بولتن فرهنگی هنری/مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی 31 فروردین 99
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۱/۳۱ سایت های دیگر : خبرگزاری ایمنا

به گزارش جماران؛ سید عباس صالحی ، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، در صفحه شخصی خود در توییتر در مورد کشتار میلیون ها جوجه نوشت:: گویا جوجه کشی عادت نامتعارف نیست، این دفعه علنی شده است.

برای این شیوه مألوف چه مقدار گفتگوهای علمی از منظر اخلاقی، حقوقی، فقهی، اقتصادی و..انجام شده است؟!

این گونه شیوه های رایج اما بی پشتوانه لازم علمی و قانونی اندک نیست.

بازخوانی عادت ها را جدی تر بگیریم.

انتهای پیام

لینک خبر :‌ جماران
عباس صالحی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، در ارتباط با عمل معدوم سازی جوجه ها توئیتی در صفحه شخصی خود منتشر کرد.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۱/۳۱

به گزارش خبرنگار حوزه سیاسیون گروه فضای مجازی باشگاه خبرنگاران جوان ، عکس و ویدئوهایی که در روزهای گذشته از زنده به گور کردن ملیون ها جوجه یک روزه پخش شد، خشم و ناراحتی خیلی از مردم را برانگیخته و دل ها را آزرده کرد. پس از آن توضیحاتی در این باره توسط مسئولین مربوط داده شد و این اتفاق را امری عادی و طبیعی دانسته و اظهار داشتند معدوم سازی جوجه خروس ها که فایده ای ندارند در صورت نیاز انجام می شود و این بار ویدئوهایی از این اتفاق منتشر شده است. اما قطعا از نگاه مردم این دلیل کافی و قابل قبولی نخواهد بود برای از بین بردن ملیون ها موجود زنده و باید به طور جدی تر به این موضوع رسیدگی شده و حتی راه حل های بهتری را در پیش گرفت.

عباس صالحی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، در ارتباط با همین موضوع توئیتی در صفحه توئیتی خود منتشر کرده و نوشت:

"گویا جوجه کشی عادت نامتعارف نیست، این دفعه علنی شده است.
برای این شیوه مألوف چه مقدار گفتگوهای علمی از منظر اخلاقی، حقوقی، فقهی، اقتصادی و..انجام شده است؟!
این گونه شیوه های رایج اما بی پشتوانه لازم علمی و قانونی اندک نیست.
بازخوانی عادت ها را جدی تر بگیریم."

بیشتر بخوانید: واکنش رئیس خبرگزاری صدا و سیما به عادی جلوه دادن معدوم سازی جوجه ها

انتهای پیام/

لینک خبر :‌ باشگاه خبرنگاران جوان
لادن حیدری گفت: با امیدواری پیگیر تخصیص بسته های حمایتی دولت به حوزه نشر، هستیم و دستورات رئیس سازمان برنامه و بودجه نیز موید این موضوع است که کتاب و مطبوعات برای دولت مهم است.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۱/۳۰

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، لادن حیدری معاون توسعه مدیریت و منابع وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران درباره میزان خسارت مالی به حوزه نشر در پی شیوع ویروس کرونا بیان کرد: آمار و ارقام خسارت فعالان حوزه نشر، ناشی از شیوع ویروس کرونا براساس اعلام صنف و برآورد از تاثیر پذیری بازار، به نامه های ارسالی به مسئولان اقتصادی کشور پیوست و اعلام شده است .

به عنایت رئیس جمهوری امیدواریم

وی با اشاره به پیگیری های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برای بخشی از خسارت به صنعت نشر افزود: امید واریم با توجه به شرایط خاص حوزه نشر که پیش از شیوع ویروس در کرونا نیز وجود داشت و همچنین تعویق و ابهام در برگزاری رویداد های کتاب محور از جمله نمایشگاه کتاب تهران، عنایت رئیس جمهوری و دیگر وزرا بتوانیم از ظرفیت های موجود برای تخیصص بسته های حمایتی در این حوزه استفاده کنیم .

عضو هیات امنای موسسه نمایشگاه های فرهنگی ایران درباره احتمال هدایت بودجه نمایشگاه در صورت لغو این رویداد در دیگر کانال های حمایتی از فعالان حوزه ادامه داد: باید توجه داشته باشیم که اعتبار لازم برای برگزاری نمایشگاه بین المللی کتاب تهران، در اعتبارات فرهنگی سال قبل پیش بینی می شود .

به گفته وی، سال 1397 صد درصد اعتبار دو حوزه کتاب و مطبوعات جذب و تخصیص پیدا کرد و اعتبار نمایشگاه سال 1398 نیز در اعتبار سال 1397 پیش بینی شد .

حیدری تصریح کرد: شیوه تخصیص اعتبار برگزاری نمایشگاه به این دلیل انجام می شود که مقدمات برگزاری هر دوره از نمایشگاه در 6 ماهه دوم آغاز می شود و متولیان فرهنگی باید به این روش اعتبار را تعیین کنند .

وی افزود: سال گذشته در حوزه کتاب و مطبوعات متاسفانه فقط 50 درصد اعتبارات پیش بینی شده، تخصیص یافت. توجه داشته باشیم که 50 درصد اعتبارات باید بین دو حوزه کتاب و مطبوعات تقسیم می شد؛ بنابراین اعتبار ات پیش بنی شده برای برگزاری سی سومین دوره نمایشگاه بین المللی کتاب تهران محقق نشد و اگر نمایشگاه سال 1399 در موعد خود برگزار می شد با مشکل جدی مواجه می شدیم .

برای برگزاری نمایشگاه سی و سوم دنبال تنخواه بودیم

معاون توسعه مدیریت و منابع وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بیان کرد: برای تامین بودجه این دوره از نمایشگاه به دنبال دریافت تنخواه از سازمان برنامه و بودجه بودیم. ما امید وار بودیم و برهمین اساس، بخشی از بودجه نمایشگاه سال جاری در سال قبل همراه با انجام برخی مقدمات هزینه شد؛ اما برگزاری نمایشگاه به موعد دیگری موکول شد .

حیدری با بیان این مطلب که امید واریم ریشه ویروس کرونا از بین برود و بتوانیم کمافی السابق نمایشگاه کتاب تهران، به عنوان بزرگترین رویداد فرهنگی کشور به عنوان بزرگترین رویداد فرهنگی کشور را داشته باشیم، بیان کرد: اگر سی و سومین دوره نمایشگاه بین المللی کتاب تهران به طور قطعی برگزار نشود، تغییر خدمات در این حوزه مسلما اولویت است .

احتمال تغییر در ارائه خدمات حوزه کتاب

عضو هیات امنای موسسه نمایشگاه های فرهنگی ایران، ادامه داد: تغییرات موجب خواهد شد تا در اجرای برخی رویداد ها و همچنین در میزان آن ها تغییراتی ایجاد شود. جابه جایی در حمایت ها، مثلا حمایت از کتاب های الکترونیک به جای کاغذی. همه این شیوه ها باید از سوی معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با کمک صنف تدوین شود و یا نوع حمایت ها برحسب آن موارد تغییر دهند .

حیدری با اشاره به بودجه فرهنگی سال جاری، بیان کرد: هنوز بودجه فرهنگی سال 1399 دریافت نکرده ایم و به نظر می رسد اگر میزان بودجه سال جاری، همانند سال گذشته باشد، نمی توانیم تغییر چندانی در خدمات داشته باشیم. مگر اینکه دولت در تخصیص ها بازبینی و اعتبار این حوزه را به خوبی پیش بینی کند تا بتوانیم برای مدل های جدید ارائه خدمات، با توجه به شیوع ویروس کرونا هم برنامه ریزی های جدی داشته باشیم .

وی افزود: مرتب، مکرر و با امیدواری پیگیر تخصیص بسته های حمایتی دولت به حوزه نشر، هستیم. دستورات رئیس سازمان برنامه و بودجه نیز موید این موضوع است که دو حوزه کتاب و مطبوعات برای دولت مهم است و به جد دنبال جبران کسری اعتبارات سال گذشته هستند .

لینک خبر :‌ وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی
تهران- ایرنا- اتحادیه تشکل های قرآن و عترت کشور خواستار اختصاص اعتبار مربوط به نمایشگاه قرآن 99 به مؤسسات قرآنی شد.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۱/۳۰ سایت های دیگر : خبرگزاری بین المللی قرآن

به گزارش روز شنبه اتحادیه تشکل های قرآن و عترت کشور با توجه به شیوع ویروس کرونا در کشور و تحت الشعاع قرار گرفتن رویدادها و برنامه های جمعی کشور در دو ماه اخیر، برپایی نمایشگاه بین المللی قرآن سال 99 نیز متاثر از این اتفاق، با اعلام مسئولان این نمایشگاه لغو و به زمان دیگری موکول شد.

اتحادیه تشکل های قرآن و عترت کشور به عنوان یک نهاد حمایتی از موسسات قرآنی کشور، طی نامه ای به سید عباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، خواستار اختصاص اعتبار مربوط به نمایشگاه قرآن 99 به مؤسسات قرآنی شد و این اتحادیه در راستای اختصاص این اعتبار به موسسات، اقدام به راه اندازی پویش مطالبه جمعی موسسات قرآنی از وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی نموده است.

در این نامه که به امضای حسن محمدی مدیرعامل اتحادیه تشکل های قرآن و عترت کشور رسیده، خطاب به صالحی آمده است: در شرایط ویژه فعلی کشور علاوه بر اصناف و مشاغل مختلف آسیب دیده، حوزه فرهنگ و علی الخصوص در بخش هایی که به صورت مستقیم با مردم تعامل داشته اند، تعطیل و دچار نقصان و ضررهای فراوانی شده اند.

محمدی افزود: در این میان موسسات و نهادهای مردمی غیرانتفاعی که در سال های پس از انقلاب اسلامی با رویکردی مخلصانه و جهادی در راستای ترویج فرهنگ ناب قرآنی کشور تلاش کرده اند، از این آسیب و ضربه مستثنی نبوده بلکه به دلیل شرایط ویژه اقتصادی کشور و عدم حمایت جدی از این موسسات در سال های اخیر، آسیب پذیری بیشتری دارند و شاهد بر این مدعا تعطیلی مکرر موسسات در این وضعیت بحرانی است.

در ادامه نامه آمده است: با توجه به تعطیلی نمایشگاه بین المللی قرآن کریم مجدانه خواهشمند است نسبت به اختصاص اعتبار مربوط به نمایشگاه امسال به موسسات و نهادهای مظلوم و خدوم قرآنی کشور که به حق پرچمدار نشر فرهنگ غنی اسلامی در کشور هستند و بار اصلی آموزش قرآن در کشور به دوش همین حوزه های مردمی است، دستورات مقتضی را مبذول فرمایید.

لینک خبر :‌ خبرگزاری جمهوری اسلامی
آیین نامه اجرایی و شرح عملیات کاروان های حج تمتع 99 با وجود درخواست عربستان مبنی برنامه ریزی نکردن برای حج تمتع سال جاری، اعلام شد. در این آیین نامه، ضوابط و شرایط انتخاب عوامل، اهداف و مسؤولیت های کاروان ها تشریح شده است.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۱/۳۰ سایت های دیگر : شیعه نیوز

به گزارش خبرنگار حج و زیارت خبرگزاری فارس، وضعیت برپایی حج تمتع امسال با توجه به اینکه عربستان از کشورهای اسلامی خواست تا برای حج تمتع به دلیل شیوع کرونا برنامه ریزی نکنند، هنوز مشخص نیست. اما سازمان حج و زیارت و بعثه مقام معظم رهبری برای برپایی این مناسک باشکوه با احتمالات مختلف در حال برنامه ریزی هستند تا در صورت برگزاری حج تمتع سال جاری آمادگی اعزام زائران در هر سطحی را داشته باشند.

بر همین اساس، آیین نامه اجرایی و شرح عملیات کاروان های حج تمتع 99 اعلام شد. در فصل های آیین نامه اجرایی و شرح عملیات کاروان حج تمتع(ویراست سوم)، به موضوعاتی همچون ضوابط و شرایط انتخاب عوامل، مأموریت ها، اهداف و مسؤولیت ها، تشریح محیط اجرای عملیات کاروان حج تمتع (شرح وظایف) و ... اشاره شده است.

همچنین در این آیین نامه منشور اخلاقی کارگزاران امور حج و زیارت و میثاق نامه کارگزاران امور حج و زیارت نیز درج شده است.

علاقه مندان به مشاهده آیین نامه اجرایی و شرح عملیات کاروان های حج تمتع 99 می توانند به مراجعه کنند.

به گزارش فارس، بر اساس تفاهم نامه حج تمتع سال جاری، 87 هزار و500 ایرانی در ایام حج تمتع به عربستان مشرف می شوند. این تفاهم نامه قبل از شیوع کرونا در جهان منعقد شده است.

انتهای پیام/

لینک خبر :‌ خبرگزاری فارس
با افزایش بیش از 50 درصدی هزینه حج تمتع و شیوع کرونا در منطقه، تعداد متقاضیان سفر به حج تمتع کاهش یافته است؛ تا جایی که با وجود اعلام اولویت ذخیره جدید هم همچنان ظرفیت کاروان ها تکمیل نشده است.

به گزارش خبرنگار حج و زیارت خبرگزاری فارس، برنامه ریزی سفر حج تمتع از اواسط پاییز سال گذشته با امضای تفاهم نامه حج تمتع بین ایران و عربستان آغاز شد و پس از آن سازمان حج و زیارت اقدام به برنامه ریزی به منظور برپایی باشکوه حج تمتع کرد و مقرر شد تا ودیعه گذاران حج تمتع تا پایان فروردین 86 به عنوان زائر اصلی و پس از آن ودیعه گذاران تا نیمه اردیبهشت 86 به عنوان زائران ذخیره در کاروان های حج تمتع ثبت نام کنند.

ثبت نام حج تمتع نیز از نهم اسفند سال گذشته یعنی زمانی که ویروس کرونا در منطقه شیوع پیدا کرد ، آغاز و هزینه این سفر معنوی نیز از حدود 33 تا 41 میلیون تومان اعلام شد. علیرضا رشیدیان رئیس سازمان حج و زیارت نیز اعلام کرد که هزینه سفر به حج تمتع در دو قسط دریافت می شود که زائران در قسط اول باید 25 میلیون تومان با احتساب سود ودیعه گذاری پرداخت کنند.

همچنین برای جلوگیری از شیوع کرونا مقرر شد تمام روند ثبت نام الکترونیکی صورت گیرد و زائران مدارک خود را با هماهنگی مدیر کاروان به دفاتر تحویل دهند.

نام نویسی 40 هزار ودیعه گذار حج تمتع در هفته اول ثبت نام

250 هزار نفر به عنوان زائر اصلی مشمول تشرف به این سفر معنوی بودند که 40 هزار نفر از این تعداد در کمتر از یک هفته پس از آغاز ثبت نام اقدام به نام نویسی کرده و با این روند نیمی از ظرفیت کاروان ها تکمیل شد. همچنین برخی نیز با پرداخت قسط اول به نوعی مرحله اول ثبت نام خود را تکمیل کردند.

با فراگیر شدن ویروس کرونا ، عربستان برای جلوگیری از شیوع کرونا ، عمره مفرده را متوقف و دور خانه خدا نرده هایی به ارتفاع دو متر کشید و در نهایت با شیوع کرونا درهای مسجدالحرام را به روی زائران بست. با این وجود همچنان برنامه ریزی برای برپایی حج تمتع توسط کشورها ادامه داشت تا اینکه وزیر حج عربستان از کشورهای اسلامی خواست برای حج تمتع امسال برنامه ریزی نکنند.

با این حال به دلیل اینکه وضعیت حج تمتع مشخص نبود، مسؤولان حج جمهوری اسلامی ایران همچنان برای برپایی حج تمتع برنامه ریزی کرده و از آموزش مجازی زائران برای آمادگی سفر به حج تمتع خبر دادند.

با ادامه روند برنامه های حج تمتع 99 از سوی مسؤولا ن کشورمان، معاینات زائران نیز به زودی انجام می شود و قرار است با اولویت افراد کم خطر و زیر 55 سال این معاینات صورت گیرد تا در صورت کاهش سهمیه از سوی عربستان، زائران کم خطر مشرف شده و افراد آسیب پذیر سال آینده اعزام شوند.

افزایش 50 درصدی هزینه حج تمتع امسال نسبت به سال گذشته/ کاهش استقبال زائران از حج امسال

یکی از موضوعات در سفر به حج تمتع، هزینه های این سفر معنوی است که این هزینه ها امسال نسبت به سال گذشته با افزایش بیش از 50 درصدی همراه شده است؛ به طوری که هزینه حج تمتع سال گذشته 21 تا 28 میلیون تومان بود، اما امسال با توجه به نوسانات ارزی و ارز تخصیص یافته به عملیات حج تمتع از سوی دولت، این هزینه 33 تا 41 میلیون تومان برآورد شده است که روند افزایش حج تمتع البته با توجه به تحریم ها و نوسانات ارزی در سال های اخیر دور از انتظار نبود.

بر همین اساس، برخی از زائران که احتمال می دهند سفر به حج تمتع به دلیل شیوع کرونا برگزار نشود، ثبت نام خود را به زمانی دیگر موکول کرده اند، چرا که به گفته اکبر رضایی، سرپرست حج و عمره سازمان حج و زیارت تا اواسط هفته گذشته با وجود اینکه حدود دو ماه از ثبت نام حج تمتع می گذشت، کمتر از 70 درصد اقدام به نام نویسی در کاروان های حج تمتع سال جاری کرده اند. به همین دلیل هم اولویت ذخیره جدیدی از سوی سازمان حج و زیارت اعلام شد و بر اساس آن ودیعه گذاران تا پایان خرداد 86 هم امکان ثبت نام در کاروان ها را دارند.

کاهش استقبال از سفر حج تمتع سال جاری در کنار شیوع کرونا می تواند به دلیل بالا رفتن هزینه ها نیز باشد؛ چرا که افرادی که در سال های دهه 60 با دادن پیش پرداخت بسیار ناچیزی (بر حسب ارزش پول امروز) ثبت نام کرده بودند، احتمال این افزایش قیمت سفر به حج تمتع را نمی دادند یا حتی بسیاری از ودیعه گذاران نیز از عهده تأمین هزینه های حج تمتع برنمی آیند.

نام نویسی بیش از 50 هزار نفر از زائران حج تمتع

با این وجود اکنون حدود 70 درصد ظرفیت کاروان ها تکمیل شده و بیش از 50 هزار نفر از ودیعه گذاران ثبت نام کرده اند و قسط اول هزینه حج تمتع که 25 میلیون تومان بود، پرداخته اند.

البته این افراد نباید نگران هزینه های حج و افزایش قیمت ها در صورت عدم برپایی این سفر معنوی در سال جاری باشند، چرا که همانطور که رشیدیان رئیس سازمان حج و زیارت عنوان کرده ارز مورد نیاز حج امسال نیز بر اساس مصوبه دولت با نرخ مصوب تأمین شده است که بر اساس ثبت نام قطعی زائران این منابع به حساب های سازمان حج و زیارت در عربستان منتقل و قراردادهای مربوط به مسکن و حمل و نقل درون و برون شهری، تغذیه و تدارکات و ... زائران منعقد می شود.

وضعیت پرداخت ها در صورت لغو حج تمتع سال جاری

همچنین رشیدیان با بیان اینکه در قرارداد با طرف های خدمات دهنده عربستانی، بندی با عنوان شرایط فوق العاده و اضطراری دیده شده که در صورت لغو مناسک حج، قرارداد مربوط به خدمات به سال بعد منتقل شده و از این ناحیه ضرری متوجه زائران ما نمی شود، معتقد است که در صورت عدم برگزاری حج امسال، سازمان حج و زیارت به جای سرمایه گذاری ریالی به نیابت از این زائران قراردادهای مسکن و حمل و نقل و تدارکات را با لحاظ شرایط اضطراری در عربستان منعقد کرده و این خدمات در سال بعد بر مبنای قراردادهای امسال به زائران ما ارائه می شود و تحولات اقتصاد جهانی و نرخ برابری ارز و ریال و هرگونه افزایشی در نرخ ها متوجه هزینه های اعزام حجاج ما در سال آینده نخواهد شد.

قسط دوم هزینه حج تمتع 99 در روزهای آینده دریافت می شود/ زائران برای پرداخت هزینه آماده باشند

البته با توجه به تحریم ها و مشکلات ارزی در کشور، به نظر می رسد که سازمان حج و زیارت در روزهای آینده فراخوان پرداخت قسط دوم هزینه حج تمتع را نیز منتشر کرده تا بتواند این هزینه ها را به صورت ارزی تأمین کند و برای رفاه بیشتر زائران گامی بردارد. در صورتی که حج تمتع از سوی عربستان لغو شود، با توجه به تعهدات دو کشور، زائران ایرانی مشمول افزایش هزینه ها نمی شوند و تنها درصد اندکی از هزینه ها همانند عوارض، ویزا، هواپیما، سازماندهی و آموزشی ممکن است در سال آتی برای آن ها تغییر کند.

البته با این وجود یکی از مدیران کاروان های حج تمتع در گفت وگو با فارس با بیان اینکه هر سال هزینه حج تمتع بعد از معاینات پزشکی از زائران دریافت می شد، می گوید: هر سال هزینه حج تمتع پس از انجام معاینات گرفته می شود، اما در برخی سال ها که تأمین و پرداخت هزینه های ارزی با مشکلاتی همراه بود، سازمان حج و زیارت قبل از انجام معاینات از زائران هزینه های حج را دریافت می کرد. البته امسال هنوز برای پرداخت قسط دوم زائران فراخوانی از سوی سازمان حج و زیارت اعلام نشده است.

مذاکره مسؤولان حج و زیارت با دولت برای تأمین ارز حج تمتع

با این وجود، به دلیل تحریم های ارزی ایران به نظر می رسد که سازمان حج و زیارت برای تأمین هزینه های ارزی و پرداخت آن از سوی TBI باید هرچه زودتر برنامه ریزی کند. البته شنیده ها حاکی از آن است که مسؤولان کشورمان برای تأمین هزینه های ارزی با دولت نیز در حال مذاکره هستند تا بتوانند با اقدام سریع، از افزایش هزینه های حج تمتع برای زائران بکاهند.

ناگفته نماند که در صورت برپا نشدن حج تمتع سال جاری و عدم پرداخت هزینه حج تمتع از سوی زائران یا افزایش سهمیه سال بعد، هزینه سفر حج ثبت نامی های جدید بر اساس نرخ ارز همان سال محاسبه و اخذ می شود.

به گزارش فارس، وضعیت حج تمتع سال جاری تا پایان ماه مبارک رمضان مشخص خواهد شد و بر اساس تفاهم نامه حج تمتع امسال، در صورت برپایی حج تمتع و اختصاص سهمیه کامل، 87 هزار و 500 ایرانی به حج تمتع مشرف می شوند.

انتهای پیام/

لینک خبر :‌ خبرگزاری فارس
با نزدیک شدن به ایام حج 99 و با توجه به شیوع ویروس کرونا، هنوز سازمان های مربوطه برای برگزاری این مراسم برنامه ریزی نکرده اند.

به گزارش خبرنگار حوزه رفاه و تعاون گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان ، نزدیک به سه ماه دیگر عملیات حج 99 آغاز خواهد شد، اما با شیوع ویروس کرونا در همه کشور ها، احتمال می رود تا از سوی کشور عربستان حج امسال متوقف شود.

این در حالی است که در 26 آذر 98 بعد از سفر رئیس سازمان حج و زیارت به عربستان، با تفاهم نامه هایی که بین دو کشور انجام شد، قرار بود تا 87 هزار و 550 نفر از ایران به حج تمتع اعزام شوند، اما با شیوع ویروس کرونا ممکن است تا انتظار بیش از 87 هزار زائر به تأخیر بیفتد و به نسبت آن گروه های بعدی نیز یک تا دو سال با تأخیر اعزام شوند.

گفتنی است که سازمان حج و زیارت قبل از شیوع ویروس کرونا، برای مقدمات حج 99 با کشور عربستان برنامه ریزی های خود را کرده است و حدود 10 تفاهم نامه کلی در راستای خدمت رسانی مطلوب به حجاج کشور و برای ارتقای رفاه و آسایش آنان با کشور عربستان امضا شد.

طبق گفته سازمان حج و زیارت در زمینه تدارکات پزشکی و انتقال دارو، نیز همچون سال های گذشته تا حدودی برنامه ریزی شد، اما حالا که چندماهی تا برگزاری حج نمانده است، احتمال آن می رود تا حج 99 برگزار نشود و علیرضا رشیدیان رئیس سازمان حج و زیارت در 19 فروردین ماه 99 در این خصوص اظهار کرد: امیدواریم تا شروع فصل گرما اپیدمی بیماری کووید 19 کاهش یابد، اما در عین حال خود را برای شرایط و سناریو های مختلف آماده کرده ایم.

او در ادامه بیان کرد: در صورتی که بحران کرونا خاتمه یابد و تصمیم بر برگزاری حج و اعزام تمام سهمیه توافقی زائران باشد؛ علاوه بر رعایت شرایط مختلف فنی و عملیاتی، موضوع را به صورت علمی و کارشناسی بررسی کرده و ضمن انجام معاینات و ارزیابی شرایط استطاعت جسمی افراد، اعزام زائران انجام می شود.

رئیس سازمان حج و زیارت مطرح کرد: قوانین و دستورالعمل های بهداشتی، معاینات قبل از اعزام، کنترل و رسیدگی به وضعیت سلامت بیماران و افراد پر خطر در طول عملیات حج در شبکه بسته و منحصر به ایرانیان باعث شده سلامت حجاج تأمین شده و رضایتمندی قابل قبولی هم ایجاد شود.

وی ادامه داد: در شرایط کنونی هم با توجه به همه حساسیت ها و معیار های دقیق علمی و نیز رعایت شاخص های سازمان بهداشت جهانی و وزارتخانه های بهداشت و درمان هر دو کشور نسبت به تدبیر شرایط و پیش بینی ها متناسب با آن اقدام می کنیم.

همه این اظهارات در صورتی است که حج 99 برگزار شود، اما سوالی که پیش می آید این است که در صورت عدم برگزاری حج، حجاجی که در نوبت اعزام سال 99 بودند باید چه کنند؟

به گفته رئیس سازمان حج و زیارت تمام زائران ثبت نامی امسال در صورت عدم برگزاری حج 99 در سال بعد اعزام می شوند و در صورتی ثبت نام جدید انجام می شود که سهمیه کشورمان بیش از افراد ثبت نامی باشد، ضمن آن که هزینه سفر حج ثبت نامی های جدید بر اساس نرخ ارز همان سال محاسبه و اخذ می شود.

بیشتر بخوانید: احتمال ابتلای 15 درصد جمعیت کشور به کرونا/ کووید 19 و آنفلوانزا پاییز و زمستان مهمان ما هستند

در همین خصوص اکبر رضایی، سرپرست حج و عمره سازمان حج و زیارت درباره حج تمتع و احتمال وجود کرونا در آن زمان و اخباری مبنی بر تعطیلی حج تمتع 99 اظهار کرد: ما تمام مراحل ثبت نام و انتخاب کاروان ها را بر اساس تفاهم نامه حج تمتع با عربستان انجام داده ایم و این اخبار شایعاتی بیش نیست، چرا که در صورت توقف عملیات حج تمتع باید سعودی ها به صورت رسمی چنین موضوعی را اطلاع رسانی و به ما اعلام کنند که این امر صورت نگرفته و آن ها نیز در حال برنامه ریزی برای انجام مناسک حج تمتع سال 1441 هستند.

همچنین حجت الاسلام سیدعبدالفتاح نواب نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت چند روز پیش درباره احتمال لغو سفر حج تمتع گفت: کرونا در هوای خنک، شیوع دارد، حج تمتع سال 99 در داغ ترین زمان مدینه و مکه خواهد بود و کرونا در آن برهه، از نیمکره شمالی به نیمکره جنوبی کوچ می کند. ان شاءالله که حج تعطیل نمی شود، دولت عربستان همچنین قصدی ندارد.

اما در خصوص ادعای نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت کیانوش جهانپور سخنگوی وزارت بهداشت در 25 فروردین ماه سال جاری در نشست خبری ویدیو کنفرانسی که با خبرنگاران برگزار شده بود، اظهار کرد: اکنون به نظر می آید که پیش بینی صاحب نظران این است که برای ماه ها و سال های آتی احتمالا باید یک زندگی مسالمت آمیزی با کرونا در نظر بگیریم، بنابر این نظرات قاعدتا فصل سرد کرونا مهمان ماست، با توجه به اینکه همیشه فصل سرد برای ما آغاز یک اپیدمی آنفولانزاست، همان طور که سال گذشته با آنفلوانزای تیپ A مواجه بودیم و اگر کرونا هم تا پاییز از جامعه بشری رخت نبندد باید هر دو ویروس را میزبانی کنیم و برای آن آمادگی داشته باشیم.

بیشتر بخوانید: آغاز فرآیند نام نویسی در کاروانهای حج تمتع 99 از امروز+ جزییات و نحوه ثبت نام

هر ساله برای حج تمتع در این تاریخ پزشکان حج مشخص شده و معاینه حجاج انجام می شد، اما حالا که اعزام حجاج تاکنون در هاله ای از ابهام است، جمعیت هلال احمر در حال برنامه ریزی برای معاینه حجاج است.

این درحالی است که جمال الدین الوانی رئیس مرکز پزشکی حج و زیارت جمعیت هلال احمر در گفت و گو با خبرنگار حوزه رفاه و تعاون گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان ، درباره کادر پزشکی و درمانی مرکز پزشکی حج و زیارت برای معاینات زائران حج 99 اظهار کرد: هنوز برنامه معاینات زائران حج 99 قطعی نشده است.

وی با اشاره به جلساتی که با سازمان حج و زیارت داشته اند، گفت: جلساتی را با سازمان حج و زیارت داشته ایم و اقدامات اولیه آغاز شده اند.

رئیس مرکز پزشکی حج و زیارت جمعیت هلال احمر ادامه داد: از هفته آینده برنامه ما درباره چگونگی معاینات زائران حج و اینکه کدام دسته ابتدا معاینه پزشکی شوند، آغاز می شود.

الوانی تصریح کرد: ضمن توافقی که با سازمان حج و زیارت داشتیم موضوع اعزام پزشکان به حج رفع شد و تا اواسط هفته آینده برنامه خود درباره معاینات پزشکی را به حجاج اعلام می کنیم.

گویا جمعیت هلال احمر خوش بین به اعزام حجاج برای حج 99 است، اما باید منتظر تصمیم گیری کشور عربستان و برنامه ریزی های سازمان حج و زیارت در این خصوص باشیم.

حالا که سخنگوی وزارت بهداشت مدعی است که ممکن است این ویروس در ماه ها و سال های آتی نیز همراه ما باشد، حج 99 برگزار خواهد شد؟ آیا حالا که نزدیک به سه ماه دیگر به اعزام حج 99 مانده است، برنامه جدی برای برگزاری حج نیست؟ اگر هست، چه برنامه ای برای آزمایش کرونا از حجاج و حفظ سلامت آنان است؟ ویروسی که به گفته وزارت بهداشت ممکن است تا مدت 14 روز نشانی از خودش نداشته باشد و اگر زائری به حج اعزام شود و ناقل این ویروس باشد، سرانجام سایر حجاج چه خواهد شد؟

این ها تمام سوالاتی بود که انتظار پاسخ آن را از سوی مسئولان سازمان حج و زیارت داشتیم، اما علی رغم پیگیری های مکرر خبرنگار باشگاه خبرنگاران جوان، متاسفانه نتوانستیم با آن ها ارتباطات برقرار کنیم.

انتهای پیام/

لینک خبر :‌ باشگاه خبرنگاران جوان
حسین شهبازی، کارگردان نمایش برگشتن افتخارآمیز مردان جنگی عنوان کرد: تصمیم داشتم بعد از اجرای این نمایش دیگر با تئاتر خداحافظی کنم و به سمت کارگردانی سینما بروم اما الان همه چیز در هاله ای از ابهام قرار دارد.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۱/۳۰

به گزارش خبرنگار تئاتر خبرگزاری فارس، نمایش برگشتن افتخارآمیز مردان جنگی به نویسندگی شهرام احمدزاده، کارگردانی حسین شهبازی و تهیه کنندگی امیر دژاکام از جمعه دوم اسفند اجرایش را در سال انتظامی خانه هنرمندان روی صحنه برد اما یک شب پس از اجرا به دلیل شیوع کرونا سالن های تئاتر تعطیل و اجرای این نمایش نیز لغو شد.

ابوالفضل جمشیدی، عارف عباسی، بهرام کاظمی، حامد پورمحمد، احسان امیدی، بهار پوزش پور، ناصر عزتی، سمانه شعاعی، علی افضلی، غزل جمشیدآبادی، سحر سلیمان زاده، طاهر رجبی، سید جواد آیت، میثاق یوسفی در این نمایش به ایفای نقش می پردازند.

شهبازی، بازیگر و کارگردان سینما و تئاتر با اشاره به اینکه این نمایش براساس نمایشنامه بیرون، پشت در اثر ولفگانگ بورشرت نوشته شده، گفت: بکمان یک سرباز آلمانی 3 سال بعد از اتمام جنگ جهانی دوم از روسیه به شهر خود هامبورگ باز می گردد و بعد از این اتفاقاتی برایش رخ می دهد.

شهبازی تم این نمایش را ضد جنگ به شمار آورد و گفت: برای این نمایش بین بیست تا سی میلیون از جیب خودمان هزینه کرده بودیم حمایتی تاکنون از ما برای جبران خسارت نشده حتی یک چک ده میلیونی هم دست خانه هنرمندان داریم. متأسفانه دولتمردان ما این روزها درباره همه چیز صحبت کرده اند و از همه چیز حمایت کردند الا هنر و فرهنگ. ما هم که کارمان فقط همین است.

وی با اشاره به اینکه قرار بود هجده شب اجرا داشته باشیم که تکلیفش دیگر مشخص نیست، توضیح داد: هدفم این بود که آخرین تئاترم همین باشد اما هنوز نمیدانم چه کار می خواهم بکنم، چون رشته اصلی من کارگردانی است و میخواستم به سینما بروم که هنوز هیچ چیز مشخص نیست تا الان یک کار بلند هفتاد دقیقه ای ساختم که تدوینش تمام شده و برای پروانه نمایش اقدام کرده ام.

شهبازی در پایان گفت: تئاتر هنر مظلومی است و ما در این شرایط فهمیدیم تئاتر کار کردن سخت تر از آن چیزی است که می دانستیم هم به لحاظ اقتصادی و هم جنبه های دیگر. امیدوارم پس از این در سال جدید اتفاقات خوبی بیافتد.

انتهای پیام/

لینک خبر :‌ خبرگزاری فارس
مدیرعامل بنیاد فرهنگی هنری رودکی با صدور حکمی معاون برنامه ریزی و توسعه فعالیت های هنری این مجموعه را معرفی کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی و امور بین الملل بنیاد رودکی، با حکم مهدی افضلی مدیرعامل بنیاد رودکی، محمد محمدی به عنوان معاون برنامه ریزی و توسعه فعالیت های هنری این بنیاد منصوب شد.

در حکم افضلی خطاب به محمدی بر تعامل موثر با اهالی فرهنگ و هنر و برنامه گذاران این حوزه تاکید شده است.

ریاست اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان آمل، دبیری شورای فرهنگ عمومی شهرستان آمل، ریاست شورای اسلامی شهر آمل از جمله سوابق مدیریتی محمد محمدی محسوب می شود.

این مدرس دانشگاه، دارای مدرک دکترای برنامه ریزی شهری است و چندین دوره نیز به عنوان مدیر نمونه انتخاب شده است.

کد خبر 4903265

علیرضا سعیدی

لینک خبر :‌ خبرگزاری مهر
شهرام کرمی به دنبال اجرای یک نمایش در سال 99 است.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۱/۳۰ سایت های دیگر : پایگاه خبری اعتماد خبر فوری بهار نیوز سینما پرس

به گزارش ایسنا، این نویسنده و کارگردان تئاتر پس از کناره گیری از مدیرکلی اداره هنرهای نمایشی و در روزهای تعطیلی کرونایی نمایشنامه نیمه تمام خود با نام گرگ میاد می بردت را به پایان رسانده و حالا قصد دارد آن را اجرا کند.

به گفته خود این نمایشنامه نویس، متن این اثر برای اجرا در پاییز سال 97 مصوب شده بود ولی به دلیل مسئولیتی که داشت از اجرای آن منصرف شد و متن را نیمه کاره رها کرد.

او حالا در ایام فراغتی که یافته با تمام کردن این نمایشنامه برای کودکان قصد دارد امسال یا اگر نشد، سال بعد در تالار هنر یا کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان به صحنه ببرد.

کرمی در بخشی از نمایشنامه خود نوشته است: من دوست گوسفندها هستم! من کتاب می خونم. من مسواک می زنم!... بیسکوییت یونجه دوست دارم. تلویزیون نگاه می کنم. موسیقی گوش می دم. آواز می خونم. رقص می کنم!... با قوطی های کنسرو اسباب بازی درست می کنم. دلم می خواد شلوار بپوشم و تو مزرعه قدم بزنم. این کارها برای یه گرگ خیلی عجیب و مسخره س!... ولی من می خوام مثل بقیه نباشم. دلم می خواد تو کتاب های از گرگی بنویسید که عاشق یه گوسفند میشه! ...عاشق یه گوسفند؟!...

شهرام کرمی که دو سال 97 و 98 مدیرکل هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بود، اسفند سال گذشته از سمت خود استعفا کرد و از آنجا که کارمند رسمی شهرداری است و به وزارت ارشاد مأمور شده بود قرار است دوباره به محل خدمت قبلی خود برگردد.

انتهای پیام

لینک خبر :‌ خبرگزاری دانشجویان ایران
مجید ابهری رفتارشناس اجتماعی در تحلیل پربازدید شدن لایوهای مبتذل در اینستاگرام، معتقد است عدم ارائه الگو به نسل جوان و کم کاری نهادهای آموزشی و فرهنگی موجب شده سماجت و اصرار چهره های ضدفرهنگی بیشتر شود.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۱/۳۰ سایت های دیگر : باز خبر

گروه سیاسی خبرگزاری تسنیم - در ایامی که بسیاری از مردم برای در امان ماندن از ویروس کرونا در خانه می مانند و راه های ارتباطی تنها به فضای مجازی محدود شده است، برخی چهره های سرشناس و مطرح برای صحبت کردن با مخاطبان خود برنامه پخش زنده(لایو) اینستاگرام را انتخاب کردند.

از موسیقی دانی مثل فردین خلعتبری گرفته تا نویسنده ای همچون رضا امیرخانی تا دخانچی و یامین پور به صورت لایو اینستاگرام گفتگوی دونفره برگزار می کنند و درباره موضوعات مختلف صحبت می کنند. اما بخش دیگر ماجرا لایوِ برخی شخصیت های مبتذل مانند امیرتتلو و یک آقازاده خارج نشین و رفتارهای خلاف عرف و ادب آنها بود که از قضا رکورد بازدید در اینستاگرام را نیز شکست.

در تحلیل این پدیده و علت پربازدید شدن لایو این شخصیت ها، مجید ابهری روانشناس و رفتارشناس اجتماعی در یادداشت شفاهی برای خبرگزاری تسنیم به خلأهای موجود در جامعه اشاره کرد که در ادامه می خوانید:

ورود هر فناوری به یک جامعه اگر بدون بسترسازی و آموزش های کاربردی باشد، عوارض منفی و آسیب های آن بسیار بیشتر از محاسن و امتیازات آن خواهد بود. یکی از این فرایندها فضای مجازی است که این فضا هرچند در برقراری ارتباط بین افراد و استفاده های علمی و فرهنگی و اجتماعی کاربردی بوده و می تواند و توانسته امتیازات مثبتی کسب کند اما متأسفانه به لحاظ عدم آموزش های اصولی و لازم حتی به کسانی که در جایگاه های قابل توجه در جامعه هستند مانند چهره های محبوب، هنرمندان، نویسندگان و حتی سلبریتی ها، می تواند آسیب ها و مشکلاتی را ایجاد کند که از نظر تربیتی آثار سوئی بر نوجوانان و جوانان و خانواده ها داشته باشد.

در دوران قرنطینه که هنوز هم ادامه دارد، بخاطر خالی بودن زمینه سرگرمی های سالم و عدم استفاده از شبکه های تلویزیونی در این جهت، عده ای که متأسفانه در خارج از کشور بودند بخاطر سمپاشی ها علیه صدا و سیما و بیان نکاتی که ایجاد بدبینی در اقشار جوان می کرد، اقدام به حرکاتی نمودند که متأسفانه آثار سوئی به جای گذاشت یعنی جوانان و نوجوانان ما بجای کلیپ ها و نماهنگ های ورزشی، هنری و آموزشی و دینی اقدام به مشاهده مواردی کردند که جنبه ابتدال و مستهجن آنها بر جنبه طنز و سرگرمی اش افزون تر بود.

بعضی از چهره ها هم که از نظر فرهنگی و اجتماعی در جایگاه نامناسبی قرار دارند، به دلیل تبلیغات گسترده در موردشان در بعضی موارد ترند شده و جایگاه جالب توجهی پیدا کردند. همین مورد باعث محبوبیت کاذب آنها شد بدون اینکه کارشناسان و صاحب نظران ما بتوانند در اینگونه زمینه ها اقداماتی صورت دهند.

ما در کشورمان هنرمند در زمینه طنز و موسیقی و چه در زمینه سینمایی و نمایشی کم نداریم اما چرا این افراد از استعدادهای خود استفاده نکرده و میدان را به چهره های منفی و ضدفرهنگی واگذار می کنند، هنوز معلوم نیست. گاهی من بعد از چهل سال فعالیت در زمینه آسیب شناسی و رفتار شناسی دچار تردید می شوم که مبادا برخی چهره های مثبت ما تسلیم اینگونه افراد شدند؟ هرچه زمینه در مقابل چهره های ضدفرهنگی خالی شود، سماجت و اصرار آنها بر تاثیرگذاری هم بیشتر می شود.

آهنگ های مبتذل با چهره های مبتذل تر وارد جامعه ما شدند و برای جامعه ما الگو و برای فرزندان ما نمادهای تربیتی شدند. من تصور می کنم وزارت ارشاد یا وزارت آموزش و پرورش و مراکز و نهادهای هنری و فرهنگی در زمینه قصور دارند و باید خلأ و کاستی های موجود را پرکنند تا فرزندان ما بیش از این دچار انحرافات فرهنگی نگردند.

ما برای فرزندان خود الگوسازی نکردیم بنابراین نباید از آنها گله کرد که چرا به طور جمعی و گروهی به دنبال برخی از ستاره های مصنوعی و کاغذی راه می افتند. اگر ما به آنها الگو ارائه دهیم و ستاره های واقعی فرهنگی را به آنها عرضه کنیم آن وقت خواهیم دید کسی به دنبال شخصیت های پربازدید این روزها نخواهد رفت. افرادی که در اینجا جلف ترین و سخیف ترین آثار موسیقیایی و هنری را داشتند برای جامعه ما نماد فرهنگی می شود. این بخاطر کم کاری و خلا تربیتی مابقی افراد در این زمینه ها می باشد. ابتذال در هرصورت از نظر فرهنگ اسلامی و فرهنگ انقلابی ما مطرود و غیرقابل قبول است تا دیرتر از این نشده خانواده ها و نهادهای آموزشی و پیشگیری باید دست به کار آموزش کاربرد درست و منطقی از فضای مجازی شوند. نقش مدارس، مراکز آموزشی، نهاد های متولی برای آگاه سازی جوانان نقشی مضاعف است چرا که باید جایگاه خالی والدینِ فاقد توانایی کاربری را نیز پر کنند.

انتهای پیام/

لینک خبر :‌ خبرگزاری تسنیم
عضو کمیسیون فرهنگی مجلس، کرونا را نیز مانند زلزله یک حادثه دانست و تصریح کرد: بیمه ها در این شرایط باید به جبران خسارت بپردازند.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۱/۳۰ سایت های دیگر : آقای خبر

احد آزادی خواه در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت با بیان اینکه بسیاری از مشاغل مرتبط با حوزه فرهنگ و هنر پس از شیوع بیماری کرونا با مشکل مواجه شده و تعطیل شده است، اظهار کرد: برای برخی رشته ها به ویژه نمایش تئاتر هیچ جایگزین مجازی وجود ندارد و امروز هنرمندان تئاتر در وضعیت خوبی به سر نمی برند.

نماینده مردم ملایر در مجلس شورای اسلامی با یادآوری اینکه هنر تئاتر که مادر هنرهای نمایشی است با شیوع بیماری کرونا بدون هیچ حامی رو به تعطیلی کامل می رود، افزود: در حوزه فیلم سازی و برخی دیگر از شقوق هنری می توان از ظرفیت فضای مجازی بهره برد اما تئاتر که هنری صحنه ای محسوب می شود جایگزینی ندارد.

سالن داران تئاتر باید ماهانه اجاره های 100 تا 200 میلیون تومانی بپردازند

آزادی خواه با یادآوری اینکه علاوه برهنرمندان تئاتر بسیاری از مشاغل در حاشیه این هنر نمایشی نیز امروز دچار ضرر و زیان شده اند، اضافه کرد: سالن های نمایش تئاتر اکثرا ً اجاره ای است لذا یکی از گروه هایی که در این برهه زمانی آسیب جدی می بینند، سالن دار هستند که باید اجاره های سنگین 100 تا 200 میلیون تومانی بپردازند.

وی اضافه کرد: از سوی دیگر بسیاری از مشاغل مرتبط با هنر صحنه ای تئاتر از جمله طراحان صحنه و لباس، چهره پردازها و فروشندگان گیشه و همه و همه با تعطیلی کرونا از کار بیکار شده اند که ضرورت دارد وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به عنوان عضوی از کابینه دولت راهکاری داشته باشد.

صندوق حمایت از هنرمندان پشتوانه مالی قوی ندارد

آزادی خواه با تأکید بر اینکه قطعا کمیسیون فرهنگی از راهکارهای حمایتی وزارت فرهنگ و مجموعه دولت از فعالان حوزه تئاتر حمایت خواهد کرد، افزود: در چنین شرایطی بیمه ها و صندوق حمایت از هنرمندان می تواند به کمک هنرمندان بیاید.

این نماینده مردم در مجلس با اشاره به اینکه صندوق حمایت از هنرمندان پشتوانه قوی مالی ندارد، افزود: در این شرایط دولت می تواند اعتباری ویژه کرونا برای صندوق جهت حمایت از هنرمندانی که ضررهای جدی دیده اند در نظر گیرد.

کرونا مانند زلزله یک حادثه است / بیمه جبران خسارت کند

وی یادآور شد: البته بیمه ایران که بیشتر هنرمندان تئاتر تحت پوشش آن هستند عنوان می کند که فقط در حادثه به جبران خسارت فرد هنرمند می پردازد ولی باید پذیرفت که کرونا نیز یک حادثه است و بیمه هنرمندان امروز باید فریاد هنر تئاتر برسد.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس تصریح کرد: همانطور که طی سالیان گذشته بیمه در حادثه زلزله بم و زلزله کرمانشاه به کمک هنرمندان آسیب دیده آمد، امروز نیز بیمه باید تا حدی خسارات وارده ناشی از کرونا به هنرمندان را جبران کند؛ این موضوع حتی در مشاغل کارگری هم صدق می کند./

پایان پیام

لینک خبر :‌ خانه ملت
خبرگزاری میزان- مدیر روابط عمومی مرکز هنرهای نمایشی گفت: برخی مجموعه ها در حال حاضر آغاز به فعالیت کرده اند، این اقدام و فعالیت به هیچ وجه از سوی مرکز هنرهای نمایشی مورد قبول نبوده و تخلف محسوب می شود.

تاریخ انتشار: 07:00 - 31 فروردین 1399

- کد خبر: 613629
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۱/۳۱

محسن حسن زاده مدیر روابط عمومی مرکز هنرهای نمایشی در گفت وگو با خبرنگار گروه فرهنگی خبرگزاری میزان، پیرامون احتمال زمان بازگشایی تماشاخانه های تئاتر در تهران گفت: در حال حاضر هیچ پیش بینی نمی توان کرد، مرکز هنرهای نمایشی به دستورات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مبتنی بر مبارزه با کرونا عمل کرده و از این به بعد هم روند کارمان براساس دستورالعمل های صادره از وزارتخانه است.

وی در همین راستا ادامه داد: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با مشورت ستاد ملی مبارزه با کرونا نسبت به بازگشایی دوباره سالن های نمایشی نظر خواهد داد و مرکز هنرهای نمایشی نیز به عنوان زیرمجموعه وزارت ارشاد به اطلاعیه های واصله از این وزارتخانه عمل می کند.

بیشتر بخوانید: برای مشاهده آخرین اخبار تئاتر طی هفته جاری اینجا کلیک کنید

این مسئول تئاتر درباره آغاز فعالیت برخی پلاتوهای تمرین تئاتر اظهار کرد: برخی مجموعه ها در حال حاضر آغاز به فعالیت کرده اند، این اقدام و فعالیت به هیچ وجه از سوی مرکز هنرهای نمایشی مورد قبول نبوده و تخلف محسوب می شود. همچنین این مرکز تاکنون هیچ اطلاعیه ای پیرامون بازگشایی تماشاخانه های تئاتر و یا پلاتوهای تمرینی صادر نکرده است.

وی درباره شیوه بازگشایی سالن های تئاتر با رعایت اصول بهداشتی اضافه کرد: بازگشایی تماشاخانه های تئاتر به طور مسلم براساس پروتکل های بهداشتی و ایمنی صادره از سوی وزارت بهداشت صورت خواهد پذیرفت.

مدیر روابط عمومی مرکز هنرهای نمایشی درباره جبران خسارات وارده بر اهالی تئاتر اظهار کرد: مرکز هنرهای نمایشی و در راس آن قادر آشنا ریاست این مرکز تمامی پیش بینی های لازم پیرامون جبران خسارات وارده بر اهالی تئاتر را کرده است. قرار بر این است که بسته حمایتی ویژه برای اهالی تئاتر در نظر گرفته شود.

حسن زاده در همین رابطه خاطرنشان کرد: این طرح حمایتی طی یک نامه از سوی مرکز هنرهای نمایشی به وزارت ارشاد ارسال شده است، بنابراین اگر اتفاقی بیفتد مبتنی بر درخواست ما خواهد بود، البته در نهایت چگونگی عمل کردن به این طرح با تصمیم گیری قادر آشنا پس از قبول آن توسط وزارت ارشاد به اطلاع همگانی خواهد رسید.

انتهای پیام/

لینک خبر :‌ میزان
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۱/۳۱ سایت های دیگر : خبرگزاری جمهوری اسلامی اقتصاد آینده روزنامه وارش

کرونا به همه اقشار و صنوف آسیب و خسارات زیادی وارد کرد، اما در برخی از گروه ها و رسته های شغلی این خسارت و آسیب به مراتب بیشتر و عمیق تر است. مانند فعالیت های شغلی حوزه فرهنگی و هنر که در شرایط عادی هم وضعیت چندان مساعدی ندارند، چه برسد به این که با تعطیلی اجباری مواجه شوند و طی چند هفته هر چه که در چند سال برای جذب مخاطب و هنرجو رشته بودند پنبه شود.

از سرگیری فعالیت آموزشگاه ها

ستاد ملی مقابله با کرونا هفته گذشته در دومین گام از سرگیری فعالیت کسب و کارها اعلام کرد که فعالیت های صنفی با ریسک کمتر در صورت رعایت طرح فاصله گذاری اجتماعی، می توانند از 30 فروردین فعالیت خود را از سر بگیرند. در بین این گروه های شغلی آموزشگاه های آزاد هنری هم با در نظر گرفتن یک سری پروتکل های ضروری مجاز به آغاز فعالیت شدند.

در بخشنامه دفتر برنامه ریزی و آموزش های هنری وزارت فرهنگ و ارشاد عنوان شده که فعالیت آموزشگاه های آزاد هنری مشروط بر رعایت کردن نکاتی مانند دریافت کد رهگیری از سامانه وزارت بهداشت، رعایت پروتکل های بهداشتی ستاد ملی مقابله با ویروس کرونا مانند ضدعفونی مداوم تجهیزات و مکان مورد استفاده، برگزاری کلاس های یک نفره (استاد – شاگرد) با رعایت پروتکل های بهداشتی و ممنوعیت برگزاری کلاس های گروهی و جلوگیری از حضور همراهان هنرجو در داخل آموزشگاه مجاز به از سرگیری فعالیت آموزشی هستند. همچنین بیان شده که استفاده از ظرفیت فضای مجازی برای آموزش آنلاین نیز به این مراکز توصیه شده است. ضمن این که شهریه کلاس های آنلاین باید 20 درصد کمتر از کلاس های حضوری باشد.

بخشنامه قابل اجرا نیست

اما این بخشنامه از نگاه مدیران آموزشگاه های آزاد هنری چندان قابل اعتنا و اعتماد نیست. بسیاری از این افراد معتقدند آموزشگاه های آزاد هنری حتی با اجرای این بخشنامه هم از بحران مالی ایجاد شده خارج نمی شوند و دولت باید برای توقف استمرار بحران مالی در قشر هنرمندان و آسیب وارد شدن به بدنه اقتصاد هنر چاره ای اساسی بیندیشد.

فاطمه پری نژاد مدیر آموزشگاه و نگارخانه هنری هفت آینه در ساری خصوصی برگزار شدن همه کلاس ها را امری غیرممکن می داند و معتقد است که برگزاری کلاس های یک نفره هم از نظر مالی در توان بسیاری از خانواده ها نیست و هم برای مربی و آموزشگاه این امکان وجود ندارد که یک مبحث را برای 15 هنرجو به صورت انفرادی توضیح دهد.

او با بیان این که بخشنامه ارائه شده نوعی رفع مسئولیت نسبت به آموزشگاه های آزاد هنری است و امکان عملی شدن ندارد می گوید: کاملا مشهود است که شیوع کرونا کماکان ادامه دارد و در این شرایط خانواده ها حتی حاضر به فرستادن فرزندان خود به کلاس های یک نفره هم نیستند. ضمن این که اگر هم آن ها حاضر باشند ما نمی توانیم روی جان هنرجوها خطر کنیم و بگوییم به کلاس بیایند. حتی اگر کلاس یک نفره باشد.

این مدرس طراحی و نقاشی می افزاید: انتقادم را در یک گروه مجازی به یکی از مسئولان وزارت فرهنگ و ارشاد هم منتقل کردم. بسیاری از همکاران من چنین دیدگاهی دارند. به همین دلیل با وجود صدور بخشنامه آموزشگاه های خود را باز نکردند و کماکان به وضعیت دو ماه اخیر فعالیت می کنند. ما نیز برای تعدادی از هنرجویان که مایل به ادامه آموزش به صورت مجازی بودند کلاس های آنلاین را برپا می کنیم. اما نباید فراموش کرد که شرایط اقتصادی بسیاری از خانواده ها ضعیف شده و طبیعتاً در چنین شرایطی قید به کلاس فرستادن فرزندشان را می زنند.

چالش اجاره بدون درآمد

پری نژاد به اجاره بهای آموزشگاه نیز به عنوان یک نگرانی مهم در بین مدیران آموزشگاه نیز اشاره می کند و می گوید: من و برخی از همکاران مالک بنای آموزشگاه و گالری مان هستیم و دست کم دغدغه اجاره ماهانه را نداریم. اما برای بقیه آموزشگاه هایی که در مکان استیجاری فعالیت می نند آیا این طرح و بخشنامه اثرگذار است؟

واقعیت این است که بسیاری از آموزشگاه های فرهنگی و هنری استیجاری هستند و به صورت درآمد-هزینه مدیریت می شوند. در این مراکز حتی تعطیلی کمتر از یک هفته ای نیز چالش های اقتصادی ایجاد می کند. بنابراین تردیدی نیست که برخی از این آموزشگاه ها اکنون پس از 2 ماه بیکاری و تعطیلی قید فعالیت را زده اند یا کم کم به تعطیلی آموزشگاه و تحویل ملک خود فکر می کنند.

این موضوع را محمود کاظمیان مدیر آموزشگاه و گالری هنر ساری نیز تأیید می کند و به خبرنگار ایرنا می گوید: اگر این وضعیت ادامه داشته باشد باید منتظر تعطیلی بسیاری از آموزشگاه های آزاد هنری باشیم.

وی می افزاید: درآمد آموزشگاه های هنری تقریبا به صفر رسیده و هزینه ها برای این مراکز به ویژه آن ها که استیجاری هستند کماکان ثابت است. درست است که بحران فراگیر و سراسری است. اما آموزشگاه های هنری با چالش های بیشتری مواجه می شوند.

نگاه یکسان بخشنامه ای و شرایط نابرابر

این مدرس هنر و نقاشی درباره از سرگیری فعالیت آموزشگاه بر اساس بخشنامه صادر شده اظهار می کند: از هفته گذشته آماده سازی و تغییر فضای آموزشگاه را آغاز کردم و کلاس ها را آماده کردم تا این هفته کار آموزش را آغاز کنم. ظرفیت کلاسی که در حالت عادی گنجایش حضور 30 هنرجو داشت را به 5 نفر کاهش دادم و محل نشستن هر هنرجو را هم با پارتیشن جدا کردم. در یک کلاس 2 صندلی قرار دادم و در کلاسی دیگر هم برای 4 هنرجو امکانات قرار داده شد. اما طبیعتا این امکان برای آموزشگاه من که فضای بیشتری دارد فراهم است و بسیاری از آموزشگاه ها چنین شرایطی را ندارند.

کاظمیان خاطرنشان می کند: برگزاری کلاس ها با رعایت نکات بخشنامه ای عنوان شده غییرممکن نیست. اما نکته اینجاست که با کاهش ظرفیت کلاس ها، از تعداد هنرجویان کاسته می شود و در نهایت مربیانی که در این آموزشگاه فعالیت می کردند بیکار می شوند. در گالری هنر ساری 9 نفر مشغول فعالیت بودند که با ساختار جدید عملا حذف می شوند. چون تعداد هنرجوها زیاد نیست. من ممکن است با همان چند هنرجو و با توجه به مالکیت بنا بتوانم امور خودم را پیش ببرم. اما نگران شرایط شغلی و درآمدی مربیان و کارکنان این آموزشگاه آزاد هنری هستم.

مخالفت خانواده ها؛ کاهش تعداد هنرجو

بی تردید مدرسان هنر روزهای سخت تری را در پیش خواهند داشت و با کاهش تعداد هنرجویان مواجه می شوند. این موضوع دور از ذهن نیست که خانواده ها با حضور فرزندان شان حتی در کلاس های یک نفره مقاومت کنند. عده ای به دلیل پیشگیری از ابتلای فرزندشان به بیماری و عده ای هم بر اثر فشارهای اقتصادی ناچار به این تصمیم و حذف آموختن هنر از سبد خانوار هستند.

روحا تیموری مدیر گالری و آموزشگاه هنری روحا در بابل نیز معتقد است که خانواده ها از حضور فرزندان خود در آموزشگاه ها حتی در صورت رعایت مسائل بهداشتی جلوگیری خواهند کرد و استقبال از کلاس های هنری کاهش می یابد.

او می افزاید: در حال آماده سازی فضای آموزشگاه برای از سرگیری فعالیت ها از یکم اردیبهشت هستیم. اما بسیاری از والدین می گویند حتی اگر مدارس نیز باز شوند تا زمان عادی شدن وضعیت حاضر به فرستادن فرزندان شان به مدارس نیستند. بنابراین باید منتظر شرایط سخت تری در آموزشگاه های آزاد هنری باشیم.

مدیر گالری و آموزشگاه آزاد هنری روحا به متوقف شدن برگزاری نمایشگاه های هنری نیز اشاره دارد و می افزاید: بخشی از درآمد گالری های آموزشی فروش آثار در نمایشگاه هاست. اسفند گذشته و فروردین امسال هیچ نمایشگاهی نتوانستیم برگزار کنیم و کماکان نیز امکان برگزاری نمایشگاه وجود ندارد. این وضعیت سبب شده بسیاری از آثاری که روی فروش آن ها حساب می کردیم نیز فروخته نشوند. به همین دلیل از نظر درآمدی فشار زیادی به این مراکز وارد شده است.

تیموری از کم توجهی نسبت به این مراکز فرهنگی و هنری انتقاد می کند و می گوید که با وجود معاف از مالیات بودن این مجموعه ها، دارایی برای دریافت مالیات به این مراکز مراجعه می کند. او می افزاید: وقتی در شرایط عادی با این چالش ها مواجه بودیم، طبیعی است که در شرایط بحرانی وضعیت بدتری داشته باشیم.

لزوم پرداخت تسهیلات

برخی مدیران آموزشگاه های آزاد هنری بر این باورند که دولت در صورتی که دغدغه ای برای مشاغل فرهنگی و هنری دارد باید از حالا به فکر حمایت های مالی و تسهیلاتی از این قشر باشد.

ملاحت رحیم پور مدیر نگارخانه هنری آموزشی نوران قائمشهر نیز به کاهش تعداد هنرجویان و ثابت بودن هزینه های جاری آموزشگاه ها اشاره دارد و می گوید: برای مجموعه آموزشی ما که از نظر فضا با داشتن 3 سالن، یک کارگاه و یک حیاط نسبتاً بزرگ محیط تقریبا مناسبی دارد هم کاهش تعداد هنرجو به شکل چشمگیری رخ داده است. طبیعی است که آموزشگاه های کوچکتر و آپارتمانی با مشکلات بیشتری مواجه می شوند. خودم اگر فضای مناسب نداشتم قطعا اقدام به ازسرگیری کار آموزش نمی کردم.

وی می افزاید: با وجود بزرگ بودن سالن ها و فراهم کردن تمهیدات بهداشتی برای ضدعفونی محوطه و سالن های آموزش اعلام کردم که در هر سالن فقط یک هنرجو می تواند حضور داشته باشد. ضمن این که از هنرجویان خواستم در صورت حضور حتما با ماسک و دستکش حضور یابند. برای کودکان هم کلاس های مجازی را تدارک دیده ایم. اما نکته اینجاست که می دانیم استقبال بسیار کمی خواهد شد.

این مدرس هنر خلاق کودکان می گوید: وزارت فرهنگ و ارشاد باید فکری برای حمایت از آموزشگاه های آزاد هنری کند. زیرا بسیاری از این اماکن استیجاری هستند و در صورت حمایت نشدن تعطیل خواهند شد.

بی توجهی به آموزشگاه های تئاتر

شرایط برای هر دسته از آموزشگاه های هنری در شاخه های تجسمی، نمایشی و موسیقی متفاوت است و هر کدام شان به نوعی زیان دیده اند و با این بخشنامه صادر شده نمی توانند به 50 درصد شرایط عادی هم برگردند. البته مدیران آموزشگاه های آزاد هنرهای نمایشی بر این باورند که بخشنامه صادر شده برای از سرگیری فعالیت آموزشگاه های آزاد هنری هیچ سنخیتی با شرایط این مراکز ندارد.

محسن اردشیر مدیر و مدرس آموزشگاه ها آزاد بازیگری خانه پدری هنرمندان در آمل بر این باور است که مسئولان در بخشنامه صادر شده هیچ برنامه ای برای آموزشگاه های بازیگری و تئاتر ارائه ندادند و در این بلاتکلیفی مدیران این مراکز روز به روز بر میزان زیان و خسارت شان افزوده می شود.

وی با بیان این که استمرار این وضعیت ورشکستگی و تعطیلی بسیاری از آموزشگاه های آزاد هنرهای نمایشی را در پی دارد، اظهار می کند: در بخشنامه عنوان شده که کلاس ها به صورت یک نفره برگزار شود. در حالی که ماهیت کلاس های بازیگری و تئاتر به گروهی برگزار شدن آن است. در موسیقی روال برگزاری کلاس ها یک نفره است. در هنرهای تجسمی هم این امکان وجود دارد. اما در تئاتر چطور کلاس یک نفره برگزار کنیم؟ برای کلاس تئاتر حتی استفاده از فضای مجازی هم کاربردی نیست زیرا هنرجو باید در محیط و جمع مبانی بازیگری را بیاموزد.

این مدرس و کارگردان تئاتر می افزاید: حتی اگر امکان برگزاری برخی کلاس ها وجود داشته باشد از نظر هزینه چطور برای مدرس و آموزشگاه باید مقرون به صرفه باشد که با همان شهریه یک موضوع را جداگانه برای 15 نفر آموزش دهد؟

اردشیر معتقد است که دولت باید از حالا به فکر پرداخت تسهیلات کم بهره بلندمدت به آموزشگاه های آزاد هنری باشد تا بخشی از زیان وارد شده و خساراتی که در ماه های آتی به واسطه کاهش تعداد هنرجو به این مراکز وارد می شود را جبران کند.

او خاطرنشان می کند: هزینه اجاره آموزشگاه و پلاتو برای ما ماهانه 6 میلیون تومان است. این دو ماه را با سختی گذراندیم و نمی دانیم در ماه های آتی چه وضعیتی قرار پیش بیاید. حاصل سال ها تلاش برای جلب مخاطب و اعتماد جامعه به منظور آموزش هنر و اشتغال زایی در این عرصه در حال از دست رفتن است و هیچ آینده ای را نمی توان متصور شد. مگر این که دولت برنامه روشنی برای حمایت از این اقشار داشته باشد.

کاهش درآمد آموزشگاه ها

اظهارات اردشیر درباره مقدور نبودن برگزاری کلاس های یک نفره برای هنرهای نمایشی را عباس ابوالحسنی مدرس و کارگردان باسابقه تئاتر مازندران نیز تأیید می کند و می گوید: شاید برای آموزشگاهی مانند آموزشگاه موسیقی یک نفره برگزار شدن کلاس ها با رعایت پروتکل های بهداشتی امری عادی باشد. اما برای آموزشگاه های هنرهای نمایشی و بازیگری مقدور نیست. از یک سو برگزاری کلاس ها به صورت گروهی خطر بالایی دارد و از سوی دیگر نمی توانیم کلاس ها را انفرادی برگزار کنیم.

وی به کاهش هنرجویان نیز اشاره می کند و می افزاید: حتی اگر در خوشبینانه ترین حالت کلاس ها برگزار شود هم با کاهش محسوس و چشمگیر هنرجویان مواجهیم. پیش بینی ما این است که دست کم 50 درصد هنرجوها حتی پس از عادی شدن وضعیت به کلاس ها نیایند. چون برخی خانواده ها آسیب های مالی زیادی دیدند. برخی خانواده ها هم حاضر به فرستادن فرزندشان به آموزشگاه در شرایط کنونی نیستند.

مدیر آموزشگاه هنرهای نمایشی ابوالحسنی بابل با اشاره به چالش های مالی شدیدی که برای این قبیل مراکز پیش آمده می گوید: همین حالا با مشکلات عمیق مالی مواجهیم. از یک سو ناچار شدیم شهریه هنرجویان را برگردانیم و از سوی دیگر حقوق پرسنل و اجاره ماهانه را باید می پرداختیم. در دو ماه اخیر بدون این که دریافتی مالی داشته باشیم، 8 میلیون تومان اجاره آموزشگاه را پرداختیم.

بیکاری کارکنان مراکز فرهنگی

ابوالحسنی به بیکار شدن کارکنان این مراکز نیز اشاره دارد و اظهار می کند: مشکل این جاست که متأسفانه مسئولان ما تئاتر را شغل نمی دانند. در آموزشگاه من 7 نفر مشغول کار بودند و حقوق می گرفتند و به نوعی امرار معاش شان از این مرکز انجام می شد. این افراد بیمه هنرمندان هستند و متأسفانه از افراد زیر پوشش این بیمه حمایتی برای پرداخت مقرری بیمه بیکاری نمی شود.

وی می افزاید: معضلات زیادی وجود دارد که متأسفانه مدیران فرهنگی آن ها را خیلی جدی نگرفتند و با بخشنامه هایی که کارکرد عملی ندارد بر واقعیات چشم بستند. به هر حال دولت بودجه هایی برای حوادث غیرمترقبه و حمایت از مشاغل مختلف در شرایط بحرانی دارد. کمترین انتظار این است که به این مراکز تسهیلات کم بهره و بلندمدت و با تنفس یک ساله پرداخت شود تا بتوانند روی پای خود بایستند.

هرچند که گفته می شود آموزشگاه های موسیقی شرایط بهتری نسبت به سایر آموزشگاه ها دارند و امکان برگزاری کلاس ها به صورت یک نفره در این آموزشگاه ها وجود دارد، اما مسائل اقتصادی موجود و کاهش تعداد هنرجویان بر این مراکز نیز تاثیر منفی گذاشته و برخی از آن ها را در آستانه تعطیلی قرار داده است.

بی میلی آموزشگاه های موسیقی برای بازگشایی

محسن بافنده رهبر ارکستر فیلارمونیک مازندران و مدیر آموزشگاه های موسیقی سونات ساری و قائمشهر یکی از فعالان حوزه موسیقی در مازندران است که اعتقاد دارد بخشنامه صادر شده با وجود فراهم بودن شرایط برگزاری کلاس های یک نفره به این مراکز کمک زیادی نمی کند.

او می گوید: با این که از دیروز می توانستیم فعالیت آموزشگاه ها را از سر بگیریم، در مشورتی که با مدیران سایر آموزشگاه های موسیقی ساری داشتیم به این نتیجه رسیدیم که تا دو هفته دیگر صبر کنیم و ببینیم وضعیت شیوع بیماری چگونه خواهد شد.

این مدرس موسیقی می افزاید: برای بازگشایی احتمالی آموزشگاه برنامه های لازم مانند تغییر چیدمان و ساعت کلاس ها و تهیه محلول های ضدعفونی کننده و ماسک و دستکش را انجام دادیم. اما بسیاری از خانواده ها حاضر نیستند فرزندشان را به کلاس موسیقی بفرستند. برخی ها به دلیل مسائل مالی پیش آمده در جامعه و برخی دیگر هم از ترس ابتلای فرزندشان به بیماری. ما هم به آن ها حق می دهیم. در همین آموزشگاه بیشتر از 50 درصد هنرجویان کلاس های خود را لغو کردند.

بافنده با بیان این که فرهنگ و هنر در فشارهای اقتصادی نخستین بخشی است که از اولویت خانواده ها حذف می شود، می گوید: با این که یکی از آموزشگاه های موفق در زمینه برگزاری کلاس های آنلاین هستیم، کمتر از یک سوم هنرجوها از این کلاس ها استقبال کردند.

فراتر از بخشنامه

به گفته این مدرس موسیقی برخی آموزشگاه به فکر تعطیلی کامل افتاده اند و یکی از آموزشگاه های مرکز استان نیز محل آموزشگاه را به دلیل فشار مالی و ناتوانی در پرداخت اجاره تحویل مالک داده است.

وی می افزاید: با توجه به این که در ساری و قائمشهر آموزشگاه ما دایر است هر ماه حدود 9 میلیون تومان اجاره می پردازیم. اجاره اسفند و فروردین را با وجود قطع شدن درآمدها و به امید عادی شدن شرایط در جامعه پرداختیم. اما وضعیت کماکان بحرانی است. با این شرایط شاید ناچار به تعطیلی یا تعلیق دست کم یکی از آموزشگاه ها باشیم. این اتفاق دیر یا زود برای بسیاری از آموزشگاه های موسیقی می افتد. مسئولان استان و کشور باید فکری فراتر از بخشنامه ها به حال این مراکز فرهنگی و حمایت از آن ها کنند.

خسارت های وارد شده به حوزه فرهنگ و هنر طی هفته های اخیر بسیار سنگین بوده و کماکان نیز بر میزان این خسارات افزوده می شود. مدتی پیش مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران اعلام کرد که در بازه زمانی 20 اسفند تا 20 فروردین به حوزه فرهنگ و هنر مازندران دست کم 25 میلیارد تومان خسارت وارد شد که این رقم در هفته های پیش رو بیشتر نیز خواهد شد.

شرایط مبهم فرهنگ و هنر

عباس زارع اظهارات همه مدیران آموزشگاه های آزاد هنری را تأیید می کند و می گوید: ما نیز مانند همه این هنرمندان نگران آینده خانواده فرهنگ و هنر هستیم. به هر حال کشور و تمام دنیا در شرایط خاصی قرار دارد و این وضعیت آسیب زیاید به همه صنوف وارد کرده است. اما جامعه فرهنگ و هنر شکننده تر از سایر صنوف است.

این مسئول برگزاری کلاس های گروهی هنری را وابسته به عادی شدن شرایط آموزش در مدارس کشور می داند و می افزاید: تا زمانی که مدارس به حالت عادی برنگردد و آموزش روی ریل عادی خودش قرار نگیرد، برگزاری کلاس های آموزشی هنری هم برای خانواده ها توجیه پذیر نیست.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران خاطرنشان می کند: بخش زیادی از فعالیت های آموزشی و حتی اقتصادی فرهنگ و هنر به گروهی بودن وابسته است. برپایی نمایشگاه در گالری ها، اجرای نمایش، تمرین تئاتر، برگزاری کنسرت و بسیاری از اقدامات دیگر وابسته به فعالیت گروهی هستند. اما شرایط کنونی سبب شده که همه این فعالیت ها متوقف شود که هم در بخش آموزش و هم در حوزه اجرا اقتصاد هنر را با چالش جدی مواجه کرده است.

پیگیری حق بیمه و تسهیلات کم بهره

زارع با اشاره به استقبال نکردن آموزشگاه های آزاد هنری از بازگشایی برای از سرگیری فعالیت می گوید: به هر حال خانواده ها هنوز حاضر به فرستادن فرزندشان به آموزشگاه ها نیستند. از سوی دیگر خود مدیران آموزشگاه ها نیز ریسک برگزاری کلاس ها را حتی به صورت انفرادی نپذیرفتند. چون هنوز آمارهای شیوع و ابتلا نگران کننده است و به وضعیت عادی نرسیدیم.

این مسئول درباره تقاضای تسهیلات مناسب برای آموزشگاه های آزاد هنری اظهار می کند: یکی از پیگیری های ما پرداخت حق بیمه افراد زیر پوشش بیمه هنرمندان توسط دولت تا خرداد است که در وزارتخانه در حال بررسی است. برای جبران بخشی از زیان ها نیز تقاضای تسهیلات کم بهره برای واحدهای زیر مجموعه فرهنگ و ارشاد را مطرح کردیم. در این زمینه تصمیم های ملی باید گرفته شود.

دغدغه پساکرونا

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران چالش مهم اقتصاد هنر را بازگشتن به شرایط عادی در دوران پساکرونا می داند و می افزاید: بسیاری از صنوف پس از پایان ماجرای کرونا می توانند خیلی زود به حالت عادی درآمدی برگردند. اما صنوف فرهنگی و هنری به دلیل در اولویت نبودن در سبد هزینه های خانوار تا مدت ها پس از کرونا هم با چالش های اساسی مواجه هستند. حتی اگر همین امروز اعلام شود کرونا در ایران ریشه کن شد، قطعا شرایط در آموزشگاه های آزاد هنری عادی نمی شود.

زارع با بیان این که در مجموع نمی توان شرایط مساعدی برای جامعه فرهنگ و هنر در هفته ها و ماه های آتی متصور شد، می گوید: دغدغه پساکرونا در جامعه فرهنگ و هنر برای ما یکی از نگرانی های اصلی است. آسیب های مالی در این قشر بسیار زودتر از سایر صنوف خود را نشان می دهد. نگرانی های خود را به استانداری و وزارتخانه انتقال دادیم و در انتظار اتخاذ تصمیم های اثرگذار هستیم. به هر حال همه استان ها با این وضعیت مواجه هستند و باید با عزمی ملی تصمیمی فراگیر برای جامعه فرهنگ و هنر اتخاذ شود.

اظهارات همه این هنرمندان و مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران نشان می دهد که حال و روز جامعه فرهنگ و هنر مساعد نیست و بسیاری از آموزشگاه ها ممکن است در صورت استمرار این وضعیت که چندان هم دور از ذهن نیست با تعطیلی مواجه شوند. اتفاقی که تعداد زیادی شغل در عرصه هنر را از بین می برد. با این شرایط زخم عمیق کرونا بر پیکره فرهنگ و هنر همچنان عمیق تر می شود و باید منتظر روزهای سخت فرهنگ و هنر در کشور باشیم.

انتهای پیام

لینک خبر :‌ جماران
همزمان با دومین شب از برگزاری کنسرت های آن لاین،گروه وزیری به سرپرستی کیوان ساکت، در تالار وحدت خالی از جمعیت، کنسرتی برای هزاران نفر از طریق شبکه های مجازی برگزار کردند.

تالار وحدت تهران، شنبه شب (30 فروردین ماه 99)، ساعت 21، میزبان کنسرت آن لاین گروه وزیری به خوانندگی وحید تاج بود. این کنسرت هم زمان با پخش از تلویزیون تعاملی تیوا، از صفحه اینستاگرام بنیاد رودکی، صفحه اینستاگرام شخصی کیوان ساکت و چند پلتفرم دیگر پخش شد.

من قطره ای در دریای هنر ایران هستم

کیوان ساکت بیش از آغاز این برنامه در سخنانی گفت: هنر ایران مانند اقیانوسی بی انتهاست و من خود را در این دریای بیکران قطره ای بیش نمی بینم.

در کنسرت گروه وزیری به سرپرستی کیوان ساکت، تماشاگران این برنامه شاهد تکنوازی سه تار کیوان ساکت بودند و بعد از آن قطعات هامون، یادگار خون با شعری از هوشنگ ابتهاج، خاک وطن با شعری از وحید موحد و قطعه باران اجرا شد.

هنرمندانی که در این اجرا کیوان ساکت که علاوه بر سرپرستی گروه تار و سه تار نواخت و وحید تاج خواننده گروه را همراهی کردند عبارت بودند از: محمد دلنوازی نوازنده عود، سروش عازمی خواه نوازنده پیانو، اشکان مرادی نوازنده کمانچه، علی فربودنیا نوازنده نی، سالار زمانیان نوازنده تار، کیارش ساکت نوازنده شورانگیز، یحیی علوی نوازنده سنتور، سیاوش ساکت نوازنده تنبک و مهدی غلامی نوازنده دف.

وحید تاج خواننده موسیقی ایران در بخشی از این برنامه گفت: توفیق در موسیقی و خوانندگی بیش از هرچیز تمرین و ممارست و ثبات قدم می خواهد.

وی افزود: این راه، راه سختی است و جز با عزم راسخ و ثبات قدم توفیق در این راه ممکن نیست. بقول معروف رهرو آن نیست که گهی تند و گهی خسته رود. رهرو آنست که آهسته و پیوسته رود.

مبارزه با کرونا روی خط نت

از نخستین روزهای انتشار خبر شیوع ویروس کرونا در ایران و لزوم قطع زنجیره انتقال این ویروس، لغو برنامه های فرهنگی و هنری از جمله کنسرت های موسیقی از طرفی و از سوی دیگر در خانه ماندن و خانه نشینی، از راه های بسیار مهم برای تسریع قطع این زنجیره انتقال مطرح شد. خانه نشینی طولانی مدت تبعات و الزاماتی دارد و تلطیف اذهان با استفاده از محصولات فرهنگی یکی از الزامات برای کاستن از تبعات منفی تلقی می شود.

در همین راستا هنرمندان موسیقی از نخستین روزهای آغاز خانه نشینی مردم که همزمانی آن با شب های عید نوروز آن را سخت تر کرده بود، با حضور فعال در فضای مجازی موفق شدند تا خود را بعنوان مبارزان خط مقدم جنگ با کرونا از سنگر فرهنگ معرفی کنند.

برگزاری کنسرت های آن لاین و رایگان نوروزخانه با همت شهرداری تهران و مساعدت دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، انتشار رایگان قطعات موسیقی در فضای مجازی و برگزاری اجراهای تکنوازی و کنسرت به صورت آنلاین و استفاده هنرمندان موسیقی از صفحات شخصی خود در فضای مجازی برای اطلاع رسانی، تشویق مردم به در خانه ماندن از طریق فضای مجازی از جمله اقدامات هنرمندان موسیقی در این ایام بوده است.

شیوع عالمگیر ویروس کرونا در جهان باعث شده که اقدام به برگزاری کنسرت های آنلاین به ایران محدود نباشد و بسیاری از هنرمندان جهان از طریق فضای مجازی اقدام به برگزاری کنسرت های آن لاین و یا اجرای همزمان گروهی در اینترنت پرداخته اند. از جالب توجه ترین این اقدامات می توان به کلیپ تاب خواهم آورد اثر مشترک هنرمندان موسیقی اسپانیا، اجرای آن لاین ارکستر ملی فرانسه، اجرای آن لاین ارکستر ملی ایران، اجرای آن لاین آندره آ بوچلی در روز عید پاک در کلیسای جامع میلان، کنسرت پرواز همای و گروه وزیری در تالار وحدت تا کنون بوده است.

در ادامه این اقدامات برای تلطیف اذهان مردمی که خردمندانه و به قصد قطع زنجیره انتقال کرونا خانه نشینی را انتخاب کرده اند، بنیاد فرهنگی هنری رودکی با همکاری و مشارکت تلویزیون تعاملی تیوا، دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و همراهی هنرمندان، با توجه به عدم امکان حضور تماشاگران در تالارهای این بنیاد، مجموعه کنسرت های آن لاینی را برنامه ریزی کرده است که نخستین شب آن به اجرای پرواز همای و دومین شب آن به اجرای گروه وزیری به سرپرستی کیوان ساکت و خوانندگی وحید تاج اختصاص یافت. این اجراها به پیشنهاد هنرمندان و بدون دریافت هزینه به روی صحنه می روند.

لینک خبر :‌ شبکه اینترنتی آفتاب
خانه موسیقی ایران به دلیل شیوع بحران کرونا و بحران پیش آمده در بیانیه ای عنوان کرد اگر همدلی و مساعدت مسئولان نباشد کسی را یارای مقاومت در این موج سهمگین رنج و نابسامانی نیست.

به گزارش افکارنیوز ،

بیانیه این نهاد صنفی با تاکید بر مطالبات صنفی هنرمندان در شرایط بحران شیوع ویروس کرونا و دغدغه معیشتی جدی اهالی موسیقی منتشر شد.

در این بیانیه آمده است:

اخبار فرهنگ و هنر - روزگار سخت و طاقت فرسایی را شاهدیم و بحران فزاینده ناشی از شیوع بیماری و تبعات آن، چنان صعب و سنگین است که اگر همدلی و مساعدت همگان و تدبیر و مدیریت مسئولان نباشد کسی را یارای مقاومت و پیروزی در مقابل این موج سهمگین رنج و نابسامانی نیست.

شرایط اجتماعی و اقتصادی و فشارهای موجود اگر چه همگانی و در سطح بین المللی است اما در یک نگاه کلی و منصفانه در می یابیم که شرایط هنرمندان به ویژه اهالی موسیقی بسیار اسفناک تر و شکننده تر از دیگر صنوف است. اهل موسیقی و فرهنگ به نیکی آگاهند که شرایط کنونی حاصل سوء مدیریت و مسایل مختلف و متعدد دیگری همچون تحریم های ظالمانه و مسایل فراملی و منطقه ای حادث شده است و تبعا انتظارات خود را در حد معقول و میسور مطرح می کنند و مهمتر از رسیدن و اخذ مطالبات به حق خود خواهان تحرک و واکنش مثبت و مناسب مسئولان مرتبط با امور هنری وزارت ارشاد هستند؛ امری که متاسفانه در دولت دوم تدبیر و امید به کلی مغفول بوده و اکثریت قریب به اتفاق هنرمندان از برکات یک مدیریت دلسوز و آگاه در این زمینه محروم و غالباً بی بهره مانده اند.

اینک که شرایط ویژه فعلی که بی کاری و تبعات سنگین اقتصادی را نیز به فعالان فرهنگی تحمیل کرده است این خلا بیش از پیش احساس می شود. خانه موسیقی به نمایندگی از قاطبه فعالان حوزه موسیقی کشور ضمن سپاسگزاری از وزیر محترم ارشاد به دلیل موافقت با پرداخت حق بیمه سه ماهه هنرمندان و برآورد خسارات و درخواست مطالبات هنرمندان از هیات دولت، اعلام می دارد که این اقدام به عنوان اولین قدم در حمایت از هنرمندان کشور قابل تقدیر است اما کافی نیست و ضرورت دارد تا در ادامه همراهی و حمایت از هنرمندان عزیز و موسیقیدانان فعال و هنرمندان ارزشمندی که به علل اشاره شده در شرایط فعلی بیکار شده و در مضایق شدید مالی و اقتصادی گرفتارند اقدامات بعدی و پیگیری مطالبات از هیات دولت را در دستور کار قرار دهد.

خانه موسیقی با تاکید و تایید مطالبات دیگر صنوف در خانه های هنر از جمله خانه تئاتر و خانه سینما شامل سه مورد مشخص ذکر شده:

1- تامین نیاز معیشتی همکاران در ایام بیکاری

2- توجه به زیان و عدم النفع تولیدکنندگان و فعالان هنری

3- تامین و پرداخت 6 ماهه سرانه درمان و حق بیمه تامین اجتماعی

مطالبات صنف موسیقی را پیگیری خواهد کرد.

در پایان خانه موسیقی به نمایندگی از صنف و اعضای خود ضمن اعلام آمادگی در همکاری و همیاری برای تدوین برنامه ریزی درست و اصولی جهت رسیدگی به مشکلات موسیقیدانان شریف کشور اعم از آموزشگاه ها، ناشران، گروه های موسیقی و به ویژه قشر محروم تر و آسیب پذیرترین این صنف نظیر فعالان موسیقی نواحی و مدرسان زحمتکش از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی خواستار پیگیری و رسیدگی جدی تر به امور اشاره شده است.

لینک خبر :‌ افکار نیوز

به گزارش روابط عمومی اداره کل هنرهای نمایشی رادیو ، آشنا ضمن اعلام این مطلب افزود:از شهرام کرمی که از هنرمندان نیک این مملکت و دوست من است تشکر می کنم و باید بگویم نسبت به دوره قبلی مدیریتم تجربه بیشتری دارم و تاتر را بهتر می شناسم اما در این زمان با کرونا و مشکلات عدیده ای که به وجود آورده مواجه هستیم که شرایط را سخت کرده است.
وی ادامه داد : بدون تعارف از زمانی که آمدم یکی از نکاتی که خدمت وزیر ارشاد عرض کردم این بود که باید مطالبات هنرمندان پرداخت شود و این حق مسلمشان است و خوشبختانه با مساعدتی که جناب آقای دکتر صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و همینطور دکتر حسینی معاون وزیر داشتند و با گفت و گوهای اولیه ای که انجام دادیم امیدواریم که این مطالبات پرداخت شود. البته بخشی از این مطالبات راکه مربوط به جشنواره فجر بود ،پرداخت کردیم و امیدواریم بتوانیم تا اواخر اردیبهشت ماه امسال ، کل مطالبات هنرمندان عزیز را تسویه کنیم و با خیالی آسوده برنامه ریزی دقیقی را انجام دهیم.
این مقام مسوول تآکید کرد: در مورد مشکلات مالی باید بگویم که همیشه مشکلات مالی گریبانگیر تئاتر بوده است ولی اگر یادتان باشد شش ماه که مانده بود من نباشم تمام مطالبات مالی تسویه شد.آن زمان هم تنها بیست درصد بودجه محقق شد و شرایط خوبی نبود ولی باورم بر این است که خدمت کردن به مردم نوعی افتخار برای بنده و امثال بنده است و مدیر باید تلاش کند تا از تمام این ظرفیت ها استفاده بکند.
مدیر کل هنرهای نمایشی گفت : در دوره گذشته توفیق داشتم به دلیل نقش و جایگاهی که تأتر و مشکلات آن دارد مستقیما با کمیسیون فرهنگی و با مجلس شورای اسلامی مستقیما ارتباط برقرار کنم و رفت و آمد زیادی از طرف نمایندگان مجلس شروع شد که ادامه هم پیدا کرد بنابراین این که یک مدیری بنشیند تا پول بیاید تقریبا در کشور ما در شرایط کنونی نشدنی است حتی در ادبیات دینی ما عبارتی وجود دارد که می گوید حق گرفتنی است نه دادنی بنابراین باید رفت تلاش کرد و به دست آورد.
آشنا خاطرنشان کرد: در کل بودجه فرهنگ و هنرهم نسبت به سایر حوزه ها کمتر است و درصدش، درصد قابل توجهی نیست . گرچه در سال های گذشته دولت ها تلاش کردند آن را افزایش بدهند اما همچنان ضعیف است بنابراین معتقدم در حوزه تئاتر وقتی مدیری سکان را به دست می گیرد دیگر شان و غیر شان وجود ندارد .خدمت کردن به مردم که شأن نمی خواهد .برای من سخت است که ببینم هنرمندی فروردین سال 98 کار کرده و من فروردین سال 99 حق و حقوقش را به او بدهم . این خوب نیست . باید زمان بندی کنیم و با توجه به مشکلات و متناسب با بودجه و امکاناتی که داریم برنامه ریزی منظمی داشته باشیم که نه مطالبه زیادی به وجود بیاید و نه اینکه مطالبه هنرمندان را با تأخیر پرداخت کنیم .
وی افزود: شرایط ،شرایط سخت و ویژه ای است ؛ امیدوارم با مساعدت جناب وزیر و آقای حسینی و همکاری هنرمندان و همدلی تشکل های صنفی نهادهایی که تأتر کار می کنند بتوانیم مشکلات فرهنگی –صنفی پشت سر بگذاریم .
آشنا گفت : در حال حاضر چند کار است که دچار مشکل شده است ، کارهایی که در حال انجام بود و تعطیل است ، کارهایی که قرار بود اردیبهشت و خرداد اجرا برود و در حال حاضر نمی شود و هنرمندانی که قرار بود کارهایشان را اجرا ببرند .در این خصوص از اتابک نادری که سابقه درخشانی در تاتر دارد خواستم تا با توجه به موضوع کرونا باهنرمندان ، گروهها و سالن ها تماس بگیرد تا بتوانیم از طریق مدیریت و گفتگو این مشکلات را حل کنیم .در این مورد از سالن ها وتماشاخانه های خصوصی نیز در شرایط بحرانی حمایت می کنیم و آنها را در بسته های حمایتی نیز در نظر گرفته ایم تا بتوانیم زودتر مساعدت دولت را بگیریم و با برنامه ریزی آن را انجام بدهیم .
قادرآشنا در پاسخ به اینکه تکلیف بسته های حمایتی چه زمانی مشخص می شود گفت : واقعا نمی دانم و معلوم نیست، و امیدوارم با دستور جناب رئیس جمهور ،زمان زیادی نبرد
این مقام مسوول تاکید کرد: با توجه به شرایط پیش آمده ، جشنواره هایی مانند تأتر عروسکی، تأتر خیابانی ،تأتر خیابانی مریوان و کودک و نوجوان به تعویق افتاده است و منتظریم ببینیم ستاد ملی با کرونا چه تصمیمی می گیردو ما داریم سناریوهای مختلفی را در نظر می گیریم که متناسب با آن جلو برویم.
وی افزود: حتما باید یک بازنگری جدید در ارتباط با تعداد ،تکثر و تعدد جشنواره ها داشته باشیم و به سمت کیفی کردن جشنواره ها برویم چرا که جشنواره ها با توجه به وضعیت کرونا به موقع برگزار نمی شوند و باید ببینیم که شرایط کرونا به چه سمتی می رود.
مدیر کل هنرهای نمایشی در پایان گفت : به عنوان متولی عرصه هنر منتظریم بیمه بیکاری هنرمندان اتفاق بیفتد منتها تعریف از مشاغل باید متناسب با تعریف در وزارت کار و امور اجتماعی صورت بگیرد و یا اینکه تعریف جدیدی از مشاغل فرهنگی – هنری داشته باشیم و باید ببینیم تجارب دنیا در این باره چگونه است وامیدوارم در شرایط فعلی اقتصادی و فرهنگی ،از وزارت ارشاد تا مجلس و تمام ارکان حکومتی به ما کمک کنند تا مشکلات هنرمندان حل شود.
برنامه رادیویی گیومه به تهیه کنندگی علی بهرامی با گویندگی نگین خواجه نصیر و کارشناسی و اجرای علی جعفری فوتمی ، از ساعت 9 تا 10:30 به صورت زنده از رادیو نمایش پخش می شود.

لینک خبر :‌ سازمان صدا و سیما
با نظر مدیرکل هنرهای نمایشی، اتابک نادری به عنوان مسئول بررسی شرایط و ضرر و زیان های گروه ها و تماشاخانه های خصوصی در وضعیت کرونایی پیش آمده شد.

قادر آشنا مدیرکل هنرهای نمایشی درباره وضعیت جبران مالی گروه ها و تماشاخانه های تئاتری متضرر در شرایط بحرانی پیش آمده به دلیل شیوع ویروس کرونا توسط دولت، به خبرنگار مهر گفت: بسته فرهنگی حمایتی از سوی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به دولت ارائه شده که طی آن به وضوح وضعیت تضرر تئاتر در شرایط بحرانی پیش آمده نیز دیده شده است. منتظریم ببینیم که دولت در این خصوص چه اقدامی را انجام می دهد.

وی با بیان اینکه نیاز است تا ما وضعیت دقیق گروه ها و تماشاخانه تئاتری در سراسر کشور بدانیم تا بر اساس آن بدون اینکه حقی نادیده گرفته شود اقدام کنیم، افزود: شیوع ویروس کرونا موضوعی بسیار جدی است که همه اقشار جامعه از جمله هنرمندان تئاتر را هم درگیر خود کرده است. تصورم این است باید در یک فضای منسجم و یکپارچه وضعیت دقیق گروه ها و تماشاخانه های تئاتری متضرر در شرایط فعلی در سراسر کشور و همچنین برنامه پیش روی گروه ها و تماشاخانه در دوران پساکرونا مشخص شود.

مدیرکل هنرهای نمایشی تأکید کرد: بخشی از کارهایی که باید در خصوص ضرر مالی تئاتر انجام می شد، انجام و به دولت ارائه شد اما بخشی که به صورت دقیق مربوط به میزان ضرر هر کدام از گروه ها و تماشاخانه های تئاتری در 2 ماه گذشته و همچنین وضعیت برنامه ریزی برای اجراهای تئاتر در تعامل هنرمندان و تماشاخانه های تئاتری در دوران پسا کرونا و میزان حمایت مورد نیاز آن به صورت دقیق نیز باید محاسبه و مشخص شود. این بررسی دقیق در صورت حمایت مالی دولت از تئاتر بسیار مهم است تا ما به درستی و بر اساس ارزیابی انجام شده از گروه ها و تماشاخانه در سراسر کشور حمایت کنیم.

آشنا ادامه داد: به منظور اینکه این بررسی به صورت یکپارچه و در ارتباط منسجم با معاونت هنری، اداره کل هنرهای نمایشی، تماشاخانه ها و گروه های تئاتری در سراسر کشور انجام شود و همه با یک مسئول مشخص در ارتباط باشند، آقای اتابک نادری را به عنوان مسئول بررسی دقیق وضعیت گروه ها و تماشاخانه های تئاتری در دوران کرونایی پیش آمده انتخاب کردیم.

وی در پایان سخنان خود درباره زمانبندی مدنظر برای بررسی این وضعیت و ارائه اطلاعات دقیق جمع آوری شده، یادآور شد: برای بررسی وضعیت گروه ها و تماشاخانه تئاتری طی 2 ماه گذشته حدود 20 روز آینده بررسی های دقیق به ما ارائه می شود اما نکته مهم دیگر وضعیت حمایت و اجراهای تئاتری با پایان شرایط بحرانی کرونا است که باید این بررسی نیز توسط آقای اتابک نادری و در تعامل با گروه ها و تماشاخانه ها انجام شود.

کد خبر 4903180

فریبرز دارایی

لینک خبر :‌ خبرگزاری مهر
سعیدی با اشاره به برخی فعالان عرصه فرهنگ و هنر در بحران کرونا متضرر شده اند، گفت: دولت و وزارت ارشاد و برنامه ریزان باید برنامه حمایتی برای ادامه فعالیت این فعالان ارایه دهند.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۱/۳۰

محمد اسماعیل سعیدی در گفت و گو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری شبستان درباره لزوم حمایت از مشاغلی که در عرصه فرهنگ و هنر در بحث کرونا متضرر شده اند، گفت: در بحران کرونا اقشار مختلف و مشاغل گوناگون به استثنای یک سری مشاغل کم متضرر شده اند. اهالی فرهنگ و هنر نیز در این ضررهای زیادی را داشته اند. به هر حال در حال حاضر مساجد بسته، محافل مذهبی و عمومی تعطیل شده اند، سینماها و تئاترها تعطیل هستند، روزنامه های مکتوب منتشر نمی شوند و همین خودش فضا را مقداری با گذشته متفاوت کرده است.

وی افزود: باید دولت راهکاری جدید و شرایطی را برای فعالان عرصه فرهنگ و هنر که در حال حاضر فعالیت شان تعطیل شده است و ضررهای هنگفتی را داشته اند، پیدا کند و فکری به حال آنها کند. ارایه وام و تسهیلات و حمایت های مالی راهکاری موقت است که اینها بتوانند سر پا بایستند اما برای درازمدت باید راهکاری اساسی اندیشیده شود.

نماینده مردم تبریز در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: اگر این شرایط چند ماه دیگر ادامه داشته باشد، بعضی از این مشاغل دیگر توان ادامه فعالیت در آینده را نخواهند داشت و به همین دلیل باید اقدامی عاجل و تصمیمی منطقی و بر مبنای مقتضیات فعلی اتخاذ شود که جو و فشار روانی ای که بر اهالی فرهنگ و هنر است، برداشته شود.

سعیدی تاکید کرد: نمی توانیم بگوییم تمامی برنامه های فرهنگی، مذهبی و هنری به وسیله فضای مجازی و یا صدا و سیما منتشر شود؛ این کافی نیست بلکه دولت باید برنامه ای جامع و کامل برای این گونه برنامه ها داشته باشد.

این عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: ما از وزارت فرهنگ و دولت و برنامه ریزان می خواهیم در ارتباط با شرایط فعلی فعالان عرصه فرهنگ و هنر تحلیل دقیقی داشته باشند و بر پایه این تحلیل راهکار حمایتی برای فعالان این عرصه ارایه دهند./

پایان پیام/ 33

لینک خبر :‌ خبرگزاری شبستان
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۱/۳۱ سایت های دیگر : آمد خبر فصل تجارت فصل اقتصاد ایرانا مردم نیوز فرهنگ امروز

در حالی که از دیروز بار دیگر کتابفروشی ها به صورت مشروط فعالیت خود را آغاز کردند، حجم بالایی از کاغذ برای انتشار کتاب در یک ماهه اخیر ترخیص شده است.
به گزارش مهر، با وجود تعطیلی دو ماهه ناشران و کتابفروشان کشور و همزمان با نخستین روز از فعالیت مشروط ناشران و کتابفروشان، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نخستین جدول از وضعیت توزیع و ثبت سفارش کاغذ مطبوعات و کتاب در سال جاری را منتشر کرد.
این جدول درحالی منتشر می شود که تعاونی ناشران و کتابفروشان ایران (آشنا) نیز از اسفندماه سال پیش به دلیل شیوع کرونا صدور حواله های کاغذ به ناشران را متوقف کرده بود و البته چاپخانه ها نیز از فعالیت محروم شده بودند.
براساس آمار منتشر شده از سوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، از ابتدای سال جاری تا کنون 228 پرونده واردات کاغذ شامل 31 پرونده واردات کاغذ بالکی، 62 پرونده واردات کاغذ چاپ و تحریر، دو پرونده برای واردات کاغذ چاپ و تحریر رول و 132 پرونده برای واردات کاغذ روزنامه ثبت شده است.
ارزش دلاری پرونده های ثبت شده 97 میلیون دلار بوده و حجمی بیش از 113 هزار تن را شامل می شود.
این گزارش تاکید کرده که از این حجم، بیش از 47 هزار تن کاغذ به ارزش بیش از 42 میلیون دلار نیز از ابتدای سال جاری از گمرکات ترخیص شده است.
همچنین نکته قابل توجه در این گزارش، این مسئله بود که بیشترین حجم واردات در یک ماهه ابتدای سال جاری به موضوع کاغذ بخش فرهنگ اختصاص پیدا کرده که در نوع خود یک رکورد محسوب می شود.
با این حال، بخش قابل توجهی از پرونده های تخصیص ارز یافته خرید کاغذ فرهنگی و مطبوعاتی در سال 1397 نیز کماکان در انتظار تخصیص ارز هستند و وضعیت وارداتی آنها تعیین تکلیف نشده است.

ارسال دیدگاه
نام: ایمیل: دیدگاه:

لینک خبر :‌ روزنامه ابتکار
تهران-ایرناپلاس- محدودیت های ناشی از شیوع کرونا و تعطیلی نمایشگاه کتاب، باعث شده برخی ناشران به ارائه طرح های تخفیف و نیز برگزاری نمایشگاه های کتاب مجازی روی بیاورند. در شرایطی که تکلیف نمایشگاه کتاب هنوز مشخص نیست و ناشران خصوصی متحمل ضررهای زیادی شده اند، به نظر می رسد طرح نمایشگاه مجازی، بتواند اندکی از زیان ها را جبران کند.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۱/۳۰

کرونا تاکنون باعث شده بیش از 15 نمایشگاه کتاب در کشورهای مختلف، خبر تعویق یا تعطیلی خود را اعلام کنند و برخی مانند نمایشگاه کتاب بولونیا در ایتالیا قرار است به صورت مجازی برگزار شود.

البته نیکنام حسینی پور، مدیرعامل موسسه خانه کتاب گفته است طرح برگزاری نمایشگاه کتاب تهران به صورت مجازی در قالب نامه ای به معاونت فرهنگی وزارت ارشاد ارسال شده است. چراکه اگر فرماندهی پایگاه سلامت ستاد کرونا هم اجازه برگزاری نمایشگاه کتاب را بدهد، به علت هراس اجتماعی ناشی از کرونا، این نمایشگاه موفق نخواهد بود و ریزش مخاطب خواهد داشت.

اخیراً برخی از ناشران تصمیم گرفتند نمایشگاه هایی در فضای مجازی برگزار کنند تا به این وسیله کتاب به دست مخاطبان برسد و همچنین ناشران خسارت کمتری متحمل شوند. فروشگاه اینترنتی شیرازه یکی از آنهاست. این انتشارات تا پایان اردیبهشت کتاب هایش را با تخفیف 25 درصدی می فروشد. انتشارات انقلاب اسلامی دیگر نشری است که تصمیم به برگزاری نمایشگاه کتاب در فضای مجازی گرفته است. این انتشارات در نظر دارد از 26 فروردین تا پنجم اردیبهشت تعدادی از کتاب هایش را با تخفیف 35 درصد به مخاطبانش عرضه کند.

امسال فقط بازخورد را می سنجیم

این نخستین بار نیست که ناشران دست به فروش کتاب هایشان در فضای مجازی می زنند، اما در شرایطی که ممکن است سی وسومین دوره نمایشگاه کتاب تهران برگزار نشود، برگزاری نمایشگاه مجازی می تواند راه نجاتی برای ناشران باشد.
محمد خضریان، مسئول روابط عمومی انتشارات انقلاب اسلامی درباره نمایشگاه مجازی این انتشارات به خبرنگار ایرناپلاس گفت: هر سال در نمایشگاه بین المللی کتاب تهران، به مخاطبان بین 500 تا 700 عنوان کتاب ارائه می دادیم، عناوینی از تازه های نشر، چاپ مجدد و کتاب هایی که هرسال از آنها استقبال می شود. اما برای نمایشگاه مجازی، تعدادی از پرمخاطب ترین عناوین را انتخاب کردیم که در مجموع به 200 عنوان نمی رسد. این تجربه جدید ماست و مشکلی نداریم تا تعداد بیشتری عناوین را در این حالت ارائه دهیم، فعلاً می خواهیم ببینیم بازخورد این رفتار به چه صورت است تا برای سال های آینده تصمیم بگیریم.

سال هاست منتقدانِ نمایشگاه کتاب، به شیوه برگزاری این نمایشگاه ایرادهایی می گیرند. یکی از نقدهای وارده به نمایشگاه کتاب تهران، درباره جنبه فروش در آن است که می توان گفت پررنگ تر از سایر فعالیت ها، نمایان است. به گفته خضریان، بیشتر فعالیت های انتشارات انقلاب اسلامی در نمایشگاه کتاب در قالب معرفی کتاب و گفت وگو با مخاطبان است، او ادامه داد: البته فروش هم داریم، اما اکثر افراد، منشورهای انتشارات را می گیرند و خرید خود را در طول سال انجام می دهند.

هر ناشر شرایط خاص خود را دارد

شاید در چنین فرصتی چند ناشر بتوانند با هم نمایشگاه های مجازی بزرگ تری برپا کنند تا مخاطبان بتوانند از تنوع کتاب بیشتری استفاده کنند و ناشران هم بتوانند کتاب هایشان را به تعداد بیشتری از مردم معرفی کنند. خضریان درباره امکان برگزاری نمایشگاه مشترک با چند ناشر، گفت: انتشارات انقلاب اسلامی، با توجه به موجودی کیفی و کمی خود عناوین و تخفیف هایی ارائه می دهد. اینجا مسائل مالی انتشارات مطرح است و به همین دلیل نمی توانیم با ناشران دیگر همکاری داشته باشیم، زیرا هرکدام شرایط خاص خود را داریم و هماهنگی بسیار دشوار خواهد بود.

به گفته خضریان، کتاب های انتشارات انقلاب اسلامی کتاب هایی مرجع هستند، او توضیح داد: برای مثال کتاب من ترسو نیستم خاطرات وندی شرمن در انتشارات انقلاب اسلامی با قیمت 25 هزار تومان به فروش می رسد درحالی که همین کتاب را با همین ترجمه، انتشارات سروش با قیمت 50 هزار تومان می فروشد. اینها قابل مقایسه با هم نیست. هدف ما فروش کتاب نیست، بلکه کار فرهنگی است و نه تجاری؛ آشتی با کتاب است.

ارتباط با دیگر کشورها قطع نشده است

روابط بین المللی ناشران، دیگر امکانی است که نمایشگاه کتاب تهران برای آنها ممکن ساخته است؛ روابطی که به گفته مسئول روابط عمومی انتشارات انقلاب اسلامی برگزار نشدن نمایشگاه بر آن تأثیری نداشته است. او بیان کرد: ترجمه های عربی و انگلیسی کتاب های انتشارات انقلاب اسلامی برای مخاطبان در دیگر کشورها پست می شود. از راه اینترنت و فضای مجازی هم با مخاطبان ارتباط داریم، حتی دانشگاه هایی که تعطیل است و دانشجوی خارجی دارد، کتاب های ما را می خرند.

خضریان با اشاره به اینکه تاکنون چند گفت وگوی زنده در فضای مجازی با نویسندگان کتاب هایشان برگزار کرده اند، افزود: امسال قسمتی با عنوان از من بپرسید را راه اندازی کردیم تا مخاطبان بتوانند سؤالات خود را بپرسند و در برنامه زنده پاسخ گرفته شود. سال های پیش نویسندگان روزی را مشخص می کردند و در نمایشگاه حضور داشتند. امسال فضای مجازی جای آن را گرفته است؛ ارتباط ما با مخاطبان اصلاً قطع نشده است. می توان گفت هیچ خللی برای ما ایجاد نشده است، فقط نمی توانیم مخاطبان خود را رودررو ببینیم.

تعطیلی و روزهای بحران شیوع بیماری کووید 19 موجب شکل گیری تغییراتی در روند فعالیت های گذشته شده است. تا به حال بارها نحوه برگزاری نمایشگاه کتاب تهران مورد نقد قرار گرفته است و در این برهه زمانی فعالیت مجازی ناشران، شاید چراغ راهی برای امکان ایجاد تغییرات در ساز و کار نمایشگاه کتاب باشد تا هرچه بیشتر از رویکرد فروشگاهی فاصله بگیرد و به ساختاری نمایشگاهی نزدیک شود.

لینک خبر :‌ خبرگزاری جمهوری اسلامی
رئیس هیئت مدیره انجمن صنفی مترجمان گفت: انجمن با سازمان تامین اجتماعی هنوز به نتیجه قطعی برای بیمه مترجمان به دلیل وجود مترجمان شفاهی نرسیده است.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۱/۳۰ سایت های دیگر : خبر 24

محمدرضا اربابی رئیس هیئت مدیره انجمن صنفی مترجمان در گفت وگو با خبرنگار حوزه ادبیات گروه فرهنگی باشگاه خبرنگاران جوان ، در خصوص پیگیری مسائل و مشکلات مترجمان گفت: ما در انجمن صنفی مترجمان مسائلی را مانند تاخیر در پرداخت اقساط بیمه و وام های مترجمان به دلیل شیوع بیماری کرونا پیگیری کردیم. با هماهنگی های انجام شده از طریق موسسه خانه کتاب و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی کار های آن انجام می شود؛ در این زمینه به ما قول مساعدت دادند همه چیز در دست اقدام است، اما زمان نهایی شدن آن مشخص نشده است از این رو امیدواریم زودتربیماری کرونا تمام شود.

او افزود: امسال در انجمن صنفی مترجمان رویکرد تازه ای نخواهیم داشت و بیشتر دنبال این هستیم که کار های نیمه باز سال های گذشته را به اتمام برسانیم. به خصوص مسئله بیمه تامین اجتماعی مترجمان حل شود و بتوانیم مترجمان را بیمه کنیم. با تمام تلاش هایی که انجمن انجام داد هنوز با سازمان تامین اجتماعی برای بیمه مترجمان به نتیجه قطعی و مشخصی نرسیده ایم. امیدواریم امسال بتوانیم این مسئله را نهایی کنیم.

گفتنی است انجمن صنفی مترجمان حدود دو سال است که تلاش می کند بتواند مترجمان را بیمه کند. از آنجایی که همه مترجمان، کتاب ترجمه نمی کنند تا بتوانند از طریق موسسه خانه کتاب مشکل بیمه آنها برطرف شود و بخشی از آنهامترجمان شفاهی هستند، این انجمن تاکنون نتوانسته به نتیجه قطعی برای مترجمان شفاهی برسد و آنها را بیمه کند.

انتهای پیام/

لینک خبر :‌ باشگاه خبرنگاران جوان
محمدکاظم کاظمی درحالی از وضعیت شعر در شرایط بحران می گوید که معتقد است وضعیت غیرطبیعی در جامعه از جهاتی می تواند به شاعران کمک کند.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۱/۳۱ سایت های دیگر : آقای خبر آمد خبر اتحاد آنلاین

این شاعر در گفت وگو با ایسنا، درباره وضعیت شعر و تاثیر وقایع اجتماعی بر آن اظهار کرد: به نظر می رسد وضعیت غیرطبیعی در جامعه اتفاقا از جهاتی می تواند به شاعران کمک کند. این وضعیت به او حرف ها، مضامین و مطالبی را برای بیان ارائه می کند که شاید در حالت عادی و ثبات وجود نداشته باشد.

کاظمی با بیان این که حالت ثبات در جامعه از نظر تکنیکی به تقویت شعر شاعران کمک می کند گفت: شاعر در شرایط ثبات به کمک مطالعه و برخورداری از جلسات و محافل قوت شعری پیدا می کند. این ها چیزهایی است که در شرایط رفاه و آرامش بهتر به دست می آید، اما شاعر در حوزه مضمون و سوژه داشتن طبیعتا در حالت ثبات و معمول حرف زیادی برای گفتن ندارد، چون اتفاقی نمی افتد. اما در وضعیت های این چنینی شاعر از منظر سوژه، احساسات عاطفی و مضامین اجتماعی حرف های بهتری برای گفتن دارد.

او افزود: منتها در این شرایط دشواری هایی هم برای انتشار وجود دارد، یعنی وقتی وضع اقتصادی مردم خراب می شود، وضعیت حوزه نشر هم بد می شود و برای انتشار آثار خصوصا انتشار کتاب شعر و همچنین به شکل انتشار شعر در مطبوعات کیفیت قدیم را از دست می دهد و این هم طبیعتا تاثیر می گذارد. اما به نظرم در عرصه تولید اثر در وضعیت های این چنینی سوژه بیشتر است که این ها باید در ذهن شاعران پرورده و به صورت هنری خودش عرضه شود. بعضی وقت ها خیلی از شعرهایی که در وضعیت اجتماعی اخیر و همچنین در شرایط کرونا گفته شدند، عمیق نبودند و به مسائل به صورت سطحی نگریسته بودند، ولی این ها کم کم عمق پیدا می کنند. مثلا همین موضوع همدلی می تواند سوژه خوبی برای این روزهای شعر ما باشد و جزء مضامین مغفول مانده شعر ما است.

این شاعر و منتقد ادبی همچنین در پاسخ به سوالی درباره وضعیت پرداختن شاعران به موضوع همدلی در این روزها بیان کرد: به صورت محسوس جریان شعر را در این مدت رصد نکرده ام و سر و کارم بیشتر با نوشتن و ویراستاری است و خیلی در فضا نیستم که بتوانم قضاوت کنم و بگویم الان دقیقا چه اتفاقی برای جریان شعر ما افتاده است. این چیزی که درباره استفاده از مضمون همدلی در شعر گفتم، بالقوه این قابلیت در شعر وجود دارد. اما در آن مقداری که بنده رصد کرده ام، نشانه هایی از این نوع شعرها دیده ام.

محمدکاظم کاظمی درباره وضعیت برگزاری جشنواره ها و جایزه های شعر در سالی که گذشت گفت: متاسفانه در سال 98 چندتا از جشنواره ها لغو شد. در یکی، دو جشنواره ای که برگزار شد و من داور بودم، روند خوب بود، اما اتفاقات خیلی متفاوتی در عرصه شعر نیفتاد که بتوانم بگویم در آن داوری ها من پدیده های ویژه ای را در شعر دیده باشم. شاید علت این بوده که شعرها به دوران ثبات و کم اتفاق متعلق بوده است. به همین علت من احساس نکردم که چهره، جریان و حرکت ویژه ای به وجود آمده باشد.

او همچنین از این که وضعیتش در روزهای خانه نشینی به نسبت قبل تغییری نکرده گفت و درباره مشغولیت این روزهایش بیان کرد: کار جاری من ویراستاری است که در خانه آن را انجام می دهم و با گذشته خیلی برایم تفاوتی نکرده است، چون از قبل هم خانه نشین بودم. منتها وقتی که به جلسات و کارگاه ها می رفتم برایم اضافه آمده که از آن برای تدوین و آماده سازی نوشته ها و دکلمه های صوتی که مدت هاست می خواستم فرصتی برای انجام شان میسر شود، استفاده می کنم. در فضای مجازی هم بیدل خوانی را برگزار می کنم.

انتهای پیام

لینک خبر :‌ خبرگزاری دانشجویان ایران
مدیرعامل موسسه خانه کتاب عنوان کرد: اجرای طرح های فصلی در چهار فصل امسال با بودجه و یارانه بیشتر می تواند اندازه یک نمایشگاه بین المللی کتاب به ناشران از جنبه اقتصادی کمک کند.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۱/۳۱

به گزارش خبرنگار حوزه ادبیات و کتاب گروه فرهنگ و هنر خبرگزاری آنا ، سی و سومین دوره از نمایشگاه بین المللی کتاب تهران به دلیل شیوع ویروس کرونا در جهان و رسیدن این ویروس به ایران و برای پیشگیری از شیوع این ویروس به تعویق افتاد و همچنان سرنوشت نامعلومی دارد.

آخرین اخبار درباره این رویداد بزرگ فرهنگی حاکی از آن است که برگزاری این دوره نمایشگاه کتاب در فصل بهار ممکن نیست و حتی احتمال لغو آن در این سال هم مطرح است.

برگزار نشدن نمایشگاه تهران باعث آسیب رسیدن به صنعت نشر و کتاب خواهد شد. وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی وعده هایی برای حمایت از ناشران و اهالی کتاب داده است و اعلام کرده است درصورت برگزار نشدن این نمایشگاه بودجه آن صرف حمایت از صنعت نشر خواهد شد.

در همین رابطه نیکنام حسینی پور؛ مدیرعامل موسسه خانه کتاب به خبرنگار خبرگزاری آنا گفت: یکسری کارها را شروع کردیم و مثلاً طرح پست کتاب را و دوباره تمدید کردیم. در خواست ما در نامه به وزارت ارشاد تا پایان خردادماه بود که تمدید آن تا پایان اردیبهشت مورد موافقت قرار گرفت. این طرح برای ارسال کتاب تا سقف دو کیلوگرم را پنجاه درصد تخفیف قائل بود و ناشران کتاب فروشان می توانند برای ارسال خریدهای مصرف کنندگان استفاده کنند.

وی درباره مشکلات موسسه خانه کتاب برای اجرای برنامه های منسجم و چندماهه اظهار کرد: غیر از بحث شیوع ویروس کرونا بحث ادغام موسسات معونت فرهنگی وزارت ارشاد هم ددست ما را برای برنامه ریزی بیشتر از سه ماه بسته است و ما برنامه های کوتاه مدتی را برنامه ریزی کنیم.

مدیرعامل موسسه خانه کتاب درباره کمک به صنعت نشر کتاب برای کم کردن آسیب ناشی از شیوع کرونا عنوان کرد: با توجه به شرایط کشور اگر بتوانیم طرح های فصلی کتاب را در هر چهار فصل داشته باشیم می توان از این فضا استفاده کرد تا نقدینگی وارد چرخه نشر بشود و کتاب فروشی ها و اهل قلم از آن استفاده کنند. اگر بناست این کار انجام شود باید از همین الان از طرف وزارت ارشاد و سازمان ها و نهادهای مرتبط برنامه ریزی شود.

حسینی پور افزود: برای اجرای طرح های فصلی امسال باید بودجه و یارانه ای که به این کار اختصاص می یابد افزایش پیدا کند پرداخت مطالبات کتابفروشی ها پس از طرح نیز تسریع شود. این طرح ها می تواند کمک کننده باشد و اندازه یک نمایشگاه بین المللی کتاب به ناشران از جنبه اقتصادی کمک کند.

وی در پاسخ به این سوال که درصورت برگزار نشدن نمایشگاه کتاب در این سال آیا امکان دارد بخشی از بودجه نمایشگاه به خانه کتاب و طرح های فصلی برای حمایت از صنعت نشر کتاب اختصاص یاد، گفت: قطعاً طرح های فصلی یکی از طرح های پیشنهادی برای حمایت از صنعت نشر است چون این طرح جزو طرح های موفق وزارت ارشاد بود و اکثر ناشران و کتاب فروشان از این طرح ابراز رضایت کردند چون نسبتاً به عدالت فرهنگی نزدیک تر است و انتخاب را به مصرف کننده می دهد و باعث رونق در چرخه صنعت نشر می شود که قاعدتاً باید بودجه این کار در صورت لغو نمایشگاه بیشتر شود.

انتهای پیام/4028/

لینک خبر :‌ خبرگزاری آنا
علی ثابت با اظهار اینکه اقتصاد نشر نسبت به سایر کسب و کارها به مراتب ضعیف تر و نحیف تر است گفت: وزارت ارشاد باید برنامه ریزی صحیح، بلند مدت و عادلانه ای داشته باشد.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۱/۳۱

برنامه "گفت و گوی فرهنگی" رادیو گفت و گو با موضوع تهدید کرونا و فرصت بازار نشر الکترونیک با حضور علی ثابت مدیر دو فروشگاه خانه کتاب و مدیر مسئول "نشر لوح نگار" و ارتباط تلفنی با مرتضی چشمه نور از ناشران موفق در عرصه کتابهای رسانه ای روانه آنتن شد.

ثابت در آغاز برنامه با ارائه تعریفی از "نشر الکترونیک" اظهار داشت: با رشد سریع فناوری، صنایع و زندگی بشر در دهه های اخیر و گسترش اینترنت و استفاده از گوشی ها و ابزار خدماتی هوشمند، در حال حاضر بسیاری از خدمات به صورت دیجیتالی عرضه می شوند.

وی با اشاره به پیشرفت چشمگیر حوزه صنعت نشر در راستای ارائه دیجیتالی محصولات و خدمات گفت: ایجاد فروشگاه های اینترنتی کتاب، وجود کتاب های الکترونیک، کتاب های صوتی و کتاب های چندرسانه ای و دستگاه های کتابخوان از جمله تغییرات اساسی و پیشرفت در حوزه نشر به شمار می روند.

مدیر مسئول "نشر لوح نگار" با بیان اینکه ما در ابتدای راه نشر الکترونیک قرار داریم تأکید کرد: قطعاً در سالهای آینده بخشی از کتاب ها به صورت الکترونیکی عرضه خواهند شد و از این رو ضروری است که تشکلهای نشر در این راستا همکفری و برنامه ریزی مناسبی داشته باشند و وزارت ارشاد نیز برای ساماندهی این فضا تلاش کند.

ثابت یادآور شد: در حال حاضر بسیاری از کشورهای دنیا به حوزه نشر و فروش الکترونیک ورود کرده اند اما در عین حال، جایگاه کتاب های فیزیکی و چاپی آن ها نیز همچنان حفظ شده و شمارگان کتاب در این کشورها هیچ لطمه ای نخورده است.

مدیر مسئول "نشر لوح نگار" با اظهار اینکه اقتصاد نشر نسبت به سایر کسب و کارها به مراتب ضعیف تر و نحیف تر است گفت: با توجه به اینکه اکثر فعالان حوزه نشر مانند کتابفروشان و توزیع کنندگان از نظر اقتصادی بسیار ضعیفند وزارت ارشاد باید برنامه ریزی صحیح، بلند مدت و عادلانه ای داشته باشد.

وی فروش آنلاین کتاب های فیزیکی را از جمله مزایای بازار نشر الکترونیک دانست و گفت: ما در این یک ماه اخیر به دلیل شیوع کرونا و رفاه خوانندگان کتاب بستر الکترونیکی برای عرضه کتاب ایجاد کردیم.

همچنین در ادامه این "گفت و گوی فرهنگی"، چشمه نور با بیان اینکه طبق آمارها، 13 درصد کتابها در دنیا به صورت الکترونیکی عرضه می شوند و نسخه دیجیتال دارند گفت: شیوع کرونا باعث شد برخی کشورها یک رکورد بی سابقه ای را در گرایش مردم و مخاطبان به کتب الکترونیکی تجربه کنند.

این ناشر افزود: طبق اعلام ِیکی از صاحبان پلت فرم های انتشار دیجیتال، فقط روی یکی از اپلیکیشن های کتابخوان بیش از 40 میلیون دقیقه کاربر کتاب مطالعه کرده بودند و این نشان می دهد که کرونا گرچه تهدیدات و آسیب های مخربی در جامعه ما دارد اما در عین حال باعث افزایش گرایش مردم به نشر و نسخه های دیجیتال کتب نیز شده است.

او که از ناشران موفق عرصه کتابهای رسانه است گفت: هم اکنون بسیاری از دانشجویان و دانش آموزان از نسخه های دیجیتالی کتاب ها استفاده می کنند و بهترین فرصت برای بازنگری در الگوهای موجود به ویژه در فرهنگ کتابخوانی، فراموش نکردن کتاب در اوقات فراغت و قرنطینه خانگی و افزایش سرانه مطالعه کتاب در کشور است.

لینک خبر :‌ رادیو گفت و گو
بهرنگ کیاییان معتقد است فرهنگ و عادت خرید آنلاین بین مردم اشاعه پیدا کرده است.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۱/۳۱ سایت های دیگر : هنر آنلاین خبرگزاری کتاب ایران

به گزارش تیترشهر : بهرنگ کیاییان مسوول دفتر نشر چشمه، با این توضیح که برگزاری نمایشگاه کتاب هر چند با تاخیر، بسیار اهمیت دارد به هنرآنلاین گفت: بعید می دانم تا چند ماه آینده اتفاقی در این زمینه رخ دهد. ولی برپایی این رویداد مهم است چون همه دوباره به کتاب معطوف می شوند و حتی برد تبلیغاتی و خبری نمایشگاه کتاب نیز یاری رسان صنعت نشر است؛ البته ابعاد اقتصادی آن جای خودش را دارد.

او با بیان این که نشر چشمه با فروش آنلاین و تلفنی به فعالیت خود ادامه می دهد، تصریح کرد: هم از طریق سایت خودمان و دیگر سایت های فروش آنلاین کار می کنیم. البته کتاب فروشی های شهرستان ها باز هستند و کتاب را حضوری تهیه می کنند. در تهران نیز به غیر شعبه هایی که در مراکز خرید قرار گرفتند باقی از شنبه 30 فروردین ماه فعالیت خود را آغاز کردند.

کیاییان با این توضیح که فرهنگ و عادت خرید آنلاین اشاعه پیدا کرده است، افزود: باید ببینیم وقتی در شرایط قبل از ویروس کرونا قرار می گیریم چقدر احتمال دارد مردم برای خرید، مراجعه حضوری داشته باشند. به نظرم این موضوع زمان می برد تا مردم دوباره به امکان عمومی بیایند. الان فقط باز شدن کتاب فروشی ها کفایت نمی کند و مثلا باز بودن سینماها و اجرای تئاتر هم لازم است تا مردم برای خرید کتاب اقدام کنند.

او با بیان این که ناشران به لحاظ اقتصادی شرایط خوبی ندارند، ادامه داد: تا مدتی پیش برای کتاب ها جلسات رونمایی، نقد و بررسی، نشست و دورهمی برگزار می شد؛ ولی الان هیچ فکر و برنامه ای وجود ندارد و برنامه ریزی کردن در این شرایط سخت شده است. منتظریم ببینیم چه اتفاقی می افتد و چه چرخش هایی در جامعه و اوضاع به وجود می آید.

کیاییان اضافه کرد: به نظرم درست ترین حالت این است که در شرایط فعلی حمایت های بلاعوضی از افرادی که کار می کردند و فعالیت آن ها کمتر شده و یا بیکار شدند، صورت بگیرد. تنها راه حل می تواند همین باشد و تمام دنیا این مسیر را پیش گرفتند. ما سعی کردیم راه حل هایی مقطعی به وجود بیاوریم مانند فروش تلفنی و یک سری تحرکات آنلاین و اینترنتی بین کتاب خوان ها راه انداختیم، ولی تاثیر آن خیلی پررنگ نیست. راهکار باید کلان باشد که شرایط را بسامان کند و حمایت ها معنادار و پررنگ باشند تا تمام آدم ها سریع تر از بحران عبور کنند و به کار عادی برسند.

لینک خبر :‌ تیتر شهر
حاجی آبادی گفت: نشر دیجیتال و الکترونیک تاثیر منفی بر جایگاه کتب چاپی نخواهد گذاشت و تنها بخشی از کارکرد رسانه ای کتاب را بر عهده خواهد گرفت.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۱/۳۱ سایت های دیگر : خبرگزاری آنا خبرگزاری مهر آمد خبر ایرانا

برنامه "گفت و گوی فرهنگی" رادیو گفت و گو با موضوع تهدید کرونا و فرصت بازار نشر الکترونیک با حضور رضا حاجی آبادی مدیر نشر "هزاره ققنوس" و حسین عابدینی مدیرمسئول نشر "سفیر اردهال" روانه آنتن شد.

حاجی آبادی در ابتدا با اظهار اینکه شیوع کرونا مراجعه حضوری مردم به کتابفروشی ها را کاهش داده گفت: سایت فروش آنلاینِ انتشارات "هزاره ققنوس" قبل از شیوع کرونا هم خدمات رسانی می کرد اما در اسفند و فروردین ماه نسبت به مدت مشابه در سال قبل فروش بیشتری کرد.

این ناشر با بیان اینکه محتوا می تواند قالب کتاب اعم از الکترونیکی و یا چاپی بودن را تعیین کند متذکر شد: معمولاً رشد فناوری ها همزمان با رشد فرهنگ در جوامع اتفاق نیفتاده و به همین دلیل فرهنگ سازی برای خرید الکترونیکی کتاب بسیار مهم و جدی به شمار می رود.

مدیر نشر "هزاره ققنوس" فرهنگ سازی برای استفاده بیشتر مردم از نسخه های دیجیتالی کتاب را ضروری خواند و گفت: معمولاً تصمیم گیرندگان کمال فرآیند کتاب را در فروش آن می دانند درصورتیکه مهم ترین هدف کتاب نه فروش بلکه خوانده شدن آن و مهم تر از آن، تغییر دیدگاه و اضافه شدن تفکر جدید به تفکرات خوانندگان کتاب است.

وی با اشاره به فرصت هایی که نشر الکترونیکی برای جامعه ایجاد خواهد کرد گفت: بیماری کووید 19 رسانه ها را تا زیادی تغییر داده است و لذا اگر کتاب را هم یک رسانه در نظر بگیریم می توان گفت این رسانه با شیوع کرونا دستخوش تغییراتی شد بطوریکه در این شرایط شاهد افزایش خرید اینترنتی کتاب چاپی و صوتی هستیم.

حاجی آبادی با تأکید بر اینکه ناشران باید از این فضای کنونی برای رشد نشر الکترونیک استفاده کنند گفت: همانطور که آمدن تلویزیون باعث حذف رسانه ی رادیو و تزلزل جایگاه آن نشد نشر دیجیتال و الکترونیک هم تاثیر منفی بر جایگاه کتب چاپی نخواهد گذاشت و تنها بخشی از کارکرد رسانه ای کتاب را بر عهده خواهد گرفت.

این ناشر با بیان اینکه چاپ تعدادی از کتاب های در آستانه چاپ را متوقف کردیم گفت: احتمالاً این کتاب ها را به صورت دیجیتالی و در تیراژ های خیلی پایین تری چاپ خواهیم کرد و علاوه براین، فروش کتاب های الکترونیکی را نیز با ارائه 25 درصد تخفیف افزایش دادیم.

همچنین در ادامه این "گفت و گوی فرهنگی"، عابدینی اظهار داشت: هر محتوا و یا کتابی که از طریق اپلیکیشن ها و یا ابزارهایی چون تبلت و گوشی تلفن همراه به مخاطب فروخته شود "نشر الکترونیک" نامیده می شود.

مدیر مسئول نشر "سفیر اردهال" با اشاره به تفاوت کارکرد نشر دیجیتال در انواع کتاب ها گفت: برخی کتاب ها آموزشی اند که تالیف آن ها هم چندان زمان بر نیست اما تالیف و ترجمه کتابهایی که مثلاً در حوزه منابع طب سنتی نوشته و ترجمه می شوند به مدت زمان خیلی زیادی نیاز دارد و قطعاً ورود چنین کتاب هایی به حوزه نشر الکترونیک بدون امنیت لازم برای ناشر و مولف به صرفه نخواهد بود.

وی در پاسخ به این سوال که آیا فرهنگ استفاده از کتاب دیجیتال در جامعه ایرانی ایجاد شده یا خیر؟ گفت: حداقل ابزار برای استفاده از این تکنولوژی یک موبایل دو میلیون تومانی است اما اگر مردم کل کشورمان یک دهم و حتی یک صدم این مبلغ را به خرید کتاب های فیزیکی اختصاص دهند اقتصاد نشر رشد زیادی خواهد کرد.

عابدینی ادامه داد: معتقدم که نشر الکترونیک حداقل تا چند سال آینده کمک خاصی به اقتصاد نشر کشورمان نخواهد کرد چراکه هنوز زیرساخت های آن به شکل کامل فراهم نیست.

مدیر مسئول نشر "سفیر اردهال" فعال تر شدن بخش فروش اینترنتی را از مزایا و فرصت های نشر الکترونیک خواند و گفت: نشر الکترونیک باعث به روزرسانی بیشتر سایت فروش کتاب های مورد علاقه مردم شده است.

عابدینی اظهار داشت: امید ما ناشران حتی ناشران بزرگ به همان 15 درصد سود فروش در نمایشگاه 10 روزه بود که متاسفانه به دلیل شیوع کرونا برگزار نمی شود، به همین خاطر تعدیل نیرو کردیم و به نظرم اینجاست که وزارت ارشاد باید از ناشران حمایت عادلانه داشته باشد.

لینک خبر :‌ رادیو گفت و گو
به خاطر حضور مهمان ناخوانده کرونا در کشور، نمایشگاه کتاب تهران بی گمان می توان آن را بزرگترین رویداد فرهنگی سالانه کشور دانست هم، مانند بسیاری از برنامه های دیگر برگزار نخواهد شد.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۱/۳۱ سایت های دیگر : آقای خبر آمد خبر ایرانا مردم نیوز فرهنگ امروز

خبرگزاری مهر ، گروه فرهنگ - امیر هاشمی مقدم

پیش بینی پذیر است که به خاطر حضور مهمان ناخوانده کرونا در کشور، نمایشگاه کتاب تهران –که بی گمان می توان آن را بزرگترین رویداد فرهنگی سالانه کشور دانست- هم، مانند بسیاری از برنامه های دیگر برگزار نخواهد شد. در دو ماه گذشته که خانه نشینی به بخشی انکار ناپذیر از زندگی ایرانیان تبدیل شده، ضرورت خواندن کتاب های الکترونیکی (در قالب پی دی اف، ای پاپ یا دیگر فرمت ها) بیش از پیش احساس شد. خوشبختانه با همکاری وزارت فرهنگ و ارشاد، بسیاری از ناشران و نویسندگان و همچنین فروشگاه های کتاب های الکترونیکی (همچون طاقچه، کتاب راه و فیدیبو ) نسخه رایگان یا تخفیف خورده کتاب های الکترونیکی زیادی در دسترس ایرانیان قرار گرفت. شاید یکی از پیامدهای مثبت کرونا (در کنار صدها پیامد منفی اش) بازتر شدن پای کتاب های الکترونیکی به خانه ایرانیان باشد.

نسخه قانونی و فروشی کتاب های الکترونیکی در بسیاری از کشورهای توسعه یافته جهان، روز به روز گسترش بیشتری می یابد؛ چرا که با هزینه ای کمتر از نسخه چاپی، صدها و هزاران کتاب را می توانند در گوشی تلفن همراه، تبلت، رایانه و یا دستگاه های کتابخوان همراه خود داشته و در مترو، پارک، مسافرت، مهمانی و... از زمان شان به بهترین شیوه ممکن استفاده کنند.

در ایران البته به دلایلی چند، هنوز کتاب های الکترونیکی جایگاه خود را نیافته اند. در سطح بین المللی، همکاری نکردن فروشگاه های بزرگ کتاب الکترونیکی (همچون آمازون) با ناشران ایرانی –به دلایلی همچون رعایت نکردن قانون کپی رایت توسط ناشران ایرانی و همچنین تحریم های بین المللی- و در سطح ملی، همکاری نکردن برخی ناشران برای فروش نسخه الکترونیکی کتاب های شان ، احساس ضرورت نکردن برای خواندن نسخه الکترونیکی از سوی خواننده ایرانی، کمیاب و گران بودن دستگاه های کتابخوان در ایران -که برخلاف تلفن همراه و رایانه، به چشم آسیب نمی زند- و... این فرایند را در ایران عقب انداخته است.

اما بالاخره دیر یا زود کتاب های کاغذی به سود کتاب های الکترونیکی از رونق خواهد افتاد. بنابراین هیچ دور از ذهن نیست که نمایشگاه بین المللی کتاب –و حتی کتابفروشی ها- نیز دیر یا زود رونق خود را از دست بدهند. کتاب های الکترونیکی به همه شهروندان این فرصت و امکان را می دهند که همزمان با انتشار یک کتاب، آنرا در دور افتاده ترین روستاها و نقاط کشور یا حتی جهان خریداری کنند (به شرط داشتن اینترنت). بنابراین دیگر ضرورتی به حضور در نمایشگاه بین المللی کتاب و حتی کتابفروشی ها نیست. رویدادهای جنبی در نمایشگاه کتاب (همچون دیدار با نویسندگان و مترجمان برجسته، سخنرانی ها، نشست های ادبی، رونمایی از کتاب و...) نیز ضمن آنکه می توانند به صورت برخط / آنلاین برگزار شوند، به تنهایی جذبه آنچنانی ندارند که بدون نیاز به حضور در نمایشگاه کتاب بتوانند ایرانیان را از گوشه و کنار کشور به نمایشگاه کتاب بکشانند.

البته در این میان ممکن است برخی ناشران -به دلایلی همچون سود بیشتر در فروش نسخه های کاغذی؛ انجام مخفیانه چاپ های بعدی کتاب بدون دریافت مجوز و به دور از آگاهی نویسنده برای پرداخت نکردن دستمزد وی و...- در برابر انتشار الکترونیکی کتاب های خود مقاومت ورزند؛ اما پیش بینی پذیر است که دیر یا زود تقاضای بیشتر برای نسخه الکترونیکی کتاب ها، آنان را نیز وادار به عقب نشینی خواهد کرد. همچنین مراکز پخش کتاب که اکنون به صورت مافیایی قوی، با دریافت دست کم 20% سود خالص از بهای پشت جلد کتاب ها، تنها اقدام به توزیع کتاب های ناشران یا نویسندگان آشنای خود می کنند و مانع از پخش و دیده شدن کتاب های ناشران و نویسندگان رقیب (به ویژه در حوزه هایی که خودشان کتاب توزیع کرده اند) می شوند، از دیگر مخالفان جدی نشر الکترونیکی کتاب هستند. در واقع این 20% هزینه اضافه ای که مراکز پخش کتاب دریافت می کردند در کنار هزینه کاغذ و چاپ و... که در نسخه الکترونیکی وجود ندارد، باعث کاهش چشمگیر بهای کتاب ها می شود.

البته اکنون نیز بسیاری از نویسندگان نمی دانند چه تعداد نسخه الکترونیکی از کتاب های شان به فروش رفته؛ چرا که بیشتر ناشران حق آگاهی از شمار نسخه های الکترونیکی فروخته شده را برای خود محفوظ داشته و نویسنده مجبور است تنها به گفته های ناشر درباره آمار فروش اعنماد کند. اما این مشکل را می توان هنگام عقد قرارداد میان نویسنده و ناشر برطرف کرد تا فروشگاه های کتاب الکترونیکی در صورت درخواست نویسنده، آمار فروش را در اختیار وی نیز بگذارند.

به هر روی و ورای همه این مباحث، به نظر می آید مسئولین ناچارند به فکر جایگزین هایی برای نمایشگاه بین المللی کتاب باشند؛ رویدادی که حقیقتاً در جهان کم نظیر و مایه مباهات ایران بود و میلیون ها ناشر، نویسنده، مترجم، پژوهشگر، استاد دانشگاه، دانشجو و... همه ساله چشم به راه رسیدنش بودند.

کد خبر 4903126

مریم علی بابایی

لینک خبر :‌ خبرگزاری مهر
مدیر آژانس ادبی پل می گوید باید در سازوکار نوع حمایت از حضور نشر ایران در جهان بازبینی جدی و عاجل صورت گیرد و بیشتر از این مقدمات هزینه سوزی و فرصت سوزی فراهم نشود.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۱/۳۰ سایت های دیگر : ایرانا آمد خبر خبرگزاری کتاب ایران مردم نیوز

خبرگزاری مهر -گروه فرهنگ: زمزمه هایی از تعطیلی فعالیت های ایران در حوزه نشر بین الملل به گوش می خورد. این موضوع بیشتر از آنکه زاییده خواست ایران و نشر ایران باشد، ناشی از موقعیت جاری نشر در جهان با پاندمی کرونا بوده و بسیاری از بازیگران نشر را در دنیا به خود مشغول کرده است. با این همه، ایران به دلیل محدودیت نوع حضور در بازارهای جهانی و نقش آفرینی محدود و خاص خود، بیش از پیش نیاز به تدوین استراتژی کوتاه و بلندمدت در این زمینه دارد.

صنعت نشر ایران طی ده سال گذشته از آغاز حضور جدی اش در فضاهای بین المللی نشر در جهان همواره در حال آزمون و خطا درباره نحوه تنظیم روابط خود با دنیای دائم نو شونده نشر جهان بوده و کماکان هیچ بازیگر جهانی عرصه نشر نمی تواند مدعی باشد که در مواجهه با ناشران ایران می تواند از یک الگوی مشخص استفاده کند.

به بهانه همین موضوع در گفتگو با مجید جعفری اقدم مدیر آژانس ادبی و ترجمه پل درباره الزامات و شکل و سیاق حضور در رویدادهای جهانی نشر گفتگو کردیم. مشروح متن این گفتگو در ادامه می آید:

آقای جعفری اقدم در سال های اخیر مهمترین استراتژی ایران در جهان نشر، حضور در نمایشگاه های خارجی بوده است و موضوعات دیگری که الزامات حضور در این نمایشگاه ها هستند کماکان بدون توجه باقی مانده است. شما فکر می کنید چه لزومی برای حضور نشر ایران در نمایشگاه های بین المللی کتاب، احساس می شود؟

نمایشگاه های بین المللی کتاب از جمله رویدادهای مهم در اقتصاد نشر جهانی هستند که با هدف بسترسازی برای تعامل بیشتر عوامل نشر از کشورهای مختلف برای ایجاد و بسط همکاری های مشترک در حوزه نشر و کتاب، به ویژه در حوزه مبادلات رایت کپی و ترجمه کتاب ها و همکاری های مشترک در خلق و تولید آثار برگزار می گردند.

حضور قاعده مند و منطبق با استانداردهای شرکت در نمایشگاه های بین المللی کتاب، یکی از الزامات و مقدمات بهره برداری از بستر نمایشگاه های کتاب به حساب می آیند. بدین معنی که عوامل نشری که می خواهند به تعاملات در اقتصاد نشر جهان ورود پیدا کنند، باید هم خود قابلیت و توانمندی های لازم را برای حضور در عرصه های بین المللی نشر کسب کنند و هم آثاری را که می خواهند در این بازار عرضه کنند متناسب با ذائقه و سلیقه مخاطبین در بازارهای هدف باشد. با این تعریف بازیگران اصلی در نمایشگاه های کتاب مدیران نشر، مسئولان رایت مؤسسات نشر و آژانس های ادبی هستند. البته حضور گاه وبی گاه عوامل دیگر همچون نویسندگان، محققین و تصویرگران می تواند نگاه و رویکرد آنها را در تولید آثار مناسب ذائقه بازارهای نشر جهانی هدایت کند. شرکت کنندگان با اهداف تجاری در این نوع عرصه ها را می توان در سه گروه جمع بندی کرد: بازدیدکنندگان حرف هایی(Trade Visitors)، غرفه داران(Exhibitors) و آژانس های ادبی که در سالن های رایت نمایشگاه ها دارای میز مذاکره هستند.

بنابراین بازار نشر ایران نیز باتوجه به توانمندی ها و قابلیت ها در محتوا و همچنین تصویرگری، می تواند از فرصت نمایشگاه های بین المللی کتاب به عنوان ویترین و بستری جهت ورود به بازارهای نشر در جهان بهره مند شود.

دولت و بخش دولتی در ایران همواره یکی از مهمترین مشوق های حضور ایران در این دست رویدادهایی است که عنوان کردید. در عین حال شما بر نقش پررنگ عوامل غیردولتی در این میان صحه می گذارید. با توجه به تجربه حضورتان در رویدادهای مختلف نمایشگاه کتاب بفرمائید اگر بازیگران اصلی در نمایشگاه های کتاب عوامل نشر هستند، پس جایگاه و نقش دولت ها در این میان چیست؟

کارگزاران فرهنگی بعضی کشورها از موقعیت نمایشگاه های کتاب خارجی به عنوان ویترینی برای نمایش داشته های فرهنگی و ادبی خود، فارغ از داشتن اهداف تجاری و اقتصادی و عمدتاً با هدف تبلیغ بهره می جویند و این کار معمولاً توسط نهادهای دولتی و یا مؤسسات وابسته به آنها انجام می پذیرد. همانگونه که نهادهای فرهنگی و نشر دولتی ما در سال های نه چندان دور در نمایشگاه ها عمل می کردند و اکنون نیز این نوع حضور کم و بیش در بعضی از نمایشگاه های کتاب در خارج جاری و ساری است.

برخی عوامل نشر در برخی کشورها که برای ادامه حیات در داخل نیازمند حمایت های دولتی هستند، برای حضور در نمایشگاه های کتاب نیز نیازمند حمایت دولت می باشند. دولت ها در این نوع کشورها تلاش می کنند با فراهم آوردن فضا و تسهیلات حضور عوامل نشر خود در رویدادهای بین المللی نشر را حمایت کنند.

عوامل نشر در کشورهای دارای صنعت نشر قوی، یا خود به طور مستقل در نمایشگاه ها شرکت می کنند یا در غرفه های جمعی(Collective) با مدیریت و ساماندهی اتحادیه ها و یا تشکل های نشر خود حضور می یابند.

نقش دولت ها در همراهی با عوامل نشر کشورهای که اقتصاد نشر ضعیف و کوچک دارند برای ورود و حضور در بازارهای بین المللی نشر، به ویژه نمایشگاه های کتاب، بسیار لازم و چاره ساز است. مشکلات و هزینه های بالای شرکت در نمایشگاه های خارجی، که معمولاً آورده های دست به نقدی هم برای شرکت کنندگانشان قابل پیش بینی نیست، دولت ها را متقاعد می کند که عوامل نشر داخلی علاقمند به فعالیت در بازارهای بین المللی نشر را در مسیر کمک به توسعه نشر داخلی در دیگر بازارهای نشر جهان، حمایت و همراهی کنند. اما این نوع حمایت ها در درازمدت تأثیرات خود را از دست می دهد و بخش خصوصی را بیشتر به دولت وابسته می سازد.

بنابراین این نوع حمایت ها و ساماندهی حضور عوامل نشر در عرصه های بین المللی باید در مقطعی از زمان به تشکل های نشر و یا مؤسسات خصوصی واگذار شود، همانگونه که امروزه در بیشتر کشورهای دارای نشر قوی و مستقل انجام می گیرد. حمایت دولت ها از حضور ناشران در فضاهای بین المللی معمولاً در قالب حمایت از تشکل ها و یا اتحادیه های نشر صورت می گیرد و خود دولت نه متولی سخت افزار کار می شود و نه متولی نرم افزار آن.

با این تفاسیر به نظر نمی رسد که نوع حضور ما در این دست رویدادها چندان منطبق با استانداردهایی باشد که می شود از آنها سراغی گرفت و نمونه هایش را دید. از دید شما نحوه حضور نشر ما در عرصه های بین المللی در کدام گروه از طبقه بندی های ذکر شده قرار می گیرد؟

حضور نشر ما در رویدادهای بین المللی نشر بیشتر به حضور در برخی نمایشگاه های بین المللی کتاب محدود می شود و در عرصه ها و رویدادهای دیگر مثل جوایز ادبی، فستیوال های ادبی و... اغلب غایب هستیم. عمر حضور جدی ما در نمایشگاه ها نیز چندان طولانی نیست و شاید به اواخر دهه هفتاد برگردد. البته قبل از آن برخی مؤسسات فرهنگی و نشر دولتی اغلب در قالب غرفه های رایزنی های فرهنگی ایران در کشورهای خارجی و یا مؤسسات اقماری وابسته به دولت مثل انتشارات الهدی، مجمع جهانی اهل بیت و... عمدتاً با هدف تبلیغی در نمایشگاه ها شرکت می کردند.

از اواخر دهه هفتاد علاوه بر حمایت های دولت از حضور مؤسسات و نهادهای فرهنگی وابسته به دولت، تصمیم گرفته شد بخش خصوصی نشر هم برای حضور در نمایشگاه های خارجی مورد حمایت و توجه قرار گیرد (نه اینکه از آنها برای اجرای برنامه های فرهنگی دولت استفاده ابزاری شود). در سال 79 برای نخستین بار اتحادیه ناشران تهران به نمایندگی از ناشران عضو و با حضور عده ای از ناشران در غرفه مستقلی در نمایشگاه کتاب فرانکفورت شرکت کرد. همچنین برخی ناشران و آژانس های ادبی با حمایت و یا بدون حمایت دولت در غرفه های مستقل حضور یافتند. وزارت ارشاد هم در قالب غرفه نمایشگاه کتاب تهران، که توسط معاونت بین الملل نمایشگاه تهران اداره می شد، در نمایشگاه فرانکفورت حضور می یافت و صرفاً به تبلیغ نمایشگاه تهران و ثبت نام از ناشران خارجی متقاضی شرکت در نمایشگاه تهران می پرداخت. این نوع حضور در نمایشگاه فرانکفورت تجربه خوبی بود که متأسفانه در سال های آتی ادامه نیافت.

البته حضور ایران در نمایشگاه های خارجی کتاب محدود به نمایشگاه فرانکفورت نبود. در بعضی نمایشگاه های دیگر سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و همچنین مؤسسه نمایشگاه های فرهنگی با همان روش سنتی قبلی و عمدتاً با هدف تبلیغی، به عنوان بخشی از وظیفه سازمانی خود، شرکت می کرد که این حضور همچنان در زمان اکنون نیز انجام می پذیرد با این تفاوت که نقش سازمان فرهنگ و ارتباطات کم رنگ تر شده و بیشتر نمایشگاه ها را مؤسسه نمایشگاه های فرهنگی وزارت ارشاد اسلامی شرکت می کند.

حضور نشر ایران در نمایشگاه های کتاب از نیمه دهه هشتاد به بعد توسط وزارت ارشاد پر رنگ تر شد. مؤسسه نمایشگاه ها تولی گری برگزاری بیشتر غرفه های ایران در نمایشگاه ها را به عهده گرفت و تقریباً با همان کارکرد قبلی کار را ادامه داد. اما در برگزاری غرفه ایران در نمایشگاه فرانکفورت تغییراتی اتفاق افتاد. غرفه ایران شکل و شمایل تازه ایی پیدا کرد و به جای فعالیت صرفاً معرفی نمایشگاه کتاب تهران فعالیت های و برنامه های دیگری برای اجرا در غرفه ایران تدارک دیده شد، از جمله نمایش و معرفی کتاب های بیشتر و البته در مواردی فروش کتاب، به ویژه آثار نفیس، و اجرای برنامه ها و نشست های فرهنگی، که اغلب خروجی قابل توجهی نداشته و ندارند. البته این نوع حضور با استقبال چندانی از طرف بخش خصوصی روبرو نشد و ناشران آن را بیشتر متعلق به دولت و یا ناشران وابسته به دولت قلمداد کردند. از این رو اغلب ناشران از بخش خصوصی در غرفه های مستقل و به طور پراکنده در سالن های مختلف نمایشگاه شرکت کردند.

شما وضع موجود حضور نشر ایران در نمایشگاه های کتاب خارجی را در مقایسه با سایر کشورهای هم رده خودمان چگونه ارزیابی می کنید؟

از دهه 90 به بعد، به دنبال اعتراض ها به نتایج و کارکرد معاونت فرهنگی وزارت ارشاد از حضور در نمایشگاه های بین المللی، رویکرد جدیدی در نحوه حضور اندیشیده شد و تلاش شد حضور عوامل نشر ایرانی در غرفه ایران در نمایشگاه کتاب فرانکفورت، هم یکپارچه و هم در فضای آبرومندانه تری برگزار شود. از این رو مؤسسه نمایشگاه ها با فراهم آوردن فضای بزرگ تر، امکانات بیشتر و تمهید تسهیلات از بخش خصوصی برای حضور بیشتر در غرفه ایران استقبال کرد. این اقدام در سال های اول با مشکلاتی روبرو بود ولی در سال های اخیر سامان بهتری یافته و مورد استقبال ناشران و سایر عوامل نشر ایرانی قرار گرفته است. همراه با این اقدام مهمان ویژه شدن ایران در بعضی نمایشگاه های خارجی موجبات حضور هدفمندتر نشر ایران و حضور بیشتر بخش خصوصی در بعضی نمایشگاه های بین المللی کتاب را فراهم آورده است.

البته این تغییرات و اصلاحات، بیشتر به غرفه ایران در نمایشگاه فرانکفورت و برخی نمایشگاه ها که ایران مهمان ویژه است، محدود شده و در بقیه نمایشگاه های کتاب همچنان روال قبلی استمرار دارد.

شما معتقدید حضور مستقیم و یا غیرمستقیم دولت ها در نمایشگاه های بین المللی کتاب، کمک چندانی به ورود و حضور عوامل نشر در بازارهای بین المللی نشر نمی کند. فکر می کنید چرا وزارت ارشاد و مؤسسه نمایشگاه ها تولی گری برگزاری غرفه های ایران در نمایشگاه های خارجی را به تشکل های نشر و یا بخش خصوص واسپاری نمی کند؟

ارزیابی بنده از اینکه نتایج قابل قبولی از حضور دولتی ها در نمایشگاه های خارجی گرفته نمی شود، معطوف به تأثیر کمتر این نوع حضورها در مرتبط کردن بدنه نشر کشور به بازارهای بین المللی نشر و مراودات اقتصادی نشر در جهان است. شاید دوستان در وزارت ارشاد اهدافی را از حضور در اکثر نمایشگاه های خارجی دارند که با این نوع حضور این اهداف محقق می شود. اگر غیر از این بود که مسئولان محترم اصراری به ادامه کار نمی کردند.

کشورهایی که برای کمک به ورود صنعت نشرشان در بازارهای بین المللی نشر هدف و برنامه دارند معمولاً سعی می کنند فضا و بسترها را برای حضور موفق بخش خصوصی در عرصه های بین المللی فراهم آورند تا آنها راه و چاه های ورود به این بازار را یاد بگیرند تا خود بتوانند حضورشان را در عرصه های اقتصاد نشر جهانی مدیریت کنند. در بیشتر کشورها هم، خود اتحادیه ها و تشکل های نشر و بخش خصوصی موضوع را مدیریت می کنند و نیازی به حمایت و دخالت دولت ندارند. حالا اکثر غرفه های جمعی کشورها در نمایشگاه فرانکفورت که با عنوان غرفه ملی کشورها برگزار می شود توسط اتحادیه ها و یا تشکل های نشر آنها اجرا و مدیریت می شود.

اینکه اتحادیه ها و تشکل های نشر ما به چه اندازه ای از توانمندی و قابلیت رسیده اند که بتوانند حضور نشر ایران در جهان را تولی گری کنند، جای تأمل دارد. اما باید این اقدام از جایی شروع شود. وقتی عوامل نشر کشوری در فضایی که مستقیماً توسط بخش دولتی تدارک دیده شده و مدیریت می شود قرار می گیرند، ارتباط گیری آنها با مخاطبین خارجی با ملاحظاتی از طرف خارجی ها روبرو می شود. بالاخره باید این نوع فضاها در مقطعی از سیر حضور نشر ایران در جهان هویت بخش خصوصی پیدا کند.

حضور نشر ایران در نمایشگاه های بین المللی نه چندان مهم که اغلب توسط دولت اجرا و مدیریت می شود، اگر با هدف تبلیغ است، که است، می تواند در قالب غرفه هایی که توسط رایزنی های فرهنگی در کشورهای مختلف با کمک و همکاری ارشاد و مؤسسه نمایشگاه ها اتفاق بیافتد. در این صورت دیگر نیازی نخواهد بود مؤسسه نمایشگاه ها با هزینه های قابل توجه در نمایشگاه های مختلف با تابلو مؤسسه نمایشگاه ها یا نمایشگاه کتاب تهران غرفه بزند حضور نشر ایران در نمایشگاه های بین المللی نه چندان مهم که اغلب توسط دولت اجرا و مدیریت می شود، اگر باهدف تبلیغ است، که هست، می تواند در قالب غرفه هایی که توسط رایزنی های فرهنگی در کشورهای مختلف با کمک و همکاری ارشاد و مؤسسه نمایشگاه ها اتفاق بیافتد. در این صورت دیگر نیازی نخواهد بود مؤسسه نمایشگاه ها با هزینه های قابل توجه در نمایشگاه های مختلف با تابلو مؤسسه نمایشگاه ها یا نمایشگاه کتاب تهران غرفه بزند. متأسفانه اغلب عزیزانی هم که این غرفه ها را مدیریت می کنند، اطلاع چندانی از محتوای کتاب های به نمایش درآمده ندارند، به زبان کشور محل برگزاری نمایشگاه چندان آشنا نیستند که بتوانند با مراجعه کنندگان ارتباط برقرار کنند و اغلب هم شناخت چندانی از فضای نشر کشور محل برگزاری نمایشگاه، ندارند.

پیشنهاد مشخص شما برای مؤثربودن نقش معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در حمایت از حضور نشر ایران در نمایشگاه های بین المللی کتاب چیست؟

همان طور که قبلاً عرض شد، حمایت و پشتیبانی معاونت امور فرهنگی از حضور عوامل نشر ایران در نمایشگاه های بین المللی کتاب در وضع موجود امری بایسته و شایسته است. اما آسیب شناسی وضع موجود نشان می دهد برنامه های معاونت فرهنگی برای حمایت از حضور نشر ایران در جهان، که از کانال ارائه خدمات توسط مؤسسه نمایشگاه های فرهنگی، عملیاتی می شود خروجی قابل قبولی نداشته و قابل دفاع نیست. بنابراین باید در سازوکار این نوع حمایت از حضور نشر ایران در جهان بازبینی جدی و عاجل صورت گیرد و بیشتر از این مقدمات هزینه سوزی و فرصت سوزی فراهم نشود.

اگر معاونت به جای حمایت از مؤسسه نمایشگاه های فرهنگی برای برگزاری غرفه های ایران در نمایشگاه های بین المللی کتاب، سمت وسوی حمایت خود را متوجه اتحادیه ها و تشکل های نشر، ناشران فعال در عرصه های بین المللی و آژانس های ادبی که طرح و برنامه مشخصی برای شرکت در نمایشگاه ها دارند، ببرد شاید، بتوان نتیجه مطلوب تری گرفت.

در کنار این ها معاونت می تواند در نمایشگاه های مهم، مثل نمایشگاه کتاب فرانکفورت، به برپایی غرفه ملی کتاب ایران با مدیریت مؤسسه نمایشگاه ها یا یکی دیگر از مؤسسات تابعه خود با مشارکت رایزنی های فرهنگی ایران در خارج فکر کند و برنامه های خود یا مؤسسات تابعه اش ازجمله تبلیغ نمایشگاه کتاب تهران، طرح گرنت ، نمایش و معرفی آثار ارزشمند ایرانی و اسلامی (مثل کتب برگزیده شده در جوایز ادبی داخلی و خارجی و جایزه جهانی کتاب ایران)، حمایت از ناشران و مؤسسات فرهنگی دولتی برای نمایش و معرفی آثار خود، برگزاری نشست های تخصصی و دیگر برنامه های مرتبط به بخش بین الملل معاونت را در غرفه ملی در معرض اجرا بگذارد.

کد خبر 4902526

حمید نورشمسی

لینک خبر :‌ خبرگزاری مهر

خبرگزاری مهر: فعالیت کتابفروشان در سراسر کشور از امروز در صورت ثبت در سامانه وزارت بهداشت اجازه فعالیت پیدا کردند.

پس از نزدیک به دو ماه تعطیلی فعالیت های فرهنگی صنف کتابفروش از امروز تمامی کتابفروشان در سراسر کشور به شرط ثبت نام در سامانه مرکز سلامت محیط و کار که از سوی وزارت بهداشت و درمان ایجاد شده است، می توانند به فعالیت خود ادامه دهند.

در همین راستا دستورالعمل هایی نیز به منظور فعالیت اصناف مختلف در این سایت بارگزاری شده است که با وجود اینکه به طور مشخص به صنف کتابفروشان در آن اشاره ای نشده است اما ذیل عنوان کلی مراکز جمعی می توان روش هایی برای فعالیت در این مراکز را دریافت کرد.

اطلاعات مشخصی از میزان ثبت نام صنف کتابفروش در این سامانه منتشر نشده است اما مسئولان وزارت بهداشت طی روزهای اخیر اعلام کرده اند که اصنافی که بدون ثبت نام در این سامانه اقدام به بازگشایی کنند مورد برخورد جدی قرار خواهند گرفت.

طی روزهای گذشته رئیس اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران از خسارت نود درصدی به ناشران و کتابفروشان خبر داده و وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز برآورد این خسارت را معادل بیش از 974 میلیارد تومان ذکر کرده بود.

لینک خبر :‌ برترین ها
مدیر انتشارات ققنوس می گوید: خسارات وارده به نشر بالاست و ناشران را در آستانه ورشکستگی قرار داده است.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۱/۳۰ سایت های دیگر : خبرگزاری بین المللی قرآن

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم ، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در روزهای گذشته خسارات وارد آمده به حوزه صنعت چاپ نشر، فرهنگ و رسانه کشور در پی شیوع ویروسی از خانواده آنفولانزا یعنی کووید 19 در کشور را بیش از 900 میلیارد تومان عنوان کرده است.

در این میان سهم صنعت نشر بالغ بر 400 میلیون تومان تخمین زده شده است، کاهش فروش 90 درصدی کتاب و تعطیلی کتابفروشی ها در دو ماهی که انتظار می رفت به دلیل برگزاری نمایشگاه کتاب تهران ناشران بتوانند برداشت اقتصادی خود را از تلاش یک سال گذشته انجام دهند، موجب شده است که بسیاری از فعالان این صنف در آستانه ورشکستگی قرار گیرند.

این موضوع فقط به ناشران کوچک منتهی نمی شود، به بسیاری از ناشران بزرگ نیز در دو ماه گذشته خسارات بسیاری وارد آمده است. چرا که معمولا اردیبهشت ماه زمان برگزاری نمایشگاه کتاب تهران، ناشران نسبت به دیگر ایام سال به لحاظ اقتصادی دست پری دارند، به همین جهت عمده چک هایی که در صنعت نشر جابه جا می شود، برای همین ماه است. اما حالا با تعطیلی نمایشگاه کتاب تهران و تعطیلی کتاب فروشی ها و غیره مشکلات بسیاری سر راهشان قرار گرفته است، از انبار شدن کتاب ها در انبارها و هزینه های انبارداری که به گردن ناشر افتاده است تا برگشت چک ها و ...

در این میان راه حل های مختلفی برای جبران خسارت نشر مطرح می شود، از جمله پرداخت یارانه نمایشگاه کتاب بین ناشران، برگزاری نمایشگاه مجازی کتاب تهران، بخشودگی هزینه های آب و برق و بیمه ناشران و ....

امیرحسین زادگان مدیر انتشارات ققنوس درباره خسارات وارده به نشر و راهکارهای جبرانش می گوید: خسارات وارده به نشر مانند صنوف دیگر بالاست، فرقی هم نمی کند ناشر بزرگ باشید یا کوچک. اغلب ناشران در آستانه ورشکستگی اقتصادی قرار گرفته اند .

وی می گوید، با برگزاری نمایشگاه کتاب تهران به صورت مجازی مخالف است، چرا که استقبالی از آن نخواهد شد. بنابراین بهتر است نمایشگاه کتاب تهران برای سال جاری لغو شود. اگر قرار باشد آبان هم برگزار شود باید از خرداد مقدمات را فراهم کرد که با وضعیت موجود امکان پذیر نیست.

مدیر پخش ققنوس درباره جبران خسارات نشر نیز می گوید: به نظر من بهترین اقدام اختصاص بودجه نمایشگاه کتاب برای خرید کتاب جهت تجهیز کتابخانه های کشور است، برخی کتابخانه ها هستند که سالهاست کتاب جدید به آنها تزریق نشده است.

انتهای پیام/

لینک خبر :‌ خبرگزاری تسنیم
دنیای اقتصاد: روز گذشته بسیاری از کتاب فروشی ها و مراکز عرضه محصولات فرهنگی در سراسر کشور پس از حدود دو ماه تعطیلی بازگشایی شدند. این بنگاه ها پس از ثبت نام اینترنتی و پذیرش و اجرای پروتکل های دولتی مربوط به رعایت موازین بهداشتی در سامانه مرکز سلامت محیط و کارتوانسته اند کلیدی در قفل درهایشان بچرخانند. اگرچه تا ظهر دیروز اطلاعات مشخصی از میزان ثبت نام صنف کتاب فروش در این سامانه منتشر نشده اما به نظر می رسد که تعداد قابل توجهی از کتاب فروشان روز گذشته چراغ دکان هایشان را روشن کرده و میزبان مشتریان تک و توکی شدند که با احتیاط به دنبال کتابی یا محصولات فرهنگی دیگری می گشتند. طی روزهای گذشته رئیس اتحادیه ناشران و کتاب فروشان تهران از خسارت 90 درصدی به ناشران و کتاب فروشان خبر داده و وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز برآورد خسارت به حوزه فرهنگی (غیر از بخش هنری و رسانه ای) را معادل بیش از 340میلیارد تومان ذکر کرده بود.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۱/۳۱

برخی رسانه ها مدعی شده اند که هنوز سازوکار مشخص و مورد وفاقی درباره مدیریت کسب و کارهای فرهنگی به ویژه در حوزه نشر تدوین نشده است؛ اما با وجود این نقدها، به نظر می رسد که بازگشایی قدم به قدم بازارها با تاکید بر رعایت پروتکل های بهداشتی، رویه عمومی دولت برای گذار از بحران اقتصادی ناشی از بیماری کرونا در بنگاه های تجاری است. اما سوای رویکرد دولت، برخی از نویسندگان و ناشران پیشنهادهایی نیز برای رونق بازار کتاب در روزهای کرونایی ارائه کرده اند. پویش های بسیاری برای معرفی کتاب شکل گرفته و برخی نیز بخش هایی از کتاب ها را به صورت صوتی در شبکه های اجتماعی عرضه کرده اند. ناشرانی نیز ضمن ارائه نسخه های صوتی یا الکترونیکی از کتاب ها، تخفیف هایی را برای کتاب هایشان در نظر گرفته و برخی نیز ارسال رایگان نسخه فیزیکی کتاب به مشتریان را به عنوان راه رونق بازار انتخاب کرده اند. با این حال کمتر بنگاهی توانسته آماری دقیق و قابل استناد درباره فروش فیزیکی کتاب هایش ارائه کند. به نظر می رسد که با این اوضاع و زیان چندصد میلیاردتومانی کتاب فروشان و ناشران در این دو ماه، صنعت نشر روزهای دشواری را پیش رو دارد. کارشناسان می گویند که رایج نبودن خرید کتاب های اینترنتی در ایران، امیدواری به ادامه خرید آنلاین کتاب را کاهش داده و ممکن است در صورت ادامه محدودیت ها، صنعت نشر با ورشکستگی نیز مواجه شود. به هر روی باید منتظر ماند و دید که رویکرد مرحله ای دولت برای بازگشایی بازارها چقدر می تواند در بازگشت به شرایط بهتر فروش اثرگذار باشد.

در بازارهای دیگر کشورها نیز اوضاع بهتر از ایران نیست. تعطیلی نمایشگاه کتاب پاریس و نیز برگزاری مجازی نمایشگاه کتاب بولونیا که یکی از مهم ترین رویدادهای جهانی نشر به شمار می روند نخستین ترکش هایی بودند که صنعت جهانی نشر از این رویداد دریافت کرد و در ادامه تعلیق نمایشگاه بین المللی کتاب تهران که برگزاری اش با تصمیم وزارت ارشاد به زمان دیگری موکول شد و نیز تصمیم برخی از کشورهای حوزه خلیج فارس برای پلت فرم های مجازی تازه برای رویدادهای نمایشگاهی خود نشان داد که صنعت نمایشگاهی و نیز ارتباطات تجاری میان بنگاه های بزرگ نشر در جهان در حال حرکت به سمت و سوی تازه ای است.

با وجود این، به نظر می رسد راه هایی که برخی از کشورها برای عبور از بحران فروش پیش بینی یا اجرا کرده اند، قابل اعتنا باشد. سازمان ها و آژانس های ادبی در انگلستان و امارات عربی متحده با توجه به شیوع این بیماری به فکر برگزاری رویدادهای فستیوال گونه کتاب در قالب فضای مجازی افتاده اند. در انگلستان جمعی از نویسندگان در اقدامی خودجوش اقدام به راه اندازی رویدادی با عنوان BookBound2020 کرده اند که یک جشنواره ادبیات آنلاین است که از 27 آوریل تا 3 مه سال جاری میلادی برگزار می شود.

در امارات عربی متحده نیز سازمان برگزارکننده نمایشگاه کتاب شارجه اقدام به برگزاری رویدادی با عنوان جشنواره مجازی خواندن کرده است که از 27 ماه می تا پنجم ماه ژوئن برگزار می شود.

در همین راستا نمایشگاه بین المللی کتاب فرانکفورت نیز که هنوز درباره چند و چون برگزاری خود در سال جاری میلادی اظهارنظر رسمی منتشر نکرده و تنها به نقل از رئیس خود اعلام کرده که در حال بررسی شرایط و تصمیم گیری در آینده است، در تازه ترین اعلام مجازی خود بیان کرد که زمان دریافت طرح های و پیشنهادهای مخاطبان و ناشران برای جشنواره سالانه bookfest را تا نیمه خردادماه سال جاری تمدید کرده است.

این رویداد که در دو سال اخیر در این نمایشگاه در دست برگزاری است تازه ترین ابداع این نمایشگاه به منظور ارتباط نزدیک میان ناشران و نویسندگان و کتاب خوانان در دنیاست و در آن ایده هایی که قابلیت عرضه جهانی داشته باشند مورد توجه و حمایت قرار می گیرد. در این رویداد در قالب سخنرانی، کارگاه، ایجاد نشست های گفت وگوی تعاملی، کارگاه های آموزشی و نشست های شعر و داستان خوانی ادبیات از دل این نمایشگاه به تمامی شهر برده شده و سعی می شود تا میان مردم و آن پیوندهای تازه ای برقرار شود.

لینک خبر :‌ دنیای اقتصاد
محمدصادق کوشکی استاد دانشگاه تهران درباره عدم نظارت بر محتوای تولید شده در وی او دی ها مقصر را وزارت ارشاد می داند که نتیجه این دعوای زرگری بین ارشاد و صدا و سیما در نهایت عبور کردن از خطوط قرمز در سریال های این شرکت ها و محصولی فاجعه بار برای خانواده ها است.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۱/۳۱

به گزارش خبرنگار فرهنگی شبکه اطلاع رسانی راه دانا ؛ مسئله شبکه نمایش خانگی و محصولاتی که به مخاطبان عرضه می شود ، در سال های اخیر بیش از هر زمان دیگری با چالش های گوناگون و انتقاد کارشناسان مواجه شده است؛ اینکه متولی ممیزی آثار این حوزه کیست و اساسا آیا ممیزی خاصی صورت می گیرد یا نه، باعث شده تا این حوزه به نوعی تبدیل به منطقه آزاد شود.

محمدصادق کوشکی استاد دانشگاه تهران در گفتگو با خبرنگار فرهنگی راه دانا به بررسی این موضوع پرداخته است.

کوشکی، استاد دانشگاه تهران درباره اینکه در چالش و دعوای شرکت ها و موسسات وی او دی بین ارشاد و صدا و سیما هنوز اما و اگرهایی باقی مانده و هنوز به درستی تکلیف سرپرستی این موسسات مشخص نشده، گفت:منظور از شبکه نمایش خانگی، یعنی آن کالای فرهنگی که ویژه خانواده ساخته می شود؛ طبیعتا وقتی محصولی برای خانواده ساخته می شود باید بر اساس الگوهای شرعی، قانونی و هنجاری باشد و ضوابط پخش در خانواده استاندارد و نرمال ایرانی را داشته باشد. در حالی که مدت قابل توجهی است کارهایی که استاندارد پخش در محیط خانواده را ندارند و حتی از استانداردهای پخش در سینما هم فاصله بسیار دارند و بی کیفیت؛ برای شبکه نمایش خانگی تولید می شوند.

وی افزود: حتی فاجعه بارتر اینکه تقریبا هیچ نوع ضوابط ممیزی سینما و سیما در آنها رعایت نمی شود. یعنی سازندگان این اختیار را دارند که بدور از هرگونه ضوابط اخلاقی و قانونی و حتی حرفه ای، آن چیزی را که خودشان دوست دارند براحتی بسازند که مخاطب اصلی آن خانواده است. این به شدت فاجعه بار است و اگر ضوابط چنین نمونه هایی را در اروپای غربی یا آمریکای شمالی نگاه کنیم، شاهد هستیم که حتما محصولاتی که برای مصرف خانواده عرضه می شوند، از استانداردهای اخلاقی و هنجاری بیشتری برخوردار هستند و لزوما همه با رعایت سنی منتشر می شوند.

فاجعه بارترین محصولات به لحاظ هنری و اخلاقی در VOD ها

استاد دانشگاه تهران وضعیت وی او دی ها در کشور را به لحاظ محتوایی فاجعه بار خواند و گفت: در کشور ما با کمال تاسف برعکس است و فاجعه بارترین محصولات از نظر هنری و اخلاقی و هنجاری برای مصرف خانوارها تولید می شود و تقریبا سازندگان این محصولات مطمئن هستند که وزارت ارشاد کاری به آنها ندارد. این یک اتفاق فاجعه بار است و تخلف قانونی از سوی ارشاد و از طرفی وظیفه نشناسی سازندگان محصولات است. وقتی عموم سازندگان چنین محصولاتی اصول اولیه کیفیت هنری و هنجارهای اخلاقی و اجتماعی را رعایت نمی کنند باید با اهرم جدی قانون با آن ها برخورد شود که متاسفانه وزارت ارشاد در طول 6 سال گذشته و البته قبل از آن هم تاحدودی، این را رها کرده و فکر می کنم در مجلس آینده یکی از مواردی که کمیسیون فرهنگی روی آن باید دست بگذارد و از ادامه فاجعه جلوگیری کند، این مورد است که از تولید محصولاتی که به اسم تولیدات خانگی عرضه می شوند، به نحوی جلوگیری کند.

چرا کمیسیون فرهنگی در این باره ورود نمی کند؟

وی با اعتراض به کمیسیون فرهنگی برای ورود به این مبحث و چالش ادامه داد: البته در این عرصه مشکل قانونی وجود ندارد، بلکه مشکل عدم اجرای قانون و تمکین به قانون از سوی وزارت ارشاد را داریم. قطعا باید کمیسیون فرهنگی مجلس یازدهم ورود کند و بیش از این اجازه این حجم از ناهنجاری را ندهد. این محصولات با مُهر وزارت ارشاد جمهوری اسلامی وارد فضای خانواده ها می شود و خانواده ها به این مُهر اعتماد می کنند و زمانی متوجه می شوند که بسیاری از خطوط قرمز اخلاقی و ایمانی شان در خانواده زیرسوال رفته است.

محمد صادق کوشکی در پاسخ به این سوال که عده ای می گویند این شبکه نمایش خانگی باید زیرنظر صداوسیما برود، گفت: ببینید، اگر وزارت ارشاد وظایف قانونی اش را در این زمینه انجام دهد، نیازی به اینکه شبکه نمایش خانگی جای دیگری برود، نیست؛ شما در این زمینه قانون دارید و اگر ضوابط کم است، باید لایحه بدهند تا مجلس آینده قوانین به روزتری را تصویب کند ولی همین قوانین فعلی را اگر ارشاد اجرا کند، وظیفه شرعی و قانونی شان را طبق قانون فعلی انجام دهد، معلوم می شود بسیاری از آثاری که عرضه شده حتما رد خواهد شد.

وی در ادامه ارشاد را مسئول محتوایی وی او دی ها می داند و معتقد است که مدیران ارشاد اگر پایبند قانون باشند و قانون را در این زمینه اجرا کنند، مشکلی نخواهیم داشت.

کوشکی از اینکه صدا و سیما می گوید این شبکه باید زیرنظر او باشد و آنها این مطلب را به استنادات قانونی ارجاع می دهند، افزود: صدا و سیما اگر آثار خودش را ممیزی کند کفایت می کند! ما قبلا موسسه ای به نام رسانه های تصویری داشتیم که زیر نظر ارشاد بود. حالا آن موسسه به آن شکل فعالیت نمی کند و تعطیل شد، ولی دادن مجوز به چنین محصولاتی که برای اکران در نمایش خانگی هست، قانونا برعهده وزارت ارشاد است.

حالا اگر اختلاف قانونی بین سیما یا ارشاد وجود داشته باشد، این یک بحث اداری است. الان بحث ما اداری نیست، بحث ما محتوایی است. کسانی که این محصولات را می سازند به وزارت ارشاد مراجعه می کنند، به صداوسیما که نمی روند.

بر سر دعوای صدا و سیما با ارشاد، نظارتی دیگر نمانده است

استاد دانشگاه تهران در خصوص عدم نظارت بر این موسسات گفت: نکته من در خصوص مجوز ساخت و پخش محصولات است. اینکه یک سیمای اینترنتی ایجاد شده، چه در آن گفت وگو، فیلم، چه هر محصولی پخش کنند، به نظر می رسد مجوز آن با صداوسیماست؛ البته قانون ما در اینجا ابهام هم دارد. ولی در کل به نظر می رسد مجوز تلویزیون های اینترنتی به عنوان یک قالب و مدیوم با سیماست، اما بحث من تا الان با محتوای آثار است. اینکه آثار چگونه تولید شود و مجوز پخش محتوای آن صادر شود یا نه، قانونا دست وزارت ارشاد است، اما اینکه مثلا در قالب DVD فروخته شود که البته الان چنین چیزی معنی ندارد و در قالب بسته هایی در فضای مجازی و با عنوان شرکت هایی در فضای مجازی عرضه می شود، یا هر قالب دیگر، به نظر می رسد این برعهده صدا و سیماست.

لینک خبر :‌ دانا
رسول خادم و پرویز پرستویی دو چهره محبوب سینما و ورزش کشور با حضور در نقطه صفر مرزی در اطراف شهرستان زابل اقدام به کمک به مردم سیل زده و فقیر استان سیستان و بلوچستان کردند.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۱/۳۱ سایت های دیگر : برترین ها هارپی

پرویز پرستویی و رسول خادم اینگونه در نقطه صفر مرزی همه را غافلگیر کردند رسول خادم و پرویز پرستویی دو چهره محبوب سینما و ورزش کشور با حضور در نقطه صفر مرزی در اطراف شهرستان زابل اقدام به کمک به مردم سیل زده و فقیر استان سیستان و بلوچستان کردند.

play

play stop

mute max volume

repeat full screen

Update Required To play the media you will need to either update your browser to a recent version or update your Flash plugin .

لینک خبر :‌ شبکه اینترنتی آفتاب
مسعود جعفری جوزانی درباره زنده یاد سیامک شایقی بیان کرد شایقی با کوله پشتی پر از حرف و ایده های بکر به سینما آمد اما از سایه سنگین سرمایه لعنتی بر سر سینما بی خبر بود.

دریافت 11 MB

به گزارش خبرنگار مهر ، مسعود جعفری جوزانی به بهانه درگذشت زنده یاد سیامک شایقی کارگردان سینمای ایران در پیامی ویدئویی از مصایب این فیلمساز و شرایط نامناسب حاکم بر مناسبات سینمای ایران در سال های اخیر گفت.

در متن این ویدیو که برای انتشار در اختیار خبرگزاری مهر قرار گرفته، آمده است:

دوست، رفیق و همکار عزیزم، سیامک شایقی را از زمانی که پا به سینما گذاشت، می شناسم. شوق زده، پرشور، اندیشناک با کوله پشتی پر از حرف ها و ایده های بکر و تازه قدم به میدان گذاشت. وقتی درباره فیلم و سینما حرف می زد، از برق چشم های این پهلوان جوان پیدا بود که این پهلوان جوان با چاله ها و چاه هایی که بر سر راه این سینما کندند، نمی شناسد.

گرم بود و تازه نفس، به تنها چیزی که فکر نمی کرد سرمایه لعنتی بود که سایه سنگینش را روی سینما پهن کرده است. هر چه داشت در طبق اخلاص گذاشت و بیشتر فیلم هایش را با سرمایه شخصی خود و دوستانش ساخت.

سال های زیادی نگذشته بود که تارهای نامریی و کشنده صاحبان نو کیسه سرمایه به دست و پایش پیچیدند. مشکلی که باعث شد بیش از نود درصد از نیروی خلاقه اش رو صرف کارهای فرعی تولید و تهیه شود. همین چند سال پیش بود که بانک قصد داشت خانه اش را که برای ساخت فیلم گرو گذاشته بود از او بگیرد. هرگز نفهمیدم از این دام هولناک به سلامت گذشت یا نه.

یادم هست در آخرین فیلمش با نام ماه و جنگل صبح تا شب می دوید و به هر کس و ناکس رو می انداخت بلکه یک سانس درست برای اکران فیلم ماه در جنگل بگیره، اما نمی دانست که مافیای سالن و پخش به داشتن جهیزیه ای برای رباب اهمیتی نمی دهد، متاسفانه این هفت سال گذشته بدترین دوران زندگی اهل هنر و اندیشه در این مملکت بوده است. دوران بی معنی و سختی که هر اهل هنری، امیدش را از دست داده و همه چمدانشان را بسته اند تا بروند!

سیامک عزیز، در این روزهای کرونایی مظلوم رفتی... راهت پر رهرو و سبز باد.

کد خبر 4904040

نیوشا روزبان

لینک خبر :‌ خبرگزاری مهر
سینماپرس: پس از پخش سریال های نوروزی 99 که با انتقادات جدی از سوی مخاطبان، کارشناسان و منتقدان روبرو شد، تعدادی از هنرمندان سینما و فعالان فرهنگی با تأکید بر اینکه فقدان استراتژی در سازمان صدا و سیما و پیشروی در مسیری مغایر با اهداف نظام و انقلاب اسلامی باعث افول جدی برنامه های نمایشی رسانه ملی شده است تأکید کردند سریال های نوروز 99 سنخیتی با فرهنگ ملی و سبک زندگی ایرانی-اسلامی نداشتند.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۱/۳۱

به گزارش سینماپرس تلویزیون یکی از مهمترین رسانه هایی است که در تمامی کشورهای جهان حکومت ها و دولت های مختلف برای آن جایگاه ویژه ای در نظر گرفته شده است چرا که این رسانه فراگیر که در هر خانه ای یافت می شود و تأثیرات زیادی روی عامه مردم به جای گذاشته و به همین دلیل همواره به این رسانه به عنوان یکی از حساس ترین دستگاه های تبلیغاتی کشورها نگاه می شود.

از سال ها قبل مدیران و سیاست گذاران سیمای جمهوری اسلامی ایران با هدف جذب حداکثری مخاطبان رسانه ملی اقدام به تولید سریال هایی با عنوان سریال های مناسبتی کردند که در ایامی همچون ماه مبارک رمضان، عید نوروز، ماه محرم، دهه فجر و... آثاری را برای مخاطبان پخش می کردند که متناسب با حال و هوای آن ایام بود. طی سال های ابتدایی این قبیل آثار به دلیل عدم وجود شبکه های ماهواره ای فارسی زبان، عدم پیشرفت تکنولوژی، تعداد بسیار کم شبکه های تلویزیونی و... استقبال خوب مخاطبان را در پی داشتند اما رفته رفته با تکثر تعداد شبکه های تلویزیونی و ماهواره ای و آمدن ابزار و ادوات جدید و وجود رسانه های مختلف گرایش مردم نسبت به این گونه سریال ها و برنامه ها بسیار کمتر شد.

بسیاری از کارشناسان دلیل اصلی عدم توجه مخاطبان به برنامه های تلویزیونی و به ویژه سریال های مناسبتی را به دلیل عدم وجود خلاقیت و به روز شدن آثار تولید شده در سیما می دانند و معتقدند با گذشت هر سال، تولیدات تلویزیون روندی رو به زوال را پیش رو می گیرد و این برای یک رسانه ملی ضعف بزرگی محسوب می شود.

در کشور ما مدیران سازمان صدا و سیما همواره نگاهی جدی به تولید سریال های مناسبتی به ویژه آثار طنز داشته اند و در طی دو دهه گذشته سریال سازی برای ایام نوروز همواره با سر و صداهای زیادی همراه بوده است؛ چرا که مقابله با شبکه های متعدد ماهواره ای فارسی زبان که به صورت قارچ گونه در حال رشد و حمایت مالی هستند و مخاطبان ایرانی را هدف اصلی ترویج فرهنگ غربی می دانند از طریق تولیدات تصویری نیازمند عزمی جدی از سوی مدیران تلقی می شود.

در ایام نوروز 1399 که به دلیل شیوع کرونا و خانه نشینی عموم مردم، تلویزیون می توانست از یک فرصت طلایی برای جلب توجه توده های مردم با توجه به نیازهای روز مخاطب به ویژه نسل جوان داشته باشد با تقلید و تکرار و کهنه کاری و کلیشه پردازی دست به تولیداتی زد که یا اصلا مخاطبی نداشتند و برای مردم عاری از هرگونه جذابیتی بودند یا مانند سریال پایتخت6 به دلیل مشکلات فراوان ساختاری و محتوایی با انتقادات و حواشی زیادی روبرو شدند.

انتقادات نسبت به این سریال ضد ارزش، سخیف و بی محتوا به حدی بود که عبدالعلی علی عسگری رئیس سازمان صداوسیما به معاونت سیما دستور ویژه ای برای بررسی حواشی قسمت آخر پایتخت6 داده و گفته است باید مشخص شود این اقدام حاصل اشتباه و بی توجهی است یا فتنه انگیزی ستون پنجم فرهنگی دشمن !؟

همچنین سردار غیب پرور رئیس سابق سازمان بسیج مستضعفین در نامه ای انتقادی به رئیس سازمان صداوسیما، تاکید کرد: به نیروهای مؤمن و انقلابی میدان دهید و مجاهدانه جلوی خط ضد انقلاب و نفوذی بایستید.

در همین رابطه با 8 تن از چهره های سرشناس سینما، تلویزیون و رسانه ای آقایان: دکتر پرویز فارسیجانی، محمدصادق کوشکی، حسین گیتی، عباس کریمی، دکتر مهدی اسماعیلی تبار، آرش فهیم، پیمان عباسی و سرکار خانم: سارا طالبی زاده با ما گفتگو کردند که ماحصل آن برای اطلاع بیشتر مخاطبان گرامی در ذیل نقل شده است.

دکتر پرویز فارسیجانی مدیرکل سابق مطالعات و توسعه دانش و مهارت های سینمایی سازمان سینمایی پس از اتمام پخش سریال های نوروز 1399 گفت: آثار نمایشی در سازمان صدا و سیما فاقد استراتژی روشن هستند؛ به عنوان مثال سازمان نمی داند 5 سال یا 10 سال دیگر می خواهد به کجا برسد، هیچ گونه هدفی در تولیدات وجود ندارد و همه چیز به حال خود رها شده و از همین رو است که ما با آثار نازل و میانمایه در تلویزیون روبرو هستیم. عدم حضور نیروهای متعهد، متدین و انقلابی باعث تولید آثار نازل در تلویزیون شده است. جای نیروهای انقلابی در تولیدات صدا و سیما به خصوص در بخش سریال سازی به شدت خالی است. نیروی های حزب الهی و انقلابی در پیچ و خم های عجیب فرآیند کارهای نمایشی تحویل گرفته نمی شوند و در عوض کارهای سنگین و کلیدی به افرادی سپرده می شود که اگر به آن ها ضدانقلاب نگوییم، به هیچ عنوان به انقلاب اسلامی هم تعلق خاطر ندارند!

سریال های نوروزی از منظر اهالی سینما/1 فارسیجانی: آثار نمایشی در صدا و سیما فاقد استراتژی هستند/ عدم حضور نیروهای متعهد، متدین و انقلابی باعث تولید آثار نازل شده است

محمدصادق کوشکی عضو هیأت علمی دانشگاه تهران و کارشناس فرهنگی نیز در این رابطه به سینماپرس گفت: سازمان صدا و سیما به عنوان قلب تپنده رسانه ای نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران که بیشترین کوشش رسانه ای را در میان رسانه ها دارد سال ها است به بیماری دچار است و این بیماری در مدیریت سازمان خودش را نشان می دهد؛ متأسفانه در همه دوره ها این بیماری مزمن وجود داشته و همواره خطرناک تر شده و آسیب های بیشتری را متوجه جامعه کرده به نحوی که می توان گفت رسانه ملی مسیری مغایر با اهداف انقلاب اسلامی را در پیش گرفته است. متأسفانه خط تفکر انقلاب اسلامی بسیار کمرنگ است؛ مدیرانی که برای رسانه ملی خط مشی تعیین می کنند یا مرعوب تمدن غرب هستند و یا هیچ نسبتی با انقلاب اسلامی ندارند؛ حضور این مدیران باعث تولید سریال هایی مانند پایتخت6 می شود که یک فاجعه تمام عیار است!

سریال های نوروزی از منظر اهالی سینما/2 کوشکی: سازمان صدا و سیما سال ها است به بیماری دچار شده و مسیری مغایر با اهداف انقلاب اسلامی را در پیش گرفته است/ سریال پایتخت6 فاجعه بود!

حسین گیتی منتقد پیشکسوت سینما نیز پس از اتمام پخش سریال های نوروز 1399 گفت: سریال های نوروزی هیچ سنخیتی با فرهنگ ملی و سبک زندگی ایرانی-اسلامی نداشتند؛ باعث بهت و حیرت است که چطور در یکی از این سریال ها برخی موقعیت ها و سکانس های فیلم های پیش از انقلاب اسلامی بازسازی شده و فیلمنامه نویس و کارگردان تن به چنین تقلید مشمئزکننده و پیش پاافتاده ای داده اند! تقلید برخی از سریال سازان از فیلمفارسی های پیش از انقلاب اسلامی و برخی سریال های ترکیه ای فاجعه بار است! بنده صراحتا عرض می کنم که ایده گرفتن از سریال های سخیف ترکیه ای باعث شرمساری است چرا که تلویزیون برخلاف سینما رسانه ای فراگیر و فرهنگ ساز است که عموم مردم در سراسر کشور برنامه های آن را می بینند و از این برنامه ها الگوبرداری می کنند؛ به همین علت است که تلویزیون هرگز نباید ضدفرهنگ ملی و اعتقادات و ارزش های دینی که عموم جامعه به آن معتقد هستند عمل کند.

سریال های نوروزی از منظر اهالی سینما/3 گیتی: سریال های نوروزی هیچ سنخیتی با فرهنگ ملی و سبک زندگی ایرانی-اسلامی نداشتند/ ایده گرفتن از سریال های سخیف ترکیه ای باعث شرمساری است!

عباس کریمی منتقد سینما و کارشناس فرهنگی با انتقاد از سریال های نوروزی اظهار داشت: فقدان پژوهش، بی دغدغگی مدیران و نگاه بزن دررویی سازندگان باعث افول و سقوط جدی اغلب آثار نمایشی در رسانه ملی شده است؛ متأسفانه عمده برنامه های تلویزیون به خصوص در حوزه سریال سازی اثرات آموزشی معکوس و مخربی دارند که تربیت نسل جوان را دچار خدشه می کند و تولید و پخش آن ها به صلاح خانواده ها و جامعه نیست. این مایه تأسف است که دست اندرکاران رسانه ملی برای ساخت و تولید سریال هایی هزینه می کنند که اثرات مخرب آن ها در جامعه به شدت مشهود است! به عنوان مثال در همین سریال پایتخت6 اغلب جوانان بی تربیت و سر به هوا بودند. بی حرمتی به مقام بزرگترها در این سریال بیداد می کرد و این در حالی است که جامعه ما در شکل واقعی این گونه نیست.

سریال های نوروزی از منظر اهالی سینما/4 کریمی: فقدان پژوهش و بی دغدغگی مدیران باعث افول و سقوط جدی اغلب آثار نمایشی در رسانه ملی شده است/ جای خالی اخلاق، امید و نشاط در سریال های نوروزی!

دکتر مهدی اسماعیلی تبار مشاور فرهنگی و روانشناس مطرح کشور پس از اتمام پخش سریال های نوروز 1399 گفت: مشکل سریال های تلویزیونی از آنجا نشأت می گیرد که زمان برای نگارش فیلمنامه های شان نمی گذارند، دم دستی ترین محتوا را انتخاب می کنند و نتیجه اش این می شود که بودجه های بیت المال را به هدر دهند، متأسفانه معیار و ملاک مدیران سینما جذب حداکثری مخاطبان است و حاضرند برای این جذب حداکثری دست به هرکاری بزنند اما متوجه نیستند که نباید با ترویج بی اخلاقی مفرط چنین خطای فاحشی را مرتکب شوند! مدیران بی سواد و ناکارآمد چرا باید 20 میلیارد از بودجه بیت المال را برای بازسازی صحنه های فیلم بازیگران رژیم طاغوت هزینه کنند؟ چرا ما باید در رسانه ملی مان از گوگوش و بهروز وثوقی یاد کنیم؟

سریال های نوروزی از منظر اهالی سینما/7 اسماعیلی تبار: تلویزیون و آموزش و پرورش عملکرد اسلامی ندارند/ جذب مخاطب که جز ترویج بی اخلاقی ثمره ای ندارد به چه دردی می خورد؟

آرش فهیم روزنامه نگار فرهنگی نیز در این باره به سینماپرس گفت: سریال های نوروزی سیما نیز نمره ای پایین می گیرند چرا که دچار محتوایی خنثی و بی جهت بودند. ای کاش همیشه این بیان رهبر معظم انقلاب سرلوحه مدیران، تهیه کنندگان و برنامه سازان سیما باشد که فرموده بودند: فیلم خنثی بی اثر بی محتوا، بدون پیام، مطلقاً پخش نکنید. برنامه بی فایده بی محتوایی که فقط یک وقت و یک فاصله زمانی را پر می کند مطلقاً پخش نکنیم. ؛ بزرگترین نقطه ضعف سریال های سیما در نوروز 99 فاصله گذاری با آرمان ها و مسائل روز کشور بود. انتظار ما از همه سریال های سیما آرمانگرایی است اما مجموعه های نوروزی نه تنها این ویژگی را نداشتند، حتی با مسائل سیاسی، اجتماعی، اقتصادی، بین المللی و فرهنگی که مردم و کشورمان با آن ها دست به گریبان هستند هم نسبتی نداشتند. واقعا جای شگفتنی است که کشوری چون ایران با این همه مسئله و سوژه دست اول و مهم، آن وقت در سریال های نوروزی حتی گوشه ای از این فراز و نشیب ها و موضوعات بروز، دیده نمی شود.

سریال های نوروزی از منظر اهالی سینما/6 فهیم: سریال های نوروزی دچار محتوایی خنثی و بی جهت بودند/ رسانه ملی در حوزه تولید آثار نمایشی از آرمان ها و مسائل روز کشور فاصله گرفته است

پیمان عباسی فیلمنامه نویس سینما و تلویزیون پس از اتمام پخش سریال های نوروز 1399 گفت: ما اگر نگاهی گذرا به آثار نمایشی تولید شده در حدود یک دهه قبل بیندازیم متوجه می شویم که سریال ها در آن دوران با توفیق بیشتری روبرو بودند و مخاطبان را به صورت انبوه به سمت خود جذب می کردند و اگر همچنان برای چندمین بار بازپخش شوند باز هم با انبوهی از مخاطب روبرو هستند از این رو معتقدم مدیران رسانه ملی برای جذب مخاطب باید از فرمول های قبلی در حوزه تولید آثار نمایشی استفاده کنند.

سریال های نوروزی از منظر اهالی سینما/8 عباسی: مدیران رسانه ملی برای جذب مخاطب باید از فرمول های قبلی در حوزه تولید آثار نمایشی استفاده کنند/ مدیران باسابقه بر مسند کار نیستند!

سارا طالبی زاده دبیر فرهنگی روزنامه حمایت نیز پس از اتمام پخش سریال های نوروز 1399 در گفتگو با سینماپرس اظهار داشت: برخی مدیران سازمان صدا و سیما در حالی از رکوردشکنی تعداد مخاطب برنامه های تلویزیونی خبر می دهند که نمی توان چشم ها را بر روی ضعف شدید برخی سریال ها و ویژه برنامه های نوروزی که در این ایام پخش شد بست! متأسفانه سریال های نوروزی سرشار از ضعف های فاحش ساختاری و محتوایی بودند و احتمالا افزایش میزان مخاطبان برنامه های رسانه ملی به دلیل قرنطینه دوران کرونایی بوده و مدیران سازمان نباید این اتفاق را به حساب خوب بودن کیفیت سریال ها بگذارند! یکی از مهمترین سریال هایی که در ایام نوروز پخش شد پایتخت6 به کارگردانی سیروس مقدم بود. سریالی که در فصل های پیشین خود توانسته بود انبوهی از مخاطبان را به سوی خود جذب کند اما متأسفانه در سری جدید این سریال برخلاف فصل های پیشین اش هیچ نشانی از صداقت و سلامت در کانون خانواده دیده نمی شد!

سریال های نوروزی از منظر اهالی سینما/5 طالبی زاده: سریال های نوروزی سرشار از ضعف های فاحش ساختاری و محتوایی بودند/ در پایتخت6 نشانی از صداقت و سلامت در کانون خانواده دیده نمی شد!

لینک خبر :‌ سینما پرس
سینماپرس: اصغر رفیعی جم تهیه کننده و فیلمبردار پیشکسوت سینما با انتقاد شدید نسبت به عملکرد ضدصنفی مدیران خانه سینما و عدم اهدای عیدی میلیاردی وزارت ارشاد به یکایک اعضای این نهاد گفت: طی 50 سال فعالیتم در سینمای ایران هیچ خیری از خانه سینما ندیدم؛ اصلاً در این نهاد هیچ کس به وضعیت بغرنج زندگی اهالی سینما توجهی ندارد و من نمی دانم این آقایانی که در این مکان دورهم جمع شده اند چه کاری می کنند؟ هرچه هست کار صنفی نیست!
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۱/۳۱

مدیر فیلمبرداری فیلم های سینمایی سگ کشی و مصائب شیرین در گفتگو با خبرنگار سینماپرس افزود: امروزه وضع مالی اکثریت قریب به اتفاق هنرمندان و اهالی سینما بحرانی است؛ هنرمندان با سیلی صورت خود را سرخ نگه می دارند و بی عدالتی و تبعیض های آشکار هم باعث ایجاد درد فزاینده در آن ها می شود.

این سینماگر ادامه داد: مشکل ما تنها مدیران خانه سینما نیستند، ما در صنوف سینمایی هم دچار مشکل هستیم. وقتی رئیس برخی صنوف دست شان با مدیران خانه سینما در یک کاسه است و تنها به منافع شخصی خود توجه می کنند اوضاع از این بهتر نمی شود. این اتفاق در حالی است که خانه سینما به عنوان جامعه اصناف سینمای کشور باید درد یکایک اعضایش را ببینند و با همه به صورت یکسان و به دور از هرگونه تبعیض برخورد کند.

رفیعی جم با تأکید بر اینکه نهادهای نظارتی باید در خصوص نحوه ناعادلانه توزیع عیدی میلیاردی میان سینماگران ورود کنند تصریح کرد: این نمی شود که ما همه ساله شاهد این رفتارهای تبعیض و توهین آمیز با سینماگران باشیم و هیچ دردی هم درمان نشود. ما نیازمند ورود دستگاه ها، سازمان ها و نهادهای مرتبط با موضوع عیدی میلیاردی هستیم و آن ها باید به این مسأله رسیدگی کرده و به نتیجه درستی برسند.

وی خاطرنشان کرد: چه معنایی دارد که آقایان در خانه سینما دور هم نشسته اند و برای یکایک انسان های فرهیخته، هنرمند و زحمتکش این مرز و بوم تصمیم می گیرند؟ این نمی شود که آن ها به هرکس دلشان می خواهد عیدی بدهند و دست بخش عمده ای از اهالی سینما را خالی بگذارند. تا نهادهای نظارتی به این مسأله ورود جدی و اساسی پیدا نکنند اوضاع درست نمی شود.

تهیه کننده فیلم های سینمایی غیرمنتظره و خانه عنکبوت در خاتمه اظهاراتش افزود: وزارت ارشاد در این دوران کرونایی که بحران جدی در سینمای کشور ایجاد شده نباید تنها ناظر این اعمال و اتفاقات غیرعادلانه باشد. من امیدوارم به زودی شاهد رسیدن حق به حق دار باشیم و دوران این تبعیض ها به سر برسد.

لینک خبر :‌ سینما پرس
قیمت بلیت سینما در 26 سال اخیر، حدود 4444 درصد افزایش یافته، اما اگر حتی تومان را مبنا قرار نداد و دلار را مبنا قرار داد، رشد قیمت بلیت سینما 592 درصد بوده که نشان می دهد این میزان رشد افسارگسیخته قیمت بلیت سینما، از عوامل اصلی ریزش آهسته و پیوسته مخاطبان سینما بوده است؛ ریزشی که هرچند در مقاطعی متوقف شده، دوباره در اوقاتی همچون سال گذشته تشدید شده است.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۱/۳۱ سایت های دیگر : انتخاب شعار سال

با وجود آنکه هنوز زمان بازگشایی سالن های سینما مشخص نیست، بحث رشد قابل توجه قیمت بلیت سینما برای جبران تورم که از پیش نوروز مطرح بود، در محافل سینمایی مطرح است و همچنان سخن از بلیت سی هزار تومان است، حال آن که در دوران پس از کرونا، نیاز به مشوق هایی برای بازگرداندن تماشاگران سینما به سالن ها و جبران خسارت ها از این طریق است؛ اما آیا گزینه برای سوددهی سینما، آن هم در این وضعیت، مسیر گریز از بحران است و سینمای ایران را نجات خواهد داد و دیگر کشورها نیز چنین روش هایی در پیش می گیرند؟

به گزارش تابناک ؛ تماشاگران سینما در سال های اخیر به موازات توسعه زیرساخت ها و شمار پرده ها سینما نسبتاً روند صعودی داشت. تعداد تماشاگران در سال 95، 23 میلیون و 759 هزار بود و همین آمار در سال 96 به 23 میلیون و 243 هزار رسید، اما در سال 97 این افت اندک جبران شد و شمار تماشاگران سینما بنا بر آمار های رسمی به 27 میلیون و 800 هزار رسید و پیش بینی برخی سینماداران و توزیع کنندگان مهم سینما چنین بود که در سال 98 شاهد تداوم افزایش تعداد تماشاگران سینما خواهیم بود؛ اما سلسه عواملی باعث شد حتی رکورد سال قبل نیز تکرار نشود و تعداد تماشاگران سینما در سال نود و هشت، نزدیک به یک میلیون کاهش داشته باشد.

این ریزش شدید مخاطبان سینما و کاهش محسوس فروش میلیون ها بلیت سینما، تا حدودی به افزایش فشار اقتصادی و حذف یا کاهش خرید بلیت سینما از سبد گروهی از خانوار ها بازمی گردد و تا حدودی نیز می تواند نتیجه مهندسی غیرحرفه ای اکران و نمایش عمومی عمده آثار مهم سینمای ایران در پنج ماه نخست و خالی شدن دست سینمای ایران برای ماه های بعد باشد؛ وضعیتی که باعث شد، مدیران متوسل به کمدی ها برای حفظ فروش گیشه شوند و این روش ظاهراً جواب داد، اما حالا مشخص شده آنقدر موثر نبوده که حتی شاهد بلیت فروشی به اندازه سال نود و هفت باشیم.

با شیوع کرونا و تشدید شرایط اقتصادی به عنوان یکی از مهم ترین عوامل در کنار تعطیلی سالن های سینما، قاعدتاً شمار تماشاگران سینما در سال جاری به شدت کاهش خواهد یافت و افت تاریخی در سینمای ایران شاهد خواهیم بود.

در این میان راهکار عبور از چنین بحرانی و جبران خسارات چیست؟

برخی در محافل سینمایی در پی جا انداختن نسخه ای هستند که پیش از نوروز نیز مطرح شده بود و به واسطه تعطیلی سالن های سینما، اساساً به فضای تصمیم گیری وارد نشد و آن هم افزایش قیمت بلیت سینما متناسب با تورم است که حاصل چنین بحثی، طرح موضوع قیمت بلیت سی هزار تومانی بود!

این روش قطعاً غیرحرفه ای است و در اغلب کشور های دارای اقتصادی قدرتمند، قیمت بلیت سینما به عنوان یکی از تفریحات بسیار ارزان قیمت برای سال ها با رشد بسیار اندک همراه است که در این زمینه آمریکا یک نمونه خوب است و از آن جالب تر، نمونه ژاپن است که پس از افزایش قیمت بلیت سینما پس از سال ها خبرساز شده بود؛ موضوعی که دستمایه یک گزارش مستقل در تابناک قرار گرفته بود و به عنوان واضح ترین مصداق تاثیر افزایش تماشاگر سینما و پوشش هزینه ها از طریق افزایش تعداد تماشاگران سینما به جای افزایش قیمت بلیت سینما و ریزش تماشاگر، قابل بررسی است.

بلیت سینما در ژاپن آخرین بار در سال 1993 افزایش قیمت یافت و به 1800 ین معادل 16.5 دلار رسید و اکنون در سال 2019 به 1900 ین معادل 17.5 دلار رسید. در واقع قیمت بلیت سینما با مبنا قرار دادن دلار پس از 26 سال، 6 درصد افزایش یافته که این میزان اندک تورم پس از این دوره طولانی حتی میان کشور های توسعه یافته نیز اقدامی کم سابقه است. ژاپن به عنوان سومین اقتصاد دنیا پس از آمریکا و چین، از ظرفیت اقتصادی بالایی برخوردار است؛ اما در عین حال نه تنها قیمت بلیت سینما در این سطح نگه داشته شده، بلکه برای گروه های خاص نظیر بازنشستگان و دانشجویان نیز تخفیف 30 درصد در نظر گرفته شده تا با وجود توانایی مالی قابل توجه این گروه ها، زمینه بهره برداری عمومی از این ظرفیت ها فراهم باشد.

در مقابل سینمای ایران که جامعه هدفش بنیه مالی ضعیف تری نسبت به مردم ژاپن دارند، با طمع ورزی برخی در فضای سینما، سرنوشت متفاوتی از سینمای ژاپن یافته است. در سال 1372 مصادف با 1993، قیمت بلیت سینما در ایران 45 تومان بود که با توجه به قیمت دلار در آن ایام (180 تومان) معادل 25 سنت بود. اکنون در سال 1398، قیمت بلیت سینما در ایران 20000 تومان است که با توجه به بهای دلار (13500 تومان) معادل 1.48 دلار است.

اگر تومان را مبنا قرار دهیم، قیمت بلیت سینما در 26 سال اخیر، حدود 4444 درصد افزایش یافته؛ اما اگر حتی تومان را مبنا قرار نداد و دلار را مبنا قرار دهیم، رشد قیمت بلیت سینما 592 درصد بوده که نشان می دهد این میزان رشد افسارگسیخته قیمت بلیت سینما، از عوامل اصلی ریزش آهسته و پیوسته مخاطبان سینما بوده است؛ ریزشی که هرچند در مقاطعی متوقف شده، دوباره در اوقاتی همچون سال گذشته تشدید شده است. به نظر می رسد استراتژی صحیح در دوران پساکرونا تثبیت قیمت بلیت سینما دست کم برای یک سال است، چون اگر چنین اتفاقی رخ ندهد، ساده ترین تبعاتش ریزش گسترده تر تماشاگران سینما خواهد بود.

لینک خبر :‌ خبرگزاری تابناک
برخی رسانه ها درباره احتمال بازگشایی سینما ها در عید سعید فطر خبر داده اند.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۱/۳۱

به گزارش ایکنا، برخی رسانه ها با توجه به روند نزولی شیوع ویروس کرونا و مبتلایان در کشورمان، از احتمال بازگشایی سینما ها در عید فطر خبر داده اند که به نظر می رسد گمانه زنی است، زیرا ستاد ملی مبارزه با ویروس کرونا هیچ تصمیمی در این باره نگرفته است.

یادآور می شود، سازمان سینمایی به تنهایی امکان و قدرت تصمیم گیری در این مورد را ندارد و بعد از اعلام رسمی ستاد ملی مبارزه با کرونا، باید آن را اجرا کند.

انتهای پیام

لینک خبر :‌ خبرگزاری بین المللی قرآن
شفافیت، سریع ترین و کم هزینه ترین سازوکار برای مبارزه با انحصار تولید برنامه در تلویزیون است. هنرمندانی که عمده شهرت شان را از تلویزیون به دست آورده اند، بعد از مدتی در سایه همین عدم شفافیت مالی، دست به گران فروشی می زنند.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۱/۳۱ سایت های دیگر : خبر گزاری رسا

به گزارش فرهیختگان آنلاین ، معین احمدیان، دبیرگروه فرهنگی طی یادداشتی در روزنامه فرهیختگان نوشت: چند روز پیش صنوف سینمایی نامه ای گلایه آمیز به وزیر ارشاد نوشتند که چرا سازمان سینمایی نسبت به حمایت مالی از حدود 5هزار عضو خانه سینما بی تفاوت است. درخواست شان هم زیاده از حد نبود، توقع شان این بود برای چندماهه پیش رو که تولید در سینما خوابیده است، مبلغی ناچیز برای تامین نیازهای نخستین اعضای صنوف تامین شود. حسابش را بکنید در همین سینمایی که پیشانی همه ادعاهای فرهنگی مدیران دولتی است با تعطیلی یک ماهه ناشی از بحران کرونا، وضعیت معاش خیلی از عوامل پشت صحنه سینما دچار معضل شده است. در همین سینمایی که بازیگرانی دارد با دستمزدهای میلیاردی که مالیات هم نمی دهند، هستند افرادی که اگر فیلم و سریالی ساخته نشود، درگیر مشکلات معیشتی خواهند شد. بله، در همین سینما که مهم ترین معضل عواملش توزیع ناعادلانه دستمزدها در پشت صحنه یک اثر سینمایی است. قراردادها پنهان است و سرمایه گذارانی وارد می شوند که چندسال بعد از فعالیت شان سر از دادگاه های فساد اقتصادی درمی آورند. در همین سینماست که به صورت پنهانی، نامه ای برای آزادی یک متهم اقتصادی نوشته می شود و پای آن را هنرمندانی امضا می کنند که هیچ وقت معلوم نمی شود بنا به چه منفعتی جانب یک متهم اقتصادی را گرفته اند. انگار سینما به همان اندازه که روی پرده عیان است، پنهانکاری پشت صحنه مناسباتش را دارد.

خاطرتان باشد در روزهای جشنواره فیلم فجر دوسال پیش و دقیقا بعد از پررنگ شدن قضیه ورود پول های مشکوک به سینما و پروژه های شبکه نمایش خانگی، چالشی در نشست های خبری جشنواره شکل گرفته بود که برای تولید فیلم سینمایی شان چقدر پول خرج کرده اند و این پول را از کجا آورده اند؟ قریب به اتفاق تهیه کننده هایی که در بخش خصوصی فعال هستند از پاسخ به این سوال طفره می رفتند و اصلا خودشان را ملزم به پاسخگویی در این مورد نمی دانستند، تهیه کنندگانی هم که از نهادهای دولتی پول گرفته بودند از اعلام هزینه تولید فیلم شان پرهیز می کردند. برای سینمایی که در فضای پنهانکاری قد بلند کرده، تصور شفافیت قراردادها و دستمزدهایش، کمی سخت است. تکرار این رویه پنهانکاری نتیجه ای جز این نخواهد داشت که تولید آثار سینمایی گرفتار یک گران فروشی و انحصار تولید شود، نتیجه چنین رویه ای فیلم هایی هستند که هزینه گیشه و خرج شان یکی نیست.

جمال ساداتیان، تهیه کننده متری شیش و نیم که سال گذشته فیلمش در رده دوم فروش فیلم قرار گرفته بود، دی ماه سال گذشته در مصاحبه با رادیو، پرده از واقعیت تلخ تولید در سینمای ایران برداشت. او گفت: از ابتدای امسال تاکنون تنها سه فیلم سینمایی سود کرده اند و دو فیلم به هزینه اولیه خود رسیده اند و مابقی فیلم ها همگی ضرر کرده اند. ما فیلم هایی داریم که حتی هزینه پخش خودشان را هم برنگردانده اند. 10میلیارد تومان هزینه ساخت متری شیش ونیم شد که با سه میلیارد هزینه پخش فیلم مجموعا 13میلیارد تومان می شود، از طرف دیگر فیلم ما 27میلیارد تومان فروخت که با کسر مالیات بر ارزش افزوده 24 میلیارد باقی ماند که نصف آن به سینماها و نصف دیگر آن به ما رسیده است. با این اوصاف شاید بتوان گفت سینمای ایران در بخش تولید به حال ورشکستگی رسیده است، اما جای این سوال باقی است که کدام بخش، این سینما را سرپا نگه داشته و ورود بخش خصوصی به سینمایی که بازگشت سرمایه ندارد با چه هدف و برنامه ای است؟ سوالی که ممکن است چندسال بعد در دادگاه های فساد اقتصادی پاسخش داده شود.

عدم شفافیت قراردادهای مالی تهیه کنندگان فقط مختص سینما نیست و این مساله در سایر حوزه های فرهنگی هم دیده می شود و آسیب های دامنه داری به بار آورده است. اردیبهشت پارسال، محمدعلی بهمنی، شاعر و ترانه سرای نامدار و پیشکسوت کشورمان در گفت وگو با فرهیختگان ، در جواب این سوال که شما صراحتا وجود مافیای موسیقی را تایید می کنید یا رد؟ گفت: مافیای موسیقی داریم، اما در وجود ما باید رد شود، زیرا مثل یک مقوله غیبی است که انجام می گیرد. مافیا طوری نیست که بشناسیدش و وجود خارجی داشته باشد، اما وقتی خروجی اش را می بینید دیگر حدس نیست و دست هایش را می توانید در امور مختلف موسیقی ببینید. بهمنی در همین مصاحبه اشاره جالبی به شکل گیری مافیای موسیقی می کند که باید ریشه آن را در نبود شفافیت دید. او با اشاره ضمنی به یکی از تهیه کنندگان مشهور موسیقی، گفت: تهیه کننده یک قرارداد پنج، هفت و 10 ساله با خواننده جوانی می بندد و درصد کمی از سود مالی را به او اختصاص می دهد و این تا زمانی است که خواننده به آن شهرتی که تهیه کننده می خواهد برسد. اگر به این شهرت هم نرسد و برای تهیه کننده سودی نداشته باشد به راحتی بیرونش می کنند. او سیطره این مافیای موسیقی را آنچنان می داند که حتی خود وزیر فرهنگ وارشاد هم نمی تواند از پس آنها برآید.

اتفاقات پشت سرهمی که در یکی دوسال اخیر در پروژه های هنری کشور رخ داد و بعد از رسوایی نفوذ پول های مشکوک در حوزه فرهنگ، این گزاره را تقویت کرد که تئاتر کشور برای رهایی از سرمایه گذاران تئاترهای لاکچری، هنر تجسمی ما برای رهایی از پنهانکاری های حراج تهران و حوزه نشر و کتاب ما برای رهایی از دست های پنهان قاچاق کاغذ، به اکسیر شفافیت بیش از گذشته نیاز دارد. با قرار گرفتن تمام مناسبات اقتصادی و قراردادهای سرمایه گذاران حوزه فرهنگ، در یک اتاق شیشه ای، مهم ترین بخشی که منتفع خواهد شد خود حوزه فرهنگ و هنرمندان هستند.

طبیعی است که تولید برنامه در تلویزیون هم متاثر از فضای فرهنگی بیرون از صداوسیما باشد و لاجرم تهیه کنندگان تلویزیونی با هنرمندان بیرون از سازمان برنامه می سازند. البته این احتمال قوی تر است که همین نبود سازوکار مشخص در قرارداد پروژه های هنری و عدم شفافیت مالی در فضای فرهنگی کشور از دل همین فضای مالی صداوسیما به بیرون کشیده شده باشد. با این حال صداوسیما، شهرت خاصی در پنهانکاری و البته فشل بودن قراردادهای مالی دارد. خود این مساله، لابی های گوناگونی را شکل داده است؛ از تولید سریال بگیرید تا تولید برنامه های ورزشی. یکی از همین مواردی که سال گذشته فرهیختگان هم به آن ورود کرد، مربوط به بی مبالاتی سازمان در بستن قرارداد مالی با سازندگان برنامه ورزشی 90 بود. سوال درمورد درآمدهای 90 از تمامی افزونه های یک برنامه اعم از سایت اینترنتی، اپلیکیشن و سامانه پیامکی بود و ما همچنان منتظریم پاسخی از سوی عادل فردوسی پور و مدیران سازمان داده شود که رسانه های پیرامونی برنامه 90 زیرنظر سازمان فعالیت می کردند یا خیر و اینکه آیا سازمان بر هزینه ها و درآمدهای این رسانه ها نظارت داشته است یا خیر؟

شفافیت، سریع ترین و کم هزینه ترین سازوکار برای مبارزه با انحصار تولید برنامه در تلویزیون است. هنرمندانی که عمده شهرت شان را از تلویزیون به دست آورده اند، بعد از مدتی در سایه همین عدم شفافیت مالی، دست به گران فروشی می زنند. یکی از همین مواردی که دی ماه سال گذشته در روزنامه به آن اشاره کردیم، قرارداد عجیب مهران مدیری با صداوسیما برای تولید سری جدید برنامه دورهمی بود. قرارداد ساخت دورهمی در معاونت سیما به شکلی تنظیم شده بود که برای هر قسمت حدودا 350میلیون تومان به تهیه کننده پرداخت می شد و علاوه بر آن، 30درصد از درآمد تبلیغات بازرگانی قبل، حین و بعد برنامه هم متعلق به آنها بود. صداوسیما هیچ گاه سندی در تکذیب این قرارداد منتشر نکرد، ولی آنچه مسلم است عقد چنین قراردادی و گران فروشی آشکار سازندگان دورهمی در سایه عدم شفافیت شکل گرفته بود.

یکی از نمونه هایی که می توان از آفات همین عدم شفافیت مالی دانست، بی اعتمادی نسبت به دریافتی هنرمندان است، حتی اگر سندی هم دراین باره منتشر شود. اوایل هفته پیش، علی علیزاده یکی از فعالان رسانه ای به کمک جدل توئیتری، توانست رضا رشیدپور مجری برنامه های تلویزیونی را وارد یک بازی رسانه ای کند. علیزاده با ادعای افشاگری درخصوص دستمزد این مجری، دریافت رقم 20میلیون تومان برای اجرای هر برنامه را مطرح کرد. با اعلام این رقم و واکنش های فعالان مجازی، رشیدپور در جواب این فعال توئیتری، سند خواست و در واکنش به هجمه هایی که در فضای مجازی علیه او شکل گرفته بود، با یکی از رسانه ها گفت وگو کرد و در بخشی از آن عنوان کرد که شبکه سه مجاز است اسناد قراردادهایش را منتشر کند. ساعتی پس از همین گفت وگو کورش کمره ای، مدیر روابط عمومی شبکه سه طی یک رشته توئیت همراه اسنادی که ضمیمه شده بود، اعلام کرد کل هزینه های یک قسمت از برنامه حالا خورشید 22.5 میلیون بوده است.

از همان اول هم می شد حدس زد که وقتی پای این جور مباحث به کل کل های توئیتری کشیده شود، پایان قصه باز خواهد ماند. به خصوص که طرف مدعی، هیچ سندی برای انتشار نداشت و دیگری هم به خاطر ملاحظات سازمانی و همین طور جنجالی که به پا شده بود، در انتشار این سند دست وپا بسته بود. علیزاده اسناد منتشرشده را قبول نداشت و ادعای روابط عمومی شبکه سه را هم نپذیرفت. بی اعتمادی ناشی از عدم شفافیت مالی است که بر کل نظام مالی صداوسیما سایه افکنده است و فرقی نمی کند مجری و تهیه کننده آن رضا رشیدپور باشد یا مهران مدیری یا حتی عادل فردوسی پور. شاید در یک نگاه اجمالی درخصوص شفافیت در قراردادهای تلویزیونی، سینمایی و... باید به دو نکته مهم اشاره کرد:

اول اینکه در مطالبه شفافیت باید بر تناسب قرارداد یک برنامه یا اثر با محتوا و میزان مخاطب، بزرگی و کوچکی پروژه به طور کلی دقت کرد، اینکه آیا رقم قرارداد فلان برنامه با تلویزیون بالاتر از حد استاندارد است یا مناسب با آن؟ اما در برخی کنش های رسانه ای اخیر ورود به رقم دکور و صدابردار و... رخ داد. اگر رقم یک برنامه گران باشد باید مطالبه واقعی کردن قراردادها صورت بگیرد، اگر رقم مناسب است دیگر اینکه چه رقم هایی به عوامل داده شده ربطی به مطالبه شفافیت ندارد.

دوم اینکه ما و هر گروه و فردی که مدافع شفافیت در حوزه مالی است باید تکلیف خودش را با استانداردهای آن حوزه روشن کنیم، ملاک رقم مناسب و معقول چیست؟ آیا برخی جریان های رسانه ای به جای واقعی کردن رقم ها مطالبه تعطیلی برنامه سازی و تولید فیلم های بزرگ دارند؟ معیار قبول یک قرارداد حرفه ای در حوزه سرگرمی با رقمی قابل دفاع چیست؟

قبلا هم که در فرهیختگان از رقم نجومی برنامه دورهمی گلایه کردیم، مطالبه ما واقعی کردن رقم بود نه تعطیلی برنامه.

لینک خبر :‌ فرهیختگان
سینماپرس: جواد اردکانی کارگردان سینما و تلویزیون در پی نامگذاری سال 99 به عنوان جهش تولید گفت: جهش تولید در سینما و تلویزیون نیازمند افزایش میزان مخاطب است چرا که کلید هر توسعه ای مصرف است و ما از مصرف می توانیم به تولید برسیم اما متأسفانه سیاست گذاری های غلط مدیران باعث کاهش تعداد مصرف کنندگان محصولات فرهنگی شده و از همین رو هرگونه افزایش و جهش تولید در سینما و تلویزیون در حال حاضر نفعی برای کشور در پی ندارد.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۱/۳۰

کارگردان فیلم های سینمایی به کبودی یاس و شور شیرین در گفتگو با خبرنگار سینماپرس افزود: جهش تولید دستور امسال کل کشور است اما به نظرم بخش بسیار مهمی ارزیابی وضعیت مصرف است ما اگر نتوانیم در هر زمینه ای چه محصولات فرهنگی چه سایر زمینه هایی که تولیداتش باید به دست مصرف کننده برسد به تعداد مصرف کننده ها اضافه کنیم زمینه افزایش تولید از بین می برد.

وی با انتقاد از اهمال کاری مدیران سینمایی در این خصوص اظهار داشت: معضل ما امروزه در سینما این است که حوزه مصرف مان به شدت محدود است و هر سال تعداد مصرف کننده محصولات فرهنگی در سینما کم و کمتر می شود؛ از طرفی هم موفق نشدیم محصولات را به خارج از کشور ارائه دهیم و بازار مصرف پیدا کنیم طبیعتاً جهش تولید در این حوزه یک امر نه تنها غیر ضروری است که می تواند آسیب زا باشد.

اردکانی سپس به کاهش میزان مخاطبان تلویزیون اشاره کرد و گفت: در حوزه محصولات تلویزیونی هم ما مشکلات مشابهی با سینما داریم؛ مردم امروزه گرایش زیادی به فضای مجازی، وی او دی ها و شبکه های ماهواره ای که همگی رقیب تلویزیون هستند پیدا کرده اند و ما اگر بی محابا درصد افزایش تولیدات تلویزیونی را افزایش دهیم می تواند حتی بر ضد جهش تولید عمل کند چرا که اولین مطلب این است که مدیران باید در پی مصرف کننده باشند.

این سینماگر با ذکر یک مثال ادامه داد: همانطور که اگر یک کارخانه تولید محصولات غذایی مصرف کننده نداشته باشد افزایش تولید باعث ضررش می شود افزایش تولید بدون داشتن مخاطب در سینما و تلویزیون هم باعث ضرر خواهد شد. معضل بزرگ ما این است که به لحاظ مصرف کننده سال به سال وضع مان بدتر می شود. در حوزه اکران سینماها که روند نزولی کاملاً مشهود است و در تلویزیون هم دیدگاه واقع بینانه این است که در مقابل رقبا در حال عقب نشینی دائمی هستیم و همه ساله وضع مان بدتر می شود و اگر این را فکری نکنیم و اگر در جهت افزایش تعداد مصرف کننده ها نتوانیم اعتماد مصرف کننده را جلب کنیم و مخاطب به سمت جای دیگری برود و دنبال منابعی برای اعتماد باشد ما نه تنها نمی توانیم جهش تولید داشته باشیم بلکه باید در پی کاهش تولید هم باشیم.

وی در خاتمه اظهاراتش افزود: جهش تولید در سینما و تلویزیون تنها نیازمند سیاست گذاری کلان فرهنگی است و از سوی دیگر نیازمند صرف وقت و زمان است و مسأله ای نیست که بتوانیم با یک برنامه سریع آن را به نتیجه برسانیم. بنده معتقدم انجام هرگونه کار عجله ای در این زمینه اصلاً به صلاح نیست و ما باید در ابتدای امر با یک حرکت جهادی در پی افزایش میزان مصرف کنندگان باشیم.

لینک خبر :‌ سینما پرس
سینماپرس: طی هفته گذشته سینمای ایران آشفته و پرتلاطم تر از هر زمانی بود اما در این دوران کرونایی مدیران سینمایی خود را بیش از گذشته به خواب زده اند و هیچ تدبیری برای رسیدگی به وضعیت اسفبار بخش عمده ای از اهالی سینما که در بیکاری و فقر به سر می برند ندارند!
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۱/۳۰

به گزارش سینماپرس این روزها همزمان با شیوع و بحران کرونا، تمامی بخش های فرهنگی و هنری با تعطیلی و به تبع مشکلات مالی هنرمندان روبرو شده اند اما متأسفانه تاکنون تدبیری جدی برای رفع این بحران از سوی مدیران فرهنگی صورت نگرفته و به جز برخی توئیت های مکرر مسئولان در عمل هیچ کمک عمومی به هنرمندان بالاخص سینماگران نشده است. این در حالی است که می توان با تدبیر و درایت بخشی از جشنواره های فرهنگی را لغو و بودجه کلان آن ها را برای رفاه و تأمین معیشت اهالی فرهنگ و هنر بدون دخالت نهادهای صنفی به عنوان واسطه به آن ها اختصاص داد!

بر اساس شنیده ها مسئولان شهرداری تهران سبدهای پر و پیمان کالا را به در منزل برخی سینماگران مرفه ارسال کرده اند و از سوی دیگر مانند سال 98 که مدیران خانه سینما عیدی میلیاردی وزارت ارشاد را بنا به سلایق شخصی به برخی نزدیکان خود و سینماگران خاص اهدا کردند امسال نیز عیدی میلیاردی این وزارتخانه را به عموم سینماگران اختصاص نداده و بازهم به بی عدالتی و تبعیض بیشتر دامن زده اند، آن هم در روزگاری که سینماگران بیش از هر زمانی نیازمند کمک های معیشتی هستند و این وظیفه تنها نهاد صنفی سینماگران است که به معضلات آن ها رسیدگی کنند!

هیأت مدیره فعلی خانه سینما که همواره با رفتارهای فراقانونی و ضدصنفی خود که با همراهی مدیران سازمان سینمایی روبرو شده، ثابت کرده اهتمام و دغدغه ای برای رسیدگی به وضع فلاکت بار بخش عمده ای از سینماگران ندارد در تازه ترین اتفاق با ارسال یک پیامک به یکایک اعضای خانه سینما در خصوص تمدید دفترچه های بیمه تأمین اجتماعی نوشت: با عنایت به لزوم تمدید دفترچه های بیمه تأمین اجتماعی اعضای خانه سینما تا تاریخ 31 فروردین ماه، به استحضار می رسد که ضروری است اعضای محترم هرچه سریع تر به جهت پیشگیری از قطع بیمه تأمین اجتماعی راسا نسبت به تمدید دفترچه های خود اقدام فرمایند!

نکته قابل تأمل آنجا است که در شامگاه سه شنبه 26 فروردین ماه برخی اخبار غیررسمی از قطع بیمه تکمیلی سینماگران (سرمد) حکایت داشت؛ یکی از روسای صنوف سینمایی که مایل نبود نامش فاش بشود در این خصوص به سینماپرس گفت: امروز یکی از اعضای ما برای آزمایش رفته بوده، جایی که همیشه طرف قرارداد با بیمه سرمد بوده اما وی را با بیمه پذیرش نمی کنند و می گویند بیمه جلوی این حساب ها را بسته است !؛ در صورت تأیید چنین خبری بی تردید بحران روزافرون در زندگی اهالی سینما بیش از گذشته خواهد شد.

همچنین سخنگوی مدیریت بحران کرونا در سینما طی گفتگو با یکی از خبرگزاری ها خبر از آغاز تولید برخی پروژه های سینمایی در این ایام کرونایی داد! اتفاقی که می تواند منجر به شیوع گسترده این ویروس در میان سینماگران شود.

اما در حالی که سال گذشته تعدادی از مسئولان صنوف زیرمجموعه خانه سینما هشدار داده بودند که ثبت صنوف سینمایی در ذیل وزارت کار و رفاه اجتماعی موجب انحلال خانه سینما و تأسیس صنوف موازی در شهرها و شهرستان های مختلف می شود و ثبت رسمی خانه سینمای مستند قم در سال 98 ابعاد جدیدی از این موضوع را نشان داد به تازگی شنیده شده که یک خانه سینمای استانی در کرمان تأسیس شده است؛ همانند سایر معضلات مهم سینمای ایران واکنش مدیران سینمایی و مسئولان شاه نشین خانه سینما در قبال این اتفاق شبهه برانگیز تنها سکوت است و بس!

نامه پراکنی و جمع آوری امضا برای آزادی یک متهم به اخلال گری در نظام اقتصادی توسط برخی از اهالی سینما نیز یکی از اخبار داغ و پرحاشیه هفته اخیر بود! مشخص نیست کدام اتاق فکر در سینمای ایران چرا و چطور پشت این جریان شوم قرار گرفته است؟

در همین رابطه شورای عالی تهیه کنندگان سینمای ایران به برخی از سینماگران که با نامه ای، خواستار آزادی موقت محمد امامی شده و در این نامه با الفاظی تحسین آمیز از او یاد کرده بودند، پیرامون دخالت در پرونده های اخلال اقتصادی هشدار داد و خاطرنشان کرد: اعتماد عمومی مردم عزیز کشورمان به سینمای ایران، کالایی نیست که بشود آن را برای رسیدن به منافع شخصی به حراج گذاشت!

این اتفاق شوم همچنین موجی از انتقادات جدی سینماگران عدالت طلب و منتقدان و اهالی رسانه را نیز در پی داشت اما در نهایت بهت و حیرت برخی از سینماگران مانند کیانوش عیاری به دفاع از عملکرد خود مبنی بر حمایت از مفسد اقتصادی پرداختند که این اتفاق موجی از خشم و نفرت را در میان سینماگران برانگیخت!

حال باید منتظر ماند و دید سکوت مدیران سینمایی در این دوران بحران کرونایی و وضعیت آشفته زندگی سینماگران تا چه زمانی ادامه خواهد داشت؟ آیا هیچ امیدی برای بهبود وضعیت اسفبار معیشتی سینماگران و اجرای انصاف و عدالت و توزیع یکسان و عادلانه سبدهای کالا و کارت های هدیه هست؟

لینک خبر :‌ سینما پرس

بانی فیلم: اگرچه اکران اینترنتی فیلم سینمایی خروج به سرعت توزیع نسخه قاچاق آنرا در پی داشته، ولی ظاهراً انتشار خبر گذر فروش آن از مرز یک میلیارد موجب شده تا تهیه کنندگان سینما در دوره تعطیلی سینماها به دلیل شیوع کرونا، به همین شیوه اکران هم راضی شده باشند.
شورایعالی تهیه کنندگان سینمای ایران در پی نمایش اولین فیلم به صورت آنلاین اطلاعیه ای به شرح زیر صادر کرد :

معتقدیم سینمای ایران در شرایطی که ویروس کرونا تحمیل کرده، چاره ای جز آنلاین شدن ندارد. این چرخش همزمان با نمایش در سالنهای سینما به مسیر نمایش در فضای مجازی در قالب وی او دی یک چرخش تمدنی است که پیش از این در کشورهای پیشرفته به طور موفق تجربه شده و حالا با زیرساخت های اینترنتی موجود، امکان تحقق آن در کشورمان وجود دارد. متولیان دولتی سینما، باید در این بزنگاه تاریخی، دوره کرونایی را مغتنم دانسته و سینمای ایران را در این چالش جدید، از رکود به بالندگی و رونق اقتصادی برسانند. این یک توفیق اجباری است که پیش از این به دلیل نبود عزم جزم مسوولان، اعتماد به نفس دست اندرکاران و به خطر افتادن منافع گروهی اندک، امکان تحققش کم بود. اما حالا با به کار گرفتن قدرت تخریبی هرکولی به نام کرونا، می شود کاری کرد کارستان!

نمایش فیلم سینمایی خروج آخرین ساخته ابراهیم حاتمی کیا در سینما آنلاین بدون آن که هنوز رنگ سالنهای سینما را دیده باشد، ثابت کرد که کار نشد ندارد. فقط کافی است متولیان امور، فرصتی را فراهم کنند که کل ظرفیت وی او دی کشور به خدمت گرفته شود. و از طرف دیگر جلوگیری از دانلود غیر قانونی بطور بسیار جدی در دستور کار قرار گیرد، یا اگر امکان فنی آن فراهم نیست، از نظر اقتصادی ساز و کاری را تدارک ببینند که عملا استفاده از مال دزدی و قاچاق، برای سوءاستفاده کنندگان مقرون به صرفه نباشد. در این میان کم کاری سازمان صدا و سیما در تبلیغ سینما آنلاین غیر قابل اغماض است. واضح است که این سازمان نباید این نوع نمایش را رقیب خود بداند، بلکه باید چون گذشته با همراهی و مساعدت خود از طریق تبلیغات گسترده، به ایجاد فرهنگ فیلم دیدن قانونی ، مردم را در گذر به این دوره ی جدید تمدنی، مشایعت کند.

در چنین حالتی، شورای عالی تهیه کنندگان سینما اطمینان دارد تماشاگران سینمای ایران در حمایت از سینمای محبوب و نجیبشان پای کارند و این سینما را حتی در سخت ترین شرایط تنها نمی گذارند.

ما معتقدیم با استحکام سینما آنلاین، تولیدات سینمایی در دوران پسا کرونا رونق خواهد گرفت و از این رونق، سالنهای سینما نیز به موازات صنعت وی او دی بهره ها خواهند برد و مگر نه این که به فرموده رهبر انقلاب سال 1399 باید سال جهش تولید باشد.

دبیرخانه شورایعالی تهیه کنندگان سینمای ایران

اشتراک گذاری در:

لینک خبر :‌ روزنامه بانی فیلم

تهران (پانا) - در پی اخطار کارگروه مدیریت بحران کرونا خانه سینما به پروژه سینمایی شپلوتکا ، حسین قناعت کارگردان و تهیه کننده فیلم سینمایی شپلوتکا نامه ای را به این کارگروه نوشت و ادامه فیلمبرداری این فیلم سینمایی را منوط به پایان شیوع ویروس کرونا دانست.

در نامه حسین قناعت به کارگروه مدیریت بحران کرونای خانه سینما که نسخه ای از آن در اختیار پانا قرار گرفته است، آمده است،کار گروه محترم مدیریت بحران کرونای خانه سینما با توجه به شرایط فورسماژور کرونا و برای حفظ سلامتی عوامل فیلم و خانواده ی آنها ؛ در راستای اخطار به موقع آن نهاد صنفی، خود را موظف به اجرای دستور ستاد مقابله با کرونا می دانم ؛ و تعطیلی پروژه سینمایی شپلوتکا را تا بهبود شرایط مناسب اعلام می کنم.
امید است ایران عزیز ما، با همکاری آحاد مردم و کمک کادر درمانی، هر چه زودتر از شر این ویروس منحوس رهایی یابد.

تهیه کننده و کارگردان حسین قناعت
30 فروردین 1399

لینک خبر :‌ خبرگزاری پانا
مرتضی آتش زمزم کارگردان سینما که این روزها مشغول ساخت مستندی درباره کروناست از نگاه برخی مدیران و مسئولان نسبت به دردسرسازی مستندسازان گلایه کرد.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۱/۳۰ سایت های دیگر : آمد خبر

مرتضی آتش زمزم کارگردان سینما که این روزها مشغول ساخت مستندی درباره کروناست در گفتگو با خبرنگار مهر درباره این مستند گفت: برای ساخت این مستند که هنوز نامی برای آن انتخاب نکرده ام، به سراغ بیمارستان ها رفتم و بیشترین کار من مربوط به بخش آی سی یو یکی از مراکز اصلی درمان در اصفهان بود که ما به سراغ کادر درمان و نیروهای خدمات و مشکلاتی که برای آن ها وجود دارد، رفتیم.

کارگردان فیلم سینمایی مالیخولیا عنوان کرد: ما فاز اول این مستند را فیلمبرداری کردیم و در نظر داریم دو، سه ماه بعد دوباره به سراغ افرادی که با آن ها گفتگو کردیم و تلاش هایشان را به تصویر کشیدیم برویم تا ببینیم در چه وضعیتی هستند. در فاز اول با کادر درمان و بیماران، نیروهای خدمات و تمام کسانی که در این بحران فداکارانه تلاش می کنند به گفتگو پرداختیم و درباره سختی هایشان، ارتباطشان با خانواده و... صحبت کردیم.

تجربه مواجهه با دو گروه در روزهای کرونایی

وی با بیان اینکه هدفش از ساخت این مستند، ثبت این واقعه بود که در حال حاضر به یک مشکل جهانی تبدیل شده است، درباره موارد ویژه این مستند گفت: من 2 مورد ویژه در حین ساخت این مستند دیدم؛ یکی اینکه گروهی کاملاً فداکارانه در میدان هستند و دیگر اینکه گروهی کم لطفی می کنند، خطر را نادیده می گیرند و به خود و جامعه آسیب می رسانند. این 2 مورد برای من بسیار ویژه بود. البته همیشه مردم مقصر نیستند چراکه در حال حاضر آن ها بلاتکلیف هستند. به نظرم اگر مردم درست توجیه شوند، به توصیه ها عمل می کنند یعنی در خانه ها می مانند ولی دولت خودش برنامه مشخصی ندارد و قضیه را جدی نمی گیرد یا برنامه دیگری در سر دارد.

بدترین تصویر که ثبت کرده ام غربت خانواده فوت شدگان است که حتی نمی توانند برای عزیزشان درست مراسم خاکستری و... برگزار کنند و این بسیار دردآور است. شاید بزرگترین مشکل در دوران پساکرونا همین موارد باشد چون در آن هنگام با موجی از افراد افسرده مواجه می شویم آتش زمزم بیان کرد: در مجموع مردم در این موضوع همراهی خوبی داشته اند آن هایی هم که رعایت نمی کنند سه دسته هستند؛ کسانی که زندگی روزمره شان به شغلشان بستگی دارد و مجبورند سرکار بروند، آن هایی که مشاغل آزاد دارند مثل رانندگان تاکسی، دست فروشان و... که این افراد مشکل معیشت دارند، گروه دیگر مشاغلی دارند که دولت اقدام به تعطیلی آن ها نکرده و به اجبار سرکار می روند. بنابراین دولت باید تدبیری برای این ها در نظر بگیرد که ایشان آسیب پذیرترین قشر جامعه هستند.

وی ادامه داد: گروه سوم اما افراد بی خیالی هستند که بی توجه به توصیه ها تردد غیرضروری دارند. به گروه اول و دوم خرده نمی توان گرفت اما گروه سوم کسانی هستند که بدون داشتن تعهد اجتماعی، بیماری را به دیگران منتقل می کنند وگرنه کسانی که به اجبار سرکار می روند حواسشان به همه چیز هست، به خود و خانواده شان فکر می کنند و جانب احتیاط را نگه می دارند.

این کارگردان با اشاره به فوت شدگان کرونا هم اظهار کرد: بدترین تصویر که ثبت کرده ام غربت خانواده فوت شدگان است که حتی نمی توانند برای عزیزشان درست مراسم خاکستری و... برگزار کنند و این بسیار دردآور است. شاید بزرگترین مشکل در دوران پساکرونا همین موارد باشد چون در آن هنگام با موجی از افراد افسرده مواجه می شویم. خوشبختانه ما مردم با فرهنگی داریم آنها می دانند که در چنین شرایط سختی باید جویای احوال یکدیگر شوند و نباید افرادی را که دچار آسیب های این چنینی می شوند، رها کنند. این در حالی است که طبق پیش بینی ها، جهان حداقل یک سال با این بیماری درگیر است.

به مستندساز به چشم دردسر نگاه می کنند!

آتش زمزم با بیان اینکه در ابتدا قصد داشت این مستند را در قم بسازد اما نتوانست مجوزهای لازم را اخذ کند، اظهار کرد: اوایل خیلی امنیتی به قضیه کرونا نگاه می شد. متأسفانه در کشور ما برخی مسئولان دوربین را یک سلاح می دانند و حتی یک مستندساز و فیلمساز رسمی کشور به چشم دردسر نگاه می کنند که شاید عیوب را منتشر کنند! در حالی که او فقط قصد ثبت فداکاری ها را دارد و اگر هم برای رفع کمبود و عیبی اطلاع رسانی درست شود حتماً به حل مشکل کمک خواهد کرد.

وی افزود: این نگاه به دوربین یک معضل است به همین دلیل کار مستندساز و فیلمساز در ایران سخت است. من به دست اندرکاران وزارت بهداشت و سازمان مدیریت بحران هم گفتم که قصد من ثبت فداکاری های همکاران شماست اما متأسفانه با ما همکاری نشد. در نهایت من از طریق یکی از دوستانم در شبکه اصفهان، مجوز ساخت مستند در بیمارستان های اصلی این استان را گرفتم.

آتش زمزم در پایان بیان کرد: ما در دل این مستند فراخوانی به 10 زبان دنیا منتشر کرده ایم و از مردم خواستیم درباره این درد مشترک صحبت کنند چون در حال حاضر این بیماری باعث نزدیکی همه کشورها درباره یک موضوع واحد شده است. برای مثال همان مشکلی که در بیمارستان خورشید اصفهان هست در بیمارستان میلان ایتالیا هم وجود دارد. بنابراین می توانیم این درد مشترک را با زبان مشترک بیان کنیم. ما این ویدئوها را در این مستند می گنجانیم. این را هم باید عنوان کنم که ویدئوهای زیادی در این حوزه به دست ما رسیده از هند گرفته تا چین، انگلیس و ایتالیا که درباره این موضوع با ما احساساتشان را به اشتراک گذاشته اند .

کد خبر 4900570

زهرا منصوری

لینک خبر :‌ خبرگزاری مهر
تهیه کننده با سابقه سینما در برنامه "سینما معیار" رادیو گفت وگو، تأکید کرد: وزارت ارشاد درمورد ورود پول های آلوده به سینما کم کاری کرده و باید با کسانی که نامه آزادی محمد امامی را امضا کردند برخورد شود.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۱/۳۰ سایت های دیگر : آقای خبر

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم ، سیدضیاء هاشمی تهیه کننده با سابقه سینما در خصوص شفافیت مالی سینما و نامه امضا شده در جهت آزادی محمد امامی در رادیو گفت وگو و سینما معیار گفت: چون وزارت ارشاد جایگاه قانونی دارد اظهار نظر کردنش از نظر حقوقی درباره فردی که به عنوان متهم محسوب می شود و هنوز حکمی برای او صادر نشده شاید امکان پذیر نباشد ولی اهالی خانه سینما چرا سکوت کردند.

وی افزود: اما وزارت ارشاد در زمینه ورود پول های آلوده خیلی کم کاری کرده است. ناگهان افرادی وارد سینما می شوند و می بینیم که وزارت ارشاد می گوید درباره پول ها نمی توانیم قضاوت کنیم. اگر از روز اول نسبت به افرادی که معادلات سینمای کشور را به هم زدند حساسیت به خرج می دادند، امروز شاهد این فساد گسترده در سینما نبودیم.

این تهیه کننده بیان کرد: بنابراین اصل قضیه به مدیران ارشاد بر می گردد که متاسفانه در این زمینه و در چند سال گذشته هیچ قدمی برنداشتند. ما سال هاست که داریم در این زمینه صحبت می کنیم و افرادی را نام می بریم که معادلات سینما را به هم زدند و می گوییم حداقل به آنها پروانه ندهند. امروز هم می خواهیم که وزارت ارشاد با امضا کنندگان نامه آزادی محمد امامی برخورد کند. قرار نیست هر کس هر جایی توانست از یک مفسد اقتصادی دفاع کند و جزو مفاخر ما هم حساب شود.

هاشمی ضمن بیان اینکه رسانه ها در این زمینه چشم و چراغ و چشم الکترونیک جامعه به ویژه هنرند، اظهار داشت: باید با کسانی که به بهانه کرونا از محمد امامی دفاع کردند و در نامه مدال های افتخار برای او آوردند و او را بزرگ جلوه دادند برخورد شود. تعجب بیشتر از خانه سینما و مسئولان خانه سینماست. آنها که برای هر موضوعی سریع ورود پیدا می کنند چرا درباره این قضیه سکوت کردند. این موضوع جدی است.

تهیه کننده فیلم "شوکران" در رادیو گفت وگو افزود: گاهی می گویند که خانه سینما نباید به این نوع از موضوعات ورود پیدا کند، پس به چه موضوعاتی باید وارد شود.

هاشمی همچنین تصریح کرد: اکنون در موقعیتی که همه گرفتار و بیکارند تنها هنری که از وزارت ارشاد و خانه سینما برآمده این است که دارند کمک می کنند تا بتوانند سه ماه، بیمه اهالی را به عنوان هزینه بیمه و نه بیمه بیکاری پرداخت کنند. از آن زمانی که خیانت شد و سینما را به عنوان یک هنر وارد وزارت کار کردند طبیعی بود که چنین مشکلی پیش بیاید.

تهیه کننده فیلم "روز فرشته" تأکید کرد: امامی ها زیادند و خطراتشان هم زیاد است، بعدا هم به وجود خواهند آمد؛ لذا ما به وزارت ارشاد می گوییم که چشم و گوشش را باز کند یا کندوکاو کند و این افراد را به راحتی به هنر راه ندهد. این افراد مسائل پیچیده ای دارند. صرف اینکه پول های عجیب و غریبی بیاورند و فلان بازیگر و کارگردان از آن بهره هایی ببرند به این معنا نیست که همه باید همکاری کنند. بزرگترین مشکلات مان در ابتدا از سوی این شخصیتی که اکنون در زندان است به وجود آمد.

لینک خبر :‌ خبرگزاری تسنیم

دنیای سینما:
در تعطیلات نوروز 99 و برای تماشای فیلم های مستند، بیش از چهار هزار و هفتصد مراجعه به دو شبکه نمایش درخواستی سینمامارکت و فیلیمو صورت گرفته است.

به گزارش دنیای سینما به نقل از روابط عمومی مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی، دو شبکه نمایش درخواستی سینمامارکت و فیلیمو فیلم های مستند ایرانی و خارجی بسیاری را جهت دانلود و تماشای اینترنتی در اختیار کاربران شان که حق اشتراک پرداخت کرده اند، قرار داده اند.

در ایام نوروز سال 99 و با توجه به شیوع بیماری کرونا و موضوع قرنطینه خانگی، شبکه های نمایش درخواستی چون هاشور ، سینمامارکت و فیلیمو مورد توجه علاقمندان به مستند قرار گرفتند.

طبق آمار دریافت شده از سینمامارکت در این مدت علاقمندان 1292 بار فیلم های مستند بارگذاری شده در این شبکه را دانلود و تماشا کردند.

در فیلیمو نیز مخاطبان 3480 مرتبه جهت دانلود آثار مستند به این VOD مراجعه کرده و به تماشای این فیلم ها نشستند.

پیش تر فرزاد توحیدی یکی از مدیران شبکه نمایش درخواستی هاشور هم گفته بود که در روزهای شیوع ویروس کرونا در ایران و تعطیلات نوروزی، میزان مشتریان مستندبین هاشور 300 درصد افزایش یافته است.

لینک خبر :‌ دنیای سینما
از مجموع 32 صنف خانه سینما، تنها یک صنف سایت فعال و به روز دارد و 21 صنف هیچ تارنمایی برای مراجعه و کسب اطلاعات از جزئیات ندارند!
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۱/۳۰ سایت های دیگر : بولتن نیوز تجارت آنلاین سینما پرس صراط نیوز

خبرگزاری فارس گروه سینما: مهمترین راه ارتباطی با صنوف و مطلع شدن از اساسنامه، اعضا، آخرین مجمع عمومی و اخبار سایت آن صنف است که با بررسی وضعیت 32 صنف خانه سینما متاسفانه صنوف دارای سایت، تنها 10 صنف برنامه ریزان و دستیاران کارگردان، منتقدان و نویسندگان سینمایی، دستیاران فیلمبردار، سازندگان فیلم کوتاه، کارگردانان، عکاسان، فیلم سینمایی انیمیشن، تهیه کنندگان سینمای مستند، فیلمبرداران و تدوینگران دارای سایت هستند که از میان آنها تنها سایت سازندگان فیلم کوتاه به روز است.

سایت سایر صنوف ماه هاست که به روز نشده است، به عنوان مثال، کانون کارگردانان که مرتب بیانیه های مختلف صادر می کند، آخرین به روز رسانی اش مربوط به 5 تیرماه سال 98 است و حتی بیانیه هایش را روی سایت خود منتشر نکرده است!

امنیت شغلی یکی از کارهای مهمی است که صنف می تواند برای اعضایش تضمین کند و یکی از مهمترین راه های معرفی اعضا به سازنگان آثار از طریق سایت و درج نام اعضا و بعضا بیوگرافی آنها است. از میان 10 صنف دارای سایت، 7 صنف نام اعضا را درج کرده اند که از میان آنها فقط برنامه ریزان و دستیاران کارگردانان ، سازندگان فیلم کوتاه و کارگردانان اعضایشان را معرفی کرده اند که البته لیست آثار اعضای کارگردانان به روز نشده است.
صدابرداران و صداگذاران سینما، جلوه های ویژه، کارگردانان سینمای مستند و مدرسان سینما از صنوفی هستند که علی رغم داشتن سایت اما بدلیل عدم بروز رسانی از دسترس خارج شده است. صنف طراحان فیلم هم تنها فهرست اعضایش را به سایت خانه سینما لینک کرده است.

نکته قابل توجه درباره مجموع سایت های زیرمجموعه خانه سینما اینکه انجمن فیلم کوتاه و در ادامه انجمن فیلمبرداران و دستیاران فیلمبردار و سپس انجمن عکاسان به نسبت وضعیت مناسب تری دارند. موضوع بعدی اینکه درباره سایت انجمن منتقدان در بخش درباره ما یک پاراگراف بی ربط چند بار تکرار شده و مشخص است مدت هاست وضعیت سایت بررسی نشده و رها شده است!

سایت کانون کارگردانان با وجود آنکه بسیار مبتدی طراحی شده و اطلاعات قدیمی است اما چون دارای آرشیو شوراهای مرکزی ادوار است، برای خبرنگاران و اهالی رسانه و حتی خود اعضا اطلاعات مناسبی دارد.

در دنیای امروز که ارتباطات به سمت فضای مجازی پیش رفته است، اینکه اکثر صنوف ما همچنان به شکل سنتی فعالیت می کنند از نکات قابل توجه است که باید پرسید چه مانعی برای به روز شدن این صنوف در راستای حراست بیشتر از منافع اعضا وجود دارد و در حالی که امروز مدام شعار شفافیت سر داده می شود اما چرا حداقل اطلاعاتی که باید در دسترس باشد، نیست؟
خبرنگار فارس در پی این جواب از رؤسای صنوف است.

در ادامه، جدول کامل وضعیت صنوف مشاهده می شود:

انتهای پیام/

لینک خبر :‌ خبرگزاری فارس
بنیاد سینمایی فارابی در جهت سیاست های حمایتی سازمان سینمایی و سمعی و بصری کشور، برای حمایت از تولید فیلم های اقتباسی فراخوان داد. به گزارش سینماخانه به نقل از روابط عمومی بنیاد سینمایی فارابی، به منظور تقویت پیوند میان سینما و ادبیات داستانی و تشویق نویسندگان و تولیدکنندگان فیلم، بنیاد سینمایی فارابی، طرح حمایت از تولید [...]

بنیاد سینمایی فارابی در جهت سیاست های حمایتی سازمان سینمایی و سمعی و بصری کشور، برای حمایت از تولید فیلم های اقتباسی فراخوان داد.

به گزارش سینماخانه به نقل از روابط عمومی بنیاد سینمایی فارابی، به منظور تقویت پیوند میان سینما و ادبیات داستانی و تشویق نویسندگان و تولیدکنندگان فیلم، بنیاد سینمایی فارابی، طرح حمایت از تولید فیلم های اقتباسی را به اجرا می گذارد.

بر اساس این خبر، بنیاد سینمایی فارابی در نظر دارد حمایت از تولید فیلم اقتباسی را به شرح زیر اجرا کند:

1. بنیاد سینمایی فارابی تا پایان خرداد 99 حقوق حداقل 10 اثر در گونه های مختلف ادبیات داستانیِ پس از انقلاب را براساس جذابیت های داستانی و قابلیت اقتباس سینمایی، از صاحب حقوق اثر (مؤلف یا ناشر) خریداری می کند.

2. خریداری حقوق کتاب هایی که برنده جوایز معتبر ادبی مانند جایزه کتاب سال جمهوری اسلامی، جایزه جلال آل احمد و سایر جوایز مورد تایید وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در اولویت قرار دارند.

3. تهیه کنندگان حرفه ای سینما می توانند پیشنهادهای خود را به بنیاد سینمایی فارابی ارائه نمایند.

4. حقوق آثاری که برای اقتباس مورد موافقت قرار می گیرند، به قیمت مصوب کمیسیون فرهنگی – هنری بنیاد (بین دویست تا چهارصد میلیون ریال) از صاحب قانونی اثر (مؤلف یا ناشر) خریداری می شود و برای نگارش فیلمنامه در اختیار تهیه کننده (پیشنهاد دهنده) قرار می گیرد.

5. پس از دریافت پروانه ساخت، ضمن واگذاری حق اقتباس خریداری شده به تهیه کننده مبلغ پانصد میلیون ریال نیز بابت تبدیل داستان به فیلمنامه، به تهیه کننده پرداخت می شود.

6. بنیاد سینمایی فارابی در تولید این آثار با تصویب شورای هماهنگی تولید سازمان سینمایی، تا سقف 10 میلیارد ریال مشارکت خواهد کرد.

7. فهرست کتاب هایی که حقوق اولیه آنها به منظور طراحی و تولید آثار اقتباسی، خریداری شده و می شود به همراه فهرست آثاری که حقوق سینمایی آنها در گذشته به وسیله سازمان سینمایی و مؤسسات تابعه، خریداری شده است برای استفاده از بند 5 و6 این فراخوان در نشانی www.eqtebas.ir نیز قابل بهره برداری است.

سینماخانه/ حامد بهجتی

لینک خبر :‌ سینما خانه
آیین یادبود مجازی زنده یاد سیامک شایقی کارگردان فقید سینمای ایران به همت کانون کارگردانان و با همراهی جمعی از سینماگران برگزار شد.

به گزارش خبرنگار مهر ، کارگردانان سینمای ایران که به دلیل رعایت ملاحظات بهداشتی امکان برگزاری مراسم تشییع و بدرقه پیکر زنده یاد سیامک شایقی کارگردان فقید سینمای ایران به خانه ابدی را نداشتند، ساعتی در فضای مجازی گردهم آمدند تا یاد این فیلمساز را گرامی بدارند.

آئین یادبود سیامک شایقی به همت کانون کارگردانان سینمای ایران و به صورت زنده در صفحه رسمی اینستاگرام این صنف، رأس ساعت 20 امروز شنبه 30 فروردین با اجرای رضا کیانیان آغاز شد.

کیانیان در آغاز این برنامه گفت: تیرماه پارسال مراسمی برای سیامک شایقی برگزار شد که اولین مراسم بزرگداشت برای ایشان بود. آنجا ما درباره سیامک شایقی صحبت کردیم و حالا کمتر از یک سال بعد درباره مرحوم سیامک شایقی صحبت می کنیم و این اسف انگیز است.

سام شایقی فرزند زنده یاد سیامک شایقی در ادامه در گفتگو با رضا کیانیان درباره روابط خود و پدرش گفت: پدرم به معنای واقعی عاشق بود. یک معلم صبور. صمیمی ترین رفیق من بود. راحت درباره تمام مسائل شخصی پدرم شنونده حرف های من بود. نکته ویژه و پررنگی از دوران کودکی در ذهنم هست که دوست دارم با شما به اشتراک بگذارم. در دوران کودکی، پدرم به واسطه علاقه مندی به فیلم های سینمای جهان من را نیز به سینما علاقمند کرد.

فیلمساز و منتقدی که ادعا نداشت

سیروس الوند کارگردان سینمای ایران در ادامه با اشاره به شرایط برگزاری آنلاین این مراسم گفت: فضای غریبانه ای را تجربه می کنیم و امیدوارم همین طور غریبانه هم ادامه پیدا کند و طوری نشود که بگوییم به آن عادت کرده ایم.

وی سپس ادامه داد: سیامک شایقی را از ابتدای دهه 60 می شناختم که هم منتقد بود و هم فیلمساز اما در هیچ یک از این زمینه ادعایی نداشت، هرچند چهره مؤثری بود. من هیچگاه ندیدم سیامک علیه کسی سخن بگوید. او سینما را به معنای واقعی دوست داشت.

سیروس الوند: سیامک شایقی همواره به دنبال تجربه تازه بود و کمتر سراغ کلیشه ها و سوپراستارها می رفت. همواره فیلم هایش متکی به قصه و نگاه شخص خودش بود. خودش در کنار ما نیست اما همواره یادش در سینمای ایران زنده خواهد بود این فیلمساز افزود: صداقت را همواره در نگاه سیامک شایقی تحسین می کردم، نگاهی که در نقدها و فیلم هایش مشهود بود. البته اینگونه نیست که بگویم همه فیلم های او خوب بود، چه اینکه همه ما فیلم های خوب و بد در کارنامه مان داریم؛ اما نکته مهم این است که سیامک شایقی همواره به دنبال تجربه تازه بود و کمتر سراغ کلیشه ها و سوپراستارها می رفت. همواره فیلم هایش متکی به قصه و نگاه شخص خودش بود. خودش در کنار ما نیست اما همواره یادش در سینمای ایران زنده خواهد بود.

حکایت آن لبخندهای آرام

رخشان بنی اعتماد دیگر سینماگری بود که در این برنامه آنلاین از سیامک شایقی سخن گفت. وی در ابتدا گفت: سیامک شایقی از همکاران فیلمساز من از دهه شصت تا امروز در سینما و تلویزیون بود و مشخصه اصلی سیامک شایقی محترم و آرام بودن بود و این مراسم مجازی را هم به نوعی هم گن با این آرامش او می دانم. او تا آخرین فیلمش شوق بسیاری برای فیلمسازی داشت. خودش هم فکر می کرد موضوعی که به آن علاقه داشته است را در قالب یک فیلم دلی روایت کرده است. به او گفتم آنچه تو انجام داده ای پاسخی به تمام ارگان هایی است که مدعی هستند باید در زمینه محیط زیست کار فرهنگی کرد. به او گفتم حمایت از فیلم تو وظیفه این دستگاه ها است اما سیامک با همان آرامشش لبخند زد.

مدتی بعد که سراغ از سرانجام حمایت ها و این فیلم گرفتم بازهم همان لبخند را تحویلم داد که هزار معنا در آن بود. روحش شاد و یادش گرامی باد.

خاطرات خوب باغ فردوس

حامد بهداد بازیگر سینما در ادامه ضمن تسلیت به همکاران و دوستان سیامک شایقی گفت: بابت همکاری با سیامک شایقی در فیلم باغ فردوس 5 بعدازظهر خاطره خوبی از این فیلمساز در ذهن دارم.

وی افزود: اگر بخواهم اشاره ای به علاقه سینمایی سیامک شایقی داشته باشم باید بگویم او علاقه بسیاری به سینمای هاوارد هاکس داشت و درباره او بسیار با هم صحبت می کردیم. به خانواده این فیلمساز و جامعه سینمای ایران درگذشت او را تسلیت می گویم.

در ادامه به بهانه اشاره حامد بهداد، رضا کیانیان هم مروری بر خاطرات حضور خود در فیلم سینمایی باغ فردوس، 5 بعد از ظهر از ساخته های سیامک شایقی داشت.

یک فیلمساز مستقل و آرام

لاله اسکندری دیگر بازیگر سینمای ایران بود که در این یادبود مجازی حاضر شد و گفت: کاربلدی و حرفه ای بودن از نکاتی است که می توانم درباره ایشان مطرح کنم. این از شانس های بزرگ زندگی من بود که در سال اول فعالیت حرفه ای در کاری از سیامک شایقی حضور داشتم. چند نسل از بازیگران این شانس را داشتند.

حبیب اسماعیلی: همواره ما می گفتیم سیامک خونسرد بود، اما این به معنای بی خیالی نبود. او جنجالی و شومن نبود اما به آنچه می خواست می رسید وی افزود: سیامک شایقی واقعاً یک فیلمساز مستقل اجتماعی بود و واقعاً آن چیزی را می ساخت که به آن باور داشت و شاید به همین دلیل هم مانند خیلی از هم نسلانش در دهه 90 کم کار شد. در پس چهره آرامی که داشتند، فراموش کردیم که یک روح لطیف است که متأسفانه این شرایط را تاب نیاورد و زود از میان ما رفت.

این بازیگر در پایان گفت: آرزو می کنم روح این فیلمساز غرق در آرامش باشد و خوشحالم فرصتی فراهم شد تا در کنار هم جمع شویم و به خانواده شایقی تسلیت بگوییم.

خونسرد بود، اما بی خیال نه

حبیب اسماعیلی تهیه کننده و بازیگر سینمای ایران در ادامه درباره سیامک شایقی گفت: افتخار این را داشته ام که در اولین فیلم سیامک شایقی به عنوان تهیه کننده و مدیر تولید در کنارش باشم. از کار کردن با ایشان بسیار لذت بردم. خاطرات بسیار خوبی هم امروز از او در حافظه خود داریم.

اسماعیلی در پاسخ به سوال کیانیان که پرسید ما همه می گوئیم سیامک فیلمساز آرام و خوبی بود اما دلیل ظلمی که به او شد، چه بود؟ گفت: فیلمسازان زیادی بوده اند که در زمان حیاتشان مورد غفلت قرار گرفتند. باید تلاش کنیم که این هنرمندان کمتر قربانی غفلت شوند مانند کاری که کانون کارگردانان در سال گذشته برای بزرگداشت سیامک شایقی انجام داد. همواره ما می گفتیم سیامک خونسرد بود، اما این به معنای بی خیالی نبود. او جنجالی و شومن نبود اما به آنچه می خواست می رسید.

در ادامه سعید شهرام آهنگساز برخی آثار سیامک شایقی که ساکن خارج از کشور است، در ارتباط مجازی خود قطعه ای را که به گفته خودش مورد علاقه شدید زنده یاد شایقی بود را اجرا کرد.

فیلم آخر شایقی روایتی از سینمای ایران است

فاطمه معتمدآریا بازیگر سینمای ایران گفت: همه حرف هایی که آدم ها را ناامید می کند هم می توان زد اما دلم می خواهد از خصوصیات مثبت و انسانی سیامک بگویم. همه چیز برای او معنا داشت و هیچ چیز نبود که با او درباره اش صحبت کنی و او نسبت به آن بی تفاوت باشد.

معتمدآریا: سیامک طرحی داده بود برای روایت شکل گیری خانه سینما. من و احمد حامد را دعوت کرد که در این فیلم بازی کنیم و ما هم پذیرفتیم. این کار کلید خورد و امروز در مرحله مونتاژ متوقف مانده است. فیلمی که درباره سینمای ایران است وی افزود: شایقی بسیار انسان حساس و نکته بینی بود، این اخلاق سیامک از تربیت یک نسل آمده بود. اینکه هم در حرفه ات ایده آل باشی و هم در رفتارهای انسانی، از ویژگی های مهم سیامک بود. به خصوص برای من که در اولین کار سیامک شایقی در فیلم جهیزیه ای برای رباب بودم که برای خودم بسیار آن تجربه ارزشمند بود. این فیلم برای سیامک شایقی شبیه یک معجزه بود چرا که تمام دانش اش در سینما را داشت تبدیل به فیلم می کرد.

معتمدآریا که به گفته کیانیان هم در اولین و هم در آخرین فیلم شایقی ایفای نقش کرده بود، درباره تجربه نیمه تمام این فیلمساز گفت: کار آخر سیامک شایقی به پایان رسیده و تنها تدوین آن باقی مانده است. سیامک طرحی داده بود برای روایت شکل گیری خانه سینما. من عضو هیأت مدیره بودم و این طرح مصوب شد. من و احمد حامد را دعوت کرد که در این فیلم بازی کنیم و ما هم پذیرفتیم. این کار کلید خورد و امروز در مرحله مونتاژ متوقف مانده است. فیلمی که درباره سینمای ایران است.

نیما شایقی برادرزاده سیامک شایقی در ادامه به مرور برخی از خاطرات خود از این فیلمساز فقید پرداخت.

خسرو دهقان منتقد پیشکسوت سینمای ایران از دیگر سینماگران حاضر در این برنامه بود که به طرح خاطراتی از زنده یاد سیامک شایقی پرداخت و درباره دوران نوجوانی و تحصیل این سینماگران و علاقه اش به سینما توضیحاتی ارائه کرد.

سینما سیامک را کشت!

ابوالحسن داوودی دیگر فیلمسازی بود که در این یادبود گفت: اگر سیامک کمی بیشتر تحمل می کرد و من هم زنده می ماندم، سه سال دیگر سابقه رفاقت ما 50 ساله می شد. تمام سابقه سینمایی ما با هم بود هرچند شاید کمی دیر با هم اخت شدیم. کار نوشتن را هم با هم آغاز کردیم، او در مجله فیلم و من در مجله سروش. سیامک زودتر سراغ سینما رفت. نمی دانم امروز چه باید بگویم، زمانی که فضای غریبانه مراسم تشییع سیامک را دیدم، دلم گرفت.

وی افزود: در یادداشتی که برای مجله فیلم نوشتم، اشاره کردم که فکر می کنم سینما سیامک را کشت! شاید برخی از این حرف خوششان نیاید اما معتقدم شرایط سینمای ایران بود که این بلا را سر او آورد.

اجرای قطعه موسیقی دیگری از فیلم خواب زمستانی توسط سعید شهرام، پایان بخش این یادبود آنلاین بود.

کد خبر 4903725

لینک خبر :‌ خبرگزاری مهر
یک تهیه کننده و کارگردان سینما مدعی شد تصمیم گیران پشت پرده سینما می خواهند ابراهیم حاتمی کیا را از سینمای ایران حذف کنند، این کار توسط دولت و برخی از رسانه ها دنبال می شود.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۱/۳۰ سایت های دیگر : خبر گزاری رسا

علیرضا رئیسیان، با اشاره به بی سر و سامانی سینمای ایران و اتفاقات بدی که این بی سر و سامانی به دنبال دارد، به جوان گفت: در سال های قبل تر برای نسل اول فیلمسازان کشور اتفاقات بدی رقم خورد، سپس برای افراد دیگر و حتی خود من، امسال هم برای آقای حاتمی کیا.
وی نقش دولت را در به وجود آمدن این شرایط مؤثر دانست و بیان کرد: به نظرم بیشتر از همه خود دولت نقش دارد، البته دولت نه به معنای شخص رئیس سازمان سینمایی که اطلاعات زیادی از این وادی ندارد، بلکه تصمیم گیرندگانی که در پشت یا جلوی کار هستند در این زمینه مؤثرند. آن چیزی که من می فهمم این است که قصد این افراد بر حذف نسل اول و دوم سینمای ایران است و در ادامه میدان دادن به پول های مشکوک و آدم های تازه.

لینک خبر :‌ روزنامه کیهان
آیت ملک نیا تأکید کرد از کارکنان بخش سالن های سینمای موزه سینما در دیگر بخش ها استفاده می شود و تا امروز هیچ یک از افراد اخراج نشده اند.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۱/۳۰

شعار سال: آیت ملک نیا، مدیر سالن های سینمای موزه سینما، اظهار داشت: موزه سینما یک مکان دولتی است و علاوه بر سالن های سینما همانطور که از نامش پیداست یک موزه برای بازدید عموم است که به بخش های متفاوتی تقسیم می شود و شیوع ویروس کرونا همه مجموعه را به طور کامل تعطیل کرده است.

ملک نیا در ادامه تصریح کرد: امروز همه اقشار جامعه به دلیل شیوع این ویروس ضررهای مالی و جانی بسیاری دیده اند که متأسفانه این ضررها با ادامه شرایط بیشتر می شود. در واقع امروز اولویت همه ما مراقبت های بهداشتی برای جلوگیری از ابتلا به این بیماری است و شرایط استثنایی باعث شده تا مکان های عمومی مثل سینما و موزه تعطیل باشند که امری طبیعی است اما فکر می کنم در صورت بازگشت به شرایط عادی باز شدن سینماها آخرین گزینه باشد؛ به همین دلیل مجموعه موزه سینما تصمیم گرفته که همه افراد شاغل در بخش سالن های سینما در بخش های دیگر مشغول به کار شوند. البته همانطور که در ابتدای این گفت وگو اشاره کردم همه بخش ها تعطیل هستند اما مطمئناً اگر قرار بر بازگشایی باشد بخش های دیگر موزه زودتر به شرایط عادی برمی گردند.

او افزود: تا امروز هیچ یک از کارکنان موزه سینما اخراج نشده اند، حقوق همه به موقع پرداخت شده، قراردادها در سال جدید با همه کارکنار بسته شده و به محض بازگشت شرایط کشور به وضعیت عادی و باز شدن سالن های سینما همه در سر کار خود حاضر خواهند شد.

شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از خبرگزاری برنا، تاریخ 20 فروردین 99، کد مطلب: 984616: www.borna.news

لینک خبر :‌ شعار سال
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۱/۳۰

کات: سیدضیاء هاشمی، تهیه کننده سینما در برنامه ی زنده ی رادیویی سینمامعیار، گفت:

زن و شوهرهایی در این سینما، کامل آلوده هستند!

این ها باید هم نامه ی آزادی محمد امامی را تایید کنند!

با امضاءکنندگان این نامه شدیدا برخورد شود.

نمی شود که در دفاع از یک مفسد بزرگ نامه بنویسیم، بعد راست راست راه برویم!

دستیار محمد امامی که هادی رضوی بوده 20 سال حکم زندان گرفته، حالا شما چطور از اصلی ترین آدم این فسادِ هزار و نهصد میلیارد تومانی، دفاع می کنید؟!

وزارت ارشاد و خانه ی سینما هیچ اقدامی تا به حال برای مبارزه با فساد انجام نداده اند.

خانه ی سینما که به هر موضوعی ورود می کند و نظر میدهد، الان ساکت است! چون نگران ارتباطاتشان هستند!

خانه ی سینما اگر نمی خواهد به این موضوع ورود کند، پس اصلا چرا وجود دارد؟!

یاران امامی شنیده بودند که قرار است تا آخر این برج محاکمه ی امامی شروع شود و احتمال خطر را حس کردند، پس با به راه انداختن ماجرای این نامه خواستند با دخالت در کار قوه ی قضاییه، دادگاه را عقب بیندازند.

لینک خبر :‌ برترین ها
ستاد کرونای خانه سینما از تهیه کننده پروژه سینمایی شپلوتکا به خاطر متوقف کردن مرحله فیلمبرداری این فیلم تشکر کرد.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۱/۳۱ سایت های دیگر : آمد خبر اتحاد آنلاین خبر گزاری موج مرور نیوز عصر ایران

به گزارش ایسنا، در پی آغاز مجدد فیلمبرداری فیلم سینمایی شپلوتکا به کارگردانی و تهیه کنندگی حسین قناعت، سخنگوی این ستاد از فیلمبرداری این فیلم و فیلم سینمایی مجوز خروج به کارگردانی کیارش اسدی زاده و تهیه کنندگی کامبیز بابایی انتقاد کرد.

حسین قناعت به تازگی طی نامه ای به ستاد کرونای خانه سینما، ضمن پذیرش انتقاد سخنگوی ستاد خانه سینما، اعلام کرد که پروژه سینمایی شپلوتکا را تا فراهم شدن شرایط حرفه ای تعطیل کرده است.

ستاد کرونای خانه سینما اعلام کرد، لازم می داند از وظیفه شناسی این تهیه کننده مراتب سپاس و تشکر خود را اعلام دارد.

این ستاد همچنین تأکید کرد، انتظار دارد پروژه مجوز خروج نیز به خاطر حفاظت از جان هنرمندان این فیلم تعطیل شود.

انتهای پیام

لینک خبر :‌ خبرگزاری دانشجویان ایران
بازگشایی سینماها از عید سعید فطر موضوع پنجمین جلسه کارگروه بررسی آسیب های کرونا در سینما خواهد بود.

به گزارش خبرنگار سینمایی خبرگزاری فارس، همزمان با آغاز به کار مشاغل کم خطر از سی ام فروردین ماه 1399، زمزمه هایی مبنی بر بازگشایی سینماها همزمان با عید سعید فطر (یکشنبه 4 خرداد) شنیده می شود.

موضوعی که قرار است روز چهارشنبه سوم اردیبهشت در پنجمین جلسه کارگروه بررسی آسیب های کرونا در سینما بررسی شود. میزان و نحوه کمک خانه سینما به اعضاء نیز از دیگر دستورکارهای این جلسه خواهد بود.

همچنین شنیده می شود احتمال از سرگیری فعالیت های سینمایی و تولید فیلم ها، زودتر از بازگشایی سینماها وجود دارد.

پیش تر در یکی از جلسات ستاد ملی کرونا با حضور رئیس جمهور، تحلیلی ارائه شد که در آن سهم سینماها در انتقال بالقوه کرونا فقط 0.09 درصد پیش بینی شده بود.

گفته می شود فیلم های کمدی و پرمخاطب در بازگشایی سینماها شانس بیشتری برای اکران دارند تا هر چه زودتر رونق را به چرخه سینما بازگردانند.

با توجه به اینکه طبق اعلام مرکز افکارسنجی ایسپا، سینما در اولویت های مردم برای بازگشایی اماکن تعطیل در انتهای فهرست قرار دارد، باید منتظر ماند و دید پس از بازگشایی سینماها، آیا مخاطبان از آن استقبال می کنند یا همچون چین، تماشاچیان ترجیح می دهند با احتیاط بیشتری نسبت به این موضوع برخورد کنند؟

انتهای پیام/

لینک خبر :‌ خبرگزاری فارس

محمد مهدی طباطبایی نژاد درباره وضعیت شروع به کار سینما ها با توجه به پیش بینی هایی که برای دیگر هنر ها مطرح شده است، بیان کرد: ما بنا را بر این گذاشته ایم که اگر برای عید فطر شرایط فعالیت سینما ها مناسب اعلام شود، آمادگی داشته باشیم و بر همین مبنا با اداره کل عرضه و نمایش سازمان سینمایی در حال تهیه مقرراتی است تا با استفاده از آنچه وزارت بهداشت تنظیم کرده، در صورت بازگشایی و اعلام وضعیت مساعد برای فعالیت پیشنهادات خود را مطرح کنیم که ممکن است با فاصله گذاری و مراقبت های بهداشتی در نظر گرفته شود.

او تاکید کرد: به عنوان سازمان سینمایی موظف هستیم که یک زمان پیش بینی داشته باشیم و بر مبنای آن اقدامات خود را از جمله اینکه چه فیلم هایی اکران شوند یا با چه شرایط بهداشتی باید سینما ها فعالیت کنند، دنبال کنیم. با این تعریف احتمال بازگشایی را برای عید فطر یعنی چهارم خرداد در نظر گرفته ایم، اما همه این ها مشروط به اعلام ستاد ملی با کرونا است.

وی درباره فیلم هایی که پس از بازگشایی سینما ها روانه اکران می شوند، گفت: پیشنهاد ما دو فیلم کمدی پرفروش است، یک فیلم مفرح و دو فیلم اکشن به همراه ادامه اکران فیلم های متوقف شده اکران اسفند که با 60 میلیون حمایت نمایش خود را از سر می گیرند. درواقع درصدد هستیم با پنج فیلم جدیدی که سنگینی لازم را برای حرکت لوکوموتیو سینما داشته باشند و جذابیت ایجاد کنند تا مخاطب از سینما استقبال کند را روی پرده ببریم که البته این هم مشروط به تصمیم شورای صنفی نمایش یا شورایی است که مسئول اکران نوروزی بود و باید یکبار دیگر تشکیل جلسه دهد، اما قطعا بخاطر شرایط خاصی که در آن هستیم این فیلم ها بر اساس قرعه کشی انتخاب نخواهند شد.

محمد مهدی طباطبایی نژاد درباره وضعیت شروع به کار سینما ها با توجه به پیش بینی هایی که برای دیگر هنر ها مطرح شده است، بیان کرد: ما بنا را بر این گذاشته ایم که اگر برای عید فطر شرایط فعالیت سینما ها مناسب اعلام شود، آمادگی داشته باشیم و بر همین مبنا با اداره کل عرضه و نمایش سازمان سینمایی در حال تهیه مقرراتی است تا با استفاده از آنچه وزارت بهداشت تنظیم کرده، در صورت بازگشایی و اعلام وضعیت مساعد برای فعالیت پیشنهادات خود را مطرح کنیم که ممکن است با فاصله گذاری و مراقبت های بهداشتی در نظر گرفته شود.

او تاکید کرد: به عنوان سازمان سینمایی موظف هستیم که یک زمان پیش بینی داشته باشیم و بر مبنای آن اقدامات خود را از جمله اینکه چه فیلم هایی اکران شوند یا با چه شرایط بهداشتی باید سینما ها فعالیت کنند، دنبال کنیم. با این تعریف احتمال بازگشایی را برای عید فطر یعنی چهارم خرداد در نظر گرفته ایم، اما همه این ها مشروط به اعلام ستاد ملی با کرونا است.

وی درباره فیلم هایی که پس از بازگشایی سینما ها روانه اکران می شوند، گفت: پیشنهاد ما دو فیلم کمدی پرفروش است، یک فیلم مفرح و دو فیلم اکشن به همراه ادامه اکران فیلم های متوقف شده اکران اسفند که با 60 میلیون حمایت نمایش خود را از سر می گیرند. درواقع درصدد هستیم با پنج فیلم جدیدی که سنگینی لازم را برای حرکت لوکوموتیو سینما داشته باشند و جذابیت ایجاد کنند تا مخاطب از سینما استقبال کند را روی پرده ببریم که البته این هم مشروط به تصمیم شورای صنفی نمایش یا شورایی است که مسئول اکران نوروزی بود و باید یکبار دیگر تشکیل جلسه دهد، اما قطعا بخاطر شرایط خاصی که در آن هستیم این فیلم ها بر اساس قرعه کشی انتخاب نخواهند شد.

لینک خبر :‌ پارسینه
یک کارشناس رسانه گفت: قوانین حاکم بر سینمای ایران بسیار کلی است و بسیاری از آنها برای نظم دادن به اکران و تولید آثار سینمایی اند، درصورتی که قوانین استراتژیک چراغ راه سینما و بیانگر آن است که سینما در هر برهه باید به چه مضامینی بپردازد و سینمای استراتژیک ژانر خاصی را دربرنمی گیرد و بسیاری از آثار اجتماعی نیز در این چارچوب قرار می گیرند.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۱/۳۱

محمود گبرلو، منتقد و کارشناس سینما، در گفت وگو با ایکنا، درباره الزامات و شاخص های سینمای استراتژیک اظهار کرد: قرار بود سینما به عنوان رسانه ای پرمخاطب کارکردهای گوناگونی داشته باشد، اما متأسفانه نتوانسته ایم از این ظرفیت عظیم استفاده کنیم، زیرا سیاست گذار ی های سینما سال هاست که روشن و مشخص نیست و هنوز دقیقاً نمی دانیم که از سینما چه می خواهیم و همچنان بحث های جدی در این باره در جریان است و می توان اذعان کرد که سینماگران چرخ های این هنر را می گردانند.

حضور سیاسیون در جشنواره کن

وی افزود: اغلب کشورهای جهان سیاست گذاری های فرهنگی را در صدر امور قرار می دهند و اهمیت ویژه ای برای آن قائل اند، مثلاً نهادهای سیاسی در سیاست گذاری جشنواره کن بسیار دخیل اند و این جشنواره درصدد اشاعه سیاست های فرهنگی و سیاسی است. در سینمای ایران اگر اتفاقات استراتژیک معدودی هم رخ دهد قطعاً توسط افراد رقم خورده است، مثلاً ابراهیم حاتمی کیا در آثارش موضوعاتی را مطرح می کند که اهداف انقلاب و نظام اسلامی در آن طرح ریزی شده است و عمده مسئولان فرهنگی ما سینما را در حد و اندازه ای نمی دانند که برای آن طرح ریزی استراتژیک داشته باشند.

انقلاب اسلامی در دورنش یک ماهیت معناگرا یا دینی دارد و حضرت امام خمینی(ره) گا هی در سخنانشان نشانه هایی از سینمای استراتژیک را مطرح می کردند، اما متأسفانه در این زمینه سیاست گذاری صورت نگرفته است و یا سیاست ها مقطعی و گذرا بوده اند و البته پس از پیروزی انقلاب اسلامی تنها ارکان سیاسی تغییر شکل ندادند، بلکه ماهیت اجتماعی جامعه هم تغییر کرد
این کارشناس رسانه در پاسخ به این سؤال که آیا سینمای استراتژیک تنها فیلم های سیاسی را دربرمی گیرد، گفت: انقلاب اسلامی در درونش یک ماهیت معناگرا یا دینی دارد و حضرت امام خمینی(ره) در بیاناتشان شاخصه های سینمای استراتژیک را مطرح کردند، اما متأسفانه در این زمینه سیاست گذاری دقیقی صورت نگرفته است یا سیاست ها مقطعی و گذرا هستند. البته پس از پیروزی انقلاب اسلامی تنها ارکان سیاسی تغییر شکل ندادند، بلکه ماهیت اجتماعی جامعه هم تغییر کرده است.

وی متذکر شد: نقد من به عملکرد استراتژیک سینما به این معنا نیست که فیلم های انسان گرایانه خوبی در سینمای ایران تولید نشده است، زیرا آثار گرانبهایی در کارنامه سینمای ایران وجود دارد و آثار عباس کیارستمی نمونه بارز این نوع سینماست و سینمای انسان گرایانه هم با برنامه ریزی و سیاست گذاری مسئولان پدید نیامده ، بلکه هنرمندانی نظیر کیارستمی با تکیه بر درونیات خود این آثار ارزشمند را تولید کرده اند.

ضعف قوانین کلی

این داور جشنواره های سینمایی درباره قوانین حاکم بر سینما گفت: این قوانین بسیار کلی است و بسیاری از قوانین برای نظم دادن به اکران و تولید آثار سینمایی اند، درصورتی که قوانین استراتژیک چراغ راه سینما و بیانگر آن است که سینما در هر برهه باید به چه مضامینی بپردازد و این سیاست گذاری در آثار سیاسی و اجتماعی اثرگذار است.

گبرلو تأکید کرد: در زمینه سینمای اجتماعی گاهی بیان می شود که برخی آثار اجتماعی درصدد سیاه نمایی اند، اما از نظر من این نگرش کاملاً فردی و ممکن است برخی افراد یا جریانات سیاسی و اجتماعی به هر دلیلی اثری را دوست نداشته باشند و آن را سیاه نمایی بدانند. مثلاً برخی آثار رخشان بنی اعتماد را سیاه نمایی می دانند، در صورتی که اینگونه نیست. آثار او به مخاطب تلنگر می زند و مخاطب را به تفکر وامی دارد. برای مثال فیلم سینمایی ابد و یک روز هم یک اثر خوب اجتماعی است اما عده ای آن را سیاه نمایی می دانند، در صورتی این اثر هشداردهنده است و می تواند در چارچوب سینمای استراتژیک قرار گیرد.

این کارشناس سینما تأکید کرد: ممکن است این سؤال پیش بیاید که آیا سینمای استراتژیک صرفاً سینمای دولتی است؟ خیر، زیرا این موضوع ربطی به دولتی بودن آثار استراتژیک ندارد. البته مرز بندی وجود دارد و منظور از استراتژیک به معنای حمایت از دولت های مختلف نیست، بلکه حمایت از کلیت نظام است، زیرا در بسیاری از آثار دولت های گوناگون هدف اند، درصورتی که سینمای استراتژیک در خدمت اصل حاکمیت است.

وی تصریح کرد: وقتی قرار باشد از نظام حمایت شود، دیگر افراد و دولت ها چندان اهمیتی پیدا نمی کنند. اگر آثار فیلم ها و سریال های هالیوودی را رصد کنید، درمی یابید که در بسیاری از آن ها مقامات رده بالای کاخ سفید با تبهکاران همدست اند، اما در نهایت این قانون ایالات متحده است که سزای آن ها را تعیین می کند. این سبک باعث می شود که تماشاگر آن را بپذیرد و در نهایت مجذوب قانونی شود که اجازه خطا را به سیاست مداران نمی دهد، اما در سینمای ایران به ندرت شاهد تولید چنین آثاری هستیم. نکته پایانی در بحث سینمای استراتژیک به تولیداتی بر می گردد که دولت حامی آن هاست. البته این موضوع در همه کشورهای جهان صادق است، اما این آثار باید در خدمت حاکمیت باشند.

گفت و گو از داوود کنشلو
انتهای پیام

لینک خبر :‌ خبرگزاری بین المللی قرآن
یک کارشناس فرهنگ و هنر نسبت به گسترش نفوذ در مدیریت فرهنگی و رسانه ای هشدار داد.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۱/۳۰ سایت های دیگر : بیان ما شهدای ایران شهید نیوز

محمد محمدی، کارشناس فرهنگی در گفت وگو با خبرنگار کیهان گفت: بنده بشخصه معتقدم که در دهه پنجم انقلاب، دیگر در حوزه مدیریت فرهنگی، آزمون و خطا نداریم، بلکه با مسئله نفوذ مواجه هستیم؛ زیرا دوران آزمون و خطا گذشته است.
وی توضیح داد: همان طور که عرض کردم متأسفانه در برخی موارد و در مناصب بالای مدیریت فرهنگی و رسانه ای در این ایام شاهد نفوذ هستیم. اینکه احساس کنیم نفوذ با نقاب و شنل سراغمان می آید اشتباه است؛ نفوذ شاخ و دم ندارد. نفوذ مگر به غیر این است که برخی از مدیران فرهنگی و رسانه ای به هنرمندانی مجوز تولید اثر هنری و رسانه ای صادر می کنند که گوش به فرمان سفارتخانه ها هستند و به صراحت علیه انقلاب موضع می گیرند! نفوذ یعنی کارگردان و نویسنده ای که خودش سبک زندگی اروپایی دارد، با تأیید بعضی از مدیران برای سبک زندگی خانواده های ایرانی تصمیم بگیرد! نفوذ یعنی عده ای از مدیران فرهنگی صدر تا ذیل امکانات را در اختیار هنرمندانی قرار می دهند که ابداً و اصلاً اعتقادی به نظام ندارند! شما می بینید، به عنوان نمونه کسی که صریحاً به همزیستی با حیوانات تظاهر می کند، خروجی اش همانی می شود که در سریالش هم این نوع سبک زندگی را نمایش و البته ترویج می کند و فلان مدیر سابق شبکه تمام قد از او و عمل قبیحش دفاع می کند.
این کارشناس تأکید کرد: اینکه هنرمند علناً و به صراحت در فضای مجازی سبک زندگی و اعتقاداتش را اعلام کرده حرجی نیست، اما سؤال اینکه چرا فلان مدیر از او می خواهد تا سریالی برای 80 میلیون ایرانی بنویسد به نظرم اصل نفوذ در آن مدیر است و هنرمند در درجه بعدی قرار می گیرد.
محمدی تصریح کرد: ریشه و اصل مسئله نفوذ به مدیرانی برمی گردد که بستر را برای این طیف از هنرمندان فراهم می کنند پس بنابراین برای ریشه کن شدن نفوذ فرهنگی، می بایست در گام نخست با شجاعت و روحیه انقلابی گری عرصه را از لوس وجود چنین مدیرانی ولو در نقاط حساس فرهنگی هم که باشند باید پاک کرد مطمئن باشید با پاک سازی مدیران آلوده به نفوذ و یا تعدیل مدیرانی که تحت تأثیر افراد نفوذی قرار گرفتند هنرمندان جذب شده نیز خودبه خود محو و یا اصلاح می شوند.

لینک خبر :‌ روزنامه کیهان
سینماپرس: چهارمین جلسه کارگروه بررسی آسیب های کرونا در سینما مصوب شد تا سامانه ای در راستای مصوبه دولت به منظور ثبت درخواست حمایت فعالان سینمایی آسیب دیده، راه اندازی شود.

به گزارش سینماپرس، در این جلسه مدیرعامل صندوق اعتباری هنر گزارشی از روند اعطاء وام 10 میلیونی به ازاء هر پرده به سینماها ارائه کرد و از ارائه درخواست 50 سینما شامل 105 پرده برای دریافت این وام قرض الحسنه خبر داد و قرار شد درخواست ها صرفا تا ضرب الاجل تعیین شده تا پایان فروردین ماه پذیرفته شود.

همچنین مصوب شد با توجه به مجوز ریاست هیات امنای بنیاد سینمایی فارابی مبنی بر تخصیص نیمی از مطالبات وصول شده بنیاد در فروردین و اردیبهشت ماه به کارگروه کرونا، پیگیری های لازم معمول تا بین سینماگران و فعالیت های آسیب دیده توزیع شود.

از دیگر مصوبات این جلسه می توان به راه اندازی سامانه ای در راستای مصوبه دولت به منظور ثبت درخواست حمایت فعالان سینمایی که دچار آسیب شده اند اشاره کرد. این سامانه از روز دوشنبه فعال می شود و کلیه فعالان حوزه سینما که متقاضی حمایت هستند می توانند درخواست خود را از طریق سامانه ارسال کنند. تعیین اولویت ها و میزان حمایت با توجه به اطلاعات دریافتی به تصویب کارگروه خواهد رسید.

همچنین قرار شد ضمن ادامه توقف صدور پروانه ساخت فیلم ، معاون ارزشیابی و نظارت سازمان سینمایی جلسه ای با حضور تهیه کنندگان پروژه هایی که صرفا چند جلسه از فیلمبرداری آنها باقی مانده و نماینده تشکل های تهیه کنندگان به منظور بررسی وضعیت آنها جهت پیشنهاد به ستاد ملی کرونا برگزار کند.

در جلسه بعدی این ستاد که روز چهارشنبه برگزار می شود میزان و نحوه کمک خانه سینما به اعضاء بررسی و تصمیم گیری خواهد شد و سناریوهای محتمل در بازگشایی سینماها در صورت اعلام وضعیت سفید نیز بررسی می شود.

لینک خبر :‌ سینما پرس
یک کارگردان سینما عنوان کرد که محمد امامی ناجی سینما نیست و خانه سینما، وزارت ارشاد و رسانه ها باید در این زمینه ورود پیدا می کردند اما آنها به وظیفه خود عمل نکردند.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۱/۳۰ سایت های دیگر : سینما پرس

منیژه حکمت در خصوص پول های آلوده و ظهور تهیه کنندگان یک شبه در سینما و همچنین در راستای نامه ای از سوی تعدادی سینماگر در جهت آزادی موقت محمد امامی در سینما معیار رادیو گفت وگو بیان کرد: بحث ما با افراد امضا کننده این بود که صفت هایی برای آقای امامی به کار بردند با توجه به اتهاماتی که برای او در رسانه ها و تلویزیون مطرح شده، درست نیست.

وی افزود: گفتند که او ناجی سینمای ایران است اما ما می خواهیم بگوییم که ناجی سینمای ایران نیست. صفاتی که به او اطلاق شده جای بحث دارد. هر کسی که با پول بیت المال، مناسبات و ساختار یک مجموعه را به هم می زند آیا می تواند چهره موثر فرهنگی باشد.

حکمت اظهار داشت: کسانی که این نامه را امضا کردند پرژوه های خاصی از آقای امامی داشتند و امکانات توزیع و پخش و تولیدات عجیب و غریب با پول های عجیب و غریب داشتند. ایرادی ندارد افراد با سرمایه های خودشان وارد سینما یا فرهنگ و هنر شوند اما نه با پول بیت المال و حقوق معلمان، نه از صندوق معلمان بازنشسته که جزو ضعیف ترین قشر اقتصادی جامعه هستند.

او معتقد است: به خاک سیاه نشان دادن حداقل 70 درصد از اهالی سینما با پول بیت المال از کسی چهره فرهنگی نمی سازد.

این کارگردان سینما در رادیو گفت وگو درباره نقش نهادهای صنفی در این زمینه با ابراز تاسف تشریح کرد: سه گروه هستند که باید در این قضیه ورود پیدا کنند نه اهالی جگر سوخته سینما؛ اولین آنها خانه سینماست. چرا خانه سینما به این قضیه ورود نمی کند و حتی برای قوه قضاییه مسئله را روشن نمی کند. ساختار سینما پیچیده است و کسانی باید آن را روشن کنند. اگر صنف، جایگاه و تشکیلات صنفی درستی دارد باید پنج سال پیش به این قضیه ورود پیدا می کرد و بازدارنده می شد.

او ادامه داد: گروه دوم وزارت ارشاد است یعنی کسانی که قرار است مناسبات تولیدی ایران را رصد کنند. وزارت ارشاد با حضور چنین افرادی در این پنج سال چه کرده است، چه اتفاقی افتاده به غیر از اینکه هر روز حضور پر رنگ تر داشته باشند و هر روز بخشی از اهالی سینما نابودتر شوند. رصد کردن اتفاقات سینما با ادعاهایی که دارند وظیفه وزارت ارشاد است.

این کارگردان یادآور شد: چطور وزارت ارشاد با کوچکترین حرکت ما از ب بسم الله یک فیلم نظر می دهد و ایراد می گیرد و برای تهیه کننده مشکلات عدیده به وجود می آورد اما درباره این قضیه چیزی نمی گوید. وزارت ارشاد چه نقشی برای حضور رنگارنگ بعضی افراد در عرصه سینما داشته است. مقصر اصلی وزارت ارشاد است.

حکمت در سینما معیار افزود: گروه سوم نیز رسانه ها و مطبوعات هستند. ابتر کردن اهالی رسانه و تنزل دادن آنها به نقش روابط عمومی آثار و شرکت های فیلمسازی باعث می شود شرایطی که اکنون پیش روی ماست ایجاد شود. رکن مهم در این زمینه حضور رسانه بوده که می توانستند نقش بازدارنده داشته باشند اما هیچکدام وظیقه شان را انجام ندادند و من فکر می کنم این انجام ندادن وظیفه آگاهانه بوده و اتفاقاتی در پشت پرده افتاده است.

این کارگردان همچنین تصریح کرد: انحطاط فرهنگی دوره آقای روحانی به خصوص در سینما، تئاتر، موسیقی و حضور ناخلفان و نامحرمان در این عرصه ها، مُهری است که بر پیشانی اش خورده؛ هر جا بوی پول شنیدند مناسبات و ساختار را عوض کردند.

او گفت: نقش وزارت ارشاد چیست، آیا نقشش این است که بگوید اگر من پوستری دارم چگونه چاپ شود یا اینکه نقش کلانتر دارد و نقشش محافظت و مراقبت است؛ اکنون چه قبایی بر تن وزارت ارشاد است. چگونه بعضی از افراد به وزارت ارشاد فیلمنامه نمی دهند ولی پروانه های متعدد فیلم و سریال می گیرند. چرا وزارت ارشاد سرمایه گذاران را رصد نمی کند مگر چنین چیزی شدنی است، قوه قضاییه باید رصد کند که پول این افراد از کجا آمده است که این افراد با دستمزدها و بریز و بپاش های کلان می خواهند در عرصه حضور داشته باشند و اینگونه بخش زیادی از اهالی سینما را خانه نشین کرده اند.

حکمت در پایان یادآور شد: پنج سال است که ما داریم در این زمینه حرف می زنیم ولی وزیر ارشاد از ما نپرسید که دردمان چیست.

یک خبرنگار و منتقد سینما در سینما معیار رادیو گفت وگو درمورد شفافیت پول های آلوده در سینما گفت: یک بحث مهم در این زمینه که شاید خیلی به آن توجه نشود یا در بین هیاهوهای رسانه ای کمتر به آن پرداخته شود این است که ورود این پول ها چه تاثیری در جریان تولید و توزیع ما در سینما گذاشته است.

وی تاکید کرد: بحثی که باید رسانه ها هم بیشتر پیگیر آن باشند خارج از جنجال های مرتبط با اینکه این افراد پول را از کجا آوردند این است که چرخه تولید و سینمایی ما را این پول ها چگونه نابود کردند.

سالمی همچنین با اشاره به جریان محمد امامی خاطرنشان کرد: حداقل تاثیر منفی که این افراد روی سینمای ما گذاشتند گران شدن فرآیند تولید فیلم و انحصاری شدن چرخه تولید است. وقتی فیلم تولید کردن گران شود فقط یکسری از افراد هستند که می توانند فیلم تولید کنند لذا انحصاری می شود که عملا دست افرادی می افتد که پول دارند و پول بیشتری می توانند خرج کنند.

او در رادیو گفت وگو ادامه داد: حتی بحث های هنری هم به کنار می رود چون فقط ذائقه یک گروه از افراد در سینما وجود دارد و آن کسانی است که پول دارند و در واقع کسانی که پول دارند می گویند که چه موضوعاتی ساخته و به چه سوژه هایی پرداخته شود.

این خبرنگار افزود: این اتفاق خیلی بدی در سینمای ماست و پیامدی است که رسانه ها و منتقدان باید در مورد این قضیه صحبت کنند. توزیع آثار نیز متناسب با این قضیه مدیریت می شود و کل چرخه سینمای ایران تحت تاثیر این پول ها قرار می گیرد.

لینک خبر :‌ رادیو گفت و گو
اکران فیلم سینمایی خروج در سینمای آنلاین باعث شده است تا اقدامی نو در تاریخ سینمای کشور شکل بگیرد.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۱/۳۰ سایت های دیگر : دنیای سینما

خبرگزاری تسنیم

اکران آنلاین فیلم سینمایی "خروج" حرکت شجاعانه و قابل تمجیدی است. سینمای حاتمی کیا همواره مخاطبانش را داشته و دارد چرا که یکی از دغدغه مند ترین فیلمساز کشور است. به سراغ هر موضوعی رفته برآمده از مطالبات بخش های بزرگی از جامعه بوده است. فیلم هایش هم، همواره، از جسارت و شجاعت کم نظیری برخوردارند. در روزگار سیطره سینمای بی دردی، مریض و عوام زده، سینمای حاتمی کیا نفیس و ارزشمند است. درد و داغ دارد و بازتابی از رنج ها، آلام و دغدغه های مردم و جامعه است. شاید عده ای دوستش نداشته باشند ولی بدون شک، بخش بزرگی از جامعه با مفاهیم و فضای آن همذات پنداری می کنند و با آن، هم خون هستند. از این رو، فیلم های حاتمی کیا فی نفسه مخاطبان انبوهش را همیشه داشته است.

جسارت مضاعف آقای حاتمی کیا در قبول اکران آنلاین تازه ترین اثرش است آن هم در شرایط بحران کرونا که همسویی و پیوند عمیقش را با متن جامعه ملموس تر نشان می دهد. در شرایطی که سالن های سینما تعطیلند و در عین حال مردم به خوراک فرهنگی و معنوی و سینمایی نیاز دارند ارائه فیلم خروج به نوعی حس فداکاری این فیلمساز را نشان می دهد که فراتر از دغدغه های سودآوری و منافع اقتصادی اش است- هر چند که بر اساس آمارهای اعلام شده فیلم در جذب مخاطبان آنلاین هم موفق بوده است. البته از ارزش کار جسورانه سازمان اوج هم نباید گذشت.

پلتفرم اکران آنلاین نیاز سینمای ما است. تجربه ای که دنیا و کشورهای صاحب سینما سال ها است پشت سر گذاشته اند. نگاهی به کمپانی های بزرگی چون: نتفلکیس، آماوزن پرایم و هولو پلاس و ... نشان می دهد که دنیا خیلی وقت پیش این مسیر را تجربه کرده است.

از سوی دیگر، این حرکت و توسعه آن، با توجه به فقر سالن و ساختارهای کهنه پخش و اکران ضرورت اجتناب ناپذیر سینمای ما است. معتقدم اکران آنلاین و راه اندازی پلتفرم های جدید برای عرضه محصولات سینمایی بدون تردید، پیش روی قرار دارد. الگوی کهنه و قدیمی اکران و کم توجهی به فناوری نوین و مدل های معاصر یکی از مهم ترین دلایلی است که باعث شده شده تا چرخه اکران همیشه بستر بحث ها و مناقشات باشد.

ظرفیت سینماهای ما گنجایش حجم تولیدات سال را ندارند. طبق آمار سالانه، بین 70 تا 150 فیلم در سینمای ایران تولید می شود. از میان این آثار کمتر از 40 درصد شانس اکران دارند و بیشتر آنها در حسرت اکران می مانند. با یک حساب سرانگشتی، با توجه به سرنوشتی که بسیاری از این آثار پیدا می کنند عملاً میلیاردها تومان از سرمایه سینما دور ریخته می شود.

سینما ملت

سینما شاخص توسعه و پیشرفت هر کشوری است. جامعه شناسان کشورها را بر اساس نرخ مطالعه، تعداد مخاطبان سینماها و سینماروها، تعداد سالن های سینما و تراکنش آن ارزیابی می کنند. طبق استانداردهای جهانی برای هر 10 هزار نفر یک سالن سینما لازم است. در ایران این رقم برای هر 260 تا 300 هزار نفر است. از سوی دیگر، بیش از 1080 شهر فاقد سینما هستند و فقط 60 تا 70 شهر سینما دارند. 25 میلیون شهرنشین دسترسی به سینما ندارند که با احتساب روستاها این آمار به 46 میلیون نفر می رسد. به تازگی حتی، وزیر ارشاد هم به صراحت اعلام کرده اند: 88 درصد مردم به سینما نمی روند. شاخص سالانه سینما رفتن در ایران به طور متوسط سه دهم درصد است یعنی به طور متوسط هر ایرانی هر 10 سال سه بار به سینما می رود. شاید، باورش سخت باشد بیشترین جمعیت شهری استان تهران دسترسی به سینما ندارند. با این حال بیشترین تعداد سالن ها یعنی 110 سالن در تهران واقع شده اند. استان هایی داریم که اصلاٌ سینما ندارند. سیستان و بلوچستان، کهگلیویه و بویر احمد و خراسان شمالی. با این چشم انداز غم انگیز، آمار تولیدات سینمایی ما بعضاً سالی بیش از 100 تا 150 عنوان فیلم است و تعداد کل سالن های سینمایی ما دور و بر 400 سالن. در ترکیه 70 تا 100 عنوان فیلم تولید می شود در حالی که 2 هزار و 356 سالن سینما دارد و 57 میلیون تماشاگر در سال. کشور امارات با یک میلیون جمعیت، 300 سالن سینما دارد. کره جنوبی با 48 میلیون جمعیت 3 هزار سالن سینما دارد. سال گذشته 205 میلیون نفر در کره به سالن سینما رفته اند، یعنی به طور میانگین هر کره ای حدود سه و نیم بار در سال.

در این میان، هرچند اقدامات جدی و هوشمندانه ای از سوی یکی از مؤسسات سازمان سینمایی حوزه هنری _ بهمن سبز _ درحال انجام است و جریان امیدبخشی را در زمینه احداث و توسعه زیرساخت های سینمایی در سطح کشور به ویژه شهرهای محروم به وجود آورده است ولی قطعاً، نیاز سینمای ایران بیش از اینها است.

به نظرم اکران آنلاین را نباید به دوره محدود "کرونا" محدود کنیم. به طور تقریبی سالانه 40 فیلم سینمایی تولید شده رنگ پرده را نمی بینند. از همین رهگذر، گروه هنر و تجربه شکل گرفته است. با توسعه پخش و نمایش های اینترنتی و آنلاین ای بسا حتی، نیازی به گروه هنر و تجربه هم نداشته باشیم و با حمایت های سازمان سینمایی، اغلب این آثار می توانند از طریق آنلاین اکران شوند و مخاطبان خاص خود را هم داشته باشند.

دسترسی آسان و ارزان تر مخاطب و خانواده ها به این آثار، فراگیری جفرافیای آنها، ایجاد فضای رقابت و فرصت های جدید برای سینماگران، گشایش ظرفیت های تازه اقتصادی و سرمایه گذاری برای فیلم ها و فیلمسازان، کمک به آرامش فضای اکران فیلم ها، وجود شرایط عرضه عادلانه و مساوی آثار در اکران آنلاین و ... از جمله دستاوردهای اکران آنلاین فیلم ها است. بدیهی است که اکران آنلاین فیلم های روز سینما به کمک و حمایت های بیشتر به ویژه از سوی صداوسیما نیاز دارد.

یزدان عشیری-مدیر روابط عمومی سازمان سینمایی حوزه هنری

انتهای پیام/

لینک خبر :‌ خبرگزاری تسنیم
رئیس بنیاد مستضعفان گفت: بنیاد مستضعفان اجاره بهای املاک تجاری این بنیاد را در اردیبهشت همچون اسفند و فروردین بخشید.

اعتمادآنلاین| سید پرویز فتاح رئیس بنیاد مستضعفان در نشست خبری امروز (یکشنبه، 31 فروردین ماه) با ارائه گزارش عملکرد بنیاد مستضعفان طی دو ماه گذشته اظهار کرد: از شروع شیوع ویروس کرونا بنیاد مستضعفان آماده کمک به دولت شد و همکاری ها و هماهنگی های لازم با ستاد کرونا انجام شد و بعد از گذشت دو ماه اقدامات بدون وقفه همچنان ادامه دارد و تمام اقدامات با هماهنگی ستاد ملی کرونا و دولت انجام می شود.

او گفت: روز گذشته برای دومین بار گزارش عملکرد بنیاد مستضعفان در بحران کرونا به رئیس جمهور ارسال شد و هیچ موازی کاری با اقدامات دولت وجود ندارد.

فتاح بیان کرد: بنیاد مستضعفان با اجازه از رهبری تا پایان کرونا با تمام امکانات کنار مردم و دولت خواهد بود.

بخشش اجاره بهای املاک تجاری بنیاد مستضعفان

رئیس بنیاد مستضعفان با بیان اینکه در سال جهش تولید مهم ترین کار ما تولید است، گفت: اولین اقدام بنیاد مستضعفان بخشش اجاره بهای املاک تجاری در اسفند و فروردین ماه بود که در اینجا اعلام می کنم اجاره بهای املاک بنیاد در اردیبهشت ماه نیز بخشیده شد.

او افزود: 300 میلیارد تومان برای پرداخت وام قرض الحسنه در نظر گرفتیم که 200 میلیارد تومان آن نزد بانک سینا و 100 میلیارد تومان نزد صندوق امداد ولایت کمیته امداد است.

او گفت: سقف پرداخت وام به نیازمندان 5 میلیون تومان است که به اقشار خاص تا 10 میلیون تومان هم پرداخت می شود.

به گفته رئیس بنیاد مستضعفان ، پرداخت این وام از هفته آینده شروع می شود.

فتاح گفت: بنیاد مستضعفان به کمیته امداد امام خمینی(ره) 160 میلیارد تومان، به سازمان بهزیستی 46 میلیارد تومان و همچنین 5 میلیارد تومان نیز جداگانه به سازمان بهزیستی برای کودکان کار پرداخت کرده است.

رئیس بنیاد مستضعفان در خصوص وام 5 میلیون تومانی قرض الحسنه گفت: ما 200 میلیارد تومان نزد بانک سینا قرار دادیم که از این هفته پرداخت ها شروع می شود و ممکن است بانک سینا سود 4 درصد دریافت کند، اما صندوق امداد ولایت اعلام کرده است که سود وام پرداختی صفر است.

فتاح در ادامه گفت: ما اقشار مختلف مانند رانندگان را دسته بندی و به بانک معرفی کردیم و بنا به نیاز تا سقف 5 میلیون تومان وام به آنان پرداخت می شود که بازپرداخت آن 24 ماهه است.

فعالیت 32 شرکت بنیاد مستضعفان در بورس

او در مورد شفاف سازی اموال بنیاد مستضعفان گفت: در حال حاضر 32 شرکت بنیاد در بورس فعال هستند و شفاف کار می کند. امسال بنا داریم شرکت های بیشتری را وارد بورس کنیم.

رئیس بنیاد مستضعفان با بیان اینکه بنیاد متولی کودکان کار نیست، گفت: ما برای کمک به کودکان کار 5 میلیون تومان پرداخت کردیم.

به گفته فتاح در سه مرحله 13 میلیارد تومان کارت هدیه خرید کالا به شهرداری تهران برای پرداخت به کارکنان پسماند، بهشت زهرا، زنان سرپرست خانواده و دستفروشان پرداخت شده است.

رئیس بنیاد مستضعفان در مورد کمک این بنیاد به رسانه ها و خبرنگارانی که در دوران کرونا بیکار شدند، گفت: ما در این حوزه ورود پیدا نکردیم و اگر وزارت ارشاد درخواست دهد آن را بررسی می کنیم.

فتاح افزود: ما به وزیر بهداشت اعلام کردیم که اگر به اماکنی برای نگهداری بیماران کرونایی نیاز دارند، املاک بنیاد مستضعفان در اختیار آن ها قرار می گیرد و در حال حاضر 8 ملک بنیاد مستضعفان در تهران تجهیز شده است و یک هتل این بنیاد نیز در تهران دو ماه است که پذیرای دانشجویان ایرانی است که از کشور هایی مانند ایتالیا وارد کشور شده اند و دوران قرنطینه را طی می کنند.

پرداخت 20 میلیارد تومان کارت هدیه به 38 هزار زندانی

رئیس بنیاد مستضعفان بیان کرد: طی جلسه ای که با رئیس قوه قضاییه و رئیس سازمان زندان ها داشتیم، قرار شد به زندانیان کمک هایی داشته باشیم که تا کنون 20 میلیارد تومان کارت هدیه به 38 هزار زندانی نیازمند که به مرخصی آمده بودند پرداخت شد.

او ادامه داد: بنیاد مستضعفان از طریق بنیاد علوی در مناطق محروم حضور دارد.

رئیس بنیاد مستضعفان تصریح کرد: به تمام کولبران استان های آذربایجان غربی، کردستان، و کرمانشاه کارت هدیه یک میلیون تومانی پرداخت شد.

به گفته فتاح بسته حمایتی ویژه ماه مبارک رمضان با توجه با تاکید مقام معظم رهبری به مواسات آماده شده است که جزییات آن آخر هفته اعلام می شود.

پرداخت 25 میلیارد تومان به افراد فاقد شناسنامه استان سیستان و بلوچستان

او گفت: 25 میلیارد تومان نیز با درخواست استاندار سیستان و بلوچستان به افراد فاقد شناسنامه این استان، مهاجران خارجی پرداخت شد و همچنین به تمام ملوانان استان هرمزگان کارت هدیه خرید کالای یک میلیون تومانی پرداخت شد.

رئیس بنیاد مستضعفان افزود: به تمام ساکنان جزایر هرمز، لارک و هنگام و مددجویان کمیته امداد امام خمینی(ره) جزیره قشم کارت هدیه 500 هزار تومانی پرداخت شد.

فتاح در پایان گفت: 24 آمبولانس مجهز که هر کدام سه راننده دارد در اختیار ستاد کرونای استان تهران قرار گرفت.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

لینک خبر :‌ پایگاه خبری اعتماد
تهران-ایرنا- مدیر مسئول یک روزنامه اعتقاد دارد، تسلط اکثر روزنامه نگاران و خبرنگاران در حوزه روزنامه های چاپی به مراتب بیشتر از حوزۀ آنلاین است از این رو برای جبران این نقص راهی جز آموزش که باید توسط دولت و به ویژه وزارتخانه های ارتباطات با همکاری فرهنگ و ارشاد اسلامی به کمک رسانه ها آمده و در افزایش سواد رسانه ای روزنامه نگاران دربخش آنلاین و شبکه های اجتماعی رسالت خود را ایفا کنند.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۱/۳۱

پس از توقف چاپ کاغذی روزنامه ها در روزهای گذشته توسط ستاد ملی مبارزه با بحران کرونا به بهانۀ کاهش خطرات شیوع و گسترش بیماری، بسیاری از فعالان رسانه ای و متخصصان حوزۀ نشر برآن شدند تا این تصمیم را تغییر داده و روند نشرکاغذی روزنامه ها را دوباره احیاء کنند؛ حرکت هایی که حتی منجر به نوشتن نامه ای از سوی فعالان رسانه ای به حسن روحانی رئیس جمهور (به عنوان رئیس ستاد ملی مبارزه با بحران کرونا) شدو البته به نتیجه رسید و روزنامه ها و نشرکاغذی آنان، پس از یک هفته تعطیلی (از 16 فروردین ماه) دوباره از 23 فروردین از سر گرفته شد.

البته روزنامه ها در یک هفتۀ تعطیلی مذکور،کاملا تعطیل نبوده و بنابر مصوبۀ ستاد ملی مبارزه با بحران کرونا، در فضای آنلاین و الکترونیک حضور داشتند و نسخ تولیدی خود را در فضای وب و به صورت دیجیتال منتشر می کردند. موضوعی که پیش از این نیز بارها دربارۀ آن صحبت شده است و همچنان موافقان جدی خود را دارد؛ موفقان با استدلال جهانی شدن و تغییر شیوه خبررسانی در جهان امروز به شدت از لزوم حرکت گریزناپذیر روزنامه ها به سمت فضای وب حمایت می کنند و آن را نوعی سرنوشت محتوم برای مطبوعات می دانند.

نکتۀ مهم در اینجا البته این موضوع است که روزنامه های ایران تا چه حد پتانسیل و آمادگی حرکت به سمت این نوع از فعالیت رسانه ای را دارند؟ آیا به جز بحث نرم افزاری و موافقت و مخالفت باصاحب رسانه، شرایط سخت افزای و زیرساخت های ما اجازه ورود به این شکل از فعالیت رسانه ای را ممکن می سازد؟

کرونا و شرایط خاصی که این روزها برای کشور ما و تمام جهان ایجاد کرده است، شاید به نوعی چالشی از باب سنجیدن پتانسیل ها باشد. پتانسیل هایی که امروز می شود در باب امکان بالفعل شدن آنان به تبادل نظر پرداخت.

محمدرضا محمدیوسفی صاحب امتیاز و مدیر مسئول روزنامه جمهور درگفت وگو با خبرنگار فرهنگی ایرنا و در باب نقش روزنامه ها در روزهای کرونا، بیان کرد: روزنامه ها شرایط کنونی را به صورت کامل و واضح درک می کنند، چراکه از یک سو مسئولیت اطلاع رسانی بر دوششان بوده است و از سوی دیگر به منظور رعایت پروتکل های بهداشتی ابلاغی مجبور به توقف انتشار نسخ چاپی خود شدند. صرف نظر از موضوع الزام به تعطیلی روزنامه ها برای یک هفته پس از پایان تعطیلات نوروزی، شرایط خاص ناشی از شیوع ویروس کرونا موجب شد تا هم فروش مطبوعات و همین طور درآمد ناشی از آگهی های آن ها کاهش یابد. به رغم آنکه اکثر روزنامه ها، نیروی انسانی محدودی در اختیار دارند همان نیروهایشان را هم شیفت بندی نمودند.

اما پس از بیان این مقدمه به پاسخ سؤال شما باید بگویم که در دو ماه گذشته انصافاً روزنامه ها در خصوص ایفای رسالت آگاهی بخشی به جامعه درباره پیشگیری از ویروس کرونا و اطلاع رسانی های گسترده مصوبات ستاد مقابله با کرونا و هشدارها و توصیه های وزارت بهداشت عملکرد قابل قبولی داشته اند. حتی در آن یک هفته نیز که منتشر نمی شدند، نسخه های آنلاین خود را به صورت رایگان در معرض دید مخاطبان قرار می دادند و این یعنی هزینه، بدون کسب درآمد در راستای مسئولیت حرفه ای و رسالت اجتماعی اصحاب رسانه .

موانع روزنامه نگاری دیجیتال

این فعال رسانه در واکنش به این موضوع که چرا زیرساخت های روزنامه نگاری توسعه نیافته است (با تاکید بر این موضوع که روزنامه نگاری آنلاین به معنای بارگذاری نسخه پی دی اف روزنامه نیست)، تصریح کرد: بخشی از پاسخ به این سؤال در متن خود سؤال بیان شده است. همان طور که به درستی اشاره کردید روزنامه نگاری آنلاین به معنای بارگذاری صفحات پی دی اف روزنامه ها در سایت های آن ها نیست و مفهوم بسیار گسترده تری دارد. به غیراز چند روزنامه خاص که عمدتاً از منابع عمومی برخوردار هستند، سایر روزنامه ها نسخه دیجیتال پرباری ندارند.

وی افزود: این موضوع دلایل فراوانی دارد؛ یک دلیل عمده این موضوع این است که در سال های اخیر هزینه های مطبوعات به شدت بالا رفته و درآمدهای آن ها بسیار کاهش یافته است و اگر حمایت های دولتی نباشد، امکان ادامه فعالیت برایشان میسر نخواهد بود. درنتیجه مدیر یک روزنامه مجبور است که در هزینه های خود اولویت بندی کرده و به هزینه مربوط به نسخه آنلاین و حضور در شبکه های اجتماعی در مقایسه با هزینه های کاغذ، چاپ، نیروی انسانی و ... اولویت کمتری بدهد.

دلیل دیگر این موضوع نیز فراهم نشدن زیرساخت های لازم برای مطبوعات به ویژه مطبوعات شهرستانی است. فراموش نکنیم نسخه آنلاین برای روزنامه ها هزینه قابل توجهی دارد و علاوه بر بحث هزینه اینترنت پرسرعت، تأمین تجهیزات سخت افزاری و رایانه ای هم برای روزنامه ها جهت گام برداشتن در مسیر دیجیتال بسیار بالاست. البته نباید از یاد برد که نسخه آنلاین باید مکمل نسخه چاپی باشد و این تصور برخی ها که نسخه های آنلاین به طور کامل جایگزین نسخ چاپی می شوند، کاملاً اشتباه است؛ زیرا به طور مثال مردم از نسخه های دیجیتال برای دیدن اخبار و تحلیل ها استفاده می کنند اما به این معنا نیست که نقش مستند بودن و مرجع بودن نسخ چاپی را فراموش کنند .

وزارت ارتباطات باید به کمک وزارت فرهنگ و ارشاد بیاید

یوسفی در اشاره به هزینه بر بودن تاسیس و توسعۀ زیرساخت ها و تجهیزات روزنامه نگاری الکترونیک، خاطر نشان کرد: قطعاً این زیرساخت ها هزینه بر هستند و مطبوعات به تنهایی از عهده هزینه های آن برنمی آیند و در این خصوص مجموعه دولت و نه فقط وزارت فرهنگ و ارشاد، باید به کمک مطبوعات بیاید. پیشنهاد مشخص من این است همان گونه که وزارت فرهنگ و ارشاد برای روزنامه ها یارانه حمایتی در نظر می گیرد، وزارت ارتباطات نیز برای روزنامه ها یارانه فناوری اطلاعات پیش بینی کند. به این معنا که در خصوص تخصیص اینترنت پرسرعت، پرداخت هزینه های مربوط به دوره های آموزش تخصصی روزنامه نگاری آنلاین به خبرنگاران و همچنین کمک و تسهیلات به مدیران رسانه ها جهت خریداری تجهیزات سخت افزاری یارانه ویژه ای به مطبوعات اقدام کند.

اکثر روزنامه نگاران و خبرنگاران تسلطی که در حوزه روزنامه های چاپی دارند را در حوزه آنلاین ندارند. این نقص راهی جز آموزش ندارد و باید دولت و به ویژه وزارت ارتباطات با همکاری وزارت فرهنگ و ارشاد به کمک رسانه ها بیاید و در افزایش سواد رسانه ای روزنامه نگاران در بخش آنلاین و شبکه های اجتماعی رسالت خود را ایفا نماید . فراموش نکنیم که اگر کشورهای غربی در روزنامه نگاری آنلاین تجربه موفقی دارند به این دلیل است که در کنار فراهم نمودن امکانات سخت افزاری مناسب، فعالان این عرصه نیز به خوبی آموزش دیده هستند و این گونه نیست که هر سایت خبری بدون برخورداری از حداقل استانداردها محتوا تولید نماید.

مدیر مسئول روزنامه همدلی در اشاره به امکان ارائۀ اخبار بر پلتفرم هایی چون پیام رسان ها، یادآور شد: قطعاً چنین امکانی وجود دارد و این یک تجربۀ موفق اجرا شده در سطح جهان است. نکته مهم اقبال مخاطبان به پیام رسان هاست؛ یعنی سرمایه گذاری در خصوص اطلاع رسانی در قالب پیام رسان ها ارتباط مستقیمی با اقبال عمومی به آن پیام رسان و ذائقه شناسی مخاطبان دارد که بیشتر طالب چه نوع اخباری هستند.

وی افزود: البته پیام رسان های داخلی علی رغم تمام سرمایه گذاری هایی که برای آن ها شده است هنوز با استقبال زیاد مخاطبان مواجه نشده اند و بسیاری ایرانیان همچنان پیام رسان های خارجی را ترجیح می دهند. ضمن آسیب شناسی این موضوع باید راهکارهای اجرایی مناسب مدنظر قرار گیرد .

محمدیوسفی در انتها و در پاسخ به این پرسش که چه محدودیت هایی در در باب پوشش اخبار مرتبط با کرونا در مدت اخیر برای مطبوعات وجود داشته است، گفت: فکر نمی کنم محدودیتی به آن معنا که به مطبوعات اعلام گردد که چه اخباری کار نشود، در سطح وسیع و گسترده ای رخ داده باشد. دغدغه مسئولان و دستگاه های مسئول این است که مطبوعات در درج اخباری که ممکن است موجب تشویش خاطر و برهم زنندۀ آرامش مردم در خصوص شیوع کرونا باشد، پختگی و بلوغ خود را نشان دهند.

البته انتشار اخبار متعدد و متناقض درباره کرونا از سوی مراجع رسمی، موجب شده است تا سایت های خبری بدون مجوز که به صورت قارچ گونه افزایش یافته اند، از این موضوع سوءاستفاده کرده و مخاطبان را سردرگم نمایند .

لینک خبر :‌ خبرگزاری جمهوری اسلامی
مدیرکل ارتباطات و هماهنگی معاونت قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از اعلام فراخوان دریافت طرح های قرآنی با قابلیت اجرا در فضای مجازی خبر داد و گفت: ابلاغیه مربوط به این فراخوان به ادارات کل این وزارتخانه در سراسر کشور ارسال شده است.

به گزارش ایکنا به نقل از روابط عمومی معاونت قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، حجت الاسلام والمسلمین علی ملانوری، مدیرکل ارتباطات و هماهنگی معاونت قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از اعلام فراخوان دریافت ایده و طرح های قرآنی به استان ها خبر داد.

وی نقش و جایگاه پیام های قرآن و عترت را در تسکین و آرامش اذهان در فضای مجازی و در دوران قرنطینه عمومی بسیار با اهمیت دانست و ضمن اشاره به فعالیت ها و برنامه های گسترده این معاونت در دو ماهه اخیر، گفت: با توجه به شیوع ویروس کرونا و ضرورت توجه بر نحوه انجام فعالیت ها و برنامه های مؤسسات و نهادهای قرآنی در حال حاضر یکی از سیاست های اولویت دار این معاونت حمایت از برنامه ها و طرح های حوزه قرآن و عترت با قابلیت اجرا در فضای مجازی است.

ملانوری افزود: به همین منظور ضمن اطلاع رسانی و انتشار فراخوان این موضوع به مؤسسات قرآن و عترت استان ها؛ از تمامی ادارات کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ها خواسته شده است، حداکثر سه طرح ممتاز و مورد تأیید که قابلیت اجرا در فضای مجازی را داشته باشد تا تاریخ 10 اردیبهشت ماه 1399 از موسسات و نهادهای قرآنی استان خود دریافت و به این معاونت ارسال کنند؛ تمامی طرح های رسیده در کمیته ای که برای سیاست گذاری و برنامه ریزی این فراخوان تشکیل شده، مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

مدیرکل ارتباطات و هماهنگی معاونت قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تصریح کرد: طرح های مصوب با مشارکت معاونت قرآن و عترت و با همکاری ادارات کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ها از سوی موسسات قرآنی اجرا و در بازه زمانی نیمه اول سال جاری از طریق فضای مجازی منتشر خواهد شد.

انتهای پیام

لینک خبر :‌ خبرگزاری بین المللی قرآن
مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی از بروز خسارت بیش از 9 هزار میلیارد ریالی به کسب و کارهای فرهنگی و هنری ناشی از شیوع ویروس کرونا در کشور خبر داد.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۱/۳۱ سایت های دیگر : راک نیوز

به گزارش روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان سمنان، محمدمهدی احمدی در سفر به سمنان در گفت و گو با خبرنگار ما اظهار داشت: این میزان خسارت که ناشی از تعطیلی فعالیت های فرهنگی و هنری پس از شیوع کرونا بوده تا 24 فروردین امسال محاسبه شده است.
وی، حجم این خسارت را 9 هزار و 760 میلیارد ریال بیان کرد و گفت: رقم این خسارت برای بررسی و جبران آن، توسط وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به کمیته اقتصادی ستاد ملی کرونا اعلام شده است.
احمدی گفت: شیوع بیماری کرونا در کشور در میان اهالی فرهنگ و هنر و نیز پرسنل و کارکنان این بخش نیز متاسفانه باعث ابتلا و فوت شده است که آمار دقیقی در دست نیست اما برای همدردی و حمایت از خانواده های آسیب دیده برنامه هایی در دست بررسی و اقدام است.
مدیرکل حوزه وزارتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، فعالیت های فرهنگی و هنری در فضای مجازی را اقدام بسیار مناسبی توسط اهالی فرهنگ و هنر دانست و گفت: این امر مانع از ایجاد تغییر در ذائقه مردم در پساکرونا می شود که اقدام شایسته ای است.
مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی یادآور شد: با تلاش اهالی فرهنگ و هنر در این مدت بیش از 150 اجرای هنری و نیز بالغ بر دو میلیارد و 400 میلیون ریال کتاب از طریق فضای مجازی ارائه شده است که جای تقدیر دارد.

لینک خبر :‌ وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی
قم نیوز: معاون مطبوعات و تبلیغات اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی قم با اشاره به توقف فعالیت های فرهنگی ناشی ازشیوع کرونا گفت: بخشی از خسارت های مطبوعات وکانون های تبلیغاتی دراین استان جبران خواهد شد.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۱/۳۱ سایت های دیگر : خبرگزاری جمهوری اسلامی

بخشی ازخسارت های فعالان مطبوعات وکانون های تبلیغاتی قم جبران می شود

به گزارش قم نیوز محمدجواد محرابی ادامه داد: توقف فعالیت مطبوعات چاپی که از اول اسفند 98 آغاز و تا 23 فروردین ماه سال جاری بر اساس مصوبه ستاد مرکزی مقابله با کرونا ادامه داشت، موجب خسارت های جدی به مطبوعات و نشریات مکتوب استان شد.

وی ادامه داد: خبرنگاران حق الخبری رسانه ها و خبرگزاری های استان متاثر ازفضای کرونا و کاهش برنامه های پوششی و توقف فعالیت روزنامه ها دچار مشکلات جدی شده اند.

معاون مطبوعات و تبلیغات اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی قم با اشاره به مشکل های ایجاد شده برای کانون های تبلیغاتی استان در این ایام به واسطه شیوع کرونا اظهار داشت: خسارت مالی درحوزه تبلیغاتی محیطی به کانون های فعال در این زمینه بسیار سنگین بوده است.

محرابی اظهار داشت: با شیوع کرونا، تمام تابلوهای تبلیغی سطح قم برای انعکاس پیام های آموزشی و بهداشتی به منظور مقابله با کرونا در اختیار ستاد مقابله با کرونای استان قرار گرفت که این موضوع موجب خسارت های بسیار جدی به فعالین این عرصه شد.

وی با اشاره به ارزیابی خسارت های وارد شده به مطبوعات و کانون های تبلیغاتی استان افزود: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برای جبران بخشی از خسارت های وارد شده به فعالان، هنرمندان و رسانه های زیر مجموعه ای وزارتخانه اقداماتی را انجام داده است.

وی ادامه داد: با پیگیری های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، دولت نیز تصمیم هایی برای حل مشکل های حوزه فرهنگ و هنر گرفته است که با نهایی شدن آن شاهد جبران بخشی از این خسارت ها به فعالان این عرصه در قم خواهیم بود.

3 درصد رسانه های دارای مجوز کشور متعلق به استان قم است. از 42 خبرگزاری کشور، بیش از 15 خبرگزاری در قم دارای نمایندگی است ضمن اینکه از 172 روزنامه دارای مجوز برای توزیع سراسری، حدود 10 روزنامه سراسری در قم دارای دفتر نمایندگی می باشد.

قم دارای 11 کانون تبلیغاتی است.

ویروسی است که گستردگی شیوع آن بسیار وسیع و ازجمله راه های انتقال آن عطسه و سرفه و دست دادن و روبوسی است؛ پزشکان توصیه می کنند علاوه بر پرهیز از دست دادن و روبوسی و عدم حضور در مراکز عمومی، به هنگام عطسه حتما جلوی بینی خود را با دستمال بگیرند و یا برای مهار آن از آرنج خود استفاده کنند.

ویروس کرونا موسوم به کوید 19 اواسط ماه دسامبر (24 آذر) در شهر ووهان واقع در مرکز چین گزارش شد؛ ابتدا از این بیماری به عنوان ذات الریه نام برده می شد اما کمیسیون ملی بهداشت چین در 30 دسامبر سال 2019 (9 دی ماه 98) به صورت رسمی شیوع این ویروس را در چین اعلام کرد.

شهروندان قمی برای طرح هرگونه پرسش در مورد ویروس کرونا می توانند با شماره تلفن های 36620023، 36620999، 36706030 و 36704368 (با پیش شماره 025) تماس بگیرند و یا برای کسب آخرین اخبار از دانشگاه علوم پزشکی قم به کانال آن به نشانی webdaqom@ در فضای مجازی و یا تارنمای آن به نشانی اینترنتی www.muq.ac.ir مراجعه کنند.

همه ایرانیان می توانند با مراجعه به سامانه غربالگری الکترونیکی ویروس کرونا به نشانی اینترنتی https://salamat.gov.ir و تکمیل اطلاعات خواسته شده، گام بلندی در ارتقای سلامت جامعه و شکست ویروس کرونا بردارند.

انتهای پیام/111

لینک خبر :‌ قم نیوز
ارومیه- ایرنا- معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار آذربایجان غربی گفت: عملیات احداث تالار و مجتمع فرهنگی مرکزی ارومیه با 96 درصد پیشرفت فیزیکی ادامه دارد.

آیدین رحمانی روز یکشنبه در حاشیه بازدید از روند احداث تالار مرکزی ارومیه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: این تالار به مساحت 18 هزار و 200 متر مربع از 12 سال قبل در حال احداث است.

وی ادامه داد: برای ساخت این مجموعه فرهنگی تاگنون 441 میلیارد ریال اعتبار هزینه شده و برای اتمام آن نیز حدود 283 میلیارد ریال اعتبار نیاز است.

وی با اشاره به اینکه آماده سازی هرچه سریعتر این طرح جزو اولویت های ماست، اظهار داشت: تلاش داریم این طرح طی سال جاری آماده بهره برداری شود.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان غربی نیز گفت: به خاطر شیوع ویروس کرونا عملیات اجرایی این طرح کمی به تعویق افتاد و در حال حاضر این روند با رعایت پروتکل های بهداشتی در حال اجراست.

حجت الاسلام ناصر خدایاری با اشاره به ظرفیت بخش های مختلف این تالار افزود: یک هزار و 120 نفر ظرفیت سالن تئاتر، 500 نفر ظرفیت سالن موسیقی و 300 نفر ظرفیت سالن روباز این مجموعه است.

تالار مرکزی ارومیه جزو هشت تالار بزرگ کشور محسوب می شود و در 12 هزار مترمربع زمین و با 18 هزار مترمربع زیربنا در سال 1386 کلنگ زنی شده است.

این تالار دارای 2 سالن برای نمایش و موسیقی، بخش پلاتو و سالن بلک باکس، نگارخانه، پارکینگ و بخش های مختلف است.

لینک خبر :‌ خبرگزاری جمهوری اسلامی
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۱/۳۱

شکیبا افخمی/شهرآرانیوز - عید نوروز همواره یکی از بهترین زمان های اکران برای سینما ها محسوب می شود. زیرا می تواند فروش و مخاطب بیشتری را برای سینما و فیلم ساز به همراه بیاورد. از این رو نیز هرساله رقابت برای کسب امتیاز اکران در این دوران میان فیلم سازان داغ بوده است. اکران نوروز 99 نیز از این قضیه مستثنی نبود و بسیاری از فیلم سازان برای اکران فیلمشان در این زمان با یکدیگر به رقابت پرداختند. درنهایت نیز فیلم های شنای پروانه ، لامینور ، لاله ، بازیوو ، پسرکشی ، خوب، بد، جلف، ارتش سری و زن ها فرشته اند برای اکران نوروزی انتخاب شدند. اما در همان گیرو دار اعلام اسامی فیلم های نوروزی خبر دیگری منتشر شد؛ که مبنی بر تعطیلی یک هفته ای سینما ها به دلیل شیوع ویروس کرونا بود. شاید آن زمان کمتر کسی فکر می کرد، این تعطیلی ادامه دار شود، اما بعد از گذشت دوماه، همچنان زمان بازگشایی سینما ها مشخص نیست.

در این بین آنچه واضح است، از دست رفتن بهترین زمان اکران و ضرر هفده میلیاردتومانی سینما های کشور تنها در نوروز 99 است. به طوری که از گوشه و کنار کشور زمزمه تعدیل نیرو ها و حتی تعطیلی دائمی برخی سینما ها به گوش می رسد. طبق آمار به دست آمده شهرآرا از پنل گزارش گیری سینماشهر، سینما های مشهد در سال 98 در مجموع 288,189,488,470 ریال فروش داشته اند، که اگر روند تعطیلی سینما ها همچنان ادامه داشته باشد باید منتظر کاهش چشمگیر این میزان فروش باشیم.

از این رو به سراغ 4 نفر از مدیران سینما های مشهد رفتیم و درباره وضعیت این روز ها گفتگو کردیم.

سینما، شغل پرخطر در روز های کرونا

فرزین جیرانی مدیر پردیس سینمایی گلشن که یکی از سینما های بخش خصوصی مشهد محسوب می شود ضمن اشاره به ضرر جدی سینمادار ها و پرسنل آن ها در این دو ماه از این شغل به عنوان کاری پرخطر نام می برد که همچنان معلوم نیست چه زمانی اجازه فعالیت دوباره داشته باشد.

به گفته او حتی اگر در این زمان سینما ها بازگشایی شوند، به دلیل نبود واکسن و ترس از این ویروس، مردم از سینما ها استقبال خوبی نخواهند کرد. از این رو سینما ها همچنان ضرر می کنند.

مدیر سینما گلشن همچنین به دست خالی سینما ها برای پرداخت حقوق کارکنانشان به دلیل تعطیلی و اکران نشدن فیلم اشاره می کند و درباره امکان دریافت کمک از سوی نهاد های مربوط برای جلوگیری از ورشکستگی سینما ها توضیح می دهد: استان بودجه آنچنانی ندارد و استانداری آن قدر گرفتاری دارد که به این موضوع نمی رسد، اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی نیز که وضعیت اقتصادی اش مشخص است و نمی تواند کمکی کند. از این رو می توان گفت فقط وزارت خانه ارشاد می تواند کاری برای سینما ها انجام دهند. اما آن طور که معلوم است فعلا دولت برای مشاغل پرخطر هیچ برنامه ای ندارد.

به نظر جیرانی وزارت ارشاد باید جلسه ستاد بحران با اولویت سینمادار ها و پرسنلش برگزار کند.

او دراین باره توضیح می دهد: در این جلسه اول باید بررسی شود، فردی که در این حوزه سرمایه گذاری کرده روزانه چقدر ضرر مالی دیده است. دوم پرسنل سینما الان کجا هستند و تا زمان بازگشایی سینما ها می خواهند چطور زندگی کنند. سوم اجاره هایی که سینمادار ها باید به مالک ها بدهند چگونه در این ایام پرداخت می شود. بعد از بررسی همه این موارد باید ببینند می توانند از صندوق استان یا وزارت برای بازگشایی سینما ها کمک کنند یا نه.

بهار سینما ها نوروز بود

حمید فولادی، مدیر پردیس سینمایی اطلس، با اشاره به تعطیلی بزرگ ترین رویداد های بین المللی و جهانی مثل المپیک به دلیل شیوع بیماری کرونا، تعطیلی سینما ها را نیز بدیهی می داند و می گوید: متأسفانه نه تن ها ما، که تمامی مشاغل متضرر شدند. از وقتی سینمااطلس تعطیل شد، ما نیز نیروهایمان را تعدیل کردیم، اما خوشبختانه این افراد بیمه بیکاری دریافت می کنند و به محض اینکه سینما ها فعالیتشان را از سر بگیرند، مجدد در سینما شاغل خواهند شد.

فولادی همچنین با بیان اینکه بهار سینما های ایران در بهار و نوروز است، به فروش زیاد سینما ها در این ایام اشاره می کند که امسال محقق نشد؛ نمی توانم به شما عدد و رقم دهم که چقدر ضرر کردیم، اما می توانم بگویم باتوجه به سابقه سینما اطلس و استقبال مردمی از این سینما به خصوص در ایام نوروز متحمل خسارات بسیار شدیم.

او به بازگشایی سینما ها تا عید فطر امیدوار است: متأسفانه قبل از مدارس و نخستین جایی که تعطیل شد، سینما ها بودند و حالا هم که خیلی از مشاغل دوباره کسب و کارشان را آغاز کرده اند، در سینما ها همچنان بسته است. به نظر فولادی، سینما ها می توانند دوباره شروع به فعالیت کنند، اما این مهم، نیازمند رعایت اصول بهداشتی و پیروی از ستاد ملی مبارزه با کروناست.

حمایت از پرسنل سینما

حیدر مرادی مدیر پردیس سینمایی هویزه که زیر نظر حوزه هنری انقلاب اسلامی خراسان رضوی اداره می شود نیز درباره ضرر و زیان ناشی از این ویروس به سینما ها توضیح می دهد: شیوع ویروس کرونا و تعطیلی سینما ها در روز های آغازین اسفندماه آن هم در زمانی که ما اکران نوروزی را در پیش داشتیم، تمام سینما های دولتی و خصوصی را متضرر کرد. به ویژه پایان سال 98 که اکران نوروزی کمی زودتر با فیلم خوب بد جلف 2 شروع شده بود.

او با اشاره به اینکه برخی سینما های سراسر کشور به ویژه سینما های بخش خصوصی در این ایام نیرو های خود را تعدیل کرده اند، درباره سیاست پردیس سینمایی هویزه در روبه رویی با این بحران توضیح می دهد: سیاست اتخاذ شده از سوی موسسه فرهنگی تبلیغاتی بهمن سبز که ما زیر مجموعه آن هستیم براین مبنا بود که تعدیل نیرو در سینما صورت نگیرد و پرسنل با توجه به مشکلات معیشتی و اقتصادی پیش آمده حداقل آرامش روانی شان لطمه نبیند.

به گفته مرادی مشکل پرداخت حقوق وجود دارد، اما این سینما کارمندانش را به سمت بیمه بیکاری سوق نداده است. مدیر سینما هویزه می گوید: قرارداد های حدود 80 یا 90 درصد پرسنل تمام شده است، اما به لحاظ اخلاقی ما خودمان را موظف دانستیم که از این سیاست حمایت کنیم و تعدیل نیرو نکنیم تا مشکل دیگری برای آن ها ایجاد نشود.

مرادی با اشاره به اینکه هرکمکی از سوی ارشاد استان و وزارت خانه خوشحال کننده خواهد بود، پیشنهاد می دهد تا حداقل این نهاد ها در اوضاع شیوع بیماری کرونا بسته های معیشتی را برای پرسنل سینما که به نظر او یکی از سخت ترین شغل ها را برعهده دارند و در این مدت نیز با مشکلات معیشتی روبه رو شده اند درنظر بگیرند.

کمک به سینما ها با استفاده از درآمد جشنواره فیلم فجر

امیرحسین دبیرزاده، مدیرعامل پردیس سینمایی سیمرغ نیز درباره اوضاع این مجموعه سینمایی در این ایام توضیح می دهد: ما خوشبختانه زیرمجموعه یک شرکت بیمه هستیم که در اسفندماه با ما همکاری داشتند حقوق ها و بیمه و عیدی پرسنل را پرداخت کرده اند. همچنین از اول فروردین برای بیمه بیکاری کارکنان اقدام می کنند که تاز زمان بازگشایی مجدد مجموعه، پرسنل از این بیمه استفاده کنند.

او نیز به افت فروش سینما ها بعد از بازگشایی به دلیل ترس مردم برای حضور در فضا های عمومی اشاره و بر لزوم کمک به سینما ها تأکید می کند: تا جایی که من در جریان هستم وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در این روز ها جلساتی داشته اند تا بتوانند به این حوزه کمک کنند، ولی اینکه این کمک ها به چه مقدار و چه صورت باشد هنوز اعلام نشده است.
دبیرزاده همچنین برای چگونگی نحوه کمک به سینما ها پیشنهاد می دهد: جشنواره فیلم فجر در بسیاری از استان های کشور با کمک بلاعوض شهرداری ها و استاندار ی ها برگزار شده و از فروش فیلم ها 70 درصدش به اداره ارشاد رسیده است. به نظر من حداقل کاری که می شود برای کمک به سینما ها انجام داد این است که بخشی از این درآمد میان سینما ها براساس نسبت فروش ماهانه آن ها توزیع شود تا سینما ها به ویژه سینما های بخش خصوصی بتوانند مجدد سرپا بایستند.

به نظر او اگر کمکی به این حوزه صورت نگیرد، بسیاری از سینما ها به مشکل می خورند و نمی توانند مجدد فعالیت شان را از سر گیرند به طوری که حتی شاید برخی سینما های قدیمی تر به سمت تغییر کاربری بروند.

مدیر سینما پیروزی همچنین از ارائه این طرح به اداره ارشاد استان خبر می دهد: این طرح با اداره ارشاد مطرح شده و آن ها درحال بررسی این موضوع هستند.

لینک خبر :‌ شهرآٰرا نیوز
تابناک سمنان: پنجم شهریور ماه سال 97 بود که علی اصغر فضیلت، خوشحال از پست جدید و در مراسم معارفه خود، و در سخنرانی غرایی به اهدافی پرداخت که بعد از 600 روز مشخص شد شعاری بیش نبود.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۱/۳۱

پنجم شهریور ماه سال 97 بود که علی اصغر فضیلت،خوشحال از پست جدید و در مراسم معارفه خود، و در سخنرانی غرایی برعهده گرفتن مسئولیت مدیریت فرهنگ و ارشاد اسلامی استان را فرصتی مغتنم در جهت خدمت رسانی به فرهنگ و هنر استان دانست وگفت:آموزش و پژوهش را محور برنامه ها قرار می دهیم تا شاهد ارتقای تولیدات فرهنگی باشیم اما نه از آموزش خبری بود و از تولیدات فرهنگی خبری شد.

دیروز اما دیگر خوشحالی 600 روز پیش را نداشت،چرا که نه حمایت های اهالی فرهنگ را با خود داشت و نه دیگر وزارتخانه مطبوعش تاب نگهداریش.

و در نهایت برای اینکه بتواند با آسودگی و فراغت بال و خیال بیشتری اقدام به اخذ مدرک دکتری خود نماید مشاوری در حد معاون امور مجلس و استانهای وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی شد چرا که در استان سمنان با توجه به محدودیت های اداری، فقط چند روز آخر را می توانست تحت عنوان ماموریت از استان خارج شود و باقی روزهای هفته را لاجرم می بایست حضور داشته باشد.

اهم فعالیت های وی بیشتر روی کاغذ نمایان بود تا سطح جامعه ،آنجائیکه در برگزاری هر همایش و جشنواره ای ابتدا نام فضیلت به چشم می آمد تا اثر ماندگارش، البته که مهترین خروجی این آئین ها برای امثال ایشان دریافتی های قابل تامل بود!

هرچند از او اثری قابل تامل در قامت مدیر فرهنگ و هنر استان بجای نمانده است ولی حاشیه هایی داشت که در آینده از آن رونمایی خواهیم نمود تا مخاطبان و همشهریان و مسئولین عزیز بدانند آنچه بر سر آنان و بودجه فرهنگی استانشان آمده است.

لینک خبر :‌ تابناک سمنان
اصفهان- رئیس اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان شهرضا گفت :هدف از طرح جامع در امامزادگان جلوگیری از هدررفت واسراف منابع مالی و بهبود وضعیت هزینه کِرد بیت المال و همچنین جلوگیری از فعالیت های سلیقه ای در مباحث عمرانی است که یک همخوانی و یکپارچگی با توجه به نیاز های امامزاده ، شهرستان و زائرین ایجاد می نماید و کلیه عملیات ها بر اساس اولویت بندی و طبق طرح جامع انجام می گیرد.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۱/۳۰ سایت های دیگر : دیده بان فردا خبرگزاری فارس

به گزارش تیتربرتر به نقل از روابط عمومی اداره کل اوقاف و امور خیریه استان اصفهان فرهاد عرب بافرانی اظهار داشت: حدود دو دهه گذشته مسئولین و اشخاص مختلفی به صورت گسترده پیگیر تصویب طرح جامع امامزاده شاهرضا (ع) بوده اند و با شرکت های مشاور مختلف هم قرارداد های بسته شده بود ، که متاسفانه به دلایل مختلف هیچ کدام به نتیجه نرسید در سال 1397 پس از بررسی های میدانی نسبت به این موضوع که یکی از آرزوهای مردم شهرستان در جهت گسترش ،توسعه وعمران بوده است و صحبت هایی را از طریق رسانه ها بیان شدو و از تمام ظرفیت موجود اداره اوقاف ،مهندسین و مسئولین شهرستان وشرکت مشاور استفاده نموده و با عنایت و یاری خداوند متعال پس از طی فراز و نشیب های زیاد موفق به نتیجه رساندن این موضوع شدیم و در نهایت تصویب این طرح در اداره کل فنی و نظارت اماکن مذهبی سازمان اوقاف و امور خیریه صورت پذیرفت.

وی در ادامه در مورد مساحت و مشخصات فنی این طرح خاطر نشان کرد : رویکرد اتخاذ شده جهت تهیه طرح جامع امامزاده شاهرضا (ع) در دو بخش میان مدت وبلند مدت دسته بندی می گردد. در بخش میان مدت عمدتاً موضعیت موجود و مالکیت های محرز در اختیار امامزاده به مساحت حدود 11 هکتار دیده شده است و در این راستا جانمایی الزمات خاص در مجموعه جهت ارتقاء سطحی کیفی خدمت رسانی به زائرین و مراجعین به امامزاده ورعایت دسترسی ها وجلوگیری از هرگونه اتلاف منابع وامکانات موجود ، شاکله مرکزی طرح بسته شده است.

در رویکرد بلند مدت پیش بینی گسترش محدوه امامزاده تا 20 هکتار و تعریف الزامات با اولویت دوم جانمایی شده است که در این راستا قطعاً دیدگاه مشاور محترم طرح و کارشناسان سازمان متبوع حداکثر تطابق و همخوانی طرح با اصول طرح جامع و تفضیلی شهر شهرضا بعنوان طرح بالا دستی بوده است.

رئیس اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان شهرضا در خصوص نحوه اجرای این طرح گفت :طرح جامع بعنوان یک طرح لکه گذاری از لحاظ جانمایی کاربری های مورد نیاز مجموعه می باشد.

بعنوان مثال در طرح جامع امامزاده شاهرضا (ع) کاربری زائرسرا و محل استقرار زائرین در هفت نقطه لکه گذاری شده است که از این هفت لکه مذکور تعداد چهار لکه در وضعیت موجود مشهود می باشند که در حال حاظر نیز خدمت رسانی به زائرین از اماکن مذکور امکان پذیر می باشد،ولی تعداد سه نقطه در فاز بندی بعدی لکه گذاری شده که چنانچه با منابع و امتیازات موجود و مساعدت های خیرین و سایر منابع امکان برنامه ریزی و اجرای هر کدام از آن ها میسر می گردد و در مرحله اول موضوع تهیه نقشه های اجرایی در محدوده لکه گذاری بوده و گام بعدی با همراهی و همکاری دستگاه های ذیربط خصوصاً شهرداری بعنوان مرجع صدور پروانه امکان اخذ مجوزهای لازم وشروع عملیات اجرایی میسر خواهد شد که در این راستا می بایست اولویت ها ونیازها مجموعه امامزاده دسته بندی و هرگونه خدماتی که دارای اولویت اول شناخته شوند برنامه ریزی و پس از طی مسیر مذکور شروع به عملیات اجرا گردد.

عرب با توجه به اینکه گستردگی نیازهای این طرح ضرورت جهت بخشی و هدایت سرمایه گزاران و خیرین را به سمت تأمین مالی برای اجرا دوچندان ساخته است افزود: اداره اوقاف وامور خیریه با توجه به پتانسیل های بالقوه این آستان مقدس که بعنوان یکی از قطب های بزرگ مذهبی ، فرهنگی جنوب استان و کم نظیر در استان های مجاور از نظر جذب زائر و توریست بالتبع قابلیت های خوبی را جهت سرمایه گزاران ایجاد می نماید و بر اساس ساز وکارهای موجود سازمان اوقاف و امور خیریه می توان در صورت ورود سرمایه گزاران نسبت به اخذ مجوزهای لازم جهت عقد قرارداد مشارکت در سرمایه گزاری در کاربری های متفاوت موجود اعم از زائرسرا ، مراکز تجاری ، پارکینگ ، مجموعه های پذیرایی و رستوران و حتی مراکز آموزشی و ورزشی را اخذ و طی عقد قرارداد مربوطه از این استعداد بالقوه و تبدیل آن به بالفعل طرفین بهره مند گردند.

فرهاد عرب بافرانی در ادامه در مورد رویکرد و نظرات سایر دستگاه ها اداری و اجرایی شهرستان با توجه به اینکه طرح مذکور قسمتی از شهر را در اختیار می گیرد افزود: در اولین گام پس از انتخاب شرکت مشاور، اقدام به تهیه طرح مطالعاتی نموده و از کلیه دستگاه های اجرایی و دولتی مرتبط با موضوع اعم از دفتر فنی استانداری ، فرمانداری ، شهرداری ،اداره راه و شهرسازی ، اداره میراث فرهنگی ، اداره جهاد کشاورزی ، نیروی انتظامی و ... استعلام های مربوطه بعمل آمد و دستگاه های مذکور نیز ضمن مساعدت و همراهی در این خصوص نظرات وپیشنهادات فنی خود را جهت رعایت در طرح اعلام نمودند .لذا پس از تهیه طرح پیشنهادی در هریک ازفاز ها و تعریف اولیه موضوع در کمیسیون تخصصی دوهفته یکبار (بالغ بر30جلسه )که با حضور رؤسای دستگاه های مذکور یا نمایندگان ایشان تشکیل شد و مشاور محترم ضمن ارائه طرح ، نظرات و نواقص اعلام شده را نیز جمع بندی و پس از چند مرحله مشورت طرح به فاز یک تکمیلی مورد تائید سازمان ها قرار گرفت .

بعنوان مثال با توجه به مجاورت امامزاده با کوه موجود از طرق ستاد حوادث غیرمترقبه استان موضوع احتمال آب گرفتگی و ایجاد مسیل بررسی و نحوه دفع آب های سطحی کوه تدبیر شد و همچنین با عنایت به مجاورت با آرامستان شهرضا با طرح و ایجاد گره های ترافیکی شدید در مواقع خاص سال که شهروندان جهت زیارت اهل قبور به آن مکان مراجعه می نمایند، رینگ ترافیکی کاملی با ارتباط استاندارد با کمربندی ضلع غربی امامزاده دور تا دور محدوه طرح جهت تسهیل در ایاب وذهاب شهروندان از طریق شورای ترافیک شهرستان مشخص گردید و در تدوین طرح نیز پیش بینی و تصویب شد.

این مقام مسئول در ادامه تصریح کرد :طی مذاکرات بعمل آمده در جلسات هیأت امنا امامزاده و نیاز سنجی مجموعه امامزاده و شهر شهرضا ، بعنوان اولویت اول مقرر گردید مجموعه فرهنگی و مذهبی و سالن اجتماعات خیمه شهدا در ضلع جنوبی طرح و در مجاورت قطعه 3 و 4 گلزار شهدا شروع گردد که دراین راستا طی جلساتی با شهرداری موضوع بررسی و خوشبختانه با همراهی و استقبال اعضای محترم شورای شهر و شهردار مواجه گردید و جهت اجرایی شدن طرح ، استعلام لازم از طریق اداره میراث فرهنگی و صنایع گردشگری بعمل آمده است که امیدواریم با موافقت اداره مذکور هر چه سریعتر اقدامات بعدی اعم از تهیه نقشه های اجرایی و اخذ پروانه ساختمانی و شروع عملیات در مسیر اجرا قرار گیرد .

لازم به ذکر است با توجه به اینکه ورودی ضلع شرقی امامزاده کیفیت لازم از لحاظ نمای منظر شهری و همچنیین استاندارد های لازم جهت دسترسی روان زائرین را ندارد لذا مقرر گردید پروژه ورودی مذکور بعنوان ورودی اصلی امامزاده بعنوان پروژه بعدی در دستور کار قرار گیرد.

رئیس اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان شهرضا گفت :در پایان از مدیر کل محترم اوقاف اصفهان و معاونت بهروه وری اقتصادی مهندس اسماعیلی پور و مسئولین محترم شهرستان به ویژه امام جمعه ،نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی ،فرماندار و معاونین ایشان ، اعضای هیأت امناء امامزاده، رئیس نظام مهندسی ، شهردار و اعضای شورای شهر ،اعضای کمیته فنی و عمران امامزاده ، فرمانده پلیس راهور شهرستان و اصحاب رسانه و در مجموع همه کسانی که این اداره را در به نتیجه رسیدن این پروژه یاری رساندند کمال تقدیر و تشکر دارم و از خداوند منان توفیقات روز افزون برایشان خواستارم.

لینک خبر :‌ تیتر برتر
اصفهان- ایرنا- معاون امور فرهنگی و رسانه ای اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی اصفهان گفت: بیماری کرونا بیش از 230 میلیارد تومان به جامعه فرهنگی و رسانه ای این استان خسارت زده است.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۱/۳۰ سایت های دیگر : جماران

اصغر مختاری روز شنبه در گفت و گو با ایرنا اظهارداشت: به منظور جذب حمایت های صندوق اعتباری هنر و حمایت از فعالان آسیب دیده این بخش با ستاد مقابله و پیشگیری از کرونا و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مکاتبه هایی انجام شده است.

وی ادامه داد: برای تعیین ساز و کار برگزاری دوره های آموزشی به صورت آنلاین و در فضای مجازی مکاتبه و پیگیری هایی با وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی انجام شد و زیر ساخت های لازم برای تسهیل در آموزش های مجازی تئوری و عملی آماده سازی شده است.

معاون امور فرهنگی و رسانه ای اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی اصفهان افزود: برای اعطای وام ها و حمایت های مالی به خسارت دیدگان بخش فرهنگ و هنر و به آن دسته از اصحاب فرهنگ و هنرمندانی که بیماری زمینه ای داشته و دچار مشکل شدند، برنامه ریزی شده است.

به گفته وی سایت مستقل بخش موسیقی استان اصفهان آماده سازی شده تا آموزش ها در این بخش با نظارت آموزشگاه ها و با جداول کلاس های هفتگی به صورت کلاس آنلاین انجام شود.
مختاری اضافه کرد: همچنین مجوز برگزاری کنسرت به صورت زنده به یکی از موسسه های فرهنگی هنری اصفهان در تعامل با یکی از تلوزیون های اینترنتی اعطا شد و برای صدور مجوز آموزش در آموزشگاه های سینمایی استان اصفهان اقدام شده است.

وی خاطرنشان کرد: اهالی فرهنگ و هنر استان با ایجاد پویش های رسانه ای و مردمی در فضای واتساپ و تولید محتوا توسط هنرمندان و نشر آن در فضای مجازی با ساخت 45 کلیپ با موضوع های نه به سفر، رعایت بهداشت، دوری و دوستی و سلامتی در ایام نوروز و تولید 44 مورد محتوای متنی و اینفوگرافی و تهیه 10 مورد کاریکاتور و 10 مورد پوستر و انتشار آنها در فضای مجازی و گروه های مرجع برای تبدیل تهدید کرونا به فرصت اقدام کردند.

معاون امور فرهنگی و رسانه ای اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی اصفهان گفت: تولیدات رسانه ای و پادکست ها توسط تعدادی از خبرگزاری های فعال در استان از جمله مصاحبه با پزشکان متخصص و روانشناسان و حضور برخی اصحاب رسانه در بیمارستان ها و تهیه گزارش و خبر و درج در رسانه های خود از دیگر اقدام ها در راستای تبدیل تهدید کرونا به فرصت است.

وی بیان کرد: راه اندازی پویش رسانه ای خبرگزاری ایرنا با عنوان سهم من در مهار کرونا و راه اندازی پویش هایی توسط تشکل های رسانه ای و خبرگزاری های دیگر در استان و خانه مطبوعات، انجمن صنفی روزنامه نگاران و بسیج رسانه در این خصوص و برگزاری مسابقات کتاب خوانی توسط انجمن های ادبی استان با همکاری این اداره کل و تهیه پوستر آن و نشر در فضای مجازی و تولید محتواهای فرهنگی و هنری و برگزاری مسابقه و سرگرمی و نشر در فضای مجازی و شبکه های تعاملی و تولید محتوای آموزشی هنر(خوشنویسی) به منظور پخش در سیمای مرکز استان برای پرکردن اوقات فراغت در این ایام از دیگر فعالیت های اهالی فرهنگ و رسانه های استان در راستا تبدیل تهدید به فرصت محسوب می شود.

مختاری با بیان اینکه عملکرد رسانه های استان در خصوص اطلاع رسانی و آموزش مقابله با کرونا خوب و موثر است افزود: در این دوران با وجود مشکلات و محدودیت هایی که وجود داشت شاهد عملکرد خوب و موثری از رسانه ها در بخش اطلاع رسانی و آموزشی بودیم.

وی با بیان اینکه شیوع ویروس کرونا خسارات زیادی به جامعه فرهنگی، هنری و رسانه ای استان وارد کرد ابراز امیدواری کرد که اصحاب فرهنگ و هنر نظیر دیگر صنوف بتوانند از تمهیدات دولتی برخوردار شوند.

اصفهان از دیرباز و از نخستین سال هایی که مطبوعات پا به عرصه وجود گذاشت نامی مطرح در این حوزه داشته است.

از 220 عنوان نشریه چاپی استان اصفهان، 137 عنوان فعال و 93 عنوان غیرفعال هستند. اما استان اصفهان در سال های اخیر با افزایش تعداد نشریات خود با دوره انتشار روزانه (روزنامه) روبه رو بوده است به گونه ای که هم اکنون استان اصفهان دارای 10 روزنامه است که از جمله آن ها می توان به روزنامه های اصفهان امروز، اصفهان زیبا، زاینده رود، نسل فردا، نصف جهان، عصر اصفهان، سیمای شهر، رویداد امروز و روزنامه دوزبانه فارسی انگلیسی اصفهان نیوز اشاره کرد.

اکنون 38 هفته نامه، 16 دوهفته نامه، 53 ماهنامه، 13 دوماهنامه، 76 فصلنامه و 14 دوفصلنامه دارای مجوز در استان اصفهان به چاپ می رسد.

هیجده نمایندگی خبرگزاری های فعال در استان اصفهان فعالیت دارد.

تاکنون بیش از 76 هزار نفر در کشور بطور قطعی به ویروس کرونا مبتلا شده اند و تعداد جان باختگان ناشی از این بیماری در کشور به بیش از چهار هزار و 700 نفر رسیده است.

این ویروس از کشور چین به دیگر کشورها سرایت کرده و ساختار اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جوامع جهانی را تحت الشعاع قرار داده است.

لینک خبر :‌ خبرگزاری جمهوری اسلامی
نماینده ولی فقیه در گیلان بر برخورد با هنجارشکنان در ماه مبارک رمضان توسط نیروی انتظامی تاکید کرد و گفت: نیروی انتظامی باید وضعیت را به طور کامل کنترل کند و تذکر بدهد.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۱/۳۰

به گزارش گیلانستان آیت الله رسول فلاحتی امروز در جلسه شورای فرهنگی عمومی استان که با موضوع های تعمیق مفاهیم دینی در برنامه های ماه مبارک رمضان و آسیب های ناشی از ویروس کرونا در سالن غدیر استانداری برگزار شد اظهار کرد: روزه به معنای خودداری از خوردن و نوشیدن از اذان صبح تا اذان مغرب است.
وی بر تلاوت قرآن در ماه مبارک رمضان تاکید کرد و افزود: برای هر امری بهاری است و رمضان ماه بهار قرآن محسوب می شود.
امام جمعه رشت با اشاره به اهمیت دعا و مناجات در ماه مبارک رمضان، تصریح کرد: توبه و استغفار از دیگر اموری است که توسط پیامبر(ص) و ائمه معصومین(ع) در ماه مبارک رمضان بیان شده است.
آیت الله فلاحتی به ابراز گلایه نسبت به برگزاری جلسه های شورای فرهنگ عمومی گیلان به صورت طولانی مدت و حتی فصلی، تصریح کرد: وقفه طولانی در برگزاری جلسه شورای فرهنگی استان موجب عارض شدن فراموشی می شود و بعضی از مدیران با تاخیر در جلسه حضور پیدا می کنند.
وی، تاخیر حضور مدیران در جلسه شورای فرهنگی عمومی را نشان دهنده کم عنایتی به این جلسه عنوان کرد و گفت: از روز نخست اعلام کردیم تمام مسئولان مورد احترام هستند اما در این جلسه بناست که تنها مدیر دستکاه یا سازمان شرکت کند.
نماینده ولی فقیه در گیلان با بیان اینکه جلسه هیئت دولت به منظور تصمیم گیری درباره بازگشایی مساجد و بقاع متبرکه در ماه مبارک رمضان فردا در تهران برگزار می شود، اظهار کرد: پس از جلسه مذکور، جلسه تصمیم گیری وضعیت مساجد و بقاع متبرکه گیلان در ماه مبارک رمضان را با حضور تمام اصحاب نظر و سلامت در استان برگزار می کنیم زیرا نسبت به جان انسان ها باید دقت کرد.
آیت الله فلاحتی، سلامت را موضوع بسیار مهم ذکر کرد و یادآور شد: در موضوع بازگشایی مساجد و بقاع متبرکه در ماه مبارک رمضان نباید عجله کنیم بنابراین تمام اصحاب نظر باید در این باره نظر خود را اعلام کنند زیرا سلامت مردم برای ما مهم ترین اصل است.
وی با اشاره به نقش اساسی صدا و سیما در تولید برنامه برای ماه مبارک رمضان، خاطرنشان کرد: تاکنون صدا و سیما در اطلاع رسانی و آموزش مردم نسبت به ویروس کرونا خوب عمل کرده است و برای ماه مبارک رمضان نیز باید برنامه ریزی داشته باشد.
امام جمعه رشت بر برخورد با هنجارشکنان در ماه مبارک رمضان توسط نیروی انتظامی تاکید کرد و افزود: نیروی انتظامی باید وضعیت را به طور کامل کنترل کند و تذکر بدهد.
آیت الله فلاحتی با بیان اینکه شیوع ویروس کرونا نباید وسیله ای برای اجرای نقشه های دشمنان در ماه مبارک رمضان شود، تصریح کرد: فضای جامعه نباید طوری شود افرادی که از معرفت سیاسی، اجتماعی و معنوی برخوردار نیستند بخواهند هنجارهای ما را از بین ببرند.
وی، ماه مبارک رمضان و آسیب های ناشی از ویروس کرونا را موضوع های خروج از برنامه های اصلی شورای فرهنگ عمومی گیلان دانست و خاطرنشان کرد: عفاف و حجاب و مبارزه با فساد از برنامه های اصلی شورای فرهنگ عمومی استان است.
در جلسه مذکور، ارسلان زارع استاندار، سردار محمد عبدالله پور فرمانده سپاه قدس گیلان، حجت الاسلام سعید مهدوی مدیرکل تبلیغات اسلامی استان، ولی داداشی نماینده مردم آستارا در مجلس شورای اسلامی، احمد آقایی معاون امور اجتماعی رئیس کل دادگستری گیلان، حجت الاسلام سید ابوطالب حجازی دبیر ستاد اقامه نماز استان، حجت الاسلام ستار علیزاده مدیرکل اوقاف و امور خیریه گیلان، محمدباقر باقرزاده مدیرکل صدا و سیمای مرکز استان، حجت الاسلام ولی عادلی رئیس شورای سیاستگذاری ائمه جمعه گیلان و نادر جهان آرای مدیرکل آموزش و پرورش استان نظرها و پیشنهادهای خود را ارائه کردند.

انتهای پیام/

لینک خبر :‌ گیلانستان
ایسنا/کرمانشاه مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان کرمانشاه از افزایش ظرفیت تولید ماسک در مجموعه اوقاف کرمانشاه به روزانه پنج هزار ماسک ظرف روزهای آتی خبر داد.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۱/۳۰ سایت های دیگر : باشگاه خبرنگاران جوان کیمیا نیوز فرتاک نیوز

حجت الاسلام محمد صالحی امروز(30 فروردین) در حاشیه مراسم افتتاح کارگاه تولید ماسک اوقاف کرمانشاه، گفت: در این کارگاه حدود 50 نفر در سه شیفت و از ساعت 7.5 صبح تا 24 بامداد مشغول به فعالیت هستند و روزانه دو هزار عدد ماسک در فاز اول تولید می شود.

صالحی با اشاره به برنامه ریزی برای افزایش ظرفیت تولید ماسک از سوی مجموعه اوقاف استان، افزود: ظرفیت تولید ماسک این واحدها ظرف روزهای آتی به پنج هزار عدد در روز افزایش می یابد.

مدیر کل اوقاف و امور خیریه استان کرمانشاه با اشاره به مجهز بودن کارگاه های تولید ماسک اوقاف، گفت: در این کارگاه ها ماسک سه لایه استاندارد در شرایط کاملا بهداشتی تولید و ماسک ها بعد از دوخت برای رعایت بهداشت وارد دستگاه اتوکلاو شده و ضدعفونی می شوند.

صالحی گفت: بخشی از ماسک های تولیدی از سوی مجموعه اوقاف استان به صورت رایگان در اختیار مردم نیازمند قرار خواهد گرفت و بخشی از آن هم با بهای اندک در اختیار سیستم درمانی قرار می گیرد.

وی اشاره ای هم به ورود مجموعه اوقاف استان به حوزه تولید دستکش داشت و گفت: روزانه پنج هزار عدد دستکش در بقعه امامزاده ابراهیم طاقبستان تولید می شود.
انتهای پیام

لینک خبر :‌ خبرگزاری دانشجویان ایران
کاظمی با اشاره به اجرای طرح رزمایش ضیافت همدلی در یزد گفت: 2 هزار بسته معیشتی به ارزش هر بسته 250 هزار تومان بین نیازمندان شهرستان یزد توزیع می شود.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۱/۳۰ سایت های دیگر : باشگاه خبرنگاران جوان

محمدحسین کاظمی در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری شبستان از یزد، با اشاره به اینکه به اجرای طرح رزمایش ضیافت همدلی در یزد گفت: اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان یزد در راستای اجرای منویات رهبر معظم انقلاب در زمینه کمک مومنانه وارد عمل شده است.

رئیس اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان یزد اضافه کرد: در این خصوص اوقاف شهرستان یزد با تخصیص بیش 8 میلیارد ریال اقدام به تهیه و توزیع بیش از 2 هزار بسته معیشتی و بن خرید کالا برای اقشار آسیب پذیر کرده است.

وی ارزش هر بسته را 2 میلیون و 500 هزار ریال اعلام کرد و افزود: خانواده های نیازمند و مستضعف از سوی مراکز افق در امامزادگان مقدس شهرستان یزد شناسایی و این بسته ها بین آنها توزیع می شود.

رئیس اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان یزد به وضعیت اقتصادی مردم در شرایط کنونی اشاره و اضافه کرد: در این شرایط که بیماری کرونا نیز سبب کاهش درآمد مردم شده و با نزدیکی به ماه مبارک رمضان شاید خانواده های زیادی برای خرید مایحتاج مورد نیاز خانوار با مشکل روبه رو شده باشند، امیدواریم که توزیع این بسته ها بتوانیم بخشی از آلام این مردم را کاهش دهیم.

کاظمی خاطرنشان کرد: این بسته ها از طریق مراکز افق امامزادگان سید گلسرخ (ع)، سید جعفر محمد (ع)، ابوجعفر محمد (ع)، شاهزاده فاضل (ع)، سید نصرالله (ع)، سید فتح الدین رضا (ع) و سید الصحرا (ع) توزیع می گردد.

پایان پیام/ 682

لینک خبر :‌ خبرگزاری شبستان
مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان فارس گفت: تا کنون 700 میلیون تومان از محل موقوفات میرزا فتحعلی خان صاحب دیوان و موقوفه معزالوزاره برای مقابله با ویروس کرونا هزینه شده است.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۱/۳۰ سایت های دیگر : خبرگزاری دانشجویان ایران جماران خبرگزاری حوزه

به گزارش گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از شیراز ، حجت الاسلام سید عباس موسوی در نشست با اعضای ستاد مبارزه با کرونا استان فارس، گفت: از ابتدای شیوع بیماری کرونا تاکنون هفت میلیارد ریال از محل موقوفات میرزا فتحعلی خان صاحب دیوان و موقوفه معزالوزاره برای مقابله با این ویروس هزینه شده است.

او افزود: این رقم صرف تهیه بسته های بهداشتی، اقلام ضد عفونی کننده و توزیع آن در میان مردم و همچنین تهیه بسته های حمایتی و معیشتی ویژه خانواده های نیازمند و کم برخوردار شده است.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه فارس گفت: با شیوع ویروس کرونا افراد زیادی به سبب اجرای طرح فاصله گذاری اجتماعی بیکار شده اند و کسب و کار های زیادی مانند سایر نقاط کشور در شهر شیراز و استان فارس تعطیل شده و به تبع این موضوع، خانواده هایی برای تامین مخارج زندگی خود با مشکلات فراوان مواجه شده اند.

موسوی ادامه داد: بر این باورم که برای کمک به مردم، امروز بیش از هر زمان دیگری نیاز به حضور و تلاش واقفان، خیران و متولیان موقوفات است.

او همچنین بیان کرد: با توجه به نزدیک شدن ماه مبارک رمضان، بنا به توصیه های رهبر معظم انقلاب مبنی بر برگزاری رزمایش همدلی و مواسات در جامعه و کمک مومنانه به نیازمندان، با هدف کمک به معیشت خانواده ها با اجرای رزمایش بزرگ "ضیافت همدلی" از محل موقوفات فارس و کمک های خیران، بسته های حمایتی و سبد ارزاق تهیه خواهد شد.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان فارس اظهار داشت: به طور ویژه با همکاری موقوفات میرزا فتحعلی خان صاحب دیوان، آقا باباخان، موقوفه برف فروشان و همچنین موقوفه حاج عبدالله، بسته های معیشتی شامل، برنج، روغن، رب گوجه فرنگی، حبوبات و ملزومات خوراکی تهیه و از طریق مراکز افق بقاع متبرکه استان فارس در اختیار کسانی که اکنون زندگی شان با مشکل مواجه شده، قرار داده می شود.

او گفت: پیش بینی می شود با اجرای رزمایش بزرگ ضیافت همدلی، قریب 10 هزار بسته معیشتی تهیه و به خانواده های نیازمند این استان اهد اشود.

زیرساخت درمانی فارس وقفی است

قائم مقام مجمع خیرین تامین سلامت فارس هم اظهار داشت: با مروری بر حوزه سلامت این استان و شیراز درمی بابیم که هر آنچه داریم متعلق به موقوفات درمانی است و شاهد این مطلب، وجود مراکز آموزشی درمانی بزرگی همچون، نمازی، خلیلی، پوستچی و بسیاری از مراکز درمانی دیگری است که در نقاط مختلف استان پهناور فارس قرار گرفته اند.

محمد هادی ایمانیه افزود: بسیاری از پزشکان و استادان علم طب در استان فارس در همین مراکز درمانی موقوفه، پرورش یافته اند و در مسیر علم آموزی قرار گرفته اند و داشته های خود را مدیون وجود این موقوفات درمانی می دانند.

او ادامه داد: بی شک اگر بسیاری از این واقفان بزرگ، امروز در قید حیات بودند مهمترین مساله زندگیشان، حل کردن موضوع این روز های جامعه ما و مقابله با ویروس کرونا بود و امروز خیران و متولیان موقوفات به نیابت از واقفان می توانند در امور خیر و برای رفع مشکلات جامعه حضور موثر داشته باشند.

ایمانیه اضافه کرد: موضوع ویروس کرونا در تاریخ بشر بی سابقه است و در واقع با توجه به جمعیت هفت و نیم میلیاردی کنونی جهان، می توان گفت چنین مساله ای در حوزه سلامت در تاریخ بشر و در طول تاریخ تشکیل سازمان بهداشت جهانی بی سابقه بوده است.

او با بیان اینکه بر اساس اطلاعات موجود، تاکنون درگیر بودن 216 کشور با مساله کرونا ثبت شده است، گفت: شرایط مقابله با این ویروس در کشور ما در مقایسه با بسیاری از کشور ها خوب و همدلی و کمک رسانی مردم ما نیز در این موضوع تاثیرگذار بوده است.

ایمانیه ادامه داد: مساله کرونا در نهایت تمام خواهد شد و آنچه اهمیت دارد و باید در باره آن اندیشید، تبعات این موضوع است که ممکن است تا ماه ها زندگی مردم را تحت الشاع قرار دهد، زیرا تاکنون افراد زیادی بیکار شده اند، به نحوی که امروز در هر صنفی وارد شویم مشاهده می کنیم مشکلات عدیده ای به وجود آمده است.

قائم مقام مجمع خیرین تامین سلامت فارس، گفت: باید با همکاری و همدلی به دنبال حل مشکلات این افراد باشیم که واقفان و خیران در این مورد نقش مهمی بر عهده دارند و باید تلاش کنند تا آنجا که می شود از خسارت های هر چه بیشتر شیوع ویروس کرونا جلوگیری کرد.

او اظهار داشت: پیشنهاد می شود که هر کار خیری که در بحث معیشت خانواده ها صورت می پذیرد، به صورت مستمر و پیوسته باشد و حداقل تا پایان سال 99 تداوم داشته باشد.

ایمانیه اضافه کرد: با هماهنگی به عمل آمده با بانک پارسیان و فروشگاه های زنجیره ای رفاه، برای 10 هزار نفر کارت خرید سه میلیون ریالی تهیه خواهد شد که در اختیار خانواده های نیازمند استان فارس قرار می گیرد.

او بیان داشت: سازماندهی کمک های معیشتی نیز از دیگر موضوع های مهمی است که ضروری است مورد توجه باشد به نحوی که تمام افراد نیازمندی که باید از بسته های حمایتی بهره مند شوند در این طرح شناسایی و به همه آن ها توجه شود.

راه اندازی سامانه شناسایی افراد نیازمند و آسیب دیده از کرونا در فارس

محسن اردکانی، قائم مقام قرارگاه بهداشت و سلامت حرم مطهر حضرت شاهچراغ(ع) با اشاره به شیوع کرونا، گفت: مسئله شیوع ویروس کرونا آن قدر ابعاد وسیع دارد که تأثیرات بسیاری و در ابعاد گوناگونی بر جامعه بر جای خواهد گذاشت.

او با بیان اینکه این شرایط نشان دهنده یک امتحان بزرگ الهی است تا مشخص شود چه کسانی می توانند از این امتحان سربلند باشند، افزود: گروه های متعددی از جامعه این روزها نیازمند کمک هستند به عنوان مثال با تعطیلی مهدکودک ها کارمندان بسیاری از این فضاهای آموزشی با مشکلات اقتصادی مواجه شده اند و شاید اصناف مختلفی دچار خسارت های مالی شده باشند.

اردکانی بیان کرد: به منظور شناسایی افراد نیاز به حمایت های مالی، نرم افزار و سامانه مخصوص جهت پایش و شناسایی این افراد تهیه شده است که در جمع آوری و تکمیل بانک اطلاعاتی خانوارها می تواند کمک بسیار خوبی باشد و تاکنون اطلاعات 20 هزار نفر در این پایگاه داده ثبت شده است.

قائم مقام قرارگاه بهداشت و سلامت حرم مطهر حضرت شاهچراغ(ع) بیان کرد: چنانچه کمک های واقفان و خیران به صورت سازمان یافته صورت پذیرد، جای نگرانی نخواهد بود و می توانیم ضمن شناسایی افراد، مطمئن باشیم به همه آن ها بسته های حمایتی تعلق می گیرد.

انتهای پیام/

لینک خبر :‌ باشگاه خبرنگاران جوان
حجت الاسلام سلیمانی فرد گفت: با همت واقفان و خیرین پنج هزار بسته معیشتی برای کمک مومنانه بین اقشار آسیب دیده و نیازمندان گلستانی تهیه خواهد شد.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۱/۳۰ سایت های دیگر : گلستان 24 سازمان تبلیغات اسلامی

به گزارش خبرنگار خبرگزاری شبستان از گرگان، حجت الاسلام روح الله سلیمانی فرد شامگاه امروز (شنبه 30 فروردین) در آستانه هفته سلامت در دیدار برخی از علمای استان با رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان گلستان اظهار کرد: هدف از برگزاری این جلسه با حضور برخی از علما استان تقدیر و تشکر از فعالان عرصه سلامت است.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان گلستان ادامه داد: در دو ماه گذشته کادر درمانی و پرستاری شرایط سختی را متحمل شدند و در عرصه مقابله با کرونا و درمان بیماران ایثارگری کردند.

حجت الاسلام سلیمانی فرد تاکید کرد: در استان گلستان که رنگین کمان اقوام است با همدلی بین مردم و مسئولان شاهد آن بودیم که اتفاقات خوبی رقم خورد.

وی گفت: این همدلی و همراهی باعث شد که گلستان جزو استان هایی باشد که زودتر به شیب نزولی بیماری کرونا برسد و در راستای درمان بیماران از کادر درمانی، پرستاران و بهورزان تشکر می کنیم.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان گلستان خاطرنشان کرد: در حوزه پیشگیری از شیوع ویروس کرونا اقداماتی در اوقاف انجام دادیم و پروتکل های بهداشتی در بقاع متبرکه و مساجد در نظر گرفته شد.

حجت الاسلام سلیمانی فرد بیان کرد: در ابتدای اسفند که هنوز دستور العمل صادر نشده بود به شکل داوطلبان با هماهنگی سازمان اوقاف بحث محدودیت ورود زائران را به اماکن متبرکه لحاظ کردیم و مجموعه این اقدامات منجر به کاهش بیماران کرونایی در استان شد.

وی افزود: بر اساس منویات مقام معظم رهبری در نیمه شعبان رزمایش مواسات و همدلی برنامه ریزی شده و با همت واقفان و خیرین پنج هزار بسته معیشتی برای کمک مومنانه بین اقشار آسیب دیده تهیه خواهد شد.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان گلستان یادآور شد: بر اساس دستورالعمل ها بنا است که با محدودیت هایی اماکن متبرکه بازگشایی شود و اگر توصیه هایی در این زمینه از سوی دانشگاه علوم پزشکی ارائه شود مورد توجه قرار خواهد گرفت.

پایان پیام/ 587

لینک خبر :‌ خبرگزاری شبستان
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۱/۳۱ سایت های دیگر : خبرگزاری جمهوری اسلامی خبرگزاری مهر اقتصاد آینده

حجت الاسلام سید موسی موسوی شامگاه شنبه در نشست خبری با خبرنگاران استان که به صورت ویدیو کنفرانس برگزار شد، با اشاره به اقدامات این نهاد در ماه مبارک رمضان افزود: اجرای مسابقات فرهنگی کاروان شادی در روز ولادت امام حسن مجتبی(ع) در دستور کار این اداره کل قرار دارد که در محلات حضور می یابند.

وی اضافه کرد: مسابقه بزرگ کتابخوانی از دیگر برنامه های در نظر گرفته شده برای ایام ماه مبارک رمضان است و برای جوایز این مسابقه بالای 10 میلیون تومان اعتبار در نظر گرفته شده که مراسم قرعه کشی نیز روز عید فطر برگزار می شود.

این مسؤول ادامه داد: برنامه هایی که سال های گذشته در ماه مبارک رمضان اجرا می شد امسال نیز اجرا می شود که امسال با توجه به بیماری کرونا، مردم در این برنامه ها حضور ندارند و برنامه ها از طریق فضای مجازی و صدا و سیما پخش می شود.

فعالیت 6 امامزاده در زمینه دوخت ماسک و گان

معاون فرهنگی و اجتماعی اوقاف و امور خیریه استان زنجان با اشاره به اقدامات این نهاد در راستای مقابله با ویروس کرونا، ادامه داد: برای قطع زنجیره انتقال این بیماری آستان امامزادگان، بقاع متبرکه و مساجد استان زنجان قبل از عید تعطیل شدند و تا کنون نیز این روند ادامه دارد که این طبق دستورات بهداشتی بوده است.

وی اضافه کرد: هر چند نارضایتی هایی از سوی برخی از مردم در پی تعطیلی اماکن مذهبی وجود داشت اما این کار در جهت حفظ سلامتی عموم مردم انجام شده است.

این مسؤول ادامه داد: به رغم تعطیلی اماکن مذهبی استان هنوز فعالیت در راستای مقابله با ویروس کرونا در این اماکن وجود دارد به طوری که تولید ماسک و گان در مساجد و آستان مقدس امامزادگان و خدمات مورد نیاز اعزام جهادگران برای ضد عفونی معابر عمومی انجام می شود.

وی اظهار داشت: 2 هزارو 500 نفر از هیات امنای مساجد استان زنجان در امر ضد عفونی معابر و اماکن عمومی و مذهبی مشارکت داشته و 6 آستان مقدس امامزادگان نیز به صورت مستقیم در امر دوخت ماسک و گان فعال هستند.

حجت الاسلام موسوی افزود: این اداره کل در امر پیشگیری از بیماری کرونا مشارکت فعالانه ای داشته است به طوریکه تالار احسان شهرستان خدابنده که در حال بهره برداری بود در اختیار بیمارستان امیرالمومنین خدابنده به عنوان نقاهتگاه بیماران کرونایی تجهیز شده است.

وی یادآوری کرد: تا کنون 520 میلیون تومان در راستای ضدعفونی و خرید بسته های حمایتی برای افراد آسیب پذیر از طرف اداره کل اوقاف و امور خیریه هزینه شده است.

این مسؤول با اشاره به تعطیلی برخی از مشاغل و آسیب های اقتصادی ناشی از آن نیز گفت: در یکی از شهرستان های استان برای کاهش آسیب های اجتماعی ناشی از بیکاری بیماری کرونا بیش از 140 کارت هدیه 200 هزار تومانی به خانواده هایی که مشاغل خود را از دست داده بودند اهدا شد.

معاون فرهنگی و اجتماعی ادره کل اوقاف و امور خیریه استان زنجان اضافه کرد: با اجرای طرح نسیم انتظار ویژه ماه شعبان به ویژه در روز نیمه شعبان 150 برنامه کاروان شادی در استان با حضور در محله ها به اجرای برنامه پرداختند که این مهم در شهر زنجان بیشتر نمود داشت.

وی با گله مندی از موزاری کار در امور خیریه نیز گفت: متمرکز شدن کمک های خیریه در مواقع بحرانی به ویژه در ایام کرونایی می تواند نتیجه بهتری را به دنبال داشته باشد و این در حالی است که امور خیریه به اوقاف اختصاص دارد.

حجت الاسلام موسوی خاطرنشان کرد: در برخی جلسات از نمایندگان این اداره کل نیز در امور مسائل خیریه دعوت نمی شود درحالی که یکپارچگی در این بخش اثرگذاری خوبی دارد.

وی اضافه کرد: یکی از برنامه های امسال موقوفات این اداره کل در راستای اشتغال زایی است که در این خصوص قدم خوبی برداشته شده به این معنی که به جای توزیع بسته حمایتی برای گروه هدف شغل ایجاد خواهد شد.

انتهای پیام

لینک خبر :‌ جماران
ایسنا/همدان رئیس اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان ملایر گفت: حسب الامر رهبر معظم انقلاب مبنی بر اجرای رزمایش ضیافت همدلی این اداره از محل درآمد موقوفه مرحوم سیف الدوله نسبت به تهیه و توزیع 2000 بسته حمایتی اقدام کرد.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۱/۳۱ سایت های دیگر : تابناک همدان

پژمان جعفری یکشنبه 31 فروردین ماه در جمع خبرنگاران، افزود: این بسته ها شامل برنج 10 کیلو، مرغ دو عدد، روغن دو عدد، ماکارونی پنج عدد، رب گوجه فرنگی یک عدد، قند و شکر هر کدام سه کیلو، کنسرو ماهی دو عدد، خرما یک بسته و دو بسته پنیر است.

وی با اشاره به اینکه درصدد هستیم تا در بسته ها 10 عدد ماسک، 10 جفت دستکش و یک عدد مایع ضدعفونی نیز تهیه کرده و قرار دهیم، اظهار کرد: به تعداد 2000 بسته تهیه شده که ارزش هر بسته 300 هزار تومان است و در مجموع 600 میلیون تومان هزینه شده و طی یک مانور تبلیغاتی در سطح شهر برای توزیع به محل معین شده انتقال می یابد.

جعفری خاطرنشان کرد: در ماه مبارک رمضان درباره برنامه های امامزادگان و بقاع متبرکه هم مناجات خوانی و پخش ادعیه از گلدسته های امامزاده عبدالله(ع) ملایر صورت می پذیرد.

وی با بیان اینکه در هفته پیش رو بقاع متبرکه مجدد غبارروبی و ضدعفونی می شوند، گفت: برآنیم که با محوریت و تأیید شبکه بهداشت در راستای اجرای امینانه نیت واقف خیراندیش مرحوم سیف الدوله حدود 10 هزار پرس غذای گرم تهیه کنیم و طی ماه رمضان در محلات مختلف شهر و برخی روستاها به صورت تبرکی و البته با رعایت موازین بهداشتی توزیع کنیم.

رئیس اوقاف و امور خیریه ملایر یادآور شد: همچنین به مناسبت فرارسیدن میلاد امام زمان(عج) این اداره اقدام به تهیه حدود 400 پُرس غذای نذری و تقدیم میان بیماران بستری و کادر درمان شهرستان کرد.

جعفری گفت: از ابتدای شیوع کروناویروس در شهرستان ملایر تاکنون در چند مرحله طی هماهنگی با مسئولان و به دبیری شبکه بهداشت کمک های قابل توجه مالی شامل تهیه اقلام پزشکی شامل ماسک، دستکش، گان و سرنگ، تهیه و توزیع سبد ارزاق، گندزدایی امامزادگان و بقاع متبرکه طی چند مرحله صورت پذیرفت و در این راستا اعتباری افزون بر دو میلیارد ریال از محل درآمد موقوفه مرحوم سیف الدوله هزینه شده است.

انتهای پیام

لینک خبر :‌ خبرگزاری دانشجویان ایران
رئیس اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان ساری از احیای موقوفه محمدتقی صحاف در خیابان امیرمازندرانی ساری به ارزش 15 میلیارد ریال پس از 50 سال خبر داد.

حجت الاسلام علی سلطانی در گفت وگو با خبرنگار فارس در شهرستان ساری، با اشاره به اینکه وقف باید به عنوان یک فرهنگ در جامعه نهادینه شود، گفت: وقف و احیای موقوفات از برکات پیروزی انقلاب اسلامی بوده که سرمنشاء کارهای خیر و حسنه در جامعه شده است.

وی بر لزوم احیای موقوفات در این شهرستان تأکید کرد و افزود: می توان با گسترش فرهنگ وقف میزان فقر و محرومیت را در جامعه کاهش داد.

رئیس اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان ساری تصریح کرد: احیاء و بهره گیری کاربردی موقوفات افزایش اعتماد عمومی را در جامعه به دنبال دارد و مسؤولان می توانند با یک برنامه ریزی صحیح و رویکرد اصولی در جهت دهی افکار عمومی به سمت فرهنگ وقف مؤثر باشند.

این مسؤول از احیای یک موقوفه بعد از حدود 50 سال در شهرستان ساری خبر داد و گفت: در قبل از انقلاب اسلامی با توافق بین اوقاف و یک نهاد دولتی، زمینی از سوی اوقاف در اختیار این دستگاه دولتی قرار گرفت که قرار شد 30 واحد مسکونی در این زمین در خیابان امیرمازندرانی ساری ساخته شود و سه واحد به عنوان سهم موقوفه تحویل اوقاف شود.

سلطانی تصریح کرد: طی این سال ها وضعیت این موقوفه مشخص نبود و توانستیم بعد از تهیه مدارک و مستندات از طریق دادگاه بدوی و تجدیدنظر رای به له موقوفه صادر شود.

وی ارزش این سه واحد مسکونی موقوفه محمدتقی صحاف را 15 میلیارد ریال عنوان کرد و افزود: 120 میلیون تومان اجرت اجاره بهای این موقوفه طی سال های گذشته دریافت شد.

رئیس اداره اوقاف شهرستان ساری در بخش دیگری از اهدا سبد کالا به 30 خانم سرپرست خانوار در شهرستان ساری خبر داد و گفت: ارزش هر بسته سبد کالا 400 هزار تومان است.

انتهای پیام/86041/غ

لینک خبر :‌ خبرگزاری فارس
مدیرکل جدید فرهنگ و ارشاد اسلامی استان سمنان با تاکید بر لزوم همکاری و مشارکت اهالی فرهنگ و هنر گفت: وظایف این وزارت خانه در هدایت، حمایت و نظارت بر فعالیت های فرهنگی صرفا با مشارکت اصحاب فرهنگ و هنر جامه عمل به خود می گیرد.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۱/۳۰ سایت های دیگر : خبرگزاری جمهوری اسلامی خبر آنلاین

به گزارش روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان سمنان، فرشید فلاح لاله زاری روز شنبه در آیین معرفی خود اظهار داشت: ارشاد اسلامی نباید صرفا به جمع کوچکی از پرسنل اداری محدود شود هر چند همین ساختار وظیفه زمینه سازی مشارکت اهل فکر را بر عهده دارد.
وی با تشکر از وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به خاطر اعتماد به وی در سپردن این مسوولیت خطیر افزود: در پاسخ به این اعتماد همه همت خویش را برای انجام رسالت خطیر پیش رو به کار می گیرم.
فلاح لاله زاری همچنین خدمت در عرصه فرهنگ استان کهن و با قذمت سمنان با بهره مندی از هزاران سال تاریخ و صدها عنصر هویتی را سهل و ممتنع خواند و گفت: مهمترین وجه و وجه شناختی استان سمنان مفاخر فرهنگی و عرفای نامی و بزرگان علم و اندیشه است.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان سمنان بیانیه گام دوم انقلاب که توسط رهبر انقلاب اسلامی ابلاغ شده را به عنوان خطوط کل مسیر تحول دهه چهارم انقلاب و چراغ راه همه اجزاء و ارکان نظام یادآور شد و گفت: در این بیانیه توجه به جوانان و استفاده از ابزار و امکانات نوین و تلاش برای تغییر سبک زندگی از مهمترین رویکردهای این رهنمود است.
در این مراسم که با حضور مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، معاون سیاسی امنیتی استانداری سمنان و جمعی از مسوولان فرهنگی و ارشاد اسلامی استان سمنان برگزار شد با معرفی مدیرکل جدید فرهنگ و ارشاد اسلامی از تلاش های مدیرکل قبلی تجلیل به عمل آمد.

لینک خبر :‌ وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی
مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: 1500 برنامه فرهنگی و هنری در فضای مجازی به همت جامعه هنری کشور از زمان شیوع ویروس کرونا تاکنون تهیه و عرضه شده است.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۱/۳۰

به گزارش خبرگزاری تسنیم از سمنان ، محمدمهدی احمدی بعد از ظهر امروز در مراسم معارفه مدیرکل جدید فرهنگ و ارشاد اسلامی استان سمنان که در سالن اجتماعات فرهنگ سرای کومش سمنان برگزار شد، اظهار داشت: شیوع ویروس کرونا در اجرای و فعالیت صنوف فرهنگی و هنری در کشور اثرگذار بود و در همین دوران آثار متعدد فرهنگی و هنری در فضای مجازی تهیه و عرضه شد.

وی با بیان اینکه هنرمندان در تغییر فرهنگ عمومی جامعه نقش بسیار مهم و اثرگذاری دارند گفت: باید از نگاه ابزاری به جامعه هنری و فرهنگی کشور به شدت خودداری شود.

مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی هنر را امری مقدس دانست و نقش هنرمندان را در اصلاح فرهنگ عمومی جامعه بسیار مهم و اثرگذار عنوان کرد.

وی بیان کرد: هنرمندان در دوران کرونا اقدامات ارزنده ای برای مقابله با کرونا انجام داده اند و باید گفت اگر حضور به موقع هنرمندان نبود قطعاً در دوران پسا کرونا دچار مشکل می شدیم و شاهد تغییر ذائقه مردم نسبت به کالاهای فرهنگی بودیم.

مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تأکید کرد: متولیان و فعالان حوزه فرهنگ و هنر باید اخلاق را در فعالیت های فرهنگی و هنری خود در نظر داشته باشند.

احمدی تأکید کرد: اخلاق و منش پیامبر گرامی اسلام (ص) بود که تمدن اسلام از حجاز تا انتهای اسپانیا گسترش یافت و رمز موفقیت پیامبر (ث) نیز خلق نیکوی آن حضرت بود و هنرمندان نقش بسیار مهمی در توسعه و ترویج اخلاق در جامعه دارند.

انتهای پیام/363/ ت

لینک خبر :‌ خبرگزاری تسنیم