بولتن فرهنگی هنری/مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی 18فروردین 99
تهران - ایرنا - رییس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی که به نمایندگی از این وزارتخانه در شب افتتاح نخستین اجرای آنلاین تئاتر در روزهای شیوع ویروس کرونا برای تشویق هر چه بیشتر مردم برای در خانه ماندن در پردیس تئاتر تهران حضور یافته بود، تاکید کرد: نگاه هزینه ای به فرهنگ؛ خطای استراتژیک است.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۱/۱۸ سایت های دیگر : روزنامه بازار کار شبکه اطلاع رسانی روابط عمومی ایران

نخستین اجرای نمایش آنلاین از طریق تلویزیون تعاملی نمایش نت به عنوان نخستین تلویزیون اختصاصی پخش تئاتر بعد از تجربه موفق پخش آنلاین کنسرت های موسیقی در روزهای کرونایی کشورمان با دو هدف کمک به در خانه ماندن مردم در راستای شکست زنجیره شیوع ویروس کرونا از یک سو و از سوی دیگر حمایت از هنرمندان عرصه تئاتر که به سبب تعطیلی فعالیت های فرهنگی و هنری از ابتدای اسفندماه 1398 فعالیت آنها نیز به محاق رفته بود هم زمان با میلاد باسعادت حضرت علی اکبر(ع) و روز جوان پخش زنده خود را آغاز کرد.

پردیس تئاتر تهران به عنوان یکی از پردیس های بزرگ منطقه خاورمیانه با هفت سالن اختصاصی که به همت سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران ساخته و مورد بهره برداری قرار گرفته است به عنوان میزبان اجرای زنده هنرمندان تئاتر کشورمان و پخش آنلاین تلویزیونی اجرای آنها در تلویزیون تعاملی نمایش نت انتخاب شده بود.

در نخستین شب از اجراهای ده گانه تئاتر در شامگاه هفدهم فروردین ماه 1399 دکتر قادر آشنا مدیرکل اداره هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و دکتر همایون امیرزاده رییس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به نمایندگی از این وزارتخانه در پردیس تئاتر شهرزاد حضور داشتند.

در فاصله دو اجرای نمایش خیمه شب بازی که توسط گروه هنری برادران ربیعی - حسن و حسین ربیعی - از خیمه شب بازان شناخته شده کشورمان جهت پخش در نخستین شب از اجراهای زنده تئاتر برنامه ریزی شده بود؛ بخشی به نام گپِ تئاتر با اجرای محمدرضا آزادفرد و میزبانی از دکتر همایون امیرزاده به مخاطبان عرضه شد.

در این گفت وگوی صمیمی و دوستانه؛ همایون امیرزاده از چندوچون و کم وکیف شکل گیری اجرای هنرمندان تئاتر در قالب پخش آنلاین و زنده این اثر هنری در روزهایی که شیوع ویروس کرونا تعطیلی فعالیت های فرهنگی - هنری ازجمله هنر تئاتر را سبب ساز شده است؛ از به دست آمدن ظرفیت های جدید در قالب تلویزیون های تعاملی برای ارائه محصولات فرهنگی و هنری و همچنین لزوم نگرش جدید در بحث بودجه تئاتر سخن گفت.

آنچه در ادامه از خاطر شما می گذرد مشروح گفت وگوی همایون امیرزاده در میان برنامه گپِ تئاتر میان دو نمایش خیمه شب بازی منتخب برای شب افتتاح پخش زنده نمایش از طریق تلویزیون تعاملی نمایش نت است.

نتیجه دگردیسی جامعه؛ دگردیسی فعالیت های فرهنگی و هنری بود

همایون امیرزاده در ابتدای این گفت وگو با اشاره به تجربه روزهای سپری شده در کشورمان از ابتدای اسفندماه تا به امروز به سبب شیوع ویروس کرونا گفت: جامعه ایرانی، هنرمندان، مسئولان و فردیت فرهنگی کشور هر یک به سهم و وسع دامنه تاثیرگذاری خود تلاش کرده اند تا در این روزها علاوه بر دعوت به در خانه ماندن مردم جهت قطع زنجیره شیوع ویروس کرونا، برای ارتقاء سلامت روحی و روانی جامعه نیز تلاش کنند.

وی ادامه داد: طی این سال ها هنرمندان ما تلاش می کردند تا در ایده آل ترین شرایط ممکن در یک سالن با ظرفیت پنج هزار نفر اجرای خود را به صحنه ببرند؛ اما مواجهه جامعه ما با فضای کرونا و تعطیل شدن فعالیت های فرهنگی باعث به وجود آمدن پدیده ای نوظهور بر اساس دگردیسی جامعه از زندگی به روال عادی به زندگی در سایه قرنطینه و شرایط محدوده زیست بدل شده است.

شیوه نوین برنامه سازی؛ تولید و نشر آثار فرهنگی و هنری در سایه کرونا

رییس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با تاکید بر آنکه باتوجه به تجربه جدید زیست زندگی ایرانیان و مردمان کل جهان؛ شیوه برنامه سازی، تولید و نشر آثار فرهنگی و هنری نیز با پدیده نوظهوری مواجه شده است تصریح کرد: از اسفند ماه سال گذشته که شاهد هجوم ویروس کرونا و شیوع گسترده آن در سطح کشور و هم زمان با آن شاهد تعطیلی فعالیت های فرهنگی و هنری بودیم، تمامی مسئولان و دست اندرکاران برای پر کردن اوقات فراغت؛ تلاش برای دعوت هرچه بیشتر مردم به در خانه مان در و از سوی دیگر حمایت هنرمندان که به سبب تعطیلی فعالیت های فرهنگی فعالیت آن ها نیز به محاق رفته بود دست به تدبیر و اندیشه زدند.

در گام نخست اقدامات متولیان امر فرهنگ وهنر شاهد فعالیت های هنرمندان موسیقی به شکل کنسرت های آنلاین بودیم و از یکشنبه هفدهم فروردین ماه؛ پخش آنلاین آثار نمایشی نیز فعالیت خود را آغاز کرده است.

چشم انداز آینده؛ رسانه هایی نوظهور مانند تلویزیون های تعاملی هستند

امیرزاده یکی از اصلی ترین راهکارهای اجرایی متکی بر کار کارشناسی و مبتنی بر امر برنامه ریزی را تبدیل تهدید به فرصت در تمامی شاخه ها ازجمله تولید و نشر آثار فرهنگی دانست و گفت: به واسطه این ایام بسیاری از مجموعه ها در کنار شرکت در پویش های مختلف برای دعوت مردم به در خانه ماندن و تلاش برای شکست ویروس کرونا؛ علاقه مند بودند تا فعالیت هایشان دیده شود. در این میان تلویزیون های تعاملی قابلیت متفاوتی را برای دیده شدن جمیع فعالان فرهنگی و هنری ایجاد کردند و پنجره ای نوین را برای ارائه و مصرف محصولات فرهنگی و هنری به سمت مردم گشودند.

وی ادامه داد: اگر متناسب با این شرایط بخواهیم چشم اندازی را تبیین کنیم؛ ادامه مسیر و فعالیت در عرصه برنامه سازی، تولید و نشر آثار فرهنگی و هنری را می توانیم در قامت جدید رسانه هایی نوظهور مانند تلویزیون های تعاملی به مردم معرفی کنیم.

توجه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به بستر رسانه های نوظهور برای توزیع محصولات فرهنگی و هنری

رییس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به برگزاری سه جلسه در وزارتخانه برای کمک به تولید و ارائه آثار فرهنگی و هنری به واسطه تلاش هنرمندان در این ایام یادآور شد: امروز دوشنبه - هجدهم فروردین ماه - جلسه ای با حضور دکتر صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در وزارتخانه درباره چشم اندازهای نوین و رسانه های نوظهور برنامه سازی؛ تولید و نشر آثار فرهنگی و هنری را در دستور کار قرار داده ایم و تلاش می کنیم تا در قالب هماهنگی هرچه بیشتر و چندجانبه میان مسئولان؛ برنامه سازان؛ مدیران شبکه ها و رسانه ها و همچنین مردم به عنوان مصرف کنندگان محصولات فرهنگی رویکردهای جدید تولید و ارائه آثار فرهنگی هنری را ابلاغ کنیم.

بالندگی اقتصاد تئاتر در بستر تلویزیون های تعاملی

امیرزاده با اشاره به آنکه فضای تئاتر در کشور ما بیشتر پیرو فعالیت های سنتی در قالب تولید و اجرای عمومی در صحنه و یا نمایش های میدانی است یادآور شد: تجربه نوین تولید و نشر آثار فرهنگی به واسطه تلویزیون های تعاملی که در قالب اجرای آنلاین کنسرت های موسیقی آغاز شد و در حوزه اجرای آنلاین آثار نمایشی راه خود را ادامه داده است، به ما این مساله را یادآور می شود که در بحث آموزش؛ اکران و اجرای عمومی آثار در سال 1399 بخش مهمی از اولویت های برنامه ریزی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی را در قالب بهره بردن از فضای مجازی و قاب متفاوت ارائه آثار فرهنگی یعنی مفهوم تلویزیون های تعاملی استوار کنیم.

بدین واسطه اقتصاد فرهنگ و هنر و در نگاهی متمرکز بر حوزه نمایش، اقتصاد تئاتر نیز می تواند با وجود این پدیده های نو ظهور فصلی نوین از رشد و بالندگی را تجربه کنند؛ چراکه مبحث شبکه های تعاملی میان مسئولان و مردم راه خود را باز کرده است و تنها به هماهنگی بینابخشی برای تولید و تمرکز و توسعه بیشتر این دسته از فعالیت ها و تولیدات نیازمندیم.

به گفته امیرزاده؛ دو مبحث غنی سازی و ارتقاء ظرفیت ها در حوزه تولید و نشر آثار فرهنگی و هنری و ارائه آن از طریق قاب تلویزیون های تعاملی از مهمترین ظرفیت هایی است که به واسطه تهدید کرونا در کشورمان به فرصتی بی نظیر بدل شده است و بخش مهمی از تولیدات کلان حوزه فرهنگ و هنر کشورمان را نیز می تواند به خود اختصاص دهد. این نیز ازجمله مواردی است که در جلسه برگزار شده با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی مورد بحث و بررسی قرار خواهد گرفت.

تولید و راه اندازی بازارچه تولیدات فرهنگی در قالب طرح پروانه ای

امیرزاده با اشاره به طرح پروانه ای که در صندوق حمایت از هنر طراحی شده و فعالیت پردیس های تئاتری و تماشاخانه های خصوصی میزبان آثار هنرهای نمایشی را نیز برای نگاه حمایتی در قالب ارائه آثار آنها در شبکه های تعاملی بارگذاری خواهد شد گفت: همچنین تلاش داریم تا در قالب طرح پروانه ای شاهد تولید و راه اندازی بازارچه تولیدات فرهنگی باشیم. آزمایش های اولیه انجام شده و این بار تلاش داریم تا با همراهی مخاطبان در بحث مصرف آثار فرهنگی و هنری مفهوم هم افزایی تولیدکنندگان و مصرف کنندگان را در این شیوه نوین اجرایی و عملیاتی کنیم.

پوست اندازی نگاه سنتی موجود برای مصرف محصولات هنری

امیرزاده در پاسخ به این پرسش که آیا به واسطه همان مفهوم دگردیسی مورد اشاره وی شاهد پوست اندازی نگاه سنتی موجود در جامعه ایرانی برای مصرف محصولات فرهنگی تولید شده توسط هنرمندان خواهیم بود، با تاکید بر آنکه برای تحقق این امر نیازمند رخ دادن سه اصل مهم هستیم خاطرنشان کرد: بخش نخست به مردم بازمی گردد که برای تولید آثار هنری و مصرف محصولات فرهنگی و هنری این بار خود دست به انتخاب بزنند.

این مدیر فرهنگی ادامه داد: بخش دوم به تلاش مسئولان بازمی گردد که باید در ارائه محصولات متنوع فرهنگی و هنری در قالب شیوه های نوین از جمله شبکه های تعاملی نقشی تسهیل گر داشته باشد؛ مانند سازمان فرهنگی هنری شهرداری که در بحث اجرای آنلاین آثار تئاتری سالن پردیس تئاتر تهران را در اختیار قرار داد و همچنین حمایت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از هنرمندان تئاتر و بخش سوم به همراهی تلویزیون های تعاملی در مسیر ارائه بستر نوین عرضه محصولات فرهنگی و هنری باز می گردد.

وی با بیان آنکه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برای حضور هرچه بیشتر مردم در این بازار متفاوت برای انتخاب و مصرف محصولات فرهنگی و هنری و شکل بخشی به اقتصاد نوین عرصه هنر باید نقش تسهیل گر داشته باشد یادآور شد: از سوی دیگر سه عنصر سرعت؛ کیفیت و قیمت به عنوان عناصر مهم در خرید و انتخاب آثار فرهنگی بیشترین میزان توجه را از سوی مردم به خود جذب می کنند.

به گفته امیرزاده؛ هنرمندان نیز باید بدانند که در این بازار جدید، کالای آنها باید برای مخاطبی بزرگ تر در بازاری به وسعت ایران ارائه شود. پس شیوه، کیفیت و نوع تولید آثار فرهنگی و هنری نیز توسط هنرمندان و اهالی فرهنگ باید با این متر و معیار دیده؛ تولید و عرضه شود.

اقتصاد تئاتر به دلیل کم بُنیه بودن آسیب پذیرتر است

امیرزاده در پاسخ به پرسش دغدغه هنرمندان از تعطیلی اجراهای نمایشی و آسیب های مادی و معنوی همراه آن گفت: مساله مهم اینست که ما در مجموعه فعالیت های فرهنگی و هنری به ویژه در بخش اقتصادی به دلیل کمبود برخی زیرساخت ها شاهد آسیب پذیری هستیم. در این میان هنر تئاتر آسیب پذیری بیشتری دارد چراکه اقتصاد آن نسبت به هنرهایی مانند سینما یا موسیقی اقتصادی کم بُنیه تر است.

وی با تاکید بر آنکه نباید از این نکته غافل شد که در تمام دنیا تئاتر توسط دولت حمایت می شود ادامه داد: این حمایت ها تنها بر این اساس نیست که صرفاً شاهد دست حمایت گر دولت برای برداشتن نخستین گام ها توسط گروه های تئاتری باشیم و در ادامه این نگاه حمایتی از آنها سلب شود؛ چراکه به سبب ضریب بالای آسیب پذیری بیشتر عرصه های فرهنگی و هنری به ویژه در حوزه حوزه های اقتصاد کم بُنیه تر، شاهد آسیب پذیری فرهنگ جامعه خواهیم بود.

تشکیل کمیته جبران خسارت گروه های هنری در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی

رییس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی درباره تشکیل کمیته جبران خسارت گروه های فرهنگی و هنری در وزارتخانه گفت: در گام نخست بودجه 20هزار میلیارد تومانی از سوی دولت برای تمامی بخش های صنفی و فعالیت های تولیدی کشور که به دلیل تعطیلی در سایه ویروس کرونا خسارت دیده اند مصوب شده است. در جلسه ای که با هماهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی قرار است هجدهم فروردین ماه برگزار شود درباره نحوه خسارت ها و جبران آنها نیز بحث و تبادل نظر صورت خواهد گرفت.

وی ادامه داد: با تعطیلی فعالیت های فرهنگی و هنری از نیمه اسفند ماه نه تنها شاهد آسیب های مادی و معنوی گروه های فرهنگی و هنری در کشور بودیم که در نگاهی کلان تر شرایط اقتصادی کشور نیز از این بحران بی نصیب نبوده است. به عنوان مثال در بخش فرهنگی یک دهم درآمد کل ناشران کشور به برگزاری نمایشگاه کتاب وابسته بود و اقتصاد نشرشان را سامان می داد؛ اما با تعطیلی های به وجود آمده شاهد از بین رفتن این بخش از بودجه هستیم.

در بند خ مصوبه کمیته جبران خسارت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بر این اصل تاکید شده که مشاغلی که متضرر شده اند با تشخیص وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی معین و میزان خسارت آنها برآورد و به آنها پرداخت خواهد شد. که این مساله حوزه تئاتر، تماشاخانه داران بخش خصوصی، دولتی و گروه های نمایشی را شامل می شود.

سوال اصلی این است چرا بودجه فرهنگ و هنر کشور تا این حد پایین است؟!

امیرزاده در پاسخ به پرسش دیگری مبنی بر آنکه چرا بودجه تئاتر هیچ گاه به شکل کامل به این حوزه اختصاص پیدا نمی کند؛ با بیان آنکه سوال اصلی من اینست که چرا بودجه فرهنگ و هنر کشور تا این حد پایین است گفت: وقتی به اقتصاد کشورمان در حوزه تئاتر نگاه می کنیم باید نگاهمان بر تئاتر مبتنی بر گیشه نیز هدایت شود. این به معنای عبور از کیفیت نیست! بلکه توانمندی؛ ظرفیت ها و قدرت هنرمندان ما این مساله را اثبات می کند که می توان تئاترهایی با کیفیت بالا و مخاطب پسند به گونه ای تولید کرد که بدون نگاه حمایتی نیز تئاترها در گیشه اقتصادی موفق را تجربه کنند.

نکته بعدی آنکه توجه به هنر تئاتر باید در نگاه متولیان تخصیص اعتبار نیز تغییر پیدا کند. در نگاهی ساده تر باید گفت ابتدا نیاز داریم تا بودجه ای که به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اختصاص پیدا می کند شاهد تغییر و ارتقای بالا باشد و از سوی دیگر این اصل نیز باید تغییر کند که نگاه هزینه ای به فرهنگ؛ خطای استراتژیک به حساب می آید.

وی خاطرنشان کرد: چراکه هزینه کردن در امر فرهنگ و هنر درحقیقت به مثابه سرمایه گذاری برای توسعه و تعالی فرهنگ و فرهنگ جامعه است. تردیدی وجود ندارد جامعه ای که از نظر فرهنگی در رتبه های عالی قرار داشته باشد در تمامی بخش های اقتصادی؛ اجتماعی و سیاسی نیز با توسعه و پیشرفت چشم گیری مواجه خواهد بود.

پخش تئاترهای آنلاین از روز گذشته (یک شنبه17فرودین ماه) از ساعت 19 تا 20:30 با حضور قادر آشنا مدیرکل اداره هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در پردیس تئاتر تهران با 7سالن اختصاصی از طریق رسانه های نمایش نت، آنتن، پیشتاز movi و mp4.ir آغاز شد.

لینک خبر :‌ خبرگزاری جمهوری اسلامی
با مساعدت وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، ابوالفضل عزیزیان به عنوان مدیرمسئول موسسه فرهنگی هنری کوکب شب منصوب شد .
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۱/۱۷

به گزارش خبرنگار ایلنا ، موسسه فرهنگی هنری کوکب شب یکی از یادگاران رئیس فقید انجمن روابط عمومی ایران است و تاکنون خدمات فرهنگی هنری بی شماری را به هم میهنان و شهروندان دامغانی ارائه کرده است .

پس از ارتحال مرحوم میرزابابا مطهری نژاد و با همکاری بی دریغ وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، همسر و فرزندان آن مرحوم جهت شروع مجدد و از سر گیری فعالیت های فرهنگی این موسسه ابوالفضل عزیزیان را به عنوان مدیر مسئول جدید انتخاب کردند که در ادامه متن پیام خانواده مرحوم میرزابابا مطری نژاد از نظر شما می گذرد:

باسمه تعالی

با سلام و تحیّت به محضر بقیّۀ الله الاعظم (عج) و تبریک سال نو و اعیاد شعبانیه به همشهریان عزیز دامغانی، خدای متعال را شاکریم که در خجسته سالروز ولادت حضرت علی اکبر(ع) و روز جوان، خبر مسرّت بخش ادامهی فعالیت های مؤسّسه فرهنگی و هنری کوکب شب را به سمع و نظر مردم فرهنگ دوست شهرمان می رسانیم. چراغ این مؤسّسه که از یادگارهای فرهنگی مرحوم استاد میرزابابا مطهّری نژاد است، مدّتی پس از درگذشت ایشان خاموش بود که با همّت گروهی از جوانان مشتاق ، متعهّد و مساعدت همدلانه ی جناب آقای دکتر صالحی وزیر محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی، امور اداری و حقوقی لازم برای ادامه ی مسیر به نحو احسن انجام پذیرفت تا از این پس مشعل فروزان این موسسه با مدیر مسئولی جناب آقای دکتر ابوالفضل عزیزیان و هیات مدیره جدید که تماما از همراهان و همدلان آن استاد فقید که سالیان سال در سطح کشور و شهرستان از مروجان فعالیت های فرهنگی بوده اند، سپرده شد. امید است که این نهاد فرهنگی در آینده نزدیک با شروع فعالیت ها و احداث بنای فرهنگسرای موسسه ( که الحمدالله تمهیدات لازم جهت شروع کارهای عمرانی اندیشیده شده است) و همکاری مسئولان محترم و همشهریان گرانقدر، صدقه ای جاریه برای روح آن مرحوم باشد و پایگاهی برای اجتماع اهل فرهنگ و نشر فضایل الهی و انسانی. توفیقات روزافزونِ همه ی خدمتگزاران به دانش و هنر و فرهنگ را از خداوند منّان خواستاریم.

همسر و فرزندان مرحوم استاد میرزابابا مطهّری نژاد

شایان ذکر است ابوالفضل عزیزیان کسب عنوان جوان برتر از سوی سازمان ملی جوانان در دو سال متفاوت را در کارنامه خود دارد و در حال حاضر هم از فرهنگیان متعهد و مدرس دانشگاه فرهنگیان است.

لینک خبر :‌ خبرگزاری کار ایران
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۱/۱۷

پخش پایتخت 6 پایان یافت اما حاشیه های آن همچنان ادامه دارد.

به گزارش سینماسینما ، شب گذشته سیدعباس صالحی با انتشار توییتی به صورت تلویحی از پایتخت 6 انتقاد کرد . ساعاتی بعد محسن تنابنده در حساب شخصی خود در اینستاگرام استوری ای منتشر کرد که به نظر می رسد پاسخ به توئیت وزیر ارشاد باشد. تصویر استوری تنابنده را می بینید:

لینک خبر :‌ سینما سینما
این فصل از سریال پرحاشیه ترین فصل بود؛ از بودجه سریال که رقم های نجومی درباره آن در شبکه های اجتماعی مطرح شد تا آخرین حاشیه که از قضا جنجالی ترین شان بود، تا جایی که عبدالعلی علی عسگری، رئیس سازمان صداوسیما طی دستوری ویژه به مرتضی میرباقری تاکید کرد، لازم است بررسی شود این اقدام حاصل اشتباه، بی توجهی و وادادگی است یا نتیجه عملیات مرموز و فتنه انگیز ستون پنجم فرهنگی دشمن؟!
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۱/۱۸ سایت های دیگر : صدای ایران شمال نیوز

پخش واپسین قسمت های فصل ششم سریال پایتخت پس از پخش از شبکه سوم سیما با حواشی فراوانی همراه شد که به واسطه بازسازی آشکار دو سکانس از دو فیلم فارسی با محوریت زوج وثوقی و گوگوش بود؛ موجی از انتقادات که منجر به دستور رئیس سازمان صداوسیما برای بررسی حواشی و برخورد با عوامل وقوع این اتفاق شد و در پی همین دستور، جنجال ها پیرامون این اتفاق پررنگ تر شد و این ماجرا بیش از پیش در متن قرار گرفت.

به گزارش تابناک ؛ فصل ششم سریال پایتخت به کارگردانی سیروس مقدم و نویسندگی محسن تنابنده با حواشی فراوانی همراه بود. سریال فاقد یک داستان منسجم بود که در قسمت های متعدد تداوم داشته باشد و با فرم روایی که در پیش گرفته شده بود، می توان صدها فصل از این سریال را ساخت، چرا که بیشتر متمرکز بر کمدی موقعیت های تکراری و شوخی هایی بود که در قسمت های پیشین مشابه شان را شاهد بودیم و به همین دلیل برای طرفداران این سریال به اندازه مورد انتظار خنده دار نبود.

با این حال، این فصل از سریال پرحاشیه ترین فصل بود؛ از بودجه سریال که رقم های نجومی درباره آن در شبکه های اجتماعی مطرح شد تا آخرین حاشیه که از قضا جنجالی ترین شان بود، تا جایی که عبدالعلی علی عسگری، رئیس سازمان صداوسیما طی دستوری ویژه به مرتضی میرباقری، معاونت سیمای صداوسیما، تاکید کرد: انتظار دارد ضمن برخورد مناسب، برنامه ریزی لازم برای پیشگیری از تکرار چنین مواردی صورت گیرد... لازم است بررسی شود که این اقدام حاصل اشتباه، بی توجهی و وادادگی است یا نتیجه عملیات مرموز و فتنه انگیز ستون پنجم فرهنگی دشمن؟!

این دستور در پی سرازیر شدن سیل نقدها صادر شد، تا جایی که حتی سید عباس صالحی، وزیر فرهنگ و ارشاد نیز در توییتی نوشته بود: پارسال در دیدار نوروزی منزل استاد سیروس الوند رفتم، به یاد خشایار الوند که اولین عید بود که نبود. امسال در پایتخت، غم فقدانش را بیشتر حس کردیم. گویا او بود که به آن جان می داد. طنز ملیح و درک عمیق از فرهنگ و سنت ایرانی را در پایتخت به یادگار نهاد. یادش گرامی و در واقع ابعاد نقدها فراتر از گروهی رفت که برنامه شان تغییر مرتضی میرباقری به هر روش ممکن است؛ اما این حاشیه چه بود که این طور فضا را بر هم ریخت؟

در یک سکانس کاراکتر رحمت با بازی هومن حاجی عبداللهی به همراه کاراکتر همسرش با بازی عاطفه باقری با هیبتی مشابه هیبت حضور بهروز وثوقی و گوگوش در فیلم سینمایی همسفر به کارگردانی و نویسندگی مسعود اسداللهی روی موتور سنگین جاده های شمال را طی می کردند. در سکانس دیگر که بازسازی شده، مربوط به فیلم ممل آمریکایی و حضور زوج وثوقی و گوگوش در قایق و یک دیالوگ جنسی است که باز هم شاهد بازسازی هستیم و آن دیالوگ نیز به شکل خاصی در این سکانس گنجانده شده است!

این اتفاق منجر به جنجال هایی نیز در شبکه های اجتماعی شده و این سکانس ها از سوی کاربران مقایسه شده و بعضاً کنایه های سنگینی نیز به تلویزیون و سازندگان این سریال ساخته شده است. هرچند چنین ارجاعاتی در سینما و تلویزیون بی سابقه نیست، نمونه چنین بازسازی واضحی در خاطره ها وجود ندارد. در عین حال رئیس صداوسیما از شرایطی خواستار کشف ماجرا شده که به نظر می رسد، تیم سازنده آگاهانه این سکانس ها را بازسازی کرده و ناظر پخش نیز به واسطه اینکه این فیلم ها را ندیده بوده، متوجه ماجرا نشده است! با این حال باید صبر کرد و دید تبعات این اتفاق در هفته ها و ماه های آینده چه خواهد بود.

لینک خبر :‌ خبرگزاری تابناک
با فراگیر شدنِ ویروس کرونا، بسیاری از مشاغل با تهدید مواجه شده اند از همین روی برای دومین بار جمعی از مدیران آموزشگاه های موسیقی نامه ای به سید عباس صالحی وزیر ارشاد نوشتند.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۱/۱۷

اعتمادآنلاین| با فراگیر شدنِ ویروس کرونا، بسیاری از مشاغل با تهدید مواجه شده اند و در این میان آموزشگاه های موسیقی نیز تعطیل هستند و 30 هزار نفر از اساتیدِ موسیقی نیز طی ماه های اخیر بی کار شده و به نظر می رسد که به زودی نیز امکانِ ادامه ی فعالیت های شان میسر نباشد، از همین روی برای دومین بار جمعی از مدیران آموزشگاه های موسیقی نامه ای به سید عباس صالحی وزیر ارشاد نوشته اند.

در متنِ این نامه آمده است:

وزیرمحترم فرهنگ و ارشاداسلامی / جناب دکترسیدعباس صالحی / با سلام و احترام

پیرونامه شماره 98/3063480 مورخ 24 اسفند 1398 در خصوص تعطیلی آموزشگاه های موسیقی وبیکارشدن حدود 30000 نفر از اساتید و پرسنل این مراکز، ازحضرت عالی به عنوان متولی اصحاب فرهنگ وهنر تقاضا داریم: 1- هنرمندانی که ازخانه موسیقی یا هر نهاد دیگر دفترچه بیمه دریافت کردند شامل بیمه بیکاری گردند. 2- با هماهنگی با بانک ها وام های کم بهره یا قرض الحسنه پرداخت شود این بحران که از 2 ماه پیش شروع و فعلا ادامه دارد را پشت سربگذارند. قبلا از مساعدت شما سپاسگزاریم.

منبع: موسیقی ما

لینک خبر :‌ پایگاه خبری اعتماد
سید عباس صالحی در پیامی در گذشت حاج محمود اکبرزاده از شاعران پیشکسوت آیینی را تسلیت گفت.

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، در پیام تسلیت سید عباس صالحی آمده است:

خبر درگذشت شاعر پیشکسوت آیینی مرحوم حاج محمود اکبرزاده موجب تاثر و تاسف شد.

این شاعر انقلابی و مداح خوشنام و مردمی، عمر خویش را صرف خدمتگزاری در آستان متبرک حضرت ثامن الحجج(ع) و عرض ارادت به پیشگاه سالار شهیدان(ع) نمود و در جامعه شاعران آیینی و هیآت مذهبی و مردم ولایت مدار ایران بویژه در استان خراسان رضوی از جایگاه ویژه و کم مانندی برخوردار بود.

از خداوند متعال برای آن مرحوم رحمت واسعه و همنشینی با اولیاء الله و برای بازماندگان محترم صبر و اجر مسالت دارم.

لینک خبر :‌ وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۱/۱۷

با پرسه ای در فضای مجازی با موضوعات مختلفی روبه رو می شویم که مورد توجه کاربران قرار گرفته است. انتشار این مطالب به معنی تایید آنها از سوی کیهان نیست.
جان یا نان؟
علی قنبری: حسن روحانی: هم فعالیت اقتصادی و هم پروتکل های بهداشتی قابل اجراست. ساختار این جمله برایتان آشنا نیست؟ سال 92: هم سانتریفیوژ باید بچرخد، هم چرخ زندگی مردم؛ پس از هفت سال هیچ کدام نمی چرخد! برای امروز هم این عبرت تاریخی را در نظر بگیرید، کدام برقرار باشد، جان یا نان؟
یاران دیروز، دزدان امروز
دانیال معمار هم با انتشار این تصویر نوشت: دور هم نشستند و روی کاغذ، ایران را به جرم پولشویی، تروریسم، تولید سلاح هسته ای و هزار اتهام واهی دیگر، تحریم کردند. حالا که بحران آمده همان یاران دیروز در روز روشن از یکدیگر دزدی می کنند و ابایی هم ندارند که همدیگر را دزد بنامند. کرونا می رود، اما این خبرها از حافظه مان نمی رود.
اولویت سلامتی مردم نسبت به مسائل اقتصادی
محسن رضایی، دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام: حفظ جان و سلامتی مردم نسبت به مسائل اقتصادی سه ماهه (از اول اسفند 98) اولویت دارد. بنابراین؛ برای ایجاد هم افزایی مردمی؛ ابتدا طرح جایگزین را به مردم و مجریان بیاموزید، سپس نسبت به اجرای آن اقدام کنید.
طعنه وزیر ارشاد به پایتخت6 !
سید عباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی درباره سریال پایتخت 6 نوشت: پارسال در دیدار نوروزی منزل استاد سیروس الوند رفتم، به یاد خشایار الوند که اولین عید بود که نبود. امسال در پایتخت، غم فقدانش را بیشتر حس کردیم. گویا او بود که به آن جان می داد. طنز ملیح و درک عمیق از فرهنگ و سنت ایرانی را در پنج حلقه پایتخت به یادگار نهاد. یادش گرامی.
افزایش 400 درصدی کلاهبرداری کرونایی در انگلیس
کانال حقایق فیلتر شده جهان : مجموعه امنیت سایبری انگلستان در گزارشی به نقل از سازمان های ضدکلاهبرداری اعلام کرده است در یک ماه و نیم گذشته کلاهبرداری درفضای مجازی این کشور نسبت به امور مربوط به پیشگیری و درمان کرونا 400 درصد افزایش داشته است. مجموع کلاهبرداری های گزارش شده حدود 1 میلیون پوند می باشد. اصلی ترین این موارد سایت هایی هستند که ماسک و مایع ضدعفونی کننده و مانند آن را برای فروش نمایش می دهند و بعد از خرید مشتری ها چیزی ارسال نمی کنند و دزدی اینترنتی خود را ادامه می دهند. بر اساس گزارش های مردمی واصل از لندن، ساده ترین مایحتاج عمومی مانند گوشت و نان هم به سختی در دسترس است و لندن به شهر مردگانی تبدیل شده که مرتب صدای آژیر پلیس از آن شنیده می شود که خبر از فعالیت بیشتر دزدها و گنگ های این شهر بحران زده دارد.
برگشت به اصل
کاربر دیگری به نام یزدان با انتشار کاریکاتوری از ماجرای ماسک دزدی کشورهای غربی از یکدیگر، نوشت: هر کسی کو دور ماند از اصل خویش، باز جوید روزگار وصل خویش

لینک خبر :‌ روزنامه کیهان
سید عباس صالحی در جدیدترین توئیت خود با اشاره به مصوبات امروز هیات دولت نوشت: امروز فقط مشاغل غیر پر ریسک از 23 در غیر تهران و 30 فروردین در تهران مجاز شد، سلامت مردم هم چنان اصل است.

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، در متن توئیت سید عباس صالحی آمده است :

از اسفند تا امروز :

تعطیلی مدارس، دانشگاه ، سینما، کنسرت، ورزشگاه، همایش ، نمایشگاه، نمازجمعه، جماعات، بقاع متبرکه، حرم ها، سفر خارج استانی، اغلب مشاغل غیر تولیدی و ...

امروز فقط مشاغل غیر پر ریسک از 23 در غیر تهران و 30 فروردین در تهران مجاز شد .

سلامت مردم هم چنان اصل است .

لینک خبر :‌ وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی
رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به اینکه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به دنبال تنوع و افزایش تولیدات فرهنگی برای دوران پساکرونایی است، گفت: باید مسئولین به عنوان تسهیل گر و هنرمندان به عنوان مولدان فرهنگ و هنر خود را برای استفاده ی جامعه ی ایرانی از مصرف فرهنگی هنری پساکرونا آماده کنند.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۱/۱۷ سایت های دیگر : خبرگزاری آنا هنر آنلاین

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، همایون امیرزاده رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت متبوع، شامگاه یک شنبه(17فروردین ماه) در مراسم افتتاح پخش آنلاین تئاتر، در مورد چشم انداز وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برای شرایط فرهنگی و هنری کشور پس از بحران کرونا، گفت: در دوران پساکرونا حتما شاهد تنوع و افزایش تولیدات فرهنگی آنلاین خواهیم بود، نقش حاکمیت و مدیران بخشی و تخصصی و هنرمندان در زیست فرهنگی آینده نه چندان دور جامعه ایرانی، حائز اهمیت است .

وی ادامه داد: زیست بوم دوره ی فرهنگی بعد از کرونا یک هرم سه ضلعی متشکل از مسئولین تسهیل گر، هنرمندان فعال و خانوار ایرانی خواهد بود، در راس این هرم مردم هستند که خریداران و مصرف کنندگان محتوای تولید شده هستند .

امیرزاده یادآور شد: از این پس سه اصل کیفیت، هزینه تمام شده و سرعت(زمان) در انتخاب تولیدات فرهنگی هنری مهم و نقش آفرین خواهد بود، یقینا محصولی که کیفیت نازلی دارد یا در زمان نامناسب و هزینه تمام شده بالا تولید می شود دیگر به آسانی در سبد مصرف فرهنگی خانوارهای ایرانی قرار نمی گیرد، بنابراین هنرمندان و مولدان آثار فرهنگی هنری باید تلاش کنند که محصولات با کیفیت در زمان مناسب تولید کنند تا شهروندی که قدرت انتخاب وسیعی به واسطه توسعه زیر ساخت های تعاملی پیدا کرده است بتوانند محصولات آنها را خریداری کنند .

رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تاکید کرد: مدیران حاکمیتی می توانند دیگر مولفه اثرگذار زیست بوم آینده باشند، البته در صورتی که از دگر دیسی فرهنگی آینده نهراسند و با داشتن چشم انداز روشن و واقع گرایانه به استقبال تغییرات محتمل بروند، مسئولین باید نقش تسهیل گری خود را ارتقا و در انجام مسئولیت و وظایف نوین خود پوست اندازی جدی داشته باشند، نگاه به نظامات جاری و حتی تشخیص خوب یا بد یک محصول فرهنگی و شناخت مخاطبین در زیستگاه فرهنگی بسیار مهم است .

وی افزود: تسهیل گری دیگری که مسئولین نباید از آن غافل شوند ایجاد بسترهای لازم برای ارسال محصولات فرهنگی هنری به دست مخاطبین است، در حال حاضر که برای افتتاح تئاتر آنلاین دور هم جمع شده ایم باید توجه کرد که بسترهای لازم اینترنتی و فناورانه کشور و همچنین حمایت از گروه ها برای تولیدات بسیار مهم است، از این پس مسئولین به جای اقدامات بخشی باید به سمت اقدامات شبکه ای بروند چون فرصت هایی که می تواند این محصول را به دست مصرف کننده اصلی یعنی خانوار ایرانی برساند نیازمند هماهنگ سازی یا شبکه سازی فرابخشی است .

امیرزاده خاطرنشان کرد: امروز وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تسهیل گری می کند و چشم اندازی برای تئاتر آنلاین مدنظر قرار داده است و اگر زیرساخت های تعاملی وجود نداشته باشد این چشم انداز به موفقیت نمی رسد، برای مثال امروز اگر امکانات مادی سازمان فرهنگی هنری شهردای تهران یا همراهی متعهدانه شبکه های تعاملی اینترنتی و صداو سیما نبود این تئاتر آنلاین را نداشتیم .

رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تصریح کرد: برگزاری دو رویداد مهم یعنی کنسرت و تئاتر آنلاین در کشور نشان دهنده این است که می توان از تهدید کرونا به فرصت پساکرونا رسید، البته این امر در سایه اهمیت مدیران و همت هنرمندان و همچنین نحوه مصرف خانواده های ایرانی از کالاهای فرهنگی هنری محقق می شود .

وی ابراز داشت: سه ضلع فوق باید کاملا آمادگی روبرو شدن با جامعه پساکرونایی را داشته باشند تا بتوانند همانند چرخ دنده های روان یک کارخانه بچرخند . اگر شبکه سازی از سوی مسئولین و مدیران که تسهیل گر هستند انجام شود یقینا بخش عمده ای از این تهدیدهایی که تصور می کردیم بسیاری از امکانات ما را از بین برده به فرصت تبدیل می شود .

امیرزاده در پایان گفت: یکی از مواردی که باید به آن توجه کرد این است که فضای جدید برای ارائه محصولات فرهنگی هنری مجال دیده شدن هنرمندان و مولدان آثار هنری را بسیار تسهیل می کند .

لینک خبر :‌ وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی
سیدعباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در پیامی درگذشت علی رهنما از همکاران اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان تهران را به خانواده ایشان تسلیت گفت.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۱/۱۸

به گزارش روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان تهران ، سیدعباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در پیامی درگذشت علی رهنما از همکاران اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان تهران را به خانواده ایشان تسلیت گفت. در متن این پیام آمده است :

انا لله و انا الیه راجعون

خانواده محترم شادروان علی رهنما

اندوه درگذشت همکار عزیزمان مرحوم علی رهنما خاطر خانواده بزرگ دستگاه فرهنگی کشور را آزرده و محزون ساخت.

بی شک نام و یاد این همکار فقید همواره در دیباچه خادمان صدیق فرهنگ این مرز و بوم ماندگار خواهد بود.

این مصیبت جان سوز را به شما عزیزان و بازماندگان محترم صمیمانه تسلیت می گویم و از خداوند متعال رحمت واسعه و علو درجات برای آن عزیز سفر کرده مسالت دارم.

سید عباس صالحی

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی

لازم به توضیح است مرحوم آقای علی رهنما از همکاران اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان پاکدشت به علت ابتلا به ویروس کرونا در سن 43 سالگی دار فانی را وداع گفت.

لینک خبر :‌ وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی

رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و رییس شورای سیاستگذاری و هماهنگی گفت وگوی ادیان در پیامی به رهبران دینی جهان گفت: اقدامات قهرآمیز یکجانبه و تحریم های آمریکا علیه ملت ایران غیر انسانی است.

به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، ابوذر ابراهیمی ترکمان، رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و رییس شورای سیاستگذاری و هماهنگی گفت وگوی ادیان در پیامی به رهبران دینی جهان گفت: امیداوارم در این روزهایی که توفان سهمگین بلای همه گیرجهانی، عالم و آدم را درنوردیده و بشریت را با چالشی دشوار و آزمونی سخت روبرو کرده است، در سایه لطف پروردگار از سلامتی و بهروزی کامل برخوردار باشید و با اتکال به خداوند متعال، امید و ایمان را در میان جامعه بشری بگسترانید.

این همه گیری جهانی یک بار دیگر به ما نشان داد که به رغم پیشرفت های علمی، بشر تا چه اندازه ناتوان و محتاج است، تا شاید از نفرت و دشمنی و جنگ افروزی دست بردارد و به جای آن مهرورزی و دوستی برنشاند. به ما نشان داد که مفاهیمی از قبیل امنیت ملی رنگ باخته و امنیت لندن و رم از امنیت بغداد و دمشق و صنعا جدا نیست. چنانکه رفاه و آسایش و سلامتی و خوشبختی مردم نیویورک و استکهلم و توکیو از سلامتی و رفاه ساکنان شهرهای دهلی و پکن و تهران تفکیک پذیر نیست.

در بخشی دیگر از این پیام آمده است: در روزگاری دور، سعدی شاعر ایرانی گفته بود که چون عضوی از اعضای جامعه بشری در رنج افتد، آسایش از تمامی اعضای جامعه بشری رخت بربندد. شاید سعدی در این شعر زیبا همبستگی هنجاری جامعه بشری را اراده کرده بود. اما در روزگار ما این همبستگی به امر واقع تبدیل شده است و باز این همه گیری جهانی بود که به ما نشان داد که سرنوشت بشریت تا چه حد به هم پیوسته است. اما در این شرایط دردناک که تمام مردمان جهان برای مبارزه با این بحران بی سابقه بسیج شده اند، مردم ایران با سختی های مضاعفی مواجه هستند. زیرا، مردم ایران سال های درازی است که با اقدامات قهرآمیز یکجانبه ایالات متحده آمریکا از حق غذا و دسترسی به تجهیزات درمانی و داروهای ضروری محروم هستند.

در ادامه این پیام اشاره شده است: به رغم آنکه در قرار موقت دیوان بین المللی دادگستری تأکید شده است که وضع مجدد تحریم های این کشور نباید شامل تجارت در امور بشردوستانه، حمل و نقل هوایی غیرنظامی و تهیه دارو شود، اینک با بروز این بیماری همه گیر، تحریم های غیرقانونی آمریکا نه تنها معالجه بیماران مبتلا به ویروس کرونا را دشوار ساخته است، بلکه در شرایطی که بشریت با یک فاجعه جهانی مواجه شده و نیازمند همبستگی همگانی است، دولت ایالات متحده آمریکا نه تنها از ادای تعهدات قانونی خود استنکاف می ورزد، بلکه دولت های دیگر را به دلیل پایبندی به قطعنامه 2231 شورای امنیت تهدید و مجازات کرده و موج جدیدی از نفرت، انتقام جویی و خصومت را گسترش می دهد.

طبق مقررات کنوانسیون های چهارگانه ژنو بیماران نباید از حق مراقبت پزشکی محروم شوند

افزون بر این، بر اساس مقررات عرفی حقوق بشردوستانه و نیز براساس مقررات کنوانسیون های چهارگانه ژنو راجع به حقوق بشردوستانه، حتی در شرایط مخاصمه مسلحانه، بیماران نباید از حق مراقبت پزشکی محروم شوند.

برای مثال، بند اول مادة 18 کنوانسیون دوم ژنو 1949 مقرر می دارد که طرفین درگیری باید بدون تأخیر تمام اقدامات ممکن را برای مراقبت کافی از بیماران و مجروحان جنگی انجام دهند. تا روزگاری نه چندان دور، حتی گروه های تروریستی نیز چنانچه در اجرای عملیات تروریستی بر ضد مقامات دولتی با بیماران مواجه می شدند، بیماران و سالخوردگان و کودکان را اهداف عملیات تروریستی قرار نمی دادند. حال آنکه اقدامات قهرآمیز یکجانبه و تحریم های غیرقانونی و ضدانسانی ایالات متحده آمریکا اینک بیماران غیرنظامی را از حق دارو و درمان محروم ساخته است.

در بخشی دیگر این پیام تأکید شده است: در شرایطی که همه گیری جهانی کرونا سلامت همه بشریت را تهدید می کند، تحریم های غیرقانونی و ضدانسانی ایالات متحده آمریکا بیماران مبتلا به این ویروس خطرناک را به عنوان اهداف پیشبرد این سیاست قرار داده است و افرادی را که اینک در بیمارستان ها تحت مراقبت های ویژه قرار دارند، ابزار سیاست ضد انسانی خود ساخته است. چنانچه مصلحان و رهبران دینی امروز در قبال این تحریم های غیرقانونی و اقدامات قهرآمیز یکجانبه این کشور سکوت کرده و بی تفاوت بمانند و خواستار لغو این تحریم ها نشوند و اقدامی برای نجات بیماران صورت ندهند، فردا دیر است.

تأکید بر حمایت از حق انسانی بیماران مبتلا به ویروس کرونا

تعهدات اخلاقی و ایمانی ما را فرامی خواند که در این چالش بی سابقه ناشی از تهدید حیاتی این بیماری همه گیر و جدال به غایت غیراخلاقی ناشی از اقدامات قهرآمیز یکجانبه ایالات متحده آمریکا، جانب وجدان و اخلاق و ایمان را بگیریم و برای نجات جان بیمارانی که اینک در بیمارستان های شهرهای مختلف ایران تحت مراقبت های ویژه قرار دارند، قدمی برداریم.

حق حیات و حق برخورداری از مراقبت های پزشکی، حق انسانی هر بیمار مبتلا به ویروس کرونا است. پس در ادای این وظیفه اخلاقی و ایمانی و برای حمایت از حق انسانی این بیماران، لطفا با محکوم نمودن این تحریم غیر انسانی، غیرقانونی و ظالمانه و درخواست رفع آن، نظر خود را به مؤمنان و پیروان و مراجع ذیصلاح جهان اعلام فرمایید.

در پایان، برای تمام بیماران به ویژه بیمارانی که در اقصی نقاط جهان به این ویروس مبتلا شده اند آرزوی سلامتی و شفا می نمایم.

گفتنی است؛ این پیام به عالیجناب پاپ فرانسیس، رهبر کلیسای کاتولیک جهان، عالیجناب کاردینال کریستف شونبرن، اسقف اعظم وین اتریش، عالیجناب اسقف اعظم آلن دی رائنی، رییس کنفرانس اسقفان کاتولیک سوئیس، عالیجناب پاتریارک کریل، اسقف اعظم مسکو و تمام روسیه، عالیجناب ایرمیوس دوم، اسقف اعظم آتن و تمام یونان، عالیجناب کاتولیکوس آرام اول کشیشیان رهبر ارامنه حوزه سیلیسی، عالیجناب ماری جوزه اوسردکار، رییس دانشکده علوم دینی دانشگاه لوبلیانا، عالیجناب کاردینال جین نوئل آولین، رییس دانشگاه کاتولیک پاریس، عالیجناب اولاو فیکس تویت، دبیرکل شورای جهانی کلیساها، عالیجناب کاتولیکوس ایلیای دوم، رهبر کلیسای ارتدکس گرجستان، عالیجناب اسقف اعظم کیم هی جونگ، رییس کنفرانس ادیان برای صلح کره جنوبی، عالیجناب آشین نیانیسارا، رییس آکادمی بین المللی بودایی سیتاگو-میانمار، عالیجناب پروفسور رامش چندرا سینها، رییس شورای تحقیقات فلسفی هند، عالیجناب تسونه کیو تاناکا، رییس جینجا هونچو، سازمان معابد شینتوئی در ژاپن، خانم داریغا نظربایف، رییس مجلس سنا و دبیرخانه کنگره رهبران ادیان جهانی و سنتی قزاقستان و ولادیمیر یاکونین، رییس مجمع گفتگوی تمدن های رودس ارسال شد.

انتهای پیام/ص

14:02 - 1399/01/17 / شماره : 747564 / تعداد نمایش : 138

air.ir/Zrq9o8r

لینک خبر :‌ سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی
حجت الاسلام نوروزپور با اشاره به رویکرد سازمان اوقاف و امور خیریه برای تحقق جهش تولید ، گفت: حمایت از شرکت های دانش بنیان، تولید پنل های برق و ایجاد فرصت اشتغال در جوار امام زادگان در این راستا انجام می شود.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۱/۱۸

حجت الاسلام محمد نوروزپور در گفت وگو با خبرنگار گروه قرآن و معارف خبرگزاری شبستان با اشاره به رویکردها و برنامه های سازمان اوقاف و امور خیریه در راستای تحقق شعار انتخابی سال 99 از سوی رهبر معظم انقلاب یعنی جهش تولید ، اظهار کرد: سازمان اوقاف و امور خیریه امسال تلاش می کند که در جهت تحقق شعار سال و در زمینه ایجاد اشتغال برای جوانان و تاثیرگذاری موقوفات در این زمینه، گام های اثربخش بردارد.

مدیرکل بقاع متبرکه و اماکن مذهبی سازمان اوقاف و امور خیریه بیان کرد: درسال 98 در راستای تولید دام های مولود و چندقلو، ساخت استخرهای کوچک برای پرورش ماهی در جوار بقاع متبرکه و ایجاد اشتغال در این زمینه اقدامات قابل توجه ای از سوی سازمان اوقاف و امور خیریه انجام شد و امسال نیز در تلاشیم که این اقدامات گسترش یابد.

حجت الاسلام نوروزپور تولید پنل های برق را یکی دیگر از رویکردهای مورد توجه دانست و تصریح کرد: اهتمام به این موضوع ضمن درآمدزایی برای بقاع متبرکه و رونق تولید، زمینه ساز ایجاد اشتغال خواهد شد، علاوه بر آن، درصددیم در راستای تحقق شعار جهش تولید نیروگاه های خورشیدی را توسعه دهیم.

مدیرکل بقاع متبرکه و اماکن مذهبی سازمان اوقاف و امور خیریه با اشاره به اینکه در سال گذشته حمایت از شرکت های دانش بنیان و تولید ایمپلنت دندان، فک و صورت به همت جوانانی که طرح و ایده هایی در این زمینه داشتند، مورد توجه قرار گرفت، گفت: امسال حمایت از این شرکت ها و چنین طرح هایی افزایش می یابد.

وی اضافه کرد: در سال گذشته در زمینه تولید موتور سیکلت های برقی سازمان اوقاف و امور خیریه ورود یافت، امسال این پروژه را به تولید انبوه خواهیم رساند.

مدیرکل بقاع متبرکه و اماکن مذهبی سازمان اوقاف و امورخیریه خاطر نشان کرد: درسال های گذشته بذرهای صیفی جات از خارج از کشور تهیه می شد، اما به همت دانشجویان در زمینه بومی سازی این بذرها اقداماتی با حمایت سازمان اوقاف و امور خیریه صورت گرفت که در راستای جهش تولید این حمایت ها استمرار می یابد.

حجت الاسلام نوروزپور از اختصاص یکی از ساختمان های سازمان اوقاف و امور خیریه به شرکت های دانش بنیان برای فعالیت های تحقیقاتی خبر داد و گفت: سازمان اوقاف وامور خیریه تلاش می کند که از ایده ها و کارهای نو جوانان در زمینه دانش بنیان حمایت داشته باشد تا گامی در جهت تحقق شعار مقام معظم رهبری برداشته شود.

وی ارایه خدمات اجتماعی به مردم را از دیگر رویکردهای مورد توجه در جهت تحقق جهش تولید معرفی کرد.

پایان پیام/ 40

لینک خبر :‌ خبرگزاری شبستان
یکی از اصلی ترین نقاط ضعف سریال پایتخت6 فیلمنامه مغشوش و غیراستاندارد آن است که نگارش آن به فردی با سابقه ای ضعیف و با گرایش فکری در تضاد با اهداف فرهنگی کشور سپرده شد.

پس از درگذشت مرحوم خشایار الوند، نویسنده فیلمنامه فصل های قبلی مجموعه پایتخت کار نگارش فصل ششم این سریال به کسی سپرده شد که نام وی در فهرست امضاکنندگان بیانیه ای با عنوان صدای اعتصاب غذای هنرمندان زندانی را بشنویم دیده می شود. بیانیه ای که در واقع نه در دفاع از هنرمندان بلکه در حمایت از چند نفر از بازداشت شدگان غائله دراویش داعشی صادر شد. غائله ای که طی آن سه پلیس و یک بسیجی به شهادت رسیدند.
علاوه بر این، وی هیچ سابقه ای در نگارش فیلمنامه سریال تلویزیونی نداشته و اغلب فعالیتش در حوزه تئاتر بوده است. نکته قابل تأمل اینکه یکی از فعالیت های تئاتری اخیر وی، نوشتن نمایشنامه یک اثر غیراخلاقی بود که توقیف شد! یکی از تماشاگران این نمایش پس از تماشای آن در یکی از سایت های فروش بلیت تئاتر نوشته بود: این دیگر چی بود! رگباری از شوخی های جنسی و جنسیتی. به نظرم خود دست اندرکاران هم فهمیدند آنچه اجرا می شود، دقیقا به حالت جنگ شبانه است...
این نویسنده همچنین در فضای مجازی، به ترویج سبک زندگ غربی و انتشار محتوای مبتذل پرداخته است.
با این سوابق، مشخص نیست که چگونه نویسندگی فیلمنامه سریال پایتخت6 به چنین شخصی سپرده شده است؟! با توجه به سابقه شبکه اول سیما در تولید سریال مبتذل و پرحاشیه بوی باران ، تولید سریالی چون پایتخت6 با این همه مشکل محتوایی و حضور فردی معلوم الحال و با گرایش فکری و سابقه کاملا آشکار و در تضاد با اهداف فرهنگی کشور، مشکوک نیست؟

لینک خبر :‌ روزنامه کیهان
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۱/۱۷ سایت های دیگر : خبرگزاری جمهوری اسلامی باشگاه خبرنگاران جوان

سلام نو - سرویس فرهنگ و هنر : با مجوز دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و همکاری شهرداری تهران از 8 فروردین ماه کنسرت های آنلاین و ویژه برنامه نوروزخانه در برج میلاد آغاز شده است.

به نقل از مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، با مجوز دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و با همکاری شهرداری تهران و به همت موسسه فرهنگی هنری جام سبز برج میلاد به مدت 2 هفته میزبان هنرمندان برای اجراهای صحنه ای شده است.

بر این اساس، امید حاجیلی (8 فروردین)، مهدی جهانی (9 فروردین)، روزبه بمانی (10 فروردین)، گروه استاد اسداللهی (11 فروردین)، رضا یزدانی (12 فروردین)، گروه رستاک (13 فروردین)، حمید عسگری (14 فروردین)، گروه گیل و آمارد _ ناصروحدتی _ (15 فروردین)، مهدی یغمایی (16 فروردین) روی صحنه رفته اند.

گروه ژوانا _ سعدالله نصیری _ (17 فروردین)، حمید حامی (18 فروردین)، لیان بوشهر (19 فروردین)، سینا سرلک (20 فروردین)، اشوان _ اشکان خدابنده لو _ (21 فروردین) نیز بدون حضور تماشاگر و پخش به صورت آنلاین از طریق سایت www.tva.ir از ساعت 21 به روی صحنه خواهند رفت .

این برنامه به چند دلیل از برنامه های درست و زیبای فرهنگی به شمار می رود :

1) برای در خانه ماندن علاوه بر رفع نیازهای جسمی از جمله خوراک و پوشاک، باید غذای روح که موسیقی نیز از جمله ی آن است؛ تامین شود .
می توان گفت، اجرای زنده در این شرایطی که مردم از شدت خودقرنطینگی ممکن است دچار افسردگی شوند؛ یک ابتکار عمل زیباست، که تا امروز نیز توانسته مردم را خوشحال کند .

2) شاید عده ای در شرایط قرنطینه بتوانند برای اولین بار کنسرت را تجربه کنند؛ زیرا در شرایط عادی با قیمتی که بلیط کنسرت ها دارند این تفریح لوکس محسوب می شود، اما همان طور که اشاره شد این طرح و ایده ی جالب باعث شده تا عده ای برای اولین مزه کنسرت را بچشند.

3) با برگزاری این اجراها، خون جدیدی در رگ بازار موسیقی تزریق شده و باعث می شود که رقابت بین خوانندگان جان بگیرد؛ زیرا تمامی این هنرمندان خوش صدا برای داشتن بیشترین مخاطب و جلب رضایت بینندگان عاشقانه و خالصانه می جنگند.

4) این برنامه با انتخاب درست خوانندگان، تمامی رده های سنی و سلیقه ها را جذب خود می کند؛ زیرا خوانندگانی مثل حمید عسکری و روزبه بمانی در سبک پاپ، سینا سرلک در سبک سنتی و سنتی پاپ، رضا یزدانی سبک راک و پاپ راک و در نهایت استاد ناصر وحدتی نیز در سبک فولکلور و محلی است.
این انتخاب درست و هوشمندانه خوانندگان، باعث استقبال زیادی از سوی مردم شده که قابل ستایش است.

علاوه بر خوانندگانی که در این برنامه مفرح و زیبا حضور دارند؛ هنرمندانی چون فرزاد فرخ نیز کنسرت رایگان برگزار کرده اند که مخاطبین قابل توجهی را جلب کرده اند.

این برنامه ها با اجرای موسیقی های متناسب با حال و هوای مردم، باعث بالا رفتن سطح روحیه ها نیز می شود که این به معنی بهتر شدن حال جامعه نیز می باشد .

با برگزاری این برنامه توقع ها از مسئولین فرهنگی بالا رفته است. از این به بعد مردم در تعطیلات از مسئولین فرهنگی توقع تکرار چنین برنامه هایی را دارند.

به امید اینکه مسئولین فرهنگی کشورمان روز به روز با ایده های مناسب تر در پی گسترش فرهنگ جامعه باشند.

لینک خبر :‌ سلام نو
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۱/۱۷ سایت های دیگر : آقای خبر سینما پرس آمد خبر

یک کارگردان تئاتر معتقد است اگر پردیس تئاتر تهران در شرایط فعلی می تواند میزبان گروه های تئاتری باشد، چرا سالن های تئاتر دولتی و تماشاخانه های خصوصی از چنین امکانی بهره مند نیستند؟

عباس غفاری منتقد و کارگردان تئاتر با اشاره به انتشار خبری در فضای رسانه ای مبتنی بر میزبانی پردیس تئاتر تهران از گروه های تئاتری برای تمرین و ضبط ویدئویی آثار و پخش آنلاین اجرای اثر در فضای مجازی، درباره این اتفاق به تئاتر آنلاین گفت: اگر واقعاً شرایط به گونه ای است که پردیس تئاتر تهران که زیر نظر سازمان فرهنگی و هنری شهرداری تهران است به راحتی می تواند در سالن های خود را برای تمرین و پخش آنلاین اجرای گروه های تئاتری باز کند، چرا سالن های دولتی و تماشاخانه های خصوصی نمی توانند فعالیت خود را برای تمرین و حضور گروه های تئاتری از سر بگیرند؟

وی اظهار کرد: بارها مدیریت تئاتر شهر، تماشاخانه ایرانشهر و مدیران سالن ها و تماشاخانه های دیگر اعلام کرده اند که سالن هایشان را ضدغفونی کرده اند و اگر با ضدعفونی کردن می توان درهای سالن های تئاتر پردیس تئاتر تهران را به روی گروه های تئاتری باز کرد، پس این امکان باید برای باقی سالن ها نیز فراهم باشد.

غفاری با اشاره به وضعیت نامطلوب اقتصادی تماشاخانه های خصوصی و گروه های تئاتری، ادامه داد: اکثر تماشاخانه ها و پلاتوهای تمرین خصوصی تئاتر مکان هایی استیجاری دارند که ماهانه چند ده میلیون تومان بابت اجاره بها پرداخت می کنند. این تماشاخانه ها و گروه های تئاتری در حال ورشکستی هستند. در چنین شرایطی اگر یک سالن تئاتری امکان بازگشایی دارد پس باید این امکان برای باقی سالن ها هم مدنظر قرار گیرد.

کارگردان تئاتر کبوتری ناگهان متذکر شد: مطمئنا گروه های تئاتری از اینکه پردیس تئاتر تهران به عنوان یک سالن تئاتری می تواند فعالیت خود را از سر بگیرد خوشحال هستند اما موضوع مدنظر ما این است که اگر قانونی وجود دارد باید برای همه صادق باشد نه اینکه شاهد یک بام و دوهوا باشیم.

وی در ادامه سخنان خود تأکید کرد: می دانیم که وزارت ارشاد نگران هنرمندان و مخاطبان تئاتر است اما اگر پردیس تئاتر تهران و سازمان فرهنگی و هنری شهرداری تهران به ابتکاری دست پیدا کرده که با ضدعفونی سالن های پردیس تئاتر تهران می تواند این اطمینان خاطر را به هنرمندان تئاتر، گروه فیلمبرداری و عوامل اجرایی بدهد که با حضور در این مکان امکان ابتلایشان به ویروس کرونا وجود ندارد، این ابتکار و راهکار را در اختیار وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی هم قرار دهد تا با استفاده از آن شاهد بازگشایی مجدد مجموعه تئاتر شهر و تماشاخانه های دولتی و خصوصی باشیم تا گروه ها در آن سالن ها مشغول به تمرین آثارشان شوند.

غفاری در پایان تأکید کرد: قانون باید درباره همه به یک شکل اعمال شود و اگر قرار است با ضدعفونی کردن یک سالن تئاتری باز شود این امکان باید برای همه در نظر گرفته شود.

لینک خبر :‌ تئاتر آنلاین
تهران- ایرنا- نخستین شب پخش آنلاین تئاتر از تلویزیون تعاملی نمایش نت به عنوان شب افتتاح پخش زنده اجرای گروه های نمایشی در طی شب های کرونایی کشورمان به روایت قصه مبارک و کرونا در قالب هنر سنتی و آیینی نمایش خیمه شب بازی ایرانی اختصاص داشت.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۱/۱۸ سایت های دیگر : خبرگزاری فارس

بعد از تجربه موفق پخش آنلاین کنسرت های موسیقی در ایام تعطیلات نوروزی با دو هدف دعوت هرچه بیشتر مردم برای در خانه ماندن در مسیر تحقق شکست ویروس کرونا و قطع زنجیره شیوع این ویروس و ازسوی دیگر حمایت از هنرمندان و پر کردن اوقات فراغت مخاطبان؛ در گام دوم پخش آنلاین فعالیت های هنری، تلویزیون تعاملی نمایش نت به عنوان نخستین تلویزیون انحصاری پخش هنرهای نمایشی فعالیت خود را برای پخش زنده آثار تئاتری در شب های کرونای کشورمان هم زمان با میلاد باسعادت حضرت علی اکبر(ع) و روز جوان آغاز کرد.

راه های مبارزه با شیوع ویروس کرونا و شکست آن از زبان مبارک

در نخستین شب از اجرای نمایش های زنده پردیس تئاتر تهران که برای عموم مخاطبان پخش آنلاین می شد گروه خیمه شب بازی برادران ربیعی متشکل از حسن و حسین ربیعی که از گروه های شناخته شده نمایش خیمه شب بازی به عنوان کهن ترین شیوه نمایش عروسکی ایران و از باسابقه ترین نمایش های آیینی کشورمان به شمار می رود؛ علاوه بر تطبیق قصه قهرمان نمایش خیمه شب بازی یعنی مبارک و پهلوان با ماجرای اتفاق این روزها یعنی شیوع ویروس کرونا و راه های پیشگیری و مبارزه با آن؛ برای مخاطبان ساعتی سرگرم کننده و دل چسب رقم زدند.

اجرای گروه خیمه شب بازی برادران ربیعی در دو قسمت متفاوت صورت گرفت. در بخش نخست که نمودی بارز از قابلیت تطبیق و تبدیل قصه ها و روایت های نمایش های ایرانی با حوادث روز و جاری در جامعه که به عنوان یکی از مهم ترین مؤلفه ها و برگ های برنده آیین های نمایشی و خرده روایت های نمایشی ایرانی شناخته می شود؛ گروه نمایش خیمه شب بازی برادران ربیعی این بار قهرمانان شناخته شده نمایش خیمه شب بازی یعنی مبارک و پهلوان را در روایت مسیر مبارزه و پیشگیری از ویروس کرونا در قامت اجرایی ظریف، دقیق و جذاب؛ به مخاطبان عرضه کردند.

در بخش اول این اثر نمایشی از زبان مبارک به عنوان قهرمان نمایش خیمه شب بازی مخاطبان راه های مقابله باشیوع و مبارزه در مسیر مهار و شکست ویروس کرونا را دیدند و شنیدند.

آنچه در دو اجرای پخش شده آنلاین نمایش خیمه شب بازی گذشت

در این بخش حسن و حسین ربیعی در مقام اجراگران نمایش خیمه شب بازی که یکی در مقام استاد و دیگری در مقام عروسک گردان و راوی قصه به بازتاب مواجهه مبارک و پهلوان به عنوان دو شخصیت شناخته شده نمایش سنتی خیمه شب بازی ایرانی با ویروس کرونا می پرداختند تلاش کردند تا علاوه بر تشویق هرچه بیشتر مردم برای در خانه ماندن در مسیر قطع زنجیره شیوع ویروس کرونا روایت کادر درمان، پزشکان و پرستاران را در مسیر راه های مقابله و پیشگیری از شیوع این ویروس را نیز با زبانی متفاوت به مخاطبان عرضه کنند.

اما بخش دوم اجرای گروه نمایش خیمه شب بازی حاضر در نخستین شب پخش اجرای زنده تئاتر در پردیس تئاتر تهران به یکی از داستان های معروف و دوست داشتنی نمایش خیمه شب بازی ایران یعنی حمله غول سیاه به شهر و مبارزه مبارک و پهلوان در مسیر شکست دادن این غول سیاه اختصاص داشت.

بازه زمانی 10 روزه برای پخش آنلاین آثار نمایشی در گام اول

نخستین شب از پخش اجرای زنده آثار تئاتری در قالب همکاری سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران و اداره کل هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در قالب برنامه ریزی 10 روز از تاریخ هفدهم تا بیست و هفتم فروردین ماه با پخش دو بخش از نمایش خیمه شب بازی در شامگاه هفدهم فروردین ماه مصادف با میلاد باسعادت حضرت علی اکبر(ع) و روز جوان آغاز شد و طبق برنامه های ازپیش تعیین شده طی هر شب از ساعت 19 تا 20:30 یک نمایش از آثار منتخب اجرا شده در فرهنگسراهای کشور که پیش از این مجوز اجرای خود را از اداره کل هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران دریافت کرده بودند به صحنه خواهند رفت.

امید به رفع آسیب های کوچک

هرچند در نخستین شب اجرا برخلاف وعده عنوان شده که از ساعت 19 تا 20:30 این اجراها از طریق تلویزیون تعاملی نمایش نت به مخاطبان عرضه می شود؛ این اجرا با 35 دقیقه تاخیر و ساعت 19:35 آغاز شد.

همچنین به دلیل حجم بالای کاربران، هنگام پخش این نمایش ها شاهد قطع و وصل چندباره تصاویر بودیم که امید طی شب های آتی با برطرف ساختن این آسیب های کوچک، نه تنها لذت تماشای آثار نمایشی به شکل زنده را برای مخاطبان فراهم کنند که بتوانند پاسخگوی سطح سلیقه خیل مشتاقان و دوست داران هنر نمایش کشور باشند که از ابتدای اسفندماه سال گذشته از حضور در تماشاخانه ها و دیدن آثار نمایشی به سبب تعطیلی فعالیت های فرهنگی و هنری در سایه شیوع ویروس کرونا محروم هستند.

تجربه پخش زنده آثار نمایشی از طریق پرتال تلویزیون تعاملی نشان داد که بهره بردن ازامکانات فضای مجازی می تواند بستری متفاوت و وسیع به وسعت خاک ایران زمین برای هنرمندان این عرصه جهت تولید و اجرای آثارشان با دامنه مخاطبان چندین میلیون نفری ایجاد کند.

نگاهی به پیشینه هنر آیینی و نمایشی خیمه شب بازی

نمایش سنتی و عروسکی خیمه شب بازی با قدمتی بیش از هزار سال در تاریخ هنرهای نمایشی ایران، هر چند امروز بیشتر اثری در حوزه نمایش های کودک و نوجوان به شمار می رود؛ اما اهمیت و اثرگذاری آن میان بزرگسالان تا کمتر از یک قرن پیش باعث شد تا این گونه نمایشی مسیری از متن دربار تا قلب بازار را برای فتح تاریخ نمایش های سنتی ایران بپیماید.

نخستین سابقه از ثبت خیمه شب بازی به روایت شفیعی کدکنی

زمانی که درباره سابقه و پیشینه نمایش در ایران صحبت می شود همواره کشورمان را به دلیل عقبه غنی فرهنگ ساز آن با تولید و اجرای نمایش های مردمی به خاطر میآوریم. برای اثبات این مدعا شاید کمتر نیاز باشد که رجوعی به کتاب های تاریخ هنر در جهان باشد.

مثال مهمتر برای اثبات این مدعا را میتوانیم در نمایش سنتی خیمه شب بازی مشاهده کنیم. آثار مکتوب در زمینه سابقه تولید و اجرای هنرمندان ایران زمین از این شیوه نمایشی عروسکی و سنتی را در قرن چهارم هجری قمری و در نوشته های شاعر و عارف بزرگ ایرانی ابوسعید ابوالخیر (357 تا 440 هجری قمری) میتوانیم به خوبی رصد کنیم.

آنچنانکه دکتر محمدرضا شفیعی کدکنی در مقاله ای منتشر شده در مجله ایران شناسی با عنوان پیشینه هنر تئاتر در ایران آورده: گویند یک روز، شیخ ابوسعید، میگذشت و جماعت لعبت بازان، خیال بازی می کردند و دف میزدند. شیخ خادم را بگفت: بگوی تا امشب به خانقاه آیند. شب به خانقاه آمدند و پرده دربستند و سماع آغاز کردند. یک یک خیل را بدرون می آوردند. خبازان و قصابان و آهنگران و دانشمندان و مقریان و صوفیان... و هر قومی را جداگانه بیتی نهاده بودند، در میخواستند و با قوالان می گفتند...

اهمیت و جایگاه خیمه شب بازی در فرهنگ ایران

هنر نمایش سنتی خیمه شب بازی؛ همواره یکی از مهمترین شیوه ها و گونه های تولید آثار نمایشی در تاریخ هنر نمایش ایران شناخته میشود. برای اثبات این مدعا می توان به این نکته اشاره کرد که خانواده هایی که در بسیاری از موارد اعم از جشن ها، شادی ها و مناسبت های ملی؛ هنرمندان این گونه نمایشی را که عموما دو وجه فضای کمدی برای سرگرم سازی و فضای نقادانه برای بازتاب جایگاه مطالبه عموم مردم از اتفاقات جاری در بطن جامعه را با خود یدک می کشیدند برای اجرا دعوت می کردند.

عروسک های مورد استفاده در نمایش خیمه شب بازی بر خلاف آنچه که در طی یک قرن اخیر که این نمایش بیشتر مختص گروه سنی کودک و نوجوان تولید و اجرا شده است؛ عروسک های بسیار متنوع بوده و غالباً داستان شخصیت های درباری، امیران، وزیران، شاهزادگان و از سوی دیگر مواجهه آنها با خطاکاران، دزدان و بزهکاران اجتماعی را به مخاطبان ارائه می کردند.

اجزای شکل دهنده نمایش خیمه شب بازی

بهرام بیضایی در کتاب نمایش در ایران خود درباره شیوه، نظامنامه و چارچوب اجرای نمایش خیمه شب بازی و بخش های تشکیل دهنده این هنر نمایش سنتی این گونه آورده است که: ابزار و ادوات اجرای نمایش خیمه شب بازی از خیمه تا عروسک ها در نهایت در یک صندوق بزرگ جمع آوری می شوند اما ابزاری که برای اجرای این نمایش به کار می رفته است بدین قرار است:

خیمه : برای اجرای نمایش، اول خیمه ای در محل برپا می کردند و نمایش در داخل آن برگزار می شد. این خیمه تقریبا حالت رازگونه ای به نمایش می داد تا برهیجان تماشاگران بیفزاید. خیمه چادر چهارگوشی است با ارتفاع 170 سانتی متر و عرض 190 سانتی متر که به وسیله طناب و میخ های آهنی که در انتهای طناب است، به زمین ثابت می شود.

بخش جلویی خیمه که مقابل نظر بینندگان قرار می گرفته در حدود 55 سانتی متر از کف زمین بالاتر است و با پارچه ای سیاه رنگ پوشیده و ملیله های ابریشمی کوچک به آن دوخته شده است.

نطع : نطع عبارت از سفره ای چرمین یا سفره ای از جنس پارچه ای نرم بود که عروسک ها را به روی آن حرکت می دادند.

صندوق : همان که خیام از آن به صندوق عدم یاد می کند و آن عبارت از جعبه ای بود که عروسک ها را در داخل آن می گذاشتند، زیرا نمایشگران عروسکی پایگاه و جایگاه ویژه ای نداشتند و چون دوره گردان ناگزیر بودند وسایل بازی را در صندوقی گذاشته و با خود حمل کنند.

عروسک ها یا لعبت ها : بلندی قامت عروسک ها یک وجب یا اندکی بیشتر است. لباس زن ها روسری و گاهی چاقچور به رنگ های مختلف و لباس مردها گاه کلاه نمدی، پیراهن آبی یا قرمز، شلوار گشاد سیاه یا آبی و نیز لباس های پهلوانی است. عروسک ها از جنبه ظاهری شکل واقعی دارند و شخصیت های آنها هم گر چه کمی سطحی، ولی واقعی است. معمولا از چوب و کهنه و در موارد معدودی با سَرِ گچی ساخته می شدند و مفاصل حرکتی آنها هم وسعت کافی نداشته است. از نظر فنی هم – یعنی نوع حرکت دادن عروسک ها – باید افزود که هم عروسک نخی در کار بوده و هم عروسک دستی.

بیشتر عروسک های خیمه شب بازی دارای شخصیت بودند، مثل مبارک که سال های سال نقش اصلی خیمه شب بازی را داشت. مبارک دارای شخصیتی شوخ طبع و جسور بوده که مسائل اجتماعی را با گفتاری طنزآمیز و گاه جمله هایی نیش دار بیان می کرد و شخصیت دوست داشتنی او باعث رونق خیمه شب بازی می شد.

لینک خبر :‌ خبرگزاری جمهوری اسلامی
خسرو حکیم رابط مدرس و نمایشنامه نویس با سابقه تئاتر طی یادداشتی به بررسی 2 تغییر در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در روزهای پایانی سال 98 پرداخت.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۱/۱۸ سایت های دیگر : تئاتر آنلاین پایگاه خبری اعتماد آمد خبر

به گزارش خبرگزاری مهر ، خسرو حکیم رابط هنرمند با سابقه و شناخته شده تئاتر ایران طی یادداشتی به برکناری عباس عظیمی مدیرعامل مؤسسه هنرمندان پیشکسوت و استعفای شهرام کرمی مدیرکل سابق هنرهای نمایشی در اسفندماه سال 98 واکنش نشان داد.

در متن این یادداشت آمده است:

رصد 2 اتفاق در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی

به فاصله حدودا 10 روز ، در اسفندماه سال 98، تغییرات مدیریتی در معاونت هنری وزارت ارشاد انجام می شود:

1/ برکناری آقای عظیمی مدیرعامل موسسه هنرمندان پیشکسوت با عنوان پایان ماموریت و علی رغم اتفاقات خوشایند ذیل:

• تحویل چند برگ به عنوان اساسنامه، بدون مکان و هرگونه امکانات اداری و مالی، در سال 1391 و با پیشینه مخالفت جدی متولیان وزارت ارشاد با راه اندازی موسسه

• ایجاد تشکیلات سازمانی مدرن، جذب بودجه از ظرفیت نهادها و مدیران دلسوزی همچون آقای کاراندیش، دکتر نوبخت... و ذخیره مناسب مالی بدون وجود هرگونه بدهی یا دیون مالی و مالیاتی

• تهیه ساختمان مستقل و بازسازی آن و راه اندازی مجموعه ای شامل بخش اداری، استودیوهای سینمایی و موسیقی، گالری، سالن اجتماعات، کافی شاپ و...

• برپایی مراسم مختلف، برگزاری سفرهای گروهی و حمایت های روحی و روانی، اقتصادی، معیشتی، پزشکی و... مرتبط با هنرمندان پیشکسوت

• جلب رضایت حداکثری اعضا

2/ استعفای اقای شهرام کرمی مدیرکل مرکز هنرهای نمایشی

ایشان علی رغم حسن نیت، تلاش و زحمات فراوان پس از 2 سال با بدهی 8 میلیارد تومانی و تحت فشار و مشکلاتی که قطعاً از بیان آن معذور است از مسئولیت خود کناره گیری می کند، هر چند که او وارث مسائل و مشکلات دائمی مرکز است و عملاً مدیران مختلف نیز طی سال های متمادی با این چالش ها روبرو بوده اند.

شایان ذکر است عظیمی مدیری با تجربه در مسئولیت های مختلف در وزارت ارشاد بود که برخلاف نظر و انتظار جمع کثیری از هنرمندان پیشکسوت در رشته های سینما، تئاتر، تجسمی، موسیقی، شعر، ادبیات داستانی، هنرهای سنتی، معماری و ... با عنوان غیرعقلانی پایان مأموریت ، از مسئولیتش برکنار شد تا عملا تاوان مخالفت ها، کینه و حسادت ها را پس داده باشد!

اینجانب شخصاً اعتقاد دارم علی رغم اهمیت پول و بودجه جهت پیشبرد اهداف فرهنگی، اما موفقیت آقای عظیمی در جلب اعتماد هنرمندان، نه جشن و سفر و سایر حمایت ها که صداقت و درایت و احترام به شأن و جایگاه هنرمندان بود که متاسفانه این هنر نه نزد وزیر و نه اعوان و انصارش هرگز دیده نشده است.

میان ماه من تا ماه گردون
تفاوت از زمین تا اسمان است

خسرو حکیم رابط/16 فروردین 99

کد خبر 4893383

فریبرز دارایی

لینک خبر :‌ خبرگزاری مهر
مینا آتشی: با ادامه دار شدن طرح فاصله گذاری اجتماعی و جلوگیری از هرگونه تجمع، این روزها موسیقی و هنرمندان موسیقی در شرایط بلاتکلیفی به سر می برند و هنرمندان بیش از آن که بخواهند فعالیتی داشته باشند چشم انتظار روزهای آینده هستند.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۱/۱۸ سایت های دیگر : روزنامه مردم سالاری

سرویس موسیقی هنرآنلاین: لغو کنسرت ها و رونمایی از آلبوم ها و توقف پروژه تولید موسیقی ها، همگی خبر از سایه بحران کرونا بر سر موسیقی می دهند. با ادامه دار شدن طرح فاصله گذاری اجتماعی و جلوگیری از هرگونه تجمع، این روزها موسیقی و هنرمندان موسیقی در شرایط بلاتکلیفی به سر می برند و هنرمندان بیش از آن که بخواهند فعالیتی داشته باشند چشم انتظار روزهای آینده هستند تا ببینند تکلیف چه خواهد بود که در صورت مهیا شدن شرایط بتوانند برنامه های خودشان را اجرایی کنند. علاوه بر هنرمندان، ناشرین و تهیه کنندگان موسیقی هم با آسیب های جدی مواجه شده اند. این آسیب ها به حدی بوده که برخی از آن ها به فکر تعطیلی نشر خود افتاده اند.

در ادامه این گزارش صحبت های چند نفر از خواننده ها و موزیسین های کشورمان را آورده ایم تا ببینیم هنرمندان موسیقی در این روزهای کرونایی مشغول چه فعالیت هایی هستند:

موسیقی بهترین راه برای ابراز همدردی و شادی است

لوریس چکناواریان آهنگساز و رهبر ارکستر درباره فعالیت این روزهای خود گفت: من این روزها در خانه می مانم و هیچ فعالیتی ندارم. درواقع از دنیای بیرون هم بی خبر هستم. بیشتر وقتم را به موسیقی گوش کردن اختصاص می دهم و از آنجا که به فیلم های مستند علاقه دارم سعی می کنم مستند ببینم.

این آهنگساز با اشاره به شیوع ویروس کرونا در کشور و لزوم خانه نشین بودن مردم عنوان کرد: پیشنهاد من به مردم سرزمینم در شرایط موجود این است که ترس و نگرانی را از خودشان دور نگه دارند تا بتوانند به کار هنری بپردازند و از هنر و علاقه مندی هایشان کمک بگیرند چون اگر ترس داشته باشند نمی توانند کتاب بخوانند، موسیقی گوش کنند یا نقاشی بکشند.

چکناواریان در پایان گفت: فکر می کنم مردم ایران در این شرایط باید راهی برای ابراز همدردی و شادی داشته باشند و در این میان شاید هیچ چیزی بهتر از موسیقی نباشد. موسیقی در مقاطع بحرانی همیشه به کمک مردم آمده است و امیدوارم این بار هم چنین شود.

از کرونا بدتر، درد بی پولی است

پیمان بزرگ نیا نوازنده و پژوهشگر و موسیقی نواحی درباره فعالیت این روزهای خود گفت: قرار بود در ایام عید کنسرت برگزار کنیم ولی به خاطر شرایطی که در کشور به وجود آمد مجبور شدیم همه برنامه های خود را تعطیل کنیم.

او اضافه کرد: معمولاً در ایام عید برنامه های زیادی برگزار می شود و معیشت نوازندگان از این راه تأمین می شود ولی متأسفانه امسال همه گرفتار شده اند و نمی دانند باید چه کار کنند. بسیاری از گروه ها هستند که وابستگی چندانی به جشنواره ها ندارند ولی معمولاً سال های گذشته در ایام عید وقت خالی نداشتند و در اماکن تفریحی موسیقی اجرا می کردند ولی الآن متضرر شده اند. درواقع همیشه چشم امید آن ها به برنامه هایی بود که از اواسط اسفندماه تا پایان فروردین برگزار می کردند ولی امسال دست آن ها به جایی بند نیست و واقعاً گرفتار شده اند.

این نوازنده درباره راه حل این اتفاق ها عنوان کرد: اگر گروه های موسیقی از طرف معاونت هنری یا صندوق اعتباری هنر حتی شده در حد یک وام حمایت نشوند مشکل آن ها حل نخواهد شد چون آن ها جز موسیقی هیچ کار و منبع درآمد دیگری ندارند.

بزرگ نیا در پایان اظهار کرد: برخی از آن نوازنده ها و موسیقیدان ها مکتب خانه و آموزشگاه داشتند که آموزشگاه های آن ها از اسفندماه تعطیل شد. به نظر من از کرونا بدتر، درد بی پولی است و آن ها در این شرایط سخت نمی توانند کاری انجام بدهند.

پیشنهاد مطالعه در روزهای قرنطینه خانگی

نوید دهقان آهنگساز و نوازنده کمانچه درباره تأثیر شیوع ویروس کرونا روی فعالیت های اخیر خود گفت: ما قرار بود کنسرت "بهار... آن سوی دیوار" را دوم اسفند سال گذشته در تالار وحدت اجرا کنیم ولی این کنسرت به خاطر هم زمانی با انتخابات مجلس لغو شد و ما بلیت های فروخته شده را پس دادیم. تاریخ جدیدی که به ما اعلام کردند روز 29 فروردین است که با توجه به ادامه دار بودن بحران کرونا به نظر می رسد در این تاریخ هم امکان برگزاری کنسرت را نخواهیم داشت.

این آهنگساز با اشاره به این که در حال حاضر با توجه به ضرورت قرنطینه خانگی، مطالعه تنها کاری است که می شود انجام داد، عنوان کرد: برای ما که اهل نوشتن هستیم این شرایط منجر به این نمی شود که کارمان را تعطیل کنیم. شما برای نوشتن فقط به یک کاغذ و قلم احتیاج دارید. من به ادبیات علاقه زیادی دارم و سعی می کنم خودم را درگیر شعر و کلام کنم چون به هر حال همه این ها تأثیر خواهد گذاشت.

حفظ سلامتی، بهترین برنامه برای این روزها

شایان شکرابی آهنگساز، نوازنده و سرپرست گروه موسیقی دال درباره فعالیت های جدید این گروه ، گفت: ما قرار بود روز 18 اسفندماه در تالار وحدت روی صحنه برویم ولی متأسفانه به خاطر شرایط ناشی از شیوع ویروس کرونا نتوانستیم این کار را انجام بدهیم.

وی ادامه داد: تلاش کردیم این اجرا را هر طور که شده به خانه های مردم بیاوریم. به همین خاطر ما در اواخر اسفندماه یک اجرای زنده در اینستاگرام داشتیم که خوشبختانه با استقبال بسیار خوبی هم مواجه شد.

شکرابی با اشاره به اینکه گروه موسیقی دال برای اولین بار ضبط غیرحضوری را تجربه کرده است، عنوان کرد: اجرای آنلاین به اعضای گروه دال انرژی دوباره داد که یک قطعه دیگر را دور از هم ضبط کنیم. این که هر کدام از ما در خانه خودمان کار را ضبط کردیم، تجربه ای بسیار جالب بود. این قطعه با حال و هوای همه ما همخوانی دارد و فکر می کنم با استقبال خوبی هم مواجه خواهد شد.

وی درباره برنامه های آینده گروه دال گفت: در حال حاضر برنامه ریزی کردن ممکن نیست چون شرایط کشور در حال بحرانی است. فکر می کنم بهترین برنامه این باشد که همه ما به فکر سلامت خودمان و خانواده مان باشیم.

سرعت کم اینترنت، مانعی برای آموزش های آنلاین

الیاس طغیانی خواننده و نوازنده درباره فعالیت این روزهای خود گفت: من به همراه آقای علی اصغر عربشاهی در حال ضبط آوازهای آلبوم "خیال پرواز" هستم و هم زمان سعی می کنیم کارهای آموزشی خودمان را هم به صورت آنلاین پی بگیریم. در این فرصتی که پیش آمده مشغول شنیدن آثار بزرگان و استادان قدیمی هستم.

این مدرس آموزشگاه درباره آموزش های آنلاین اظهار کرد: آموزش آنلاین ما به همان شکل حضوری است و تفاوت چندانی ندارد. تنها چیزی که مانع آموزش آنلاین می شود سرعت کم اینترنت در کشورمان است. با این شرایط، برخی هنرجوها دوست دارند آموزش ها حضوری باشد ولی در حال حاضر این امکان وجود ندارد.

طغیانی در پایان گفت: در شرایط کنونی مدیران آموزشگاه ها باید از طرف وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی حمایت شوند چون امرار و معاش بیشتر آن ها فقط از طریق تدریس است. متأسفانه در حال حاضر آموزشگاه ها اوضاع چندان خوبی ندارند و درآمد روزانه هنرمندان و استادان به مشکل خورده است. امیدوارم تدبیری اندیشیده شود تا این مشکل حل شود.

کنسرت آنلاین؛ راهی برای نزدیکی اهالی موسیقی با هواداران

آیهان خواننده و آهنگساز موسیقی پاپ آذربایجانی درباره تازه ترین فعالیت های خود گفت: من در روزهای پایانی سال 98 چند کنسرت موسیقی داشتم که متأسفانه همگی به خاطر شیوع ویروس کرونا لغو شدند. احتمالاً کنسرت های خودمان را در خرداد و تیرماه در شهرستان های تهران، اردبیل، ارومیه، تبریز و کرج از سر می گیریم.

این خواننده در رابطه با تأثیر بیماری کرونا بر روی صنعت موسیقی عنوان کرد: متأسفانه این بیماری روی همه کارها تأثیر منفی گذاشته است. طبیعتاً در چنین شرایطی امکان برگزاری کنسرت موسیقی وجود ندارد. اگر هم کنسرتی برگزار نشود، یک هنرمند از کارهای روتین خودش دور می شود و اگر از این فضا دور شود، قطعاً مانند گذشته طرفدار نخواهد داشت.

آیهان ادامه داد: قصد داریم در شرایطی که شیوع ویروس کرونا بسیاری از مردم را خانه نشین کرده است، از طریق فضای مجازی و صفحه اینستاگرام زمانی را به اجرای زنده موسیقی اختصاص بدهیم تا مردم از این طریق با ما همراه باشند و از موسیقی ما دور نشوند.

آیهان در پایان خاطرنشان کرد: شاید ویروس کرونا یک توفیق اجباری بود که ما قدر داشته های خودمان را بدانیم. امیدوارم این بیماری به زودی ریشه کن شود و ما بار دیگر فرصت پیدا کنیم که در خدمت مردم عزیز باشیم.

کرونا باعث تشدید مشکلات موسیقی بانوان شد

کنسرت گروه بهارآفرین به سرپرستی بهاره میرزاآقا قرار بود 23 اسفند سال گذشته برگزار شود که به خاطر شیوع ویروس کرونا و به دنبال آن تعطیلی فعالیت های هنری لغو شد و به گفته میرزاآقا احتمالاً برگزاری این کنسرت به بعد از ماه مبارک رمضان موکول خواهد شد.

میرزاآقا با اعلام این مطلب گفت: درست است که شرایط در حال حاضر سخت است ولی من اوضاع سخت تر از این را هم تجربه کرده ام و مطمئن هستم این بحران را هم پشت سر می گذاریم. عوامل تالار وحدت هم کنسرت ما را تا روزهای آخر از روی سایت بلیت فروشی برنداشتند و این دلگرمی خوبی برای ما بود، چون اگر همان اول اعلام می کردند که ما تا پایان ماه مبارک رمضان شرایط اجرای کنسرت را نداریم، ممکن بود روحیه مان را از دست بدهیم.

این خواننده درباره تأثیر کرونا بر روی فعالیت های موسیقی گفت: قطعاً تأثیرگذار بوده است و ما از لغو کنسرت بسیار متضرر شدیم. به هر حال باید مبلغ بلیت ها را برمی گرداندیم که کار هزینه بری بود. ضمن این که اجاره تالار وحدت هم هزینه بسیار بالایی است و ما از چند ماه قبل این مبلغ را پرداخت کرده بودیم. ما در این مدت استودیو گرفتیم و نوازنده ها را دور هم جمع کردیم و پول آن ها را پرداخت کردیم. از آنجا که نوازنده های گروه من نوازنده هایی شاخصی هستند، برای حضور آن ها در تمرین باید تدابیری بیندیشم تا آن ها را راضی نگه دارم. همه این ها فشار اقتصادی سختی به من وارد می کند.

میرزاآقا خاطرنشان کرد: البته سعی می کنم خوب به قضیه نگاه کنم چون چاره ای دیگر ندارم. امیدوارم در سال جدید اتفاقات خوبی بیفتد و حداقل برخی از سدها را بردارند. من بیست و چند سال است که دارم برای این کار زحمت می کشم و به غیر از این کار هیچ کار دیگری بلد نیستم. زمانی می توانستم کفش آهنی بپوشم و این راه را بروم ولی الآن دردهای زیادی دارم که می ترسم نتوانم ادامه بدهم.

لینک خبر :‌ هنر آنلاین
مدیرکل هنرهای تجسمی ارشاد می گوید دولتی بودن جشنواره فجر یعنی برگزارکننده آن دولت است و هزینه های آن را نیز دولت پرداخت می کند اما در هیچ دوره ای، یک فرد دولتی تصمیم گیرنده آن نبوده است.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۱/۱۷ سایت های دیگر : رو تیتر قدس آنلاین آمد خبر پایگاه خبری تحلیلی حرا

خبرگزاری مهر -گروه هنر-آزاده فضلی: اداره کل هنرهای تجسمی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در سال گذشته، شاهد اتفاقاتی بود که شاید کمتر مدیری آن ها را در دوره مدیریت خود تجربه کرده باشد.

هادی مظفری مدیر جوانی است که از شانزدهم تیرماه 97 بر مسند مدیرکلی هنرهای تجسمی کشور نشسته است و طی این دو سال مخالفان و موافقان بسیاری داشته است؛ از ماجرای جشنواره تجسمی فجر و تغییر رویکرد آن در دوره یازدهم گرفته تا انصراف و استعفای دبیران و داوران در دوره دوازدهم. از ادامه دار شدن مرمت موزه هنرهای معاصر تهران تا انتقادها نسبت به اعطای مجوز به گالری ها.

برای اینکه از صحت و سقم ماجراهایی که برای اداره کل تجسمی رخ داده است، مطلع شویم و به صورت شفاف تر به بررسی موضوعات مطروحه در مورد انتقادات از این اداره کل و مدیریت هادی مظفری، بپردازیم میزبان او و سعید اسلام زاده مدیر روابط عمومی اداره کل تجسمی در خبرگزاری مهر شدیم.

در ادامه بخش اول گفتگوی مهر با هادی مظفری را درباره سرانجام دوازدهمین جشنواره تجسمی فجر می خوانید و در بخش دوم گفتگو به مسائل دیگر اداره کل تجسمی در سال 98 و برنامه های این مدیر برای سال 99 خواهیم پرداخت.

* در ابتدا در مورد مراسم اختتامیه دوازدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر و زمان احتمالی برگزاری آن صحبت کنید. آیا این مراسم برگزار خواهد شد؟

هادی مظفری: داوری آثار دوازدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر تمام و تقریباً همه برنامه های مراسم اختتامیه برای برگزاری در تالار وحدت و نهم اسفندماه آماده شده بود اما به دلیل شیوع ویروس کرونا و دستوری که از وزارت بهداشت مبنی بر تعطیلی تمامی تجمع های فرهنگی هنری صادر شد، ما هم تمکین کردیم و این مراسم به تعویق افتاد و امیدوارم هر زمان شرایط عادی شد، اختتامیه را برگزار کنیم و برگزیدگان معرفی و مفاخر هنرهای تجسمی نیز تقدیر شوند.

* آیا به اهدافی که طی دو سال مدیریت شما در برگزاری جشنواره تجسمی فجر، درصدد رسیدن به آن ها بودید، رسیده یا نزدیک شده اید؟

مظفری: جشنواره تجسمی فجر، نسبت به همه جشنواره های هنری فجر جشنواره جوانی است و طبیعی است که دوره طولانی تری را باید سپری کند تا به ایستگاه مطلوب خودش برسد. این جوان بودن در عین حال که هنوز به برخی ساختارها دست پیدا نکرده است اما فرصت خیلی خوبی برای اصلاح و بهبود مسیر خود در مقاطعی است که نقص هایی دارد.

به عنوان مثال، آن چیزی که از سال گذشته کمبود آن در جشنواره احساس شده بود، رابطه نداشتن این جشنواره با بازار بود که بیشتر آن را تبدیل به جشنواره ای دانشجویی کرده بود. این اهداف برای یک جشنواره ملی یا بین المللی، اهداف کافی نبود چراکه این اهداف در جشنواره تجسمی جوانان، جشنواره های خصوصی و برخی بینال ها دنبال می شود.

همچنین جشنواره تجسمی فجر آنچنان که باید و شاید، جامع الاطراف نبود و اصلاح رابطه اش با بازار، اصلاح مهمی بود و طبیعتاً با دعوت از گالری ها و رفتن به سمت فروش آثار هنری، اولین قدم برداشته شد.

هدف بعدی ما، توجه به بخش علمی و پژوهشی جشنواره بود؛ خانواده تجسمی خانواده بزرگی است و 10 رشته هنری زیر یک سقف کار می کنند و مناسبات اینها باید تعریف شود. اگر توجه کنید در خیلی از دوره های جشنواره طی سال های قبل، جشنواره به سمت بخشی و رشته ای شدن رفته و این بخش بندی ها در سال هایی نیز برداشته شده است. این رفت و برگشت ها نشان دهنده این است که جشنواره تجسمی فجر هنوز در حال کسب تجربه است تا به مسیر اصلی خودش برسد.

در دوره دوازدهم جشنواره، علاوه بر اینکه به رشته ای بودن جشنواره تاکید شد و رشته ای بودن در این رویداد باقی ماند اما گفتگوی بین هنرها به عنوان موضوع و رویکرد اصلی جشنواره مطرح شد. این موضوع باعث شد به سمتی حرکت کنیم در عین اینکه در خوشنویسی و مجسمه سازی، بین سرامیک و نقاشی، هنرهای جدید و عکاسی و... به تفاوت ها قائل هستیم اما باید به دنبال مسیری باشیم که این ها به هم نزدیک تر شوند.

این روند از دوره یازدهم جشنواره تجسمی فجر آغاز شد و در دوره دوازدهم نیز ادامه یافت و فکر می کنم طی کردن این مسیر بین 5 تا 10 سال زمان نیاز دارد تا جشنواره به ایستگاهی که جایگاه واقعی خودش است، برسد.

* با توجه به تعریف اهداف مشخص طی دو سالی که شما مدیریت جشنواره تجسمی فجر را عهده دار بودید، برای طی این مسیر و نزدیک شدن به هدف رونق بازار هنر و ارتقای علمی و پژوهشی، چقدر فرصت و تهدید پیش رویتان بوده است؟

مظفری: دوره یازدهم جشنواره تجسمی فجر بود که موضوع بازار با عنوان چهارسوی هنر به جشنواره اضافه شد و در دوره دوازدهم، علاوه بر چهارسوی هنر ، این فرصت نمایش و فروش آثار برای عموم هنرمندان طرح شد و شاید در عمل به صورت کامل اجرا نشد. شاید سال آینده در این زمینه بتوان قضاوت بهتری داشت چراکه به نظر می رسد این موضوع باید در فراخوان نیز گنجانده شود و شخصی که اثرش را برای جشنواره ارسال می کند، از همان ابتدا اعلام آمادگی خودش را برای اینکه اثرش را برای نمایش و فروش ارائه می کند، مشخص کند.

جالب است بدانید جشنواره تجسمی فجر تا قبل از برگزاری دوره یازدهم، اصلاً آئین نامه نداشت و با اطمینان خدمت شما می گویم جشنواره از سالی با اعلام یک فراخوان آغاز می شود و سال به سال در دوره های بعد، این فراخوان و دبیر و هیأت داوران دستخوش تغییر می شود در حالی که این جشنواره اصلاً مانیفستی نداشته است! شاید در رویه ای که ما در سال 98 برگزار کردیم، این اتفاق و پذیرشش از سوی هنرمند، قدری دیر رخ داد و در مرحله قبل از داوری انجام شد؛ در حالی که باید در فراخوان ذکر می شد و این مورد حتماً سال آینده در فراخوان خواهد آمد و دست هنرمند برای انتخاب بخش نمایش آثار یا نمایش و فروش آثار باز باشد.

طبیعتاً بر این مبنا، می توان سازوکار بهتری را طراحی کرد که باز هم تاکید می کنم این مهم، نیاز به گذر زمان دارد، اینکه جامعه به این نتیجه برسد در طی سال وارد نمایشگاهی شود که استعدادهای هنرهای تجسمی کشور در آن حضور دارند و مردم می توانند از این آثار بهره مند شوند.

در مورد بخش علمی و پژوهشی نیز باید بگویم در دوره هشتم جشنواره تجسمی فجر شاهد بخش پژوهشی بودیم اما آثاری که ارسال شده بود جمع بندی، انتخاب و به چاپ نرسیده بود. دوره یازدهم نیز با این رویکرد که بخش پژوهشی داشته باشد به سراغش رفتیم و کتاب دوره هشتم و یازدهم را چاپ کردیم.

اعتقادم این است که جشنواره باید در مسیری که حرکت می کند حتماً هر سال باید به موضوعات مبتلابه خودش، فرصت ها و تهدیدها و موضوعاتی که در آن بستر، جشنواره شکل گرفته است، بپردازد و از ماحصل حرکت جشنواره به سمت جلو، در آینده می توانیم علاوه بر کتاب های جشنواره، مباحث علمی را نیز مدون شده داشته باشیم. معتقدم این کتاب ها به عنوان میراثی از برگزارکنندگان جشنواره تجسمی فجر است که باید به یادگار باقی بگذارند.

* از آنجایی که یکی از اهداف جشنواره تجسمی فجر آنچنان که در آئین نامه این رویداد قید شده است، توجه به هویت هنر انقلابی ، هویت مندی هنر کشور بر اساس مؤلفه های فرهنگ و هنر دوران معاصر ایران و جریان سازی مفهومی و ساختاری در هنرهای تجسمی و... است، رویکردهای شما طی دو سال برپایی جشنواره تجسمی فجر چقدر منطبق با این اهداف بوده است؟

مظفری: خواهش من این است که شما این موضوع را مورد بررسی قرار دهید؛ حداقل من چهار تن از اساتید عزیز را دیده ام که اعلام کردند این جشنواره را آن ها راه اندازی کرده و اولین خشت های آن را روی هم چیده و آئین نامه اولیه را طراحی کرده اند! و این ادعا از سوی این عزیزان مطرح شده اما جالب است بدانید جشنواره تجسمی فجر تا قبل از برگزاری دوره یازدهم، اصلاً آئین نامه نداشت و با اطمینان خدمت شما می گویم جشنواره از سالی با اعلام یک فراخوان آغاز می شود و سال به سال در دوره های بعد، این فراخوان و دبیر و هیأت داوران دستخوش تغییر می شود در حالی که این جشنواره اصلاً مانیفستی نداشته است!

جامعه هنری جامعه ای چندصدایی است اما اگر چندصدایی بودن را تبدیل به خط کشی می کردیم که افراد را به دو طرف خط جدا می کرد و می خواستیم از این به بعد آنها را مورد قضاوت قرار دهیم، به نفع هنر کشور نبود آئین نامه جشنواره هنرهای تجسمی فجر در دوره یازدهم تدوین می شود و به امضای وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی می رسد. آقای سیدعباس صالحی ما را مأمور و ملزم کرد تا قبل از برپایی جشنواره های مد و لباس، موسیقی، تئاتر و تجسمی فجر، باید آئین نامه برای آنها تدوین شود و این موضوع به این معناست که تا پیش از این، آئین نامه ای برای این جشنواره ها وجود نداشت. اگر دوستان عزیز هنرمندی که ادعا می کنند آئین نامه را آنها طراحی و تدوین کرده اند، به ما نیز ارائه کنند بسیار ممنون آنها می شویم.

خواهش من این است که شما راستی آزمایی کنید در دورانی که اساتید خودشان به عنوان دبیر مشغول بودند، آثار جشنواره چقدر به چیزی که الان به عنوان اهداف یاد می کنند نزدیک بوده است!؟ کتاب های دوره های پیشین جشنواره تجسمی فجر موجود است و کافی است تورقی بشود. آیا جشنواره موضوعی داشته که الان ندارد؟ آیا جشنواره در حوزه یا مسیر خاصی حرکت می کرده که حالا مسیرش را تغییر داده است؟ به هیچ عنوان.

جشنواره تجسمی فجر از ابتدا با موضوع آزاد فراخوانش اعلام و آثاری که به دبیرخانه ارسال می شده، بسیار متنوع بوده است؛ گاهی اوقات فاصله میان رشته ای بین آثار برداشته شده و به عنوان اثر هنری مورد قضاوت قرار گرفتند و گاهی نیز آثار هنری در مدیوم خودشان مورد بررسی قرار گرفتند. این، رویکرد سالانه جشنواره بوده که شورای سیاستگذاری، دبیر و داوران بر مبنای آن جشنواره را برگزار کرده اند وگرنه آئین نامه ای وجود نداشته است!

به فرض اگر آئین نامه ای وجود می داشت، طبیعی است که بعد از 10 دوره، چالش ها و نقص هایش دوباره بررسی و اصلاح شوند چون هیچ آئین نامه ای وحی منزل نیست. دوستانی که از شکل گیری جشنواره تجسمی فجر دفاع می کنند پاسخ دهند چرا تا قبل از دوره دهم، چرا بخش مهمی از جامعه هنرهای تجسمی به این جشنواره نزدیک نشدند؟ چرا فاصله بزرگ و خط کشی وجود داشت و فقط تعداد محدودی از جامعه هنری تشخیص می دادند در آن شرکت کنند یا خیر؟ معتقدم جشنواره تجسمی فجر، بین خانواده خود غریب بود.

جالب این است که سال گذشته عنوان بین المللی را از جشنواره حذف کردم چون واقعاً بین المللی نبود و بسیار محدود برگزار می شد. طبیعی است که جشنواره باید پوست اندازی کند و اگر نکند و بر اساس باوری که روز اول شکل گرفته، ادامه پیدا کند، بعد از مدتی به پایان خط می رسد اما اگر با تغییر شرایط، به اصلاح خود بپردازد و با توجه به شرایط جامعه و بزنگاه تغییر کند موفق خواهد بود.

اتفاقاتی که طی چندین ماه در جامعه رخ داد، طبیعتاً تأثیراتی بر جشنواره های هنری گذاشت و تلاش ما بر این بود که جامعه هنری دوقطبی نشود. به هر حال جامعه هنری جامعه ای چندصدایی است اما اگر چندصدایی بودن را تبدیل به خط کشی می کردیم که افراد را به دو طرف خط جدا می کرد و می خواستیم از این به بعد آنها را مورد قضاوت قرار دهیم، به نفع هنر کشور نبود.

* بنابراین جشنواره تجسمی فجر و موضوعی که به آن اشاره کردید در جهت تجمیع هنرمندان هنرهای تجسمی کشور بوده است؟

مظفری: تلاش داشتم دایره هنرمندان تجسمی را بازتر کنم، یعنی هنرمندان بیشتری در فضای جشنواره و رویدادهای هنری قرار بگیرند. اگر دو سال گذشته جشنواره تجسمی جوان و فجر، بینال ونیز، شورای نظارت بر گالری ها، توسعه سالانه های هنر بین انجمن ها و همچنین استان های مختلف را مورد بررسی قرار دهید، همه یک هدف را دنبال می کردند و آن، قرار گرفتن هنرمندان بیشتر در دایره هنرهای تجسمی کشور بود.

برای مثال در رویداد بینال ونیز که هر دو سال اتفاق می افتاد، مدیرکل شخصاً هنرمندان را برای اعزام انتخاب می کرد اما من فکر کردم این روش درستی نیست و به همین دلیل علاوه بر شورای 7 نفره فنی که تشکیل دادیم، از 30 فعال عرصه هنرهای تجسمی نیز در مورد انتخاب هنرمندان مشورت گرفتیم و این مهم، با این هدف بود که خرد جمعی را بیشتر در این حوزه به خدمت بگیریم. همچنین در جشنواره تجسمی جوان و فجر، هیأت داوران و شورای سیاستگذاری مشترک بودند و سعی شد بر اساس رویکردها و کارکردهای خودشان تعریف شوند.

این تلاشی بود که انجام شد و من می توانم ادعا کنم برای رسیدن به هدف تجمیع هنرمندان، تلاشی صورت گرفته و قدری هم موفق بوده است اما نمی توانم ادعا کنم این تلاش کافی است و به هدف نهایی رسیده یا خیر؛ چراکه جامعه تجسمی جامعه خیلی بزرگی است و اگر قرار باشد این جشن، جشن همه صداها و گفتمان های هنرهای تجسمی باشد، مسیر طولانی پیش رو داریم.

عنوان جشنواره تجسمی فجر، دولتی است یعنی برگزارکننده آن دولت است و هزینه های آن را نیز دولت پرداخت می کند اما در هیچ دوره ای از جشنواره، یک فرد دولتی تصمیم گیرنده و برگزارکننده نبوده است! سعید اسلام زاده: من فکر می کنم در مساله جشنواره تجسمی فجر دو دیدگاه اصلی را باید در نظر بگیریم؛ اول اینکه دولت برگزارکننده این جشنواره است و این انتظار که جشنواره ها تبدیل به برآیندی از رشته ها در طول سال باشند منتفی شده است، برای مثال قطعاً دیگر کسی انتظار ندارد جشنواره فیلم فجر برآیند سینمای ایران در سال قبلش باشد. من فکر می کنم مجموعه چند ده هزار نفری که در حوزه هنرهای تجسمی در کشور به صورت حرفه ای و انفرادی فعالند، از جشنواره تجسمی انتظار داشتند جشنواره ای باشد که برآیند همه اتفاقات هنری در طول یک سال باشد اما قطعاً چنین اتفاقی رخ نمی دهد.

اینکه دولت بتواند چتری کلی روی همه هنرها بیندازد انتظار بجایی نیست و قطعاً در هیچ کجای دنیا چنین اتفاقی نمی افتد. یکی از موضوعاتی که در چندین سال در بخش های مختلف فرهنگی هنری مطرح شده، برگزاری جشنواره ها توسط انجمن ها است؛ در هنرهای تجسمی نیز چنین بحثی به میان آمد که در برپایی بینال های هنری و جشنواره تجسمی فجر، انجمن ها فعال شوند که این مهم، تا پیش از دوره یازدهم فجر اتفاق نیفتاده بود و این نوع برگزاری جشنواره، شکل حضور هنرمندان را کاملاً تغییر داد. جشنواره تجسمی فجر تقریباً به سمت رویداد حرفه ای که در کنار بینال است و سالانه برگزار می شود، قدم بر می دارد. بنابراین باید به این دو موضوع توجه کنیم.

در بحث جشنواره های فجر، دولت فقط برگزارکننده است و مسأله ای که همیشه به آن اذعان داشتم و در جایگاه خبرنگار و منتقد در جشنواره تئاتر فجر نیز آن را مطرح کردم این است که هنرمندان جشنواره ها را برگزار می کنند. حال اگر به بحث انصراف و استعفاها برگردیم در نگاه اول با رفتار احساسی و واکنشی طبیعی نسبت به یک اتفاق برخورد می کنیم اما وقتی جلوتر رفتیم دیدیم خودشان هم مایلند این کار را انجام دهند و این اتفاق هم افتاد. جشنواره تجسمی فجر در عین اینکه دولت برگزارکننده آن است اما برگزارکنندگان اصلی آن هنرمندان هستند و اداره کل تجسمی تنها بستری را آماده می کند تا این جشنواره برگزار شود.

* البته شاید این ماجرا، نشأت گرفته از واژه فجر برای عنوان جشنواره های هنری سالانه است!

مظفری: اتفاقاً به نکته درستی اشاره کردید؛ عنوان جشنواره، دولتی است یعنی برگزارکننده آن دولت است و هزینه های آن را نیز دولت پرداخت می کند اما در هیچ دوره ای از جشنواره، یک فرد دولتی تصمیم گیرنده و برگزارکننده نبوده است! شاکله جشنواره تجسمی فجر و تمامی بخش های آن، با حضور هنرمندان برگزار شده است.

اسلام زاده: اتفاقاً وقتی به جشنواره های فیلم و تئاتر نگاهی کنیم، دبیران آن ها از بین مدیران دولتی سینما و تئاتر انتخاب می شدند اما در هیچ کدام از دوره های جشنواره تجسمی فجر، مدیرکل اداره تجسمی به عنوان دبیر انتخاب نشده است. این موضوع اتفاقاً نشان می دهد که فضای غیردولتی در جشنواره تجسمی فجر خیلی پررنگ تر است و این تصور که این جشنواره دولتی است، نمی دانم از کجا نشأت گرفته است.

البته دولت آن را برگزار می کند همچون بینال ها و جشنواره ها و رویدادهای دیگر هنری؛ تعداد معدودی جشنواره در کشور برگزار می شود که بخش خصوصی آنها را برگزار می کنند. آن زمان که ما در رسانه فریاد می زدیم نمایشگاه بین المللی کتاب تهران را باید انجمن های نشر برگزار کنند، می گفتند مگر می شود! اتفاقاً چند سالی است که این نمایشگاه توسط انجمن ها برگزار می شود. من فکر می کنم در جشنواره تجسمی فجر نیز باید همه به این موضوع فکر کنند. بنابراین باید ساختار کلان جشنواره تجسمی فجر توسط دولت و بدنه اصلی آن را هنرمندان تجسمی تشکیل دهند.

* در بخش بازار جشنواره تجسمی فجر با توجه به اینکه بخشی نوپا به حساب می آید و ممکن است نتواند در سال های ابتدایی به موفقیت برسد، چه تعاملاتی با بازار هدف تجسمی صورت گرفته است؟ برای مثال آیا اصلاً تعاملی با حراج تهران که موفقیت های نسبی خوبی در زمینه فروش آثار هنری دارد، داشته اید؟ هدف اصلی این بخش تمرکز بر چه طیفی از هنرمندان است؟

مظفری: اتفاقاً باید به نکته مهمی اشاره کنم؛ وقتی صحبت از بازار هنر به میان می آید برخی تلقی می کنند آیا این بازار قرار است در برابر حراج تهران قرار بگیرد یا جایگزین فلان آرت فر شود؟ بازار مجموعه ای از کنش ها و واکنش های اقتصاد هنر است که اتفاق می افتد. ما در جشنواره تجسمی فجر، به سراغ بخش هایی رفتیم که فعال نبودند یعنی حراج تهران بعد از 12 دوره فعالیت، مسیر خودش را پیدا کرده است و اصلاً قرار نیست رویداد دیگری جای آن را بگیرد همچنان که دیگر حراج هایی که روی کار آمدند نتوانستند جای آن را بگیرند چون ساختار خودش را دارد.

ما باید در جشنواره تجسمی فجر کاری کنیم که این هنرمندان فرصت معرفی به جامعه را داشته باشند تا هم گالری هایی که فعالیت بین المللی دارند آنها را مورد حمایت قرار دهند و هم حراج تهران نیز استعدادهای جدید را کشف کند مشکلی که ما داریم این است که فاصله ای بسیار زیاد بین گالری ها و حراج وجود دارد؛ هنرمندانی که در رصد و انتخاب گالری ها نیستند و هنوز برای ورودشان به حراج، زمان نیاز است یا هنوز فرصت شناخته شدن پیدا نکرده اند.

کاری که ما در جشنواره تجسمی فجر انجام دادیم به این بخش برمی گردد و قصد داریم این خلأ را برای هنرمندان گمنام و ناشناخته پر کنیم. این ظرفیتی که وجود دارد، با یک رویداد، نمایشگاه یا آرت فر پُر نمی شود و نیازمند ده ها رویداد اقتصادی در هنرهای تجسمی است که این فضای خالی پر و حلقه وصل شود. این تلاشی که ما انجام می دهیم و سال آینده جدی تر دنبال خواهد شد برای وصل کردن این حلقه ها بهم است.

* در واقع شما قصد دارید حلقه هنرمندان خودی و ناخودی را از بین ببرید؟

مظفری: اعتقاد ما این است که نمایشگاه هایی که در گالری ها برگزار می شود مختص هنرمندانی است که با گالری ها کار می کنند یا نوشته و نانوشته با آنها قرارداد دارند، حراج تهران نیز در هر دوره آثار 100 الی 120 هنرمند را به نمایش و فروش می گذارد؛ اما مگر جامعه تجسمی همین تعداد هستند؟ جامعه تجسمی که بضاعت ورود به بازار هنر را دارد واقعاً چند ده هزار نفر هستند و باید انتخاب بین آنها صورت بگیرد.

دسترسی بسیاری از هنرمندانی که در شهری غیر از تهران زندگی می کنند هم به گالری ها محدود است و هم به حراج ها. بنابراین ما باید در جشنواره تجسمی فجر کاری کنیم که این هنرمندان فرصت معرفی به جامعه را داشته باشند تا هم گالری هایی که فعالیت بین المللی دارند آن ها را مورد حمایت قرار دهند و هم حراج تهران نیز استعدادهای جدید را کشف کند. ایجاد کردن این فرصت ها کار ما در جشنواره تجسمی فجر است اما برگزار کردن آن کار ما نیست و به همین دلیل است تلاش می کنیم آرت فرهای متعددی در کشور برگزار شود و حتماً از آن ها در صورت تأیید صلاحیت شان، حمایت خواهیم کرد.

* تعداد آثاری که در بخش چهارسوی هنر دوازدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر به فروش رسید، مشخص شده است؟

مظفری: آمار دقیق آن ها را داریم اما از این جهت که تعدادی از آثار را دبیرخانه جشنواره را خریداری کرده و تعدادی دیگری را مخاطبان عام، باید این ها از هم تفکیک شود و بعداً اطلاع رسانی خواهد شد. همچنین چون قصد داریم نتایج نهایی و اسامی برگزیدگان در مراسمی اعلام شود، ترجیح می دهیم این آمار مخفی بماند.

ادامه دارد...

کد خبر 4886281

لینک خبر :‌ خبرگزاری مهر
قادر آشنا گفت: برنامه ما این است که تا اواسط اردیبهشت ماه بخش عمده ای از مشکلات و بدهی های مالی تئاتر را برطرف کنیم.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۱/۱۷ سایت های دیگر : شاینا نیوز

قادر آشنا مدیر مرکز هنرهای نمایشی، در خصوص وضعیت فعلی و تعطیلی تئاترها ناشی از شیوع کرونا و برنامه ریزی برای بهبود وضعیت تماشاخانه ها و گروه های نمایشی، در گفت و گو با خبرنگار حوزه تئاتر گروه فرهنگی باشگاه خبرنگاران جوان ، گفت: در برنامه های ابلاغی دولت حمایت از کسب و کار و مشاغلی که در ایام کرونایی آسیب دیده اند, وجود دارد. وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و معاونت هنری هم ضررها و زیان های وارد به تئاترها و تماشاخانه های دولتی و خصوصی را ارزیابی می کنند تا در یک بسته کامل به اطلاع دولت برسد.

آشنا در خصوص بدهی های تئاتر و تامین بودجه آن گفت: ما از دیروز کار خود را آغاز کرده ایم؛ طی صحبت هایی که با وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و دکتر حسینی معاون هنری ارشاد داشتیم, تلاش و اراده ما بر این است که تا حدودی مشکلات مالی و بدهی های تئاتر را برطرف کنیم. تصور ما این است که تا اواسط اردیبهشت ماه بخش عمده ای از مشکلات و بدهی های مالی تئاتر را برطرف کنیم.

انتهای پیام/

لینک خبر :‌ باشگاه خبرنگاران جوان
تهران- ایرنا- مدیرکل هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ضمن تاکید بر تلاش همه جانبه تمامی آحاد مردم برای شکستن زنجیره ای شیوع کرونا درباره پخش آنلاین تئاتر، گفت: هدف از این برنامه گامی در راستای کمک به مردم جهت در خانه ماندن و حمایت از گروه های نمایشی است.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۱/۱۷

هم زمان با شیوع ویروس کرونا در کشورمان از روزهای نخست اسفندماه با دستور وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی کلیه فعالیت های فرهنگی و هنری در راستای شکست زنجیره ویروس کرونا در کشورمان و تلاش جدی برای مهار و شکست این ویروس آغاز شد.

در راستای این تصمیم و به محاق رفتن فعالیت های فرهنگی و هنری و ازجمله اجراهای عمومی تئاتر؛ تماشاخانه داران بخش خصوصی و دولتی از یک سو و ازسوی دیگر گروه های نمایشی که معیشت خود را در گروی تولید و اجرای آثار نمایشی و میزبانی این آثار در تماشاخانه ها پشت سر می گذاشتند با خسارت ها، آسیب ها و زیان های مادی و معنوی مواجه شدند.

در راستای کمک به مجموعه تماشاخانه داران خصوصی و دولتی و همچنین گروه های نمایشی متضرر شده به سبب تعطیلی فعالیت های فرهنگی و هنری، مسئولان مختلف بخش های فرهنگ و هنر کشورمان تصمیم های گوناگونی را در راستای حمایت از گروه های هنری از یک سو و تلاش برای پر کردن اوقات فراغت مردم که به سبب شیوع ویروس کرونا این روزها در قرنطینه خانگی به سر می برند آغاز کردند.

بعد از تجربه موفق اجرای کنسرت های آنلاین طی روزهای تعطیلات نوروزی و با حمایت سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران و اداره کل هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بنا شد تا از امروز یک شنبه -17 فروردین 1399- گروه های نمایشی پخش اجرای زنده و آنلاین آثارشان را روی پلتفرم ها و پرتال های معین به صحنه ببرند.

در همین راستا و برای آگاهی از کم وکیف و چندوچون این اقدامات با دکتر قادر آشنا مدیرکل اداره هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به گفت وگو پرداختیم که حاصل آن در ادامه از خاطر شما می گذرد.

تلاش برای جبران خسارت های ناشی از متوقف شدن فعالیت های هنری

قادر آشنا در گفت وگو با خبرنگار فرهنگی ایرنا با اشاره به شیوع ویروس کرونا در کشورمان همسو با اغلب کشورهای جهان یادآور شد: شیوع این بیماری تمامی برنامه های کشور را تحت الشعاع خود قرار داده و تمامی دست اندرکاران، همسو و همگام با مردم برای شکستن زنجیره شیوع این بیماری و تلاش برای شکست دادن آن بسیج شده اند.

وی ادامه داد: در کشور ما نیز همانند دیگر کشورها درباره راه کارهای گوناگون در مسیر جبران خسارت های متوقف شدن فعالیت های هنری و گوناگون؛ کارهای کارشناسی، برنامه ریزی شده و اقدامات مؤثری صورت گرفته است. در این میان هرکدام از مسئولان در شاخه فعالیت خود برای جبران آسیب های واردشده به گروه ها و فعالان هر بخش تصمیم های مختلفی را در دستور کار قرار داده اند.

گام نخست؛ بهره بردن از فضای مجازی

آشنا که پیش از سکان داری هدایت اداره کل هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به عنوان مدیر کل نمایشگاه های فرهنگی کشور مشغول خدمت بود خاطرنشان کرد: به عنوان مثال نمایشگاه بین المللی کتاب بولونیا که بزرگترین نمایشگاه کتاب در عرصه کودک و نوجوان در بُعد بین المللی است است به دلیل شیوع ویروس کرونا در جهان دو بار تاریخ خود را تغییر داد و حال تصمیم مدیران این رویداد بر این امر استوار شده که به شکل مجازی این نمایشگاه را برگزار کنند.

وی تصریح کرد: در کشور ما نیز در حوزه های مختلف، تمامی فراز و فرودها و حوادث و عواقب ناشی از شیوع این ویروس مورد بررسی قرار گرفته است. به عنوان مثال و آن گونه که پیش از این نیز اجرایی شد، در عرصه موسیقی شاهد پخش و اجرای کنسرت های آنلاین در فضای مجازی و استفاده بهینه از خدمات دنیای تکنولوژی بوده ایم.

تشریح دو رویکرد اصلی پخش نمایش به صورت آنلاین

مدیرکل اداره هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی درباره پخش آنلاین آثار نمایشی که از امروز یکشنبه (17 فروردین ماه) کار خود را آغاز خواهد کرد یادآور شد: طی همکاری سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران با اداره کل هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مقرر شد تا شاهد اجرای نمایش ها به صورت آنلاین و بهره بردن از فضای مجازی با دو رویکرد و هدف اصلی باشیم.

از یک سو تلاش برای پر کردن اوقات فراغت مردم به دلیل خود قرنطینه گی و تلاش برای دعوت هرچه بیشتر آنها برای در خانه ماندن و از سوی دیگر کمک در راستای حمایت از گروه های نمایشی که به واسطه شیوع ویروس کرونا فعالیت آنها متوقف شده و خسارت هایی که به گروه ها حادث شده است را با این راه کار جبران کنیم.

ادامه دار بودن پخش آنلاین نمایش در گرو ادامه تعطیلی فعالیت های هنری

آشنا تصریح کرد: در گام نخست بنابر این قرار گرفت تا نمایش هایی که پیش از این مجوز اجرای عمومی خود را دریافت کرده و یا تجربه اجرای عمومی را پشت سر گذاشته بودند در صف نخست اجراهای آنلاین جهت پخش از پرتال های معرفی شده قرار بگیرند. در ادامه مسیر با توجه به آنکه تعطیلی فعالیت های هنری و فرهنگی ممکن است ادامه دار باشد تصمیم گیری برای اجراهای بیشتر را مورد نظر قرار خواهیم داد.

وی با اشاره به آنکه به جد در حال بازنگری فعالیت ها و قوانین اجرای گروه های هنری از جمله در شاخه تئاتر برای روزهای متفاوتی که به سبب شیوع ویروس کرونا در کشورمان درحال سپری کردن آنیم هستیم. تلاش مان بر آنست تا در حد توان و بضاعت خود، مشکلات به وجود آمده را جبران کنیم که گام نخست در راستای حمایت از گروه های نمایشی و کمک به خانواده ها برای در خانه ماندن و سپری کردن این اوقات با اجرای آنلاین گروه های نمایشی رقم خورده است.

استفاده از بسته حمایتی دولت برای جبران خسارت گروه های نمایشی وتماشاخانه داران

آشنا در پاسخ به این پرسش که برای جبران خسارت های مجموعه تماشاخانه داران خصوصی، دولتی و گروه های نمایشی که از ابتدای اسفندماه سال گذشته فعالیت آنها متوقف شده است چه برنامه های دیگری در دستور اداره کل هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی قرار دارد گفت: روز گذشته - شنبه 16 فروردین - جلسه ای با حضور معاونانِ معاونت هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برای بررسی آسیب ها و جبران خسارت های به وجود آمده و نحوه کمک و حمایت از گروه ها و تماشاخانه داران برگزار شد.

بعد از برگزاری جلسه و با جمع آوری صحبت ها و داده های ردوبدل شده تصمیم بر آن گرفته شد تا با حمایت معاونت امور هنری و همکاران مان در دفتر اداره کل هنرهای نمایشی برآوردی از میزان آسیب ها و خسارت ها را طی گزارشی جامع به دکتر سیدعباس صالحی وزیر محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی ارائه کنیم تا بتوانیم از بسته حمایتی دولت برای کمک به مشاغل آسیب دیده به دلیل شیوع ویروس کرونا استفاده کنیم.

مدیر کل اداره هنرهای نمایشی وزرات فرهنگ و ارشاد اسلامی ابراز امیدواری کرد بتوانیم در حد توان وسع و بضاعت مان بخشی از آسیب ها و ضررهایی که مجموعه تماشاخانه داران خصوصی و دولتی و گروه های نمایشی طی دوماه اخیر متحمل شده اند را با این اتفاق جبران کنیم.

تسویه حساب بدهی گروه های نمایشی در اسرع وقت

آشنا در پاسخ به پرسش دیگر خبرنگار ایرنا مبنی بر تسویه حساب بدهی های گروه های نمایشی که اجرای عمومی خود را سال 1398 پشت سر گذاشته بودند و وعده ای که وی به عنوان نخستین هدف از زمان سکان داری اداره کل هنرهای نمایشی به آن اشاره کرده بود گفت: تردیدی وجود ندارد که بدهی هایی که برگردن اداره کل هنرهای نمایشی در راستای کمک هزینه گروه های اجرایی است؛ جزو دیونی ست که بر گردن قرار دارد.

آن گونه که پیش تر نیز عنوان کرده بودم تلاش می کنیم تا در اسرع وقت تمامی بدهی ها و یا بخش اعظمی از آنها را با گروه ها تسویه کنیم؛ هرچند از این نکته نباید غافل شد که اوضاع کشور و تمامی برنامه های اجرایی که نیازمند صرف هزینه و بودجه است در مرتبه نخست به بخش بهداشت و درمان و مهار ویروس کرونا تا شکست دادن آن استوار است. اما در ادامه تلاش داریم تا با حمایت تمام قد وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و معاونت امور هنری وزراتخانه در کوتاه ترین زمان ممکن بدهی های گروه های نمایشی را تسویه کنیم.

پخش تئاترهای آنلاین از امروز (یک شنبه17فرودین ماه) از ساعت 19 تا 20:30 با حضور قادر آشنا مدیرکل اداره هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در پردیس تئاتر تهران با 7سالن اختصاصی از طریق رسانه های نمایش نت، آنتن، پیشتاز movi و mp4.ir آغاز خواهد شد.

از: امین خرمی

لینک خبر :‌ خبرگزاری جمهوری اسلامی
سعید نوروزی گفت: تلویزیون اینترنتی نمایش نت، ظرفیت پخش روزانه پنج نمایش را به صورت آنلاین دارد و در صورتی که وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز به منظور نمایش آنلاین نمایش ها درخواست همکاری داشته باشد ما این امکان را داریم تا از ساعت 17، پنج نمایش را به صورت آنلاین اجرا کنیم.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۱/۱۸ سایت های دیگر : قدس آنلاین

سرویس تئاتر هنرآنلاین : به دنبال تجربه موفق کنسرت های آنلاین در روزهای اخیر، سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران، پردیس تئاتر تهران را در اختیار تلویزیون اینترنتی نمایش نت قرار داد تا این سامانه تعدادی نمایش را که در فرهنگسراها در حال اجرا بودند و اجرای آن ها در پی جلوگیری از شیوع کرونا ویروس تعطیل شد را به صورت آنلاین از ساعت 19 تا 20:30 نمایش دهد. نمایش "خیمه شب بازی کرونا و مبارک" به کارگردانی حسین ربیعی شب گذشته؛ یکشنبه 17 فروردین ماه از طریق سامانه نمایش نت اکران شد. شب گذشته برنامه اکران آنلاین تئاتر از ساعت 19:30 آغاز شد و پس از نمایش آنلاین "خیمه شب بازی کرونا و مبارک"، همایون امیرزاده رئیس مرکز روابط عمومی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به صورت زنده در این سامانه گفت وگویی داشت و سخنانی ایراد کرد. قرار بر این بود تا در نخستین شب اکران آنلاین تئاترها، قادر آشنا مدیرکل هنرهای نمایشی نیز حضور داشته باشد و او نیز گفت وگویی در این خصوص داشته باشد که به گفته سعید نوروزی مدیر مسئول تلویزیون اینترنتی نمایش نت، به دلایلی قادر آشنا موفق به حضور در این برنامه نشد.

سعید نوروزی در گفت وگو با خبرنگار هنرآنلاین درباره این برنامه گفت: از زمانی که بحث تعطیلی تماشاخانه ها در پی شیوع کرونا ویروس مطرح شد اطلاع رسانی به منظور تماشای تئاترهای آفلاین به مخاطبان را آغاز کردیم و از اواسط اسفندماه نیز در ارتباط با اکران آنلاین نمایش ها از طریق وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی پیگیری ها را آغاز کردیم؛ اما به دلیل اینکه اجازه پخش زنده میسر نبود، حساسیت هایی وجود داشت. سپس به دلیل تغییر مدیریت اداره کل هنرهای نمایشی وقفه ای ایجاد شد و با پایان سال و آغاز تعطیلات روبرو شدیم. با این حال پیگیر های خود را از پنج فروردین ماه آغاز کردیم و در پی مجوز اکران کنسرت های آنلاین، اکران تئاترهای آنلاین نیز موفق به دریافت مجوز شد. مجوز پخش نمایش نت نیز از سوی سازمان صداو سیما صادر شده است.

او با بیان اینکه توافقی میان تلویزیون اینترنتی نمایش نت با مجموعه تلویزیون اینترنتی تیبا به عنوان متولی پخش کنسرت آنلاین نیز انجام شده، گفت: تلویزیون اینترنتی تیبا که متولی پخش کنسرت آنلاین است، هر شب حدود پنج میلیون بازدیدکننده در تمام پلتفرم ها دارد. قرار براین شد که اجرای نمایش ها نیز با همکاری تیبا انجام شود و از شب گذشته ما با تیبا پیش رفته ایم و همزمان تیبا به 30 پلتفرم همچون تلویزیون لنز، آپارات، آنتن، فیلمیو، نماوا و ... سیگنال ارسال می کند و براین اساس پیش بینی می شود حدود یک پنج مخاطبان کنسرت آنلاین مخاطبان تئاترهای آنلاین هم باشند. همچنین در پخش زنده کنسرت های آنلاین اطلاع رسانی به منظور اکران تئاترهای آنلاین نیز صورت خواهد گرفت. در ضمن ترافیک تماشای تئاتر آنلاین در نمایش نت نیم بها است.

نوروزی ضمن اشاره به اینکه هر شب از ساعت 19 تا 20:30 را به اکران آنلاین تئاترها و همچنین گپ و گفت با هنرمندان تئاتر اختصاص داده ایم، یادآور شد: تلویزیون اینترنتی نمایش نت، ظرفیت پخش روزانه پنج نمایش را به صورت آنلاین دارد و در صورتی که وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز به منظور نمایش آنلاین تئاترها درخواست همکاری داشته باشد ما این امکان را داریم تا از ساعت 17، پنج نمایش را به صورت آنلاین اکران کنیم. در شرایط پیش آمده، امکان آن وجود دارد تا چند ماه آینده سالن های نمایش فعالیت خود را آغاز نکنند و اکران آنلاین نمایش ها می تواند گزینه مناسبی برای اجرای گروه های نمایشی باشد.

مدیر مسئول تلویزیون اینترنتی نمایش نت در ادامه اضافه کرد: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به عنوان متولی تئاتر کشور، ملزم است تا بودجه این چند ماه را در تئاتر کشور هزینه کند و اکنون چاره ای جز اجرای آنلاین تئاترها وجود ندارد و از این طریق گروه ها نیز میل و رغبت بیشتری پیدا خواهند کرد.

او در پایان صحبت هایش گفت: در نهایت دغدغه من این است تا همه به منظور رشد و توسعه تئاتر و رونق کسب و کار تئاتری ها دست به دست هم دهیم. دو سال و نیم است که تلویزیون اینترنتی نمایش نت آغاز به کار کرده است. زمانی که یک گروه اجرایش در سالن نمایش تمام می شود، درآمد دیگری بابت آن نمایش ندارد و از این رو نمایش نت پس از پایان اجراها، فیلم تئاتر را در سامانه قرار می دهد و طی قراردادی بابت فروش نمایش، مبلغی به گروه تعلق می گیرد و این رقم کمک درآمدی به آن گروه است. شاید این عدد از آنجا که این اقدام فراگیر نیست چشمگیر نباشد اما در آینده متفاوت خواهد بود. در سینما نیز تهیه کنندگان پس از اکران، اثر خود را به وی.او.دی ها می فروشند و ما نیز در نظر داریم این اتفاق برای تئاتری ها نیز بیافتد.

برنامه اکران آنلاین نمایش ها بدین شرح است:

17 فروردین ماه نمایش "خیمه شب بازی" به کارگردانی حسین ربیعی

18 فروردین ماه نمایش "رابینسون خرگوشه" به کارگردانی عباس قاصدزاده

19 فروردین ماه نمایش "ناگهان زود" به کارگردانی محمد احمدی

20 فروردین ماه نمایش "سکوت سال ده هجریست" به کارگردانی میلاد جباری مولانا

24 فروردین ماه نمایش "الاغ نادان" به کارگردانی محمد احمدی

25 فروردین ماه نمایش "قصه نامه" به کارگردانی رضا فقیهی

همچنین نمایش های "خرگوش دانا و گرگ بد گنده" به کارگردانی ایرج صادقی، "بل و شاهزاده مغرور" به کارگردانی علیرضا دهقانی، "برف سرخ" و "خوب بد زشت" به کارگردانی ابوالفضل حاج علیخانی، "سفید سیاه" به کارگردانی بابک صفی خانی، "بهار میاد" به کارگردانی محمد برومند و "من" به کارگردانی پیمان خوش سخن از دیگر نمایش هایی هستند که در اکران آنلاین تئاتر، نمایش داده خواهند شد و زمان اکران آن ها اعلام خواهد شد.

لینک خبر :‌ هنر آنلاین
رئیس اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران گفت: امروز نشر و کتابفروشی و پخش گری کتاب از هر چه قبلاً بود در شرایط بدتری قرار گرفته است! اگر می شد برایش آژیر خطر تعریف کرد باید گفت از مرحله زرد گذشتیم و وارد قرمز می شویم.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۱/۱۸ سایت های دیگر : خبرگزاری کتاب ایران شعار سال

به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری فارس، کرونا و هجوم یک باره این ویروس، اقتصاد جهان را تحت تاثیر خود قرار داده و بسیاری از امور دچار رکود شدید هستند. حتی برپایی نمایشگاه بین المللی کتاب تهران هم در هاله ای از ابهام قرار دارد.

اما موضوع حمایت دولت از فعالان نشر و ابلاغیه ای در این راستا موجب شد گفت وگویی با هومان حسن پور، رییس اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران داشته باشیم. آنچه در ادامه می خوانید مشروح این گفت وگو است:

* کرونا تاثیرات بسیاری بر صنوف خصوصا صنف نشر داشته است. با این موضوع گفت وگو را آغاز کنیم.

ناشران و کتابفروشان از معدود صنوفی هستند که گردش مالی شان تا قبل از کرونا هم به دلایل مختلف با گردش مالی صنوف دیگر قابل مقایسه نبود. البته این نسبت در کشورهای توسعه یافته هم که خبری از حمایت نیست، اتفاقاً با حمایت دولت ها متناسب شده و با اینکه در کشور ما حمایت ها وجود دارد اما هنوز عنصر کلیدی فرهنگ مکتوب به شکل یک امر حیاتی دیده نشده یا باور باطنی نشده است. به هرحال امروز نشر و کتابفروشی و پخش گری کتاب از هر چه قبلاً بود در شرایط بدتری قرار گرفته است! اگر می شد برایش آژیر خطر تعریف کرد باید گفت از مرحله زرد گذشتیم و وارد قرمز می شویم. اما چرا؟

* گفته می شود که حتی در ماه های آینده شرایط بدتر هم می شود؛ چرا که صنف نشر پس اندازی ندارد. با این موضوع موافقید؟

بله. فروش کتاب طی سال از قاعده تقسیم ماهیانه پیروی نمی کند. در واقع ماه هایی از سال، پیک فروش کتاب است که دوماه از این ماه ها یعنی اسفند و فروردین که کتاب گرفتار کرونا شد. البته بسیاری از مشاغل دچار این بحران هستند، اما بعضی صنوف پس انداز قابل ملاحظه ای دارند که می توانند یکی دو ماه را بگذرانند و بعضی دیگر نه! به عبارت دیگر صنف نشر و کتابفروش پس انداز و سود لازم برای عبور از بحران پیش رو را ندارد! از سوی دیگر کتاب از کشش بازاری برخوردار نیست که به راحتی بتوان قیمت آن را بالا برد.

در واقع سه ضلع کتابفروش، پخش کننده (موزع) و ناشر دچار وضعیتی وخیم شده اند؛ ناگفته پیداست که این سه رکن وابستگان و موثرین بسیار را تحت شعاع قرار می دهند؛ از مولف، مترجم، محقق، ویراستار و صفحه آرا گرفته تا لیتوگرافان، چاپخانه ها و صحافان و... به تمام آنها اضافه کنید پرسنل تمام این قسمت ها را.

*برسیم به نمایشگاه کتاب. به نظر می رسد غم بزرگ این روزهای ناشران، تعلیق و یا تاخیر در برگزاری نمایشگاه بین المللی کتاب است.

از سوی دیگر حادثه ای دیگر نشر کشور را زمین گیر کرد. ناشران با تصور اینکه نمایشگاه کتاب در فروردین ماه برگزار می شود، با امید زودهنگام برگشت وجوه در نمایشگاه، تمام وجوه نقد خود را صرف تولید کتاب کرده اند و حتی برای فروردین و اردیبشت تعهدات اسنادی بسیار داده اند و حالا این است شرایط و فعلاً نمایشگاهی در کار نیست!

برخی کتابفروشان از ذخیره خود حدود نیمی از تعهدات اسفندماه را پرداخت کرده اند، اما حالا به اصطلاح کف گیر به ته دیگ خورده نه فروشی نه وجوه نقدی که چک ها را پاس کنند! تا همین الان هم بسیاری از موسسات نشر و کتابفروشان و پخش گران (موزعان) نتوانسته اند حقوق اسفند پرسنل را پرداخت کنند و این در حالی بود که چند روزی در اسفند ماه فعالیت داشتند و اکنون که روزهاست توقف داشته اند. این موارد و صحبت های ابتدایی بنده مشخص می کند چگونه وارد مرحله قرمز شده ایم.

*اسفندماه شاهد برخی راهکارها و پیشنهادها هم بودیم کارساز بودند یا نه؟

راهکارهایی که در اسفندماه مطرح شده بود (اینجا بخوانید) حتماً به دلایلی موجه، مرحله اسفندش تحقق نیافت! اما در حال حاضر حداقل هایی که مورد توقع و توصیه اند را می توانم اینطور بیان کنم:

اول: تزریق آنی مبالغی برای پوشش تعهدات ناشران، کتابفروشان و موزعان و حفظ کار پرسنل و چرخه اقتصادی مولفان و مترجمان و محققان آنها. یکی از راه ها خرید کتاب از آنهاست و اعلام رسمی این موضوع (سازوکار مشخص هم وجود دارد.)

دوم: تسهیلات بانکی کم بهره با بازپرداخت تأخیردار حداقل 4 ماه تا دست اندرکاران نشر و فروش کتاب بتوانند خلاء ایجاد شده را ترمیم کنند.

سوم: تسهیلات بیمه، برای تعویق در پرداخت سهم کارفرمایان این حوزه برای 4 ماه

چهارم: تسهیلات شهرداری ها برای معافیت عوارض شهرداری کسب و پیشه برای 4 ماه

پنجم: ادامه معافیت های مالیاتی سه حوزه

اگر موارد فوق به موقع انجام گیرد (با توجه به مبالغ مورد نیاز کم نسبت به صنوف دیگر) که بسیار دست یافتنی است، صنف می تواند با کمک به یکدیگر این بحران را پشت سر بگذارد.

* موارد پیشنهادی بسیاری طی این روزها مطرح شد، اما باز هم فکر می کنم چون کتابفروشان آمادگی مواجهه با این بحران را نداشتند، ضربه جبران ناپذیری داشته اند.

بله، اما در این ایام یادداشت های زیادی منتشر شد؛ مبنی بر اینکه کتابفروشان آمادگی لازم برای این بحران را ندارند و خود را به روز نکرده اند تا مثلا از بستر اینترنت برای فروش استفاده کنند. از این کارشناسان باید پرسید: چند صنف و یا دستگاه دیگر کشور آماده برای کرونا بودند؟

اگر منظور از بستر اینترنت، فروش کتاب دیجیتالی است که دنیا تجربه کرده که ای بوک نمی تواند جای کتاب کاغذی را بگیرد، ضمناً آیا تا به امروز قفل بومی با ضمانت نشکستن ارائه شده !؟ و اگر موضوع فروش فیزیکی کتاب از طریق اینترنت است که در شرایط عادی مربوط به حوزه کتابفروشی است؛ وگرنه باید دور سرمایه چند میلیاردی بخش خصیوصی در بخش کتابفروشی را خط بکشیم! و این در حالی است که در شرایط کرونایی امروز حتی آن شرکت هایی که اصولا بر اساس تجارت الکترونیکی پایه ریزی شدند نیز تحویل کالاهایشان به چندین روز می انجامد (این یعنی آنها هم آماده نبودند.)

در ثانی چقدر از سوی دلسوزان کتاب توصیه شد که با مبالغی ناچیز تسهیلات، می شود کتابفروشان را تجهیز کرد و اما حتی کتابفروشان مجهز هم با مشکل مواجه شدند، چراکه وقتی کتابفروشی تعطیل است، کتاب را حتی اگر منتشر کنند، چگونه و از کجا تهیه کنند تا به دست مردم برسانند؟

البته همین جا گفتنی است که باید کتابفروشان در صورت توانایی خود و در غیر این صورت با تسهیلات به این سیستم ها هم مجهز شوند.

* کرونا موجب شد حفره های چالش برانگیز نمود بیشتر داشته باشند و به نوعی در مشکلات کمبودها عیان شود. به نظر شما باید حالا که این حفره ها کشف شده، چه کرد؟

از بحران ها باید درس گرفت ولی نباید استراتژی درازمدت را بر اساس آنها نوشت . مگر اینکه بحران، بومی باشد؛ مثل پدیده زلزله و از همه بدتر که اشخاصی پیدا شوند که از بحران های موقت زمینه تبلیغ فراهم کنند و رقابتی ناسالم را آغاز کنند. نباید این نکته فراموش شود که کتابفروشی ها ویترین های به زحمت درست شده بخش خصوصی هستند و نباید با استفاده از این اهرم ها برایشان شریک تراشید به خصوص با بودجه های عمومی کشور.

در پایان این گفت وگو یادآور می شویم که روز گذشته نحوه حمایت دولت از فعالان حوزه نشر ابلاغ شد ، باید دید این امر تا چه حد می تواند راهگشا باشد.

انتهای پیام/

لینک خبر :‌ خبرگزاری فارس
با کاهش نزدیک به نود درصدی فروش کتاب در دو ماه اخیر، صنف نشر عملا وارد منطقه قرمز ادامه حیات خود شده است.

خبرگزاری مهر _ گروه فرهنگ:

قفل کتابفروشی های کشور یک ماه است که سفت و محکم بسته شده و به نظر نمی رسد به این زودی ها بتوان کلیدی برای بازگشایی آن پیدا کرد. بسیاری از ناشران به تناسب فعالیت هرساله خود و برای شرکت در نمایشگاه کتابی که قرار بود همین روزها برپا شود بخش عمده ای از نقدینگی خود را صرف تولید کتاب کردند و به طبع به بازار شب عید و فروردین برای معرفی آن چشم دوخته بودند. کتابفروشان نیز به همین سودا برای فروش ویژه کتاب و سایر اقلامی که معمولاً در این ایام عرضه می کنند، مهیا می شدند تا اینکه ویروس ناشناخته همه محاسبات را به هم زد و قرنطینه به کتابفروشی ها هم رسید.

گرچه بسیاری از ناشران با ترفند فروش غیرحضوری و اینترنتی و حتی تخفیف در هزینه ارسال کتاب سعی در تعدیل این شرایط کردند. اما واقعیت بسیار دردناک تر از آن است که بتوان باور کرد.

هومان حسن پور رئیس اتحادیه ناشران و کتابفروشان کشور در این زمینه به مهر می گوید برآوردهای این نهاد صنفی حاکی از کاهش 90 درصدی فروش ناشران و کتابفروشان تهرانی است.

او می گوید با تداوم این وضع باید فاتحه صنف نشر، کتابفروش و توزیع کننده را خواند.

حسن پور به نمایندگی از صنفی که مسئولیتش را به عهده دارد، چندی قبل در نامه ای مفصل به وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، معاون اول رئیس جمهور، رئیس سازمان امور مالیاتی و رئیس سازمان تأمین اجتماعی درباره مطالبات و حمایت های لازم از صنف خود درخواست هایی کرده بود که شامل کمک هایی در زمینه پرداخت حق بیمه، بررسی حساب های مالیاتی و نیز ارائه تسهیلات به ناشران بود.

به دنبال این نامه نگاری، خبرهایی حاکی از شنیده شدن این درخواست ها و جواب مثبت به آنها مخابره شد اما طی روزهای گذشته مدیر مرکز روابط عمومی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اعلام کرد حمایت دولت از ناشران شامل استمهال حق بیمه سهم کارفرما برای دوره سه ماهه منتهی به اردیبهشت سال 1399 و نیز استمهال هزینه های برق و گاز مصرفی برای دوره سه ماهه منتهی به اردیبهشت ماه سال 1399 توسط وزارتخانه نیرو و نفت شده است و این، یعنی برای جبران خسارت های مالی ناشران تنها یک سوم از پیشنهادات و تقاضای صنف نشر مورد توجه قرار گرفته است.

حسن پور با اشاره به این خبر می گوید: با وجود این شرایط، صنف نشر هنوز از موضوع دریافت تسهیلات ناامید نیست و در این زمینه رایزنی هایی شده و پاسخ های مثبتی نیز دریافت کرده است. امیدواریم هیأت دولت نیز در جلسات آتی خود درباره این اتفاق به زودی تصمیم گیری کند.

وی همچنین گفت: صدمات وارد شده به صنف نشر حتی با تخصیص این تسهیلات نیز، بسیار دردناک و حتی جبران ناپذیر است. اعتقاد ما این است که از تقاضای صنف به طور کامل و همراه با هم عملیاتی نشود، بدنه این صنف صدماتی جبران ناپذیر خواهد دید. آنچه ما این روزها از طریق همکاران صنف می بینیم و می شنویم حاکی از همین است.

وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی هنوز درباره این موضوع موضعی رسمی نگرفته است. برگزاری یا عدم برگزاری نمایشگاه کتاب تهران هم در ابهام باقی مانده است و عملاً امید صنف نشر برای تدبیر این وزارتخانه به منظور عبور از این بحران در حال ناامیدی است.

شاید در این میان، برگزار نشدن نمایشگاه کتاب تهران و تبدیل یارانه های برگزاری آن به تسهیلات برای ناشران، بتواند مرهمی بر دردهای آنها باشد. هرچند که در سیستم مدیریت فرهنگی کشور چنین تدبیرهایی با سنگ های بزرگ پیش روی خود مواجه است که عملاً اجراشدن آنها را در دم مسکوت می کند.

کد خبر 4892982

حمید نورشمسی

لینک خبر :‌ خبرگزاری مهر
هم ناشران هم مولفان در شرایط فعلی معضلات و مشکلاتی دارند که باعث می شود رونق کتاب و کتابخوانی مهجور شود از این رو نیازمند راهکارهایی برای جهش مطابق با شعار سال هستند.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۱/۱۷

رضا اسماعیلی شاعر در گفت و گو با خبرنگار حوزه ادبیات گروه فرهنگی باشگاه خبرنگاران جوان ، در خصوص چگونگی جهش تولید در زمینه انتشار کتاب در سال 99 گفت: در حوزه انتشار کتاب، دو ضلع داریم یکی مولفان و دیگری ناشران؛این دو قشر در شرایط فعلی معضلات و مشکلاتی دارند که باعث می شود رونق کتاب و کتابخوانی مهجور شود و آنگونه که انتظار داریم کتاب منتشر نشود. ناشران برای انتشار کتاب هایشان در شرایط اقتصادی فعلی با مشکلاتی از جمله گرانی کاغذ و هزینه های گزاف چاپ و نشر کتاب مواجه هستند.

او افزود: ناشر کتاب را با هزینه گزافی منتشر می کند و روی کتاب قیمت بالایی درج می کند. اگر ناشر قیمت یک کتاب صد صفحه ای را 30 تا 40 هزار تومان روی جلد درج کند، خواننده به دلیل مسائل معیشتی یا در اولویت بودن هزینه های دیگر کتاب را نمی خرد.

اسماعیلی با تاکید بر اینکه بهتر است تسهیلاتی را برای ناشران فراهم کنند، گفت: اگر می خواهیم در سال 99 کتاب های بیشتری تولید کنیم و در این زمینه جهش تولید داشته باشیم، ناشران را دریابیم به گونه ای که بتوانند با هزینه های مقرون به صرفه تر کتاب را منتشر کنند. ضلع دوم انتشار کتاب، مولفان هستند که بی انگیزه شده اند.

این شاعر با اشاره به دلایل بی انگیزه شدن مولفان اظهار کرد: به دلیل اینکه تیراژ کتاب بسیار پایین است انگیزه مولفان برای انتشار کتاب کاهش یافته است. قبلا کتاب ها در تیراژ 5 هزار جلد منتشر می شد که یکی دو سال اخیر به 500 جلد رسیده است. گاهی کتاب ها در تیراژ 100 تا 50 جلد منتشر می شود. مولف، انتشار کتاب در 50 نسخه را تحقیر خودش می داند برای همین کتاب را با این تیراژ ها منتشر نمی کند. ناشر هم، چون انتشار کتاب برایش مقرون به صرفه نیست هزینه انتشار کتاب را از مولف دریافت می کند و در قبالش به او کتاب می دهد. حتی حق التالیف مولف را به او پرداخت نمی کند و به جای حق التالیف به او کتاب می دهد. حتی یک هزینه ای هم از مولف برای انتشار کتابش می گیرد. این مسائل سبب می شود مولف اثر منتشر نشده اش را در خانه نگه دارد و چاپ نکند. تا بتواند کتاب را با کیفیت خوب عرضه کند.

اسماعیلی ادامه داد: باید یک مقدار تسهیلات برای ناشران فراهم کرد تا ناشران گام های بلندی برای انتشار کتاب بردارند و مولفان هم باید حق و حقوقشان در انتشار کتاب لحاظ شود. ناشر یک هزینه ای از آن ها برای انتشار کتاب می گیرد در این شرایط هیچ نویسنده و مولفی تن به انتشار کتاب نمی دهد ،بنابراین باید حقوق مولف را لحاظ کنیم تا حقی از او تضییع نشود و مولف هم برای انتشار کتابش انگیزه پیدا کند.

انتهای پیام/

لینک خبر :‌ باشگاه خبرنگاران جوان
کمپین های فرهنگی مختلف از جمله #کتاب_خانه ، به یکی از سرگرمی های مناسب برای ایام قرنطینه کرونایی کشورمان تبدیل شده اند.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۱/۱۸ سایت های دیگر : هم اندیشی

به گزارش خبرنگار حوزه ادبیات گروه فرهنگی باشگاه خبرنگاران جوان ، این روز ها بهترین فرصت برای مطالعه است. بسیاری از کتابخوان ها و کتاب دوستان ایام قرنطینه کرونایی را غنیمت شمرده و به مطالعه کتاب در زمینه های مختلف می پردازند.

باید گفت ایام قرنطینه سبب دوستی دوباره افراد با کتاب شده است. بسیاری افراد از دنیای کتاب و مطالعه فاصله گرفته بودند و بسیاری هم نبود زمان کافی برای مطالعه را بهانه می کردند. حال فرصتی برای بازگشت به دنیای کتاب فراهم شده و مردم از این فرصت ها بهره می برند.

درست است که خرید کتاب از فروشگاه ها امکان پذیر نیست، اما این روزها فروش آنلاین کتاب و استفاده از کتاب های صوتی و الکترونیکی رواج بیشتری یافته است. مدت زمانی است که فروشگاه های اینترنتی و اپلیکیشن های کتاب در دسترس قرار دارند، اما استفاده از این برنامه ها بسیار محدود بوده است؛ زیرا علاقه مندان به کتاب، کتاب های کاغذی را به کتاب های صوتی و الکترونیکی ترجیح می دادند. حال در این روز ها برنامه های اینترنتی کتاب مخاطبان خود را بیش از گذشته سرگرم کرده و حتی کتاب های بهتر و بیشتری را در اختیارشان قرار می دهند.

مجید شریفی مدیرعامل اپلیکیشن کتابراه در خصوص افزایش مخاطبان کتاب های صوتی و الکترونیکی در گفت و گو با خبرنگار گروه فرهنگی باشگاه خبرنگاران جوان ، گفت: در ایام قرنطینه و دو هفته آخر اسفند ماه کمپین ها و تخفیفات کلی برای خرید کتاب در کتابراه ارائه دادیم که بسیار مورد استقبال قرار گرفت. با همکاری معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی کمپین بزرگی به نام #کتاب_خانه اجرا شد و 70 درصد تخفیف برای کتاب های الکترونیکی و صوتی عمومی و 80 درصد تخفیف برای کتاب های کودک و نوجوان ارائه شد که این پویش تا 20 فروردین ماه نیز ادامه دارد.

او ادامه داد: استقبال از این کمپین بسیار خوب بود و حدود 300 الی 400 درصد افزایش مخاطب داشته ایم. این کمپین به یکی از سرگرمی های مناسب برای ایام قرنطینه تبدیل شده است. شیوع بیماری کرونا شرایط خاصی از جمله دسترسی به کتاب های فیزیکی را ایجاد کرد. بنابراین این شرایط سبب رشد خدمات غیر حضوری شد.

شریفی درخصوص برنامه های جدید کتابراه بیان کرد: یکی از مهم ترین کار های ما توسعه محتوا در اپلیکیشن است تا تمامی زمینه ها و کتاب ها را پوشش داده و پاسخگوی افراد مختلف جامعه باشیم.

انتهای پیام/

لینک خبر :‌ باشگاه خبرنگاران جوان
خبرگزاری میزان- یک نویسنده گفت: بی توجهی ما به کتاب و کتابخوانی سبب شده نتوانیم اطلاعات مناسبی در زمینه های متعدد اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی و حتی سیاسی کسب کنیم و همین امر سبب شده است.

تاریخ انتشار: 07:00 - 18 فروردین 1399

- کد خبر: 598496
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۱/۱۸ سایت های دیگر : جهان نیوز افکار نیوز

سید قاسم یاحسینی نویسنده کتاب تک آوران گردان یکم در گفت وگو با خبرنگار گروه فرهنگی خبرگزاری میزان پیرامون نحوه درست استفاده از اوقات فراغت افراد جامعه گفت: با یک نگاه ریزبینانه می توان گفت متاسفانه نمی توانیم به نحوی مناسب برای اوقات فراغت برنامه ریزی کنیم و عموماً این اوقات را به بطالت سر می کنیم، این معضلی بزرگ برای جامعه امروز کشور محسوب می شود.

وی عدم استفاده مناسب از اوقات فراغت را نتیجه نداشتن علم برنامه ریزی دانست و تاکید کرد: متاسفانه به علت ناآگاهی در مورد چگونگی برنامه ریزی برای اوقات فراغت نتوانسته ایم یک برنامه مدون و درست را در پیش بگیریم، همین امر سبب شده تا وقت مرده زیادی در طول زندگی داشته باشیم.

بیشتر بخوانید: برای مطالعه آخرین کتاب منتشر شده اینجا کلیک کنید

یاحسینی در همین راستا ابراز کرد: ما میتوانیم به جای اینکه در مترو و اتوبوس کاری نکنیم یا در فضای مجازی باشیم، کتاب هایی را با خود همراه داشته باشیم تا در این زمان از آن استفاده کرده و آنها را مطالعه کنیم.

وی نیاز جامعه مدرن امروز را کسب اطلاعات و افزایش آگاهی خواند و تاکید کرد: بی توجهی ما به کتاب و کتابخوانی سبب شده نتوانیم اطلاعات مناسبی در زمینه های متعدد اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی و حتی سیاسی کسب کنیم و همین امر سبب شده است.

وی به نقش آموزش و تربیت را به عنوان عاملی تاثیر گذار بر سرانه مطالعه کشور خواند و بیان کرد: کمبود اطلاعات برای کسانی که به عنوان مربی و معلم برای تربیت نسل جدید وارد عرصه پرورش می شوند یک چالش محسوب می شود، اگر ارائه اطلاعات جانبی و جذاب اولویت نخست یک مربی نباشد و تنها به همان کتاب تدریس اکتفا کند قطعاً این بی اطلاعاتی و ناآگاهی به کودکان و نوجوانان نیز انتقال پیدا خواهد کرد.

یا حسینی میزان تیراژ پایین کتاب ها طی چند سال اخیر را مقوله ای تامل برانگیز دانست و خاطرنشان کرد: کاهش میزان تیراژ ها از ظی سالهای گذشته تا به امروز بیانگر موضوع بسیار مهمی است. هم اکنون هر کتاب 300 تا 400 نسخه تیراژ دارد، این روند بیانگر شکست برخی از برنامه های فرهنگی است، هرچند ممکن است مرا به سیاه نمایی متهم کنند، اما این حقیقتی پنهان ناپذیر است و بیانگر وخامت اوضاع و کاهش سرانه مطالعه در کشور است.

انتهای پیام/

لینک خبر :‌ میزان
نیکنام حسینی پور که معتقد است در بررسی وضعیت صنعت نشر باید همه حلقه های زنجیره نشر را با هم دید، گفت: موسسه خانه کتاب برای حمایت از اهالی قلم با صندوق اعتباری هنر مکاتبه کرده و پیگیر امور بیمه ای آن ها است.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۱/۱۷

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، نیکنام حسینی پور مدیر عامل موسسه خانه کتاب در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) درباره تاثیر گذاری شیوع ویروس کرونا بر صنعت نشر بیان کرد: بحران کرونا بر همه حلقه های زنجیره نشر؛ شامل اهالی قلم، تولید کننده گان فکر و اندیشه، ناشران، کتاب فروشان، توزیع کنندگان کتاب و البته مصرف کنندگان که ظرفیت بررسی مستقل دارد، تاثیر گذاشته است .

وی با بیان این مطلب که خانه کتاب در کنار اهالی قلم و صنف و انجمن های نشر است، افزود: بحران شیوع ویروس کرونا، موجب شده تا جریان کسب درآمد همه زنجیره صنعت نشر از تولید تا عرضه به شدت کاهش پیدا کند؛ چراکه در فروش ناتوان شده اند. علاوه براین؛ روابط اقتصادی بین حلقه های مختلف نشر از جمله در وصول چک نیز دچار اختلال شده است؛ بنابراین تاکید دارم در بررسی وضعیت فعلی باید صنعت نشر را به مثابه یک زنجیره دید .

حسینی پور به مشکلات گریبانگیر اهالی قلم اشاره و عنوان کرد: جریان درآمد زایی اهالی قلم نیز به شدت افت کرده و موجب شده تا پرداخت حق بیمه تامین اجتماعی و بیمه تکمیلی نیز دچار مشکل شوند. حتی در بازپرداخت وام هایی که پیش تر از بانک صادرات و یا صندوق اعتباری هنر دریافت کرده اند نیز اختلال ایجاد شده است؛ بنابراین انتظار داریم دولت به این طبقه از قشر فرهیخته نیز توجه کند .

مدیر عامل موسسه خانه کتاب با بیان این مطلب که از بحران فعلی عبور خواهیم کرد و تولید محتوا درباره این وضعیت از سوی اهالی قلم نیازمند حمایت دولت است، گفت: خوشبختانه پیش از تعطیلات نوروز، شاهد پیگیری های وزیر محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی بودیم و همچنین صندوق اعتباری هنر با وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و سازمان تامین اجتماعی وارد مکاتبه شده است .

حسینی پور با اشاره به تلاش های موسسه خانه کتاب برای حمایت از اهالی قلم بیان کرد: موسسه خانه کتاب نیز به شکل مجزا با هدف حمایت از اهالی قلم با صندوق اعتباری هنری مکاتبه کرده است. البته صندوق اعتباری هنر با هدف پوشش همه فعالان حوزه فرهنگ و هنر و رسانه تشکیل شده است، اما ما به سهم خود پیگیر مسائل اهالی قلم هستیم .

وی ادامه داد: موسسه خانه کتاب آمادگی دارد مشکلات اهالی قلم را دریافت و در اسرع وقت درصدد رفع آن ها برآید. البته تاکید ما این است که با توجه به شرایط موجود، اهالی قلم از مراجعه حضوری خودداری کنند و حتی المقدور در ارتباط تلفنی مشکلات خود را با بخش اهل قلم خانه کتاب در میان بگذارند .

مدیرعامل خانه کتاب گفت: امید وارم اهالی قلم به بیماری کووید 19 مبتلا نشده باشند؛ اما اگر دچار این ویروس شده باشند نیز آمادگی داریم قدم هایی برای کاهش آسیب های روحی، تامین تسهیلات مختلف از جمله در حوزه بهداشت و درمانشان برداریم .

لینک خبر :‌ وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی
سینماپرس: شفیع آقامحمدیان کارگردان سینما و مدیرعامل سابق مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی در پی نامگذاری سال 99 به عنوان جهش تولید گفت: جهش تولید در سینما و تلویزیون نیاز به حضور مدیران دغدغه مند و متعهد دارد؛ مدیرانی که با تمام توان برای تحقق این شعار قدم بردارند و مسائلی نظیر معضلات اقتصادی را بهانه ای برای کم کاری خود قرار ندهند.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۱/۱۸

کارگردان فیلم سینمایی راننده سفیر در گفتگو با خبرنگار سینماپرس افزود: متأسفانه تاکنون از بسیاری فرمایشات مقام معظم رهبری استفاده های منفی شده است؛ به عنوان مثال در سالی که ایشان شعار رونق تولید را انتخاب کردند ما تنها شاهد افزایش کمی تولیدات سینمایی و تلویزیونی بودیم و به کیفیت آثار هیچ توجهی نشد. من امیدوارم در سال جهش تولید با دغدغه مندی و دلسوزی از سوی مسئولان سیاست گذار حوزه فرهنگ و هنر شاهد این اتفاق تلخ نباشیم.

وی ادامه داد: ما باید از فرصت ها استفاده کنیم تا اینکه نتیجه بهینه بگیریم؛ فرصت سوزی برخی مدیران فرهنگی هیچ توجیه عقلانی ندارد و من امیدوارم آن ها هیچ بهانه ای برای کم کاری در زمینه تولید آثار ارزشمند نداشته باشند.

این سینماگر سپس با تأکید بر اینکه اولویت تولید آثار فرهنگی و هنری باید بر اساس محتوای ارزشمند باشد تصریح کرد: من امیدوارم در سال جاری بتوانیم شاهد جهش خوب محتوایی در تولیدات هم باشیم؛ محتوایی که برای سرنوشت و زندگی مردم و آحاد افراد جامعه راهگشا باشند نه اینکه در خطوط باطل سیر کنند و آب به آسیاب دشمن بریزند!

این کارشناس فرهنگی خاطرنشان کرد: متأسفانه مدت های مدیدی است که در بسیاری از تولیدات سینمایی و تلویزیونی محتوای غنی و ارزشمندی دیده نمی شود و این در حالی است که این 2 رسانه بسیار مهم و تأثیرگذار باید سرشار از محتوای مفید و سالم باشند.

آقامحمدیان در پاسخ به این پرسش که به عقیده شما معضلات اقتصادی و اتفاقاتی نظیر شیوع بیماری کرونا تا چه میزان می تواند مانع جهش تولید در سینما و تلویزیون شود اظهار داشت: بی تردید اگر مدیران اندکی دغدغه در کارشان داشته باشند هیچ چیز نمی تواند مانع کار و فعالیت شان شود. بنده صراحتا عنوان می کنم که اگر دغدغه و اهتمام جدی از سوی مدیران و متولیان وجود داشته باشد مباحث اقتصادی هم برطرف می شود. متأسفانه آنچه ما را طی سال های اخیر رنج داده این مورد است مه اصولا دغدغه ای در میان مدیران فرهنگی برای رشد و ارتقای حوزه فرهنگ و هنر نیست.

وی افزود: بیماری هم مدتی کوتاه دارد و می گذرد و قطعا دنیا به واسطه این بیماری تعطیل نمی شود. ما اگر هوشمندانه به مسائل نگاه کنیم از همین بیماری هم می توانیم پی به حکمت های بسیاری ببریم و همه این مسائل به همان اصل دغدغه مند بودن مدیران فرهنگی بازمی گردد.

کارگردان فیلم سینمایی مروارید سیاه در خاتمه اظهاراتش تأکید کرد: در ایام نوروز 99 سریال هایی از تلویزیون پخش شدند که اغلب شان هیچ قرابت و سنخیتی با فرهنگ ارزشمند و غنی ایرانی-اسلامی نداشتند؛ فیلم های سینمایی هم که مدت ها است عاری از محتوای اخلاقی و ارزشی هستند. من امیدوارم در سال جاری کار به دست افراد متعهد و کاردان سپرده شود تا ضمن جهش تولید آثار ارزشمند دیگر شاهد هدرکرد بودجه های کشور برای تولید آثار نازل و بعضا ضدارزش نباشیم.

لینک خبر :‌ سینما پرس

دنیای سینما:
جزییات حمایت سازمان سینمایی از عرضه فیلم های اکران نشده در شبکه نمایش خانگی اعلام شد.

به گزارش دنیای سینما به نقل از روابط عمومی سازمان سینمایی پیرو مصوبه کارگروه بررسی آسیب های کرونا در سینما مورخ 28 اسفند 98 فیلم های سینمایی اکران نشده درصورت عرضه در شبکه نمایش خانگی معادل 20 درصد مبلغ قرارداد علاوه بر قراردادی که با آن سامانه ها دارند مورد حمایت قرار می گیرند.

شرایط این حمایت به شرح زیر است :

1- قرارداد فیلم با سامانه ویدئویی درخواستی (دارای مجوز از سازمان سینمایی) ارائه شود.

2- فیلم مطابق پروانه مالکیت، متعلق به بخش خصوصی باشد. مبلغ حمایتی سازمان سینمایی به نسبت سهامداران توزیع می شود.

3- فیلم دارای پروانه نمایش سینمایی ( بجز گروه هنر و تجربه) باشد.

4- فیلم تاکنون اکران نشده باشد.

5- پروانه نمایش فیلم متعلق به سال 96 به بعد باشد .

6- درخواست ها حداکثر تا پایان فروردین ماه سال جاری ارائه می شود.

7-در راستای شفافیت، اسامی فیلم های مورد حمایت به تفکیک میزان حمایت و قرارداد، منتشر می شوند.

لینک خبر :‌ دنیای سینما
استاد دانشگاه صداوسیما در یادداشتی نسبت به اکران نمایش فیلم خروج در شبکه نمایش خانگی قبل از اکران در سینما واکنش نشان داد.

به گزارش خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران پویا ، شهاب اسفندیاری رئیس دانشگاه صداوسیما در حساب توییتری خود درباره اکران فیلم ابراهیم حاتمی کیا در شبکه نمایش خانگی مطلبی را منتشر کرده است. او در این یادداشت درباره احتمالات تأثیر و تأثیر اینگونه از اکران در اقتصاد سینمای ایران با نیم نگاهی به سابقه این شیوه در سینمای جهان نکاتی را بیان کرده است.

متن یادداشت وی را در ادامه می خوانیم:

اتفاق مهمی است. اولین تولید بزرگ و دارای پروانه نمایش که پس از یک اکران محدود (در جشنواره فجر) مستقیم در اینترنت عرضه می شود. اوج کاری را انجام داده که نتفلیکس سالها قبل شروع کرد و به تغییر مناسبات پخش و اکران در آمریکا انجامید. در ابتدا بحث انگیز بود ولی کم کم جا افتاد.

تا قبل از این فیلم ها تنها در صورتی برای اکران در سالن های زنجیره ای بزرگ سینما در آمریکا پذیرفته می شد که حداقل 90 روز بین اکران و عرضه DVD/اینترنتی فیلم فاصله باشد. نتفلیکس این مقررات را بر هم زد و پس از اکران محدود، فیلم هایش را برای دهها میلیون مشترک اینترنتی عرضه کرد.

در حالی که فیلمسازانی مانند اسپیلبرگ علیه تضعیف اکران سینمایی توسط نتفلیکس موضع گیری کردند، فیلمسازان صاحب نامی مانند برادران کوئن، آلفوسو کوارن و مارتین اسکورسیزی با نتفلیکس همکاری کردند. حتی فیلم روما محصول نتفلیکس 4 جایزه اسکار برنده شد.

البته نتفلیکس برای جلب رضایت این کارگردان ها، فیلم هایشان را برای چند هفته در سالن های کوچکتر یا سالن های اجاره ای اختصاصی اکران می کرد. اما درآمد اصلی در عرضه اینترنتیِ همزمانِ جهانی بود. دیگر بین اکران آمریکا و اکران در سایر نقاط جهان فاصله ای و واسطه ای نبود.

هرچند این تصمیم متأثر از شرایط کرونایی فعلی است، باید دید آیا عرضه مستقیم اینترنتی فیلم های سینمایی مناسبات اقتصادی سینمای ایران را هم تحت تأثیر قرار می دهد یا خیر. اما شکی نیست که شرکت های عرضه اینترنتی فیلم و سریال بسیار خوشحال خواهند شد.

انتهای پیام/

لینک خبر :‌ خبرگزاری تسنیم
با بررسی میدانی میزان و نحوه پرداخت دستمزد بازیگران درجه یک و درجه دو در سینما و تلویزیون به اعداد و ارقامی دست پیدا می کنیم که با منطق امروز دستمزدها و درآمدها در جامعه مطابقت ندارد. اینکه آیا بازیگران درخور دریافت چنین دستمزدهایی هستند یا باید این اعداد و ارقام با نحوه درآمد مشاغل تناسب داشته باشد، بحثی است که از چند زاویه قابل بررسی است.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۱/۱۷

شعارسال: با بررسی میدانی میزان و نحوه پرداخت دستمزد بازیگران درجه یک و درجه دو در سینما و تلویزیون به اعداد و ارقامی دست پیدا می کنیم که با منطق امروز دستمزدها و درآمدها در جامعه مطابقت ندارد. اینکه آیا بازیگران درخور دریافت چنین دستمزدهایی هستند یا باید این اعداد و ارقام با نحوه درآمد مشاغل تناسب داشته باشد، بحثی است که از چند زاویه قابل بررسی است.

بازیگران به عنوان ویترین آثار نمایشی، نقشی مهم و حیاتی در اقبال و بازخورد فیلم های سینمایی، سریال ها و حتی نمایش های روی صحنه دارند. به همین دلیل است که بخش اعظمی از هزینه های یک پروژه نمایشی در مدیوم های مختلف برای بازیگران صرف می شود.

پُر واضح است که بسیاری از سریال های تلویزیونی بر پایه ی بازیگرانشان توسط مخاطبان رسانه دنبال می شوند اما در سینما و تئاتر ماجرا به مراتب جدی تر است چرا که سینما وحتی این روزها تئاتر به یک صنعت یا بیزینس تبدیل شده است و هنر بازگرداندن سرمایه و سودآوری نیز آیتم و فاکتور مهمی در حوزه این دو هنرِ نمایشی محسوب می شود از آنجا که بازگشت سرمایه و موفقیت های اقتصادی با عنصر بازیگر تناسب مستقیم دارد بدیهی است سرمایه گذاران و تهیه کنندگان سینما روی این مسئله توجه و دقت دوچندان داشته باشند.

اما نکته ای که جای بحث، تحلیل و بررسی دارد به انتخاب بازیگران و نحوه پرداخت دستمزد آن ها بازمی گردد این که ستاره ها چگونه انتخاب می شوند؟

ستاره های تلویزیون و سینما متفاوت هستند!

آیا ستاره های تلویزیون در سینما هم می فروشند؟

آیا ستاره های سینما با حضور در تلویزیون اُفت فروش پیدا می کنند؟

آیا ستاره ها از سینما به تئاتر می آیند یا تئاتر برای سینما ستاره سازی می کند؟

آیا دستمزد بازیگران طنز از بازیگران جدی بیشتر است؟

چرا بازیگران طناز گران تر هستند؟

آیا شبکه نمایش خانگی عامل موثری در گران شدن بازیگران بوده است؟

آیا بازیگران در سینما براساس فروششان دستمزد می گیرند؟

ماجرای قدر و سهم بازیگران سینمایی به جای دریافت دستمزد چیست؟

آیا بازیگران سینما بعد از اُفت با همان دستمزد سینمایی به تلویزیون می آیند؟

آیا ستاره های سینما بعد از موفقیت یک فیلم سینمایی برای فصل های بعدی دستمزدی چند برابری می خواهند؟

نحوه شراکت بازیگران با فیلم های سینمایی بر چه مِنوال است؟

آیا تمام ستاره ها قدرت بازگرداندن سرمایه را دارند؟

آیا ستاره های سینما در کشاندن مردم به سالن های سینما موثر هستند؟

آیا چیدمان بازیگر در پرداخت دستمزد بازیگران تاثیرگذار است؟

آیا ستاره ها به فروش تئاتر کمک می کنند؟

آیا نمایش های لاکچری می توانند از عهده دستمزد بازیگران معروف بر بیایند؟ نمایش هایغیر لاکچری چطور؟

آیا مخاطب حرفه ای تئاتر برای دیدن ستاره ها به سالن می رود؟

آیا منطقی است که دستمزد یک ستاره40 تا 50 برابر دیگر عوامل اصلی یک فیلم سینمایی باشد؟

جواب سوالات فوق در واقع یک آسیب شناسی تحلیلی از وضعیت اقتصادی سینما، تئاتر، و البته شبکه نمایش خانگی را در حوزه ی دستمزدهای بازیگران می طلبد. در این که برخی از بازیگران توانمندی کشاندن مخاطب به سالن های سینما و البته تئاتر را دارند بحثی نیست و منطقی است بازیگری که می تواند فروشی چندین میلیاردی را برای سینما به ارمغان بیاورد؛ باید دستمزدی چند صد میلیونی یا حتی میلیاردی داشته باشد و منطقی تر این که بازیگری که می تواند روی چرخه اقتصادی صنعت سینما تاثیرگذار و به شکلی غیرمستقیم عامل ایجاد کار برای دیگر خانواده سینما باشد؛ باید دستمزدی قابل توجه دریافت کند اما گاهی اوقات پرداخت دستمزدها براساس منطقی جدا از فرمول های مرسوم سینمایی رخ می دهد، درحقیقت گاهی اوقات بازیگران براساس فاکتورهای دیگری دستمزد می گیرند که نه منطق وضعیت فعلی سینما، نه منطق اقتصادِ سینما و نه منطق شرایط اجتماعی آن را تایید می کند. این که بازیگر طنازی برای یک فیلم سینمایی یک ماهه دستمزدی 700 یا 800 میلیون تومانی طلب می کند نشان از این دارد که به فروش بیست و چندمیلیاردی فیلم اطمینان دارد که این مسئله با یک تجربه کوتاه قابل بررسی است چرا که می توان براساس یک بررسی میدانی متوجه شد مذاق و سلیقه مخاطبان به چه سمتی رفته است و بر همان اساس انتخاب ژانر کرد.

در این که نمی توان برای میزان و نحوه ی دستمزد بازیگران قانون و قاعده ای ترسیم کرد شکی نیست و بدیهی است که نمی توان هیچ درجه بندی برای نحوه پرداخت دستمزد در بحث ژانرها نیز داشت و این مسئله آسیبی است که خانواده سینما به خصوص در عرصه تهیه از آن دچار خدشه می شوند لذا می بایست ساماندهی دستمزد بازیگران را در فرمول هایی که در آن مواردی چون:

1-میزان فروش فیلم

2-میزان محبوبیت بازیگر

3-میزان توانمندی و تجربه بازیگر

و غیره...

مد نظر کارشناسان (که می توانند تشکلی از کارگردانان، تهیه کنندگان، سینماداران، منتقدان سینما، نماینده بازیگران و ...) باشند تعیین و بر همین اساس ضمن دفاع از حق و حقوق بازیگران از آسیب های احتمالی پرداخت های نجومی جلوگیری کرد.

شعار سال،با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از خبرگزاری برنا ،تاریخ انتشار: 17 فروردین 1399،کدخبر : 975442 ، www.borna.news

لینک خبر :‌ شعار سال
خبرگزاری میزان- تهیه کننده معروف سینما در صفحه خود در فضای مجازی، از اقدام کارگردان و سرمایه گذار فیلم سینمایی خروج و تصمیم گیری آن ها برای اکران آنلاین این فیلم، تمجید کرد.

تاریخ انتشار: 22:29 - 17 فروردین 1399

- کد خبر: 610220
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۱/۱۷ سایت های دیگر : برترین ها

به گزارش گروه فضای مجازی خبرگزاری میزان ، سید محمود رضوی تهیه کننده معروف سینما در صفحه توییتر خود اقدام ابراهیم حاتمی کیا کارگردان و سازمان اوج سرمایه گذار فیلم سینمایی خروج و تصمیم گیری آن ها برای اکران آنلاین این فیلم را اقدامی مسئولانه و در راستای حفظ سلامت مردم دانست و از لزوم اقدام وزارت ارشاد برای شکستن انحصار دراکران آنلاین و حمایت از سینماداران نوشت.

آقا ابراهیم حاتمی کیا در سینما همیشه خط شکن بوده،اینبار تصمیم مشترک اوج و ایشان برای اکران آنلاین خروج خط شکنی بی نظیر به نفع مخاطب و یک کار مسئولانه برای حفظ سلامت مردم است.

اما وزارت ارشاد همزمان باید از شکل گیری انحصار در اکران آنلاین جلوگیری وبه فکر جبران خسارت سینمادار باشد.

بیشتر بخوانید: کارگردان معروف در دیدار با رهبر انقلاب +عکس

انتهای پیام/

لینک خبر :‌ میزان
رییس انجمن سینماداران تأکید کرد: اگر فیلم های سینمایی قبل از اکران عمومی در اینترنت عرضه و یا وارد شبکه نمایش خانگی شوند، در آینده دیگر سینماداران از اکران این فیلم ها بر پرده معذورند.

اعتمادآنلاین| بحث عرضه اینترنتی فیلم های سینمایی اکران نشده در مقطع تعطیلی سالن های سینمایی برای مبارزه با بحران کرونا، یکی از پیشنهادات جدی در محافل سینمایی بوده است اما سازوکار اجرایی این پیشنهاد برای صیانت از آثار و حفظ حقوق همه صنوف درگیر در فرآیند اکران عمومی آثار سینمایی، هنوز تبیین شده است.

روز گذشته و با تصمیم غیرمنتظره ابراهیم حاتمی کیا و سازمان سینمایی اوج برای عرضه اینترنتی فیلم سینمایی خروج پیش از اکران عمومی، این ایده یک گام دیگر به عملیاتی شدن نزدیک شد و دور از انتظار نیست که در آینده نیز صاحبان فیلم های دیگری متقاضی بهره مندی از این ظرفیت شوند.

اما موضع و واکنش اصناف مرتبط با فرآیند اکران عمومی فیلم ها نسبت به این انتخاب صاحبان آثار چیست و آیا آنگونه عوامل فیلم خروج اعلام کرده اند، پس از عرضه فیلم در شبکه خانگی و اینترنت، فیلم ها شانس مجددی برای ورود به چرخه اکران عمومی پس از عبور از بحران کرونا خواهند داشت؟

محمد قاصداشرفی رئیس انجمن سینماداران، درباره عملی شدن این طرح گفت: صاحبان آثار سینمایی مجاز هستند که فیلم های خود را به هر نحوی که تمایل دارند در اختیار مخاطبان سینما قرار دهند، اما فیلمی که در فضای مجازی و یا شبکه نمایش خانگی ارائه شده باشد، قطعاً در آینده در سینماها اکران عمومی نخواهد شد.

او توضیح داد: زمانی که یک فیلم سینمایی در شبکه نمایش خانگی و یا فضای مجازی نمایش داده شود، دیگر لزومی ندارد در سینما اکران عمومی داشته باشد، چرا که مخاطب فیلم موردنظر را پیش از اکران عمومی دیده و دیگر برای تماشای آن فیلم به سینما نخواهد رفت.

قاصد اشرفی ادامه داد: تاکید می کنم صاحبان آثار سینمایی هر گونه که بخواهند می توانند آثار خود را عرضه کنند تا کمتر در این شرایط دچار ضرر شوند، اما سینماها مسئولیتی برای اکران عمومی فیلم ها پس از عرضه اینترنتی نخواهند داشت.

او با اشاره به استمرار تعطیلی سالن های سینمایی با ادامه دار شدن بحران کرونا گفت: در شرایط فعلی مشخص نیست که سالن های سینمایی چه زمانی باز شوند که بخواهیم برای چگونگی عرضه فیلم ها صحبت کنیم. متأسفانه در شرایط فعلی سرنوشت سالن های سینما مشخص نیست، حتی اگر مجوز نمایش فیلم ها در سینماها صادر شود زمانی را باید برای جذب مخاطب و نمایش فیلم ها در فضای امن صرف شود.

رئیس انجمن سینماداران درباره فیلم هایی که در نوبت اکران قرار داشتند و یا فیلم هایی که نمایش آن ها در سینماها به دلیل شیوع کرونا متوقف شد نیز بیان کرد: بی شک صاحبان این آثار همانند سینماداران به دلیل تعطیلی سینماها دچار ضرر شده اند و ما آمادگی این را داریم که بعد از باز شدن سالن های سینمایی، این آثار را در شرایط مناسب اکران کنیم، اما اگر صاحبان این آثار نیز تصمیم به عرضه اثر خود در فضای مجازی و یا شبکه نمایش خانگی داشته باشند، ما از اکران این آثار در سینماها معذور هستیم.

او ادامه داد: این وظیفه ما است که از آثار سینمایی که مجوز نمایش در سینماها را دارند و به هیچ طریق دیگری نمایش داده نشده اند، حمایت کنیم و این آثار را در سینماها به بهترین شرایط اکران کنیم.

قاصد اشرفی در پایان در پاسخ به این پرسش که اگر نسخه متفاوتی از فیلم های پخش شده در اینترنت برای اکران عمومی در سینماها در نظر گرفته شود آیا احتمال اکران فیلم ها در سینماها وجود دارد هم گفت: کافی است که مخاطبان مطلع شوند که یک فیلم قبل از اکران عمومی در شبکه نمایش خانگی و یا فضای مجازی منتشر شده است، حتی اگر نسخه متفاوتی از آن برای اکران عمومی فراهم شود، به کمیت و کیفیت فیلم توجه نمی کنند و دیگر تمایلی به دیدن فیلم در سینماها ندارند.

منبع: مهر

لینک خبر :‌ پایگاه خبری اعتماد
سینماپرس: بازیگر سریال "جایزه بزرگ" و "سرگذشت" اعتقاد دارد طنز باید پیام داشته باشد؛ مردم این روزها دوست ندارند نصیحت بشنوند اما در قالب طنز، می توان حرف های جدی زد ، طوری که به کسی هم برنخورد.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۱/۱۸ سایت های دیگر : خبرگزاری تسنیم صراط نیوز همگردی

به گزارش سینماپرس ، روزهای قرنطینه برای هرکسی با هر تیپ و شخصیتی فرق می کند؛ گروهی مطالعه و کارهای عقب مانده را برای پُرکردن اوقات درنظر می گیرند، گروهی مسئولیت های دورکاری برعهده دارند و گروهی هم مثل عمده اهالی فرهنگ و هنر هم مطالعه و هم تماشای فیلم های به روز و نوستالژی را درنظر می گیرند. مثل محمد شیری بازیگر قدیمی سینما، تئاتر و تلویزیون که به تعبیر خودش این روزها در قرنطینه، به تماشای نوستالژی هایی همچون "پدرسالار" می نشیند که از شبکه آی فیلم پخش می شود.

محمد شیری از جمله بازیگران پرسابقه و پرکار عرصه تئاتر است. این بازیگر در عین حال در تلویزیون نیز حضوری پررنگ و خاطره انگیز داشته است؛ از برنامه سیمای اقتصاد در دهه 60 گرفته تا سریال هایی همچون دردسر والدین، روزهای به یاد ماندنی، چارخونه، ساختمان پزشکان، جاده چالوس و ... شیری در چند سریال کمدی از جمله شب های برره و جایزه بزرگ با مهران مدیری نیز همکاری داشته است. او در سریال جایزه بزرگ نقش رئیس یک کلانتری را بازی می کند که مهربان است و با وجود کلافگی از دست خانواده های جمالی و باقی، سعی دارد با میانجی گری و وساطت، مشکلات را حل کند.

شیری می گوید که ابتدا قرار بوده حضوری مختصر در سریال داشته باشد اما در ادامه نقشش پررنگ شده است. او از سریال جایزه بزرگ به عنوان یک کمدی موقعیت یاد می کند که برای پخش در ایام نوروز خیلی مناسب است. شیری در عین حال، معتقد است که یک بازیگر نباید به هیچ عنوان خود را تکرار کند.

او این روزها کمتر از گذشته کار می کند؛ چرا که اعتقاد دارد یا پولش را نمی دهند یا قصه را عوض می کنند و از برخورد برخی از تهیه کنندگان دلخور است. یکی از نکاتی که برخی بازیگران پیشکسوت به آن اعتقاد دارند نوع نگاه نویسندگان است که کمتر آن ها را می بینند و به کاراکترهای آنها در قصه کمتر توجه می کنند؛ اتفاقی که باعث شده بازیگرانی چون محمد شیری کمتر کار کنند و از بی تعهدی برخی تهیه کنندگان ناکارآمد و بی اعتنا به ساحت هنر گله مند باشند.

او در گفتگو با تسنیم، گفت: بسیاری از من می پرسند چرا در تلویزیون و حتی بعضاً سینما، کم کار شده ام و من در پاسخ می گویم اولاً هرکاری را قبول نمی کنم و نمی توانم با آدم هایی کار کنم که هیچ تعهدی نسبت به هنرمند ندارند یا پول ما را نمی دهند و بی تعهدانه رفتار می کنند یا قصه و سناریو را به یک باره تغییر می دهند. این بی اخلاقی ها مرا اذیت می کند و نمی توانم با این نوع رفتارها کنار بیایم.

شیری خاطرنشان کرد: این آدم ها همان هایی اند که به هنر ایران رسوخ کرده اند و به واقع هیچ چیزی از هنر و هنرمندی نمی دانند. سینما و تلویزیون ما به یک نظارت جدی نیاز دارد تا اشخاص صرف تجارت و سرمایه گذاری با آثار نمایشی و هنری ما برخورد نکنند. ما باید از این بی اخلاقی ها فاصله بگیریم تا کارهای بهتر و تأثیرگذارتری را از سینما و تلویزیون شاهد باشیم.

وی در پاسخ به این سؤال که شما در سریال های طنزی همچون "شب های برره" و "جایزه بزرگ" بازی کرده اید، چقدر به ایفای نقش های طنز علاقه دارید، تصریح کرد: من بیشتر بازیگر تئاترم؛ در کارهای تئاتر که اکثر نقش هایم جدی بوده است. در دهه 60 برنامه ای بود به نام سیمای اقتصاد که به مدت 10 سال روی آنتن بود. من هم بازیگر این برنامه بودم و برای این که مباحث جدی آن، مخاطب را خسته نکند، تیپ می گرفتم و سعی می کردم نقشم رگه هایی از طنز داشته باشد. البته طنز باید پیام داشته باشد. مردم این روزها دوست ندارند نصیحت بشنوند اما در قالب طنز، می شود حرف های جدی زد و به کسی هم برنخورد.

شیری در خصوص عدم حضور در سریال "در حاشیه" و ادامه همکاری با مهران مدیری، گفت: پس از جایزه بزرگ، ما رفتیم سر سریال دردسر والدین که آقای مدیری و خانم فاطمه گودرزی بازیگران اصلی اش بودند. مدیری گفت امسال تئاتر قبول نکن، چرا که یک سریال جدید دارم. متاسفانه قسمت نشد که در آن سریال همکاری داشته باشیم. اما شنیده ام در سریال شب های برره، قبل از من 7 نفر برای نقش خان تست داده بودند و با وجود رضایت سایر عوامل، خود مدیری نپسندیده بود و اصرار داشت که نقش را من بازی کنم. در شب های برره سعی کردم یک بازی جدیدی را از خودم ارائه دهم، حتی برای کاراکتر خان یک رقص جدید طراحی کردم. برای خودم هم عجیب است که چرا همکاری ما بعد از شب های برره ادامه پیدا نکرد.

وی در پاسخ به این سؤال که چرا مجموعه های طنز مثل گذشته ساخته نمی شوند، افزود: خیلی چیزها بستگی به روحیه مخاطب دارد. آن زمان، فضا بازتر بود و نویسندگان راحت تر می توانستند بنویسند. در ضمن، اصولا آن زمان نگاه ویژه ای به آثار طنز وجود داشت. خبرگان این عرصه هم خانه نشین شده اند.

بازیگر سریال "سرگذشت" و "دوقلوها" به تماشای سریال های نوستالژی و روزهای قرنطینه اشاره کرد و افزود: اگر فرصت داشته باشم حتماً سریال ها و فیلم های نوستالژی را می بینم؛ آثاری که مرا به آن روزهایی که می برد که به فیلمنامه و شخصیت پردازی خیلی توجه می کردند؛ مردم هم هنوز سریال های قدیمی را دوست دارند. در کنار اوقاتی که بیشتر مطالعه می کنم حتماً از تماشای مجموعه های قدیمی استقبال می کنم مخصوصا که سریال "پدرسالار" را هم پخش می کند.

وی تأکید کرد: فعلا قرنطینه ام. کار سینمایی داشتم که قرار بود در نوروز اکران شود که به خاطر کرونا منتفی شد. اخیرا هم سریال دوقلوها را هم روی آنتن داشتم.

این بازیگر سینما و تلویزیون با اشاره به کارهای جدید خود گفت: فیلم سینمایی جد خوب من به کارگردانی و تهیه کنندگی اصغر نصیری آماده نمایش است و سریال دنیای گمشده به کارگردانی امین امانی و تهیه کنندگی شاهرخ نوبخت به آنتن شبکه دو سیما می رسد.

سریال جدید محمد شیری دنیای گمشده نام دارد که از شبکه دو سیما روی آنتن خواهد رفت. دنیای گمشده داستان زندگی روحانی جوانی است که در یک روستای دورافتاده به همراه مادرش زندگی می کند. او یک زندگی ساده روستایی دارد که ناگهان باخبر می شود در تهران صاحب یک کارخانه و همچنین دارای دو خواهر و دو برادر ناتنی است که به لحاظ رفتار اجتماعی و خلق وخو با او تفاوت های بسیاری دارند.

در این مجموعه بازیگرانی چون داریوش کاردان، ثریا قاسمی، نصرالله رادش، امیرحسین صدیق، بهنوش بختیاری، آرام جعفری، افشین سنگ چاپ، رامین راستاد، بهراد خرازی، زهرا سعیدی، آرش نوذری، بهرام ابراهیمی، وحید شیخ زاده، محمد شیری، عباس محبوب، فرج الله گل سفیدی، سارا احمدیان، رضا خیاطی، کیاوش زارع طلب، سیاوش قاسمی، امید علیمردانی، سمیه مهدی پور، عباس بابایی و علی قلیچ خانی به نقش آفرینی مشغولند. این سریال که قرار بود از هفدهم فروردین روی کنداکتور و جدول پخش قرار بگیرد.

لینک خبر :‌ سینما پرس
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۱/۱۸

گروه فرهنگ و هنر: شیوع کووید 19 شاید برای بسیاری از کسب و کارها و فعالان عرصه های گوناگون یک تهدید جدی محسوب شود، اما برخی حوزه ها هم بودند که اگر به خود جنبیده باشند، از این تهدید فرصتی برای خود ساخته اند.
شاید برای تعطیلی بسیاری از مراکز فرهنگی و هنری جایگزینی وجود نداشته باشد. مثلا گالری آنلاین چندان اهداف گالری را محقق نمی کند، کنسرت آنلاین فضای کنسرت را تداعی نمی کند و البته تئاتر دیدن هم به صورت فیلم تئاتر چندان تئاتر نیست! در مورد سینما اوضاع کمی فرق می کند. هر چند صنعت سینما به طور کلی با تعویق ساخت فیلم ها، تعطیلی سالن های سینما از سوم اسفندماه 98 و از دست دادن اکران نوروزی ضربه بزرگی خورده است و بسیاری درباره بیکاری کارکنان سینماها و نیز مشاغل کوچک جانبی آن هشدار می دهند، اما پخش تلویزیونی و شبکه نمایش خانگی به طور رسمی بخشی از درآمدزایی این عرصه محسوب می شود. با وجود اینکه در ایران با توجه به عدم عضویت در پیمان جهانی کپی رایت، همانطور که بسیاری از فیلم ها و آثار ویدئویی خارجی، بدون پرداخت حق پخش به نمایش در می آیند، بسیاری از آثار ایرانی نیز به شبکه های نمایش فارسی زبان ماهواره ای می رسند یا در سایت های دانلود رایگان قرار می گیرند. این شرایط هر چند سودی نصیب سینماگران نمی کند، اما به کام این شبکه ها و سایت ها است.
شیوع کرونا و اقدام بسیاری از مردم به در خانه ماندن و خودقرنطینگی، باعث شد که در برای ضرر سنگین سینما، مجموعه ابزارهای تماشای فیلم در خانه مورد توجه قرار گیرند.
نوروز 99؛ پرمخاطب ترین سال تلویزیون در یک دهه گذشته
صداوسیما با در اختیار داشتن انحصار این حوزه در ایران، در سال های اخیر و به دلایل گوناگون، با افت جدی مخاطب مواجه شده است. در کنار این افت مخاطب، رقبای تازه نفسی همچون شبکه های ماهواره ای، شبکه های نمایش آنلاین و خانگی و البته ابزارهای دانلود محتوای ویدئویی و پادکست ها هم به میدان آمده اند. با این حال صداوسیما خود را در مناسبتی مثل نوروز از تک و تا نمی اندازد. برنامه های نوروزی گوناگون همچون سریال های پایتخت 6، کامیون و دوپینگ و نیز شوها و مسابقه هایی مثل عصر جدید و دورهمی از جمله تلاش های صداوسیما برای جذب مخاطب در نوروز بوده اند. در عین حال صداوسیما اغلب در این روزها برای جذب مخاطب بیشتر، به نمایش فیلم های به روزتر سینمای ایران و جهان هم روی می آورد. با این حال و در شرایطی که برنامه های نوروزی تلویزیون از نظر روال، تفاوت معناداری با سال های گذشته نداشته است، این شیوع کرونا بود که باعث شد تلویزیون رکورد 10 ساله مخاطب نوروزی خود را بشکند. هر چند آمارهای ارائه شده از سوی صداوسیما اغلب چندان قابل استناد نیستند، اما مرتضی میرباقری، معاون سیمای رسانه ملی گفته است: نوروز امسال تلویزیون با بیش از نود درصد بیننده، بیشترین مخاطب را طی یک دهه گذشته داشته است. وی با اشاره به نظرسنجی مرکز تحقیقات سازمان در نیمه نوروز درخصوص میزان مخاطبان برنامه های نوروزی گفت: ما در نوروز امسال حدود 90.3 درصد بیننده داشتیم که در یک دهه اخیر یک رکورد برای تلویزیون محسوب می شود.
وی با اشاره به برنامه های گوناگون صداوسیما در این ایام اعم از برنامه های ترکیبی، مسابقه ها و مستندهای گوناگون اظهار کرد: ما حدود 130 فیلم سینمایی که همه مربوط به دو-سه سال اخیر است در ایام نوروز پخش کردیم، 20 فیلم سینمایی انیمیشن و 4 سریال داشتیم که در مجموع 60 قسمت سریال پخش شد و 20 مسابقه با پخش 200 قسمت، تقدیم هموطنان و بینندگان عزیز شده است.
سود نامعلوم شبکه های نمایش آنلاین خانگی
در این میان سود شبکه های نمایش خانگی آنلاین در ایام شیوع کرونا و به ویژه تعطیلات نوروزی چندان مشخص نیست. تعدد شرکت های پخش کننده در این عرصه و سازوکارهای گوناگون پرداخت اشتراک آن ها از جمله تخفیف های انجام شده یا پرداخت از طریق اشتراک اینترنت، باعث شده است که جمع زدن میزان سود این حوزه دشوار باشد. با این حال شواهد نشان می دهد که شبکه هایی مثل آپارات، فیلم نت، تی وی پلاس، آیو، نماوا، روبیکا، آنتن و ... در این روزها مخاطبان بسیاری را به خود جلب کرده اند. سایت های دانلود ویدئویی که بسیاری از آن ها چندی پیش با شکایت برخی از این شبکه ها و دستور دستگاه قضایی به سرویس دهندگان هاست های ایرانی غیرفعال شده بودند نیز با بازیابی شرایط خود به عرصه بازگشته و از این فرصت بهره بردند. در این میان برخی از این سایت ها با فروش اشتراک فعالند و برخی نیز رایگانند. در روزهای گذشته، اقدام به سانسور فیلم ها و سریال های خارجی بدون اطلاع به مخاطب در این عرصه باعث حاشیه هایی در فضای مجازی شد و برخی کاربران فهرست هایی از نام این سایت های که محتوای با سانسور و بدون سانسور را برای دانلود در اختیار مخاطبانشان قرار می دهند، منتشر و معرفی شد. از دیگر نکات قابل توجه رسانه های تصویری آنلاین، جدول پخش روزانه برنامه های گوناگون یکی از این شبکه ها برای مخاطبان با بسته ای از انیمیشن، فیلم و بازپخش مسابقات ورزشی بود. یکی دیگر از این شبکه ها هم که به پخش مسابقات ورزشی اختصاص دارد، در روزهای گذشته با تعطیلی مسابقات به دلیل شیوع کرونا در بیشتر نقاط جهان، به پخش مسابقات لیگ های کشورهای کمتر شناخته شده که هنوز مسابقات خود را ادامه می دهند پرداخت. به هر ترتیب شرایط نشان می دهد که صاحبان این حوزه ها، در تهدید به وجود آمده، فرصتی یافته و هر یک به فراخور تبلیغات و ارائه خدمات گوناگون از آن استفاده کرده اند. البته نباید فراموش کرد که در خانه نشستن مردم با بالا بردن میزان استفاده از اینترنت خانگی، کیفیت این شبکه را در هفته های گذشته تا حد زیادی با افت مواجه کرد که می تواند بر استفاده مطلوب مخاطبان از این ابزارها تاثیرگذار بوده باشد.
خسارت 42 میلیاردی سینماها در نوروز 99
در مقابل سود قابل توجه تلویزیون و شبکه های نمایش آنلاین و خانگی، سینما با از دست دادن بهترین فرصت اکران سال خود، یعنی اکران نوروزی ضرر سنگینی را متحمل شد. امیرحسین خان احمدی، کارشناس و تحلیلگر کسب و کارهای رسانه ای که به تازگی در قالب گزارشی به بررسی خسارت های اقتصادی وارد شده به سینماها به واسطه بحران کرونا پرداخته است، در گفت وگو با مهر درباره تهیه اینفوگرافیک ضررهای سینما در تعطیلات نوروزی اظهار کرد: باید بگویم وقتی در کشوری بحرانی پیش می آید، اولین جایی که دچار آسیب می شود حوزه سرگرمی است. با شیوع بیماری کرونا هم سینماها به دلیل ایجاد تجمع مخاطبان در آن، یکی از اولین مراکزی بودند که تعطیل شدند، از همین رو برایمان جذاب بود بررسی کنیم و ببینیم آثار و عواقب شیوع این ویروس بر اقتصاد سینمای ایران تا چه اندازه بوده است. وی افزود: به همین ترتیب آمار فروش سال گذشته و سال های پیش را بررسی کردیم و نرخ رشد درآمد سینماها را برای کل سال و اکران نورزی محاسبه کردیم. براساس این محاسبه در اکران نوروزی سال 98 مجموع فروش سینماها مبلغ 38 میلیارد تومان بود، ما با احتساب رشد 10 درصدی در نوروز 99 نسبت به سال 98، پیش بینی کردیم که فروش سینماها در اکران نوروزی سال 99 می توانست در حدود چهل و دو میلیارد تومان باشد که به واسطه بحران کرونا ما آن از دست دادیم و این ضرر متوجه کل سینمای ایران شد چون از این فروش تنها 45 درصد سهم سینمادار است و سهم تهیه کننده و شرکت های پخش هم در این میان از دست رفته است.
خان احمدی توضیح داد: محاسبه دیگری که برای این اینفوگرافیک انجام دادیم مبنی بر این بود که هر یک ماهی که تعطیلی سینماها تمدید شود چه اتفاقی خواهد افتاد. در این محاسبه، رقم فروش اکران نورزی امسال و ماه اسفند سال 98 را که تعطیل بود، حذف کردیم و مجموع درآمد کل سینماها از اردیبهشت تا بهمن سال گذشته را محاسبه و تقسیم بر تعداد ماه ها کردیم که با احتساب همان رشد 10 درصدی به نسبت سال قبل، عدد به دست آمده 25 میلیارد تومان بوده است. وی ادامه داد: یعنی در صورت ادامه تعطیلی ها در هر ماه 25 میلیارد ضرر خواهیم داشت. ضمن اینکه ظرفیت اکران سینماهای کشور در طول سال گذشته 73 فیلم بوده که در بهترین شرایط این تعداد به صد می رسد چراکه عامل محدود کننده این موضوع، زمان است وقتی سینماها 2 یا 4 ماه تعطیل باشد عملاً تعداد کمتری فیلم می توانیم اکران کنیم و در این صورت تعدادی از فیلم ها از چرخه اکران حذف می شوند که گویا قرار است برخی از فیلم ها بدون اینکه اکران شوند، وارد شبکه نمایش خانگی بشوند. این اتفاق خودش یک آسیب دیگر است یعنی صاحبان این آثار اگر سینماها بازگشایی شوند از اکران نشدن فیلم ها آسیب می بینند. این کارشناس اقتصاد رسانه، درباره شرایط پس از کرونا اظهار کرد: به نظر می رسد سبک زندگی جدید مردم، دارد آنلاین تر می شوند و برای مدتی به راحتی در تجمعات شرکت نمی کنند. به خاطر همین فکر می کنم بعد از اتمام دوران کرونایی، دوران طلایی سینماها به این زودی ها شروع نخواهد شد.
خروج حاتمی کیا از سینما به شبکه نمایش خانگی
برآیند این شرایط در تصمیم گیری ابراهیم حاتمی کیا و موسسه رسانه ای اوج درباره ورود فیلم خروج به عنوان آخرین اثر این کارگردان به شبکه نمایش خانگی پیش از اکران سینمایی نمایان می شود. گفته می شود این تصمیم با موافقت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و مراجع قانونی نمایش در کشور روبه رو شده و این فیلم که بیستمین اثر حاتمی کیا محسوب شده و اخیرا در سی و هشتمین جشنواره فیلم فجر به نمایش در آمد، از اوایل هفته آینده در فیلیمو و نماوا در دسترس مخاطبان قرار می گیرد. این برای اولین بار است که یک فیلم سینمایی ابتدا پخش آنلاین مجازی و سپس اکران در سینماها را خواهد داشت. محمد ذوقی، مشاور رسانه ای فیلم سینمایی خروج و مدیر سابق روابط عمومی سازمان رسانه ای اوج درباره نمایش این فیلم در وی اودی ها به مهر گفته است: در این فرآیند به تبلیغات، فروش و... فکر کرده ایم و طراحی هایی داریم از همین رو در حال گفت وگو با صداوسیما برای پخش تیزرهای این فیلم در تلویزیون هستیم. وی افزوده است: به نظرمان در مدل جدیدی که طراحی کرده ایم یعنی با پخش اینترنتی و بعد اکران سینمایی و سپس نمایش تلویزیونی، این فیلم بیشتر دیده می شود. ضمن اینکه به جهت برگشت سرمایه هم اتفاق مبارکی می افتد. از همه این ها مهمتر مردم فیلم را می بینند و به احوال روحی مردم کمک می شود.
باید دید این شرایط اوضاع برای دیگر آثار سینمایی و به طور کلی صنعت سینما چگونه پیش خواهد رفت و چه کسانی برنده و بازنده این برهه خاص خواهند بود.

ارسال دیدگاه
نام: ایمیل: دیدگاه:

لینک خبر :‌ روزنامه ابتکار
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۱/۱۸ سایت های دیگر : خبرگزاری فارس خبرگزاری مهر خبرگزاری دانشجویان ایران میزان خبرگزاری دانشجو خبرگزاری تسنیم انصاف نیوز افکار نیوز پایگاه خبری اعتماد آقای خبر بیان ما خبرگزاری جمهوری اسلامی خبرگزاری کار ایران انتخاب ملیت خبر آنلاین هنر آنلاین الف دیدار نیوز قدس آنلاین خبرگزاری دفاع مقدس دانا باشگاه خبرنگاران جوان خبرگزاری بین المللی قرآن روزنامه نوآوران فرارو اکونا پرس سینما سینما سینما پرس دیدبان ایران وانا خبرگزاری آنا خلیج فارس رجا نیوز شیرازه روزنامه بانی فیلم جماران روزنامه هفت صبح خبر 24 برترین ها راهبرد معاصر مرور نیوز تیتر ۱ صراط نیوز خبر گزاری موج اقتصاد نیوز شاینا نیوز فرهیختگان تابناک باتو پایگاه خبری قلم بورس24 عصر ایران حامیان ولایت دنیای سینما خبر خودرو باشگاه خبرنگاران دانشجویی ایران شهرآٰرا نیوز روزنامه اصفهان امروز صدا نیوز آمد خبر سینما خانه خبرگزاری حوزه روزنامه کیهان شهروند البرز ایلام بیدار رادیو فرهنگ ناطقان فرهنگ امروز صاحب نیوز مثلث خبرگزاری اهل بیت خبرگزاری اهل بیت (ع)

فیلم سینمایی خروج تازه ترین اثر ابراهیم حاتمی کیا طی روزهای آتی در سامانه فیلیمو و نماوا به صورت آنلاین عرضه می شود.
به گزارش ایسنا، با توجه به شیوع ویروس کرونا و حضور طولانی مدت مردم در خانه ها در چند ماه گذشته و آتی، طبق انچه در کانال این فیلم منتشر شده است؛ سازمان هنری رسانه ای اوج تصمیم بر نمایش آنلاین فیلم سینمایی خروج به کارگردانی ابراهیم حاتمی کیا گرفت. همچنین این تصمیم با موافقت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و مراجع قانونی نمایش در کشور روبرو شد.
به این ترتیب تازه ترین اثر ابراهیم حاتمی کیا از اوایل هفته آینده در سامانه های نمایش آنلاین قرار خواهد گرفت و مخاطبان می توانند با خرید قانونی با خانواده به تماشای این فیلم سینمایی در فیلیمو و نماوا بنشینند. برای اولین بار است که یک فیلم سینمایی ابتدا پخش آنلاین مجازی و سپس اکران در سینماها را خواهد داشت.
با اعلام رسمی خبر عرضه آنلاین خروج ابراهیم حاتمی کیا در شبکه وی او دی پیش از اکران عمومی، پیش بینی می شود که در چند روز آینده فیلم های دیگری که در نوبت اکران بودند هم وارد این چرخه اکران بشوند، چون به نظر می آید تاریخ دقیقی برای بازگشایی سینماها در پی شیوع ویروس کرونا مشخص نیست و برخی صاحبان فیلم ها ترجیح می دهند، بدین شکل فیلم هایشان را عرضه کنند.
به گزارش ایسنا، در پی شیوع بیماری کرونا، بیش از یک ماه است که سینماها تعطیل هستند و بدین شکل حتی با بازگشایی سینماها در اولین فرصت هم، نمی توان وضعیت عادی را برای اکران فیلم ها پیش بینی کرد. با توجه به اینکه پیش از تعطیلی سینماها، تعداد زیادی فیلم پشت خط اکران داشتیم و از سوی دیگر همزمان با شیوع کرونا، یکسری فیلم های روی پرده و همچنین فیلم های اکران نوروزی هم در نوبت اکران بودند بنابراین با بازگشایی سینماها _ در هر مقطع زمانی _ سینمای ایران با بحران جدی اکران مواجه خواهد بود.
پخش آنلاین فیلم خروج در سامانه فیلمو و نماوا برای چند روز آینده بهانه ای است تا مروری به آنچه در هفته های گذشته در پی انتشار شیوع کرونا درباره پیشنهاد وی او دی ملی و نمایش فیلم های در نوبت اکران مانده مطرح شد، داشته باشیم.
پیشنهادی که دامنه اینترنتی گسترده ای را می خواهد که ظرفیت آن از سوی وزارت ارتباطات باید فراهم شود تا به واقعیت بپیوندد و بتواند مخاطبان زیادی را به تماشای آثار روز سینمایی دعوت کند.
25 اسفند ماه چند هفته پس از تعطیلی سینماها؛ انجمن صنفی تهیه کننده کارگردانان در نامه ای خطاب به سیدعباس صالحی (وزیر ارشاد) و آذری جهرمی (وزیر ارتباطات) اجرای ضربتی پروژه تاسیس وی. او. دی. ملّی را خواستار شدند.
در بخش های از این نامه که در اختیار ایسنا قرار گرفت آمده بود: از جمله دلایلی که خانه نشین شدن جمعیت در چین، کره جنوبی، ایتالیا و کشورهایی از این قبیل آسان تر از ایران صورت میگیرد و با بسته شدن سینما، تئاتر و مراکز اجتماعی و تفریحی رفت و آمد در سطح شهرهایشان سریع تر کاهش میابد این است که از زیر ساخت های قوی اینترنتی برخوردار هستند و می توانند در این ایام نفس گیر و ملال آور با برنامه های متنوع اوقات فراغت تحمیل شده بر مردم را به نحوی موثر پُر کنند.
توقع از میلیون ها کودک، نوجوان، مرد، زن، پیر و جوان که از تحصیل، کسب و کار، گردش و تفریح و امانده اند و با بیرون افتادن از جریان پرشتاب روزمره باید در خانه ها بنشینند و با تعلیق، افسردگی، اضطراب و ترس کنار بیایند، توقعی نیست که بدون چاره اندیشیهای لازم به آسانی براورده شود و برای مدتی نامعلوم ادامه پیدا کند.
یک اقدام عملی و گره گشا که میتواند مردم را در گذراندن این روزهای سخت همراهی کند، راه اندازی یک شبکه سراسری وی. او. دی. ملی است که بیش از صد فیلم سینمایی تولید شده در سال گذشته را (که اینک در پشت در بسته سالنهای سینما زمین گیر شده اند) به خانه های مردم بیاورد و با ایجاد رونق فوق العاده در نمایش خانگی به خلوت شدن شهرها و قرار گرفتن ملت در خانه ها یاری برساند.
راه اندازی پروژه وی او دی ملی نه تنها در مدیریت شرایط کنونی تاثیری تعیین کننده دارد بلکه به تعطیل شدن بازار سیاه و بریده شدن دست سارقان و قاچاقچیان نیز از جریان تولید داخلی مدد میرساند.
29 اسفند ماه هم یک تهیه کننده و سینمادار به ایسنا مطرح کرد: طرح راه اندازی پروژه وی او دی ملّی با توجه به شرایط پیش آمده در کشور یک اراده می خواهد که باید برای ایجاد یک جهش خوب در رشد مخاطب این فضا، از این موقعیت استفاده کرد.
علی سرتیپی که در سال های گذشته هم مدیریت چند پردیس سینمایی از جمله کورش و حالا ایران مال را برعهده دارد و تهیه کننده چند فیلم سینمایی نیز بوده از این پیشنهاد و درخواست مطرح شده استقبال کرده بود.
او به ایسنا گفته بود: من با کلیت موضوع تاسیس چنین پروژه ای موافق هستم، اما مسئله اینجاست که باید ظرفیت وی اودی ها افزایش یابد.
الان حداکثر ظرفیتی که همین چند پلتفرم معروف در اختیار دارند کمتر از یک میلیون کاربر است که به نظرم حتما شاید در این روزها بیشتر شده است، اما تعداد کاربران این ها باید حداقل سه، چهار میلیون نفر باشد. پس اگر بستری مناسب فراهم شود این کار به نفع سینمای ایران به لحاظ تولید و چرخش و نیز به سود عوامل سینما می تواند باشد.
سرتیپی با اشاره به شرایط به وجود آمده در کشور مطرح کرده بود: در کنار این موارد ممکن است این نکته هم مطرح باشد که تکلیف سالن های سینمایی چه می شود؟ در این باره باید توجه کنیم که این مسئله چند سالی است در دنیا هم مورد بحث بوده و شبکه هایی مثل نتفلیکس که منجر به بروز حاشیه هایی در جشنواره کن هم شد در این مورد پیش رو بوده اند. در جال حاضر با شیوع این ویروس کار سالن ها کلا صفر است و دولت باید حتما به طور ویژه حمایت کند اما از آن سو باید برای ساخت و تجهیز سالن های سینمایی و خدمات بهتر هم اقدام شود چون می بینیم که در امریکا با وجود فعال شدن شبکه های مختلف مثل همان نتفلیکس، سالن های سینمایی نیز کار می کنند و مخاطب خود را دارند.
این تهیه کننده در پاسخ به اینکه برخی سینماگران ترجیح می دهند فیلم هایشان حتما روی پرده دیده شود، هم معتقد بود: این بحثی است که همیشه وجود داشته و در چند سالی که شبکه های وی او دی فعال شدند بسیار مورد توجه و هست، اما این قضیه به مرور باید حل شود چون یک مسئله مهم این است که یک تعداد فیلمی به دلایل مختلف شاید خیلی موفقیت آنچنانی روی پرده نداشته باشند که این هم لزوما بخاطر پایین بودن کیفیت فیلم نیست.
مثلا چند وقت اخیر فیلمی روی پرده داشتیم که در اکران عمومی می توان گفت اصلا موفق نبود، اما میزان فروش و تماشای آن در وی اودی ها بسیار موفقیت آمیز بود؛ بنابراین حتماً فیلم های دیگری با این ویژگی داریم که می توانند از فرصت نمایش در این شبکه ها استفاده کنند، منتها به این شرط که خیلی جدی بر روی افزایش تعداد کاربران شبکه ها کار شود چون اگر تعداد کاربر کم باشد نمایش آن در وی اودی خیلی جوابگوی هزینه ها نخواهد بود.
او باتاکید براینکه شرایط مناسب زمانی است که دست کم سه میلیون نفر کاربر در این شبکه ها داشته باشیم، معتقد بود: به نظرم باید به سمت توسعه زیرساخت های وی اودی برویم و اگر دولت حمایت کند اتفاق خوبی می افتد، این کار فقط اراده می خواهد که الان با توجه به شرایط، وجود دارد و بستر لازم هم از طرف مردم که در خانه ها هستند فراهم شده است. پس اگر از این موقعیت استفاده کنیم، می توانیم یک جهش خوب هم به تعداد کاربران بدهیم.
2 فروردین ماه هم علیرضا داودنژاد هم در پی پیشنهاد یک صنف سینمایی برای راه اندازی وی او دی ملی در راستای تشویق مردم به خانه ماندن در شرایط شیوع ویروس کرونا، نوشتاری را در راستای ضرورت این اتفاق منتشر کرد.
و به تازگی رئیس انجمن صنفی سامانه های وی او دی و آی پی تی وی از ارایه طرح اکران اینترنتی فیلم های به نمایش درنیامده به سازمان سینمایی خبر داد.
محمد صراف رئیس انجمن VOD و IPTV در گفت وگویی با ایلنا با اشاره به تعطیلی سینماها به تازگی توضیح داد: طرحی را آماده کردیم و از آنجا که این طرح ملی ست به معاونت علمی ریاست جمهوری، سازمان سینمایی و همچنین به سیدضیاء هاشمی به نمایندگی از شورای عالی تهیه کنندگان ارایه کرده ایم که بر اساس آن فیلم های اکران نشده که تمایل دارند می توانند در بستر اینترنت به نمایش دربیایند. در این طرح به نام سینما آنلاین که به روی بستر فیلمنت به عنوان تجمیع کننده اجرا می شود فیلم ها و آثار سینمایی که اکران نشده اند به شکل سانس بندی بر روی تمام پلتفرم های VODو IPTV بلیت فروشی می شود و مخاطبان فقط با خرید بلیت و به صورت آنلاین فیلم ها را تماشا می کنند. در این طرح هر مخاطب در یک سانس مشخص بلیت خود را می خرد و فقط می تواند فیلم مورد نظرش را در همان سانس و به صورت آنلاین تماشا کند و امکان دانلود نخواهد داشت و حتی اگر نیز بتواند دانلود کنند به دلیل رمزگذاری هایی که شده فایل دانلود شده قابل اجرا نخواهد بود.
محمد مهدی طباطبایی نژاد 27 اسفند ماه در گفت وگویی با ایسنا درباره این که آیا تصمیمی برای اکران فیلم ها پس از باز شدن سینماها گرفته شده است یا خیر؟ بیان کرده بود: طبیعتا سال آینده با یک شکل و رویکرد جدید وارد بحث اکران سینما خواهیم شد و طبیعی است که نمی گذاریم حقی از کسی ضایع شود حتی از فیلم هایی که پیش از تعطیلی سینماها در حال اکران بودند.
البته ناچاریم یکسری حمایت های جانبی هم انجام دهیم مثلا پیشنهاد می دهیم تا برخی فیلم های در صف اکران به شیوه های تازه نمایش فکر کنند چون ممکن است از این طریق از صف اکران خارج شوند و زودتر در دسترس مخاطبان قرار بگیرند. این را هم اشاره کنم که اگر این اتفاق برای فیلم هایی رخ داد، ما بسته های پیشنهادی و حمایتی نیز برای آن ها خواهیم داشت یعنی شاید درصدی از قرارداد پخش نمایش خانگی شان را به عنوان حمایت در نظر بگیریم ولی این پیشنهاد و میزان حمایت باید دقیق تر بررسی شود و به تایید رئیس سازمان سینمایی هم برسد، پس آنچه می گویم فعلا فقط در حد طرح مسئله است؛ در واقع حرفم این است که بعضی فیلم ها می توانند با ارائه با برخی حمایت از طرف ما به دنبال رایت های دیگر نمایشی خود باشند و در صف اکران نمانند.
معاون نظارت و ارزشیابی سازمان سینمایی مطرح کرده بود: با شرایط پیش آمده ناشی از شیوع ویروس کرونا، برنامه اکران سال آینده برای خیلی از فیلم ها دشوارتر خواهد بود و طبیعتاً احتمال اینکه شرایط اکران جدید باشد هم وجود دارد.
طباطبایی نژاد همچنین درباره اینکه آیا از الان چند برنامه و مسیر مختلف بر اساس زمان های متفاوت بازگشایی سینماها پیش بینی شده است؟ گفته بود: به طور قطعی تصمیم جدی گرفته نشده ولی دست کم خود من در مقام و مسئولیتی که دارم هم برای 15 فروردین، هم برای 15 اردیبهشت و حتی برای بعد از آن به راه هایی فکر کرده ام؛ حتی این را هم تصور شدم که شرایط فعلی تا پایان خرداد ادامه داشته باشد.
بنابراین به این فکر کردم که شاید اکران اول سال 99 اساساً با اکران عید فطر آغاز شود یعنی سعی شده همه احتمال ها درنظر گرفته شود.
با توجه به موارد مطرح شده پیش بینی می شود حتی اگر وی او دی ملی فعلا به مرحله عملیاتی نرسد برخی صاحبان فیلم ها با توجه به شرایط مبهم اکران با مذاکراتی با سامانه های اینترنتی موجود، اگر در مرحله قرارداد و هزینه ها به توافق برسند،فیلم هایشان را پخش آنلاین بکنند، حال باید منتظر بود تا چه فیلم های دیگری این تصمیم را خواهند گرفت.

لطفا نظر خود را درباره این مطلب بیان نمایید

لینک خبر :‌ روزنامه مردم سالاری
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۱/۱۷

فاطمه امین الرعایا
بارها از سیر روزنامه ها در مسیر نظریه مرگ مطبوعات کاغذی گفته شده اما دیگر نفس های این کاغذی های قدیمی به شماره افتاده است. گویا همه چیز دست به دست هم داده اند تا پیکر نیمه جان این رسانه ها را به خاک بیندازند. یک روز ماجرای کاغذ، یک روز خط قرمزهای فزاینده، یک روز در دسترس قرار ندادن اطلاعات از سوی مسئولان و... و حالا هم یک ویروس میکروسکوپی به نام کرونا . بعد از آنکه در طرح فاصله گذاری اجتماعی بسیاری از مشاغل تا اطلاع ثانوی به حالت تعلیق درآمده اند، وزارت ارشاد اعلام کرد که چاپ نسخه کاغذی روزنامه ها تا پایان این طرح متوقف خواهد شد. گرچه این اقدام، در این شرایط ناگزیر بود اما عواقب آن صدمه های بسیار زیادی به رسانه های کاغذی وارد خواهد کرد.
بیش از یک ماه از شیوع کرونا در کشور می گذرد و هر روز هم بر تعداد افراد مبتلا به آن افزوده می شود. بسیاری از کشورها طرح های گوناگونی را برای مبارزه با همه گیری این ویروس پیش گرفته اند و مردم را ملزم به خانه ماندن کرده اند. در کشور ما گرچه بسیاری از افراد خود خانه نشینی را انتخاب کرده اند تا با این روش به کادر درمان کمک کنند و با قطع زنجیره انسانی شرایط عبور از شرایط بحرانی را مهیاتر کنند اما دولت نیز طرحی را مبنی بر فاصله گذاری اجتماعی وضع کرده که بنابر آن بسیاری از مشاغل تا اطلاع ثانوی نباید فعالیت کنند. چاپ روزنامه های کاغذی هم از همین دست است. بر اساس مصوبه کمیته اطلاع رسانی و مدیریت جو روانی ستاد ملی مقابله با کرونا و نظر به اینکه انتشار مطبوعات و نشریات کاغذی مستلزم فعالیت مجموعه ای از افراد از خبرنگاران تا فعالان صنعت چاپ و توزیع خواهد بود و این روند ممکن است به صورت بالقوه به شیوع بیشتر بیماری منجر شود لذا در راستای عمل به الزامات طرح ملی فاصله گذاری اجتماعی مصوب ستاد ملی مقابله با کرونا، نسخه کاغذی نشریات تا پایان این طرح چاپ نخواهد شد. بر این اساس مقرر است رسانه های مکتوب برای تقویت جریان اطلاع رسانی و کارکرد آموزشی مقابله با کرونا همانند هفته های اخیر، تمام ظرفیت خود را در فضای برخط و شبکه های اجتماعی به کار گیرند. فعلا این طرح تا 20 فروردین ادامه خواهد داشت.
مخالفان: چاپ نشدن یعنی تعدیل نیرو
اما این طرح با اعتراض برخی از اهالی مطبوعات روبه رو شد. محمد ایمانجانی، مدیر مسئول روزنامه فرهیختگان، با تاکید بر اشتباه بودن این تصمیم گفته است: این تصمیم اشتباه می توانست با ضریب تاثیر کمتری ابلاغ شود و انتشار روزنامه ها را می شد کنترل کرد. این اشتباه البته برای رسانه ها فرصتی شد تا دیگر ظرفیت های خود را فعال کنند و با ایجاد کانال های تعاملی بیشتر و مستحکم تر بتوانند فعالیت خود در فضای مجازی را تقویت کنند.
الیاس حضرتی، مدیر مسئول روزنامه اعتماد نیز در گفت وگویی با اعلام مخالفت و ناراحتی خود با این اقدام نیز گفت: ما از این اتفاق ناراحت هستیم و امیدواریم زودتر در این مسئله تجدید نظر کنند. اینکه روزنامه ها منتشر نشوند به معنی تعطیلی آگهی آنها و کاهش فروش آنهاست و این به معنی بیکار شدن پرسنل آنهاست. منطق ستاد برای جلوگیری از شیوع بیماری درست است و اینکه جایی مانند چاپخانه می تواند موجب شیوع بیماری شود اما به نظرم این امکان وجود داشت که با تعریف پروتکل های ویژه ای رسانه ها را به فعالیت واداشت. به نظرم با این اقدام می شود دست رسانه ها را برای فعالیت باز گذاشت و امیدواریم در این مسئله تجدید نظر شود.
موافقان: این یک فرصت است
اما عده ای هم این تهدید را یک فرصت قلمداد کردند. مهدی عرفاتی، مدیر مسئول روزنامه جام جم با تاکید بر فرصت بودن این بحران و نه تهدید بودنش برای رسانه های کاغذی عنوان کرد: به نظر من باید مطبوعات از این تهدید برای خود یک فرصت بسازند و کارشان را تا جایی که امکان دارند ادامه دهند. اینکه مردم حتی نه الان که نهایت یک سال بعد دیگر بیش از پیش به فضای مجازی راغب می شوند و علاقه شان به خواندن متون بلند را کم کرده و بیشتر دوست دارند در فضای مجازی به سر ببرند، مسئله ای نیست که بشود کتمانش کرد. به همین خاطر در چنین شرایطی باید رسانه های مکتوب در فضاهای تازه ای زندگی و به فضای تحت وب و فضای مجازی بیشتر راغب شوند.
همچنین ولی الله شجاع پوریان، مدیر مسئول روزنامه همدلی نیز معتقد است توقف انتشار چاپی و کاغذی از نظر اقتصادی به نفع روزنامه ها است؛ چون هزینه فیلم، زینک، کاغذ و چاپخانه ندارند و این یکی از مطالبات برخی از روزنامه ها و روزنامه نگاران است که بار هزینه هایشان را سبک می کند.
چاپ نشدن روزنامه، پاک کردن صورت مسئله است
فریدون صدیقی، استاد روزنامه نگاری در گفت وگو با ابتکار با اشاره به وضعیت غم انگیز رسانه ها و روزنامه های از نظر مخاطب می گوید: متاسفانه رسانه های ما مدت ها است مرجعیت خود را از دست داده اند و مخاطب در جست وجوی اخبار، رویدادها و گزارش های رسانه های داخلی نیست. رسانه ها در داخل بیشتر واکنشی با پدیده ها روبه رو می شوند، کنش مند نیستند، با تاخیر نسبت به وقایع عکس العمل نشان می دهند، یک سویه به موضوعات می پردازند و درنتیجه غیرمستقیم مخاطب به سایت ها، خبرگزاری ها و شبکه های برون مرزی سوق داده شده اند. متاسفانه امروز مخاطب به رسانه های برون مرزی بیشتر اعتماد می کند و این مایه تاسف است که رسانه های داخلی این بخش را از دست داده اند.
او با اشاره به بسته شدن روزنامه ها به دلیل کرونا ادامه می دهد: رسانه های ما در چند سال اخیر به دلایل عدیده ای دچار مشکلات مختلفی هستند. خط قرمزها هر روز تنگ تر و بسته تر شده و درنتیجه جایگاه اصلی روزنامه ها یعنی اطلاع رسانی تضعیف شده است. در چنین شرایطی چاپ نشدن روزنامه ها به صورت کاغذی تنها پاک کردن صورت مسئله است چون جایگاه روزنامه آسیب خواهد دید. البته در وضعیت کنونی که همه به اجبار خانه نشین شده اند و راه برون رفتی وجود ندارد و باید فاصله ها را رعایت کرد تردیدی نیست که این احتمال وجود دارد که در جریان تولید و نشر روزنامه ها ویروس منتقل شود.
وزارت ارشاد از این وضعیت استقبال می کند!
صدیقی معتقد است: در شرایط کنونی اینکه بگوییم چون روزنامه های کاغذی مخاطب ندارند در بستر فضای مجازی فعالیت کنیم، درست نیست. این استاد ارتباطات می گوید: باید پذیرفت تکنولوژی ارتباطی نوین، شیوه های پیشین و سنتی را تضعیف می کنند اما نکته این است که به تکنولوژی نوین و جابه جایی ها در بستر مناسبات رسانه ای ما چندان نمی شود استناد کرد. این موضوع زمانی کارکرد دارد که بخش سنتی ما به طور حقیقی از ظرفیت ها، توانایی ها و آزادی عمل های لازم برخوردار می بودند. آن وقت می توانستیم متوجه شویم که رسانه های کاغذی مخاطب ندارند و باید در بستر فضای مجازی فعالیت کنند. اما مشکل رسانه های کاغذی ما به دلیل کم کاری خودشان گرفتار از دست رفتن مخاطب نشده اند، بلکه این اتفاق درپی مصائب و مشکلاتی که برایش ایجاد شده، رخ داده است. متاسفانه دسترسی به اطلاعات برای این بخش غیرمحتمل شده است. حتی برخی از مسئولان و کارشناسان برای آنکه مخاطب صدایشان را بشنود به سمت رسانه های برون مرزی می روند. در چنین شرایطی که رسانه های داخلی اینچنین ضعیف و رنجور شده اند، بگوییم رسانه های کاغذی منتشر نشوند صحیح نیست. البته وزارت ارشاد از موقعیت پیش آمده به دلایل مختلف استقبال می کند چون هزینه هایش کاهش می یابد، دیگر درگیر واردات کاغذ، سهمیه دادن به رسانه ها و... نخواهد بود. در این شرایط منتشر نشدن رسانه های کاغذی به معنای بسته شدن پرونده مطبوعات خواهد بود. آن وقت دانشکده های روزنامه نگاری به چه دردی خواهند خورد؟ ما یک مجموعه را از کار می اندازیم. در چنین فضایی است که اعتراض به بستن روزنامه ها جای گله مندی دارد. اگر شرایط متوازن و متعادل بود، منتشر نشدن روزنامه ها معقول بود.
تهدیدی برای از بین رفتن زنجیره ای از مشاغل
روزنامه و رسانه های کاغذی، یک زنجیره به هم پیوسته از مشاغل گوناگون است که با منتشر نشدن آن ها بسیاری از این مشاغل دچار آسیب های جدی خواهند شد. چاپ، توزیع، کارمندان اداری، روزنامه نگاران، عکاسان، زینک و... از این جمله هستند. صدیقی درباره تاثیر منتشر نشدن روزنامه ها بر این مشاغل می گوید: در شرایطی که روزنامه ها بخواهند تنها در فضای مجازی منتشر شوند، آن وقت برخی می خواهند با حداقل نیرو به تولید حداکثری برسند که البته چندان امکان ندارد و بیشتر خودفریبی است. همچنین با تعطیل شدن روزنامه ها مجموعه ای از افراد مشاغل خود را از دست می دهند، از روزنامه نگار گرفته تا چاپخانه ها و فیلم و زینک و هرکه در این چرخه حضور دارد. این شوخی نیست! معمولا در تعریف کلان و جهانی، روزنامه نگاری در قله مشاغل بوده اما متاسفانه در تعریف ما حرفه های دیگر بر روزنامه نگاری سایه می اندازند. یکی از مولفه های توسعه پایدار، کارکرد رو به رشد رسانه ها است که ما از آن عقب نشینی کرده ایم و ارتباطات را به طور کلی از بین می بریم.
اغفال از رسالت رسانه ها
با پایان تعطیلات نوروزی، پس از آنکه اعلام شد روزنامه ها نباید به صورت فیزیکی چاپ شوند، بسیاری از روزنامه ها با وجود آنکه پیش از این هم نسخه اینترنتی خود را در بستر وب منتشر می کردند، با کاهش محسوس صفحات روی وب سایت هایشان بارگذاری شدند و این در حالی است که در شرایط کنونی جامعه بیش از هر زمان دیگری به خبر و تحلیل اتفاقات نیاز دارد چراکه کرونا بر تمام وجوه فعالیت های ملت ها و دولت ها اعم از سیاسی، اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی و... تاثیر گذاشته و خواهد گذاشت. از آنجا که امکان فعالیت رسانه ها به صورت دورکاری گرچه کمی سخت تر اما به هر حال میسر است، چرا چنین تصمیمی از سوی برخی از صاحبان رسانه ها گرفته شده است؟ صدیقی می گوید: از دو زاویه می توان به این موضوع نگاه کرد، یکی نقش و وظیفه مدیران مسئول و صاحبان روزنامه هاست که نقش اصلی است و همچنین از زاویه روزنامه نگاران. طبیعی است که همه روزنامه نگاران بخواهند کار کنند، فعال و موثر باشند و نقش و رسالت خود را ایفا کنند. اما انتشار یا عدم انتشار رسانه به صاحبان امتیاز برمی گردد. اما بخشی از مشکلات به سطح کلان برمی گردد. فضای رسانه و کارکرد آنها را نباید جدا از وزارتخانه ها و نهادهایی دید که متاسفانه اغلب هم پاسخ های درخوری به مطالبات مردم یعنی مخاطب نمی دهند. البته باید تاکید کنم که ریشه اصلی این اتفاق این است که ما اصلا برای رسانه ها رسالتی قائل نبودیم. با همه اینها امیدوارم دولت و مجموعه مسئولان به این جمع بندی برسد که حضور موثر و کارآمد رسانه ها است که می تواند به جامعه در گذر از موانع و سختی ها کمک کند و تهدیدها را به فرصت تبدیل کند.

ارسال دیدگاه
نام: ایمیل: دیدگاه:

لینک خبر :‌ روزنامه ابتکار

پایگاه خبری جماران، سعید گیتی آرا: پروفسور مهدی محسنیان راد که یکی از اساتید برجسته کشور است و آثار زیاد و ارزشمندی در حوزه ارتباطات دارد، در گفت و گویی مشترک با خبرنگار پایگاه های خبری جماران و انتخاب درباره آنچه دستور اخیر ستاد ملی مقابله با کرونا درباره عدم انتشار نسخه کاغذی روزنامه ها نامیده می شود، گفت: بی تردید کشورهایی که حکومت ها مانع نمی شوند که مطبوعاتشان نیازهای واقعی مخاطبانشان را تأمین کنند و در قبال آن مزدشان را از طریق دستیابی به استقبال مردم از کارشان – یعنی تیراژ بالا –تأمین کنند، مجبور نمی شوند که دست نیاز خود را در مقابل دولت ها دراز و کاغذ یارانه ای و آگهی دولتی دریافت کنند و به هنگام کرونا چنین مشکلاتی داشته باشند.

وی افزود: فشارهای دیرپای حکومتی بر مطبوعات ایران دیگر رمقی برای آن ها نگذاشته است. این آمارها که عرض می کنم واقعیت تلخی را نشان می دهد که تیراژ مجموع روزنامه های ما در ایران معادل هر 1000 نفرفقط 12 نسخه است. این در شرایطی است که میانگین مذکور در جهان 98 و از نظر قاره ای در اروپا 194 نسخه، در آمریکای شمالی 92 نسخه و در آفریقا 13 نسخه است. سهم مذکور در کشورهای مسلمان نیز دوبرابر ما و 25 نسخه است. بالاترین را ژاپنی ها دارند با 551 نسخه ( 46 برابر ما) آیا لازم نیست که فکر کنیم در این چهل سال با مطبوعات چه کردیم که اینگونه نحیف و لاغر شده اند. و بپرسیم این مطبوعات از طریق خودسانسوری لجام گسیخته و شاید از سر ناچاری شان با مردم چه کردند و چرا نتوانستند نورافکن های قلم خود را رو به فساد گسترده و جناح بازی های چند دهه، روشن کنند که اینگونه جایی در سبد مصرف رسانه ای مردم نیابند. بنابراین فکر می کنم درد امروز مطبوعات ایران باید بسیار عمیق تر از فرمان عدم چاپ کاغذی ارشاد به واسطه کرونا باشد.

محسنیان راد بیان کرد: اصولاً در همه نقاط جهان، روزنامه تنها رسانه ای است که تداوم استفاده از آن منوط به اخذ تصمیمات مکرر و هر روزه مخاطب است. زیرا اوست که هر روز باید دست توی جیبش کند و آن شماره روزنامه مورد نظرش را بخرد. پس هر روز رضایت خود را از محتوا با پرداخت وجه روزنامه بروز می دهد. درست است که در همه جهان سهمی از فروش روزنامه های کاغذی از طریق آبونمان سالانه فروخته می شود اما آخرین آمارها در اکثر کشورها حاکی از بالا بودن سهم تک فروشی است. بنابراین حیات یک روزنامه بستگی به این دارد که چقدر مخاطبین خود را راضی نگه می دارد، نه آنکه چقدر سه قوه حکومتی را راضی نگهداشته است. اگر مخاطبین روزنامه نیازهای مورد انتظارشان برآورده شود، شمارگان روزنامه نیز بالا می رود، به تبع آن آگهی هایشان افزایش می یابد و درآمدشان اجازه خواهد داد روزنامه نگاران تحصیلکرده تر تمام وقت را استخدام کنند و محتوای کاربردی تری را تولید کنند. بی نیاز تر به حکومت شوند که با کاغذ یارانه ای، آنان را نیازمند خود کند و با زندان و توقیف، آنها را دائم از اجرای وظایف اصلی شان که مهمترین آن دیده بانی همه منابع قدرت و بخش های گوناگون جامعه است بازدارند.

این نظریه پرداز و استاد برجسته ارتباطات ادامه داد: از روزگاری که عصر رسانه های نوین فرا رسید و امکان دیجیتالی شدن مطبوعات فراهم شد، روزنامه ها در کشورهایی که حقوق مؤلف در آنها رعایت می شود به راحتی توانستند پس از ایجاد سایت، نسخه های اینترنتی خود را بفروشند و اگر کسی از آنها کپی برداری کند و مطالبش را در اختیار آشنایان خود قرار دهد، مجرم محسوب شود. در حالیکه مطبوعات ایران، آنگونه که کشورهای عضو کنوانسیون حقوق مؤلف دارند، چنین امکانی را ندارند.

محسنیان راد گفت: برای اینکه فرهنگ توجه به حقوق مؤلف را بیشتر توضیح دهم، به کنفرانسی اشاره می کنم که حدود 20 سال پیش در یکی از کشورها برگزار می شد و من در آن شرکت کرده بودم. پس از ارائه مقاله ام، یک استاد استرالیایی نیز مقاله اش را ارائه داد. از او خواستم که در صورت امکان یک نسخه از مقاله اش را به من دهد. ولی وی گفت که این آخرین نسخه است و نسخه ای دیگر ندارد. گفتم ممکن است مقاله را به من دهید تا از آن کپی بگیرم؟ مقاله را گرفتم و با خود به قسمت کپی برداری بردم، اما متصدی دستگاه کپی وقتی به پلاک روی سینه من نگاه کرد و متوجه شد که آن مقاله به نام خودم نیست، گفت: متاسفم تنها خود نویسنده می تواند از این مقاله زیراکس بگیرد. همین مساله باعث شد تا من از نویسنده مقاله خواهش کردم همراه من بیاید که یک نسخه کپی تهیه کنم. می خواهم بگویم حقوق مولف تا این اندازه در آن کشورها نهادینه شده است.

این استاد دانشگاه بیان کرد: از آنجا که فضای نهادینه شده ای در پاسداری از حقوق مولف در ایران وجود ندارد، مطبوعات نمی توانند اگر نسخه کاغذی منتشر نکنند با درآمد فروش اینترنتی خود، هزینه های نیروی انسانی و تالیف خود را تامین کنند. بی تردید در ممنوعیت چاپ کاغذی به خاطر کرونا چاپخانه ها نیز از کار می افتند و کارگران چاپخانه ها دچار مشکل می شوند. این درحالی است که شماری از کاربرانی که امروز مصرف کننده اینترنت هستند، پولی نمی پردازند که جای فرو ریختن درآمد فروش نسخه های کاغذی را پر کند.

وی گفت: بنابراین در چنین کشوری وقتی این دستور داده می شود که روزنامه ها نسخه کاغذی منتشر نکنند، انجمن روزنامه نگاران و حقوقدان صاحبنظر حقوق مطبوعات به درستی به این نکته اشاره می کنند که اصلا چرا باید حکومت راجع به این مساله تصمیم بگیرد؟ اما عرض کنم که اصلا نیازی به چنین فرمانی از سوی وزارت ارشاد نبود. زیرا خود روزنامه ها می دانند اگر در این روزهایی که همه خود را در حصر خانگی قرارداده اند و برای نیازهای واجب از خرید نسخه کاغذی از خانه بیرون نمی روند. وضع چنان است که افراد حتی برای انجام کار بانکی خود بیرون نمی روند چه رسد به خاطر خرید روزنامه، می دانیم آنگونه هم نیست که سر هر کوچه کیوسک روزنامه فروشی باشد. بنابراین در برخی نقاط شخص باید برای خرید روزنامه اتومبیل سوار شود. پس اگر هم می توانستند چاپ کنند کمتر کسی تمایل داشته باشد که به دلیل خرید روزنامه از خانه خارج شود و در نتیجه روز به روز تعاداد نسخه های برگشتی بیشتر خواهد شد و مطبوعات از درآمد فروش محروم خواهند شد.

محسنیان راد ادامه داد: مشکلی که امروز وجود دارد این است که فرصتی است تا دریابیم که تعامل با مطبوعات در 40 سال گذشته شیوه غلطی داشته است. بنده و برخی دانشگاهیان ارتباطات از جمله مرحوم دکتر کاظم معتمدنژاد، بارها نسبت به نتایج این شیوه، هشدار دادیم. نباید روزنامه ها را اینگونه توقیف می کردیم. نباید روزنامه نگاران را به زندان می انداختیم. مسئولان باید فضا فعالیت مطبوعات را آزاد می گذاشتند و آزاد بگذارند تا عقاید و نظرات در باره اشتباهات دولت ها و عوامل فساد بدون پرده پوشی منعکس شود. صاحب نظران بارها به این مسائل اشاره کردند، اما توجهی به آن نشد تا اینکه امروز با معضلی مواجه شدیم که حتی اگر گفته شود روزنامه ها می توانند نسخه کاغذی خود را چاپ کنند، قطعا مردم به خاطر خریدن روزنامه ها در شرایط کرونا از خانه های خود بیرون نمی آیند. به نظرم امروز فرصتی است تا متوجه شویم که چقدر مطبوعات ایران را شکننده کرده ایم.

انتهای پیام

لینک خبر :‌ جماران
تهران-ایرناپلاس- مهدی محسنیان راد، استاد تمام ارتباطات دانشگاه امام صادق(ع)، سردبیر روزنامه هفت صبح و مدیر مسئول روزنامه صبح نو، هر سه یک واکنش مشترک به توقف چاپ نسخه کاغذی روزنامه ها دارند و معتقدند ادامه دار شدن این اتفاق، حیات روزنامه ها را از بین می برد.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۱/۱۷ سایت های دیگر : جماران روزنامه شروع شعار سال

در پی شیوع بیماری کرونا، اجرای طرح فاصله گذاری اجتماعی از روز ششم فروردین آغاز شد. بعد از آن بود که یازدهم فروردین کمیته اطلاع رسانی و مدیریت جو روانی ستاد مقابله با کرونا در ایران، ممنوعیت چاپ کاغذی روزنامه ها در ایران را تا پایان طرح فاصله گذاری اجتماعی اعلام کرد. چراکه انتشار مطبوعات و نشریات کاغذی نیازمند فعالیت مجموعه ای از افراد از جمله خبرنگاران و فعالان صنعت چاپ و توزیع است. عباس عبدی، رئیس انجمن صنفی روزنامه نگاران استان تهران، در واکنش به تصمیم ستاد ملی مقابله با کرونا آن را ضربه به نهاد مطبوعات خواند.

کامبیز نوروزی، حقوقدان و نایب رئیس انجمن صنفی روزنامه نگاران استان تهران با اشاره به اطلاعیه ستاد ملی کرونا مبنی بر عدم انتشار کاغذی روزنامه ها مدعی شد: تصمیم ستاد ملی مبارزه با کرونا برای توقف انتشار کاغذی روزنامه ها یک تصمیم کاملاً غیرقانونی است و نه تنها ستاد ملی مبارزه با کرونا، بلکه هیچ مرجع دیگری اجازه ندارد مانع انتشار کلی مطبوعات شود. مطابق با قانون مطبوعات حتی شورای امنیت کشور هم اجازه ندارد به این گستردگی مانع از انتشار کاغذی روزنامه ها شود، بلکه فقط شورای عالی امنیت ملی می تواند در موارد خاص و برای اخبار خاصی محدودیت خبری برای مطبوعات ایجاد کند.

این در حالی است که وضعیت خاص کرونایی، شرایط ویژه ای را به همه کسب و کارها تحمیل کرده است.

چاپ روزنامه در دیگر کشورها با وجود بیماری کرونا

چاپ کاغذی روزنامه ها در ایران در شرایطی تا پایان طرح فاصله گذاری اجتماعی محدود شده که در بسیاری از کشورها که این ویروس شیوع پیدا کرده است، مانند کشورهای اروپایی از قبیل ایتالیا، انگلیس، فرانسه و... رسانه های چاپی تعطیل نشده و با استفاده از دستورالعمل های بهداشتی و فنی اجازه داده اند رسانه ها نقش پل ارتباطی را به طور مؤثر ایفا کنند. این نکته ای است که علیرضا بختیاری، الیاس حضرتی، محمدعلی وکیلی، مصطفی کواکبیان، منصور مظفری، نعمت اله شهبازی و محمدرضا سعدی، مدیران مسئول روزنامه های دنیای اقتصاد، اعتماد، ابتکار، مردمسالاری، آفتاب یزد، گل و جهان صنعت در نامه ای به رئیس جمهور با اشاره به آن و نکات دیگر، خواستار اتخاذ راه حلی برای انتشار روزنامه های سراسری شدند.

آنها در قسمتی از این نامه اعلام کردند: فراموش نکنیم که بار اصلی روشنگری و اصلاح و شفافیت همواره بر دوش مطبوعات بوده و در مواقع بحرانی این روزنامه نگاران بوده اند که اطلاع رسانی کرده و علی رغم مشکلات و محدودیت ها، انجام وظیفه کرده اند. در این روزهای حساس حضور روزنامه ها می تواند دولت و مردم را برای عبور هرچه سریع تر و البته کم هزینه تر از کرونا یاری کند.

لذا با توجه موارد مطروحه از حضرت عالی استدعا داریم در این شرایط حساس که حضور پررنگ رسانه ها می تواند نقش مؤثر، آگاهی بخش و کمک کننده داشته باشد، دستور فرمایید ستاد مقابله با کرونا اجازه چاپ روزنامه ها را به صورت کاغذی (با اتخاذ تدابیر بهداشتی و فنی) صادر کند تا جامعه رسانه ای کشور بتواند در این مقطع مهم نقش سازنده و تاریخی خود را برای عبور از بحران با همراه سازی عموم مردم ایفا کند.

دلم برای همه روزنامه نگاران ایران می سوزد

چاپ کاغذی روزنامه ها در شرایطی ممنوع شده است که انتشار گسترده اخبار جعلی در فضای مجازی موجب افزایش نگرانی مردم و سختی مدیریت شرایط ویژه می شود. مهدی محسنیان راد، استاد تمام دانشکده فرهنگ و ارتباطات دانشگاه امام صادق(ع) درباره علت تصمیم گیری متفاوت درباره چاپ کاغذی روزنامه در ایران و دیگر کشورها به خبرنگار ایرناپلاس گفت: دلم برای همه روزنامه نگاران ایران می سوزد؛ نه برای اینکه امروز اجازه انتشار کاغذی روزنامه را ندارند، بلکه برای این که در طی چند دهه گذشته، روزنامه نگاران و روزنامه هایشان هیچ گاه سر جای خودشان نبودند. بسیاری از روزنامه ها وابسته به جناح های سیاسی هستند، اما شکل و شمایل روزنامه بی طرف را به خود می گیرند و در نتیجه اکثر روزنامه نگاران خو گرفته اند که در تصمیمات، تابع حکومت باشند، در حالی که این دوران، سال هاست که در جهان سپری شده است.

او که بیش از 40 سال سابقه تدریس و فعالیت در حوزه علوم ارتباطات و رسانه دارد، درباره تفاوت عملکرد رسانه در ایران و کشورهای پیشرفته توضیح داد: اگر می بینید در کشورهای دیگر به این صورت نیست که روند چاپ روزنامه با بخش نامه تغییر کند، به دلیل وجود متعادل عرضه و تقاضا در دیگر کشورهاست. زمانی که دانشجوی رادیو و تلویزیون بودم سپهر ارتباط رسانه ای من در تهران مرکب از دو کانال تلویزیونی و تعدادی روزنامه بود که کاملاً باید در راستای اهداف حکومت عمل و بخشی از انرژی خود را برای پروپاگاندای حکومت خرج می کردند. اگر می خواستم روزنامه ای خارج از آن محدوده بخوانم، باید به کیوسک روزنامه فروشی میدان فردوسی می رفتم و روزنامه یا مجله خارجی می خریدم که قیمت آن به دلیل نرخ دلار زیاد نبود؛ اما آن روزنامه ها و آن کیوسک روزنامه فروشی جایگاهی در سپهر ارتباط رسانه ای ایران نداشت. سپهر رسانه ای امروز چیزی عجیب و غریب شده است.

حق مؤلف در ایران رعایت نمی شود

ایران هنوز به کنوانسیون برن نپیوسته و این باعث شده است حق مؤلف به خصوص در حوزه رسانه نادیده گرفته شود. محسنیان راد با اشاره به رعایت نشدن حق مؤلف در ایران بیان کرد: در این روزها به راحتی می توان با استفاده از چند نرم افزار از مطالب منتشرشده در مجلات و روزنامه ها را استفاده و در هر رسانه ای منتشر کرد. افراد داخل ایران در سپهری قرار گرفته اند که می توانند از اطلاعات بسیاری استفاده کنند، اما در کشورهای پیشرفته به این صورت نیست و از حقوق مؤلفان حمایت می شود. این نکته فوق العاده مهم است که ما به فدراسیون جهانی حقوق معنوی و حقوق مؤلف تن ندادیم و اگر از پی دی اف روزنامه استفاده شود، کسی نمی تواند شکایت کند. در صورتی که در کشورهای پیشرفته اهمیت زیادی برای حق مؤلف قائل هستند.

او ادامه داد: تلویزیون به هیچ وجه نمی تواند جای روزنامه را بگیرد، زیرا چینش محتوای روزنامه، چینش موزاییکی است، در حالی که چینش رادیو و تلویزیون چینش متوالی است. فردی که روزنامه می خواند قید ترتیب ندارد، اما تلویزیون قید ترتیب را بر مخاطب تحمیل می کند. ظرف مطبوعات خیلی وسیع است و در هر روزنامه می توان تحلیل های متفاوتی دید. به همین دلایل است که داشتن روزنامه برای مردمی که در شرایط حصر خانگی هستند، مطلوب است.

بسیاری از روزنامه های مهم در جهان فروش نسخه اینترنتی و هم آبونمان فروش تک نسخه ای دارند. محسنیان راد درباره وضعیت روزنامه ها در دیگر کشورها توضیح داد: آنها وقتی می بینند مردم از خانه بیرون نمی روند و کمتر نسخه کاغذی روزنامه ها را می خرند، تعداد نسخه کاغذی را کم می کنند و فروش نسخه اینترنتی خود را افزایش می دهند. این در حالی است که اگر روزنامه نگاران ایران فروش کاغذی خود را از دست بدهند، حیاتشان زیر سؤال می رود. متأسفانه مسئولان در این سال ها درک نکردند که رسانه چیست و ارتباطاتِ دانشی پیچیده تر از بسیاری از دانش های دیگر است، پس تصمیم های آنی و موقت گرفتند و اصرار به انحصار رادیو و تلویزیون دارند.

فضای مجازی نیاز اقتصادی روزنامه ها را تامین نمی کند

روزنامه ها بدون چاپ نسخه کاغذی در فضای مجازی می توانند به فعالیت خود ادامه دهند، اما آیا فعالیت آنها به صورت مجازی به اندازه زمانی که چاپ کاغذی داشتند، دیده می شود؟ آرش خوشخو، سردبیر روزنامه هفت صبح در این باره به خبرنگار ایرناپلاس گفت: به نظرم در بررسی عملکرد روزنامه ها در فضای مجازی باید میان روزنامه دولتی و خصوصی تفاوت قائل باشیم. دیده شدن، بخشی از قضیه است و بخش مهمی از قضیه، کسب و کار اقتصادی یک روزنامه است که در فعالیت مجازی این قضیه تامین نمی شود. در بهترین حالت ما روزنامه ای داریم که در فضای مجازی هزار نسخه بفروشد. البته روزنامه های دولتی در فضای مجازی به صورت رایگان در دسترس مردم است.

خوشخو با اشاره به اینکه دیده شدن یا دیده نشدن روزنامه در فضای مجازی تاثیری در آورده اقتصادی آن نخواهد داشت، توضیح داد: بخش خصوصی – البته آنهایی که واقعا خصوصی هستند- در فضای مجازی امکان درآمدزایی ندارند. این مسئله فقط برای رونامه ها مطرح نیست بلکه تمام سایت های پربیننده کشور هم خیلی به ندرت می توانند در فضای مجازی درآمدی داشته باشند.

روزنامه های بخش خصوصی از دور خارج خواهند شد

به گفته سردبیر روزنامه هفت صبح مزیت روزنامه کاغذی به اخباری که در فضای مجازی منتشر می شود، خواندن راحت تر گزارش ها و اخبار است. او ادامه داد: افرا در موبایل و کامپیوتر، عادت به خواندن مطالب کوتاه دارند. روزنامه ها اگر بخواهند در فضای مجازی کار کنند باید تحلیل هایشان را فشرده کنند، خبر بگذارند و با سایت های خبری رقابت کنند یا اینکه مانند نیویورک تایمز یا دیگر روزنامه های قوی دنیا، بخش های ویدئویی خیلی قوی در سایت در نظر بگیرند تا بیننده کسب کنند که منوط به سرمایه گذاری گسترده و زیرساخت است.

او با اشاره به این نکته که اگر روزنامه ها به فضای مجازی محدود شوند، می توان گفت روزنامه های بخش خصوصی از دور خارج خواهند شد، بیان کرد: مگر اینکه دوره محدودیت چاپ کاغذی روزنامه ها موقت باشد. البته در هر صورت روزنامه های بخش دولتی ادامه خواهند داشت و می توانند پایداری بیشتری داشته باشند زیرا از بودجه عمومی استفاده می کنند.

ثبت شماره روزنامه ها در روزهایی که چاپ کاغذی ندارند

چاپ کاغذی روزنامه ها مسئله ای است که با افزایش استفاده از اینترنت و انتشار روزنامه ها در فضای مجازی، کاهش یافت. فرشاد مهدی پور، مدیرمسئول، سردبیر و صاحب امتیاز روزنامه صبح نو درباره توقف چاپ کاغذی روزنامه ها به دلیل شیوع بیماری کووید 19 به خبرنگار ایرناپلاس گفت: از ابتدایی که روزنامه در دنیا مطرح و در ایران دیده شد، به صورت چاپ شده با کاغذ بود. 20 یا 30 سال است که روزنامه ها بدون چاپ نسخه های کاغذی، منتشر می شوند. در اروپا و ایران شاهد روزنامه هایی هستید که به صورت مجازی منتشر می شدند و نام مجازی را به خود داده بودند. از چهار سال پیش که روزنامه صبح نو کارش را آغاز کرد، همزمان نسخه مجازی آن هم منتشر شد. و آن را در وبسایت، شبکه های اجتماعی، اینستاگرام، سروش و دیگر پیام رسان ها منتشر کرد. البته میزانی از خرید را هم در درگاه های مجازی داشتیم.

او با اشاره به اینکه به دلیل تازگی محدودیت چاپ کاغذی، هنوز ارزیابی درباره میزان فروش نداریم، افزود: البته اتفاقی در صبح نو افتاده و اکانت توئیتر صبح نو که شناخته شده بود، بدون هیچ پیام و اخطار و اینکه بخواهیم محتوایی را حذف کنیم، توسط توئیتر بسته شده است و ما یک بال مهم خود را از دست دادیم. حتی اکانت های مرتبط هم بسته شده و در طی چند روز گذشته ما در حوزه انتشار مطالب خود در فضای مجازی ضربه خورده ایم.

در چاپ کاغذی، مسئله مهم آگهی روزنامه است

به گفته مدیرمسئول روزنامه صبح نو، روزنامه ها باید هر نسخه خود را در وزارت ارشاد ثبت کنند و این کار از طریق چاپخانه انجام می شد، اما در روزهایی که روزنامه چاپ کاغذی ندارد، مسئله ثبت به مشکلی برای مدیران روزنامه تبدیل شده بود، او توضیح داد: در این روزها چاپخانه ها فعالیتی ندارند و ثبت صورت نمی گیرد. ما درخواست کردیم که انتشار این روزها مورد حساب قرار گیرد، زیرا ما برای روزنامه ها شماره می زنیم که مورد قبول واقع شد.

مهدی پور در ادامه سخنانش به دو نکته اشاره کرد که باید مورد توجه قرار گیرد، او گفت: برخی از روزنامه ها در این روزها با تعداد صفحات کمتر منتشر می شوند این در حالی است که صبح نو با همان تعداد صفحه مانند قبل منتشر می شود. این باید مورد توجه قرار گیرد. همچنین تصمیم داریم تعدیل نیرو نکنیم و نیروها دورکاری کنند.

به گفته او در چاپ کاغذی، مسئله مهم آگهی روزنامه است، موضوعی که با کاهش مواجه شده است و با توقف چاپ کاغذی روزنامه ها کمتر خواهد شد. مهدی پور افزود: تنها فروش نیست که برای روزنامه آورده اقتصادی دارد بلکه آگهی هایی که روزنامه از بیرون می گیرد هم مهم است. روزنامه های خصوصی و کوچکی که به رقم های کم آگهی ها وابسته اند، با توقف چاپ نسخه کاغذی از بین می روند. امیدوارم این فضا زودتر تمام شود و بتوانیم نسخه کاغذی روزنامه را منتشر کنیم.

لینک خبر :‌ خبرگزاری جمهوری اسلامی
تهران- ایرناپلاس- روزنامه هایی که هستند ولی نیستند ؛ عنوان اول این گزارش بود. به سراغ روزنامه هایی که ظاهراً چاپ می شوند، اما هیچ وقت نسخه کاغذی شان را نمی بینیم، رفته ایم؛ روزنامه هایی که البته سهمیه کاغذ و یارانه هم می گیرند و پولش را به جیب می زنند.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۱/۱۷

با شدت گرفتن بحران کاغذ و نیز بحران مخاطب، در بیشتر کیوسک های مطبوعاتی جز چند روزنامه معروف و سابقه دار و یکی دو روزنامه که حامی خاص دارند، روزنامه دیگری نمی بینید. این در حالی است که بنا بر آمار سامانه جامع رسانه های کشور، در حال حاضر 353 روزنامه مجوز انتشار دارند. اما سؤال اینجاست که با وجود این همه مجوز روزنامه، چرا کیوسک ها خالی هستند؟

سید محمدرضا دربندی؛ مدیرکل مطبوعات و خبرگزاری های داخلی، درباره تعداد واقعی روزنامه های فعال به خبرنگار ایرناپلاس گفت: از 353 روزنامه ای که در کشور مجوز گرفته اند، لزوماً همه فعال نیستند. حدود 300 روزنامه فعالند و بقیه یا اصلاً کارشان را هنوز شروع نکرده اند یا شروع کرده اند و بنا به دلایلی، انتشار را نیمه کاره رها کرده اند. از آن 300 روزنامه فعال، تعداد زیادی استانی هستند. مثلاً ما در استان خوزستان 28 روزنامه داریم که بعضی در اهواز و تعدادی در شهرهای دیگر استان منتشر می شوند. پس برای قضاوت در این باره، نباید فقط تهران را ببینیم. توجه کنیم که روزنامه های استانی جلوی چشم ما نیستند و آنها را نمی بینیم.

بحران کاغذ و لاغر شدن روزنامه ها

در بحران اخیر کاغذ، روزنامه ای نبود که از گزند این بحران دور بماند. حتی روزنامه های ایران و همشهری که پشتشان به دولت و شهرداری گرم بود، در چند مرحله قیمت ها را بالا بردند و بالاخره مجبور به تعدیل نیرو و کاهش تعداد صفحاتشان شدند.

وقتی چنین وضعی برای این روزنامه ها پیش می آید، دیگر تکلیف روزنامه هایی که پشتوانه چندان قوی نداشتند معلوم است. برخی روزنامه های سراسری و محلی که با قیمت جدید کاغذ و چاپ نمی توانند از عهده هزینه ها بربیایند، کج دار و مریز و یکی در میان چاپ می شوند و هروقت پولی دستشان برسد، روزنامه را منتشر می کنند یا مدیرانشان کلاً عطای روزنامه داری را به لقایش بخشیده اند و روزنامه را تعطیل یا مجوزش را واگذار کرده اند.

روزنامه های حاضرِ غایب

در این بین، روزنامه هایی هم هستند که حتی قبل از این بحران ها هم در هیچ کیوسکی آفتابی نمی شدند یا در سایت ها و کانال های تلگرامی ردی از جلد آنها پیدا می شد یا در لیست یارانه بگیران وزارت ارشاد. برخی از این روزنامه ها با همدستی چاپخانه ها تعداد بسیار کمی چاپ می کنند و با اعلام تیراژ غیر واقعی، کاغذ می گیرند و آن را در بازار آزاد می فروشند.

بعضی از روزنامه ها که سراسری هم هستند، با تیراژ محدودی منتشر می شوند. یعنی از 100 نسخه تا حداکثر 500 نسخه

مهران کرمی، مدیرمسئول روزنامه همشهری در یادداشتی که چندی پیش درباره کاهش تعداد صفحه های روزنامه اش نوشته بود، تعداد روزنامه هایی را که منتشر می شوند، بین 25 تا 30 روزنامه عنوان کرده بود. سیامک رحمانی، قائم مقام مدیرمسئول روزنامه شهروند نیز در مصاحبه ای گفته است: هم من، هم مدیر کل و هم معاون مطبوعاتی می دانیم تعداد روزنامه هایی که واقعاً چاپ و توزیع می شوند چقدر است و نام بیش از 200 روزنامه در لیست است که این روزنامه ها از آگهی های دولتی استفاده می کنند. مجوز طرح ترافیک و یارانه وزارت ارشاد را هم دریافت می کنند، ولی از این تعداد، تنها تعداد محدودی روزنامه چاپ می شوند و تحریریه دارند. تعداد زیادی چاپ نمی شوند و فقط یک اسم و مجوز هستند و از تسهیلات بهره مند می شوند.

یک کیوسک دار در خیابان شریعتی می گوید: اینکه می گویند 160 روزنامه در تهران منتشر می شود، اصلاً واقعی نیست. تمام تهران را هم بگردید این تعداد روزنامه پیدا نمی کنید. حتی همین چند روزنامه ای هم که هستند، کم کم پخششان دارد نامنظم می شود و یک روز هستند و یک روز نیستند.

تعدادی هم هستند که به آن ها یارانه و کاغذ نمی دهیم و اصلاً چاپ نمی کنند و 50 نسخه ریسوگراف می کنند. این ها حتی گاهی آگهی هم می گیرند اما به اندازه ای که به آن آگهی دهنده روزنامه را بدهند، منتشر می کنند

دربندی در پاسخ به این نکته که تعداد زیادی از روزنامه ها در ظاهر منتشر می شوند و صفحات اولشان در شبکه های مجازی دیده می شود، اما وقتی به کیوسک های روزنامه فروشی مراجعه می کنیم با تعداد کمی از روزنامه ها مواجه می شویم، گفت: در مورد تهران باید بگویم بخشی از این روزنامه ها در کیوسک ها توزیع می شوند و بخشی هم اصلاً در کیوسک ها توزیع نمی شوند. این ها یا با ادارات قرارداد دارند یا با شرکت های هواپیمایی یا نهادهای دیگر و در آن مجموعه ها توزیع می شوند. تعدادی هم اصلاً در تهران توزیع نمی شوند، یعنی با یک شرکت توزیع قرارداد دارند و به چند استان فرستاده می شوند. بعضی از اینها خودشان شرکت توزیع دارند و خودشان روزنامه را چاپ و توزیع می کنند. روزنامه های بزرگ، مانند اطلاعات و کیهان معمولاً این طوری هستند. اینها خودشان چاپخانه دارند و برای توزیع هم ارتباط شبکه ای درست کرده اند که صبح زود به مرکز استان فرستاده و از آنجا در شهرستان ها توزیع می شوند. بنابراین توضیحات، اگر ما روزنامه ای را در کیوسک نمی بینیم، مفهومش این نیست که آن روزنامه منتشر نمی شود.

روزنامه هایی که به شهرهای کوچک نمی رسند

در کیوسک های مطبوعاتی استان ها و شهرهای دیگر از تهران هم کمتر روزنامه پیدا می شود و دست مردم حتی از بعضی روزنامه های سراسری و قدیمی هم کوتاه است. آب رفتن تیراژ روزنامه ها به خاطر گرانی باعث شده است تمرکز توزیع بر تهران و چند شهر بزرگ دیگر باشد و مخاطبان شهرهای کوچک تر هر روز بیشتر از قبل از روزنامه خوانی محروم شوند. گرچه باید به بحران مخاطب و سخت دست به جیب شدن مردم برای خرید روزنامه هم اشاره کرد و گفت که دیگر مثل قبل کسی به دنبال روزنامه خواندن نیست که این هم دلایل مهمی دارد.

یکی از شهروندان زاهدانی در این باره می گوید: بعضی روزنامه های سراسری اصلاً به زاهدان نمی آیند. از روزنامه های محلی هم فقط دو سه روزنامه در کیوسک ها وجود دارد. از بقیه فقط گاهی اسمی در فضای مجازی می آید و من که هر روز روزنامه می خرم، فقط اسمشان را شنیده ام و خودشان را ندیده ام.

کاغذ می گیرند و چاپ نمی کنند

برخی از روزنامه هایی که روی کیوسک ها نیستند، از وزارت ارشاد یارانه و کاغذ می گیرند و حتی از آگهی های دولتی سود زیادی به جیب می زنند، اما در تیراژ بسیار کم منتشر می شوند. همین هم صدای دیگران را درآورده است. آن ها می گویند چرا باید یارانه و آگهی های دولتی به جیب کسانی برود که تمام تیراژشان، چیزی حدود 500 نسخه است که برای اعلام وصول و فرستادن برای آگهی دهنده چاپ می شوند.

چرا باید یارانه و آگهی های دولتی به جیب کسانی برود که تمام تیراژشان، چیزی حدود 500 نسخه است که برای اعلام وصول و فرستادن برای آگهی دهنده چاپ می شوند

مدیر کل مطبوعات داخلی در ادامه به سوی دیگر ماجرا یعنی روزنامه هایی که با شگردهای خاص منتشر می شوند و برخی کاغذ و یارانه می گیرند، هم اشاره کرد و گفت: بعضی از روزنامه ها که سراسری هم هستند، با تیراژ محدودی منتشر می شوند؛ یعنی از 100 نسخه تا حداکثر 500 نسخه. در بازرسی که ما از چاپخانه ها داشته ایم، چنین چیزهایی را به دست آورده ایم که بهانه شان فعلاً این است که چون کاغذ گران است و کاغذ با ارز دولتی به اندازه کافی به ما نمی رسد، ما با تیراژ کم چاپ می کنیم. تعدادی هم هستند که به آنها یارانه و کاغذ نمی دهیم و اصلاً چاپ نمی کنند و 50 نسخه ریسوگراف می کنند. این ها حتی گاهی آگهی هم می گیرند، اما روزنامه را به اندازه ای که به آگهی دهنده بدهند، منتشر می کنند. این ها تعداد بسیار معدودی هستند و ما درصدد شناسایی شان هستیم تا هم مجوزشان را هیئت نظارت لغو کند و هم دیگر یارانه و کاغذ به آنها تعلق نگیرد.

دربندی درباره اقداماتی که معاونت مطبوعاتی تاکنون برای مقابله با این تخلفات انجام داده است، به ایرناپلاس گفت: ما راه های مختلفی را رفته ایم تا به شمارگان واقعی نشریات دست پیدا کنیم. تا حدودی هم موفق شده ایم، اما گاهی هم به دلیل همدستی بین چاپخانه و ناشر روزنامه موفق نبوده ایم و به دنبال راهکارهای دیگری هستیم که بتوانیم حداقل کاغذ مورد نیاز یک روزنامه را برآورد و تعیین کنیم که چه تیراژی را حتماً چاپ می کند و سهمیه اش را هر سه ماه یک بار تعیین کنیم و بگوییم اگر هم مدعی هستی که بیشتر چاپ می کنی، کاغذ نیمایی تهیه کن.

وی در ادامه درباره نحوه شناسایی نشریاتی که ریسوگراف هستند افزود: برای نشریاتی که در شهرستان هستند از طریق ادارات کل فرهنگ و ارشاد اسلامی و خانه های مطبوعات، که انجمنی غیردولتی است، اما همه مطبوعاتی ها در آن عضو هستند، پی می بریم که کدام روزنامه و نشریه، چاپ ریسوگراف و کپی انجام می دهد. لیست اینها را تهیه می کنیم و اول به آنها تذکر می دهیم، اگر ادامه بدهند کلاً آنها را از یارانه و کاغذ محروم می کنیم. در تهران هم همین طور است و با کمک بعضی نهادهای نظارتی، این بررسی ها را انجام می دهیم. ما با چند روش داریم به سمت شفاف سازی این گونه نشریات می رویم، اما در نهایت دو عامل برای تصمیم گیری داریم؛ اول: عددهایی که در این بازرسی ها به دست آورده ایم و دوم: برآوردی که خودمان داریم. با ترکیب این اطلاعات، سهمیه کاغذ برای روزنامه تعیین می شود که حداقل مورد نیازش با ارز دولتی تا زمانی که هست، تأمین شود.

لینک خبر :‌ خبرگزاری جمهوری اسلامی
رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی مشهدمقدس گفت: کسب وکارهای فرهنگی واجد شرایط در مشهد از سوی ارشاد به وزارت فرهنگ و ارشاد برای دریافت وام معرفی می شوند.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۱/۱۸ سایت های دیگر : قدس آنلاین

محمدجواد استادی در گفت وگو با خبرنگار تسنیم در مشهدمقدس با اشاره به فعالیت های فرهنگی و هنری مشهد در روزهای شیوع کرونا اظهار داشت: از اسفندماه سال گذشته جلساتی برگزار و آسیب ها را احصاء کرده ایم و مواردی نیز از وزارتخانه پیگیری شده زیرا در حوزه اختیارات استان نیست.

رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی مشهدمقدس گفت: حمایت ها به صورت متمرکز از سوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی دنبال می شود و وام هایی نیز برای کسب و کارهای فرهنگی قرار است اختصاص یابد و درخواست هایی نیز برای ما آمده که آنها را به وزارتخانه ارجاع می دهیم.

استادی با بیان اینکه از این برهه به عنوان یک فرصت برای برخی از آموزشگاه های خود جهت عرضه خدمات در فضای مجازی بهره گرفته ایم تصریح کرد: آموزش های مجازی را تلاش کرده ایم در سیستم آموزشی این آموزشگاه ها نهادینه کنیم و البته ممکن است بحث فعالیت های تجمعی نیز بعد از 30 فروردین با دستورالعمل های جدید فعال شود.

وی خاطرنشان کرد: بسیاری از مسائل در حوزه کلان است و از حیطه اختیارات ما خارج است و ما صرفا در حوزه آسیب شناسی و احصاء موارد ورود کرده ایم.

رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی مشهدمقدس تاکید کرد: وزارت ارشاد قبل از این نیز بحث های حمایتی در حوزه توسعه کسب و کارهای فرهنگی داشت و در این ایام نیز تشدید شده است و وام هایی که قبل از کرونا در نظر گرفته شده بود اختصاص پیدا کرده است.

وی گفت: منتظر هستیم ببینیم وضعیت چگونه خواهد بود؛ تعداد زیادی مجوز در اسفند و فروردین صادر کردیم که لغو شده و واقعا هم از حیطه ما خارج بوده است.

استادی بیان کرد: در بحث گذر فرهنگ و هنر ضرر زیادی دادیم و فعالیت ها آسیب دید زیرا برآوردهای زیادی صورت داده بودیم اما بهرحال این مسائل کشوری است و صرفا مربوط به مشهد نیست.

وی تصریح کرد: مکلف به تبعیت از دستورالعمل های ستاد ملی و استانی هستیم البته در این مدت خدمات ما جاری بوده و اجازه ندادیم فعالیتی متوقف شود و از این بستر برای توسعه آموزش های مجازی در آموزشگاه های خود بهره بردیم و اکنون سامانه ای توسط یکی از آموزشگاه های ما در حوزه مجازی در حال طراحی است و ما نیز حمایت می کنیم و در حال صدور مجوز هستیم.

رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی مشهد گفت: نمایشگاه هایی در حوزه نقاشی و خوشنویسی در اینستاگرام برگزار کردیم و آموزش هایی نیز در این حوزه داشتیم و از این شرایط به عنوان یک فرصت استفاده کردیم.

انتهای پیام/281/ش

لینک خبر :‌ خبرگزاری تسنیم
تربت حیدریه - ایرنا- خوب، بد، زشت، زیبا، جانی بالفطره، فرشته عبرت و مرگ یا هر چیز دیگری که می خواهید اسمش را بگذارید اما چه بخواهیم و چه نخواهیم فعلا بیماری کرونا کنگر خورده و لنگر انداخته و به زور مهمان بخش زیادی از مردمان این کره خاکی شده است.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۱/۱۸

نباید از حق گذشت که کرونا با همه شوربختی هایی که نصیب ما ایرانیان کرده، آرام آرام دارد تغییرات اساسی در سبک زندگی آحاد مردم ایران ایجاد می کند.
که از آن جمله است کاهش تصادفات جاده ای و معلولیت ها و مرگ ناشی از آن یا صرفه جویی در میزان مصرف قند و چای اداراتی که در این نزدیک به یک ماه خدمات خود را به شکل دورکاری ارائه می کنند.
البته هنوز در ایران هیچ نهاد یا سازمانی به محاسبه سود و زیان واقعی کرونا از جنبه های مختلف نپرداخته و آنچه به ذهن نگارنده در این گزارش رسیده تنها بر اساس بررسی پیام های نهفته در مطالب طنز، شوخی و کنایه هایی است که این روزها در فضای مجازی تولید و نشر پیدا کرده اند.
در شهرستان تربت حیدریه نیز اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی و اداره ورزش و جوانان اقدام به طراحی برنامه هایی مرتبط با شرح وظایف خود کرده اند که از تغییر رویه اداری در ساختار بوروکراسی ایران و تایید این مطلب که کرونا ما را به تغییر سبک زندگی سوق می دهد حکایت دارد.
رییس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی تربت حیدریه در ارتباط با این موضوع به خبرنگار ایرنا گفت: با هدف پُربار کردن اوقات فراغت همشهریان در ایام فاصله گذاری اجتماعی چند برنامه در دستور کار قرار گرفته است که یکی از آنها برگزاری مسابقه شعرخوانی است.
محمد حسن زاده مهلت ارسال آثار به دبیرخانه این جشنواره را تا 20 فروردین ماه جاری اعلام کرد و افزود: درست و روان خواندن و تاکید بر رعایت بار عاطفی کلمات از موارد مهم شعرخوانی هستند و استفاده از موسیقی نیز مانعی ندارد.
وی ادامه داد: از شرکت کنندگان خواسته شده آثار خود را در شبکه اجتماعی اعلام شده ارسال کنند.
رییس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی تربت حیدریه برپایی رقابت استندآپ کمدی با محوریت شیوع ویروس کرونا و تاکید بر پویش "در خانه بمانید" و مسابقه هفتگی کتابخوانی و دعوت انجمن مثنوی خوانی به خوانش ابیاتی از مولانا در فضای مجازی را از دیگر برنامه های در نظر گرفته شده اعلام کرد.

حسن زاده گفت: در فضای مجازی نیز از مردم دعوت کرده ایم در ایام فاصله گذاری اجتماعی بیکار نباشند و نسبت به تولید و انتشار کلیپ های نمایشی و موسیقی اقدام کنند تا پس از بررسی آثار، به نفرات برتر جوایز ارزنده اهدا شود.
رییس اداره ورزش و جوانان تربت حیدریه نیز به خبرنگار ایرنا گفت: از تمام هیات های ورزشی خواسته شده برنامه های کاری خود را از راه دور و در فضای مجازی پیگیری کنند.
مجید رضایی افزود: برنامه ها با هدف تقویت فرهنگ ورزش و زندگی سالم در منزل طراحی و اجرا شده اند و بر این اساس کمیته بازی های فکری هیات ورزش های همگانی اقدام به طراحی و اجرای چالش بازی فکری در خانه با عنوان "تفریح و بازی خانوادگی" کرده است.
وی ادامه داد: هیات فوتبال نیز برنامه توپ زنی روپایی در خانه را تدارک دیده که به زودی در این زمینه اطلاع رسانی خواهد شد.

در هر حال باید بپدیریم که انتشار ویروس کرونا، باعث ایجاد تغییر در روند و سبک زندگی و برخی کارهای اداری شده است و برای ریشه کنی این بیماری باید علاوه بر رعایت توصیه های بهداشتی، ماندن در خانه را نیز جدی بگیریم.

مرکز شهرستان 225 هزار نفری تربت حیدریه در 150 کیلومتری جنوب غربی مشهد واقع است.

لینک خبر :‌ خبرگزاری جمهوری اسلامی
حجت الاسلام نصیرالاسلامی با بیان اینکه تنها مرجع صدور اموات در بقاع شهرستان گلپایگان، اداره اوقاف و امورخیریه شهرستان است، بر برخورد با متخلفان احتمالی تاکیدکرد.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۱/۱۸

حجت الاسلام عباس نصیرالاسلامی در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری شبستان در گلپایگان ضمن تبریک اعیاد ماه مبارک شعبان و با اشاره به ابلاغیه های ستاد ملی کرونا و اداره اوقاف استان اصفهان بیان کرد: برگزاری هر گونه اجتماعات و نمازجماعت تا اطلاع ثانوی تعطیل است و در صورت بهبود شرایط اطلاع رسانی خواهد شد ولی خادمان امام زادگان و بقاع متبرکه به صورت پیوسته به ضد عفونی این مکان های متبرک ادامه دهند.

رئیس اداره اوقاف و امورخیریه شهرستان گلپایگان با توصیه بر اینکه هیات امنای مساجد و خادمان بقاع متبرکه هرگونه موارد مشکوک را به اطلاع این اداره و مسئولان بهداشتی شهرستان گزارش کنند، تاکید کرد: تنها مرجع صدور مجوز دفن اموات در بقاع متبرکه،اداره اوقاف شهرستان است و از این رو صدور مجوز دفن اموات به خصوص به دلیل ابتلا یا مشکوک به بیماری کرونا توسط اشخاص دیگرممنوع است و با متخلفان برخورد خواهد شد.

وی ضمن تشکر از مسئولان امور فرهنگی امامزاده ابراهیم روستای درب امامزاده خواستار اجرای برنامه های فرهنگی به مناسبت جشن های نیمه شعبان به صورت مجازی شد و افزود: دعای فرج را پیش از اذان پخش مشود و در صورت امکان و همراهی مردم، زیارت عاشورا را نیز از ماذنه ها پخش خواهد شد تا با لطف خداوند، غلبه بر این بیماری منحوس حاصل شود./

پایان پیام/ 563

لینک خبر :‌ خبرگزاری شبستان
گرگان- مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان گلستان گفت: در راستای ارتقاء سلامت و خدمت رسانی به خدام اماکن مذهبی گلستان، هزار نفر از این افراد تحت پوشش بیمه تکمیلی قرار گرفتند.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۱/۱۸ سایت های دیگر : گلستان 24 خبرگزاری شبستان

به گزارش خبرنگار مهر ، حجت الاسلام روح الله سلیمانی فرد پیش از ظهر دوشنبه در گفتگو با خبرنگاران اظهارکرد: در راستای ارتقاء سلامت خدام زحمت کش مساجد و امامزادگان و هیئت های امناء، بیمه تکمیلی و بهره مندی از خدمات رایگان کلینیکی و پاراکلینیکی و غیره در گلستان از سال قبل شروع شد.

وی افزود: در فاز نخست هزار نفر از خدام و اعضای هیئت امنا تحت پوشش بیمه تکمیلی قرار گرفتند.

سلیمانی فرد گفت: پنج هزار و 500 عضو هیئت امنای مساجد و هزار و 400 خدمه در مساجد و امامزادگان مشغول به فعالیت هستند.

وی با اشاره به شیوع ویروس کرونا در استان، ادامه داد: از همان روزهای نخست اوقاف و خدام هم در بخش ضدعفونی اماکن متبرکه و مذهبی و غیره و هم در تولید محصولات بهداشتی وارد شدند.

سلیمانی فرد با بیان اینکه بیش از 100 هزار ماسک در 12 کارگاه تولید شد، اضافه کرد: این اقدامات با مشارکت گروه های جهادی و مردمی، سپاه و بسیج، هیئت های مذهبی، مدیریت بحران و غیره صورت گرفت.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه گلستان اظهارکرد: همچنین بیش از پنج هزار بسته معیشتی بین اقشار محروم، در نظر گرفته شد که ارزش ریالی آن 300 میلیون تومان بوده است.

کد خبر 4893422

لینک خبر :‌ خبرگزاری مهر
از همان روز های اول شیوع بیماری کرونا سازمان اوقاف نیز مانند همه نهاد های دیگر اقدامات وفعالیت های خود را آغاز کرد وتاکنون کار های موثری دراین حوزه انجام داده است.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۱/۱۸ سایت های دیگر : عصر زنجان

حجت الاسلام کرمی مدیر کل اوقاف و امور خیریه استان زنجان در گفتگو با خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از زنجان ، گفت:از همان روز های اول شیوع بیماری منحوس کرونا سازمان اوقاف نیز مانند همه نهاد های دیگر اقدامات وفعالیت های خود را آغاز کرد وتاکنون کار های موثری دراین حوزه انجام داده است.

حجت الاسلام کرمی افزود:سیاست سازمان اوقاف وامورخیریه و به تبع آن اداره کل اوقاف استان زنجان تبعیت از پروتکل های اعلامی از سوی ستاد ملی مبارزه با کرونا بوده وتصمیمات شورای تامین استان ودانشگاه علوم پزشکی را ملاک قرار داده وبراساس آن عمل کرده است.

او با بیان اینکه این فعالیت ها در بخش های مختلف فرهنگی ،اجتماعی، اقدامات عملی واجرایی انجام شده است اظهار داشت:دربخش فرهنگی انجام مصاحبه و توجیهه مخاطبین، هیات امناء مساجد، اماکن مذهبی وامام زادگان وآماده نمودن ذهنی آن ها برای همکاری،تعطیلی مساجد، امام زادگان واماکن مذهبی،تعطیلی تمامی مراسم ها وتجمع هادراماکن فوق وهمکاری مردم متدین درهمه ابعاد با ستاد ملی مبارزه با کرونا بود.

این مقام مسئول تصریح کرد:دربخش اقدامات عملی واجرایی نیزکارهای بسیار خوبی انجام گرفته است که همچنان ادامه دارد.

او قول همکاری با مستاجرین برای کمک به آن ها در همکاری برای دریافت اجاره را یکی دیگر از اقدامات اوقاف استان برشمرد که در صورت تصمیم نهایی اجرا یی خواهد شد.

حجت الاسلام کرمی ضد عفونی کلیه مساجد با همکاری گروه های جهادی، طلاب حوزه های علمیه، سازمان تبلیغات اسلامی وهیات امنا مساجد درسطح استان وکمک برای خرید مواد ضد عفونی.ضد عفونی کلیه امام زادگان سطح استان واستقرار اکیپ تحت عنوان ایستگاه سلامت در همان مکانها.تولید بیش از 35 هزار ماسک توسط گروه های جهادی وحمایت اداره کل اوقاف استان زنجان ،دوخت بیش از 500 دست لباس مخصوص کادر درمانی با کیفیت و با تایید دانشگاه علوم پزشکی را از دیگر اقدامات اوقاف استان عنوان کرد.

او ادامه داد:دوخت 300 دست لباس مخصوص افراد برای نگهداری دوره نقاهت،خرید 100 میلیون تومان مواد ضد عفونی، مایع دستشویی وبهداشتی توسط حسینیه اعظم وتوزیع درمناطق محروم،ضد عفونی هرشب خیابان ها توسط گروه های جهادی با حمایت حسینیه اعظم،خرید 15 میلیون تومان مواد ضد عفونی ودراختیاز گذاشتن گروه های جهادی وبسیجی در شهرستان خدا بنده وتوزیع 300 هزار ماسک.کمک به ستاد مبارزه با کرونای شهرستان خدا بنده به مبلغ ده میلیون تومان،خرید مواد ضد عفونی وتوزیع ماسک به مبلغ ده میلیون تومان در شهرستان ابهر با همکاری طلاب وامام جمعه محترم شهرستان ابهر از دیگر اقدامات اوقاف استان در طول این مدت است.

مدیر کل اوقاف و امور خیریه استان زنجان در پایان کمک به گروه های جهادی برای خرید مواد ضد عفونی وتوزیع ماسک با همکاری امام جمعه شهرستان طارم وخیرین و دراختیار گذاشتن هتل احسان ماندگار شهرستان خدابنده به منظور تجهیز برای موارد ضروری و نگهداری بیماران در آن شهرستان را ازجمله مهمترین اقدامات اوقاف استان در کمک به مقابله با بیماری کرونا برشمرد.

انتهای پیام/ن

لینک خبر :‌ باشگاه خبرنگاران جوان
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۱/۱۸

دکتر مومنی - دیروز در اداره اوقاف مرکز خراسان جنوبی بودم.

بندگان خدایی ((که با توجه به سیستم ناکارآمد اقتصاد لیبرالی و سیاست های سرمایه سالاری، آن مرحوم خدابیامرز،غریق و تیمش که توسط دولت و مجلس فعلی(اجماع اصولگرایان! و اصلاحطلبان!) بازیابی گردید و برگشت به تنظیمات کارخانه! شد)) ..و بزرگواران دردمندی که در نهایت استیصال و درماندگی بودند و از شدت نداری و فقر بعضی از آن هموطنان محترم ما، همراه فرزندانشان که رنگ زرد و جسم نحیف آنها و لباس های رنگ و رو رفته اشان هر انسانی را متاثر می کرد و به دلیل وضعیت قرمز کرونایی؛ دیگر حتی توان تهیه غذای کافی و یا دارو را هم به دلیل بیکاری از کارهای روزمزد! ندارند. و فقرشان چند برابر شده! و با توجه به اظهارات صحیح خودشان و در دست داشتن کارت یارانه خود؛ کمک معیشت کرونایی! هم شامل حال آنها نشده بود. در اداره اوقاف بیرجند واقع در خیابان مطهری 10(بیرجند)، برای گرفتن کمکی ناچیز (!) از محل وقفیات (چند ده ساله خیرین برای درماندگان و بیماران) به اداره مذکور مراجعه نموده بودند.

اما متاسفانه هیچ کدامشان با اینکه در طی هفته جاری و هفته های قبل مکررا" به رئیس اوقاف خراسان جنوبی مراجعه کرده بودند و با جمله برو فردا یا فردای هفته دیگر بیاییدِ جناب آقای رئیس مواجه شده بوده و می شدند! تا تازه اگر رئیس موقافات مردمی می خواست مثلا" حداکثر صدهزارتومان به آن خانواده های عزتمند که نداری و بیچارگی آنها را به آنجا کشانده بود پرداخت می کرد!

بنده هم که خانواده ای محترم و نیازمند را با پرایدم به آنجا رسانده بودم و از صحبت هایشان در ماشینم پی به دغدعه و رنج بزرگشان برده بودم برای تلطیف دل مسئول اوقاف به همراهشان به اداره مذکور رفتم ولی ظاهرا همان کشک و همان وعده بروید و فرداهای دیگری بیائید همچنان REPLAY می شد.

من از دیگر مراجعان گرفتار؛ و چند کارمند محترم دیگر همان اداره سوال و جواب کردم و جواب های مشابهی شنیدم. و کارمند محترمی می گفت: وقفیاتی از خیرین (به دیار باقی رفته) با داشتن درآمد نسبتا خوبی داریم که فعلا دست نخورده مانده اند. و این مسئله عدم کمک به آن انسان های رنجور و مفلوک توسط جناب رئیس، که چرا تصمیم شایسته ای نمی گیرد، مسئله آنها نیز بود.

والسلام علی من اتبع الهدی

لینک خبر :‌ فاش نیوز
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۱/۱۸

شیخ علاء الدوله سمنانی یکی از برجسته ترین عرفای ایرانی است که در استان سمنان که زادگاه عارفان نامداری چون "بایزید بسطامی" و "ابوالحسن خرقانی" است، چشم به جهان گشود. وی در بین مردم استان سمنان به نام احمد بن محمد بن احمد البیابانکی سمنانی شناخته می شد. متاسفانه بخش هایی از بنای تاریخی مقبره شیخ علاءالدوله سمنانی که در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده، در سایه بی توجهی های اداره کل اوقاف و اداره کل میراث فرهنگی استان سمنان تخریب شده است.

لینک خبر :‌ خبرگزاری فارس
حاج علی بیگی از اجرای طرح خانه های قرآنی در استان مرکزی خبر داد.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۱/۱۷ سایت های دیگر : وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی

علیرضا حاج علی بیگی با اشاره به شرایط کنونی کشور و شیوع ویروس کرونا که سبب لغو بسیاری از فعالیت ها و به نوعی تعطیلی مراکز مختلف شده است، به خبرنگار خبرگزاری شبستان در اراک گفت: بر همین اساس برنامه ها و فعالیت های فرهنگی و قرآنی نهادهای دولتی و مردمی تحت تاثیر شیوع بیماری کرونا قرار گرفته و به ناچار محدودیت هایی را به دلیل لزوم رعایت مسائل بهداشتی و حفظ سلامت آحاد جامعه به وجود آورده است .

معاون فرهنگی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان مرکزی افزود: در همین راستا این معاونت در نظر دارد طرح خانه های قرآنی را با به کارگیری ظرفیت های موسسات تخصصی فرهنگی، هنری و رسانه ای، حوزه قرآن و عترت اجرا نماید .

وی با اشاره به اینکه اقدامات لازم جهت اطلاع رسانی و معرفی طرح یاد شده در فضای مجازی، بویژه در شبکه های اجتماعی صورت گرفته ادامه داد: آثار و محصولات مرتبط با فعالیت های فاخر قرآنی استان مرکزی جمع آوری و به منظور بهره برداری در این پویش همگانی به ستاد طرح ارسال شده است .

این مقام مسئول همچنین از برگزاری مسابقه کتابخوانی نیز خبر داد و گفت: این مسابقه با هدف استفاده از فراغت به وجود آمده در خانه ها و بهره مندی از امکانات موجود در فضای مجازی در جهت ترویج کتابخوانی در سراسر کشور در حال برگزاری است.

معاون امور فرهنگی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان مرکزی اضافه کرد: این مسابقه با هدف تشویق کودکان و نوجوانان پیرامون کتابهایی که خوانده اند در قالب طرحی با عنوان پویش کتاب در خانه، ویژه آخرین نوروز قرن برگزار می شود.

پایان پیام/ 177

لینک خبر :‌ خبرگزاری شبستان
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۱/۱۸

سپهرغرب، گروه خبر - آذین رضایی: مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان همدان گفت: پیشنهاد ما این بود که از اعتبار مقرر شده برای بحث کرونا به اصحاب فرهنگ و هنر اعتباری اختصاص دهند و این مهم را در حال پیگیری هستیم اما عملاً تاکنون نتیجه خاصی حاصل نشده است.

شیوع کرونا از اسفندماه، تشدید برخی محدودیت ها به دنبال اجرای طرح فاصله گذاری اجتماعی منجر به تغییر روال کاری صنوف مختلف و تعطیلی بسیاری از مشاغل شد و بسیاری را از این امر متضرر کرد؛ از ابتدای شیوع کرونا ویروس مراکز فرهنگی و هنری نیز از جمله اصنافی بود که تعطیلی شامل آنها شد و درآمد و فعالیت این مجموعه ها و مراکز را تحت الشعاع قرار داد. با توجه به اینکه بسیاری از فعالان فرهنگی و هنری فاقد درآمد ثابت و بیمه هستند تعطیلات پیش آمده معیشت آن ها را تحت تأثیر قرار داده و نگرانی هایی را برای فعالان در این عرصه به دنبال داشته است هرچند در این میان مراکز فرهنگی و هنری نیز از این موضوع مستثنی نبوده و ضررهای مالی را متحمل شده اند.

استان همدان یکی از استان های فعال در عرصه فرهنگ و هنر است که با توجه به شرایط پیش آمده فعالان این عرصه و مجموعه ها و مراکز فرهنگی و هنری به تبع تصمیمات کشوری غیرفعال شده و این امر دغدغه مندی معیشتی آن ها را موجب شده است؛ به منظور آگاهی از وضعیت مجموعه های فرهنگی و هنری استان و نحوه جبران خسارت آن ها در این عرصه مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان همدان مواردی را عنوان کرد.

احمدرضا احسانی در گفت و گو با خبرنگار سپهرغرب با بیان اینکه تصمیم در خصوص تعطیلی مراکز فرهنگی و هنری با توجه به شیوع کرونا و اجرای طرح فاصله گذاری اجتماعی یک تصمیم ملی است، اظهار کرد: مشکلاتی که به تبع این تعطیلات برای مجموعه های فرهنگی و هنری و فعالان در این عرصه در استان و کشور وجود دارد را به وزارت ارشاد و فرهنگ اسلامی اعلام کرده ایم.

وی در خصوص عدم شمول فعالان فرهنگی و هنری فاقد بیمه در اخذ بیمه بیکاری نیز گفت: چیزی که در سطح ملی و در ستاد مقابله با کرونا تصویب شد این بود که متاسفانه فقط افراد دارای بیمه و شماره کد کارگاهی شامل اخذ بیمه بیکاری شوند.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان همدان بیان کرد: روز گذشته نامه مکتوبی با هماهنگی همکارانم در سایر استان ها به وزارتخانه ارائه شد که هنرمندان و فعالان فاقد درآمد ثابت که نه تنها فاقد بیمه هستند بلکه درآمد ثابت نیز ندارند، تدبیری برای آن ها اندیشیده شود.

وی به وعده های ارائه شده در پاسخ به نامه ارسال شده از سوی وزارتخانه اشاره کرد و افزود: معاون پارلمانی و معاون توسعه مدیریت منابع وزارتخانه قول دادند که افراد اعلام شده فعال حوزه فرهنگ و هنر در نامه ارسال شده را از طریق سازمان برنامه و بودجه و با دستور ریاست جمهوری در اعتبار احتمالی در نظر داشته باشند.

احسانی با بیان اینکه سازمان مدیریت نیز اعلام کرده بود که اعتباری برای این کار اختصاص می دهد، تصریح کرد: پیشنهاد ما این بود که از اعتبار مقرر شده برای بحث کرونا به اصحاب فرهنگ و هنر اعتباری اختصاص دهند و این مهم را در حال پیگیری هستیم اما عملاً تاکنون نتیجه خاصی حاصل نشده است.

وی با تأکید بر اینکه تحقق اختصاص اعتبار به اصحاب فرهنگ و هنر بستگی به شرایط دارد، ادامه داد: اگر شرایط بهتر شود امیدواریم اعتباری در نظر گرفته شود و در غیر این صورت در وزراتخانه نیز کارگروهی تشکیل داده و به دنبال این امر هستیم.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان همدان خاطرنشان کرد: در انتهای سال مالی هستیم و تا پایان فروردین ماه تمام اعتبارات و تخصیص ها در وزارتخانه تخصیص یافته است.

وی با بیان اینکه عملاً تا پایان تیرماه مبلغ و اعتباری برای تخصیص در این خصوص در اختیار ندارد، یادآور شد: اعتبار تخصیصی باید از سوی ریاست جمهوری تعیین شود.

احسانی با بیان اینکه شاید اگر در شرایط دیگری به جز این شرایط بودیم در فروردین ماه اعتباری اختصاص می یافت، اظهار کرد: اما اکنون دست ادارات کل و وزارتخانه خالی است و عملاً تمام اعتبارات تخصیص داده شده است اما امیدواریم تصمیم ملی در این موضوع اتخاذ شود.

وی در خصوص فعالیت مجموعه ها و مراکز فرهنگی و هنری با توجه به شرایط کنونی، گفت: در مجموعه های فرهنگی و هنری همچون سایر صنوف بخش خصوصی دچار مشکل شد.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان همدان بیان کرد: درآمد بخش های خصوصی فرهنگی و هنری وابسته به فعالیت آن هاست و در هر یک از این مراکز چند نفر به عنوان مدرس، مربی و... مشغول هستند که در این شرایط فعال نبوده و درآمد خود را از دست داده اند.

وی افزود: پیشنهاد داشتیم در مورد آموزشگاه های فرهنگی و هنری به ویژه مراکز هنری با توجه به اینکه کلاس ها انفرادی است با تصمیم گیری در خصوص بازگشایی مدارس، برای بازگشایی این مراکز با حفظ پروتکل های بهداشتی نیز تصمیم گیری شود.

احسانی تصریح کرد: در صورت تصمیم بر بازگشایی آموزشگاه های هنری این مهم مدنظر است که کلاس های گروهی برگزار نشود.

وی با تأکید بر اینکه قطعاً این مراکز متضرر شده اند، یادآور شد: برخی فعالان در این عرصه شغل دیگر و بیمه ندارند و متضرر شده اند و امیدواریم بسته حمایتی نیز شامل این افراد شود.

اهالی فرهنگ و هنر از اقشار مأخوذ به حیایی هستند که با توجه به شرایط و با در نظر گرفتن آلام پیش آمده در جامعه از شیوع کرونا، کمتر به دنبال مطالبات خود هستند اما این مسئولان هستند که با در نظر گرفتن معیشت این قشر و آسیب پذیر شدن فعالیت های فرهنگی و هنری و عدم شمول بسیاری از فعالان با توجه به نداشتن بیمه تأمین اجتماعی در دریافت بیمه بیکاری به دنبال اتخاذ تصمیمی برای در نظر گرفتن اعتباری برای آن ها باشند، البته این مهم از سوی مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان طی مکاتبه با وزارتخانه در حال پیگیری است و امیدواریم با حصول نتیجه اهالی فرهنگ و هنر استان خبر خوشی را در ایام تعطیلات اجباری ناشی از شیوع کرونا بشنوند.

لینک خبر :‌ روزنامه سپهر
بروجرد - ایرنا - مدیر کتابخانه های عمومی بروجرد گفت: دهمین دوره جشنواره کتابخوانی رضوی با معرفی 12 عنوان کتاب در گروه های مختلف سنی در فضای مجازی برگزار می شود.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۱/۱۷ سایت های دیگر : جماران وزارت آموزش و پرورش سازمان بسیج دانش آموزی

داود پهلوان روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: دهمین دوره جشنواره کتابخوانی رضوی توسط نهاد کتابخانه های عمومی کشور و با همکاری بنیاد فرهنگی هنری بین المللی امام رضا(ع) و معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در راستای اشاعه و ترویج فرهنگ منور رضوی، گسترش فرهنگ کتاب خوانی و مطالعه کتاب های مرتبط با سیره پاک ائمه معصومین (ع) به ویژه حضرت امام رضا (ع) و افزوده شدن منابع مرتبط با سیره حضرت امام هادی (ع) به عنوان بخش ویژه دهمین دوره، همزمان با ایام فرخنده دهه کرامت، برگزار می شود.

وی اظهار داشت: دهمین دوره جشنواره کتابخوانی رضوی علی رغم تعطیلی کتابخانه های عمومی، نخستین گام های خود را با استفاده از ظرفیت های فضای مجازی برداشته و با توجه به تعطیلی مراکز پیش دبستانی، مدارس و دانشگاه های سراسر کشور؛ امکان مشارکت در بخش های مختلف خود را در این بستر فراهم کرده است، خانواده ها و علاقه مندان گروه های مختلف سنی می توانند در این ایام با حضور در این جشنواره کتابخوانی، ضمن پر کردن بهینه اوقات فراغت، از این فرصت بهترین استفاده را برای ارتقای سطح کیفی و کمی مطالعات مذهبی و آشنایی با سیره حضرت امام رضا(ع)، حضرت امام هادی(ع)، حضرت معصومه (س) و حضرت احمدبن موسی شاهچراغ(ع) ببرند.

مدیر نهاد کتابخانه های عمومی بروجرد گفت: بر طبق روال دوره های گذشته، منابع مرتبط با سیره یکی از معصومین(ع) به کتاب های هر دوره این جشنواره اضافه شده که بر این اساس منابع مرتبط با حضرت معصومه (س) در هفتمین دوره، منابع مرتبط با حضرت احمدبن موسی شاهچراغ (ع) در هشتمین دوره، منابع مرتبط با حضرت ابن الرضا امام جواد (ع)در نهمین دوره و کتاب هایی با موضوع حضرت امام هادی (ع) عنوان بخش ویژه دهمین دوره جشنواره کتابخوانی رضوی در نظر گرفته شده است.

پهلوان افزود: در فراخوان دهمین جشنواره کتابخوانی رضوی، 12 کتاب در سه رده سنی کودک، نوجوان و جوان و بزرگسال معرفی شده که بر این اساس در رده کودک (4 تا 12 سال) کتاب های گنبد خورشید نوشته معصومه مهری از انتشارات بنیاد امام رضا (ع)، زندگی حضرت معصومه (س) نوشته سید محمد مهاجرانی از انتشارات کتابک و همچنین در بخش ویژه این رده سنی، کتاب ده قصه از امام هادی (ع) برای بچه ها نوشته جعفر ابراهیمی از انتشارات قدیانی برای این رده سنی معرفی شده است.

وی اظهار داشت: در رده سنی نوجوان (13 تا 17 سال) نیز آثاری با عناوین ستاره من: چهل قصه از زندگی امام رضا (ع) نوشته ناصر نادری از انتشارات به نشر، نشانه ها قصه هایی از زندگی امام رضا (ع) نوشته ابراهیم حسن بیگی از انتشارات به نشر و همچنین در بخش ویژه این رده سنی کتاب مژده گل داستان هایی از زندگی امام هادی (ع) نوشته محمود پوروهاب از انتشارات کتاب جمکران به عنوان منابع جشنواره معرفی شده است.

وی بیان کرد: همچنین در رده سنی جوان و بزرگسال (18 سال به بالا) شش کتاب امام رضا (ع) (تاریخ و سیره) نوشته محمد باقر پورامینی از انتشارات معارف، امام رضا (ع) و ایران نوشته سید حسین حر از انتشارات معارف، برمدار آفتاب ترسیم زندگی بر مدار حیات رضوی نوشته محمدحسین پورامینی از انتشارات معارف، شاهچراغ (ع) نوشته جلیل عرفان منش ازدفتر پژوهش های فرهنگی و در بخش ویژه این رده سنی نیز کتاب های خورشید رهنمای پژوهشی در زندگانی و سیره امام هادی (ع) نوشته ابوالفضل هادی منش از انتشارات بهار دل ها و حکمت های نقوی ترجمه و توضیح چهل حدیث از امام هادی (ع) نوشته جواد محدثی از انتشارات به نشر معرفی شده است.

پهلوان در ادامه گفت: این جشنواره در سه بخش فردی، گروهی، خانوادگی و در دو بستر مکتوب و الکترونیک برگزار می شود که علاقه مندان می توانند با مطالعه منابع مرتبط با این بخش، به صورت فردی، گروهی یا خانوادگی، در دو شیوه مکتوب و الکترونیکی در جشنواره شرکت کنند، برای شرکت در بخش الکترونیک به سایت سامانه مسابقات الکترونیک کتابخوانی www.samakpl.ir و یا سایت جشنواره رضویwww.razavi.iranpl.ir مراجعه نمایید.

مدیر نهاد کتابخانه های عمومی بروجرد گفت: علاقه مندان به شرکت در دهمین جشنواره کتابخوانی رضوی تا 9 خرداد 1399 فرصت دارند آثار خود را به دبیرخانه جشنواره ارسال کنند، علاقمندان می توانند با مراجعه به آدرس های www.samakpl.ir یا www.razavi.iranpl.ir برای دریافت فایل کتاب ها اقدام و یا جهت دریافت امانی کتاب های جشنواره به کتابخانه های عمومی سراسر کشور مراجعه کنند، از تمامی افراد و خانواده های برگزیده در سطح ملی برای شرکت در آیین پایانی جشنواره دعوت می شود.

لینک خبر :‌ خبرگزاری جمهوری اسلامی
در ادامه برگزاری نشست ادبی شاعران و نویسندگان با اعضای مراکز کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان به صورت مجازی، انجمن ادبی آفتاب خراسان رضوی میزبان لیلا صبوحی بود و در خراسان جنوبی غلام رضا بکتاش مهمان اعضای انجمن ادبی راه زینه شد.

به گزارش اداره کل روابط عمومی و امور بین الملل کانون، انجمن ادبی آفتاب با محوریت داستان صدودومین نشست خود را که به نقد و بررسی سه داستان قمار یک مترسک نوشته ی محمدجواد مهماندوست، آکیلا اثر زهرا بیژن یار و کوله به قلم فاطمه ارزه گر اختصاص داشت به صورت اینترنتی برگزار کرد.

در این نشست 25 عضو نوجوان به صورت مجازی با لیلا صبوحی نویسنده و مدرس داستان نویسی به بحث و گفت وگو پرداختند.

بر اساس این گزارش، صبوحی پس از شنیدن داستان قمار یک مترسک به اصل باورپذیری در داستان اشاره کرد و گفت: در داستان جادوگر شهر اوز، شخصیت مترسکی داریم که راه می رود و رفتارهای انسانی از خود نشان می دهد، ولی مترسک در داستانی که شنیدیم، تمامی ویژگی های یک مترسک در دنیای واقعی را دارد اما در نهایت، فعلی خارج از حیطه ی توصیف های عینی از او مشاهده می کنیم که این با منطق باورپذیری در داستان تناقض دارد.

وی ادامه داد: در این داستان گاهی می بینیم که زبان با یک پراکندگی و بی نظمی همراه شده است و فعل ها بدون دلیل و توجیهی خاص از گذشته به حال و بالعکس جابجا می شوند.

این نویسنده با اشاره به این که کلمه برای نویسنده یک ابزار مهم و کلیدی است، افزود: نویسنده باید در انتخاب کلمه ها و واژگان نهایت دقت را به کار گیرد.

صبوحی در ادامه ی نقد داستان قمار یک مترسک ایده ی خوب داستانی و پایان بندی مناسب و غافلگیرکننده را از ویژگی های این داستان دانست.

قصه ی آکیلا به قلم زهرا بیژن یار دومین داستانی بود که فایل صوتی خوانش آن در انجمن مجازی به اشتراک گذاشته شد.

بر همین اساس، مهدی حیدری عضو انجمن ادبی آفتاب، در نقد این اثر گفت: به نظر نمی رسد که دو شخصیت بلوچ، حین حرف زدن با شیوه ی نگارش نویسنده با یکدیگر گفت وگو کنند و اگر شخصیت ها با زبان و لحن بلوچی گفت وگو می کردند طبیعی تر جلوه می کرد.

یوسف لطفی نیا دیگر عضو انجمن داستان در ادامه نقد و بررسی داستان آکیلا ادامه داد: تعداد واژگان بومی و ناآشنا در داستان موجب سردرگمی مخاطب می شود و پی جویی مخاطب در یافتن معانی واژگان باعث دلزدگی او شده و اسباب دیر فهمی در داستان را بوجود می آورد.

غزاله ناجی دیگر عضو انجمن نیز در مورد این داستان گفت: بعد از شنیدن داستان از زبان نویسنده، بهتر از قبل متوجه موضوع داستان شدم ولی باید توجه کرد که فایل صوتی داستان در دسترس همه ی مخاطبان نیست. به نظر من بهتر است کمی از توصیف ها کاسته شود، تا مخاطب راحت تر درون مایه ی اصلی داستان را متوجه شود.

کارشناس میهمان انجمن نیز درباره داستان آکیلا گفت: شکل نوشتن داستان های زهرا بیژن یار همیشه من را شگفت زده می کند و سطح کار او بالاتر است از حد توقع و انتظار من از دوستانی با این سن و سال است.

صبوحی یادآور شد: در واقع ریزبینی، دقت در انتخاب سوژه، زبان و نوع نگاه ویژه او به شخصیت ها گاهی غبطه برانگیز می شود و این باعث خرسندی است. اما یک نکته در اکثر داستان های زهرا به چشم می خورد که گاهی مغفول می ماند و آن هم پیش بردن روند داستان است، به عبارتی، گاهی بار داستان به قدری سنگین می شود که نیاز است برای فهم بهتر، داستان را چند بار بخوانیم و این برای همه ی مخاطبان امر راحتی نیست.

او در تکمیل گفته هایش در این باره ادامه داد: درست است که در روایت باید غیر مستقیم به موضوع اشاره کرد و کلا غیرمستقیم گویی هنرمندانه تر است اما گاهی نویسنده به لبه مرز باریکی می رسد، که در آن باید بین هنری بودن و مفهوم بودن، یکی را فدا بکند، در آنجا به نظر من قابل درک بودن اثر اهمیت بیشتری پیدا می کند.

مدرس داستان نویسی خاطرنشان کرد شیوه ارائه ی صوتی داستان ها یا پادکست ها به فهم بهتر این گونه داستان ها کمک می کند.

کوله آخرین داستان کوتاهی بود که ازسوی فاطمه ارزه گر ارائه شد و پس از ارایه نقدهای اعضای انجمن بر این اثر، صبوحی در نقد آن بیان داشت: داستان کوله در عین سادگی و روانی، داستان خوبی بود و شاید بتوان این داستان را به لحاظ سبک و سیاق، جز داستان های مینی مال محسوب کرد؛ یعنی خیلی فشرده روی موضوعی خاص تمرکز و همان موضوع را بیان کرد.

نشست انجمن ادبی راه زینه کانون خراسان جنوبی مجازی برگزار شد

انجمن ادبی شعر و داستان راه زینه دهمین نشست خود را با حضور غلامرضا بکتاش شاعر و نویسنده نام آشنای حوزه کودک و نوجوان به صورت مجازی برگزار کرد.

بر اساس این گزارش، این نشست با حضور فعال مربیان و اعضای این انجمن همراه بود و تعدادی از اعضا به شعرخوانی پرداختند و آثار آن ها از سوی بکتاش مورد نقد و بررسی قرار گرفت.

بکتاش ضمن بررسی آثار اعضا، شعر را بیان گر حالات درونی شاعر دانست و گفت: لازم است قبل از اینکه شعر بگوییم، شاعری را تمرین کنیم، نوشتن شعر آخرین مرحله شاعرانگی است و مراحل ابتدایی شعر گفتن پرورش حواس است.

این شاعر کودک و نوجوان کاشف بودن و خوب دقت کردن را از ویژگی های شاعر دانست و افزود: یک شاعر باید اهل اندیشه خردگرا باشد و چیزی را کشف کند که دیگران از دیدن، شنیدن و چشیدن آن عاجزند.

وی در پایان ضمن پاسخ به سوال های اعضا ابزار کار شاعر را بعد از پرورش حواس، اندیشه در کلمات دانست و ادامه داد، شاعر به کلمات بار عاطفی می دهد و معنا می بخشد. اگر شاعری نتواند این کار را خوب انجام دهد شعر او نخ نما و کهنه خواهد بود.

لینک خبر :‌ کانون پرورش فکری کودکان ونوجوانان
تمامی موافقتنامه های صادره در خصوص آموزشگاه های آزاد هنری و موسسات تک منظوره هنری استان تهران تا اعلام شرایط عادی از ستاد ملی کرونا و اعلام آغاز فعالیتهای فرهنگی وهنری معتبر است.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۱/۱۸

به گزارش روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان تهران، ابراهیم گله دار زاده سرپرست معاونت هنری و سینمایی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان تهران اعلام کرد: با توجه به ابراز نگرانی اهالی هنر در خصوص روند فعالیتهای مراکز خود و همچنین ادامه روند دریافت مجوز ، به آگاهی می رساند برای این نوع فعالیتها و روند کار هیچ مشکلی به وجود نخواهد آمد.

وی افزود تمامی موافقتنامه های صادره که همزمان با دوران شیوع ویروس کرونا از اعتبار آنها گذشته باشد و همچنین مجوزهایی که می بایست تمدید شوند دارای اعتبار بوده و مدیران این موسسات و آموزشگاه ها در این خصوص نگرانی نداشته باشند.

همچنین گله دار زاده در ادامه گفت: این تصمیم همسو با تصمیمات و سیاست های کلان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و ستاد ملی کرونا است.

انشاالله همه باهم در قطع زنجیره انتقال این ویروس با عدم حضور در مجامع عمومی و حذف رفت و آمدهای غیر ضروری در حل این بحران یاری کنیم.

لینک خبر :‌ وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی
مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان البرز گفت: به مدت یک ماه در امامزاده های مختلف استان البرز دعای صحیفه سجادیه و توسل قرائت شده و این مراسم در شبکه های مجازی منتشر خواهد شد.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۱/۱۷ سایت های دیگر : سپیدار آنلاین پیشتازان البرز

حجت الاسلام والمسلمین علی دشتکی، مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان البرز امروز در گفت وگو با خبرنگار فارس در کرج، ضمن تبریک اعیاد شعبانیه و عید باستانی نوروزی، گفت: باتوجه به شیوع کرونا در ویروس در کشور، همزمان با پنج شنبه آخر سال 98 هیأت های مجازی در استان البرز فعالیت خود را آغاز کردند.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان البرز با بیان اینکه هرشب به مدت یک ماه دعای هفتم صحیفه سجادیه، دعای توسل و غیره در این هیئات مجازی قرائت می شود، افزود: این برنامه بعد از اقامه نماز مغرب و عشا برگزار خواهد شد.

وی ادامه داد: برنامه های یادشده با همکاری دفتر نماینده ولی فقیه در استان البرز، اوقاف و هیأت محبان الرضا(ع) انجام می شود.

دشتکی در ادامه ضمن اشاره به فوت پدر شهید فهمیده اضافه کرد: اوقاف استان البرز 14 فروردین سال 99 با هدف بزرگداشت مقام این پدر والا مقام آئین مدیحه سرایی خود را در منزل شهیدان فهمیده برگزار کرد که این برنامه از شبکه های مجازی پخش و در اختیار مردم قرار گرفت.

دشتکی یادآور شد: تا پایان این دوره یک ماهه آئین قرائت دعای توسل و صحیفه سجادیه هر شب در یک امامزاده برگزار می شود.

انتهای پیام/ج

لینک خبر :‌ خبرگزاری فارس
زاهدان- ایرنا- مدیرکل اوقاف و امور خیریه سیستان و بلوچستان گفت: چهار هزار لیتر موادشوینده و ضدعفونی کننده از محل عواید موقوفات به منظور پیشگیری از شیوع ویروس کرونا تاکنون بین نیازمندان این استان توزیع شده است.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۱/۱۷ سایت های دیگر : باشگاه خبرنگاران جوان روزنامه کیهان

حجت الاسلام محسن مومنی مقدم روز یکشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا اظهارداشت: این نهاد با همکاری هیات امنای مساجد سیستان و بلوچستان از محل در آمد موقوفات عام و درمانی در راستای کمرنگ شدن مشکلات فعلی جامعه و جلوگیری از شیوع ویروس کرونا نسبت به توزیع مواد شوینده اقدام کرده است.

وی از تولید روزانه 2 هزار عدد ماسک در پی شیوع ویروس کرونا از محل درآمد موقوفات استان خبر داد و افزود: ماسک های تولید شده بین مردم مناطق کمتر برخوردار و حاشیه شهرها که دسترسی کمتری به وسایل و امکانات بهداشتی دارند در حال توزیع است .

مدیرکل اوقاف و امور خیریه سیستان و بلوچستان گفت: تاکنون 30 هزار ماسک در استان تولید و بین نیازمندان توزیع شده است.

مومنی مقدم توزیع پک های بهداشتی و 200 بسته غذایی بین نیازمندان را از دیگر اقدامات این نهاد در راستای کمک به پیشگیری و رفع مشکلات نیازمندان در شرایط فعلی عنوان کرد.

وی افزود: به منظور جلوگیری از شیوع ویروس کرونا و نظر به توصیه های اکید بهداشتی نوروز امسال پذیرش مسافران و زائران در بقاع متبرکه سیستان و بلوچستان انجام نشد.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه سیستان و بلوچستان گفت: همچنین به منظور پیشگیری از ویروس کرونا به همت گروه های بسیجی مساجد ضدعفونی می شود.

لینک خبر :‌ خبرگزاری جمهوری اسلامی
مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان کردستان گفت:از زمان آغاز شیوع ویروس کرونا 7 هزار و 800 پک بهداشتی شامل صابون، مایع شوینده و مایع سفیدکننده به خانواده های محروم استان کردستان اهدا شد.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۱/۱۷

به گزارش گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از سنندج ،حجت الاسلام محمد کاروند، مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان کردستان، با اشاره به اقدامات اداره اوقاف و امور خیریه استان به منظور کمک به مناطق محروم استان و جلوگیری از شیوع ویروس کرونا اظهار کرد: از زمان آغاز شیوع ویروس کرونا 7 هزار و 800 پک بهداشتی شامل صابون، مایع شوینده و مایع سفیدکننده به خانواده های محروم استان کردستان اهدا شد.

اوافزود: از زمان آغاز این بیماری در استان کردستان پنج هزار و 500 بسته کمک معیشتی از محل اجرای نیات واقفان استان کردستان در سطح شهر و روستا های استان کردستان توزیع شده است.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان کردستان با اشاره به اینکه از این تعداد بسته معیشتی هزار بسته در سطح روستا ها و چهار هزار و 500 بسته در سطح شهر ها توزیع شده است، بیان کرد: بسته های معیشتی شامل برنج، روغن، رب، ماکارونی، قند و چای است.

او از برپایی چهار ایستگاه سلامت در جوار بقاع متبرکه و موقوفات استان کردستان خبر داد و بیان کرد: از طریق ایستکاه سیار ضدعفونی معابر و اماکن متبرکه 30 هزار لیتر مواد ضدعفونی برای ضدعفونی معابر، تاکسی ها و اماکن متبرکه مصرف شده است.

حجت الاسلام کاروند یادآور شد: پخش 100 اطلاعیه صوتی در مساجد، توزیع 10 هزار ماسک و دستکش در سقز، برگزاری کارگاه آموزشی ویژه خدام، هیأت امناو فعالان ایستگاه های سلامت، ضدعفونی مساجد پرتردد، توزیع 5 هزار پوستر اطلاع رسانی مبارزه با کرونا بین مردم استان کردستان از دیگر اقدامات اداره اوقاف و امور خیریه استان کردستان به منظور مقابله با کررونا بوده است.

انتهای پیام/م

لینک خبر :‌ باشگاه خبرنگاران جوان
حجت الاسلام رایمند با اشاره به اقدامات اداره اوقاف و امورخیریه غرب تهران در جهت مقابله با کرونا، گفت: در امام زاده معصوم(ع) نیز در یک هفته گذشته کارگاهی با 50 چرخ خیاطی و 20 تُن پارچه در اختیار تیم جهادی قرار گرفته که در حال تولید ماسک هستند.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۱/۱۸

خبرگزاری شبستان، گروه قرآن و معارف ، حجت الاسلام رایمند در مورد اقدامات این اداره در زمان شیوع ویروس کرونا گفت: ما در اداره غرب بلافاصله بعد از شیوع ویروس کرونا تجمعات در امامزادگان را به حداقل و قبل از اعلام رسمی تعطیلی امامزادگان و بقاع متبرکه دست به این اقدام زدیم .

رئیس اداره اوقاف و امور خیریه غرب تهران ادامه داد: در منطقه غرب تعدادی درمانگاه و بیمارستان وقفی وجود دارد که به تمامی آنها اعلام کردیم در صورت نیاز به کمک به ما اعلام کنند، همچنین در جهت قدردانی از کادر درمانی مبلغی را به صورت هدیه به پرستاران بخش ویژه کرونا بیمارستان امام خمینی(ره) اهدا کردیم .

وی تاکید کرد: درمانگاه ویژه امامزاده حسن(ع) غرب تهران در اختیار اداره کل اوقاف و امور خیریه استان تهران است که کادر درمانی آن برای ارائه خدمات تجهیز شدند، همچنین در داخل امامزاده یک کارگاه تولیدی ماسک آماده شد .

حجت الاسلام رایمند یادآور شد: در امامزاده معصوم(ع ) نیز در یک هفته گذشته کارگاهی با 50چرخ خیاطی و 20تن پارچه در اختیار تیم جهادی قرار دادیم که در حال تولید ماسک هستند .

وی در خصوص برنامه های فرهنگی و زیارت مجازی نیز خاطرنشان کرد: در این زمینه سعی کردیم در صفحات مجازی هریک از امامزادگان روزانه کلیپ های کوتاهی را برای مخاطبان بارگذاری کنیم .

رئیس اداره اوقاف و امور خیریه غرب تهران در مورد اقدامات این اداره برای ایام نوروز نیز تصریح کرد: قبل از آغاز سال بسته هایی ویژه ایتام که در حدود 400بسته به ارزش 500هزار تومان بود را در اختیار مدرسه متقین قرار دادیم، همچنین 200بسته نیز برای مستمندان تهیه شد .

حجت الاسلام رایمند ابراز کرد: در امور بهداشتی نیز با همکاری هیات امام رضا(ع) در بقعه طرشتی اقدامات در جهت ضدعفونی کردن و ارائه بسته های بهداشتی را داشته ایم .

پایان پیام/ 40

لینک خبر :‌ خبرگزاری شبستان
مدیر کل اوقاف استان همدان از راه اندازی سایت زیارت مجازی بقاع متبرکه استان همدان خبرداد و گفت: امکان زیارت مجازی بقاع متبرکه به صورت فیلم، عکس و نوشته با توجه به تعطیلی بقاع متبرکه ایجاد شده است.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۱/۱۸

مدیر کل اوقاف استان همدان از راه اندازی سایت زیارت مجازی بقاع متبرکه استان همدان خبرداد و گفت: امکان زیارت مجازی بقاع متبرکه به صورت فیلم، عکس و نوشته با توجه به تعطیلی بقاع متبرکه ایجاد شده است.

لینک خبر :‌ پایگاه خبری قلم