بولتن فرهنگی هنری / مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی 7 اسفند 97
مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی هرمزگان از سفر وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در پایان امسال به استان هرمزگان خبر داد.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۱۲/۰۶ سایت های دیگر : خبرگزاری جمهوری اسلامی جماران جنوب ایران

به گزارش روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی هرمزگان ، رضا کمالی زرکانی در جمع خبرنگاران ضمن اعلام این خبر گفت : دکتر عباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی نیمه دوم اسفند برای امضای تفاهم نامه با استاندار هرمزگان به این استان سفر خواهد کرد.

وی افزود : سفر دو روزه وزیر به هرمزگان همراه با خیر و برکات فراوان خواهد بود و تفاهم نامه مدنظر همه بخش های فرهنگ و هنر استان به ویژه در حوزه زیر ساخت های فرهنگی را شامل خواهد شد.

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی هرمزگان به دیگر برنامه های سفر وزیر اشاره کرد و اظهار داشت : دیدار با اهالی فرهنگ و هنر و رسانه ، دیدار با خانواده هنرمندان ، سفر به چند شهرستان ، بازدید از پروژه های مختلف فرهنگ و هنر ، دیدار با خانواده شهداء و... از جمله برنامه های این سفر خواهد بود.

روابط عمومی اداره کل فرهنگ وارشاد اسلامی هرمزگان

6 اسفند 1397 14:18

لینک خبر :‌ وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی
در ادامه همایش "مشق عشق" محمدرضا سوقندی، مشاور وزیر فرهنگ و اشاد اسلامی به اتفاق هیأت همراه با ایثارگران فرهنگ و هنر دیدار کرد.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۱۲/۰۶

به گزارش روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان البرز، محمدرضا سوقندی مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به اتفاق ناصر مقدم مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان البرز، با برجستگان ایثارگر فرهنگ و هنر استان دیدار و گفتگو کردند و از ایشان تجلیل بعمل آوردند.

مشاور وزیز فرهنگ و ارشاد اسلامی در امور ایثارگران در یکی از این دیدارها به دیدن حسین ایوبی مبارز انقلابی ، رزمنده و جانباز دفاع مقدس ، عکاس انقلاب و دفاع مقدس ، خادم راهیان نور رفت.

سوقندی در نشستی دیگر به دیدار مجید دهقان نیری رزمنده و هنرمند مستند ساز و عکاس دفاع مقدس و خادم الشهداء ، فیلمساز ارزشی ( فیلم مردان آنجلس و . . . ) رفت.

دیدار و تکریم و تجلیل از آزاده و جانباز حسین پولادی هنرمند مشبک کار، از دیگر برنامه های سفر یکروزه سوقندی،مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به استان البرز بود.

گفتنی است این دیدارها با حضور محمدرضا سوقندی، مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی استان البرز در امور ایثارگران ، ناصر مقدم مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان البرز ، علی خیلدار مشاور معاون وزیر ، سیاوشی مسئول امور ایثارگران اداره کل، فروغی مدیر هنرستان هنرهای زیبای پسران کرج ، سرباز مدیر تاتر شهر و بزرگمهر مدیر روابط عمومی اداره کل صورت پذیرفت.

6 اسفند 1397 09:11

تعداد کلیک : 60

لینک خبر :‌ وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی
عضو هیأت رئیسه مجلس شورای اسلامی تذکرات کتبی نمایندگان به مسئولان اجرایی کشور را قرائت کرد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، علی اصغر یوسف نژاد در نشست علنی نوبت سوم امروز (دوشنبه، 6 اسفند) مجلس شورای اسلامی تذکرات کتبی نمایندگان به مسئولان اجرایی کشور را به شرح زیر قرائت کرد.

- تذکر شمس الله شریعت نژاد نماینده مردم رامسر به وزیر آموزش و پرورش درخصوص اینکه چرا تکلیف بازنشستگان فرهنگی که به دلیل عدم همسان سازی حقوق چندین ماه است بلاتکلیف مانده اند، روشن نمی شود.

- تذکر محمود بهمنی نماینده مردم ساوجبلاغ، نظر آباد و طالقان به وزیر امور اقتصادی و دارایی درخصوص اینکه چرا فکری به حال ساماندهی سیاست های پولی و مالی نمی کنید و اقدامی در جهت ثبات اقتصادی و ارتقای انگیزه سرمایه گذاری صورت نمی گیرد.

- تذکر احمد سالک کاشانی نماینده مردم اصفهان به وزیر امور اقتصادی و دارایی درخصوص ضرورت جلوگیری از فروش اموال تملیکی و افزایش نظارت به اعضای کمیسیون آن.

- تذکر جبار کوچکی نژاد نماینده مردم رشت به وزیر کشور درخصوص اینکه چرا برای روستاهای بالای یکصد خانوار شهرستان رشت کد شناسایی صادر نمی شود.

- تذکر شهباز حسن پور بیگلری نماینده مردم سیرجان و بردسیر به وزیر بهداشت درخصوص ضرورت صدور دستور راه اندازی سریع بخش های جراحی قلب ، آنژیو و آی سی یو و همچنین بخش نوزادان و ام آر آی در بیمارستان سیرجان، تذکر به وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی درخصوص ضرورت رسیدگی به مشکل کمبود کاغذ برای مطبوعات و انتشار کتب و مجلات

- تذکر نادر قاضی پور نماینده مردم ارومیه به وزیر جهاد کشاورزی درخصوص ضرورت جلوگیری از افزایش بی رویه قیمت شکر و راه اندازی سریع توسعه نیشکر خوزستان، تذکر به وزیر علوم، تحقیقات و فناوری درخصوص تسریع در تقویت دانشگاه های دولتی ارومیه به ویژه دانشگاه صنعتی و پیام نور

- تذکر پروانه مافی و سیده فاطمه ذوالقدر نمایندگان مردم تهران به وزیر جهاد کشاورزی درخصوص علت عدم نظارت بر نحوه توزیع ارز دولتی برای واردات محصولات غذایی و ایجاد رانت در این حوزه و چرا برخی معاونان وزیر ذینفعان واردات مواد غذایی شده اند./

پایان پیام

لینک خبر :‌ خانه ملت
تهران - ایرنا - دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی، گفت: این هنر است که می تواند راه حل های مناسب برای چالش های اجتماعی فراهم کند.

به گزارش روز دوشنبه ایرنا از دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی، حجت الاسلام و المسلمین سید سعیدرضا عاملی در جلسه کمیسیون هنر و معماری، اظهار امیدواری کرد که اسناد موسیقی و سینما به تصویب نهایی شورای عالی انقلاب فرهنگی برسد.
وی افزود: کمیسیون هنر و معماری، میان نظر و عمل ارتباط مناسب و خوبی برقرار کرده و یکی از مهمترین کمیسیون های دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی است؛ انتظار داریم سایر مأموریت هایی که به صورت موازی در دیگر کمیسیون ها و شوراهای دبیرخانه در دست اقدام است، به یک مرجع سپرده شود.
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به وضعیت فعلی جهان امروز، ادامه داد: دنیا در دوران کنونی درگیر آشفتگی است و این آشفتگی در غرب و با فاصله گرفتن از دین از دوران پروتستانتیسم و عصر مدرنیته آغاز شد و رفته رفته دین را از تمام نهادهای اجتماعی جدا کرد.
عاملی اظهار کرد: امروزه، جامعه قدرتمندتر شده است و علیرغم تمامی آشفتگی های موجود اگر به نحو شایسته، هنر و موسیقی فاخر تولید و عرضه شود، مخاطب و مصرف کننده آن را به خوبی می پذیرد.
به گفته استاد گروه ارتباطات دانشگاه تهران، اگر به دوره تمدن پارسی دقت و مؤلفه های ایجاد و رشد این تمدن را بررسی کنیم، متوجه خواهیم شد این تمدن با هنر شکل گرفت و قوام یافت.
وی گفت: نسل روشنفکر ما با رویکرد ساختن تمدن مشکل دارند و احساس می کند تمدن امری است که نمی توان آن را ساخت، در صورتیکه همه تمدن ها در زمان حال ساخت شده اند و بعدا برساخت تمدنی پیدا کرده اند.
وی این نکته را هم یادآور شد که معضل امروز جهان، معضل هویت است که با هویت های سرد، نامعین، پوچ و ... همراه شده است. حوزه معماری و موسیقی می تواند روحیه حماسی و امید به زندگی را به جامعه تزریق کند.
عاملی با بیان اینکه کارآمدترین نهاد اجتماعی برای حل معضلات اجتماعی، نهاد هنر است، افزود: اگر بتوانیم در حوزه تعلیم و تربیت خوب عمل کنیم، ناهنجاری و جرم کم می شود و اصولاً دلیل افزایش جرائم، ضعف عملکرد در فرهنگ است.
وی افزود: هنر اصلی ترین و مناسب ترین قالب برای انتقال پیام ها و ارزش های فرهنگی است.
استاد گروه ارتباطات دانشگاه تهران، گفت: امیدواریم در حمایت صنفی از حقوق هنرمندان، تدوین اسناد ملی بخش های مختلف هنر و تاسیس نهادهای لازم در این بخش عملکرد مثبتی داشته باشیم.
**9492** 1200

ارتباط با سردبیر newsroom@irna.ir

تماس بی واسطه با مسئولین

لینک خبر :‌ خبرگزاری جمهوری اسلامی
عدم پخش سی وهفتمین اختتامیه جشنواره تئاتر فجر از تلویزیون به نوار بی مهری های تلویزیون اضافه کرد اما کماکان رادیو حامی تئاتر است.

به گزارش خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران پویا ، تئاتر، موسیقی و سینما در ایام فجر انقلاب اسلامی، آثار نمایشی خودشان را در معرض دید مخاطب قرار می دهند؛ اما در این بین شاید رسالت تئاتر و موسیقی بیش از سینما سخت تر باشد. در ارائه این هنرها، هنرمند می بایست همه چیز را زنده بر صحنه اجرا، در معرض نگاه و ارزیابی مخاطب خود گذارد. در سال های اخیر شبکه های نمایش و آی فیلم متولی پخش جشنواره ها شده اند و در ایام جشنواره فیلم فجر از حداکثر ظرفیت خود برای پوشش وقایع جشنواره فیلم فجر بهره برده اند. سال جاری تلویزیون پخش مستقیم و کاملی از جشنواره فیلم فجر داشت تا جایی که حتی برخی صحبت ها و تصاویر بر آنتن زنده تلویزیون ظاهر می شود که پیشتر از آنها با عنوان خط قرمز یاد می شده است.

در مقابل جشنواره ای چون تئاتر فجر که قدمتش از جشنواره فیلم فجر نیز بیشتر است، به شکل ابتری پوشش آن به شبکه چهار سیما، آن هم در قالب برنامه های شب های هنر یا در گذشته نقد هنر یا مجله تئاتر محدود شده است، با این همه در زمان مهمترین رویداد جشنواره 37 تئاتر فجر، همان شبکه چهار نیز گامی برای پوشش مستقیم این رویداد برنمی دارد، این در حالی است جشن 37 تئاتر فجر، جشن چهل سالگی انقلاب بوده و در آن برنامه ویژه ای برای تقدیر و بزرگداشت چهل سالگی و البته تقدیر از شهید امیر فرخی زنگنه، شهید تئاتری حمله تروریستی اهواز در نظر گرفته می شود و از چهار چهره مهم تئاتر کشور از جمله هوشنگ توکلی که نقش مهمی در تثبیت هنر انقلاب داشته تقدیر به عمل می آید.

این در حالی است که در جشنواره فیلم فجر، افتتاحیه و اختتامیه جشنواره، با تمامی حواشی آن روی آنتن زنده می رود. تمام سخنان و حرف هایی که شاید حساسیت برانگیز باشد پخش می شود و در نهایت تصویر برخی بازیگران زن نیز روی آنتن می رود.

پیگیری های خبرنگار خبرگزاری تسنیم نشان می دهد که شبکه نمایش همچون پخش آیین های جشنواره فیلم فجر مسئولیتی در قبال تئاتر فجر نداشته است و از طرفی شبکه چهار هم که پیش از این در سی و پنجمین جشنواره تئاتر فجر، با تهیه کنندگی نیما دهقان، مسئولیت پخش اختتامیه را به عهده داشته است؛ گویا به علت مشکلات واحد سیار کمتر می توانند برنامه های بیرونی سازمان صداوسیما را پوشش بدهند و معطوف برنامه های استودیویی شده اند. البته شواهد خبرنگار تسنیم به عنوان شخصیت حاضر در اختتامیه نشان می دهد دوربین های سازمان صدا و سیما و واحد سیار در تالار وحدت حضور داشته اند؛ اما اقدامی برای پخش زنده نکرده اند. حتی در گذشته که بخشی از جشنواره، برای مثال سخنان وزرای ارشاد، میان برنامه های زنده روی آنتن می رفته، در این رویداد حذف می شود. البته رادیو به عنوان حامی تئاتر پوشش کاملی در رادیو گفتگو و ایران و سپس رادیو تهران داشته است.

شبکه آی فیلم و شبکه چهار در حاشیه اختتامیه اقدام به تهیه مصاحبه با برگزیدگان جشنواره داشته است. برنامه شب تئاتر نیز با اجرای رحمت امینی یک ساعت پس از پایان جشنواره روی آنتن شبکه چهار می رود؛ اما باز خبری از درون تالار وحدت و خوشحالی یا ناراحتی هنرمندان تئاتر بر صفحه سرد تلویزیون نیست.

رفتار سرد تلویزیون با تئاتر مسبوق به سابقه است و در سالیان گذشته آنتن تلویزیون کمتر وقتی برای تئاتر گذاشته است. هرچند در ماه های اخیر گزارش هایی از وضعیت تئاتر در تلویزیون منتشر می شود؛ اما این گزارش ها اساساً موسمی و فارغ از نگاه هنرمندان به وقایع بوده است.

صاحب نظرانی در حوزه های هنر بر این باورند تلویزیون فرصتی برای عرضه، معرفی و حتی نقد هنرهایی چون نقاشی، صنایع دستی، موسیقی و تئاتر ایجاد نکرده است و حضور در شبکه چهار، به عنوان یکی از کم مخاطب ترین شبکه های تلویزیون، کمکی به این هنرها نمی کند، کما اینکه تلاشی هم برای ساخت و تولید برنامه های مخاطب پسند با محوریت این هنرها صورت نگرفته است. با نگاهی به برنامه سازی شبکه های شاخص دنیا، می توان دید هنرهایی چون تئاتر یا نقاشی هم می توانند با ترکیبی از خلاقیت و آگاهی، فرصت برای جذب مخاطب تلویزیون ایجاد کنند، امری که مدیران سازمان صداوسیما توجهی بدان نمی کنند.

پیشتر در دهه شصت و هفتاد، آثار شاخص تئاتری با حضور چهره های مطرحی چون جمیله شیخی، علی نصیریان، بهروز بقایی، اکبر زنجانپور، بهزاد فراهانی، اصغر همت، داریوش مؤدبیان و... کنار چهره های آن روز جوان چون آتیلا پسیانی، فرهاد آییش، مهدی هاشمی، گلاب آدینه و... بخشی از فرهنگ تئاتری تلویزیون شده بودند، اتفاقی که دیگر رخ نداده است و نسلی از جامعه ایرانی را از درک تئاتر محروم کرده است.

انتهای پیام/*

لینک خبر :‌ خبرگزاری تسنیم
مدیرکل دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ضمن اشاره به منحل شدن شورای موسیقی سنتی و کلاسیک دفتر موسیقی، از ساز و کار جدیدی برای شورای شعر و ترانه این دفتر سخن گفت.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۱۲/۰۶ سایت های دیگر : روزنامه نوآوران روزنامه همدلی روزنامه اصفهان زیبا

علی ترابی در گفت وگو با ایسنا اظهار کرد: از ابتدای حضورم در دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی معتقد بودم این دفتر باید پوست اندازی کند؛ زیرا شکل و شمایل سنتی کار دیگر جوابگو نیست و باید در سیاست های این دفتر بازنگری انجام شود.

او درباره شورای شعر و ترانه این دفتر و ایجاد ساز و کار جدید برای آن، گفت: اقدام بعدی ما مطمئناً به شورای شعر و ترانه برمی گردد؛ اینکه تعدادی شاعر به شکل ثابت در این شورا حضور داشته باشند و اشعار را بخوانند هم برای اعضای محترم شورا بار سنگین و دشواری است، هم برای ما مشکلات و عدم تعادلی را به وجود آورده است که من نیز به آن معترف هستم.

مدیرکل دفتر موسیقی وزارت ارشاد با اشاره به ساز و کار جدیدی که برای شورای شعر در نظر گرفته شده است، بیان کرد: اگر این ساز و کار در اسفندماه اجرایی نشود به طور قطع در فروردین ماه 98 اجرایی خواهد شد. اعضای شورا باید ناشناخته باشند و از نظر تخصص، متنوع و تعداد آنها بیشتر باشد. از طرفی اصلاً نیاز نیست این افراد به دفتر موسیقی مراجعه کنند؛ بنابراین ما سامانه ای را طراحی کردیم که هر عضو بدون اطلاع از نظر دیگری در منزل رأی خود را ثبت کند. در نهایت جمع بندی کار در دفتر موسیقی انجام خواهد شد.

ترابی ادامه داد: متأسفانه شعرهایی که به دفتر موسیقی می رسند به حد زیادی نازل هستند و این خیلی غم انگیز است که به ندرت شعری را می توانیم پیدا کنیم که غلط املایی نداشته باشد چه برسد به دیگر ویژگی های یک شعر یا ترانه خوب.

مدیرکل دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی درباره نحوه گزینش و انتخاب اعضای شورای شعر نیز بیان کرد: اعضای این شورا بر اساس تنوع در تخصص انتخاب می شوند و این افراد صرفاً شاعرانی نخواهند بود که دیدگاه سنتی به شعر و ترانه دارند.

او همچنین با اشاره به منحل شدن دو شورای موسیقی در این دفتر گفت: از ابتدای بهمن ماه دیگر شورایی به نام شورای موسیقی سنتی و کلاسیک در دفتر موسیقی وجود ندارد؛ بنابراین گروه های سنتی و کلاسیک باید تنها تأیید و مجوز اشعار خود را بگیرند، اگر آثار آن ها فاقد شعر باشد دیگر نیازی به تأیید و بررسی آن ها در شوراهای دفتر موسیقی نیست و تنها برای انجام امور اداری و نیز هماهنگی های نهایی، اسامی و مشخصات گروه خود را به دفتر موسیقی اعلام می کنند.

انتهای پیام

لینک خبر :‌ خبرگزاری دانشجویان ایران
شاهین فرهت در پاسخ به اینکه چرا جشنواره موسیقی فجر تبدیل به برند نشده است؟ مسئله پخش آثار در قالب سی دی را از عوامل مهم خواند. صارمی هم پاسخ داد: در حوزه فرهنگ باید برنامه ریزی درازمدت شود. هر وقت این کار را کردیم جشنواره ما نیز برند می شود.

به گزارش ایسنا، شب موسیقی در بیستمین نشست خود، شامگاه یکشنبه (پنجم اسفند ماه) با موضوع بررسی جشنواره موسیقی فجر روی آنتن شبکه چهار رفت.

رضا مهدوی در این برنامه میزبان شاهین فرهت، دبیر جشنواره موسیقی فجر و شهرام صارمی، مدیر اجرایی جشنواره موسیقی فجر بود.

فرهت در مورد سیاست اجرایی جشنواره امسال گفت: تم اصلی، اجرای آثار آهنگسازان ایرانی بود. ما تلاش کردیم از ژانرها و سبک های مختلف حضور داشته باشند.

تمام اتفاقات جشنواره طبق آئین نامه بود

صارمی در مورد سیاست ارتقای کیفی جشنواره توضیح داد: آئین نامه ای برای جشنواره تصویب شد که تقریباً تمام اتفاقاتی که در جشنواره افتاد از روی آن آئین نامه بود. اینکه ما تا چه حدی موفق بوده ایم بحث دیگری است. در مورد کیفیت جشنواره هم مخاطبان و اهل موسیقی باید نظر دهند. ارتباطات من با همه هنرمندان بسیار قوی و وسیع است و من از تمام این پتانسیل برای دعوت دوستان استفاده کردم. حدود 90 اجرا در اجناس مختلف موسیقی، داشتیم. موضوع بعدی که بسیار برای من مهم بود، حضور مراکز آکادمیک موسیقی مثل دانشگاه تهران بود. چند گروه بعد از 15 سال در جشنواره حضور پیدا کردند. از نوجوانان نیز اجراهای بسیار خوبی را شاهد بودیم.

حضور آثار شاهین فرهت در جشنواره به عنوان دبیر جشنواره، مورد انتقاد قرار گرفته است. وی در پاسخ به این انتقاد گفت: من نمی دانم که آیا در این مورد چیزی در آئین نامه هست یا خیر، اما من حدود 15 سال بود که هیچ کاری را در ایران اجرا نکرده بودم و همه در این زمینه به من اعتراض می کردند. من کار کنسرتو ویولن را برای امین غفاری و به درخواست ایشان ساختم و کار دیگر را نصیر حیدریان پیغام داد که اگر شما کاری برای زهی دارید، من می خواهم اجر کنم. در مورد تیریو من اصلاً نگفته بودم و خود گروه آن را اجرا کردند. در آخر من فکر می کردم برای ایران پرستیژ است و کار خوبی را انجام می دهم.

امسال اولین سالی بود که فراخوان داشت

صارمی در پاسخ به اینکه اعضای هیأت انتخاب چگونه انتخاب شده اند ؟ گفت: این انتخاب بر اساس آئین نامه بوده است. وی در ادامه قسمتی از آئین نامه را خواند.

صارمی افزود: امسال اولین سالی بود که فراخوان داشت. حدود 25 گروه از بخش فراخوان انتخاب شدند. هیئت انتخاب بر اساس نمونه ارسالی نظر می دهد.

فرهت در مورد انتخاب آثار خارجی گفت: من آثار را به تنهایی انتخاب نکردم و نظر هیأت انتخاب بوده است. اما انواع موسیقی ها از پیچیده تا بسیار آسان در جشنواره بوده است.

صارمی درباره اینکه جشنواره نگاه گیشه ای داشت یا علمی؟ بیان کرد: موسیقی جشنواره باید در چهارچوب موسیقی ای باشد که در کشور هست. اما بیشتر اجراها به جز پاپ گیشه ای نبودند.

فرهت جنبه گوناگون بودن موسیقی در جشنواره امسال و اجرای کارهای ایرانی توسط گروه های خارجی و شناساندن هنر ایرانی به غیر ایرانی ها را از رخدادهای پررنگ جشنواره دانست.

صارمی در پاسخ به برخی انتقادات در مورد کم بودن اجراها در این دوره آمار دوره های قبل را که تعداد اجراهایشان کمتر بوده را خواند.

وی درباره حضور بانوان در جشنواره گفت: امسال 35 درصد از هنرمندان در جشنواره خانم بوده اند که تعداد بیشتری نسبت به سال های گذشته است.

فرهت در مورد مسئله ی داوری آثار گفت: سال هایی که جشنواره رقابتی بود می گفتند مگر اینجا مسابقه است و سال هایی که نبود می گفتند چرا نیست. به دلایلی امسال تصمیم گرفتیم جشنواره رقابتی نباشد.

در ادامه برنامه، رضا مهدوی از وزارت ارشاد، دکتر حسینی، و به خصوص معاونت امور هنری که در مدت کوتاه حضورشان، دفتر موسیقی را ارتقا داده اند و سبب تصحیل کارها شده اند، تشکر کرد.

یک عده تنها در حاشیه دیده می شوند

صارمی در صحبت پایانی گفت: من به مسؤولان گفته ام که دیگر هیچ وقت در هیچ جایی که با این ترکیب بخواهد کار موسیقی انجام شود حضور پیدا نخواهم کرد. ظرفیت جامعه موسیقی بسیار پایین است. متأسفانه یک عده تنها در حاشیه دیده می شوند.
شب موسیقی یکی از برنامه های شب های هنر است که به تهیه کنندگی حبیب الله ذوالفقاری، پیرامون مسائل موسیقی، یکشنبه شب ها ساعت 23 به طور زنده، از شبکه چهار سیما پخش می شود.

انتهای پیام

لینک خبر :‌ خبرگزاری دانشجویان ایران
جشنواره تجسمی فجر بسان نوجوان یازده ساله ای که به سمت بلوغ پیش می رود، نه آنقدر بالغ است که قابل اعتماد باشد و نه آنقدر کوچک است که بتوان آن را نادیده گرفت. جشنواره ای که برای رشد بیشتر، بیش از هر موضوعی نیاز به حمایت مدیران و همراهی هنرمندان پیشکسوت و جوان دارد.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۱۲/۰۷ سایت های دیگر : همسو نیوز کودک پرس

امسال جشنواره تجسمی فجر در حالی یازدهمین دوره خود را پشت سر می گذارد که تلاش کرده با توجه به رویکردهای پژوهشی، پیشکسوتان را نیز در کنار خود داشته باشد. اما به باور بسیار از کارشناسان و منتقدان این جشنواره هنوز هم جای کار دارد و باید برای رسیدن به جایگاهی مطلوب و محکم چه در میان هنرمندان این عرصه و چه در میان سایر جشنواره های فجر، با نگاهی تازه تر و قدم های مستحکم تر این مسیر را ادامه دهد.

در همین راستا امیر سقراطی، دبیر هنری یازدهمین جشنواره تجسمی فجر درباره میزان فراگیری این جشنواره در میان هنرمندان با تاکید بر اینکه اساساً هیچ جشنواره ای نباید فراگیر باشد، به ایسنا گفت: در همه این سال ها جشنواره تجسمی فجر جشنواره ای بوده است که هنرمندان در آن ثبت نام می کنند و جای استادان خالی بوده است و اصلاً بدیهی است که بخشی از استادان این حوزه هیچ وقت در جشنواره تجسمی فجر شرکت نمی کنند. دوسالانه ها نیز با همین مشکل مواجه بوده اند که پیشکسوتان و استادان این حوزه در برنامه هایشان شرکت نمی کنند و باید حتماً برای حضور از آنها دعوت شود.

او یادآور شد: ما نیز برای پوشش همین بخش بود که نمایشگاه چارسوی هنر را برای نخستین بار به جشنواره تجسمی فجر اضافه کردیم. امسال در بخش چارسوی هنر 55 گالری شرکت کردند که نزدیک به یک هزار قطعه هنری را از هنرمندان پیشکسوت با خودشان به همراه آورده بودند. در واقع این بخش توانست آثار هنرمندان پیشکسوت را به جشنواره تجسمی فجر اضافه کند.

این هنرمند در ادامه به افزایش تعداد شرکت کنندگان در جشنواره تجسمی امسال اشاره و اظهار کرد: امسال میزان شرکت کنندگان جشنواره با 300 درصد رشد همراه بوده است. در سال های گذشته محدودیتی وجود داشت که تنها 100 هنرمند می توانستند در جشنواره حضور داشته باشند، اما امسال 700 هنرمند وارد نمایشگاه های جشنواره شده اند.

سقراطی با اشاره به تغییر نگرش هنرمندان در خلق آثار هنری و با بیان اینکه امسال آثار بسیار دغدغه مند هستند و فضای سیاسی و اجتماعی معاصر کاملاً در آثار قابل شهود است ، گفت: اتفاقی که امسال در جشنواره تجسمی فجر افتاد این بود که رویکردهای سیاسی، اجتماعی و فرهنگی در بسیاری از آثار دیده می شد. در حال حاضر دوسالانه ها و جشنواره تجسمی فجر دیگر همانند دهه 70 صرفاً برای بازدید هنرمندان برگزار نمی شود و جامعه شناسان، نشانه شناسان، سیاست مداران، روانشناسان و کسانی که کارهای فرهنگی و اجتماعی انجام می دهند نیز از مخاطبان این رویدادهای هنری محسوب می شوند.

امیر سقراطی

دبیر هنری یازدهمین جشنواره تجسمی فجر افزود: درست است که برخی از آثار تلخ، سیاه و گزنده هستند، اما روحیه جامعه را منعکس می کنند. به طور کلی برای آنکه ببینیم تحولات سیاسی و اجتماعی هر جامعه ای به چه سمتی پیش می رود باید به هنر آن جامعه رجوع کنیم. در تمام دوره ها آثار هنری آئینه جامعه هستند که اتفاقات را بازتاب می دهند. بنابراین آثار هنری تلخ و شیرین در واقع تلخ و شیرین بودن شرایط جامعه را نشان می دهند.

او همچنین در پاسخ به این پرسش که اساساً برگزاری جشنواره تجسمی فجر به فضای هنری و هنرمندان کشور چه کمکی می کند، خاطرنشان کرد: اصلاً نمی دانم که آیا جزو وظایف یک جشنواره است که چنین کاری کند یا خیر! فکر می کنم مجموع رخدادهای فرهنگی جامعه است که می تواند چنین فضایی را به وجود بیاورد. اگر ما 50 جشنواره کوچک داشته باشیم و همه آنها در رخدادی مثل جشنواره تجسمی فجر جمع شوند، آنگاه جشنواره می تواند به فضای هنری کشور کمک کند.

این هنرمند با بیان اینکه ما نباید از یک رخداد انتظار یک اتفاق بزرگ و عجیب داشته باشیم ، اظهار کرد: به شخصه فکر می کنم از جشنواره تجسمی فجر انتظارهای زیادی وجود دارد. در حالی که کارشناسان، منتقدان و پژوهشگران این عرصه باید پیشنهادها و طرح هایشان را با اداره کل هنرهای تجسمی در میان بگذارند و به پیشرفت این جشنواره کمک کنند.

سقراطی نقش رسانه ها را در عرصه هنرهای تجسمی حائز اهمیت دانست و گفت: هنرهای تجسمی منتقد و رسانه های کمی دارند. این در حالی است که رسانه ها می توانند با ایجاد فضای انتقادی و گفتمانی به پویایی هنرهای تجسمی کمک کنند. اگر جشنواره فجر و دوسالانه ها بدون هیچ فضای گفتمانی برگزار شوند، صرفاً یک کار اداری محسوب می شوند. اگر کار پژوهشی انجام نشود و رسانه ای نباشد که نقد کند برگزاری نمایشگاه ها هیچ کمکی نمی کند.

سقراطی در بخش پایانی سخنان خود یادآور شد: ما همیشه در حیطه تجسمی از دولت طلبکار بوده ایم، اما خودمان هیچ گاه جلو نیامده ایم. من نیز در سال های گذشته منتقد جشنواره تجسمی فجر بودم و مقالاتی زیادی را در این زمینه نوشتم، ولی امسال در جشنواره شرکت کردم تا شاید بتوانم کاری انجام بدهم. ما باید خودمان به سمتی پیش برویم که در این حوزه کار انجام دهیم، اگر نه چنانچه فقط از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی انتظار داشته باشیم، هیچ نتیجه ای نخواهیم گرفت. چون آنها کارشان را طبق روال اداری انجام می دهند و این هنرمندان هستند که باید به این فضا بپیوندند. فکر می کنم با جایگزینی فضای گفت وگو و نقد به جای فضای پرخاشگری و مچ گیری، جشنواره ها می توانند رشد کنند.

انتهای پیام

لینک خبر :‌ خبرگزاری دانشجویان ایران
متولد 1323 است. کارش را با بازیگری تئاتر آغاز کرده است. بعد به بازیگری در سینما و فیلمنامه نویسی پرداخته است. در بین مردم و هنرمندان با عنوان آقای شرافت شناخته می شود. بهزاد فراهانی. با توجه به اینکه تجربه سال ها کار در تئاتر را دارد، دغدغه مند است. درباره اوضاع تئاتر و مسائل و مصائب تئاتری با او گفت وگویی تحلیلی داشته ایم که در ادامه می خوانید.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۱۲/۰۷

مشغول کار جدید سینمایی یا تئاتری هستید؟

نزدیک چهل سال است که مشغول ساخت فیلم هستم . چون سرِ خم شده ای در برابر آقایان ندارم، کمکی در فارابی، ارشاد و تلویزیون به من برای ساخت کار نمی شود. اولین سناریویم را سال 1348 نوشتم که بعدها سفرِ سنگ شده است. چند سناریوی قبل از انقلابم مثل گرگ بیزار یا نقره داغ فیلم شده است. چهل سال است که تمام نیرویم را برای این کار گذاشتم. 15 فیلمنامه دارم که برخی از آنها چاپ شده است و بعضی دیگر چاپ نشده است. الان شرایط سرمایه گذاری در سینما مانند مسائل دیگر است. چند جایی برای ساخت فیلم تمایل به همکاری دارند و همه چیز داشت بخوبی پیش می رفت؛ تا اینکه بالا رفتن قیمت دلار کار من را هم عقب انداخت. چندجایی اظهار تمایل به همکاری دارند، انتخاب و همگون کردن آنها و سلایق کمی زمان بر است و در حال حاضر درگیر این هستم. دوم: به دنبال زمان و فرصتی هستم تا کاری بنویسم که تولید امسال است؛ اگر این قصه را بنویسم در اینجا کار نخواهم کرد. حالا اینکه در کجا کار خواهم کرد، بماند. من سه فیلمنامه دارم که هر سه آماده کار شدن هستند. مهمانی از کارائیب که به صورت کتاب چاپ شده است؛ نازخاتون که بیشتر به زندگی خودم برمی گردد؛ خر خسته خارکن به خانه برمی گردد که در رادیو هم جایزه ای برده است. یکی از این سه امسال کار می شود.

با ورود سلبریتی ها به تئاتر ، تعریفِ دستمزدها تغییر کرد. این روزها تئاتر به سمت تجاری شدن پیش رفته است. نگاه و تحلیل شما درباره این وضعیت چیست؟

نزدیک شش سالِ پیش بیانیه ای در انجمن بازیگران دادیم که در آن ذکر کرده بودیم که ورود سلبریتی ها بدون مراجعه به خانه تئاتر کار غلطی است و پیش بینی کرده بودیم که چه اتفاقاتی ممکن است بیفتد. همان زمان وقتی سروصدا به پاشد، در برنامه ای تلویزیونی رفتم و رسمی اعلام کردم که شما دارید تئاتر را تخریب می کنید و ضررهای این کار را گفتم. مثل همیشه که مدیریت، هیچ نظام درستی ندارد، به حرف من گوش ندادند. متوجه نشدند من چه گفتم. من حتی اخطار دادم که شما دارید تئاتر را به سمت تئاتر لاله زاری بعد از کودتای 28 مرداد می برید. یادم هست که بسیاری از دوستان نزدیکم ازجمله آقای رشیدی و آتیلا پسیانی روی خط تلویزیون آمدند و به من اعتراض کردند که هر کس حق دارد هر کار دلش می خواهد بکند؛ هنرمندان سینما می توانند به تئاتر بیایند. از همان موقع سروصدایی به پا شد و تا همین الان جامعه سینما دست از سر من یکی برنداشته است. نه به سراغم می آیند که البته این مشکلی نیست، من عطایش را به لقایش بخشیدم. البته این تمام چیزی نیست که شما گله مندانه فرمودید؛ طرح و نقشه ای وجود دارد که تئاتر را از قامتِ نقد، مقاومت، پایداری و شجاعت بازبدارد. چرا می گویم طرح و نقشه؟ چون کسی که طلایه دار آن است خودش زمانی در مرکز هنرهای نمایشی رئیس بوده است و لجام تئاتر را در دست داشته است. الان سالن های خاصی را می گیرد و سلبریتی ها را به این تئاترها دعوت می کنند اما بودجه تئاترشان را به صورت اسپانسرینگ، از طریق روابط پیچیده و پنهان مافیای عظیمی که در مدیریت سرمایه در این کشور وجود دارد می گیرد. برای تئاترش میلیاردها تومان پول می گیرد و از آن طرف قیمت بلیت را تا 250هزار تومان بالا می برد. به اعتقاد من دارد چند اتفاق می افتد؛ آقایان دارند کوشش می کنند بزرگ ترین هنر مقاومت را در این مملکت از بین ببرند. تئاتر هنری است که به فرهنگ، تمدن، روان شناسی اجتماعی و تاریخ مربوط است و مستقیم با مردم کار می کند و هنوز دست از نقد اجتماعی برنداشته است. هدف سیاسی این است که هنر تئاتر را از عرصه دیداری مردم عادی دور کند و در خدمت سرمایه ببرد.

دانشجوی زحمتکشی که دارد با بدبختی درس می خواند، دیگر نمی تواند تئاتر را ببیند. تأثیرات این مسأله چیست؟

در تئاتر ملّی و میهن ما، قیمت بلیت تئاتر را به جایی رسانده اند که یک کارگر، کارمند، معلم، مدبر نتواند آن کار را ببیند. اگر یک خانواده پنج نفره بخواهد یک تئاتر با بلیت 250هزار تومانی ببیند باید یک میلیون و دویست و پنجاه هزار تومان هزینه کند. ما در کشوری زندگی می کنیم که حقوق یک کارگر، حدود یک میلیون و دویست هزار تومان است اگر کاری باشد که نیست. تک تک کارخانه ها دارند بسته می شوند، کارخانه واگن سازی، اراک، آونگان، آذراب... این سیاه نمایی نیست، نمایی است. ما داریم نشان می دهیم تا بگردند که آونگان، بزرگ ترین کارخانه خاورمیانه در نوعِ خود چه شد؟ ما باید بپردازیم به مدیریت غلط و اینکه علل این بیکاری چه بوده و پشت این غارت ملّی چه کسانی بوده اند. کسانی که یک کارخانه را با قیمت بسیار کم به یک آقازاده هبه می کنند. وگرنه فقط متریال آونگان میلیاردها پول بود. من به عنوان مسئول صنف تئاتر می گویم درصد بیکاران این صنف در سال های اخیر بیش از 80درصد است. تولید تئاتر نداریم. هیچ نوع یاری و کمکی به تئاتر نمی شود و یارانه ها قطع شده اند. حقوق دوران بیکاری نداریم. وقتی دولت خواست از زیر بار کمک و یاری به تئاتر شانه خالی کند، لانه هایی که شبیه کلبه هستند به تئاتر تبدیل شد. در این وضعیت معلوم نیست چه کسی حق کارگردانی دارد و چه کسی ندارد. تئاتر تجربی و تئاتر دانشجویی، تئاتر تحلیلگر و حرفه ای کدام است. آشوبی ایجاد شده است که هیچ کس نفهمد سیاست و هدف، نابود کردن تئاتر است. به جایی رسیده است که وقتی وارد سالن ها می شوید مسائل پورنوگرافیک، بندتنبانی، کمدی مسخره سخیفِ بدترین جاهای مملکت در گذشته دور را می بینید. البته نه همه کارها. برخی هم خیلی محترم هستند. اما در کل جریان حاکم همین است. این چیزی است که من حدود شش سال پیش در تلویزیون این مملکت که ادعای ملّی بودن دارد گفته ام. توجهی نشده است و سر این قضیه با من جنگیده اند. برای مثال ما می گفتیم وقتی می خواهید وارد حرفه سینما شوید بروید پیش آقای انتظامی و ایشان بگویند آیا جزو خانواده تئاتر هستی یا جزو بی سوادان بی خردی هستی که فقط به خاطر قشنگی صورت می خواهی روی صحنه بروی.

در واقع تئاتر دارد در خودش فرومی پاشد و به جای نقد اجتماعی و سیاسی به شکل تخریبی عمل می کند؟

فردوسی می گوید: چو تیره شود مرد را روزگار/ همه آن کند کش نیاید به کار. حکایت این هاست. می خواهم با تأکید بگویم، داریم به سمت تئاتر لاله زاری بعد از کودتای 28 مرداد پیش می رویم.

به نظر می رسد تئاتر ایران به جای آنکه با تئاتر غرب گفتمان داشته باشد و فقط چیزهایی از آن وام بگیرد، به تقلید از تئاتر غرب افتاده است. چرا نمایشنامه نویسان زحمت مراجعه به متون کلاسیک و برداشت از ادبیات کهن ایرانی را به خودشان نمی دهند؟

من درام نویسی هستم که هیچ وقت کار فرنگی را کارگردانی نکرده ام. فقط کارهای خودم را کار کرده ام. علتش مسائل آرمانی و دیگری است. بگذریم. مسأله این است که آیا مدیریت هنری در این مملکت گوشه چشمی به میهنش دارد؟ آیا می خواهد هنر میهنش تجلی عالی داشته باشد؟ به این فکر می کند که تئاتر ملّی چطور می تواند رشد بکند؟ من هزار بار گفته ام و طرحش را داده ام که تئاتر ملّی چطور رشد می کند. در هر سی ویک استان باید مرکز تئاتر ملّی به وجود بیاید و در این مرکز باید هنرکده ای برای آموزش گروه ها باشد که کار ملّی بکنند. طبق آخرین آمار از آخرین جایزه ادبیات نمایشی، 700 نمایشنامه گرفتیم. بجز این، نمایشنامه نویسانی در خارج از کشور هم داریم. پس ما درام نویس داریم و می توانیم تئاتر ملّی داشته باشم و به آن ببالیم. نسل جوان، دانشی است و در این زمینه دارد خوب عمل می کند. باید برای پرورش درام نویسان گمنام کمک بکنیم. در تجربه اجرا، کارگردان باید کاستی ها را ببیند. سعی کنیم استعداد این افراد به جاهای دیگر کشیده نشود. شما وقتی به تئاتر ملّی فرانسه نگاه می کنید هر استان یک مرکز تئاتر ملّی دارد. هر مرکز یک دانشکده، هر دانشکده صاحب بین 15 تا 30 گروه نمایشی است که پرورش یافته تئاتر ملّی هستند. هر استان کارش را در استان های دیگر اجرا می کند و یک پالایش عالی فرهنگی رخ می دهد. این طرح را بارها مطرح کردیم اما اینجا نگرش ملّی وجود ندارد.

از نظر شما تئاتر ملّی چیست؟ آیا در حال حاضر تئاتر ملّی وجود دارد؟

هدف تئاتر ملّی کمک به آرمان ها و خواسته های یک ملت است. آزادی، دموکراسی، عدالت اجتماعی، مساوات، برادری، برابری، اخلاق سالم. ادبیات ما خالی از این مسائل نیست. در کشور ما در هر صد سال، ده دگرگونی عمیق اجتماعی رخ داده است که دستمایه خوبی برای تئاتر ملّی است. فرزانگی ملّی و فضیلت ملّی هست که باید در تئاتر ملّی به آن بپردازیم. یکی از اهداف تئاتر ملّی، مبارزات اجتماعی است. اهداف تئاتر ما به سمت ابزورد و ضدسیاست شدن می رود.

این ها در فرهنگ ما نبوده است؟

نه، ما همیشه می جنگیدیم. تئاتر ملّی بنیاد نیرومندی می خواهد که لازمه اش عشق ملّی و میهن پرستی است. اگر مدیران هنری آن را دارند بیایند و بگویند که چه کارهایی برای آن انجام داده اند.

پس به نظر شما با این تعریف از تئاتر ملّی، ما در حال حاضر تئاتر ملّی نداریم؟

داریم و نداریم. گاهی از گوشه ای تئاتری خوب دیده می شود ولی این تئاتر یک کشور نمی شود. بعد هم متأسفانه بیشتر اوقات تئاتر شهرستان ها جایزه بگیر دهه فجر هستند.

و این چه معنی ای می دهد؟

یک سال تمام هیچ کار نمی کنند و وقتی دهه فجر می شود کار می کنند تا فقط مفرّی برای نمایش کارشان پیدا کنند. قبل از انقلاب در شهرستان ها تئاتر ده تا بیست شب اجرا می شد. در اصفهان دو تا شش ماه هم اجرا روی صحنه بود. تئاتر بیژن مفید دو سال طول کشید. وضعیت کنونی به این علت است که هدف، سرمایه و کاسبی است.

بجز این رکود در تئاتر شهرستان ها برایمان بیشتر از مسائل تئاتر شهرستان بگویید.

در گذشته، تئاترِ تهران از تئاترِ شهرستان تغذیه می شد. عاشقان تئاتر در شهرستان ضامن رشد تئاتر ملّی ایران بوده است. ضمن اینکه همه ما شهرستانی هستیم. هر جا دولت دخالت نکند، تئاتر رشد می کند. در این چند سال که مشغول تشکیل خانه تئاتر در شهرستان ها بودیم ناظر بازدارندگی نهادهای متولی بودم. نهادهای من درآوردی مثل انجمن نمایش. انجمن نمایش را باید خودِ بچه ها به وجود بیاورند و آن را اداره کنند اما در عمل اینگونه نیست. تئاتر شهرستان می تواند روی پای خودش بایستد، چون بچه ها هیچ زمانی انتظاری نداشته اند. رشد آدم ها از شهرستان با تکیه بر توان خودشان بود، حتی اگر از جیب خودشان پول می گذاشتند.

یکی از بهانه های رجوع به تئاتر غرب همواره وام گرفتن تکنیک ها بوده است. اما پیشینه ادبیات و نمایش ما نشان داده است در تکنیک، فرم، بدن، طراحی حرکت و طراحی صحنه می توانیم از ادبیات و گونه های نمایشی خودمان الهام بگیریم. همان طور که برشت تکنیک فاصله گذاری را از گونه های داستانی شرقی و ایرانی الهام گرفته است. آیا در تکنیک می شود به گونه های نمایشی ایرانی رجوع کرد؟ چرا این اتفاق رخ نمی دهد؟

این تحلیل می تواند برای من گران تمام شود ولی می گویم، چه انتظاری است؟ وقتی تلویزیون ما به جای تلویزیون ملّی بودن ظرف بیست سال گذشته یک تئاتر پخش نکرده است و کمترین پردازشی به مسائل گرهی مردم مثل فقر، بیکاری، اعتیاد و از همه مهم تر فرار مغزها ندارد و می ترسد به آنها نزدیک شود. تلویزیون حتی کارمندان چهل ساله خودش را پس می زند. فکر می کنید مدینه فاضله نسل جوان ما کجاست؟ لس آنجلس، پاریس، کانادا. جوان های ما آنقدر در شرایط تلخ بیکاری و فقر و ستیز با زندگی قرار دارند که برای مثال برلین، مرکز آمال و آرزوهای نسل جوان است. چرا در تلویزیون تا به حال تحلیل نکرده اند دلیل اینکه مردم هر خطری را به جان می خرند تا مهاجرت کنند، چیست؟ این ها ضدانقلاب نیستند. فقط به دنبال زندگی و مفر فرهنگی خوب می گردند. با استعدادهایی مانند سوسن تسلیمی رفتند. طردِ بهرام بیضایی برای یک پدیده موهوم است. بهرام بیضایی کارش را می کند که تحلیل تاریخی، اجتماعی و ملّی است. این نگرش غلط ساختار ندارد، نادانی دارد. اگر ما به چرایی قضیه بپردازیم، به عنوان تبلیغات ضدآقایان تعبیر می شود. کار تئاتر، کالبدشکافی زمانه و تاریخ است. این حرف ها بی احترامی به چهلمین تولد انقلاب و دهه فجر نیست. تمام تن من نوکری شهدای این مملکت را می کند اما باید زندگی هم باشد که نیست. نیروی تئاتری ای که جیره خوار سفره غرب است، تئاتری نیست. ما می توانیم تجربه غرب را بگیریم. من عاشق ادبیات امریکای لاتین و ادبیات رئالیسم جادویی هستم اما باید به شکلی خوب آن را به میهنم منتقل کنم.

شما تجربه سال ها کار در تئاتر، رادیو، سینما و تلویزیون را به عنوان بازیگر دارید. وجه اشتراک بازی در این رسانه ها چیست؟

اصل، هدف است. پرداختن آکادمیک به اشتراکات یا تفاوت بازی در این رسانه ها چیزی را حل نمی کند. وقتی دانش، شخصیت و آرمان بازیگری را پیدا کنی، مردم بازی تو را درک می کنند. وقتی بی ریشه باشی فرقی نمی کند در سینما بازی کنی یا تئاتر. همه این ها در اندیشه و دلبستگی به آرمان ها تعریف می شود. برای مثال در نقاشی یک زمانی قندریز، اویسی، طباطبایی، درودی تکنیک های متفاوت خودشان را داشتند. مهم نیست تکنیک چیست. مظروف مهم است که تعیین می کند ظرف چگونه باشد. درباره هماهنگی بین فرم و محتوا هم حرف زیاد زده شده است. اگر محتوا، مسأله نباشد، زیرزمین خالی خانه بهترین جا برای اجراست. هر ملتی با توجه به طرز تفکر و دلبستگی به آیین هایش تکنیک خودش را تعیین می کند. مهم ترین اصل هنر و بازیگری هم تعمیم پذیری آن و ایجاد ارتباط با مخاطب است.

کلمات کلیدی

بهزاد فراهانی

لینک خبر :‌ ایران آنلاین
هشتمین جشنواره بین المللی مد و لباس فجر در تالار وحدت به ایستگاه پایانی رسید و برگزیدگان خود را شناخت.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۱۲/۰۶ سایت های دیگر : خبرگزاری جمهوری اسلامی شبکه اینترنتی آفتاب خبرگزاری آریا

سرویس مد و لباس هنرآنلاین: آئین اختتامیه هشتمین جشنواره بین المللی مد و لباس فجر عصر روز دوشنبه 6 اسفندماه با حضور سید محمد مجتبی حسینی معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، حمید قبادی دبیر کارگروه ساماندهی مد و لباس کشور، صدیقه پاک بین دبیر جشنواره، حجت الاسلام والمسلمین مهدی سیف جمالی مدیرعامل بنیاد ملی مد و لباس، مهدی افضلی مدیرعامل مؤسسه توسعه هنرهای معاصر و جمعی از طراحان، تولیدکنندگان، صاحبان برند، صنعتگران و دانشگاهیان در تالار وحدت برگزار شد.

سید محمد مجتبی حسینی معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در این مراسم با اشاره به قرار داشتن در آستانه میلاد باسعادت حضرت فاطمه زهرا(س) و روز بزرگداشت مقام زن، سالروز تولد بنیان گذار جمهوری اسلامی ایران و همچنین پشت سر گذاشتن جشن 40 سالگی انقلاب اسلامی ایران اذعان داشت: جشنواره مد و لباس سال گذشته از هفت خان گذشت و در این دوره به پشتوانه تجربیات ادوار گذشته و با همراهی متصدیان به جلوه آمد. در هشتمین جشنواره بین المللی مد و لباس فجر همچون دیگر جشنواره ها، این رویداد بر مبنای یک آئین نامه کار خود را آغاز کرد و دیگر آنکه کوشیدیم بر رسالت اصلی خود یعنی اعتلا و ارتقای طراحی اهتمام داشته باشیم. نشست ها و کارگاه های عامی و عملی مانند رکنی رکین در تمامی جشنواره های فجر موردتوجه قرار گرفت و در همین راستا به جشن چهل سالگی انقلاب نیز با انتخاب تم خاص توجه ویژه ای به این موضوع شد و در جشنواره مد و لباس فجر نقش مکران موردنظر قرار گرفت.

حسینی: موضوع مکران در راستای توجه به سرمایه های ثمین جغرافیا و تاریخ ایران زمین رقم خورد

حسینی با تأکید بر اینکه انتخاب موضوع مکران در راستای توجه به سرمایه های ثمین جغرافیا و تاریخ ایران زمین رقم خورد اظهار داشت: در این میان استعدادها و نظرات طراحان هنرمند بر یک موضوع متمرکز شد. در طول برگزاری جشنواره چه در تهران و چابهار درباره کیفیت برگزاری این دوره از افراد حاضر جویا شدم و همگی بر رشد کیفیت این دوره تأکید داشتند. امسال با علاقه مندی و شوق مدیران خدوم منطقه آزاد چابهار بر اساس تفاهم نامه میان معاونت امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و منطقه آزاد چابهار بخش بین الملل جشنواره را با محوریت ارائه نشان مهتاب باشکوه برگزار کردیم.

او افزود: کارستان های دست اندرکاران مد و لباس به ویژه دوست صدیقم جناب آقای قبادی و هنرمند توانا سرکار خانم پاک بین این رویداد را به چنان مایه ای رساند که ازاین پس گام هایی در مسیر تثبیت داشته ها و توسعه رویکردها گام برداریم

حسینی با اشاره به اینکه پیشینه روشن و منیر ایران، لباس ایران را نه صرفاً در مقام یک پوشش که به مرتبه شعر و شعور رسانده است، بیان کرد: امروز لباس به نگارخانه ای هویت مند و سرشار از فکر و فرهنگ بدل شده است و اکنون کمترین وظیفه ما این است که با همراهی طراحان و با گفتگو با صنعتگران از ظرفیت های ناب تاریخی و شگفتی های جذاب اقلیم و اقوام ایران بهره گرفته و آثاری ممتاز بیافرینیم، برند بسازیم و با اعتمادبه نفس برای حضور در عرصه های جهانی بکوشیم.

یکی از سیاست های ما در سال 98 حرکت به سمت حرفه ای شدن است

حمید قبادی دبیر کارگروه ساماندهی مد و لباس کشور نیز در این مراسم با تقدیر از تمامی متصدیان برپایی هشتمین جشنواره بین المللی مد و لباس فجر گفت: 10 ماه پرفرازونشیب را برای برپایی این دوره و رقم خوردن آن پشت سر گذاشتیم. خوشحالم که ایرانیان فعالان حوزه مد و لباس رادارند و شما در یک دایره اثرگذار نقش آفرینی می کنید و تلاش می کنید سهم مؤثری داشته باشید.

قبادی با اشاره به این که از خدا خواسته است مادامی که خداوند نعمت اثرگذاری را از او نگرفته به کار خود ادامه دهد بیان کرد: فعالان مد و لباس ثابت کرده اند که اثربخش هستند و در سخت ترین شرایط کشور اتفاقی را رقم می زنند که موردتوجه همگان قرار گیرد.

دبیر کارگروه ساماندهی مد و لباس کشور افزود: گام های برداشته شده بخش اندکی از جامه ایرانی را باید به دیگر کشورها معرفی کرد. باید به سمتی برویم که توانمندی فعالان مد و لباس ایرانی در سراسر جهان بدرخشد. حوزه مد و لباس کشور به سمت استقلال فرهنگی و اقتصادی گام برمی دارد و تلاش می کند به قطع وابستگی ها در معنای استقلال کمک کند.

او افزود: امسال علاوه بر بازدیدکنندگان تخصصی، جمع کثیری از مردم را در کنار خود دیدیم و این نشان می دهد موضوع مد و لباس وارد سطح زندگی ایرانیان شده است. گزارش مرکز آمار حاکی از آن است که ایرانیان به استفاده از کالای ایرانی در بخش پوشاک بسیار علاقه دارند و این نتیجه تلاش های دست اندرگاران این حوزه است.

قبادی بر لزوم توجه هر چه بیشتر به موضوع آموزش و ارتقا دانش تأکید کرد و گفت: باید خود را برای آموزش های حرفه ای توانمند کنیم. یکی از سیاست های ما در سال 98 حرکت به سمت حرفه ای شدن است و تلاش های ما به شاخص های حرفه ای شدن در جامعه بپردازیم. ارتقا سطح آموزش نخستین مرحله برای حرفه ای شدن است و این دانش باید مبتنی بر نیاز جامعه باشد.

دبیر کارگروه ساماندهی مد و لباس کشور به بخش های مختلف جشنواره اشاره کرد و گفت: امسال برای نخستین بار به موضوع نقد آثار در حوزه مد و لباس پرداختیم و در این میان طراحان باید به سمتی پیش روند که آستانه تحمل خود را برای شنیدن نقد افزایش دهند هرچند که خدایی ناکرده نباید نقد موجب تحقیر افراد شود.

قبادی اذعان داشت: همان طور که شخص وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و معاون هنری این وزارتخانه بر آن تأکید داشته اند کشور ما دارای جغرافیای کم نظیر است و تجربه هنرمندان ما در پرداختن به نقش مکران بسیار ارزشمند بود. همچنین به تأکید این بزرگواران باید بگویم که بستر برای تسهیل در فعالیت های قانونی فعالان عرصه مد و لباس فراهم است و این امر می تواند در مسیر هویت بخشی و ماندگاری آثار کمک کند.

او گفت: باید در ادامه مسیر جامه ایرانی را به فرهنگ ایرانی آراسته کنیم و امید است در آینده جشن خودکفایی را در تمامی بخش های حوزه مد و لباس برگزار کنیم.

دبیر کارگروه ساماندهی مد و لباس کشور در بخشی دیگر از سخنان خود به بخش بین الملل هشتمین جشنواره مد و لباس فجر و برگزاری آن در منطقه آزاد چابهار اشاره کرد و گفت: حضور بالغ بر 20 کشور در این رویداد را فرصتی مغتنم برای معرفی هنر فعالان عرصه مد و لباس کشور به دیگر نقاط جهان و افزایش ارتباطات بین المللی می دانم.

بازدید بالغ بر 40هزار نفر از هشتمین جشنواره بین المللی مد و لباس فجر

صدیقه پاک بین دبیر هشتمین جشنواره بین المللی مد و لباس فجر نیز در سخنانی، جشنواره را محل تلاقی ایده های نو و اجرا دانست و تصریح کرد: در این جشنواره شاهد یک کنش اساسی بودیم و مکران نیز به عنوان سمبلی از داشته های میهنی مطرح شد.

پاک بین در بخشی از سخنان خود به ارسال 8100 اثر به دبیرخانه هشتمین جشنواره بین المللی مد و لباس فجر اشاره کرد و گفت: در این دوره 1500 اثر در معرض دید عموم قرار گرفت و روزانه شاهد بازدید 5هزار نفر از محل برگزاری جشنواره در بوستان گفتگو بودیم که مجموع این رقم به بیش از 40 بازدید از جشنواره می رسد.

دبیر هشتمین جشنواره بین المللی مد و لباس فجر در ادامه از خریداری چندین طرح توسط تولیدکنندگان در این دوره خبر داد.

بیانیه هیئت داوران هشتمین جشنواره بین المللی مد و لباس فجر نیز به شرح زیر توسط غزال بهمنی طراح لباس و عضو هیئت داوران قرائت شد:

"هشتمین جشنواره بین المللی مد و لباس فجر در حالی به ساعات پایانی برگزاری رسمی خود نزدیک می شود که در بسیاری از جنبه ها می توان جشنواره هشتم را پررنگ ترین گردهمایی هنر طراحی مد و لباس در ایران دانست. حجم بی سابقه ارسال آثار از سراسر کشور برای شرکت در جشنواره امسال به حدی بود که در روزهای نخست تعیین شده برای دریافت آثار نگرانی این شیرین و جدی از کافی بودن محل نگه داری آثار دریافتی در میان همکاران ما به وجود آمده بود.

مشاهده تعداد آثار دریافتی باعث شد تا اعضای هیئت داوری با احساس مسئولیتی مضاعف نسبت به بررسی تک تک آثار رسیده به جشنواره و تطابق آن با معیارهایی چون خلاقیت در طرح، رنگ و کاربردی بودن آثار؛ و باافتخار برای اولین بار در بخش مجموعه سازی تطابق آثار ارسالی با موضوع مکران اقدام نماید.

نتایجی که امروز و در پایان این بیانیه به استحضار شما حضار محترم خواهد رسید، نتیجه برگزاری چندین نوبت جلسه داوری است که در آن اعضای هیئت داوری، نهایت سعی و دقت خود را برای بررسی جزئیات هرکدام از آثار رسیده به دبیرخانه جشنواره به کار گرفته اند، چراکه به خوبی می دانستیم که امیدها و آرزوهای بی شماری به هرکدام از آثاری که در مقابل چشمان ما است گره خورده و خود را مدیون دست ها و چشم هایی می دانیم که در آفرینش هرکدام از این آثار نقش آفرینی کرده اند.

خدا را شاکریم که کیفیت آثار متقاضی شرکت در بخش مسابقه جشنواره هشتم مد و لباس فجر به حدی بوده که ما را امیدوار ساخت در آینده ای نه چندان دور لباس ایرانی بتواند به عنوان یکی از شاخص های مهم هویت ایرانی، اسلامی در سطح بین الملل جایگاه ویژه ای پیدا کند و جهانیان، ایرانیان را به لباس ها و هنرمندی شان در طراحی لباس و پارچه نیز بشناسند.

در پایان ضمن تشکر از تمامی هنرمندان، برای صنعت گران و طراحان این مرزوبوم آرزوی موفقیت دارد."

اسامی برگزیدگان بخش های مختلف هشتمین جشنواره بین المللی مد و لباس فجر به این شرح معرفی شدند:

مائده مؤذن در بخش طراحی لباس با رایانه

ستاره مهدوی نیا در بخش طراحی زیوالات

محمدباقر محسنی در بخش جواهرات و زیورالات ساخته شده

رزا هدایی کندری برای طرح چرمین رز در بخش کیف و کفش

آذر و آزاده نجیبی در بخش طراحی کفش زنانه

ابراهیم کارامد کرمانی در بخش کفش مردانه

مجموعه "رزهای رنگی" مریم شیرزادی، لیلا پیرزادی و نعیمه خاکپور در بخش لباس اجتماع بانوان

مجموعه آبادای از همدان در طراحی لباس اجتماع مردان

گروه صدف دریا از بوشهر در بخش محصولات عفاف و حجاب در مسابقه زنده طراحی

پریسا عارفی در بخش طراحی زنده پارچه

سمانه سمتی در بخش نوار دوزی

الهام فاتحی در بخش بخش مد و لباس مجلسی و مناسبتی

مهدی تقی زاده در بخش طراحی چادر برای رانندگی

غزاله قجری در بخش طراحی رایانه ای پوشش سر

نیلوفر صابر در بخش طراحی دستی پوشش سر

سمیرا رضازاده در بخش طراحی لباس کاربردی اجتماع برای بانوان

شکوفه اسفندیاری در بخش مجموعه سازی

محبوبه علی بلندی در بخش بین الملل

تقدیر از حسام الدین جلالی، میرمحمدتقی دانایی هوشیار، زینب نوروزی و سیدسعید میرمحمد صادق در بخش پیشکسوتان

تقدیر از مدیران کل ارشاد استان های هرمزگان، سیستان و بلوچستان و قزوین

تقدیر از محسن پیشدادی در بخش پوستر

تقدیر از خبرگزاری های مهر و صدا و سیما و روزنامه شرق

تقدیر از علی استادزاده در بخش مقالات تخصصی

تقدیر از فاطمه سادات ابراهیم در بخش پایان نامه کارشناسی

تقدیر از آذر اسماعیلی در بخش پایان نامه ارشد

تقدیر از مریم ریگی در بخش نشان مهتاب از استان سیستان و بلوچستان

لینک خبر :‌ هنر آنلاین
معاون فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: کارگروه کاغذ در تلاش است تا ناشرانی که در سامانه توزیع کاغذ ثبت نام انجام داده اند، تا پایان سال کاغذهای خود را دریافت کنند و بتوانند آثار خود را به چاپ برسانند.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۱۲/۰۶ سایت های دیگر : چاپ و زندگی روزنامه اصفهان زیبا

محسن جوادی؛ معاون فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در گفت وگو با خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) ، با اشاره به اهمیت فرایند تولید کاغذ گفت: فرایندهای پیچیده، سخت و کاملا تخصصی در تولید کاغذ این محصول را به عنوان یکی از صنایع مهم اقتصادی در دنیا تبدیل کرده است.

وی افزود: در کنار استفاده از کاغذ برای تولید کتاب و نشریات، مصرف کاغذ در محصولاتی مثل بسته بندی، دفتر و لوازم التحریر، تبلیغات و رسانه ها نیز کاربرد دارد، بنابراین می توان گفت که گرچه حوزه فرهنگ به عنوان مصرف کننده جدی کاغذ محسوب می شود اما تنها مصرف کننده محصول به شمار نمی آید.

کارگروه ساماندهی کاغذ
جوادی همچنین درباره فعالیت کارگروه ساماندهی کاغذ گفت: به دنبال مهیا شدن شرایط پرداخت ارز حمایتی 4200 تومانی به کاغذ در ابتدای سال 97، همچنین با توجه به اهمیت تامین نیاز حوزه نشر و مطبوعات و ضرورت کنترل و نظارت بر کاغذهای وارداتی و هدایت آن ها برای رسیدن به دست مصرف کننده واقعی در ششمین جلسه کارگروه تنظیم بازار در 16 مرداد سال 97 مسئولیت کارگروه ساماندهی کاغذ به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی واگذار شد.

وی ادامه داد: بر اساس این مصوبه صرفا پنج تعرفه گمرکی شامل چاپ و تحریر، روزنامه، بالکی وlwc به این کارگروه واگذار شد و سایر تعرفه ها در این کارگروه قابل طرح نیست.

جوادی با بیان اینکه در این زمینه نظارت بر فرآیند ثبت سفارش انجام امور تخصیص ارز، واردات و عرضه و قیمت به این کارگروه سپرده شده است، گفت: این کارگروه متشکل از نمایندگان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، وزارت آموزش و پرورش، دفتر برنامه ریزی، تامین و تنظیم بازار وزارت صنعت، معدن و تجارت، اداره کل صنایع شیمیایی و سلولزی وزارت صنعت، انجمن واردکنندگان کاغذ، سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان، بانک مرکزی، گمرک، سازمان تعزیرات حکومتی و تشکل های چاپ، نشر و مطبوعات است.

وی همچنین درباره بحث توزیع کاغذهای کارگروه ساماندهی کاغذ نیز توضیح داد: برای ساماندهی شبکه توزیع و برای رسیدن کاغذ به دست مصرف کنندگان واقعی، با استفاده از ظرفیت انجمن ها و اتحادیه های مرتبط حوزه نشر سامانه توزیع کاغذ در کشور راه اندازی شده است.

به گفته جوادی، کاغذهایی که با ارز حمایتی 4200 تومانی از طریق این سامانه به ناشران ارائه می شود بر اساس ارزیابی عملکرد سه سال گذشته و میزان تیراژ کتاب هایشان خواهد بود که پس از احراز شرایط افراد متقاضی، کاغذ به آن ها توزیع شده است.

افزایش قیمت کتاب نخواهیم داشت
معاون فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی همچنین درباره عدم افزایش قیمت کاغذ در سال آینده نیز توضیح داد: با توجه به اینکه کاغذ با ارز دولتی به کشور وارد می شود و در اختیار ناشر قرار می گیرد، همچنین ارز حمایتی برای کاغذ لحاظ شده و ناشر از این مزیت بهره مند می شود، باید گفت اصولا قیمت کاغذ با نرخ خیلی پایین تر از قیمت بازار آزاد در حوزه افراد حوزه نشر قرار می گیرد.

وی افزود: به این ترتیب برخی شائبه ها و صحبت ها درباره امکان افزایش قیمت کتاب در سال آینده اصلاح می شود و ما شاهد عرضه کتاب در نمایشگاه بین المللی کتاب تهران با قیمت مناسب خواهیم بود.

جوادی همچنین به اقدامات پیش روی کارگروه کاغذ نیز گفت: در هفته های آتی پس از تعیین قیمت کاغذ که با هماهنگی با ستاد تنظیم بازار و سازمان حمایت صورت گرفته است، عملا روند توزیع قیمت کاغذا در میان ناشران با سرعت بیشتری انجام خواهد شد و تلاش می شود تا قبل از پایان سال بیشتر ناشرانی که در سامانه توزیع کاغذ ثبت نام انجام داده اند از این کالا بهره مند شوند و بتوانند آثار خود را به چاپ برسانند.

لینک خبر :‌ خبرگزاری کتاب ایران
حکیم رجبی، با اعلام خبر افتتاح شهر کتاب حکیم سیستان و بلوچستان گفت: امید واریم برای افتتاح فاز دوم کتاب فروشی حکیم، بتوانیم از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تسهیلات دریافت کنیم.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۱۲/۰۶

حکیم رجبی؛ موسس کتاب فروشی شهر کتاب حکیم در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا) درباره افتتاح این کتا ب فروشی بیان کرد: شهر کتاب حکیم بزرگترین مرکز ارائه کتاب استان سیستان و بلوچستان است. (دو شنبه 6 اسفند ماه) نخستین فاز این کتاب فروشی در متراژ 260 متر، با حضور نیکنام حسینی پور؛ مدیرعامل موسسه خانه کتاب افتتاح شد.

وی با اشاره به خدمات متنوع کتاب فروشی حکیم افزود: این مجموعه با توجه به خدمات متنوع فراتر از یک کتاب فروشی است. ارائه مشاوره انتخاب کتاب به مخاطبان یکی از خدمات این مجموعه است. مشاوران که دانشجوی رشته علم اطلاعات و دانش شناسی و روان شناسی هستند، با همکاری دانشگاه سیستان و همچنین اداره کل کتابخانه های عمومی استان، انتخاب شده اند. این افراد به طور پاره وقت در مجموعه حضور دارند و به مراجعان برای انتخاب کتاب مشاوره می دهند.

رجبی ادامه داد: بخش ویژه قصه گویی برای کودکان، کارگاه نقد و بررسی کتاب، شب شعر، معرفی کتاب، نقاشی، پرورش هوش و خلایت و یا کنترل استرس از دیگر خدمات این مجموعه است. در حال حاضر 18 هزار جلد و نزدیک به 13 هزار عنوان کتاب در شهر کتاب حکیم وجود دارد.

وی درباره افتتاح فاز دوم کتاب فروشی حکیم بیان کرد: امید واریم برای افتتاح فاز دوم کتاب فروشی حکیم، بتوانیم از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تسهیلات دریافت کنیم تا در آستانه سی و دومین دوره نمایشگاه بین المللی کتاب تهران شاهد افتتاح فاز دوم این کتاب فروشی باشیم.

رجبی با بیان این مطلب که هزینه افتتاح شهر کتاب حکیم شخصی تامین شده است. گفت: ملک این کتاب فروشی اجاره ای است و طی دو ماه، با 800 میلیون تومان تجهیز شده است.

لینک خبر :‌ خبرگزاری کتاب ایران
عضو هیئت رییسه کمیسیون فرهنگی مجلس با تاکید بر گسترش فرهنگ کتابخوانی در کشور گفت: حق نیم درصدی شهرداری ها به کتابخانه ها پرداخت نشده است.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۱۲/۰۷

علیرضا ابراهیمی در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت در خصوص فعالیت مجدد کتابخانه های اتوبوسی برای گسترش امر کتابخوانی در کشور گفت: مسئله کتاب و کتابخوانی در کشور نیاز به فرهنگ سازی دارد و با توجه به آموزه های دینی که توصیه بر کتاب وکتابخوانی دارد، اما متاسفانه این فرهنگ در کشور ، میان مردم و مسئولان به خوبی نهادینه نشده است.

کتابخانه های سیار یا اتوبوسی در کشور فراگیر شود

عضو هیئت رییسه کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی ادامه داد: در خصوص امرکتابخوانی اقدامات خوبی انجام شده که یکی از این اقدامات، کتابخانه های سیار یا همان کتابخانه های اتوبوسی است که در روستاها و شهرستان ها وجود دارد که البته این اقدام، حرکتی خوبی است اما در تمام نقاط کشور وجود ندارد که باید فراگیر باشد تا بتوان امر کتابخوانی را در کشور گسترش داد.

نماینده مردم آزادشهر و رامیان در مجلس افزود: متاسفانه حمایت شهرداری ها از نهاد کتابخانه ها در شهر ها به اندازه کافی نیست وحتی دربرخی مناطق هیچ حمایتی صورت نمی گیرد و با توجه به معضلاتی که شهرداری ها از لحاظ اقتصادی در شهرها با آن مواجه هستند، نتوانسته اند که قانون را اجرا کرده و حق نیم درصد شهرداری ها به کتابخانه ها را پرداخت کنند که وضع حاضر یکی از اشکالاتی است که در امر کتاب و کتابخوانی در کشور وجود دارد که باید این وضع اصلاح شود.

شهرداری ها به اندازه آسفالت خیابانها، به امر کتابخوانی اهمیت دهند

وی تاکید کرد: به همان اندازه ای که شهرداری ها در خصوص آسفالت معابر و خیابان ها اهمیت می دهند، به کتاب و کتابخوانی اهمیت دهند؛ امید می روند که بتوان فرهنگ کتابخوانی را در کشورنهادینه کرد.

عضو هیئت رییسه کمیسیون فرهنگی مجلس خاطرنشان کرد: در امرکتابخوانی انجام کار زیربنایی بسیار مهم است که تمامی دستگاه های فرهنگی کشور باید با همکاری یکدیگر موانع موجود را حل کرده واز تمام توان خود درجهت فراگیر کردن امر کتابخوانی در کشور استفاده کنند./

پایان پیام

لینک خبر :‌ خانه ملت
معاون فناوری اطلاعات موسسه خانه کتاب برگزاری پاییزه کتاب را به تامین بودجه و تسویه حساب با کتاب فروشان مشارکت کننده در پاییزه 97 منوط دانست.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۱۲/۰۷

آزاده نظر بلند؛ معاون فناوری اطلاعات موسسه خانه کتاب در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) درباره برگزاری عیدانه کتاب 98 بیان کرد: برگزاری عیدانه 98 کاملا به تزریق بودجه از سوی معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بستگی دارد.

وی با اشاره به وضعیت تسویه حساب پاییزه کتاب در سال جاری با کتابفروشان افزود: هنوز حساب های پاییزه کتاب سال 97 تسویه نشده است و در صحبتی که با آقای دهقانکار؛ مشاور اجرایی معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی داشتم، برگزاری عیدانه را نه رد و نه تایید کردند.

نظر بلند با تاکید بر لزوم تسویه پاییزه کتاب سال جاری با کتابفروشان گفت: کل مبلغ پاییزه را به کتابفروشان بدهکار هستیم که نزدیک به دو میلیارد تومان است.

معاون فناوری اطلاعات موسسه خانه کتاب درباره زمان و شیوه اجرای عیدانه کتاب سال 98 در صورت تامین بودجه بیان کرد: اگر بودجه تامین شود ترجیح می دهیم این طرح بعد از تعطیلات نوروز برگزار شود. این خواست بسیاری از کتابفروشان است؛ چراکه مجبورند برای مشارکت، کتابفروشی را با یک کارمند باز نگه دارند.

پیش از این قرار بود به مناسبت چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی، نخستین بار طرح زمستانه کتاب هم زمان با ایام دهه فجر برگزار شود. طبق برنامه ریزی، مقرر شده بود این طرح جایگزین عیدانه کتاب شود اما بعد از پایان دهه فجر زمستانه اجرا نشد.

پیگیری ها نشان داد این طرح به دلیل تامین نشدن بودجه برگزار نشده و ظاهرا برگزاری عیدانه کتاب نیز به همین خاطر در هاله ای از ابهام قرار دارد؛ چراکه مجریان طرح هنوز بدهی پاییزه را به کتابفروشان بدهکارند.

لینک خبر :‌ خبرگزاری کتاب ایران
گروه اندیشه عضو هیئت علمی دانشگاه قم بیان کرد: جریاناتی وجود دارد که می گویند اگر با ذهنیت فلسفی یا عقلی به قرآن رجوع کنیم، پسندیده نیست و حتی مضر است و بهتر است که با ذهنی خالی به قرآن رجوع کنیم، ولی به گفته شهید مطهری ظرافت های قرآنی وقتی فهم می شود که با ذهن آموخته ای از حکمت و فلسفه و اندیشه عقلی به آن مراجعه شود.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۱۲/۰۶ سایت های دیگر : همسو نیوز

به گزارش خبرنگار ایکنا ؛ پیش همایش ملی استاد مطهری و مطالعات قرآنی معاصر ، امروز، 6 اسفند، با حضور جمعی از صاحب نظران و علاقه مندان در سالن شهید مدنی دانشکده الهیات و معارف اسلامی دانشگاه برگزار شد.
محسن جوادی، معاون فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و عضو هیئت علمی گروه فلسفه اخلاق دانشگاه قم، در این نشست با اشاره به بخش هایی از کتاب اخلاق اسلامی شهید مطهری، بیان کرد: رویکرد شهید مطهری این است که در قرآن کریم و در کتب مقدس سرچشمه معرفتی را داریم که می تواند مضامین اخلاقی را به ما ارائه کند که اگر این سرچشمه را ببندیم و به آن توجه نکنیم، از آن نکات محروم می شویم.
وی در ادامه افزود: البته اخلاق هیچ گاه نفی نمی شود، بلکه اخلاق به منزله دانش عقلی است و چه اینکه کسی دین و وحی را بپذیرد یا نپذیرد، اعتبار خود را دارد. اما حرف ایشان این است که قرآن می تواند در حوزه اخلاق حرف های نابی داشته باشد که در جای دیگر قابل رهگیری نیست. یعنی اخلاق از نظر ایشان این نیست که از طریق دانش فلسفی حاصل شود، بلکه بخش اهم آن در متن دین قابل دسترس است.
این عضو هیئت علمی بیان کرد: نکته دیگر این است که ایشان می گویند وقتی می خواستم در مورد توکل حرف بزنم و بیندیشم، همه آیات را جمع کردم، اما قبل از آن، تأملات فلسفی زیادی داشتم. اما وقتی با این تأملات و پیش زمینه فکری به قرآن مراجعه کردم، توکل را عمیق تر فهمیدم. در این مسئله ای که شهید مطهری می گویند، یک نکته عمیق روش شناسانه وجود دارد و آن اینکه درک ظرافت کاری های قرآن، منوط به دقت و تأملات پیشین است. یک سلسله معانی است که به اخلاق مذهبی اختصاص دارد، وقتی انسان روی نکاتی دقت می کند و بعد به سراغ تدبر در آیات می رود، می بیند که چقدر ظرافت کاری در قرآن وجود دارد.
وی در ادامه افزود: جریاناتی وجود دارد که می گویند اگر با ذهنیت فلسفی و یا عقلی به قرآن رجوع کنیم، پسندیده نیست و حتی مضر است و بهتر است که با ذهنی خالی به قرآن رجوع کنیم، ولی ایشان می گویند ظرافت های قرآنی وقتی فهم می شود که با ذهن آموخته ای از حکمت و فلسفه و اندیشه عقلی به آن مراجعه کنید. بنابراین این نکته بسیار مهم است. یعنی برداشت های اخلاقی ظریف تلقی می شوند که با این بن مایه باشد.
این عضو هیئت علمی دانشگاه بیان کرد: نکته دیگر این است که کسانی عمیق قرآن را می فهمند که ادبیات عرب آنها نیز خوب باشد. شهید مطهری وقتی توکل را بحث می کنند، نشان می دهند که عمیقاً با ادبیات عرب آشنا هستند و می گویند بنده جست وجو کرده و دیده ام که توکل هیچ وقت با علی نمی آید و همیشه با لام است و فقط در مورد خداست که با علی می آید و بعد اصطلاحات ادبی و عربی عمیقی را به کار می برند و مثلاً می گویند که در اینجا تضمین وجود دارد که استفاده از این اصطلاحات نشان از تسلط ایشان روی قواعد ادبی دارد. بنابراین این طور نیست که هر کسی همین طور به قرآن مراجعه کند، بگویند برداشت او درست باشد.
جوادی تصریح کرد: نکته دیگر اینکه در مواجهه با قرآن خوب است که آدم پیش فرض هایی که آموزه اخلاقی مبتنی بر آن است، درک کند. مثلاً در بحث توکل شهید مطهری می گویند اگر کسی قبل از اینکه با این مقوله مواجه شود، نگاه فلسفی به عالم نداشته باشد، توکل را نمی فهمد. توکل یعنی چون روی حق ایستاده ام، ریسک کرده و بر خدا توکل می کنم و با اتکا به خدا این کار را انجام می دهم و خدا نیز کمک می کند. لذا چون این حق است و این عنصر اخلاقی درستی است، بر خدا توکل می کنم که این نیز مفروضاتی دارد. اگر شما در مورد توکل بحث کنید و مفروض را شفاف نکنید، بحث روشن نمی شود.
این عضو هیئت علمی دانشگاه بیان کرد: مثلاً می گویند سخن توکل درست است بر این مبناست که این فلسفه براساس مکتب الهی در دنیاست. لذا مفروضاتی دارد که با آنها تحلیل می کند. همچنین وقتی که ایشان بحث اخلاقی را توضیح می دهند، به توجیه فلسفی آن نیز توجه ویژه ای دارند. ممکن است کسی بگوید توجیه فلسفی آن دردی را دوا نمی کند و صرفاً آموزه های قرآن کفایت می کند، اما باید توجه داشت که در دنیایی هستیم که نمی توانیم بگوییم توجیه عقلانی به کار نمی آید، چراکه ما همیشه در معرض چالش ها هستیم و لازم است که توجیه فلسفی داشته باشیم. همچنین تردید های زیادی در اندیشه ما فرومی رود و به همین دلیل لازم است توجیه فلسفی در دستور کار ما قرار گیرد.
جوادی بیان کرد: خود ایشان نیز به جهت فلسفی توکل را توجیه می کنند و می گویند به این دلیل که دنیا یک سازوکار واحد جانداری است که برای اتفاقات حساسیت دارد. لذا برای آن مسیر درست، تعامل های بیشتری لازم است و برای آنها توجیه می آورد. برخی می گویند برای خیلی چیزها نمی توان توجیه فلسفی آورد، اما این بدان معنی نیست که برای آنها که می شود توجیه فلسفی آورد، از این کار دریغ شود.
معاون فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در انتها تصریح کرد: اشکالی به کتاب حجاب ایشان گرفته بودند و یکی از مراجع تقلید نقل می کرد و می گفت، این چه کاری است که آقای مطهری فلسفه حجاب را نوشته اند. این کار یعنی باید فلسفه دو رکعت نماز را نیز تحلیل کنیم. اما منطق این حرف قابل دفاع نیست. بنابراین تا جایی که می شود باید دفاع فلسفی کرد، چراکه این نوع دفاع، محاسن زیادی نیز دارد. برخی سعی دارند ایمان را در تاریکی قرار دهند و شاید نیز تحت تاثیر نوع افراطی ایمان گرایی هستند که در غرب نیز هست. اما مرحوم مطهری نقل می کردند که تفکر این چنینی که ایمان را در تاریکی و ابهام می بینند، به تعبیر آیت الله بروجردی در مدل های اخباری گری در جهان پیدا شد و زیر نفوذ هیوم بود که این مورد را نیز از آقای بروجردی نقل می کردند.
انتهای پیام

لینک خبر :‌ خبرگزاری بین المللی قرآن
مجتبی جباری، سرمایه گذار وقت داریم حالا تاکید می کند جنجالی که عبدالرضا کاهانی سر ممیزی های وارده به این فیلم راه انداخته، برای آن است که از زیر برگرداندن سرمایه او شانه خالی کند.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین ، مجتبی جباری از عبدالرضا کاهانی شکایت کرده است؛ این که زیدان آسیا برای حل مشکل اش با کارگردان سرشناس سینمای ایران دست به دامن دادگاه شده است، مربوط به سرمایه گذاری اش در تولید فیلم وقت داریم حالا می شود.

وقت داریم حالا به کارگردانی و نویسندگی عبدالرضا کاهانی، ساخته سال 1392 است؛ فیلمی که تولید مشترک ایران و فرانسه است و یکی از سرمایه گذارانش مجتبی جباری.

این فیلم برای اولین بار در جشنواره فیلم کارلووی واری به نمایش در آمد و در فرانسه هم اکران شد، اما هیچ گاه فرصت روی پرده رفتن را در ایران پیدا نکرد. حالا بازیکن سابق تیم ملی و باشگاه استقلال به همین دلیل از عبدالرضا کاهانی شکایت کرده است.

مجتبی جباری در این باره به خبرآنلاین می گوید: از زمانی که فیلم آماده شده است، پنج سال می گذرد و این مدت زمان کمی نیست. قرار بوده فیلم اکران عمومی شود و از سود حاصل از آن، سرمایه من برگردد که نشده است. حالا آقای کاهانی برای اینکه می خواهد خودش را تبرئه کند و بگوید وظیفه اش را انجام داده، جنجال به پا کرده و همه چیز را به گردن سانسور انداخته است.

کاپیتان شماره هشت پیشین تیم استقلال ادامه می دهد: ایشان برای خودش یک فیلمی در فرانسه ساخته که اصلا نمی دانم چه فروشی کرده و چه حساب کتابی داشته است، چون من درصدی هم آنجا شریک بودم. او که با این فیلم، جایگاهی هم در فرانسه پیدا کرد، اصلا به ماجرای اکران داخلی توجه نمی کند تا سرمایه گذاری من برگردد. این کار خیلی بد و زشت است.

او تاکید می کند: من حتی مطمئن نیستم فیلمی که ما با هم دیدیم، همان فیلمی است که به وزارت ارشاد فرستاده. با توجه به مواردی که در فهرست ممیزی های فیلم می بینم و از نحوه برخورد و صحبت کردنش اصلا مطمئن نیستم که همان فیلم را به من نشان داده است. به همین دلیل هم الان به شرایطی رسیده که چون ما شکایت کردیم ایشان هم از این سمت دست به کار شده و موارد سانسور را مطرح کرده است.

جباری می گوید: از آنجایی که طبق قرارداد نوشته بودیم اگر فیلم در ایران مجوز نگرفت باید سرمایه ما را بر گرداند، اجرای این بند را تقاضا کردیم که موافقت نکردند و ما مجبور شدیم شکایت کنیم.

متن کامل گفت وگو با مجتبی جباری را بخوانید

5757

کد خبر 1235596

لینک خبر :‌ خبر آنلاین
واکنش عبدالرضا کاهانی به اظهارات مجتبی جباری: آماده هرگونه سناریو از سوی وزارت ارشاد شکست خورده هستم

واکنش عبدالرضا کاهانی به اظهارات مجتبی جباری: آماده هرگونه سناریو از سوی وزارت ارشاد شکست خورده هستم
تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۱۲/۰۷ سایت های دیگر : سینما سینما

واکنش عبدالرضا کاهانی به اظهارات مجتبی جباری: آماده هرگونه سناریو از سوی وزارت ارشاد شکست خورده هستم

واکنش عبدالرضا کاهانی به اظهارات مجتبی جباری: آماده هرگونه سناریو از سوی وزارت ارشاد شکست خورده هستم

لینک خبر :‌ خبر فوری
تسنیم : سامانه فروش سینمای ایران به منظور پایان سوءتفاهم های ناشی از نبود مرجع آماری رسمی در سینما، از امروز در دسترس قرار می گیرد. روز گذشته منوچهر شاهسواری، مدیر عامل خانه سینما در نشست رونمایی از این سامانه گفت: سال ها بود که اهالی سینما و رسانه های مرتبط با سینما نیازمند اطلاعات آماری صحیح و قابل اتکا در حوزه فروش فیلم ها بودند تا بتوانند هر زمان که خواستند به این آمار دسترسی داشته باشند که در نهایت با تلاش آقای مسچی و مجموعه زیر نظر وی این امر محقق شد. او افزود: ممکن است در ابتدا این آمارها با سوءتفاهم و حواشی خاصی روبه رو شود اما در نهایت نتیجه درستی در پی خواهد داشت. البته رسانه ها هم برای به نتیجه رسیدن این اقدام باید به ما کمک کنند، چرا که این اقدام برای پایان دادن به سوءتفاهم ها است و نباید خودش ایجاد حاشیه جدید کند.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۱۲/۰۷ سایت های دیگر : اکو فارس

شاهسواری گفت: این سامانه از قبل وجود داشت و شرکت های پخش، سینماداران، مسوولان سینمایی و تهیه کنندگان به آن دسترسی داشتند اما از فردا دسترسی آن همگانی می شود. این اطلاعات با اطلاعاتی که از قبل ارائه می شد تفاوت ماهیتی ندارد. تنها جزئیات بیشتری را در اختیار مخاطبان قرار می دهد و کمک می کند که از مخاطب و فضای فیلم در شهرستان ها آگاهی داشته باشیم. در ادامه نشست مجید مسچی، مدیرعامل موسسه سینما شهر به توضیح سامانه پرداخت و گفت: سامانه فروش سینمای ایران تمام سینما ها و نهادهای فرهنگی را که اقدام به اکران فیلم می کنند پوشش می دهد. وی افزود: تمام اطلاعات لازم به صورت آنلاین ارائه می شود و نقل و انتقال دستی وجود ندارد. البته فروش روزانه در این سیستم ممکن است با 24 ساعت تاخیر اتفاق بیفتد. البته برای ارائه و دسترسی به اطلاعات فروش دفاتر پخش در این سامانه اختلاف نظر وجود داشت اما در نهایت به این نتیجه رسیدیم که آمار دفاتر هم ارائه شود. آدرس این سامانه panel.cinemashahr.ir است و مخاطبان از امروز می توانند با وارد کردن شماره همراه خود وارد آن شده و به اطلاعات دسترسی داشته باشند، حتی می شود این محدودیت وارد کردن شماره همراه را هم از سامانه حذف کرد اما این فقط برای به دست آوردن آمار مراجعه است.

لینک خبر :‌ دنیای اقتصاد
سینماپرس: محسن محسنی نسب کارگردان سینما پس از اتمام سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر با انتقاد از مسئولان سینمایی و فیلم های حاضر در این رویداد گفت: مشکل اصلی سینمای ما فیلم ها است؛ سینما وظیفه اش ترویج فضائل اخلاقی است همانطور که در همه هنرها منتظریم این اتفاق بیفتد در سینما هم باید این گونه باشد اما امروزه سینمای ما جایی برای ترویج فساد شده است و بس!
تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۱۲/۰۶

کارگردان فیلم سینمایی یاس های وحشی در گفتگو با خبرنگار سینماپرس افزود: امروزه بیش از 40 سال از عمر انقلاب اسلامی می گذرد اما متأسفانه طی این مدت به جای آنکه سینمای کشور ما سینمایی اخلاقی در جهان باشد بدل به سینمایی ضد اخلاق شده است؛ فضائل اخلاقی در سینمای ما جایی ندارد و این مایه شرمساری است.

وی ادامه داد: اولین بخش فضائل اخلاقی این است که ما در فیلم های مان شاهد ایثارگری و فداکاری و جوانمردی از سوی شخصیت ها و قهرمانان فیلم ها باشیم اما آیا جز 2-3 مورد جرقه هایی در این زمینه، شاهد این فضیلت های اخلاقی در آثار سینمایی جشنواره بودیم؟

محسنی نسب خاطرنشان کرد: ما اگر سینمای امروز ایران را با سینمای هالیوود قیاس کنیم متوجه می شویم که از نظر فضیلت اخلاقی حتی از آن ها عقب تریم!؛ کدام فیلم در هالیوود ساخته شده که قهرمان اصلی فیلم ایثارگر نیست؟ حتی در ترمیناتور هم ایثارگری وجود دارد. در سینمای ایران کدام فیلم ها دارای این فضائل هستند؟

این سینماگر سپس با اشاره به فیلم سینمایی بنفشه آفریقایی که در بخش اصلی جشنواره حضور داشت تصریح کرد: چطور ما در سینمای ایران فیلمی را می بینیم که زنی به 2 مرد همزمان علاقه دارد و این 2 مرد که یکی شوهر سابق و یکی شوهر فعلی اش هستند را در یک خانه جای می دهد؟ این فرهنگ ما است؟ این دستاورد سینمای ما در 40 سالگی انقلاب اسلامی است؟ این حتی فرهنگ منحط غرب هم نیست!

کارگردان فیلم سینمایی شیرهای جوان یادآور شد: در سینمای آمریکا وقتی فیلم پیشنهاد بی شرمانه ساخته شد که داستانش در مورد زوجی جوانبود که به شدت عاشق همدیگر بودند و برای فرار از مشکلات مالی، حاضر می شوند پیشنهاد میلیونر میان سالی را قبول کنند تا زن جوان در قبال گرفتن یک میلیون دلار یک شب را با او بگذراند، مردم در آمریکا به خیابان ها ریختند و اعتصاب شد؛ جامعه زنان آمریکا این فیلم را بی شرمانه خواندند و باعث شدند تا این فیلم از پرده سینماها پایین کشیده شود! در آمریکا چنین شد اما ما دست روی دست گذاشته ایم و شاهد آثار مبتذل و سخیفی هستیم که به خوردمان می دهند.

محسنی نسب در همین راستا ادامه داد: چطور در کشور ما چنن فیلم هایی ساخته و پخش می شوند و کسی چیزی نمی گوید؟ فساد امروزه جزو مختصات سینمای ما شده است. نه تنها فساد جنسی که فساد مغزی و فکری در سینمای ما موج می زند و دریغ از آنکه اهالی رسانه، منتقدان و سینماگران با آزادگی جلوی این اتفاقات بایستند!

وی با طرح این پرسش که کدام شخصیت مذهبی و دینی و فولکلور ما ایثارگر و فداکار نیست اظهار داشت: چرا ما نباید با الگوبرداری مناسب از شخصیت های دینی و ملی و مذهبی مان آثاری مناسب در سینمای کشورمان تولید کنیم و جامعه را به سمت اخلاق گرایی و انسانیت سوق دهیم؟

کارگردان فیلم سینمایی شاخ کرگدن تأکید کرد: الآن وضعیت سینمای ما جوری شده که آرزو می کنیم سینمای مان شبیه هالیوود یا حتی بالیوود شود! ما بعد از انقلاب اسلامی می خواستیم فیلم هایی بسازیم که جایگزین هالیوود شویم اما حالا سقوط کردیم. 40 سال از انقلاب گذشته، ایران اسلامی در زمینه های نظامی و سیاسی و اجتماعی رشد فراوانی داشته اما در زمینه فرهنگ به شدت ذلیل و بدبخت شده ایم و سینمای ما به جای الگوسازی مثبت الگوسازی منفی دارد.

وی ادامه داد: اگر فیلم ها همین گونه بخواهند ادامه پیدا کنند ما به زودی شاهد فاجعه اخلاقی در کشور خواهیم بود. خدا را شکر که مردم مان شعور دارند و اغلب شان به سینما نمی روند و این آثار سخیف را تماشا نمی کنند.

محسنی نسب در خاتمه این گفتگو افزود: جشنواره فضایی است که اهالی سینما به خصوص منتقدان و رسانه ها با یک سال گذشته سینما به عنوان تولید و یک سال آینده سینما به عنوان نمایش آشنا شوند و بدیهی است که مسئولان وظیفه دارند شرایط را به گونه ای مهیا کنند که بیشترین بازده را این رویداد داشته شود اما این اتفاق به طور طبیعی کاستی دارد و متأسفانه جدا از نظر محتوایی ما شاهد مشکلات عمده ساختاری و اجرایی در جشنواره فیلم فجر هم هستیم.

لینک خبر :‌ سینما پرس
سامانه فروش سینمای ایران صبح امروز با حضور مدیرعامل خانه سینما و مدیرعامل موسسه سینماشهر افتتاح شد.

به گزارش خبرنگار مهر ، مراسم رونمایی از سامانه فروش سینمای ایران صبح امروز دوشنبه ششم اسفند ماه با حضور منوچهر شاهسواری مدیرعامل خانه سینما و مجید مسچی مدیرعامل موسسه سینما شهر در ساختمان موسسه سینماشهر برگزارشد.

در ابتدای این مراسم، منوچهر شاهسواری گفت: سال ها نیازمند شرایطی بودیم تا تولیدکنندگان در سینما و تحلیل گران و منتقدان به آمار فروش فیلم ها دسترسی داشته باشند تا بتوانند اطلاعات دقیق تری نسبت به آثار در حال اکران به دست بیاورند.

وی بیان کرد: مجید مسچی و موسسه سینماشهر، در کنار ساخت سالن های سینمایی سیستم سامانه یک پارچه خرید بلیت را ایجاد کرده است که بی شک تاثیر قابل توجهی در سینمای ایران دارد. پیش از این، ما از سازمان سینمایی خواستیم تا سایت آمار فروش و گزارش های سینما را در اختیار همه بگذارند و ایجاد این شرایط بر عهده سینما شهر قرار گرفت.

شاهسواری تاکید کرد: این سامانه به صورت آنلاین گزارش به روز فروش در سینماها را در اختیار مخاطب می گذارد، البته ممکن است در ابتدا این سایت با مشکلاتی همراه باشد اما بی شک مشکلات احتمالی برطرف می شود.

وی توضیح داد: این سامانه کمک می کند که از مخاطب و فضای فیلم در شهرستان ها آگاهی داشته باشیم. این سایت از این لحظه به بعد برای همگان قابل دسترسی است و امیدوارم این امر تبدیل به یک فضای علمی تحقیقی شود. پیش از این آمار برای همه قابل دسترسی نبود البته این اطلاعات با آمار فروش که پیش از این ارایه می شد تفاوتی ندارد و تنها جزئیات بیشتری دارد.

مدیرعامل خانه سینما ادامه داد: سینمای ایران در همه اجزا باید روشنگری کند و تنها سینما است که به امر روشنگری پایبند است و نهادهای دیگر این کار را نمی کند. امروز اولین رونمایی از این سایت همزمان با بازدید از یکی از ساختمان های قدیمی سینمای ایران شده است که استودیو فیلمساز است.

مجید مسچی در ادامه این نشست گفت: تمام سینماها و مجتمع های فرهنگی به فروش مکانیزه بلیت وصل هستند، تا پیش از این افراد و صنوف خاص به این اطلاعات دسترسی داشتند اما با تاکید حسین انتظامی سرپرست سازمان سینمایی در انتشار اطلاعات، تصمیم جمعی در سازمان سینمایی گرفته شد تا اطلاعات فروش و گیشه در اختیار همه قرار گیرد.

وی ادامه داد: این سامانه 4 نوع اطلاعات از جمله وضعیت کلی سینماها، فروش هر سینما، فروش هر فیلم و دفاتر پخش را در اختیار عموم قرار می دهد. آرشیو فیلم ها نیز از سال 91 در این سامانه وجود دارد.

مدیرعامل موسسه سینماشهر توضیح داد: این امکان ایجاد شده تا سینماها به صورت آفلاین فروش داشته باشد که برای شهرهایی که ممکن است اینترنت قطع شود هنگام وصل اینترنت اطلاعات را کامل ارائه می کنند. البته اگر یک سالن سینما اطلاعات خود را ارائه نکند، سینماشهر بلافاصله پیگیری می شود.

مسچی در پایان درباره ارائه صحت اطلاعات فروش گفت: صحت اطلاعات فروش بستگی به بلیت دارد، در این زمینه نیز مواردی مورد توجه قرار گرفته است. هر بلیتی که برای فیلم ها فروخته می شود در سامانه ثبت می شود. همچنین استفاده از پنل سامانه فروش از سه شنبه 7 اسفند ماه قابل دسترسی است.

کد خبر 4551936

نیوشا روزبان

لینک خبر :‌ خبرگزاری مهر
بررسی گیشه های سینمای ایران در سال های دهه 90 نشان می دهد بیشترین تعداد تماشاچی معمولا به فیلم های کمدی اختصاص داشته است. فیلم های کمدی تا قبل از سال 96، کمتر از 25درصد تولیدات سینمایی ایران را به خودشان اختصاص داده بودند، اما از 1397 به بعد این نسبت به 35درصد رسید و پیش بینی می شود که در سال 1398 بالاتر هم برود.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۱۲/۰۶

به گزارش گروه فرهنگی خبرگزاری دانشجو ، جریان فیلمفارسی که قبل از انقلاب بخش قابل توجهی از سینمای ایران را در قبضه خودش گرفته بود، به عبارتی ذیل ژانر کمدی تعریف می شد؛ منتها یک نوع کمدی سخیف و مبتذل که هرچه زمان پیش رفت، مخاطب آن هم رو به کاستی گذاشت تا آنجا که در سال های آخر حکومت پهلوی، سینمای ایران تقریبا ورشکسته شده بود. این اتفاق فقط در ایران و درمورد فیلمفارسی نبود که رخ داد. در ایتالیا هم، دوره پس از جنگ جهانی دوم، همراه با موجی از کمدی های سخیف بود.

این فیلم ها ابتدا فروش گیشه ای بسیار بالایی داشتند، اما پس از مدتی، چون صنعت فیلمسازی آن کشور را به خودشان وابسته کرده بودند، همراه با روی گرداندن مخاطب از این نوع فیلم ها، تقریبا می شود گفت: کل صنعت سینمای ایتالیا هم زمین گیر شد و حتی نئورئالیسم و دیگر سبک های درخشان فیلمسازی این کشور هم در گرداب افول فرو رفتند. در مصر هم همین اتفاق افتاد و پس از مدتی چیزی از سینمای این کشور باقی نماند. نمونه هایی که سینمای کمدی از نوع سخیف آن، ابتدا صنعت فیلمسازی یک کشور را به دلیل انفجار گیشه ها به خودش وابسته کرده و سپس با پشت کردن مخاطب به این نوع فیلم ها، کل سینمای یک کشور ورشکسته شده، در تاریخ سینمای جهان پرشمار هستند. کمدی های سخیف، مثل اخبار زرد در مطبوعات و هیجانات آنی و پوپولیستی در مسائل علمی و سیاسی هستند.

استقبال اولیه مردم از این نوع چیز ها معمولا بالا و انفجاری است، اما پس از مدتی تب اولیه فروکش می کند و کنجکاوی ها برطرف می شوند. کشور هایی که تمام سینمای آن ها روی این نوع فیلم ها سرمایه گذاری کرده است، بدون حتی یک استثنا در تاریخ 120 ساله سینما، دچار فروپاشی صنعت فیلمسازی شان شده اند. سینما های سرپا و موفق دنیا دارای تنوع ژانر هستند و به علاوه، بررسی تاریخ سینمای ایران در دهه 60 هم نشان می دهد استقبال مخاطبان از کمدی های فرهیخته تر و بامعناتر، به مراتب از آثار مبتذل و سخیف خیلی بیشتر بوده؛ اما از دهه 80 به بعد، هر چه به سال های اخیر نزدیک تر شدیم، کیفیت کمدی های سینمای ایران افت کرد و این درحالی است که گفته می شود به جز کمدی، هیچ ژانر دیگری در سینمای ایران نمی فروشد.

بنابر آماری که سازمان سینمایی وزارت ارشاد در اواخر سال 1397 منتشر کرد، در سال گذشته 91 درصد مردم ایران حتی یک بار هم به سالن سینما نرفته اند. به طور قطع، بین بخش قابل توجهی از جامعه ایران که اصطلاحا با سینمای کشورشان قهر کرده اند، کسانی هستند که علاقه بسیار زیادی به فیلم دیدن دارند، اما در سبد سالانه محصولات سینمایی کشور، چیزی که باب طبع و سلیقه شان باشد را پیدا نکرده اند.

اگر کمدی های سطحی و سخیف مجددا سینمای ایران را به خودشان وابسته کرده باشند، باید منتظر سقوط صنعت فیلمسازی در ایران بود و آمارسازی و حفظ ظاهر نخواهد توانست آن را نجات دهد. کسانی که این نوع فیلم ها را می سازند، جز سود مادی به چیز دیگری فکر نمی کنند و برایشان اهمیتی ندارد که ادامه این روند ممکن است کلیت صنعت سینمای ایران را نابود کند.

کمدی های دهه 60 که با جایزه ، اثر علیرضا داودنژاد و پس از آن مردی که زیاد می دانست از مرحوم یدالله صمدی جریان شان آغاز شد و به کار هایی از قبیل: اجاره نشین ها ی داریوش مهرجویی و ای ایران ناصر تقوایی رسیدند، آثاری نیستند که تولید آن ها از عهده فیلمسازان جریان مبتذل کمدی بربیاید. این دست فیلمسازان ترجیح می دهند که سطح فیلمسازی کل کشور را پایین نگه دارند تا سقف استاندارد ها در دسترس شان باشد. برای برهم زدن قاعده این وضع، تنها راه ممکن این است که نهاد های بالادستی و سازمان هایی که اولویت فرهنگی در دستور کارشان قرار دارد، وارد میدان شوند.

سال هاست که چنین نهاد هایی فعالیت های شان را در ساخت آثاری خاص و با موضوعات ارزشی منحصر کرده و در پی تولید سرگرمی های سینمایی نرفته اند. این موضوع اولا باعث شده که فیلم های ارزشی انگ سفارشی بودن بخورند و ثانیا سرگرمی سازی در سینمای ایران یکسره به دست افرادی بیفتد که بخش قابل توجهی از آن ها از استاندارد های لازم برای کار فرهنگی برخوردار نیستند.

موسسات و سازمان ها و اداراتی مثل اوج، حوزه هنری، بنیاد سینمایی فارابی و... در چند سال اخیر تقریبا میدان کمدی را تماما به دیگران واگذار کرده اند و درنتیجه سینمای ایران از اجاره نشین ها ، زرد قناری ، گراندسینما و روز باشکوه در دهه 60، به من سالوادور نیستم ، وای آمپول و دُم سرخ ها در دهه 90 رسیده است. ورود این نوع نهاد ها به عرصه سرگرمی سازی سینمایی، حتی می توانست تنوع ژانر را هم برای سینمای ایران ایجاد کند و مخاطبان بیشتری را پای گیشه ها بکشاند.

ژانر هایی مثل اکشن، معمایی، اسپرت، وحشت و حتی ملودرام که به طور مشخص بخش های پولساز و تجاری سینما در همه جای دنیا هستند، امروز در سینمای ایران کاملا مهجور مانده اند و فرمول چند صحنه رقص به اضافه شلوارک پوشیدن تعدادی هنرپیشه مرد و مقداری متلک های بودار چارواداری و بی ادبانه، نهایت استعدادی است که سینمای ایران برای تولید فیلم های بفروش به خرج می دهد و این را استقلال از بخش دولتی و ایستادن سینما روی پای خودش اسم می گذارد؛ درحالی که همین هم نیست و بررسی ها نشان می دهند در یک جمع و تفریق کلی، دخل و خرج سینمای ایران با هم جور در نمی آید.

کمدی های سخیف، مرتب قیمت مردان شلوارک پوش روی پرده ها را در تورمی افسارگسیخته بالا برده اند و کار به آنجا رسیده که دیگر کنار هم چیدن چند بازیگر زن و مرد چهره در یک فیلم، از مجموع هزینه تولید چند کمدی قابل توجه مثل اجاره نشین ها و ای ایران بالاتر است و سینمای ایران در چاه عمیق خویش بیش بینی همین به اصطلاح ستاره ها افتاده و تاریخ آن دوران ذلت زیبایی شناسی را سپری می کند.

سینمای کمدی در دهه 60؛ جرقه های نو

در فاصله سال های 1357 تا اوایل 1360 سینمای کمدی در ایران وجود نداشت، اما در سال 1360 فیلم کوتاه خانه آقای حق دوست اثر محمود سمیعی به شکل صامت برای تلویزیون تهیه شد که همان سال در جشنواره فیلم های کندی گابرو (بلغارستان) برنده جایزه بهترین فیلم شد و سال 1361 در سی و دومین جشنواره مانهایم (آلمان غربی) جایزه نقدی بهترین فیلم را دریافت کرد. اما این موفقیت ها جدی گرفته نشد. فیلم کمدی بعدی در سال بعد توسط علیرضا داوودنژاد به نام جایزه ساخته شده که البته آن هم بازتاب چندانی پیدا نکرد؛ ولی سال 1362 در دومین جشنواره فیلم، برنده لوح زرین بهترین فیلمنامه شد. در این دوران هنوز تردیدهایی در زمینه ساخت فیلم های کمدی وجود داشت و کارگردانان و تهیه کنندگان نگران آن بودند تا چه میزان مجاز به وارد کردن عناصر شاد در فیلم ها هستند.

در این شرایط علی حاتمی به همراه محمد متوسلانی فیلم جعفرخان از فرنگ برگشته را ساخت و بعد در سال 1363، فیلم های خانه آقای حق دوست و مردی که زیاد می دانست اثر یدالله صمدی، در جشنواره سوم فجر به نمایش درآمدند؛ و مردی که زیاد می دانست ، جایزه بهترین کارگردانی را به دست آورد. امروز از مردی که زیاد می دانست به عنوان اولین کمدی بعد از انقلاب اسم برده می شود.

به این ترتیب، ممنوعیت ها کمرنگ تر شد؛ اما هنوز فیلمسازان قادر به انتخاب مایه های مورد علاقه شان نبودند. فیلم های توهم (سعید حاجی میری)، زنگ ها (محمدرضا هنرمند)، کفش های میرزا نوروز (محمد متوسلانی)، مردی که موش شد (احمد بخشی)، اتوبوس (یدالله صمدی) و مدرک جرم (منوچهر حقانی پرست) و فیلم کوتاه برنده کیه (محمدحسن آفریده) در چهارمین جشنواره فیلم فجر به نمایش درآمدند.

در جشنواره پنجم (1365)، فیلم های اجاره نشین ها (داریوش مهرجویی) و مأموریت (حسن زندباف) به نمایش درآمدند. در این سال جنجال بزرگ (سیاوش شاکری) و حاجی واشنگتن و جعفرخان از فرنگ برگشته (علی حاتمی) که آماده نمایش بودند، پروانه نمایش نگرفتند. در جشنواره فیلم فجر سال 1366، فیلم های وکیل اول (جمشید حیدری)، خارج از محدوده (رخشان بنی اعتماد) و در جشنواره هفتم (1367) و هشتم (1368)، فیلم های جعفرخان از فرنگ برگشته، زردقناری (رخشان بنی اعتماد)، گراند سینما (حسن هدایت)، هی جو (منوچهر عسگری نسب)، روز باشکوه (کیانوش عیاری) و ای ایران (ناصرتقوایی) به نمایش درآمدند.

در سال 1369، فیلم های سایه خیال (حسین دلیر) و آپارتمان شماره 13 (یدالله صمدی) ساخته شدند.

سینمای کمدی در دهه 70؛ ماه عسل سینمای ایران با ژانر های مختلف

روال کمدی سازی به همان کیفیت که در دهه 60 آغاز شده بود، در دهه 70 با فیلم هایی مثل همسر اثر مهدی فخیم زاده و روز فرشته بهروز افخمی ادامه پیدا کرد و به مرد عوضی و مومیایی 3 از محمدرضا هنرمند در اواخر دهه رسید. همزمان با این اتفاقات، در تلویزیون هم، کمدی روند جدیدی را تجربه می کرد. مجموعه های پرواز 57 و پس از آن نوروز 72 به کارگردانی داریوش کاردان، نسل جدیدی از کمدین های ایرانی را معرفی کرد که مهران مدیری، رضا عطاران، سعید آقاخانی و مهران غفوریان از جمله آن ها بودند. این افراد بعد ها در ساخت آیتم های طنز و پس از آن کمدی های سیت کام که به طنز های 90 شبی مشهور شد، فعالیت کردند.

دهه 70 که در میانه فضای ملتهب دهه قبل و ولنگاری دهه بعد از خودش قرار داشت، به نوعی شکل تعدیل شده و معقولی از سینمای دهه 60 بود. فیلمسازانی که با واژگون شدن کاسه مافیای فیلمفارسی، در دهه 60 امکان ورود به عرصه فیلمسازی حرفه ای را پیدا کرده بودند، در دهه 70 فیلم های پخته ترشان را ساختند. دهه 70 را هم دهه عشق در سینما می نامند، هم دهه سینمای دفاع مقدس، هم دهه کمدی های خلاقانه و تجربه های خاص و هم حتی دهه ای که سینمای جشنواره ای ایران بخش مهمی از رکوردهایش را با کمک دیپلمات ها در آن به دست آورد.

اما دهه 80 آغاز زوال بود. محمدرضا هنرمند در سال 80 عزیزم من کوک نیستم را ساخت که به رغم فضای طنز آن و شباهتش به دو کار قبلی او، بسیار تلخ و سیاه بود. کمدی های خاص هنرمند که به طنز نئورئالیستی و به خصوص آثار دینو ریسی شباهت داشت و نمونه های خاص دیگری مثل روز فرشته و دنیای وارونه اثر شهریار بحرانی، دیگر ساخته نشدند و در دهه 80 روند دیگری آغاز شد. همسر مهدی فخیم زاده، آدم برفی داوود میرباقری، لیلی با من است کمال تبریزی، مرد عوضی و مومیایی 3 محمدرضا هنرمند، روز فرشته بهروز افخمی و دنیای وارونه شهریار بحرانی، کمدی های مطرح دهه 70 بودند و چنان که دیده می شود، حتی سوژه ها و فضاسازی هایشان بسیار خاص و بدیع بود.

کمدی در دهه 80؛ آغاز زوال

در دهه 80 سبک کمدی های تلویزیونی وارد سینما شد. کلاه قرمزی و سروناز پرفروش ترین فیلم سال 1380 بود و نقبی به نوستالژی نه چندان خاک خورده ای می زد که هفت سال پیش هم روی پرده ها آمده بود. از اینجا به بعد تلویزیون به شدت در سینما حلول کرد و سال بعد توکیو بدون توقف با بازی مهران مدیری که مشهورترین چهره طنز های آیتمی بود، در صدر فهرست پرفروش های سال ایستاد. پیمان قاسم خانی که از فضای طنز های نودشبی به سینما آمده بود، در سال های 83 و 84 فیلمنامه های مارمولک و مکس را نوشت که هر دو پرفروش های سال شدند و پس از آن آتش بس ، اخراجی ها ، چارچنگولی و... همگی همین راه را ادامه دادند. در این سبک جدید از کمدی، پوشش هنرپیشه ها جزء اصلی ترین فاکتور ها برای جذب مخاطب به حساب می آمد، شکلک و حرکات درشت بازیگری هم در کانون اهمیت قرار گرفتند، موزیک های شاد و صحنه های رقص کم کم جا باز کردند و متلک های بودار جنسی که مبتذل ترین ژست ساختارشکنی در سینمای ایران هستند، رفته رفته راه افتادند.

دهه 90؛ ورشکستگی فیلمفارسی و پناه بردن به نوستالژی

سومین سری از نوستالژی بازی تلویزیونی متولدین دهه های 60 و 70، توانست در ابتدای دهه 90 گیشه را فتح کند و کلاه قرمزی و بچه ننه به رغم ضعف های آشکارش، پرفروش ترین اثر سال 91 شد. البته سال 90 سال افول سینمای ایران و افتادن پرده نقره ای در کشاکش باند ها و فرقه های مختلف بود؛ چنان که حتی خانه سینما هم تعطیل شد و تولید سینمای ایران بسیار پایین آمده بود. جذابیت شکلک و شلوارک و رقص جنسی یک دهه بیشتر دوام نیاورد و سینمای ایران به وادی بهره برداری از نوستالژی ها رسید.

غیر از رسوایی که هم از نام بفروش کارگردانش ارتزاق می کرد و هم از نوستالژی مارمولک ؛ پوشیدن لباس روحانیت توسط یک هنرپیشه مشهور، در سال 92 صدر جدول فروش را به دست آورد و سال بعد شهر موش ها2 پرفروش ترین شد که از یک نوستالژی خیلی قدیمی تر بهره می برد. محمد رسول الله و فروشنده در دو سال بعد، پرفروش ترین فیلم ها بودند؛ هرچند فروشنده پرمخاطب ترین اثر نبود و این جایگاه به من سالوادور نیستم و محبوبیت پدیده ای به نام رضا عطاران تعلق داشت. نهنگ عنبر2 و هزارپا که در سال های 96 و 97 پرفروش ترین آثار سینمای ایران شدند هم غیر از حضور رضا عطاران، تنها چیزی که داشتند نوستالژی بود. جالب اینجاست نوستالژی ها همه به دهه 60 برمی گردند؛ به دهه سینمای آرمان گرا و ژانر نوپدید دفاع مقدس، دهه قصه های غیرشهری و اهمیت یک تکه یخ و یک دفتر مشق، دهه ای که موالی سینمای فیلمفارسی از آن متنفر بودند و همچنان بیان می کنند که هستند و دهه تنوع ژانر و این جرم بزرگ و بخشیده نشده که جمشید هاشم پور حق نداشت در همه فیلم ها کچل باشد.

بررسی گیشه های سینمای ایران در سال های دهه 90 نشان می دهد بیشترین تعداد تماشاچی معمولا به فیلم های کمدی اختصاص داشته است. فیلم های کمدی تا قبل از سال 96، کمتر از 25درصد تولیدات سینمایی ایران را به خودشان اختصاص داده بودند، اما از 1397 به بعد این نسبت به 35درصد رسید و پیش بینی می شود که در سال 1398 بالاتر هم برود. در سال گذشته نزدیک به 60درصد از مخاطبان سینمای ایران به تماشای فیلم های کمدی نشستند و این نسبت در طول 40 سال گذشته بی سابقه است. کمدی های پرفروش امسال هزارپا ، مصادره ، لونه زنبور و قانون مورفی بودند که به جز هزارپا و لونه زنبور ، باقی این فیلم ها به رغم فروش بالایی که داشتند، به مرحله سوددهی مالی نرسیدند.

منبع: فرهیختگان

لینک خبر :‌ خبرگزاری دانشجو
سامانه فروش سینمای ایران به منظور پایان سوءتفاهمات ناشی از نبود مرجع آماری رسمی در سینما از فردا آغاز به کار می کند.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۱۲/۰۶ سایت های دیگر : همسو نیوز سینما خبر

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم ، نشست خبری رونمایی از سامانه فروش سینمای ایران امروز با حضور مجید مسچی، مدیرعامل موسسه سینما شهر و منوچهر شاهسواری، مدیر عامل خانه سینما برگزار شد.

در ابتدای نشست شاهسواری به لزوم شفاف سازی اطلاعات آماری در سینمای ایران اشاره کرد و گفت: سالها بود که اهالی سینما و رسانه های مرتبط با سینما نیازمند اطلاعات آماری صحیح و قابل اتکار در حوزه فروش فیلمها بودند و بتوانند هر زمان که خواستند به این آمار دسترسی داشته باشند که در نهایت با تلاش آقای مسچی و مجموعه زیر نظر وی این امر محق شد.

مدیر عامل خانه سینما درباره نحوه آماردهی این سامانه توضیح داد: بعد از اینکه لزوم راه اندازی سامانه آمار فروش بین اهالی رسانه و سینما تشدید شد ما از دریچه خانه سینما درخواست خود را به سازمان سینمایی ارائه دادیم که در نهایت به رونمایی این سامانه منجر شد.

وی افزود: ممکن است در ابتدا این آمارها با سوءتفاهم و حواشی خاصی روبه رو شود اما در نهایت نتیجه درستی در پی خواهد داشت. البته رسانه ها هم برای به نتیجه رسیدن این اقدام باید به ما کمک کنند. چرا که این اقدام برای پایان دادن به سوءتفاهمات است و نباید خودش ایجاد حاشیه جدید کند.

شاهسواری تاکید کرد: ما اعتقاد داشتیم که اطلاعات باید در اختیار عموم قرار بگیرد و این اطلاعات کمک می کند تا در سایه یک فضای شفاف یک تحلیل منطقی حاصل شود. این آمار به جای ایجاد تضاد باید به یک اهرم منطقی برای تصمیم سازی تبدیل شود که سینمای ایران سالها نیازمند آن بود.

وی خاطر نشان کرد: البته سامانه مذکور از قبل وجود داشت شرکتهای پخش، سینماداران، مسئولان سینمایی و تهیه کنندگان به آن دسترسی داشتند اما از فردا دسترسی آن همگانی می شود. این اطلاعات با اطلاعاتی که از قبل ارائه می شد تفاوت ماهیتی ندارد. تنها جزئیات بیشتری را در اختیار مخاطبان قرار می دهد. دستاورد اصلی این سامانه این است که سینمای ایران را به سمت شفافیت بیشتر هدایت کند. الته در حال حاضر هم گویا تنها سینمای ایران است که شفاف سازی مالی را جدی گرفته است.

در ادامه نشست مجید مسچی به توضیح سامانه پرداخت و گفت: سامانه فروش سینمای ایران تمام سینما ها و نهادهای فرهنگی که اقدام به اکران فیلم می کنند را پوشش می دهد. البته پیش از این اطلاعات وجود داشت و در اختیار افراد مرتبط قرار می گرفت اما به تازگی با پافشاری آقای انتظامی امکان دسترسی برای همه فراهم شده است که در این راستا و برای رفع مشکلات و سوءتفاهمات بین سینماگران خانه سینما و آقای شاهسواری کمک زیادی کردند.

مدیرعامل موسسه سینما شهر تصریح کرد: اطلاعاتی که این سامانه ارائه می دهد به چهار دسته تقسیم می شود. اول اطلاعات کلی سینماست و دوم اطلاعات مرتبط با ریز سینماها. اطلاعات وضعیت فروش فیلمها و وضعیت دفاتر پخش هم دیگر اطلاعاتی هستند که به واسطه این سامانه مخاطبان به آنها دسترسی پیدا می کنند. در نهایت احساس می کنیم آنچه که مورد نیاز است در سیستم در نظر گرفته شده است.

آدرس این سامانه panel.cinemashahr.ir است و مخاطبان از فردا می توانند با وارد کردن شماره همراه خود وارد آن شده و به اطلاعات دسترسی داشته باشند، حتی می شود این محدودیت وارد کردن شماره همراه را هم از سامانه حذف کرد اما این فقط برای بدست آوردن آمار مراجعه است.

وی در پاسخ به سوال خبرنگار تسنیم درباره نحوه دریافت اطلاعات و تصدیق صحت آنها توضیح داد: اطلاعات در سیستم های آنلاین 24 ساعته دریافت می شود و سیستمهای دیگر با یک بار آنلاین شدن در روز می توانند اطلاعات خود را ارسال کنند. اما درباره صحت اطلاعات باید بگویم این سامانه تنها به فروش بلیط استناد می کند و اگر دفتر پخشی اقدام به خرید بلیط کند در آمارها می آید اما مشخص می شود که یکباره این تعداد بلیط خریداری شده است. همچنین اگر یک نهاد مانند یک مدرسه با سینما توافق کند و فیلم را بدون بلیط ببینند در سامانه آورده نمی شود.

مسچی در ایرن باره ادامه داد: البته یک تهیه کننده می تواند با نرم افزارهایی که در اختیار دارد می تواند متوجه شود که فیلمش در یک سینما چند بار به نمایش درآمده است.

انتهای پیام/

لینک خبر :‌ خبرگزاری تسنیم

دریا فرج پور| برخلاف دوران گذشته که بازیگری حرفه خوش نامی نبود و هنرپیشگان برای ورود به این حیطه باید موانع زیادی را پشت سر می گذاشتند؛ در سال های اخیر بازیگری تبدیل شده به یکی از جذاب ترین مشاغل. حرفه ای که می تواند شهرت و ثروت و موقعیت اجتماعی را یک جا به ارمغان آورد. همین نیز موجب شده که بسیاری راضی باشند امتیازات مختلفی بدهند به شرطی که راه طولانی ورودشان به این عرصه کوتاه تر و سهل تر شود. یکی از بهترین راه های کوتاه کردن این مسیر پول است.
رویاهایت چند؟
از زمانی که رسانه های اجتماعی انحصار رسانه ای را از بین برده اند، در گوشه وکنار فضای مجازی ادعاها و شایعات زیادی درباره راه های مختلف ورود بازیگران به سینما منتشر شده. راه هایی که به ادعای شایعه پردازان در سه شاه مسیر پول و پارتی و زیبایی خلاصه می شوند. در این بین، با بالارفتن هزینه های تولید فیلم نقش پول در مناسبات خاص ورود به سینما بالا و بالاتر رفته و بیراه نیست اگر بگوییم درحال حاضر یکی از مطمئن ترین راه ها برای کسانی که رویای بازیگری و شهرت دارند، پرداخت هزینه پیگیری رویاشان است!
یافتن سرمایه گذار
با این که کسی در این نکته که می توان با پرداخت مبلغی- کم یا زیاد- بازیگر شد، شکی ندارد، اما این قضیه از حد شایعات و پچ پچه های درگوشی فراتر نمی رفت تا این که ماجرای بازیگر فیلم خفگی پیش آمد. بازیگری به نام پاشا که ظاهرا قرار بود نقش اصلی فیلم فریدون جیرانی را بازی کند، اما در روزهای اول فیلمبرداری نوید محمدزاده جایگزینش شد. آن روزها امیررضا پاشا گفت که سال ها پیش قرار بود در فیلم پارک وی آقای جیرانی باشم. اما این اتفاق رخ نداد و من هم از سینما دلزده و خسته شدم و از ایران رفتم. سه سال پیش دوباره فریدون جیرانی را دیدم و او هم گفت که همیشه دوست داشته با من کار کند. بعد هم فیلمنامه خفگی را آورد و گفت که پاشا بازیگر اصلی است. فارغ از این که ماجرای حذف چه بود آن روزها مسأله پول دادن پاشا برای گرفتن نقش بارها به صراحت در رسانه ها مطرح شد. با این که خود امیررضا پاشا منکر این قضیه بود و می گفت که قرار بود ما دونفری دنبال سرمایه گذار بگردیم و این گونه نبود که من سرمایه بیاورم تا نقش اول را کسب کنم.
پول بده مشهور شو!
بعد از آن ماجرای عجیب، این ماجرا دیگر از حالت تابو بودن درآمد و خیلی ها ازجمله رسانه ها با آزادی و صراحت بیشتری درباره سرمایه گذاری برخی از بازیگران تازه وارد در برخی از پروژه ها سخن گفتند. ماجرایی که به گزارش هایی شبیه رپرتاژ هم انجامید: دیدن چهره تان روی سردر سینما ها آرزوی شماست؟ باور کنید این یک رویای محال و دور از دسترس نیست. فقط کمی پول می خواهد و رابطه.
باور می کنید این چند خط در یکی از سایت های سینمایی درج شده بود؟ این سایت که البته خیلی زود بعد از چند روز این آگهی مانند را حذف کرد، به تلویح گفته بود که اگر به این شهرت بازیگری علاقه مندید، کافی ا ست پول داشته باشید. ادعایی که با توجه به اوضاع سینمای ایران دور از حقیقت به نظر نمی رسد و حداقل نگارنده این سطور که دستی بر آتش فیلمسازی دارد بارها و بارها شاهد خرید و فروش نقش در سینما بوده است.
بازیگران سرمایه گذار
درباره بازیگران زیادی شایع شده که با سرمایه گذاری وارد سینما شده اند. شواهد و قرائن هم بر این شایعات گواهی می دهند. مثلا این روزها فیلمی روی پرده است که در کنار جواد عزتی، بازیگری ناشناس هم دیده می شود و جالب این که همه جا در تبلیغات و بیلبوردهای فیلم هم این بازیگر ناشناس در کنار سوپراستار فیلم حضور دارد. حالا اگر حتی سازندگان فیلم بیایند و سرمایه گذاری این تازه آمده را در فیلمشان تکذیب کنند، باز هم یک ذهن منطقی و سالم می تواند این رشد ناگهانی را حاصل روندی سالم بداند؟ گذشته از این که این ادعاها و شایعات تاچه حد حقیقت دارند، درمورد بازیگرانی چون آناهیتا درگاهی، الهه حصاری، شهره قمر، الهه استیری و حتی بازیگران شناخته شده ای چون پوریا پورسرخ، بهرام رادان، محمدرضا فروتن، شاهرخ استخری و... این شایعات گاه باورنکردنی در مقاطعی مطرح شده. شایعاتی که بسیاری از آنها را اصلا نمی توان جدی گرفت. حسن شکوهی، تهیه کننده باسابقه از اوضاع سینما نالان است: نمی دانم چه اتفاقی افتاده که روند پیدایش بازیگران پولی در سینما اتفاق افتاده و بازیگران نوظهور با دادن پول در هر نقشی بازی می کنند و سینما را در دست گرفته اند. مثل کورش زارعی که او نیز گلایه دارد: این روزها کسانی که بازیگر نیستند و تخصص ندارند یا بر اثر خریدن نقش یا ارتباطات دوستی و آشنایی وارد این حوزه می شوند، پس از مدتی خودشان متوجه می شوند که این کاره نیستند و به تدریج از این عرصه خارج می شوند.
حذف نابلدها
فرشته صدرعرفایی، بازیگر فیلم شبی که ماه کامل شد می گوید: جلوی ورود افراد جدید به سینما نباید مانع ایجاد کرد. البته ممکن است کسانی با کمک پول وارد سینما شده باشند که اینان هم زود حذف خواهند شد. مگر این که اینان آن قدر سرمایه بگذارند و فیلم بازی کنند که بالاخره بازیگر شوند. صحبت های محمدحسین فرح بخش که جزو معدود تهیه کنندگان واقعا خصوصی ایران است، درباره این موضوع می تواند معتبر باشد. او به شهروند می گوید: این گونه نیست که کسی پولی بدهد و بازی کند و به جایگاهی برسد. برای ماندگار شدن در سینما بازیگر باید چیزی داشته باشد که مردم او را دوست داشته باشند. سوپراستارهایی که در سینمای ما جایگاهی دارند، اغلب پشت شان کارنامه ای بوده که آنها را موفق کرده. مثلا امین حیایی هرجور هم آمده باشد، می دانیم که تئاتر بازی می کرده. بهرام رادان هم می دانیم که قبل از ورود به سینما دوره های بازیگری دیده. یا مهناز افشار که همه می دانند در کار تدوین فیلم بوده. حتی گلزار هم چون نوازنده بوده به هرحال در حال وهوای هنر بود.
ستاره چیست؟!
آرش معیریان هم به واسطه فیلم هایی که ساخته در این زمینه می تواند صاحبنظر باشد. او اما نه درباره موضوع خاص گزارش ما، بلکه درباره مفهوم ستاره سینما حرف می زند: در سینمای کلاسیک یک بازیگر برای ستاره شدن باید مهارت های کافی را می داشت. وقتی چهره ای کشف می شد کمپانی روی او سرمایه گذاری می کرد و تعلیم می داد. در آن سینما زیبایی هم مترومعیاری داشت. پس ستاره هم باید استانداردهای بازیگری را رعایت می کرد و هم از نظر ظاهر و فیزیک و فتوژنیک بودن حداقل هایی می داشت. امروز اما این معیارها مخدوش شده اند. مشکل سینمای امروز این است و نه ورود بازیگران جدید.
تکذیب یک بازیگر
الهه استیری یکی از بازیگران تازه آمده ای است که درباره سرمایه گذاری او نیز حرف وحدیث هایی وجود داشت. او که در سایه روشن فرزاد موتمن درخشید، به نظر می آمد که درحال تثبیت در سینماست، اما به یک باره ناپدید شد. استیری می گوید که چون می خواسته مراقب تمرین های فرزندش باشد که در سطح قهرمانی ورزش می کند، از سینما دور افتاده است. استیری درباره شایعات موجود درمورد پول دادن برای گرفتن نقش هم می گوید: تهیه کننده آن فیلم آقای ساداتیان بود. ما با ایشان بیست سال است آشنایی خانوادگی داریم و این حرف ها به ایشان نمی چسبد. اما همین حرف ها در زمان تولید فیلم باعث شد رابطه ما با هم به مشکل بخورد. در هر حال باید یک بار دیگر تأکید کنم که من برای تولید آن فیلم حتی یک ریال هم نداده ام و البته ریالی هم دستمزد نگرفته ام.
یعنی شایعات موجود درباره دیگر بازیگران نوآمده هم شایعه بوده اند!

لینک خبر :‌ روزنامه شهروند
رونمایی از سامانه فروش سینمای ایران درحالی برگزار شد که مدیر عامل خانه سینما تاکید کرد: امیدواریم این اتفاق باعث ایجاد تضاد نشود، بلکه یک فضای علمی، تحلیلی ایجاد کند.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۱۲/۰۶ سایت های دیگر : روزنامه نوآوران شبکه اینترنتی آفتاب

به گزارش ایسنا، مراسم رونمایی از سامانه فروش سینمای ایران با حضور مدیرعامل موسسه سینماشهر و مدیرعامل خانه سینما دوشنبه 6 اسفندماه در موسسه سینما شهر برگزار شد.

مجید مسچی مدیرعامل موسسه سینماشهر در این مراسم بیان کرد: درحال حاضر کل سینماهای ایران و حتی مجتمع های فرهنگی که به شکل نامنظم فیلم نشان می دهند، به سامانه فروش بلیت مجهز شده اند و جمع آوری داده از همه سالن ها امکان پذیر شده است. تاکنون مراکزی مثل شورای صنفی نمایش که نیاز به اطلاعات داشتند با توجه به این سامانه اطلاعات مورد نیاز در اختیارشان قرار می گرفت اما بر اساس اصراری که آقای انتظامی برای انتشار اطلاعات و شفاف سازی داشتند و همچنین همکاری ای که با سینماداران، پخش کننده ها، صاحبان فیلم و ... انجام شد، آنها قانع شدند که منافع اجرای این طرح بیشتر از مضراتش است. در نهایت این تصمیم به صورت جمعی گرفته شد تا این سامانه ایجاد شود.

او درباره اطلاعاتی که در این سامانه وجود دارد نیز بیان کرد: امکان دسترسی به اطلاعات از سال 91 در این سامانه قرار گرفته و در واقع 4 نوع اطلاعات در اختیار فرد قرار می گیرد؛ یک اطلاعات کلی است که از وضعیت فروش سینماها وجود دارد، دوم از مسیر سینماها است و فروش یک سینما را ارائه می دهد. سوم اطلاعات یک فیلم است و چهارم وضعیت دفاتر پخش.

مسچی همچنین درباره به روز بودن اطلاعات این سامانه تصریح کرد: با توجه به اینکه این امکان وجود دارد که سینماها مخصوصاً سینماهای شهرستان ها به صورت آفلاین هم فروش بلیت داشته باشند، به محض اتصال به اینترنت این اطلاعات رد و بدل می شود، به همین دلیل تا قبل از ظهر هر روز، معمولاً تمامی اطلاعات ارسال می شود.

وی افزود: بخش دفاتر پخش، که سهم فروش هر کدام از آنها در این سامانه قرار گرفته است، مورد بحث ترین بخش این سامانه است.

مدیر عامل موسسه سینما شهر به این نکته هم اشاره کرد که این سامانه امکانی را ایجاد می کند که ما بدانیم از چه کسی باید حمایت کنیم و از چه کسی نه.

وی درباره نحوه دسترسی و آدرس این سامانه توضیح داد: Panel.cinemashahr.ir آدرس اینترنتی این سامانه است که از فردا صبح (7 اسفند ماه) برای همه قابل دسترس است. طریقه دسترسی هم به این شکل است که یک شماره موبایل باید وارد شود، سپس کد دسترسی ارسال خواهد شد و از آن زمان به بعد، امکان استفاده از اطلاعات به وجود می آید.

مسچی درباره نصب سامانه فروش بلیت در تمامی سینماها هم بیان کرد: سیستم فروشی که در سینماها نصب می شود تمام هزینه هایش را سینما شهر پرداخت می کند و هیچ بهانه ای برای سینمادار وجود ندارد که چنین امکاناتی را ندارند. اکنون در ایران هیچ سینمایی وجود ندارد که به این سیستم مجهز نباشد، فقط تعدادی از سینماها هستند که به صورت دائم به اینترنت متصل نیستند و شاید فقط در این بخش است که مقداری با فاصله، اطلاعات ارسال می شود. فردی هم در موسسه سینما شهر ناظر بر ارسال این اطلاعات است که به صورت مداوم رصد می کند تا ارسال اطلاعات مرتباً صورت بگیرد.

وی با اشاره به صحت اطلاعات مربوط به فروش بلیت هم اظهار کرد: گاهی پیش می آید که مثلاً سینمایی برای یک سانس صبح که از طرف مدارس آمده اند تنها یک بلیت صادر می کند اما به طور کلی در سامانه فروش بلیت تمامی سینماها فایل "لاگ " وجود دارد که قابل پاک شدن نیست و تهیه کننده ها به این فایل دسترسی دارد و می توانند چک کنند که فیلمشان چه زمان هایی نمایش داشته است و همه اطلاعات به صورت تجمیع شده قرار دارند.

مدیر عامل موسسه سینما شهر درباره سیستم فروش بلیتی که خانه سینما قصد دارد، راه اندازی کند نیز گفت: این سیستم ها همه کمک کننده به فروش بلیت هستند و موجودی سالن ها در اختیارشان است. در شیراز هم یک سایت دیگری وجود دارد. ما در این شرایط از هر سیستمی که بتواند به بازاریابی سینما کمک کند، استقبال می کنیم.

مجید مسچی در این مراسم نحوه استفاده و اطلاعاتی که در این سامانه وجود دارد را به طور کامل برای حاضران توضیح داد و گفت که از فردا صبح امکان دسترسی به این اطلاعات برای همه وجود خواهد داشت.

منوچهر شاهسواری مدیرعامل خانه سینما که در مراسم رونمایی از این سامانه حضور داشت، در سخنانی بیان کرد: سال ها بود که نیازمند فرصتی بودیم تا به عنوان تولید کنندگان سینمایی به آمار و ارقام فروش دسترسی مستقیم و آنلاین داشته باشیم. خوشبختانه در سال های گذشته به یک زیرساخت عظیم و موثر و با جداول تفکیکی رسیدیم.

او ادامه داد: آنچه امروز برای ما اهمیت دارد و تقاضا شده بود، این بود که سازمان سینمایی آمار فروش روزانه بلیت را در اختیار همه بگذارد. درنهایت پس از پیگیری های که از طریق خانه سینما و هماهنگی با صنوف صورت گرفت، این تقاضا به سازمان سینمایی ارائه شد تا همه به سامانه دسترسی داشته باشند و از آمار واقعی فروش سینمای ایران مطلع شوند.

مدیرعامل خانه سینما با اشاره به اینکه "ممکن است در اوایل اجرای این طرح حاشیه هایی به وجود بیاید" گفت: درخواست ما این است که امکان دسترسی به این اطلاعات تبدیل به دعوا و جدل نشود. در کشور ما معمولاً دسترسی به اطلاعات امکان پذیر نیست یا به سختی صورت می گیرد اما اکنون با اجرای این طرح، در حوزه سینما، تمامی اطلاعات به راحتی در اختیار همه قرار خواهند گرفت. وجود این سامانه به خصوص برای تولید کنندگان، سرمایه گذاران و فعالان تولید و توزیع اتفاق بسیار خوبی است زیرا در جریان وضعیت فیلم هایشان قرار می گیرند و مطلع می شوند که در سالن هایشان چه در تهران و چه در شهرستانها مختلف چه می گذرد.

شاهسواری همچنین تاکید کرد: امیدواریم این اتفاق باعث ایجاد تضاد نشود بلکه یک فضای علمی تحلیلی ایجاد کند.

وی سپس گفت: دستاورد اصلی ما این است که سینما باید در تمام فضاها به سمت شفافیت برود و در حوزه هنر فقط سینما است که این اطلاعات و آمار را ارائه می دهد.

مدیرعامل خانه سینما در پایان صحبت های خود به محل برگزاری این مراسم رونمایی اشاره کرد و گفت: اینجا یکی از قدیمی ترین مراکز پشتیبانی فنی فیلم در ایران بوده و یک لابراتوار قدیمی فیلم است.

در پایان این مراسم نیز خبرنگاران و حاضران در این نشست از سالن نمایش فیلم این موسسه بازدید کردند که امکان چک کردن آثار سینمایی را پیش از روی پرده رفتن به صاحبان آثار می دهد.
این سالن به جدیدترین امکانات پخش و نمایش فیلم مجهز شده است.

انتهای پیام

لینک خبر :‌ خبرگزاری دانشجویان ایران
بازیگر سینما و تلویزیون گفت: امیدوارم جشنواره فیلم 100 روند بالنده ای داشته باشد و به شناسایی و حمایت از سینماگران جوان کمک کند.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۱۲/۰۶

مهران احمدی، بازیگر و کارگردان سینما که در جدیدترین جشنواره فیلم 100 به عنوان یکی از داوران بخش مسابقه حضور دارد و در گفتگو با خبرنگار خبرگزای دانشجو درباره شرایط سینمای کوتاه ، جشنواره فیلم های صد ثانیه ای و همچنین جشنواره فیلم فجر نکاتی کوتاه را ارایه کرده است: مفهوم زمان در موقعیت ها و مصادیق گوناگون، متفاوت است به طوری که شاید 100 ثانیه برای انتظار پشت خط تلفن بسیار بسیار طولانی باشد، اما همین 100 ثانیه برای ساختن یک فیلم بسیار کوتاه به نظر برسد و در واقع جشنواره ای مانند جشنواره فیلم های صد ثانیه ای، آمده است به مفهوم کمی زمان، اعتبار کیفی بخشیده است.
وی افزود: البته فراموش نکنیم که بحث ما فقط زمان نیست و در کنار تمام مسائلی که در جذب مخاطب و شناختن سلیقه و دغدغه مخاطب باید لحاظ شود، به نظرم مهم ترین بخشی که می تواند جشنواره فیلم 100 را تاثیرگذارتر کند، نگاه تخصصی به ماهیت جشنواره است.
وی در ادامه با اشاره به برگزاری سالانه جشنواره فیلم 100 نکاتی را بیان کرد و گفت: ما سال هاست جشنواره فجر داریم و سال به سال دریغ از پارسال هستیم و پیشرفت به خصوصی در این زمینه نداشتیم؛ بنابراین امیدوارم جشنواره فیلم 100 سال به سال پیشرفت داشته باشد که لازمه این کار ایجاد نگاه تخصصی در این جشنواره است که می تواند هدایتگر خوبی برای فیلم سازان جشنواره باشد.
کارگردان مصادره همچنین، درباره این مسئله که فیلم های کوتاه در عین کوتاه بودن چطور می توانند صفات و پیام های اخلاقی را به مخاطبان منتقل کنند، بیان کرد: سینما ترکیب و تکثیری از عوامل مختلف است که اگر تمام عوامل در یک راستا قرار بگیرند می توانند پیام را به راحتی به مخاطب منتقل کنند؛ البته ناگفته نماند که این مسئله در گام نخست به شناخت فیلم ساز از فضای جامعه و دغدغه مخاطبش بستگی دارد و به نوعی به هنر و هویتش برمی گردد؛ چراکه دغدغه انسان ها با یکدیگر تفاوت دارند و این موضوع به نگاه فیلم ساز بستگی دارد.
وی؛ در پایان تاکید کرد: تخصصی بودن و نگاه کارشناسی و علمی داشتن امروزه در همه دنیا حرف اول را می زند و اگرچه سینما صبغه هنری دارد، اما یادمان نرود هنر و صنعت قرین یکدیگرند و هر جشنواره تا با برگزاری کارگاه و نشست و ورک شاپ و ... به سمت تخصصی تر شدن و علمی تر شدن نرود، در واقع، ماندگار و پر آوازه نخواهد شد.
گفتنیث است، دوازدهمین جشنواره بین المللی فیلم 100 ثانیه ای به همت حوزه هنری و به دبیری علی قربانی طی روز های 8 تا 10 اسفند در سینما آزادی تهران برگزار می شود.

لینک خبر :‌ خبرگزاری دانشجو
عشیری با بیان اینکه جشنواره فیلم 100 ظرفیت بی بدیل و بی نظیری است، گفت: این جشنواره در معرفی و شناسایی سینماگران مهجور به بدنه سینما نقش مهمی دارد.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۱۲/۰۶ سایت های دیگر : سینما خانه

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری شبستان ، یزدان عشیری امروز (دوشنبه 6 اسفند) در نشست خبری دوازدهمین جشنواره بین المللی فیلم 100 ثانیه ای که در تماشاخانه مهر حوزه هنری برگزار شد، گفت: دوازدهمین جشنواره بین المللی فیلم 100 از 8 تا 10 اسفند در پردیس سینمای آزادی برگزار می شود. اختتامیه این جشنواره در تالار اندیشه حوزه هنری برگزار خواهد شد. این جشنواره در کنار نمایش صدها فیلم بخش های آموزشی و پژوهشی را نیز دارد.

روابط عمومی دوازدهمین جشنواره بین المللی فیلم 100 ثانیه ای با بیان اینکه سینمای ثانیه ای اساسا خاستگاه استعدادهای نهفته سینمای ایران است، عنوان کرد: ما باید به این باور برسیم که سینمای ثانیه ای ارزشمند است. تجربه هنرمندان در سینمای بلند نشان داده که سینمای ایران نیاز به پوست اندازی دارد و این اتفاق در بستر سینمای کوتاه اتفاق می افتد.

وی خاطرنشان کرد: حوزه هنری راهبرد جوان گرایی و نوگرایی را به عنوان یکی از سیاست های کلیدی خود در پیش گرفته است. در سال های اخیر این رویکرد با جدیت پیگیری می شود و محصولاتی در حوزه فیلم به بدنه سینما اضافه شده است. جشنواره فیلم های 100 ثانیه ای یکی از ظرفیت های بی بدیل و بی نظیر است. این جشنواره در معرفی و شناسایی سینماگران و هنرمندان مهجور به بدنه سینما نقش مهم و موثری دارد.

پایان پیام/ 31

لینک خبر :‌ خبرگزاری شبستان
تهران- ایرنا- سلبریتی به روایتی یعنی تافته جدا بافته؛ این مفهوم البته ارتباط مستقیمی با فضائل، توانایی ها و حتی مردمی بودن افرادی چون بازیگران گرانقیمت سینما ندارد و برخی از آن ها در اظهارنظرها و رفتارشان نشان می دهند که اساسا درک و شناختی از مشکلات عموم مردم ندارند.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۱۲/۰۶

به گزارش گروه تحلیل، تفسیر و پژوهش های خبری ایرنا، هفته گذشته یکی از روزنامه ها ارقامی از دستمزد بازیگران مطرح سینمای ایران منتشر کرد که حیرت بسیاری را برانگیخت.
دستمزدهای نجومی مورد اشاره در گزارش روزنامه هفت صبح حکایت از اختلافی فاحش میان این ارقام با دستمزدهای متعارف یا قابل انتظار برای این طیف از اهالی هنر بود.
نگاهی به این ارقام و وضعیت درآمدی هنرمندان نشان می دهد که لزوما توانمندی و قدرت بازیگری یک بازیگر حرف اول را در درآمد و دستمزد وی نمی زند و برای رقم های یاد شده و دستمزدهای نجومی محبوبیت اهمیتی دوچندان دارد.
گذشته از این مسائل، تفاوت های چشمگیر در رقم دستمزد و درآمد، این هنرمندان را در فاصله ای بسیار زیاد از وضعیتی که اغلب مردم در آن قرار دارند نشان می دهد؛ اختلافی که به مرور زمان و گاه توهم برتری ذاتی و حقیقی را برای برخی از این افراد به وجود می آورد.
در تلاش برای زدودن این تصویر البته برخی از این چهره ها اقدام به مشارکت در طرح هایی می کنند که بعضا چیزی بیش از یک نمایش نیست؛ همانند سیاسیونی که صرفا در زمان انتخابات و جلب آرا به سراغ مردم می آیند.

**از درد سخن گفتن و از درد شنیدن، با مردم بی درد ندانی که چه دردی است
هنوز تب وتاب این قیمت ها و ارقام تمام نشده بود که یکی از هنرپیشگان در برنامه زنده تلویزیونی گفت که چه بهتر که گوشت گران شد و گوشت اصلا چیز خوبی نیست . البته وی در ادامه با مثبت خواندن این اتفاق، توصیه به گیاهخواری را به عنوان امری مطلوب کرده بود. این اظهارنظر البته پس از اتمام این برنامه در فضای مجازی بازتاب گسترده ای یافت و خشم و بازخوردهای منفی را به ویژه زمانی برانگیخت که با تصاویری از همین بازیگر و در تبلیغاتی از بریدن گوشت و تبلیغ یکی از رستوران های گرانقیمت تکمیل شد.
زمانی به ماری آنتوانت آخرین ملکه فرانسه پیش از انقلاب کبیر، در شرح حال وخامت اوضاع زندگی معیشتی مردم گفته بودند که مردم نان ندارند که بخورند و او که از همه جا بی خبر و در فاصله ای جبران ناپذیر نسبت به مردم قرار داشت، گفته بود خب، شیرینی بخورند .
جایگزین کردن سبزیجات به جای گوشت را شاید بتوان در قالب یک سبک زندگی که انتخاب و اراده، وجه برجسته آن است توصیف و تایید کرد اما بیان کردن چنین شیوه ای به عنوان یک سبک جذاب و آن هم با این ادبیات نشان از تفاوت فاحش زندگی این دسته از هنرمندان و بی خبری آنان از وضعیت روزمره و معیشت مردم است؛ ادبیاتی که بشدت دلخوری و خشم مردم را برمی انگیزاند.
برای جامعه ای که پیشتر هنرمندانش از دل مردم برمی آمدند و پس از شهرت به دلیل استمرار محبوبیت همواره جایگاه مردمی شان را حفظ می کردند، این اوضاع امروز چیزی شبیه به فاجعه است. طیفی از هنرمندان به شدت از مردم جدا شده اند و این جدایی و تمایز را به عنوان نوعی از برتری حفظ و به آن مباهات می کنند. نگاهی به محافل روشنفکری هنرمندانه، سبک گویش و گفتار، پوشش و رفتار و عناصر تمایزساز نشان از اصرار این قشر نسبت بر فاصله گیری از مردم عادی دارد.

**مردم چه می گویند
عباس اسدی استاد روزنامه نگاری دانشگاه علامه طباطبایی می گوید جامعه ما، جامعه ای شفاهی است و در آن فرهنگ شفاهی غلبه دارد. در جوامع شفاهی، افراد بدون این که درباره موضوعات تحقیق و حقیقت آن را کشف کنند، آنها را در فضاهای عمومی منتشر می کنند. در چنین جامعه ای از میزان مطالعه افراد کاسته می شود و در نتیجه سطح د انش هم پایین می آید.
امروز و به واسطه کژکارکردهای رسانه و همچنین امکاناتی که تکنولوژی ها و فضای مجازی برای ارتباط بی واسطه سلبریتی ها با مردم فراهم کرده اند، امکان اظهارنظر متقابل و بدون میانجی آن هم در کوتاهترین زمان ممکن فراهم شده است. سویه دیگر ماجرا پربازخورد شدن نحوه بروز و رفتار و گفتار سلبریتی ها است.
نگاهی به واکنش و بازخوردهای مردمی متعاقب سخنان و اظهار نظرهای سلبریتی ها نشان از طیفی از رویکردهای متنوع دارد به صورتی که برخی بی تفاوتی و نادیده گرفتن، برخی مجادله و بحث، و گروهی فحاشی و هتاکی را به عنوان راه حل مقابله با این دست افراد و اظهارنظرهایشان، مطرح کرده اند.
کاربری نوشته است: سلبریتی ها را جدی نگیرید، اینها شهوت دیده شدن دارند و فرق چندانی بین آنان نیست، تمام این افراد تلاش می کننند نظرها را به سوی خود جلب کنند.
دیگری با تحقیر دانش و علم سلبریتی ها یادآور شده است: سلبریتی چییست؟ فرد یا افرادی که با افزایش فالوور در فضای مجازی احساس افزایش علم و دانش کرده و خود را موظف به اظهارنظر در هر زمینه ای بدانند.
کورش تهامی چندی پیش و در این رابطه در گفت وگو با رسانه ای عنوان کرده بود: هنوز شناخت درستی نسبت به فضای مجازی وجود ندارد و انگار همه می خواهند صرفا در این فضا از هم انتقام بگیرند. من تمام تلاشم بر این بوده که در این سال ها در مسائلی که نسبت به آنها آگاهی ندارم، نظری ارایه ندهم، اما این نوع نگاه چندان همگانی نیست. واقعیت امر این است که متاسفانه برخی افراد ازجمله هنرمندان بدون این که هیچ گونه شناختی نسبت به شخص یا مسأله ای داشته باشند در فضای مجازی اظهارنظر می کنند.
این بی اطلاعی سلبریتی ها و هنرمندان از شرایط روز جامعه و درد مردم به علاوه کمبود دانش آنان در زمینه هایی خاص، وقتی با علاقه وافر به اظهارنظرهای همیشگی همراه می شود، نوعی از دلزدگی را ایجاد می کند. مجموعه این شرایط وضعیت بسامانی را نوید نمی دهد، چرا که روزبه روز به فاصله و عمق شکافی که چه به لحاظ عینی و چه به لحاظ ذهنی بین مردم و هنرمندان افتاده است، می افزاید.
این اتفاق در نهایت به نفع هیچ یک نیست چرا که از طرفی باعث نوعی خودبرتربینی و نخبه انگاری و در نهایت فاصله هنرمند از جامعه اش می شود و از طرف دیگر نوعی از سردی، بی مهری و عدم اقبال مردم نسبت به هنرمندان و متولیان هنر و در نهایت خود هنر جامعه شان را در پی دارد.
پژوهش**9480**9279

ارتباط با سردبیر newsroom@irna.ir

تماس بی واسطه با مسئولین

لینک خبر :‌ خبرگزاری جمهوری اسلامی
بازیگر نام آشنای سینما و تلویزیون گفت: فیلمسازان صاحب سبک ما طی سال های اخیر همه به اصغر فرهادی تبدیل شده اند؛ چراکه همه چیز در سینما در دست بخش خصوصی است.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۱۲/۰۶

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا ؛ به نقل از مرآت ، در بخش نخست گفتگو، بخشی از گلایه های هنرمندی که دغدغه هنر انقلاب و سینمای دفاع مقدس را دارد، از نظر گذراندید. رضا ایرانمنش معتقد است در حق سینمای دفاع مقدس جفا شده است. می گوید اگر دفاع مقدس در کشور دیگری اتفاق افتاده بود از آن حماسه ها می ساختند. ایرانمنش روند سقوط سینما از با آغاز دهه هشتاد قرین می داند و از نگاه دولتمردان به هنر و فرهنگ گلایه مند است. در بخش دوم گفتگو این بحث را پی می گیریم. بی درنگ شما را به مطالعه این گفتگو دعوت می کنیم.

مرآت- در بخش نخست گفتگو اشاره کردید که نگاه رئیس جمهور نسبت به فرهنگ و هنر مطلوب نیست و تا زمانی که نگاه دولتمردان به هنر و فرهنگ اصلاح نشود، هنرمندان روز خوش نخواهند داشت. اگر نکته ای در این باب باقی مانده آن را می شنویم.

مسئولان ما با دید عالمانه و کارشناسانه به هنر و سینما نمی نگرند. این حقیقتا مایه تأسف است. امیدوارم اتفاقی بیفتد؛ شاید بتوانیم سینما و تلویزیون را از ورطه ای که در آن افتاده اند، نجات دهیم. البته با روندهای موجود امید چندانی به بهبود شرایط نداریم.

مرآت- شما پیشتر نسبت به وجود پدیده ای به نام سلبریتی ها که عمدتا افرادی کم سواد هستند، ابراز نگرانی کرده اید. به نظر می رسد که یک لمپنیسم به تمام عیار به رهبری سلبریتی ها به مصاف انقلاب اسلامی آمده است. ریشه مرجعیت سلبریتی ها چیست؟

مشکل این جاست که ما فقط شعار می دهیم. مسئولان ما دائم از این دم می زنند که ما باید به واسطه هنر در برابر تهاجم فرهنگی بایستیم. می گویند ما پیشتر درگیر جنگ فیزیکی بوده ایم و اکنون درگیر یک جنگ نرم هستیم و باید در برابر دشمن بایستیم. در زمان جنگ فیزیکی، جوانان ما با خرج کردن گوشت و پوست و استخوانشان در برابر یک دنیا دشمن ایستادگی کردند و از ایران دفاع کردند.

کدام یک از ارگان های دولتی به وظایف فرهنگی خود عمل می کنند؟

نتیجه تلاش این جوانان، این شد که نگذاشتند یک سر سوزن از خاک وطنمان به دست دشمن بیفتد. در حوزه جنگ فرهنگی و جنگ نرم هم باید هزینه کرد. من می خواهم بدانم که کدام یک از ارگان ها و سازمان های دولتی که باید در حوزه هنر و فرهنگ پیشگام باشند و هزینه کنند، به درستی به وظایف خود عمل می کنند؟ هزینه کردها در حوزه فرهنگ مطمئنا باید چندین برابر شود.

اگر دشمنان 50 درصد از توان خود را برای مقابله با ما به کار گرفته اند، ما باید 100 درصد از توانمان را بکار بگیریم. با این پیش فرض باید پرسید تلویزیون ما واقعا چه کار فاخری را تولید کرده، در معرض دید مردم قرار داده، به واسطه آن فرهنگ سازی کرده و نیز مردم را تشویق کرده که آثار تلویزیونی خودمان را ببینند؟ فیلمسازان صاحب سبک ما طی سال های اخیر همه به اصغر فرهادی تبدیل شده اند!

همه چیز در دست بخش خصوصی است

علت این امر آن است که همه چیز در دست بخش خصوصی است؛ در چنین شرایطی، تصمیم گیرنده کسی است که عالمانه و کارشناسانه فکر نمی کند بلکه تنها به این فکر می کند که اکنون مردم چه می پسندند؟ با خود فکر می کنند حالا که فلان سریال ترکی طرفدار دارد باید مثل آن را بسازند! می گویند اصغر فرهادی چگونه اسکار گرفت؟ ما هم برویم و در همان تم فیلم بسازیم!

وقتی این تفکر حاکم شود، مطمئنا ما نمی توانیم وضعیت خوبی داشته باشیم. همه اقدامات مسئولان صرفا در شعار خلاصه می شود و در ما عمل چیزی نمی بینیم. صرفا می گویند برای مقابله با تهاجم فرهنگی کار کنید؛ وقتی پی این حرف را می گیری و می روی که کار کنی، مدتی تو را معطل می کنند و آن قدر می دوانند تا خسته شوی! این است دکان و دستگاه!

وقتی ما کار می کردیم، شهرک سینمای دفاع مقدس یک بیابان بود. آن جا را تشکیل دادند که کارهای جنگی فاخر در آن انجام شود اما اکنون به یک مغازه تبدیل شده است! بلکه به یک دکان و دستگاه برای یک اداره خاص تبدیل شده است. ساخت کار جنگی به خودی خود آن قدر مشکلات هزینه ای و امکاناتی دارد که اصلا فیلمسازی به این سمت نمی رود!

قدرت تشویق و ترغیب را دست کم نگیرید

باید به فیلم های جنگی سوبسید تعلق بگیرد و شرایط ویژه فیلمساز درنظر گرفته شود. من به خاطر دارم که در سال های 72 و 73 یکی از مسئولان حوزه هنری اعلام کرد که این نهاد به هر فیلمسازی که یک یا سکانس جنگی را در فیلمش بگنجاند، 10 یا 20 میلیون تومان کمک بلاعوض می کند. تشویق و ترغیب در جهت یک حرکت فرهنگی بسیار مهم است؛ به همین خاطر هم بود که در آن زمان فیلمسازان بیشتری به سوژه های جنگی می پرداختند.

من فکر نمی کردم روزی به این وضعیت دچار شویم و وضع از دهه هفتاد هم بدتر شود. آن زمان می گفتند اگر هرکسی بخواهد فیلم جنگی بسازد، کیفیت فیلم ها کاهش پیدا می کند اما من می گویم کاش به همان روزها و همان شرایط برگردیم. در گذشته ضعیف کار می کردند اما کار می کردند. ببینید به کجا رسیده ایم.

مرآت- عالی ترین مقام سیاسی ایران به تازگی بیانیه ای را موسوم به بیانیه گام دوم انقلاب صادر کرده است. شبکه های مختلف خارجی به تفصیل به این موضوع پرداختند و افراد زیادی در سراسر جهان در این باره اظهارنظر کردند اما در ایران احدی از جامعه هنری واکنشی نسبت به این موضوع نشان نداد و حتی مخالفت خود را ابراز نکرد. معنای این حجم از خنثی بودن چیست؟

وقتی جامعه هنری می بیند که هیچ حمایتی از آثار فاخر انقلابی نمی شود، این وضعیت طبیعی است. بگذارید سوالی بپرسم. وقتی ما تولیدات کافی در حوزه دفاع مقدس نداریم، برگزاری جشنواره دفاع مقدس چه لزومی دارد؟ چرا باید خرج کنیم و از با فیلم های سال های گذشته جشنواره مقاومت و دفاع مقدس برگزار کنیم؟ چه اثری برای ارائه داریم؟

باید اوضاع را سامان داد

در چنین شرایط مطمئنا اهل هنر پا پس می کشند و نسبت به وقایع، عکس العمل نشان نمی دهند. زمانی که حرکتی فرهنگی از سوی دولتمردان صورت بگیرد مطمئنا اهل هنر ما عکس العمل نشان می دهند. باید و می شود به اوضاع سامان داد. باید کارشناسی شود و اهل فن وارد ماجرا شوند. اگر میان نظام و نظامِ فرهنگی ارتباطی صمیمانه شکل بگیرد، این بی واکنشی ها تکرار نخواهد شد.

مرآت- آقای ایرانمنش! به عنوان پرسش پایانی بفرمایید که این روزها حالتان چطور است و آیا در آینده نزدیک شما را در یک اثر جدی و در قاب تلویزیون خواهیم دید؟

خدا را شکر حالم خوب است. کاری از آقای سهیلی کلید خورده است که یکی از نقش های آن را من بازی می کنم. ساخت یک سریال هم در اصفهان برای شبکه نمایش خانکی طرح ریزی شده است که اگر خدا بخواهد پس از نوروز کارگردانی آن را آغاز می کنم. بسیاری از دوستان هم دوره ما دچار بیکاری شده اند؛ من هم جزو آن ها هستم. امیدوارم فرصتی فراهم شود تا ما هم در کنار چهره های جدید کار کنیم.

مرآت- بابت وقت ارزشمندی که در اختیارم قرار دادید سپاسگزارم.

من هم از شما و همکارانتان تشکر می کنم.

انتهای پیام/

لینک خبر :‌ دانا
سخنگوی "کارگروه اکران" با بیان اینکه 21 عنوان فیلم برای اکران نوروزی کاندید شده اند گفت که اولویت بر حضور تمام ژانرهای سینمایی در بسته نوروزی است و مانند سال گذشته 7 سرگروه سینمایی اعلام خواهند شد.

غلامرضا فرجی سخنگوی کارگروه اکران درباره مصوبات جلسه 6 اسفند ماه به ایسنا گفت: 21 عنوان فیلم سینمایی نامزد دفاتر توزیع، برای نوروز 98 مشخص شدند و قرار شد تا هفته آینده این فیلمها بررسی و نتیجه نهایی آنها اعلام شود.

او با بیان اینکه "نام این 21 عنوان فیلم اعلام نخواهد شد" اظهار کرد: اولویت مان بر این است که از تمام ژانرهای سینمایی در برنامه نوروز داشته باشیم تا خانواده ها بتوانند انتخاب های متعددی داشته باشند. همچنین به محض آنکه فیلم های قطعی مشخص شوند، سرگروه ها هم اعلام خواهند شد تا توزیع کنندگان بدانند باید با کدام سینماها صحبت کنند ولی در نهایت تعداد سرگروه ها همان 7 تا است.

سخنگوی کارگروه اضافه کرد: فیلم سینمایی دایان اولین ساخته بهروز نورانی پور از چهارشنبه هشتم اسفند ماه در گروه سینمایی آزادی و فیلم بهشت گمشده به کارگردانی حمید سلیمیان نیز از چهارشنبه هشتم در باغ کتاب اکرانشان آغاز خواهد شد.

او درباره اکران دیگر آثار سینمایی که اکنون روی پرده هستند نیز بیان کرد: بقیه فیلم ها نیز اکرانشان ادامه پیدا می کند و هفته آینده درباره آنها تصمیم گیری خواهد شد.

به گزارش ایسنا، فیلم سینمایی دایان اولین ساخته بهروز نورانی پور پس از مستند A157 درباره جنگ سوریه است، که به موضوع ترس و وحشت اقدامات گروه تروریستی داعش در کردستان می پردازد.

در خلاصه داستان این فیلم آمده است: دایان روایتی از اسارت قریب به چهار هزار پناهجوی زنی است که در جریان جنگ هرگز نتوانستند دیگر به خانواده هایشان در آن سوی مرزها ملحق شوند و در این راه بسیاری از این خانواده ها در دل بحران مجبور به انتخاب و تصمیم شدند .

در فیلم سینمایی بهشت گمشده به کارگردانی حمید سلیمیان و تهیه کنندگی محمدصادق آذین، فرامرز قریبیان، افشین هاشمی، افسانه پاکرو، متین ستوده، محمدهادی قمیشی، رویا شریف، با حضور نیره فراهانی و کاوه خداشناس، معرفی محمدحسین خرسندی فرد و چهره های خردسال محمدمهدی احدی، شکیبا فرمانی، یاشار سلیمانی و ریحانه شهرامی فر ترکیب ایفای نقش می کنند.

در خلاصه داستان بهشت گمشده آمده است: عیسی برای یافتن راه نجات آیدا، سفری را در قصه ای پرماجرا آغاز می کند.

انتهای پیام

لینک خبر :‌ خبرگزاری دانشجویان ایران
زمانی که اهالی خانه سینما در نامه ای سرگشاده به رئیس جمهور از خرد شدن استخوان شان زیر بار فقر نوشتند، هنوز قیمت دلار از مرز 10 هزار تومان نگذشته بود و پراید هم 50 میلیون نشده بود، آن زمان نه سازمان سینمایی صدای اهالی هنر را شنید و نه رئیس جمهور که مخاطب نامه بود؛ نامه ای که با این جملات آغاز شده بود به اطلاع می رسانیم که مشکلات ماقبل قرون وسطایی مثل بیکاری و بی مسکنی و بی بیمه ای و توزیع ناعادلانه منابع عمومی در حوزه فرهنگ و سینما متأسفانه از گذشته ها شروع شده و هم اکنون به اوج خود رسیده و اکثر اهالی سینما را به زیر خط فقر رسانده است به طوری که صدای خرد شدن استخوان های عموم اهالی سینما در لابه لای چرخ دنده های زندگی کنونی به وضوح شنیده می شود!
تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۱۲/۰۶ سایت های دیگر : سینما پرس روزنامه کیهان

سرویس فرهنگ و هنر جوان آنلاین: با آنکه امیدی نیست در میان مشکلات ریز و درشت کشور، رئیس جمهور وقتی برای هنرمندان غیر لاکچری داشته باشد، این امید وجود دارد که سرپرست سازمان سینمایی که مهر باندبازی بر پیشانی اش نخورده است و در سینما به خوشنامی شهرت دارد، صدای ناامیدان هنر کشور را بشنود.
حسین انتظامی که ایده شفافیت در دولت را پیگیری کرده و هر از چندگاهی آمار و ارقام مرتبط با شفاف سازی فعالیت های زیرمجموعه سازمان را اعلام می کند، این بار باید نورافکن شفافیت را به خانه سینما بیندازد؛ خانه ای صنفی که محل اجتماع صنوف مختلف سینمایی است و وظیفه اش حمایت از فعالان صنف است. خانه سینما و فعالیت آن که یک بار در دولت اسبق، به خاطر فعالیت های سیاسی تا مرز انحلال پیش رفت، اکنون نیازمند نگاه موشکافانه ای است.
در یک مورد کوچک گفته شده بیش از 200 نفر از اعضای خانه سینما ماه هاست لنگ یک بیمه حداقلی اند و مدیرعامل خانه سینما فقط نظاره گر است! ، در ماه های گذشته بار ها و بار ها با گلایه برخی از اعضای صنوف خانه سینما در چرایی عدم رسیدگی به وضعیت بیمه درمانی شان روبه رو بوده ایم و حالا نیز خبر رسیده که بیش از 200 نفر از اعضای خانه سینما به رغم تکمیل مدارک نتوانستند بیمه شوند! مسئولیت بیمه اهالی سینما که بعضاً به جز بیمه مذکور هیچ پشتوانه ای در زندگی ندارند، با خانه سینماست.
چرا یک بار رئیس سازمان سینمایی از روند بیمه اهالی سینما گزارشی را ارائه نمی کند.
در پشت پوسته نازک اشرافی در سینما که شامل چند بازیگر، کارگردان و تهیه کننده می شود که در سال درآمد های میلیاردی دارند و برایشان صحبت کردن از تورم، فقر و نداری هیچ مفهومی ندارد، هنرمندانی هم هستند که عمرشان را در سینما صرف کرده اند و از همه زرق و برق سینما حتی نام و نشانی برایشان باقی نمانده است.
چند ماه پیش بود که مرتضی رزاق کریمی، عضو هیئت مدیره خانه سینما قول داده بود که تا پایان سال جاری مشکل بیمه اهالی خانه سینما حل شود. اکنون که تنها چند روز تا پایان سال باقی مانده این وعده همچنان محقق نشده و هنرمندانی که درگیر مشکل بیمه بوده اند، چشم انتظار معجزه اند.
رئیس سازمان سینمایی همچنین باید در شفاف سازی وضعیت هنرمندان سینما، تفاوت آشکار و سرسام آور دستمزد قشر مرفه و سلبریتی سینما را با بدنه زحمتکش، اما گمنامی که بار اصلی هنر سینما را بر دوش می کشند مشخص کند.
این کار حداقل باعث می شود درآمد های نجومی سینما به پای عده ای خاص نوشته نشود و هنرمند سینما برای داشتن یک بیمه تکمیلی و دریافت حداقل های بیمه درمانی، با مشکلات عدیده روبه رو نشود.

لینک خبر :‌ روزنامه جوان آنلاین
در مراسم بخش تجلی اراده ملی سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر، 20 سازمان و نهاد، هنرمندان و آثار برتر خود را معرفی کردند.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین ، مراسم اهدای تندیس ها و جوایز تجلی اراده ملی، به عنوان آخرین بخش از سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر، شامگاه دوشنبه، ششم اسفند در تالار ایوان شمس برگزار شد.

در این مراسم که با حضور هنرمندانی چون علی نصیریان، نرگس آبیار، بهنوش طباطبایی، محسن تنابنده، فردین خلعتبری، سعید ملکان، بهرام توکلی، محمدحسین مهدویان، جواد طوسی، بهناز جعفری، رضا مقصودی، اکبر عالمی، فرشته صدرعرفایی، علیرضا شجاع نوری، مونا زندی حقیقی، منوچهر شاهسواری، علیرضا رضاداد و ... برگزار شد، 20 سازمان و نهاد، بهترین آثار در حوزه های مختلف اجتماعی، سیاسی و فرهنگی را معرفی کردند.

در بخشی از این مراسم، ابراهیم داروغه زاده درباره این بخش از سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر گفت: این رویداد که سابقه دیرینه در جشنواره فیلم فجر دارد، در سال هایی به دلیل ناکارآمدی متوقف شده بود و در دو سال گذشته با رویکرد و نگاه تخصصی نهادهای مدیریتی کشور به سینما، دوباره بازویی برای رشد سینمای کشور شد.

او ادامه داد: امسال حدود 20 سازمان در بخش تجلی اراده ملی جشنواره فیلم فجر حضور پیدا کردند و نکته جالب این که برخی از آثاری که از نگاه غیرتخصصی در جشنواره گاه با نقدهایی روبرو می شدند، در نگاه تخصصی این سازمان ها، ویژگی هایی ممتاز کسب کردند که نشان از نگاه تخصی تر سینماگران به موضوعات دارد.

حسین انتظامی، رییس سازمان سینمایی، دیگر سخنران این مراسم بود که ضمن تبریک ولادت حضرت فاطمه زهرا (س)، گفت : چنین مراسمی جای سخنرانی نیست، فقط از دستگاه هایی که نسبت به سینما حساسیت دارند، تشکر و قدردانی می کنم.

او ادامه داد: نقطه کانونی این جلسه که به گفته دبیر جشنواره پیشینه داشته، مقطعی قطع شده و دوباره به جریان افتاده است، این فرمایش رهبری است که در دیدار با سنیماگران گفتند کلید حل مشکلات کشور در دست شما سینماگران است. این تعارف نبوده است. یک نگاه راهبردی را نمایندگی می کند و دستگاه هایی که به ظرفیت فرهنگ هنر و به ویژه سینما توجه می کنند، علاوه بر اینکه از زاویه مسوولیت اجتماعی وارد می شوند، به این ظرفیت هم توجه دارند.

رییس سازمان سینمایی گفت: ما به عنوان وزارت فرهنگ از این سازمان ها و دستگاه ها قدردانی می کنیم که هم جانب مسوولیت اجتماعی را نگه می دارند هم از این ظرفیت بی اطلاع نیستند. در چنین رویکردی، این دستگاه ها هستند که باید پاسخگو باشند چقدر می توانند از این ظرفیت استفاده کنند. در این رویکرد جای نقد سینما نیست، آن باید در جای خود انجام پذیرد و سینماگران قطعا استقبال می کنند، اما در واقع الان زمان پاسخگویی دستگاه هاست که چقدر توانسته اند از این ظرفیت استفاده کنند.

او در این زمنیه افزود: شاید جمله نامناسبی که به اهالی فرهنگ گفته می شود، این است که ما در خدمتیم که گویا درخواستی از آنها صورت گرفته و آنها باید کاری برای اهالی سینما انجام بدهند. اتفاقا نگاه باید معکوس باشد. یعنی دستگاه ها باید متوجه این باشند که چگونه می توانند از ظرفیت سینما استفاده کنند و اعلام وابستگی خود به این جریان را نشان بدهند. من از دستگاه هایی که متوجه این نکته هستند، تشکر می کنم و امیدواریم دستگاه هایی که در سال های بعد از این ظرفیت استفاده می کنند و مشکلات کشور را از طریق سینما حل می کنند، بیشتر شوند.

معرفی برگزیدگان بخش تجلی اراده ملی

برای اهدای جوایز بخش تجلی اراده ملی، به دعوت فرزاد حسنی مجری مراسم، اصغر دانشیان، سیدفرید موسوی، معصومه ابتکار، جعفر صانعی مقدم، مهدی کرم پور و رضا مقصودی برای اعطای جوایز روی سن حاضر شدند.

سعید ملکان و بهرام توکلی تهیه کننده و کارگردان فیلم غلامرضا تختی جایزه بخش تجلی اراده ملی را دریافت کردند.

تندیس تجلی اراده ملی به سبب بیان داستان زندگی صلح جویانه یک انسان با محیط اطرافش به آرش لاهوتی و قاسم خان برای روزهای نارنجی اهدا شد.

تندیس تجلی اراده ملی برای توجه توجه درست به فقر به نرگس آبیار و محمدحسین قاسمی برای فیلم شبی که ماه کامل شد اهدا شد.

هیات داوران فراکسیون جوانان دو فیلم را شایسته دریافت تندیس تجلی اراده ملی دانست. مهدی جعفری کارگردان 23 نفر با این مضمون که خوش به حال مملکتی که جوانانی مثل شما دارد و و همچنین تندیس تجلی اراده ملی بابت اینکه بهارستان صرفا نام یک میدان نیست به بهارستان تاریخچه تجلی اراده ملی است به بابک بهداد تهیه کننده و کارگردان مستند بهارستان خانه ملت اهدا شد.

هیات داوران معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری دو اثر را شایسته تندیس تجلی اراده ملی دانستند: به خاطر چهره باورپذیر زنی موفق در جامعه و زنی در خانواده به علیرضا رئیسیان برای مردی بدون سایه تعلق می گیرد. همچنین تندیس بهترین فیلم مرتبط با مسائل خانواده به خاطر پرداختن به اهمیت اخلاق و احترام به ویژه سالمندان به مونا زندی برای فیلم بنفشه آفریقایی تعلق می گیرد.

در ادامه این مراسم برای اعطای تعداد دیگری از جوایز به دعوت مجری، سیدعلیرضا آوایی وزیر دادگستری، محمود عباسی معاون حقوق بشر و امور بین المللی وزارت دادگستری، حسین انتظامی ریاست سازمان سینمایی، حجت الاسلام هادی صادقی معاون فرهنگی قوه قضاییه ،سیدمحمدرضا خوشرو مدیرکل فرهنگ حقوقی و قضایی قوه قضاییه، آیت الله محمدحسین اختری دبیر کل مجمع جهانی اهل بیت، حسین عرفانی مقدم مدیر کل دفتر حقوق بشر و پیگیری حقوق شهروندی معاونت حقوق بین الملل وزارت دادگستری، محمود عزیزی، سجاده چی، مصطفی رستگاری روی سن حضور یافتند.

هیت داوران حقوق بشر وزارت دادگستری به سه فیلم منتخب تندیس تجلی اراده ملی تقدیم می کند: به خاطر روایت گری زیبا و جذاب از نقض آشکار موازین حقوق بشر رژیم بعث؛ مجتبی فرآورده تهیه کننده 23 نفر جایزه دریافت کرد.

تندیس تجلی اراده ملی برای به تصویر کشیدن نقض آشکار حقوق بشر توسط گروه های تکفیری و تصویر حقوق کودک توسط مادر ایرانی به محمدحسین قاسمی برای فیلم شبی که ماه کامل شد تعلق گرفت.

تندیس تجلی اراده ملی به سبب پرداختن به موضوع تروریسم به عنوان مصداق نقض فاحش حقوق بشر به سیدمحمود رضوی برای ماجرای نیمروز؛ رد خون اهدا شد.

هیات داوران معاونت فرهنگی قوه قضاییه به دو فیلم تندیس تجلی اراده ملی می دهد: تندیس تجلی اراده ملی به فردین خلعتبری و یلدا جبلی برای جمشیدیه به دلیل تبیین یکی از موضوعات اصلی آسیب های اجتماعی، ضرورت کنترل خشم به همراه ترویج مفهوم بخشایش و گذشت.

تندیس تجلی اراده ملی به علی مصفا تهیه کننده و مسعود بخشی نویسنده و کارگردان یلدا به جهت ترویج مفهوم بخشایش، عفو و گذشت.

هیات داوران مجمع جهانی اهل بیت تندیس تجلی اراده ملی را به سیاوش حقیقی تهیه کننده و مرتضی علی عباس میرزایی کارگردان خون خدا برای ابراز ارادت به ساحت حضرت امام حسین(ع) توجه به مفهوم توبه و گذشت و پرداخت هنری به حقیقت سفینه النجاه بودن امام حسین اهدا می شود.

تندیس تجلی اراده ملی به محمدحسین مهدویان کارگردان و سیدمحمود رضوی تهیه کننده ماجرای نیمروز؛ رد خون تعلق گرفت.

همچنین از مجتبی فرآورده تهیه کننده و مهدی جعفری کارگردان 23 نفر به خاطر تصویرگری رشادت های رزمندگان اسلام و آزادگان سرافراز در برابر کفر و استکبار جهانی تقدیر شد.

دومین تقدیر مجمع جهانی اهل بیت از رشید حاجتمند تهیه کننده و هادی حاجتمند کارگردان مدیترانه برای نشان دادن رشادت های مدافعان حرم و پرداختن به حجاب و عفاف در قاب سینما.

محمدرضا فراهانی معاون فرهنگی وزارت بهداشت درمان، مهدی کدخدازاده معاون فرهنگی و دانشجوی دانشگاه شهید بهشتی، وحید قبادی دانا رئیس سازمان بهزیستی، احسان نصیرالسلامی معاون فرهنگی دانشگاه علوم پزشکی ارتش، امیر لله گانی مدیر فرهنگی وزارت بهداشت و فرشته صدرعرفایی برای اعطای باقی جوایز روی سن حاضر شدند.

هیات داوران معاونت فرهنگی وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی؛ تندیس تجلی اراده ملی را به خاطر تبیین رسا خلاقانه و تاثیرگذار آسیب های اجتماعی جوانان به سعید روستایی برای فیلم متری شیش و نیم اهدا کردند.

هیات داوران سازمان بهزیستی تندیس تجلی اراده ملی را به دلیل پرداخت مناسب به مسوولیت اجتماعی فردی و ترویج روحیه پهلوانی به بهرام توکلی کارگردان غلامرضا تختی تقدیم می کند.

دانشگاه علوم پزشکی ارتش جایزه خود را به خاطر تصویر ارائه شده از یک افسر ارتشی که نظامی محکم و آگاه و در عین حال دارای روحیه جنگنده و طالب حقیقت که به استیفای حقوق همرزمان خویش می پردازد به مهدی جعفری کارگردان و مجتبی فرآورده تهیه کننده فیلم سینمایی 23 نفر تقدیم می کند.

هیئت داوران دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی جایزه خود را به دلیل توجه به ابعاد اجتماعی سلامت، ساختار بصری مناسب، پرکشش و جذاب شخصیت پردازی باورپذیر در مسیر ایجاد درک صحیح از کاراکترهای آسیب دیده اجتماعی به جمال ساداتیان تهیه کننده فیلم متری شیش و نیم اهدا می کند.

در بخش دیگری از این مراسم مسعود سلطانی فر وزیر ورزش و جوانان، علی اصغر کاراندیش، شهیندخت مولاوردی دبیر کل جمعیت حمایت از حقوق بشر زنان، مهدی صالجی رئیس انجمن فرهنگی ویرایش و درست نویسی، حسین ترابی، مسعود محدث برای اهدای جوایز روی سن حاضر شدند.

هیئت داوران معاونت قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تندیس تجلی اراده ملی را به دلیل پرداخت به ماجرای واقعی تکفیری که با برداشتی غلط و ناصحیح از قرآن کریم به دنبال تبلیغ و ترویج قرائت متفاوت از دین مبین اسلام هست به نرگس آبیار کارگردان و محمدحسین قاسمی تهیه کننده فیلم سینمایی شبی که ماه کامل شد اهدا کرد.

هیات داوران به خاطر داستانی سرشار از مضامین دینی و قرآن و مصداق تلاش و ظلم ستیزی جهت بیان داستانی روان و جذاب برای مخاطبین کودک و نوجوان محسن عنایتی کارگردان انیمیشن بنیامین را شایسته دریافت تندیس مجله تجلی اراده ملی دانست.

هیات داوران حقوق شهروندی وزارت ارشاد با در نظر گرفتن توامان ارزش های سینمایی و موضوع و محتوا سه اثر را شایسته دریافت تندیس تجلی اراده ملی می داند. کامران مجیدی تهیه کننده و پدرام پورامیری و حسین امیری دوماری برای فیلم جاندار ، تندیس تجلی اراده ملی برای علیرضا قاسم خان و آرش لاهوتی برای فیلم روزهای نارنجی و جایزه سوم به محسن تنابنده کارگردان فیلم سینمایی قسم .

هیات داوران وزارت ورزش و جوانان سه فیلم را شایسته دریافت تندیس تجلی اراده ملی دانست.

میلاد صدرعاملی برای جسارت در پرداختن به یک سوژه ورزشی و نیم نگاهی به افتخار آفرینی های ورزش زنان برای فیلم سونامی جایزه دریافت کرد.

جایزه بعدی به بهرام توکلی کارگردان فیلم غلامرضا تختی به خاطر نگاهی جدید و به دور از کلیشه های مرسوم به زندگی و زیست اجتماعی غلامرضا تختی به عنوان یک سرمایه اجتماعی و پرداختن به نقش این اسطوره تاریخ معاصر در تحولات اجتماعی و فرهنگی زمان خود تقدیم شد.

جایزه بعدی به سعید روستایی برای فیلم متری شیش و نیم به خاطر تلاش محسوس و غیرکلیشه ای برای ترسیم چرخه کامل آسیب های ناشی از خرید و فروش و مصرف مواد مخدر در جامعه تقدیم شد. این جایزه را سیدجمال ساداتیان تهیه کننده فیلم دریافت کرد.

چهارمین جایزه هیات داوران به مهدی جعفری کارگردان 23 نفر برای روایتی لطیف و واقعی و به دور از اغراق از ایثارگری ها و فداکاری های جوانان در 8 سال دفاع مقدس و باز تولید صحیح مفهوم ایثارگری برای مخاطب و جوانان نسل امروز تقدیم شد.

هیات داوران انجمن فرهنگی آموزشی ویرایش و درست نویسی تندیس تجلی اراده ملی را از منظر به کارگیری درست زبان و ادبیات فارسی در سینما به نیما جاویدی کارگردان سرخپوست اهدا کرد.

در بخش دیگری از مراسم سادینا آبائی مدیرعامل شبکه علمی ایران، محمدرضا جوادی یگانه معاون امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران، زینب نصیری رئیس اداره کل سلامت شهرداری تهران، حجت الاسلامی محمدحسن کاویانی راد معاون فرهنگی بنیاد شهید و امور ایثارگران، محمدرضا منصوری رئیس انجمن صنفی مدیران تولید، زهرا اصلاح چی مدیر حوزه ریاست و ارتباطات شورای فرهنگی اجتماعی زنان و خانواده شورای عالی انقلاب فرهنگی، نصرالله فروتن فر رئیس هیات مدیره انجمن صنفی عکاسان مطبوعاتی ایران، زهرا آیت اللهی رئیس شورای فرهنگی اجتماعی زنان و خانواده شورای عالی انقلاب فرهنگی برای اعطای جوایز روی سن حضور یافتند.

هیات داوران وزارت ارتباطات دو فیلم را شایسته تقدیر دانست. تندیس اول به رضا میرکریمی کارگردان و تهیه کننده قصر شیرین ارائه شد.

تندیس دوم به علی مصفا تهیه کننده مسخره باز اهدا شد که برای دریافت این جایزه، علی نصیریان بازیگر پیشکسوت و بازیگر این فیلم روی سن حضور یافت. حضور نصیریان روی سن با تشویق پرشور حاضران همراه شد. نصیریان بعد از حضور روی سن تاکید کرد این جایزه را به گفته علی مصفا به جواد مطوری طراح جلوه های ویژه بصری اهدا می کند. مطوری روی سن آمد و جایزه را از نصیریان دریافت کرد.

هیات داوران شورای فرهنگی اجتماعی زنان و خانواده شورای عالی انقلاب فرهنگی، تندیس تجلی اراده ملی را به خاطر به تصویر کشیدن قصه ای به لطافت زنانگی و مادرانی که در نبود خویش نیز محبت را به اطرافیانش هدیه می دهد و عشق و آرامش را به زندگی می بخشد به رضا میرکریمی کارگردان و تهیه کننده فیلم سینمایی قصر شیرین تقدیم می کند.

هیات داوران معاونت فرهنگی و اجتماعی شهرداری تهران دو فیلم را شایسته دریافت تندیس تجلی اراده ملی دانست.

تندیس تجلی اراده ملی به سعید ملکان تهیه کننده فیلم سینمایی غلامرضا تختی اهدا شد که نمونه ای از سینمای شریفی است که بدون آنکه سفارشی باشد بازنمایی موفقیت در زندگی شخصیت ملی ارائه داده و دغدغه های والای او را برای کمک به کودکان، اهالی شهر و محله خود نشان می دهد.

هیات داوران جایزه خود را به واسطه تلاش برای انتقاد از غیاب نهادهای ملی و شهری در ایفای وظایف اجتماعی پیشگیرانه خود در قبال آسیب های اجتماعی از جمله کم توجهی به موضوع برابری به جمال ساداتیان تهیه کننده فیلم سینمایی متری شیش و نیم تقدیم کرد.

هیات داوران بنیاد شهید و امور ایثارگران سه فیلم را به عنوان فیلم منتخب در جهت دریافت تندیس تجلی اراده ملی معرفی کردند:

اولین تندیس تعلق می گیرد به مهدی جعفری، کارگردان فیلم سینمای 23 نفر برای خلق یک اثر دلنشین و غرور آفرین.

هیات داوران این سازمان جایزه برگزیده بعدی خود را به دلیل پرداخت هنرمندانه عملیات مرصاد و موضوع منافقین به محمدحسین مهدویان کارگردان ماجرای نیمروز؛ رد خون اهدا می کند.

هیات داوران این سازمان جایزه برگزیده بعدی خود را به خاطر خلق یک اثر نفس گیر و تاثیرگذار به نرگس آبیار برای فیلم شبی که ماه کامل شد تقدیم می کند.

هیات داوران انجمن صنفی مدیران تولید سینما دو فیلم را به نمایندگی از مدیران تولید کشور که با سختی های بسیار و در شرایط سخت کارهای ماندگار خلق می کند، شایسته تندیس تجلی اراده ملی دانست.

کامران حجازی مدیر تولید فیلم سینمایی ماجرای نیمروز؛ رد خون جایزه این بخش را دریافت کرد.

جایزه دوم به کیومرث عباسی نوده مدیر تولید فیلم سینمایی غلامرضا تختی تقدیم می شود.

در پایان، هیات داوران انجمن صنفی عکاسان مطبوعاتی ایران، مریم کامیاب از خبرگزاری مهر، علی حدادی از خبرگزاری آنا و معین باقری از ستاد خبری جشنواره را شایسته تقدیر به عنوان بهترین عکاسان خبری سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر دانستند.

5757

کد خبر 1235611

لینک خبر :‌ خبر آنلاین
دبیر جشنواره فیلم فجر گفت: هر چند در طول سال های گذشته، به دلیل ناکارآمدی هایی رویداد تجلی اراده ملی متوقف بود اما دو سال است که این رویداد بازویی برای رشد سینما محسوب می شود.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۱۲/۰۶ سایت های دیگر : جماران شبکه اینترنتی آفتاب سینما سینما روزنامه نوآوران

به گزارش ایسنا، ابراهیم داروغه زاده در مراسم اهدای جوایز بخش تجلی اراده ملیِ سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر که دوشنبه شب پنجم اسفند، در تالار ایوان شمس و با حضور دو وزیر و تعدادی از هنرمندان برگزار شد، تصریح کرد: دومین سالی است که در دوره جدید و در دولت تدبیر و امید میزبان سازمان ها و نهادهای مدیریتی کشور در جشنواره فیلم فجر هستیم، هر چند این رویداد سابقه ی دیرینه ای در جشنواره فیلم فجر دارد، اما در سال هایی به دلیل ناکارآمدی اش نسبت به سینما متوقف شده بود که در دو سال گذشته با رویکرد و نگاه تخصصی نهادهای مدیریتی کشور به سینما، بار دیگر به بازویی برای رشد سینما تبدیل شد.

وی با اشاره به حضور حدود 20 سازمان در این رویداد اظهار کرد: برخی از آثاری که از نگاه غیرتخصصی در جشنواره گاها با نقدهای روبرو می شدند، در نگاه تخصصی این سازمان های مدیریتی ویژگی هایی ممتاز را کسب کردند. این یعنی نگاه سینماگر به موضوعات، تخصصی تر و کاربردی تر است.

مشکلات کشور را می توان از طریق سینما حل کرد

حسین انتظامی - رئیس سازمان سینمایی - نیز در میانه ی این مراسم، جلوه ی وجود حساسیت در دستگاه ها نسبت به سینما را حضور در چنین مراسمی دانست و اظهار کرد: نقطه کانونی این جلسه هر چند با پیشینه همراه بوده است و به صورت مقطعی قطع شده بود، باردیگر به جریان افتاده است.

او با اشاره به فرمایش مقام معظم رهبری در دیدار با سینماگران که گفته بودند کلید حل مشکلات کشور در دست شما سینماگران است ، ادامه داد: این حرف تعارف نبوده است، بلکه یک نگاه راهبردی را نمایندگی می کند و دستگاه هایی که به ظرفیت فرهنگ و هنر و به ویژه سینما توجه می کنند، علاوه بر اینکه از زاویه ی مسئولیت اجتماعی وارد می شوند به این ظرفیت هم توجه دارند.

وی با بیان اینکه ما به عنوان وزارت فرهنگ از این دستگاه ها قدردانی می کنیم که علاوه بر اینکه به بُعد مسئولیت اجتماعی توجه دارند و جانب آن را نگه می دارند، حتی از ظرفیت آن نیز بی اطلاع نیستند، گفت: در چنین رویکردی این دستگاه ها باید پاسخگو باشند که چه قدر می توانند از این ظرفیت استفاده کنند.

او با تاکید بر اینکه در این رویکرد جایی برای نقد سینما نیست و آن باید در جای خود انجام شود که از این کار سینماگران نیز استقبال می کنند، افزود: با این وجود اکنون زمان پاسخگویی دستگاه هاست که ما چقدر توانسته ایم از این ظرفیت استفاده کنیم.

انتظامی ادامه داد: شاید جمله نامناسبی که به اهالی فرهنگ گفته می شود این است که ما در خدمتیم . با این جمله به نظر می رسد درخواستی از آنها کرده باشند و آنها نیز باید کاری برای اهالی سینما انجام دهند. این در حالی است که باید نگاه ها معکوس باشد، یعنی دستگاه ها باید متوجه این باشند که چگونه می توانند از ظرفیت سینما استفاده کنند و اعلام وابستگی خود به این جریان را نشان دهند.

او با بیان این که همه دنیا مشکلات دارد اما ما باید از ظرفیت سینما برای برطرف کردن آنها استفاده کنیم، تاکید کرد: امیدواریم دستگاه هایی که در سال های بعد از این ظرفیت استفاده می کنند و مشکلات کشور را از طریق سینما حل می کنند، بیشتر شوند.

در این آیین شخصیت هایی چون، سید علیرضا آوایی - وزیر دادگستری، مسعود سلطانی فر - وزیر ورزش و جوانان، فرید موسوی - نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی، معصومه ابتکار - معاون امور زنان و خانواده رئیس جمهوری، محمدحسین اختری - رئیس مجمع جهانی اهل بیت (ع)، وحید قبادی دانا - معاون وزیر و رئیس سازمان بهزیستی کشور، علی اصغر کاراندیش - معاون حقوقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، شهیندخت مولاوردی - دستیار سابق رئیس جمهور در امور حقوق شهروندی، محمدمهدی تندگویان - معاون وزیر ورزش و جوانان، مهدی صالحی - دبیر انجمن آموزشی ویرایش و درست نویسی، علیرضا تابش - رئیس بنیاد سینمایی فارابی و هنرمندانی چون علی نصیریان، نرگس آبیار، محمدحسین قاسمی، محمدحسین مهدویان، جواد طوسی، بهناز جعفری، رضا مقصودی، اکبر عالمی، فرشته صدرعرفایی، علیرضا شجاع نوری، مونا زندی حقیقی، منوچهر شاهسواری، بهنوش طباطبایی و محمود رضوی حضور داشتند.

فرزاد حسنی که اجرای این مراسم را بر عهده داشت قبل از اعلام اسامی، تاکید کرد که اعلام نام برندگان برای حضور در سن و گرفتن جوایز بر اساس حروف الفبایی که در عنوان فیلم نوشته شده است.

**وی سپس در بخش اهدای جوایز تجلی اراده ملی با دعوت از افرادی چون فرید موسوی و معصومه ابتکار و اصغر دانشیان، اعلام کرد، هیات داوران سازمان محیط زیست تندیس تجلی اراده ملی را به دلیل بیان داستان زندگی مسالمت آمیز و صلح جویانه یک انسان با محیط اطرافش و بهره مندی از مواهب طبیعی و حفظ حرمت زندگی و طبیعت، به آرش لاهوتی - کارگردان - و علی رضا قاسم خان - تهیه کننده - فیلم روزهای نارنجی اهدا شد.

*سعید ملکان - تهیه کننده - و بهرام توکلی - کارگردان - فیلم غلامرضا تختی نیز بدون هیچ توضیحی جایزه بخش تجلی اراده ملی را دریافت کردند.

*تندیس تجلی اراده ملی برای توجه به محافظت و تغذیه به گونه ی در معرض خطر گاندو - تمساحِ پوزه کوتاه یا نوعی کروکودیل بومی ایران و پاکستان - و توجه درست به فقر و محرومیت مردم استان سیستان و بلوچستان، به نرگس آبیار و محمدحسین قاسمی برای فیلم شبی که ماه کامل شد اهدا شد.

در زمان اهدای تندیس تجلی اراده ملی برای توجه و حفاظت به گاندو به فیلم شبی که ماه کامل شد، فرزاد حسنی به شوخی گفت؛ من که فیلم را دیدم اما هیچ گاندویی در ان ندیدم.

*هیات داوران فراکسیون جوانان دو فیلم را شایسته دریافت تندیس تجلی اراده ملی دانست که نخستین تندیس را به مهدی جعفری کارگردان فیلم 23 نفر اهدا کرد با این مضمون خوش به حال مملکتی که جوانانی مثل شما دارد .

*همچنین تندیس تجلی اراده ملی به بابک بهداد تهیه کننده و کارگردان مستند بهارستان خانه ملت داده و این توضیح خوانده شد که بهارستان صرفا نام یک میدان نیست، تاریخچه تجلی اراده ملی است.

**هیات داوران معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری نیز دو اثر را شایسته تندیس تجلی اراده ملی دانست.

* مردی بدون سایه با بیان این توضیح که این فیلم مرتبط با مسایل زنان، چهره باورپذیر زنی موفق در جامعه و خانواده به علیرضا رئیسیان داده شد.

*همچنین بهترین فیلم مرتبط با مسائل خانواده و پرداختن به اهمیت اخلاق و احترام به ویژه سالمندان به مونا زندی برای فیلم بنفشه آفریقایی تعلق گرفت.

** سیدعلیرضا آوایی - وزیر دادگستری -، محمود عباسی - معاون حقوق بشر و امور بین المللی وزارت دادگستری - ، حسین انتظامی - رئیس سازمان سینمایی- ، حجت الاسلام هادی صادقی - معاون فرهنگی قوه قضاییه -، سیدمحمدرضا خوشرو – مدیر کل فرهنگ حقوقی و قضائی قوه قضائیه -، آیت الله محمدحسین اختری - دبیر کل مجمع جهانی اهل بیت؛ در بخش حقوق بشر و قوه قضائیه به سه فیلم منتخب تندیس تجلی اراده ملی اهدا کردند.

*به خاطر روایتگری جذاب از نقض آشکار موازین حقوق بشر رژیم بعث، مجتبی فرآورده تهیه کننده 23 نفر نخستین تندیس این بخش را گرفت.

*محمد حسین قاسمی تهیه کننده شبی که ماه کامل شد نیز دومین تندیس را برای به تصویر کشیدن نقض آشکار حقوق بشر توسط گروه های تکفیری و تصویر حقوق کودک توسط مادر ایرانی گرفت.

*تندیس تجلی اراده ملی دیگر نیز به خاظر پرداختن به موضوع تروریسم به عنوان مصداق نقض فاحش حقوق بشر، به سیدمحمود رضوی تهیه کننده ماجرای نیمروز؛ رد خون اهدا شد.

**هیات داوران معاونت فرهنگی قوه قضاییه نیز به دو فیلم تندیس تجلی اراده ملی را داد. نخستین تندیس به فردین خلعتبری و یلدا جبلی برای جمشیدیه به دلیل تبیین یکی از موضوعات اصلی آسیب های اجتماعی، ضرورت کنترل خشم به همراه ترویج مفهوم بخشایش و گذشت داده شد.

*برای تندیس دوم، نام علی مصفا تهیه کننده و مسعود بخشی نویسنده و کارگردان فیلم یلدا به جهت ترویج مفهوم بخشایش، عفو و گذشت خوانده شد، اما بهناز جعفری روی سن رفت و این جایزه را گرفت.

**هیات داوران مجمع جهانی اهل بیت تندیس تجلی اراده ملی را به سیاوش حقیقی - تهیه کننده - و مرتضی علی عباس میرزایی - کارگردان - خون خدا برای ابراز ارادت به ساحت امام حسین(ع) و توجه به مفهوم توبه و گذشت و پرداخت هنری به حقیقت سفینه النجاه بودن امام حسین (ع) داد.

*همچنین برای گرفتن تندیس در این بخش نام محمدحسین مهدویان - کارگردان - و سیدمحمود رضوی - تهیه کننده - ماجرای نیمروز؛ رد خون نیز اعلام شد که برای گرفتن عکس یادگاری آن، از بهنوش طباطبایی هم خواسته شد تا روی سن برود.

*مجتبی فرآورده - تهیه کننده - و مهدی جعفری – کارگردان – فیلم 23 نفر نیز به دلیل تصویرگری رشادت های رزمندگان اسلام و آزادگان در برابر کفر و استکبار جهانی تندیس این بخش را گرفتند.

*تقدیر دیگر مجمع جهانی اهل بیت از رشید حاجتمند - تهیه کننده - و هادی حاجتمند - کارگردان – فیلم مدیترانه برای نشان دادن رشادت های مدافعان حرم و پرداختن به حجاب و عفاف در قاب سینما بود.

**محمدرضا فراهانی - معاون فرهنگی وزارت بهداشت درمان و اموزش پزشکی-، وحید قبادی دانا - رئیس سازمان بهزیستی -، احسان نصیرالسلامی معاون فرهنگی دانشگاه علوم پزشکی ارتش، امیر لله گانی مدیر فرهنگی وزارت بهداشت و فرشته صدرعرفایی، نخستین تندیس هیات داوران در معاونت فرهنگی وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی را به دلیل تبیین رسا خلاقانه و تاثیرگذار آسیب های اجتماعی جوانان به سعید روستایی برای فیلم متری شیش و نیم دادند که به دلیل حاضر نبودن وی در سالن، جمال ساداتیان - تهیه کننده - ، جایزه وی را گرفت.

هیات داوران سازمان بهزیستی، نیز تندیس تجلی اراده ملی را به خاطر پرداخت مناسب به بخش مسئولیت اجتماعی فردی و علاقه به مردم و قشر ضعیف جامعه و ترویج روحیه پهلوانی به بهرام توکلی - کارگردان - غلامرضا تختی دادند.

*دانشگاه علوم پزشکی ارتش نیز جایزه خود را به خاطر تصویر ارائه شده از یک افسر ارتشی که نظامی و محکم و آگاه بود و در عین حال روحیه ای جنگنده و طالب حقیقت داشت که به استیفای حقوق همرزمان خود پرداخته بود، به مهدی جعفری – کارگردان - و مجتبی فرآورده - تهیه کننده - فیلم 23 نفر اهدا کرد.

*هیئت داوران دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی نیز جایزه خود را به دلیل توجه به ابعاد اجتماعی سلامت، ساختار بصری مناسب، پرکشش و جذاب شخصیت پردازی مناسب و باورپذیر در مسیر ایجاد درک صحیح از کاراکترهای آسیب دیده اجتماعی به جمال ساداتیان - تهیه کننده - فیلم متری شیش و نیم داد.

**مسعود سلطانی فر - وزیر ورزش و جوانان -، علی اصغر کاراندیش - معاون حقوقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی -، شهیندخت مولاوردی - دبیر کل جمعیت حمایت از حقوق بشر زنان – نیز با رأی هیات داورانِ معاونت قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تندیس تجلی اراده ملی را به دلیل پرداخت به ماجرای واقعی تکفیری که با برداشتی غلط و ناصحیح از قرآن کریم به دنبال تبلیغ و ترویج قرائت متفاوت از دین مبین اسلام است، به نرگس آبیار - کارگردان - و محمدحسین قاسمی - تهیه کننده - فیلم شبی که ماه کامل شد دادند.

*تندیس تجلی اراده ملی نیز در این بخش به خاطر داستانی سرشار از مضامین دینی و قرآن و مصداق تلاش و ظلم ستیزی جهت بیان داستانی روان و جذاب برای مخاطبان کودک و نوجوان به محسن عنایتی - کارگردان انیمیشن بنیامین - اهدا شد.

**هیات داوران حقوق شهروندی وزارت ارشاد نیز با در نظر گرفتن توأمان ارزش های سینمایی و موضوع و محتوا سه اثر را شایسته دریافت تندیس تجلی اراده ملی دانست.

*کامران مجیدی - تهیه کننده - و پدرام پورامیری و حسین امیری دوماری برای فیلم - جاندار نخستین تندیس را گرفتند.

*همچنین این تندیس روزهای نارنجی به علیرضا قاسم خان و آرش لاهوتی داده شد.

*سومین تندیس نیز به محسن تنابنده - کارگردان - فیلم قسم اهدا شد.

*هیات داوران وزارت ورزش و جوانان نیز سه فیلم را شایسته دریافت تندیس تجلی اراده ملی دانست. میلاد صدرعاملی برای جسارت در پرداختن به یک سوژه ورزشی و نیم نگاهی به افتخار آفرینی های ورزش زنان برای فیلم سونامی تندیس گرفت.

*بهرام توکلی – کارگردان - فیلم غلامرضا تختی نیز به دلیل داشتنِ نگاهی جدید و به دور از کلیشه های مرسوم به زندگی و زیست اجتماعی و در نظر داشتن غلامرضا تختی به عنوان یک سرمایه اجتماعی و پرداختن به نقش این اسطوره تاریخ معاصر در تحولات اجتماعی و فرهنگی زمان خود نیز جایزه تجلی اراده ملی را گرفت.

*ساداتیان - تهیه کننده - متری شیش و نیم بار دیگر برای گرفتن جایزه سعید روستایی - کارگردان این فیلم - روی سن رفت، تا به خاطر تلاش محسوس و غیرکلیشه ای برای ترسیم چرخه کامل آسیب های ناشی از خرید و فروش و مصرف مواد مخدر در جامعه آن جایزه را بگیرد.

*چهارمین جایزه هیات داوران در این بخش نیز به مهدی جعفری – کارگردان - 23 نفر برای روایتی لطیف و واقعی و به دور از اغراق از ایثارگری ها و فداکاری های جوانان در هشت سال دفاع مقدس و باز تولید صحیح مفهوم ایثارگری برای مخاطب و جوانان نسل امروز داده شد.

*هیات داوران انجمن فرهنگی آموزشی ویرایش و درست نویسی نیز تندیس تجلی اراده ملی را از منظر به کارگیری درست زبان و ادبیات فارسی در سینما به نیما جاویدی - کارگردان - سرخپوست اهدا کرد.

**سادینا آبائی - مدیرعامل شبکه علمی ایران -، حجت الاسلامی محمدحسن کاویانی راد - معاون فرهنگی بنیاد شهید و امور ایثارگران-، زهرا اصلاح چی مدیر حوزه ریاست و ارتباطات شورای فرهنگی اجتماعی زنان و خانواده شورای عالی انقلاب فرهنگی، نصرالله فروتن فر - رئیس هیات مدیره انجمن صنفی عکاسان مطبوعاتی ایران- ، براساس رأی هیات داوران وزارت ارتباطات دو فیلم را شایسته تقدیر دانستند.

*تندیس اول به رضا میرکریمی - کارگردان و تهیه کننده- قصر شیرین به خاطر استفاده از فناوری ارتباطات داده شد.

*برای گرفتن دومین تندیسِ علی مصفا تهیه کننده مسخره باز به خاطر ارتباطات بصری قوی، علی نصیریان بازیگر پیشکسوت و بازیگر این فیلم روی سن رفت و اظهار کرد: علی مصفا خواسته تا این جایزه را به جواد مطوری طراح جلوه های ویژه بصری اهدا شود.

مطوری با امدن روی صحنه تالار در سخنانی گفت؛ شیرین ترین جایزه ای که تا کنون گرفته ام، این جایزه از دست استاد نصیریان بود.

**هیئت داوران شورای فرهنگی اجتماعی زنان و خانواده شورای عالی انقلاب فرهنگی، تندیس تجلی اراده ملی را به خاطر به تصویر کشیدن قصه ای به لطافت زنانگی و مادرانی که در نبود خود نیز محبت را به اطرافیانش هدیه می دهد و عشق و آرامش را به زندگی می بخشد به رضا میرکریمی - کارگردان و تهیه کننده - فیلم قصر شیرین داد.

*همچنین هیئت داوران معاونت فرهنگی و اجتماعی شهرداری تهران نیز دو فیلم را شایسته دریافت تندیس تجلی اراده ملی دانست. تندیس تجلی اراده ملی به سعید ملکان - تهیه کننده - فیلم سینمایی غلامرضا تختی داده شد و آن فیلم، نمونه ای از سینمای شریفی دانسته شد که بدون آنکه سفارشی باشد بازنمایی موفقیت در زندگی شخصیت ملی ارائه داده و دغدغه های والای او را برای کمک به کودکان، اهالی شهر و محله خود نشان داده است.

*از سوی دیگر هیئت داوران جایزه خود را به واسطه تلاش برای انتقاد از غیاب نهادهای ملی و شهری در ایفای وظایف اجتماعی پیشگیرانه خود در قبال آسیب های اجتماعی مانند کم توجهی به موضوع برابری به جمال ساداتیان - تهیه کننده - فیلم متری شیش و نیم اهدا کرد.

**هیات داوران بنیاد شهید و امور ایثارگران نیز سه فیلم را به عنوان فیلم منتخب برای دریافت تندیس تجلی اراده ملی معرفی کرد.

*نخستین تندیس به مهدی جعفری - کارگردان - فیلم 23 نفر برای خلق یک اثر دلنشین و غرور آفرین داده شد.

*دومین جایزه نیز به دلیل پرداخت هنرمندانه عملیات مرصاد و موضوع منافقان به محمدحسین مهدویان - کارگردان – م اجرای نیمروز؛ رد خون داده شد.

*هیات داوران این سازمان نیز جایزه برگزیده بعدی خود را به خاطر خلق یک اثر نفس گیر و تاثیرگذار به نرگس آبیار برای فیلم شبی که ماه کامل شد ، داد.

**هیات داوران انجمن صنفی مدیران تولید سینما نیز دو فیلم را به نمایندگی از مدیران تولید کشور که با سختی های بسیار و در شرایط سخت کارهای ماندگار خلق می کنند، شایسته تندیس تجلی اراده ملی معرفی کرد.

*نخست کامران حجازی مدیر تولید فیلم سینمایی ماجرای نیمروز؛ رد خون جایزه این بخش را دریافت کرد.

*دومین جایزه نیز به کیومرث عباسی نوده مدیر تولید فیلم سینمایی غلامرضا تختی تقدیم شد.

**هیات داوران انجمن صنفی عکاسان مطبوعاتی ایران نیز، سه عکاس را شایسته تقدیر به عنوان بهترین عکاسان خبری سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر معرفی کرد. مریم کامیاب از خبرگزاری مهر، علی حدادی از خبرگزاری آنا، معین باقری از ستاد خبری سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر.

انتهای پیام

لینک خبر :‌ خبرگزاری دانشجویان ایران
اگر قرار بر اعمال رده بندی سنی مشابهی در سینمای ایران باشد، قطعاً باید قوانین بالادستی تنظیم شود که اگر مثلاً پدری فرزندش را به دیدن فیلمی خارج از رده بندی سنی برد، به عنوان مصداق سوءرفتار با کودک تلقی شود... اگر واقعاً این دغدغه های مسئولان سینمایی جدی است، باید سینمادار را بابت راه دادن یک کودک مشمول جریمه های قانونی کنند و در غیر این صورت، هیچ سینماداری حاضر به درگیری با خانواده ای برای راه ندادن کودکانی که با خود آورده اند و حاضر نیستند بیرون سالن تنهایشان بگذارند، نخواهد شد.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۱۲/۰۶

در شرایطی بحث رده بندی سنی در سینمای ایران جدی مطرح شده که این طرح نه تنها جنبه عملیاتی ندارد، بلکه پشتوانه قانونی نیز ندارد و یک معاونت در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اختیار قانونی ندارد که گروهی از مردم را بدون قانون گذاری در نهادهای بالادستی، از ورود به سینما تحت هر نوع خیرخواهانه ای منع کند و بعید است سینماداران نیز برای اجرای برنامه های تبلیغاتی و فراقانونی با خانواده هایی که به سینما می آیند درگیر شوند؛ اما در دنیا چه اتفاقی رخ داده است؟

به گزارش تابناک ؛ حسین انتظامی، رئیس سازمان سینمایی پس از سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر در توییتی نوشت: برخی فیلم های جشنواره امسال، بدلیل داشتن صحنه های خشن یا نامناسب برای کودکان و نوجوانان، در اکران عمومی رده بندی سنّی خواهند گرفت ؛ اتفاقی که با استقبال برخی نیز مواجه شد و چنین تصور کردند، بدین ترتیب فیلم ها با ممیزی کمتری اکران خواهند شد و این رده بندی سنی دست فیلمساز وطنی را بازتر خواهد کرد.

اظهارات انتظامی البته حرف تازه ای نبود و پیش از این، محمدمهدی حیدریان رئیس سابق سازمان سینمایی در شهریور سال جاری، گفته بود: مدتی بود ما این دستور (رده بندی سنی) را تدوین کرده و از ابتدای شهریور روی سایت سازمان سینمایی گذاشته بودیم تا کارشناسان، معلمان، سینماگران و دست اندرکاران مختلف در باره آن اظهار نظر کنند. این دستورالعمل از روز ملی سینما به بعد اعمال می شود و فیلم ها در فضا های مشخص شده و در تبلیغاتشان موظف هستند رده بندی سنی مناسب فیلم را اعمال کنند تا خانواده ها بتوانند بدون نگرانی برای تناسب نداشتن فیلم با سن اعضا و القای پیام نامناسب به تماشای فیلم ها بنشینند.

روز ملی سینما آمد و رفت اما رده بندی سنی به معنای آنچه در دیگر کشورها شاهدش هستیم، عملیاتی نشد. اما حالا انتظامی همانگونه که تقریباً طرح های حیدریان را در سینما پیگیری می کند و وعده حیدریان مبنی بر تداوم برنامه هایش در سینما را جامعه عمل پوشانده، همان طرح نیز دوباره مطرح شده است. رده بندی سنی اما طرحی بسیار قدیمی تر است و در چند دهه اخیر بارها و بارها مطرح شده و بعضاً این برچسب برای برخی فیلم ها نیز به کار رفته اما در نهایت عمدتاً برای فیلم ها جنبه تبلیغاتی داشته است!

این اتفاق در ایران عملیاتی نشده، چون اساساً رده بندی سنی نیاز به قوانین جدی دارد و دست کم بر اساس قوانین ایران نمی تواند حقوق یک شهروند را محدود کرد، مگر به حکم قانون. سازمان سینمایی وزارت فرهنگ و ارشاد نیز حدود اختیاراتش در صدور یا عدم صدور پروانه ساخت و نمایش فیلم های سینمایی است و به لحاظ قانونی فاقد اختیار قانونی برای تعیین تکلیف برای عموم شهروندان ایران به لحاظ ورود یا منع ورود به سالن های سینما است، کما اینکه وزارت بهداشت نمی تواند تعیین کند، رستوران داران چه مشتریانی را راه دهند یا ندهند.

شاید عنوان شود در دیگر کشورها چنین رده بندی اعمال می شود و سالن های سینما و والدین نیز آن را رعایت می کنند. در این زمینه، باید یادآور شد اولاً در این کشورها نیز ضمن قانون گذاری فرهنگ سازی در جریان است و این رده بندی صد درصد رعایت نمی شود و سینمادار یقه پدری را نمی گیرد که بچه 12 ساله اش را به تماشای فیلم PG-13 آورده است؛ اما همان جا نیز ساختارهای دقیقی وجود دارد.

در کشوری چون آمریکا که از اروپا در رده بندی سنی فیلم ها جلوتر بوده و نخستین و کامل ترین ساختار را تاکنون داشته، انجمن تصاویر متحرک آمریکا / Motion Picture Association of America از سیستم درجه بندی فیلم ها / film rating system برای درجه بندی فیلم ها استفاده می کند و در واقع یک سازمان غیردولتی و نه یک نهاد دولتی مسئولیت این رده بندی را بر اساس معیارهای تعیین شده برای هر رده مشخص می کند.

این رده بندی مشتمل بر پنج رده است که به مرور شکل گرفت و اکنون آنچنان پراهمیت است و مورد توجه قرار می گیرد که کمپانی ها در رایزنی با این انجمن، اقدام به حذف برخی صحنه ها می کنند تا فیلم هایشان برای طیف سنی وسیع تری برچسب سنی دریافت کند و بدین ترتیب، بلیت فروشی گسترده تری داشته باشند. از قضا فیلم هایی که فاقد رده بندی سنی باشند، در فروش با مشکلات جدی مواجه می شوند و بعید است اکران فوق العاده ای داشته باشند.

ساده ترین رده بندی، درجه G مخفف General Audience که از سال 1968 پایه گذاری شد، به معنی این است که همه سنین قادر به تماشای این فیلم هستند و فیلم محتوایی را شامل نمی شود که خطری برای کودکان داشته باشد. رده بعدی، درجه PG مخفف Parental Guidance Suggested است که از سال 1972 در نظر گرفته شده و به معنی تصمیم گیری با والدین است. این فیلم ها ممکن است حاوی مواردی باشد که برای بچه ها مناسب نباشد و به این معناست که والدین ممکن است دوست نداشته باشند بچه هایشان این سری فیلم ها را ببینند.

رده بندی سوم، درجه PG-13 مخفف Parents Strongly Cautioned است که از 1984 پایه گذاری شده و به معنی تذکر قاطع به والدین است. بر اساس این درجه بندی، بعضی موارد برای بچه های زیر 13 سال نامناسب است و والدین باید برای اجازه دادن به بچه های جوان ترشان به دیدن این فیلم ها دقت نمایند. این رده بندی بدین معناست که این فیلم ها حاوی خشونت، سکس و برهنگی نیستند اما ممکن است حاوی صحنه های جنسی کوتاه و مصرف مواد مخدر و دخانیات باشند.

درجه دیگری که از گذشته دور یعنی از 1968 میلادی پایه گذاری شده بوده، R مخفف Restricted-Under 17 به معنی بچه های زیر 17 سال باید با والدین همراه باشند یا شخص بزرگ تری سرپرست آنها باشد و به این معناست که هیأت تشخیص داده که موارد این فیلم ها برای بزرگسالان است و فیلم حاوی کلمات رکیک، خشونت، سکس و نمایش استعمال مواد مخدر و دخانیات است. همچنین از 1990، درجه NC-17 مخفف No One 17 and Under Admitted به معنی هیچ شخص 17 سال و زیر 17 سال قادر به تماشای این نوع فیلم ها نیست، پایه گذاری شد. بر اساس این فیلم ها، ممکن است فیلم حاوی مناظر واضح سکس یا کلمات ناخوشایند یا خشونت زیاد یا تمام موارد باشد.

بسیاری از کمپانی ها به دنبال آن هستند که فیلم هایشان در رده بندی R و NC-17 قرار نگیرند، چرا که بر فروش آثارشان تأثیر چشمگیری می گذارد و برخی کمپانی ها در مذاکره با انجمن تصاویر متحرک آمریکا شماری از صحنه هایشان را حذف می کنند تا درجه PG-13 را بگیرند.

اگر قرار بر اعمال رده بندی سنی مشابهی در سینمای ایران باشد، قطعاً باید قوانین بالادستی تنظیم شود که اگر مثلاً پدری فرزندش را به تماشای فیلمی خارج از رده بندی سنی برد، به عنوان مصداق سوءرفتار با کودک تلقی شود و جزو عوامل تاثیرگذار در تعیین یا سلب صلاحیت سرپرستان سینمایی باشد. همچنین اگر واقعاً این دغدغه های مسئولان سینمایی جدی است، باید سینمادار را بابت راه دادن یک کودک مشمول جریمه های قانونی کنند و در غیر این صورت، هیچ سینماداری حاضر به درگیری با خانواده ای برای راه ندادن کودکانی که با خود آورده اند و حاضر نیستند بیرون سالن تنهایشان بگذارند، نخواهد شد.

متأسفانه اغلب طرح های سینمایی فانتزی های بدون عقبه مطالعاتی و قانون گذاری مشخص هستند که شاید در کوتاه مدت به زور و در کوتاه مدت عملیاتی شوند اما در بلندمدت به فراموشی سپرده می شوند؛ تا اینکه مدیر دیگری به سینما بیاید و حس کند ابتکارعمل را به دست گرفته و بهره برداری تبلیغاتی اش را از آنها انجام دهد. این چرخه ای است که موسپیدان سینمای ایران بارها شاهدش بوده اند.

لینک خبر :‌ خبرگزاری تابناک
جواد شمقدری رئیس اسبق سازمان سینمایی به تازگی از کتاب "سینمانامه" که نتیجه 4 سال مدیریت او در حوزه سینماست رونمایی کرد. در این کتاب بخشی از سفارشات محرمانه رهبری درباره سینما که در دولت بعدی به سفارشات علنی ایشان تبدیل شده آمده است.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۱۲/۰۷ سایت های دیگر : خبرگزاری تسنیم سینما خبر پندار آنلاین صد خبر اطلاعات روز

- اخبار فرهنگی -

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، کتاب سینمانامه نوشته جواد شمقدری رئیس اسبق سازمان سینمایی با حضور هنرمندان و اهالی رسانه در خانه کتاب رونمایی شد. در ابتدای مراسم جمال شورجه درباره فعالیت شمقدری در دوران ریاستش بر سازمان سینمایی توضیح داد: دوران مدیریت شمقدری فراز و نشیبهای زیادی داشت. در واقع این 4 سال یکی از پرحاشیه ترین دورانهای مدیریت سینمای کشور بعد از انقلاب بود.

وی افزود: در این دوران بود که خانه سینما بسته شد و حواشی این رویداد در زمین بازی شمقدری اتفاق افتاد اما پشت پرده های زیادی داشت. از طرف دیگر تمام این اتفاقات در زمان احمدی نژاد رخ داده بود و برخی نقش اپوزوسیون به خود گرفته بودند اما خودشان در آن زمان بیشترین ملاقات را با احمدی نژاد داشتند.

این کارگردان سینما به دستاوردهای سینما در دوران ریاست شمقدری اشاره کرد و گفت: یکی از اقدامات مفید آن دوران تشکیل شورای عالی سینما بود که متاسفانه در دولت آقای روحانی به فراموشی سپرده شد.

در ادامه هوشنگ توکلی گفت: در دوره 4 ساله فعالیت شمقدری اتفاقات مهمی رخ داد و جناح دیگر با بودجه های کلان به دنبال سرپوش گذاشتن بر این رویدادها بود. در این دوران تنها اشخاصی فعالیت می کنند که وجدان دغدغه مندی دارند. مقام معظم رهبری هم با همین وجدان دغدغه مند سالها به دنبال درست کردن شرایط برای جامعه است.

وی افزود ما بعد از دوران ریاست شمقدری به دنبال توضیخ دستاوردها و فعالیتةای خود نبودیم اما افراد با وجدان دغدغه مند مانند شمقدری آرام ننشستندو نتیجه آن امروز رونمایی از این کتاب است.

جواد شمقدری هم در انتهای مراسم درباره دلایل انتشار این کتاب توضیح داد: افراد زیادی گفتند خاطرات خود را بنویس اما من تمایل نداشتم. بعد از چند سال سعی کردم در فضایی آرام مباحث را تنظیم کنم و فکر می کنم خوب است هر مدیری تلاش های خود را در قالب کتاب تعریف کند، به خصوص وقتی مانند دوره مدیریت بنده بسیاری از اتفاقات تحریف و تخریب می شود.

وی ادامه داد: کتاب 2 فصل دارد. فصل اول دارای دو بخش است که در بخش اول رویکردها و سیاست ها مطرح شده است و بخش دوم مبانی اندیشه ای و تفکری منبعث از انقلاب اسلامی است. در این بخش بحثی را دارم و هرم جادویی را طراحی کردم که بتوانیم به قدرتی برسیم که همانند سینمای هالیوود در دنیا اثرگذار باشیم. در فصل دوم برخی ناگفته ها همانند ماجرای خانه سینما را مطرح کردم که اسناد و مدارک آن نزد بنده محفوظ است. من احساس کردم باید عقبه سینمای ایران را ببینیم. استاد کلهر و هوشنگ توکلی با بنده همفکری کردند و حاصل این گفتگوها تحت عنوان جریان شناسی سینمای ایران و کالبد شکافی سینمای ایران در کتاب آمده است، هم در مقطع قبل از انقلاب و هم در مقطع اول انقلاب که جریان هایی حاکم شدند. ما رویکرد تحلیلی داریم که چه عقبه و تفکری داشتند. ذیل 2 فصل کتاب پاورقی هایی داریم که این پاورقی ها برخی از اتفاقات مهم سینما را رصد کرده است. بخشی از مخاطبان این کتاب سینماگران و بخش دیگر مدیران سینمایی هستند. همچنین این کتاب برای محققان و پژوهشگران هم قابل تأمل خواهد بود. فضای رسانه ای هم می تواند اطلاعات خوبی دریافت کند چون طی 5 سال اخیر اطلاعات درستی داده نمی شود. ما در آن دوران مطالب را صریح و شفاف در اختیار رسانه ها قرار می دادیم. حجم کتاب اجازه نمی داد که به برخی از موضوعات پرداخت شود و همین حالا هم کتاب حدود 500 صفحه شده است.

شمقدری افزود: سند سینما که حاصل جلسات زیادی در زیرمجموعه های شورای عالی انقلاب فرهنگی بود یکی از ضمیمه های خوبی است که در این کتاب آمده است. عجیب این است که این سند باید در صحن شورای عالی انقلاب فرهنگی تصویب شود در دبیرخانه مانده است.

وی ادامه داد: در دوره ما اساسنامه جدیدی برای خانه سینما نوشته شد و من تلاش کردم بر اساس این اساسنامه جلو برویم اما وقتی دیدند این اتفاق در آستانه محقق شدن است سنگ اندازی کردند و حواشی ایجاد کردند و این اساسنامه موجود است که در ضمیمه کتاب آوردم. این اساسنامه مترقی امروز هم می تواند در دستور کار خانه سینما قرار بگیرد. در آن دوران قرار بود خانه سینما ذیل وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی جایگاه خوبی پیدا کند اما امروز ضمن مخالفت اهالی سینما زیرمجموعه وزارت کار رفته است که قطعا دستاورد خوبی برای آن نخواهد داشت.

وی یادآور شد: ما جلسه ای با مقام معظم رهبری داشتیم و حضرت آقا بیش از یک ساعت صحبت کردند و فرمایشات کلیدی به ما گفتند. تمام این صحبت ها محرمانه تلقی شد و گفتند بازتاب ندهید. متن صحبت ها 6 ماه بعد به ما رسید. من در مسیر اجرایی شدن این صحبت ها کار کردم. یک تیترهایی از آن مباحث را من در این کتاب آوردم چرا که چند تا از این تیترها را مقام معظم رهبری در دیدارشان با هیأت دولت یازدهم اشاره کردند. یکی از آن ها این بود که گفتند دشمن برای سینما برنامه ریزی دارد. نکته مهم دیگر این بود که گفتند در برنامه های تان هیچ ظرفیتی برای کسانی که گفتمان انقلاب اسلامی را قبول ندارند به وجود نیاید. همچنین اشاره کردند نقد درون گفتمانی باید شروع شود. یک نکته بسیار مهم گفتند که سینماگران مومن و انقلابی مبادا بیکار بمانند که بنده در دوران خودم تا توانستم به این مسأله توجه کردم. متأسفانه در بسیاری دوره ها سینماگران مومن و انقلابی بیکار ماندند. همچنین بحث هایی راجع به دفاع مقدس داشتند و گفتند نباید این سینما محدود به موضوعات آب و خاک شود و حوزه دفاع مقدس حوزه ای بسیار قوی است که جنبه های معنوی زیادی داشت و باید در فیلم ها دیده شود.

منبع: تسنیم

مسئولیت صحت اخبار ارائه شده به عهده منبع خبر بوده و این رسانه صرفاً رسالت اطلاع رسانی خود را در این رابطه انجام می دهد.

لینک خبر :‌ نسیم
تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۱۲/۰۶

در مراسم معرفی برگزیدگان تجلی اراده ملی برای اولین بار حسین انتظامی به عنوان رییس سازمان سینمایی خطاب شد.

به گزارش خبرنگار سینمایی خبرگزاری موج، حسین انتظامی که چندی پیش در پی اجرایی شدن قانون منع بکار گیری بازنشستگان، به جای محمد مهدی حیدریان به عنوان سرپرست سازمان سینمایی و معاون سینمایی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی منصوب شده بود، از امشب به طور رسمی به عنوان رییس سازمان خطاب شد.

به نظر می رسد که در چند ماه اخیر شیوه اعلام انتصابات در این سازمان از حالت مستقیم، شکلی غیر مستقیم پیدا کرده است و اصحاب رسانه باید از متن اخبار و یا کلماتی که مجریان در مراسم به کار می گیرند به اصل ماجرا پی ببرند.

به هر حال خبرگزاری موج برای حسین انتظامی در این منصب هم آرزوی موفقیت دارد، باشد که سینمای ایران هم در این دوره به موفقیت های بیشتری دست یابد.

لینک خبر :‌ خبر گزاری موج
با توجه به چهل سالگی انقلاب اسلامی، انتظار می رفت که حداقل از سوی نهادهای هنری و سینمایی که از بیت المال بهره می برند - مانند بنیاد فارابی، صداوسیما، حوزه هنری و سازمان اوج - پروژه بزرگی در زمینه انقلاب تولید و عرضه شود. اما با کمال تأسف، در میان بیش از 30 فیلم امسال، حتی یک فیلم که به طور مستقیم به این مهمترین قیام مردمی تاریخ ایران بپردازد وجود نداشت!
تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۱۲/۰۷ سایت های دیگر : خبرگزاری اهل بیت ایثار

به گزارش خبرگزاری اهل بیت(ع) ابنا همزمان با مراسم معرفی برگزیدگان " بخش تجلی اراده ملی سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر " هیأت داوران مجمع جهانی اهل بیت(ع) بیانیه خود را درباره این بخش منتشر کرد.

در این بیانیه، ضمن توصیف ناهنجاری هایی که در جشنواره امسال و برخی فیلم های آن مشاهده شد، فیلم های برگزیده از نظر این هیأت معرفی شدند.

متن کامل هیأت داوران مجمع جهانی اهل بیت(ع) به شرح زیر است:

* بیانیه هیأت داوران مجمع جهانی اهل بیت(ع) در بخش تجلی اراده ملی سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر *

بسم الله الرحمن الرحیم

مجمع جهانی اهل بیت علیهم السلام به عنوان یک سازمان مردم نهاد که در زمینه های فکری و فرهنگی فعالیت دارد، به پیشنهاد دبیرخانه جشنواره فیلم فجر، در بخش "تجلی اراده ملی" سی و هفتمین دوره این جشنواره شرکت کرد.

ویژگی مهم دوره امسال این بود که همزمان با دهه فجر 1397 و چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی برپا گردید.

هیأت داوران مجمع، پس از بازبینی فیلم های شرکت کننده در جشنواره - در بخش های سودای سیمرغ، نگاه نو و خارج از مسابقه - توجه مردم شریف ایران، مسئولان فرهنگی، هنرمندان و سینماگران کشور را به نکات مهم زیر جلب می نماید:

1. با وجود ارائه چند فیلم ارزشمند در زمینه دفاع مقدس، جریانات تکفیری و بحران های منطقه ای، متأسفانه شاهد تولید و عرضه هیچ فیلم راهبردی ماندگاری در سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر نبودیم. در شرایطی که گفتمان های رقیب جمهوری اسلامی، تلاش زیادی در خلق اینگونه آثار دارند، این فرصت سوزی ها از جانب ما، قابل بررسی و آسیب شناسی است.

2. به غیر از چند اثر مذکور، متأسفانه رویکرد غالب فیلم های جشنواره سی و هفتم، ترویج ناهنجاری های اخلاقی و اجتماعی بود. گرچه ممکن است که فیلمسازان، "لزوم نشان دادن زیر پوست جامعه" را برای در پیش گرفتن این روند بهانه کنند، اما واضح است که اشاعه فحشا راه مبارزه با فحشا نیست.
"نمایش صحنه های متعدد مصرف دخانیات و مواد مخدر"، "شرب خمر آشکار در چندین فیلم"، "نشان دادن عمل آرایش کردن بانوان، چه رسد به تبرج جاهلی"، "قبح زدایی از روابط نامشروع"، "روزمره و عادی نشان دادن خیانت های زناشویی" و "ارائه تصویری شیطانی یا بشدت منفعل از زن ایرانی" آنچنان در آثار جشنواره امسال موج می زد که به نظر می رسد خانواده ها دیگر نتوانند فرزندانشان را با خود در سینماهای ایران همراه سازند!
برخی هنجارشکنی ها در حواشی جشنواره نیز مانند همیشه، آزاردهنده و غیر مناسب با جشن های سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی و حراست از خون شهدای ایران عزیز است.

3. با توجه به چهل سالگی انقلاب اسلامی، انتظار می رفت که حداقل از سوی نهادهای هنری و سینمایی که از بیت المال بهره می برند - مانند بنیاد فارابی، صداوسیما، حوزه هنری و سازمان اوج - پروژه بزرگی در زمینه انقلاب تولید و عرضه شود. اما با کمال تأسف، در میان بیش از 30 فیلم امسال، حتی یک فیلم که به طور مستقیم به این مهمترین قیام مردمی تاریخ ایران بپردازد وجود نداشت!

4. مجمع جهانی اهل بیت(ع) مصرّانه از تهیه کنندگان، فیلمسازان و بویژه سازمانهای حاکمیتی مرتبط با هنر می خواهد که از هم اکنون چشم اندازی ده ساله برای خود ترسیم کنند که تا سالگرد پنجاه سالگی انقلاب، حداقل سه فیلم مهم و تاثیرگذار درباره انقلاب اسلامی، امام خمینی(ره) و دیگر شخصیت های انقلابی ساخته شود؛ آثاری که در طراز اول سینمای جهان باشد و مانند فیلم های بزرگی که درباره "عمر مختار"، "ماندلا" و "گاندی" ساخته شد، حق مطلب را در این زمینه اداء نماید.
بویژه اینکه با ترسیم راهبرد گام دوم انقلاب به وسیله "حضرت آیت الله العظمی خامنه ای" رهبر معظم انقلاب اسلامی، شایسته است که هنرمندان متعهد این آب و خاک مقدس، در این مرحله نیز پیشگام باشند.

5. هیأت داوران مجمع، با توجه به شاخص های اعلامی خود برای ارزیابی فیلم ها و با جمع بندی ارزشیابی های انجام شده، جوایز خود را به آثار زیر تقدیم می کند:

برگزیده اول: فیلم سینمایی " خون خدا " برای ابراز ارادت به ساحت حضرت سیدالشهداء(ع)، توجه به مفهوم توبه و بازگشت و پرداخت هنری به حقیقتِ "سفینة النجاة بودن" امام حسین علیه السلام.
برگزیده دوم: فیلم سینمایی " مدیترانه " برای نشان دادن فداکاری های مدافعان حرم، توجه به کرامت زن مسلمان و تبلیغ فریضه حجاب و عفاف در قاب سینما.
برگزیده سوم: فیلم سینمایی " 23 نفر " به خاطر تصویرگری رشادت های رزمندگان اسلام و آزادگان سرافراز در برابر کفر و استکبار جهانی.
برگزیده چهارم: فیلم سینمایی " ماجرای نیمروز؛ رد خون " به خاطر پرداختن به رشادت های رزمندگان اسلام، هوشیاری سربازان گمنام امام زمان(عج)، ماهیت غیر انسانی منافقین و مقابله با حرکت خزنده عوض کردن جای شهید و جلاد برای نسل جدید.

در پایان سپاس خود را به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سازمان سینمایی و دبیرخانه جشنواره فیلم فجر برای استمرار بخش تجلی اراده ملی تقدیم کرده و از برادران گرامی آقای دکتر ابراهیم داروغه زاده دبیر جشنواره و جناب آقای محمدعلی حجازی مدیر بخش تجلی اراده ملی تشکر ویژه داریم.
امید که این بخش بتواند ارتباط نهادها و سازمان های دولتی و غیر دولتی را با سینماگران برقرار و به بهبود آثار هنری مساعدت نماید.

والسلام علیکم

حسن خاکرند
زینب اختری
سید علیرضا حسینی عارف
26 بهمن 1397

مراسم معرفی و اهداء جوایز "بخش تجلی اراده ملی" سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر شامگاه امروز دوشنبه 6 اسفند 1397 د ر "تالار ایوان شمس" تهران با حضور گسترده فیلمسازان و هنرمندان سینما برگزار شد و نهادهای شرکت کننده، جوایزی را از نگاه خود به فیلمهای برگزیده اهداء کردند.

از راست: مرتضی علی عباس میرزایی نویسنده و کارگردان و سیاوش حقیقی تهیه کننده
فیلم سینمایی " خون خدا "
پس از دریافت تندیس تجلی اراده ملی سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر و جایزه مجمع جهانی اهل بیت(ع)

از راست: سید محمود رضوی تهیه کننده، محمدحسین مهدویان کارگردان و بهنوش طباطبایی بازیگر
فیلم سینمایی " ماجرای نیمروز؛ رد خون "،
پس از دریافت تندیس تجلی اراده ملی سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر و جایزه مجمع جهانی اهل بیت(ع)

شایان ذکر است بخش تجلی اراده ملی یکی از بخش های جشنواره فیلم فجر است که به منظور ایجاد ارتباط نزدیکتر میان سازمان ها و اهالی سینما برگزار می شود. سازمان های دولتی و خصوصی با بررسی آثار شرکت کننده در جشنواره،، به فیلم های منتخب از نگاه خود با توجه به اولویت های موضوعی سازمان متبوع جوایزی اهدا کنند.

سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر، همزمان با چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی از تاریخ 10 تا 22 بهمن ماه 1397 و به دبیری ابراهیم داروغه زاده در تهران و مراکز استان ها برگزار شد.

........................
پایان پیام/ 101

عناوین مرتبط :

اخبار و نقد فیلم های سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر بهمن 1397
نگاه دینی به سیمرغ سی و هفتم/ 1. خبر/ فراخوان سی و هفتمین جشنواره جهانی فیلم فجر اعلام شد
نگاه دینی به سیمرغ سی و هفتم/ 2. خبر/ سردار سلیمانی فیلم سینمایی 23 نفر را کلید زد
نگاه دینی به سیمرغ سی و هفتم/ 3. خبر/ حکایت حاج قاسم از آنچه خواننده زن مسیحی درباره سید حسن نصرالله گفت!
نگاه دینی به سیمرغ سی و هفتم/ 4. خبر/ تعداد آثار متقاضی حضور در جشنواره فیلم فجر 97 اعلام شد
نگاه دینی به سیمرغ سی و هفتم/ 5. خبر/ آغاز به کار هیات انتخاب جشنواره فیلم فجر + اسامی اعضاء
نگاه دینی به سیمرغ سی و هفتم/ 6. خبر/ نشست هماهنگی برگزار شد/ اکران فیلمهای جشنواره در همه استان ها
نگاه دینی به سیمرغ سی و هفتم/ 7. خبر/ اسامی سینماهای مردمی جشنواره فیلم فجر 37 اعلام شد
نگاه دینی به سیمرغ سی و هفتم/ 8. خبر/ پوستر سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر رونمایی شد + عکس
نگاه دینی به سیمرغ سی و هفتم/ 9. خبر/ اعلام اسامی همه فیلم های سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر + فهرست
نگاه دینی به سیمرغ سی و هفتم/ 10. خبر/ اعلام اسامی فیلم های کوتاه سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر
نگاه دینی به سیمرغ سی و هفتم/ 11. خبر/ تعطیلی دو روزه جشنواره فیلم فجر در ایام فاطمیه
نگاه دینی به سیمرغ سی و هفتم/ 12. خبر/ داوران بخش های نگاه نو، مستند و کوتاه جشنواره فجر 37 معرفی شدند
نگاه دینی به سیمرغ سی و هفتم/ 13. خبر/ زمان فروش بلیت های سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر + گروه بندی فیلمها
نگاه دینی به سیمرغ سی و هفتم/ 14. خبر/ گزارش کامل مراسم افتتاحیه + برندگان سیمرغ های بخش تبلیغات
نگاه دینی به سیمرغ سی و هفتم/ 15. خبر/ ابراز تأسف آیت الله نوری همدانی از حواشی افتتاحیه جشنواره فیلم فجر
نگاه دینی به سیمرغ سی و هفتم/ 16. خبر/ توضیحات وزارت ارشاد و توییت وزیر درباره حواشی مراسم افتتاحیه
نگاه دینی به سیمرغ سی و هفتم/ 17. مصاحبه/ علی مطهری: سینمای ایران، بعد از انقلاب اسلامی پیشرفت کرد
نگاه دینی به سیمرغ سی و هفتم/ 18. خبر/ جشنواره فیلم فجر در قم برگزار می شود/ تخفیف برای طلاب و دانشجویان
نگاه دینی به سیمرغ سی و هفتم/ 19. خبر/ اضافه شدن دو فیلم به سی و هفتمین دوره جشنواره فیلم فجر
نگاه دینی به سیمرغ سی و هفتم/ 20. گزارش/ انتقاد روزنامه کیهان به متن و حواشی سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر
نگاه دینی به سیمرغ سی و هفتم/ 21. نقد / نبرد همیشگی حق و عدل با باطل و بی عدالتی/ نقد فیلم "سرخ پوست"
نگاه دینی به سیمرغ سی و هفتم/ 22. خبر/ مشارکت مجمع جهانی اهل بیت(ع) در بخش "تجلی اراده ملی" جشنواره
نگاه دینی به سیمرغ سی و هفتم/ 23. گزارش تصویری/ اکران فیلم های سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر در اصفهان
نگاه دینی به سیمرغ سی و هفتم/ 24. خبر/ اکران ویژه فیلم "23 نفر" برای خانواده شهدای مدافع حرم
نگاه دینی به سیمرغ سی و هفتم/ 25. نقد / روایتی از ریگی ، با یک ضعف بزرگ/ نقد فیلم "شبی که ماه کامل شد"
نگاه دینی به سیمرغ سی و هفتم/ 26. خبر/ نامزدهای سیمرغ سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر معرفی شدند
نگاه دینی به سیمرغ سی و هفتم/ 27. گزارش تصویری/ اکران فیلم های سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر در قم
نگاه دینی به سیمرغ سی و هفتم/ 28. گزارش/ مشروح مراسم اختتامیه سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر + تصاویر و سخنان برندگان سیمرغ ها
نگاه دینی به سیمرغ سی و هفتم/ 29. نقد / تصویری تأثیرگذار از اسطوره هایی گمنام/ نقد فیلم "23 نفر"
نگاه دینی به سیمرغ سی و هفتم/ 30. خبر/ بررسی حواشی جشنواره فیلم فجر با حضور اعضای مجلس خبرگان رهبری
نگاه دینی به سیمرغ سی و هفتم/ 31. خبر/ استقبال خوب سازمان ها از "بخش تجلی اراده ملی" جشنواره
نگاه دینی به سیمرغ سی و هفتم/ 32. گزارش/ مشروح مراسم اهداء جوایز "بخش تجلی اراده ملی" + اسامی برندگان
نگاه دینی به سیمرغ سی و هفتم/ 33. بیانیه هیأت داوران مجمع جهانی اهل بیت(ع) در بخش تجلی اراده ملی

اخبار و نقد فیلم های سی و ششمین جشنواره فیلم فجر بهمن 1396
نگاه دینی به سیمرغ سی و ششم/ 1. خبر/ دبیر سی و ششمین جشنواره ملی فیلم فجر منصوب شد
نگاه دینی به سیمرغ سی و ششم/ 2. خبر/ مقررات و فراخوان جشنواره فیلم فجر اعلام شد + چند تغییر
نگاه دینی به سیمرغ سی و ششم/ 3. خبر/ پوستر سی و ششمین جشنواره فیلم فجر رونمایی شد + تصویر
نگاه دینی به سیمرغ سی و ششم/ 4. خبر/ اعلام اسامی فیلم های کوتاه جشنواره فیلم فجر
نگاه دینی به سیمرغ سی و ششم/ 5. خبر/ وزیر ارشاد: بخشی از دیپلماسی فرهنگی و هنری می تواند با سینما اتفاق بیفتد
نگاه دینی به سیمرغ سی و ششم/ 6. خبر/ قرعه کشی برنامه نمایش فیلم های جشنواره فجر 36 برگزار شد + گزارش کامل
نگاه دینی به سیمرغ سی و ششم/ 7. خبر/ اسامی سینماهای مردمی سی وششمین جشنواره فیلم فجر اعلام شد
نگاه دینی به سیمرغ سی و ششم/ 8. خبر/ مراسم افتتاحیه سی وششمین جشنواره فیلم فجر 12 بهمن برگزار می شود
نگاه دینی به سیمرغ سی و ششم/ 9. خبر/ اعضای هیأت داوران سی وششمین جشنواره فیلم فجر معرفی شدند
نگاه دینی به سیمرغ سی و ششم/ 10. خبر/ جشنواره فیلم فجر برای چهارمین سال متوالی در قم برگزار می شود
نگاه دینی به سیمرغ سی و ششم/ 11. خبر/ برگزاری جشن بزرگ "سیمرغ و پروانه ها" در جشنواره امسال
نگاه دینی به سیمرغ سی و ششم/ 12. خبر/ مجریان افتتاحیه و اختتامیه سی وششمین جشنواره فیلم فجر معرفی شدند
نگاه دینی به سیمرغ سی و ششم/ 13. خبر/ نشست خبری سی وششمین جشنواره فیلم فجر برگزار شد + گزارش کامل
نگاه دینی به سیمرغ سی و ششم/ 14. خبر/ پیام وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به سی وششمین جشنواره فیلم فجر
نگاه دینی به سیمرغ سی و ششم/ 15. خبر/ گزارش کامل مراسم افتتاحیه سی و ششمین جشنواره ملی فیلم فجر
نگاه دینی به سیمرغ سی و ششم/ 16. خبر/ افتتاحیه چهارمین دوره جشنواره فیلم فجر قم برگزار می گردد
نگاه دینی به سیمرغ سی و ششم/ 17. نقد / پرداختی کم عمق به موضوعی مهم/ نقد فیلم "خجالت نکش"
نگاه دینی به سیمرغ سی و ششم/ 18. نقد / اثری روزآمد از هنرمندی وظیفه شناس/ نقد فیلم "به وقت شام"
نگاه دینی به سیمرغ سی و ششم/ 19. خبر/ نظر دکتر محمدجواد ظریف درباره فیلم "به وقت شام"
نگاه دینی به سیمرغ سی و ششم/ 20. خبر/ نظر سردار قاسم سلیمانی درباره فیلم "به وقت شام"
نگاه دینی به سیمرغ سی و ششم/ 21. خبر/ اسامی نامزدهای دریافت سیمرغ جشنواره فیلم فجر اعلام شد
نگاه دینی به سیمرغ سی و ششم/ 22. یادداشت/ نظر عزت الله ضرغامی درباره فیلم "لاتاری"
نگاه دینی به سیمرغ سی و ششم/ 23. گزارش/ مشروح مراسم اختتامیه سی و ششمین جشنواره فیلم فجر + تصاویر و سخنان برندگان سیمرغ ها
نگاه دینی به سیمرغ سی و ششم/ 24. خبر/ رییس رسانه ملی: حق با ابراهیم حاتمی کیا است/ برنامه هفت اشتباه کرد
نگاه دینی به سیمرغ سی و ششم/ 25. یادداشت/ تجلیل ویژه فرمانده سپاه از ابراهیم حاتمی کیا و فیلم "به وقت شام"
نگاه دینی به سیمرغ سی و ششم/ 26. نقد / دشمنی با چادر؛ تحریف واقعیت؛ کلیشه به جای انتقاد/ نقد فیلم "عرق سرد"
نگاه دینی به سیمرغ سی و ششم/ 27. مصاحبه/ آیا دکتر ظریف و وزارت خارجه درباره فیلم "لاتاری" ملاحظه داشتند؟
نگاه دینی به سیمرغ سی و ششم/ 28. خبر/ فیلم سینمایی "به وقت شام" در بازار فیلم جشنواره برلین + پوستر بین المللی
نگاه دینی به سیمرغ سی و ششم/ 29. نقد/ اعتراض انجمن مستندسازان به داوری های جشنواره فیلم فجر
نگاه دینی به سیمرغ سی و ششم/ 30. مصاحبه/ سخنان باشه آهنگر و طالب زاده درباره "سرو زیر آب" و "به وقت شام"
نگاه دینی به سیمرغ سی و ششم/ 31. گزارش/ گریه خانواده شهدای مدافع حرم، پای سکانس های "به وقت شام"
نگاه دینی به سیمرغ سی و ششم/ 32. نقد / هر که نان از عمل خویش خورد.../ نقد فیلم "چهارراه استانبول"
نگاه دینی به سیمرغ سی و ششم/ 33. خبر/ بررسی فیلم های سی وششمین جشنواره فیلم فجر از نگاه حوزویان
نگاه دینی به سیمرغ سی و ششم/ 34. خبر/ پنجاه کشور متقاضی شرکت در بخش دارالفنون جشنواره جهانی فیلم فجر
نگاه دینی به سیمرغ سی و ششم/ 35. نقد / اثری برای تفکر، روایتی در مدح غیرت/ نقد فیلم " لاتاری"
نگاه دینی به سیمرغ سی و ششم/ 36. مصاحبه/ شکایت سوژه از تحریف/ اردلان: "عرق سرد" ربطی به زندگی من ندارد
نگاه دینی به سیمرغ سی و ششم/ 37. نقد / بی مایه، رکیک و غیراخلاقی/ نقد فیلم "مصادره"
نگاه دینی به سیمرغ سی و ششم/ 38. گزارش/ سی و ششمین جشنواره جهانی فیلم فجر آغاز شد + نام فیلمها و بخش ها
نگاه دینی به سیمرغ سی و ششم/ 39. خبر/ دیدار کارگردان فیلم "به وقت شام" با خانواده شهید معافی + عکس
نگاه دینی به سیمرغ سی و ششم/ 40. خبر/ پیام فیلم "نوشتن روی برف" اتحاد فلسطینی ها علیه اسرائیل است
نگاه دینی به سیمرغ سی و ششم/ 41. خبر/ همسر شهیدعلیمحمدی:جشنواره،واقعیت را به هنرمندان خارجی نشان می دهد
نگاه دینی به سیمرغ سی و ششم/ 42. مصاحبه/ هنرمند عراقی: پس از حمله آمریکا، تولید فیلم در عراق متوقف شد
نگاه دینی به سیمرغ سی و ششم/ 43. خبر/ همسر شهید رضایی نژاد: تهران، جزیره آرامش در تلاطم خاورمیانه است
نگاه دینی به سیمرغ سی و ششم/ 44. گزارش/ اختتامیه سی و ششمین جشنواره جهانی فیلم فجر + برندگان سیمرغ
نگاه دینی به سیمرغ سی و ششم/ 45. نقد / بحثی در هستی شناسی فضای سایبر/ یادداشتی بر فیلم "سوء تفاهم"
نگاه دینی به سیمرغ سی و ششم/ 46. یادداشت/ نظر یک پروفسور کانادایی درباره فیلم "به وقت شام"
نگاه دینی به سیمرغ سی و ششم/ 47. خبر/ نمایش "به وقت شام" در جشنواره کن
نگاه دینی به سیمرغ سی و ششم/ 48. خبر/ اکران مردمی "به وقت شام" به ایستگاه آخر رسید
نگاه دینی به سیمرغ سی و ششم/ 49. مصاحبه/ لطفیان: آثاری مثل "به وقت شام" موجب وحدت شیعه و سنی می شود
نگاه دینی به سیمرغ سی و ششم/ 50. نقد / واکاوی یک اَبَرنسل/ نگاهی به فیلم "تنگه ابوقریب"
نگاه دینی به سیمرغ سی و ششم/ 51. نقد / از راه نقد سیاسیون تا بیراهه تمسخر ارزش های مذهبی/ نقد فیلم "مارموز"
نگاه دینی به سیمرغ سی و ششم/ 52. گزارش/ بخش "تجلی اراده ملی" چیست و چه هدفی دارد؟ + برگزیدگان و برندگان
نگاه دینی به سیمرغ سی و ششم/ 54. گزارش مرکز بررسی های استراتژیک از تصویر ایران در سی و ششمین جشنواره فیلم فجر

اخبار و نقد فیلم های سی و پنجمین جشنواره فیلم فجر بهمن 1395
نگاه دینی به سیمرغ سی و پنجم/ 1. خبر/ مقررات و فراخوان سی و پنجمین جشنواره فیلم فجر منتشر شد
نگاه دینی به سیمرغ سی و پنجم/ 2. خبر/ استقبال بیش از 220 اثر از سی و پنجمین جشنواره فیلم فجر
نگاه دینی به سیمرغ سی و پنجم/ 3. خبر/ فهرست 70 فیلم متقاضی بخش مسابقه اصلی جشنواره فیلم فجر
نگاه دینی به سیمرغ سی و پنجم/ 4. خبر/ اعلام رسمی: 256 فیلم به دبیرخانه جشنواره فیلم فجر رسید
نگاه دینی به سیمرغ سی و پنجم/ 5. مصاحبه/ "سرگشته" فیلمی در گذشته، حال و آینده/ روحانیت در جبهه و جامعه
نگاه دینی به سیمرغ سی و پنجم/ 6. خبر/ فیلم های بخش اصلی (سودای سیمرغ) جشنواره اعلام شد + اسامی
نگاه دینی به سیمرغ سی و پنجم/ 7. خبر/ فهرست نهایی فیلم های شرکت کننده در سی و پنجمین جشنواره فیلم فجر
نگاه دینی به سیمرغ سی و پنجم/ 8. گزارش/ جنجال رسانه ای برای فیلم " امپراطور جهنم" که از جشنواره حذف شد
نگاه دینی به سیمرغ سی و پنجم/ 9. خبر/ فروش اینترنتی بلیت های جشنواره از فدا آغاز می شود
نگاه دینی به سیمرغ سی و پنجم/ 10. خبر/ گزارش نشست خبری سی و پنجمین جشنواره فیلم فجر
نگاه دینی به سیمرغ سی و پنجم/ 11. خبر/ جزئیات افتتاحیه سی و پنجمین جشنواره فیلم فجر
نگاه دینی به سیمرغ سی و پنجم/ 12. گزارش/ آغاز 35 سالگی جشنواره فیلم فجر؛ گزارش مراسم افتتاحیه + تصاویر
نگاه دینی به سیمرغ سی و پنجم/ 13. یادداشت/ نگاهی به سیاست های جشنواره فجر از آغاز تا امروز
نگاه دینی به سیمرغ سی و پنجم/ 14. خبر/ اکران 16 فیلم جشنواره فجر در بجنورد
نگاه دینی به سیمرغ سی و پنجم/ 15. آیت الله ناصری: جای فیلم های انقلابی در جشنواره فیلم فجر خالی است
نگاه دینی به سیمرغ سی و پنجم/ 16. خبر/ اکران 16 فیلم جشنواره فجر در قم
نگاه دینی به سیمرغ سی و پنجم/ 17. نقد / ساختار ناتمام، بدون روشنایی/ نقد فیلم "چراغ های ناتمام"
نگاه دینی به سیمرغ سی و پنجم/ 18. مصاحبه/ انسیه شاه حسینی: جشنواره کنونی با انقلاب اسلامی فاصله زیادی دارد
نگاه دینی به سیمرغ سی و پنجم/ 19. خبر/ نمایش فیلم های سی و پنجمین جشنواره فیلم فجر در تالار آیه قم + جدول
نگاه دینی به سیمرغ سی و پنجم/ 20. نقد / هدیه شوم مدرنیته به کشورهای در حال توسعه/ نقد فیلم "تابستان داغ"
نگاه دینی به سیمرغ سی و پنجم/ 21. نقد / ویلاهایی در بیایان! / نقد فیلم "ویلایی ها"
نگاه دینی به سیمرغ سی و پنجم/ 22. نقد / نه در حد فیلم سینمایی و نه در قواره جشنواره!/ نقد فیلم "انزوا"
نگاه دینی به سیمرغ سی و پنجم/ 23. مصاحبه/ انتقاد وزیر بهداشت از "صحنه های سیگار" در فیلمهای جشنواره فجر
نگاه دینی به سیمرغ سی و پنجم/ 24. نقد / جاذبه های مبتذل، دور از جامعه حقیقی ایرانی/ نقد فیلم "خانه دیگری"
نگاه دینی به سیمرغ سی و پنجم/ 25. نقد / ناعادلانه ترین ظلم زیر چتر جبرگرایی/ نقد فیلم "سد معبر"
نگاه دینی به سیمرغ سی و پنجم/ 26. خبر/ نامزدهای سودای سیمرغ سی و پنجمین جشنواره فیلم فجر معرفی شدند
نگاه دینی به سیمرغ سی و پنجم/ 27. نقد / بی اصالت، بیگانه/ نقد فیلم "سوفی و دیوانه"
نگاه دینی به سیمرغ سی و پنجم/ 28. نقد / نسبتاً خوب، در بین فیلم های سطح پایین! / نقد فیلم "آزاد به قید شرط"
نگاه دینی به سیمرغ سی و پنجم/ 29. نقد / برجسته، متفاوت، موفق/ نقد فیلم "ماجرای نیمروز"
نگاه دینی به سیمرغ سی و پنجم/ 30. خبر/ آرای مردمی به روند ثابت خود ادامه می دهد + فهرست فیلمهای برتر
نگاه دینی به سیمرغ سی و پنجم/ 31. نقد / نگاه به دفاع مقدس از زوایه ای دیگر/ نقد فیلم "ویلایی ها"
نگاه دینی به سیمرغ سی و پنجم/ 32. نقد / فیلمی فمنیستی یا روایت همسری فداکار؟ / نقد فیلم "آذر"
نگاه دینی به سیمرغ سی و پنجم/ 33. نقد / همیشگی وجدان و واقعیت/ و نقد فیلم "بدون تاریخ بدون امضاء"
نگاه دینی به سیمرغ سی و پنجم/ 34. یادداشت/ نوشته همسر شهید نوری درباره فیلم "ویلایی ها"
نگاه دینی به سیمرغ سی و پنجم/ 35. خبر/ بیانیه هیأت داوران در پاسخ انتقادات گسترده؛ به ما تهمت و افترا زدند
نگاه دینی به سیمرغ سی و پنجم/ 36. گزارش/ گزارش کامل مراسم اختتامیه سی و پنجمین جشنواره فیلم فجر + سخنان برندگان سیمرغ ها
نگاه دینی به سیمرغ سی و پنجم/ 37. خبر/ آثار برگزیده مجمع منتقدان سینمای انقلاب معرفی شدند + جدول
نگاه دینی به سیمرغ سی و پنجم/ 38. خبر/ قدردانی از بهترین فیلم جشنواره فجر در حرم مطهر رضوی
نگاه دینی به سیمرغ سی و پنجم/ 39. خبر/ سید محمود رضوی: فیلم "ماجرای نیمروز" ادای دین به شهدای ترور است
نگاه دینی به سیمرغ سی و پنجم/ 40. خبر/ وزیر: نیازمند تغییر نظام جشنواره هستیم/ نبوی: هیچ سیمرغی جابجا نشد
نگاه دینی به سیمرغ سی و پنجم/ 41. خبر/ تقدیر بنیاد سینمایی فارابی از عوامل فیلم "ویلائی ها"
نگاه دینی به سیمرغ سی و پنجم/ 42. خبر/ آخرین آمار میهمانان خارجی جشنواره جهانی فجر اعلام شد
نگاه دینی به سیمرغ سی و پنجم/ 43. خبر/ گشایش بخش زیتون های زخمی جشنواره جهانی/ آغاز بیستمین بازار فیلم
نگاه دینی به سیمرغ سی و پنجم/ 44. خبر/ اختتامیه جشنواره جهانی فیلم فجر برگزار شد + اسامی برندگان
نگاه دینی به سیمرغ سی و پنجم/ 45. نقد / زشت، بد، جلف! / نقد فیلم "خوب، بد، جلف"
نگاه دینی به سیمرغ سی و پنجم/ 46. خبر/ تعریف آقای اخلاق فوتبال ایران از "ویلایی ها"/ شهدا شرمنده ایم + عکس
نگاه دینی به سیمرغ سی و پنجم/ 47. خبر/ نظر رهبر معظم انقلاب درباره فیلم سینمایی "ماجرای نیمروز"
نگاه دینی به سیمرغ سی و پنجم/ 48. خبر/ اکران، نقد و تحلیل فیلم سینمایی "ویلایی ها" در قم
نگاه دینی به سیمرغ سی و پنجم/ 49. خبر/ قدردانی رهبر معظم انقلاب از کارگردان فیلم "ویلایی ها"

اخبار و نقد فیلم های سی و چهارمین جشنواره بین المللی فیلم فجر بهمن 1394
نگاه دینی به سیمرغ سی و چهارم/ 1. خبر/ فهرست کامل آثار راه یافته به بخش های سی و چهارمین جشنواره فیلم فجر
نگاه دینی به سیمرغ سی و چهارم/ 2. خبر/ فردا و سه شنبه ؛ آغاز فروش بلیط های جشنواره های تئاتر و فیلم فجر
نگاه دینی به سیمرغ سی و چهارم/ 3. مصاحبه/ دبیر جشنواره فیلم فجر: در فیلمهای این دوره سیاه نمایی وجود ندارد
نگاه دینی به سیمرغ سی و چهارم/ 4. خبر/ جشنواره با "شهید هنرمند حرم" آغاز شد/ برندگان سه سیمرغ معلوم شدند
نگاه دینی به سیمرغ سی و چهارم/ 5. نقد / داستان جنایی در خدمت پیام / نقد فیلم "آخرین بار کی سحر را دیدی؟"
نگاه دینی به سیمرغ سی و چهارم/ 6. نقد / هوایی که اخلاق را آلوده کرد / نقد فیلم "وارونگی"
نگاه دینی به سیمرغ سی و چهارم/ 7. مصاحبه/ حاتمی کیا: فیلمسازان بفهمند که داعش دارد نزدیک می شود!
نگاه دینی به سیمرغ سی و چهارم/ 8. نقد / محصولی مخرب برای کانون خانواده/ نقد فیلم "آب نبات چوبی"
نگاه دینی به سیمرغ سی و چهارم/ 9. نقد / زنگ خطری، هر چند بی رمق/ نقد فیلم "هفت ماهگی"
نگاه دینی به سیمرغ سی و چهارم/ 10. نقد / عادلانه بودن قصاص، زیر حجم طعنه های سیاسی/ نقد فیلم "لانتوری"
نگاه دینی به سیمرغ سی و چهارم/ 11. نقد / بی قید و بند، دور از اخلاق و شهرت پرست/ نقد فیلم "خشم و هیاهو"
نگاه دینی به سیمرغ سی و چهارم/ 12. خبر/ نامزدهای دریافت سیمرغ جشنواره فیلم فجر مشخص شدند + اسامی
نگاه دینی به سیمرغ سی و چهارم/ 13. نقد / روایتی پر عیب و نقص از جوانان آسیب پذیر/ نقد فیلم "مالاریا"
نگاه دینی به سیمرغ سی و چهارم/ 14. خبر/ هدیه ویژه سردار سلیمانی به کارگردان برجسته سینما + عکس
نگاه دینی به سیمرغ سی و چهارم/ 15. گزارش/ گزارش کامل مراسم اختتامیه سی و چهارمین جشنواره فیلم فجر + سخنان برندگان سیمرغ ها
نگاه دینی به سیمرغ سی و چهارم/ 16. نقد / داستان همیشگی نسل دیروز و امروز/ نقد فیلم "بادیگارد"
نگاه دینی به سیمرغ سی و چهارم/ 17. گزارش/ سیگار، خیانت و مرگ؛ پیام فیلم های آینده سینماهای ایران
نگاه دینی به سیمرغ سی و چهارم/ 18. نقد / چرخه بی پایان و اغراق آمیز فلاکت و تباهی/ نقد فیلم "ابد و یک روز"
نگاه دینی به سیمرغ سی و چهارم/ 19. خبر/ عوامل فیلم "بادیگارد" به خانواده شهدای حرم کمک کردند
نگاه دینی به سیمرغ سی و چهارم/ 20. خبر/ فیلمی درباره آیت الله شهید محمدباقر صدر در بین الملل جشنواره فجر
نگاه دینی به سیمرغ سی و چهارم/ 21. خبر/ فیلم "ایستاده در غبار" با حضور کارگردانش اکران و نقد می شود + پوستر
نگاه دینی به سیمرغ سی و چهارم/ 22. خبر/ حاتمی کیا و "بادیگارد"ش به شبکه "آی فیلم" می روند
نگاه دینی به سیمرغ سی و چهارم/ 23. نشست نقد / روایتی خطی از زندگی متوسلیان؛ تحلیل فیلم "ایستاده در غبار"
نگاه دینی به سیمرغ سی و چهارم/ 24. گزارش تصویری/ برنامه اکران و نشست نقد فیلم "ایستاده در غبار" در قم
نگاه دینی به سیمرغ سی و چهارم/ 25. مراسم اختتامیه جشنواره جهانی فیلم فجر برگزار شد + اسامی برندگان
نگاه دینی به سیمرغ سی و چهارم/ 26. نقد / مجموعه کاملی از وادادگی فرهنگی/ نقد فیلم "بارکد"
نگاه دینی به سیمرغ سی و چهارم/ 27. نقد / اعدامِ قصاص!/ نقد فیلم سینمایی "لانتوری"
نگاه دینی به سیمرغ سی و چهارم/ 28. یادداشت خوانندگان/ انحطاط اخلاقی در فیلم "ابد و یک روز"
نگاه دینی به سیمرغ سی و چهارم/ 29. نقد / غیرت دینی یا تعصب بی جا؟ / نقد محتوایی فیلم سینمایی "دختر"
نگاه دینی به سیمرغ سی و چهارم/ 30. خبر/ اکران بهترین انیمیشن سال آغاز شد/ کارتونی ایرانی که از مهد کارتون جایزه گرفت!

اخبار و نقد فیلم های سی و سومین جشنواره بین المللی فیلم فجر بهمن 1393
نگاه دینی به سیمرغ سی و سوم/ 1. خبر/ ویژه نامه "خبرگزاری ابنا" و سایت "هنر اسلامی" برای جشنواره فیلم فجر
نگاه دینی به سیمرغ سی و سوم/ 2. خبر/ سی و سومین سیمرغ به پرواز درآمد/ گزارشی از مراسم افتتاحیه + عکس
نگاه دینی به سیمرغ سی و سوم/ 3. خبر/ بیانیه سینماگران در محکومیت اهانت به پیامبر اکرم(ص)
نگاه دینی به سیمرغ سی و سوم/ 4. خبر/ سینماگران کشور اهانت به پیامبر(ص) را محکوم کردند + تصاویر
نگاه دینی به سیمرغ سی و سوم/ 5. گزارش/ آشنایی با فیلمهای سی و سومین جشنواره فیلم فجر
نگاه دینی به سیمرغ سی و سوم/ 6. خبر/ حضور "روحانیون آشنا با سینما" در کاخ جشنواره فیلم فجر
نگاه دینی به سیمرغ سی و سوم/ 7. نقد / دغدغه بیداری و اراده خواب آلود / نقد فیلم سینمایی "کوچه بی نام"
نگاه دینی به سیمرغ سی و سوم/ 8. نقد / سست مخاطب و امید / نقد فیلم سینمایی "شکاف"
نگاه دینی به سیمرغ سی و سوم/ 9. خبر/ نامزدهای دریافت سیمرغ فیلم فجر معرفی شدند
نگاه دینی به سیمرغ سی و سوم/ 10. نقد / صفر و یک شطرنجی / نقد فیلم سینمایی "رخ دیوانه"
نگاه دینی به سیمرغ سی و سوم/ 11. خبر/ پخش مراسم اختتامیه سی و سومین جشنواره فیلم فجر با نیم ساعت تأخیر
نگاه دینی به سیمرغ سی و سوم/ 12. خبر/ برنده نخستین سیمرغ جشنواره سی وسوم مشخص شد
نگاه دینی به سیمرغ سی و سوم/ 13. نقد / خیالی با طعم خیلی چیزها / نقد فیلم سینمایی "طعم شیرین خیال"
نگاه دینی به سیمرغ سی و سوم/ 13. نقد / در یک جلسه تضمینی / نقد فیلم "عصر یخبندان"
نگاه دینی به سیمرغ سی و سوم/ 15. گزارش/ مراسم اختتامیه سی و سومین جشنواره فیلم فجر + سخنان برندگان سیمرغ ها
نگاه دینی به سیمرغ سی و سوم/ 21. نقد / از هر دری سخنی / نقد فیلم "دوران عاشقی"
نگاه دینی به سیمرغ سی و سوم/ 22. نقد / عاشقانه طولانی مرگ / نقد فیلم "خداحافظی طولانی"

اخبار و نقد فیلم های سی و دومین جشنواره بین المللی فیلم فجر بهمن 1392
نگاه دینی به سیمرغ سی و دوم/ 1. خبر/ مراسم افتتاحیه ی جشنواره ی فیلم فجر برگزار شد
نگاه دینی به سیمرغ سی و دوم/ 2. خبر/ حضور جایزه بزرگ پیامبر اعظم(ص) در بازار فیلم جشنواره
نگاه دینی به سیمرغ سی و دوم/ 3. خبر/ جدول پخش فیلم های سی و دومین جشنواره فیلم فجر قم
نگاه دینی به سیمرغ سی و دوم/ 4. نقد / بودجه 6 میلیاردی که دود نشد/ نقد فیلم "چ"
نگاه دینی به سیمرغ سی و دوم/ 5. نقد / بی توجهی به نظر مراجع عظام در فیلم سینمایی "رستاخیز"
نگاه دینی به سیمرغ سی و دوم/ 6. مصاحبه/ گفتگو با نرگس آبیار درباره فیلم سینمایی "شیار 143"
نگاه دینی به سیمرغ سی و دوم/ 7. خبر/ اظهار تأسف آیت الله مکارم شیرازی از برخی امور جشنواره
نگاه دینی به سیمرغ سی و دوم/ 8. خبر/ انتقاد مجدد آیت الله نوری همدانی از اتفاقات جشنواره
نگاه دینی به سیمرغ سی و دوم/ 9. خبر/ انتقاد شدید آیت الله کعبی از نمایش چهره حضرت عباس(ع)
نگاه دینی به سیمرغ سی و دوم/ 10. خبر/ اعتراض نمایندگان مجلس به نمایش چهره فرزندان امام حسین(ع)
نگاه دینی به سیمرغ سی و دوم/ 11. خبر/ سالک: اجازه نمی دهیم با "رستاخیز" تقدس زدایی صورت گیرد
نگاه دینی به سیمرغ سی و دوم/ 12. خبر/ انتقاد آیت الله صافی گلپایگانی از برخی جشنواره ها
نگاه دینی به سیمرغ سی و دوم/ 13. خبر/ حقیقت پور: برای هنجارهای دینی جامعه ارزش قائل شوید
نگاه دینی به سیمرغ سی و دوم/ 14. خبر/ عضو کمیسیون فرهنگی: باید شأن فرزندان ائمه(ع) حفظ گردد
نگاه دینی به سیمرغ سی و دوم/ 15. نقد / از عدالت اجتماعی تا قانون گریزی/ نقد فیلم سینمایی "خط ویژه"
نگاه دینی به سیمرغ سی و دوم/ 16. خبر/ معرفی نامزدهای سیمرغ سی و دوم جشنواره فیلم فجر
نگاه دینی به سیمرغ سی و دوم/ 17. نقد / ارزش های دیروز وجامعه امروز/ نقد فیلم سینمایی "مهمان داریم"
نگاه دینی به سیمرغ سی و دوم/ 18. گزارش/ مراسم اختتامیه سی و دومین جشنواره فیلم فجر + سخنان برندگان
نگاه دینی به سیمرغ سی و دوم/ 19. نقد / یادداشت شدیداللحن بنی فاطمه درباره فیلم "رستاخیز"
نگاه دینی به سیمرغ سی و دوم/ 20. فتوا/ بیانیه شدیداللحن آیت الله علوی گرگانی درباره فیلم "رستاخیز"
نگاه دینی به سیمرغ سی و دوم/ 21. خبر/ آیت الله مقتدایی: دیگر چه توقعی از تکفیری ها داریم؟!
نگاه دینی به سیمرغ سی و دوم/ 22. خبر/ تأیید رستاخیز از سوی آیت الله سیستانی و مراجع تکذیب شد
نگاه دینی به سیمرغ سی و دوم/ 23. نقد / دو روز در پاوه، آینه هشت سال در جنگ/ نقد فیلم سینمایی "چ"
نگاه دینی به سیمرغ سی و دوم/ 24. خبر/ مریلا زارعی: افتخار می کنم که چنین نقشی را بازی کردم
نگاه دینی به سیمرغ سی و دوم/ 25. نقد / چرا نباید چهره حضرت عباس(ع) را به تصویر کشید؟!
نگاه دینی به سیمرغ سی و دوم/ 26. خبر/ استاد طباطبایی: می ترسم این قداست زدایی عذاب نازل کند
نگاه دینی به سیمرغ سی و دوم/ 27. نقد / علی ضیاء: آقای درویش! برای امام حسین(ع) فیلم نسازید!
نگاه دینی به سیمرغ سی و دوم/ 28. خبر/ انتقاد شدید حاج منصور ارضی از فیلم "رستاخیز"
نگاه دینی به سیمرغ سی و دوم/ 29. خبر/ نظر سید حسن خمینی درباره فیلم سینمایی "چ"
نگاه دینی به سیمرغ سی و دوم/ 31. خبر/ "رستاخیز" اصلاح می شود/ آیا این فیلم قابل اصلاح است؟
نگاه دینی به سیمرغ سی و دوم/ 32. خبر/ مریلا زارعی و عوامل "چ" در حرم حضرت معصومه(س) + عکس
نگاه دینی به سیمرغ سی و دوم/ 33. خبر/ اعتراضات نتیجه داد؛ جنتی: نباید چهره امامزادگان در رستاخیز نشان داده شود

اخبار و نقد فیلم های سی و یکمین جشنواره بین المللی فیلم فجر بهمن 1391
نگاه دینی به سیمرغ سی و یکم / 1. خبر/ پوشش ویژه دو رسانه مجمع به جشنواره 31 فیلم فجر
نگاه دینی به سیمرغ سی و یکم / 2. خبر/ جلسه برگزار کنندگان جشنواره فجر و کارشناسان حوزه علمیه
نگاه دینی به سیمرغ سی و یکم / 3. فیلم/ رکورددارن دریافت سیمرغ در جشنواره فیلم فجر
نگاه دینی به سیمرغ سی و یکم / 4. خبر/ دیدار برگزار کنندگان جشنواره فیلم فجر با مراجع تقلید
نگاه دینی به سیمرغ سی و یکم / 5. خبر/ نظر آیت الله العظمی سبحانی درباره جشنواره فیلم فجر
نگاه دینی به سیمرغ سی و یکم / 6. مصاحبه/ علی مطهری: رسوایی فیلم خوبی است
نگاه دینی به سیمرغ سی و یکم / 7. چکیده بیانات/ اتمام حجت رهبر معظم انقلاب با سینماگران
نگاه دینی به سیمرغ سی و یکم / 8. مصاحبه/ ده نمکی: "رسوایی" زبان روحانیت است
نگاه دینی به سیمرغ سی و یکم / 9. خبر/ قم میزبان 16 فیلم جشنواره بین المللی فیلم فجر
نگاه دینی به سیمرغ سی و یکم / 10. گزارش/ در مراسم افتتاحیه جشنواره فیلم فجر چه گذشت؟
نگاه دینی به سیمرغ سی و یکم / 11. گزارش/ فهرست کامل فیلم های سی و یکمین جشنواره فیلم فجر
نگاه دینی به سیمرغ سی و یکم / 12. نقد / آیا افسانه ها بر اعتقادات ارجح است؟ / نقد فیلم "مروارید"
نگاه دینی به سیمرغ سی و یکم / 13. نقد / فصل کشدار رسیدن / نقد فیلم "تابستان طولانی"
نگاه دینی به سیمرغ سی و یکم / 14. نقد / روایت پیروزی شرارت بر نیکی! / نقد فیلم "گناهکاران"
نگاه دینی به سیمرغ سی و یکم / 15. خبر/ ضیافت ناهار میهمانان خارجی جشنواره فیلم فجر
نگاه دینی به سیمرغ سی و یکم / 16. اینفوگرافی/ سنجش عفاف و حجاب در جشنواره سابق فیلم فجر
نگاه دینی به سیمرغ سی و یکم / 17. نقد / نومیدی وناهنجاری پست مدرن/نقد "آسمان زرد کم عمق"
نگاه دینی به سیمرغ سی و یکم / 18. نقد / نگاه معصومانه به پرونده هسته ای/ نقد فیلم "تنهای تنها تنها"
نگاه دینی به سیمرغ سی و یکم / 19. نقد / فیلمی درباره یک بانوی طلبه/ نقد فیلم "گهواره ای برای مادر"
نگاه دینی به سیمرغ سی و یکم / 20. نقد / شخصیتی با محدودیت طلبگی/ نقد "گهواره ای برای مادر"
نگاه دینی به سیمرغ سی و یکم / 21. خبر/ حضور انبوه طلاب هنرمند حوزه علمیه در جشنواره فیلم فجر
نگاه دینی به سیمرغ سی و یکم / 22. نقد / جدا کردن طلاب از جامعه/ نقد فیلم "گهواره ای برای مادر"
نگاه دینی به سیمرغ سی و یکم / 23. نقد / خودباختگی نماد زایش و ارزش/ نقد فیلم "برلین منفی 7"
نگاه دینی به سیمرغ سی و یکم / 24. خبر/ اختتامیه "بخش بین الملل" برگزار شد + برندگان سیمرغ
نگاه دینی به سیمرغ سی و یکم / 25. فیلم/ اهداء جوایز بخش بین الملل جشنواره بین المللی فیلم فجر
نگاه دینی به سیمرغ سی و یکم / 26. مصاحبه/ شریفی نیا: "رسوایی" تجلیل از روحانیت است
نگاه دینی به سیمرغ سی و یکم / 27. مصاحبه/ مقدم دوست: پژوهشکده ای به فیلمساز ما کمک نمی کند
نگاه دینی به سیمرغ سی و یکم / 28. مصاحبه/ اطیابی: مقابله با تخریب ایران، ضرورت "خاک و مرجان" بود
نگاه دینی به سیمرغ سی و یکم / 29. گزارش تصویری/ پخش فیلم های جشنواره فیلم فجر در قم
نگاه دینی به سیمرغ سی و یکم / 30. نقد / دلی بیقرار از خنده! / نقد فیلم "دل بی قرار"
نگاه دینی به سیمرغ سی و یکم / 31. نقد / نابودی در اوج زیبایی/ نقد فیلم "آسمان زرد کم عمق"
نگاه دینی به سیمرغ سی و یکم / 32. نقد / بی توجه به فرهنگ افغانستان/ نقد فیلم "یک دو سه ... پنج"
نگاه دینی به سیمرغ سی و یکم / 33. نقد / حاشیه ای بر فیلم "گهواره ای برای مادر"
نگاه دینی به سیمرغ سی و یکم / 34. نقد / اگر این سوژه را واتیکان داشت / نقد "آفتاب، مهتاب، زمین"
نگاه دینی به سیمرغ سی و یکم / 35. خبر/ نامزدهای دو بخش اصلی جشنواره فیلم فجر اعلام شدند
نگاه دینی به سیمرغ سی و یکم / 36. نقد / دیوار دوستی آقای هالو / نقد فیلم "چه خوبه که برگشتی"
نگاه دینی به سیمرغ سی و یکم / 37. خبر/ اختتامیه سی و یکمین جشنواره فیلم فجر آغاز شد
نگاه دینی به سیمرغ سی و یکم / 38. گزارش/ شرح کامل مراسم اختتامیه و برندگان جشنواره فیلم فجر
نگاه دینی به سیمرغ سی و یکم / 39. خبر/ فیلم "رسوایی" برای ائمه جمعه به نمایش درمی آید
نگاه دینی به سیمرغ سی و یکم / 40. نقد / نمودی از حدیث امام حسین(ع) / نقد فیلم "روز روشن"
نگاه دینی به سیمرغ سی و یکم / 41. خبر/ اکران اولین فیلم سه بعدی ایرانی برای هاشمی رفسنجانی
نگاه دینی به سیمرغ سی و یکم / 42. مصاحبه/ تقوی: "رسوایی" خدمات ارزنده روحانیت را به تصویر کشید
نگاه دینی به سیمرغ سی و یکم / 43. مصاحبه/ علی مطهری: فیلم "رسوایی" آموزنده و تاثیرگذار است
نگاه دینی به سیمرغ سی و یکم / 44. نقد / نسخه ای ناقص برای جامعه و روحانیت/ نقد فیلم "رسوایی"
نگاه دینی به سیمرغ سی و یکم / 45. نقد / فیلمی تأثیرگذار با سوژه و پرداخت خوب / نقد "حوض نقاشی"
نگاه دینی به سیمرغ سی و یکم / 46. یادداشت/ در جستجوی تعامل نسل ها / درباره فیلم "قاعده تصادف"
نگاه دینی به سیمرغ سی و یکم / 47. نقد / موفق در دفاع از دین و روحانیت/ نقد فیلم سینمایی "رسوایی"
نگاه دینی به سیمرغ سی و یکم / 48. نقد / سینمای دینی به مقصد نزدیک می شود/ نقد "سر به مهر"

اخبار و نقد فیلم های سی امین جشنواره بین المللی فیلم فجر بهمن 1390
نگاه دینی به سیمرغ سی ام/ 1. مصاحبه/ گفتگو با پرویز شیخ طادی کارگردان "روزهای زندگی"
نگاه دینی به سیمرغ سی ام/ 2. خبر/ چند کلمه خطاب به رضا عطاران کارگردان "خوابم میاد"
نگاه دینی به سیمرغ سی ام/ 3. نقد / نقد فیلم و فیلمنامه "شور شیرین"
نگاه دینی به سیمرغ سی ام/ 4. نقد / نقد فیلم سینمایی "بیداری"
نگاه دینی به سیمرغ سی ام/ 5. نقد / بررسی فیلم های "خرس"، "ضد گلوله" و "روزهای زندگی"
نگاه دینی به سیمرغ سی ام/ 6. نقد / نقد فیلم سینمایی "من و زیبا"
نگاه دینی به سیمرغ سی ام/ 7. گزارش/ در نشست نقد "شیخ طادی" چه گذشت؟
نگاه دینی به سیمرغ سی ام/ 8. نقد / بررسی فیلم سینمایی "ملکه"
نگاه دینی به سیمرغ سی ام/ 9. نقد / سه نوع نگاه به سینمای جنگ، و بررسی فیلم سینمایی "ضد گلوله"
نگاه دینی به سیمرغ سی ام/ 10. خبر/ روایت حسین اسدی از نقد خوب/ جشنواره فیلم دفاع مقدسی نداشت!
نگاه دینی به سیمرغ سی ام/ 11. نقد / "نارنجی پوش" و تبلیغ فنگ شویی

لینک خبر :‌ خبرگزاری اهل بیت (ع)
تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۱۲/۰۶ سایت های دیگر : عصر ایران

تهران (پانا) - انجمن روزنامه نگاران زن ( رزا ) در نشستی تخصصی با حضور کارشناسان حوزه رسانه و حقوق طرح سازمان نظام رسانه ای را بررسی کرد.

در این نشست که دفتر رزا برگزار شد، محمد صحفی معاون اسبق مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، ضیایی پرور رئیس مرکز مطالعات رسانه، حسن نمکدوست استاد دانشگاه و روزنامه نگار و کامبیز نوروزی حقوقدان و نایب رئیس انجمن صنفی روزنامه نگاران استان تهران شرکت داشتند.
طرح سازمان نظام رسانه ای که اخیرا با امضاء 70تن از نمایندگان مجلس اعلام وصول گردیده، پیش از این یکبار دیگر در قالب لایحه توسط دولت به مجلس ارائه شده بود اما در پی مخالفت های گسترده اهالی رسانه پس گرفته شد. اکنون امضاکنندگان این طرح مدعی هستند که تلاش کرده اند ایرادات وارده از سوی اهالی رسانه به آن لایحه را برطرف کنند. این در حالی است که ادعای مذکور هنوز نتوانسته بسیاری از روزنامه نگاران و کارشناسان خبره رسانه را مجاب کند و همچنان معتقدند مفاد این طرح حق آزادی بیان آنان را مصرح در قانون اساسی نقض می کند و در عین حال شرایط کار برای رسانه ها با محدودیت های جدی مواجه می شود.
انجمن روزنامه نگاران زن نیز یکی از جمله تشکل های مرتبط با بحث رسانه است که نقد جدی به طرح سازمان نظام رسانه دارد و در تلاش است تا با بررسی ایرادات طرح مذکور و دریافت نظرات کارشناسان مربوطه در این زمینه از تصویب این طرح با ساختار فعلی جلوگیری کند.
بدین خاطر در نشست تخصصی اول اسفند نیز که علاوه بر کارشناسان مدعو حوزه رسانه با حضور چندتن از اعضای شورای مرکزی رزا برگزار شد، اشکالات طرح سازمان نظام رسانه ای مورد بررسی قرار گرفت.
اولین پرسشی که در این نشست مطرح شد، مربوط به نیاز و ضرورت تدوین و تصویب چنین طرحی بود که توسط زهرا نژادبهرام عضو شورای مرکزی انجمن روزنامه نگاران زن به بحث گذاشته شد.
کامبیز نوروزی در پاسخ به این پرسش گفت در ماده 116 برنامه ششم توسعه با صراحت به استقرار نظام رسانه اشاره شده است ولی نه در چنین قالبی! وی با بیان این که طرح سازمان نظام رسانه ای نقض اشکار حقوق ملت است، تأکید کرد در صورت تصویب این طرح نقش مستقل روزنامه نگاری و حوزه رسانه به مخاطره می افتد و عملا به زیر مجموعه ای از نهادهای دولتی تبدیل می شود.
اشرف گرامی زادگان عضو دیگر شورای مرکزی رزا در ادامه با بیان این پرسش که چرا لایحه تبدیل به طرح شد گفت اصرار بر ارائه این طرح از طریق مجلس تلاشی برای عبور از پاسخ های منفی کارشناسان نسبت به پیش نویس لایحه دولت است. وی با توجه به ماده مورد اشاره برنامه ششم توسعه گفت این متن به هیج وجه مبنایی برای قانون گذاری در این قالب نیست.
حسن نمکدوست استاد دانشگاه از دیگر میهمانان این نشست نیز با اشاره به سوابق تهیه این لایحه و رویکرد روزنامه نگاران نسبت به این موضوع گفت قانونی که تصویب می شود باید مبانی حقوقی لازم را داشته باشد و در تعارض با اصل موضوع نباشد. در حالی که این طرح در تعارض اشکار با حرفه روزنامه نگاری است و هیج نگاهی به بنیان های روزنامه نگاری از قبیل ازادی بیان و نظارت بر رفتارهای نهادها و سازمانها ندارد.
وی با بیان اینکه در حقوق مطبوعات دو نظام رسانه ای وجود دارد که شامل پیشگیرانه و تنبیهی است، گفت اولی بنابر نظر اساتید این حوزه مربوط به دوره استبداد است و دومی حاصل پیشرفت نظام های سیاسی برای نظام ها ی دموکراتیک و نیمه دموکراتیک است. نمکدوست با تاکید بر این که روزنامه نگاری شکلی از ازادی بیان است و درجهانی که حتی برای فعالیت روزنامه نگاری مجوز نشریه را هم به صلاح نمی داند طرح چنین سازمانی نقض اشکار فعالیت حرفه ای روزنامه نگاری است .
در ادامه ضیایی پرور رئیس مرکز مطالعات رسانه نیز با اشاره به ماده116 برنامه ششم توسعه یاداور شد مسیر حرکت پیش نویس تشکیل سازمان نظام رسانه ای از وزارت ارشاد تا دولت فراز و فرود زیادی داشته اما نهایتا دراین پیش نویس تلاش بر رفع کاستی های لایحه بوده است. وی اضافه کرد نشست های متعددی با کمیسیون فرهنگی و مرکز پژوهش های مجلس داشته و تمامی مطالعات قبلی برای تهیه لایحه و نقد ها و ارزیابی را به آنان ارایه داده است. او مدعی شد طرح نمایندگان شرایط متفاوتی را برای اهالی رسانه نسبت به لایحه قبلی خواهد داشت.
محمد صحفی معاون اسبق مطبوعاتی وزارت ارشاد نیز به سابقه این لایحه در دولت اصلاحات اشاره کرد و گفت در ان دوره تمام تلاش ما بر روی حفاظت از مطبوعات و رسانه ها متمرکز بود و چون به نظر می رسید مفاد لایحه در این خصوص محدودیت ایجاد می کند و روزنامه نگاران را با چالشهای جدی مواجه خواهد کرد، لذا کنار گذاشته شد.

لینک خبر :‌ خبرگزاری پانا
مریم علی بابایی، خبرنگار حوزه صنایع فرهنگی خبرگزاری مهر به عنوان خبرنگار برتر حوزه مد و لباس و این دوره از جشنواره انتخاب شد.

به گزارش خبرنگار مهر ، آیین اختتامیه هشتمین دوره جشنواره مد و لباس فجر، عصر امروز دوشنبه ششم اسفند در تالار وحدت برگزار شد. در این مراسم مریم علی بابایی، خبرنگار حوزه صنایع فرهنگی خبرگزاری مهر به عنوان خبرنگار برتر این حوزه و این دوره از جشنواره انتخاب شد و از خبرنگار روزنامه شرق و خبرنگار صدا و سیما نیز تقدیر به عمل آمد.

در این مراسم از پیشکسوتان و فعالان حوزه مد و لباس حسام الدین جلالی، محمدتقی دانایی هوشیار مدیرعامل حجاب شهرکرد، سید سعید میرمحمدصادق طراح مکران و زینب نوروزی مدیر موسسه دختران مهتاب از ایرانشهر در عرصه سوزن دوزی بلوچی تقدیر شد.

همچنین به 3 استان برتر این حوزه، مدیر کل وزارت فرهنگ و ارشاد استان هرمزگان، سیستان و بلوچستان و قزوین نشان ویژه و تقدیر تقدیم شد.

کد خبر 4552479

محمد آسیابانی

لینک خبر :‌ خبرگزاری مهر
سازمان حج و زیارت با صدور اطلاعیه ای از ثبت نام اولویت های حج تمتع 98 در کاروان ها از روز جمعه دهم اسفند ماه خبر داد.

به گزارش خبرگزاری فارس؛ سازمان حج و زیارت با صدور اطلاعیه ای از ثبت نام اولویت های حج تمتع 98 در کاروان ها، از روز جمعه دهم اسفند ماه خبر داد.

این سازمان برای آغاز نام نویسی از متقاضیان حج تمتع 98 در کاروان ها، اطلاعیه ای به شرح ذیل صادر کرد.

دارندگان قبوض ودیعه گذاری حج تا تاریخ 30 بهمن ماه سال 1385 که پیشتر نسبت به تکمیل اطلاعات و دریافت کد رهگیری از سامانه reserve.haj.ir اقدام کرده اند، می توانند از ساعت 10 صبح روز جمعه دهم اسفند ماه نسبت به ثبت نام در کاروان های حج تمتع 98 اقدام کنند.

ضمناً به منظور تسهیل در پرداخت زائرین حج تمتع سال 1398، هزینه سفر در دو قسط دریافت خواهد شد که قسط اول مبلغ 15 میلیون تومان (به علاوه اصل مبلغ ودیعه و سودهای تعلق گرفته به آن) همزمان با ثبت نام در کاروان ها دریافت خواهد شد و زمان دریافت قسط دوم متعاقباً اعلام خواهد شدکه قطعی شدن ثبت نام منوط به انجام معاینات پزشکی و پرداخت قسط دوم هزینه سفر خواهد بود.

در فرآیند ثبت نام کاروان های حج 98، نام نویسی فقط در کاروان های شهر یا شهرستان محل سکونت که در سامانه انتخاب شده، امکان پذیر خواهد بود؛ لازم است تا زایران دقت لازم را داشته باشند یا اطلاعات خود را در سامانه reserve.haj.ir بروزرسانی و اصلاح کنند.

در صورت عدم مراجعه و ثبت نام اولویت های یاد شده در کاروان ها در فرصت تعیین شده، از اولویت های بعدی برای ثبت نام در کاروان ها دعوت به عمل خواهد آمد.

به دارندگان قبوض ودیعه گذاری در اولویت اعزام به حج سال آینده که تاکنون نسبت به تکمیل اطلاعات خود در سامانه reserve.haj.ir اقدام نکرده اند توصیه می شود تا قبل از فرآیند ثبت نام در کاروان ها، اطلاعات خود را در سامانه یاد شده، تکمیل و بروزرسانی کنند.

انتهای پیام/

لینک خبر :‌ خبرگزاری فارس
گروه فعالیت های قرآنی اعلام اسامی نفرات برگزیده هفتمین دوره ارزیابی قاریان و مدرسان قرآن، یکی از اخبار مهم صفحات معارفی خبرگزاری های کشور طی امروز، ششم اسفند ماه است.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۱۲/۰۶ سایت های دیگر : همسو نیوز

به گزارش خبرنگار ایکنا؛ اعلام نفرات برگزیده هفتمین دوره ارزیابی قاریان و مدرسان قرآن، یکی از اخبار مهم صفحات معارفی خبرگزاری ها و رسانه های مختلف کشور طی امروز دوشنبه، ششم اسفندماه است.
تسنیم
صفحه دین، قرآن و اندیشه خبرگزاری تسنیم طی امروز دوشنبه، ششم اسفندماه و تا ساعت 15 تعداد چهار خبر با عناوین آیا دعانویسی در احکام اسلامی جایگاهی دارد؟/ از چشمه زلال دین تا مرداب دعانویسان ، مژده پیامبر(ص) به حضرت فاطمه(س) درباره شیعیان ، احکام دینی|مقدار پوشش زنان در هنگام نماز چه مقدار باید باشد؟ و روش حضرت زهرا(س) برای تربیت فرزند/ محیط خانه شادی می خواهد نه تحجر را بر روی خروجی خود منتشر کرده که هیچ کدام از این اخبار قرآنی نیستند.
اخبار امروز این صفحه از خبرگزاری تسنیم با توجه به اینکه در آستانه میلاد باسعادت حضرت زهرای مرضیه(س) قرار داریم، بیشتر در رابطه با زندگی و سیره حضرت صدیقه طاهره(س) منتشر شده است.
در این راستا، خبری با عنوان مژده پیامبر(ص) به حضرت فاطمه(س) درباره شیعیان در این صفحه منتشر شده که علی رغم اینکه خبری قرآنی نیست، ولی مطلبی خواندنی و قابل تأمل بوده و در بخش هایی از آن آمده است : رسول خدا(ص) در حدیثی خطاب به دخترشان فاطمه زهرا(س) می فرماید: یَا فَاطِمَةُ الْبُشْرَی فَلَکِ عِنْدَ اللَّهِ مَقَامٌ مَحْمُودٌ تَشْفَعِینَ فِیهِ لِمُحِبِّیکِ وَ شِیعَتِکِ فَتُشَفَّعِین ؛ ای فاطمه! مژده باد که در پیشگاه خداوند مقامی شایسته داری که در آن مقام برای دوستان و شیعیانت شفاعت می کنی . (بحارالانوار، ج 76، ص359)
آن حضرت در حدیثی دیگر دربارۀ مقام شفاعت حضرت زهرا(س) در صحرای محشر می فرماید: به خدا سوگند در آن روز، فاطمه(س) شیعیان و دوستان خود را از میان مردم چنان بر می چیند که مرغ دانه های خوب را از بد جدا می کند. آنگاه فاطمه (س) با شیعیان خود در بهشت حاضر می شوند. خدا در دل ایشان می افکند تا دوباره به محشر التفات می کنند، خطاب می رسد: این نگرانی شما برای چیست؟ همانا دختر حبیب من، از شما شفاعت کرد ، ایشان می فرمایند: خدایا! دوست داریم قدر ما در چنین روزی معلوم شود. خداوند می فرماید: ای دوستان من! در میان جماعت بنگرید؛ هر کس که به خاطر دوستی فاطمه(س) شما را دوست داشت، هر کس به خاطر محبت فاطمه(س) به شما طعام داد، به خاطر محبت فاطمه(س) به شما لباس داد، به خاطر محبت فاطمه(س) شما را به جام آبی سیراب کرد، یا غیبتی را از شما دور کرد، دست او را بگیرید و همراه خود وارد بهشت کنید .
فارس
اخبار امروز صفحه قرآن و فعالیت های دینی خبرگزاری فارس نیز طبق روال معمول این صفحه با خبر تلاوت ترتیل صفحه 588 قرآن کریم توسط شهریار پرهیزکار، حافظ بین المللی کل قرآن کریم آغاز شده است.
در ادامه و تا این لحظه نیز اخبار دیگری با عناوین افتتاح دو صحن توسعه ای حرم مطهر امامین جوادین(ع) در روز مادر و بیانیه گام دوم رهبر انقلاب خطاب به جوانان و عتاب به مسؤولان است بر روی خروجی این صفحه منعکس شده که این اخبار نیز قرآنی نبوده و در حوزه های دیگر معارفی انتشار یافته اند.
تیتر اصلی این صفحه نیز که خبری با عنوان برنامه های جشن میلاد حضرت زهرا(س) در نقاط مختلف تهران را شامل می شود، مربوط به روز گذشته بوده و از آن زمان تاکنون نیز هنوز به روزرسانی نشده است.
مهر
فراخوان ارائه طرح در بیست و هفتمین نمایشگاه بین المللی قرآن کریم ، نفرات برگزیده هفتمین دوره ارزیابی قاریان و مدرسان قرآن اعلام شدند ، آزمون سراسری حفظ و مفاهیم قرآن برگزار می شود و تعامل رسانه ای شبکه قرآن و معارف سیما با مسجد جمکران ، عناوین اخبار امروز صفحه قرآن و متون دینی خبرگزاری مهر رل تشکیل می دهند که هر چهار خبر قرآنی بوده و در حوزه کلام الله مجید منتشر شده اند.
این صفحه از خبرگزاری مهر نیز طی امروز و تا این ساعت خبری با عنوان نفرات برگزیده هفتمین دوره ارزیابی قاریان و مدرسان قرآن اعلام شدند را منعکس کرده که از سوی شورای عالی قرآن اعلام شده و در بخش هایی از آن آمده است: با جمع بندی آزمون های هفتمین دوره ارزیابی و اعطای گواهی نامه تخصصی به قاریان و مدرسان قرائت قرآن کریم، نفرات برگزیده معرفی شدند.
بنابر گزارش دبیرخانه ارزیابی قاریان و مدرسان قرائت قرآن کریم، در دوره هفتم از مجموع 460 نفر شرکت کننده، که مراحل مختلف آزمون های نظری، مصاحبه و تلاوت را پشت سر گذاشتند، در نهایت 36 نفر در بخش قاریان و 8 نفر در بخش مدرسان موفق به دریافت گواهی نامه تخصصی در یکی از سطوح 2 تا 4 شدند.
نفرات برگزیده می توانند از اول اردیبهشت ماه 98 نسبت به دریافت گواهی نامه مربوطه که به تأیید رییس شورای عالی قرآن و وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی رسیده است، اقدام کنند.
آزمون مرحله سوم (نظری) هفتمین دوره ارزیابی قاریان و مدرسان در حسینیه الزهرا(س) واقع در مجتمع امام خمینی(ره) تهران، با حضور 134 نفر از راه یافتگان به این مرحله شامل 45 نفر در بخش مدرسان و 89 نفر در بخش قاریان برگزار شد.
در آزمون امسال قاریانی سرشناس و عنوان داری چون سیدمصطفی حسینی، مهدی حسنی، مهدی شجاع، مختار دهقان، سعید حاجیان، مجتبی محمدبیگی، مهدی شایق، حسین پورکویر و مسعود نوری حضور داشتند .
ایرنا
صفحه معارف خبرگزاری جمهوری اسلامی طی امروز و تا این ساعت تعداد پنج خبر با عناوین علم از عناصر اصلی شخصیت حضرت فاطمه(س) بود ، راهیان شهادت جهادگر می طلبد ، ماحصل همایش شخصیت های اسلامی، وحدت شیعه و سنی است ، برگزیدگان جشنواره سراسری حدیث ارتش معرفی شدند و نقش اول با واکاوی نقش زنان در نهضت اسلامی منتشر شد را بر روی خروجی خود منعکس کرده که تنها یک خبر از این اخبار در حوزه تخصصی قرآن کریم قرار دارد.
برگزیدگان جشنواره سراسری حدیث ارتش معرفی شدند ، عنوان تنها خبر قرآنی امروز این صفحه را تشکیل می دهد که در بخش هایی از آن آمده است: آیین اختتامیه هشتمین دوره جشنواره سراسری حدیث ارتش در مرکز همایش های کوثر سازمان عقیدتی سیاسی ارتش برگزار شد.
در این مراسم، نفرات برتر بخش کارکنان پایور، وظیفه، همسران شاغل، همسران کارکنان و فرزندان کارکنان به بیان احادیثی از ائمه اطهار و اهل بیت عصمت و طهارت(ع) پرداختند.
همچنین، از استاد عباس سلیمی پیشکسوت و چهره قرآنی برجسته ارتش نیز قدردانی شد. استاد سلیمی پس از پیروزی انقلاب اسلامی در سال 58 به عنوان نخستین نماینده جامعه قرآنی ایران اسلامی عازم مسابقات بین المللی مالزی شد و پس از بازگشت جام مسابقات را به عنوان نفر اول در شهر قم به امام خمینی(ره) تقدیم کرد.
در پایان با اهدای جایزه و لوح تفدیر از سوی مسئولان و فرماندهان از نفرات برتر هشتمین دوره جشنواره سراسری حدیث ارتش تقدیر و قدردانی شد .
ایسنا
تعداد هشت خبر طی امروز و تا این ساعت بر روی خروجی صفحه دین و اندیشه خبرگزاری دانشجویان منتشر شده که این اخبار نیز قرآنی نبوده و در حوزه های مختلف معارفی همچون حوزه عترت انعکاس یافته اند.
باشگاه خبرنگاران جوان
فراخوان ارائه طرح در بیست و هفتمین نمایشگاه بین المللی قرآن کریم ، عنوان تنها خبر قرآنی امروز صفحه قرآن و عترت خبرگزاری باشگاه خبرنگاران جوان است که تا این ساعت منتشر شده و در بخش هایی از آن آمده است: فراخوان ارائه طرح در بیست و هفتمین نمایشگاه بین المللی قرآن کریم با شعار ( قرآن معنای زندگی ) اعلام شد.
با توجه به برگزاری بیست و هفتمین نمایشگاه بین المللی قرآن کریم در اردیبهشت سال 98، از کلیه موسسات فعال مردمی و تشکل های قرآن و عترت دعوت می شود تا با در نظر گرفتن شرایط، نسبت به ارائه طرحها و ایده های نوآورانه و خلاقانه خود در سامانه نمایشگاه به نشانی WWW.iqfa.ir قسمت طرح ها و برنامه ها – مدیریت امور نهادهای قرآنی، تا 15 اسفند ماه اقدام نمایند .
ایبنا
زنان کاتب وحی از ریحانه نبی تا شاهزاده قجری و آشنایی با اندیشه های انقلابی رهبری با موضوع زن ، عنوان دو خبر امروز صفحه دین خبرگزاری تخصصی کتاب ایران را تشکیل می دهند که یک خبر از این اخبار در حوزه تخصصی قرآن کریم قرار دارد.
در بخش هایی از تنها خبر قرآنی امروز این صفحه که عنوان زنان کاتب وحی از ریحانه نبی تا شاهزاده قجری آمده است: 52 اثر فاخر از 24 بانوی معاصر کاتب قرآن و ادعیه و احادیث از شهرهای مختلف ایران، این روزها زینت بخش دیوارهای نگارخانه موسسه کتابخانه و موزه ملی ملک است. سنت کتابت قرآن کریم به ویژه از سوی بانوان، از زمان صدر اسلام وجود داشته و نمایشگاه شمیم ریحان بهانه ای شد تا ضمن گشتی در گوشه و کنار آن، با مروری بر صفحات تاریخ با برخی از مشهورترین زنان کاتب وحی و متون دینی از صدر اسلام تا روزگار کنونی آشنا شویم.

طبق مطالعات محققان اسلامی و گروهی از خاورشناسان، شمار کاتبان وحی که در زمان پیامبر (ص) به کتابت وحی اشتغال داشته اند، به 43 یا 45 نفر می رسد که حضرت علی (ع)، زبیر بن عوّام، طلحه بن عبیدالله، زید بن ثابت، ابوبکر، عثمان، مصعب بن عمیر، معاذبن جبل، ابو ایوب انصاری، حنظله بن ابی عامر و عبدالله بن حجش از آن جمله هستند. البته در کتاب های مختلف تعداد و اسامی کاتبان وحی متفاوت است. در برخی کتاب ها ازجمله پژوهشی در تاریخ قرآن اثر سیدمحمدباقر حجتی، در میان کاتبان قرآن از یک زن به نام فاطمه سدوسی نام برده شده است .
میزان
صفحه دین و اندیشه خبرگزاری میزان نیز طی امروز و تا این ساعت خبری با عنوان رابطه بین محبت اهل بیت و دوست داشتن همسر را بر روی خروجی خود منتشر کرده که این خبر نیز خبر تخصصی قرآنی نبوده و در حوزه اهل بیت(ع) منعکس شده است.
انتهای پیام

لینک خبر :‌ خبرگزاری بین المللی قرآن
دادستان عمومی و انقلاب زاهدان گفت: تمامی سایت و کانال های خبری و اطلاع رسانی بدون مجوز، ظرف بازه زمانی 3 ماه فرصت دارند نسبت به اخذ مجوز اقدام کنند.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۱۲/۰۷

حجت الاسلام والمسلمین علی موحدی راد امروز در گفت وگو با خبرنگار فارس در زاهدان اظهار کرد: به وزارت ارشاد اعلام کرده ایم کانال ها و سایت های که فعالیت می کنند اگر فاقد مجوز رسمی هستند به آنها سه ماه مهلت داده شود تا نسبت به اخذ مجوز اقدام کنند.

وی افزود: اگر در بازه زمانی سه ماهه نسبت به اخذ مجوز و یا پروانه فعالیت اقدام نکردند در غیر این صورت نسبت به تعطیلی آن سایت و یا کانال خبری اقدام خواهد شد.

دادستان عمومی و انقلاب زاهدان در ادامه با اشاره فرا رسیدن ایام پایانی سال نیز گفت: با هدف ایجاد امنیت روانی و راحتی مردم برای رفتن به سفرهای نوروزی دستور داده ایم از تاریخ 20 اسفند سال 97 تا 20 فروردین ماه سال 98 از اعطای هر گونه مرخصی به سارقین و محکومین جرائم خشن خودداری شود که اداره زندان ها نیز نسبت به رعایت این دستور العمل مکلف شده اند.

انتهای پیام/75005

لینک خبر :‌ خبرگزاری فارس
فرمانده سپاه حضرت ابوالفضل(ع) گفت: به وزارت ارشاد هیچ امیدی نداریم چراکه طی این 40 سال گذشته هیچ اقدام تأثیرگذار و ماندگاری در حوزه تئاتر و موسیقی برای شهدا انجام نداده است.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۱۲/۰۶ سایت های دیگر : خبرگزاری دفاع مقدس

به گزارش خبرگزاری تسنیم از خرم آباد ، سردار مرتضی کشکولی ظهر امروز در دیدار با اعضای شورای ترویج فرهنگ ایثار و شهادت استان که در سالن جلسات سپاه حضرت ابوالفضل(ع) برگزار شد با بیان اینکه متولی امور شهدا بنیاد شهید بوده، اظهار داشت: در سنوات گذشته کوچه هایی رنگ باخته به نام شهدا نامگذاری شده بودند، ولی پس از جلسات متعدد در حال حاضر بیش از 200تا 300کوچه به نام شهدا با تابلوهای جدید نامگذاری شده است.

وی افزود: واقعیت این است که ما هنوز شهدا را نشناخته ایم و نمی دانیم که تثبیت انقلاب اسلامی را شهدای دفاع مقدس رقم زدند، تاکنون آنچه را به دست آورده ایم به واسطه شهدا و دفاع مقدس بوده که محکم پای حرفمان ایستادیم و خون دادیم؛ هرآنچه نداریم مربوط به زمانی است که احساس کردیم باید مذاکره کنیم.

فرمانده سپاه حضرت ابوالفضل(ع) عنوان کرد: متأسفانه در استان لرستان کاری برای شهدا نشده است و تنها 50-40کتاب در ارتباط با شهدا منتشر شده درحالی که برای هر شهید می توان 10کتاب را منتشر کرد.

وی با اشاره به اینکه وظیفه کمیته فرهنگی شورای ترویج فرهنگ ایثاروشهادت به عهده ارشاد است بیان کرد: ما به ارشاد هیچ امیدی نداریم چراکه طی این 40سال گذشته هیچ اقدام تأثیرگذار و ماندگاری در حوزه تئاتر و موسیقی برای شهدا انجام نداده است.

کشکولی گفت: متأسفانه در دانشگاه ها نیز برای شهدا کاری نکرده ایم و علی رغم اینکه بسیاری از استادها خانواده شهید و حزب اللهی هستند، ولی در کلاس ها هیچ اسمی از شهدا آورده نمی شود، شاید احساس می کنند اگر اسم شهید نیاورند روشنفکری است.

کشکولی اظهار داشت: یکی از برنامه های سپاه برگزاری یادواره شهدا در کوچه ها، مدارس و محلات است که بتوانیم کنگره شهدا را از سال 1400 به بعد کلید بزنیم، هم چنین جمع وری خاطرات شهدا طی مصاحبه و ضبط صدای پدران، مادران و همسران شهدا از این برنامه هاست.

وی افزود: برای اندیشه ورزی باید سعی کنیم فضای ادارات و اماکن عمومی شهر و روستاها را با تمثال شهدا تزئین کنیم، آنچه برای شهدا به عقل و ذهنمان می رسد بدون هیچ محدودیتی انجام بدهیم و سپاه نیز جهت هم افزایی با سایر دستگاه ها پای کار است.

فرمانده سپاه حضرت ابوالفضل(ع) با انتقاد از اینکه در رابطه با عقلانیت و هوشمندی شهدا کم کاری شده، عنوان کرد: همه فکر می کنند شهدا افرادی احساسی بودند در حالی که شهدا عاقل و هوشمند بودند که شهادت را انتخاب کردند؛ هم چنین در رابطه با اسلام خواهی، ولایت مداری و آمادگی برای دفاع از انقلاب اسلامی شهدا باید کارشود، چون این مظلومیت شهداست.

وی بیان کرد: متأسفانه در بسیاری از اقدامات برای شهدا از آرم ادارات استفاده می شود این یعنی به دنبال سهم خواهی هستیم، باید سعی کنیم برای شهدا بدون نام و آرم کار کنیم، چون هرکس با اخلاص برای شهدا کارکند در دنیا و آخرت سعادتمند خواهد شد.

انتهای پیام/ش

لینک خبر :‌ خبرگزاری تسنیم
نماینده ولی فقیه در استان اردبیل بابیان اینکه اختلاس، رشوه و بی وجدانی از بی توجهی به مسائل فرهنگی ناشی می شود گفت: از عدم سرمایه گذاری دولت در مسائل فرهنگی متاسفم.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۱۲/۰۶ سایت های دیگر : بسیج

به گزارش خبرگزاری تسنیم از اهر ، آیت الله سید حسن عاملی در دیدار با طلاب حوزه های علمیه خواهران و برادران شهرستان اهر بابیان اینکه خداوند از انسان عدالت و صداقت را می خواهد، اظهار داشت: عالمان دینی وظیفه هدایت انسان ها را دارد.

نماینده ولی فقیه در استان اردبیل افزود: طلبگی قداست دارد و طلاب باید آن را حفظ کنند و از طرفی دیگر آداب طلبگی را به جای آوریم.

وی بر لزوم آشنایی طلاب حوزه های علمیه با زبان های مختلف تاکید کرد و گفت: یکی از توصیه هایی که می توانم به طلاب کنم این است که بر یادگیری زبان های ملت ها توجه داشته باشند.

آیت الله عاملی با ذکر این که اختلاس، رشوه، بی وجدانی در انجام امور محوله و کم کاری ریشه فرهنگی دارد، گفت: متاسفم از این که دولت ها در امور فرهنگی سرمایه گذاری نمی کنند در حالی که عمده مشکلات کشور از بی توجهی به مسائل فرهنگ ناشی می شود.

نماینده ولی فقیه در استان اردبیل اضافه کرد: به نظرتان مشکلات اقتصادی و معیشتی کشور از کجا ناشی می شود؟ قطعاً ریشه فرهنگی دارد چون آن طور که باید و شاید در مسائل فرهنگی کار نکرده ایم.

وی در ادامه گفت: متاسفانه کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی مشتری چندانی ندارد چون حتی اندک بودجه هم به مسائل فرهنگی تخصیص نمی دهند از این رو نیاز به انقلاب فرهنگی داریم.

عاملی بابیان این که طلاب در تحصیل بایستی با معلل درس بخوانند، گفت: طلاب باید آن قدر شور و شوق داشته باشند تا در تحصیل به دنبال علت ها باشند.

لینک خبر :‌ خبرگزاری تسنیم
یک سال و نیم بعد از ثبت در فهرست میراث جهانی یونسکو، شهر یزد بار دیگر یک عنوان بزرگ را این بار در سطح ملی از آن خود کرد و توانست به عنوان پنجمبین پایتخت کتاب ایران،انتخاب شود؛ اما این انتتخاب چا صورت گرفت و چه الزاماتی دارد؟.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۱۲/۰۶

به گزارش خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) در یزد، طرح پایتخت کتاب ایران که الگوگرفته از پایتخت جهانی کتاب است، در پنجمین دوره خود شاهد ارائه برنامه های متنوعی از شهرهای مختلف کشور در زمینه کتاب و کتابخوانی بود که در این میان، یزد گوی سبقت را از چند نامزد قدر دیگر ربود و توانست با برنامه های متعدد در زمینه کتاب و کتابخوانی این عنوان را به خود اختصاص دهد.

برگزاری برنامه های متنوع فرهنگی در زمینه کتاب و کتابخوانی و درگیر کردن بخش های مختلف استان در این زمینه یکی از شاخص های ارزیابی کشوری پایتخت کتاب ایران بود که اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی یزد با همکاری دستگاه های مرتبط توانست این عنوان را به خود اختصاص دهد.

خبرنگار ایبنا در گفت وگوهایی با تعدادی از دست اندرکاران این حوزه، اهالی قلم و نیز شهروندان یزد چرایی این انتخاب و تاثیر آن را بر وضعیت کتاب و کتابخوانی در این استان، بررسی کند.

کسب این عنوان می تواند به روند توسعه استان یزد با استفاده از بازوی فرهنگ، شتاب بخشد
مجید جوادیان زاده، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی یزد ضمن تبریک کسب این عنوان به شهروندان یزد، به خبرنگار ایبنا گفت: هدف ما نهادینه کردن راهبرد اساسی کتاب و کتابخوانی و اساساً توسعه دانایی محور در اسناد بالادستی استان بوده است؛ بدین معنی که اساساً توسعه استان باید بر مبنای فرهنگ، ارزش های فرهنگی و دانایی شکل گیرد، چرا که ما در شهر یزد، توسعه بی توجه به فرهنگ و دانایی را تجربه کردیم و نتایج زیان آوری را در مهاجرت بی رویه به یزد و آلودگی های محیط زیستی و پاره ای از آسیب های اجتماعی می بینیم.

مدیران ارشد استان به تاثیر عمیق کتاب بر جامعه باور داشته باشند
وی افزود: برای تحقق این هدف، حتما باید مدیران ارشد استان چنین باوری را به تاثیر بزرگ و عظیم کتاب داشته باشند و آن را محور توسعه استان قرار دهند که در این سیر حمایت های مادی و معنوی نیاز است.

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان یزد یادآور شد: در رابطه با گروه های اجتماعی و گروه های سازمان یافته اجتماعی مانند سازمان های مردم نهاد و گروه های متشکل در محلات و هیات های مذهبی نیز بایستی توجه کرد که توجه به کتاب و کتابخوانی به عنوان یکی از اهداف داوطلبانه خود قرار دهند، زیرا در تعریف آنها فعالیت های داوطلبانه بدون چشم داشت مالی و سیاسی قرار دارد.

جوادیان زاده بیان کرد: قشر دیگری که در این راه می توانند تاثیرگذار باشند، رهبران فکری، دینی و مذهبی جامعه هستند که امیدواریم آنها نیز اهمیت کتاب، اندیشه و دانایی را به عنوان یکی از درس های اخلاقی، دینی و فکری در جامعه مطرح کنند و توجه به کتاب و مطالعه را همچون معروفی ترویج کنند.

لزوم عمل به مسئولیت اجتماعی توسط بخش های صنعتی یزد در قبال انتخاب این شهر به عنوان پایتخت کتاب
وی افزود: صنایع و معادن نیز در این زمینه یکی از بخش های مهمی هستند که از آنها انتظار می رود تا مسئولیت اجتماعی خویش را در قبال شهر تاریخی و جهانی یزد ایفا کنند، در حقیقت در تمام دنیا صاحبان صنایع و معادن در قبال بهره برداری از شهر برای تولید ثروت، مسئولیت اجتماعی نیز برای آنها تعریف می شود که باید به صورتی اخلاقی و وجدانی به آن متعهد باشند.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان یزد گفت: در یزد نیز با وجود صدها واحد معدنی و صنعتی، کتاب و کتابخوانی و فعالیت ها در این زمینه به عنوان یکی از بزرگترین مطالبات مردم در زمینه توجه به آگاهی و دانایی در جامعه مورد توجه است.

جوادیان زاده بیان کرد: مدیران شهری نیز کتاب را باید در خدمات شهری به عنوان خدمت ضروری فرهنگی و اجتماعی به تمام شهروندان از هر گروه و طبقه اجتماعی ارائه دهند.

شهرداری ها نقش ویژه ای در ترویج دانایی و کتاب در شهر دارند
وی یادآور شد: شهرداری ها نباید صرفاً نقش خود را در حمل و نقل، نظافت و درختکاری تعریف و اجرایی کنند بلکه در کنار آن ارائه کتاب و دانایی نیز باعث می شود که آنها وطایف و مسئولیت خود را به صورت کامل تری ایفا کنند.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان یزد افزود: در این راستا نیز کتابخانه ها هم باید به عطش کتابخوانی در استان پاسخ دهند و حتی فراتر از آن، این عطش را برای جامعه ایجاد کنند و کتابداران آنها صرفاً تبادل کتاب نکنند، بلکه مشاورانی کتاب شناس و آگاهی دهنده باشند.

جوادیان زاده بیان کرد: ناشران نیز این مسئولیت اجتماعی را دارند که با بهره گیری از دانش و علم روز در تولید کتاب های مناسب رغبت مطالعه را در جامعه افزایش دهند.

وی افزود: اگر همه عاملان اجتماعی و سیاسی در استان یزد، بر مسئولیت های گفته شده خود وفادار بمانند و همه در ذیل راهبرد کلان پایتخت کتاب ایران حرکت را به سمت توسعه دانایی و ترویج کتاب ادامه دهند، قطعاً این نشان پایدار می ماند که کتاب در سبد خانوار و تقویم زندگی و فراغت و سندهای استراتژیک استان و برنامه ریزی های کلان و میان صفحات رسانه ها و در جای جای شهر کهن نهادینه شود.

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان یزد ادامه داد: این نشان می تواند کتاب و مطالعه را به عنوان هنجار و ارزش قرار دهد و با قرار گرفتن در این بخش، به عنوان عانصر فرهنگی یک جامعه قرار گیرد و از این طریق جامعه ای کتابخوان پایدار را داشته باشیم.

کسب عنوان پایتخت کتاب باید همراه با فرهنگسازی در زمینه کتاب و کتابخوانی باشد
حجت الاسلام سالاری، نویسنده مطرح یزدی و خالق کتاب هایی مانند رویای نیمه شب و دعبل و زلفا نیز در این زمینه به خبرنگار ایبنا گفت: پایتخت کتاب ایران، به نوعی ایرانی کردن عنوان پایتخت جهانی کتاب است که یونسکو هر سال شهری را برای فعالیت های گسترش کتابخوانی انتخاب می کند.

وی افزود: از هر کار خوب و موثری می توان الگوبرداری کرد و با توجه به شرایط کشورمان به اجرا درآورد. این عنوان به مسئولان فرهنگی شهرمان این فرصت را می دهد که در سال آینده از تمام امکانات، داشته ها و فرصت ها برای رواج کتابخوانی استفاده کنند. این گام مهم و موثر منوط به آن است که تمامی نهادهای فرهنگی چه دولتی و چه غیردولتی دست به دست هم دهند و با یکدلی و یکرنگی همکاری کاملی را با هم داشته باشند.

این نویسنده بیان کرد: هر شهری شرایط و برنامه های خود را برای کسب این عنوان ارائه می کند و سرانجام از بین نامزدهایی که واجد شرایط هستند، یک شهر انتخاب می شود؛ یزد، جایگاه فرهنگی خوبی دارد و شهری جهانی است که علاوه بر تاریخ و معماری اش، مردم مهربان و صلح طلبی نیز دارد و اقلیت های مذهبی در آن در کمال آرامش و امنیت در کنار مسلمانان زندگی می کنند.

حجت الاسلام سالاری گفت: یزد از نظر داشتن شخصیت های حوزوی و دانشگاهی و نیز جاذبه های اقلیمی هم جایگاه خوبی دارد؛ شخصیت هایی همچون مهدی آذریزدی پدر ادبیات کودک و نوجوان را دارد. کتابخانه ها و کتابفروشی های بزرگی دارد. زیرساخت های فرهنگی خوبی دارد و می تواند با کمک چنین برنامه هایی آنها را بهبود و گسترش دهد.

وی افزود: در قدم اول با کسب این عنوان باید برنامه هایی که ارائه و تصویب شده است، به طور واقعی و کیفی اجرا کرد. همه باید به میدان آیند و کمک کنند. باید کاری کرد که سرانه مطالعه رشد کند و کتابخوانی جدی گرفته شود. اگرچه ما با یک گرانی کم سابقه در زمینه کتاب رو به رو شده ایم اما می شود کاری کرد که اعضای کتابخانه های عمومی چند برابر شوند.

این نویسنده یزدی گفت: باید تبلیغ کنیم که انسان های خیّر، اهدای کتاب به کتابخانه و تجهیز کتابخانه ها را کاری نیک بدانند زیرا در حال حاضر کتابخانه ها بودجه مطلوبی ندارند و نمی توانند کتاب های تازه را به مخزن خود اضافه کنند و در این صورت اعضای کتابخانه ها با مشاهده عدم به روز بودن کتاب ها کمتر به آنجا مراجعه می کنند.

وی گفت: در این زمینه نیز کتابدارها باید به خوبی از اعضا استقبال کنند و در انتخاب کتاب های مورد نظرشان یاری شان دهند.

حجت الاسلام سالاری بیان کرد: در یک نگاه کلی باید سرانه مطالعه و احترام به کتاب و کتابخوانی را افزایش دهیم و شرایطی را فراهم آوریم که به زودی شهرهایی همچون یزد به عنوان پایتخت جهانی کتاب انتخاب شوند.

وی افزود: همه باید توجیه شوند که کمک کنند. آموزگاران، امامان جماعت مساجد و سخنرانان مذهبی نقش عمده ای دارند و می توانند مخاطبان خود را به مطالعه ترغیب کنند.

این نویسنده کشوری یادآور شد: نویسنده ای مانند من نیز باید در سال جدید بیشتر و جذاب تر بنویسیم و حتی المقدور یزد را در فضای داستان هایمان بگنجانیم. نوشتن داستان هایی پرکشش که به نیازهای مخاطبانش توجه دارد، گامی برای رونق کتابخوانی است.

کسب عنوان پایتخت کتاب ایران با مشارکت مردم می تواند به توسعه فرهنگی یزد بینجامد
رقیه دوست فاطمی ها مدیر کل نهاد کتابخانه های عمومی استان یزد نیز در این زمینه به خبرنگار ایبنا گفت: اداره کل کتابخانه های عمومی استان یزد در تعامل با سازمان های فرهنگی به ویژه اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی سعی کرده است در راستای وظایف خود و گسترش و ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی، علاوه بر فعالیتهای متعدد فرهنگیِ کتابخانه محور، در 4 طرح حوزه کتاب و کتابخوانی (پایتخت کتاب ایران، روستاها و عشایر دوستدار کتاب، جام باشگاههای کتابخوانی و مروجان کتاب و کتابخوانی) نقش موثری ایفا کند.

وی افزود: بخش مهمی از توسعه فرهنگی در بستر مشارکت های مردمی شکل می گیرد و تا زمانی که ظرفیت های عمومی و مردمی به کمک دستگاه ها و نهادهای دولتی نیاید، نمی توان انتظار داشت که بسیاری از طرح های فرهنگی در جامعه به نتیجه برسد.

مدیرکل نهاد کتابخانه های عمومی استان یزد گفت: لذا کتابخانه های عمومی که در خط مقدم ارتباط با جامعه و مخاطب فرهیخته قرار دارند، پتانسیل بزرگی برای تحقق این هدف دارند. از جمله دستگاه های اصلی در بررسی برنامه های پایتخت کتاب و سنجش کارها، نهاد کتابخانه های عمومی استان بوده است؛ چنانکه تعداد کتابخانه ها، کتاب ها، میزان فعالیت کتابخانه ها، فعالیت های فرهنگی کتابداران، میزان امانت بردن کتاب ها و برنامه های ترویجی کتابخوانی شهرها، مسائلی بوده که طی این سالها از سوی نهاد کتابخانه های عمومی کشور ارزیابی و پیگیری شده است.

وی افزود: پایتخت کتاب ایران طرحی در راستای ترویج کتابخوانی و درگیر کردن نهادهای شهری برای برجسته کردن کتاب در شهرهای کشور است و اداره کل کتابخانه های عمومی استان یزد نیز با طرح هایی نظیر : یک داستان تازه، یک استکان چای تازه ، خدمات کتابخانه گردشگر برای توریست ها و گردشگران خارجی و داخلی، اجرای برنامه های متنوع فرهنگی مبتنی بر کتاب در کتابخانه ها از جمله نشست های کتابخوان، جمع خوانی کتاب، نقد کتاب، رونمایی کتاب، تجلیل از نویسندگان، مشاوره کتاب، کلاسهای خلاقیت مادر و کودک، شعر خوانی و قصه گویی برای کودکان، حافظ خوانی، شاهنامه خوانی، مثنوی خوانی و .... که همگی با مشارکت گسترده مردمی و مخاطب عام در سراسر استان و حتی در دورافتاده ترین روستاها برگزار شده است، در این برنامه بزرگ مشارکت داشته است.

عنوان پایتخت کتاب باید را باید همه قشرهای جامعه یزد حس کنند و نه فقط یک قشر خاص
در عین حال شهروندان یزدی هم از کسب عنوان افتخارآمیز پایتخت کتاب برای شهرشان خرسندند. فاطمه صادق زاده، شهروند یزدی با ابراز خرسندی از انتخاب یزد به عنوان پایتخت کتاب ایران به خبرنگار ایبنا گفت: اگرچه کسب این عنوان در سطح کشور بسیار مهم و در جامعه اثرگذار است اما باید توجه داشته باشیم که این عنوان وظیفه ما را سخت تر کرده است و بایستی نسبت به گذشته فعال تر و با محتوای بیشتر در این زمینه عمل کنیم.

وی افزود: شهر یزد پیش از این نیز توانسته عنوان شهر جهانی یزد را به خود اختصاص دهد و عنوان جدید یعنی پایتخت کتاب نیز می تواند به خوبی در جهت پایتخت کتاب ایران قرار گیرد و به جهانیان معرفی شود.

این شهروند یزدی همچنین گفت: مسئولان در این زمینه باید توجه داشته باشند که باید برای طبقات محروم استان و شهر یزد نیز برنامه داشته باشند و تنها برنامه های خود را در یک نقطه از شهر متمرکز نکنند و یا یک دستگاه تنها برنامه ها را به خود منحصر نکنند.

صادق زاده ادامه داد: حضور و مشارکت مردمی می تواند به خوبی این عنوان را برای یزد پایدار کند و مردم یزد را به سمت مطالعه و کتابخوانی حرکت دهد و اگر این امر به خوبی صورت گیرد بسیاری از مشکلات در جامعه حل می شود.

وی در پایان گفت: امیدواریم مسئولان به دور از شعارهای تکراری در جهت ترویج و اعتلای فرهنگ کتاب و کتابخوانی حرکت کنند.

لینک خبر :‌ خبرگزاری کتاب ایران
نمایشگاه مطبوعات امسال برگزار نمی شود و فقط غرفه ها و میز خبری در نمایشگاه برای رسانه ها آنهم برای تهیه اخبار در نظر گرفته ا یم.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۱۲/۰۶

به گزارش تابناک هرمزگان ، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی هرمزگان در گفت و گوی اختصاصی با خبرنگار تابناک ضمن تأکید بر حضور رسانه ها در نمایشگاه کتاب گفت: از خبرگزاری ها و روزنامه هایی که بیشترین اخبار را منتشر می کنند برای تهیه خبر در نمایشگاه کتاب امسال دعوت شده اند.

رضا کمالی زرکانی در همین رابطه بیان داشت: نمایشگاه مطبوعات امسال برگزار نمی شود و فقط غرفه ها و میز خبری در نمایشگاه برای رسانه ها آنهم برای تهیه اخبار در نظر گرفته ا یم.

وی افزود: دو غرفه مجزا هم به صورت عمومی برای همه خبرنگاران پیش بینی شده تا حضور پیدا کنند و اخبار را پوشش بدهند.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی هرمزگان در پاسخ به سوال خبرنگار تابناک در خصوص عدم برگزاری نمایشگاه مطبوعات با کتاب گفت: تعداد غرفه های امسال نسبت به سال گذشته کاهش پیدا کرده چون نمایشگاه کتاب در استان با تأخیر برگزار شده، سازه های نمایشگاهی در حد 300 غرفه بسته شده اند.
انتهای پیام/*

لینک خبر :‌ تابناک هرمزگان
مدیرعامل خانه کتاب گفت:کتاب فروشان صرفاً نباید به عرضه کتاب در کتاب فروشی های خود بپردازندو باید کتابفروشی را به پاتوقی فرهنگی تبدیل کنند تا اهالی قلم و اصحاب فرهنگ بدانند محلی برای تبادل اطلاعات و نظرات خود دارند.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۱۲/۰۶ سایت های دیگر : همسو نیوز خبر فوری

به گزارش خبرگزاری تسنیم از زاهدان ، نیک نام حسینی پور ظهر امروز در حاشیه افتتاح بزرگترین فروشگاه کتاب به زاهدان اظهار داشت: سابقه تمدنی و فرهنگی استان سیستان و بلوچستان ایجاب می کند تا همه مسئولان فرهنگی بیش از قبل برای غنی سازی فرهنگ این استان تلاش کنند.

مدیرعامل خانه کتاب کتابفروشی ها سلول های تنفسی شهرها برشمرد و افزود: کتاب یکی از راه های انتقال دانش است و هرچه تعداد کتابفروشی ها در شهرهای مختلف افزایش یابد به همان نسبت نیز آسیب های اجتماعی در آن منطقه کمتر خواهد شد.

حسینی پور ادامه داد: کتاب فروشان صرفاً نباید به عرضه کتاب در کتاب فروشی های خود بپردازندو باید کتابفروشی را به پاتوقی فرهنگی تبدیل کنند تا اهالی قلم و اصحاب فرهنگ بدانند محلی برای تبادل اطلاعات و نظرات خود دارند همچنین هرچه تعداد کتابفروشی ها افزایش پیدا کند نسل جدید بهتر میتواند پرورش یابد همچنین با افزایش کتابخانه ها امنیت استان از لحاظ فرهنگی تامین خواهد شد.

وی با بیان اینکه این فعالیت ها را بخش خصوصی با حمایت دولت انجام می دهد گفت: در همین راستا در معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ ارشاد اسلامی از دو سال گذشته کارگروهی برای کتابفروشی ها تشکیل شده تا تسهیلاتی در اختیار کتابفروشی ها برای تاسیس و تجهیز کتابخانه ها قرار گیرد.

وی در مورد ناشران و کتابفروشان سطح کشور گفت: بر اساس آخرین آمار در سطح کشور نزدیک به 14 هزار ناشر مجوز و پروانه نشر گرفته اند اما به نوعی می توان گفت همه این ها فعال نیستند و ممکن است برخی از ناشران در سال تنها یک کتاب چاپ کنند.

انتهای پیام/ ع

لینک خبر :‌ خبرگزاری تسنیم
طاهرفر گفت: در طول سال های اخیر جایگاه تبریز را در حوزه فیلم نادیده گرفته اند و با تغییر دولت ها، چشم اندازها از بین رفته است.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۱۲/۰۶

قربانعلی طاهرفر در گفت وگو با خبرنگار گروه فرهنگی آناج با اشاره به برگزاری جشنواره فیلم تبریز با رویکرد منطقه ای در تشریح علت عدم برپایی جشنواره های ملی در تبریز، ابراز داشت: تبریز در طول یک دهه ی اخیر به سبب فقدان سیاست های جامع و رویکردهای علمی، محتوایی و فنی از پیش تعیین شده، دچار فقرزدگی در حوزه ی فیلم گردید است.

وی خاطرنشان ساخت: همانقدر در برگزاری جشنواره های فیلم ضعف داریم در برپایی جشنواره های تئاتر موفق بوده ایم و این رویدادها در تقویم فرهنگی آذربایجان جایگاه مشخصی داشته اند.

کارگردان نام آشنای سریال های تلویزیونی با اشاره به برگزاری جشنواره فیلم وحدت در دهه ی هفتاد، عنوان کرد: زمانی تولیدکنندگان فاخر فیلم های ایرانی درصدد شرکت در جشنواره فیلم وحدت تبریز بودند و بزرگانی همچون حاتمی کیا و حاجی مشهدی برای جشنواره سیاست گذاری می کردند اما همین جشنواره را نیز با تغییر دولت ها و جناح ها در نطفه خفه کردند.

وی تاکید داشت: چنانچه مسئولان امر جشنواره را مهم شمارند و با برنامه ریزی های جامع و حمایت های مناسب به آن بهاء دهند، همچون جشنواره وحدت در فیلم سازان انگیزش و رقابت ایجاد می شود و آنان با پایان یک دوره ی آن از فردا برای دوره ی بعد برنامه ریزی می کنند و به دنبال ایده و کارهای متفاوت می روند.

طاهرفر تغییر تیم ها در اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان شرقی را عامل عدم استمرار جشنواره ها و جایگاه بخشی به آنان دانست و یادآور شد: بعد از آنکه کلک جشنواره وحدت را کندند، سراغ جشنواره رحمت رفتند و آن را نیز در نیمه ی راه رها کردند و در ادامه نیز جشنواره فیلم را به فیلم تبریز تغییر نام دادند؛ همه ی این ها نشان می دهد نگرش علمی و فنی در نگاه مسئولان نیست.

وی با بیان اینکه اگر فیلم سازان و اعضاء انجمن همت نمی کردند و پیگیر امور از مسئولان نبودند همین جشنواره فیلم تبریز نیز برگزار نمی شد، توضیح داد: جشنواره فیلم فجر جای خود را در تقویم فرهنگی ایران ثابت کرده است و در اتفاقی واحد برخی فیلم ها در تبریز نیز به نمایش در می آید، برای آنکه جشنواره فیلم تبریز به سمت ملی و حتی بین المللی برود بایستی در تقویم فرهنگی کشور آن را ثبت نمایند.

کارگردان سریال های آجی بال و آخیر مهلت با اعلام اینکه اگر حمایت های مالی حداقل 6 ماه قبل از برگزاری جشنواره صورت گیرد می توان با خیالی آسوده کارها را پیش برد و برنامه ریزی کرد، ابراز داشت: ما همیشه در لحظه ی آخر شاهد حمایت ها بوده ایم درصورتی که اگر این منابع به موقع تزریق شوند می توان در انتخاب داوران و کیفیت برگزاری جشنواره، وسواس بیشتری خرج داد.

وی تصریح کرد: گرد و غباری که هویت سینمای آذربایجان را در برگرفته بود با آثاری همچون "ائو" و فیلم کوتاه "حیوان" پراکنده شد و حال سینمای آذربایجان هویت خود را در مجامع بین المللی نشان می دهد اما برای حفظ این هویت بایستی از فیلم سازان جوان حمایت صورت گیرد.

طاهرفر با اشاره به مشکلات فیلم سازان جوان در ساخت فیلمی کوتاه با اعتبار 3 میلیون تومانی، گفت: از آنجایی که نهادها و ادارات به فکر تثبیت جایگاه شغلی شان هستند و بعضاً نگاه انتخاباتی نیز به فعالیت های فرهنگی دارند، اثر یک جوان فیلم ساز را که مخاطب عام دارد پس می زنند و از او حمایتی نمی کنند.

وی با بیان اینکه جایگاه تبریز را مسئولان نادیده گرفته اند، متذکر شد: اغراق نیست اگر بگوییم شاهد ظلم تاریخی به سینمای آذربایجان بوده ایم، بدترین توهین به قشر هنری این است که مسئولان و نمایندگان در افتتاحیه ها و اختتامیه ها سخنرانی سیاسی و تبلیغاتی کنند و با پایان اظهارات شان سالن را ترک نمایند، ما بارها شاهد این وقایع بوده ایم.

این فعال فرهنگی نگاه مسئولان و مدیران به جشنواره ها را نگاهی تریبونی و ویترینی دانست و عنوان کرد: از اصحاب رسانه خواهش دارم به تک تک مسئولان و نمایندگان استان زنگ بزنند و از آنان بپرسند آخرین فیلم کوتاهی که دیده اند چه بوده است، شک نکنید 80 درصد می گویند فیلم کوتاه چیست؟

وی در پایان افزود: علی رغم این ناملایمتی ها از آنجایی که فیلم سازان و قشر جوان این حوزه عاشق پیشه ی دردمند هستند، به خوبی پیش می روند و قرائن نشان می دهد امسال جشنواره فیلم تبریز متفاوت تر و بهتر از سال های قبل برگزار خواهد شد.

انتهای پیام/

لینک خبر :‌ آناج
مدیرکل فرهنگ و ارشاد هرمزگان با بیان اینکه سهم هر هرمزگانی از سرانه فرهنگی کمتر از 600تومان می باشد، گفت: میانگین فضای فرهنگی در بندرعباس برای 64نفر معادل یک متر است.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۱۲/۰۶ سایت های دیگر : دانا

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز ؛رضا کمالی زرکانی، مدیرکل فرهنگ و ارشاد استان هرمزگان پیش از ظهر امروز در جمع اصحاب رسانه با بیان اینکه هرمزگان جز پنج استان های برتر کشور از لحاظ فروش کتاب است، اظهار کرد:اولین نمایشگاه کتاب هرمزگان در سال 70در مصلی بندرعباس برگزار شد که در طول سال های گذشته به دلیل برخی مشکلات دچار وقفه شده بود.

وی با بیان اینکه شانزدهمین نمایشگاه بزرگ کتاب هرمزگان با وجود موانع و مشکلات پیش رو از هشتم تا 13اسفند ماه با فعالیت 332 غرفه در محل دائمی نمایشگاههای بندرعباس برپا می شود، گفت:در این دوره از نمایشگاه 400ناشر و نمایندگی انتشارات مهمان نمایشگاه هرمزگان هستند و 78هزارو 986 عنوان کتاب را به فروش می رسانند.

کمالی با اشاره به فعالیت پنج ناشر استانی در نمایشگاه افزود:میزان یارانه کتاب امسال 700میلیون توماناست که نسبت به سال گذشته بیش از پنج درصد افزایش داشته است.

وی ادامه داد: نمایشگاه کتاب امسال با 30درصد تخفیف در اختیار خریدار قرار می گیرد که 10درصد از طریق ناشران و 20درصد بواسطه بانک های مستقر در نمایشگاه عرضه می شود.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد با بیان اینکه نمایشگاه کتاب هرمزگان از لحاظ اجرای برنامه های جمعی جز استان های برتر کشور است،یادآور شد: اجرای برنامه های قصه گویی، نمایش کودک، اجرای موسیقی کودک، برپایی آموزشگاه موسیقی ترانه وشب های فرهنگی از جمله برنامه های پیرامونی جشنواره کتاب استان است.

وی با اشاره به اینکه نرخ جهانی فضای فرهنگی برای هر نفر یک متر است که این رقم در کشور ما برای هر هفت نفر معادل یک متر است، ادامه داد:در بسیاری از شهرهای هرمزگان میانگین فضای فرهنگی برای هر نفر بین 30نفر تا 100متغیر است که در شهرستان بندرعباس برای 64نفر معادل یک متر فضای فرهنگی وجود دارد.

کمالی با بیان اینکه سرانه فرهنگی هرمزگان بسیار پایین تر از نرخ کشوری است، خاطرنشان کرد:سهم هر هرمزگانی از سرانه فرهنگی کمتر از 600تومان است لذا فرهنگ اساس یک جامعه است و باید به عنوان مطالبه عمومی مطرح شود.

انتهای پیام/

لینک خبر :‌ هرمز
تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۱۲/۰۶

وحید مروتی| قزوین - خبرنگار :

بدون تردید، جشنواره موسیقی فجر مهم ترین و بزرگ ترین جشنواره ای است که در زمینه موسیقی در کشور رخ می دهد و در آن سبک ها و سلایق مختلف دیده می شود.
اتفاق قابل توجهی که در زمینه جشنواره موسیقی فجر رخ داده، این است که این جشنواره در برخی شهرستان ها نیز اجرا می شود و زمینه مشارکت سایر استان ها را فراهم می کند.

سی و چهارمین جشنواره موسیقی فجر علاوه بر پایتخت در 7 استان ایران برگزار می شود. ستاد جشنواره گروه های موسیقی را به 7 استان لرستان (24 بهمن تا 2 اسفند)، سمنان (26 بهمن تا 3 اسفند)، زنجان (26 بهمن تا 30 بهمن)، فارس (25 بهمن تا 4 اسفند)، گیلان (4 اسفند تا 10 اسفند)، کرمانشاه (24 تا 29 بهمن) و منطقه آزاد اروند (24 بهمن تا 30 بهمن) اعزام می کند، اما قزوین به دلیل نداشتن امکانات جایی در این میان ندارد.

بودن تنها یک سینمای 200 نفره برای میزبانی جشنواره فیلم فجر برای استانی با جمعیت یک میلیون و 200 هزار نفری و نبود حتی یک سالن تئاتر یا اجرای موسیقی استاندارد از کمبودهای زیرساختی است که هر سال با برگزاری رویدادهای بزرگ فرهنگی، بیشتر خود را نشان می دهد.

مهم ترین رویداد موسیقی

رئیس انجمن موسیقی استان قزوین در رابطه با جشنواره موسیقی فجر 97 گفت: در ایران جشنواره موسیقی فجر قابل توجه ترین و مهم ترین رویداد موسیقی است که به صورت فستیوال سالانه برگزار می شود. این جشنواره تمام ژانرهای موسیقی ایران را دربرمی گیرد. موسیقی کلاسیک ایرانی، ارکسترال کلاسیک غربی و موسیقی مقامی و محلی یکی از آیتم های بسیار مهم این جشنواره است.

مصطفی عبادی نقطه مثبت برگزاری این رویداد بزرگ موسیقی در کشور را حضور استان های تاثیرگذار دانست و افزود: امسال جشنواره موسیقی فجر را فقط در تهران برگزار نکردند و برخی استان ها هم برای دومین بار در آن حضور داشتند. استان هایی که خود داوطلب برگزاری جشنواره موسیقی فجر شدند، به برگزاری جشنواره موسیقی فجر در استان خود مبادرت کردند که 7 استان بودند و زیرساخت ها و پتانسیل های لازم را برای برگزاری جشنواره فجر داشتند و پذیرای بعضی از اجراها شدند، اما این جشنواره در قزوین اجرا نشد.

کمبود زیرساخت ها

عبادی با اشاره به کمبودهای استان در حوزه های زیرساختی گفت: اگر زیرساخت های لازم فراهم شود و سازوکار مناسب برای برگزاری وجود داشته باشد، قزوین نیز این پتانسیل را خواهد داشت که میزبان گروه های خوب موسیقی کشور در استان باشد، اما اکنون این زیرساخت ها وجود ندارد.

عبادی درخصوص گروه های موسیقی قزوین در این جشنواره افزود: از استان، محمد بیگی با گروه سماع، در سی و چهارمین دوره موسیقی فجر شرکت کرد که در برج آزادی تهران اجرا داشتند.
وی با بیان این که انجمن موسیقی استان بیشتر نقش حمایتی دارد، اضافه کرد: انجمن موظف است فراخوانی را که برای جشنواره داده می شود در اختیار گروه هایی قرار دهد که در سطح استان فعال هستند و به ثبت گروه های خود در این انجمن اقدام کرده اند و همچنین امکانات سخت افزاری موجود را برای آماده سازی اجرایشان فراهم کند.

اطلاع رسانی ضعیف

رئیس انجمن موسیقی استان قزوین با اشاره به نبود زیرساخت های لازم از جمله نداشتن سالن اجرای استاندارد اظهار کرد: در قزوین 4 گروه موسیقی خوب ایرانی فعالیت می کنند که به دلیل نبود امکانات، راهی به جشنواره فجر پیدا نکردند.
عبادی در پاسخ به این که چرا هنرمندان استان به شیوه اطلاع رسانی انجمن موسیقی استان نقد دارند، گفت: اطلاع رسانی جشنواره فجر امسال آن چنان که باید و شاید، خوب نبود و برای انجمن موسیقی که در استان نماینده وزارت ارشاد و همچنین نماینده موسیقی ایران هست، حتی یک پوستر فراخوان جشنواره ارسال نشد.

دو نگاه به جشنواره

یکی از چهره های موسیقی استان در این سال ها که در گروه های برجسته موسیقی کشور حضور فعال داشته است در گفت و گو با همشهری درباره استقبال نکردن گروه های موسیقی استان از این رویداد بزرگ گفت: دو نگاه مختلف به جشنواره موسیقی فجر وجود دارد. بخشی از جامعه موسیقی جشنواره را یک فرصت نگاه می کنند و معتقدند این فضا نیز باید همچون سینما به تولید و دیده شدن آثار فاخر و قابل اعتنا کمک کند و این هزینه بخشی از سهم موسیقی از بودجه هنری است ولی بخشی هم اعتقاد دارند که این 10 روز تنها یک فضای تبلیغاتی است و به ارتقای کیفی تولیدات کمکی نمی کند و بنابراین در آن شرکت نمی کنند.
اسحاق چگینی افزود: باید این نگاه در بین جامعه موسیقی تغییر کند و بدانیم که جشنواره موسیقی فجر جشنواره ای ملی و فرصت خوبی برای معرفی دستاوردهای یک ساله موسیقی در کشور است.

حذف بخش رقابتی

این نوازنده با اشاره به محدودیت های مالی شدید در این دوره اظهار کرد: بخش رقابتی جشنواره موسیقی فجر سی وچهارم به علت محدودیت های شدید مالی حذف شد؛ با همه این اوصاف یکی از کارهای خوبی که صورت گرفته این است که در 7 شهر جشنواره موسیقی فجر اجرا می شود.

وی جوان گرایی، بهادادن به گروه های شهرستانی و درگیر کردن جامعه مخاطب در استان های مختلف را از دستاوردهای برگزاری جشنواره سی و چهارم خواند و ادامه داد: قزوین به علت نبود امکانات لازم و بودجه کافی، نتوانست میزبان جشنواره موسیقی فجر باشد؛ در حالی که اجرای برنامه های موسیقی متنوع می توانست لحظات خوبی برای علاقه مندان فراهم کند؛ ضمن آن که این قابلیت وجود داشت که هم گروه های داخل استان فعال شوند و هم گروه های برگزیده بتوانند در رقابتی جدی تر و در سطح ملی شرکت کنند.

خبری از ساخت سالن نیست

اسحاق چگینی، نوازنده قزوینی، گفت: قزوین سالن مناسبی برای اجرای موسیقی ندارد و تنها فضا کتابخانه امام خمینی (ره) با 200 نفر ظرفیت است که حتی برای افراد دعوت شده به جشنواره موسیقی فجر کافی نیست. در این زمینه صحبت های بسیاری شده اما با بودجه فعلی، ساخت سالن تا 3 تا 4 سال آینده منتفی است.

لینک خبر :‌ روزنامه همشهری
نماینده ولی فقیه در استان گیلان با اشاره به اثر تخریبی ویرانگری بدحجابی در جامعه از سستی برخی مسؤولان در مسأله حجاب انتقاد کرد.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۱۲/۰۶ سایت های دیگر : کودک پرس

آیت الله شیخ رسول فلاحتی امروز در گفت وگو با خبرنگار فارس در رشت با اشاره به خاستگاه فرهنگ و نهادینه شدن آن در اعماق وجود انسان و جامعه اظهار کرد: فرهنگ را نمی توان با زور در جامعه القا کرد بلکه ازآنجاکه فرهنگ ریشه در اعماق اندیشه و اعتقاد انسان ها دارد، اثربخش کردن آن نیازمند فراهم آوری مقدمات فکری مدبرانه است.

وی فرهنگ را مجموعه ای از آداب، رسوم و برنامه های حاکم بر زندگی مردم دانست و افزود: پس از ظهور اسلام به ویژه حضور مسلمانان در ایران به تبع یکی از ویژگی های ملت ایران فرهنگ اسلامی و آداب ورسوم مبتنی بر دین، قرآن، پیامبر، ائمه و علمای شیعه در طول هزار و اندی سال بوده است.

معارف دین تدریجاً، معقولانه و مدبرانه به مردم منتقل شده است

نماینده ولی فقیه در استان گیلان با بیان اینکه در کنار وجود سایر ادیان، اغلب ملت ایران مسلمان و مذهب شیعی دارند گفت: فرهنگ اسلامی شیعه در ایران اسلامی تدریجاً رواج پیداکرده و در طول تاریخ اسلام در ایران عالمان دین ازآنجایی که انسان های پخته و ورزیده بودند، کل معارف دینی را یک شبه، یک ماهه و یا یک ساله به ملت منتقل نکرده اند بلکه واقف بودند که نباید عقیده را به مردم تحمیل کرد و نتیجتاً معارف آسان دین را به مردم معقولانه، مدبرانه و با سعی صدر منتقل کرده اند.

اسلام حجاب زنان را ضابطه مند کرد

فلاحتی با اشاره به مقوله حجاب و با بیان اینکه زنان ایرانی قبل از ورود اسلام به این پهنه دارای حجاب بودند خاطرنشان کرد: همه گزارش های تصویری، تاریخی و نقل ها بر پوشش کامل زنان ایرانی حکایت قطعی دارند و در هیچ برهه از تاریخ ، زنان ایرانی بدون حجاب دیده نمی شود.

وی با اشاره به تکمیل شدن حجاب زنان ایرانی پس از ورود اسلام و پذیرفتن آن توسط ملت بیان کرد: اسلام حجاب زنان ایرانی را ضابطه مند کرد و زن با توجه به تأکیدات قرآن و احادیث همچون گل است.

نماینده ولی فقیه در استان گیلان با بیان اینکه بی حجابی در ایران از 14 خرداد سال 1314 مطرح شده است خاطرنشان کرد: رضاشاه با توجه به اینکه آدم بی سواد، دنیاندیده و بی فرهنگ بود موردتوجه انگلیسی ها قرار گرفت و پس از رفتن به ترکیه و تحت تأثیر قرار گرفتن فرهنگ آن منطقه تلاش کرد تا بی حجابی را در ایران ترویج کند.

جنگ هشت ساله، جنگ فرهنگی را در کشور ریل گذاری کرد

نماینده ولی فقیه در استان گیلان با اشاره به اینکه جنگ هشت ساله دفاع مقدس زمینه را برای جنگ فرهنگی در کشور پایه گذاری کرد، گفت: جنگ هشت سال ایران پایه های جنگ فرهنگی را در کشور نهادینه کرده و اثرات تخریبی آن بیش از اثرات تخریبی جنگ سخت و گرم بوده است.

وی با بیان اینکه در جنگ سخت همه تلاش می کنند تا برای حفظ و به دست آوردن امنیت در برابر دشمن خارجی بایستند، تصریح کرد: اثرات جنگ نرم بسیار کشنده تر از جنگ سخت است چون در جنگ سخت همه تلاش می کنند در برابر امنیت ازدست رفته خود بکوشند اما در جنگ فرهنگی امنیت به ظاهر جانی و مالی محفوظ است درحالی که از درون ویرانگری ایجاد می شود.

امام جمعه رشت با اذعان به اینکه در جنگ فرهنگی و نرم، میزان و حجم گلوله ها و خمپاره های جنگ برای همگان محسوس نیست، بیان کرد: در جنگ نرم خانواده های مسلمان نیز مورد هجمه تیر و ترکش قرار می گیرند و باید اذعان داشت که در جنگ هشت ساله برای جنگ سخت نرم امروزی اساساً پایه گذاری شده است.

عجین شدن خون فارغ التحصیلان ایرانی با آمریکا در زمان جنگ و عدم دلسوزی شان برای ایران

امام جمعه رشت با بیان اینکه عده ای در حین جنگ هشت ساله به شدت در رشته های مهم تخصصی در داخل و خارج از کشور درس خواندند و متخصص شدند، گفت: یک عده از مسؤولان ما از بالا تا پایین به جز رهبری معظم انقلاب اسلامی تحصیل کرده دانشگاه آمریکا هستند و 20 سال در آمریکا حضورداشته اند به طوری که پوست و خونشان با فرهنگ آمریکایی عجین شده به طوری که هیچ گاه نمی توانند دلسوز جامعه ایران و ایرانی باشند.

رئیس شورای فرهنگ عمومی استان گیلان با اشاره اینکه برخی از تحصیل کردگان خارج از کشور ازجمله آمریکا در دوران دفاع مقدس علاوه بر اینکه بافرهنگ آمریکایی عجین شده اند دلداده فرهنگ دینی نیستند، بیان کرد: در برخی از دولت ها در کابینه آن ها مشاهده می شود افرادی که در رأس کار هستند نه تنها از فرهنگ دین حمایت نمی کنند بلکه به مفاهیم دینی تن نمی دهند.

فلاحتی تصریح کرد: برخی از نمایندگان مجلس برای این که مردم ازجمله بدحجابان مجدداً به آن ها اعتماد کنند از بدحجابی حمایت می کنند.

ویرانگری فضای مجازی کنترل نشده و اثرگذاری منفی آن بیش از اثرات تخریبی جنگ تحمیلی

امام جمعه رشت با اشاره به ویرانگری فضای مجازی کنترل نشده و اثرگذاری منفی آن بیش از اثرات تخریبی جنگ تحمیلی گفت: رهبر معظم انقلاب در خصوص فضای مجازی فرموده اند اگر من مسؤولیت رهبری را به گردن نداشتم، یقیناً مسؤول فضای مجازی کشور می شدم و این نشان می دهد برای کنترل فضای مجازی و مدیریت آن همگی باید بسیج شویم.

فضای مجازی در اختیار غول های رسانه ای و امپراطوری غرب قرارگرفته است

فلاحتی موردحمله قرار گرفتن حجاب را یکی از ویران گری های فرهنگی توسط دشمن برشمرد و گفت: دشمن در تلاش است هر چیزی از هنجارها را که موجب به ناهنجاری می شود دامن بزنند که موضوع حجاب یکی از آن ها است.

وی با بیان اینکه بی حجابی در تقابل با نص صریح قرآن است، گفت: در مقاله های متعدد در خصوص بی حجابی و راهکارهای آن به مسؤولان کشوری مواردی را مطرح کرده و در آن تأکید کردم که ویرانگری بی حجابی از ویرانگری اقتصادی اگر بیشتر نباشد کمتر نیست.

نماینده ولی فقیه با تصریح کرد: کسی که دزدی می کند و یا در نظام اقتصادی اخلال ایجاد می کند با ترس ولرز آن را انجام داده و با روزی مردم مبارزه کرده درحالی که کسی که بی حجابی می کند عملاً در برابر دستور قاطعانه خداوند ایستاده و با عقاید مردم مبارزه می کند.

شاهد سستی برخی مسؤولان در مسأله حجاب هستیم

امام جمعه رشت با بیان اینکه دشمن در بدحجاب کردن جامعه ناموفق نبوده گفت: ما در باحجاب کردن جامعه شاهد سستی مسئولان هستیم درحالی که رهبر معظم انقلاب از سالی که امامت ملت را برعهده گرفته اند به مقوله امربه معروف و نهی از منکر تأکید داشتند درحالی که متولیان کشور از رئیس جمهور به پایین هیچ کدام گوش بدهکاری نداشتند و اصلاً در امربه معروف و نهی از منکر حتی به اندازه آب و شانه کردن سروصورتشان ارزش نداشت.

رئیس شورای فرهنگ عمومی استان گیلان با اشاره به اینکه دستگاه متولی حجاب در کشور نیز توانایی نهادینه کردن حجاب در جامعه را به صورت کافی ندارند افزود: وزارت فرهنگ و ارشاد که زیرمجموعه ای از دولت است و تبلیغات اسلامی نیز که با طلبه ها و روحانیون کارهای خود را انجام می دهند اما مسئله اینجاست آن دستگاهی که به حاکمیت متصل بود نه تنها از حجاب حمایت نکرد بلکه مقابله گری نیز کرده و باکسی که در حال کار فرهنگی بوده همیشه در تعامل با آن عمل کرده است.

ترویج حجاب نیازمند کار زیربنایی است

فلاحتی با تاکید بر اینکه برای نهادینه کردن و ترویج فرهنگ حجاب و عفاف در جامعه باید زیربنایی عمل شود بیان کرد: اگر در کشور تنها دو سال احکام اسلام را به صورت لطیفه به دانش آموزان مهدکودک و یا ابتدایی در کشور بیاموزیم حجاب را در سنین بالاتر ازجمله در دبیرستان و دانشگاه به صورت محسوس ملاحظه خواهیم کرد.

انتقاد از آموزش و ترویج آهنگ های مبتذل همراه با رقص در مهدهای کودک

وی با اشاره به اینکه امروزه در برخی از مهدکودک ها مشاهده شده که به جای بیان مسائل دینی و مذهبی آموزش رقص داده می شود یا اینکه متولیان از لباس های نامناسب در حین آموزش حضور می یابند بیان کرد: متأسفانه امروزه در برخی از مراکز مهدکودک در کشور از آهنگ های موسیقی و لباس پوشیدن های مبتذل به متربیان آموزش داده می شود به طوری که هر چیزی که نباید در جامعه یاد بگیرد بچه در مهدکودک می آموزد.

نماینده ولی فقیه در استان گیلان با انتقاد از نوع لباس پوشیدن برخی از بانوان در سطح شهر اظهار کرد: طبق تعابیر دینی و فقهی تنها تا مچ دست زن می تواند در معرض دید قرار بگیرد درحالی که مشاهده می شود در سطح شهر برخی از دختران و بانوان در کنار قهقهه های بلند در معابر، آستین های لباس خود را تا آرنج بالا کشیده اند و این در حالی است که نه خانواده، نه معلم، نه جامعه و نه رسانه ها نسبت به آن تفاوت نشان می دهند.

حجاب حق نیست بلکه تکلیف است

امام جمعه رشت با بیان اینکه برخی از بانوان به حجاب در برخورد و مواجهه با آمران به معروف، بی حجابی را حق خود تلقی می کنند تصریح کرد: حجاب حق نیست بلکه تکلیف است و درصورتی که حق هم باشد نباید تزاحم با حقوق دیگران داشته باشد چون در جامعه اسلامی مسلمانان ملزم به رعایت قوانین اسلامی هستند.

زندگی مستحکم تر مشروط به رعایت حجاب و موازین شرعی

رئیس شورای فرهنگ عمومی استان گیلان با بیان اینکه پژوهش های روان شناختی نشان می دهد خانواده هایی که مذهبی هستند و موازین شرعی را رعایت می کنند در تحکیم خانواده، کاهش طلاق و زندگی زناشویی مستحکم تر هستند افزود: تمامی روانشناس های منصف و حتی غیرمسلمان با بررسی زندگی دو قشر باحجاب و بی حجاب که ملاک آن ها رعایت موازین شرعی است تائید می کنند که زندگی با رعایت تقوا و موازین شرعی مستحکم تر از زندگی بر مبنای بی بند باری و جدایی و بی حجابی است.

مروجان بی حجابی در استان شناسایی و کنترل شوند

فلاحتی با تاکید بر اینکه باید مروجان بی حجابی در استان شناسایی و کنترل شوند افزود: باید افراد و خانواده هایی که مروج فرهنگ بی حجابی در جامعه هستند را شناسایی کنیم که این مهم در جامعه تقریباً انجام شده و باید کنترل شود چنانچه اگر با بانوان بی حجاب بدون غرض زور صحبت شود تا 80 درصد آن ها باحجاب می شوند.

انتهای پیام/ن

لینک خبر :‌ خبرگزاری فارس
خوزستان- فریدون وزیری گفت: با مرور روزنامه های کشور تنهاماندن موسیقی سنتی استان خوزستان را حس می کنید، در حالیکه با توجه به کثرت موسیقی در خوزستان این استان باید پایتخت موسیقی کشور باشد.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۱۲/۰۶

به گزارش خبرنگار قدس آنلاین ، در نشست خبری سی و چهارمین جشنواره موسیقی استان خوزستان که در 6 اسفند 97 انجام شد، ناصر چنانی، معاون هنری و سینمایی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان گفت: هدف از برگزاری این جشنواره ایجاد فضای شادی و نشاط و همچنین توجه به حمایت از موسیقی سنتی، آیینی و محلی استان است.

چنانی با اشاره به این مهم که جشنواره موسیقی با رویکرد گروه محور برگزار می شود؛ اظهار کرد: کارکرد دبیرخانه به منظور تعریف جدید از گروه های موسیقی و هویت بخشی مستقل به آنهاست که می تواند به شناسنامه دار شدن گروه های موسیقی استان کمک شایانی باشد، چراکه از ساختار موسیقی استان فاصله زیادی داریم.

موسیقی اصیل جنوب

وی ضمن اشاره به تنوع و غنای موسیقی بومی استان خوزستان اظهار کرد: موسیقی بومی استان با گویش های مختلف لری، عربی، بختیاری، شوشتری، دزفولی، بهبهانی و ... در این جشنواره فرصتی را ایجاد می کند تا مردم نجیب استان خوزستان طی یک هفته فرهنگی، شاهد ارایه انواع گونه های موسیقی توسط هنرمندان این استان باشند . باید گروه های موسیقی خوزستان را بیشتر به مردم معرفی کرد.

چنانی درباره جشنواره کودک و نوجوان نیز توضیح داد: داوران یازدهمین دوره جشنواره کودک که به صورت منطقه ای با حضور نمایندگان شهر های کرمانشاه، مرودشت فارس، شاهین شهراصفهان، اراک، بهبهان، امیدیه و دزفول از امروز تا هشتم اسفندماه انجام می شود، رضا میاحی، فهیمه آه صفری، مرتضی سخاوت هستند.

40 شهر 40 اثر

وی افزود: در حوزه هنرهای تجسمی فجر نیز آثار از شهرستان های بهبهان، ایذه، شوشترو شوش در گالری ها تا پایان اسفند تحت عنوان 40 شهر 40 اثر به نمایش در می آیند.

در ادامه این مراسم فریدون وزیری دبیر سی و چهارمین جشنواره موسیقی فجر خوزستان با اعلام اینکه همزمان با جشنواره موسیقی فجر تهران برگزار می شود، تاکید کرد: برنامه ریزی ها با هدف حمایت و ایجاد بستر سازی از گروه های فعال استان به خصوص بومی انجام شده است.

وزیری عنوان کرد: با چنین فضاسازی هایی مردم با گویش های متفاوت موسیقی استان و تنوع خاص آن آشنا می شوند، با رایزنی های انجام شده قرار بر این شد تمرکززدایی از اهواز به سمت شهرستان ها رفته و در امیدیه و ماهشهر نیز از سیزدهم تا هجدهم به مدت 5 شب موسیقی فجر برگزار کنیم.

وی از حضور 16 گروه موسیقی در ژانر سنتی، محلی، کلاسیک غربی و پاپ خبر داد که 9 گروه محلی، 4 سنتی، 2پاپ و یک گروه کلاسیک غربی در این زمینه پذیرش شده اند.

وزیری بیان کرد: در اهواز اجرا و کنسرت 13 تا 18 اسفند هر شب دو سانس در محل برگزاری گیت بوستان و در ماهشهر پنج اجرا و امیدیه 4 اجرا در چهاردهم و پانزدهم اسفند دارند.

وی در مورد انتخاب گروه های برگزیده برای اجرا تصریح کرد: فراخوان انجام و از طریق انجمن موسیقی خوزستان به شهرها ارسال شد تا 25 بهمن فرصت ارسال آثار بود و 16 گروه از میان 24 گروه انتخاب شدند.

همه رفتند کسی دور و ورم نیست

دبیرجشنواره موسیقی فجر خوزستان؛ گفت: با مرور روزنامه های کشور تنها ماندن موسیقی سنتی استان خوزستان را حس می کنید در حالیکه با توجه به کثرت موسیقی در خوزستان که تشکیل شده از موسیقی های اصیل عربی، قشقایی، بندری و است این استان باید پایتخت موسیقی کشور باشد.

کنسرت سالار عقیلی

لازم به ذکر است 8 اسفند سالار عقیلی خواننده سنتی کشور در تالار آفتاب ارشاد کنسرت دارد.

گفتنی است در پایان این مراسم نیز از پوستر جشنواره رونمایی شد.

انتهای پیام/

لینک خبر :‌ قدس آنلاین
تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۱۲/۰۷

مدیرمسئول محترم نشریه پیام استان سمنان با عنایت به درج مطالبی از سوی آقای میثم دهرویه در شماره 4968 مورخ 10/11/ 97 و توهین به مسولین دست اندرکار صدور مجوز موسیقی در متن خبر "بهنام بانی در سالن غدیر" مقتضی است، برابر قانون مطبوعات دستور فرمایید نسبت به درج پاسخ این اداره کل در اولین شماره آن نشر یه در همان صفحه اقدام نمایند.

در پاسخ به ادعای آقای میثم دهرویه مبنی براین که "چند ماهی است که در تلاش هستیم که بهنام بانی در سمنان حاضر شود اما با موارد مختلفی مواجه شدیم که اصلا قابل پیش بینی نیست و امیدواریم مسئولین قانون را فصل الخطاب قرار دهند" و ضمنا ادعای ایشان که "فقط 4 روز برای تبلیغات وقت داشته اند"؛ به منظور تنویر افکار عمومی به اطلاع می رساند، از سال 96 تاکنون 8 موسسه موفق به اخذ مجوز اجراهای صحنه ای در استان شده اند و دو موسسه دیگر در مراحل نهایی اخذ مجوز می باشند. به دنبال شکایت متعدد موسسات مذکور از صدور مجوز برای افراد و موسسات غیربومی و به منظور حمایت از موسسات بومی دارای مجوز که متحمل هزینه های گزافی جهت اجاره مکان موسسه شده اند و مراحل اخذ مجوز را طی نموده اند، صدور مجوز برای موسسات بومی در اولویت قرار گرفت و برای هر موسسه و هر مجری در طول سال دو سهمیه برای موسیقی پاپ و سنتی در نظر گرفته شده است. موسسات بومی تابع شرایط و ضوابط درسال 97 درخواست اجراهای صحنه ای داشته و مجوز ایشان صادر گردید. از آنجا که نامبرده فاقد مجوز مربوطه می باشد، همواره از طرف یک موسسه غیربومی به نام آوای سکوت چنگ درخواست اجرا داشته است و علیرغم غیربومی بودن، بنابر سفارش مسئولین موسیقی مرکز دو مجوز اجرای صحنه ای همای و محسن ابراهیم زاده در سال 97 را از طریق موسسه غیربومی مذکور اخذ کرده است و مجوز گروه ماکان را نیز از طریق موسسه بومی دریافت نمودند و جمعا سه مجوز اجرای موسیقی درسال 97 اخذ کردند و به محض پایان یافتن برنامه محسن ابراهیم زاده درخواست صدور مجوز به نام آقای بهنام بانی را داشته که به نامبرده اعلام شد نوبت موسسه بومی است و لازم است درخواست خود را از طریق موسسه بومی ارائه نمایند و در نشستی با حضور آقای دهرویه و مسئولین موسیقی معاونت هنری (صورتجلسه موجود است) مقرر گردید پس از اجرای برنامه جناب آقای استاد شهرام ناظری با رعایت 15 روز فاصله مجوز آقای بانی صادر گردد. البته باید خاطرنشان کرد که آقای بانی کمتر از 10 ماه پیش از این در سه سانس مجوز گرفتند. پیرو اعلام لغو برنامه آقای ناظری توسط موسسه متقاضی، بنا به درخواست آقای دهرویه و به منظور بهربرداری از ایام ا..دهه فجر و با متوسل شدن به مسئولین محترم شهرستان، موفق به اخذ مجوز اجرای برنامه آقای بانی در تاریخ 13 بهمن ماه شدند و داشتن 4 روز فرصت برای تبلیغ نتیجه برنامه ریزی هوشمندانه ایشان جهت سود بیشتر بوده است.

سیاست کلی و یکی از سیاست های اداره کل و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی،صیانت و حفاظت از میراث معنوی ایران اسلامی (موسیقی سنتی و...) می باشد. این اداره کل به جهت قاعده مند کردن اجراهای صحنه ای موسیقی (برخلاف حرص و ولع مجریان موسیقی پاپ آن هم با رویکرد گیشه اندیشی) تلاش می کند. این اداره کل انتظار دارد که وزن و قدر و ارزش فرهنگ و هنر را با معیار و میزان پول اندازه نگیریم و منافع ملی و استانی و عمومی را فدای منفعت طلبی های شخصی نکنیم.

در پایان از کسی که مسئولین را متهم به رفتار غیرفرهنگی می نماید، باید پرسید: آیا کسانی که برای اجرای برنامه های خود در سوله ها و سالن های ورزشی بلیت های 100 هزار تومانی به فروش می رسانند و به هنگام صدور مجوز برای موسسات بومی، با تبلیغات دروغین برای خواننده ای که مجوزی برایش صادر نشده موجبات ضرر و زیان به سایر موسسات را فراهم می نمایند؛ می بایست آنها را شخصیتی فرهنگی دانست؟

لینک خبر :‌ روزنامه پیام سمنان