بولتن فرهنگی هنری/مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی 20 فروردین 99
سید عباس صالحی در پیامی درگذشت مرحوم رضا بابایی از نویسندگان و پژوهشگران برجسته دین و ادبیات کشور را تسلیت گفت.

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، در پیام تسلیت سید عباس صالحی آمده است:

خبر درگذشت نویسنده و پژوهشگر نام آشنا، مرحوم رضا بابایی پس از تحمل دوره ی بیماری موجب تاسف شد. این نویسنده اندیشمند در حیات علمی پربار خویش آثار درخوری در حوزه های فرهنگی و دینی از خود به یادگار گذاشت.

اینجانب فقدان این انسان وارسته را به عموم علاقمندان و خانواده آن فقید سعید صمیمانه تسلیت می گویم و از درگاه خداوند منان برای آن مرحوم علو درجات و رحمت واسعه و برای بازماندگان محترم صبر و اجر مسالت دارم.

لینک خبر :‌ وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در پیامی درگذشت حجت الاسلام والمسلمین محمدجعفر شامخی امیری شوهر خواهر آقای صالحی امیری را تسلیت گفت.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۱/۱۹ سایت های دیگر : خبرگزاری جمهوری اسلامی خبرگزاری شبستان

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، در پیام تسلیت سید عباس صالحی آمده است:

درگذشت جانباز سرافراز و خطیب توانا مرحوم حجت الاسلام والمسلمین محمدجعفر شامخی امیری را به جنابعالی و خانواده محترم صمیمانه تسلیت می گویم.

از خداوند متعال برای آن مرحوم علو درجات و رحمت واسعه و برای بازماندگان معزز صبر و اجر مسالت دارم.

لینک خبر :‌ وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به تولید و انتشار هزاران محتوا و برنامه از سوی فعالان و اهالی فرهنگ، هنر ، رسانه و دین کشور در ایام کرونا، گفت: مدیران استانی و ستادی این وزارتخانه در کنار اصحاب فر هنگ و هنر در 50 روز گذشته حتی یک روز از تولید محتوای مورد نیاز دوره کرونایی غافل نبوده و این فعالیت ها با جدیت تا پایان یافتن این بیماری ادامه خواهد یافت.

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سید عباس صالحی امروز در نشست ویدئو کنفراس با مدیران کل فرهنگ و ارشاد اسلامی سراسر کشور اظهار داشت: فعالان و اهالی فرهنگ، هنر ، رسانه و دین کشور با حضور فعالانه و راه اندازی نهضت تولید محتوا در مقابله با کرونا نشان دادند که همواره در کنار مردم خواهند بود.

وی ادامه داد: مدیران استانی و ستادی این وزارتخانه در کنار اصحاب فر هنگ و هنر در 50 روز گذشته حتی یک روز از تولید محتوای مورد نیاز دوره کرونایی غافل نبوده و این فعالیت ها با جدیت تا پایان یافتن این بیماری ادامه خواهد یافت.

صالحی پویش های مردمی اجتماعی همچون کتاب در خانه، زندگی از نو، در خانه بمانیم،کرونا را شکست می دهیم، تئاتر تعطیل نیست، مشاهنر و صدها جشنواره مجازی فرهنگی، هنری، رسانه ای و قرآنی در سطوح استانی و ملی و حتی بین المللی را نمونه هایی از فعالیت های انجام شده خودجوش و حمایتی هنرمندان کشور نام برد و خاطرنشان کرد: در کنار تولید پر شمار محتواهای خانه محور مانند کنسرت و تئاترهای آنلاین با بیننده های میلیونی، صدها هنرمند ایرانی در اقدامی خودجوش و مدبرانه با اعتراض به تحریم های ظالمانه بر علیه ملت بزرگ ایران وجدان هنرمندان مستقل جهان را مورد خطاب قرار داده که پژواک گسترده ای در عرصه بین الملل داشته است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تصریح کرد: اجرای موفق سیاست ها و مصوبات مهم ستاد ملی کرونا مانند، ماندن در خانه، کاهش سفرهای نوروزی و فاصله گذاری اجتماعی محصول فرهنگ سازی و جریان هماهنگ رسانه ای کشور اعم از صداوسیما، هنرمندان و فعالان رسانه ای کشور است.

وی افزود: بیان این اقدامات مهم و اثر گذار هنرمندان ،دفاع از عملکرد یک صنف باهویت و ریشه داری است که در این شرایط سخت در کنار مردم قرار دارند.

صالحی با اشاره به برگزاری 87 جلسه شورای اطلاع رسانی در استان های کشور با دبیری ادارات کل فرهنگ و ارشاد اسلامی، ابراز داشت: در این جلسات نحوه مدیریت فضای رسانه ای و برنامه ریزی به منظور تولید و انتشار محتواهای آموزشی و ترویجی چندرسانه ای در دستور کار بوده که با همت و همراهی اصحاب فرهنگ و هنر این محتواها با کیفیت مناسب تولید و در اختیار مخاطبان قرار گرفته است.

لینک خبر :‌ وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی
سیروس مقدم درباره برخی واکنش ها به سانسور سریال بیان کرد که آنچه روی آنتن رفته در راستای تامین منافع ملی و برای به سلامت رساندن کلیت سریال به آنتن بوده است.

به گزارش خبرنگار مهر ، دومین قسمت از برنامه شب صحبت با موضوع نقد و بررسی سریال پایتخت 6 شب گذشته 19 فروردین ماه با حضور محمود گبرلو به عنوان مجری، سیروس مقدم کارگردان و مهدی فرجی مشاور پایتخت 6 و همچنین کیوان امجدیان و پژمان کریمی منتقد و کارشناس سینما و تلویزیون روی آنتن شبکه یک رفت.

مقدم در ابتدای این نشست در پاسخ به انتقادها درباره بی احترامی به بزرگ ترها در این فصل از پایتخت بیان کرد: شخصیتی که در این فصل در همه نظرسنجی ها محبوب است بهتاش است و فکر می کنید به دلیل بی ادبی یا بی احترامی است؟ نه به این دلیل است که او شخصیتی واقعی است.

کارگردان پایتخت 6 در ادامه ضمن اشاره به حذف شخصیت باباپنجعلی از داستان گفت: قرار بود برادر پنجعلی، نقش بزرگ تر را در پایتخت 6 داشته باشد اما هر کار کردیم نشد که چنین کاراکتری وارد داستان شود و به عنوان کارگردان این سریال نقیصه عدم حضور بزرگ تر در این قسمت را می پذیرم.

در ادامه فرجی درباره شوخی های این فصل با سیاستمداران اظهار کرد: از سیاستمدارانی که نقدپذیر بودند و واکنش تند نشان ندادند ممنونم. در کلیت قصه به سلامت سیاست کشور توجه کردیم.

وی درباره اینکه چه بازخوردی نسبت به شوخی ها با سیاستمداران داشته اند، عنوان کرد: مشکل ممیزی نداشتیم. حتی انتقاداتی شد که این نماینده هیچ مشکلی نداشته است و کاملاً سالم و پاکدست بوده است اما این نماینده برآیندی از نمایندگان ما بود.

سعه صدر مدیران و سیاستمداران بالاتر رفته است

مقدم نیز در این باره اضافه کرد: بخش هایی که کمترین مشکل داشتیم همین بخش ها بود که وقتی تصویربرداری می شد حواسم بود که دوستان چقدر در پخش مراقبت می کنند که به سلامت به پخش برسد. مثلاً شوخی های روز یا شوخی های بعدی درباره بنزین و گرانی ها کمترین بحث ها را داشت. هرچه گرفتیم استفاده شد یا در بحث عفو رهبری طبیعی است که هرکسی با لحن و ادبیات خود درباره این خبر خوش صحبت می کند. پایتخت 6 نشان داد که سعه صدر مدیران و سیاستمداران بالاتر رفته است.

گاهی صحنه ها و سکانس هایی گرفتیم که در زمان پخش دارای حساسیتی بوده و باید در نظر گرفته می شده است که بهتر بود آن جمله گفته نمی شد یا نکته ای اضافه می شد وی بیان کرد: برخی جاها این تذکر داده می شد گاهی هم صحنه ای را گرفته بودیم که در چهار ماه پیش حساسیتی نداشت مثلاً رابطه ای که ما با کشوری در خاورمیانه داشتیم و روزی که می خواستیم این صحنه را پخش کنیم با این ملاحظات مواجه بود و ممکن بود پایتخت بی دلیل باعث می شد آتش به پا شود که دوستان پخش این موارد را مهار می کردند تا پایتخت با سلامت به آنتن برسد.

کارگردان پایتخت در ادامه در واکنش به سوال گبرلو درباره توئیت انتقادی وزیر ارشاد که به جای خالی خشایار الوند در این فصل اشاره کرده بود، بیان کرد: سوال من این است که چطور در این یک سال، سراغی از خانواده مرحوم خشایار الوند گرفته نشده است یا لااقل شرایط ساخت یک فیلم برای سیروس الوند فراهم نشد تا این کارگردان عزیز و کهنه کار بتواند فیلم بسازد؟

مقدم در ادامه در واکنش به اینکه برخی از بازیگران نکاتی را نسبت به سانسور، مرز ممیزی و سانسور بیان کرده اند اظهار کرد: ملاحظه همه جای دنیا وجود دارد و کشوری نیست که بی در و پیکر باشد و هرچه بخواهند در سینما و رادیو و تلویزیون آنها پخش شود. هالیوود کتابچه راهنما دارد که در کنار قهرمان سفیدپوست مثلاً قهرمان سیاه پوست باشد. سانسور یعنی حذف و کم و زیاد کردن صحنه و دیالوگی که محتوا و مضمون را دچار دگرگونی یا تحریف و تغییر کند و این اتفاق در پایتخت نبوده است اما گاهی صحنه ها و سکانس هایی گرفتیم که در زمان پخش دارای حساسیتی بوده و باید در نظر گرفته می شده است که بهتر بود آن جمله گفته نمی شد یا نکته ای اضافه می شد. این ملاحظات می شود تأمین منافع ملی و برای به سلامت رساندن کلیت سریال است.

بازیگران نباید خلاف منافع سریال رفتار می کردند

فرجی نیز در ادامه درباره برخی حاشیه ها نسبت به مطرح شدن سانسور در سریال عنوان کرد: در همه دنیا اینگونه است که بازیگران نمی توانند خلاف منافع کلی فیلم و سریال رفتاری داشته باشند و این در قراردادهای آنها هم هست. گاهی برخی رفتارها برای برخی سریال ها دیده می شود و نیتی هم وجود دارد که قرار است سریال بیشتر دیده شود اما پایتخت به دیده شدن نیاز ندارد. با این حال ممکن است برخی از این حاشیه ها به اصل سریال لطمه وارد کند.

مقدم همچنین با اشاره به معضلاتی که در این سریال مطرح شد، گفت: پایتخت به رسالت اصلی طنز عمل می کند. با نادیده گرفتن معضل اعتیاد، بی احترامی به بزرگ تر از بین نمی رود. آدم ها در فصل شش در زندگی با هم است که مشکلاتشان بیرون می زند، طرح اینها آگاهانه است، نوشته شده و آقای فرجی خوانده است. سعی کردیم آدم ها واقعی باشند و مردم فکر نکنند قصه ای ساختگی می بینند.

پژمان کریمی منتقد درباره طرح برخی از این معضلات و نحوه پرداخت به آنها بیان کرد: مسأله این است که نقض غرض نسبت به طرح این مسائل صورت نگیرد وقتی جامعه را از دروغ نفی می کنیم به درستی صورت بگیرد. در این فصل برخی از کلمات دو پهلو وجود داشت که می توانست این نقض غرض را بوجود بیاورد.

مقدم نیز در پاسخ گفت: پایتخت نیازی برای شوخی به چنین کاری ندارد. اگر چنین برداشتی شده است من عذرخواهی می کنم.

امجدیان نیز در ادامه با اشاره به حل برخی موارد در این سریال گفت: ما بستری داریم در این سریال که می تواند به فرهنگ سازی کمک زیادی کند. ما تیکه طلای بزرگی داریم اگر لکه ای دارد منکرش نشویم چون می توان آن را پاک کرد.

دلیل شوخی با حج و آب زمزم

مقدم در بخش دیگر درباره دیالوگ های مرتبط با حج گفت: خیلی ها به ما اشکال گرفتند که به مناسک حج شوخی کردیم درصورتیکه من خودم به حج رفته ام و بخشی از این موقعیت ها را شخصاً تجربه کرده ام، مانند سنگ خوردن به سر! در عین جدیتی که در این فضا وجود دارد بالاخره شوخی هایی هم شکل می گیرد.

فرجی نیز در این بخش اظهار کرد: بخشی گفتند با آب زمزم شوخی شد واقعیت این است که وقتی حجاج برمی گردند نصف ساکنان آب زمزم است درحالی که بحث سریال این بود که قطره ای از این آب می تواند دریایی را متبرک کند.

همه شخصیت ها دچار اشتباه هستند

مقدم در ادامه درباره دستاوردهای سریال توضیح داد: به بهانه پایتخت توانستیم شوخی های سیاسی و اجتماعی را جدی تر بیان کنیم. برای اولین بار مردم حرف های دلشان را از زبان نقی شنیدند. اهدای عضو را در جشن نفس می بینم. شرایط بد اقتصادی و بیکاری و کشیده شدن آدم های درستکار به سمت خلاف از جمله این هاست. پایتخت به خوبی توانست بخشی از فرهنگ منطقه مازندران را به نمایش بگذارد.

فرجی نیز با اشاره به شخصیت های سریال و مسیر آن ها اظهار کرد: ارسطو یک فرد جوگیر هیجانی است و این بار هم در مسیر ازدواج اشتباه پیش می رود و در نهایت خانواده کمکش می کند. نقی آدم فرصت طلبی است و هما مدام به او کمک می کند و اصلاحش می کند. هما هم در جایی مرتکب اشتباه می شود اما خود را شماتت کرد و تأثیر رفتار غلط را هم دید او معصوم نیست و خطاهایی هم داشت.

وی اضافه کرد: پایتخت ویژگی اش این است یک خطا می بینم و یک تذکر می شنویم. بچه ها ماهواره سفارش می دهند و تذکر می بینند که باید آن را چال کنند. مادامی که پایتخت از این ساختار استفاده کند می تواند موفق باشد.

مقدم در پایان این نشست گفت: پایتخت با هدف سرگرمی در نوروز ساخته شد. ابتدا باید مخاطب را جذب و سرگرم کرد و بعد پیام اخلاقی داد. به نظرم با توجه به این چارچوب پایتخت به وظیفه اش عمل کرده است.

کد خبر 4895252

عطیه موذن

لینک خبر :‌ خبرگزاری مهر
خبرگزاری میزان- درجلسه شورای برنامه ریزی و هماهنگی بعثه مقام معظم رهبری و سازمان حج و زیارت اعلام شد: برای پرکردن ظرفیت تخصیص یافته به کاروان های حج تمتع 99 اولویت های جدید فراخوان خواهند شد.

تاریخ انتشار: 18:25 - 19 فروردین 1399

- کد خبر: 610842

به گزارش گروه جامعه خبرگزاری میزان به نقل از پایگاه اطلاع رسانی حج، نخستین جلسه شورای برنامه ریزی و هماهنگی بعثه مقام معظم رهبری و سازمان حج و زیارت درسال 99 به ریاست حجت الاسلام والسلمین سید عبدالفتاح نواب نماینده، ولی فقیه در امورحج و زیارت و سرپرست حجاج ایرانی تشکیل شد.

دراین جلسه اکبر رضایی سرپرست معاونت حج و عمره سازمان حج و زیارت از روند ثبت نام زائران حج 99 گزارش داد و اعلام کرد: سازمان حج و زیارت طبق برنامه ریزی قبلی اقدامات مربوط به عقد قرارداد های مسکن، تغذیه، تدارکات و حمل و نقل حجاج را انجام داده و معاینات پزشکی نیز در دستور کار قرار دارد.

وی با اشاره به اینکه سناریو های مختلف در ارتباط با حج امسال در جلسات مسئولان سازمان حج بررسی شده است، افزود: با توجه به اینکه در کاروان های شیعه واهل سنت نزدیک به 29 هزار نفر ظرفیت خالی وجود دارد از اولویت های ذخیره جدید دعوت خواهد شد که با مراجعه به سامانه https://reserve.haj.ir نام نویسی و کاروان خود را انتخاب کنند.

در ادامه این جلسه علی رضا رشیدیان رئیس سازمان حج و زیارت با اشاره به اینکه شیوع ویروس کرونا موجب توقف اعزام زائران به اماکن مقدسه در عراق و سوریه شده است، اظهار داشت: این سازمان درحوزه زیارت درحال آماده کردن پروتکل هایی است که به طرف های مقابل ارائه خواهد کرد و درخصوص حج 99 نیز راهکار هایی پیش بینی کرده است و درصورت تغییریافتن شرایط اعزام زائران، تصمیم مناسب را اتخاذ خواهد کرد.

نماینده، ولی فقیه در امور حج و زیارت نیز تاکید کرد: درخصوص حج باید واقع بینانه عمل نمود و نمی توان کار را متوقف کرد و باید برای شرائط مختلف آمادگی داشت.

این جلسه با گزارش حجت الاسلام والمسلمین سید حسین رکن الدینی معاون فرهنگی بعثه مقام معظم رهبری در مورد نحوه آموزش زائران حج ادامه یافت و وی محتوا هایی را که در این خصوص آماده شده است، برشمرد.

بیشتر بخوانید: مردم همچنان در خانه بمانند

وی تاکید کرد: در ارائه آموزش به زائران از ظرفیت رسانه ملی بویژه رادیو استفاده خواهد شد و در صورت نهایی شدن اعزام حجاج برگزاری کلاس های آموزش حضوری نیز در دستور کار قرار دارد.

حجت الاسلام والمسلمین نواب نیز تاکید کرد: بعثه مقام معظم رهبری و سازمان حج و زیارت در خصوص برنامه های حج امسال کاملا هماهنگ هستند و مسئولان و کارگزاران این مجموعه با همفکری هم مقدمات اجرایی، فرهنگی و آموزشی را پیش می برند.

برپایه این گزارش، نماینده، ولی فقیه در امور حج و زیارت در آغاز این جلسه حلول سال نو و میلاد با سعادت حضرت، ولی عصر (عج) را تبریک گفت و لزوم توجه به دستورالعمل های ارائه شده توسط مسئولان بهداشتی را یادآور شد و ابراز امیدواری کرد بلیه ویروس کرونا هر چه زودتراز میان مردم کشورمان، ملت های اسلامی و جهان ریشه کن شود.

وی با اشاره به اینکه شیوع این ویروس موجب افزایش توجه به معنویات در جهان شده است، افزود: شب نیمه شعبان شب خاصی است، همه مردم عزیز ایران اسلامی در این شب با دعا و استغاثه به درگاه الهی از باریتعالی بخواهیم که همه انسان ها را از این گرفتاری نجات دهد.

انتهای پیام/

لینک خبر :‌ میزان
حجت الاسلام موسوی متقی از برگزاری مراسم احیای نیمه شعبان در بقاع متبرکه شاخص هر استان و پخش آن از رسانه ملی و فضای مجازی خبر داد و گفت: طرح تبرک مهدوی با محور توزیع بسته های معیشتی میان محرومان اجرا می شود.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۱/۲۰ سایت های دیگر : شفقنا

حجت الاسلام سید محمد کاظم موسوی متقی در گفت وگو با خبرنگار گروه قرآن و معارف خبرگزاری شبستان از راه اندازی 313 کاروان نسیم انتظار در امامزادگان و بقاع متبرکه سراسر کشور به مناسبت نیمه شعبان خبر داد و اظهار کرد: این کاروان ها در سطح شهرک های مسکونی و خیابان ها بدون حضور جمعیت به اجرای برنامه جشن به مناسبت سالروز ولادت حضرت مهدی(عج) می پردازند.

مدیرکل فرهنگی سازمان اوقاف و امور خیریه کشور بیان کرد: مراسم احیای شب نیمه شعبان همه ساله با حضور گسترده مردم در مساجد و بقاع متبرکه برگزار می شد، که امسال به دلیل شرایط خاص کشور و شیوع ویروس کرونا این برنامه با حضور سخنرانان و مداحان و بدون حضور جمعیت در این اماکن برگزار و از شبکه های استانی و ملی سیمای جمهوری اسلامی ایران و شبکه های مجازی پخش می شود.

حجت الاسلام موسوی متقی از قرائت دعای عظم بلا و دعای توسل به حضرت بقیه الله(عج) برای رفع گرفتاری ها و تعجیل در فرج ایشان امشب (چهارشنبه، 20 فروردین) همزمان با شب نیمه شعبان از ساعت 20 خبر داد و گفت: این دعا از بلندگوهای امامزادگان و بقاع متبرکه نیز پخش می شود.

مدیرکل فرهنگی سازمان اوقاف و امور خیریه کشور به اجرای طرح تبرکات مهدوی اشاره و خاطرنشان کرد: در قالب این طرح حمایت هایی از اقشار محروم جامعه صورت می گیرد و بسته های معیشتی، نذر قربانی و اقلام بهداشتی که از سوی مراکز افق امامزادگان و بقاع متبرکه آماده شده است، میان آنها توزیع می شود.

پایان پیام/ 40

لینک خبر :‌ خبرگزاری شبستان
او در بهمن 1398 در این زمینه نوشت: اینجانب مهدی یراحی، توسطِ مجموعه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی (این بار به سبب گفته هایم در کنسرت های اهواز و کرج و... و اساساً به جهت سیاق و نگرشم) تا اطلاع ثانوی عملاً از کار در سرزمینم ممنوع شده ام. به همین دلیل روند اخذ مجوز برای اجراهای من در تمامی کنسرت های تهران و شهرستان ها مسدود و مجوزهای از پیش صادر شده لغو گردید.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۱/۲۰ سایت های دیگر : خلیج فارس روز نو آمد خبر

پخش تصاویری از شنیدن اذان با صدای مهدی یراحی در این دوران از سوی برخی چهره های شناخته شده از جمله رجب طیب اردوغان در این روزها، این پرسش را مجدداً نزد افکارعمومی مطرح کرده که چرا او ممنوع التصویر شده است؟

به گزارش تابناک ؛ مهدی یراحی نخستین بار در بهمن 1397 ممنوع الفعالیت شد که علتش انتشار قطعه پاره سنگ و نصب نمادهای نازی روی اورکت های مورد استفاده عمده توسط رزمندگان و برخی شائبه ها بود.

او در پستی در حساب اینستاگرامی اش نوشته بود: اینجانب مهدی یراحی، توسطِ مجموعه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تا اطلاع ثانوی عملاً از هرگونه فعالیتِ رسمیِ هنری منع شده ام. به همین دلیل مجوزهای اجرای من در تمامی کنسرت های تهران و شهرستان ها (از جمله تور جشنواره رفاه "برفاره") لغو شده است. فارغ از تمامی خساراتِ مادی و معنوی تحمیل شده، قطعاً بزرگترین ضایعه ی این محدودیت برای من، محروم ماندن از دیدارِ شما مخاطبان عزیز است.

چند روز پیش از آن هم خبر ممنوع الفعالیتی حمید عسکری خواننده موسیقی پاپ در فضای موسیقی کشور منتشر شده بود که واکنش هایی را به دنبال داشت. ظاهرا آخرین کنسرت حمید عسکری در برج میلاد برایش ماجراساز شد و تک خوانی گیتاریست خانم گروهش، نگین پارسا، باعث ممنوع الکاری این خواننده شد.

البته مسئولین طبق معمول ممنوع الفعالتی این خواننده را تکذیب می کردند. مجید فروغی مدیر روابط عمومی معاونت هنری وزارت ارشاد در واکنش به انتشار این کلیپ اظهار کرد: کلیپ منتشرشده پاره سنگ در فضای مجازی با کلیپی که دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مجوز داده، مغایرت دارد و تحریف شده است.

همچنین بخشی از شعر منتشرشده در این کلیپ، متفاوت با شعری است که برای درخواست مجوز ارائه شده است. بنابراین کلیپ پاره سنگ آن چیزی نیست که دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به آن مجوز داده و غیرمجاز است. فروغی تأکید می کرد که موسسه منتشرکننده کلیپ پاره سنگ ، مسئول انتشار این اثر بدون مجوز است که باید پاسخگو باشد.

یراحی پس از رفع ممنوع الفعالیتی اش در سال 1398، اقدام به اجرای قطعه ای که باعث ممنوع الفعالیتی اش شده بود، با صدای تماشاگران کنسرت هایش و سپس اظهارات جنجالی شد که بار دیگر ممنوع الفعالیتی او را در پی داشت.

او در بهمن 1398 در این زمینه نوشت: اینجانب مهدی یراحی، توسطِ مجموعه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی (این بار به سبب گفته هایم در کنسرت های اهواز و کرج و... و اساساً به جهت سیاق و نگرشم) تا اطلاع ثانوی عملاً از کار در سرزمینم ممنوع شده ام. به همین دلیل روند اخذ مجوز برای اجراهای من در تمامی کنسرت های تهران و شهرستان ها مسدود و مجوزهای از پیش صادر شده لغو گردید.

تا به امروز از محدودیتها و ناملایماتِ تحمیل شده طی یک سال گذشته سخنی نگفته ام که در صورت نیاز به آن موارد هم خواهم پرداخت؛ اما همچون گذشته فارغ از تمامی خساراتِ معنوی و مادی بی گمان بزرگترین ضایعه ی این ممنوعیت، محروم ماندن از دیدارِ شما مخاطبان عزیز است. تمام سانس های اجرا نشده، در کارنامه ی حرفه ای من ثبت خواهد شد.

لینک خبر :‌ خبرگزاری تابناک
ستاد فرهنگی المپیک توکیو با وجود تعویق یک ساله این بازی ها همچنان پیگیر فعالیت ها و برنامه های خود است، اما در بخش اجرایی با توقف کاری رو به رو خواهد بود.

تقریباً همزمان با آغاز اقدامات اولیه کمیته ملی المپیک برای تشکیل کاروان اعزامی به بازی های المپیک توکیو، ستاد فرهنگی این بازی ها شکل گرفت تا به صورت تخصصی پیگیر امور فرهنگی مربوط به این کاروان باشد.
این ستاد با مدیریت امین عارف نیا مدیرعامل مؤسسه کمک به توسعه فرهنگ و هنر وزارت ارشاد برنامه ریزی فرهنگی برای کاروان المپیک را در سه بازه زمانی پیش از بازی های المپیک، در جریان این رویداد و بعد از بازی ها آغاز کرد و تا آنجا پیش رفت که برای در اختیار داشتن محلی مناسب ویژه اجرای کار در توکیو، توافقات لازم با شهرداری توکیو و دانشگاه موساشینو هم به عمل آمد.
به موازات آن هماهنگی های داخلی با نهادهایی مانند وزارت کشور، سازمان شهرداری ها و ... جهت اجرایی شدن پروژه های فرهنگی در نقاط مختلف کشور به عمل آمد. حتی قرار بود بعد از نوروز 99 برنامه های پیش بینی شده وارد فاز اجرایی شود اما شیوع ویروس کرونا و تصمیمی که کمیته بین المللی المپیک به خاطر مواجهه با این بحران جهانی برای تعویق یک ساله بازی های المپیک گرفت، منجر به توقف فعلی این برنامه ها شده است.
حالا این ابهام و پرسش ایجاد شده که لغو المپیک در سال جاری، فعالیت های ستاد فرهنگی را تحت الشعاع قرار داده و باعث لغو آنها می شود یا این ستاد کماکان به کار خود ادامه خواهد داد؟
امین عارف نیا در واکنش به این ابهام با تاکید بر اینکه ستاد فرهنگی المپیک توکیو همچنان به فعالیت خود ادامه خواهد داد، در مورد چگونگی ادامه کار توضیح داد.
تعویق در اجرای برنامه های فرهنگی المپیک
وی گفت: قالب برنامه های پیش بینی شده در ستاد با هدف ایجاد شور و نشاط و امید در جامعه و در راستای حمایت از کاروان ایران نهایی شده است اما حالا که زمان المپیک تغییر کرده قاعدتاً اجرای این برنامه ها نیز با تعویق مواجه خواهد شد.
مسئول ستاد فرهنگی المپیک توکیو ادامه داد: بخش عمده فعالیت های فرهنگی در قالب رویدادهای دسته جمعی و حضوری پیش بینی شده اند اما با توجه به بحران کرونا امکان برگزاری گردهمایی و تجمعات لازم در این زمینه فراهم نیست بنابراین عملاً و قانونا فعلاً برنامه اجرایی نخواهیم داشت تا در بازه زمانی جدید برای آنها تصمیم بگیریم.
ادامه همکاری ستاد فرهنگی با کمیته ملی المپیک
عارف نیا به این پرسش مبنی بر اینکه ستاد فرهنگی المپیک توکیو برای بازی های 2020 تشکیل شد، حالا که این بازی ها یک سال به تعویق افتاده این ستاد کماکان به همکاری با کمیته ملی المپیک ادامه خواهد داد؟ پاسخ مثبت داد.
بازنگری در برنامه های مصوب
مدیرعامل مؤسسه کمک به توسعه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در توضیح تکمیلی پاسخ خود تشریح کرد: طبق حکم ریاست کمیته ملی المپیک، مسئولیت برنامه های فرهنگی المپیک توکیو با ستاد فرهنگی است. قرار بود این بازی ها امسال برگزار شود اما با توجه به تعویق المپیک به سال آینده موکول شده است. این جابجایی زمانی خللی در کار و ادامه همکاری وارد نمی کند. فقط لازم است در مورد تصمیمات و برنامه ها مطابق با شرایط و زمان جدید بازی ها بازنگری داشته باشیم.
بهار 1400 زمان اجرای فعالیت های فرهنگی توکیو است
با توجه به تعویق بازی ها و فاصله زمانی یک و نیم ساله ایجاد شده تا المپیک توکیو نحوه ادامه فعالیت ستاد فرهنگی و زمان اجرایی شدن برنامه های مصوب چگونه خواهد بود؟ ، عارف نیا در پاسخ به این پرسش خبرنگار مهر گفت: در راستای هماهنگی های ایجاد شده توسط ستاد فرهنگی، از طرف وزارت کشور دستورالعمل لازم برای همکاری تمام استان های کشور جهت اجرای پروژه های فرهنگی در سطح استان ها صادر شده بود و قرار بود بعد از نوروز 99 فعالیت های مصوب اجرا شود که کرونا همه آنها را منتفی کرد. حالا با تعویق ایجاد شده از بهار سال 1400 و در فاصله زمانی سه ماه مانده تا المپیک 2021 فعالیت ها اجرایی می شود.
وی در این زمینه ادامه داد: طی این مدت برنامه ریزی ها و تولیدات فرهنگی کماکان استمرار خواهد داشت. این تولیدات شامل محصولات چند رسانه ای، انیمیشن های المپیکی، بازی های رایانه ای ورزشی و ... هستند که تولید آنها مصوب شده است.
تاکید بر عدم خسارت مالی و لزوم تمدید توافقات با ژاپنی ها
مسئول ستاد فرهنگی المپیک توکیو در بخش پایانی این گفتگو در مورد توافقات صورت گرفته با ژاپنی ها برای اجرای برنامه های مصوب در توکیو و اینکه تعویق المپیک باعث خسارت مالی در این زمینه شده و آیا نیاز است توافقات به عمل آمده بازنگری شوند؟ تاکید کرد: با شهرداری توکیو و مسئولان دانشگاه موساشینو که یکی از محل های برگزاری برنامه های فرهنگی کاروان ایران است، توافقاتی داشته ایم اما این توافقات جنبه مالی نداشت. درواقع وجهی پرداخت نشده است که حالا تعویق المپیک آن را تحت تأثیر قرار دهد، فقط اینکه عمل به این توافقات به شرایط جدید وابسته خواهد بود. احتمالاً باید در رایزنی های مجدد لزوم عمل به این توافقات برای سال آینده را پیگیر باشیم. حداکثر تلاش خود را می کنیم در شرایط جدید بهترین زمینه برای خدمات فرهنگی کاروان ایران مهیا شود.

منبع: مهر

لینک خبر :‌ عصر شهروند
این روزها بخشی از گنجینه موزه هنرهای معاصر تهران به صورت نمایشگاهی مجازی در معرض دید علاقه مندان به هنر قرار دارد.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۱/۲۰ سایت های دیگر : تجارت آنلاین دنیای اقتصاد پایگاه خبری اعتماد

سرویس تجسمی هنرآنلاین : روزهای تعطیل نوروز و در ادامه آن خانه نشینی خودخواسته بسیاری از مردم برای قطع زنجیره شیوع بیماری کرونا، فرصت خوبی برای فعالیت های فرهنگی و هنری در اختیار کسانی قرار داد که در طول سال به دلیل کمبود وقت، فرصتی برای پیگیری علایق خود نداشتند.

دیدن تصاویر آثار هنری و مطالعه درباره چگونگی به وجود آمدن آنها یکی از کارهای جذاب برای اهالی هنر است، به ویژه آنکه این آثار به دلیل حضور در مجموعه ای نسبتا دور از دسترس، به ندرت از نزدیک قابل مشاهده باشند. گنجینه موزه هنرهای معاصر تهران آثاری ارزشمند را در خود دارد که بسیاری از آنها در نمایشگاه های دوره ای در معرض دید علاقه مندان قرار گرفته اند، اما همچنان افراد زیادی هستند که فرصت تماشای آنها را نیافته اند.

نمایشگاه مجازی با عنوان "نو به نو" که از سوی موزه هنرهای معاصر شکل گرفته است از روزهای نیمه تعطیل پایان سال 98 آغاز به کار کرد و همچنان در صفحه اینستاگرام موزه به نشانی tehran.moca مخاطبان را با آثار گنجینه آشنا می کند. در این نمایشگاه مجازی هر روز یک اثر به نمایش درمی آید، اما نکته قابل توجه در این میان وجود متن هایی در معرفی اثر و هنرمند است که باعث می شود برخورد مخاطب با آثار صرفا به دیدن آنها محدود نشود و هم زمان بتواند اطلاعات ارزشمندی نیز راجع به آنها کسب کند.

متن هایی که درباره آثار مختلف این نمایشگاه منتشر شده به قلم افراد شناخته شده ای مانند علیرضا سمیع آذر، مهدی حسینی، احسان آقایی، علی بختیاری، کیانوش معتقدی و... هستند یا از منابع خارجی مانند بنیاد هنرمند برداشته شده اند.

در نمایشگاه "نو به نو" تلاش شده است آثاری متنوع از هنرمندان ایرانی و خارجی و همچنین از دوره های زمانی و سبک های مختلف به نمایش درآید تا مخاطب کمتر آشنا با تاریخ هنر نیز بتواند دیدگاهی کلی نسبت به جریان های هنری به دست آورد.

10 هزار مخاطب جدید برای موزه هنرهای معاصر

احسان آقایی مدیر موزه هنرهای معاصر تهران در گفت وگو با هنرآنلاین درباره شکل گیری طرح "نو به نو" گفت: تصمیم داشتیم به مناسبت سال نو هر روز یک اثر از یک هنرمند را بر صفحه اینستاگرام موزه هنرهای معاصر تهران قرار دهیم. از سوی دیگر با توجه به اینکه به دلیل بیماری کرونا بسیاری از افراد خانه نشینی را رعایت می کنند، خواستیم بخش کوچکی از زمان آنها را به موزه اختصاص دهیم. برای این کار یک رأی گیری روی صفحه اینستاگرام موزه قرار دادیم و از مخاطبان خواستیم هنرمندان یا آثار مورد علاقه خود را اعلام کنند. استقبال زیادی از این کار صورت گرفت و هزاران نفر در آن شرکت کردند. در نهایت بر اساس رأی هایی که دریافت شد آثار را انتخاب کردیم و نمایش آنها نیز به ترتیب میزان رأیی است که از مخاطبان دریافت کردند.

آقایی ادامه داد: اگر از هنرمندی تنها یک کار در اختیار داشتیم همان یک اثر نمایش داده شده است مانند نقاشی جکسون پولاک. اما وقتی از یک هنرمند چند اثر در گنجینه وجود دارد شرایط انتخاب متفاوت بود. به عنوان مثال درباره مارک روتکو تعداد زیادی از مخاطبان یک اثر خاص او را درخواست کرده بودند و ما نیز همان تابلو را نمایش دادیم. اما زمانی که اشاره به تابلوی خاصی نکرده بودند از میان آثار مختلف هنرمند یک کار را بنا به انتخاب شورایی که در موزه تشکیل داده بودیم، انتخاب کردیم.

او ادامه داد: برای هر کدام از آثار یک توصیف نوشته شده است و از چند نویسنده درخواست کردیم که با این پروژه همکاری کنند. غیر از مهدی حسینی که چند سال پیش کتابی درباره آثار موزه نوشته بود و هم اکنون متن هایی از همان کتاب همراه با آثار منتشر می شود، سایر نویسندگان متن های جدیدی برای این پروژه نوشتند.

آقایی افزود: یکی از نکات قابل توجه در این مجموعه آن است که بعضی از آثاری که در این مجموعه نمایش داده می شوند پیش از این در هیچ نمایشگاهی دیده نشده بودند. این اتفاق بیشتر درباره کارهای ایرانی رخ داده است و آثار خارجی تقریباً همه پیش از این نمایش داده شده اند.

او با اشاره به اینکه بازخوردهای این طرح بسیار خوب بوده، افزود: در این مدت بیش از 10 هزار نفر مخاطب به صفحه اینستاگرام موزه اضافه شده است و میزان فوروارد شدن پست ها و دیده شدن آنها در صفحات هنری دیگر نشان می دهد که این کار بسیار مورد استقبال قرار گرفته است. حتی گاهی یک پست باعث شده است تعداد زیادی مخاطب به صفحه موزه اضافه شود.

آقایی با بیان اینکه این طرح تا 31 فروردین ادامه دارد و در مجموع 41 کار در آن به نمایش در می آید، گفت: اگر با ادامه پیدا کردن شرایط فعلی قرار بر این باشد که باز هم پروژه ای توسط موزه هنرهای معاصر انجام شود ترجیح می دهیم، طرح دیگری تعریف کنیم. به عنوان مثال شاید به یک هنرمند به صورت کامل بپردازیم و آثار او را مرور کنیم. به این ترتیب آرشیو موزه هم تا زمانی که سایت آن بالا نیامده است در اختیار مخاطبان قرار می گیرد. البته سایت موزه تقریبا آماده است اما چون قرار بوده هم زمان با افتتاح موزه راه اندازی شود، هنوز در دسترس مخاطبان نیست.

آقایی ادامه داد: مخاطبان اینستاگرام موزه عموماً هنرمندان حرفه ای و نیمه حرفه ای هستند که می توانند پیشنهاداتی برای ما داشته باشند. آن ها می توانند نظرات خود را در صفحه اینستاگرام به ما منتقل کنند و ما می توانیم پیشنهاد ها را بررسی کرده و پروژه های مختلف برای بازدیدهای مجازی از موزه ترتیب دهیم.

او درباره روند بازسازی موزه نیز گفت: در هفته آخر اسفند بنا بر بخش نامه ای که درباره تعطیلی کارگاه های ساختمانی اعلام شد، مرمت موزه نیز تعطیل شد. اما با توجه به اینکه موزه جبهه های مختلف دارد و گروه های گوناگون در آن کار می کنند، قصد ما این است که گروه ها به شکل منفک و غیر هم زمان مشغول به کار شوند و پس از پایان کار یک گروه، گروه دیگر وارد کار شود. به این ترتیب هم کثرت حضور افراد باعث گسترش بیماری نمی شود و هم کار بیش از این به تأخیر نمی افتد.

در ادامه این گزارش نگاهی داریم به تعدادی از آثار نمایش داده شده در طرح "نو به نو" موزه هنرهای معاصر تهران.

تابلوی "نور در آگوست" اثر ویلم دکونینگ که در سال 1946 خلق شده است متأثر از رمانی با همین نام از ویلیام فاکنر است و انبوهی از خطوط سیاه و پرانرژی در آن دیده می شود.

آلبرتو جاکومتی برای مخاطبان موزه هنرهای معاصر تهران بیشتر با مجسمه هایی ساخته او که در محوطه موزه قرار دارند شناخته می شود اما در این مجموعه یک تابلوی نقاشی از او نمایش داده شده است. پرتره ایساکو یاناهارا استاد فلسفه ژاپنی اثر آلبرتو جاکومتی است که مدل را محصور در رنگ هایی که چندین بار روی زمینه قرار گرفته اند نشان می دهد.

یکی از آثار متفاوت این مجموعه متعلق به روی لیختن استاین است که پرچم دار اصلی هنرپاپ بود. در تابلوی "براتاتا" که شباهت زیادی به آگهی ها یا تصاویر مطبوعاتی دارد، تصویری از یک خلبان هواپیمای جنگی به همراه نوشته هایی که حاوی جملاتی مرتبط با تصویر هستند دیده می شود.

مجسمه "درمانگر" اثر رنه ماگریت، نقاش شناخته شده سورئالیست نیز یکی دیگر از آثار این مجموعه است. این مجسمه بر اساس یکی از نقاشی های سورئالیستی ماگریت به وجود آمده و در عین سادگی، رمزآلود است.

تابلویی که از فرانسیس بیکن در این مجموعه دیده می شود اثری فیگوراتیو است که نمایش دهنده انسانی از ریخت افتاده است. انسانی که گویی ارزش هایش زیر پا نهاده شده و تا حد امکان مورد شکنجه و حمله قرار گرفته و هرگونه خشونتی بر او اعمال شده است.

از هنرمندان ایرانی هم آثار متنوعی مرتبط با دوره های تاریخی مختلف در این مجموعه دیده می شود. تابلوی نقاشی سقاخانه ای اثر حسین زنده رودی که با ترکیب خوشنویسی، نقوش مذهبی و طلسم ها خلق شده است بازگشت به سنت های تصویری عامیانه- مذهبی، و ایجاد فضایی رمزگونه و نمادین را نشان می دهد.

در تابلوی بهمن محصص انسانی با اندام کج و معوج و اغراق شده دیده می شود که مربوط به متشخص ترین دوره کاری این هنرمند است. نحوه قرارگیری فیگور روی زمینه و رنگ های به کار رفته در آنها خوانشی روانشناسانه دارد. سر این شخص به عقب برگشته و گویی هراسناک به مخاطب اثر می نگرد.

از سهراب سپهری اثری نمایش داده شده که با مجموعه مشهور "تنه درختان" متفاوت است. در این تابلو چیدمانی از سنگ ها دیده می شود که به صورت مورب روی زمین چیده شده اند و مانند دیگر آثار هنرمند گرایش او به تفکرات عرفان شرق دور و اندیشه های متأثر از فلسفه ذن در آن به چشم می آید.

اثری که از فرامرز پیلارام در این مجموعه دیده می شود یکی از تصاویری است که او به عنوان یکی از مهم ترین چهره های جنبش سقاخانه برای تصویرسازی کتاب آسمانی قرآن نقش زد. در این پروژه ناتمام هشتاد اثر توسط پیلارام خلق شد که چکیده کارنامه هنری او بود و هر آنچه در زمینه نقاشی، طراحی و نقاشی خط تجربه کرده بود را در این آثار ارائه داد.

علاوه بر آثار هنری مدرن و معاصر؛ برگی از شاهنامه طهماسبی که شاهکار نگارگری دوره صفوی است در این مجموعه دیده می شود و نمونه چشمگیری از نقاشی ایرانی را نمایان می کند. در این نگاره به داستان "فرود" پرداخته شده و تصویری از رزم و میدان جنگ در آن دیده می شود.

لینک خبر :‌ هنر آنلاین
امیرحسین حریری، مدیر مرکز تئاتر مولوی عنوان کرد: برای سال جدید برنامه های علمی و پژوهشی زیادی تدارک دیدیم که حتی اگر شرایط حضور فیزیکی هم فراهم نشود آنها را در قالب مجازی برگزار خواهیم کرد.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۱/۱۹

امیرحسین حریری مدیر مرکز تئاتر مولوی درباره شرایط فعلی تالار و تغییر جدول برنامه هایشان به دلیل شیوع کرونا در گفت وگو با خبرنگار تئاتر خبرگزاری فارس گفت: برنامه مجموعه تالار مولوی تا شهریور ماه ریخته شده بود، اما با توجه به کرونا تغییراتی خواهیم داشت، منتظر هستیم تا ببینیم از چه زمانی مجوز شروع مجدد کارها داده می شود تا بر مبنای آن برنامه ریزی صورت بگیرد.

وی در ادامه افزود: برای پس از آن هم ما براساس فراخوانی که تصمیم داریم در تابستان منتشر کنیم، برنامه شش تا یک سال آینده مان را خواهیم ریخت.

حریری با بیان اینکه قبل از سال چند جلسه با مدیر کل سابق هنرهای نمایشی داشتند، گفت: در این جلسات پیشنهاد شد گروه هایی که در این دوره اجرا داشتند یا اجرایشان لغو شده و خسارت دیدند، کمک هزینه و حمایت ویژه بشوند و این گروه ها به سالن ها معرفی تا اقدامات لازم انجام شود. طبیعتا با تغییراتی که در مرکز صورت گرفت و مدیر کل هم تغییر کرد هنوز ما جلسه ای با مدیرکل جدید نذاشتیم ولی مطمئن هستم که ایشان هم برنامه را دنبال خواهند کرد.

وی اظهار داشت: اما ما سعی داریم در برنامه ریزی هایمان توجه ویژه ای به گروه های خسارت دیده کنیم. به طور مثال با رایزنی که با گروه هایی که در جدول برنامه هایمان در نوبت اجرا بودند، داشتیم ، تصمیم داریم با یک سری تغییراتی، ضمن اینکه سعی شود گروه ها زمان لازم را برای آماده سازی نمایششان داشته باشند با حداقل تغییرات نیز از آن ها میزبانی کنیم.

*فعالیت مجازی علمی پژوهشی آغاز می شود

حریری با تأکید بر اینکه یک سری هم برنامه های جانبی دارند که آنها هم در حال انجام است، گفت: از جمله همایش ها و نشست های تخصصی که قرار است برگزار کنیم حتی اگر شرایط حضور فیزیکی برقرار نشود سعی می کنیم طوری به صورت مجازی از سایت مجموعه یا صفحات مجازی مجموعه آنها را برگزار کنیم تا حداقل در این شرایط کارهای علمی پژوهشی مان را در قالب کارهای مجازی داشته باشیم و خللی در آنها ایجاد نشود.

وی در ادامه افزود: بنابراین درباره اجراها منتظر هستیم ببینیم ابلاغیه وزارت ارشاد چه خواهد بود و هم پروتکل هایی که دانشگاه تهران برای ما ابلاغ خواهد کرد با توجه به اینکه مجموعه تالار مولوی زیرمجموعه دانشگاه تهران است ما برای شروع فعالیت ها باید به پروتکل های دانشگاه هم قائل به دستورالعمل های آنها هم باشیم اما تا به امروز هنوز تصمیم قطعی گرفته نشده است.

*آغاز فعالیت محدود بخش اداری مجموعه از هفته آینده

حریری افزود: البته بخش اداری ما در مجموعه به صورت محدود از هفته آینده فعال خواهد بود برای اینکه دوستانی که از هر نظر صحبت و نکته یا ضرورت مراجعه دارند بتوانیم پاسخگو باشیم اما فعالیت های هنری مجموعه را منتظر ابلاغیه ها از بالا هستیم.

وی درباره ضدعفونی کردن تالار مولوی هم گفت: بدون شک مجموعه مولوی به عنوان بخشی از دانشگاه تهران در صورت فعالیت مجدد حتما همه جوانب و اصول بهداشتی را رعایت میکند. مطمئنا بازگشایی مجموعه با اطمینان در این حوزه انجام می شود ضمن اینکه ما قبل از عید با اینکه فعالیت ها معلق شد، در اواخر اسفند ماه یک بار مجموعه را به صورت محدود ضدعفونی کردیم ، در طول این مدت هم تردد در مجموعه نبوده اما با شروع فعالیت ها پیش بینی ها صورت گرفته و اقدامات طبق پروتکل های بهداشتی دانشگاه تهران انجام می شود و از این بابت نگرانی نداریم.

حریری درباره روابط عمومی مجموعه مولوی نیز گفت: ما در حال حاضر نیروی مشخصی نداریم و یکی از دوستان کارها را انجام میدهد اما انشالا یکی از دوستان دانشجو را تصمیم داریم برای کارشناس روابط عمومی مشخص کنیم چون ما به لحاظ جذب نیرو مجوز نداریم و حوزه روابط عمومی اختصاصی برای مجموعه تعیین نشده و ما مجبوریم عمده مسائل روابط عمومی را از معاونت فرهنگی رفع کنیم اما بهرحال ما چون نیاز به یک کارشناس در مجموعه داریم یکی از دوستان فعال حوزه کار دانشجویی را جذب کردیم و اموزش هم دیده است و به زودی پس از بازگشایی مجموعه او هم فعال خواهد شد.

انتهای پیام/

لینک خبر :‌ خبرگزاری فارس
بهناز جلالی ، هنرمند نقاش با بیان اینکه در دوران قرنطینه آن چه در اولویت مردم قرار گرفت فرهنگ وهنر بود،گفت: وقتی هنرمند با تمام سختی ها کار می کند این نشان از ادامه زندگی و امید است که می تواند این انرژی را به جامعه منتقل کند.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۱/۱۹

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری شبستان ، فراگیری بیماری کوووید-19 در کشور ترس و نگرانی شدیدی را در بین مردم بوجود آورده است، بیماری که تنها 2 درصد از مبتلایان به آن می میرند؛ اما اضطراب ناشی از کرونا سبب خانه نشین شدن مردم شده است ، جامعه هنری از میان اقشار تاثیر گذار بر اجتماع توانایی امید آفرینی بیشتری در این شرایط میان مردم دارند و می توانند با خلق اثر هنری به عبور از بحران کم کنند؛ اگرچه بسیاری از فعالیت های فرهنگی و هنری برای پیشگیری از شیوع کرونا تا اطلاع ثانوی از سوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تعطیل شده اند و هنرمندان هم امکان فعالیت چندانی ندارند اما باید صبور بود و منتظر ماند تا کشور از این شرایط به سلامت عبور کند، اضطراب اجتماعی ناشی از کرونا در مان مردم و وظیفه هنرمندان در ایجاد امید در جامعه را با بهناز جلالی ، هنرمند نقاش به گفتگو نشسته ایم که در زیر می آید:

در شرایط فعلی که جامعه نگران بیماری مثل کرونا است هنرمند برای ایجاد امید در جامعه چه وظیفه ای دارد؟

وقتی روند کار هنرمندان را در دوره های مختلف مرور می کنیم متوجه می شویم که هنرمندان در سختی ها شاهکارهایی آفریدند که در شرایط عادی موفق به خلق آن نشده اند.نمونه آن حمله نازی ها به دهکده گرنیکا در سال 1937 بود که الهام بخش یکی از مشهورترین نقاشی های تاریخ هنر دنیا شد و گرنیکا اثر پیکاسو خلق می شود و یا در دوره جنگ هشت ساله ایران هنرمندان در رشته های مختلف سخت به کار خودشان ادامه دادند و آثار ارزنده ای را ارایه نمودند؛به نظر من هنرمند در مرحله اول خودش باید امیدوار باشد تا بتواند این امید را به جامعه ببخشد.
و وقتی که هنرمند با تمام سختی ها کار می کند این نشان از ادامه زندگی و امید است که می تواند این انرژی را به جامعه منتقل کند، در این دوران قرنطینه مشاهده کردیم که تنها چیزی که در اولویت قرار گرفت هنر بود، مردم در خانه هایشان موسیقی گوش دادند، کتاب خواندند و فیلم دیدند و عده ای هم آنلاین موزه های دنیا رو ورق می زدند و کاریکاتوریست ها با طنز تلخشان لبخند را بر لب مخاطبین حتی برای لحظه ای جاری کردند، پس هنر همیشه نوید زندگی را می دهد و تلنگری به انسان ها می زند که زندگی ادامه دارد.

هنرمند با چه ابزاری به ایجاد نشاط،در جامعه کمک می کند ؟
به نظر من وظیفه هنرمند ایجاد نشاط در جامعه نیست، هنرمندان حس های عمیق خودشان را از شرایط به گونه ای بیان می کنند، مهم نیست که اثر هنرمند حتما نشاط آور باشد ولی روند ادامه کار و اینکه هنرمندان همچنان در کارگاه هایشان کار می کنند می تواند نتیجه ای نشاط بخش داشته باشد، این مدت دیدیم که کنسرت هایی آنلاین بدون تماشاچی پخش می شود این موضوع هم دردناک و از طرفی هم خوشحال کننده بود. .
هنرمند نیاز به ابزار ندارد، هنرمند خودجوش فضایی ایجاد می کند که به دیگران بگوید ما خلق می کنیم چون زندگی ادامه دارد و دیدن این آثار برای مخاطبین نشاط اور است و شاید آنها را هم تشویق کند که به هنر روی آورند.

برای برون رفت از چالش کرونا مسئولیت بخش هنر چیست؟

متاسفانه همیشه هنر در تمام جوامع به عنوان کارهای غیر ضروروی شناخته می شود و اولین تعطیلی ها شامل این بخش می شود
پس قرنطینه توسط بخش هنر خیلی زود شروع شد و کلیه گالری ها تعطیل هستند و با توجه به اینکه هنرمندان بخش کمی از جامعه را تشکیل می دهند به نوع خودشان مسئولیت شان را به خوبی نشان دادند و با تمام تعطیلی ها در خانه در کارگاه هایشان ماندند و کار کردند و نیازی به بیرون رفتن نداشتند چون هنر همیشه جذاب بوده و فرصتی فراهم شد تا ببشتر به کارهای هنری بپردازند.

در این شرایط که رویدادهای هنری تعطیل شده اند دولت چگونه باید از هنرمندان حمایت کند؟
هنرمندان در هیچ دوره ای حمایت نشدند و نیازی هم ندیدند که کمکی بخواهند. آسیب پذیر ترین کار در شرایط سخت متاسفانه هنر است چون همیشه به عنوان کاری لوکس و غیر ضروری به آن نگاه شده است، پس هنرمندان همیشه مستقل و بدون کمک به کارشان ادامه دادند مثلا پارسال در زمانیکه سیل همه جا را فرا گرفت با فروش آثارشان به سیل زدگان کمک کردند و هیچ وقت کمکی به آنان نشده است و خودشان هم تمایلی به حمایت های دولتی ندارند.

وظیفه متولیان امر هنر در قبال جامعه هنری که در این شرایط متضرر شده اند چیست؟

در این مدت گالریها و سالن های تئاتر و کنسرتها تعطیل شدند و ضرر زیادی هم شامل هنرمندان هم برگزارکنندگان رویدادهای هنری شد.انتظار می رود بعد از گذر از این دوران متولیان هنر اماکن را راحت تر در اختیار هنرمندان قرار دهند و امکانی فراهم کنند تا هنرمندان بتوانند آزادانه تر و راحت تر به کارشان ادامه دهند و بتوانند با تبلیغات هدفمند دوباره مخاطب را به جامعه هنری ترغیب کنند.

پایان پیام/ 32

لینک خبر :‌ خبرگزاری شبستان
شجاعی طباطبایی از مشارکت خوب هنرمندان ایرانی و خارجی در جشنواره کاریکاتور ما کرونا را شکست می دهیم خبر داد.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۱/۱۹

سید مسعود شجاعی طباطبایی دبیر جشنواره بین المللی ما کرونا را شکست می دهیم ، درباره جدیدترین آمار از شرکت کنندگان این رویداد به خبرنگار حوزه تجسمی گروه فرهنگی باشگاه خبرنگاران جوان ، گفت: 21 فروردین آخرین مهلت ارسال اثر به مسابقه بین المللی ما کرونا را شکست می دهیم است و پس از آن دیگر این زمان تمدید نخواهد شد. تاکنون بیش از 3000 اثر از 82 کشور به دبیرخانه ارسال شده است که ایران با 310 شرکت کننده، ترکیه با 71 و چین با 61 شرکت کننده به ترتیب در رتبه های اول تا سوم قرار دارند.

وی در خصوص کیفیت آثار رسیده به جشنواره اظهار کرد: کیفیت آثار به قدری عالی است که ما توانستیم 1400 اثر خیلی خوب را در بخش گالری به نمایش بگذاریم. در این میان تعدادی از هنرمندان ایرانی که جوان تر هستند و کیفیت آثارشان نسبت به دیگر هنرمندان ضعیف تر است، از اینکه نامشان در لیست شرکت کنندگان وجود دارد، اما اثرشان برای بخش نمایشگاه انتخاب نشده است، کمی گله مند هستند. در نظر داریم برای نحوه ارائه آثار این عزیزان هم فکری کنیم.

شجاعی طباطبایی با اشاره به شرکت 30 اثر نقاشی از کودکان کشور روسیه در این رویداد گفت: تعدادی اثر هم از کودکان زیر 10 سال ایرانی برای ما ارسال شده است. با توجه به این مورد شاید یک بخش ویژه کودکان اختصاص دهیم و از آن ها بخواهیم که نقاشی های کمدی خود را به مسابقه ارسال کنند.

وی در ادامه با اشاره به فشار های عصبی و اقتصادی ناشی از ویروس کرونا و تاثیر هنردرمانی بر این وضعیت بیان کرد: متاسفانه در ایامی که خانواده ها کاملا در منزل بودند، آمار هایی از تنش های خانوادگی و طلاق گزارش شد. حتی از چند ارگان مربوط با ما تماس گرفتند و خواستار کمک به این وضعیت از طریق هنر شدند. ما هم در نظر داریم چه از طریق سفارش به هنرمند و یا اعلام فراخوان هایی مانند در خانه بمانیم با عشق و علاقه و ... برای رفع این مشکل اقدام کنیم.

به فکر شاد کردن مردم و رفع افسردگی آنها هستیم

دبیر جشنواره ما کرونا را شکست می دهیم افزود: باتوجه به وضعیتی که پیش آمده مردم به فضای شاد و سرگرمی نیاز دارند. در حال حاضر نه تنها قشر مستضعف بلکه مرفهین هم دچار چالش های فکری هستند. ما وظیفه خود می دانیم که در بخش هنر های تجسمی با بهره گیری از نظر اساتید و همچنین راهنمایی های روانپزشکان یکسری برنامه های سرگرم کننده توام با آموزش، برنامه ریزی کرده و در اختیار مردم قرار دهیم تا افسردگی و ناراحتی های جسمانی و روحی آنان رفع شود.

مدیر مرکز هنر های تجسمی حوزه هنری تاکید کرد: به نظر من سال 99 سال هم افزایی است. امسال نباید هر ارگان به صورت جزیره ای فعالیت کند بلکه بهتر است کار های موثر و جریان ساز به صورت تیمی و غیرموازی انجام شوند. ما برای همین مسابقه ضد کرونایی از ارگان های مختلف از جمله دانشگاه علوم پزشکی شیراز، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و حتی یک بنیاد مردم نهاد مشارکت گرفتیم و آن ها هم استقبال کردند. اگر دیگر فعالیت ها هم اینگونه اجرا شوند، قطعاً نتیجه مثمر ثمر خواهد داشت.

وی ادامه داد: امسال باید توجه جدی به فضای مجازی صورت بگیرد؛ حتی خود آقای جهرمی هم با تمام قدرت باید به میدان بیاید. باید پای رسانه ملی را وسط بکشیم تا برنامه های موثر و مفرح از شبکه های مختلف تلویزیون را بیشتر کنند.

شجاعی طباطبایی گفت: الان دیگر تنها نیستیم و دنیا درگیر این ماجراست. در حال حاضر با دیگر ملت ها به یک همدلی رسیده ایم. اینکه بیش از 3000 اثر از 82 کشور برای جشنواره ای ارسال شده که تنها ایران متولی آن بوده، نشان از توفیقی است که خداوند نصیب ما کرده است. گالری جشنواره در سایت ایران کارتون بالای یک میلیون بازدید داشته که نتیجه بسیار ارزشمند و قابل اعتنایی است. جشنواره ما کرونا را شکست می دهیم علاوه بر کمک به مردم ایران، هنرمندان دیگر کشور ها راهم از عزلت و ناامیدی درآورد.

وی افزود: این توانمندی ها و آثار باید دیده شوند. کار های هنرمندان جوان و ماهر کشورمان نظیر علیرضا پاکدل، مهناز یزدانی و... باید بار ها و بار ها در مکان های مختلف منعکس شوند. جا دارد که آثار جشنواره ما کرونا را شکست می دهیم در تلویزیون و بیلبورد های شهری کار شوند تا مردم ببینند و مطالب آموزشی و امید بخش را از آن ها دریافت کنند.

دبیر جشنواره ما کرونا را شکست می دهیم در پایان درخصوص گروه داوری این رویداد بیان کرد: تمامی هنرمندان درجه 1 در این جشنواره شرکت کرده اند، باتوجه به این موضوع باید از تعدادی هنرمند بخواهیم که خودشان شرکت نکنند و کار داوری را به عهده بگیرند اما هنوز اسامی داوران را تعیین نکرده ایم.

انتهای پیام/

لینک خبر :‌ باشگاه خبرنگاران جوان
علی نصیریان بازیگر قدیمی و مطرح کشورمان از مردم درخواست کرد کرونا را جدی بگیرند و در خانه بمانند و هشدار داد که اگر این کار نشود و این بیماری شیوع پیدا کند، ممکن است به یک فاجعه دردناک ختم شود.

به گزارش ایسنا، برنامه به خانه برمی گردیم شبکه تهران که در روزهای اخیر دقایقی از آنتن خود را به پویش مشاهنر و گفت وگو با هنرمندانی که با ماندن در خانه و همراهی با مردم، به این پویش پیوسته اند، اختصاص داده است، عصر سه شنبه (19 فروردین ماه) و در نوبت دوم، به گفت وگو با پرویز پورحسینی و مجید مظفری دو تن از بازیگران تلویزیون می پردازد.

در نوبت نخست از این برنامه هم با حضور فاضل جمشیدی (خواننده) در استودیو، با علی نصیریان، ایرج راد، داوود گنجه ای (سه تن از هنرمندان قدیمی عرصه نمایش و موسیقی) گفت وگو شد و این هنرمندان مطالبی را درباره لزوم مبارزه با کرونا و ماندن در خانه خطاب به مردم بیان کردند.

پویش مشاهنر همزمان با افزایش شیوع ویروس کرونا در کشور آغاز شد و جمعی از هنرمندان رشته های مختلف اعلام کردند که برای مردمی که شرایط قرنطینه خانگی و سختی احتیاط در برابر شیوع ویروس کرونا را تحمل می کنند، به تولید و انتشار عام آثار هنری می پردازند.

علی نصیریان که از نخستین اعضای این پویش است، روز یکشنبه (17 فروردین ماه) در تماسی تلفنی با برنامه به خانه برمی گردیم ، از حال و هوای این روزهای خود سخن گفت و یادآور شد: این روزها در خانه هستم و قرنطینه را رعایت می کنم. از مردم نیز درخواست می کنم رعایت کنند که اگر این کار نشود و این بیماری شیوع پیدا کند، ممکن است به یک فاجعه دردناک ختم شود.

او ادامه داد: بنابراین مردم همان گونه که تا به حال همکاری کرده اند باید توصیه های وزارت بهداشت را رعایت کنند. بیرون آمدن و حضور در مجامع عمومی جز شیوع بیشتر این ویروس، هیچ عایدی دیگری نخواهد داشت. الان تمام کارهای ما نیز خوابیده است، کسی کار نمی کند، همه در منازل هستند و سعی می کنند با کتاب و کارهای دیگر خودشان را مشغول کنند.

این هنرمند پیشکسوت همچنین خاطرنشان کرد: البته برخی از مردم هستتد که نان شبشان به مزد روز آنها بستگی دارد. این افراد باید به هر طریق ممکن از نظر بهداشتی و مالی حمایت شوند. از مردم خواهش می کنم که کرونا را جدی بگیرند، پیش از آنکه به یک فاجعه بزرگ مرگ چند میلیونی ختم شود. باید رعایت کنیم، جلوی اشاعه این ویروس را بگیریم و خودمان را در منازل محبوس کنیم تا یا این جریان تمام و یا دارویی برای آن پیدا شود.

همچنین ایرج راد، هنرمند پیشکسوت تئاتر و یکی دیگر از اعضای پویش مشاهنر نیز در ارتباط تلفنی با این برنامه، اظهار کرد: این کمپین توسط هنرمندانی که به نوعی دوست داشتند در مسائل خاصی همچون ویروس کرونا مشارکت داشته باشند، شکل گرفت. ما سعی می کنیم در هر زمینه و موقعیتی آنچه از دستمان برمی آید را انجام دهیم.

او تاکید کرد: لطفا همه هموطنان کرونا را جدی بگیرند. ما در مقابل هم مسوولیم. من مسوول هستم خودم را سالم و در قرنطینه نگه دارم به خاطر اینکه این ویروس را گسترش ندهم. این ویروس جهان گیر است و اکنون همه مردم جهان به این نتیجه رسیده اند که تمام مردم دنیا باید دست به دست هم بدهند تا بتوانند سلامت و در کنار همدیگر با مهر، محبت و عشق زندگی کنند. ما در مقابل همدیگر مسوول هستیم و با این احساس مسوولیت است که می توانیم کاری انجام دهیم و اگر این احساس مسوولیت را نداشته باشیم در دنیای تنهایی خواهیم بود. امیدوارم روزی برسد که تمام مردم دنیا بتوانند دوستانه، با صلح و عشق و سلامتی زندگی کنند.

داوود گنجه ای، هنرمند باسابقه عرصه موسیقی نیز در سخنانی، خاطرنشان کرد: ما برای علم و جان مردم ارزش قائل هستیم و از همان روزی که وزیر بهداشت اعلام کرد که در خانه بمانیم، در منزل ماندیم تا این زنجیره قطع شود و این ویروس از کشور ما و از همه جهان خارج شود.

او همچنین با تشکر از کادر درمانی کشور، بیان کرد: باید از کادر پزشکی جان برکف که در جبهه حق علیه باطل می جنگند سپاسگزاری کرد. امیدوارم سلامت باشند و ما قدر آنها را با ساز و ساز دلمان بسیار می دانیم.

گنجه ای همچنین در پاسخ به دعوت مجری برای حضور در این برنامه و زدن ساز، گفت: ان شاءالله اگر تلویزیون تصمیم بگیرد تصویر من را نشان بدهد، من حاضرم بیایم ساز بزنم تا مردم عزیزمان لذت ببرند.

فاضل جمشیدی، خواننده هم در توضیحی درباره شکل گیری کمپین مشاهنر گفت: چند روز قبل از عید بود که اولین صحبت را با وزیر بهداشت انجام دادیم و ایشان افرادی را برای کمک معرفی کردند. کم کم هنرمندان به ما پیوستند، بزرگانی که موتور ما را گرم کردند. این بزرگان هنر که در حال حاضر تعداشان به 500 نفر رسیده است، از رشته های مختلف تئاتر، سینما، هنرهای تجسمی و ... هستند.

هدف ما از راه اندازی پویش مشاهنر (مشارکت هنرمندان) این بود که هنرمندان در اوقات فراغت با آثارشان شرکت کنند و مردم بیایند و این آثار را ببینند؛ ضمن اینکه چون حامی نداریم کار سختی است مگر اینکه خود هنرمندان این کار را در قالب این کمپین و در فضای مجازی انجام دهند که هم اینک این اتفاق افتاده است؛ البته موسسه هنرمندان پیشکسوت وزارت ارشاد اعلام کرده است که از آثار تولیدی هنرمندان پیشکسوت این پویش حمایت می کند.

برنامه تلویزیونی به خانه برمی گردیم عصرها ساعت 17 از شبکه پنج سیما راهی آنتن می شود.

انتهای پیام

لینک خبر :‌ خبرگزاری دانشجویان ایران
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۱/۲۰

موسیقی فارس-غزل خواجوی: یکی از خبرنگاران حوزه موسیقی، در توییتی اعلام کرد که کاوه یغمایی خواننده راک ایرانی، دوباره ممنوع الکار شده است.

موسیقی راک در کشور ما، همواره نادیده گرفته می شود؛ خوانندگان و گروه های راک در راه گرفتن مجوز های لازم از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی پیر می شوند.

کاوه یغمایی پس از حدود 13 سال توانسته بود دوباره در ایران فعالیت خود را از سر گیرد و پس از انتشار آلبوم سومش “منشور”، اولین کنسرت خود را پس از گذشت سال ها در شهریور ماه 1395 برگزار کند. وی در اسفند ماه 1396 کنسرتی با نوازندگان خارجی هم چون برایان پلسن و شین گالاس در سالن میلاد نمایشگاه بین المللی اجرا کرد.

یغمایی در کنسرت آذر ماه 97 دو قطعه از آلبوم جدید خود “مرد عنکبوتی” را اجرا کرده بود که قرار بود این آلبوم در همان سال منتشر شود؛ اما روند گرفتن مجوز برای این آلبوم به مشکل برخورد.

تلاش های کاوه یغمایی برای گرفتن مجوز بی نتیجه ماند و امروز بهمن بابازاده خبر ممنوع الکار بودن این خواننده را داد؛ اما خود یغمایی هنوز به این خبر واکنشی نشان نداده است.

به راستی چه کسی مسئول پاسخ گویی به عدم مجوز دادن به یک سبک موسیقی خاص است؟

اختصاصی موسیقی فارس

لینک خبر :‌ موسیقی فارس
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۱/۲۰

در این روزها و شرایط سخت که به منظور حفظ سلامت خود و جامعه مان توصیه و تأکید بسیار به در خانه ماندن شده است، به عقیده من بهترین کار ممکن مطالعه، تماشای فیلم و گوش دادن به موسیقی خوب است .

من نیز به سهم خود از این فرصت استفاده کرده ام و هر روز ساعاتی را به خواندن پژوهش، رمان، یا نمایشنامه می گذرانم و در کنار آنها به دیدن فیلم هایی می نشینم که تاکنون فرصتی برای تماشای آنها فراهم نشده بود و به این زندگانی فرهنگی روی آورده ام تا از این زمان بدست آمده بخوبی بهره ببرم. به نظر من انجام این کارها می تواند به بهترین شکل ممکن اوقات فراغت ما را پر کند و خلأهای زمانی را تبدیل به یک فرصت استثنایی نماید تا بتوانیم از این طریق دانش خود را افزایش داده و روح و درون خود را تغذیه کنیم.

مردم خوب کشورمان به نیکی می دانند، در این شرایط حاد و بحرانی، خارج شدن از منزل به هیچ وجه به صلاح آنها نیست و سلامتی شان را به طور جدی به خطر می افکند، زیرا این روزها هجوم مرگبار ویروس کرونا به اوج یا پیک بالای خود رسیده است. ضمناً لازم می دانم این نکته را هم یادآوری کنم که در این روزهای سخت و پر اضطراب، جامعه هنرمندان کشورمان از پای ننشسته اند و باردیگر در کنار مردم سرزمین شان قرار گرفته اند تا با تولید و اجرای برنامه های خلاق و مفید، شادی و امید را به دل و خانه های مردم بازگردانند.

از جمله این کارها، چندین برنامه فرهنگی و هنری زنده و بصورت آنلاین بود (و هست) که بسیار مورد توجه مخاطبان هم قرار گرفته است. اما فراموش نکنیم هنرمندان فعال ما ازبطن همین جامعه برخاسته اند و در این شرایط دشوار که همه مجراهای اقتصادی به حکم ضرورت بسته شده، از هرنظر لازم است به لحاظ مالی به کار و زندگی آنها نیز رسیدگی کامل شود تا خدای نکرده فشار اقتصادی آنها را از پای در نیاورد، زیرا معیشت و زندگی خانوادگی آنها در معرض خطر جدی است.

انجام این مهم (رسیدگی به درآمد ومعیشت زندگی هنرمندان نیازمند) بر عهده وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی یا نهادهایی چون شهرداری یا حوزه هنری است. به نظر من قدم نخست این است که هنرمندان باید به لحاظ سلامت فکری، روحی و اقتصادی آسوده خاطر باشند و بدانند زندگی خود و خانواده شان دچار وقفه جدی نخواهد شد. تردید ندارم اگر این اطمینان از سوی مسئولان فرهنگی به هنرمندان داده شود، در روند خلاقیت هنری و حفظ سطح فرهنگی آن کمترین خللی وارد نخواهد شد.

در چند روز گذشته و در این روزها که چراغ سالن های تئاتر خاموش شده است و کلیه برنامه های نمایشی به تعطیلی کشیده شده اند، تغییراتی هم در این حوزه صورت گرفته است و آن انتخاب آقای قادر آشنا به عنوان مدیرکل جدید مرکز هنرهای نمایشی است که به فال نیک می گیریم. از سال ها پیش با ایشان آشنا هستم و می دانم مدیر بسیار قادر و توانمندی هستند، البته آقای شهرام کرمی مدیر پیشین این مجموعه نیز مدیر بسیار فهیم، صادق و هنرمندی بود، اما نکته مهم این است که هر مدیری که بر سر کار آید به تنهایی، با دستهای خالی و بدون امکانات مالی نمی تواند گرهی از مشکلات بی شمار این حوزه باز کند؛ و قطعاً آقای آشنا هم نمی توانند کاری انجام بدهند اگر دستشان خالی باشد و امکانات مالی در اختیار نداشته باشند، ایشان اگر بخواهند موفق شوند و قصد داشته باشند زندگی فرهنگی و هنری مرکز هنرهای نمایشی به شیوه ای درست و جدی به روال همیشگی اش ادامه پیدا کند، باید پیش از هر چیز مسئولان بلند پایه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی را متقاعد کند امکانات مالی خوب و اختیارات وسیعی در اختیار ایشان قرار دهند.

بد نیست این را هم یاد آوری کنم هنوز مطالبات مالی سال قبل بسیاری از هنرمندان به جای خود باقی است و دیون آنها اصلاً پرداخت نشده است. امیدوارم هرچه زودتر این مشکلات بر طرف، و مطالبات به تعویق افتاده تسویه شود تا هنرمندان با اطمینان روحی و قلبی و فکری مناسبی به فعالیت بپردازند؛ زیرا پرداخت بموقع این مطالبات و تأمین زندگانی شان، می تواند از هر نظر آنان را از دلشوره و اضطراب و نگرانی دور نگهدارد؛ جامعه ما تشنه شادی، امید و نشاطی سازنده است تا بتواند به سلامت این مشکلات را هم پشت سر بگذارد. نباید بگذاریم دراین دوره بحرانی مردم دلزده یا ناامید شوند.

تأکید می کنم حتی امروز زمان آن هم نیست در بدر به دنبال مقصر بگردیم، یا چپ و راست افرادی را در زیر تازیانه انتقاد دراز کنیم؛ بلکه وقت آن است تا نگذاریم سلامت جامعه، روحیه مردم و دستاوردهای جامعه مدنی مان به آسانی از بین برود. لازم است تا ضمن حفظ سلامت جسم، سلامت روحی خود را هم حفظ کنیم، اصلاً مأیوس و مضطرب نشویم، و انرژی حیاتی خود را از هر نظر پاسداری کنیم. تردید ندارم این بیماری( و یروس کرونا) گذرا است، بزودی ریشه اش کنده خواهد شد، و فردا که بیاید خود، جامعه، آینده و فرهنگ مان هنوز هم بر سر جای خود باقی است.

*مدرس، نمایشنامه نویس و کارگردان تئاتر

منبع: ایران

لینک خبر :‌ خبرگزاری پانا
سینا سرلک در شب دوازدهم از کنسرت های آنلاین ویژه برنامه (نوروزخانه) در برج میلاد و مقابل صندلی های خالی روی صحنه رفت و اجرای خود را تقدیم پرستاران ایران کرد که این روزها از جان خود گذشته اند تا پاسدار سلامتی هموطنانشان باشند.

به گزارش شهرآرانیوز، در ادامه برنامه های اندیشیده شده توسط مسئولان و فعالان فرهنگی و هنری برای تشویق و ترغیب مردم به خانه ماندن برای قطع زنجیره انتقال ویروس کرونا ، مجموعه کنسرت های نوروزخانه، با مجوز دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و همکاری شهرداری تهران در حال برگزاری است و شب گذشته (سه شنبه 19 فروردین)، هنرمند موسیقی ایران سینا سرلک، در برج میلاد و در مقابل صندلی های خالی برنامه خود را که از طریق فضای مجازی پخش شد اجرا کرد.

ماه خجالتی؛ پیشکشی برای پرستاران ایران

این هنرمند در سخنانی قبل از اجرای خود خطاب به مخاطبانش گفت: اولین باری است که کنسرت بدون تماشاچی را اجرا می کنم و البته در شرایطی هستیم که سلامتی مردم عزیز برای ما در اولویت قرار دارد و من به عنوان هنرمند تلاش خواهم کرد به سهم خودم سختی این خانه نشینی طولانی را حداقل برای دقایقی در ذهن مردم عزیزم کم رنگ کنم.

بسیاری از مردم در اقصی نقاط جهان عزیزان خود را به دلیل ابتلا به ویروس کرونا از دست داده اند که برای این عزیزان صبر و برای درگذشتگان طلب مغفرت دارم. اگر هنرمند با تمام احساسش برای مخاطبانش بخواند قطعا صدای او به دل مخاطبان خواهد نشست، چون هر چه از دل برآید، لاجرم بر دل نشیند.

کنسرت آنلاین این هنرمند که با اجرای قطعه ماه خجالتی همراه بود آغاز شد و پس از آن سرلک طی سخنان کوتاهی برای همه مردم ایران آرزوی سلامتی کرد و اجرای خود در نوروزخانه را به پرستاران و کادر درمانی ایران که در این روزها از جان مایه گذاشته و به دل آتش زدند تا پاسدار سلامتی هموطنانشان باشند تقدیم کرد.

اجرایی دلنشین با قطعاتی دستچین شده

این هنرمند در اجرای خود با اجرای قطعاتی زیبا و کاملا مناسب با احوال این روز های مخاطبان که نشان از دقت و نکته سنجی او در انتخاب رپرتوار اجرایی داشت یکی از زیباترین و به یاد ماندنی ترین اجرا های نوروزخانه را به نام خود ثبت کرد. سرلک برای این اجرا قطعاتی نظیر جان منی، ماه خجالتی، از کجای ماجرا باید بگم (تیتراژ فیلم پیلوت)، چه کنم، عشق، عشق یعنی، کجایی نگارم، زیبای خواب آلود، رویا، این چه حالیست و چشمای آبی را اجرا کرد که در میان قطعات اجرا شده قطعه ماه خجالتی بیش از بقیه قطعات به دل مخاطبانی که در فضای مجازی در باره این اجرا به تبادل نظر می پرداختند نشست.

نگاهی به نوروزخانه

اجرای کنسرت های آنلاین با صندلی های خالی به منظور ایجاد لحظات شاد و مفرح برای مردم در ایام قرنطینه و تشویق آنان به ماندن در خانه و کمک به قطع زنجیره ابتلا به ویروس کرونا، به همت شهرداری تهران آغاز و به صورت آنلاین دنبال می شود.

مجموعه کنسرت های نوروزخانه، با مجوز دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و همکاری شهرداری تهران از (جمعه 8 فروردین)، با اجرای امید حاجیلی در مقابل صندلی های خالی، اما با حضور شهروندان در فضای مجازی و به صورت زنده در برج میلاد آغاز شده و با احتساب کنسرت شب گذشته سینا سرلک، حمید حامی، گروه ژوانا، مهدی یغمایی، مهدی جهانی و روزبه بمانی و رضا یزدانی، رحیم شهریاری و گروه گیل و آمارد، امید حاجیلی و گروه وحید اسدالهی در شب های نوروزخانه بصورت آنلاین برای هموطنانی که خردمندانه با تحمل سختی های خانه نشینی طولانی مدت، در خانه ماندن را برای کمک به قطع زنجیره انتقال ویروس کرونا انتخاب کرده اند هنرنمایی کردند.

این اجراها تا 21 فروردین در برج میلاد ادامه خواهد داشت و امشب (چهارشنبه 20 فروردین)، گروه رستاک با برنامه خود از طریق فضای مجازی فضای مجازی میهمان خانه های ما خواهد بود.

منبع: ایرنا

لینک خبر :‌ شهرآٰرا نیوز
افسانه ماهیان با تشریح مشکلات معیشتی فراوان هنرمندان تئاتر در شرایط کرونا، تاکید کرد: مسئولان نباید سلبریتی ها را به عنوان معیار درآمد هنرمندان در نظر بگیرند چراکه آنان به هیچ وجه نماینده قشر هنرمند نیستند و در یک جامعه آماری، درصد اندکی از جامعه هنری را تشکیل می دهند.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۱/۱۹ سایت های دیگر : سینما خانه روزنامه نوآوران آمد خبر

این هنرمند در گفت وگو با ایسنا از تعریف نشدن هنرمند بودن به عنوان شغل در وزارت کار انتقاد کرد و دوران کرونا را بهترین زمان برای پیگیری مسایل ریشه ای و شغلی هنرمند دانست و تاکید کرد که دولت و مجلس باید در وضعیت به این مسایل مهم بپردازند؛ چراکه مسایل روزمره ای مانند از سرگیری اجرای نمایش ها یا تنظیم دوباره جدول اجرای سالن های تئاتر در این شرایط، اولویتی ندارد.

او در آغاز گفت: نمی خواهم جامعه تئاتری را کوچک کنم ولی وضعیت بسیاری از اعضای این صنف شبیه وضعیت دست فروشی است که می گوید اگر از خانه بیرون نیایم، نمی توانم برای بچه ام پنیر بخرم.

این کارگردان تئاتر با طرح این پرسش که چرا فکر می کنیم هنرمندان تافته جدا بافته اند، افزود: این چه تصوری است که فکر می کنیم هنرمندان کسانی هستند که حساب بانکی شان پر است و آنها در خانه نشسته اند و کتاب می خوانند و فیلم می بینند. آنها هم اجاره خانه، نیازهای روزمره و هزینه های جاری دارند. دستمزد یک هنرمند تئاتر اصلا قابل مقایسه با ستاره ها و سلبریتی ها نیست.

ماهیان افزود: درست است خوشبختانه سوپر مارکت های ما پر از جنس است و قحطی نیامده ولی مگر می شود قیمت ها را نادیده گرفت. به ویژه که در ماجرای قطع یارانه، یارانه تعدادی از هنرمندان تئاتر به خودی خود قطع شد. اینها مسایلی است که قشر هنرمند با آن دست به گریبان است.

ماهیان که پیش از کرونا نمایش بچه را در تئاتر شهر اجرا می کرد، ادامه داد: این روزها تامین نیازهای اولیه مردم در اولویت است و طبیعتا تئاتر، سینما و کنسرت جزو ضروریات نیست. شخصا در این 40 روز خانه نشینی، اصلا به زمان شروع دوباره نمایشم فکر نکرده ام چون اجراها باید زمانی از سر گرفته شود که زندگی عادی مردم به جریان بیفتد.

او تاکید کرد: این روزها که همه در تعلیق به سر می بریم. ما به عنوان گروه های اجرایی پذیرفته ایم تئاتر تا چند ماه تعطیل است. مسلما انتظار نداریم زمان قطعی را برای از سرگیری فعالیت ها مشخص کنند زیرا درخواستی غیرمنطقی است و در اولویت هم نیست. با فاصله گذاری اجتماعی که نمی توان تئاتر روی صحنه برد. مثل غذایی نیم پز می ماند که بعضی از مواد تشکیل دهنده اش کم است و طعم و بو ندارد.

این بازیگر تئاتر گفت: فعلا نه مردم اعتماد دارند به تئاتر بیایند و نه هنرمندان می توانند خود را راضی کنند روی صحنه بروند. مسلما در این وضعیت، برنامه سالن ها به هم می ریزد و همه پذیرفته ایم که برنامه یک سال مان را از دست داده ایم. برنامه ریزی سالن ها و تئاترها پیشکش ولی ما این روزها بر سر مسایل مهم تری سرو کله می زنیم چراکه مساله مرگ و زندگی مطرح است و دولت را مسئول می دانیم که برای حل مشکلات بنیادین فکری کند.

ماهیان در توضیح مسایل اصلی تئاتری ها در روزگار کرونایی افزود: مساله اصلی، مشخص شدن وضعیت شغلی ما به لحاظ قانونی در وزارت کار است. در حال حاضر هنرمند بودن، شغل محسوب نمی شود و هنرمندان از تمام مزایای شغلی نظیر بیمه بیکاری و ... بی بهره اند. گیرم که کرونا را به سلامت گذراندیم، فردا روزی ممکن است زلزله بیاید و سالن ها خراب شود. آن زمان چه کسی پاسخگوی هنرمندان تئاتر است؟!

کارگردان کوی کوی کبوتران حرم با اشاره به حمات دولت از مشاغل متضرر در دوران کرونا ادامه داد: دولت اعلام کرده به مشاغلی که زیان دیده اند، کمک می کند ولی هنرمند بودن شغل محسوب نمی شود و در وزارت کار ثبت نشده است.

او متذکر شد: در خانه ماندن خیلی خوب و درست است و جهان برای کنترل کرونا چنین کاری می کند ولی هنرمندان در کشورهای دیگر از بیمه بیکاری بهره مند هستند و حداقل درآمدی برای تامین نیازهای روزمره خود دارند اما بیمه بیکاری در ایران شامل هنرمندان نمی شود.

ماهیان تاکید کرد: دولت باید از بودجه ملی، بخشی را به عنوان حقوق بیمه بیکاری جامعه هنری در نظر بگیرد ولی متاسفانه هیچ کس به این فکر نمی کند که هنرمند چگونه زندگی کند. بخشی از هنرمندان تئاتر از راه تدریس گذران زندگی می کنند ولی اینها تا کی می توانند در شرایط کرونا، تدریس آنلاین داشته باشند.

او با اشاره به پیگیری تئاتری ها برای ثبت هنرمند بودن به عنوان یک شغل در وزارت کار یادآور شد: اینها مسایل زیرساختی ماست که مدام مطرح کرده ایم و هیچ اتفاقی هم نیفتاده است چون همیشه سر مسولان شلوغ بوده و ارشاد و دولت و مجلس مدام از این موضوع فرار کرده اند ولی دوران کرونا بهترین زمان برای طرح و اجرایی کردن این موضوعات است.

ماهیان تاکید کرد: تا وزارت کار ما را به رسمیت نشناسد، وضعیت همین است. در حال حاضر کارکنان سالن ها و بخش اداری، کارمند محسوب می شوند و حقوق ماهانه دارند ولی کسی که دچار مشکل می شود، هنرمند است.

او با تاکید بر ضرورت طرح این مباحث در خانه تئاتر و وزارت ارشاد افزود: خانه تئاتر باید به جد پیگیر باشد. وزارت ارشاد هم باید اقدام کند. وزیر ارشاد در این چهل روز خانه نشینی ندیدم پیام جدی درباره وضعیت هنر و هنرمندان بدهد.

او با تاکید بر داشتن برنامه ای مدون برای تئاتر اضافه کرد: ممکن است طرح فاصله گذاری اجتماعی تا چهار ماه دیگر ادامه داشته باشد ولی بعد از آن مهم است. معاون هنری باید برنامه مدون و طولانی مدتی برای بعد از کرونا داشته باشد. بخصوص که ضرر مالی گروه های هنری مطرح است.

ماهیان با اشاره به اجرای بعضی از برنامه ها که به عنوان حمایت از هنرمندان تئاتر مطرح شده است، تشریح کرد: اجرای آنلاین تئاتر که دردی را دوا نمی کند. چنین چیزی اصلا معنی تئاتر ندارد و چیزی جز سرگرمی نیست چراکه ذات تئاتر با تماشاگر معنا پیدا می کند. تئاتر مثل موسیقی نیست که شکل ضبط شده اش هم کاربرد داشته باشد.

کارگردان هم هوایی افزود: خانه تئاتر اقداماتی انجام داده مانند بخشیدن حق بیمه صندوق اعتباری هنر در سه ماه اول امسال ولی ظاهرا هنوز بیمه تامین اجتماعی آن را اجرایی نکرده است. شنیده ام تعدادی از اعضای خانه تئاتر به مراکز تامین اجتماعی مراجعه کرده اند ولی به آنان گفته شده هنوز این طرح اجرایی نشده است. ضمن اینکه شخصا معتقدم باید حق بیمه را تا پایان سال ببخشند.

افسانه ماهیان در پایان ابراز تاسف کرد: گیرم در قرنطینه به ایده کارهای بعدی مان فکر کنیم ولی پس ذهن ما همیشه چیزی به نام استرس وجود دارد. کسی که چنین دغدغه ای دارد، چگونه در خانه بنشیند. ما الان به خودمان بدهکاریم نه به دیگری و با این دغدغه مگر می توان به کار بعدی فکر کرد.

انتهای پیام

لینک خبر :‌ خبرگزاری دانشجویان ایران
وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به عنوان متولی تئاتر نشان داد که در شرایط بحرانی یکی از منفعل ترین وزارتخانه های دولت است و اقداماتش تنها در حد توئیت های وزیر ارشاد باقی می ماند.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۱/۱۹ سایت های دیگر : تئاتر آنلاین آمد خبر فناوری و نوآوری روزنامه شروع

خبرگزاری مهر - گروه هنر- فریبرز دارایی: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به عنوان یکی از وزارتخانه های مهم در بدنه دولت است که به عنوان متولی فرهنگ و هنر شناخته می شود. در دولت های مختلف عملکرد این وزارتخانه نسبت به هنرهای نمایشی و تئاتر به عنوان یکی از زیرمجموعه های هنری خود، متفاوت بوده است؛ گاه توجه بیشتر و گاه برخوردی سطحی و عادی.

همواره انفعال وزارت فرهنگ و ارشاد نسبت به تئاتر و شرایط و وضعیت آن با واکنش جامعه و خانواده تئاتر مواجه بوده و هست.

در دولت دوازدهم نیز وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی علیرغم اینکه وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و معاون هنری اش مدعی هنردوستی و حمایت و توجه به تئاتر هستند، به قول مثلی قدیمی هنوز گُلی به سر تئاتری ها نزده اند.

گویا وزیر ارشاد و معاون هنری اولین افرادی بوده اند که در شرایط بحرانی قدرت برنامه ریزی و تصمیم گیری سریع و درست برای تئاتر را از دست داده و گرفتار انفعال شده اند.

بحران هایی که از سال 98 آغاز شد

تئاتر ایران در سال 98 با کسر مالیات 9 درصدی بر ارزش افزوده مواجه شده و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی هیچ اقدامی در جهت رفع و معافیت هنرمندان و اجراهای تئاتر از کسر این مالیات نداشت یا اگر داشت به نتیجه ای نرسید.

سال گذشته وزارت فرهنگ و ارشاد که همواره از کمبود بودجه رنج می برد، نتوانست در دوره ای که گروه ها و تماشاخانه ها به دلیل اختلال در اینترنت متضرر شدند هیچ حمایت مالی از این فعالان تئاتری داشته باشد. ضمن اینکه هیچ برنامه و راهکاری هم برای جبران وضعیت و بهبود شرایط نداشت از نیمه دوم سال 98 هم تئاتر اتفاقات و معضلات بسیاری را پشت سر گذاشت؛ از اختلال در اینترنت و آسیب دیدن اجراهای نمایشی و تماشاخانه های خصوصی گرفته تا وضعیت انصراف برخی گروه های تئاتری از سی و هشتمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر و در نهایت تعطیلی فعالیت های تئاتری و سالن های نمایشی به دلیل شیوع ویروس کرونا .

سال گذشته وزارت فرهنگ و ارشاد که همواره از کمبود بودجه رنج می برد، نتوانست در دوره ای که گروه ها و تماشاخانه ها به دلیل اختلال در اینترنت متضرر شدند هیچ حمایت مالی از این فعالان تئاتری داشته باشد. ضمن اینکه هیچ برنامه و راهکاری هم برای جبران وضعیت و بهبود شرایط نداشت.

در جریان انصراف گروه های تئاتری از جشنواره بین المللی تئاتر فجر هم منفعل ترین سهم ممکن به وزیر ارشاد و معاون هنری رسید و گویا تنها راهکاری که در این زمینه مدنظرشان بود، گفتگوها و رایزنی هایی تلفنی و نه هیچ اقدام و عملی درخور و قابل توجه دیگری بود. البته در آن مقطع زمانی معاون هنری وزیر در بستر بیماری بود و به طور حتم مشاور یا معاونی که کارها را عهده دار بود نیز توان یا ارتباط رایزنی جدی تر با هنرمندان را نداشت.

با پایان جشنواره تئاتر فجر و آغاز اجراهای عمومی تئاتر هم، کرونا نفس هنرهای نمایشی ایران را گرفت و اجراها، فعالیت ها و سالن های تئاتری را به تعطیلی کشاند.

از اسفند سال 98 که کرونا بر صحنه های تئاتر ایران همچون سایر صحنه های اجتماعی، اقتصادی، سیاسی و حتی دینی ایران خیمه زده و امور مربوطه را به تعطیلی کشانده، انتظار از بخش های مختلف دولت این بود که با شکل گیری اتاق فکری مجرب، با نگاهی کارشناسانه راهکارهایی را برای حمایت و ادامه فعالیت ها به شکل های دیگر در نظر بگیرند.

این انتظار از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی هم وجود داشت که با وجود تمدید تعطیلی های پیش آمده برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا که از سوی ستاد ملی مبارزه با کرونا اتخاذ می شد، از طریق یک خرد جمعی راهکار و برنامه هایی را برای فعالیت های تئاتری به گونه ای دیگر و از طریق فضاهای مجازی در نظر بگیرد.

بودجه ای که مثل همیشه نیست !

بخش حمایت مالی از هنرمندان تئاتر و تماشاخانه های خصوصی که همچون گذشته در گیر و دار نداشتن بودجه وزارت ارشاد گرفتار است و در انتظار چکیدن بودجه ای ناچیز از دستان دولت اما برنامه ریزی برای ایجاد بسترهای جدید فعالیت آن هم در فضای مجازی حداقل و مهمترین کاری بود که وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی می توانست برای آن برنامه ریزی داشته باشد.

دوران کرونایی سپری شده باز هم مهر تأییدی بر غافلگیر شدن وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در دوران بحرانی برای تئاتر بود و مصداق این مدعا هم متنی است که معاونت هنری طی خبری رسانه ای از آن ها به عنوان اقدامات و برنامه های خود در دوران کرونایی نام برده است حدود 50 روز است که فعالیت های تئاتری تعطیل شده و هنرمندان تئاتر به صورت خودجوش و بدون هیچ حمایت و برنامه ای از سوی متولی دولتی خود، فعالیت هایی را در فضای مجازی برای زنده نگهداشتن رابطه خود با مخاطبان و علاقه مندان تئاتر انجام می دهند؛ گویا همیشه این هنرمندان تئاتر هستند که هم باید نقش حامی خود را بازی کنند و هم به فکر مخاطبان و علاقه مندان تئاتر باشند و هم باید جای ناتوانی مالی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در حمایت از تئاتر را پر کنند.

دوران کرونایی سپری شده باز هم مهر تأییدی بر غافلگیر شدن وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در دوران بحرانی برای تئاتر بود و مصداق این مدعا هم متنی است که معاونت هنری طی خبری رسانه ای از آن ها به عنوان اقدامات و برنامه های خود در دوران کرونایی نام برده است.

در خبر ارسالی مورخ 18 فروردین 99 معاونت هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برای رسانه ها فعالیت های دوره قرنطینه برای تئاتر به شرح ذیل است:

پخش آنلاین تئاتر برنامه دیگری است که برای روزهای قرنطینه برنامه ریزی شده است. پخش آنلاین تئاتر از پردیس تئاتر تهران به مدت 10 شب از 17 فروردین و از طریق رسانه های مختلف آغاز شده است. جشنواره مجازی نمایش خانه با تمرکز بر سه محور چگونه کرونا را شکست دهیم ، نوروز را در خانه بمانیم و متل ها و قصه های قدیمی سرزمین مادری را احیا کنیم رویدادی دیگر در هنرهای نمایشی است که فراخوان جشنواره، 20 اسفندماه سال گذشته منتشر شد. این جشنواره که با همراهی دفتر تئاتر خیابانی اداره کل هنرهای نمایشی، سازمان مردم نهاد نیمدری سبز ، دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری بوشهر، کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان و انجمن هنرهای نمایشی استان بوشهر برگزار می شود و علاقه مندان به حضور در آن می توانند تا تاریخ 19 فروردین 99 آثارشان را با مدت زمان 5 تا 15 دقیقه با تلفن همراه ضبط و برای شماره اعلام شده 09369740246 ارسال کنند.

آمار فوق به عنوان خروجی قابل سنجش فعالیت و اقدامات معاونت هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در حوزه حمایت از تئاتر، هنرمندان تئاتر و مخاطبان تئاتر در دوران قرنطینه، آماری نزدیک به یک طنز تلخ و شوخی دور از انتظار از بدنه دولتی به عنوان متولیان تئاتر است.

گویا با توجه به اینکه تعطیلی های کرونایی ادامه خواهد داشت، در تئاتر ایران باید هنرمندان جایگزین مدیران وزارت ارشاد شوند زیرا هنرمندان تئاتر بهتر از مدیران وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و دولتی می توانند در شرایط بحرانی برای تئاتر، فعالان و مخاطبان آن برنامه ریزی کنند و در زمینه بودجه نیز که هیچگاه چه در شرایط بحرانی و چه در شرایط عادی امیدی به حمایت مالی متولیان دولتی تئاتر نبوده و نیست و اگر بوده بسیار کم فروغ بوده است.

کد خبر 4894434

فریبرز دارایی

لینک خبر :‌ خبرگزاری مهر
حمیدرضا نعیمی گفت: "لاله زار؛ تئاتر پارس"، "از پا نیفتاده"، "گرگاس ها" و "آدم آدم نیست" نام نمایشنامه ای است که در این روزها نگارش آن ها کامل شده است.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۱/۲۰

سرویس تئاتر هنرآنلاین : حمیدرضا نعیمی نویسنده، کارگردان و بازیگر تئاتر در گفت وگو با خبرنگار هنرآنلاین درباره فعالیت های خود طی روزهای قرنطیه گفت: نزدیک به دو ماه است که در منزل هستم. اکنون در دوران خاص و دشواری به سر می بریم چراکه پیش از این مردم ایران و جهان این تجربه عجیب را نداشته اند. این ایام علی الرغم اینکه یک سری ضرر و زیان های مادی در برداشته؛ اما دارای ویژگی های خاصی نیز هست چراکه فرصت ویژه ای را ایجاد کرد تا ترمز بی جهت سرعت در دنیا کشیده شود و کمی آرام شده و مکث کنیم و همچنین بیشتر بیاندیشیم.

او در ادامه افزود: سعی کردم این روزهای به ظاهر قرنطینه و تعطیل را تبدیل به یک فرصت کنم و چهار نمایشنامه ای را که در سال های پیش نوشته بودم را به صورت شبانه روزی تکمیل و آماده کنم. در این سال ها مجالی برای ارائه این نمایشنامه ها به دیگران نداشتم به این دلیل که فکر می کردم نمایشنامه ها کامل نیستند.

کارگردان نمایش "سقراط" همچنین افزود: "لاله زار؛ تئاتر پارس"، "از پا نیفتاده"، "گرگاس ها" و "آدم آدم نیست" نام نمایشنامه ای است که در این روزها نگارش آن ها کامل شده است. "گرگاس ها" و "از پا نیفتاده" دو نمایشنامه اقتباسی هستند و از "پا نیفتاده" یک اثر کافه ای است.

نعیمی درباره نمایش "فردریک" که قرار بود از هفتم فروردین ماه در سالن اصلی مجموعه تئاترشهر به صحنه آید اما به دلیل تعطیلی فعالیت ها در پی شیوع کرونا ویروس، اجرای آن نیز متوقف شد، عنوان کرد: ما بابت اجرای این نمایش هزینه بسیار سنگینی را متحمل شدیم و در حال آماده کردن بخشی از لباس های نمایش، طراحی صحنه، موسیقی و ... بودیم که با ورود این مهمان ناخوانده؛ کووید 19 ما نیز همچون دیگر فعالیت های جمعی، هنری و فرهنگی مجبور به تعطیلی شدیم.

او اضافه کرد: اکنون چشم انداز مشخصی به منظور تاریخ اجرای این نمایش متصور نیستیم ضمن اینکه اولویت اجرا در این سالن با نمایش "قهوه قجری" به کارگردانی آتیلا پسیانی است که خوشبختانه این نمایش با استقبال بسیار خوب مخاطبان روبرو شده بود و نوید روزهای پرتماشاگری را برای تئاتر شهر داشت. در این شرایط باید منتظر اعلام برنامه ریزی مدیریت تئاتر شهر باشیم و در صورتی که آقای آتیلا پسیانی قصد ادامه اجراهای شان را داشته باشد ما صبر می کنیم و پس از نمایش "قهوه قجری" نمایش "فردریک" را به صحنه خواهیم آورد.

کارگردان نمایش "فاوست" با بیان اینکه از وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تقاضا دارم طی نشستی که در هیئت دولت دارد در مورد تبلیغات هنرهایی چون تئاتر به برنامه ریزی مشخصی برسند، اظهار کرد: از وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی درخواست دارم تا در نشست های هیئت دولت، بخواهد تا صداوسیما دست از بی توجهی به تئاتر برداشته و تغییر رویه داده و به جای اینکه به صرف تنها درآمدزایی به تبلیغات محصولات تقلبی و بی کیفیت بپردازد و زندگی اشرافی را برای خانواده های ایرانی به نمایش بگذارد؛ به صورت رایگان و ارزان برای تئاتر در یک بازه زمانی شش ماهه، زمان تبلیغاتی درنظر بگیرد تا به این صورت خانواده بزرگ تئاتر در سرتاسر ایران کمتر دچار آسیب شوند.

او همچنین اضافه کرد: دومین درخواستم از وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی این است که وظیفه خود بداند تا با شهردار و مسئولان سازمان زیباسازی شهرداری نشستی جدی داشته باشد تا شهرداری های همه استان ها، خود را مکلف بدانند به یاری هنرمندان بشتابند و تبلیغاتی گسترده در سطح شهر به منظور تماشا و دیدن مردم از آثار هنری و نمایشی انجام دهند. طی این مدت خسارات بسیاری به خانواده تئاتر وارد شده که هیچ ارگان و نهادی پاسخگوی آن نیست که البته این دینی است که در تمام این سال ها به گردن دولت ها بوده چراکه آن ها هنر تئاتر را شغل محسوب نکردند و برای همین هنرمندان تئاتر مانند کارمندان و فرهنگیان و همه کسانی که این امکان را دارند این روزها در منزل باشند و حقوق بیکاری داشته باشند، به حساب نمی آیند. طی این مدت و تعطیلی چندماهه جامعه تئاتری هیچ درآمدی ندارند و ممکن است این شرایط چند ماه دیگر به طول انجامد و هیچ کس پاسخگوی زندگی هنرمندان نیست.

این بازیگر در ادامه افزود: در شرایطی که طی خبرها می شنوم دولت کشورهایی چون آلمان، ایتالیا و فرانسه برای جبران خسران هنرمندان تئاتر چه هزینه ها کرده اند و چه برنامه هایی مدنظر دارند تا زمانی که آن ها به روال و وضع عادی زندگی بازگردند، به خودم و خانواده بزرگ تئاتر ایران فکر می کنم که جز ناامیدی، سرخوردگی و یاس چیز دیگری نداریم. تئاتر در این مملکت هنری است که نسبت به آن غفلت ورزیده می شود و مسئولان هم کاری برای آن انجام نمی دهند. در هر صورت مطالبات ما جدی است و به محض اینکه گشایشی ایجاد شود و امکان برگزاری نشست هایی با مسئولان فراهم شود به صورت جدی، همگانی، مدنی و حقوقی مطالبات خود را طلب خواهیم کرد. رئیس جمهور، وزیر ارشاد، معاون هنری، روسای اداره کل هنرهای نمایشی و دیگر مراکز، وظیفه جدی دارند تا با جدیت در مورد تئاتر بیاندیشند، عمل کنند و راهکارهایی برای جبران خسارات این خانواده مظلوم، شریف و اندیشمند داشته باشند.

حمیدرضا نعیمی ضمن اشاره به اینکه به اعتقاد من این مدت باعث شد تا بازنگری جدی به خودمان و جامعه داشته باشیم، تصریح کرد: امیدوارم در دورانی که دوباره به زندگی عادی بازمی گردیم به آلودگی هایی که در آن دست و پا می زدیم برنگردیم. سال های سال در ناآگاهی، بی سوادی، نبود مطالعه، ندیدن تئاتر و فیلم، نشنیدن موسیقی خوب و نرفتن به موزه ها دست و پا زدیم و شعر، رمان، کتاب و داستان از زندگی ما رخت بربسته بود. اگر مردم ما قرنطینه را جدی نگرفتند و با توجه به توصیه های بسیار وزارت بهداشت و مسئولان در سخت ترین شرایط از منزل خارج شده و راهی سفر شدند؛ همه و همه به دلیل بذر اشتباهی است که از قبل کاشته شده بود و این محصول بد را اکنون ما از نظر فرهنگی درو کردیم.

او افزود: مسئولان ما باید بدانند که همپای اقتصاد و سیاست، باید به فرهنگ توجه جدی داشته باشند. ما مملکتی هستیم که تمام ارزش های گذشته را از دست داده و اگر کورسویی از این فرهنگ باقی مانده در نتیجه تلاش های فردی عده قلیلی است که هنوز به آینده امید دارند. در صورتی که این نور کوچک از دست برود چیزی از نام فرهنگ ایرانی باقی نخواهد ماند. امیدوارم روزهای پس از کرونا ایامی پر از آگاهی، اندیشه و تلاش برای بازیابی کرامت انسانی و زندگی شرافتمندانه ای باشد که همه آرزو داریم و نه اینکه تکرار زندگی گذشته.

نعیمی در پایان صحبت هایش گفت: روزهای خوبی برای همه آرزومندم و امیدوارم اصحاب رسانه که در پی تعطیلی روزنامه ها تا مدت زمان طولانی با مشکلات شغلی مواجه شده اند، نیز سلامت باشند و می دانم که آن ها تنها یاران و یاوران هنرمندان و اهالی ادب و هنر هستند.

لینک خبر :‌ هنر آنلاین
حال آنچه در این بین بسیار قابل تأمل است چه در دوره قبل و چه در دوره جدید، فارغ از شخصیت ایشان که همواره به عنوان مدیری متعهد قابل احترام بوده گمانه زنی هایست که این روزها از ساختمان هنرهای نمایشی به گوش می رسد.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۱/۲۰

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم ، بیش از سه هفته از انتصاب قادر آشنا بر مسند مدیریت تئاتر کشور می گذرد، مدیری که حدود هفت سال پیش و در سال پایانی دولت دهم از ارشاد کرج به تهران فراخوانده و کلید ساختمان هنرهای نمایشی را با اختیارات کامل از سوی وزیر وقت تحویل می گیرد. مدیری که عمر مدیریتش بیست ماه بیشتر دوام نداشت و به محض تغییر و تحولات دولت، اولین وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی دولت یازدهم عذر او را خواست تا همسو و هم سطح با شعارهای انتخاباتی و با ادعای تغییر از دوران استبداد و دیکتاتوری به آزادی و رهایی در حوزه فرهنگ و هنر دستور عزل مدیرکل هنرهای نمایشی را صادر کنند اما در صحت و سقم ادعاهایشان همین بس که آخرین وزیر ارشاد همان رئیس جمهور هفت سال بعد تنها گزینه مورد اعتمادش همین قادر آشنا می شود، مدیری که این بار نه از کرج بلکه از معاونت نمایشگاهی وزارت ارشاد در میدان بهارستان رهسپار پیاده راه تازه افتتاح شده استاد شهریار می شود تا یک فرصت بیست ماهه مجدد نه تنها خود را به عنوان یگانه مدیر تئاتری که برای دو بار در دو دولت مختلف و البته مخالف سکان داری کرده است معرفی کند بلکه لقب مدیر آلترناتیو فرهنگی را نیز به خود اختصاص دهد.

حال آنچه در این بین بسیار مهم و قابل توجه و تأمل است چه در دوره قبل و چه در دوره جدید، فارغ از شخصیت ایشان که همواره به عنوان مدیری متعهد و آزاده قابل احترام بوده گمانه زنی هایست که این روزها از ساختمان هنرهای نمایشی به گوش می رسد و آن انتخاب و انتصاب برخی افراد در مناصب مختلف اداره کل هنرهای نمایشی که بسیار نگران کننده به نظر می رسد، می باشد. ولو آنکه بسیاری از منتصبین و منتخبین قادر آشنا در دوره اول مدیریت با احتمال بر اینکه در همان سال ها صادقانه و خالصانه مشغول خدمت بودند این روزها با هزار و یک ادله متقن بدل به نامطلوب ترین عناصر موجود در بدنه دستگاه متولی تئاتر کشور شده اند و دست بر قضا مطرح شدن نام هایشان به عنوان گزینه اصلی پست های مدیریتی نگرانی ها را دوچندان کرده است، از میدان دادن های بی حدوحصر به مدیر اجرایی مرکز گرفته تا انتخاب دبیر جشنواره فجر و رئیس تئاتر شهر همگی از جمله دغدغه هایست که برخی منتقدین علاقه مند به آشنا بدان دچار شده اند زیرا فعال شدند مجدد برخی از این افراد بی تردید کارنامه مثبت و مطلوب قادر آشنا را در یک چشم بر هم زدن نامطلوب و منفی خواهد کرد.

اما نگرانی ها زمانی مضاعف می شود که بدانید اعضای هسته مرکزی برخی سیاست های همسو با جریان های خائن به کشور و ایضاً ماجرای مراودات سفارت خانه ی در اداره کل هنرهای نمایشی دقیقاً متشکل از افرادی ست که متأسفانه یا همراه با شخص قادر آشنا پایشان به مرکز بازشده است و یا در دوران او قدرت و اعتبار صدچندانی کسب کرده اند، افرادی که هم اکنون نیز زمزمه حضورشان چه در مقام مشاور و چه برخی پست های تأثیرگذار دستگاه متولی تئاتر کشور به گوش می رسد.

به عنوان نمونه مدیرکل اسبق هنرهای نمایشی و مدیرعامل فعلی موسسه ایران که همراه آشنا از کرج به تهران آورده شد و بعد از حسین طاهری ریاست مرکز را در حالی تجربه کرد که بنا به دلایل متعدد در اسفند 96 راهی جز استعفا برایش نماند بی تردید ازجمله مدیرانی ست که این روزها در مقام مشاور عالی در کنار آشنا خواهد بود، مدیری که از تحرکات این چندساله اش معلوم است که به حوزه تئاتر چنان نیم نگاهی دارد که گویی کار ناتمامی مانده که باید روزی به پایان برساندش حال برنامه چیست؟ الله اعلم.

اما آنچه محرز و مشخص است ایشان به احتمال زیاد در مقام مشاور عالی، آشنا را در چیدمان مدیران مشورت و رهنمایی خواهد کرد و این دقیقاً تمام نگرانی های ست که می تواند سرمنشأ بزرگ ترین اشتباهات و خطاها در دور جدید مدیریت مرکز هنرهای نمایشی شود.

البته که از خصائل مدیریتی قادر آشنا طمأنینگی های فراوانش می باشد که بسیار شهره عام خاص است. پس خیلی نباید انتظار صدور احکام را به این زودی ها از او داشت ولو آنکه در شرایط اضطرار فعلی همچنان منتظریم ببینیم به غیر صدور پیام آیا خبر جدیدی از ساختمان خیابان استاد شهریار بیرون می آید یا خیر؟ اما همان طور که پیش تر نیز بیان شد نگرانی ها از حضور مجدد برخی اطرافیان و به اصطلاح حلقه اول دوستان معتمد قادر آشنا که دیر یا زود احکامشان رسانه ی خواهد قطعاً می تواند حضور مجدد ایشان در اداره کل هنرهای نمایشی را نه تنها به حاشیه ببرد بلکه هزینه های بسیار زیادی را نسبت به دولت مطلوب آن هم در سال پایانی ایجاد کند.

اما همچنان امیدواریم که برادر عزیزمان جناب آقای آشنا در انتصاب و انتخاب تیم مدیران اداره کل هنرهای نمایشی از افراد با دانش، متخصص و صدالبته متعهد به کشور بهره برده تا در فرصت اندک علی رغم اینکه هیچ امیدی به رشد تئاتر نمی باشد اما حداقل عقب ماندگی هنرهای نمایشی کشور که به لطف دولت مستقر حاصل گردیده را تا حدودی جبران کند.

انتهای پیام/

لینک خبر :‌ خبرگزاری تسنیم
مهشید میرمعزی دلیل این را که در کشورمان کتاب و ترجمه خوب زیاد داریم، دلسرد نشدن نویسندگان و مترجمان می داند و معتقد است، برای آن ها مهم نیست که چقدر مشکلات بر سر راهشان باشد، کارشان را انجام می دهند.

این مترجم در گفت وگو با ایسنا درباره وضعیت ادبیات و کتاب در سال گذشته، اظهار کرد: من مطالعاتم بیشتر به زبان آلمانی است، اما در عین حال نوشته ها و ترجمه ها را هم دنبال می کنم. معتقدم نویسنده و مترجم خوب کم نداریم. البته منظورم نویسندگان و مترجمان حرفه ای تر است. مشکل ترجمه های تکراری همچنان وجود دارد. یکی از نویسندگان مورد علاقه ام نیز بلقیس سلیمانی است. وقتی کتابی از او منتشر شود بلافاصله می خوانم.

او سپس گفت: فکر می کنم کار کردن در حوزه ادبیات و به طور کل حوزه هنر علاوه برمعلومات و دانش، به پشتکار و دلسرد نشدن، نیاز دارد. دلسرد نشدن عامل بسیار مهمی است، زیرا خیلی ها کتابِ اولشان نمی گیرد و یا حتی ناشری برای انتشار کار خود پیدا نمی کنند. در این صورت باید دلسرد نشد و به کار خود ادامه داد. البته گاهی هم فردی با کتاب اول دیده می شود.

میرمعزی افزود: به نظرم دلسرد نشدن افرادی که در حوزه فرهنگی کار می کنند، یکی از دلایل وجود ترجمه و تألیف های خوب در ایران است. آن ها پیوسته مشغول کار کردن هستند. به اتفاقات و مشکلات جامعه هم بیتوجه نیستند، اما فارغ از مشکلاتی که خود در این راه دارند باز دست از کار کردن نمی کشند. شاید چون می دانند که ریشه بسیاری از مشکلات، فقر فرهنگی است. من برای این نگاه احترام قائلم. نویسنده ها، شاعران و مترجم هایی که بدون هیاهو و تمایل زیاد به دیده شدن کار می کنند، بهتر می توانند روی کار خود تمرکز کنند و در نتیجه کیفیت کارشان هم بالاتر می رود. به نظرم باید گذاشت اثر تولید شده، بیشتر با کیفیتی که دارد یا ندارد، مورد قضاوت خوانندگان و منتقدان قرار گیرد و نه با تبلیغ خود شخص.

او درباره تبلیغ کتاب توسط مترجمان و نویسندگان هم گفت: این موضوع چند دلیل دارد؛ دلیل خوش بینانه اش این است که صاحب اثر گمان می کند که ناشر به قدر کافی تبلیغ نمی کند. از طرفی هم سرانه مطالعه چندان بالا نیست و در نتیجه کتاب ها زیاد فروش نمی روند. بعضی گمان می کنند بهتر است خودشان هم بخشی از تبلیغات را به دست بگیرند، چون گمان می کنند کتابشان باید مورد توجه واقع می شده اما نشده. هرگز کسی فکر نمی کند که دلیل عدم فروش کتابش، خوب نبودن آن است. من همیشه گفته ام که مخاطبان ایرانی بسیار هوشمند و هوشیار هستند و به خوبی تألیف، و ترجمه و شعر خوب را تشخیص می دهند.

مترجم و نیچه گریه کرد و قطار شبانه لیسبون در ادامه درباره تبلیغ نویسنده ها از کتاب یکدیگر که ممکن است به شکل بده بستان باشد، اظهار کرد: این موضوع دو حالت دارد؛ حالت مثبتش این است که فرد کتاب را می خواند، از آن خوشش می آید و معرفی می کند. شخصاً اگر کتابی را بخوانم و خوشم بیاید، دوست دارم که مخاطبانم را هم در این تجربه خوب شریک کنم. در این بین مهم نیست که نویسنده اش را بشناسم یا هرگز ندیده باشم. کتابی را در صفحه ام توصیه می کنم که بتوانم پشت آن بایستم. صرفاً به خاطر دوستی با کسی کتاب معرفی نمی کنم. وجه دیگرش این است که حالت بده بستان پیدا می کند و این بد است، من کتاب تو را معرفی می کنم و تو کتاب من را.

او تاکید کرد: به نظرم همان طور که آدم باید بتواند پشت حرف هایش بایستد، باید قادر باشد که پشت پست هایش هم بایستد. در شرایط جامعه ما باید برای افرادی که کتاب می خرند احترام قائل باشیم، زیرا کتاب خریدن جزو اولویت های مردم نیست. آن قدر مشکلات مهمتر دارند که اولویت هایشان تغییر کرده است. حالا حق کسانی که با این احوال کتاب میخرند، این نیست که کتاب بد و ترجمه بد و سردستی به دستشان داده شود. من که تبلیغ می کنم باید بتوانم از کتاب دفاع کنم. به نظرم عدم توجه به این نکته منجر به از دست دادن اعتماد مردم به مطالعه و کتاب می شود. بزرگترین سرمایه ما هم اعتماد مردم است. به عقیده ی من، ادبیات رفاقت و دوستی بر نمی دارد. ماهیت ادبیات با این کار جور نیست.

میرمعزی درباره انتخاب کتاب از لیست ها پرفروش برای ترجمه و عرضه سریع آن به بازار کتاب هم گفت: دلم نمی خواهد خودم را در مقام قاضی قرار بدهم. این مسئله در سال های اخیر شدت بیشتری گرفته است. شاید دلیلش این است که بعضی مترجمان می خواهند پول دربیاورند یا دیده شوند. کسی از این قشر حمایت نمی کند. اگر مترجمان حمایت شوند شاید بعضی به سراغ ترجمه اثری بروند که دوست دارند. اثری که همکار دیگری آن را ترجمه نکرده است.

او در ادامه بیان کرد: در نمایشگاه کتاب سال گذشته در بسیاری از غرفه ها این کتاب ها دیده می شدند. بعضی از کتاب هایی که جایزه می برند یا پرفروش می شوند، کتاب های راحتخوان هستند. بعضی هم نه. از طرف دیگر اگر مخاطبان از این کتاب ها استقبال نمی کردند که کسی آن ها را ترجمه نمی کرد. در این مورد تا موضوع کپی رایت در کشور ما حل نشود، این مشکل همچنان وجود خواهد داشت. از طرف دیگر اگر از تألیف و ترجمه حمایت شود، جای این که مترجم تکراری کار تربیت کنیم مترجم خوب تربیت می کنیم. مثلاً کلاس های آموزشی یا کارگاه های ترجمه که در آن ها افراد می توانند با هم رد و بدل اطلاعات، معلومات و تجربه داشته باشند.

این مترجم همچنین درباره ارزیابی اش از فعالیت رسانه ها در حوزه ادبیات و کتاب هم گفت: سایت ها و خبرگزاری ها گاهی زنگ می زنند و می پرسند کار جدیدتان چیست و یا گاهی کتابی را معرفی می کنند، اما در بسیاری از نشریات اینطور نیست یا لااقل علاقه ای به کارهای من ندارند! به نظرم نوعی نگاه در بعضی از نشریات وجود دارد که به عقیده ی من ناخوشایند است. من دوست شما هستم، پس در نشریه ای که مسئولش هستم کتاب شما را معرفی می کنم. وقتی با من دوست نیستید، انتظار معرفی کتابتان را هم نداشته باشید. به نظرم یکی از دلایلی که معرفی کتاب ها در نشریات تعیین کننده نیست همین است. مخاطب مطمئن نیست کسی که کتاب را معرفی می کند، واقعاً آن را خوب میداند یا نه؛ و این عدم اطمینان یا به عبارتی عدم اعتماد کافی، باعث می شود در خرید کتاب تردید کند.

انتهای پیام

لینک خبر :‌ خبرگزاری دانشجویان ایران
هفتۀ کتاب در این سال ها به جای اینکه زمانی برای رونمایی کتاب های جدید باشد، محملی برای افتتاح کتابخانه ها و برخی برنامه های نقد کتاب و مسابقات اتوکشیدۀ کتاب خوانی شده است.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۱/۱۹

26 سال قبل، روز درگذشت علامه طباطبایی به عنوان روز کتاب و کتاب خوانی انتخاب شد؛ اما چرا من که عاشق کتابم، در حوالی 24 آبان طپش قلبم زیادتر نمی شود؟ چرا شوق و ذوقی که در روزهای میانی اردیبهشت دارم، سراغم نمی آید؟ چرا از وقتی که وارد پاییز می شویم، منتظر نیمۀ دومش نیستم تا به روزهای هفتۀ کتاب و کتاب خوانی برسیم؟ این سؤالی است که هر سال از خودم می پرسم؛ اما جواب مشخصی برایش پیدا نمی کنم.

شاید بشود دلیل اصلی اش را در یک تفاوت ساده پیدا کرد. برنامه های هفتۀ کتاب و کتاب خوانی نگاهی رسمی و اداری به کتاب دارند؛ در حالی که با برگزاری نمایشگاه کتاب، این ناشران خصوصی و کتاب دوستان هستند که در رسانه های شخصی شان از تازه های نشر و پیشنهادهای کتابی و حال و هوای نمایشگاه گزارش می دهند.

نمی خواهم تلاش های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، نهاد کتابخانه های عمومی کشور و سایر دستگاه های مرتبط با موضوع کتاب را نادیده بگیرم؛ اما قبول کنیم که حکایت کتاب در این هفته، مثل شکلاتی رسمی است که هنوز پوستش به دست مردم و عموم علاقه مندان حوزۀ کتاب باز نشده است.

هفتۀ کتاب در این سال ها به جای اینکه زمانی برای رونمایی کتاب های جدید باشد، محملی برای افتتاح کتابخانه ها و برخی برنامه های نقد کتاب و مسابقات اتوکشیدۀ کتاب خوانی شده است.

سایۀ این نگاه رسمی به کتاب آن قدر سنگین است که حتی تجمع برخی نویسندگان در این ایام برای انجام برنامه های کتاب فروشی، کتاب گردی و برگزاری برخی مجلس های غیردولتی هم نتوانسته است آن را به عمق قلب اهالی کتاب ببرد.

تا هفتۀ کتاب سال بعد، دقیقاً یک سال فرصت داریم تا برای تکرارنشدن این فرصت سوزی فکری کنیم. دقیقاً یک سال فرصت هست تا نهادها و دستگاه های دولتی برنامه های کتابی شان را در طول سال برگزار کرده و هفتۀ کتاب و کتاب خوانی را به روزهایی مردمی تر تبدیل کنند.

برای تثبیت روز و هفتۀ کتاب در ذهن مردم باید برای آن ها خاطره ساخت. برنامه های دولتی در این روزها بیشتر از هر چیز مانع خاطره سازی می شود. تلاش های مسئولان در حوزۀ کتاب شایستۀ تقدیر است؛ اما باید به سمتی حرکت کند که مثلاً یک نوجوان مدرسه ای یا یک جوان دانشگاهی بتواند با آن خاطره بازی کند.

نکتۀ دیگر اینکه متأسفانه به بهانۀ مناسبت این روز، یاد علامه طباطبایی هم در میان اخبار رنگارنگ رسمی حوزۀ کتاب، بیشتر و بیشتر نادیده گرفته می شود. اگرچه مشی حضرت علامه در زمان حیات مادی شان هم این گونه بود که از مطرح شدن دوری می کردند، این دلیل موجهی برای کم کاری های ما نیست. زندگی این بزرگوار زاویه های کمتردیده شده و مغفولی دارد که می تواند به اندازۀ یک عمر کتاب خوانی، مخاطبش را متحول کند.

نویسنده: میثم رشیدی مهرآبادی

لینک خبر :‌ مجمع ناشران انقلاب اسلامی
تهران-ایرنا- برندگان جایزه هانس کریستین اندرسن2020، پانزدهم اردیبهشت در کنفرانس خبری آنلاین معرفی می شوند.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۱/۱۹ سایت های دیگر : خبرگزاری کتاب ایران

با اعلام سایت رسمی IBBY، هیئت بین المللی کتاب برای جوانان (IBBY) کنفرانس مطبوعاتی سالانه خود را به صورت دیجیتالی در روز دوشنبه 4 می ( 15 اردیبهشت) با استفاده از بسترهای رسانه های اجتماعی منتشر می کند و در این رویداد، IBBY در یک بیانیه رسمی حمایت از اعلامیه جهانی حقوق بشر و عدم تبعیض سازمان ملل را آغاز خواهد کرد.

همچنین آخرین اخبار مربوط به سی و هفتمین کنگره جهانی IBBY که قرار است سپتامبر 2020 در شهر مسکو و کشور روسیه برگزار شود، در این کنفرانس منتشر می شود.

علاوه بر این، IBBY برندگان جوایز هانس کریستین اندرسن 2020، جایزه ترویج خواندن IBBY-Asahi و برندگان جوایز ترویج گر برجسته خواندن IBBY-iRead را معرفی می کند.

امسال در جابزه هانس کریستین اندرسن، 34 نویسنده و 36 تصویرگر، نامزد دریافت جایزه هستند که از ایران نیز فرهاد حسن زاده، در میان نامزدهای این جایزه جای دارد.

به گزارش ایرنا، جایزه هانس کریستین اندرسن یا نوبل کوچک معتبرترین جایزه ادبی و هنری در حوزه ادبیات کودکان است که از سوی دفتربین المللی کتاب برای نسل جوان به منظور بالا بردن سطح ادبی و هنری کتاب های کودکان هر دو سال یک بار، به مجموعه آثار یک نویسنده و یک تصویرگر داده می شود.

اهدای این جایزه به مجموعه آثار یک نویسنده از سال 1956 و به مجموعه آثار یک تصویرگر از سال 1966 آغاز شده است. این جایزه شامل یک مدال طلا و یک دیپلم افتخار است که در مراسمی در کنگره دو سالانه IBBY، به برندگان اهدا می شود.

نامزدهای جایزه هانس کریستین اندرسن از سوی دفاتر ملی کاندید می شوند و داوران بین المللی که از کارشناسان برجسته ادبیات کودکان هستند، برندگان این جایزه را از میان نامزده های معرفی شده برمی گزینند. از جمله معیارهای گزینش برندگان می توان به کیفیت بالای زیبایی شناختی آثار نویسنده و تصویرگر، در نظر گرفتن مخاطب کودک، خلاقیت و نوآوری و اصالت و مهم تر از همه داشتن سهم جاودان در ادبیات کودکان جهان اشاره کرد.

تنها برنده ایرانی این جایزه جهانی فرشید مثقالی تصویرگر، است که مجموعه آثار او در سال 1974 این جایزه را از آن خود کرد. هوشنگ مرادی کرمانی نیز در سال 1992 از سوی هیئت داوران این جایزه مورد تشویق قرار گرفت.

جایزه ترویج کتابخوانی IBBY - آساهی نیز هر دو سال یک بار به دو گروه یا موسسه ای اهدا می شود که با انجام فعالیت های چشمگیر، سهم پایداری در اجرای برنامه های ترویج کتابخوانی کودکان و نوجوانان داشته باشند. فکر ایجاد این جایزه در بیستمین کنگره دفتر بین المللی کتاب برای نسل جوان در سال 1986 در توکیو مطرح شد.

روزنامه ژاپنی آساهی - شیمبون از حامیان کنگره توکیو در آن سال بود پشتیبان مالی این جایزه است. بدین ترتیب از سال 1988، هر یک از شعبه های ملی IBBY نامزدهای خود را به دفتر بین المللی کتاب برای نسل جوان اعلام می کنند. هیات داوران جایزه آساهی از اعضای کمیته اجرایی IBBY هستند. تا پیش از سال 2004 این جایزه هر سال برگزار می شد و یک پروژه جایزه آساهی را از آن خود می کرد. از آن تاریخ تا به امروز هر دو سال یک بار دو سازمان برنده از سوی داوران بین المللی انتخاب و جوایز خود را در کنگره دفتر بین المللی کتاب برای نسل جوان دریافت می کنند.

جایزه ترویج گر برجسته خواندن ایبی- آی رید IBBY-iRead تازه ترین جایزه این مجموعه است که از سال 2018 هر دو سال یک بار به دو ترویج گر برجسته خواندن اهدا خواهد شد.

جایزه ترویج گر برجسته خواندن ایبی- آی رید IBBY-iRead با هدف تشویق تعهد پایدار در قبال ترویج کتابخوانی و امید این که ترویج کتابخوانی در میان همه مردم کره زمین گسترش یابد بنیان گذاری شد. این جایزه مشوق افرادی است که حداقل سه سال، با نوآوری و خلاقیت، در زمینه خواندن و شیوه های مختلف آن با کودکان و نوجوانان فعالیت کرده باشند و فعالیت شان تداوم داشته باشد. این فعالیت ها می تواند فعالیت هایی مانند ایجاد پروژه های کتابخوانی و اجرای فعالیت های پویا در این پروژه ها، ترویج مؤثر خواندن و راهبردهایی در این راستا و حمایت از حق کودکان برای خواندن باشد.

لینک خبر :‌ خبرگزاری جمهوری اسلامی
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۱/۱۹

فروش های اینترنتی و تلفنی و ارسال کتاب از طریق پیک، راهی است که این روزها شماری از کتابفروشی ها می کوشند آن را جدی تر در دستور کار خود قرار دهند.

ایران آرت: ویروس کرونا همه صنف ها و شغل ها را گرفتار خود کرده است. به جز معدود صنف هایی مثل داروخانه ها و فروشگاه های لوازم بهداشتی و سوپرمارکت ها و چند صنف انگشت شمار دیگر، کسب و کار بقیه صنف ها از رونق افتاده است. کتابفروشی ها نیز ازجمله صنف هایی اند که روزهای کسادی را می گذرانند. زمانی که مردم به خانه ها پناه برده اند و درگیر سلامت جان و حفظ مایحتاج اولیه خود هستند، کمتر می شود انتظار داشت که به فکر خرید کتاب باشند.

به گزارش همشهری، روزهای پایانی سال که همواره روزهای پررونقی برای کتابفروشی ها بود به رکود گذشت. ادامه شیوع ویروس و اجرای طرح فاصله اجتماعی و دستورالعمل تعطیلی بسیاری از صنف ها سبب شده است که روزهای کسادی کتابفروشی ها در سال جدید نیز ادامه پیدا کند.

حالا بسیاری از کتابفروشی ها هنوز کار خود را در سال جدید آغاز نکرده اند. در عین حال، شماری از کتابفروشی ها تلاش کرده اند شیوه های تازه ای را جایگزین فروش حضوری کتاب کنند. فروش های اینترنتی و تلفنی و ارسال کتاب از طریق پیک، راهی است که این روزها شماری از کتابفروشی ها می کوشند آن را جدی تر در دستور کار خود قرار دهند.

گزینه ای که پیش تر از این بسیاری از کتابفروشی ها به آن توجه نمی کردند یا بیشتر جنبه صوری و تزیینی داشت، حالا به اصلی ترین راه فروش کتاب تبدیل شده است. اما فروش های غیرحضوری چقدر توانسته است مشکل رکود کتابفروشی ها را جبران کند؟

بیش از پیش اما نه به اندازه وضعیت عادی

علیرضا عظیمی، مدیر کتابفروشی چتر در خیابان انقلاب درباره وضعیت فروش تلفنی کتاب در روزهای نخست سال جدید می گوید: "فروش تلفنی در سال جدید نسبتاً خوب بوده. قطعاً فروش تلفنی ما از اسفند بیشتر شده است ولی نسبت به فروش کل به مراتب کمتر بوده و اصلاً قابل مقایسه با شرایط عادی نیست".

یکی از کارمندان شهر کتاب شهیدبهشتی وضعیت فروش تلفنی کتاب را معمولی توصیف می کند: "فروش تلفنی ما مثل گذشته است و تغییری نکرده. قبلاً هم سفارش تلفنی داشته ایم و این روزها شاید کمی بیشتر از قبل شده باشد اما در مجموع تغییر چندانی نکرده است".

سقف فروش غیرحضوری 10درصد است

نشر ققنوس از ناشران بزرگ حال حاضر ایران است. یکی از بزرگ ترین شرکت های پخش کتاب نیز متعلق به ققنوس است. در عین حال کتابفروشی ققنوس در بازارچه کتاب خیابان انقلاب و کافه کتاب تازه تأسیس ققنوس در خیابان وصال، ققنوس را به یکی از کامل ترین مجموعه های نشر و توزیع و فروش کتاب تبدیل کرده است. از مهدی حسین زادگان، مدیر فروش انتشارات ققنوس درباره وضعیت فروش غیرحضوری کتاب در روزهای کرونایی می پرسیم. "فروش اینترنتی و تلفنی دست کم دوبرابر شده است. الان می توانم بگویم که به 10درصد فروش بالفعل ما تبدیل شده. اما بعید است ظرفیت فروش غیرحضوری را بتوان از این بیشتر کرد. در عین حال هرکدام از ناشران بزرگ کتاب های خودشان را در کتابفروشی هایشان عرضه می کنند و فقط بعضی از کتاب های پرفروش نشرهای دیگر را به کتابفروشی های خود می آورند. الان کتاب های ناشران دیگر تمام شده و ما بیشتر کتاب های خودمان را داریم. مشتری حتی اگر بخواهد به صورت تلفنی یا آنلاین خریداری کند، ترجیح می دهد به سراغ فروشگاه هایی برود که همه کتاب ها را داشته باشند. اما پس از تعطیلی کتابفروشی ها و تعطیلی شرکت های پخش، کتاب های سایر ناشران توزیع نمی شود. وضعیت فروش تلفنی و اینترنتی تا الان خوب بوده اما طبیعی است که باید به عنوان وضعیتی موقتی به آن نگاه کرد و ادامه چنین وضعیتی در درازمدت ممکن نیست."

فروش کتاب چرخه ای است که از ناشر آغاز و به کتابفروشی و خریدار ختم می شود. می توان شکل خرید را تغییر داد اما طبیعتاً نمی توان با حذف یکی از اجزای چرخه به بقای آن امیدوار بود. طبیعی است که فروش غیرحضوری نیز سازوکار خود را دارد و در نهایت کتابفروشی ها و شرکت های پخش کتاب باید باز شوند تا چرخه فروش کتاب دوباره جریان پیدا کند.

آن قدر بوده که راضی مان کند

به سراغ یکی از متفاوت ترین کتابفروشی های تهران می رویم؛ کتابفروشی افرا در برج سایه در خیابان ولیعصر که معمولاً روزهای تعطیل نیز باز است و پذیرای کسانی است که در روز تعطیل به هر دلیلی به دنبال کتابی می گردند. فرشته سنگری، مدیر کتابفروشی افرا، به نسبت دیگران رضایت بیشتری از وضعیت فروش کتاب دارد. "چون کتابفروشی ما در همه روزهای سال باز است، معمولاً در روزهای تعطیل فروش بهتری داشته ایم. یعنی من اول فروردین و روز سیزده به در هم کتابفروشی را باز کرده ام و همیشه در این روزها فروشمان از روزهای دیگر بیشتر بوده. در ایام اخیر هم که خیلی از کتابفروشی ها تعطیل بوده اند، هم همینطور. البته فروش کتاب در روزهای مختلف فرق می کرده. بعضی روزها خوب نبوده اما بعضی روزها نیز واقعاً خوب بوده. فروش تلفنی و سفارش از طریق صفحه اینستاگرام و کانال کتابفروشی آن قدر بوده که راضی مان کند هر روز کتابفروشی را باز کنیم و منتظر سفارش ها باشیم."

حتی برای بیمار کرونایی هم کتاب فرستادیم

مدیر کتابفروشی افرا امیدوارانه از فروش کتاب در روزهای کرونایی می گوید: "حتی برای بیمار کرونایی هم کتاب فرستادیم. چنین اتفاق هایی آن قدر خوشایند است که ما را به ادامه کار امیدوار می کند. خوشحالیم که توانستیم کاری برای در خانه ماندن مردم بکنیم و بخشی از اوقات فراغتشان را در این روزها پر کنیم".

اول طاعون، بعد کوری

از مدیر کتاب افرا درباره پرفروش های روزهای کرونایی می پرسیم. "شاید باور نکنید ولی "طاعون" آلبر کامو را بیشتر از همه کتاب ها فروخته ایم. در روزهای اول هم کوری ساراماگو را خیلی زیاد فروختیم". غرابت و دشواری مواجهه با کرونا سبب شده است که مردم در جست و جوی کتاب هایی باشند که وضعیت های مشابهی را تصویر کرده است. شاید کتاب هایی که درباره شیوع فراگیر یک بیماری یا نقصان است، بتواند قدری مواجهه با کرونا را راحت تر کند.

با این همه سنگری می گوید: "من خودم بیشتر کتاب هایی را پیشنهاد کرده ام که قدری احوال خوانندگان را بهتر کند. یکی از کتاب هایی که در این روزها خیلی به مشتری ها پیشنهاد می کنم "هفتاد سال عاشقانه" زنده یاد محمد مختاری است. کتابی که به نظرم تحمل این روزها را راحت تر می کند و حس بهتری به خوانندگان می دهد".

شبکه های اجتماعی کتاب ها را پرفروش کردند

کافه کتاب نیماژ در خیابان خردمند جنوبی نیز مثل بسیاری از کتابفروشی ها در این روزها چشم به فروش غیرحضوری دارد. سهند آدم عارف، مشاور رسانه ای نشر نیماژ درباره فروش های غیرحضوری کتاب در روزهای کرونایی می گوید: "وضعیت فروش های غیرحضوری ما نسبت به قبل بهتر شده اما طبیعی است که چنین فروش هایی جایگزین فروش مستقیم نمی شود. فروش کتاب های ما از طریق اینستاگرام و سایت و فروش تلفنی 100درصد رشد داشته، شاید هم بیشتر. کتاب هایی بوده که در همین روزها تمام شده. چند تا از کتاب های ما را صفحه های پرمخاطب اینستاگرام معرفی کردند و بسیار خوب فروختند. "سایه باد" از کارلوس روئیث ثافون، "بافته" اثر لائتیسیا کولومبانی، "نوری که نمی بینیم" از آنتونی دوئر کتاب های پرفروش ما در روزهای کرونایی بوده اند. موجودی این کتاب ها در انبار نشر نیماژ هم رو به پایان است".

منبع خبر : ایران آرت

لینک خبر :‌ آمد خبر
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۱/۲۰

بحران؛ غریزه و فرهنگ

چاپ ایمیل

علی زیودار: ما آدمیان در شرایط بحران، بیش از آنکه اخلاقی رفتار کنیم، به رفتارهای غریزی روی می آوریم. رفتار غریزی یعنی غلبه ی وجه طبیعی ما بر وجه انسانی مان؛ یعنی ما برای نجات خود، دیگری را زیر پا بکشیم. چیزی که در هنگامه ی بحران کرونا بسیار دیدیم؛ از تلاش انگلوساکسون های استرالیا تا غرب وحشی که برای تخلیه ی فروشگاه ها جدال کردند تا سرقت های سازماندهی شده ماسک دیگر دولت ها که از طرف یک مقام آلمانی به دزدی دریایی مدرن تشبیه گردید. احتکار ماسک، الکل و زنجبیل وطنی در خانه ها هم نوعی از این رفتارهای غریزی بود که در جامعه ی خودمان شاهدش بودیم.

یک جامعه برای آنکه در هنگامه ی بحران ها از غلظت رفتارهای غریزی اش بکاهد و انسانی رفتار کند، باید آموزش دیده باشد. این جامعه باید هم گرایی را یاد گرفته باشد، باید ارزش ازخودگذشتگی را در قلب آحاد خود نهادینه کرده باشد. باید آموخته باشد که این گلیمی که دارد از موج به در می برد، در فقدان همسایه، ارزش نشستن ندارد.

اما حقیقت آن است که این آموزش ها در کوتاه مدت نه مقدور است و نه جواب نمی دهد. آموزش باید در بلندمدت اتفاق بیافتد تا در هنگامه ی بحران ها به صورت رفتار جلوه گر شود. نام این آموزشِ بلند مدت فرهنگ است؛ یعنی همان چیزی که صفت ممیزه ی انسان از غیر انسان است. عیار جوامع در سطح و عمق فرهنگِ آنها هم نه در شرایط عادی، بلکه در شرایط بحران معلوم می شود؛ یعنی اگر بخواهیم به یک جامعه صفت با فرهنگ یا بی فرهنگ بدهیم باید عملکرد آن جامعه را در شرایط بحران مورد ارزیابی قرار دهیم. وارد مصداق های این موضوع نمی شوم اما اهمیت عملکرد نهادهای فرهنگی کشور را یادآور می شوم و سؤال می کنم که به راستی ما چقدر به توسعه ی فرهنگی جامعه مان توجه داشته ایم؟ چه افقی برای فرهنگ کشور طراحی کرده ایم؟ تولید فرهنگ و کالاهای فرهنگی را چقدر مورد حمایت قرار داده ایم؟ برای سبد مصرفی خانوارها چقدر یارانه در نظر گرفته ایم؟ آیا مدیران فرهنگ ما زعمای فرهنگ هستند یا دست نشانده ی سیاسیون؟ پژوهش های فرهنگی را چقدر مورد حمایت واقعی قرار داده ایم؟ از تولید، تألیف و نشر کتاب چقدر حمایت کرده ایم؟ تیراژ کتاب های نویسندگان سرشناس ما چند جلد است؟ اهل قلم و فرهنگِ شاغل در ادارات و نهادهای ما از چه مزایایی برخوردارند؟ چرا سلبریتی ها جای آدم های ارزشمند جامعه ی ما را گرفته اند؟ بودجه های فرهنگی ما صرف چه اموری می شود؟ آیا پیمان های فرهنگی را به اهلش سپرده ایم؟ سازمان هایِ خصوصی و نیز مردم نهاد فرهنگی چه جایگاهی در بودجه ی سالانه کشور دارند؟ چقدر از معرفی فرهنگِ ارزشمندِ عامه حمایت کرده ایم؟

از این دست پرسش ها بسیار است و البته هیچ کس خود را ملزم به پاسخگویی به این سؤال ها نمی داند؛ اما حقیقت آن است که تا برای این دست پرسش ها پاسخ های درخور نداشته باشیم نمی توانیم در شرایطی مانند بحران کرونا از آحاد جامعه توقع داشته باشیم که رفتارهای مبتنی بر غریزه نداشته باشند.

آنچه تا پیش از این، از پزشکان تصویر می شد مردمی برج ساز بود که حتی حاضر به پرداخت مالیات نیستند و پرستاران بعنوان مردمی بدخلق و مُد گرا معرفی می شدند؛ اما در بحران کرونا، رقص عاشقانه ی پزشکان و پرستاران در راهروهای بیمارستان ها، چنان غوغایی برپا ساخت که تمام آن بدگویی ها به هوا رفت و پزشکان و پرستاران چنان برج شرافتی برای خود ساختند که برای دیدن بالکنش، کلاه از سر هر رهگذری می افتد. این فرهنگ بود که چنین کرد. این فرهنگ بود که به کلمات شاعران جان داد و آنها را برای حفاظت از جان آحاد جامعه به میدانِ معنا آفرینی آورد. این فرهنگ بود که سازها را کوک کرد، قلم ها را به رقص آورد و نور دوربین ها را به ثبت لحظات کرونایی جامعه وا داشت. این فرهنگ بود که صاحبان املاک را بر آن داشت تا از اجاره ی املاک خود به نفع مستأجرانشان بگذرند؛ و اگر در غرب، مردم بیش از آنکه انسانی رفتار کنند غریزی رفتار کردند، سه دلیل داشت؛ 1 تجاری شدن فرهنگ ، 2 ترویج اصل اول خودم 3 چرخش علوم انسانی بر محور منافع شخصی . و این هرسه عامل را تنها می توان با توسعه ی فرهنگ انسانی مبتنی بر اخلاق، به راه آورد.

در پایان باز هم تأکید می کنم که وجه ممیزه ی انسان از نا انسان فرهنگ است. نهاد فرهنگ مهم ترین نهاد جامعه است و باید شایسته ترین آدم های جامعه سکاندار بخش های مختلف آن باشند. فرهنگ باید بیش از صنعت مورد توجه باشد، بودجه اش باید بخش اعظم بودجه ی سالانه را به خود اختصاص دهد. به اعتقاد من مهم ترین درس کرونا به ما همین بود. والسلام.

پایگاه خبری یافته

توجه: هرگونه استفاده از مطلب با ذکر منبع و نام نویسنده، نشانه ی احترام شما به تلاش فرهنگی آن ها است.

بحران؛ غریزه و فرهنگ

چاپ ایمیل

چاپ ایمیل

علی زیودار: ما آدمیان در شرایط بحران، بیش از آنکه اخلاقی رفتار کنیم، به رفتارهای غریزی روی می آوریم. رفتار غریزی یعنی غلبه ی وجه طبیعی ما بر وجه انسانی مان؛ یعنی ما برای نجات خود، دیگری را زیر پا بکشیم. چیزی که در هنگامه ی بحران کرونا بسیار دیدیم؛ از تلاش انگلوساکسون های استرالیا تا غرب وحشی که برای تخلیه ی فروشگاه ها جدال کردند تا سرقت های سازماندهی شده ماسک دیگر دولت ها که از طرف یک مقام آلمانی به دزدی دریایی مدرن تشبیه گردید. احتکار ماسک، الکل و زنجبیل وطنی در خانه ها هم نوعی از این رفتارهای غریزی بود که در جامعه ی خودمان شاهدش بودیم.

یک جامعه برای آنکه در هنگامه ی بحران ها از غلظت رفتارهای غریزی اش بکاهد و انسانی رفتار کند، باید آموزش دیده باشد. این جامعه باید هم گرایی را یاد گرفته باشد، باید ارزش ازخودگذشتگی را در قلب آحاد خود نهادینه کرده باشد. باید آموخته باشد که این گلیمی که دارد از موج به در می برد، در فقدان همسایه، ارزش نشستن ندارد.

اما حقیقت آن است که این آموزش ها در کوتاه مدت نه مقدور است و نه جواب نمی دهد. آموزش باید در بلندمدت اتفاق بیافتد تا در هنگامه ی بحران ها به صورت رفتار جلوه گر شود. نام این آموزشِ بلند مدت فرهنگ است؛ یعنی همان چیزی که صفت ممیزه ی انسان از غیر انسان است. عیار جوامع در سطح و عمق فرهنگِ آنها هم نه در شرایط عادی، بلکه در شرایط بحران معلوم می شود؛ یعنی اگر بخواهیم به یک جامعه صفت با فرهنگ یا بی فرهنگ بدهیم باید عملکرد آن جامعه را در شرایط بحران مورد ارزیابی قرار دهیم. وارد مصداق های این موضوع نمی شوم اما اهمیت عملکرد نهادهای فرهنگی کشور را یادآور می شوم و سؤال می کنم که به راستی ما چقدر به توسعه ی فرهنگی جامعه مان توجه داشته ایم؟ چه افقی برای فرهنگ کشور طراحی کرده ایم؟ تولید فرهنگ و کالاهای فرهنگی را چقدر مورد حمایت قرار داده ایم؟ برای سبد مصرفی خانوارها چقدر یارانه در نظر گرفته ایم؟ آیا مدیران فرهنگ ما زعمای فرهنگ هستند یا دست نشانده ی سیاسیون؟ پژوهش های فرهنگی را چقدر مورد حمایت واقعی قرار داده ایم؟ از تولید، تألیف و نشر کتاب چقدر حمایت کرده ایم؟ تیراژ کتاب های نویسندگان سرشناس ما چند جلد است؟ اهل قلم و فرهنگِ شاغل در ادارات و نهادهای ما از چه مزایایی برخوردارند؟ چرا سلبریتی ها جای آدم های ارزشمند جامعه ی ما را گرفته اند؟ بودجه های فرهنگی ما صرف چه اموری می شود؟ آیا پیمان های فرهنگی را به اهلش سپرده ایم؟ سازمان هایِ خصوصی و نیز مردم نهاد فرهنگی چه جایگاهی در بودجه ی سالانه کشور دارند؟ چقدر از معرفی فرهنگِ ارزشمندِ عامه حمایت کرده ایم؟

از این دست پرسش ها بسیار است و البته هیچ کس خود را ملزم به پاسخگویی به این سؤال ها نمی داند؛ اما حقیقت آن است که تا برای این دست پرسش ها پاسخ های درخور نداشته باشیم نمی توانیم در شرایطی مانند بحران کرونا از آحاد جامعه توقع داشته باشیم که رفتارهای مبتنی بر غریزه نداشته باشند.

آنچه تا پیش از این، از پزشکان تصویر می شد مردمی برج ساز بود که حتی حاضر به پرداخت مالیات نیستند و پرستاران بعنوان مردمی بدخلق و مُد گرا معرفی می شدند؛ اما در بحران کرونا، رقص عاشقانه ی پزشکان و پرستاران در راهروهای بیمارستان ها، چنان غوغایی برپا ساخت که تمام آن بدگویی ها به هوا رفت و پزشکان و پرستاران چنان برج شرافتی برای خود ساختند که برای دیدن بالکنش، کلاه از سر هر رهگذری می افتد. این فرهنگ بود که چنین کرد. این فرهنگ بود که به کلمات شاعران جان داد و آنها را برای حفاظت از جان آحاد جامعه به میدانِ معنا آفرینی آورد. این فرهنگ بود که سازها را کوک کرد، قلم ها را به رقص آورد و نور دوربین ها را به ثبت لحظات کرونایی جامعه وا داشت. این فرهنگ بود که صاحبان املاک را بر آن داشت تا از اجاره ی املاک خود به نفع مستأجرانشان بگذرند؛ و اگر در غرب، مردم بیش از آنکه انسانی رفتار کنند غریزی رفتار کردند، سه دلیل داشت؛ 1 تجاری شدن فرهنگ ، 2 ترویج اصل اول خودم 3 چرخش علوم انسانی بر محور منافع شخصی . و این هرسه عامل را تنها می توان با توسعه ی فرهنگ انسانی مبتنی بر اخلاق، به راه آورد.

در پایان باز هم تأکید می کنم که وجه ممیزه ی انسان از نا انسان فرهنگ است. نهاد فرهنگ مهم ترین نهاد جامعه است و باید شایسته ترین آدم های جامعه سکاندار بخش های مختلف آن باشند. فرهنگ باید بیش از صنعت مورد توجه باشد، بودجه اش باید بخش اعظم بودجه ی سالانه را به خود اختصاص دهد. به اعتقاد من مهم ترین درس کرونا به ما همین بود. والسلام.

پایگاه خبری یافته

توجه: هرگونه استفاده از مطلب با ذکر منبع و نام نویسنده، نشانه ی احترام شما به تلاش فرهنگی آن ها است.

علی زیودار: ما آدمیان در شرایط بحران، بیش از آنکه اخلاقی رفتار کنیم، به رفتارهای غریزی روی می آوریم. رفتار غریزی یعنی غلبه ی وجه طبیعی ما بر وجه انسانی مان؛ یعنی ما برای نجات خود، دیگری را زیر پا بکشیم. چیزی که در هنگامه ی بحران کرونا بسیار دیدیم؛ از تلاش انگلوساکسون های استرالیا تا غرب وحشی که برای تخلیه ی فروشگاه ها جدال کردند تا سرقت های سازماندهی شده ماسک دیگر دولت ها که از طرف یک مقام آلمانی به دزدی دریایی مدرن تشبیه گردید. احتکار ماسک، الکل و زنجبیل وطنی در خانه ها هم نوعی از این رفتارهای غریزی بود که در جامعه ی خودمان شاهدش بودیم.

یک جامعه برای آنکه در هنگامه ی بحران ها از غلظت رفتارهای غریزی اش بکاهد و انسانی رفتار کند، باید آموزش دیده باشد. این جامعه باید هم گرایی را یاد گرفته باشد، باید ارزش ازخودگذشتگی را در قلب آحاد خود نهادینه کرده باشد. باید آموخته باشد که این گلیمی که دارد از موج به در می برد، در فقدان همسایه، ارزش نشستن ندارد.

اما حقیقت آن است که این آموزش ها در کوتاه مدت نه مقدور است و نه جواب نمی دهد. آموزش باید در بلندمدت اتفاق بیافتد تا در هنگامه ی بحران ها به صورت رفتار جلوه گر شود. نام این آموزشِ بلند مدت فرهنگ است؛ یعنی همان چیزی که صفت ممیزه ی انسان از غیر انسان است. عیار جوامع در سطح و عمق فرهنگِ آنها هم نه در شرایط عادی، بلکه در شرایط بحران معلوم می شود؛ یعنی اگر بخواهیم به یک جامعه صفت با فرهنگ یا بی فرهنگ بدهیم باید عملکرد آن جامعه را در شرایط بحران مورد ارزیابی قرار دهیم. وارد مصداق های این موضوع نمی شوم اما اهمیت عملکرد نهادهای فرهنگی کشور را یادآور می شوم و سؤال می کنم که به راستی ما چقدر به توسعه ی فرهنگی جامعه مان توجه داشته ایم؟ چه افقی برای فرهنگ کشور طراحی کرده ایم؟ تولید فرهنگ و کالاهای فرهنگی را چقدر مورد حمایت قرار داده ایم؟ برای سبد مصرفی خانوارها چقدر یارانه در نظر گرفته ایم؟ آیا مدیران فرهنگ ما زعمای فرهنگ هستند یا دست نشانده ی سیاسیون؟ پژوهش های فرهنگی را چقدر مورد حمایت واقعی قرار داده ایم؟ از تولید، تألیف و نشر کتاب چقدر حمایت کرده ایم؟ تیراژ کتاب های نویسندگان سرشناس ما چند جلد است؟ اهل قلم و فرهنگِ شاغل در ادارات و نهادهای ما از چه مزایایی برخوردارند؟ چرا سلبریتی ها جای آدم های ارزشمند جامعه ی ما را گرفته اند؟ بودجه های فرهنگی ما صرف چه اموری می شود؟ آیا پیمان های فرهنگی را به اهلش سپرده ایم؟ سازمان هایِ خصوصی و نیز مردم نهاد فرهنگی چه جایگاهی در بودجه ی سالانه کشور دارند؟ چقدر از معرفی فرهنگِ ارزشمندِ عامه حمایت کرده ایم؟

از این دست پرسش ها بسیار است و البته هیچ کس خود را ملزم به پاسخگویی به این سؤال ها نمی داند؛ اما حقیقت آن است که تا برای این دست پرسش ها پاسخ های درخور نداشته باشیم نمی توانیم در شرایطی مانند بحران کرونا از آحاد جامعه توقع داشته باشیم که رفتارهای مبتنی بر غریزه نداشته باشند.

آنچه تا پیش از این، از پزشکان تصویر می شد مردمی برج ساز بود که حتی حاضر به پرداخت مالیات نیستند و پرستاران بعنوان مردمی بدخلق و مُد گرا معرفی می شدند؛ اما در بحران کرونا، رقص عاشقانه ی پزشکان و پرستاران در راهروهای بیمارستان ها، چنان غوغایی برپا ساخت که تمام آن بدگویی ها به هوا رفت و پزشکان و پرستاران چنان برج شرافتی برای خود ساختند که برای دیدن بالکنش، کلاه از سر هر رهگذری می افتد. این فرهنگ بود که چنین کرد. این فرهنگ بود که به کلمات شاعران جان داد و آنها را برای حفاظت از جان آحاد جامعه به میدانِ معنا آفرینی آورد. این فرهنگ بود که سازها را کوک کرد، قلم ها را به رقص آورد و نور دوربین ها را به ثبت لحظات کرونایی جامعه وا داشت. این فرهنگ بود که صاحبان املاک را بر آن داشت تا از اجاره ی املاک خود به نفع مستأجرانشان بگذرند؛ و اگر در غرب، مردم بیش از آنکه انسانی رفتار کنند غریزی رفتار کردند، سه دلیل داشت؛ 1 تجاری شدن فرهنگ ، 2 ترویج اصل اول خودم 3 چرخش علوم انسانی بر محور منافع شخصی . و این هرسه عامل را تنها می توان با توسعه ی فرهنگ انسانی مبتنی بر اخلاق، به راه آورد.

در پایان باز هم تأکید می کنم که وجه ممیزه ی انسان از نا انسان فرهنگ است. نهاد فرهنگ مهم ترین نهاد جامعه است و باید شایسته ترین آدم های جامعه سکاندار بخش های مختلف آن باشند. فرهنگ باید بیش از صنعت مورد توجه باشد، بودجه اش باید بخش اعظم بودجه ی سالانه را به خود اختصاص دهد. به اعتقاد من مهم ترین درس کرونا به ما همین بود. والسلام.

پایگاه خبری یافته

توجه: هرگونه استفاده از مطلب با ذکر منبع و نام نویسنده، نشانه ی احترام شما به تلاش فرهنگی آن ها است.

توجه: هرگونه استفاده از مطلب با ذکر منبع و نام نویسنده، نشانه ی احترام شما به تلاش فرهنگی آن ها است.

توجه: هرگونه استفاده از مطلب با ذکر منبع و نام نویسنده، نشانه ی احترام شما به تلاش فرهنگی آن ها است.

لینک خبر :‌ یافته
مدیر پلتفرم طاقچه گفت: از ابتدای فروردین تاکنون حدود 40 میلیون دقیقه مطالعه در طاقچه انجام شده، زیرا دسترسی به آن آسانتر است و دقت کافی در خرید صورت می گیرد و مخاطب کمتر به خرید احساسی دست می زند.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۱/۲۰

محمد صدوقی، مدیر پلتفرم طاقچه، در گفت وگو با ایکنا، درباره وضعیت فروش کتاب های الکترونیک در دو ماه گذشته گفت: همه ساله در ایام عید نوروز کمپین و پویشی برگزار می کردیم که امسال به دلیل شیوع ویروس کرونا، آن را 15 روز زودتر یعنی از 15 اسفند 98 آغاز کردیم و تا 22 فروردین 99 ادامه می یابد که در این راستا اتفاقات مثبتی رخ داد و توانستیم بیشترین تخفیف ها را به کاربران ارائه دهیم تا بتوانند در این روز هایی که همه در خانه به سر می برد، از وقت خود استفاده کنند. در حدود 84 دسته موضوعی کتاب، تخفیف داشتیم که یک مرحله را با همکاری شهرداری تهران اجرا کردیم و در این زمینه هر کاربر می توانست یک کتاب از دسته کودک و نوجوان هدیه بگیرد. همکاری دیگری با معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی داریم که از ابتدای فروردین آغاز شده و تا 22 همین ماه ادامه خواهد داشت و هر کاربر می تواند از 70 درصد تخفیف در هر روز از دسته بزرگسال و 80 درصد تخفیف از دسته کودک و نوجوان دریافت کند که تاکنون با استقبال بسیار خوبی مواجه شده است.

وی افزود: گردونه جوایز را نیز از 15 اسفند 98 تا 23 فروردین 99 در طاقچه فعال کردیم که هر کاربر روزانه می تواند آن را بچرخاند و از جوایز آن استفاده کند و آخر هفته ها یعنی روز های پنجشنبه و جمعه یک کتاب پرفروش را رایگان منتشر کردیم که این هم مورد استقبال بود و روز نخست فروردین نیز بیش از یک میلیون و 550 هزار نفر کاربری که در طاقچه اکانت داشتند، 2 هزار تومان شارژ کردیم و در مجموع 2 میلیارد و 300 میلیون تومان اعتبار را در این بخش قرار دادیم و روز های دوم و سوم فروردین نیز همه کتاب های طاقچه تخفیف 30 تا 35 درصدی داشتند.

بیشتر بخوانید:

بستر های ضعیف امنیتی در عرضه کتاب های الکترونیک

صدوقی ادامه داد: میزان مراجعه و خرید کتاب از طاقچه نیز نسبت ماه های قبل تر، بیش از 4 تا 5 برابر افزایش داشته است. البته ما دو اتفاق شیوع ویروس کرونا و خانه نشینی مردم و همچنین انتشار نسخه جدیدی از طاقچه را به صورت همزمان داشتیم که هر دو باعث استقبال مخاطبان شد.

در 12 ماه گذشته طولانی ترین صف تولید کتاب را داریم و بسیاری از کتاب ها در صف تولید مانده اند و همکاران من تلاش می کنند تا کتاب ها را تبدیل و تولید کنند و انتشار دهند و پیش بینی من این است که با توجه به پایان تعطیلات نوروزی، ناشران بسیاری به ما مراجعه خواهند کرد

وی درباره چگونگی روند الکترونیکی شدن یک اثر گفت: در حال حاضر چون قانون ناشر مؤلف حذف شده است، همه مؤلفان برای دریافت مجوز نشر باید به یک ناشر مراجعه کنند و نیاز نیست که این اثر مابازای چاپی داشته باشد و سپس بتوان آن را به صورت الکترونیک منتشر کرد، بلکه فقط دارا بودن مجوز وزارت ارشاد کافی است و یک اثر می تواند اصلاً نسخه چاپی نداشته باشد. همچنین ما در انتشار نسخه صوتی یا الکترونیکی فقط با یک نفر مؤلف یا ناشر طرف قرارداد هستیم. در واقع طرف حساب ما صاحب اثر یا کسی است که حق الکترونیکی شدن اثر را دارد. در بازه ایام نوروز به دلیل تعطیلی، برخی ناشران فعالیتی نداشتند و پیش از آن از اوایل اسفند، ناشران بسیاری برای الکترونیکی کردن آثارشان، مراجعه می کردند. اکنون در 12 ماه گذشته طولانی ترین صف تولید کتاب را داریم و بسیاری از کتاب ها در صف تولید مانده اند و همکاران من تلاش می کنند تا کتاب ها را تبدیل و تولید کنند و انتشار دهند و پیش بینی من این است که با توجه به پایان تعطیلات نوروزی، ناشران بسیاری به ما مراجعه خواهند کرد و قاعدتاً باید نیرو های بیشتری را در این زمینه به کار بگیریم تا این کار با سرعت بیشتری انجام شود.
ناشران نمی ترسند، آگاهی ندارند
صدوقی درباره اینکه برخی ناشران در مورد کتاب های الکترونیک ذهنیتی منفی دارند و از ورود به این عرصه پرهیز می کنند و با وجود استقبال، هراس آنان از میان رفته است، بیان کرد: اکنون این مسئله موضوعیت ندارد و تقریباً همه ناشران مطرح کشور در عرصه کتاب الکترونیک حضور دارند و تعداد معدودی، آن هم نه به دلیل خلأ های قانونی، باقی مانده اند. اغلب آن ها شناخت کافی یا علاقه ندارند. البته ناشرانی از سال 93 کتاب های خود را به صورت الکترونیک منتشر کرده اند و ناشران دیگری نیز بسیار آهسته، محتاطانه و باملاحظات خاص به این کار اقدام می کنند.

وی گفت: آشنایی و آگاهی ناشر از مزایای نشر الکترونیک باعث می شود که رغبت بیشتری به آن داشته باشد، زیرا در پایان هر ماه درآمد نقد و بی دردسری را فارغ از هزینه های انبارداری، ارسال و... کتاب دارد و اکنون ناشری نیست که به دلیل ترس از خلأ های قانونی از انتشار کتابش در فضای مجازی بازمانده باشد.
گزارش رمزشکنی نداشتیم
مدیر پلتفرم طاقچه درباره فراهم بودن بستر های امنیتی برای این گونه کتاب ها بیان کرد: هر پلتفرمی برای خود سیستم DRM یا Digital Right Management یا (مدیریت حقوق دیجیتال) دارد که بحث رمزنگاری و عدم انتشار کتاب در فضای مجازی است. پلتفرم های ایرانی از DRM خود استفاده می کنند و به نحوی رمزنگاری می شوند که امکان بازگشایی وجود ندارد، اما پلتفرم طاقچه به دلیل سابقه ای که در زمینه اطلاعات و امنیت شبکه داشت، بر این موضوع تأکید بسیاری کرد. کوشیدیم در چندین لایه رمزنگاری را انجام دهیم و هر چند وقت یکبار رمز ها را تغییر می دهیم تا احتمال اینکه کتابی از طریق طاقچه در فضای مجازی منتشر شود به صفر برسد و طی این سال ها نیز خروج کتاب از طریق طاقچه گزارش نشده است.

وی تصریح کرد: در زمینه انتشار کتاب های الکترونیک کشور های گوناگون تجربه های متفاوتی دارند و آمریکا یکی از پیشروترین کشور هاست و حدود 40 درصد از کتاب هایش الکترونیک و صوتی منتشر می شود و بعد از آن انگلیس و ژاپن در رتبه های بعدی قرار دارند و در مقابل در کشور هایی مانند سوئد نیز رواج این کتاب ها بسیار اندک است. به طور کلی 13 درصد کتاب ها در جهان به صورت الکترونیک منتشر می شوند و این آمار روند رو به رشدی دارد و کشور ما با تأخیر وارد این عرصه شد. همچنین بسیاری از ناشران به دلیل فضای سنتی نشر دیرتر به نشر الکترونیک ملحق شدند و مردم نیز عادت نداشتند که بابت فایل یک محتوا، مبلغی را پرداخت کنند، زیرا در کشورمان برای کالای ملموس حاضرند مبلغی را بپردازند؛ از این رو از نظر فرهنگی استفاده از کتاب الکترونیک در کشورمان قدری کند بوده و با شیوع کرونا با رشد مواجه شدیم.

صدوقی ادامه داد: متأسفانه کتاب های الکترونیک غیرقانونی در فضای مجازی نیز بسیارند و ضمانت اجرایی قانونی نیز وجود ندارد که جلوی چنین مسائلی گرفته شود و این مسئله آسیب جدی به بخش قانونی کتاب الکترونیک وارد می کند، اما با وجود این اگر درآمد بازار کتاب را در حدود 2 هزار میلیارد تومان درنظر بگیریم، در سال گذشته مجموعه پلتفرم ها درحدود 20 میلیارد تومان فروش داشتند. شاید به نظر کم باشد، اما وقتی قیمت کاغذ، صحافی و ... در نظر گرفته شود و آن را با کتاب الکترونیک که صرفاً محتواست مقایسه کنیم، رقم خوبی است.

مدیر پلتفرم طاقچه اظهار کرد: به نظر می رسد این رقم در سال جدید رشد بیشتری داشته باشد و در نهایت تا پایان امسال مجموع پلتفرم ها 100 میلیارد تومان فروش داشته باشند که این رقم ما را به سهم 5 درصدی پلتفرم ها از بازار کتاب می رساند. بنابراین کتاب چاپی از بین نخواهد رفت و بازار خود را خواهد داشت و پیش بینی می کنم سهم کتاب الکترونیک در بازار نشر ایران به 30 درصد برسد و بقیه کتاب کاغذی خواهد بود و با گذر از بحران کرونا مردم باز هم به این کتاب ها گرایش خواهند داشت.
جای کتاب چاپی را نمی گیریم
وی افزود: مشکلاتی که در توزیع کتاب به دلیل نبود سیستم صحیح فروش و توزیع کتاب و کمبود کتابفروشی ها و ... وجود دارد، برای کتاب های الکترونیک وجود ندارد. در واقع ما با این کار سهم مطالعه و بازار کتاب را توسعه می دهیم و این طور نیست که سهم بازار کتاب چاپی را بگیریم، بلکه در بسیاری از موارد کتاب الکترونیک باعث پرفروش شدن کتاب چاپی خواهد شد.

صدوقی در پایان در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه در جامعه ما عادت به خرید کتاب به اندازه خواندن آن نیست، آیا این مسئله در کتاب های الکترونیک نیز وجود دارد، گفت: در حال حاضر آمار دقیقی ندارم، اما جالب است بدانید که از ابتدای فروردین تاکنون حدود 40 میلیون دقیقه مطالعه در طاقچه انجام شده است و در این فضا امکان خرید کتاب و مطالعه هست، زیرا دسترسی به آن آسانتر است و دقت کافی در خرید کتاب صورت می گیرد و مخاطب کمتر به خرید احساسی دست می زند.

گفت وگو از سمیه قربانی
انتهای پیام

لینک خبر :‌ خبرگزاری بین المللی قرآن
آمارها حکایت از فروش 90 درصدی کتاب در اسفند و فروردین ماه دارد، برآورد خسارت ها نیز 80 میلیارد تومان است ، با این حال هیچ نامی از صنف نشر و کتابفروش در فهرست مشاغل آسیب دیده مورد حمایت دولت نیست.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۱/۱۹ سایت های دیگر : ربیع

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم ، هیئت دولت اخیرا طی مصوبه ای 10 رسته شغلی را در ردیف مشاغل بسیار آسیب دیده ناشی از شیوع ویروس کرونا معرفی کرده که قرار است به شرط حفظ اشتغال یک بسته تسهیلات بانکی 75 هزار میلیارد تومانی به آنها اعطا شود. طبق داده های آماری منتشرشده از سوی وزارت کار، تعاون و رفاه اجتماعی، در زیربخش های این صنوف تولیدی و خدماتی آسیب دیده از ویروس کرونا، لیست 50 کسب وکار وجود دارد که بیش از 4.8 میلیون نفر در آن مجموعه های تولیدی مشغول فعالیت هستند.

نکته حائز اهمیت در این میان این است که با وجود تعطیلی کتابفروشان و چاپخانه داران از همان هفته های نخست شیوع ویروس و آغاز قرنطینه هیچ نامی از صنف چاپ و نشر در این فهرست دیده نمی شود.

در این راستا، فعالان این صنف در فضای مجازی انتقادات بسیاری را نسبت به این موضوع و اینکه دولت اساساً کتاب و چاپ را ندیده است، کرده اند. در حالی که بسیاری از خرده مشاغل که اتفاقا در تمامی روزهای شیوع به فعالیت خود ادامه داده اند، مورد حمایت واقع شده اند.

رضا کاری عضو اسبق اتحادیه لیتوگرافان تهران که واحد لیتوگرافی خود را در طرح فاصله گذاری اجتماعی تعطیل کرده است، در این زمینه به تسنیم می گوید: در بازنگری تصمیمات دولتمردان به صنعت چاپ و نشر در کشور همواره این موضوع مطرح است که دنیای بدون چاپ، دنیای غیرممکن است اما متاسفانه در ایران دنیای بدون صنعت چاپ و نشر تعریف شده است.

وی ادامه می دهد: در روزهای سخت مبارزه با ویروس کرونا همه تمام قد از پرستاران و کادر پزشکی قدردانی کردیم، اما تقریبا هیچکس یادی از بخشی از صنعتگران چاپ و نشر نکرد که در امر تولید و چاپ کارتن و جعبه اقلام دارویی، بهداشتی، غذایی، پوستر و لیبل و... مورد نیاز ایستاد و بدون هیچ ادعا شبانه روز بدون دیده شدن جنگید.

کاری: دولت در شناخت خود نسبت به چاپ و نشر بازنگری کند

کاری تصریح می کند: اما در این روزها که اوضاع کمی بهتر شده است در اوج بی مهری شاهد هستیم که لیست شغلی 10 رسته شغلی بدون کوچکترین نامی از صنعت چاپ و نشر برده شده و متاسفانه هیچ توجه ای به این بخش نشده است. تنها در بحث افزایش مصرف الکل (یکی از ده ها مشکل کنونی صنعت چاپ و نشر) باعث رشد قیمتی چهار تا پنج برابری در چاپخانه ها هستیم(قیمت الکل اواخر بهمن 98حدود 23 هزار تومان هر لیتر و امروز135 هزارتومان) و سوال اینجاست آیا نباید صنعت چاپ و نشر در این لیست جای داشته باشد؟
آیا مسئولین و سیاست گذاران در دولت و مجلس نباید در شناخت، دانش، توجه و نگاه خود به صنعت چاپ و نشر بازنگری کنند.

انتقادات نسبت به بی مهری دولت به صنف ناشر ، کتابفروش و چاپخانه دار تنها به اهالی صنعت چاپ اختصاص ندارد، بلکه ناشران نیز از این موضوع گله مند هستند، فرهاد تیمورزاده مدیر انتشارات تیمورزاده در این زمینه می گوید: نامی از کتاب در هیچ لیستی نیست، نه تعطیل نه باز و نه محدود. باور کنید موجودی بنام کتاب و صنفی بنام کتابفروش وجود خارجی دارد! ظریفی می گفت احتمالا کتاب را در گروه تزئینات ساختمانی در نظر گرفته اند، به گمانم رئیس جمهور مراسم کتاب سال را بهتر از کتاب به خاطر دارد.

در حالی صنف کتابفروشان، ناشران و چاپخانه داران از این فهرست کنار گذاشته اند ، که جدای از تعطیلی و عدم فروش بیش از یک ماهه این صنف، تعطیلی نمایشگاه کتاب تهران نیز که قرار بود، هفته آینده در مصلی امام خمینی(ره) آغاز به کار کند، نیز ضربه اقتصادی بزرگی به این صنف وارد کرده است ، چرا که اساسا نمایشگاه کتاب تهران بزرگترین فروشگاه کتاب برای ناشران و نقطه عطفی در اقتصاد نشر به شمار می رود.

بنا به گفته هومان حسن پوررئیس اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران خسارت وارد بر صنف نشر بسیار است و فروش ناشران و کتابفروشان تهرانی 90 درصد کاهش داشته است.

آموزگار:چه سفره تنگی است سفره نشر

از سوی دیگر محمود آموزگار نائب رئیس اول اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران نیز در حساب توئیتر خود نوشته است: بهای پشت جلد کل کتاب های منتشر شده سال گذشته 3700 میلیارد تومان است، اگر حدود 30 درصد این رقم همان سال بفروش برسد و وابستگی مشاغلی به این حرفه هم چون مولف ، مترجم، ویراستار، صفحه بند، طراح جلد ، لیتوگرافی،چاپخانه ، صحافی ، ناشر، کتابفروش ، توزیع کننده و کاغذ فروش را ببینیم ، چه سفره تنگی است.

دهقانکار: هشتاد میلیارد تومان خسارت به صنف ناشر و کتابفروش و موزع و چاپخانه دار

به نظر می رسد، معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز حجم بالای خسارات وارده به صنف نشر و کتابفروش را تایید می کند، چرا که ایوب دهقانکار مشاور اجرایی این معاونت امروز در گفت وگویی گفته است: برآورد اولیه اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران و نیز چاپخانه داران رقمی بالغ بر هشتاد میلیارد تومان خسارت به صنف ناشر و کتابفروش و موزع و چاپخانه دار در ماه اسفند سال گذشته و فروردین ماه جاری وارد شده است.

البته دهقانکار گفته که امروز سه شنبه جلسه ای در وزارت کشور و از سوی ستاد ملی کرونا برگزار می شود، که وزارت ارشاد نیز موضوع حمایت از ناشران و کتابفروشان را در این جلسه مطرح خواهد کرد.

هومان حسن پور نیز دربار این جلسه اظهار امیدواری کرده و می گوید: اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران با اتاق اصناف مذاکرات مجددی داشته است ، قرار است عنوان صنف نشر و چاپ در فهرست اصلی که در دست تدوین است منعکس شود، برخی دیگر از مشاغل نیز به سبب تعجیل در ارائه فهرست اولیه در لیست قرار نگرفته بودند.

به نظر می رسد، با پیگیری های صورت گرفته و پس از جلسه امروز نامی از صنف چاپ و نشر نیز در فهرست مشاغل مورد حمایت دولت قرار بگیرد، اما باید دید این حمایت ها چگونه است؟ آیا می تواند صنف را امیدوار به ادامه فعالیت خود کند؟ پیش از این اتحادیه ناشران پیشنهاد داده بود که دولت کمک هایی در زمینه پرداخت حق بیمه، بررسی حساب های مالیاتی و ارائه تسهیلات به ناشران داشته باشد. پیشنهادی که به نظر می رسد چندان نتیجه نداد چرا که در روزهای اخیر همایون امیرزاده مدیر روابط عمومی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی حمایت های دولت از این صنف را تنها استمهال حق بیمه سهم کارفرما برای دوره سه ماهه منتهی به اردیبهشت سال 1399و استمهال هزینه های برق و گاز مصرفی برای دوره سه ماهه منتهی به اردیبهشت ماه سال 1399 توسط وزارتخانه نیرو و نفت عنوان کرد.

در حالی که با توجه به خسارت بالای صنف چاپ و نشر و با توجه به پیشینه نامطلوب اقتصادی این صنف و تعطیلی نمایشگاه کتاب تهران که به نظر می رسد، برای این دوره قطعی باشد ، انتظار حمایت های بیشتری از این صنف وجود دارد.

انتهای پیام/

لینک خبر :‌ خبرگزاری تسنیم
غلامرضا نظربلند
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۱/۲۰ سایت های دیگر : تجارت آنلاین

غلامرضا نظربلند

از شمار دو چشم یک تن کم/ وز شمار خرد هزاران بیش

روز نکوداشت رضا بابایی عزیز، خلقم به شدت تنگ شد و دلم بس به درد آمد. این از آن رو نبود که وزیر ارشاد به قول معاونش اظهار تأسف کرده بود که به دلیل گرفتاری کاری نتوانسته است در مراسم شرکت کند و این به دلیل عذرخواهی برگزارکنندگان مراسم از بابت قصور در تخصیص مکان مناسبی که بتواند خیل حضار قدردان زحمات و رشحات فکری و قلمی استاد را در خود جای دهد و بسیاری از آنان را به سر پا ایستاندن وادار نکند. دلیل گرفتگی دلم و تنگی خلقم آن بود که مراسم نکوداشت زنده یاد محمدتقی جعفری را به یاد آوردم که در هنگامه ای برگزار شد که درد صعب العلاجش که حالا به سراغ رضا بابایی آمده بود، جسم رنجور آن علامه را در چنگال خود گرفته بود و کارش را ساخته بود. خاموش شدن چراغ پرفروغ استاد رضا بابایی در روز گذشته گواه این است که آن شبیه سازی به حق جای خوف داشت؛ چراکه رنجیدگی خاطرم را بدل به ماتم کرد. اگر نبود آموزه آرامش دهنده رضاً برضائک و تسلیماً لامرک ، از درد دل به حضرتش می گفتم که این چه وقتی بود که او را فراخواندی و تشنگان علم و معرفتش را از وجود ذی وجودش محروم کردی! رضا بابایی نه تیتر داشت و نه خود را در دانشگاه و هیئت امنا و مدیره ای کاشت. او که به قولی سرو سرفراز باغ اندیشه بود و پژوهیدن کتاب آسمانی و کتب ارضی کارش بود، خود یک مکتب بود. سبک و سیاق پژوهشگری اش بدیع و شیوایی قلم و پیراستگی زبانش بی بدیل بود. نرم خو بود و شرح صدر داشت. در مبادی آداب بودن و داشتن سجایای اخلاقی باید او را در عداد متخلقین به حسن اخلاق و در جهد در راه اعتلای کلمه حق در شمار مجاهدین فی سبیل الله قرارش داد. بابایی هرچند به معنای متعارف نه سیاست ورز بود و نه کنشگر سیاسی اما به برکت ضمیر پاکش در خوانش سپهر سیاست داخلی، به ویژه انقلابی گری فهم عمیق تری از آن دو داشت. از این رو بود که از محدوده تحلیل پا را فراتر می نهاد و به تعلیل می پرداخت. شاهد مثال آنکه او با دل زدن به دریای معانی و مفاهیم که تبحرش بود، راوی روایتی شد که از روای بزرگ ترین ظلم به واژه هایی مانند استقلال و آزادی، حکایت می کرد. بابایی زبان گویای محنت و درد مردمی بود که آلامشان دلش را به درد می آورد و خدمت به آنها، مشعوفش می داشت. صراحت لهجه داشت و شجاعت از گفتار و کردارش برمی خاست. ساده زیست و قلم بطلان بر هوا و حدیث نفس کشید. درآمیختگی منش نرمخویی با روش ستیزه جویی در برخورد با کژراهه زهدفروشانه و دین داری غیرفروتنانه به او شخصیتی متکثر و ظرفیتی فراتر از حد معمول بخشید. عمر استاد چندان به درازا نکشید و او در میان سالی از این جهان پر کشید؛ بااین حال عرض زندگی اش درصدد جبران آن کاستی برآمد و کارنامه ای بس درخشان از عزیز سفرکرده بر جای گذارد. به جز چند اثر سفارشی که محل اعتنا نیست، تصنیف و تألیف بیش از 10 کتاب فاخر و صد مقاله و صدها یادداشت جالب شاهد مدعاست. کوتاه نوشته حاضر را با نقلی فرازهایی از دلنوشته های آن زنده یاد در واپسین ماه های عمر، مزین می کنیم. رجای واثق دارد که به آن گوش جان بسپاریم و به توصیه هایش عمل کنیم؛ باشد که به روح پرفتوح او جلا دهد و موجب تسلایش شود؛
وصیت اول و آخر
امروز - اول خرداد 98- من قدم به 55سالگی گذاشتم. خبر مهمی نیست؛ اما مهم است که دوستان من بدانند که این مرد 55ساله، به تعداد کتاب هایی که نخوانده است غمگین است؛

به شمار دست هایی که نگرفته است، پشیمان است و به عدد مهربانی هایی که نکرده است، خاطری آزرده دارد .
اگر عمری باشد
اگر عمری باشد، پس از این هیچ فضیلتی را هم پایه مهربانی با آدمیزادگان نمی شمارم؛
اگر عمری باشد، کمتر می گویم و می نویسم و بیشتر می شنوم و می خوانم؛
اگر عمری باشد، پس از این خویش را بدهکار هستی و هستان می شمارم نه طلبکار؛
اگر عمری باشد، دیگر به هیچ سیاست مداری وکالت بلاعزل نمی دهم؛
اگر عمری باشد، دیگر هیچ عدالت کوچکی را در هوس رسیدن به عدالت بزرگ تر قربانی نمی کنم؛
اگر عمری باشد، دیگر با دو گروه بحث و گفت وگو نمی کنم:
آنان که از عقیده خویش منفعت می برند
و آنان که از اندیشه خویش، پیشه ساخته اند؛
اگر عمری باشد،
عدالت را فدای عقیده،
و آرزو را فدای مصلحت،
و عمر را در پای خوردنی ها و پوشیدنی ها قربان نمی کنم؛
اگر عمری باشد، چندان در خطا و کوتاهی های دیگران نمی نگرم که روسیاهی خود را نبینم؛
اگر عمری باشد، از دین ها تنها مذهب انصاف را برمی گزینم و از فلسفه ها آن را که سربه هوا نیست و چشم به راه های زمینی دارد؛
اگر عمری باشد، هیچ ظلمی را سخت تر از تحقیر دیگران نمی شمارم؛
اگر عمری باشد، هر درختی را که دیدم، در آغوش می گیرم، هر گلی را می بویم و هر کوهی را بازیگاه می بینم و تنها یک تردید را در دل نگه می دارم: طلوع خورشید زیباتر است یا غروب آن؛
اگر عمری باشد، سیاست مداران را از دو حال بیرون نمی دانم: آنان که دروغ را به راست می آرایند و آنان که راست را به دروغ می آلایند؛
اگر عمری باشد، همچنان برای آزادی و آبادی کشورم می کوشم؛
اگر عمری باشد، در جنگل های بیشتری گم می شوم؛ کوه های بیشتری را می نوردم؛ ساعت های بیشتری به امواج دریا خیره می شوم؛ دانه های بیشتری در زمین می کارم و زباله های بیشتری از روی زمین برمی دارم؛
اگر عمری باشد، خدایی را می پرستم که جز محراب حیرت، در شأن او نیست؛
اگر عمری باشد، قدر دوستان و عزیزانم را بیشتر می دانم .

غلامرضا نظربلند

از شمار دو چشم یک تن کم/ وز شمار خرد هزاران بیش

روز نکوداشت رضا بابایی عزیز، خلقم به شدت تنگ شد و دلم بس به درد آمد. این از آن رو نبود که وزیر ارشاد به قول معاونش اظهار تأسف کرده بود که به دلیل گرفتاری کاری نتوانسته است در مراسم شرکت کند و این به دلیل عذرخواهی برگزارکنندگان مراسم از بابت قصور در تخصیص مکان مناسبی که بتواند خیل حضار قدردان زحمات و رشحات فکری و قلمی استاد را در خود جای دهد و بسیاری از آنان را به سر پا ایستاندن وادار نکند. دلیل گرفتگی دلم و تنگی خلقم آن بود که مراسم نکوداشت زنده یاد محمدتقی جعفری را به یاد آوردم که در هنگامه ای برگزار شد که درد صعب العلاجش که حالا به سراغ رضا بابایی آمده بود، جسم رنجور آن علامه را در چنگال خود گرفته بود و کارش را ساخته بود. خاموش شدن چراغ پرفروغ استاد رضا بابایی در روز گذشته گواه این است که آن شبیه سازی به حق جای خوف داشت؛ چراکه رنجیدگی خاطرم را بدل به ماتم کرد. اگر نبود آموزه آرامش دهنده رضاً برضائک و تسلیماً لامرک ، از درد دل به حضرتش می گفتم که این چه وقتی بود که او را فراخواندی و تشنگان علم و معرفتش را از وجود ذی وجودش محروم کردی! رضا بابایی نه تیتر داشت و نه خود را در دانشگاه و هیئت امنا و مدیره ای کاشت. او که به قولی سرو سرفراز باغ اندیشه بود و پژوهیدن کتاب آسمانی و کتب ارضی کارش بود، خود یک مکتب بود. سبک و سیاق پژوهشگری اش بدیع و شیوایی قلم و پیراستگی زبانش بی بدیل بود. نرم خو بود و شرح صدر داشت. در مبادی آداب بودن و داشتن سجایای اخلاقی باید او را در عداد متخلقین به حسن اخلاق و در جهد در راه اعتلای کلمه حق در شمار مجاهدین فی سبیل الله قرارش داد. بابایی هرچند به معنای متعارف نه سیاست ورز بود و نه کنشگر سیاسی اما به برکت ضمیر پاکش در خوانش سپهر سیاست داخلی، به ویژه انقلابی گری فهم عمیق تری از آن دو داشت. از این رو بود که از محدوده تحلیل پا را فراتر می نهاد و به تعلیل می پرداخت. شاهد مثال آنکه او با دل زدن به دریای معانی و مفاهیم که تبحرش بود، راوی روایتی شد که از روای بزرگ ترین ظلم به واژه هایی مانند استقلال و آزادی، حکایت می کرد. بابایی زبان گویای محنت و درد مردمی بود که آلامشان دلش را به درد می آورد و خدمت به آنها، مشعوفش می داشت. صراحت لهجه داشت و شجاعت از گفتار و کردارش برمی خاست. ساده زیست و قلم بطلان بر هوا و حدیث نفس کشید. درآمیختگی منش نرمخویی با روش ستیزه جویی در برخورد با کژراهه زهدفروشانه و دین داری غیرفروتنانه به او شخصیتی متکثر و ظرفیتی فراتر از حد معمول بخشید. عمر استاد چندان به درازا نکشید و او در میان سالی از این جهان پر کشید؛ بااین حال عرض زندگی اش درصدد جبران آن کاستی برآمد و کارنامه ای بس درخشان از عزیز سفرکرده بر جای گذارد. به جز چند اثر سفارشی که محل اعتنا نیست، تصنیف و تألیف بیش از 10 کتاب فاخر و صد مقاله و صدها یادداشت جالب شاهد مدعاست. کوتاه نوشته حاضر را با نقلی فرازهایی از دلنوشته های آن زنده یاد در واپسین ماه های عمر، مزین می کنیم. رجای واثق دارد که به آن گوش جان بسپاریم و به توصیه هایش عمل کنیم؛ باشد که به روح پرفتوح او جلا دهد و موجب تسلایش شود؛
وصیت اول و آخر
امروز - اول خرداد 98- من قدم به 55سالگی گذاشتم. خبر مهمی نیست؛ اما مهم است که دوستان من بدانند که این مرد 55ساله، به تعداد کتاب هایی که نخوانده است غمگین است؛

به شمار دست هایی که نگرفته است، پشیمان است و به عدد مهربانی هایی که نکرده است، خاطری آزرده دارد .
اگر عمری باشد
اگر عمری باشد، پس از این هیچ فضیلتی را هم پایه مهربانی با آدمیزادگان نمی شمارم؛
اگر عمری باشد، کمتر می گویم و می نویسم و بیشتر می شنوم و می خوانم؛
اگر عمری باشد، پس از این خویش را بدهکار هستی و هستان می شمارم نه طلبکار؛
اگر عمری باشد، دیگر به هیچ سیاست مداری وکالت بلاعزل نمی دهم؛
اگر عمری باشد، دیگر هیچ عدالت کوچکی را در هوس رسیدن به عدالت بزرگ تر قربانی نمی کنم؛
اگر عمری باشد، دیگر با دو گروه بحث و گفت وگو نمی کنم:
آنان که از عقیده خویش منفعت می برند
و آنان که از اندیشه خویش، پیشه ساخته اند؛
اگر عمری باشد،
عدالت را فدای عقیده،
و آرزو را فدای مصلحت،
و عمر را در پای خوردنی ها و پوشیدنی ها قربان نمی کنم؛
اگر عمری باشد، چندان در خطا و کوتاهی های دیگران نمی نگرم که روسیاهی خود را نبینم؛
اگر عمری باشد، از دین ها تنها مذهب انصاف را برمی گزینم و از فلسفه ها آن را که سربه هوا نیست و چشم به راه های زمینی دارد؛
اگر عمری باشد، هیچ ظلمی را سخت تر از تحقیر دیگران نمی شمارم؛
اگر عمری باشد، هر درختی را که دیدم، در آغوش می گیرم، هر گلی را می بویم و هر کوهی را بازیگاه می بینم و تنها یک تردید را در دل نگه می دارم: طلوع خورشید زیباتر است یا غروب آن؛
اگر عمری باشد، سیاست مداران را از دو حال بیرون نمی دانم: آنان که دروغ را به راست می آرایند و آنان که راست را به دروغ می آلایند؛
اگر عمری باشد، همچنان برای آزادی و آبادی کشورم می کوشم؛
اگر عمری باشد، در جنگل های بیشتری گم می شوم؛ کوه های بیشتری را می نوردم؛ ساعت های بیشتری به امواج دریا خیره می شوم؛ دانه های بیشتری در زمین می کارم و زباله های بیشتری از روی زمین برمی دارم؛
اگر عمری باشد، خدایی را می پرستم که جز محراب حیرت، در شأن او نیست؛
اگر عمری باشد، قدر دوستان و عزیزانم را بیشتر می دانم .

لینک خبر :‌ روزنامه شرق
امروز اگرچه کادر درمانی در نمای جلوی بحران کرونا ایستاده اند ولی ورود مستندسازان حرفه ای با همه خطراتش یک الزام و تعهد هنری است تا این همه حادثه و تلاش ها به قاب دوربین برده شود.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۱/۲۰

به گزارش خبرنگار حوزه سینمایی گروه فرهنگ و هنر خبرگزاری آنا ، شیوع کرونا در کشور ما مثل هر اتفاق ناخوشایند و حتی خوشایند دیگری نیاز به ثبت و خاطره نگاری دارد. جدای از درگیری هایی که این روزها بر سر ملاحظات و تصمیم گیری های حل این بحران وجود دارد اما روایت این جریان نفس گیر از دست اهالی فرهنگ و هنر برمی آید.

شاید بهترین ابزار دست فعلی نیز نه سینما و سریال و دست به کتاب شدن، بلکه ضبط وقایع به شکل مستند است و این ماجرا در دل حوادث دهشتناک نیز اتفاق می افتد. از دوره ای مثل جنگ تحمیلی گرفته تا حوادث ریز و درشت داخلی کشور که هر از گاهی رخ می دهد، عرصه را برای ورود دوربین های مستندساز باز کرده تا هر آنچه هست را بدون هرگونه دخل و تصرفی ثبت کنند.

روزنامه نگاری بحران، اصطلاح کلی است که نه تنها به عرصه خبررسانی بلکه به تصویرسازی در قالب هنر نیز برمی گردد که قطعا مستند کلید اصلی ماجراست. بهترین آرشیو موجود از دورانی مثل دفاع مقدس و حتی مبارزه با داعش یا حوادث طبیعی و غیره منحصر به مستندسازان است که خود آبشخوری خواهد بود برای نوشتن کتاب ها، داستان ها و حتی ساخته های سینمایی بعدی.

کرونا و شیوع آن در کشور ما دست بسیاری را برای ورود به این فضاسازی بسته است اما به هرحال این ماجرا نیاز به ثبت دارد تا حداقل تلاش حاضرین در صحنه و شفافیت ابعاد ماجرا در زمان های بعدی به یادگار بماند. بویژه آنکه کرونا موضوعی است که فعلا به دور از چشم مردم و با مرکزیت مراکز درمانی، ستادهای بحران و نیز پشت صحنه هایی که از چشم عوام به دور است، شرح ماوقع می کند یعنی همان چیزی که امروز از آن به خط مقدم یاد می شود.

کرونا و شیوع آن در کشور ما دست بسیاری را برای ورود به این فضاسازی بسته است اما به هرحال این ماجرا نیاز به ثبت دارد تا حداقل تلاش حاضرین در صحنه و شفافیت ابعاد ماجرا در زمان های بعدی به یادگار بماند.

در کنار آنچه که در کوچه و خیابان ها و درگیری روزانه مردم با این معضل درحال شکل گیری است، فضاسازی از این محل های عملیاتی و درگیر با بحران الزامی دوچندان دارد و طبیعتا هر کدام نیز پر از سوژه هایی است که می تواند دست هنرمندان را برای خلق تولیداتی منحصر به فرد باز بگذارد. ورود به تصویرسازی از بحران کرونا خطر هم دارد اما این خصیصه همیشگی فرآیند خبری بحران است.

جشنواره ها و مراکز متعددی در حوزه سلامت و مستندنگاری وجود دارند که قطعا در ذیل خود بخشی را به تولیدات سمعی و بصری اختصاص می دهند؛ از جشنواره فیلم سلامت گرفته و نیز جشنواره ادبیات سلامت یا شبکه مستند و دیگران که تعدادشان نیز کم نیست.

جشنواره و رویدادهایی که اتفاقا این چند ساله تأثیرگذاری خاصی نداشته اند و حتی رو به تعطیلی هم رفته اند پس چه بهتر از این واقعه که آن را در عرصه هنر نیز تصویرسازی کنند.

خانه نشینی و دوری از مراکز درگیر با این بحران دستور و وظیفه همگانی است اما بالتبع در هر اتفاق و ماجرایی حضور و وجود برخی الزامی است. همچنان که امروز کادر درمانی در نمای جلوی این واقعه ایستاده اند ولی ورود مستندسازان حرفه ای با همه خطراتش یک الزام و تعهد هنری است تا این همه حادثه و تلاش ها به قاب دوربین برده شود.

در این روزهای اخیر خبر از ساخت برخی تولیدات شنیده می شود که این نیز حاصل دغدغه های اندک و شخصی برخی هنرمندان است که قطعا همتی دوچندان از سوی مراکز مرتبط و مستندسازان حرفه ای را لازم دارد.

انتهای پیام /4143/

لینک خبر :‌ خبرگزاری آنا
سینماپرس: محمدصادق کوشکی عضو هیأت علمی دانشگاه تهران و کارشناس فرهنگی پس از اتمام پخش سریال های نوروز 1399 گفت: سازمان صدا و سیما به عنوان قلب تپنده رسانه ای نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران که بیشترین کوشش رسانه ای را در میان رسانه ها دارد سال ها است به بیماری دچار است و این بیماری در مدیریت سازمان خودش را نشان می دهد؛ متأسفانه در همه دوره ها این بیماری مزمن وجود داشته و همواره خطرناک تر شده و آسیب های بیشتری را متوجه جامعه کرده به نحوی که می توان گفت رسانه ملی مسیری مغایر با اهداف انقلاب اسلامی را در پیش گرفته است.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۱/۲۰

این منتقد سینما در گفتگو با خبرنگار سینماپرس افزود: ما اگر معاونت سیاسی را از سازمان صدا و سیما کنار بگذاریم در سایر حوزه های دیگر صدا و سیما تقریبا در خدمت انقلاب اسلامی و دیدگاه حضرت امام (ره) و مقام معظم رهبری قرار ندارد. متأسفانه برنامه های صدا و سیما در ترویج سبک زندگی غیراسلامی و سبک زندگی سلبریتی ها موفق بوده و همین باعث شده تا بسیاری از شهرستانی ها و جوانان مذهبی که پای برنامه های آن می نشینند از صدا و سیما مسائلی را بیاموزند که به هیچ عنوان مرتبط با فرهنگ ملی و هویت دینی ما نیست.

وی با تأکید بر اینکه تفکر انقلابی در برنامه های رسانه ملی مهجور واقع شده اظهار داشت: متأسفانه خط تفکر انقلاب اسلامی بسیار کمرنگ است؛ مدیرانی که برای رسانه ملی خط مشی تعیین می کنند یا مرعوب تمدن غرب هستند و یا هیچ نسبتی با انقلاب اسلامی ندارند؛ حضور این مدیران باعث تولید سریال هایی مانند پایتخت6 می شود که یک فاجعه تمام عیار است!

کوشکی در همین راستا ادامه داد: این مایه تأسف و شرمساری است که برخی برنامه ها و سریال هایی که در تناقض با آرمان ها و ارزش های انقلاب اسلامی هستند مورد حمایت مسئولان سازمان صدا و سیما قرار می گیرند اما در نقطه مقابل بسیاری از برنامه های ارزشمند همچون برنامه ثریا که حتی مورد تقدیر رهبر معظم انقلاب هم واقع شده مدت ها است فعالیتی ندارند و همیشه مورد بی مهری و فشار قرار گرفته اند و مدیران بیشترین اصطکاک را با آن ها داشته اند؛ سوأل بنده این است که برنامه های ارزشمندی مانند جهان آرا کجا است؟ چرا این برنامه ها در رسانه ملی نیستند و در عوض سریال هایی مانند پایتخت6 جای آن ها را پر کرده اند؟

این مدیر سابق دفتر هنر و ادبیات مرکز اسناد انقلاب اسلامی یادآور شد: ما سال ها درگیر مسأله بحران سوریه بودیم و شهدای بسیاری را در این راه به اسلام تقدیم کردیم؛ سوأل بنده این است که چرا تاکنون یک مجموعه نمایشی در خصوص مدافعان حرم تولید نشده است؟ چرا حتی یک فیلم داستانی ارزشمند و مناسب در خصوص جانفشانی های این شهدا تولید نشده است؟ چرا در خصوص مرزبانان ایران اسلامی فیلمی تولید نمی شود؟ چرا رسانه ملی در مورد اولویت های انقلاب و نظام دستش خالی است؟ چرا مدیران هیچ دغدغه ای برای تولید آثاری که اندیشه های حضرت امام (ره) و مقام معظم رهبری در آن ها مستتر باشد ندارند؟

وی افزود: ما اگر سریال هایی مانند مختارنامه ، تفنگ سرپر و... را کنار بگذاریم متوجه می شویم که اکثریت قریب به اتفاق مجموعه های نمایشی سیما در این سال ها هیچ ربطی به اسلام و انقلاب و هویت ملی ما نداشته اند؛ نه تنها در حوزه سریال سازی که در سایر حوزه های دیگر سازمان صدا و سیما ما با این مشکل روبرو هستیم؛ به عنوان مثال موسیقی که در صدا و سیما پخش می شود در مخالفت کامل با فتوای رهبری است؛ ما شاهد جلف ترین و ضدهنری ترین موسیقی در برنامه های صدا و سیما هستیم. رسانه ملی در سایر عرصه ها به خصوص مسأله مهم سبک زندگی هم به همین شیوه عمل کرده است.

کوشکی متذکر شد: البته نباید ناگفته بماند که صدا و سیما برخی برنامه های گفتگومحور را به عنوان سپر تولید می کند تا اگر کسی به آن ها انتقاد کرد فورا از این برنامه ها به عنوان برنامه های ارزشی یاد کنند اما با این همه باید بگویم که متأسفانه تلویزیون ما امروزه مقلد دست چندم تلویزیون ترکیه شده و الگوی مدیران ما تلویزیون ها ترکی است!

وی با انتقاد از برخی ویژه برنامه های نوروز و ایام سال تحویل در رسانه ملی گفت: من متوجه نمی شوم که چرا یک بازیگر دست چندم و کم سواد که تمام دانش و معلوماتش در حد اینستاگرام است باید در 5 برنامه نوروزی شب عید در 5 شبکه مختلف سیما حضور داشته باشد و برای مردم الگوسازی کند؟ چرا ما باید شاهد فاجعه ای در برنامه فرمول یک با اجرای علی ضیا باشیم که یک بازیگر کم سواد به آن دعوت می شود به نظام و جامعه پزشکی و... توهین می کند و کسی نیست جلوی او را بگیرد؟

این کارشناس فرهنگی سپس به جنجال های پیش آمده در خصوص سریال نازل پایتخت6 اشاره و تصریح کرد: آقای علی عسگری امکان دست داشتن جریان نفوذی را در سریال پایتخت6 برشمرده اند، گویا تلقی ایشان این است که این نفوذ تنها در این سریال رخ داده؛ خیر! این اتفاق تنها در این سریال نیست! بی تردید اگر مدیران سازمان نگاه موشکافانه ای به سریال ها و برنامه های سیما داشته باشند به خوبی متوجه می شوند که جریان نفوذ بسیار قدرتمندانه در حال جولان دادن است.

کوشکی در همین راستا ادامه داد: وقتی که در خصوص دستاوردهای عظیم کشور در حوزه های مختلف از جمله نوآوری های علمی، دانش بنیان ها و... هیچ مجموعه نمایشی تولید نمی شود و در اغلب سریال ها و فیلم ها ما شاهد مردمی عبوس و تلخ هستیم که زندگی شان به بن بست رسیده و می خواهند به خارج از کشور مهاجرت کنند، این یعنی نفوذ دشمن در سیما بسیار قدرتمند است!

وی تأکید کرد: جای نیروهای انقلابی، ولایتمدار و متعهد برای تولید برنامه ها و سریال های ارزشمند و ماندگار در رسانه ملی به شدت خالی است؛ درست است که در صدا و سیما نیروهای انقلابی هم حضور دارند و به صورت موردی مبادرت به تولید برنامه می کنند اما متأسفانه آن ها در اقلیت قرار دارند و چندان امکان کار و فعالیت برایشان فراهم نیست.

کوشکی در خاتمه اظهاراتش افزود: فرصت های ارزشمندی همچون ایام نوروز که خانواده ها در کنار یکدیگر قرار دارند و با هم به تماشای برنامه های تلویزیونی می نشینند نباید با ندانم کاری از دست برود؛ متأسفانه در نوروز 99 این فرصت ها به شدت هدر شد و بنده امیدوارم با تدبیر و درایت دیگر شاهد چنین اتفاق ناراحت کننده ای نباشیم.

لینک خبر :‌ سینما پرس
سینماپرس: حامد بامروت نژاد تهیه کننده سینما در خصوص نسبت سینما با ارزش ها و آرمان های انقلاب گفت: وضعیت امروز سینمای کشور انحصاری است و سینما تنها در دست عده ای معدود افراد است؛ در راستای تحقق عدالت فرهنگی و توجه به سینمای ارزشی و انقلابی در گام اول انحصار در سینما باید شکسته شود.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۱/۲۰

تهیه کننده فیلم سینمایی منطقه پرواز ممنوع در گفتگو با خبرنگار سینماپرس افزود: همه واقفیم که سینما در کشورمان هیچ نسبتی با انقلاب اسلامی ندارد اما باید آگاه باشیم که سینمای انقلابی صرفاً به داشتن چند فیلم خوب بازنمی گردد و ما نباید فکر کنیم با ساختن چند فیلم متناسب با اهداف و آرمان های انقلاب اسلامی، دین مان را به این سینما ادا کرده ایم.

وی ادامه داد: مجموعه ای از پارامترهای فراموش شده دلیل اصلی بی توجهی به سینمای ارزشی و انقلابی هستند؛ یکی از قطعات این پازل فقدان فیلم هایی بر اساس گفتمان انقلاب اسلامی است. یکی دیگر از نکات مهم و فراموش شده مسأله مخاطب این گونه آثار است که متأسفانه مدیران سینما روی این بخش مهم هرگز کار اساسی انجام نداده اند.

بامروت نژاد در همین راستا با طرح این پرسش که چقدر برای مخاطبان سینما ذائقه سازی شده تا به تماشای فیلم های انقلابی بنشینند؟ اظهار داشت: سینما نیاز به چرخش مالی دارد. سوأل اینجا است که اگر الآن فیلم خوب و ارزشمند انقلابی چه از نظر محتوایی و چه از نظر فنی تولید شود می تواند موفق عمل کند و برای تهیه کننده و سرمایه گذارانش صرفه اقتصادی داشته باشد؟

این تهیه کننده سینما خاطرنشان کرد: ما برای مخاطبی که حاضر است برای گفتمان انقلاب اسلامی هزینه کند چه کار کردیم؟ سینمای موجود از نظر زیرساختی چه طیف مخاطبی را پشتیبانی می کند؟ چرا در جنوب شهر تهران پردیس های سینمایی بسیار اندک هستند اما در شمال شهر تهران ما شاهد وفور پردیس های سینمایی هستیم؟ چرا بیش از 900 شهر کشور باید فاقد سالن سینما باشند؟ آیا این اتفاقات در راستای تحقق عدالت فرهنگی است؟

وی سپس با بیان اینکه سینمای موجود در کشور تنها طیفی 3-4 درصدی را پشتیبانی می کند تصریح کرد: متأسفانه شرایط به گونه ای است که مخاطبانی که دلبسته به انقلاب اسلامی هستند امکان استفاده از سینما را ندارند. یکی از معضلات بسیار مهم سینمای کشور هم هزینه گزاف و بالای بلیت است. هزینه بلیت به هیچ عنوان بر اساس توانایی مالی و جیب مخاطبان طراحی نشده و این هزینه های گزاف صرفاً برای قشر مرفه و طبقه خاص اقتصادی است و به همین دلیل بسیاری از خانواده ها سینما از سبد کالای مصرفی شان حذف شده است.

بامروت نژاد خاطرنشان کرد: مدیریت فرهنگی و سینمایی پیش از هر کاری باید زیرساخت های سینمای کشور را توسعه دهند؛ باید کاری کنند تا عموم مخاطبان بتوانند در سالن های سینما حضور پیدا کنند. جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی و صدا و سیما در این راستا می توانند بسیار کمک کننده باشند. ما باید کاری کنیم که صف آرایی مخاطب در سینمای کشور عوض شود. بخشی از معضلات ما فرهنگی است اما بخش های دیگر به مسائل زیرساختی، اقتصادی و... مرتبط می شود که باید همه آن ها نیز به خوبی مهیا شوند تا چرخه فیلم های انقلابی هرگز از حرکت باز نایستد.

این سینماگر در خاتمه اظهاراتش افزود: یکی دیگر از مسائلی که مدیران فرهنگی و سینمایی باید به آن توجه داشته باشند این است که برای تولید فیلم های ارزشی و انقلابی تنها لازم نیست که فیلم های فاخر با هزینه های گزاف تولید شوند که احیاناً در گیشه شکست بخورند. مدیران می توانند با شناسایی نیروهای کارآمد و زبده انقلابی فیلم های جمع و جور و ارزان در این حوزه تولید کنند تا کم کم مخاطب به تماشای این فیلم های ارزشمند عادت کند و چرخه از حرکت ایستاده سینمای انقلاب به حرکت درآید.

لینک خبر :‌ سینما پرس
فیلم سینمایی خروج قرار است بدون اکران عمومی، در سامانه های اینترنتی به نمایش درآید. برخی سینماگران مقابل این اقدام، مواضع منفی و متناقض اتخاذ کرده اند اما برخی دیگراین اقدام را شکستن انحصار در سینما دانسته اند و از آن حمایت کردند.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۱/۲۰ سایت های دیگر : خبرگزاری فارس سینما پرس

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا ؛ اقدام سازمان اوج در انتشار فیلم خروج در VOD ها قبل از اکران رسمی شاید فتح بابی در سینمای ایران شود تا مدل جدیدی از اکران را شاهد باشیم. در حالیکه چندسالی است برخی فیلم های مهم سینمایی در جایی غیر از سینما اکران می شود اما سینمای ایران اولین بار است که چنین موضوعی را تجربه خواهد کرد و باید دید که در نهایت این باب ادامه پیدا خواهد کرد یا مسدود خواهد شد هر چند وزارت ارشاد به صورت محتاط در باغ سبز را نشان داده است و از اکران فیلم های پشت خط مانده در اولین قدم حمایت کرده اما واکنش های صنفی سینماداران نشان می دهد آنها نگران آینده خود هستند.

*اولین واکنش منفی صنفی

در روزهایی که کرونا اکثر کسب و کارها را زمین گیر کرده است اقدام سازمان اوج در اکران فیلم خروج در سامانه های نمایش خانگی قبل از اکران در سینما اتفاقی جالب است ولی واکنش ها به این اقدام همچنان متناقض و متفاوت است. سعید خانی تهیه کننده فیلم دوزیست در واکنش به این اقدام آن را نتیجه فیملسازی با پول بیت المال دانسته و تلویحاً کنایه زده است که اوج به دلیل عدم فروش فیلم خروج این اقدام را انجام داده است اما محمد ذوقی مشاور رسانه ای فیلم با اشاره به درآمد 37 میلیاردی اوج در سال 98 این اقدام را در راستای فعالیت های اقتصادی می داند در عین حال که این اقدام برای رفاه مردم انجام شده است.

*مواضع متناقض

در حالیکه در سالهای اخیر سامانه های پخش فیلم کم کم خود را رقیبی برای شبکه های تلویزیونی مطرح می کردند اما این اقدام آنها را می تواند در حد رقیب بزرگی در سینماها جانمایی کند و همین مسئله باعث شده است که محمد قاصداشرفی رئیس انجمن سینماداران بگوید فیلمی که در فضای مجازی و یا شبکه نمایش خانگی ارائه شده باشد، قطعاً در آینده در سینماها اکران عمومی نخواهد شد.زمانی که یک فیلم سینمایی در شبکه نمایش خانگی و یا فضای مجازی نمایش داده شود، دیگر لزومی ندارد در سینما اکران عمومی داشته باشد، چرا که مخاطب فیلم موردنظر را پیش از اکران عمومی دیده و دیگر برای تماشای آن فیلم به سینما نخواهد رفت .

با این حال محمدمهدی طباطبایی نژاد معاون نظارت و ارزشیابی و رییس شورای عالی اکران از اقدام صاحبان فیلم ها در انتشار آثارشان در سامانه های نمایش فیلم دفاع کرده است و گفته سازمان سینمایی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از اینکه فیلم های تازه، از صف اکران خارج شوند و به سامانه های نمایش درخواستی بروند استقبال می کند و در بخش خصوصی هم با پرداخت 20 درصد رقم قراردادشان پس از بارگذاری در شبکه وی اودی از آن ها حمایت می کند. این اتفاق به این دلیل می افتد که در حال حاضر سینماها تعطیل هستند و یکی از مسئولیت های سازمان سینمایی این است که برای مخاطب فیلم های سینمایی خوراک لازم را تدارک ببیند. او درباره اکران فیلم خروج هم اضافه کرده است: اگر فیلم های ما نیز ارزنده باشند قطعا دیده خواهند شد. بر این اساس اکران اول فیلمی مثل خروج که یک فیلم تازه است به صورت آنلاین، نکات مثبتی را به همراه خواهد داشت، از جمله اینکه فضای وی اودی ها را جذاب می کند و سبب افزایش کاربر می شود. مشابه این، پیش تر توسط شبکه هایی مثل نتفلیکس انجام شده که اکران اول یک فیلم را عرضه می کنند. بنابراین چنین کاری در این شرایط که مخاطب از فیلم تازه و سینما دور شده، برای ما امری پسندیده است و خلأ به وجود آمده را پر می کند.

همان طور که گفته شد علیرغم برخی مواضع منفی و متناقض سینماگران اما برخی این اقدام را شکستن انحصار در سینما تعبیر کرده و از آن حمایت کردند. سیدضیاء هاشمی رییس جامعه صنفی تهیه کنندگان در این باره گفته است: این تصمیم بزرگ و جسارت قابل تقدیر را فتح بابی بدانیم برای شکست هیمنه و انحصار مدیریت پخش و نمایش سنتی سینمای ایران. و خب به نظر می رسد که با این اقدام و حمایت تهیه کنندگان، راه برای سایر فیلم ها هم باز شود اما در این میان سیدمحمود رضوی تهیه کننده سینما هم ضمن حمایت از این کار اوج آن را خط شکنی به نفع مردم دانسته اما در عین حال هشدار داده که وزارت ارشاد همزمان باید از شکل گیری انحصار در اکران آنلاین جلوگیری کند.

* قاچاق می شود؟

یکی از مسائل مهم در اکران آنلاین جلوگیری از قاچاق فیلم است. در حالیکه تاکنون فیلم ها بعد از اکران در سینماها به سامانه های نمایش داخلی می آمدند یعنی بعد از فروش در سینما و فروش رایت خانگی بخشی از هزینه هایشان جبران یا تامین شده بود اما اینکه فیلمی قبل از اکران سینمایی وارد این چرخه شود کمی نگران کننده است. محمد ذوقی مشاور رسانه ای خروج در این باره و لزوم تمهیدات جهت جلوگیری از قاچاق فیلم گفته است: مردم ما حتماً با فرهنگ تر از این حرف ها هستند، ضمن اینکه خود وی اودی ها تمهیداتی اندیشیده اند برای اینکه این اتفاق نیفتد.

از سویی دیگر رییس شورای عالی اکران درباره اینکه آیا با اکران آنلاین فیلم ها امکان دانلود غیر قانونی وجود خواهد داشت؟ گفت: آن چیزی که خود سامانه ها می گویند و مدعی آن هستند این است که به شکل حرفه ای مطلقاً امکان دانلود یا کپی کردن فیلم ها وجود ندارد، مگر اینکه از روی تصویر، تصویر دیگری گرفته شود که طبیعتاً آنقدر کیفیت پایین و نازل است که هیچ مخاطب عاقلی چنین فیلمی را نمی بیند. ضمن اینکه فیلم اکران شده در دسترس است و تجربه چند وقت اخیر هم نشان داده چند فیلمی که نسخه پرده ای آن بیرون آمد هیچ التهابی را به وجود نیاورد و اصلا مورد استقبال قرار نگرفت به طوری که ما حتی آن را به عنوان یک سرقت هنری هم نگاه نکردیم چون الان دیگر مدل تصویربرداری از پرده و فیلم جواب نمی دهد و مردم کالای مرغوب می خواهند. با این حال باید منتظر ماند و دید آیا خروج بعد از نمایش آنلاین قاچاق خواهد شد یا نه که در صورت منفی بودن قاچاق فیلم دیگر فیلم ها هم امیدوارانه تر وارد این گردونه خواهند شد.

*سابقه دارد؟

همان طور که ذکر شد چند سالی است که در جهان فیلم های سینمایی از چرخه ای غیر از اکران به درآمدزایی می رسند و نمونه بارز آن نتفیلیکس است که مستقلا محصولاتش را اکران می کند.

در این باره شهاب اسفندیاری رییس دانشگاه صداوسیما می گوید: اتفاق مهمی است. اولین تولید بزرگ و دارای پروانه نمایش که پس از یک اکران محدود (در جشنواره فجر) مستقیم در اینترنت عرضه می شود. اوج کاری را انجام داده که نتفلیکس سال ها قبل شروع کرد و به تغییر مناسبات پخش و اکران در آمریکا انجامید. در ابتدا بحث انگیز بود ولی کم کم جا افتاد. تا قبل از این فیلم ها تنها در صورتی برای اکران در سالن های زنجیره ای بزرگ سینما در آمریکا پذیرفته می شد که حداقل 90 روز بین اکران و عرضه DVD/اینترنتی فیلم فاصله باشد. نتفلیکس این مقررات را بر هم زد و پس از اکران محدود، فیلم هایش را برای دهها میلیون مشترک اینترنتی عرضه کرد. در حالی که فیلمسازانی مانند اسپیلبرگ علیه تضعیف اکران سینمایی توسط نتفلیکس موضع گیری کردند، فیلمسازان صاحب نامی مانند برادران کوئن، آلفونسو کوارن و مارتین اسکورسیزی با نتفلیکس همکاری کردند. حتی فیلم روما محصول نتفلیکس 4 جایزه اسکار برنده شد. البته نتفلیکس برای جلب رضایت این کارگردان ها، فیلم هایشان را برای چند هفته در سالن های کوچکتر یا سالن های اجاره ای اختصاصی اکران می کرد. اما درآمد اصلی در عرضه اینترنتیِ همزمانِ جهانی بود. دیگر بین اکران آمریکا و اکران در سایر نقاط جهان فاصله ای و واسطه ای نبود. هرچند این تصمیم متأثر از شرایط کرونایی فعلی است، باید دید آیا عرضه مستقیم اینترنتی فیلم های سینمایی مناسبات اقتصادی سینمای ایران را هم تحت تأثیر قرار می دهد یا خیر. اما شکی نیست که شرکت های عرضه اینترنتی فیلم و سریال بسیار خوشحال خواهند شد.

با وجود همه نکات گفته شده اما همه این مسائل بسته به میزان درآمدی است که عاید سامانه های پخش فیلم خواهد شد. در حالیکه این سامانه ها فیلم ها را خریداری می کنند باید منتظر بازگشت سرمایه خود بمانند. باید دید که در ادامه تمایل این سامانه ها برای اکران سایر فیلم ها ادامه دار خواهد بود یا خروج اولین و آخرین نمونه این حرکت بی سابقه در سینمایی ایران است. اتفاقی که اگر موفقت آ میز باشد، قطعا باعث ایجاد چالشی جدید برای صنف سینمادار است که در سال های اخیر علاقه زیادی در ساخت سالن های سینما داشته است و حالا با این اقدام بخشی از مخاطب خود را از دست رفته خواهد دید.

انتهای پیام/

لینک خبر :‌ دانا
تیری فرمو مدیر جشنواره فیلم کن اعلام کرد با وجود شیوع ویروس کرونا اگر این جشنواره نتواند به صورت یک رویداد فیزیکی برگزار شود، رویه برگزاری به صورت آنلاین و مجازی را پیش نخواهد گرفت؛ کارگردانان با این امید فیلم هایشان را می سازند تا در صفحه بزرگ سینما نمایش داده شود و در مکان هایی همچون جشنواره با سایر مردم به اشتراک گذاشته شوند نه اینکه در نهایت سر از گوشی های موبایل دربیاورند.

به گزارش قدس آنلاین به نقل از ورایتی، فرمو در گفت وگو با ورایتی بیان کرد: روح، تاریخچه و کارایی جشنواره کن به صورتی نیست که بتواند با این روش(برگزاری مجازی) منطبق باشد. جشنواره دیجیتالی چیست؟ یک رقابت دیجیتالی؟... تماشای فیلم های وس اندرسون و پائول ورهوفن در صفحه کامپیوتر؟ تجربه تماشای تاپ گان 2 یا انیمیشن پیکسار روح در محلی به جز سالن سینما؟ تاریخ اکران این فیلم ها به تاخیر افتاده تا در صفحه بزرگ سینما نمایش داده شوند؛ چرا ما باید بخواهیم آن ها را پیش از این رویداد در یک دستگاه دیجیتالی نمایش دهیم؟

فرمو ادامه داد: کارگردانان با این امید فیلم هایشان را می سازند تا در صفحه بزرگ سینما نمایش داده شود و در مکان هایی همچون جشنواره با سایر مردم به اشتراک گذاشته شوند نه اینکه در نهایت سر از گوشی های موبایل دربیاورند.

از زمانی که شیوع ویروس کرونا به بحرانی جهانی تبدیل شد، از اوایل ماه مارس برگزاری جشنواره کن 2020 در هاله ای از ابهام قرار داشت.

مسوولان برگزاری این جشنواره پس از هفته ها تفکر در نهایت برگزاری این رویداد را در نوزدهم مارس به تعویق انداختند. این جشنواره قرار بود از 12 تا 23 ماه می برگزار شود، اما ممکن است به اواخر ژوئن یا اوایل جولای موکول شود.

انتهای پیام

لینک خبر :‌ قدس آنلاین
تهران- ایرناپلاس- برای اولین بار سرمایه گذاران یک فیلم ایرانی به بهانه تعطیلی سینماها تصمیم به اکران آنلاین این اثر گرفته اند؛ اتفاقی که شاید هر تهیه کننده خصوصی نتواند به راحتی این تصمیم را عملی کند و باید دید آیا ادامه پیدا خواهد کرد؟
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۱/۲۰

این روزها شرایطی را تجربه می کنیم که غیرقابل پیش بینی و تصور است. تعطیل شدن مکان های عمومی و حتی مغازه ها و ماندن در خانه اتفاقاتی است که نه تنها مردم کشور ما، بلکه مردم اکثر نقاط دنیا با آن مواجه هستند. سینما هم به عنوان یک مکان فرهنگی، تعطیل شده است؛ تعطیلی آن هم در بهترین و ایده آل ترین زمان اکران فیلم ها یعنی همان اکران نوروزی.

با توجه به طولانی شدن حضور ویروس کرونا در جامعه و طولانی شدن تعطیلی سالن های سینما، بسیاری از فیلمسازان، تهیه کنندگان و سالن داران به فکر جبران خسارت افتاده اند.

سازمان اوج و یک تصمیم غافلگیرکننده

روز یکشنبه بود که سازمان هنری اوج تصمیم خود را مبنی بر نمایش آنلاین فیلم خروج به کارگردانی ابراهیم حاتمی کیا اعلام کرد. البته این تصمیم پس از موافقت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و مراجع قانونی نمایش اعلام شد. تا جایی که سازمان سینمایی هم با قرار دادن شرایطی، از این موضوع حمایت کرد. اما این اتفاق تا چه اندازه می تواند به جبران خسارت ها بینجامد؟

آیا چون خروج، فیلمی دولتی بود، به راحتی تصمیم به این کار گرفته است؟ آیا فیلم های خصوصی با اکران آنلاین متضرر نمی شوند؟

با سه تهیه کننده سینما این موضوعات را در میان گذاشتیم که در ادامه می خوانید.

اکران آنلاین برای بخش خصوصی راهکار صحیحی نیست

سعید خانی، تهیه کننده سینما و مدیرعامل شرکت پخش خانه فیلم درباره اکران آنلاین فیلم های سینمایی با توجه به تعطیلی سینماها، به خبرنگار ایرناپلاس گفت: شخصاً با این مسئله مخالف هستم. به دلیل اینکه صنعت vod در کشور ما مانند پلتفرم هایی مثل نتفلیکس، آمازون و vodهای کشورهای خارجی که کاربر زیادی دارند، جا نیفتاده است. هزینه یک فیلم حداقل 4 میلیارد تومان است، هیچ وقت vod نمی تواند بازگشت سرمایه ای برای فیلم ها داشته باشد به خصوص فیلم های بیگ پروداکشنی مانند فیلم خروج. البته فیلم خروج جزو آثار نهادهایی محسوب می شود که شاید بازگشت سرمایه برایشان مهم نباشد. اما برای من به عنوان تهیه کننده بخش خصوصی، قاعدتاً راهکار صحیحی نیست. این راهکار برای یکسری از فیلم هایی است که طبیعتاً ارزان ساخته شده اند و با کمک دولت و اختصاص دادن بخشی از سوبسید به این آثار، روی این پلتفرم قرار می گیرند که در این روزها مردم بتوانند فیلم ببینند.

خوراک خوب به شبکه های ماهواره ای

وی در ادامه افزود: اگر فیلمی ساخته شود که در سینما باید اکران شود، اما قبل از اینکه روی پرده نمایش داده شود، در این قالب به دست مخاطب برسد، مشکل ساز است، چون ما مانند کشورهای دیگر قانون کپی رایت نداریم. ما یک درآمد از سینما داریم یکی هم از نمایش خانگی یا همان vod. درآمد دیگری نداریم که بگوییم تلویزیون آن را به ما پرداخت می کند یا رسانه های دیگر به ما پول می دهند. طبیعتاً ما باید منابعمان را از جاهای دیگر تأمین کنیم.

خانی معتقد است که اگر همین فیلم خروج روی پلتفرم vod بیاید، همان شب همه شبکه های ماهواره ای آن را پخش می کنند و میلیون ها نفر مجانی فیلم را تماشا می کنند و عملاً به قاچاقچیان و شبکه های ماهواره ای خوراک خوبی می دهیم، وی در ادامه افزود: طبیعتاً با شرایط فعلی که تنها دو پلتفرم فعال هستند و با این میزان کاربر، بازگشت سرمایه ای برای صاحبان فیلم وجود ندارد.

حذف جشنواره ها و گفتمان وزارت ارشاد

این تهیه کننده در پاسخ به این پرسش که شما چه راهکارهایی را به جز اکران آنلاین پیشنهاد می کنید، بیان کرد: ما در سال جشنواره هایی داریم که به اعتقاد من اگر برگزار نشوند، هیچ اتفاقی نمی افتد. بهتر است هزینه این جشنواره ها را به بدنه سینما، به سینمادار، تهیه کننده، اعضای خانه سینما که در حال حاضر بیکار هستند یا اعضای تولید پرداخت کنند. راهکار دیگر این است که برای تعدادی از فیلم هایی که اکران قوی ندارند و قرار نیست بفروشند و اساساً فیلم های ارزانی هستند، دولت شرایطی را فراهم کند که در vod اکران شوند.

البته سازمان سینمایی پیشنهاد داده و اعلام کرده که 20 درصد به فیلم هایی که در شبکه نمایش خانگی عرضه می شوند پرداخت می کند که از نظر خانی هزینه کمی است و دولت باید بیشتر کمک کند. او راهکار دیگرش را این گونه توضیح داد: راهکار دیگری که وجود دارد این است که وزیر ارشاد با وزیر اقتصاد و دارایی گفت وگو کند که امسال آن مبلغی هم که به عنوان ارزش افزوده است، از سینما حذف شود. دولت خیلی پول ندارد، ولی با چنین پیشنهادهایی امیدوارم بتوانیم همه این بحران را با یکدیگر بگذرانیم.

اکران فیلم ها اتفاق خوبی است

حبیب اسماعیلی یکی دیگر از تهیه کنندگان سینما، درباره اکران آنلاین فیلم های سینمایی، به خبرنگار ایرناپلاس گفت: متأسفانه بهترین زمان نمایش فیلم ها را از دست داده ایم. با نگاهی به گذشته متوجه خواهیم شد که در این ایام چه استقبالی از فیلم ها می شد و فروش قابل توجهی را وارد چرخه اکران سینما می کرد. با این اتفاق ناگوار مانند دیگر مشاغل، ضرر هنگفتی به تهیه کنندگان و سینماداران وارد شد. به خصوص اینکه فیلم کالا نیست که در انبار نگهداری شود و در آینده، گران شود. اکران فیلم ها به صورت آنلاین اتفاق بسیار خوبی است. با توجه به اینکه فصل خوب سینما را تقریباً از دست داده ایم و فیلم ها در ترافیک اکران می مانند، فکر می کنم خیلی خوب است برخی از فیلم ها را که ممکن است با این اتفاق نمایش آنها به تعویق بیفتد و در اکران هم جزو فیلم های خیلی موفق نباشند، به نمایش درآیند. قطعاً به سود تهیه کننده هم هست که فیلم را به این طریق نمایش دهند. البته مشروط به اینکه با قیمت مناسب و کمک سازمان سینمایی فیلم خریداری شود.

اکران آنلاین مشروط به کمک دولت

وی در ادامه بیان کرد: از طرفی هم به مردم کمک می شود که روزهایی که ناخواسته در خانه و قرنطینه به سر می برند و اوقات بیکاری زیادی دارند، فیلم های سینمای ایرانی را زودتر ببینند. ولی همه اینها مشروط به این است که از آنها حمایت شود. نمی توان برای هر اثری، اکران آن را پیش بینی کرد. چون امکان دارد یک فیلم، اکران معمولی داشته باشد یا اینکه فروشش خیلی بالا باشد.

تهیه کننده فیلم سرکوب درباره حمایت سازمان سینمایی از نمایش فیلم ها در شبکه خانگی افزود: البته سازمان سینمایی هم پیشنهاداتی داده که به قول معروف خساراتی را جبران کند. نمی خواهم چانه بزنم اما واقعاً 20 درصدی که سازمان اعلام کرده که کمک می کند، مبلغ قابل توجهی نیست؛ مگر خرید فیلم در شبکه ها و فروش آنلاین مبلغ بالایی باشد. این اتفاق به این بستگی دارد که فیلم ها را به چه قیمتی بخرند. چون شبکه های آنلاین ممکن است با قیمت پایینی آنها را بخرند. به اعتقاد من باید به یک مبلغی برسند که عادلانه باشد. البته به این کاری نداریم که فیلم خروج تهیه کننده و سرمایه گذار دولتی داشته و شاید خیلی بازگشت سرمایه برایش مهم نباشد. بالاخره فیلم خروج یک اثر مطرحی در جشنواره بود و ساخته کارگردان خوبی هم هست. ممکن است برای فیلمی که بخش دولتی سرمایه گذار آن باشد، مبلغی که خریداری می شود، زیاد مطرح نباشد. اما برای بخش خصوصی که ارزان ترین فیلم هایش در سال گذشته زیر یک و نیم تا دو میلیارد تومان تهیه نمی شده اند، بسیار مهم است.

این کار را می پسندم

از سوی دیگر، مرتضی شایسته که او نیز تهیه کننده سینماست، درباره اکران آنلاین فیلم های سینمایی که با فیلم خروج آغاز شده است، به خبرنگار ایرناپلاس گفت: به اعتقاد من اتفاق بسیار خوبی است. در حال حاضر چاره ای هم نداشتیم. چون بینندگان فیلم ها که دیگر نمی توانند به سینما بروند، آنلاین می توانند این آثار را ببینند. من این کار را خیلی می پسندم. ما دو شرکت بزرگ داریم یکی فیلیمو و دیگری نماوا. این دو شرکت می توانند این فیلم ها را نشان بدهند. یعنی چنین قابلیتی دارند و صاحبان فیلم ها می توانند به حقشان برسند. این دو شرکت قدرت و توان این را دارند که در حد نت فیلیکس داخلی باشند.

سازمان سینمایی باید مبلغ را بالاتر ببرد

این تهیه کننده نیز معتقد است که 20 درصد پرداختی برای فیلم های آنلاین کافی نیست: این رقم بسیار پایینی است. اگر این رقم بالاتر برود، فیلمسازان با آن مبلغی که از vod می گیرند می توانند یک فیلم سینمایی را پوشش دهند.

گزارش از هنگامه ملکی

لینک خبر :‌ خبرگزاری جمهوری اسلامی
محمد علی مرادی کارگردان سینمای مستند که این روزها مستندی با موضوع بحران کرونا را در دست ساخت دارد، تأکید کرد هیچ حمایتی از سوی نهادهای دولتی از ساخت این اثر نشده است.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۱/۱۹ سایت های دیگر : ایرانا آمد خبر

محمد علی مرادی کارگردان سینمای مستند که این روزها مشغول ساخت فیلم مستندی با محوریت کروناست در گفتگو با خبرنگار مهر درباره این اثر گفت: فیلمی که مشغول ساخت آن در تبریز هستم درباره همیاری است. البته هنوز نامی برای آن انتخاب نکرده ام چون همیشه در زمان تدوین، اسم فیلم را از داخل فضای آن در می آورم. این اثر روایتگر افرادی است که در این وضعیت ماسک تولید و غذا تهیه می کنند و این اقلام را به مردم حاشیه شهر یا کسانی که بیماری خاصی دارند، می رسانند.

وی ادامه داد: در حال حاضر چند ان جی او وجود دارد که اعضایش آذوقه جمع می کنند و کار خیریه انجام می دهند. در این فیلم افرادی را می بینیم که فعال محیط زیست هستند اما به انسان ها کمک می کنند یعنی شرایط پیش آمده یک سری پارادوکس ها را در آن ها به وجود آورده است چون آن ها بر این باورند که محیط زیست در طول چند دهه گذشته هیچگاه به اندازه الان از دست انسان ها راحت نبوده است اما در عین حال همان ها شبانه روز کار می کنند و به مردم آموزش می دهند که بیرون نیایند، این را هم باید عنوان کنم که اکثر این افراد خانم هستند.

این مستندساز ادامه داد: ما از یک هفته قبل مشغول فیلمبرداری هستیم و روایت کلی این فیلم درباره انسان هایی است که در حاشیه کرونا با ازخودگذشتگی به کسانی که نیازمند هستند کمک می کنند حتی به بیمارستان ها ماسک اهدا می کنند و به اقشار آسیب پذیر مانند بیماران کلیوی و سرطانی کمک می کنند.

علی مرادی با بیان اینکه مستندساز بحران است و این چهارمین یا پنجمین فیلمش با محوریت یک بحران است درباره این فعالان محیط زیست اظهار کرد: با توجه به اینکه این افراد از روی علاقه این کار را انجام می دهند و در حال حاضر هم مردم درگیر این بیماری هستند، فکر کردم ساخت چنین مستندی لازم است. این را هم باید عنوان کنم که زمان این مستند 40 دقیقه است و مشغول ضبط سکانس های پایانی هستیم.

این مستندساز بیان کرد: من عضو انجمن سینمای جوانان ایران و خانه مستند تبریز هستم اما اصلاً هیچ همراهی ای با من در ساخت این مستند نشد. یعنی از آن روزی که به وزارت ارشاد برای گرفتن مجوزها رفتیم تا الان هیچ همکاری ای با ما صورت نگرفت و همه کارها را با روابط خودم انجام داده ام.

وی افزود: فعلاً نیز برای ساخت این مستند با جایی قرارداد نبسته ام و آن را با پول شخصی خودم ساخته ام چون خواستم این موضوع در تاریخ ثبت شود و حس همیاری را با این فیلم بالا ببریم. دوست داشتم کسانی که توانایی دارند برای انجام کارهای خیریه و تولید ماسک، به میدان بیایند.

علی مرادی در پایان توضیح داد: در طول ساخت این مستند با پیرمردی مواجه شدیم که از سطل زباله، پلاستیک یا قوطی جمع می کرد و بعد می فروخت. او به من گفت من برای امرار معاش خانواده ام مجبورم این کار را بکنم اما از این سطل های زباله تا حالا ماسکی پیدا نکرده ام. این حرف او بسیار تأثیرگذار بود که من فیلم صحبت های او را در صفحه اینستاگرامم گذاشتم و کمک های مالی زیادی به او شد. امیدوارم این مستند هم روی مردم تأثیر بگذارد و مردم روحیه همیاری پیدا کنند چون هدف از ساخت این مستند همین بود این در حالی است که در چنین شرایطی برخی دست به احتکار می زنند و فقط به منافع خود می اندیشند.

کد خبر 4893665

زهرا منصوری

لینک خبر :‌ خبرگزاری مهر
امروزه تهیه کنندگان و کارگردانان سینما علاقه مند هستند تا برای انتخاب بازیگر به سراغ خانواده تئاتر بروند و این یعنی سینما می داند دیگر مثل گذشته نمی شود، نقش های کوتاه اما مهم را به افراد متفرقه سپرد و بدون اهمیت از کنار بازیگری عبور کرد.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۱/۱۹

شعار سال :پیش از این ستاره های سینمایی بودند که تماشاگران را به سالن های سینما می کشاندند اما کم کم ستاره های پرفروغ تئاتر به چهره های دوست داشتنی و پرطرفدار سینما تبدیل شدند و حالا نه تنها عامل موفقیت در گیشه محسوب می شوند که می توان گفت خانواده سینما و تئاتر دست در دست هم به کیفیت و اقتصاد تئاتر نیز کمک شایانی می کنند.

شاید نسل جدید در خاطرش نباشد اما یکی، دو نسل قبلی ها خوب می دانند که سینما درب گشادی برای ورود تئاتری ها نداشت و در واقع سینما هرجا به یک بازیگر خاص با توانمندی های ویژه برای نقش های عجیب و غریب نیاز داشت، به سراغ تئاتری می رفت که اتفاقا در آن سال ها توانایی امرار معاش خانواده اش را هم نداشت.

شاید خیلی ها با مقدمه بالا به این نکته برسند که روزی داریوش مهرجویی با جمع کردن بازیگران تئاتر چند نسل قبل، فیلم سینمایی گاو را ساخت و آن فیلم سرآمدی شد بر ورود اهالی تئاتر به بازیگری سینما و در واقع موقعیتی شد تا سینما بازیگرانی را با درجه بندی حرفه ای تر در خود ببیند اما این ماجرا ادامه نداشت. ستاره های سینما از جنس دیگر بودند، زیبایی شناسی در فاکتورهای فیزیک و رنگ چشم و استایل صورت و ... اولویت اصلی انتخاب یک بازیگر بود که می توانست با گذشت زمان ستاره سازی را برای این مدیوم خاص راه بیاندازد، اتفاقی که در چندسال اخیر ماجرایش کلا تغییر کرد.

اگر امروز شاهد این هستیم که بازیگری در سینما دارای جایگاه ویژه ای است و رنگ چشم ها در ستاره شدن بازیگران نقش چندانی ندارد، به این موضوع برمی گردد که جایگاه بازیگر در یک اثر نمایشی برای مخاطب باهوش امروز سینما تعریف جدیدی پیدا کرده است و ستاره ها برای درخشیدن روی پرده نقره ای و حتی در قاب جادویی تلویزیون باید چنته ای قابل عرض داشته باشند و دیگر نمی شود با قد و قواره جذاب بیش از دقایقی تماشاگر را گرفتار کرد.

سینما با تغییر سلیقه مخاطب فهمید که بایستی بازیگری را از معدنش استخراج کند تا بتواند سلیقه اوج گرفته امروز مخاطبانش را ارضاء کند.

سینما در چند سال اخیر به شدت مدیون صحنه های تئاتری است که بازیگر از صحنه خاک خورده آن پروفسور بیرون می آید و با توانمندی اش در اجرای نقش های خاص، سینما را در مقابل خود به احترام وا می دارد. دیگر قد و قواره و زیبایی های ظاهری ملاک اصلی محسوب نمی شوند و بازیگر در سینما تعریف جدیدی به خود گرفته است. اگر نام صاحبان سیمرغ در جشنواره های اخیر را جستجو کنید متوجه خواهید شد که امروز سینما در بالا بردن عیار بازیگری اش مستقیما مدیون خانواده تئاتر است.

در جشنواره فیلم فجر امسال نیز بسیاری از بازیگران تئاتر، درجه و گریت بازیگری فیلم های مختلف را ارتقا دادند و حتی در قواره های ستاره ها درخشیده اند.

محمد کارت برای فیلم شنای پروانه به تلفیقی از بازیگران سینما و تئاتر رسیده و حتی برای نقش های کوتاه، ستارگان تئاتر را جلوی دوربینش فرستاده است.

بهروز پناهنده یکی از نقش های اصلی فیلم شنای پروانه که سال ها در عرصه تئاتر و حتی تصویر با نقش های متفاوت درخشیده است، ایمان صفا که در دنیای تئاتر و تلویزون با چند نقش متفاوت دیده شده و البته امیر آقایی و جواد عزتی که خاستگاه بازیگری شان به دنیای تئاتر برمی گردد در کنار دیگر بازیگران این فیلم سینمایی مانند ناهید مسلمی، مه لقا باقری و... نشان می دهند که تعاریف ستاره در سینما در حال دگردیسی است.

هوتن شکیبا صاحب سیمرغ جشنواره فیلم فجر در فیلم عامه پسند کاراکتری متفاوت با آنچه در سینما و تلویزیون از او دیدیم به تصویر می کشد. در فیلم تومان میرسعید مولویان و مجتبی پیرزاده، علیرضا ثانی فر در فیلم قصیده گاو سفید ، مهران احمدی، هانیه توسلی و محسن کیایی و الهه حسینی در فیلم بی صدا حلزون ، امیر جدیدی در فیلم روز صفر ، حسن معجونی در فیلم آبادان یازده 60 و... که در مطلب پایانی جشنواره به آنها اشاره خواهیم کرد، نشان می دهد که امروزه تهیه کنندگان و کارگردانان سینما علاقه مند هستند تا برای انتخاب بازیگر به سراغ خانواده تئاتر بروند و این یعنی سینما می داند دیگر مثل گذشته نمی شود، نقش های کوتاه اما مهم را به افراد متفرقه سپرد و بدون اهمیت از کنار بازیگری عبور کرد.

شعار سال ،با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از خبرگزاری برنا،تاریخ انتشار:17فروردین1399،کد خبر: 966680،www.borna.news

لینک خبر :‌ شعار سال
ویروس کرونا از اوایل اسفند گریبانگیر کشور، مشاغل و صنعت های گوناگونی در کشور شد. با گسترش آن برخی مشاغل به تعطیلی کشانده شدند و سالن های سینما هم جزو اولین مکان هایی بود که قربانی این بیماری ناخوانده شد. طبق اولین اطلاعیه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، خبر تعطیلی سینما ها ابلاغ شد و این دستور تا امروز چند نوبت تمدید شده است.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۱/۱۹

به گزارش خبرگزاری رسا ، سال 99 قطعا سال خوبی برای سینمای ایران نخواهد بود، زیرا طلایی ترین زمان اکران را از دست داد و مشخص نیست این مدت تعطیلی تا چه زمان ادامه دارد. این اتفاق بی سابقه بالطبع از نظر مالی اتفاق خوبی برای سینمای ایران نیست؛ از طرفی تعطیلی موقت تولید پروژه های سینمایی هم عامل دیگری است تا سینما در سال آینده با بحرانی جدی مواجه شود.

برای بررسی و مدیریت شرایط پیش آمده برای سینما، کارگروهی برای آسیب های کرونا در سینما شکل گرفته است. این کارگروه با هدف طراحی روش هایی در حفظ، جایگزینی و افزایش مصرف فرهنگی در حوزه سینما و پیشنهاد سیاست ها و بسته های حمایتی برای صنعت سینما و همه دست اندرکاران آن، در تاریخ 21 اسفند طی حکمی از سوی حسین انتظامی، رییس سازمان سینمایی شکل گرفت.

سید محمدمهدی طباطبایی نژاد، محمود اربابی و رمضانعلی حیدری خلیلی، معاونان سازمان، منوچهر شاهسواری، مدیرعامل خانه سینما، سیدحسین سیدزاده، مدیرعامل صندق اعتباری هنر و سیدغلامرضا موسوی، تهیه کننده اعضای این کارگروه هستند. طی طرح های مطرح شده، فعالیت و تولید آثار سینمایی به درخواست علیرضا زالی، فرمانده عملیات مقابله با کرونا در کلانشهر تهران، در هر شرایطی اعم از پیش تولید، تولید و فیلمبرداری متوقف شد و پروژه های ساخت فیلم و سریال نیز کم و بیش تعطیل شده است و سرنوشت آثار در دست ساخت مشخص نیست. جدای از این موضوع، حدود یک و نیم ماه کارکنان سینما ها مشغول به کار نبوده اند و این موضوع نگرانی هایی را برای آن ها به وجود آورده است، اما طبق گفته محمدرضا صابری، دبیر انجمن سینماداران کسی از کارکنان سالن های سینما اخراج نشده بلکه با توجه به قانون مصوب دولت برای دریافت حقوق و پاداش به سازمان تامین اجتماعی معرفی شده اند.

صابری درباره اینکه گفته می شود بعضی سالن های سینما کارکنان خود را به دلیل تعطیلی اخراج کردند، گفت که کسی از کارکنان سالن های سینما اخراج نشده است و اگر سینما ها باز شوند، قطعا همه کارکنان به کار خود بازخواهند گشت. وی با اشاره به مصوب شدن قانون حمایت از مشاغل از سوی دولت در زمان کرونا ادامه داد: برخی سینما ها که از اسفند تعطیل بوده و درآمدی نیز نداشتند کارکنان خود را بر اساس قانون برای دریافت حقوق و پاداش به سازمان تامین اجتماعی معرفی کردند و بدیهی است که بعد از بازگشایی سینما ها آن ها نیز به سر کار خود بازخواهند گشت. صابری با اشاره به اینکه زمان بازگشایی سینما ها مشخص نیست و همین مساله باعث شده تا نتوان برای آن برنامه ریزی کرد، گفت: باید برنامه ریزی هایی صورت بگیرد تا از ضرر و زیان سینما ها کاسته شود و ما به طرح هایی همچون ارائه وام های 10 میلون تومانی به سینماداران اعتراض داریم و معتقدیم چنین طرح هایی سودی ندارد. حال ما با یک نگاه آماری فروش فروردین 97 و فروردین 98 سینما را مورد بررسی قرار می دهیم که تا حدودی میزان خسارت واردشده به سینما و فیلم ها مشخص شود.

فروش سینمای ایران در نوروز 97، بیش از 21 میلیارد بوده و به نسبت سال گذشته، پنج میلیارد تومان افزایش فروش داشته است. سینما ها در نوروز 98 بیش از 17 میلیارد تومان در 15 روز ابتدایی فروردین درآمد کسب کرده بودند که این درآمد در نوروز 99 صفر شده و از سوی دیگر از چهارم اسفند 98 نیز سینما ها تعطیل بود. این اتفاق در حالی رخ داده که در اسفند مدیر های سالن سینما بر اساس وظیفه ای که داشتند، حقوق، سنوات، عیدی و پاداش کارکنان را کامل پرداخت کرده، اما درآمدی نداشتند.
همانطور که پیش تر اشاره شد، با گسترش بیماری کرونا بسیاری از پروژه های سینمایی به حالت تعلیق درآمدند و بعید است که به این زودی هم از سر گرفته شود. احتمالا در صورت مهار سرعت شیوع بیماری طی یک ماه آینده، مرحله اول بحران پشت سر گذاشته می شود و بعد از آن تولید کار های سینمایی و تلویزیونی به صورت کاملا کنترل شده و ایمن ادامه پیدا خواهند کرد. از میان آثار سینمایی که فعلا دست از کار کشیده اند می توان به فیلم های روشن به کارگردانی روح الله حجازی با بازی رضا عطاران و سارا بهرامی، شهربانو به کارگردانی مریم بحرالعلومی با بازی فرشته صدر عرفایی و بهناز جعفری، چپ، راست به کارگردانی حامد محمدی با بازی رامبد جوان و ویشکا آسایش اشاره کرد؛ البته برخی دیگر از پروژه های سینمایی از جمله گیجگاه به کارگردانی عادل تبریزی، خانه امن به کارگردانی احمد معظمی و رقصنده به کارگردانی بهمن گودرزی هیچ خبری مبنی بر تعطیلی کار خود منتشر نکرده اند و مشخص نیست کارشان متوقف شده یا در سکوت خبری در حال پیشبرد اثر خود هستند.

به طور کلی به نظر می رسد از زمان جنگ جهانی دوم، دنیا هیچ گاه با چنین بحران فراگیری مواجه نشده بود که زندگی اجتماعی عموم مردم را تحت تاثیر قرار دهد و چرخ صنعت و اقتصاد را از حرکت باز دارد. سینما هم نه کاملا وابسته به اقتصاد دولتی بوده و نه کاملا محصول اقتصاد مستقل خصوصی است. گفتنی است که پیش از شیوع کرونا هم سینمای ایران از نظر اقتصادی وضعیت کاملا بسامانی نداشت و نیازمند ورود سرمایه های جدید و خارج از چرخه فعلی تولید و پخش بود.

احتمالا این روند تعطیلی و توقف پروژه های نیمه تمام تا نیمه یا شاید اواخر بهار ادامه داشته باشد که درنتیجه آن، یک چهارم از ظرفیت کلی اکران در سینمای ایران سوخته و آثار در صف انتظار اکران و در آستانه تولید برای ماه های باقیمانده رقابت سختی خواهند داشت که مسلما در این میان فیلم های زیادی قربانی خواهند شد.

بر این اساس، راه چاره سینمای ایران هم چندان دور از صنعت سرگرمی در تمام دنیا نیست: اتکای بیشتر به نمایش خانگی و انتشار نسخه آنلاین؛ علاوه بر نمایش فیلم ها به صورت آنلاین. پس فعلا باید منتظر باشیم و ببینیم که کرونا وارد چه فازی و در ادامه فعالیت ها وارد چه مسیری خواهند شد!/1360/

لینک خبر :‌ خبر گزاری رسا
رئیس هیئت مدیره انجمن سینماداران از ارسال نامه ای خطاب به سازمان سینمایی حاوی برآورد مالی تعطیلی سینماها و خواسته های سینماداران خبر داد. محمد قاصد اشرفی درباره ادامه تعطیلی سالن های سینما و راهکارهای مطرح شده برای جبران زیان های این تصمیم گفت: پیش از این هم در گفتگوهایی که با رسانه ها داشتم به این موضوع اشاره کردم که [...]
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۱/۱۹ سایت های دیگر : خبرگزاری آنا سینما پرس فاش نیوز

رئیس هیئت مدیره انجمن سینماداران از ارسال نامه ای خطاب به سازمان سینمایی حاوی برآورد مالی تعطیلی سینماها و خواسته های سینماداران خبر داد.

محمد قاصد اشرفی درباره ادامه تعطیلی سالن های سینما و راهکارهای مطرح شده برای جبران زیان های این تصمیم گفت: پیش از این هم در گفتگوهایی که با رسانه ها داشتم به این موضوع اشاره کردم که قطعاً برای سینماداران، سلامتی و تندرستی و شادی مردم کشورمان در اولویت است و مسائل مالی در اولویت بعدی است. برای همین کاملاً تابع تصمیمات ستاد ملی مبارزه با کرونا و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بوده و هستیم.

وی اظهارکرد: دعای هرروزه من و همکارانم در سینماهای سراسر کشور این است که مبتلایان به این بیماری هر چه زودتر شفا پیدا کنند و سایه این ویروس از سر کشورمان و همه جای دنیا برچیده شود.

رئیس هیئت مدیره انجمن سینماداران تصریح کرد: ضررهای مالی هرچقدر هم که سنگین باشد بالاخره همه یا بخشی از آن جبران می شود، اما سلامتی و جان مردم مهم تر است چون محور اصلی فعالیت سالن های سینما مخاطبان هستند. اگر آنها باشند سینما سرپا باقی می ماند و آنها هستند که این ستون را برافراشته نگه داشته اند و نه ما سینماداران.

مدیر سینما ماندانا افزود: پس از اعلام تعطیلی سینماها در اوایل اسفندماه 98، کارگروهی در سازمان سینمایی به ریاست جناب آقای انتظامی تشکیل شد که دوستانی همچون آقای شهسواری مدیرعامل خانه سینما و آقای غلامرضا موسوی و تنی چند از سایر مدیران سینمایی در آن حضور داشتند، اما از انجمن سینماداران هیچ نماینده ای دراین جلسه حضورنداشت؛در حالی که لازم بود سینماداران به عنوان یک طرف این ماجرا در جریان تصمیم گیری حضور داشته باشند و نظرات و پیشنهادات خود را مطرح کنند. به هر حال ما از نزدیک با مشکلات اداره یک سالن سینما آشنا هستیم و بهتر می توانیم دراین زمینه صحبت کنیم.

رئیس هیئت مدیره انجمن سینماداران عنوان کرد:این جلسه برگزار شد و یکی از تصمیماتی که گرفته شد اعطای وام 10میلیون تومانی برای هر پرده نمایش به سینماداران بود. وامی با بهره چهاردرصد و بازپرداخت شش ماهه که به زعم این دوستان می تواند بخشی از هزینه ها را جبران کند.

وی افزود: پس از اعلام این تصمیم، سینماداران چه در تهران و چه در شهرستان با ما تماس گرفتند و گفتند که این وام به هیچ عنوان نمی تواند خسارت های تعطیلی سینما را جبران کند. خود من هم یک سینمادار هستم و به از این وضعیت آگاهی دارم. به ویژه این که در اسفندماه هزینه سینماها افزایش زیادی دارد. باتوجه به پرداخت حقوق و عیدی و سنوات، تقریباً برای هرکدام از کارکنان به اندازه چهارماه حقوق پرداختی داشته ایم.

رئیس هیئت مدیره انجمن سینماداران گفت: خوشبختانه همه سینماداران حقوق و مزایای اسفندماه پرسنل خود را پرداخت کرده اند و دراین زمینه مشکلی نداریم. تا امروز هم هیچ کدام از سینماها تعدیل نیرو نداشته اند.اما به هرحال طبیعی است که آنها هم تا اندازه ای می توانند این فشار مالی را تحمل کنند و اگر این وضعیت چندماه ادامه پیدا کند برای پرداخت حقوق قطعاً به مشکل برمی خورند.

وی افزود: هیئت مدیره انجمن سینماداران روز دوشنبه هجدهم فروردین جلسه داشت. با بررسی و صحبت هایی که در این جلسه مطرح شد و با توجهبه نظر کارشناسان به برآوردهایی رسیدیم. این خواسته ها و برآوردهای مالی را در قالب یک نامه رسمی خطاب به جناب آقای انتظامی ارسال خواهیم کرد؛ البته چون منتظر پاسخ سازمان سینمایی هستیم اجازه بدهید جزئیات این درخواست ها را بعداً اعلام کنیم.

قاصد اشرفی عنوان کرد: اگر قرار است کمکی به سینماداران بشود باید منطقی و واقعی باشد نه این که صرفاً از سر تکلیف صورت بگیرد. مبالغی که در نظر گرفته شده شاید حقوق دو تن از کارکنان هر سینما را جواب بدهد. چون فعالیت سینماها معمولاً به صورت دو شیفت بوده و تعداد کارکنان آن زیاد است. از طرف دیگر خود من در سینما ماندانا کارگری دارم که 25 سال سابقه کار دارد و در نتیجه میزان دریافتی آن هم بیشتر است.

وی افزود: در جریان تعطیلی نمایش فیلم هم سینماداران و هم صاحبان فیلم ها ضرر کردند؛ با این حال به نظر من فیلم های که هنوز اکران نشده اند بالاخره رنگ اکران را خواهند دید. اما سالن های سینما حتی در شرایط فعلی هم هزینه های نگهداری و نگهبانی و سرایدار و سیستم های گرمایشی و سرمایشی دارند. یعنی بدون این که آورده ای داشته باشیم در حال هزینه کردن هستیم. به نظر من دولت باید جدی تر به این موضوع ورود کند و این گونه مسائل را هم در نظر بگیرد.

قاصد اشرفی گفت: در پایان جا دارد از فداکاری پزشکان و پرستاران و کادر درمانی و اداری مراکز بهداشتی کشور و همه کسانی که برای بهبود این وضعیت تلاشمی کنند صمیمانه تشکر کنم و بارهم تأکید می کنم که برای همه ما سلامتی مردم با هیچ چیز دیگری قابل مقایسه و معاوضه نیست. اگر هم پییگر هستیم به خاطر حفظ حقوق و رفاه کسانی است که از همین سالن های سینما زندگی خود را تأمین می کنند. امیدوارم با رفع این شرایط دوباره همه چیز طبیعی شود و شاهد حضور علاقه مندان به هنر هفتم در سالن های سینمای کشور باشیم.

منبع: آنا

لینک خبر :‌ سینما خانه
گروه فرهنگ و هنر: در ماه فروردین به علت قرنطینه بودن مردم در خانه دانلود فیلم و سریال جدید نمایش خانگی بسیار زیادی نسبت به گذشته پخش می شود. از سوی دیگر اتفاق عجیب دیگری که در سینمای ایران رخ داده است انتشار فیلم های ایرانی در نمایش خانگی قبل از اینکه در سینما اکران شود است.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۱/۱۹

یکی از این فیلم ها فیلم خروج ابراهیم حاتمی کیا است. تهیه کننده و کارگردان این فیلم ریسک بزرگی را انجام می دهند و در واقع خط شکنی می کنند. اگر من بودم شاید واقعاً جرات انجام این کار را نداشتم ولی از اینکه دوستان اینطور خط شکنی کردند امیدوارم نتیجه خوبی بگیریم.
در این عنوان قصد داریم فیلم هایی که به زودیه زود قرار است در سایت زرد فیلم یا زردفیلم و نمایش خانگی منتشر شود را معرفی کنیم.

معرفی فیلم خروج
خروج یکی از فیلم هایی است که قید اکران در سینما را زده است و بر روی سینمای آنلاین حساب باز کرده است و میخواهد مستقیم فیلمش را به نمایش خانگی بسپارد. این فیلم ساخته ابراهیم حاتمی کیا و بازیگری فرامرز قریبیان که آخرین بازیگری خود را در این فیلم تجربه کرده است . مخاطب در مواجهه با فیلم خروج با این سوال مواجه خواهد شد که آیا حاتمی کیا همان فیلم ساز معترض است . آیا هر فیلمی که نسبت به مسئله ای اجتماعی، سیاسی و یا فرهنگی نقطه نظری ارائه دهد فیلمی معترض است؟ آیا اصولا فیلم ساز وظیفه ای دارد تا اعتراض کند؟ یا وظیفه فیلم ساز تنها ارائه سینماست، این پرسش ها ی فرامتنی می تواند به تحمل تماشای فیلم خروج کمک شگرفی کند .
با تمام صحبت هایی که درباره این فیلم شد به نظر می رسد این اثر سینمایی ارزش دیدن و تماشا را دارد.
لیکن خروج سینمای اعتراض وار ی است که نه سینماییان را اقناع میکند و نه توده مردم را و از روی عمد و یا سهو این مهم را که هنر اعتراض اگرچه در بطن جامعه شکل گرفته و ظهور می یابد اما نباید به هیچ وجه با هنر سیاسی یکی فرض شود را نادیده می انگارد.
دانلود فیلم خروج

معرفی فیلم جهان با من برقص
این فیلم جزو بهترین فیلم های کمدی - اجتماعی اکران شده در زمستان 98 می باشد. فیلمی به کارگردانی سروش صحت، نویسندگی سروش صحت، ایمان صفایی و تهیه کنندگی محمدرضا تخت کشیان محصول سال 1397 است. این فیلم که اولین ساخته سینمایی سروش صحت در مقام کارگردان است جهان با من برقص بهترین فیلم ساخته شده توسط این کارگردان است و همچنین بازیگرانی مانند پژمان جمشیدی و علی مصفا و جواد عزتی بهترین بازیگری را از خود به نمایش گذاشتند. فیلم اسم بامسمایی دارد. جهان هم نام کاراکتر اصلی فیلم است و هم استعاره ای از دنیایی که دلمان می خواهد به کاممان باشد و به سازمان برقصد و نمی رقصد. جهان در شرف مرگ است.
دوستان جهان به روستا می روند تا برای تولدش یک بار دیگر دور هم جمع شوند. جمع دوستانه ای که به دلایل مختلف خیلی از آن ها از هم فاصله گرفته اند. دو نفرشان دلخوری عمیق دارند. یکی مهاجرت کرده و از راه دور با آن ها گپ می زند. بقیه هم پی زندگی خودشان رفته اند.
دانلود فیلم جهان با من برقص

معرفی فیلم مردی بدون سایه
فیلمی به کارگردانی، نویسندگی و تهیه کنندگی علیرضا رئیسیان است.
ماهان کوشیار درگیر ساخت مستندی درباره خشونت های خانوادگی و قتلهای ناموسی است که زندگی خود را تحت تأثیر قرار می دهد.ما هیچ نشانه ای از رشد توهم و پارانویا در علی مصفا نمی بینیم و به همین دلیل نمی توانیم تغییر شخصیتی او از یک آدم عاقل و مستندسازی که درباره خشونت خانگی و قتل ناموسی تحقیق می کند به یک آدم پارانوید و قاتل احتمالی همسرش را بپذیریم. به علاوه سبک رئالیستی فیلم و فضای سرخوشانه آن برای بیان داستانی وهم انگیز مناسب نیست.
فیلمنامه نویس: علیرضا رئیسیان
مدیرفیلمبرداری: مسعود سلامی
صدابردار: امیر نوبخت
چهره پرداز: ایمان امیدواری
طراح صحنه و لباس: کامیاب امین عشایری
دانلود فیلم مردی بدون سایه
و در نهایت

معرفی فیلم چشم و گوش بسته
فیلم چشم و گوش بسته از نطر من و بسیاری از مخاطبان سینما بهترین فیلم کمدی سال 98 است.
این فیلم که در حال رقابت با فیلم مطرب بود با وجود اینکه ده برابر نسبت به فیلم مطرب خنده دار تر و قشنگتر بود اما فروش مطرب 3 برابر از این فیلم بیشتر بود . این فیلم زیبا درباره ی این است که مردی توسط یک زن تبهکار کُشته می شود و دو غریبه را به جرم قتل بازداشت می کنند. یکی صحنه قتل را ندیده چون نابیناست، آن یکی هم فقط صحنه را دیده چون ناشنواست! آنها یک صبح تا غروب فرصت دارند که از این مهلکه جان سالم به در ببرند.
کارگردان : فرزاد موتمن
تهیه کننده : امیرحسین آشتیانی پور
نویسنده : هما بذرپاش
مدیرفیلمبرداری: محمدرضا سکوت
دانلود فیلم چشم و گوش بسته

لینک خبر :‌ بهار نیوز
امیرحسین جوانشیر گفت:سریال پایتخت تبلور نفوذ فرهنگی را به ما نشان می دهد، چیزی که ما سالهاست فریاد می زنیم.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۱/۱۹ سایت های دیگر : مرصاد

امیرحسین جوانشیر منتقد سینما و تلویزیون در گفتگو با خبرنگار شبکه اطلاع رسانی راه دانا ؛ در خصوص حواشی اخیر سریال "پایتخت6" گفت: سریال پایتخت تبلور نفوذ فرهنگی را به ما نشان می دهد، چیزی که ما سال هاست داریم فریاد می زنیم.

وی افزود: صدای رئیس صداوسیما که متولی اصلی تولید این اثر محسوب می شود هم در آمد، دیگر ببینید که چقدر آش شور بوده است.

این منتقد کشورمان اظهار داشت: سریال پایتخت قطعا نکات مثبتی هم داشته است و باید به آن توجه شود، پایتخت اثری است که از لحاظ هنری دارای یک غنای هنری بازیگری است، بازی هایی که در این سریال می بینیم طنازانه و قابل قبول هستند و چند بازیگر اصلی آن نمره قبولی را می گیرند.

وی عنوان کرد: به دلیل فوت خشایار الوند فرد جدیدی به گروه فیلمنامه نویسی اضافه شد، شواهدی مبنی بر این وجود دارد که گرایشات خاص و تند سیاسی هم دارد، انتخاب این فرد انتخابی شائبه دار است، کاری که برای تلویزیون تولید می شود و برای ایام نوروز هم هست که بیشترین مخاطب را دارد باید در تمام مراحل تولید بیشترین نظارت و دقت وجود داشته باشد، یکی از مهم ترین حاشیه های این سریال انتخاب فیلمنامه نویس آن است؛ در این زمینه قطعا قصور و کوتاهی شده است.

جوانشیر در ادامه افزود: آرش عباسی فردی است که در اینستاگرامش و اظهاراتی که داشته مشخص است که در حوادث سال گذشته موضع گیری های انتقادی به نظام داشته است باید توجه می شد که اثر به دست چه کسی نوشته می شود.

این کارشناس فرهنگی اذعان داشت: تنابنده یک مشکل بسیار اساسی دارد، مثلا بر سر موضوع رخشان بنی اعتماد سال گذشته تنابنده گفت من دیگر در تلویزیون کار نخواهم کرد؛ کسی که رسما در برابر تلویزیون اعلام موضع کرده است تلویزیون چرا باید به او کار بسپارد؟

وی اضافه کرد: حتی اگر در هر مرحله ای از تولید سریال هم بود می توانستند کار را از تنابنده بگیرند، می توانستند یک ناظر بر سر پروژه بگذارند که فیلم آن طور که لازم و شایسته سیمای ملی ایران است تولید شود که مشخص است تلویزیون این کار را نجام نداده است، نظارت کافی که مدیران باید انجام می دادند قطعا صورت نگرفته است و نتیجه اش همین می شود.

جوانشیر خطاب به رئیس رسانه ملی گفت: باید از آقای علی عسکری پرسید شما چرا این اثر را به کسی سپردید که رسما می گوید تلویزیون را قبول ندارد؟

وی خاطرنشان کرد: البته باز هم می گویم این سریال نکات مثبتی هم داشته است، به عنوان مثال در سریال چند مورد وجود دارد که به دولت به خاطر مسائل و مشکلاتی که وجود دارد انتقاداتی می کند و بازتاب آن را در فضای مجازی دیدیم که مورد اقبال مردم قرار گرفت اما جنبه های منفی این سریال بیش از نکات مثبتش بود.

جوانشیر اذعان داشت: قبح شکنی ها و دیالوگ های زیادی را توسط بازیگران جوان این سریال می دیدیم که می تواند الگوهای غلط و نامناسبی برای جامعه باشد که همین الان هم می توانیم اثر آن را در سطح جامعه ببینیم.

وی بیان کرد: به راحتی استفاده از مواد مخدر را در سریال نشان می دهند، سارا و نیکا که نقش دختران نقی معمولی را بازی می کنند هم حواشی خود را داشتند که نشان می دهد از چه فرهنگی هستند، این اتفاق ها بازخورد خوبی در جامعه ندارد، حتی در انتخاب برخی از بازیگران هم اشتباه کرده اند.

این منتقد تلویزیون اظهار داشت: با توجه به حضور بی معنای این دو دختر جوان در سریال که می بینیم نقش خاص و تاثیرگذاری ندارند، کاملا مشخص است که برای بازی در این سریال سفارش شده اند و گفته اند که این ها حتما باید در پایتخت بازی کنند، بعضی از دیالوگ های آنان هم معلوم است که از جایی به آن ها دیکته شده است که باید گفته شوند.

وی اذعان داشت: بحث مواد مخدر و حرمت شکنی های کوچک تر از بزرگتر در سریال بارها دیده می شد که بازخورد بدی در جامعه داشت، این ها در شان رسانه ملی نبود.

امیرحسین جوانشیر با اشاره به نامه ویژه رئیس صداوسیما به معاون سیما گفت: آقای علی عسکری با نامه ای که به معاونت سیما زد، خواست این بحث را از سر خودش باز کند و بگوید که من اصلا خبر نداشته ام یا نسبت به این مسائل حساسم، این نوش دارو بعد از مرگ سهراب است.

وی در ادامه افزود: آقای علی عسکری باید از همان اوایل تولید نظارت می کرد که چنین اثری تولید نشود، الان دیگر کار از کار گذشته است و سریال تولید و پخش شده است، الان این حساسیت فقط باعث می شود که بیشتر عمق نفوذ را نشان بدهند که واقعا مدیران ما خواب هستند و رئیس صداوسیما تازه نامه نوشته است، این کار را می توانست اول انجام بدهد.

کارشناس سینما و تلویزیون اذعان داشت: تلویزیون نمره قبولی را با پخش این سریال نمی گیرد و این نشان می دهد که علاوه بر وزارتخانه ارشاد، تلویزیون هم در سطح مدیران دچار نفوذ شده است، امیدوارم این حساسیت به وجود بیاید تا دیگر شاهد چنین گاف هایی نباشیم.

وی عنوان کرد: این سریال با توجه به شنیده ها حدود 22،23 میلیارد تومان بودجه برای تولید هزینه کرده است که اصلا معقول نیست که متاسفانه بیشتر پول آن هم به جیب یک سری شبه سلبریتی می رود، این هم اقدام خوبی نبود که تلویزیون انجام داد.

جوانشیر خاطرنشان کرد: تمام حواشی سریال از دیالوگ ها تا بودجه نامتعارف آن و... به مدیران تلویزیون بر می گردد و نمی توانند پای خود را از آن کنار بکشند، هنرمند مجری است و این مدیر است که سیاستگزار است؛ سیاستگزاری این اثر غلط بوده و این مساله به مدیران تلویزیون مربوط می شود و نشان دهنده و تبلور نفوذ عمیق در تلویزیون ایران است.

این کارشناس فرهنگی ادعا کرد: بحث نفوذ فقط در تلویزیون نیست، نفوذ در سطح مدیران وزارت فرهنگ و ارشاد هم وجود دارد و تمام کسانی که در عرصه فرهنگ و هنر فعال هستند و می توانند تاثیرگذار باشند می بینیم که به نوعی دشمن در کنار این ها نفوذ کرده است.

وی در ادامه گفت: الان شاهد چیزهایی هستیم که زنجیروار همدیگر را تکمیل می کنند، در همین خیابان ولیعصر تهران می بینیم دستفروشانی هستند که نماد ها و علائم فراماسونری، شیطان پرستی، نماد های مقدس یهودیت و فرق ضاله را به راحتی می فروشند و هیچ برخوردی هم با این ها نمی شود، همه این ها به هم ربط دارند، همه این ها زنجیروار و در یک جهت از یک اتاق فکر بیرون می آید تا فضای جامعه ایران اسلامی را بر هم بزنند، نظارت بر این مساله دستفروشان هم به شهرداری و برخی ارگان های فرهنگی کشور مربوط می شود.

این منتقد کشورمان در خصوص کلیپی منتشر شده ازسیروس مقدم کارگردان پایتخت ادعا کرد: در ویدیو کلیپی که از استوری یکی از بازیگران پایتخت در پشت صحنه این سریال منتشر شده است می بینیم که سیروس مقدم وقتی می خواهد با مردم سلام علیک کند با دست علامت فراماسونری نشان می دهد، آقای مقدم از کارگردانان حرفه ای کشورمان است و قطعا نمی توان گفت که نمی دانسته آن علامت، از علامت های فراماسونری است.

امیرحسین جوانشیر در پایان گفت: می خواهند فرهنگ فاسد غرب را در ایران جا بیاندازند و فرهنگ غنی ایرانی اسلامی را از بین ببرند، همین دیالوگ های توهین آمیز و نامتعارف سریال پایتخت هم دقیقا تایید کننده این حرف ها است.

انتهای پیام/

لینک خبر :‌ دانا
اشکان خطیبی، در با انتشار پست اینستاگرامی از اهالی فرهنگ و هنر کشور برای پیوستن به پویش حمایت هنرمندان از مردم در قرنطینه دعوت کرد.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۱/۱۹ سایت های دیگر : باشگاه خبرنگاران جوان افکار نیوز فرارو خبرگزاری صدا و سیما

به گزارش گروه رسانه های دیگر خبرگزاری آنا ، اشکان خطیبی بازیگر تئاتر و سینمای ایران، در اقدامی تحسین برانگیز در صفحه اینستاگرامی خود از هنرمندان ایران دعوت کرد تا با پیوستن به پویش حمایت هنرمندان از مردم در قرنطینه به کمپین های کمک های مردمی بپیوندند و تا جایی که از دستش برمی آید مخارج خانواده های مستصعف کشور را تقبل کنند.

خطیبی در این ویدیو با تاکید بر اینکه مردم کشورمان در یاری رساندن به همدیگر از هنرمندان و دیگر چهره های کشوری پیشی گرفته اند، از همکاران خود در عرصه فرهنگ و هنر کشور خواست، تا اگر توان مالی دارند مخارج یک یا چند خانواده را تا پایان بهار برعهده بگیرند یا اگر صاحبخانه هستند، از مستأجر خود تا پایان خرداد اجاره بها دریافت نکنند.

اشکان خطیبی بازیگر تئاتر و سینمای کشورمان، ویدیو این صحبت ها را با هشتگ من باهاتم در صفحه اینستاگرامی خود منتشر کرد.

انتهای پیام/

لینک خبر :‌ خبرگزاری آنا
فیلم سینمایی خروج بیستمین اثر ابراهیم حاتمی کیا از 24 فروردین برای اولین بار قبل از نمایش در سینما در فیلیمو عرضه می شود.

به گزارش خبرگزاری مهر ، با تصمیم مدیران و سازندگان فیلم سینمایی خروج ، به دلیل شیوع ویروس کرونا و طولانی شدن حضور مردم در خانه از یکشنبه 24 فروردین این فیلم به صورت آنلاین و پیش از اکران عمومی سینما وارد شبکه نمایش خانگی می شود.

خروج ابراهیم حاتمی کیا به عنوان اولین فیلم سینمای آنلاین، برای حفظ قانون کپی رایت قابلیت دانلود ندارد و مخاطبان می توانند با پرداخت 12 هزار تومان به مدت 24 ساعت در سرویس وی اودی فیلیمو ، این فیلم را تماشا کنند.

این فیلم زندگی گروهی پنبه کار شهرستانی را روایت می کنند که محصول شان بر اثر بارش شدید باران آب خورده و وعده هایی که به آن ها داده شده، پوچ درآمده این گروه تصمیم می گیرند برای اعتراض به وضعیتشان نزد هیأت دولت در نهاد ریاست جمهوری بروند.

در این فیلم فرامرز قریبیان، پانته آ پناهی ها، کامبیز دیرباز، سام قریبیان، محمدرضا شریفی نیا، گیتی قاسمی، جهانگیر الماسی به عنوان بازیگران اصلی به ایفای نقش پرداختند.

کد خبر 4894809

زهرا منصوری

لینک خبر :‌ خبرگزاری مهر
ایسنا نوشت: لیلی رشیدی، بازیگر سینما و تلویزیون، با اشاره به سخنان اخیر وزیر بهداشت و درمان، از بی توجهی او به مشاغل هنری ابراز تعجب کرد.

این بازیگر گفت: شب گذشته سخنرانی آقای نمکی وزیر بهداشت را می دیدم. صحبت های ایشان بسیار درست و بجا بود و آقای وزیر در سخنان خود از تمام مشاغلی که در بحران کرونا دچار زیان شده بودند، یاد و از تمام کسانی که به خاطر رعایت فاصله گذاری اجتماعی، شغل خود را ترک کرده اند، قدردانی کرد.

رشیدی اضافه کرد: در تمام آن لحظات منتظر بودم تا آقای وزیر از هنرمندان تئاتر و سینما هم یاد کنند، کسانی که به دلیلی ماهیت شغل شان که فعالیتی جمعی است، از ابتدای بحران کرونا ناچار به ترک شغل خود شده اند و بسیاری از آنان از هرگونه حق و حقوق قانونی مانند بیمه بیکاری یا حتی بیمه ساده تامین اجتماعی بی بهره اند ولی در کمال شگفتی دیدم آقای وزیر ما را به کلی فراموش کرده و هیچ نامی از هنرمندان نیاورد.

او ادامه داد: از شب گذشته تا امروز مدام فکر می کنم آیا ما جزو این کشور نیستیم؟ چرا هر زمان که نیاز باشد، چرا در تمام بزنگاه های اجتماعی و دیگر موقعیت های حساس، مسئولان به سراغ هنرمندان می آیند و از آنان انتظار کمک و همراهی دارند ولی در چنین مواقعی ما را به راحتی فراموش می کنند. هرچند هنرمندان ثابت کردند در اتفاقات غیرمترقبه ای که در اجتماع مان رخ داده، همیشه حضور فعالی داشته اند.

رشیدی افزود: این موضوع برای من جای سوال و تاسف دارد. اگر ما جزو این کشور نیستیم، پس چرا از ما انتظار همراهی دارند و اگر هستیم، چگونه به راحتی فراموش مان می کنند.

این هنرمند با اشاره به فعالیت های تشکل های هنری و نیز تلاش های فردی و خودجوش هنرمندان در بحران کرونا توضیح داد: در این مدت خانه سینما و خانه تئاتر، بنیاد خیریه برکت مهر، خانه عروسک و ... اقدامات بسیاری برای همراهی با مردم انجام داده اند. تعدادی از هنرمندان تئاتر و نمایشگران عروسکی در تهیه تجهیزات مورد نیاز کادر پزشکی بیمارستان ها پیشقدم شدند و ماسک و شیلد تهیه کردند. بسیاری از هنرمندان مانند رخشان بنی اعتماد، پرویز پرستویی، مرضیه برومند، هدیه تهرانی، مهتاب کرامتی، رامبد جوان، اشکان خطیبی و خیلی چهره های دیگر که نام همه را به یاد ندارم و شاید اصلا نام بسیاری از آنان را ندانم، به اشکال گوناگون در کنار مردم بودند و سعی کردند گذر روزهای سخت قرنطینه را برای آنان آسان تر کنند اما آقای وزیر همه این فعالیت ها را به کلی فراموش کردند.

او در پایان صحبت خود خطاب به وزیر بهداشت گفت: آقای وزیر من از شما گله مند نیستم ولی همچنان در تعجبم که آیا شغل ما شغل به حساب نمی آید یا ما شهروند این کشور نیستیم؟!

لیلی رشیدی مشغول بازی در نمایش روزهای رادیو به کارگردانی محمد رحمانیان بود که این نمایش به دلیل شیوع کرونا همچون دیگر آثار نمایشی، از اجرا بازماند.

5757

کد خبر 1374030

لینک خبر :‌ خبر آنلاین
کارشناس مسائل تربیتی گفت: امروز در عرصۀ سینما و تلویزیون درک روشنی برای پرداختن به مهدویت وجود ندارد. نگاه جسورانه ای می خواهد تا مسئولان امر به اینطور مسائل بپردازند.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۱/۲۰ سایت های دیگر : وارث خبر گزاری رسا

حجت الاسلام علی سرلک استاد دانشگاه هنر و کارشناس مسائل دینی در گفت وگو با خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم گفت: ماهیت انقلاب اسلامی، فرهنگی است و بر اساس تغییر نگرش نسبت به خیلی از موضوعات شکل گرفت. امام خمینی (ره) این فضا را ایجاد کرد و جامعه نیز آن را پذیرفت و به تبع آن نیز تغییراتی در ساختار حکومت شکل گرفت.

وی با بیان اینکه رسانه های کشور باید نگاهی تحولگرا و برآمده از انقلاب اسلامی داشته باشند، اظهار کرد: اگرچه گام های خوبی در سال های اخیر در حوزه رسانه و هنر کشور برداشته شده، اما متناسب با شأن و جایگاه والای انقلاب اسلامی نتوانستیم کار فاخر و درخوری بکنیم.

این کارشناس مسائل تربیتی با انتقاد از عملکرد سینما و تلویزیون در پرداختن به مسئله مهدویت گفت: یکی از خلأهای موجود و بسیار مهم ما، نپرداختن به موضوع مهدویت، عصر ظهور، مسئله انتظار و آمادگی جامعه برای آن دوران در سینما و تلویزیون است. واقعاً باید اعتراف کنیم که در این مسئله مهم قدمی بلندی برنداشته ایم.

در این زمینه با دو مشکل مواجهیم؛ اول نبود شناخت، نگرش و تحلیل درست و دوم عدم وجود نیروی انسانی کافی که بتوانند در جایگاه های مهم و راهبردی نقش ایفا کنند. فقط به عنوان یک مثال عرض می کنم؛ شهید آوینی هم دیدگاه هنری و تمدنی داشت و هم خودش شخصاً می توانست در ژانر مستند ورود پیدا کند و نقش ایفا کند. امروز مستندسازی جنگ با شیوۀ شهید آوینی به عنوان یک روش پیشرو است و حتی در هالیوود مورد توجه قرار گرفته و برای آن دوره ها و کلاس ها برگزار می کنند.

حجت الاسلام سرلک با بیان مطلب فوق گفت: امروز بعد از 40 سال از پیروزی انقلاب اسلامی، پیام انقلاب از سوی خانوادۀ هنرمندان درست تلقی نشده و توفیقاتی را که تا به امروز داشته ایم باید به حساب لطف خدا به فئه قلیله و گروه اندک اهل شکیبایی گذاشت.

رسانۀ ملّی به روزمرگی افتاده است

این کارشناس مسائل دینی افزود: امروز در عرصۀ سینما و تلویزیون درک روشنی برای پرداختن به مهدویت وجود ندارد. نگاه جسورانه ای می خواهد تا مسئولان امر به اینطور مسائل بپردازند. متأسفانه رسانۀ ملّی به روزمرگی افتاده است و عملاً در اختیار کسانی قرار گرفته که بعضاً اگر در زمان شاه هم بودند همین برنامه ها را می ساختند و تحویل جامعه می دادند. بسیاری از برنامه های رسانۀ ملّی نسبت روشنی با نگاه تمدنی و انقلابی و دینی ندارد.

حجت الاسلام سرلک خاطرنشان کرد: سینما و تلویزیون نیاز به مدیرانی شجاع و با تحلیل های عمیق دارد؛ کسانی که چشم انداز تمدنی داشته باشند و بتوانند آن را در عرصۀ هنر به تصویر بکشند. صداوسیما دچار روزمرگی شده و با همۀ زحماتی که خیلی ها می کشند، خروجی و نتیجۀ فعالیت آنان در شبکه های تلویزیون با وجود پاره ای توفیقات، آن چیزی نیست که انتظار می رفت. این فقط به صداوسیما منحصر نمی شود بلکه وزارت ارشاد نیز یک پای ماجرای است که در حوزه سینما نقش اول را دارد.

به گفته وی، برخی سلبریتی ها فراعنۀ مُلک تصمیم گیری افکار عمومی شده اند و حتی صداوسیما در برابر آنها منفعل شده است؛ افرادی که توسط همین صداوسیما رشد کردند و مطرح شدند، همان ها امروز برای صداوسیما تعیین تکلیف می کنند. تلویزیون در نسبت به بعضی مانند کسی شده که اسم فرزند خودش را رستم گذاشته بود و می ترسید او را صدا کند.

وی خاطرنشان کرد: از سلبریتی ها صحبت کردم، ناگفته نماند واقعاً در میان آنان افرادی هستند که بسیار با دغدغه اند اما چون عرصۀ درستی در اختیار آنان قرار نگرفته و مدیریت هوشمندانه ای اتفاق نمی افتد، آنها هم عملاً در زمین بی تفاوتی و یا بی اثری بازی می کنند.

انتهای پیام/

لینک خبر :‌ خبرگزاری تسنیم
فیلم سینمایی خروج قرار است هفته آینده از طریق دو پلتفرم و در قالب بلیت فروشی در شبکه نمایش خانگی و در بستر اینترنت به نمایش درمی آید. پیش از این هم کنسرت های آنلاین موسیقی رایگان از طریق همه پلتفرم ها پخش شده است اما نمایش این فیلم به صورت انحصاری اعتراضاتی را به دنبال داشته است. مهدی کوهیان (تهیه کننده سینما و حقوقدان در حوزه رسانه) معتقد است نباید در زمانه گسترش کرونا در حزوه فرهنگ به شکلی رفتار کنیم که بوی کاسبی بدهد
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۱/۲۰ سایت های دیگر : پایگاه خبری اعتماد تلنگر

یکی از مشکلات اصلی ما در حوزه فرهنگ و هنر اصل 44 قانون اساسی است در این قانون در یک فصل مشخص به منع انحصار توجه و تاکید شده که از انحصار باید جلوگیری شود و در همه بخش ها تعیین تکلیف و مکانیزم ها مشخص شده است اما ایراد بزرگش این است که فعالیت های فرهنگی و هنری را از این قانون مستثنی کرده هرچند تعیین شده که باید ظرف مدت مشخص برای این حوزه یک قانون مشخص نوشته شود اما متاسفانه این اتفاق نیفتاده و مسائلی همچون رقابت سالم و منع انحصار برای حوزه فرهنگ و هنر تعیین نشده است.

متاسفانه با نبود قانونی مشخص در اصل 44 برای حوزه فرهنگ و هنر، برخی از دوستان در VOD و فعالیت های اینترنتی فرهنگی هرگونه که دوست دارند این قانون را تحلیل می کنند. مثلا برخی از وی او دی ها هرجا به نفع شان باشد خودشان را جزو فعالیت های تجاری می دانند یا جایی دیگر خودشان را به عنوان فعالیت های فرهنگی معرفی می کنند. مثلا در جاهایی که با محدودیت های حوزه فرهنگ و هنر مواجهه می شوند خود را به عنوان فعال ای تی معرفی می کنند و هرجا که می خواهند از مواهب بخش فرهنگ و هنر استفاده کنند خود را به عنوان فعال حوزه فرهنگ و هنر معرفی می کنند. مشکل بزرگ دقیقا همینجاست؛ اگر فعالان سامانه های VOD در حوزه فرهنگ و هنر هستند باید علاوه بر مواهب، مصائب و مشکلات این بخش را نیز قبول کنند و اگر حوزه تجارت هستند و کار اقتصادی می کنند باید براساس اصل 44 فعالیت کنند. متاسفانه وزارت ارشاد نیز در این زمینه سکوت کرده و نه تنها این مسئله را روشن نکرده بلکه درباره انحصار و منع آن نیز اقدامی انجام نداده است و هیچ ساز و کاری برای منع انحصار وجود ندارد درنتیجه بحث رقابت در حوزه VOD کاملا از بین رفته و ما شاهد هستیم که مثلا دو سامانه ای که در ظاهر بیشترین رقابت را با هم داشتند حالا با هم متحد شده اند و امروز به شکلی مسیر برای دو شرکت هموار شده است که امکان رقابت برای دیگران نیز وجود ندارد و حتی اگر کسی نیز هم سرمایه، هم نیروی انسانی و هم توانش را داشته باشد، نمی تواند وارد این حوزه رقابت شود زیرا آن دو شرکت توافقاتی در پشت پرده انجام داده اند که راه را برروی همه ببندند.

وقتی بلیت فروشی برای نمایش یک فیلمی در سامانه VOD مطرح می شود مانند زمانی است که فیلم را در سینما اکران کرده ایم و طبیعی است که مخاطب به هر سینمایی که دوست داشته باشد می تواند برود و فیلمش را تماشا کند. در VOD نیز باید شرایط برای همه سامانه ها فراهم شود تا هر مخاطب از هر سامانه ای که دوست دارد فیلم را ببیند و طبیعی است که هر سامانه ای بیشتر بلیت فروشی کند سود بیشتری خواهد داشت و هر پلتفرم مشترکان خودشان را دارد و با این سیاست که همه مشتریان به سمت دو پلتفرم مشخص بروند بقیه آنها از بین خواهند رفت.

اما در بحث سریال مسئله حق رایت و حق پخش است و طبیعی است که هر شرکتی که بیشترین حق رایت را بدهد می تواند آن سریال را پخش کند و به دیگران ندهد و مخاطبان نیز می توانند برای دیدن آن سریال به سامانه بروند یا خیر اما وقتی درباره یک فیلم فقط قرار است بلیت فروشی شود، می توان این کار را با همه سامانه ها انجام داد تا مخاطب از هر سامانه ای که دوست دارد فیلم را تماشا کند.

این تهیه کننده سینما و حقوقدان حوزه رسانه با اشاره به اینکه در زمانی که سینماها و تئاترها تعطیل هستند، تنها سرگرمی مردم تلویزیون و سامانه های VOD است، گفت: نباید رفتارهایی در این بخش انجام بدهیم که بوی کاسبی بدهد و باید درباره این مسائل تصمیم گیریهای جدی بشود زیرا حوزه فرهنگ و هنر مانند حوزه سلامت یک امر عمومی است یعنی به همان اندازه که دولت و مردم به سلامت اهمیت می دهند و آن را حق همه می دانند باید برای محتوای فکری و فرهنگی نیز تصمیمات درستی گرفت و برای آن نگران بود و نمی شود آن را رها کرد اما متاسفانه امروزه کار به سمتی جلو می رود که برخی اصناف در حوزه فرهنگ و هنر در حال نابودی هستند و حتی برخی مشاغل فراتر از بیکاری و در حال نابودی هستند و یکسری دیگر از مشاغل نیز بدون توجه به اینکه متکی به دیگر همکاران خود هستند در حال کاسب کاری در این شرایط هستند و فقط به فکر کسب منفعت هستند در حالی که باید مسئولیت اجتماعی خود را نیز در نظر داشته باشیم.

لینک خبر :‌ خبرگزاری کار ایران
دنیای اقتصاد : بودن یا نبودن؟ مساله آینده اکران فیلم های سینمایی در ایران این است. تعطیلی سالن های سینمایی، ذوق صاحبان فیلم های منتخب برای اکران نوروزی را به ناامیدی بدل کرده و سازوکار اقتصادی بازار اکران با بحرانی عمیق دست و پنجه نرم می کند.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۱/۲۰

در این میان برخی از صاحبان فیلم ها تصمیم گرفته اند با اکران اینترنتی فیلم هایشان طلسم نمایش فیلم هایشان را بشکنند. فیلم خروج ساخته ابراهیم حاتمی کیا از فیلم هایی است که در آستانه این رویداد قرار دارد. هرچند پیش از این فیلم هایی همچون توران خانم ، پایان رویاها و... نیز به شیوه اینترنتی اکران شده و تا حدودی راه و چاه این شیوه نمایش فیلم را نمایان کرده اند اما تاکنون جزئیات دقیق این شیوه نتوانسته خیال تهیه کنندگان را برای اکران اینترنتی فیلم هایشان تخت کند. این در حالی است که پیش از این، برگزاری کنسرت های آنلاین تجربه نسبتا موفقی برای شهرداری تهران رقم زد. اگر این اتفاق با مطالعه و برآورد دقیقی پیش از نوروز انجام می شد، فیلم های اکران نوروزی نیز می توانستند در دوره تعطیلی های بهاری، اکران اینترنتی را تجربه کنند و بخشی از بازار نوروزی را فعال کنند. شواهدی در دست است که نشان می دهد پیش از آغاز سال نو، تلاش هایی برای توسعه سیستم وی.او دی در کشور انجام شده بود. با این حال سینما در این روزها بر سر دوراهی تعطیلی یا اکران اینترنتی است. شواهد نشان می دهد امکان بازگشایی سالن های سینما در آینده نزدیک، دور از ذهن است. در این وضعیت برخی از صاحبان فیلم ها دل به دریای اینترنت می زنند و برخی نیز محتاطانه دست نگه می دارند تا ببینند چه پیش می آید. فعلا فیلم خروج چراغ اول این جریان را روشن کرده و وزارت ارشاد نیز با تصمیم سازندگان این اثر موافقت کرده است. بر همین اساس به نظر می رسد که هفته آینده باید شاهد انتشار آخرین اثر ابراهیم حاتمی کیا در سامانه های اینترنتی نمایش فیلم باشیم.

با اعلام رسمی خبر عرضه آنلاین خروج ابراهیم حاتمی کیا در شبکه وی او دی پیش از اکران عمومی آینده بهانه ای است تا مروری بر آنچه در هفته های گذشته در پی انتشار شیوع کرونا درباره پیشنهاد وی او دی ملی و نمایش فیلم های در نوبت اکران مانده مطرح شد، داشته باشیم. پیشنهادی که دامنه اینترنتی گسترده ای را می خواهد که ظرفیت آن از سوی وزارت ارتباطات باید فراهم شود تا به واقعیت بپیوندد و بتواند مخاطبان زیادی را به تماشای آثار روز سینمایی دعوت کند. 25 اسفند ماه چند هفته پس از تعطیلی سینماها؛ انجمن صنفی تهیه کننده کارگردانان در نامه ای خطاب به سیدعباس صالحی وزیر ارشاد و آذری جهرمی وزیر ارتباطات اجرای ضربتی پروژه تاسیس وی او دی ملی را خواستار شدند. در بخش هایی از این نامه که خبرگزاری ایسنا منتشر کرده، آمده است: با بسته شدن سینما، تئاتر و مراکز اجتماعی و تفریحی رفت و آمد در سطح شهرهایشان سریع تر کاهش می یابد این است که از زیر ساخت های قوی اینترنتی برخوردار هستند و می توانند در این ایام نفسگیر و ملال آور با برنامه های متنوع اوقات فراغت تحمیل شده بر مردم را به نحوی موثر پُر کنند... اقدام عملی و گره گشا که می تواند مردم را در گذراندن این روزهای سخت همراهی کند، راه اندازی یک شبکه سراسری وی او دی ملی است که بیش از صد فیلم سینمایی تولید شده در سال گذشته را (که اینک پشت درهای بسته سالن های سینما زمین گیر شده اند) به خانه های مردم بیاورد و با ایجاد رونق فوق العاده در نمایش خانگی به خلوت شدن شهرها و قرار گرفتن ملت در خانه ها یاری برساند. راه اندازی پروژه وی او دی ملی نه تنها در مدیریت شرایط کنونی تاثیری تعیین کننده دارد، بلکه به تعطیل شدن بازار سیاه و بریده شدن دست سارقان و قاچاقچیان نیز از جریان تولید داخلی مدد می رساند. 29 اسفند ماه هم یک تهیه کننده و سینمادار به ایسنا مطرح کرد: طرح راه اندازی پروژه وی او دی ملی با توجه به شرایط پیش آمده در کشور یک اراده می خواهد که باید برای ایجاد یک جهش خوب در رشد مخاطب این فضا، از این موقعیت استفاده کرد. علی سرتیپی که در سال های گذشته هم مدیریت چند پردیس سینمایی از جمله کوروش و حالا ایران مال را برعهده دارد و تهیه کننده چند فیلم سینمایی نیز بوده از این پیشنهاد و درخواست مطرح شده استقبال کرده بود. اوگفت: من با کلیت موضوع تاسیس چنین پروژه ای موافق هستم، اما مساله اینجاست که باید ظرفیت وی اودی ها افزایش یابد. شرایط مناسب زمانی است که دست کم سه میلیون نفر کاربر در این شبکه ها داشته باشیم. 2 فروردین ماه هم علیرضا داودنژاد در پی پیشنهاد یک صنف سینمایی برای راه اندازی وی او دی ملی در راستای تشویق مردم به خانه ماندن در شرایط شیوع ویروس کرونا، نوشتاری را در راستای ضرورت این اتفاق منتشر کرد. و به تازگی رئیس انجمن صنفی سامانه های وی او دی و آی پی تی وی از ارایه طرح اکران اینترنتی فیلم های به نمایش درنیامده به سازمان سینمایی خبر داد. محمد صراف، رئیس انجمن VOD و IPTV در گفت وگویی با ایلنا با اشاره به تعطیلی سینماها به تازگی توضیح داد: طرحی را آماده کرده ایم و از آنجا که این طرح ملی است به معاونت علمی ریاست جمهوری، سازمان سینمایی و همچنین به سیدضیاء هاشمی به نمایندگی از شورای عالی تهیه کنندگان ارائه کرده ایم که بر اساس آن فیلم های اکران نشده که تمایل دارند می توانند در بستر اینترنت به نمایش دربیایند. در این طرح به نام سینما آنلاین که به روی بستر فیلمنت به عنوان تجمیع کننده اجرا می شود، فیلم ها و آثار سینمایی که اکران نشده اند به شکل سانس بندی بر روی تمام پلت فرم های VODو IPTV بلیت فروشی می شوند و مخاطبان فقط با خرید بلیت و به صورت آنلاین فیلم ها را تماشا می کنند. در این طرح هر مخاطب در یک سانس مشخص بلیت خود را می خرد و فقط می تواند فیلم مورد نظرش را در همان سانس و به صورت آنلاین تماشا کند و امکان دانلود نخواهد داشت و حتی اگر نیز بتواند دانلود کنند به دلیل رمزگذاری هایی که شده، فایل دانلود شده قابل اجرا نخواهد بود.

لینک خبر :‌ دنیای اقتصاد
بنابر اعلام کمیته اطلاع رسانی ستاد ملی مقابله با کرونا، انتشار نسخه کاغذی روزنامه ها و سایر نشریات در کلیه نقاط کشور با رعایت دستورالعمل های بهداشتی مصوب و رعایت تمام جوانب برای پیشگیری از شیوع کرونا از روز شنبه 23 فروردین بلامانع خواهد بود.

متن کامل اطلاعیه کمیته اطلاع رسانی ستاد ملی مقابله با کرونا به شرح زیر است:

بی شک تلاش شبانه روزی همکاران رسانه ای در سطح ملی واستانی برای ایفای نقش موثر و پیشگام اطلاع رسانی در مقابله با کرونا بیش از گذشته نمایان نمود و جا دارد از تلاش مستمر و 24 ساعته سربازان گمنام نظام اطلاع رسانی کشور درصحنه مقابله با کرونا تقدیر و تشکر به عمل آید.

به اطلاع می رساند با عنایت به اجرای طرح فاصله گذاری هوشمند از روزشنبه 23 فروردین در سراسر کشور، کلیه نشریات چاپی با رعایت دستورالعمل های بهداشتی ابلاغی وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی، امکان انتشار خواهند داشت.

همچنین نظر به اهمیت و نقش موثر نسخه چاپی رسانه ها و هماهنگی به عمل آمده با مسولان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، در شهر تهران نیز که طرح فاصله گذاری هوشمند از روز 30 فروردین اجرا می شود، چاپ نشریات شامل این محدودیت نخواهد بود و روزنامه ها و نشریات چاپی می توانند از روز 23 فروردین، فرآیند تولید، چاپ و توزیع را آغاز نمایند.

بدین ترتیب در کلیه نقاط کشور با رعایت دستورالعمل های بهداشتی مصوب و رعایت تمام جوانب برای پیشگیری از شیوع کرونا در مراحل تولید، چاپ و توزیع توسط مدیران رسانه ها از روز 23 فروردین، انتشار نسخه کاغذی روزنامه ها و سایر نشریات بلامانع خواهد بود.

متن کامل اطلاعیه کمیته اطلاع رسانی ستاد ملی مقابله با کرونا به شرح زیر است:

بی شک تلاش شبانه روزی همکاران رسانه ای در سطح ملی واستانی برای ایفای نقش موثر و پیشگام اطلاع رسانی در مقابله با کرونا بیش از گذشته نمایان نمود و جا دارد از تلاش مستمر و 24 ساعته سربازان گمنام نظام اطلاع رسانی کشور درصحنه مقابله با کرونا تقدیر و تشکر به عمل آید.

به اطلاع می رساند با عنایت به اجرای طرح فاصله گذاری هوشمند از روزشنبه 23 فروردین در سراسر کشور، کلیه نشریات چاپی با رعایت دستورالعمل های بهداشتی ابلاغی وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی، امکان انتشار خواهند داشت.

همچنین نظر به اهمیت و نقش موثر نسخه چاپی رسانه ها و هماهنگی به عمل آمده با مسولان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، در شهر تهران نیز که طرح فاصله گذاری هوشمند از روز 30 فروردین اجرا می شود، چاپ نشریات شامل این محدودیت نخواهد بود و روزنامه ها و نشریات چاپی می توانند از روز 23 فروردین، فرآیند تولید، چاپ و توزیع را آغاز نمایند.

بدین ترتیب در کلیه نقاط کشور با رعایت دستورالعمل های بهداشتی مصوب و رعایت تمام جوانب برای پیشگیری از شیوع کرونا در مراحل تولید، چاپ و توزیع توسط مدیران رسانه ها از روز 23 فروردین، انتشار نسخه کاغذی روزنامه ها و سایر نشریات بلامانع خواهد بود.

لینک خبر :‌ وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی
معاون قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از لغو قطعی برگزاری نمایشگاه بین المللی قرآن در سال 1399 خبر داد.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۱/۲۰ سایت های دیگر : بولتن نیوز آقای خبر پایگاه خبری اعتماد

به گزارش خبرنگار قرآن و فعالیت های دینی خبرگزاری فارس نمایشگاه بین المللی قرآن کریم در سال 1399 برگزار نمی شود.

امکان برگزاری نمایشگاه بین المللی قرآن در سال 1399 وجود ندارد

عبدالهادی فقهی زاده معاون قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در گفت وگو با فارس با اعلام این خبر گفت: باتوجه به شیوع ویروس کرونا برگزاری نمایشگاه بین المللی قرآن کریم امکان پذیر نیست و امسال نمایشگاه برگزار نمی شود.

وی ادامه داد: البته ابتدا برگزاری نمایشگاه را به تعویق انداختیم اما پس از بررسی شرایط کشور امکان برگزاری نمایشگاه در سال 1399 وجود ندارد.

درباره برگزاری شعبه استانی نمایشگاه قرآن هنوز تصمیم گیری نشده است

وی درخصوص برگزاری شعبه استانی نمایشگاه قرآن گفت: شعبه استانی نمایشگاه بین المللی قرآن قرار است مرداد ماه در تبریز برگزار شود و هنوز درخصوص لغو آن نمایشگاه تصمیمی گرفته نشده است.

اجرای برنامه های مختلف الکترونیکی در غیاب نمایشگاه قرآن

معاون قرآن و عترت وزارت از اجرای برنامه های مختلف الکترونیکی در غیاب نمایشگاه قرآن خبر داد و گفت: در این راستا برنامه های مختلفی به صورت الکترونیک تدارک دیده ایم که از جمله آن جشنواره قرآنی کودکان و نوجوانان در فضای مجازی، جشنواره تولید محتوای قرآن و عترت در فضای مجازی و برنامه خانه های نورانی است.

وی ادامه داد: برنامه خانه های نورانی فاز اولش فروردین ماه اجرا شد و فاز دوم آن در ماه مبارک رمضان برگزار می شود. این طرح در پنج بخش تفسیر و معارف قرآنی، آموزه های نهج البلاغه، معارف صحیفه سجادیه، آموزش قرائت و حفظ و همچنین اخلاق و تربیت دینی به صورت مجازی برگزار شد و ماه رمضان هم ادامه دارد.

انتهای پیام/

لینک خبر :‌ خبرگزاری فارس
مشاور ارتباطات و ساماندهی معاونت قرآن و عترت وزارت ارشاد با اعلام لغو برگزاری نمایشگاه قرآن در سال 99 به دلیل شیوع ویروس کرونا و نامشخص بودن وضعیت عمومی کشور برای برنامه ریزی های بیشتر، گفت: تلاش شده است تا با برنامه هایی در ماه رمضان و حتی خارج از این ماه، جای خالی نمایشگاه قرآن برطرف شود.

مرتضی خدمتکار، معاون اجرایی بیست وهشتمین نمایشگاه بین المللی قرآن، در گفت وگو با خبرنگار ایکنا با اشاره به قطعی شدن لغو بیست و هشتمین دوره نمایشگاه بین المللی قرآن کریم، گفت: طی روزهای گذشته و بر اساس جمع بندی صورت گرفته در مجموعه معاونت و همچنین گفت وگوهایی که با وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی صورت گرفت، مقرر شد تا نمایشگاه قرآن در سال 99 برگزار نشود.
وی افزود: با توجه به شرایطی که در حال حاضر می بینیم، امکان برگزاری نمایشگاه در ماه مبارک رمضان قطعاً وجود نداشت و با توجه به اینکه مشخص نیست شرایط چه زمانی عادی خواهد شد، عملاً فرصت هرگونه برنامه ریزی از ما گرفته شده است. به همین خاطر جمع بندی نهایی بر این شد که امسال نمایشگاه برپا نشود و به جای آن برنامه های دیگری را در فضای مجازی و حقیقی طراحی کنیم تا به نحوی موقعیت مساعد شود و بتوانیم برنامه های دیگری را که جایگزین نمایشگاه باشد، برگزار کنیم.
خدمتکار تصریح کرد: شرایط عمومی کشور به گونه ای نیست که ما از قبل اطلاع داشته باشیم که چه زمانی عادی می شود، از سوی دیگر 12 جلسه شورای سیاستگذاری نمایشگاه برگزار شده بود و طرح های بسیاری بررسی و بودجه بندی شده بود. ما مقدمات برگزاری نمایشگاه در ماه مبارک رمضان را فراهم کرده بودیم، اما شرایط در این زمان مناسب نبوده است. ما حتی تصمیم گیری نهایی را به این ایام منتقل کردیم تا بر اساس برنامه جلو برویم، اما به نظر می رسد به هیچ وجه شرایط برگزاری نمایشگاه قرآن وجود ندارد. بنابراین عملاً امکان برگزاری نمایشگاه قرآن در سال 99 وجود ندارد.

بیشتر بخوانید: بررسی سناریوهای سه گانه نمایشگاه قرآن در سال 99 تعیین وضعیت نمایشگاه تا پایان سال

مشاور ارتباطات و ساماندهی معاونت قرآن و عترت وزارت ارشاد با تأکید بر طراحی برنامه هایی که جای خالی نمایشگاه در ماه رمضان را جبران کند، بیان کرد: مهم تر از ماه رمضان که فضای عمومی کشور قرآنی است، دیگر ایام سال است که امیدوار هستیم با بهتر شدن شرایط بتوانیم با برنامه های دیگر، جای خالی نمایشگاه قرآن را هم در تهران و هم در سایر استان ها جبران کنیم.
خدمتکار در مورد سرنوشت شعبه دوم نمایشگاه قرآن که قرار بود مردادماه امسال در تبریز برگزار شود، گفت: تاکنون تصمیمی مبنی بر لغو این نمایشگاه نشده است. با توجه به اینکه پیش بینی می شود تا مردادماه وضعیت بهتر شود، لذا تا این لحظه تصمیم بر برگزاری آن نمایشگاه وجود دارد. حالا ممکن است از ماه مرداد به ماه دیگری منتقل شود، اما هیچ تصمیمی مبنی بر عدم برگزاری آن اتخاذ نشده است.
وی اظهار کرد: یکی از پیش بینی های معاونت این است که با برگزار نشدن نمایشگاه قرآن در تهران، نمایشگاه تبریز تا حدی تقویت شود. هر چند از قبل نمایشگاه تبریز برنامه ریزی شده بود، اما یکی از برنامه های جایگزین ما همین نمایشگاه است و تلاش خواهیم کرد بعد بین المللی و ملی آن تقویت شود تا حداقل بخشی از استان های کشور را در آن سهیم کند.
معاون اجرایی بیست وهشتمین نمایشگاه بین المللی قرآن در بخش دیگری از این گفت وگو در پاسخ به سوالی در مورد آسیب های احتمالی برگزار نشدن نمایشگاه قرآن، گفت: فارغ از هر موضوعی، مهم ترین آسیب این است که بخش تولید در حوزه فعالیت های قرآنی متضرر خواهند شد و ما نیز به هیچ وجه راضی به این ضرر و زیان نبودیم و تلاش زیادی انجام دادیم تا این اتفاق نیفتد، اما وضعیت عمومی کشور اجازه تصمیم گیری را از ما گرفت و بالاجبار به این سمت پیش رفتیم.
خدمتکار همچنین اظهار کرد: نکته ای که وجود دارد این است که از این فرصت استفاده کنیم تا نمایشگاه سال بعد قوی تر برگزار شود. بنابراین برگزار نشدن نمایشگاه در سال 99 می تواند یک فرصت هم باشد. تلاش خواهیم کرد تا بخشی از فعالیت های قرآنی را به سمت فضای مجازی بکشانیم و آن فضا هم تقویت شود. از طرفی هم بحث تولید که عنوان امسال جهش تولید هم هست را داریم و از این فرصت استفاده خواهیم کرد. طبیعتاً بخشی از اعتباری که برای نمایشگاه قرآن پیش بینی شده بود به سمت تولید آثار و محصولات قرآنی خواهد رفت. متناسب با این، وقتی در پایان سال، خروجی این آثار که به مرحله تولید می رسد، در نمایشگاه سال بعد نمایش داده خواهد شد.
خدمتکار در بخش دیگری از این گفت وگو به برنامه خانه های نورانی و استمرار آن در ماه مبارک رمضان اشاره کرد و افزود: این طرح با قوت بیشتر در ماه رمضان اجرا می شود و هماهنگی و تولید محتوا از هم اکنون شروع شده است. نهادهای همکار برای خانه های نورانی تا پایان فروردین ماه رادیو قرآن، شورای عالی قرآن و خبرگزاری قرآن بود. برای ماه مبارک رمضان، با توجه به اینکه مدیریت کار به دفتر تبلیغ و ترویج معاونت واگذار شده است، لذا نهادهای همکار به گفت وگوها و هماهنگی هایی که در روزهای آینده صورت می گیرد، بستگی خواهد داشت.
مشاور ارتباطات و ساماندهی معاونت قرآن و عترت وزارت ارشاد همچنین به برگزاری دو جشنواره دیگر در سال 99 که در جهت جهش تولید و تقویت فرایند تولید آثار قرآنی و جایگزین نمایشگاه قرآن در سال 99 خواهد بود، اشاره کرد و گفت: یکی از این دو جشنواره که در مرداد و شهریور برگزار می شود، جشنواره چهلچراغ است که دور اول آن قبلاً برگزار شده بود. این جشنواره مربوط به تولید محتوای قرآنی برای فضای مجازی است. جشنواره دوم هم مربوط به تولید آثار و محصولات قرآنی ویژه کودکان و نوجوانان است که در حال طراحی است.
وی در پایان با تأکید بر اینکه همه اینها برنامه هایی است که به عنوان جایگزین نمایشگاه قرآن در سال 99 مورد بحث و بررسی و گفت وگو قرار می گیرد، گفت: امیدوار هستیم بتوانیم تا حد زیادی نه تنها خلاء نمایشگاه جبران شود، بلکه بتوانیم با تنوع برنامه های پیش بینی شده، این خلاء را به فرصت تبدیل کنیم.

انتهای پیام

لینک خبر :‌ خبرگزاری بین المللی قرآن
تهران- ایرنا- معاون قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: مقدمات اجرای دومین مرحله از طرح خانه های نورانی برای ماه مبارک رمضان در فضای مجازی فراهم شده است.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۱/۱۹ سایت های دیگر : قدس آنلاین وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی

عبدالهادی فقهی زاده در گفت و گوی اختصاصی با خبرنگار معارف ایرنا ضمن تشریح برنامه های نیمه اول سال جاری معاونت قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در فضای مجازی اظهار داشت: مقدمات مرحله دوم خانه های نورانی به مناسبت ماه رمضان فراهم شده تا از پنجم ماه رمضان تا بیستم و در صورت امکان تا پایان ماه مبارک با قابلیت های بیشتر و با تاکید بر ایجاد زمینه های انتشار بیشتر در فضای مجازی اجرا شود.

وی ضمن تبریک ایام نوروز و فرارسیدن اعیاد شعبانیه به ویژه سالروز میلاد امام زمان (عج) گفت: این معاونت پنج برنامه را برای شش ماه اول امسال طراحی کرده که امیدواریم تا پایان شهریور تمامی این برنامه ها اجرا شود.

فقهی زاده از طرح خانه های نورانی به عنوان اولین برنامه یاد کرد و گفت: به مناسبت ایام کرونایی در کشور و تعطیلات نسبتا طولانی این طرح را تدارک دیدیم و در فرصت بسیار کمی این کار را با همکاری بعضی مراکز فرهنگی و موسسات قرآن و عترت انجام دادیم.

وی نام خانه های نورانی را برگرفته از حدیث پیامبر اکرم (ص) دانست که فرمود خانه های خود را با تلاوت قرآن نورانی کنید و ادامه داد: این طرح با برخورداری از ثقل محتوایی و علمی در پنج رشته تفسیر و معارف قرآنی، آموزه های نهج البلاغه، معارف صحیفه سجادیه، آموزش قرائت و حفظ و همچنین اخلاق و تربیت دینی در منابع اسلامی ارائه شده است.

معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: این برنامه هر روز تا پایان فروردین اجرا می شود و کلیپ های دو تا سه دقیقه ای با موضوع های پنجگانه به همراه یک مسابقه طراحی شده و هر روز به 10 نفر از شرکت کنندگان جوایزی اهدا می شود.

وی یکی دیگر از بخش های طرح خانه های نورانی را پخش تلاوت زنده قاریان معروف کشور دانست و افزود: شورای عالی قرآن به صورت خاص در این زمینه فعالیت دارد و پخش زنده تلاوت های قاریان 20 دقیقه قبل از اذان مغرب در فضای اینستاگرام ارائه می شود که مخاطبان قابل توجهی پیدا کرده است.

این استاد دانشگاه با اشاره به استقبال مردمی از این طرح اظهار داشت: هزاران نفر این برنامه را هر روز در نرم افزاری که توسط معاونت قرآن تهیه شده، می بینند و در فضای مجازی همچون اینستاگرام، ایتا و بله نیز بازتاب خوبی داشته است.

وی اضافه کرد: استقبال بسیار خوبی از خانه های نورانی صورت گرفته به گونه ای که در فضای بازنشری نیز جایی برای خود باز کرده است. البته آمار دقیق را طی گزارش رسمی اعلام خواهیم کرد ولی روزانه در حدود 25 هزار نفر به صورت مستقیم از این بسته استقبال می کنند که این آمار غیر از مواردی است که به شکل آفلاین بازنشر داده می شود.

جشنواره ملی تولید محتوای قرآن و عترت در فضای مجازی برگزار می شود

فقهی زاده یکی دیگر از برنامه های این معاونت را برگزاری جشنواره ملی تولید محتوای قرآن و عترت در فضای مجازی اعلام کرد و افزود: این جشنواره در سال 97 و در نخستین گام با عنوان چلچراغ آسمانی برگزار شد و تجربه قابل توجهی در این زمینه پیدا کردیم.

وی اضافه کرد: طرح نهایی این جشنواره به زودی در شورای مدیران بررسی می شود و امیدوارم در شهریورماه بتوانیم اختتامیه آن را در سطح ملی برگزار کنیم و به صورت غیرمستقیم در تولید محتوای قرآن و عترت در فضای مجازی موثر باشیم تا بر غنای این تولیدات در فضای مجازی افزوده شود.

این مقام مسئول همچنین از برگزاری نخستین جشنواره قرآنی کودکان و نوجوانان در فضای مجازی خبر داد و گفت: طرح نهایی این جشنواره نیز تا پایان فروردین ارائه می شود و پس از تصویب و مشخص شدن مسئولان اجرایی آن، با نظارت معاونت قرآن در مرداد یا شهریور برگزار خواهد شد.

وی افزود: برگزاری نمایشگاه مجازی قرآن کریم یکی دیگر از برنامه های قابل اجراست که در مرحله امکان سنجی قرار دارد و در تلاشیم تا ضمن بررسی زمینه های موجود برای برگزاری نمایشگاه مجازی قرآن، بعضی از شاخه های فعالیت خودمان و موسسات قرآنی کشور و مراکز فرهنگی قرآنی را در سطح ملی را بازسازی کنیم.

فقهی زاده ادامه داد: مثلا فروشگاه مجازی آثار مکتوب قرآنی یا ایجاد نمایشگاه دائمی یا طولانی مدت آثار الکترونیکی قرآنی و همچنین برگزاری بعضی جشنواره های هنری به شکل مجازی که مسئولیت این مرحله نیز به یکی از ادارات کل سپرده شده و مشغول بررسی طرح ها هستیم که توضیحات بیشتر در آینده ارائه خواهد شد.

نمایشگاه قرآن امسال برگزار نمی شود

وی برگزاری نمایشگاه بین المللی قرآن کریم را در سال جاری منتفی دانست و گفت: نمایشگاه بین المللی قرآن کریم در 27 دوره قبلی در ماه رمضان برگزار شده ولی امسال مرحله دوم خانه های نورانی را فعال می کنیم تا حوزه گسترده ای از مخاطبان را در سراسر کشور داشته باشیم.

معاون وزیر فرهنگ وارشاد اسلامی اضافه کرد: این طرح به نوعی جایگزین بخشی از نمایشگاه قرآن خواهد بود. البته به دنبال فعال کردن ظرفیت های استانی در فضای مجازی نیز هستیم تا بتواند خلاء نمایشگاه قرآن را در استان ها جبران کند.

وی افزود: بنابراین امسال امکان برگزاری نمایشگاه بین المللی قرآن کریم را نداریم و این طرح ها در غیاب نمایشگاه و در کنار سایر فعالیت های معاونت قرآن تولید می شود تا بتوانیم خدماتی را در حوزه قرآن و عترت ارائه کنیم.

لینک خبر :‌ خبرگزاری جمهوری اسلامی
معاون فرهنگی و رسانه اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی گفت: در راستای تصمیمات ستاد ملی مدیریت و مبارزه با کرونا و تداوم طرح فاصله گذاری اجتماعی، توقف انتشار موقت نسخه کاغذی رسانه ها، فرصتی برای تقویت فعالیت اطلاع رسانی در محیط برخط و شبکه های اجتماعی است.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۱/۲۰ سایت های دیگر : خبرگزاری دانشجویان ایران

افشین تحفه گر افزود: عدم انتشار نسخه کاغذی رسانه ها در اجرای سراسری طرح فاصله گذاری اجتماعی به درخواست وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، به معنای توقف اطلاع رسانی نبوده و نیست.

وی اظهار داشت: رسانه های مکتوب خراسان رضوی برای تقویت جریان اطلاع رسانی و کارکرد آموزشی و مقابله با کرونا باید همانند هفته های اخیر تمام ظرفیت خود را در فضای برخط و شبکه های اجتماعی بکار گیرند.

وی گفت: تعطیلی اجباری صنوف در دو ماه اخیر بخشی از مطبوعات و جراید استان را که درآمدزایی آنها از محل پذیرش آگهی برای مشاغل مختلف بوده، متضرر کرد.

تحفه گر افزود: براساس اعلام وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و طبق ماده یک قانون کار، خبرنگارانی که زیرپوشش بیمه تامین اجتماعی و صندوق اعتباری هنر هستند، در صورتی که به خاطر کرونا بیکار شده اند، می توانند از بیمه بیکاری استفاده کنند اما هنوز فرآیند مشمولیت این بیمه و اجرای آن از سوی وزارتخانه به استان ابلاغ نشده است.

وی ادامه داد: شرکت ها و کانون های آگهی و تبلیغات استان نیز جزو آسیب دیدگان و متضرران کرونا هستند زیرا منبع اصلی درآمد تبلیغات از حوزه محصولات تجاری است و باید برای حمایت از این بخش بسته های حمایتی ویژه ای در نظر گرفته شود.

معاون فرهنگی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی گفت: در اسفندماه پارسال اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی، لزوم در نظر گرفتن بسته حمایتی برای کانون های تبلیغاتی و آگهی و مشاغل فرهنگی استان را به وزارتخانه ابلاغ کرد که امید است فعالیت این کانون ها و شرکت ها از سر گرفته شود.

لینک خبر :‌ وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی
اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی مروست با تهیه بسته های فرهنگی شامل چندین جلد کتاب و ماسک های بهداشتی و اهدا به مردم از شهروندان خواست در منزل بمانند و مطالعه کنند.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۱/۲۰ سایت های دیگر : یزد رسا

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا ؛ حجت فلاحتی در گفتگو با خبرنگار یزدرسا ، با اشاره به اجرای طرح تشویق مردم به ماندن در خانه در شهر مروست، گفت: با توجه به شیوع بیماری کرونا و همه گیر شدن این بیماری، اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی مروست برای در خانه ماندن مردم برنامه ریزی هایی کرده است.

رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی مروست اضافه کرد: تهیه بسته های فرهنگی شامل چندین جلد کتاب، ماسک های بهداشتی و اهدا آن به مردم از سوی اداره ارشاد مروست انجام گرفت تا با این کار مردم ترغیب شوند در خانه بمانند و مطالعه کنند.

وی با تاکید بر اینکه باید از کرونا فرصت ساخت عنوان کرد: هم اکنون که به خاطر این بیماری مردم مجبور هستند در خانه بمانند، بهترین کار در این شرایط مطالعه و اُنس با کتاب است.

فلاحتی ادامه داد: باید از لحظات ماندن در منزل با مطالعه کردن لذت برد و با این کار هم به اطلاعات و آگاهی خود بیفزاییم و هم با ماندن در منزل به سلامت خود و جامعه کمک کنیم.

رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی مروست با بیان اینکه در طرح تشویق مردم به خانه ماندن، 600 عنوان کتاب اهدا شد گفت: اهدای بسته فرهنگی، ماسک و ضدعفونی کننده از دیگر اقلام اهدایی به شهروندان بود.

وی خاطرنشان کرد: امیدواریم با یک همبستگی ملی و همراهی مردم شریف ایران شاهد شکست کرونا در آینده نزدیک باشیم.

انتهای پیام/

لینک خبر :‌ دانا
مدیریتی در تقویت جریان هنر انقلاب در سینما، تئاتر، تجسمی، موسیقی و دیگر انواع هنر وجود ندارد برای مثال در سینما مدیریت هم سینما را رها کرده و به میزان فروش آثار یا افزایش تولیدات دل خوش است.

بازدید صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۱/۲۰ سایت های دیگر : دانا حوزه هنری

به گزارش گروه فرهنگی " تیتریک "؛ عادل جلیلی رییس هیات اسلامی هنرمندان استان البرز و مدیر عامل خانه هنرمندان استان البرز همزمان با هفته هنر انقلابی در یادداشت اختصاصی " تیتریک "، نوشت: هفته هنر انقلاب بهانه ایست تا دوباره در اذهان هنری همه ما؛ تراوشات ذهنی و شخصیتی و فکری یک هنرمند انقلابی به نام کامران منتهی به مرتضی مرور شود.

مردی که از یک راه طی شده باما سخن گفت: تصور نکنید که من با زندگی به سبک و سیاق متظاهران به روشنفکری ناآشنا هستم. خیر. من از یک راه طی شده با شما حرف می زنم. من هم سال های سال در یکی از دانشکده های هنری درس خوانده ام. به شب های شعر و گالری های نقاشی رفته ام. موسیقی کلاسیک گوش داده ام، ساعت ها از وقتم را به مباحاث بیهوده درباره چیزهایی که نمی دانستم گذرانده ام. من هم سال ها با جلوه فروشی و تظاهر به دانایی بسیار زیسته ام، ریش پرفسوری و سبیل نیچه ای گذاشته ام و کتاب انسان موجود تک ساحتی هربرت مارکوزه را بی آنکه آن زمان خوانده باشم ش طوری دست گرفته ام که دیگران جلد آن را ببینند و پیش خودشان بگویند: عجب! فلانی چه کتاب هایی می خواند، معلوم است که خیلی می فهمد. اما بعد خوشبختانه زندگی مرا به راهی کشانده است که ناچار شده ام رو دربایستی را نخست با خودم و سپس با دیگران کنار بگذارم و عمیقاً بپذیرم که تظاهر به دانایی هرگز جایگزین دانایی نمی شود، و حتی از این بالاتر دانایی نیز با تحصیل فلسفه حاصل نمی آید. باید در جست وجوی حقیقت بود و این متاعی است که هر کس براستی طالبش باشد، آن را خواهد یافت و در نزد خویش نیز خواهد یافت و حالا از یک راه طی شده با شما حرف می زنم."

او همواره به هنر متعهد و هنرمند مسئولیت شناس می اندیشید و درواقع بخشی از واقعیت ها و یا ابعادی از حقیقت موجود در جهان هستی، فقط می تواند زبان هنری گویای آن باشد.

هنر انقلاب ابزاریست برای پی بردن به معانی والا و پیوستن با حقیقت برتر و زمینه ای برای رشد و پویایی جامعه و ایجاد وفاق و همدلی بین تمام آحاد جامعه که البته درسالهای گذشته تلاشی برای ایجاد وفاق بین هنرمندان نشده والبته درتلاشیم باایجاد کارگروهی متشکل از همه هنرمندان و نهادها هرگونه خط بندی و تبعیض و ناملایمتی ها را از میان برداریم و همه تلاش را درجهت بهبود اوضاع فرهنگ وهنر و مشکلات هنرمندان بکار گیریم و اگر این خط بندی های هنری تبعیض امیز و مشکل آفرین به عنوان یک الگوی غلط نهادینه شود؛ قطعا هنرانقلاب اثرگذاری که نداشته هیچ، بلکه بازخورد بسیار منفی نیز خواهد داشت که تبعات جبران ناپذیری را بدنبال دارد.

منش امام رحمه الله ستودنی بوده است معنای کامل جذب حداکثری ودفع حداقلی؛ ایشان همیشه می کوشید تا این هنرها از ابتذال ، به تعهّد و از غفلت آفرینی ، به بیدارگری دگرگونی یابد و چندین بار، در مصاحبه های پیش از انقلاب، درباره سینما و هنر و... تأکید می کردند که ما با هنر و سینما مخالف نیستیم، بلکه با فساد مخالفیم. این به درستی خط تعهّد در هنر را ترسیم می کند.

نکته دیگر هنر انقلاب هنر جوشش و اعتماد به نیروی انقلابی تازه نفس است و بقول ابراهیم حاتمی کیا:" تازه نفس ها با چند تا انگ شنیدن می گویند من دیگر در این حوزه نخواهم بود باید مشکلات این مسیر را تحمل کنند ما نیش زبان ها شنیدیم و گریه ها کردیم ودر همین حوزه هنری من بارها جلوی مرتضی آوینی گریه کردم و گفتم که من دیگر بیشتر از این توان سنگینی نگاه های کسانی که ژست شبه روشنفکری دارند را ندارم پس این تازه نفس ها به سرعت از این مسیر خارج نشوند"باید درمیدان ایستاد و جنگید.

از سوی دیگر لازمه هنرمند باید باور مطالبه گری، تکیه کردن باورها و اعتقادات باشد؛ بطور مثال ارنست بارلاخ هنرمند بزرگ آلمانی نیز به عنوان هنرمند انقلابی مطرح نبوده اما هنرمندی دین باور است که نقاشی، طراحی و مجسمه هایش روایت مردم رنج کشیده کوچه و بازار است که اعیان و اشراف ثروت آن ها را غارت کردند و به بیچارگی کشانده است.این همان نگاه هنر انقلابی مدنظر من و البته با پشتوانه دینی و اتکا به باورهای اعتقادی است.

هنر انقلابی یعنی هنری که بیانگر مطالبات و روحیه مطالبه گری باشد چرا که هنرمند به تعبیر من آیینه زمان خود است. پس هنر انقلاب یعنی فریاد هنرمند مطالبه گر باشد.

همانگونه که نهادهای هنری در صحنه فرهنگ و هنر کشور وبویژه استان البرز نقش مفید و موثری ایفا می کنند باید پرچمدار حمایت از مطالبه گری وایجاد وفاق وتربیت نیروی انقلابی تازه نفس با همدلی باشد چرا باید به تقلید از روش دشمن، از وضع اسلامی و الهی خودمان انتقاد کنیم؟ چرا با نیش زدن و آسیب زدن به پیکره هنری همدیگر با دیواره کشیدن، آب به آسیاب دشمن بریزیم بجای اینگونه رفتاردر نگرش به عرصه فرهنگی کشور، به تربیت نیروی انسانی هنرمندمتعهد توجه کنیم.

برای فرهنگ و هنر یک کشور،نیروی انسانی هنرمند مومن متعهد همه چیز است همانگونه که معظم له نبود تربیت و شناسایی جدی نیروهای متعهد را از اهم اموردرمساله فرهنگ وهنر میدانند.

هنر انقلاب یعنی هنری که مخاطبش همه مردم و هدفش تکثیراخلاق باشد. چنین هنری همراه با فطرت پاک انسانی میتواند در کنار زیبایی شناسی روح مخاطب را نیز تزکیه کند مثلا اگر شما در شهری زندگی کنید که معماری آن معماری اصیل ، مهمتراز با روح انسانی و برخاسته از نفس پاک هنرمند باشد، مطمئن باشید که حال شهروندان آن هم خوب است.

مدیریتی در تقویت جریان هنر انقلاب در سینما، تئاتر، تجسمی، موسیقی و دیگر انواع هنر وجود ندارد برای مثال در سینما مدیریت هم سینما را رها کرده و به میزان فروش آثار یا افزایش تولیدات دل خوش است. فیلم های موفق سال های اخیر در گیشه نیز عمدتا با تفکرات انقلابی تطابق ندارند و تنها فروش بالایشان دلیل موفقیت سینما گفته می شود.

البته این را هم بگویم اگرچه براین باورم که از یک هنرمندی که در دورنش باور به فردیت و لیبرالیسم است نمی توان هنر جمعی و مارکسیم دید و از فرد با باور مارکسیستی هم انتظار هنر لیبرالی نمی رود و از هردوی اینها هم نمی توان انتظار هنر دینی وانقلاب داشت؛ ودرویژگی دیگرهنرانقلابی یعنی هنری مردمی.

انشاالله باهمدلی و وفاق بین متولیان هنری بخشی از دغدغه هنرمندان که حقیقتا اقشار مظلوم جامعه هستند که نمونه اش همین اوضاع واحوال کاری درایام شیوع ویروس کروناست که به تعطیلی انجامیده؛ امیدوارم دراین هفته هنر انقلاب اقدامی عملی درجهت رفع این مشکلات بویژه کاری شان انجام شود تا برخی از هنرمندان که انصافا با مشکلات دست وپنجه نرم می کنند دلشان به مسولینی که همیشه زمزمه می کنند، گرم شود.

هنر که تاج سرآفرینش است

بنیاد هیچ منزلتی پایدار نیست

انتهای پیام/ م

لینک خبر :‌ تیتر ۱
محمود دهقان هراتی گفت: برای ضرر سینماهای استان وامی را که به شدت رقم آن ناچیز است در نظر گرفته است و به ازای هر سالن 10 میلیون تومان وام با نرخ سود 4 درصد اعطا می شود.

بازدید صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۱/۱۹ سایت های دیگر : دانا

به گزارش گروه استانی " تیتریک "؛ معاون هنری سینمایی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان البرز در گفتگو با خبرنگار " تیتریک " گفت: در استان البرز 16 سالن نمایش فیلم فعالیت می کنند که شامل مجموعه سالن های سینمای اکومال، هجرت، ساویز، پرشین، سالن های سینما در هشتگرد، نظرآباد و شهرهای اطراف است.

محمود دهقان هراتی ادامه داد: اگر به طور متوسط هر یک از این سالن ها یک نوبت اجرا در روز داشته باشند می بایست 70 الی 90 فیلم را تاکنون در این روزهای کرونایی که سالن های سینما تعطیل است، اکران کرده باشند و مضافا سه شنبه ها به دلیل نیم بهاء بودن بلیط سینماها تقاضا بیشتر است و این رقم قابل توجهی می شود و ضرر مالی سینماهای استان در روزهای کرونایی قابل توجه است.

وی افزود: ما اگر ضرر مالی سینماها را بخواهیم با تطبیق مالی نسبت به سال گذشته محاسبه کنیم به طور متوسط سینماهایمان در طول سال ماهانه حدود 200 میلیون فروش داشتند که این رقم متوسط فروش ماهانه است که در برخی ماهها اکران کم بوده، در برخی ماهها اکران زیاد بوده ولی به طور متوسط 200 میلیون سینماهای استان در ماه فروش دارند و اگر بخواهیم ضرر مالی تعطیلی سینماهای استان را تخمین بزنیم چیزی حدود 500 میلیون می شود.

معاون هنری سینمایی اداره کل تصریح کرد: ضرر سینماها فقط به فروش منتهی نمی شود در هر پردیس سینمایی به طور متوسط 5 تا 8 نفر کارمند درگیر اکران فیلم هستند و اکنون به دلیل تعطیلی سینماها بیکار هستند و درآمدی ندارند و با محاسبه اینها ضرر مالی سینماهای استان از این رقم تخمینی یعنی 500 میلیون تومان خیلی بیشتر خواهد بود.

دهقان هراتی ادامه داد:ما طی نامه ای از تمامی سینماهای استان درخواست کردیم تا رقم قطعی و دقیق ضرر خودشان را به ما اعلام کنند که در پایان تعطیلی سینماها این رقم ضرر قطعی سینماها را رسانه ای خواهیم کرد تا در قالب مدیریت بحران سینماها و کارکنانشون جزو مشاغل آسیب پذیر در نظر گرفته شوند.

وی افزود: متاسفانه ملزومات مالی نه تنها اداره کل فرهنگ و ارشاد بلکه تمامی دستگاه ها تلاش برای مهار بیماری کرونا است ولی موقتا برای ضرر سینماهای استان وامی را که به شدت رقم آن ناچیز است در نظر گرفته است و به ازای هر سالن 10 میلیون تومان وام با نرخ سود 4 درصد اعطا می شود.

معاون هنری سینمای اداره کل تاکید کرد: سینماها و سینماگران یک بخش از فعالیت های فرهنگی و هنری است که به دلیل بیماری کرونا متضرر شدند اما قطعا آموزشگاه های هنری، معلمینی که شغلشان در این آموزشگاه ها است و آموزشگاه های هنرهای نمایشی، موسیقی، تجسمی و ... ضرر زیادی دیدند. هر آموزشگاه یک واحد کارآفرینی است و در واقع ما تعداد زیادی نزدیک به 200 آموزشگاه آزاد هنری در استان البرز داریم و همه این آموزشگاه های هنری به نوعی نیمه تعطیل شدند برخی از آنها می توانند از طریق فضای مجازی آموزش شان را ادامه دهند و برخی از آنها نمی توانند.

دهقان هراتی گفت:بخش دیگر موسسه های هنری که برگزار کننده جنگ ها، جشن ها، اجراهای زنده موسیقی بودند که آنها هم به عنوان موسسه های کارآفرین، به عنوان کسب و کارهای فرهنگی و هنری؛ طبیعتا اگر یک محاسبه دقیقی انجام شود شاید ضرر آنها بیش از بقیه بوده است.

وی ادامه داد: تئاتر نیز بخشی از فعالیت های هنری بوده که مستلزم مجوز برای اجرا و بلیط فروشی بوده که همه آنها به دلیل کرونا تعطیل شدند و نتوانستند اجرا کنند واستان البرز در اسفندماه 3 اثر نمایشی آماده اجرا داشت که به دلیل کرونا روی صحنه نرفت اداره کل برای ضرر مالی این اجراها یک کمک مالی به شدت اندک در حد تامین هزینه های که برای اجرا نمایش خرج کردند، در اختیار این عزیزان در پایان سال گذشته قرار داد.

معاون هنری سینمایی در خاتمه خاطر نشان کرد: موارد فوق مشاغلی هستند که متاسفانه به خاطر کرونا متضرر شدند و امیدواریم تصمیمی که برای همه مشاغل ضرر دیده گرفته می شود به مشاغل فرهنگی و هنری توجه ویژه شود چون کسب و کارهای فرهنگی ، کسب و کارهای وابسته به اجرا و کارهای آنی هست واین کسب و کارها آنقدر پشتوانه قوی مانند صنایع دیگر ندارند و بسیار شکننده هستند.

الهه ملاحسینی-تیتریک

انتهای پیام/

لینک خبر :‌ تیتر ۱
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران گفت: در بحران کرونا خسارت 250 میلیارد ریالی به حوزه فرهنگ و هنر استان مازندران وارد شد.

به گزارش خبرگزاری فارس از ساری، عباس زارع اظهار کرد: حوزه ظریف فرهنگ و هنر با شاخه های متعدد، یکی از بخش هایی است که در بحران ویروس کرونا و طرح قرنطینه اجتماعی دچار خسارات عظیم مالی شده است.

وی افزود: با برآورد کارشناسان اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران در سراسر استان به حوزه های هنری، شامل؛ مجتمع ها و پردیس های فرهنگی، هنری و سینمایی، شرکت های تهیه و تکثیر آثار موسیقی، خانه مدولباس، استودیوهای صدابرداری، اجراهای تئاتر، آموزشگاه های هنری زیان مالی وارد شد.

زارع اعلام کرد: در حوزه های فرهنگی ناشران، کتاب فروشان، کانون های آگهی و تبلیغات، مؤسسات فرهنگی، قرآنی، چاپخانه ها و بخش رسانه شامل؛ روزنامه ها ، هفته نامه ها، پایگاه های خبری، مؤسسات مطبوعاتی و رسانه ای، رسان های دیجیتال و غیره در مجموع نزدیک به 250 میلیاد ریال خسارت وارد شده است.

این مسؤول ضمن سپاس از طرح حمایتی دولت برای جبران بخشی از خسارت های وارده به بخش های گوناگون کسب و کار، گفت: با توجه به حضور پر رنگ رسانه ها و اهالی فرهنگ و هنر استان طی دو ماه اخیر در امر اطلاع رسانی به جامعه و ایجاد پویش "در خانه بمانیم" در فضای مجازی، وظیفه خود می دانیم تا از این قشر فرهیخته جامعه حمایت کنیم.

وی خاطرنشان کرد: در این خصوص این زیان ها طی نامه ای به مقام عالی وزارت ارسال و برآورد خسارت این حوزه ها اعلام شد تا در ستاد ملی مبازره با کرونا در راستای حمایت از این بخش تصمیم گیری شود.

زارع اضافه کرد: از استاندار مازندران می خوام همچون گذشته حامی اهالی فرهنگ، هنر و رسانه استان باشد و اعتباری را برای جبران بخشی از خسارات وارده در نظر بگیرد، امیدواریم با رعایت نکات بهداشتی و اجرای دقیق طرح قرنطینه هوشمند، دوباره شاهد رونق این بخش مهم از جامعه باشیم.

انتهای پیام/86048/ج

لینک خبر :‌ خبرگزاری فارس

محمد محمدپور در گفت وگو با ایسنا، گفت: اجرای موسیقی و تئاتر که در استان به شکل گسترده برگزار می شد اکنون دچار مشکل شده و حتی تعدادی از هنرمندانی که فقط از طریق کارهای هنری چون اجرای موسیقی، تئاتر و امثال این ها امرار معاش می کردند در بحران به سر می برند.

وی ادامه داد: آموزشگاه های آزاد هنری مشکل اجاره و تعهد به هنرآموزان خود را دارند؛ حوزه نشر و مطبوعات با مشکل مواجه شده و به خصوص مطبوعات مکتوب اجازه انتشار ندارند.

محمدپور متذکر شد: تمامی بخش های فرهنگی استان از جمله چاپ، نشر، حوزه موسیقی، هنرهای تجسمی، آموزشگاه ها، هنرستان ها و ... تعطیل هستند؛ موسسات فرهنگی و هنری و موسسات قرآنی فعالیت نمی کنند و درآمدهایشان از این راه قطع شده است و در کنار آن، هزینه های اجاره و تعهدات نسبت به طرف های قرارداد نیز وجود دارد که در نهایت آسیب های زیادی را به بدنه فرهنگ استان وارد کرده است.

وی گفت: اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی استان در راستای جبران خسارت های وارده، در حال جمع بندی و برآورد خسارات وارده به بخش های فرهنگی استان است.

وی با بیان این که در تلاشیم تا کسب و کارهای هنری را در فضای مجازی راه اندازی می کنیم، گفت: با 26 کتاب فروشی سطح تبریز هماهنگ کردیم تا مردم بتوانند کتاب موردنظر خود را سفارش دهند و با رعایت موارد بهداشتی به صورت رایگان درب منزل تحویل بگیرند.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان شرقی ادامه داد: هنرمندان در خانه نیز با تولیدات هنری و فعالیت در فضای مجازی تا حدودی کمبودها را جبران می کنند؛ مسابقات و جشنواره های مختلف هنری برگزار می شود و دولت نیز تسهیلات حمایتی برای این بخش درنظر گرفته است.

وی با اشاره به فعالیت های اصحاب رسانه استان، گفت: پایگاه های خبری و خبرگزاری های استان در بخش های مختلف خبری با وجود ریسک بالا، حاضر شده و در راه تهیه خبر و گزارش به منظور آگاه سازی مردم نسبت به مراقبت های بهداشتی اقدامات بسیاری را انجام می دهند.

محمد پور با قدردانی از اصحاب رسانه حاضر در صحنه های خبری، اظهار کرد: حوزه رسانه نیز هم پای مدافعان سلامت در صحنه حاضر بوده و در راستای آگاهی بخشی مردم نسبت به موارد بهداشتی عمل می کنند.

وی با بیان این که هنرمندان استان تهدید کرونا را به فرصت تبدیل کرده اند، گفت: هنرمندان تئاتر، سینما، موسیقی و بخش های مختلف شعر و ادب و خوشنویسی، می توانند با تولیدات هنری خود و انتشار در فضای مجازی، آرامش را به جامعه تزریق کنند.

محمدپور در خاتمه گفت: با پیگیری های اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان، سعی می شود تا خسارات وارده به هنرمندان تا حدودی جبران شود و هنرمندان با بهره مندی از تعطیلات پیش آمده از این دوره گذری عبور کنند.

لینک خبر :‌ ارک خبر
محمودزاده از توزیع بسته های حمایتی و ارزاق بین 365 خانوار از سوی مراکز افق بقاع متبرکه کاشان در تعطیلات نوروز امسال خبر داد.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۱/۱۹ سایت های دیگر : پورتال خبری کاشان

مسلم محمود زاده در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری رسا در کاشان، گفت: این بسته های حمایتی ارزاق با همت مراکز افق بقاع متبرکه امامزاده سلطان امیر احمد ابن موسی المبرقع (ع)، امامزاده علی ابن باقر (ع)، امامزاده ولی ابن موسی (ع) و امامزاده ابراهیم (ع) تهیه و توزیع شد.

وی افزود: بسته های حمایتی توزیع شده شامل برنج، مرغ، حبوبات، گوشت، ماکارونی به ارزش بیش از 930 میلیون ریال با مساعدت خیرین شهرستان کاشان طی یک ماه گذشته تهیه و بین خانواده ای آسیب پذیر توزیع شد.

محمود زاده همچنین از توزیع 2 هزار 820 پک بهداشتی شامل ماسک و مواد ضد عفونی به ارزش بالغ بر یکصد میلیون ریال بین خانوار های محدوده بقاع متبرکه خبر داد.

وی همچنین از ضد عفونی کردن بقاع متبرکه به ویژه محدوده و محلات حرم مطهر امامزادگان خبر داد و گفت: در این عملیات که از سوی قرارگاه های جهادی امامزاده عبدالله (ع) لتحر و دیگر بقاع متبرکه انجام شد بیش از 16 هزار و 400 لیتر مواد ضد عفونی کننده به ارزش بیش از 160میلیون ریال استفاده شد.

به گفته وی در ایام نوروز و اعیاد شعبانیه امسال تا کنون بیش از 30 ویژه برنامه توسط مراکز افق بقاع متبرکه از کنار مضجع شریف امامزادگان تهیه و به طور همزمان از شبکه های مجازی پخش شده است.

رئیس اداره اوقاف و امور خیریه کاشان یادآور شد: ویژه برنامه های نوروزی امامزاده سلطان امیراحمد (ع) کاشان هر شب به مدت 15شب و بقاع متبرکه امامزاده علی ابن باقر (ع) مشهداردهال و امامزاده، ولی ابن موسی الکاظم راوند برگزار و از شبکه های مجازی پخش زنده شد.

لازم به ذکر است، شهرستان کاشان دارای 120بقعه متبرکه و امامزاده است که با شیوع ویروس کرونا درب حرم های مطهر به استناد مصوبه ستاد بحران به دلیل جلوگیری از تجمع و گسترش ویروس کرونا بسته شد./1307/ت310/ب1

لینک خبر :‌ خبر گزاری رسا
مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان اصفهان از اجرای برنامه تبرکات مهدوی برای نخستین بار در بقاع شاخص اصفهان خبر داد.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۱/۱۹

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان اصفهان از اجرای برنامه تبرکات مهدوی برای نخستین بار در بقاع شاخص اصفهان خبر داد.

لینک خبر :‌ خبر گزاری موج
سرپرست دفتر نمایندگی اوقاف و امور خیریه شهداد گفت: بسته های مواد غذایی به ارزش پنج میلیون ریال در میان نیازمندان شهدادی توزیع شد.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۱/۱۹

به گزارش خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از کرمان ، سعید ترکزاده سرپرست اوقاف وامورخیریه شهداد از حمایت اوقاف با اهداء بسته های مواد غذایی در شهداد خبرداد و گفت: ارزش ریالی هر بسته پنج میلیون ریال بوده که از محل کمک های خیرین و نیات واقفین خیر اندیش تامین شده است.

او با بیان اینکه در این مرحله 5خانوار که باهماهنگی نهاد های زیر ربط شناسایی و معرفی شدند مشمول این طرح گردیدند اظهار امیدواری کرد: با کمک خیرین در آینده افراد بیشتری در این طرح از خدمات وقف بهره مند شوند.

سرپرست دفتر نمایندگی اوقاف و امور خیریه شهدادگفت:این بسته ها شامل اقلامی از قبیل:قند، روغن، ماکارانی، چای، مرغ و حبوبات بوده اند، که توسط فعالان مرکز افق آستان مقدس امامزاده زید (ع) شهداد و با هماهنگی اوقاف تهیه و توزیع گردید.

ترکزاده با بیان اینکه، پیوست فرهنگی این بسته ها تراکت تبلیغاتی حدیث کساء در حمایت از پویش قرائت این حدیث شریف در روز نیمه شعبان بوده است تصریح کرد: بانوان سرپرست خانوار، زوج های جوان و فرزندان طلاق از مشمولین این طرح بوده اند.

سرپرست دفتر نمایندگی اوقاف و امور خیریه شهداد تاکیدکرد:اگر نقش وقف در زندگی مردم ملموس باشد و نیات واقفین در مسیر واقعی خودش قرار گیرد قطعا در آینده افراد بیشتری نسبت به این سنت حسنه اقدام خواهند کرد.

انتهای پیام /ی

لینک خبر :‌ باشگاه خبرنگاران جوان
روزانه 7 هزار ماسک در 11 مرکز فنی وحرفه ای سیستان و بلوچستان تولید می شود.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۱/۱۹ سایت های دیگر : باشگاه خبرنگاران جوان

به گزارش خبرگزاری صداوسیما،مرکز سیستان وبلوچستان، مدیرکل فنی و حرفه ای استان با بیان این مطلب، گفت: برای مبارزه با شیوع ویروس کرونا، کارگاههای آموزشی ادارات فنی و حرفه ای شهرستانهای استان تبدیل به کارگاههای تولیدی شده است.
خداداد اولیایی افزود: با هماهنگی دانشگاههای علوم پزشکی استان و بهره گیری از 200 مربی، تاکنون 270 هزار ماسک تولید کرده و رایگان به افراد نیازمند تحویل داده ایم.
وی گفت: تولید روپوش استریل پزشکی هم از دیگر اقداماتی است که در سراسر استان در حال انجام است و در صورت نیاز قادریم، ظرفیت تولید اقلام بهداشتی را در کارگاههای فنی وحرفه ای استان به ده برابر میزان کنونی افزایش دهیم.

اهدای ماسک به مناسبت نیمه شعبان در زاهدان

10 هزار ماسک به همت اوقاف و امور خیریه زاهدان به مناسبت فرارسیدن نیمه شعبان در زاهدان توزیع می شود.
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، مدیر اوقاف و امور خیریه زاهدان گفت: هزینه تهیه این ماسک ها از محل درآمد موقوفات شهر زاهدان تامین شده است و در 50 مسجد این شهر توزیع می شود.
حجت الاسلام رعنایی افزود: همراه این ماسک ها دعای هفتم صحیفه سجادیه (توصیه مقام معظم رهبری) هم بین مردم توزیع می شود.

لینک خبر :‌ خبرگزاری صدا و سیما
مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان سمنان گفت: نگهبان در آرامگاه شیخ علاءالدوله سمنانی مستقر شده است .
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۱/۱۹ سایت های دیگر : خبرگزاری آریا خبرگزاری آنا

به گزارش میراث به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث، گردشگری و صنایع دستی استان سمنان، مهدی جمال امروز سه شنبه 19 فروردین 99 با اعلام این خبر افزود: شناخت ناقص از قوانین منجر به قضاوت و تحلیل نادرست هم وطنان از شرایط موجود آرامگاه شیخ علاءالدوله شده است .

او گفت: مطابق ماده دوم قانون ثبت آثار ملی مصوب 1309 مجلس شورای ملی، دولت مکلف است از تمامی آثار ملی ایران که فعلاً معلوم و مشخص است و حیثیت تاریخی یا علمی یا صنعتی خاصی دارد فهرستی ترتیب داده و بعدها هم هر چه از این آثار مکشوف شود، ضمیمه فهرست مزبور کند .

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان سمنان گفت: وظیفه وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شناسایی، ثبت و حمایت معنوی، ارائه کمک های فنی و کارشناسی در ارتباط با نحوه مرمت، حفاظت و صیانت از آثار تاریخی فرهنگی ارزشمند و واجد ارزش ثبت در فهرست میراث ملی کشور است و نگهداری فیزیکی از آثار تاریخی که در استان بیش از 800 اثر هستند، وظیفه مالک یا متصرف قانونی اثر خواهد بود .

او افزود: همان گونه که بازار تاریخی شهر سمنان، مسجد امام سمنان، مسجد جامع سمنان و سایر آثار که جنبه عمومی یا در اختیار بخش دولتی و نهادهای عمومی هستند، از سوی نهاد متولی و مالک خصوصی حفاظت و نگهداری می شوند .

جمال افزود: آرامگاه شیخ علاءالدوله سمنانی نیز از این قاعده مستثنا نیست و اداره کل اوقاف و امور خیریه استان به عنوان مالک نیز وظیفه دارد نسبت به حفاظت فیزیکی و نگهداری شایسته از این اثر نفیس و تاریخی ارزشمند اقدامات مقتضی را صورت دهد .

او افزود: اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان به دلیل مشکلات قانونی در جذب نیروی انسانی، امکان استقرار نگهبان را به صورت شبانه روزی در بناها را ندارد، ولی کارکنان یگان حفاظت این اداره کل به صورت روزانه از بناها سرکشی می کنند و همچنین حفظ تمام آثار نیازمند عزم عمومی مردم عزیز و فرهنگ دوست استان است .

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان سمنان گفت: به دلیل همکاری نکردن اداره کل اوقاف و امور خیریه استان که مالک اصلی این بناست و مساعدت نکردن دهیاری و شورای روستای صوفی آباد برخی از افراد سودجو به بنا آسیب رسانده اند. که با پیگیری های به عمل آمده و با مشارکت اداره کل اوقاف و امور خیریه استان و دهیاری روستای صوفی آباد مشکلات برطرف و نگهبان در این آرامگاه مستقر شده است .

او افزود: تاکنون بر اساس مستندات موجود بیش از 50 میلیارد ریال در راستای رسالت ذاتی خود اقدام به مرمت بنا در سال های اخیر کرده و همچنین ارسال 1395 تاکنون حفاظت فیزیکی این اثر تاریخی به رغم اینکه جزو وظایف این اداره کل نبوده با اعتباری بالغ بر 500 میلیون ریال انجام شده است، با عنایت به اینکه سند مالکیت در ید اداره کل اوقاف و امور خیریه استان است .

جمال گفت: همچنین در حال حاضر نیز این اداره کل با دعوت از گروه بین المللی ایسکارسا ترکیه که یکی از تشکل های حرفه ای بین المللی مرمت بناهای تاریخی است با پیگیری های مستمر این افتخار شامل حال استان شده است که از آموزش آن ها برخوردار شود.

آرامگاه شیخ علاءالدوله که در روستای صوفی آباد شهرستان سرخه واقع شده است مربوط به دوره ایلخانی است.

لینک خبر :‌ خبرگزاری میراث آریا
حجت الاسلام سلیمانی فرد از اجرای ویژه برنامه نسیم انتظار با محوریت بقاع شاخص استان گلستان خبر داد.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۱/۱۹

به گزارش خبرنگار خبرگزاری شبستان از گرگان به نقل از روابط عمومی اوقاف استان گلستان، حجت الاسلام روح الله سلیمانی فرد ضمن تبریک اعیاد شعبانیه و میلاد منجی عالم بشریت حضرت بقیه الله الاعظم(عجل الله تعالی فرجه شریف) اظهار کرد: با عنایت به ایجاد محدودیت ها در برگزاری مراسمات مذهبی و تجمعات دینی به دلیل بروز این بیماری فراگیر برنامه ریزی جهت یک اقدام فرهنگی مناسب انجام شده است.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان گلستان ادامه داد: با برنامه ریزی های انجام شده در سطح بقاع استان گلستان برنامه های متنوع فرهنگی از قبیل ارتباط زنده و مستقیم با صدا و سیمای مرکز گلستان از آستان مقدس امامزاده عبدالله (علیه السلام) شهرستان گرگان بدون تجمع و انجام برنامه های مجازی و همچنین در روز نیمه شعبان به صورت میدانی برگزار می شود.

وی افزود: از مهمترین اهداف این برنامه ها ترویج و تبیین اندیشه مهدویت و انتظار حقیقی گسترش یاد و نام امام زمان(عجل الله تعالی فرجه شریف) و تعمیق ارتباط با ایشان، ایجاد نشاط و طراوت در شرایط کنونی جامعه و حمایت از اقشار آسیب پذیر جامعه است.

حجت الاسلام سلیمانی فرد تصریح کرد: راه اندازی کاروان نسیم انتظار با محوریت آستان مقدس امامزادگان و بقاع متبرکه استان در راستای ایجاد نشاط در ولادت منجی عالم بشریت و با توجه به عدم حضور مردم در بقاع متبرکه انجام خواهد شد.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان گلستان گفت: از دیگر برنامه های شاخص آذین بندی بقاع متبرکه و حضور فعال در شبکه های اجتماعی، پخش دعا و مناجات در اوقات مناسب، اجرای ختم قرآن و صلوات برای سلامتی و تعجیل در فرج امام زمان(عجل الله تعالی فرجه شریف) و همچنین توزیع تبرکات مهدوی است.

پایان پیام/ 695

لینک خبر :‌ خبرگزاری شبستان
شهرری - ایرنا - معاون فرهنگی اجتماعی سازمان اوقاف و امور خیریه کشور گفت: 313 کاروان جشن نیمه شعبان با عنوان نسیم انتظار در پیرامون بقاع متبرکه با رعایت نکات بهداشتی به منظور ذکر نام و یاد امام زمان (عج) در سراسر کشور راه اندازی می شود.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۱/۱۹ سایت های دیگر : جماران روزنامه شروع خبرگزاری شبستان

حجت الاسلام غلامرضا عادل روز سه شنبه در حاشیه برگزاری مراسم کاروان جشن نیمه شعبان که در حسینیه فاطمیه شهرک فرهنگیان شهرری برگزار شد به خبرنگار ایرنا اظهار داشت: کاروان جشن نیمه شعبان به معنای تشکیل اجتماع یا همراه داشتن نیست بلکه مجریان برنامه، گروه های تواشیح و مداحان اهل بیت (ع) با حرکت در کوچه و خیابان مراسم جشن را برگزار می کنند.
وی افزود: نیمه شعبان از بزرگترین و ارزشمندترین اعیاد به شمار می رود و هر ساله مراسم جشن در کوچه ها، محله ها، هیئت ها و مساجد برگزار می شد و مردم به آذین بندی می پرداختند.
معاون فرهنگی اجتماعی سازمان اوقاف و امور خیریه کشور ادامه داد: امسال با توجه به شرایط کنونی و شیوع ویروس کرونا از تجمع و برگزاری اجتماعات پرهیز شده و همایش و مراسمی برگزار نمی شود اما جشن نیمه شعبان به صورت کاروان شادی و جشن اجرا خواهد شد.
وی با اشاره به اینکه شکل برگزاری مراسم جشن نیمه شعبان تغییر کرده است، خاطر نشان کرد: بر اساس پیش بینی های انجام شده در امام زادگان و بقاع متبرکه، شب نیمه شعبان پویش ملی استغاثه به امام زمان (عج) و قرائت دعای فرج و توسل به آن حضرت از بلندگوهای تمامی بقاع متبرکه پخش می شود.
عادل عنوان کرد: بر اساس هماهنگی های انجام شده اوقاف با صدا و سیما در مراکز استان ها، مراسم احیاء در شب نیمه شعبان و قرائت توسل و مداحی از طریق گیرنده ها منتشر شده و مردم می توانند از این طریق مشارکت داشته باشند.
وی گفت: کاروان جشن نیمه شعبان در برخی استان ها شامل گیلان، قزوین، اصفهان، کرمان و تهران حرکت کرده و تا روز 22 فروردین تداوم خواهد داشت.
هشت هزار و 767 بقعه متبرکه در کشور وجود دارد که شامل آرامگاه امامزادگان، پیامبران، مشاهیر، علما و بزرگان است.
به گزارش ایرنا، نیمه شعبان یا همان روز 15 شعبان سالروز تولد حضرت مهدی(عج)، امام دوازدهم شیعیان است که در غیبت از انظار مردم به سر می برند. در برخی روایات، شب نیمه شعبان پس از شب قدر برترین شبها دانسته شده است و گروهی از شیعیان در این شب به شب زنده داری و اعمال مذهبی مشغول می شوند و برخی از اهل سنت و طریقتهای تصوف نیز به فضیلت این شب معتقدند.
روز نیمه شعبان در تقویم رسمی ایران تعطیل رسمی است و روز جهانی مستضعفان و روز سربازان گمنام امام زمان (عج) نام گرفته است.
شهرستان ری با جمعیتی در حدود یک میلیون نفر در جنوب استان تهران واقع شده است.
این شهرستان با وجود حرمین حضرت عبدالعظیم (ع) و امام خمینی (ره) یکی از شهرهای مذهبی کشور محسوب می شود.

لینک خبر :‌ خبرگزاری جمهوری اسلامی
حجت الاسلام واحدی از برگزاری ویژه برنامه نسیم انتظار به مناسبت ایام نیمه شعبان با هدف تبیین فرهنگ مهدوی و حمایت از اقشار آسیب پذیر خبر داد.

حجت الاسلام عبدالله واحدی ضمن تبریک به مناسبت فرا رسیدن نیمه شعبان، ولادت با سعادت یگانه منجی عالم بشریت حضرت مهدی (عج) به خبرنگار خبرگزاری شبستان در اراک گفت: به همین مناسبت ویژه برنامه نسیم انتظار با محوریت بقاع متبرکه در نقاط مختلف استان برگزار می شود .

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان مرکزی با اشاره به اینکه برنامه نسیم انتظار در سه بخش تبلیغی، معارفی و اجتماعی برنامه ریزی شده است، افزود: تمهیدات لازم برای برگزاری هر چه باشکوهتر این آئین از پیش اندیشیده شده است .

وی با بیان اینکه در بخش تبلیغی این ویژه برنامه، کاروان نسیم انتظار متشکل از مداحان، گروه های سرود و تواشیح به راه افتاده و با اجرای برنامه های فرهنگی و قطعات مذهبی در مجتمع های مسکونی سطح استان یاد و نام امام زمان(عج) را زنده می نمایند، ادامه داد: تبیین فرهنگ و معارف مهدوی امری ضروری و وظیفه همگانی است.

این مقام مسئول به برنامه های بخش معارف نیز اشاره کرد و گفت: در بخش معارف نسیم انتظار نیز برنامه قرائت دعای توسل به حضرت ولیعصر(عج) به صورت کشوری و پخش زنده تلویزیونی راس ساعت 20 روز 15 شعبان از اماکن مذهبی انجام می شود.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان مرکزی همچنین ختم قرآن و ختم صلوات برای سلامتی امام زمان(عج) و شفای بیماران و برگزاری احیای شعبانیه با حضور سخنرانان و مداحان و بدون حضور مردم در بقاع شاخص و پخش زنده تلویزیونی را از دیگر برنامه های این بخش دانست .

حجت الاسلام واحدی بخش اجتماعی برنامه نسیم انتظار را از دیگر برنامه های ایام نیمه شعبان در استان مرکزی دانست و ادامه داد: این بخش نیز با عنوان تبرکات مهدوی و با محوریت حمایت از اقشار آسیب پذیر جامعه برگزار می شود .

وی به مشارکت و حضور خیرین در این برنامه ها نیز اشاره کرد و گفت: 14 گوسفند از سوی خیران قربانی شده که در اسرع وقت بین نیازمندان استان توزیع می شود .

این مقام مسئول توزیع 400 بسته معیشتی و 400 بسته لوازم بهداشتی را از دیگر اقدامات اداره کل اوقاف و امور خیریه استان مرکزی در قالب برنامه نسیم انتظار دانست و بیان کرد: این مهم در حال انجام است و امید است بتوانیم با این فعالیت ها گامی در راستای سلامت خانواده های نیازمند در شرایط حساس کنونی برداریم.

حجت الاسلام واحدی تبیین اندیشه مهدویت، معرفی ابعاد شخصیتی امام زمان(عج) و حمایت از اقشار آسیب پذیر جامعه را از مهمترین اهداف برگزاری برنامه نسیم انتظار دانست و گفت: برنامه های نسیم انتظار با محوریت بقاع متبرکه و با هدف کمک به نیازمندان و اقشار کم در آمد جامعه برگزار می شود.

پایان پیام/ 177

لینک خبر :‌ خبرگزاری شبستان
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۱/۲۰

سپهرغرب، گروه خبر - آذین رضایی: مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان همدان گفت: نسیم انتظار ازجمله برنامه های شاخص در قالب حرکت کاروان شادی و نه کارناوال شادی در نیمه شعبان است.

عید نیمه شعبان امسال، عیدی متفاوت از سال های گذشته خواهد بود؛ فاصله گذاری اجتماعی مانع از تجمع در بقاع متبرکه و برگزاری مراسم و جشن در حسینیه ها و هیئت ها شده است و در این میان اندیشیدن تدابیری به منظور برگزاری برنامه های ماندگار در این روزهای کرونایی و قرنطینه خانگی مردم، می تواند نیمه شعبانی خاطره انگیز را برای همه رقم بزند و در این خصوص همه سازمان ها و نهادها با یکدیگر همراه و همدل شده اند تا جشنی ماندگار را به یادگار بگذارند.

سازمان اوقاف و امور خیریه در استان ها هرسال در این ایام برنامه های شاخصی را در بقاع متبرکه برگزار می کرد و امسال با توجه به تعطیلی این مراکز، برگزاری برنامه های جشن نیز منتفی شده است؛ اما ابتکار در برگزاری جشن نیمه شعبان از تلاش های مسئولان بوده و مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان همدان از چگونگی اجرای برنامه ها در نیمه شعبان با سپهرغرب سخن گفت:

حجت الاسلام رضا حاجی زین العابدینی در گفت و گو با خبرنگار ما درخصوص برنامه های اوقاف و امور خیریه استان همدان به مناسبت عید نیمه شعبان اظهار کرد: براساس مصوبه ستاد پیشگیری از کرونا برنامه ای در سطح بقاع متبرکه استان همدان به منظور جلوگیری از تجمع و حضور مردم، نداریم.

وی با بیان اینکه نیمه شعبان برنامه ای در بقاع متبرکه نداریم مگر اینکه دستور و مجوز خاصی از سوی ستاد به ما ابلاغ شود، گفت: ملاک و معیار رفتار و عملکرد ما در سطح بقاع متبرکه مصوبه ستاد پیشگیری از کرونا است.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان همدان بیان کرد: این تصمیم مبنی بر عدم برگزاری برنامه در بقاع متبرکه به منزله آن نیست که اقدام و عملکردی در خصوص مراسمات شادی میلاد ولیعصر (عج) در سطح بقاع متبرکه نداشته باشیم.

وی با بیان اینکه اکنون در لینک زیارت مجازی بقاع متبرکه استان همدان امکان زیارت چندین بقاع متبرکه شاخص ازجمله امام زاده عبدالله (ع) و شاهزاده حسین (ع) از طریق بستر اینترنت فراهم است، افزود: افراد می توانند از این طریق زیارت داشته باشند.

زین العابدینی با اشاره به ضبط برنامه ای توسط مجموعه صداوسیمای استان در آستان امام زاده عبدالله (ع) برای پخش در شب ولادت ولیعصر (عج)، تصریح کرد: بخشی از این برنامه ضبط شده نیز در شب میلاد حضرت علی اکبر (ع) پخش شد.

وی با بیان اینکه برنامه های دیگری نیز به مناسبت عید نیمه شعبان داریم، ادامه داد: نسیم انتظار ازجمله این برنامه ها و در قالب حرکت کاروان شادی و نه کارناوال شادی در نیمه شعبان امسال است.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان همدان خاطرنشان کرد: کاروان شادی در خیابان ها و کوچه ها با ماشینی حرکت می کنند و سرود و مولودیه پخش می شود و بدون اینکه مردم تجمعی داشته باشند، از پنجره منازل نظاره گر این برنامه خواهند بود و از این فضای معنوی استفاده می کنند.

وی با بیان اینکه برنامه کاروان شادی در 6 شهرستان اجرا می شود، یادآور شد: با توجه به برنامه ریزی ادارات شهرستان ها و هماهنگی فرمانداری ها، در خیابان های مد نظر این برنامه اجرا خواهد شد.

زین العابدینی با تأکید بر اینکه ارجای برنامه کاروان شادی مجزا از برنامه پیش بینی شده سازمان تبلیغات اسلامی است، اظهار کرد: درصورت لزوم هماهنگی ها و هم افزایی ها صورت خواهد گرفت.

وی در ادامه گفت: درصورت اجرای برنامه زنده از یکی از بقاع متبرکه و پخش آن از صداوسیما در شب نیمه شعبان، این برنامه بدون حضور فیزیکی مردم و تجمع خواهد بود.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان همدان بیان کرد: با توجه به شرایط کنونی و اعلام ستاد پیشگیری از کرونا، ادامه روند برنامه ها با توجه به در پیش بودن ماه مبارک رمضان، اعلام خواهد شد و اگر بستر برای اجرای برنامه ها طبق سنوات گذشته فراهم نباشد، اجرای برنامه ها به گونه ای دیگر خواهد بود.

وی در پایان یادآور شد: امید است به برکت ایام و اعیاد شعبانیه این بلا و گرفتاری از جمیع مردم جهان و به ویژه مردم مؤمن و متدین ایران زمین رفع شود.

مولود وعده داده شده نیمه شعبان امسال نیز منتظران ظهورت جشن میلادت را هرچند دور از یکدیگر، اما با همدلی و زمزمه دعای فرجت برگزار می کنند؛ به امید اینکه با آمدنت منتظران را خشنود کنی آقاجان...

لینک خبر :‌ روزنامه سپهر
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۱/۲۰ سایت های دیگر : خبرگزاری مهر گلستان 24

حجت الاسلام روح الله سلیمانی فرد در گفتگو با خبرنگار مهر در تشریح عملکرد این نهاد در مقابله با کرونا اظهارکرد: اداره کل اوقاف گلستان از زمان شیوع کرونا همپای دیگر نهادها و دستگاه ها پای کار بود و در زمینه تهیه اقلام بهداشتی و ضدعفونی اماکن عمومی سهم پررنگی داشت.

وی از راه اندازی 15 ایستگاه سلامت در اماکن متبرکه خبرداد و افزود: همچنین 33 کارگاه تولید ماسک در استان با همکاری اوقاف و دیگر نهادها راه اندازی شده و بیش از 120 هزار ماسک، هزار لیتر مواد ضدعفونی کننده و بیش از 16 هزار جفت دستکش در قالب 44 هزار و 770 بسته بهداشتی در مناطق محروم استان توزیع شده است.

سلیمانی فرد از توزیع هزار بسته غذایی در بیمارستان و توزیع بیش از 10 هزار گان برای کادر درمان خبرداد و گفت: 258 خادم در اقدامات توزیع و ضدعفونی ما را یاری کردند و 110 بقعه متبرکه ضدعفونی شد.

وی با اشاره به این که اهدای خون خدام و تهیه و خرید اقلام پزشکی هم طی این مدت صورت گرفت، بیان کرد: در طرح آستان مهربانی هم پنج هزار بسته غذایی تهیه و بین نیازمندان توزیع شده است.

سلیمانی فرد گفت که برگزاری برنامه های مجازی برای مناسبت های مذهبی در بقاع شاخص استان در حال انجام است و ویژه برنامه نیمه شعبان هم با هماهنگی صدا و سیما پخش خواهد شد.

انتهای پیام

لینک خبر :‌ جماران
حجت الاسلام امیری از راه اندازی کاروان های نسیم انتظار در سطح استان چهارمحال و بختیاری خبر داد و گفت: این ویژه برنامه با همکاری بقاع متبرکه در شهرها و روستاهای استان برگزار می شود.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۱/۲۰ سایت های دیگر : باشگاه خبرنگاران جوان ساوالان خبر

حجت الاسلام حسن امیری امروز (چهارشنبه 20 فروردین) به خبرنگار خبرگزاری شبستان در شهرکرد گفت: کاروان های نسیم انتظار با حضور در محله های شهرها و روستاهای استان موجب شادی و نشاط مردم می شود.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه چهارمحال و بختیاری افزود: امسال به دلیل شیوع ویروس کرونا در استان هیچ برنامه ای که حالت تجمعی داشته باشد در بقاع متبرکه استان چهارمحال و بختیاری برگزار نمی شود.

وی ابراز کرد: ایجاد شور و نشاط و شادی، مولودی خوانی و سرود از جمله برنامه های کاروان های نسیم انتظار در سطح استان چهارمحال و بختیاری است.

حجت الاسلام امیری گفت: اعضای کاروان برنامه نسیم انتظار را به صورت خودجوش از امامزاده های شهر و روستای خود اجرا می کنند.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه چهارمحال و بختیاری افزود: پخش صوت و برنامه های ویژه ولادت حضرت صاحب الزمان (عج) توسط لایو اینستاگرام و گل افشانی و نورافشانی از دیگر برنامه های اوقاف و امور خیریه استان در روز ولادت امام زمان (عج) است.

وی، نذر قربانی برای سلامتی امام زمان (عج) و مردم، توزیع غذای متبرکه از سوی آستان مقدس امامزادگان بین بیماران و پرسنل درمانی استان و توزیع بسته های حمایتی را از دیگر برنامه های اوقاف و امور خیریه استان در روز ولادت امام زمان (عج) عنوان کرد.

پایان پیام/ 361

لینک خبر :‌ خبرگزاری شبستان
قشم- ایرنا- به مناسبت عید نیمه شعبان 50 میلیون ریال گوشت قربانی بین نیازمندان شهر قشم توزیع می شود.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۱/۲۰ سایت های دیگر : اکودرام اخبار قشم اقتصاد آنلاین

رییس اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان قشم روز چهارشنبه به خبرنگار ایرنا گفت: همچنین مسابقات گوناگون برای رده های سنی متفاوت تدارک دیده شده است که در روز نیمه شعبان به صورت مجازی برگزار می شود.

حجت الاسلام روح اله صفری افزود: پویش ختم یک میلیون صلوات تا غروب روز 15 شعبان از دیگر برنامه های تدارک دیده برای این روز است.

وی ادامه داد: آذین بندی بقعه امام زاده سید مظفر(ع)، پخش سخنرانی، مداحی و دعاهای مختلف از مناره امامزاده و نور افشانی در شب میلاد امام زمان(عجاز جمله برنامه هایی است که برای عید نیمه شعبان تدارک دیده شده است.

رییس اداره اوقاف قشم تصریح کرد: همچنین حرکت کاروان نسیم انتظار با شعار نشاط مهدوی در سطح شهر قشم از دیگر برنامه هایی است که اجرا خواهد شد که طی آن سرودهای مختلفی پخش می شود.

وی خاطرنشان کرد: برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا، برنامه های جمعی در امام زاده سید مظفر(ع) برگزار نمی شود.

لینک خبر :‌ خبرگزاری جمهوری اسلامی
ایسنا/زنجان معاون فرهنگی اداره کل اوقاف و امور خیریه استان زنجان گفت: کاروان های نسیم انتظار برای ایجاد نشاط معنوی در نیمه شعبان به راه می افتد.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۱/۲۰

حجت الاسلام سیدموسی موسوی در گفت وگو با ایسنا، اظهار کرد: در شرایط فعلی شیوع کرونا و با توجه به محدودیت برگزاری مراسم های مذهبی در بقاع متبرکه، سازمان اوقاف و امور خیریه رویکرد جدیدی را برای جشن های نیمه شعبان و بهره مندی از فضیلت های این ماه اتخاذ کرده است.

وی با اشاره به اینکه ویژه برنامه نسیم انتظار برای ایجاد نشاط معنوی و گرامی داشت ولادت با سعادت منجی عالم بشریت تدارک دیده شده است، تصریح کرد: این برنامه با مشارکت گروه های فرهنگی و مراکز افق امام زادگان در سطح شهرها اجرایی می شود.

معاون فرهنگی اداره کل اوقاف و امور خیریه استان زنجان، ایجاد نشاط معنوی در جامعه با توجه به محدودیت تردد در شهرها را از اهداف این طرح عنوان کرد و گفت: حسینیه اعظم زنجان، دارالقرآن کریم و مسجد امام حسن مجتبی (ع) با راه اندازی کاروان های نسیم انتظار و نغمه سرایی گروهی، عطر و بوی جشن های شعبان را در کوی و برزن جاری می کنند.

این مسئول ادامه داد: در سایر شهرستان ها نیز با استفاده از بستر فضای مجازی، جشن های نیمه شعبان را به خانه های مردم خواهیم بود و امامزادگان پخش ادعیه و سخنرانی ائمه جمعه را در این ایام در نظر گرفتند.

وی، به آذین بندی و چراغانی بقاع متبرکه اشاره کرد و افزود: حسینیه اعظم زنجان قربانی گوسفند، تهیه 80 بسته معیشتی و توزیع در بین نیازمندان، برگزاری مسابقه قرآنی در فضای مجازی، پخش ادعیه های اعلامی از بلندگوها و برگزاری جشن در فضای مجازی را برای نیمه شعبان تدارک دیده است.

موسوی خاطرنشان کرد: طبخ غذا و توزیع آن در مراکز درمانی و بیمارستانی از محل درآمد بقاع متبرکه، تهیه و تولید اقلام بهداشتی از جمله ماسک، دستکش و مواد ضدعفونی کننده و توزیع در اماکن و خانواده های نیازمند به نیابت از امام زمان (عج) از دیگر اقدامات اوقاف در این ایام است.

انتهای پیام

لینک خبر :‌ خبرگزاری دانشجویان ایران
مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان لرستان در جلسه مشترک شورای معاونین وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با مدیران کل استانهای کشور که با حضور مقام عالی وزارت برگزار شد، طرح اختصاص یک درصد از اعتبارات هزینه ای و تملک دارایی دستگاه های اجرایی به خرید آثار فرهنگی و هنری را جهت مطرح شدن در جلسه هیات وزیران، پیشنهاد کرد.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۱/۱۹ سایت های دیگر : خبرگزاری دانشجویان ایران عصر صنعت

به گزارش روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان لرستان، جلسه مشترک شورای معاونین وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با مدیران کل استانهای کشور با حضور دکتر عباس صالحی وزیر محترم صبح سه شنبه نوزدهم فروردین ماه به صورت ویدئو کنفرانس برگزار شد.
این جلسه با هدف بحث و بررسی نقش و عملکرد وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در ارتباط با مقابله با ویروس کرونا، نقش شورای اطلاع رسانی استانها، تولیدات فرهنگی و هنری و فعالیت های مجازی در این خصوص و همچنین مصوبات ستاد ملی کرونا و ارائه پیشنهادات لازم، برگزار شد.
در بخشی از این جلسه مدیران کل ادارات فرهنگ و ارشاد اسلامی استانهای کشور به ارائه نظارت و پیشنهادات خود در خصوص دستور کار جلسه پرداختند.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان لرستان در این جلسه با تاکید بر لزوم بهره مندی بیشتر از ظرفیت فعالیت های فرهنگی و هنری در راستای مقابله با ویروس کرونا، گفت:اصلی ترین نقش کمیته های اطلاع رسانی ستاد مدیریت بیماری کرونا در استانهای کشور، علاوه بر اطلاع رسانی مصوبات و اقدامات ستادهای ملی و استانی، استفاده از ظرفیت تولیدات فرهنگی و هنری در راستای آموزش راهکارهای پیشگیری و مقابله با بیماری کرونا است.
احمدحسین فتایی افزود: یکی از راهکارهای تقویت اقتصاد فرهنگ و هنر که پیشنهاد می شود توسط وزیر محترم در جلسه هیات وزیران مطرح گردد ارائه طرح اختصاص یک درصد از اعتبارات هزینه ای و تملک دارایی های سرمایه ای دستگاه های اجرایی به خرید آثار هنری و فرهنگی و برگزاری برنامه های شاد و مفرح هنری مثل موسیقی و جنگ های شادی و کمک به رسانه ها با نظارت ادارات کل فرهنگ و ارشاد اسلامی است که می تواند گامی موثر در این زمینه باشد.

لینک خبر :‌ وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی