بولتن فرهنگی هنری / مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی 25 اسفند 97
رئیس اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران با ارسال نامه ای به وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی از او درخواست کرد با عقد تفاهمنامه ای با وزارت آموزش و پرورش و وزارت علوم، تحقیقات و فن آوری از تکثیر غیرقانونی کتاب در مراکز آموزشی پیشگیری کنند.

به گزارش ایسنا، متن نامه هومان حسن پور به سیدعباس صالحی به این شرح است:

جناب آقای دکتر سیدعباس صالحی
وزیر محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی
همان طور که مستحضر هستید کارگروه صیانت از حقوق ناشران، مؤلفان و مترجمان این اتحادیه با همیاری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و سایر ارگان های ذی ربط در مسیر صحیح مقابله با تکثیر غیرمجاز کتاب گام برمی دارد.
به گزارش این کارگروه یکی از اماکنی که بعضاً برای تکثیر غیرمجاز کتب ناشران استفاده می شود واحدهای کپی و تکثیر دانشگاه ها، مراکز آموزش عالی و مدارس است که متاسفانه سهواً یا عمداً با تکثیر همه یا قسمتی از کتاب های ناشران و فروش آن به دانشجویان و دانش آموزان، حقوق مؤلفان و یا مترجمان و ناشران را نادیده می گیرند. از سوی دیگر گستردگی و فراوانی این واحدها به حدی است که کارشناسان این کارگروه تنها راه مقابلۀ مؤثر و ممکن را عقد تفاهمنامه ای مابین وزرای محترم سه وزاتخانه فرهنگ و ارشاد اسلامی، علوم، تحقیقات و فن آوری و آموزش و پرورش مبنی بر اطلاع رسانی و منع از ناحیه حوزه وزارتی می دانند. لذا مستدعی است در صورت صلاحدید دستور لازم جهت بررسی و یا هرگونه فعل مؤثر در این زمینه را مبذول فرمایید.

انتهای پیام

لینک خبر :‌ خبرگزاری دانشجویان ایران
مشکل اقامت و مسائل مربوط به بیمه و بازنشستگی نجیب مایل هروی که از مدت ها پیش در رسانه ها مطرح شده بود با پیگیری های وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و موسسه خانه کتاب به نمایندگی از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی حل شد.

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به نقل از خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، نجیب مایل هروی، نویسنده، پژوهشگر، نسخه شناس، ویراستار و مردم شناس افغانستانی که سال ها مقیم ایران است، در یک سال گذشته به دلیل برخی مشکلات و بی مهری ها در وضعیت بدی قرار داشت که خوشبختانه با اطلاع رسانی به موقع رسانه ها شاهد تغییراتی در وضعیت این پژوهشگر افغانستانی بودیم.

در این مدت سیدعباس صالحی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی از طریق مکاتبه با وزارت کشور و سایر نهادهای ذی ربط مشکل اقامت 10 ساله وی را حل کرده است. بحث مسکن، بیمه تامین اجتماعی و برقراری حقوق بازنشستگی این پژوهشگر افغانستانی نیز بر طرف شده است.

در بخشی از نامه حسین ذوالفقاری، معاون امنیتی و انتظامی وزارت کشور به سیدعباس صالحی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی آمده است:
کمیسیون ویژه اقامت و تسهیلات ویژه مستقر در اداره کل امور اتباع و مهاجرین وزارت کشور مقرر گردیده است برای وی مدرک اقامت ویژه 10 ساله و بدون اخذ عوارض مربوطه صادر و تمدید مجدد مدرک اقامتی مذکور نیز برای سال های پس از آن بلامانع می ّباشد. همچنین موضوع رفع مشکلات بیمه تامین اجتماعی و برقراری حقوق بازنشستگی وی نیز از طریق سازمان تامین اجتماعی صورت پذیرفته است. گفتنی است دارندگان مدرک فوق از سایر خدمات شبیه شهروندان ایرانی برخوردار می باشند.

پیش از این شهرداری مشهد قول فراهم کردن محل اقامتی برای فعالیت های مایل هروی در مشهد را داده بود تا او مجددا به مشهد بازگردد و فعالیت های خود را از سر گیرد.

نجیب مایل هروی، متولد 1329 در ولایت هرات است. وی سال 1350 به ایران و شهر مشهد آمد و تحصیلات عالیه خود را در رشته زبان و ادبیات فارسی در دانشگاه فردوسی مشهد به پایان برد. هروی، پس از مدتی فعالیت در بنیاد پژوهش های اسلامی در مشهد، به تهران آمد و سپس به عنوان محقق در کتابخانه مجلس شورای اسلامی ایران مشغول به کار شد. او دارای تالیفات متعددی است و مقالاتی را نیز در دانشنامه مرکز دایره المعارف بزرگ اسلامی نوشته است. این نویسنده، پژوهشگر، نسخه شناس، ویراستار و مردم شناس افغانستانی که رشته اصلی اش عرفان اسلامی بوده است، از محققان برجسته در حوزه نقد و تصحیح متون کلاسیک به شمار می رود که با تألیف، تصحیح و بررسی بیش از 30 کتاب و نگارش صدها مقاله، به این مهم پرداخته است. وی همچنین در سال 1386 به پاس یک عمر دست آورد برای خدمت به تاریخ و زبان فارسی، جایزه ادبی – تاریخی بنیاد دکتر محمود افشار یزدی را در مرکز دایره المعارف بزرگ اسلامی ایران، دریافت کرد.

22 اسفند 1397 20:11

لینک خبر :‌ وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان سمنان از لغو سفر وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در روز پنجشنبه به سمنان خبر داد و گفت: معاون حقوقی، امور مجلس و استانهای وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به سمنان می آید.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۱۲/۲۳

به گزارش روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان سمنان، حجت الاسلام والمسلمین علی فضیلت افزود: یک برنامه غیرمترقبه موجب لغو سفر سید عباس صالحی به سمنان شد.

وی با اشاره به اینکه در سفر وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به سمنان قرار بود چند برنامه فرهنگی و هنری برگزار شود اظهار داشت: این برنامه ها روز پنجشنبه با حضور علی اصغر کاراندیش مروستی معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار خواهد شد.

اختتامیه دهمین هفته فیلم و عکس استان سمنان و حضور در برنامه جشن انتشار پنج هزارمین شماره روزنامه پیام استان سمنان از جمله برنامه هایی است که عصر پنجشنبه با حضور معاون مجلس، امور حقوقی و استانهای وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در سمنان برگزار خواهد شد.

روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان سمنان

23 اسفند 1397 07:53

لینک خبر :‌ وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اعضای شورای ارزشیابی هنرمندان، نویسندگان و شاعران کشور دیدار و گزارش های این شورا را دریافت کرد.

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سید عباس صالحی امروز با اعضای شورای ارزشیابی هنرمندان، نویسندگان و شاعران کشور دیدار و گزارش های این شورا را دریافت کرد.

در این نشست اعضا شورا ضمن ارائه گزارش اجمالی از وضعیت شورا نسبت به دقت نظر دبیر شورا مبنی براینکه هیچ درجه هنری براساس رابطه اعطا نشده و همه مدارک اعطا شده به هنرمندان براساس تخصص هنرمندان بوده است تاکید کردند.

در بخش پایانی این دیدار وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی از زحمات تمامی اعضا به ویژه دبیر شورا قدردانی کرد.

23 اسفند 1397 14:20

لینک خبر :‌ وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی
معاون حقوقی و امور مجلس و استانهای وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از افزایش 20 درصدی اعتبارات سال آینده این وزارت خانه خبرداد و گفت: به سرجمع اعتبارات این وزارت خانه در سال آینده یک هزار و 115 میلیارد ریال افزوده شده است.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۱۲/۲۳ سایت های دیگر : خبرگزاری آریا خبرگزاری صدا و سیما

به گزارش روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان سمنان، علی اصغر کاراندیش مروستی عصر پنجشنبه در گفت و گویی با بیان اینکه در چهار ردیف عمده افزایش دارد افزود: ازاین رقم 400 میلیارد ریال به اعتبارات ردیف اصلی وزارت خانه، 550 میلیارد ریال به حوزه نشر و مطبوعات، 200 میلیارد ریال به امور سینما و 25 میلیارد ریال به اعتبارات پژوهشگاه فرهنگ و هنر افزایش یافته است.

وی با اشاره به پیگیری های صورت گرفته در کمیسیون تلفیق و و صحن علنی مجلس شورای اسلامی گفت: این افزایش به رغم مشکلات اعتباری سال 98 این افزایش صورت گرفته است و این افزایش به سرجمع اعتبارات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی که 14 هزار میلیارد ریال افزوده شد.

کاراندیش مروستی به مصوبه واریز 10 درصد از درآمد بلیط فروشی اجراهای صحنه ای (کنسرت) به خزانه توسط این وزارت خانه اشاره کرد و ادامه داد: مقرر شد معادل ارقام واریزی از این محل به خزانه تا سقف یک هزار و 500 میلیارد ریال به وزارت ارشاد برگردد.

معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: این رقم به شهرستانهای غیر از مرکز استان اختصاص می یابد تا صرف رسیدگی به امور مجتمع های فرهنگی هنری و تعمیر و تجهیز این مراکز، ساماندهی فعالیت های فرهنگی هنری شود.

وی هدف از این مصوبه را رسیدگی به امور شهرستانها غیر مرکزا استان بیان کرد و اظهارداشت: قریب 360 شهرستان غیر مرکزاستان در کشورداریم و با این مصوبه اعتبارات قابل توجهی به این شهرستانها اختصاص می یابد.

کاراندیش به سیاست های این وزارت خانه برای تکمیل پروژه های نیمه تمام نیز اشاره کرد و گفت: در سال آینده سیاست بر این است تا پروژه های با بیش از 90 درصد پیشرفت فیزیکی به اتمام برسد.

وی عمده این پروژه های را شامل تالارهای مرکزی در مراکر استانها شامل هشت پروژه بیان کرد و گفت: در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی درمجموع 300 پروژه نیمه تمام وجوددارد.

معاون حقوقی و امور مجلس و استانهای وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با هدف شرکت در آیین اختتامیه هفته فیلم و عکس و نیز جشن انتشار پنج هزارمین شماره روزنامه پیام استان به سمنان سفر کرده است.

روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان سمنان

23 اسفند 1397 16:53

لینک خبر :‌ وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی
علیرضا مختارپور، دبیرکل نهاد کتابخانه های عمومی کشور مسیر پیش روی نهاد کتابخانه ها برای رسیدن به آرمان های خود را توصیف و بر نقش کتابداران در کمک به نهاد برای طی موفقیت آمیز این مسیر و لزوم همکاری دستگاه های فرهنگی کشور تاکید کرد.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۱۲/۲۵

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به نقل از پایگاه اطلاع رسانی نهاد کتابخانه های عمومی کشور، علیرضا مختارپور، دبیرکل نهاد کتابخانه های عمومی کشور طی گفت وگویی با خبرگزاری لیزنا، با اشاره به سخنان سید عباس صالحی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در آیین پانزدهمین سالگرد تاسیس نهاد کتابخانه ها، گفت: آقای وزیر چشم اندازی خوب، کامل و جامعی از آینده نهاد کتابخانه ها ارائه داد و تاکید کرد که در چند سال گذشته نیز نهاد در همین مسیر حرکت کرده است. اما فاصله زیادی با قُله ای که برای فعالیت های نهاد متصور هستیم، وجود دارد.

آرزوهای مختارپور برای نهاد کتابخانه های عمومی

مختارپور در ادامه به ترسیم قله فعالیت های نهاد کتابخانه ها پرداخت و گفت: به نظر من ایده آل مورد نظر ما آن روزی است که تمام مردم ایران عضو کتابخانه های عمومی باشند و ما چیزی به نام کارت عضویت نداشته باشیم؛ بلکه کارت ملی هر شخص کارت عضویت وی در کتابخانه ها نیز محسوب شود و مردم بتوانند از خدمات پایه ای کتابخانه ها به صورت رایگان و از خدمات جانبی آن با هزینه ای اندک استفاده کنند.

وی ادامه داد: آرزوی ما این است که نسخه ای از تمام کتاب های مفیدی که در کل کشور چاپ می شود در کتابخانه های عمومی داشته باشیم. آرزوی ما این است که در هیچ منطقه ای از شهر و روستای کشورمان شاهد این نباشیم که برای ساکنان آن امکان دسترسی به کتابخانه ها وجود ندارد و همه مردم ایران با فاصله دقایق کوتاهی به کتابخانه دسترسی یابند. ایده آل ما این است که کتابخانه های ما بتوانند تا هر زمان که مردم در هر منطقه یا محله ای بخواهند از خدمات آن استفاده کنند، باز باشند و اگر در منطقه ای مردم حتی تا پاسی از شب مایلند از کتابخانه استفاده کنند، این امکان برای ایشان وجود داشته باشد. آرزوی ما این است که استفاده از کتابخانه های عمومی فراتر از سالن های مطالعه باشد؛ یعنی آن اندازه قرائتخانه و سالن های مطالعه متعدد در کشور داشته باشیم که کتابخانه عمومی تبدیل شوند به فضایی برای تعامل اجتماعی، گفت وگو، مشارکت های فرهنگی، برگزاری جلسات کتابخوانی و به اشتراک گذاری کتاب های خوانده شده، برگزاری جلسات نقد و بررسی و معرفی کتاب و برگذاری جشن های مربوط به کتاب.

دبیرکل نهاد کتابخانه های عمومی کشور در ادامه به بیان نکاتی درباره بودجه نهاد کتابخانه های عمومی پرداخت و گفت: اینها همه آرزوهای ماست، اما برای رسیدن به این آرزوها راهی سخت و طولانی در پیش داریم و البته از الزامات حرکت درست در این راه این است که دستگاه هایی مثل دولت و مجلس در تخصیص بودجه و امکانات، مساعدت کنند. وقتی بودجه ای که مجلس محترم برای نهاد کتابخانه ها تصویب می کند کمتر از نصف حقوق کتابداران است، راه سخت تر می شود.

مختارپور ادامه داد: البته نهاد کتابخانه ها از یک ویژگی برخوردار است و من بارها به آن اشاره کرده ام؛ ما هرگز به دلیل تنگناها و مضایقه مالی راه خود را متوقف نکرده ایم. ما با همین شرایط بیش از 550 کتابخانه در سه سال گذشته ساخته ایم و با همین شرایط جشنواره های متعدد کتابخوانی و جشنواره قصه گویی را برگزار می کنیم. ما با وجود همین سختی ها کتابخانه های بزرگ مانند کتابخانه مرکزی مشهد و کتابخانه بجنورد را افتتاح کردیم.

نقش کتابداران در دستیابی به اهداف عالی نهاد کتابخانه ها

دبیرکل نهاد کتابخانه های عمومی کشور به نقش کتابداران در رسیدن به اهداف والای نهاد نیز اشاره و تأکید کرد: کتابداران برای اینکه بتوانند در این مهم نقش ایفا کنند راهی طولانی در پیش دارند. آنها باید با مهارت آموزی به آشنایی با روش های جدید کتابداری و ترویج مطالعه مجهز شوند.

مختارپور گفت: من بسیار امیدوارم که اگر هم نتوانیم در زمانی کوتاه به همه این آرمان ها برسیم، علی رغم مشکلات و تنگناها در این مسیر، با کمک کتابداران و کارکنان نهاد و همینطور کمک و همکاری دستگاه های مختلف مانند وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، روز به روز به اهداف عالی نزدیک تر شویم.

وی در ادامه با بیان توصیه هایی به دانشجویان کتابداری امروز و کتابداران کتابخانه های عمومی فردا، به منظور کمک به نهاد کتابخانه ها برای رسیدن به آرمان های مورد نظر گفت: نکته اول اینکه کتابداران آینده باید به علم حرفه خود یعنی کتابداری مجهز شوند. این علم روز به روز در جهان پیشرفت می کند و ما نباید از علم جهانی عقب بمانیم. توجهی که در نهاد کتابخانه ها به بخش پژوهش و آموزش داشتیم بر اساس همین امر صورت گرفته است.

دبیرکل نهاد افزود: نکته دوم اینکه کتابداران ما باید اطلاعات فرهنگی خود را گسترش دهند. نمی توان تصور کرد که یک نفر کتابدار باشد اما از محصولات فرهنگی، موضوعات فرهنگی و رسانه های فرهنگی بی اطلاع بماند. مسئله بعدی کسب مهارت برای ایجاد ارتباط با اقشار مختلفی از اعضا و کاربران کتابخانه ها است؛ مگر می شود کتابداری در یک منطقه نتواند با کودکان، زنان، جوانان، میانسالان و پیران عضو کتابخانه ارتباط برقرار کنند؟ علاوه بر آن بکتابداران اید امکان ارتباط با اعضای سایر دستگاه های فرهنگی در منطقه را نیز ایجاد کنند. مگر می شود کتابدار یک منطقه با امام جماعت محل، با اداره کل ارشاد، با سازمان تبلیغات اسلامی و با آموزش و پرورش محل، ارتباط نداشته باشد؟ بنابراین هر کتابدار باید بتوانند این ارتباط ها را ایجاد کنند.

درِ مدارس باید به روی کتابداران باز باشد

علیرضا مختارپور در ادامه با اشاره به لزوم همکاری کتابداران با سایر دستگاه ها در شهرها و استان های مختلف، درباره همکاری با آموزش و پرورش گفت: خوشبختانه در برخی استان های ما آموزش و پرورش با کتابخانه های عمومی همکاری خوبی دارد، اما متاسفانه در برخی استان های دیگر عدم همکاری وجود دارد. باید درِ مدارس به روی کتابداران باز باشد. کتابداران ما باید بتوانند دانش آموزان را در مدارس هم با حرفه کتابداری و هم با کتابخانه آشنا و آنان را به عضویت در کتابخانه ها ترغیب کنند.

وی با ابراز تاسف از حذف پست کتابدار در آموزش و پرورش و مدارس، افزود: ما به مسئولین آموزش و پرورش این پیشنهاد را دادیم که اگر هم به دلیل مسائل مالی نمی توانید پست کتابدار را احیا کنید، حداقل چند نفر از دانش آموزان هر مدرسه را به عنوان کتابیار انتخاب کنید؛ ما حاضر هستیم به این کتاب یاران آموزش دهیم تا آنان بتوانند رابط بین کتابخانه عمومی محل با مدرسه باشند و دانش آموزان را نسبت به مطالعه تشویق و ترغیب کنند.

پیشنهاد مختارپور به آموزش و پرورش برای آموزش کتاب یاران

وی در مورد روش همکاری آموزش و پرورش با کتابخانه های عمومی برای آموزش کتاب یاران توضیح داد: در این خصوص در برخی شهرها به صورت بسیار محدود و موردی اقداماتی صورت گرفته است. اما اگر آموزش و پرورش همکاری واقعی با ما را ایجاد کند، در هر شهری که مد نظر قرار می دهند، به صورت آزمایشی و نمونه ای آموزش کتاب یاران را شروع خواهیم کرد. بدین ترتیب اشکالات این طرح نیز مشخص می شود. یعنی آموزش و پرورش، تهران و یا هر شهر و شهرستان، هر مدرسه ای در هر مقطعی که مد نظر دارند را به ما معرفی و امکان آموزش کتاب یاران را ایجاد کنند؛ به عنوان مثال پس از انتخاب و معرفی 100دبیرستان در 100 شهر و یا چند دبیرستان در یک شهر، ما آمادگی داریم تا این طرح را در دوره هایی مثل دوم متوسطه (که دانش آموزان آن بالغ تر هستند) و یا در دوره اول متوسطه آغاز می کنیم.

مختارپور ادامه داد: این طرح باید به صورت منسجم آغاز شود. در حال حاضر این کار به صورت موردی در شهری که احیاناً مدیر آموزش و پرورش آن با مدیر نهاد کتابخانه ها آشنا هستند و قرابت فکری دارند، انجام می شود. اما به صورت روال و رویه قانونی درنیامده است .

مدیرکل نهاد کتابخانه های عمومی کشور تاکید کرد: من همینجا اعلام آمادگی می کنم. اگر آموزش و پرورش نیز این آمادگی را دارد در هر تعداد دبیرستان و یا مدرسه و در هر تعداد شهری که پیشنهاد می کنند، حداقل یک دوره آزمایشی طرح آموزش کتاب یاران را اجرا کنیم و نتیجه کار را ببینیم .

وی در پایان سخنان خود در مورد معرفی شهرهایی که فعالیت های کتاب خوانی و فرهنگی بیشتری در آن انجام می شود گفت: در هفته کتاب برگزیدگان نهاد را انتخاب می کنیم. در سال 97 در هفته کتاب طی مراسمی در 24 آبان ماه از رده های مختلف عضویت، امانت، برنامه های فرهنگی و برنامه های آموزشی و پژوهشی، استان کرمان 9 جایزه را به خود اختصاص داد. در حال حاضر می توان استان های همدان، کرمان و یزد را به عنوان موفق ترین استان ها در این زمینه معرفی کرد .

25 اسفند 1397 12:07

لینک خبر :‌ وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی
تهران- ایرنا- مدیرکل عتبات سازمان حج و زیارت گفت: 65 هزار زائر عتبات عالیات نوروز 98 در قالب هزار و 750 کاروان به کشور عراق اعزام می شوند.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۱۲/۲۵ سایت های دیگر : خبرگزاری دانشجو تین نیوز ارک خبر نصر نیوز

مرتضی آقایی روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار حج و زیارت ایرنا با بیان اینکه 90 هزار زائر در اجرای طرح پیش ثبت نام در سامانه حج و زیارت اقدام به نام نویسی کردند، افزود: با توجه به اینکه اعزام های نوروزی تا 9 فروردین 97 ادامه خواهد داشت، 25 هزار زائر باقیمانده از مجموع ثبت نام کنندگان به تدریج از 9 فروردین به بعد به عتبات عالیات اعزام خواهند شد.
وی با اشاره به اینکه هزینه های سفر هوایی و زمینی متناسب با ارائه خدمات در نظر گرفته شده است، اظهار داشت: زائران اعزامی در قالب بسته های پنج شب و 9 شب به همراه یک مدیر اجرایی و یک روحانی یا مداح به عتبات عالیات اعزام می شوند.
آقایی خاطرنشان کرد: به مشتاقان زیارت عتبات عالیات توصیه می کنیم به لحاظ پوشش های امنیتی و درمانی و نیز رعایت استانداردهای لازم طول سفر و اسکان فقط از طریق سامانه حج و زیارت ثبت نام کنند و تحت پوشش این سازمان اعزام شوند.
وی در خصوص کاهش هزینه های سفر نیز گفت: با توجه به اینکه قرار بود هزینه سفرهای هوایی و زمینی در ایام نوروز به ترتیب 20 و 11درصد افزایش یابد خوشبختانه با تلاش دست اندرکاران مربوطه و با هدف رفاه هرچه بیشتر مردم برای نخستین بار و کاهش هزینه ها، سفرهای هوایی پنج درصد و زمینی سه درصد افزایش یافته است.

*حذف هزینه روادید
مدیرکل عتبات سازمان حج و زیارت در خصوص حذف هزینه صدور ویزای سفر به عتبات عالیات نیز گفت: با تلاش دست اندرکاران وزارت امور خارجه و با عنایت به سفر اخیر رئیس جمهوری اسلامی ایران به عراق، هزینه صدور روادید حذف شد اما باید منتظر آیین نامه اجرای آن از طریق وزارت خارجه عراق و پس از آن از طریق سفارت عراق در ایران باشیم.
آقایی گفت: تا اجرایی شدن حذف هزینه روادید زائران باید مبلغ 50 دلار پرداخت کنند. قراربود حذف هزینه صدور روادید از 12 فروردین 98 اجرایی شود اما با عنایت به تعطیلات نوروزی این تاریخ به 17 فروردین موکول شد.
اجتمام * 1933 * 3063

ارتباط با سردبیر newsroom@irna.ir

تماس بی واسطه با مسئولین

لینک خبر :‌ خبرگزاری جمهوری اسلامی
سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی برگزاری سی و ششمین دوره مسابقات بین المللی قرآن کریم را بهترین فرصت و ظرفیت برای توسعه روابط سیاسی، فرهنگی، دینی و قرآنی با کشور های جهان دانست.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۱۲/۲۲ سایت های دیگر : خبرگزاری فارس ربیع خبرگزاری دفاع مقدس

سرویس فرهنگ و هنر جوان آنلاین: حجت الاسلام احد آزادی خواه سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس در گفت وگو با فارس، ضمن تأکید بر استفاده از دیپلماسی قرآنی برای برقراری ارتباط با کشور های پنج قاره جهان اظهار داشت: یکی از بهترین فرصت ها برای توسعه دیپلماسی فرهنگی و دینی برگزاری دوره های مختلف مسابقات بین المللی قرآن کریم است که در بین کشور های جهان، جمهوری اسلامی ایران پرچمدار آن است و آن را مدیریت می کند. وی با اشاره به برگزاری دوره های مختلف مسابقات بین المللی یادآور شد: جمهوری اسلامی ایران به عنوان الگو همواره قاریان مختلفی از جهان را پذیرا بوده و توانسته است این موضوع را به بهترین وجه ممکن انجام دهد. آزادی خواه اضافه کرد: به اعتقاد من این دوره از مسابقات بین المللی قرآن کریم، نه توسط سازمان اوقاف بلکه توسط جمهوری اسلامی ایران برگزار می شود و همه ظرفیت کشور هم باید برای این امر مهم با رویکرد خیلی خوبی بسیج شود.
این نماینده مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: با مدیریت سامان یافته جدید سازمان اوقاف امید این را داریم که نحوه و شرایط برگزاری مسابقات بین المللی قرآن کریم نسبت به سال قبل بهتر و آبرومندانه تر باشد.
وی در پاسخ به این سؤال که با توجه به شرایط خاص کشور، مسئولان و متولیان کشور چگونه از این شرایط برای تبیین اهداف و آرمان های جمهوری اسلامی می توانند استفاده کنند، متذکر شد: برگزاری سی وششمین دوره مسابقات بین المللی قرآن کریم بهترین ظرفیت و شرایط برای توسعه روابط سیاسی، فرهنگی و دیپلماسی قرآنی میان کشورهاست و مسئولان کشور باید از این فرصت پیش آمده حداکثر استفاده را ببرند. آزادی خواه اضافه کرد: فرصت مسابقات برای ما از صد ها طرح و گفت وگوی سایتی حتماً بهتر است چراکه فرصتی است که سال ها تجربه شده و نتیجه آن را نیز مردم دیده اند، بنابراین اگر وزارتخانه ها و شخصیت ها و دست اندرکاران کشورمان در جایگاه خود از این فرصت بتوانند استفاده کنند، حتماً خواهیم توانست بهتر به سمت توسعه شرایط سیاسی حرکت کنیم.
عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی در پایان با اشاره به جایگاه مجلس در حمایت از مسابقات بین المللی قرآن کریم متذکر شد: مجلس شورای اسلامی در این موضوع می تواند فضاسازی مناسب و در واقع جریان سازی اجتماعی به نمایندگی از مردم و مطالبه گری از سازمان ها و نهاد های مرتبط لازم را انجام دهد.

سی وششمین دوره مسابقات بین المللی قرآن کریم طی روز های 19 لغایت 25 فروردین ماه 1398 در مصلای بزرگ امام خمینی (ره) با رقابت 631 شرکت کننده از 82 کشور جهان در پنج بخش مختلف برگزار می شود.

لینک خبر :‌ روزنامه جوان آنلاین
اصغر دادبه در شب بزرگداشت اقبال لاهوری گفت: نگاهی که غربی ها به ژنو امروز دارند، که جلسات مهم و صلح طلبانه شان را آن جا برگزار و سیاست هایشان را آن جا تعیین می کنند، همین نگاه اقبال به تهران بوده، که آن را مرکزیت فرهنگی، سیاسی جهان اسلام می دانست و می خواست مرکزیت جایی باشد که این فرهنگ از آن مجموعه برآمده است.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۱۲/۲۲

خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا): بزرگداشت اقبال است اما قصد ندارم درباره اقبال لاهوری حرف بزنم، بلکه می خواهم راجع به فرهنگ ایران که اقبال به آن توجه داشت و همه عمر برای آن تلاش کرد، این جملات، سخنان ابتدایی اصغر دادبه در شب بزرگداشت اقبال لاهوری، شاعر نام آشنای شبه قاره هند و پاکستان امروز است که در انجمن آثار و مفاخر فرهنگی برگزار شد.

دادبه در ادامه و درباره پیشینه زبان و ادب فارسی در هند گفت: نزدیک به هزار سال زبان و ادب فرهنگی هند، زبان و ادب فارسی بود و خیلی از آن ها بهتر از ما فارسی را حرف می زدند. حتی شاهد داریم که در جواب اشتلم های شاعر خودی که خطاب به آنان گفته بود، زبان مادری من فارسی است و از شما نیست، چقدر خوب گفته بودند که شما فارسی را از پیرزن ها آموختید و ما در هند از فردوسی، نظامی، سعدی و حافظ آموخته ایم که جواب درستی است؛ چون هر جای قضیه که انگشت بگذاریم، انصافا چنین است و آن ها حق بزرگی بر گردن ما دارند.

او ادامه داد: ما هنوز نتوانسته ایم حتی فهرست رساله ها و کتاب هایی که آن ها به زبان فارسی نوشته اند را به طور کامل تهیه کنیم، که دریغا در آن آب وهوا، اصل قضیه هم دارد از بین می رود و پشت این از بین رفتن، سیاستی است که از قرن ها پیش، علیه زبان فارسی کودتا کرده است و این خود داستان دردناک درازی است.

دادبه در بخش دیگری از سخنان خود بیان کرد: فاصله اقبال و بیدل دهلوی حدود 200 سال است. بیدل به خوبی شرایط آن دوران که انگلیسی ها بر هند تسلط داشتند، را می دانست و درک می کرد؛ با زبان فارسی هم به خوبی آشنا بود و با احساس خطری که می کرد، به احیا و ترویج زبان فارسی پرداخت؛ او متوجه بود که باید به هر نحوی از زبان و فرهنگ فارسی حمایت و حفاظت کرد. او که حس می کرد:
بعد ما نه غزل و نه قصیده می ماند/ ز خانه هادو سه اشک چکیده می ماند
خودش زبان فارسی را آموخت و سعی به ترویج و حفظ آن کرد.

اقبال شیفته فرهنگ ایران است
این استاد ادبیات فارسی ضمن تاکید بر خدمتی که بیدل و اقبال نسبت به حفظ زبان و ادبیات فارسی داشتند، بیان کرد: بیدل سیر نزولی زبان و ادبیات فارسی را درست حس کرده بود، اما این سیر نزولی 200 سال بعد اقبال را پدید آورد، در حالی که بزرگان سیاسی که پشتوانه این زبان و فرهنگ بودند، دیگر وجود نداشتند؛ منتها فرهنگ یک شبه پدید نمی آید و یک شبه هم از بین نمی رود، به همین دلیل توانست 200 سال بعد اقبال را پدید آورد. اقبال شیفته فرهنگ ایران است؛ فرهنگی که خود ما از آن فراری هستیم و آن را فراموش کرده ایم.

دادبه در بخش دیگری از سخنان خود به توجه اقبال به ایران اشاره کرد و افزود: نگاهی که غربی ها به ژنو امروز دارند، که جلسات مهم و صلح طلبانه شان را آنجا برگزار و سیاست هایشان را آن جا تعیین می کنند، همین نگاه اقبال به تهران بوده، که آن را مرکزیت فرهنگی، سیاسی جهان اسلام می دانست و می خواست مرکزیت جایی باشد که این فرهنگ از آن مجموعه برآمده است.

شاعری که فارسی نمی دانست اما شعر فارسی گفت
رضا داوری اردکانی، دیگر سخنران این بزرگداشت، صحبت های خود را با بیان اینکه اولین بار اقبال را از طریق کتاب سیر فلسفه در ایران و بعدها از طریق مطالب دکتر شریعتی درباره او، شناختم؛ شروع کرد و گفت: در بزرگی اقبال لاهوری تردیدی نیست و ایشان همیشه برای من مسئله بزرگی بود؛ به این جهت که اقبال یک مسلمان مدرن است و کوششی که برای جمع اسلام و جهان جدید کرده، شاید بزرگترین کوشش او باشد. بنابراین بیهوده نیست روشنفکران دینی ما این قدر به اقبال توجه دارند. حتی متاخران آن ها که بیشتر به فلسفه تحلیلی مایلند هم به فلسفه اقبال که اروپایی بود، توجه دارند.

رئیس فرهنگستان علوم در بخش دیگری از سخنان خود اظهار کرد: اقبال شاعری است که فارسی را مثل ما نمی دانسته، ولی شعر فارسی گفته و شاعری کرده است. این نکته خیلی اهمیت دارد که فردی غیر ایرانی به فارسی شعر بگوید و یکی از ایرانیان هم شهادت بدهد که او فارسی نمی دانسته است. چون در بیوگرافی سید ضیاالدین طباطبایی از قول خود او نقل کرده اند که اقبال فارسی نمی دانسته و برای مکالمه با سید ضیا از زبان انگلیسی استفاده کرده است.

وی اضافه کرد: البته اینکه می گوییم اقبال فارسی نمی دانست، به این معنی است که نمی توانست به فارسی حرف بزند و مکالمه فارسی بلد نبود، در عوض با ادبیات فارسی آشنا بود و حافظ، سنایی، عطار و مولانا می خواند و در خطاب به ما، خود را پرورده نیاکان ما می داند. رابطه او با ایران، رابطه خاصی است و من تعجب می کنم ما چرا اقبال را نمی شناسیم. چون اگر اقبال را نشناسیم، ادبیاتمان لنگ است.

رضا داوری اردکانی

داوری اردکانی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: اقبال همیشه نگران کشورهای اسلامی و به خصوص ایران و هند بود و می خواست ایران و هند متجدد شوند و از هر تجددی استقبال می کرد، ولی متاسفانه هر بار که استقبال کرد، از این استقبال پشیمان شد. مثلا از آمدن آتاتورک صریحا استقبال کرد، اما خیلی زود پشیمان شد؛ چون آتاتورک را با مرام و مقصود خود، یعنی مستقل شدن جهان اسلام و گرفتن تجدد در عین حفظ اسلام، موافق ندید.

وی در ادامه ضمن بیان اینکه اقبال مرد سیاست و بنیان گذار پاکستان است؛ گفت: کار بزرگی که اقبال در شعر کرده، این است که شور و حال سیاسی و امیدی که به اصلاح جامعه دارد را در شعرش منعکس می کند، که این کار دشواری است و هنر عجیبی می خواهد، بنابراین چون شعر او تعلیمی است، اگر دشواری در شعر او می بینید، این دشواری ها طبیعی است و در شاعری او شکی نیست.

اقبلال زاده ایران نیست ولی آثارش بوی ایران می دهد
محمد بقایی ماکان، پژوهشگر و استاد دانشگاه دیگر سخنران نشست بود که به ارائه مقاله ای درباب و در قیاس شریعتی و اقبال لاهوری پرداخت و گفت: شریعتی چنان تحت تأثیر اقبال بود، که باید او را دلداده این شاعر اندیشمند نامید و کتاب تقریبا مهمی هم به عنوان ما و اقبال را نوشت؛ که گرچه عمق آثاری که بعد ها درباره اقبال نوشته شده را ندارد، اما حکایت از ذوق زدگی او درباره اقبال دارد.

او ادامه داد: شیفتگی شریعتی به اقبال آن چنان است که مانند بسیاری از شاعران ستایش های شاعرانه و اغراق آمیزی از وی به عمل می آورد، که تامل برانگیز است؛ از جمله اینکه می گوید، وقتی به اقبال می اندیشم، علی گونه ای می بینم، اما با اندازه های بشری قرن بیستم. در این عبارت قیاسی است که هیچ شخص متدینی مصداقش را در همه اعصار نمی یابد و قطعاً روح اقبال هم از آن ناراضی است و ایهام وهم آلودی به ذهن می آورد.

محمد بقایی ماکان

بقایی ماکان در بخش دیگری از سخنان خود بیان کرد: اقبال مطلق اندیش نیست و همه جا به دنبال حقایق می گردد و البته پایه گذار دگراندیشی حاوی تساهل هم هست، حال آنکه در تفکر شریعتی چنین اندیشه و نگاهی وجود ندارد .اقبال شیفته تاریخ و فرهنگ ایران و زبان فارسی است و وقتی در این باره از او سوال می کنند و علت این امر را جویا می شوند، می گوید هیچ زبانی چون زبان وادب فارسی شوق من را بر نمی انگیزد.

این پژوهشگر ادبیات در ادامه ضمن بیان سخنانی در مقایسه دیدگاه شریعتی و اقبال درباره پیامبر اسلام (ص) و حضرت فاطمه (س) و همچنین نگاه متفاوتی که نسبت به منصور حلاج دارند، گفت: اقبلال لاهوری زاده و پروریده این مرزوبوم نبود، ولی از آثارش بوی ایران استشمام می شود. او ثابت کرد که ایرانی بودن، به داشتن شناسنامه آراسته به مهر ثبت احوال نیست؛ بلکه ایرانی کسی است که روح ایرانی دارد.

از مهم ترین شاخصه های اقبال شناسی چند وجهی بودن او است
حسن بلخاری، رئیس انجمن آثار و مفاخر فرهنگی ضمن بیان اینکه علامه اقبال لاهوری از برجسته ترین متفکران مسلمان و از جمله کسانی است که به دنبال احیای عظمت اسلام در حوزه اندیشه و سیاست بود، گفت: اقبال لاهوری از شخصیت های متضلع و چند وجهی تاریخ اندیشه اسلامی است، که در ابعاد مختلف سخن می گفت، کتاب می نوشت و عمل می کرد.

او ادامه داد: اقبال در صحنه سیاست، قطعاً یکی از بنیانگذاران فکری پاکستان یا بخش جدا شده مسلمین از شبه قاره است؛ ضمن اینکه تاریخ زندگی او نشان می دهد که در حزب ها و انجمن های مختلف در حوزه سیاست، فعالیت های خوبی داشته است. در حوزه اقتصاد هم اولین کتاب به زبان اردودر حوزه اقتصاد از اقبال است و ترجمه ای هم از یکی از اثار مهم اقتصادی در اروپا دارد. همچنین در روانشناسی دینی متاثر از خواجه محمد پارسا است، که جدی ترین شرح ها را بر فصوص الحکم ابن عربی دارد.

رئیس انجمن آثار و مفاخر فرهنگی ضمن اشاره به اینکه لاهوری در شعر هم از چهره های خیلی مهم شعر شبه قاره و جهان اسلام محسوب می شود؛ اضافه کرد: مثنوی های متعدد و کتب مختلف شعری او به زبان اردو و فارسی موجود است و در حب و محبت ایران می گوید:
چون چراغ لاله سوزم در خیابان شما/ ای جوانان عجم جان من و جان شما
در مسئله عرفان هم نسبتی میان زندگی پرتلاطم سیاسی او با خوانش زیاد فصوص و فتوحات ابن عربی در منزل اقبال و به ویژه ارادت ویژه پدر او به این آثار ابن عربی، وجود دارد، چون هر کس سر در ادراک و تقرس در معانی ابن عربی کرده، قطعا زندگی آرامی ندارد.

حسن بلخاری

بلخاری ضمن بیان اینکه چند وجهی بودن اقبال، یکی از مهم ترین شاخصه های اقبال شناسی که در بررسی حیات او نکته جالب توجهی است، در بخش دیگری از سخنان خود گفت: اقبال به تعبیر خودش، جانی تافته از انوار تافته بر جان مولانا دارد. در نگاهش به عرفای مختلف قبض و بسطی است، اما این قبظ و بست، مطلقا شامل ارادت جاودانه او به حضرت مولانا نمی شود؛ که خود مولانا جانش را تافته از نور امیرالمومنین می دانست. یقینا اقبال متاثر از جان شیدا و شعله گون مولانا بوده و این در اثار مختلف او ظهور پیدا کرده است.

عضو هیات علمی دانشگاه تهران با بیان اینکه در احیای تفکر دینی در جهان اسلام و جنبش های دینی سید جمال الدین اسدآبادی و اقبال دو عنصر مهم هستند، اضافه کرد: بین این دو تفاوت هایی هم هست و فلسفه و عرفان را در دل و جان سید جمال، به آن اندازه که اقبال در این قلمرو تسلط دارد، نمی بینیم؛ که این را می توان از تاثیر ابن عربی بر اقبال لاهوری دانست. تعالیم ابن عربی در فصوص و فتوحات، سراسر برانگیختن است و بنای عهد جدی بر خلاف آمد عادت دارد؛ بنابراین محال است کسی مثل اقبال با ابن عربی اشنا شود و روحش منقلب نشود و در جهان و حیات سیاسی، فکری و اجتماعی او تحول ایجاد نشود.

در پایان این برنامه، بیرج لال دوسانی، وابسته فرهنگی سفارت پاکستان در تهران، ضمن خواندن یکی از غزل های اقبال لاهوری به زبان اردو، از برگزارکنندگان این بزرگداشت ت تشکر کرد و در ادامه لوح تقدیر انجمن آثار و مفاخر فرهنگی در پاسداشت مقام علمی علامه اقبال لاهوری، به او به عنوان نماینده فرهنگی دولت پاکستان در ایران تقدیم شد.

لینک خبر :‌ خبرگزاری کتاب ایران

خبرگزاری آریا- رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه با بیان اینکه روح قانون این است که اوقاف به دست مردم اداره شود، اظهار کرد: ظرفیت مردمی در قالب امین به سازمان اضافه خواهد شد.
به گزارش خبرگزاری آریا به نقل از سازمان اوقاف و امور خیریه، حجت الاسلام سید مهدی خاموشی در همایش معاونان فرهنگی و اجتماعی ادارات کل استانی سازمان اوقاف و امور خیریه با بیان اینکه سازمان اوقاف و امور خیریه با سازمان های دیگر کشور یک تمایز جدی دارد، گفت: به نظر می رسد که سازمان اوقاف تعریف خودش را دارد و از نظر منابع و مصارف تفاوت های زیادی با سایر سازمان های دیگر دارد. ما باید طبق قانون بر اساس تعداد موقوفه ها بودجه نویسی و بودجه ریزی کنیم.
وی با تأکید بر اینکه اصلی ترین جهت گیری ما باید اجرای نیت واقفان باشد، افزود: از لحاظ شرعی و قانونی محدود هستیم و صرفاً باید در همین جاده حرکت کنیم. ما از لحاظ قانونی ظرفیت های معطلی داریم مثل عنوان امور خیریه که ما باید این عنوان را فعال کنیم. نسبت خیریه با وقف را هم باید تعریف کنیم.
رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه با بیان اینکه روح قانون این است که اوقاف به دست مردم اداره شود، اظهار کرد: ما باید روی این ظرفیت قانونی کار کنیم که بنده این کار را شروع کرده ام و این ظرفیت مردمی در قالب امین به سازمان اضافه خواهد شد.
وی در بخش دیگری از سخنانش تأکید کرد: باید منظر فرهنگی را در منظر اجتماعی قرار بدهیم و مسائل فرهنگی را از منظر اجتماعی پیگیری کنیم.
نماینده ولی فقیه در سازمان اوقاف و امور خیریه در ادامه به بحث پیرامون جریان آسیب های اجتماعی پرداخت و یادآور شد: ما در انقلاب اسلامی باید به صورت جدی به مسائل اجتماعی رسیدگی و از بستر اجتماعی بقعه ها به فعالیت های فرهنگی بپردازیم.
وی در ادامه به اهمیت داده ها و اطلاعات آماری در زمینه مسائل اجتماعی در کشور اشاره کرد و افزود: ما راجع به فناوری، فعالیت های دانش بنیان، وقف های جدید و سوق دادن سازمان اوقاف به سمت حل مسائل اجتماعی برنامه ریزی کرده ایم.
خاموشی همچنین از معاونان فرهنگی و اجتماعی ادارات کل اوقاف و امور خیریه خواست تا راهکارهای اصلاح امور اجتماعی را بر اساس نیازهای منطقه خود به حوزه ریاست پیشنهاد بدهند.

لینک خبر :‌ خبرگزاری آریا
رئیس سازمان حج و زیارت در مراسم بزرگداشت خانواده های شهدای شاغل در سازمان حج و زیارت، یاد و خاطره تمامی شهدای کشور را گرامی داشت.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۱۲/۲۳

به گزارش گروه فرهنگی خبرگزاری دانشجو،علیرضا رشیدیان در مراسم بزرگداشت خانواده های شهدای شاغل در سازمان حج و زیارت، یاد و خاطره تمامی شهدای کشور اعم از شهدای انقلاب اسلامی، شهدای دفاع مقدس، شهدای مدافع حرم و شهدای دفاع از ایران اسلامی را گرامی داشت.

وی به آیات و تفاسیر موجود نسبت به موجودیت انسان و تعاریف آن اشاره کرد و افزود: انسان اسلامی انسانی گوشه گیر و تأثیرپذیر از محیط نیست بلکه اثرگذار و فعال است. انسان باید تواصی به حق و امربه معروف و نهی از منکر داشته باشد.

رئیس سازمان حج و زیارت با برشمردن نیازمندی های جریان انسانیت توضیح داد: تفکر، امربه معروف و نهی از منکر، استقامت، صبر و تلاش از عناصر جریان انسانیت است و باید به آن توجه شود. انسان بدون استقامت و صبر نمی تواند در مسیر حق رشد و ایستادگی پیدا کند؛ صبر و مقاومت برای یک انسان الهی مسلمان موردنیاز است.

وی با تأکید بر اینکه انسان الهی مسلمان تسلیم محیط نیست، اظهار کرد: انسان الهی مسلمان درراه رسیدن به هدف مطلوب اهل مبارزه و سختی کشیدن است؛ انسان پیرو پیامبر و اهل بیت(ع) تلاشگر است و برای اعتلای کلام الله به جهاد و مبارزه می پردازد و خدا بر چنین کسانی برتری اعطا کرده است.

رشیدیان به راه مقدس شهیدان اشاره کرد و افزود: نقطه اوج جهاد و اجر آن شهادت درراه خدا است؛ شهدا چراغ های روشن مسیر و ستارگان روشن آسمان تاریخ بشریت و شمع های فروزان تاریخ برای هدایت انسان ها به صلح و پیشرفت هستند.

وی تصریح کرد: شهدا کسانی بودند که ایمان، اخلاص و اعتقادشان فقط در زبان نبود بلکه این مهم در عمق وجود آن نهادینه شده بود.

رئیس سازمان حج و زیارت تصریح کرد: شهدا دنیا را عرصه هنرمندی می دانستند و با بزرگ ترین سرمایه که جان آن ها بود برای اعتلای کلام الله و عزت و آزادگی و دفاع از حق و حمایت از مستضعفان تلاش کردند و شرایط را آن گونه که خداوند و ائمه معصومین تأکید داشتند، تغییر دادند.

وی افزود: شهدا نشان دادند که انسان می تواند بر استکبار فائق آید و نمونه بارز آن شهدای 8 سال دفاع مقدس بودند که با دستان خالی در مقابل دشمن تادندان مسلح ایستادند. آنچه ما را در مقابل رژیم ستم شاهی و 8 سال جنگ تحمیلی به پیروزی رساند سلاح و لشکرهای طولانی نبود بلکه روحیه ایثار و شهادت برآمده از ایمان دینی مردم بود.

رشیدیان تأکید کرد: اگر به دنبال حفظ استقلال، آزادی و ارزش های دینی هستیم باید تلاش کنیم ارزش های ایثار و شهادت را در درون جامعه حفظ کرده و گسترش دهیم. یادواره های شهدا و گرامی داشت خاطره آن ها یا تجلیل از خانواده های این بزرگواران تداوم راه شهداست و ما نیز باید به این مهم توجه داشته باشیم.

وی با قدردانی از پدران، مادران، همسران و فرزندان شهدا گفت: باید همه مردم قدردان این خانواده ها باشند چراکه آن ها بزرگ ترین سرمایه خود را برای استقلال و آزادی اعطا کردند.

لینک خبر :‌ خبرگزاری دانشجو
جلسه نقد و بررسی سی و چهارمین جشنواره موسیقی فجر روز شنبه 25 اسفند ماه با حضور علی ترابی رییس جشنواره و دیگر دست اندرکاران این رویداد برگزار شد.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۱۲/۲۵ سایت های دیگر : همسو نیوز ایرانا

به گزارش خبرنگار مهر ، جلسه نقد و بررسی سی و چهارمین جشنواره موسیقی فجر روز شنبه 25 با حضور علی ترابی رئیس جشنواره و مدیرکل دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و شهرام صارمی دبیر اجرایی این دوره از جشنواره در تالار اجتماعات دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار شد.

علی ترابی مدیرکل دفتر موسیقی وزارت ارشاد در ابتدای این نشست خبری بیان کرد: شاید امروز در یک جایگاهی ایستاده ایم که می توانیم با آرامش بیشتری به اتفاقات و حواشی جشنواره نگاه کنیم و من واقعاً از همه دوستانی که طی این مدت با یادداشت ها و نقدها ما را از مشکلات آگاه کردند ممنونم.

ترابی افزود: امیدوارم این تجربه ها در مسیر کارهای فرهنگی کشور فضای موثری را ایجاد کند. به هر حال برگزاری جشنواره موسیقی فجر از هزینه بیت المال صورت می گیرد و لازم است فضایی به وجود بیاید که بتوانیم مشکلات را کم کنیم. ما ادعای این را نداریم که کارها نمی توانست بهتر از این برگزار شود، اما امیدوارم امروز با بیان مشکلات فضایی را به وجود بیاوریم که در سال های بعد از نقطه نظرات شما عزیزان اهل رسانه بهره مند شویم .

مدیرکل دفتر موسیقی وزارت ارشاد درباره برگزاری شورای ارزیابی جشنواره موسیقی فجر توضیح داد: این شورا پس از جشنواره برگزار شد اما هنوز در این حوزه تصمیم گیری نهایی صورت نگرفته است. البته ما مبنایی برای انتشار این گزارش نداریم اما در اینکه بخواهیم پیرامون این موضوع به جمع بندی های لازم برسیم، باید به این نکته اشاره کنم که بعد از پایان تعطیلات نوروزی این اتفاق می افتد.

امکان رقابتی شدن بخش پاپ را نداریم

ترابی درباره بحش موسیقی پاپ جشنواره سی وچهارم توضیح داد: درباره برگزاری بخش موسیقی پاپ جشنواره، همواره صحبت های مختلفی وجود دارد که هر ساله پس از برگزاری جشنواره حرف و حدیث های مختلفی پیرامون این موضوع مطرح می شود. به هر حال درباره موضوع رقابتی شدن این بخش هم باید گفت که فعلاً امکان رقابتی شدن وجود ندارد زیرا چنین رویکردی موجب ریزش مخاطب می شود اما من اعتقاد دارم که باید در این حوزه توازنی ایجاد شود که هم جنبه حرفه ای جذب مخاطب مورد توجه قرار گیرد و هم اینکه مباحث حرفه ای حوزه موسیقی پاپ نیز موردتوجه قرار گیرد.

مدیرکل دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در ادامه این نشست خبری به موضوع انتخاب شاهین فرهت در این دوره از جشنواره توضیح داد: انتخاب شاهین فرهت کاملاً بر اساس انتخابات شورای سیاست گذاری جشنواره صورت گرفته و من به هیچ عنوان به صورت شخصی نسبت به این انتخاب اقدام نکردم. به هر حال بدانید خارج از آیین نامه هیچ کاری به صورت شخصی انجام نشد. بدانید ضوابط انتخاب دبیر در شرایطی بود که خروجی آن از سوی شورای انتخاب دبیر، صورت گرفت و چیز دیگری خارج از این چارچوب نبوده است. درباره فقدان حضور مجموعه خانه موسیقی در برنامه ریزی های مرتبط با جشنواره برخلاف سال های قبل هم باید بگویم ما دعوت های لازم را انجام دادیم اما اینکه دوستان در این دوره حضور نداشتند را باید از دوستان خانه موسیقی بپرسید.

وی ادامه داد: ما در حوزه تبلیغات و اطلاع رسانی نواقصی داشتیم ضمن اینکه در حوزه تعدد آثار به صحنه رفته از سوی شاهین فرهت هم باید بگویم که این انتقادها را می پذیرم و امیدوارم در دوره های دیگر بتوانیم با استفاده از راهنمایی شما عزیزان اهل رسانه شرایط مناسب تری را فراهم کنیم.

انضباط مالی در بزرگ ترین جشنواره فجر 40 سال گذشته

رییس سی و چهارمین جشنواره موسیقی فجر در ادامه این جلسه نقد و بررسی به موضوع بودجه جشنواره موسیقی فجر در دوره سی و چهارم اشاره کرد و گفت: هیچ سالی به لحاظ تورم با سال 97 قابل مقایسه نبود. اما امسال با توجه به اینکه به دلیل وسعت برگزاری شاهد بزرگترین جشنواره موسیقی فجر در چهل سال گذشته بودیم و تمام اتفاقات مالی که برای جشنواره افتاد به شدت با انضباط صورت گرفته است.

وی افزود: در حوزه تسویه حساب ها هم باید بگویم که در ظرف سه روز تمامی گروه های جشنواره موسیقی فجر این دوره دستمزد خود را دریافت کردند.

صارمی: ما برای حضور هنرمندان بزرگ در جشنواره امسال با همه صحبت کردیم اما برخی از دوستان یا دستمزدهای زیادی را خواستار بودند و یا خودشان مایل به شرکت در این دوره نبودند شهرام صارمی دبیر اجرایی سی و چهارمین جشنواره موسیقی فجر هم در این جلسه با اشاره برخی از انتقادات مطرح شده از سوی برخی رسانه ها درباره جشنواره موسیقی فجر امسال گفت: ما برای حضور هنرمندان بزرگ در جشنواره امسال با همه صحبت کردیم اما برخی از دوستان یا دستمزدهای زیادی را خواستار بودند و یا خودشان مایل به شرکت در این دوره نبودند. این در حالی است که برخی برخوردهای جناحی هم باعث می شود که موسیقی نیز تحت تاثیر این موضوع قرار گیرد.

وی افزود: شما بدانید وقتی جشنواره در یک کانالی قرار می گیرد، دیگر به دوستی با شهرام صارمی نگاه نمی کند و شرایطی را فراهم می کند که هنرمندان شاخص در این عرصه حضور داشته باشند. ما در این دوره ها با خیلی از هنرمندان صحبت کردیم که متاسفانه به دلیل بضاعت مالی جشنواره اتفاق نمی افتاد.

صارمی درباره کیفیت اجراهای این دوره از جشنواره و فقدان اطلاع رسانی مناسب درباره رپرتوارهای اجرایی دوره سی و چهارم به ویژه در کاتالوگ هم گفت: خیلی ها فکر می کنند امسال بخش موسیقی کلاسیک جشنواره یکی از بخش های پررنگ جشنواره بوده در حالی که باید بگویم که در سال جاری 17 گروه موسیقی کلاسیک و 25 گروه از سبک های دیگر در جشنواره حضور داشتند. درباره اطلاع رسانی بروشورها هم باید بگویم که اصلاً ما قصدی نداشتیم که بروشوری را منتشر کنیم اما در روزهای منتهی به جشنواره به دلیل ضرورت اطلاع رسانی کنسرت ها بروشورهایی را در دقیقه نود. تهیه کردیم که می دانیم دارای معایبی هم بودند. به همین جهت این نقد را می پذیریم که در این حوزه دچار آسیب هایی بودیم.

وی افزود: من اصلاً گفته بودم مثل امسال که پسته نداریم بخش بین الملل جشنواره را هم برگزار نکنیم. چون واقعاً در شرایطی قرار داشتیم که حضور گروه های بین الملل فقط محدود به حضور گروه های حوزه موسیقی کلاسیک نبودند. ما یک گروه از کشور لهستان هم دعوت کردیم که به دلیل ماجراهای سیاسی که در این حوزه به وجود آمد نتوانستیم از حضور این گروه در جشنواره استفاده کنیم.

دشواری دعوت از گروه های شاخص بین المللی

امیر بکان عضو شورای سیاست گذاری سی و چهارمین جشنواره موسیقی فجر هم درباره نحوه انتخاب گروه های شرکت کننده در این رویداد بیان کرد: طبیعتاً ما هم دوست داشتیم که گروه های بهتری در جشنواره حضور پیدا می کردند اما در حوزه بین الملل باید بگویم که همه اتفاقات به دلیل برخی از ارتباطات شخصی که وجود داشت برای حضور در جشنواره شکل گرفت. زیرا این گروه ها در حوزه کاری خود برنامه ریزی هایی دارند که باید بر اساس آن تقویم عمل کنند و چون شرایط سیاسی ما هم در فضای ویژه ای است بنابراین دعوت از گروه های شاخص سخت تر می شود. شما این را بدانید که ما برای حضور گروه های بین الملل در جشنواره و البته دعوت از گروه های شاخص ایرانی نهایت تلاش خودمان را انجام دادیم. اما متاسفانه برخی ها تمایل به حضور نداشتند کما اینکه این گلایه هم از برخی دوستان اهل موسیقی هم وجود دارد که برای تماشای برنامه های با کیفیت جشنواره هم به تالارها مراجعه نکردند.

کیوان فرزین عضو دیگر شورای سیاست گذاری جشنواره موسیقی فجر هم در این برنامه بیان کرد: من در دوره های گذشته جشنواره منتقد این بودم که چرا جشنواره موسیقی فجر معیار مشخصی ندارد اما امروز مایه خرسندی است که این دوره دارای آیین نامه ای شده که می توان در این چارچوب جشنواره به نقد و بررسی برد. در حوزه اجرای آیین نامه باید بگویم که این ایراد وجود دارد که باید بخش فراخوان پررنگ تر دیده شده و بخش دعوتی جشنواره به حداقل برسد تا گروه ها بتوانند در کنار هم قرار گرفته و امکانی را فراهم کنند که مخاطبان با گروه شاخص کمتر دیده شده آشنا شوند.

وی افزود: ما باید در هیات انتخاب باید روی دو عامل تاکید داشته باشیم که اولین نکته تاکید روی فراخوان جشنواره و نکته دوم نقد شفاف حوزه انتخاب هاست که می بایست شکل اجرایی پیدا کند. اتفاقی که در این دوره فراخوان افتاد جدی نبودن در کار دولتی و مجموعه جشنواره است که باید روی آن تمرکز بیشتری داشت. وقتی قضاوت ها بر اساس فیلم ها و مواردی مشابه است طبیعتاً مشکلاتی پیش می آید که در اجرا شاهد معایب آن هستیم. نکته دیگر اینکه ما باید در حوزه انتخاب ها و دعوت شده ها باید دقت می کردیم چرا که در این حوزه نقدهایی وجود دارد که باید آنها را گفت.

علی ترابی درباره برخی از مسائل حاشیه ای جشنواره موسیقی فجر بیان کرد: فقدان اطلاع رسانی مناسب و موضوع بروشورها نکاتی است که من نقدهای موجود در آن را می پذیرم. در حوزه انتخاب ها هم باید بگویم که در این حوزه می تواند نقدهایی مطرح شود و باید پذیرفت اگر گروه دیگری به عنوان ارزیاب وجود داشت قطعاً انتخاب دیگری انجام می گرفت. درباره آیین نامه هم باید بگویم که این آیین نامه نسبتی با هیچ آیین نامه دیگری ندارد و چارچوب مستقلی دارد که می توانیم در این چارچوب آن را نقد کنیم. در بخش موسیقی نواحی جشنواره هم باید توضیح دهم که امسال بخش موسیقی نواحی به بهترین شکل ممکن برگزار شد که جا دارد از علی مغازه ای بابت مدیریت این بخش قدردانی می کنم.

صارمی درباره برخی از صحبت ها درباره نحوه انتخاب آثار جشنواره در این دوره و انتقاد برخی از هنرمندان از جمله مهران مهرنیا درباره این موضوع گفت: من تاکید می کنم که گروه بر اساس تصمیم یک شورا، انتخاب شدند. با این حال هر جای صحبت من موجب بی احترامی شده من یک بار عذر خواهی کردم و یک بار دیگر هم در این جمع عذرخواهی می کنم.

اصلاح آیین نامه برای دوره های بعد جشنواره

علی ترابی هم درباره این موضوع گفت: قطعاً در آیین نامه سال های بعد اصلاحاتی باید انجام گیرد که موضوع انتخاب آثار نیز در این چارچوب وجود دارد. شما مطمئن باشید که خارج از آیین نامه اتفاقی نیفتاده است. ضمن اینکه ما کارها را دیر شروع کردیم و با گروه هایی مذاکره شده که جا را برای گروه های شرکت در فراخوان کوچک کرد. اما قطعاً در حوزه دعوت شده ها و فراخوان باید توازنی برقرار شود که در صورت لزوم طی دوره های بعد برای اصلاح آن اقدامات لازم صورت می گیرد.

علی مغازه ای مدیر بخش موسیقی نواحی سی و چهارمین جشنواره موسیقی فجر هم در این نشست گفت: من هم برای جشنواره موسیقی فجر انتقاداتی دارم اما در دفاع از علی ترابی برای جشنواره امسال باید بگویم که او به من گفت از هیچ توصیه آمرانه ای برای برگزاری بخش موسیقی نواحی غیر از موارد قانونی تبعیت نکن . اما اگر بخواهم درباره جشنواره انتقاداتی را مطرح کنم باید بگویم که برگزاری جشنواره در یک هفته واقعاً فرصت مناسبی برای اجرای آثار نیست از این رو پیشنهاد می کنم این فرآیند باید در یک پروسه یک ماهه اتفاق بیفتد.

علی ترابی درباره غیررقابتی شدن جشنواره و حذف جایزه باربد از سی و چهارمین جشنواره موسیقی فجر نیز توضیح داد: من انتظارم از دوستان موسیقی نویس این هست که موسیقی را با موسیقی مقایسه کرده و از مقایسه ان با دیگر جشنواره های فیلم و تئاتر پرهیز کنند. حوزه موسیقی کاملاً اقتضائات خود را دارد. وقتی در دنیای موسیقی هیچ جایزه معتبری برای جشنواره ای وجود ندارد من خیلی تعجب می کنم که روی رقابتی شدن جشنواره تاکید می شود. ضمن اینکه ما جشنواره موسیقی جوان را داریم که در آن با فرآیند یک رقابت استعدادها را معرفی می کند. در جشنواره ای که بزرگان موسیقی وجود دارند مگر می توان ماجرا رقابتی کرد.

مدیرکل دفتر موسیقی وزارت ارشاد در بخش پایانی صحبت های خود تصریح کرد: فکر می کنم تمام فرش قرمزها قطعاً در خدمت موسیقی پاپ خواهد بود یعنی برای ترویج موسیقی جدی، جشنواره موسیقی فجر بهترین فضا برای ارائه تخصصی آثار موسیقایی است. وظیفه اصلی وزارت ارشاد حمایت از موسیقی جدی است بنابراین من همچنان معتقدم موضوع رقابت و جایزه در مجموعه هایی خارج از دولت اتفاق بیفتد.

کد خبر 4569050

علیرضا سعیدی

لینک خبر :‌ خبرگزاری مهر
معاون هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، در یادداشتی، به بررسی جشنواره های فجر و بازشناسی ظرفیت های بومی پرداخته است.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۱۲/۲۵ سایت های دیگر : همسو نیوز خبرگزاری جمهوری اسلامی شبکه اینترنتی آفتاب

به گزارش ایسنا، در یادداشت سیدمجتبی حسینی، معاون هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، آمده است:

اگر بخواهم برای هنر اعجازی متصور باشم، تداوم نقش اثرآفرین اش پس از مواجهه ی نخست مخاطب با وضعیت شهودی و کیفیت معنوی آن تواند بود. تحول ناگزیری که از پس تماشای تئاتری، خطی، طرحی، حجمی شکل می گیرد و در اضلاع فردی و ابعاد اجتماعی دامنه می یابد. همین نامیرایی اثر و حیات موثرش ، معجزه می تواند باشد. کاروان جشنواره های هنری فجر امسال چنین مقصدی را اندیشیده اند و به تلاقی ارواح و اذهانی دل خوش داشته اند که خیرخواهانه، تعالی کیفیت زیست و ارتقا مدل ها و مؤلفه های فردی و گروهی را موجب می شوند. جمع جبری جشنواره های فجر با سبقت گرفتن از حوزه های رقابتی صرف و تولیدات جشنواره محور، امکان نخست خود را بر پایه ی بازشناسی و به کار گیری ظرفیت های بومی و توانش های سرزمینی و جذابیت های اقوام متمرکز نمود. اگر مقرر باشد جغرافیای متنوع سرزمین عزیز ایران چندان شناسا گردد که الهام بخش تولیدات هنری و تمایزات آفرینشی گردد، جشنواره های هنری فجر می تواند تجلی این تفرد باشد. الحان بومی، البسه ی اقوام، آئین های سرزمینی و اماکن و اسناد تاریخی می توانند مبدع این کارکرد تبلورآفرین هنر باشند که در این دوره، توزیع جغرافیایی فجر، نه محدود به پایتخت که چهار جانب عزیز ایران را درنوردید.

امکان قابل ذکر دیگر این دوره از جشنواره های فجر توجه خاص به رویکردهای پژوهشی و مباحث تئوریک هنر در قالب نشست ها، پانل ها و فراخوان های تولید پژوهش در فرآیندهای رقابتی می باشد که در کیفی تر جلوه دادن و عمق بخشی به اتفاقات هنری و رویدادی حوزه های مذکور نقش اثرگذاری ایفاد داشته است. این ویژگی با توجه به درصد آماری شرکت کنندگان که بدنه ی غالب آن را جوانان پس از انقلاب تشکیل می دادند، اسباب بازشناسی پیشینه ی هنر انقلاب و سیر تحول آن در ادوار گذشته و معرفه سازی چهره های برجسته و توانش های هنری را فراهم کرد.

دیگر امکان این دوره از فجر، اعتنابخشی به آثار ایرانی و تولیدات مبتنی بر تعریف و تصدیق گنجینه های بی تکرار ادبیات و هنر ایران زمین بوده است. معتقدیم انگاره های تمدنی و تعلقات دینی و مقتضیات زمانی چنان در تار و پود این جغرافیا متولد و متراکم شده است که اسباب اقتباس خلاق و بدایع هنری را ممکن نماید. بدین غرض، فراخوان ها و فرآیندهای اجرایی و ضوابط تشویقی و رویه های حمایتی، مقوّم این امکان گردیدند که خوشبختانه با نگاهی به نتایج آماری جشنواره ها در دو بخش رقابت و روایت وضع می توان توفیق نسبی امر را دریافت کرد.

از نکات خوشایند دیگر، افزایش قابل توجه حضور و اثرگذاری بانوان در فرآیند حرفه ای جشنواره ها، زمینه سازی مشارکت و انعقاد تفاهم نامه های اجرایی با مراکز دانشگاهی و فراهم ساختن زمینه های تجاری و تبادلات اقتصادی هنر و ارزش گذاری تولیدات هنری به منظور ارائه در داخل و خارج از کشور است که چشم امید بدان دارم که با آسیب شناسی این دوره از جشنواره های فجر و استخراج فرصت های مطلوبی که به دانش و تجربه ی همکاران و هنرمندان به تکمیل آنها همت خواهیم گماشت، در تبلور دستاوردهای هنری انقلاب در گام دوم پیش رو، مؤثر و متنعم باشیم.

اکنون و از پس مجاهدت های ستادهای اجرایی و علمی، فروتنانه چشم در راه مواجهات منتقدانه و اندیشه ورز مخاطبان ارجمند، رسانه های خردمند و دغدغه مندان حوزه ی فرهنگ و هنر باقی می مانیم که: "غرض نقشی است کز ما باز ماند"

انتهای پیام

لینک خبر :‌ خبرگزاری دانشجویان ایران
منتخب کردن مهم ترین رویدادهای فرهنگی و هنری که طی یک سال گذشته اتفاق افتاده، کار دشواری است؛ این انتخاب، از آن جنس داوری هاست که به زعم و از منظر هر خبرنگاری، نتیجه و چیدمانی متفاوت به دست می دهد. هرچند برخی اتفاقات در این عرصه طبعاً فصل مشترک همه فهرست ها خواهد بود. در گزارش پیش رو سعی گروه فرهنگی روزنامه ایران بر آن بوده تا دست به انتخاب آن دسته از رویدادهای هنری سال 97 بزند که بیشترین بازتاب رسانه ای را پدید آورده اند.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۱۲/۲۵ سایت های دیگر : شعار سال

گشایش در فضای موسیقی فاخر
اردیبهشت ماه دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در اطلاعیه ای اعلام کرد در سه حوزه موسیقی بی کلام اصیل و دستگاهی ایران، موسیقی بی کلام نواحی و موسیقی بی کلام کلاسیک، آثار تمامی آهنگسازانی که حداقل دو بار موفق به کسب مجوز دفتر موسیقی برای آلبوم یا اجرای صحنه ای شده از بررسی شورای موسیقی بی نیاز خواهد بود. در بخش دیگر این بند آمده است: کیفیت گروه های موسیقی اجراکننده آثار بی کلام سه حوزه یادشده نیز به شرط آنکه مشخصات گروه در دفتر موسیقی ثبت شده، حداقل دو بار مجوز اجرای صحنه ای گرفته و ترکیب آن نیز ثابت مانده باشد، نیاز به بررسی در شورای موسیقی نخواهد داشت. این اتفاق از سوی استادان موسیقی با استقبال بسیار مواجه شد.
اولیور استون در تهران
اولیور استون، سینماگر سرشناس امریکایی، اردیبهشت ماه میهمان سی و ششمین جشنواره جهانی فیلم فجر بود. استون با اعلام اینکه همیشه فیلم های ایرانی را تحسین کرده ام در پاسخ به دلایل سفرش به ایران گفت: به خاطر تاریخ ایران و 2500 سال موجودیت روی نقشه کره زمین و امپراطوری کوروش و داریوش هخامنشی که برایم بسیار جذاب بود، دوست داشتم به ایران سفر کنم. پسرم شان هم که چند سال پیش آمده بود تعریف کرد که اوقات خوبی را در ایران داشته و الان همسرم نیز همراهم است.
آهنگساز برنده اسکار در تالار وحدت
اردیبهشت نیکولا پیووانی آهنگساز و رهبر ارکستر ایتالیایی اولین چهره سرشناس دنیای موسیقی بود که در ابتدای سال 97 در تالار وحدت روی صحنه رفت. این آهنگساز سابقه همکاری با فیلمسازان مطرحی چون فدریکو فلینی، برادران تاویانی و مارکو بلوکیو را دارد. پیووانی برای بیش از 130 فیلم موسیقی متن ساخته است و برای زندگی زیباست (1997) به کارگردانی روبرتو بنینی برنده اسکار بهترین موسیقی شد.
موسیقی نردبان فوتبال
اواخر خرداد، همزمان با جام جهانی فوتبال، ارکسترهای دولتی ایران برای اولین بار در روسیه سه اجرا داشتند. تور کنسرت های اعضای منتخب ارکسترهای سمفونیک و ملی به رهبری شهرداد روحانی، 24 خرداد قبل از بازی ایران و مراکش در رقابت های جام جهانی در شهر سن پترزبورگ آغاز شد و دومین اجرا 27 خرداد در سالن کنسرواتوار چایکوفسکی در مسکو و سومین و آخرین اجرا 29 خرداد در شهر کازان به انجام رسید.
کلایدرمن با ای ایران آمد
تیرماه، تهران یک میهمان ویژه داشت: ریچارد کلایدرمن نوازنده مطرح فرانسوی. سال های پیش خبر آمدن او رسانه ای شده بود اما همیشه تکذیب شد و نیامد تا اینکه دوم تیرماه در تالار وزارت کشور پشت پیانو نشست. ارکستر سازهای زهی و آنسامبل الکترو آکوستیک او راهمراهی کردند. کلایدرمن در نخستین اجرای رسمی خود در ایران یک غافلگیری هم برای مخاطبان ایرانی داشت و قطعه ای ایران را با پیانو برای ایرانیان نواخت.
اولین کنسرت خیابانی
اولین اجرای موسیقی رایگان برای عموم مردم هشتم شهریور ماه با اجرای ارکستر سازهای ملی به رهبری علی اکبر قربانی و خوانندگی محمد معتمدی برگزار شد. این اتفاق به همت مؤسسه توسعه هنرهای معاصر و همکاری مجموعه گردشگری عباس آباد در بوستان آب و آتش برپا شد. شاید بازتاب های بسیار مثبت این کنسرت و موفقیت آن سبب شد تا چند ماه بعد، نوزدهم آبان ماه پیش از دیدار فینال باشگاه های آسیا، کنسرت 100 هزار نفری محسن ابراهیم زاده در استادیوم آزادی برگزار شود.
بازداشت تئاتری ها
نیمه شهریور ماه برای خانواده تئاتر ایران یادآور خبر بدی بود: سعید اسدی، رئیس تئاتر شهر و مریم کاظمی کارگردان نمایش رؤیای یک نیمه شب تابستان به دادسرای فرهنگ و رسانه احضار و بازداشت شدند. کلیپی از تیزر این نمایش که در اینستاگرام منتشر و بعد حذف شد علت احضار بوده و به گفته شهرام کرمی، مدیرکل هنرهای نمایشی، خود نمایش مشکل محتوایی نداشته است. او گفت: تیزر نمایش مونتاژی از چند تصویر مختلف بوده که شبهه ایجاد کرده و چون روند رسیدگی طول کشیده موجب بازداشت موقت این دو نفر شد.
اولین هفته هنر
از چهاردهم دی ماه نخستین هفته هنر در تهران آغاز به کار کرد. حضور 21 گالری و برپایی 57 رویداد هنری، زمستان پایتخت را حسابی هنری کرده بود. وجه تشخص این هفته برپایی اکثریت این اتفاق های هنری در فضاهای عمومی مانند کافه ها، مراکز فرهنگی عمومی و... بود. این 57 رویداد هنری شامل 21 نمایشگاه در 21 گالری، 13 طرح کیوریتوریال، شش پروژه، دو رزیدنسی و نشست های تخصصی بود.
دهمین حراج تهران
دو رقمی شدن عمر برگزاری حراج تهران، در این اوضاع اقتصادی خبری خوب برای هنر ماست که سال هاست تلاش می کند خرجش را از جیب دولت جدا کند و روی پای خود بایستد. این مهم بیست و یکم تیر ماه با فروش 113 اثر از 105 هنرمند مدرن و معاصر و کسب رکورد 34 میلیارد و 403 میلیون تومان محقق شد. آن هم در شبی که آثار بزرگان بازار هنر در حراج زمستانه تهران ارائه نمی شود و فروش میلیاردی 9 اثر از هفت هنرمند نویدبخش بود.
اتفاق مهم در تجسمی فجر
معمولاً جشنواره های فجر به خاطر روال برگزاری سالانه به چنین مطالبی راه پیدا نمی کنند، اما در یازدهمین جشنواره تجسمی فجر اتفاق متفاوتی رخ داد: حضور 55 گالری تهران و شهرستان ها نوبرانه اهل هنر بود که در باغ موزه قصر پای بخش خصوصی را به فجر باز کرد. ارائه 644 اثر و فروش 131 اثر به مبلغ یک میلیارد و 336 میلیون و 130 هزار تومان کافی است تا این رخداد در گزیده های سال جای مهمی به خود اختصاص دهد. خاصه آنکه در سال تنگناهای متعدد مالی، چراغ سبز دولت به اقتصاد هنر هم تلقی شد.
شکسته شدن رکورد فروش
در حالی که هشتم تیرماه فروش پنج میلیارد و 100 میلیون تومانی نقاشی سهراب سپهری در نهمین حراج تهران، عنوان رکورد گران ترین نقاشی به فروش رسیده در ایران را به خود اختصاص داد و احتمالاً برخی فکر می کردند از منظر فروش یک اثر در حراجی های ایران این رکورد حالا حالاها خواهد ماند. چند ماه بعد هم در سومین حراج باران، حراج تخصصی خط و خوشنویسی همه چشم ها خیره ماند. یک جلد مصحف شریف قرآن که روی مس و با تکنیک حکاکی خط بزرگان با هنرمندی رائین علی اکبرخان زاده پدید آمده هفت میلیارد و 700 میلیون تومان چکش خورد تا رکورد فروش یک اثر در حراجی های هنری ایران به فاصله هشت ماه ارتقا پیدا کند.
چابهار پایتخت مد ایران
حضور 18 کشور خارجی و ارائه در چابهار بخش بین الملل مد و لباس را هم به برگزیده های سال 1397 می رساند. اهمیت این اتفاق وقتی دو چندان می شود که بدانیم برندهای فرانسه با چهار غرفه و برندهای ایتالیا با سه غرفه در کنارکانادا، چین، روسیه، اسپانیا، سنگاپور و... بیشترین سهم از حضور را داشتند. از این پس قرار است چابهار سرزمین زیبای سوزن دوزی با تأسیس مرکز علمی کاربردی به قطب مد ایران بدل شود تا یکبار دیگر نشان ملی مهتاب، نگاه های زیباپسندان دنیا را به خود جلب کند. در این بخش کارگروه های اروپایی مورد استقبال شایان توجه زنان هنرمند بلوچ قرار گرفت و حتی در رسانه های بین المللی بازتاب جالب توجهی داشت.
شکستن تابوی اکران فیلم های توقیفی
حق هم این است که اکران آشغال های دوست داشتنی محسن امیریوسفی محصول سال 1391، به عنوان نماد شکستن تابوی اکران فیلم های توقیفی آورده شود. فیلمی که همین حالا هم در حال اکران است و به فروش خوبی هم دست پیدا کرده است. اما این تنها فیلم توقیفی نبود که سرانجام آزاد شد و رنگ پرده سینماها را دید. پیشتر، اردیبهشت ماه فیلم عصبانی نیستم! اثر رضا درمیشیان بعد از پنج سال و سوم بهمن فیلم پارادایس اثرعلی عطشانی پس از سه سال روانه سینماها شده بودند.

کلمات کلیدی

شاخص هنری رکوردشکنی رفع توقیف

لینک خبر :‌ ایران آنلاین
تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۱۲/۲۳ سایت های دیگر : برترین ها منجیل خبر کیمیا نیوز تیتر ۱ فرارو سیمرغ

مهران مصفا

چند روز بیشتر تا پایان سال 97 باقی نمانده است؛ سالی که در دنیای موسیقی بیشتر سال تک آهنگ ها بود تا آلبوم های موسیقی. در سال جاری بیش از 14آلبوم پاپ، اصیل ایرانی و تلفیقی از سوی هنرمندان مشهور حوزه موسیقی منتشر شد اما هیچ کدام از این آلبوم ها درفروش بی رقیب و یگانه نبودند و شاید به همین خاطر بود که امسال سر و صدای خاصی در این حوزه شاهد نبودیم. از همین رو در این صفحه به جای معرفی آهنگ ها و آلبوم های موسیقی پرمخاطب و پرطرفدار سال به مرور چهره هایی پرداختیم که موجب حال خوب مردم شدند؛ افرادی که با کارهای ارزشمندشان و یا اجرای قطعه مردمی جا در دل مردم باز کردند و برای لحظاتی لبخند به لبشان آوردند.

همایون شجریان
هم صدا با یک طرفدار

همایون شجریان، خواننده موسیقی سنتی ایرانی و نوازنده تنبک و کمانچه است که به اعتقاد برخی محبوبیت اولیه خود را مدیون پدر هنرمندش محمدرضا شجریان است. سال 54 در تهران متولد و علاقه بسیار زیاد او به موسیقی و ریتم ها موجب شد تا با تشخیص پدر به نزد ناصر فرهنگ فر که از نوازندگان برجسته تنبک و مدرس موسیقی سنتی ایرانی بود، برود و به فراگیری تکنیک و شناخت ریتم بپردازد. او از سال 1370 پدرش را در کنسرت های آمریکا، اروپا و ایران (با تنبک) همراهی کرد و از سال1378 به بعد در کنسرت ها به همخوانی با پدرش پرداخت. شجریان در نخستین اثرش که یاد ایام نام دارد، تنبک نوازی را بر عهده داشته است. همایون شجریان کنسرت های بسیاری را با بزرگان موسیقی اجرا و آثار زیادی را به همراه آنان در ایران و جهان منتشر کرده است و در سال های 2003 و 2005 برای آلبوم کنسرت های بی تو به سر نمی شود و فریاد نامزد دریافت جایزه گرمی شد. نخستین آلبوم همایون شجریان که به تنهایی خوانندگی آن را بر عهده داشت نسیم وصل نام دارد که در سال 1382 منتشر شد و این سرآغاز اجرای کنسرت ها و آلبوم های مستقل بود. همچنین او به آهنگسازی برای سایر خوانندگان ازجمله علیرضا افتخاری هم پرداخته است. هم اکنون از آخرین آلبوم او می توان به آلبوم ایران من نام برد که با آهنگسازی سهراب پورناظری تهیه شده و دارای 12قطعه آواز و تصنیف است.
فعالیت خیرخواهانه و ارزشمند این خواننده سنتی کشورمان در سال جاری موجب شد تا محبوبیت او نزد طرفدارانش چند برابر شود؛ کاری که از دید طرفداران و علاقه مندانش نشان از قلب بزرگ و رئوف او دارد. او وقتی که در سال جاری به بازدید از مؤسسه خیریه ای در مشهد رفته بود تا اجرای گروه کرال ارکستر ملی ویژه ایران را که تمام 20 هنرمندش، جزو افراد کم توان ذهنی و جسمی هستند، تماشا کند، برای اجرای زنده در صحنه پیشقدم شد. همان جا بود که مسئول خیریه از او خواهش کرد تا یک دختر نابینا و کم توان ذهنی به نام تکتم که از علاقه مندان و طرفدارانش است، با او همخوانی کند. شجریان در کمال فروتنی این موضوع را قبول کرد و رفتار خیلی خوبی از خود نشان داد که از دید طرفداران و مردم کشورمان دور نماند. اجرای بسیار خوب تکتم موجب شد تا شجریان تحت تأثیر استعدادش قرار بگیرد و عنوان کند که هرکاری از دستش بربیاید برای مؤسسه و موفقیت هنرمندان این مرکز انجام می دهد.

شهرام شکوهی
کنسرت رایگان برای مردم

شهرام شکوهی خواننده، ترانه سرا، آهنگساز و نوازنده گیتار محبوب کشورمان متولد مرداد سال 1354 در استان فارس از توابع ارسنجان، روستای علی آباد است. او موسیقی را از سال 1371 با کلاس آواز ایرانی شروع و به مدت 3 سال آواز کار کرد. سبک خوانندگی شهرام شکوهی با صدای موسیقی سنتی- ایرانی است. او اعتقاد دارد برای پرهیز از تکرار، صدای سنتی را با موسیقی پاپ، بر پایه گیتار فلامنکو تلفیق کند و در موسیقی تغییری به وجود آورد. نخستین آلبوم او با نام مدارا در 16 آبان سال 1390 منتشر شد. این آلبوم 10 قطعه داشت که شامل 5 قطعه با سبک خاص وی و 5 کار پاپ بود. نخستین کار او با استقبال مخاطبان موسیقی مواجه شد و به همین خاطر آلبوم را در تیراژ بالا وارد بازار موسیقی کشور کرد. با اینکه آلبوم مدارا در بدو ورود خود با حاشیه هایی همراه شد ولی حاشیه ها نتوانست جلوی فروش خوب این آلبوم را بگیرد و مسیری که انتخاب کرده بود، بی سر و صدا طی کرد تا جایی که توانست به یکی از آلبوم های پرمخاطب تبدیل شود.
مهم ترین موضوعی که در سال جاری موجب به سرزبان ها افتادن نام این خواننده شد، پیشنهاد جالب و مردمی اش برای برگزاری کنسرت های رایگان در شهرها بود. در روزهایی که به علت نابسامانی شرایط اقتصادی برخی از خوانندگان تصمیم گرفتند کنسرت های خود را لغو کنند، از طرف این خواننده محبوب و مردمی، ایده ای جالب مطرح شد که از سوی بسیاری از مردم و هنرمندان مورد استقبال قرار گرفت؛ هرچند این ایده را تنها یکی از خوانندگان مطرح کشور عملی کرد و برای سایر آنها این موضوع در حد ایده ماند. شکوهی در تیرماه سال جاری در حاشیه نشست خبری کنسرتش پیشنهاد کرد تا برای جبران بخشی از حال بد مردم در این شرایط هنرمندان و موسیقی دانان به اجرای کنسرت رایگان بپردازند. او عنوان کرده بود که اگر سالن ها حاضر شوند برای برگزاری کنسرت اجاره بهایی نگیرند، من حاضرم کنسرت رایگان برای مردم برگزار کنم. اگر فرهنگسرای بهمن در جنوب تهران به صورت رایگان سالن در اختیار ما بگذارد من هم کنسرت رایگان یا با قیمت پایین برگزار و از دستمزد خود و تهیه کننده صرف نظر می کنم .

محمد معتمدی
مردی که واقعا در خیابان خواند

معتمدی فرزند سوم خانواده ای محسوب می شود که هیچ یک از آنها به سمت هنر و موسیقی نرفتند. درست در سال پیروزی انقلاب در قمصرکاشان متولد شد. او فارغ التحصیل رشته کارگردانی است . فراگیری آواز و ساز نی را از نوجوانی آغاز کرده و به خاطر علاقه ای که به آواز مکتب اصفهان داشت، به تمرین و الگوبرداری از اساتید بزرگی در این زمینه پرداخت. او تاکنون با گروه های متعددی فعالیت داشته که ازجمله آنها می توان به گروه خورشید (مجید درخشانی)، همنوازان شیدا (محمدرضا لطفی)، ارکستر ملی ایران (فرهاد فخرالدینی)، هم آوایان (حسین علیزاده) و گروه ادیب (خود وی پایه گذار آن است) اشاره کرد. او در سال 2013 میلادی از سوی رادیو دولتی فرانسه به عنوان خواننده برگزیده سال انتخاب شد و جایزه فرانس موزیک 2013 را دریافت کرده است. معتمدی تا کنون حدود 24آلبوم موسیقی منتشر کرده که تازه ترین آلبوم آن با نام حالا که می روی در آذرماه سال جاری توزیع شد.
مهم ترین اتفاقی که در سال جاری از سوی این خواننده رقم خورده، اجرای کنسرت زنده در بوستان آب و آتش بود. این خواننده مطرح موسیقی سنتی با چنین کارنامه درخشان هنری که همیشه به دور از حاشیه های خبری و در آرامش به فعالیت خود پرداخته است، تنها خواننده ای است که پیشقدم شد و نخستین کنسرت را در فضایی متفاوت برگزار کرد و با اجرای کنسرت رایگان در بوستان آب و آتش در چنین اوضاع و احوال نابسامان اقتصادی، برای ساعاتی هم که شده حال و هوای خوبی را برای مردم شهر به وجود آورد. معتمدی در توضیح این کار ارزشمندش عنوان کرد: در این سال ها از طریق فضای مجازی، پیام های زیادی داشتم مبنی بر اینکه برخی از شهروندان دلشان می خواهد به کنسرت بروند اما تمکن مالی برای خرید بلیت را ندارند. این موضوع خیلی آزارم می داد و به همین دلیل تصمیم گرفتم این کار را به سرانجام برسانم. از همین رو در نشست مطبوعاتی کنسرت کویر که در تالار حافظ برگزار شد رسما اعلام کردم که می خواهم برای مردم کنسرت رایگان اجرا کنم و برای انجام این کار همه تلاشم را خواهم کرد . در روزگار پرمشغله ای که هرکسی به فکر منافع خودش است، این حرکت انسان دوستانه و بی ریا در جهت به وجود آوردن حس و حال خوب بین مردم، واقعا ستودنی است.

روزبه بمانی
بالاخره کجا باید برم

روزبه بمانی هم در خانواده ای متولد شد که هیچ پیشینه هنری نداشت اما با وجود این از کودکی به هنر علاقه مند بود و همین علاقه او را به وادی هنر کشاند. او هم یک تهرانی متولد سال 57 است و شاید جالب باشد بدانید بمانی در جوانی فوتبال را به طور جدی دنبال می کرد. او عضو تیم جوانان استقلال تهران بود و تا اردوی تیم ملی جوانان ایران در فوتبال رشد کرد اما ترجیح داد به جای استعدادش در فوتبال به دنبال علاقه اش در زمینه هنری برود. هرچند در این بین او به تحصیل در رشته های مهندسی متالورژی، مهندسی نرم افزار و ادبیات فارسی نیز پرداخت اما هیچ کدام از آنها را به نتیجه نرساند. بمانی از نوجوانی به حافظ و سعدی علاقه زیادی داشت اما رفته رفته به شعر نو علاقه مند شد و آثار اخوان ثالث و فروغ را خواند. او در 18سالگی نخستین شعر خود را در قالب شعر نو و تحت تأثیر اشعار سهراب و شاملو نوشت و در 19سالگی نخستین ترانه اش را سرود.
بمانی بارها از علاقه اش به سرودن اشعار صحبت و در میان حرف هایش عنوان کرده که هیچ علاقه ای به خوانندگی ندارد بلکه صرفا به علت وسوسه شدن توسط برخی از ترانه هایش است که به سمت خوانندگی رفته است.
او در سال های فعالیتش با بسیاری از خوانندگان مشهور ایرانی کار کرده و چندبار درنظرسنجی های معتبر به عنوان بهترین ترانه سرای سال شناخته شده است. همچنین بمانی در تیتراژ برخی برنامه های تلویزیونی همکاری داشته اما به دلیل ممنوع الاسم بودن، از نام های مستعار بهزاد بمانی و بهروز بمانی استفاده کرده است. همین ممنوع الاسم بودن موجب شد تا طی سال های فعالیتش بسیاری از خوانندگانی که از اشعار و ترانه های وی استفاده کرده اند، نتوانند نام او را به عنوان ترانه سرا به صورت رسمی درج کنند. اما پشتکار و صبر بمانی موجب شد تا تمام سختی های این سال ها را کنار بگذارد و در مهرماه سال جاری به صورت رسمی نخستین آلبوم شخصی خود را با نام کجا باید برم منتشر کند.

مهدی یراحی
فریادهای اجتماعی پر دردسر
مهدی یراحی متولد 23 آبان 1360 در شهر اهواز است. علاقه او به آهنگسازی زمانی شکل گرفت که بین سال های 10 تا 13 سالگی ضمن شرکت در مسابقات تلاوت قرآن، نا خودآگاه مجذوب موسیقی درونی آیه ها و آهنگ چینش کلمات شد. بعدها در دوران تحصیل دوره آموزش تئوری را تحت نظر علی کسرایی که تنها معلم موسیقی اش بود، آغاز کرد تا علاقه اش را به صورت جدی تری پیگیری کند. یراحی در سال 1379 همزمان با آمدنش به تهران، نخستین آلبوم موسیقی خود را با نام هجرت می سراید که البته این آلبوم به علت سختگیری های شخصی اش و بروز برخی مشکلات ازجمله عدم اخذ مجوز از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، هرگز فرصت حضور در بازار موسیقی مجاز را پیدا نکرد و برای همیشه نشنیده باقی ماند.
خبرخوب امسال این خواننده محبوبمان برمی گردد به یکم آذر ماه سال جاری؛ زمانی که مهدی یراحی در کنسرتش خبر از انتشار آلبومی با نام سه گانه اجتماعی اول را داد. 23 آبان ماه قطعه اول این آلبوم با نام سرسام منتشر شده بود، اما یراحی آن روز خبر از قطعه دوم این آلبوم داد و درباره دردسرسازشدن این قطعه سخن گفت. کمتر از 20روز بعد قطعه ای منتشر شد که به گفته یراحی تمام این قطعه درد دل او و مردم کشورش بود. قطعه پاره سنگ 7دی ماه منتشر شد و پیش بینی های یراحی درست از آب درآمد. علاوه بر متن، موزیک و ویدئو هم واکنش های بسیاری میان کاربران شبکه های اجتماعی، شبکه های تلویزیونی و نشریات داخلی و خارجی به همراه داشت. در متن این ترانه انتقاداتی نسبت به طولانی شدن جنگ تحمیلی مطرح شده بود. علاوه بر آن، در موزیک ویدئوی این اثر یراحی لباسی نظامی، کلاهی روسی و بازوبندی با طرح دولت آلمان نازی داشت. در پس زمینه این موزیک ویدئو هم صحنه هایی از دردها و رنج های مردم به تصویر کشیده شده بود. واکنش ها نسبت به این موزیک ویدئو آن قدر ادامه پیدا کرد که حدوداً یک هفته بعد شایعه ممنوع الکارشدن این خواننده مطرح شد. هنوز هم به طور رسمی اعلام نشده که این خواننده ممنوع الکار شده یا نه. این موزیک ویدئو موجب شد تا در سال جاری یراحی به پرحاشیه ترین خواننده کشور تبدیل شود. هنوز حواشی این موزیک ویدئو و شایعه ممنوع الکارشدن یراحی از ذهن ها پاک نشده بود که این خواننده پاپ کشورمان دومین اتفاق مهم خود را رقم زد. این خواننده 6دی ماه در حمایت از کارگران بازداشتی فولاد اهواز با لباس کارگری آنان روی صحنه کنسرت رفت و به اجرا پرداخت. یراحی با این کارش نشان داد که همیشه در اتخاذ مواضع حمایتی از مردم خوزستان پیشقراول بوده است.

لینک خبر :‌ روزنامه همشهری
چهارشنبه 97/12/22 ، تهران ، (اخبار رسمی) : در اوایل دهه نود شمسی زیورآلات با طرح هایی برگرفته از حروف لاتین وارد بازار کشور شد و استفاده از آن ها به سرعت میان مردم رونق پیدا کرد. استاد علی کیان مهر از جمله نخستین هنرمندانی بود که طراحی خط فارسی و تبدیل آن به اثری هنری و گرافیکی را با جدیت دنبال کرد.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۱۲/۲۲

مجموعه های خلاق و نوگرا با هزینه های بیشتری که بابت طراحی، عکاسی و تبلیغات می پردازند؛ توان رقابت با کسانی که با کپی برداری، این هزینه ها را حذف می کنند، ندارند

هنر، پدیده ای فراگیر است که با زبانی جهانی ارتباط خود را با هر قشر، عقیده، سلیقه و دوره ی تاریخی حفظ کرده است. در تاریخ ایران هنر، دوره های متفاوتی را تجربه کرده است. در هر دوره هنرمند و طراح با چالش های خاص زاییده شرایط رو به رو بوده است. همیشه چالش های مالی یکی از دغدغه های اصلی هنرمندان بوده است و شرایط کلی اقتصاد این چالش را برای هنرمند با فراز و نشیب هایی رو به رو کرده است. این موضوع اهمیت گردش مالی درست و شفاف را در هنر بیش از پیش نشان می دهد.

در اوایل دهه نود شمسی زیورآلات با طرح هایی برگرفته از حروف لاتین وارد بازار کشور شد و استفاده از آن ها به سرعت میان مردم رونق پیدا کرد. این وضعیت، هنرمندان را به فکر واداشت تا جایگاه هنر ایرانی را بیشتر مورد توجه قرار دهند. استاد علی کیان مهر از جمله نخستین هنرمندانی بود که طراحی خط فارسی و تبدیل آن به اثری هنری و گرافیکی را با جدیت دنبال کرد. به عقیده ی او تایپوگرافی فارسی و نقوش حروف الفبا این قابلیت را دارند تا با اصلاحاتی هوشمندانه تبدیل به حجم و اثری کاربردی شوند. این فکر منجر به تأسیس مجموعه هنری نگار شد تا کیان مهر و همکارانش جزو گروه هایی باشند که در زمینه تولید زیورآلات با طرح های ایرانی و برگرفته از خط فارسی، به طور اصولی، قانونی و حرفه ای فعالیت می کنند. این مجموعه با بهره گیری از طراح های حرفه ای، در زمینه ی تولید و طراحی زیورآلات فارسی و طرح اسم، می کوشد تا در پیشرفت این هنر-صنعت تاثیر به سزایی داشته باشد. در گفت و گویی با مؤسسان، طراحان و کارکنان این مجموعه به مسائل و چالش های روز این هنر ایرانی پرداخته شده است. کیان مهر شرایط کلی این روزها رو این گونه توصیف می کند:

حراج تهران و حراج های دیگر در ایران که برای فروش آثار هنرهای تجسمی برگزار می شود، نشان دهنده ی اقبال مردم و مجموعه داران به خرید آثار هنری امضادار است. مجموع فروش و گردش مالی این حراجی ها رقم های بالایی است که بیان گر رونق خرید و فروش آثار هنری مدرن ایرانی است. چون درآمدزایی برای هنرمندان بحث بسیار مهمی است. در کشورهای پیشرفته با اتخاذ سیاست هایی از هنرمندان و آثارشان حمایت می کنند. مثلا کسی که یک تابلوی نقاشی می خرد، یا به یک هنرمند سفارش می دهد، به همان میزان از پرداخت مالیات معاف می شود. در ایران سیاست مالیاتی نداریم ولی دولت آثار هنرمندان را برای موزه ها یا ارگان ها می خرد، البته این دایره خیلی بسته است و محدود به افراد خاصی است.

به نظر محمدرضا سعیدی، از موسسان و مدیر اجرایی مجموعه، بزرگترین چالش هنرمندان، بحث رعایت قوانین مربوط به مالکیت معنوی آثار است. رعایت نکردن این حق توسط دیگر افراد فعال در بازار باعث شده است که مجموعه های خلاق و نوگرا با هزینه های بیشتری که بابت طراحی، پرداختن به ایده، آزمون و خطا، عکاسی، تبلیغات و ... می پردازند؛ توان رقابت با دیگرانی که با رعایت نکردن حق مالکیت معنوی همه این هزینه ها را حذف کرده و به ارائه محصول مشابه با قیمت پایین تر می پردازند نداشته باشند. علی کیان مهر در این مورد اضافه می کند:

کپی رایت را از دو منظر می توان بررسی کرد: بعد قانونی و بعد اخلاقی. قانون حمایت حقوق مؤلفان و مصنفان و هنرمندان از قبل انقلاب وجود داشته و هنوز هم در حال اصلاح و بررسی است. متاسفانه بعضی از مسئولان نسبت به قانون آگاهی ندارند. بنده چند سال پیش در وزارت ارشاد با افرادی که مسئول بودند برخورد داشتم، آن ها هم این تصور در ذهنشان وجود نداشت که کپی کردن و سوء استفاده از آثار هنری، غیر اخلاقی و جرم است. در واقع عمل به این قانون و پیگیری آن به طور مناسب صورت نمی گیرد متاسفانه در ایران هزینه شکایت و پیگیری بیشتر از هزینه جرم کردن است.

در بعد اخلاقی، مردم باید خودشان مانند کشورهای دیگر روی این موضوع حساسیت داشته باشند. مثلا هر جا از عکس یا تصویر یا اثری استفاده می کنند، نام صاحب اثر را کنارش بنویسند. در بحث طراحی جواهرات دائماً طرح هایم کپی می شود. دوستانم به جای اینکه به فکر تولید طرح ها باشند، مدام با دیگر تولیدکنندگانی روبرو می شوند که این کارها را به صورت انبوه می سازند. در چنین شرایطی هنرمند یا صنعتگر به جای پرداختن به امور هنری و یا تولید، باید مدام به فکر دفاع از حق و حقوق ضایع شده اش در دادسراها و مراکز مربوطه باشد.

از دیگر عوامل موثر بر هنر و محصولات هنری، طراحی است. به نظر محمدرضا سعیدی تا زمانی که به طراحی محصول توجه مناسبی نداشته باشیم توان ارائه محصول هنری خاص و را نیز نداریم. طراح این مجموعه، زهرا سعیدی در این باره می گوید: زیبایی هنری به اضافه مفهوم و احساس ارزشمندی که طراحی داشته باشد طرح را ارزشمند می کند.

در دهه های اخیر از موتیف ها و اِلمان های ایرانی و تلفیق آنها با عناصر مدرن در طراحی اغلب وسایل استفاده می شود. مثلا چاپ روی لباس، کیف، پارچه، بشقاب و طراحی اسم و ... پرداختن به مساله هنر اصیل ایرانی و هویت ملی از دوره پهلوی شروع شد. اگرچه تمام هنرها و کارهای گذشته برای ما بسیار مهم است ولی می توان این افکار و رفتارهای گذشتگان را مثل کشورهای دیگر رها کرد و سبک دیگری از هنر را منطبق با معیارهای فرهنگ ایرانی به وجود آورد که با شرایط زندگی و سنتی و بومی ما سازگار باشد. چیزی که امروزه از تلفیق بی رویه این دو درست شده است، هنوز جذابیت و هویت خوبی پیدا نکرده و هنوز نتوانسته ایم بین فرم های سنتی و هنر مدرن ارتباط منطقی ایجاد کنیم.

در آخر، احساس می شود که وظیفه هنرمندان و افراد تأثیرگذار در هنر این است که به اشاعه هنر ایرانی، تقویت هویت ملی، کاربردی سازی هنر و نزدیک ساختن زندگی مردم به آن و رعایت حق مالکیت معنوی آثار بپردازند. این گونه فعالیت ها باید در جهتی پیش رود که دوباره هنر ایرانی را سبکی مطرح در هنر جهانی و بازار مربوط به آن سازد. البته این مهم تا زمانی که حمایت رسمی و قانونی از هنرمند صورت نگیرد و امکان تقلید یا سرقت هنری به سادگی فراهم باشد، ممکن نیست.

علاقه مندان جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانند با صنایع دستی نگار ارتباط برقرار کنند.

### پایان خبر رسمی

لینک خبر :‌ اخبار رسمی
محمد معتمدی: طرح هنر برای همه در صورت مشارکت هنرمندان، می تواند در طول سال پابرجا بماند و مردم را با هزینه کم، مهمان کنسرت های موسیقی، تئاتر و نمایش کند.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۱۲/۲۳ سایت های دیگر : خبرگزاری صدا و سیما

به گزارش سرویس فرهنگ و هنر خبر گزاری برنا؛ خواننده موسیقی ایرانی و طراح ایده هنر برای همه در مصاحبه با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما افزود: از آنجا که هنر به ویژه شاخه هایی مانند سینما، موسیقی یا تئاتر، کالایی فرهنگی هستند که در حالت درست باید متعلق به همه قشر های جامعه باشد و همه، فارغ از درآمد اقتصادی، باید از آن بهره مند شوند، ولی در عمل چیز دیگری اتفاق می افتد، طرحی به ذهن من رسید و آن را با مسئولان مطرح کردم.

محمد معتمدی گفت: با توجه به اینکه در سال های اخیر بخش درخور توجهی از جامعه ما چه در تهران و چه در شهرستان ها، هرگز نتوانستند طبق آمار به کنسرت های موسیقی خوب در سالن های خوب و باکیفیت بیایند و فقط به دلیل شرایط اقتصادی این اتفاق رخ داده است و از آنجا که امسال و سال آینده نیز احتمالا بخاطر شرایط خاصی که کشور ما دارد موضوع کمی تشدید خواهد شد، به همین علت فکر کردم سالن های زیادی در تهران وجود دارد که هم کیفیت خوبی دارند و هم بدون استفاده مانده اند، بنابراین با مسئولان سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران گفتگو کردم تا سالن های مناسب خود را نامزد اجرای ارزان قیمت موسیقی کنند.

این خواننده درباره نتیجه این کار افزود: قرار است با حمایت این سازمان و همینطور حمایت اداره کل ارشاد تهران و اداره اماکن نیروی انتظامی، طرح هنر برای همه اجرایی شود یعنی هر کس با هر سطح درآمدی بتواند بلیت کنسرت خوب بخرد و به اتفاق خانواده با یک هزینه معقول و منطقی به دیدن برنامه هنری برود که هم در روحیه جامعه و هم در ارتقای سطح فرهنگی جامعه موثر است.

معتمدی درباره محل برگزاری این کنسرت ها گفت: تمرکزمان فعلا روی پردیس تئاتر خاوران است که سالن بسیار خوب و باکیفیتی است و گنجایش هزار نفر جمعیت را دارد.

این هنرمند موسیقی افزود: یکی از نکات جالب این طرح آن است که ردیف جلوی سالن اجرای مراسم با ردیف آخر یک قیمت دارند یعنی کسی به لحاظ تمکن مالی ارجحیتی ندارد.

وی گفت: ما به دنبال یک آرمانخواهی و یک عدالت محوری در این طرح هستیم که امیدوارم مسئولان هم حمایت کنند.

معتمدی افزود: این طرح نیاز به اطلاع رسانی دارد تا هنرمندان دیگر موسیقی و تئاتر و تهیه کنندگان تئاتر، موسیقی و سینما بیایند و در آن مشارکت کنند و این مسئولیت تقسیم شود.

وی گفت: اگر هرهنرمندی در طول سال با مشارکت در این طرح حتی یک بار به عنوان مثال در همین سالن خاوران برنامه اجرا کند این طرح می تواند پابرجا بماند و در واقع می توان گفت یک باغ دلگشا برای مردم است که هر وقت بخواهند بتوانند بیایند و از محیط فرهنگی آنجا استفاده کنند.

لینک خبر :‌ خبرگزاری برنا
تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۱۲/۲۳

افشین پرورش، پژوهشگر آثار هنری، در یادداشتی تلگرامی نوشت:

The Art Newspaper در شماره ی اخیر خود در گزارشی به جریان سرقت و فروش پنهانی آثار موزه هنرهای معاصر پرداخته است. در این گزارش تاکید شده که تعداد هنرمندانی که از سرقت آثار خود مطلع شده اند، رو به افزایش است.

این درحالی است که رسانه های داخل کشور کماکان به سکوت و خفقان آلوده به فساد خویش ادامه می دهند و از انجمن های تجسمی هم صدایی بر نمی خیزد.

اما تا به امروز با تعداد زیادی از هنرمندانی که اثر یا آثارشان در طول بیست سال گذشته توسط مدیران موزه خریداری شده، گفتگو کرده ام و از آنها خواسته ام پیگیر آثار خود باشند.

از قرار معلوم آن دسته از اسناد مالی موسسه ی توسعه ی هنرهای تجسمی معاصر که به پیش از سال 1387 اختصاص دارند، به طرز عجیبی مفقود شده و به همین علت پیگیری سرنوشت آثاری که در دوره ی مدیریت علیرضا سمیع آذر به این موسسه منتقل و سپس فروخته شده اند، به سختی و با مشکلات فراوان همراه است. به حراست وزارت ارشاد که امیدی نیست، در تلاشم شرایطی را فراهم کنم تا علاوه بر رسانه های مستقل، پای بازرسان سازمان بازرسی یا نهادهای نظارتی دیگر به این پرونده باز شود.

اگر از جمله هنرمندانی هستید که اثر یا آثارتان توسط مدیران موزه و به نیت نگهداری در گنجینه خریداری شده:

حتماً تصاویری از اثر یا آثار خریداری شده ی خود را در اینستاگرام خود منتشر کرده و تعلق آن را به موزه اعلام کنید.

سپس با آقای نظری (موزه ی هنرهای معاصر) و آقای کاظمی (موسسه ی توسعه) تماس گرفته و پیگیر وضعیت آثار خود شوید.

در صورتی که به شما اعلام کردند که اثر شما در گنجینه ی موزه یا گنجینه ی موسسه وجود دارد، شماره ی ثبت اثر را درخواست کرده و در ضمن حتماً پیگیر بازدید حضوری از اثر خود شوید.

اگر اعلام کردند که اثر شما در موسسه قرار دارد، علت خروج آن از موزه را جویا شده و پیگیر بازگشت آن به موزه شوید. در غیر اینصورت درخواست کنید تا اثر به خود شما برگردد.

اگر اثر شما را فروخته اند، سریعاً اعلام عمومی کنید. اطلاع دارم که مجموعه دارانی که این آثار را خریده اند، به شدت نگران اعتراض هنرمندانند. هیچ یک از آنها راضی به نگهداری آثار سرقتی نیست و در صورت اعتراض شما، قطعاً مجموعه داران فوق الذکر هم با شما همکاری خواهند کرد.

توجه داشته باشید که گنجینه ی موزه ی هنرهای معاصر، گنجینه ای ملی است و متعلق به آیندگان، پس فروش آثار آن کاملاً غیرقانونی است. با این وجود در طول سالیان گذشته، افرادی ... از فروش پنهانی این دسته از آثار، حق دلالی گرفته اند.

انتهای پیام

لینک کوتاه شده: http://www.ensafnews.com/EO1ur

لینک خبر :‌ انصاف نیوز
تهران- ایرناپلاس- پیروز ارجمند، آهنگساز و موسیقی شناس از مسیری که موسیقی در سال 97 طی کرده و چگونگی ابعاد این رشته هنری در سال جاری گفت.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۱۲/۲۲

پیروز ارجمند، آهنگساز و موسیقی شناس، درباره کیفیت و کمیت موسیقی در سال 97 و مقایسه آن با سال گذشته، به خبرنگار ایرناپلاس گفت: این مقایسه نیاز به بخشی از آمارها دارد. در حال حاضر خیلی آماری برخورد نمی کنم. اما به صورت تحلیلی آنچه دیده می شود این است که سال 97 سال کم حاشیه و کم تلاطمی در عرصه موسیقی بود. حداقل در بخش جشنواره ها، جشنواره فجر کم حاشیه تر و نسبتاً آرام سپری شد. در حالی که در دو سال قبل از آن به دلیل حضور حمیدرضا نوربخش در خانه موسیقی، سال های پرتلاطمی را پشت سر گذاشتیم.

**سخت گیری و نظارت های بیشتر برای برگزاری کنسرت ها

وی در ادامه افزود: در عرصه کنسرت ها همان روال قبلی طی شد. البته آنچه من از تهیه کنندگان و برگزارکنندگان کنسرت می شنوم سخت گیری ها و نظارت های بیشتری صورت گرفته که این یک مقدار سرعت برگزاری ها را کم کرده و اعمال محدودیت ها را بیشتر کرده است. یک مقدار نارضایتی ها از طریق وزارت ارشاد شکل گرفته است. تقریباً سال خاموشی برای حوزه هنری و صداوسیما داشتیم، مانند سال 96. می توان گفت این دو مرکز در یک محاق سکوت و انفعالی به سر می برند. این دو مرکز یعنی هم دفتر موسیقی صدا سیما و هم مرکز موسیقی حوزه هنری که همیشه بازوهای پرتوان موسیقی بوده اند، هیچ تأثیری در مسیر موسیقی امسال نداشته و منفعل بوده اند.

**اتفاق ناگوار

اصولاً وزارت ارشاد، حوزه هنری و صداوسیما رکن هایی بوده اند که بعد از انقلاب، موسیقی را حمایت کرده و با تولیداتشان تأثیرگذار بوده اند. در سال 97 این مراکز منفعل بودند. مرکز موسیقی صداوسیما کوچک تر شد، یعنی تبدیل به یک دفتر شد و زیرمجموعه معاونت صدا قرار گرفت. می توان گفت این اتفاق ناگواری بود که شاهد بودیم. هم صداوسیما و هم حوزه هنری روند کاهش فعالیت ها را داشتند.

**سال منفعل رسانه ها برای موسیقی

این موسیقی شناس قومی درباره عملکرد رسانه ها در سال جاری، بیان کرد: در مجموع، رسانه ها دوره انفعالی را طی می کنند. در سال 96 به یاد دارم رسانه ها نسبت به مسائل موسیقی خیلی منتقدانه و پیگیرانه عمل می کردند. اما امسال یکی از کم تحرک ترین سال های رسانه ای موسیقی را شاهد بوده ایم. بخشی از این اتفاق به این برمی گردد که اصولاً مدیران موسیقی هیچ نشست رسانه ای ندارند و اطلاع رسانی نمی کنند. یعنی اگر رسانه های امسال را نگاه کنید نشست خبری کل مجموعه مدیران موسیقی کشور به پنج مصاحبه نمی رسد. این نشان می دهد که یک انفعال و یک سکوت بدی حاکم است. به همین دلیل تحلیل هایی که انجام می دهیم خیلی شخصی و مبتنی بر نظرات خود مدیران ارشاد سازمان ها نیست. به یاد دارم وقتی مدیر دفتر موسیقی حوزه هنری بودم، همیشه سعی داشتم جوابگوی رسانه ها باشم و به جز نشست های خبری، روزی یک یا دو مصاحبه با خبرگزاری ها داشته باشم و در یک اتاق شیشه ای عملکرد دفتر را بروز دهم. تقریباً ما سابقه نداشتیم که به این اندازه شاهد انفعال مدیران و رسانه ها در حوزه موسیقی باشیم. این سکوت خبری در کل اتفاق خوشایندی نیست.

**تعطیلی قدیمی ترین بخش آموزش عالی موسیقی

ارجمند با اعلام اینکه در حوزه نشر هم اتفاق خیلی ویژه ای رخ نداده است، درباره عملکرد این حوزه و بخش آموزش عالی موسیقی خاطرنشان کرد: ما در حوزه نشر موسیقی پاپ، سال کم کاری را نسبت به سال 96 داشته ایم و خوانندگان همان آثار سال های قبل را در کنسرت هایشان استفاده می کردند و نیازی به تولید نمی دیدند. در بخش آموزش عالی موسیقی، متأسفانه دانشگاه آزاد در حال تعطیلی رشته های موسیقی در دانشکده های موسیقی اش است. این دانشگاه به عنوان یکی از قدیمی ترین مراکز آموزش عالی این رشته در کشور است و تعطیلی آن اصلاً اتفاق خوشایندی نیست. ظاهراً عزمی در مدیریت جدید دانشگاه آزاد برای تعطیلی رشته موسیقی به وجود آمده که به نظر من یک اتفاق ناگواری در عرصه موسیقی است. متأسفانه هیچ واکنشی نه از دیگر مراکز آموزش عالی نه نهادها و انجمن ها شاهد نبوده ایم.

**لغو کنسرت سیمین غانم به مناسبت روز مادر

عضو کانون آهنگسازان سینمای ایران درباره کنسرت های سال 97 گفت: نکته جالب این بود که برخی از لغو کنسرت ها رسانه ای نشد. مثلاً آخرین کنسرتی که لغو شد، لغو کنسرت سیمین غانم در هرمزگان بود، علی رغم اینکه قرار بود به مناسبت روز زن اجرا شود و با وجود اینکه مجوزهای لازم را هم داشت، اما لغو شد و هیچ واکنش رسانه ای نداشت. حتی خود وزارت ارشاد هم به این موضوع هیچ واکنشی نشان نداد. یعنی این انفعال ها از دید من اتفاق خوبی در سال 97 نبوده که اگر بخواهد این روند در سال 98 هم ادامه پیدا کند، ما باید شاهد یک نزولی در عرصه موسیقی چه در زمینه رسانه ای اش، چه در عرصه پاسخگویی اش و حتی در زمینه مدیریت برنامه ریزی اش باشیم. بازهم وعده ای که دولت برای تأیید سند موسیقی داده بود عملی نشد و این سند هنوز منفعل است.

**جای خالی پژوهش در عرصه موسیقی

عضو کمسیون ملی یونسکو درباره پژوهش های انجام شده و نشریات در حوزه موسیقی در سال جاری خاطرنشان کرد: پژوهش های موسیقی تقریباً به تعطیلی کامل رسیده است، یعنی مرکز پژوهش و آموزش صداوسیما که قبلاً یکی از مراکزی بود که ماه ها پژوهش در آنجا انجام می شد، تقریباً دیگر هیچ پژوهشی در حوزه موسیقی در آنجا انجام نمی شود. در دانشگاه ها هم شاهد این اتفاق هستیم چون تنها به پایان نامه دانشجویان بسنده می شود. عملاً در عرصه پژوهش، دیگر شاهد پژوهش های خاصی در عرصه موسیقی نیستیم. ناشران خصوصی و نشریات هم، تقریباً آخرین روزهای فعالیت خود را سپری می کنند، چون بسیاری از نشریات از ماهنامه به فصلنامه رسیده است و برخی از این فصلنامه ها هم دیگر منتشر نمی شود. بعضی هم تغییر قطع و موضوع داده اند و نگه داشتنشان دیگر برایشان مقرون به صرفه نیست. در مجموع، سال خیلی خوبی برای موسیقی نبوده است. آموزش، پژوهش و تولید روزگار خوبی را سپری نمی کند.

گفت وگو از هنگامه ملکی

*اداره کل اخبار چند رسانه ای*

ارتباط با سردبیر newsroom@irna.ir

تماس بی واسطه با مسئولین

لینک خبر :‌ خبرگزاری جمهوری اسلامی
در نخستین روز برگزاری نمایشگاه کتاب پاریس فعالیت های غرفه ایران در این نمایشگاه با حضور جمال کامیاب رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران، آغاز شد.

به گزارش هنرآنلاین به نقل از روابط عمومی موسسه نمایشگاه های فرهنگی ایران، در نخستین روز از نمایشگاه کتاب پاریس غرفه ایران میزبان دیدارهایی با چهره های فرهنگی حاضر در نمایشگاه بود.

در این دیدارها به بررسی راه های گسترش تعاملات فرهنگی در حوزه نشر و فعالیت های نمایشگاهی پرداخته شد. بر همین اساس و طبق درخواست نمایشگاه کتاب فرانکفورت، دیداری بین روسا و معاونان دو نمایشگاه صورت گرفت. یورگن بوس رئیس نمایشگاه کتاب فرانکفورت و توبیاس ووس معاون بین الملل این نمایشگاه در دیدار با قادر آشنا و احمد شاکری به بازخوانی فعالیت های متقابل دو نمایشگاه پرداختند. یورگن بوس ضمن تاکید بر حضور قوی ناشران ایرانی در سال گذشته این نمایشگاه، اظهار امیدواری کرد که این روند شکل مطلوب خود را بیابد.

در ادامه قادر آشنا با یادآوری روابط فرهنگی میان دو کشور از یورگن بوس برای بازدید رسمی از نمایشگاه کتاب تهران دعوت به عمل آورد که با استقبال او مواجه شد.

توبیاس ووس نیز به حضور قوی نمایشگاه کتاب فرانکفورت در این دوره از نمایشگاه کتاب تهران اشاره کرد و خواهان برگزاری کارگاه هایی مشترک در ایام نمایشگاه کتاب تهران با مشارکت دو طرف شد.

دیدار با هیاتی از ایتالیا و عمان از دیگر ملاقات های روز نخست مسئولان نمایشگاه بود.

آژانس ادبی پل نیزدرغرفه ایران به نمایندگی از ناشران مختلف به مذاکره و رایزنی با همتایان خود پرداخت.

نمایشگاه کتاب پاریس تا 27 اسفند دایر است.

لینک خبر :‌ هنر آنلاین
رضوان حکیم زاده، معاون ابتدایی وزارت آموزش و پرورش بازخورد اجرای طرح عید و داستان در سال گذشته را مثبت ارزیابی کرد و از ثبت بیش از یک میلیون اثر از دانش آموزان در قالب های داستان نویسی، خلاصه نویسی، سفرنامه نویسی و کوچ گردی از سوی معلمان در سامانه آموزش و پرورش خبر داد.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۱۲/۲۴

خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، ملیسا معمار: خبر تعطیلات عید نوروز، مژده ای بود که همیشه شنیدن آن برای دانش آموزان در اواخر اسفند بسیار خوشحال کننده بود و تنها دغدغه ای که وجود داشت و خمی بر ابروی بچه ها می آورد، دادن پیک نوروزی و تکالیف نوروز از سوی معلمان بود که اغلب بچه ها آن را به پایان تعطیلات موکول می کردند و روز آخر با دلهره و اضطراب به دنبال کسی می گشتند تا تمرین های پیک نوروزی را برایشان حل کند و در نهایت پیک را دست وپا شکسته حل می کردند و به معلم می دادند. اما با طرحی که سال گذشته از سوی رضوان حکیم زاده، معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش، مبنی بر حذف پیک نوروزی و جایگزینی آن با طرح عید داستان در مدارس اجرا شد تا حد بسیار زیادی از استرس و اضطراب بچه ها کاسته شد. این طرح کمک می کند تا دانش آموزان ضمن انس با کتابخوانی، فرصت پیوند با زندگی واقعی را پیدا کنند و مهارت های زندگی را بیاموزند.

یک میلیون دانش آموز داستان و سفرنامه نوشتند
رضوان حکیم زاده، درباره تکلیف و کار نوروزی امسال دانش آموزان ابتدایی می گوید: با توجه به اینکه سال گذشته در راستای پاسخ به نیاز کودکان به کودکی کردن و قصه خوانی، پیک نوروزی را از برنامه درسی حذف کردیم و طرح عید و داستان را جایگزین آن کردیم. که در سطح کشور اجرایی شد و بازخورد مثبتی از آن گرفتیم و براین اساس تصمیم گرفتیم این طرح در سال جاری هم ادامه پیدا کند و امسال هم در ایام تعطیلات عید نوروز به هیچ وجه پیک نوروزی و درسنامه عید و موارد مشابه آن را نخواهیم داشت و از مدت ها قبل این موضوع را به اطلاع استان ها نیز رسانده ایم و چاپ هرگونه پیک و اجبار خانواده ها و کودکان در این زمینه ممنوع است.البته این طرح امسال با یک سری تغییرات اجرا می شود.

معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش، درباره بازخورد این طرح توضیح می دهد: سال گذشته بیش از یک میلیون اثر از دانش آموزان در قالب داستان خوانی، خلاصه نویسی کتاب، صدای ضبط شده دانش اموزان، سفرنامه نویسی و طبیعت گردی، یا کوچ گردی دانش آموزان عشایر از سوی معلمان مدارس در سامانه آموزش و پرورش ثبت شد. اما امسال این تغییر را ایجاد کردیم که دانش اموزان هر مدرسه ای فقط بر اساس میل و علاقه شان باید رشته ای که می خواهند در آن فعالیت داشته باشند را انتخاب کنند و معلمان اجازه ندارند به اجبار، دانش آموزان را مجبور به انجام کاری کنند. همچنین این اختیار عمل به دانش آموزان داده شده است که همزمان در چند رشته هم می توانند شرکت کنند. از سویی براساس بخشنامه ای که به مدارس ارسال شده است، بچه ها مجبور نیستند کتاب اضافه ای را خریداری کنند یا ناشران کتاب های کمک آموزشی بگویند ما برنامه ای را برای انجام طرح آموزش و پرورش آماده کرده ایم.

او می افزاید: در این راستا معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، بنیاد ادبیات داستانی و کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان با ما همکاری خوبی داشته اند.

حکیم زاده با بیان اینکه این طرح کمک می کند تا دانش آموزان ضمن انس با کتابخوانی، فرصت پیوند با زندگی واقعی را پیدا کنند، می گوید: مهارت های زندگی را باید از دوران کودکی به فرزندانمان منتقل کنیم. اگر در این دوره حساس به جای آموزش مهارت زندگی، دانش آموز را وارد چرخه آموزش های پیچیده و پرشمار ذهنی کنیم فرصت طلایی رشد و خلاقیت را از او گرفته ایم.

به روش ها و قواعد اثرگذارتر بیاندیشیم
حجت الاسلام والمسلمین علی ذوالعلم، معاون وزیر و رئیس سازمان پژوهش، نیز دراین باره می گوید: تکلیف نوروزی که در مدارس ارائه می شود، اگر با رویکر الزامی و تحمیلی باشد، تاثیر منفی در روند تربیت دانش آموزان خواهد داشت، مخصوصا در ایام نوروز که برنامه مسافرت، دید و بازدید و افزایش ارتباطات عاطفی بین اعضای خانواده وجود دارد، هرگونه تکلیفی که برای بچه ها نگرانی آور باشد، قابل قبول نیست ولی اگر زمانی بتوانیم در قالب هر عنوانی، به یک نوع یادآوری آموخته ها و تمرکز فکری و ذهنی دانش آموزان که همراه با ایجاد فضای نشاط آور و غیراجباری باشد، برسیم، می توانیم آن را بر پیک و تکلیف نوروزی ترجیح دهیم.

این مقام مسئول در ادامه بیان می کند: چون در فضای مدارس ما پیک نوروزی غالبا به عنوان تکلیف تحمیل شده، جا افتاده است، تصمیم جایگزینی طرح عید و داستان به جای پیک نوروزی از سوی همکاران محترم معاونت ابتدایی، تصمیم هوشمندانه ای بود ولی باید تلاش کنیم به قالب ها و صورت های دیگری از مشارکت فعال دانش آموزان در یک تلاش فکری، فعال و نشاط آور هم بیاندیشیم و مجال برای بررسی و پژوهش عمیق تر و بازخورد دیگری از این تصمیم همچنان وجود دارد و طبیعتا باید به این بیاندیشیم که به روش ها و قواعد اثرگذارتری دست پیدا کنیم به ویژه در بستر مدرسه محوری شاید بتوانیم تنوع و تکثری در این گونه قواعد قائل شویم.

مهدی قزلی، مدیرعامل بنیاد شعر و ادبیات داستانی، هم که سال گذشته در پی مطرح شدن این طرح از سوی رضوان حکیم زاده، از سوی محسن جوادی، معاون امور فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، مامور شده بود برای حمایت از طرح داستانخوانی به جای تکالیف نوروزی، با وزارت آموزش و پرورش مذاکره کند، در این باره می گوید: سال گذشته در راستای اجرایی شدن این طرح از سوی معاونت فرهنگی بنیاد شعر و ادبیات داستانی با آموزش و پرورش مذاکراتی داشتیم و بنیاد برای تایید و حمایت از این طرح تعداد قابل توجهی کتاب را از سوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به آموزش و پرورش هدیه کردیم اما با توجه به حجم زیاد دانش آموزان، این تعداد چندان به چشم نمی آید.

او با بیان اینکه هدف ما کمک به حمایت و جا افتادن طرح عید و داستان در مدارس و انس گرفتن دانش آموزان با ادبیات به عنوان تبلور زندگی در ساحت هنر و کلمه بود، می گوید: ما معتقدیم جایگزینی این طرح به جای پیک نوروزی اثرگذاری بیشتری دارد نسبت به استرسی که پیک نوروزی در دانش آموزان و خانواده ها ایجاد می کرد و در نهایت در روزهای پایانی عید نوروز دانش آموزان با کمک والدین و ... پیک نوروزی را حل می کردند یا از روی دست هم کپی برداری می کردند که نتیجه مثبتی در پی نداشت.

به گفته قزلی، در این طرح دانش آموزان بر اساس سلیقه شخصی و به صورت داوطلبانه درگیر کتاب و کتابخوانی می شوند و حتی اگر از موضوع کتاب هم خیلی متوجه نشوند، اما روی سبک زندگی آن ها تاثیرگذار خواهد بود. چراکه کتاب خواندن در بخشی از مهارت های زندگی و سبک زندگی بچه ها تاثیرگذار است چون آن ها نهال هایی هستند که در مرحله شکل گیری، ریشه زدن و برگ دادن هستند. امیدورم خانم حکیم زاده، معاون ابتدایی آموزش و پرورش، در انجام این طرح توفیق یابد هم از جهت اجرای آن و هم مقابله با افرادی که موافق آن نیستند و امیدوارم ما هم توانسته باشیم به اندازه خودمان قدم مثبتی در اجرای این طرح خوب برداشته باشیم.

او درباره برگزاری دوره ها و کارگاه های آموزشی در این زمینه از سوی بنیاد ادبیات داستانی هم توضیح می دهد: ما معتقدیم که این طرح باید با حال خوش بچه ها هماهنگ باشد و ممکن است با برگزاری کارگاه ها و دوره ها حالت تحمیلی و آموزشی به خود گیرد و به ضد خودش تبدیل شود و بچه ها با نگرانی و استرس به آن وارد شوند. البته ما پیشنهاد دادیم به تدریج کاربرگ تعاملی درست شود و بچه ها تحت آموزش های کتابخوانی و داستان نویسی قرار گیرند و بخشی از کاربرگ هایی که برایشان طراحی می شود را خودشان کامل کنند اما این کار مستلزم این است که دو یا سه دوره از این طرح اجرا شود، سپس این کاربرگ ها در اختیار بچه ها قرار گیرد تا بچه های علاقه مند شناسایی شوند و به تدریج پرورش داده شوند.

لینک خبر :‌ خبرگزاری کتاب ایران
به بهانه انتشار تصویری از فاطمه معتمد آریا با کتاب پایی که جا ماند در دست و سخنان غیرمنصفانه وی علیه 40 سال انقلاب، سیدناصر حسینی پور، نویسنده این کتاب، یادداشتی را منتشر کرد.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۱۲/۲۴ سایت های دیگر : سینما پرس مشرق نیوز رجا نیوز خبر گزاری رسا

حسینی پور، نویسنده کتاب پایی که جا ماند در فضای مجازی، نوشته است:
سرکار خانم فاطمه معتمدآریا!
با سلام
من را وی همین کتابی هستم که در دست دارید؛ با خودم گفتم چند خطی اینجا برایتان بنویسم. سفارش می کنم وقت کردید این کتاب را بخوانید تا متوجه شوید نسل روح الله، برای چهره شدن شماها، چگونه چهره شان زیر ضربات کابل و باتوم بعثی ها له و لورده شد. مدتی پیش در سی و هفتمین جشنواره فجر فرمودید: من دلخور نیستم که همیشه هر جا رفتم اولین کاری که با من در این چهل سال کردند این بود که برایم توقف ایجاد کردند و این ها همه باعث رشد و جهش من شد. بی شک اگر توقفی در کارتان می بود، رشد و جهشی در کار نبود؛ اما خب ما نسل رو به انقراض دیروز، از شما و خیلی از دوستان سلبریتی تان ناراحتیم. چقدر خیلی از شماها بی انصاف و نمک نشناس و طلب کارید! خدایی این انقلاب برای هر که خوب نبود، برای شما بدک نبود. در دوران شما چه مادرها که بی پسر شدند و چه بانوانی که بی شوهر؛ چه پسران و دخترانی که سایه پدر را از دست دادند و چه طفلان معصومی که زیر آوار شهرهای دزفول و بروجرد و بهبهان ماندند؛ چه تن هایی که بی سر و چه سرهایی بی تن، چه دوستانی که بی دست شدند و چه بدن هایی بی پا، تا شماها چهره شوید و بلندگوی اپوزسیون!
خرمشهر را که می دانید کجاست؟! همان جایی ست که هر چهار متر مربع آن یک شهید داده است. چقدر دلم گرفت وقتی در دهه هفتاد آمدی و آواز خواندی: ممد نبودی ببینی رقص آزاد گشته... می بینید بخشش و بزرگواری نظام را؟! با شما برخورد که نکردند هیچ، تازه میدان هم دادند. اصلاً این انقلاب دستش نمک ندارد؛ دوستان سلبریتی تان به یُمن بازی در نقش هایی که به آن اعتقادی ندارند، سر سفره انقلاب محبوب و چاق و فربه شدند و زد زیر دلشان. آخر شما در تمام عرصه ها صاحب نظرید و ملت هم با هر اظهار فضل تان هم صدا و هم رأی تان می شوند. اصلاً اینجا هیچ چیز جای خودش نیست. این حرف مهدی مهدوی کیا را کجای دلم بگذارم که می گوید: فوتبال نباید سیاسی باشد. بعد مقاومت در عراق و سوریه را می کوبد. حتی حاضر نیست نیم نگاهی به جیب پیراهنش بیندازد و کارت معافیتش را ببیند که به برکت گُلی که به آمریکا زد از خدمت سربازی معاف شد. من اما ترجیح می دهم به جای همه شماها کریستین رونالدو، ستاره تیم رئال مادرید را دوست داشته باشم که برای کودکان سوری پیام فرستاد و گفت: ما می دانیم که شما رنج بسیاری را متحمل شده اید، من بازیکن بسیار مشهوری هستم، اما قهرمان واقعی شما هستید؛ امید خود را از دست ندهید؛ من با شما هستم.

لینک خبر :‌ روزنامه کیهان
تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۱۲/۲۵ سایت های دیگر : پایگاه اطلاع رسانی صنعت چاپ بیتوته

فاطمه امین الرعایا
گروه فرهنگ - امسال سال خوبی برای کاغذ و محصولات فرهنگی مرتبط با آن نبود. بارها و بارها مسئولان تلاش کردند تا افسار اسب سرکش کاغذ را در دست بگیرند اما قیمت کاغذ، لجام گسیخته تر از آن بود که به این آسانی مهار شود.
نقطه شروع بحران کاغذ به آذر سال گذشته بازمی گردد. ماجرا از آنجا آغاز شد که پس از خبر خروج کاغذ از لیست کالاهای دارای اولویت ارزی، قیمت کاغذ ناگهان 20 درصد افزایش پیدا کرد. این افزایش همزمان شد با بالا رفتن قیمت ارز، افزایش قیمت جهانی خمیر کاغذ و عدم همخوانی عرضه و تقاضا.
کالای اساسی؛ آری یا نه؟
روزهای پایانی اولین ماه سال، همراه بود با خبر خوش وزیر ارشاد درباره کاغذ. او در توئیتی دراین باره نوشت: کاغذ در لیست کالاهای اساسی همچون مواد غذایی و دارویی قرار گرفت و از تفاوت ارزی که دولت تامین می کند، برخوردار خواهد بود. برای ناشران، نویسندگان و اصحاب مطبوعات خبر خوشایندی است که دولت نیاز فرهنگی را چون نان، غذا و دارو برای کشور مهم و اساسی می داند . گرچه تنها چند روز بعد، سیداحسان قاضی زاده هاشمی، نماینده مجلس شورای اسلامی و عضو کمیسیون فرهنگی مجلس و عضو کمیته کنترل بحران کاغذ، با اشاره به گزارش رئیس سازمان برنامه و بودجه درخصوص کالاهای اساسی گفت: متاسفانه طبق این گزارش کاغذ جزو لیست کالاهای اساسی قرار نمی گیرد و اشاره ای به کاغذ نشد لذا این ایراد و انتقاد جدی به مجموعه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی وارد است چراکه نتوانست از حقوق مولفان و ناشران و اهالی مطبوعات صیانت کند .
حدودا یک ماه بعد از توئیت صالحی، علی واضحی، مدیر فروش یک شرکت واردکننده کاغذهای بالکی و موزع این نوع کاغذها در ایران دراین باره به یک خبرگزاری گفت: پیرو آشفتگی های اخیری که به واسطه اختلال در اداره نظارت بر ارز بانک مرکزی پیش آمده است، بیش از 3 هفته است که پرداخت ارز کاغذ کتاب بالکی نه با نرخ 38000 ریالی وعده داده شده و نه حتی با نرخ 42000 ریالی از طرف بانک مرکزی انجام نمی پذیرد.
تحریم، تشدید بحران، واردات و درخواست نظارت
به واسطه دور اول تحریم ها، برخی کشورها تنها تا مرداد که زمان اجرایی شدن آن ها بود سفارش قبول می کردند و همین موضوع، قیمت کاغذ را تحت الشعاع قرار داد. گرچه مسئولان مرتبط، بالا رفتن قیمت را منطقی نمی دانستند اما قیمت کاغذ همچنان با رشدی جهنده بالا می رفت. محقق نشدن وعده ها درخصوص اختصاص ارز دولتی به کاغذ برای واردات و ناتوانی در تامین مواد اولیه برای تولید کاغذ در داخل همچنان به بالا رفتن قیمت کاغذ دامن می زد. روزهای پایانی بهار با همین ترتیب سپری می شد تا سرانجام با رفع مشکل تخصیص ارز 3800 تومانی به کاغذ، صدها تن کاغذ بالکی به کشور وارد شد تا شاید به این وسیله بتوان قیمت کاغذ را کمی مهار کرد. از همان زمان، با ورود این محموله کاغذ، تقاضا برای نظارت بر واردکنندگان از سوی دست اندرکاران و کسانی که به نوعی با کاغذ سروکار داشتند مطرح شد، تقاضایی که بیشتر با محوریت جلوگیری از سودجویی و احتکار کاغذ توسط برخی افراد در کشور بود.
به دنبال این تقاضا، وزیر ارشاد نیز در نامه ای به وزیر صنعت، معدن و تجارت، ورود ارگان های نظارتی به موضوع کاغذ را ضروری دانست. در همان روزها، علی فاضلی، رئیس وقت اتاق اصناف ایرانی در نامه ای دیگر به وزیر صنعت، از او خواست تا تدبیری برای بازگرداندن آرامش به بازار کاغذ بیندیشد. او در بخشی از این نامه ضمن اشاره به حجم واردات کاغذ، از عدم کمبود کاغذ مورد نیاز در انبارهای داخلی (حداقل 6 ماه آینده؛ یعنی تا پایان آذر) خبر داد و عنوان کرد: متاسفانه برخی واردکنندگان و دلالان با سوءاستفاده از وضع موجود کشور درصدد ایجاد بحران ساختگی و در نتیجه افزایش قیمت کاغذ هستند .
قیمت کاغذ همچنان بالا می رفت و یکی از راه ها برای مبارزه با آن، ورود کاغذ بیشتر برای تامین تقاضا بود. در همین راستا، اواسط مرداد ماه، وزیر ارشاد در توئیتی خبر از افزایش واردات کاغذ داد تا التهابات بازار کاهش پیدا کند.
باوجود همه این اقدامات اما گرانی کاغذ همچنان قربانی می گرفت؛ روزنامه ها و مجلات یکی پس از دیگری به علت مسائل مالی یا مجبور به تعدیل نیرو می شدند و یا ناچار تعطیل می کردند.
تا شهریورماه مسائل مربوط به کاغذ در کارگروهی زیر نظر وزارت صنعت، معدن و تجارت بررسی می شد اما پس گذشت حدود 9 ماه، به دلیل تکثر حوزه های فرهنگی مرتبط با کاغذ، این کارگروه به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی منتقل شد و تصمیم گیری ها زیر نظر این وزارتخانه صورت گرفت. اما این جابه جایی چقدر توانست به حل موضوع کاغذ کمک کند؟
سریال ادعای پایان بحران
میانه های شهریور ماه بود که برای بار نخست، محمد سلطانی فر، معاون مطبوعاتی وقت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از پایان بحران کاغذ خبر داد. او دراین باره گفته بود: خوشبختانه بحران کاغذ را پشت سر گذاشتیم و نگذاشتیم که قیمت کاغذ بالا برود. از طرفی کارخانه تولید کاغذ مازندران را راه اندازی کردیم و با این اقدامات به نظر نمی رسد که تا پایان سال مشکل داشته باشیم . چند روز بعد صالحی، وزیر ارشاد هم این ادعا را تکرار کرد. او با بیان اینکه وضعیت کاغذ از شرایط بحرانی خارج شده است، گفت: بیش از 100 هزار تن کاغذ ثبت سفارش شده داریم که در مرحله تخصیص ارز هستند . پس از او نیز در این تاییدهای سریالی بر پایان بحران کاغذ، حسن میرباقری، رئیس انجمن واردکنندگان کاغذ، از پایان آنچه شرایط بحرانی کاغذ نامیده می شد، خبر داد و اعلام کرد: با تصمیماتی که در این مدت اتخاذ شد، کاغذهایی که در گمرکات باقی مانده بود، همگی ترخیص شدند و در حال حاضر هیچ کاغذ ترخیص نشده ای باقی نمانده است .
همه چیز به نظر خوب به نظر می رسید اما مشکلات دست از سر کاغذ برنمی داشت، حالا نوبت سنگ حمل ونقل بود. چند ماهی بود که تعدادی از کامیون داران کشور به دلایلی ازجمله گران شدن عوارض و لوازم یدکی به ویژه لاستیک در عین ثابت ماندن کرایه بار، از حمل بارهای شان به مقاصد تعیین شده، خودداری می کردند. به همین دلیل روند انتقال محموله های کاغذ از گمرک به انبارها دچار اختلال شد و همین موضوع دوباره بازار را ملتهب کرد. البته مدتی بعد با رایزنی ها در خصوص مشکلات کامیون داران این مشکل حل شد و به نظر می رسید که حداقل برای مدتی کوتاه، کاغذ رنگ آرامش را به خود ببیند.
سلطان کاغذ وارد می شود
حدودا یکی دوماه همه چیز با آرامش سپری می شد، افزایش قیمت کاغذ دیگر لجام گسیخته نبود و می شد باور کرد که بحران کاغذ به انتهای کار خود رسیده بود. اول آذر هم، سیدعباس صالحی درباره وضعیت کاغذ گفته بود من نمی گویم مشکلی در زمینه کاغذ نداریم اما از بحران خارج شدیم و تلاش می کنیم این موضوع را کنترل کنیم و مشکلات را به حداقل برسانیم. اما آیا با وجود تمام مشکلات، این بحران به پایان رسیده بود؟ 12 دی، سردار حسین رحیمی، رئیس پلیس تهران، خبر از دستگیری سلطان کاغذ داد. بنابر گفته او گروهی 16 نفره که بالغ بر 30 هزار تن کاغذ را با ارز دولتی وارد کشور کرده و آن را احتکار کرده بودند دستگیر شدند.
دوباره بازار کاغذ آشفته شد. قرار گرفتن کاغذ در لیست کالاهای اساسی و بیان تخصیص ارز دولتی برای واردات این محصول به کشور این روزها نه تنها گره ای از کلاف پیچیده آن باز نکرد که روزبه روز و با افزایش قیمت کاغذ به سردرگمی ناشران افزود. محمد حسین متولی، از ناشران و واردکنندگان کاغذ به کشور دراین باره گفت: کاغذ در حال حاضر در لیست کالاهای تحت حمایت و در ردیف کالاهای ضروری قرار دارد اما دریافت ارز برای واردات آن مشمول کاغذبازی و بوروکراسی بسیار زیادی است. بعد از این مسئله هم بانک مرکزی می گوید برای واردات کاغذ تنها روبل روسیه، لیر ترکیه و روپیه هندوستان قابل تخصیص است و این ارزها در مقصد و در بانکی برای واردات به شما تخصیص می یابد و شما نیز حق تبدیل آن به ارز دیگری را ندارید.
زورآزمایی دلالان و دولت
قیمت گذاری کاغذ در بازار تبدیل شده بود به ماراتنی بین دلالان و دولت. ماراتنی فرساینده که فرهنگ، بیشترین آسیب را از آن می دید. اهالی فرهنگ دست به کار شدند، جلسه پشت جلسه، اما موضوع کاغذ بسیار بزرگ تر از توان اصحاب فرهنگ است. تا جایی که هومان حسن پور، رئیس اتحادیه ناشران و کتابفروشان استان تهران در اعتراض به عدم نظارت بر قیمت و گرانی کاغذ، وضعیت کتاب را به سرنوشت دریاچه ارومیه تشبیه کرد. او حتی مدعی شد که سال آینده حتی کاغذی برای چاپ کتاب هم نخواهیم داشت!
با این اوصاف آنچه به نظر می رسد، این است که بحران کاغذ، نه تنها حل نشده بلکه تبدیل به سرطانی شده که کم کم حوزه های فرهنگی اعم از رسانه، کتاب و... را یکی پس از دیگری از پا می اندازد. آیا این وضعیت ادامه خواهد داشت؟ آیا مسئولان، راهکاری برای مقابله با کمبود کاغذ پیدا می کنند؟ تنها می توان امیدوار بود!

ارسال دیدگاه
نام: ایمیل: دیدگاه:

لینک خبر :‌ روزنامه ابتکار
این روزها که در حال گذران ساعت ها و روزهای واپسین سال 97 هستیم بازار خرید و فروش گرم است و مردم خود را آماده لحظه تحویل سال و ورود به سال تازه می کنند. از طرفی دیگر، سنت هدیه خریدن و هدیه دادن شخصی و شرکتی هم گرم است و مردم برای عزیزانشان، دغدغه خرید هدیه سال نو دارند و شرکت های کوچک و بزرگ هم سفارش هایشان را برای خرید سررسیدهای جدید به ثبت رسانده اند و منتظر رسید محصول.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۱۲/۲۵ سایت های دیگر : پایگاه اطلاع رسانی صنعت چاپ

در این بده بستان ها، که خیلی وقت ها هم زیر لوای بده بستان های فرهنگ نام می گیرند واقعاً چه قدر فرهنگ به عنوان یک بسته به درد بخور و کارآمد (و نه لوکس و چشمگیر) جزو دغدغه های هدیه دهنده ها و هدیه گیرنده هاست. بازار دست به دست شدن های سررسیدها و خودکارها و ابزارهای به ظاهر فرهنگی، نشان از آن دارد که ما این روزها، خرید و هدیه کتاب را که اصل مسأله است، فراموش کرده ایم و تنها به هدیه، به عنوان یک کالای مصرفی نگاه می کنیم. روزنامه ایران طی روزهای آینده، سلسله یادداشت هایی از اهالی فرهنگ و هنر منتشر می کند تا بدانیم و بخوانیم که دغدغه اهل فرهنگ، از چه بخریم و چه نخریم ها در روزهای واپسین سال چیست. این نوشتارها شاید سنگ بنای پویشی باشد تا فرهنگ کتاب و کتابخوانی به مثابه آنچه اتمام ناپذیر و غیرمصرفی است جایگزین کالاهای مصرفی لوکس در سبدهای خرید نوروزی ما شود.

نوروز است و سفره هفت سینش، سفره هفت سین است و شادی عیدی هایش. کودک باشیم یا بزرگسال، نوروز را با حس خوب عیدی می شناسیم. یکی از آیین های خوب ایرانی که هنوز پا بر جاست تدارک و پیشکش کردن عیدی برای کسانی که دوستشان داریم، با آنها پیوند داریم و آشنایان مان هستند، آن هم در روزهای پایانی سال کهنه است. از جمله دلچسب ترین و بهترین عیدی ها کتاب، فرآورده های فرهنگی و ابزارها و سازه های هنر و فرهنگ بوده است. در سال های رونق سررسید و تقویم های کاری از سوی مدیران شرکت ها و نهادهای اقتصادی به عنوان عیدی مورد توجه بیشتری قرار گرفت و سال هاست به عنوان یک سنت ادامه می یابد. شاید آماده سازی سررسید ساده تر و بیشتر مربوط به سلیقه تهیه کننده و هدیه دهنده است در حالی که برای هدیه دادن کتاب، فرآیندی تعاملی میان هدیه دهنده و دریافت کننده، تعیین کننده نوع کتاب است. شناخت مخاطب و پیامی از سوی هدیه کننده با انتخاب کتاب به عنوان عیدی درمی آمیزد. از این رو شاید کتاب عیدی دادن، بار عاطفی و پیشکشی ارزش فرهنگی معنای متفاوتی دارد. سررسید روزشماری است که گرچه با ذوق هنری یا تک گویه های ادبی یا تخصصی می تواند پربارتر باشد ولی در بهترین حالت فروکاستن یک کل (کتاب، گفتمان، رویکرد، ...) به تک جمله ها و کوتاه سازی های فضای مجازی است. امسال تجربه فشار اقتصادی و بویژه بحران کاغذ به گرفتاری ناشران و نویسندگان در چنبره نوسان بها و کمبود کاغذ افزود. شمارگان بسیاری از کتاب ها کاهش یافته و نشریه های در حال تعطیلی افزایش پیدا کرده است. با توجه به شرایط ویژه می توان برای نوروز و با نگاهی متفاوت در مقایسه با سررسید، از ترجیح کتاب به عنوان عیدی سخن گفت. برای روشن نگه داشتن روشنای چراغ صنعت نشر و با توجه به اهمیت تداوم کار نویسندگان و مترجمی در روزگاری که صف گوشت خبر نخست می شود، نرخ ارز سخن خردسال و کهنسال شده و کمتر کسی حواسش هست که چه سرمایه و گوهرهایی در این کشور به فراموشی سپرده می شوند، این رسالت ما است که هنوز به برکت کتاب زندگی کنیم. بزرگ ترها بهتر می دانند در سال های سختی میان انتخاب ها باید اولویتی هدفمند داشت. امسال بحران در تأمین کاغذ و صنعت نشر هم افزون بر همه جفاهای تاریخی و اجتماعی که بر نویسنده و مترجم و ناشر و کتابفروش و کتابخانه رفته، مسأله ای ویژه است. دستگاه های الکترونیک کار سررسید را ساده و بی کاغذ ممکن می سازند و می توان از هر شهروند خواست خود آفریننده سررسید شخصی اش باشد و در کنار این، نوروزانه و شادباش 1398 را بهانه ای برای بهار کتاب در پیوند بهار امید و پایداری مردم بسازد. ما با کتاب ها فرآیند دشوار توسعه را درست زمانی که همسایگان مان مستعمره می شدند، از سر گذرانده ایم. نسل پیشرو با کتاب مشروطه را برای مردم خوانا کرد و کتاب سال های شور و شوق فرهنگی ایران بهترین هدیه و شادباش نوروزی بوده است.

کلمات کلیدی

الهام فخاری عیدی کتاب جایگزینی خرید کتاب به جای سررسید

لینک خبر :‌ ایران آنلاین
مدیرعامل باغ کتاب تهران می گوید به محض فراهم شدن شرایط مزایده واگذاری کتابفروشی بزرگسال باغ کتاب تهران برگزار می شود.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۱۲/۲۵ سایت های دیگر : همسو نیوز ایرانا پایگاه اطلاع رسانی صنعت چاپ شرح آنلاین

محسن جلالی مدیرعامل مؤسسه نشر شهر و باغ کتاب تهران در گفتگو با مهر درباره آخرین وضعیت برنامه های باغ کتاب تهران در آستانه ایام نوروز عنوان کرد: ساعات کار مجموعه باغ کتاب تهران در ایام نوروز از ساعت 9 صبح تا 10 شب خواهد بود به جز روزهای اول و سیزدهم فروردین ماه که این مجموعه کاملاً تعطیل خواهد بود.

وی افزود: همکاران من در تدارک برنامه های ویژه ای برای ایام نوروز هستند و تقریباً هر روز در ایام تعطیل یک رویداد دو ساعته فرهنگی در حوزه نمایشنامه خوانی، نقالی و برنامه هایی از این دست در این مجموعه برگزار می کنیم. در آستانه سال نو نیز به مناسبت سالروز ولادت حضرت علی ( ع) و طی سه شب از 26 تا 28 اسفند ماه برنامه ای ویژه در باغ کتاب خواهیم داشت و به مناسبت ایام مبعث نیز در روزهای 14 و پانزدهم فروردین برنامه هایی ویژه در باغ کتاب خواهیم داشت که یکی از این برنامه ها با همکاری سازمان صدا و سیما و سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران به صورت یک روزه و با پخش زنده همراه خواهد بود.

وی در ادامه افزود: ما از روز 26 اسفند ماه فضایی تازه به مساحت تقریبی 2000 متر مربع را افتتاح خواهیم کرد که عنوانش مجموعه علمی تفریحی فکر بازی است که مختص استفاده کودکان خواهد بود و امیدواریم گامی تازه و مفید در راستای ایجاد یکی سرگرمی علمی و فکری برای آنها باشد. همچنین در تدارک و مشاوره و برنامه ریزی برای تغییر در سامانه برخی از خدمات مجموعه هستیم. به عنوان مثال از حیث ارائه محصولات غذایی در این مجموعه همکارانم در تدارک هستند تا تنوع محصولات توأم با کاهش قیمت در این بخش از مجموعه اتفاق بیافتد. همچنین از حیث حضور دانشجویان و محققان در این مجموعه و انجام فعالیت های مد نظرشان در طبقه دوم باغ کتاب مجموعه ای با عنوان میز پژوهش برای آنها تدارک دیده شد و سامانه ای که برای استفاده از این مکان باید در آن حضور پیدا کرده و ثبت نام کنند. خوشبختانه استقبال از این بخش بسیار زیاد بوده و در یکی دو روز گذشته از افتتاح آن بیش از 1200 نفر در آن ثبت نام کرده اند.

جلالی در ادامه درباره وضعیت فعالیت دو کتابفروشی این مجموعه نیز گفت: کتابفروشی بخش کودک ما طی قراردادی سه ساله با شرکت دنیای ماه پیشونی در حال فعالیت است که از قرارداد فعلی یک و نیم سال دیگر باقی مانده است و کتابفروشی بخش بزرگسال کماکان با محوریت نشر شهر اداره می شود. ما تمایلی نداشتیم که این اتفاق یعنی اداره کتابفروشی بخش بزرگسال توسط خود ما انجام شود اما شرکت نکردن هیچ فرد و گروهش در مزایده واگذاری آن در نهایت منجر به این اتفاق شد. ما در این بخش سعی کردیم تعامل خود را بر پایه ارتباط با ناشر قرار دهیم هرچند که با مؤسسات پخش کتاب نیز در حال کار و فعالیت هستیم. سال گذشته به دلیل مسائل پرداختی های ما با ناشران به تأخیر خورد اما امسال پرداختی ها به روز شده است و ارتباط کاری خوبی میان ما و ناشران برقرار است.

وی تاکید کرد: پس از پایان مهلت قانونی فعالیت شرکت ماه پیشونی در این مجموعه مزایده دیگری برای بهره برداری از این بخش انجام خواهد شد و درباره بخش بزرگسال نیز با توجه به نظر هیئت مدیره نشر شهر و سازمان فرهنگی و هنری شهرداری به محض فراهم بودن امکان برگزاری مزایده، بار دیگر این اتفاق خواهد افتاد. با این وجود نظر ما این است که بهره برداری از این مجموعه باید در اختیار یک تعاونی و یا شرکتی متشکل از ناشران باشد که نفع آن در قالب سودی عمومی توزیع شود و فردی نباشد.

جلالی در ادامه درباره فعالیت مؤسسه نشر شهر نیز گفت: در چند سال اخیر و به دلیل برجسته شدن فعالیت باغ کتب، فعالیت نشر شهر از منظر تولید کتاب با افت همراه بوده است. البته تغییرات در ساختار مدیریت شهری را نیز باید به این مساله بیافزاییم. نشر شهر بیشترین خدماتش را به شهرداری تهران از منظر تولید محصول ارائه می کرد که این موضوع نیز در سال های اخیر کاهش پیدا کرده است. با این همه سال گذشته با 10 کتاب تازه و سال قبل از آن نیز با 20 عنوان کتاب تازه در نمایشگاه کتاب حاضر بودیم و برای نمایشگاه امسال نیز 10 عنوان تازه ارائه خواهیم کرد.

کد خبر 4568092

حمید نورشمسی

لینک خبر :‌ خبرگزاری مهر
نخستین جلسه کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای اسلامی شهر تهران با مسئولان سی و دومین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران چهارشنبه(22 اسفند ماه) برگزار شد.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا) به نقل از ستاد خبری سی و دومین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران، با حضور دکتر محسن جوادی؛ رئیس نمایشگاه کتاب تهران، محمدجواد حق شناس؛ رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر تهران، قادر آشنا؛ قائم مقام نمایشگاه کتاب، ایوب دهقانکار؛ مشاور اجرایی معاونت امور فرهنگی، مهدی اسماعیلی راد؛ معاون اجرایی نمایشگاه کتاب و مدیران و معاونان نهادهای شهری چهارشنبه(22 اسفند ماه) در شورای اسلامی شهر تهران برگزار شد.

محمدجواد حق شناس در این نشست با اشاره به اهمیت و جایگاه نمایشگاه بین المللی کتاب تهران گفت: با توجه به همزمانی آماده سازی نمایشگاه بین المللی کتاب تهران و فرا رسیدن نوروز، فعالیت های شهرداری دو چندان شده است و مستلزم آن است که مدیران در بخش های مختلف به طور همزمان به این دو مهم بپردازند.

وی با تشکر از اقدامات شهرداران مناطق 6 و 7 تهران در برپایی نمایشگاه کتاب تهران عنوان کرد: از مسئولان برگزاری نمایشگاه کتاب تهران انتظار داریم تا برای سال آینده نسبت به انتخاب مکان توجه کنند زیرا برگزاری نمایشگاه کتاب در مصلی امام خمینی(ره) فشارهای مضاعفی به معاونت های شهرداری وارد می کند.

حق شناس تصریح کرد: حمایت از برگزاری نمایشگاه بین المللی کتاب تهران برای شهرداری تهران از اهمیت بالایی برخوردار است و باید خود را برای این روزها تطبیق دهیم اما باید تلاش کنیم از ایجاد مزاحمت برای دیگران جلوگیری شود.

در ادامه این مراسم محسن جوادی با تشکر از اعضای شورای شهر تهران و معاونت ها و مدیران بخش های مختلف شهرداری تهران گفت: شهرداری تهران و دیگر نهادهای شهری در طول سالیان مستمر همواره در کنار نمایشگاه کتاب تهران بوده اند و از این رویداد بزرگ فرهنگی و بین المللی حمایت کرده اند. بی شک بدون همکاری شهرداری تهران برگزاری نمایشگاه کتاب تهران ممکن نخواهد بود.

رئیس سی ودومین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران ادامه داد: نمایشگاه کتاب تهران این آمادگی را دارد که در صورت آماده بودن زیرساخت های موجود در شهر آفتاب بار دیگر به آنجا نقل مکان کند.

وی در پایان خاطر نشان کرد: به رغم تمامی سختی هایی که بر حوزه فرهنگ وارد شد امید داریم با برگزاری نمایشگه تهران نشان دهیم که مردم از فرهنگ استقبال می کنند. رسیدن به این مهم تمام سختی ها را برای مسئولان برگزاری نمایشگاه کتاب تهران شیرین خواهد کرد.

در ادامه قادر آشنا با تاکید بر اینکه برگزاری نمایشگاه کتاب تهران بدون همکاری نهادهای شهری میسر نیست عنوان کرد: قبل از انتخاب مکان نمایشگاه از محل شهر آفتاب بازدید شد و مشخص شد که ظرفیت لازم برای برگزاری نمایشگاه کتاب تهران را ندارد. امیدواریم این زیرساخت ها آماده شوند تا بار دیگر شاهد برگزاری نمایشگاه کتاب در شهر آفتاب باشیم.

همچنین مهدی اسماعیلی راد در این نشست با اشاره به تقسیم بندی وظایف برای برگزاری نمایشگاه کتاب تهران گفت: تقسیم بندی فعالیت ها و اقدامات بر اساس حمل و نقل و ترافیک شهری، حوزه فنی و عمرانی، خدمات رفاهی و شهری و حوزه امنیتی انجام شده است و به نهادهای شهری ذیربط ارسال خواهد شد. امیدوارم با همکاری یکدیگر بتوانیم در برگزاری نمایشگاهی با شکوه سهیم باشیم.

در نشست مدیران برگزاری سی و دومین نمیاشگاه بین المللی کتاب تهران با کمیسیون فرهنگی اجتماعی شهر تهران، سمیه حاجوی؛ شهردار منطقه 7 تهران، محمدرضا دهداری پور؛ شهردار منطقه 6 تهران، ناصر قدمی؛ مسئول ناحیه مرکز اورژانس تهران، تقی فخرآور؛ معاون اداره کل پست استان تهران، مهدی داوری؛ مدیرعامل آتش نشانی تهران، شهریار افندی زاده؛ قائم مقام معاونت حمل و نقل و ترافیک تهران، سرهنگ عدنان جلال؛ معاون عملیات ترافیک پلیس راهور، علی محمد مختاری؛ مدیرعامل سازمان بوستان ها و فضای سبز، علیرضا اکبری کاخکی؛ معاون هلال احمر شهر تهران و نمایندگانی از دیگر نهادهای شهری و همچنین رجبعلی سالاریان؛ مدیر بخش اجرایی، وحید کریمی؛ مدیر بخش رفاهی و مجتبی نماینده؛ مدیر بخش پشتیبانی حضور داشتند.

لینک خبر :‌ خبرگزاری کتاب ایران
نشست رئیس کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای شهر تهران با مسئولان و دست اندکاران برگزاری سی و دومین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران برگزار شد.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۱۲/۲۲ سایت های دیگر : روزنامه خراسان خبرگزاری جمهوری اسلامی جماران

به گزارش صبحانه ، نشست رئیس کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای شهر تهران با مسئولان و دست اندکاران برگزاری سی و دومین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران برگزار شد.

در این نشست ضمن مروری بر عملکرد سال های گذشته، به تشریح وظایف دستگاه های اجرایی، نحوه هماهنگی و تشکیل کمیته های تخصصی به منظور برنامه ریزی و سیاستگذاری های لازم در ارتباط با سی و دومین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران پرداخته شد.

محمدجواد حق شناس درباره این نشست اعلام کرد: نمایشگاه بین المللی کتاب تهران در سال 99 در شهر آفتاب برگزار می شود.

این نمایشگاه 4 تا 14 اردیبهشت که در محل مصلای امام خمینی (ره) برپا خواهد شد.

منبع:ایلنا

لینک خبر :‌ صبحانه انلاین
سی و نهمین دوره نمایشگاه کتاب پاریس ظهر امروز (23 اسفند) در محل نمایشگاه کتاب پاریس در پورت دو ورسای با حضور 45 کشور ازجمله جمهوری اسلامی ایران آغاز به کار می کند.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۱۲/۲۳ سایت های دیگر : ربیع خبرگزاری جمهوری اسلامی باشگاه خبرنگاران جوان

به گزارش خبرگزاری فارس و طبق اعلام سایت نمایشگاه نمایندگانی از 45 کشور در 1200 غرفه حضور دارند. سه هزار نویسنده در این دور 800 رویداد و فعالیت فرهنگی را برگزار می کنند. نمایشگاه از صبح روز جمعه (24 اسفند) درهای خود را به سوی علاقه مندان باز می کند.

کشورهای اتحادیه اروپا به عنوان میهمان ویژه این دوره از نمایشگاه در فضایی ویژه به فعالیت می پردازند و کشور عمان نیز به عنوان کشور میهمان افتخاری نمایشگاه حضور خواهد داشت. همچنین شهر براتیسلاوا به عنوان شهر میهمان ویژه این دوره از نمایشگاه حضور دارد.

امسال غرفه کشورمان در مساحت 25 مترمربع و با حضور آژانس ادبی پل به نمایندگی از ناشران مختلف به مذاکره و رایزنی با همتایان خود می پردازد. رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در پاریس نیزدربرپایی غرفه ایران مشارکت دارد. 300 عنوان کتاب در موضوعات ادبیات، دین، دفاع مقدس، ایران شناسی، کودک و نوجوان و ... در غرفه ایران به نمایش درمی آید.

طی روزهای برگزاری نمایشگاه دیدارهای متعددی برای قائم مقام نمایشگاه کتاب تهران با نمایندگان کشورهای حاضر در نمایشگاه ازجمله دیدار با یورگن بوس، رییس نمایشگاه کتاب فرانکفورت جهت دعوت به نمایشگاه کتاب تهران، مذاکره با هیئت عمانی و ناشران دیگر کشورها و همچنین روسای نمایشگاه کتاب پاریس ترتیب داده شده است.

انتهای پیام/

لینک خبر :‌ خبرگزاری فارس
شهرهای حلب و دمشق از سوریه و آتن از یونان برای حضور در بخش شهر میهمان درخواست داده بودند اما تاکنون هیچ یک از این شهرها تاکنون جزئیات و برنامه های خود را ارسال نکرده اند.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۱۲/۲۲

قادر آشنا؛ مدیرعامل موسسه نمایشگاه های فرهنگی ایران در گفت وگو با خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) ، عنوان کرد: از چند ماه پیش برای حضور در بخش شهر میهمان، شهرهای حلب و دمشق از سوریه و آتن از یونان درخواست دادند اما در ارائه برنامه ها تعلل کردند و هنوز جزئیات برنامه هایشان را اعلام نکرده اند.

وی افزود: در این زمینه نمی توانیم بیش از این شهر میهمان نمایشگاه کتاب تهران را در ابهام نگه داریم زیرا بر این باور هستم که برخی اوقات انجام ندادن بهتر از بد انجام دادن یک کار است.

آشنا با اشاره به ارسال نامه به شهرهای میهمان، گفت: ما در نامه ای به مسئولان این شهرها اعلام کردیم که هرچه زودتر جزئیات برنامه خود را ارسال کنند و باید تا پایان هفته این برنامه ها اعلام شود، البته کشورهای یونان و سوریه به صورت کشوری در نمایشگاه حضور داشته و غرفه دارند.

وی با بیان اینکه باید هرچه زودتر برنامه ها به ما اعلام شود، توضیح داد: ما به عنوان برنامه ریز باید بدانیم از ابتدا تا انتهای شهر میهمان و کارها و برنامه ریزی ها در این حوزه باید چگونه باشد و با توجه به محدودیت زمانی پیش رو این موضوع اهمیت دارد.

نامه وزیر ارشاد به وزیر مسکن
آشنا همچنین در پاسخ به سوال ایبنا مبنی بر زمان آماده سازی و واگذاری مصلای امام خمینی (ره) گفت: مسئولان مصلا قول داده اند چهار پنج روز قبل از افتتاحیه فضا را در اختیار موسسه برای کارهای اجرایی قرار دهند و امسال نیز مانند سال های قبل مسئولان مصلا ارتباط خوبی با ما دارند.

وی ادامه داد: ما برای برگزاری نمایشگاه کتاب تهران به فضایی در حدود 130 هزار مترمربع نیاز داریم که 90 هزار مترمربع فضای مفید برای برگزاری نمایشگاه نیاز داریم و مابقی برای ستاد اجرایی و فعالیت های فرهنگی خواهد بود.

آشنا همچنین درباره آمار افزایش فضای مسقف برای نمایشگاه سال 98 نیز توضیح داد: ایده آل ما این بود که امسال همه بخش ها را در فضای مسقف جانمایی کنیم و همه بخش ها را در فضای مسقف جانمایی خواهیم کرد به غیر از بخش دانشگاهی.

به گفته وی، در این زمینه دکتر صالحی به وزیر مسکن و شهرسازی نامه زده تا روند ساخت و ساز مصلا تسریع شود و این نامه خوشبختانه کمک زیادی به سرعت گرفتن کارها کرده است و مسئولان مصلا نیز در این زمینه دنبال کار هستند.

آشنا تاکید کرد: با توجه به پیشرفتی که در روند ساخت و ساز فضای مصلا شاهد هستیم امیدواریم برای نمایشگاه سی و سوم در صورتی که در مصلا برگزار شود تمام بخش های نمایشگاه در فضای مسقف جانمایی شوند.

لینک خبر :‌ خبرگزاری کتاب ایران
تهران - ایرنا - پیام روز ملی هنرهای نمایشی با حضور مسئولان این حوزه در منزل محمدعلی کشاورز ، هنرمند پیشکسوت تئاتر، سینما و تلویزیون امضاء شد.

به گزارش روز جمعه خبرنگار فرهنگی ایرنا از اداره کل هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، شهرام کرمی، مدیر کل هنرهای نمایشی در دیدار با محمدعلی کشاورز، پیام خود به مناسبت روز ملی هنرهای نمایشی را امضاء کرد.
در این ملاقات پوستر روز ملی هنرهای نمایشی در سال 98 نیز توسط این هنرمند نام آشنای کشور رونمایی شد.
در این دیدار مدیرکل هنرهای نمایشی با جویا شدن احوال استاد کشاورز، گفت: هرچقدر زمان می گذرد ما بیشتر متوجه می شویم که چقدر به حضور، انرژی، لبخند و توصیه های امثال شما هنرمندان نیازمند هستیم.
شهرام کرمی ادامه داد: نسل شما بزرگواران به هنرهای نمایشی ایران غنا و هویت بخشیده و این بنا مدیون ستون های محمکی است که امثال شما پی ریزی کرده اند.
وی همچنین به ثبت روز ملی هنرهای نمایشی از سال 96 در تقویم رسمی کشور اشاره کرد و افزود: همانطور که اطلاع دارید هفتم فروردین با 27 مارس برابر است و از سال 1961 در تقویم میلادی به عنوان روز جهانی تئاتر شناخته می شود.
او ادامه داد: چند سالی است که تلاش شده این روز با مولفه های ملی و ایرانی پاس داشته شود ازاین رو افتخار ما است که پیام روز ملی هنرهای نمایشی در سال 1398 از سوی فردی چون شما برای خانواده تئاتر صادر شده است.
مدیر کل هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ابراز امیدواری کرد که نوروز 98 آغازی برای اتفاقات خوب در عرصه تئاتر باشد.
درادامه این دیدار محمدعلی کشاورز نیز با ابراز خرسندی از ثبت روز ملی هنرهای نمایشی، گفت: باید اینگونه اتفاق ها را به فال نیک گرفت تا تئاتر به مردم بیشتر نزدیک شود.
این هنرمند پیشکسوت کشور تاکید کرد: امروز تئاتر در سراسر ایران باید با نگاه شکوفای جوانان، بالنده و پویا شود.
او افزود: نخستین توصیه ام به بچه هایی که به خانواده تئاتر می پیوندند نجابت داشتن است، مسئله دوم مطالعه درست و خوب ادبیات این مملکت است. نکته دیگر این است که باید جای جای مملکت شان را ببینند و بشناسند و با فرهنگ های مختلف آشنا شوند.
بازیگر سریال پدر سالار ادامه داد: ما نباید صرفاً به کسانی که پیش از این بوده اند بسنده کنیم، باید جوانان دست به قلم را دید و از آن ها خواست که از مسائل مختلف انسانی سخن بگویند. بچه های جوانی که تئاتر کار می کنند به هنر این مملکت بدهکارند و باید نویسندگانی خوب، بازیگرانی خوب، کارگردانانی خوب و طراحانی خوب باشند چون منبعی غنی از ادبیات در دسترس شان است که می توانند به مدد آن، مردم را به سالن های تئاتر بکشانند. مطمئن باشند اگر این گونه تلاش و کوشش کنند دولت هم به آن ها کمک خواهد کرد.
در این ملاقات که به بهانه امضای پیام روز ملی هنرهای نمایشی و رونمایی از پوستر این رویداد اتفاق افتاد، حمید نیلی، مدیر عامل انجمن هنرهای نمایشی ایران نیز حضور داشت.

** روزملی هنرهای نمایشی در یک نگاه

به گزارش ایرنا، امروز خوشبختانه به همت جوانان پرشور و هنرمندان راستین کشورمان هنر نمایش سربلند، سر از تاریخ این هنر در آورده و آنچه را که نسل های پیشین کاشته اند با پایبندی به فرهنگ ملی و بکارگیری دانش و فنون هنری به خوبی درو می کنند و خاک صحنه از تن پیشینیان می روبند.
هفتم فروردین ماه روز جهانی تئاتر و روز ملی هنرهای نمایشی نامگذاری شده است تا هنرمندان تئاتر بدانند با همه انسان های جهان در ارتباط هستند.
هر سال به مناسبت فرارسیدن روز جهانی تئاتر، به انتخاب موسسه بین المللی تئاتر، یکی از هنرمندان شاخص هنر نمایش، پیام این روز می نویسد.
پیام روز ملی هنرهای نمایشی نیز هر سال توسط یک هنرمند پیشکسوت این عرصه نوشته و امضا می شود. جمشید مشایخی بازیگر پیشکسوت سینما، تئاتر پیام سال 97 را نوشت.
سال گذشته، علی نصیریان دیگر هنرمند پیشکسوت سینما، تئاتر و تلویزیون پیام روز ملی هنرهای نمایشی را نوشت.
پیام روز جهانی تئاتر در سال 2018 اما متفاوت از سال قبل بود و موسسه بین المللی تئاتر به جای یک پیام، پنج پیام را از نقاط مختلف جهان به مناسبت روز جهانی تئاتر منتشر کرد.
رم گوپال بجاج از هند، مایا زبیب از لبنان، سایمون مک برنی از انگلیس، سابینا برمَن از مکزیک و ویر ویر لایکینگ از ساحل عاج، پنج هنرمندی بودند که به مناسبت روز جهانی تئاتر پیام های جداگانه دادند.
فراهنگ ** 7561 ** 1355 **

ارتباط با سردبیر newsroom@irna.ir

تماس بی واسطه با مسئولین

لینک خبر :‌ خبرگزاری جمهوری اسلامی
سینماپرس: بخشی از گفتگوهای سینماپرس با سینماگران در فصل بهار سال 97 مربوط به مسائلی همچون: جایگاه هنر انقلاب در سینما، مشکلات اقتصادی و ناکارآمدی دولت، جشنواره جهانی فیلم فجر، سریال های نوروزی، جایگاه مطالعه در تولید آثار فرهنگی، راهکار حمایت از کالای ایرانی در سینما، انتقاد نسبت به بی توجهی سینما در مواجهه با رویدادهای دفاع مقدس، تصمیم گیری های غلط سازمان سینمایی و... بود؛ همچنین در بهار 97 اتفاقات مهمی همچون: تحریم گسترده افطاری رئیس جمهور توسط اهالی فرهنگ و هنر صورت گرفت که سینماپرس موشکافانه به این مسأله پرداخت.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۱۲/۲۵

در آستانه نوروز 1398 برآن شدیم تا اهم گفتگوهای اهالی سینما با سینماپرس را در 4 فصل مجزا منتشر کنیم؛ مطلبی که قطعاً خواندن آن خالی از لطف نخواهد بود و یادآور واکنش های به موقع اهالی سینما و نکته سنجی سینماپرس در بزنگاه های حساس و مهم است.

1-بررسی جایگاه هنر انقلاب در سینما

به بهانه هفته هنر انقلاب اسلامی تعدادی از هنرمندان با انتقاد از وضعیت بغرنج فعلی حوزه فرهنگ و هنر و تولید آثار ضد ارزشی در سینمای ایران تأکید کردند همه هنرمندان متعهد و انقلابی و ارزشی باید به فرمان آتش به اختیار توجه کرده و با تمام قوا وارد میدان شوند. این هنرمندان همچنین متذکر شدند به کارگیری مسئولان و هنرمندان متعهد و انقلابی راهکاری برای احیای هنر انقلاب اسلامی در سینماست. سینماپرس با هدف چگونگی تقویت هنر انقلاب در عرصه سینما و دلایل عدم توجه به این بخش از هنر ایران اسلامی، با 5 تن از سینماگران و کارشناسان آقایان: هوشنگ توکلی، محمد کاسبی، جهانگیر الماسی، داود بیدل و سیدسعید سیدزاده داشته است. شنبه 1 اردیبهشت 1397

2-نظر سینماگران درباره مشکلات اقتصادی و ناکارآمدی دولت

تعدادی از اهالی سینمای کشور در پی افزایش بی رویه نرخ ارز، ایجاد رکود در جامعه و مشکلات شدید اقتصادی با انتقاد از عملکرد دولت دوازدهم تأکید کردند: مسئولان در حال سوء استفاده کردن از هنرمندان و آحاد افراد جامعه هستند و وضعیت اقتصادی برای مردم ملال آور شده است؛ بخشی از هنرمندان نیز با اعلام ندامت شان برای حمایت از حسن روحانی از وی خواستند صداقت پیشه کند!

افزایش قیمت دلار که صراف ها و فعالان بازار عامل اصلی آن را بانک مرکزی می دانند طی هفته های اخیر پیامدهای بسیار گسترده ای در ایران داشت و بازتاب اخبار آن در شبکه های خبری مختلف جهان نیز فراتر از تصور بود. علاوه بر گرانی ارز، افزایش عوارض خروج از کشور و... مدت ها است که علیرغم شعارها و وعده های مسئولان دولت تدبیر و امید رکود فزاینده، بیکاری گسترده و ناامیدی عظیمی در جامعه دیده می شود. گران شدن اقلام و کالاهای ضروری در حالی است که نرخ دستمزدها و درآمدهای مردم هیچ تناسبی با افزایش نرخ کالاها حتی در حوزه بهداشت و سلامت ندارد و همین باعث شده تا هر روز تعداد بیشتری از مردم به دلیل بی تدبیری های دولت زیر خط فقر بروند.

گسترده شدن ابعاد این اتفاقات ناخوشایند تا به آنجا رسیده که بسیاری از هنرمندان با انتشار متن هایی در صفحات و کانال های شخصی خود در فضای مجازی برای آنکه از حسن روحانی در انتخابات ریاست جمهوری حمایت کرده بودند اعلام برائت کردند! یکی از اولین هنرمندانی که با انتشار یک متن در اینستاگرام خود از حسن روحانی انتقاد کرد، حمید فرخ نژاد بود. فرخ نژاد با بیان اینکه آقای روحانی به خاطر حمایت از شما آبرویی برای من پیش مردم نمونده ، انتقاد خود را از رئیس جمهور اعلام کرد. محسن افشانی نیز یکی دیگر از هنرمندانی بود که با انتشار یک ویدیو از خود به عذرخواهی از مردم برای حمایت از حسن روحانی در ایام انتخابات پرداخت. محمدعلی آهنگران هم از دعوت مردم به انتخاب روحانی استغفار کرد!

بسیاری دیگر از هنرمندان و ورزشکاران و چهره های شناخته شده کشور نیز با انتقاد خود از وضعیت آشفته اقتصادی کشور شخص رئیس جمهور را مورد انتقادات شدید خود قرار دادند. در همین رابطه با 5 تن از سینماگران کشور خانم ها: مریم بوبانی، مهشید افشارزاده و مهوش صبرکن و آقایان: پیمان عباسی و امیرمحمد زند به گفتگو پرداختیم. سه شنبه 4 اردیبهشت 1397

3-دیدگاه هنرمندان درباره سریال های نوروزی

پس از پخش سریال های نوروزی 1397 که با استقبال کمی از سوی مخاطبان مواجه شد کارشناسان، منتقدان و هنرمندان درباره برنامه های نوروزی با برشمردن مشکلاتی از قبیل: تقلید و کلیشه پردازی، عدم کوشش برای ارتقای سطح فرهنگی و علمی جامعه، استفاده از بازیگران و سوژه های تاریخ مصرف گذشته، شوخی های اروتیک و بی توجهی به سبک زندگی ایرانی-اسلامی از جمله مواردی بود که نسبت به آن ها اتفاق نظر داشتند. سینماپرس در همین رابطه 5 تن از سینماگران و کارشناسان فرهنگی کشور آقایان: حسن هدایت، علی مهام، امیرحسین شریفی و پرویز فارسیجانی و خانم چیستا یثربی به گفتگو پرداخت. شنبه 8 اردیبهشت 1397

4-جشنواره جهانی فیلم فجر از منظر اهالی سینما

تعدادی از فعالان و کارشناسان سینمای کشور ضمن انتقاد از عملکرد مسئولان خواستار برگزاری همزمان بخش های ملی و بین الملل جشنواره فیلم فجر شدند و تأکید کردند این جشنواره تنها عنوان جهانی را با خود به یدک می کشد و بیت المال به هدر می رود؛ این سینماگران عنوان کردند: حرمت فجر را با دورهمی اشرافی و بدون مانیفست تان خدشه دارد نکنید!

در همین رابطه با 7 تن از سینماگران و کارشناسان سینمای کشور خانم ها: سحر صباغ سرشت و روح انگیز شمس و آقایان: سعید مستغاثی، حسین مسافرآستانه، عباس رافعی، سامان سالور و ابراهیم وحید زاده گفتگو کردیم و این هنرمندان انتقادات شدید خود را نسبت به برگزاری جشنواره بی هدف و بودجه بربادده جهانی فجر ابراز کردند و خواستار تعطیلی هرچه سریع تر این رویداد شدند. یکشنبه 9 اردیبهشت 1397

5-جایگاه مطالعه در تولید آثار فرهنگی

همزمان با برگزاری سی و یکمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران تعدادی از سینماگران و کارشناسان فرهنگی با بیان اینکه حضور مدیران کم سواد، ناپخته و بی دانش در سینما بزرگترین ضربه را به فرهنگ و هنر وارد ساخته تأکید کردند رسانه ها شایسته سالاری را در سینمای کشور پیگیری نمایند.

ی سال های اخیر اما به دلیل حضور نامرتبط با حوزه فرهنگ و هنر در این عرصه ما همواره شاهد افول و نزول جدی مطالعه و کتاب خوانی در سطح کشور بوده ایم و آنقدر بی توجهی به این حوزه بسیار بوده که دیگر قشر فرهیخته و هنرمند کشور نیز هیچ رغبتی برای مطالعه و کتاب خوانی و علم آموزی و تحقیق و پژوهش از خود نشان ندادند و همین امر باعث افت کیفی و عمقی اغلب آثار سینمایی و تلویزیونی ما و همینطور نزول سطح سلیقه مردم شده است.

حضور مدیران کم خرد و بی دانش در سینمای ایران و جشنواره های ریز و درشت آن نیز یکی از دغدغه های اصلی سینماگران شده است!؛ در همین رابطه 6 تن از سینماگران آقایان: سیامک شایقی، حسین گیتی، ابراهیم فروزش، عباس غزالی، خسرو سینایی و افشین شرکت با ما گفتگو کردند. شنبه 22 اردیبهشت 1397

6-راهکار حمایت از کالای ایرانی در سینما و تلویزیون

بسیاری از کارشناسان، فعالان و دست اندرکاران سینما بر این باور هستند که به کارگماردن مدیران متعهد و ارزشی در سینما، پرهیز از تجمل گرایی و اشرافی گری و همسویی با آرمان های نظام و انقلاب اسلامی، توجه به تولید کالاهای فرهنگی تولید داخل، پرهیز از برگزاری جشنواره های بی هویتی نظیر جهانی فجر و ... راهکارهایی در حمایت از کالای ایرانی در حوزه فرهنگی است.

شعار سال بسیار صریح و سرراست است! حمایت از کالای ایرانی !؛ حال باید دید آیا مسئولان فرهنگی و هنری کشور باز هم می خواهند مانند سابق به کالای ایرانی بی توجه باشند؟ باید دید آیا همچنان در تلویزیون شاهد پخش فیلم ها و سریال های مبلغ محصولات لوکس خارجی خواهیم بود؟ باید ببینیم آیا باز هم مسئولان سینمایی دم از اکران فیلم های خارجی در سینماها می زنند؟ باید ببینیم آیا باز هم بریز و بپاش های آنچنانی به اسم جشنواره جهانی صورت می پذیرد؟

در همین رابطه 10 تن از سینماگران کشور آقایان: ابراهیم اصغری، شفیع آقامحمدیان، حبیب الله بهمنی، اکبر حر، ماشاالله شاهمرادی زاده، حمید بهمنی، محمد قهرمانی، محمدرضا اسلاملو، ناصر شفق و سیدهادی منبتی با ما گفتگو کردند و نظرات خود را پیرامون چگونگی حمایت از کالای ایرانی در سینما و تلویزیون ابراز داشتند. سه شنبه 1 خرداد 1397

7-انتقاد از بی توجهی به رویدادهای دفاع مقدس در سینما

به مناسبت سالروز آزادسازی خرمشهر برخی از سینماگران حوزه دفاع مقدس و مقاومت با بیان اینکه طی سال های اخیر لیبران مسلکان، خودفروختگان و خائنان به کشور مانع تولید آثار ارزشی در سینما می شوند تأکید کردند: عدم حمایت مسئولان از سینمای دفاع مقدس و بی توجهی به تولید آثار انبوه در این حوزه ظلم به شهدا، کشور و آیندگان است. در همین رابطه 4 تن از سینماگران مطرح حوزه دفاع مقدس خانم: انسیه شاه حسینی و آقایان: محمدرضا شرف الدین، عطاالله سلمانیان و سیدجواد هاشمی با ما به گفتگو پرداختند. جمعه 4 خرداد 1397

8-غفلت از وقایع انقلاب در سینما

کارشناسان و صاحب نظران فرهنگی و هنری سینمای کشور با انتقاد از وضعیت بحرانی حوزه فرهنگ و هنر، عموم مدیران فرهنگی را افرادی منفعل دانستند که تلاشی برای ترویج اهداف و آرمان های انقلابی نمی کنند، این سینماگران تأکید کردند: مدیران سینمایی باید به جای وعده دادن و بخشنامه صادر کردن از پتانسیل و ظرفیت های خفته ای که می تواند آثار ارزشمند انقلابی را در قالب آثار هنری خلق کنند به درستی استفاده کنند. در همین رابطه 7 تن از سینماگران و کارشناسان فرهنگی کشور خانم: راضیه تجار و آقایان: مهدی عظیمی میرآبادی، سیدجلال دهقانی اشکذری، سیدرحیم حسینی، جمال شورجه، اصغر نقی زاده و رضا برجی با ما گفتگو کردند. یکشنبه 20 خرداد 1397

9-سازمان سینمایی و اصرار بر تصمیم های غلط

تعدادی از اهالی سینما در پی درخواست تعداد کثیری از انجمن ها و کانون های مختلف سینمایی مبنی بر ادغام مجدد جشنواره های ملی و جهانی فیلم فجر تأکید کردند: هرگز و در هیچ یک از جشنواره های مطرح دنیا ما شاهد چنین بدعت گذاری و دوپاره کردن جشنواره ها نبوده و نیستیم و این اتفاق تنها باعث از بین رفتن شکوه و عظمت جشنواره فیلم فجر شده است.

سینماپرس پس از بیانیه های متعدد صنوف زیرمجموعه خانه سینما، مجدداً طی گفتگوهایی با چندتن از چهره های برجسته سینمای کشور نظرات آن ها را نیز در رابطه با برچیده شدن شوی جهانی فجر جویا شد؛ نکته قابل تأمل آنجا است که سینماگران از همه طیف ها و جناح های فکری با صورت مؤکد با برگزاری این جشنواره مخالفت خود را ابراز داشتند اما کسانی که همان جیب های گشاد را برای خود و دوستان و آشنایان شان دوخته اند و می خواهند از این رهگذر آینده خود را بسازند به نظرات قاطبه اهالی سینمای کشور بی توجهند!

سینماپرس با 7 تن از سینماگران برجسته کشور آقایان: منوچهر مصیری، رهبر قنبری، سیدضیاء الدین دری، جواد مزدآبادی، عبدالله علیخانی، منصور لشگری قوچانی و شاهپور شهبازی در این رابطه به گفتگو نشست. سه شنبه 22 خرداد 1397

*****************

علاوه بر مصاحبه های انجام شده با هنرمندان مطرح سینما در بهار 97 سینماپرس با انتشار یادداشت و مقالات متعدد نیز سعی در آگاهی بخشی به مخاطبانش نسبت به وضعیت بغرنج سینمای کشور داشت. از جمله این مقالات و یادداشت ها می توان به موارد زیر اشاره کرد.

سینماپرس در یادداشتی با عنوان: از توزیع مسئولیت میان دوستان و اقوام دبیر تا فقر محتوا و نداشتن مانیفست/ اختتامیه ای که آبروی سینمای ایران را برد! ، به حاشیه نگاری در رابطه با مراسم اختتامیه جشنواره به اصطلاح جهانی فیلم فجر پرداخت.

در بخشی از این یادداشت آمده بود: جشنواره جهانی فیلم فجر که طی همه سال های برگزاری اش با انتقادات جدی از سوی کارشناسان، سینماگران و رسانه های دغدغه مند روبرو بوده در چهارمین دوره برگزاری اش آنچنان آشفته برگزار شد که حتی بسیاری از رسانه های همسو با تفکرات و عقاید برگزارکنندگان این به اصطلاح جشنواره که بیشتر شبیه به یک مهمانی و دورهمی است که با هدر دادن بودجه هنگفتی از بیت المال برگزار می شود به آن انتقاد کردند! دوشنبه 10 اردیبهشت 1397

سیدرضا منتظری منتقد سینما و دبیر تحریریه خبرگزاری سینماپرس به بهانه درگذشت ناصر ملک مطیعی طی یادداشتی با عنوان دشمنان اصلی هنر و سینما چه کسانی بودند؟/ وقتی چهره های امروز جریان اصلاحات، قهرمانان دیروز سینما را کشتند! دست به روشنگری در مورد بخشی از تاریخ 40 ساله سینمای ایران پس از انقلاب شکوهمند اسلامی زد.

در بخشی از این یادداشت آمده بود: بیراه نیست اگر بگوییم چهره های محبوب امروز روشنفکرنماها قهرمانان دیروز سینما را کشتند!؛ سینمای ایران را ویران کردند و روزگار سیاهی در سینما به وجود آورند و بعد هم همه تقصرها را گردن چهره های اصولگرا انداختند! در صورتی که مصاحبه های متعدد مدیران اسبق سینمایی و برخی از هنرمندان روشن کرده مسبب اصلی این اتفاقات شوم در سینمای ایران چه کسانی بوده اند. دوشنبه 7 خرداد 1397

تحریم افطاری رئیس جمهور توسط اهالی فرهنگ و هنر یکی دیگر از اتفاقات مهم سینمایی در بهار سال 97 بود. سینماپرس طی یادداشتی با عنوان نه هنرمندان به حسن روحانی 3 سال قبل از 1400/ وقتی سیاست های غلط دولت صدای سلبریتی های حامی خود را نیز در می آورد! گزارشی جالب در مورد اعتراضات سلبریتی های حامی روحانی که حالا همگی به او پشت کرده اند منشر کرد.

در بخشی از این یادداشت آمده است: از عصر روز گذشته توسط بسیاری از چهره های شاخص سینما، تلویزیون، موسیقی و... موج گسترده ای در فضای مجازی آغاز شد که دامنه این موج وسیع همچنان ادامه دارد و هر لحظه به ابعاد آن افزوده می شود، بسیاری از هنرمندان مطرح که به مراسم افطاری رئیس جمهور که قرار است 9 خرداد در سالن اجلاس سران برگزار شود دعوت شده بودند با ایجاد کمپینی با عنوان #ما_به_افطاری_نخواهیم_رفت سیاست های اقتصادی دولت را به شدت مورد انتقاد و نکوهش قرار دادند و از رئیس جمهور خواستند بودجه هنگفت این مراسم را صرف مردم فقیر کشور که در شرایط بغرنج به سر می برند بکند! سه شنبه 8 خرداد 1397

در پی تحریم گسترده افراطی رئیس جمهور و سیاسی کاری دست اندرکاران خانه سینما که با انتشار بیانیه ای عنوان کردند در این مراسم شرکت می کنند، سینماپرس یادداشتی با عنوان از توسل به فریب کاری تا التماس به هنرمندان/ خانه سینما نهادی صنفی یا باشگاهی سیاسی برای عرض چاکری به یک جریان سیاسی! منتشر کرد.

در بخشی از این یادداشت آمده بود: روز گذشته پس از آنکه بسیاری از چهره های شاخص فرهنگی و هنری تأکید کردند به مراسم افطاری رئیس جمهور نخواهند رفت و موج گسترده اعتراضات آن ها حتی باعث موضع گیری سخنگوی دولت نیز شد، خانه سینما که طی تمام سال های پس از بازگشایی اش بدل به نهادی برای فعالیت های حزبی و سیاسی شده با انتشار بیانیه ای سعی نمود فضای این تحریم را بشکند. چهارشنبه 9 خرداد 1397

سینماپرس در امتداد این یادداشت چند روز بعد با انتشار یک یادداشت جدید چند سوأل از اعضای هیأت مدیره خانه سینما مطرح کرد. این یادداشت با عنوان از انفعال خانه سینما در قبال مسائل معشیتی و صنفی اهالی سینما تا بدل شدن به شیپور تبلیغات سیاسی/ چرا این مجموعه به فکر اعضای بیکارش نیست؟ منتشر شد که در بخشی از آن آمده بود: امسال بسیاری از چهره های شاخص سینما، تلویزیون، موسیقی و... با ایجاد کمپینی به اسم #ما_به_افطاری_نخواهیم_رفت مراسم افطاری حسن روحانی را تحریم کردند؛ تحریمی که دلایل آن سیاست های غلط فرهنگی و اقتصادی دولتمردان عنوان شد اما در این میان اعضای هیأت مدیره خانه سینما که رسماً به فعالیت های صنفی و فرهنگی توجهی ندارند با صدور بیانیه ای به سبک احزاب اصلاح طلب خواستار حضور حداکثری اهالی سینما در این مراسم شدند و در نهایت این مراسم بی روح با حضور تعداد اندکی هنرمند چهره برگزار شد! یکشنبه 13 خرداد 1397

خانه سینما که طی سال های اخیر هیچ کمک شایانی در راستای رفع مشکلات صنفی برای اعضایش نکرده طی اقدامی عجیب شرایط بیمه تکمیلی اهالی خانه سینما و خانواده های شان را محدودتر کرد. سینماپرس در همین راستا یادداشتی با عنوان وقتی مدیران خانه سینما درکی از وضعیت نامناسب و بغرنج زندگی بدنه سینما ندارند!/ آیا باز هم بیمه تکمیلی و خدمات صنفی محدودتر می شود؟ منتشر کرد.

در بخشی از یادداشت آمده بود: واقعیت این است که نهادهای صنفی در همه دنیا تعاریف مشخصی دارند که علاوه بر داشتن صنوف مختلف، امنیت شغلی اعضای شان را نیز تأمین می کنند و همواره و تحت هر شرایطی پشتیبان اعضای شان هستند اما نهاد صنفی سینماگران ایرانی جز جمع کردن عده ای در صنوف مختلف و انجام امور بدیهی مانند بیمه دیگری در جهت تامین امنیت شغلی به انجام نرسانده است که البته این مسأله مهم نیز طی یک سال گذشته دستخوش تحولات گسترده ای شده به نحوی که بخش عمده ای از اهالی سینما و خانواده های شان دیگر امکانی برای داشتن بیمه تکمیلی ندارند! سه شنبه 29 خرداد 1397

*****************

اما سینماپرس بر اساس سنت هرساله خود در ایام نوروز 97 با انتشار ویژه نامه هایی خواندنی در خدمت مخاطبان خود بود که به برخی از جذاب ترین مطالب این ویژه نامه در ذیل اشاره شده است.

همزمان با فرا رسیدن سال جدید، سینماپرس با تعدادی 11 تن از بازیگران زن سینما، تلویزیون و تئاتر کشور درباره آرزوهای شان در سال جدید گفتگو نموده است که مروری بر آن ها خالی از لطف نخواهد بود. خانم ها: سولماز آق مقانی، هما خاکپاش، شیرین یزدان بخش، فلور نظری، پوراندخت مهیمن، شیرین بینا، کتایون امیرابراهیمی، نعیمه نظام دوست، فریده دریامج، شراره رخام و ستاره اسکندری از آرزوهای شان به سینماپرس گفتند. جمعه 3 فروردین 1397

سینماپرس اما از 8 بازیگر مرد سینما نیز درباره آروزهای شان سوألاتی پرسید؛ ابراهیم آبادی، مهدی باقربیگی، رضا توکلی، بهزاد رحیم خانی، رضا رویگری، پویا امینی، فرج الله گل سفیدی و محسن قاضی مرادی از جمله هنرمندانی بودند که به سوألات سینماپرس در این خصوص پاسخ گفتند. چهارشنبه 8 فروردین 1397

اما شنیدن تلخ و شیرین های زندگی هنرمندان در سال گذشته از جمله مطالبی بود که طی 2 بخش در سینماپرس منتشر شد. در بخش اول این گزارش داوود یوسفیان، مارال فرجاد، دکتر محمود عزیزی، نادر مقدس، آزاده اسماعیل خانی، مهدی امینی خواه، سعید پیردوست، مهری شیرازی، عباس شوقی، صدیقه کیانفر و سیاوش چراغی پور از تلخ و شیرینی های شان گفتند یکشنبه 5 فروردین 1397

در بخش دوم این مطلب نیز منوچهر والی زاده، شهرام عبدلی، مهوش وقاری، عباس غزالی، نوید فرح مرزی، مریم بوبانی، مهرداد صدیقیان، میرطاهر مظلومی، رسول نجفیان، کوروش تهامی و مریم سعادت تلخ و شیرین های زندگی خود را با مخاطبان سینماپرس در میان گذاشتند. جمعه 10 فروردین 1397

همچنین حسین محجوب بازیگر سینما و تلویزیون و کامبوزیا پرتوی نویسنده و کارگردان سینما و تلویزیون به بهانه زاد روز واروژ کریم مسیحی با سینماپرس گفتگویی خواندنی و جالب انجام دادند. شنبه 4 فروردین 1397

در ایام نوروز گفتگوهایی با هنرمندان ایرانی در رابطه با سینماگران بزرگ جهان انجام می شد که محمد صادقی و هوشنگ توکلی بازیگران سینما و تلویزیون طی گفتگویی با سینماپرس نظر خود را در رابطه با آنتونی کوئین ابراز داشتند. سه شنبه 7 فروردین 1397

در همین راستا رضا بنفشه خواه و امیر غفارمنش هم طی گفتگویی با سینماپرس نظر خود را در رابطه با چارلی چاپلین بیان کردند. جمعه 10 فروردین 1397

منتظر بخش بعدی این گزارش، سینماپرس در سالی که گذشت؛ بخش دوم/تابستان 97 باشید...

لینک خبر :‌ سینما پرس
سینماپرس: تعدادی از سینماگران در پی اجبار هیأت مدیره خانه سینما برای ثبت صنوف سینمایی در وزارت کار گفتند: خانه سینما نهادی ناتوان و همراه با عملکردهای عجیب شده است؛ این دسته از سینماگران تأکید کردند: بسیاری از کارهایی که در خانه سینما صورت می گیرد با اساسنامه این نهاد در تضاد جدی است و برخی افراد فهمیده یا نفهمیده با تمام قوا برای سرنگونی و نابودی کامل سینما تلاش می کنند.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۱۲/۲۵

به گزارش سینماپرس مدتی طولانی است که مبحث مهم ثبت صنوف زیرمجموعه خانه سینما در وزارت کار بر سر زبان ها است و بسیاری از صنوف تن به این قضیه نداده اند اما بر اساس شنیده ها مدیران این نهاد به ظاهر صنفی با تهدید و ارعاب مخالفان ثبت در وزارت کار، آن ها را مجبور می کنند تا تن به خواسته شان دهند؛ اتفاقی که قطعاً نشأت گرفته از روحیه دیکتاتورمآبانه و شاه نشینانه برخی حاضران در خانه سینما است.

فقدان اطلاعات کافی در میان اعضای صنوف باعث شده تا برخی از آن ها چشم و گوش بسته صنف خود را در وزارت کار به ثبت برسانند غافل از اینکه اصولاً این مسأله مغایرت جدی با اساسنامه خانه سینما دارد و خانه سینما به عنوان یک موسسه فرهنگی نمی تواند زیرمجموعه وزارت کار ثبت شود و اگر این اتفاق بیفتد دیگر نمی تواند هیچ گونه مطالبه گری از وزارت ارشاد داشته باشد و این بدان جهت است که دیگر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی هم نمی تواند نظارتی بر عملکرد خانه سینما و صنوف زیرمجموعه آن داشته باشد!

همچنین شنیده می شود در هیأت مدیره خانه سینما هم شکاف و اختلافات زیادی رخ داده و اعضای هیأت مدیره هم با یکدیگر دچار تنش شده اند. گویا کسانی که منافع شان با منافع دولت یکی است تلاش می کنند که خانه سینما در وزارت کار ثبت شود و مابقی اعضا مخالف این اتفاق هستند.

در همین رابطه 5 تن از سینماگران مطرح کشور آقایان: مهدی بزرگمهر (دبیر شورای مرکزی کانون آهنگسازان سینمای ایران )، نوید فرح مرزی (عضو 2 انجمن چهره پردازان و طراحان فنی و مجریان صحنه )، حمیدرضا آشتیانی پور (رئیس هیأت مدیره انجمن گویندگان و سرپرستان گفتار فیلم و عضو کانون کارگردانان )، پیمان عباسی (عضو کانون فیلمنامه نویسان سینمای ایران ) و خانم: ناهید علامی (نایب رئیس انجمن چهره پردازان سینمای ایران ) با ما گفتگو کردند که ماحصل آن برای اطلاع بیشتر مخاطبان گرامی در ذیل نقل شده است.

علامی: وزارت کار برای ما یک آقابالاسر شده و هیچ کاری برایمان انجام نمی دهد/ انجام بسیاری کارها در مغایرت آشکار با اساسنامه خانه سینماست

ناهید علامی نایب رئیس انجمن چهره پردازان سینمای ایران در پی اجبار هیأت مدیره خانه سینما برای ثبت صنوف سینمایی در وزارت کار که با مخالفت بخش عمده ای از اهالی سینما روبرو شده گفت: خانه سینما امروزه برای یکایک کسانی که دغدغه انجام فعالیت های صنفی دارند سرشار از رنج و عذاب شده و متأسفانه بسیاری از دست اندرکاران خانه سینما کارهای شان مغایرت جدی با اساسنامه این نهاد دارد و قطعاً داستان هایی در پشت پرده وجود دارد که ما از آن ها بی خبریم! خانه سینما مکانی عذاب آور برای ما شده، بسیاری از کارهایی که در خانه سینما صورت می گیرد با اساسنامه این نهاد در تضاد جدی است اما افسوس که حرف ما را گوش نمی دهند و با لفاظی و بازی با کلمات جوری وانمود می کنند که گویا ما در اشتباه هستیم! نکته مهم آنجا است که برخی از بزرگان سینما هم وارد این بازی ها شده اند!

بزرگمهر: همه افراد مطلع و آگاه به امور صنفی و اداری مخالف ثبت صنوف در ذیل وزارت کار هستند/ مگر می شود یک نفرخود را عقل کل بداند؟

مهدی بزرگمهر دبیر شورای مرکزی کانون آهنگسازان سینمای ایران نیز در این باره گفت: همه افراد مطلع و آگاه به امور صنفی و اداری مخالف ثبت صنوف در ذیل وزارت کار هستند چرا که می دانند این کار بیهوده است و ثبت صنوف در ذیل وزارت کار هیچ توجیهی ندارد. اغلب اهالی سینما نسبت به این وضعیت معترض هستند اما متأسفانه کسانی که به قانون آشنایی چندانی ندارند اصرار دارند که صنوف باید در ذیل وزارت کار ثبت شود. افرادی هم که به حرف آن ها گوش می کنند به دلیل بی اطلاعی شان از قانون است و بعد که متوجه می شوند این کار اشتباه است اعتراض خود را آشکار می کنند. این کار خلاف قانون و اساسنامه خانه سینما است و ما زیر بار این حرف زور و ناحق نخواهیم رفت.

فرح مرزی: برخی برای سرنگونی و نابودی سینما تلاش می کنند!/ اصرار برای ثبت صنوف ذیل وزارت کار چیزی به جز نابودی صنوف سینمایی نیست

نوید فرح مرزی عضو 2 انجمن چهره پردازان و طراحان فنی و مجریان صحنه خانه سینما در پی اجبار هیأت مدیره خانه سینما برای ثبت صنوف سینمایی در وزارت کار با انتقاد شدید نسبت به هیأت مدیره خانه سینما گفت: برخی افراد با تمام قوا برای سرنگونی و نابودی کامل سینما تلاش می کنند و اصرار برای ثبت صنوف ذیل وزارت کار چیزی به جز نابودی کامل سینما و صنوف سینمایی نیست. ثبت صنوف ذیل وزارت کار هیچ ارتباطی با سینما ندارد پس هیچ فرقی نمی کند که آقایان صنوف را مجبور به ثبت ذیل وزارت راه و ترابری کنند چون مدت ها است هرطور دلشان خواسته سینماگران را می چرخانند و به اعتراضات وقعی نمی گذارند.

آشتیانی پور: ثبت صنوف در وزارت کار جامعیت ملی را از آن ها سلب می کند/ مافیای مناسبات عجیب، دست اندرکاران ارشد سینما هستند!/ از صنف استفاده ابزاری می شود!

حمیدرضا آشتیانی پور رئیس هیأت مدیره انجمن گویندگان و سرپرستان گفتار فیلم و عضو کانون کارگردانان نیز در این باره اظهار داشت: ثبت صنوف در وزارت کار آن ها را منطقه ای می کند و جامعیت ملی و کشوری از صنوف سلب می شود، سینما محدود به جغرافیای خاصی نیست و نباید با این کار اهمیت و جایگاه صنوف سینمایی را زیر سوأل برد. مهمترین مشکلی که این قانون جدید دارد این است که معلوم نیست سرنوشت صنوف بعد از ثبت در وزارت کار چه خواهد شد؛ صنوف منطقه ای که دیگر جامعیت ملی و کشوری ندارند اصلاً برای سینما و اهالی صنوف اتفاق جالبی نیست. آقایان باید بدانند سینما محدود به جغرافیای خاصی نیست. این تقسیم بندی مشکلات بسیاری را در سینمای کشور به وجود خواهد آورد و دیگر صنوف رسماً هیچ جایگاهی نخواهند داشت.

عباسی: خانه سینما نهادی الکن، ناتوان و همراه با عملکردهای عجیب شده است/ اجازه نمی دهیم با حرف زور آزادی عمل صنوف را بگیرند

پیمان عباسی عضو کانون فیلمنامه نویسان سینمای ایران در پی اجبار هیأت مدیره خانه سینما برای ثبت صنوف سینمایی در وزارت کار با انتقاد شدید نسبت به این اتفاق گفت: خانه سینما نهادی الکن، ناتوان و همراه با عملکردهای عجیب شده است، مسئولان، خانه سینما را نهادی کج و کوله کرده اند و هیچ حساب و کتاب درستی در عملکردهای شان دیده نمی شود. ثبت صنوف ذیل وزارت کار وقتی هیچ دستاورد مثبتی برای تأمین معیشت و حداقل های زندگی اهالی سینما در پی ندارد به چه دردی می خورد؟ جز حرف زور چیزی نیست! اگر این ثبت باعث می شد تا حمایت های مالی ویژه ای از اهالی سینمای کشور صورت بگیرد خوب بود اما حالا هیچ کارایی و دستاوردی ندارد و معلوم است که اهالی سینما از این اتفاق استقبال نخواهند کرد.

لینک خبر :‌ سینما پرس
تهیه کننده ماجرای نیمروز - رد خون تقاضا کرد که بلیت سینما برای رفاه مردم گران نشود.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۱۲/۲۵ سایت های دیگر : خبرگزاری دانشجو بولتن نیوز

به گزارش خبرنگار ایلنا، سیدمحمود رضوی (تهیه کننده فیلم ماجرای نمیروز - رد خون و پخش کننده فیلم های غلامرضا تختی و پیشونی سفید 3) با انتشار یادداشتی نوشت: از همکارانم، تهیه کنندگان، پخش کنندگان و سینماداران محترم تقاضا دارم، علی رغم افزایش سرسام آور کلیه هزینه های تولید، توزیع و اکران، عدم تغییر قیمت بلیت سینما در ابتدای سال نو را به مردم عیدی داده و اجازه دهیم در ایام نوروز سینما ارزانترین تفریح برای همه باشد.

لینک خبر :‌ خبرگزاری کار ایران
حوزه/ برای آشتی مردم با سینماها و مغرور نشدن به فروش های فعلی هنر هفتمِ وطنی، می بایست زمینه تولید فیلم های جذاب، مردم پسند و در عین حال دارای محتوا و مطابق با حداقل مناسبات عرفی و دینی و ملی را فراهم کرد.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۱۲/۲۴

به گزارش خبرگزاری حوزه ، از ابتدای امسال تاکنون که نفس های سالجاری برای دیدار سال نو به شماره اُفتاده، فروش گیشه سینمای ایران بیش از 240 میلیارد تومان بوده است.

شاید در نگاه اول ، این رقم بسیار بزرگ و حتی به نوعی اغواکننده باشد اما وقتی بدانیم تنها شش فیلم وارد باشگاه ده میلیاردی ها شده اند و در این بین فروش یک فیلم(هزارپا) تنها 38 میلیارد تومان بوده، قضیه فرق می کند.

اینجاست که با نگاهی اجمالی به جدول فروش سالانه، متوجه می شویم که 34 فیلم از 77 فیلم اکران شده ی امسال، کمتر از یک میلیارد تومان فروخته اند که با احتساب هزینه های کنونی تولید فیلم، در خصوص این فیلم ها که تقریباً نیمی از آثار به اکران درآمده در سال 97 را شامل می شوند، تنها باید از یک عنوان بهره بُرد "شکست مطلق در گیشه!"

گرچه مدیران و مسئولان سینمایی کشور اعلام می کنند که فروش کل فیلم ها در سال رو به زوال، حدود 60 میلیارد تومان بیشتر از سال گذشته است که حرف درستی است اما باید توجه داشت که این میزان فروش با احتساب افزایش قیمت بلیت و البته فروش خیره کننده پدیده ای چون فیلم هزارپا به کارگردانی ابوالحسن داودی و بازی رضا عطاران و جواد عزتی حاصل شده و لذا نمی توان چندان به این میزان افزایش دل خوش بود و مدعی شد که مردم با سینماها آشتی کرده اند.

از این رو همچنان کارشناسان و سینماگرانی چون بهروز افخمی هنوز معتقدند که حداکثر 3 تا 5 درصد مردم ایران به طور جدی و پیگیر اهل سینما رفتن هستند واین یعنی اکثریت قریب به اتفاق ایرانیان با سینما ، ارتباط چندان قابل اعتنایی ندارند.

نکته جالب تر در تحلیل آمارهای فروش این که در بین پنج سینمای پرمخاطب کل کشور، تنها نام یک سینما خارج از تهران است و این سخن یعنی آن که اگر فروش سینماهای پایتخت را کنار بگذاریم در دیگر نقاط کشور و حتی کلان شهرهایی چون مشهد، اصفهان و شیراز، وضع کلی فروش سینمای ایران اگر نگوییم بحرانی، چندان مناسب و مطلوب نیست!

با وجود رشد نسبی تعداد تماشاگران در دهه 90 ، در حال حاضر به طور متوسط هر ایرانی هر پنج سال یک بار به سینما می رود و این در حالی است که در کره جنوبی، هر شهروند این کشور به طور میانگین ، هر سال پنج بار به سینما می رود.

نکته حایز اهمیت دیگر این که هر چند سینما برخلاف غرب، آمریکا و روسیه که از دل توده های مردم برآمد و رشد نمود، در ایران از طبقه حاکم و دربار شروع به گسترش کرد، اما با هر حال نمی توان کتمان کرد که هنر هفتم چه از منظر سرگرمی و تجاری و چه از منظر مفهومی و ارایه پیام، هنری است یا بهتر بگوییم هنر- صنعتی است برای مردم و لذا برای ادامه حیات خود ناچار به ارتباط گیری با انبوه مخاطبان است.

اشاره به این نکته از این روست که می دانیم ادامه بقای سینما به وجود تماشاگر و حضور او برای دیدن آثار بر روی پرده نقره ای بستگی دارد اما مشکل اینجاست که گاهی به بهانه جذب مخاطب ، فیلم های تولید و روانه چرخه اکران می شود که برای فروش بیشتر پا بر روی خطوط قرمز عرفی، ملی و شرعی می گذارد و این در حالی است که دلیل قهر بسیاری از خانواده های ایرانی با سینما در حال حاضر به خاطر شرم از تماشای این گونه آثار به همراه فرزندانشان است که شرح و بسط این قضیه را به آینده موکول می کنیم.

اجمالاً این که برای آشتی مردم با سینماها و مغرور نشدن به فروش های فعلی هنر هفتمِ وطنی، می بایست زمینه تولید فیلم های جذاب ، مردم پسند و در عین حال دارای محتوا و مطابق با حداقل مناسبات عرفی و دینی و ملی را فراهم کرد و البته در نگاه به ذائقه مخاطب با عنایت به اصول و محکمات جامعه ایران اسلامی، به ژانرهای گوناگون و سلایق مختلف توجه نشان داد.

سید محمد مهدی موسوی

لینک خبر :‌ خبرگزاری حوزه
شایان ربیعی دنیای اقتصاد : فیلم های اکران نوروزی در هفته ای که گذشت، معرفی شدند. سینماها آماده یک دوره پرفروش سه هفته ای می شوند. یک دوره 21 روزه که هر سال رکوردهای تازه ای به جا می گذارد. در مقابل این دوره 21 روزه، یک دوره هفت روزه هم وجود دارد که هفته پیش از آغاز اکران نوروزی است. در بسیاری از سال ها، کمترین میزان فروش فیلم ها در همین یک هفته اتفاق افتاده است، بنابراین بیراه نیست اگر بگوییم که قعر و قله بازار سینما در همین چهار هفته میان اسفند و فروردین، به هم دوخته شده اند. اما نسبت میان این دو دوره متفاوت، همیشه یکسان نیست. گاهی اوقات افزایش قیمت بلیت سینماها در سال جدید، اختلاف میان تعداد بلیت های فروخته شده را به حداقل می رساند و گاهی با ثابت ماندن قیمت بلیت، این اختلاف به اوج می رسد. امسال قرار است که قیمت بلیت سینماها افزایش پیدا کند. درباره نتایج این اتفاق، نظرهای متفاوتی وجود دارد. پیش بینی ها درباره فروش نوروزی سینماها در سال 98 دست کم دو گونه است.

برخی می گویند با توجه به افزایش قطعی قیمت بلیت و شرایط اقتصادی کشور، استقبال عمومی از فیلم های روی پرده در طول سال 98 کاهش پیدا خواهد کرد. طبق نظر این دسته از کارشناسان، قیمت بلیت در پردیس های سینمایی شهرهای بزرگ در سال جدید به آستانه 20 هزار تومان می رسد و به رغم این افزایش قابل توجه، فروش مجموع سال 98 به سختی می توان انتظار رکوردشکنی را در سال 98 داشت. اما در مقابل کارشناسانی هم هستند که شرایط دشوار اقتصادی کشور را عامل اصلی افزایش فروش سینماها می دانند. آنها اعتقاد دارند که به دلیل افزایش هزینه سفرهای تفریحی و سرگرمی های دیگر، رجوع به سینماها همچون چند سال اخیر افزایش پیدا می کند و مردم اوقات فراغت خود را در سینماها با هزینه کمتری در مقایسه با هزینه سفر سپری خواهند کرد.

بررسی آثار افزایش قیمت بلیت بر بازار سینما را در دو وجه می توان بررسی کرد. یک وجه دامنه کوتاه مدت بازار سینما و دومی دامنه بلندمدت سینما است. بلیت سینماهای ایران در طول یک دوره 50 ساله از 1345 تا 1395 در حدود 2500 درصد افزایش داشته است. باید بررسی کرد و دید که آیا تعداد تماشاگران به نسبت جمعیت هم در همین حد و اندازه افزایش پیدا کرده است یا خیر؟ پرسش بعدی این است که آیا این نسبت، در فروش فیلم ها هم به همان اندازه بوده است؟ در نگاه اول ممکن است چنین فرض کنیم که فروش 240 میلیارد تومانی سینما در سال 97 حتی بیشتر از 2500 برابر فروش فیلم ها در سال 1347 باشد.نکته دیگر این است که در همه گزارش های فروش، تنها رقم گیشه فیلم ها ارائه می شود، در حالی که بررسی بلندمدت بازار سینما، نسبت میانگین هزینه ساخت فیلم ها و میانگین میزان فروش آنها باید مورد توجه قرار بگیرد.

افزایش قیمت بلیت سینماها، اگرچه یک عامل اصلی در میزان فروش سینماها است اما تنها عامل آن نیست. ترکیب فیلم های روی پرده، شیوه تبلیغات و اطلاع رسانی و... نیز در میزان فروش، تاثیرگذارند. بر اساس آنچه در جشنواره فیلم فجر امسال اتفاق افتاد، به نظر می رسد فیلم هایی که در فهرست انتظار اکران برای سال 98 حضور دارند، بازار بالقوه خوبی خواهند داشت. این در حالی است که افزایش تعداد فیلم های کمدی هم به کمک بازار خواهد آمد. به رغم این مساله، افزایش قیمت بلیت ها و احتمال افزایش نرخ تورم در سال 98 همزمان با افزایش حداقلی حقوق کارگران و کارمندان، یک عامل بازدارنده است. اگر این اتفاق ها را خنثی کننده همدیگر بدانیم، به نظر می رسد که فروش سینماها در سال آینده اختلاف خیلی چشمگیری با فروش امسال نداشته باشد. نکته دیگر این است که فیلم هزارپا با فروش 40 میلیارد تومانی در سال 97، یک ابرپرفروش اکران بوده است که رکوردش به سختی ممکن است در اکران 98 شکسته شود. چیزی که با ضریب اطمینان بیشتری می توان گفت این است که سال آینده سال تثبیت رکوردهای سال 97 است. به این معنی که بسیار بعید است رکوردهای اکران در نوروز، پرفروش ترین فیلم و... که در سال 97 اتفاق افتاد، در سال 98 شکسته شود.

به تازگی اتفاقی جدید در تاریخ ثبت فروش های سینما رخ داده است. آمار فروش دو فیلم محبوب مردمی در جشنواره فیلم فجر منتشر شده است؛ فیلم های تختی به کارگردانی بهرام توکلی و متری شیش و نیم به کارگردانی سعید روستایی. این دو فیلم که از روز 25 اسفند در کنار دیگر فیلم های منتخب، روی پرده اکران نوروزی می روند، در جشنواره فیلم فجر که بهمن ماه امسال برگزار شد، پا به پای هم در رقابت بر سر عنوان محبوب ترین فیلم مقاومت کردند اما در نهایت گوی رقابت را فیلم سعید روستایی ربود. اختلاف بسیار ناچیز فیلم های محبوب تماشاگران، یک بازار قابل توجه را در سال آینده نوید می دهد.تاکنون بر اساس آماری که در سامانه فروش سینمای ایران بارگذاری شده است، فیلم سینمایی متری شیش و نیم سعید روستایی، 62 میلیون و 395 هزار تومان در ایام جشنواره فروش داشته است.

این میزان فروش مربوط به حدود پنج هزار مخاطب است و در روزهای 13 تا 18 و 22 بهمن ماه که همزمان است با ایام جشنواره فیلم فجر این رقم ها اعلام شده است که به نظر می رسد این اطلاعات از فروش، تنها 8 سینمایی است که جزئیات فروش خود را در این سامانه قرار داده اند. فیلم سینمایی غلامرضا تختی بهرام توکلی نیز که از جمله فیلم های اکران نوروزی است و در سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر برای نخستین بار رونمایی شد، فروشی حدود 60 میلیون و 255 هزار تومان با داشتن 5 هزار و 848 مخاطب داشته است. این میزان فروش برای روزهای 13 تا 18 و 22 بهمن ماه بوده است. با توجه به میزان محبوبیت نزدیک به هم فیلم ها، به نظر می رسد که دیگر فیلم های محبوب جشنواره که در طول سال آینده روی پرده می روند، با استقبال عمومی مواجه شوند. این یعنی بازار سال آینده امیدهایی هم برای حفظ استانداردهای سال 97 دارد.

لینک خبر :‌ دنیای اقتصاد
حسین انتظامی که حکم ریاستش بر سازمان سینمایی هنوز رسمی اعلام نشده است در حالی به پایان چهارمین ماه حضورش در مدیریت سینما نزدیک می شود که تاکنون فقط نقطه نطراتی کلی از او درباره سینما منتشر شده است.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۱۲/۲۵ سایت های دیگر : همسو نیوز روزنامه بانی فیلم عصر ایران

به گزارش ایسنا، شامگاه 26 آبان ماه پس از گمانه زنی های متعدد بر سر جانشین محمدمهدی حیدریان که به اجبارِ قانون منع به کار گیری بازنشستگان از سازمان سینمایی رفت، خبر انتصاب حسین انتظامی _ دستیار ارشد وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی _ به عنوان سرپرست سازمان سینمایی منتشر شد و این مدیر مطبوعاتی که سابقه ای در حوزه سینما نداشت مدیریت سینمای ایران را برعهده گرفت.

اگرچه برخی براین باور بودند که حضور انتظامی در سازمان سینمایی موقتی است اما او تاکید کرده، با این نیت آمده که حضورش تداوم داشته باشد. قرار بر این است که اگر بتوانم خدمتی به سینما بکنم و این خدمت مورد پسند سینماگران باشد، خدمتم ادامه پیدا کند و امیدوارم که موفق شوم.

در این چهار ماه به نظر می رسد انتظامی بیشتر سرگرم بررسی زیرمجموعه های سازمان متبوع خویش، بازتعریف مأموریت های آن ها و نیز دیدار با برخی صنوف سینمایی بوده تا پیگیر مطالباتشان باشد.

در همین راستا خبرهایی هم منتشر شده که از آن جمله به دیدار با اعضای شورای مرکزی کانون کارگردانان می توان اشاره کرد؛ دیداری که در آن مسائلی درباره "سرمایه های مشکوک و بادآورده ای که موجب برهم زدن نظام تولید سینمای ایران شده، تلاش گروهی مشخص برای حذف سینمای اندیشه از اکران پرده سینماها، لزوم رسیدگی به وضعیت معیشتی و بیکاری سینماگران، تاکید بر پرهیز مدیریت سینما از حلقه خاص مشاوران دائمی و لزوم جوان گرایی در گروه مشاوران، بحث امنیت شغلی، رفع ممنوع الکاری سینماگران و حل مشکل فیلم های توقیفی، حذف بروکراسی اداری و سرعت بخشیدن به مراحل اداری فیلم ها در سازمان سینمایی، شفاف سازی صریح سازمان سینمایی درباره اعضای شوراهای مختلف تصمیم گیری به ویژه در بنیاد سینمایی فارابی و بحث بودجه ها و انتقاد از نداشتن حمایت عام در فارابی، بحث ادغام جشنواره ملی با جشنواره جهانی فیلم فجر و اصلاح رویکرد جشنواره جهانی و لزوم مقابله با انحصارطلبی در سینما" مورد بحث قرار گرفتند.

علاوه بر این ها، اعلام گزارش هایی مالی از میزان حمایت بعضی زیرمجموعه های سازمان سینمایی از سینماگران و نیز گزارش عملکرد مالی آن ها از جمله اقداماتی است که در ماه های اخیر در راستای شفاف سازی در سازمان سینمایی رخ داده ولی آن را نمی توان فقط منحصر به زمان حضور انتظامی در سازمان دانست چرا که از زمان حیدریان انتشار چنین گزارش هایی شروع شده بود.

انتظامی در این چهارماه هیچ نشست خبری برگزار نکرده و البته اوایل حاضر به پاسخگویی به سوالات خبرنگاران در برنامه ها و رویدادهای سینمایی هم نبود چون قائل به رعایت پروتکلی برای خود است که در چارچوب خاصی با اهالی رسانه گفت وگو کند و برهمین اساس حتی دستورالعملی را هم منتشر کرد. با این حال معدود گفت وگوهایی هم داشته که یکی از آن ها پاسخ به سوال چند خبرنگار در زمان بازدید از جشنواره فیلم فجر بود و البته شاید مهم ترین آن را هم بتوان حضور در یک برنامه تلویزیونی و پاسخ به سوالات حمیدرضا مدقق دانست که در آن برخی نقطه نظرات خود را مطرح کرد.

سرپرست سازمان سینمایی که برقراری عدالت فرهنگی در مصرف فرهنگی را از سیاست های مهم وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و سازمان سینمایی کشور معرفی کرده، معتقد است: دستگاه دولتی باید ضوابط خود را در زمینه حمایت ها اعلام کند و اولویت ها و بسته های حمایتی اش مشخص باشد. از طرف دیگر در خود صنف هم باید شاهد کمک و همراهی باشیم تا در قالب رابطه ای مشخص و دقیق همه فعالیت ها شفاف و دقیق باشد. حمایت ها، سرمایه ها و حتی قراردادها به صورت شفاف منتشر شود.

در ماه های گذشته بعضی سرمایه گذاری ها در سینما با واکنش مواجه شده و او درباره سازوکار برخورد با افرادی که بدون سند برخی سینماگران را متهم به استفاده از پول های کثیف می کنند تاکید دارد، وقتی همه چارچوب ها مشخص باشد قطعاً این موارد هم در آن لحاظ خواهد شد.

انتظامی در این مدتی که در سازمان سینمایی بوده درباره برخی مؤسسات این سازمان هم حکم داده، از جمله اینکه به مدیرعامل مؤسسه رسانه های تصویری مأموریت داده تا ظرف مدت 6 ماه نسبت به انجام تشریفات قانونی ادغام وظایف مؤسسه رسانه های تصویری در یک یا 2 مؤسسه دیگر وابسته به سازمان اقدام کند.

او در باره این کوچک سازی ها توضیح داده است: این تصمیم، تدبیر من نیست، مجموعه مدیران سازمان سینمایی تجربه، بلوغ و پختگی قابل توجهی دارند و تک تک این اقدامات در این جمع چکش کاری می شود و تبعات آن بررسی می شود تا رفتار شتاب زده و پوپولیستی انجام نشود. اما با کوچک سازی چابک سازی صورت می گیرد. مخصوصاً زمانی که مشکلات بودجه ای پیش می آید ممکن است دستگاهی که قرار است از نظام توسعه فرهنگ حمایت کند بخش قابل توجه منابعش را خرج خودش، هزینه کارمندان و تجهیزات و رویدادها کند و چیزی صرف هدف اصلی نشود. از طرف دیگر وقتی یک سازمان حجیم باشد نمی تواند نسبت به تحولات روز واکنش منطقی، کارآمد و سریع داشته باشد. از سوی دیگر حوزه سینما و دیگر حوزه ها که همسایه فناوری های مدرن هستند سرعت تحولاتشان بالاست بنابراین نمی توانیم با آرایش پنج سال پیش این وضعیت را اداره کنیم. در همین مسیر بخشی از مأموریت های لازم مؤسسه رسانه های تصویری در بنیاد فارابی ادغام می شود. بخش هنر و تجربه یک وظیفه دیگر وزارتخانه را دنبال می کند. ما وظیفه داریم از سینمای اندیشه ای، اجتماعی و فرهنگی در مقابل سینمای تجاری حمایت کنیم. اگر کنار بنشینیم و بگوییم تنها سازوکارهای بازار مورد نظرمان است، حتماً از وظایف خودمان فاصله گرفته ایم. بنابراین هنر و تجربه با این رویکرد باید در سازمان سینمایی حفظ شود، اما روش های کار ممکن است تغییر کند.

وی که به دنبال به روز شدن زیرمجموعه های سازمان سینمایی است، یکسری برنامه هم برای انجمن سینمای جوانان دارد که تاکنون بیشتر سبب ابراز نگرانی فیلمسازان کوتاه و سینماگران باسابقه شده است. در بین زیرمجموعه های سازمان سینمایی یکی از بخش هایی که شاید انتظار می رفت بخاطر حاشیه هایش دستخوش تغییراتی شود شبکه نمایش خانگی بود ولی اتفاقی در آنجا رخ نداد و احتمالاً با بازنشسته شدن حسین پارسایی، به اجبار تغییراتی در مدیریت این شبکه خواهیم داشت.

حسین انتظامی معتقد است، سازمان سینمایی به شکل مقتدرانه فردی اداره نمی شود بلکه یک سازمان است که حتماً باید مدیران مختلفش مشارکت داشته باشند و سازمان مستقلی هم نیست و تحت نظارت وزارتخانه و وزیر است و حتماً باید در آن چارچوب عمل کند یکی از سیاست هایی را که برای سال آینده سینما اعلام کرده، توجه به انیمیشن است.

او گفته است: بودجه سال 98 سازمان سینمایی در فروردین ماه اعلام می شود و برای برخی از بخش ها که معتقدیم فرصت های خوبی برای جهش دارند مانند انیمیشن تمرکز بیشتری خواهیم داشت.

امسال برای سازمان سینمایی در شرایطی به پایان می رسد که نه تنها اندک تردیدهایی درباره ثبات مدیریت در رأس آن وجود دارد، بلکه تکلیف مدیران دیگر معاونت ها و زیرمجموعه های سازمان نیز مشخص نیست، مثل معاونت ارزشیابی و نظارت که ابراهیم داروغه زاده مسئولیت آن را برعهده دارد و اگرچه اعلام کرده روزهای پایانی حضورش را در این پست می گذراند اما احتمال ماندنش نیز بسیار قوی است.

انتهای پیام

لینک خبر :‌ خبرگزاری دانشجویان ایران
شورای صنفی نمایش اسکناس های محمدصادق رنجکشان را به تجربه علی سرتیپی ترجیح داد.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۱۲/۲۵

به گزارش گروه فرهنگ و هنر خبرگزاری برنا؛ اکران فیلم در سینماها فرمول پیچیده ای ندارد و در تمام جهان از هالیوود گرفته تا بورکینا فاسوی علیا و سفلا، بدون دردسر خاصی پیاده می شود.

پیش از انقلاب هم کشور ایران مانند سایر ملل از این فرمول ساده استفاده کرده و مشکلی با اکران فیلم نداشت.

از آنجا که برخی از مدیران دولتی و غیر دولتی مملکت گل و بلبل ایران عادت دارند همیشه کار خود را بزرگ جلوه دهند، همه چیز را پیچیده می کنند تا به چشم همگان بیایند. این بیماری مهلک سالیانی است که به عالم هنر و سینمای ایران نیز سرایت کرده است.

تشکیل شورای صنفی نمایش و در پی آن راه اندازی کارگروه اکران نیز از دردسرهایی هستند که این بیماری مهلک به وجود آورده است، دردسری که دردش لحظه به لحظه بیشتر شده و نسخه ای هم برای آن هنوز پیچیده نشده و نخواهد شد، چراکه این دردسر بزرگ و خوب نشدنی، برای عده ای منفعت های آنچنانی دارد. این یک اصل استراتژیک است، وقتی گلوگاه دست کسی باشد، بی شک پیروزی نیز با او خواهد بود.

پردیس سینمایی کورش به خاطر موقعیت شهری و اجتماعی و همچنین مدیریت علی سرتیپی از سینماهای نسبتا پررونق تهران و ایران است. به همین دلیل شورای صنفی نمایش، آنجا را یکی از سرگروه های سینمایی قرار داد.

از زمانی که غول سینمای ایران از چراغ جادو بیرون آمده و خودنمایی کرده، توازن قوا بر هم خورده است. آنانی که برای اولین بار این چراغ را پیدا و دستمالی کردند تا غول آرزوهای شان از آن بیرون بخزد، نهایت استفاده را از وی برده و می برند. هنوز هم به امید کرم بیشتر به مالیدن ادامه می دهند، اما این بار نه چراغ جادو را، بلکه خود غول را!

سرمایه گذاری های غیرقابل باور محمد صادق رنجکشان در سینمای ایران، ایراد نیست، بلکه یک حسن است برای هنر و سینمای ایران، اما این سرمایه ذی قیمت نباید بی حساب و کتاب خرج شده و به جای فربه شدن سینمای ایران، عده خاص با تناول آن چاق شوند. رنجکشان به ظاهر فرد ساده ای نیست که اغفال شود اما شده است و خبر ندارد. مطمئن باشد کسانی که دست در جیبش کرده اند، بیش از پولی که برای ساخت یک فیلم سینمایی لازم است از آن بیرون کشیده اند.

آنانی که دور و بر رنجکشان می پلکند و مشاوره می دهند، کاسب مسلک هستند. کاسبان امروزی نیز برای کسب درآمد بیشتر دست به هر کاری که لازم باشد می زنند.

بازسازی سینما آستارای تجریش که همیشه سینمای مرده ای بوده و کم مخاطب، شاهکار سیدجمال ساداتیان نیست، بلکه معجزه اسکناس های محمدصادق رنجکشان است! عجیب است که همه سعی دارند کمک این سرمایه گذار برای بازسازی و شراکت در این سینما را مخفی نگه دارند، مگر می شود خروس زیر بغل باشد و دم آن نامعلوم؟!

سینما آستارا بهانه ای بود برای نقب بیشتر به معدن هزارلای جیب محمدصادق رنجکشان، زیرا این سینما هرگز رونق آنچنانی نداشته و نخواهد داشت. کدام مخاطبی برای دیدن یک فیلم خود را به دردسر می اندازد که خویش را به سینما آستارا برساند؟! اهالی این منطقه نیز یا بسیار کم به سینما می روند و یا ترجیح می دهند به سینمای دیگری از جمله پردیس سینمایی آزادی یا کورش بروند. این مهم را تجربه ثابت کرده است.

به یمن حضور محمد صادق رنجکشان که نامش بر تارک سینما آستارا درخشیده و می درخشد، این سینما، هنوز نیامده مفتخر به سرگروهی سینما هم شده است، این یعنی نمایش قدرت.

شاید کمتر کسی باور می کرد روزی برسد که سرگروهی پردیس سینمایی کورش با مدیریت علی سرتیپی که در یکی از پرجمعیت ترین و بهترین مکان های تهران قرار دارد، پس گرفته شده و به سینمایی بدهند که از لحاظ مخاطب سینما در بدترین وضعیت بین سینماهای پایتخت بوده و هست.

با عقل و منطق نمی توان این موضوع را پذیرفت، تنها به این نتیجه می شود رسید که شورای صنفی نمایش اسکناس های محمدصادق رنجکشان را به تجربه علی سرتیپی ترجیح داده است!

لینک خبر :‌ خبرگزاری برنا
اسامی هفت فیلمی که در نوروز 98 روی پرده سینما های کشور می روند اعلام شد.

سرویس فرهنگ و هنر جوان آنلاین: در نهایت پس از کش و قوس های فراوان، گزینه های نهایی اکران نوروزی سینمای ایران در شورای صنفی نمایش قراردادهایشان به ثبت رسیده و اسامی شان اعلام شد.

بر همین اساس فیلم های سینمایی متری شیش و نیم به کارگردانی سعید روستایی در گروه سینمایی آستارا، غلامرضا تختی ساخته بهرام توکلی در گروه سینمایی استقلال، چهارانگشت اثر حامد محمدی در گروه سینمایی زندگی، زندانی ها به کارگردانی مسعود ده نمکی در گروه سینمایی آزادی، رحمان 1400 ساخته منوچهر هادی در گروه سینمایی ایران، ژن خوک ساخته سعید سهیلی در گروه سینمایی باغ کتاب و پیشونی سفید 3 اثر سیدجواد هاشمی در گروه سینمایی فرهنگ در نوروز 98 روی پرده می روند.

لینک خبر :‌ روزنامه جوان آنلاین
سینمای انقلاب و دفاع مقدس، سهمی در اکران نوروزی سینما پیدا نکرد!
تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۱۲/۲۲ سایت های دیگر : سینما پرس شهدای ایران روزنامه نصف جهان

به گزارش خبرنگار کیهان، اسامی فیلم های اکران نوروزی اعلام شد، اما با وجود درخشش فیلم های دفاع مقدسی در جشنواره فجر اخیر، هیچ یک از این فیلم ها از سوی کارگروه اکران سینماها امکان نمایش در این فصل از اکران را پیدا نکردند!
سخنگوی کارگروه اکران، روز گذشته اسامی هفت فیلم را به عنوان برندگان رقابت برای کسب سهمیه در اکران نوروز 98 اعلام کرد.
این فیلم ها از شب گذشته روی پرده سینماها رفتند. با وجودی که فیلم هایی چون شبی که ماه کامل شد ، 23 نفر ، رد خون و... در سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر تحسین شده بودند، اما هیچ جایی در اکران نوروز نیافتند تا مشخص شود، کم توجهی به فیلم های استراتژیک و دفاع مقدسی در اکران، ارتباط چندانی با تقاضای مردمی ندارد، بلکه یک قانون نانوشته است. چرا که فیلم های مذکور در دوره اخیر جشنواره فیلم فجر، با استقبال گسترده ای از سوی مردم نیز مواجه شده بودند. هر چند که فیلم جدید مسعود ده نمکی، یعنی زندانی ها تنها گزینه اکران نوروز 98 است که ضمن قابلیت جذب مخاطب، مضمون موثر و قابل تأملی هم دارد.

لینک خبر :‌ روزنامه کیهان
تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۱۲/۲۳ سایت های دیگر : بازار نیوز

رد استفاده از تعابیری مثل پولشویی ، پول های کثیف ، پول های مشکوک و از این قبیل را می توان در هشدارهای برخی تهیه کنندگان و فعالان صنفی از سال 94 گرفت. امسال دو صنف مهم کارگردانان و تهیه کنندگان در بیانیه های محتاطانه ای که صادر کردند، ورود این سرمایه ها را زمینه ساز بالا رفتن غیرطبیعی دستمزد بازیگران دانستند و اعلام کردند با روند فعلی، دیگر امکان تولید فیلم های ارزان و فعالیت فیلمسازان مستقل وجود ندارد. این هشدار درستی بود؛ قبل از جشنواره فیلم فجر سی و هفتم، ارقامی که یک سرمایه گذار تازه و پرکار به عنوان هزینه فیلم های خود اعلام کرد، نشان می داد در سال 97 دیگر نمی توان با رقم کمتر از 2 میلیارد تومان فیلم استاندارد ساخت. تحلیل این ارقام نشان می داد بخش عمده این هزینه صرف دستمزد بازیگران و سایر عوامل می شود و سایر هزینه های تولید تحت تاثیر همین دستمزدها قرار گرفته است. ارقامی که تهیه کنندگان برخی فیلم های حاضر در جشنواره فجر امسال در نشست پرسش و پاسخ به عنوان بودجه تولید آثارشان اعلام کردند، به شکل واضح این تورم افسار گسیخته را تایید می کرد.

اما بالا رفتن دستمزدها و به دنبال آن افزایش سرمایه لازم برای تولید فیلم در ایران یکی از تاثیرهای ورود پول های مشکوک است. در خوشبینانه ترین حالت ممکن چون این سرمایه ها از دل گردش مالی سینما و روند عرضه و تقاضای تولید و نمایش فیلم نیامده اند، سختگیری چندانی برای هزینه کردن شان وجود ندارد و قیمت ها را دچار اختلال می کنند. اما اگر در ادامه روند افشاگری ها و رسیدگی قضایی به پرونده های برخی سرمایه گذاران مشخص شود تولید فیلم و سریال برای اکران سینماها و شبکه نمایش خانگی واقعا یکی از روش های شستن پول های آلوده بوده، مجموعه سینما و سینماگران ایران به شدت دچار بحران اعتبار و حیثیت می شوند. درهمین یکی دو سال گذشته، ستاره های سینما در شبکه های اجتماعی درست یا غلط از سوی بخشی از مردم زیر سوال رفته اند که در موعد برگزاری انتخابات ریاست جمهوری و مجلس از مردم می خواهند به کاندیداهای مورد نظرشان رای دهند، اما پاسخگوی شرایط ناشی از این دعوت خود نیستند. هر بار این چهره های مشهور از دولت یا حاکمیت انتقاد می کنند، کامنت های تکراری زیر مطالب انها نوشته می شود که در مودبانه ترین حالت حاوی این پیام است: خودتان گفتید به این ها رای بدهیم. حالا تصور کنید وقتی مشخص شود منشأ دستمزدهای کلان این ستاره ها پول های آلوده بوده، چه بلایی سر اعتبار اجتماعی آنها می آید.

این ها فقط بخشی از دلایلی است که مجموعه سینمای ایران و سینماگران باید مساله پول های آلوده و مشکوک را جدی بگیرند و از در انکار درنیایند. سینمای ایران مشهور به نجابت است و هنوز امر فرهنگی تلقی می شود. اگر قرار نیست مشخصات درست و استاندارد یک صنعت را داشته باشد و همچنان فرهنگی بماند، پس بهتر است تا قبل از پخش شدن این آلودگی با آن مبارزه کند.

*منتقد سینما

لینک کوتاه لینک کپی شد

لینک خبر :‌ اقتصاد آنلاین
حتی اگر بنای برخی بر حذف سرتیپی و سینمای کورش و یا کاهش تأثیرگذاری او بود، چنین حذف دفعتی، بالقوه حاوی هزینه های قابل ملاحظه ای است.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۱۲/۲۳ سایت های دیگر : بازتاب

اکران نوروزی در حالی آغاز می شود که سینمای کوروش به عنوان پرفروش ترین سینمای ایران از میان سرگروه های سینمایی حذف شده است؛ اقدامی که با توجه به سهم 30 درصدی این سینما از فروش سینمای ایران و تأثیر عمیقی که انتخاب های این سینما به عنوان سرگروه در افزایش فروش سینمای ایران دارد، حرفه ای نبود و تبعات تاثیرگذاری بر سینمای ایران داشت.

به گزارش تابناک ؛ در جلسه شورای عالی اکران بر خلاف آنچه در جلسه صنوف مصوب شده بود، دو سینمای ماندانا و کورش حذف و به جای آنها سینمای فرهنگ و سینمای آستارا جایگزین شد و استدلال شورا این بود که باید سرگروه ها چرخشی باشد و این در حالی است که در ماده 41 متن نظامنامه اکران صرفاً آمده: سرگروه های سینمایی متشکل از هفت سینما به شرح زیر است: کورش (مایاک)، آزادی (شهر فرنگ)، زندگی (پنج)، ایران(قرمز)، ماندانا (دو)، استقلال و جوان .

حذف سینمای کورش از دیگر تغییرها بیشتر حاشیه ساز شد، به ویژه آنکه سینمای کورش سهم اساسی در فروش سینما دارد. با توجه به آنکه اکران فیلم در یک گروه نیاز به عقد قرارداد ابتدایی با سینمای سرگروه دارد و در واقع سینمای سرگروه نقش اساسی در فروش یک گروه سینمایی دارد، این اتفاق بسیار حساس است.

علی سرتیپی مدیر سینما کورش و از عناصر کلیدی در اقتصاد سینمای ایران، در واکنش به این تصمیم غیرمنتظره واکنشی کنایه آمیز داشت و گفت: سینمای کورش جزو پرفروش ترین سینماهای ایران است، حساب کتاب آن درست است و پول مردم را به موقع و به روز می دهد، هزینه تبلیغات و تیکت را کم نمی کند و حتما به دلیل این ویژگی های مثبت آن را از سرگروهی حذف کرده اند!

کافی است به سوابق علی سرتیپی و شم اقتصادی او و تیمش در اقتصاد سینمای ایران طی سال های اخیر توجه کرد که باعث شده سینما کورش اکنون صاحب حدود 30 درصد کل فروش یک سال اخیر و فیلمیران با 9.5 میلیون بلیت فروخته، بیش از 80 میلیارد تومان فروش معادل بیش از 35 درصد کل فروش سینمای ایران در یک سال اخیر به خود اختصاص دهد؛ دستاوردی که منجر به گسترش ابعاد اقتصادی سینمای ایران و نیز افزایش سرمایه گذاری بخش خصوصی در ساخت پردیس های سینمایی شد.

اکنون تأثیرگذاری کورش (دست کم به لحاظ شکلی) بر این حجم تعیین کننده از فروش سینمای ایران کاهش یافته که طبیعتاً می تواند به انتخاب های اشتباه در اکران و کاهش چشمگیر فروش سینمای ایران در یک سال آینده دامن بزند. این تهدید بزرگ، نخستین دستکاری جدی در وضعیت رو به رشد گردش مالی سینمای ایران است. اقتصاد سینمای ایران نسبت به سایر امور این حوزه ها، عرصه ای بسیار حساس است که سوءتدبیر در آن می تواند تبعات منفی وسیعی برای سینمای ایران داشته باشد.

کافی است، با انتخاب های اشتباه، شماری از فیلم های سینمای اکران شود که سهم مجموعه های سینمایی یا فیلمسازان از گیشه کاهش یابد و در مجموع گردش مالی سینما افت محسوسی داشته باشد. قطعاً آن زمان خطای راهبردی که در ابتدای سال 1398 عملیاتی می شود، بیش از پیش آشکار خواهد شد. ساده ترین اتفاق از کاهش فروش سینمای ایران، کاهش اقبال بخش خصوصی برای سرمایه گذاری در سینما و به خصوص در حوزه ساخت پردیس های سینمایی به عنوان پیوست هنری-سرگرمی مجموعه های تجاری است.

بی گمان حتی اگر بنای برخی بر حذف سرتیپی و سینمای کورش و یا کاهش تأثیرگذاری او بود، چنین حذف دفعتی، به صورت بالقوه حاوی هزینه های قابل ملاحظه ای است و به منزله بریدن شاخه اصلی اقتصاد سینما همزمان با نشستن بر آن تلقی می شود! هرچند بعید به نظر می رسد، شاهد تدبیری برای بازگرداندن آب رفته به جوی باشیم، نمی توان این انتظار را مطرح نکرد که در این زمینه با در نظر گرفتن تبعات چنین تغییراتی، شاهد رفع این تصمیم اشتباه و عوارض جانبی آن باشیم.

لینک خبر :‌ خبرگزاری تابناک
کیوان امجدیان: اکران نوروزی سینماها یک امتیاز است و نباید رانتی باشد.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۱۲/۲۴ سایت های دیگر : جهان نیوز مردم نیوز شبکه خبر

به گزارش خبرگزاری تسنیم ، برنامه شهر فرنگ شبکه خبر با موضوع اکران نوروزی سینما با حضور کیوان امجدیان و سید ضیا هاشمی برگزار شد.

در این برنامه کیوان امجدیان گفت: سهم خواهی و رانت در اکران نوروزی سینماها بیداد می کند.

امجدیان افزود: در فیلم های امسال نوروزی، چینش اکران به گونه ای است که فیلم های فرهنگی ما قربانی می شود.فیلم درخشانی مثل تختی یا حتی متری شیش و نیم و زندانیها که ممکن است قربانی وضعیت اکران و مافیای سینما شوند باید توسط رسانه ها و ازجمله صداوسیما حمایت شوند.

وی گفت: جای ارائه فیلم های فرهنگی و هویتی نباید در اکران نوروزی خالی باشد و چربش نباید به سود فیلم های کمدی باشد.

امجدیان افزود: اینکه هر دفتری یک سهم در اکران نوروزی داشته باشد، خوشایند است اما این سهم دور زده می شود و در پخش رابطه استثمار گونه ای به وجود می آید.

وی گفت: سینمای ایران دارد تبدیل می شود به یک پخش بزرگ با اقمارهایی که به صورت غیرمستقیم وابسته به همان پخش بزرگ هستند. در نتیجه عوامل سینما باید به تمام خواسته های او گردن بگذارند.

به گفته وی ظاهرا ژن خوب در پخش هم به وجود آمده و دختر و پسر و برادرزاده فلان و بهمان پخش کننده ها نیز وارد گود شده اند.

وی ضمن انتقاد از چینش اکران گفت: چرا باید آقای سرتیپی که سخنگوی شورای عالی اکران است و روی کیک تولدش مینویسند پدرخوانده سینما، اینجا هم فیلمی را که خودش تهیه کرده بگذارد به عنوان اکران نوروز. یا چرا به فیلم آقای محمدی که پدرش تهیه کننده بزرگواری است که یک پردیس بزرگ راه انداخته و قدرتمند است و با همان پخش های موجود فیلمهای پسرش را پوشش می دهد امکان استفاده از اکران را می دهند.

امجدیان درباره مقید نبودن به قوانین گفت: این آیین نامه شاید دولتی ترین و غیرصنفی ترین آیین نامه چند سال اخیر باشد. متاسفانه با وجود تلاشی که آقای داروغه زاده داشت حتی اجازه ندادند شورا به اصولی ترین قواعدی که اعلام شده بود پایبند بماند.ما اینهمه میگوییم چرا فیلمها حاضر نیستند با حضور در جشنواره،مورد نقد قرار بگیرند اما از آنطرف به فیلمهایی که اصلا جشنواره برایشان مهم نبوده یا به هردلیل در آن شرکت نکرده اند جایزه اکران نوروزی میدهیم؟!!

ضیا هاشمی - تهیه کننده سینما در برنامه شهر فرنگ گفت: باید سهم خواهی و رانت را در سینما با تغییرات جدی، کم کنیم.

وی افزود: چیدمان فیلم ها نباید به یکدیگر آسیب بزنند.

ضیا هاشمی گفت: تصمیم گیری اگر صنفی باشد بهتر است و در مقابل فشارها آسیب پذیر نیست.

وی گفت: قانون ضد انحصار نوشته شده است و اگر مشکلاتش برطرف شود؛ می تواند بسیاری از مشکلات سینما را حل کند.

هاشمی درباره افزایش قیمت سینما گفت: افزایش چشمگیری نخواهیم داشت اما در برخی پردیس ها شاید با محاسبه ارزش افزوده به بیست هزار تومان برسد.

انتهای پیام/

لینک خبر :‌ خبرگزاری تسنیم
تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۱۲/۲۳

فیلمبرداری جدیدترین فیلم سینمایی نادر طریقت در سکوت خبری به پایان رسید.
به گزارش بانی فیلم ، فیلمبرداری جدیدترین فیلم سینمایی نادر طریقت با نام اینجا هم باران می بارد به تهیه کنندگی محمد متوسلانی و به نویسندگی هستی طریقت پس از حدود یک ماه به تازگی به پایان رسیده و در حال حاضر فیلم مراحل فنی خود را پشت سر می گذارد.
نادر طریقت در طی دوری 10 ساله اش از سینما به دلیل اختلاف نظرهایی که با وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و زیر مجموعه های آن داشت، نتوانست فیلم دوم خود را بسازد و خانه نشین نشد. وی در طول این سال ها چندین فیلم بلند داستانی و مستند را تهیه و کارگردانی کرده است.
فیلم سینمایی خاطره به تهیه کنندگی حبیب اسماعیلی، اولین فیلم سینمایی طریقت است که در سال 78 و در جشنواره فیلم فجر حضور داشت. این فیلم که امتیاز حضور در بخش ملی را کسب کرده بود، در نهایت تعجب از این بخش خارج و باعث شد به خوبی دیده نشود.
مریم بخشی، احمد نجفی، اتابک نادری، زهرا داوودنژاد، احمدرضا اسعدی، بیوک میرزایی، محمد برسوزیان، رسول نجفیان، اصغر نجات، رحیم مهدی خانی، ثنا حاجی زاده، اسدالله یکتا، فاطمه شکری، محمد ضیایی، نجاتعلی مرادی، بهار رسولی، محمدعلی عزیزی، مرتضی عیوضی نیا، رضا عباس زاده، مهدی سعیدی، محمود حیدری، سالار طایفه اسلام، محمد سرکانی، به همراه هنرمندان خردسال ایلیا زمانی نژاد و نرگس علیمرادی، آرینا رمضانی و (با حضور) امین طریقت و غزاله جزایری و با درخشش جمشید مشایخی بازیگرانی هستند که در اینجا هم باران می بارد به ایفای نقش پرداخته اند.
در خلاصه داستان این فیلم آمده: در یک خانواده چهار نفری که با دنیایی از مشکلات دست و پنجه نرم می کنند، مادر خانواده در پی این است تا تنها آرزوی پسر نیمه بینای خود را برآورده کند که خود این ماجراهایی را در پی دارد... .
دیگر عوامل پشت دوربین این پروژه عبارتند از: فیلمنوشت: هستی طریقت (براساس طرحی از مهدی علمی نیا)، موسیقی: فضل الله توکل، تدوین: مرتضی مشهودی، مدیر تصویربرداری: حمید شکوهی، گروه تصویربرداری هوایی: موسسه فرادید هنر ایرانیان (گروه فرادید) شهروز کیایی، محمدرضا صدیق، سعید نوری، صدابردار: داود قلی پور، طراح گریم: محمد ضیایی، طراح صحنه و لباس: محمد ضیایی، سرپرست گروه کارگردانی و برنامه ریز: رضا عباس زاده، دستیاران کارگردان: امین طریقت، مهدی سعیدی، منشی صحنه: ملینا رضایی، مدیر صحنه: غزال تاجبخش، جلوه های ویژه بصری (رایانه ای): سپهر کشن فلاح، سرپرست گروه بدلکاری: رضا محمدی، عکاس: حسین چراغی، عکاس پشت صحنه: محمود حیدری، مدیر تولید: محمد علی عزیزی، مدیر تدارکات: محمد مهدی پور، مجری طرح: موسسه هفتمین هنر هستی، سرمایه گذار: نادر طریقت.

اشتراک گذاری در:

لینک خبر :‌ روزنامه بانی فیلم

لیلا مهداد| جرثقیل نارنجی بزرگ، چشم به خیابان دوخته و پایین خیابان هم به اسکلت غول پیکر آبی ونارنجی که نگهبانی می دهد، منتهی می شود. این جا لاله زار است و از گذشته دور ش، جز ساختمان های مهروموم شده غرق در رویای گذشته، نماهای آجری رو به ویرانی، بالکن های غبارگرفته منتهی به پنجره های زهواردررفته و ستون های گچ بری شده فروریخته، هیچ به یاد ندارد؛ حالا به جای صدای کفش زنان و مردان شیک پوش، صدای ممتد بوق موتورها فضا را پر کرده و بیشتر محل تردد وانت بارهاست. پاساژ الکتریکی اتحادیه و پاساژ ادیسون جای پیرایش ، جنرال مد و ... را گرفته اند، گراندهتل هم که روزگاری پاتوق رجال و روشنفکران بود، حالا به انبار لوازم برقی تبدیل شده و خانه هرمز پیرنیا، پیشکسوت موسیقی، پاتوق معتادان و کارتن خواب هاست.
بعد از سال ها حسرت اهالی فرهنگ و هنر برای خیابان جنوبی شهر تهران که روزگاری پاتوق شادی بود و آخرین فیلم های روز ایران و جهان و سیاست در آن جایی نداشت و پس از تکرار همیشه این سوال که چرا چنین جایی باید می شد بورس خشن لوازم الکترونیکی فروشی، حالا خبرهای خوشی، آن هم قطره چکانی درباره این خیابان پرطرفدار از راه می رسد؛ هرچند پیش از این و در سال های قبل، مسئولان شهری جسته و گریخته گفته بودند باید کاری کرد که لاله زار به هویت فرهنگی قبلش برگردد، حالا این طور که پیداست، شهردار جدید تهران، پیروز حناچی، پایش را در یک کفش کرده و از مسئولان شهری خواسته هویت فرهنگی خیابان لاله زار را در قلب تاریخی تهران احیا کنند. همین چند روز پیش بود که برزین ضرغامی، رئیس سازمان زیباسازی شهر تهران از احیای دوباره خیابان لاله زار به عنوان مرکز فرهنگ و هنر مدرن پایتخت خبر داد و گفت که مقرر شده هرکدام از سازمان های متولی به اندازه توان خود اقداماتی را به صورت هماهنگ برای احیا، مرمت و بازسازی این راسته فرهنگی زیر نظر شهردار تهران انجام دهند.
برزین ضرغامی، رئیس سازمان زیباسازی شهر تهران در گفت وگو با شهروند باز هم از دادن اطلاعات دقیق درباره این طرح خودداری می کند و در مورد بازآفرینی و پیاده روسازی لاله زار می گوید: سال هاست که این طرح در مورد لاله زار مطرح است البته باید منتظر ماند و دید جمع بندی نهایی به چه نتایجی منتهی می شود. قاعدتا به پیاده راه دست خواهیم یافت. درواقع این بخش اجتناب ناپذیر، طرح بازآفرینی لاله زار است. ضرغامی بر این باور است که وقتی صحبت از ساماندهی لاله زار می شود، پای نهادهایی مانند منطقه 12 شهرداری به دلیل این که این خیابان در قلمرو یش است، به میان می آید، همین طور معاونت شهرسازی و معماری شهرداری تهران که در سطح کلانتری به این مسأله نظارت می کند و سازمان زیباسازی که مسئولیتی در سیما و زیباسازی شهر به عهده دارد: طرح های مختلفی وجود دارد، به همین دلیل تصمیم بر این است به یک اجماع در مورد طرح ها دست یابیم، تا براساس آن طرح بازآفرینی اجرایی شود. درواقع فعالیت ها در این زمینه براساس اولویت بندی ها خواهد بود، تا به واسطه آنها در راستای هدف غایی گام برداشته شود.
رئیس سازمان زیباسازی شهر تهران وقتی صحبت از احیای سینما های لاله زار به میان می آید، متولی را وزارت ارشاد و بخش خصوصی که اداره سینماها را به عهده دارند، می داند: متولی سینما، وزارت ارشاد است و این که اداره این بخش بیشتر با بخش خصوصی است. اگرچه بی شک وزارت ارشاد و فعالیت بخش خصوصی در این بخش در برنامه کلان در نظر گرفته شده است. در مورد این که چه اتفاقاتی قرار است در لاله زار بیفتد، کمی زود است صحبت کنیم، اما قاعدتا من مسئول قول دادن نیستم قاعدتا یکی از برنامه ها در مورد لاله زار ساماندهی آن است که سال آینده انجام می شود.
لاله زار؛ نوستالژی یک شهر
لاله زار، نوستالژی تهران قدیم است؛ نوستالژی ای که از آن چند سینما بدون سردر و عمارت هایی از دوره قاجار مانند خانه و باغ اتحادیه یا خانه امین السلطان چیزی باقی نمانده و حالا آن چه بیش از همه به چشم می خورد، مغازه های الکتریکی است که کنار هم قطار شده و صدای موتورهایی که خیابان را قرق کرده اند. لاله زار از آن خیابان هایی است که در دوره های مختلف شهرداری از آن بسیار گفته و تصمیماتی برای آن گرفته شده است؛ تصمیم برای احیای هویت تاریخی این خیابان. البته این بار هم دوباره به رسم گذشته از احیای هویت فرهنگی و هنری این خیابان سخن گفته و جزییاتی از اجرای این طرح اعلام نمی شود.
سیدحسن خلیل آبادی، عضو شورای شهر درباره این تصمیم شهرداری به شهروند می گوید که شورای شهر تهران هم دراین باره نظر مثبتی دارد: یکی از برنامه های کمیسیون فرهنگی–اجتماعی شورای پنجم احیای بافت ها و راسته های فرهنگی و قدیمی است؛ راسته کتابفروشی ها، صنایع دستی و ... درواقع بخش هایی اند که جزو هویت شهر به شمار می روند و شهروندان نسبت به آنها تعلق خاطر دارند.
در دوره گذشته شهرداری تهران تصمیم داشت با احیای هویت تاریخی این خیابان، آن را به یک راسته پیاده راه با هدف انتقال اصناف شاغل در این محدوده به جایی دیگر و رونق مشاغل فرهنگی و هنری این محدوده را به یکی از پاتوق های تهرانی ها در قلب تاریخی تهران تبدیل کند، اما مقاومت ساکنان و کسبه باعث شد اجرای این طرح با مشکلات زیادی روبه رو شود و مدیریت شهری از خیر انجام این کار گذشت.
خلیل آبادی، عضو شورای شهر تهران لاله زار را خاستگاه هنر هفتم می داند: لاله زار یکی از این خیابان هایی است که خاستگاه هنر هفتم بوده و در راستای بعضی تصمیمات، تغییر کاربری داشته و به راسته الکتریکی ها بدل شده، به همین منظور بسیاری از سالن های سینما بلااستفاده باقی مانده. این خیابان فرصت فرهنگی است که متاسفانه مغفول مانده. ما در این خیابان کوچه اتحادیه و خانه دایی جان ناپلئون را داریم. لاله زار وجهه نوستالژیک یک شهر است. بازآفرینی خیابانی همچون لاله زار کمک می کند شهروندان تعلق خاطر به شهر پیدا کنند. نتیجه آن این است که در فرآیند مدیریت شهری مشارکت شان افزایش می یابد.
در دوره جدید فعالیت شهرداری تهران، احیای دوباره لاله زار در دو بخش شمالی و جنوبی در دستور کار شهرداری تهران قرار گرفته، با این تفاوت که در اجرای این طرح قرار نیست زندگی جاری این محور و کسب و کار پررونق لوسترفروشی ها جمع شود؛ بلکه هم کسبه می مانند و هم امکانات شهری در این محدوده. خلیل آبادی بازآفرینی لاله زار را مستلزم کار تحقیقاتی و مطالعاتی می داند: بازآفرینی لاله زار نیازمند کار مطالعاتی است و نمی توان با پیشنهاد فی البداهه تصمیم گرفت. این خیابان از نظر فرهنگی منابع بالقوه ای دارد که می تواند با بازآفرینی هویت فرهنگی و هنری اش به گذشته خود دست بیابد. در این راستا باید طرحی در نظر داشت مانند پهنه رودکی و نجات الهی که برای مسائل فرهنگی و صنایع دستی در نظر گرفته شده است، البته این به معنای حذف مشاغل آن جا نیست و بعضی از مشاغل می توانند به کار خود ادامه بدهند.
پیش از این شهردار منطقه 12 اعلام کرد بود با کمک کسبه و صنوف فعال، بهسازی خیابان لاله زار را از نوروز سال آینده آغاز خواهند کرد. علی محمد سعادتی در گفت وگو با ایسنا دراین باره گفته بود: پروژه بهسازی خیابان لاله زار با پروژه هایی که تاکنون انجام داده ایم، متفاوت و مجزاست که نیازمند یک برنامه میان مدت و بلندمدت است و باید با شیب منطقی و جدی مسائل موجود در خیابان لاله زار را پیگیری کرد. البته خلیل آبادی بر این باور است که این مسأله حتما انجام خواهد شد: ما معمولا طرح هایی از این دست را در برنامه ریزی های کلان در نظر می گیریم. در برنامه سوم شهرداری این پهناها و راسته های فرهنگی در نظر گرفته شده اند، تا از اجرایی شدن آنها اطمینان داشته باشیم. تصمیماتی از این دست احساسی و زودگذر نیستند، بلکه تصمیم جمعی اعضای شورای شهر و خواست شهروندان است. بی شک در این دوره، این طرح کلید خواهد خورد و بدون تردید در دوره های بعد هم پیگیری خواهد شد، برای این که طرح بازآفرینی با مکانیزم خاصی در نظر گرفته شده است تا اجرایی شدن را تجربه کند.
کارخانه ارج شاید بشود بازار الکتریکی ها
همه جای تهران درست شده، مانده لاله زار؟ خیلی ها مخالفند این کار شدنی نیست این را امیر یکی از مغازه دارهای الکتریکی می گوید و اخم هایش را در هم می کشد: از این حرف ها زیاد گفته شده، این بار هم مانند قبل. این راستا را الکتریکی ها گرفته اند، مگر می شود کاسبی این همه مغازه را خراب کرد؟ اما رهام که 10سالی می شود مغازه الکتریکی دارد، با این کار موافق است: من راضی ام چون اگر برای زیبایی خیابان کاری شود، حتما کسبه هم استقبال می کنند. بیشتر جابه جایی ها مربوط به انبارهاست، می خواهند انبارها را از این جا ببرند تا وانت و موتوری کمتری در این خیابان تردد کنند، البته بیشتر انبارهای باقی مانده دم دستی اند. لاله زار خیابان خاکی ای بود که بهارها سرتاپایش را شقایق ها می پوشاندند و خیابان از شقایق ها سرخ می شد و برای همین نامش شد؛ لاله زار. از کاسبی آقاجلال در لاله زار 48سالی می گذرد و هنوز قصه هایی که پدرش از لاله زار برایش تعریف کرده را به خاطر دارد. مغازه ساعت فروشی شان سر کوچه مهران لم داده. در دوران قاجار، ناصرالدین شاه وقتی از پاریس برمی گردد دلش می خواهد شانزالیزه ای هم در تهران داشته باشد برای همین بیرون از تهران، لاله زار را می سازد. پدرم می گفت لاله زار پاتوق قدم زدن خانم ها و آقایان شیک پوش بوده که بعدها سر پل تجریش می شود پاتوق آنها. ساعت ها به ترتیب پشت شیشه چیده شده اند؛ مغازه ای بزرگ که با دست ودلبازی ساخته شده و دورتادور ویترینی برای نمایش ساعت ها دارد. قدیم ها هر چیزی اسم ورسمی داشت و به آن مشهور می شد مثلا قنادی فرد را همه با صاحبش و سبیل های تاب داده اش می شناختند. اما حالا این طور نیست. موتورها را ببینید حتی راه عابران پیاده را هم گرفته اند. یکی از دلایلی که نامه شورای شهر را امضا کردم برای بازآفرینی لاله زار جمع شدن همین موتوری ها بود. تراکم موتورها در حدی است که عبورومرور عابران پیاده را مختل کرده است. پیاده راه شدن لاله زار به صلاح شهر و شهروندان است. اما آقا جلال بر حسب شنیده ها و دیده هایش می گوید الکتریکی ها مخالف پیاده راه شدن لاله زار هستند: الکتریکی ها با پیاده راه شدن مخالف اند چون بارشان با وانت می آید و با پیاده رو شدنش، کارشان مختل می شود، اما بقیه کسبه از این مسأله استقبال می کنند. یکی از صحبت هایی که در مورد کسبه الکتریکی وجود دارد این است که الکتریکی ها بروند به محل کارخانه ارج که تعطیل شده و آن جا بازار الکتریکی ها شود ولی هنوز مشخص نیست چه سرانجامی داشته باشد. چون باید رضایت مغازه دارها را بگیرند و آن جا هم بازاری درست شود، البته کلیدپریز و لوستری ها می مانند.
این لاله زار؛ لاله زار قدیم نمی شود
این اتفاق نمی افتد چون شهرداری سالانه از هر مغازه کی عوارض می گیرد. آقارضا جزو کسبه الکتریکی هاست و عضو اتحادیه. مردی خوش مشرب که روی صورتش تنها می شود خطوط خنده را دید. دیر آمدید از لاله زار چیزی نمانده. پیاده رو شدن لاله زار هم نمی توان اصالت قبل و جایگاهی که داشت را به آن برگرداند. هر شهرداری که می آید از بازآفرینی لاله زار می گوید و همچنان این تصمیم ابتر مانده است. مغازه آقارضا زیر سینما لاله جاخوش کرده؛ سینمایی که تنها یک نوشته طلایی لاله از آن باقی مانده است؛ چندوقت پیش آمدند و نقشه کشیدند و از کسبه امضا گرفتند برای پیاده راه سازی، اما شدنی نیست. آقا رضا همان طور که پشت دخل نشسته روی صندلی کمی جابه جا می شود و می گوید: این لاله زار، لاله زار قدیم نمی شود مگر می شود دوباره اساتید گذشته تئاتر را روی صحنه دید. همین سینما ایران که روزگاری برای خودش بروبیایی داشت حالا سوت وکور آن جا افتاده. از او در مورد سینماها که می پرسم سری تکان می دهد و می گوید: باید آن دوران را می دیدید تا متوجه آهی که ما قدیمی ها می کشیم را درک می کردید. دل آدم می سوزد وقتی می بیند پایین سینما ایران شده فست فودی و آبمیوه فروشی یا بعضی هایشان همین سردر را هم دیگر به خود نمی بینند. آقا رضا هم مثل بسیاری از کسبه از صاحبان سینما و سرنوشت شان بی خبر است: بعضی ها می گویند مال یک خانومی بوده که الان آمریکاست. این مغازه دارهایی هم که می بینید با واسطه از او اجاره می کنند و خبری از خود مالک ندارند.
مغازه رئیس هیأت امنای لاله زار سر کوچه برلن جا خوش کرده؛ مغازه ای پر از لوازم آرایشی بهداشتی و چمدان هایی که جلوی مغازه صف کشیده اند تا از مشتری ها دل ببرند. خیابان کسبه صنعتی است و نمی تواند مانند سی تیر شود. علی آقا سنگفرش شدن لاله زار را خیلی مهم نمی داند: اگر بخواهد مثل گذشته شود، عالی است اما الکتریکی ها این جا ساکن شده اند و اجازه نمی دهند. ما بارها جلسه گذاشتیم تا کمی به خیابان سروسامان بدهیم و سر خیابان را ببندیم تا وانت ها وارد لاله زار نشوند، اما اتحادیه شان قبول نکرده است. رئیس هیأت امنای لاله زار تغییر لاله زار را نیازمند وجود نیروی قوی تری می داند: اگر بخواهند این خیابان را دگرگون کنند و شکل دیگری به خیابان بدهند باید قدرت بالاتری وجود داشته باشد. شهرداری برایش خیلی سخت است چنین کاری را انجام بدهد. علی آقا وقتی صحبت از گذشته می شود لحظه ای سکوت می کند و آهی می کشد- حتما وقتی از قدیمی ها سوال کردید آنها هم آه کشیده اند- باید صف و بروبیای آن دوران را دیده باشید تا مفهوم این آه را بفهمید؛ بعد از گذشت سال ها هنوز خیلی ها کوچه مهران را به نام آق سیدجوادیک کلام می شناسند. هنرپیشه تئاتر و سینما بود صبح ها مغازه دار بود و شب ها می رفت روی صحنه. لباس زنانه و مردانه می پوشید و قیمت هایش از همه جای تهران ارزان تر و چانه زدن ممنوع بود. برای همین به او می گفتند آق سیدجوادیک کلام. خیلی ها برای دیدن سیدجواد می آمدند لاله زار. علی آقا از بازآفرینی لاله زار استقبال می کند و پیشنهاداتی هم دارد: می شود لاله زار را مثل گذشته آباد کرد. کوچه مهران و لاله زار و برلن جزو اصالت های تهران هستند. این جا دارد از بین می رود، مانند خیلی از جاهای دیگر که دارند از بین می روند. ما می توانیم کافه و رستوران های سنتی داشته باشیم. می توانیم آوازهای سنتی برگزار کنیم. حتی می شود ترن یا کالسکه داشت. صفایی به این خیابان می دهند، هم برای دولت پولساز است هم برای کسبه. رئیس هیأت امنای لاله زار به تابلو مغازه ها اشاره می کند: در گذشته بیشتر مغازه دارها جزو اقلیت های مذهبی بودند و اسامی شیکی برای مغازه ها انتخاب می کردند. حتی می شود سردر مغازه ها را با همان سبک وسیاق گذشته طراحی کرد.

داستان کوچه های لاله زار
لاله زار چهار دوره داشته؛ دوره ای که به باغ هایش می شناختند، زمانی که شیک ترین محل تهران بود و پاتوق خانم ها و آقایان شیک پوش و دوره ای که قشر متوسط برای دیدن فیلم و تئاتر به آن جا می رفتند و حال هم که جولانگاه الکتریکی هاست. یکی از قدیمی ها که مویی سپید کرده و قدش خمیده شده بچه لاله زار است: لاله زار پر بود از باغ؛ باغ مهران و بقیه که پشت به پشت هم داده بودند و به مرور زمان این مغازه ها یکی یکی پیدا شدند و این جا شد لاله زار. کوچه مهران که حالا می بینید تنها خاطره بجا مانده از باغ مهران است؛ باغی که تا خیابان سعدی ادامه داشت. مهران که فوت کرد ورثه باغ را تقسیم کردند و فروختند. آقامحمد صندلی کوچکش را باز می کند، روی آن می نشیند، پیپ اش را روشن می کند و پکی به آن می زند: قصه کوچه برلن هم به سفارت آلمان برمی گردد. آن موقع کوچه برلین بود و باغی هم وسط آن بود که حالا شده بانک تجارت. یادم نیست مال چه کسی بود به نظرم برای یکی از وزرا بود. لباس فروشی پیرایش و جنرال مد هم در کوچه برلین بودند؛ دو لباس فروشی که لباس های مدروز می آوردند. آقامحمد هیچ وقت ازدواج نکرده و با خنده می گوید دست از سر این پیرپسر بردار: با این سوالاتت منو بردی به گذشته ها آقامحمد به کوچه رفاهی اشاره می کند و می گوید: کوچه رفاهی هم به لباس عروسی مهرش مشهور بود. خیاط دربار بود. قصه کوچه اتحادیه را هم که شنیدی؟ این را می پرسد و پکی دیگر به پیپش می زند: خانه دایی جان ناپلئون برای آنها بود و همان کوچه هم به اسم آنها نامگذاری شد. می گویند آدم بزرگی بوده و این خانه استراحتگاهشان بوده. فکر می کنم می خواهند موزه اش کنند. عطر توتون پیپ اش فضا را پر کرده؛ عاشق بوی توتون پیپ شدم و حالا همدم تنهایی هایم همین پیپ است: از کوچه مجمر هم چیزی باقی نمانده. نه از مریضخانه اش، در آن دوران هنرمندان سینما و تئاتر می آمدند بین مردم با آنها گپ می زدند و بعد می رفتند روی صحنه. من هنرمندان قدیمی زیادی را همین جا دیدم و با آنها گپ زده ام.

علی نصیریان: وقت قدم زدن در لاله زار دلم می گیرد
علی نصیریان پیشکسوت تئاتر و سینمای ایران یکی از هنرمندانی است که از لاله زار قدیم، خاطره ها دارد. او به شهروند می گوید: دلم می گیرد وقتی در لاله زار قدم می زنم برای این که متاسف می شوم از این که لاله زار آن لاله زار نیست. این پیشکسوت در محضر استادانی همچون رفیع خجالتی، اسماعیل مهتاش، آل آق و سیار، الفبای صحنه را مشق کرده است: وقتی به گذشته لاله زار فکر می کنم یاد دورانی می افتم که در تئاتر نصر رفت وآمد داشتم. لاله زاری را که از آن دوران به خاطر دارم تئاتر شهرزاد و گیتی را به خود می دید و سینمای ایران و ... باعث شلوغی آن می شد. آن دوران لاله زار به پیرایش جنرال مد معروف بود. استاد نصیریان بر این باور است که لاله زار برای خودش شخصیت داشته و بهترین خیاط ها، کراوات و پارچه فروشی ها را در خود جای داده بود؛ دیگر از آن لاله زار خبری نیست. خیابان پر شده از الکتریکی ها.

لینک خبر :‌ روزنامه شهروند
مدیرکل مطبوعات و خبرگزاری های داخلی، میزان یارانه های پرداختی، فرمول محاسبه و فرآیند توزیع آن را در سال 97 تشریح کرد.

به گزارش خبرگزاری فارس، سیدمحمدرضا دربندی گفت: امسال با همکاری سازمان برنامه و بودجه و معاونت اداری مالی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی حدود 60 میلیارد تومان از بودجه مصوب برای پرداخت یارانه رسانه ها جذب و بعد از محاسبه به حساب صاحبان امتیاز رسانه ها واریز شده است.

وی با بیان اینکه نیمی از یارانه تخصیصی، طی دو ماه آ خر سال، تأمین اعتبار و پرداخت شده، افزود: در هفته گذشته نیز نوبت پنجم یارانه نشریات معادل 10 میلیارد تومان را برای واریز به وزارتخانه ارسال کردیم که در صورت جذب اعتبار، در روزهای آتی پرداخت خواهد شد.

مدیرکل مطبوعات و خبرگزاری های داخلی همچنین با اشاره به اینکه در سال 97، یارانه پایگاه های خبری و خبرگزاری های غیردولتی در چهار نوبت پرداخت شده است، گفت: مشارکت در طرح رتبه بندی خبرگزاری ها و پایگاه های خبری، فعالیت در یک زمینه تخصصی و فعالیت در استان های محروم و جدار مرزی کشور، از جمله معیارهای اصلی برای محاسبه یارانه رسانه های برخط بوده است.

دربندی همچنین از محاسبه و پرداخت پنج نوبت یارانه به روزنامه های محلی، استانی، منطقه ای و سراسری در سال97 خبر داد و گفت: فهرست تمام یارانه های واریزشده روی وبگاه معاونت مطبوعاتی منتشرشده است.

مدیرکل مطبوعات و خبرگزاری های داخلی در خصوص معیار تعیین میزان یارانه های پرداختی گفت: تعداد شماره های منتشره از نشریات که اعلام وصول آنها تاییدشده، تعداد صفحات منتشر شده (منهای صفحاتی آگهی) و نیز قطع نشریه، سه شاخص اصلی در محاسبه میزان یارانه های پرداختی به نشریات و روزنامه ها بوده است.

دربندی افزود: استفاده از شاخص های کیفی در محاسبه یارانه، در دستور کار سال آینده قرار خواهد گرفت؛ سابقه انتشار، محتوای تولیدی، میزان تأثیرگذاری و ضریب نفوذ نشریات، از جمله شاخص هایی است که تأثیر بیشتری در محاسبه یارانه برای سال 98 خواهد داشت.

مدیرکل مطبوعات و خبرگزاری های داخلی همچنین در خصوص کاغذ مطبوعات گفت: در سال 97 و به منظور حمایت از مطبوعات، 15 هزار تن کاغذ براساس میزان مصرف هر نشریه، با نظارت این اداره کل توزیع شده است.

انتهای پیام/

لینک خبر :‌ خبرگزاری فارس
تهران- ایرنا- سه تن از نمایندگان مجلس اخیرا در نامه ای به رئیس جمهوری در خصوص احتمال تعطیلی مطبوعات کاغذی به دلیل رشد قیمت کاغذ و دیگر اقلام مورد نیاز هشدار دادند؛ هشداری که نشان از خم شدن کمر مطبوعات زیر بار گرانی دارد.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۱۲/۲۵

به گزارش گروه تحلیل، تفسیر و پژوهش های خبری ایرنا، با آغاز بحران کاغذ در اواسط پاییز 96، نگرانی ها در میان اهالی نشریات به ویژه نشریات خصوصی، پیرامون چگونگی ادامه فعالیت هایشان افزایش یافت. از آن زمان تاکنون شماری از نشریات کاغذی که مدیران مسوول آنها نتوانستند زیر بار گرانی کاغذ و دیگر مخارج چاپ و انتشار مطبوعات تاب بیاورند، تعطیل شدند.
روزنامه همبستگی یکی از مطبوعات بخش خصوصی بود که 27 تیرماه 97 تعطیل شد. در آن زمان امیر عباس نخعی سردبیر این روزنامه، با انتشار مطلبی با عنوان برای یک خاموشی در سایت رسمی روزنامه همبستگی از علت تعطیلی این روزنامه سخن گفت و نوشت: به دنبال ادامه دار شدن مشکلات اقتصادی روزنامه های بخش خصوصی، به ویژه بحران کاغذ که مدتی است گریبان گیر مطبوعات شده است، روزنامه همبستگی نیز به جرگه روزنامه هایی پیوست که به دلیل مشکلات اقتصادی تعطیل شده اند.
روزنامه اعتدال روزنامه دیگری بود که حجت الاسلام رضا صابری مدیر مسوول آن، هفتم بهمن ماه امسال از تعطیلی اش به دلیل مشکلات مالی خبر داد.
خبر تعطیلی و چاپ نشدن 2 هفته نامه مثلث و صدا در اواسط دی ماه امسال حاکی از عمق چالش های اقتصادی دامنگیر مطبوعات کاغذی بود. بسیاری تعطیلی این دو نشریه نسبتا قدیمی را که یکی به اردوگاه اصولگرایان تعلق داشت و یکی هم اصلاح طلب بود، زنگ خطری برای جامعه مطبوعاتی دانستند.
در پی این اتفاق ها سه تن از نمایندگان مجلس، در نامه ای به رییس جمهوری، خواستار رسیدگی و حمایت دولت از مطبوعات شده اند.
نمایندگان تهران الیاس حضرتی مدیرمسوول روزنامه اعتماد ، مصطفی کواکبیان مدیرمسوول روزنامه مردم سالاری و محمدعلی وکیلی مدیرمسوول روزنامه ابتکار ، بیست و دوم اسفندماه جاری، در نامه ای سرگشاده خطاب به حجت الاسلام حسن روحانی احتمال تعطیلی مطبوعات را متذکر شدند.
در بخشی از نامه این نمایندگان آمده است: بار دیگر تاکید می کنیم نفس های به شماره افتاده نشریات مکتوب در سال 97 می رود تا در تندباد کم توجهی ها و سوء مدیریت بخش های مسوول در دولت و سایر دستگاه های تصمیم گیر، قطع شود و بیمار در حال احتضار مطبوعات، برای همیشه رخت از کشور بربندد.

** تشدید نگرانی از تعطیلی قریب الوقوع مطبوعات کاغذی
به دنبال نامه سه نماینده مجلس به رییس جمهوری و هشدار آنان در خصوص احتمال تعطیلی روزنامه ها، شماری از روزنامه ها هم در خصوص تعطیلی قریب الوقوع مطبوعات ابراز نگرانی کردند.
روزنامه آفتاب یزد در مطلبی با عنوان روزنامه ها یتیم تر از گذشته به حال خود رها شده اند نوشت: در حالی که امروزه بخش های مختلف اقتصادی در کشورمان زیر فشار تحریم ها قرار گرفته اند، مطبوعات نیز از این قاعده مستثنی نیستند. وضعیت قیمت کاغذ، توزیع و چاپ مطبوعات درایران باعث شده تا کمر رسانه های کاغذی زیربار این فشار اقتصادی خم شود. از این رو جمعی از مدیران مسئول روزنامه ها در کشورمان در نامه ای خطاب به رئیس جمهور با گلایه از وضعیت موجود خواستار حمایت و رسیدگی دولت به این حوزه شدند.
در همین ارتباط، جلال خوش چهره روزنامه نگار در سرمقاله روزنامه ابتکار نوشت: دولت و بلکه نظام سیاسی لازم است تکلیف خود را با مطبوعات روشن کند. کم سویی روبه خاموشی مطبوعات به نفع هیچ کس نیست؛ نه نظام سیاسی، نه مردم و نه جامعه مطبوعاتی کشور. اینکه فضای مجازی رفته رفته جای رسانه های مکتوب را می گیرد و دیر یا زود، روزنامه ها مقهور فضای دیجیتال می شوند، بهانه ای نارس برای توجیه بی تدبیری هایی است که در تشخیص مصلحت ها و منافع کوتاه و بلند مدت شده است.
همزمان، روزنامه آرمان در مطلبی با عنوان آقای روحانی! نفس مطبوعات به شماره افتاده ، در خصوص شرایط اقتصادی مطبوعات هشدار داد و آورد: درست است که گرانی بیداد می کند و شامل همه کالاهای اساسی و مهم می شود، درست است که فضای مجازی زمینه ای فراهم کرده تا شهروندان بتوانند اخبار را دنبال کنند، درست است که عده ای از تلاش دولت برای کاستن از بار مشکلات، در موضوع کاغذ سوءاستفاده کرده اند و به گفته رئیس اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران، 200 هزار تن کاغذ با ارز دولتی در سال 97 وارد کشور شده اما تنها 14هزار تُن توزیع شده و درست است که در خصوص 184هزار تُن دیگر کسی روشنگری نمی کند اما هیچ کدام از این موارد و بسیار مورد دیگر نافی اهمیت مطبوعات نیست. مطبوعاتی که هم خود را نسبت به انعکاس واقعیت ها متعهد می دانند، اکنون برای ادامه راه چنان سخت تحت فشار قرار گرفته اند...
در همین زمینه، محمدمهدی فرقانی کارشناس رسانه و رئیس دانشکده ارتباطات دانشگاه علامه، درباره گرانی کاغذ و متعاقب آن تعطیلی احتمالی روزنامه ها به پژوهشگر ایرنا می گوید: در هر صورت مطبوعات و کتاب نقش مهمی در فرهنگ سازی و پیشبرد توسعه ایفا می کنند اما گرانی کاغذ باعث نابسامان شدن وضعیت رسانه ها شده است. با توجه به پایین بودن شمارگان مطبوعات و حضور نداشتن محصولاتی مانند کتاب و روزنامه در سبد مصرفی خانواده ها گرانی کاغذ باعث کاهش صفحات روزنامه، گرانی روزنامه و کاهش شمارگان روزنامه ها خواهد شد.
به گفته فرقانی، مسوولان باید در خصوص علت گرانی و نبود کاغذ اظهار نظر کنن و راهکارهای واقعی ارایه دهند.

** وقتی گرانی کاغذ دامن ناشران را هم می گیرد
گرانی کاغذ نه تنها مدیران مسوول روزنامه ها را دچار سردرگمی کرده و احتمال تعطیلی مطبوعات را بالابرده، بلکه ناشران را نیز با تهدید و دشواری مواجه ساخته است. بسیار از ناشران کتاب نیز این روزها در خصوص ادامه فعالیت خود در حوزه نشر تردید دارند.
در همین زمینه اعظم کیان افراز مدیر انتشارات افراز و سخنگوی انجمن صنفی کارفرمایی زنان ناشر در گفت وگو با پژوهشگر ایرنا، با تاکید بر اهمیت حمایت های مالی از ناشران، گفت: باید بیشتر از اینها از حوزه فرهنگ حمایت کرد. درست است که وزارت ارشاد با برگزاری نمایشگاه هایی چون نمایشگاه کتاب و برنامه هایی چون عیدانه کتاب، پاییزه کتاب تلاش خود را برای رسیدن راحت تر کتاب به دست مخاطبان انجام می دهد اما همچنان مسایلی وجود دارد که سرانه مطالعه کتاب را پایین نگه داشته است.
به گفته کیان افراز، گرانی و نوسان قیمت کاغذ، یکی از مشکلاتی است که باعث بالا رفتن قیمت کتاب می شود و این موضوع موجب سخت شدن خرید کتاب برای مخاطبان و در نتیجه کاهش گردش مالی در حوزه نشر و فشار به ناشران شده است.
کوتاه سخن آنکه، حوزه نشر، اعم از کتاب و مطبوعات، به عنوان یکی از مهم ترین حوزه های فرهنگی که با آگاهی و دانش جامعه ارتباط مستقیم دارد، همواره نیازمند توجه و رسیدگی مسوولان است. این عرصه هر اندازه بیشتر مورد توجه و اهتمام مسوولان قرار گیرد، به همان میزان شاهد شکوفایی و رشد فرهنگی جامعه خواهیم بود .
از این رو شاید لازم باشد، مسوولان نسبت به دغدغه های این روزهای دست اندرکاران حوزه نشر و مطبوعات در خصوص گرانی و کمیابی کاغذ، اقداماتی درخور از خود نشان دهند. اگرچه به نظر می رسد، دست اندرکاران به ویژه در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، برای رفع این نگرانی ها گام هایی را برمی دارند اما این تلاش های تاکنون نتوانسته رضایت ناشران و اهالی مطبوعات را فراهم آورد و از دغدغه های آنان بکاهد.
پژوهش**9282**9279

ارتباط با سردبیر newsroom@irna.ir

تماس بی واسطه با مسئولین

لینک خبر :‌ خبرگزاری جمهوری اسلامی
قیمت هر بند کاغذ از آغاز سال جاری تاکنون 463 درصد رشد داشته و همین باعث کاهش تعداد صفحات روزنامه ها و افزایش قیمت کتاب شده است، حال آنکه دولت تا تیر ماه نزدیک به 133 میلیون یورو ارز دولتی برای واردات انواع کاغذ تخصیص داده بود. بررسی ها نشان می دهند، انحرافات در ارز های تخصیص داده شده برای واردات کاغذ، موجب عدم کاهش قیمت کاغذ شده است.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۱۲/۲۲ سایت های دیگر : تابناک آذربایجان غربی خزر آنلاین روزنامه زاینده رود

قیمت هر بند کاغذ از آغاز سال جاری تاکنون 463 درصد رشد داشته و همین باعث کاهش تعداد صفحات روزنامه ها و افزایش قیمت کتاب شده است، حال آنکه دولت تا تیر ماه نزدیک به 133 میلیون یورو ارز دولتی برای واردات انواع کاغذ تخصیص داده بود. بررسی ها نشان می دهند، انحرافات در ارز های تخصیص داده شده برای واردات کاغذ، موجب عدم کاهش قیمت کاغذ شده است. در جدیدترین اظهار نظر آمده که 184 هزار تن کاغذ وارد شده با ارز دولتی گم شده است.

به گزارش تابناک اقتصادی ؛ در حالی که در سال جاری همه مردم سرگرم خبر های افزایش قیمت کالا های اساسی مانند گوشت قرمز، رب، تخم مرغ، گوشت مرغ، قند، شکر و ... بودند، اتفاقات ناخوشایندی در بخش فرهنگی جامعه در حال رخ دادن بود که خبر های چندانی از آن منتشر نمی شد. کسانی که اهل مطالعه و روزنامه بودند، شاهد آب رفتن صفحات روزنامه ها در مقایسه با سال گذشته بودند. دلیل این موضوع هیولای روزنامه خواری به نام کاغذ بود. افزایش روزافزون قیمت کاغذ باعث می شد تا صفحات روزنامه ها در مقایسه با سال گذشته کاهش یابد و کتاب ها روز به روز افزایش قیمت پیدا کنند.

بررسی ها نشان می داد، این افزایش قیمت کاغذ دو دلیل داشت؛ نخست افزایش قیمت کاغذ در سطح جهانی و دلیل دوم افزایش قیمت کاغذ در سطح داخلی است. در سطح جهانی میزان مصرف کاغذ در سال های اخیر افزایش یافته و همین باعث شده تا تقاضا برای مواد اولیه یا همان خمیر کاغذ رشد داشته باشد. از آنجا که طبق آمار منتشره از سوی انجمن های تولیدکننده کاغذ در آمریکا، میزان تولید خمیر کاغذ در جهان اکنون در پایین ترین سطح خود طی دو دهه گذشته قرار گرفته است، مازاد تقاضا برای خمیر کاغذ موجبات رشد قیمت آن و متعاقباً رشد قیمت کاغذ را فراهم کرده است. در سطح داخلی نیز در سال جاری جهش قیمت ارز موجبات افزایش قیمت کاغذ را فراهم نمود.

قیمت هر بند کاغذ در سال جاری چقدر رشد کرد؟

بابک عابدین، رئیس اتحادیه صادرکنندگان صنعت چاپ طی مصاحبه ای در 18 آذر ماه 1397 در مورد افزایش قیمت کاغذ گفت: در آغازسال، قیمت هر بند کاغذ حدود 80 تا 90 هزار تومان بود که با افزایش قیمت ارز به حدود 140 هزار تومان رسید و در حال حاضر به دلیل دستکاری بازار عرضه و تقاضا، شاهد افزایش قیمت هر بند کاغذ به 265 هزار تومان هستیم. همچنین کامران شرفشاهی، مدیر مسئول انتشارات تجلی مهر طی مصاحبه دیگری در 20 اسفند ماه 1397 با بیان اینکه قیمت کاغذ از بندی 450 هزار تومان هم فراتر رفته است، گفت: این نوسانات قیمتی در بازار کاغذ همچنان ادامه دارد؛ بنابراین آمار ها نشان می دهند که قیمت هر بند کاغذ در سال جاری رشدی حدود 463 درصد داشته است.

شرکت های واردکننده کاغذ چقدر ارز دولتی گرفتند؟

این افزایش قیمت 463 درصدی کاغذ، در حالی است که فهرست اولیه منتشر شده توسط ارز های دولتی تخصیص یافته توسط بانک مرکزی در دهم تیر ماه سال جاری نشان می داد، در مجموع 203 شرکت واردکننده کاغذ 133 میلیون یورو ارز دولتی برای واردات کاغذ تحریر، گلاسه، مقوایی و کاغذ روزنامه دریافت کرده اند. از این میزان در مجموع 34 میلیون و 254 هزار 353 یورو ارز دولتی برای واردات کاغذ روزنامه به 23 شرکت تخصیص داده شده بود.

چرا تخصیص 34 میلیون یورو ارز دولتی برای واردات کاغذ روزنامه، قیمت را کاهش نداد؟

هنگامی که این فهرست ارزبگیران دولتی منتشر شد، مصرف کنندگان، واردکنندگان و فعالان حوزه کاغذ اعلام کردند تا پیش از این بسیاری از این شرکت ها در حوزه کاغذ فعال نبوده اند و به نظر می رسد نوعی سوءاستفاده از شرایط موجود پیش آمده است.

سیدحسن میرباقری، رئیس انجمن واردکنندگان کاغذ و مقوا نیز طی مصاحبه ای اعلام کرد: بیش از 90 درصد این شرکت ها، عضو انجمن نیستند و می توانم به جرأت بگویم که 80 درصد آن ها را با وجود سابقه چندین ساله در حوزه کاغذ اصلاً نمی شناسم.

وی در ادامه ضمن اشاره به برخی مبالغ که به صورت ارز دریافت شده است، گفت: 5 میلیون یوور، رقمی است که به هیچ وجه در بازار کاغذ طبیعی نیست، چرا که وقتی از 5 میلیون یورو حرف می زنیم یعنی تناژ بسیار بالای کاغذ که معمولاً در کار ما مرسوم نیست و اساساً نیاز بازار کاغذ نیز نیست. به هر حال در ثبت سفارش هر کالایی عرفی حاکم است، این حجم از ثبت سفارش در کار ما متداول نیست.

همین اظهارنظر ها باعث شد تا بررسی در مورد شرکت های واردکننده کاغذ که ارز دولتی دریافت کرده بودند آغاز شود. این فهرست نشان می داد که حدود 67 درصد (22.8 میلیون یورو) از 34.4 میلیون یورو ارز دولتی تخصیص یافته برای واردات روزنامه متعلق به دو شرکت هانا تجارت پرلیت و صنعت ساحل پرشیا بوده است. قیمت هر تُن کاغذ با کیفیت خوب روزنامه 700 یوروست که با 22.8 میلیون یورو امکان واردات 32.5 هزار تن کاغذ روزنامه بوده است. این میزان مصرف حداقل سه ماه مطبوعات کشور بوده که قرار بوده توسط این دو شرکت وارد شود.

بررسی ها نشان داد، هیأت مدیره این دو شرکت از یک خانواده بوده اند. محمدرضا جان محمدی مدیرعامل شرکت هانا تجارت و حمیدرضا جان محمدی مدیرعامل شرکت صنعت پرشیا دو برادر هستند و فرهاد بی طمع خمیران در هر دو شرکت عضو هیأت مدیره است. جالب اینجا بود که هیچ یک از این اشخاص در حوزه کاغذ تا زمان انتشار این فهرست فعالیتی نداشتند. شرکت هانا تجارت در سال 89 با صد هزار تومان سرمایه و با هدف فعالیت عمرانی و راه سازی تأسیس و در سال 95 به برادران جان محمدی واگذار شده بود. جستجو ها نشان داد که این دو شرکت وجود خارجی نداشتند.

ماجرای این دو شرکت به کجا رسید؟

محمد سلطانی فر، معاون سابق امور مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی طی مصاحبه ای در چهارم مهر ماه 1397 درباره این دو شرکت گفت: برای آن دو نفری که حدود 24 میلیون یورو (البته همان گونه که عنوان شد رقم دقیق 22.8 میلیون یورو می باشد) برای واردات گرفته اند، دو پرونده قضایی تشکیل شده که هنوز به جایی نرسیده است، چون اصلا این افراد وجود خارجی نداشتند. وی افزود: متاسفانه این مشکلات در وزارت صنعت، معدن و تجارت بود. ما مکاتبه کردیم بدون مجوز ما این کاغذ ها وارد نشود، آقای شریعتمداری وزیر سابق صنعت، معدن و تجارت نامه نوشت که خودمان داریم وارد می کنیم و مسئولیت با خودمان است و شما دخالت نکنید.

سلطان کاغذ و ادامه داستان ارز های دولتی

هنوز ماجرای این دو شرکت به سرانجام نرسیده بود که سردار حسن رحیمی، رئیس پلیس پایتخت در گفت وگوی زنده تلویزیونی در 17 دی ماه 1397 از بازداشت سلطان کاغذ همراه یک گروه 16 نفره خبر داد و گفت: ارزش این پرونده بیش از هزار و 700 میلیارد تومان است. وی ادامه داد: این افراد بالغ بر 30 هزار تُن کاغذ با ارز دولتی وارد کردند که هیچ گرمی از این کاغذ ها در بازار وارد نشد یا به صورت آزاد به فروش رسید، با تعدادی از ارز های دولتی نیز اصلاً کاغذ وارد نشده و آزاد در بازار فروخته شده است.

عباس جعفری دولت آبادی دادستان تهران نیز در 14 اسفند ماه سال جاری طی مصاحبه ای با برنامه پارک شهر رادیو تهران گفت: در پرونده کاغذ، 8 شرکت تحت تعقیب قرار گرفته اند که جز دو متهم اصلی که فرار کرده اند، 17 متهم در بازداشت هستند. وی افزود: مجموع این هشت شرکت 190 میلیون دلار ارز گرفتند که یا کاغذ آورده اند، اما با تهیه فاکتور های صوری در بازار آزاد فروختند و یا اینکه اصلاً کاغذی وارد نکردند و ارز را فروخته اند.

دادستان تهران ادامه داد: همه این اقدامات منجر به این شد که کاغذ به دست مصرف کننده واقعی نرسد و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به عنوان مسئول نظارت بر کاغذ باید پیگیری کند تا کسانی که ارز می گیرند کاغذ را به مصرف کننده واقعی برسانند.

184 هزار تن کاغذ وارد شده با ارز دولتی کجاست؟

در جدیدترین ماجرای مربوط به کاغذ، هومان حسن پور رئیس اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران طی یک نشست خبری در 20 اسفند 1397 با اشاره به واردات 200 هزار تن کاغذ با ارز دولتی در سال 97، گفت: از این میزان تنها 14 هزار تن توزیع شده و در خصوص گم شدن 184 هزارتن باقی مانده، هیچ فردی پاسخگو نیست.

به هر صورت در پایان اشاره به این نکته ضروری است که در سال جاری قیمت هر بند کاغذ 463 درصد رشد داشته و همین عامل باعث آب رفتن صفحات روزنامه ها و افزایش قیمت کتاب شده است، حال آکه دولت برای جلوگیری از ورود نوسانات ارز به بازار کاغذ و افزایش قیمت کاغذ، تا از ابتدا تا تیر ماه سال جاری در مجموع به 203 شرکت واردکننده کاغذ، 133 میلیون یورو ارز دولتی تخصیص داده است که به گفته فعالان بازار کاغذ رقم قابل توجهی جهت واردات می باشد. نتیجه این تخصیص ارز دولتی تا 20 اسفند ماه 1397 افزایش قیمت کاغذ و باز شدن پرونده های قضایی مختلف در این رابطه می باشد. همان گونه که عنوان شد آخرین ماجرا در رابطه با کاغذ گم شدن 184 هزار تن کاغذ وارد شده با ارز دولتی می باشد که بهتر است دستگاه های قضایی این ادعا را نیز پیگیری کنند.

لینک خبر :‌ خبرگزاری تابناک
انگار کل آنچه را در سال 1397 بر مطبوعات گذشته بود در چند جمله خلاصه کرده و در اولین صفحه مجله چاپ کرده بودند: خوانندگان عزیز، به اطلاع می رساند به دلیل کمبود کاغذ در بازار و نیز گرانی بی حد وحصر آن، مجله تا اطلاع ثانوی به صورت ماهانه چاپ [خواهد شد] و در اختیار شما همراهان گرانقدر قرار خواهد گرفت.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۱۲/۲۳ سایت های دیگر : خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران امروز دیدبان ایران

به محض تهیه کاغذ و ملزومات مربوطه، مجدداً هر 15 روز یک بار در خدمت شما خواهیم بود. مدیران مجله دنیای جدول در بیست وششمین سالگرد انتشار این نشریه در بهمن ماهی که گذشت، لب کلام امسال را گفته بودند.

وقتی حال و روز دنیاهای جدول و سرگرمی و مجلات عامه پسند و پرمخاطب چنین باشد، وای به حال مطبوعات نخبه گرا یا محلی که تیراژ کمتری دارند. 1397 سال داغ خوردن مطبوعات بود و این داغ این بار نه از جانب سیاستگذاران فرهنگ بلکه بیشتر به دست ناظران اقتصاد بر صورت نشریات کاغذی فرود آمد. این دفعه، چرخ اهمال وزارت صمت بود که مطبوعات را له می کرد.

می توان مشکلات مطبوعات را توی گردونه انداخت و چرخاند و یکی را بیرون کشید. هرکدام که بیرون بیاید – کاغذ، چاپ، آگهی، بحران مخاطب و نابودی مرجعیت خبری - داستان غم انگیزی است که با مرور 1397 جلوی چشم رژه می رود. اما داستان کاغذ نفسگیرتر از همه بود.

تابستان قحطی

سال 97 سال سلطان ها بود و یکی از آنها سلطان کاغذ بود؛ یا شاید هم سلاطین کاغذ. این سلطان ها به بهانه حمایت از مطبوعات و ارباب جراید، ارز 4200 تومانی می گرفتند و کاغذ می آوردند و با قیمت ارز آزاد می فروختند. برخی از آنها این ارز را حتی خرج کاغذ هم نمی کردند و بدتر از همه اینکه حتی برخی ارزها – به روایتی 24 میلیون دلار - به شرکت هایی تخصیص داده شده بود که اصلاً وجود خارجی نداشتند. حرف از 4 هزار میلیارد تومان تخلف بود و اینکه، به گفته رئیس اتحادیه ناشران، از 200 هزار تن کاغذ دولتی فقط 16 هزار تن توزیع شده. می شد با نظارت های دقیق و قاطع مانع این وضعیت شد و نگذاشت که نوسان قیمت کاغذ به موازات نوسان قیمت ارز کمر مطبوعات را بشکند. اما چنین نشد. سلطان های کاغذ چنان صاحب نفوذ بودند که حتی باعث شدند معاونت مطبوعاتی وقت که ازقضا در نام تجانسی با ماجرا داشت – محمد سلطانی فر – از این سمت کناره بگیرد. در سالی که گذشت سلطان ها یک به یک رونمایی شدند اما کسی از سلطان های کاغذ پرده برنداشت.

گرانی کاغذ که از آذر 96 شروع شده بود در سرتاسر سال 97 ادامه یافت و کارد را به استخوان رساند. همین بس که در آبان 96 قیمت هر کیلو کاغذ رول روزنامه در بازار 2100 تومان بود، تا ابتدای سال 97 به 3500 تومان رسید، بهمن ماه رکورد 12 هزار تومان را زد و این روزها هم شده کیلویی 16 هزار تومان. 90 درصد کاغذ مورد نیاز کشور وارداتی است و تولیدات صنایع چوب و کاغذ مازندران و کاغذ پارس خوزستان و کاغذسازی تبریز هم عطش بازار را فرو نمی نشاندند. تولید کاغذ از سنگ آهک در یزد و دشتی و شبستر هم که به شوخی بیشتر شبیه بود و نمک بود روی زخم. وقتی بتدریج صدای رسانه های چاپی درآمد، کمیته ساماندهی کاغذ تشکیل شد، وزارتخانه های مختلف جلسات متعدد گذاشتند و وانمود کردند که در حال پیگیری ماجرا هستند اما عاقبت مشکلی رفع نشد. نه تنها قیمت کاغذ پایین نیامد بلکه در تابستان امسال، عملاً دوران قحطی فرا رسید. خیلی از روزنامه ها کاغذشان را روزانه تهیه می کردند. حتی روزنامه های بزرگی که خود واردکننده کاغذ بودند، فقط برای چند ده روز کاغذ داشتند. یک روز کاغذ روزنامه نبود، یک روز کاغذ سبک بالکی نبود، یک روز کاغذ گلاسه براق نبود، یک روز کاغذ جلد مجلات نبود. کار به جایی رسید که جنس کاغذ مهم نبود و روزنامه ها روی هر کاغذی که در بازار گیر می آمد چاپ می شدند. علاوه بر روزنامه ها، به مجلات و نشر کتاب هم ضربه سختی وارد آمد و هنوز که هنوز است در حال سکندری خوردنند. القصه، تمام تلاش مسئولان به اینجا ختم شد که مطبوعات از دوره قحطی کاغذ گذشتند و تازه به دوران ابرگرانی رسیدند.

در این دریای متلاطم، برخی از نشریات تلاش کردند با افزایش قیمت، بخشی از هزینه های اضافه شده را جبران کنند. اما کار از این حرف ها گذشته بود و تدابیری مثل فروش آنلاین هم برای همه افاقه نمی کرد. پس باید صرفه جویی شدید آغاز می شد. بنابراین روزنامه هایی مثل همشهری، سازندگی و هفت صبح صفحات شان را کم کردند. روزنامه شرق بخش اشتراک خود را تعطیل کرد. شرق و اعتماد تصمیم گرفتند برای کاهش هزینه های چاپ صفحات داخلی خود را سیاه وسفید چاپ کنند. مجله دنیای ورزش که به مؤسسه اطلاعات وابسته بود بعد از 50 سال تعطیل شد. روزنامه آفتاب یزد بی رودربایستی اعلام کرد چشم به مهرتان داریم و شماره حسابی چاپ کرد و از خوانندگانش خواست به روزنامه کمک کنند تا بماند. بعضی از روزنامه ها اما دیگر رمق ماندن نداشتند، مثل همبستگی که سردبیرش آخرین شماره را منتشر کرد و بعد نوشت که باید به فکر نشریات خصوصی بود وگرنه فقط نشریات دولتی می مانند و کل جامعه ضرر می کند: داریم بازمی گردیم. بازمی گردیم به عصری که همه منتظر انتشار دو روزنامه بودند و بس. این حرف ها بوی مرگ مطبوعات می داد، مرگی که پیش از آن نیز با ازدست رفتن مرجعیت رسانه ای آنها حس شده بود. در سال 97، بحران گرانی با بحران آزادی ترکیب شد.

کمبود کاغذ و کاهش آگهی ها، مشکل مطبوعات در سال جاری

اما مشکل مطبوعات فقط کاغذ نبود. در سال 1397 آگهی های نشریات چاپی هم بشدت سقوط کرد. نشانه اش را می شد در میزان آگهی های دولتی دید. در اواسط سال، معاون مطبوعاتی وقت اعلام کرد که سال قبل مجموع آگهی های دولتی 80 تا 100 میلیارد تومان بوده که امسال در بهترین حالت به 50 میلیارد تومان می رسید. وضعیت آگهی های خصوصی به مراتب بدتر بود چون تعداد مخاطبان روزنامه ها خیلی پایین تر آمده بود. بودجه یارانه مطبوعات هم نصف شده بود. قیمت کاغذ هم سر به فلک کشیده بود. پس با چه منطق اقتصادی باید نشریه چاپ کرد؟ این سؤالی بود که همه اهالی مطبوعات از هم می پرسیدند.

حتی هیأت نظارت بر نشریات هم بوی مرگ را استشمام کرده بود اما گویا نمی خواست آن را باور کند. برای همین بود که دبیر هیأت نظارت با اشاره به برخی مشکلات موجود در حوزه مطبوعات اعلام کرد این هیأت فعلاً در خصوص ماده 16 سختگیری نمی کند چراکه عذر عدم انتشار موجه است . یعنی فعلاً اعلام وصول نشریات - که طبق قانون مطبوعات باید شماره به شماره در سامانه معاونت مطبوعاتی وزارت ارشاد ثبت شود - با اغماض انجام می شود و مطبوعات یکی در میان و دوتا در میان هم منتشر شوند بهتر است تا اینکه زیر فشارها به کلی خاموش شوند. به نظر می رسد که مطبوعات تا اطلاع ثانوی که گشایشی در کارشان حاصل شود همچنان در این دوران دشوار فعلاً مانده اند. با انتخابات نماینده مدیران مسئول در هیأت نظارت، امسال نزدیک بود ترکیب این هیأت هم تغییر کند اما آرای کمتر مدیرمسئول روزنامه شرق در مقابل نماینده همیشگی مدیران مسئول - به رغم آرای قابل توجهی که کسب کرد - نشان داد هنوز باید برای برهم زدن نظم مستقر تلاش بیشتری به خرج داد.

فشار اقتصادی روی مطبوعات به حدی بود که هیأت نظارت هم رحمش آمد و سختگیری های اعلام وصول را کنار گذاشت اما قانونگذاران همچنان خودشان را سفت و محکم گرفته بودند. لایحه قانون جدید مطبوعات و طرح نظام رسانه ای مثل دو شمشیر داموکلس امسال هم روی سر نشریات آویزان بودند و هرازگاهی برق شمشیر چشم روزنامه نگاران را می زد. آبان ماه بخش هایی از لایحه قانون جدید مطبوعات منتشر شد که نشان داد اتفاق جدیدی محسوب نمی شود و همان ساختار حقوقی مجوزگرفتن پیش از انتشار نشریات است با پوسته ای جدید. طرح نظام رسانه ای هم ارائه شد که اصرار دارد برای روزنامه نگاران مجوز فعالیت صادر کند و نشریات فقط کسانی را استخدام کنند که پروانه کار دارند. طبعاً روزنامه نگاران واکنش منفی نشان دادند. کسی نمی داند چه زمانی قرار است این دو شمشیر بر فرق مطبوعات فرود بیایند. تنها نقطه امیدواری سال 1397 این بود که از این ضربت خوردن قسر در رفت.

اما روزنامه قانون نتوانست قسر در رود. سفر رئیس جمهور سوریه به ایران و تیتری که قانون برای آن زد مایه دردسر روزنامه شد. ظریف عاقبت به خیر شد اما کار آن ظریفی که تیتر قانون را مهمان ناخوانده زده بود به جاهای باریک کشید. تلخی توقیف روزنامه قانون در سومین جشنواره رسانه های شهری بیشتر به کام نشست، وقتی که روزنامه نگارانش یک به یک روی سن می آمدند و جایزه می گرفتند اما خود روزنامه دیگر نبود.

1397 برای مطبوعات سال عجیبی بود و به همان اندازه تلخ. امسال سالی بود که روزنامه نگاران می خوابیدند و روز بعد که بیدار می شدند می دیدند قیمت کاغذ و چاپ بالا رفته اما آنها سر جایشان مانده اند. سالی بود که به قول رئیس اتحادیه قنادان، یک کیلو جعبه از یک کیلو شیرینی گران تر شد . سالی بود که نمایشگاه مطبوعات هم برگزار نشد چون نه وزارت ارشاد پول چنین ریخت وپاش هایی را داشت و نه حال مطبوعات خوب بود که بتوانند زورکی به مخاطبان خود لبخند بزنند.

کلمات کلیدی

وضعیت نشریات سال سخت مطبوعات خداحافظ سال سخت

لینک خبر :‌ ایران آنلاین
تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۱۲/۲۳ سایت های دیگر : ایران امروز

سیاوش باقی| سال را در حالی به پایان می بریم که روزنامه ها و نشریات کاغذی بدترین دوران حیات خود را در ده ها سال اخیر تجربه می کنند. بی هیچ تردید و اما و اگری. فشارهای اقتصادی، وضعیت فروش و آگهی و مشکلات دیگر همه با هم قابل تحمل تر بود اگر بختکی به نام گرانی کاغذ روی رسانه های کاغذی نمی افتاد و نفس هایمان به شماره نمی رسید. در این روزها بزرگترین دغدغه همه ناشران پیدا کردن کاغذ و چانه زدن بر سر چند تومان تخفیف است. در حالی که قیمت ها نسبت به اسفند 96 حداقل 4 تا 5 برابر افزایش پیدا کرده و به دلیل کمبود کاغذ راهی به جز تن دادن آسان به همین وضعیت، گردن کج کردن پیش دلالان کاغذ و دست به دعا برداشتن نیست. در حال که چشم اندازی هم دیده نمی شود. نه کسی امیدی می دهد، نه قرار است بودجه و دلاری اختصاص داده شود و نه مسئولی متوجه وخامت اوضاع است و دل می سوزاند. این شرایط، بحرانی برای فضای رسانه ای کشور پدید آورده که نتیجه اش مرگ تدریجی بخش بزرگی از نشریات است. همین حالا بسیاری از روزنامه ها در حال کاهش صفحات خود هستند، عده ای اعلام کرده اند در سال آینده منتشر نخواهند شد و بقیه میان ماندن و رفتن در کلنجارند تا ببینند چقدر دیگر می توانند روی پل دوام بیاورند و ضربه نشوند. اما این را نمی توان ندیده گرفت که جدا از وضعیت رسانه و ضعیف شدن و لاغر شدن مطبوعات، زندگی بسیاری از روزنامه نگاران در خطر است و اگر واقع بینانه نگاه کنیم، بسیاری از آنها به جمع بیکارشدگان ماه های آینده خواهند پیوست. راه حلی هم نمی توان پیشنهاد کرد. در حالی که مسئولان معترفند که از 200 هزار تن کاغذ وارداتی با نرخ دولتی فقط 14 هزار تن آن توزیع شده -پس 186 هزار تن آن کجاست؟ - چه درخواست دیگری می توان داشت. بگوییم باز هم ارز اختصاص بدهند تا دلالان فربه تر شوند؟ در حالی که شرایط اقتصادی دولت برای همه روشن است، درخواست یارانه های بیشتر داشته باشیم (بگذریم که در همین شرایط بخش قابل توجهی از بودجه صرف جاهایی می شود که بود و نبودشان قابل مقایسه با رسانه و مطبوعات نیست). چه بخواهیم؟ شاید کمترین خواسته ما این باشد که دولت پیگیر وضعیت کاغذ وارداتی باشد. در حالی که بسیاری از آشنایان نشانی دلال و احتکارگران کاغذ را دارند، در حالی که احتمالا بعضی از دوستان مان در وزارت ارشاد هم می دانند که چه دست هایی در کار است تا کاغذ به دست مصرف کننده اصلی یعنی مطبوعات نرسد و جان ما و روزنامه هایمان به لب برسد، شاید تنها درخواست این باشد که کمی این وضعیت را ببینند. کمی اهمیت بدهند. نمی دانیم مخاطب این مطلب چه کسی باید باشد. وزیر محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی، قوه قضائیه و نهادهای نظارتی، وزارت صنعت یا کی؟ کسی که رو به موت است، از کجا بداند که کجا باید پناه برد. که به کدام شاخه و ساقه خشکی باید چنگ زد.

لینک خبر :‌ روزنامه شهروند
تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۱۲/۲۲

آرمان - درست است که گرانی بیداد می کند و شامل همه کالاهای اساسی و مهم می شود، درست است که فضای مجازی زمینه ای فراهم کرده تا شهروندان بتوانند اخبار را دنبال کنند، درست است که عده ای از تلاش دولت برای کاستن از بار مشکلات، در موضوع کاغذ سوءاستفاده کرده اند و به گفته رئیس اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران، 200 هزار تن کاغذ با ارز دولتی در سال 97 وارد کشور شده اما تنها 14هزار تُن توزیع شده و درست است که در خصوص 184هزار تُن دیگر کسی روشنگری نمی کند اما هیچ کدام از این موارد و بسیار مورد دیگر نافی اهمیت مطبوعات نیست. مطبوعاتی که هم خود را نسبت به انعکاس واقعیت ها متعهد می دانند، اکنون برای ادامه راه چنان سخت تحت فشار قرار گرفته اند. مدیران مسئول سه روزنامه که هر سه نماینده های مجلس دهم هم هستند، برای رسیدن به نتیجه ای عاجل به رئیس جمهور نامه نوشته اند و از این دشواری سخن گفته اند؛ شرایطی که ممکن است ادامه فعالیت مطبوعات را در ابهام فرو ببرد. آنها از نفس هایی گفته اند که کم کم به شماره می افتد و کیست که نداند با به شماره افتادن نفس های مطبوعات، جمعیتی از فرهیخته ترین شهروندان این سرزمین هم به شماره خواهد افتاد؛ خبرنگاران، نویسنده های مطبوعات، عکاسان خبری و... جناب آقای دکتر حسن روحانی؛ رئیس جمهوری محترم اسلامی ایران، با سلام و احترام. این چندمین مرتبه است که در سال های اخیر پیرامون شرایط مطبوعات، با شما صحبت می کنیم. البته این نکات لزوما به صورت نامه یا بیانیه ارائه نشده بلکه در دیدارهای شما با اهالی مطبوعات و رسانه ها نیز که معمولا در ایام ماه مبارک رمضان رخ می دهد این موضوعات تشریح شده و البته به دستگاه های مسئول دولت نیز انعکاس یافته است. بار دیگر تاکید می کنیم نفس های به شماره افتاده نشریات مکتوب در سال 97 می رود تا در تندباد کم توجهی ها و سوء مدیریت بخش های مسئول در دولت و سایر دستگاه های تصمیم گیر، قطع شود و بیمار در حال احتضار مطبوعات، برای همیشه رخت از کشور بربندد. از ابتدای سال 97 و پس از جهش قیمت ارز در کشور، افزایش قابل توجه قیمت محصولات و بهای تمام شده آنها، هر روز به یک حوزه سرایت کرد و آن را به تلاطم واداشت. حتی محصولاتی که ارزبری خاصی هم نداشتند رشد حدود صددرصدی را تجربه کردند. از لوازم خانگی اعم از داخلی و خارجی تا خودرو، ملزومات ساختمانی، مواد غذایی، گوشت، مرغ، نهاده های دامی، پلاستیک، لوازم یدکی و لاستیک و پوشک و دستمال کاغذی! همه متولیان هم در هر موضوعی با مناسبت و بی مناسبت از مجلس و دولت و سازمان تعزیرات حکومتی و شورای رقابت و... خود را ملزم دیدند اهمیت ورود به بازار برای رساندن آن به تعادل را یادآور شوند. طنز ماجرا آنجاست که دغدغه های مردم درباره گرانی ها از طریق همین مطبوعاتی به گوش مسئولان می رسد که خودشان به شکل مشقت باری در حال گذران روزانه امورات خود هستند و همان اقتصاد نیم بند این حوزه که بارها به آسیب شناسی آن پرداخته شده نیز در اثر افزایش لجام گسیخته قیمت ملزومات این صنف، لطمه اساسی دیده است.

جناب آقای دکتر روحانی!

هیچ مسئولی اهمیتی برای رشد سیصد درصدی اقلام اصلی انتشار مطبوعات نظیر کاغذ و زینک قائل نشده و رسالتی برای به تعادل رساندن قیمت احساس نکرده است. می دانید تامین کاغذ داخلی کاملا به خارج از کشور و قیمت ارز وابسته است. در ماه های گذشته با توجه به نامشخص و غیر شفاف بودن میزان تخصیص ارز 4200 تومانی به واردات کاغذ، نبود معیارهای مشخص برای انتخاب شرکت های وارد کننده کاغذ با ارز دولتی و در پرتو بی توجهی کامل وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بر امر توزیع آن، تقریبا مطبوعات نتوانستند از این ظرفیت بهره ای ببرند.

همچنین میانگین تخصیص یارانه به مطبوعات و ملاک های توزیع عادلانه آن نیز دچار ابهامات جدی است و در آخر مشخص نشد یک رسانه پرتیراژ و اثرگذار چرا مقدار کمتری یارانه نسبت به یک روزنامه که صرفا برای همین تخصیص یارانه و دریافت کاغذ منتشر می شود، دریافت کرده است! به این آشفته بازار، بی ثباتی مدیریتی در معاونت مطبوعاتی وزارت ارشاد و خالی بودن کرسی معاون را نیز اضافه کنید. گویی مطبوعات این مرغ عزا و عروسی خوان ایران، بی پناه تر و یتیم تر از گذشته به حال خود رها شده اند. شرایط رسانه ای کشور از حیث محدودیت های بعضا سلیقه ای در انتشار مطالب و وضعیت معیشت اقشار متوسط علاقه مند به مطبوعات، اجازه رشد قیمت فروش تک نسخه ای را نمی دهد. وضعیت توزیع آگهی های دولتی نیز در بدترین شرایط خود از نظر تبعیض های غیرحرفه ای و تخصصی قرار دارد و هشدارهای گاه و بیگاه اهالی رسانه، راه به جایی نمی برد.

جناب آقای رئیس جمهور

مطبوعات به عنوان رکن چهارم دموکراسی و یکی از کالاهای سبد فرهنگی خانوار، سال هاست سهم خود از این سبد را به دلایلی که در بالا به بخشی از آن اشاره شد از دست داده اند. شما پیش از تشکیل دولت تدبیر و امید در شعارهای انتخاباتی خود، بارها به اهمیت گردش آزاد اطلاعات و نقش مطبوعات در آن پرداخته و از گشایش در این عرصه خبر داده بودید. شوربختانه ما نمایندگان امضا کننده این نامه که مدیر مسئول سه روزنامه سراسری کشور هم هستیم در آستانه سال 98 هشدار می دهیم اگر فکر عاجلی به حال اقتصاد مطبوعات و انجام وظایف دستگاه های مسئول در قبال ملزومات انتشار مطبوعات نشود سال آینده باید مطبوعات مستقل را در موزه های این کشور، به نظاره نشست و پیشخوان روزنامه فروشی ها احتمالا جز چند روزنامه وابسته به نهادهای دولتی و عمومی و یکی دو روزنامه بخش خصوصی که توانسته اند ارزش افزوده کافی را ایجاد کنند، خالی از برندهای این حوزه خواهد شد. انتظار می رود پیش از چنین فرجام شومی، برای مدیریت آنکه امر دشواری نیست، دستورات لازم را صادر فرمایید. الیاس حضرتی؛ نماینده مردم شریف تهران، ری، اسلامشهر و شمیرانات و مدیرمسئول روزنامه اعتماد. مصطفی کواکبیان نماینده مردم شریف تهران، ری، اسلامشهر و شمیرانات و مدیر مسئول روزنامه مردمسالاری. محمدعلی وکیلی نماینده مردم شریف تهران، ری، اسلامشهر و شمیرانات و مدیر مسئول روزنامه ابتکار.

لینک خبر :‌ روزنامه آرمان امروز
تهران-ایرنا- در پی رشد قیمت اقلام اصلی برای انتشار مطبوعات نظیر کاغذ و زینک و متعاقب آن احتمال تعطیلی آن ها، سه تن از نمایندگان مجلس، طی نامه ای به رئیس جمهوری؛ رسیدگی و حمایت دولت را خواستار شدند.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۱۲/۲۲

به گزارش گروه نشریات خبری؛ نمایندگان تهران 'الیاس حضرتی' مدیرمسئول روزنامه اعتماد، 'مصطفی کواکبیان' مدیرمسئول روزنامه مردم سالاری و 'محمدعلی وکیلی' مدیرمسئول روزنامه ابتکار در نامه ای سرگشاده خطاب به حجت الاسلام 'حسن روحانی' رئیس جمهوری احتمال تعطیلی مطبوعات را متذکر شدند.
دربخشی از نامه این نمایندگان آمده است: بار دیگر تاکید می کنیم نفس های به شماره افتاده نشریات مکتوب در سال 97 می رود تا در تندباد کم توجهی ها و سوء مدیریت بخش های مسئول در دولت و سایر دستگاه های تصمیم گیر، قطع شود و بیمار در حال احتضار مطبوعات، برای همیشه رخت از کشور بربندد.
بررسی امروز (22 اسفند ماه) رسانه های داخلی نشان می دهد که برخی از رسانه های نزدیک به جریان اصلاح طلب ضمن انتشار متن نامه تحلیل هایی نیز در این باب نوشته اند.
خم شدن کمر رسانه های کاغذی زیربار فشار اقتصادی؛ تحت فشار قرار گرفتن مطبوعات برای ادامه راه؛ مطبوعات سال هاست سهم خود از کالاهای سبد فرهنگی خانوار را از دست داده ؛ کم سویی روبه خاموشی مطبوعات به نفع هیچ کس نیست و محتاج بودن کشور بیش از هرزمان دیگر به رسانه های ملی برخی از عبارت های کانونی به کار رفته در مطالب این رسانه ها می باشد. بررسی امروز حاکی از آن است که رسانه های منتسب به جریان اصولگرا به این موضوع توجهی نشان نداده اند.

رسانه های اصلاح طلب
................................
**نامه سه نماینده به رئیس جمهوری
روزنامه آفتاب یزد با تیتر 'روزنامه ها یتیم تر از گذشته به حال خود رها شده اند' نوشت: در حالی که امروزه بخش های مختلف اقتصادی در کشورمان زیر فشار تحریم ها قرار گرفته اند، مطبوعات نیز از این قاعده مستثنی نیستند.
وضعیت قیمت کاغذ، توزیع و چاپ مطبوعات درایران باعث شده تا کمر رسانه های کاغذی زیربار این فشار اقتصادی خم شود. از این رو جمعی ازمدیران مسئول روزنامه ها در کشورمان در نامه ای خطاب به رئیس جمهور با گلایه از وضعیت موجود خواستار حمایت و رسیدگی دولت به این حوزه شدند.

**رسیدگی به وضعیت مطبوعات پیش از خالی شدن پیشخوان روزنامه فروشی ها
روزنامه شرق دربخشی از نامه این سه نماینده مجلس خطاب به رئیس جمهوری آورده است: مطبوعات به عنوان رکن چهارم دموکراسی و یکی از کالاهای سبد فرهنگی خانوار، سال هاست سهم خود از این سبد را به دلایلی از دست داده اند. شما پیش از تشکیل دولت تدبیر و امید در شعارهای انتخاباتی خود، بارها به اهمیت گردش آزاد اطلاعات و نقش مطبوعات در آن پرداخته و از گشایش در این عرصه خبر داده بودید. شوربختانه ما نمایندگان امضاکننده این نامه که مدیرمسئول سه روزنامه سراسری کشور هم هستیم، در آستانه سال 98 هشدار می دهیم اگر فکر عاجلی به حال اقتصاد مطبوعات و انجام وظایف دستگاه های مسئول در قبال ملزومات انتشار مطبوعات نشود، سال آینده باید مطبوعات مستقل را در موزه های این کشور، به نظاره نشست و پیشخوان روزنامه فروشی ها احتمالا جز چند روزنامه وابسته به نهادهای دولتی و عمومی و یکی، دو روزنامه بخش خصوصی که توانسته اند ارزش افزوده کافی را ایجاد کنند، خالی از برندهای این حوزه خواهد شد. انتظار می رود پیش از چنین فرجام شومی، برای مدیریت آن که امر دشواری نیست، دستورات لازم را صادر فرمایید.
(روزنامه مردم سالاری، خبرگزاری ایسنا نیز متن کامل نامه سه نماینده مجلس را منتشر کرده اند.)

**به شماره افتادن نفس مطبوعات
روزنامه آرمان با تیتر 'آقای روحانی! نفس مطبوعات به شماره افتاده' نوشت: درست است که گرانی بیداد می کند و شامل همه کالاهای اساسی و مهم می شود، درست است که فضای مجازی زمینه ای فراهم کرده تا شهروندان بتوانند اخبار را دنبال کنند، درست است که عده ای از تلاش دولت برای کاستن از بار مشکلات، در موضوع کاغذ سوءاستفاده کرده اند و به گفته رئیس اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران، 200 هزار تن کاغذ با ارز دولتی در سال 97 وارد کشور شده اما تنها 14هزار تُن توزیع شده و درست است که در خصوص 184هزار تُن دیگر کسی روشنگری نمی کند اما هیچ کدام از این موارد و بسیار مورد دیگر نافی اهمیت مطبوعات نیست. مطبوعاتی که هم خود را نسبت به انعکاس واقعیت ها متعهد می دانند، اکنون برای ادامه راه چنان سخت تحت فشار قرار گرفته اند...

در سرمقاله روزنامه ابتکار به قلم 'جلال خوش چهره' کارشناس مسائل سیاسی و بین الملل آمده است: دولت و بلکه نظام سیاسی لازم است تکلیف خود را با مطبوعات روشن کند. کم سویی روبه خاموشی مطبوعات به نفع هیچ کس نیست؛ نه نظام سیاسی، نه مردم و نه جامعه مطبوعاتی کشور. اینکه فضای مجازی رفته رفته جای رسانه های مکتوب را می گیرد و دیر یا زود، روزنامه ها مقهور فضای دیجیتال می شوند، بهانه ای نارس برای توجیه بی تدبیری هایی است که در تشخیص مصلحت ها و منافع کوتاه و بلند مدت شده است.
در بخش دیگری از این یادداشت آمده است: اکنون نفس مطبوعات نیمه جان کشور به شماره افتاده است. این وضع نه به دلیل عقب ماندن در رقابت با فضای مجازی، بلکه نبود حمایت از حیات آنها است. بعید نیست اگر در روزهای پایانی سال خبردار شویم که به دلیل گرانی انتشار مطبوعات، شمار دیگری از روزنامه ها و مجلات و... به خودتعطیلی تن داده و یا از حجم کیفی و کمی خود به ناچار کاسته اند. این درحالی است که کشور بیش از هرزمان به رسانه های ملی محتاج است.
(خبرآنلاین نیز این مطلب را منتشر کرده است)
**گروه نشریات خبری
**پژوهشم**9054**1732

ارتباط با سردبیر newsroom@irna.ir

تماس بی واسطه با مسئولین

لینک خبر :‌ خبرگزاری جمهوری اسلامی
یک منبع آگاه در وزارت ارشاد با اشاره به پذیرش استعفای محمد سلطانی فر، گفت: جابجایی معاون مطبوعاتی وزیر ارشاد، دو ماه است که در جریان است و بالاخره تمام شد.

یک منبع آگاه در وزارت ارشاد با اشاره به پذیرش استعفای محمد سلطانی فر، گفت: جابجایی معاون مطبوعاتی وزیر ارشاد، دو ماه است که در جریان است و بالاخره تمام شد.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۱۲/۲۲

وی توضیح داد: نارضایتی اهالی رسانه از گروه های مختلف و اعلام گلایه های آنها به ر رئیس جمهور، حذف برخی طرح های صنفی و عدم ارائه برنامه جدید برای رسانه ها باعث تذکر شدید رئیس جمهور به وزیر ارشاد در ماه مهر شد.

وی افزود: تداوم اعتراضات و نارضایتی مجموعه دولت و شخص رئیس جمهور، منجر به تصمیم گیری نهایی درباره معاونت مطبوعاتی شد که با توجه به روحیات وزیر ارشاد و تلاشهای زیاد وی برای نگه داشتن معاونش و به نتیجه نرسیدن موضوع ؛موضوع نهایتا با استعفا پایان یافت.

وی توضیح داد: نارضایتی اهالی رسانه از گروه های مختلف و اعلام گلایه های آنها به ر رئیس جمهور، حذف برخی طرح های صنفی و عدم ارائه برنامه جدید برای رسانه ها باعث تذکر شدید رئیس جمهور به وزیر ارشاد در ماه مهر شد.

وی افزود: تداوم اعتراضات و نارضایتی مجموعه دولت و شخص رئیس جمهور، منجر به تصمیم گیری نهایی درباره معاونت مطبوعاتی شد که با توجه به روحیات وزیر ارشاد و تلاشهای زیاد وی برای نگه داشتن معاونش و به نتیجه نرسیدن موضوع ؛موضوع نهایتا با استعفا پایان یافت.

لینک خبر :‌ خبر فوری
فقهی زاده از آغاز به کار بیست و هفتمین نمایشگاه قرآن کریم در 21 اردیبهشت تا 4 خرداد ماه 98 خبر داد.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۱۲/۲۵ سایت های دیگر : همسو نیوز اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اصفهان

عبدالهادی فقهی زاده در گفت و گو با خبرنگار قرآن و معارف خبرگزاری شبستان در خصوص برگزاری بیست و هفتمین نمایشگاه بین المللی قرآن کریم گفت: بیست و هفتمین نمایشگاه بین المللی قرآن کریم ششم ماه مبارک رمضان در مصلی امام خمینی ره تهران آغاز به کار می کند.

معاون قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: این نمایشگاه از بیست و یکم اردیبهشت ماه 98 یا همان ششم ماه مبارک رمضان به مدت دو هفته برگزار می شود.

وی ادامه داد: بیست و هفتمین نمایشگاه قرآن کریم همانند دوره های قبل در بخش های مختلف همچون بین الملل و فضای مجازی و چندین بخش دیگر که در سال جدید اعلام می شود، فعالیت خواهد کرد.

معاون قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در پایان بیست و هفتمین نمایشگاه قرآن کریم را نمونه رشد یافته نمایشگاه بیست و ششم که در سال 97 برگزار شد، دانست.

پایان پیام/ 281

لینک خبر :‌ خبرگزاری شبستان
معاون حقوقی و امور مجلس و استانهای وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گستردگی نشریات فعال در کشور را بسیار مطلوب و فرصت بی نظیری داتست و گفت: اینکه بیشتر رسانه های مکتوب از دولت انتظار یارانه و حمایت های مالی دارند، یک آسیب بزرگ در این حوزه است.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۱۲/۲۴

به گزارش روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان سمنان، علی اصغر کارندیش مروستی پنجشنبه شب در جشن انتشار پنج هزارمین شماره روز پیام استان در سمنان افزود: 10 هزار نشریه و رسانه مکتوب در کشور مجوز فعالیت دارند که در حال حاضر پنج هزار و 600 نشریه فعال هستند.

وی با بیان اینکه در کشور در حال حاضر یک هزار و 570 خبرگزاری در کشور فعال هستند ادامه داد: چهار هزار نشریه مکتوب نیز در کشور فعال هستند که 300 نشریه به صورت سراسری و محلی منتشر می شوند.

کاراندیش مروستی گفت: در دولت تدبیر و امید، یارانه مطبوعات از یک هزار و 500 میلیارد ریال به دو هزار و 300 میلیارد ریال افزایش یافته است اما با وجود این افزایش نیز، بازهم با مشکلات مطبوعات در کشور مواجه هستیم که باید برای حل این مشکلات به صورت ویژه تلاش کنیم.

معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی خاطرنشان کرد: در سال 98، میزان یارانه مطبوعات به دو هزار و 580 میلیارد ریال افزایش یافته اما به نظر من این میزان نیز جوابگوی نیازها و مشکلات اصحاب رسانه و مطبوعات نیست.

کاراندیش مروستی با تاکید برنقش رسانه ها اظهار داشت: رسانه باید پل ارتباطی بین مردم و مسوولین باشد و مشکلات مردم را به مسوولین انتقال دهند.

وی متذکر شد: مسوولین نیز انتظار دارند تا مسائل مهم روز جامعه را به درستی انتشار و انعکاس دهند و فارغ از مباحث سیاسی، حزبی و منطقه ای باید به نقش اصلی و رسالت خبررسانی بی طرف خود بپردازند.

وی گفت: در وزارتخانه فرهنگ و ارشاد اسلامی توجه به مطبوعات و نیازهای صاحبان قلم را در دستور کار قرار دارد و امیدواریم گام های خوبی نسبت به حمایت از نشریات در سراسر کشور و استان سمنان برداریم.

معاون حقوقی و امور مجلس و استانهای وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به سختی های کار مطبوعاتی نیز اشاره کرد و گفت: تهیه و تدوین روزنامه و انتشار آن، کاری بسیار تخصصی و زمان بر است و از این لحاظ از دست اندرکاران روزنامه پیام استان سمنان به دلیل استمرار در امر اطلاع رسانی و خبر در طول 27 سال قدردانی و امیدوارم این مهم با قدرت ادامه دار باشد.

این مراسم با حضور استاندار سمنان، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی و جمعی از مسوولان فرهنگی و اجرایی این استان برگزار شد و از فعالان روزنامه پیام استان سمنان تجلیل شد.

روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان سمنان

24 اسفند 1397 09:48

لینک خبر :‌ وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی
معاون حقوقی، امور مجلس و استان های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از افزایش یارانه مطبوعات در سال آینده خبر داد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از سمنان ، کاراندیش مروستی شامگاه روز گذشته در جشن پنج هزارمین شماره روزنامه پیام استان و تجلیل از برترین های ورزش استان در سال 97 اظهار داشت: اطلاع رسانی به موقع، صحیح و درست از ویژگی های رسانه موفق در دیدگاه مردم است.

وی با تأکید بر اینکه رسانه باید پل ارتباطی بین مردم و مسئولان باشد و انتقال دهنده مشکلات مردم به مسئولان باشد افزود: انتظار مسئولان از رسانه ها و خبرنگاران این است که بدون در نظر گرفتن مباحث سیاسی، حزبی و منطقه ای بی طرفانه به رسالت خبری خود عمل کنند.

معاون وزیر ارشاد با اشاره به اینکه 10 هزار نشریه و رسانه مکتوب در کشور مجوز فعالیت دارند ادامه داد: از این تعداد تنها پنج هزار و 600 نشریه فعال هستند.

کاراندیش مروستی بیان داشت: در حال حاضر یک هزار و 570 خبرگزاری و چهار هزار نشریه مکتوب در کشور فعال هستند.

وی گستردگی نشریات کشور را مطلوب دانست و گفت: اما اینکه همه این نشریات خواهان یارانه و حمایت مالی از دولت باشند؛ آسیبی بزرگ در این حوزه است.

کاراندیش مروستی با اشاره به افزایش یارانه مطبوعات در سال آینده عنوان کرد: یارانه مطبوعات در سال 98 به 258 میلیارد تومان افزایش می یابد.

انتهای پیام/ش

لینک خبر :‌ خبرگزاری تسنیم
معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و رییس هیات مدیره بنیاد بین المللی امام رضا (ع) با تاکید بر اینکه همه استانها در برگزاری جشنواره های فرهنگی رضوی سهیم هستند گفت: در جشنواره فرهنگی هنری رضوی سال آینده هیچ رشته ای حفظ نشده و سیاست ها بر هم افزایی و کاهش هزینه ها است.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۱۲/۲۵

به گزارش روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان سمنان، علی اصغر کاراندیش مروستی در سفر به سمنان در گفت و گویی با بیان اینکه استانها در برگزاری جشنواره فرهنگی هنری رضوی دسته بندی شده اند اظهار داشت: تلاش شده تا سال آینده این جشنواره در استانهای خاصی برگزار شود و بقیه استانها با این استانهای برگزار کننده جشنواره همکاری نمایند.

وی با بیان اینکه برگزاری جشنواره در طول سال از دیگر تصمیم ها بوده است گفت: سال آینده برگزاری جشنواره های فرهنگی هری رضوی منحصر به دهه کرامت نیست بلکه در تمام ایام سال برگزار خواهد شد.

کاراندیش مروستی با اشاره به محدودیت های اعتباری در سال 98 و لزوم صرفه جویی در هزینه ها خاطرنشان کرد: بودجه سال آینده کمتر از سال 97 است و تلاش بر این خواهد بود با هم افزایی بین استانهای مختلف بازدهی بیشتری داشته باشیم.

رییس هیات مدیره بنیاد بین المللی امام رضا (ع) ادامه داد: بودجه سال آینده برای جلوگیری از پیش بینی غیرقابل وصول 20 درصد کم شده و اگر بودجه و درآمد دولت به گونه ای بود که این اعتبار تامین و وصول شد پیش بینی شده تا کار را در بخشی از سال فعالیت را گسترده نماییم.

کاراندیش مروستی گفت: اگر تدابیر به گونه ای شد که اعتبارات نیز تامین نشد لطمه ای به برنامه های این جشنواره وارد نشود.

وی، برگزاری جشنواره های رضوی را کاری سه جانبه خواند و گفت: برگزاری این جشنواره ها با مشارکت معاونت ها و سازمان های تابعه ستاد وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، ادارات فرهنگ و ارشاد اسلامی استانها و بنیاد بین المللی امام رضا (ع) برگزار می شود.

معاون حقوقی و امور مجلس و استانهای وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه تصمیمات برای برگزاری جشنواره ها در سال آینده حذف برخی از استانها مدنظر نبوده بلکه در سال های گذشته برخی از برنامه ها تکراری و هر برنامه در یک استان بود اظهار داشت: در این تصمیم برنامه ها به گونه ای است که تمام استانها سهیم باشند، برنامه داشته باشند و یک هم افزایی صورت گیرد و از موازی کاری نیز جلوگیری شود.

وی با هدف حضور در اختتامیه دهمین هفته فیلم و عکس استان سمنان و نیز جشن انتشار پنج هزارمین شماره روزنامه پیام استان به سمنان سفر کرده بود.

روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان سمنان

25 اسفند 1397 10:42

لینک خبر :‌ وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی
برگزاری مجمع نمایندگان انجمن خوشنویسان ایران پس از دوسال در کیش و به دور از پوشش خبری، نشانه ای است از وضعیت صنفی و سازمانی در خوشنویسی ایران امروز که احوال خوبی ندارد.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۱۲/۲۵

خبرگزاری فارس، گروه اندیشه : سیزدهمین مجمع نمایندگان منتخب انجمن خوشنویسان ایران در کیش در حالی برگزار شد که نه شاهد مجالی برای ظهور گرایشی نو در عرصه ی خوشنویسی بودیم و نه تغییر معناداری در ترکیب شورای عالی این انجمن رخ داد. 380 استاد خوشنویسی از سراسر کشور در سالن همایش های بین المللی خلیج فارس گرد هم آمدند تا برای یک دوره ی دیگر اعضای شورای عالی را انتخاب کنند. اخیرا شاهد اختلافات بنیادی میان انجمن خوشنویسان ایران و انشعاب داخلی آن یعنی انجمن خوشنویسان تهران بوده ایم. این اختلافات که بیشتر شکلی گروهی و شخصی دارد، جای نقدهای حرفه ای و علمی در حوزه خوشنویسی را خالی کرده است. در حقیقت دعوا بر سر قدرت و ادامه داشتن ریاست مادام العمر برخی اعضای بلند پایه انجمن خوشنویسان ایران، اجازه بروز و ظهور دیدگاه هایی تازه در حوزه خوشنویسی را نداده است. خوشنویسی مهم ترین هنر ما ایرانیان است که همواره با تاریخ و سیاست در ایران پیوندی عمیق دارد. این مناقشات در عمل از بالندگی این هنر جلوگیری کرده است.

خوشنویسی، هنر ملی ایرانیان

با ظهور تمدن اسلامی در قرن هفتم میلادی، رقابتی در همه ی حوزه های مادی و روحی بین سه تمدن ساسانی، رومی و اسلامی شکل گرفت. بخشی از این رقابت در حوزه ی هنر رخ داد و تمدن اسلامی با انتخاب خط به عنوان محمل و موضوع هنر عرصه ی جدیدی در این رقابت گشود و فاصله ی زیادی از آن دوتمدن گرفت. بدین ترتیب خط در همه ی زوایای تمدن اسلامی پدیدار شد. از بشقاب ها و پارچه ها تا دیوارهای بناهای اسلامی آن چیزی که مشخصه هنری مسلمانان محسوب می شد چیزی نبود مگر خط. به عبارتی می توان گفت خط به امضای هنری و سیاسی مسلمانان تبدیل شد. به تدریج بیان هنری در خط به ظهور هنر خوشنویسی در اقلام مختلف آن انجامید. اما آن چه در این بین حائز اهمیت است، آغشتگی سیاست و هنر در مقوله ی خط است. هنر خوشنویسی از همان بدو پیدایش مقوله ای سیاسی بوده است. به عنوان مثال بخش مهمی از مناقشات تاریخی بر سر خوانایی و عدم خوانایی خط به مناقشات کلامی سیاسی در فرهنگ اسلامی مرتبط بوده است. شکل گیری اقلام سته (شش گانه) از دل خط کوفی، بخشی از سیاست هنری عباسیان در مقابله با فرهنگ باطنی اسماعیلی و فاطمیون مصر بوده است. به همین دلیل نهادهای هنریِ شکل گرفته پیرامون خط، هم کارکردی سیاسی داشته اند و هم خودْ پی گیر سیاستی، یا منتقد سیاستی بوده اند. از این رو روابط صنفی میان خوشنویسان نیز خواه، ناخواه از گذشته تا کنون دلالتی سیاسی داشته است. اما در چنین افقی مناسبات و مناقشات صنفی خوشنویسان و تقسیم بندی های گروهی در بین آنان هیچ گاه اموری از سر قدرت طلبی صرف نبوده، بلکه همواره سخن و حقیقتی در کار بوده است.

خوشنویسی هنر ملی ما ایرانیان است و مثل هر امر ملی دیگری تمام زوایا و ابعاد مادی و روحی ایران را در خود منعکس می کند. از همین رو فروبستگی در خوشنویسی ایرانی معنا و دلالتی فراتر از حوزه ی هنر دارد. در خوشنویسی کنونی بن بست های زیادی وجود دارد و هنوز نمی توان در این هنر وجهی معاصر تشخیص داد؛ یعنی هنوز ارتباط وثیق آن با زندگی و حیات کنونی ایرانیان نمایان نیست. بازگشت خوشنویسان کنونی به سرمشق ها و پیشنهادات اساتیدی چون میرعماد و حتی میرزا غلامرضای اصفهانی، خود به تنهایی می تواند گویای این بن بست باشد. این بازگشت که می توان آن را نوعی رستوراسیون (بازگشت) هنری دانست، قبل از هر چیزی نشانگر آن است که هنر خوشنویسی کنونی ما هنوز نمی تواند از سایه ی بزرگان خود خارج شود و سخن و گفتار خودش را بیافریند. خوشنویسی ایرانی هیچ گاه امری صرفاً تزیینی نبوده و با همه ی ابعاد حیات ایرانی در تعامل بوده است. به همین دلیل است که می توان ردّ خط و خوشنویسی را در میانه ی حیات سیاسی و فکری ایرانیان پی گرفت. تقلیل دادن خط به امری تزیینی و خارج از زیست جهان ما و تقدس بیش از حد بخشیدن به آن نه ناشی از احترام و بزرگذاشت آن بلکه حاکی از بی معناشدن خط از دلالت های تاریخی و اجتماعی آن است. وضعیت کنونی انجمن خوشنویسان و مقاومت شدید آن در مقابل اندیشه ورزی و نوگرایی و تکرار خط مشی هایی که اکنون از دلالت اولیه ی خود تهی شده اند، پرسش های زیادی را در مقابل ما قرار می دهد. خوشنویسی کنونی ما ظاهراً دیگر در جستجوی افق معنایی خاص خودش نیست و دیگر نمی تواند گفتار و سخن خود را نو کند. همین فقدان سخن و گفتار باعث شده است که مناقشات صنفی کنونی در انجمن خوشنویسان اکنون دیگر خالی از حقیقت و صرفاً بر سر قدرت به نظر برسد.

انجمن خوشنویسان ایران و برعهده گرفتن رسالت تاریخی

مناقشات کنونی در انجمن خوشنویسان ایران بر سر ریاست مادام العمر برخی اساتید و دعوت گزینشی نمایندگان به مجمع ها و حتی دعوت گزینشی اساتید برای تصحیح اوراق امتحانی در شرایط کنونی نمی تواند برای خوشنویسی کشور آورده ای داشته باشد. فقدان گفتار نظری ناب در حوزه ی خوشنویسی و مهارت زدگی خوشنویسان در نهایت خوشنویسی را به فنی سخت و دشوار تقلیل داده است. این در حالی است که سنت رساله نویسی در تاریخ خوشنویسی ما سرشار از تأمل و نظر درباره ی خط و خوشنویسی است. چنین به نظر می رسد که انجمن خوشنویسان حتی توان انجام چند پژوهش درباره ی رسالات قدما را نیز ندارد، چه برسد به تولید گفتار نظری نو.

حضور مادام العمر برخی اساتید در مدیریت انجمن به قیمت نادیده گرفتن مخالفان و خاموش کردن هرگونه گفتار بالقوه در عرصه ی خوشنویسی، حاصلی جز پیش گیری از بالندگی هنر خوشنویسی نداشته است. برگزاری مجمع نمایندگان انجمن در کیش نشان از درگیری های صنفی بی نتیجه ای دارد که تلاش آن تمدید دوره ریاست و تشکر از اساتید همسو با ریاست انجمن است.

انجمن خوشنویسان ایران رسالتی تاریخی در خوشنویسی دارد. رسالتی که تنها با طرح گفت وگو و بازگشایی امکان نقد در این عرصه امکان به ثمر نشستن دارد. این در حالی است که احوال کنونی مدیریت در انجمن خوشنویسان ایران حکایت از چنین امری ندارد. درگیری در حواشی و جدل های بی نتیجه در این انجمن وضعیت سازمانی غیر مولد و ارتجاعی برای آن رقم زده است که نیازمند تغییر اساسی است.

انتهای پیام/

لینک خبر :‌ خبرگزاری فارس
تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۱۲/۲۵

اشاره:

"روزنامه پیام سمنان" به عنوان اولین روزنامه محلی استان در حالی در بیست و هفتمین سال فعالیت خود به پنج هزارمین شماره خود رسیده است که آموزش آگاهانه و توسعه فرهنگ در تمامی بخش ها را محور کار خود دانسته و در این راه، علاوه بر ماموریت اطلاع رسانی، آگاهی بخشی را نیز ضمیمه فعالیت خود کرده است.

و اما آنچه که عامه مردم با فرهنگ و فهیم استان سمنان و خصوصاً شهرستان سمنان به وسیله آن دکتر کواکبیان را می شناسند، “روزنامه پیام استان سمنان” می باشد. گزافه نخواهد بود اگر بگوئیم، انتشار بیش از 5 هزار شماره از این روزنامه به عنوان مهمترین اقدام فرهنگی پس از پیروزی انقلاب اسلامی در استان سمنان رقم خورده است.

این روزنامه که در آغاز انتشار (سال 1371) به صورت هفتگی عرضه می شد، شاخص ترین تریبون اظهار نظر فرهیختگان و اندیشمندان و نویسندگان و شاعران و هنرمندان و رساننده صادق و بی واسطه پیام مردم شریف و آگاه استان به مسوولین و جامعه بوده است و دست اندرکاران زحمتکش و دلسوز این مجموعه همواره سعی داشتند در مسیر تحقق خواسته های شهروندان محترم و حفظ اصول و ارزش های انقلاب گام بردارند.

دوستداران عرصه فرهنگ و اطلاع رسانی با تلاش های شبانه روزی و زحمات بی دریغ در سال 1375 این نشریه را در هفته 2 بار منتشر ساختند تا بدین وسیله حضور مستمر خویش رادر جمع توده مردم وسعت بخشیده و امکان درج و بیان افکار و عقاید افراد بیشتری را فراهم سازند و پس از سال1376 که نقش مطبوعات در یک جامعه چند صدایی و متکثر پررنگ تر و ملموس تر گردید. مدیر مسوول نشریه پیام با اخذ مجوز روزنامه، به انتشار روزانه “پیام استان سمنان” مبادرت ورزید.

برای اهل فرهنگ و قلم دور از ذهن نیست که انتشار چنین مجموعه ای در جامعه امروز و در استانی با جمعیت محدود و شرایط و مقتضیات خاص اقتصادی چه زحمات و همت و فعالیتی نیاز دارد که پس از 27 سال همچنان استوار و تاثیرگذار باقی بماند.

برگزاری جشن پنج هزارمین شماره این روزنامه در شامگاه روز پنج شنبه گذشته 23 اسفندماه 97، و انتشار ویژه نامه در این زمینه به خوبی بیانگر استمرار و تداوم پایدار این حرکت بزرگ فرهنگی و مطبوعاتی در سطح استان سمنان است.

آیین بزرگداشت انتشار 5 هزارمین شماره روزنامه پیام استان سمنان، با حضور علی اصغر کاراندیش مروستی معاون حقوقی، امور مجلس و استانها و حجت الاسلام والمسلمین سید علی حسینی مدیر کل دفتر امور مجلس وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، علیرضا آشناگر استاندار سمنان، خجسته پور معاون استاندار، دکتر کواکبیان نماینده مردم تهران در مجلس و رئیس خانه مطبوعات کشور و مدیر مسئول روزنامه پیام استان، دکتر همتی نماینده مردم سمنان، مهدی شهر و سرخه در مجلس، جمعی از مسوولان فرهنگی، اجرایی، نویسندگان و اهالی مطبوعات، سرپرست، اعضای تحریریه و کارکنان روزنامه پیام سمنان، ورزشکاران، پیشکسوتان، اهالی فرهنگ و هنر، نخبگان و فعالان سیاسی اجتماعی و اقشار مختلف مردم در سالن هلال احمر سمنان برگزار شد.

این مراسم ساعت 19 با تلاوت آیاتی از قرآن آغاز شد. در ادامه و پس از پخش سرود پرافتخار ملی کشورمان، آقای محمد علی قیومی از خبرنگاران و پیشکسوتان روزنامه پیام و مجری توانمند صدا و سیما به اجرای برنامه پرداخت.

در ادامه آقای حاج ابوالقاسم کواکبیان سرپرست روزنامه پیام سمنان با قرائت قطعه شعری زیبا در دشواری انتشار و تداوم روزنامه، به بیان جایگاه مطبوعات در عرصه امروز پرداخت و به حضار خیرمقدم گفت.

وی با بیان تاریخچه ای از انتشار روزنامه پیام استان از ابتدا تاکنون، از همه کسانی که طی این 27 سال و انتشار 5 هزار شماره روزنامه همکاری داشتند، تقدیر و تشکر کرد و گفت: بدون همراهی و همکاری این افراد رسیدن به این جایگاه بسیار دشوار بود.

معاون حقوقی، امور مجلس و استان های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی کشور در این آیین با بیان اینکه رسانه ای می تواند در نظر مردم موفق عمل کند که در مرحله اول اطلاع رسانی به موقع، صحیح و درست داشته باشد، گفت: رسانه باید پل ارتباطی بین مردم و مسوولان باشد و بتواند مشکلات مردم را به مسوولان انتقال دهند.

علی اصغر کاراندیش مروستی افزود: مسوولان نیز انتظار دارند تا رسانه ها و مطبوعات مسائل مهم روز جامعه را به درستی انتشار و انعکاس دهند و فارغ از مباحث سیاسی، حزبی و منطقه ای باید به نقش اصلی و رسالت خبررسانی بی طرف خود بپردازند.

کاراندیش مروستی افزود: اصحاب رسانه مهم ترین دغدغه های مردم را به گوش مسئولان برسانند و رسانه از سویی دیگر چالش ها و موفقیت های کشور را به درستی به مردم بیان کند.

وی خاطرنشان کرد: بی طرفی، رکن اساسی در حرفه خبرنگاری است و رسانه ها باید نقش نظارتی خود را به خوبی ایفا کرده و با وجود امنیت شغلی اصحاب رسانه باید در این حوزه تلاش داشته باشند.

کاراندیش مروستی ادامه داد: نظارت عمومی باید با فعال شدن خبرنگاران در کشور افزایش یابد.

وی با اشاره به گستردگی نشریات در نقاط مختلف کشور، گفت: 10 هزار نشریه و رسانه در کشور مجوز فعالیت دارند که در حال حاضر 5600 نشریه و رسانه فعال هستند.

کاراندیش مروستی شمار خبرگزاری ها و پایگاه های خبری فعال کشور در زمان حاضر را 1600 از 5600 رسانه فعال اعلام کرد و گفت: مابقی هم شامل 4 هزار نشریه مکتوب فعال کشور هستند که 300 نشریه به صورت سراسری و محلی فعالیت می کنند.

کاراندیش مروستی تصریح کرد: به دلیل مشکل اقتصادی این رسانه ها نمی توانند نقش خود را به خوبی ایفا کنند و این امر در افزایش کپی برداری ها و رعایت نشدن رویکردهای حرفه ای در این رسانه ها افزایش می یابد.

معاون حقوقی، امور مجلس و استان های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی کشور گفت: گستردگی نشریات در اکثر نقاط کشور بسیار مطلوب و فرصت بی نظیری است، اما اینکه همه 5600 رسانه و نشریه از دولت انتظار یارانه و حمایت های مالی دارند، یک آسیب بزرگ در این حوزه است.

وی افزود: در دولت تدبیر و امید، یارانه مطبوعات از 150 میلیارد تومان به 230 میلیارد تومان افزایش پیدا کرده اما با وجود این افزایش، بازهم با مشکلات مطبوعات در کشور مواجه هستیم که باید برای حل این مشکلات به صورت ویژه تلاش کنیم.

معاون حقوقی، امور مجلس و استان های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه در گذشته به ناشران سهمیه کاغذ می دادند اما بعدها یارانه کاغذ به وجود آمد و در دولت تدبیر و امید با وجود افزایش یارانه های مطبوعات بازهم رسانه ها گلایه دارند، اظهار کرد: 70 هزار تن از مجموع 400 هزار تن کاغذ مورد نیاز کشور، سالانه توسط رسانه های مکتوب مصرف می شود.

وی اضافه کرد: یارانه رسانه ها در بودجه سال آینده به بیش از 2 هزار و 800 میلیارد ریال پیشنهاد شده است و با وجود توزیع 15 هزار تن کاغذ در ماه های گذشته بازهم مشکل در این بخش در سال جاری وجود دارد.

وی گفت: مشکلات اصحاب رسانه با همدلی مسئولان و بانک مرکزی برطرف می شود که برای سال آینده با افزایش پرداخت یارانه ها برای حیات روزنامه ها تلاش می شود.

معاون حقوقی، امور مجلس و استان های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اضافه کرد: در این وزارتخانه توجه به مطبوعات و نیازهای صاحبان قلم را در دستور کار قرار داده و امیدواریم بتوانیم گام های خوبی نسبت به حمایت از نشریات در سراسر کشور و استان سمنان برداریم.

کاراندیش مروستی گفت: تهیه و تدوین روزنامه و انتشار آن، کاری بسیار تخصصی و زمان بر است و از این لحاظ از برادران کواکبیان به دلیل استمرار در امر چاپ روزنامه و اطلاع رسانی و خبر در این 27 سال، تشکر و قدردانی کرده و امیدوارم این مهم با قدرت ادامه دار باشد.

وی افزود: استان سمنان مستعد داشتن روزنامه بیشتری است و با افزایش رسانه ها در این استان، قطعا رشد و توسعه بیشتری را در حوزه های مختلف شاهد خواهیم بود.

دکتر مصطفی کواکبیان نماینده مردم تهران در مجلس و رئیس خانه مطبوعات کشور و مدیر مسئول روزنامه پیام استان هم در این آیین، با تبریک فرا رسیدن ماه رجب و عرض خیرمقدم خدمت میهمانان و شرکت کنندگان در این مراسم، اشعاری زیبا به زبان محلی سمنانی در وصف مولای متقیان حضرت امیرالمومنین (ع) قرائت کرد.

مدیر مسئول و صاحب امتیاز روزنامه پیام استان، لطف خدا، حمایت و پشتیبانی مردم و همت همکاران را سه عامل موفقیت در انتشار و استمرار فعالیت این روزنامه اعلام کرد و گفت: رویکرد اصلی روزنامه پیام در طول 27 سال استانی بوده و هیچگاه توجه خاصی به یک شهرستان و منطقه خاص نداشته است.

کواکبیان، با بیان اینکه این روزنامه بعد از نگاه ملی، رویکرد استانی داشته و مطالبات و خواسته های تمام مردم استان را در دستور کار قرار داده، اظهار کرد: ارتقای شاخص های سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و ... از اولویت های کاری روزنامه پیام استان بوده و خواهد بود.

رئیس خانه مطبوعات کشور با بیان اینکه این روزنامه به هیچ مرکز قدرت و ثروت وابستگی نداشته و صدای مردم بوده، اظهار کرد: رسانه ها برای بیان حقایق، مشکلات جامعه و دستاوردهای نظام، وابسته به هیچ مرکز قدرت و ثروتی نباشند.

وی افزود: بیان حقیقت همواره در دستور روزنامه نگاران است و دغدغه های مردم باید با اطلاع رسانی دقیق به گوش مسئولان برسد.

رئیس خانه مطبوعات کشور اضافه کرد: در دولت گذشته با دادگاهی کردن، روزنامه ها تعطیل می شدند و در این دولت به دلیل مشکلات اقتصادی روزنامه ها در آستانه تعطیلی هستند.

وی ادامه داد: فشار ترامپ دلیلی نیست که نسبت به بی توجهی و سهل انگاری های بعضی از مسئولان در داخل کشور اشاره نشود و با همیاری و همدلی باید برای توسعه ایران تلاش کرد.

کواکبیان تصریح کرد: برای بودجه سال آینده برای رفع مشکلات مطبوعات کشور تلاش زیادی شد که امیدواریم با پیگیری ها وضعیت مشکلات روزنامه های کشور کاهش یابد.

رئیس خانه مطبوعات کشور افزود: روزنامه ها رکن اساسی برای اطلاع رسانی دقیق و بیان توفیق ها و مشکلات در جامعه هستند و حمایت از اصحاب رسانه وظیفه اصلی مسئولان باشد.

کواکبیان ادامه داد: روزنامه پیام از جمله روزنامه های محلی ممتاز به گفته کارشناسان است و این روزنامه با وجود مشکلات فراوان سرپا ایستاده است.

وی با اشاره به پیگیری های روزنامه پیام برای اجرایی شدن طرح انتقال آب دریای خزر به فلات مرکزی، گفت: این نشریه در این حوزه بیشترین تیتر، یادداشت، مطالب، گزارش و تحلیل را برای دفاع از حق مردم استان داشته است.

کواکبیان پرورش بیش از 90 نیروی حرفه ای در حوزه خبرنگاری و نویسندگی را از دیگر دستاوردهای این روزنامه در 27 سال گذشته عنوان کرد و گفت: روزنامه پیام استان، جزء 4 روزنامه برتر محلی کشور است که این مهم با لطف الهی، پشتیبانی مردم، همکاری مسوولان و همت همکاران روزنامه محقق شده است. وی تقویت تشکل های صنفی رسانه ای از جمله دست آوردهای دیگر روزنامة پیام استان سمنان دانست و اظهار داشت: در این استان ابتدا ما کانون نویسندگان راه اندازی کردیم که بزرگانی همچون آیت ا... عالمی نیز عضو آن بودند و بعد از شهادت شهید صارمی، خانه مطبوعات استان شکل گرفت و اگر امروز بنده مسئولیت خانه مطبوعات کشور را دارم به دلیل تشکل استانی این خانه است.

استاندار سمنان هم در این آیین با بیان اینکه بسیار خرسندم که بواسطه این مراسم توانستم با اهالی رسانه و بویژه رسانه های مکتوب دیداری مجدد داشته باشم، اظهار کرد: این گونه مراسم، فرصتی است برای ارتباط بیشتر رسانه با دولت که باید بیش از پیش تقویت گردد و از این لحاظ این جشن قابل توجه و تحسین است.

علیرضا آشناگر گفت: روزنامه پیام استان سمنان به دلیل استمرار در انتشار و عدم پرداختن به حاشیه های غیرضروری و توجه به خبر رسانی و درک حساسیت های جامعه و تاب آوری، قابل تحسین است.

وی افزود: رسانه ها با اتخاد راهکارهای عملی با وجود تحریم ها و مشکلات اقتصادی برای افزایش وحدت، همبستگی و همدلی در استان سمنان تلاش کنند.

آشناگرافزود: بسیاری از مسئولان کنونی استان از اصحاب رسانه هستند که این امر در افزایش تعامل بین مردم و مدیران بسیار تاثیرگذار است.

آشناگر ادامه داد: با وجود رشد فناوری اما باز هم روزنامه ها دارای مخاطب هستند و روزنامه به دلایل سودمندی، ارزانی و فراوانی از جذابیت لازم برای مردم برخوردار است.

استاندار سمنان اضافه کرد: مردم نسبت به روزنامه حس خوبی دارند و این خوش بینی و خوشنامی آحاد جامعه نسبت به مطبوعات بسیار ارزشمند است.

وی ادامه داد: اگر دست خبرنگاران برای انتقال درست خبرها باز باشد تحرک خوبی برای توسعه کشور ایجاد خواهد شد.

استاندار سمنان تصریح کرد: توسعه فضای مجازی باعث شده است که روزنامه ها به روز شوند و رسانه مکتوب باید خود را با رویکرد علمی جدید تطبیق دهند.

آشناگر افزود: روزنامه ها و اصحاب رسانه در طول تاریخ فشارهای مختلفی را لمس کردند اما روزنامه نگاران با آزاد اندیشی برای توسعه کشور گام بردارند.

وی اضافه کرد: در استان سمنان رسانه ها باید به وحدت و همبستگی توجه کنند چراکه ایران امروز با جنگ تمام عیار اقتصادی مواجه است و رسانه ها نسبت به این موضوع حساس باشند.

استاندار سمنان تصریح کرد: روزنامه های استانی نقش خود را برای افزایش وحدت در استان سمنان و ساماندهی افکار عمومی و تاثیر گذاری در فرآیند تصمیم گیری، تصمیم سازی و اجرای تصمیمات ایفا کرده و رسانه ها مشکلات و سختی های مردم را منعکس کنند.

آشناگر ادامه داد: رسانه ها در کنار انعکاس مشکلات و سختی های مردم و نقد منصفانه و دلسوزانه اقدامات دولت، علل مشکلات را برای مردم تحلیل کنند تا خدمات دولت نادیده گرفته نشود و اخبار به صورت یکطرفه به مخاطبان انتقال نیابد.

وی با بیان اینکه رسانه ها نباید از نقد تصمیمات دولت و همچنین انتشار دستاوردها و خدمات دولت هیچگونه بیمی داشته و باید به صورت ویژه در این حوزه تلاش کنند، اظهار کرد: توجه نکردن به محدودیت های منابع مالی دولت و نادیده گرفتن خدمات و صرفا پرداختن به مشکلات و معضلات مردم و جامعه، به ساماندهی فضای عمومی کشور و افکار عمومی آسیب می رساند.

استاندار سمنان افزود: تخریب دولت به صورت بی رحمانه بدون توجه به واقعیت های جامعه، افکار جامعه را به صورت صحیح ساماندهی نمی کند که روزنامه ها و خبرگزاری های ما باید به این مهم در استان توجه کنند.

آشناگر اضافه کرد: دولت در مقاطع مختلف بعد از انقلاب تاکنون، خدمات مطلوبی را در استان انجام دادند و شاخص های اقتصادی در این استان توسعه یافته است.

نماینده عالی دولت در استان سمنان ادامه داد: رسانه ها رویکردهای منفی در استان را پردازش کنند و روزنامه نگاران دلیل جایگاه پایین سمنان در میزان شادی مردم در آمار کشور را بحث و تبادل نظر کنند.

استاندار سمنان گفت: در پرداخت صدقه هم استان سمنان در کشور جایگاه مطلوبی ندارد و رسانه ها با پردازش این مسایل مردم و مسئولان را برای اجرای طرح های مختلف ترغیب کنند.

آشناگر با بیان اینکه استان سمنان جز استان هایی در کشور است که نرخ بالای باسوادی را داشته و تعداد دانشجو نیز در این استان در کشور، رتبه اول را دارد، اظهار کرد: بیکاری در استان سمنان پایین ترین نرخ در کشور است و رشد اقتصادی، تعداد معادن و صنایع استان همراه با افزایش ارزش افزوده محصولات کشاورزی در استان بسیار مطلوب است.

وی افزود: با توجه به شاخص ها و رتبه های ممتاز کشوری در حوزه های مختلف، اما سرمایه اجتماعی استان در کشور در رده های پایین قرار دارد و بررسی و واکاوی این مهم در استان در حال انجام است.

آشناگر گفت: پایین بودن این شاخص می تواند به عنوان دغدغه ای برای اصحاب رسانه و صاحبان قلم و روزنامه ها باشد و به صورت کارشناسانه آن را مورد بررسی قرار دهند.

استاندار سمنان گفت: همانطور که در بیانیه گام دوم انقلاب که از سوی مقام معظم رهبری منتشر شد نیز تاکید شده است، باید در راستای ارتقا بینش سیاسی جامعه تلاش کنیم و در سال آینده شاهد مشارکت بالا و گسترده مردم برای افزایش نشاط سیاسی در استان باشیم.

وی افزود: کار رسانه بسیار سخت، طاقت فرسا و حساس است و به برادران کواکبیان به دلیل اهتمام در امر اطلاع رسانی در استان و انتشار پنج هزارمین شماره این روزنامه استانی، تبریک می گویم.

نماینده مردم شهرستان های سمنان، مهدیشهر و سرخه در مجلس شورای اسلامی هم در این مراسم گفت: زمانی که روزنامه پیام سمنان در 27 سال پیش شروع به کار کرد وارد شدن به عرصه رسانه ای بسیار دشوار بود که برادران کواکبیان با تمام دشواری وارد این عرصه شدند.

احمد همتی خاطر نشان کرد: سختی کار روزنامه نگاری بسیار قابل توجه است به خصوص اینکه بحث های اقتصادی و تامین هزینه های چاپ روزنامه بسیار سنگین است.

همتی ادامه داد: برای پیشرفت روزنامه ها باید تلاش کرد و با پیگیری های مستمر روزنامه پیام به شکوفایی رسید.

وی با بیان اینکه توجه به منافع شخصی و نادیده گرفتن مصلحت عمومی در بین خبرنگاران و روزنامه نگاری به هیچ عنوان معنا ندارد، اظهار کرد: استرس و ترس های مداوم در کار رسانه وجود دارد و به همین دلیل این افراد در 20 یا 25 سالگی پس از خدمت بازنشسته می شوند.

وی ادامه داد: مسئولیت رسانه های کشور سنگین است چرا که باید با رویکرد اسلامی و در نظر گرفتن خداوند برای توسعه کشور تلاش کرد.

نماینده مردم شهرستان های سمنان، مهدیشهر و سرخه در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: منافع عام به منافع شخصی در بحث رسانه و اطلاع رسانی برتری دارد و خبرنگاران با مصلحت اندیشی عمومی در این حرفه تلاش کنند.

در این جشن که بیش از 3 ساعت به طول انجامید، برنامه های مختلف شاد و هنری اجرا و از همکاران قدیمی که با روزنامه پیام استان سمنان همکاری داشتند، از سرپرست و کارکنان و اعضای هیات تحریریه روزنامه پیام، برترین های ورزش سال 97 و همچنین جمعی از مدیران روابط عمومی دستگاه های اجرائی تجلیل شد.

در این مراسم مسئولان موکب رسانه ای فجر از دکتر کواکبیان، مدیر مسئول و صاحب امتیاز روزنامه استانی پیام به دلیل همکاری و حضور خبرنگاران و عکاسان این نشریه در ایام اربعین در کربلای معلی در کشور عراق با اهدای لوح تقدیر و تندیسی تجلیل کرد.

همچنین در این مراسم لوح تقدیر وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و جمعی از دستگاه های اجرائی به سید منصور عمادی و مرتضی دهرویه به عنوان اولین بازنشستگان این روزنامه اهداء شد.

پخش مجموعه کلیپ از فعالیت ها و خاطرات همکاران روزنامه پیام، اجرای سرود توسط گروه سرود بین المللی میثاق مهاجرین افغانستانی استان سمنان به مدیریت روح الله اشرف، اجرای شعربه زبان سمنانی در وصف انتشار روزنامه توسط آقا و خانم عبدوس، اجرای تئاتری به زبان سمنانی توسط گروه نمایشی نجم الدین و همچنین تک خوانی آقای محقق به زبان سمنانی و آقای توحیدیان از جمله برنامه های پرطرفدار این جشن بود که با استقبال بی نظیر حضار همراه بود.

لینک خبر :‌ روزنامه پیام سمنان
گروه فرهنگی مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی گفت: ضعفی که در فضای تئاتر و نمایش نامه های ما وجود دارد، کمبود متن های ایرانی اسلامی است. البته گروه های نمایشی ما، گروه هایی قوی هستند و جوانان و نوجوانان در گروه های تئاتری، تمام فنون لازم را برای یک اجرای فاخر تئاتر دارند.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۱۲/۲۴ سایت های دیگر : همسو نیوز

به گزارش ایکنا از خراسان رضوی، جعفر مروارید، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی، روز گذشته، 23 اسفندماه در نشست خبری اولین جشنواره نمایشنامه نویسی اقتباسی گام دوم که در اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی برگزار شد، اظهار کرد: با توجه به ورود به دهه پنجم انقلاب اسلامی و پس از چهل سال از انقلاب نیازمند رجوع مجدد با زبان هنری و زیباشناسانه به ارزش های هستیم که هویت انقلاب اسلامی را تشکیل می دهد.
وی افزود: براساس بیانیه رهبری که خطاب اصلی ایشان جوانان و نه مسئولان است، باید با اعتماد به جوانان و امید به آینده به عنوان موتور محرک و انگیزه بخش را سرلوحه کار قرار دهیم. آینده ای در کنار عدالت، عزت، پیشرفت در روابط خارجی که در این پیشرفت فرهنگ در کنار اقتصاد نیز اهمیت دارد.
مروارید اظهار کرد: ضعفی که در فضای تئاتر و نمایش نامه های ما وجود دارد، کمبود متن های ایرانی اسلامی است. البته گروه های نمایشی ما، گروه هایی قوی هستند و جوانان و نوجوانان ما در گروه های تئاتری، تمام فنون لازم را برای یک اجرای فاخر تئاتر دارند.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی ادامه داد: همچنین از جهت زیبایی شناسانه و فرم کار ضعفی نداشته و در کمال قوت هستیم و استان خراسان پس از تهران قطب تئاتر ایران بوده و بیشترین نمایش ها در این استان برگزار می شود. در کنار این قدرت هنری و ابداع فکری موجود در فضای استان، وجود متون ایرانی- اسلامی نمایش نامه ها هم به این بالندگی کمک خواهد کرد.
مروارید عنوان کرد: مقام معظم رهبری با نگاه آینده نگرانه، بیانیه گام دوم را خطاب به جوانان و نه خطاب به مسئولین، تبیین فرموده و در این بیانیه دعوت به گروه جوان انقلاب داشته اند و دعوت کردند که به جوانان اعتماد کنیم و امید به آینده را به عنوان یک موتور محرکه و انگیزه بخش در نظر بگیریم. چرا که اصل انقلاب اسلامی نیز بر اساس امید به آینده پدید آمد.
وی گفت: منظور از امید به آینده، آینده ای در کنار عدالت، استقلال، عزت در روابط خارجی و پیشرفت است که در این پیشرفت، فرهنگ در کنار اقتصاد نقش انکارناپذیر دارد. فرهنگی که توسط خود جوانان و مطالبات آنان و ارزش هایی که هویت جوانان را تشکیل می دهند، تعیین می شود.
مروارید با اشاره به این که این بیانیه شامل دو بخش است، بیان کرد: یک بخش این بیانیه در ابتدا توصیفی از وضعیتی است که در آن قرار داریم و جدا از این که نویسنده و نگارنده این بیانیه رهبری حکیم و جامع است، خود متن و مضمون این بیانیه دال بر اصالت و ابتکار است.
وی اضافه کرد: اگر متن بیانیه با توجه به نسبت های مفهومی که در آن وجود دارد، مورد بررسی قرار گیرد، یک متن مترقی، سرجمع خرد جمعی و نگاه نخبگانی و دغدغه های همه کسانی است که دل در گروی ایران اسلامی داشته و پیشرفت اقتصادی را در کنار تعالی فرهنگی جست وجو می کنند.
مروارید اظهار کرد: این متن با نگاهی فراساختار نوشته شده و بر ساختارهای موجود تکیه نمی کند؛، بلکه دعوتی عام است از جوانان به تحرک و فعالیت براساس ارزش ها و با توجه به نیروی سرشار فکری جوان و چه ساختارهای موجود به این فضا کمک کنند و چه نکنند، این یک جنبش عمومی نخبگانی است که از جوانان خواسته شده است.

بیانیه گام دوم یک مانیفست برای عملی خودجوش است
مروارید اضافه کرد: بیانیه گام دوم در حقیقت یک مانیفست و چشم انداز برای یک عمل خودجوش بدون اعمال سلایق خاص، بدون این که براساس یک دستورالعمل اجرایی و دولتی باشد، بلکه براساس عمل به مضامین است و ما اصالت را با فکر و مضمون می دانیم و این اصالت در این بیانیه وجود دارد، بر این اساس این جمع گرد هم آمدند تا در بخش برش های هنری و به طور مشخص نمایش نامه، بتوانند تحقق بخش مضامین فرهنگی عالی این بیانیه باشند.
وی در ادامه اظهار کرد: اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی به عنوان سیاستگذار فرهنگی در استان و از این جهت که با اصحاب فرهنگ و هنر در ارتباط است مفتخر است با همکاری موسسه آفرینش های آستان قدس رضوی، کانون پرورش فکری کودک و نوجوان، خانه هنرمندان، انجمن نمایش استان و کشور، جمع ناشران انقلاب و گروه سرمایه گذار، نگاه جمعی به جوانان و خرد جمعی را رشد دهد.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی عنوان کرد: به این دلیل که تئاتر و نمایش زبان گویای یک جامعه است و اگر به تبارشناسی نمایش نامه مراجعه کنید، خواهید دید که نمایش نامه ها براساس یک گفت وگو در فضای فرهنگی و اجتماعی آن جامعه پدید آمده اند.
مروارید ادامه داد: افلاطون و سقراط علاوه بر این که جزو پدران فلسفه بوده اند، از پدران نمایش نامه مضمونی و مفهومی نیز بوده اند. لذا گفت وگوهای سقراطی که بعدها تبدیل به سنت های نمایش نامه شد، بیان وضعیت حال یونان آن روز بود. یعنی زبان دیالوگ و ظهورات وجودی آن جامعه در قالب این بیان های نمایش نامه ای منعکس شد.
مدیر کل فرهنگ و اراشد اسلامی خراسان رضوی افزود: در جامعه ای که زندگی می کنیم و در یک زمان و مکان خاص و در عینیت خاص در حال تنفس هستیم و تجربه زیسته خاصی داریم، نمایش نامه ها باید بیان وضعیت وجودی ما باشد. به همین دلیل، نظام مفهومی که در این فراخوان تدارک دیده شده، وضعیت و نیازهای کنونی جامعه ایرانی- اسلامی را با توجه به بیانیه گام دوم منعکس می کند.
مروارید با بیان اینکه جشنواره بر اساس هفت مفهوم بنیادین شکل خواهد می گیرد، گفت: کتبی در این زمینه وجود دارد و این فضای هفت مفهومی را پوشش می دهد ضمن اینکه جشنواره به منظور اقتباس از آن کتب در هفت محور تعبیه و تدارک دیده شده است.

محورهای جشنواره نمایشنامه نویسی گام دوم
وی در تشریح هفت محور این جشنواره بیان کرد: محور اول ادبیات پایداری و مقاومت ، دوم تاریخ نهضت ایرانی- اسلامی ، سوم خانواده و سبک زندگی ایرانی- اسلامی و فرهنگ شهروندی ، چهارم نظام سلطه و نهضت های آزادی بخش جهان ، پنجم دستاوردهای انقلاب ، ششم تاریخ اسلام و محور هفتم کودک و نوجوان است. این هفت محور دارای یک نظام منسجم در بین خود است و یک نگاه جامع به وضعیت کنونی اجتماعی- فرهنگی ایران اسلامی دارد و در سه بخش نمایش نامه های صحنه ای، نمایش نامه های نوجوان و نمایش نامه های خیابانی برگزار خواهد شد.
مروارید ضمن ابراز امیدواری از اینکه نهضت متن نویسی و نمایش نامه نویسی با این جشنواره ملی آغاز خواهد شد، افزود: البته ابتدای راه هستیم و نیازمند حضور اندیشمندان، پیشکسوتان تئاتر و سایر حوزه ها و مشارکت جمعی میان تمامی نهادها هستیم.
مدیر کل فرهنگ و ارشاد خراسان رضوی بیان کرد: نگاه هنری در تئاتر که از درون برخیزد و براساس نیاز درونی و اجتماعی و نه براساس یک تحمیل ، دستور یا یک سلیقه تبیین شود، یقینا تاثیرات هنری و فرهنگی، چه در سطح ملی و چه در سطح بین المللی را نیز خواهد داشت.
وی بیان کرد: البته ما در کنار این هفت مفهوم، نیازمند نگاه بین المللی نیز هستیم و اگر بخواهیم حق بیانیه گام دوم ادا شود، باید دو نامه دیگری که مقام معظم رهبری خطاب به جوانان غرب نوشتند، مورد توجه قرار داده و این سه نامه را در کنار یکدیگر ببینیم و در جریان نمایش نامه، تئاتر و متن نویسی، به تاثیرات بین المللی فرهنگ ایرانی- اسلامی نیز توجه کنیم.
مروارید ادامه داد: با توجه به این که مشهد پایتخت فرهنگی جهان اسلام است و سالانه پذیرای 30 میلیون زائر است و تاثیرات بین المللی و منطقه ای دارد، رسانه هم در معرفی فرهنگ ایرانی- اسلامی خراسان به فضای فرهنگی و هنری استان کمک می کند، لذا باید به تاثیرات بین المللی نیز کمک کند که در این جشنوراه داشته باشیم.
وی با بیان این که به جهت زمان بندی جشنواره در دو مرحله برگزار خواهد شد، گفت: امروز که آغاز و معرفی را داشتیم، شروع مرحله اول است که فراخوان اعلام می شود و هنرمندان فرصت دارند طرح تدوین شده اجمالی را تا 15 اردیبهشت به دبیرخانه جشنواره ارسال کنند. سپس بر اساس نگاهی که هیات داوران، متشکل از صاحب نظران و پیشکسوتان این عرصه با نگاه به حضور جوانان، دارد و براساس ارزیابی و اعلام نتایج مرحله اول در تاریخ پنجم خردادماه، برگزیدگان می توانند تدوین نمایش نامه ها را آغاز کنند. آخرین مهلت ارسال متن نمایش نامه ها یکم مرداد 98، اختتامیه 22 مردادماه و همزمان با عید سعید غدیر و تقدیر از برگزیدگان صورت خواهد گرفت.
مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی اضافه کرد: دو مرحله ای شدن جشنواره نیز به منظور آن است که مانند همه آثار فرهنگی و هنری، در مرحله اول نیازمند یک طرح اجمالی هستیم و نیز کسانی که قصد شرکت در جشنواره دارند، بتوانند بر اساس منابع معرفی شده در فراخوان، نگاه اقتباسی و بومی را در ذهن داشته باشند و از بین طرح های اجمالی واصل شده، برگزیدگان مجددا به شکل تفصیلی شروع به تدوین و نگارش نمایش نامه کنند.

نگاه زیباشناسانه به معارف دین از اهداف عمده جشنواره است
مروارید افزود: موفقیت این جشنواره ملی از یک طرف مرهون حضور رسانه ها و کمک به معرفی جشنواره و همراهی آن ها در طول جشنواره تا اختتامیه است و از طرفی مدیون حضور فعال بزرگورانی که مشارکت دارند تا جشنواره برآیند یک نگاه و خرد جمعی باشد و امید است استان خراسان با نگاه ملی و بین المللی در جوار بارگاه شریف ثامن الحجج بتواند نگاه زیبایی شناسانه به معارف دینی را در سطح ملی و بین المللی معرفی کند.

انتهای پیام

لینک خبر :‌ خبرگزاری بین المللی قرآن
مدیرکل دفتر مطالعات و برنامه ریزی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: مطبوعات کشور در کما هستند و با کمک یارانه ها توانسته اند به فعالیت شان ادامه بدهند.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۱۲/۲۳ سایت های دیگر : جاهد خبر روزنامه خبر شمال

به گزارش خبرگزاری تسنیم از رشت ، حمید ضیایی پرور ظهر امروز در جشنواره رسانه و مدیریت شهری در تالار گفتمان عمارت تاریخی شهرداری رشت اظهار داشت: رسانه منتقل کننده مشکلات مردم به مسئولان است.

مدیرکل دفتر مطالعات و برنامه ریزی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه یکی از وظایف رسانه ها آگاهی رسانی در تمامی حوزه ها است تصریح کرد: رسانه ها در جوامع مختلف همانند آینه هستند.

ضیایی پرور با اشاره به اینکه در کشور ما رسانه ها جای احزاب را گرفتند بیان داشت: مشکلات مختلف در حوزه احزاب باعث تداخل وظایف احزاب و رسانه ها شد.

وی با اعلام اینکه یکی از کارکردهای رسانه ها آموزش در تمامی حوزه ها است عنوان کرد: امروزه رسانه ها تبدیل به یکی از منابع کسب اطلاعات توسط مخاطبان رسانه شده است.

ضیا یی پرور با تاکید بر اینکه افزایش نقد و نظارت بر کارکردها باعث افزایش مخاطبان رسانه می شود ابراز داشت: سرگرمی و تفریح یکی از روش های افزایش مخاطب در رسانه است.

ضیایی پرور با اشاره به اینکه تیراژ مطبوعات ایران به تیراژ کتاب ها رسیده است عنوان داشت: مرجعیت رسانه ای از داخل کشور به بیرون کشور انتقال یافته است که باعث ایجاد مشکلات عدیده می شود.

مدیرکل دفتر مطالعات و برنامه ریزی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با اعلام اینکه مرجع اصلی جوانان و نوجوانان در کسب اطلاعات، رسانه های مجازی هستند افزود: موضوع اخبار جعلی یکی از آفات رسانه هستند.

ضیایی پرور با تاکید بر اینکه جشنواره شکوفا در 5 سال گذشته در شهر تهران برگزار شد اظهار داشت: جشنواره شکوفا باعث افزایش آگاهی شهروندان در حوزه فناوری اطلاعات شد.

انتهای پیام/

لینک خبر :‌ خبرگزاری تسنیم
تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۱۲/۲۳ سایت های دیگر : دیار میرزا

تابناک / حمید ضیایی پرور، مدیرکل دفتر مطالعات و برنامه ریزی رسانه های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه مطبوعات مکتوب در کشور ما وضعیت خوبی ندارد، اظهار داشت: 30 خبرگزاری در کشور ما مجوز دارند که کل اروپا این تعداد خبرگزاری وجود ندارد!

حمید ضیایی پرور، مدیرکل دفتر مطالعات و برنامه ریزی رسانه های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در اختتامیه جشنواره رسانه و مدیریت شهری شهر رشت گفت: قدرت و حاکمیت زبان و تریبون به اندازه کافی دارد که صحبت کند اما مردم چنین امکاناتی ندارند و رسانه ها تنها وسیله ای هستند که می توانند مطالبات مردم را بیان کنند.

رسانه در ایران جایگاه احزاب شده است | رسانه معلم همه است

وی افزود: بهترین نقش رسانه این است که صدای مردم باشد و اگر بتواند به درستی این نقش را ایفا کند می تواند جایگاه خود را حفظ نماید اما متاسفانه در ایران این نقش مخدوش شده است و رسانه جایگاه احزاب و رسانه نگار فعال سیاسی شده است.

ضیایی پرور با بیان اینکه یکی از کارکردهای رسانه آموزش است، اظهار کرد: رسانه در همه زمینه ها می تواند به مردم آموزش دهد و می توان گفت رسانه معلم همه است.

مدیرکل دفتر مطالعات و برنامه ریزی رسانه های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی همچنین در ادامه با اشاره به اینکه نقد و نظارتِ رسانه کارکرد سوم رسانه است، تصریح کرد: امروز متاسفانه رسانه سرگرم کننده را با تربیون موعظه اشتباه گرفتیم.

30 خبرگزاری در کشور ما مجوز دارند که کل اروپا این تعداد خبرگزاری وجود ندارد!

وی با بیان اینکه مطبوعات مکتوب در کشور ما وضعیت خوبی ندارد، اظهار داشت: 30 خبرگزاری در کشور ما مجوز دارند که کل اروپا این تعداد خبرگزاری وجود ندارد!

ضیایی پرور ادامه داد: تیراژ مطبوعات ما با استانداردهای جهانی قابل مقایسه نیست و همین امر سبب شده است که مرجعیت رسانه ای داخل به خارج از کشور انتقال داده شود.

مدیرکل دفتر مطالعات و برنامه ریزی رسانه های وزارت ارشاد اظهار کرد: رسانه هایی جریان اصلی رسانه هستند که به صورت مشخص و دارای شناسنامه هستند و بر اساس اصول عمل می کنند.

با مشکل فیک نیوز مواجه هستیم

وی افزود: امروز با موضوعی به نام فیک نیوز یا اخبار جعلی مواجه هستیم و این افراد مقید به اخلاق رسانه ای نیستند.

ضیایی پرور با بیان اینکه امسال برای 700 نفر در 17 استان کشور کارگاه آموزشی برگزار کردیم، گفت: به شورا و شهرداری رشت پیشنهاد می کنم جشنواره رسانه و مدیریت شهری را یک پله بالاتر ببرند و به جشنواره ای تخصصی با محوریت مشخص تبدیل کنند.

این مقام مسئول در وزارت ارشاد با اشاره به اینکه در مدت چند سالی که جسنواره خزر به میزبانی روسیه برگزار می شود 4 کشور همسایه برنده جشنواره می شوند، اظهار کرد: امسال وزرات فرهنگ و ارشاد تصمیم گرفت که سه استان حاشیه دریای خزر در این جشنواره شرکت نمایند و اگر گیلان شرکت در این جشنواره شرکت نکند استان های مازندارن و گلستان جایزه را خواهند برد.

به گزارش دیارمیرزا مدیرکل دفتر مطالعات و برنامه ریزی رسانه های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در پایان گفت: ما پیشنهاد دادیم که سال بعد میزبانی جشنوار رسانه خزر را برعهده گیریم.

لینک خبر :‌ تابناک گیلان
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی چهارمحال و بختیاری گفت: جشنی که اخیرا در فرهنگسرا برگزار شده و حواشی نامناسبی به همراه داشته به طور مستقل توسط نظام مهندسی برگزار شده و هیچ ارتباطی به ارشاد ندارد.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۱۲/۲۳

به گزارش خبرگزاری فارس از شهرکرد، شامگاه چهارشنبه برای اولین بار فیلمی در کانال تلگرامی این خبرگزاری از جشن نظام مهندسی چهارمحال و بختیاری منتشر شد.

در این کلیپ که در فرهنگسرای شهرکرد تهیه شده است، دختربچه ای روی صحنه رفته و با موسیقی نامناسبی اقدام به اجرای حرکات موزون می کند و مورد تشویق مجری برنامه قرار می گیرد.

جواد کارگران در این خصوص به خبرنگار فارس گفت: این جشن به طور مستقل توسط نظام مهندسی استان برگزار شده و هیچ ارتباطی به اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی چهارمحال و بختیاری ندارد.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی چهارمحال و بختیاری با اشاره به اینکه فرهنگسرای شهرکرد به بخش خصوصی واگذار شده، توضیح داد: مجریان برنامه هزینه ی فرهنگسرا را برای پیمانکار واریز و سالن را برای جشن مورد نظرشان اجاره کردند و اینطور نبوده که اداره کل ارشاد، فرهنگسرا را در اختیار این افراد قرار دهد.

وی با انتقاد از حواشی این برنامه ادامه داد: باعث بسی تاسف است که خطوط قرمز مردم به این راحتی توسط عده معدودی مخدوش شود و چنین اتفاقاتی در یک برنامه رسمی اتفاق بیافتد.

کارگران با انتقاد از سکوت مسؤولینی که در جلسه حاضر بودند، بیان کرد: بنده از مدیرانی که در این جلسه حضور داشتند گلایه دارم، چرا که آنان نباید در برابر چنین اتفاق غیرشرعی سکوت می کردند.

وی با اشاره به اینکه در این برنامه تخلف صورت گرفته، ادامه داد: برگزارکنندگان این جلسه باید در خصوص حواشی به وجود آمده پاسخگو باشند.

انتهای پیام/3339/م

لینک خبر :‌ خبرگزاری فارس
فرمانده سپاه شهرستان پارس آباد گفت: برخی ادارات برای برگزاری همایش هایی همچون موسیقی از مدت ها قبل تلاش می کنند و با نصب بنرهایی در سطح شهر اقدام به اطلاع رسانی می کنند اما برای مراسمی همچون روز شهدا یک بنر هم جلوی اداره خود نصب نمی کنند.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۱۲/۲۳ سایت های دیگر : پایگاه خبری ارس تبار

به گزارش خبرگزاری تسنیم از پارس آباد، سرهنگ پاسدار حسن نوری صبح امروز در گفت وگو با خبرنگاران با گرامیداشت 22 اسفند روز گرامیداشت شهدا و تکریم خانواده های شهدا، به ترویج فرهنگ ایثار و شهادت تاکید کرد و اظهار داشت: برخی ادارات برای برگزاری همایش هایی همچون موسیقی از مدت ها قبل تلاش می کنند و با نصب بنرهایی در سطح شهر اقدام به اطلاع رسانی می کنند اما برای مراسمی همچون روز شهدا یک بنر هم جلوی اداره خود نصب نمی کنند.

وی بیان کرد: با شنیدن یاد و نام شهدا به یاد رشادت ها و جانفشانی های زیاد آن بزرگ مردان می افتیم که نهال انقلاب را بارور ساختند و آن را به دست ما سپردند.

وی با بیان اینکه هر چه داریم مدیون شهدا هستیم اظهار کرد: بی شک این آسایش و امنیتی که امروزه ما شاهد آن هستیم مرهون رشادت ها و از خود گذشتگی های شهدای بزرگوار هستیم و اینکه اکثریت شهدای ما در سنین پایین به جبهه های حق علیه باطل اعزام شده اند، نشان از خود گذشتگی بزرگواران شهید دارد که راه خود را به درستی انتخاب کرده اند.

نوری با اشاره به وظیفه همه مسئولین مبنی بر اینکه که در جهت خدمت به خانواده های معظم شهدا و رفع نیازهایشان قدم بردارند و در این راه از هیچ کاری مضایقه نکنند، تصریح کرد: همه مسئولان باید تکریم خانواده های شهدا و ایثارگران را اولویت کاری خود قرار دهند و تکریم از خانواده های شهدا و ایثارگران حداقل کاری است که باید انجام دهیم چرا که آنها با تقدیم فرزندان و همسران خود به اسلام و انقلاب دین خود را ادا کردند و حق بزرگی بر گردن ما دارند.

فرمانده سپاه شهرستان پارس آباد در ادامه به اهمیت و ضرورت ترویج فرهنگ ایثار و شهادت در جامعه اشاره کرده و از بی توجهی مسؤولان به بزرگداشت روز شهدا انتقاد کرد و افزود: در حالی برخی ادارات پارس آباد برای برگزاری همایشی مثل موسیقی از مدت ها قبل تلاش می کنند و با نصب بنرهایی در جلوی اداره خود اقدام به اطلاع رسانی می کنند که برای مراسمی همچون بزرگداشت شهدا یک بنر هم مقابل اداره خود نصب نمی کنند.

نوری به بی توجهی اداراتی همچون اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی که متولی فرهنگ جامعه است اشاره کرد و ادامه داد: نکته درد آور زمانی است که برخی ادارات متولی فرهنگ همچون اداره ارشاد در بزرگداشت روز شهدا به جای پرداختن و نصب بنر این روز، اقدام به تبلیغ و نصب بنر فضولی گئجه سی با محتوای موسیقی و نمایش می کند که جای تاسف دارد.

فرمانده سپاه ناحیه پارس آباد به حفظ حرمت و عزت خانواده های معظم شهدا تاکید کرد و گفت: خانواده های شهدا مایه عزت و سرافرازی جامعه اسلامی و از سرمایه های نظامی اسلامی هستند که دیدار، تکریم و الگوگیری از این اسوه های صبر و ایثار در راستای احیای فرهنگ ایثار و شهادت ضروری است.

وی با اشاره به اجرای برنامه هایی که برای ارج نهادن بر مقام شهدا برگزار می شود نیز گفت: لازم است برنامه هایی که در راستای تجلیل و ارج گذاری مقام والای شهدا برگزار می شود در خور شأن نام این عزیزان باشد.

انتهای پیام/ش

لینک خبر :‌ خبرگزاری تسنیم
با حضور مسئولان شهرستان دره شهر و طی مراسمی صورت گرفت.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۱۲/۲۲ سایت های دیگر : خبرگزاری فارس

به گزارش روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ایلام، با حضور امام جمعه شهرستان دره شهر، فرماندار، رییس فرهنگ و ارشاد اسلامی دره شهر و جمعی از مسئولان شهرستان، لوح سپاس دکتر سید عباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به خانواده شهید مدافع حرم، شهید حشمت سهرابی تقدیم شد.

پیش از این در شهریور ماه سال جاری، دکتر صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در سفر استانی خود به ایلام، با خانواده تنها شهید مدافع حرم شهید حشمت سهرابی در دره شهر دیدار کرد .

در دیدار صالحی با خانواده شهید سهرابی که از مدافعان حرم حاضر در خط مقاومت سوریه بود، جمعی از هنرمندان و معاون سیاسی استاندار ایلام نیز حضور داشتند.

صالحی در این دیدار با اشاره به جایگاه والامقام شهدا و علی الخصوص شهدای مدافع حرم اظهار کرد: امنیت ملی مرهون و مدیون ایثار و فداکاری شهدا و جانبازانی است که در راه دین و ایمان جان خود را تقدیم کرده اند و ما در مقابل این فداکاری ها تا ابد مدیون خواهیم بود .

روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ایلام

22 اسفند 1397 12:41

لینک خبر :‌ وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی
سمنان- ایرنا- مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان سمنان گفت: سفر وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و هیات همراه برای حضور در برنامه های فرهنگی سمنان در روز پنجشنبه 23 اسفند ماه جاری لغو شد.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۱۲/۲۲ سایت های دیگر : جماران خبرگزاری حوزه

حجت الاسلام والمسلمین علی اصغر فضیلت شامگاه چهارشنبه در گفت و گو با ایرنا ابراز داشت: علت لغو این سفر وجود یک برنامه غیرمترقبه برای وزیر ارشاد بوده است.
وی افزود: سید عباس صالحی و هیات همراه قرار بود در بدو ورود به استان سمنان با حضور در مرقد شهدای گمنام به قرائت فاتحه پرداخته و در جلسه شورای فرهنگ عمومی استان سمنان نیز حضور داشته باشند.
فضیلت دیدار با برخی از هنرمندان و پیشکسوتان استانی را از دیگر برنامه های پیش بینی شده برای صالحی در سفر به سمنان عنوان کرد.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان سمنان با اشاره به برگزاری جشن پنج هزارمین شماره روزنامه پیام سمنان گفت: حضور صالحی در این جشن نیز در برنامه سفر پیش بینی شده بود.
وی تاکید کرد: برگزاری چنین جشن هایی سبب ایجاد نشاط در جامعه رسانه ای می شود و اصحاب جراید از این جشن ها استقبال کنند.
فضیلت یادآور شد: وزیر ارشاد هم چنین قرار بود در آئین اختتامیه هفته فیلم و عکس سمنان حضور یابد.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد استان سمنان گفت: علی اصغر کاراندیش معاون حقوقی، امور مجلس و استان های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با سفر به استان سمنان، فردا در آیین اختتامیه هفته فیلم و عکس و جشن روزنامه پیام این استان شرکت می کند.
7342م/7408

ارتباط با سردبیر newsroom@irna.ir

تماس بی واسطه با مسئولین

لینک خبر :‌ خبرگزاری جمهوری اسلامی