بولتن فرهنگی هنری/مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی 5 فروردین 99
در اطلاعیه ای از سوی مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، مجوزهای صادره این وزارتخانه که تاریخ اعتبار آن ها تا پایان سال 98 است، به مدت سه ماه تمدید اعتبار شد.

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، متن اطلاعیه این وزارتخانه در خصوص اعتبار مجوزهای صادره بدین شرح است:

با توجه به آثار ناشی از شیوع بیماری کرونا در کشور و لزوم شکستن زنجیره انتقال این بیماری، کلیه مجوزهای صادره وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در تمامی حوزه های فرهنگی، هنری، سینمایی، رسانه ای، دینی و قرآنی و سایر مجوزهایی که از این وزارتخانه و سازمان های تابعه آن در سراسر کشور اخذ می شود و تاریخ اعتبار آن ها تا پایان سال 98 بوده، به مدت سه ماه تا پایان خرداد 1399 تمدید و دارای اعتبار است.

بدیهی است پس از عبور از شرایط فعلی متقاضیان باید در اولین فرصت نسبت به تمدید مجوز خود اقدام نمایند.

لینک خبر :‌ وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی
سید عباس صالحی در جدیدترین توئیت خود با انتشار فیلمی پویش زندگی از نو را معرفی کرد.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۸/۱۲/۲۸ سایت های دیگر : دولت صبا ایران خبرگزاری آنا خبرگزاری شبستان

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، در متن توئیت سید عباس صالحی آمده است:

پویش ⁧‫زندگی_از_نو‬⁩ تصویرگر این دوره زندگی ⁧‫کرونایی‬⁩ ما می تواند باشد.

جهان را به دو دوره پیشاکرونایی و پساکرونایی می توان طبقه بندی کرد.

این تجربه جمعی را باهم روایت کنیم.

با سپاس از رسانه ها، پویشگران و مرکز رسانه های دیجیتال

لینک خبر :‌ وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به دنبال شیوع ویروس کرونا و به دنبال آن تضعیف کسب و کارهای فرهنگی طی نامه هایی جداگانه به حجت الاسلام والمسلمین مروی، حناچی و فتاح خواستار بخشودگی اجاره بهای اماکن فرهنگی، هنری و رسانه ای کشور شامل کتابفروشی ها، سالن های تئاتر و سینما، گالری ها، دفاتر رسانه ای و موسسات فرهنگی هنری شد.

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، در متن نامه سید عباس صالحی آمده است:

همانگونه که مستحضرید، با شیوع بیماری کرونا فضای کسب و کارهای فرهنگی همانند سایر بخش های اقتصادی کشور با مشکلات جدی مواجه شده است، از آنجا که جناب عالی با درک شایسته شرایط موجود دستور بخشودگی اجاره بهای اماکن تجاری وابسته به آستان قدس رضوی/ بنیاد مستضعفان/شهرداری را صادر کرده اید باتوجه به بنیه ضعیف اقتصادی فعالان حوزه فرهنگ، هنر و رسانه انتظار دارد با تعمیم این بخشودگی به اماکن فرهنگی، هنری و رسانه ای کشور شامل کتابفروشی ها، سالن های تئاتر و سینما، گالری ها، دفاتر رسانه ای و موسسات فرهنگی هنری با نگاهی همدلانه به کمک اصحاب فرهنگ، هنر و رسانه کشور بشتابید.

گفتنی است در هفته اخیر با پیگیری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی کسب و کارهای فرهنگی هم در ردیف ده رسته مشاغل آسیب پذیر از بیماری کرونا قرار گرفت.

لینک خبر :‌ وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی
سید عباس صالحی در ساعات پایانی سال98 در جدیدترین توئیت خود پیشاپیش سال جدید را تبریک گفت و نوشت: با ریه های خسته و از پشت دریچه های بسته هم می توان نسیم بهار را بویید.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۱/۰۳ سایت های دیگر : جماران

به گزارش روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان جنوبی به نقل از مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، در متن توئیت سید عباس صالحی آمده است:

شب های زمستان گرچه طولانی است اما بوی ⁧‫بهار‬⁩ هوش رباست.

با ریه های خسته و از پشت دریچه های بسته هم می توان نسیم بهار را بویید.

نوروزتان بهاران باد.

شب های زمستان گرچه طولانی است اما بوی ⁧‫بهار‬⁩ هوش رباست.

با ریه های خسته و از پشت دریچه های بسته هم می توان نسیم بهار را بویید.

نوروزتان بهاران باد.

لینک خبر :‌ وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در جدیدترین توئیت خود با معرفی نرم افزار خانه های نورانی نوشت: روزهای ⁧‫در خانه ماندن‬⁩ فرصتی است تا با پیامبر اعظم(ص) به تماشای هستی بپردازیم.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۱/۰۲ سایت های دیگر : خبرگزاری تسنیم خبرگزاری کتاب ایران خبرگزاری شبستان

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، در متن توئیت سید عباس صالحی آمده است:

با بعثت نبوی دریچه ای به تماشاگه راز گشوده شد.

قرآن کریم ره آورد این دیدار تماشایی است.

روزهای ⁧‫در_خانه_ماندن‬⁩ فرصتی است تا با پیامبر اعظم(ص) به تماشای هستی بپردازیم.

گفتنی است طرح قرآنی "خانه های نورانی" در شرایط کنونی کشور که برنامه ها و فعالیت های فرهنگی و قرآنی نهادهای دولتی و مردمی مانند سایر حوزه ها تحت تأثیر شیوع بیماری کرونا قرار گرفته است با همکاری معاونت قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و رادیو قرآن با شعار خانه های نورانی مهمان خانواده های ایرانی از اول فروردین 1399 آغاز شده است.

لینک خبر :‌ وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با انتشار پیامی در فضای مجازی، ضمن اشاره به بعثت نبوی و دستاورد این اتفاق عظیم، به اجرای طرح خانه های نورانی در شرایط شیوع کرونا پرداخته و مردم را به بهره بردن از آن دعوت کرده است.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۱/۰۳

به گزارش ایکنا، پس از شیوع کرونا در کشور و توصیه های مسئولان بهداشت به در خانه ماندن و راه اندازی کمپین هایی همچون در خانه بمانیم، تعدادی از دستگاه های قرآنی نیز طرحی با عنوان خانه های نورانی را برای استفاده شهروندان با محوریت قرآن به اجرا درآوردند.

شب گذشته، دوم فروردین ماه، سیدعباس صالحی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، با انتشار متنی در فضای مجازی به این طرح واکنش نشان داد و مردم را به استفاده از آن دعوت کرد.

وزیر ارشاد در توییت خود نوشته است: با بعثت نبوی دریچه ای به تماشاگه راز گشوده شد. قرآن کریم ره آورد این دیدار تماشایی است. روزهای در خانه ماندن فرصتی است تا با پیامبر اعظم(ص) به تماشای هستی بپردازیم. برنامه زیر از این فرصت هاست.

آموزش غیرحضوری در روزهای قرنطینه خانگی به دلیل شیوع کرونا مورد توجه نهادهای دولتی و مردمی قرار گرفته و آموزش های قرآن و معارف نیز نباید از این قافله عقب بمانند.

در همین راستا طرح خانه های نورانی از سوی ستاد مقابله فرهنگی با کرونا مستقر در معاونت قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از ابتدا تا انتهای فروردین 99 اجرا خواهد شد. در این طرح برخی نهادها و مراکز مختلف قرآنی از جمله ایکنا، شورای عالی قرآن و رادیو قرآن همکاری دارند.

انتهای پیام

لینک خبر :‌ خبرگزاری بین المللی قرآن
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در جدیدترین توئیت خود با حمایت از پویش در خانه بمانیم نوشت: آمار کاهش بیش از 60درصد سفر در ایام نوروزی، در مقیاس سال قبل، نشانی از رشد فکری و فرهنگی مردم ایران است.

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، در متن توئیت سید عباس صالحی آمده است:

آمار کاهش بیش از 60درصد سفر در ایام نوروزی، در مقیاس سال قبل، نشانی از رشد فکری و فرهنگی مردم ایران است.

البته انتظار از مردم ایران، با سابقه فرهنگی و تمدنی، بالاتر از این رقم است.

روزهای آینده را جدی تر بگیریم.

⁧‫#در_خانه_بمانیم‬⁩

لینک خبر :‌ وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی
در حالی که کرونا و شرایط فعلی کشور ناشرا ن و کتابفروشان را درگیر کرده است، وزارت ارشاد برای حمایت از صنف تحرک عملیاتی چندانی نداشته است.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۱/۰۴ سایت های دیگر : خبر گزاری رسا

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم ، سیدعباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی که در روزهای بحران کرونا بیشترین فعالیت خود را به اظهار نظر در فضای مجازی و شبکه اجتماعی فیلتر شده توئیتر متمرکز کرده است. طی روزهای منتهی به پایان سال گذشته در نامه ای خطاب به شهردار تهران ، تولیت آستان قدس رضوی و رئیس بنیاد مستضعفان خواستار بخشودگی اجاره بهای اماکن فرهنگی، هنری و رسانه ای شده است.

این اتفاق در حالی رخ داد که به دلیل شیوع بیماری کرونا در کشور طی بیش از یک ماه گذشته بسیاری از فعالیت های فرهنگی و کسب و کارهای آنلاین فرهنگی تحت تاثیر این بیماری تعطیل شده اند. کتابفروشی های سراسر کشور نیز که تا پیش از این یکی از آسیب پذیرترین مشاغل فرهنگی به شمار می رفتند و شیب درآمدی کمی را تجربه می کردند، در میان این مشاغلِ در بحران، بیش از سایرین آسیب دیده اند.

تعطیلی کتابفروشی های تهران، کافه کتاب ها، سینماها که بسیاری شان کتابفروشی نیز در دل خود داشتند که با دستور اخیر ستاد ملی کرونا به نظر می رسد حداقل تا 15 فروردین هم ادامه خواهد داشت، همگی قطعه های پازلی هستند که وضعیت بغرنج اقتصاد این صنف را در طلیعه سال جدید تهدید کرده است.

در این میان وزیر ارشاد در خارج از فضای توئیتر، دست به نامه نگاری هایی با روسای سازمان تامین احتماعی و بانک مرکزی هم به منظور حمایت از اصناف نشر کرد، هر چند که به صورت رسمی از نتیجه این نامه نگاریها خبری منتشر نشده است، اما رئیس اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران در برخی اظهارنظرهای اخیر خود از اثربخش بودن این نامه نگاری ها خبر داد است.

از سوی دیگر موسسه خانه کتاب وابسته به معاونت فرهنگی وزارت ارشاد نیز اعلام کرده است، سامانه پستی این موسسه که با همکاری شرکت پست اقدام به خدمات ویژه به ناشران می کند، در ایام نوروز و به صورت دو هفته طرح ویژهای را به اجرا در خواهد آورد، این در حالی است که شرایط خاص عضویت در این سامانه از جمله نیاز به عقد قرارداد کتبی با خانه کتاب و شرکت خدماتدهنده و لزوم تسلیم قراداد مکتوب و ممهور به مهر خانه کتاب و شرکت منجر به این شده که این خدمات نیز عمنلا بدون استفاده باقی بماند.

تعویق در برگزاری نمایشگاه کتاب به مدت 3 ماه که به نظر می رسد در نهایت به عدم برگزاری آن در سال 99 بیانجامد و ناتوانی ناشران در تامین تعهدات مالی خود نیز به بحران صنعت نشر در سال 99 دامن خواهد زد. در چنین شرایطی در حالی که انتظار می رفت وزارت ارشاد گفتمان ویژهای را با نهادهای مالی و بانکی مرتبط با فعالیتهای خود ( به طور مثال بانک عامل نمایشگاه کتاب تهران) به منظور حمایت از این صنف شکل دهد، تنها به چند نامه نگاری با وزارتخانه ها و دستگاه های بالا دستی (بر اساس اخبار منتشر شده) بسنده کرده و به نظر میرسد یا در تامین منافع و خواسته های صنف نشر ناتوان است و یا نسبت به آن در شرایط بحران بی تفاوت.

تجربه ده سال گذشته در صنف نشر در زمینه تجربه بحران که نمونه بارز آن دو نوبت پرش ناگهانی قیمت کاغذ بود، نشان داد که این صنف به دلیل چرخه اقتصادی خاص خود یکی از آسیب پذیرترین صنوف فرهنگی است که با وجود هزینه کرد بالا درآمد قابل توجهی ندارد و از سوی دیگر چرخه اقتصادی به نسبه پایین آن امکان حمایت های مختلف از آن را به راحتی فراهم میکند. با این همه مشخص نیست که چرا در سپهر مدیریتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در مواقعی این چنینی این صنف کمترین توجه را به خود جلب کرده و تصمیم عاجلی برای همیاری با آن به منظور عبور از بحران گرفته نمی شود؟

انتهای پیام/

لینک خبر :‌ خبرگزاری تسنیم
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در توئیتی با اشاره به اینکه نگرانی را جدی تر بگیریم، دید و بازدید نرویم، سفر نکنیم و ⁧‫در خانه بمانیم‬⁩ نوشت: مرگ فقط برای همسایه نیست.

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، در متن توئیت سید عباس صالحی آمده است:

حدود 1500 فوتی ⁧‫کرونایی‬⁩ در جهان در 24 ساعت گذشته!

ارقام فوق صرفا ارقام اعلامی و مکشوف است!

ایتالیا با 651 ، اسپانیا با 375 و..

مرگ فقط برای همسایه نیست، هرچند مرگ همسایه هم غم انگیز و جانکاه است.

نگرانی را جدی تر بگیریم.

دید و بازدید نرویم.

سفر نکنیم و ⁧‫در_خانه_بمانیم‬⁩

لینک خبر :‌ وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در واکنش به نامه جمعی از هنرمندان ایرانی به هنرمندان جهان در توئیتی نوشت: ‬هنرمندان ایران در کنار مدافعان سلامت می مانند.‬
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۱/۰۴ سایت های دیگر : خبرگزاری کار ایران دولت جماران خبر آنلاین آقای خبر

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، در متن توئیت سید عباس صالحی آمده است:

نامه جمعی از هنرمندان ایرانی به هنرمندان جهان، پژواک گسترده ای در غرب داشته و دارد.

در بخشی از نامه می خوانیم:

مردم ایران امروز با دو بحران مواجه اند. بحران مشترکی به نام ⁧‫کرونا‬⁩ که می شناسید و بحران تحریم که کاش هرگز نشناسید.

هنرمندان ایران در کنار مدافعان سلامت می مانند.

گفتنی است در متن این نامه که به امضای هنرمندان شاخصی از رشته های مختلف هنری رسیده و امضاهای آن ادامه دارد، آمده است: همه ما از هر ملت و مملکتی که باشیم، دارای تابعیت سرزمینی بی مرز و آرمانی بنام "هنر" در جهانی بنام "فرهنگ" نیز هستیم؛ و هیچ قدرتی نمی تواند ما را از داشتن این تابعیت منع کند.

در این سرزمین مشترک رویایی، چه آسیایی یا اروپایی باشیم و چه امریکایی یا افریقایی، از ژن فهمِ فرهنگی، استعداد تاثیرگذاری بر افکار مردم و توان تحلیل و تغییر شرایط برخورداریم.

همه ما، با آثارمان ایمان و کفر، عشق و نفرت، صلح و جنگ، دانش و جهل، نیکی و پلیدی و نجات و رستگاری را - با ذائقه و شاخصه های فرهنگی خود- روایت و مجسم کرده ایم؛ و جامعه ای بزرگ تر از کشوری که در آن زندگی می کنیم، به مدد آثار یکدیگر شناخته و شناسانده ایم؛

هرچه قدرت ها و سیاست ها، به خاطر عداوت هایشان، بین ما فاصله انداخته و ممنوعیت ایجاد کرده اند، ما در انتقال و بیان پیام های مشترک و انسانی به کل جهان، مصمم تر، جسورتر، تواناتر و تاثیرگذارتر شده ایم.

اکنون، همه ما- در هر موقعیت جغرافیایی و سیاسی که هستیم- با دشمن مهلک و مشترکی مواجه شده ایم که مهم نیست از کجا آمده، اما مهم است که دارد آزاد و با شتاب، به همه جا می رود؛ و ما در برابر این دشمن ذره بینی، همه به یک اندازه آسیب پذیر شده ایم و نجات هریک از ما، جز با نجات دیگری امکان پذیر نیست.

"کرونا" تنها یک ویروس نیست، یک سئوال ساده و تاریخی است که در حال دریافت پاسخ های پیچیده از ملت ها و دولت های جهان است.

آیا پاسخ ملت ایران به این پرسش تاریخی - در شرایطی که راه تنفس اش در چنگ یک تحریم جهانی بسته شده- می تواند شبیه به پاسخ ملت های دیگر باشد؟

آیا این یک توقع منطقی نیست که پاسخ هنرمندان آزاده جهان به پرسش "کرونا" نیز -در شرایطی که این خطر تا پشت در خانه هایشان آمده- پاسخی متفاوت و تاثیرگذارتر از پاسخ سیاستمداران و قدرتمندان باشد؟

این بحران، با تلفات کم و زیاد می گذرد، اما قصه های مشترک و متفاوتش می ماند. قصه پرستاران خسته ای که برای تقویت روحیه بیماران و همکارانشان در فضای آلوده بیمارستان ها رقصیدند و نگرانی خود از کمبود تجهیزات و دارو را پشت این نشاط پنهان کردند، می ماند؛ قصه پزشکانی که هفته ها به خانه نرفته و بدون ماسک و دستکش و گان، لابلای بیمارانی گشتند که برخی از آنها در راهروهای بیمارستان و روی زمین بستری شده بودند هم می ماند؛

اینها همه در حافظه تاریخی جهان می ماند و دیر یا زود روایت خواهد شد؛ توسط شما یا ما.

کاش آنقدر دیر نشود که هنرمندان متعهد و تاثیرگذار بر افکار عمومی جهان و قدرتمندان، پیش از آنکه قصه ظلمی را که بر مردم ایران در این بحران می رود، به گوش قدرتمندان و سیاستمداران برسانند، نفس خودشان از ابتلا به این بلا، به شماره افتاده باشد.

مردم ایران امروز با دو بحران مواجه اند؛ بحران مشترکی به نام "کرونا" که شما می شناسید؛ و بحران "تحریم" که کاش هرگز نشناسید.

برای ما هنرمندان ایرانی، اکنون مهم است که بدانیم شما- هنرمندان جهان- درمورد وضعیت بیماران کرونایی، کودکان و سالخوردگان در آستانه ابتلا و کمبودهای خسارت بار جامعه پزشکی ایران در این بحران، چه فکر می کنید، چه می گویید و چه می کنید.

همچنین پیرو انعکاس گسترده "نامه هنرمندان ایرانی به هنرمندان جهان" در ایتالیا توسط خبرگزاری ملی این کشور (ANSA ) و همچنین چاپ آن در روزنامه های مهمی چون "کورریره دلاسرا"، "موندو" و "هافینگتون پست"، انجمن ملی سینماگران ایتالیا (ANAC) به همراه مقالاتی درباره این حرکت هنرمندان ایرانی، پتیشنی جهت حمایت از این نامه راه اندازی کرده که درحال جمع آوری امضا از مردم ایتالیا و سراسر جهان است.

پتیشن فوق که امکان امضای این نامه را در سطح بین المللی فزاهم ساخته به زودی با افزایش امضاها، آنرا برای رئیس جمهور امریکا و سایر روسای جمهور جهان و سفارتخانه ها ارسال خواهد کرد.

پوستر این پتیشن، با عکس فوق از مهران فلسفی (عکاس ایرانی مقیم ایتالیا) که مسئولیت ترجمه متن نامه به زبان ایتالیایی را نیز برعهده داشته، روی لینک پتیشن گذاشته شده و امضای هنرمندانی که تا این تاریخ به این حرکت پیوسته اند نیز زیر متن نامه قرار دارد.

این در حالیست که ایتالیا امروز خود یکی از آسیب دیده ترین کشورهای جهان از ویروس کرونا است.

با کلیک روی لینک زیر، صفحه ای باز می شود که فرد می تواند با درج نام، نام خانوادگی و ایمیلش، امضای خود را به پتیشن اعلام کند.

http://chng.it/QvDBXgSdGz

لینک خبر :‌ وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی
انجمن صنفی هنرمندان موسیقی در پی معافیت هنرمندان موسیقی از پرداخت بیمه در سه ماه اول و پرداخت آن توسط صندوق اعتباری هنر تشکر کرد.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۱/۰۱ سایت های دیگر : خبرگزاری آریا

به گزارش گروه فرهنگ و هنر خبرگزاری آنا ، انجمن صنفی هنرمندان موسیقی بابت معافیت هنرمندان موسیقی از پرداخت بیمه در سه ماه اول سال جدید و پرداخت آن توسط صندوق اعتباری هنر تشکر کرد.

در متن منتشر شده از سوی انجمن صنفی هنرمندان موسیقی آمده است:

در پی ارسال نامه مورخ 12 اسفند انجمن صنفی هنرمندان موسیقی کشور به ریاست محترم جمهور، وزیر محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی، وزیر محترم کار و امور اجتماعی و رییس محترم سازمان تامین اجتماعی، و طرح درخواست پرداخت حق بیمه هنرمندان موسیقی از سوی دولت محترم بواسطه تعطیلی کسب و کار هنرمندان حوزه موسیقی در بحران اخیر، خوشبختانه امروز آقای حمیدرضا نوربخش، عضو محترم هیات مدیره صندوق اعتباری هنر، از پرداخت حق بیمه هنرمندان حوزه موسیقی برای حداقل سه ماه بهار 1399 از سوی صندوق، به عنوان نهاد متولی امور بیمه هنرمندان، خبر داد.

انجمن صنفی هنرمندان موسیقی ضمن ابراز خوشوقتی از این تصمیم و حل بخشی از مشکلات اهالی موسیقی کشور در این موقعیت دشوار، لازم می داند از اقدامات و پیگیری های تمامی افراد، مدیران و هنرمندانی که به نوعی در انجام این مهم، مشارکت داشتند، قدردانی نماید و سپاسگزار تلاش های مجدانه آنان باشد.

امید که دولت محترم همچنان حمایت های لازم را از تمامی اقشار آسیب پذیر کشور و به تبع آن، هنرمندان این مرز و بوم، دریغ نکند و توجه به این قشر فرهنگی و برآوردن مطالبات بر حق آنان را در دستور کار خود قرار دهد.

انتهای پیام/4143/

لینک خبر :‌ خبرگزاری آنا
نماینده ولی فقیه و رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه در پیامی فرا رسیدن نوروز 99 را تبریک گفت و بر لزوم به کارگیری تمام ظرفیت های این سازمان در جهت تحقق شعار جهش تولید تأکید کرد.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۱/۰۱ سایت های دیگر : پرس شیعه آمد خبر

به گزارش خبرگزاری مهر ، حجت الاسلام والمسلمین سید مهدی خاموشی نماینده ولی فقیه و رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه در پیامی فرا رسیدن نوروز 99 را تبریک گفت و بر لزوم به کارگیری تمام ظرفیت های این سازمان در جهت تحقق شعار جهش تولید تأکید کرد.

در این پیام تبریک نوروزی آمده است:

بسم الله الرحمن الرحیم

یا مُقَلِّبَ الْقُلُوبِ وَ الْأَبْصَارِ یَا مُدَبِّرَ اللَّیْلِ وَ النَّهَارِ یَا مُحَوِّلَ الْحَوْلِ وَ الْأَحْوَالِ حَوِّلْ حَالَنَا إِلَی أَحْسَنِ الْحَالِ

سازمان اوقاف و امور خیریه در سالی که گذشت با پیگیری و اجرای سیاست ها و برنامه هایی همچون ارتقای بهره وری و برنامه ریزی اصولی به منظور رونق اقتصادی موقوفات خصوصاً در شرایط تحریم، حمایت از فعالیت های دانش بنیان و استارت آپ ها، دوری از تصدی گری و نصب امین برای موقوفات، تاسیس مراکز افق و حمایت از فعالیت های اجتماعی در بقاع متبرکه، احصا و بازبینی نیات واقفین و ساماندهی موقوفات آموزشی، علمی، بهداشتی، کشاورزی و غیره و جلوگیری از فروش موقوفات، تاسیس مرکز امور خیریه به منظور متمرکز و پررنگ شدن امور خیریه در سازمان و آزادی زندانیان جرایم غیرعمد مالی گامی بزرگ در جهت تحول و پیشرفت و تمدن سازی و رونق تولید بر اساس منویات مقام معظم رهبری برداشته است.

کارکنان خدوم و دلسوز سازمان اوقاف و امور خیریه در سال 98 در امدادرسانی به سیلزدگان با استفاده از ظرفیت موقوفات و بقاع متبرکه، برگزاری باشکوه سی وششمین دوره مسابقات بین المللی قرآن کریم، برپایی مواکب در راهپیمایی اربعین و خدمات رسانی به زائران اباعبدالله الحسین (ع) و در همین اواخر سال در توزیع اقلام بهداشتی و مقابله با شیوع ویروس منحوس کرونا نقشی تعیین کننده و حضوری بی دریغ و جهادی داشته اند که وظیفه خود می دانم از همه این عزیزان تقدیر و تشکر کنم.

فرا رسیدن نوروز 99 را تبریک می گویم و مقارن با شهادت حضرت امام موسی کاظم (ع) به آن حضرت و فرزند بزرگوارشان امام رضا (ع) توسل می جویم و از خداوند متعال می خواهم آحاد مردم شریف کشورم سالی پر از بهروزی و پیروزی و سلامتی در پیش رو داشته باشند.

امید وافر دارم سازمان اوقاف و امور خیریه در سال 99 نیز ضمن ادامه سیاست های مذکور با تمام ظرفیت هایش در جهت تحقق شعار حکیمانه"جهش تولید" وارد میدان عمل شود.

کد خبر 4883077

لینک خبر :‌ خبرگزاری مهر
رئیس مرکز امور قرآنی سازمان اوقاف و امور خیریه از به تعویق افتادن مسابقات بین المللی قرآن در کشورهای مختلف در فروردین ماه به دلیل شیوع کرونا در جهان خبر داد و گفت: زمان هیچ کدام از چهار رقابت بین المللی قرآن لغوشده مشخص نیست.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۱/۰۲

مهدی قره شیخلو، رئیس مرکز امور قرآنی سازمان اوقاف و امور خیریه، در گفت وگو با خبرنگار ایکنا، با اشاره به شیوع گسترده ویروس کرونا در اغلب کشورهای دنیا، گفت: مانند مسابقات بین المللی قرآن در ایران، فروردین ماه زمان برگزاری مسابقات بین المللی قرآن در کشورهای مختلف نیز هست و علاوه بر ایران، مسابقات چهار کشور مالزی، روسیه، اردن و کویت نیز در فروردین ماه برگزار می شود.

وی افزود: برگزارکنندگان این رقابت ها پس از جمع بندی به این نتیجه رسیده اند که به دلیل مشکلات ناشی از شیوع ویروس کرونا برگزاری آن را به تعویق بیندازند و هیچ یک از این کشورها زمان جدیدی برای برگزاری مسابقات خود اعلام نکرده اند.

رئیس مرکز امور قرآنی سازمان اوقاف و امور خیریه به برگزاری مسابقات دیگری در اردیبهشت و خردادماه نیز اشاره و تصریح کرد: منتظریم که این رقابت ها نیز تعیین تکلیف شود. مسلم است که باید دعا کنیم تا این مشکل هرچه زودتر از کل جهان برطرف شود و مردم از این ویروس منحوس خلاصی یابند.

قره شیخلو در مورد نحوه اطلاع از لغو مسابقات دیگر کشورها و نامه نگاری احتمالی آن کشورها با متسابقان، گفت: خبر برخی از این لغوها را از ارتباطاتی که با نمایندگان فرهنگی کشورمان در این کشورها داریم یا ستاد برگزاری آن مسابقات دریافت کرده ایم.

انتهای پیام

لینک خبر :‌ خبرگزاری بین المللی قرآن
تهران- ایرنا - رئیس سازمان حج و زیارت، گفت: امروز حیات دوباره طبیعت با بهار جانها تقارنی بس فرخنده و نیکوست تا در طراوت طبیعت؛ رستاخیز انسانیت را چنان پاس داریم که در این دوره سخت، مهر نبوی و سیره محمدی(ع) به حدی قوت یابد که دلها به هم پیوند خورده و همدلی و همراهی مردمان از هر رنگ نژاد، زبان، دین و آیین؛ زندگی را در فراخنای دشواری ها، سهل گرداند.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۱/۰۳

به گزارش روز یکشنبه از روابط عمومی سازمان حج و زیارت، علی رضا رشیدیان با تبریک بعثت نبی مکرم اسلام حضرت محمد مصطفی (ص) در این پیام تصریح کرد: امید است پیام پیامبر رحمت دل ها را بهم نزدیک کند و مغزها را به اندیشه وادارد تا دنیایی بهتر در پیوند مکارم اخلاق و معنویت با تعقل، تفکر و تکیه بر علم و دانایی برای انسان ها رقم خورد.

متن کامل این پیام به شرح زیر است: اقرا باسم ربک الذی خلق .. در این سکوت شبانه ومخفل انس، خلوت بی واسطه ات با خدای عالمیان بر بلندای این کوه تنها، چه عاشقانه و بی ریاست، آنجا که نجواهای عابدانه ات هر یک ستاره ای برقلب وحدانیت زمینیان می شود و می درخشد.
و اینک نوایی روحانی وصدایی ملکوتی تو را می خواند: بخوان به نام پروردگارت که آفرید.. آری بخوان محمد.. ای بهار تاریخ بشریت، ای ندای عدالت، فریادگر انسانیت بخوان توکه ذره ذره وجودت لبریز از رستگاری ومهرت به انسان و هدایتش بی انتهاست.
اینک بهاری ترین فصل تاریخ است آنجا که خورشید رسالت در شب بی انتهای انسانیت درخشیدن می آغازد تا گلهای ایمان در گلستان جهان بشکفد و کویر تفتیده مغزهای متحجر به چشمه جاری ایمان وعدالت دوباره حیات یابد و تاریکنای حیرت و سردرگمی آدمیان به درخشش نور وحدانیت روشنایی گیرد.
اینک تاریخ می رود تا شروعی دیگر را از مکه رقم زند؛ آنجا که در تحجر مغزهای خشکیده متعصبان بت پرست، معصومیت در زیر خروارها خاک دفن می شد تا شرافت نداشته شان را فریاد کنند.
بخوان که تو فریادگر عشق و آزادی هستی تا آرزوهای زنده به گور شده انسانیت را از زیر خروارها خاک جان بخشی و کوثری جاری در حیات بشری شود.
آری بخوان که پروردگارت از همه بزرگتر و مهربانتر است که تو یگانه میراث مهر جاودانه را به زمین و زمینیان بخشید تا لبها آکنده از کلام وحی، دلها سرشاراز تکبیر رستگاری و جانها مملو از مهر محمدی (ص) شود و اینک عید است، عیدی که جان و جهان در پناه مهر و مکارم اخلاق و علم نبوی آرام و قرار گیرد.
و امروز برای ما عید در عید و بهار در بهار است آنجا که حیات دوباره طبیعت با بهار جانها پیوند می خورد، تقارنی بس فرخنده و نیکوست تا در طراوت طبیعت؛ رستاخیز انسانیت را چنان پاس داریم که در این دوره سخت مهر نبوی وسیره محمدی(ع) به حدی قوت یابد که دلها به هم پیوند خورده و همدلی و همراهی مردمان از هر رنگ نژاد ،زبان ، دین و آیین ؛ زندگی را در فراخنای دشواری ها، سهل گرداند.
باشد تا پیام رافت و مهر پیامبر رحمت که آیینه تمام نمای صفات الهی و دعوت کننده انسان به مکارم اخلاق و تفکر است بر جای جای عالم طنین انداز شود و دلها بهم نزدیک شود و مغزها به اندیشه تا دنیایی بهتر در پیوند معنویت و اخلاق با تعقل ،تفکر و تکیه بر علم و دانایی برای انسان ها رقم خورد.

لینک خبر :‌ خبرگزاری جمهوری اسلامی
رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه در پیامی درگذشت معاون فرهنگی، سیاسی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها را تسلیت گفت.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۱/۰۴

خبرگزاری شبستان، گروه قرآن و معارف، حجت الاسلام سید مهدی خاموشی ، نماینده ولی فقیه و رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه در پیامی درگذشت حجت الاسلام محمدمهدی صالحی ، معاون فرهنگی، سیاسی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها را تسلیت گفت .

در این پیام تسلیت آمده است :

بسم الله الرحمن الرحیم

انالله و انا الیه راجعون

متاسفانه باخبر شدیم حجت الاسلام محمدمهدی صالحی، معاون فرهنگی، سیاسی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها دار فانی را وداع گفته اند .

درگذشت جانگداز این فعال فرهنگی و این روحانی فاضل را به جامعه دانشگاهی کشور، خانواده بزرگ نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها و بازماندگان محترم ایشان تسلیت می گویم و از خداوند متعال برای آن مرحوم مغفرت و رحمت واسعه طلب می کنم .

گفتنی است، حجت الاسلام صالحی طی سفری که برای برنامه های ازدواج دانشجویی به مشهد مقدس داشت، پنجشنبه شب در تاریخ 22 اسفندماه در مسیر دچار سانحه رانندگی شد و در بیمارستان شهدای تجریش تهران در بخش مراقبت های ویژه بستری بود که روز اول فروردین ماه درگذشت.

وی در آبان ماه سال 97 طی حکمی از سوی حجت الاسلام و المسلمین مصطفی رستمی، رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها، به عنوان معاون فرهنگی سیاسی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها منصوب شده بود.

پایان پیام/ 40

لینک خبر :‌ خبرگزاری شبستان
صفحه صندوق اعتباری هنر در شبکه اجتماعی اینستاگرام به صورت رسمی راه اندازی شد.

صفحه صندوق اعتباری هنر در شبکه اجتماعی اینستاگرام به صورت رسمی راه اندازی شد.

صفحه اینستاگرام صندوق اعتباری هنر به منظور تسهیل و تسریع در اطلاع رسانی و ارائه اخبار به مخاطبان صندوق، اطلاعات مرتبط با فعالیت ها و اقدامات و معرفی اهالی فرهنگ و هنر راه اندازی شد.
اعضا و علاقمندان می توانند برای عضویت در صفحه اینستاگرام صندوق اعتباری هنر با مراجعه به نشانی https://www.instagram.com/honarcredit صفحه رسمی این صندوق را دنبال کنند.

صفحه صندوق اعتباری هنر در شبکه اجتماعی اینستاگرام به صورت رسمی راه اندازی شد.

صفحه اینستاگرام صندوق اعتباری هنر به منظور تسهیل و تسریع در اطلاع رسانی و ارائه اخبار به مخاطبان صندوق، اطلاعات مرتبط با فعالیت ها و اقدامات و معرفی اهالی فرهنگ و هنر راه اندازی شد.
اعضا و علاقمندان می توانند برای عضویت در صفحه اینستاگرام صندوق اعتباری هنر با مراجعه به نشانی https://www.instagram.com/honarcredit صفحه رسمی این صندوق را دنبال کنند.

صفحه اینستاگرام صندوق اعتباری هنر به منظور تسهیل و تسریع در اطلاع رسانی و ارائه اخبار به مخاطبان صندوق، اطلاعات مرتبط با فعالیت ها و اقدامات و معرفی اهالی فرهنگ و هنر راه اندازی شد.
اعضا و علاقمندان می توانند برای عضویت در صفحه اینستاگرام صندوق اعتباری هنر با مراجعه به نشانی https://www.instagram.com/honarcredit صفحه رسمی این صندوق را دنبال کنند.

صفحه اینستاگرام صندوق اعتباری هنر به منظور تسهیل و تسریع در اطلاع رسانی و ارائه اخبار به مخاطبان صندوق، اطلاعات مرتبط با فعالیت ها و اقدامات و معرفی اهالی فرهنگ و هنر راه اندازی شد.
اعضا و علاقمندان می توانند برای عضویت در صفحه اینستاگرام صندوق اعتباری هنر با مراجعه به نشانی https://www.instagram.com/honarcredit صفحه رسمی این صندوق را دنبال کنند.

لینک خبر :‌ روزنامه مردم سالاری
تهران- ایرنا- صندوق اعتباری هنر با توجه به تعطیلی رویدادهای هنری و کنسرت ها از هفته اول اسفند به دلیل شیوع بیماری کرونا و در اقدام حمایتی از سوی دولت حق بیمه سه ماه اول هنرمندان حوزه موسیقی از سوی دولت پرداخت شد.

در پی ارسال نامه مورخ 12 اسفند انجمن صنفی هنرمندان موسیقی کشور به ریاست محترم جمهور، وزیر محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی، وزیر محترم کار و امور اجتماعی و رئیس محترم سازمان تامین اجتماعی، و طرح درخواست پرداخت حق بیمه هنرمندان موسیقی از سوی دولت محترم به اسطه تعطیلی کسب و کار هنرمندان حوزه موسیقی در بحران اخیر، خوشبختانه امروز حمیدرضا نوربخش ، عضو هیات مدیره صندوق اعتباری هنر، از پرداخت حق بیمه هنرمندان حوزه موسیقی برای حداقل سه ماه بهار 1399 از سوی صندوق، به عنوان نهاد متولی امور بیمه هنرمندان، خبر داد.

انجمن صنفی هنرمندان موسیقی ضمن ابراز خوشوقتی از این تصمیم و حل بخشی از مشکلات اهالی موسیقی کشور در این موقعیت دشوار، لازم می داند از اقدامات و پیگیری های تمام افراد، مدیران و هنرمندانی که به نوعی در انجام این مهم، مشارکت داشتند، قدردانی کرده و سپاسگزار تلاش های مجدانه آنان باشد.

امید که دولت محترم همچنان حمایت های لازم را از تمام اقشار آسیب پذیر کشور و به تبع آن، هنرمندان این مرز و بوم، دریغ نکند و توجه به این قشر فرهنگی و برآوردن مطالبات بر حق آنان را در دستور کار خود قرار دهد.

ویروس کرونا موسوم به کووید 19 اواسط ماه دسامبر (24 اذر) در شهر ووهان واقع در مرکز چین گزارش شد ابتدا از این بیماری به عنوان ذات الریه نام برده می شد اما کمیسیون ملی بهداشت چین در 30 دسامبر سال 2019 (9 دی ماه 98) به صورت رسمی شیوع این ویروس را در چین اعلام کرد.

بیماری کرونا که از چهارشنبه 30 بهمن در ایران مشاهده شد و تا امروز و بر اساس نتایج آزمایشگاهی، 1046 مورد جدید ابتلا به کووید 19 در کشور شناسایی شد و شمار مبتلایان به این بیماری در کشور به 18407 نفر رسید.

با توجه به شیوع این بیماری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی همه رویدادهای هنری و فرهنگی از جمله کنسرت ها را از هفته اول اسفند گذشته برای جلوگیری از شیوع آن تعطیل کرد.

لینک خبر :‌ خبرگزاری جمهوری اسلامی
تهران – ایرنا – دبیر کارگروه ساماندهی مد ولباس کشور از امضای تفاهم نامه کارگروه مد و لباس وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و شورای عالی برندها خبر داد و گفت: براساس این تفاهمنامه بخشی از لباس ایزوله و ماسک مورد نیاز کشور و به ویژه بیمارستان ها و مراکز درمانی تهیه و تامین خواهد شد.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۸/۱۲/۲۸ سایت های دیگر : خبرگزاری دانشجویان ایران

سیده مرضیه شفاپور عصر چهارشنبه در گفت وگو با خبرنگار فرهنگی و هنری ایرنا با اشاره به جزئیات این تفاهمنامه و نیاز کشور در این برهه حساس مقابله با شیوع ویروس و بیماری کرونا، گفت: مقرر شد با حمایت کارگروه ساماندهی مد و لباس وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به عنوان دولت و همچنین شورای عالی برندها کار تولید ماسک و گان( لباس های ایزوله مخصوص بیمارستانی) را با بیش از 35 کارگاه برعهده بگیرد.

مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ادامه داد: خوشبختانه تمامی صفر تا صد همکاری اعضای شورای عالی برندها به صورت دلی و خودش است و بابت همکاری و فعالیت خود هیچگونه وجهی از وزارتخانه های فرهنگ و ارشاد اسلامی و بهداشت و درمان و آموزش پزشکی دریافت نمی کنند.

شفاپور دبیر کارگروه ساماندهی مد و لباس کشور که در هنگام تهیه این مصاحبه در حال سرکشی از کارگاه های در حال فعالیت تولید ماسک و لباس بود، به دیدار روز گذشته اعضا و نمایندگان برندهای کشور با سید عباس صالحی اشاره کرد و گفت: اعضای این گروه نیاز به حمایت داشت که خوشبختانه وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی بر حمایت همه جانبه این وزارتخانه از آنها تاکید کرد.

به گفته شفاپور، از آنجائیکه فعالیت و تلاش این گروه به صورت خود جوش است در بازدید و سرکشی از کارگاه ها مشاهده کردم که پارچه های برش داده شده مخصوص شب عید را همگی کنار گذاشته و تنها به تولید ماسک و لباس بیمارستانی اقدام می کنند که این عمل آنها واقعا جای تقدیر دارد.

مفاد تفاهمنامه

دبیرکارگروه ساماندهی مد و لباس کشور در ادامه با اشاره به مفاد تفاهمنامه امضا شده ،گفت: امروز رییس هیأت امنای ارزی وزارت بهداشت، برای استانداردسازی مواد اولیه و فرایند ایزوله، با کارگروه ساماندهی تفاهم کردند.

1- مواد اولیه و فرایند کار، از این پس با استانداردهای وزارت بهداشت خواهد بود

2- استریل و ایزوله تولیدات را خودشان انجام می دهند و تولید کننده نگرانی نخواهد داشت.

3- توزیع در نقاطی صورت خواهد گرفت که نیاز شدید وجود دارد.

شاهرخ جعفری نماینده اعضای شورای عالی برندها هم دراین زمینه به ایرنا، گفت: از دو هفته پیش شورا با تصمیم گیری اعضا کار تولید ماسک و گان را آغاز کرد، در ابتدا تنها با دو کارگاه کار را آغاز کردیم اما خوشبختانه بعد از ده روز تعداد کارگاه به 35 مجموعه ارتقا پیدا کرد.

وی ادامه داد: امروز کارگاه های درگیر با این موضوع به ظرفیت تولید 45 هزار ماسک و 20هزار گان در روز رسیده اند، این روند تا زمانی که مواد اولیه موجود باشد ادامه خواهد داشت، در این امر نیز برندها و خیرین مشترکا حضور دارند.

نماینده شورای عالی برندها خاطرنشان کرد: خوشبختانه مشکل برای تهیه پارچه حل شده است، اما این روزها به دلیل نبود قانون مناسبی برای کار کارگاه در ایام بحران و تعطیلی تمامی مراکز در ایام شیوع ویروس کرونا با مشکل غیرقانونی بودن فعالیت کارگاه ها روبرو هستیم، همچنین تامین الکل و اتانول برای ضدعفونی کردن کارگاه و کارگران از دیگر مشکلات موجود است.

جعفری تصریح کرد: همانطور که پرستاران و پزشکان مدافعان سلامت هستند امروز جامعه پوشاک کشور هم که متشکل از تعداد انبوهی از کارگران در بخش های مختلف است در صف مقدم سلامت قرار گرفته و تمام کارگران با تلاش شبانه روزی و بدون دریافت حقوقی تمام توان خود را برای تولید لباس و لوازم بهداشتی گذاشته و در اکثر شهرها بدون در نظر گرفتن ایام تعطیل با توان بیشتر کار خود را ادامه می دهند.

وی در پایان گفت: امروز نزدیک به هزار کارگر درگیر موضوع تولید گان و ماسک هستند، برندها در صفحه ای جدا و حتی صفحات شخصی خود تلاش کارگران را به تصویر کشیدند، اما خواستاریم دستگاه های مربوط چون وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و به خصوص صدا و سیما تلاش بی وقفه این کارگران را به تصویر بکشند تا انگیزه مضاعفی برای کارگران ایجاد شود و همچنین کسانی که از این موضوع اطلاع ندارند پای کار بیایند، پیش بینی می کنیم در صورت دیده شدن عملکرد این قشر تعداد کارگران بالا رفته و بتوانیم به تولید روزانه 100هزار گان و ماسک برسیم.

لباس صرفا یک پوشاک عام نیست

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به وضعیت حساس کشور در مقابله با شیوع بیماری کرونا، گفت: اینکه لباس چگونه می تواند با حوزه های خاص به ویژه حوزه های بهداشتی و درمانی ارتباط برقرار کند نشان داد که لباس صرفا یک پوشاک عام نیست، امروز ظرفیت پوشاک کشور در یک فاصله کوتاه در اختیار بهداشت کشور قرار گرفته و برای آینده هم می توان به ارتباط لباس و حوزه بهداشت فکر کرد.

سید عباس صالحی عصر سه شنبه در دیدار با اعضای شورای عالی برندهای کشور با اشاره به اینکه پیش از بحران شیوع کرونا در کشور موضوع لباس به عنوان یک نیاز اولیه دیده می شد اما با همه مشکلات و مسائلی که کرونا برای کشور داشته و دارد فرصت ها و دریچه هایی را برای کشور باز می کند که در آینده شاهد آن خواهیم بود.

وی ادامه داد: اینکه لباس چگونه می تواند با حوزه های خاص به ویژه حوزه های بهداشتی و درمانی ارتباط برقرار کند نشان داد که لباس صرفا یک پوشاک عام نیست، امروز ظرفیت پوشاک کشور در یک فاصله کوتاه در اختیار بهداشت کشور قرار گرفته و برای آینده هم می توان به ارتباط لباس و حوزه بهداشت فکر کرد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به امضای تفاهم نامه میان شورای عالی برندها و بنیاد ملی مد و لباس گفت: این تفاهم نامه طی روزهای آینده با سرعت امضا خواهد شد تا از این طریق بخشی از نیازهای کارگاه ها برطرف شود.

صالحی یادآور شد: لازم است از این ایامی که در آن هستیم یک گزارش مستند خوب تهیه شود، باید فضای مستند قابل عرضه تولید کرد تا عملا ظرفیت شورای عالی برندها و مجموعه پوشاک کشور و همچنین فضای تعاون اجتماعی نمایان شود.

وی افزود: کارگرها باید اطمینان خاطر بیشتری از نظر پروتکل داشته باشند که این نیاز در ستاد ملی مبارزه با کرونا یا معاونت حقوقی وزاتخانه متبوع پیگیری خواهد شد تا ممنوعیت کار کردن کارگاه در ایام شیوع کرونا برطرف شود.

کرونا و آخرین اطلاعات پیرامون آن

معاون وزیر بهداشت اعلام کرد: تاکنون 17 هزار و 361 نفر در کشور به طور قطعی به ویروس کرونا مبتلا شده و هزار و 135 نفر به علت ابتلا به این ویروس فوت کرده و 5 هزار و 710 نفر نیز بهبود یافته اند.

علیرضا رئیسی روز چهارشنبه درباره آخرین آمار ابتلای قطعی و فوت ناشی از ویروس کرونا در کشور بیان کرد: از ظهر دیروز تا امروز و بر اساس نتایج آزمایشگاهی، 1192 مورد جدید ابتلا به کووید 19 در کشور شناسایی شد و شمار مبتلایان به این بیماری در کشور به 17 هزار و 361 نفر رسید.

وی ادامه داد: خوشبختانه 5710 نفر از بیماران کووید 19 در کشور بهبود یافته و ترخیص شده اند و این آمار روز به روز در حال افزایش است.

معاون وزیر بهداشت گفت: متاسفانه با جان باختن 147 نفر از بیماران، مجموع درگذشتگان بر اثر این بیماری در کشور به 1135 نفر رسید.

معاون بهداشت وزارت بهداشت درباره موارد جدید بیماران کووید 19 در کشور به تفکیک استان ها گفت: تهران 213 نفر، قم 22 نفر، گیلان 21 نفر، اصفهان 162 نفر، البرز 76 نفر، مازندران 61 نفر، مرکزی 23 نفر، قزوین 53 نفر، سمنان 60 نفر، گلستان 20 نفر، خراسان رضوی 30 نفر، فارس 60 نفر، لرستان 39 نفر، آذربایجان شرقی 84 نفر، خوزستان 28 نفر، یزد 45 نفر، زنجان 20 نفر، کردستان 22 نفر، اردبیل 10 نفر، کرمانشاه 7 نفر، کرمان 11 نفر، همدان 13 نفر، سیستان و بلوچستان 6 نفر، هرمزگان 12 نفر، خراسان جنوبی 21 نفر، چهارمحال و بختیاری 4 نفر، ایلام 10 نفر، آذربایجان غربی 42 نفر، کهگیلویه و بویراحمد 13 نفر، بوشهر 4 نفر به این ویروس مبتلا شده اند.

لینک خبر :‌ خبرگزاری جمهوری اسلامی
سینماپرس: داود فتحعلی بیگی که از وی به عنوان آقای هنرهای نمایشی ایران نام برده می شود همزمان با نوروز 1399 با انتقاد شدید نسبت به بی توجهی مسئولان سینما، تلویزیون و تئاتر کشور نسبت به پاسداشت و توجه به آیین های ایرانی-اسلامی گفت: فرهنگ و هنر در کشور ما مرعوب غربی ها شده است.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۱/۰۵

این دارنده مدرک درجه یک هنری از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در گفتگو با خبرنگار سینماپرس افزود: متأسفانه در این وانفسا نه از سمت مدیران تئاتری اهتمامی برای توجه به آیین های ارزشمند ایرانی-اسلامی دیده می شود نه سینما و تلویزیون به این موضوعات مهم اهمیت می دهند! وضعیت تئاترهای آیینی و سنتی ما خیلی خوب نیست چرا که ما مکان مشخصی برای فعالیت نمایشگران آیینی سنتی مان نداریم تا این افراد بتوانند در این مکان های فعالیت کنند و آثار هنری شان را ارائه دهند. ما قرن ها پدیده های فرهنگی و هنری به ویژه در قلمروی هنر نمایش داریم که با این همه سابقه و تنوع فرهنگی نداشتن یک مکان ملی برای برگزاری آیین های نمایشی و نمایش های آیینی و ملی مان نداریم و از طرفی سینما و تلویزیون نیز به این موضوع اهمیتی نمی دهند.

وی ادامه داد: تا زمانی که این آیین ها در بین مردم زنده بود و مردم آنها را در قالب نمایش، نقالی و... به صورت زنده در مراسم ها و آیین ها و به طور کل در زندگی شان شاهد بودند تأثیر آنها در فرهنگ کلی جامعه نیز نمود داشت. آیین های سنتی ایرانی-اسلامی در صورتی زنده می مانند که از اجرای آنها به در قالب های هنری مختلف حمایت شود و آثار هنری مربوط به این آیین ها مدام ساخته شوند.

فتحعلی بیگی با بیان اینکه زمانی که نقالی زنده بود مردم پای اجرای نقال می نشستند و از او فرهنگ و ادب می آموختند اظهار داشت: جوانمردی، وطن پرستی، دین داری و... از مسائلی بودند که افراد در این آیین ها آن ها را می آموختند و این تأثیر به شکلی ادامه دار خارج از آن فضای فرهنگی هنری به داخل جامعه می آمد اما با کنار گذاشتن این آیین ها در تئاتر، سینما و تلویزیون نمی توان انتظار داشت که فرهنگ غنی این آیین ها حداقل زنده بماند.

این پژوهشگر برجسته خاطرنشان کرد: آشنا شدن با هنر اروپایی و این تصور که هنر غنی و باارزش آن چیزی است که غربی ها به نمایش می گذارند باعث شد تا هنر ما مرعوب غرب شود و فرهنگ غنی ایرانی اسلامی ما که می توانست با به وجود آمدن سینما شکلی جهانی به خود بگیرد کنار رفت و به تبع آن مسئولان نیز نتوانستند این وضعیت را مدیریت کرده و در نهایت می بینیم که امروز خطر بزرگی فرهنگ و هنر غنی ما را تهدید می کند. در واقع زنگ خطر برای از بین رفتن فرهنگ ایرانی-اسلامی در کشور مدت ها است شنیده می شود!

وی در پایان اظهاراتش افزود: اهمال کاری مسئولان باعث شده بخشی از جامعه به سمت فرهنگ غرب گرایش پیدا کند؛ این در حالی است که ما باید فرهنگ و آیین های ایرانی-اسلامی را در کشورمان پاس بداریم و در تولید آثار فرهنگی و هنری مان به این مقوله توجه ویژه داشته باشیم.

لینک خبر :‌ سینما پرس
شهرام گیل آبادی درخصوص شیوع بیماری کرونا و ایجاد وضعیت اضطراری برای هنرمندان تئاتر یادداشتی منتشر کرد و در آن وضعیت دشوار هنرمندان این عرصه را مورد تاکید قرار داد.

به گزارش ایلنا، شهرام گیل آبادی (مدیرعامل خانه تئاتر) درخصوص شیوع بیماری کرونا و ایجاد وضعیت اضطراری برای هنرمندان تئاتر یادداشتی را منتشر کرد.

در این یادداشت آمده است: وضعیت شیوع بیماری اتفاقی از پیش تعیین شده و با برنامه ریزی نبوده، شیوع این بیماری هنرمندان را در وضعیت بسیار پیچیده ای قرار داده است. از سالن های نمایشی که تعطیل شدند تا هنرمندانی که اثری روی صحنه داشتند و همینطور هنرمندانی که برای اجرای نمایش های سال بعد برنامه ریزی کرده بودند. فقط در یک دوره اجرا 250 اثر را از دست دادیم و حال اگر چهار دوره اجرا نمایش را در نظر بگیریم، حدود 1000 اجرای اثر را از دست خواهیم داد و در حدود 25 هزار نفر در حوزه تئاتر بیکار می شوند.

بسیاری از هنرمندان تئاتر نه کارمند و نه عضو موسسه ای هستند تا حقوقی دریافت کنند، این مسئله شکست مالی و اقتصادی برای هنرمندان تئاتر کشور است. در نتیجه این شکست اقتصادی، بسیاری از هنرمندان را با مشکلات معیشتی رو به رو می کند که حتی نمی توانند احتیاج های اولیه خود را رفع کنند بنابراین باید ضرر و زیان آنها توسط دولت دیده و جبران شود.

مرور اولیه قوانین کشور به ما می گوید که دولت بر اساس بیمه ها توانایی قانونی جبران خسارت های هنرمندان را دارد، تاکنون بیمه ایران از تمامی قراردادهای اهالی تئاتر کسر شده و حال وقت آن است تا ضرر هنرمندان، سالن های نمایشی و... پرداخت شود. خوشبختانه امروز در صندوق اعتباری هنر به این تصمیم رسیدیم که در سه ماه نخست سال 1399 بیمه تامین اجتماعی و درمانی هنرمندان عضو صندوق اعتباری هنر توسط وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و صندوق اعتباری هنر پرداخت شود.

این شکست اقتصادی فرهنگ است، گاهی گفته می شود بازار و فروش کالا خوب نیست اما در حوزه فرهنگ و هنر شاهد شکست اقتصادی فرهنگ و هنر هستیم زیرا سرمایه اهالی فرهنگ و هنر فکرو معرفت است، این شکست اقتصادی باید از سوی دولت جبران شود. در نامه ای که برای دفتر رئیس جمهور، وزیر محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی و آقای نوبخت فرستاده شد، شش بسته برای جبران ضرر و زیان هنرمندان پیشنهاد شده است.

ظلم به فرهنگ و هنر کاملا عیان است، بانک مرکزی بر اساس دستور رئیس جمهور باید تسهیلات را به تعویق بیاندازد ولی این موضوع شامل حوزه مشاغل فرهنگی هنری که تسهیلات گرفته اند، نمی شود. از همین رو هیچ چاره ای جز پویایی و خلاقیت سیستم معرفت برنامه ریزی در حوزه فرهنگی نداریم. متاسفانه این پویایی و خلاقیت وجود ندارد و سبب شکست های سنگین می شود. با این وجود هنوز هم دیر نشده و باید یک کمیسیون اقتصاد فرهنگ و هنر توسط وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی راه اندازی شود. پیشنهاد عملی و عملیاتی من این است که یک بسته حمایتی تا تاریخ 29 اسفند به هنرمندان و اهالی فرهنگ اهدا شود، دوم اختصاص بسته تسهیلات ارزان قیمت به گروه های نمایشی، تماشاخانه ها و هنرمندان از تاریخ 20 فروردین است. در حال حاضر مشکلات بهداشتی زیادی داریم و 14 نفر از اهالی تئاتر به بیماری کرونا مبتلا شده اند مانند بهروز بقایی، رضا صمدپور و...

تمام سرمایه این هنرمندان از لحاظ معیشتی و کاری از طریق پروژه های مقطعی و قراردادها است حال این قراردادها حذف شده، پس چه کسی باید حمایت کند؟ از طرفی بی پناهی فرهنگ و هنر در این برهه از زمان خود را نشان داده است. مطالبه اهل فرهنگ و هنراز دولت این است که فرهنگ و هنر را فراموش نکنند زیرا در مواقعی که نیاز به فرهنگ و هنر داریم، بزرگان فرهنگ و هنر مجالس را مزین می کنند اما اکنون تنها و در سکوت، ظلم معیشتی و ظلم حمایتی را تحمل می کنند.

خانه تئاتر در کنار تمام هنرمندان تئاتر ایران است. در اولین حرکت خانه تئاتر کارهای معنوی صورت گرفته و سپس کمپین های مردمی به راه افتاده است. تلاش داریم در فضای معیشتی کمک اندکی به اعضای خانه تئاتر داشته باشیم که بر اساس برنامه ریزی های صورت گرفته در بحث حمایتی وارد شده ایم تا مشکلی برای اعضای خانه تئاتر ایجاد نشود اما واقعیت موضوع خالی بودن دست ما است و ما در حد توان برنامه ریزی و عمل می کنیم بنابراین اکنون زمان آن است که دولت با پویش ویژه خود کنار فرهنگ و هنر قرار بگیرد و اگر چنین اتفاقی نیفتد، پس این دولت دولتی نیست که بتواند مقتضیات اولیه نخبگان خود را برطرف کند و اساسا مبتنی بر کمک های مردمی کارها را پیش می بریم و نیازی به دولتی که در سختی ها کنار ما نباشد، نخواهیم داشت.

لینک خبر :‌ خبرگزاری کار ایران
مدیر عامل خانه موسیقی گفت: در شرایط حاضر همه اقشار جامعه با بیماری کرونا و آسیب های آن درگیر هستند ولی باید چاره ای به حال بیکاری هنرمندان موسیقی اندیشیده شود؛ زیرا معیشت برخی از هنرمندان به خصوص هنرمندان نواحی دچار مشکل شده است. بخش عمده ای از فعالیت هنرمندان موسیقی در ایام عید بود ولی اکنون همه آنها تعطیل شده است.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۸/۱۲/۲۹ سایت های دیگر : آمد خبر بهار نیوز فکر اقتصادی کیمیا نیوز

به گزارش ایسنا، در روزهای اخیر جمعی از فعالان و هنرمندان عرصه موسیقی ایرانی و نواحی خواستار رسیدگی به وضعیت معیشتی و بیمه هنرمندان شدند.

همچنین انجمن صنفی موسیقی چهارشنبه (28 اسفند سال 98) در نامه ای به رییس سازمان صداوسیما خواستار همکاری بیشتر این سازمان با هنرمندان مطرح موسیقی کشور شد.
در بخش هایی از این نامه آمده است: ایجاد امکان نمایش و پخش عمومی اجراها و برنامه های موسیقایی هنرمندان به نام گذشته و حال از سیمای جمهوری اسلامی می تواند در گذر از این روزهای دشوار عسرت و خانه نشینی و گسترش فرهنگ توجه به توصیه های بهداشتی تاثیری شایان توجه درپی داشته باشد. پیشنهاد ما رفع ممنوعیت نمایش ساز از سیمای ملی است. حقی که سال ها است بی هیچ توجیه قانونی، شرعی و اخلاقی از اهالی موسیقی دریغ شده است. موسیقی ایران هنرمندان بزرگی دارد که جایگاه و محبوبیت والایی در میان هموطنانمان دارند. امروز روز سرنوشت است و موسیقی و هنرمندان موسیقی ایران می توانند و باید در عبور جامعه از شرایط بحرانی نقش بسیار موثری داشته باشند تا با اجرای هنر خود به جامعه روحیه و توان بیشتری برای چیرگی بر چنین رخداد و شرایط سهمناکی ببخشند.

علی مغازه ای کارشناس و پژوهشگر موسیقی نواحی هم پیشتر در مصاحبه ای با ایسنا خواستار این شد که در این شرایط به وضعیت بیمه هنرمندان رسیدگی بیشتری شود. او بیان کرده بود که هنرمندان کشور در حال حاضر بیکار هستند و درآمدی ندارند. این موسسه می تواند متولی روش جدیدی شود و به مدت یک یا دو سال بیمه شدگان قبلی را معاف از سهم پرداختی خودشان کند و سهم شخص بیمه شده را دولت بپردازد. همچنین برای افرادی هم که بیمه نیستند صرفا در ایام مبارزه با کرونا به طور ویژه بیمه ای را برای هنرمندان نواحی در نظر بگیرند.
او در این ارتباط گفت که حتی حاضر است ساز خود را برای کمک به صندوق بیمه هنرمندان بفروشد.

اکنون حمیدرضا نوربخش مدیرعامل خانه موسیقی در گفت وگویی با ایسنا مساله معیشتی و بیکاری هنرمندان را به نوعی دیگر مطرح می کند.

او گفت: در حال حاضر همه ما شرایط ویژه ای را در کشور و جهان تجربه می کنیم که تا کنون برایمان پیش نیامده بود. متأسفانه این بیماری جامعه را از لحاظ روانی یا جسمی درگیر کرده است و هنوز چاره ای جز توصیه هایی که می شود، برای آن پیدا نشده تا مردم دوباره به زندگی عادی خود بازگردند.

نوریخش ادامه داد: اکنون جامعه هنری نیز در همین وضع قرار دارد. چند وقت پیش مصاحبه ای داشتم که می خواستم در آن به مسئولان دولتی هشدار دهم به فکر جامعه هنری نیز باشند. از وزیر محترم فرهنگ و ارشاد هم درخواستم کردم و دوباره درخواست می کنم در آن شرایط برای جامعه هنری چاره ای بیندیشند که بتوانند با آسیب کمتری از این مرحله عبور کنند. اکنون در همه عرصه های موسیقی به خصوص در بخش آموزش که عده زیادی از اهالی موسیقی برای امرار معاش به آن مشغول هستند، دچار آسیب شده است. بحث امرار معاش هنرمندان موسیقی مسئله ای بسیار جدی است که باید برای آن چاره جویی شود.

مدیرعامل خانه موسیقی بیان کرد که اکنون خیلی از آموزشگاه های موسیقی همانند برگزاری کنسرت آنلاین به سمت برگزای کلاس های آنلاین رفته اند تا آموزش متوقف نشود و فعالان آن دچار مشکل نشوند.

این خواننده در ادامه درباره ی تأثیر برگزاری کنسرت آن لاین در این شرایط، گفت: معلوم نیست تا چه زمانی درگیر این بیماری باشیم؛ به همین دلیل باید در شرایط بحرانی از همه امکانات استفاده کرد تا موسیقی در جامعه حضور داشته و جاری باشد. برگزاری کنسرت آنلاین به تلطیف جامعه کمک می کند، موسیقی در این ایام برای مردم بسیار آرامش بخش و نشاط بخش است.

چگونه برگزاری کنسرت آن لاین در جامعه جا خواهد افتاد؟ پاسخ داد: با توجه به وضعیت حاضر باید جامعه را توسط رسانه ها نسبت به برگزاری کنسرت آن لاین آگاه کرد، اگر جامعه درباره آن آگاه باشد و اقبال نشان دهد، طبیعتا هنرمندان به این سمت خواهند آمد؛ زیرا هنرمند دوست دارد با مخاطب خود در ارتباط باشد و برای او اجرا کند؛ البته پیشتر تجربه کنسرت آن لاین را در دوره های پیشین جشنواره موسیقی فجر داشته ایم؛ به صورتی که بخشی از برنامه های جشنواره به صورت آن لاین ارائه و تقریبا از آن استقبال شد.
او ادامه داد: زمانی که جامعه دسترسی دیگری نداشته باشد به سمت کنسرت آن لاین یا هر امکان دیگری کشیده خواهد شد. اکنون همه ما مسئول هستیم و باید از هم حمایت کنیم، الآن زمانی است که همه بخش ها باید در کنار هم باشند و به کمک هم بشتابند. آگاهی بخشی و دادن اطلاعات و توضیح و تشریح امکاناتی که هست می تواند تا زمانی که از این بحران عبور می کنیم به توزیع و جاری ساختن موسیقی در جامعه کند.

نوربخش درباره انتقادهای منفی که درباره برخی فعالیت های شادی آفرین در فضای مجازی وجود دارد، گفت: موسیقی تنها دارای بعد شادی نیست و انواع و کاربردهای مختلف دارد. آیا اصلا می توان بدون موسیقی زندگی کرد؟ کسانی که از این امر نقد می کنند آیا تا زمانی که این مصیبت وجود دارد موسیقی گوش نمی دهند؟ امروز همه در موبایل های خود انواع و اقسام موسیقی دارند و به آنها گوش می دهند؛ موسیقی گاهی باعث آرامش می شود، گاهی هیجان، گاهی شادی و گاهی می تواند بازگوکننده غم باشد؛ موسیقی تنها یک پیام ندارد.

او در پایان تاکید کرد: جامعه اکنون که در این شرایط است، باز هم به شادی نیاز دارد. بالاخره ما باید لحظاتی هم از این حال و هوا خارج شویم.

انتهای پیام

لینک خبر :‌ خبرگزاری دانشجویان ایران
مدیرعامل خانه موسیقی گفت: باتوجه به شرایط پیش آمده و پیگیری های خانه موسیقی مقرر شد حق بیمه و سرانه درمان سه ماهه فصل بهار هنرمندان موسیقی توسط صندوق اعتباری هنر پرداخت شود.

به گزارش ایلنا، حمیدرضا نوربخش (مدیرعامل خانه موسیقی) درباره اقدامات انجام شده برای رفاه اعضای این نهاد توضیحاتی ارائه کرد.

حمیدرضا نوربخش در ابتدای صحبت هایش، گفت:با شیوع ویروس کرونا و تعطیلی فعالیت های موسیقی بسیاری از هنرمندان با مشکلات معیشتی جدی روبرو شدند. به همین منظور از چند هفته قبل برای کمک به اهالی موسیقی پیگیری هایی را انجام دادیم و خوشبختانه در واپسین روزهای سال مقرر شد هنرمندان موسیقی حق بیمه و سرانه درمان سه ماهه اول سال 99 را پرداخت نکنند.

نوربخش افزود: حق بیمه و سرانه درمان فصل بهار توسط صندوق اعتباری هنر پرداخت می شود و در صورت نیاز برای ماه های آینده نیز تصمیم گیری خواهد شد.

مدیرعامل خانه موسیقی گفت: مشکلات معیشتی هنرمندان موسیقی بسیار نگران کننده است و ما همچنان از دولت و وزارت ارشاد خواستار کمک هایی هستیم تا این مشکلات برطرف شود.

نوربخش در پایان سخنانش گفت: سال 98 با تمام سختی ها و مشکلات به پایان رسید و امیدوارم سال جدید برای همه مردم ایران بخصوص هنرمندان موسیقی و اعضای خانه موسیقی ایران سالی پربار باشد تا در سایه همدلی از مشکلات پیش آمده گذر کنیم.

لینک خبر :‌ خبرگزاری کار ایران
در این روزهای پرخطر که دشوار می گذرد اهالی موسیقی همچون دیگر هنرمندان ضمن تاکید بر لزوم پایبندی به قرنطینه خانگی، معتقدند دولت، وزارت فرهنگ وارشاد اسلامی، معاونت هنری و دفتر موسیقی باید برای جبران خساراتی که بر تن و جان انسان ها نشسته است، چاره ای بیندیشند.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۸/۱۲/۲۹ سایت های دیگر : روزنامه نصف جهان شعار سال روند بازار

نرگس کیانی: این روزها، سازها کوک نیستند، حال شان خوب نیست و از صدا افتاده اند. اهالی موسیقی اگرچه در سال های گذشته هم بسیاری از اوقات، حالِ خوشی نداشتند، اما سال 98 و به ویژه اسفند، شرایط روحی و مادی نامناسبی پیدا کرده اند. زخمه این روزهای کرونایی بر تارِ وجود موسیقی دانان، صدایی جز سکوت برنمی انگیزد. در این روزهای خاموشی اهالی موسیقی، سراغ چند تن از آنان رفته ایم تا از دردها و درمان ها بگویند.

تاکید بر ماندن در خانه و پایبندی به آن چه قرنطینه خانگی می نامند در کنار درخواست از دولت، وزارت فرهنگ وارشاد اسلامی، معاونت هنری و دفتر موسیقی برای اندیشیدن به چاره ای جهت جبران خسارت های واردآمده به اهالی موسیقی و ارائه راهکارهایی در این زمینه، چکیده صحبت موسیقیدانانی است که در این روزهای تحت سیطره شیوع ویروس کرونا پای حرف شان نشستیم.

در خانه بمانید و به قرنطینه خانگی پایبند باشید

آن چه این روزها بسیار می شنویم لزوم ماندن در خانه و پایبندی به قرنطینه خانگی تا حد امکان، است. اقدامی که به قطع شدن زنجیره انتقال ویروس کرونا که این روزها بر زندگی مان چنبره زده است کمک بسیار خواهد کرد. هنرمندان و از جمله اهالی موسیقی نیز از جمله تشویق کنندگان مردم یا به قول کیوان ساکت طرفداران و شنوندگان و بینندگانشان به ماندن در خانه اند.

داود گنجه ای موسیقی دان پیشکسوت و نوازنده کمانچه و ویلن که از جمله سوابق و سمت های پرتعدادش می توان به عضویت در شورای عالی خانه موسیقی اشاره کرد در همین زمینه گفت: اگر مردم همکاری کنند و به گفته های وزیر محترم بهداشت، دکتر زالی فرمانده ستاد عملیات مقابله با کرونا در تهران و آقایان و خانم های اطبا گوش دهند و رعایت کنند این هم مانند بسیاری از مسائل مبتلابه جامعه، از میان ما رخت می بندد. به شرطی که با نگاهی علمی و پزشکی به آن بپردازیم، از خرافات دوری کنیم و به روز باشیم.

داود گنجه ای، نوازنده کمانچه و مدرس موسیقی

کیوان ساکت، آهنگساز، نوازنده تار و سه تار، نویسنده و هنرآموز موسیقی نیز در همین خصوص، گفت: به گمان من وضعیت فعلی از سخت ترین و دشوارترین روزها و هفته های سال 98 است که خود، سالی مملو از فرازونشیب و دردورنج برای مردم ما بود. سخت بر این باورم که تمامی نهادهای دولتی بایستی عمق فاجعه ناشی از ورود و گسترش ویروس کرونا به کشورمان را با مردم در میان بگذارند. در این روزها بارها و بارها مشاهده کرده ام که شوربختانه بسیاری از مردم این فاجعه و واقعه ناگوار را خُرد و کوچک می انگارند و آن را به پشیزی نمی گیرند و همین، بخشی از موجبات این امر را فراهم کرده است که این بلای خانمان سوز، این ویروس جهنمی علاوه بر لطمه به اقتصاد کشور و تلخ کردن روزگار مردمان از جان آدمیان نیز نگذرد و آن را بستاند.

ساکت با اشاره به نقش هنرمندان و وزارت فرهنگ وارشاد اسلامی، شهرداری ها و رادیووتلویزیون در تشویق مردم به پایبندی به قرنطینه خانگی، گفت: گمان می کنم شاید لازم باشد وزارت فرهنگ وارشاد اسلامی دست به کار ساخت ویدئویی شود که در آن همه هنرمندان سرشناس لزوم خانه نشینی و قرنطینه خانگی را به طرفداران و شنوندگان و بینندگانشان گوشزد کنند. لازم است شهرداری ها بیش از آن چه اکنون هست و در همه نقاط، اقدام به نصب بیلبوردهایی با مضمون لزوم خانه نشینی و تاثیر آن در پیشگیری از گسترش ابعاد فاجعه نمایند. لازم است که رادیووتلویزیون پخش آن چه را می توان به تعویق انداخت، متوقف و اقدام به تولید و پخش برنامه هایی ویژه این روزگار پُردرد کند، از خطرات ویروس کرونا برای مردم بگوید و آن ها را آگاه سازد. آگاهی دادن به مردم و آشنا کردن آن ها با آن چه در حال وقوع است از اهمیت بسیاری برخوردار است و چیزی که امروز نیازمندش هستیم آگاهی دادن به مردم در سطحی گسترده و بسیار وسیع است.

نقش فضای مجازی در جبران خلا ناشی از تعطیلی فعالیت های فرهنگی و هنری

در شرایطی که اکثر افراد پایبندی به قرنطینه خانگی را پذیرفته اند و خانه نشینند، سرهای غالبا در گوشی های همراه و اهدای بسته 100 گیگابایتی اینترنت رایگان از سوی وزارت ارتباطات به کاربران خدمات اینترنت ثابت نشان دهنده این است که ما وارد عرصه جدیدی شده ایم ، این بخشی از صحبت رضا مهدوی است در توضیح نقش و اهمیت بیش از پیش فضای مجازی در شرایط کنونی.

رضا مهدوی نوازنده سنتور، منتقد، پژوهشگر و برنامه ساز رادیووتلویزیون با اشاره به نقش فضای مجازی در جبران خلا پیش رو گفت: در وضعیت فعلی که افراد به صورت خودجوش در فضای مجازی دست به خلق اثر می زنند هم گامی دولت با این فضا می تواند بسیار مفید فایده باشد. در شرایطی که اکثر افراد پایبندی به قرنطینه خانگی را پذیرفته اند و خانه نشینند، سرهای غالبا در گوشی های همراه و اهدای بسته 100 گیگابایتی اینترنت رایگان از سوی وزارت ارتباطات به کاربران خدمات اینترنت ثابت نشان دهنده این است که ما وارد عرصه جدیدی شده ایم و دولت با ساختار سنتی خود عموما از فضای واقعی بدنه جامعه که می توان نمودش را در فضای مجازی دید عقب مانده است.

رضا مهدوی: در بحران شیوع کرونا، هنرمندان نیز می توانند پای کار باشند و برای نشاط آفرینی در جامعه دست به خلق اثری بزنند که متفاوت از کارهای گذشته شان باشد. این آثار نباید کلیشه ای، خموده، تخت و یکسان باشد و باید به سمت تولید آثاری مهیج، شورآفرین و امیداَفزا حرکت کرد. امیدی که کاذب نیست و حقیقی است

مهدوی با تاکید بر نقش فضای مجازی در گذر از وضعیت فعلی ادامه داد: نکته دیگر این است که دولت بودجه ای در اختیار ندارد و در اسفندماه تمامی وزارتخانه ها بودجه هایشان را که به صورت واقعی هم دریافت نمی شود و نهایتا 80 تا 85 درصدِ عددِ مصوب است خرج امور سالیانه شان کرده اند و تا بخواهند اتاق فکرهایشان را به کار بیندازند و سفارشی به هنرمندی دهند زمان از دست رفته است. از آن سو ببینید به عنوان مثال رضا صادقی چه ویدئو زیبایی تولید و صداوسیما نیز از آن استقبال و پخشش می کند یا نوازندگانی که قطعاتی را به طنز اجرا می کنند و گروه هایی که خودجوش عمل می کنند و اگرچه شهرتی آن چنانی ندارند اما در فضای مجازی مورد استقبال قرار می گیرند. همه این مثال ها نشانگر این است که دولت ها باید تصدی گری را کنار بگذارند، آرام آرام عقب بکشند و تنها نظارت و حمایت کنند.

این مولف و مدرس موسیقی با تاکید بر کمبود بودجه دولتی و اشاره به این نکته که جشنواره موسیقی فجر سه سال است بودجه ای یکسان دریافت می کند و نمی توانیم انتظاری داشته باشیم گفت: این بخش خصوصی است که باید از جوانانی که خود را در فضای مجازی به آزمون وخطا می گذارند حمایت کند. فضای مجازی فرصتی بسیار خوب برای سبک وسنگین کردن خطاها و رسیدن به جایگاه های بهتر است. وضعیت فعلی، بحرانی است که نیمی از جهان را دربرگرفته است و هر چند در آینده از بین خواهد رفت اما تا پیش از آن، از چندی قبل تا یک یا دو ماه آینده، افراد را ناچار به بودن در حصار خانگی کرده و می کند، کاروکاسبی ها را خوابانده و می خواباند و همه مشاغل را در عرصه های مختلف تحت الشعاع قرار داده و می دهد. بسیاری از افراد در خط مقدم این بحرانند مانند جامعه پزشکی و هنرمندان نیز می توانند به گونه ای دیگر پای کار باشند و برای نشاط آفرینی در جامعه دست به خلق اثری بزنند که متفاوت از کارهای گذشته شان باشد. این آثار نباید کلیشه ای، خموده، تخت و یکسان باشد و باید به سمت تولید آثاری مهیج، شورآفرین و امیداَفزا حرکت کرد. امیدی که کاذب نیست و حقیقی است.

رضا مهدوی، پژوهشگر و منتقد موسیقی

مجری و کارشناس برنامه شب موسیقی از مجموعه برنامه شب های هنرِ شبکه چهار سیما با تاکید بر این که امیدواری به گذر از بحران فعلی نه امیدی کاذب که امیدی حقیقی است، ادامه داد: امید ما به پایان گسترش و شیوع ویروس کرونا و متوقف شدن چرخه انتقال آن است اما با نگاهی به آمار کشته شدگان تصادفات جاده ای در نوروزِ هر سال می توان از خود پرسید آیا آن عدد قابل مقایسه با کشته شدگان ویروس کرونا هست؟ قطعا بیشتر است اما کشته شدگان این ویروس چون در یک بازه زمانی فشرده از دست رفته اند و بر روی اعداد و ارقام حاصل از آن تمرکز کرده ایم برایمان استرس زا شده است. در مجموع فضای رعب آوری که حول این ماجرا شکل گرفته است بر فضای واقعی آن می چربد و این که ما بتوانیم این مسئله را در داستان، در شعر، در ترانه، در موسیقی، در فیلم های کوتاه 100 ثانیه ای و... نشان دهیم ارزشمند است و اندکی از نگرانی موجود می کاهد. این که هنرمندی بتواند برای لحظه ای مردم را از نگرانی برهاند کار بزرگی است و ما نباید آن را کوچک بینگاریم. البته که انجام چنین کاری قابلیت و توانایی می خواهد و این طور نیست که بتوان با بخشنامه و بسیجِ عمومیِ هنرمندان انجامش داد. چرا که تجربه نشان داده است این گونه هیچ گاه اتفاق خوبی رخ نمی دهد اما همین که هنرمندانِ دغدغه مند کاری در این زمینه انجام می دهند که به فضای مجازی وارد می شود و یا با استقبال مواجه می شود یا خیر ارزشمند است و کاری که مورد استقبال قرار می گیرد قطعا تاثیرگذاری خود را خواهد داشت.

دولت، معاونت هنری و دفتر موسیقی چه می توانند کنند؟

دولت، وزارت فرهنگ وارشاد اسلامی، معاونت هنری و دفتر موسیقی برای جبران خسارت های واردشده به اهالی موسیقی چه می توانند کنند؟ این سوال بی پاسخی است که از اندیشیدن به آن نیز گریزی نیست.

داود گنجه ای، مدیر آموزشگاه موسیقی گنجه ای در پاسخ به این سوال گفت: اگر به سایت خانه موسیقی مراجعه کنید می بینید که مدیرعامل محترم خانه موسیقی نیز گفته اند که دغدغه جدی خانه موسیقی معیشت هنرمندان است و دولت باید برای آن چاره ای بیندیشد. در عرصه موسیقی به عنوان مثال برگزارکنندگان کلاس های آموزشی و مدیران آموزشگاه ها که ارتزاق شان از راه تدریس بوده است خسارت بسیاری دیده اند و وزارت فرهنگ وارشاد اسلامی و معاونت هنری قطعا تمهیداتی برای جبران این خسارت اندیشیده یا می اندیشند. دولت اعلام کرده است به طبقات آسیب پذیر کمک خواهد کرد و کمکی که می تواند انجام دهد این است که به تبعیت از قانون جهانی و مانند تمام دنیا مبلغی به آن ها که درآمدشان قطع شده است پرداخت کند. در تمام دنیا وقتی چنین اتفاقی می افتد و افراد به قرنطینه خانگی تشویق می شوند باید مطابق قانون نیازهای مالی شان برطرف شود. اگر بخواهیم با نگاهی خوش بینانه بنگریم می توانیم بگوییم دولت ما نیز در حد مقدوراتش در حال انجام کارهایی است و امیدواریم خداوند ما را از شر این ویروس نجات دهد.

کیوان ساکت: برای جبران زیان وارده به اهالی موسیقی، دولت باید درصدی را که قرار بود از درآمد کنسرت های موسیقی کسر شود، نادیده بینگارد. همچنین توقع ما این است که سالن های دولتی در سال آینده تخفیف هایی را برای هنرمندان عرصه موسیقی ملی در نظر بگیرند. دشواری ها و سختی های کسب مجوز نیز باید اندک تر شود تا شاید مجموع این ها بخشی از رنجی را که به واسطه شیوع این ویروس مهلک به جامعه ما و در پی آن به اهالی موسیقی وارد آمده است جبران سازد

این موسیقی دان پیشکسوت در مورد آموزشگاه موسیقی گنجه ای نیز گفت: من هیچ گاه در کلاس هایم شهریه نگرفته ام و هر کسی شاگرد من بوده و هست، کسانی که اکثرا در رده های بالا فعالیت می کنند، این را می دانند. در برابر اصرارها نیز می گویم حداقل شهریه ای را بپردازید که شاگردِ شاگردِ شاگردِ من برای کلاس هایش می گیرد چون احتیاجی ندارم و پس اندازی هست که از آن مصرف می کنم. دنیا را هم جور دیگری می بینم و نگاهم عرفانی ست. مسئله اصلی اعتماد است که باید وجود داشته باشد و هر کسی باید در این زمینه وظیفه خود را انجام دهد. آقای وزیر باید افرادی را از اصناف گوناگون خانه سینما، خانه موسیقی، خانه تئاتر و... دعوت کند و از آن ها بپرسد مشکلات شان چیست و هیچ کدام نباید فراموش کنیم : صدها فرشته بوسه بر آن دست می زنند/ کز کار خلق یک گره بسته وا کند.

کیوان ساکت، آهنگساز، نوازنده تار و مدرس موسیقی

کیوان ساکت آهنگساز، نوازنده تار و سه تار، نویسنده و هنرآموز دانشگاه در همین مورد، توضیح داد: به گمان من، دولت بایستی نه تنها در خصوص فعالین عرصه هنر که در مورد تمامی مردم، اخذ مالیات را در این چند ماه فراموش کند. آب و برق و گاز را مجانی کند تا مردم در خانه بمانند و هم دغدغه پرداخت قبوض را نداشته باشند و هم نظافت و شست وشو را به راحتی انجام دهند. یارانه بسیار ناچیز چهل وپنج هزار و پانصد تومانیِ متعلق به قشر کم درآمد که در مقایسه با کمکی که کشورهای پیشرفته به مردم خود می کنند بسیار ناچیز است، دست کم باید 20 یا 30 برابر افزایش یابد و در این مدت به آن قشر کم درآمد که توان اقتصادی شان در پی ورود این مهمان شوم ناخوانده یا ضعیف تر شده یا از دست رفته است، پرداخت شود.

ساکت با اشاره به تمهیداتی که می توان برای جبران ضرر واردآمده به اهالی موسیقی اندیشید، افزود: دولت باید درصدی را که قرار بود از درآمد کنسرت های موسیقی کسر شود، نادیده بینگارد. به ویژه در مورد کنسرت های موسیقی سنتی و ملی که به دلیل ویژگی های موسیقایی شان شنوندگان کم تر ولی آگاه تری دارند زیرا درک کردن و لذت بردن از این نوع موسیقی نیازمند تربیت شنیداری بیشتری ست. همچنین توقع ما این است که سالن های دولتی در سال آینده تخفیف هایی را برای هنرمندان عرصه موسیقی ملی در نظر بگیرند. دشواری ها و سختی های کسب مجوز نیز باید اندک تر شود تا شاید مجموع این ها بخشی از رنجی را که به واسطه شیوع این ویروس مهلک به جامعه ما و در پی آن به اهالی موسیقی وارد آمده است جبران سازد.

داود گنجه ای: معیشت هنرمندان موسیقی یک دغدغه جدی است و دولت باید برای آن چاره ای بیندیشد. در عرصه موسیقی به عنوان مثال برگزارکنندگان کلاس های آموزشی و مدیران آموزشگاه ها که ارتزاق شان از راه تدریس بوده است، خسارت بسیاری دیده اند و وزارت فرهنگ وارشاد اسلامی و معاونت هنری قطعا تمهیداتی برای جبران این خسارت می اندیشند

او در مورد برنامه هایی که در اسفند 98 و فروردین 99 قصد برگزاری آن ها را داشت نیز توضیح داد: هم در ماه پایانی سال قصد برگزاری چند کنسرت در شهرهای همدان و تبریز و جزیره کیش را داشتیم که به دلیل ورود و گسترش ویروس کرونا کنسل شد و هم سفرهایی خارجی از جمله تور اروپا و کانادا پیش رویمان بود که به دلیل همین بیماری که کم کم جهانگیر شده دو ماه عقب افتاده است.

هنرمندان هم بخشی از همین مردم هستند

مهدوی نیز در همین زمینه، گفت: در رابطه با کسبه و صنوف مختلف شاهد شکل گیری حرکت هایی هستیم. از جمله صاحبان ملکی که دریافت اجاره را به تعویق انداخته اند و ظاهرا دولت در حال برنامه ریزی برای بررسی و محاسبه میزان خسارت کسبه است تا به گونه ای جبرانش کند، جبرانی که بخشی از آن می تواند از طریق به تعویق انداختن دریافت مالیات صورت گیرد. نمی دانم در عرصه فرهنگ وهنر آیا وزارت ارشاد می تواند آماری به دست آورد که به عنوان مثال آموزشگاه های موسیقی تعطیل شده چه میزان خسارت دیده اند. آموزشگاه هایی که 90 درصدشان اجاره ای اند یا می تواند کمکی به پنج هزار معلم بیکارشده موسیقی و این دست موارد کند یا خیر. من نمی دانم با وضعیت اقتصادی فعلی که دولت در آن به سر می برد و فشارهایی که تحمل می کند می تواند خسارت اهالی فرهنگ وهنر را جبران کند یا خیر. جبران کردنی که طبیعتا دشوار است چون خسارت، خسارتی سنگین است و به لحاظ اقتصادی فضایی شکل گرفته که سابقه نداشته است.

او با اشاره به خوش بینی اش نسبت به قابل جبران بودن این خسارت تصریح کرد: مردم در این مدت تحت فشار و در قرنطینه خانگی بوده اند در نتیجه شاید در آینده و پس از فروکش کردن بحرانی که در آن هستیم، به عنوان مثال از خرید کردن یا حضور در برنامه های جمعی مانند کنسرت های موسیقی استقبال کنند و بخشی از این خسارت این گونه جبران شود اما قطعا هنرمندان می دانند که باید در کنار مردم تحمل کنند. مردم خسارت دیده اند و هنرمندان نیز لاجرم خسارت می بینند مگر این که بودجه ای خاص یا وام جهانی خاصی وارد کشور شود و دولت بتواند مبلغی را به حساب همه افراد واریز کند که بعید می دانم چنین اتفاقی رخ دهد. در هر صورت ما در زندگی روزمره مان باید منتظر هر اتفاقی باشیم. کشور ما همواره آبستن حوادث مختلف بوده است و سال 98 برای ما سالی بد و همراه با خسارت به اشکال گوناگون بود. بالاخره هنرمندان نیز جزئی از این جامعه اند و باید خود را در کف خیابان و در قیاس با پایین ترین سطوح جامعه نیز ببینند، نه فقط در قیاس با بالاترین سطوح و می بایست نگاهی بیابینی داشته باشند و بدانند چه فشاری بر جامعه وارد شده و چگونه گذشته است و بدانند که بر آن ها نیز می گذرد و چاره ای جز تحمل نیست.

5757

کد خبر 1365589

لینک خبر :‌ خبر آنلاین
بهزاد صدیقی گفت: امیدوارم سال 1399 سالی باشد که تئاتر کشور به بودجه درخور و شایسته که در شأن هنرمندانش باشد، دست یابد.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۱/۰۱

سرویس تئاتر هنرآنلاین ، بهزاد صدیقی نویسنده و کارگردان تئاتر و دبیر دو دوره جشنواره تئاتر اکبر رادی در گفت وگو با خبرنگار هنرآنلاین درباره فعالیت اش در این روزهای قرنطینه گفت: در روزهای قرنطینه خانگی طبیعتاً بیکار ننشسته ام. هم کارهای عقب افتاده ام را انجام داده ام و هم بیشتر می نویسم. دو نمایشنامه ام را هم بازنویسی کردم. بازنویسی نمایشنامه "سوسمارالدوله" را به پایان رساندم که با نام جدید منتشر خواهد شد و به منظور چاپ آن را به یکی از ناشران باسابقه داده ام.

او در ادامه افزود: یک مونولوگ نیز نوشتم به نام "اتاق روشن". ویرایش ده نمایشنامه از ده نمایشنامه نویس معاصر از دو نسل را به پایان بردم که قرار است در سال 99 همراه با ده نقد از ده منتقد و اتوبیوگرافی نمایشنامه نویسان توسط ناشری منتشر شود. یکی از این ده نمایشنامه هم از نمایشنامه های خودم است. دبیری چاپ این مجموعه نمایشنامه ها به عهده من است که امیدوارم چاپ نمایشنامه ها و کتاب های تئاتر در این مجموعه ادامه داشته باشد.

صدیقی همچنین عنوان کرد: علاوه بر این، در حال ویراستاری جلد 6 و جلد 7 کتاب رادی شناسی هستم که هر دو جلد را همراه با جلد پنجم رادی شناسی تا پس از تعطیلات نوروز 99 به ناشر تحویل خواهم داد. به هر حال در این مدت سعی کرده ام کارهای نوشتاری ام را پشت سر هم انجام دهم. در ضمن آماده سازی وب گاه بنیاد اکبر رادی یکی دیگر از کارهایی است که در حال انجام آن هستم که این وب گاه به زودی در دسترس کاربران قرار خواهد گرفت.

کارگردان نمایش "آرسن" با بیان اینکه نگارش هم زمان دو نمایشنامه جدیدم را آغاز کردم، یادآور شد: طرح یکی از این آن ها را چند سال پیش نوشته بودم و موضوع آن مربوط به سال 88 و مقاطع اجتماعی یک دهه اخیر می شود. نمایشنامه دومی هم براساس نمایشنامه "مرگ در پاییز" استاد اکبر رادی است که یک اقتباس جدید از اپیزود محاق از این نمایشنامه است که در جلد دوم رادی نامه منتشر خواهد شد.

دبیر جشنواره تئاتر اکبر رادی ضمن اشاره به اینکه از دو سال گذشته درخواست اجرای تئاتر "آتمن" را به تماشاخانه ایرانشهر داده ام، تصریح کرد: در ابتدای سال 98 مجدد این درخواست را داشتم تا این نمایش را سال 99 به صحنه آورم. امیدوارم پس از دو سال در نوبت اجرا قرار گرفتن این تماشاخانه، بتوانم آن را در سال جدید به صحنه ببرم؛ البته می دانیم که با این شرایط تعطیلی سالن های تئاتر به دلیل شیوع ویروس کرونا که مشخص نیست تا چه زمانی ادامه داشته باشد، برنامه ریزی همه اجراها با مشکل روبه رو شده است. امیدوارم هرچه زودتر شر این ویروس کم شود و جامعه ایران و جهان بتوانند به زندگی و فعالیت های عادی خود بازگردند.

بهزاد صدیقی با بیان اینکه متاسفانه برخلاف تعطیلی سالن ها و مراکز فرهنگی، هنوز نمی دانیم مدیران فرهنگی به منظور رفع آسیب ها و مشکلاتی که به دلیل این تعطیلی به وجود آمده، چه برنامه ریزی هایی انجام داده اند، اظهار کرد: هنوز معلوم نیست ضرر و زیان و خسران گروه های تئاتری و سالن های تئاتر و بیکاری هنرمندان تئاتر چطور و چگونه جبران خواهد شد و وزارت فرهنگ و ارشاد چگونه می خواهد بابت این ضررها به هنرمندان کمک کند. پرداخت وام های بلاعوض و وام های کم بهره یکی از راه های کمک به هنرمندان و گروه های تئاتر است.

او در ادامه اضافه کرد: وضعیت بیمه بیکاری و تامین اجتماعی هنرمندان هم یکی از مشکلات بزرگ دیگر است که به نظرم در این دو زمینه صندوق اعتباری هنر و وزارت ارشاد می بایستی تدابیر و اقدامات لازم را انجام دهند. به نظرم هیئت مدیره خانه تئاتر و مدیران مرکز هنرهای نمایشی و معاونت هنری وزارت فرهنگ و ارشاد با ایجاد کارگروه بحران و مشکلات ناشی از شیوع کرونا در تئاتر، بایستی چاره اساسی بیندیشند تا رخوت و بیکاری هنرمندان در این ایام تعطیلی، سبب تشدید مشکلات هنرمندان تئاتر نشود و آن ها بتوانند پس از تعطیلات به کارشان ادامه دهند. طبعاً در این زمینه پیشنهادات هنرمندان و مشورت با آن ها هم می تواند به منظور تصمیم گیری درباره این موضوع تاثیرگذار باشد.

صدیقی افزود: اساساً دولت باید یارانه های مناسب و مشخصی برای هنرمندانی که درآمد زیادی در ماه ندارند در نظر بگیرد تا آن ها در مواقع بحرانی از مشکلات مالی کمتری برخوردار باشند.

این نمایشنامه نویس درباره استعفای شهرام کرمی و انتضاب قادر آشنا به عنوان مدیرکل هنرهای نمایشی گفت: در این روزهای تلخ پایان سال استعفای شهرام کرمی به دلیل مشکلاتی بود که در مسیر فعالیت اش قرار داشت و متاسفانه مشکل کمبود بودجه سالانه تئاتر همچنان پابرجاست. هم در بحث بودجه تئاتر و هم در خصوص دخالت نهادهای غیر فرهنگی در اجرای تئاتر، مشکلاتی برای هنرمندان و مدیران تئاتر به وجود آورده که قطعاً این برخورد نه شایسته مدیران فرهنگی است و نه هنرمندان تئاتر.

بهزاد صدیقی در ادامه اضافه کرد: امیدوارم مدیر جدید تئاتر بتواند در مقابل این مشکلات بایستید و از حقوق شایسته و بایسته هنرمندان بیش از پیش دفاع کند. حضور جناب قادر آشنا در مدیریت جدید مرکز هنرهای نمایشی را به فال نیک می گیریم و با توجه به تجربه قبلی او در این مدیریت، امیدواریم تئاتر ایران در افق پیش رو، روزهای بهتری را پشت سر بگذارد و هنرمندان تئاتر بتوانند به حقوق حقه خود دست یابند و تئاتر ایران صاحب یک صنف واقعی به معنی دقیق کلمه شود.

او در پایان صحبت هایش عنوان کرد: امیدوارم سال 1399 سال صلح و آرامش در جهان و سالی توام با نشاط و سلامتی و سربلندی برای همه هنرمندان ایران باشد. همچنین سالی باشد که تئاتر کشور به بودجه درخور و شایسته که در شأن هنرمندانش باشد، دست یابد. نوروز همگی مبارک و میمون باد!

لینک خبر :‌ هنر آنلاین
مدیر روابط عمومی اداره کل تجسمی وزارت ارشاد با اشاره به فعالیت 150 گالری از میان 500 مجوز اعطا شده برای گالری ها در سراسر کشور تاکید کرد: تنها بخش اندکی از گالری ها در حوزه اقتصاد هنر فعال هستند.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۱/۰۱ سایت های دیگر : فصل تجارت فصل اقتصاد

به گزارش رادیو گفت وگو سعید اسلام زاده در ارتباط زنده تلفنی با "تقاطع فرهنگ" گفت: بخش بین المللی جشنواره تجسمی حضور در نمایشگاه های بین المللی خاصه بینال ونیز را شامل می شود و در پنجاه و هشمتین دوره آن که سال گذشته به اتمام رسید، ایران حضور بسیار خوبی داشت.

وی در رابطه با ساماندهی وضعیت گالری ها در کشور گفت: حدود 500 گالری در سراسر کشر وجود دارد که همگی فعال نیستند و حدود 150 گالری فعال در سراسر کشور کار می کنند و تعداد اندکی نیز در حوزه اقتصاد هنر کار می کنند.

اسلام زاده ادامه داد: در دو سال اخیر نگاه تازه ای به اقتصاد هنر شده است و خاصه در جشنواره تجسمی فجر ظهور و بروز یافت.

وی افزود: بخش دیگر نیز حمایت و مشارکت اداره کل تجسمی ارشاد است که یا در داخل مجموعه وزارت ارشاد بوده یا با مجموعه هایی نظیر شهرداری، دانشگاه هنر و... همسویی دارد.

اسلام زاده گفت: هر نهاد رویدادی را تعریف کرده و اداره کل تجسمی ارشاد جنبه حمایتی و مشورتی به این نهاد ها می بخشد.

وی ادامه داد: مثلا وقتی جشنواره مجسمه های یخی در توچال برگزار شد، برپا کننده اصلی خود مجموعه فرهنگی توچال بود و ما نقش کارشناسی هنری و حمایت از سمت هنرمندان را وارد کار کردیم.

اسلام زاده ادامه داد: هنرمندان جوان در قالب چند الگوی اجرایی در حوزه هنرهای تجسمی وارد جشنواره جوان تجسمی می شوند و از این رو جشنواره جوان به سمپوزیوم تشبیه می شود که آثار در کنار اساتید ساخته شده و ارائه می گردد و در ادامه گروه داوری هر یک از کارها را بررسی می کند.

وی با اشاره به درخشش آثار متفاوت هنری ایران در جشنواره ونیز سال گذشته به رادیو گفت وگو گفت: در دنیا نوع ارائه آثار هنری بسیار مهم است و اگر ارائه ضعف هایی دارد، نگاه تیزبین مخاطب غربی آن را می بیند.

اسلام زاده با بیان این مطلب، به لزوم جلوه گر شدن دیپلماسی فرهنگی کشورمان در خارج از مرزها اشاره کرد و گفت: آثاری به ونیز برده شد که با دشواری و سختی تحریم ها روبرو بود و طرف ایتالیایی اعلام می کرد شما توان لازم را برای این کار ندارید ولی دوستان ما کار را با هر زحمتی و در مدت زمان کوتاهی به ونیز رساندند و دوستان ما شابانه روز در آنجا کار کردند و فیلم آن نیز در سایت موسسه موجود است.

وی خاطرنشان کرد: در اینجا موضوع دیپلماسی فرهنگی مطرح است و در این بین ما در خصوص آنچه درباره ایران می اندیشند باید تغییر نگاهی را شکل دهیم و نگاه صلح آمیز خود را به دنیا معرفی کنیم که دوستی را ترویج می کند.

لینک خبر :‌ رادیو گفت و گو
عضو کمیسیون فرهنگی مجلس با اشاره به لغو نمایش های تئاتر و آسیب دیدن هنرمندان و مشاغل مرتبط به این حوزه به علت این تعطیلی ها، خواستار حمایت دولت از فعالان حوزه فرهنگ به ویژه هنرمندان تئاتر شد.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۱/۰۱

طیبه سیاوشی شاه عنایتی در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت با اشاره به تصمیم اخیر دولت برای اختصاص تسهیلات ویژه کرونا به مشاغل و اصنافی که با شیوع این بیماری در کشور دچار آسیب شده اند، اظهار کرد: یکی از کسب و کارهایی که در این حوزه باید مورد توجه قرار گیرد که همواره مغفول باقی می ماند، حوزه فرهنگ و هنر به ویژه تئاتر است.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات و اسلامشهر در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه حوزه تئاتر یکی از اداراتی است که در شرایط عادی نیز با حداقل بودجه اداره می شود، افزود: با تعطیل شدن نمایش تئاتر در کشور علاوه بر هنرمندان اقشار مختلفی که از طریق این هنر درآمدزایی می کردند، متضرر شده اند.

وی یادآور شد: در حال حاضر خانه تئاتر هنرمندان تئاتر را بیمه می کند که این بیمه متوجه خود هنرمند است که می توان با رایزنی وزارت فرهنگ و ارشاد با بیمه ایران بخشی از خسارت وارده به هنرمندان تئاتر را جبران کرد.

سیاوشی با اشاره به مسئله تحریم و عدم فروش نفت، افزود: با وجود تمام این مشکلات اما دولت باید در حد توان چتر حمایتی خود را بر سر حوزه تئاتر کشور داشته باشد.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی عنوان کرد: حتی در جلسه مجازی مجلس که در روزهای پایانی سال برگزار شد نیز بر حمایت از کسب و کارهایی که به علت شیوع کرونا آسیب دیده اند، تأکید شد.

به گزارش خانه ملت، شهرام گیل آبادی مدیرعامل خانه تئاتر اخیرا طی یادداشتی عنوان کرده است که با وضعیت ایجاد شده "فقط در یک دوره اجرا 250 اثر را از دست دادیم و حال اگر چهار دوره اجرا نمایش را در نظر بگیریم، حدود 1000 اجرای اثر را از دست خواهیم داد و در حدود 25 هزار نفر در حوزه تئاتر بیکار می شوند . "/

پایان پیام

لینک خبر :‌ خانه ملت
تعدادی از خوانندگان صاحب نام و مطرح کشورمان در ژانرهای مختلف طی روزهای منتهی به آغاز سال 99 و در تعطیلات نوروزی دست به انتشار تازه ترین تک آهنگ های خود زدند.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۱/۰۳ سایت های دیگر : آقای خبر آمد خبر پایگاه خبری پایشگر

به گزارش خبرنگار مهر ، انتشار تک آهنگ در فضای مجازی، در ماه های گذشته و با فراموشی تدریجی سنت تولید آلبوم در کشور که به دنبال ساختار جهانی تولید، بازاریابی و فروش محصولات موسیقایی شکل گرفته، رفته رفته تبدیل به یک جریان مهم و درجه اول در عرصه و پخش محصولات موسیقایی شده و شرایطی را ایجاد کرده که تولیدکنندگان و ناشران این حوزه مهم هنری آزمون و خطای بیشتری برای نحوه مخاطب یابی یا تغییر نگرش کاری خود به لحاظ تکنیکی اعمال می کنند.

در همین راستا در روزهای منتهی به تحویل سال جدید و روزهای گذشته از تعطیلات نوروزی، برخی خوانندگان صاحب نام موسیقی ایران با انتشار تک آهنگ هایی تلاش کرده اند حضوری فعال در عرصه ارائه محصولات هنری با مضامین روز داشته باشند.

یکی دیگر از ویژگی های محصولاتی که طی روزهای اخیر توسط خوانندگان در دسترس مخاطبان قرار گرفته، محتوای متفاوتی است که این هنرمندان در ترانه ها و موسیقی های خود به کار گرفته اند که برخی از آنها با حال و بهاری، برخی با حال و هوای روزهای کرونایی و برخی هم در قالب ترکیبی از این شرایط آثارشان را به مخاطب ارائه داده اند.

آنچه می خوانید و می شنوید گزیده ای از آثار و قطعه هایی است که طی روزهای گذشته با مجوز دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در دسترس مخاطبان (با ترتیب حروف الفبا) قرار گرفته است.

اشکان کمانگری و حسین بهروزی نیا ای دوست را برای عید خواندند

قطعه ای دوست عنوان تازه ترین اثر اشکان کمانگری خواننده موسیقی ایرانی است که در قالب یک عیدانه در حال و هوای موسیقی اصیل ایرانی به آهنگسازی حسین بهروزی نیا آهنگساز و نوازنده شناخته شده عود در دسترس مخاطبان قرار گرفته است.

در این قطعه که با شعری از نظامی گنجوی منتشر شده، حسین بهروزی نیا نوازنده بربت، حمید بهروزی نیا نوازنده تار، بهنام معصومی نوازنده تمبک، نگار اعزازی نوازنده دف، مصطفی موسوی نوازنده نی، سارا هستی نوازنده کمانچه، سعید مهرپیما نوازنده سنتور گروه اجرایی را تشکیل می دهند.

برای شنیدن قطعه ای دوست ا ینجا را کلیک کنید.

باران بهاری به خوانندگی سالار عقیلی و نوازندگی همسرش شنیدنی شد

سالار عقیلی خواننده موسیقی ایرانی نیز طی روزهای گذشته قطعه باران بهاری را با همراهی همسر نوازنده اش حریر شریعت زاده را منتشر و اظهار امیدواری کرده است: سال نو را به مردم عزیزمان تبریک عرض می کنیم. امیدواریم سالی پربار و توام با سلامتی و آرامش نصیب همه مان شود.

در این قطعه که نسخه تصویری آن نیز منتشر شده، شاهرخ پناهی فرد آهنگساز، ابراهیم اسماعیلی اراضی، حریر شریعت زاده نوازنده پیانو، علی حاجی قاسمی و حامد حاجی قاسمی تهیه کننده و محمد سیحونی به عنوان کارگردان حضور دارند.

برای شنیدن قطعه باران بهاری اینجا را کلیک کنید.

طعم شیرین و شورانگیز موسیقی ایرانی با بهار رضا قاسمی و پویا سرایی

رضا قاسمی آهنگساز و پویا سرایی نوازنده موسیقی ایرانی که طی ماه های گذشته فعالیت های متعددی را در عرصه های بین المللی انجام داده در روزهای منتهی به آغاز فصل بهار و عید نوروز چند قطعه موسیقایی را متناسب با حال و هوای این روزها منتش کرده اند.

بهار عنوان قطعه ای به آهنگسازی رضا قاسمی و تنظیم پویا سرایی است که در ژانر موسیقی بی کلام ایرانی تولید شده است.

در این قطعه پویا سرایی نوازنده سنتور و پرکاشن و میلاد محمدی نوازنده تار، سه تار، عود و باقلاما هستند.

برای شنیدن قطعه بهار اینجا را کلیک کنید.

بهار بارونی حسین حقیقی و ادای احترام به امام هفتم شیعیان در آستانه سال نو

مرکز موسیقی انقلاب اسلامی مأوا از مجموعه های سازمان هنری رسانه ای اوج همزمان در آستانه تحویل سال نو و همزمانی آن با سالروز شهادت حضرت امام موسی کاظم (ع) نماهنگ بهار بارونی را منتشر کرد.

در این قطعه که از حال و هوایی در رثای شهادت امام هفتم شیعیان برخوردار است. سید جواد پرئی ترانه سرا، رضا تاجبخش نوازنده پیانو، احسان جوادی میکس و مستر، طاها چوگان باز تهیه کننده و حسین حقیقی به عنوان آهنگساز و خواننده گروه اجرایی را تشکیل می دهند.

برای شنیدن نماهنگ بهار بارونی ا ینجا را کلیک کنید.

مانی رهنما و انتشار چشماتو ببند با ترانه ای از بابک صحرایی

مانی رهنما خواننده صاحب سبک موسیقی پاپ که طی سال های اخیر آثار قابل قبولی را به مخاطبانش ارائه داده هم طی روزهای گذشته قطعه چشماتو ببند را در فضای مجازی منتشر کرد.

در این قطعه بابک صحرایی ترانه سرا، مانی رهنما اهنگساز و خواننده، فرزین قره گوزلو تنظیم کننده، میلاد فرهودی میکس و مستر، بهرنگ نامداری طراح و علیرضا لاجورد به عنوان عکاس حضور دارند.

قطعه چشماتو ببند را اینجا بشنوید.

مازیار فلاحی و انتشار عاشقانه ای به نام چهار صبح در آستانه بهار

مازیار فلاحی خواننده موسیقی پاپ کشورمان نیز که طی ماه های اخیر عمده فعالیت های خود را متمرکز بر تولید و انتشار تک اهنگ کرده و گویا تمایل چندانی برای برگزاری کنسرت ندارد، طی روزهای گذشته قطعه چهار صبح را برای علاقه مندان آثارش منتشر کرد.

در این قطعه که مانند اغلب آثار این خواننده از حال و هوای عاشقانه برخوردار بوده مازیار فلاحی ترانه سرا، آهنگساز ، تنظیم کننده و خواننده ، امیر جمالفرد میکس و مستر، هیربد حسینی عکاس و طراح گروه اجرایی را تشکیل می دهند.

برای شنیدن قطعه چهار صبح اینجا را کلیک کنید.

سینا سرلک و اجرای یک قطعه به آهنگسازی برادر خواننده فقید پاپ

قطعه دلشوره به خوانندگی سینا سرلک هم جزو تازه ترین آثار منتشر شده در روزهای گذشته بود که در دسترس مخاطبان قرار گرفت.

در این تک آهنگ که در ادامه تولید آثار سینا سرلک در حوزه موسیقی پاپ محسوب می شود، مصطفی پاشایی برادر مرحوم مرتضی پاشایی خواننده موسیقی پاپ به عنوان آهنگساز حضور دارد. این در حالی است که اشکان حیدری ترانه سرا، مهدی حسنی تنظیم کننده و سعید هامون میکس و مستر گروه اجرایی را تشکیل می دهند.

برای شنیدن قطعه دلشوره اینجا را کلیک کنید.

خواننده برگزیده عصر جدید سرخی سیب را تولید کرد

پارسا خائف خواننده نوجوانی که طی ماه های گذشته پس از برگزیده شدن در جمع برترین های فصل اول برنامه تلویزیونی عصر جدید به شهرت رسید، در آستانه فرا رسیدن فصل بهار قطعه سرخی سیب را با همراهی تعدادی از نوازندگان برگزیده جشنواره موسیقی جوان منتشر کرد.

در این قطعه مسعود تدینی آهنگساز و تنظیم کننده، نوید اسماعیل زاده ترانه سرا، عباس اختری تهیه کننده، محمد عبداللهی مدیر تولید، بهزاد گلشنی نوازنده کمانچه، یاور زندآبادی نوازنده آکاردئون، آراز وجودی نوازنده عود، پارسا باجلاوند نوازنده تمبک، هادی ارجمندی نوازنده دف و دهل، مسعود تدینی نوازنده سه تار، علی پور چرم، بهنام جهانگیری و حسین اکبریان نوازندگان ویولن گروه اجرایی را تشکیل می دهند.

برای شنیدن قطعه سرخی سیب اینجا را کلیک کنید.

شرح الف یک قطعه شادانه از محسن چاوشی با طعم مسابقه دابسمش

محسن چاوشی خواننده موسیقی پاپ هم با همکاری اداره کل فرهنگی شهرداری تهران قطعه شرح الف را منتشر کرد. در این قطعه محسن چاوشی به عنوان ترانه سرا، آهنگساز و خواننده و پرستو یاری به عنوان هم خوان حضور دارند.

فتاحی مدیر کل فرهنگی شهرداری تهران پیش از این با تاکید بر اینکه در فضای مسئولیت های اجتماعی همکاری های خوبی آغاز شده است از همکاری موسیقیدان محبوب محسن چاووشی با این اداره خبر داده و گفته بود: یک قطعه موسیقی با فضای شاد با محتوای در خانه بمانیم در که پیش نمایش آن در تلویزیون صورت خواهد گرفت. پیرامون این قطعه از هموطنان خواسته شده به صورت دابمسش اجرا داشته و جوایزی دریافت کنند.

برای شنیدن قطعه شرح الف اینجا را کلیک کنید.

دوقلوهای موسیقی ایرانی صبح نوروز را از اصفهان به مردم ایران تقدیم کردند

علی سعیدی و محمد سعیدی برادران دو قلوی اصفهانی که سال های متعددی است در عرصه خوانندگی موسیقی ایرانی فعالیت می کنند، همزمان با آغاز بهار 99 قطعه صبح نوروزی را منتشر کردند.

در این قطعه علی شفیعی شاعر و آهنگساز، میلاد بیضا تنظیم کننده، مجید صالح زاده میکس و مستر دیگر عوامل اجرایی را تشکیل می دهند.

برادران سعیدی قبلاً تک آهنگ نگاری منی را که بر اساس ترانه ای با لهجه اصفهانی و به آهنگسازی و تنظیم سینا فرزادی پور بود اجرا کردند.

برای شنیدن تک آهنگ صبح نوروز اینجا را کلیک کنید.

قطعه طبیب در رسانه ملی به مدافعان سلامت پیشکش شد

یکی دیگر از تک آهنگ هایی که در این ایام در دسترس مخاطبان قرار گفت، انتشار قطعه طبیب برای تیتراژ برنامه تلویزیونی به همین نام است که به پاس قدردانی از پرستاران و پزشکان بیمارستان ها در این ایام منتشر شده است.

در توضیح این قطعه آمده است: قطعه طبیب، به پاس دیگردوستی و از خودگذشتگی همه پزشکان و پرستاران و جامعه درمانی کشور تقدیم می شود به آنان که روزهای دشوار ابتدای سال و همه عمر را عاشقانه در صف سلامت عشق می ورزند. پیشکش به پزشکان و پرستاران عزیز که قدردان زحمات شما هستیم

در این قطعه محسن جلیل و مهدی آقایی آهنگسازان، صادق شیخ زاده خواننده، علیرضا یارقلی مشاور طرح، علیرضا مصدقی نوازنده تار، امین رحیمی نوازنده نی و فلوت برزیلی، سیاوش عبدی نوازنده دف و تمبک گروه اجرایی را تشکیل می دهند.

برای شنیدن قطعه طبیب اینجا را کلیک کنید.

گلهای شمعدانی علی زند وکیلی و همراهی یک استاد موسیقی نواحی

علی زند وکیلی خواننده موسیقی ایرانی نیز در آستانه فرا رسیدن قطعه گلهای شمعدانی را در فضای مجازی منتشر کرد.

در این قطعه که در حال و هوایی متناسب با شرایط این روزهای مردم در درگیری با بیماری کرونا آماده شده محمد صالح علا ترانه سرا، علیرضا افکاری آهنگساز، خالوقنبر راستگو از هنرمندان پیشکسوت موسیقی جنوب کشور به عنوان نوازنده نی جفتی و هم خوان، هادی آرمین نوازنده عود، وحید طاهر خانی میکس و مستر، مرضیه امیری عکاس، سپهر کریمی طراح گروه اجرایی را تشکیل می دهند.

برای شنیدن قطعه گلهای شمعدانی اینجا را کلیک کنید.

محمدرضا چراغعلی ماهی ها عاشق می شوند را برای یک برنامه تلویزیونی خواند

محمدرضا چراغعلی آهنگساز و خواننده با سابقه کشورمان که طی سال های اخیر فعالیت های متعددی را با خوانندگان و آهنگسازان صاحب نام کشورمان انجام داده همزمان با پخش برنامه تلویزیونی یک گام تا ... قطعه ماهی ها عاشق می شوند برگرفته از نام فیلمی به همین نام با کارگردانی علی رفیعی را منتشر کرد.

در این قطعه سجاد عزیزی آرام ترانه سرا، محمدرضا چراغعلی آهنگساز و خواننده و شرکت طنین ترانه باربد به عنوان ناشر گروه اجرایی را تشکیل می دهند.

برای شنیدن قطعه ماهی های عاشق می شوند اینجا را کلیک کنید.

حجت اشرف زاده مهربان منی را برای برنامه اتفاق شبکه سه آماده کرد

یکی از قطعاتی که به عنوان موسیقی تیتراژ تحویل سال نو رسانه ملی مورد توجه مخاطبان قرار گرفت، مربوط به تک آهنگ مهربان منی به خوانندگی حجت اشرف زاده برای برنامه اتفاق با اجرای رضا رشیدپور از شبکه سه سیما بود.

در این اثر که در ویژه برنامه تحویل سال نو این برنامه به بینندگان عرضه شد، محمد مبارکی ترانه سرا، محمد محتشمی آهنگساز، کمال صداقت تنظیم کننده، وصام خصاف نوازنده ساکسیفون، فرشید ادهمی نوازنده گیتار و گیتار باس، ایمان احمد زاده میکس و مستر و حجت اشرف زاده به عنوان خواننده حضور داشتند.

برای شنیدن قطعه مهربان منی اینجا را کلیک کنید.

هم آواز گروه دال با صدای امین هدایتی شنیدنی شد

گروه موسیقی دال به سرپرستی شایان شکرآبی که طی سال های اخیر با در نظر گرفتن یک رویه مستقل و متکی بر ساخت موسیقی های کلام محور برای خود طرفدارانی زیادی پیدا کرده در ادامه فعالیت های خود به تازگی قطعه هم آواز را منتشر کرد.

در این قطعه که بعد از انتشار قطعه هایی چون آدم و لحظه ها منتشر شده، غزل مهدوی ترانه سرا، شایان شکرآبی آهنگساز و گروه دال به عنوان تنظیم کننده حضور دارند.

برای شنیدن قطعه هم آواز اینجا را کلیک کنید.

کامران رسول زاده بعد از مدت ها هم بغض را منتشر کرد

کامران رسول زاده از خوانندگان و ترانه سرایان صاحب سبک موسیقی کشورمان که چندی پیش تصمیم داشت یک پروژه نمایشی - موسیقایی را روی صحنه ببرد اما هنوز موفق به اجرای آن نشده ، پس از مدت ها دوری از اجرا و تولید اثر ، تک آهنگ هم بغض را پیش روی مخاطبانش قرار داد.

در این قطعه که در ادامه سبک آثاری است که وی برای خوانندگی انتخاب کرده کامران رسول زاده ترانه سرا، آهنگساز و خواننده، بهنام شهرکی تنظیم کننده، گروه استانبول استرینگز در قالب ارکستر زهی، مسعود همایونی به عنوان نوازنده الکتریک و شما زارعی به عنوان طراح حضور دارند.

برای شنیدن قطعه هم بغض اینجا را کلیک کنید.

رضا بهرام و اجرای دعای تحویل سال با یادی از مدافعان سلامت

رضا بهرام خواننده موسیقی پاپ نیز که طی سال گذشته جزو چهره های خبرساز موسیقی کشورمان بوده هم در آستانه تحویل سال جدید دعای تحویل سال را در قالب انتشار یک نماهنگ منتشر کرد.

در این قطعه تصویری که بدون استفاده از موسیقی به مخاطبان عرضه شده تصاویری از تلاش و کوشش شبانه روزی پرستاران و پزشکان کشورمان در مراکز درمانی درگیر بیماران کرونایی گنجانده شده که خواننده اثر تلاش کرده با استفاده از این تصاویر قدردان تلاش این عزیزان در ساعات مانده به تحویل سال 99 باشد.

برای شنیدن قطعه تصویری دعالی تحویل سال اینجا را کلیک کنید.

کد خبر 4883492

علیرضا سعیدی

لینک خبر :‌ خبرگزاری مهر
با تغییر ناگهانی رییس مؤسسه نمایشگاه های فرهنگی ایران و آینده نه چندان مشخص ادغام مؤسسه های وزارت ارشاد، چند پرسش شکل گرفته است که در شرایط تعطیلات نوروزی و کرونایی، به دنبال پاسخ می گردند.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۱/۰۵ سایت های دیگر : آقای خبر آمد خبر کیمیا نیوز

به گزارش ایسنا، در روزهای پایانی سال 98 و در آستانه تعطیلات نوروزی سال 99، قادر آشنا از مدیرعاملی مؤسسه نمایشگاه های فرهنگی ایران (در معاونت فرهنگی وزارت ارشاد) رفت و به عنوان مدیر اداره کل هنرهای نمایشی (در معاونت هنری وزارت ارشاد)، به جای مدیرکل مستعفی آن منصوب شد. با گذشت تقریبا یک هفته از این ماجرا، هنوز سرپرستی برای مؤسسه نمایشگاه ها اعلام نشده است؛ هرچند برخی گمانه زنی ها درباره برخی از مدیران کنونی این وزارتخانه به عنوان گزینه ی جایگزین مطرح شد اما این موضوع به صورت رسمی اعلام نشد و به نظر می رسد که تا پایان تعطیلات نوروز هم این اتفاق نخواهد افتاد.

این مسئله درحالی است که مؤسسه نمایشگاه های فرهنگی تهران، برگزار کننده نمایشگاه بین المللی کتاب تهران است؛ البته این نمایشگاه با توجه به شیوع ویروس کرونا، به تعویق افتاد و هنوز زمان نهایی آن مشخص نشده است. طبق اعلام وزارت ارشاد، نمایشگاه به بعد از ماه مبارک رمضان موکول شده است.

از طرف دیگر، هنوز تکلیف ادغام مؤسسه های تابع وزارت ارشاد و معاونت فرهنگی آن هم که به بعد از برگزاری نمایشگاه کتاب تهران موکول شده بود، مشخص نشده است اما بر اساس گفته محسن جوادی، در تماس تلفنی خبرنگار ایسنا، بعد از تعطیلات نوروز، جلسه هایی تشکیل و درباره زمان برگزاری نمایشگاه بین المللی کتاب تهران و ادغام مؤسسه تصمیم گیری خواهد شد .

حالا چند پرسش، درباره این جابه جایی ها مطرح است که به نظر می رسد نیاز است به آن ها پاسخ داده شود:

- قادر آشنا حدود یک سال در پست مدیرعاملی مؤسسه نمایشگاه های فرهنگی بود، وزارت ارشاد عملکرد او را در این مدت چگونه ارزیابی کرده است؟ اگر عملکرد مثبتی داشته، خروج ناگهانی او در آستانه برگزاری نمایشگاه بین المللی کتاب تهران و ادغام مؤسسه ها، چه معنا و دلیل اولایی دارد؟ اگر عملکرد او مثبت نبوده است، پس چگونه به مدیریت بخش دیگری از این وزارتخانه منصوب می شود؟

- وضعیت مؤسسه ی بدون مدیرعامل و سرپرست، از نظر اداری و قانونی، چگونه تعریف و توجیه می شود؟

- اگر نمایشگاه کتاب تهران در خردادماه و بعد از ماه مبارک رمضان برگزار شود، دو ماه مدت کمی نیست که سرپرست یا مدیر جدید بخواهد درباره نمایشگاه کتاب تهران، هم آشنایی به دست آورد و هم تصمیم گیری کند؟

- چرا پیش از آن که مدیرعامل مؤسسه ی نمایشگاه ها از این پست خارج شود، سرپرستی برای مؤسسه ای که امور مهمی را ازجمله برگزاری نمایشگاه کتاب تهران، نمایشگاه های کتاب استانی و حضور رسمی ایران در نمایشگاه های کتاب خارجی (18 نمایشگاه در کشورهای مختلف) بر عهده دارد، در نظر گرفته نشد؟ آیا همین وضعیت بلاتکلیفی تا تعیین مدیر جدید، برای اداره کل هنرهای نمایشی نمی توانست در نظر گرفته شود؟ چرا؟

- تکلیف برگزاری نمایشگاه های بین المللی کتاب تهران، نمایشگاه های استانی، و حضور ایران در نمایشگاه های خارجی چیست؟ بویژه نمایشگاه بین المللی کتاب تهران که هنوز زمان برگزاری اش مشخص نیست؟

- ادغام مؤسسه های تابع وزارت ارشاد در معاونت فرهنگی؛ یعنی مؤسسه خانه کتاب، بنیاد شعر و ادبیات داستانی و مؤسسه نمایشگاه های فرهنگی، بدون حضور مدیر یکی از این سازمان ها، به چه شکل خواهد بود؟ آیا سرپرست جدید مؤسسه قرار است تنها چند هفته و تا زمان ادغام مؤسسه ها مسؤولیت مؤسسه را برعهده داشته باشد؟ یا قرار است فردی انتخاب شود که مدیریت مجموعه مؤسسه های ادغامی را برعهده بگیرد؟

و پرسش های مشابه دیگر.

ایسنا آمادگی خود را برای انتشار پاسخ احتمالی مسؤولان مربوط در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اعلام می کند.

انتهای پیام

لینک خبر :‌ خبرگزاری دانشجویان ایران
تهران - ایرنا - مدیرکل اداره هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در پیامی به مناسبت روز ملی هنرهای نمایشی بر لزوم پایبندی به منع گردهمایی برای کنترل گسترش ویروس کرونا تاکید کرد و ابراز امیدواری کرد: با گذر از این ایام بار دیگر خانواده تئاتر گردهم خواهند آمد.

به گزارش روز سه شنبه اداره کل هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی؛ قادر آشنا در پیامی ضمن تبریک هفتم فروردین، روز ملی هنرهای نمایشی در تقویم رسمی ایران به اهالی هنر نمایش بر لزوم پایبندی به منع گردهمایی برای کنترل گسترش ویروس کرونا تاکید کرد.

در این پیام آمده است: قرین شدن همراهی دوباره ام با اهالی نمایش را با روزی که در تقویم رسمی کشورمان به نامِ نامی ایشان ثبت شده است به فال نیک گرفته و این روز خجسته را به آنان که صحنه تئاتر و آن چه بر آن گذشته و می گذرد، دغدغه توقف ناپذیرشان است تبریک می گویم.

مدیرکل اداره هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در این پیام یادآور شده است: روزی که این بار و برخلاف سه سال گذشته نه با گردآمدن به گرد مجموعه های تئاتری مان، که هر کدام در سینه خود گرامی اش می داریم، گرامیداشتی که با زنده نگه داشتن سوسوی امید در قلب مان نیز همراه است . امید به رخت بربستن سایه ترسِ ناگزیری که مهمانی ناخوانده بر زندگی مان افکنده است و امید به گردهم آمدن دوباره مان گردِ یکدیگر.

هفتم فروردین 1399، روز ملی هنرهای نمایشی در ایران مطابق با روز جهانی تئاتر بر اهالی نمایش، نمایش سازان و نمایش بینان خجسته باد.

هفتم فروردین مطابق با 27 مارس، روز جهانی تئاتر، از سال 96 به عنوان روز ملی هنرهای نمایشی در تقویم رسمی به ثبت رسید و تا پیش از سال 99 جشن هایی به مناسبت این روز در سراسر کشور برگزار می شد.

کرونا و آخرین اطلاعات پیرامون آن

رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت اعلام کرد: تاکنون 23 هزار و 49 نفر در کشور به طور قطعی به ویروس کرونا مبتلا شده، 1812 نفر به علت ابتلا به این ویروس فوت کرده و 8376 نفر نیز بهبود یافته اند.

کیانوش جهانپور روز دوشنبه (چهارم فروردین 99) درباره آخرین آمار ابتلای قطعی به ویروس کرونا در کشور و فوت ناشی از آن بیان کرد: بر اساس یافته های آزمایشگاهی و از ظهر دیروز تا امروز، 1411 مورد جدید ابتلا به کووید 19 در کشور شناسایی شد و با احتساب این افراد، مجموع مبتلایان قطعی به کووید 19 در کشور شمار مبتلایان به این بیماری در کشور به 23 هزار و 49 نفر رسید. خوشبختانه 8376 نفر از بیماران کووید 19 در کشور بهبود یافته و ترخیص شده اند و این آمار روز به روز در حال افزایش است.

متاسفانه با جان باختن 127 نفر از بیماران، مجموع درگذشتگان بر اثر این بیماری در کشور به 1812 نفر رسید.

رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت اظهار کرد: تاکنون بیش از 36 میلیون نفر در طرح بسیج ملی مقابله با کرونا غربالگری شده اند که بسیار ارزشمند است.

80 درصد افراد جان باخته بر اثر کرونا در سن بالای 60 سال بوده یا حداقل یکی از بیماری های زمینه ای را داشته اند. میانگین سنی ابتلا به حدود 59 سال و میانگین سنی افراد فوت شده 64 سال بوده است. البته 58.6 درصد افراد مبتلا شده مرد و 41.4 درصد از خانم ها هستند. 60 درصد فوت شدگان آقایان و 40 درصد فوت شدگان بر اثر کرونا خانم ها هستند. یک سوم افراد مبتلا به این بیماری، حداقل یک بیماری زمینه ای دارند یا مصرف کننده داروهای سرکوب کننده سیستم ایمنی بدن هستند. 30 درصد فوت شدگان نیز یکی از بیماری های زمینه ای را داشته اند. در روزهای اخیر 15.8 درصد موارد شامل موارد شدید ابتلا به بیماری هستند و 12.3 درصد در بخش های ویژه تحت مراقبت و درمان قرار گرفته اند.

لینک خبر :‌ خبرگزاری جمهوری اسلامی
مدیرعامل نوار از افزایش فروش کتاب های صوتی نسبت به زمان مشابه در سال گذشته خبر داد و دلیل این موضوع را ماندن مردم در خانه برای جلوگیری از گسترش ویروس کرونا و اجرای پویش کتاب_خانه دانست.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۱/۰۵ سایت های دیگر : فکر اقتصادی آمد خبر قدس آنلاین

به گزارش ایسنا، حمیدرضا شربیتان - مدیرعامل پلتفرم نوار - با اعلام این موضوع، گفت: ماندن مردم در خانه برای جلوگیری از گسترش ویروس کرونا و اجرای پویش کتاب-خانه که کتاب های الکترونیک و صوتی را با تخفیف 70 و 80 درصدی عرضه می کند در این افزایش تاثیر داشته است.

او افزود: با اجرای این پویش از سوی معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، ناشران استقبال خوبی کرده اند و اگرچه اطلاع رسانی خبری در این باره صورت گرفته، اما نیاز است که تبلیغات بیشتری درباره این طرح صورت گیرد.

شربیتان در ادامه بیان کرد: حدود پنج سال پیش کمتر از 100 کتاب صوتی در بازار وجود داشت اما اکنون تعداد این آثار در بازار به بیش از شش هزار کتاب صوتی رسیده است که حقوق مؤلف و ناشر کاملا رعایت شده است. در ابتدا کمتر از 20 گوینده کتاب وجود داشت اما هم اکنون بیش از 900 گوینده مشغول به فعالیت هستند. این نشانگر آن است که مردم از کتاب های صوتی استقبال کرده اند.

مدیرعامل نوار با تاکید بر افزایش فروش کتاب های صوتی در اواخر و ابتدای سال جدید عنوان کرد: میزان فروش کتاب نسبت به سال گذشته افزایش پیدا کرده اما برای مشخص کردن جزئیات آن نیاز به زمان داریم.

در قالب پویش کتاب_خانه پلتفرم های فیدیبو، طاقچه، نوار، کتابراه، کتابیکا، فراکتاب و پژوهان با حمایت معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی کتاب های بزرگسال خود را با 70درصد و کتاب های کودک و نوجوان را با 80 درصد تخفیف عرضه خواهند کرد.

انتهای پیام

لینک خبر :‌ خبرگزاری دانشجویان ایران
اگرچه روی کاغذ و در قالب قانون بودجه 1399، شاهد تصویب منابع برای فعالیت فرهنگی هستیم اما در نهایت زمانی می توان از تامین این منابع سخن به میان آورد که شاهد تخصیص کامل بودجه های مصوب باشیم. در واقع در نهایت اتفاقی که رخ خواهد داد، تخصیص درصد کمتری از بودجه فرهنگی نسبت به سال های پیشین است.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۱/۰۱

دورنمای اقتصادی فرهنگ در سال هزار و سیصد و نود و نه به گونه ای است که فرهنگ و به ویژه هنر در صورتی می تواند نگاه توسعه محور داشته باشد که از تکیه بر منابع دولتی عبور کند؛ منابعی که با توجه به شرایط دشوار اقتصادی و کسری بودجه قابل توجه، نسبت به سال های پیشین به شکل قابل ملاحظه ای محدودتر خواهد بود و چه بسا در برخی بخش ها صرفاً پرداخت حقوق کارکنان و برگزاری برنامه و رویدادهای رسمی را شامل شود و از این منظر، بخش خصوصی در عرصه فرهنگ نقش پررنگی خواهد یافت.

به گزارش تابناک ؛ سال هزار و سیصد و نود و نه در حالی پیش رو است که عرصه فرهنگ به عنوان یکی از حوزه هایی که در زمان کسری بودجه و چالش های اقتصاد در اولویت کاهش اعتبارات قرار می گیرد، اگر قرار باشد به منابع دولتی تکیه کند و وام دار بودجه عمومی دشوار باشد، با دشواری های جدی برای طی طریق مواجه خواهد بود. هرچند در بودجه نود و نه منابع قابل توجهی برای فعالیت فرهنگی و هنری در نظر گرفته شده اما تامین این منابع مشروط به تامین کامل بودجه است و اگر کسری بودجه تامین نشود، قاعدتاً این منابع نیز حاصل نخواهد شد.

به تعیر دقیق تر اگرچه روی کاغذ و در قالب قانون بودجه 1399، شاهد تصویب منابع برای فعالیت فرهنگی هستیم اما در نهایت زمانی می توان از تامین این منابع سخن به میان آورد که شاهد تخصیص کامل بودجه های مصوب باشیم. در واقع در نهایت اتفاقی که رخ خواهد داد، تخصیص درصد کمتری از بودجه فرهنگی نسبت به سال های پیشین است. این وضعیت باعث می شود بخش های دولتی و امثالهم که در حوزه تولیدات فرهنگی فعال هستند، دست شان در پیشبرد فعالیت های فرهنگی و به خصوص تولید محصولات فرهنگی بسته تر از قبل باشد و چه بسا امور یومیه را پیش ببرند.

از این منظر اگر اهالی فرهنگ در پی حفظ این عرصه هستند، باید کوشش نمایند در سال جدید بیش از هر زمان متکی به فعالیت در بخش خصوصی باشند، چرا که با این وضعیت منابع دولتی بیش از هر زمان غیرقابل اتکاء و چه بسا غیرقابل دسترسی هستند. در واقع این تهدید با فعال شدن بیش از پیش بخش خصوصی و تسهیل زمینه فعالیت بخش خصوصی در عرصه فرهنگ همچون تداوم معافیت مالیاتی، می تواند یک فرصت برای تقویت موقعیت بخش خصوصی در این حوزه تبدیل شود و آسیب های تداوم قطع دسترسی به منابع عمومی را کاهش دهد.

البته بی شک این نگاه، نافی مسئولیت بخش دولتی در تامین اعتبارات نیست اما باید واقعیت را پذیرفت که سال پیش رو برای اهالی فرهنگ بسیار دشوار خواهد بود و آن گونه که عملکرد متولیان این عرصه در چند سال اخیر نشان می دهد، بعید است بتوان شاهد گام بلندی در جهت تامین هزینه های حتی پروژه های کلیدی فرهنگی باشیم و چه بسا برخی محصولات هنری مهمی که بخش خصوصی انگیزه تولیدشان را به واسطه فقدان سوددهی ندارند، از گزند این وضع در امان نماند.

به همین دلیل انتظارات از کارگزاران فرهنگی کشور نیز برای چانه زنی به قصد تامین منابع مطابق با ارزش روز تولیدات که با توجه به میزان تورم در سال های اخیر، به شدت افزایش یافته، رو به فزونی گذاشته و مدیران فرهنگی نیز در سال نود و نه کار دشواری برای تنظیم منابع دارند. شاید این وضعیت فرصت مناسبی برای کوچک سازی بدنه اجرایی و اداری دولت در حوزه فرهنگ باشد، به گونه ای که سهم بیشتری برای تولیدات باقی بماند و از این پس بخش اعظم همین اعتبارات محدود فرهنگی صرف پرداخت حقوق به پرسنل نهادهای فرهنگی نشود؛ هرچند سابقه نشان داده، چنین امیدهایی دور از انتظار است.

لینک خبر :‌ خبرگزاری تابناک
نویسنده و منتقد ادبی با انتقاد از مشکلات کنونی حوزه نشر گفت: ممیزی در حوزه نشر کتاب نویسندگان را را قلع و قمع می کند.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۱/۰۱

حسین لعل بذری در مصاحبه با برنامه "تقاطع فرهنگ" از شبکه رادیویی گفت وگو با اشاره به رخدادهای ادبی در چند سال اخیر که در عمده شهرهای ایران اتفاق افتاده است، گفت : کتاب های منتشر شده نشان می دهد این رخدادها مثبت بوده است.

وی در خصوص روند ادبی خود در شهر مشهد اظهار کرد: در شهر مشهد همچون سایر شهرها جلسات و نشست های داستانی برگزار می شود و در این راستا سعی کردیم دوستانی را بعنوان نویسنده، منتقد و مترجم از شهرهای دیگر دعوت نماییم تا نشست هایی را در قالب رونمایی کتاب و... برپا کنیم.

لعل بذری ادامه داد: این روند دو فایده دارد؛ نخست اینکه علاقه مندانی که ادبیات را در مشهد مقدس دنبال می کنند، از حضور این دوستان استفاده می کنند و برای آن ها آموزش هایی درپی دارد. همچنین می توان از این طریق نویسندگانی را به جامعه ادبی شناساند.

این منتقد و نویسنده ادبی به رادیو گفت وگو گفت: گاهی نهادی خاص هزینه این نشست ها را متقبل می شود ولی بسیاری از این رخدادهای فرهنگی بصورت شخصی صورت می گیرد و ما ضمن رایزنی با دوستان، تلاش داریم هزینه ها را کاهش دهیم و منتظر نمی مانیم یک نهاد خاص وارد عمل شود.

لعل بذری با اشاره به معذوریت برخی نهادها در برگزاری نشست های ادبی و دعوت از مهمانان اظهار کرد: ما سعی داریم هر طور شده این نشست ها را حداقل ماهی یکبار برپا نماییم.

این نویسنده مهم ترین رخداد یا آسیب در حوزه ادبیات سال 98 را اینگونه تشریح کرد: امروز نویسندگان از توزیع، نشر و ممیزی آزار می بینند. یک نفر چندین سال زحمت می کشد و کتابی را آماده می کند و تازه اول مشکلات او خواهد بود.

لعل بذری ترافیک در انتشارات را از دیگر مشکلات برشمرد و افزود: ممیزی واقعا آزار دهنده است و بنده نمی دانم این مشکل چه زمانی حل و فصل می شود. ممیزی کتاب ها را قلع و قمع می کند.

وی افزود: بنده بعنوان یک نویسنده با نگاهی به وضعیت موجود می بینم نشرها کاری از پیش نمی برند و بنده بهتر می دانم که چطور باید شخصا کارم را پیش برم.

لعل بذری ادامه داد: ما ادبیاتی ها یک خانواده کوچک هستیم که باید به یکدیگر کمک کنیم و بایستی نویسندگان را به شهرهای مختلف دعوت کرده تا برای آن ها و کتب جدید نشست هایی برپا کنیم.

وی افزود: ما از سال گذشته تور دور ایران را آغاز کرده و به شهرهای مختلف رفتیم و امسال نیز سری به کرمانشاه و گناوه و بوشهر زدیم و شاهد اتفاق های بسیار خوبی بودیم.

لعل بذری گفت : ما با مخاطبان جدی ادبیات برخورد داریم که اگر این سفرها نباشد، با چنین افرادی مواجه نخواهیم شد.

لینک خبر :‌ رادیو گفت و گو
حوزه/ با توجه به شیوع ویروس کرونا در کشور و تأکید بر در خانه ماندن، کتابخوان همراه پژوهان دفتر تبلیغات اسلامی در قالب پویش ملی #کتاب_خانه به ارائه آثار خود با تخفیفات 70 و 80 درصدی کرده اند.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۱/۰۲ سایت های دیگر : خبر گزاری رسا خبرگزاری بین المللی قرآن

به گزارش خبرگزاری حوزه با توجه به شیوع ویروس کرونا در کشور و تاکید بر در خانه ماندن برای جلوگیری از شیوع ابتلا به این ویروس، یکی از فعالیت های مردم در این ایام می تواند کتابخوانی باشد.

کتابخوان همراه پژوهان وابسته به پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی دفتر تبلیغات اسلامی به همراه برخی از صاحبان کسب و کارهای مجازی، پلتفرم های کتاب الکترونیک و تولیدکنندگان محتوا در این حوزه اعم از طاقچه ، فیدیبو ، کتابراه و نوار در اقدامی پسندیده و خودجوش خدماتی همچون تخفیف خرید کتاب و... به مشتریان خود ارائه کرده است.

برای این منظور معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مصمم شد همگام با این اقدام و در راستای ترویج فرهنگ مطالعه و کتابخوانی، نقشی کوچک در این مسیر ایفا کنند و تسهیلاتی برای خرید کتاب های الکترونیکی، صوتی و... به مردم عزیز کشور ارایه نمایند.

در این طرح، 80 درصد تخفیف ویژه آثار کودک و نوجوان و 70 درصد تخفیف ویژه آثار پویش #کتاب_خانه اختصاص داده شده است.

لازم به توضیح است در این طرح، کتابخوان همراه پژوهان به همراه پلتفرم های فیدیبو، طاقچه، نوار، کتابراه و با حمایت معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی حضور دارند.

شایان ذکر است پویش ملی #کتاب_خانه از اول تا 20 فروردین ماه 1399 برگزار خواهد شد.

علاقه مندان برای دریافت اپلیکیشن کتابخوان همراه پژوهان می توانند به نشانی www.pajoohaan.ir مراجعه کرده و با دریافت کتب موجود،، از مطالب آنها بهره مند شوند.

لینک خبر :‌ خبرگزاری حوزه
نیکنام حسینی پور با اشاره به اینکه تهدید کرونا را با مطالعه کتاب به فرصت تبدیل کنیم، گفت: در این روزها که مردم خودشان را در خانه ها قرنطینه کرده اند، می توانند کتاب مطالعه کنند.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۱/۰۲

برنامه شو پنجره بگشا رادیو گفت و گو با نیکنام حسینی پور مدیرعامل موسسه خانه کتاب ایران به صورت تلفنی گفتگو کرد.

نیکنام حسینی پور با اشاره به اینکه تهدید کرونا را با مطالعه کتاب به فرصت تبدیل کنیم، گفت: در این روزها که مردم خودشان را در خانه ها قرنطینه کرده اند، می توانند کتاب مطالعه کنند.

وی افزود: کتاب های زیادی در قفسه های کتاب های مردم وجود دارد که منتظر مطالعه و خواندن مردم هستند و خانواده ها می توانند در رابطه با آن کتاب ها با یکدیگر گفتگو کنند.

مدیرعامل موسسه خانه کتاب ایران در گفتگو با رادیو گفت و گو با بیان اینکه مطالعه زیادی دارد، اظهار کرد: کتاب های تاریخی و فلسفی را مطالعه می کنم و اتفاقا خواندم که در سال 1298 وبا ایجاد شده بود که نزدیک به دو میلیون نفر فوت شده بودند.

وی متذکر شد: امیدواریم در شرایط جدید طوری برخورد کنیم تا آیندگان درست قضاوت کنند و نگویند چرا صد سال پیش مردم رعایت نکردند. اگر مردم توصیه های بهداشتی را رعایت کنند آیندگان قضاوت خوبی در مورد ما خواهند داشت.

لینک خبر :‌ رادیو گفت و گو
یک فعال حوزه نشر الکترونیک از تأثیر مثبت پویش #کتاب_خانه در فروش کتاب های الکترونیک خبر داد و گفت: میزان فروش کتاب های الکترونیک نسبت به سال قبل در همین دوره افزایش قابل توجهی پیدا کرده است.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۱/۰۳ سایت های دیگر : آمد خبر ایرانا خبرگزاری کتاب ایران

به گزارش خبرنگار مهر ، محمد صدوقی؛ مدیر فروشگاه کتاب های الکترونیکی طاقچه از افزایش پنج برابری فروش کتاب های الکترونیک و صوتی در 15 روز اخیر خبر داد و گفت: در پی ماندن مردم در خانه با هدف پیشگیری از گسترش ویروس کرونا، مراجعه مردم به پلتفرم های فروش کتاب های الکترونیک افزایش پیدا کرده است به طوری که در 15 روز اخیر میزان فروش آنها در طاقچه 5 برابر نسبت به سال گذشته در این بازه زمانی افزایش داشته است.

وی ادامه داد: در مقایسه نوروز سال گذشته با نوروز امسال نیز شاهد رشد سه برابری فروش کتاب های الکترونیک هستیم. البته این افزایش آمار به دلیل شرایط حاکم بر کشور است و تقریباً در تمامی کسب وکارهای آنلاین وجود دارد.

مدیر طاقچه‬ اضافه‬ کرد: هر ساله با فرا رسیدن ایام نوروز تبلیغات برای فروش کتاب انجام می شد اما امسال شاهد فروش بیشتر کتاب های الکترونیک بودیم چرا که با راه اندازی پویش کتاب_در_خانه که با همکاری معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی انجام شد، ناشران نیز از این طرح حمایت کردند.

صدوقی با برآورد میزان فروش پلتفرم ها از فروش کتاب در ایام نوروز گفت: پیش بینی می شود که تا سقف سه میلیارد تومان کتاب در این طرح فروخته شود که البته خریداران تنها 30 درصد این رقم را پرداخت می کنند و مابقی بر اساس تخفیف ارائه شده توسط معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، پلتفرم ها و ناشران از مخاطب دریافت نمی شود.

وی درباره جامعه سنی مخاطبان پلتفرم های مجازی نیز گفت: نفوذ گوشی های هوشمند بسیار فراگیر شده است و بر اساس آمار تعداد 50 میلیون کاربر در ایران از آن استفاده می کنند. جامعه اصلی مخاطبان 25 تا 35 سال دارند اما برگزاری چنین طرح هایی به افزایش مخاطبان کتاب های الکترونیک و صوتی در میان تمام سنین جامعه کمک خواهد کرد.

صدوقی اضافه کرد: هم اکنون تعداد کتاب های الکترونیک دو برابر کتاب های صوتی است و با توجه به قیمت بالاتر کتاب های صوتی، بیشتر مخاطبان به کتاب های الکترونیک تمایل دارند. اما در دو سال اخیر میزان استفاده از کتاب های صوتی به دلیل خیره نشدن به صفحه گوشی های هوشمند در جهان رو به افزایش بوده است و پیش بینی می شود که در ایران نیز سرانه استفاده از کتاب های صوتی بیشتر شود.

لازم به توضیح است در قالب پویش کتاب_خانه پلتفرم های فیدیبو، طاقچه، نوار، کتابراه، کتابیکا، فراکتاب و پژوهان با حمایت معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی کتاب های بزرگسال خود را با 70 درصد و کتاب های کودک و نوجوان را با 80 درصد تخفیف عرضه خواهند کرد.

کد خبر 4883966

محمد آسیابانی

لینک خبر :‌ خبرگزاری مهر
دبیر شورای فرهنگ عمومی کشور در پیامی درگذشت حجت الاسلام والمسلمین محمدمهدی صالحی از اعضای این شورا را تسلیت گفت.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۱/۰۴ سایت های دیگر : خبرگزاری تسنیم خبرگزاری شبستان

به گزاش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، در پیام سیدمحمدرضا موالی زاده آمده است:

انالله واناالیه راجعون

خبر درگذشت حجه الاسلام والمسلمین محمدمهدی صالحی معاون فرهنگی نهادنمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها موجب تاسف و تاثر عمیق شد.

ایشان که به نمایندگی از سوی آن نهاد محترم فعالانه در جلسات شورای فرهنگ عمومی کشور شرکت می کردند شخصیتی وارسته و اخلاق مدار و چهره ای موثر وکارآمد در عرصه فرهنگ بودند. همچنانکه درمسئولیت های مختلفی که در برهه های مختلف برعهده داشته اند منشاء آثار پرخیر و برکت بسیاری شده اند.

اینجانب این ضایعه را به بازماندگان محترم ایشان، حوزه های مقدس علمیه و جامعه علمی کشور و نیز برادرعزیزمان حجه الاسلام والمسلمین دکتر رستمی رییس محترم نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها و همکاران ودوستداران آن فقید سعید و اعضای محترم شورای فرهنگ عمومی کشور تسلیت عرض نموده ازدرگاه خداوند متعال برای آن مرحوم، رحمت واسعه و علو درجات و برای بازماندگان محترم ایشان صبر و اجر مسالت می نمایم.

لینک خبر :‌ وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی
مدیر مسئول انتشارات نشر عامّه از مردم درخواست کرد که به جای خرید کتاب از دستفروشان و اماکن عمومی مانند ترمینال ها از کتابفروشی های شناسنامه دار خریداری کنند.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۱/۰۵ سایت های دیگر : خبرگزاری آنا خبرگزاری مهر آمد خبر ایرانا

ویژه برنامه نوروزی " تقاطع فرهنگ " رادیو گفت و گو با موضوع بررسی رویدادهای فرهنگی هنری 98 و با حضور دکتر محمود آموزگار مدیر مسئول انتشارات نشر عامّه و نائب رئیس اتحادیه ناشران تهران به روی آنتن رفت.

آموزگار با اشاره به رویدادهای مثبت و منفی فرهنگی عرصه کتاب در سال 1398 بیان داشت: سال 1398 برای مجموعه کشور در همه عرصه ها به ویژه حوزه اقتصادی یک سال ویژه بود و طبیعتاً صنعت نشر و تولید کتاب نیز نمی توانست از آسیب های احتمالی این شرایط مصون بماند.

وی افزود: با وجود افزایش قیمت کاغذ و سایر نهاده های تولید کتاب و گرانی قیمت کتاب در سال 1398 اما می توان گفت چرخ نشر به ویژه در حوزه ناشران حرفه ای به حرکتش ادامه داد.

مدیر مسئول انتشارات نشر عامّه خاطرنشان کرد: گرچه میزان کتاب های منتشر شده با کاهش شمارگان مواجه شد اما خوشبختانه با پیش بینی های ویژه ای که از شرایط بدتر از این کرده بودیم فاصله معناداری داشت.

آموزگار با اشاره به اینکه صنعت نشر طی سال های گذشته با ناهنجاری های عدیده ای مواجه بوده است گفت: یکی از گام های مثبت در این حوزه تلاش برای کاهش این ناهنجاری ها و تدوین برنامه هاست که از جمله آن می توان به اجرای برنامه های "انتخاب پایتخت کتاب ایران"، "روستاهای دوستدار کتاب" و "جام باشگاه های کتابخوانی" در طول سال 1398 اشاره کرد.

نائب رئیس اتحادیه ناشران تهران با انتقاد از معیارهای نادرست در قیمت گذاری کتابها مطرح کرد: ما برای تعیین قیمت کتاب، تعداد صفحات کتاب را ملاک قرار می دهیم درحالیکه کتاب داریم تا کتاب ضمن اینکه برخی کتاب ها کتاب سازی هستند بنابراین تعریف یک معیار و کیفیت مشخص در حوزه کتاب و فاصله گرفتن از کمیت گرایی جداً ضروری و الزامی است.

وی با بیان اینکه اتحادیه ناشران تهران به عنوان یکی از محورهای اصلی مقابله با قاچاقچیان کتاب محسوب می شود گفت: ما حرکت های مثبت و مفیدی داشتیم اما کافی نبودند و نتیجه قطعی به بار نیاورد. مهم ترین مسئله در این رابطه، حق قانونی مولف است تا از حقوقش بهره مند شود که قاعدتاً برای حفظ حرمت این حق هم باید کار فرهنگی انجام دهیم.

مدیر مسئول انتشارات نشر عامّه همچنین از مردم درخواست کرد که به جای خرید کتاب از دستفروشان و اماکن عمومی مانند ترمینال ها از کتابفروشی های شناسنامه دار خریداری کنند تا میزان فروش کتابهای قاچاق تا حد زیادی کاهش پیدا کند.

آموزگار یادآور شد: اتحادیه ناشران کتابفروشان تهران فراز و نشیب هایی داشته اما سالهای اخیر کنار دولت نقش جدی تری را در آسیب شناسی مسائل و مشکلات به ویژه در حوزه قاچاق کتاب ایفا کرده و راهکارهای مناسبتری را نیز پیش بینی کرده و به رایزنی گذاشته است.

وی صنعت نشر را نیامند آموزش های جدی در سراسر کشور دانست و تصریح کرد: صنعت نشر کماکان از روش های سنتی رنج می برد و متاسفانه با شرایط جهانی فاصله معناداری دارد که از این رو تمرکززدایی آموزش ها از پایتخت کشور و خدمات رسانی به ناشران ضروری است.

آموزگار در پایان این مصاحبه رادیویی، آینده صنعت نشر و چاپ را اینگونه پیش بینی کرد: ما در شرایط پر مسئله ای قرار داریم و با مشکلات زیادی هم مواجهیم اما به همان اندازه ثروتمندیم و همین مسئله به رشد و پیشرفت حرفه ای صنعت نشر ایران کمک خواهد کرد.

لینک خبر :‌ رادیو گفت و گو
خبرگزاری میزان- یک نویسنده کتاب گفت: صنف ناشرین هم از این قاعده مستثنی نخواهد بود. پس در این آشفته بازار گرانی کاغذ و ظهور سلاطین کاغذ و مخارج کمرشکن چاپ و نشر اولویت به نویسندگان صاحب نام و آثار به قول معروف بفروش داده می شود. پس ناشر در همان بدو امر نگاه می کند که نویسنده کیست و بعد؛ اثرش چیست؟.

تاریخ انتشار: 12:02 - 04 فروردین 1399

- کد خبر: 576966
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۱/۰۴

به گزارش خبرنگار گروه فرهنگی خبرگزاری میزان، جلال توکلی نویسنده موفق و مطرح است که در سال 1348 در شمیران تهران متولد، تا دومین سال دوره راهنمایی در تهران و از آن پس تاکنون در یزد به سر می برد. تحصیلاتش را تا سطح کاردانی مرمت آثار تاریخی دنبال کرده و به عنوان مدیر پاسداران میراث فرهنگی مشغول فعالیت است. همچنین با حوزه هنری تهران و یزد همکاری دارد و درحوزه هنری یزد مسئول بخش ادبی قصه می باشد.

از میان آثار او مجموعه داستان آن خال برگزیده نهمین دوره کتاب کودک کانون و کتاب ریاح اولین رمان فارسی زبان در مورد فلسطین که از طرف انجمن قلم برگزیده شده است. او همچنین هنرجوی نمونه پیک قصه نویسی و از سوی انجمن سینمای جوان به عنوان نفر اول فیلمنامه نویسی کوتاه در یزد شناخته شده است، توکلی همچنین در زمینه تولید آثار فاخر و ادبیات ارزشی کتاب های ارزشمندی را ارائه کرده به همین بهانه خبرنگار گروه فرهنگی خبرگزاری میزان با این نویسنده مطرح به گفت وگو نشسته و ارزشمندترین کتاب وی ریاح ، همچنین وضعیت ادبیات امروز کشور را از زوایای مختلف مورد بررسی قرار داده است که در ادامه خواهید خواند:
بیشتر بخوانید: برای مطالعه معرفی جدیدترین اثر انتشارات سوره مهر اینجا کلیک کنید

میزان: در مورد مضمون کتاب ریاح اثر برگزیده خود کمی برایمان بگویید؟

توکلی: ریاح به موضوع مهم چگونگی نفوذ صهیونیست ها در سرزمین فلسطین و اشغال آن می پردازد و سعی دارد در قالب داستانی بلند، اهمیت جدی گرفتن نفوذ دشمن را به مخاطب به خصوص نسل جوان نشان بدهد. وقتی تاریخ پُر فراز و نشیب کشوری مثل فلسطین را ورق می زنیم، به عینه شاهد مسئله نفوذ هستیم. صهیونیست ها در بدو امر هرگز موفق به اشغال ناگهانی فلسطین نمی شدند. آن ها ناچار بودند ابتدا زیرساخت های لازم را برای حضور تدریجی خود در خاک فلسطین مهیا کنند. این است که با پشتیبانی همه جانبه دولت اشغالگر انگلیس، یهودیان را از اقصا نقاط جهان با وعده دروغ رسیدن به سرزمین موعود و سرزمین شیر و عسل و یا حتی تهدید و ارعاب به فلسطین کشاندند و در مرحله بعد، با کمک سرمایه سرمایه داران یهود، شروع به خریداری اراضی مردم فلسطین کردند.

البته باید توجه داشت آنطور که بعد ها مسئله خرید و فروش اراضی در فلسطین عموماً توسط دستگاه های دروغ پراکنی صهیونیسم بزرگ شد هم نیست، ولی بالاخره درصدی از اعراب فلسطین بر اثر قحطی مصنوعی و فقری که دولت انگلیس به منظور وادار کردن آن ها به فروش زمین هایشان عاملش بود، مجبور به فروش مزارع و خانه های خود شدند و این زمین ها و خانه ها، تبدیل شد به پایگاه های نظامی و مراکز جاسوسی و برنامه ریزی برای روز موعود. در داستان به این موضوع اشاره می شود. البته نفوذ دیگری که در داستان با آن مواجهیم، یک نفوذ فکری و اعتقادی هم هست که تنها مختص به فلسطین یا یک مقطع تاریخی نیست و همچنان در دستور کار صهیونیسم جهانی و اتاق فکر منحوسش جریان فراماسونری قرار دارد. در نفوذ فکری و اعتقادی، دشمن سعی می کند به اعتقادات و افکار مردم رسوخ کند. چه بسا ابتدا آن را هم به ظاهر می پذیرد ولی بعد با شبهه افکنی و ایجاد فضای یأس و ولنگاری، تیشه به ریشه آن می زند.

میزان:به طور دقیق در کتاب ریاح به چه مضمونی پرداخته شده است؟

توکلی: در ریاح به این نفوذ که از نفوذ فیزیکی مهم تر و پیچیده تر است و برای شناخت و خنثی سازی آن بصیرت کامل لازم است، پرداخته می شود. آنجا که اعتقاد مردم به درخت مقدس و کهنسال زیتون مزرعه غسان که نمادی است از تاریخ و فرهنگ غنی و ریشه دار فلسطین هدف قرار می گیرد و چون اعتقادی است کورکورانه و خالی از شناخت، کاملاً بر علیه خودشان استفاده می شود و تا قطع درخت و سوزاندن آن هم پیش می رود. نکته مهم دیگر، نقش فریبکارانه دولت انگلیس است که همیشه به عنوان یک میانجی گر صالح وارد عمل می شود و با بیان اینکه قصد دارد دیوار بی اعتمادی را بین مسلمانان و یهودی های مهاجر خراب کند و یک کشور مستقل و یکپارچه از یهودی، مسلمان و مسیحی بسازد، مدام آتش قیام ها و اعتراضات جسته گریخته اعراب فلسطین را با ظرافت خاموش می کند تا صهیونیست ها قدرت بگیرند و برای قیام نهایی آماده شوند.

میزان:چه شد که به نوشتن چنین کتابی با موضوع فلسطین اقدام کردید؟

توکلی: همیشه علاقه داشتم برای مردم مظلوم فلسطین کاری انجام بدهم. قبلاً چند کتاب و مقاله در مورد تاریخ فلسطین مطالعه کرده بودم و برایم مسئله چگونگی اشغال فلسطین جالب بود و این بود که قلم به دست گرفتم و با یاری خدا، موفق به نوشتن ریاح شدم.

میزان: این کتاب چه پیامی را برای مخاطب دارد؟

توکلی: عمده پیام کتاب، همانگونه که در بالا اشاره کردم، مسئله نفوذ دشمن است. به خصوص نفوذ فکری و اعتقادی که به مراتب خطرناک تر هم هست و در هر مکتب و مرامی، ریشه ها را هدف می گیرد.

میزان: به نظر شما که خود نویسنده این کتاب هستید کدام قسمت کتاب جذابیت بیشتری دارد؟

توکلی: برای خودم دو بخش از کتاب، خیلی جذاب است. بخش اول آنجایی است که آقای هرتزل برای توجیه حضور خود و سایر مهاجرین در فلسطین، با یک تکه چوب روی زمین یک دایره بزرگ رسم می کند و اطرافش سه دایره کوچک تر می کشد و به غسان پدر اسماعیل، راوی داستان می گوید: این سه دایره یعنی یهود، مسیحیت و اسلام... و این دایره بزرگ تر هم چیزی نیست جز هدف نهایی همه ادیان یعنی همان بهشت موعود. بعد درحالی که هر کدام از آن سه دایره را با خطی به دایره بزرگ تر وصل می کند، ادامه می دهد: می بینی عرب همه ادیان الهی راه مستقیم دارند و اگر چه این راه ها زیاد است؛ اما هدف یکی است... حالا یک راه زودتر به هدف می رسد و یکی دیرتر... ، این خلاصه شده پلورالیسمی بود که آن سال ها توسط امثال سروش تئوریزه می شد و متأسفانه تبش خیلی ها را فرا گرفته بود.

بخش دیگر جایی است که اسماعیل راوی داستان، بر اثر حرف های تئودور پسر یهودی مهاجر به درخت کهنسال زیتون و مراسم آیینه بندانی که دارند، شک کرده. آنجا که می گوید: من فکر می کنم... فکر می کنم... باز هم فکر می کنم... این روز ها کارم شده است همین! ، این شروع بی اعتقادی اسماعیل نسبت به درخت زیتون هزارساله است که البته سؤال هایش هم بی پاسخ می ماند. پدر و مادر اسماعیل، اگرچه وارث خوبی برای حفظ این آئین هستند؛ ولی، چون از رمزگشایی آن عاجزند و کورکورانه عمل می کنند، پاسخگوی ذهن پرسشگر اسماعیل نیستند. اینجاست که نفوذ فکری و اعتقادی دشمن نتیجه می دهد و هرتزل یهودی مهاجر از اعتقادات مردم بر علیه خودشان استفاده می کند. این می شود که غسان علی رغم تعصبی که روی درخت زیتون دارد در دادگاه انگلیسی ها به راحتی محکوم می شود و اسماعیل اعتقاداتش را از دست می دهد و یک دوره مبارزه و ریاضت را باید پشت سر بگذارد تا به مفهوم این درخت زیتون هزارساله برسد و آنوقت خود بشود یک درخت زیتون.

میزان:چند کتاب دیگر در دست دارید و پیش بینی می کنید چه زمانی به بازار نشر برسند؟

توکلی: رمان رمز عملیات: نجات سرباز رایان در حال ویرایش نهایی است. ظاهراً طراحی جلد آن هم به اتمام رسیده. امیدوارم تا پایان سال منتشر شود. این رمان پیرامون ماهیت حقیقی سرباز رمبو های آمریکایی است و به فضل خدا، نقاب از چهره ی پوشالی آن ها و فرماندهان ماسونشان برمی دارد.

میزان:بازتاب ریاح در بین مخاطبین چطور بوده است؟ به نظرتان مورد قبول واقع شده؟

توکلی: الحمدلله کتاب ریاح طی دوسال، دوبار تجدید چاپ شد. در اولین دوره جشنواره قلم زرین هم، به عنوان اولین رمان فارسی زبان با موضوع فلسطین تقدیر شد. هرچند پس از نوزده سال تقریباً نسل جدیدی آن را مطالعه خواهند کرد ولی اعتقاد دارم باز هم از آن استقبال خواهد شد. چون مسئله نفوذ دشمن، به خصوص در این برهه از زمان، هیچگاه کهنه نخواهد شد.

میزان: کمی برایمان از سبک نگارش داستان هایتان بگویید

توکلی: به تازگی و نوآوری در نگارش داستان ها و رمان هایم خیلی اعتقاد دارم. جریان شبه روشنفکری خیلی از سبک ها و قالب های نو و همگام با ادبیات جهان و به اصطلاح مُد روز استفاده می کند و رمز مقبولیت و موفقیتشان هم همین است. فکر می کنم طرف مقابل هم باید یه تکانی به خودش بدهد. حیف است محتوا هایی به این ارزشمندی در قالب های یکنواخت و تکراری مدام تکرار شود. البته هستند اساتید نسل انقلابی که این تازگی و طراوت را به آثارشان می دهند و ثابت کرده اند که می توان انقلابی بود و ساختارشکنی هم کرد.

میزان:چرا نام کتابتان را ریاح انتخاب کردید؟

توکلی: ریاح یک واژه قرآنی به معنی باد های بشارت دهنده رحمت الهی سوره اعراف، آیه 57 است، که در فضای دردناک داستان، سفیر امید و زندگی و مژده دهنده نصرت و پیروزی الهی است. شخصیتی هم به همین نام در داستان است. فرزند یک زوج شاعر و مبارز تبعیدی که تیرباران شده اند. او نمادی است از فرهنگ انقلاب که روح حماسه، امید و نشاط را در کالبد مردم خسته از جنگ و دلخوش به کتاب سفید انگلیسی ها می دمد و مژده پیروزی را به ارمغان می آورد. البته پیروزی در صورت تداوم مبارزه و انقلاب.

میزان: از دیگر آثاری که در دست نگارش و چاپ دارید برایمان بگویید

توکلی: مجموعه داستان های آن خال ، چشم ها، آن چشم ها ، گوهر عمر ، بال های زخمی و عمو صیاد؛ سه روایت از حاج ابراهیم میرشکاری را در دست دارم که اخیرا منتشر شده اند. در بحث خاطره نگاری هم توفیق نوشتن خاطرات آزاده عزیز حاج قاسم قناعتگر را داشتم که تحت عنوان یک به علاوه پنج توسط مؤسسه ی پیام آزادگان به چاپ رسیده.

رمان پایان یک نقش هم هست که در آن به موضوع بحران هویت صهیونیسم می پردازم. در حال حاضر هم مشغول نگارش رمان کاغذوباد با موضوع معماری سنتی یزد هستم. البته یک رمان نیمه کاره هم دارم با موضوع مدافعان حرم و داعش که متأسفانه، چون سفر به سوریه که قرار بود توسط حوزه ی هنری مرکز ترتیب داده شود انجام نشد، فعلاً راکدش گذاشتم.
بیشتر بخوانید: برای مشاهده آخرین اخبار حوزه ادبیات اینجا کلیک کنید

میزان:طی گفت وگو با برخی نویسندگان به نظر می رسد برخورد ناشران با نویسنده ها باعث آزردگی این قشر فرهیخته می شود، اگر تایید می کنید دلیل این نوع برخورد ها از سوی ناشران به نظر شما چیست؟

توکلی: اقتصاد که خراب شد، طبیعی است که هر صنفی به دنبال این باشد تا در این آشفته بازار به وجود آمده، به هر طریق ممکن سرپا بماند و... بماند...

صنف ناشرین هم از این قاعده مستثنی نخواهد بود. پس در این آشفته بازار گرانی کاغذ و ظهور سلاطین کاغذ و مخارج کمرشکن چاپ و نشر اولویت به نویسندگان صاحب نام و آثار به قول معروف بفروش داده می شود. پس ناشر در همان بدو امر نگاه می کند که نویسنده کیست و بعد؛ اثرش چیست؟.

با این اوضاع، نویسندگان تازه کار یا گمنام عموماً خارج از مرکز نشین، هرچند آثار ارزشی و در خور توجهی هم نوشته باشند، پشت خط یا در ترافیک های چندساله چاپ و نشر کتاب می مانند.

نکته ی مهم دیگر حق التألیف های ناچیزی است که به جماعت همیشه مظلوم نویسنده تعلق می گیرد. حق التألیف ها عموماً به حدی ناچیز است که نویسندگان با مناعت طبع ما، از پی گیری دریافت آن، احساس شرم می کنند. گاهی حق التألیف یک رمان که شاید چند سال صرف تحقیق و نگارش آن شده، از حقوق ماهیانه منشی یک انتشاراتی کمتر است... و این واقعاً فاجعه است و ضمن خرد کردن شخصیت نویسنده، باعث دلسردی و بی انگیزگی و یا روی آوردن به بازاری نویسی آن می شود.

چه رویکردی برای جذب جامعه به مطالعه و فرهنگ کتاب و کتاب خوانی می تواند اثربخش باشد؟

توکلی: در وهله اول، این اقتصاد خراب است که بر سطح مطالعه جامعه، تأثیر مستقیم و غیرمستقیم می گذارد. خانواده ای که در تأمین ضروری ترین مایحتاج زندگی اش دچار مشکل است، دلیلی برای خریدن کتابِ 50000 تومانی نمی بیند، آن هم از نوع داستان و رمانش که چندسالی است توسط سرگرمی ها و جاذبه های فضای مجازی، به حاشیه رانده شده.

البته دلایل دیگری را هم برای این دورماندگی از فرهنگ مطالعه، می توان برشمرد که بار ها از سوی صاحب نظران و کارشناسان گوناگون به مناسبت های مختلف اعلام شده است.

اما چه باید کرد، فکر می کنم در حال حاضر و به عنوان یک راه کار اورژانسی، لازم است مسئولین هزینه های چاپ ونشر را پایین بیاورند و نیز دست سلاطین کاغذ و دلالان و واسطه های رانت خوار را از صنعت چاپ کوتاه کنند. کتابخانه ها را که تنها ملجأ مطالعه قشر کم درآمد و مستضعف جامعه است به روز کنند، یعنی خرید کتاب های تازه منتشر شده توسط ارشاد و نهاد کتابخانه ها و ارسال به کتابخانه های اقصی نقاط کشور که علاوه بر حمایت از ناشرین و نویسندگان، باعث کشیده شدن قشری از علاقمندان کتاب، به خصوص خوانندگان رمان و داستان به کتابخانه ها است. متأسفانه در حال حاضر جای کتاب های تازه منتشر شده و به روز در اکثر کتابخانه ها خالی است.

در ادامه برشی از کتاب ریاح اثر جلال توکلی و برگزیده جایزه قلم زرین را خواهید خواند:

ریاح پشت به آفتاب گردان ها نشسته بود. رنگ و رویش زرد شده بود، دو هلال کبودرنگ زیر چشم هایش افتاده بود و گونه های خشکی زده اش، بیرون زده بود. مچ دست هایش که دور زانوهایش قلاب شده بود، حتی از مچ دست خالد هم باریک تر به نظر می رسید.

به گمانم از وقتی که از زیر سیم های خاردار عبور کرده بودم، مرا دیده بود، ولی کوچک ترین حرکتی نکرده بود. بعد که به او نزدیک تر شدم، تغییری در چهره اش مشاهده نشد. سلام کردم و گفتم که آمده ام احوالش را بپرسم و بپرسم که چرا دیگر به مزرعة ما نمی آید؟ به او گفتم دلمان خیلی برایش تنگ شده است، اما او با چشم هایی طوفانی، خیره خیره نگاهم کرد و چیزی نگفت.

قدمی به جلو برداشتم و گفتم: منم، اسماعیل... من را به جا می آوری؟

مثل اینکه در این دنیا نبود و یا زبان مرا نمی فهمید. آهسته خواند:

هیس، سروصدا نکن و خواب مردگان را میاشوب

تنها آتش را در تاریکی شان بیفروز

تا یخ بندانشان آب شود و

به آرامی کوچ کنند

این بار به خودم اشاره کردم و شمرده شمرده گفتم: منم، اسماعیل... اسماعیل...

یک مرتبه شک کردم که او ریاح باشد. آرام آرام فاصله ام را با او کم کردم و چشم در چشم هایش دوختم و گفتم: آیا تو واقعاً ریاح هستی؟

با بی خیالی خواند:

همة کارها، روبه راه است.

ولی طوفانی در دریاست

و غرشی در کوه

و گریستنی در خانه

و گلوله ای سربی در راه

یک مرتبه زد زیر خنده.

بیچاره ریاح! دلم برایش می سوزد. هنوز صدای خنده هایش در گوشم مانده است. خنده هایش؟! خنده که نبود، بوی گریه می داد. مثل آن وقت هایی نبود که در دل آدم شور و نشاط می ریخت، غم ها را از دل ها پاک می کرد و جوانه شادی ها را هدیه می داد؛ تلخ بود مثلی بی فردایی.

انتهای پیام/

لینک خبر :‌ میزان
این روزها حوزه نشر مانند دیگر حوزه های فرهنگی و هنری کرونایی شد، و همین باعث شد تا در پایان سالی نسبتا ناخوش برای این حوزه، مشکلی بر مشکلات دیگرش افزوده شود، از تعطیلی برخی کتابفروشی ها گرفته تا لغو بسیاری از برنامه های دیگر حوزه نشر!
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۱/۰۴

به گزارش خبرنگار شبکه اطلاع رسانی راه دانا ؛ این روزها حوزه نشر مانند دیگر حوزه های فرهنگی و هنری کرونایی شد، و همین باعث شد تا در پایان سالی نسبتا ناخوش برای این حوزه، مشکلی بر مشکلات دیگرش افزوده شود، از تعطیلی برخی کتابفروشی ها گرفته تا لغو بسیاری از برنامه های دیگر حوزه نشر!

البته این تنها تأثیر این ویروس میکروبی بر حوزه نشر نیست بلکه همان اوایل بود که اعلام شد؛ با مصوبه شورای سیاست گذاری، سی و سومین نمایشگاه کتاب تهران بعد از ماه مبارک رمضان برگزار خواهد شد، هر چند که گزینه لغو نمایشگاه هنوز هم مطرح است.

اما پیش از تمامی این ها حوزه نشر در سال 98 حال و روز خوبی را تجربه نکرد، و ویروس کرونا آمد تا آخرین ضربه را به این صنعت بزند و آن را بیش از گذشته لای منگنه مشکلات اقتصادی قرار دهد.

از گرانی و کمبود کاغذ در ابتدای سال تا گرانی ها و کتاب نخواندن و نخریدن مردم در طول سال و تعطیلی نمایشگاه های استانی در آخر سال! همه این ها دست به دست هم دادند تا صنعت نشر حالش خوب نباشد.

ابتدای سال 98 بود که آمارها نشان می داد که در فروردین ماه سال جاری نسبت به بازه زمانی مشابه در سال گذشته با کاهش 22 درصدی انتشار کتاب مواجه بوده ایم. دلیل آن نیز از سوی ناشران کمبود و گرانی کاغذ اعلام شد.

با این وجود اردیبشت بود که مجددا قیمت کاغذ بالا رفت و این مشکل در نیمه ابتدایی سال بزرگترین معضل حوزه نشر بود!

قطعا گرانی کاغذ بر اولین چیزی که تأثیر خودش را می گذارد، کتاب است، در 19 آذر تسنیم گزارشی منتشر کرد و تیتر زد که کتاب 57 درصد گران شده است، در این گزارش آمده بود که؛ آمار نشر کتاب در هشت ماهه نخست سال جاری نشان می دهد که میانگین قیمت کتاب در بازه زمانی فوق نسبت به مدت زمان مشابه سال گذشته 57 درصد افزایش داشته است .

قطعا همه هم خوب می دانیم که گرانی کتاب به منزله این است که این کالای فرهنگی رفته رفته از سبد خرید خانوار حذف می شود، و دیگر نیازی نیست که یادآوری کنیم که کاهش آمار کتابخوان ها چه تبعات فرهنگی و اجتماعی برای جامعه مان خواهد داشت!

اگر چه گرانی کاغذ و کتاب تأثیر زیادی بر بازار صنعت نشر داشت، با این حال رفته رفته در پایان سال و با کاهش قیمت جهانی کاغذ و همچنین کنترل بازار کاغذ، صنعت نشر توانست نفسی تازه کند که به ناگاه پای ویروس کرونا به کشور باز شد و حوزه نشر را نیز درگیر کرد.

مهم ترین این تبعات، مربوط به تصمیم گیری درباره برگزاری و یا عدم برگزاری نمایشگاه کتاب در سال پیش رو است، اما جالب تر این است که در روزهای پایانی سال یا بهتر بگوییم در ساعات پایانی سال 98، خبری سرتیتر اخبار رسانه های فرهنگی شد، قادر آشنا مدیرعامل مؤسسه نمایشگاه های فرهنگی ایران از سوی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به مرکز هنرهای نمایشی رفت! این خروج، نابهنگام بود و باعث شد تا بحث هایی پیرامون این تغییر مطرح شود؛ فارس در این رابطه نوشت که نکته مهم برگزاری سی و سومین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران است، چرا که قادر آشنا و موسسه او یکی از پایه های برگزاری این نمایشگاه هستند. حالا با این جابه جایی اگر قرار باشد نمایشگاه کتاب در خردادماه برگزار شود باید دید سلگی چه برنامه ای خواهد داشت . این تنها بُعد مهم ماجرا نیست. موضوع دیگر، ادغام موسسات زیر مجموعه معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است. بنابراین موسسه نمایشگاه های فرهنگی هم با بنیاد شعر و ادبیات داستانی و موسسه خانه کتاب ادغام خواهد شد تا یکی به عنوان مدیرعامل آن را رهبری کند و بعید نیست این تغییر برای به مسند نشستن محمد سلگی در آن موقعیت باشد.

با همه این اوصاف، امید می رود که مسئولان وزارت ارشاد به ویژه معاونت فرهنگی در سال جدید با نقشه ای جامع و با پیش بینی اتفاقات احتمالی، صنعت نشر را از رکود و سقوط نجات داده و برخلاف سال 98 که سالی سخت برای صنعت نشر و فرهنگ بوده است، 99 با خوبی آغاز شده و تا پایان نیز با همین روال ادامه یابد، زیرا همگان می دانیم که صنعت نشر، تنها صنعتی تجاری نیست بلکه بیشترین ابعاد آن فرهنگ کشور را پوشش می دهد و قطعا فرهنگ یک کشور نیز پایه ساز و شکل دهنده به تاریخ آن خواهد بود.

انتهای پیام/

لینک خبر :‌ دانا
بیکاری و وضعیت دردناک اقتصادی و علاوه بر همه این ها بیماری پیش بینی نشده ای که دست اندرکاران فعالیت های سینمایی را تهدید می کند منجر به تعطیلی بسیاری از فعالیت ها شده و این فشارها، اهالی سینما را با توجه به اینکه حقوق و مستمری ثابت و عایدات دیگری ندارند و صرفاً از حرفه خود ارتزاق می کنند با وضعیت بسیار اسف باری مواجه کرده است.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۸/۱۲/۲۸

پس از مطالبات مطرح شده از سوی گروه های فعال در سینمای ایران که در تابناک انعکاس داشت، سازمان سینمایی همچون سال های پیشین کمک های پایان سال را برای اقشار ضعیف و نیازمند درون سینما که جزو چندصد سینماگر ثروتمند نیستند، در نظر گرفت و در این چارچوب به 2553 عضو صنوف سینمایی با عاملیت خانه سینما، 500 هزار تومان کمک کرد؛ رقمی که اگرچه در ظاهراً عدد قابل توجهی نیست اما گرفتاری بسیاری از سینماگران را دست کم در این مقطع پایان سال کاهش می دهد.

به گزارش تابناک ؛ بیکاری و وضعیت دردناک اقتصادی و علاوه بر همه این ها بیماری پیش بینی نشده ای که دست اندرکاران فعالیت های سینمایی را تهدید می کند منجر به تعطیلی بسیاری از فعالیت ها شده و این فشارها، اهالی سینما را با توجه به اینکه حقوق و مستمری ثابت و عایدات دیگری ندارند و صرفاً از حرفه خود ارتزاق می کنند با وضعیت بسیار اسف باری مواجه کرده است. سینماگران از بدو تاسیس خانه سینما همواره از مساعدت های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و معاونت ( سازمان ) سینمایی آن به صورت متناوب و معمول برای دریافت عیدی نوروزی برخوردار بوده اند.

این همراهی حتی در طول بسته بودن خانه سینما و تعلیق هجده ماهه آن توسط دولت محمود احمدی نژاد نیز استمرار داشت و در آن دوران نیز با وجود وضعیت اسف بار اقتصادی در آن مقطع زمانی، سبد کالایی به مبلغی بیش از آنچه معمول بود، در آستانه شب عید به سینماگران اهدا شد اما اکنون علی رغم فشارهایی که برای دولتی کردن (کارگری کردن) صنوف سینمایی از سوی دولت اعمال شده و می شود، روز به روز و لحظه به لحظه، شاهد کمرنگ شدن نقش حمایتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و سازمان سینمایی در حمایت از صنوف سینمایی بودیم؛ موضوعی که با نقد مستقیم تابناک در روزهای گذشته همراه شد، چرا که نشانه ای از کمک ها نبود.

سازمان سینمایی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در واپسین روزهای سال هزار و سیصد و نود و هفت، پنج هزار کارت هدیه دویست هزار تومانی مجموعاً در قالب یک میلیارد تومان را به عنوان عیدی در اختیار مدیرعامل خانه سینما قرار داده تا میان اهالی سینما توزیع شود. این واریز در حالی رسانه ای شد که برخی سینماگران در گفت وگوهای خصوصی تأکید داشتند این عیدی به دست آنها نرسیده و از نحوه توزیع آن ابراز بی اطلاعی می کردند و در عین حال، نحوه توزیع این مبلغ میان عده ای خاص شائبه برانگیز شده بود و منجر به حواشی دامنه داری در طول سال جاری شد.

اکنون پس از نقدهای هفته گذشته، سازمان سینمایی پای کار آمد و به 2533 تن از اعضای خانه سینما مبلغ 500 هزار تومان به عنوان عیدی و کمک نوروزی اهدا کرد؛ رقمی که مجموع آن یک میلیارد و دویست و شصت و پنج میلیون تومان است و در حدود 260 میلیون تومان بیش از رقم پرداختی سال پیشین است اما این بار مکانیزم پرداخت متفاوت است و به جای ارائه مستقیم کارت های هدیه به هیات مدیره خانه سینما، از خانه سینما خواسته شده اسامی، شماره شبا و شماره ملی اعضای که مشمول این کمک می شوند به سازمان سینمایی ارائه شود و سازمان سینمایی راساً اقدام به واریز کمک به حساب این 2533 سینماگر نیازمند خواهد پرداخت.

در این میان نقدهای تازه ای مطرح شده، از جمله اینکه بهتر بود سازمان سینمایی چتر بزرگ تری روی سر سینماگران در نظر می گرفت، چرا که گروهی از سینماگران که نیازمند محسوب می شوند و در این شرایط حتی امکان رانندگی تاکسی برای گذران زندگی را نیز ندارند، به مراتب بیش از رقم اعلامی از سوی صنوف به مدیریت خانه سینما و از سوی خانه سینما به سازمان سینمایی است. همچنین انتظار می رفت این اقدام زودتر رخ دهد، چرا که عملاً این کمک زودتر از پایان تعطیلات نوروزی به حساب این گروه بزرگ واریز نخواهد شد و در واقع این کمک ها در این روزها دست شان را نمی گیرند.

لینک خبر :‌ خبرگزاری تابناک
ستاد ملی مدیریت کرونا در نامه ای به رئیس جامعه صنفی تهیه کنندگان سینما با بیان علل فنی و بهداشتی ناامن بودن پشت صحنه تولید فیلم ها و سریال ها، دستور تعطیلی پروژه های سینمایی را ابلاغ کرد؛ دستوری که همچون اعلام های پیشین تا این لحظه نادیده گرفته شده و شمار قابل توجهی از پروژه های سینمایی و تلویزیونی با نادیده گرفتن امنیت اهالی سینما و خانواده شان، تا پایان سال تدام تولید داشته اند.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۸/۱۲/۲۹

ستاد ملی مدیریت کرونا در نامه ای به رئیس جامعه صنفی تهیه کنندگان سینما با بیان علل فنی و بهداشتی ناامن بودن پشت صحنه تولید فیلم ها و سریال ها، دستور تعطیلی پروژه های سینمایی را ابلاغ کرد؛ دستوری که همچون اعلام های پیشین تا این لحظه نادیده گرفته شده و شمار قابل توجهی از پروژه های سینمایی و تلویزیونی با نادیده گرفتن امنیت اهالی سینما و خانواده شان، تا پایان سال تدام تولید داشته اند..

به گزارش تابناک ؛ پشت صحنه فیلم های سینمایی و سریال های تلویزیونی و محصولات شبکه نمایش خانگی به شکل اجتناب ناپذیری با حضور انبوهی از هنرمندان و تکنیسین ها همراه است؛ فیلمبردار، صدابردار، نورپرداز و کارگردان به همراه دستیارانشان بالاجبار در پشت دوربین حضور دارند و به این گروه طراح صحنه و لباس و دستیاران شان، گریمور و دستیارانش و... افزوده می شوند که مجموعه این عوامل در پشت صحنه گاهی تا سی نفر در سر صحنه و ده ها تن در اتاق های مجاور همراه می شود که به آماده سازی گریم و لباس و... مشغولند.

بنابراین صحنه های تولید فیلم ها و سریال که در بسیاری اوقات فضاهای بسته ای است، از تراکم جمعیتی بالایی برخوردار است که بستر مناسبی برای انتقال و ابتلای به بیماری چون کروناست. با وجود این، هنوز بسیاری از پروژه های سینمایی، تلویزیونی و شبکه نمایش خانگی متوقف نشده و برخی تهیه کننده ها بر لزوم حضور عوامل در سر صحنه و تداوم فیلمبرداری تاکید دارند و عوامل نیز با توجه به قرارداد و خسارات تعبیه شده در آن و در نظر گرفته نشدنِ چنین شرایط بی سابقه ای، راهی برای گریز ندارند و مجبور به حضور در سر صحنه هستند.

این وضعیت منجر به مداخله کارگروه مقابله با کرونا خانه سینما، انتشار گزارش هایی درباره پروژه های در دست تولید در هفته های اخیر و اعلام مشخصات چندین پروژه سینمایی و تلویزیونی است که عواملی از آنها مبتلا به کرونا شده اند. همچنین مدیریت خانه سینما نیز به توصیه برای تعطیلی پروژه های سینمایی بسنده کرد و با کانون کارگردانان سینمای ایران که نقش محوری برای متوقف کردن پروژه ها داشت انجام نداد. حتی نامه رئیس ستاد کرونای تهران، مبنی بر توقف پروژه های سینمایی و تلویزیونی به واسطه تراکم جمعیت در پشت صحنه آنها نیز نتوانست این وضعیت را متوقف کند.

در این شرایط ظاهراً برخی تهیه کنندگان دست به کار شدند تا با اخذ نامه ای از ستاد ملی مقابله با کرونا به عنوان فرمانده مقابله با این بحران، فعالیتش را تداوم ببخشند؛ اما حاصل کار برعکس شد. حمیدرضا جمشیدی، دبیر ستاد مدیریت بیماری کرونا در نامه ای به سیدضیا هاشمی، رئیس جامعه صنفی تهیه کنندگان سینمای ایران با توضیح اینکه چرا پشت صحنه فیلم ها و سریال مکان ناامنی برای حفاظت در مقابل کروناست، خواستار توقف فیلمبرداری فیلم های سینمایی شد.

در این نامه آمده است: بازگشت به درخواست مطروحه به شماره 98121699 مورخ 98/12/13 به استحضار می رساند با توجه به مصوبات ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا و ضرورت پرهیز از هرگونه تجمع در محیط های مختلف از آنجایی که گرچه های تهیه فیلم های سینمایی با جمعیتی بعضاً 70 نفر و گاه تا بیش از صد نفر با حضور گروه های سنی مختلف اعم از کودکان تا کهنسالان در محیط های بسته و خیابانی با ترددهای فراوان فعالیت نموده و امکان رعایت هشدارهای جدی بهداشتی، اعم از رعایت فاصله 150 سانتی متر از یکدیگر، ضدعفونی کامل محیط کار، ابزار، کنترل مستمر سلامت افراد و... در موقعیت های مذکور به دلیل تعدد افراد و تنوع محیط ها فراهم نمی باشد.

لذا این گونه اقدامات در گروه فعالیت های با زمینه گسترش ویروس کرونا قلمداد شده؛ بنابراین در راستای ضرورت حفظ سلامت آحاد جامعه به ویژه در شرایط کنونی، ادامه فعالیت گروه های تهیه فیلم های سینمایی در تهران و سایر استان ها کشور توصیه نشده و ضروری است تا اطلاع ثانوی متوقف شود. اعلام موضعی که اگر قرار باشد به آن استناد کرد، باید در انتظار دستور صنف تهیه کنندگان سینما برای تعطیلی فیلم ها و سریال ها دست کم در فروردین هزار و سیصد و نود و نه باشیم اما آیا این اتفاق رخ خواهد داد؟ هرچند بسیار بعید است اما باید صبر کرد و دید.

لینک خبر :‌ خبرگزاری تابناک
مهرداد خوشبخت؛ کارگردان سینما گفت: آنچه که مشخص است سینما دائم در حال تکرار خود است، بدون اینکه بخواهد نسبت به سال گذشته تغییر داشته باشد، دلیل این موضوع نیز به کوچک شدن سینما به لحاظ مالی بر می گردد.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۱/۰۱

مهرداد خوشبخت؛ کارگردان سینما و تلویزیون در گفت و گو با خبرگزاری ایکنا؛ عملکرد سینما را در سالی که گذشت، بدون پیشرفت توصیف کرد و گفت: من هیچ گونه ارتقایی را برای سینمای ایران در سال که گذشت متصور نیستم، هر چند این اتفاق تنها مربوط به سال 98 نیست، بلکه مدت هاست که ما همین رویه سکون را پیش گرفته ایم. دلیل چنین امری را من در کم شدن هزینه های سینما می دانم، زیرا به دلیل محدودیت های مادی که وجود دارد، همه به یک سمت فیلمسازی گرایش پیدا کرده اند، پس دیگر کسی سراغ موضوعاتی نمی رود که در آن نیاز به پروداکشن باشد.

وی افزود: ویژگی اصلی سینما رویا پردازی است؛ یعنی تماشاگر بتواند در فیلم های سینمایی رؤیاهایش را ببیند، ولی وقتی کار هایی را مشاهده می کند که در آپارتمان ها خلاصه شده اند، دیگر چگونه انتظار رؤیا پردازی از این تولیدات را داریم، ولیکن برای رهایی از این معضل راهکار نیز وجود دارد که متأسفانه مسئولان نمی خواهند بدان عمل کنند.

این فیلمساز ادامه داد: مشکلی که هم اکنون در سینما داریم در اروپا نیز دارد، چون تولیداتشان به نوعی تحت تأثیر سینمای هالیوود قرار گرفته است، بنابراین آن ها تلاش کرده اند با تولیدات مشارکتی، کار هایی با کیفیت بالاتر تولید کنند. این اتفاق هم می تواند در کشور ما رخ دهد؛ یعنی چند تهیه کننده پیرامون یک فیلم سرمایه گذاری مشترک داشته باشند تا در سایه این اتفاق کار های باکیفیت تولید شود، ولیکن آن گونه که از شواهد پیداست خاصیت کار تیمی چندان در سینمای ایران باب نیست. مشکلی که هم اکنون در سینما داریم در اروپا نیز دارد، چون تولیداتشان به نوعی تحت تاثیر سینمای هالیوود قرار گرفته است، بنابراین آن ها تلاش کرده اند با تولیدات مشارکتی، کار هایی با کیفیت بالاتر تولید کنند

این کارگردان تأکید کرد: این که می گویم سینمای ایران نیازمند کار های مشارکتی است، به معنای پایان آمدن کمیت سینما نیست، چون اگر چنین اتفاقی رخ دهد هنر هفتم آسیب جدی تر خواهد خورد. این آسیب هم مربوط به خانواده سینما می شود، زیرا صنعت فیلمسازی، نیروی شاغل بسیاری را در خود دارد که اگر برای آن ها کار نباشد اتفاقات بدتری در این هنر صنعت رخ خواهد داد.

وی در پاسخ به این سؤال که چرا در سالی که گذشت فیلم های اجتماعی رایج ترین گونه سینمای کشورمان بوده؟ گفت: این که فیلم های اجتماعی در داخل و خارج از کشور بهتر دیده می شوند، امری است که نمی توان آن را کتمان کرد. این اتفاق را در جشنواره های سینمایی خودمان هم به روشنی می بینیم. در جشنواره های خارجی نیز اکثر تولیداتی که از سینمای ایران برگزیده می شوند، آثار اجتماعی هستند، پس در چنین شرایطی طبیعی است سینما گرایشی آشکار به سمت این دست موضوعات داشته باشد.

الگوبرداری فیلمسازان جوان از فرهادی
کارگردان فیلم سینمایی آبادان یازده 60 تأکید کرد: نکته دیگری که باعث گرایش روز افزون فیلمسازان جوان به سمت موضوعات اجتماعی شده، الگو برداری است که آن ها از روی دست بزرگان انجام می دهند. برای مثال وقتی فیلمسازان جوان می بینند اصغر فرهادی با کارهایش توانسته معروفیت جهانی پیدا کند، طبیعتاً آن ها نیز به سمت این موضوعات سوق پیدا می کنند.

وی با بیان این که نهاد های فرهنگی باید در امر فیلمسازی مشارکت داشته باشند، تصریح کرد: در دهه 60 بسیاری از ارگان ها و مراکز دولتی در امر تولید فیلم مشارکت داشتند، برای همین هم کیفیت و کمیت فیلمسازی در کشورمان رشد قابل ملاحضه ای داشت. در آن دوران فیلم هایی در گونه های مختلف را می دیدیم، اما امروز این مراکز سرمایه خود را از امور فرهنگی بیرون کشیده اند، پس دیگر فرصتی فراهم نیست تا فیلم هایی نظیر ناخدا خورشید و... تولید شود.

وی با ذکر مثالی تصریح کرد: وقتی می خواستم فیلم آبادان یازه 60 را بسازم با تلاش هایی که شد سازمان اوج پذیرفت در این زمینه مشارکت کند، اما آن ها تلاش کردند، در این رابطه سرمایه گذاری کمتری داشته باشند تا از ضرر های آینده پیشگیری کنند، ولی وقتی دیدند این فیلم در جشنواره فجر به موفقیت های متعددی رسید بابت این سرمایه گذاری اظهار رضایت کردند، پس توصیه می کنم نهاد های دولتی بیشتر به هنرمندان اعتماد کنند، چون هرگاه اتفاقی رخ داده، نتیجه هم مطلوب بوده است. وقتی می خواستم فیلم آبادان یازه 60 را بسازم با تلاش هایی که شد سازمان اوج پذیرفت در این زمینه مشارکت کند، اما آن ها تلاش کردند. در این رابطه سرمایه گذاری کمتری داشته باشند تا از ضرر های آینده پیشگیری کنند، ولی وقتی دیدند این فیلم در جشنواره فجر به موفقیت های متعددی رسید بابت این سرمایه گذاری اظهار رضایت کردند

این فیلمساز تأکید کرد: جدا از سرمایه گذاری نهادهای دولتی، جشنواره فجر به عنوان مهم ترین اتفاق سینمایی باید چراغ راه سینمای ایران را مشخص کند. این اتفاق چند سالی است در جهت حمایت از کار های کم خرج آپارتمانی رخ می دهد و کمتر به فیلم هایی که دارای پروداکش پرزحمت هستند توجه می شود. در همین راستا وقتی جوان می بینید با تلاش بیشتر قادر نیست به موفقیت جشنواره ای برسد بهترین راه را تولید همان کار های آپارتمانی در نظر می گیرد.

این کارگردان در پاسخ به سؤالی دیگر مبنی بر این که توقع از سینمای ایران چیست که معتقدیم در سالی که گذشت نتوانسته ایم به موفقیتی دست یابیم، بیان کرد: از سینما دو انتظار می رود؛ اول این که بتواند درآمدزایی اقتصادی داشته باشد و به نوعی در آن رونق تولید وجود داشته باشد. دوم این که سینما جریان سازی فرهنگی داشته باشد. من این دو اتفاق را در سینمای سال های اخیر ندید ه ام. دلیلش را هم در یک امر می بینیم، آنهم ساختار دولتی است که بر سینما حاکم شده است.

وی اضافه کرد: در همه جای دنیا از جمله هالیوود دولت ها در امر تولید برخی آثار سینمایی مشارکت دارند، اما آن کار ها تعدادشان مشخص و محدود است و بیشتر بخش خصوصی است که در امر فیلمسازی فعال است، اما این اتفاق در کشور ما کاملاً برعکس است، زیرا وقتی سینما شکلی دولتی داشته باشد، دیگر برای فیلمساز چندان مهم نیست که نتیجه چه خواهد شد، چون می داند دستمزدش را گرفته است، اما در دیگر کشور ها برای مثال اگر فیلمسازی یک یا دو کارش سوددهی اقتصادی نداشته باشد، دیگر به او کمتر پیشنهاد کار می دهند، برای همین هر کاری می کند تا فیلمش در جذب مخاطب موفق باشد.

خوشبخت تأکید کرد: متأسفانه تلاش که ما برای جذب مخاطب در آثار سینمایی خود می کنیم در ساده ترین شکل خود نمود پیدا کرده است؛ یعنی با تولید کار های بی کیفیت که عنوان طنز را هم یدک می کند هم به کیفیت کار های سینمایی ضربه زده ایم هم این که سلیقه مردم را هم خدشه دار کرده ایم. برای رفع این عیب نیز راهکاری پیشنهاد می کنم که پیشتر سینمای ایران به آن متعهد بود. آنهم درجه بندی فیلم هاست. در این فضا باز هم کارگردان خود را موظف می بینند در کنار جذابیت به کیفیت هم توجه کند، والا بعد از چند کار دیگر به او چندان پیشنهاد ساخت نخواهد شد. متاسفانه تلاش که ما برای جذب مخاطب در آثار سینمایی خود می کنیم در ساده ترین شکل خود نمود پیدا کرده است، یعنی با تولید کار های بی کیفیت که عنوان طنز را هم یدک می کند هم به کیفیت کار های سینمایی ضربه زده ایم هم این که سلیقه مردم را هم خدشه دار کرده ایم

وی با بیان این که جریان سازی یکی از رایج ترین رویکرد های سینما شده است، گفت: سینمایی که بتواند در جامعه جریان سازی فرهنگی داشته باشد، دیگر کمتر در کشورمان تولید می شود. بگذارید مثالی بزنم. سال ها پیش وقتی فیلمی در سینما یا تلویزیون تولید و پخش می شد ما آثارش را در گفتار و رفتار مردم می دیدم، اما دیگر سالهاست این اتفاق رخ نمی دهد.

این کارگردان تأکید کرد: شاید این سؤال در ذهن پیش آید آیا در سالی که گذشت چند فیلم خوب روانه پرده نشده است، پس چگونه من سینمای را چنین ناامیدانه نگاه می کنم، اما در جواب این مطلب باید گفت وقتی از میان خیل عظیم تولیدات سالیانه کشور تنها چند فیلم در سال قابل توجه هستند، دیگر به آن سینما نمی توان عنوان موفق را اطلاق کرد. سینمای فعلی تنها محلی برای گذران وقت شده که در آن فیلم هایی ساخته و به صورت جسته و گریخته به نمایش هم در آید.

وی درباره فیلم های دینی و دفاع مقدسی در سالی که گذشت هم چنین توضیح داد: این شکل از سینما مدت هاست که کم فروغ شده و این مسئله نیز مربوط به سالی خاص نیست، بلکه سال هاست این ژانر از فیلمسازی در کشور ما منسوخ شده است. برای مثال وقتی من می خواستم فیلم آبادان یازده 60 را بسازم هشدار می دادند که این فیلم ها نخواهد توانست در گیشه به موفقیت دست یابد، ولی من مطمئن بودم اگر در این زمینه کاری با حوصله تولید شود آن اثر ماندگار خواهد شد.

خوشبخت درباره سینمای ایران در سالی آینده گفت: شرایط فعلی نشان می دهد قرار نیست در سینمای ایران اتفاق خاصی رخ دهد، چون تمام مسائلی که از آن حرف زدم هنوز پا برجاست، البته این را می توانم بگویم با توجه به محدودیت هایی که در پیش حتی ممکن است کاهش کمی و کبفی بیشتری را در سینما شاهد باشیم.

وی ادامه داد: نکته دیگری که درباره سینما در سال پیش رو می توان گفت به تأثیرات ویروس بر می گردد که کل کشور را درگیر خود کرده و به تناسب سینمای کشورمان هم یک ماهیست بابت ویروس کرونا تعطیل است و مشخص نیست تا کی این مسئله ادامه پیدا کند. هر چند اگر این ویروس هم از بین رود تا مدتی مردم کمتر به سینما خواهند رفت. پس سال پیش رو را برای سینما به لحاظ اقتصادی بسیار سخت می بینم. برای این که بخشی از خسارت های سینما در شرایط فعلی جبران شود راهی که به نظرم می رسد پخش اینترنتی فیلم های سینمایی است

کارگردان فیلم آبادان یازه 60 تأکید کرد: برای این که بخشی از خسارت های سینما در شرایط فعلی جبران شود راهی که به نظرم می رسد پخش اینترنتی فیلم های سینمایی است، چون در زمان حال که بسیاری از مردم در خانه هایشان هستند این روش هم بخشی از اوقات فراغت مردم را پر می کند، هم اینکه بخش از سرمایه سینما را باز می گرداند.

وی در پایان تأکید کرد: برای تغییر ذائقه مردم در کنار سینما تلویزیون هم باید نقش خاص خود را ایفا کند. این اتفاق به دو طریق قابل انجام است؛ اول این که سیما با خرید کار های سینمایی به چرخه اقتصادی سینما کمک کند. نکته بعد به تولید فیلم در رسانه ملی مربوط می شود، چون معتقدم برخی کار های ضعیف تلویزیون به نوعی روی سلیقه مخاطب تاثیر آشکار می گذارد.

گفت و گو از داوود کنشلو
انتهای پیام

لینک خبر :‌ خبرگزاری بین المللی قرآن
علیرضا داوودنژاد در پی پیشنهاد یک صنف سینمایی برای راه اندازی وی او دی ملی در راستای تشویق مردم به خانه ماندن در شرایط شیوع ویروس کرونا، نوشتاری را در راستای ضرورت این اتفاق منتشر کرد.

کارگردان مصائب شیرین در این نوشتار که اختصاصا در اختیار ایسنا گذاشته، نوشته است: برای آن که به جایگاه و فواید و آثار وتبعات مثبت راه اندازی و تاسیس وی او دی ملّی پی ببریم، لازم است پیش از آن نگاهی به وضعیت منظومه هنری/رسانه ای کشور بیندازیم و بر شرایط به نمایش درآمدن محصولات سینمای ایران در این منظومه مرور و تاملی داشته باشیم.
بازار نمایش برای هر فیلم تولیدشده ایرانی مثل بازار نمایش برای فیلم های تولیدشده در هر جای دیگری از جهان عبارت است از:

1-سالن های سینما
2-شبکه نمایش خانگی
3-شبکه های تلویزیونی
4-کانال های ماهواره ای
5-سایت های اینترنتی
6-نهادهای خدماتی مثل وسایل حمل و نقل مسافری اعم از جاده ای و ریلی و هوایی و دریایی و اماکنی نظیر هتل ها و بیمارستان ها و باشگاه ها و کلوب ها و...

آن چه درکشور ما برای ورود هر فیلم تولیدشده ایرانی به بازار نمایش در کشور اتفاق می افتد معمولا از این قرار است:

1- ورود به رقابتی گلادیاتوری با سایر فیلم ها برای دستیابی به گروهی از سالن های سینما و برخوردار شدن از امکانی محدود و معین از سانس های سینمایی که کم و کیف آن ها وابسته به استقبال مخاطبان و اراده صاحبان سالن و میزان نفوذ صاحبان فیلم هاست.

از مجموعه فیلم هایی که در سالن های سینما به نمایش درمی آیند معمولا 20 در صد آن ها به سود و سرمایه اولیه خود دست پیدا می کنند و 80 در صد دیگر این فیلم ها غالبا به سرمایه اولیه خود نیز دست پیدا نمی کنند و معمولا با شکست تجاری از اکران در سالن های سینما پایین می آیند و روانه بخش های دیگر بازار نمایش می شوند.

2- بازار نمایش خانگی در ایران به دو بخش بازار قانونی و بازار سیاه تقسیم می شود. بالاترین گردش مالی در این بازار متعلق به بازار سیاه سرقت، تکثیر و نمایش غیرقانونی فیلم هاست و عملا درآمد رسمی صاحبان اصلی آثار (چه در حوزه تکثیر و انتشار دی وی دی و چه در حوزه های خصوصی انتشار وی او دی) حتی به 10 درصد از درآمدی که در بازار سیاه حاصل می شود و به جیب سارقان و قاچاقچیان می رود نمی رسد.

3- در شرایطی که منظومه های هنری و رسانه ای منطقه ای و جهانی بر فضای دیداری شنیداری کشور ما غلبه یافته اند و علی الاصول باید کانال های تلویزیونی ایرانی یا به اصطلاح رسانه های دیداری شنیداری ملی پشتیبان جریان تولید فیلم های داخلی باشند و بعد از سالن های سینما به اصلی ترین بازار برای محصول ایرانی بدل شوند و در معرفی و تبلیغ فراگیر و اثرگذار و خرید و نمایش فیلم های ایرانی موثرترین نقش را ایفا کنند، متاسفانه نه تنها چنین وظیفه ای برای خود قایل نیستند بلکه در میدان دادن به فیلم های وارداتی و بی اعتنایی به جریان تولید فیلم در داخل کشور نیز ید طولایی دارند و عملا به عنوان بازاری بزرگ و تعین کننده از معادلات اقتصادی سینمای ایران کناره گرفته اند.

4- کانال های ماهواره ای که برای اکثر تولیدکننده گان فیلم در دنیا بازاری جهانی و درآمدزاست؛ برای سینمای ایران جز تاراج دارایی ها و غارت مخاطبان، حاصلی نداشته است.
بسیاری کانال های ماهواره ای فارسی زبان فیلم های ایرانی را به محض انتشار در بازار ویدیویی خانگی سرقت می کنند و با نمایش دادن آنها کالاهای غالبا قاچاق خود را تبلیغ و زیرنویس می کنند تا به فروش برسانند و از عجایب روزگار این که می توانند کالاهای سفارش گرفته را درتهران و شهرستان ها به در خانه ها برسانند و بهای آن را نقدا دریافت کنند.

5- سایت های اینترنتی که در اغلب نقاط دنیا بازاری بصرفه برای معرفی و تبلیغ و عرضه و نمایش فیلم های سینمایی هستند در ایران ما به پایگاهی برای نمایش رایگان فیلم ها به منظور فروش پهنای باند بدل شده اند و بی هرگونه احساس مسولیتی به غارت اموال سینمای ملی مشغول هستند.

6-از جمله بازارهای درآمدزا برای فیلم های سینمایی نمایش آن ها در اتوبوس های میان شهری و قطار و هواپیما و هتل و بیمارستان و باشگاه و کلوب هایی است که با خرید رایت یا حقوق نمایش، این فیلم ها را برای مشتریان و اعضای خود به نمایش درمی آورند و بهای آن ها را نیز در زمره خدماتی که ارائه می دهند دریافت می کنند. در ایران ما این گونه نهادهای خدماتی چه در بخش دولتی و چه در بخش خصوصی بی هیچ گونه پروایی به صورت رایگان از فیلم های ایرانی منتشرشده در ویدیوی خانگی سوءاستفاده می کنند و بدون هرگونه مسولیتی در قبال تولیدکنندگان و صاحبان آثار به نمایش غیرقانونی فیلم های آن ها اقدام می کنند.

به این ترتیب از شش بخش بازار عرضه و نمایش سینمای ایران تنها بخشی که نسبتا امن و قابل نظارت است بخش سالن های نمایش است که آن هم با شیوع کرونا به تعطیلی کشانده شده و اکنون بیش از صد فیلم جدید و آماده نمایش را در پشت درهای بسته زمین گیر کرده است.

در چنین شرایطی که بیشتر در خانه ماندن مردم به یک ضرورت ملی تبدیل شده و به ناگزیر می باید برای این اوقات فراغت تحمیلی چاره اندیشی کرد و به روزها و هفته های پیاپی پیش رو اندیشید که سر می رسند و کوچک و بزرگ و پیر و جوان را در گذر ملال آور ایام با تعلیق و اضطراب و افسردگی و خشم درگیر می کنند، از جمله چاره اندیشی هایی که می تواند به مردم یاری برساند و آن ها را که این روزها بیش از هر زمان دیگری به شبکه های اجتماعی و کانال های تلویزیونی و ماهواره ای روآورده اند سرگرم کند، استفاده کردن از صد فیلم سینمایی جدید و آماده است که سرازیر شدن آن ها به یک شبکه ملی و سراسری دی وی دی و رساندن آن ها به خانه های مردم به نمایش خانگی رونقی چشم گیر و فوق العاده می دهد و به ماندن مردم در خانه ها کمکی اساسی می کند.

راه اندازی وی او دی ملی و رساندن فیلم های سینمایی جدید و پرآوازه به مردم مشتاق و علاقه مند علاوه بر آن که در این شرایط بحرانی اقدامی موثر در خلوت کردن خیابان ها و افزایش امر پیشگیری از ابتلا مردم به کروناست بلکه فرصتی است که امنیت به بازار سینما برگردانده شود و دست جریان تکثیر و نمایش های غیرقانونی نیز از تاراج مخاطبان و دارایی های سینمای ایران کوتاه شود.

اینک وظیفه مدیران دولتی و صنفی است که به یاری حلقه تیمار و پرستاری و درمان بپیوندند و با راه اندازی وی او دی ملّی و روانه کردن ده ها فیلم تازه و آماده نمایش به خانه های مردم گامی موثر در بهبود اوضاع بهداشت و درمان بردارند و برای تامین امنیت در حوزه بازار کالاهای فرهنگی نیز دست به اقدامی اساسی و گره گشا بزنند.

راه اندازی وی او دی ملّی یعنی تبدیل تهدیدی بزرگ به فرصتی کارساز که آثار و تبعات آن نه تنها به محدود شدن دامنه تهدید می انجامد بلکه با ایجاد امنیت و رونق در نمایش خانگی به افق اشتغال و تولید در قلمرو فرهنگ و هنر و سینما نیز روشنی تازه ای می بخشد.

تاسیس وی او دی ملّی جز به بازار سیاه محصولات دیداری شنیداری به هیچ کسب و کار دیگری از جمله سینماداری و شرکت های خصوصی وی او دی زیانی نمی رساند بلکه با افزایش ده ها میلیونی مخاطبان و ایجاد شفافیت در آمار و ارقام به رقابت سالم و رونق بیشتر کسب و کار آن ها نیز مدد می رساند.

انتهای پیام

لینک خبر :‌ خبرگزاری دانشجویان ایران
تورج منصوری معتقد است که در شرایط فعلی مهمترین اولویت در سینما این است که متفکران این حوزه با آثارشان به دنیا هشدار دهند که ممکن است شرایط جهان بدتر از آنچه که فکر می کنیم شود.

تورج منصوری رییس انجمن فیلمبرداران سینمای ایران در گفتگو با خبرنگار مهر درباره شرایط سینمای ایران در آستانه سال 1399 گفت: معتقدم همه ما در حال حاضر روی سکویی قرار گرفته و به سال جدید نگاه می کنیم که یکی از تلخ ترین و سیاه ترین سکوهایی است که در این چند سال گذشته روی آن ایستاده و به آینده سینما نگاه کرده بودیم. این سکو بسیار هم لغزنده است و هم اینکه بسیاری از هموطنان ما به خصوص برخی از مسئولان این شرایط را باور نکرده اند نشان از وخامت اوضاع دارد. متاسفانه از ابتدای سال گذشته چندان فرصت شادی نداشتیم و سال 98 به گونه ای شروع شد که گویا می خواست ما را برای اتفاقات آخر سال آماده کند.

وی در بخش دیگری از صحبت های خود با اشاره به اینکه این روزها باید با یک دشمن نامرئی مقابله کنیم بیان کرد: در سال آینده قبل از اینکه به این فکر کنیم که به چه امکاناتی نیاز داریم، قبل از اینکه دولت محترم، حکومت عزیز، مسئولان، تهیه کنندگانی که به مراکز پولی ثروتمندتری دسترسی دارد، بخواهند امکاناتی با خود به سینما بیاورند باید با امکانات موجود تلاش کنیم که بخش تولید را احیا کنیم تا داستان های همیشگی دیروز و یا پریروز را تعریف کنیم، داستان یک قطعه از تاریخ گذشته کشورمان را بگوییم که شامل 8 سال دفاع مقدس و یا حملات ناجوانمردانه ای که توسط گروهک ها اعمال شده و یا حتی درباره مسائل زناشویی و مسائل مربوط به خیانت بپردازیم، باید به این فکر کنیم که به احتمال زیاد مردم و در واقع مخاطبان امکان دارد در سال جدید چندان از سینمای ما خوششان نیاید.

رییس انجمن فیلمبرداران سینمای ایران توضیح داد: اگر قرار باشد دوباره همان داستان های تکراری را به شکل های مختلف روایت کنیم، مردم نگاه بامهر و طالبی به سینما نخواهند داشت.

وی تاکید کرد: شاید در این میان فیلم هایی با ابتذال بالاتر رکورد فروش بیشتری را بدست آورند، اما باز هم سینما برای مردم جذاب نخواهد بود، فکر می کنم جایی که در حال حاضر در آن گیر کرده ایم، آخرین فرصت است تا یکبار دیگر به زندگی جور دیگری نگاه کنیم. تمام جهان در شرایطی فرو می رود که شرایط بسیار تکان دهنده ای است و اگر به یک همبستگی بشری فکر نکنیم و اگر به یک همبستگی جدی با طبیعت فکر نکنیم در شرایط بدتری قرار می گیریم.

منصوری گفت: هشدار درباره این آخرین فرصت که در آن گیر کرده ایم، کاری است که سینماگران باید آن را انجام دهند، به اعتقاد من آن چیزی که سینمای ایران باید به شکل بسیار بسیار جدی و واضح به آن بپردازد، روشن کردن این روزگار عجیب است و اگر از آخرین فرصت استفاده نکنیم، ناخواسته کره زمین را به نابودی می بریم. تاکید می کنم که سینمای ایران باید نقش هشداردهنده را در این شرایط ایفا کند.

وی تاکید کرد: متفکرین سینمای ایران باید در سال جدید فارغ از داشتن هرگونه امکانات مادی، حتی با موبایل و حتی اگر شرایط فیلمسازی با دوربین حرفه ای را ندارند یا حتی اگر وضعیت به گونه ای است که نباید گروه های بزرگ فیلمسازی دور هم جمع شوند، باید این اخطار بزرگ را به دنیا اعلام کنند و بگویند که اگر مراقب نباشیم شرایط جهان بدتر خواهد شد.

منصوری در پایان گفت: این مسایل و هشدارها مهمتر از آن است که در سال جدید به میزان بودجه، امکانات و تامین تجهیزات فکر کنیم. باید به محتوای فرهنگی سینما در سال جدید فکر کنیم و سازمان سینمایی نیز برای حمایت از آن آثار در این زمینه ورود پیدا کند بی شک جواب خوبی را خواهیم گرفت.

کد خبر 4879592

نیوشا روزبان

لینک خبر :‌ خبرگزاری مهر
در حالی که جشنواره کن در نهایت تصمیم به تاخیر در برگزاری این رویداد سینمایی در تاریخ اصلی گرفت، بسیاری از اهالی سینما برگزاری آن را در آینده ای نزدیک اتفاقی غیرعملی می دانند.

به گزارش ایسنا به نقل از ورایتی، پس از گمانه زنی های فراوان، مسئولان جشنواره کن 2020 در نهایت به صورت رسمی از تعویق این رویداد سینمایی به سبب شیوع ویروس کرونا در فرانسه و سایر نقاط جهان خبر دادند؛ به این ترتیب این جشنواره معتبر سینمایی در تاریخ مقرر یعنی 12 تا 23 ماه می (23 اردیبهشت تا 3 خرداد) برگزار نخواهد شد. در حال حاضر برگزارکنندگان جشنواره برگزاری آن را در پایان ماه ژوئن و اوایل جولای گزینه اصلی خود با توجه به شرایط شیوع ویروس کرونا اعلام کرده اند، تصمیمی که بنا بر نظر فعالان سینمایی بسیار خوش بیانه و حتی غیرواقع بینانه به نظر می رسد.

آنتونیو سائورا تهیه کننده و توزیع کننده برجسته اسپانیایی می گوید: از این که جشنواره تا اواسط ماه آوریل منتظر نماند و زودتر تصمیم به تعویق گرفت خوشحال ام، گرچه این خبر برای سینماگران مستقل که بیش از نیمی از کسب و کار خود را در کن انجام می دهند خبر بدی است. با توجه به شیوع ویروس کرونا، نسب به برگرای جشنواره در بازه زمانی پایان ماه ژوئن تا اوایل جولای خوش بین نیستم و فکر نمی کنم جشنواه در آن تاریخ نیز بتواند برگزار شود.

این تهیه کننده اسپانیایی و دیگر فعالان سینمایی در اروپا و بخش های مختلف جهان درباره عادی شدن شرایط کمپانی های فیلمسازی در آینده ای نزدیک ابراز تردید کرده اند.

جرمی توماس تهیه کننده بریتانیایی برنده اسکار نیز نظری مشابه دارد و می گوید: برگزاری جشنواره در بازه زمانی انتهای ژوئن تا اوایل جولای غیرمحتمل است، گرچه شخصا از برگزاری جشنواره بسیار خوشحال می شوم.

سانیل داشی تهیه کننده هندی و مدیر کمپانی رسانه ای و سرگرمی آلیانس در بمبئی نیز تصمیم به برگزاری جشنواره با چند هفته تاخیر را غیرواقع بینانه می داند و می گوید: زمانی که در سال 1986 جشنواره کن برای یک سال برگزار نشد، همچنان جایگاه خود را به عنوان مهم ترین جشنواره سینمایی جهان حفظ کرد و اگر کن برای یک سال با وقفه مواجه شود فکر نمی کنم با آسیب قطعی روبه رو شود.

جانلوکا کورتی تهیه کننده ایتالیایی و مدیر کمپانی Minerva Pictures در شهر رم نیز در این باره اظهار می کند: چطور می توانید تصور کنید می توان جشنواره را در انتهای ماه ژوئن برگزار کرد؟ چه کسی برای تماشای فیلم به سالن لومیر جشنواره با بیش از دوهزار صندلی می رود؟ من این کار را حتی با دو ماسک ضدکرونا نیز انجام نخواهم داد! چه کسی قرار است بر سر یک میز با افرادی از ملیت های مختلف بنشیند، افرادی که از کشورهایی می آیند که شیوع ویروس کرونا در آن زمان در آن ها هنوز فعال است.

با این وجود فرانسوی ها هنوز به برگزاری جشنواره در تاریخ احتمالی جدید امیدوارند و این رویداد سینمایی را نقطه آغازی دوباره برای سینمای جهان و هموارکننده راه جشنواره هایی چون ونیز و تورنتو می دانند که قرار است در ادامه سال برگزار شود.

از سوی دیگر، برخی مدیران سینمایی معتقدند تاریخ جشنواره باز هم به تعویق خواهد افتاد و می تواند در اواخر تابستان برگزار شود و امسال تاریخ جشنواره ونیز را اشغال کند. ایتالیا در سطح جهان بیشترین قربانیان ابتلا به کرونا را داشته اما سخنگوی جشنواره ونیز اخیرا بر برگزاری جشنواره در تاریخ اصلی یعنی از 2 تا 12 سپتامبر تاکید کرده است.

الکساندر رادیانسکی تهیه کننده روس برنده اسکار نیز می گوید: هیچ کس را نمی توان یافت که از حالا اطمینان دهد شرایط بحرانی شیوع ویروس کرونا در جهان تا اواخر ژوئن و اوایل جولای پایان می یابد.

در حالی که جشنواره کن اعلام کرده فرآیند ارسال فیلم ها از سراسر جهان با سرعت معمول در حال انجام است مراحل پساتولید بسیاری فیلم ها در کشورهایی چون فرانسه، ایتالیا و اسپانیا به تعلیق درآمده است.

انتهای پیام

لینک خبر :‌ خبرگزاری دانشجویان ایران
جبار آذین گفت: از یک سو که جامعه نیازمند توجه مسئولان فرهنگی، سینمایی و تلویزیونی به نیاز مخاطب در این شرایط است اوضاعی را پدیدار کرده که منجر به سوءاستفاده برخی از فرصت طلبان عرصه های فرهنگی شده است، تعدادی از فیلم هایی که در گذشته های نه چندان دور با مسائل محتوایی و ساختاری رو به رو بوده اند را در شبکه نمایش خانگی پخش کردند.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۱/۰۳ سایت های دیگر : ایلام بیدار

جبار اذین منتقد و کارشناس سینما در گفتگو با خبرنگار شبکه اطلاع رسانی راه دانا ؛ با اشاره به اکران چند فیلم توقیفی مانند "مارمولک"، "رحمان 1400" و "دختر شیطان" در شبکه نمایش خانگی به بهانه در خانه ماندن مردم گفت: با یورش ویروس کرونای آمریکایی_چینی به ایران اوضاع بهداشتی و اجتماعی کاملا دگرگون شده و سازمان ها، دستگاه ها و جریان های دولتی و ارگانی در کنار مردم بر ضد کرونا صف آرایی کرده اند. در این شرایط لازم است که با همکاری شایسته مردم و مسئولان و توصیه های بهداشتی، درمانی و اجتماعی برای انفصال زنجیره انتقال کرونا، مردم حتی المقدور در خانه بمانند.

وی افزود: ماندن مردم در خانه شرایطی را پدید آورده تا اسباب سرگرمی های مختلف همچنین رسیدگی به امور درسی و مطالعاتی و تفریحی در خانواده ها باب تازه ای را برای مخاطبان انبوه فعالیت های فرهنگی و هنری بگشاید.

این منتقد پیشکسوت اظهار داشت: از یک سو که جامعه نیازمند توجه مسئولان فرهنگی، سینمایی و تلویزیونی به نیاز مخاطب در این شرایط است اوضاعی را پدیدار کرده که منجر به سوءاستفاده برخی از فرصت طلبان عرصه های فرهنگی شده است، از یک سو به تعدادی از فیلم هایی که در گذشته های نه چندان دور با مسائل محتوایی و ساختاری رو به رو بوده اند و امکان اکران عمومی پیدا نمی کردند در این شرایط به بهانه سرگرم سازی مردم در خانه ها وارد شبکه خانگی شده و از این طریق به سوداگری برخی عوامل این شبکه دامن زده اند.

وی عنوان کرد: این نوع سوءاستفاده ها در کنار سوءاستفاده دلالان و محتکران که در احتکار کالاهای بهداشتی و آذوقه مردم ید طولایی دارند و از همین مسیر بازهم به ثروت اندوزی و خیانت به جامعه ادامه می دهند، گروه هایی هم با بهره برداری ناسالم از این فضا و به بهانه اینکه مراکز فرهنگی و هنری تعطیل شده با ایجاد یک کارگروه کاملا سفارشی توسط سازمان امور سینمایی در صدد کسب درآمدهای ناسالم از این اوضاع ناسالم اجتماعی هستند.

آذین اذعان داشت: درست است که باید به هنرمندان و قشرهای آسیب پذیر هنر که به درستی و واقعی دچار خسران شده و ادامه کار هنری شان متوقف شده کمک کرد اما شناسایی کامل و تخصصی این گروه ها نیازمند یک کارگروه کاملا مناسب و تخصصی است اما این گروهی که در حال حاضر تشکیل شده است به این گونه نیست.

وی بیان کرد: شرایط پدید آمده به جای آن که قشرهای مختلف جامعه را بهم نزدیک کرده و کسانی که درواقع امکاناتی در اختیار دارند و آن امکانات را در اختیار مردم قرار دهند با سوءاستفاده از آن در حال کیسه اندوزی و سوداگری هستند که این عمل شنیع نوعی خیانت فرهنگی، اقتصادیو اجتماعی است.

جبار آذین در پایان گفت: در این ارتباط لازم است که دستگاه قضا و مسئولان ذیربط با خاطیان و سوءاستفاده گران از اموال ملی در قالب های فرهنگی، اقتصادی برخورد کنند چرا که همت و عزم ملی می طلبد که در این شرایط همه در کنار هم برای پاکسازی کشور از کرونا یک واحد و یکدست باشند، اما این سوءاستفاده کنندگان تنها به فکر جسیب خود هستند و این برازنده ایران اسلامی نیست، بنابراین لازم است ضمن پیوستگی و اتحاد بیشتر مردم با گروه های خاطی برخورد مناسب قانونی صورت بگیرد.

انتهای پیام

لینک خبر :‌ دانا
سینماپرس: در آستانه آغاز سال 99 تعدادی از اهالی سینمای کشور با انتقاد از وضعیت بحرانی سینما، خواستار توجه جدی مدیران سینمایی به اوضاع اسفبار کنونی شدند و تأکید کردند مدیران باید فاصله عمیقی که میان ارزش های انقلاب اسلامی و سینما افتاده را پرکنند.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۱/۰۴ سایت های دیگر : فاش نیوز

به گزارش سینماپرس مدت های مدیدی است که مشکلات متعدد و دامنه دار سینمای کشور را دچار بحران هایی عجیب ساخته؛ مدیریت ناکارآمد، ایجاد گعده های خودمانی بین سیاست گذاران، بی توجهی به بیکاری و خانه نشینی بخش اعظمی از سینماگران، گسترش ابعاد فاجعه بار ابتذال در سینمای کشور و... از جمله این مشکلات است و این مسائل باعث شده تا صداهای مخالف از عملکردهای نادرست مدیران فعلی سازمان سینمایی از گوشه و کنار شنیده شود؛ در آستانه سال نو از برخی از اهالی سینما از انتظارات شان سوأل کرده ایم و آن ها هم انتظارات خود را از مسئولان سینمای کشور بیان کرده اند؛ سیروس الوند، اکبر حر، عبدالله علیخانی، روح انگیز شمس و حسین طلابیگی جزو افرادی بودند که در بخش اول این گفتگو از انتظارات خود از مدیران سینمایی به سینماپرس گفتند؛ ماحصل گفتگوی ما با این سینماگران در ذیل نقل شده است.

*****************

مدیران سینمایی پیش از هر اقدامی تکلیف اکران را روشن کنند!

سیروس الوند کارگردان مطرح سینما معضل همیشگی اکران را مهمترین مسأله سینمای کشور برشمرد و خاطرنشان کرد: مدیران سینمایی پیش از هر اقدامی باید تکلیف اکران را روشن کنند. متأسفانه سینمادارها مدت ها است در حوزه اکران دخالت ها و ادعاهایی دارند که باید جلوی آن ها گرفته شود.

وی ادامه داد: ما 4 تشکل تهیه کنندگی داریم که باید همه تهیه کننده ها با هم یکپارچه شوند و همراه با سازمان سینمایی و خانه سینما به برنامه ای مشخص برسند و تکلیف اکران را روشن کنند. بنده معتقدم امروزه اگر مشکلی در حوزه اکران وجود دارد تقصیر دولت، شورای صنفی نمایش و سازمان سینمایی است؛ ما نباید فراموش کنیم که خود دولت هم یکی از سینماداران عمده است و چون نهادهای وابسته به دولت اختیار سینماهای زیادی را در دست دارند و اختیار همه سینماها در دست بخش خصوصی نیست، دخالت سینماداران دولتی موجب ایجاد مشکل در مسأله اکران می شود.

الوند در همین راستا یادآور شد: دخالت سینماداران و برخی عوامل خارج از چارچوب فیلم های سینمایی آنقدر زیاد است که یکی از فیلم های پرفروش سال گذشته مجبور شد بیش از 75 درصد از فروش خود را به سینماداران و... بدهد و تنها 25 درصد از درآمد آن به تهیه کننده و سرمایه گذارش رسید.

این سینماگر تأکید کرد: با توجه به شرایط فعلی بنده پیش بینی می کنم زمانی که این بحران ویروس کرونا را پشت سر بگذاریم آدم هایی در همین سینما پیدا می شوند که جلوی سینماها خودشان را آتش می زنند اما دیگر بیش از این اجازه نمی دهند و نمی گذارند که عده ای افراد خاص همه سینما را بچاپند و میلیارد میلیارد پول جمع کنند و برج بسازند و نمایشگاه ماشین تأسیس کنند و در اکران فیلم ها دخالت کنند.

مدیران سینمایی به ارزش های انقلاب اسلامی و بیانیه گام دوم انقلاب توجه کنند

اکبر حر دیگر کارگردان سینما نیز در خصوص انتظاراتش از مدیران سینمایی در سال 1399 گفت: اولین درخواست ما از آقایان سیاست گذار، مدیر و مسئول این است که فاصله عمیقی که میان ارزش های انقلاب اسلامی و سینما افتاده را پرکنند. مدیران سینمایی باید در خصوص بیانیه گام دوم انقلاب کار کنند و اجازه ندهند سینمای کشور بیش از این به بیراهه برود.

وی ادامه داد: هرچه سریع تر باید چاره ای برای وضعیت بحرانی و ابتذال حاکم بر فیلم ها اندیشه شود؛ این باعث شرمساری است که ما شاهد نمایش فیلم هایی در جشنواره فیلم فجر بودیم که نه تنها هیچ منافعی برای دستاوردها و ارزش ها نداشتند بلکه باعث آسیب جدی هم شدند. برنامه ریزی و تنوع در تولیدات سینمایی وجود ندارد؛ فیلم ها یا مستهجن شده اند و یا سرشار لودگی و یا سیاهی و تلخی!

این فیلمساز خاطرنشان کرد: سینمایی موفق است که تنوع در سبد تولیداتش باشد؛ سینما باید نمایشگر دستاوردهای کشور باشد اما متأسفانه وضعیت کنونی سینمای کشور آنقدر بحرانی است که تنها باعث دوری و جدا شدن خانواده ها از سینما شده، این مسأله یک نقطه ضعف بسیار بزرگ در سینمای ایران است که ما با دست خودمان خانواده ها را از رفتن به سینما و دیدن فیلم های خوب و ارزشمند محروم کرده ایم.

سانسور سلیقه ای آثار سینمایی را خنثی کرده است!

عبدالله علیخانی تهیه کننده باسابقه سینمای کشور نیز در این باره به سینماپرس گفت: سانسور سلیقه ای آثار سینمایی را به شدت خنثی کرده است؛ من امیدوارم در سال جدید مسئولان سانسور سلیقه ای را کمتر کنند. خطوط قرمز در سینما باید مشخص باشد و کسی نتواند از خطوط قرمز تخطی کند؛ ما باید شرایطی را فراهم کنیم که فیلمسازان بتوانند راحت تر فیلم بسازند. ما باید در فیلم ها تنوع ایجاد کنیم چرا که امروز سینمای ایران سرشار از فیلم های یکنواخت و کسل کننده شده و هیچ خبری از تنوع ژانری در سینما نیست.

وی ادامه داد: این فیلم ها و سینمای خنثی باعث دوری بخش اعظمی از مردم شده؛ دیگر سینما در سبد خانواده ها دارای اهمیت نیست و اگر قرار باشد وضعیت نامطلوب فعلی همچنان وجود داشته باشد روز به روز اوضاع سینما بدتر از قبل می شود و سینما بیشتر از سبد خانوار حذف خواهد شد.

این سینماگر با انتقاد شدید از مدیران سینمایی که میزان فروش ریالی فیلم ها را برای خود دستاورد به حساب می آورند اظهار داشت: آقایان شما باید نگاهی به آمار تماشاگران بیندازید! متأسفانه سال به سال از میزان مخاطبان سینما کاسته می شود. با اینکه سالن های سینمایی متعددی احداث شده اند اما میزان مخاطب بسیار کمتر از گذشته شده و درآمد سینماها پایین آمده است. اغلب تماشاگران وقتی از سالن نمایش بیرون می آیند از فیلم ها ناراضی هستند. این فیلم هایی که امروزه به خورد مردم داده می شود اغلب مخاطب پسند نیستند!

علیخانی متذکر شد: وزارت ارشاد باید دریچه ای باز کند تا تهیه کنندگان و کارگردانان تشویق شوند بیایند کار کنند. ما در سینما به شدت فقر فیلمنامه و فیلمنامه نویس داریم این مسأله از جشنواره 38 و آثار حاضر در آن مشخص است؛ فیلم ها مخاطب را جذب نمی کند. مردم چرا باید بروند و این فیلم ها را ببیند؟

وی در خاتمه اظهاراتش افزود: از سوی دیگر قیمت بالای بلیت باعث می شود ما روز به روز شاهد ریزش بیشتر مخاطب باشیم؛ مردم با این گرانی نمی توانند به سینما بیایند! به خصوص برای خانواده ها سخت است که با این هزینه ها به سینما بیایند و فیلم هایی سطح پایین را ببینند. مسئولان سینمایی باید دقت کنند که سیستم کل سینماها را در سراسر دنیا خانواده ها تشکیل می دهند اما امروزه در سینمای ما خبری از خانواده ها نیست و این چند جوانی که در طول سال به سینما می روند نباید ملاک مدیران باشند. بی تردید اگر پول های دولتی به سینما تزریق نشود ما دیگر چیزی به اسم سینما در کشورمان نخواهیم داشت. سینمای ایران نیاز به مدیرانی دلسوز دارد و من امیدوارم روزی برسد که شاهد حضور مدیری دلسوز و کارآمد در سینمای کشور باشیم.

سینماگران در این وانفسا نیاز به حمایت مادی دارند

روح انگیز شمس کارگردان سینما با بیان اینکه تحریم های ناجوانمردانه علیه کشورمان، بحران هایی نظیر شیوع ویروس کرونا، تورم و گرانی و... باعث شده تا سینما طی ماه های اخیر به شدت دچار ضرر شود اظهار داشت: مسئولان باید کمک کنند تا سینما تعطیل نشود. من احساس می کنم با این جریانات اگر عدم حمایت مسئولان دولتی از سینما همچنان پابرجا باشد سینماها رو به تعطیلی برود.

وی ادامه داد: سینماگران در این وانفسا نیاز به حمایت مادی دارند. متأسفانه ما شاهد کاهش تولیدات در سینما هستیم؛ بسیاری از سینماگران بدهکارند، امکان کار و فعالیت برای فیلمسازان جوان، ناشناخته و کمتر شناخته شده فراهم نیست و این وظیفه مدیران سینمایی است که با اجرای عدالت به همه سینماگران توجه ویژه داشته باشند و نگذارند تا سینما بیش از این دچار خسران شود.

مدیران سینمایی باید نهضت فیلمنامه نویسی راه بیندازند

حسین طلابیگی طراح جلوه های ویژه سینما به سینماپرس گفت: متأسفانه بزرگترین مشکل امروز سینمای کشور فیلمنامه است؛ این مسأله از همین فیلم هایی که اخیراً در سی و هشتمین جشنواره فیلم فجر تماشا کردیم مشخص است. همه فیلم ها بدون استثنا از فقدان فیلمنامه اصولی و جذاب رنج می برند و از این رو نیاز است مدیران سینمایی برای رفع این بحران هرچه سریع تر نهضت فیلمنامه نویسی راه بیندازند.

این سینماگر خاطرنشان کرد: تا زمانی که مشکل فیلمنامه در سینمای ایران حل نشود ما نمی توانیم انتظار استقبال انبوه مخاطبان از آثار را داشته باشیم. برای رفع بحران موجود می توان از پژوهش گران، نویسندگان رمان و... کمک گرفت. متأسفانه وضعیت کنونی سینمای ما به گونه ای شده که حتی در اقتباس های ادبی هم خوب عمل نمی کنیم و در آن هم دچار مشکلات عدیده هستیم.

ادامه دارد...

لینک خبر :‌ سینما پرس
سید امیر سیدزاده از توقف دو فیلمی که پیش تولید آن ها را به پایان رسانده و سنگ اندازی وزارت ارشاد انتقاد کرد.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۱/۰۴ سایت های دیگر : باشگاه خبرنگاران جوان سینما پرس

به گزارش بولتن نیوز ، سید امیر سیدزاده تهیه کننده سینما، درباره علت توقف جدیدترین فعالیت های سینمایی خود، ،گفت: پیش تولید دو فیلم سینمایی هنگامه به کارگردانی حسن آخوندپور و گارد ریل به کارگردانی محمد کرمانشاهی را به پایان رساندیم؛ اما به دلیل سیستم بروکراسی وزارت ارشاد در دادن پروانه ساخت وقفه زیادی در کارها ایجاد شد و این وقفه ما را به فضای شیوع ویروس کرونا رساند و ساخت آنها تا از بین رفتن کامل وضعیت کرونایی متوقف شد.

این تهیه کننده افزود: به عنوان بخش خصوصی، هزینه های زیادی در مرحله پیش تولید داشتیم و این وقفه های بی دلیل و از روی بی اعتنایی وزارت ارشاد، ضربه مهلک و ضرر فراوانی به لحاظ مالی و معنوی به ما وارد کرد. من در این مورد متنی را برای آقای انتظامی ریاست محترم سازمان سینمایی و معاون وزیر فرستادم و منتظر جواب او هستم.

سیدزاده با اشاره به برخی جزئیات این دو پروژه سینمایی، بیان کرد: برای گارد ریل با بازیگرانی چون امیر آقایی، هادی حجازی فر، هانیه توسلی، علیرضا شجاع نوری و ... قرارداد بسته شد و لوکیشن های در نظر گرفته شده در تهران و چابهار بود. در هنگامه هم که به تبعات اعتیاد و از هم پاشیده شدن بنیاد خانواده می پردازد، با بابک حمیدیان و مینا ساداتی قرارداد بسته شد تا فیلمی قابل تامل بسازیم. لوکیشن ها هم در مشهد بود.

لینک خبر :‌ بولتن نیوز
تهیه کننده فیلم پینوکیو، عامو سردار و ریسلی با انتقاد از حذف صحنه هایی از فیلمش در پخش تلویزیونی، خطاب به مدیران سیما گفت: اگر فیلمی را نمی پسندید، اصلا چرا آن را پخش می کنید؟

ناصر عنصری در گفت وگویی با ایسنا در این باره توضیح داد: روز سوم فروردین ماه از طریق آقای صافی، کارگردان فیلم باخبر شدم که قرار است فیلم پینوکیو، عامو سردار و ریسلی از شبکه دو تلویزیون پخش شود. هر دو بسیار خوشحال شدیم و فکر کردیم در این موقعیت، نمایش این فیلم شاد و مفرح، اتفاقی خوب خواهد بود، اما بعد از آنکه فیلم را از تلویزیون دیدیم دیگر آن خوشحالی را نداشتیم و بسیار متاسف شدیم که چرا تلویزیون این فیلم را پخش کرد.

او گفت: تلویزیون تمام صحنه های حسی و عاطفی فیلم را که خیلی حساب شده، نوشته و ساخته شده بودند، حذف کرد. در حالی که این فیلم جایزه بهترین فیلمنامه، بهترین فیلم و بهترین دستاورد فنی و هنری از بیست و نهمین جشنواره بین المللی فیلم های کودک و نوجوان در سال 1394 و تندیس زرین بهترین فیلم بخش بین الملل و جایزه ویژه هیات داوران از چهل و ششمین جشنواره بین المللی فیلم رشد را گرفته است. در جشنواره رشد متخصصان پرورشی وزارت آموزش و پرورش فیلم را قضاوت کردند و حتی برای اکران عمومی هم کارشناس های این وزارتخانه فیلم را دیدند و از ان ها مجوز گرفتیم. علاوه بر تمام این ها یکی از نویسندگان فیلمنامه یعنی مریم رنجبر هم معلم تربیتی است و تمام ملاحظات برای رده سنی مخاطب فیلم لحاظ شده بود.

عنصری با اشاره به اینکه حق پخش تلویزیونی فیلم به بنیاد سینمایی فارابی واگذار شده است، ادامه داد: وقتی فیلم به این شکل پخش شد در تماسی با آقای تابش، مدیرعامل بنیاد سینمایی فارابی خواهش کردم نسبت به این قضیه واکنش نشان دهد و ایشان هم از این اتفاق متاسف شدند چون پینوکیو، عامو سردار و ریسلی فیلمی خانوادگی، شاد و فانتزی و در مورد یک نوجوان بوشهری است که بخاطر رسیدن به آرزوهایش در یک مسابقه مقاله نویسی درباره رئیسعلی دلواری، قهرمان مبارزه با متجاوزگران انگلیسی شرکت می کند، ضمنا به دختر عمویش هم یک محبت غریزی، پاک و یک طرفه ای دارد که ما برای نشان دادنش حساسیت های زیادی داشتیم تا برداشت نامناسبی از آن نشود و به همین دلیل آن را ارایه کرده بودیم تا کارشناسان آموزش و پرورش تایید کنند، اما متاسفانه به طور کامل توسط تلویزیون حذف شد و من به با توجه به حق معنوی که بر فیلم دارم خیلی دوست دارم نسبت به این قضیه واکنش حقوقی داشته باشم، گرچه می دانم به جایی نمی رسد.

او تاکید کرد: با این حال برای تلویزیون و تصمیم گیرانش از صدر تا ذیل متاسفم که این گونه با مسائل برخورد می کنند و لطافت و تاثیرگذاری و احساس خوبی را که یک فیلم می تواند منتقل کند با نگاه متعصب خود حذف می کنند. حرف من با آن ها این است که اگر فیلمی را نمی پسندید، حق ندارید آن را دست بزنید و تکه پاره کنید. می توانید کنار بگذارید و نشان ندهید. ما که اصرار نکردیم فیلم را پخش کنید. می توانید اول فیلم را نگاه کنید و بگویید از نظر ما مشکل دارد، نه اینکه بخش های اصلی و تاثیرگذار فیلم را حذف کنید و یک چیز بی سر و ته نشان دهید.

انتهای پیام

لینک خبر :‌ خبرگزاری دانشجویان ایران
محمدقاصد اشرفی اعتقاد داشت: سلامتی مردم برای من سینماداری که خدمت فرهنگی دارم، خیلی مهمتر است. من ضرردهی زیادی دارم ولی ابتدا به فکر سینما نیستم. امیدوارم بزودی با رفع این بیماری همه سراغ کسب و کار خودمان برویم.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۱/۰۵ سایت های دیگر : راهبردنامه سینما پرس شعار سال فاش نیوز

به گزارش خبرنگار حوزه سینمایی گروه فرهنگ و هنر خبرگزاری آنا ، سینماهای کشور در اسفندماه 98 مثل دیگر بخش های شغلی و حرفه ای کشور بواسطه شیوع بیماری کرونا و لزوم بر حفظ سلامتی مردم، تعطیل شد و حتی فیلم های تازه اکران شده به همراه بسته نوروز نتوانستند راه به اکران ببرند. در عین اینکه همه بخش های درآمدی با تزلزل و کاهشی همراه است که سینما نیز این قاعده مستثنی نخواهد بود.

با اینکه در روزهای نوروز 99 به سر می بریم اما همچنان به سبب شیوع کرونا در کشور بسیاری از این بخش ها اوضاعشان مختل و رو به کسادی است، فرهنگ و سینما هم بخاطر وجه تفریحی بودنش، جایگاه خودش را دارد.

محمدقاصد اشرفی، رئیس انجمن سینماداران در این باره به خبرگزاری آنا گفت: از صمیم قلب می گویم که امیدوارم حال همه مردم و کشورمان خوب باشد خصوصا در این اوضاع که همگی امنیت فکری و سلامتی می خواهیم. فعلا خود من نیز به عنوان سینمادار بخش خصوصی توجهی به مسائل مالی نمی کنم تا این گرفتاری از سر مردم رفع شود.

وی افزود: سینما نیز مثل خیلی از مشاغل دیگر تعطیل است. امیدوارم ابتدا از این وضعیت بحرانی خصوصا با تلاش جامعه پزشکی که جانشان را بخاطر مردم به خطر انداخته اند، عبور کنیم. سلامتی مردم برای من سینماداری که خدمت فرهنگی دارم، خیلی مهمتر است. قطعا در این اوضاع من ضرردهی زیادی دارم ولی ابتدا به فکر سینما نیستم. بلکه باید دنبال امنیت ذهنی و فکری مردم بود. امیدوارم بزودی با رفع این بیماری همه سراغ کسب و کار خودمان برویم.

دولت از طریق وام های بلاعوض یا کم بهره به کمک اهالی سینما بیاید

اشرفی همچنین با بیان اینکه این روزها رکودی بر همه مشاغل افتاده است گفت: ما جدا از بقیه مردم نیستیم و خب این ضررکردی که متوجه من سینمادار هم هست، درحالت عادی غیرقابل جبران خواهد بود.

سلامتی مردم برای من سینماداری که خدمت فرهنگی دارم، خیلی مهمتر است. قطعا در این اوضاع من ضرردهی زیادی دارم ولی ابتدا به فکر سینما نیستم. بلکه باید دنبال امنیت ذهنی و فکری مردم بود. امیدوارم بزودی با رفع این بیماری همه سراغ کسب و کار خودمان برویم.

وی با اشاره تعطیلی درست سینماها در ایام فعلی، یادآور شد: بالاخره فیلمساز برای تولید فیلمش سرمایه ای خرج کرده و فیلمی ساخته است تا سرمایه اش در اکران عمومی برگردد. وقتی سینما تعطیل باشد بالتبع این هزینه کرد قابل بازگشت نیست. اینجاست که دولت باید قدم جلو بگذارد و این فشارهای وارد شده بر مردم و مثلا خود ما را نیز به نوعی جبران کند.

رئیس انجمن سینماداران عنوان کرد: از دولت تقاضا داریم که در بخش های مختلف مثل همین حوزه فرهنگ و هنر، با درنظر گرفتن ردیف بودجه مشخص، این آسیب ها را جبران کند که یک مورد آن دادن وام بلاعوض و یا لااقل کم بهره است.

متأسفانه دولت یا از شرایط مردم مردم بی خبر است یا واقعا توجه نمی کند

وی همچنین تأکید کرد: بخش مالیات کشور و تامین اجتماعی تا سازمان های برق و آب باید حامی بخش های تعطیل شده مثل سینماها باشند چون از طرف این بخش هاست که فعلا به ما فشار وارد می شود. می توان در این شرایط که کسب و کار نیست به مردم یاری دهند چه من سینمادار باشم و چه همه مشاغل و مردم دیگر.

اشرفی با اعتقاد بر اینکه دولت در این خصوص کم کاری می کند، گفت: همه بلاتکلیف مانده ایم و حتی در این شرایط شیوع بیماری قیمت ها نیز لحظه به لحظه بالا می رود. نظارت ها را باید بالا ببرند. ما در بخش هنری هم باید این نظارت و شعارهای دولت را در عمل خصوصا در شرایط کرونا لمس کنیم. متأسفانه دولت یا از شرایط مردم مردم بی خبر است یا واقعا توجه نمی کند؛ خب پس آرامش روحی هم نمی ماند.

اکران سال بعد با توجه به بضاعت جشنواره فجر 98 ناامیدکننده است. باید از برنامه ریزی و همت مدیران جشنواره در برگزاری جشنواره البته تشکر کرد اما فیلم ها نتوانست لااقل رضایت من سینمادار را تامین کند.

به گفته این سینمادار؛ درست است که سینما برای ما مهم است اما در وهله اول کسی به فکر شغل خودش نیست بلکه به فکر کلیت جامعه و سلامتی همه مردم هستیم و فعلا مهم است که امنیت روانی و درمانی داشته باشیم.

فیلم خوب برای اکران سال آینده به تعداد انگشت دست هم نمی رسد

مدیر انجمن سینماداران در عین حال با ابراز امیدواری نسبت به بازگشایی سینماها پس از عبور از این شرایط گفت: با توجه به فیلم های جشنواره فجری که من دیدم، می توانم مدعی باشم که فیلم خوب برای اکران سال آینده به تعداد انگشت دست هم نمی رسد.

اشرفی خاطرنشان ساخت: اکران سال بعد با توجه به بضاعت جشنواره فجر 98 ناامیدکننده است. باید از برنامه ریزی و همت مدیران جشنواره در برگزاری جشنواره البته تشکر کرد اما فیلم ها نتوانست لااقل رضایت من سینمادار را تامین کند.

وی اینگونه نیز تأکید کرد: من واقعا از اکران سال بعد ناامید شده ام مگر اینکه فیلمسازانی سراغ فیلم های تازه بروند که بلافاصله روی پرده بیاید. به صرف فیلم های جشنواره امسال، وضعیت مناسبی را برای اکران سال آینده نمی بینم.

انتهای پیام /4143/

لینک خبر :‌ خبرگزاری آنا
منیژه حکمت کارگردان و تهیه کننده سینما ضمن گلایه از سیاست های مدیران دولت یازدهم در حوزه فرهنگ و سینما، تأکید کرد راه برون رفت از این شرایط تغییر ساختار مدیریت سینما است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا ؛ منیژه حکمت تهیه کننده و کارگردان سینما درباره وضعیت سینمای ایران در سال گذشته و انتظاراتی که برای سال پیش رو دارد، گفت: انحطاط فرهنگی به خصوص در عرصه سینما، مُهری است که بر پیشانی دولت آقای روحانی خورده است و به راحتی هم نمی توانند آن را پاک کنند، انحطاطی که به نظرم زوال سینمای ایران را رقم زده است.

وی در تشریح این موضع بیان کرد: طی 6 سال گذشته اتفاق هایی در سینمای ایران رخ داده که فکر می کنم همه این اتفاق ها فکر شده بوده است، اتفاق هایی که باعث حذف بدنه اصلی سینما به خصوص سینمای مستقل بوده است.

کارگردان فیلم سینمایی جاده قدیم توضیح داد: حضور کسانی که می توان آن ها را نامحرمان در سینما دانست، باعث شد تا بدنه سینما صدمه ببیند و به انحطاط در این هنر صنعت کمک کند. معتقدم ضربه ای که طی 6 سال گذشته به سینما وارد شده، در هیچ دولتی که روی کار آمده وارد نشده است.

وی با اشاره به اینکه این نوع از سیاستگذاری ها در عرصه سینما منجر به حذف تولیدکنندگان اصلی سینما شده است، بیان کرد: ورود اشخاص، سازمان ها و ارگان های مختلف به سینما چه دلیلی دارد؟ بر این باورم با توجه به اینکه مدیران فرهنگی این دولت، راه ورود گروه های مختلف به سینما را باز کرده اند، باید علت این مساله را توضیح دهند.

این کارگردان سینما توضیح داد: پیش بینی خوبی برای سال آینده سینمای ایران ندارم و فکر می کنم مدیران فرهنگی چاره ای ندارند جز اینکه آلودگی هایی که در سینما بوجود آورده اند را از بین ببرند.

حکمت در پایان گفت: برای رهایی از این شرایط نیاز به تغییر ساختار مدیریتی در سینما داریم.

منبع:مهر

لینک خبر :‌ دانا
مدیرعامل موره سینما تاکید کرد که روزهای کاری این موزه در ایام نوروز براساس دستورالعمل وزارت میراث فرهنگی و گردشگری است.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۸/۱۲/۲۹ سایت های دیگر : آمد خبر خبر آنلاین آقای خبر سینما خانه همگردی فاش نیوز

عباسی انارکی در گفت وگویی با ایسنا در پی برخی موارد مطرح شده درباره عدم تعطیلی موزه در پی شیوع کرونا گفت: موزه سینما زیر نظر دولت اداره می شود و هیات امنا آن متشکل از سازمان سینمایی وزارت ارشاد، وزارت میراث فرهنگی و گردشگری، خانه سینما، بنیاد سینمایی فارابی و شهرداری تهران است و تصمیم گیری درباره نحوه فعالیت سینماها زیر نظر سازمان سینمایی وزارت ارشاد انجام می شود.

او ادامه داد: بر همین اساس از اوایل اسفند ماه به دلیل شیوع کرونا، سالن های سینمایی موزه طبق دستور وزارت ارشاد تعطیل شد و ساعت کاری بخش ادارای نیز زیر نظر استانداری تهران است و بخش موزه ها نیز با دستور العمل های میراث فرهنگی و گردشگری فعالیت می کند.

مدیرعامل موزه سینما خاطرنشان کرد: از مقطعی که شیوع کرونا مطرح شد ما در بخش موزه داری تحت اطلاعیه های وزارت میراث فرهنگی و گردشگری عمل کردیم، حتی در مقطعی دو روز تعطیل کردیم و ساعات کار را در روزهای دیگر کاهش دادیم و حالا طبق اطلاعیه سازمان در ایام نوروز ما از 29 تا 4 فروردین و 12 و 13 فرودین ماه تعطیل هستیم و بقیه روزها که ادارات باز هستند،ما نیز فعالیت داریم البته ما روزهای شنبه طبق تقویم تعطیلات موزه ها تعطیل هستیم بنابراین دوباره تاکید می کنم، طبق ضابطه عمل کردیم.

او تاکید کرد از امروز شرایط بازدید مجازی از موزه سینما اطلاع رسانی خواهد شد که جزییات و لینک دسترسی به آن را در رسانه های موزه قرار خواهیم داد.

انتهای پیام

لینک خبر :‌ خبرگزاری دانشجویان ایران
رییس انجمن سینماداران معتقد است سالن های قدیمی سینما باید در اولویت بازسازی در سال جدید قرار بگیرند.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۱/۰۳ سایت های دیگر : آمد خبر

محمد قاصد اشرفی رییس انجمن سینماداران در آستانه سال جدید در گفتگو با خبرنگار مهر ضمن اشاره به اینکه مواردی درباره سالن های سینمایی کشور وجود دارد که برای رونق سینما باید به آن توجه کرد گفت: از جمله مهمترین موارد موردنظر، آماده سازی سالن های سینمایی است، بخشی از سینماهای سراسر کشور شامل پردیس هایی هستند که طی چند سال گذشته احداث شده اند و از نظر تجهیزات سینمایی در شرایط مناسبی قرار دارند، اما در این میان سینماهایی هستند که نیاز به بازسازی هایی از جمله در سیستم های نمایشی و ساختمان اصلی سینما دارند.

وی تاکید کرد: این بخش ها باید در سینماهای تهران و شهرستان مورد توجه قرار گیرد تا همه سینماهای کشور بروز شوند. مساله این است که در ناوگان سینمایی کشور از سینماهای قدیمی به خوبی بهره برداری نمی شود به همین دلیل باید سینماهای قدیمی از نظر بازسازی و تجهیزات در اولویت قرار گیرد.

قاصداشرفی توضیح داد: البته برای بازسازی و تجهیزات سینمایی سالن ها نیازمند بودجه مناسب هستیم که باید این بودجه از سوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تامین شود.

وی تاکید کرد: مساله بعدی واردات تجهیزات سینمایی است، در این زمینه باید سیستم های صوتی و تصویری به روز و استاندارد به کشور وارد کنیم تا کیفیت نمایش فیلم ها در سالن های سینمایی بالا برود. هرچند در حال حاضر سیستم نمایشی تعدادی از سینماها خوب است اما باید به دیگر سینماها و تجهیز آن ها توجه کرد.

رییس انجمن سینماداران با اشاره به اینکه کیفیت پایین آثار سینمایی یکی از معضلات جدی سینمای ایران به شمار می رود، گفت: در سی و هشتمین جشنواره فیلم فجر، آثاری به نمایش درآمدند که نمی توان این آثار را پاسخگوی نیاز سینمای ایران در سال 99 دانست. اگر فیلم خوب تولید شود می توانیم با توان مالی مناسب سینماها را تجهیز کنیم، اما اگر فیلم ها فروش خوبی نداشته باشند در حوزه بازسازی و تجهیز سینماها دچار مشکل می شویم.

وی ادامه داد: سینمای ایران باید در ژانرهای مختلف سینمایی ورود پیدا کند تا بتواند همه سلیقه مخاطبان را تامین کند تا فروش فیلم ها در گیشه افزایش پیدا کند.

مدیر سینما ماندانا تاکید کرد: متاسفانه بحران ویروس کرونا که این روزها کشور را در برگرفته است، باعث تعطیلی سینماها شده است و عملا یکی از مهمترین و پرفروش ترین نوبت های اکران که همان نوبت عید نوروز است را از دست داده ایم.

قاصداشرفی در پایان گفت: مشکل این است که بعد از بازشدن سینماها، باید مدتی بگذرد تا مخاطب دوباره به سینما و تئاتر و ضدعفونی بودن سالن ها اعتماد کند و دوباره به سینما بیاید که این امر نیز خود زمان بر است و در این میان سینماداران با ضرر بزرگی مواجه می شوند.

کد خبر 4877809

نیوشا روزبان

لینک خبر :‌ خبرگزاری مهر
مدیرعامل انجمن سینمای انقلاب اسلامی و دفاع مقدس از مشکلات زنجیره وار سینمای دفاع مقدس گفت.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۸/۱۲/۲۹ سایت های دیگر : خبرگزاری دانشجو سینما پرس فاش نیوز

به گزارش خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران پویا ، سینمای انقلاب اسلامی و دفاع مقدس در سالی که پشت سر گذاشتیم از حیث اکران یکی از لاغرترین سال های تمام عمر خود را سپری کرد.

شاید تنها فیلم مهم و جدی سینمای دفاع مقدس را بتوان 23 نفر نامید که آن هم به دلیل ضعف در حوزه اکران و عدم عدالت نتوانست از فروش قابل قبولی برخوردار باشد. چرایی این معضلات در کنار هم باعث شد تا از مهدی عظیمی مدیرعامل انجمن سینمای انقلاب اسلامی و دفاع مقدس علل این مسأله را پرس وجو کنیم.

وی در دوره مدیریت جواد شمقدری، در سازمان سینمایی مسئولیت معاونت نظارت و ارزشیابی را برعهده داشته است.

عبور از هفت خان رستم برای سینمای انقلاب و جنگ

عظیمی در پاسخ به سوال خبرنگار تسنیم درباره چرایی فقر چشم گیر سال گذشته در حوزه سینمای دفاع مقدس پاسخ داد: باید سینمای دفاع مقدس و انقلاب اسلامی را مانند سیستم دید که از نقطه ای آغاز می شود و انتهایی دارد. از این نظر سینمای انقلاب اسلامی و دفاع مقدس مانند دیگر حوزه های سینمایی کشور است که از پیش تولید تا اکران و شبکه نمایش خانگی آن باید حساب شده و منظوم باشد. اما متأسفانه اینطور نیست.

وی در ادامه ادله خود را این گونه تبیین کرد: ما در نگاه سیستمی و نظام مند در حوزه سینما از سیاست گذاری و تصمیم گیری گرفته تا اکران را داریم. در حوزه ابتدایی باید بگویم که آیا نگاه وزارت ارشاد و سازمان سینمایی به این حوزه تزئینی یا تکلیفی و یا از سر رفع تکلیف است؟ این که در سال چند فیلم سینمایی بسازیم و بگوییم که کار خود را انجام داده ایم منجر به چنین نتیجه ای می شود؛ علاوه بر آنکه این تعداد فیلم انقلابی و دفاع مقدسی را هم سازمان سینمایی نساخته است بلکه مؤسساتی مانند اوج و روایت فتح و حوزه هنری و... ساخته اند اما همیشه و در همه ادوار افتخار و مدالش برای مدیران فرهنگی کشور است. تصور کنیم که همین چند فیلم را هم این نهادهای مذکور نمی ساختند مثلاً وزارت اطلاعات به کمک ساخت فیلم روز صفر نمی آمد یا اوج لباس شخصی را نمی ساخت تنها فیلم باقی مانده درخت گردو بود که به صورت مستقل و شخصی ساخته شده بود که البته درباره آن هم حرف دارم. در آن صورت چه چیزی برای ارائه داشتیم که امروز برخی از مدیران انقدر مدعیند؟

سازمان سینمایی پاسخگو نیست

معتقدم که سازمان سینمایی حضور پاسخ گویی ندارد در حالی که باید در این خصوص به طور جدی پاسخگو باشد که چرا در حوزه تولید سینمای انقلاب دچار ضعف اساسییم. در این زمینه به نظرم باید سازمان سینمایی تشریک مساعی کند، حداقل این کار را باید به صورت پیگیر انجام دهد. اما واقعیت این است که در بیشتر این سال ها میان سازمان و این نهادها همفکری و مراوده چندان هدف مند و دقیقی وجود نداشته است.

عظیمی در ادامه درباره ضعف سینمای انقلاب در حوزه نیروی انسانی گفت: بعد از این بخش باید به سراغ نیروی انسانی به عنوان یکی از اصول مهم مدیریتی برویم. سؤال من این است که چنددرصد مسئولین ما و کارکنان سینمایی کشور در این زمینه هم دل و هم نظرند؟ انجمن سینمای انقلاب اسلامی و دفاع مقدس دارد خودش را می کشد که به سازمان سینمایی کشور بگوید اعضای این انجمن و افرادی که در این حوزه مشغول فعالیت سینمایی از هر سنخند، اعضای فرهنگی و هنری همین کشورند و باید به آنان مانند دیگر هنرمندان کشور توجه شود و مشکلات و مسائل آنان حل شود.

هنرمندان انقلابی یک قامت بالاترند

این مدیر فرهنگی کشور خطاب به وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و رئیس سازمان سینمایی گفت که بدون شک و با صراحت می گویم که هنرمندان سینمای حوزه دفاع مقدس ما نه تنها یک سر و گردن بلکه یک قامت از نظر تکنیک و سواد سینمایی و هنری از دیگر هنرمندان محترم کشور بالاترند.

این نکته به این معنا نیست که از سر صدقه یا لطف باشد، بلکه وظیفه سازمان سینمایی کشور است. به طور دقیق تر خانه سینما و مدیرت آن باید به آنان توجه کنند. در خانه سینما بیشتر افرادی که مسئولیت دارند نسبتی خاص و ربطی میان خودشان و سینمای انقلاب و دفاع مقدس نمی بینند و تنها چندنفر معدودند که به این حوزه توجه دارند.

وی اظهار داشت که بسیاری از افرادی که در این نهادهای سینمایی مشغولند خود را پدر سینما می دانند که باید هرچه که هست از زیر نظر آنان رد شود. مانند برخی از سلبریتی ها که فقط دنبال منافع خودند و هر جا که متامع آن ها حکم کند هستند. پس از نظر نیروی انسانی نیز سینمای انقلابی در محاق است.

پروانه ساخت فیلم های ارزشی به سختی صادر می شود

این تهیه کننده سینما در بخش دیگری از سخنان خود گفت: حتی در مرحله صدور پروانه ساخت نیز دچار مشکلیم و بعضاً پروانه ساخت یک فیلم را تا یکسال طول کشیده است که صادر کرده اند اما پروانه ساخت فیلم دیگری که هیچ ارزشی ملی و میهنی ندارد به سرعت صادر شده است. این دوگانگی باعث تضعیف سینمای ارزشی شده است.

بعد از تمام این مراحل و گرفتاری های تولید زمانی که فیلم انقلاب و دفاع مقدس وارد سینما می شود تازه باید بتواند از مافیای اکران عبور کند. بعد هم که سردر سینماهای کشور خود گواه است که چه فیلمی بیشتر فروش خواهد داشت: فیلمی که یا پر از سوپر استار باشد یا با شوخی های اروتیک و جنسی مردم را بخنداند. در نتیجه سرنوشت فروش و بعد از آن هم شبکه نمایش خانگی که با قیمت پایین فیلم را می خرند معلوم است که به کجا می رسد.

تلویزیون هم اگر فیلمی را بخرد آنقدر در کنداکتور خود فیلم را در مدت زمان کوتاهی تکرار می کند که دیگر از ارزش می افتد و مخاطب از آن بیزار می شود. پس می بینیم که سینمای انقلاب و دفاع مقدس باید دارای یک برنامه ریزی منسجم باشد و به صرف تصویب دو بند قانون و تبصره مشکلی حل نخواهد شد. این حوزه از سینما در نسبت با کلیت سینمای ما شاید چندان وضع نامناسبی نداشته باشد اما با نقطه اصلی و ایده آل ما فاصله بسیار زیادی دارد.

سازمان سینمایی همین قدر که می بیند که مثلاً سپاه یا بسیج در ساخت فیلمی کمک می کند احساس می کند که انجام وظیفه کرده است و خیالش از این بابت راحت می شود در حالی که باید حالا که نهادی دیگر در این میدان وارد شده است و کار می کند، سازمان سینمایی هم در تشریک مساعی وارد شود تا کار بهتر و با کیفیت تری صورت بگیرد.

وی در پایان گفت که هرساله مدیران فرهنگی و سینمایی ما از افتخارات و کارنامه درخشان خود چند فیلم انقلاب، ارزشی و دفاع مقدسی می گویند و زمانی که نوبت به ارائه گزارش مالی می رسد نمی گویند که فیلم های مبتذل و سطحی از فروش بالایی برخوردارند. این عدم شفافیت در اطلاع رسانی و آماردهی امری ناپسند است.

انتهای پیام/

لینک خبر :‌ خبرگزاری تسنیم
یک تهیه کننده و سینمادار می گوید: طرح راه اندازی پروژه وی او دی ملّی با توجه به شرایط پیش آمده در کشور یک اراده می خواهد که باید برای ایجاد یک جهش خوب در رشد مخاطب این فضا، از این موقعیت استفاده کرد.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۸/۱۲/۲۹ سایت های دیگر : آمد خبر کیمیا نیوز

در پی درخواست انجمن صنفی تهیه کننده - کارگردانان فیلم های سینمایی از وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و نیز ارتباطات برای تاسیس vod ملّی در روزهای کرونایی که مردم به ماندن در خانه دعوت می شوند و سینماها نیز تعطیل هستند، برخی سینماگران اظهارنظرهای متفاوتی را در این باره مطرح می کنند، از جمله اینکه علیرغم مخالف نبودن با چنین پیشنهادی، اساسا آن را عملیاتی و قابل اجرا شدن نمی دانند یا برخی دیگر معتقدند مدت ها زحمت می کشند و فیلم سینمایی می سازند تا حتما روی پرده نمایش داده شود. این نظر در حالی مطرح می شود که برخی براین باورند که می شود امکان پخش تعدادی از فیلم های مانده در صف اکران را در شبکه های نمایش خانگی و پلتفرم های وی او دی فراهم کرد تا هم فیلم دیده شود و هم تراکم صف اکران کمتر شود.

البته این ها در شرایطی گفته می شود که با توجه به تعطیلی سینماها و دیگر سالن های تئاتری به دلیل شیوع ویروس کرونا و تاکید بر ماندن مردم در خانه، این روزها آثار عرضه شده در شبکه نمایش و وی او دی ها با استقبال روبرو شده است.

بر این اساس علی سرتیپی که در سال های گذشته هم مدیریت چند پردیس سینمایی از جمله کورش و حالا ایران مال را برعهده دارد و تهیه کننده چند فیلم سینمایی نیز بوده از این پیشنهاد و درخواست مطرح شده استقبال می کند.

او به ایسنا می گوید: من با کلیت موضوع تاسیس چنین پروژه ای موافق هستم، اما مسئله اینجاست که باید ظرفیت وی اودی ها افزایش یابد. الان حداکثر ظرفیتی که همین چند پلتفرم معروف در اختیار دارند کمتر از یک میلیون کاربر است که به نظرم حتما شاید در این روزها بیشتر شده است، اما تعداد کاربران این ها باید حداقل سه، چهار میلیون نفر باشد. پس اگر بستری مناسب فراهم شود این کار به نفع سینمای ایران به لحاظ تولید و چرخش و نیز به سود عوامل سینما می تواند باشد.

سرتیپی با اشاره به شرایط به وجود آمده در کشور ادامه می دهد: در کنار این موارد ممکن است این نکته هم مطرح باشد که تکلیف سالن های سینمایی چه می شود؟ در این باره باید توجه کنیم که این مسئله چند سالی است در دنیا هم مورد بحث بوده و شبکه هایی مثل نتفلیکس که منجر به بروز حاشیه هایی در جشنواره کن هم شد در این مورد پیش رو بوده اند. در جال حاضر با شیوع این ویروس کار سالن ها کلا صفر است و دولت باید حتما به طور ویژه حمایت کند اما از آن سو باید برای ساخت و تجهیز سالن های سینمایی و خدمات بهتر هم اقدام شود چون می بینیم که در امریکا با وجود فعال شدن شبکه های مختلف مثل همان نتفلیکس، سالن های سینمایی نیز کار می کنند و مخاطب خود را دارند.

این تهیه کننده در پاسخ به اینکه برخی سینماگران ترچیح می دهند فیلم هایشان حتما روی پرده دیده شود، هم می گوید: این بحثی است که همیشه وجود داشته و در چند سالی که شبکه های وی او دی فعال شدند بسیار مورد توجه و هست، اما این قضیه به مرور باید حل شود چون یک مسئله مهم این است که یک تعداد فیلمی به دلایل مختلف شاید خیلی موفقیت آنچنانی روی پرده نداشته باشند که این هم لزوما بخاطر پایین بودن کیفیت فیلم نیست. مثلا چند وقت اخیر فیلمی روی پرده داشتیم که در اکران عمومی می توان گفت اصلا موفق نبود، اما میزان فروش و تماشای آن در وی اودی ها بسیار موفقیت آمیز بود؛ بنابراین حتماً فیلم های دیگری با این ویژگی داریم که می توانند از فرصت نمایش در این شبکه ها استفاده کنند، منتها به این شرط که خیلی جدی بر روی افزایش تعداد کاربران شبکه ها کار شود چون اگر تعداد کاربر کم باشد نمایش آن در وی اودی خیلی جوابگوی هزینه ها نخواهد بود.

او باتاکید براینکه شرایط مناسب زمانی است که دست کم سه میلیون نفر کاربر در این شبکه ها داشته باشیم، گفت: به نظرم باید به سمت توسعه زیرساخت های وی اودی برویم و اگر دولت حمایت کند اتفاق خوبی می افتد، این کار فقط اراده می خواهد که الان با توجه به شرایط، وجود دارد و بستر لازم هم از طرف مردم که در خانه ها هستند فراهم شده است. پس اگر از این موقعیت استفاده کنیم، می توانیم یک جهش خوب هم به تعداد کاربران بدهیم.

انتهای پیام

لینک خبر :‌ خبرگزاری دانشجویان ایران
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۱/۰۲

به گزارش جماران؛ حسین انتظامی، معاون وزیر ارشاد، در صفحه توییتر خود نوشت:

نامه هنرمندان ایرانی به هنرمندان جهان:

مردم ایران با دو بحران مواجهند:بحران مشترک کرونا که می شناسید؛ و بحران تحریم که کاش هرگز نشناسید.

مهم است بدانیم شما در مورد بیماران کرونایی، کودکان و سالخوردگان و کمبودهای خسارتبار پزشکی ایران، چه فکر می کنید، چه می گویید و چه می کنید.

انتهای پیام

لینک خبر :‌ جماران
رئیس سازمان سینمایی در جدیدترین توئیت خود نوشت: اگر بتوانیم با قطع زنجیره انتقال ویروس کرونا، درصد رشد بیماری را کنترل کنیم، یعنی بلوغ و ⁧‫عزم ملی‬⁩ داریم و قدر کادر جان برکف درمانی را دانسته ایم.

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، در متن توئیت حسین انتظامی آمده است:

اگر بتوانیم با قطع زنجیره، درصد رشد بیماری را کنترل کنیم، یعنی بلوغ و ⁧‫عزم ملی‬⁩ داریم، نو عدوست ایم، مسئولانه رفتار می کنیم و قدر کادر جان برکف درمانی را دانسته ایم. ضمنا با همه گیری ⁧‫کرونا‬⁩، آمار اعلامی روسیه و ترکیه و سعودی و دیگران(همگی تقریبا صفر) منطقی به نظر می رسد؟

لینک خبر :‌ وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۱/۰۳

به گزارش جماران؛ حسین انتظامی، معاون وزیر ارشاد، در صفحه شخصی خود در توییتر نوشت:

در ایام جنگ، وقتی یک گردان در عملیات شرکت می کرد ظرف یک روز، گردان تازه نفس، جایگزین می شد و رزمندگان به عقب منتقل می شدند. حدود 40 روز است که سپید جامگان جان برکف ، نیروی جایگزین نداشته اند.با رعایت دستورات و پرهیز از خودخواهی به فکر این فرزندان غیور و مظلوم کشور باشیم .

انتهای پیام

لینک خبر :‌ جماران
تهران- ایرنا- معاون امور مطبوعاتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در پیام توییتری خود از مردم خواست که هر ایرانی در مبارزه با شیوع ویروس کرونا یک رسانه اثرگذار باشد.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۸/۱۲/۲۹ سایت های دیگر : سیتنا خبرگزاری پانا جماران

محمدخدادی امروز پنجشنبه در پیام تویتری خود نوشت: خطرجدی است و امروز وظیفه هر ایرانی مقابله با شیوع کرونا ست. هر ایرانی به عنوان یک رسانه اثرگذار باشد و مانع از سفر و عیددیدنی خانواده و دوستان خود شود.

معاون امور مطبوعاتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در ادامه پیام خود آورده است: این یعنی قدردانی واقعی از کادر فداکار درمان، کاهش ابتلا، کم شدن فشار روی بیمارستان ها و کوتاه شدن دوره گرفتاری کشور. همه برای هم، برای ایران!

به گزارش ایرنا، طبق آخرین آمار سخنگوی وزارت بهداشت تاکنون 17هزار 361 نفر به بیماری کرونا مبتلا شدند که از این تعداد 5 هزار و 710نفر بهبود یافته و یکهزار و 135 نفر نیز جان خود را از دست داده اند.

لینک خبر :‌ خبرگزاری جمهوری اسلامی
معاون مطبوعاتی با یادآوری اینکه 18 هزار نفر مبتلایان کرونا به بیماران نظام پزشکی ما اضافه شده اند، تصریح کرد: جریان رسانه ای زمانی می بازد که به تبلیغات بدل شود. جریان رسانه ای این است که نقاط قوت و ضعف با هم به میدان بیایند. طبق اطلاعات من همه دستگاه ها 24 ساعته به میدان آمده اند وگرنه چنین چیزی قابل کنترل نبود.

به گزارش ایسنا، ویژه برنامه تحویل سال شبکه یک سیما با اجرای علی ضیا پنجشنبه شب میزبان محمد خدادی، معاون امور مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بود.

خدادی در بخشی از این گفت وگو تاکید کرد: در شرایط فعلی مهم ترین چیزی که به آن نیاز داریم این است که هر کسی نسبت به هر موضوعی سعی کند به مرجع آن مراجعه کند. خیلی هم کار سختی نیست. سازمان بهداشت جهانی اصلی ترین مرجع مربوط به اطلاعات پزشکی است که البته برخی می گویند این سایت انگلیسی و دسترسی به آن سخت است. در داخل کشور هم وزارت بهداشت و درمان، مراکز علوم پزشکی و منابع بسیاری وجود دارند.

وی در پاسخ به اینکه اطلاعات کرونا را از کجا تهیه کنیم، گفت: وبدا یعنی سایت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی مهم ترین مرجع است که اطلاعات دقیق و به روزی منتشر کرده است. ما رسانه های رسمی کشور را هم داریم.

معاون مطبوعاتی وزیر ارشاد تصریح کرد: البته ما یک بحران رسانه ای هم داریم که آن تکثیر رسانه و تعدد منبع است. رسانه های ما تکثیر شده اند، تعمیق نشده اند و این هم یکی از اشکالات ما است.

خدادی با اشاره به شناسنامه دار بودن رسانه ها که بستر اصلی آنها وب است، تاکید کرد: عمده صفحات اینستاگرامی و تلگرامی، مرجع و منبع آنها سایتشان است. به هر حال مهم این است که نگاه ما به اطلاعات نگاه متناسب با نیازمان باشد. هر چیز از حد خود بیشتر باشد به ضد خود تبدیل می شود. اساسا تکثیر اطلاعات به معنای تعمیق اطلاعات نیست و حجم زیاد اطلاعات به معنای فهم آن نیست. پنج درصدی که در شبکه های اجتماعی می گذارید برای شناسایی منابع خبری انجام بدهید به راحتی می توانید به اطلاعات درست دست پیدا کنید.

وی تاکید کرد: اطلاعات مربوط به کرونا یکی از عوامل اصلی اقدام در مقابل کرونا است؛ پیشگیری، درمان و سبک زندگی مناسب. طبیعی است که از خبر بد، استقبال می شود و از منابعی به کشور می آید و می چرخد. عمده این اخبار تکذیب می شود و ایجاد اضطراب، نگرانی، بدبینی، ناامیدی فایده ای به کشور ندارد. من توییت کردم که شما اگر با حکومت مشکل دارید با مردم طرف نشوید.

معاون مطبوعاتی وزیر ارشاد در پاسخ به اینکه چرا علیرغم اطلاع رسانی های گسترده مبنی بر لزوم مسافرت نرفتن، هنوز افرادی به سفر می روند و باید چه کنیم، گفت: ما اقلیتی داریم که هنوز که هنوز است اکثریتی بابت کارهای آن هزینه می پردازند. اکثریت جامعه همکاری کرده اند و نتیجه هم گرفته اند. هفته آخر اسفند در تهران هیچوقت نمی شد حرکت کرد اما امسال متفاوت بود و این را تمام سفرا هم دیدند اما اقلیتی داریم که اصولا نگاه آنها به مسائل فردی است. ما با این اقلیت بحران فرهنگی داریم. کسانی که می گویند دیگران نباید آشغال بریزند و ورود ممنوع بروند اما خودشان از ماشین زباله پرت می کنند و می گویند اینجا خانه من است می توانم ورود ممنوع بروم.
خدادی تصریح کرد: دستورالعملی که ما درباره کرونا در پیش گرفته ایم طبق دستورالعمل های جهانی است. هیچ بحرانی مشابه این را در 100 - 50 سال اخیر نداشته ایم و شرایط مشابهی وجود نداشته است. بحرانی که میلیاردها انسان در همه مرزها در آن درگیر هستند و هیچ نسخه ای در دنیا درباره اش وجود ندارد. مواجهه با موضوع در تصور کسی هم وجود ندارد.

وی در پایان صحبت هایش گفت: آرزو می کنم سال 99 سال خوبی باشد علی رغم اینکه سال 98 سال سختی بود و دشواری های بسیاری داشتیم. بر همه این دشواری ها تحریم های ظالمانه و ناجوانمردانه آمریکا افزود. مردم باید همزمان با تحریم و کرونا می جنگیدند و این، شرایط ما را با دیگر کشورها متفاوت می کند. این روزها نقش مردم تعیین کننده است. هر ایرانی یک رسانه است و از ظرفیت رسانه ای خود جهت آگاهی رساندن و همیاری برای جلوگیری از تجمع و تردد در جامعه همکاری کند. همدلی ما به قدرت ما بدل می شود. به خصوص قشری که در صف مقدم این فعالیت قرار گرفته اند و عاجزانه از همه می خواهم مانع از تردد و عید دیدنی شوند و این موضوع باید جدی گرفته شود. هیچ دستگاه و قدرتی توان مقابله با کرونا را ندارد مگر خود مردم.

انتهای پیام

لینک خبر :‌ خبرگزاری دانشجویان ایران
معاون امور مطبوعاتی و اطلاع رسانی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، در پیامی درگذشت سیدعبدالله سیداحمدی ، روزنامه نگار پیشکسوت و عضو شورای سردبیری خبرگزاری فارس را تسلیت گفت.

به گجزارش ایسنا، در پیام محمد خدادی آمده است:

انا لله و انا الیه راجعون

برادر ارجمند جناب آقای پیام تیرانداز

مدیرمسئول محترم خبرگزاری فارس

خبر درگذشت زنده یاد "سیدعبدالله سیداحمدی"، روزنامه نگار پیشکسوت و متعهد و عضو شورای سردبیری خبرگزاری فارس موجب تأثر شد.

اینجانب درگذشت این فعال رسانه ای را به خانواده گرامی ایشان، جامعه رسانه ای کشور، جنابعالی و همکاران خوبم در مجموعه خبرگزاری فارس تسلیت می گویم و برای بازماندگان، صبر و اجر مسألت دارم.

بر اساس این گزارش، سیدعبدالله سیداحمدی زاویه به علت ابتلا به ویروس کرونا، ظهر امروز در بیمارستان بقیةالله تهران درگذشت.

انتهای پیام

لینک خبر :‌ خبرگزاری دانشجویان ایران
عیدانه معاونت قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در سال 99 اجرای طرح خانه های نورانی با همکاری دیگر نهادهای قرآنی و فرهنگی است که در قالب این طرح با همکاری ایکنا هر روز شاهد انتشار فایل تصویری از یکی از اساتید قرآنی کشورمان خواهیم بود. این طرح از پویش #در_خانه_بمانیم حمایت می کند.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۱/۰۱

به گزارش ایکنا؛ آموزش غیر حضوری در این روزهای قرنطینه خانگی به دلیل شیوع کروناویروس مورد توجه نهادهای دولتی و مردمی قرار گرفته و آموزش های قرآن و معارف نیز نباید از این قافله عقب بمانند.

در همین راستا طرح خانه های نورانی از سوی ستاد مقابله فرهنگی با کرونا مستقر در معاونت قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از ابتدا تا انتهای فروردین ماه 99 اجرا خواهد شد. در این طرح، برخی نهادها و مراکز مختلف قرآنی ازجمله ایکنا، شورای عالی قرآن، رادیو قرآن و... با معاونت همکاری خواهند داشت.

همچنین در این روزها که تمامی فعالیت های فرهنگی از جمله جلسات آموزش قرآن کریم در مساجد و منازل تعطیل شده است. فرصتی است تا اساتید و معلمان قرآن این بار از طریق فضای مجازی و شبکه های اجتماعی به منازل قرآن دوستان بیایند. ایکنا برای اجرای این بخش از طرح خانه های نورانی با معاونت قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی همکاری دارد.

بیشتر بخوانید: آغاز بهار با کرسی های تلاوت شورای عالی قرآن در فضای مجازی اعلام برنامه های رادیو قرآن در طرح خانه های نورانی آغاز به کار طرح خانه های نورانی از شب اول عید فراخوان تولید محتوای قرآنی برای عبور از بحران کرونا

به همین منظور هر روز فایل تصویری حدود 5 دقیقه با محوریت بیان نکات اخلاقی از مفاهیم قرآن، ارائه نکاتی درباره هنر تلاوت و پاسخ به سوالات درباره روش های حفظ قرآن کریم و ... با #خانه _های_نورانی منتشر می شود.

فیلم های #خانه _های_نورانی در شبکه های اجتماعی بله، ایتا، تلگرام و اینستاگرام با نشانی khanehaye_norani@ و آپارات منتشر می شود. همچنین هر روز در سایت ایکنا و شبکه های اجتماعی این خبرگزاری نیز با نشانی iqnanews@ منتشر می شود.

کد ویدیو
دانلود

فیلم اصلی

اسامی معلمان و اساتید قرآنی به همراه تاریخ انتشار فیلم ها اینجا قابل دریافت است.

انتهای پیام

لینک خبر :‌ خبرگزاری بین المللی قرآن
عبدالهادی فقهی زاده، معاون قرآنی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در پیامی سال جدید را تبریک گفت.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۸/۱۲/۲۸ سایت های دیگر : خبرگزاری جمهوری اسلامی خبرگزاری بین المللی قرآن

به گزارش ایلنا، عبدالهادی (فقهی زاده معاون قرآنی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی) در این پیام بهار را فصل رویش نزول برکات الهی دانست و یادآور شده است که: چون جامه نو بر تن می پوشانیم، اندیشه نو در سر می کنیم.

متن پیام نوروزی معاون قرآن و عترت به شرح زیر است:

بسم الله الرحمن الرحیم

با تبریک و تهنیت حلول سال جدید

شکوفایی طبیعت، واگویه آموزه الهی در توجه دادن خداوند به دیدگان و قلب های اهل معنا به شکوفایی بهاری و نشانه خیزش دوباره آدمی پس از مفارقت دنیاست که در پیشگاه الهی بایستیم و به مشاهده رستاخیز عظیم حق در محضر عدل الهی بنشینیم و در عالم دنیا نیز به بهاری شدن جان بیاندیشیم و گردش ایام را دستاویز گردش چشم و دل و اندیشه به سوی آفتاب معرفت الهی کنیم.

بهار با رویش گل همراه است و فصل نزول برکات الهی است و شرافت بیشتری خواهد داشت آن زمان که دل هایمان را از هر آلایشی بپیراییم و در جان خویش فرصت تحول و نو شدن دمادم را بیافرینیم و چون جامه نو بر تن می پوشانیم، اندیشه نو نیز در سر کنیم.

پایان سخن را کلام گران سنگ آقای رسولان و خاتم پیامبران(ص) قرار می دهیم که فرمودند: اذا رأیتم الربیع فاکثروا ذکر النشور

لینک خبر :‌ خبرگزاری کار ایران
حجت الاسلام دکتر ارزانی با بیان اینکه ماندن در منزل در ایام مبارزه با کرونا فرصت مغتنم برای اجرای طرح مکمل است، گفت: با این طرح هم به مناجات با خدا و کسب لذت های حلال می پردازیم و هم مهارت ارتباط با دیگران و حل مسئله را فرا می گیریم.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۱/۰۲

حجت الاسلام والمسلمین دکتر حبیب رضا ارزانی در گفت وگو با خبرنگار گروه مسجد و کانون های مساجد خبرگزاری شبستان درباره بهره وری از فرصت حضور در منزل در ایام شیوع کرونا و تبدیل هر خانه به یک مسجد در این روزهای تعطیلی و محدودیت فعالیت مساجد، اظهار کرد: در روایات اسلامی تصریح شده: المومنُ الکیس یعنی مومن زیرک است همچنین تاکید شده اغتنموا الفرص الخیر یعنی از فرصت های خیرِ پیش آمده استفاده کنید.

رئیس ستاد هماهنگی کانون های فرهنگی هنری مساجد کشور ادامه داد: همچنین، بنابر آموزه های دینی همه آنچه در عالم اتفاق می افتد بر اساس نظام اصلح و شایسته تر بوده و آنچه خدا برای انسان رقم می زند، خیر است. البته به تعبیر قرآن، اگر بدی ای به ما می رسد از خودمان و اعمال مان است و اگر خیری به ما می رسد از جانب خدای متعال است.

وی با اشاره به شیوع ویروس کرونا و توصیه متخصصان به در خانه ماندن ، تصریح کرد: باید از این فرصت حضور در خانه بهترین استفاده ها را داشت. امام کاظم(ع) که سال جدید را با سالروز شهادت ایشان آغاز کردیم، می فرمایند: اوقات روز را به چهار بخش تقسیم کنید ، بخشی را به مناجات با خدا ، بخشی را به کسب و کار و تامین معاش ، بخشی دیگر را به معاشرت با مردم و نهایتا بخشی را به لذت های حلال اختصاص دهید.

حجت الاسلام دکتر ارزانی در ادامه بیان کرد: شخصا بر اساس این روایات شریف طرحی با عنوان مکمل طراحی کرده ام؛ م برای مناجات با خدا، کاف کسب و کار و تامین معاش، م دوم برای معاشرت با مردم و آشنایان است که حضرت موسی بن جعفر(ع) تاکید دارند با کسانی معاشرت کنید که به درستی خوبی و بدی شما را بیان می کنند و در دوستی با شما خالص هستند ، و نهایتا لام شامل لذت های حلال می شود.

وی افزود: البته این بدان معنا نیست که میزان وقت اختصاص داده شده به هر چهار بخش، یکسان باشد بلکه برای شان زمانی را در طول روز در نظر گرفت. برای مثال در بحث مناجات می توان تفکر را هم گنجاند چراکه در روایت آمده یک سال تفکر بالاتر از 70 سال عبادت است . پس چه خوب است در این ایام حضور در منزل برای مبارزه با شیوع کرونا، تفکر کنیم که چقدر برای جامعه مفید بوده ایم و چه باید انجام دهیم و در این مدت خود را برای فعالیت دوباره و اثرگذار بازسازی کنیم.

این مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه در این ایام می توان نماز و روزه های قرضی را به جا آورد، گفت: همچنین، می توان با خانواده به ارتباط بیشتر پرداخت. اگرچه اکنون شاید فرصت حضور در محل کار محدود شده، می توان مهارت های حل مسئله، ارتباط با دیگران، مدیریت جلسات، کنترل خشم و استرس و ... را در اعضای خانواده ایجاد کرد و افزایش داد.

وی با اشاره به کاهش معاشرت ها به منظور قطع زنجیره ابتلا به کرونا ، ابراز کرد: در بخش معاشرت با مردم اکنون که ارتباط ها به دلیل شیوع کرونا محدود شده، می توان از فضای نامه نگاری، مجازی و ارتباط تلفنی برای معاشرت با اقوام و آشنایان (حتی کمی دورتر) و دوستان استفاده کرد حتی می توان برای پدر و مادر، همسر و فرزندان نامه نوشت و بدون محدودیت های کلامی آنچه را در ذهن داریم، بیان کنیم.

حجت الاسلام دکتر ارزانی با بیان اینکه به تعبیر امام کاظم(ع) اگر بخش لذت های حلال نباشد نمی توان دیگر امور را هم به نیکی انجام داد ، خاطرنشان کرد: مطالعه کتاب، تماشای تلویزیون، اجرای نمایش های خانوادگی با محوریت حماسه های دینی ملی، انجام بازی های فکری و امثال آن در این ایام می تواند فرصت لذت و فرح در بستر خانواده را ایجاد کند.

پایان پیام/ 9

لینک خبر :‌ خبرگزاری شبستان
دست اندرکاران حوزه نشر و مطبوعات، سیاست کنونی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی را آخرین میخ بر تابوت مطبوعات سنتی و بخش خصوصی و حمایت از رسانه های مجازی قلمداد می کنند.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۱/۰۱

تابناک اردبیل- معاونت مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، دوره پنجم یارانه کاغذ مطبوعات سراسری و نشریات منطقه ای و استانی را اخیراً مطابق با آنچه که آن را شیوه نامه تخصیص یارانه مطبوعات سال 98 و مبتنی بر آئین نامه نحوه پرداخت یارانه در حوزه نشر و مطبوعات مصوب 1388/8/13 نامید، به حساب مدیران مسئول واریز کرد.

شرایط برخورداری از حمایت یارانه دولت در شیوه نامه جدید به قدری سختگیرانه است که از میان 271 روزنامه سراسری در کشور یارانه تعداد 92 روزنامه به دلیل عدم نظم در انتشار و عدم نصاب ضریب کیفی حذف و دو سوم روزنامه ها موفق به اخذ یارانه شدند.

شیوه نامه تخصیص یارانه مطبوعات در سال 98

فهرست یارانه نوبت پنجم روزنامه ها در سال 98 (محاسبه بر اساس شیوه نامه جدید)

فهرست یارانه نوبت پنجم نشریات در سال 98 (محاسبه بر اساس شیوه نامه جدید)

فهرست یارانه نوبت پنجم رسانه های برخط در سال 98 (محاسبه بر اساس شیوه نامه جدید)

از میان1811نشریه شامل فصلنامه، ماهنامه، دوهفته نامه و هفته نامه که عمدتاً با گستره منطقه ای، استانی و محلی(غیرسراسری) فعالیت دارند تنها تعداد 521 نشریه مشمول یارانه شده و نزدیک یک چهارم به دلیل عدم نظم در انتشار و عدم نصاب ضریب کیفی از یارانه دولتی محروم ماندند.

از تعداد 521 نشریه مشمول یارانه، دو سوم شامل فصلنامه ، ماهنامه و دوهفته نامه و کمتر از یک سوم هفته نامه هستند!

در همین راستا از تعداد 218 رسانه برخط نیز صددرصد آنان یارانه دولتی گرفتند.

به نظر می رسد با وضع موجود، آمار درخواست ها و تقاضاهای واصله به دبیرخانه هیات نظارت بر مطبوعات برای تغییر ترتیب انتشار از هفته نامه به دوهفته نامه ،دوهفته نامه به ماهنامه و ماهنامه به فصلنامه به امید برخورداری از یارانه دولتی بیشتر شود.

دست اندرکاران حوزه نشر و مطبوعات، سیاست کنونی و سختگیرانه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی را اقدامی مغایر با وعده ها و آخرین میخ بر تابوت مطبوعات سنتی و بخش خصوصی و حمایت از رسانه های مجازی قلمداد می کنند.

انتظار می رود از این پس در انتشار آمار بلندبالای مطبوعات و رسانه ها که از آن به عنوان یکی از افتخارات و از نشانه های دفاع از رکن چهارم دموکراسی یاد می شود، حجم فراوان نشریات بخش خصوصی تعطیل شده ناشی از قطع حمایت های دولتی، کسر و اطلاعات آماری دقیقی به افکار عمومی ارائه شود.

انتهای پیام

لینک خبر :‌ تابناک اردبیل
مظفری در رابطه با وضعیت فضاهای فرهنگی استان بوشهر بیان داشت: استان بوشهر از نظر ساختی به ویژه در حوزه کتابخانه های عمومی و سالن ها و تعداد صندلی های سینما با کمبودهایی مواجه است.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۱/۰۲

برنامه " تقاطع فرهنگ " رادیو گفت و گو با موضوع بررسی رویدادهای فرهنگی هنری 98 در استان بوشهر و در ارتباط تلفنی با دکتر آنیتا مظفری معاون فرهنگی اداره کل فرهنگ و ارشاد استان بوشهر به روی آنتن رفت.

مظفری در مصاحبه با رادیو گفت و گو، بیان داشت: یکی از مولفه های اصلی در اجرای برنامه های فرهنگی، هنری و قرآنی توسط اداره کل فرهنگ و ارشاد استان بوشهر، ایجاد عدالت فرهنگی در تمام نقاط استان و کم برخوردار است.

وی همچنین اجرای طرح های "روستای دوستدار کتاب" و طرح "باشگاه های کتابخوانی" را از نمونه های برنامه های فرهنگی در این استان برشمرد و گفت: با توجه به اینکه استان بوشهر در سال 1396 به عنوان "پایتخت کتاب ایران" معرفی شد اجرای طرح های پایتخت کتاب ایران هم تنها منحصر به سال 1396 نماند و در سال های اخیر هم ادامه پیدا کرد کمااینکه امسال نیز این برنامه ها را ترویج کردیم.

معاون فرهنگی اداره کل فرهنگ و ارشاد استان بوشهر از ایجاد شبکه ای با هدف ترویج کتابخوانی و ورود افکار و افراد جدید به این شبکه در استان خبرداد و افزود: طرح های خلاقانه و نوینی اجرا شدند که کماکان هم با موضوعات متنوع و در مناطق مختلف برگزار می شوند.

این مقام مسئول با اشاره به اینکه امسال روستای " بُنه گز " واقع در شهرستان تنگستان به عنوان "روستای دوستدار کتاب" در سطح کشور معرفی شد گفت: دو نفر از مروجان کتاب و کتابخوانی نیز از استان بوشهر انتخاب شدند که البته بیش از اینها در حوزه ترویج کتاب فعالیت می کنند.

وی در رابطه با برنامه اداره کل فرهنگ و ارشاد استان بوشهر برای استفاده از ظرفیت های استان در جام جهانی فوتبال 2022 عنوان کرد: ما در حوزه های مختلف هنری از جمله قرآن و عترت، کتاب و کتابخوانی و موسیقی برنامه هایی را در این راستا اجرا خواهیم کرد و با توجه به اینکه زبان قرآن زبان مشترک مسلمانان و حوزه خلیج فارس است می توان در این حوزه نیز برنامه های خوبی را نیز اجرا کرد.

وی افزود: همچنین می توان از ظرفیت موسیقی ساحل نشینان و خاص حوزه خلیج فارس، هنرهای تجسمی، هنر تئاتر و انیمیشن برای این رویداد جهانی استفاده نمود.

مظفری در رابطه با وضعیت فضاهای فرهنگی استان بوشهر بیان داشت: استان بوشهر از نظر ساختی به ویژه در حوزه کتابخانه های عمومی و سالن ها و تعداد صندلی های سینما با کمبودهایی مواجه است که امیدواریم با تلاش ها و همکاری هایی که صورت می گیرد این کمبودها نیز رفع شوند.

معاون فرهنگی اداره کل فرهنگ و ارشاد استان بوشهر از برگزاری جشنواره ملی داستان نویسی رضوی و جشنواره ملی مشاعره رضوی در سال 99 خبرداد و افزود: برگزاری جشنواره ملی فیلم آیات قرآنی، تجلیل از مفاخر استان بوشهر، جشنواره ملی موسیقی ساحل نشینان، جشنواره های تئاتر و مراسم تجلیل و کتاب سال بوشهر، جشنواره بین المللی آنلاین پویانمایی، جشنواره ملی هنرهای تجسمی و بزرگداشت روز ملی خلیج فارس نیز از دیگر برنامه های ما در سال جدید می باشند.

لینک خبر :‌ رادیو گفت و گو
رئیس سازمان حج و زیارت از تلاش کارگزاران زیارتی و عوامل مدیریت حج و زیارت گلستان در راستای مقابله با شیوع کرونا و مشارکت در ضدعفونی معابر واماکن عمومی این استان قدردانی کرد.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۸/۱۲/۲۹ سایت های دیگر : تجارت آنلاین تیک

به گزارش گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان ، علیرضا رشیدیان گفت: عزیزان کارگزار زیارتی استان گلستان، چون همیشه در سنگر خدمت به مردم پیشگام هستند و این تلاش شان برای سلامت جامعه و هموطنان مایه افتخار است.

وی ابراز امیدواری کرد: همه بخش های سازمان وتک تک آحاد جامعه نسبت به شرایط کنونی و وضعیت شیوع آن در جامعه حساس بوده و هر یک سهم خود را در کنترل جلوگیری از شیوع آن ایفا نمایند.

کارگزاران زیارتی و عوامل مدیریت حج و زیارت استان گلستان در راستای تامین سلامت عمومی جامعه و مقابله با شیوع کرونا اقدام به عفونت زدایی معابرو خیابان ها و اماکن عمومی شهری و نیز فضا های حج و زیارت در سطح استان می کنند.

همچنین کارکنان و کارگزاران زیارتی این استان در پی شیوع ویروس کرونا، غذای گرم را نیز تهیه و بین کادر درمانی و بیماران کرونایی بیمارستان صیاد شیرازی توزیع کردند.

انتهای پیام/

لینک خبر :‌ باشگاه خبرنگاران جوان
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۱/۰۲ سایت های دیگر : کرمانشاه آنلاین

حجت الاسلام محمد صالحی مدیرکل اوقاف و امورخیریه استان کرمانشاه همزمان با فرارسیدن سال جدید در گفتگویی اختصاصی گفت: سال 1399 را در حالی آغاز می کنیم که شیوع بیماری کرونا کشور را درگیر خود کرده؛ ویروسی که سلامت جسم و روح ما را از یکماه پیش تهدید می کند.

صالحی افزود: سال 98 سالی سرشار از حوادث تلخ و ناگوار بود که آن را با تلخی بحران کرونا به پایان رساندیم، اما اینکه سال 99 با شهادت باب الحوائج؛ حضرت موسی ابن جعفر علیه السّلام آغاز می شود، بعید نیست که حکمتی باشد از سوی خداوند که سال خود را با توسّل به این امام همام آغاز کنیم تا ان شاالله باب خیری باشد برای سال پیش رو.

وی در ادامه سال 98 را سالی مملو از شیرینی خدمت برای مجموعه اوقاف استان دانست و تصریح کرد: کارکنان خدوم اداره کل اوقاف و امورخیریه استان کرمانشاه در سالی که گذشت اقدامات جهادی ارزشمندی در زمینه های مختلف به پشتوانه ظرفیت موقوفات و بقاع متبرکه انجام دادند، در ابتدای سال که سیل ویرانگر برخی استان های کشور را دربر گرفت، امدادرسانی به مردم سیل زده استان های لرستان و کرمانشاه سرلوحه برنامه های این اداره کل قرار گرفت.

مدیرکل اوقاف استان کرمانشاه ادامه داد: پچبرگزاری باشکوه برنامه های قرآنی و فرهنگی در مناسبت های مختلف از دیگر اقدامات این اداره کل طی سال گذشته بود.

وی از برپایی چهار موکب خدمات رسانی به زائرین اباعبدالله الحسین علیه السلام به عنوان برگ زرین خدمات اوقاف استان در سال 98 یاد کرد و اظهار داشت: برپایی مواکب اربعین حسینی (ع)، خدمات رسانی در حوزه های فرهنگی، اجتماعی، آموزشی، دارو و درمان همگی تنها گوشه ای از اقدامات این اداره کل در راستای اجرای نیات واقفین خیراندیش بوده است.

حجت الاسلام صالحی نقطه عطف اقدامات اوقاف کرمانشاه در سال گذشته را مبارزه با پیشگیری از شیوع ویروس کرونا دانست و خاطرنشان کرد: از ابتدای بحرانی شدن وضعیت شیوع ویروس کرونا در کشور این اداره کل اقدام به توزیع بیش از 7 هزار بسته و اقلام بهداشتی در بقاع متبرکه و خصوصا مناطق حاشیه نشین و کمتربرخودار شهر کرمانشاه کرد و عملکردی مطلوب در این حوزه از خود به یادگار گذاشت.

وی در بخش دیگری از این گفتگو به نام گذاری سال 99 به عنوان "جهش تولید" اشاره کرد و گفت: نامگذاری سال ها توسط مقام معظم رهبری نوعی پیاده کردن نقشه راه از سوی معظم له است، که برهمه نهادها و دستگاه های انقلابی و دولتی و همچنین متخصّصان امر واجب است، تمام توان خود در راستای تحقق شعار سال بکار گیرند.

مدیرکل اوقاف استان افزود: بی شک سازمان اوقاف و امورخیریه و به تَبع آن اوقاف کرمانشاه نیز تمام ظرفیت و پتانسیل خود را در راستای تحقق این شعار مبارک بکار خواهد بست.

وی از جمله راه های تحقق این شعار را ورود در مسیر سرمایه گذاری موقوفات دانست و اظهار داشت: در موقوفات استان کرمانشاه پتانسیل بالقوه خوبی برای سرمایه گذاری نهفته است که ان شاءاله با تمام توان پای کار جهش خواهیم آمد.

لینک خبر :‌ فرتاک نیوز
صالحی از تولید روزانه بیش از1500 عدد ماسک در کارگاه تولید ماسک در امام زاده سیدسلطان محمد رودان و دو مسجد در پارسیان و نیز توزیع بیش از 300 بسته معیشتی در بقاع متبرکه هرمزگان خبر داد.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۱/۰۳

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز ؛حجت الاسلام والمسلیمن حسین مهدیان، مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان هرمزگان در گفت وگویی، اظهار کرد: با توجه به شیوع ویروس کرونا در کشور و استان هرمزگان، ضرورت ایجاب می کرد در راستای پیشگیری از این ویروس و سلامت مردم اقداماتی انجام دهیم.

وی افزود یکی از ضرورت های امروز در حوزه پیشگیری و سلامت وجود اقلام بهداشتی است و ما در حوزه تولید ماسک سه کارگاه راه اندازی کردیم.

مهدیان ادامه داد: دو کارگاه از ظرفیت بقاع و مساجد تحت مدیریت اوقاف در شهرستان پارسیان راه اندازی شده و روزانه بیش از 1500 عدد ماسک تولید می کنند.

وی تصریح کرد: یک کارگاه تولید ماسک نیز در امام زاده سیدسلطان محمد رودان راه اندازی شده و ماسک های تولیدشده را به صورت رایگان بین مردم و کادر درمانی توزیع می کند.

مهدیان گفت: امیدواریم بتوانیم با کمک هم و تدابیری که ستاد مقابله با کرونا می اندیشد این بیماری را هرچه سریع تر کنترل و ریشه کن کنیم.

مدیرکل اوقاف وامور خیریه استان هرمزگان اظهار کرد: بیش از300 بسته کامل معیشتی شامل ضروریات و مایحتاج سفره زندگی افراد نیازمند در اداره کل اوقاف و امور خیریه هرمزگان تهیه و در میان خانواده های شناسایی شده در مراکز افق مستقر در امامزادگان و بقاع متبرکه استان توزیع شده است.

وی افزود: این بسته معیشتی به ارزش بیش از 170 هزار تومان در قالب تأکیدات ویژه نماینده ولی فقیه در سازمان اوقاف و امور خیریه تهیه شده و به شکلی کاملا آبرومندانه در آستانه نوروز در اختیار خانواده های نیازمند بخصوص خانواده هایی که همجوار با بقاع زندگی می کنند، توزیع شده است.

مدیرکل اوقاف وامور خیریه استان هرمزگان با بیان این که با توجه به شرایط خاص امسال و شیوع ویروس کرونا، مواد شوینده نیز در این بسته معیشتی در نظر گرفته شده است، تصریح کرد: امسال هیچ مراسمی در محل بقاع متبرکه و امامزادگان نخواهیم داشت.

مهدیان همچنین اضافه کرد: اعتبار لازم برای تهیه این بسته های معیشتی از محل خیرات مردم و درآمد حاصل از موقوفاتی که نیت واقف مرتبط با این بحث است، تأمین شده است.

وی با بیان اینکه اوقاف در راستای کاهش مشکلات معیشتی جامعه اقدام به توزیع بسته های معیشتی بین نیازمندان کرده ، افزود: طرح افق با رویکرد جدید حجت الاسلام خاموشی رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه در بقاع متبرکه شاخص استان هرمزگان شکل گرفته است.

مدیرکل اوقاف وامور خیریه استان هرمزگان گفت: در این راستا با هماهنگی مراکز افق و هیئت امنای امامزاده ها، بحث حمایت از نیازمندان به صورت پررنگ تر اجرا می شود.

انتهای پیام/

لینک خبر :‌ هرمز
مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان زنجان از توزیع یک هزار بسته حمایتی بین نیازمندان خبر داد و گفت: همچنین به منظور پیشگیری از شیوع کرونا بسته های بهداشتی نیز توزیع شده است.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۱/۰۴

حجت الاسلام مختار کرمی امروز در گفت وگو با خبرنگار فارس در زنجان اظهار کرد: سال قبل نیز مطابق سنوات گذشته و در راستای کمک به نیازمندان توزیع بسته های غذایی و پوشاک انجام شد.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان زنجان با بیان اینکه قبل از نوروز امسال یک هزار بسته غذایی بین نیازمندان توزیع شد، اضافه کرد: این بسته ها شامل گوشت، مرغ، برنج، ماکارونی، رب و روغن تهیه، بسته بندی و طبق نیت واقف در محل هایی که تعیین کرده، توزیع شد.

کرمی با بیان اینکه توزیع بسته های حمایتی از محل عواید موقوفات انجام شد، افزود: عمل به نیات واقفین اولویت اوقاف در هزینه کرد است.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان زنجان همچنین از توزیع بسته های مناسبتی کرونا به منظور کمک به رعایت بیشتر بهداشت بین نیازمندان خبر داد و افزود: یکی از برنامه های مهم اوقاف در این شرایط کمک هرچه بیشتر به پیشگیری از شیوع کروناست که در این راستا علاوه بر اقدامات اعلامی نسبت به تعطیلی مجامع بقاع متبرکه اقدام شده است.

کرمی با بیان اینکه طبق دستورالعمل ابلاغی، آستان مقدس امامزادگان و بقاع متبرکه تا اطلاع ثانوی تعطیل است، اضافه کرد: همه مراسمات مناسبتی بقاع متبرکه و امامزادگان به صورت مجازی اجرایی شد و تلاش شد با این کار از اجتماع مردمی در این اماکن مقدس جلوگیری شود.

انتهای پیام/73005

لینک خبر :‌ خبرگزاری فارس
مدیرکل اوقاف وامور خیریه استان همدان از کمک یک میلیارد و 200 میلیون تومانی اوقاف همدان در مهار کرونا خبر داد.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۱/۰۴

حجت الاسلام حاجی رضا زین العابدینی در گفت وگو با خبرنگار فارس در همدان با اشاره به اقدامات اداره اوقاف استان در مبارزه با شیوع کرونا در استان اظهارکرد: از ابتدای بروز این بیماری در استان بیش از یک میلیارد و 200 میلیون تومان از محل موقوفات در این راستا هزینه شده است.

وی با اشاره به توزیع سبد کالا در راستای حمایت از خانواده های نیازمند با توجه به شرایطی که به دلیل بیماری کرونا حاکم شده است گفت: توزیع ماسک و اقلام بهداشتی از دیگر اقدامات بوده است.

مدیرکل اوقاف وامور خیریه استان همدان بیان کرد: در شهرستان همدان، ملایر و کبودراهنگ موقوفات زیادی در حوزه درمان است و به خاطر همین با بیماری کرونا در این شهرستان ها بیشترین هزینه ها را داشته ایم.

وی خاطرنشان کرد: به عنوان مثال 120 میلیون تومان با محوریت مدیریت شبکه بهداشت و درمان شهرستان در راستای پیشگیری از انتشار کرونا در قالب اقلام بهداشتی و پیشگیرانه شامل لباس مخصوص، مواد ضدعفونی، ماسک و... مساعدت شد.

زین العابدینی عنوان کرد: اداره اوقاف استان با بروز ویروس کرونا در کنار کادر بهداشت و درمان و نیروهای امدادرسان بوده و در مهار آن هرآنچه در توان دارد به کار خواهد گرفت.

انتهای پیام/89026/

لینک خبر :‌ خبرگزاری فارس
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۱/۰۴

ایرنا- یزد- اداره اوقاف و امور خیریه مرکز استان یزد از محل نیت خیر واقفان برای بهداشت و سلامتی مردم در برابر بیماری کرونا تعدادی ماسک تهیه کرد و آن را در اختیار صنوف مجاز به فعالیت از جمله آپاراتی ها، سوپرمارکت ها، نانوایی ها و غیره قرار داد. روزانه 30 هزار عدد ماسک با همکاری نیروهای مردمی و خیری در این ارتباط تولید و عرضه می شود.عکس:مسعود میرجلیلی

لینک خبر :‌ خبرگزاری جمهوری اسلامی
حجت الاسلام مهدوی راد از فعالیت قرارگاه مردمی شهدای سلامت برای مقابله با ویروس کرونا در گلستان خبر داد.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۱/۰۴

به گزارش خبرنگار خبرگزاری شبستان از گرگان، حجت الاسلام عباسعلی مهدوی راد امروز(دوشنبه 4 فروردین) در گفتگو با خبرنگاران اظهار کرد: قرارگاه مردمی شهدای سلامت برای مقابله با کرونا در استان گلستان راه اندازی شده است.

رئیس اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان گرگان ادامه داد: خوشبختانه کار بسیار خوبی در استان گلستان انجام شده است و پیامی که مقام معظم رهبری در پیام نوروزی خطاب به رزمندگان و مدافعان حوزه سلامت فرمودند خستگی را از تن جهادگران عرصه سلامت بیرون کرده است.

وی تصریح کرد: 36 نفر از خواهران جهادی و خادمان بقاع متبرکه در استان گلستان برای شکست کرونا پای کار آمدند و روزانه 2 هزار و 500 ماسک توسط قرارگاه مردمی شهدای سلامت تولید می شود.

حجت الاسلام مهدوی راد متذکر شد: پیش بینی می شود تا پایان تعطیلات نوروز 100 هزار ماسک تولید شود، همچنین 30 هزار ماده ضدعفونی کننده دست در اختیار مردم قرار می گیرد.

رئیس اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان گرگان افزود: بقاع متبرکه استان گلستان با تمامی ظرفیت برای ریشه کنی ویروس منحوس کرونا وارد میدان شدند.

وی خاطرنشان کرد: تا سوم فروردین ماه جاری 9 هزار ماسک، 7 هزار اسپری ضدعفونی کننده دست و 2 هزار ژل ضدعفونی کننده دست تولید شده است و اقلام بهداشتی تولید شده در 96 محله شهرستان گرگان توزیع خواهد شد.

حجت الاسلام مهدوی راد، از مردم خواست برای قطع زنجیره انتقال کرونا در منزل بمانند و گفت: در شرایط فعلی صله رحم حضوری به صلاح نیست و مردم در نوروز امسال دیدارها را از طریق تلفن و فضای مجازی انجام دهند.

پایان پیام/ 695

لینک خبر :‌ خبرگزاری شبستان
پذیرش و اسکان در زائرسراهای بقاع متبرکه شهرضا و دهاقان ممنوع شد.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۱/۰۴

به گزارش خبرگزاری صداوسیما ، مرکز اصفهان ؛ رییس اداره اوقاف وامور خیریه شهرستان شهرضا گفت: به منظور پیشگیری از شیوع ویروس کرونا تا عادی شدن شرایط هیچگونه پذیرشی در زائر سراهای بقاع متبرکه این شهرستان نداریم.

فرهاد عرب افزود: برگزاری جلسه آموزشی خادمان در خصوص نحوه ضدعفونی و رعایت نکات بهداشتی شخصی ، نصب بنر های اطلاع رسانی در خصوص راهکارهای جلوگیری از شیوع این ویروس ،تهیه و توزیع کالاهای بهداشتی و ضدعفونی در بین خادمان ، جلوگیری از توزیع غذا نذری و لغو تمامی مراسم ها و تجمعات در امامزادگان تا اطلاع ثانوی از دیگر برنامه های اداره اوقاف این شهرستان به منظور حفظ سلامت عمومی جامعه بوده است .

وی از شهروندان به خصوص خانواده های معظم شهدا وایثارگران وخانواده مدفون شدگان در صحن های امامزادگان خواست درروزهای ابتدایی سال جدید از حضور در صحن امامزادگان خودداری کنند .

لینک خبر :‌ خبرگزاری صدا و سیما
مدیرکل اوقاف و امور خیریه کردستان از توزیع 12 هزار سبد کالا و بسته سلامت از محل موقوفات استان خبر داد.

حجت الاسلام محمد کاروند در گفت وگو با خبرنگار فارس در سنندج اظهار کرد: در راستای حمایت از قشر محروم جامعه در مبارزه با شیوع بیماری کرونا اداره کل اوقاف و امور خیریه کردستان اقدام به تهیه و توزیع 7 هزار و 500 سبد بهداشتی و 4 هزار و 500 سبد کالا در مناطق محروم استان کرد.

وی خاطر نشان کرد: این اقلام با اعتبار بالغ بر یک میلیارد و 100 میلیون تومان و از محل موقوفات استان هزینه شد.

کاروند با بیان این مطلب که اداره کل اوقاف و امور خیریه کردستان در شرایط بحرانی خود را موظف به خدمت رسانی به مردم میداند گفت: از اواخر بهمن و اسفند ماه این اداره کل با شناسایی اقشار و مناطق محروم استان و از محل موقوات منطبق اقدام به توزیع سبد کالا شامل مایحتاج زندگی از جمله برنح، روغن،چای، قند، رب، ماکارونی در حاشیه شهرها، روستاها، مساجد و مدارس مناطق محروم نمود.

وی اضافه کرد: در حوزه سلامت و بهداشت نیز اوقاف در کنار سایر نهادهای استان اقداماتی همچون تهیه سبد سلامت شامل صابون، وایتکس و صابون مایع برای مناطق محروم شهرستانهای قروه، سرو آباد و دیواندره و مواد ضد عفونی و شوینده جهت مساجد، و برپایی ایستگاههای سلامت در جوار بقاع متبرکه و موقوفات شاخص همچون موقوفه جایگاه سوخت قرآن و عترت جهت ضد عفونی خودروها کرده است.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه کردستان با اعلام سایر برنامه های اوقاف در این زمینه گفت: راه اندازی ایستگاه سیار ضد عفونی مساجد و اماکن متبرکه از سایر اقدامات اوقاف در این ایام است که با همکاری هیات های جهادی صورت گرفته است.

مساجد و اماکن متبرکه تا اطلاع ثانوی تعطیل است

مدیر کل اوقاف و امور خیریه کردستان همچنین گفت: تعطیلی بقاع متبرکه در راستای عدم حضور مردم در تجمعات و پیشگیری از شیوع ویروس کرنا بر اساس مصوبه ستاد مبارزه با کرونا اتخاذ شده است.

کاروند با بیان اینکه بهترین راه پیشگیری از شیوع کرونا بر اساس تاکیدات پزشکان و مسئولان امر عدم حضور در اماکن شلوغ است، یادآور شد: بقاع متبرکه استان هر سال در ایام نوروز میزبان مسافران و زائران نوروزی بوده است که با توجه به شرایط کنونی و شیوع ویروس کرونا در راستای حفظ سلامت شهروندان و پیشگیری از شیوع کرونا، بقاع متبرکه در ایام نوروز سال جاری تعطیل خواهند بود.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه کردستان خاطرنشان کرد: تصمیم گیری در خصوص بازگشایی بقاع متبرکه استان بر اساس مصوبه ستاد استانی مبارزه با کرونا و بازگشت به شرایط عادی خواهد بود و مراتب در آینده از طریق خبرگزاری های رسمی اطلاع رسانی خواهد شد.

موقوفات با نیت خیرات و مبرات راه گشای حل مشکلات جامعه

مدیر کل اوقاف و امور خیریه کردستان با اعلام این موضوع که سنت حسنه وقف همچون چشمه همیشه جاری با گذشت سالهای سال منفعت و خیر خود را به نیازمندان می رساند خاطرنشان کرد: اقدامات اوقاف در این ایام در راستای اجرای نیت واقفینی صورت گرفته که صدها سال پیش اموال خود را در راستای کمک به نیازمندان وقف نموده اند.

وی در پایان اذعان داشت: در صورت که وقف با نیت های خیرات و مبرات و کمک به سلامت و بهداشت در جامعه نهادینه شود و خیرین استان در این حوزه گام بگذارند زمینه برای خدمت رسانی هرچه بیشتر به مردم شریف استان فراهم خواهد آمد.

انتهای پیام/2330/71

لینک خبر :‌ خبرگزاری فارس
اتحادیه مؤسسات و تشکل های قرآن و عترت استان خراسان شمالی، گزارش شفاف سازی درباره اعتبارات دریافتی از نهادهای دولتی در سال 98 را اعلام کرد.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۱/۰۵

به گزارش ایکنا؛ اتحادیه مؤسسات و تشکل های مردمی، فرهنگی قرآن و عترت استان خراسان جنوبی ضمن انعقاد تفاهم نامه با اتحادیه مؤسسات و تشکل های قرآن و عترت کشور و دریافت مبلغ 160 میلیون ریال از اتحادیه کشوری و همچنین انعقاد تفاهم نامه های متعدد با اداره امور قرآنی استان طبق شیوه نامه های سازمان دارالقرآن الکریم و با مشارکت ادارات تبلیغات اسلامی سراسر استان و مؤسسات و تشکل های قرآنی مردمی متقاضی، در سال گذشته، به برگزاری طرح های مختلف آموزشی و تبلیغی-ترویجی اقدام کرد.
بر همین اساس، فعالیت های ثبت شده توسط مؤسسات و تشکل های قرآنی در پایگاه مشترک اداره امور قرآنی استان و اتحادیه که جزییات آن مشخص است، پس از بررسی و تطبیق با ردیف های اعتباری تفاهم نامه های منعقده، در سال 1398 مورد حمایت قرار گرفته شد.
محمد الهی، مدیر عامل اتحادیه قرآنی خراسان جنوبی گفت: از ابتدای سال 1398 تاکنون با دریافت مبلغ یک میلیارد و 960 میلیون ریال از سوی اداره امور قرآنی تبلیغات اسلامی خراسان جنوبی قرارداد اجرای فعالیت های قرآنی منعقد شد که بخش عمده اعتبار آن به مبلغ یک میلیارد و 860 میلیون ریال اختصاص داده شده و به حساب مؤسسات و تشکل های مجری واریز شد.
در سال گذشته تفاهم نامه های بسیاری با ادارات و نهادهای قرآنی برای اجرای طرح های قرآنی صورت گرفت و مبالغی به این منظور به اتحادیه واریز شد که به برخی از آنها اشاره می شود؛ اختصاص یک میلیارد ریال برای فعالیت های آموزش عمومی، تخصصی و تربیت کادر متخصص قرآن کریم، 380 میلیون ریال، سهم 75 خانه قرآن فعال و 620 میلیون ریال، سهم 37 مؤسسه قرآنی فعال و 500 میلیون ریال برای حمایت از فعالیت های تبلیغی ترویجی از جمله این موارد است.

دیگر برنامه هایی که اتحادیه قرآنی با همکاری مؤسسات قرآنی استان اجرا کرد شامل: محافل قرآنی، کارگاه های سبک زندگی قرآنی، استعدادهای قرآنی، دهه فجر، با قرآن در رمضان ، کارگاه های آموزشی تخصصی، دوره های تربیت کادر متخصص، جلسات قرآنی و غیره است. مابقی اعتبارات قرآنی نیز، پس از گذر از شرایط فعلی و اتمام مراحل عملیاتی برنامه های قرآنی مورد تفاهم، به حساب مؤسسات و تشکل های مربوطه واریز خواهد شد،

گفتنی است؛ در سال 1398 نیز همانند سال 1397هیچگونه قرار داد و تفاهم نامه ای با دو متولی دیگر امور قرآن و عترت (ع) استان (دفتر قرآن و عترت فرهنگ و ارشاد اسلامی و اداره قرآنی اوقاف و امور خیریه استان ) صورت نگرفت.

انتهای پیام

لینک خبر :‌ خبرگزاری بین المللی قرآن
حجت الاسلام امیدی گفت: رویداد ملی فهما ، محور همه برنامه های کانون های مساجد فارس در سال جاری بود و با توجه به روند اجرای این طرح و پیش بینی ثبت فعالیت ها، طرح ها و ایده ها، این رویداد ملی با مشارکت یک هزار و 36 کانون در سطح استان فارس انجام شد.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۸/۱۲/۲۸

خبرگزاری شبستان – شیراز :

مساجد به عنوان خانه های خدا بر روی زمین شناخته می شوند و کانون های مساجد به عنوان یکی از بازوهای مساجد هستند و بسیاری از اعضای کانون های مساجد با خلوص نیت و بدون هیچ چشم داشتی برای رضای خدا به فعالیت های مذهبی می پردازند، از این رو نظر حجت الاسلام حسین امیدی ، مدیر ستاد هماهنگی کانون های فرهنگی هنری مساجد استان فارس را پیرامون عملکرد این ستاد در سال 98 را جویا شدیم که آن را در این مصاحبه اختصاصی می خوانید.

* عملکرد و برنامه های اجرایی در این سال چگونه بود؟

با توجه به اجرای نخستین رویداد ملی فهما در سال 1398 از سوی ستاد هماهنگی کانون های فرهنگی هنری مساجد کشور و محوریت این رویداد در برنامه های اجرایی 1398، همه برنامه های سال در راستای اجرای شایسته و موثر این طرح بود که گروه های کارشناسان ستاد هماهنگی کانون های فرهنگی هنری مساجد استان فارس با برگزاری بیش از 38 سفر استانی برای آموزش توجیهی به اجرای برنامه های مربوطه پرداختند که با همکاری اداره های فرهنگ و ارشاد اسلامی و انتخاب رابطان فهما در شهرستان ها نیز کار نظارت نیز دنبال شد .

* فعالیت های جانبی و اجتماعی در سطح استان و شهرها در طول سال 98 چگونه بود؟

فعالیت هایی که در سطح کانون های فرهنگی و هنری مساجد استان فارس اجرا می شود، اغلب با موضوع های قرآنی، اجتماعی، فرهنگی، مذهبی و هنری است و به صورت خودجوش و مردمی اجرا می شود که این فعالیت ها در سامانه بچه های مسجد نیز به ثبت رسیده است و قابل دسترسی و مشاهده است، فعالیت های کتابخانه ای و مناسبت های مذهبی و ملی به عنوان 2 برنامه جنبی همیشه در اولویت برنامه های کانون های فرهنگی هنری بوده است و به خوبی توانسته است با جذب حداکثری اقشار مختلف مردم جایگاه خود را تثبیت کند، تعداد 27 هزار و 789 فعالیت توسط یک هزار و 236 کانون در مورد فعالیت های اجتماعی با موضوع هایی نظیر مقابله با آسیب های اجتماعی، مشاوره، کارآفرینی، سبک زندگی، خودکفایی و اردویی و گردشگری از سوی کانون های مساجد به ثبت رسیده که از طریق لینک https://bachehayemasjed.ir/services قابل مشاهده است.

* حضور کانون ها در حوادث، اتفاقات و رویداد های مهم و اجتماعی کشور در سال 98 چگونه ارزیابی می کنید؟

کانون های فرهنگی هنری مساجد فارس در راستای رسالت مهمی که برعهده دارند همواره توانسته اند نقش خود را در رویدادهای مهم کشور اعم از رویداد های ملی و رویداد های مذهبی به خوبی ایفا کنند، در سال 1398 از همان ابتدای سال در حادثه سیل، علاوه بر امدادرسانی به مناطق زلزله استان نظیر منطقه سعدی شیراز، کمک رسانی به مناطق سیل زده در استان های خوزستان و لرستان نیز توسط کانون های مساجد به اشکال مختلف از جمع آوری کمک های مردمی تا حضور در مناطق با برپایی موکب و ارائه خدمات انجام شد.

شهادت سردار سپهبد حاج قاسم سلیمانی از جمله رویداد های مهمی بود که کانون های مساجد با برگزاری برنامه در قالب های مختلف تحت عنوان سردار دل ها از جمله مراسم سوگواری، شب شعر، مسابقات فرهنگی نظیر دلنوشته و هنری مثل نقاشی و خوشنویسی، اجرای سرود، محافل قرآنی، حضور در مراسم کرمان و همچنین پویش های فضای مجازی با حضور اقشار مختلف مردم نام و خاطره این شهید را گرامی داشتند .

برگزاری دوره های بصیرت افزایی و روشنگری در مورد حوادث آبان ماه و اغتشاشات آن از دیگر رویداد مهم سال 98 که با سخنرانی ائمه جماعات بین الصلاتین انجام شد و نشست های رفع شبهات و پاسخگویی به سئوالات به ویژه برای نوجوانان و جوانان برگزار شد .

می توان گفت که در همه اتفاقات، رویداد ها و مناسبت های ملی و مذهبی کانون های مساجد به صورت خودجوش و مردمی پیشتاز اجرای برنامه ها هستند کما اینکه در خصوص مبارزه با شیوع بیماری کرونا در روزهای اخر سال 1398 نیز با اجرای برنامه های مختلف و همکاری با نهاد های مربوطه و به ویژه در فضای مجازی به ایفای نقش می پردازند .

* بررسی و دستیابی به اهداف بر اساس اجرای برنامه ها و طرح ها در سال 98 چگونه است؟

همانگونه که قبلا اشاره شد نخستین رویداد ملی فهما در سال 1398، محور همه برنامه ها و طرح ها در سال جاری بود و با توجه به روند اجرای این طرح و پیش بینی ثبت فعالیت ها، طرح ها و ایده ها در این رویداد ملی، فهما با مشارکت یک هزار و 36 کانون در سطح استان فارس می توان گفت تا حدود زیادی دستیابی به اهداف محقق شده است و ان شاءالله با رفع آسیب هایی که در مرحله ثبت برنامه ها وجود داشت، می توان از این فرصت برای برنامه ریزی بهتر در سال آینده استفاده کرد.

* کانون های فعال در اکثر رویدادها و برنامه در طول سال چگونه مشخص شدند؟

در رویداد ملی فهما 28 کانون فرهنگی هنری از استان فارس در جمع 550 کانون منتخب کشور برای ارزیابی مرحه داوری انتخاب شدند که در نهایت کانون فرهنگی هنری آرمانشهر مهدوی شیراز در رشته اوقات فراغت به عنوان کانون اول کشور معرفی شد و همچنین کانون فرهنگی هنری سیدالشهدا (ع) کازرون نیز در رشته کتاب و کتابخوانی به مقام دوم کشوری دست پیدا کرد و تعدادی از کانون های نیز به عنوان شایسته تقدیر و فعال در این رویداد ملی معرفی شدند .

تعداد کانون های فعال در سطح استان فارس کم نیست که با حمایت های مادی و معنوی می توانند فعالیت های موثری را اجرا کنند که از سوی ستاد هماهنگی کانون های فرهنگی هنری مساجد کشور در سال جدید پرداخت مساعدت ها بر اساس فعالیت کانون در سامانه بچه های مسجد مشخص شده است .

* میزان بازخورد فعالیت های ستادبیرخانه استان خود را از نگاه سایر ارگان ها و رسانه ها در طول سال چگونه بود؟

اعطای احکام شورای هماهنگی کانون های فرهنگی و هنری مساجد فارس توسط دکتر سید عباس صالحی ، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در جلسه شورای فرهنگ عمومی استان را می توان یکی از برنامه های مهم سال 1398 دانست که در آینده می تواند تاثیر فراوانی در حوزه برنامه های اجرایی، موثر سازی و هم افزایی برنامه های تعاملی به ویژه در خصوص اعضای شورا بگذارد چرا که در این شورا نهاد ها و ارگان ها مهم فرهنگی و مذهبی عضویت دارند که می توان به بسیج، اوقاف و امور خیریه، تبلیغات اسلامی و حوزه علمیه اشاره کرد و با توجه به اینکه ریاست این شورا به عهده نماینده محترم ولی فقیه در استان فارس است ان شاءالله بیشترین تعامل و همکاری را پس از برگزاری جلسات هم اندیشی خواهد داشت که متاسفانه با توجه به اتفاقات سه ماه اخیر نظیر شهادت سردار سلیمانی، ایام الله دهه فجر و شیوع بیماری کرونا با عنایت به تاثیر این رویدادها در سال جاری تاکنون برگزاری جلسه شورا محقق نشده است .

در مورد فعالیت ستاد استان از نگاه رسانه ها می توان گفت با تعاملی که بین روابط عمومی ستاد هماهنگی کانون های فرهنگی هنری مساجد استان و اصحاب رسانه وجود دارد، آخرین اخبار فعالیت ها در قالب مصاحبه و گزارش خبری در اختیار آنها قرار داده می شود و هرگونه اطلاع رسانی برنامه های اجرایی از طریق روابط عمومی ستاد هماهنگی کانون های فرهنگی هنری مساجد استان در پایگاه اطلاع رسانی به نشانی www.farsmasajed.ir و یا کانال های فضای مجازی در پیام رسان های سروش به نشانی https://sapp.ir/farsmasajed و گپ به نشانی https://gap.im/Fahma_fars انجام خواهد شد .

از ظرفیت خبرگزاری شبستان استان نیز برای پوشش خبری برنامه های کانون های مساجد استفاده می شود که در سال 1398 در موضوع اوقات فراغت، مناسبت ملی یا مذهبی و رویداد های مهم اخبار به خوبی در این خبرگزاری منعکس شده که در صفحه سامانه بچه های مسجد هم به نمایش درآمده است و در بین کانون های مساجد استان به عنوان مرجعی برای پیگیری اخبار این حوزه مطرح است که اخبار کانون های مساجد فارس در خبرگزاری شبستان فارس در لینک http://shabestan.ir/KeywordNews/1187 قابل مشاهده است.

پایان پیام/ 130

لینک خبر :‌ خبرگزاری شبستان
رشت- معاون هنری و سینمایی ارشاد گیلان به تمدید سه ماهه تمام مجوزهای هنری صادر شده اشاره کرد و گفت: پیگیر جبران خسارت های ناشی از ویروس کرونا برای هنرمندان هستیم.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۱/۰۲ سایت های دیگر : آمد خبر جماران

سید امیر مصباح در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به شیوع ویروس کرونا ، اظهار کرد: از همان روزهای ابتدای شیوع این ویروس وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با توجه به مصوبه ستاد ملی مبارزه با کرونا در زمینه عدم برگزاری هرگونه تجمع اقدام به تعطیلی تمام فعالیت های فرهنگی، هنری و سینمایی در سطح کشور کرد.

وی با بیان اینکه در استان گیلان نیز به ویژه در حوزه هنری، سینمایی و موسیقی تمام فعالیت تا اطلاع ثانوی تعطیل شد، افزود: تمام آموزشگاه های هنری و موسیقی نیز فعالیت های خود را برای سلامت هنرجویان تعطیل کردند.

معاون هنری و سینمایی ارشاد گیلان در ادامه با اشاره به صدور اطلاعیه جدید از سوی وزارت ارشاد، گفت: بر اساس این اطلاعیه مجوزهای صادره این وزارتخانه و ادارات کل تابعه آن نیز در سطح استان ها به ویژه استان گیلان که تاریخ اعتبار آنها تا پایان سال 98 بود، به مدت سه ماه یعنی تا پایان خرداد ماه سال آینده تمدید شد.

وی همچنین به موضوع ضرر و خسارت های ناشی از تعطیلی مراکز، آموزشگاه ها، فعالیت های هنری، سینمایی و موسیقی براثر شیوع ویروس کرونا اشاره کرد و ادامه داد: هنرمندان قشر متوسط رو به پایین جامعه هستند ما به عنوان متولیان این حوزه تلاش می کنیم تا از طریق وزارتخانه و سازمان های متولی این خسارت ها تا حدودی جبران شود.

مصباح در ادامه افزود: جلسه ویژه مدیران معاونت امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با موضوع بررسی پیامدهای تعطیلی فعالیت های هنری به دلیل شیوع ویروس کرونا روز دوشنبه 26 اسفند ماه در معاونت امور هنری برگزار شد که مصوبات این جلسه نیز به اطلاع سینما داران خواهد رسید.

ضرورت حمایت مسئولان از هنرمندان

وی گفت: تعدادی از صاحبان آموزشگاه های موسیقی نیز طی نامه ای از وزیر ارشاد درخواست حمایت از فعالان این حوزه و جبران خسارت ها را کرده اند.

معاون هنری و سینمایی ارشاد گیلان به صحبت های مدیرعامل خانه موسیقی در زمینه پرداخت حق بیمه و سرانه درمان سه ماهه فصل بهار هنرمندان موسیقی توسط صندوق اعتباری هنر اشاره و اظهار کرد: با توجه به شیوع ویروس کرونا و تعطیلی فعالیت ها معیشت بسیاری هنرمندان با مشکل مواجه شده است.

وی در ادامه به پیگیری های انجام شده از سوی متولیان امر اشاره و با بیان اینکه تلاش شد تا بتوانیم بخشی از خسارت ها را جبران شود، افزود: با این اقدام تا حدودی مشکلات فعالان این حوزه مرتفع می شود اما هنوز نیازمند حمایت های بیشتر هستیم.

مصباح با بیان اینکه بر اساس این تصمیم مقرر شد هنرمندان موسیقی حق بیمه و سرانه درمان سه ماهه اول سال 99 را پرداخت نکنند، گفت: حق بیمه و سرانه درمان فصل بهار توسط صندوق اعتباری هنر پرداخت می شود و در صورت نیاز برای ماه های آینده نیز تصمیم گیری خواهد شد.

وی تأکید کرد: متأسفانه اکثر هنرمندان ما از نظر معیشت و وضعیت اقتصادی مشکلات فراوانی دارند که نیازمند حمایت های بیشتر از سوی متولیان امر است.

کد خبر 4882834

لینک خبر :‌ خبرگزاری مهر
استاندار خراسان شمالی بعد از برگزاری نشست ویدئو کنفرانس رئیس جمهور با استانداران با محوریت ویروس کرونا در مصاحبه با صدا و سیمای استان دستورات جدیدی را برای پیشگیری و مقابله با ویروس کرونا صادر کرد.

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل استانداری خراسان شمالی، دکتر محمدعلی شجاعی در این مصاحبه اظهار داشت: مراکز خریدی که در اپلیکیشن خرید به مردم معرفی شده اند نباید تعطیل شوند.
دکتر شجاعی افزود: مدیران سازمان ها و ادارات که نیاز ضروری به حضور فیزیکی کارمندان نیست باید با مرخصی و دورکاری کارمندان تا 15 فروردین موافقت کنند.
وی ادامه داد: مراکز شلوغ مانند پاساژها و مراکز خرید و اماکن گردشگری باید تا 15 فروردین تعطیل شوند.
دکتر شجاعی همچنین بر تعطیلی برخی از اتحادیه ها و اصناف با بررسی سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تاکید کرد.
نماینده عالی دولت در خراسان شمالی در ادامه سخنان خود خاطر نشان کرد: ستاد ملی مقابله با ویروس کرونا به صورت ویدئو کنفرانس با حضور رئیس جمهور و مقامات کشوری و استانداران برگزار می شود تا اطلاعات لازم به سمع و نظر استان ها رسانده شود.
دکتر محمدعلی شجاعی افزود: هر وزیر به عنوان معین یک استان انتخاب و وزیر ارشاد و فرهنگ اسلامی به عنوان وزیر معین استان خراسان شمالی معرفی شده است و بنده در تماس با وی درخواست ها را اعلام کرده ام.
دکتر شجاعی در بخش دیگر سخنان خود از همراهی مردم استان برای مقابله با ویروس کرونا قدردانی کرد و ابراز امیدواری کرد: با همکاری مردم در ادامه راه خراسان شمالی جزو استان های برتر در پیشگیری و مقابله با کرونا ویروس باشد.

لینک خبر :‌ استانداری خراسان شمالی