابی را به صورت آنلاین خریده باشد و به صورت آفلاین مطالعه کند؛ به همین جهت آمار قطعی نداریم، اما نظراتی را که از کتاب های گوناگون دریافت می شود می توان به مطالعه کتاب ها نسبت داد.

بیشتر بخوانید:

وی با اشاره به فعالیت در عرصه کتاب های درسی دانشگاهی، بیان کرد: رویکرد جدیدی را در این زمینه آغاز کردیم و کتاب های درسی دانشگاهی دفتر نشر معارف، کتاب های حقوقی انتشارات قانون یار و دانشگاه پیام نور به صورت الکترونیک در دسترس مخاطبان قرار دارد که این کتاب ها به دلیل تعطیلی دانشگاه ها با استقبال خوبی مواجه شدند.

پرفروش ترین اثر پاتوق کتاب

عرب باقری گفت: کتاب آن سوی مرگ ، که دربردارنده سه خاطره درباره تجربه مرگ و حاصل مصاحبه رو در رو با افرادی است که حیات پس از مرگ را تجربه کرده ، به برزخ رفته و برگشته اند، در دو ماه گذشته پرفروش ترین اثر در پاتوق کتاب است و بسیاری از مخاطبان درباره جلد های دیگر این کتاب و یا کتاب های مشابه سؤال می کنند.

وی درباره اینکه دو ماه گذشته می تواند مبنایی برای برنامه ریزی بلندمدت در عرصه نشر الکترونیک باشد، بیان کرد: طی دو ماه گذشته بازخورد های خوبی از مخاطبان کتاب های الکترونیک دریافت کردیم و برنامه هایی هم برای آینده داریم، اما پیش بینی می کنیم که با پایان بحران شیوع ویروس کرونا و عادی شدن وضعیت، با کاهش مواجه شویم. البته یکسری از مخاطبان در این فضا خواهند ماند؛ از این رو در حال طراحی برنامه هایی برای حفظ مخاطبان هستیم تا نیاز های خود را از طریق اپلیکیشن پاتوق کتاب رفع کنند.

مدیر پاتوق کتاب تصریح کرد: ناشرانی که پیشتر رغبتی به الکترونیکی شدن کتاب هایشان نداشتند و ما دنبال آن ها می رفتیم. با شیوع ویروس کرونا به سمت اپلیکیشن های کتابخوان روی آوردند و دلیل عدم رغبت و ترس و نگرانی آن ها، لو رفتن کتاب در فضای مجازی بوده و هست و یا بسیاری از ناشران به دلیل آشنا نبودن با فضای الکترونیکی و اینترنتی به همان شیوه سنتی عمل می کنند و نمی خواهند وارد این عرصه شوند و مقاومت نشان می دهند، اما به نظر می رسد در آینده همه ناشران ناگزیر از ورود به این عرصه اند، زیرا نیاز و سلیقه مخاطبان تغییر می کند.

ناشران نگران کتاب هایشان نباشند

وی در پاسخ به اینکه چطور درباره امنیت فضای الکترونیک کتاب ها به ناشران اطمینان می دهید، گفت: مدتی پیش در دانشگاه علامه طباطبایی نیز چنین بحثی مطرح شد که ممکن است کتاب ها در فضای اینترنت پخش شوند، اما فایل یک کتاب را به آنها ارائه کردیم که اگر تصور می کنند بستر امنیتی لازم فراهم نیست، کارگروه الکترونیک این دانشگاه این فایل را باز و یا اسم کتاب یا یک صفحه را از فایل خارج کند که پس از یک هفته نتوانستند این کار را انجام دهند و این به دلیل سیستم رمزنگاری انحصاری پاتوق کتاب است و ما با این توضیحات به ناشران اطمینان می دهیم که از بابت الکترونیکی شدن کتاب هایشان نگرانی نداشته باشند.

عرب باقری یادآور شد: بسیاری از افرادی که از نرم افزار کتابخوان استفاده می کنند، به قوانین استفاده از این کتاب ها آشنایی ندارند و مخاطبان فکر می کنند کتابی را که دانلود می کنند می توانند خارج از اپلیکیشن آن را باز و استفاده کنند و این سؤال از سوی بسیاری مطرح بود که چرا این امکان فراهم نیست و این امر به ناآگاهی مخاطبان درباره مسئله حقوق ناشر و مؤلف برمی گردد که برای بسیاری هنوز جا نیفتاده است و انتظار دارند با یک بار دانلود کردن آن را در اختیار همه قرار دهند و در این باره نیاز به فرهنگ سازی داریم.

انتهای پیام

لینک خبر :‌ خبرگزاری بین المللی قرآن

کرونا باعث تعطیلی بسیاری از نمایشگاه های کتاب شد. برخی از نمایشگاه ها هم به صورت مجازی برگزار شده اند. اما این روزها احتمال برگزاری نمایشگاه کتاب فرانکفورت مطرح شده است که باید دید با چه شرایطی این اتفاق می افتد.

گسترش نیوز: هنوز درباره برگزاری نمایشگاه بین المللی کتاب تهران، به صورت فیزیکی یا مجازی بحث است، اما نمایشگاه کتاب فرانکفورت، که مهم ترین نمایشگاه کتاب در جهان است، اعلام کرده با وجود بحران کرونا، طبق برنامه های قبلی از 23 تا 27 مهر در شهر فرانکفورت آلمان برگزار می شود.

یورگن بوس، مدیر نمایشگاه کتاب فرانکفورت ضمن اعلام این خبر بیان کرد: اگرچه هنوز نمی توان گفت که هفتادودومین نمایشگاه کتاب فرانکفورت دقیقاً به چه شکلی برگزار خواهد شد، اما حفظ سلامت غرفه داران، بازدیدکنندگان و عموم مردم اولویت اصلی برگزارکنندگان است.

تصمیم برگزارکنندگان نمایشگاه فرانکفورت موافقان و مخالفان خود را دارد. پیتر کاکس، مدیر آژانس ادبی Redhammer Management در این باره گفت: ممکن است این ناقوس مرگ نمایشگاه فیزیکی کتاب باشد. باعث تأسف است، اما سال هاست که واقعاً لزومی برای برگزاری حضوری نمایشگاه نبوده است. جانی گلر، نماینده ادبی و مدیر آژانس Curtis Brown معتقد است نمایشگاه های کتاب لندن و فرانکفورت باید در مواجهه با این بحران خلاقانه تر عمل می کردند و برای اثبات مفید بودن خود به جای حفظ تماس فیزیکی، راه های هوشمندانه تری پیدا می کردند.

مسئولان نمایشگاه فرانکفورت به دلیل درآمد بالا سعی در برگزاری دارند

تأثیر برگزاری نمایشگاه کتاب بر صنعت نشر بر کسی پوشیده نیست، تا جایی که تعطیلی آن به عنوان ضربه ای به این صنعت در نظر گرفته می شود. مجید جعفری اقدم، مدیر آژانس ادبی و ترجمه پل، با اشاره به اینکه نمایشگاه های کتابی که در نیمه نخست سال برگزار می شدند، کنسل یا به صورت مجازی برگزار شدند، به خبرنگار ایرناپلاس گفت: احتمال برگزاری نمایشگاه های نیمه دوم سال، مانند فرانکفورت وجود دارد. البته برگزاری آنها هنوز قطعی نیست و مسئول نمایشگاه فرانکفورت گفته که در حال بررسی این موضوع است.

پیش از این، نمایشگاه های کتاب ابوظبی و بلونیا به صورت مجازی برگزار شدند. جعفری اقدم درباره نحوه برگزاری این نمایشگاه ها توضیح داد: فقط بخش کپی رایت این نمایشگاه ها و نه بخش خرید و فروش کتاب، به صورت مجازی برگزار شد. نمایشگاه کتاب فرانکفورت درآمد بالایی دارد و مسئولان آن تلاش می کنند تا جایی که ممکن است این نمایشگاه را برگزار کنند؛ مگر اینکه پروتکل های بهداشتی مانع آن شوند. اگر مسئولان بتوانند بخش بهداشتی را توجیه کنند، نمایشگاه فرانکفورت برگزار خواهد شد.

نمایشگاه فرانکفورت دو بخش دارد؛ در یک بخش ناشران آلمانی فروش فیزیکی کتاب دارند و بخش بین الملل که برای تبادل حق کپی رایت است. دو روز پایانی نمایشگاه کتاب، در بخش بین الملل هم کتاب فروخته می شود. مدیر آژانس ادبی پل درباره اینکه آیا جمعیت شرکت کنندگان در نمایشگاه فرانکفورت برای اجرای پروتکل های بهداشتی قابل کنترل هستند، بیان کرد: شاید امسال نمایشگاه کتاب فرانکفورت، خلوت تر از دوره های قبل برگزار شود. یا برای برگزاری اقدامات بهداشتی انجام شود، شاید همه کشورها را قبول نکنند و شرایطی بگذارند تا بتوانند موضوع را کنترل کنند.

حجم مبادلات کپی رایت کمتر شده است

آژانس های ادبی بیشتر فعالیت های خود را برای تبادل رایت به صورت مجازی انجام می دهند، اگرچه نمایشگاه های کتاب، مکانی برای مذاکرات رودررو است. جعفری اقدم با بیان اینکه همه آژانس های ادبی و ناشرانی که در حوزه کپی رایت فعال هستند، بعد از شیوع کرونا با مشکلاتی مواجه و از آن متأثر شده اند، گفت: به این دلیل که عمده فعالیت ما در حوزه تبادل رایت است و با کتاب به صورت فیزیکی کمتر ارتباط داریم، تأثیر کمتری نسبت به ناشرانی که عمده توجه آنها روی فیزیک کتاب است، دیده ایم.

نمایشگاه بین المللی نمایشگاه کتاب تهران، این صفت را به یدک می کشد

برگزاری مجازی نمایشگاه بین المللی کتاب تهران یکی از گزینه های پیش رو برای مسئولان موسسه نمایشگاه ها است. مدیر آژانس ادبی پل درباره امکان انجام مبادلات کپی رایت کتاب در این نمایشگاه توضیح داد: نمایشگاه کتاب تهران، صفت بین المللی را یدک می کشد ولی بین المللی نیست. برای اینکه یک نمایشگاه بین المللی باشد، باید تبادل رایت داشته باشد، اما در نمایشگاه کتاب تهران چنین مسئله ای مطرح نیست. برگزاری بخش رایت نمایشگاه کتاب تهران به صورت مجازی منطقی نخواهد بود، زیرا ایران عضو کنوانسیون برن نیست. اگر بخواهد نمایشگاهی مجازی برگزار کند، باید قسمت فروشگاهی اش را مجازی کند و برای همین نیاز به زیرساخت قوی دارد که بعید می دانم بتوانند این کار را کنند.

او در ادامه شرح دلایل غیرممکن بودن برگزاری نمایشگاه کتاب تهران به صورت مجازی، افزود: ناشران ما و افرادی که بخواهند کتاب بخرند، به ساز و کار فضای مجازی آشنا نیستند. بسیاری از ناشران قدیمی پلتفرم هایی ایجاد کرده اند و کتاب هایشان را در فضای مجازی به فروش می رسانند برخی موفق اند و برخی موفق نیستند؛ اما نمایشگاه کتاب بیشتر سنتی است و بعید می دانم برگزاری آن به صورت مجازی نتیجه بخش باشد. با توجه به مشکلاتی که ناشران برای برگزار نشدن نمایشگاه کتاب دارند باید فکری شود و بخشی از طریق فضای مجازی و بخشی از طریق حمایت های دولت، به ناشران کمک شود وگرنه این بازار نحیف و ظریف، ضعیف تر از این خواهد شد.

تعداد بازدیدکنندگان نمایشگاه تهران بسیار بیشتر از نمایشگاه فرانکفورت است

ایران هنوز به کنوانسیون برن نپیوسته است، برای همین برخی از آژانس های ادبی و ناشران به صورت خودخواسته از حق مؤلف حمایت و برای تبادل حق رایت تلاش می کنند. انتشارات هزاره ققنوس یکی از ناشرانی است که در نمایشگاه کتاب تهران در بخش رایت سنتر میزی برای این فعالیت دارد.

رضا حاجی آبادی، مدیر انتشارات هزاره ققنوس با بیان اینکه فرم شرکت در نمایشگاه کتاب فرانکفورت را پر کرده است، به خبرنگار ایرناپلاس گفت: فرم را پر کردم و برای نمایشگاه کتاب فرانکفورت فرستادم. این درخواست فلوشیپ است، بررسی می شود و در ماه مارس پاسخش به ما خواهد رسید. زمان این نمایشگاه چیزی حدود پنج ماه دیگر است. شاید تا آن زمان اوضاع بهتر از امروز باشد.

بر اساس اطلاعاتی که سایت نمایشگاه فرانکفورت ارائه داده است، در سال 2019 تعداد بازدیدکنندگان از این نمایشگاه 302 هزار و 267 نفر بود که نسبت به سال گذشته با تعداد 285 هزار و 24 نفر، افزایش چشمگیری داشت. این در حالی است که سی و دومین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران در حالی به پایان رسید که آمارهای منتشر شده از سوی دستگاه های خدمت رسان از قبیل مترو، اتوبوسرانی، و سایر دستگاه ها و همچنین اعلام مسئولان نمایشگاه، بازدید مردم از نمایشگاه سی و دوم با رشد 10درصدی نسبت به دوره قبل، بیش از پنج و نیم میلیون نفر تخمین زده شده است.

به گفته حاجی آبادی شاید با در نظر گرفتن تعداد مراجعه کنندگان به نمایشگاه فرانکفورت، پروتکل های بهداشتی در این نمایشگاه قابل اجرا باشد.

اگر شرایط مناسب نباشد، به نمایشگاه فرانکفورت نمی روم

روند کنترل بیماری کرونا در کشورهای مختلف، متفاوت است. البته هنوز مشخص نیست که آیا این بیماری بعد از کنترل و بازگشایی قرنطینه ها شیوع مجدد خواهد داشت یا نه. حاجی آبادی با اینکه در فلوشیپ نمایشگاه کتاب ترکیه انتخاب شده بود، با در نظر گرفتن شرایط بهداشتی، خود تصمیم بر حضور نداشتن در نمایشگاه ترکیه گرفت. او توضیح داد: اسفند جزو سه نفری بودم که از ایران برای فلوشیپ ترکیه انتخاب شدند. به دلیل شیوع کرونا در ایران، قبل از اینکه ترکیه اعلام کند، تصمیم گرفتم که در این نمایشگاه شرکت نکنم. حتی قرارهایی برای تبادل رایت تنظیم کرده بودم. از جمله با یک ناشر یونانی برای یک کتاب صحبت کرده بودیم، که او در این روزها در سامانه گرنت ایران ثبت نام کرده است. همچنین قرارهایی برای تبادل رایت با یک شاعر برزیلی، سه کتاب از ترکیه و یک رمان خیلی خوب از چین تنظیم کردیم که کتاب چینی را به فارسی ترجمه و چاپ کردیم.

حاجی آبادی با اشاره به اینکه اگر شرایط کنترل بیماری در ایران مناسب نباشد، حتی در صورت دعوت مسئولان نمایشگاه فرانکفورت به این نمایشگاه نخواهد رفت، ادامه داد: اگر در مهرماه امکان انتقال ویروس کرونا زیاد باشد، خودم رعایت می کنم و به نمایشگاه کتاب فرانکفورت نمی روم حتی اگر آنها از من دعوت کنند.

تبادل حق رایت و نشر به هم مرتبط هستند

مدیر انتشارات هزاره ققنوس درباره تأثیر شیوع بیماری کرونا بر فعالیت های این نشر توضیح داد: شاید در بحث تبادل رایت بتوان گفت تأثیر شیوع بیماری کرونا کمتر بود، اما در نشر فیزیکی، شاهد آسیب زیادی بودیم. باید توجه داشت تبادل حق رایت و نشر به هم مرتبط هستند. باید بتوانم کتاب ناشر چینی را در ایران بفروشم، اگر نتوانم بفروشم، رایت کتاب را نمی خرم. از طرفی، اگر بتوانم رایت کتابی را بفروشم، بعد از مدتی، به دلیل اینکه کتاب تازه ای چاپ نکرده ام، چیزی برای فروش نخواهم داشت. خیلی از همکاران، نصف کارمندان خود را به خانه فرستادند تا بعد از این اگر توانستند برای فروش اقدام کنند. ناشران در وضعیت سختی قرار گرفته اند.

به گفته این ناشر، نمایشگاه کتاب هر سال 20 درصد از هزینه های نشر هزاره ققنوس را پوشش می داد، او در این باره گفت: نمایشگاه کتاب برگزار نشده است، اما هزینه های بیمه، اجاره، آب، برق و... باید پرداخت شود.

حاجی آبادی برای بهبود وضعیت ناشران در دوران رکود پیشنهادهایی هم دارد: وزارت فرهنگ و ارشاد هزینه نمایشگاه را بین دو هزار ناشری که در دوره پیشین نمایشگاه کتاب شرکت کردند، تقسیم کند. به هر ناشر حدود 10 میلیون تومان می رسد، شاید اقدام خوبی باشد، اما بعید می دانم که چنین اقدامی انجام شود. همچنین برای وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بهترین فرصت است تا مردم را با کتاب و کتاب خوانی در دوران قرنطینه آشنا کند تا بعد از آن مردم بیشتر کتاب بخوانند.

منبع: ایرنا

لینک خبر :‌ پایگاه خبری گسترش
رئیس اتحادیه ناشران و کتاب فروشان تهران که معتقد است نمایشگاه مجازی کتاب عملا محدود کردن ناشران است می گوید: اگر توانستند المپیک را اینترنتی برگزار کنند، می توانند نمایشگاه کتاب را هم به طور عادلانه اینترنتی برگزار کنند.

هومان حسن پور در گفت وگو با ایسنا، درباره مطرح شدن برگزاری نمایشگاه کتاب تهران به شکل مجازی و دغدغه ناشران در این باره اظهار کرد: اصلا قرار به برگزاری نمایشگاه مجازی کتاب نبوده است. شورای سیاست گذاری نمایشگاه کتاب باید در این باره تصمیم بگیرد و تا کنون اصلا این موضوع در شورای سیاست گذاری مطرح نشده است. جایی، کسی، پیشنهادی داده است و دلیلی ندارد که بر مبنای آن پیشنهاد از دیگران نظرسنجی کنیم.

او افزود: اصلا چه کسی گفته است که نمایشگاه کتاب برگزار نمی شود. نمایشگاه کتاب فعلا بنا بر تصمیم ستاد ملی مبارزه با کرونا متوقف شده است، اما شاید برگزار شود. یک عده ایده ای برای برگزاری نمایشگاه کتاب به شکل مجازی دارند و دنبال ایده شان هستند. ولی الان در شرایطی هستیم که ناشر و کتاب فروش در فشار زیادی هستند و باید به فکر این بود که چطور می شود مشکلات آن ها را برطرف کرد. درحالی که این حرف ها باعث می شود تمرکز مدیریت بحران کرونا از وزارت ارشاد گرفته شود.

حسن پور برگزاری نمایشگاه مجازی کتاب را صدمه به بدنه اصلی ناشران دانست و گفت: نمایشگاه کتاب به این علت برگزار می شد که کتاب ویترینی نداشت، در واقع می خواستند مشکل کتاب نخواندن را حل کنند. اما وقتی کسی در دنیای مجازی بخواهد کتاب بخرد، همه ناشران را چک نمی کند، بلکه کتاب های مدنظرش را جست وجو می کند و از ناشران معروف می خرد و تمام می شود. درحالی که صحبت از نمایشگاه کتاب، صحبت از دوهزار ناشر است، در حالی که در نمایشگاه مجازی دوهزار ناشر نهایتا به 100 تا 200 ناشر محدود می شوند. در حالت عادی هم که از همین ناشران خرید می شود، پس تکلیف ناشری که تازه شروع به کار کرده چه می شود، یا ناشری که کارکرد کیفی داشته و در کل 10 کتاب خوب منتشر کرده است؟ در نمایشگاه مجازی این ها اصلا دیده نمی شوند.

رییس اتحادیه ناشران و کتاب فروشان تهران در مقایسه برگزاری نمایشگاه مجازی کتاب در سایر کشورها با ایران بیان کرد: در کشورهای دیگر اگر نمایشگاه مجازی برگزار می شود، اصول و منطقی وجود دارد و نمایشگاه کتاب برای آن ها کارکرد فرهنگی دارد و نه اقتصادی. آن قدر این موضوع نمایشگاه مجازی برای من جالب است که انگار می گویند قرار است المپیک را مجازی را برگزار کنند. نمایشگاه کتاب کاری کاملا فیزیکی است و همیشه با قرار دادن ناشران مطرح در انتهای سالن ها سعی می شد تا به ناشرانی که کار کیفی می کنند و یا کوچک هستند فرصت داده شود تا در معرض دید بازدیدکنندگان باشند و بتوانند خودشان را عرضه کنند، اما نمایشگاه مجازی عملا محدود کردن ناشران است.

او همچنین گفت: هر کس می تواند نظر بدهد، اما به نظر من هر کس باید در چارچوب کاری خودش نظر بدهد و نظرات باید با دقت داده شود، چون این نظرات با حیات و ممات دوهزار نفر درگیر است. نهادها باید در حوزه کاری خودشان صحبت کنند. این که یک نهاد کارش کتاب است دلیل نمی شود بتواند در تمام زمینه های کتاب حرف بزند. مطرح کردن این موضوع ساختار نمایشگاه کتاب را زیر سوال می برد.

هومان حسن پور در پایان درباره وضعیت برگزاری نمایشگاه بین المللی کتاب تهران اظهار کرد: ما منتظر تصمیم ستاد کرونا هستیم، چون سلامت مردم در اولویت است، برای همین تا ستاد مجوز ندهد نمی شود راجع به آن بحث کرد. اما حالا کسی که بحث نمایشگاه مجازی را مطرح می کند، حتی وزیر ارشاد و معاون فرهنگی را هم زیر فشار می گذارد، چون تمرکز مسائل دیگر ناشران و کتاب فروشان از جمله مسائل وام، بیمه و ... از آن ها گرفته می شود و چیزی که الان اصلا موردش نیست مطرح می شود. در مجموع اگر توانستند المپیک را اینترنتی برگزار کنند، می توانند نمایشگاه کتاب را به طور عادلانه اینترنتی برگزار کنند. یا وقتی این کار محدود کردن ناشران است، به طور مشخص بگویند که می خواهند به تعدادی از ناشران یارانه بدهند، خیلی ساده و بدون تعارف. چرا یک ساختار و نهاد را زیر سؤال می برند؟ این به نظرم کمی برعکس صحبت کردن است.

انتهای پیام

لینک خبر :‌ خبرگزاری دانشجویان ایران
یک تهیه کننده قدیمی سینما معتقد است، در مقطع فعلی و در حالی که هنوز درگیر کرونا هستیم بازگشایی سینماها صلاح نیست و بعید می دانم مخاطبان با نگرانی از این بیماری از تماشای فیلم در سالن سینما لذتی ببرند.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۲/۰۹

به گزارش گروه فرهنگی قدس آنلاین ، در حالی که با شیوع کرونا نزدیک به دو ماه از توقف اکران فیلم ها و بسته شدن سالن های سینمایی می گذرد، علیرضا زالی فرمانده ستاد مقابله با کرونا در تهران طی هفته گذشته در نشستی با اعضای هیئت مدیره خانه سینما بر ضرورت تدوین پروتکل بهداشتی مشترک برای بازگشایی سینماها در آینده تاکید کرد و گشایش مجدد سالن های سینمایی را مشروط بر کنترل تهویه هوا، نحوه فروش بلیت و نشان دار کردن صندلی ها، رعایت فاصله گذاری های اجتماعی، کاهش زمان حضور افراد برای نمایش فیلم، ضدعفونی سالن های سینما بین سئانس ها، عدم مصرف مواد غذایی در سینما دانست.

برهمین اساس، در ششمین جلسه کارگروه بررسی آسیب های کرونا در سینما با حضور نماینده انجمن سینماداران در این جلسه ضمن بررسی ضوابط بازگشایی سالن های سینما جهت پیشنهاد به ستاد ملی مبارزه با کرونا مقرر شد بازگشایی سینماها پس از اعلام، داوطلبانه باشد و همه سینماها ملزم به بازگشایی نباشند. همچنین کمک هزینه ای از سوی سازمان سینمایی برای تهیه اقلام بهداشتی سینماها درنظر گرفته شود. این در حالی است که با اعلام این خبر بسیاری از اهالی سینما انتقادات و نظرات متفاوتی نسبت به بازگشایی سینماها حتی به صورت داوطلبانه دارند. عده ای معتقدند حتی فکر کردن به بازگشایی سینماها در چنین وضعیتی زود است و ضرورتی ندارد و در مقابل عده ای می گویند باید با رعایت پروتکل های بهداشتی به زندگی عادی بازگشت.

حضور ده نفر در یک سالن صد نفره!

اما محسن علی اکبری، تهیه کننده قدیمی سینما درباره بازگشایی داوطلبانه سینماها می گوید: بحث اصلی این است که اگر بخواهیم طبق قواعد پزشکی و قانون سازمان بین المللی بهداشت جهانی سینما را بازگشایی کنیم عملاً به سود سینمادار نخواهد بود و مخاطب چندانی هم نخواهیم داشت. به طور مثال در یک سالن صد نفره فقط ده نفر می توانند حضور داشته باشند و بیش از ده نفر در چنین متراژی خلاف قاعده سازمان بهداشت جهانی است. این در حالی است که سینمادار همچنان با هزینه ها مواجه است.

وی در ادامه افزود: طبیعتاً این شکل از بازگشایی برای سینمادار صرفه اقتصادی ندارد و از طرفی دیگر به نظر نمی آید مخاطب هم تا این حد برای دیدن فیلم مشتاق باشد که در این شرایط به سینما بازگردد و احتمال بیماری را به جان بخرد و خودش را در معرض خطر قرار دهد. به نظرم بازگشایی سینماها در مقطع فعلی صلاح نیست. چراکه نه مخاطب عجله ای برای دیدن فیلم ها دارد و نه این شیوه بازگشایی برای سینمادار سود دارد که با هزینه های جاری سالن را برای تعداد کمی مخاطب بازگشایی کند، چراکه قطعاً هزینه هایش چندین برابر معمول خواهد شد.

مردم با نگرانی درباره شیوع کرونا از تماشای فیلم در سینما لذتی نمی برند

این تهیه کننده تاکید کرد: در مجموع به نظر می رسد بهتر است اجازه دهیم زمان بگذرد و وقتی درگیر کرونا نبودیم سالن های سینما در مرحله آخر باز شود و مردم با آرامش در سالن ها به تماشای فیلم بنشینند چراکه اگر نگران بیماری باشند اصلاً از دیدن فیلم لذتی نخواهند برد.

وی درباره اکران آنلاین فیلم ها گفت: به نظرم این فرصت برای اکران آنلاین فیلم ها بسیار خوب است که باید از آن استفاده کرد. ببینید سقف فیلم هایی که می تواند در بهترین شرایط در سینما اکران داشته باشد 60 فیلم است، در حالی که معمولاً تولید در طول سال بیش از 100 فیلم است. در نتیجه اتفاقی که می افتد این است که چهل فیلمی که شرایط اکران برایشان مهیا نمی شود در دی ماه به فیلم سوزی روی می آورند و به صورت سانسی، تک سالن و در مدت کوتاه اکران می شوند. در این شرایط ما نزدیک به چهل درصد از تولیداتمان را از بین می بریم و لطمه اساسی به بسیاری از فیلمسازان خوب وارد می شود.

با از دست دادن اکران نوروز و رمضان خطر فیلم سوزی در کمین است

علی اکبری تصریح کرد: امسال هم که وضعیت کرونا پیش آمد و بهترین فصل اکران یعنی عید نوروز را از دست دادیم و اکنون هم در حال از دست دادن اکران ماه رمضان هستیم و این مسئله قطعاً فشار بیشتری به اکران عادی سینمایی وارد می کند. من پیشنهاد می کنم دوستان ما فیلم هایشان را به صورت آنلاین اکران کنند. آقای حاتمی کیا نیز با اکران خروج پیشگام این حرکت شد و امیدوارم فیلم های دیگر هم آنلاین نمایش داده شود و این اشتیاق در فیلمسازان به وجود بیاید که آثارشان را در فضای مجازی برای مردم اکران کنند.

وی در تکمیل گفته های خود متذکر شد: مطمئناً ساحت بسیاری از فیلم ها فضای مجازی است و با این شیوه هم به اکران فشار کمتری وارد می شود و هم فیلم از بین نمی رود و بهتر دیده خواهد شد و چه بسا این فیلم ها در فضای مجازی بیش از سینما مورد استقبال گیرد.

اکران آنلاین را به عنوان پدیده ای اثربخش در این شرایط جدی تر بگیریم

علی اکبری درباره همزمانی اکران در سینما و نمایش آنلاین یک فیلم گفت: این شرایط برای اکران یک فیلم که عالی است و اگر این امکان باشد که فیلمی در سینما اکران شود و به صورت همزمان و یا از هفته دوم و سوم در فضای مجازی به نمایش درآید به نظرم موقعیت و فرصت خوبی را در فضای مجازی ایجاد می کند و به روزتر هم می شویم. این اتفاقی است که در کشورهای دیگر دنیا افتاده و همزمان اکران داشته اند و فروش دی وی دی را در کنار اکران فیلم تجربه کردند و قطعاً این شکل از نمایش می تواند به اقتصاد سینما کمک کند.

انتهای پیام/

لینک خبر :‌ قدس آنلاین
سینماپرس: رضا سخایی شاهرودی عضو انجمن برنامه ریزان و دستیاران کارگردان در خصوص بحران کرونا، بیکاری گسترده سینماگران و انفعال مدیران سینمایی برای توجه به وضعیت بد معیشتی هنرمندان گفت: چرا مسئولان دولت در زمان های بحرانی هنرمندان را فراموش می کنند؟ چطور دولتی ها برای دستیابی به اهداف شان هر وقت نیاز دارند به سراغ اهالی سینما می آیند و از آن ها طلب حمایت می کنند اما وقتی هنرمندان گرفتار می شوند هیچ کس به فریاد و درد آن ها نمی رسد؟
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۲/۰۹

دستیار اول کارگردان فیلم های سینمایی اسرافیل و ایتالیا ایتالیا در گفتگو با خبرنگار سینماپرس افزود: خانه سینما نزدیک به 5 هزار عضو دارد که اگر مسئولان دولتی تنها ماهی 2 میلیون تومان در این بحران کرونا به آن ها پرداخت کنند تنها به اندازه هزینه کرد برای یک یا دو پروژه دولتی سینمایی می شود! مسئولان اگر اندکی دغدغه و اهتمام داشته باشند در این وانفسا جشنواره های سینمایی و پروژه های فیلمسازی دولتی را تعطیل کرده و هزینه آن ها را به سینماگران می دهند تا بخشی از مشکلات ناشی از بیکاری و خانه نشینی آن ها را برطرف کنند.

وی با بیان اینکه نمی دانم چرا در بین این همه اختلاس ها و گم شدن عجیب و غریب پول های نجومی، اختصاص چند ده میلیارد تومان برای رفع بحران زندگی هنرمندان اینقدر برای مسئولان دولتی سخت است اظهار داشت: آقای رئیس جمهور در این وانفسا است که باید دستوری فوری برای تأمین معیشت اهالی سینما صادر کنند؛ چرا ایشان اهالی سینما را از یاد برده اند؟

سخایی شاهرودی در ادامه اظهاراتش با انتقاد از نحوه تقسیم ناعادلانه عیدی توسط هیأت مدیره خانه سینما و انفعال مسئولان سازمان سینمایی در این خصوص اظهار داشت: چرا عیدی باید مانند صدقه به اهالی سینما داده شود؟ چرا مسئولان خانه سینما تمامی پول ها را در اختیار صنوف نگذاشتند که آن ها مبالغ را به تمام اعضای شان پرداخت کنند؟ اگر ما مدعی دمکراسی هستیم باید این رفتارهای مان نیز بر اساس دمکراسی باشد نه اینکه هرجا به نفع مان بود دم از دمکراسی بزنیم.

این سینماگر خاطرنشان کرد: گروکشی و باندبازی در خانه سینما به کرات دیده می شود! اصولاً یک سیکل معیوب در خانه سینما وجود دارد که باعث می شود همه چیز در آن فشل شود. بی تردید وظیفه هیأت مدیره خانه سینما در اساسنامه آن به صورت شفاف ذکر شده است. آن ها موظف هستند به مشکلات و مصائب اهالی سینما رسیدگی کنند اما افسوس که این کار را انجام نمی دهند؟ من نمی دانم چرا صنوف از حق قانونی خود برای استیضاح هیأت مدیره استفاده نمی کنند؟ نمایندگان صنوف باید هرچه سریع تر درخواست مجمع عمومی فوق العاده داده و هیأت مدیره را مورد موأخذه قرار دهند.

وی تأکید کرد: ما امروزه در این بحران کرونا به این نتیجه رسیدیم که اهالی سینما بیش از هر اتفاق دیگری نیازمند داشتن بیمه بیکاری هستند؛ حالا که بخش اعظمی از صنوف سینمایی به اصرار هیأت مدیره در وزارت کار ثبت شده اند باید بحث کارفرمایی و کارگری مطرح باشد؛ باید بیمه بیکاری برای اهالی سینمای کشور در نظر گرفته شود. این ها مسائلی است که مدیران سازمان سینمایی و خانه سینما باید در پی آن باشند.

دستیار اول کارگردان فیلم های سینمایی قسم و فراری متذکر شد: نگرش سیاسی حاکم بر خانه سینما باعث شده تا هیأت مدیره خانه سینما شبیه به خواسته های دولت وقت پیش برود. به عنوان مثال اگر بنده نوعی تفکراتم برخلاف جریان سیاسی حاکم باشد احتمال اینکه به راحتی در خانه سینما کنار گذاشته شوم وجود دارد. لابی ها بر اساس مسائل شخصی و منفعت افراد و مصالح سیاسی صورت می گیرد و رسماً کسی به فکر مشکلات عدیده معیشتی و رفاهی اهالی سینما نیست.

سخایی شاهرودی در خاتمه اظهاراتش افزود: در خانه سینما به دلیل عدم آگاهی و عدم شناخت نسبت به افراد فردی را انتخاب می کنند. اما کسی برای کار صنفی مفید است که به قوانین آشنا باشد مشکلات صنف خودش و سینما را بداند. اما وقتی انتخابات صنوف با لابی گری و... است ناگهان افرادی در هیأت مدیره ظاهر می شوند که نه به قوانین آشنا هستند و نه به کار صنفی آگاهی دارند.

لینک خبر :‌ سینما پرس
سینماپرس: هرچند مدتی طولانی است که عملکرد دست اندرکاران خانه سینما شبهات زیادی را ایجاد کرده و صدای انتقاد و اعتراض گسترده سینماگران از عملکرد دیکتاتورمآبانه مدیران این نهاد ضدصنفی به گوش می رسد اما به تازگی آتش اختلافات در این خانه بلاتکلیف که بدل به شاه نشین برای مدیرعامل و اعضای هیأت مدیره اش شده، بسیار شعله ورتر شده به نحوی که بر اساس شنیده ها برخی صنوف سینمایی در حال برنامه ریزی برای برگزاری یک تجمع اعتراضی در دوران بحرانی کرونا، علیه مدیران معلوم الحال این نهاد هستند!
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۲/۰۹

به گزارش سینماپرس بر اساس شنیده ها به تازگی چندین صنف مهم خانه سینما از جمله: انجمن منتقدان و نویسندگان سینمای ایران، انجمن گویندگان و سرپرستاران گفتار فیلم، کانون آهنگسازان، انجمن مدرسان سینما، انجمن مدیران تولید، انجمن فیلمسازان کوتاه، انجمن منشیان صحنه، انجمن کارکنان لابراتوار فیلم، انجمن برنامه ریزان و دستیاران کارگردان سینما، انجمن دستیاران فیلمبردار و تعداد کثیری از انجمن های دیگر این نهاد، در حال تنظیم و جمع آوری امضا برای نامه ای انتقادی نسبت به عملکرد زننده، گزینشی و دیکتاتورمآبانه مدیران خانه سینما هستند .

بر اساس اطلاعات رسیده به سینماپرس در بخشی از این نامه که همچنان در حال جمع آوری امضا است و رسانه ای نشده آمده است: ما ضمن اعلام اختلاف نظر بنیادین با نفس رفتار گزینشی با اعضای صنوف به هر شکل، تقاضای تجدیدنظر جدی در خصوص تغییر رویه در برخورد با شرایط کنونی را داریم

بر اساس شنیده ها عملکرد گزینشی هیأت مدیره خانه سینما در خصوص نحوه توزیع ناعادلانه عیدی میلیاردی وزارت ارشاد در سال های 1398 و 1399 و همچنین راه اندازی سامانه ای توسط سازمان سینمایی برای درج اطلاعات سینماگران به منظور دریافت کمک های معیشتی و رفاهی از جمله دلایل نگارش این نامه است که تاکنون بخش عمده ای از سینماگران کشور آن را امضا کرده اند .

یکی از اهالی سینما در این خصوص به سینماپرس گفت: علاوه بر رفتار ضدصنفی مسئولان خانه سینما با هنرمندان و سینماگران، مدیران سازمان سینمایی نیز کرامت انسانی افراد را با راه اندازی این سامانه زیر سوأل برده است .

بر اساس شنیده ها بی عدالتی آنقدر دل اهالی سینمای کشور را در صنف های مختلف به درد آورده است که این روزها برخی صنوف سینمایی در تدارک تجمع اعتراضی علیه مدیران این نهاد به اصطلاح صنفی هستند! و عده ای دیگر نیز پیشنهاد تحصن در مقابل وزارت ارشاد را می دهند تا شاید مسئولان ارشد فرهنگی و هنری کشور در این دوران بیکاری و خانه نشینی تدبیری اساسی برای تأمین نیازهای رفاهی، بیمه ای و معیشتی آن ها داشته باشند و مسئولان خانه سینما را وادار کنند تا پول های میلیاردی دریافتی اش را به صورت یکسان میان اعضای خانه سینما تقسیم کند .

اوضاع در این نهاد ضدصنفی به قدری است که به تازگی موجب خروج 5 تشکل از کارگروه کرونای سینما شد! در بخشی از بیانیه اعتراضی این 5 تشکل علیه دیکتاتوران خانه سینما آمده است: تصور ما بر این است که متاسفانه این گونه حرکات غیرصنفی می تواند بیشتر در جهت شیوع ویروس کرونا باشد تا در حکم مقابله با آن !

از سوی دیگر اظهارات دروغ همایون اسعدیان علیه هیأت ساماندهی صنوف سینمایی دولت دهم نیز با انتقاد جدی از سوی سینماگران آزاده و اندیشمند روبرو شده است! در همین رابطه تاکنون حسین فرحبخش و سیدضیاء هاشمی مواضع تندی علیه رئیس هیأت مدیره خانه سینما گرفته و حتی خواستار اقامه دعوی علیه وی در دادگاه های صالحه شده اند !

هرچند که شنیده می شود شاهسواری چندی است که درصدد استعفا از مدیرعاملی این نهاد ضدصنفی است اما خبرهای خوبی از جانشینان وی شنیده نمی شود! در همین راستا یکی از اهالی سینمای کشور که مایل نبود نامش فاش بشود به سینماپرس گفت: اگر بخواهند روزی امثال اسعدیان را به عنوان مدیرعامل خانه سینما معرفی کنند ما به همراهی اکثریت قریب به اتفاق اهالی صنوف تمامی خیابان بهار را می بندیم و با برگزاری یک تجمع تکلیف آن ها را یکسره خواهیم کرد !

در هر صورت مدعیان خودشیفته و سیاسی کار در رأس خانه سینما این روزها در تیررس انتقادات جدی قاطبه سینماگران آزاده قرار دارند و به حق است که هرچه سریع تر تدبیری برای رهایی سینماگران از بند این افراد اندیشه شود !

لینک خبر :‌ سینما پرس
قاسم زارع، بازیگر سینما و تلویزیون معتقد است: متاسفانه در تاریخ انقلاب اسلامی و دفاع مقدس قهرمانان بسیاری داریم که گمنام مانده و فراموش شدند که هر کدام می توانست یک فیلم سینمایی جذاب باشد، اما غربی ها در تخیل خود قهرمان خلق می کنند و قهرمان جهانی می شود.

به گزارش پایگاه خبری حوزه هنری ، قاسم زارع، بازیگر سینما و تلویزیون، درباره قهرمانان دفاع مقدس و خلأ آن ها در فیلم های سینمایی گفت: ما در نحوه پرداختن به موضوع جنگ به سبک های جدیدی رسیده ایم که می تواند مقدمه اتفاقات بزرگ در سینمای ایران باشد؛ هرچند که دیر است اما می توان امیدوار بود که شاهد فیلم های خوبی باشیم.

وی ادامه داد: در دهه 60 دفاع مقدس را از زاویه ای آرمانی نگاه می کردیم و در دهه 70 نوعی نگاه انتقادی نیز به آن اضافه شد. در دهه 80 چند فیلم توانستند جنگ را با عینکی دیگر ببینند و در دهه 90 یعنی امروز شاهد برخی فیلم های خوب هستیم که قطعا مسیر را برای دهه های بعدی می گشاید. زمانی که فیلم چ ابراهیم حاتمی کیا را ببینیم، درخواهیم یافت که ظرفیت شهید چمران تا چه اندازه است که تنها 48 ساعت از زندگی او می تواند یک فیلم سینمایی شود؛ حال اگر به کل ایام زندگی پر فراز و نشیب این انسان بزرگ بپردازیم، خواهیم دید که ده ها فیلم سینمایی و سریال جذاب از دل آن بیرون خواهد آمد.

این بازیگر تصریح کرد: صیاد شیرازی در عملیات مرصاد چه مجاهدتی کرد، شهید باقری، احمد متوسلیان و شاید همه کسانی که جنگ را درک کرده و در آن حضور داشته اند می توانند به شرط داستان قوی و تکنیک های خوب جهانی شوند، اما متاسفانه ما نه قهرمانان خودمان را می شناسیم و نه اعتماد به نفس لازم وجود دارد که آن ها را جهانی کنیم. متاسفانه در تاریخ انقلاب اسلامی و دفاع مقدس قهرمانان بسیاری داریم که گمنام مانده و فراموش شدند که هر کدام می توانست یک فیلم سینمایی جذاب باشد، اما غربی ها در تخیل خود قهرمان خلق می کنند و قهرمان جهانی می شود.

زارع با بیان اینکه سینما هنر است و ما اعتقاد به هنر متعهد داریم خاطرنشان کرد: خط هنر انقلاب اسلامی همین آثار درخشانی است که مخاطب نیز بر خوبی آن ها صحه می گذارد. ما در مسئله آزادگان ده ها داستان بسیار جذاب داریم. همین فیلم 23 نفر که به موضوع 23 اسیر نوجوان می پردازد یک موضوع جذاب است. پس قطعا صدها روایت و داستان دیگر هم وجود دارد که ما از آن ها غافلیم. مسئله نفوذی ها در همه دوران های جنگ و بعد از جنگ یکی از اصلی ترین محورها است. همین فیلم نفوذی که من هم در آن بازی کردم موضوع جذابی بود که تاکنون به آن پرداخته نشده بود؛ یعنی ما در دل اسرا نفوذی هایی هم داشتیم که بتوانند نیرنگ خودشان را پیاده کنند. منافقین و مسئله نفوذی ها چه در دفاع مقدس چه در انرژی هسته ای و چه در موضوعات دیگر خود سوژه جذابی است که باید به سراغ آن ها رفت. ما باید هرچه زودتر جذابیت فیلم ها را بالا ببریم و بر روی فیلم نامه ها کار کنیم. فیلم نامه ها اگر خوب باشد مخاطب برای فیلم لحظه شماری می کند و این یعنی ما موفق شده ایم سینمایی داشته باشیم که مخاطب را جذب کرده و حرف را به گوشش بخواند.

هاشمی: دفاع مقدس می تواند روح تازه ای به کالبد سینما بدمد

سید جواد هاشمی، بازیگر سینما هم درباره استفاده از ظرفیت دفاع مقدس در سینما گفت: سینمای ایران گاهی با محدودیت سوژه و تکرار در روایت و داستان مواجه می شود. در این زمان دفاع مقدس به عنوان یک معدن از اتفاقات و رخدادهای ناب می تواند محل رجوع فیلم نامه نویسان قلمداد شود.

وی ادامه داد: متاسفانه برخورد سیاسی و جناحی با دفاع مقدس و نگاه آرمانی و تقدس مآبانه سبب شده است که در ابتدای کار با نوعی جبهه گیری مواجه شویم. اما زمانی که به داستان های جبهه، پشت جبهه، شهرهای جنگ زده و یا خود تهران در زمان بمباران و موشک باران مراجعه می کنیم، درخواهیم یافت که تا چه اندازه با موضوعات جدید و جذاب مواجه هستیم.

هاشمی در پاسخ به سوالی درباره علت نبود قهرمان در سینمای ایران گفت: اینکه همیشه یک قهرمان و ضد قهرمان وجود داشته باشد، مسئله ای جداست. سینمای امروز نگاه خودش را دارد و نمی توان به سینما حضور قهرمان را تحمیل کرد. اما اگر بخواهیم شهدا را به نوعی قهرمان سینما کنیم، روایت بسیاری از داستان ها و اتفاقات جنگ ناخواسته این کار را خواهد کرد. زمانی که شما درباره شهید بابایی، شهید دوران و ده ها شهید دیگر فیلم می سازید، ناخواسته این شهدای بزرگ که قهرمانان واقعی هستند نزد چشم مخاطب نیز به عنوان مخاطب سینمایی جلوه می کنند، اما زمانی که سوژه ما روایت زندگی یا بخشی از اتفاقات زندگی یک شهید است باید با ظرافت و کیفیت بسیار نسبت به آن دست به کار شویم. از همین رو باید محتوای خوب را در کنار فرم مناسب قرار دهیم تا هم فیلمی جذاب از نظر بصری را شاهد باشیم و هم موفق شویم یک مفهوم عالی را به مخاطب برسانیم.

این بازیگر درباره تجربه های مشابه و موفق در حوزه سینما، گفت: اگر فیلم های اخیر را که از داستان های واقعی و شخصیت های قهرمان دفاع مقدس و انقلاب استفاده کرده اند ببینیم، متوجه خواهیم شد هر زمان که پرداخت و نحوه نگاه به سوژه به خوبی انجام شده باشد، هم مخاطب از دیدن فیلم راضی است و هم ما می توانیم کم کم به نسل جدید الگو دهیم و به اصطلاح قهرمان سازی کنیم.

هاشمی در پایان گفت: ظرفیت بسیار بالا و غفلت اهل سینما سبب می شود کم کم مخاطب نسبت به برخی سوژه ها دلزده شود؛ اما هنر این است که بتوانیم با ادبیات نو به مسئله نگاه کنیم و به سمت الگوسازی پیش برویم.

گفتنی است، ششمین هفته هنر انقلاب به منظور حفظ سلامت مخاطبان این روزها از طریق فضای مجازی و تلویزیون با علاقه مندان در ارتباط است. زمان برگزاری آیین معرفی چهره و رویداد هنر انقلاب سال 98 نیز متعاقبا اطلاع رسانی می شود.

نرگس آبیار، سعید اسماعیلی، جواد افشار، وحید چاووش، امیر داسارگر، سید محمود رضوی، حسن روح الامین، وجیهه سامانی، مرتضی شعبانی، محمدصابر شیخ رضایی، غلامرضا صنعتگر، محسن عنایتی، محسن کاظمی، زهرا کاردانی و بهناز ضرابی زاده 15 نامزد کسب عنوان چهره هنر انقلاب در سال 98 هستند.

همچنین رویداد شاخص هنر انقلاب در سال 98 نیز از میان نمایشگاه های بین المللی ترامپیسم، ملکه، پهباد و... به همت سید مسعود شجایی طباطبایی ، تولید و پخش برنامه اقیانوس آرام به عنوان پرمخاطب ترین برنامه نوجوانانه ، مجموعه فعالیت های جهادی و خیرخواهانه سردار مکی یازع و حبیب احمدزاده و پروژه عکس خلاقانه و این قهرمان، واقعی است در پیاده روی خیابان انقلاب با عکاسی زهرا استادزاده، مجتبی حیدری، علی دهقان، اشکان پردل و پوریا ترابی انتخاب خواهد شد.

انتهای پیام /

لینک خبر :‌ حوزه هنری
نت فلیکس فیلم های کیارستمی را برای نمایش خریده است؛ آیا این موفقیتی برای سینمای ایران محسوب می شود؟
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۲/۰۹ سایت های دیگر : فرارو بهار نیوز برترین ها بیتوته مجله بوبینا

نت فلیکس قصد دارد جهت ارتقای کتابخانه فیلم های کلاسیک خود مهم ترین فیلم های مطرح جهان را خریداری کند و امتیاز نمایش شماری از فیلم های مطرح کلاسیک جهان را به دست آورد، به همین منظور این شبکه به تازگی با کمپانی فرانسوی mk2 قراردادی را امضا کرده است که طی این قرارداد که گویا شامل حق نمایش 50 فیلم بلند سینمایی است، فیلم های سینماگرانی همچون چارلی چاپلین ، عباس کیارستمی ، باستر کیتون ، آلن رنه ، کریستوف کیشلوفسکی در نت فلیکس به نمایش در می آید.

به گزارش اعتماد، قرار گرفتن نام عباس کیارستمی در میان فیلمسازان شاخص جهانی و همچنین نمایش فیلم های این فیلمساز از شبکه جهانی گسترده ای همچون نت فلیکس موضوعی بود که نمی شد از آن گذشت؛ بنابراین با تعدادی از اهالی سینما گپ زدیم تا ببینیم آیا این اتفاق برای سینمای ایران و کارنامه کیارستمی مهم است یا خیر؟

پیشنهاد های کیارستمی

در ابتدای بحث سراغ مجید برزگر رفتیم و نظر او را درباره پخش جهانی آثار کیارستمی پرسیدیم. از نظر او عباس کیارستمی با ساخت آثار متفاوتش پیشنهادات شگفت انگیزی برای سینما داشته و این پیشنهاد های چه در داخل و چه خارج از ایران البته با استقبال سینماگران مواجه می شد و فیلم هایش علاقه مندان زیادی داشت: از همان دورانی که کیارستمی کارش را از کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان آغاز کرد، از فیلم های اولیه تا زمانی که فیلم گزارش را ساخت که به نظر من یکی از بهترین فیلم های تاریخ سینمای ایران است، او رفته رفته به مسیر اصلی و دلخواهش رسید. فیلم های متعددی ساخت که به لحاظ تجربی، هنری و ساختارشکنی تغییرات بنیادینی در فرم و شکل فیلم های سینمای ایران ایجاد کرد که چنین رویه ای در داخل و خارج از ایران مورد توجه و استقبال زیادی قرار گرفت. به نظر من در حال حاضر هم تماشای چند باره فیلم های او نه تنها هیجان انگیز است بلکه اجزای آن قابل بررسی، تحقیق و مطالعه است. .

اما آن چیزی که این روز ها و باشیوع بیماری هولناک کرونا اهمیت پیدا می کند دورکاری و خانه نشینی اغلب مردم جهان است. برزگر با اشاره به این موضوع می گوید: در شرایطی که تمام سینما های جهان تعطیل است و فرصت مجددی برای تماشای مهم ترین فیلم های جهان به صورت آنلاین فراهم شده نت فلیکس به عنوان بزرگ ترین پلتفرم شبکه نمایش های اینترنتی از این شرایط به نفع خود بهره برده و تصمیم گرفته فیلم های کلاسیک فیلمسازان بزرگ جهان را برای انبوه مخاطبان خود روی خروجی قرار دهد.

در کتابخانه کلاسیک نت فلیکس قرار است فیلم های کلاسیک عباس کیارستمی در کنار فیلمسازان مطرح و جهانی همچون چارلی چاپلین، باستر کیتون جای بگیرد. از هر زاویه ای که به این موضوع نگاه کنیم اهمیت سینمای کیارستمی دوچندان نمود پیدا می کند. برزگر در همین مورد توضیح می دهد: این فرصت مهمی برای سینما دوستان است که بتوانند فیلم های این فیلمساز برجسته را در ابعاد وسیع تری ببینند، چون تا پیش از این فیلم های او اکران های محدود داشت ولی از این به بعد بیشتر در معرض عموم قرار می گیرد و فیلمسازان و دانشجویان و علاقه مندان بیشتری می توانند در سراسر دنیا به تماشای آثار ایشان بنشینند.

به گفته کارگردان فیلم تحسین برانگیز پرویز نمایش فیلم های کیارستمی در پلتفرم نت فلیکس باب آشنایی مخاطبان گسترده جهانی را با سینمای ایران فراهم می کند و این خود دریچه و مدخلی است که بازار سینمای ایران از این به بعد جدی تر نگاه شود و چه بسا با استقبال مخاطبان تصمیم گیری بیشتر و دقیق تری برای نمایش دیگر فیلم های مطرح ایرانی که تعدادشان هم در سینمای ایران کم نیست، اتخاذ شود. از فیلم های ابراهیم گلستان و فرخ غفاری و سهراب شهیدثالث گرفته تا فیلم های بهرام بیضایی و جعفر پناهی و... حتی فیلم های فیلمسازان جوان که این دایره را گسترده تر هم می کند. برزگر در همین زمینه می گوید: این مساله مسیر تازه ای را برای پخش کنندگان جهانی باز می کند که با رایزنی با مسوولان نت فلکیس بتوانند فیلم های خودشان را برای نمایش در این شبکه عرضه کنند و از این به بعد ما به مخاطبان جهانی بیشتر با تفکرات واندیشه های متفاوت فکر کنیم. در واقع این امکانی است که آقای کیارستمی بعد از 50 سال کار کردن، همچنان در اختیار سینمای ما قرار داده و این موضوع نشان می دهد که سینما و فیلم های عباس کیارستمی همچنان ظرفیت بالایی برای کشف شدن و بحث و مطالعه دارند. بعد از سال ها ایشان همچنان حی و حاضر در میان سینما دوستانش حضور دارد.

کیارستمی و سبک فیلمسازی متفاوتش

شهرام مکری می گوید برای اولین بار نیست که فیلم های عباس کیارستمی توسط کمپانی های بزرگ دنیا خریداری شده و به نمایش در می آید و اصلا چیز جدیدی نیست. از نظر او اگر همین الان سری به بخش اجاره دی وی دی نت فلیکس بزنید، می توانید دی وی دی فیلم های بلند عباس کیارستمی را – از طعم گیلاس گرفته تا مثل یک عاشق و ... – اجاره کنید و به تماشا بنشینید. با این حال مکری این نکته را هم یادآوری می کند که هنوز شبکه جهانی نت فلیکس لیست فیلم هایی را که از آرشیو MK2 خریداری کرده، منتشر نکرده است و آن طور که در خبر ها آمده اولویت نمایش فیلم ها در نت فلیکس با فیلم های فرانسوی زبان است، اما این امیدواری وجود دارد که فیلم کپی برابر اصل کیارستمی که به زبان انگلیسی و فرانسوی ساخته شده در مجموعه نمایش 50 فیلم برتر کلاسیک این کمپانی قرار بگیرد.

این کارگردان در ادامه صحبتش به ارزیابی سینمای عباس کیارستمی می پردازد و می گوید: من معتقدم آقای کیارستمی سینمای بعد از انقلاب ما را به دنیا معرفی کردند و در سال های اولیه انقلاب ایشان بودند که در جایگاه یک نماد و نشانه بین المللی برای سینمای ایران قرار داشتند، اگر چه امروز دسترسی کارگردانان سینمای ایران به بازار جهانی گسترده تر شده و تعداد کارگردانان بیشتری در سطح بین المللی به موفقیت می رسند ولی وقتی به دهه 60 نگاه می کنیم، می بینیم حضور اولین فیلم های ایرانی در فستیوال ها با نام عباس کیارستمی است. در واقع ایشان همچون لیدر به وجود آورنده بازار بین المللی برای سینمای ایران در جهان بودند.

به گفته شهرام مکری، کیارستمی از اولین کارگردانان ایرانی است که در سطح جهانی با هنرپیشه های تراز اول همکاری کرده و توانسته فیلم بسازد. درست همان زمان که اصلا کسی از سینمای دنیا و بازیگران و فیلمسازان خارجی چیزی نمی دانست. مکری با اشاره به اینکه کیارستمی فیلمساز بدون مرز و فرامرزی به حساب می آید، به ابعاد مهم دیگر سینمای کیارستمی اشاره می کند و تاثیر و الگو برداری کارگردانان کشور های همسایه ای همچون ترکیه، افغانستان، بخش هنری سینمای هندوستان و ترکیه را از این فیلمساز یادآور می شود: ابراز ارادتی که نوری بیگله جیلان و صدیق برمک به سینمای کیارستمی دارند دیگر بر همه آشکار است.

نظر کارگردان فیلم هجوم درباره اهمیت نت فلیکس این است که پخش فیلم در شبکه های جهانی بحث چندجانبه ای را می طلبد از این جهت نت فلیکس مهم ترین بازار توزیع فیلم است و مخاطبان میلیونی دارد. او می گوید: در اهمیت خطوط اینترنتی نت فلیکس همین بس که امروز اهمیت آن از مهم ترین سالن های زنجیره ای هم بیشتر شده است و در حال حاضر این شبکه یکی از مهم ترین شبکه های نمایش و توزیع فیلم در دنیا به شمار می رود و تنها رقیبی هم که این شبکه دارد کمپانی آنلاین آمازون است وگرنه هیچ شبکه ای توان رقابت با نت فیلکس را ندارد. اطلاع دارم که قرار است نت فلکیس برای تبدیل شدن به بزرگ ترین کتابخانه تاریخ فیلم دنیا تمام فیلم های آرشیوی دنیا را خریداری کند، اینکه فیلم های آقای عباس کیارستمی نیز در قفسه های این کتابخانه دیده شود خبر مسرت بخش و خوشحال کننده ای است. البته این احتمال را هم می دهم که در آینده فیلم های کارگردانان مطرحی از ایران در این بازار و کمپانی دیده شود.

کیارستمی فقط فیلمساز ما نیست

در همین زمینه نظر شادمهر راستین را هم جویا شدیم. او می گوید: ما نمی توانیم بعضی سینماگران را محدود به جغرافیای خاص کنیم و بگوییم فلان فیلمساز فقط متعلق به یک کشور است یا فلان ادیب در زمره هنرمندان ممتاز کشوری به خصوص قرار می گیرد. اینکه می گوییم مولوی ما، حافظ ما و... از نظر من جای تردید دارد. شاید این فرهیختگان و بزرگان به زبان فارسی و در محدوده جغرافیای ایران سازنده اثری باشند، اما در شمار هنرمندان جهانی قرار می گیرند. به همین جهت من عباس کیارستمی را فقط فیلمساز ایرانی نمی دانم بلکه معتقدم او هنرمندی جهانی است.

این نویسنده همچنین معتقد است تا زمانی که عباس کیارستمی زنده بود و فیلم می ساخت، نه فیلم هایش با استقبال مخاطبان مواجه می شد نه در اکران کارکرد موفقی داشت، تلویزیون هم هیچ علاقه ای به نشان دادن فیلم هایش نداشت به جز خانه دوست کجاست که آن هم به واسطه کانون پرورش فکری کودکان و نوجوان امکان پخش گسترده را پیدا کرد. راستین می گوید: در اکران فیلم هایش به شهادت و گواهی برنامه های تلویزیونی وقت، بسیاری از مردم می گویند فیلم هایش را نمی فهمند. وقتی جایزه کن را گرفت اکثر منتقدان در مذمت این فیلم نوشتند و کتاب تهران پاریس که برگزیده جایزه کتاب خانه سینما است گواه این ماجرا است. همچنین از آنجایی که فیلم هایش مخاطبی نداشت هیچ پخش کننده ایرانی رغبتی به اکران فیلم های او نداشت. پس همین جا تکلیف خودمان را با خودمان روشن کنیم؛ فیلم های آقای کیارستمی در سینمای ایران قدر و منزلت لازم را ندید.

نویسنده فیلمنامه به همین سادگی در ادامه صحبتش به خاطره ای می پردازد: یک بار در موزه سینما شخصی با حسن نیت پک فیلم های آقای کیارستمی را در یک مجموعه گردآوری کرد و به این کارگردان تقدیم کرد. خاطرم هست آقای کیارستمی همان زمان خندید و گفت: اگر در ایران قانون کپی رایت رعایت می شد شما را بازداشت می کردند. همین موضوع باعث خنده حضار شد.

او ادامه می دهد: شبکه نت فلیکس فیلم های ایشان را برای پخش در کمپانی خود خریداری کرده و باید تاکید کنیم که این نکته نه به فارابی مربوط است نه به وزارت ارشاد و نه به کانون پرورش فکری کودکان و... این فیلم ها توسط شبکه نت فلیکس خریداری شده است. برای اینکه MK2 که رایت فیلم های آقای کیارستمی را دارد توصیه به تماشای این فیلم های کرده و نت فلیکس هم این فیلم را برای کتابخانه خود برداشته است. این کمپانی می خواهد کلکسیون فیلم های خارجی خود را وسعت ببخشد. وقتی فیلم های آقای کیارستمی مورد پیشنهاد کارگردان های بزرگی همچون تارانتینو، اسکورسیزی و اولیور استون باشد، کاملا مسجل است که کمپانی نت فلیکس هم فیلم های این کارگردان را خریداری می کند.

دیده شدن آثار عباس کیارستمی

محمد اطبایی، کارشناس و پخش کننده فیلم های ایرانی نیز می گوید: برخی تحلیلگران و دست اندرکاران صنعت سینما، سامانه های پخش آن لاین محتوا (فیلم، سریال، موسیقی و...) مانند نت فلیکس، آمازون، هولو، یوتیوب، دیزنی پلاس، اپل پلاس، اچ بی او مکس و پیکاک را تنها شیوه قطعی دسترسی به محتوا از طرف دوستداران سینما و سرگرمی در آینده می دانند و آمار های یکی، دو سال اخیر هم این نظر را تقویت می کند. به اعتقاد او فروش این سامانه ها از فروش بلیت سینما ها در سراسر جهان پیشی گرفته یا تعداد مشترکان این سامانه ها نیز از تعداد مشترکان تلویزیون های پرداختی بیشتر شده است: شماری دیگر معتقدند که آیین دیدن فیلم در سینما ها را نمی توان نادیده گرفت و این صنعت همچنان روی تماشاگران سینما ها حساب دیگری دارد؛ هر چند شیوع ویروس کرونا بسیاری از این تحلیل ها را به هم زده است! لذا، این سامانه ها برای صنعت سرگرمی و سینما اهمیت بسیاری داشته و نت فلیکس هم بر اساس آمار موفق ترین این سامانه ها تاکنون بوده، هر چند رقبای قدرتمندی در همین چند ماه اخیر پیدا کرده است.

وی در بخش دیگری از صحبت خود به این مهم می پردازد که هر کدام از این سامانه ها به شیوه ای تامین محتوا کرده، اما همه جز یوتیوب (که برخلاف بقیه سامانه ها آ وی او دی بوده و رایگان و تنها بر اساس آگهی کسب درآمد می کند) برای آثار مورد توجه خود هزینه پرداخت می کنند: نت فلیکس در صورت علاقه به خرید یک فیلم یا سریال، حقوق آن محتوا را از شرکت های پخش فیلم یا واسطه ها خریداری می کند و این سامانه ها به ندرت از یک فیلمساز یا تهیه کننده به طور مستقیم خرید دارند. از نظر اطبایی این سامانه، فیلم یا فیلم هایی از آقای عباس کیارستمی را از شرکت پخش MK2 فرانسه خریداری کرده است. اما آمازون جدا از خرید محتوا، امکان ایجاد یک حساب کاربری را به هر سینماگر یا صاحب محتوایی داده که خود راسا اقدام به بارگذاری محتوای خود در آمازون کند. این مهم، برای آن فیملساز اعتباری به همراه نداشته چرا که هر فردی می تواند در یک فرآیند فیلم یا محتوای خود را در آمازون بارگذاری کند. آنچه در این میان اهمیت دارد نه حضور فیلم های ایرانی در این سامانه ها که دیده شدن این آثار است.

او می گوید: مشترکان این سامانه ها، به فیلم ها و محتوا هایی که شناخته شده، تبلیغات گسترده داشته و موفقیت های قابل توجهی در سطح جهانی پیدا کرده باشند (مانند مورد فیلم کره ای انگل که پس از کسب نخل طلای جشنواره کن و اسکار، توسط سامانه هولو پخش و بسیار موفق بود) توجه دارند. پس در میان ده ها هزار محتوا و فیلم قابل دسترس برای هر مشترک، آثار ناشناخته شانس بسیار کمی برای کسب موفقیت دارند. آقای عباس کیارستمی بی تردید اعتبار سینما و هنر ایران در سطح جهان بوده و انتظار می رود که نسخه های بازسازی شده فیلم های ایشان هم با اقبال خوبی از طرف مشترکان نت فلیکس روبرو شوند. نکته قابل ذکر دیگر از نظر اطبایی این است که جامعه بزرگ ایرانی در خارج از کشور متاسفانه بر اساس تجربه ها و یافته ها، کمتر به محتوا های ایرانی مجاز در سامانه های قانونی توجه نشان داده و غالبا به سامانه های غیرقانونی مانند ایران پراد و دیگر سایت ها و سامانه های غیرمجاز مراجعه کرده و لطمه ای جبران ناپذیر به تولید کننده های فرهنگی ایران می زنند. این جامعه بزرگ می توانست نقشی مهم در موفقیت محتوا های ایرانی در سامانه های شناخته شده بین المللی نیز داشته باشد.

لینک خبر :‌ پایگاه خبری قلم
کارگردان فیلم شیرین قناری بود گفت: شیرین قناری بود از ابتدا هم مجوز نمایش داشت ولی 9 سال توقیف ماند. هدف من ساخت فیلم انسانی بود گرچه بعد این همه مدت هنوز متوجه نشده ام که چرا اینقدر دیر باید دیده بشود.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۲/۰۸ سایت های دیگر : آمد خبر سینما خانه

به گزارش خبرنگار حوزه سینمایی گروه فرهنگ و هنر خبرگزاری آنا ، فیلم شیرین قناری بود از جمله تازه های طرح اکران آنلاین است که به تازگی در پلتفرم های پخش مجازی توزیع شده است. این فیلم محصول سال 1390 و به کارگردانی داوود توحید پرست، روایتی از علاقه مندی دختران ایرانی به ورزش فوتبال دارد که طی سال های اخیر راهی به اکران عمومی نیافته بود.

توحیدپرست در اینباره به خبرگزاری آنا گفت: شیرین قناری بود از ابتدا هم مجوز نمایش داشت ولی مدیران قبلی بنیاد فارابی مانع از اکرانش می شدند و به نوعی 9 سال توقیف ماند. هدف من ساخت فیلم انسانی بود گرچه هنوز متوجه نشده ام که چرا اینقدر دیر باید دیده بشود.

وی افزود: این فیلم 5 روز است که بدون اطلاع رسانی منتشر شده و بازدید خوبی داشته است. شیرین قناری بود را البته چندسال قبل و بعد از اعتراض من به عدم نمایش آن توسط فارابی، از طرف آنها خریداری شد. بعد از این همه سال بالاخره امکان نمایش پیدا کرد و از این بابت از مسئولین محترم فارابی و ارشاد تشکر می کنم.

این کارگردان همچنین گفت: الان هم برای من بار مالی ندارد اما از نظر حیثیتی بالاخره فیلمی متعلق به من است که امیدوارم خانواده ها را جذب کند.

لازم به یادآوری است؛ مضمون شیرین قناری بود به مساله ورود زنان به ورزشگاه های فوتبال نیزمی پردازد که احتمالا همین نکته از دلایل تعویق اکران آن بوده است.

در خلاصه داستان فیلم آمده است: شیرین که طرفدار تیم استقلال است به دلیل علاقه شدید به فوتبال از دبیرستان اخراج می شود و همزمان مورد توجه شاهرخ که خواننده و پرسپولیسی است قرار می گیرد اما شیرین از پرسپولیسی ها نفرت دارد! شیرین و دوستش برای تماشای بازی استقلال و پرسپولیس، با لباس پسرانه به ورزشگاه می روند و ....

سعیده رودبارکی، نگین معتضدی، شهراد وثوقی، مجید حاجی زاده، فریبا شاهسون، حمید شریف زاده، نازنین پیرکاری، سحر افتاده، هلیا امامی، الهه فشاری، پریسا محبی، نوشین غریبی، مریم مرزبان، علی حمودی، جاسم کرار و امید علومی بازیگران اصلی این فیلم هستند.

انتهای پیام /4143/

لینک خبر :‌ خبرگزاری آنا
مخاطبان سینما با گذراندن جشنواره فیلم فجر و تب و تاب تهیه کننده و پخش کننده های فیلم برای گرفتن اکران نوروزی هر سال منتظر اکران فیلم مورد علاقه ابتدایی سال هستند تا با خانواده در روزهای تعطیل به تفریح سینما رفتن و فیلم دیدن بپردازند. اما امسال با وجود ویروس کرونا سالن های سینما بدون تماشاگر و در زیر سیاهی و خاموشی هستند.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۲/۰۸

حال با وجود این اتفاق و قرنطینه خانگی بازار شبکه های وی او دی به روزهای بهتری رسیده و آن را مدیون رعایت کردن حق مادی و معنوی مولف و با بهتر بتوان گفت قانون کپی رایت توسط مردم است. اما از این اتفاق بهتر ریسک تهیه کننده و کارگردانانی است که به جای عدم اکران نوروزی به اکران اینترنتی روی می آورند. فیلم خروج، بیستمین فیلم ابراهیم حاتمی کیا نخستین فیلمی بود که به این نوع اکران پرداخت تا ثابت کند می توان کالای فرهنگی را در صورت نیاز به شکل دیگری ارائه کرد و سینما را به خانه آورد.

لینک خبر :‌ خبرگزاری آنا
سینماپرس: آرش اسحاقی دبیر انجمن کارگردانان مستند و عضو انجمن صدا سینمای ایران با انتقاد شدید نسبت به عدم اهدای عیدی میلیاردی وزارت ارشاد به یکایک اعضای خانه سینما گفت: وزارت ارشاد باید میزان مبالغ اهدایی و بسته های حمایتی را افزایش دهد؛ متأسفانه این روزها شنیده می شود بسته های حمایتی که وزارت ارشاد برای کمک به سینماگران در نظر گرفته است هم بسیار محدود است و به تمامی سینماگران تعلق نمی گیرد که این مسأله باعث ایجاد اختلاف، تفرقه و تشتت در صنوف سینمایی خواهد شد.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۲/۰۸

وی در گفتگو با خبرنگار سینماپرس افزود: عدالت زمانی محقق می شود که یکایک اهالی سینما در همه صنوف بتوانند از مواهب مالی به صورت یکسان برخوردار شوند. این روزها وضعیت سینمای کشور بحرانی است و بسیاری از سینماگران بیکار و خانه نشین شده اند و از این رو تصمیم گیرندگان کلان در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی باید تدبیری ویژه برای رفع معضلات معیشتی اهالی سینما داشته باشند.

این سینماگر با انتقاد از نحوه اختصاص عیدی وزارت ارشاد طی سال های اخیر اظهار داشت: متأسفانه مدتی است که عیدی وزارت ارشاد شامل حال همه سینماگران نمی شود. بی تردید کارت های هدیه و یا بسته های معیشتی باید به همه اعضا تعلق بگیرد و زمانی که چنین اتفاقی رخ نمی دهد و صنوف مجبور می شوند برخی اعضا را گزینش کنند، اختلاف و درگیری های بسیاری در صنوف ایجاد می شود.

اسحاقی متذکر شد: نکته قابل تأمل اینجا است که اگر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به همه اهالی سینما هم عیدی بدهد برایشان مبلغ بسیار ناچیزی است. بی تردید بخشی از بودجه وزارت ارشاد باید صرف معیشت و زندگی سینماگران شود و این بسیار بد است که تنها افرادی خاص از همه مواهب برخوردار باشند.

کارگردان مستند خرابات در بخش دیگری از این گفتگو در پاسخ به این سوأل که به نظر شما با توجه به شیوع کرونا مسئولان خانه سینما و سازمان سینمایی چه تدابیری باید اندیشه کنند اظهار داشت: مشکل سینماگران به کرونا برنمی گردد! ما بیش از 2 دهه است که خانه سینما دچار بحران و مشکل شده ایم و بعد از مدت ها کش و قوس به این نتیجه رسیدند که صنوف برای بهره مندی از حداقل امکانات رفاهی باید در ذیل وزارتخانه ای ثبت شوند.

وی ادامه داد: به هر حال این اتفاق افتاد و بخشی از صنوف در ذیل وزارت کار ثبت قانونی شدند اما متأسفانه علیرغم تمامی وعده ها هیچ سازوکار قانونی برای حمایت از صنوف در وزارت کار شکل نگرفته و قانونی برای حمایت های صنفی از اهالی سینما وجود ندارد و ما همچنان از مزایای سایر صنوف کارگری برخوردار نیستیم!

اسحاقی در خاتمه افزود: صنوف فرهنگی تعریف درستی در وزارت کار ندارند و ما همچنان بلاتکلیف مانده ایم و بی تردید این وظیفه مدیرعامل و هیأت مدیره خانه سینما است که تدبیری اساسی برای رفع این معضل مهم و اساسی داشته باشند.

لینک خبر :‌ سینما پرس
مدیرعامل سایت فیلیمو و آپارات گفت: اکران آنلاین، نوزادی است که با فیلم سینمایی خروج اولین قدم هایش برداشته شد و ادامه خواهد یافت تا همه فیلمسازهایی که محروم از پرده نقره ای هستند یا تمایلی به اکران در سینما ندارند، بتوانند فیلم خود را با ساز و کار جدید در سینمای آنلاین اکران کنند.

خبرگزاری فارس- مریم فیروزفر: چند سالی است که با راه اندازی سامانه وی اُ دی ها، شیوه تولید و توزیع آثار نمایشی در شبکه نمایش خانگی تغییر کرده است. اگر پیش از این آثار نمایشی تنها از طریق سی دی و دی وی دی، امکان توزیع داشتند، حالا می توانستند در بستر فضای مجازی به دست مخاطبان برسند. این شیوه جدید در دنیا کاربرد بیشتری نسبت به ایران داشت، اما شیوع ویروس کرونا و خانه نشینی اجباری که در پی آن روی داد، منجر شد تا بستر وی او دی در ایران هم بیشتر از پیش مورد استقبال قرار گیرد. تا جایی که حتی حالا سینماگران ترجیح می دهند فیلم های خود را پیش از اکران در سینما به وی او دی ها بسپارند و اول برای مخاطب خانگی آن را به نمایش دربیاورند. درباره ساز و کار نمایش فیلم ها پیش از اکران، شیوه انتخاب آثار خارجی و انیمیشن ها، شیوه سانسور و ... با محمدجواد شکوری مقدم مدیرعامل هلدینگ صبا ایده و مالک آپارات و فیلیمو گفت وگویی داشته ایم که در ادامه می خوانید:

* آقای شکوری مقدم؛ در گام نخست، ساز و کار شما برای انتخاب آثاری که در سایت بارگذاری می کنید، چیست و برایتان چه موضوعاتی اولویت دارند؟

-ببینید؛ فیلیمو، یک سرویس درخواست ویدیو است که در آن محصولات مختلف ایرانی و خارجی با توجه به نیاز و سلیقه کاربر، بر روی پلتفرم تامین می شود؛ ما هم با توجه به دسته بندی های مختلف (اکشن، عاشقانه، مستند، انیمیشن، تاک شو، خانوادگی و ...) بعد از افکارسنجی و بررسی تقاضای مخاطب برنامه ریزی هایی برای تامین محتوای هر دسته انجام می دهیم.

*یعنی می توان گفت شما به همه حوزه ها و ژانرها ورود دارید و در این باره هیچ حوزه ای مورد غفلت واقع نمی شود؟

-بله، دقیقا. تا زمانی که تقاضا از سوی مخاطب باشد ما هم بر همین مبنا و همچنین بر اساس پروتکل های داخلی، محتوای مورد نیاز مخاطب را عرضه می کنیم.

ما هم برای حمایت از این صنعت، محتواهایی که داخل سینماهای ایران اکران شده است مثل فیلشاه، شاهزاده روم و ... را با پیشنهاد خوب، حتی 50 برابر کپی رایت آثار انیمیشن خارجی خریداری کردیم.

*تا به حال و از مدت زمانی که این پلتفرم راه اندازی شده، کدام ژانر و دسته با استقبال بیشتری از سوی مخاطبان مواجه هستند؟

-در دسته بندی 17گانه فیلیمو، انیمیشن با چند ده میلیون دقیقه تماشا در روز با بیشترین استقبال از طرف کاربران همراه است و در رتبه های بعدی اکشن و خانوادگی قرار دارند، اگر مخاطب محتوای انیمیشن را کودک در نظر بگیریم، هر محتوا توسط کودک بارها تماشا می شود؛ ما باید محتوایی را خریداری کنیم که کودک ایرانی را جذب کند که البته این نکته را هم باید بگویم که متاسفانه انیمیشن ایرانی به اندازه کافی تولید نمی شود.

*اما در سینما انیمیشن های خوبی تولید شده است.

-بله. تولیدکنندگان، سازندگان و مصرف کنندگان انیمیشن همه اعتقاد بر این دارند که انیمیشن هنر-صنعت است و ما هم برای حمایت از این صنعت، محتواهایی که داخل سینماهای ایران اکران شده است مثل فیلشاه، شاهزاده روم و ... را با پیشنهاد خوب، حتی 50 برابر کپی رایت آثار انیمیشن خارجی خریداری کردیم.

اما نکته ای که مهم است، این است که وقت آن رسیده که این هنر-صنعت در داخل ایران وارد تغییر و تحول جدی شود و از بُعد دولتی و سفارشی سازی خارج شود و فیلم ها و سریال ها منطبق با استانداردهای جهانی تولید شود؛ تا تولید کنندگان امروز چراغ راه آیندگان انیمیشن باشند.

* در این مسیر آیا اولویت فقط جذابیت و جدید بودن اثر است یا محتوا هم برای شما مهم است؟ بالاخره ما استفاده خانواده از این بستر را نمی توانیم نادیده بگیریم. آیا شما این محیط امن را برای خانواده فراهم کرده اید؟

-فرم و محتوا همیشه در کنار هم معنا داشته است ما با مخاطبی رو به رو هستیم که هر روز محتوای مورد پسند خود را از کانال های مختلف تامین می کند و ما هم ناگزیر هستیم محتوای جذاب، جدید و به روز را متناسب با عرف و قانون در بستر پلتفرم خود قرار دهیم؛ تا تامین کننده امنی برای خانواده باشیم و به معنای واقعی رسانه خانواده محور لقب بگیریم.

به دلیل اهمیت خانواده برای کسب و کار ما، محتوا ها در راستای موازین قانونی، عرف و شرع انتخاب خواهند شد که صدمه ای به باورها و هنجارهای اجتماعی و اخلاقی ما وارد نکند.

* سانسورها چه طور رخ می دهد؟

-محتواها در فیلیمو بعد از گذر از واحد سانسور و تدوین وارد واحد QC (پخش کنترل کیفیت) می شود که این واحد یک فیلم را علاوه بر مسائل فنی از نظر محتوا هم مورد ارزیابی قرار می دهد و این اقدام به گونه ای است که به اصل داستان لطمه نزند و مخاطب سردرگم نشود.

*اما برخی اعتقاد دارند که یکسری از بسترهای وی او دی در سانسور محتوا دقیق عمل نمی کنند و برخی هم البته معتقدند که این موضوع عامدانه روی می دهد و در برخی فیلم های خارجی شاهد سانسورهای بسیار جزئی هستیم که منجر به نگرانی برخی خانواده ها شده است. حساسیت شما نسبت به سانسور تا چه اندازه است؟

-همه وی او دی ها از یک دستورالعمل واحد برای سانسور استفاده می کنند و چون این عمل به وسیله نیروی انسانی انجام می شود، ممکن است سهوا خطای انسانی در بعضی از فیلم ها و سریال ها رخ دهد که پس از رویت واحد کنترل کیفیت به سرعت برطرف خواهد شد؛ اما سانسورها روی پلتفرم ما مراحل مختلف را طی می کنند که همین مراحل و روند گواه این است که حساسیت روی سانسور محتواهای ما بالاست و خانواده و ارزش های خانوادگی برایمان بسیار مهم است.

همه وی او دی ها از یک دستورالعمل واحد برای سانسور استفاده می کنند و چون این عمل به وسیله نیروی انسانی انجام می شود، ممکن است سهوا خطای انسانی در بعضی از فیلم ها و سریال ها رخ دهد که پس از رویت واحد کنترل کیفیت به سرعت برطرف خواهد شد؛ اما سانسورها روی پلتفرم ما مراحل مختلف را طی می کنند که همین مراحل و روند گواه این است که حساسیت روی سانسور محتواهای ما بالاست و خانواده و ارزش های خانوادگی برایمان بسیار مهم است.

* کپی رایت تا چه میزان رعایت می شود؟ این موضوع تقریبا درباره تولیدات داخلی قابل اجراست اما برای تولیدات خارجی غیرممکن است. راهکاری در این زمینه داشته اید؟

-با توجه به اینکه ایران در شرایط تحریم و خلاء قانونی متعهد نبودن به کنوانسیون جهانی برن به سر می برد، ما سریال هایی که فروش آنها در منطقه خاورمیانه آزاد است را از طریق واسطه های فروش در ترکیه، لبنان و امارات خریداری می کنیم و کپی رایت همه آنها موجود است.

با برچسب عدم رعایت کپی رایت از طرف مسئولان و اهالی رسانه، شاید کمتر کسی مطلع باشد که فیلیمو، جز در موارد محتواهایی که مربوط به کمپانی های بسیار بزرگ آمریکایی می شود، بیش از 3100 عنوان به روز و مهم خارجی از فیلمها و سریال ها و انیمیشن را از ابتدای فعالیت خود به ارزش تقریبی بیش از یک میلیون و 500 هزار دلار خریداری کرده است، و تمامی این محصولات داخل ایران ترجمه، دوبله و بارگذاری شده اند.

*با چه تمهیداتی توانسته اید جلوی قاچاق محتواهایی که ارائه می دهید را بگیرید؟

-پلتفرم های بزرگ جهانی مثل نتفلیکس حداکثر زمان درز انتشارِ کمتر از یک ساعت را تجربه کردند. ما هم تمام تمهیدات رایج بین المللی را از لحاظ فنی رعایت کردیم و مطابق با استانداردهای روز دنیا حرکت می کنیم؛ ولی در ایران بعد از عرضه کالای فرهنگی، ضمانت اجرایی سفت و محکمی جهت جلوگیری از قاچاق محصول وجود ندارد که از صاحبان آثار حمایت کند و تنها بعد حمایتی منوط شده است به قانون حمایت حقوق مؤلفان و مصنفان و هنرمندان (مصوب 1348) که به آن اشاره شده است.

در ایران فیلم های شبکه نمایش خانگی به دو صورت فیزیکی و آنلاین در اختیار مخاطب قرار می گیرد، پس الزما قاچاق از طریق VODها نیست، بخشی از اقدامات سلبی که ما برای جلوگیری از قاچاق اقلام فرهنگی انجام می دهیم گزارش به مسئولان و بستن سایت ها و کانال های تلگرامی است که محتوای ایرانی را بدون رضایت و قرارداد با صاحب اثر در سایت یا کانال تلگرامی خود، به دلیل عدم رعایت حق نشر بارگذاری کرده اند ؛ ما تا به امروز تعامل خوبی با این سایت ها جهت فرهنگ سازی انجام داده ایم و در این مسیر با یکدیگر در جهت مثبت همراه شده ایم.

*یعنی می توان گفت به هیچ عنوان نمی توان جلوی قاچاق را گرفت؟

-موضوع قاچاق، نیازمند فرهنگ سازی است؛ تا زمانی که فرهنگ حمایت از محصولات فرهنگی در کشور نهادینه نشود، بحث قاچاق ادامه خواهد داشت.

*یکی از اقداماتی که شما انجام دادید و در نوع خود نوآوری بزرگی به حساب می آمد، نمایش فیلم خروج قبل از اکران بود، این اقدام یک ریسک به حساب می آمد، چطور دست به این اقدام زدید؟

-در ایران بیش از 150 اثر سینمایی در سال تولید می شود که از بین این آثار تنها 50 فیلم رنگ اکران را به خود می بینند، و حتی بعضی از این فیلم ها بر مبنای کف فروش به سرعت سینمای سرگروه خود را از دست می دهند و در شرایط نابرابر با تعداد سالن کم سینمایی اکران می شوند؛ شرایط ناعادلانه اکران یکی از عللی بود که فیلم سازان به سینمای آنلاین فکر کنند؛ اما هیچ وقت این شجاعت را درون خود نداشتند تا فیلم های خود را این گونه اکران کنند.

ویروس کرونا، این قدرت ریسک را به تهیه کنندگان و کارگردان های ما داد که مسیری که نتفلیکس از سال ها قبل با فیلم هایی مثل رُما ساخته آلفونسو کووارون و مرد ایرلندی به کارگردانی مارتین اسکورسیزی تجربه کرده است، تجربه کنند.

فیلیمو و نماوا با همکاری آقای حاتمی کیا و موسسه اوج بعد از بررسی کمی وکیفی شرایط اکران آنلاین تصمیم به این اقدام گرفتیم، بعد از این پیشنهاد به سرعت زیر ساخت فنی این اقدام کمتر از 10 روز انجام شد و این چهار ضلع تصمیم گرفتند با یکدیگر شروع کننده جریان نو در سینمای ایران باشند.

اگر در این روزها که مردم نیازمند سرگرمی هستند، رسانه ملی همراه با عوامل فیلم سینمایی خروج بود؛ اتفاق فوق العاده تری رقم می خورد. حیف که تبلیغ ویز (waze) و اینستاگرام در پرببیننده ترین سریال تلویزیون (پایتخت) مجاز است؛ اما تبلیغ سرویس های ایرانی مثل فیلیمو یا بلد؛ حتی غیر رایگان هم مجاز نیست!

* آیا فروش و استقبال از خروج به عنوان اولین تجربه برای شما قابل قبول بود؟

-اکران آنلاین، نوزادی است که با فیلم سینمایی خروج اولین قدم هایش برداشته و تازه شروع شده است؛ این حرکت با شکل تکامل یافته تری که به سود پلتفرم، سرمایه گذار و فیلمساز باشد ادامه خواهد یافت تا همه فیلمسازهایی که محروم از پرده نقره ای هستند یا تمایلی به اکران در سینما ندارند، بتوانند فیلم خود را با سازو کار جدید در سینمای آنلاین اکران کنند.

*این روزها در خصوص شائبه انحصار اکران آنلاین خروج مصاحبه ها و یا اخبار ضد و نقیضی مطرح می شود.

-قضیه اکران آنلاین یا به اصطلاح دیگر وی او دی یا تک فروشی یک اثر قبل از اکران سینما یک حق جدید با شرایط جدید نیست، بسیاری از محتواهای سینمایی هنر و تجربه را هم ما قبل گیشه و اصلا بدون اکران سینما در سامانه خودمان پخش می کردیم.

رایت دیجیتال به تمامی طرق عرضه در بستر دیجیتال محتوی خروج سال گذشته قرارداد بسته شده بود و اگر این اثر در دو پلتفرم منتشر شده است دلیل آن صاحب حق و قرارداد بودن این دو پلتفرم است و استفاده از کلمه انحصار کلمه الحق و یراد به الباطل است.

اکران آنلاین، نوزادی است که با فیلم سینمایی خروج اولین قدم هایش برداشته و تازه شروع شده است؛ این حرکت با شکل تکامل یافته تری که به سود پلتفرم، سرمایه گذار و فیلمساز باشد ادامه خواهد یافت تا همه فیلمسازهایی که محروم از پرده نقره ای هستند یا تمایلی به اکران در سینما ندارند، بتوانند فیلم خود را با سازو کار جدید در سینمای آنلاین اکران کنند.

دیگران هم رایت های فیلم های سینمایی دیگری را بسته اند که در اختیار فیلیمو نیست و میتوانند اکران آنلاین ( تک فروشی اثر ) یا حتی در پشت اشتراک سرویس های خود قرار دهند.

این نکته را متذکر شوم که علاقه ای به این حاشیه سازی ها ندارم و تمایل دارم روی کار و برنامه ریزی های توسعه پلتفرم در سال جاری تمرکز کنیم. بهترین دیالوگ و روابط عمومی موثر یک محصول با محتوا و سرویس دهی مناسب است نه خبر پراکنی در جراید.

* امکان دارد که بعد از این فیلم دوباره به سراغ اکران به این شیوه بروید؟

-زیرساخت های فنی سرویس وی او دی فیلیمو برای حمایت از سینمای ایران آماده است تا درخت تولید را باروتر کند، در شیوه معمول اکران پول حاصل از فروش بلیط سینما بین سینمادار، پخش کننده و تهیه کننده تقسیم می شود که با اکران آنلاین بیشترین سود و در آمد حاصل متعلق به فیلمساز است.که به طبع موفقیت سازنده فیلم موفقیت سرویس درخواست فیلم (VOD) است. ما هم این بستر فراهم را داریم و از این موقعیت استقبال میکنیم.

انتهای پیام/

لینک خبر :‌ خبرگزاری فارس
محمدرضا لطفی منتقد و کارگردان سینمای ایران، ضمن اینکه اکران آنلاین را به نفع سینمای مستقل و آزار دهنده برای مافیای اکران دانست، از دلایل عدم اکران اینترنتی فیلم تعارض به نویسندگی و کارگردانی خودش سخن گفت.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۲/۰۸

محمدرضا لطفی منتقد و کارگردان سینمای ایران، ضمن اینکه اکران آنلاین را به نفع سینمای مستقل و آزار دهنده برای مافیای اکران دانست، از دلایل عدم اکران اینترنتی فیلم تعارض به نویسندگی و کارگردانی خودش سخن گفت.

لینک خبر :‌ خبر گزاری موج
هالیوود سال هاست که با سبک دنیای قهرمانی خود، برای کودکان ما الگوهای پوشالی خود را ساخته و این وسط همیشه جای خالی سینما و تلویزیون ما در این قهرمان سازی به چشم می آید.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۲/۰۸

به گزارش خبرنگار شبکه اطلاع رسانی راه دانا ؛ سینمای قصه گو و قهرمان پرور، دنیایی است که سال ها هالیوود و در این سال های اخیر، سینمای مارول هوشمندانه محور اصلی فیلم های خود قرار داده اند. چون گردانندگان هالیوود به خوبی می دانند که برای تغییر فرهنگ و حکمرانی بر ذهن کودکان و فرزندان سراسر دنیا، نیاز به ابرقهرمانانی دارند که بچه ها را به رویا پردازی و زندگی با این قهرمانان خیالی وا دارد. مرد آهنی، سوپرمن، بتمن، مرد عنکبوتی، هالک؛ همگی قهرمانان همین دنیای خیالی ولی با نفوذ هالیوود اند؛ سینمایی که صنعتی پولساز برای تهیه کنندگان آن و ابزاری قدرتمند برای سیاستمداران به شمار می آید. صنعت پوشاک، تبلیغات تجاری، آموزش و تحصیل، مبلمان شهری و خیلی از صنایعی که حیات خود را وابسته به همین صنعت سینما و قهرمانان آن جستجو می کنند، سالانه میلیون ها دلار هزینه می کنند تا خوراک فکری کودکان ما را تامین کنند تا بتوانند در آینده حکمرانان بلامنازع دنیا باشند.

اما در ایران این قصه، رنگ و بوی دیگری دارد؛ با وجود قهرمانان واقعی که سال ها همه آن ها در کنار ما نفس کشیده و زندگی کرده اند و نه مثل ابرقهرمانان دنیای مارول، خیالی و ساختگی باشند؛ مدیران و سیاست گذاران فرهنگ و هنر ما، نخواسته و یا نتوانسته اند رویای شبانه کودکان ما را با این قهرمانان وطنی بسازند و صنعت را آنقدر وابسته فرهنگ و هنر سازند تا نتیجه آن زیست شبانه روزی فرزندان ما با این قهرمانان دوست داشتنی وطنی باشد.

مدتی قبل تصویری از رسانه های غربی منتشر شد که در آن همه سوپرمن های فیلم های هالیوودی در برابر کادر درمانی تعظیم کرده بودند، این بدان معنا است که بشر دریافته، الگوهایی که تا به حال رسانه های غربی به خورد افکار آنان داده است، تنها توهم و ساخته ذهن بشر بوده اند و قطعا این را نیز دریافته که افرادی چون کادردرمانی که حاضر شده اند جان خود را برای نجات هم نوع خود فدا کنند قهرمانان واقعی دنیا هستند.

بهانه نوشتن این گزارش، سالگرد شهادت خلبان علی اکبر شیرودی است. یکی از همان قهرمانان واقعی وطنی؛ اگر جنبه انصاف را رعایت کرده باشیم، در این سال ها تلویزیون و سینمای ما به همت برخی کارگردانان دلسوز دنیای قهرمانی (نه مدیران دلسوز فرهنگی) زندگی این قهرمان ها را سوژه سریال ها و فیلم های خود کرده اند تا تصویری ماندگار برای فرزندان ما به یادگار گذاشته باشند.

حسین قاسمی جانی، سال 71 سریال سیمرغ را با نگاهی بر زندگی دو تن از خلبانان هوانیروز؛ علی اکبر شیرودی و احمد کشوری به آنتن شبکه اول رساند. محمد جوزانی در این سریال نقش شهید شیرودی و سید جواد هاشمی نقش شهید کشوری را بازی کردند و بسیار خوب در این نقش ها در خشیدند و همین چند سال پیش بود که شهاب حسینی در نقش شهید بابایی در سریال شوق پرواز نقش آفرین یکی دیگر از قهرمان ها و خلبان های شهید کشور را رقم زد.

سریال سیمرغ در دهه 70 ساخته شد، زمانی که چند سالی بیشتر از جنگ نمی گذشت، این سریال را می توان از موفق ترین سریال های دفاع مقدسی خواند زیرا آن چنان به دل مخاطبان نشست که هنوز هم با وجود گذشت نزدیک به سی سال زیبا و جذاب است، تیتراژ ابتدایی این سریال هنوز هم جزو نوستالژیک ترین و زیباترین تیتراژهایی است که در خاطرمان مانده است. با این حال نباید به ساخت این سریال که با امکانات دهه 70 ساخته شده است اکتفا کرد بلکه می توان با پژوهش های بیشتر و این بار از زاویه ای دیگر به ساخت اثری درباره تاریخ سازان کشورمان پرداخت.

بی شک نمی شود از سینما و دنیای قهرمانی حرف زد و از کنار نام ابراهیم حاتمی کیا به راحتی گذشت. ما حصل سی سال فیلمسازی ابراهیم، خاطره بازی با قهرمان هایی است که برای ما در قاب سینما به یادگار گذاشته است؛ از قهرمان های ایستاده دیده بان و مهاجر تا قهرمان های زخم خورده از کرخه تا راین ، بوی پیراهن یوسف و آژانس شیشه ای و حتی این اواخر در بادیگارد ، به وقت شام و خروج و نمایش قهرمان های بازنشسته ای که هنوز به وقت عمل، خوش می درخشند.

سینمای ما از این قهرمان ها به چشم خود کم ندیده؛ از رضای کیمیا ی درویش گرفته تا امیرحسین زخم دیده دست های خالی طالبی که شکیبایی نازنین را هنوز که هنوز است در خاطر ما جاودانه کرده است.

بی تردید فرزندان ما نیاز به قهرمانانی از جنس زمانه خود دارند. کسانی که با آن ها بزرگ شده اند و می توانند الگویی برای روزهای تنهایی آن ها باشند. جوانانی که بین ما ها قد کشیدند و لقب مدافعان حرم را حالا یدک می کشند تا پزشکان و پرستارانی که این روزها جان خود را پیش کش سلامتی ما کرده اند و باز هم این وسط چقدر جای سینما و تلویزیون در این قهرمان سازی خالیست.

گزارش: نسیم اسدپور

لینک خبر :‌ دانا
بابک بهداد مستندساز معتقد است تشکیل اتاق فکر با حضور صنوف سینمایی، هنرمندان و مؤسسه هنر و تجربه برای بررسی خسارات وارده و معرفی راهکارهای جبرانی مهم ترین کار در پساکروناست.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۲/۰۸ سایت های دیگر : سینما پرس

به گزاش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم ، تعطیلی چند ماهه سینماها به دلیل شیوع ویروس کرونا خسارت زیادی را به آنان وارد کرده است. دولت از کمک هایی به سینماها و صنوف مرتبط حرف زده اما این کمک ها تاکنون عملی نشده است.

در این بین موضوع اکران اینترنتی و نمایش فیلم در شبکه های نمایش خانگی مطرح شد؛ ابراهیم حاتمی کیا اولین سینماگری بود که اجازه داد فیلمش به صورت اینترنتی به نمایش دربیاید و پس از او چند نفر دیگر از سینماگران نیز برای این کار ابراز علاقه کردند؛ با این حال چیزی پرواضح است که برای دوران پساکرونا باید برنامه ریزی دقیقی از سوی نهادهای سینمایی صورت گیرد تا کمترین خسارات به صنوف مختلف و سینماها وارد شود.

بابک بهداد مستندساز درباره اینکه برای نجات سینمای هنری و تجربی در بحران کرونا و پساکرونا چه باید کرد، گفت: با توجه به تعطیلی سینماها در دوران کرونا یکی از راهکارهایی که برای نمایش فیلم ها مطرح می شود اکران اینترنتی با تمهیدات ویژه است که شاید بتوان بخشی از فیلم ها را در این فضا به نمایش درآورد.

وی افزود: سینمای هنر و تجربه فیلم های هنری و تجربی را روی پرده سینما نمایش می داد و در بحث زیبایی شناسی فیلم ها، نمایش آنها روی پرده با اکران اینترنتی بسیار متفاوت است و ممکن است به فیلم ها آسیب بخورد، اما به هر حال اکران اینترنتی یکی از راه های نجات سینما در این شرایط است.

کارگردان مستند بهارستان، خانه ملت بیان کرد: برای مقابله با بحران کرونا و پساکرونا باید جلساتی با حضور هنرمندان و صنوف مرتبط با آنها مانند صنوف کارگردانان، انجمن صنفی مستندسازان و تهیه کنندگان و مسئولان سینمای هنر و تجربه برگزار و تصمیمات لازم اتخاذ شود.

بهداد با بیان اینکه به نظر بهترین کار نمایش فیلم ها در سالن سینما است، اظهار کرد: از آنجاکه فیلم های هنر و تجربه همیشه با کمبود تعداد سانس ها و سالن های سینما مواجه بوده است شاید بهترین راه این باشد که پس از بازگشایی سینماها تعداد سانس های بیشتری در اختیار فیلم های این گروه قرار بدهند که شاید ضررهای وارد شده در دوران کرونا جبران شود.

وی درباره نقش مؤسسه هنر و تجربه در دوران پساکرونا نیز عنوان کرد: تشکیل کارگروه و اتاق فکر با حضور صنوف خانه سینما، گروه هنر و تجربه و هنرمندان برای بررسی خسارات و ارائه راهکارهای لازم یکی از مهم ترین کارهایی است که باید انجام بشود که قطعاً نتیجه خوبی هم خواهد داشت.

کارگردان بهارستان، خانه ملت افزود: همچنین از آنجا که پس از کرونا نیز عده ای نگران رفتن به سینما و تئاترند دعوت از دانشجویان و دانشگاه ها و یا سازمان هایی که برای کارمندان خود تسهیلاتی مانند بلیت رایگان برای نمایش فیلم در نظر می گیرند، می تواند به رونق این سینمای هنری کمک کند.

وی ادامه داد: یکی دیگر از کارهایی که دولت می تواند در دوران پساکرونا انجام بدهد این است که تبلیغات درستی برای این گروه از فیلم ها در سطح شهر انجام بدهد؛ به عنوان مثال شهرداری در این زمینه می تواند همکاری کند اما متأسفانه من می بینم در سطح شهر اصلاً تبلیغاتی برای فیلم های هنر و تجربه نمی شود.

کارگردان بهارستان، خانه ملت در پایان گفت: تلویزیون نیز آنونس تبلیغ فیلم برای دوستان فیلمساز در گروه هنر و تجربه را پخش می کرد، اما برای این کار مسیر بسیار سختی باید طی می شد؛ این مسیر می تواند هموارتر شود و شهرداری و ارگان های دیگر که قدرت تبلیغاتی دارند می توانند در این بحث همکاری کنند تا مخاطبان بیشتری برای دیدن فیلم ها به سینما بیایند.

انتهای پیام/

لینک خبر :‌ خبرگزاری تسنیم
اظهارات بعضی بازیگران سینما و تلویزیون در توجیه عملکرد مالیاتی سلبریتی ها، فاقد استدلال قابل تامل و احتمالا ناشی از بی اطلاعی از فلسفه پرداخت مالیات و نقش آن در نظام اجتماعی دنیای مدرن است.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، جمعه هفته گذشته (5 اردیبهشت ماه) برنامه دورهمی شبکه نسیم با حضور مهران احمدی بازیگر تلویزیون و سینما به روی آنتن تلویزیون رفت. در دقایقی از این برنامه، مهران احمدی به دفاع از عملکرد سلبریتی ها در پرداخت مالیات پرداخت و مدعی شد که سلبریتی ها مالیات خود را پرداخت می کنند و در نتیجه هیچ فرارمالیاتی ندارند.

برای بررسی صحت ادعای این بازیگر تلویزیون و سینما که سابقه بازی در سریال پایتخت هم دارد، نگاهی به استدلال های مطرح شده توسط ایشان می اندازیم:

*راننده تاکسی مالیات بدهد، سلبریتی BMW سوار نه!

مهران احمدی بازیگر تلویزیون و سینما در بخشی از صحبت هایش در برنامه دورهمی گفت: ما هنرمندان می دانیم که چرا بعضی افراد با طرح بحث مالیات در تلاش هستند تا بین مردم و سلبریتی ها فاصله بیندازند. مثلا آقای مهران مدیری را با یک راننده تاکسی مقایسه می کنند و بعد می گویند این آقا (مهران مدیری) که صاحب یک خودرو BMV است؛ مالیات نمی دهد و این آقا که صاحب یک تاکسی است مالیات می دهد. اصلا چرا باید مهران مدیری با یک راننده تاکسی محترم مقایسه شود؟! اون شغلش چیز دیگری است و ایشان کارش چیز دیگری است. این مقایسه ها را کسانی می کنند که از آب گل آلود ماهی بگیرند. در مجموع بازیگرانی که در سینما و تلوزیون به صورت حرفه ای کار می کنند و از این طریق امرار معاش می کنند بیشتر از 70 نفر نیستند. دوستان (افرادی که می گویند سلبریتی ها هم باید مالیات بدهند) می خواهید ما گورمان را از این کشور گم کنیم و برویم. ولی ما داریم برای یک یا دو نسل خاطره سازی می کنیم .

درباره این بخش از اظهارات مهران احمدی نکات زیر مطرح است:

الف- مقایسه آقای مدیری با یک راننده تاکسی محترم از جهت پرداخت مالیات کاملا مقایسه به جا و درستی است زیرا به طور کلی اخذ مالیات با هدف برقراری عدالت و کاهش فاصله طبقاتی از اقشار مختلف اخذ می شود. در این سازوکار اقشار پردرآمد جامعه مثل سلبریتی ها، پزشکان، وکلا، صاحبان املاک بزرگ، سوداگران و... مالیات بیشتری پرداخت کنند و از اقشار کم درآمد مثل رانندگان تاکسی، کارگران، معلم ها و امثال آنها نیز مالیات کمتری اخذ شود و سپس کل مالیات اخذ شده صرف ایجاد زیرساخت و افزایش رفاه عمومی یا حتی پرداخت یارانه به دهک های پایین جامعه شود.

بدین صورت در سازوکار ذکر شده درآمدها از ثروتمندان به دهک های پایین جامعه منتقل می شود و فاصله طبقاتی بین اقشار مختلف کاهش می یابد. اما در ایران این سازوکار برعکس اجرا می شود یعنی دهک های پایین جامعه مثل رانندگان تاکسی که درآمد کمتری دارند تمام و کمال مالیات می دهند اما پردرآمدها مثل سلبریتی ها اصلا مالیاتی پرداخت نمی کنند. در نتیجه، اعتراض به معافیت مالیاتی سلبریتی ها با مقایسه رفتار مالیاتی مهران مدیری و یک راننده تاکسی، اتفاقا مقایسه صحیح و دقیقی است که عمق خوساته های غیرعادلانه سلبریتی ها را نشان می دهد.

ب- معیار اخذ مالیات از اصناف و گروه های مختلف تعداد اعضای آن نیست که مثلا گفته شود چون سلبریتی ها کلا 70 نفر هستند پس نباید مالیات دهند. اخذ مالیات دو قاعده کلی دارد: 1-هر کسی درآمدی به دست می آورد باید مالیاتش را پرداخت کند 2-هر گروهی که درآمد بیشتری دارد باید مالیات بیشتری پرداخت کند.

در نتیجه طبق قاعده اول هر فردی اعم از سلبریتی یا راننده تاکسی که درآمدی دارد باید مالیاتش را پرداخت کند. طبق قاعده دوم نیز سلبریتی ها که درآمد بیشتری نسبت به رانندگان تاکسی دارند باید مالیات بیشتری نیز پرداخت کنند. اگر هر یک از دو قاعده ذکر شده درست اجرا نشود هدف نهایی اخذ مالیات که برقراری عدالت در جامعه و کمک به اقشار نیازمند جامعه است تامین نمی شود. متاسفانه در ایران به دلیل تعارض منافع و زیربار نرفتن گروه های پردرآمدی مثل سلبریتی ها به پرداخت مالیات، هدف نهایی از اخذ مالیات تامین نشده است.

*مردم، مالیات سلبریتی ها را می دهند!

مهران احمدی بازیگر سینما و تلویزیون در بخش دیگری از صحبت های خود در برنامه دورهمی گفت: در فضای مجازی که بنده پستی می گذارم یک عده ای می گویند تو برو مالیاتت را بده. دوستان من از همین تریبون اعلام می کنم که ما سلبریتی ها مالیات می دهیم. تکرار می کنم ما مالیات می دهیم. دوباره تکرار می کنم که ما مالیات مان را می دهیم. می دانید چطور مالیات می دهیم؟ الان به شما توضیح می دهم. شما ببنید یک محصولی تولید می شود و آن محصول اکران می شود و یا در بازار عرضه می شود. از فروش آن محصول مالیات می گیرند. وقتی یک فیلم سینمایی اکران می شود از فروش هر بلیط آن مالیات می گیرند. پس ما سلبریتی ها مالیات می دهیم .

درباره این بخش از اظهارات این بازیگر سینما و تلویزیون باید گفت در نظام مالیاتی کشور به طور کلی دو پایه مالیاتی وجود دارد: 1- مالیات بر درآمد (حقوق) و 2- مالیات بر مصرف. دو قاعده مطرح شده درباره اینکه "هر کسی درآمدی به دست می آورد باید مالیاتش را پرداخت کند" و "هر گروهی که درآمد بیشتری دارد باید مالیات بیشتری پرداخت کند" مربوط به اخذ مالیات بر درآمد بود که باعث کاهش اختلاف طبقاتی و برقراری عدالت در جامعه میشد. اما علاوه بر مالیات بر درآمد، پایه مالیاتی دیگری به نام مالیات بر مصرف نیز وجود دارد که یک قاعده کلی دارد: هر فرد یا گروهی که کالا یا خدمتی را مصرف می کند باید مالیاتش را پرداخت کند. طبق این قاعده افراد پردرآمد که مصرف بیشتری نیز دارند مالیات بیشتری را پرداخت خواهند کرد که این مالیات صرف کمک به دهک های پایین جامعه خواهد شد.

حال نکته اینجاست که مالیات مورد اشاره مهران احمدی که به ازای فروش هر بلیط پرداخت می شود، در واقع مالیات بر مصرف است که از جیب مصرف کننده یعنی مردم پرداخت می شود نه سلبریتی ها. درحالیکه منظور از معافیت مالیاتی و فرار مالیاتی سلبریتی ها، مالیات بر درآمد آنها است. به عبارت دیگر، اساسا مالیات بر مصرفی که مردم بابت خرید بلیط فیلم پرداخت می کنند ربطی به مالیاتی که باید سلبریتی ها از درآمد خود پرداخت کنند ولی نمی کنند، ندارد. در واقع، مشکل کارشناسان و مردم با سلبریتی ها اینجاست که چرا همه اقشار باید مالیات بر درآمد خود را پرداخت کنند اما سلبریتی ها زیر بار پرداخت این مالیات نمی روند.

*معافیت مالیاتی برداشته شود، رقم قراردادهایمان را افزایش می دهیم

مهران احمدی بازیگر سینما و تلویزیون در بخش دیگری از صحبت های خود در برنامه دورهمی گفت: نکته دوم اینکه یک تهیه کننده ای برای فیلمی از آقای مدیری دعوت می کند. آقای مدیری می گوید برای این فیلم مثلا 10 میلیون تومان دستمزد می گیرم. بعد می گویند مالیات این دستمزد 500 هزار تومان می شود. بعد مهران مدیری می گوید پس من 10 میلیون و 500 هزار تومان دستمزد می خواهم. خب تهیه کننده هم قبول می کند. در این اتفاق باز هم پول از جیب مردم و تهیه کننده پرداخت می شود. بنابراین این شیوه نامردانه ای که می گویند شما مالیات نمی دهید درحالیکه ما مالیات می دهیم .

این بخش از اظهارات این بازیگر سینما و تلویزیون که با بخش قبلی از اظهارات ایشان مبنی بر پرداخت مالیات توسط سلبریتی ها متناقض هم هست، بدین معناست که اگر حتی معافیت مالیاتی سلبریتی ها برداشته شود و آنها ملزم به پرداخت مالیات شوند، باز هم سلبریتی ها راه های دور زدن قانون را بلد هستند و به روشی که اشاره شد قانون را دور می زنند و مالیات شان (مالیات بر درآمد) را پرداخت نمی کنند. به عبارت دیگر، سلبریتی ها رقم قرارداد را به اندازه مالیات پرداختی بالا می برند تا در نهایت این مالیات از جیب مردم و تهیه کننده پرداخت شود ولی درآمد آنها کاهش نیابد.

در مجموع اظهارات این بازیگر سینما و تلویزیون در توجیه عملکرد مالیاتی سلبریتی ها، فاقد استدلال قابل تامل و به شدت متناقض و احتمالا ناشی از بی اطلاعی کامل از فلسفه پرداخت مالیات و نقش آن در نظام اجتماعی دنیای مدرن است. در شرایطی که مشهورترین بازیگران جهان گاهی تا 70 درصد درآمد خود را به عنوان مالیات به دولت می پردازند و حتی بعضی از آنها مانند ژرار دی پاردو برای کاهش مالیات پرداختی به تغییر ملیت روی می آورند، بسیاری از سلبریتی های ایرانی با توانایی های به مراتب کمتر و عموما غیر قابل مقایسه با همتایان خود در دیگر کشورها، در برابر پرداخت مالیات مقاومت می کنند.

انتهای پیام/

لینک خبر :‌ خبرگزاری فارس
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۲/۰۸ سایت های دیگر : روز نو آمد خبر هارپی

علیرضا محمودی؛ روزنامه نگار حوزه فرهنگ با انتشار پستی در صفحه اینستاگرامی خود درباره اجرای طرح فاصله گذاری اجتماعی در سینماها اظهارنظر کرد.

او نوشت:

لینک خبر :‌ برترین ها
سید مسعود اطیابی به تحلیل و بررسی ورود بازیگران جدید به سینما و نمایش آنلاین فیلم ها در دوره پساکرونا پرداخت.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۲/۰۸ سایت های دیگر : مجله بوبینا فردا نیوز سینما پرس

سید مسعود اطیابی تهیه کننده و کارگردان سینما، در پاسخ به این سوال که آیا سینمای کنونی برای جلوگیری از یک سری آفت ها و مشکلات، بیش از هر زمان نیاز به معرفی بازیگران جدید در کنار بازیگران قدیمی دارد، در گفت وگو با خبرنگار حوزه سینما گروه فرهنگی باشگاه خبرنگاران جوان ، گفت: طبیعی است که همه عرصه ها نیاز به نوآوری و به روز رسانی دارند؛ سینما و تلویزیون نیز از این قاعده مستثنی نیستند و باید هر از چند گاهی بازیگران جدید معرفی شوند. البته سینما به بازیگران مستمر و همیشگی هم نیاز دارد؛ وقتی چند کار یک بازیگر می گیرند، طبیعی است که به همان نسبت دستمزد آن بازیگر هم بالا می رود. اما این اصلاً قابل قبول نیست که چون دستمزد های بازیگران باتجربه بالا رفته، باید هزینه ها را کاهش داد و با این هدف بازیگران ناپخته و جوان و تازه کار را به میدان آورد.

این کارگردان ادامه داد: هر کسی دوست دارد پیشرفت کند و یکی از راه های آن تجربه کردن و نشان دادن هرچه بیشتر خودش است. طبیعی است بازیگری که چند سال کار کرده، زحمت کشیده و به شهرت و محبوبیتی رسیده از آن استفاده و دستمزد خاص خودش را طلب کند.

اطیابی عنوان کرد: حتماً بازیگری که به مرحله ای از توجه رسیده در دوره ای هم مجانی کار کرده و یا راه های مختلف رسیدن به هدف را با زحمت طی کرده است. این طور نیست که امروز نیروی جوان بازیگر بیاوریم تنها به این علت که دستمزد قدیمی ها گران است. در کل فکر نمی کنم که ورود نیرو های جوان به عرصه بازیگری به علت ارزان تر تمام شدن دستمزد آنها باشد.

کارگردان دینامیت ضمن بررسی اکران آنلاین فیلم ها هم بیان کرد: کارگردان انفرادی افزود: نمایش آنلاین فیلم ها در آینده مشروط بر حل کردن بحث قاچاق آن، ثبت و رعایت مالکیت معنوی و مادی آثار و پیگیری قوه قضاییه در خصوص ثبت ها و برخورد جدی با قاچاقچیان است؛ با وجود همه این ها نمایش آنلاین می تواند به عنوان یک ظرفیت بزرگ نمایشی در کنار اکران فیلم در سینما قرار بگیرد.

اطیابی در پایان عنوان کرد: بالاخره ما یک جمعیت هشتاد میلیونی داریم که بیش از پنجاه درصد آنها مخاطب آثار سینمایی هستند؛ اما نه فقط در سینما. پس می توان اشخاصی که سینما نمی روند اما فیلم می بینند را جذب نمایش آنلاین کرد.

انتهای پیام/

لینک خبر :‌ باشگاه خبرنگاران جوان
تهیه کننده فیلم آن شب درباره اکران فیلم خود در سینمای آنلاین صحبت کرد.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۲/۰۸

به گزارش خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران پویا ، سینمای آنلاین به زودی شاهد اکران دومین فیلم اینترنی خود یعنی طلا ساخته پرویز شهبازی خواهد بود. فیلم های زیادی در این میان وجود دارد که می توانند از این فرصت برای اکران فیلم های خود در شرایطی که معلوم نیست سینماها تا چه زمانی بسته باشند استفاده کنند.

فیلم های برجسته و جذاب جشنواره فیلم فجر نیز از مواردی است که در صورت اکران می توانند از فروش خوبی مانند فیلم خروج بهره مند باشند. یکی از فیلم های جذاب جشنواره فجر در سالی که گذشت، آن شب اولین ساخته کوروش آهاری با بازی شهاب حسینی و به تهیه کنندگی محمد درمنش بود، فیلم ترسناکی که در آمریکا فیلمبرداری شده بود.

در این خصوص با درمنش گفت وگوی کوتاهی داشتیم و از اکران این فیلم در سینمای آنلاین سؤال کردیم؛ اینکه آیا مردم می توانند این فیلم را در منازل خود تماشا کنند یا خیر؟

درمنش در ابتدا درباره شبکه نمایش خانگی و بازار مصرفی که در میان مردم دارد گفت: اگر به دو سال قبل و زمانی که هنوز شبکه نمایش خانگی به صورت امروزی در فضای اینترنتی اجرا نشده بود نگاهی بیندازیم، به خاطرمان می آید از زمانی که اکران فیلم در سینما تمام می شد تا به صورت DVD در فروشگاه ها بیاید بازه دو الی سه ماه طول می کشید اما میزان فروش DVDها چندان زیاد نبود و فیلم ها به صورتی که لازم بود توسط مردم دیده نمی شد.

اما الان آمار معکوس شده است و میزان تماشای فیلم ها در VODها بالاتر از حالت قبلی است که نشان می دهد فضای جدید توانسته کار خود را بکند.

وی در ادامه درباره اکران فیلم آن شب در بستر جدید اکران بیان کرد: واقعیت این است که فیلم ما اگر در درجه اول کمدی بود و در درجه دوم اجتماعی بود قطعاً به اکران اینترنتی آن اقدام می کردم اما فیلم آن شب فیلمی است در گونه معمایی و ترسناک که تماشای آن در سالن سینما با پرده های عریض اهمیت دارد.

وی در ادامه درباره اکران فیلمش در فضای جهانی و سینماهای دنیا گفت: با توجه به ویروس کرونا و شیوع بیماری آن باید گفت که ما نیز چاره ای جز صبر برای اکران این فیلم نداریم. اکران اینترنتی این فیلم در VODهای ایرانی و جهانی مانند یوتیوب و نتفلیکس و... بعد از اکران این فیلم در سینماهای ایران و جهان مقدور خواهد بود.

درمنش درباره بازخورد مخاطبین VODهای جهانی از فیلم های سینمای آنلاین گفت: همانطور که می دانیم تنها نتفلیکس در سه ماه گذشته چندین میلیون نفر به مخاطبینش اضافه شدند و به این ترتیب به یکی از بزرگ ترین رسانه های اینترنتی تبدیل شده است. در حال حاضر رسانه یوتیوب بیش از 1 میلیارد مشترک دارد و در هر ساعت 300 هزار ساعت ویدئو آپلود می شود که به خوبی و صراحت نشان دهنده آن است که چقدر این شیوه در جهان موفق شده است.

زمانی که جوان بودم و عمده فعالیتم در سینما به فیلمبرداری مربوط بود، با دوربین تادواو و در قالب اسکوپ کار می کردم. الان تمام آن دوربین و نگاتیو و ابزارهای دیگرش همه به درد موزه های سینمایی می خورد؛ اگر قرار بر ادامه کار در سینما با ابزارهای قدیمی باشد باید گفت که به مرور خود آدم هایی که با این ابزار کار می کنند نیز از روزآمدی، کارآمدی و از کارکرد خود می افتند. برای همین باید در صنعت اکران نیز با جریان روز دنیا حرکت کرد.

وی در پایان در پاسخ به سؤال خبرنگار تسنیم درباره حدف مافیای اکران با توجه به اکران اینترنتی اظهار داشت: با این دیدگاه چندان موافق نیستم زیرا مافیا در همه حالتی و در همه جا و زمانی وجود دارد. اینکه فکر می کنیم اگر فیلم در VOD اکران شود دیگر مافیا وجود ندارد اصلاً درست نیست.

امروز نیز از میان نزدیک به 20 پلتفرم که وارد شبکه نمایش خانگی شدند تنها دو سه رسانه قوی اند و بسیاری دیگر در آستانه ورشکستگی قرار دارند. آیا حتماً در فضای کاری ایشان عدالت و همدلی وجود دارد؟ بعلاوه اینکه حتی در میان دو سه رسانه اولی نیز شاید گاوبندی در کار باشد تا یکی دیگر را زمین بزنند. بنابراین فرض حذف مافیا کاملاً اشتباه است. کشوری موفق است که ضمن اینکه باور کند مافیا و انحصار طلبی وجود دارد سیستمی را برای انجام کارها معرفی کند که بتواند عدالت را برقرار کند. شاید فردا پدیده دیگری جای VOD بیاید و شکل تازه ای آغاز شود در آن حالت چه خواهد شد؟ آیا می توان بدون شک گفت که مافیا در آن صورت فرضی وجود نخواهد داشت؟ در تمام پدیده های اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی، علمی و... مافیا وجود دارد و نمی توان آن را انکار کرد.

انتهای پیام/

لینک خبر :‌ خبرگزاری تسنیم
حمید کاویانی گفت: سینمای ما یک اکران درست و محترمانه به بن بست وثوق بدهکار است.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۲/۰۸ سایت های دیگر : مجله بوبینا شاینا نیوز افکار نیوز بولتن نیوز هارپی

حمید کاویانی نویسنده و کارگردان سینما، درباره احتمال نمایش آنلاین فیلم سینمایی بن بست وثوق به خبرنگار حوزه سینما گروه فرهنگی باشگاه خبرنگاران جوان ، گفت: برای نمایش آنلاین بن بست وثوق مذاکراتی انجام شد؛ اما به شخصه با توجه به ساختار بصری و فضاسازی آن ترجیح می دهم، به احترام مخاطب فیلم را در زمان و شرایط مناسب روی پرده سینما ببرم.

وی افزود: تردید ندارم سینمای ما یک اکران درست، سالم و محترمانه به بن بست وثوق بدهکار است؛ چرا که ماهیت فیلم و زحمتی که برای خلق لحظه های آن کشیده شده می طلبد، فیلم در ابعاد و استاندارد درست و در فضای تعریف شده سینمایی نمایش داده شود.

این کارگردان ادامه داد: در ایام قرنطینه کرونایی، از طریق شبکه های وی. اُ. دی موجود در بستر اینترنت، بسیاری از فیلم های ایرانی که پیشتر اکران شده اند را تماشا کردم. شوربختانه در اکثر آن ها نه احترامی به مخاطب سینما برقرار بود و نه نگاهِ کارگردان ها در قالب استاندارد های سینمایی تعریف شده بود. انگار بخش وسیعی از تولیدات به اصطلاح سینمایی ما را تنها باید در ابعاد مانیتور و تلویزیون تماشا کرد؛ البته بعضی آثار خارجی هم چنین وضعیتی را دارند.

کاویانی عنوان کرد: بنابراین فیلم هایی که فیلمسازانشان در پیشگاه و ساحت سینما متعهدانه عمل کرده اند و با نگاهی سینمایی و برای نمایش آن بر پرده سینما قدم برداشته اند، اگر در فضای آنلاین پخش شوند جذابیتشان را از دست می دهند.

این کارگردان بیان کرد: فیلم بن بست وثوق هم بیش از اینکه داستان گو باشد، اتمسفر محور است و مخاطب در آن با یک فضاسازی متفاوت مواجه می شود. جهانِ بصری، نوع پلان بندی، صحنه آرایی، صدا و بازی های آن برای پرده عریض و نمایش در سینما طراحی شده است. در نتیجه مخاطب در مانیتور و تلویزیون و ابزار های این چنینی نمی تواند جهانِ آن را به درستی درک کند.

کاویانی در پایان درباره جدیدترین فعالیت هنری خود هم گفت: بیش از شصت درصد فیلمنامه مردگان رسمی نوشته شده است. گویی خود فیلمنامه از من می خواهد زمان بیشتری را با آن نفس بکشم و کنارش باشم؛ شخصیت های خلق شده آن پویا هستند و دست از سرم بر نمی دارند. هر رویدادی از قصه بار ها پیش از نگارش تغییر می کند و البته این تغییر به معنای تردید در خلقشان نیست؛ بلکه خود شخصیت ها و شکل روایت می طلبد گونه های مختلف مواجهه و فضاسازی را در ذهنم به عنوان نویسنده تجسم کنم و بعد روی کاغذ بیاورم.

انتهای پیام/

لینک خبر :‌ باشگاه خبرنگاران جوان
فرانک آرتا
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۲/۰۹ سایت های دیگر : سینما پرس روزنامه کیهان شهدای ایران

فرانک آرتا

این روزها خبرهایی که از خانه سینما به گوش می رسد، چندان خوشایند نیست! پاسخ گونبودن از یک سو و نامه نگاری هایی علیه هیئت مدیره این خانه از سوی دیگر، گواه تشنجی است که ساختار خانه را فراگرفته و قطعا تبعات خوبی نخواهد داشت!

اگر مهم ترین مشکل امروز جامعه ایران را شیوع ویروس کرونا بدانیم، قطعا جامعه اصناف سینمایی ایران که بخش عظیمی از فعالان سینما را تحت پوشش خود قرار داده، در این روزها در کنار مردم با چنین معضلی در حال دست وپنجه نرم کردن است. با این نگاه یکی از فعالیت های قابل دفاع اصناف سینمایی، تشکیل کارگروه کرونای خانه سینما بود که دائم پروژه های سینمایی و تلویزیونی را که به پروتکل های بهداشتی تمکین نمی کردند و همچنان روند تولید را ادامه می دادند، رصد می کرد و نتیجه این پیگیری ها، اطلاع رسانی به موقع و رسانه ای کردن خبرها باعث شد برخی از پروژه های سینمایی موظف به پاسخ گویی و توقف کار شوند؛ اما در نهایت ناباوری در اوایل این هفته با بیانیه ای مواجه شدیم که خبر از انحلال این کارگروه می داد. نکته مبهم و تأسف برانگیز در متن بیانیه دلیل این انحلال را ناهماهنگی در هیئت مدیره خانه سینما نام برده بود که مخاطب را با چرایی و به چه علت بزرگ مواجه می کند.

کارگروه کرونای خانه سینما که با همت پنج تشکل سینمایی راه افتاده بود، آنها با نوشتن اطلاعیه ای عنوان کردند که برخی از اعضای هیئت مدیره خانه سینما سعی در دخالت و موازی کاری در برنامه های این کارگروه داشتند. در این متن آمده است: همان طورکه اطلاع دارید کارگروه کرونای خانه سینما هم زمان با شروع بحران کرونا به پیشنهاد انجمن برنامه ریزان و دستیاران کارگردان و به عنوان نخستین کارگروه قبل از همه ستادها و کارگروه ها و نیز کارگروه کرونای وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، به شکلی مستقل با حضور چند صنف سینمایی آغاز به کار کرد. این کارگروه از همان ابتدا با رصدکردن پروژه ها به نحوی شایسته و ارتباطی تنگاتنگ پلی شد بین فیلم ها و مراجع تصمیم گیر و در این مدت کوتاه دستاوردهای صنفی و حقوقی بزرگی داشت، اما هم اکنون باید انحلال آن را اعلام کنیم. دلیل اصلی این تصمیم عدم هماهنگی هیئت مدیره خانه سینما با کارگروه کرونای خانه سینما و موازی کاری است. تصور ما بر این است که متأسفانه این گونه حرکات غیرصنفی می تواند بیشتر در جهت شیوع ویروس کرونا باشد تا در حکم مقابله با آن! کارگروه کرونای خانه سینما یک حرکت خودجوش صنفی، مستقل از درون خانه سینماست که خوشبختانه در دایره خودی ها و معتمدین سازمان سینمایی نبوده و نیست و شاید به همین دلیل است که نتوانستند استقلال آن را تحمل کنند. لذا علی رغم عزم جدی و برنامه های دقیق این کارگروه برای ایام کرونا و پساکرونا و با وجود تمامی فشارها، سنگ اندازی ها، موازی کاری ها و...، تا این لحظه با افتخار توانستیم در کارگروه کرونا از سلامت خانواده سینما حمایت و مراقبت کنیم و درحال حاضر چاره ای جز انحلال نداریم. ما همچنان پیگیر مطالبات صنفی خود در این زمینه هستیم، ولی بدیهی است از این پس مسئولیت تمام اتفاقات و تصمیم گیری های حوزه کرونا بر عهده اعضای محترم هیئت مدیره است.کانون کارگردانان سینمای ایران/ انجمن مدیران تولید سینمای ایران/ انجمن برنامه ریزان و دستیاران کارگردان سینما/ انجمن دستیاران فیلم بردار سینما/ انجمن جلوه های ویژه میدانی .

با خواندن متن این بیانیه سؤال های متفاوتی به ذهن هر مخاطبی متبادر می شود که چرا در هیئت مدیره خانه سینما ناهماهنگی وجود دارد؟ علت این اختلافات درون گروهی چیست؟ به چه دلیل خانه سینمایی فعلی به پرمشکل ترین نهاد صنفی هنری تبدیل شده است؟

روزگاری رئیس هیئت مدیره این خانه زنده یاد سیف الله داد و مدیرعامل آن احمدرضا درویش بودند که با عملکرد آنها و هیئت مدیره وقت به قوی ترین تشکل صنفی تبدیل شده بودند؛ اما چرا خانه سینما این گونه تضعیف شده که حتی صنف های مهم سینما با هیئت مدیره آن زاویه پیدا کرده اند؟ و چرا...

رونق نامه نگاری ها

نامه نگاری سیدضیا هاشمی، رئیس هیئت مدیره جامعه صنفی تهیه کنندگان سینما و محمدحسین فرحبخش خطاب به همایون اسعدیان، رئیس هیئت مدیره خانه سینما، تداعی کننده روزهای قبل از تعطیلی خانه سینماست! به طوری که این نگرانی را دامن می زند که دوباره بحث تعطیلی این خانه در درازمدت به جریان بیفتد! چون هنوز اهرم های موضوعی برای غلتیدن در این روند فرسایشی وجود دارد و نمی دانیم چرا اطلاع رسانی ها از سوی خانه سینما شفاف نیست. ضمن اینکه شایعه استعفای منوچهر شاهسوراری، مدیرعامل خانه سینما، به گوش می رسد؛ اما اطلاع رسانی رسمی دراین باره صورت نگرفته است!

داستان این نامه نگاری ها هم از گفت وگوی همایون اسعدیان با ایسنا شروع شد که در آن گفت وگو به مسئله کارت هدیه (عیدی ها) اشاره کرده بود. او درباره حاشیه های این عیدی و نیز تسهیلاتی که با ادامه داربودن روزهای کرونایی در اختیار اعضای خانه سینما قرار می گیرد، توضیحاتی

ارائه کرد.

شاید به نظر برسد که چنین نکته ای مهم نباشد؛ اما نباید فراموش کنیم که مهم ترین وظیفه خانه سینما، فراهم آوردن مسائل صنفی – رفاهی است. در پی این گفت وگو، سید ضیا هاشمی جوابیه ای در اختیار ایسنا قرار داد که در اینجا بخشی از آن آمده است: با نگاهی به کارنامه عملکردی مدیران خانه سینما درمی یابیم متأسفانه امور رفاهی و حمایتی اعضا طی این سال ها در زمره ضعیف ترین عملکرد مدیران خانه قرار گرفته است. این نتیجه مبین ناتوانی مدیران خانه سینما در جذب حمایت های مالی نبوده و اتفاقا در این بخش بسیار خوش درخشیده اند؛ اما سؤال اینجاست با این اقبال چرا ضعیف ترین عملکرد آنها بخش رفاهی اعضا بوده که از قضا مکررا مورد اعتراض اهالی سینما و رؤسای صنوف بوده است؟ آیا دلیل اصلی این نیست که آنها اساسا به مقوله رفاه عمومی و حمایت های مالی از اعضا باور نداشته و تکلیفی بر خود و خانه سینما متصور نیستند؟ کارنامه تصمیمات آنها، در دوراهی انتخاب هزینه برای تأمین مخارج برگزاری جشن ها و دورهمی های متعدد و یا در عوض توزیع بودجه آن بین اهالی سینما مبین کدام انتخاب است؟

در آن گذار که خانه سینما با قصور مدیران وقت و پیشین تعطیل شده بود، جامعه صنفی تهیه کنندگان سینما از تمام اعتبار و ظرفیت خود بهره جست و نهایتا موفق به جذب حمایت مالی و تسهیلات بی سابقه ای از دولت نهم گردید؛ آنچه تأمین شد اعم از عیدی، حمایت ویژه ماه مبارک رمضان و همچنین تسهیلات بی نظیر بیمه فاخر طلایی را با سیاست توزیع برابر و بدون تبعیض؛ بالسویه به دفعات بین همه اعضای صنوف و دست اندرکاران سینما توسط ذی حسابی، امور مالی نهاد ریاست جمهوری و نمایندگان بیمه ایران توزیع نمود و آن را افتخاری صنفی برآمده از رویکردی تکلیف مدارانه قلمداد می کند. درحالی که دریافتی های میلیاردی خانه سینما تحت حمایت همان دولت نهم (در قالب اسپانسری) مصروف هزینه برای جشن خانه سینما و امثالهم شد که از شکوه برگزاری توسط زنده یاد سیف الله داد متأسفانه به جشن تولدی برای بازیگری بی کسوت تبدیل شد.

باید خاطرنشان کنیم مدیران خانه سینما در همین اندک توجه ظاهری به امور رفاهی، رویکرد جداسازی اعضا براساس وضعیت مالی را مبنا می دانند که این روش نه تنها مقرون به واقع نبوده که نتایج آن دارای ابهامات فراوانی نیز می باشد، تفکیک اعضا بر مبنای تمکن مالی به دلیل گمانه زنی بودن آنها، توهین آشکار به همکاران کم برخوردار و نادیده گرفتن همکارانی است که به نجابت صورت به سیلی سرخ نگه می دارند! که از قضا این عزیزان در این حرفه بسیار فراوان اند و به دلیل (در اغلب موارد) حاکمیت سلیقه و باند و دسته، همواره مورد بی مهری و ظلم قرار گرفته و می گیرند! نکته دیگر اینکه لفظ پرداخت و حمایت مالی تحت عنوان عیدی برخلاف نظر رئیس هیئت مدیره خانه سینما، نه تنها لفظی اشتباهی و توهین آمیز نیست، بلکه عیدی دادن و گرفتن در فرهنگ ایرانی و اسلامی ما اتفاقا امری بسیار پسندیده و اخلاقی است؛ در عوض آنچه توهین آمیز و اشتباهی است، قشربندی و نگاه کارگری و از بالا به پایین به همکارانمان در صنوف سینمایی است که متأسفانه در همه شئون از هویت صنفی تا الخ تعمیم داده شده؛ به نظر می رسد اشتباهی نگاه بورژوازی طبقه ممتاز به طبقه کارگری است که در خانه سینما رسوخ کرده است و اشتباها با مخالف خوانی و افکاری تماما در خلاف ماهیت صنف و کار صنفی متأسفانه به هدایت هیئت مدیره خانه سینمایی قرار گرفتید که اقدامات ارزشمند یکی از صنوف خانه سینما در جذب تسهیلات از دولت را به جای تکریم، این چنین ... بدون منطق نقد می کنید. معیشت هنرمندان نجیب این مرزوبوم همچون دیگر هم وطنانمان سال هاست دستخوش ناامنی و بی ثباتی است؛ اما آنها صورت به سیلی سرخ نگه نداشته اند که به منت چیزکی دریافت کنند، آن هم به دست مبارک شما! بر مرکب شاهی و فئودالی صله و انعام که نمی دهید! از جیب مبارک هم که کسر نشده! از محل بیت المالی است که همه در آن سهیم اند و شما صرفا امانت دارید تا در عادلانه ترین شکل و در کمترین زمان ممکن تقدیم آنها کنید .

همچنین محمدحسین فرحبخش به رئیس هیئت مدیره خانه سینما نامه ای نوشت. در بخشی از این نامه آمده است: آقای اسعدیان! شما اگر آلزایمر گرفته اید اما همه خوب یادشان هست این پول یا در واقع عیدی (یک سال 300 هزار تومان و یک سال 600 هزار تومان) در دورانی که دلار هزارو 200 تومان بود و خانه سینما به علت بی کفایتی امثال شما بسته شده بود و کسی نبود نگران معیشت اهالی سینما باشد، با همت و پیگیری جامعه صنفی تهیه کنندگان و توسط نمایندگان دفتر رئیس جمهور محترم وقت، با ارائه کارت ملی و ثبت کدهای ملی به اعضای خانه سینما پرداخت شده و دیناری از آن در اختیار جامعه صنفی تهیه کنندگان قرار نگرفت که بخواهد در تقسیم آن دخالت کند. غیر از این هم در چند نوبت به مناسبت هایی بن کالا به اعضای خانه سینما داده شد که باز هم مسئول تقسیم آن نمایندگان دفتر ریاست جمهوری بودند و به علت تعطیلی خانه سینما، جامعه صنفی تهیه کنندگان فقط زحمت پیگیری و اقناع مسئولین برای تخصیص این کمک ها را به عهده داشت که اسناد همه این موارد، حتی نام و امضای دوستان سرشناس شما که از دریافت همین مبالغ اندک عیدی هم نگذشتند، موجود است. جالب است که الان پرداخت عیدی را در شأن سینماگران نمی دانید، ولی در آن دوران رفقای سرشناستان نفر اول دریافت عیدی بودند. حالا شما چه کاره ای که بگویی پرداخت عیدی در شأن اهالی سینما هست یا نه؟ اگر خودتان عرضه ندارید برای اعضای خانه سینما قدمی بردارید، با دروغ و فرافکنی اجر گذشتگان را ضایع نکنید .

شرق نظرات مخالفان و موافقان این دیدگاه را در گزارشی مستقل منعکس خواهد کرد و منتظر پاسخ گویی خانه سینما خواهد ماند.

فرانک آرتا

این روزها خبرهایی که از خانه سینما به گوش می رسد، چندان خوشایند نیست! پاسخ گونبودن از یک سو و نامه نگاری هایی علیه هیئت مدیره این خانه از سوی دیگر، گواه تشنجی است که ساختار خانه را فراگرفته و قطعا تبعات خوبی نخواهد داشت!

اگر مهم ترین مشکل امروز جامعه ایران را شیوع ویروس کرونا بدانیم، قطعا جامعه اصناف سینمایی ایران که بخش عظیمی از فعالان سینما را تحت پوشش خود قرار داده، در این روزها در کنار مردم با چنین معضلی در حال دست وپنجه نرم کردن است. با این نگاه یکی از فعالیت های قابل دفاع اصناف سینمایی، تشکیل کارگروه کرونای خانه سینما بود که دائم پروژه های سینمایی و تلویزیونی را که به پروتکل های بهداشتی تمکین نمی کردند و همچنان روند تولید را ادامه می دادند، رصد می کرد و نتیجه این پیگیری ها، اطلاع رسانی به موقع و رسانه ای کردن خبرها باعث شد برخی از پروژه های سینمایی موظف به پاسخ گویی و توقف کار شوند؛ اما در نهایت ناباوری در اوایل این هفته با بیانیه ای مواجه شدیم که خبر از انحلال این کارگروه می داد. نکته مبهم و تأسف برانگیز در متن بیانیه دلیل این انحلال را ناهماهنگی در هیئت مدیره خانه سینما نام برده بود که مخاطب را با چرایی و به چه علت بزرگ مواجه می کند.

کارگروه کرونای خانه سینما که با همت پنج تشکل سینمایی راه افتاده بود، آنها با نوشتن اطلاعیه ای عنوان کردند که برخی از اعضای هیئت مدیره خانه سینما سعی در دخالت و موازی کاری در برنامه های این کارگروه داشتند. در این متن آمده است: همان طورکه اطلاع دارید کارگروه کرونای خانه سینما هم زمان با شروع بحران کرونا به پیشنهاد انجمن برنامه ریزان و دستیاران کارگردان و به عنوان نخستین کارگروه قبل از همه ستادها و کارگروه ها و نیز کارگروه کرونای وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، به شکلی مستقل با حضور چند صنف سینمایی آغاز به کار کرد. این کارگروه از همان ابتدا با رصدکردن پروژه ها به نحوی شایسته و ارتباطی تنگاتنگ پلی شد بین فیلم ها و مراجع تصمیم گیر و در این مدت کوتاه دستاوردهای صنفی و حقوقی بزرگی داشت، اما هم اکنون باید انحلال آن را اعلام کنیم. دلیل اصلی این تصمیم عدم هماهنگی هیئت مدیره خانه سینما با کارگروه کرونای خانه سینما و موازی کاری است. تصور ما بر این است که متأسفانه این گونه حرکات غیرصنفی می تواند بیشتر در جهت شیوع ویروس کرونا باشد تا در حکم مقابله با آن! کارگروه کرونای خانه سینما یک حرکت خودجوش صنفی، مستقل از درون خانه سینماست که خوشبختانه در دایره خودی ها و معتمدین سازمان سینمایی نبوده و نیست و شاید به همین دلیل است که نتوانستند استقلال آن را تحمل کنند. لذا علی رغم عزم جدی و برنامه های دقیق این کارگروه برای ایام کرونا و پساکرونا و با وجود تمامی فشارها، سنگ اندازی ها، موازی کاری ها و...، تا این لحظه با افتخار توانستیم در کارگروه کرونا از سلامت خانواده سینما حمایت و مراقبت کنیم و درحال حاضر چاره ای جز انحلال نداریم. ما همچنان پیگیر مطالبات صنفی خود در این زمینه هستیم، ولی بدیهی است از این پس مسئولیت تمام اتفاقات و تصمیم گیری های حوزه کرونا بر عهده اعضای محترم هیئت مدیره است.کانون کارگردانان سینمای ایران/ انجمن مدیران تولید سینمای ایران/ انجمن برنامه ریزان و دستیاران کارگردان سینما/ انجمن دستیاران فیلم بردار سینما/ انجمن جلوه های ویژه میدانی .

با خواندن متن این بیانیه سؤال های متفاوتی به ذهن هر مخاطبی متبادر می شود که چرا در هیئت مدیره خانه سینما ناهماهنگی وجود دارد؟ علت این اختلافات درون گروهی چیست؟ به چه دلیل خانه سینمایی فعلی به پرمشکل ترین نهاد صنفی هنری تبدیل شده است؟

روزگاری رئیس هیئت مدیره این خانه زنده یاد سیف الله داد و مدیرعامل آن احمدرضا درویش بودند که با عملکرد آنها و هیئت مدیره وقت به قوی ترین تشکل صنفی تبدیل شده بودند؛ اما چرا خانه سینما این گونه تضعیف شده که حتی صنف های مهم سینما با هیئت مدیره آن زاویه پیدا کرده اند؟ و چرا...

رونق نامه نگاری ها

نامه نگاری سیدضیا هاشمی، رئیس هیئت مدیره جامعه صنفی تهیه کنندگان سینما و محمدحسین فرحبخش خطاب به همایون اسعدیان، رئیس هیئت مدیره خانه سینما، تداعی کننده روزهای قبل از تعطیلی خانه سینماست! به طوری که این نگرانی را دامن می زند که دوباره بحث تعطیلی این خانه در درازمدت به جریان بیفتد! چون هنوز اهرم های موضوعی برای غلتیدن در این روند فرسایشی وجود دارد و نمی دانیم چرا اطلاع رسانی ها از سوی خانه سینما شفاف نیست. ضمن اینکه شایعه استعفای منوچهر شاهسوراری، مدیرعامل خانه سینما، به گوش می رسد؛ اما اطلاع رسانی رسمی دراین باره صورت نگرفته است!

داستان این نامه نگاری ها هم از گفت وگوی همایون اسعدیان با ایسنا شروع شد که در آن گفت وگو به مسئله کارت هدیه (عیدی ها) اشاره کرده بود. او درباره حاشیه های این عیدی و نیز تسهیلاتی که با ادامه داربودن روزهای کرونایی در اختیار اعضای خانه سینما قرار می گیرد، توضیحاتی

ارائه کرد.

شاید به نظر برسد که چنین نکته ای مهم نباشد؛ اما نباید فراموش کنیم که مهم ترین وظیفه خانه سینما، فراهم آوردن مسائل صنفی – رفاهی است. در پی این گفت وگو، سید ضیا هاشمی جوابیه ای در اختیار ایسنا قرار داد که در اینجا بخشی از آن آمده است: با نگاهی به کارنامه عملکردی مدیران خانه سینما درمی یابیم متأسفانه امور رفاهی و حمایتی اعضا طی این سال ها در زمره ضعیف ترین عملکرد مدیران خانه قرار گرفته است. این نتیجه مبین ناتوانی مدیران خانه سینما در جذب حمایت های مالی نبوده و اتفاقا در این بخش بسیار خوش درخشیده اند؛ اما سؤال اینجاست با این اقبال چرا ضعیف ترین عملکرد آنها بخش رفاهی اعضا بوده که از قضا مکررا مورد اعتراض اهالی سینما و رؤسای صنوف بوده است؟ آیا دلیل اصلی این نیست که آنها اساسا به مقوله رفاه عمومی و حمایت های مالی از اعضا باور نداشته و تکلیفی بر خود و خانه سینما متصور نیستند؟ کارنامه تصمیمات آنها، در دوراهی انتخاب هزینه برای تأمین مخارج برگزاری جشن ها و دورهمی های متعدد و یا در عوض توزیع بودجه آن بین اهالی سینما مبین کدام انتخاب است؟

در آن گذار که خانه سینما با قصور مدیران وقت و پیشین تعطیل شده بود، جامعه صنفی تهیه کنندگان سینما از تمام اعتبار و ظرفیت خود بهره جست و نهایتا موفق به جذب حمایت مالی و تسهیلات بی سابقه ای از دولت نهم گردید؛ آنچه تأمین شد اعم از عیدی، حمایت ویژه ماه مبارک رمضان و همچنین تسهیلات بی نظیر بیمه فاخر طلایی را با سیاست توزیع برابر و بدون تبعیض؛ بالسویه به دفعات بین همه اعضای صنوف و دست اندرکاران سینما توسط ذی حسابی، امور مالی نهاد ریاست جمهوری و نمایندگان بیمه ایران توزیع نمود و آن را افتخاری صنفی برآمده از رویکردی تکلیف مدارانه قلمداد می کند. درحالی که دریافتی های میلیاردی خانه سینما تحت حمایت همان دولت نهم (در قالب اسپانسری) مصروف هزینه برای جشن خانه سینما و امثالهم شد که از شکوه برگزاری توسط زنده یاد سیف الله داد متأسفانه به جشن تولدی برای بازیگری بی کسوت تبدیل شد.

باید خاطرنشان کنیم مدیران خانه سینما در همین اندک توجه ظاهری به امور رفاهی، رویکرد جداسازی اعضا براساس وضعیت مالی را مبنا می دانند که این روش نه تنها مقرون به واقع نبوده که نتایج آن دارای ابهامات فراوانی نیز می باشد، تفکیک اعضا بر مبنای تمکن مالی به دلیل گمانه زنی بودن آنها، توهین آشکار به همکاران کم برخوردار و نادیده گرفتن همکارانی است که به نجابت صورت به سیلی سرخ نگه می دارند! که از قضا این عزیزان در این حرفه بسیار فراوان اند و به دلیل (در اغلب موارد) حاکمیت سلیقه و باند و دسته، همواره مورد بی مهری و ظلم قرار گرفته و می گیرند! نکته دیگر اینکه لفظ پرداخت و حمایت مالی تحت عنوان عیدی برخلاف نظر رئیس هیئت مدیره خانه سینما، نه تنها لفظی اشتباهی و توهین آمیز نیست، بلکه عیدی دادن و گرفتن در فرهنگ ایرانی و اسلامی ما اتفاقا امری بسیار پسندیده و اخلاقی است؛ در عوض آنچه توهین آمیز و اشتباهی است، قشربندی و نگاه کارگری و از بالا به پایین به همکارانمان در صنوف سینمایی است که متأسفانه در همه شئون از هویت صنفی تا الخ تعمیم داده شده؛ به نظر می رسد اشتباهی نگاه بورژوازی طبقه ممتاز به طبقه کارگری است که در خانه سینما رسوخ کرده است و اشتباها با مخالف خوانی و افکاری تماما در خلاف ماهیت صنف و کار صنفی متأسفانه به هدایت هیئت مدیره خانه سینمایی قرار گرفتید که اقدامات ارزشمند یکی از صنوف خانه سینما در جذب تسهیلات از دولت را به جای تکریم، این چنین ... بدون منطق نقد می کنید. معیشت هنرمندان نجیب این مرزوبوم همچون دیگر هم وطنانمان سال هاست دستخوش ناامنی و بی ثباتی است؛ اما آنها صورت به سیلی سرخ نگه نداشته اند که به منت چیزکی دریافت کنند، آن هم به دست مبارک شما! بر مرکب شاهی و فئودالی صله و انعام که نمی دهید! از جیب مبارک هم که کسر نشده! از محل بیت المالی است که همه در آن سهیم اند و شما صرفا امانت دارید تا در عادلانه ترین شکل و در کمترین زمان ممکن تقدیم آنها کنید .

همچنین محمدحسین فرحبخش به رئیس هیئت مدیره خانه سینما نامه ای نوشت. در بخشی از این نامه آمده است: آقای اسعدیان! شما اگر آلزایمر گرفته اید اما همه خوب یادشان هست این پول یا در واقع عیدی (یک سال 300 هزار تومان و یک سال 600 هزار تومان) در دورانی که دلار هزارو 200 تومان بود و خانه سینما به علت بی کفایتی امثال شما بسته شده بود و کسی نبود نگران معیشت اهالی سینما باشد، با همت و پیگیری جامعه صنفی تهیه کنندگان و توسط نمایندگان دفتر رئیس جمهور محترم وقت، با ارائه کارت ملی و ثبت کدهای ملی به اعضای خانه سینما پرداخت شده و دیناری از آن در اختیار جامعه صنفی تهیه کنندگان قرار نگرفت که بخواهد در تقسیم آن دخالت کند. غیر از این هم در چند نوبت به مناسبت هایی بن کالا به اعضای خانه سینما داده شد که باز هم مسئول تقسیم آن نمایندگان دفتر ریاست جمهوری بودند و به علت تعطیلی خانه سینما، جامعه صنفی تهیه کنندگان فقط زحمت پیگیری و اقناع مسئولین برای تخصیص این کمک ها را به عهده داشت که اسناد همه این موارد، حتی نام و امضای دوستان سرشناس شما که از دریافت همین مبالغ اندک عیدی هم نگذشتند، موجود است. جالب است که الان پرداخت عیدی را در شأن سینماگران نمی دانید، ولی در آن دوران رفقای سرشناستان نفر اول دریافت عیدی بودند. حالا شما چه کاره ای که بگویی پرداخت عیدی در شأن اهالی سینما هست یا نه؟ اگر خودتان عرضه ندارید برای اعضای خانه سینما قدمی بردارید، با دروغ و فرافکنی اجر گذشتگان را ضایع نکنید .

شرق نظرات مخالفان و موافقان این دیدگاه را در گزارشی مستقل منعکس خواهد کرد و منتظر پاسخ گویی خانه سینما خواهد ماند.

لینک خبر :‌ روزنامه شرق
علی آشتیانی پور تهیه کننده و پخش کننده سینمای ایران ضمن تأکید بر لزوم ازخودگذشتگی صنوف مختلف سینمایی برای عبور از بحران کرونا، طرح بازگشایی سینماها در شرایط فعلی را به یک شوخی تشبیه کرد.

علی آشتیانی پور مدیر شرکت پخش فیلم آفرین در گفتگو با خبرنگار مهر درباره بازگشایی سینماها گفت: در حال حاضر مناسبات پیچیده شده و روز به روز بر میزان پیچیدگی آن افزوده می شود. دوستان در سازمان سینمایی برای بازگشایی سینماها آیین نامه ای تدوین کرده اند که وقتی به آن نگاه کنید متوجه می شوید که چقدر غیرکارشناسانه و اعمال ناشدنی است! یعنی قوانینی را گذاشته اند که با این شرایط نه پخش کننده حاضر است فیلم بدهد و نه صاحب فیلم حاضر است فیلمش را اینگونه اکران کند.

وی افزود: در پیش نویس این آیین نامه آمده که سینما با ظرفیت 40 درصدی بازگشایی شود که این بیشتر شبیه یک شوخی است. اصلاً به این نکته توجه نشده که سینما رفتن آدابی دارد. برای مثال در این شرایطی که از سر اجبار فقط برای خرید بیرون می رویم، اگر قرار باشد من و همسرم خطر کنیم و به سینما برویم اصلاً منطق ندارد که با فاصله سه صندلی بنشینیم. اصلاً این طور فیلم دیدن ارزش ندارد، حتی اگر این پیش فرض را داشته باشیم که سینما ایمن و فیلم های آن چنانی روی پرده رفته است.

هنوز به زبان مشترک نرسیده ایم

این پخش کننده سینما ادامه داد: با این آیین نامه ها چیزی پیش نمی رود چون کارشناسی نشده است دوستان ما در سازمان سینمایی طرح و برنامه ای ریخته اند که در تدوین آن کارشناسان پخش و سینما حضور نداشته اند به همین ترتیب نه سینمادار، نه پخش کننده و نه تولیدکننده به یک زبان مشترک نمی رسند. باید باور کنیم مردم به قدری گرفتاری دارند که در این شرایط سینما در اولویت آخرشان قرار دارد. آن زمان که ظرفیت سینماها صددرصدی بود ما چشم به چشم هم می دوختیم و چنگ به صورت هم می انداختیم، حالا که ظرفیت چهل درصدی شده کدام سینماگر و پخش کننده ای حاضر به اکران فیلمش می شود؟ پس بازگشایی سینماها یک شوخی است.

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر تنها راه حل این است که همه شرایط هم را درک و کمی به یکدیگر فکر کنیم، اظهار کرد: من در حال حاضر مصر هستم که تولید را شروع کنم. طبیعتاً برایم مهم است که پول های قبلی ام را از سینماها بگیرم تا تولید تازه صورت بگیرد و چرخ سینما بچرخد. اگر سینمادار پول فیلم های من و پولی را که برای پخش داده ام به من بازنگرداند، تولید هم متوقف می شود و این قصه منجر به آسیب دیدن چرخه اصلی سینما می شود.

آن زمان که ظرفیت سینماها صددرصدی بود ما چشم به چشم هم می دوختیم و چنگ به صورت هم می انداختیم، حالا که ظرفیت چهل درصدی شده کدام سینماگر و پخش کننده ای حاضر به اکران فیلمش می شود؟ آشتیانی پور تأکید کرد: ما در این شرایط باید کمی به دیگران هم فکر کنیم، برای مثال به عنوان یک پخش کننده تا جایی که توانسته ام از زنگ زدن به سینماداران برای گرفتن پورسانت خودداری کرده ام. یعنی بابت پولی که طلب داشته ام، حیا به خرج داده و سعی کرده ام تماسی نگیریم. در حال حاضر اتفاق نامیمونی وجود دارد که نشان می دهد ما تنها در حال فکر کردن به خودمان هستیم و فکر نمی کنیم همکار دیگری در کنار ما در حال آسیب دیدن است. مادامی که هر کسی فقط به خودش و مشکلات خودش فکر کند این چرخه آسیب پذیرتر می شود و بعد از آن هم نمی توان امیدوار بود که تا مدت زیادی به بقا و شکل گرفتن دوباره اش بازگردد

آشتیانی پور عنوان کرد: اگر واقعاً کمی سعی کنیم انسانی تر به یکدیگر فکر کنیم شاید کمی گره ها بهتر باز شود. به هر حال کرونا مشکلی است که دامن همه ما را در ابعاد و بخش های مختلف چه در عرصه تولید و چه در پخش و نمایش گرفته است اما گویا باید ماورایی به قضیه فکر کنیم.

وی ادامه داد: کادر درمان این روزها به دلیل مسئولیت پذیری و پایبندی به عواطف انسانی از خانواده های خود دور مانده اند. کار آن ها و خطری که برای خود و خانواده شان می خرند با هیچ عدد و رقمی قابل محاسبه نیست، در این موضوع فقط ایثار است که معنا پیدا می کند در عرصه کار ما هم اگر به همین روش کار کنیم و فکر کنیم دوره ای شده است که باید نسبت به هم محبت داشته باشیم، حتماً می توانیم به راهکارهای خوب برسیم در غیر این صورت با این شکل که هر کسی به فکر این است که تنها بار خود را به مقصد برساند، چیزی درست نمی شود. درواقع به یک گذشت و بلند نظری نیاز داریم که به جای چنگ انداختن در صورت هم و خودمحوری، به همدیگر فکر کنیم.

نیاز به از خودگذشتگی داریم

مدیر شرکت پخش فیلم آفرین توضیح داد: برخی مسایل سینما باعث می شود سینمادار با خود بگوید من نمی توانم هزینه های پرسنلی را جبران کنم و طبیعتاً به اولین چیزی که فکر می کند، ندادن پول صاحب فیلم است. با این شرایط تولید متوقف می شود. در حال حاضر من خودم انگیزه تولید ندارم، این چرخه اگر با یک زبان و حال مشترک کار نکند با چارچوب و قوانین این چنینی هم اتفاق خوبی نمی افتد و به نظرم خودگذشتگی افراد را می طلبد.

آشتیانی پور ادامه داد: در حال حاضر کدام سینمادار به صاحبان فیلم ها و پخش کنندگان زنگ زده که بگوید حالا که سه چهار ماه از اکران فیلم می گذرد آیا شما پورسانت نمی خواهید؟ حتی یک بار هم این اتفاق نیفتاده است. وقتی این اتفاق نمی افتد من به عنوان پخش کننده و تهیه کننده با خودم می گویم چه ضرورتی دارد برای این سینما دل بسوزانم. مادامی که اینچنین به مسایل نگاه کنیم، چیزی حل نمی شود.

انتظار نداشته باشیم دولت ناجی باشد

وی افزود: معتقدم در شرایط بحرانی دولت باید از همه زودتر آستین بالا بزند اما با این دولت، این شرایط و این وضعیت اقتصادی کاری نمی شود کرد. البته نباید چشممان را روی یک سری واقعیت ها ببندیم در حال حاضر موضوعاتی همچون سقوط قیمت نفت، رانت خواری، تحریم و... در کشور وجود دارد، بنابراین نمی توانیم انتظار داشته باشیم دولت ناجی باشد، دولت در این شرایط اگر بتواند چاله های خود را پر کند هنر کرده است.

این تهیه کننده و پخش کننده باسابقه در پایان تأکید کرد: ما باید خودمان به فکر خودمان باشیم. توزیع و نمایش یک چرخه واقعی است و کسی نمی تواند به تنهایی موتور کار خود را بچرخاند اما این روزها همه به موتور خود فکر می کنیم. این روزها سینماداران صدایشان بلند است و از دولت می خواهند کمکشان کند اما توقع من این بود که به جای اینکه بگویند به ما کمک کنید، بگویند ما چندین ماه است پول صاحبان فیلم ها را نداده ایم و کمک کنید پول آن ها را بدهیم تا شرایط تولید مهیا شود. اما من حتی یک صدای اینچنینی نشنیدم. حتی یک نفر نگفت من به عنوان سینمادار به صاحبان فیلم ها بدهکارم.

کد خبر 4910175

زهرا منصوری

لینک خبر :‌ خبرگزاری مهر
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۲/۰۹

غلامرضا زوزنی/شهرآرانیوز - بخش قابل توجهی از فعالیت سید غلامرضا موسوی در تهیه کنندگی سینما به همکاری اش با هم استانی هایش اختصاص دارد. او با سینماگرانی همچون فریدون جیرانی، مرحوم امیر قویدل و مهدی صباغ زاده کارکرده و به یک تهیه کننده کارکشته سینما بدل شده است. با این حال او به حمایت از کارگردانان جوان روی آورده و در تازه ترین حضورش، در سی و هشتمین جشنواره فیلم فجر، در ردای تهیه کننده با فیلم قصیده گاو سفید به کارگردانی بهتاش صناعی ها حضور یافت.
تا کنون او دو بار نامزد دریافت سیمرغ بلورین از جشنواره فجر شده است. یک بار در سیزدهمین دوره (1373) برای فیلم روز دیدنی به کارگردانی فرزین مهدی پور و بار دیگر در هفدهمین دوره این جشنواره (1377) برای فیلم قرمز ساخته فریدون جیرانی تا پای دریافت سیمرغ رفت.
او که زاده تربت جام است و دوران جوانی اش را در مشهد و در جمع علاقه مندان به سینما گذرانده همیشه ارادتی ویژه به این شهر دارد و به محض اینکه می فهمد از مشهد برای گفتگو با او تماس گرفته شده با آغوش باز به گفتگو می نشیند.
او که الان عضو شورای عالی تهیه کنندگان است در این گفتگو از چالش های پیش روی سینماگر ها با دنیای پس از کرونا سخن گفت. همچنین در آخر از اینکه چگونه در قرنطینه روزگار می گذراند حرف زد و پیشنهاد داد تا قرنطینه را با مطالعه کتاب طی کنیم.

بسیاری از اصناف هنری در کشور از تعطیلی سینما ها و تعطیلی تولید فیلم های سینمایی در کشور متضرر شده اند. آیا صنف تهیه کنندگان برنامه ای دارد تا این ضرر کمتر شود؟
بزرگ ترین مشکل برای همکاران ما در خانه سینماست. عملا تولید و پخش در سینما تعطیل شده است. حالا کارمندان پخش فیلم و کارکنان سینما اغلب بیمه هستند و اگر هم به دلیلی خدایی نکرده از سر کار کنار بروند طبیعتا از بیمه بیکاری می توانند استفاده کنند. اما هنرمندانی که در اصناف مختلف سینما حضور دارند، یعنی آن سی و دو صنف سینمایی، منهای صنف تهیه کنندگان، صنف پخش کنندگان و صنف سینماداران، ما بقی آن ها، اصنافی هستند که اصطلاحا کارگزارند و در این شرایط هیچ کدامشان نمی توانند کار کنند. حتی همان عده ای هم که کارهایشان را کلید زده بودند اوایل اسفند متوقف شدند. طبیعتا مشکلات و آسیب پذیری برای آن ها
بیشتر است.
در این زمینه ستاد کرونا که آقای دکتر انتظامی (رئیس ازمان سینمایی)، در سینما تشکیل داده اند و نگاه ویژه و دقیقی به اصناف سینمایی دارد، برنامه ای دارند تا از آن طریق بشود به تمام کسانی که گفته شد و آسیب پذیر هستند کمک کنند. طبیعتا این اقدامات هزینه دارد و نیازمند تخصیص بودجه است که برنامه ریزی هایش در دست اقدام است.

واقعا اصناف سینمایی می توانند برای حیات روی کمک های دولتی حساب کنند یا باید مثلا روی راه اندازی وی او دی ها و آغاز تولید با شرایط ویژه برنامه ریزی کنند؟
در رسیدگی به گروه هایی که به دلیل این شرایط بیکار شده اند واقعیت قضیه این است که متأسفانه باید روی کمک دولت حساب کرد. تهیه کننده ها که نمی توانند بگویند ما می توانیم ماهیانه مبلغی را به دوستانمان بدهیم.
این که از خود اهالی سینما توقع داشته باشیم نه منطقی است و نه پذیرایی از طرف تهیه کنندگان و اهل سینما وجود دارد. منطقی اش این است که دولت بتواند در برنامه ریزی هایی که دارد، همان طور که به اقشار دیگر آسیب دیده از کرونا کمک می کند جایی هم برای کمک به این اصناف سینمایی باز کند. بخشی از آن ها که نیازی به کمک ندارند که هیچ اما، در آن بیست و هشت، نه صنفی که به آن ها اشاره کردم اکثریتی وجود دارند که نیازمند کمک های دولتی هستند.

تصویری از سینما در جهان پساکرونا برای شما وجود دارد؟
ما در شرایط ملتهبی قرار داریم. تولید در شرایطی که وضعیت سفید شد دوباره شروع خواهد شد. سالن های سینما هم باز می شوند، اما کشاندن تماشاچی یا دعوت آن ها به سینما برای تماشای فیلم در سالن سینما نیاز به برنامه ریزی ویژه ای دارد که این باید هم در سیستم وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برنامه ریزی شود و هم اصناف سینمایی به آن دقت کنند.

صنف تهیه کنندگان چه تدبیری برای این شرایط ملتهب اندیشیده است؟
طبیعتا یک سری برنامه ها برای همکاران خودمان داریم. مثلا همکارانی که فیلم هایشان نیمه تمام است در اولویت اند. یک تعداد از همکاران ما که فیلم هایشان در اسفندماه در حال تولید بود که به دلیل شرایط خاص این روزها، ستاد کرونا خانه سینما از آن ها خواست تا کارشان را تعطیل کنند. برخی ها هم خودشان تعطیل کردند؛ بنابراین نیاز به این است که این پروژه ها تمام شود. بعضی از این کار ها حتی بیشتر از 6 جلسه هم تصویربرداری نداشتند.
آن هایی که قرار بوده فیلم هایشان اکران شود، اما به دلیل تعطیلی سینما ها اکران فیلمشان به تعویق افتاده و احتمالا به این زودی اکران نخواهد شد در اولویت اند. اما برنامه ریزی برای این مسائل بخشی برمی گردد به شرایطی که ایجاد می شود و باید منتظر ماند تا شرایط را بسنجیم و بر اساس آن برنامه ریزی کنیم.
اگر مشخص بود که اوضاع کی عادی می شود می شد برنامه ریزی های دقیق تری انجام داد. اما این زمان مشخص نیست و برنامه ریزی برای این موضوع هم در وضعیت فعلی ممکن نیست. الآن گفته می شود مثلا سینما ها تا عید فطر باز می شوند. این را مگر دولت دستور بدهد و الا بر اساس شرایطی که می بینیم بعید است تا نیمه های تابستان هم سالن های سینما باز شوند.

شما خودتان چقدر به قرنطینه پایبند هستید؟
در زمان هایی که کاری ندارم و می توان بیرون از خانه نرفت، در قرنطینه می مانم، اما برخی کار های صنفی است که همچنان به آن مشغول هستم. هنگامی که کار همکارانم نیاز به رسیدگی دارد مجبور هستم قرنطینه را بشکنم. ولی اگر کار ضروری نداشته باشم بیرون نمی روم.

همان وقت هایی که در قرنطینه هستید بیشتر مشغول چه کاری هستید؟
در قرنطینه فیلم می بینم. فیلمنامه و کتاب می خوانم. الان خداوند فرصتی را فراهم کرده است تا کتاب هایی را که مدت هاست وقت نداشتم بخوانم را شروع کنم به خواندن و همین طور فیلم هایی که نتوانستم ببینم را ببینم.

می توانید این آثار را به مخاطبان شهرآرا پیشنهاد دهید؟
اسم فیلم یا کتاب مشخصی را نمی برم، اما پیشنهاد می کنم فیلم هایی که به آن ها در این شرایط روحیه می دهد را تماشا کنند. به نظرم در این شرایط کتاب خواندن از هر کاری لذت بخش تر است. کتاب های رمان و یا کتاب هایی درباره تاریخ را می توان برای مطالعه برگزید. من خودم مشغول خواندن کتاب هایی که با عنوان گفتگو با تاریخ منتشر شده هستم. این کتاب ها را دانشگاه هاروارد منتشر کرده است که درباریان شاه درباره شرایط آن دوران حرف زده اند که خواندنی است.

لینک خبر :‌ شهرآٰرا نیوز
تهران - ایرنا - اداره کل مطبوعات و خبرگزاری های داخلی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اعلام کرد: اداره آگهی های دولتی از یکشنبه هفته آتی در ساختمان جدید خود به نشانی تهران، خیابان قائم مقام فراهانی، بالاتر از خیابان شهید مطهری، خیابان هشتم، شماره 15 مستقر خواهد شد.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۲/۰۸ سایت های دیگر : وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مجله بوبینا

براساس اعلام روز دوشنبه اداره کل مطبوعات و خبرگزاری های داخلی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به دلیل جابجایی، امکان پذیرش آگهی در روزهای 9، 10 و 13 اردیبهشت ماه 1399 وجود ندارد.

این گزارش می افزاید، نظر به انتقال اداره آگهی های دولتی به ساختمان شماره 2 معاونت مطبوعاتی و انجام فرآیند جابجایی، اداره مذکور از 14 اردیبهشت ماه 1399 آماده پذیرش آگهی های دولتی خواهد بود.

لینک خبر :‌ خبرگزاری جمهوری اسلامی
مدیر واحد ساماندهی محدوده ها و طرح ترافیک معاونت حمل و نقل شهرداری تهران گفت: کارگروه تعیین سهمیه طرح ترافیک خبرنگاری از هفته آینده برای بررسی تخصیص سهمیه ها تشکیل خواهد شد.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۲/۰۸

عمار سعیدیان فر در گفتگو با خبرنگار حوزه شهری گروه اجتماعی خبرگزاری آنا ضمن اعلام اتمام ثبت نام خبرنگاران متقاضی دریافت طرح ترافیک خبرنگاری از تشکیل کارگروه تعیین سهمیه در هفته آینده خبر داد.

وی افزود: هفته آینده از اعضای کارگروه تعیین سهمیه دعوت خواهد شد تا به منظور بررسی تخصیص سهمیه های طرح ترافیک خبرنگاری تشکیل جلسه دهند.

مدیر واحد ساماندهی محدوده ها و طرح ترافیک معاونت حمل و نقل شهرداری تهران در ارتباط با اعضای کارگروه تعیین سهمیه نیز گفت: در این کارگروه مدیر واحد ساماندهی محدوده ها و طرح ترافیک معاونت حمل و نقل شهرداری تهران (به عنوان دبیر کارگروه) و نمایندگانی از کمیسیون فرهنگی-اجتماعی و عمران و حمل و نقل شورای اسلامی شهر تهران، معاونت مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، انجمن صنفی روزنامه نگاران استان تهران، انجمن صنفی مدیران رسانه های غیردولتی، انجمن صنفی عکاسان مطبوعاتی ایران با هدف تعیین تعداد سهمیه قابل تخصیص به خبرنگاران هریک از رسانه ها تشکیل می شود. تشکیل این کارگروه با حضور 5 نفر از اعضا دارای رسمیت است.

سعیدیان فر افزود: تخصیص سهمیه طرح ترافیک خبرنگاران با در نظر گرفتن سه شاخص رتبه بندی رسانه ها از سوی معاونت مطبوعاتی وزارت ارشاد، میزان و کیفیت فعالیت رسانه در عرصه تولید خبر و گزارش و تعداد نیروی انسانی و همچنین اولویت رسانه های بخش خصوصی به دولتی خواهد بود.

براساس آئین نامه کارگروه تعیین سهمیه طرح ترافیک خبرنگاری این کارگروه مجاز است تا به منظور هدفمند کردن توزیع مجوزهای طرح ترافیک خبرنگاری، سهمیه گروه های مشخصی همچون عکاسان، مدیران مسئول و خبرنگاران آزاد را در سقف مجوزهای صادره جدا از مؤسسه های رسانه ای تعیین و با همکاری تشکل های صنفی مرتبط با آنها توزیع کند.

گفتنی است سازمان حمل و نقل و ترافیک موظف است حداکثر تا پایان خرداد ماه نام و نهاد معرفی کننده و اسامی کلیه دریافت کنندگان طرح ترافیک سهمیه خبرنگاری را در سامانه شفافیت شهرداری تهران منتشر کند.

انتهای پیام/4105

لینک خبر :‌ خبرگزاری آنا
خدادی گفت: هر رسانه ای مخاطب خاص خود را دارد و در صورت توجه به نیاز مخاطب زنده است.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۲/۰۸ سایت های دیگر : مجله بوبینا جماران

به گزارش خبرنگار گروه فرهنگی باشگاه خبرنگاران جوان ، پس از شیوع ویروس کرونا و تعطیلی اکثر اماکن عمومی و پرتجمع، دستور تعطیلی روزنامه ها و چاپخانه ها نیز صادر شد. در پی این دستور فعالیت روزنامه ها از انتشار کاغذی به نسخه دیجیتال تغییر کرد و بعضاً با نگرانی هایی هم روبه رو شد.

برخی از مدیر مسئولان نگران بودند که این تعطیلی موجب فاصله گرفتن مردم با فرهنگ روزنامه خوانی، فراموشی نسخه های کاغذی و همچنین کاهش چشمگیر تیراژ روزنامه ها شود.

محمد خدادی معاون مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در پاسخ به اینکه آیا تعطیلی کرونا تاثیری بر کاهش تیراژ روزنامه ها داشته است یا خیر، به خبرنگار باشگاه خبرنگاران جوان ، گفت: الکترونیکی شدن مطبوعات در ایام نوروز تنها برای تقویت جریان اطلاع رسانی و تعطیل نشدن زنجیره تولید و توزیع محتوا بود. هر نوع رسانه ای، مخاطب خاص خود را دارد و نمی توان با قطعیت از پایان عمر رسانه های کاغذی سخن گفت.

وی افزود: به هرحال، رسانه با مخاطب زنده است و رسانه های کاغذی نیز در صورت توجه به نیاز مخاطب و تولید محتوا بر اساس این نیازسنجی، هرگز بدون مخاطب نخواهند بود.

خدادی با بیان اینکه در سال گذشته توانایی و ضریب نفوذ جریان رسانه های شناسنامه دار و بدون شناسنامه از هم تفکیک شد، اظهار کرد: شناسنامه دار ها هوشمندی، مهارت و فهم منافع ملی را در تمامی حوادث با تمام کمی و کاستی به رخ کشیدند و بی شناسنامه ها هم هویت شان بیش از گذشته برای مردم مشخص شد.

وی ادامه داد: به نظرم سالی که پشت سر گذاشتیم، سال نمایش غیرت، توانایی و از خودگذشتگی و همراهی همه خبرنگاران ایرانی در رسانه های شناسنامه دار بود و همزمان نمایش نیات پلید و اهداف نامشروع رسانه های بدون شناسنامه و هویت به عنوان دشمنان مردم ایران که در هر واقعه ای خواستند کام مردم را تلخ کنند.

معاون مطبوعاتی وزارت ارشاد با قدردانی از زحمات اهالی رسانه که با تمام قدرت بر اطلاع رسانی صحیح پای بند هستند، عنوان کرد: سربازان گمنام عرصه اطلاع رسانی همچنان گمنام مانده اند و کمتر از آن ها یاد می شود؛ اما حضور آنان در جای جای کشورمان و در تمامی صحنه ها به ویژه خط مقدم مقابله با بحران ها مشهود بود. در نوروز 99 رسانه ها تعطیلی نخواستند و نداشتند و هم اکنون هم نمی خواهند؛ چون نیاز مردم، اولویت رسالت رسانه ای بر منافع شخصی یک خبرنگار معنی شده است.

وی افزود: باید زحمات همکاران رسانه ای در شبکه های مختلف رادیو تلویزیون، روزنامه ها، نشریات، پایگاه های اطلاع رسانی و فعالان فضای مجازی که با وجود محدودیت در مکان، محل و حتی امکانات و شرایط کار به صورت 24 ساعته تلاش کردند، ارج نهاده شود. همچنین یادی کنیم از همه عزیزان رسانه ای که اکنون کنار ما نیستند و بر اثر بیماری کرونا در سال گذشته و اوایل سال جدید درگذشتند.

خدادی درباره ارتباط مردم با رسانه ها گفت: شک و تردید در صحت اطلاعات درست است، باید هم کسی که اطلاعاتی را دریافت می کند اول شک سپس به منبع مراجعه و در آخر یقین کند. این موضوع طبیعی است و شک در صحت اطلاعات برای همه رسانه های جهان وجود دارد و اصولا نگاه مطلق به هیچ رسانه ای نیست. در وقایع مختلف می توان رفتار رسانه ها را تحلیل کرد.

وی در پایان یادآور شد: ما از رسانه های مکتوب خواستیم که در ایام ممنوعیت، به جای چاپ نسخه کاغذی به صورت پی دی اف و برخط فعالیت کنند، اما جریان اطلاع رسانی را متوقف نکنند؛ بنابراین این به معنای از بین رفتن نسخه های کاغذی و قطع ارتباط مردم با روزنامه ها نیست. هر رسانه به فراخور مطالبش تیراژ و بازدیدکننده دارد.

انتهای پیام/

لینک خبر :‌ باشگاه خبرنگاران جوان
تهران- ایرنا- روزنامه نگار و پژوهشگر روزنامه نگاری گفت: مسلم است که اگر ما در روزنامه نگاری تحلیلی پیشرفتی نکرده ایم، کم کاری روزنامه نگاران تنها علت نیست، بلکه افت وخیزهای اجتماعی و سیاسی هم در این مسیر نقش خود را بازی کرده اند. اگر به بخش خصوصی اهمیت می دادیم، در ادامه آن آزادی هم داشتیم، اما ما هنوز به این موضوع باور نداریم.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۲/۰۹ سایت های دیگر : شوشان

روزنامه اعتماد در گفت و گو با مجید رضاییان، روزنامه نگار ، آورده است: روزنامه نگاری پیش از شیوع کرونا نیز چندان روزگار خوشی را از سر نمی گذراند، حالا نیز شیوع این ویروس، ضربه ای است دیگر بر جان نحیف مطبوعات کاغذی ایران. اگر روزگاری بود که کیهان و اطلاعات به چاپ چندم می رسیدند و تیراژ انتشار روزنامه ها گواهی بر استقبال مخاطبان بود، حالا عادت روزنامه خریدن و روزنامه خواندن به ویژه در قشر جوانان غایب است و گوشی های هوشمند و شبکه های مجازی غریزه انسان های عصر جدید را برای دانستن احوال جهان پیرامون شان دستخوش تغییر کرده است. اما در همین جهان دگرگون شده و در کشورهایی دیگر، منبع موثق اطلاعات و تحلیل اوضاع روزگار، روزنامه های معتبر هستند. مجید رضاییان، روزنامه نگار و پژوهشگر روزنامه نگاری که از بنیانگذاران روزنامه نگاری پس از جنگ به حساب می آید و در سال 73 توانست سبک تازه ای با عنوان سبک خبری- گزارشی را به جامعه روزنامه نگاری عرضه کند، همچنان معتقد است که سلاح روزنامه نگاری کاغذی قوی تر از جریان برق آسای رسانه های آنلاین است. رضاییان پیش از این، چه در رساله دکتری و چه در مقالات و گفت وگوهای متعدد خود بارها از ضرورت روزنامه نگاری تحلیلی سخن گفته است و پیش از ورود به هزاره جدید در سال 1377 با انتشار روزنامه انتخاب سبک تحلیلی را در روزنامه نگاری اجرایی کرد. حالا و در گفت وگو با اعتماد ، رضاییان در جهان انفجار اطلاعات و انبوه رسانه ها، همچنان یک نقش اساسی برای روزنامه های مکتوب قائل می شود: ارایه پاسخ های تحلیلی و مکتوب، پاسخ های مستندی که امثال آنها در انبوه رنگارنگ رسانه های مجازی به چشم نمی خورد. این محقق گرچه موانعی را بر سر روزنامه نگاری تحلیلی برمی شمارد، با این حال معتقد است که اگر این موانع دست روزنامه نگاران را از بیان چرایی مسائل می بندد، همچنان راه بیان چگونگی برخی سوژه ها باز است، او معتقد است: درست است که محدودیت وجود دارد اما نباید این محدودیت باعث ضعف کار شود.

پیش از شیوع ویروس کرونا هم روزنامه کاغذی در ایران طرفداری نداشت و حالا هم با شیوع کرونا اوضاع رو به وخامت است. به نظر شما محتوای روزنامه ها در اروپا، امریکا، هند، ژاپن و... به چه شکل است که مردم در هر شرایطی نیاز به خواندن دارند؟

مطبوعات، به معنای روزنامه های کاغذی، از روزی به چالش کشیده شدند که همراه با وب سایت ها، به دنیای آنلاین وارد شدیم. فاصله سال های 1990 تا 2005، وب یک یا جامعه اطلاعاتی، شکل گیری عصر انفجار اطلاعات را رقم زد. پس از این دوران و از سال 2005، ما به جهان وب دو قدم گذاشتیم. نقطه عطف این جهان، ورود شبکه ها و سایت های مجازی از دستگاه های کامپیوتر به گوشی های همراه بودند. نتیجه اینکه انفجار اطلاعات در دوره قبلی، حالا بدل به انفجار متن ها و اخبار شد، رسانه ها به چالش کشیده شدند. علاوه بر این، در این جهان جدید مخاطبان ضمن دریافت اطلاعات، خود نیز ارسال کننده هستند و حالا حضور آنها نیز در قاموس شکلی از رسانه در جهان مجازی ملموس است.

از طرفی دیگر، مخاطبان دریافتند که شبکه های اجتماعی جوابگوی سوال ها و نیازهای تحلیلی آنان نیست و انبوهی از اخباری در این شبکه ها به چشم می خورد که نمی توان به سادگی صحت و سقم آنها را تایید کرد. این نقطه، نقطه تمایز روزنامه هاست. روزنامه ها می توانند اینجا با ارایه پاسخ های تحلیلی و مکتوب، نیاز مخاطبان شان را رفع کنند.

عده ای معتقدند با توجه به رشد و توسعه روزنامه نگاری آنلاین و شبکه های اجتماعی، دیگر نیازی به روزنامه نگاری مکتوب نیست. به نظر شما روزنامه نگاری آنلاین رقیب روزنامه نگاری مکتوب است یا این دو مکمل و یاری دهنده هم هستند؟

شبکه های مجازی با دو آسیب روبه رو هستند: یکی فقدان مشروعیت و دیگری فقدان سندیت. این فقدان اطمینان تام کاربران را به این شبکه ها مخدوش می کند. به رغم تفاوت های روزنامه نگاری آنلاین با روزنامه نگاری مکتوب ، مسیر این دو از هم متفاوت نیست. روزنامه ها مطالب خود را در فضای مجازی بارگذاری می کنند، اما نه تمام و کمال، با این حال امکان ارایه گوشه ای از مطالب روزنامه ها در فضای آنلاین به منظور جذب مخاطب همچنان برقرار است.

از طرفی دیگر، وب سایت ها بیشتر در حوزه خبر متمرکزند. این ویژگی راه را برای روزنامه ها باز کرد تا از ژانر روزنامه نگاری خبری، به سوی ژانر روزنامه نگاری تحلیلی گام بردارند. نتیجه اینکه تا آن زمان که روزنامه نگاری تحلیلی جدی گرفته نشود، رسانه مکتوب ما رنگ موفقیت را به خود نخواهد دید و مخاطبان جذب روزنامه ها نخواهند شد. افزون بر این، مخاطبان نیز در غیاب گزارش های تحلیلی روزنامه ها، چگونگی و چرایی سوژه های جهان اطراف شان را از مطبوعات معتبری چون واشنگتن پست و نیویورک تایمز پیگیری می کنند.

گذشت زمان، روزنامه نگاری را جدی کرده است، حالا تولید محتوا، به معنای مطالعات روزنامه نگاری حرفه ای مهارت های پیچیده و گسترده تری را می طلبد. نوشتن وی گفت وی افزود نه تنها مخاطبان را جذب نمی کند، بلکه مانع اقناع آنها هم می شود. بنابراین چاره در یک کلمه خلاصه می شود: روزنامه نگاری تحلیلی.

روزنامه ها باید بیشتر سمت سوژه های خاص بروند و این سوژه ها را تا جایی که می توانند، گسترش دهند؛ یا اینکه در قالب روزنامه نگاری آنلاین، تولید محتوا کنند. علاوه بر این تولید محتوای نسخه های کاغذی روزنامه ها باید محتوایی مجزا از نوشته های شبکه های آنلاین باشد.

اگر فرض را بر این بگیریم که فرهنگ غالب در جامعه ما، فرهنگ شفاهی است تا فرهنگ مکتوب و علاقه به شنیدن از علاقه به خواندن پیشی می گیرد، به نظر شما در بستر این فرهنگ شفاهی چه کارهایی باید انجام بدهیم تا بتوانیم مطالعه و فرهنگ خواندن را توسعه دهیم؟

عادت و رفتار مردم یک کشور به سه معیار فرهنگ، هنر و تمدن وابسته هستند. ما به فرهنگ پیشین خودمان و آنچه از گذشته به ما ارث رسیده است، بیشتر بها می دهیم تا تمدن. به این دلیل چاره، تغییر سوی نگاه از گذشته گرایی به سوی اکنون گرایی و آینده گرایی است. علاوه بر این، کشورهای با سیاست چندصدا، احزاب مختلفی دارند و در این کشورها، آزادانه، خواسته یا ناخواسته صداهای مختلفی به گوش می رسید. کشورهایی با دموکراسی اقتصادی که در آنها بخش خصوصی قوی است، انجمن های کارگری نیز بالطبع قوی هستند و در این کشور سه چیز بسیار عزیز است: تئاتر، کتاب، مالیات.

این سه مولفه مشخص می کنند قانون مداری، فرهنگ و تمدن، چه در سوی دولت و چه در سمت مردم، وجود دارد یا خیر. این مولفه ها مشخص می کنند که یک دولت چقدر پاسخگو است و چقدر مردم پایبند قانون هستند. در کشور ما نرخ مطالعه پایین است و کسی به تئاتر بهایی نمی دهد. اسف بار است اما اگر تئاتری کمدی باشد، سه ماه روی سن ماندگار می شود، اما اگر تئاتری آذوقه ای برای اندیشه فراهم کند، اما از مرحمت چهره های سینمایی بی بهره باشد، حتما محکوم به شکست می شود.

وضعیت مالیات نیز کم از این داستان ندارد. مردم به زور مالیات می دهند و دولت در قبال شیوه خرج آن پاسخگو نیست. راهکار بالا بردن سرانه مطالعه آگاهی مردم است، آگاهی از اینکه متضررشدن آنها، ناشی از مطالعه کم و ناآگاهی است، یعنی باید مردم را از طریق آسیب هایی که می بینند، متوجه خودشان کنیم.

تلاش برای فرهنگ سازی از قبل اشاره به سرانه پایین مطالعه و دستور به کتاب خواندن مردم را نه به آگاهی می رساند و نه عمل. اما بیان اینکه در این شرایط نابسامان اقتصادی که هرروز آن را شاهد نوساناتی هستیم، این ناآگاهی ماست که سبب می شود در این شرایط، نه بدانیم که چاره چیست و نه حتی واکنشی داشته باشیم. ذکر این نکته که انتظار تن آسای ما برای ورود شخص دیگر و سامان شدن اوضاع از مطالعه نکردن و ناآگاهی ماست قطعا تاثیری عمیق تر بر جان مردم می گذارد.

البته مطالعه صرفا به معنای رمان خواندن نیست، این طور نیست که هر که بیشتر رمان بخواند باسوادتر است. منظور از مطالعه، خواندن کتاب در حوزه تخصصی هر فرد است. به این شکل هم نرخ مطالعه بالا می رود و هم افراد متوجه می شوند که مشکلات شان ریشه در فقدان مطالعه و آگاهی در حوزه های تخصصی شان است. در این زمینه مسوولیت بر دوش روزنامه ها هم سنگینی می کند و آنها هم باید با تولید محتوا و سوژه های جذاب مخاطبان خود را جذب کنند.

با گسترش رسانه های آنلاین قرار بود مطبوعات از خبر فاصله گرفته و به سمت گزارش های تحلیلی، تفسیری و توصیفی حرکت کنند. چرا این اتفاق نمی افتد؟ آیا این ضعف به توانایی خبرنگاران ما برمی گردد یا نگاه رسانه داران یا اساسا خارج شدن مطبوعات از ریل به دلیل افت و خیزهای سیاسی و اجتماعی جامعه ایران؟

رسانه یعنی آزادی بیان. نه می توان چیزی از آن کاست و نه می توان چیزی به آن افزود. مسلما رسانه ها در مواقعی در جست وجوی سوژه ها و پاسخ هایی برای آنها بودند، اما موانع و سانسور بر سر راه آنها قامت کشید. اما حتی اگر سر راه مطالب تحلیل سانسور بود و نمی توانستیم از چرایی آنها بگوییم، لااقل از چگونگی آنها می توانستیم بنویسیم. اشاره به چگونگی هم راهگشا بود زیرا مردم خودشان به چرایی می رسند. درست است که محدودیت وجود دارد اما نباید این محدودیت باعث ضعف کار شود.

مردم ما خرج های واجب تری دارند و شاید به دلیل شرایط اقتصادی است که هر روز نمی روند روزنامه بخرند. نظر شما درباره یارانه فرهنگی چیست؟ بهتر نیست که دولت یارانه فرهنگی را به جای رسانه داران مستقیما به مردم بدهد؟

کلمه یارانه به نظر من به این معنا است که دولت خودش را بدهکار بداند و رسانه داران خودشان را طلبکار. بنابراین این دیدگاه از ریشه غلط است. وظیفه دولت این است که بخشی از مالیات اخذشده را به فرهنگ بازگرداند. یکی از مسیرهای بازگشت این مالیات به فرهنگ نیز رسانه و توسعه رسانه است.

یارانه از آن مردم است و دولت صرفا وظیفه تقسیم آن را به عهده دارد. حال چرا وظیفه دولت است؟ زیرا یارانه از افزایش قیمت حامل های انرژی تامین می شود. بنابراین زمانی که ما از یارانه صحبت می کنیم، این یارانه باید سازوکاری داشته باشد که به تقویت زیرساخت های رسانه ها منتهی شود، چه رسانه های مکتوب، چه رسانه های دیداری و شنیداری و چه رسانه های دیگر.

به تجربه دیده ایم که رسانه ای می سازند، آن را سر و سامان می دهند و بعد به همه می گویند یارانه به فلان رسانه می دهیم، اما آخر کار قاعده این است که اگر رسانه دست از پا خطا کند، یارانه اش قطع می شود. به این شکل است که روزنامه نگاری از بین می رود و در نتیجه مطبوعات ما ضعیف می شود.

روزنامه نگاری توسعه یا ژانری که در آن رسانه دغدغه توسعه سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و انسانی دارد، در این فضا چگونه تعریف می شود؟

سوال شما باید درباره روزنامه نگاری تحلیلی باشد، به این دلیل که این ژانر نیاز حال ماست. روزنامه نگاری توسعه روزنامه نگاری دولت محور است، روزنامه نگاری حکومت محور است، روزنامه نگاری است که طبق آن، اگر در کشور پیشرفتی حاصل شود، این پیشرفت به جریان تبدیل می شود و روزنامه نگاری به عنوان یک پشتیبان، از آن حمایت و برای آن تولید محتوا می کند و به مردم آموزش می دهد. به نظر شما ما در چنین موقعیتی هستیم؟ در واقع این سوال شما از واقعیت کشور دور است. زمانی ما می توانیم درباره روزنامه نگاری توسعه صحبت کنیم که توسعه وجود دارد و روزنامه نگاری در این راه به توسعه کمک می کند.

نیاز ما روزنامه نگاری تحلیلی و ژانر روزنامه نگاری تحلیلی است، زیرا این ژانر موضوعات را به شکل کوتاه مدت در نظر می گیرد، به پرسش ها پاسخ می دهد و به سوژه ها می پردازد. اما در روزنامه نگاری تحقیقی هیچ کوتاه مدتی در کار نیست. در این ژانر، سوژه تا زمانی پیگیری می شود که به نتیجه برسد و سرانجام و پس از نائل شدن به نتیجه، ماحصل کار منتشر می شود. حال این پرسش مطرح است که برای رسیدن به این دو ژانر روزنامه نگاری، یعنی روزنامه نگاری تحلیلی و تحقیقی، یک روزنامه نگار چقدر باید مصونیت و امنیت داشته باشد؟ مصونیت دیپلمات و قضایی در همه جای دنیا امری پذیرفته شده است، مصونیت روزنامه نگار نیز امری پذیرفته شده است اما چرا در کشور ما روزنامه نگار مصونیت ندارد؟ آیا روزنامه نگار زمانی که می خواهد کسب خبر و اطلاعات کند، به یک سوژه بپردازد و به یک پرسشی پاسخ دهد، مصونیت دارد؟ به همین دلیل مصونیت داشتن روزنامه نگاران و تحلیل پرسش ها از طریق روزنامه نگاری تحلیلی بحث امروز ماست و اهمیت دارد.

اگر ما در روزنامه نگاری تحلیلی پیشرفتی نکرده ایم، کم کاری روزنامه نگاران تنها علت نیست، بلکه افت وخیزهای اجتماعی و سیاسی هم در این مسیر نقش خود را بازی کرده اند. اگر به بخش خصوصی اهمیت می دادیم، در ادامه آن آزادی هم داشتیم، اما ما هنوز به این موضوع باور نداریم.

لینک خبر :‌ خبرگزاری جمهوری اسلامی
با هدف پاسداشت حافظان قرآن در سالروز مطالبه رهبر معظم انقلاب مبنی بر تربیت 10 میلیون حافظ از سوی معاونت قرآن و عترت، مبلغ سه میلیارد و ششصد میلیون ریال به 1800 نفر که در هجدهمین دوره آزمون سراسری حفظ شرکت کرده و نمره قبولی دریافت کرده اند، اهدا شد.

عبدالهادی فقهی زاده با اشاره به سالروز مطالبه رهبر معظم انقلاب مبنی بر تربیت 10 میلیون حافظ کل قرآن کریم گفت: با هدف پاسداشت حافظان قرآن کریم مبنی بر تربیت 10 میلیون حافظ کل قرآن کریم مبلغ سه میلیارد و 600 میلیون ریال به هزار و 800 حافظ کل قرآن کریم اهدا شد. همچنین قرار است از هزار و 800 حافظ کل که در هجدهمین آزمون سراسری حفظ و مفاهیم قرآن کریم، موفق به نمره قبولی شده اند، نیز در حد توان تقدیر کنیم.
وی افزود: در طول 9 سال گذشته اقدامات مختلفی در خصوص مطالبه رهبر معظم انقلاب از سوی نهادها و دستگاه های دولتی و مردمی صورت گرفته است که بی شک در ترویج فرهنگ قرآنی و توجه بیشتر به اهمیت حفظ قرآن کریم مؤثر است؛ اما به هر حال تا رسیدن به این هدف بزرگ، فاصله زیادی در پیش است.
معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی اضافه کرد: معاونت قرآن و عترت در این زمینه در طول سال های گذشته تلاش کرده است با برنامه های مختلف و از طریق حمایت از مؤسسات قرآنی مردمی در این راستا گام بردارد.
رهبر معظم انقلاب، در نخستین روز ماه مبارک رمضان سال 1390 در دیدار با حافظان، قاریان و اساتید قرآنی، مطالبه ای را در خصوص تربیت 10 میلیون حافظ قرآن مطرح کردند.
معظم له در بیاناتشان فرمودند: یکی از چیزهایی که می تواند تدبّر در قرآن را به ما ارزانی بدارد، حفظ قرآن است. ما حافظ قرآن، کم داریم. من قبلاً گفتم که در کشور ما حداقل باید یک میلیون نفر حافظ قرآن باشند، حالا یک میلیون که عدد کمی است نسبت به این جمعیتی که ما داریم؛ امّا حالا چون دوستان الحمدللَّه یک مقدماتی فراهم کرده اند، کارهائی را مشغول شده اند و دارند برنامه هائی را فراهم می کنند برای اینکه ان شاءاللَّه حفظ راه بیفتد، ما هم امیدمان بیشتر شده و به جای یک میلیون، می گوئیم ان شاءاللَّه ما باید 10 میلیون نفر حافظ قرآن داشته باشیم.

منبع:روابط عمومی معاونت قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی

لینک خبر :‌ شورای عالی انقلاب فرهنگی
ایسنا/اصفهان اگر چه تئاتر در صف اولِ تعطیلی های کرونا قرار داشت و آن طور که پیداست، در صفِ آخر بازگشایی ها هم هست اما یک کارگردان تئاتر، در همین روزهای بلاتکلیفی، تمرینِ اثری شش شخصیتی را در فضای مجازی آغاز و برای اجرا نیز صحنۀ داغ لایو اینستاگرام را انتخاب کرده است؛ تجربه ای نو که به گفتۀ حبیب نریمانی، نه تئاتر است و نه سینما.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۲/۰۹

دعوت کرده اند شاهد اجرای تمرینشان باشم. ساعت چهار به تماسِ تصویریِ گروهی شان می پیوندم و مده آ را می بینیم که با لباسی سبز گوشۀ سمت راست تصویر نشسته و خوشحالی از بابت آمدنِ بشیر را تمرین می کند. دایه نیز سیاه پوش، در قابِ کوچک سمت چپ، با تسلط مشغول تکرار دیالوگ هاست: تنهایی، مهمونِ ناخونده است.

می گویند و می گویند و می رسند به جایی که دایه به مده آ خبر می دهد: بچه هات از من می پرسن تا حالا غول واقعی از نزدیک دیدی؟ مدهآ، با صدایی که لرزیدن را تداعی می کند، جواب می دهد: می خواستی بگی مادرشون، یه غول آدم خوار ناگهان از کادر پایینِ سمت راست، صدایی می گوید: کات.

کارگردان از مده آ می خواهد جملۀ آخرش را با طمأنینه بگوید، حین ادای آن، به دست های جنایتکارش نگاه کند و با آن طوری روی صورتش را بپوشاند که ناخواسته تصویری عجیب بسازد، شبیه به یک غولِ مغموم.

بخش اول کارشان تمام می شود، ده دقیقه استراحت می کنند و بعد به جای دایه، بشیر در قاب بالای سمت چپ ظاهر می شود تا همراه مده آ، بخش دیگری از نمایشنامه را با لحن و حالت های گوناگون تمرین کنند.

از حبیب نریمانی می پرسم چرا این همه خودش را به زحمت انداخته؟ و پاسخ می دهد: سال 1398 ما تئاتر پریکلس را روی صحنه داشتیم که کرونا آمد و همه چیز را به هم زد. بعد از پنج اجرا، کار را متوقف کردیم و خانه نشین شدیم. مدتی که گذشت پیگیری کردم و دیدم وضع دنیای نمایش حالا حالاها پیچیده است! بنابراین در پی راه حلی برآمدم که بتوانم هم فضای کار را حفظ کنم و هم از رخوت قرنطینه دربیایم.

او ادامه می دهد: طی بررسی ها، فضای لایو اینستاگرام را به صحنه نزدیک دیدم؛ هر دوی آن ها می طلبند که هنرمند در لحظه کارش را انجام بدهد و فرصت آزمون وخطا به او نمی دهند. سپس با تکیه بر پایۀ دراماتیک، نمایشنامه های مختلفی که خودم یا دیگران نوشته بودند بازخوانی کردم و در نهایت به فیلم نامه ای تجربی رسیدم که زمانی بر اساس برداشت آزادی از نمایشنامۀ مده آ اثر اوریپد نوشته بودم. متن وحشی نفرت انگیز می توانست در معادلۀ اینستاگرام قرار بگیرد بنابراین انتخاب شد.

مدیر گروه مستقل تئاتر بیدار دربارۀ عوامل اجرای وحشی نفرت انگیز توضیح می دهد: پیش از آنکه سراغ بازیگران بروم، به یک دستیار فنی نیاز داشتم که به فضای آی تی مسلط باشد و کمک کند تا با کمترین خطا در این فضا کارمان را پیش ببریم. دانیال ناظمی به این شکل همراه ما شد و حتی ایمیلی نیز به اینستاگرام زد و اطلاع داد که ما در اصفهان می خواهیم از فضای لایو چنین استفاده ای بکنیم. البته بهت زده شدند چون در طراحی لایو به چنین مسئله ای فکر نکرده بودند! رسول هنرمند، شبنم پایندان، شمیلا تابش، محمد کربلایی، علی مهدی زاده و عماد عمادی بازیگران کار هستند و ساقی محمدرضایی نیز مشاور اجرایی پروژه است.

همین که توضیح می دهد شش بازیگر کار، طراحی لوکیشن و لباس را خودشان بر اساس امکاناتی که در منزل داشته اند انجام داده اند، از او می پرسم: انتخاب متنی که به یک یا نهایتاً دو بازیگر نیاز داشته باشد ساده تر نبود؟ این کارگردان پاسخ می دهد: ساده تر بود اما دیگر اتفاق عجیبی رخ نمی داد! ما این کار را هفت شب در هفت قسمت به صورت دنبال دار اجرا می کنیم و قسمت هفتم آن هر شش بازیگر حضور دارند که هماهنگ کردن آن در فضای لایو بسیار هم سخت است.

نریمانی با بیان اینکه امیدوار است تلاششان نتیجۀ خوبی داشته باشد، می گوید: کار ما نه تئاتر است و نه فیلم؛ یک مدیای جدید است که ابتدا خودمان هم نمی دانستیم در پوستر برای معرفی آن از چه اصطلاحی استفاده کنیم اما در نهایت اصطلاح (Real Time Play) یعنی نمایش در زمان حقیقی را برای آن انتخاب کردیم. اهداف و معانی آن نیز در قالب یک پروپوزال آماده شده و قابل ارائه است.

حدود یک ماه است که این گروه به صورت آنلاین در واتس اپ تمرین می کنند و آن طور که نریمانی خبر می دهد کمتر از 10 روز دیگر آمادۀ اجرا می شوند: این روزها در حال طراحی پوستر هستیم و تلاش می کنیم با همکاری تیوال، گیشه هشت، تماشاخانه مهرگان و سایت فیلم روز مخاطبان بیشتری را به تماشای آنلاین وحشی نفرت انگیز دعوت کنیم.

نریمانی تأکید می کند، همان طور که کرونا بر زیست و سبک زندگی همه ما اثر گذاشته، فصل جدیدی را نیز در اجرای آثار هنری باز کرده است، می گویم: آغاز فصلِ R.T.P؟ می گوید: چه پیشنهاد خوبی، با دوستان مشورت می کنم، شاید از این به بعد R.T.P صدایش کردیم.

انتهای پیام

لینک خبر :‌ خبرگزاری دانشجویان ایران
بهمن قبادی فیلم ساز مطرح کردستانی با تحریک دشمنان نظام اسلامی جلای وطن نموده و اکنون با گرفتار شدن بر سر دوراهی دست به خودزنی زده است.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۲/۰۸ سایت های دیگر : دانا

به گزارش کُردتودی، کردستان سرزمین هنر و فرهنگ بوده و مردمان این سرزمین با حمایت های همیشگی خود در طول تاریخ موجب اعتلای هنر ایران و جهان شده اند.

در این میان هنرمندان بزرگی از این سرزمین به جهانیان معرفی شده و موجب افتخار برای همه ایرانیان شده اند.

ریشه های فرهنگی این دیار آنچنان در هم تنیده است که هیچ کسی نمی تواند ادعا کند که در عرصه کاری خویش حرف اول را می زند.

متأسفانه طی چهار دهه اخیر به دلیل توطئه های فرهنگی و هویتی دشمنان علیه ملت ایران شاهد ایجاد توهماتی بزرگ و کوچک در بین برخی از هنرمندان و کنشگران فرهنگی و اجتماعی بوده و هستیم.

از همان آغازین روزهای پیروزی انقلاب اسلامی موج فرهنگی و حمایتی در نقاط مختلف کشور به راه افتاد و با وجود مشکلات امنیتی به وجود آمده توسط گروهک های ضدانقلاب در کردستان اما نهادهای فرهنگی و هنری همواره از هنرمندان این دیار حمایت های مادی و معنوی نموده و مسیر تعالی بسیاری از هنرمندان رشته های مختلف را هموار کردند.

عرصه فیلمسازی کردستان نیز از این امر مستثنی نبوده و با حمایت های اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی, حوزه هنری, بنیاد جانبازان, استانداری, سپاه و سایر نهادهای انقلابی شاهد تولید صدها فیلم کوتاه, مستند و حتی بلند در استان بوده ایم.

بهمن قبادی فیلم ساز کردستانی نیز که اکنون برای ساخت چند فیلم سینمایی در سطح بین المللی شناخته شده است و جوایز و افتخاراتی را نیز برای این فیلم ها برای هم وطنان خویش به ارمغان آورده است همین روند را طی نموده و ساخت فیلم های کوتاه خود و نخستین گام ها تا دوران بلوغ کاری را مدیون حمایت های مادی و معنوی این نهادهاست.

متاسفانه پس از حوادث سال 88 این فیلم ساز کردستانی در گرداب توطئه های دشمنان نظام اسلامی گرفتار شده و جلای وطن نمود.

اکنون با گذشت بیش از 10 سال از مهاجرت وی به کشور یونان و متوقف شدن فعالیت های سینمایی وی شاهد نوعی افسردگی کاری و قرار گرفتنش بر سر دو راهی برگشت به وطن یا تحمل رنج بی حرمتی و بی توجهی توسط دشمنان وطن هستیم.

قبادی در تازه ترین اظهارات و موضع گیری های خود و برای اینکه فقط نشان دهد که کورسوی امیدی برایش باقی مانده است برای دلخوش کردن دوستان فریبکار خویش در جبهه اپوزسیون اقدام به انتشار ویدئویی علیه تلویزیون و سینمای کشور کرده و یکی از سریال های پرمخاطب سیما را مورد هجوم مغرضانه قرار داده است.

قبادی در این ویدئو همچون سیاست مداران ناآگاه غربی سخنانی را در خصوص احوال جامعه ایران مطرح می کند که تمسخر خویش در اذهان عمومی را به دنبال داشته است و بسیاری را در کردستان در فکر فرو برده است که کارگردانی که همه کردستانی ها به افتخارات بین المللی اش می نازیدند چطور اینقدر نسبت به مسائل فرهنگی و اجتماعی جامعه ناآگاه است.

قبادی در اظهارات خود در این ویدئو اعلام می کند که در این چهار دهه نگذاشته اند در مورد کردها فیلمی ساخته شود اما آثار تولیدی خود و دیگر فیلم سازان کردستانی چیز دیگری می گویند و گواهی بر رد اظهارات وی در این خصوص هستند.

وی در بخشی دیگر از سخنان خود اعلام می دارد که در فیلم هایی هم که در این چهار دهه در خصوص کردها ساخته شده سعی شده است که به مردم ایران و جهانیان این را بفهماند که کردها سر می برند اما آقای قبادی برای این ادعای خود از هیچ فیلمی نام نمی برد چرا که در اصل هیچ فیلمی در ایران در این خصوص علیه کردها ساخته نشده است.

این فیلم ساز فریب خورده کردستانی در بخشی دیگر از اظهارات خود به تقسیم بندی استان ها و مناصب مدیریتی در استان اشاره کرد که اگر یک جستجوی کوتاه در خصوص این مناصب مدیریتی در فضای اینترنت انجام می داد شاید کورکورانه وارد این عرصه فریب نمی شد.

قبادی در اظهارات خود بیان می کند که جمهوری اسلامی با تقسیم بندی استان ها موجب دور کردن مناطق کردی از هم شده است و این در حالی است که این تقسیم بندی ها در قبل از انقلاب انجام شده است.

وی همچنین ادعا می کند که شهرداران شهرهای کردستان, مدیران ارشاد, آموزش و پرورش, بهزیستی و صدا و سیما همیشه افراد غیر کرد بوده اند اما همه این افراد طی یک دهه اخیر همگی کردزبان و اهل کردستان بوده و بسیاری از آن ها حتی اهل سنت هم هستند.

قبادی در بخشی دیگر از سخنان خود با صراحت اعلام می کند که هیچ وقت یک کردزبان بر مسند اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی یا صدا و سیما در کردستان نبوده است اما اسناد و شواهد نشان می دهد که در زمانی هم که این آقا در کردستان مشغول به فیلم سازی بوده مدیرکل ارشاد، کردستانی و کردزبان بوده و هم اکنون نیز یک فرد کردزبان و اهل سنت بر مسند این اداره است.

صدا و سیمای کردستان نیز طی چند سال اخیر توسط یک فرد کردستانی اداره شده و مدیرکل فعلی این نهاد نیز یک فرد کردزبان و اهل استان است.

قبادی در ادعایی واهی و خنده دار در ادامه سخنان خود برای سیاه نمایی در بین افراد ساکن در خارج از مناطق کردنشین اعلام می دارد که تجمع بیش از 5 نفر در کردستان ممنوع و جرم است و در تمام کوچه ها پایگاه های بسیج دایر شده است.

اظهارات آشفته این فیلم ساز فریب خورده به این مطالب محدود نشده و در ادامه سخنان خود بدون اطلاع از سامانه نامگذاری ثبت احوال اعلام می دارد که در ادارات ثبت احوال نمی گذارند که خانواده های کردستانی برای فرزندان خویش اسامی کردی برگزینند اما اگر ایشان به سایت ثبت احوال و آمار سالانه اسامی کودکان کردستانی مراجعه می کرد شاید دیگر این ادعا را تکرار نمی کرد.

قبادی همچنین در بخشی دیگر از سخنان خود وارد مباحث سیاسی شده و کورکورانه اعلام می کند که تاکنون هیچ وزیر کردزبانی در ایران نداشته ایم اما برای کذب ادعای وی کافیست به کابینه دولت حسن روحانی نگاهی بیاندازیم و به بیژن نامدار زنگنه وزیر نفت(کرد کلهر کرمانشاه) و رحمانی فضلی وزیر کشور ( کرد کرمانج خراسان) برسیم.

وی در ادامه مباحث آشفته خویش که نشان می دهد برای سرزمین مادریش دلتنگ است وارد مباحث عروسی جوانان و مراسمات عروسی شده و در اظهاراتی دروغ اعلام می کند که همه عروس و دامادها در کردستان تجربه بازداشت توسط مأموران انتظامی را در روز عروسی خود دارند که این ادعا پوچ و خنده دار بوده و شک کردستانی ها در خصوص آشفتگی احوال بهمن قبادی را به یقین نزدیک تر می کند.

بهمن قبادی تا زمانی که در ایران بود از سوی مسؤولین و سازمانها به خوبی حمایت می شد

برای بررسی اظهارات بهمن قبادی در خصوص سریال پرمخاطب نون خ نیز گفت و گویی را با چند نفر از فیلم سازان کردستانی انجام داده ایم که در ادامه خواهد آمد.

سید رضا سید فاتحی فیلم ساز بیجاری نیز در گفت و گو با خبرنگار کوردتودی اظهار کرد: من با جمله پایانی بهمن قبادی که سوءنیتی از سوی بازیگران و کارگردان سریال نون خ وجود ندارد موافقم این در واقع جواب صریحی است به حملات جمع زیادی از هنرمندان و فیلمسازان همزبان و هم استانی که متاسفانه از واژه های نامناسبی در مورد عوامل سریال استفاده کرده اند.

وی افزود: در خصوص کلیت سریال با وجود اینکه ضعف های فراوانی در فرم و محتوای آن وجود دارد اما معتقدم باید به دید یک فرصت و آوانگارد به آن نگاه کرد و البته مهمترین ضعف نون خ را عدم استفاده از ظرفیت ها و پتانسیل هنرمندان بومی بویژه در بخش تیم کارگردانی و نویسندگی می دانم.

سید فاتحی خاطرنشان کرد: در مورد آقای بهمن قبادی هم معتقدم کاش می شد فیلم های کوتاهی که ایشان در دهه هفتاد به سفارش تلویزیون ، بنیاد جانبازان و نهضت سوادآموزی ساختند را از سیمای استانی و ملی پخش میکردند،دقیقا نمیدانم چرا ایشان از ایران رفتند ولی شاهد بودم که در آن زمان مسئولین در صدا و سیما، ارشاد، استانداری، بنیاد جانبازان, حوزه هنری انقلاب اسلامی وسایر ادارات دولتی از ایشان به خوبی حمایت کردند.

نان خوردن و سفره پاره کردن در فرهنگ کردها بسیار قبیح و زشت است

مهرداد یوسفی از مستندسازان موفق کردستانی نیز در گفت و گو با خبرنگار کوردتودی اظهار کرد: پس از انتشار ویدئو آقای قبادی به همراه چند نفر از فیلم سازان و مستندسازان مطرح استان به تحلیل سخنان وی پرداختیم و نتایجی حاصل شد که در ادامه خواهد آمد.

وی افزود: همه ما برای آقای قبادی در این جایگاه بسیار نگران هستیم چرا که ایشان با تحریک ضدانقلاب از کشور خارج شد و الان فهمیده است که وعده های دشمنان سرابی بیش نبوده و یک دهه از عمر خویش را که می توانست در وطن به تولید فیلم بپردازد را از دست داده است.

یوسفی عنوان کرد: کشور یونان در عرصه جهانی فیلم حرف های زیادی برای گفتن ندارد و آقای قبادی الان می داند که نمی تواند در بستر این کشور حرفی برای گفتن داشته باشد.

وی افزود: بیشتر فیلم سازان معتقدند که سریال نون خ مشکلات ساختاری و تکنیکی زیادی دارد اما از آقای قبادی که دارای آثار مطرحی در سطح بین المللی است بعید بود که با تحریک ضدانقلاب اینقدر سطح خویش را پایین بیاورد و در خصوص این سریال و عوامل آن اظهار نظر کند.

یوسفی اظهار کرد: ضدانقلاب طی چهار دهه اخیر کوشیده است که کردها را از ملت ایران و هویت ایرانیشان دور کند و بدون شک ساخت چنین سریال هایی مخالف سیاست های آنان است لذا از همان نخستین روزهای پخش این سریال شاهد هجمه گسترده رسانه های دیداری, شنیداری و مجازی دشمنان علیه این سریال بودیم.

وی افزود: کاش آقای بهمن قبادی همچون استاد ناصر رزازی هنرمند عرصه موسیقی اظهاراتی سنجیده و واقعی مطرح می کردند.

یوسفی اظهار داشت: البته اظهارات آقای رزازی و آقای قبادی به خوبی نشان داد که چرا برخی هنرمندان همیشه جایگاه والای خود را در بین مردم حفظ می کنند و برخی ها هم به سرعت از اذهان عمومی محو می شوند.

وی افزود: بهمن قبادی باید بداند که با حمایت های مادی و معنوی همان نهادهایی که از آن ها انتقاد می کند و تحت مدیریت همان روحانیون که وی به آن ها اهانت می کند اعتبارات بسیاری را برای ساخت فیلم هایش دریافت کرده است و با حمایت های مسئولان حوزه هنری انقلاب اسلامی و اداره ارشاد توانسته است که در سطح ملی و بین المللی حضور پیدا کند و شناخته شود.

یوسفی افزود: نان خوردن و سفره پاره کردن در فرهنگ کردها بسیار قبیح و زشت بوده و امیدواریم آقای قبادی به جای فرافکنی و سیاه نمایی و نشر مطالب نادرست به خود آمده و خود را از دام اپوزسیون ناآگاه رهایی بخشد.

بهمن قبادی در سال 1348 در بانه در استان کردستان به دنیا آمد. تحصیلات متوسطه اش را در سنندج به پایان برد، دوران سربازی خود را در همدان گذراند و طی این مدت در انجمن سینمای جوان همدان چند فیلم کوتاه ساخت. سپس سال 1371 برای ادامه تحصیل در دانشگاه، به تهران رفت و در رشته سینما در دانشکده صدا و سیما مشغول به تحصیل شد، ولی دانشگاه را رها کرد و به انجام نرساند.

زمانی برای مستی اسب ها، آوازهای سرزمین مادری ام، لاک پشت ها هم پرواز می کنند، نیوه مانگ، کسی از گربه های ایرانی خبر نداره و فصل کرگدن از جمله فیلمهای سرشناس این کارگردان هستند.

انتهای پیام/k.j

لینک خبر :‌ کردتودی
سینماداران مازندرانی از طرح بازگشایی داوطلبانه سینما استقبال نکردند.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۲/۰۸ سایت های دیگر : مجله بوبینا

سیدعلی سیدپورگلنشینی مدیر امور سینمایی مازندران در گفت و گو با خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از ساری ، با بیان اینکه طرح بازگشایی داوطلبانه سینما طبق مصوبه ششمین جلسه کارگروه بررسی آسیب های کرونا در سینما بررسی شد، گفت: این طرح به صورت اختیاری در سینما ها اجرا می شود و هنوز سینماداران مازندرانی استقبال از آن نکردند.

سیدپور با بیان اینکه برای حفظ سلامتی سینما دوستان باید یک محیط بهداشتی را فراهم کرد، گفت: کمک هزینه ای از سوی سازمان سینمایی برای تهیه اقلام بهداشتی سینما ها درنظر گرفته شد.

مدیر امور سینمایی مازندران افزود: در صورت فراهم شدن شرایط احتمال بازگشایی سینما های استان در روز عید فطر وجود دارد که همزمان طرح فاصله گذاری اجتماعی، تب سنجی و ضدعفونی محیط نیز انجام خواهد شد.

انتهای پیام/س

لینک خبر :‌ باشگاه خبرنگاران جوان
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۲/۰۹

ناشر و مولف بوکانی به ایبنا گفت: در سال های گذشته ما به طور مرتب مراسم رونمایی کتاب برگزار می کردیم، ولی متاسفانه به دلیل پاره ای سختگیری های بی مورد جهت اخذ مجوز، سال گذشته حتی یک مراسم رونمایی کتاب هم در شهر کتاب برگزار نشد.

به گزارش صدای بوکان ؛ حامد قدرتی، مدیر کتابفروشی شهر کتاب بوکان گفت: ما سال های گذشته به طور مرتب مراسم رونمایی کتاب برگزار می کردیم، ولی متاسفانه به دلیل پاره ای سختگیری های بی مورد جهت اخذ مجوز برگزاری مراسم، هم ما خسته شدیم و هم نویسندگان کتاب ها؛ تا جایی که سال گذشته حتی یک مراسم رونمایی کتاب هم در شهر کتاب بوکان برگزار نشد؛ درحالی که همین برنامه های رونمایی کتاب تاثیر زیادی در افزایش سرانه مطالعه داشت.

او افزود: من موافق این نیستم که بگوییم نقش کتاب کم رنگ تر شده است. هر چند شاهد کاهش نسخه های چاپی هستیم ولی در کنار آن فروش نسخه های دیجیتالی کتاب هم افزایش داشته است.

وی با بیان اینکه مطالعاتی که در صفحات مختلف اینترنت و نیز فضای مجازی صورت می گیرد، به نوعی مکمل مطالعات کتاب است، افزود: قیمت کتاب به نسبت خیلی از چیزهای دیگر همچون خوراک و پوشاک و مسکن افزایش زیادی نداشته است. از طرفی کتابی که امروز ما خریداری می کنیم، می توانیم در سال های بعد حتی با قیمت بیشتر به فروش برسانیم.

به گفته این کتابفروش بوکانی، این موضوع بیانگر این است مساله هزینه برای خرید کتاب صرفا بهانه است و استقبال از کتاب بیشتر یک مساله فرهنگی است. همچنانکه ما امروزه می بینیم جوامع پیشرفته سرانه مطالعه بالاتری نسبت به جوامع درحال توسعه و جهان سومی دارند.

قدرتی گفت: اینکه نویسنده ای توانایی چاپ کتاب خود را نداشته باشد، بیشتر ارتباط به اثر خود مولف دارد. چراکه اگر انتشاراتی از فروش یک کتاب مطمئن باشد، قطعا سرمایه گذاری روی چاپ کتاب را انجام خواهد داد.

مدیر کتابفرشی شهر کتاب بوکان در پاسخ به این سوال که وضعیت کتابخوانی را چگونه می بینید؟، گفت: وضعیت کتابخوانی در حد مطلوبی قرار ندارد و متاسفانه دولت حمایت مناسب و قابل توجهی در این خصوص انجام نمی دهد.

قدرتی با بیان اینکه در حال حاضر 40 هزار نسخه کتاب در کتابفروشی شهر کتاب موجود است، اظهار کرد: این کتاب ها در زمینه های مختلف تاریخی، علمی، ادبیات، روان شناسی، دینی، کودک و نوجوان و غیره است.

انتهای پیام/ا

لینک خبر :‌ صدای بوکان
ایسنا/آذربایجان شرقی مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان شرقی گفت: مجموعه "تئاتر شهر" تبریز در حال تکمیل است و تا اواخر خرداد آماده خواهد شد.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۲/۰۸ سایت های دیگر : خبرگزاری کار ایران

محمد محمدپور در گفت وگو با ایسنا، در خصوص دلیل تعطیلی یک ساله مجموعه تئاتر شهر تبریز، گفت: بنای این مجموعه، قدیمی بوده و بالای 80 سال قدمت داشت و از سازه های پیوسته در آن استفاده نشده بود به طوری که موجب لرزش و ارتعاشاتی در ساختمان می شد و هنرمندان و بازیگران صحنه نیز از عدم استحکام این بنا به شدت نگران بودند.

وی افزود: با همکاری سازمان مدیریت و برنامه ریزی آذربایجان شرقی یک گروه مطالعات برای آسیب شناسی این بنا تشکیل یافت و در نتیجه مشخص شد که این ساختمان نیاز به مقاوم سازی دارد از این رو برای شروع این عملیات ساختمانی، مجموعه تئاتر شهر تبریز در اواخر سال 97 تعطیل شد.

وی ادامه داد: پس از تعطیلی، اعتبارات لازم جهت مقاوم سازی بنا تامین و عملیات آغاز شد؛ بخش های مختلفی در سالن از جمله ستون های مختلفی ایجاد و به یک دیگر پیوست داده شد.

محمدپور بیان کرد: زمان اتمام مقاوم سازی به دلایل مشکلاتی چون نبود بودجه و ... بیش از زمان مشخص شده طول کشید و تا اواخر سال 98 ادامه داشت اما اکنون مقاوم سازی تقریبا به اتمام رسیده و عمر ساختمان چند برابر شده و به شرایط قابل اطمینان رسیده است.

وی با بیان این که عملیات مقاوم سازی ساختمان باعث تخریب بخش های مختلف شد، گفت: تخریب تمامی بخش های این مجموعه ناشی از مقاوم سازی بوده و موجب شد تا به فکر بهینه سازی و استفاده از تمامی ظرفیت های این مجموعه بیافتیم.

وی افزود: بخش هایی که استفاده نمی شد و فقط به عنوان انباری به کار می رفت، به پلاتو (فضایی مخصوص به تمرین نمایش) تبدیل شدند؛ اکنون چهار پلاتو استاندارد و قابل قبول در حال آماده سازی است.

⁦مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان شرقی با بیان این که بازسازی ساختمان باید انجام می گرفت، گفت: سالن اصلی دارای شیب بندی بود اما به خاطر مقاوم سازی، شیب و کف سالن برداشته و پس از مقاوم سازی بار دیگر شیب بندی شد.

وی افزود: متأسفانه آمادگی این مجموعه در شرایط بی پولی و نبود اعتبار و تنها با استفاده از منابع داخلی اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان شرقی، ادامه یافت و تلاش کردیم تا نیاز تئاتر استان را به نوعی تامین کنیم؛ اکنون برای بهسازی کامل، تکمیل شبکه برق، آب و ... به اعتبار نیاز داریم که امیدواریم در این سال تامین شود تا پس از بهره برداری بتوان تجهیزات مجموعه را به طور کامل مهیا کرد

⁦وی با اشاره به بازدید هنرمندان تئاتر تبریز از وضعیت مجموعه تئاتر شهر تبریز، اظهار کرد: نخاله زیادی از برداشت شیب سالن، برجا ماند و لازم بود تا بار دیگر شیب بندی شود و حتی سازه های آن فراهم شده است اما برخی هنرمندان به اشتباه تصور می کردند که سالن اصلی به پلاتو تبدیل خواهد شد که اقدامی کاملا غیرواقعی و سوءتفاهم بود.

محمدپور افزود: با بازدید هنرمندان سوءتفاهم ها رفع شد اما اکنون در خصوص شیب سالن اصلی به توافق نرسیدند به طوری که برخی هنرمندان اعتقاد دارند که سالن باید شیب داشته باشد زیرا این سالن آمفی تئاتر است و افرادی که در ردیف انتهایی نشسته اند نیز باید صحنه را ببیند اما تعداد دیگری معتقدند که کف باید مسطح باشد و صندلی ها پشت سر هم چینش یابند.

وی متذکر شد: به دلیل اختلاف نظرات هنرمندان، مقرر شد تا زمان رسیدن به یک نظر کلی فعلا پروژه متوقف شود و هنرمندان و معمارها به یک جمع بندی در خصوص شیب سالن اصلی تئاتر برسند.

انتهای پیام

لینک خبر :‌ خبرگزاری دانشجویان ایران
اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان جنوبی با همکاری بنیاد بین المللی امام رضا (ع) و معاونت امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ، جشنواره ملی خوشنویسی رضوی از سری برنامه های هجدهمین جشنواره بین المللی امام رضا علیه السلام را مهر ماه 99 برگزار می کند.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۲/۰۸ سایت های دیگر : خبرگزاری شبستان خبرگزاری دانشجویان ایران تلنگر

به گزارش روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان جنوبی، معاون امور هنری و سینمایی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان جنوبی گفت: جشنواره ملی خوشنویسی رضوی به مناسبت سالروز میلاد با سعادت حضرت علی ابن موسی الرضا (ع) و حضرت فاطمه معصومه (س) و بزرگداشت حضرت احمدبن موسی(شاهچراغ)(ع) و همزمان با هفته خوشنویسی برگزار می گردد.سید علی زمزم با بیان این که اشاعه و ترویج فرهنگ منور رضوی، گسترش فعالیتهای فرهنگی و هنری مرتبط با سیره اهل بیت(علیهم السلام)، امام رضا (ع) و پدر بزرگوارشان حضرت امام موسی کاظم (ع) و گرامیداشت تولیدکنندگان و پدیدآورندگان آثار حوزه فرهنگ رضوی و کمک به انتشار گسترده تر این عرصه معنوی از جمله اهداف این جشنواره می باشد ادامه داد: قالب های جشنواره نستعلیق، شکسته نستعلیق، نسخ، ثلث و خط تحریری( نستعلیق) است.

به گفته وی جوایز در هریک از رشته های نسخ ، ثلث ، نستعلیق و شکسته برای نفر اول، تندیس جشنواره همراه با لوح تقدیر و جایزه نقدی به مبلغ 35 میلیون ریال ، نفر دوم لوح تقدیر و جایزه نقدی به مبلغ 25 میلیون ریال و نفر سوم لوح تقدیر و جایزه نقدی به مبلغ 15 میلیون ریال است. در بخش خط تحریری نیز به نفر اول تندیس جشنواره همراه با لوح تقدیر و جایزه نقدی به مبلغ 20 میلیون ریال ، نفر دوم لوح تقدیر و جایزه نقدی به مبلغ 15 میلیون ریال و نفر سوم لوح تقدیر و جایزه نقدی به مبلغ 10 میلیون ریال اهداء خواهد شد.
جوایز بخش اساتید نیز به یک نفر برگزیده در هر رشته شامل نستعلیق، شکسته، نسخ و ثلث تندیس جشنواره ، لوح تقدیر و مبلغ 45 میلیون ریال اهداء می گردد.

لازم به ذکر است آخرین مهلت ثبت نام و دریافت تصویر آثار تا تاریخ 20 شهریور ماه 99 می باشد. اختتامیه نیز 30 مهرماه 99 برگزار خواهد شد.

علاقه مندان جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانند فراخوان جشنواره را در سایت اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان جنوبی ملاحظه نمایند.

لینک خبر :‌ وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی
مریم افتخاری گفت: این دوماه خسارت سنگینی به موسسات و مراکز آموزشی و آموزشگاه های فرهنگی شهرستان خلیل آباد وارد شد.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۲/۰۸

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا ؛ مریم افتخاری، رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی خلیل آباد در گفتگو با خبرنگار صبح توس ؛ در خصوص خسارت کرونا به آموزشگاه ها و موسسات دارای مجوز اظهار داشت: با توجه به شیوع بیماری کرونا و اعلام وزارت بهداشت در خصوص تعطیلی مراکز آموزشی همزمان با تعطیلی مدارس از همان اوایل اسفند که مدارس تعطیل شدند مراکز آموزشی دارای مجوز از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز تعطیل شدند.

وی با بیان اینکه هفته گذشته برای بازگشایی مراکز آموزشی زیر نظر وزارت فرهنگ و ارشاد اعلام شد و تقریباً یک بازه 2 ماهه این مراکز تعطیل شدند، خاطرنشان کرد: در این دوماه خسارت سنگینی به موسسات و مراکز آموزشی و آموزشگاه های فرهنگی شهرستان خلیل آباد وارد شد.

رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی خلیل آباد با تاکید بر اینکه این مراکز در این دو ماه هیچ آموزشی نداشتند و نمی توانستند هزینه ای برای آموزش دریافت کنند، تصریح کرد: ولی در کنار این اجاره مکان، قبوض آب و برق و تلفن و... نیز هزینه هایی بود که به آموزشگاه ها وارد شد.

وی با اشاره به اینکه سفارش کارهایی که قبل از شیوع کرونا به برخی از آموزشگاه ها داده شده بود کنسل شد و این نیز لطمه دیگری به بحث آموزشگاه ها و مراکز آموزشی دارای مجوز فرهنگ و ارشاد بود، اذعان کرد: در بحث خسارت نیز برآورد هزینه ای صورت گرفت و به اداره کل ارسال شده است.

افتخاری با بیان اینکه امیدواریم اداره کل از طریق وزارت ارشاد بتواند خسارت ها را جبران کند، عنوان کرد: صاحبان ملک هم اگر همکاری و همراهی با مراکز و آموزشگاه های خصوصی دارای مجوز فرهنگ و ارشاد در خصوص بخشش اجاره بها داشته باشند کمک خوبی می تواند به کاهش خسارت ها داشته باشند.

وی با تاکید بر اینکه هم اکنون که آموزشگاه ها و مراکز مجاز به انجام فعالیت های آموزشی خود با رعایت پروتکل های بهداشتی هستند ولی خانواده ها نیز استقبالی از این کلاس ها به دلیل شیوع کرونا ندارند، تشریح کرد: باز بودن آموزشگاه ها هیچ دردی از متصدیان این مراکز و آموزشگاه ها دوا نکرده است.

رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی خلیل آباد همچنین در ادامه بیان کرد: آموزشگاه تجسمی، کامپیوتر، موسسه قرآنی و... دارای مجوز نیز در این ایام تعطیل بوده اند و خسارت هایی که اعلام شده تنها در حد اجاره بها و قبوض است و اگر بخواهیم هزینه های آموزشی را اعلام کنیم مبلغ آن خیلی بالاتر می شود.

انتهای پیام/

لینک خبر :‌ دانا
ایسنا/اصفهان رئیس اداره اوقاف و امور خیریه اردستان گفت: حجم زیادی از اجاره بهای واقعی موقوفات شهرستان توسط مستأجران دولتی پرداخت نمی شود.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۲/۰۸ سایت های دیگر : آمد خبر

علی مبشری در گفت و گو با ایسنا، اظهار کرد: در شهرستان اردستان 442 رقبه موقوفات متصرفی وجود دارد که 356 مورد آن قرارداد مستأجر دارند و 86 مورد آن که بیشتر شامل ادارات می شود بلاتکلیف مانده است.

وی با بیان اینکه یکی از مهم ترین اهداف اداره اوقاف و امور خیریه در سال جدید احیای پرونده های بلاتکلیفی است، افزود: در سال 99 با همکاری دستگاه قضایی شهرستان اردستان پیگیر پرونده های بلاتکلیفی این اداره خواهیم شد.

رئیس اداره اوقاف و امور خیریه اردستان با بیان اینکه درآمد این اداره از اجاره موقوفات سالانه بیش از 4 میلیارد ریال است، گفت: این رقم در حالی است که تنها 65 درصد از موقوفات احیا شده است و مابقی هنوز شناسایی و احیا نشده است و شناسایی آن ها نیازمند همکاری بیش از پیش مردم است.

مبشری با بیان اینکه حجم زیادی از موقوفات اداره اوقاف در تصرف ادارات دولتی شهرستان مانند آموزش و پرورش اردستان و زواره، میراث فرهنگی و شهرداری اردستان است، گفت: حجم زیادی از املاک اداره اوقاف در اختیار این دستگاه ها است که اجاره آن ها را متأسفانه پرداخت نمی کنند.

وی با بیان اینکه اداره اوقاف زمانی می تواند نیت واقفان را انجام دهد که هزینه اجاره ها به حساب اداره اوقاف واریز شود، گفت: یکی از وظایف اصلی اوقاف عمل به نیت واقف طبق وقف نامه است و این موضوع نه تنها یک وظیفه قانونی و اداری است، بلکه یک دِین شرعی بزرگ برای اوقاف محسوب می شود و تا زمانی که اجاره املاک واقفان واریز نشود اجرای نیت معطل می ماند. امیدواریم با حمایت مسئولان شهرستان این موضوع برطرف شود.

رئیس اداره اوقاف و امور خیریه اردستان با بیان اینکه این اداره تلاش می کند با بهترین و مناسب ترین شیوه مدیریت اقتصادی و بهره وری از موقوفات احیای نیات واقفان را محقق کند،گفت: بهره وری مناسب و بهینه یکی دیگر از وظایف ایجابی اداره اوقاف و امور خیریه به عنوان نهاد اداره کننده موقوفات است که در همین راستا برنامه و نگاه ویژه ای به موضوع اقتصاد وقف و احیای آن ها داریم.

مبشری با بیان اینکه در شهرستان اردستان 63 امامزاده و آرامگاه وجود دارد که در مدیریت اداره اوقاف و امور خیریه اردستان قرار دارد، گفت: با توجه به گام دوم انقلاب و سیاست گذاری های سازمان اوقاف باید در حوزه مدیریتی تمام هیئت امنای امامزادگان و بقاع متبرکه بازنگری شود تا عملکرد قوی تری را در حوزه های فرهنگی و اجتماعی داشته باشند.

وی از راه اندازی مراکز افق در بقاع متبرکه شاخص شهرستان خبر داد و گفت: در این مراکز علاوه بر انجام فعالیت های فرهنگی و قرآنی، خدمات اجتماعی در حوزه آسیب های اجتماعی نیز ارائه می شود، اما متأسفانه در بسیاری از امامزادگان شهرستان اردستان به دلیل بی برنامگی این فعالیت ها انجام نمی شود.

انتهای پیام

لینک خبر :‌ خبرگزاری دانشجویان ایران
ایسنا/هرمزگان مدیرکل اوقاف هرمزگان از تهیه و توزیع دو هزار بسته معیشتی در راستای تحقق فرمایش مقام معظم رهبری در خصوص رزمایش کمک های مؤمنانه در ماه مبارک رمضان و در قالب طرح "ضیافت همدلی" خبر داد.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۲/۰۸ سایت های دیگر : هرمز خبرگزاری حوزه

حجت الاسلام والمسلمین حسین مهدیان در گفت وگو با ایسنا، ضمن تبریک فرارسیدن ماه مبارک رمضان، اظهار کرد: در راستای تحقق فرمایش مقام معظم رهبری در خصوص رزمایش کمک های مؤمنانه در ماه مبارک رمضان، مجموعه اوقاف هرمزگان در کنار سایر اقشار و ادارات، اقدام به تهیه و توزیع بسته های معیشتی در قالب طرح ضیافت همدلی از محل بقاع متبرکه، موقوفات مرتبط و کمک های خیرخواهانه مردمی کرده است.
وی با بیان اینکه بیش از دو هزار بسته معیشتی تهیه شده و آماده توزیع بین مردم نیازمند استان هرمزگان است، افزود: همچنین پخت و توزیع نان رایگان در مناطق کم برخوردار را در روزهای وفات حضرت خدیجه (س)، ولادت امام حسن مجتبی (ع) و شهادت حضرت علی (ع) خواهیم داشت.
مدیرکل اوقاف هرمزگان تصریح کرد: امیدوارم همه ما توفیق داشته باشیم بتوانیم در راستای تحقق فرمایش مقام معظم رهبری گام های بلندتر و محکم تری را برداریم.

انتهای پیام

لینک خبر :‌ خبرگزاری دانشجویان ایران
شهرکرد- ایرنا- مدیرکل اوقاف و امور خیریه چهارمحال و بختیاری از آغاز توزیع 8 هزار بسته مواد غذایی و بهداشتی بین نیازمندان استان در ماه مبارک رمضان خبر داد.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۲/۰۸ سایت های دیگر : جماران

حجت الاسلام حسن امیری روز دوشنبه در جمع خبرنگاران استان افزود: این بسته های از محل درآمد موقوفات، کمک خیران و درآمد بقاع متبرکه تهیه و در طرح ضیافت و همدلی بین اقشار آسیب دیده و نیازمند توزیع می شود.

وی اظهار داشت: همزمان با نیمه شعبان نیز در طرح" نسیم انتظار" 6هزار و 400 پرس غذا تهیه و بین بیماران بستری در بیمارستان و نیازمندان توزیع شد.

وی گفت: در ماه شعبان 2 هزار و 410 بسته غذایی به ارزش یک میلیارد و 165 میلیون ریال تهیه و بین نیازمندان توزیع شد.

امیری، از آغاز اجرای طرح ضیافت الهی در 42 بقعه متبرکه استان به صورت مجازی همزمان با ماه مبارک رمضان خبر داد و گفت: ترتیل خوانی و جزء خوانی قرآن، سخنرانی و برگزاری برنامه سحرخوانی به صورت مجازی از برنامه های این طرح است.

وی آغاز فعالیت بقاع متبرکه از اوسط اردیبهشت ماه اشاره کرد و گفت: در صورت موافقت با بازگشایی بقاع متبرکه برنامه های این طرح با رعایت پروتکل بهداشتی برگزار خواهد شد.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه چهارمحال وبختیاری با اشاره به نامگذاری سالجاری با عنوان "جهش تولید" از سوی مقام معظم رهبری، به آغاز فعالیت های اقتصادی این اداره کل در راستای ایجاد اشتغال از محل درآمد موقوفات و کمک خیران اشاره کرد و گفت: تاکنون چندین طرح توجیهی از جمله کشت گل محمدی و تولید گیاهان دارویی و طرحهای حوزه کشاورزی تهیه شده است.

وی، اجرای طرح های سرمایه گذاری در کنار بقاع متبرکه از جمله برون سپاری و نگهداری زمین های کشاورزی و گردشگری حاشیه بقاع و همچنین واگذاری و اجاره دادن مغازه و املاک حاشیه بقاع برای سرمایه گذاری را از مهمترین برنامه های سالجاری اوقاف و امور خیریه استان عنوان کرد.

امیری، بر جهت دادن نیت واقفان به سمت اشتغال و نیازهای روز جامعه تاکید کرد و گفت: سال گذشته تمام درآمد حاصل از نیت موقوفات در جهت تحقق نیت هزینه شده است.

به گفته وی،هم اکنون یکهزار و 700 موقوفه با بیش از 3 هزار و 360 رقبه در استان ثبت شده است ،که یکهزار و 200 موقوفه استان در حوزه مسجد و حسینیه است.

وی گفت: در راستای توسعه وقف مشارکتی نخستین وقفنامه مشارکتی به نام حضرت زهرا در استان آغاز شد که تاکنون 500 میلیون ریال با مشارکت یکهزار نفر جمع آوری شده است.

امیری افزود: در این رقف با فروش اوراق وقف ،پول جمع آوری شده صرف خرید یک وقف جدید برای برگزاری مراسم های مختلف برای حضرت زهرا(س) و همچنین توسعه و ترویج سیره زندگی ابن بانو هزینه می شود.

وی، با اشاره به شیوع ویروس کرونا و تعطیلی بقاع متبرکه افزود: در حال رایزنی برای دریافت مجوز بخشش اجاره بها برای مستاجران موقوفات و کمک به مشاغلی هستیم که در این دوره دچار خسارت شدند.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه چهارمحال وبختیاری در ادامه به تهیه و توزیع 200 هزار ماسک، دستکش و گان از محل درآمد بقاع متبرکه خبر داد و گفت: این لوازم بهداشتی بین نیازمندان توزیع شده است.

وی اظهار داشت: 100 هزار لیتر آب ژاول نیز از محل درآمد بقاع متبرکه برای ضدعفونی کردن بقاع متبرکه و مساجد و همچنین محله های حاشیه این اماکن خریداری شد.

به گزارش ایرنا، در استان چهارمحال وبختیاری یکهزار و 700 موقوفه با 3 هزار و 360 رقبه وجود دارد.

لینک خبر :‌ خبرگزاری جمهوری اسلامی
رشید رضاپور رئیس اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان جویبار از توزیع 300 بسته معیشتی به ارزش 75 میلیون تومان در قالب رزمایش ضیافت همدلی بین نیازمندان و آسیب دیدگان از ویروس کرونا خبر داد.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۲/۰۸ سایت های دیگر : باشگاه خبرنگاران جوان مجله بوبینا

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا ؛ رشید رضاپور در گفت وگو با خبرنگار بلاغ ، بابیان اینکه رزمایش ضیافت همدلی در ماه مبارک رمضان و در جهت اطاعت از فرمان مقام معظم رهبری در این شهرستان برگزار شد گفت: در این رزمایش 300 بسته معیشتی به ارزش 750 میلیون ریال با همکاری هیئت امنا و اماکن مذهبی و خیرین تهیه و در بین نیازمندان و آسیب دیدگان از ویروس کرونا در سطح شهرستان توزیع شد.

وی افزود: از زمان شروع بحران کرونا این اداره اقدام به تشکیل کارگروه متشکل از خیرین، متولیان موقوفات، اعضای انجمن یاوران وقف کرد و این طرح تا پایان بحران کرونا ادامه خواهد داشت.

رئیس اداره اوقاف جویبار تأکید کرد: این اداره از همه ظرفیت های خویش اعم از هیئت امنای مساجد، امامزادگان، خیرین، متولیان موقوفات و واقفان خیراندیش در جهت حمایت از اقشار آسیب پذیر استفاده می کند.

انتهای پیام/

لینک خبر :‌ دانا
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۲/۰۹

همزمان با روزهای آغازین ماه رمضان، بیش از سه هزار و 300 بسته کمک معیشتی با ارزش بیش از 250 هزار تومان بین نیازمندان توزیع می شود.
به گزارش خبرنگار ولایت، آیت ا... عبدالکریم عابدینی در رزمایش ضیافت و همدلی اوقاف و امور خیریه استان قزوین که در امامزاده حسین(ع) برگزار شد، گفت: اگر چه امروز به سبب شرایط ایجاد شده ناشی از شیوع کرونا، مشکلات متعددی در جامعه ایجاد شده است، ولی از یک نگاه دیگر، شاهد ایجاد فضای همدلی نیز در بین مردم هستیم. وی با تقدیر از حضور مردم در رزمایش کمک مومنانه، آن را به عنوان یکی از ویژگی های برجسته ی حکومت دینی و به ویژه شیعیان یاد کرد و افزود: توجه به فقرا و معیشت آن ها یکی از موضوعاتی است که در فرامین الهی و توصیه های اولیای خدا بر آن تاکید شده و امروز که بخشی از جامعه ما دچار مشکل شده است، می بینیم بخش دیگر طبق فرمایش رهبر معظم انقلاب با ایجاد رزمایش کمک و مواسات به یاری همنوعان خود رفته اند. نماینده ولی فقیه در استان ضمن قدردانی از این حرکت خیرخواهانه، ایجاد عدالت را به عنوان یکی از مولفه های حکومت دینی یاد کرد و افزود: با ایجاد عدالت، فقر از بین می رود، البته ما با این شرایط، فاصله داریم که امیدواریم با حرکت در این مسیر، بتوانیم عدالت را در تمام ابعاد و حوزه های گسترش دار به تبع آن فقر و تهیدستی را از جامعه بزداییم.  در ابتدای این مراسم نیز مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان قزوین با اشاره به اینکه هر ساله با فرا رسیدن ماه مبارک رمضان، سازمان اوقاف و امور خیریه، علاوه بر فعالیت های قرآنی و فرهنگی، در حوزه اجتماعی نیز ورود کرده و کمک هایی را به بی بضاعت ها و نیازمندان می کرد، گفت: با توجه به شرایط ایجاد شده ناشی از کرونا، امسال این کمک ها منسجم تر و پررنگ تر شده است. حجت الاسلام و المسلمین سید مصطفی مجیدی افزود: در ابتدای سال، علاوه بر کمک های خوبی که از محل موقوفات و بقاع متبرکه به آسیب دیدگان ناشی از شیوع کرونا شده، مجدد توانستیم در راستای فرمایش رهبری، از همین محل اقدام به تهیه سه هزار و 313 بسته کمک هزینه معیشتی برای توزیع بین نیازمندان در ماه مبارک رمضان کنیم. وی در ادامه صحبت هایش به تشریح بخش دیگری از فعالیت های اجتماعی برای کمک به نیازمندان پراخت. همچنین گفتنی است، در قالب بسته های معیشتی از محل موقوفات و بقاع متبرکه اقلامی شامل ماکارونی، برنج، خرما، پنیر، سویا و ... با ارزشی بیش از 250 هزار تومان در بین نیازمندان استان توزیع خواهد شد./ق

لینک خبر :‌ روزنامه ولایت قزوین
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۲/۰۹ سایت های دیگر : خبرگزاری جمهوری اسلامی خبر آنلاین تابناک گلستان

این طرح به نیت کریم اهل بیت امام حسن مجتبی (ع) اجرا می شود و سهم نان برای یک نفر در ماه 225 هزار ریال در نظر گرفته شده که اجرای آن با استقبال زیاد گنبدی ها مواجه شد.

همچنین خیران گنبدی در کنار این پویش، در قالب رزمایش کمک مومنانه با تهیه بسته های غذایی به کمک نیازمندان شتافتند که پیش بینی می شود در قالب این کمک ها، 60 هزار بسته غذایی تهیه و بین خانواده های نیازمند توزیع شود.

صالح محبی رییس اداره اوقاف و امور خیریه گنبدکاووس روز سه شنبه به خبرنگار ایرنا گفت: برای جلوگیری از موازی کاری در نهادها و دستگاه های اجرایی در کمک به خانواده های کم درآمد، قرارگاه فرهنگی "اسراء" با هدف اجرای برنامه های فرهنگی و کمک به نیازمندان به دور از موازی کاری تشکیل شد.

وی به دیگر فعالیت های این نهاد در ماه رمضان اشاره کرد و گفت: پخش سخنرانی های مذهبی علما و روحانیون، ائمه جمعه و جماعات، ادعیه و سحرخوانی توسط مداحان و بارگذاری و انتشار آن از طریق فضاهای مجازی به صورت آنلاین از جمله برنامه های ویژه ماه مبارک رمضان در گنبدکاووس است.

رییس اداره اوقاف و امور خیریه گنبدکاووس اظهار داشت: ویژه برنامه های ماه مبارک رمضان در روزهای پانزدهم، شب های قدر و شب عید سعید فطر به صورت زنده از حرم مطهر یحیی بن زید(ع) این شهرستان در فضای مجازی پخش می شود.

رییس اداره تبلیغات اسلامی گنبدکاووس نیز از آغاز طرح بهار معرفت و خدمت در ماه مبارک رمضان خبر داد و گفت: همراه با حضور گسترده 80 تشکل دینی و نهادهای انقلابی و مردمی با محوریت لبیک به بیانات رهبر معظم انقلاب در راستای اجرای طرح مواسات و کمک های مومنانه، فعالیت های تبلیغی امامان جماعات روستاها و محلات به صورت حضوری و مجازی در حال اجرا است.

حجت الاسلام رضا دیلمی افزود: در این طرح روحانیون شبکه تبلیغی ضمن برگزاری جشنواره های غیرحضوری و سخنرانی های کوتاه در فضای مجازی در رابطه با ماه رمضان، ایجاد ارتباط و تعامل صمیمانه با مردم و بسترسازی تحقق رزمایش مواسات و همدلی را بر عهده دارند.

انتهای پیام

لینک خبر :‌ جماران
سنندج - ایرنا - هنرمندان و شاعران کردستانی در ایام شیوع ویروس کرونا علیرغم خسارت های مالی که دیدند از خلق اثرهای هنرمندانه خود دست نکشیدند و با ابزار هنر و شعرهایشان پا به میدان مبارزه با این بیماری گذاشتند.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۲/۰۸ سایت های دیگر : نصیر نیوز

شیوع ویروس کرونا تنها برای بازاریان و فعالان اقتصادی خسارت نداشت بلکه هنرمندان و فعالان فرهنگی را هم با آسیب های مالی زیادی مواجه کرد، اما علیرغم زیان های مالی وارد شده به هنرمندان در حوزه های مختلف همچون موسیقی، فیلم، تئاتر و هنرهای تجسمی، صاحبان این هنرها در استان کردستان زانوی غم بغل نگرفتند و سلاح امید و همت برداشتند و آن را با هنر خویش بهم آمیخته و از دریچه فضای مجازی روانه خانه های مردم کردند.

کرونا اگر چه چراغ محفل شاعران را کم نور کرد ولی نتوانست آن را خاموش کند و در این ایام ذوق و قریحه ناب شاعران کردستانی از روزنه فضای مجازی مهمان عاشقان و علاقه مندان به شعر و شاعری شد.

اسفند و فروردین ماه های ویژه ای برای برنامه ها و فعالیت های فرهنگی و هنری در کردستان است، جشن جهانی نوروز، جشنواره داستان بانه، جشنواره هه لپه رکی از جمله رویدادهای مهم فرهنگی و هنری این استان بودند که بدلیل شیوع ویروس کرونا برگزاری آنها در این 2 ماه لغو شد.

گسترش کرونا و کنسل شدن این برنامه ها موجب نشد فعالیت های فرهنگی و هنری کاملا تعطیل شود بلکه هنر، هنرمندان در این ایام از طریق شبکه ها و فضای مجازی منتشر می شد و یکی از تاثیرگذارترین عوامل ترغیب مردم به ماندن در خانه نیز پخش همین برنامه ها بود.

هنرمندان سقزی پیشرو در خلق آثار هنری برای مبارزه با کرونا

سقز، نخستین شهرستان کردستان بود که کرونا در آن ظهور و بروز یافت و تاکنون هم بیشترین تعداد مبتلایان و فوت شدگان را دارد به همین دلیل هنرمندان این شهرستان به منظور تشویق مردم برای درخانه ماندن چشم بر آسیب هایی که از این ویروس دیدند، بستند و به خلق آثار هنری پرداختند.

نخستین حرکت هنرمندان سقزی تشکیل کمپین هنرمندان بود که در 2 بخش فعالیت خود را آغاز کرد بخشی با نام ژِیانه وه (احیا) با مدیریت هیوا اسدبیگی به ضدعفونی خیابان ها و کوچه های سطح شهر پرداختند و در بخش دیگر، اتاق فکری متشکل از هنرمندان تمام رشته های هنری تشکیل شد و سپس در فضای مجازی برای در خانه ماندن مردم اقدام به تهیه و پخش پیام هنرمندان شاخص و محبوب کردند.

تاکنون از هنرمندان سقزی 2 فیلم کوتاه با موضوع کرونا به نام های دمامک (ماسک) ته نیا ماچیک (فقط بوسه ای) در فضای مجازی تولید و پخش شده است.

مجموعه مستند پنج قسمتی از فعالیت پزشکان و کادر بیمارستان سقز هم تهیه شده که هر قسمت هفت دقیقه است و تاکنون پنج قسمت آن پخش شده و دو قسمت دیگر نیز آماده پخش است.

در اقدامی دیگر شعر یکی از شاعران سقزی، اقدام به ساخت آهنگی حماسی کرده تا به عنوان نخستین کلیپ موسیقی در حوزه کرونا به همت جمعی از خوانندگان سقزی تولید و پخش شود.

سخنگوی انجمن هنرهای نمایشی استان کردستان که خود یکی از هنرمندان صاحب نام شهرستان سقز است، به دیگر اقدامات انجام شده توسط هنرمندان سقزی در ایام شیوع کرونا اشاره کرد و گفت: چندین مسابقه داستان نویسی کوتاه، استندآپ کمدی، پانتومیم، عکس خانگی ویژه خانواده ها در فضای مجازی برگزار شده است.

علیرضا اسماعیلی افزود: شبکه مجازی به نام آنتی ویروس در تلگرام و اینستاگرام به همت هنرمندان سقزی راه اندازی شد و هر شب ساعت 21 آیتم طنز در آن پخش می شود که که از این اقدام ستاد مبارزه با کرونا و تبلیغات اسلامی شهرستان حمایت مالی کردند.

لزوم حمایت از هنرمندان

وی یادآور شد: تئاتر پرفورمنس با موضوع کرونا که به رعایت نکردن موارد بهداشتی توسط مردم در سطح شهر اختصاص دارد نیز با هدف ایجاد تلنگری به مردم تولید شد و قرار است در سطح شهر سقز به اجرا در آید.

سخنگوی انجمن هنرهای نمایشی استان کردستان با اشاره به اینکه سالن های اجتماعات ادارات ارشاد اسلامی شهرستان ها به بخش خصوصی واگذار شده است، افزود: به عنوان نمونه قرار بود در سالن ارشاد سقز در اسفند ماه سال 98، 25 برنامه برگزار شود که بدلیل شیوع کرونا همه آنها لغو شد.

اسماعیلی اضافه کرد: هنرمندانی که این سالن ها را از ادارات ارشاد اجاره کردند اکنون با مشکل مالی برای پرداخت اجاره مواجه اند و می طلبد دولت برای حمایت از این افراد هم فکری کند.

وی اظهار داشت: براساس گفته کارشناسان در دوران پسا کرونا تعداد زیادی از مردم مبتلا به افسردی می شوند که برای این ایام می توان با استفاده از ظرفیت هنر و هنرمندان اقدام به ایجاد شور و نشاط در جامعه کرد و تحقق این مهم مستلزم حمایت های دولتمردان است.

این هنرمند سقزی گفت: اقشار مختلف مردم به ویژه هنرمندان در این بحران نقش خود را بخوبی ایفا کردند و انتظار می رود ستاد کرونا و مسوولان هم به رسالت خویش عمل کرده و از هنرمندان حمایت کنند.

اسماعیلی تاکید کرد: تاکنون چندین مرتبه به استاندار کردستان پیام دادیم و برای تولید آثار هنری از این مقام مسوول درخواست حمایت کردیم ولی تاکنون جوابی به ما داده نشده است.

برآورد خسارت 220 میلیارد ریالی به بخش فرهنگ و هنر کردستان

سرپرست اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی کردستان نیز در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: خسارتی که بر اثر تعطیلی کسب و کار به حوزه فرهنگ و هنر استان به طور تقریبی برآورد شده حدود 220 میلیارد ریال است.

عبیدالله رستمی اضافه کرد: حوزه هنر شامل مجتمع ها، پردیش های هنری و سینمایی، استودیو ضبط صدا، سالن های سینما و تئاتر، تماشاخانه ها، آموزشگاه های آزاد هنری، هنرستان آزاد، نگارخانه ها، کافه گالری، موسسات توزیع و پخش فیلم، موسسات تولید و فیلم سازی است.

وی افزود: قسمت فرهنگی و قرآنی هم شامل کتابفروشی ها، کانون های آگهی و تبلیغات، موسسه ها و مجتمع های فرهنگی، موسسات قرآن و عترت، مرکز انتشاراتی، مرکز خدمات چاپی، فروشگاه های محصولات فرهنگی و هنری، گروه های مداحی و دف نوازی، گروه های فرهنگی و ترویجی، مراکز پخش و توزیع کتاب و کالاهای فرهنگی، کافه کتاب ها، نشریات محلی، نمایندگی های روزنامه های سراسری نیز دچار خسارت شدند.

سرپرست اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی کردستان یادآور شد: وزارت ارشاد برای حمایت از تمام فعالان حوزه فرهنگ و هنر که براثر شیوع ویروس کرونا متضرر شدند، برنامه ها و طرح هایی را ارائه کرده است.

برگزاری سه شب کنسرت آنلاین موسیقی کردی "گولان" در سنندج

رییس حوزه هنری انقلاب اسلامی کردستان نیز با اشاره به ادامه فعالیت های حوزه هنری انقلاب اسلامی استان در دوران کرونا با استفاده از بستر فضای مجازی و شبکه های اجتماعی اظهار داشت: بر اساس هماهنگی های صورت گرفته و برای قدردانی و تجلیل از مدافعان سلامت و ایثارگری های این قشر کنسرت موسیقی گولان به صورت زنده و آنلاین در سینما بهمن سنندج برگزار شد.

وی با اشاره به اینکه کنسرت آنلاین موسیقی کُردی با عنوان گولان در سالن خالی از جمعیت پردیس سینمایی بهمن سنندج از اول تا سوم اردیبهشت برگزار شد، افزود: کمال صفی خانی و عادل نادری با همراهی گروه موسیقی ئه وین و سعدالله نصیری با همراهی گروه موسیقی ژوانا اول تا سوم اردیبهشت راس ساعت 21 به صورت آنلاین برای علاقه مندان به موسیقی کُردی، برنامه اجرا کردند.

مرادی با اشاره به هماهنگی های صورت گرفته برای پخش این کنسرت از بستر شبکه های اجتماعی و فضای مجازی، گفت: این کنسرت موسیقی از طریق کانال اینستاگرام پردیس سینمایی بهمن سنندج به آدرس @cinemabahman_official و همچنین صحفه آپارات حوزه هنری انقلاب اسلامی به طور زنده پخش شد.

وی با اشاره به دیگر فعالیت ها و اقدامات حوزه هنری انقلاب اسلامی استان کردستان در روزهای کرونایی، یادآور شد: ضبط و پخش پیام 20 هنرمندان شاخص کرد برای تشویق مردم جهت ماندن در خانه، انتشار فراخوان جشنواره هنرمندانه در خانه بمانیم در رشته های مختلف و پخش فیلم های کوتاه فیلمسازان کردستانی در شبکه استانی صدا و سیمای مرکز کردستان از جمله فعالیت های انجام شده از سوی حوزه هنری استان است.

شعرخوانی مقابل صندلی های خالی

برنامه شعر خوانی جمعی از شاعران برجسته کردستانی در قالب شب شعر ئیواره شیعریک بوو ئه م روژانه به همت حوزه هنری استان ضبط و در بستر شبکه های اجتماعی منتشر شد و مورد استقبال اقشار مختلف مردم به ویژه علاقمندان به شعر قرار گرفت.

رییس حوزه هنری کردستان با اشاره به شعر خوانی 11 نفر از شاعران کردستانی در این ویژه برنامه، اعلام کرد: شعر خوانی شاعران کردستان در سالن خالی از جمعیت پردیس سینمایی بهمن سنندج انجام شد تا بخشی از واقعیت های این روزهای جامعه جهانی با استفاده از تصاویر نشان داده شود.

مرادی اضافه کرد: در این ویژه برنامه کامبیز کریمی، توفیق ابراهیمی، سیمین چایچی، محمود محمودی، کلثوم عثمان پور، داریوش راشد نسب، هلاله سهرابی، علیرضا قاسمی فر، سروه مجیدی، بهزاد کرم الهی و سالار شریعتی حضور پیدا کردند.

وی به شیوه انتشار و توزیع شعرخوانی شاعران کردستانی اشاره کرد و افزود: بر اساس برنامه ریزی انجام شده در هفته جاری تمام آثار ضبط شده از شاعران در قالب این ویژه برنامه در بستر شبکه های مختلف اجتماعی توزیع و در اختیار علاقمندان قرار گرفت.

پرداخت حق بیمه اعضای صندوق هنرمندان در سه ماهه نخست امسال

بیش از یک هزار و 800 نفر از اهالی فرهنگ، هنر و رسانه کردستان در صندوق اعتباری هنر عضویت دارند که بیش از یک هزار نفر این اعضا زیر پوشش بیمه تامین اجتماعی قرار گرفتند.

مدیرعامل صندوق اعتباری هنر چند روز پیش در مصاحبه ای با اشاره به اینکه هنرمندان عضو این صندوق از بیمه بی کاری برخوردار نیستند، گفته بود: وزیر محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی پیگیری بسیاری در ارتباط با بیمه بی کاری هنرمندان انجام دادند.

پیشنهادی به دولت مبنی بر برخورداری اعضای فرهنگ و هنر از بیمه بی کاری ارائه شده و امید می رود این طرح محقق و اجرایی شود تا بیمه بی کار هم به هنرمندان تعلق گیرد.

از دیگر اقداماتی که در حال پیگیری است به پرداخت حق بیمه سه ماهه نخست امسال اعضای صندوق اعتباری هنر برمی گردد که این طرح از سوی مدیرعامل صندوق مطرح شده و به تایید وزیر ارشاد رسیده است وحال در انتظار تامین اعتبار مورد نیاز آن هستند.

مسوولان صندوق اعتباری هنر اعلام کردند:مهلت پرداخت حق بیمه سه ماهه نخست سال تا 31 خرداد تمدید شده است لذا هنرمندان نگران قطع شدن بیمه خود نباشند.

کاراهالی فرهنگ و هنر تنها به خلق و نشر آثار هنری بر نمی گردد بلکه این افراد با تشکیل کمپین هایی اقدام به حمایت از اقشار ضعیف جامعه کردند و در این مسیر منتظر حمایت و پشتبانی دولتی نماندند واین در حالی است که خود این قشر جزو آسیب دیدگان کرونا به شمار می روند.

هنرمندان برای ادامه فعالیت های هنری خود در ایام کرونا نیاز به پشتیبانی دارند بنابراین می طلبد هم دولتمردان و هم خیران در این راستا با کمک هایشان از ایده ها و برنامه های فرهنگی و هنری اصحاب فرهنگ و هنر حمایت کنند و بی شک این اقدام تاثیر فراوانی در بهبود و تقویت روحیه مردم خواهد داشت.

رییس مرکز اطلاع رسانی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اعلام کرد: تا ظهر یکشنبه هفتم اردیبهشت در مجموع 90 هزار و 481 نفر در کشور به طور قطعی به ویروس کرونا مبتلا شده و با فوت 60 نفر در 24 ساعت گذشته، تعداد جان باختگان کرونا در کشور نیز به پنج هزار و 710 نفر رسید.

لینک خبر :‌ خبرگزاری جمهوری اسلامی
دنبال جبران خسارات وارده به این حوزه هستیم.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۲/۰۸

به گزارش خبرگزاری صداوسیما مرکز لرستان، فتایی گفته: به بخش فرهنگ و هنر و رسانه در لرستان قریب به 30میلیارد تومان خسارت وارده شده است.
به گفته مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی لرستان با مساعدت استاندار و حمایت وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و ستاد مدیریت مقابله با کرونا در قالب ارائه بسته های حمایتی در آینده نزدیک بخشی از این خسارات جبران خواهد شد.

کد ویدیو
دانلود

فیلم اصلی

لینک خبر :‌ خبرگزاری صدا و سیما