بولتن فرهنگی هنری/مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی 16فروردین 99
سید عباس صالحی در آستانه روز طبیعت در جدیدترین توئیت خود ضمن هشدار در خصوص بیرون رفتن از خانه نوشت: امسال خروج از منزل و حضور در تفرجگاه ها، می تواند به تنفس مسموم بینجامد.

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، در متن توئیت سید عباس صالحی آمده است:

سیزده نوروز، روز تنفس آزاد در طبیعت بود. امسال خروج از منزل و حضور در تفرجگاه ها، می تواند به تنفس مسموم بینجامد.

در_خانه_بمانیم⁩

لینک خبر :‌ وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با تشکر از اهالی رسانه به خاطر اطلاع رسانی درست و به موقع از دوران شیوع ویروس کرونا و چگونگی مقابله با آن خواستار تلاش بیش از پیش رسانه ها در کنار مدافعان سلامت برای عبور از این بحران شد.

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، در متن نامه سید عباس صالحی آمده است:

با تبریک سال نو و اعیاد شعبانیه، یادآور می شود که میهن عزیزمان ایران، در یک ماه و نیم اخیر با ابتلای دشواری مواجه است که تاریخ ایران بلکه جهان در یک قرن اخیر به خاطر نداشته و ندارد. در این دوره سخت، همکاران خوب رسانه ای اعم از مدیران و خبرنگاران ملی و استانی در آگاهی بخشی، اطلاع رسانی و تولید محتوای مناسب این دوره پویش عظیم رسانه ای داشته و دارند.

اینجانب از تمامی ایشان سپاس ویژه خود را ابراز می دارم. با اهتمام آنان، هم اکنون موضوعات گوناگون مورد نیاز آموزشی، بهداشتی و.... با شناخت هموطنان همراه است و آمادگی روانی و اجتماعی عمومی رو به افزایش است. نمونه های آن را در موضوعات مشارکت مردم در خودداری از سفرهای نوروزی( که با 60 تا بیش از 80درصد کاهش نسبت به سال قبل همراه بود) و نیز در همراهی آنان با طرح “فاصله گذاری اجتماعی” مشهود و عیان است. بی تردید در این آگاهی و همراهی عموم، سهم رسانه های کشور بسیار جدی و اساسی بوده است.

اینجانب، بار دیگر از این “جهاد رسانه ای” در سطح ملی و استانی تقدیر داشته و انتظار آن دارم که این همگامی با جبهه خدوم مدافعان سلامت بیش از گذشته تدوام یابد و در فرصتی نزدیک، ایران امن، سالم و مقتدر را در فرا راه خویش داشته باشیم.

لینک خبر :‌ وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی
سید عباس صالحی در جدیدترین توئیت خود ضمن ابراز همدردی با خانواده هایی که امکان تشییع عزیزان خود در روزهای کرونایی را ندارند، نوشت: بکوشیم با ارتباطات پیوسته غیر حضوری، مرهمی بر اندوه شان باشیم.

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، در متن توئیت سید عباس صالحی آمده است:

این روزها با فوت طبیعی و یا حوادث غیر کرونایی، خانواده هایی عزادار می شوند که شرایط تشییع و مجالس سوگ برای شان وجود ندارد. این سوز تسلانیافته در اعماق جان بازماندگان شان می ماند.

بکوشیم با ارتباطات پیوسته غیر حضوری، مرهمی بر اندوه شان باشیم.

لینک خبر :‌ وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۱/۱۲ سایت های دیگر : روز پلاس حامیان ولایت

به گزارش جماران؛ سید عباس صالحی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، در صفحه توییتر خود نوشت:

نشریات کاغذی تا نوروز فعالیت داشتند. طرح فاصله گذاری اجتماعی اغلب مشاغل را ممنوع کرد. مرحله اول آن تا 15 فروردین بود که روزنامه ها تعطیل بودند و چون قرار شد تا 20 فروردین ادامه یابد، در این چند روز منتشر نمی شوند ولی فعالیت آن ها و رسانه های الکترونیکی در فضای مجازی ادامه دارد.

انتهای پیام

لینک خبر :‌ جماران
مشاور وزیر ارشاد با بیان اینکه باید بازتعریفی از دفاع مقدس و تداوم آن در جبهه مقاومت داشته باشیم، گفت: یکی از مهمترین راه های انتقال ارزش های دفاع مقدس این است که پیشکسوتان دفاع مقدس را به عنوان الگویی عملی در جامعه مطرح کنیم.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۱/۱۳

محمدرضا سوقندی مشاور وزیر ارشاد در گفت وگو با خبرنگار اجتماعی دفاع پرس ، در خصوص نشر ارزش های دفاع مقدس در گام دوم انقلاب اسلامی، اظهار داشت: باید بازتعریفی از دفاع مقدس و تداوم آن در جبهه مقاومت داشته باشیم.

وی با بیان اینکه امروز یکی از مهمترین نقش ها را در این حوزه، رسانه ها ایفا می کنند، افزود: از آنجایی که دفاع مقدس یک نظامی الگویی با قدمت 40 ساله است، لذا امروز برای انتقال این نظام الگویی نظری، معرفتی و عملی به نسل های بعدی، نیازمند توجه به پیشکسوتان و بهره گیری از ابزارهای هنر و رسانه هستیم.

سوقندی با بیان اینکه محور بازتعریف دفاع مقدس امروز بیش از هر چیزی عناصر انسانی و رجال دفاع مقدس هستند، گفت: به تقدیر و تجلیل از پیشکسوتان نباید بسنده کرد؛ بلکه این عزیزان باید به عنوان الگوهای عینی و عملی در جامعه ما مطرح شوند تا ارزش های دوران دفاع مقدس برای نسل های بعدی به یادگار باقی بماند.

مشاور وزیر ارشاد اضافه کرد: همچنین اهل فن و تکنیک باید با بهره گیری از رسانه و زبان هنر نسبت به ساخت آثار ارزشی اقدام کنند.

انتهای پیام/ 221

لینک خبر :‌ خبرگزاری دفاع مقدس
سید عباس صالحی در جدیدترین توئیت خود ضمن قدردانی از عدم حضور مردم در روز طبیعت، نوشت: خاطره زیبای امروز، در حافظه میهن باقی خواهد ماند.

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، در متن توئیت سید عباس صالحی آمده است:

ایرانیان در خانه ماندند تا سال ها در کنار یکدیگر، نسیم حیات را از طبیعت استشمام کنند.

خاطره زیبای امروز، در حافظه میهن باقی خواهد ماند.

لینک خبر :‌ وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی
سید عباس صالحی در پیامی درگذشت علامه سید عبدالستار الحسنی، از شاعران معاصر عرب را تسلیت گفت.

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، در پیام سید عباس صالحی آمده است:

خبر درگذشت علامه سید عبدالستار الحسنی موجب تأسف و تآلم گردید .

ایشان با دانش وسیع، دقت کم نظیر و پشتکار علمی از چهره های نامور شیعی عراق بود. از بزرگان علمی آن دیار آموخت و در ادبیات، تراجم و بسیاری از دانش های اسلامی مقام ارزنده ای داشت و با ذوق ادبی اش از شاعران معاصر عرب به شمار می آمد .

فقدان آن دانشمند گرانمایه را به جامعه علمی و ادبی اسلامی و شیعی بویژه مراجع عظام و علمای حوزه علمیه نجف اشرف و بیت شریف ایشان تسلیت می گویم و از ایزد منان برای ایشان غفران الهی و هم نشینی با اهل بیت(ع) آرزومندم.

لینک خبر :‌ وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی
سید عباس صالحی در جدیدترین توئیت خود با اشاره به اقدامات بنگاه های خبری ضدایرانی نوشت: از ایرانیان خارج از کشور انتظار داریم که هرکدام یک رسانه باشند.

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، در متن توئیت سید عباس صالحی آمده است:

از بنگاه های خبری ضد ملت ایران انتظاری نیست، اما از ایرانیان خارج از کشور انتظار می رود که هرکدام یک رسانه باشند:

در روایت همراهی ملت و دولت ایران علیه کرونا

در بیان تنگناهای تحریمی در ایام کرونا

در باز روایت مشاهدات کرونایی برای مردم ایران

ایرانیان کنار هم در مقابله با ⁧ کرونا⁩

لینک خبر :‌ وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در پیامی درگذشت اخوی حجت الاسلام والمسلمین عبدالحسین معزی نماینده مقام معظم رهبری در جمعیت هلال احمر را تسلیت گفت.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۱/۱۵ سایت های دیگر : خبرگزاری کار ایران

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، در پیام سید عباس صالحی آمده است:

خبر درگذشت اخوی گرامی تان موجب تاثر و تاسف شد.

ضمن عرض تسلیت فقدان ایشان که از وارستگان و محبان اهل بیت عصمت علیهم السلام بودند، به جنابعالی و وابستگان محترم، از درگاه خداوند متعال برای آن فقید سعید رحمت واسعه و همنشینی با اولیاء الله و برای بازماندگان محترم صبر و اجر مسألت دارم.

لینک خبر :‌ وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در پیامی درگذشت سردار جانباز پاسدارشهید حاج میرزامحمد سلگی از جانبازان دوران دفاع مقدس را تسلیت گفت.

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، در پیام سید عباس صالحی آمده است:

بسم رب الشهداء و الصدیقین

خبر شهادت سردار رشید اسلام، حاج میرزامحمد سلگی موجب تالم و تاثر گردید.

آن فقید سعید که از یادگاران دوران تاریخ ساز دفاع مقدس بود، در سال های پس از جنگ تحمیلی از عوارض شیمیایی آن برهه متحمل رنج بسیاری شد و سرانجام به یاران شهیدش پیوست.

کتاب "آب هرگز نمی میرد" روایت خاطرات آن فرمانده شهید والامقام است که در سال 1394 موفق به کسب جایزه جلال شد.

اینجانب فقدان این فرمانده دلیر را به مقام معظم رهبری، اهالی دیار ولایتمدار همدان، همرزمان و هم رکابان و خانواده و وابستگان آن شهید صمیمانه تبریک و تسلیت می گویم و از درگاه ایزد منان برای آن سردار شهید علو درجات و همنشینی با سالار شهیدان و برای بازماندگان معزز صبر و اجر خواستارم.

لینک خبر :‌ وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی
معاون نظارت و ارزیابی بنیاد ملی بازی های رایانه ای در گفت وگو خود با باشگاه خبرنگاران جوان شیوه رده بندی سنی در ایران را توضیح داد.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۱/۱۳ سایت های دیگر : بنیاد ملی بازیهای رایانه ای پایگاه خبری وب سایت های ایران

به گزارش خبرنگار حوزه دریچه فناوری گروه فضای مجازی باشگاه خبرنگاران جوان ، بازی های رایانه ای این روزها به یکی از اصلی ترین تفریحات کودکان و بزرگسالان تبدیل شده است و کاربران زمان نسبتا زیادی از روز خود را صرف اجرای بازی های رایانه ای می کنند. هر کدام از بازی های رایانه ای داخلی یا خارجی دارای یک رده بندی سنی است که کاربران باید با توجه به این رده بندی عنوان مد نظر خود را انتخاب کنند؛ اما بسیاری از افراد بدون کوچک ترین توجهی به رده بندی سنی اقدام به خرید بازی ها می کنند و این موضوع یکی از خطرناک ترین موارد برای گیمرها، به خصوص کودکان است.

دریافت رده بندی سنی در تمام جهان برای بازی های رایانه ای الزامی است و تمامی شرکت های توسعه دهنده بازی های رایانه ای برای دریافت مجوز انتشار بازی خود باید ابتدا رده بندی سنی عنوان خود را دریافت کنند. در کشور ما نیز این قانون صدق می کند و توسعه دهندگان داخلی یا شرکت های منتشر کننده بازی های خارجی، برای دریافت مجوز انتشار بازی مورد نظر خود باید از بنیاد ملی بازی های رایانه ای، رده بندی سنی آن بازی را دریافت کنند؛ در همین رابطه با عقیل منصوری معاون نظارت و ارزیابی بنیاد ملی بازی های رایانه ای مصاحبه ای داشتیم که ایشان در این مصاحبه به طور دقیق سابقه و فرآیند رده بندی سنی در ایران را توضیح داده اند که در ادامه توضیحات عقیل منصوری را مشاهده می کنید:

آیا دریافت رده بندی سنی بازی در دنیا سابقه یا نمونه دیگری هم دارد؟

موضوع رده بندی بازی ها و نظارت بر تولید، توزیع و عرضه آن ها اتفاقاً یکی از موضوعات بسیار مهم در حوزه مدیریت مصرف کشور های توسعه یافته است و در غالب این جوامع دولت ها یا سازمان های غیردولتی به واسطه دغدغه های مرتبط با سلامت اخلاقی و روانی جامعه به این موضوع ورود کرده اند.

هر چند در این زمینه با تیزبینی و نگاه آینده نگرانه، ما یکی از پیشروترین کشور ها در این زمینه هستیم باید اشاره کنم که برخلاف باور عمومی (که حداقل این جانب در مذاکرات و مشاهدات به آن رسیده ام) اولین کشوری که به این موضوع نظارت بر بازی های رایانه ای ورود کرده، ایالات متحده آمریکا می باشد.

تاریخچه موضوع نشان می دهد پس از انتشار بازی هایی مانند Mortal Kombat، Doom، Night-Trap و Lethal Enforces جنجال های زیادی در مورد محتوای بازی های رایانه ای به وجود آمد. مبحث خشونت بازی های رایانه ای و انحرافاتی که در جامعه به وجود آورده بود توسط جو لایبرمن (Joe Lieberman) و هرب کهل (Herb Kohl) که سردمداران این نهضت بودند در اواخر سال 1992 به کنگره کشیده شد.

نتیجه این شد که به صنعت نرم افزار های سرگرم کننده ضرب الاجلی یک ساله داده شد تا یک نظام رده بندی عملی طراحی کنند وگرنه دولت فدرال وارد صحنه شده و نظام رده بندی را تعیین خواهد کرد! نهایتا این تلاش ها در سپتامبر سال 1994 (حدود 26 سال قبل!) منتهی به تولد ESRB گردید تا به عنوان رده بندی کننده رسمی بازی های رایانه ای در ایالات متحده عهده دار مسئولیت شود.
یعنی جرقه اولیه لزوم رده بندی بازی ها دقیقا از کشوری شکل می گیرد که در اذهان عمومی جهان به نظر می رسد نظارتی بر تولید و انتشار محتوای آسیب رسان اعم از خشونت، انحرافات اخلاقی، موادمخدر و ... در آن وجود ندارد (اصلاحا آزادی مطلق!) و یا خیلی سهل گیرانه تر از آن چیزی هست که ما در سایر کشور ها من جمله ایران اسلامی عزیزمان شاهد آن هستیم.

البته غیر از آمریکا، امروزه ما شاهد ورود های مختلفی از سوی کشور های جهان به این حوزه هستیم، من جمله ژاپن، کره جنوبی، آلمان، بریتانیا، چین و سایر کشور ها مانند امارات متحده عربی، برزیل و سنگاپور و ....

این موارد در کجا به ثبت رسیده است؟

فارغ از این که علاقه مندان با یک جست و جوی ساده در اینترنت با کلید واژه هایی هم چون ESRB (Entertainment Software Rating Board) می توانند به شواهد علمی و مستند بیشتری نیز دست پیدا کنند، من در این جا شما را به یک پژوهش تطبیقی که در تیرماه 1398 با موضوع مروری بر مقررات نظارتی کشور های مختلف برای تولید توزیع و مصرف بازی های دیجیتال توسط مرکز تحقیقات بازی های دیجیتال صورت گرفته ارجاع می دهم که در جمع بندی نهایی آن به این مطلب اشاره شده که غالب کشور های توسعه یافته جهان (من جمله موارد فوق) اقدامات نظارتی خودشان را در سه حوزه نظارت پیش از نشر ، نظارت پس از نشر و هم چنین موضوع ویژه ای مانند قمار آنلاین سازماندهی و اجرا می کنند.

از جمله موضوعات نظارتی پیش از نشر هم می شود به صدور مجوز فعالیت در حوزه بازی سازی، دریافت رده بندی سنی اجباری برای بازی ها و صدور پروانه انتشار بازی اشاره کرد، ضمن این که رصد فعالان این صنعت، رصد محتوایی، نظارت بر محتوای تبلیغات بازی ها و مسئله پول سازی از بازی، نظارت بر مصرف کودکان و نوجوانان از جمله حیطه های تخصصی می باشد که این کشور ها در زمینه آن ها از ما نیز جلوتر می باشند.

یعنی به شکل قانونی در کشور های مختلف به چنین موضوعاتی پرداخته می شود یا صرفا بر اساس دغدغه های فرهنگی و اجتماعی کشورها؟

همان طور که عرض کردم اساس مداخله کشور ها به این حوزه بر اساس دغدغه های فرهنگی و موضوعات اجتماعی بوده، اما در غالب این کشور ها امروزه موضوعات بازی ها در قوانین مجالس قانون گذاری آن ها و یا در نهاد های بالادستی (مانند ایران) به تصویب رسیده است.

مثلا در خصوص ایران، غیر از اساس نامه بنیاد به عنوان یک سند معتبر بالادستی، آیین نامه ای تحت عنوان نظام ارزیابی رده بندی بازی های رایانه ای در شورای فرهنگ عمومی کشور در سال 95 به تصویب رسیده که وظیفه رده بندی بازی ها را بر دوش بنیاد گذاشته است.

به دلیل اهمیت ویژه موضوع، در مورخ 25 آذر 1394 هم مرکز ملی فضای مجازی کشور که بالاترین سطح حاکمیتی را در میان کلیه ی دستگاه های کشور در حوزه ی فضای مجازی دارد، با تصویب ابلاغ سیاست های حاکم بر برنامه ملی بازی های رایانه ای (که به سند ملی بازی معروف گردیده) به موضوعات تکالیف ویژه ای در زمینه بازی های رایانه ای اعم از آموزش، پژوهش، فرهنگ سازی، آموزش عمومی، توسعه فضای کسب و کار، حمایت، اصلاح و تنقیح قوانین و هم چنین نظارت و ساماندهی مجوز ها پرداخته است که دو موضوع آخر به صورت ویژه به سوال شما در خصوص لزوم دریافت مجوز برای انتشار بازی مرتبط می باشند. ضمن این که بند 1 ماده 3 سند ملی بازی، به این موضوع تصریح دارد که کلیه بازی های رایانه ای داخلی و خارجی برای انتشار در کشور می بایست از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مجوز دریافت نمایند.

کدام کشور ها در این زمینه پیشرو هستند؟

به عنوان یک نمونه بسیار موفق در این زمینه می توان به کشور کره جنوبی اشاره کرد که تقریباً بیشترین میزان قوانین تصویب شده در حوزه اکوسیستم بازی ها را در تمام کشور های جهان به خود اختصاص داده است. به نحوی که برخی از این قوانین مانند قانون سیندرلا یا خاموشی (Shutdown Law or Cinderella Law) مرز های کره جنوبی را در نوردیده و در سایر کشور ها مانند چین، تایلند و ... نیز مصوب و اجرایی شده اند.

قانون سیندرلا؟! میشه بیشتر توضیح بدهید؟

کره جنوبی در سال 2011 دسترسی نوجوانان به بازی های برخط (آنلاین) را پس از نیمه شب قطع کرد. این تلاش در جهت کاهش اعتیاد نوجوانان این کشور به انجام بازی صورت گرفت چرا که بر اساس پیمایشی در سال 2010، مشخص شد حدود 14 درصد از افراد 9 تا 12 سال در این کشور به اینترنت اعتیاد دارند. این سیستم که قانون شات دان یا قانون سیندرلا نام دارد، دسترسی کسانی که را کمتر از 16 سال دارند به وبسایت های بازی پس از نیمه شب مسدود می کند، البته این قانون شامل بازی های موبایلی یا بازی های شبکه های اجتماعی نمی شود.

قانون جالب دیگری در چین داریم تحت عنوان سیستم خستگی! که در آن برای مثال کاربران زیر 12 سال روزانه فقط می توانند 90 دقیقه بازی کنند. سیستم خستگی یکی از ایده ها برای کنترل زمان بازی کردن کودکان و نوجوانان است که بر مبنای آن، برای سنین بالاتر از 12 سال، برای بازی هایی که تحت این سیستم قرار گرفته اند، 3 ساعت نخست بازی در هر روز، سالم در نظر گرفته می شود و طی آن کاربر از کلیه جوایز طول بازی بهره مند می شود.

در 2 ساعت بعدی بازی کن (گیمر) تنها نیمی از جوایز را کسب می کند و بعد از 5 ساعت هیچ جایزه ای دریافت نمی کند. ضمن این که پس از 5 ساعت بازی، هر 15 دقیقه پیغامی با این مضمون به کاربر نمایش داده می شود که: شما وارد زمان بازی ناسالم شده اید، لطفا بلافاصله آفلاین شوید تا استراحت کنید! در غیر این صورت، سلامتی شما آسیب خواهد دید و جوایز شما به صفر خواهد رسید .

نکات جالبی بود، برگردیم به موضوع انتشار بازی در ایران. با این شرایط که گفتید، در ایران فرایند انتشار بازی به چه شکل است؟

همان طور که در بالا اشاره کردم برابر اسناد بالادستی بنیاد ملی بازی های رایانه ای، غیر از وظیفه های مشخص شده در حوزه های حمایت و آموزش و غیره، در زمینه صدور مجوز ها و مباحث نظارتی هم وظایفی را بر عهده دارد که از جمله این موارد باید به موضوع صدور مجوز فعالیت نشر بازی های ایرانی اشاره کنم. با توجه به دستورالعمل ابلاغی از سوی وزیر محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی، کلیه شرکت هایی که می خواهند در زمینه بازی های رایانه ای فعالیت کنند، مانند غالب کشور های دیگر، باید مجوز فعالیت نشر در این حوزه را نیز دریافت کنند که اصطلاحاً پس از آن ما آن ها را به عنوان ناشر مجاز می شناسیم.

از سوی دیگر چنان چه متقاضیان بخواهند موسسه تک منظوره در حوزه بازی های رایانه ای تاسیس نمایند هم ما در معاونت نظارت و ارزیابی بنیاد در خدمت آن ها هستیم. پس از این که متقاضیان مجوز فعالیت نشر دریافت کردند یا موسسه تک منظوره به همین منظور ثبت نمودند، لازم است برای هر یک از محصولات خود نیز پروانه انتشار دریافت کنند.

یعنی هیچ استثنایی در این زمینه نداریم؟

در خصوص انتشار پروانه بازی ها هیچ استثنایی نداریم، اما در خصوص دریافت مجوز فعالیت نشر اگر یک تولیدکننده یا توسعه دهنده بازی به خواهد بازی تولیدی خود را منتشر کند نیازی به دریافت مجوز فعالیت نشر نداشته و صرفاً با دریافت پروانه انتشار بازی می تواند راساً نسبت به انتشار بازی خود اقدام کند.

موضوع رده بندی بازی ها در کجای این فرایند ها قرار می گیرد؟

یکی از مهم ترین موضوعات همین موضوع رده بندی سنی بازی هاست که خود بخشی از فرایند صدور پروانه انتشار می باشد.

با توجه به مسئولیت های ناشی از قوانین مصرح یاد شده، من جمله ماده 21 قانون جرایم رایانه ای، ما مکلف بر موضوع نظارت بر بازار مصرف بازی ها نیز هستیم.

این نظارت صرفاً شامل فضای مجازی می شود؟

خیر. هر چند بخش عمده فعالان این حوزه در فضای مجازی مشغول به فعالیت می باشند، اما در فضای عمومی کشور نیز وزارت ارشاد فرهنگ و ارشاد اسلامی موظف به نظارت بر موضوعاتی از قبیل بازی گاه ها (گیم نت)، واردات بازی های خارجی (به ویژه بازی های کنسولی)، واردات دستگاه های بازی کابینی (که عمدتا در شهربازی ها مورد استفاده قرار می گیرد)، مراکز عرضه، مسابقاتی که بر مبنای استفاده از بازی های رایانه ای می باشد، کارخانه جات تولید و تکثیر و مواردی از این دست می باشد، که این گونه فعالیت ها در قالب ستاد مبارزه با بازی های غیرمجاز در تمامی استان ها پیگیری می شود.

برنامه تان برای مدیریت مصرف چیست؟

یکی دیگر از اقدامات ایجابی ما، موضوع مدیریت مصرف است. برخی از کنش گران این عرصه بر این باورند که باید راه را برای مصرف بصورت مطلق باز نمود و تنها با نصیحت این زیست بوم را مدیریت نمود. تجربه جهانی نشان داده است این رویکرد برای حصول موفقیت یک نهاد ملی مفید و موثر نیست. یکی از مهم ترین راه های نوین در مدیریت ذائقه و بازار، ایجاد حلقه های واسط برای مفاهمه بین سه ضلع سیاست گذار، بازار و مخاطب است که در جهان به عنوان نسل چهارم ارزشیابی مطرح شده است.

مدیریت مصرف برای ما در حوزه ی تولید کننده ها رویکردش تعاملی و تشویقی است، یعنی با هدف کمک به تولید کننده ایرانی، مطابق قانون مصرح در این زمینه، به دنبال تضییق واردات از طریق اخذ عوارض (از بازی های خارجی) و تزریق آن به عرصه تولید هستیم و در نهایت ایجاد آگاهی هایی که بتواند به مخاطب در انتخاب محصول سالم تر کمک کند.

در این زمینه برنامه مشخص ما این است که در کنار موضوع رده بندی که یک نوع سیاست گذاری حداقلی است، استاندارد های مضاعف کیفی و ادراکی تعریف کنیم که در آن کاربران و خانواده ها، ضمن اطمینان از بازسنجی ایمنی، به توانند در زمینه کیفی نیز اطلاعات کافی دریافت کنند.

در اقتصاد رسانه، محصولات رسانه ای به عنوان کالای تجربی شناخته می شوند، یعنی بدون تجربه نمی توان آن را پسندید! این جاست که اقدامات ما کمک می کند خطرپذیری این تجربه برای خانواده ها، در زمینه صنعت خلاق بازی و سرگرمی های الکترونیکی کاهش پیدا کند.

در پایان می توانید آماری از تعداد بازی های مجوز دار در سال 1398 ارائه کنید؟

در سال 98، در جریان رده بندی سنی بازی های متقاضی پروانه انتشار، از مجموع قریب 300 بازی متقاضی، 68 درصد بازی ها مربوط به رایانه شخصی، 15 درصد موبایلی، 5 درصد برخط و الباقی مربوط به سایر کنسول های بازی بودند. البته تعدادی از بازی ها معمولا برای تمدید سالانه پروانه انتشار به بنیاد مراجعه می کنند که بر این مبنا تعداد پروانه انتشار صادره سالانه تقریبا 4 برابر مقدار فوق می باشد.

در خصوص بازی های متقاضی پروانه انتشار، از نظر رده بندی سنی نیز 24 درصد بازی های مذکور برای افراد بالای 3 سال، 8 درصد مناسب برای افراد بالای 7 سال، 17 درصد برای بالای 12 سال، 14 درصد بالای 15 سال و 37 درصد ویژه ی اشخاص بالای 18 سال تشخیص داده شدند و کمتر از 4 درصد از بازی ها پروانه انتشار دریافت نکردند.

برای ارزیابی و رده بندی سنی بازی ها مطابق با آیین نامه، پس از دریافت درخواست ناشرین یا توسعه دهندگان بازی ها، پرونده بازی از سوی معاونت نظارت به مدیریت رده بندی ارجاع می شود.

در این بخش ضمن ارجاع پرونده به کارشناس استخراج داستان بازی، بازی کن های متخصص در زمان انجام هر بازی، از تمامی مراحل و جزئیات گیم پلی، فیلم تهیه نموده و آن را در اختیار کارشناسان خبره تحلیل گر قرار می دهند.

کارشناس تحلیل گر، مطابق آیین نامه و هم چنین چک لیست های مستخرج از 9 جلد تحقیقات علمی صورت گرفته (که با هم کاری بیش از 50 نفر از اساتید خبره دانشگاهی در زمینه های روانشناسی، جامعه شناسی و علوم و معارف اسلامی تولید گردیده) نسبت به ارزیابی اولیه و شناسایی محتوای آسیب رسان احتمالی اقدام می کند.

سپس پرونده تکمیل شده در اختیار شورای رده بندی بازی ها که اعضای آن بنابر دستورالعمل های صادره از سوی وزیر محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی مشخص گردیده اند قرار می گیرد تا اعضا تصمیم گیری لازم در خصوص قرار گرفتن بازی در هر یک از طبقه های سنی 5 گانه (بالای 3 سال، بالای 7 سال، بالای 12 سال، بالای 15 سال و بالای 18 سال) و یا ممنوعیت احتمالی بازی را اتخاذ کنند. بر این اساس، تنها بازی هایی پروانه انتشار در ایران را کسب می کنند که فرایند رده بندی را طی کرده و در یکی از رده های مذکور قرار بگیرند.

آیا یک بازی به صرف داشتن محتوای آسیب رسان ممکن است دچار ممنوعیت بشود؟

از آنجا که ناشرین و یا تولیدکنندگان محترم به لحاظ اشراف ویژه تر روی موضوعات تخصصی توسعه و تولید، اشراف کمتری به موضوعات حوزه رده بندی دارند، معمولاً اگر موردی مشاهده شود، جهت انجام اصلاحات لازم به متقاضیان دریافت پروانه انتشار منعکس می شود که در این صورت اگر اصلاحات اعمال شود، بازی پروانه انتشار لازم را دریافت خواهد نمود.

وقتی که یک بازی غیرمجاز (اعم از مبتذل و خشونت بار و ... یا بازی که مشکل محتوایی ندارد، اما صرفا پروانه انتشار نگرفته) را شناسایی می کنید دقیقا چه کار می کنید؟

هر چند برابر مقررات، جهل نسبت به قانون رافع مسئولیت نمی باشد ، اما با نگاه حمایت از فعالان این عرصه، اعم از عرضه کنندگان (مانند فروشگاه های اینترنتی یا مارکت های موبایلی)، مراکز داده و ارائه خدمات میزبانی به این دسته از کسب و کارها، درگاه های پرداخت اینترنتی بانکی یا واسط، ابربرنامک ها (سوپر اپلیکیشن ها)، پیام رسان ها، ناشرین و توسعه دهندگان و از این قبیل، موضوع را به اطلاع این دسته از فعالان رسانده و تذکرات لازم را ارائه می کنیم.

آیا امکان برخورد قانونی هم پیش بینی شده است؟

بله، برابر بند های ز 1 و ز 3 فهرست مصادیق محتوای مجرمانه (موضوع ماده 21 قانون جرایم رایانه ای) که به محتوای مجرمانه مربوط به امور سمعی و بصری و مالکیت معنوی اشاره دارد، با انتشار و سرویس دهی بازی های رایانه ای دارای محتوای مجرمانه یا فاقد مجوز از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی (بنیاد ملی بازی های رایانه ای) و هم چنین عرضه تجاری آثار سمعی و بصری بدون مجوز وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی (ماده 2 قانون نحوه مجازات اشخاصی که در امور سمعی و بصری فعالیت غیر مجاز دارند) برابر تکالیف قانونی نیز برخورد می گردد.

وضعیت فعلی صنعت بازی در ایران، اصلا ظرفیت این همه پرداختن به موضوع را دارد؟

در سال های اخیر و در سراسر جهان بازی های دیجیتال رشد چشم گیری داشته و مورد توجه ویژه علاقه مندان به این صنعت قرار گرفته است. طبیعی هست که با این اقبال و توسعه، درآمد جهانی بازی ها نیز افزایش کم نظیری داشته و این یعنی اقبال سرمایه گذاران و شرکت ها برای ورود، ایده پردازی و ارائه خلاقیت در این صنعت پرطرفدار. طبعا متناسب با شرایط جهانی، در خصوص بازی سازان آینده دار و خلاق ایرانی هم شاهد رشد بی نظیری چه در زمینه کیفیت محتوای دیجیتالی تولیدشده و چه از منظر استقبال عمومی هستیم.

بازی های دیجیتال به عنوان یکی از صنایع پرطرفدار در میان صنایع رسانه و سرگرمی، هرچند در حوزه تولید سن زیادی ندارند، اما در حوزه مصرف در ایران قدمتی 40 ساله دارند و امروزه نیز عمدتا بر بستر (پلتفرم) های رایانه، موبایل و پیشانه ای (کنسول) منتشر می شوند. در این میان هرچند بستر پیشانه ای، سهم مهمی از بازار بازی های دیجیتال ایران را به خود اختصاص داده، اما فراگیری گوشی های هوشمند، سهولت ساخت بازی های موبایلی، امکان درآمدزایی بیشتر برای تیم های کوچک تر و تغییر مدل درآمدی بازی های موبایلی به سمت روش درون پرداخت باعث شده روند تولید این دست رسانه ها شتاب بی سابقه ای بگیرد.

خوب با این تفاصیل! ناگفته پیداست که اگر از موضوع محتوای این رسانه ها غفلت کرده و صرفا به آن به چشم یک صنعت نگاه کنیم، آسیب های زیادی گریبان گیر جامعه و فرهنگ ایرانی اسلامی ما خواهد گردید.

گزارش از علی زحمت کش

انتهای پیام/

لینک خبر :‌ باشگاه خبرنگاران جوان
حجت الاسلام شرفخانی با اعلام اجرای طرح دست های مهربانی ، گفت: در این طرح بسته های معیشتی میان نیازمندان و محرومان توزیع شده و از کسانی که کسب و کارشان را به دلیل کرونا از دست داده اند، حمایت می شود.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۱/۱۳ سایت های دیگر : وارث

حجت الاسلام احمد شرفخانی در گفت و گو با خبرنگار گروه قرآن و معارف خبرگزاری شبستان به حمایت های معیشتی از نیازمندان به مناسبت ایام نوروز اشاره و اظهار کرد: مرکز امور خیریه سازمان اوقاف و امور خیریه درایام نوروز در قالب حمایت از نیازمندان کارت هدیه به مبلغ 500 هزار تومان تا 200 هزار تومان به آنها اهدا کرد.

رئیس مرکز امور خیریه سازمان اوقاف و امور خیریه کشور بیان کرد: 3500 کارت هدیه از طریق ستاد مرکزی در تهران و در استان ها و شهرستان ها نیز بر اساس نیات امینانه واقفین با شناسایی موسسات خیریه در میان خانواده های نیازمند توزیع می شود.

حجت الاسلام شرفخانی همچنین به اجرای طرح دست های مهربانی به منظور حمایت از خانواده های بی بضاعت و ایتام اشاره کرد وگفت: این طرح با هدف اجرای صحیح و امینانه نیات واقفان در موضوعات کمک به ایتام بی بضاعت و فقرا اجرا می شود که در قالب این طرح بسته های معیشتی به ارزش 300 هزار تومان به صورت سبدهای ارزاق در استان ها میان خانواده های نیازمند تحت پوشش توزیع می شود.

رئیس مرکز امور خیریه سازمان اوقاف و امور خیریه همچنین خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه بسیاری از کسب و کارها به دلیل شیوع ویروس کرونا تعطیل و دچار ضربه اقتصادی شده اند، به همین جهت از محل درآمد موقوفات بنا داریم حمایت هایی از این افراد داشته باشیم.

پایان پیام/ 40

لینک خبر :‌ خبرگزاری شبستان
رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه در پیامی درگذشت حاج حسین معزی، برادر نماینده ولی فقیه در هلال احمر را به وی تسلیت گفت.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۱/۱۴

خبرگزاری شبستان، گروه قرآن و معارف، حجت الاسلام سید مهدی خاموشی ، رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه در پیامی درگذشت حاج حسین معزی اخوی حجت الاسلام معزی، نماینده ولی فقیه در هلال احمر را به وی تسلیت گفت .

در این پیام تسلیت آمده است :

بسم الله الرحمن الرحیم

انالله و انا الیه راجعون

حجت الاسلام و المسلمین حاج شیخ عبدالحسین معزی

نماینده محترم ولی فقیه در هلال احمر

شنیدن خبر درگذشت مرحوم حاج حسین معزی (رفیعا) اخوی گرامی تان که از ذاکران و مداحان پیشکسوت خاندان عصمت و طهارت علیهم السلام بودند، موجب تالم و تاثر خاطر این جانب شد .

درگذشت ایشان را به جنابعالی و حجت الاسلام والمسلمین حاج شیخ عبدالعلی معزی و سایر بازماندگان تسلیت می گویم و از خداوند متعال برای آن مرحوم علو درجات و رحمت واسعه مسئلت می کنم .

پایان پیام/ 40

لینک خبر :‌ خبرگزاری شبستان
خبرگزاری میزان- نویسنده کتاب ریاح گفت: مسئولین فرهنگی باید کتابخانه ها را به عنوان تنها منبع مطالعه قشر کم درآمد و مستضعف جامعه است به روز کنند، این اتفاق علاوه بر حمایت از ناشرین و نویسندگان، باعث کشیده شدن قشری از علاقمندان کتاب، به خصوص خوانندگان رمان و داستان به کتابخانه هاست.

تاریخ انتشار: 13:45 - 14 فروردین 1399

- کد خبر: 597631
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۱/۱۴

جلال توکلی نویسنده کتاب ریاح در گفت وگو با خبرنگار گروه فرهنگی خبرگزاری میزان پیرامون برخورد نادرست برخی از ناشران با نویسندگان گفت: مشکلات پیش روی نویسندگان زیاد است، در این میان برخورد ناشران با نویسنده ها یکی از موضوعاتی بوده که باعث آزردگی این قشر فرهیخته شده است.

وی در همین راستا ادامه داد: مشکلات اقتصادی طبیعا تاثیراتی را بر اصناف بر جای می گذارد و هر صنفی به دنبال این است تا در این آشفته بازار به وجود آمده، به هر طریق ممکن سرپا بماند. شاید دلیل اصلی برخورد نامناسب ناشران با نویسندگان و نگاه بازاری آنها همین باشد.

بیشتر بخوانید: برای مطالعه آخرین کتاب منتشر شده اینجا کلیک کنید

وی در همین راستا ادامه داد: صنف ناشرین برای پا بر جا ماندن تلاش می کنند و باید تاکید کرد که از این قاعده مستثنی نخواهد بود. پس در این آشفته بازار گرانی کاغذ و ظهور سلاطین کاغذ و مخارج کمرشکن چاپ و نشر، اولویت به نویسندگان صاحب نام و آثار به قول معروف بفروش داده می شود. پس ناشر در همان بدو امر نگاه می کند که نویسنده کیست؟ و بعد اثرش چیست.

توکل به شرایط نویسندگان تازه کار اشاره و اظهار کرد: نویسندگان تازه کار یا گمنام عموماً خارج از مرکز نشین، هر چند آثار ارزشی و در خور توجهی هم نوشته باشند، پشت خط یا در ترافیک های چندساله چاپ و نشر کتاب می مانند.

وی درباره میزان حق التألیف هایی را که به نویسندگان پرداخت می شود تصریح کرد: حق التألیف های ناچیزی به جماعت همیشه مظلوم نویسنده تعلق می گیرد. حق التألیف ها عموماً به حدی ناچیز است که نویسندگان با مناعت طبع از پی گیری دریافت آن، احساس شرم می کنند. گاهی حق التألیف یک رمان که شاید چند سال صرف تحقیق و نگارش آن شده، از حقوق ماهیانه منشی یک انتشاراتی کمتر است و این واقعاً فاجعه است و ضمن خرد کردن شخصیت نویسنده، باعث دلسردی و بی انگیزگی و یا روی آوردن به بازاری نویسی وی می شود.

توکل بهترین رویکرد برای جذب جامعه به مطالعه و فرهنگ کتاب و کتاب خوانی را مورد بررسی قرار داد و ابراز کرد: در وهله اول باز این اقتصاد خراب است که بر سطح مطالعه جامعه، تأثیر مستقیم و غیرمستقیم می گذارد. خانواده ای که در تأمین ضروری ترین مایحتاج زندگی اش دچار مشکل است، دلیلی برای خریدن کتابِ 50000 تومانی نمی بیند.

وی درباره رویکرد مناسب برای تحول در عادت عدم مطالعه در جامعه اظهار کرد: البته دلایل دیگری را هم برای این دورماندگی از فرهنگ مطالعه ، می توان برشمرد که بار ها از سوی صاحب نظران و کارشناسان گوناگون به مناسبت های مختلف اعلام شده است، اما پاسخ من به این سوال که، چه باید کرد تا مردم به سوی مطالعه گرایش پیدا کنند؟ فکر می کنم در حال حاضر و به عنوان یک راه کار اورژانسی، لازم است مسئولین هزینه های چاپ ونشر را پایین بیاورند. همچنین دست دلالان و واسطه های رانت خوار را از صنعت چاپ کوتاه کنند.

توکل خاطرنشان کرد: مسئولین فرهنگی باید کتابخانه ها را که تنها منبع مطالعه قشر کم درآمد و مستضعف جامعه است، به روز کنند؛ یعنی خرید کتاب های تازه منتشر شده توسط ارشاد و نهاد کتابخانه ها و ارسال به کتابخانه های اقصی نقاط کشور که علاوه بر حمایت از ناشرین و نویسندگان، باعث کشیده شدن قشری از علاقمندان کتاب، به خصوص خوانندگان رمان و داستان به کتابخانه هاست.

انتهای پیام/

لینک خبر :‌ میزان
رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه در پیامی شهادت جانباز سرافراز، سردار محمد حاج میرزا سلگی را تسلیت گفت.

به گزارش ایکنا، به نقل از روابط عمومی سازمان اوقاف و امور خیریه؛ حجت الاسلام والمسلمین خاموشی، رئیس این سازمان با صدور پیامی نوشت:

بسم الله الرحمن الرحیم

وَلَا تَحْسَبَنَّ الَّذِینَ قُتِلُوا فِی سَبِیلِ اللَّهِ أَمْوَاتًا ۚ بَلْ أَحْیَاءٌ عِنْدَ رَبِّهِمْ یُرْزَقُونَ

باخبر شدیم که جانباز سرافراز و رزمنده شجاع و پرافتخار؛ روایتگر ناگفته های خواندنی تاریخ هشت سال دفاع مقدس سردار حاج میرزا سلگی ، فرمانده گردان حضرت ابوالفضل(ع)، رئیس ستاد لشگر سپاه انصارالحسین(ع) و رئیس اسبق اداره اوقاف و امور خیریه نهاوند بعد از تحمل سال ها جراحات حاصل از دوران دفاع مقدس و عوارض حاصل از استنشاق گازهای شیمیایی به دوستان و همرزمان شهیدشان پیوسته اند.

خاطرات خواندنی و حیرت آور این فرمانده رشید هشت سال دفاع مقدس موجب خلق کتاب پرارزش آب هرگز نمی میرد شد که مورد تحسین مقام معظم رهبری قرار گرفت تا بدانجا که رهبر معظم انقلاب در متن تقریظی که در مورد این کتاب مرقوم فرمودند از ایشان به عنوان شهید زنده یاد کردند.

اینجانب عروج ملکوتی این رزمنده شاخص و کم نظیر را که نقش بسزایی در ترویج و تبلیغ فرهنگ ایثار و شهادت داشتند، به مقام معظم رهبری، جامعه بزرگ رزمندگان، ایثارگران و جانبازان کشور و همچنین بازماندگان محترم ایشان تبریک و تسلیت می گویم و از خداوند متعال برای آن شهید بزرگوار علو درجات و رحمت واسعه طلب می کنم.

انتهای پیام

لینک خبر :‌ خبرگزاری بین المللی قرآن
به منظور جلوگیری از شیوع ویروس کرونا ساعت کار صندوق اعتباری هنر برای مراجعه اعضا از ساعت 8 تا 13 است.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۱/۱۶ سایت های دیگر : خبرگزاری فارس خبرگزاری دانشجو سینما پرس فاش نیوز

به گزارش ایکنا و به نقل از روابط عمومی صندوق اعتباری هنر اعلام کرد برابر با ابلاغیه های ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا و به منظور حفظ سلامت کارکنان و خانواده آنان، صندوق اعتباری هنر از تاریخ 16 فروردین ماه سالجاری تا اطلاع ثانوی به صورت شیفت کاری و تا ساعت 13 دایر است.

اقدامات پیشگیرانه مختلفی از زمان آغاز شیوع ویروس کرونا در کشور تاکنون در صندوق اعتباری هنر اجرایی شده است از جمله فراهم نمودن اقلام بهداشتی و ضدعفونی برای جلوگیری از ابتلا همکاران به بیماری، ضدعفونی روزانه اتاق ها و محوطه صندوق، کاهش تردد همکاران و مراجعین و...

از آنجا که شکستن چرخه بیماری نیازمند کاهش تردد در سطح شهر و به حداقل رساندن ارتباطات انسانی است لذا از اعضا محترم می خواهیم از مراجعه غیر ضروری به صندوق خودداری کنند.

روند مطلوب خدمات رسانی به اهالی فرهنگ، هنر و رسانه کشور در این ایام همچون گذشته ادامه دارد و خدمات اینترنتی صندوق بدون نیاز به مراجعه حضوری ارائه می شود. از تاریخ 16فروردین ماه سال جاری تا زمان اعلام مصوبه بعدی ستاد ملی مدیریت کرونا یک سوم همکاران به صورت چرخشی در محل کار حضور دارند و بقیه همکاران به صورت دورکاری ارائه خدمت می کنند.

انتهای پیام

لینک خبر :‌ خبرگزاری بین المللی قرآن
محمد رضا بهمنی اشتراک گذاری آموزش ها توسط مردم برای یکدیگر را بسیار مهم دانست و اظهار کرد: پویش زندگی از نو که با این هدف راه اندازی شده است، از 29 اسفند ماه این پویش آغاز و تا 20 فروردین ماه ادامه دارد.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۱/۱۴

برنامه بدون انقضاء رادیو گفت و گو در خصوص پویش زندگی از نو با دکتر محمد رضا بهمنی مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و رئیس مرکز فناوری اطلاعات به صورت تلفنی گفتگو کرد.

محمد رضا بهمنی در آغاز با بیان اینکه با بروز و ظهور بیماری کرونا، سبک زندگی جدیدی را ایجاد کردیم، گفت: کرونا یک پدیده چند وجهی است و اگر چه وجه بهداشت و درمان اهمیت بیشتری دارد اما طبعا ماهیت فرهنگی، اجتماعی، سیاسی، اقتصادی و تمدنی نیز دارد.

وی سبک زندگی کرونایی را یک پدیده سه مرحله ای دانست و عنوان کرد: دوره نخست که در آن حضور داریم، دوره پیدایش کرونا است و جهان بشری در حال شناخت این پدیده است. دوره دوم دوره درمان یابی و کنترل بیماری است و با ورود به این دوره از تب و تابی که در آن حضور داریم کاسته می شود.

مشاور زیر فرهنگ و ارشاد اسلامی بیان کرد: همانطور که پزشکان گفته اند، کرونا را پس از این خواهیم داشت و همانطور که آنفولانزا همراه بشر است، کرونا نیز وجود خواهد داشت که این دوره را دوره همزیستی بشر می توان نامگذاری کرد.

وی تصریح کرد: سبک زندگی پیش از کرونا با سبک زندگی پس از کرونا متفاوت خواهد بود اما ظهور و بروز این تفاوت ها در آینده بیشتر مشخص خواهد شد. البته در حال حاضر نیز مناسبات متفاوت مردم با یکدیگر و خانواده ها با یکدیگر و همچنین رابطه حاکمیت و مردم مشخص شده است.

محمد رضا بهمنی با تاکید بر اینکه حل مسئله کرونا بدون مشارکت مردم متصور نیست، عنوان کرد: مقدمه این مشارکت آموزش و یادگیری است که در این یک ماه این اتفاق مهم رخ داده است و باید بیش از این نیز آموزش ها ارائه شود. همکاری و همراهی که مردم برای حل مشکل کرونا دارند، در روزهای نخست کمتر وجود داشت.

رئیس مرکز فناوری اطلاعات به اشتراک گذاری آموزش ها توسط مردم برای یکدیگر را بسیار مهم دانست و اظهار کرد: پویش زندگی از نو در حقیقت با این هدف راه اندازی شده است. از دو هفته قبل با همکاری موسسات مختلف این پویش راه اندازی شد و از 29 اسفند ماه این پویش آغاز و تا 20 فروردین ماه ادامه دارد.

وی اضافه کرد: تا کنون بیش از پنج هزار اثر را از زندگی که مردم در درون خانه برای یکدیگر به اشتراک گذاشتند، دریافت کردیم که در این آثار مردم ضمن بیان تجربیات خود، درباره به جریان انداختن امور زندگی در این شرایط صحبت می کنند.

لینک خبر :‌ رادیو گفت و گو
خبرگزاری میزان- کارگردان جوان تئاتر گفت: بن مایه تئاتر تاثیر گذاشتن در اندیشه مخاطب است، حضور چهره های مدیوم سینما باعث تجاری شدن تئاتر شده است که از منظری درست است و تزریق پول به این هنر مهجور باعث پیدایش بیشتر و ادامه می شود، اما به چه قیمتی؟. این خیانت است که تماشاگر صِرفاً برای دیدن شخص بازیگر از نزدیک پا در سالن نمایش بگذارد.

تاریخ انتشار: 15:00 - 11 فروردین 1399

- کد خبر: 604731
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۱/۱۱

به گزارش خبرنگار گروه فرهنگی خبرگزاری میزان ، این روزها تئاتر بیش از گذشته شاهد حضور چهره های سینمایی، ورزشی و موسیقی در قامت بازیگر هنرهای نمایشی است. افرادی که شاید گیشه را برای خود و تهیه کننده اثر تضمین کنند اما به همین نسبت فضا و فرصت کافی برای ظهور و بروز جوانان را از آنها می گیرند.

سالانه تعداد زیادی از جوانان در رشته های مختلف هنرهای نمایشی از قبیل ادبیات نمایشی ، بازیگری، طراحی صحنه، کارگردانی و سایر شاخه ها فارغ التحصیل می شوند اما نکته مهم آنجاست که زیرساخت های تئاتر به هیچ عنوان نتوانسته در قیاس با تعداد هنرمندان جوان بستر اجرایی فراهم آورد.

بیشتر بخوانید: برای مشاهده آخرین اخبار از سینمای ایران اینجا کلیک کنید

به همین مناسبت خبرنگار گروه فرهنگی خبرگزاری میزان ، با تنی چند از هنرجویان، فارغ التحصیلان و هنرمندان جوان عرصه تئاتر به گفت و گو نشسته و جویای دغدغه ها و مشکلات آنها برای حضور در عرصه هنرهای نمایشی شده است. مهران خوشبین نویسنده و کارگردان جوان تئاتر از جمله کارگردانانی است که آخرین بار نمایش زنده یاد زندان قصر را روی صحنه داشته است.

میزان: وضعیت کلی تئاتر را در سال های گذشته چطور می بینید؟

خوشبین: وضعیت فعلی با وجود روی کار آمدن اهالی خود تئاتر در حوزه مدیریتی نوید این را می دهد تا با عملکرد این دلسوزانِ خودی رو به بهبودی باشد، گرچه این راه هموار نیست و وضعیت از ریشه مشکل دار است اما امید است تا با همدلی و همکاری اهالی تئاتر و مسئولین فرهنگی وضعیت فعلی بهبود پیدا کند.

میزان: با تاسیس و ظهور تماشاخانه های خصوصی امید بها دادن به نسل جوان به شدت قوت گرفت، اما بعد از چند سال این تماشاخانه ها تغییر رویه دادند. به نظر شما تماشاخانه های خصوصی امروزه برای نسل جوان تاثیر گذار هستند؟

خوشبین: جریانات و اتفاق های هنری باید از همه جهت بررسی و بعد اقدام شود. در برهه ای تماشاخانه های خصوصی بدون اساسنامه مشخص و تعریف شده به شکل اپیدمی شروع به رشد کردند که خود لطمه زدن به نسل جوان بوده است.

تماشاخانه های خصوصی با فراهم کردن زمینه ارائه کارِ بدون کیفیت و نداشتن تجربه به مخاطب باعث ضربه به شاکله ماهیت تئاتر شده اند. اما در حال حاضر تماشاخانه هایی با قدمت زیاد و تعریف شده همچنان فعالیت می کنند که دارای ملاک های کیفی برای انتخاب آثار هستند. این سالن ها بحران سالن در مقابل درخواست و تقاضا های فراوان برای قشر فعال تا حدودی رفع کرده اند که این جز اتفاق های خوب امروز است.

میزان: حضور چهره ها و سلبریتی ها در تئاتر دغدغه ای است که سالهاست مورد بحث بوده است. به نظر شما حضور این افراد قابل قبول بوده است یا نه؟

خوشبین: بن مایه تئاتر تاثیر گذاشتن در اندیشه مخاطب است، حضور چهره های مدیوم سینما باعث تجاری شدن تئاتر شده است که از منظری درست است و تزریق پول به این هنر مهجور باعث پیدایش بیشتر و ادامه می شود، اما به چه قیمتی؟. این خیانت است که تماشاگر صِرفاً برای دیدن شخص بازیگر از نزدیک پا در سالن نمایش بگذارد.

میزان: متاسفانه در آمد اهالی تئاتر در آمد مناسبی نیست و به هیچ عنوان نمی توان از این هنر ارتزاق کرد. آیا خود شما تئاتر را به عنوان یک شغل برای تامین معاش نگاه کردید؟

خوشبین: خیر. نمی توان به تئاتر به چشم یک شغل نگاه کرد. اما همیشه نگاهم این بود که این ندار بودن تئاتر و فعالیت در آن جز عشق و دیوانگی چیزی را نمی طلبد و هیچ عایدی ندارد.

میزان: به نظر شما مهمترین مشکل امروز تئاتر چیست و چه راهی برای حل آن پیشنهاد می کنید؟

مشکلات زیاد است و همه مهم. اما بهترین راه حل رجوع به خود است و رفع مشکلی که می دانیم و واقف هستیم. با این رجوع قطعا به مرور توقع از دیگران و زمینه چینی حاشیه را از بین می برد و اتفاق های خوب جریان ساز می شود.

میزان: به عنوان یک کارگردان و یا بازیگر همواره با دغدغه ای به نام متن روبرو هستیم. چرا همچنان در بخش نمایشنامه و یا فیلمنامه با مشکل مواجه ایم. آیا نسل جوان خوبی در نمایشنامه نویسی وجود دارند؟

میان: دغدغه متن بوده و هست و خواهد بود. به دلیل نوشته نشدن متن درست با ساختمان و خمیرمایه ادبی درست، این مشکل همواره ادامه دارد. بچه های عزیز ادبیات نمایشی به جای خلق، تاثیر اشتباه و تکرار از پیرامون را پیش قدم کار خود قرار می دهند که این تکرار اولین ضربه به نظام ادبیات نمایشی ما است. ضعف به وجود آمده هم باعث ترغیب به کار روی متون خارجی می شود و این باعث شده که ما حتی ادبیات خود را نشناسیم.

میزان: حضور چهره ها از طرفی باعث فروش بیشتر تئاتر شده است اما به گفته بسیاری از اهالی تئاتر این افزایش تعداد مخاطب کمکی به بالا بردن کیفیت نداشته و مخاطب این نوع تئاتر ها از تئاتر تجربی و دانشجویی حمایتی نمی کند. به نظر شما افزایش فروش تئاتر ها نشانی از اقبال عمومی به تئاتر است و یا این موجی گذراست؟

دقیقا اقبال عمومی به تئاتر است نه گذرا، چرا که تئاتر ها و سالن ها موضع و قشر مخاطب خاص خود را دارند، به عنوان مثال سالن مولوی که همه نمایش ها در آن به صورت دانشجویی و تجربی بوده همیشه مخاطب مختص خود را دارد. از منظری پرداخت به نوع مخاطب و حضور آن ها در تئاتر همیشه خوب بوده چرا که سرمایه های این هنر هستند اما به شرطی که این مخاطب مدیریت شود تا همیشه مخاطب خود تئاتر باشد نه مخاطب سلبریتی.

میزان: هر بازیگر و یا کارگردان و هنرمندی برای آینده خود تصویری را شکل می دهد که به نوعی آرمان، آرزو و یا هدف وی است. دغدغه شما از حضور در تئاتر چیست و چه آینده ای را برای خودتان متصور می شوید؟

در این بازه زمانی و شرایط موجود هنرمند نمی تواند فردای خود را پیش بینی بکند چه برسد به آینده ای که آرمان و آرزوی شخصی باشد. اما امید دارم حال همه خوب باشد، چون اعتقاد دارم هنر کار کردن فارغ از هر چیزی اول باید حال خوب داشت و بعد روند فعالیت در این عرصه روز به روز در اوج باشد.

میزان: بسیاری از بازیگران تئاتر از همان ابتدا تئاتر را پلی برای رسیدن به سینما می دانند. آیا سینما مدینه فاضله بازیگری است و اینکه چرا این هجمه علاقه به سینما به وجود آمده است؟

همه می دانیم که مدیوم بازی در سینما و تئاتر متفاوت است، اصلِ بازی روندِ شکل گیری کاراکتر حتی باهم تفاوت فاحش دارند. اما طبق گفته شما همجمه علاقه به سینما صِرف دیده شدن است که در پی هم معروفیت دارد. اما بازیگر خوب چه در سینما چه در تئاتر همیشه بازیگر خوب است، چون اصول بازیگری خوب را می داند، بازیگرانی که از تئاتر وارد سینما شده اند کم نیستند اما آیا بازیگر سینما هم همان عملکرد خوب را در تئاتر دارد؟.

میزان: یکی از مشکلات مهم امروز تئاتر وجود رابطه، لابی و رانت در تمامی بخش ها است. امروزه انتخاب عوامل و به خصوص بازیگران بر اساس توانایی ها شکل می گیرد و یا معیار های دیگه ای در این عرصه وجود دارد؟

این مشکل مختص تئاتر نیست و در همه هنر ها به مراتب هست. خروجی رانت و لابی در آینده نه چندان دور مشخص می شود که تا الان هم ثابت شده هیچ بازده مفیدی نداشته بلکه ضربه به ساحت خود تئاتر و اجرا زده است. تصور این که گروهی بدون هیچ تخصصی با رانت و لابی نمایش را روی صحنه می برند و مخاطبی که اولین تجربه تئاتر دیدن دارد و این نمایش را می بیند، آیا ترغیب می شود همچنان مخاطب تئاتر بماند؟.

میزان: به طور معمول می بینیم که گروه های پر چهره در کمتر از یک ماه تمرین اثر را روی صحنه می برند، اما گروه های جوان بعد از ماه ها تمرین همچنان دغدغه سالن اجرا دارند. چگونه می توان این دغدغه ها را از بین برد و آیا تئاتر می تواند با یک ماه تمرین به رسالت خود برسد؟

این مشکلات ریشه در فقر فرهنگی تلاشگران در بدنه تئاتر دارد. تئاتر امروز ما هنر بی در و پیکر ی است که مهجور و درمانده مانده و عملا هر شخص میتواند کار کند و هیچ نهاد فرهنگی نیست که جویای این فعالیت ها باشند.

انتهای پیام/

لینک خبر :‌ میزان
مهر نوشت: مدیر دفتر موسیقی وزارت ارشاد در پی انتشار برخی حاشیه ها و خبرها مبنی بر دریافت دستمزدهای میلیونی از سوی خوانندگان برای حضور در پروژه نوروزخانه شهرداری تهران، توضیحاتی را ارائه داد.

محمد اله یاری مدیرکل دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در پاسخ به پرسشی مبنی بر نقش دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد در برگزاری پروژه موسیقایی نوروز خانه با محوریت برگزاری کنسرت آنلاین توسط خوانندگان پاپ در برج میلاد، بیان کرد: دفتر موسیقی وزارت ارشاد در پروژه نوروزخانه شهرداری تهران که طی این روزها در قالب کنسرت های آنلاین به مخاطبان ارائه می شود، فقط در حوزه صدور مجوزها برای نوازندگان، هنرمندان و قطعات ارائه شده برای برگزاری کنسرت های بدون تماشاگر، نقش ایفا می کند.

وی ادامه داد: آنچه در برگزاری پروژه نوروزخانه برعهده دفتر موسیقی وزارت ارشاد بوده است، اعطای مجوز روزانه برای خوانندگان و گروه هایی بود که اسامی آن ها از سوی مسئولان برگزاری این پروژه به دفتر ما ارسال شده بود که همکاران من نیز بر اساس وظیفه ای که بر عهده داشتند، نسبت به اعطای مجوز برای قطعات، نوازندگان و هنرمندان اقدامات لازم را انجام دادند. این در حالی است که بنده تاکید می کنم در حوزه نحوه انعقاد قراردادهای مالی و میزان مبلغ قراردادها دفتر موسیقی هیچ گونه دخالت و نقشی نداشته است و آنچه در حوزه مباحث مالی مطرح می شود به عهده دوستان ما در پروژه نوروزخانه بوده است.

مدیر دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تاکید کرد: رابطه مالی بین خوانندگان و سیاست هایی که در این زمینه برای برگزاری پروژه نوروزخانه طراحی شده است، مجموعه نکاتی است که ما از آن بی اطلاعیم و فقط در حوزه صدور مجوز با برگزارکنندگان همکاری کرده ایم. کما اینکه طی هفته های گذشته خوانندگان دیگری از جمله رضا صادقی، روزبه نعمت اللهی، حامد همایون، فرزاد فرخ و تعدادی دیگر نیز برای برگزاری کنسرت های مجازی نسبت به دریافت مجوزهای لازم اقدام کرده بودند و دفتر موسیقی نیز بر اساس ضوابط قانونی این حوزه، همکاری و مساعدت لازم را با دست اندرکاران این پروژه ها انجام داده و می دهد.

اله یاری تصریح کرد: برگزاری کنسرت های مجازی در روزهایی که در آن قرار گرفته ایم از نظر ما اتفاق خوبی است که می تواند به عنوان یکی وجوهات سرگرم کننده برای مردم در روزهایی که باید در خانه بمانند مورد توجه قرار بگیرد اما آنچه در حوزه های مالی این پروژه ها انجام می گیرد، موضوعی است که در حوزه وظایف دفتر موسیقی نیست و من نمی توانم در این حوزه اظهارنظری داشته باشم.

پروژه برگزاری کنسرت های آنلاین در قالب ویژه برنامه نوروزخانه با مجوز دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و همکاری شهرداری تهران از جمعه شب هشتم فروردین در برج میلاد آغاز شده است. طی روزهای گذشته خبرهایی مبنی بر دریافت دستمزدهای چند میلیونی توسط خوانندگان مطرح حاضر در این طرح منتشر شده است که موضوع برگزاری کنسرت های آنلاین این هنرمندان را تحت تاثیر قرار داده است.

امید حاجیلی، مهدی جهانی و روزبه بمانی خوانندگانی هستند که در سه شب گذشته در قالب طرح نوروزخانه کنسرت آنلاین داشته اند. طبق برنامه اعلام شده گروه استاد اسداللهی (11 فروردین)، رضا یزدانی (12 فروردین)، گروه رستاک (13 فروردین)، حمید عسگری (14 فروردین)، گروه گیل و آمارد، ناصروحدتی (15 فروردین)، مهدی یغمایی (16 فروردین)، گروه ژوانا، سعدالله نصیری (17 فروردین)، حمید حامی (18 فروردین)، لیان بوشهر (19 فروردین)، سینا سرلک (20 فروردین)، اشوان و اشکان خدابنده لو (21 فروردین)، خوانندگانی هستند که در شب های آینده در قالب این طرح در برج میلاد تهران به اجرای برنامه خواهند پرداخت.

5757

کد خبر 1370816

لینک خبر :‌ خبر آنلاین
تهران- ایرنا- سازمان تنظیم مقررات صوت و تصویر فراگیر در فضای مجازی (ساترا) با توجه به شیوع کرونا در کشور و توصیه به خانه ماندن مردم، به عنوان نهاد تنظیم گر صوت و تصویر در فضای مجازی برای 18 رسانه اینترنتی مجوز پخش زنده برنامه های کنسرت، آموزشی و مذهبی را صادر کرد.

علی سعد مدیر روابط عمومی ساترا (سازمان تنظیم مقررات صوت و تصویر فراگیر در فضای مجازی) در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی ایرنا درباره این خبر افزود: با شیوع بیماری کرونا در کشور، ساترا به عنوان متولی و رگولاتور رسانه های صوت و تصویر، پیگیری ایده ای را که از قبل وجود داشت تسریع کرد و اقدام جدیدی در حوزه پخش صوت و تصویر در کشور شکل گرفت که آن هم امکان پخش زنده برای رسانه های صوت و تصویری در بستر فضای مجازی در ایام شیوع کرونا بود که پیش از این ممنوع و غیر قانونی بود.

سعد با بیان این که بر اساس تفسیر قانون اساسی، این کار در انحصار صدا و سیماست و دستگاه های نظارتی و قضایی روی این مورد حساس هستند و وارد عمل می شوند، خاطرنشان کرد: با هماهنگی های ساترا و برگزاری جلسات متعدد، در نهایت اواخر اسفند دستورالعمل پخش اجتماعات مجازی برای پخش زنده کنسرت ها، تئاترها، برنامه های آموزشی و برنامه های مذهبی روی پلتفرم های داخلی صادر شد.

وی افزود: به محض انتشار دستور العمل، رسانه هایی که از نظر فنی این قابلیت را داشتند، درخواست خود را به ساترا فرستادند و پس از آن صلاحیت سنجی آغاز شد.

برای سنجش صلاحیت رسانه ها سه مسأله کلی اهمیت داشت که سعد در این خصوص گفت: پاس کردن قابلیت های فنی مورد نظر، معتبر و دارای مجوز بودن رسانه و محتوایی که قرار است از مجرای آن منتشر شود جزو موارد مهم بود. با بررسی این موارد در مدت یک هفته کار تمام وقت، برای 18 رسانه مجوز پخش زنده صادر شد.

سعد گفت: با یک هماهنگی مناسب در سطوح مختلف حاکمیت، تمام دستگاه ها مانند وزارت ارشاد، شهرداری تهران که قصد داشتند براساس وظیفه خود محدودیت هایی را که برای مردم به وجود آمده با چنین امکانی جبران کنند، دست به دست هم دادند و کنسرت مجازی برج میلاد انجام شد.

وی افزود: برنامه های کنسرت سه شب برگزار شد و پخش آن تا 21 فروردین هر شب ساعت 21 از رسانه های تحت مجوز ساترا ادامه خواهد داشت. استقبال از کنسرت ها در سه شب گذشته به میزان چشمگیری بوده و هر روز بر تعداد مخاطبین افزوده می شود.

مدیر روابط عمومی ساترا با اشاره به شایعاتی که در روزهای گذشته در خصوص عدم نمایش ساز و آلات موسیقی در پخش آنلاین کنسرت ها مطرح شده بود، گفت: اصلا چنین موردی در دستورالعمل پخش اجتماعات مجازی نیامده و کنسرت های مجازی به طور کامل پخش خواهند شد و تا 21 بهمن ادامه خواهد داشت.

سعد ادامه داد: منشأ این شایعه یکی از خبرنگاران حوزه موسیقی بود که البته به طور واضح غلط بود، اما توسط تعداد معدودی از رسانه ها بازنشر شد.

وی افزود: محتوای شایعه مذکور به این مسأله اشاره داشت که به دلیل این که ساترا به عنوان زیر مجموعه سازمان صدا و سیما به این رسانه ها مجوز داده، مطابق رویه تلویزیون در نمایش ابزار و آلات موسیقی، پخش این کنسرت ها از طریق رسانه های صوتی و تصویری اینترنتی نیز بدون نمایش ساز و ادوات موسیقی خواهد بود. این در حالی است که سه شب از اجرای کنسرت ها می گذرد و کنسرت ها بر اساس برنامه و با استقبال چشمگیر مخاطبان روبرو شده است و همه آنها می توانند روی پخش بدون مشکل این برنامه ها صحه بگذارند.

سعد اضافه کرد: هر عقل سلیمی می پذیرد که نمایش و پخش کنسرت زنده، بدون نمایش آلات موسیقی امکان ندارد. به علاوه. در دستور العمل ساترا چنین بندی وجود ندارد و رویکرد ساترا تمایز میان اقتضائات رسانه ملی به عنوان یک رسانه عمومی با رسانه های صوتی و تصویری اینترنتی به عنوان رسانه های خصوصی است.

وی اجرای پخش زنده توسط رسانه های صوتی و تصویری در ایام کرونایی را یکی از اقدامات قابل توجه در جهت تحقق شبکه ملی اطلاعات دانست و گفت: در این مدت بر اساس مسیری که سند شبکه ملی اطلاعات ترسیم کرده است، به نقطه ای رسیده ایم که از نظر تعداد رسانه های صوتی و تصویری و میزان محتوای ایرانی منتشر شده توسط آنها در جایگاه خوبی هستیم و اکنون صرفا اینستاگرام در کشور ما مجرای انتشار ویدیو و محتوا نیست.

سعد در پایان گفت: برخی رسانه های جدید نیز در حال دریافت مجوز هستند و به زودی آن ها نیز پخش زنده را در چارچوب دستورالعمل اجتماعات مجازی ساترا آغاز می کنند.

به گزارش ایرنا، برنامه های کنسرت هایی که از پلتفرم های داخلی مانند فیلمنت، لحظه، سیمای همراه، تماشاخونه، فیلما، مهر، هاشو، پویا رسانه، شبکه مد، نواز، نوا، لایواستیج، نماوا، پویا رسانه، ام پی فور، تی وی پلاس، گپ فیلم، گیلان مدیا پخش می شوند، به شرح زیر است:

رضا یزدانی (12 فروردین)، گروه رستاک (13 فروردین)، حمید عسگری (14 فروردین)، گروه گیل و آمارد _ ناصروحدتی _ (15 فروردین)، مهدی یغمایی (16 فروردین)، گروه ژوانا _سعدالله نصیری _ (17 فروردین)، حمید حامی (18 فروردین)، لیان بوشهر (19 فروردین)، سینا سرلک (20 فروردین)، اشوان _اشکان خدابنده لو _ (21 فروردین)

لینک خبر :‌ خبرگزاری جمهوری اسلامی
عملیات بازسازی موزه هنرهای معاصر که قرار بود پنج یا 6 ماه بعد از اردیبهشت 97 به اتمام برسد بعد از حدود یک سال و نیم به سمت تمام شدن پیش می رفت، اما شیوع کرونا در ایران در اسفندماه گذشته بازگشایی موزه را به سال 99 و تاریخی نامعلوم موکول کرد.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۱/۱۲

اعتمادآنلاین| سحر آزاد- عملیات بازسازی موزه هنرهای معاصر که قرار بود پنج یا 6 ماه بعد از اردیبهشت 97 به اتمام برسد بعد از حدود یک سال و نیم به سمت تمام شدن پیش می رفت، اما شیوع کرونا در ایران در اسفندماه گذشته بازگشایی موزه را به سال 99 و تاریخی نامعلوم موکول کرد.

موزه هنرهای معاصر تهران که در خیابان کارگر شمالی قرار دارد، از اردیبهشت سال 97 برای بازسازی به روی عموم بسته شد. هر چند قرار بود این موزه بعد از گذشت پنج یا 6 ماه بازگشایی شود، اما در مهر سال 97 هادی مظفری، مدیر کل مرکز هنرهای تجسمی، اعلام کرد تا این تاریخ پروژه بازسازی موزه هنرهای معاصر تهران 40 درصد پیشرفت داشته است.

او درباره چرایی طولانی شدن روند بازسازی این مکان گفت که در ابتدا مدیران وقت مرکز هنرهای تجسمی و موزه هنرهای معاصر پیش بینی کرده بودند این پروژه ظرف چهار پنج ماه به پایان می رسد ولی در زمان بندی دو نکته محاسبه نشده بود.

مظفری در توضیح این دو دلیل گفته بود: نخست اینکه برنامه زمان بندی حدسی بوده و مدیریت پروژه و جبهه های کاری در آن لحاظ نشده بود و دوم پیش بینی مالی پروژه بود که در این مدت دچار نوسانات شد.

بعد از گذشت حدود یک سال و نیم از شروع بازسازی موزه هنرهای معاصر همچنان درهای این مکان روی بازدیدکنندگان بسته است. هر چند به گفته احسان آقایی، مدیر این موزه، تاکنون 85 درصد از فعالیت های عمرانی انجام شده و این امیدواری وجود داشت که تا پایان سال 98 پروژه مرمت به اتمام برسد اما با شیوع کرونا، کارگاه های ساختمانی نیز تحت تاثیر این موضوع قرار گرفتند و به همین دلیل امور مربوط به کارگاه ها تعطیل و اسفندماه سال پیش عملیات با کندی پیش رفت.

به گفته او با توجه به شرایط پیش آمده درباره بیماری کرونا و پیش بینی ناپذیری زمان افول کرونا، نمی توان به طور قطع گفت که 15 درصد باقیمانده از روند بازسازی موزه چه زمانی انجام می شود.

سه رویکرد برای نمایش آثار گنجینه موزه هنرهای معاصر تهران

آقایی درباره اینکه بعد از اتمام این فاز، آیا قرار است پروزه مرمت در فازهای بعدی ادامه پیدا کند یا نه، به اعتمادآنلاین گفت: در این مرحله بخش هایی مرمت شدند که نیازمند تعطیلی موزه بود، اما بخش های دیگری هم هستند که می توان حین فعالیت موزه مرمت کرد.

او همچنین درباره رویکرد موزه نسبت به نمایش آثار هنری بعد از بازگشایی عنوان کرد: چون تنها فضای استاندارد نمایش برای هنر مدرن و معاصر این موزه است، مجبوریم نمایشگاه های متفاوتی را طراحی کنیم که بخشی از آن جریان های هنر معاصر جهان است و در سال های گذشته هم نمونه آن را داشتیم؛ مانند نمایشگاه هنرمندان شناخته شده جهانی. بخشی از نمایشگاه ها هم به بررسی جریان های هنر معاصر ایران اختصاص دارد که می تواند به عنوان نمایشگاه انفرادی از هنرمندان همچون علی اکبر صادقی و ایران درودی یا بررسی جریان های هنری ارائه شود. بخشی هم نماش آثار گنجینه موزه است که می تواند با نگاه های متفاوتی کیوریت شود.

آقایی درباره اینکه بودجه ای برای خرید آثار هنری و به روز کردن گنجینه در برنامه موزه قرار دارد یا نه، اظهار کرد: موزه ها در سطح دنیا به دلیل رشد عجیب قیمت آثار هنری، نمی توانند کار را به شیوه گذشته انجام دهند، چرا که کارهای شاهکار آنقدر قیمت بالایی دارند که گاهی از بودجه سالانه یک موزه فراتر می رود. عموماً در دنیا مرسوم است مجموعه داران یا هنرمندان، اثری را به موزه ها هدیه می کنند، اما در حوزه هنرمندان جوان اگر موزه تشخیص دهد آن هنرمند در آینده در تاریخ هنر اثرگذار خواهد بود، اثرش را می خرد.

چند ماه برای ماشینری کردن گنجینه

موزه هنرهای معاصر تهران که در سال 1356 افتتاح شد تا به امروز به این شکل مورد مرمت قرار نگرفته بود. یکی از بخش هایی که در این بازسازی، تمرکز بیشتری روی آن صورت گرفت، مرمت گنجینه و افزوده شدن فضای آن بود.

گنجینه موزه هنرهای معاصر آثاری از شناخته شده ترین هنرمندان دنیا و ایران را در اختیار دارد که آثار خارجی آن بیشتر به هنرمندان مدرن اختصاص دارد.

تابلوها و مجسمه هایی از گوگَن، رنوار، پیکاسو، ماگریت، ارنست، پولاک، وارهول، جاکومتی و آثاری از هنرمندان ایرانی همچون بهمن محصص، پرویز کلانتری، حسین زنده رودی، محمود فرشچیان، مارکو گریگوریان و... از نمونه هایی هستند که در این گنجینه نگهداری می شوند و همین آثار این مجموعه را به یکی از ارزشمندترین و گران ترین مجموعه های هنری ایران تبدیل کرده اند، تا جایی که موضوع بیمه شدن این گنجینه و توانایی شرکت های بیمه داخلی برای محافظت از این آثار همواره با تردید روبه رو بوده است.

وضعیت گنجینه موزه هنرهای معاصر تهران به عنوان فضایی برای نگهداری آثار به خصوص در سال های اخیر با نگرانی هایی همراه بود که به گفته زهرا نوروزی، سرپرست دفتر طرح های عمرانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، در مرحله مرمت نه تنها به معیارهای امروزی برای استاندارد کردن موزه توجه شد، بلکه فضای بیشتری نیز به آن اختصاص یافت.

به گفته او برای مرمت موزه از نظر یک شرکت مشاور تخصصی استفاده شده است، چون گنجینه یکسری مطالعات تخصصی از نظر اعلان و اطفا و تاسیسات داشته است. ضمن اینکه ساختمان موزه، ثبت میراث فرهنگی است و باید به این بُعد قضیه هم توجه می شد.

او درباره مراحلی که تاکنون انجام شده است به اعتمادآنلاین گفت: قبلاً تاسیسات گنجینه با تاسیسات بخش اداری یکی بود. سیستم هواسازها و گرمایش و سرمایش هم یکی بودند، اما الان این سیستم ها تغییر کرده اند. سیستم هوارسان نیز تخصصی شده است.

نوروزی با بیان اینکه دمای در نظر گرفته شده برای گنجینه حدود 18 درجه سانتی گراد است، افزود: گنجینه را طوری طراحی کردیم که از نظر ورودی و خروجی بیومتریک شود؛ به این معنا که تنها افرادی که تعریف می شوند، توانایی ورود و خروج به گنجینه را داشته باشند. زیرسازی های مربوط به اعلان و اطفا نیز انجام شده است. همچنین زیرسازی های مجهز به سیستم کنترل هوشمند برای اعلان حریق در نظر گرفته شده اند.

او در ادامه یکی از مسائل مربوط به گنجینه را ماشینری کردن آن عنوان کرد: مساله اصلی، قفسه های ماشینری گنجینه بود که شاید چندین ماه طول کشید. نمونه قفسه های گنجینه مربوط به گذشته است که از خارج وارد شده بود. از همان نمونه در ایران وجود نداشت، اما مشاور با چندین شرکت ایرانی صحبت کرد و در نهایت یک شرکت ایرانی انتخاب شد و آنها سیستم را طراحی بهینه کردند.

نوروزی در توضیح بیشتر این سیستم گفت: شرکت تک ماشین ماشینری قفسه ها را طراحی و نصب کرد. تا الان این سیستم در ایران ساخته نشده بود، اما این شرکت آن را ساخت. سه ماه کارهای ساخت مربوط به قفسه ها طول کشید و در این راه از نظرات کارشناسان هنری موزه هم استفاده شد.

همچنین در گذشته فاصله میان ریل ها حدود 45 سانتی متر بود که با طراحی جدید به 25 سانتی متر کاهش یافته و از این طریق، فضای گنجینه هم افزایش پیدا کرده است.

نوروزی درباره دیگر اقدامات مربوط به گنجینه موزه اظهار کرد: سقف گنجینه در جاهایی پایین تر است و جا برای قراردادن تابلوهای بزرگ، سخت بود. ما فضایی را که سقف بلندتری داشت برای قفسه بندی تابلوهای بزرگ در نظر گرفتیم. در گذشته ریل ها روی کف زمین بود که بعد از مدتی مستهلک شده بود و باعث لرزه هایی می شد که برای تابلو مضر بود، اما الان بست ریل ها از بالاست و البته شیاری در پایین قرار دارد.

یکی از مشکلات گنجینه رطوبت آن بود. به گفته نوروزی دیوارها عایق کاری شده و سقف هم بازسازی شده است: مساله اصلی گنجینه رطوبت بود. سقف تا سطح بتن ساخته نشده و همین باعث شده بود بار اضافی به فضا تحمیل شود چون دو لایه سقف کار شده بود. بعد از اینکه وارد اجرا شدیم متوجه این موضوع شدیم. بنابراین کل سقف ها تا سقف بتن برداشته شد تا در وهله اول بار سازه ای از ساختمان کم شود.

طی عملیات بازسازی، فضای جدید هم به گنجینه افزوده شده است. بخشی از موزه که پیش از این به عنوان بخش خدمات نمایشگاهی به کار گرفته می شد، در اختیار فضای گنجینه گذاشته شده است تا فایل های مربوط به صفحات کاغذی و... که نباید روی هم قرار بگیرند، در این بخش باشد.

ضمن اینکه در این بخش به دلیل داشتن سقف بلند، تابلوهای بزرگ هم نگهداری می شوند. همچنین بخشی از این فضا برای عکاسی از تابلوهای بزرگ در نظر گرفته شده تا تابلوها برای عکاسی از این فضا بیرون نیایند.

مرمت بخش های دیگر موزه پیش از شروع بازسازی موزه انجام شد که به عنوان نمونه می توان به دوجداره کردن پنجره ها، ساب زدن قرنیزها، شست وشوی موکت ها، نحوه نورپردازی و به کار گیری دوربین های محافطتی اشاره کرد.

آن طور که رئیس موزه هنرهای معاصر تهران می گوید تنها 15 درصد از عملیات بازسازی موزه باقی است که اگر کرونا شیوع پیدا نکرده بود، امکان داشت بازگشایی موزه انجام شود.

با این حال به دلیل اینکه هنوز وضعیت فروکش کردن بحران کرونا و عادی شدن امور مشخص نیست، تاریخ بازگشایی موزه نیز همچنان نامشخص است.

لینک خبر :‌ پایگاه خبری اعتماد
تهران - ایرنا - طبق برنامه ریزی های انجام شده قرار بود همزمان با ششمین شب از کنسرت های آنلاین ویژه برنامه (نوروزخانه)، گروه رستاک در برج میلاد کنسرت آنلاین خود را برگزار کند اما دقایقی قبل مشخص شد که کنسرت این گروه لغو شده و به جای آن گروه لیان از بوشهر امشب برنامه خود را در برج میلاد برگزار خواهد کرد.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۱/۱۳ سایت های دیگر : خلیج فارس خبرگزاری آریا

در راستای تمهیدات اندیشیده شده توسط مسئولان و فعالان فرهنگی و هنری برای تشویق و ترغیب مردم به در خانه ماندن برای قطع زنجیره انتقال ویروس کرونا، مجموعه کنسرت های نوروزخانه، با مجوز دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و همکاری شهرداری تهران با 15 اجرا در حال برگزاری است و شامگاه امشب چهارشنبه 13 فروردین نیز نوروزخانه و برج میلاد میزبان گروه لیان از بوشهر به سرپرستی محسن شریفیان خواهد بود. پیشتر اعلام شده بود اجرای امشب به گروه رستاک تعلق خواهد داشت.

ساعاتی پیش گروه رستاک با انتشار مطلبی در صفحه شخصی خود اعلام کرد: همراهان عزیز، کنسرت آنلاین کروه رستاک که قرار بود در تاریخ سیزدهم فروردین برگزار شود به زمان دیگری موکول شد. و به زودی تاریخ دقیق این اجرا از طریق اینستاگرام رسمی گروه اطلاع رسانی خواهد شد.

در همین راستا، مهدی فرشی مدیر برنامه های گروه رستاک در گفت و گو با خبرنگار موسیقی ایرنا، در باره این تغییر برنامه گفت: تغییر زمان اجرای ما از سوی گروه رستاک صورت نگرفته است و این تغییر برنامه در کنداکتور برنامه های نوروزخانه اتفاق افتاده است و ما مشکلی برای اجرای امشب نداشتیم.

وی افزود: از هواداران خود تقاضا داریم تا برای اطلاع از زمان اجرای گروه رستاک در کنسرتهای نوروزخانه به صفحه رسمی ما مراجعه کنند.

در کنداکتوری که ساعاتی قبل از طریق کانال تلگرامی معاونت امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی منتشر شده علاوه بر تغییر زمان اجرای کروه رستاک برنامه اجرای کنسرت سینا سرلک که پیش از این قرار بود در تاریخ 20 فروردین احرا شود به تاریخ 19 فروردین تغییر یافته است و تاریخ اجرای گروه رستاک به تاریخ 20 فروردین موکول شده است. هرچند که مدیر برنامه های گروه رستاک در گفت و گوی خود با خبرنگار موسقی ایرنا گفته که زمان برگزاری کنسرت رستاک از طریق صفحه اینستاگرامی این گروه اعلام خواهد شد.

پیش از این قرار بود تا برنامه کنسرتهای نوروزخانه به شرح زیر برگزار شود. گروه رستاک (13 فروردین)، حمید عسگری (14 فروردین)، گروه گیل و آمارد (15 فروردین)، مهدی یغمایی (16 فروردین)، گروه ژوانا (17 فروردین)، حمید حامی (18 فروردین)، لیان بوشهر (19 فروردین)، سینا سرلک (20 فروردین)، اشوان (21 فروردین).

برنامه اجاهای تغییر یافته اجراهای نوروزخانه بصورت زیر خواهد بود.

نگاهی به نوروزخانه

اجرای کنسرت های آنلاین با صندلی های خالی به منظور ایجاد لحظات شاد و مفرح برای مردم در ایام قرنطینه و تشویق آن ها به ماندن در خانه و قطع زنجیره ابتلا به بیماری کووید 19، به همت شهرداری تهران آغاز و با 15 اجرا به صورت آنلاین دنبال می شود.

مجموعه کنسرت های نوروزخانه، با مجوز دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و همکاری شهرداری تهران از (جمعه 8 فروردین)، با اجرای امید حاجیلی در مقابل صندلی های خالی اما با حضور شهروندان در فضای مجازی و به صورت زنده در برج میلاد آغاز شده و با احتساب کنسرت شب گذشته وحید اسداللهی، هنرمندانی نظیر مهدی جهانی و روزبه بمانی و رضا یزدانی در شب های نوروزخانه و مجموعا در چهار اجرا به روی صحنه رفته اند.

در همین رابطه علی سعد مدیر روابط عمومی ساترا (سازمان تنظیم مقررات صوت و تصویر فراگیر در فضای مجازی) پیشتر گفته بود که با شیوع بیماری کرونا در کشور، ساترا به عنوان متولی و رگولاتور رسانه های صوت و تصویر، پیگیری ایده ای را که از قبل وجود داشت تسریع کرد و اقدام جدیدی در حوزه پخش صوت و تصویر در کشور شکل گرفت که آن هم امکان پخش زنده برای رسانه های صوت و تصویری در بستر فضای مجازی در ایام شیوع کرونا بود که پیش از این ممنوع و غیر قانونی بود.

وی با بیان این که بر اساس تفسیر قانون اساسی، این کار در انحصار صدا و سیماست و دستگاه های نظارتی و قضایی روی این مورد حساس هستند و وارد عمل می شوند، خاطرنشان کرد: با هماهنگی های ساترا و برگزاری جلسات متعدد، در نهایت اواخر اسفند دستورالعمل پخش اجتماعات مجازی برای پخش زنده کنسرت ها، تئاترها، برنامه های آموزشی و برنامه های مذهبی روی پلتفرم های داخلی صادر شد و به محض انتشار دستور العمل، رسانه هایی که از نظر فنی این قابلیت را داشتند، درخواست خود را به ساترا فرستادند و پس از آن صلاحیت سنجی آغاز شد.

برای سنجش صلاحیت رسانه ها سه مسأله کلی اهمیت داشت که سعد در این خصوص گفت: پاس کردن قابلیت های فنی مورد نظر، معتبر و دارای مجوز بودن رسانه و محتوایی که قرار است از مجرای آن منتشر شود جزو موارد مهم بود. با بررسی این موارد در مدت یک هفته کار تمام وقت، برای 18 رسانه مجوز پخش زنده صادر شد و با یک هماهنگی مناسب در سطوح مختلف حاکمیت، تمام دستگاه ها مانند وزارت فرهنگ و شهرداری تهران که قصد داشتند براساس وظیفه خود محدودیت هایی را که برای مردم به وجود آمده با چنین امکانی جبران کنند، دست به دست هم دادند و کنسرت مجازی برج میلاد انجام شد.

پخش کنسرت زنده بدون نمایش ساز بی معنی است

وی افزود: هر عقل سلیمی می پذیرد که نمایش و پخش کنسرت زنده، بدون نمایش آلات موسیقی امکان ندارد. به علاوه. در دستورالعمل ساترا چنین بندی وجود ندارد و رویکرد ساترا تمایز میان اقتضائات رسانه ملی به عنوان یک رسانه عمومی با رسانه های صوتی و تصویری اینترنتی به عنوان رسانه های خصوصی است.

آغازی با پنج میلیون بازدید کننده

غلامحسین محمدی مشاور شهردار تهران و رئیس مرکز ارتباطات و امور بین الملل شهرداری، روز یکشنبه در پست توئیتری خود نوشت: با یک ابتکار 5 میلیون تماشاگر آنلاین که برای مبارزه با کرونا به کمپین در خانه بمانیم پیوسته اند؛ اولین کنسرت زنده از اجراهای مطرح ترین خوانندگان ایرانی در برج میلاد را دیدند.

طبق برنامه ریزی های انجام شده: برنامه های کنسرت هایی که از پلتفرم های داخلی مانند فیلمنت، لحظه، سیمای همراه، تماشاخونه، فیلما، مهر، هاشو، پویا رسانه، شبکه مد، نواز، نوا، لایواستیج، نماوا، پویا رسانه، ام پی فور، تی وی پلاس، گپ فیلم، گیلان مدیا از جمعه 8 فروردین آغاز شده و هر شب در ساعت 21 پخش می شوند

لینک خبر :‌ خبرگزاری جمهوری اسلامی
تهران - ایرنا- رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای اسلامی شهر تهران گفت: اجرای کنسرت آنلاین گروه لیان در برج میلاد لغو شد.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۱/۱۶ سایت های دیگر : جماران آفتاب نیوز آقای خبر آمد خبر خبرداغ هنر آنلاین

به گزارش شامگاه جمعه روابط عمومی و امور بین الملل شورای اسلامی شهر تهران، محمد جواد حق شناس با اعلام این مطلب در صفحه توییتر خود، نوشت: محسن شریفیان و گروه لیان بوشهر از سرآمدان هنر فاخر موسیقی فاخر جنوب و کشور می دانم .
وی افزود: در این باره با معاون هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و مدیر کل فرهنگی شهرداری گفتگو کردم هر دو قول پیگیری و رفع مشکل را دادند

حق شناس ادامه داد: گویا مدیر حراست مجموعه با این بهانه دخالت ناروا کرده است

به گزارش ایرنا؛ قرار بود مجموعه لیان از بوشهر در مجموعه برج میلاد کنسرت آنلاین برگزار کنند.

برنامه کنسرت های آنلاین از سوی مجموعه فرهنگی شهرداری تهران برنامه ریزی شده است.

پیش از این غلامحسین محمدی رییس مرکز ارتباطات شهرداری تهران گفته بود که این کنسرت ها در شب های اول پنج میلیون بازدید کننده داشته است.

لینک خبر :‌ خبرگزاری جمهوری اسلامی
تهران- ایرنا- اواخر سال گذشته با اعلام خبر وجود ویروس کرونا در ایران و بوجود آمدن شرایط نیمه تعطیلی در کشور، بسیاری از کسب و کارها از جمله اهالی موسیقی متضرر شدند؛ کنسرت ها در تمامی کشور و در پی انتشار جهانی ویروس کرونا، در دیگر کشورها نیز، کنسل شد.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۱/۱۴ سایت های دیگر : برترین ها

وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با همکاری شهرداری تهران کنسرت های آنلاین را از 8 فروردین ماه در برج میلاد تهران، به مدت دو هفته تدارک دیده بود که حالا در روزهای پایانی، این کنسرت ها دچار تغییراتی و کنسلی هابی شده اند.

کنسلی کنسرت ها در پی مقابله با زنجیره انتقال این ویروس، حرکتی بسیار مثبت است اما باید به فکر آن نوازنده و گروه موسیقی که زندگی شان را از این راه می گذرانند نیز بود؛ علاوه بر این باتوجه به شرایط تلخی که این کره خاکی را آغوش گرفته، موسیقی می تواند همچنان بر هر درد بی درمانی، دوا باشد!

چندی پیش شهرداری تهران با همکاری تعدادی از هنرمندان تصمیم به برگزاری کنسرت آنلاین در برج میلاد تهران گرفتند؛ تصمیمی بسیار خلاقانه که با استقبال خوبی از سوی هنرمندان، منتقدان و مردم روبرو شد.

در این میان نام گروه لیان که از گروه های حامی این طرح بود، چند بار حذف شد! چند روز بعد از اولین حذف ( 11 فروردین) مجددا نام گروه لیان در مقابل تاریخ 19 فروردین قرار گرفت!

این در حالی است که خبر اجرای گروه لیان در تبلیغات برنامه آنلاین نوروزخانه منتشر شده، اما هنوز دفتر موسیقی، مجوز اجرای کنسرت آنلاین و با مخاطب میلیونی مجازی گروه را صادر نکرده بود!

کنسرتی که قرار بود به جای صندلی های محدود خالی برج میلاد تهران، به صورت آنلاین برای 80 میلیون ایرانی در شرایط قرنطینه خانگی برگزار شود.

پیش از هر تصمیمی، باید در مقابل روح بزرگ اعضای گروه "لیان" که با وجود ویروس کرونا، این خطر را به جان خریدند تا برای دقایقی دل میلیون ها مردم خسته از قرنطیته خانگی را شاد کنند، مهرورزی کرد نه اینکه در کمال بی مهری و بی تدبیری و بدون اعلام دلیل، نام گروه را به طور ناگهانی حذف کرد!

امروز 14 فروردین ماه، نام گروه لیان از برنامه خارج شد و به جای لیان، سینا سرلک در تاریخ 19 فروردین به اجرای زنده خواهد پرداخت.

براستی دلیل این همه تغییرات ناگهانی چیست و تا چه زمانی ادامه خواهد داشت؟

این کنسرت ها بدون حضور تماشاگر است و پخش آنها به صورت آنلاین از تارنمای www.TVA.IR از ساعت 21 قابل دیدن است.

لینک خبر :‌ خبرگزاری جمهوری اسلامی
چند روزی است که مسئولان شهرداری تهران از اولین بسته حمایتی از گروه های تئاتری رونمایی کرده اند؛ بسته ای که به سختی می توان نشانه های حمایت از هنرمندان و مخاطبان تئاتری را در آن رصد کرد!
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۱/۱۵ سایت های دیگر : ایرانا آمد خبر تئاتر آنلاین مردم نیوز

خبرگزاری مهر - گروه هنر- فریبرز دارایی: دوشنبه 11 فروردین خبری از سوی سازمان فرهنگی و هنری شهرداری تهران در رسانه ها منتشر شد که حسین عالم بخش مدیر هنرهای نمایشی سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران طی آن از اولین بسته حمایتی از هنرهای نمایشی توسط این سازمان خبر داد. وی از گروه های تئاتری که نمایش آن ها آماده اجرا بوده و یا با یک تمرین مختصر آماده اجرا می شود، دعوت کرده که با حضور در پردیس تئاتر تهران نمایش خود را جهت ضبط ویدئویی با سه دوربین اجرا کنند و پس از ضبط، اثر گروه های نمایشی در سایت نمایش نت بارگذاری شده و جهت فروش اینترنتی عرضه شود.

به گفته عالم بخش گروه ها هیچ هزینه ای برای اجاره سالن به سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران پرداخت نخواهند کرد و بلک باکس ها به طور رایگان در اختیار آن ها قرار می گیرد. همچنین پردیس تئاتر تهران از محل فروش بلیت در فضای مجازی درصدی نخواهد گرفت و بخش عمده عوائد حاصل از فروش این آثار به گروه ها می رسد و مقداری از آن نیز به سایت نمایش نت تعلق خواهد گرفت.

مدیر هنرهای نمایشی سازمان فرهنگی هنری همچنین با بیان اینکه در زمینه اطلاع رسانی نیز به گروه های نمایشی کمک می کند و از امکاناتی که در فضای مجازی دارد، برای تبلیغ این نمایش ها بهره می گیرد، اظهار امیدواری کرد این بسته حمایتی باعث شود فعالیت تئاتر در این روزها به کلی تعطیل نشود و با این روش ساعات فراغت مناسبی را برای هموطنان عزیزمان در منزل رقم بزنیم.

وی در پایان خبر نیز گفته بود: همه تدابیر بهداشتی از جمله ضدعفونی کردن محیط و تجهیزات به صورت رایگان توسط پردیس تئاتر تهران انجام می شود. این مرکز به این دلیل انتخاب شده که دارای بلک باکس های حرفه ای و مجهز است و به دلیل قرار نگرفتن در مرکز شهر، ترددها در آن بیشتر قابل کنترل است و درصد آلودگی آن در مقایسه با مرکز شهر بسیار پایین تر است.

این بسته واقعاً حمایتی است؟

این برنامه به عنوان بسته حمایتی شهرداری تهران از گروه ها و مخاطبان تئاتری در فضای رسانه ای مطرح شد اما چند نکته در خصوص این بسته حمایتی وجود دارد که نادیده گرفتن آن شاید اجحاف در حق هنرمندان تئاتر و مخاطبان و علاقه مندان به هنرهای نمایشی باشد.

ویروس کرونا مدتی است که نه تنها ایران بلکه اکثر کشورهای دنیا را درگیر خود کرده و در سال جاری میلادی باعث شده تا برای اولین بار بعد از چند دهه، در روز جهانی تئاتر تمامی سالن های تئاتری بزرگ و مطرح دنیا تعطیل باشند. در این شرایط کمپانی های مطرح تئاتری جهان در اقدامی قابل توجه و برای برقرار نگهداشتن ارتباط مخاطب با تئاتر، اقدام به پخش آنلاین فیلم اجراهای تئاتری برای مخاطبان آن هم به صورت رایگان کرده اند.

زیرا یکی از مهمترین نکاتی که توسط این کمپانی ها به آن توجه شده، بالا نگهداشتن روحیه مخاطبان و علاقه مندان به تئاتر در شرایطی است که مجبورند در قرنطینه های خانگی بمانند.

در این بین از سوی نهادهای سیاستگذار و اجرایی کشورهای مختلف صاحب تئاتر، راهکارهایی برای حمایت مالی از هنرمندان تئاتر که فعالیتشان به واسطه شیوع ویروس کرونا تعطیل شده، در نظر گرفته اند که این هنرمندان هم بتوانند همچون سایر اقشار جامعه در قرنطینه خانگی به سر ببرند و از طریق فضای مجازی فعالیت هایی را در جهت روحیه بخشی به مردم و مخاطبان در نظر بگیرند.

در شرایطی که همه تلاش می کنند شرایطی را فراهم کنند تا مردم آسیب دیده روحی از شیوع ویروس کرونا به صورت رایگان از فعالیت های هنری و امکان تماشای آن ها بهره مند باشد، سازمان فرهنگی و هنری شهرداری در جهت خلاف رویکرد کلی که باید مدنظر باشد، عمل می کند از نگاه مدیریت هنرهای نمایشی سازمان فرهنگی و هنری شهرداری تهران اما حمایت از تئاتر به گونه ای دیگر مدنظر قرار گرفته است. در حالی که رئیس ستاد ملی مبارزه با کرونا به صورت مؤکد بر این نکته اشاره دارد که تمام نقاط تهران آلوده به ویروس کروناست و جابجایی در مناطق مختلف شهر به هر صورتی خطرناک است، مدیر هنرهای نمایشی شهرداری از گروه هایی که آثارشان آماده اجرا بوده دعوت می کند که به پردیس تئاتر تهران بروند و در آن مکان که از آلودگی کمتری نسبت به مرکز شهر برخوردار است، مدت زمانی اثر خود را تمرین و بعد برای ضبط ویدئویی اجرا کنند.

گروه هایی که از نیمه اول اسفند اجرای آثارشان که روی صحنه بود متوقف شد نیز اگر بخواهند برای اجرای مجدد خود را آماده کنند نیازمند چندین جلسه تمرین هستند چه برسد به گروه هایی که در نوبت اجرایی بودند و تمرین های کارشان نیز متوقف شده است.

از سوی دیگر اثر ضبط شده گروه ها در سامانه ای که مدیریت هنرهای نمایشی سازمان با آن قرارداد دارد قرار می گیرد تا مخاطبان و علاقه مندان به تئاتر با پرداخت هزینه فیلم اجراها را تماشا کنند؛ یعنی در شرایطی که همه تلاش می کنند شرایطی را فراهم کنند تا مردم آسیب دیده روحی از شیوع ویروس کرونا به صورت رایگان از فعالیت های هنری و امکان تماشای آن ها بهره مند باشد، سازمان فرهنگی و هنری شهرداری در جهت خلاف رویکرد کلی که باید مدنظر باشد، عمل می کند.

برخی از هنرمندانی و چهره های تئاتری که مؤسسات و آموزشگاه هایی خصوصی دارند و در این شرایط تأمین هزینه هایشان با مشکلی اساسی مواجه شده، برخلاف سازمان فرهنگی و هنری شهرداری تهران، به صورت رایگان فعالیت هایی را برای مخاطبان و علاقه مندان در نظر گرفته و انجام می دهند تا روحیه مردم و مخاطبان را حفظ کنند.

اما نکته بسیار مهم تر نیز که در این بسته حمایتی از سوی مدیریت هنرهای نمایشی سازمان فرهنگی و هنری شهرداری تهران نادیده گرفته شده این است که تمرین یک اثر نمایشی دارای هزینه هایی است که در شرایط فعلی که تمامی راه های امرار معاش برای هنرمندان تئاتر تعطیل شده، تأمین این هزینه ها بسیار دشوار است.

شهرداری تهران بدون اینکه بخواهد حمایتی مالی از هنرمندان تئاتر داشته باشد تنها بسته ای را برای آن ها در نظر گرفته که طی آن به تمرین نمایش خود بپردازند و آن را ضبط کنند تا بعد روی سایتی بارگذاری شود و مخاطب بابت تماشای آن هزینه پرداخت کند و این مبالغ به دست گروه برسد.

تناقض شهرداری در حمایت از هنرمندان موسیقی و تئاتر!

سؤالی که در اینجا مطرح می شود این است که مدیریت مرکز هنرهای نمایشی دقیقاً چه حمایتی از هنرمندان تئاتر و مخاطبان و علاقه مندان به تئاتر انجام می دهد؟ با در نظر گرفتن بلک باکس هایی رایگان برای تمرین که با استاندارد ضدعفونی شده اند و از آلودگی مرکز تهران فاصله دارند و به خطر انداختن جان اعضای گروه های تئاتری؟ با فروش بلیت به مخاطبان و علاقه مندانی که آن ها هم در شرایط نامناسبی به سر می برند؟ با نادیده گرفتن مصوبات ستاد ملی مبارزه با ویروس کرونا مبنی بر تعطیل بودن فعالیت های گروهی در فضاهای بسته؟ با نادیده گرفتن اطلاعیه های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مبنی بر تعطیلی تمرین ها و اجراهای تئاتری تا بهبود شرایط؟ با نادیده گرفتن هزینه ایجاد کردن برای گروه های تئاتری که تمرین، رفت و آمدشان، دوخت لباس و ساخت دکور برایشان هزینه بر است؟

تناقض برخورد شهرداری نسبت به شاخه های مختلف هنری وقتی عیان تر می شود که این نهاد در عرصه موسیقی با پرداخت دستمزد به هنرمندان، اقدام به برگزاری کنسرت موسیقی آنلاین در برج میلاد و رایگان برای مخاطبان و علاقه مندان به موسیقی کرده است ولی برای تئاتر به هنرمندان و گروه ها نه تنها دستمزدی پرداخت نمی کند بلکه مخاطبان نیز باید برای تماشای آثار بلیت خریداری کنند.

امید است که مدیران و مسئولان نهادها و سازمان هایی که حمایت از فعالیت های فرهنگی و هنری از جمله وظایف شان است، در شرایط بحرانی فعلی به فکر حمایت های درست و واقعی از هنرمندان و مخاطبان تئاتری باشند و به سراغ بسته های حمایتی با شمایلی تبلیغاتی نروند.

کد خبر 4890655

فریبرز دارایی

لینک خبر :‌ خبرگزاری مهر
محسن یگانه خواننده موسیقی پاپ پس از مدت ها دوری از اجرای برنامه های زنده و تولید آلبوم با انتشار قطعه خودخواه تصمیم دارد دور جدید فعالیت های خود را آغاز کند.

به گزارش خبرنگار مهر ، محسن یگانه خواننده موسیقی پاپ پس از مدت ها دوری از اجرای برنامه های زنده و تولید آلبوم با انتشار قطعه خودخواه در روزهای اخیر تصمیم دارد دور جدید فعالیت های خود را آغاز کند. این در حالی است که طی ماه های گذشته شایعات و اخباری غیررسمی از مهاجرت وی به کانادا در فضای مجازی منتشر شده بود.

طبق برنامه ریزی های انجام گرفته محسن یگانه تصمیم دارد پس از ماه مبارک رمضان در صورت پایان زنجیره شیوع ویروس کرونا و بیماری کووید 19 کنسرت های خود را در شهرهای مختلف کشور آغاز کند. این در حالی است که وی تصمیم داشت مطابق سنت قدیمی چند سال اخیر خود در روز تولدش کنسرتی را برگزار کند که این کنسرت به دلیل همزمانی با ایام ماه رمضان و ماجرای بیماری کرونا عملا منتفی شده است.

هم اکنون گروه اجرایی برگزارکننده کنسرت این خواننده که به عهده موسسه آوای فروهر به مدیریت محمد حاتم پور است درصدد برنامه ریزی و رزرو سالن اجرا هستند که بتوانند نسبت به اطلاع رسانی کنسرت های یگانه اقدامات لازم را انجام دهند.

محسن یگانه تصمیم دارد پس از انتشار قطعه خودخواه با تنظیم شهاب اکبری ومیکس آرش پاکزاد تا سه هفته دیگر قطعه توخوب را نیز در فضای مجازی منتشر کند.

بهمن ماه سال گذشته بود که آرش حسینی مدیر رسانه ای محسن یگانه در گفتگو با برنامه پشت صحنه رادیو تهران با اشاره به برخی حاشیه هایی که پیرامون سفر اخیر این خواننده به خارج از کشور پیش آمده، گفت: اگر معنی مهاجرت این باشد که برای همیشه محسن یگانه خارج از کشور بماند و دیگر به ایران برنگردد، قطعاً این طور نیست. این رفت بی برگشتی نیست و محسن یگانه به زودی به ایران برمی گردد.

نفس های بی هدف- 1387 ، رگ خواب – 1389 ، حباب – 1390 و نگاه – 1394 از جمله آلبوم های محسن یگانه است که با مجوز دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در دسترس مخاطبان قرار گرفته است. ضمن اینکه موهات ، بهت قول میدم ، دریابم ، دیوار ، فکرتو ، عبور ، بعدتو از جمله آثاری است که تاکنون در قالب تک آهنگ از این خواننده منتشر شده است.

قطعه خودخواه محسن یگانه را اینجا بشنوید.

کد خبر 4891130

علیرضا سعیدی

لینک خبر :‌ خبرگزاری مهر
مدیر انجمن هنرهای نمایشی از تخصیص بخشی از بودجه هنرهای نمایشی در سال 98 از سوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی خبر داد و گفت: به زودی براساس اولویت معوقات سال 98 هنرمندان پرداخت خواهد شد.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۱/۱۶ سایت های دیگر : سینما پرس حامیان ولایت

حمید نیلی مدیر عامل انجمن هنرهای نمایشی در گفت وگو با خبرنگار تئاتر خبرگزاری فارس ضمن تأیید تخصیص بخشی از بودجه هنرهای نمایشی برای سال 98 عنوان کرد: یک مبلغی تخصیص پیدا کرده که سعی میکنیم با نگاه قادر آشنا مدیر کل جدید هنرهای نمایشی و همینطور تلاش شهرام کرمی مدیرکل سابق به زودی فرآیندهایش انجام و به هنرمندان ارائه شود.

وی در ادامه عنوان کرد: ما تلاش می کنیم به زودی این مشکل را حل کنیم و امیدوار هستیم با برگزاری جلسات و تعیین اولویت های اجرایی و مالی بودجه تخصیص یابد.

نیلی اظهار داشت: به ما قول داده اند که به زودی کل بودجه ارائه شود اما هنوز این اتفاق نیافتاده است و امیدوار هستیم تا قبل از بیستم فروردین ماه مبلغ مناسبی پرداخت شود تا ما هم بتوانیم به هنرمندان تخصیص پیدا کنیم آقای آشنا هم خیلی پیگیر بودجه هستند همانطور که قبل تر هم شهرام کرمی تلاش زیادی برای دریافت بودجه انجام داد.

وی در پاسخ به این سوال که آیا صحبتی برای کمک به تماشاخانه ها و گروه های تئاتری در ایام تعطیلات کرونایی شده است، گفت: شهرام کرمی انتهای سال شورایی را راه انداخت که به همین بحث تماشاخانه های خصوصی، هنرمندان تئاتر، مشکلاتشان و حمایت از آنها اختصاص یافت تا یک حدی هم به جاهایی رسید و درباره تماشاخانه هایی که متضرر شدند هه صحبت هایی شد نگاه آقای آشنا هم همانطور که در مصاحبه شان با شما گفتند بر همین اساس است.

مدیر عامل انجمن هنرهای نمایشی اظهار داشت: امیدواریم تا جایی که می شود و در حد توان بتوانیم روحیه هنرمندان را احیاء کنیم چرا که اتفاقی که افتاد خیلی سنگین بود و همینطوری هم تئاتردر سه ماهه انتهای سال شرایط خوبی را طی نکرد و مشکلات زیادی داشت بنابراین هر چقدر هم ما تلاش کنیم شاید کامل جبران نشود اما تا جایی که بشود دغدغه قادر آشنا برای کمک به هنرمندان و تماشاخانه ها است.

وی تأکید کرد: فکر میکنم بحثی که درباره کمک و حمایت از تماشاخانه های خصوصی صورت بگیرد تا حدی بتوان عملیاتی کرد و درباره حمایت از هنرمندان هم منتظر نظرات آقای آشنا هستیم.

انتهاای پیام/

لینک خبر :‌ خبرگزاری فارس
تهران- ایرنا- مهم ترین رویداد موسیقی کشور، سال گذشته سی و پنجمین دوره خود را در حالی پشت گذاشت که با توجه به بحران های ملی در روزهای منتهی به جشنواره کمتر فردی به موفقیت جشنواره موسیقی فجر امیدوار بود اما این توفیق را می توان به رویش گُلی در یخ تشبیه کرد.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۱/۱۴

جشنواره سی و پنجم موسیقی فجر که از 24 بهمن تا 1 اسفند سال گذشته برگزار شد را از سویی باید مهم ترین رویداد موسیقی کشور قلمداد کرد و از سوی دیگر باید این رویداد را جشنواره ای دانست که در نظر بسیاری از اهالی موسیقی باید آیینه تمام نمای هر آنچه در موسیقی کشور در سال گذشته روی داده باشد.

جشنواره موسیقی آلبوم گلچین شده سلیقه های مختلف نیست

اما از سویی دیگر بسیار معتقدند که هر جشنواره ای طیف مشخصی از مخاطبان را دارد و نباید به هر جشنواره ای به چشم آلبوم گلچین موسیقی سلیقه های مختلف نگریست. که هر جشنواره ای باید بر اساس چشم انداز تعریف شده در آیین نامه خود اهداف مشخصی را دنبال کند و برای پاسخگویی به طیف گسترده سلیقه های موسیقیایی مردم نباید جشنواره فجر ملغمه ای باشد از هرآنچه به عنوان موسیقی در کشور جریان دارد.

موفقیت در عین محدودیت

جشنواره موسیقی فجر امسال تا جند روز قبل از آغاز رسمی از نظر خوشبین ترین نگاه ها هم به احتمال قوی لغو شده القا می گردید چرا که در ماههای منتهی به این جشنواره حوادثی از جمله موج استعفاهای زیر مجموعه مدیریتی موسیقی بعد از استعفای علی ترابی ، ترور سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی ، نوسانات شدید ارزی و ثابت نبودن نرخ ارزهای بین المللی، سانحه سقوط هواپیمای اوکراینی و چند رویداد ناگوار دیگر همه باعث شده بودند که از نظر بسیاری از مردم این جشنواره توان ایستادن و برگزاری را نخواهد داشت. اما این جشنواره موفق شد تا در سطحی قابل قبول و نه ایده آل کار خود را آغاز به انجام برساند.

با توجه به تمامی موارد مطرح شده که هرکدام می توانست یک رویداد موسیقیایی را درکلیت و تمامیت به مرحله لغو و کنسلی سوق بدهد جشنواره سال گذشته موسیقی فجر از جهاتی اتفاقا نسبت به سایر دوره ها موفق تر عمل کرد.

تبلیغات و گرافیک محیطی چشم نوازتر

گرافیک محیطی و تبلیغات شهری این دوره از جشنواره موسیقی فجر در مقایسه با دوره های قبلی از کیفیت بالاتری برخوردار بود. تیزرهای مربوط به تقدیرها و تیزر رسمی جشنواره به میزان قابل ملاحظه ای از کیفیت بالاتری نسبت به دوره های قبل تهیه و پخش شد. تیزر رسمی جشنواره از نظر بسیاری از اهالی رسانه و کارشناسان موسیقی و فیلم سازی موفق شده بود تا در عین کوتاهی با استفاده از المانهای زیبا و مفهومی بصری، موسیقی خلاقانه به عنوان یک اثر موفق دیداری در جشنواره موسیقی فجر حضور داشته باشد.

چاشنی زیاد جز

در این دوره از جشنواره که با تحریم بسیاری از خطوط هوایی بین المللی و مشکل سفر هنرمندان به ایران و لغو سفر پلوان حمیداف هنرمند تاجیکی این شائبه ایجاد شده بود که شاید در این دوره از جشنواره اجراهای بین المللی جالب توجه و زیبایی را شاهد نباشیم. ما حضور هنرمندانی نظیر لوکا آکینو، ضابط نبی زاده و وینست پیرانی و امیل پاریزین و فلوریان نواک و ظافار یوسف ، سی و پنجمین جشنواره موسیقی فجر با حضور شایان توجه هنرمندان بین المللی همراه بود هرچند که سالهاست این انتقاد بر جشنواره وارد است که چرا اکثر ( و نه تمام) هنرمندان خارجی مدعو به این جشنواره هنرمندان سبک جز هستند در حالیکه در ایران سلیقه های مختلف موسیقیایی بسیاری جدای از موسیقی جز وجود دارند.

سی و پنجمین جشنواره موسیقی فجر به ریاست محمد الهیاری مدیرکل دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و دبیری شاهین فرهت برگزار شد و این در حالیست که این دوره، دومین دوره از جشنواره موسیقی فجر بود که با آیین نامه مدون مدیریت و اجرا شد.

دوباره فرهت

به اعتقاد بسیاری از منتقدان این جشنواره حضور مجدد شاهین فرهت به عنوان دبیر جشنواره یک نقطع ضعف بود و از سوی دیگر بسیاری از کارشناسان بر این عقیده بودند که نباید برای هر دوره از جشنواره یک دبیر تازه داشت و شرط اجرایی شدن ایده ال های یک جشنواره برخورداری آن رویداد از یک دبیر ثابت حد اقل برای جند دوره متوالی است.

حسن ریاحی در ایام جشنواره موسیقی فجر در گفت و گویی با خبرنگار فرهنگی ایرانا برخورداری جشنواره موسیقی فجر از آیین نامه مدون را گامی مثبت ارزیابی کرده و عنوان کرده بود موفقیت چنین رویدادهایی داشتن یک آیین نامه مدون است چرا که برنامه ریزی شرط اول توفیق در یک رویداد موسیقی مهم مانند جشنواره موسیقی فجر است و برنامه ریزی اصولی بدون داشتن آیین نامه غیر ممکن است.

اجراهای سی و پنجمین جشنواره موسیقی فجر، در تالار وحدت، تالار رودکی، بنیاد آفرینش های هنری هنری نیاوران، تالار سوره حوزه هنری، مجموعه فرهنگی هنری برج آزادی و سالن میلاد نمایشگاه بین المللی برگزار شد.

جشنواره های استانی موسیقی فجر با حمایت ویژه سی و پنجمین جشنواره موسیقی فجر و در راستای همراهی با مردم سیل زده از استان سیستان و بلوچستان آغاز شد و گروه های بومی استان سیستان و بلوچستان در این دوره جشنواره از 20 تا 25 بهمن در شهرهای زاهدان، چابهار، نیک شهر و قصرقند اجراهای خود را بروی صحنه بردند.

لوح درجه یک هنری برای چهار هنرمند سیستانی

در شب موسیقی سیستان و بلوچستان در سالن سوره حوزه هنری ، ح بیب اله قادر آتشگر (نوازنده دونلی و سرنا)، برکت شکل زهی (نوازنده قیچک)، خداداد شکل زهی(نوازنده قیچک) و محمد نور محب زهی(نوازنده و سازنده قیچک) گواهی درجه یک هنری خود را از شورای ارزشیابی هنرمندان دریافت کردند.

محمد الهیاری فومنی (مدیر کل دفتر موسیقی)، سیدمحمد طباطبایی (دبیر شورای ارزشیابی هنرمندان)، حسین مسگرانی (مدیرکل فرهنگ و ارشاد سیستان و بلوچستان)، قبل از شروع اجرای هنرمندان روی صحنه تالار سوره رفتند و لوح درجه هنری این چهار هنرمند اهل سیستان و بلوچستان را تقدیم آنها کردند.

176، یادواره ای برای یک پرواز ابدی

در این دوره از جشنواره یاد و خاطره جانباختگان سانحه هوایی هواپیمای اوکراینی با اجرای قطعه 176 اثر بهزاد عبدی توسط ارکستر سمفونیک به رهبری نصیر حیدریان در حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی اجرا شد.

موسیقی زبان همدلی برای استفاده همنوایی

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، موسیقی را زبان همدلی برای استفاده همنوایی عنوان کرد و حضور گروه های هنری موسیقی خارجی به این جشنواره موسیقی فجر را در همین راستا دانست.

سید عباس صالحی در بازدید های دوره ای و حضور خود در اجراهای این دوره جشنواره، تاکید داشت که در مجموع در جشنواره موسیقی فجر روند گام به گام روبه جلو را نشان می دهد، هم فضای نسل جوان از نظر قدرت و توانایی رو به رشد بوده است.

وی افزود: در فضای حضور جوانان و هم پیشکسوتان در جشنواره فجر، توازنی می بینیم، یکی از دغدغه های موسیقی به جز این که موسیقی پاپ که محبوبیت قابل توجهی دارد، موسیقی سنتی و نواحی را تحت تاثیر قرار بدهد، با اهتمامی که وجود داشته، ما به نحوی، فضای موسیقی سنتی و موسیقی نواحی را با روندی رو به رشد می بینیم، جشنواره موسیقی فجر علاوه بر تهران در فضای استانی هم نمایانده شده است.

صالحی درادامه معتقد بود که با قله مورد نظر فاصله داریم اما قدم به قدم، فضایی را ایجاد کرده ایم با مدیران جشنواره و همه کسانی که در حوزه موسیقی فعالیت می کنند، رو به رشد است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی معتقد است که موسیقی در همه جوامع به عنوان سند هویت ها جایگاه خاصی دارد. اما برای ما ایرانیان نقش های دیگری نیز دارد. اگر کشور ما رنگین کمان فرهنگی شناخته می شود بخشی از این نقش را مدیون موسیقی هستیم.

صالحی همچنین می افزاید: موسیقی حافظ ادبیات ما در طول تاریخ بوده است. بخشی از این ماندگاری با موسیقی پیوند پیدا کرده است. ما امروز بخشی از زندگی روزمره خود را با موسیقی می گذرانیم. در آخرین آمارها 92 درصد مردم ایران موسیقی گوش می دهند. روز به روز زندگی ما با موسیقی عجین تر می شود و این بر اهمیت موسیقی افزوده است از این رو همین مهم موجب می شود این محصول فرهنگی نه در حاشیه که در متن زندگی جریان داشته باشد و باعث می شود ما در برنامه ریزی های خود به موسیقی توجه کنیم.

جشنواره موسیقی فجر فرصتی بین المللی برای رسیدن به یک زبان مشترک است

مدیرکل دفتر موسیقی نیز در پیامی به سی و پنجمین جشنواره موسیقی فجر نوشت: جشنواره موسیقی فجر به عنوان بزرگترین رخداد موسیقایی کشور، فرصت مغتنمی است برای بیان احساسات و عواطف لطیف انسانی، فرصتی برای بیان اوج ها و فرودهایی که مردمان ایران زمین در کنار هم تجربه می کنند و فرصتی برای دعوت از سایر ملل تا با ابزار هنر و موسیقی به زبان مشترک با یکدیگر برسند.

محمد اله یاری ، ادامه داد: جشنواره موسیقی فجر به عنوان بزرگترین رخداد موسیقایی کشور، فرصت مغتنمی است برای بیان احساسات و عواطف لطیف انسانی، فرصتی برای بیان اوج ها و فرودهایی که مردمان ایران زمین در کنار هم تجربه می کنند و فرصتی است برای دعوت از سایر ملل تا با ابزار هنر و موسیقی به زبان مشترک با یکدیگر برسند.
در بخش دیگر این پیام آمده است: این جشنواره با هدف به عرصه آوردن هنر هنرمندان موسیقی در برابر نگاه هوشمندانه مردم و فراهم کردن زمینه ارتقا موسیقی کشور برگزار می شود. جشنواره ای که با دعوت از هنرمندان داخلی و خارجی به دنبال پیوند فرهنگی و گسترش ارتباطات بین المللی است تا بتواند بیش از گذشته در معرفی موسیقی ایرانی و موسیقی دانان ارزشمند کشور گام بردارد.

یادواره شنیدنی سپهبد شهید

در یکی از اجراهای مربوط به جشنواره موسیقی فجر، قطعه بیکلام در محاصره اثر بهزاد عبدی در یادبود سپهبد شهید قاسم سلیمانی در اجرای ارکستر ملی به رهبری سهراب کاشف و خوانندگی سالار عقیلی در حضور محمود واعظی و تنی چند از مقامات کشوری اجرا شد.

جایزه موسیقی رسانه؛ نه ایده آل اما در خور تحسین

نخستین دوره جایزه موسیقی و رسانه و جایزه ترانه سال از برنامه هایی است که برای نخستین بار برگزار و نفرات برگزیده این مسابقات در مراسم اختتامیه جشنواره فجر معرفی شدند.

در کنار تهران استان های بوشهر، آذربایجان شرقی، خوزستان، گلستان، فارس، خراسان شمالی، زنجان، سیستان و بلوچستان و منطقه آزاد اروند میزبان این دوره از جشنواره در شهرهای مختلف کشور بودند.

تقدیر با طعم وداع

در این دوره از جشنواره از هنرمندان و استادان بزرگ موسیقی ایران چون افلیا پرتو، نادر مشایخی، حسن اسکندری و هوشنگ ظریف طی مراسمی تجلیل به عمل آمد و فیلمهای مربوط به این هنرمندان در طی اجراهای مختلف اکران شده و از یک عمر فعالیت آنها تجلیل به عمل آمده. اما این تقدیر در حالی صورت گرفت که کمتر از یک ماه بعد از برگزاری این مراسم استاد هوشنگ ظریف رخ در نقاب خاک کشید و سازش نغمه سکوت ابدی سرداد.

لینک خبر :‌ خبرگزاری جمهوری اسلامی
بسیاری از اهالی صنعت نشر هم اکنون نگران آینده کسب و کار خود هستند و این سوال برایشان مطرح است که چه زمانی صنعت نشر از بحران کرونا خارج می شود؛ در حالیکه پادزهری برای این ویروس در دل صنعت نشر وجود دارد.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۱/۱۶

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم ، تاثیر ویروس کرونا در بسیاری از کسب و کارها مخرب بوده است. بخش بزرگی از بنگاه های اقتصادی در ایران و جهان٬ امروزه متاثر از رکود هستند و منتظر رخت بربستن این ویروس٬ خانه نشین شده اند. بخش نشر و کتاب هم از آسیب کرونا در امان نبوده است، تنها یکی از نتیجه های در خانه ماندن مردم٬ خلوت شدن کتاب فروشی ها و به تعویق افتادن نمایشگاه کتاب بوده است.

بسیاری از اهالی صنعت نشر هم اکنون نگران آینده کسب و کار خود هستند و این سوال برایشان مطرح است که چه زمانی صنعت نشر از بحران کرونا خارج می شود. در این گزارش سعی داریم ببینیم با چه روشی می توانستیم و می توانیم این بحران را برای صنعت نشر تبدیل به فرصت کنیم.

پیش از این تسنیم در گزارشی با تیتر چقدر از یارانه کاغذ به سفره فرهنگی مردم ایران می رسد؟ به یارانه کاغذ و تبعات منفی آن پرداخت و مطرح کرد که ساده ترین و ناکارآمدترین راه برای تقویت صنعت نشر عرضه کاغذ یارانه ای است. در آن گزارش به این نکته اشاره شد که اگر دولت توانمندی بهره گیری از این 80 میلیون دلار ارز یارانه ای (معادل 600 میلیارد تومان) را در توسعه زیرساخت های عرضه کتاب داشت٬ می توانست با این بودجه عظیم٬ تاثیری بزرگ و ماندگار در سهم 50 تا 60 درصدی پخش کتاب بگذارد.

این در حالی است که ساز و کار توزیع کتاب هم اکنون با تکیه بر کتاب فروشی هایی است که توزیع را با هزینه ثابت بسیار بالایی انجام می دهند و به واسطه سازوکار غیربهینه با دوره ای میانگین یکساله سرمایه گذاری ناشر را بازپس می دهند.

برعکس روند رو به زوال کتابفروشی های فیزیکی٬ امروز شاهد هستیم که بخش فروش آنلاین کتاب در ایران و جهان با رشد جدی مواجه بوده است. فروش آنلاین کتاب می تواند به دو روش فروش کتاب الکترونیکی (eBook) یا فروش آنلاین کتاب کاغذی (Hard Book) اتفاق بیفتد.

فروش آنلاین کتاب چند مزیت مهم دارد:

بنابراین ضروری به نظر می رسد که وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در زمینه تبدیل کتابفروشی های آنلاین به مسیر اصلی توزیع کتاب قدم هایی را در سالی که پیش روست بردارد.

انتهای پیام/

لینک خبر :‌ خبرگزاری تسنیم
طی یک ماه اخیر بیشتر از 15 نمایشگاه کتاب در سرتاسر جهان لغو شده یا به تأخیر افتاده است. بی شک این شرایط تأثیرات زیادی در حوزه فرهنگی، اقتصادی و انسانی برجای می گذارد.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۱/۱۳ سایت های دیگر : آمد خبر ایران مراسم نیوز روزنامه سپهر

به گزارش خبرنگار مهر ، با شیوع بحران کرونا در جهان بسیاری از نمایشگاه های بین المللی کتاب در سال جاری و به طور ویژه در نیمه ابتدایی سال جاری میلادی اعلام کردند که برگزاری در سال جاری را کنسل کرده اند. این اتفاق عجیب دستمایه نگارش یادداشتی خبری از رضا نوعی معاون نمایشگاه های خارجی مؤسسه نمایشگاه های فرهنگی ایران شده است که برای انتشار در اختیار مهر قرار گرفته است. این یادداشت به این شرح است:

طی یک ماه اخیر بیشتر از 15 نمایشگاه کتاب در سرتاسر جهان لغو شده یا به تأخیر افتاده است. بی شک این شرایط تأثیرات زیادی در حوزه فرهنگی، اقتصادی و انسانی برجای می گذارد. از آنجا که نمایشگاه های کتاب از جمله مظاهر روشن فرهنگی است، به ندرت شاهد لغو آنها بوده ایم. شاید تنها بتوان به نمایشگاه کتاب بیروت اشاره کرد که چند بار به دلیل جنگ تعطیل شده است. اما سایر کشورها تلاش کرده اند در هر شرایطی این چراغ را روشن نگه دارند.

اهل فرهنگ و ادب می دانند کتاب، اعم از چاپی و یا الکترونیکی همچنان نقش بی بدیل در حرکت فرهنگی جهان دارد؛ به رغم آنکه هر روز به مرگ آن یا محدودیت خوانندگان آن اشاره می شود، نمی توان به تعطیلی جریان تولید، توزیع کتاب اندیشید. هم اینک به دلیل مشکلات چرخه توزیع کتاب بویژه در کشورهای کم برخوردار، عربی و منطقه همچنان نمایشگاه های کتاب جای خالی بسیاری از دیگر فعالیت های زنجیره نشر را پر کرده اند.

کارکرد نمایشگاه ها تنها در این موضوع منح 1 ر محدود نشده بلکه این نهاد، کانونی برای بذل توجه به کتاب به صورت فصلی، برای گروه زیادی از مردم و مشتریان جدید آن است. دهها نشست، کنفرانس و گفتگوهای رو در رو در آن درمی گیرد، مردم به دنبال کارهای جدید می روند و معرفی نام های جدید از میان نویسندگان کشورها یا در عرصه بین الملل از دیگر کارکردهاست. در این میان مهمان ویژه هر نمایشگاه اطلاعاتی افزون بر معلومات محلی بر خوانندگان محلی می افزاید. با لغو نمایشگاه ها و در غیاب آنها خواندن، انتشار، توزیع و نشست ها حال و روز فرهنگ را به بیابانی برهوت بدل می سازد.

اخیراً برگزارکنندگان نمایشگاه های ریاض، ابوظبی، بحرین، بغداد اربیل، تونس، پاریس، بلونیا، لندن نسبت به تاخیر یا لغو آن اقدام کرده اند که هر یک هزینه زیادی اعم از مادی و معنوی در بردارد.

ناشران زیادی در نمایشگاه هایی که در دسته فروش مستقیم کتاب قرار می گیرند هزینه حمل و نقل پرداخته اند، کتاب کارتن زده اند، از آن سو بازدید کنندگانی که آخرین دستاوردهای نشر را در نمایشگاه ها با تخیفیف می خرند از آن نعمت معنوی محروم می شوند. بیش از همه باید نویسندگان و مترجمانی که به امید جشن امضا کتاب چشم به آینده دوخته بودند، بیشتر از همه متضرر می شوند.

طبق برنامه قرار بود کشور چین مهمان ویژه نمایشگاه ریاض باشد، روسیه مهمان ابوظبی باشد، این نمایشگاه همچنین ویژه برنامه ای برای گوته با حضور دهها نویسنده تدارک دیده بود، در خصوص دو جایزه بوکر عربی و شیخ زائد هنوز تصمیمی گرفته نشده است. اما در خصوص شارجه مشکل دوچندان است جشنواره کتاب کودک که اینک از شهرتی جهانی برخوردار شده به راحتی لغو گردید و حضور به عنوان مهمان ویژه در لندن نیز برای شارجه به همان سرنوشت گرفتار شد.

اما در اروپا قرار بر حضور هند به عنوان مهمان ویژه پاریس بود که با لغو کامل نمایشگاه، خسارت زیادی به برگزارکنندگان آن وارد شد. دو نمایشگاه بلونیا، تورین در ایتالیا و لایپزیک در آلمان نیز به همان سرنوشت گرفتار شدند.

کد خبر 4890122

حمید نورشمسی

لینک خبر :‌ خبرگزاری مهر
کتاب در این روز ها بهترین سرگرمی برای تمامی اقشار جامعه است و می توان به وسیله آن از شرایط لذت برد.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۱/۱۴ سایت های دیگر : آقای خبر

به گزارش خبرنگار حوزه ادبیات گروه فرهنگی باشگاه خبرنگاران جوان ، در این روز ها اگر سری به خیابان انقلاب بزنید، کتاب فروشی ها را تعطیل یا بی رونق می بینید. درست است که سرانه مطالعه در کشور پایین است، اما علاقه مندان به کتاب و کتابخوانی همواره به دنبال کتاب هستند و حتی در این زمان با وجود قرنطینه و دعوت از مردم برای ماندن در خانه، دیگران را هم به کتاب و کتابخوانی دعوت می کنند.

شیوع بیماری کرونا در دو ماه اخیر وضعیت اقتصادی نامناسبی را برای صنعت نشر رقم زده است، از طرفی بسیاری از ناشران تهران و شهرستان که خود را برای نمایشگاه کتاب آماده می کردند، در وضعیت نامشخصی قرار گرفته اند. بدین منظور که برنامه های مالی برای ناشران در نمایشگاه کتاب به استقبال مردم و فروش کتاب هایشان بستگی دارد و تمامی ناشران فروش گسترده خود را در نمایشگاه کتاب رقم می زنند. درست است که شرایط فعلی به اوضاع اقتصادی تمام صنایع لطمه وارد کرده، اما در سال اخیر صنعت نشر با مشکلات متعددی دست و پنجه نرم کرده و حتی زنگ خطر این صعنت روشن شده، با این وجود صنعت نشر نیاز به حمایت های گسترده ای دارد.

بسیاری از علاقه مندان و دوستداران کتاب پیش از ایام نوروز برنامه کتابخوانی خود را مشخص و کتاب های مورد نظر را تهیه می کنند، اما امسال با شیوع بیماری کرونا برنامه ها تغییر کرد و بسیاری از افراد نتوانستند از خانه های خود خارج شوند. از همین رو ناشران فروش اینترنتی خود را ارتقاء داده و بسیاری از کتاب های خود را این طریق به فروش رساندند.

حتی برخی کتاب فروشی ها نیز از طریق فضای مجازی کتاب های مختلف را معرفی و به فروش رساندند، درست است که این دست فروش ها نمی تواند جایگزین خسارت های وارد شده باشد، اما روش خوبی برای کسب و کار در این شرایط است، بنابراین ناشران و کتاب فروشان راحت تر می توانند کتاب ها را معرفی و با درنظر گرفتن تخفیف برای مشتری ها، مردم را به کتابخوانی دعوت و تا حدودی کسب و کار خود را رونق دهند.

با اینکه قدم زدن در میان قفسه ها و تورق کتاب ها بسیار لذت بخش است، اما در این شرایط باید در خانه ماند و از طریق سایت های معتبر اقدام به خرید کتاب کرد.

باید گفت که شرایط موجود سبب شده تا افراد بیشتری در این ایام به کتابخوانی روی آورده و کتاب را در بخش کوچکی از سرگرمی های خود جای دهند البته این موضوع به قشر و سن خاصی از جامعه برنمی گردد، زیرا کتاب بهترین دوست و سرگرمی برای تمام افراد جامعه است. ممکن است برخی افراد که در سال های اخیر کتابی تهیه نکرده اند با افزایش قیمت کتاب ها متعجب شده و از خرید کتاب صرف نظر کنند، اما باید گفت کتاب های صوتی و الکترونیکی قیمت مناسب تری نسبت به کتاب های چاپی دارند و بهتر است از این دست کتاب ها نیز برای مطالعه استفاده کنند. البته بسیاری از بزرگ تر ها نمی توانند کتاب های الکترونیکی را جایگزینی برای کتاب های چاپی بدانند به همین دلیل زمانی که می خواهید کتابی برای والدین یا اشخاص میانسال تهیه کنید، از بهترین ناشران و کتاب های صوتی استفاده و آن ها را با دنیای کتب صوتی بیشتر آشنا کنید.

ممکن است در فضای مجازی با نسخه ای از کتاب هایی مواجه شویم که رایگان هستند و حتی نظر ما را جلب می کنند, اما زمانی که آن را مطالعه می کنیم سردرگم شده و از موضوع کتاب و مسائل آن چیزی متوجه نمی شویم، حتی ممکن است از دوستان خود بسیار درباره این کتاب ها شنیده باشیم. در فضای مجازی هر چیزی اتفاق می افتد بنابراین ممکن است شخصی غیر حرفه ای کتابی را ترجمه کرده و آن را در فضای مجازی به اشتراک بگذارد یا کتابی ترجمه شده را با نام خود معرفی کند. این دست از اتفاقات زمانی رخ می دهد که شخصی برای خرید یا دریافت کتاب به سایت ها یا صفحات مجازی غیر معتبر مراجعه می کند.

این اتفاقات سبب می شود تا شخص نسبت به کتاب دلسرد شود و دیگر کتابی برای خواندن دست نگیرد پس بهتر است قبل از مطالعه سری به سایت های معتبر کتاب و ناشران بزنید و درباره کتاب ترجمه شده ای که می خواهید دست بگیرید اطلاعات بیشتری کسب کنید.

باید گفت شرایط فعلی سبب شده تا بیشتر زمان خود را در کنار خانواده و در خانه سپری کنیم، پس این فرصت را غنیمت شمرده و سری به کتاب هایی که تاکنون نخوانده یا از مدت ها پیش برای مطالعه آن ها برنامه ریزی کرده ایدبزنید و از مطالعه آن ها لذت ببرید. سعی کنید در این روز ها از کتاب های صوتی و الکترونیکی که ناشران عرضه می کنند، استفاده و آن ها را به خانواده و دوستان خود پیشنهاد دهید.

انتهای پیام/

لینک خبر :‌ باشگاه خبرنگاران جوان
با توجه به پررنگ شدن موضوع برگزار نشدن نمایشگاه کتاب تهران طی سال 1399 دغدغه ها و مشکلات اقتصادی ناشران بار دیگر خود را پررنگ به رخ کشیده است.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۱/۱۵ سایت های دیگر : تجارت آنلاین آمد خبر ایران مراسم نیوز خبرگزاری کتاب ایران

خبرگزاری مهر -گروه فرهنگ: هرچند هنوز به زبان آورده نمی شود اما می شود حس کرد که نمایشگاه کتاب تهران در سال آتی و با توجه به وضعیت بحرانی کشور به دلیل ویروس کرونا برگزار نخواهد شد.

این موضوع زمانی خودش را بیشتر نشان می دهد که مدیران این رویداد نیز رفته رفته از روی میز بودن این گزینه سخن می گویند در کنار آن از تعطیلی نمایشگاه های کتاب بولونیا و ندن و پاریس در سال آتی نیز مثال هایی می زنند

هرچند که تصمیم گیری در این زمینه با شورای سیاست گذاری نمایشگاه کتاب خواهد بو اما قدر مسلم به دلیل نبود مخاطب و مشکلات جوی و هوای گرم تابستان تهران و فاصله کم میان نمایشگاه کتاب با نوبت بعدی آن در اردیبهشت ماه و نیز تراکم برنامه های رایج معاونت فرهنگی در پاییز این دو موعد نیز تقریباً برای برگزاری نمایشگاه کتاب تهران منتفی خواهد بود جز اینکه شورا صلاح دیگری در این تاریخ ها ببیند.

با این همه مهمترین بخش ذینفع که باید درباره این مساله با آنها به مشورت پرداخت و منافع آنها در درنظر گرفت صنف ناشر و کتابفروش هستند که ذینفعان و ضرردهندگان اصلی در بود نبود نمایشگاه کتاب به شمار می روند.

طی روزهای گذشته رئیس اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران در بیانیه ای با اشاره به مشکلات این دو بخش از صنف مطبوع خود به این مساله اشاره کرده بود که نمایشگاه کتاب حدود 10 الی 20 درصد از فروش سالیانه ناشر را در برمی گیرد و منطقی است که مطابق با آن حدود 30 تا 50 درصد تولید سالیانه در این مقطع تجمیع و در نتیجه حجم قابل توجهی از وجوه نقد ناشر مصرف شده و همچنین تعداد قابل توجهی اسناد پرداختی در زمان بعد از نمایشگاه صادر گردیده و حجم زیادی هم تعهد ایجاد شده که همگی براساس فروش نمایشگاه برنامه ریزی شده و عمدتاً می توان گفت درصد قابل توجه آن (بی محل) خواهد شد. کتابفروشان نیز بر حسب تجربه سالیان متمادی، بر فروش روزانه خود در ایام اسفند و حتی 15 روز اول فروردین حساب باز کرده و از آن محل اسناد پرداختی و تعهدی از قبل صادر کرده اند، این در حالیست که حجم مراجعین به کتابفروشان به دلیل شرایط ویژه پیش آمده بسیار کاهش پیدا کرده است و عملاً در بعضی از مناطق به 10 درصد حالت عادی رسیده است به عبارتی دیگر کتابفروشان علاوه بر بحران افت فروش با بحران شدید عدم وجود نقدینگی برای پرداخت اسناد و انجام تعهدات این ماه مواجه هستند و عملاً قادر نیستند تعهدات را انجام دهند. آن سوی تعهدات کتابفروشان عمدتاً موزعان و ناشران هستند در واقع با این اتفاق، عملاً چک های موزعان نیز برگشت خورده و ناشران از منابعی که فکر کردند در دست دارند نیز محروم می شوند.

با این حساب آیا می توان لغو نمایشگاه کتاب تهران را به عنوان یک گزینه پررنگ مد نظر داشت و در صورت اتفاق افتادن این موضوع چه لطمه ای گریبان نصف نشر را خواهد گرفت؟ در صورت برگزار شدن نمایشگاه و عدم اقبال مخاطبان چه؟

افشین شحنه تبار مدیر موسسه بین المللی نشر شمع و مه در این زمینه می گوید: مطمئناً خیلی خوهد بود تا بخوهیم زمانی را برای برگزاری نمایشگاه کتاب آتی پیش بینی کنیم. در خرداد و پس از آن در تابستان به خاطر ضعف سیستم تهویه مصلی هم امکان برگزاری نداریم و تنها می ماند پاییز که آن هم شرایط خاص خودش را دارد.

وی در عین حل می گوید: اگر نمایشگاه امسال برگزار نشود خیلی از ناشرین زمین خواهند خورد، همین الان بسیاری از ناشران چک برای اردیبهشت ماه صادر کرده ان به امید اینکه از فروش نمایشگاه فروردین آنها را پر کنند که وضعیت چنین شد. با این وضع شرایط سال آینده برای ناشران و بخصوص کتابفروشی ها بسیار سخت و پر دست انداز خواهد بود.

آرش رضا نیا مدیر انتشارات کوله پشتی نیز به همین مساله اذعان دارد و با تاکید بر شرایط سخت اقتصادی نشر در روزهای پیش رو می گوید: متأسفانه طی هفته های اخیر روند چکهای برگشتی کتابفروشی ها و مراکز پخش سیر صعودی گرفته و فکر کنم طی یک ماه آینده شرایط دشواری پیش روی همه خواهد بود.

وی همچنین می گوید متأسفانه سواستفاده هایی هم از شرایط موجود در حال رخ دادن است که عملاً کاری برای ما ناشران جز تعامل باقی نمی گذارد. چک هایی که الان دست ما ناشران هست در بهترین حالت مربوط به فروش در خرداد یا تیر 98 هست که متأسفانه بعضی از کتابفروشیا کرونا رو دست اویزی برای عدم تعهداتشون می کنند و همان هم پاس نمی شود.

از سوی دیگر حسین جاوید مدیر نشر کتاب سده نیز در این زمینه بر این باور است حتی اگر بیماری کرونا و بحران ناشی از آن تا خرداد کنترل شود، برگزاری تجمعاتی مثل نمایشگاه کتاب می تواند دمیدن بر آتش زیر خاکستر باشد و دوباره بیماری را شعله ور کند و بعید است دست کم تا نیمه ی دوم سال آتی امکان برگزاری بی خطر یا کم خطر تجمعات گسترده مثل نمایشگاه (که چند میلیون نفر در آن حضور می یابند) وجود داشته باشد که البته در آن ماه ها هم مشکلات و موضوعات دیگری مثل سرما و بارندگی های فصلی، نزدیکی به زمان نمایشگاه کتاب بعدی و... پیش رو خواهد بود و چه بسا اگر نمایشگاه برگزار بشود با حضور کم رنگ تر مردم برپا شود.

وی در عین حال می گوید: همه روی فروش و نقدینگی نمایشگاه حساب کرده اند و به پشتوانه ی آن چک های زیادی برای بعد از نمایشگاه کشیده اند. همکه می دانیم لغو نمایشگاه یا تأخیر در برگزاری آن یعنی ورشکستگی بعضی ناشران و مواجه شدن بعضی دیگر از آن ها با مشکلات بسیار جدی. اما همیشه اولویت سلامتی مردم است و ما ناشرها، هم به رغم همه ی مشکلات و توقعات، باید واقع بین باشیم و واقعیت را بپذیریم تا بتوانیم دست کم تا حدی بر آن غلبه کنیم.

جاوید در ادامه صحبت های خود عنوان می کند: از همین الان فرض را بر این بگذارید که نمایشگاه کتاب سال آینده برگزار نخواهد شد. این موضوع را به شکل یک بحران در کسب وکار ببینیم و سعی کنیم از همین الان طوری برنامه ریزی کنید که خلأ نمایشگاه را با تقویت شبکه پخش و کتاب فروشی ها جایگزین شود.

هومان حسن پور رئیس اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران در این زمینه پیشنهادهایی را مدون و منتشر کرده است که در بخشی از آن آمده است:

وزارت فرهنگ ارشاد اسلامی، سازمان ها و دستگاه ها مؤثر با ورود پیشگیرانه در موارد ذیل این روند را تحت مدیریت داشته باشد و بدیهی است هرگونه کمک از سوی اتحادیه دریغ نخواهد شد. از سوی دیگر مذاکره با بانک ها برای تأمین وام هایی با بهره کم و با ترک تشریفات و پرداخت با سرعت بالا از سوی بانک ها حداقل سقف 60 میلیارد تومان برای مرحله اول که پیش بینی می شود تا دو برابر نیز افزایش یابد که بتواند جلوی بحران کمبود نقدینگی را بگیرد و به شکلی بازپرداخت آن بعد از نمایشگاه شروع شود در دستور کار قرار بگیرد و مهلت 3 تا 6 ماهه نیز از سازمان تأمین اجتماعی برای پرداخت حق بیمه کارگر و کارفرما از مقطع زمانی بهمن ماه 98 گرفته شود.

وی همچنین خواستار برگزاری طرح های عیدانه و یا بهاره با پرداخت های سریع و بررسی ایجاد پست رایگان برای تحویل کتاب درب منازل قابل استفاده برای ناشران و کتابفروشان و بررسی امکان خرید کتاب از ناشران و کتابفروشان توسط وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و نیز بررسی امکان خط اعتباری دادن بانک ها به ناشران و کتابفروشان و موزعان شده است.

به نظر می رسد با توجه به شرایط پیش روی بخش های مختلف تجاری و اداری در کشور باید هر چه زودتر به بخش هایی از این دست پیشنهادات برای خروج صنف نشر از بحران نقدینگی و رکود ورود جدی داشت و آنها را به مرحله عملیاتی کردن رساند.

کد خبر 4877696

حمید نورشمسی

لینک خبر :‌ خبرگزاری مهر
برگزاری نمایشگاه بین المللی کتاب تهران امسال به دلیل همه گیری بیماری کووید19 به تعویق افتاده و هنوز زمانی مشخص برای برپایی این رویداد فرهنگی بزرگ اعلام نشده است.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۱/۱۵ سایت های دیگر : خبر گزاری رسا

قدس آنلاین : با توجه به درپیش بودن ماه مبارک رمضان در خوش بینانه ترین حالت نمایشگاه کتاب باید بعد از تعطیلات چهاردهم و پانزدهم خرداد برگزار شود و البته همین هم موکول به این است که تا آن زمان بیماری آنچنان مهار شده باشد که گردهم آمدن صدها هزار بازدیدکننده باعث ایجاد مشکلات بهداشتی و همه گیری دوباره نشود. پیشنهاد ما این است که امسال نمایشگاه کتاب برگزار نشود و از این فرصت ناخواسته برای بازبینی در سیاست ها و نحوه برگزاری نمایشگاه استفاده شود و سال آینده یک نمایشگاه واقعی کتاب در تهران را شاهد باشیم. این پیشنهاد به دلایل زیر ارائه می شود: 1- مسئولان همیشه پشت بازدیدهای گسترده و میلیونی از نمایشگاه پنهان شده اند و این حجم از بازدید از نمایشگاه را نشانه ای از درست بودن سیاست های خود و بی مانند بودن نمایشگاه کتاب تهران در جهان عنوان کرده اند اما واقعیت این است که آنچه ما هرسال در کشور برگزار می کنیم، نمایشگاه کتاب نیست یک فروشگاه بزرگ است که در آن بیشترین خریداران برای کتاب های تست و کنکور، رمان هایی با ترجمه های جعلی و کتاب سازی هایی در حوزه کودک و نوجوان است. در نمایشگاه کتاب تهران، ناشران خارجی همیشه به چشم طفیلی هایی برای جور شدن جنس دیده شده اند، رویدادهای معرفی و نقد کتاب، آشنایی با مولفان و مترجمان و مذاکرات ناشران ایرانی و خارجی برای خرید و فروش امتیاز کتاب، حاشیه هایی کمرنگ در کنار هجوم خریداران برای خرید و صف های امضای آثار سلبریتی ها بوده است. تا زمانی که د ر بر این پاشنه بچرخد، نمایشگاه کتاب تهران، نمایشگاه کتاب به معنای واقعی نیست و نباید خودمان را فریب بدهیم. شاید یک دوره برگزار نشدن این فروشگاه به مسوولان و صنعت نشر ما این فرصت را بدهد که ساختارهای جدیدی برای این صنعت و رهایی آن از زیر بار نمایشگاه به عنوان تنها گزینه برای زنده ماندن صنعت نشر بیندیشند. 2- نمایشگاه کتاب تهران به دلیل وجه اقتصادی خود تقویم فعالیت صنعت نشر کشور را به شکلی نادرست شکل داده است. عملاً برگزاری نمایشگاه کتاب در اردیبهشت ماه باعث می شود صنعت نشر کشور تا حدود 6 ماه در رخوت و سکوت و سکون فرو برود و همه فعالیت های این صنعت برای حضور در نمایشگاه بعدی از پاییز آغاز شود. امسال عدم برگزاری نمایشگاه باعث خواهد شد، خواب تابستانه صنعت نشر به بیداری و شکوفایی تبدیل شود و همین مساله زمینه ساز رقابتی جدی برای حضور در بازار در ماه های طلایی تابستان خواهد بود. تقویم کاری اجباری و رکود ناخواسته صنعت نشر در زمانی که تعطیلات دانشگاه ها و مدارس مشتریان بالقوه ای برای نشر ایجاد می کند، امسال می تواند شکل جدیدی به خود بگیرد و ناشران برای اولین بار در طی سالهای اخیر احساس کنند در بهار و تابستان هم می شود فعال بود و کتاب منتشر کرد. 3- قرنطینه اجباری در این روزها مشخص کرد که صنعت نشر ما در زمینه فناوری های جدید و به روز تا چه حد عقب مانده است و چقدر دستمان در تولید و عرضه کتاب صوتی و کتاب الکترونیک خالی است. بسیاری از ناشران ما در این سالها از ضرورت سرمایه گذاری در نشر الکترونیک غافل مانده اند چرا که بازاری سالانه، چندصد هزار نفری و آماده برای نشر کاغذی داشته اند و نیازی به سرمایه گذاری در حوزه های جدید احساس نمی کرده اند. نمایشگاه کتاب تهران و نمایشگاه های استانی، عامل اصلی در رخوت و بی انگیزگی صنعت نشر ما برای نوشدن و پوست اندازی است و شاید یک سال برگزار نشدن آن بتواند، این رخوت را به حرکت بدل کند. انتهای پیام/

لینک خبر :‌ قدس آنلاین
نیکنام حسینی پور اذعان کرد:.زنده یاد قزل ایاغ سهم بزرگی در معرفی آثار ایرانی حوزه ادبیات کودک و نوجوان به جهانیان داشت.

به گزارش گروه فرهنگ و هنر خبرگزاری آنا از موسسه خانه کتاب، نیکنام حسینی پور؛ مدیرعامل موسسه خانه کتاب در پیامی درگذشت زنده یاد ثریا قزل ایاغ پیشکسوت ادبیات کودک و نوجوان، داور جایزه کتاب سال، مترجم و استاد دانشگاه را تسلیت گفت.

متن این پیام به این شرح است:

درگذشت زنده یاد ثریا قزل ایاغ؛ نویسنده برجسته کودک و نوجوان که با خدمات فرهنگی و ادبی و آثار درخشان خود به ادبیات و کودکان این سرزمین یاری رساند، ضایعه ای جبران ناپذیر است.

او که عاشق ادبیات کودک بود و عمری را مادرانه برای کودکان سرزمین مان سپری کرد، همزمان با روز جهانی کتاب کودک دارفانی را وداع گفت و متأسفانه با توجه به شرایط موجود در کشور و لزوم اجتناب از تجمعات به منظور پیشگیری از شیوع ویروس کرونا که دوست دارانش را از برگزاری و حضور در مراسم وداع محروم کرده است، داغ فراقش را سنگین تر می کند.

وی با آثاری چون راهنمای بازی های ایران ، ادبیات کودکان: تولد تا سه سالگی (خواندن و کتاب ...) ، لالایی ها و ترانه های نوازشی از تولد تا سه سالگی ، ادبیات کودکان و نوجوانان و ترویج خواندن ، پرنیان و آب: با لالایی ها تا سرزمین خواب ، خواندن با کودک از تولد تا سه سالگی و ده ها کتاب دیگر و همچنین نگارش مقالات و حضور در کنفرانس های تخصصی در راه نشر و گسترش ادبیات کودک و نوجوان از هیچ کوششی فروگذار نکرد؛ هرچند امروز آن نویسنده توانا در میان ما نیست، اما آثار ارزشمند او برای ما و آیندگان به یادگار خواهد ماند.

زنده یاد قزل ایاغ علاوه بر سهم بزرگی که در معرفی آثار ایرانی حوزه ادبیات کودک و نوجوان به جهانیان داشت، با بیش از دو دهه تلاش مستمر و حضور خالصانه در نظام دانشگاهی کشور به دنبال آموزش علاقه مندان به ادبیات کودکان بود و حق مسلم معلمی بر دانش آموختگان این حوزه دارد.

اینجانب فقدان این شخصیت ماندگار و برجسته عرصه فرهنگ و ادب را که موسسه خانه کتاب افتخار همکاری با وی را در جایزه کتاب سال جمهوری اسلامی ایران به عنوان داوری بسیار منصف و نکته سنج داشته است، به جامعه فرهنگی کشور تسلیت عرض می کنم.

روحش شاد و یادش گرامی باد .

انتهای پیام/4028/

لینک خبر :‌ خبرگزاری آنا
مدیرعامل مؤسسه خانه کتاب، از ارسال 25 هزار بسته پستی بعد از اجرای طرح عبور از کرونا با کتاب مؤسسه خانه کتاب تا 12 فروردین ماه خبر داد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، نیکنام حسینی پور درباره میزان مراجعه و استفاده از سامانه پست مؤسسه خانه کتاب گفت: در مجموع 620 ناشر، کتاب فروش و فروشگاه آنلاین کتاب عضو سامانه پست مؤسسه خانه کتاب هستند.

وی ادامه داد: اعضا سامانه به تفکیک شامل 478 ناشر، 82 کتاب فروش و 60 فروشگاه آنلاین کتاب است. بعد از اعلام آمادگی مؤسسه خانه کتاب و اجرای طرح عبور از کرونا با کتاب 25 هزار بسته پستی از سوی اعضا ارسال شده است. ارزش ریالی مرسوله ها در این مدت برابر با دو نیم میلیارد ریال است.

مدیرعامل مؤسسه خانه کتاب یادآور شد: پیش از برگزاری طرح عبور از کرونا با کتاب به طور متوسط ماهیانه 8 تا 10 هزار ارسال مرسوله در سامانه به ثبت می رسید درحالی که در طول اجرای طرح این میزان دو برابر شده است.

وی ضمن تاکید بر اهمیت این طرح و کاربرد آن در چرخه نشر افزود: یکی از راهکارهای حمایتی که می توان یارانه کتاب را در طول سال به آن اختصاص داد، همین روش پست کتاب است.

شیوه نامه و مراحل استفاده از تخفیف خدمات پستی در طرح عبور از کرونا با کتاب عبارت است از:

1 ثبت نام و عضویت در سامانه پست کتاب به نشانی posteketab.com یا در سایت خانه کتاب به نشانی ketab.ir

2- تکمیل اطلاعات متقاضی و ارسال الکترونیکی مدارک و ثبت درخواست پنل پستی

3- کنترل مدارک و تأیید ثبت نام اولیه توسط خانه کتاب (ظرف 24 ساعت کاری بعد از ثبت نام و تأیید مدارک)

4- تأیید مدارک و فعال سازی موقت پنل پستی به مدت دو هفته

5- دانلود قرارداد، مهر و امضای دو نسخه از آن و ارسال به خانه کتاب (بخش اطلاع رسانی).

در صورتی که ظرف دو هفته قرارداد به خانه کتاب ارسال نشود پنل غیرفعال خواهد شد.

6- تأیید قرارداد و فعال سازی نهایی بعد از دریافت قرارداد: در این سامانه یک پیشخوان مجازی پستی 24 ساعته در اختیار کاربران قرار می گیرد که می توانند تمامی مرسولات پستی خود را با تخفیف ویژه در شبکه پستی ارسال کنند.

کد خبر 4891129

فاطیما کریمی

لینک خبر :‌ خبرگزاری مهر
در روزهای قرنطینه، کتاب بیش از هر زمان دیگری یار مهربان همه ما بود. بی هیچ حرفی در این روزها کتاب، هنر و ادبیات بیش از هر چیز می توانست به روزهای پر التهاب همه ما رنگ آرامش ببخشد و درمان همه رنج های روحی و خستگی این روزها باشد.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۱/۱۶

قدس آنلاین : در روزهای قرنطینه، کتاب بیش از هر زمان دیگری یار مهربان همه ما بود. بی هیچ حرفی در این روزها کتاب، هنر و ادبیات بیش از هر چیز می توانست به روزهای پر التهاب همه ما رنگ آرامش ببخشد و درمان همه رنج های روحی و خستگی این روزها باشد.

در شرایطی که همه ما منتظریم تا زندگی به روال قبل برگردد و ما هیچ چاره ای جز خانه نشینی نداشتیم نویسندگان، ناشران و کتابفروشان سه ضلع مهم کتاب دست به دست هم داده بودند تا دسترسی همه ما را به کتاب آسان کنند.

زندگی کرونایی همان طور که بر همه بخش های زندگی ما تأثیر گذاشت، تأثیر خودش را بر چرخه کتاب هم گذاشت. گزارش امروز به ما می گوید همه شرایط آماده است تا ما غرق در کتاب شویم.

ارسال رایگان و قطع زنجیره انتقال

در توجه به کتاب و رساندن به دست مشتری اتفاق های جالبی در این مدت رخ داد. ارتباط کتابفروشان با مشتری هایشان با تعطیلی فروشگاه های کتاب قطع نشد. با توجه به تعطیلات صنف کتابفروشان، کتابفروشان حرفه ای و خوش ذوق درفضاهای مجازی از مشتریان خواستند این مدت به کتابفروشی ها مراجعه نکنند و با تماس و اطلاع از وجود کتاب مورد نظر به صورت رایگان کتاب ها را دریافت کنند. علاقه مند به مطالعه می توانست با یک تماس و مطلع شدن از وجود کتاب و پرداخت آنلاین از شرایط ارسال رایگان استفاده کند و کتابش را بدون حضور در کتابفروشی دریافت کند حتی بعضی کتابفروشی ها هم با خدمات جانبی ذوق خودشان را نشان دادند مثلاً همراه با کتاب سفارش شده، یک کتاب یا لوح فشرده موسیقی به مشتری هدیه می کردند.

به این صورت کتابفروشان با فروش تلفنی و آنلاین و ارسال رایگان کتاب به مشتری ها در قطع زنجیره انتقال ویروس کرونا سهیم شدند و تلاش کردند حلقه تنگ کتابخوانی را گسترده کنند.

این نوع خرید و دریافت کتاب هم نشان از تغییر سبک دارد. اگر چه پیش از این ها هم خرید آنلاین کتاب مرسوم بود اما مردم به دلایل ارسال گران و حضور در فضای کتابفروشی، از خرید آنلاین کتاب استقبال چندانی نکردند اما شرایط خاص اجتماعی نشان داد همه ما بیش از آنچه فکر کنیم انعطاف پذیر هستیم و می توانیم با توجه به موقعیت از زندگی لذت ببریم.

نکته مهم این بود که هم کتابفروشان و هم ناشران در ارسال کتاب ها این نکته را یادآوری می کردند که کتاب ها کاملاً ضدعفونی شده است و مخاطب کتابخوان نگران مسائل بهداشتی نباشد.

توجه دوباره به کتاب های الکترونیک

ناشران هم با روش های متعدد اجازه ندادند شرایط خاص زندگی بین آن ها و مخاطبانشان فاصله بیندازد.

ناشران با برگزاری دوره های تخفیف کتاب، معرفی کتاب ها، برگزاری مسابقه کتابخوانی، ارسال رایگان و ایجاد فضای صمیمی میان مخاطبان در صفحات مجازی تلاش کردند بیش از گذشته میان مردم وکتاب آشتی ایجاد کنند.

مثلاً با برگزاری پویش ها و مسابقات مختلف، کتاب به مخاطبان هدیه می کردند. مثلاً انتشارات شهید کاظمی با برگزاری یک مسابقه به مخاطبانش کتاب هدیه می کرد. شرایط مسابقه این بود که مخاطبان باید با حضور در مجازی این نشر یک جمله زیبا درباره یکی از کتاب ها یا درباره شخصیت یکی از کتاب های این نشر می نوشتند. کسانی که کامنت جذاب تری می نوشتند و لایک بیشتری هم می گرفتند برنده بودند.

توجه خاص به کتاب الکترونیک دستاورد بعدی تأثیر کرونا بر چرخه کتاب است. کتاب های الکترونیک سال های سال است وارد جریان کتابخوانی دنیا شده است اما به دلایل متفاوت این کتاب ها نتوانست وارد عرصه رقابت با کتاب های مکتوب شود و تغییری در آمار کتابخوانی دنیا به وجود آورد.

این بی توجهی دلایل زیادی دارد که مهم ترین آن ها گران بودن این آثار و میل قشر کتابخوان به خواندن کتاب های مکتوب است.

اما شرایط ماه های گذشته نشان داد ویروس کرونا توانسته بر سبک زندگی ما و به تبع تمایلات ما اثر زیادی بگذارد. توجه و اقبال به کتاب های الکترونیک شاید مهم ترین دستاورد تأثیر کرونا بر فضای چاپ و نشر باشد، تأثیری که فقط شامل ایران نمی شود و توانسته همه دنیا را در بر بگیرد.

تخفیف هایی که ناشران بر آثار الکترونیک داشتند و توجه به تنوع تولید محصولات عرضه شده سبب شد مخاطب بازنگری بر این آثار داشته باشد. البته که ناشران در این مدت کم آثار صوتی متنوع با روایت های دلچسب تولید کردند و با تخفیف های چشمگیر در اپلیکیشن هایی مثل فیدیبو، نوار، طاقچه و کتابراه در دسترس مخاطبی قرار دادند که یا با کتاب الکترونیک مأنوس بود و یا تازه می خواست این انس و الفت را ایجاد کند.

میهمانی مجازی و پذیرایی با کتاب

یکی دیگر از اتفاق هایی که این روزها توسط ناشران رقم خورد برگزاری میهمانی های مجازی توسط ناشران و نویسندگان بود.

ناشران با برگزاری میهمانی های مجازی و با حضور نویسندگان با پخش زنده در صفحات شخصی شان در فضای مجازی شرایط گفت وگوهای آنلاین نویسندگان با مخاطب را فراهم کردند. در این نشست های مجازی در یک گفت وگوی کوتاه نویسنده آثارش را برای مخاطب معرفی می کند، بخشی از کتابی که خودش تمایل دارد را می خواند و چند نکته آموزشی راجع به نوشتن به مخاطب ارائه می دهد تا اگر مخاطبی ذوق نوشتن دارد با رعایت این نکات، مسیر نوشتن برای او آسان شود. انتشارات به نشر در برگزاری میهمانی های مجازی فعال بود و از روز 11 فروردین دو میهمانی مجازی با حضور اکبر صحرایی و اسماعیل حاجی علیان برگزار کرد که این میهمانی های مجازی همچنان ادامه دارد.

بیش از گذشته با مردم

اما نویسندگان در صفحات شخصی شان سهم عمده ای در ورود کتاب به زندگی مردم در این روزهای سخت داشتند. نویسندگان با معرفی آثار خوب و خواندنی، شرکت در نشست ها و گفت وگوهای آنلاین دین خودشان را به عنوان نویسنده در این روزها ادا کردند.

شاعران و نویسندگان هر کتابی که فکر می کردند می تواند حال این روزهای مردم را خوب کند، معرفی می کردند این کتاب ها شامل آثار نویسندگان ایرانی و یا نویسندگان خارجی، آثار کودک و نوجوان و بزرگسال بود. مخاطبان و طرفداران هر نویسنده، شاعر و یا مترجم با مراجعه به صفحات شخصی این افراد به راحتی فهرست های کتاب های خواندنی را دریافت می کردند.

بعضی از نویسندگان آثارشان را به صورت رایگان در صفحات مجازی شان منتشر کردند و حتی عده ای که طرفداران بیشتری دارند بدون توجه به شرایط تبلیغ کامل برای یک اثر کتابشان را پیش از موعد منتشر کردند و در اختیار طرفدارانشان قرار دادند که کتاب نیم دانگ پیونگ یانگ با همین شرایط منتشر شد و به بازار کتاب آمد. رضا امیرخانی هم گفته بود: هدف من از انتشار پیش از موعد سفرنامه ام این بود که می خواستم اثرم در این روزها در دست مخاطب کتابخوان قرار بگیرد تا از تلخی این روزها اندکی بکاهد، اگر بتواند .

این روزها نشان داد مطالعه و توجه به کتاب بیش از آنکه نیاز به زمان، فرصت و برنامه ریزی خاص باشد نیازمند انگیزه و توجه ما به کتاب است. همه شرایط مهیا بود تا ما بهانه ای نداشته باشیم و بالاخره برگردیم به روزگاری که با برگ های کاغذی رفاقتی دیرینه داشتیم.

لینک خبر :‌ قدس آنلاین
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۱/۱۶

مریم قدسیه/ دبیر سرویس فرهنگ و هنر

سالِ سخت. این ترکیب، کلیشه ای و ملموس ترین عبارتی است که از زبان عام و خاص برای توصیف سال 98 شنیده ایم. سالی که بخصوص در نیمه دومش هیچ کداممان روی آرامش را ندیدیم و البته وضعیت برای اهل سیاست، اقتصاد، فرهنگ و... یکسان بود. تعطیلی های پی در پی و وقفه در برنامه ریزی ها گریبان اهالی فرهنگ را هم گرفت و ما به کرات با کنسلی نمایشگاه ها، نیمه کاره ماندن تئاترها و موکول شدن رویدادهای مختلف فرهنگی به زمانی دیگر مواجه بودیم. در چنین شرایطی انگار اعتراض اصحاب فرهنگ و اهالی هنر که دل نازک تراز بقیه هستند و قبلا نیز از بی ثباتی و ضعف بنیادین ستون های این حوزه رنج می بردند به شرایط موجود بیشتر و پررنگ تر بود و ضبط و ثبت گفت وگو و گزارش برای ما سخت تر. با این وجود تا روزهای پایانی سال برای نوشتن ازاتفاقات فرهنگی هنری، پوشش اخبار و طرح چالش های موجود کوشیدیم. اخبار رسیده را دست چین و بررسی کردیم تا اگر ظرفیتی برای اطلاع رسانی داریم، برای بهترین ها صرف کنیم. اطلاع رسانی البته تنها یک وجه کار ما به عنوان رسانه جدی و مکتوب اصفهان است و باید برای ایجاد جریان، نقد و چالش به امید تغییر وضعیت تلاش کرد. آنچه اما کار را در شهری با مختصات فرهنگی اصفهان سخت می کند، روحیه مقاوم در برابر انتقاد پذیری مردمانش است. این روحیه در میان اهل هنر و فرهنگ تشدید هم می شود. همانطور که مشخص ترین موضع سیاست گذاران فرهنگی و عاملان و مجریان آن در برابر نقد که وظیفه و کارکرد اصلی رسانه هاست سلاح کینه ورزی و حذف است. عجیب اینکه نهادها و گروه های مورد نقد واقع شده در شهری مثل اصفهان کمتر زحمت نوشتن جوابیه و ارسال آن برای نشریات را می کشند و در عوض بعضا به نادیده گرفتن و بی مهری با منتقدان مبادرت می ورزند. در چنین شرایطی انتظار از اصحاب رسانه و خبرنگاران برای حرکت در مسیر درست البته سخت تر می شود. با این وجود آنجا که جشنواره تئاتر استان با تمام نقطه ضعف ها و مصائب در حال برگزاری بود، پای صحبت اهالی تئاتر نشستیم و زمانی که ناشران و کتابفروشان نسبت به برگزاری نمایشگاه کتاب موضع داشتند تریبون را در اختیارشان گذاشتیم. این سیاست گذاری درباره کار با فضاهای خصوصی هم صادق بود. پس به گالری های بدون رویکرد و با نگاه صرف بازاری منتقد بودیم. به نداشتن ساز و کار و دانش گالری داری که نه تنها رشدی در فضای تجسمی ایجاد نخواهد کرد، بلکه باعث عمیق تر شدن مشکلات و هر چه دور ترشدن مخاطب از فضای ارائه هنری و اثر و بی ثباتی موقعیت هنرمند می شود. یکی از مهم ترین بخش های کار خبرنگاران حوزه فرهنگ و هنر تهیه گزارش و گفت وگوهای موضوعی با هنرمندان و متخصصان این حوزه است. متاسفانه فضای کوچک اصفهان و کوچ بخشی از اهل هنر باعث شده دست خبرنگاران و روزنامه نگاران حوزه فرهنگ و هنر این شهر و حتی استان در این زمینه بسته باشد و برای تهیه گزارش های تخصصی ناگزیر از مراجعه به کارشناسان تکراری و محدود باشیم که خود آفتی جدی در کار رسانه ها و در نگاهی کلان تر فضای فرهنگی اصفهان محسوب می شود. مسئله کوچ و مهاجرت هنرمندان از سوی دیگر نیز افت سطح آثارهنری ارائه شده را پیش می آورد که معضلی اساسی در جریان هنری شهر است و باعث می شود اجراهای تئاتر، موسیقی و آثار تجسمی شده و رویدادهای هنری اصفهان در خوش بینانه ترین حالت ممکن از سطح متوسطی برخودار بوده و خوراک دندان گیری برای ارائه مطالب جذاب و مورد توجه روزنامه نگاران و در درجه بعدی مخاطبان نباشند. هر چند نقد هنری همواره یک خط مشی و مسیر فعالانه درجریان کار روزنامه نگاری هنری و کمک به تغییر کیفیت آثار در همه جای دنیا محسوب می شود، ولی در نگاهی قابل تأمل پرداخت به آثار ضعیف و خارج از استانداردهای لازم نه تنها تاثیری در اصلاح کیفیت ندارد، بلکه سبب مطرح شدن کاذب این آثار می شود. دیگر چالش مهم پیش روی مطبوعات محلی استان به خصوص روزنامه ها و خبرگزاری ها که رسانه های عام تری به نسبت مجلات هستند، البته کمبود و شاید به عبارت دقیق تر نبود منتقد علمی هنری است که به کاوش و تحلیل همه جانبه آثار و رویدادهای هنری بپردازد. سرویس فرهنگ و هنر روزنامه اصفهان زیبا نیز از این چالش و نقطه ضعف کلی مستثنا نبوده و از کمبود کارشناسان و منتقدان کاربلد و متخصص به خصوص در زمینه موسیقی و تجسمی برای تحلیل جدی، علمی و منصفانه آثار موجود رنج می برد و در همین راستا از همکاری متخصصان کاربلد و با سواد و علاقه مند استقبال می کند. به جز چالش های بخش هنر، نیمی از انرژی و توان سرویس ما همان طور که از عنوانش پیداست باید برای پیگیری و پرداخت زیرمجموعه های حوزه فرهنگ صرف شود. با توجه به گسترده بودن حوزه فرهنگ و مرزهای مشترک آن با دیگر سرویس های خبری روزنامه مانند جامعه، میراث فرهنگی و بعضی دیگر از صفحات تلاش هایی برای جلوگیری از موازی کاری داشتیم و گاهی مطالبی در حوزه فرهنگ آیینی و فرهنگ اجتماعی منتشر کردیم. معدود گزارش هایی در حوزه فرهنگ عامه و تاریخ شفاهی فرهنگ و هنر نیز نشر دادیم که امیدواریم در سال تازه کاری با افزایش مطالب به نسبت ناب تر و حتی عمومی تر این بخش بتوانیم به ضمیمه ای جداگانه در این زمینه زیر مجموعه سرویس فرهنگ و هنر برسیم و فضای با نشاط تری به واسطه وجود این ضمیمه برای سرویس فرهنگ تعریف کنیم. در پایان و با اشراف به تمام نقاط ضعف و چالش های موجود، با تلاش دو چندان چشم به افق روشن آینده و تعامل با مخاطبان فهیم دوخته ایم تا شاید در سال کاری جدید هوای تازه و مسیرهای نویی را تجربه کنیم.

لینک خبر :‌ روزنامه اصفهان زیبا
انجمن تصویرگران ایران، انجمن نویسندگان کودک و نوجوان، کانون توسعه فرهنگی کودکان، موسسه پژوهشی کودکان دنیا و موسسه و نشر مادران امروز در پیام هایی درگذشت ثریا قزل ایاغ را تسلیت گفتند.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۱/۱۴ سایت های دیگر : سلام نو آقای خبر آمد خبر

به گزارش ایسنا، در پیام انجمن نویسندگان کودک و نوجوان، آمده است: خاموشی ثریای آسمان ادبیات کودک و نوجوان ایران را به اهالی فرهنگ و ادب سرزمین مان تسلیت می گوییم و از درگاه خداوند بزرگ برای همگان، به ویژه خانواده بزرگوار خانم ثریا قزل ایاغ صبر و شکیبایی آرزومندیم.

همچنین در پیام انجمن تصویرگران ایران عنوان شده است: با نهایت تاسف به اطلاع می رساند که صبح امروز 14 فروردین ماه 1399 استاد پیش کسوت، ثریا قزل ایاغ (بهروزی) ما را ترک کرد.

ثریا قزل ایاغ، عضو هیات داوران جایزه اندرسن 1990-1992، عضو هیات مدیره شورای کتاب کودک، عضو هیات داوران بنیال تصویرگران کتاب کودک 1381، عضو هیات داوران کتاب سال وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی 1377، عضو هیات داوران انجمن نویسندگان کودک و نوجوان 1378 و ... بوده است.
همچنین، تالیف کتاب های زیادی در حوزه ادبیات کودکان از ایشان به یادگار مانده است.

هیئت مدیره کانون توسعه فرهنگی کودکان نیز در پیام تسلیت خود آورده است: حیف و صد حیف از رفتن بانوی بزرگوار

با کمال تاسف و در بهت و ناباوری خبر درگذشت بانو ثریا قزل ایاغ(بهروزی) را شنیدیم.
برای بیان ابراز تاسف نمی دانیم از چه واژه ای استفاده کنیم.
غروب ناباورانه بانو قزل ایاغ را به دختر عزیزش خانم یکتا بهروزی وهمه مردم ایران، هئیت مدیره و اعضای شورای کتاب کودک، فعالان حوزه ادبیات کودک، کتا بداران و همه و همه تسلیت می گوییم.
یادشان گرامی، نامشان ماندگار

موسسه پژوهشی کودکان دنیا هم در پیام تسلیت خود نوشت: درگذشت خانم ثریا قزل ایاغ از پیشکسوتان ادبیات کودک را به جامعه دوستداران کودک و به ویژه به هیات مدیره شورای کتاب کودک تسلیت می گوییم.
امید داریم که رویاها و آرزوهای وی برای زندگی با کیفیت کودکان روزی به سرانجام برسد.

همچین موسسه و نشر مادران امروز در پی درگذشت این نویسنده و پژوهشگر در پایامی نوشته است: باورمان نمی شود.
نه می پرسیم چرا؟ نه کسی پاسخمان را می دهد.
ساکت و خاموش لب فرو می بندیم و در سوگ استاد پیشکسوت ادبیات کودک، سرکار خانم ثریا قزل ایاغ، در دل می گرییم. تا کی باز مادر روزگار چنین فرزندی به بار آورد.

ثریا قزل ایاغ (بهروزی) - نویسنده ادبیات کودک و نوجوان، پژوهشگر و مترجم - زاده 5 دیماه 1322 در محله دولت تهران بود که روز صبح روز چهاردهم فروردین ماه از دنیا رفت.
از آثار او می توان به ادبیات کودکان: تولد تا سه سالگی (خواندن و کتاب ...) تهران، ، ادبیات کودکان و نوجوانان و ترویج خواندن ، پرنیان و آب: با لالایی ها تا سرزمین خواب ، خواندن با کودک از تولد تا سه سالگی ، راهنمای بازی های ایران با همکاری شهلا افتخاری. لالایی ها و ترانه های نوازشی از تولد تا سه سالگی ، شناخت ادبیات کودکان: گونه ها و کاربردها از منظر چشم کودک اثر دانا نورتون و ساندار نورتون، قصه گویی و نمایش خلاق از دیویی دبلیو چیمبرز، نقش کتاب های کودکان در همسان سازی کودکان معلول از توردیس اورجایستر. نوادرالمشاغل از چستون، نوشتن برای کودکان: کتاب دستی نویسنده از مارگرت کلارک، آتش یخ زده: قصه ای از پایداری از جیمز هوستون، موج بزرگ: زندگی از مرگ قوی تر است از پرل س. باک و فریاد مرا بشنو از میلررد تایلور اشاره کرد.
انتهای پیام

لینک خبر :‌ خبرگزاری دانشجویان ایران
وعده هایی که همچنان اهالی فرهنگ و ادب منتظر محقق شدن آن ها هستند را در این گزارش بخوانید.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۱/۱۵

به گزارش خبرنگار حوزه ادبیات گروه فرهنگی باشگاه خبرنگاران جوان ، اولین رویداد بزرگ فرهنگی که در ابتدای سال 98 شاهد آن بودیم سی و دومین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران بود.

نمایشگاهی که باز هم در مصلای تهران برگزار شد. دلایل برگزاری نمایشگاه کتاب در مصلای تهران مانند سال های پیش حل نشدن مشکلات شهر آفتاب بود و شورای سیاستگذاری این رویداد باید تصمیم درستی در این باره می گرفت.

سال های 95 و 96 که نمایشگاه کتاب در شهر آفتاب برگزار شد این مکان آمادگی برگزاری بزرگترین رویداد فرهنگی را در حوزه ادبیات نداشت. از جمله این مشکلات می توان به خسارت دیدن ناشران پس از بارندگی در در شهرآفتاب اشاره کرد. هنوز هم شهرآفتاب آمادگی برگزاری نمایشگاه بین المللی کتاب تهران را ندارد و هنوز شهرداری تهران و مسئولان شهرآفتاب این مکان را برای برپایی چنین نمایشگاهی آماده نکرده اند.

در سال 95 نخستین گام های واسپاری امور اجرایی نمایشگاه بین المللی کتاب تهران برداشته شد. علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در آن زمان به این مسئله اشاره کرد. باوجود اینکه سه سال از آن زمان می گذرد هنوز امور اجرایی نمایشگاه بین المللی کتاب تهران به طور کامل به صنوف نشر واگذار نشده است؛ هنوز هم صنوف بخشی از کار های اجرایی نمایشگاه را انجام می دهند. واگذاری کامل امور اجرایی نمایشگاه بین المللی کتاب تهران به صنوف نشر مسئله ای بود که سید رضاصالحی امیری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی وقت هم به آن اشاره کرده بود.

سید رضا صالحی امیری در این خصوص در افتتاحیه سی امین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران اظهار کرد: سی سالگی نمایشگاه کتاب تهران از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. سی سالگی بهترین سن است چرا که هم توان و قوت جوانی همچنان وجود دارد و هم پختگی و تجربه به دست آمده است. اتفاق مهمی که در این دوره افتاده واسپاری امور نمایشگاه به تشکل های نشر است. ما می توانیم افق پیش رو که واسپاری کامل و واگذاری کلید نمایشگاه ناشران است را ترسیم کنیم. وظیفه اصلی دولت سیاست گذاری، حمایت و نظارت است. امیدوارم در نمایشگاه سی و یکم مدیران دولتی تنها میهمان و ناشران صنف نشر میزبان ما در نمایشگاه باشند.

اکنون با وجود اینکه به نمایشگاه سی و سوم رسیده ایم این وعده عملی نشده است و شاهد واسپاری کامل امور اجرایی نمایشگاه کتاب به صنف نشر نیستیم.

قانون جامع مالکیت مادی و معنوی آثار ادبی و هنری مسئله دیگری است که قدمت اجرایی نشدن آن به چندین دولت و مجلس شورای اسلامی می رسد. این قانون امسال هم در مجلس شورای اسلامی مطرح شد، اما به مرحله تصویب نهایی نرسید. قانون جامع مالکیت فکری معنوی آثار ادبی و هنری پس از پیگیری های این انجمن برای تصویب این قانون مثل دوره های گذشته خروجی نداشت. این موضوع یک لایحه ای است که از سمت دولت به مجلس شورای اسلامی رفت. در دولت های قبل و دوره های مختلف مجلس دست به دست شد، اما تا کنون به خروجی منتهی نشده است.

مسئله دیگری که در سال های اخیر شدت گرفت افزایش قیمت کاغذ بود. قیمت آن در ماه های ابتدایی سال 98 به بندی 520 هزار تومان رسید در تابستان به دلیل اینکه ناشران کتاب جدیدی منتشر نکردند با افت قیمت کاغذ مواجه بودیم. در ماه های بعدی سال 98 نوسانات قیمت کاغذ ادامه داشت اما این نوسانات در حدی نبود که قیمت کاغذ دوباره به بیش از 500 هزار تومان برسد.

علاوه بر اینکه کاغذ از طریق اتحادیه آشنا در اختیار ناشران قرار گرفت. اتحادیه ناشران و کتابفروشان هم بر ناشران نظارت کرد. اتحادیه ناشران و کتابفروشان پس از شمارش کتاب های منتشر شده ناشران و اطمینان آن ها از اینکه به همان میزانی که در تیراژ اعلام شده، کتاب منتشر کرده اند، کاغذ برای انتشار کتاب جدید در اختیارشان قرار دادند.

با وجود این اقدامات باز هم شاهد بودیم که قیمت تمام شده کتاب 55 درصد افزایش پیدا کرد. قرار بود در نتیجه این اقدامات وضعیت اقتصاد نشر بهتر شود، اما اقتصاد نشر در سال 98 هم رو به بهبودی نرفت و وضعیت آن بهتر نشد.

انتهای پیام/

لینک خبر :‌ باشگاه خبرنگاران جوان
ثریا قزل ایاغ از نویسندگان حوزه کودک و نوجوان که مدتی در بیمارستان به دلیل بیماری بستری بود، درگذشت.

به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری فارس، ثریا قزل ایاغ از نویسندگان حوزه کودک و نوجوان درگذشت. وی مدتی در بیمارستان به دلیل بیماری بستری بود.

ثریا قزل ایاغ متولد دی ماه 1322، نویسنده ادبیات کودک و نوجوان که عضویت شورای کتاب کودک و هیئت علمی دانشکده علوم تربیتی دانشگاه تهران بود، مدتی هم عضویت هیئت داوران جایزه هانس کریستین اندرسن را برعهده داشت.

نقش کتاب های کودکان در همسازی کودکان معلول با جریان زندگی روزمره ، فریاد مرا بشنو نوشته میلدرد تیلور، راهنمای بازی های ایران ، قصه گویی و نمایش خلاق از دیویی چمبرز، ادبیات کودکان و نوجوانان و ترویج خواندن؛ مواد و خدمات کتابخانه برای کودکان ونوجوانان ، نوشتن برای کودکان ،از مارگرت کلارک، پرنیان و آب؛ با لالایی تا سرزمین خواب ، لالایی ها و ترانه های نوازشی، از تولد تا سه سالگی و خواندن با کودک، از تولد تا سه سالگی از جمله کتاب های او هستند.

براساس این گزارش، محسن جوادی معاون امورفرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به مناسبت درگذشت این نویسنده پیام تسلیت صادر کرد:

خبر درگذشت سرکار خانم ثریا قزل ایاغ در روز ادبیات کودک، بسیاری از فعالان و علاقه مندان فرهنگ و ادبیات به ویژه فعالان حوزه ادبیات کودک را اندوهگین کرد. زنده یاد قزل ایاغ برای چند نسل از کودکان و نویسندگان کودک چگونه خواندن و نوشتن را آموخت، قصه گویی و بازی کردن را آموخت، ادبیات کودک ایران وامدار تلاش ها و کتاب های اوست.

ضمن عرض تسلیت درگذشت این نویسنده و مترجم از درگاه خداوند متعال برای زنده یاد ثریا قزل ایاغ مغفرت و برای خانواده و بازماندگان صبر مسئلت می کنم.

انتهای پیام/

لینک خبر :‌ خبرگزاری فارس
رئیس شورای مرکزی انجمن صنفی فیلمنامه نویسان سینما کمرنگی سینمای اقتباسی را ناشی از نبود رمان هایی با جزئیات و مختصات سینمایی لازم خواند.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۱/۱۲

به گزارش خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران پویا ، داستان ها و رمان ها همشیه منابع بسیار خوبی برای اقتباس های ادبی در سینما، تئاتر و تلویزیون بودند. بهترین فیلم های تاریخ سینمای غرب همواره بر اساس رمان های مطرح ساخته شده است. اما در کشور ما چندان به این موضوع توجه نشده است و حتی در جشنواره بخشی به عنوان جایزه اقتباس ادبی نداریم. اما در اسکار بخشی به عنوان اقتباس ادبی وجود دارد که امسال فیلم جوجو خرگوشه ساخته تایکا وایتیتی توانست اسکار بهترین فیلمنامه اقتباسی را از آن خود کند.

مهدی سجاده چی

چرایی کمرنگ بودن اقتباس های ادبی در سینمای ما باوجود آنکه رمان ها و داستان های زیادی برای ساخت وجود دارد، پرسشی است که در گفت وگوی با کارشناسان باید به آن پاسخ داد.

مهدی سجاده چی رئیس شورای مرکزی انجمن صنفی فیلمنامه نویسان سینما در این زمینه مطالبی را بیان کرد.

سجاده چی در ابتدا درباره علت تعداد کم آثار سینمایی اقتباسی ما با وجود رمان ها و کتب متعدد بیان کرد: اقتباس از آثار ادبی و نوشته های داستانی در کشور ما با وجود سابقه نسبتاً طولانی ما، به دلیل آنکه موضوعات آنان شامل موارد عاشقانه و ساده اجتماعیند کمتر مورد استقبال قرار می گیرند. حوزه رمان نویسی ما کمتر وارد حیطه های خاص علمی-تخیلی، فانتزی و ترسناک می شود و بالطبع سوژه های مورد نیاز کارگردان و نویسندگان ما را در بر ندارد.

وی درباره فیلم های متنوع و متعدد خارجی و اقتباسی گفت که اگر فیلم های آمریکایی زیادی را می بینیم که اقتباسی اند به دلیل آن است که از حوزه وسیع دانش های متنوع و فضاها و تم های مختلف استفاده شده است. به عنوان مثال یک مهندس، پزشک، حقوقدان، دیرینه شناس، فعال سیاسی یا فرمانده جنگ به نوشتن خاطرات یا رمانی براساس تجربیات خود اقدام کرده است که می تواند به عنوان منبع دسته اول در این حوزه شناخته شود.

نکته دوم درباره کم بودن این سبک فیلم های سینمایی در کشور ما این است که آآن دست رمان ها و آثاری که ارزش های ادبی دارند، عموماً استفاده شدند و البته بید قبول کرد که بعد از آنکه موج نوی ادبیات ما وارد شد، بیشتر داستان نویس های ما جریان سیال الذهن و مدرن را انتخاب کردند که باتوجه به اینکه فاقد پیرنگ سینمایی است، چندان نمی تواند مورد استفاده در فیلمنامه باشد. آنقدر که نویسنده باید یکبار از اول این ایده ها را تبدیل به روایتِ فیلمنامه کند.

اگر درباره منابع خارجی بخواهیم تصمیم بگیریم نیز باید گفت که اقتباس تنها نباید فقط اقتباس داستانی برای فیلم باشد بلکه باید فرهنگی هم باشد که با شرایط اجتماعی ما همخوانی ندارد و بنابراین نمی توان چندان به آن چشم داشت.

بنابراین رمان نویسی و داستان گویی ما چندان دیگر قواعد کلاسیک را ندارد و نمی تواند مورد استفاده فیلمنامه نویس قرار بگیرد. شاید فیلم تنگسیر نمونه خوبی باشد از اقتباس ادبی که کمتر شاهد نمونه های دیگر آنیم.

رئیس شورای مرکزی انجمن صنفی فیلمنامه نویسان درباره سینمای دفاع مقدس باوجود رمان ها و داستان های متعددی که وجود دارد بیان کرد که در این حوزه نیز ضعیفیم؛ از حیث کمیت با مقدار قابل توجهی روبروییم اما در کیفیت نقد دارم. باید گفت که در این رمان ها مختصات و خصوصیات جنگی که در فیلمنامه از آنها استفاده کرد تا فیلم متفاوت ساخت کمتر وجود دارد. به عنوان مثال در کمتر کتاب جنگی دیدم که مختصات اسلحه و شرایط کاری آنها را گفته باشد.

در واقع خاطرات یا رمان های جنگی ما مختصاتی مانند جغرافیا، تاریخ، استراتژی جنگ و... را فاقد است و برای همین اهمیت سینمایی خاصی نخواهند داشت. برای ساختن نسخه سینمایی این رمان ها باید علاوه بر خود کتاب از پرداخت فراوان نیز بهره برد.

به عنوان مثال فیلم هایی مانند تنگه ابوغریب جغرافیا ندارد و مشخص نیست کجا است؟ ما اصلاً اینکه در کجای جبهه دارد این اتفاق می افتد را نمی ببینم؛ باز خاکریز و رزمنده و ایثار در فیلم مشاهده می شود که در صد فیلم دیگر نیز دیده شده است.

وی در ادامه بیان کرد: فیزیک جنگ ما تنها مایه ای نیست که بتوان از آن برای ساخت فیلم دفاع مقدسی استفاده کرد؛ نمی شود فقط اینکه رزمنده های ما از نظر معنوی برترند و از ارزش هایی دفاع می کردند فیلم ساخت. چند بار می شود این گفت؟ داستان و رمان خوب جنگی باید دارای جزیئات جنگی و پیچیده قابل درک برای عموم باشد. باید جزیئات را اضافه کرد، جزیئاتی که رابطه سرباز و رزمنده با اسلحه ای که از آن استفاه می کند را نشان دهد.

برای نمایش اینکه استاد چگونه می خواهد روش استفاده از کمان را به سرباز آموزش دهد تنها نمی گوید که کمان چیست بلکه می گوید که باید به عنوان یک سرباز با کمان چگونه زندگی کرد. مانند آن تعبیر معروف که می گوید که شمشیر تو بدن تو است.

یکی دیگر از مثال های خوب کتابی است به نام جنگ های پیامبر نوشته وزیر دفاع اسبق سوریه است که در آن حتی مکتب های شمشیرزنی را نیز بیان کرده است. اینکه مثلاً چند فرق شمشیرزنی در عربستان وجود داشته است و مکتب شمشیرزنی که امیرالمومنین (ع) آن را احداث کردند چه ویژگی داشته است.

سجاده چی در پایان گفت زمانی ما درباره مدیریت این حوزه می توانیم سخن بگوییم که ضمن وجود منابع کافی، موضوعات متعدد و جزئیات لازم و تخصصی در آن ها نیز باید وجود داشته باشد تا بتوان فیلم هایی بر اساس آن ساخت. ما هنوز به جریان ادبی قوی برای اقتباس سینمایی نرسیدیم.

لینک خبر :‌ خبرگزاری تسنیم
پروژه بعدی مسعود ردایی تهیه کننده سینما یک کمدی- اجتماعی است و او این روزها در جستجوی یک کارگردان برای فیلمنامه جدیدش است.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۱/۱۲

سرویس سینمایی هنرآنلاین : مسعود ردایی تهیه کننده سینما که سال گذشته فیلم "سال دوم دانشکده من" به کارگردانی رسول صدر عاملی را روی پرده سینما داشت، این روزها در حال انتخاب کارگردان برای پروژه جدیدش است.

او در گفت وگو با خبرنگار هنرآنلاین درباره تازه ترین فعالیت خود گفت: فیلمنامه ای را انتخاب کردم و قراردادش بسته شده است و در حال حاضر به دنبال کارگردان برای آن هستیم و امیدوارم بتوانیم فیلم را در سال جدید کلید بزنیم. فیلمنامه کمدی- اجتماعی است و به زودی نام و عوامل تولید را اعلام خواهیم کرد.

این تهیه کننده سینما همچنین به سال 98 اشاره کرد و افزود: فیلم "سال دوم دانشکده من" را اکران کردیم که از اکران آن خیلی راضی نبودم. از سوی دیگر، هنوز پروانه نمایش فیلم "فیگور" را دریافت نکرده ام. وضعیت حال حاضر اکران بسیار نامناسب است و فیلم ها در این شرایط ضربه می خورند. قرار نیست فیلمی که آواز و رقص در خود دارد، به دلیل ارتباطات و سینماهایی که در اختیار دارد، چندین میلیارد بفروشد و فیلمی اجتماعی که به معضلات جامعه می پردازد، فروش اندک داشته باشد. باید چفت و بست اکران درست باشد.

او ادامه داد: متأسفانه به دلیل شیوع ویروس کرونا ما زمان طلایی و مهمی را در اکران از دست دادیم و از سویی فیلم های اکران نشده فراوانی داریم که برخی از آن ها در سال های گذشته تولید شده و موفق به اکران عمومی نشده اند. اگر اولویت نمایش روی فیلم های با کیفیت گذاشته شود و برنامه ریزی درستی برای مدت زمان اکران فیلم ها صورت گیرد می توان سینماها را به روال عادی برگرداند.

تهیه کننده "مالاریا" در خاتمه گفت: سال 98 برای ما سالی بود که می خواستیم نتیجه عملکردمان در سال قبل را ببینیم، اما بسیار متوسط گذشت. امیدوارم سال 99 سال اتفاقات خوب بوده و مترقی باشد.

لینک خبر :‌ هنر آنلاین
سینماپرس: روز 12 فروردین، روز رسمیت بخشیدن به پیروزی انقلاب اسلامی است که نور اسلام ناب محمدی (ص) را، دگر باره، نه فقط در ایران، بلکه در سراسر جهان متجلّی ساخت، اما متأسفانه طی تمامی این سال ها سینما به واسطه اهمال کاری بسیار مدیران سینمایی و فرهنگی کشور، نفوذ فرهنگی بیگانگان و جنگ نرم دشمن به جریان انقلاب اسلامی ورود پیدا نکرده است.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۱/۱۲ سایت های دیگر : بسیج

به گزارش سینماپرس 12 فروردین روز تحقق آرمان های بلند مردم بود؛ مردمی که در راه انقلاب، زندان ها، تبعیدها، شکنجه ها، سختی ها و محرومیت های زیادی کشیدند و شهادت بهترین فرزندان خود را دیدند، بعد از پیروزی انقلاب، در یک همه پرسی تاریخی، برای تحقق آرمان های والای شهیدان، به استقرار جمهوری اسلامی، رأی دادند.

در روز پربرکت 12 فروردین، نظامی متولد شد که نور اسلام ناب محمدی (ص) را، دگر باره، نه فقط در ایران، بلکه در سراسر جهان متجلّی ساخت. شعار اصلی انقلاب، استقلال، آزادی، جمهوری اسلامی بود که میلیون ها ایرانی آزاده و مسلمان در طول مبارزه ها در جای جای ایران اسلامی فریاد کشیده بودند. این شعارها، حکومتی را پایه ریزی می کرد که عدالت اسلامی، از هدف های والای آن بود اما متأسفانه طی تمامی این سال ها سینمای کشور به واسطه اهمال کاری بسیار مدیران سینمایی و فرهنگی کشور، نفوذ فرهنگی بیگانگان و جنگ نرم دشمن کمتر به این موضوع مهم و ارزشمند و تاریخی ورود پیدا کرده است.

12 فروردین، در واقع یوم اللّه و روز احقاق حق و پیروزی دین بود؛ اما اینک پس از گذشت بیش از 41 سال از پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی متأسفانه نیروهای انقلابی سینما اغلب بایکوت و خانه نشین شده اند؛ طیف سینماگرانی که تنها دغدغه شان پرداختن به موضوعات ارزشمند انقلابی در سینمای کشور است رسما اجازه حضور و فعالیت مستمر در سینما را ندارند و در عوض سینمای ایران سرشار از فیلم های شبه روشنفکرانه، غرب زده، سیاه و تلخ شده که برخی از آن ها به کرات در جشنواره های سینمایی غربی حضور پیدا می کنند، تشویق می شوند و جایزه می گیرند!

این اتفاق باعث شده تا این پرسش مطرح شود که مدیران سینمایی در پی چه چیزی هستند؟ یک سینمای اخته، فشل و ناکارآمد سرشار از روشنفکرنمایی برای کرنش جلوی غربی ها و گرفتن جایزه از دست آن ها و قدم گذاشتن در راستای آنچه که سفارتخانه های غربی به برخی فیلمسازان وطن فروش سفارش می دهند یا پرداختن به موضوعات ملی و دینی و انقلابی ارزشمند؟

چرا وقتی مردم جهان، حضور یکپارچه و مؤثر ملت مسلمان ایران را در همه پرسی بزرگ و تاریخی 12 فروردین و در دیگر همه پرسی ها و انتخابات بعدی، ملاک و میزان ارزیابی خود از انقلاب اسلامی ایران برگزیدند در حوزه فرهنگی و هنری کشور ما چنین بی توجهی به انقلاب صورت می گیرد؟

بی تردید نفوذ رو به رشد انقلاب، در کشورهای اسلامی و نیز صدور معنوی آن به ملت های مشتاق عدالت اسلامی، نتیجه آگاهی ملت های جهان از میزان اعتبار الهی و مردمی این انقلاب است و این وظیفه یکایک متولیان فرهنگی و سینمایی کشور است که به موضوعات انقلابی در سینما توجه ویژه داشته باشند و فضای تولید آثاری در راستای مبانی انقلاب اسلامی برای فیلمسازان متعهد فراهم نمایند.

مردم ایران اسلامی برای این انقلاب خون داده اند، جان داده اند و این انقلاب متعلق به همه مردم ایران است و بی تردید باید در سینما راجع به این انقلاب شکوهمند و بزرگ که تاریخ را دچار تحول اساسی کرد مبادرت به فیلمسازی شود؛ سینمای ایران نیاز جدی به برنامه ریزی و سیاست گذاری مناسب و صحیح در تمامی عرصه های فرهنگی و هنری دارد تا بتوانیم اهداف و آرمان های اولیه تأسیس نظام مقدس جمهوری اسلامی را در آن مطرح نماییم.

یقینا سینمای امروز ما که سرشار از لودگی، بلاهت، ابتذال، شوخی های رکیک و بی پروای جنسی و از سوی دیگر سیاهی و تلخی های مفرط شده در شأن ایران اسلامی نیست و هرچه سریع تر باید تدبیری اندیشه شود و رویکرد تولیدات سینمایی کشور مورد بازنگری جدی قرار گیرد.

لینک خبر :‌ سینما پرس
محمد نشاط با بررسی وضعیت سینما در سال 98، از ناعدالتی بین سینماگران سخن گفت.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۱/۱۲ سایت های دیگر : سینما پرس شاینا نیوز

محمد نشاط که تاکنون تهیه کننده آثاری چون بهت، این سیب هم برای تو، رنج و سرمستی، بی خداحافظی، پرتقال خونی، قرنطینه و هدف اصلی بوده است، در گفت و گوی تفصیلی با خبرنگار حوزه سینما گروه فرهنگی باشگاه خبرنگاران جوان ، به بررسی وضعیت سینمای سال 98 و اتفاق هایی که این هنر را به جایگاه کنونی رسانده پرداخت که متن آن را در ادامه می خوانید.

سال هاست برای اکران اتفاق مثبتی رخ نداده است

برخی از اهالی سینما معتقدند که این هنر تقریبا به پایین ترین سطح از لحاظ کیفیتی و مدیریتی رسیده است. نظر شما چیست؟

اینکه سینما پس از گذشت چند دهه به اینجا رسیده نتیجه اتفاقات متعددی است. در مورد اکران، سال های زیادی است که نقد داریم و اتفاق مثبتی برای آن رخ نداده است. قبلا ارشاد به فیلم ها درجه بندی های الف، ب، ج می داد و نسبت به کیفیت هایی که داشتند نوع اکرانشان فرق می کرد یعنی آثاری با کیفیت ج در تهران نمایش داده نمی شد، منتهی از زمانی که از حوزه ارشاد خارج و به شورای صنفی نمایش رسید خروجی های منفی آن روز به روز بیشتر شد.

با بررسی اعضای شورای صنفی از سال های قبل تا به الان و با در نظر گرفتن اینکه شخص خاصی را خطاب قرار ندهیم، متوجه می شویم که آن فرد یا افراد خودشان تولید کننده، تهیه کننده، سینمادار و پخش کننده هستند و به نوعی تولید به مصرف است پس انتظاری جز این نخواهیم داشت، چون بهترین ها مختص خودشان خواهد بود.

سال ها قبل قرار شد از تولید فیلمی به دلایلی کناره گیری کنم و هنوز این تصمیم به قطعیت نرسیده بود، اما جالب اینجاست زمانی که به ارشاد تلفن کردم و خواستم اطلاع دهم گفتند که فلان کارگردان در پیش تولید آن است! وقتی چنین اتفاقاتی رخ می دهد انتظار چه چیزی می توان داشت؟! یعنی پروژه ای که اعلام رسمی کناره گیری بنده روی آن نبوده در پیش تولید فرد دیگری قرار دارد.

و، اما همین امسال محمد حسین لطیفی فیلمی را در ترکیه کار کرد که پروانه ساخت نداشت و یک ماه پس از شروع فیلمبرداری آن را دریافت کرد! آیا به من این امکان را می دهند؟! نمونه دیگر کم عدالتی اینکه به یک سری فیلم هایی که حیا و شرافت در آن ها نیست و با خانواده نمی توان مشاهده کرد پروانه می دهند آیا این امکانات به همه سینماگران تعلق می گیرد؟

مجموعه چند کلیپ را فیلم می کنند

در بیشتر فیلم های این سال ها بخصوص سال گذشته، مجموع چند کلیپ که فقط نامشان فیلم است را می بینیم. بی حیا تر از اینکه ای کاش کافه و رقص داشت، چون حرف هایی در آن ها زده می شود که به مراتب بدتر و رکیک تر است.

در مورد پخش هم کارشناسانه نظر می دهم چون مسئولیت دولتی من قبل از ورود به سینما، مدیریت اجرایی نمایشگاه بین المللی خارج از کشور بود پس با نحوه پخش کالا آشنایی کامل دارم. اولین مقوله در پخش، تبلیغ مناسب است که در این مورد هم جای سوال می ماند، آیا امکانات بخش خصوصی و دولتی عادلانه تقسیم می شود؟ جواب منفی است، حتی آن امکانی که به بخش خصوصی داده می شود کامل نیست و در آن اجحاف صورت می گیرد. وقتی فیلمی که محتوای مناسب دارد در سکوت و به نوعی تحریم خبری از زمان تولید تا اکران بیاید و برود چه چیزی از این سینما باقی می ماند؟ اما قابل تامل است که سینما جولانگاهی برای سخیف سازی و حمایت کامل در تولید و اکران آن ها شده است.

مورد دوم وسعت پخش است که برای ارائه هر کالایی بسیار اهمیت دارد. در سینما به برخی آثار صد سالن، به بعضی بسیار کمتر و آن هم به صورت چرخشی تعلق می گیرد. شاید بگویند به فیلم هایی که کیفیت دارند سینمای بیشتری داده می شود که در جواب باید گفت "شما صبر کنید فیلم اکران شود بعد برای تعداد سینما های آن تصمیم گیری کنید."

مورد سوم گرفتن سرگروه است بخصوص برای افرادی چون من که پشتوانه ای ندارم مشکل بزرگی است و باز هم در این میان افراد با نفوذ و قدرت برنده می شوند.

بخش مدیریتی سینما چگونه پیش می رود؟

وقتی برای دریافت پروانه ساخت پرتقال خونی نزد سجادپور رفتیم با حرف هایی روبه رو شدیم و سیروس الوند حرف ماندگاری زد که آن حرف صدور پروانه ساخت را به همراه داشت،.الوند گفت "ممیز من ارشاد نیست بلکه پدرم است که مدیر مدرسه کیمیایی، کلاری، منفرد زاده، من و... بود که از آنجا دیپلم گرفتیم. پدرم همیشه می گفت فیلمی را بساز که بتوانید با خانواده آن را ببینید." زمان ساخت قرنطینه که فیلمنامه آن چندین مرتبه رد شد و منوچهرهادی قصد داشت آن را کنار بگذارد، نزد محمود اربابی رفتم و گفتم فیلمنامه را شخصا مطالعه کنید، چون دست به قلم هم هستید . او خواند و هفته بعد پروانه صادر شد و فیلم را ساختیم و در جشنواره با بهترین اتفاق ها روبه رو شد.

جایی برای فیلم هایی که بی حیایی نمی کنند، نیست

اما الان دیگر جایی برای فیلم هایی که حرف دارد، بی حیایی نمی کند، تامل برانگیر است و ... نیست و این جای تاسف و فکر دارد و به شخصه افتخار می کنم اگر کم رنگ هم بشوم حداقل کار مبتذل و سخیف نساختم و نخواهم ساخت.

آیا در سینما فساد مسئولیتی وجود دارد؟

به شخصه و به طور مستقیم چیزی ندیدم، اما همه اتفاق هایی که منجر به وضعیت کنونی و اسف بار شده از ارتباطات و رانت بازی ها می آید که اگر نباشد قطعا وضعیت بهتر خواهد شد.

چرا اصرار به قوی تر کردن بخش دولتی و تضعیف بخش خصوصی است؟

وقتی که پول و قدرت دارید آدم ها و رابطه های خودتان را وارد میدان می کنید و قطعا کار ها فارغ از کیفیت، به نفع شما پیش می رود.

در قرعه کشی اکران هم اعمال نفوذ و قدرت می شود

آیا قرعه کشی اکران اتفاق خوبی برای سینماست؟

امسال گفتند برای اکران فیلم ها قرعه کشی گذاشته اند، در این خصوص سیدضیاء هاشمی یکی از بهترین های سینما حرف بسیار به جا و درستی زد که "این خوب است اما به شرطی که باز هم در آن اعمال نفوذ نشود و قرعه کشی بی طرفانه انجام شود. اما من با تجربه بیش از سه دهه سینما، می گویم در قرعه کشی هم اعمال نفوذ و قدرت می شود."

وجود شورای پروانه ساخت الزامی و نیاز است؟

اگر فردی به کار خودش و ممیزی ها آشنایی کامل داشته باشد و آنها را رعایت کند لزومی به گذر از شورای پروانه ساخت ندارد، چون بالاخره از کانال شورای پروانه نمایش رد می شود. اما اگر همه آدم ها حرفه ای عمل نکنند و ممیزی ها را ندانند، شورای پروانه ساخت ضریب اشتباه آن ها را پایین می آورد پس وجودش نیاز است هرچند با وجود این شورا فیلم هایی می بینیم که نباید ببینیم. در مقابل اثری با داشتن پروانه ساخت از پرده پایین می آید! این تناقضات علامت سوال در ذهن ایجاد می کند.

مدیر عامل فارابی بیاید و بگوید چقدر سوابق و عملکرد سینمایی دارد؟!

آیا سازمان سینمایی نیاز به کوچک سازی دارد؟

من تخصصی در این زمینه ندارم، اما به عنوان کارشناس و فعال سینمایی که عمر و سلامتی ام را در این راه گذاشتم نظر می دهم، چون هم سال ها رفت و آمد های فراوانی به فارابی داشتم و نتیجه نگرفتم و هم در پروانه ساخت و نمایش گیر ارشاد افتادم. به نظرم مراکز مختلفی که شاخه های سازمان سینمایی هستند باز هم به نفع آدم های خاصی عمل می کنند و سال هاست در همه بخش های سینما فعالیت چند وجهی دارند.

به عنوان نمونه، آقای تابش مدیر فارابی بیاید و بگوید چقدر سوابق و عملکرد سینمایی دارد، به شخصه به این بنیاد چندین مرتبه فیلمنامه ارائه دادم که قبول نکردند حتی با خود تابش قرار ملاقات های متعددی داشتم که او هم قول مساعدت داد اما عملی نشد! اما بروید و ببینید همین فارابی به چه افرادی بودجه داده است!

متاسفانه اینقدر تهیه کننده، کارگردان، فیلمنامه نویس و ... حرفه ای، ولی بیکار در سینما داریم که باید فدای بودجه بگیر های همیشگی شوند و با کمی بررسی، متوجه می شویم با اعمال نفوذ وارد سینما شده اند و انگار باید کار کنند. تا زمانی که آدم هایی به سبب داشتن پست های مختلف، قدرت، نفوذ و پول هم دارند سینما از این بدتر هم خواهد شد . ای کاش محصولات خوبی ارائه می کردند تا بتوان از قدرت نمایی و نکات منفی شان چشم پوشی کرد.

برای بهبود وضعیت چه راهکاری پیشنهاد می کنید؟

باید افراد بی طرف، با انصاف و با وجدان و کسانی که نفعی نمی برند، تصمیم گیرنده های سینما باشند یعنی از قدرت و عامل نفوذ فاصله بگیرند تا پویایی به همراه داشته باشند.

گفت وگو از اشکان منصوری

انتهای پیام/

لینک خبر :‌ باشگاه خبرنگاران جوان
تعطیلی سالن های سینما ادامه دارد و آن طور که سیدمحمدمهدی طباطبایی نژاد رئیس شورایعالی اکران در آخرین گفت وگویش اعلام کرده احتمال بازگشایی سینما ها تا قبل از اردیبهشت بشدت ضعیف است.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۱/۱۲

به گزارش شهرآرانیوز؛ سومین ماه تعطیلی ناخواسته در حالی در انتظار سینما های کشور است که سینماداران و صاحبان فیلم های در حال اکران از شرایط پیش آمده، بشدت متضرر شده اند. آن هم در آستانه فصل اکران نوروز که جدی ترین فرصت تضمین فروش فیلم ها محسوب می شود. برای جبران بخشی ازاین ضرر و زیان سازمان سینمایی طی مصوبات دومین جلسه کارگروه بررسی آسیب های کرونا در سینما اعلام کرده که به ازای هر سالن سینما مبلغ 100 میلیون ریال به صورت قرض الحسنه به سینما های خصوصی اعطا خواهد کرد. پرداخت هزینه تبلیغات برای اکران فیلم هایی که نمایش شان در اسفندماه متوقف شده و همچنین پرداخت 20 درصد مبلغ قرارداد به فیلم های دارای پروانه ساخت سینمایی و غیرسینمایی اکران نشده درصورت عرضه در نمایش خانگی، تمهیدات دیگر این سازمان برای جبران بخشی از آسیب های شیوع کرونا در سینماست. از علی سرتیپی سینمادار و تهیه کننده خواستیم از مصوبات حمایتی سازمان سینمایی به ایران بگوید و پیشنهاداتی که در این خصوص مطرح کرده است.

راهکار هایی برای رونق دوباره سینما
علی سرتیپی
سخنگوی شورای عالی اکران
این روز ها شرایط استثنایی و متفاوتی را تجربه می کنیم. روز های پیش رو آنقدر پر از ابهام و غیرقابل پیش بینی است که نمی توان برای آینده سینما برنامه ریزی کرد و برای آن قاعده و قانون و آیین نامه نوشت. بالاترین امید ما به اکران عید فطر است و امیدواریم در آینده نزدیک از به سامان شدن اوضاع و جبران تمام ضرر ها و زیان ها سخن بگوییم.
در واقع باید گفت میان تمام حوزه های فرهنگی، بیشترین آسیب شیوع کرونا، گریبانگیر سینما شده است. اسفند و فروردین ماه سینما ها به طور کامل تعطیل بود و احتمالاً این روند تا پایان اردیبهشت هم ادامه خواهد داشت. در صورت بازگشایی هم سینما ها با تبعات بعد از کرونا رو به رو خواهند بود. اینکه مردم دوباره عادت کنند و به سالن بروند سخت است و همت جمعی می خواهد. برای جبران ضرر و زیان، اهالی این حوزه به کمک دولت نیاز دارند. امیدواریم سازمان سینمایی بیشترین بودجه را از دولت بگیرد. وام 10 میلیون تومانی مسکنی کوتاه مدت است و با توجه به ابعاد ضرر و زیان، قطعاً مشکلی از سینما ها حل نمی شود. سالن های سینما از یک سو درآمد ندارند و از سوی دیگر کارکنانی دارند که پرداخت حقوق شان برعهده سینمادار است. سالن سینما مثل فروشگاه نیست که کرکره را پایین بکشیم و عرضه محصول را تعطیل شده تلقی کنیم. با وجود تعطیلی هزینه های سالن سینما بخصوص مجمتع های سینمایی پابرجا است. پیشنهاد من این است که پس از بازگشایی سینما ها و بازگشت مخاطب به سالن ها، دولت بخشی از سهم تهیه کننده ها از فروش فیلم ها را تقبل کند تا هزینه باقی مانده برای سینمادار و جبران ضرر و زیان این ایام صرف شود. اگراین اتفاق نیفتد صاحبان سینما در پرداخت هایشان با مشکل مواجه خواهند شد. با توجه به هزینه بالای شب عید و عیدی و حقوق کارکنان، بسیاری از سینماداران حق صاحبان فیلم ها را نپرداخته اند. به عنوان مثال خود ما برای فیلم مطرب از سینما ها طلبکاریم و می دانیم فروش فیلم برای کارکنان سینما هزینه شده است.
برخلاف سینماها، بازار vod در ایام کرونا رونق گرفته و اقبال مخاطبان به شبکه نمایش خانگی به شکل معناداری افزایش پیدا کرده است. گرایش مردم به vod یکی از فرصت های ایجاد شده در شرایط کروناست که باید قدر بدانیم. فیلم هایی که اکران شان در ماه بهمن و اسفند تعطیل شد می توانند زودتر وارد چرخه نمایش در vod شوند. همچنین فیلم هایی که پیش بینی می شود در سالن سینما فروش خوبی را تجربه نکنند باید زودتر وارد بازار vod شوند تا برای ایام پساکرونا انباشت اکران نداشته باشیم.
همانطور که پیش ازاین اشاره شد بازگرداندن مخاطب به سینما و شلوغی سالن های سینما نیاز به همت جمعی دارد. مخاطبان سینما بخشی از همین مردمی هستند که از شیوع کرونا آسیب اقتصادی دیده اند. لازمه انگیزه آن ها برای حضور در سالن های سینما، هم حال و هوای عمومی مناسب است و هم فیلم های خوب روی پرده. مردم از خانه نشینی خسته شده اند، اما حضورشان در سینما هم انگیزه می خواهد. چینش اکران قطعاً باید ترکیب قوی باشد. در صورت لزوم می توانیم تعداد اکران را در هفته های اول محدودتر کنیم، اما تعداد فیلم های خوب را بیشتر کنیم تا مردم برای دیدن فیلم ها ترغیب شوند.
علاوه بر چینش مناسب اکران، لازم است شرایطی به وجود بیاوریم که فیلم ها بیشتر در معرض دید مخاطب قرار بگیرد. دریافت امکانات تبلیغاتی مناسب منوط به حمایت شهرداری و صداوسیما است. همانطور که تا امروز مردم تشویق شده اند که در خانه بمانند، بعد از کرونا لازم است تشویق شوند که به سینما ها و سالن های تئاتر بروند. اگر مردم استقبال کنند و شاهد شکوفایی در اکران باشیم، در سالن های سینما بعد از نیمه شب هم به روی مردم بازخواهد بود و سانس نمایش فیلم ها افزایش خواهد داشت. در عرصه تولید هم لازم است فضا بازتر شود و کیفیت تولید فیلم ها بالاتر رود و همچنین دوران پساکرونا می تواند فرصتی باشد برای اکران فیلم هایی که پروانه نمایش نگرفته اند، در بند توقیف هستند و احتمالاً مخاطب عطش دیدن شان را دارد که این به رونق بیشتر گیشه کمک خواهد کرد.

لینک خبر :‌ شهرآٰرا نیوز
کانون کارگردانان سینما با پیامی درگذشت کیومرث درمبخش هنرمند پیکسوت را تسلیت گفت.

به گزارش خبرگزاری مهر ، کانون کارگردانان سینمای ایران در پی درگذشت کیومرث درمبخش پیام داد.

در متن این پیام آمده است:

در بهاری که همچون پاییز برگ ریزان، مردن در این جهان پهناور چیز تازه ای نبوده همچنان که زندگی، سینماگری پیشرو را ویروسی عالم گیر از خانواده سینما گرفت. کیومرث درمبخش که در دایره سینماگران سینمای نوین ایران جای داشت با آثار بیاد ماندنی مستند از فرهنگ و طبیعت ایران خود را متفاوت از فیلمسازان همدوره خود نشان داد. او که در سال 1324 درست در روز بمباران اتمی شهر ناکازاکی و پایان جنگ جهانی دوم به دنیا آمده بود، همواره از جنگ بیزار بود و در آثارش به صلح و محیط زیست نگاهی ویژه داشت.

او که در فرانسه تحصیل کرده بود، در بازگشت به ایران به عکاسی فیلم روی آورد و دو فیلم ماندگار تنگسیر و گوزنها را عکاسی کرد. درمبخش در کنار ساخت آثار مستند، رمان مشهور و در عین حال پیچیده و دشوار بوف کور صادق هدایت را با کمک پرویز فنی زاده در سال 1353 ساخت و بعد از آن تمام عمر خود را صرف ساخت فیلم های مستند از سرزمین مورد علاقه اش، ایران کرد تا اینکه در دوازهمین روز بهار 99 در اثر ابتلا به ویروس کوید 19 در پاریس در گذشت.

کانون کارگردانان سینمای ایران به احترام این فیلمساز اندیشمند کلاه از سر بر می دارد و در گذشت او را تسلیت می گوید.

کد خبر 4890153

عطیه موذن

لینک خبر :‌ خبرگزاری مهر
مهدی سجاده چی رییس انجمن فیلمنامه نویسان سینمای ایران خطاب به روسای صنوف و مدیران خانه سینما یادداشتی را منتشر کرد.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۱/۱۳ سایت های دیگر : خبرگزاری تابناک خبرگزاری کار ایران سینما پرس فاش نیوز

به گزارش خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگارن پویا ، مهدی سجاده چی رییس انجمن فیلمنامه نویسان سینمای ایران در یادداشتی خطاب به مدیران خانه سینما درباره توزیع عیدی اعضای سینمایی کشور مطالبی را بیان کرد.

متن یادداشت او به شرح زیر است:

همکاران محترم!

امیدوارم این روزهای سخت بر شما آسان شود و به زودی روی دیگر زمانه هم خودش را به ما نشان دهد.

می خواهم در مورد داستان عیدی امسال موضوعی را بگویم، اما ابتدا نکته ای را عرض می کنم؛ امروز در یکی از پیام رسان های اجتماعی تصویر تأسف باری را دیدم. یک طرف خانواده ای شاد بود که پدر گوشی اش را برای گرفتن سلفی بالا نگه داشته بود و در سمت دیگر خانواده ای که به دستان پدر خیره مانده بودند تا از قلکی که بالا گرفته بود، سکه ای از سر اقبال پایین بیفتد. توضیح تصویر این بود: خانواده ها در قرنطینه، شرایط مختلفی دارند

به هرحال اینک که به هر دلیل چیزی داده و گرفته نشده پیشنهاد مشخصی دارم که برگرفته از آرا همکاران محترم در رسانه های جمعی است.
از مدیران خانه سینما می خواهم حال که فرصت هست اشتباه احتمالی خود را جبران کرده و صدای مدیران اصناف را بشنوند؛

1/ بروید و با مسئولین سازمان سینمایی مذاکره کنید، چانه بزنید، فشار بیاورید و در صورت نیاز از توان فشار آوردن اصناف استفاده کنید تا عیدیِ داستان شده امسال به همه اعضای خانه سینما تعلق گیرد.

2/ با این احتمال که گزینه درست تر اول با همه تلاش های شما محقق نشود، صلاحیت تعیین تعداد عیدی هر صنف را به خود آن صنف واگذار کنید و با این کار مسئولیت صنفی را به شکل درست به بدنه صنوف منتقل کرده و نیاز سنجی را به کسانی بسپارید که به نیازهای اعضای صنف خود آگاه ترند.

بدیهی است که این متن فقط یک پیشنهاد یا حداکثر نوعی مشورت است و ارزش حقوقی ندارد.

با تشکر

انتهای پیام/

لینک خبر :‌ خبرگزاری تسنیم
خبرگزاری میزان- فیلم سینمایی ایکس لارج به کارگردانی محسن توکلی سال گذشته در چرخه اکران قرار گرفت و توانست تنها نزدیک به سه میلیارد تومان فروش داشته باشد، فیلمی که با فرمول آثار سوپرمارکتی بازگشت رو به عقبی برای سینما بود.

تاریخ انتشار: 12:18 - 14 فروردین 1399

- کد خبر: 609434
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۱/۱۴ سایت های دیگر : روزنامه ایران

به گزارش خبرنگار گروه فرهنگی خبرگزاری میزان ، فیلم سینمایی ایکس لارج به کارگردانی محسن توکلی سال گذشته در چرخه اکران قرار گرفت و توانست تنها نزدیک به سه میلیارد تومان فروش داشته باشد، فیلمی که با فرمول آثار سوپرمارکتی بازگشت رو به عقبی برای سینما بود.

فروش پایین فیلم ایکس لارج در حالی رخ می دهد که اکبر عبدی، محمدرضا شریفی نیا، سحر قریشی، میرطاهر مظلومی، یوسف تیموری،علی صادقی، رضا ناجی، مختار سائقی، سحر نظام دوست و بهاره رهنما در این فیلم به ایفای نقش پرداخته اند.

بیشتر بخوانید : برای مشاهده نقد فیلم مسخره باز اینجا کلیک کنید

ایکس لارج داستان سه جوان امروزی را روایت میکند که بعد از رهایی از زندان و در مسیر تحقق رویاهایشان، با اتفاقاتی غیرمنتظره روبرو می شوند، داستانی ساده که در هنگام مشاهده آن مخاطب داستانی گسسته و بی مضمون را به خوبی در شروع، میانه و پایان اثر مشاهده می کند.

این فیلم با روش مرسوم فیلم های سوپرمارکتی مملو از بازیگرانی است که تا به حال بارها در آثار کمدی سطحی بازی کرده اند، به طور معمول این نوع از آثار سینمایی از همان ابتدا با هزینه های کم در کمترین زمان ممکن فیلمبرداری می شوند و تنها هدفشان برای حضور در سینماها گیشه است.

امثال فیلم سینمایی "ایکس لارج" تکلیف خود را از ابتدا را مخاطب مشخص می کنند، این آثار به استفاده از شوخی های رکیک و حرکات مبتذل و نابهنجار معروف هستند، آثاری که به ترتیب می خواهند مخاطب سالن سینما را به خنده وادار کنند؛ این دسته از آثار ملقب به فیلم های سوپر مارکتی پیشتر تنها در شبکه نمایش خانگی حضور داشتند اما چندی است راه اکران را برای خود باز می بینند.

باید دید شورای عالی اکران، شورای صنفی نمایش و اهالی سینما چرا و چگونه از اکران این چنین آثاری به راحتی گذشته و هیچ نظارت کیفی بر این دست آثار نمی اندازند، آثاری که نه تنها به چرخه مالی سینما کمکی نمی کنند بلکه به طور واضح ارج و اهمیت این هنر را به منجلاب می کشانند.

از مهمترین اتفاقاتی که این دست آثار در سینما رقم می زنند اشغال جای خالی اکران برای بسیاری از آثار مطلوب و با کیفیت سینمایی است، آثاری که باید ماه ها و سالها در صف اکران بمانند و در آخر با بدترین شرایط رنگ پرده سینما را بر خود ببینند.

نکته قابل تامل دیگر اما حضور دیگر کارگردان سینمای اجتماعی در صف آثار کمدی بفروش و گیشه و کلیشه است، محسن توکلی هنوز تا رسیدن به جایگاهی بالا در کارگردانی فاصله زیادی دارد اما در آثار قبلی خود گاهاً به سراغ آثار اجتماعی و دغدغه مند می رفت اما برای پنجمین تجربه کارگردانی اش به ساخت فیلمی بفروش روی آورده است.

حضور کمال تبریزی با فیلم ما همه با هم هستیم و دیگر کارگردانان قدیمی و با سابقه در قامت کارگردانان کمدی ساز زنگ خطری بزرگ برای سینمای امروز به صدا در آورده است، زنگ خطری که اگر به آن رسیدگی نشود موجب نابودی کامل سینمای ارزشی دغدغه مند و همچنین سینمای اجتماعی خواهد شد.

انتهای پیام/

لینک خبر :‌ میزان
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۱/۱۴ سایت های دیگر : سلام نو فاش نیوز

سینماسینما ، میثم مزلقانی

سالیانی ست که اکران نوروز جزو بهترین زمانهای نمایش به شمار می آید و سینماها در این ایام بهترین فروش را دارند و سانسهای نمایش تا نیمه های شب برقرار بوده و پرسنل سینماها با رعایت احترام میزبان مخاطبان بوده اند و صاحبان سینماها و فیلمهای اکران نوروز هم فروش قابل توجهی داشته اند و به این صورت روزهای بی رونقی سینماها جبران می شد. اما امسال با شیوع ویروس کرونا از اوایل اسفند با تصمیم دولت و ستاد پیشگیری به طور ناخواسته کلیه سینماها ناچار به تعطیلی شده اند و ضرر قابل توجهی داشته اند اما با خبر شده ام چند تن از مالکین پردیسها و سینماها به پرسنل خود گفته اند که از اول فروردین 99 دیگر کارمند آنها نیستند و به وزارت کار بروند و تقاضای بیمه بیکاری کنند. سوال اینجاست آیا پرسنل باعث تعطیلی سینماها شده اند؟ آیا این مشکل فقط مختص سینماهاست؟ در این شرایط که حتی مالکین از مستاجرین اجاره نمی گیرند و کمپینهای مهربانی تشکیل شده است آیا سزاوار است که این پرسنل زحمت کش به خاطر یک مشکل عمومی و همه گیر در این شرایط ناهموار اقتصادی استرس بیکار شدن هم داشته باشند؟ یادمان باشد اکثراً متأهل و دارای خانواده هستند. ای کاش مالکین محترم سینماها مثل همیشه از خود بیشتر مهربانی به خرج بدهند و این عزیزان را در این شرایط از کار بیکار نکنند، در نظر داشته باشیم این مشکل و گرفتاری به زودی ان شاءالله حل می شود و سینماها دوباره رونق می گیرند.

لینک خبر :‌ سینما سینما
تهران -ایرنا- تهیه کنندۀ سینما گفت: وظیفۀ هنر و هنرمندان در چنین مقطعی، حساس و مهم است؛ آنان باید به وسیلۀ رسانه های فرهنگی و هنری که در اختیار دارند، با تلاش مضاعف برای مردم امید و آموزش همراه با سرگرمی ایجاد کرده و از این طریق دل های مردم را شاد کنند.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۱/۱۵

شیوع کرونا در روزهای گذشته علاوه بر سختی ها و مشقاتی که ایجاد کرده و بار روانی و مالی ای که بر جسم، ذهن افراد و اقتصاد کشور گذاشته است، ضعف های فکری و فرهنگی جوامع را بیش از پیش برجسته ساخته و بر نیاز به لزوم همیاری و همراهی اقشار مختلف مردم، مسئولان و چهره های شناخته شده، افزوده است.

یکی از گروه هایی که پس از شیوع بحران کرونا در همه دنیا به میدان آمده و تلاش کرده اند تا باری از دوش مردم بردارند، بی شک هنرمندان بوده اند؛ چنانچه چهره های سینمایی، موسیقی و هنری جهان تلاش کرده اند تا با اهدای مبالغ پول یا تخصیص سرمایه برای کمک های متنوعی چون تهیه و توزیع ماسک و مواد ضدعفونی کننده، نقشی مثبت در این جریان داشته باشند.

هنرمندان داخلی نیز بعضا با تلاش برای آگاه سازی و همراهی در پویش های که به منظور جلوگیری از شیوع این بیماری به راه افتاده یا به راه انداخته اند، کوشیده اند تا سرمایه اجتماعی خود را در راه کمک به هم وطنانشان به کار گیرند.

کنشگری هنرمندان و تشویق طرفدارانشان به رعایت توصیه های بهداشتی و رعایت مواردی که از سوی وزارت بهداشت و صاحبنظران حوزه های مرتبط مطرح شده است، شاید کار ساده ای به نظر برسد اما همین میزان هم گاهی می تواند اثرگذار بوده و درصدی از شدت رفتارهای سهل انگارانه بکاهد.

هنرمندان در این ایام می توانند به رسانۀ دیگری بدل شوند که بر قرنطینه و درخانه ماندن و عدم تردد بی جا تاکید کرده و دنبال کنندگانشان را قانع سازند که همراهی تک تک افراد در چنین مواردی، می تواند به یک نتیجه جمعی اثربخش منجر شود.

اطلاعات خود را براساس منابع معتبر بالا ببریم

بر این اساس حسن علیمردانی ، تهیه کننده و مدیرفیلم برداری سینما و تلویزیون در گفت وگو با خبرنگار فرهنگی ایرنا، و در راستای پویش سهم من در مبارزه با ویروس کرونا ، بیان داشت: سهم من و دیگران در بحران شیوع کرونا دو وجهه دارد؛ در کاهش شیوع این بیماری و در افزایش شیوع این بیماری. مسلماً با رعایت یک سری از نکات (که اعلام شده و مکرراً در رسانه ها تکرار شده است) می توان این شیوع را کاهش داد و البته عدم رعایت آنان به گسترش هرچه بیشتر این بیماری و افزایش تبعات آن منجر می شود.

تهیه کننده فیلم های نفوذی (1387)، سلام بر فرشتگان (1389) و دربست (1393) خاطرنشان کرد: یکی از مهم ترین نکات در این زمینه، شناخت این ویروس و راه های پیشگیری و انتقال آن و کسب اطلاعات از منابع موثق، علمی و معتبر است.

وی افزود: پس از شناخت و اشراف به موضوع باید به وسلیه کسب اطلاعات نسبی، ترس های توهمی را کنار گذاشته و به جای آن تمرکز خود را به احتیاط های ضروری و ملزم، معطوف کنیم.

مثلاً وقتی متوجه می شویم که این ویروس تلاش می کند تا از مجاری تنفسی (دهان و بینی) به بدن راه یابد و به ریه ها برسد باید این راه ورود را از طریق راه های پیشگیری گفته شده، همچون زدن ماسک، شستن مدام دست ها و سایر نکات بهداشتی سد کرده و از ابتلای به آن جلوگیری کنیم .

بلا فولاد وجود انسان را آبدیده می کند

مدیر فیلمبرداری فیلم های قاصد (1366)، نخلستان تشنه (1368)، تونل (1371)، جای امن (1372) و آخرین تکسوار (1377) یادآور شد: نکته مهم دیگر این است که هرگز نباید چنین موضوعی را شوخی تلقی کرده و آن را با مسخره کردن و جدی نگرفتن، بگذرانیم.

علیمردانی همچنین در تاکید بر نقش پراهمیت هنرمندان در روزهای قرنطینه تصریح کرد: وظیفه هنر و هنرمندان در چنین مقطعی حساس و مهم است و آنان باید به وسیله رسانه های فرهنگی و هنری که در اختیار دارند، فراتر از موارد ذکرشده گام بردارند و تلاش کنند تا به سایر مردم امید بدهند؛ به مردم آموزش بدهند، سرگرمی ایجاد کرده و از این طریق دل های مردم را شاد کنند. ضمن این که از یادآوری حکمت هایی که در دل بلاها نشسته است، غافل نشوند و بر این نکته تأکید کنند که بلا فولاد وجود انسان را آبدیده می کند و صفات فطری و شئون ذاتی انسان را به فعلیت می رساند.

مقابله با بحران نیازمند عزم همگانی است. بدون یک اراده جمعی معطوف به مواجهه مؤثر با بیماری امکان رهایی از زنجیره انتقال آن وجود ندارد. برهمین اساس و به ابتکار ایرنا و روزنامه ایران پویشی برای فراخوان عمومی به مسؤولیت پذیری جمعی در برابر کرونا به راه افتاده است.

لینک خبر :‌ خبرگزاری جمهوری اسلامی
پوران درخشنده تهیه کننده و کارگردان سینما معتقد است سینمای ایران برای عقب نماندن از جامعه نیازمند تولید فیلم های دغدغه مند به جای آثار بی خاصیت است.

پوران درخشنده کارگردان و تهیه کننده سینما در گفتگو با خبرنگار مهر درباره اولویت های سینمای ایران در سال 99 گفت: معتقدم پیش از هر چیز سینمای ایران نیازمند آزادی بیان است و این مهمترین مسأله ای است که باید نگاه ویژه ای به آن داشته باشیم. به عنوان یک کارگردان سینمای اجتماعی به دلیل اینکه نمی توانم به همه موضوعات اجتماعی روز بپردازم از جامعه خود عقب افتاده ام و این مساله برای یک فیلمساز اجتماعی اصلاً خوب نیست.

کارگردان فیلم سینمایی هیس دخترها فریاد نمی زنند در تشریح این موضوع افزود: به عنوان مثال 2 سال تمام پروانه ساخت فیلم سینمایی هیس پسرها فریاد نمی زنند را صادر نمی کردند چرا که به این مساله فکر می کردند که موضوع این فیلمنامه، موضوعی نیست که در سینما بتوان به آن پرداخت و آن را یک تابو می دانستند.

این کارگردان سینما تاکید کرد: زمانی که یک ملاحظاتی را برای سینما می گذارید، در واقع جلوی چالش یک کارگردان نسبت به مشکلات جامعه خود را می گیرد و فیلمساز مجبور به ساخت چیزی می شود که بسیار بی خاصیت است و یا اینکه نمی تواند در تجربه های سینمایی خود مسائل مهمتری را مطرح کند.

وی توضیح داد: در چنین شرایطی برای سینماگرانی که دغدغه شان توجه به مسائل اجتماعی است، شرایطی پیش می آید که آرام آرام به حاشیه رانده می شوند و نمی توانند آنچه که باید و می دانند را جلوی دوربین ببرند.

کارگردان فیلم سینمایی شمعی در باد بیان کرد: مساله دیگر این است که سینمای ایران در پخش فیلم نیز با مشکلاتی مواجه است و سالن های سینمایی در کشور کمتر از تولیدات سینمایی است و در چنین شرایطی فیلم هایی که شاخصه های موردپسند سینماداران را نداشته باشد، بسیار دیر اکران می شوند. اگر تعداد سالن های سینما مناسب بود همه فیلم ها می توانستند در شرایط یکسان روی پرده سینما بروند.

درخشنده در پایان گفت: باید بدانیم که سینمای امروز ما نیازمند فضای بازی است که کارگردانان بتوانند اندیشه خود را رها کنند و به دغدغه های خود در سینما بپردازند. نه اینکه به دلیل ملاحظات و محدودیت ها از جریان اصلی سینما کنار گذاشته شوند.

کد خبر 4877738

نیوشا روزبان

لینک خبر :‌ خبرگزاری مهر
دبیر انجمن سینماداران می گوید: کسی از کارکنان سالن های سینما اخراج نشده بلکه باتوجه به قانون مصوب دولت برای دریافت حقوق و پاداش به سازمان تامین اجتماعی معرفی شده است.

محمدرضا صابری (دبیر انجمن سینماداران) در گفتگو با خبرنگار ایلنا، درباره اینکه گفته می شود بعضی سالن های سینما کارکنان خود را به دلیل تعطیلی اخراج کردند، گفت: کسی از کارکنان سالن های سینما اخراج نشده است و اگر سینماها باز شود، قطعا همه کارکنان به کار خود بازخواهند گشت.

وی با اشاره به مصوب شدن قانون حمایت از مشاغل ازسوی دولت در زمان کرونا ادامه داد: برخی سینماها که از اسفند تعطیل بوده و درآمدی نیز نداشتند کارکنان خود را بر اساس قانون برای دریافت حقوق و پاداش به سازمان تامین اجتماعی معرفی کردند و بدیهی است که بعد از بازگشایی سینماها آنها نیز به سر کار خود بازخواهند گشت.

صابری با اشاره به اینکه زمان بازگشایی سینماها مشخص نیست و همین مساله باعث شده تا نتوان برای آ ن برنامه ریزی کرد، گفت: باید برنامه ریزی هایی صورت بگیرد تا از ضرر و زیان سینماها کاسته شود و ما به طرح هایی همچون ارایه وام های 10 میلون تومانی به سینماداران اعتراض داریم و معتقدیم چنین طرح هایی سودی ندارد.

صابری با اشاره به اینکه اکران فیلم ها در نوروز اصطلاح گل اصلی اکران فیلم ها در سال بود، افزود: سینماها در نوروز 98 بیش از 17 میلیارد تومان در 15 روز ابتدایی فروردین درآمد کسب کرده بودند که این درآمد در نوروز 99 صفر شده و از سوی دیگر از چهارم اسفند نیز سینماها تعطیل بود. این اتفاق در حالی رخ داده که در اسفندماه مدیرهای سالن سینما بر اساس وظیفه ای که داشتند، حقوق، سنوات، عیدی و پاداش کارکنان را کامل پرداخت کرده است اما درآمدی نداشتند.

دبیر انجمن سینماداران ادامه داد: بهتر است به جای آ نکه به هر سالن سینما 10 میلیون تومان وام پرداخت شود طرح های ماندگاری مصوب شود که برای همه سینما سود دارد مثلا می توان با پیگیری های جدی مالیات بر ارزش افزوده از روی بلیت های سینما حذف کرد و الا پرداخت وام 10 میلیون تومانی برای هر پرده سینما مشکلی را حل نخواهد کرد.

صابری افزود: حتی اگر همین امروز نیز سینماها مجدد بازشود چند ماه زمان خواهد برد وضعیت حداقل مانند پیش از شیوع کرونا شود و این مساله نه برای سینما بلکه برای سایر رشته های هنری نیز وجود دارد.

لینک خبر :‌ خبرگزاری کار ایران
حوزه/ مدرس و پژوهشگر سینما با انتقاد از این که متاسفانه در زمینه هنر و سینمای راهبردی، دچار ضعف مشهود اندیشکده ای و پژوهشی و تولیدی هستیم، تصریح کرد: سینما و تلویزیون می توانند در راستای تولید فیلم های استراتژیک، جهش و حرکت فزاینده ای داشته باشند.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۱/۱۵

محمدحسین فرج نژاد در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری حوزه ، با تأکید بر لزوم اهتمام مدیران سینما و تلویزیون نسبت به ساخت فیلم ها و سریال های استراتژیک اظهار داشت: سینمای استراتژیک یا راهبردی، سینمایی است که بتواند اهداف عالی و آرمان های یک ملت برنامه دار و واجد عمق تاریخی را به تصویر بکشد و در مسیر راهبردهای اصلی تمدنی مردمی یک کشور یا منطقه فرهنگی عمل کند.

نیازمند سینما و هنر راهبردی هستیم

وی افزود: بنا این تعریف، تلویزیون و هنر و سینمای راهبردی، دارای نگاهی تمدنی، تاریخی، روبه جلو، مبتنی بر میراث، پیش رونده، برنامه دار، جامع نگرانه و آینده نگر و ناظر به مدیریت ذهن جامعه در مسیر تمدن سازی است. سینمای راهبردی در این معنا، حافظ و تثبیت کننده و مروج سرمایه های اجتماعی و تمدنی و دینی است، پس سینما و هنر راهبردی، قطعاً خالق آثاری باهویت، مدبرانه، دلسوزانه و آینده پژوه می تواند باشد و لازم است دروس و رشته هایی با همین عنوان در دانشکده های هنری و مدیریتی و فرهنگی ما تأسیس شود تا از بی هویتی و غربزدگی هنرمندان و محققان و منتقدان در کشور جلوگیری شود.

این کارشناس فضای مجازی، اضافه کرد: سینمای راهبردی در ایران، ظرفیت آن را دارد که تبدیل به سینمای راهبردی منطقه مقاومت و یا حتی بسیاری از ملل آزاده جهان شود کما اینکه در آثاری چون اصحاب کهف و مختارنامه توانستیم در منطقه موفقیت چشم گیری به دست آوریم ضمن آن که با آثاری چون مریم مقدس و یوسف پیامبر ، توانستیم در جهان مسیحی و قاره اروپا و آفریقا هم نفوذ و تأثیرگذاری سینمای ایران را شاهد باشیم و استقبال مردم جهان از این دو اثر، بسیار خوب بود و مشتریان و مخاطبان جهانی داشت.

فیلم و سریال های استراتژیک باعث جذب مخاطب انبوه می شود

فرج نژاد بیان داشت: بنابر این به راحتی می توان گفت که برخلاف نظر عده ای که فکر می کنند آثار راهبردی مخاطب زیادی ندارد، بنده معتقدم که تلویزیون و خصوصاً سینمای ایران می تواند با ساختن آثار استراتژیک، زمینه جذب بیشتری را در مخاطبان فراهم کرده و موجب رونق در گیشه فروش فیلم ها و تعداد مخاطب شود؛ کما این که در خود غرب و آمریکا نیز این آثار از جمله پرفروش ترین و پرمخاطب ترین فیلم ها هستند، چرا که آثار راهبردی به عمق تمدن و سیاست های راهبردی کشورها برمی گردد که قابل افتخار است، ولی آثار دیگر شاید نتوانند این مقدار در ناخودآگاه و حافظه تاریخی مخاطب ماندگار شوند و طبیعتاً مخاطب کمتری دارند.

منتقد سینما و تلویزیون، افزود: فیلم های سینمایی چند اپیزودی همچون ماتریکس ، ارباب حلقه ها و هابیت که در آن مضامین آرمانشهر آخرالزمانی صهیونی و به نوعی مباحث آخرالزمانی و میراث سیاستی- عقیدتی صهیونیست های مسیحی و یهودی طرح و بازآفرینی شد، توانستند مخاطب چند میلیونی برای خود دست و پا کرده و گیشه را به تسخیر خود درآورند، ضمن آن که بخشی از اهداف سینمای هالیوود و سازندگان صهیونیستی آن ها را محقق کردند و از منظر تجاری و استراتژیک، برای سازندگان و حامیان این آثار، موفقیت زیادی به همراه داشتند.

چرا هالیوود همچنان فیلم های استراتژیک چند اپیزودی می سازد!؟

وی گفت: به همین دلیل است که ساخت چنین آثاری باز هم ادامه پیدا می کند و شرکت های جریان اصلی یهودیت لیبرال و سرمایه داران مسیحی از این دست فیلم ها را تداوم می بخشند و به نوشته نیل گوبلر در کتاب تاریخ نگاری سینمایی امپراتوری هالیوود و دکتر تریشیا جنکینز در کتاب The CIA in HollyWood: How the Agency Shapes Film and Television که به عنوان دلقک ها و آدمکش ها به فارسی منتظر شده، سازمان های اطلاعاتی و نظامی مهمی چون سیا و اینتلجنس سرویس و پنتاگون نیز مدافع و حامی جدی چنین فیلم هایی هستند که البته آنها در مسیر ظلم سرمایه داری عمل می کنند؛ حقیقتاً چرا ما نباید بیشتر به فکر باشیم!؟

نویسنده کتاب دین در سینمای شرق و غرب اضافه کرد: البته ذکر این نکته مهم است که سینمای استراتژیک، در معنای جامع کلمه، می تواند به ابعاد مختلف دکترین ها و استراتژی های تاریخی، عقیدتی، دینی، سیاسی، فرهنگی و اجتماعی، علم نگارانه، تمدن سازانه و تاریخ نگارانه هر ملّت و تمدنی نیز توجه داشته باشد و لذا سینمای راهبردی، صرفاً در سینمای سیاسی خلاصه نمی شود.

وی گفت: توجه بدین مطلب که در تاریخ هنر وسینمای جهان نیز قابل توسعه است، دست هنرمندان و سوژه پردازان و فیلمنامه نویسان و داستان نویسان ما را می تواند بازتر کند و نگاه بازتری به آنان بدهد. در یک مفهوم کامل تر، آثار آینده پژوه و آتیه پرداز نیز به سینمای استراتژیک، روح بیشتری می دهند و بسیاری از آثار دراماتیک علمی تخیلی، ملودرام، کمدی و حتی فانتزی و انیمیشن را در بر می گیرد.

پایتخت 5 قوی تر و محبوب تر از پایتخت 6

منتقد سینما و تلویزیون کشورمان همچنین خاطرنشان کرد: در ایران نیز، سری قبلی سریال پایتخت نسبت به امسال از استقبال و رضایتمندی بیشتری برخوردار بود، چرا که با نگاهی راهبردی و هوشمندانه و مردمی، تجلیلی از سیاست خارجی مقتدر و انسانی مردم ایران و نظام در سرزمین شام بود و با مضامینی همچون دفاع از عزت و آبروی مسلمین و ظلم ستیزی همراه بود که مضامینی فطری و تاریخی دینی هستند و لذا همدلی و همراهی مخاطبان با مجموعه پایتخت5 خیلی فراتر از پایتخت6 بود که علاوه بر ضعف مفرط در فیلمنامه و داستان، کارگردانی آن نیز کلیشه ای بود و نتوانست با مضامین راهبردی و فرهنگی ارتباط برقرار کند؛ حتی به عقیده بسیاری از منتقدان، گاه در مسیر معکوس حرکت می کرد.

وی گفت: بر این اساس، ما نیز باید از طریق تداوم ساخت فیلم و سریال های استراتژیک، موفقیت آثاری چون به وقت شام ، شیار143 ، روزهای زندگی ، مختارنامه ، یوسف پیامبر ، بادیگارد ، قلاده های طلا ، فیلشاه ، شاهزاده روم و... را تکرار کرده و اهداف راهبردی و آینده ساز انقلاب اسلامی را دنبال کرده و از سویی به این طریق بتوانیم زمینه ساز رونق اقتصاد هنر و رسانه باشیم. در این صورت چنین سینما و تلویزیونی، ارزش بالاتر ملی و مردمی نیز پیدا خواهد کرد.

باید به سبک و شیوه خودمان عمل کنیم

مدرس و محقق سینما در ادامه بیان داشت: نکته حائز اهمیتی که در این میان وجود دارد این است که ما باید به شیوه و سبک خودمان و با توجه به امکانات و اقتضائات کشور و دوستان زیادی که در سطح منطقه و جهان از ملل آزاده دنیا داریم، دست به تولید این قبیل آثار بزنیم نه این که بر اساس شیوه و اسلوبِ سینمای غرب و هالیوود و صرفاً با هزینه های سرسام آور، به دنبال ساخت فیلم های استراتژیک باشیم. می توان حتی در سینمای طنز و انیمیشن های و درام نیز به اهداف راهبردی خود برسیم و بدخواهان ملت را از هنر و سینمای ایران ناامید کنیم.

وی افزود: تولید و اکران فیلم های متعدد و درخشان دفاع مقدسی و مبارزه با قاچاق چیان مواد مخدر در دهه شصت و هفتاد نشان داد که می توان در این راستا تولیدات خوبی داشت و در عین حال پای بسیاری از مردم را هم به سینماها بازکرد و باعث چرخش اقتصاد هنر هفتم وطنی نیز شد و میلیون ها نفر را پای تلویزیون نشاند و فراتر از این ها حتی سرمایه های اجتماعی را نیز حفظ نمود.

تأثیرگذاری آثار شهید آوینی و حاتمی کیا بر سینماگران مطرح غرب

فرج نژاد همچنین گفت: سینمای مستند شهیدسیدمرتضی آوینی و نیز سینمای ابراهیم حاتمی کیا آن چنان موفق بوده که برخی از سینماگران و هنرمندان مطرح غربی به صراحت عنوان کرده اند که از این دست آثار دفاع مقدسی ایران تأثیر گرفته اند و این نشان می دهد که ما گنجینه عظیمی در اختیار داریم که باید بتوانیم بر اساس شرایط و اقتضائات روز به خوبی از آن ها استفاده کنیم. بنده خود در جشنواره جهانی فیلم فجر و جشنواره های هنری مقاومت، سینماگران و هنرمندان و اهالی رسانه از کشورهای شرقی و غربی و مسلمان و غیرمسلمان را دیده ام که از سینمای دفاع مقدس، مقاومت، فطری، تاریخ مقدس و انیمیشن و مستندها و سریال های راهبردی ایران الهام گرفته و جان خود را سیراب نموده و هنرمندان متعهد ایرانی را الگوی خود دانسته اند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان این که ما بضاعت غنی تاریخی، تکنیکی، تمدنی، دینی و تفکر استراتژیک را داریم که بتوانیم سینمای استراتژیک با مدل خودمان را بسازیم؛ ابراز داشت: واقعاً چه کسی گفته که حتماً با صرف هزینه های آن چنانی و به سبک هالیوود یا آثار بیگ پروداکشن می بایست فیلم استراتژیک بسازیم و حال آن که با هزینه های نسبتاً اندک، اما با طرح و برنامه هوشمندانه و با مشاوران امین و راهبرداندیش می توانیم در این مسیر، دست به تولید آثار جذاب و در عین حال پرمحتوایی بزنیم که بازار فروش بین المللی و منطقه ای نیز داشته باشد و عطش مردم ایران را نیز به هنر متعالی و فاخر و راهبردی سیراب کند.

وی افزود: در صحبتی که با هنرمندان و دانشگاهیان هنرپژوه غربی داشته ام، خود آنان نیز صراحتاً ابراز کرده اند که از فیلم ها و سریال هایی چون مریم مقدس، یوسف پیامبر(ص)، مختارنامه، فیلشاه، فهرست مقدس، و نیز برخی آثار مجید مجیدی الهام گرفته و آن را ستوده اند و لذا ما می توانیم نگاهی به درون داشته و به داشته های تمدنی و دینی و سرزمینی و منطقه ای خود بالیده، سعی مان غنی بخشی و دادن ضریب رسانه ای به این قبیل آثار باشد؛ ضمن آن که به نظر بنده، فیلم هایی مثل بادیگارد و به وقت شام از ساخته های ابراهیم حاتمی کیا و طنزهایی چون اخراجی ها از مسعود ده نمکی نیز جزو سینمای استراتژیک است که فروششان نیز خیره کننده بوده است.

کدام فیلم ها در زمره سینمای استراتژیک قرار می گیرند!؟

نویسنده کتاب اسطوره های صهیونیستی در سینما همچنین تأکید کرد: در واقع سینمای استراتژیک، آن دسته از آثاری را در بر می گیرد که عقبه ی تاریخی، تمدنی، فرهنگی، سیاسی و اقتصادی جامعه ما را با در نظر گرفتن خواسته ها و ارزش ها و آرمان های انقلابی مان در بر گیرد و لذا ما می توانیم بر این اساس، با مدل خودمان به دنبال تولید این دسته آثار باشیم، کما این که در دهه های 60 و 70 به سینمای دفاع مقدس توجه کرده و آثار درخشانی ساختیم که برخی از آن ها گیشه ها را نیز فتح کردند و این نشان می دهد که اگر اثری، خوب و تکنیکی و جذاب ساخته شود، توده های مردم نیز با آن ارتباط لازم را برقرار می کنند.

نفوذ مافیای سرمایه دار و تغییر جهت گیری سینمای ایران

وی یادآور شد: باز به عنوان مثال عرض می کنم که سیاست های کلان نظام و کشور در بحث مبارزه با مواد مخدر در بسیاری از فیلم های دهه 60 به تصویر کشیده شد و انصافاً فیلم های موفق و پرمخاطبی بود و حال آن که در حال حاضر متاسفانه نفود برخی مافیاهای سرمایه دار و غربزده در سینما و حتی تلویزیون، روند فیلمسازی را به سمت و سویی برده است که الان آثار و نتایج آن را مشاهده می کنیم و به این خاطر نیز بسیاری از خانواده ها عملاً با سینما قهر کرده اند و عده ای سال هاست که اصلاً سینما نرفته اند.

فرج نژاد همچنین خاطرنشان کرد: از سویی عدم تئوریزیه کردن این گونه مباحث مهم و بنیادین در سطح دانشکده های سینمایی و از سوی دیگر، ضعف و کم کاری و بی توجهی برخی هنرمندان و نویسندگان و فیلم سازان و سینماگران به این مقولات، باعث شده است که در کشور، کمتر شاهد خلق فیلم های استراتژیک و آینده نگر باشیم، ضمن آن که نباید از کنار عدم همکاری لازم نهادهای راهبردی و نیز ارگان های فرهنگی همچون وزارت ارشاد و سازمان سینمایی و بنیاد فارابی در این باره به سادگی گذشت؛ همه این ها دست به دست هم داده که ورود ما در عرصه ساخت فیلم های استراتژیک ضعیف باشد و برخی سینماگران ما اسیر آثار مبتذل شوند و حمایت مردم را هم از دست بدهند.

ضعف فعالیت های اندیشکده ای و پژوهشکده ای در حوزه سینما

محقق و پژوهشگر سینما تصریح کرد: ضعف اندیشکده ای و پژوهشی ما در این باره نیز هویداست و نشان می دهد که هنوز علوم انسانی و اسلامی ما ارتباط قوی با سینما به عنوان هنر، صنعت، رسانه و راهی به سوی حکمت پیدا نکرده و لذا قطعاً لازم است که دانشگاه ها و حوزه های علمیه و دانشکده های هنری و رسانه ای ما که در حوزه هنر و سینما و فرهنگ و سیاستگذاری و راهبردنویسی مطرح هستند به این قضایا ورود کنند و هم این که علاوه بر کارهای پژوهشکده ای، به تحقیقات اندیشکده ای نیز اهتمام داشته باشیم، ضمن آن که تأسیس و تقویت مراکز پژوهشی و راهبردی ناظر به عمل در دانشگاه و حوزه و سازمان های هنری نیز ضروری به نظر می رسد.

وی افزود: واقعیت آن است که ما در زمینه اندیشکده سازی و مطالعات اندیشکده ای که ناظر به مباحث راهبردی هنر و سینما و مسایل کاربردیِ پژوهش های هنری باشد، کمبود جدی داریم که این کمبودها باید با همت جدی مدیران، اهل تحقیق و فعالان این عرصه ها رفع شود.

رویکردهای صرف فرمالیستی جوابگو نیست!

نویسنده کتاب دین و سبک زندگی در پویانمایی ابراز داشت: در عین حال، ضعف های بنیادینی که از قدیم دانشکده ها و رشته های هنر و سینما و انیمیشن در ایران، بدان مبتلا بوده اند، هنوز برقرار است و متاسفانه بیشتر به سمت تفکرات فرمالیستی و تربیت انیماتور و تکنسین صنعت هنری گرایش پیدا کرده ایم و نه تربیت مدیران و اندیشه پردازان و هنرمندان راهبرداندیش صنعت هنر رسانه ی سینما و تلویزیون و انیمیشن؛ و لذا خیلی از هنرمندان و تکنسین های سینمای ما توجه جدی به مسایل راهبردی و تاریخی و حِکمی و فلسفی و دینی سینما ندارند.

وی افزود: بنابر این با ایجاد و توسعه رشته های مفیدی همچون فلسفه هنر، فلسفه سینما، جامعه شناسی هنر و سینما، حکمت هنر و سینما، تاریخ هنر و سینما، دین ورسانه، مدیریت سینما و هنر، سینمای راهبردی و ... می توان به پرکردن این خلأ کمک کرد و چاره ای جز پیمودن این راه را نداریم؛ چه اکنون و چه سال های بعد و لذا چه بهتر که سریع تر به فکر باشیم و با تدوین متون و درس نامه ها و پژوهش هایی از این دست، مقدمه ساز این جریان لامحاله باشیم.

دغدغه اهالی سینما نباید فقط گیشه و شهرت باشد

فرج نژاد همچنین بیان داشت: از سوی دیگر، هنرمندان ما نیز باید با دغدغه جدی تری به مطالعه و تعمق بر این مباحث روی بیاورند و التفات داشته باشند که رسالت انسانی یک هنرمند، پول سازی و توجه به گیشه و شهرت نیست؛ بلکه هنر، یعنی دمین روح تعهد و انسانیت و حقیقت و غایت اندیشی در جامعه. البته طبیعی است که اقتصاد سینما هم باید بچرخد که همان طور که گفته شد، با ایجاد سینمای وزین راهبردی، چرخ اقتصاد سینما بهتر خواهد چرخید و نه با ترویج بی هویتی وغربزدگی و نقطه سازی های بی برنامه و فرم زده و با روحی تکنیک زده و خسته؛ بلکه ما به خصوص، نیازمند نگاه محتوایی به میراث و داشته های فرهنگی و تمدنی ایران اسلامی و منطقه مقاومت هستیم.

نویسنده کتاب نفوذ فرهنگ کابالیستی در سینما یادآور شد: با تأملی در تاریخ عرفان و اندیشه و هنر در تاریخ ایران و منطقه اسلامی، به وضوح این مسئله به چشم می آید که در پیشینه شناسی محققانه ی آثار هنری در تمدن ایرانی اسلامی، همواره این نگاه و رویکرد استراتژیک و تمدن ساز و آینده نگر و مردمی جدی بوده است؛ کما این که دقت در نوع ساخت بناهای معماری و ادبیات و شعر ما، دستگاه های موسیقی ایرانی و قرآنی، تلاوت های قرآنی و مداحی و هنرهای سنتی و دینی ایرانی، نشان می دهد که این آثار هنری، با چه قدرتی در جامعه و تمدن ایران اسلامی ظهور و بروز و نقش داشته اند و میلیون ها نفر از مردم هم با عمق جان بدان لبیک گفته و حامی و پشتیبان هنر ایرانی- اسلامی بوده و هستند، ولی متاسفانه در سال های اخیر به خاطر غربزدگی دانشگاه ها و هنرمندان ما و توسعه سکولاریسم و جدایی علوم حوزوی از متن زندگی، توجه به این مباحث تضعیف شده و حال آن که در سنت اصیل ایرانی و ممالک شرقی، امثال حافظ و سعدی و ابن هیثم و ملاهادی سبزواری و علامه طباطبایی و امام خمینی(ره)، هم عالم دین بوده و هم دانشمند مردمی و هم هنرمند و هم پشتیبان مردم.

هنر و سینمای پس از انقلاب مورد توجه دنیا قرار گرفته است

وی در خاتمه گفت: به عقیده بنده، با این راهکار ها می توان به حقیقت سینمای استراتژیک نزدیک و نزدیک تر شد و از سویی، کمبود پژوهش های راهبردی و آثار تولیدی در این باره را جبران کرد و خوشبختانه کاوش و تولید در این مسیر در کشور ما حرکت رو به رشدی داشته است و هنر و سینما و تلویزیون در دوران انقلاب اسلامی را مورد توجه جهانیان قرار داده است و باید با تلاش و همدلی و مدیریت بهتر، خلأها را جبران کرد تا به نقطه اوج بتوانیم دست یازیم.

گفتگو از: سید محمد مهدی موسوی

لینک خبر :‌ خبرگزاری حوزه
معاون ارزشیابی و نظارت سازمان سینمایی ضمن تشریح شرایط اعطای تسهیلات به اهالی سینما از تصمیم گیری برای نحوه کار یا تعطیلی سینماها پس از پایان تعطیلات خبر داد.

به گزارش ایلنا، معاون ارزش و نظارت سازمان سینمایی درباره اقدامات جدید صورت گرفته در کارگروه بررسی آسیب های کرونا در سینما که پیش از تعطیلات نوروز 2 جلسه تشکیل داد و مصوباتی نیز داشت، گفت: برخی سینماداران به صندوق اعتباری هنر معرفی شدند و بخش معاونت اداری و مالی کارگروه در حال بررسی مسایل مربوط به کارفرماها و موارد مشابه آن است همچنین کمک های مربوط به بخش خانه سینما نیز انجام شده است.

طباطبایی نژاد درباره تصمیمات کارگروه بررسی آسیب های کرونا در سینما برای خسارت وارد شده بر سینماداران تشریح کرد: اعلام شده که هر سالن می تواند به صورت شش ماهه با کارمزد 4 درصد، 10 میلیون تومان تسهیلات بگیرد و فعلا اقدام جدیدی صورت نگرفته و باید منتظر باشیم تا جلسات جدید برگزار شوند تا ببینیم که تصمیم مجموع اعضای این کارگروه چه خواهد بود.طرف های متضرر از این موضوع متنوع هستند از سینمادار گرفته تا تهیه کننده، سرمایه گذار و از همه مهم تر کسانی که زندگی و حیات شان متصل به حقوقی است که به صورت قراردادی از هر پروژه دریافت می کنند.

لینک خبر :‌ خبرگزاری کار ایران
رئیس انجمن تهیه کننده و کارگردانان سینمای ایران از مشکلات این روزهای سینما گفت.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۱/۱۵

به گزارش حوزه سینما گروه فرهنگی باشگاه خبرنگاران جوان ، سینمای ایران در سال 98 دوران پر فراز و نشیبی را طی کرد. مهرداد فرید رئیس انجمن تهیه کننده و کارگردانان سینمای ایران، علاوه بر تشریح عملکرد یکساله انجمنی که رئیس آن است، به بررسی برخی از مسائل مهم سینما در سال 98 پرداخت که در گفت و گوی تفصیلی زیر می خوانید.

آقای فرید ابتدا توضیح دهید که چرا خود را از سایر انجمن های تهیه کنندگی جدا می دانید؟

تفاوت ما با سایر انجمن های تهیه کنندگی این است که اعضای این انجمن همزمان با تهیه کنندگی، کارگردانی هم می کنند. در سینمای ایران اغلب فیلمسازانی که این ویژگی را دارند، عضو انجمن ما هستند. در جشنواره فیلم فجر سال گذشته تقریبا نزدیک به نصف آثاری که حضور داشتند، دارای همین ویژگی بودند. در سال های گذشته نیز موفق ترین های سینمای ایران از عباس کیارستمی تا اصغر فرهادی کسانی بودند که علاوه بر کارگردانی وظیفه تهیه کنندگی آثار خود را نیز داشتند.

دغدغه های مهم صنف شما چیست؟

اصلی ترین دغدغه انجمن ما این است هر کارگردانی که مایل باشد فیلم خود را تهیه کند به راحتی بتواند این کار را انجام دهد و در این مسیر موانع بوروکراتیک و صنفی دست و پای او را نبندد. به نظر ما با توجه به بلوغ حرفه ای فیلمسازان ایران، نیازی به وجود پروانه ساخت نیست و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی می بایست ساز و کاری را طراحی کند تا فیلمساز نیاز به مجوز ساخت نداشته باشد و تنها به ثبت مشخصات و فیلمنامه در دست ساخت در همان وزارتخانه اکتفا کند. ما سیاست های انبساطی را به سیاست های انقباضی ترجیح میدهیم؛ و معتقدیم همچنان که پیامبر اسلام (ص) به سهله و سمحه بودن شریعتش می بالید، جمهوری اسلامی نیز باید اساس رفتار با شهروندانش از جمله فیلمسازان را بر تساهل و تسامح بگذارد.

در شرایط فعلی وقتی شورای پروانه نمایش داریم دیگر نیازی به شورای پروانه ساخت نیست قاعدتا دولت باید به فیلمساز به خصوص تهیه کننده های حرفه ای که کار می کنند و عضو صنف هستند، اعتماد کند و اجازه فعالیت آزادانه دهد. زیرا محصول نهایی بالاخره در شورای پروانه نمایش دیده می شود و از صافی عبور می کند و آن هایی که باید، اجازه نمایش می گیرد. تهیه کنندگان خاطی هم که موازین حرفه ای را رعایت نکرده اند، کارت زرد و یا قرمز بگیرند.

آیا فعالیت های صنفی تان در سال گذشته، دستاورد عملی هم داشته که فیلمسازان بخواهند برای سال های بعد از آن بهره ببرند؟

ما در زمینه مسائل جاری، همکاری تنگاتنگی با سایر اصناف تهیه کنندگی در قالب شورای عالی تهیه کنندگان داریم. از جمله آرزو های صنفی که طی سال های گذشته به دنبال تحققش بودیم، موضوع دریافت درآمد صاحبان فیلم ها از گیشه به صورت آنلاین بود که طبق قولی که سازمان سینمایی داده از سال جدید محقق خواهد شد. لابد شنیده اید که صاحبان سالن ها همیشه پرداخت پول صاحبان فیلم ها را از محل بلیط فروشی با تعویق های فراوان می پرداختند و از محل این تعویق ها سود های فراوانی را به جیب میزدند. این ظلم نابخشودنی یکی از عواملی بود که معمولا سرمایه گذاران در امر تولید را، به تردید و یا ضرر و زیان می انداخت.

سال ها بود که با دیجیتالی شدن ساز و کار مالی فروش بلیط سینما، امکان سخت افزاری و نرم افزاری سهم بندی مبلغ بلیطها، در لحظه خرید بلیط ممکن شده بود. اما با مقاومت سالن داران این امر تاکنون به تاخیر افتاده بود. حالا گویا قرار شده از سال جدید این مساله حل شود. در صورت تحقق این امر می توان آن را از دستاورد های مهم مسئولان دولتی دانست. به نظر من اگر دولت فعلی در زمینه سینما هیچ کاری نکرده باشد و فقط همین یک کار را صورت داده باشد می توان گفت نسبت به دولت های پیشین دست پرتری خواهد داشت.

انحصار بلیت فروشی از سینما تیکت گرفته خواهد شد

از دیگر دستاورد های سال 98 که احتمالا از امسال اجرایی می شود این است که انحصار بلیت فروشی آنلاین از سینما تیکت خارج می شود و مردم می توانند از طرق دیگری غیر از سایت سینما تیکت بلیت های فیلم های مورد نظرشان را تهیه کنند. هرچند تا کنون سینما تیکت از عهده وظیفه اش بر آمده بود، اما می دانید که همه جای دنیا انحصار نگران کننده است و با ساز و کار اقتصاد سالم سازگار نیست و امکان رقابت در خدمت رسانی را سلب میکند . همچنین به مرور زمان، هزینه ها را برای مصرف کننده افزایش و کیفیت کار را کاهش می دهد.

بازوی قدرت صنف شما چیست؟

اعضای صنف، بازوی قدرت انجمن ما هستند. اعضای این انجمن، چون همزمان تهیه کننده و کارگردانند، قاعدتا از اعتبار، قدرت، توانایی و مهارت بالایی هم برخوردارند. به همین دلیل همیشه فیلم های ارزنده سینمای ایران متعلق به این طیف بوده است؛ البته نه اینکه دیگران فیلم های ارزشمندی نساخته باشند، بلکه مدعی هستیم که اغلب قله های فتح شده سینمای ایران (از جمله اسکار و جوایز مربوط به جشنواره کن) معمولا متعلق به اعضای صنف ما بوده و هست.

در چه مواردی هنوز به نتیجه نرسیده اید؟

همیشه یک سری آفت هایی گریبان سینما را گرفته که مربوط به خودش نبوده! مثلا حالا که آشفتگی در عرصه اقتصاد کشور، که بخش عمده آن به انزوای کشورمان به علت تحریم های جهانی است دیده میشود، زودتر از همه به بخش های فرهنگی صدمه زده است. مردمی که روز به روز فقیرتر می شوند قاعدتا سمت سینما نمی آیند و ترجیح میدهند به سیر کردن شکم خود بپردازند. زمانی که طبقه متوسط جامعه به عنوان مخاطب اصلی سینما دچار فقر می شود، اولین اقدامش حذف سینما از سبد کالای خانواده است. حل چنین معضلاتی از عهده اهالی سینما خارج است. امیدواریم در سال های آتی مردم کشورمان از این بحران ها به سلامت عبور کنند تا حالشان خوب شود و تبعا به سینما راغبتر شوند. با این وجود جلب اعتماد بخش خصوصی برای سرمایه گذاری در تولید فیلم توسط اعضامان از جمله دغدغه های ماست که سال گذشته تلاش هایی داشته ایم که ممکن است در مواردی برای امسال ثمر داده باشد.

موضع صنف شما درباره قرعه کشی فیلم ها برای نوبت اکران چیست؟

در سینمای ایران میزان تولید، تناسبی با اندازه بازار که همان تعداد سالن های سینماست، ندارد. انبوه فیلم هایی که در صف اکران هستند و بعضا هیچ گاه رنگ پرده سینما را به خود نمی بینند، نماینده همین عدم تناسب است. این وضع باعث شده سینماداران در اکران فیلم ها دست برتر را داشته باشند. تا کنون آن ها بودند که دست به انتخاب آثار می زدند و تهیه کنندگان ناچار بودند پشت در بمانند و نتوانند فیلمشان را در شرایط مطلوب اکران کنند. حالا قرعه کشی می تواند موازنه را به نفع صاحبان فیلم ها تغییر دهد؛ و دست کم آن ها را در مقابل سالن داران در شرایط برابری قرار دهد.

مافیای اکران هم که برخی معتقدند توهم است و وجود ندارد و بعضی هم مصرند که وجود دارد، توسط قرعه کشی زمین گیر می شود. این فرایند حتی خطا های سینماداران را نیز در انتخاب فیلم ها کاهش می دهد. چه بسیار مواردی که سالن داران گمان کرده اند که فیلم پرفروش انتخاب کرده اند اما در عمل معلوم شده اشتباه می کنند و چه بسیار فیلم های پر مخاطبی که ابتدا با بازخورد منفی سالنداران مواجه بوده اند.

با قرعه کشی این خطا ها هم رخ نمی دهد و فیلم ها شانس امتحان بازار را به صورت برابر پیدا می کنند. در این سیستم قاعدتا فیلمی که مورد استقبال قرار نگیرد زود از اکران خارج شده و جای خود را به دیگر آثار مشخص شده توسط قرعه کشی می دهد.

چه برنامه ریزی هایی برای زنده نگه داشتن و حمایت از سینمای مستقل به معنای واقعی که رو به زوال است، داشتید؟

همیشه یک بحثی روبروی این سوال وجود دارد که اصولا تعریف سینمای مستقل چیست؟ اگر در مورد این تعریف تفاهمی صورت بگیرد در آن صورت راه حمایت از آن هم خود به خود پیدا می شود. به زعم من در ایران، سینمایی که آغشته به دخالت و یا حمایت های دولتی نباشد سینمای مستقل است. در حالی که در سینمای آمریکا این استقلال با عدم دخالت استودیو های بزرگ فیلمسازی معنا پیدا می کند.

در مجموع سینمای مستقل در ایران سینمایی است که پولش را از دست مردم بگیرد و کمتر به بودجه های دولتی و شبه دولتی وابسته باشد. در این سال ها فیلم هایی را می بینیم که با بودجه های دولتی و یا شبه دولتی ساخته می شوند کما اینکه در جشنواره فجر نمونه هایی از این فیلم ها را دیدیم. عده ای از دوستان برای تولید آثارشان از این بودجه ها استفاده نمی کنند، از فارابی، حوزه هنری، اوج و... پول نمی گیرند و در عین حال آثار خود را با کیفیت مناسب تولید می کنند و بعد موفق به اکران می شوند. آن ها چرخه اقتصادی درستی به نسبت هزینه ها دارند. این سینما از نظر من سینمای مستقل است. این سینما قاعدتا وقتی دچار آفت و بحران می شود که درگیر سانسور شود و یا به آن وقت اکران ندهند. ما به عنوان صنف باید مستمر پیگیر باشیم که اگر این فیلم ها دچار آفت شدند حمایت کنیم و راه را برای ادامه حیاتشان بگشاییم.

در مورد بیمه اعضای صنف چه قدم هایی برداشتید؟

در بخش بیمه بخصوص بیمه تکمیلی در سال گذشته، انتقاد های اساسی به صندوق حمایت از هنرمندان داشتیم. همیشه فکر می کردیم هنرمندان و سینماگران به نوعی تاج سر مردم هستند بدین علت وقتی دچار بیماری و یا هر نوع نیاز دیگر میشوند، نباید تحقیر شوند. متاسفانه بیمه تکمیلی که در سال جاری برای سینماگران در نظر گرفته شده بود این ویژگی را نداشت. ما سال گذشته منتقد این وضع بودیم و این انتقاد را به اطلاع خانه سینما و وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی رسانده ایم و امیدواریم برای امسال ثمر بدهد و شاهد بیمه ای باشیم که ضمن درمان هنرمندان و خانواده هایشان به وقت بیماری، عزتشان نیز مخدوش نشود.

آیا برنامه ای برای شکستن قیمت تولید در سینما که هرروز گرانتر می شود، ندارید؟

این مساله یک معادله ی تک مجهولی نیست که به راحتی بتوان آن را حل کرد. یعنی فقط یک عامل در گران شدن تولیدات مداخله ندارد؛ و این موضوع رفع مشکل را دشوارتر می کند.

به عنوان نمونه تولید سریال های نمایش خانگی که در سال های اخیر رو به افزایش بوده به زعم تهیه کنندگان سینما یکی از دلایل بالا رفتن دستمزد ها بوده، زیرا آن ها برای جذب بازیگران سینما دستمزد های بیشتری پرداخت می کردند و همین باعث میشد تا بازیگر ها وقتی به سینما برمی گردند همان دستمزد ها را طلب کنند. در حالی که ساز و کار اقتصادی این دو عرصه با هم فرق دارد.

متوسط هزینه تولید در سال جاری برای یک فیلم سینمایی می بایست بین سه تا چهار میلیارد تومان برآورد میشد، تا با اندازه بازار سینما، که همان ششصد پرده سینما در کشور است، تناسب داشته باشد. اگر پرده های سینما در کشور بیشتر بود می توانستیم دستمزد های بیشتری بدهیم، اما وقتی ظرف کوچک است مظروف هم باید به اندازه آن خود را کوچک کند. در چنین بازاری دستمزد های مجموع بازیگران یک فیلم سینمایی نباید بیش از چهل درصد یعنی حدود یک میلیارد و دویست تا یک میلیارد و ششصد میلیون تومان باشد که متاسفانه برخی بازیگران مبالغی بیش از این را طلب می کنند.

وعده محقق نشده سازمان سینمایی در مورد صنف ما وجود دارد

چه وعده های محقق نشده ای از سوی مسئولان سینمایی برای سال 98 وجود داشت؟

قول هایی از سوی رئیس سازمان سینمایی در بدو به عهده گرفتن این مسئولیت، داده شد که برخی تا کنون محقق نشده است، مثلا قول دادند به طور کامل موضوع مالیات بر ارزش افزوده را حل کنند بخصوص معوقه های سال های قبل را؛ که این کار به شکل صد در صد انجام نشد.

به عنوان سوال پایانی نظر شما در مورد کوچک سازی سازمان سینمایی چیست؟

صحبت و ایده خاصی در این مورد ندارم، اما معتقدم دولت هرچقدر می تواند باید در امر تولید، توزیع و نمایش دخالت کمتری کند و بیشتر حالت ناظر و تعادل بخش داشته باشد. به عنوان نمونه می تواند جشنواره فیلم فجر را به بیرون از دولت، یعنی جا هایی مانند خانه سینما یا اصناف اصلی و یا سازمان های مردم نهاد بسپارد؛ و یا می تواند جا های دولتی دیگر مثل بنیاد سینمایی فارابی و سازمان هایی که فعالیتشان به بن بست رسیده است را تعطیل کند.

گفت وگو از اشکان منصوری

انتهای پیام/

لینک خبر :‌ باشگاه خبرنگاران جوان
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۱/۱۵ سایت های دیگر : وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی دولت خبرگزاری ایمنا

به گزارش جماران؛ حسین انتظامی، معاون وزیر ارشاد، در پیامی توییتری نوشت:

امید می رود کرونا بعضی عادات غلط اجتماعی ما را برای همیشه اصلاح کند: نقض حریم فیزیکی افراد، عطسه و سرفه در صورت همدیگر ، نوشیدن از لیوان دیگری، قاشق خود را در ظرف خورش فر وکردن، دستمالی نان ها و ....

یادتان هست قبلاً تذکر برای رعایت آداب و بهداشت، مایه تمسخر می شد؟!

انتهای پیام

لینک خبر :‌ جماران
دو هفته از سال جدید گذشته و مسئله اکران که همیشه یک معضل جدی بوده، شاید به چیزی شبیه یک بحران یا دست کم مسئله ای بغرنج برای سینمای امسال بدل شود؛ مسئله ای که شاید حتی نیازمند تدوین یک آیین نامه جدید برای اکران باشد.

به گزارش ایسنا، سینمای ایران در سال قبل اگرچه مثل همیشه بالا و پایین هایی داشت ولی اتفاق هایی را هم تجربه کرد که در نوع خود بی سابقه بودند. این اتفاق ها نتایجی را دربردارند که شاید کل برنامه ریزی امسال سینما را تحت تاثیر قرار دهد، مثل تعطیلی سالن های سینما پس از شیوع ویروس کرونا که وضع اکران پرمشکل سال 98 را بدتر کرده است.

در سالی که گذشت، نبود برنامه ریزی مناسب برای اکران فیلم ها در کنار برخی حادثه های اجتماعی و سیاسی که سینماها را به تعطیلی کشاند، باعث شد ماه های سوخته زیادی برای گیشه 98 سینما ثبت شود. در این سال شاهد اکرانی در نوروز بودیم که خیلی ها بر این باور بودند نوعی فیلم سوزی در آن اتفاق افتاد و سالن های سینما در ماه های بعد روزهای سوت و کوری را تجربه کردند. نتیجه تمام این ها منجر به تصمیم گیری جدی برای رفع این نواقص در برنامه اکران سالانه شد و شورای عالی اکران آیین نامه ای را تدوین و برای اصناف مربوط فرستاد تا برای جمع بندی نهایی نظرخواهی کند.

این آیین نامه با تغییرات اساسی نسبت به آنچه پیش از آن وجود داشت، به مرحله نهایی تدوین رسید و قرار بود در آخرین روزهای اسفند ابلاغ شود، اما با وضعیتی که این روزها شاهدش هستیم احتمالا باید آن را ملغی دانست.

در این آیین نامه با تعیین جزئیات و ملاحظاتی قرار بود برای هر فصل، فیلم ها براساس قرعه کشی انتخاب شوند تا اکران عادلانه ای نسبت به گذشته در سینماها رقم بخورد، از جمله اینکه قرار بود در هر نوبت قرعه کشی، سهم فیلم های کودک، کمدی و اجتماعی مشخص باشد تا یک باره همانند سال قبل چند فیلم کودک یا پرفروش همزمان با هم اکران نشوند، ولی با شیوع ویروس کرونا و تعطیلی تمام سینماها که هنوز هم مشخص نیست تا چه زمانی ادامه دارد، به احتمال زیاد این آیین نامه دستخوش تغییراتی خواهد شد. همچنین گمانه زنی می شود که در خوش بینانه ترین حالت، مدیران سینما باید برای اکران عید فطر برنامه ریزی کنند و البته تازه آن زمان باید دید مردم چقدر برای حضور در سینماها اطمینان خاطر پیدا می کنند.

اگر از موضوع اکران که قطعا از مهم ترین چالش های امسال سینما خواهد بود، بگذریم، به برخی دیگر از اتفاق های مهم سال 98 می شود اشاره کرد که تاثیر بعضی از آن ها در سال جدید به نحوی ادامه خواهد داشت.

وضعیت نامعلوم جشنواره جهانی فجر

یکی از این اتفاق ها تغییر دبیر جشنواره جهانی فیلم فجر بود که پس از سه دوره دبیری رضا میرکریمی، حسین انتظامی، رییس سازمان سینمایی، محمدمهدی عسگرپور را به عنوان دبیر این رویداد منصوب کرد؛ رویدادی که به نظر می رسد با توجه به دیر انتخاب شدن دبیرش، تقریبا با کمترین تغییر نسبت به سیاست های قبلی برگزار شود، اما نکته مهم در این است که با توجه به همه گیری جهانی ویروس کرونا معلوم نیست این جشنواره که قرار بود از 29 فروردین امسال برگزار شود به چه زمانی موکول می شود و آیا اصلا با این شرایط و وضعیت کلی سینما، دوره سی وهشتم این جشنواره برگزار می شود؟

انتظامی و شفاف سازی های حاشیه دار

حالا که اشاره ای به نام حسین انتظامی شد، بد نیست برای مرور بخشی دیگر از رخدادهای سینمایی سال قبل از فصل بهار شروع کنیم، یعنی زمانی که انتظامی پس از گذشت بیش از پنج ماه از حضور بر مسند مدیریت سینما، به طور رسمی حکم ریاست سازمان سینمایی را از وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گرفت و بعد از آن در فاصله ای کوتاه از صدور حکمش، اولین نشست رسانه ای خود را با اهالی رسانه برگزار کرد؛ نشستی که برخلاف انتظار خیلی بی حاشیه و بدون هیچ سخن و تیتر مهم و جنجالی به پایان رسید. گرچه به زعم عده ای چنین جلسه ای چندان هم دور از انتظار نبود چون انتظامی قبلا آشنایی خاصی با سینما نداشته، این در حالی است که برخی سینمایی ها می گویند او خودش به این مسئله اذعان می کند و بیشتر قصد مدیریت سینما را با تکیه بر حضور صنف و نظر جمعی سینماگران دارد. با این حال این روزهای کرونایی را می توان مهم ترین چالش دوران مدیریت او بر سینما دانست تا شاید با تصمیم گیری و حمایت او آسیب کمتری به سینما وارد شود.

انتظامی در این حضور یک سال و نیمه خود در سینما بر تدوین آیین نامه و دستورالعمل و شفاف سازی بیش از هر چیزی تاکید داشته و شفاف سازی های سازمان سینمایی نه تنها در کل وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بلکه در تمام دولت می تواند یک نمونه باشد که در مقایسه با دیگر دستگاه ها نسبتا پیش رو و از نظر تعداد بخش ها بیشتر بوده است.

البته این شفاف سازی ها گاهی حاشیه ساز هم بوده که مثلا به گزارش های بنیاد سینمایی فارابی یا خرج های انجام شده برای جشنواره فیلم کودک و نوجوان می توان اشاره کرد و هزینه های صرف شده در بعضی موارد مثل سفرهایی که در بخش بین الملل انجام شده، ابهام و پرسش هایی را در رسانه های سینمایی ایجاد کرد. در این بین ادغام یا انحلال برخی موسسه های زیرمجموعه سازمان سینمایی در راستای کوچک سازی نیز حاشیه هایی به دنبال داشت، مثل موسسه رسانه های تصویری که بعد از 26 سال تعطیل شد.

فصل تغییر مدیران

حضور انتظامی در سازمان سینمایی با تغییرات ساختاری و مدیریتی نیز همراه بود. به طوری که با یکی شدن شوراهای ساخت و نمایش در دو بخش مجزا برای آثار سینمایی و غیرسینمایی مهم ترین معاون این سازمان هم تغییر کرد. به این ترتیب ابراهیم داروغه زاده از معاونت نظارت و ارزشیابی سازمان سینمایی رفت و محمدمهدی طباطبایی نژاد از مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی به جای او نشست. در مرکز گسترش هم محمد حمیدی مقدم مدیرعامل شد و جشنواره سیزدهم سینما حقیقت را با رویکردی متفاوت و تمرکز بیشتر بر مخاطب تخصصی برگزار کرد.

از دیگر تغییرات مدیریتی مهم سینما در سال گذشته پایان سرپرستی لادن طاهری بر موزه سینما بود که در کنار مدیریت فیلمخانه ملی ایران، امور مربوط به این موزه را هم پیگیری می کرد، اما در شرایطی که انتظار برخی بر این بود که با توجه به قرابت کار موزه و فیلمخانه، لادن طاهری حکم مدیریت آنجا را نیز بگیرد، انتظامی برای مهران عباسی انارکی حکم مدیرعاملی موزه را زد تا انتقادها به عدم انتخاب یک مدیر متخصص و مرتبط با مکانی مثل موزه سینما که از گذشته مطرح بود، همچنان ادامه داشته باشد.

جشنواره جنجالی فیلم فجر

در این بین یکی از احکام انتظامی که بدون تغییر باقی ماند، دبیری جشنواره فیلم فجر بود و ابراهیم داروغه زاده برای سومین سال پیاپی دبیر این رویداد سینمایی که خیلی ها آن را مهم ترین رویداد هنری کشور می دانند، برعهده گرفت. البته او در این دوره با چالش های زیادی روبرو شد و یکی از پرحاشیه ترین جشنواره های فیلم فجر را در طول 38 دوره برگزار کرد.

حاشیه های این جشنواره از موج انصراف برخی هنرمندان از جشنواره های هنری دهه فجر و در سینما در پی وقوع برخی حوادثی که در طول چند ماه قبل از برگزاری جشنواره آغاز شده بود و با انصراف مسعود کیمیایی از شرکت در این رویداد شروع شد. اگرچه تهیه کننده فیلم کیمیایی یعنی خون شد ، خیلی سریع اعلام کرد که فقط کارگردان از جشنواره انصراف داده و فیلم حتما نمایش داده خواهد شد، اما این موج ادامه داشت و بعضی دیگر از هنرمندان هم در پیام هایی اعلام کردند که در جشنواره فیلم فجر شرکت نمی کنند و فارغ از اینکه برخی از این افراد اصلا اثری در جشنواره نداشتند، حاشیه ها و اظهارنظرهای مختلف وقتی به اوج رسید که شهاب حسینی از آن سوی مرزها انصراف از جشنواره را کاری غیرمنطقی دانست و همکارانش را دعوت کرد که جای خود را برای حضور غیرخودی ها خالی نکنند. اما همین اظهارنظر مجازی برای او تبعات عجیبی داشت و کاربرانی که صفحه شخصی او را دنبال می کردند به انتقاد تند از او و بعضا هتاکی هایی پرداختند که نتیجه اش صحبت های همراه با عصبانیت او در نشست فیلم شین در جشنواره شد.

او که با مطرح کردن اعتقاد و انتقادش درباره تمام اتفاقات سیاسی و اجتماعی ای که در چند ماه قبل جشنواره رخ داده بود و نیز دلیل تاکیدش بر شرکت در جشنواره و تحریم نکردن آن، نظر افراد زیادی را با خود تقریبا همراه کرده بود، با تکرار صحبت هایی غیرمستقیم و انتقادی از مسعود کیمیایی و انصرافش از جشنواره موج تازه ای را علیه خود ایجاد کرد که تا چند روز ادامه داشت.

به جز نشست پرتنش شهاب حسینی که در نیمه های شب در پردیس ملت برگزار شد، ابراهیم حاتمی کیا هم نشست فیلم خروج را جنجالی کرد تا او هم که با توپ پر به نشست آمده بود، به بحث و جدل با بعضی خبرنگاران بپردازد. گرچه مهم ترین اتفاق این نشست و یکی از قابل تامل ترین اتفاق های جشنواره خداحافظی فرامرز قریبیان، بازیگر فیلم خروج از سینما بود که طبق گفته خودش این تصمیم، یکی از تبعات اتفاق های حاشیه ای جشنواره چند سال قبل و افشاگری او در تغییر رای داروان بود.

این چند موردی که اشاره شد، تنها حاشیه های جشنواره فجر سال گذشته نبودند چرا که با وجود تلاش دبیر جشنواره برای همراهی حداکثری هنرمندان در جشنواره فیلم فجر که در مقایسه با دیگر رویدادهای فجر موفقیت آمیزتر هم بود، باید به مراسم اختتامیه اشاره کرد که به تنهایی به اندازه تمام جشنواره حاشیه به همراه داشت.

جدا از شلوغی و هجوم بیش از حد مهمانانی که آخر هم مشخص نشد از کجا کارت شرکت در این مراسم را گرفته بودند، نیامدن هیچ کدام از عوامل فیلم روز صفر آن هم با علم به اینکه چند جایزه برنده شده اند، بحث برانگیزترین اتفاق اختتامیه جشنواره سی وهشتم بود که دبیرش آن را بی سابقه و تاسف بار دانست. بعد از آن هم نظر هیات داوران در چند مورد حاشیه ساز شد از جمله نامزد نکردن جواد عزتی برای بهترین بازیگر نقش اول مرد و جایزه ندادن به او. این ماجرا به اختلاف یکی از داوران با این بازیگر گره خورد که تا مدت ها پس از پایان جشنواره بحث درباره آن داغ بود.

زخم ماندگار خانه پدری و قاچاق چند فیلم

اما از این ها که بگذریم اتفاق هایی هم در سال گذشته به طور مشخص درباره چند فیلم رخ دادند، از جمله فیلم خانه پدری کیانوش عیاری که بالاخره پس از 10 سال با اعمال اصلاحاتی برای کم کردن خشونت فیلم در یکی دو سکانس از اول آبان ماه سال 98 روی پرده سینماها رفت. این فیلم پس از پنج روز اکران توقیف شد تا باز هم اصلاح شود و از 22 آبان به سینماها برگردد، اما ناآرامی های چند روزه آبان که سبب تعطیلی سینماها نیز شده بود، دامن خانه پدری را هم گرفت و در نهایت این فیلم از 22 آبان تا 13 آذر مجوز اکران محدود گرفت و دوباره و برای همیشه به صندوق توقیفی ها برگشت. این فیلم که در این مدت کوتاه فقط حدود یک و نیم میلیارد تومان فروش داشت و حدود 100 هزار نفر آن را در تهران تماشا کردند، در آخر از شبکه های ماهواره ای درآورد و پخش قاچاق آن کارگردانش را بیش از پیش متاسف کرد.

اما این تنها فیلمی نبود که نسخه غیرمجاز آن عرضه شد، چون در طول کمتر از سه چهار ماه چند فیلم سینمایی دیگر یعنی رحمان 1400 ، متری شیش و نیم ، شبی که ماه کامل شد و سرخپوست هم به طور غیر مجاز عرضه شدند تا رکوردی از فیلم های روز قاچاق شده در سال 98 رقم برخورد. البته به این فیلم ها رستاخیز توقیفی را هم باید اضافه کرد که در برخی سایت ها نسخه هایی از آن منتشر شد، اما با پیگیری های انجام شده نسبت به بسته شدن سایت ها اقدام شد.

یکی دیگر از فیلم های سینمایی که نه بخاطر توقیف و نه بخاطر قاچاق، اسمش بر سر زبان ها افتاد، مست عشق حسن فتحی بود که اول با انتشار خبرهایی از حضور شهاب حسینی و پارسا پیروزفر در نقش های شمس تبریزی و مولانا سر و صدا به پا کرد، اما بعد از گذشت مدتی فضای مثبت رسانه ای این فیلم تغییر کرد و با واکنش برخی مراجع که معتقد بودند چنین فیلمی سبب رواج فرقه صوفیه می شود و به همین دلیل ساخت آن را شرعی ندانسته یا حرام اعلام کردند، حاشیه هایی ایجاد شد. در نهایت برخلاف اینکه تصور می شد شاید از این فیلم که چند بازیگر سرشناس ترک هم دارد، در جشنواره فجر رونمایی شود، اعلام شد که مجوزی از سازمان سینمایی برای تولید این فیلم گرفته نشده است.

خانه سینما و کمتر از دو ماه تا انتخاب هیات مدیره جدید

و در آخر به یکی دیگر از مواردی که درباره سینمای سال 98 به آن اشاره می شود، خانه سینماست که از همان ابتدای سال موضوع عیدی اعضای خانه سینما برای مدتی طولانی بحث ها و شایعاتی را پیش آورد، بحث هایی که کم و بیش امسال هم به شکلی دیگر مطرح شده است. سال قبل گزارش هایی در انتقاد از نحوه توزیع عیدی یک میلیاردی خانه سینما منتشر شد که با واکنش همایون اسعدیان، رییس هیات مدیره خانه سینما همراه شد. او بعضی حرف های حاشیه ای از جمله اختلاس 800 میلیونی هیات مدیره از این یک میلیارد تومان را تعجب آور و نشدنی دانست و توضیح داد که همه چیز در خانه سینما شفاف است و برای توزیع عیدی اولویت با نیازمندان از کارافتادگان سینما بوده است. این رویه گویا امسال هم برای توزیع عیدی اعضای خانه سینما ادامه داشته است.

هیات مدیره فعلی خانه سینما براساس تصمیم مجمع عمومی خانه سینما که 28 مردادماه سال گذشته با حضور تمام صنف ها برگزار شده بود، به مدت 9 ماه ابقا شد و این مهلت اردیبهشت ماه امسال پایان می یابد و باید هیات مدیره جدیدی انتخاب شود.

آنچه در این گزارش به آن پرداخته شد، علاوه بر مروری اجمالی بر برخی اتفاق های مهم سال 98، بهانه ای بود تا ابراز امیدواری شود که با تمام آنچه در سال گذشته سینمای ایران تجربه کرد، سال جدید تصمیم های بهتری برای سینمای ایران گرفته شود؛ سینمایی که همانند کل جامعه روزهایی ناخوشایند را بخاطر شیوع ویروس کرونا تجربه می کند و لازم است در کنار برنامه ریزی برای نمایش فیلم ها پس از بازگشایی سینماها و تامین شرایطی ایمن برای مردم جهت حضور در سالن های سینمایی، برای شاغلان سینما بویژه آن هایی که روزانه دستمزد می گرفتند هم فکری شود، بویژه انکه خبرهایی از تعدیل پرسنل برخی سالن های سینما شنیده می شود که اگرچه صحت آن هنوز مشخص نیست، اما تمام این اتفاق ها بار دیگر ضرورت پیگیری جدی و اساسی اجرایی شدن طرح امنیت شغلی را گوشزد می کند تا یک بار برای همیشه، وضعیت سینماگران برای ایام بیکاری و تعطیلی معلوم باشد.

انتهای پیام

لینک خبر :‌ خبرگزاری دانشجویان ایران
رئیسیان گفت: زنگ چراغ قرمز سینما، سال ها پیش نواخته شده و مسئولان هیچ راهبردی برای شاخه های فرهنگ نداشته و ندارند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا ؛ علیرضا رئیسیان کارگردان، تهیه کننده و نویسنده سینما، کلیت سینمای ایران و دلایل اینکه پس از گذشت چند دهه به درجه ای از افول کیفیتی و مدیریتی رسیده را مورد بررسی قرار داد که در ادامه می خوانید.

آقای رئیسیان با نگاهی به سینمای 98، به نظر شما افول داشته است یا خیر؟

بله افول سینما نتیجه یک دهه طراحی است، البته تقریبا دهه هفتاد به بعد این اتفاق افتاده بود، اما الان به اوج رسیده و عیان شده است. به تعبیری، جایگزین کردن ایدئولوژی به جای تنوع و تکثر دیدگاه هنری و راهی است که مدیران و تصمیم گیرندگان جامعه فرهنگی به بدترین شکل طی می کنند. جشنواره سال گذشته هم یک رویداد بسیار پرحاشیه برای جامعه هنری و سینمایی بود و حتی اگر از این بدتر هم شود باز هم اتفاقی نمی افتد.

یک مصاحبه ای از خداداد عزیزی دیدم که از او پرسیده شد چگونه فدراسیون فوتبال وضعیت بهتری پیدا می کند که پاسخ داد "وقتی کسی به حرف ما اهمیت نمی دهد و هرکاری که خودشان فکر می کنند صحیح است انجام می دهند، نظر دادن فایده ای ندارد."

زمانی که جامعه از نقد و پویایی خالی شود خروجی سینما پوچ خواهد شد

زمانی که جامعه از نقد و پویایی خالی شود خروجی سینما که جزیی از این فرهنگ و جامعه است، پوچ خواهد شد و به شخصه تعجب نمی کنم، چون خودم سال گذشته در جشنواره این هشدار را دادم و نمی دانم شنیده شد یا خیر! اما وظیفه من گفتن بود. این جریان پوچی در آینده ای نزدیک حتی دامن آن هایی که میز و پست و صندلی دارند را هم می گیرد.

از سویی، تولیدات به سمت فرمایشی _سفارشی پیش می رود. همچنین جشنواره فیلم فجر که سال گذشته در اوج بی کیفیتی برگزار شد برای اولین بار سینماگران را رو در روی هم قرار داد. البته برخی از سینماگران به اوضاع نابسامان جشنواره دامن زدند و آن را تشدید کردند.

در بحث تولیدات، دوگانه ی ساخت فیلم های سفارشی و گیشه ای و پروپاگاندای خبری به نفع آن ها، نتیجه خوبی نخواهد داشت منتهی باید تا یکی دو سال آینده و تغییر دست اندرکاران فعلی، صبر کنیم و ببینیم پس از آن چه اتفاقی می افتد.

به شخصه امیدواری به وضعیت کلی سینمای ایران ندارم، امیدم فقط به کسانی است که اندیشه ای دارند، اهل قصه گفتن و قصه شنیدن درست هستند البته که این ویژگی ها در جامعه کنونی خریدار ندارند.

من به عنوان فردی که بیش از سی سال فعالیت سینمایی داشتم، در صنف بودم و کاملا سینمای کشور را دنبال می کنم، اعلام می کنم که زنگ این چراغ قرمز، سال ها پیش نواخته شده و دولت های قبل و بخصوص این دولت هیچ راهبردی مثبت برای هیچکدام از شاخه های فرهنگ نداشته و ندارند. فقط ایدئولوژی کردن همه کار ها با نیت قابل کنترل بودن، در دستور کارشان قرار دارد.

در طول چند سال اخیر وزیر ارشاد و رئیس سازمان سینمایی یک دیدار با اهالی فرهنگ و سینما به صورت عام و گفت و گو محور نداشتند! چون گمان می کنند که باید گفت و گو تعطیل باشد و فقط به انتشار لیست هزینه های سازمان های تابعه اکتفا می کنند. بنابراین، چون قرار نیست هیچ تغییری رخ دهد هیچ گفتمانی هم نتیجه بخش نخواهد بود و ضررش هم مردم و مملکت و آینده فرهنگ خواهد داد.

می توان گفت برای این افول فرهنگ و سینما، برنامه ریزی شده است؟

علائم نشان از این دارد یعنی با طراحی پیش رفته اند. اینکه تعدادی از کارگردان های مهم، تاثیرگذار نسل اولی به هرشکلی حذف شوند بعد سراغ دهه شصتی ها و هفتادی ها بیایند و کل امورات سینما را با یک فضای هیجانی، شتاب زده و چند فیلمساز جوان بگذرانند در صورتی که ذات فرهنگ، هنر، سینما و رسانه اصلا این نیست. این ها مسیر را اشتباه می روند و هرکسی این کار را کرده و اجرا کنندگان، خسارتش را خواهند داد.

مدیریت پنهان چند سالی است همه ارکان سینما را به دست گرفته است

لجبازی های فردی بر سر حفظ و یا به دست آوردن صندلی مدیریت و قدرت، تا چه حد در رساندن سینما به این نقطه دخیل بوده است؟

این نیز ناشی از نگاه مدیریتی است، چون ما مسئولانی آشکار مانند رئیس سازمان داریم از سویی مدیریت پنهانی وجود دارد که چند سالی است همه ارکان گردش سینما و مسائلش را در دست دارند، چون عملا در مدیریت آشکار می بینیم حرفی برای گفتن ندارند و اصلا نمی توانند مدیریتی صحیح داشته باشند، اما مدیریت پنهان، چون مسئولیت آشکار ندارد کار ها را هرطور که تمایل دارد پیش می برد. بحث حذف سینماگران که مطرح کردم و هر روز هم گسترده تر می شود یکی از آثار این مدیریت پنهان و نگرش آن هاست.

در خصوص شخص خودم در جلسه ای که چند سال پیش داشتند گفته بودند روی فلانی زیاد شده و باید کم کنیم. جای سوال دارد اگر روی من فیلمساز و سینماگر به عنوان کسی که مشکل اخلاقی، اقتصادی، فرهنگی و ... نداشته را کم کنید چه افتخاری برای شما دارد و اگر متفکرانی مانند مهرجویی، بیضایی و... از ایران بروند قطعا دودش به چشم فرهنگ و سینمای ما خواهد رفت و یا نمونه دیگر رفتاری است که سال گذشته در جشنواره فیلم فجر با حاتمی کیا و سازمان اوج شد و قابل پیش بینی هم بود.

آیا به کوچک سازی سازمان سینمایی اعتقاد دارید و آیا تا این حد به انجمن ها، کارگروه ها و... متعدد نیاز است؟

در دوره مرحوم سیف الله داد که مرد بزرگی بود و حیف که برخی از سینماگران در آن زمان بدترین ظلم ها را به او کردند، در پیش نویس برنامه پنجم به عنوان رکنی اساسی آمده بود. الان هم که برنامه ششم است و تقریبا بیش از دو دهه از آن جریان می گذرد خبری نیست!

در آن برنامه آمده بود باید واگذاری تمام ارکان غیرضروری سازمان سینمایی به صنف و بخش خصوصی واگذار شود و فقط ستادی جهت سیاست گذاری و نظارت در نظر بگیرند، اما در زمان شمقدری برای به قدرت رسیدن سینما قرار شد به سازمان تبدیل شود که نشد و به چیزی که الان می بینید تبدیل شد. یعنی سازمان عریض و طویلی که حتی ارکانش با هم همکاری و همپوشانی ندارند و نتیجه کارهایشان به دادن اعداد و ارقام و آمار ختم می شود! بنابراین می توان فهمید هیچ برنامه مشخصی برای بهبود شرایط فرهنگ و حوزه های صنفی، رفاهی، معیشتی، کاری و ... وجود ندارد.

می گویند تولیدات زیاد شده و اشتغال ایجاد کرده ایم، اما آیا می گویند که استاندارد سینمایی افول یا صعود داشته است؟ در صورتی که این مقوله ها باید در کنار تولید یکسان رشد کند. در کل نقشه راه درستی وجود ندارد و هر روز هم تصمیم گیری ها و ایده های جدید همچون آجر های کج به این دیوار اضافه می شود و کجی آن را بیشتر می کند و تا زمانی که این دیوار ریزش نکند دست بردار نیستند.

چرا در سال های اخیر اینقدر اصرار به قوی تر کردن بخش دولتی سینما وجود دارد؟

چون بتوانند تمام سرنخ ها و قدرت و منافع را در دست بگیرند وگرنه چه الزام و ضرورتی است در سینما این حجم از قدرت در دست دولت باشد؟!

نظر شما درباره قرعه کشی شدن فیلم ها چیست؟

این ادامه افتضاحی است که از سال های قبل بخصوص سال گذشته در اکران به وجود آمد و مانند دیگر پدیده های ما که قابلیت ثبت کردن در دنیا را دارد، می توانیم ثبت جهانی کنیم.

در جهان برای هر محصولی که در وجه صنعتی تولید می شود تمام جوانب از تولید تا عرضه کاملا روشن است. به عنوان نمونه فیلمی که تولید می شود زمان اکران و تمام جزییات به طور دقیق مشخص می شود و موفق و عدم موفقیتش بررسی خواهد شد، می خواهم بگویم موضوع اینقدر جدی و مهم است، اما اینجا هر روز با یک نوع تصمیم گیری روبرو می شویم و در نهایت هم خروجی درستی ندارند و حتی آثاری با شاخصه های سینمایی و با کیفیت نیز طعمه این نمونه برنامه ریزی های غلط می شوند. خصوصا که سال های گذشته شاهد آن بودیم و اوج به هم ریختگی نمایشی داشت که با ریزش مخاطب شدید هم همراه بود و قرعه کشی به نظر ساده انگارانه ترین و سطحی ترین شکل ممکن توزیع جدول نمایش است.

آیا می توان گفت منفعل تر از وزارت ارشاد کنونی وجود داشته است؟

این ها در واقع کار اداری خودشان را انجام می دهند پس در این حوزه نمی توان گفت منفعل کار می کنند، ولی با اغماضی کوچک می توان گفت ضعیف ترین دوره مدیریت فرهنگی در وزارتخانه است.

یک سری پرسش ها هم وجود دارد که جواب درستی برای آن یافت نمی شود به عنوان نمونه، در خصوص نمایش و حفظ عدالت نسبی چه کاری می توان انجام داد، در حوزه بین الملل چرا اینقدر دچار رکود جهانی هستیم؟ در حوزه حمایت ها و حفظ شان و عدالت برای فیلمسازان چه برنامه ای داریم؟ در مورد ارتقاء سطح استاندارد کیفی آثار چه کار هایی انجام دادیم؟ درباره بالا بردن سطح دانش کیفی عوامل سینما چه پروژه و برنامه ایی را اجرا کردیم؟ در واگذاری مسئولیت ها و رشد نهاد های صنفی و مدنی و بیرون آمدن از حالت فعلی چه برنامه ای داریم؟ در حمایت از سینماگران و آزادی بیان برای آن ها چه کاری انجام خواهیم داد؟ در واقع جوابی برای این پرسش ها نمی توان داد، چون پاسخ از برنامه و تئوری می آید و از آن جایی که این مقوله ها وجود ندارد پس خروجی و پاسخی وجود نخواهد داشت.

پس دوران این دولت پراشتباه ترین ترین دوره در عرصه فرهنگ است. این ربطی به تحریم ندارد و نمی توان گردن این مقوله انداخت، چون همان سینمایی است که در اوج تحریم و جنگ و... دارای شاکله و شخصیت بود و در دنیا و ایران محبوبیت و مخاطب داشت، تاثیرگذار بود و همه فیلم های خودشان را می ساختند.

منبع:باشگاه خبرنگاران

لینک خبر :‌ دانا
عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی گفت: تشکیل اتاق فکر بررسی تبعات و محدودیت های اعمال شده در مبارزه با کرونا مورد توجه قرار بگیرد.

محمد اسماعیل سعیدی در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت ،در مورد ممنوعیت انتشار رسانه های کاغذی گفت: درگیری کشور با ویروس کرونا محدودیت هایی را ایجاد کرده و کادر درمانی هشدارهایی مبنی بر انتقال بیماری ویروس را می دهند، یکی از راه های انتقال بیماری ماندگاری این ویروس روی اجسام برای ساعت های طولانی است بر همین اساس انتشار کاغذی رسانه ها در کشور تا پایان دوره بیماری با محدودیت های اجتماعی کرونا مواجه شد.

نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس شورای اسلامی افزود : چاپ کاغذی رسانه عاملی برای انتقال بیماری کووید 19 در کشور است، دریافت روزنامه و مجله از دکه های روزنامه فروشی و انتشار آن توسط پیک های موتوری می تواند عامل انتقال ویروس کرونا باشد، توصیه هایی مبنی بر ممنوعیت چاپ رسانه های کاغذی از طرف ستاد مدیریت بحران و وزارت بهداشت و درمان در شرایط کنونی که کشور به شدت درگیر ویروس کرونا است مشخص شده که باید اجرایی شود.

دسترسی به رسانه ها از طریق فضای مجازی

وی ادامه داد : با پیشرفت تکنولوژی امروزه دسترسی به فضا و دنیای مجازی به حداکثر خود رسیده است و شاهد استفاده از تکنولوژی دنیای مجازی در روستاهای کشور هم هستیم، مخاطبان روزنامه ها و مجلات می توانند این رسانه ها را به صورت مجازی جستجو و مورد مطالعه قرار دهند تا زمانی که ویروس کرونا در کشور مدیریت شده و محدودیت های مبارزه با بیماری کاسته شود.

نماینده مردم در مجلس دهم تصریح کرد: نشریات کاغذی همچون تولیدات فرهنگی، کارهای هنری و دیگر مشاغل کشور دچار محدودیت های شده اند و سرنوشت آنها جدای از سرنوشت جامعه نبوده و بعد از اتمام این بیماری شرایط به حالت قبل باز نمی گردد در حال حاضر همه این محدودیت ها را تحمل می کنند تا بیماری از بین برود.

بعد از کرونا حتی ارکان های سیاسی هم تغییر پیدا خواهند کرد

سعیدی شرایط ایجاد شده را تحولی بزرگ برای کشور یاد کرد و گفت: شرایط ایجاد شده تحولی بزرگ در تمام حوزه ها خواهد بود، سید حسن نصرالله دبیرکل حزب الله در این راستا می گویند بعد از کرونا حتی ارکان های سیاسی هم تغییر خواهند یافت؛ بدون شک تا پایان بیماری کرونا با تبعات و تغییراتی روبرو خواهیم بود، حتی این تغییرات در سبک زندگی افراد هم قابل رویت است در این بین نشریات کاغذی با محدودیت های اعمال شده در شرایط جدید، عادت های نو و ارتباطات تازه ای در مسیر رسانه های کشور را تجربه خواهند کرد.

از رسانه های چاپی حمایت کنید

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس تاکید کرد: معاونت مطبوعاتی کشور باید در این شرایط از رسانه های چاپی حمایت کند همانطور که دولت برای مشاغل متفاوت برنامه ریزی دارد برای مطبوعات و موضوعات فرهنگی هم باید برنامه ریزی مشخصی را طراحی کند.

وی یادآور شد : تشکیل اتاق فکر و بررسی تبعات محدودیت های اعمال شده در مبارزه با کرونا مورد توجه قرار بگیرد، صرفا تمام حمایت ها به گزینه مالی ختم نمی شود؛ گاهی این حمایت ها نیازمند توجه دولت در راستای هموار کردن قوانین است، از هم اکنون باید تمهیداتی در این راستا در نظر گرفت تا در آینده با خسارات جبران ناپذیری پس از بحران روبرو نباشیم.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی افزود: تعطیلی روزنامه های خصوصی و بیکاری خبرنگاران از آسیب ها وخسارات جبران ناپذیری است که به حوزه فرهنگی کشور وارد می شود، بدون شک باید اتاق فکری در این راستا تشکیل شود تبعات منفی آن از همین الان مشخص گردد. یکی از فرضیات، احتمال تعطیلی نشریات کاغذی است، نشریات دولتی تحت حاکمیت دولت وضعیت مشخصی دارند اما نشریات غیردولتی آسیب پذیرترند و احتمال تعطیلی آنها بیشتر است باید تمهیدات لازم برای حمایت این گروه از مطبوعات در نظر گرفته شود، مشخص نیست این وضعیت تا چه زمانی ادامه خواهد یافت باید برای کنترل این بحران برنامه ریزی کوتاه مدت و بلند مدتی داشته باشیم، خبرنگاران جزو اقشار آسیب پذیر جامعه هستند که همیشه همراه مردم و مسئولان بوده اند باید از همین الان شرایط شغلی آنها تا پس از کرونا مشخص شود.

بیشتر بخوانید:

سعیدی در پایان خاطر نشان کرد: امیدوار بودیم جلسات مجلس در صحن علنی در زمان کرونا برگزار شود تا موضوعات و مشکلات مردم حضوری مورد رسیدگی قرار بگیرد در حاضر کمیسیون های مجلس تعطیل شده اند و همین عاملی بر آن شده که بسیاری از موضوعات ناظر بر تبعات کرونا غافل بمانیم؛ در اولین جلسه بازگشایی مجلس بدون شک یکی از موضوعات مورد بررسی ممنوعیت چاپ رسانه ها است که با مسئولان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مورد بررسی قرار خواهد گرفت./

پایان پیام

لینک خبر :‌ خانه ملت
بنابر اعلام کمیته اطلاع رسانی و مدیریت جو روانی ستاد ملی مقابله با کرونا، نسخه کاغذی نشریات تا پایان اجرای طرح فاصله گذاری اجتماعی چاپ نخواهد شد.

در این اطلاعیه آمده است: با توجه به شیوع کرونا درکشور و توصیه وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی مبنی برفاصله گذاری اجتماعی، موضوع انتشار نشریات کاغذی به منظور بررسی و تصمیم گیری در دستور کمیته اطلاع رسانی و مدیریت جو روانی ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا قرارگرفت.

براساس مصوبه کمیته اطلاع رسانی و نظر به اینکه انتشار مطبوعات و نشریات کاغذی مستلزم فعالیت مجموعه ای از افراد از خبرنگاران تا فعالان صنعت چاپ و توزیع خواهد بود و این روند ممکن است به صورت بالقوه به شیوع بیشتر بیماری منجر شود لذا در راستای عمل به الزامات طرح ملی فاصله گذاری اجتماعی مصوب ستاد ملی مقابله با کرونا، نسخه کاغذی نشریات تا پایان این طرح چاپ نخواهد شد.

بر این اساس مقرر است رسانه های مکتوب برای تقویت جریان اطلاع رسانی و کارکرد آموزشی مقابله با کرونا همانند هفته های اخیر، تمام ظرفیت خود را درفضای برخط و شبکه های اجتماعی بکار گیرند.

کمیته اطلاع رسانی ستاد ملی کرونا مجددا با یادآوری تلاش های مستمر، 24 ساعته و مجدانه تمامی رسانه های کشور که طی هفته های اخیر در امر اطلاع رسانی و آموزش مردم در نحوه پیشگیری و مقابله با کرونا خوش درخشیدند و نقش مهمی را در ایجاد بستر ارتباطی موثر بین تمامی دستگاه های فعال درستاد ملی مقابله کرونا با مردم برای هم افزایی، همکاری و مشارکت ملی ایفا نمودند تقدیر و تشکر به عمل می آورد.

لینک خبر :‌ وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی
معاونت مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در راستای حمایت از مطبوعات، مطابق با شیوه نامه جدید به جز معدود موسسه مطبوعاتی و رسانه ای به روزنامه ها، یارانه ناچیزی اختصاص می دهد.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۱/۱۲ سایت های دیگر : خبرگزاری فارس خبر گزاری رسا

گروه فرهنگی- علی اکبر روح نواز خبرنگار فعال و باسابقه در کانال تلگرامی خود نوشت:معاونت مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در راستای حمایت از مطبوعات، مطابق با شیوه نامه جدید به جز معدود موسسه مطبوعاتی و رسانه ای به روزنامه ها، یارانه ناچیزی اختصاص می دهد.

به گزارش بولتن نیوز ، گفته می شود که با توجه به مصوبه ستاد ملی مدیریت کرونا مبنی بر تعطیلی چاپخانه ها، امکان انتشار نسخه کاغذی روزنامه ها تا پایان طرح محدودیت و فاصله گذاری اجتماعی میسر نخواهد شد.

از طرفی شنیده می شود برخی مدیران مسئول در صدد هستند که بعد از پایان تعطیلات نوروزی، مطبوعه خود را به صورت نسخه الکترونیکی منتشر کنند.

عواقب اقتصادی پساکرونا بالاخص تعطیلی کسب و کارها و اخراج کارگران و حقوق بگیران از هم اکنون موجی از نگرانی شدید خانواده ها را در پی داشته و ضرورت دارد دولت تدابیر جدی برای این منظور اتخاذ کند.

به نظر می رسد وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به جای حذف یارانه در دوران توقف انتشار کاغذی مطبوعات به ویژه نشریات بخش خصوصی، تخصیص یارانه را به فقدان هر گونه تعدیل و اخراج کارکنان موسسات مطبوعاتی به بهانه رکود فعالیت مشروط کند.

هر چند بیمه بیکاری از حقوق مسلم کارگران و خبرنگاران است اما می توان با تدابیری در بخش های مختلف برای صیانت از نیروی کار، از حجم انبوه بیکاران حقوق بگیر از صندوق های بیمه ای کاست، در غیر این صورت این مساله می تواند سونامی وار مسبب بحران جدی برای کشور باشد.

ضمن این که لازم است وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در شیوه نامه جدید یارانه که سختگیرانه است تجدیدنظر جدی کرده و روند حذف نگران کننده حمایتهای دولتی از بخش فرهنگ و رسانه را متوقف کند .

لینک خبر :‌ بولتن نیوز
حامد طبیبی
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۱/۱۲ سایت های دیگر : اتاق نیوز

حامد طبیبی

توقف یا کاهش جدی فعالیت کسب و کارها، فقط یکی از پیامدهای پاندمی کووید19 است، اما مسئله اینجاست که به دلیل اثر دومینویی اقتصاد و معیشت بر زندگی همه مردم جهان، این تالی ناگزیر کرونا، بیش از آسیب های دیگر عمل کرده و نگرانی عمیق اقتصاددانان و حتی مسئولان دولت ها را درپی داشته است. صحبت از آن است که قرنطینه به مدتی مشخص می تواند زنجیره شیوع، یعنی انتقال از یک فرد مبتلا به افراد سالم را قطع کند و تعطیلی بسیاری از بازارها، به امید پایان هرچه سریع تر این بیماری، فعلا تداوم دارد، اگرچه مشخص نیست چه تدبیر مدیریتی مشخصی برای آنانی که هیچ رابطه بیمه ای، استخدامی و مستمری بگیری با سیستم حکمرانی ندارند، به کار بسته خواهد شد و معیشت به خطرافتاده روزمزدها، در کجای پازل تصمیم گیری قرار خواهد داشت. با این حال، برخی مشاغل برای مواجهه با کرونا نقشی محوری دارند که یکی از آنها رسانه است؛ حرفه ای که در جنگ و صلح، شادی و غم، فراگیری بیماری یا غلبه بر آن و امروز در پرکردن ساعات مردم خانه نشین سراسر جهان، یکه تاز است. هدف نگارنده در این یادداشت پرداختن به ابعاد حرفه ای کار رسانه نیست که استادان این حوزه و روزنامه نگاران در رسانه های رسمی یا حساب های کاربری خود، درباره آن گفته و نوشته اند. خبر عجیب تصمیم کمیته اطلاع رسانی و مدیریت جو روانی ستاد ملی مقابله با کرونا و معاونت مطبوعاتی وزارت ارشاد مبنی بر توقف انتشار نسخه کاغذی نشریات تا پایان اجرای طرح فاصله گذاری اجتماعی، روند طبیعی اطلاع رسانی حرفه ای و مستقل در این روزهای سرنوشت ساز را حتما به خطر خواهد انداخت. فارغ از جنبه های رسانه ای این تصمیم، پاک کردن صورت مسئله و مشارکت ندادن ذی نفعان این حوزه برای یافتن راه حل، سؤال برانگیز و در تداوم تصمیمات اشتباه متولیان ستاد مذکور، قابل ارزیابی است. مدعای این ستاد اما عجیب تر است: انتشار مطبوعات و نشریات کاغذی مستلزم فعالیت مجموعه ای از افراد از خبرنگاران تا فعالان صنعت چاپ و توزیع خواهد بود و این روند ممکن است به صورت بالقوه به شیوع بیشتر بیماری منجر شود .
سؤال اینجاست که با وجود تعطیل نشدن چند روزنامه نظیر شرق در ایام نوروز امسال و انتشار نسخه الکترونیک آن برای تداوم اطلاع رسانه ای حرفه ای به مخاطبان، نسخه کاغذی به عنوان یک محصول اطمینان بخش برای جامعه، چرا باید متوقف شود؟ چطور در بسیاری از کشورهای توسعه یافته و دارای ابتلای بالای کرونا، این کالای مورد نیاز جامعه در اختیار مردم قرار می گیرد؟ اگر موضوع رعایت پروتکل های بهداشتی در مراحل تولید این محصول است، همانند مشاغل تولیدی فعال در این روزها، می توان با تدوین دستورالعملی، تمهیداتی نظیر شیفت بندی کارکنان چاپخانه ها، ضدعفونی کردن محیط، استفاده از دستکش و ماسک و... را دنبال کرد. در بخش تحریریه نیز مانند این روزها، دورکاری و استفاده از ظرفیت ارسال الکترونیک مطالب برای دبیران و سردبیر، ادامه یابد و حتی به صورت محدود با رعایت همان ضوابط پیش از تعطیلات نوروز، انتشار نسخه های کاغذی ادامه یابد. چه تفاوتی میان روزنامه نگاران و خبرنگاران این عرصه با همکاران در خبرگزاری ها و رسانه های دیداری و شنیداری وجود دارد که به صورت شیفت بندی و البته کاهش حضور در دفاتر، فعالیت خود را ادامه داده اند؟ اما مسئله توزیع محصول نهایی که در اینجا نسخه کاغذی یک نشریه است، به عنوان یک روش مدیریتی و دارای متون علمی در کسب وکارهای توسعه یافته، حتما می تواند برای این بخش مصداق تبدیل تهدید به فرصت باشد. تحویل محصول به مصرف کننده نهایی یا آنچه در ایران به توزیع مویرگی مشهور شده، می تواند روش های سنتی این حوزه را دگرگون کند و تنها پیشخوان روزنامه فروشی ها، محل ارائه این محصولات جدایی ناپذیر از زندگی مدرن نباشد. به دلیل نقش بسیار مهم توزیع در مدیریت زنجیره عرضه باید به این نکته توجه کرد که در راستای بهبود جایگاه صنعت پخش و نحوه توزیع علمی و اقتصادی آن، می توان با برنامه ریزی دقیق تر به وسیله شرکت های پخش، وضعیت سودآوری و جذب سرمایه گذاری در این صنعت نیز همانند جایگاه آن در زنجیره عرضه از رشد و توسعه بالاتری بهره مند شود. سوی دیگر این مسئله، توجه به دستاوردی جهانی به نام مدیریت نوآوری است که با ابعاد خیره کننده آن، امروز با دریافت ایده های مختلف برای توزیع نسخه کاغذی نشریات، از یک سو این صنعت نحیف و آسیب پذیر در ایران از خطر مرگ و بی کاری کارکنان آن حفظ می شود و از دیگر سو، برندهای آشنا، مورد اعتماد و مسئولیت پذیر رسانه ای دست مصرف کنندگانی می رسد که در بمباران فیک نیوز ها، دچار تنش های روانی و عصبی شده اند. بسته بندی بهداشتی هر نسخه نشریات و توزیع آن در سوپرمارکت ها که البته به شکل ناقص و ابتدایی برای چند روزنامه پرتیراژ -حداقل در تهران- سابقه انجام دارد، دم دست ترین پیشنهاد برای جلوگیری از اجرای تصمیم عجیب توقف انتشار نسخه های کاغذی است و مانع ازدحام در مقابل روزنامه فروشی ها خواهد شد. در عین حال تشکل های صنفی رسانه می توانند با گفت وگو با متخصصان و اخذ نظرات و ایده های نوآور، روش های مناسب تری را که در دنیا هم مورد استفاده قرار می گیرد، متناسب با تفاوت های توزیع در ایران، پیشنهاد دهند و به کار گیرند. نسخه های چاپی روزنامه ها، نماد اطلاع رسانی مسئولیت پذیر با وجود تنگناهای اطلاع رسانی در ایران به شمار رفته و نسخه های الکترونیک یا بخش آنلاین وب سایت نشریات، برای این محصول مورد نیاز جامعه مدرن امروز، جنبه مکمل و ایجادکننده ارزش افزوده دارند. مناسب است افراد تصمیم گیر در این عرصه، برای یک بار هم که شده، پاک کردن صورت مسئله را کنار گذاشته و به فکر تداوم بخشی به کسب وکارها با رعایت تمهیدات این روزها باشند.

حامد طبیبی

توقف یا کاهش جدی فعالیت کسب و کارها، فقط یکی از پیامدهای پاندمی کووید19 است، اما مسئله اینجاست که به دلیل اثر دومینویی اقتصاد و معیشت بر زندگی همه مردم جهان، این تالی ناگزیر کرونا، بیش از آسیب های دیگر عمل کرده و نگرانی عمیق اقتصاددانان و حتی مسئولان دولت ها را درپی داشته است. صحبت از آن است که قرنطینه به مدتی مشخص می تواند زنجیره شیوع، یعنی انتقال از یک فرد مبتلا به افراد سالم را قطع کند و تعطیلی بسیاری از بازارها، به امید پایان هرچه سریع تر این بیماری، فعلا تداوم دارد، اگرچه مشخص نیست چه تدبیر مدیریتی مشخصی برای آنانی که هیچ رابطه بیمه ای، استخدامی و مستمری بگیری با سیستم حکمرانی ندارند، به کار بسته خواهد شد و معیشت به خطرافتاده روزمزدها، در کجای پازل تصمیم گیری قرار خواهد داشت. با این حال، برخی مشاغل برای مواجهه با کرونا نقشی محوری دارند که یکی از آنها رسانه است؛ حرفه ای که در جنگ و صلح، شادی و غم، فراگیری بیماری یا غلبه بر آن و امروز در پرکردن ساعات مردم خانه نشین سراسر جهان، یکه تاز است. هدف نگارنده در این یادداشت پرداختن به ابعاد حرفه ای کار رسانه نیست که استادان این حوزه و روزنامه نگاران در رسانه های رسمی یا حساب های کاربری خود، درباره آن گفته و نوشته اند. خبر عجیب تصمیم کمیته اطلاع رسانی و مدیریت جو روانی ستاد ملی مقابله با کرونا و معاونت مطبوعاتی وزارت ارشاد مبنی بر توقف انتشار نسخه کاغذی نشریات تا پایان اجرای طرح فاصله گذاری اجتماعی، روند طبیعی اطلاع رسانی حرفه ای و مستقل در این روزهای سرنوشت ساز را حتما به خطر خواهد انداخت. فارغ از جنبه های رسانه ای این تصمیم، پاک کردن صورت مسئله و مشارکت ندادن ذی نفعان این حوزه برای یافتن راه حل، سؤال برانگیز و در تداوم تصمیمات اشتباه متولیان ستاد مذکور، قابل ارزیابی است. مدعای این ستاد اما عجیب تر است: انتشار مطبوعات و نشریات کاغذی مستلزم فعالیت مجموعه ای از افراد از خبرنگاران تا فعالان صنعت چاپ و توزیع خواهد بود و این روند ممکن است به صورت بالقوه به شیوع بیشتر بیماری منجر شود .
سؤال اینجاست که با وجود تعطیل نشدن چند روزنامه نظیر شرق در ایام نوروز امسال و انتشار نسخه الکترونیک آن برای تداوم اطلاع رسانه ای حرفه ای به مخاطبان، نسخه کاغذی به عنوان یک محصول اطمینان بخش برای جامعه، چرا باید متوقف شود؟ چطور در بسیاری از کشورهای توسعه یافته و دارای ابتلای بالای کرونا، این کالای مورد نیاز جامعه در اختیار مردم قرار می گیرد؟ اگر موضوع رعایت پروتکل های بهداشتی در مراحل تولید این محصول است، همانند مشاغل تولیدی فعال در این روزها، می توان با تدوین دستورالعملی، تمهیداتی نظیر شیفت بندی کارکنان چاپخانه ها، ضدعفونی کردن محیط، استفاده از دستکش و ماسک و... را دنبال کرد. در بخش تحریریه نیز مانند این روزها، دورکاری و استفاده از ظرفیت ارسال الکترونیک مطالب برای دبیران و سردبیر، ادامه یابد و حتی به صورت محدود با رعایت همان ضوابط پیش از تعطیلات نوروز، انتشار نسخه های کاغذی ادامه یابد. چه تفاوتی میان روزنامه نگاران و خبرنگاران این عرصه با همکاران در خبرگزاری ها و رسانه های دیداری و شنیداری وجود دارد که به صورت شیفت بندی و البته کاهش حضور در دفاتر، فعالیت خود را ادامه داده اند؟ اما مسئله توزیع محصول نهایی که در اینجا نسخه کاغذی یک نشریه است، به عنوان یک روش مدیریتی و دارای متون علمی در کسب وکارهای توسعه یافته، حتما می تواند برای این بخش مصداق تبدیل تهدید به فرصت باشد. تحویل محصول به مصرف کننده نهایی یا آنچه در ایران به توزیع مویرگی مشهور شده، می تواند روش های سنتی این حوزه را دگرگون کند و تنها پیشخوان روزنامه فروشی ها، محل ارائه این محصولات جدایی ناپذیر از زندگی مدرن نباشد. به دلیل نقش بسیار مهم توزیع در مدیریت زنجیره عرضه باید به این نکته توجه کرد که در راستای بهبود جایگاه صنعت پخش و نحوه توزیع علمی و اقتصادی آن، می توان با برنامه ریزی دقیق تر به وسیله شرکت های پخش، وضعیت سودآوری و جذب سرمایه گذاری در این صنعت نیز همانند جایگاه آن در زنجیره عرضه از رشد و توسعه بالاتری بهره مند شود. سوی دیگر این مسئله، توجه به دستاوردی جهانی به نام مدیریت نوآوری است که با ابعاد خیره کننده آن، امروز با دریافت ایده های مختلف برای توزیع نسخه کاغذی نشریات، از یک سو این صنعت نحیف و آسیب پذیر در ایران از خطر مرگ و بی کاری کارکنان آن حفظ می شود و از دیگر سو، برندهای آشنا، مورد اعتماد و مسئولیت پذیر رسانه ای دست مصرف کنندگانی می رسد که در بمباران فیک نیوز ها، دچار تنش های روانی و عصبی شده اند. بسته بندی بهداشتی هر نسخه نشریات و توزیع آن در سوپرمارکت ها که البته به شکل ناقص و ابتدایی برای چند روزنامه پرتیراژ -حداقل در تهران- سابقه انجام دارد، دم دست ترین پیشنهاد برای جلوگیری از اجرای تصمیم عجیب توقف انتشار نسخه های کاغذی است و مانع ازدحام در مقابل روزنامه فروشی ها خواهد شد. در عین حال تشکل های صنفی رسانه می توانند با گفت وگو با متخصصان و اخذ نظرات و ایده های نوآور، روش های مناسب تری را که در دنیا هم مورد استفاده قرار می گیرد، متناسب با تفاوت های توزیع در ایران، پیشنهاد دهند و به کار گیرند. نسخه های چاپی روزنامه ها، نماد اطلاع رسانی مسئولیت پذیر با وجود تنگناهای اطلاع رسانی در ایران به شمار رفته و نسخه های الکترونیک یا بخش آنلاین وب سایت نشریات، برای این محصول مورد نیاز جامعه مدرن امروز، جنبه مکمل و ایجادکننده ارزش افزوده دارند. مناسب است افراد تصمیم گیر در این عرصه، برای یک بار هم که شده، پاک کردن صورت مسئله را کنار گذاشته و به فکر تداوم بخشی به کسب وکارها با رعایت تمهیدات این روزها باشند.

لینک خبر :‌ روزنامه شرق
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۱/۱۴

سایت از روز شنبه در 8 صفحه به روز می شود

بعد از شیوع بیماری کووید 19 در کشور و شدت گسترش آن در آستانه نوروز، تصمیم به رایگان شدن سایت روزنامه و تداوم انتشار نسخه الکترونیک شرق در ایام نوروز گرفتیم. تلاش همه همکاران بر این بود که با وجود دشواری کار در ایام تعطیل، امسال تولید محتوای علمی و دقیق برای آگاهی بخشی به مخاطبان ارجمند و مردم ایران ادامه یابد تا در جولان اخبار و مطالب غیر مستند، ما بر عهد خود با مردم پایبند بمانیم و پل ارتباطی میان چهره های دانشگاهی و نخبگان و کارشناسان با مردم، در شرق برقرار بماند. این روندی است که در تمام دنیا در حال پیگیری است و نشریات و روزنامه ها با قدرت بیشتر در حال انتشار بوده و خبرنگاران آزادانه جهت کسب اخبار درست، در مناطق مختلف جهان به تهیه گزارش و گفت وگو مشغول هستند. متأسفانه در شرایطی که در حال آماده سازی اولین نسخه کاغذی سال 99 برای شنبه 16 فروردین بودیم، کمیته اطلاع رسانی و مدیریت جو روانی ستاد ملی مقابله با کرونا و معاونت مطبوعاتی وزارت ارشاد اعلام کردند برای جلوگیری از شیوع کرونا، انتشار نسخه کاغذی نشریات، ممنوع است. در سه روز گذشته، تعداد زیادی از کارشناسان، فعالان و اصحاب حوزه رسانه، مدیران مسئول و حقوقدانان، نسبت به این تصمیم که بدون مشورت و شنیدن دیدگاه ها و راهکارهای صاحب نظران این عرصه گرفته شده، اعتراض داشتند و خواستار تجدید نظر دولت در این تصمیم شده اند؛ چرا که صرف نظر از اشکال بالا و خطر جولان فیک نیوزها، می تواند نفس های به شماره افتاده مطبوعات در شرایط اقتصادی نامساعد دو سال اخیر را کاملا قطع کند. اما فعلا این تصمیم دولت در جای خود باقی است. بر همین اساس شرق از روز شنبه 16 فروردین در 8 صفحه به صورت الکترونیک منتشر می شود تا با وجود همه تنگناهای اقتصادی، مسیر اطلاع رسانی حرفه ای برای مخاطبان عزیز و مردم فهیم ایران، همچنان باز بماند. در ایام نوروز رسانه های اجتماعی شرق مانند صفحه اینستاگرام، کانال تلگرام و حساب رسمی توییتر نیز انتشار محتوای مولتی مدیا اعم از متن، ویدئو و پادکست را با موضوعات مختلف دنبال کرد؛ روندی که به یاری حق و همراهی شما، در سال جاری با قدرت بیشتر دنبال خواهد شد.

ناگفته پیداست که حمایت شما خوانندگان عزیز، همواره مایه دلگرمی یکایک دست اندرکاران روزنامه شرق است.

سایت از روز شنبه در 8 صفحه به روز می شود

بعد از شیوع بیماری کووید 19 در کشور و شدت گسترش آن در آستانه نوروز، تصمیم به رایگان شدن سایت روزنامه و تداوم انتشار نسخه الکترونیک شرق در ایام نوروز گرفتیم. تلاش همه همکاران بر این بود که با وجود دشواری کار در ایام تعطیل، امسال تولید محتوای علمی و دقیق برای آگاهی بخشی به مخاطبان ارجمند و مردم ایران ادامه یابد تا در جولان اخبار و مطالب غیر مستند، ما بر عهد خود با مردم پایبند بمانیم و پل ارتباطی میان چهره های دانشگاهی و نخبگان و کارشناسان با مردم، در شرق برقرار بماند. این روندی است که در تمام دنیا در حال پیگیری است و نشریات و روزنامه ها با قدرت بیشتر در حال انتشار بوده و خبرنگاران آزادانه جهت کسب اخبار درست، در مناطق مختلف جهان به تهیه گزارش و گفت وگو مشغول هستند. متأسفانه در شرایطی که در حال آماده سازی اولین نسخه کاغذی سال 99 برای شنبه 16 فروردین بودیم، کمیته اطلاع رسانی و مدیریت جو روانی ستاد ملی مقابله با کرونا و معاونت مطبوعاتی وزارت ارشاد اعلام کردند برای جلوگیری از شیوع کرونا، انتشار نسخه کاغذی نشریات، ممنوع است. در سه روز گذشته، تعداد زیادی از کارشناسان، فعالان و اصحاب حوزه رسانه، مدیران مسئول و حقوقدانان، نسبت به این تصمیم که بدون مشورت و شنیدن دیدگاه ها و راهکارهای صاحب نظران این عرصه گرفته شده، اعتراض داشتند و خواستار تجدید نظر دولت در این تصمیم شده اند؛ چرا که صرف نظر از اشکال بالا و خطر جولان فیک نیوزها، می تواند نفس های به شماره افتاده مطبوعات در شرایط اقتصادی نامساعد دو سال اخیر را کاملا قطع کند. اما فعلا این تصمیم دولت در جای خود باقی است. بر همین اساس شرق از روز شنبه 16 فروردین در 8 صفحه به صورت الکترونیک منتشر می شود تا با وجود همه تنگناهای اقتصادی، مسیر اطلاع رسانی حرفه ای برای مخاطبان عزیز و مردم فهیم ایران، همچنان باز بماند. در ایام نوروز رسانه های اجتماعی شرق مانند صفحه اینستاگرام، کانال تلگرام و حساب رسمی توییتر نیز انتشار محتوای مولتی مدیا اعم از متن، ویدئو و پادکست را با موضوعات مختلف دنبال کرد؛ روندی که به یاری حق و همراهی شما، در سال جاری با قدرت بیشتر دنبال خواهد شد.

ناگفته پیداست که حمایت شما خوانندگان عزیز، همواره مایه دلگرمی یکایک دست اندرکاران روزنامه شرق است.

لینک خبر :‌ روزنامه شرق
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۱/۱۳

حجت اله عباسی*؛ کرونا با انسداد گلوگاه تنفسی، مطبوعات کاغذی ایران را به کما برد. از این پس تا پایان طرح فاصله گذاری اجتماعی، مطبوعات کاغذی در کشور منتشر نخواهند شد و دور از انتظار است که بدن نحیف مطبوعات بتوانند در دوران پساکرونا، تجدید حیات کرده و حتی به وضعیت بی رمق کنونی خود برسند.

پیش از این مطبوعات کاغذی ایران، حال ناخوشی داشته و در چند نوبت به طور جدی سکته ناقص کرده بودند. اولین سکته مربوط به زمانی بود که نسیم جهانی شدن با ظهور فناوری اطلاعات مرز های ملی را پشت سرگذاشت و رقیب قدرتمند رسانه های اجتماعی را همجوار آن ها کرد. سکته دوم اعمال تحریم های ظالمانه امریکا و چند برابر شدن قیمت کاغذ بود که آه و ناله آن ها را به آسمان برد. با وزیدن نسیم کرونا و در فاصله صمیمی قرار گرفتن این موجود میکروسکپی، بازیگری مطبوعاتی وارد فاز جدیدی شد و با وقوع موج سوم سکته، امکان تنفس آن ها نیز غیرممکن گردید.

در 11 فروردین 1399 ستاد ملی مقابله با کرونا از اصحاب رسانه ها خواست، نسخه کاغذی نشریات تا پایان طرح فاصله گذاری اجتماعی چاپ نشود. رسانه های مکتوب تمام ظرفیت خود را در فضای برخط و شبکه های اجتماعی برای تقویت جریان اطلاع رسانی و کارکرد آموزشی مقابله با کرونا همانند هفته های اخیر به کار ببرند.

روزنامه نگاری یک فرایند چند مرحله ای مشتمل بر گردآوری و تولید اطلاعات، پردازش، ماکت سازی، صفحه آرایی و چاپ است. با اجرای طرح فاصله گذاری اجتماعی علاوه بر ضرورت پرهیز از تجمع در تحریریه های روزنامه ها، عملاً چاپخانه های کشور نیز تعطیل شده اند و چراغ مطبوعات به خاموشی گراییده است.

مطبوعات کاغذی ایران در سال های اخیر حال و روز خوشی نداشتند. یک چشم آن ها مراقب برخورد های احتمالی قضایی و امنیتی با روزنامه نگاران و چشم دیگر نظاره گر مشکلات تو درتوی و نفس گیر سد راه فعالیت مطبوعاتی بود.

تیراژ مطبوعات به کمترین حد ممکن رسیده و با دستگاه تنفس مصنوعی و اکسیژن یارانه و تا حدی درآمدآگهی سرپا هستند. دستگاه شمارشگر، تیراژ اغلب روزنامه های سراسری را در بازه 500 تا 3000 نسخه نشان می دهد. بجز چند روزنامه که با بودجه دستگاه های دولتی و نهاد های عمومی تنفس می کشند، بقیه حال نزاری دارند.

با ورود به شرایط کرونایی، درآمد مطبوعات از منابع آگهی و سایر درآمد ها حذف و مشکلات ریز و درشتی روی دست مدیران آن ها تلنبار می شود. هر چند با تعطیلی مطبوعات کاغذی، جنگل ها نیز نفس عمیقی خواهند کشید و از شر تعدادی از کارخانه های تولید کاغذ نجات خواهند یافت.

با تعطیلی مطبوعات، صد ها نیروی آن ها بطور همزمان به خیل بیکاران خواهند پیوست. امکان سازماندهی بخشی از آن ها در فضای مجازی بدون دارا بودن مهارت های لازم سخت و دشوار شده است. نکته کلیدی این که دولت پرداخت یارانه مطبوعات را در این ایام سخت، منوط به نگهداشت منابع انسانی مطبوعات و ممانعت از بیکاری آن ها کند تا آنان بتوانند جاپایی محکم در فضای مجازی دست و پا کنند.

با مرگ زودرس مطبوعات کاغذی در عصر کرونایی، فرصت ورود به فضای مجازی مهیا و عصر رقابتی دیگر در کشور بطور جدی آغاز می شود. شاید کرونا سبب شده شیوه مختوم به تعطیلی مطبوعات کاغذی که سال ها پیش در کشور های توسعه یافته عملیاتی شده، در ایران نیز محقق شود.
* دکتری مدیریت رسانه و مدرس دانشگاه

لینک خبر :‌ فرارو
در آخرین روزهای سال 1398 وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی فهرست یارانه روزنامه ها، نشریات و رسانه های برخط را منتشر کرد. در این میان بیشترین حمایت دولتی از روزنامه های دنیای اقتصاد ، خبرجنوب ، اعتماد و شرق صورت گرفته بود و پس از آن روزنامه های دیگری مثل خبر ورزشی ، هفت صبح ، سازندگی و آرمان در صدر این فهرست قرار داشتند. آنچه می خوانید گزارشی است از لطف بی دریغ دولت جمهوری اسلامی ایران به رسانه هایی که به نظر نمی رسد به همان اندازه به جمهوری اسلامی ایران لطف داشته باشند!
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۱/۱۵

دولتی ترین روزنامه غیردولتی
یارانه خوارترین روزنامه کشور در سال 1398 طبق گزارش وزارت ارشاد، روزنامه دنیای اقتصاد است. این روزنامه در 8 ماه نخست سال 98 مبلغ 768 میلیون و 400 هزار تومان از دولت دوازدهم دریافت کرده است. دنیای اقتصاد البته تنها یکی از رسانه های مکتوب شرکت دنیای اقتصاد تابان است. شرکتی که مسئولانش از پست های رده بالای دولتی هم برخوردار بوده اند. روزنامه انگلیسی فایننشال تریبون و هفته نامه تجارت فردا هم متعلق به همین شرکت است. فقط کافی است تا نگاهی به شورای سیاست گذاری هفته نامه تجارت فردا بیندازید تا متوجه ارتباط عمیق این شرکت با مسئولان دولتی سابق و حاضر شوید؛ افرادی مثل عباس آخوندی ، محمد نهاوندیان ، مسعود نیلی ، مسعود کرباسیان و ... مسلماً در وزن دهی به این شرکت برای جلب حمایت های بیشتر دولتی بی تأثیر نبوده اند. این شرکت توانسته برای روزنامه فایننشال تریبون 206 میلیون و 160 هزار تومان و برای هفته نامه تجارت فردا 174 میلیون و 97 هزار تومان یارانه دولتی در 8 ماه نخست سال 98 بگیرد تا مجموعا با رقم یک میلیارد و 148 میلیون و 657 هزار تومان پس از گروه خبر دومین شرکت رسانه ای در بهره مندی از الطاف یارانه ای دولت تدبیر و امید باشد. اینکه این لطف قابل توجه دولت همسو با سیاست های فرهنگی جمهوری اسلامی ایران هزینه شده است یا خیر سؤالی است که به سختی می توان پاسخ مثبت برایش پیدا کرد. شاید مخاطبان عام روزنامه دنیای اقتصاد را با ذوق زدگی اش برای قرارداد خرید هواپیماهای ایرباس و بویینگ بشناسند؛ قراردادی که از 180 هواپیمایش تنها دو فروند ایرباس مرجوعی به ایران رسید. اگرچه فایننشال تریبون برای رصد محتوایی چندان در دسترس ما نیست اما دست کم می دانیم که تجارت فردا ویژه نامه های متعددی در جهت تطهیر سیاست های صنعتی و اقتصادی رژیم پهلوی و تطهیر چهره های دست اندرکاران آن کار کرده است. کافی است نگاهی به طرح جلدهای مختلف این نشریه با عکس تمام صفحه رضا نیازمند بیندازید؛ کسی که از کارگزاران رژیم پهلوی دوم بود و در تمجید و تجلیل از رضا پهلوی دو جلد کتاب با نام رضا شاه نوشت و او را چهره ای ضدآمریکا و انگلیس تصویر کرد. یا می توانید به ویژه نامه هایی که این نشریه برای علینقی عالیخانی منتشر کرد مراجعه کنید که چگونه یک عنصر بدنام ساواکی را که کشت و صنعت ایران را با خاک یکسان کرد، ناجی اقتصاد و صنعت ایران معرفی می کند. در روایت های این نشریه اقتصادی معمولا نگاه مهربانانه ای نسبت به انگلستان وجود دارد و این کشور از مداخلات در امور ایران تبرئه می شود!
دولتِ دوست
اینکه یک مقام دولتی علاقه خاصی به یک روزنامه منطقه ای داشته باشد و حمایت های بی دریغ دولتی را روانه آن کند در اولین روزهای دولت تدبیر امید در سال 92 تبدیل به خبر رسانه ها شد. حسین انتظامی، معاونت مطبوعاتی وقت وزیر ارشاد بیش از 600 میلیون تومان یارانه به روزنامه خبر جنوب و بیش از 400 میلیون تومان یارانه به روزنامه خبر ورزشی اختصاص داده بود. با این کار او چیزی در حدود یک پنجم یارانه های مطبوعاتی کل کشور را تنها به دو روزنامه پرداخت کرده بود. آن هم روزنامه ای مانند خبر جنوب که روزنامه ای سراسری نبود و تنها در سه استان کشور توزیع می شد. قسمت جالب ماجرا اما شراکت حسین انتظامی با غلامحسین واحدی پور تبریزی در مؤسسه مکتب خبر ایرانیان بود. مؤسسه ای که مالکیت روزنامه خبر جنوب ؛ خبر ورزشی ؛ توریسم ؛ خبر و خبرگزاری خبرآنلاین را بر عهده داشت و نشان می داد علاقه آقای معاون به این مجموعه چندان بی دلیل نیست. بعدها خبرگزاری خبرآنلاین در قامت روابط عمومی دولت یازدهم و دوازهم ظاهر شد؛ حتی علاقه دوطرفه میان دولت تدبیر و گروه خبر به جایی رسید که علیرضا معزی از خبرآنلاین به معاونت ارتباطات و اطلاع رسانی دفتر رئیس جمهور رفت. این علاقه دولتی به مجموعه گروه خبر با مدیریت غلامحسین واحدی پور تاکنون به شکلی مستمر ادامه پیدا کرده است. طبق گزارش اخیر وزارت ارشاد در هشت ماه نخست سال 98 روزنامه خبر جنوب 589 میلیون و 900 هزار تومان؛ خبر ورزشی 440 میلیون و 500 هزار تومان و توریسم 183 میلیون و 500 هزار تومان و مجموعا(به استثنای خبرآنلاین) یک میلیارد و 213 میلیون و 900 هزار تومان یارانه از دولت گرفته اند. بر این اساس روزنامه خبر جنوب را می توان در رده دوم یارانه خوارترین روزنامه های کشور جای داد. در این رده بندی البته گروه خبر با بیش از یک میلیارد یارانه رتبه اول را دارد. خبر جنوب در عرصه مطبوعات با رؤیای ریاست جمهوری هیلاری کلینتون شناخته می شود. این روزنامه 19 آبان 1395 با تیتر کلینتون اولین رئیس جمهور زن آمریکا شد روی دکه آمد که نشان از شوق غیرقابل وصف مدیران این رسانه به هیلاری کلینتون داشت؛ این در حالی بود که برخلاف پیش بینی ها دونالد ترامپ به عنوان رئیس جمهور ایالات متحده انتخاب شده بود. گاف روزنامه محبوب معاونت مطبوعاتی دولت یازدهم به اندازه ای بود که مورد توجه نشریه آبزرور قرار گرفت و این نشریه با تمسخر تیتر زد: کلینتون ترامپ را شکست داد؛ البته در یک روزنامه ایرانی! خبرگزاری خبرآنلاین دیگر رسانه مجموعه گروه خبر نیز با 214 میلیون و 700 هزار تومان هم تراز با خبرگزاری ایلنا بیشترین یارانه دولتی را در 8 ماه نخست سال 98 در میان خبرگزاری ها گرفته است. خبرگزاری ای که آگاهانه یا ناآگاهانه با دروغ پراکنی بارها منافع ملی را قربانی بازی های سیاسی خود کرده است. از شایعه سازی درباره زائران عراقی در ایران که تخریب رابطه دو کشور را به همراه داشت گرفته تا انتشار خبر کذب درباره فوت مرحوم سحر خدایاری ملقب به دختر آبی. آنها در آخرین نمونه با کپی-پیست کردن خبر یورونیوز از عنوان کشته برای سردار سلیمانی استفاده کردند و مدیرمسئول آن تحت پیگرد قضایی قرار گرفت. روزهایی نه چندان دور خبرآنلاین نهادها و رسانه های وابسته به دولت را با کنایه نفتی خطاب می کرد و از عدم وابستگی خود به پول نفت می گفت. روزگار حالا چرخیده و مدیران خبرآنلاین و گروه خبر هر کدام در دولت پست و سمتی برای خود دست و پا کرده اند. این روزها مؤسسه مکتب خبر ایرانیان و رسانه های وابسته به آن نفتی ترین نهادهای فرهنگی ایران هستند.
کله پاچه با شهرام جزایری به خرج دولت
روزنامه اعتماد را معمولا به صاحب امتیازش می شناسند. الیاس حضرتی نماینده فعلی مجلس شورای اسلامی که در انتخابات دوره یازدهم مجلس رد صلاحیت شد؛ پیشتر به دلیل ارتباط صمیمانه اش با شهرام جزایری از دهه هفتاد مورد توجه قرار گرفت و پیش از آنکه شهرام در بار عدس قصد فرار از کشور را داشته باشد، تصویر کله پاچه خوردن آنها در یک طباخی حاشیه ساز شد. البته او در سال 97 نیز حاشیه هایی داشت وقتی برخی اعضای خانواده اش را به عنوان خبرنگار معرفی کرد و برای شان از شهرداری تهران طرح ترافیک گرفت! طبق گزارش سال 98 وزارت ارشاد تا پایان آبان ماه 569 میلیون و 200 هزار تومان یارانه دولتی به روزنامه اعتماد تعلق گرفته است تا این روزنامه در ردیف سوم بیشترین یارانه های دولتی قرار گیرد. حضرتی اما فقط از طریق روزنامه اعتماد یارانه دولتی دریافت نمی کند. او و خانواده اش با راه اندازی مؤسسه رسانه نگاران خوب اندیش روزنامه دیگری به نام تعادل در حوزه اقتصاد دارند که برای آن نیز 381 میلیون و 700 هزار تومان یارانه از وزارت ارشاد گرفته اند. با این حساب الیاس حضرتی مجموعا توانسته 950 میلیون و 900 هزار تومان از دولت یارانه بگیرد تا نشان دهد شاید در رستوران داری زیاد خبره نباشد اما در جلب حمایت های دولتی چیره دست است. روزنامه اعتماد اما در سال های اخیر یک تیتر فوق العاده داشت: صبح بدون تحریم . این تیتری بود که بر صفحه اول این روزنامه در 27 تیر 1394 نشست. البته پس از گذشت بیش از 4 سال هنوز به چنین صبحی نرسیده ایم و روزنامه اعتماد نیز از آن روز به بعد بیشتر ترجیح داد درباره تحریم های جدید اعمال شده توسط آمریکا چیزی ننویسد و یا دست کم به صفحه اول خود نیاورد. در آشوب های آبان 98 اغتشاش گران را مردم خواند و خواستار تعیین مکانی برای اعتراض آنها شد. پس از شهادت سردار سلیمانی نیز، اعتماد انتقام موشکی ایران از آمریکا را به صورت خبری کوچک در گوشه صفحه اول خود کار کرد اما تصویر هواپیمای اوکراینی در این روزنامه تبدیل به عکس و تیتر یک شد و در ادامه با پوشش دادن چند اغتشاش محدود خیابانی خواستار عذرخواهی و استعفای مسئولان شد تا شیرینی شکست هیمنه آمریکا توسط سپاه را از کام ها بزداید و نشان دهد اعتماد در روزهای سخت، روزنامه غیر قابل اعتماد برای جمهوری اسلامی است. آنها حتی در فضاسازی منفی برای انتخابات اسفندماه نیز دستی بر آتش داشتند و این رویداد ملی را انتخابات درون حزبی خواندند.
شرق؛ بوگیری برای غرب
مسلماً این یکی از طنزهای تلخ تاریخ مطبوعات کشور باقی خواهد ماند که غرب پرست ترین روزنامه ایران نام شرق را برای خود انتخاب کرده است! شرق با 546 میلیون و 200 هزار تومان چهارمین روزنامه ای است که بیشترین یارانه را از دولت تدبیر و امید دریافت کرده است. روزنامه ای که سردبیر سابقش گفت وگویی اختصاصی با نشریه سازمان منافقین داشت و برخی دبیرانش با نام مستعار برای بی بی سی فارسی گزارش تهیه می کردند. وقتی معاهده برجام امضا شد شرق از تیتر پیروزی بدون جنگ استفاده کرد؛ عبارتی رئیس جمهور وقت آمریکا در جنگ سرد برای توصیف شکست شوروی از آن استفاده کرده بود! این روزنامه همسو با دولت، به اغراق های غیرواقعی از برجام پرداخت تا جایی مدیرمسئول آن اعتراف کرد: این مبالغه ها باید می شد به این خاطر که فضا خیلی فضای تنگ و ترشی بود، دولت باید در حقیقت این موضوع را قدری بَزک می کرد که بتواند حرفش را به کرسی بنشاند. شرق اما این روزها بیش از همه چیز با تیتر بامزه امضای کری تضمین است خودش را در ذهن مخاطبان نشانده است. تضمینی که هیچ گاه عملی نشد؛ نه تنها سفر دانشجویان و مسافران ایرانی به امریکا محدود و ممنوع شد که ایالات متحده با پاره کردن برجام تحریم های جدیدی نیز اعمال کرد اما شرق ترجیح داد این اقدامات را نادیده بگیرد؛ در حالی که اتحادیه اروپا ایران را تحریم می کرد شرق برای مان از راه اندازی کانال مالی spv توسط اروپا می گفت. از این منظر، این روزنامه مانند بوگیری عمل می کرد که از بوی خیانت و عهدشکنی غرب، رایحه ای قابل تحمل می ساخت. شرق البته شاهکارهای دیگری هم داشته است مثلا یک بار عامل بمباران شیمیایی حلبچه را تلویحا سپاه پاسداران خواند چون نیروهایش در این روستا مستقر شده بودند! و یا گزارش دروغی که درباره وام های میلیاردی یک مؤسسه مالی اعتباری به دو مجری رسانه ملی منتشر کرد. آنها برای این گزارش در دادگاه مطبوعات محکوم شدند و شرق ضمن عذرخواهی، ادعاهای خود را تکذیب کرد؛ نویسنده دروغ پرداز این گزارش نیز بعدها سر از تجمعات غیرقانونی درآورد و بازداشت شد!
در روزهای پر حماسه سال 98 شرق بیشتر حماسه کُش بوده است، مانند مگسی که روی زخم می نشیند، اغلب خوراک رسانه ای خود را از درد و آلام ملت فراهم کرده است. شرق همدلی و بسیج همگانی مردم در مقابله با سیل و کمک به هم وطنان شان در آغازین روزهای سال 98 را ندید و بیشتر ترجیح داد تا به ماجرای دکل گمشده و فسادهای اقتصادی بپردازد. آنها در پایان سال 98 هم همبستگی گروه های مردم در روزهای سخت کرونایی را ندیدند و از لزوم قرنطینه و اختیارات محدود رئیس جمهور در روزهای بحرانی گفتند. شرق حتی در روزهای آخر سال هم دست از سر هواپیمای اوکراینی برنداشت و 23 اسفند برای هفتمین بار در دو ماه پایانی سال(تقریبا هفته ای یک بار) تیتر-عکس یک خود را به این واقعه اختصاص داد تا اختلاف معناداری میان نحوه پوشش حادثه تلخ سرنگونی هواپیما با تک گزارش های حماسه تشییع حاج قاسم و انتقام سخت سپاه در این روزنامه حس شود.
واقعیت اگرچه تلخ است اما بیشترین حمایت دولتی در سال 98 از رسانه های مکتوبی به عمل آمد که کمترین تعهد را نسبت به حفظ منافع ملی داشتند. آنها با خودتحقیری، سیاه نمایی و نادیده گرفتن رویدادهای حماسی ملت ایران به یأس و ناامیدی در فضای جامعه دامن زدند؛ دست در جیب ملت داشتند و علیه منافع ملت فضاسازی می کردند.

لینک خبر :‌ روزنامه کیهان
معاون قرآن و عترت وزیر ارشاد طی پیامی ضمن تبریک دوازدهم فروردین، روز جمهوری اسلامی، آن را یادآور خاطره شیرین رهایی از چنگال حکومت طاغوت برای ملت مسلمان و استکبار ستیز ایران عنوان کرد.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۱/۱۲

به گزارش ایکنا؛ به نقل از روابط عمومی معاونت قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، عبدالهادی فقهی زاده، معاون قرآن و عترت وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی طی پیامی روز جمهوری اسلامی را تبریک گفت که متن آن به شرح زیر است.
بسم الله الرحمن الرحیم
إِنَّ اللهَ لاَ یُغَیِّرُ مَا بِقَوْمٍ حَتَّی یُغَیِّرُواْ مَا بِأَنْفُسِهِمْ الرعد/11
دوازدهم فروردین، یادآور خاطرۀ شیرین رهایی از چنگال حکومت طاغوت برای ملت مسلمان و استکبار ستیز ایران است که با انتخابی سترگ و عظمت آفرین راه خویش را برای همیشه ترسیم کرد. روز جمهوری اسلامی، روز جمهوریت و اسلامیت است که بزرگترین آرمان همه مصلحان و مجاهدان پاکباخته در درازنای تاریخ ایران و شهیدان راه فضیلت در مبارزات بی وقفه علیه نظام ستمشاهی است.
ضمن تبریک این روز بزرگ، به این یادگاران ارزشمند می بالیم و آنان را با تمام توش و توان پاس می داریم.
بِمَنِّهِ و کَرَمِهِ
عبدالهادی فقهی زاده
معاون قرآن و عترت
وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی

انتهای پیام

لینک خبر :‌ خبرگزاری بین المللی قرآن
تهران- ایرنا- مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: ماندن در خانه به معنای سکون نیست؛ چون گاهی در سکون حرکت است و ماندن در خانه را باید با فعالیتی پویا کرد.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۱/۱۳

حجت الاسلام حبیب رضا ارزانی درباره پویش در خانه بمانیم به خبرنگار معارف ایرنا گفت: حرکت گاهی به معنای تکاپوست ولی گاهی در سکون نیز حرکت است. بنابر این در خانه ماندن به معنای کار نکردن نیست و می توانیم در خانه ماندن را با فعالیت هایی پویا کرد. برخی می گویند از ماندن در خانه خسته شدیم در حالی که انسان مومن باید بهترین استفاده را از شرایط داشته باشد.

رئیس ستاد هماهنگی کانون های فرهنگی هنری مساجد کشور افزود: شاید تا آخر عمر چنین فرصتی را پیدا نمی کردیم که در خانه بمانیم و برنامه های خود و خانواده و حتی برنامه های کاری خود را مرور کنیم که آیا درمسیر صحیح هستیم یا نه.

به همین دلیل باید از این فرصت به خوبی استفاده کرد و بر خلاف اظهارات برخی که می گویند این خانه نشینی یک تهدید است، باید قبول کنیم در خانه ماندن فرصتی است که خدا ایجاد کرده و طبق آیه قرآن هر آنچه به ما می رسد از جانب خداست.

ارزانی افزود: وقتی در خانه به برنامه ریزی برای خانواده و کارمان بپردازیم، از این منظر ماندن در خانه و تحمل آن آسانتر است. بر همین اساس فکر کردن برای عرصه های جدید کاری می تواند به ما کمک کند. یک نفر که در کارهای تولیدی مسئولیت دارد، می تواند در خانه به مسائلی مانند فروش مجازی یا تعامل در عرصه های مختلف کاری بپردازد و یک کارگر ساده نیز می تواند این خانه ماندن را فرصتی بداند که خدا به او داده تا در کنار خانواده اش باشد.

مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با تاکید بر استفاده بیشتر از روزهای خانه نشینی گفت: یکی از اساتید را دیدم که با چند زبان خارجی آشنایی داشت و زمانی که پرسیدم چگونه توانسته این موفقیت را کسب کند، گفت هر روز نیم ساعت در اتوبوس به مطالعه زبان می پرداخته است.

وی اضافه کرد: من در این فرصت توانستم ظهر و شب با خانواده قرآن قرائت کنم؛ در حالی که قبلا فقط شب ها یک صفحه تلاوت می کردیم. اکنون یک فرصت عالی فراهم شده تا ضمن تلاوت بیشتر آیات الهی، تفسیر قرآن را هم نگاهی کنیم.

قدر نعمت ها را در این روزها بیشتر حس می کنیم

ارزانی افزود: در بسیاری اوقات محدودیت ها کمک می کند قدر نعمت ها را بدانیم. هر سال درنوروز به دیدن یکدیگر می رفتیم و هیچ وقت قدر این دیدارها و دست دادن ها را نمی دانستیم و شاید تا آخر عمر چنین فرصتی به وجود نمی آمد که اینگونه قدردان برخی از نعمت های الهی باشیم.

رئیس ستاد هماهنگی کانون های فرهنگی هنری مساجد به یکی از زیبایی های این ایام اشاره کرد و گفت: حالا که چنین اتفاقی افتاده و ویروس کرونا باعث خانه نشینی مردم شده، حسرت می خوریم نمی توانیم در مجامع عمومی حضور پیدا کنیم، برای عبادت به مسجد یا برای خرید به بازار برویم و اکنون قدر این نعمت ها را می دانیم.

وی افزود: متاسفانه جامعه با مطالعه فاصله زیادی دارد و طبق آمار سرانه مطالعه در کشور ما پایین است و اکنون فرصت خوبی است که زمانی را به مطالعه اختصاص دهیم. عرضه کتاب به عنوان امانت در روستاها یکی از کارهای خوب کانون های مساجد است و کتاب های مساجد را به خانه ها می فرستند و پس از مطالعه به خانه ای دیگر امانت می دهند. مسافرت های مردم تعطیل نشده بلکه به تعویق افتاده است و یکی دو ماه دیرتر انجام خواهد شد و این موضوع، امید داشتن به شکسته شدن چنین فضایی است تا مردم به حالت عادی برگردند.

وی همچنین از پویش حدیث کسا و ساعت صفر عاشقی در شب نیمه شعبان به عنوان برنامه هایی برای این ایام یاد کرد که از سوی ستاد هماهنگی کانون های فرهنگی هنری مساجد کشور برگزار می شود. 10 پویش قرائت سراسری دعای فرج، در ساعت صفر عاشقی یعنی 12 نیمه شب نیمه شعبان به نیت تعجیل در ظهور حضرت حجت (عج) و رفع گرفتاری و بلا از همه مردم جهان برگزار می شود. همچنین پویش ختم حدیث کسا برای رفع مشکلات موجود و شفای بیماران کرونایی توسط کانون های فرهنگی هنری مساجد در فضای مجازی راه اندازی شده است.

لینک خبر :‌ خبرگزاری جمهوری اسلامی
شهرستان کاشان در حوزه کتاب کودک باید بسیار تلاش کند تا کمبودهای این حوزه نسل های آینده جامعه را تحت تاثیر قرار ندهد چراکه کتاب نقش بسزایی در شکل گیری شخصیت کودکان دارد.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۱/۱۴

به گزارش خبرگزاری تسنیم از کاشان ، کودکان آینده سازان این مرز و بوم و از مهمترین قشر از اقشار جامعه محسوب می شوند به نحوی که تربیت صحیح این افراد می تواند آینده یک جامعه و حتی یک کشور را تضمین کند و نتایج آن رشد و بالندگی و پیشرفت در تمامی حوزه ها باشد.

کتاب یکی از ابزارهای تربیتی موثر است که می تواند در تشکیل شخصیت کودکان، نقش بسزایی ایفا کند به نحوی که می توان بسیاری از نکات تربیتی و آموزشی را از طریق کتاب به کودکان منتقل کرد و بر همین اساس کتاب کودک در این زمینه از اهمیت بسیار بالایی برخودار است.

روز جهانی کتاب کودک بهانه ای است تا اهمیت این ابزار مهم آموزشی به آحاد مردم جهان یادآوری شود و در تولید محتوا و ارتقاء غنای کُتُب کودک مسئولان و متولیان این امر به ویژه نویسندگان و تصویرگران تمام تلاش خود را به کار بگیرند.

کودک یکی از موضوع های اصلی جامعه است

میثم نمکی در گفت وگو با خبرنگار تسنیم، ضمن اشاره به چهاردهم فروردین، روز جهانی کتاب کودک اظهار داشت: برخی از موضوعات و محورها می توانند نقش بسزایی در ایجاد و یا تقویت یک فرهنگ داشته باشند و کودک یکی از موضوعات اساسی هر جامعه است.

وی با بیان اینکه کودکان سرمایه های بالقوه هر جامعه محسوب می شود، افزود: تربیت این نسل می تواند در نسل های آینده تاثیرگذار باشد و کتاب کودک نیز می تواند ابزار و قدرت مهمی برای القا، تبیین و تفسیر بسیاری از مسائل و موضوعات حائز اهمیت باشد.

رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان کاشان ضمن اشاره به تشریح اهمیت کتاب کودک ابراز داشت: کتاب کودک از دو جنبه حائز اهمیت است؛ اول برای اقشار کودک که در تبلور شخصیت، رشد و تقویت آگاهی های شخصی و مهارت های اجتماعی نقش بسزایی دارد.

وی با بیان اینکه کتاب کودک برای بزرگسالانی نیز که تولید محتوا می کنند، از اهمیت بالایی برخوردار است، گفت: متاسفانه افرادی که در حوزه کتاب کودک فعال هستند به دلیل طیف گسترده این قشر باید بیشتر تلاش کرد در حالی که خوشبختانه کانون پرورش فکری کودک و نوجوان به صورت تخصصی در این حوزه فعالیت می کند.

وی ضمن اشاره به شیوع ویروس کرونا و تعویق دومین دوره این رویداد بین المللی در کاشان تاکید کرد: حلقه ها و گروه های مختلفی از کودکان در این جشنواره بین المللی گرد هم آمده و تولیدکنندگان و تصویرگران کودک نیز در این جشنواره مشترکا به خلق اثر می پردازند و این تولیدات زمینه انتشار پیدا می کند.

رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان کاشان ضمن اشاره به راه اندازی جام باشگاه های کتاب خوانی تبیین کرد: مخاطبان اصلی این طرح نیز کودکان و نوجوانان به ویژه دانش آموزان است که با تشکیل تیم های مختلف در این مسابقه شرکت کرده و گروه های برتر مورد تقدیر قرار می گیرند.

وی ضمن اشاره به تهیه تقویم صبحگاه کتاب با مشارکت اداره آموزش و پرورش شهرستان کاشان افزود: در راستای تقویت امکانات و ابزارهای حوزه کودک و نوجوان تعدادی از کتاب فروشی های شهرستان کاشان بخشی را به محصولات ویژه کودک و نوجوان اختصاص دادند.

لزوم معرفی بیشتر کانون به والدین

فاطمه سادات اصفهانیان نیز در گفت وگو با خبرنگار تسنیم با بیان اینکه کانون پرورش فکری کودک و نوجوان شهرستان کاشان تخصصی ترین کتابخانه های کودک و نوجوان را در اختیار دارد، اظهار داشت: در شهرستان کاشان دو شعبه از کانون وجود دارد.

وی ضمن اشاره به استفاده کودکان و نوجوانان از فعالیت های جانبی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان در کاشان افزود: لازم است تا این کانون هرچه بیشتر و بهتر معرفی شود چراکه فعالیت های متعددی به جز ارائه کتاب همچون کارگاه های قصه گویی، کاردستی، نقاشی، نمایش فیلم، نقد فیلم و غیره است.

رئیس کانون پرورش فکری کودک و نوجوان شهرستان کاشان با بیان اینکه وجود تنها دو شعبه کتابخانه کودک و نوجوان این کانون در کاشان نشان دهنده کمبود و بی بهره ماندن بخشی از قشر کودک از این امکانات است، ابراز داشت: برخی خانواده ها از این فعالیت ها بی اطلاع هستند در حالی که علاوه بر شهرها لازم است روستاها نیز از این امکانات بهره مند شوند.

وی ضمن اشاره به روز جهانی کتاب کودک گفت: متاسفانه با توجه به اینکه این روز با ایام تعطیلات عید نوروز متقارن است، اقدام خاصی در این روز صورت نمی پذیرد در حالی که به نهادهای مختلف این موضوع اعلام شده است چراکه به این بهانه می توان کتابخوانی کودک و نوجوان را تقویت کرد.

اصفهانیان ضمن اشاره به آثار تقویت و ارتقاء کتابخوانی کودکان و نوجوانان تصریح کرد: اخیرا برخی از کتابخانه های عمومی شهرستان کاشان بخشی را به حوزه کودک و نوجوان اختصاص دادند اما کتابخانه های کانون پرورش فکری کودک و نوجوان کاشان به صورت تخصصی در این زمینه فعال هستند.

هنوز یک مجموعه کامل برای کودکان نداریم

علیرضا دانش نیز در گفت وگو با خبرنگار تسنیم با بیان اینکه متاسفانه یک مجموعه کامل و جامع در حوزه کودک و نوجوان در کاشان نداریم، اظهار داشت: حوزه های کودک نوجوان علاوه بر کتاب و نشریه، فیلم های آموزشی، نمایش های عروسکی، بازی های رایانه ای، نرم افزارهای آموزشی و غیره است.

وی ضمن اشاره به رده های مختلف کودک و نوجوانان افزود: حوزه کودک و نوجوانان به کتاب محدود نمی شود و از آنجا که ما به ایرانی و اسلامی بودن این مهم تاکید می کنیم، اقدامات باید به صورت تخصصی تر صورت پذیرد تا تولیدات با غنای بالا تولید شود.

این ناشر کاشانی ضمن اشاره به راه اندازی مجموعه تخصصی ویژه حوزه کودک و نوجوان ابراز داشت: این مجموعه باعث شد تا نیازهای این قشر جامعه شناسایی شود و با توجه به شناسایی این نیازها و همکاری های مسئولان به تدریج نیازها رفع شد اما متاسفانه بر اساس برخی اتفاقات این مجموعه منحل شد.

وی با بیان اینکه ضمن اشاره به اهداف فعالان حوزه کودک و نوجوان گفت: تمامی این فعالیت ها در رشد و شکوفایی استعدادهای این قشر از جامعه انجام شده است و امید است این مجموعه مجدد راه اندازی شود و بتواند نقش بسزایی در حوزه کتاب کودک و نوجوان ایفا کند.

گزارش از مرتضی نجف زاده

انتهای پیام/801/ی

لینک خبر :‌ خبرگزاری تسنیم
رئیس سازمان بسیج رسانه خراسان رضوی بابیان اینکه ارزیابی خسارت توقف مطبوعات به خاطر کرونا، نباید منجر به فرصت سوزی باشد خواستار پیش بینی و اعطای بسته حمایتی ویژه به اصحاب رسانه و مطبوعات شد.

عباس محمدیان در گفت وگو با خبرنگار فارس در مشهد اظهار کرد: با توجه به مصوبه ستاد ملی مبارزه با کرونا مبنی بر منع چاپ نشریات برای جلوگیری از شیوع بیماری لازم است حمایت عملی ویژه ای از اصحاب رسانه صورت پذیرد.

رئیس سازمان بسیج رسانه خراسان رضوی با اشاره به وعده های مسئولان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در انجام بیمه تمامی خبرنگاران فعال، اظهار کرد: تعلل در بیمه خبرنگاران، گرانی کاغذ و بالا رفتن هزینه ها در سال های اخیر وضعیت مطبوعات را بحرانی کرده است.

وی ادامه داد: پیش بینی بسته حمایتی و اقلام معیشتی برای خانواده رسانه ها که در جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی و این روزها در صف مدافعان سلامت فعال هستند، ضروری است.

محمدیان یادآور شد: در روزهای اخیر اصحاب رسانه بیشترین نقش را در آموزش عمومی و آرام سازی فضای ذهنی جامعه و ایجاد عزم عمومی داشتند، به طوری که با اطلاع رسانی های به موقع در خط مقدم مقابله با کرونا حضوری مستمر و مؤثر داشتند که این مهم افتخارآمیز و ستودنی است.

وی با تأکید بر اینکه ارزیابی ضرر و زیان و خسارت تعطیلی موقت و توقف مطبوعات و فعالیت های مجموعه های فرهنگی در این ایام، اگرچه لازم است اما کافی نیست و نباید منجر به فرصت سوزی شود، ابراز کرد: پیش از هرگونه تعیین خسارت در خصوص مجموعه های مطبوعاتی و رسانه ای که ممکن است مشمول روند اداری فرسایشی و بروکراسی شود، شایسته است در قدم اول نسبت به پیش بینی یارانه حمایتی و توزیع اقلام معیشتی نیروهای شاغل در بخش های متضرر مانند موزعان و بخش های مرتبط با چاپ و آگهی اقدام بهنگام و عاجل، صورت پذیرد.

رئیس سازمان بسیج رسانه خراسان رضوی با اشاره به اینکه حمایت از اصحاب رسانه را به خصوص در شرایط فعلی رسالت همه نهادهای حاکمیتی خاطرنشان کرد: بسیاری از مطبوعات در ایام بهار امسال به درستی درصدد راه اندازی رسانه برخط و فعال سازی بیش ازپیش ظرفیت مجازی خود هستند که ضمن نیاز به حمایت های فن آورانه می طلبد تا آگهی های دولتی نهادها و نیز پیام های ستاد ملی کرونا در قالب رپورتاژ به آگاهی مخاطبان برسد.

انتهای پیام/ 70042

لینک خبر :‌ خبرگزاری فارس
ایسنا/زنجان معاون فرهنگی و رسانه ای اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان زنجان گفت: توقف نسخه کاغذی روزنامه ها را تا پایان محدودیت کرونایی خواهیم داشت.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۱/۱۴

ابراهیم قاسمی در گفت وگو با ایسنا، در رابطه با توقف نسخه کاغذی روزنامه ها بر اثر شیوع ویروس کرونا، اظهار کرد: طبق بیانیه و آیین نامه کشوری، در استان زنجان نیز تا زمانی که طرح فاصله گذاری اجتماعی در حال اجرا است نسخه کاغذی روزنامه ها متوقف می شود.

وی افزود: کاغذ چون از لحاظ فیزیکی قابل لمس است امکان دارد باعث ایجاد مشکلاتی در رابطه با شیوع کرونا شود.

این مسئول تصریح کرد: از روز نخست شروع تعطیلات که روزنامه ها تعطیل بودند و تا پایان محدودیت کرونایی نیز این تعطیلی ادامه خواهد داشت و از پایگاه های خبری برای دسترسی به اخبار می توان استفاده کرد.

انتهای پیام

لینک خبر :‌ خبرگزاری دانشجویان ایران
ایسنا/اصفهان یک کارگردان تئاتر با بیان اینکه مشکل تئاتر اصفهان نه کمبود سالن، بلکه دشمنی است، به انتقاداتی که دیگر کارگردانان به بهانۀ روز جهانی تئاتر در خصوص اجرای کارهای کمدی مطرح کرده بودند، واکنش نشان داد.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۱/۱۳

رامین سامانی، به درج گزارش تئاتر اصفهان؛ از گلایه تا امید که در آن برخی از کارگردانان تئاتر، انتقاداتی را نسبت به تئاترهای کمدی و چرایی اعطای مجوز اجرا به آنان از سوی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اصفهان مطرح کرده بودند، واکنش نشان داد و به ایسنا، گفت: حس می کنم خطاب این دوستان برخی از تئاترهایی است که بنده و یکی دیگر از همکاران اجرا کرده ایم و به این دلیل که این اظهارات گرفتن مجوز را برای ما سخت تر می کند، لازم می دانم نکاتی را دربارۀ وضعیت تئاتر اصفهان گوشزد کنم.

وی تصریح کرد: مشکل تئاتر اصفهان سالن نیست، دشمنی است. ما تئاتری ها از اینکه کارِ همکارمان می فروشد ناراحت می شویم و بدون اینکه کار همدیگر را دیده باشیم، تنها به واسطه تماشای پوستر و علم به جدی نبودن آن کار، تئاتر دیگران را سخیف لقب می دهیم.

کارگردان تئاتر آدامس ، ادامه داد: بنده شخصاً برای اجرای تئاتر داوینچی فقط 80 میلیون تومان هزینه تبلیغات محیطی کردم و تئاتر قجرالجدید را در یکی از سالن های دور شهر روی صحنه بردم، اما همکارانم وقتی مخاطبان بسیارم را دیدند بی آنکه به تماشای کار بنشینند گفتند چون زن پوش در این تئاتر بوده، حتماً کاری لوده و سخیف است و آن قدر به این در و آن در زدند که نه تنها مجوز زن پوشی از سوی ارشاد اصفهان لغو و مستلزم ضرورت شد بلکه جلوی یکی از اجراهایی که برای آن شش ماه تمرین و 15 میلیون تومان هزینه کرده بودم نیز گرفته شد.

سامانی خطاب به همکاران تئاتری خود، گفت: قبل از اینکه ما کار کمدی را شروع کنیم وضعیت مخاطب سالن ها چگونه بود؟ چرا هیچ وقت به تئاترهای کمدی ای که شورای ارزش گذاری ارشاد اصفهان رد کرده اشاره نمی کنید؟

وی تأکید کرد: ناجی تئاتر کسی نیست که کمدی را می کوبد؛ ناجی تئاتر کسی است که کار درست عرضه می کند.

این نمایشنامه نویس افزود: ما کسی را به زور به سالن نمی آوریم و سلیقۀ مردم را تعیین نمی کنیم بلکه از مردم خط می گیریم و به همین دلیل مخاطب داریم. گاهی دیگران خودخواهی می کنند، فقط به سلیقه خودشان اهمیت می دهند و می گویند مخاطب موظف است تئاتر ما را دوست داشته باشد.

سامانی یادآور شد: بنده تئاتری به اسم داوینچی روی صحنه بردم که از زمین تا آسمان با کارهای دیگرم یعنی آدامس و قجرالجدید فرق داشت و به خاطر این تغییر، ریزش مخاطب هم داشتم، اما قصد داشتم غیرخطی کار کنم و ابتدا مخاطب عام را با چیزی که خودش دوست دارد جذب کنم بعد آن پیامی که می خواهم منتقل و او را موظف به فکر کردن کنم.

وی خاطرنشان کرد: همکاران تئاتری مدام از نبود حمایت حرف می زنند، اما مگر کسی از ما که مخاطب داریم حمایت کرده است؟ ما اسپانسر می آوریم برای تبلیغات هزینه می کنیم، کلیپ می سازیم و ... ، اما دوستان نه این تلاش ها بلکه فقط مخاطب بسیار را می بینند و فکر می کنند ما داریم از تئاتر بردگی می کشیم.

بازیگر تئاتر آدامس با اشاره به محدودیت های تئاتر کمدی، گفت: تئاتر کمدی به اندازه کافی مشکل دارد چون با سیاست، اقوام، ارزش ها و خیلی چیزهای دیگر نمی تواند شوخی کند و محدودیت هایی دارد که مجبور به استفاده از کاراکتر زن پوش است. انتظارم این است تئاتری هایی که می دانند کمدی به اندازه تراژدی در تئاتر اهمیت دارد و می دانند هر تئاتری که می خنداند یا زن پوش دارد نمی فروشد، به این مسائل توجه کنند و با اعتراض های پیوسته فضا را برای کار بسته تر نکنند.

سامانی بار دیگر خطاب به دیگر همکاران خود، اظهار کرد: فضای دشمنی را تمام کنید. پشت هم باشید اما نه مثل خنجر. همین تفرقه ها باعث می شود سالن ها را از تئاتر بگیرند و بودجه را درست تقسیم نکنند. معتقدم تئاتر اصفهان تا زمانی که محتاج بودجه است فلج است. ما باید به هنر به عنوان کالا نگاه کنیم و نیاز اجتماع را ببنیم تا در گیشه موفق باشیم.

وی با بیان اینکه یک شهر هم فست فود می خواهد هم چلوکبابی، ادامه داد: مجوزهای ارشاد اتفاقاً در سال 1398 بسیار تنوع داشت و همان قدر که کار کمدی اجرا رفت، کودک و تراژدی هم رفت. ارشاد، شورای ممیزی نیست بلکه ارزش گذاری و نظارت می کند. خیلی از کارهای کمدی که رد می شوند از لحاظ فنی ضعیف اند، اما پشت مجوزهای اعطاشده به تئاترهای کمدی قوی پنهان می شوند و اعتراض می کنند. نمی شود که وقتی یک تئاتر تراژدی اجرا می شود اعضای شورای نظارت را فهیم و وقتی یک تئاتر کمدی اجرا می شود همان ها را بی سواد قلمداد کنیم.

این کارگردان تئاتر یکی از اصلی ترین مشکلات اصلی تئاتر اصفهان را فقدان مدیر تبلیغات خوب دانست و گفت: همکاران ما همه مدعی اند که نیازی به مدیر تبلیغات ندارند و می خواهند به روش باستانیِ من صد شاگرد دارم و هر شاگرد موظف است با خود پنج نفر را برای اجرا به سالن بیاورد عمل کنند درحالی که این کارها دیگر جواب نمی دهد.

وی افزود: شهرداری اصفهان برای تبلیغات تئاترهای کمدی به بنده فقط شش بنر در سطح شهر می دهد که همان را هم دوستان زحمت می کشند و پاره می کنند درحالی که از رهگذر همین تئاترهای کمدی برای دیگر تئاترها هم مخاطب جذب می شود.

سامانی مدعی شد: هنرمندان اصفهان مدام اعتراض می کنند که چرا فضای کار در تهران و شهرهای دیگر باز است و در اصفهان بسته، اما نمی دانند هنرمندان تهرانی و ... به جای زیرآب زدن برای دیگران در ادارات و نهادها و رسانه ها و ریشۀ دیگران را خشکاندن، وقتشان را صرف اجرای یک کار متفاوت می کنند. نیازی نیست کسی با کمدی مبارزه کند چون کمدی جزئی از تئاتر است، اما درجه بندی برخی از دوستان برای ارزش گذاری یک تئاتر این است که هر چه مخاطب کمتر باشد آن کار فاخرتر است! مگر چنین چیزی ممکن است؟

این نمایشنامه نویس ابراز امیدواری کرد؛ کاش همکاران ما دشمنی با یکدیگر را رها کنند و از دیدن موفقیت هم خوشحال شوند. کاش به مخاطبان توهین نکنند. ما در اصفهان مشکل سالن و پلاتو داریم اما مادر مشکلاتمان همین است که متحد نیستیم و هوای تئاتر را نداریم. اینجا هر کس فقط کار خودش را قبول دارد.

وی یادآور شد: بنده تئاتر خودم را سخیف نمی دانم که از انتقاد همکارانم ناراحت شوم اما باید این پیام را به آن ها می دادم که فضا را مسموم تر و حلقۀ اعطای مجوز را تنگ تر نکنند. باید این عادت نادرست مشکلات را گردن دیگران انداختن را یادآوری می کردم و می گفتم که ارشاد اصفهان خیلی از مرارت ها را تحمل می کند تا فضا را برای کار ما باز کند اما خودمان با سخن های نادرست این نعمت را از خودمان دریغ می کنیم و بعد می نشینیم و برای بسته بودن فضا سوگواری می کنیم.

انتهای پیام

لینک خبر :‌ خبرگزاری دانشجویان ایران
اراک - ایرنا - مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان مرکزی گفت: عملیات ساخت تالار مرکزی اراک 85 درصد پیشرفت فیزیکی دارد و تکمیل این طرح فرهنگی سال جاری در اولویت است.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۱/۱۴ سایت های دیگر : هنر آنلاین

حجت الاسلام و المسلمین عباس دانشی روز پنجشنبه در گفت و گو با ایرنا، افزود: با توجه به حجم بالای سرمایه گذاری در طرح تالار مرکزی اراک، بهره برداری از آن در 2 مرحله انجام می شود و تاکنون بخش های عمومی این تالار بیش از 60 درصد و سالن های موسیقی و آمفی تئاتر آن 30 درصد پیشرفت فیزیکی دارد.

وی ادامه داد: تکمیل و تجهیز سالن های تئاتر و موسیقی تالار مرکزی اراک حدود 400 میلیارد ریال اعتبار نیاز دارد که باید از محل منابع ملی تامین شود و اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان مرکزی تلاش می کند با جذب به هنگام اعتبارات در اسرع وقت تمام بخش های این مجموعه فرهنگی را بهره برداری و در اختیار هنرمندان و هنردوستان اراکی قرار دهد.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان مرکزی اظهار داشت: با توجه به تخصصی بودن سالن های موسیقی و تئاتر بیش از 250 میلیارد ریال از اعتبار مورد نیاز برای این 2 بخش برنامه ریزی شده و بقیه برای بخش های عمومی تالار مرکزی اراک در نظر گرفته شده است.

حجت السلام والمسلمین دانشی بیان کرد: تالار مرکزی اراک در زمره 15 مجموعه فرهنگی بزرگی است که در سطح ملی از سال ها پیش با طراحی پیشرفته و مدرن برنامه ریزی شده اما، واردات تجهیزات و ماشین آلات این مراکز فرهنگی به دلیل مشکلات ناشی از تحریم ها متوقف و روند تکمیل و تجهیز را با کندی مواجه کرده است.

وی اضافه کرد: توسعه فرهنگی فرآیندی است که در سایه هم افزایی، نشاط و برنامه محقق می شود و اهالی فرهنگ و هنر برای حرکت در ریل موفقیت باید اتحاد و انگیزه محوری را سرلوحه کار قرار دهند.

11 مجتمع فرهنگی و هنری، 103 آموزگاه هنری، 123 موسسه فرهنگی هنری یک و چند منظوره، 218 کانون تبلیغاتی، 83 نشریه محلی، 50 نمایندگی نشریات سراسری، 580 کانون فرهنگی و هنری مساجد و 2 هنرستان هنرهای زیبا بخشی از ظرفیت های فرهنگی و هنری استان مرکزی است.

لینک خبر :‌ خبرگزاری جمهوری اسلامی

کمک 4میلیارد ریالی اوقاف اصفهان برای پیشگیری از شیوع ویروس کرونا
رضا خطیبی معاونت توسعه و پشتیبانی اداره کل اوقاف و امور خیریه اصفهان یکی از نیات روز جامعه برای ایجاد وقف های جدید را تجهیزات درمانی و بهداشتی برای بیمارستان ها اعلام کرد و گفت: واقفان و خیران نیک اندیش می توانند با وقف بخشی از اموال خود به بخش سلامت جامعه کمک کنند تا در شرایط امروز جامعه مورد بهره گیری قرار گیرد.
به گزارش روابط عمومی اداره کل اوقاف و امور خیریه استان اصفهان رضا خطیبی گفت : در جلسه ای که در محل دفتر قائم مقام رئیس دانشگاه علوم پزشکی اصفهان برگزار شد ضمن تقدیر و تشکر از زحمات و خدمات مدیریت وکلیه کادر درمانی ،مذاکراتی در خصوص نیازها و اولویت های درمانی ویژه بیماران کرونایی صورت پذیرفت که توافق کردید تا اداره کل اوقاف و امور خیریه اصفهان با بکارگیری ظرفیت و امکانات موجود برای تامین برخی اقلام مورد نیاز براساس اولویت ها از سوی آقای صافی قائم مقام ،اقدام و به بیمارستانها تحویل گردد و چگونگی اقدامات نیز با هر دو دستگاه هماهنگ شود
وی در ادامه در مورد تعهدات اوقاف و امور خیریه استان گفت : میزان تعهدات اداره کل اوقاف و امور خیریه اصفهان معادل مبلغ 4میلیارد ریال توافق گردید که در مرحله اول اقلام دارای اولویت شامل ( ماسک ،لباس یکبار مصرف پزشکی و پیرا پزشکی (یکبار مصرف ضد آب ) لباس یکبار مصرف اوران ،شیلد محافظ صورت ، عینک محافظ،کلاه یکبار مصرف ،لباس یکبار مصرف سراسری، ماسک سه لایه جراحی، دستکش لاتکس ، ارزاق بیمارستانها و نقاهتگاهها شامل (برنج ،گوشت و......) که مقرر گردید توسط دانشگاه لیست ارائه و اداره اوقاف اقدام به خرید نموده و به بیمارستانها و مراکز درمانی تحویل دهد
خطیبی از دیگر تعهدات اوقاف را تهیه بسته های فرهنگی مورد نیاز مراکز درمانی اعلام کرد که در گام اول این مراکز باید توسط دانشگاه علوم پزشکی شناسایی و لیست نهایی در اختیار اوقاف استان قرار گیرد
وی ایجاد راه اندازی کارگاه های تولید اقلام مصرفی مورد نیاز توسط اداره اوقاف در بقاع و اما مزادگان، طراحی و تولید جایگاه های ضد عفونی قابل استقرار در اماکن عمومی و ادارات و حمایت از افراد مبتلا و یا مشکوک به بیماری که در منازل خود قرنطینه شده اند بوسیله ارزاق و امکانات بهداشتی که توسط دانشگاه لیست نهایی به اداره اوقاف استان اعلام می گردد را از دیگر تعهدات اداره کل اوقاف و امور خیریه اعلام کرد
این مقام مسئول در ادامه تهیه تعدادی از جایگاههای ضد عفونی جهت بیمارستانها را نیز از دیگر اقدامات برشمرد که بعد از نصب و راه اندازی شارژ مواد ضدعفونی توسط بیمارستان صورت می پذیرد
موجودی مربوطه به موقوفه مهدی بنان الشریعه در وجه بیمارستان عیسی بن مریم برای تهیه وسایل بهداشتی جهت بیمارستان واریز گردد.

لینک خبر :‌ عصر اصفهان
رئیس اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان گرگان گفت : از ابتدای راه اندازی قرارگاه نوروزی شهدای سلامت 65 هزار ماسک ، 500 عدد گان ، 20 هزار ضدعفونی کننده و 3 هزار ژل دست تهیه و طی 18 هزار پک بهداشتی توزیع شد.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۱/۱۳ سایت های دیگر : دانا گلستان 24 سازمان تبلیغات اسلامی

به گزارش گلستان ما ؛ حجت الاسلام والمسلمین عباسعلی مهدوی راد رییس اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان گرگان شامگاه گذشته سه شنبه دوازده فروردین در گفت و گو با گلستان ما اظهار کرد : به حول و قوه الهی از همان روزهای ابتدایی نوروز 99 قرارگاه شهدای سلامت در خیابان پنج آذر روبروی فرمانداری گرگان مدرسه واثقی راه اندازی بشود.

حجت الاسلام مهدوی راد افزود: تا امروز 12 فروردین قرارگاه شهدای سلامت مرکز افق امامزاده عبدالله گرگان درجهت مبارزه با بیماری کرونا تعداد 65هزار ماسک دوخت و تولید کرده است.

وی تصریح کرد : همچنین 18هزار پک بهداشتی توزیع، دوخت 500 عدد گان جهت بیمارستان های صیاد و 5آذر و کردکوی، تهیه ضدعفونی دست 20هزارعدد ، تهیه ژل دست3هزارعدد نیز از جمله اقداماتی بوده که در این قرارگاه انجام شد.

رییس اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان گرگان با بیان اینکه در این راستا 9 کارگاه خیاطی دوخت ماسک در نقاط شهری و روستا ایجاد شد ، گفت : تعداد65خیاط نیز در کارگاه متمرکز و خانگی در دوخت این وسایل با ما همکاری داشتند.

مهدوی راد اضافه کرد : در15 محله کم برخوردار گرگان،انجیراب،قلعه حسن،افسران ، طهماسبی،شهرک شهروند،خیابان شریعتی،سرچشمه،روستاهای باغگلبن،نصرآباد، سرخنکلاته،اتراک چال،بالاجاده، چهارده،لاملنگ توزیع پک بهداشتی وضدعفونی سطوح خیابان و معابر انجام گرفت.

وی با بیان اینکه قدردان زحمات و حمایت های استاندار ، فرماندار ، سپاه و بسیج و گروههای جهادی و خیرین هستیم ، یادآور شد : می توان با همدلی و همبستگی و عمل نمودن به تذکرات بهداشتی کرونا را شکست دهیم.

انتهای پیام/

لینک خبر :‌ گلستان ما
سازمان اوقاف و امور خیریه به منظور مقابله با شیوع ویروس کرونا اقدام به همکاری با بیمارستان ها و تهیه اقلام مورد نیاز این مراکز کرده است که از جمله آنها می توان به تهیه لباس ویژه کادر درمانی بیمارستان شهدای تجریش توسط اداره اوقاف شمیرانات اشاره کرد.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۱/۱۳ سایت های دیگر : آمد خبر پارسینه بهارستانه خبرگزاری شبستان

به گزارش ایسنا، سیدحسن میرکریمی، رئیس اداره اوقاف و امور خیریه شمیرانات در زمینه همکاری این اداره با برخی بیمارستان ها در مقابله با ویروس کرونا گفت: با توجه به اینکه بیمارستان های مسیح دانشوری، بقیةالله (عج) و شهدای تجریش در منطقه شمیرانات به عنوان مراکز درمانی برای پذیرش بیماران کرونایی در نظر گرفته شده است، اداره اوقاف این منطقه اقدام به همکاری با این مراکز درمانی کرده است و در همین راستا طی درخواست رئیس بیمارستان شهدای تجریش از اداره اوقاف شمیرانات مبنی بر همکاری در زمینه تهیه اقلام مورد نیاز در مواجهه با شیوع بیماری کرونا، اقداماتی از سوی این مرکز برای رفع مشکلات و نیازمندی های این بیمارستان صورت پذیرفت.

وی اظهار کرد: با توجه به مواردی که از سوی رئیس بیمارستان شهدای تجریش عنوان شد، این بیمارستان در بخش های مختلف با مشکلاتی مواجه بود مثل کمبود تعداد سردخانه که 8 کشو داشت و در این شرایط که گاهی تعداد فوت شدگان بیشتر است، به مشکل برمی خورند که البته رفع این مشکل کمی زمان بر است اما با همکاری یکی از خیرین تأمین چند کشو برای سردخانه این بیمارستان در نظر گرفته شده است.

میرکریمی افزود: بخشی از مشکلات مربوط به تهیه لباس ویژه پرسنل بیمارستان است که این لباس ها باید غیر قابل نفوذ باشد و در حال حاضر از لباس های یک بار مصرف استفاده می شود که این لباسها چند مشکل عمده دارد از جمله اینکه تا وقتی افراد این لباس ها را بر تن دارند استریل است اما به محض اینکه از تن بیرون آورند از استریل خارج می شود و دیگری هزینه این لباسهاست که هر کدام بالغ بر 120 هزار تومان است و در هربار مصرف بلا استفاده می شود، بر همین اساس طبق هماهنگی که با سازمان اوقاف و امور خیریه انجام شد، تهیه لباس برای کادر درمانی این بیمارستان تقبل شد و برای کادر این بیمارستان که 1100 نفر هستند در چهار رنگ در سطوح مختلف خدماتی، بهورزی، پرستاری و پزشکی سفارش داده شد و لباسها شامل ست کامل از کلاه، پیراهن و شلوار یکسره است و یک پاپوش هم جداگانه تأمین شده، این لباسها قابل شستشو است و تا شهریورماه قابلیت استفاده را دارد.

وی بیان کرد: بیمارستان اختر که در محدوده شمیرانات قرار دارد نیز از جمله بیمارستان هایی است که درزمینه درمان بیماران کرونایی همکاری می کند و این بیمارستان درخواست تأمین ماسک داشته است که با همکاری اداره اوقاف منطقه 500 ماسک n95 به این بیمارستان تحویل داده شده است.

رئیس اداره اوقاف و امور خیریه شمیرانات افزود: در بعضی محله ها، کوچه هایی وجود دارد که ماشین ها برای گندزدایی نمی توانند وارد شوند، برای این مراکز 4 دستگاه پرتابلی که موتور ژنراتور سرخود و مخزن 20 لیتری دارند در نظر گرفته شده که به صورت پرتابل روی دوش افراد حمل می شود و در اختیار گروه های جهادی گذاشته شده تا با هماهنگی که انجام می شود محدوده های مذکور توسط این دستگاه ها گندزدایی شود.

وی عنوان کرد: در برخی مراکز از جمله آشپزخانه آستان امامزاده قاسم(ع) در حال حاضر غذا تهیه می شود و آشپزخانه امامزاده علی اکبر(ع) چیذر به فضایی برای آبمیوه گیری تبدیل شده و آبمیوه ها بصورت بسته بندی و استریل به بیمارستان ها تحویل داده می شود.

انتهای پیام

لینک خبر :‌ خبرگزاری دانشجویان ایران
اتحادیه مؤسسات و تشکل های قرآن و عترت استان اصفهان گزارشی از خدمات و فعالیت های قرآنی سال 98 منتشر کرد.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۱/۱۴

به گزارش ایکنا؛ پس از پیروزی انقلاب اسلامی در جهت توسعه و ترویج فعالیت های قرآنی، مؤسسات مختلف قرآنی در سراسر کشور و از جمله استان اصفهان تأسیس شد که هر کدام در منطقه خود و در شهرستان، استان و کشور هم منشأ اثرات فراوانی شدند.

در شرایط فعلی تعداد 185 مؤسسه قرآنی و 153 خانه قرآن روستایی، 143 خانه قرآن شهری و تعداد 400 جلسات سنتی و مراکز قرآنی بدون مجوز، در استان اصفهان فعالیت می کنند که در حوزه های آموزشی، پژوهشی، تبلیغ، ترویج و مشاوره اثر گذارند.

به منظور توسعه و ترویج این حرکت ها و ترویج فرهنگ قرآنی، انسجام، هماهنگی ببن مؤسسات و مراکز قرآنی و خانه های قرآن، اتحادیه مؤسسات و تشکل های قرآن و عترت استان اصفهان در سال 1397 تأسیس و به شماره ثبت 2146 به ثبت رسید. این اتحادیه دارای هویت مستقل بوده و دارای هیئت مدیره و بازرسان است که از طریق نمایندگان مؤسسات قرآنی مردمی و به صورت انتخابات برگزیده می شود.

از جمله موضوعات فعالیت این حرکت فرهنگی و قرآنی در ذیل یادآوری می شود.

شناسایی، ساماندهی، تقویت و پشتیبانی از مؤسسات قرآنی مردمی استان برنامه ریزی برای ایجاد و تقویت زمینه های هماهنگی، هم سویی و تعامل بین مؤسسات قرآنی مردمی استان در جهت ترویج فرهنگ و آموزه های قرآن کریم برنامه ریزی به منظور توسعه و ارتقا فعالیت مؤسسات قرآنی مردمی استان تدوین برنامه ها و طرح های مناسب برای گسترش مشارکت های مردمی در فعالیت قرآنی استان همکاری و ارائه مشاوره به سازمان ها، نهادها، دستگاه های دولتی و غیردولتی در مسیر استفاده صحیح از امکانات و اعتبارات موجود تشکیل شناسنامه جامع فعالان قرآنی استان شامل اساتید، قاریان، حافظان، محققان، پژوهشگران و مدیران قرآنی استان تلاش در جهت ایجاد فضای انس و الفت قرآنی در میان فعالان قرآنی ارتقای سطح علمی، مدیریتی و تجربی مدیران مؤسسات قرآنی مردمی و کوشش در همگام ساختن آنان با دستاوردها و فناوری های روز جذب اعتبارات و امکانات از منابع دولتی، غیردولتی و توزیع عادلانه در میان مؤسسات عضو برای اشاعه و ترویج قرآن حضور فعال در عرصه فعالیت و رویدادهای قرآنی استان

یکی از مسائلی که در استان باید با همکاری نهادهای ذی ربط انجام شود، پراکندگی مؤسسات و خانه های قرآنی در استان متوازن نیست که نیاز به یک آمایش سرزمینی دارد، در این خصوص با کمک متولیان می توان اقدامات موثری را به انجام رساند.

در زمینه اخذ رتبه های بین المللی و کشوری، استان اصفهان در سال های اخیر بسیار خوش درخشیده و دارای رتبه های متعدد و حضور قوی در همه عرصه ها به ویژه آزمون ها، مسابقات، همایش ها، ارائه طرح های کشوری و ملی در حوزه امور قرآنی بوده است. این حرکت در صورت حمایت دستگاه های حاکمیتی و تقویت بعد خیرین می تواند بسیار گسترده تر و عمیق تر به پیش برود.

با توجه به شکل گرفتن اتحادیه مدغم، سال 1399 بایستی به سال بیداری قرآنی تبدیل شود و همه گروه ها و همه مراکز قرآنی و فعالیت های مرتبط با حوزه قرآن را در همه رشته و زمینه تحت پوشش قرار دهد.

تشریح خدمات اتحادیه قرآنی اصفهان

ساماندهی فعالیت های اداری اتحادیه شامل تسویه حساب بدهی ها، افتتاح حساب های جدید و مورد نیاز، گزینش و به کارگیری نیروهای جدید، تکمیل کردن پرونده مؤسسات و خانه های قرآن، انجام حسابرسی از فعالیت های اتحادیه، به روز کردن تغییرات مورد نیاز اتحادیه، ساماندهی فعالیت های تبلیغی و اطلاع رسانی اتحادیه مانند به روز کردن سایت، کانال های تلگرام و ایتا، اینستاگرام، واتساپ، و غیره، تشکیل منظم جلسات هیات مدیره با حضور اکثریت اعضا و با حضور نمایندگان ادارات کل تبلیغات اسلامی، ارشاد اسلامی و اوقاف (38 جلسه برگزار شده و مصوبات آن تنظیم و پیگیری شده است.) از جمله فعالیتهای این مرکز است.

همچنین ارائه مجموعه خدمات به مؤسسات و خانه های قرآن مانند معافیت های مالیاتی، استفاده از معافیت های آب، برق و گاز، واریز مبالغ حمایتی با تایید دستگاه های نظارتی، دریافت قرآن پس از تکمیل پرونده، تجهیز جلسات سنتی تحت پوشش مؤسسات قرآنی بر اساس ضوابط مربوط به خانه های نورانی، تخصیص وام به همه مؤسسات و خانه های قرآن، تبلیغ فعالیت های مراکز قرآنی در شبکه های مجازی اتحادیه از قبیل کانال، سایت، اینستاگرام، حمایت های مکاتباتی از مؤسسات در زمینه های مختلف کاری برخی دیگر از فعالیت های اتحادیه قرآنی بود که در سال 98 انجام شد.

اتحادیه به جهت وحدت رویه در فعالیت ها و جلوگیری از چندگانگی در حوزه تصمیم گیری جلسات بسیاری با مسئولان و شخصیت های کشوری، استانی برپا کرد. همچنین اتحادیه با سازمان ها، ادارات و دستگاه ها مانند اداره کل تبلیغات، مجمع خیرین، اداره کل مالیاتی، صداوسیما، بانک رسالت، بیمه ما و... برای تسهیل امور اتحادیه و مراکز قرآنی تفاهم نامه منعقد کرد.

سپردن امورات قرآنی اداره کل تبلیغات اسلامی، ارشاد اسلامی و اوقاف به صورت شیب ملایم به اتحادیه به عنوان حلقه واسط مابین حاکمیت و بخش مردمی، برگزاری همایش های متعدد از قبیل آموزش مالیاتی مؤسسات با حضور مدیرکل و مسؤلان اداره کل مالیاتی استان، همایش فعالین قرآنی در قم و ...، پیگیری و انجام مقدمات بانک جامع فعالیت های قرآنی استان از دیگر برنامه های این مرکز است. به صورت چکیده و مختصر به برخی از فعالیت های دیگر اتحادیه در سال گذشته اشاره می شود.

اعلام و پیگیری طرح خانه های نورانی توسط اتحادیه و دادن سهمیه به شهرستان ها و اهدا قرآن و رحل هماهنگی با همه دستگاه ها در برگزاری فعالیت های قرآنی، از قبیل آزمون سراسری قرآن و عترت ارشاد، مسابقات اوقاف بازدید و بررسی وضعیت مؤسسات قرآنی شهر اصفهان که به مرور در حال انجام است تشکیل شورای هماهنگی فعالیت های قرآنی استان با محوریت اتحادیه تکمیل نمایشگاه دائمی محصولات فرهنگی و قرآنی مؤسسات و مراکز قرآنی در اتحادیه تشکیل کانون قرض الحسنه اتحادیه در بانک رسالت برگزاری برنامه ویژه در مراسمی خاص از قبیل ماه مبارک رمضان، دهه فجر، هفته بزرگداشت قرآن و عترت با ده ها برنامه دیگر همکاری نزدیک با صداو سیمای مرکز اصفهان و تهیه گزارش از مؤسساتی که تاکنون اعلام آمادگی کرده اند و پخش از برنامه اصفهان امروز برگزاری دوره های مختلف تربیت مربی در اتحادیه با محوریت مؤسسات که مورد استقبال قرار گرفته است حضور در جلسات شورای فرهنگ عمومی و شورای توسعه و ترویج فعالیت قرآنی و کمیسیون های آموزش عمومی، تبلیغ و ترویج وپژوهش به عنوان نماینده مؤسسات و مراکز قرآنی ارتباط نزدیک با شورای شهر و کمیسیون فرهنگی شورای شهر اصفهان و سایر شوراها ارائه تحلیل جامع ظرفیت و دغدغه های مؤسسات قرآنی برای طرح در شورای فرهنگی عمومی پیگیری صدور حکم 90 امام جمعه توسط نماینده ولی فقیه در استان به عنوان هماهنگ کننده فعالیت قرآنی در شهرستان ها و شهرها تشکیل مجمع مدارس قرآنی استان و هم افزایی مدارس قرآنی در این خصوص برگزاری کارگاه دو روزه آموزش مدیران مؤسسات در اصفهان با حضور 75 مؤسسه هماهنگی همه ادارات و سازماندهی با معرفی یک نماینده به اتحادیه برای ارائه ظرفیت بخش مردمی و مؤسسات واگذاری انتخاب فعالان و خادمان قرآن به اتحادیه برنامه ریزی مقدمات تشکیل شوراهای مختلف برای نخستین بار مانند الف) شورای قرآنی در شهرستان ها و شهرها به مسئولیت ائمه جمعه
ب) شورای هماهنگی فعالیت های قرآنی دستگاه های اجرائی استان به دبیری اتحادیه
ج) جلسات هم افزایی مؤسسات و خانه های قرآن شهرستان اصفهان
د) جلسات ماهیانه هماهنگی فعالیت های قرآنی استان به صورت چرخشی مابین اعضا.

مواردی که ارائه شد، گزارش عملکرد سال 98 اتحادیه مؤسسات و تشکل های قرآن و عترت اصفهان بود. این مرکز قرآنی برای سال 99 نیز مجموعه برنامه هایی را در نظر گرفته است.

انتهای پیام

لینک خبر :‌ خبرگزاری بین المللی قرآن
حوزه/ سعی کردیم تا آنجا که نیت واقفان اجازه می دهد، عواید موقوفات را به سمت تامین نیازهای ضروری مردم سوق دهیم، چه بسیار خانواده هایی هستند که در حوزه دارو و درمان با مشکل مواجه هستند و حالا بیشتر به کمک نیاز دارند.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۱/۱۴

به گزارش خبرگزاری حوزه ، حجت الاسلام والمسلمین عباس اسکندری با اشاره به شرایط کنونی جامعه و شیوع بیماری کرونا خاطرنشان کرد: این وضعیت به یاری خداوند برطرف می شود به شرطی که ارتباطمان را با خداوند و واسطه های معتبر یعنی ائمه اطهار(ع) و امامزادگان حفظ کنیم و متکی به یاری لایزال الهی باشیم.

وی تاکید کرد: غیر از رعایت دستورالعمل های بهداشتی که مورد توجه همگان هست و همچنین محدود کردن رفت و آمدها که بزرگان و مسئولان به آن توصیه می کنند، باید به خداوند پناه ببریم و با دعا به درگاه الهی خود را از گرفتاری ها برهانیم.

حجت الاسلام والمسلمین اسکندری درباره فعالیت های اداره کل اوقاف استان قم در زمینه مقابله با کرونا و حمایت از نیازمندان گفت: کار سازمان اوقاف، مدیریت موقوفات و جذب خیرین است تا بتوان نیازهای جامعه را برطرف کرد و در شرایط این چنینی به یاری نیازمندان شتافت.

وی تصریح کرد: سعی کردیم تا آنجا که نیت واقفان اجازه می دهد، عواید موقوفات را به سمت تامین نیازهای ضروری مردم سوق دهیم، چه بسیار خانواده هایی هستند که در حوزه دارو و درمان با مشکل مواجه هستند و حالا بیشتر به کمک نیاز دارند.

حجت الاسلام والمسلمین اسکندری با اشاره به راه اندازی مراکز افق در امامزادگان شاخص استان قم عنوان کرد: این مراکز فعالیت های اجتماعی، فرهنگی و قرآنی را سازمان دهی می کنند و اکنون در حوزه اجتماعی، بسته های معیشتی و بهداشتی برای نیازمندان تامین شده است.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان قم افزود: شناسایی خانواده های نیازمند توسط مراکز افق صورت می گیرد تا در قالب طرح هایی مانند دستان مهربانی به آنها کمک شود.

وی با بیان اینکه کار خیر توسط بسیاری از افراد صورت می گیرد گفت: با این حال وقتی اینگونه اقدامات از مسیر امامزادگان و حرم های مطهر صورت بگیرد ارج و قرب معنوی بیشتری می یابد و نیازمندان هم حس و حال بهتری پیدا می کنند؛ مراکز افق این آمادگی را دارند که اعانات خیرین و نیکوکاران را جمع آوری کرده و به طرق آبرومندانه به نیازمندان برسانند.

لینک خبر :‌ خبرگزاری حوزه
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۱/۱۴

رئیس اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان اسدآباد در گفت وگو با خبرنگار عصر همدان ؛ با اشاره به اینکه یکی از موقوفات اسدآباد به نام مرحوم بکایی، در حوزه دارو و درمان بیماران نیازمند است، اظهار کرد: ما تصیمم گرفتیم در این شرایط حساس براساس نیت واقف، مبالغی از این کمک را در زمینه مهار کرونا استفاده کنیم.

وی گفت: ما از محل موقوفه این مرحوم، در راستای پیشگیری از ویروس کرونا مبلغ 100 میلیارد ریال را متعهد شدیم که تا پایان فروردین امسال این مبلغ به ستاد مقابله با کرونا واریز می شود.

قبادی افزود: قرار است این مبلغ کمکی موقوفه را در اختیار ستاد مقابله با کرونا بگذاریم که آنها با خرید پارچه از طریق گروه های جهادی در تهیه ماسک اقدام کنند.

رئیس اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان اسدآباد با اشاره به اینکه سال گذشته نیز از موقوفه مرحوم بکایی به650 نفر بیمار کمک دارویی و درمانی شده است، افزود: این کمک ها بالغ بر یک میلیارد و 500 میلیون ریال بوده است.

وی با بیان اینکه 187 مورد در موقوفه اسدآباد وجود دارد، افزود: از این تعداد 16 مورد منفعتی و 171 انتفاعی است که شامل حمام، حسینیه و مساجد است.

قبادی با بیان اینکه 13 امامزاده در سطح شهرستان اسدآباد وجود دارد، تصریح کرد: از این تعداد امامزاده 5 مورد درآمدزا و مابقی بدون درآمد هستند.

انتهای پیام/ن

لینک خبر :‌ عصر همدان
رئیس اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان طارم با اشاره به تمهیدات اوقاف طارم برای ضدعفونی بقاع متبرکه گفت: همچنین با تهیه مواد ضدعفونی کننده، تعدادی از روستاهای طارم با کمک اوقاف ضدعفونی شد.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۱/۱۵ سایت های دیگر : خبرگزاری شبستان

محمدتقی فاتحی نژاد امروز در گفت وگو با خبرنگار فارس در زنجان اظهار کرد: از زمان شیوع کرونا ویروس اداره اوقاف طارم اقدامات متعددی در بقاع متبرکه و مساجد به لحاظ آموزش و همچنین جلوگیری از شیوع این ویروس انجام داده است.

رئیس اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان طارم از ضدعفونی همه بقاع متبرکه طارم خبر داد و گفت: همچنین از اسفند سال قبل برگزاری تجمعات و مراسمات در بقاع متبرکه و مساجد ممنوع شده است و خوشبختانه در این حوزه شاهد همکاری خوب مردم و هیأت امنا هستیم.

وی با اشاره به در نظر گرفتن تمهیدات لازم از جمله استریل کردن بقاع و اهدای مواد ضدعفونی کننده به عموم مردم برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا گفت: با کمک یک خیر و اهدای 5 هزار لیتر مواد شوینده همه 150 اماکن مقدسه طارم ضدعفونی شد.

رئیس اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان طارم گفت: همچنین با کمک اوقاف طارم و با استفاده از یک هزار لیتر مواد ضدعفونی کننده معابر عمومب در مناطق روستایی طارم ضدعفونی شده است.

وی گفت: به منظور کمک به افراد نیازمند شهرستان نیز به مبلغ 138 میلیون ریال 120 بسته مواد غذایی در قالب سبد غذایی با محوریت امامزادگان هاشم و عوف (ع) آب بر توزیع شده است.

فاتحی نژاد گفت: البته بسته بودن درهای ورودی مساجد و اماکن متبرکه و آستان امامزادگان به معنی حضور نیافتن خادمان نیست و اذان های یومیه به طور مرسوم از بلندگوی مساجد، بقاع متبرکه و امامزادگان پخش می شود.

انتهای پیام/73005/ق

لینک خبر :‌ خبرگزاری فارس
کرمان - سرپرست معاونت فرهنگی و اجتماعی اوقاف کرمان از جمع آوری یکسری اقلام برای ارسال به مناطق سیل زده استان کرمان خبر داد.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۱/۱۵ سایت های دیگر : جماران خبرگزاری حوزه

حجت الاسلام رضا حدادی در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به اینکه اداره کل اوقاف و امور خیریه استان کرمان در حال جمع آوری یکسری اقلام برای ارسال به مناطق سیل زده استان کرمان است، اظهار کرد: این اقلام توسط شهرستان های رفسنجان، سیرجان و کرمان به ارزش 150 میلیون تومان در حال جمع آوری است که شامل اقلام خوراکی و بهداشتی است که ان شاءالله در ایام نیمه شعبان توزیع می شود.

وی اضافه کرد: تنها بقعه متبرکه در مناطق سیل زده، بقعه امامزاده ابوالقاسم است که در 30 کیلومتری کهنوج قرار دارد و در حد توان خود نیز خدمات ارائه کرده است.

معاون فرهنگی اداره کل اوقاف و امور خیریه استان کرمان تصریح کرد: در طرح آستان مهربانی از 20 اسفند سال 98 تا تاریخ 10 فروردین سال جاری اقدام به تهیه سبد معیشتی برای توزیع میان نیازمندان شهرستان های استان کرده ایم که مبلغ ریالی آن 200 میلیون تومان است.

وی با بیان این مطلب که محور تهیه و پخش این بسته معیشتی بقاع متبرکه بوده است، اظهار کرد: همچنین اداره اوقاف و امور خیریه بردسیر به کمک ستاد مقابله با کرونا شهرستان، اقدام به تهیه 20 هزار لیتر محلول ضد عفونی کننده به مبلغ 25 میلیون تومان کرده است.

کد خبر 4891148

لینک خبر :‌ خبرگزاری مهر
رئیس اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان اردکان گفت: یکصد میلیون ریال از عواید موقوفات با نیات بهداشتی و درمانی در شهرستان اردکان برای مبارزه با کرونا اختصاص یافت.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۱/۱۵ سایت های دیگر : خبرگزاری جمهوری اسلامی جماران خبر یزد

حجت الاسلام سید مهدی سیدی، رئیس اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان اردکان در گفت و گو با خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از یزد ، گفت: به منظور پیشگیری و مقابله با ویروس کرونا ، یکصد میلیون ریال از محل درآمد موقوفات با نیات بهداشتی و درمانی برای ضدعفونی امامزادگان و معابر عمومی این شهرستان اختصاص یافت.

او افزود: مجموعه اوقاف اردکان همچنین با همراهی و مشارکت با یکی از کارگاه های تولید ماسک، اقدام به تولید و توزیع ماسک بین مراکز درمانی و عموم مردم کرد.

حجت الاسلام سیدی ادامه داد: از ابتدای شیوع ویروس کرونا در اردکان تاکنون، طی چندین مرحله؛ ماسک، مواد شوینده و مواد ضدعفونی کننده بین اصناف مختلف و به ویژه نانوایی ها و فروشگاه های مواد غذایی توزیع شده است.

رئیس اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان اردکان گفت: درب امامزادگان و بقاع متبرکه شهرستان اردکان نیز بر اساس تصمیمات ستاد استانی و ملی مبارزه با کرونا، همزمان با دیگر امامزادگان بسته شد و خدام و هیئت امنای امامزادگان این شهرستان، برای مقابله با ویروس منحوس کرونا به کمک نهاد های دولتی و مردمی مقابله با کرونا شتافتند.

حجت الاسلام سیدی افزود: فضاسازی شهر با نصب بنر های اطلاع رسانی در خصوص کرونا و راه های مبارزه با آن از دیگر اقدامات مجموعه اوقاف اردکان برای مقابله با کروناست.

او تصریح کرد: برای حفظ سلامت شهروندان و قطع زنجیره انتقال کرونا برپایی هرگونه تجمع و برپایی مراسم در امامزادگان و بقاع متبرکه استان از جمله برنامه تحویل سال نو و طرح آرامش بهاری لغو شد.

انتهای پیام/ی

لینک خبر :‌ باشگاه خبرنگاران جوان
مدیرکل اوقاف و امور خیریه مازندران از تهیه 2هزار و 500 بسته معیشتی از محل موقوفات استان در راستای طرح آستان مهربانی و افق بقاع متبرکه خبر داد.

به گزارش خبرگزاری فارس از شهرستان ساری به نقل از روابط عمومی اداره کل اوقاف و امور خیریه استان مازندران ، حجت الاسلام ابراهیم حیدری جناسمی با اشاره به سال نو و ضرورت کمک به مددجویان، اظهار کرد: اداره کل اوقاف و امور خیریه مازندران همه ساله در روزهای پایانی سال با توجه به رسالت خود اقدام به توزیع بسته های معیشتی بین خانواده های مددجو می کند.

وی افزود: با توجه به روزهایی که ویروس منحوس کرونا به کسب و کار بسیاری از خانواده های مددجو صدمه وارد کرده توزیع بسته های معیشتی ضرورت دارد و در این راستا برای کسانی که نیازمند بودند بسته های معیشتی در قالب طرح افق و طرح آستان مهربانی در سطح استان تهیه و توزیع شده است.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه مازندران بیان کرد: بسته های معیشتی شامل اقلام اساسی مردم از جمله ماکارونی، مرغ، گوشت، رب، برنج، حبوبات، اقلام بهداشتی و... است.

حیدری خدمت به مردم و کمک به همنوعان را یکی از مسائل ضروری دانست و افزود: این بسته ها از محل عواید موقوفات مرتبط و با کمک خیران تهیه و بین خانواده های مددجو توزیع شده است.

حیدری از تهیه و توزیع 2هزار و 500 بسته معیشتی از محل موقوفات بین مددجویان مازندرانی خبر داد و گفت: این بسته ها توسط ادارات اوقاف و امور خیریه شهرهای مازندران و مدیران بقاع متبرکه استان به همراه جمعی از خیرین تهیه و توزیع شده است.

انتهای پیام/86031/غ/و

لینک خبر :‌ خبرگزاری فارس
ایسنا/هرمزگان این روزها که تمام جهان در حال دست و پنجه نرم کردن با کرونا است و از آن به عنوان یک بحران جهانی یاد می شود شاید بتوان هنر و خلاقیت را برای جلب نظر مردم به کار گرفت و از آن بهره جست، در مواردی حتی می توان هنر را در کنار علم پزشکی و درمان قرار داد و جامعه را به نوعی از ناامیدی و نگرانی دور کرد.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۱/۱۶ سایت های دیگر : دیدار نیوز خبرگزاری پانا روزنامه ندای هرمزگان

“برکانو”نام طرحی است که به تازگی در استان هرمزگان رونمایی و با استقبال وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی مواجه شده است.
رامین چمنی، یک طراح هرمزگانی، در گفت و گو با ایسنا، عنوان کرد: برکانو طرحی است که با الهام از برقع اصیل هرمزگان طراحی شده است.
*هدف از طراحی و تولید برکانو چیست؟
وی در خصوص هدف طراحی این سبک از برقع ها افزود: تلطیف روحیه عمومی جامعه و تشویق استفاده کنندگان برای استفاده بلندمدت از ماسک طبی از اصلی ترین اهداف طراحی این برقع ها بوده است.
رامین چمنی ادامه داد: به عقیده ما برخی از مصرف کنندگان ماسک های طبی در این روزها که از آن به عنوان روزهای کرونایی یاد می شود، نتوانسته اند با ظاهر ماسک های موجود ارتباط برقرارکنند و لذا در برخی ازاین افراد عدم برقراری ارتباط با عدم استفاده از ماسک ظاهرشده و در نهایت به تهدیدسلامت خود و سایرافراد جامعه منجر شده است. ایده برکانو برای رهایی از حس ملال آور ماسک های طبی به وجود آمد و به تولیدرسید.
*برکانو در پاسخ به یک پرسش به وجود آمد!
طراح هرمزگانی برکانو با بیان این که پاسخ به سوال” چه چیزی می تواند تجربه و احساس خوشایندتری نسبت به ماسک را در افراد به وجود آورد؟” برکانو را به وجود آورد، تصریح کرد: برکانو پوششی برای ماسک است که در طرح ها و رنگ های متنوع تری تولید می شود و استفاده کنندگان
آن به راحتی می توانند رنگ و طرح مورد نظر خودرا مطابق سلیقه خود سفارش دهند.
*آیا برکانو جایگزینی برای ماسک است؟
چمنی افزود: برکانو در وهله اول جایگزین ماسک نیست، بلکه پوششی بر روی ماسک است اما در طرح تکمیلی، تیم تولید به سرپرستی دکتر آزاده اریانا از لایه درونی اسپان باند سه لایهSSS استفاده و در صورت تولید انبوه به عنوان جایگزین ماسک نیز معرفی خواهد شد.
وی عنوان کرد: برکانو در صورت ورود به مرحله تولید انبوه با استفاده از متریال مورد تایید وزارت بهداشت و معاونت غذا و دارو برای تولید ماسک، به عنوان جایگزین ماسک های طبی موجود عرضه تولید و خواهد شد.
*حمایت معنوی وزیر با توییت!
این طراح در خصوص حمایت مسئولان کشوری و استانی بیان کرد: مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان از طرح مذکور استقبال کرده و آن را مطابق با ارزش های پوشش سنتی برقع و اصالت هرمزگانی دانسته است. همچنین برکانو با استقبال و حمایت معنوی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی مواجه شد و بنا به گفته این مقام مسئول سنت ها و فرهنگ ایران، چشمه سار جوشان خلاقیت است. وزیر ارشاد در توییتی از طرح برکانو نام برده و آن را طرحی با رنگ های متنوع برای مراقبت از کرونا معرفی کرده است.
*عموما هنرمندان مرحمی بر چالش های جامعه می یابند
وی ادامه داد: به طور معمول در چالش هایی که در جوامع شکل می گیرد هنرمندان سعی دارند با ارائه ایده هایی به نحوی مرحمی بر حال مردم باشند. من نیز با توجه به تخصصم در حوزه تجربه کاربری که علم جدیدی به شمار می آید، تصمیم گرفتم پارامترهایی از تجربه کاربری رادر طراحی و دیزاین ویاده کنم که اولین اقدام با شروع روزهای کرونایی مصادف شد.
چمنی افزود: امیدوارم ماحصل آن، در تشویق و ایجاد احساس مطلوب و خوشایند در مخاطبان و استفاده کنندگان تاثیر مثبتی داشته باشد.
*برکانو یعنی..؟
وی در خصوص نام این طرح تصریح کرد: برکانو به معنای برقع نو است، برقع خود نوعی پوشش سنتی در میان زنان جنوبی است که قسمتی از صورت آن ها را می پوشاند، برقع در لهجه بومی برکع تلفظ می شود.
*سخنی با جوانان و علاقه مندان به هنر و طراحی
وی تصریح کرد: جوانان و تمامی افرادی که قصد ورود به مقوله طراحی دارند مطالعه همه جانبه خود را بالا ببرند.
چمنی در پایان گفت: مطالعه و آگاهی همه جانبه سبب می شود زمانی که فرد بر روی یک چالش و موضوع تمرکز می کند از ابعاد گوناگون چالش و مشکل موجود را دیده و بتواند با ارائه ایده مناسب در این مسیر موفق عمل کند.

انتهای پیام

لینک خبر :‌ خبرگزاری دانشجویان ایران