بولتن فرهنگی هنری / مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی 6 اسفند 97
اختتامیه پانزدهمین جشنواره پژوهش فرهنگی سال روز یکشنبه 12 اسفند 97، با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار می شود.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۱۲/۰۵

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بنا بر اعلام روابط عمومی این جشنواره، آیین اختتامیه پانزدهمین جشنواره پژوهش فرهنگی سال، با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی روز یکشنبه 12 اسفند 97 از ساعت 10 تا 12 در تالار همایش های پژوهشکده فرهنگ، هنر و معماری واقع در تقاطع خیابان انقلاب و خیابان برادران مظفر برگزار خواهد شد.

مصطفی اسدزاده، مدیر روابط عمومی این جشنواره با اعلام این خبر افزود: برترین های پژوهش فرهنگی سال، امسال در 10 محور مطالعات دین، آئین ها و مناسک ، ابعاد اجتماعی فرهنگ و دین ، مطالعات انتقادی فرهنگ ، مطالعات هنری ، سیاستگذاری فرهنگی ، مطالعات رسانه ، صنایع فرهنگی و رسانه ای ، ابعاد فرهنگی مطالعات ادبی و زبان ، ابعاد فرهنگی مطالعات علم و آموزش و پرورش و ابعاد فرهنگی مسائل زنان و جوانان معرفی خواهند شد. همچنین در مراسم اختتامیه جشنواره از یک پیشکسوت پژوهش فرهنگی تجلیل به عمل خواهد آمد.

مدیر روابط عمومی پانزدهمین جشنواره پژوهش فرهنگی سال، تعداد آثار ارسالی به جشنواره پانزدهم را بیش از 950 اثر اعلام کرد و گفت: در میان آثار رسیده به جشنواره پانزدهم، تعداد 580 عنوان کتاب، 164 طرح پژوهشی و 209 پایان نامه توسط داوران و در 4 مرحله داوری شده است.

5 اسفند 1397 15:27

لینک خبر :‌ وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی
علی اصغر سیدآبادی با اشاره به خوش شانسی اش، گفت: در فعالیت هایم به جز نوشتن تنها نبوده ام!
تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۱۲/۰۵ سایت های دیگر : خبرگزاری بین المللی قرآن همسو نیوز

به گزارش ایسنا، نخستین نشست مهرآیین ویژه نامزدهای جایزه استرید لیندگرن پنجم اسفندماه به نکوداشت علی اصغر سیدآبادی - نویسنده ادبیات کودک و نوجوان و مروج کتاب خوانی - اختصاص داشت.

نویسندگان ادبیات کودک، کانون را باید خانه اول خود بدانند

در ابتدای این مراسم، سودابه امینی -مدیرکل مرکز آفرینش های ادبی و هنری کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان- اظهار کرد: از آرزوهای من بود که چنین جمعی با حضور چهره های ادبیات کودک در معاونت فرهنگی کانون شکل بگیرد، البته این کار نیازمند دقت بسیاری بود تا از این هنرمندان تقدیر کنیم. هرچند امکان این که بتوانیم از آن ها قدردانی کنیم وجود ندارد بلکه فقط می توانیم از نظر معنوی به آن ها ابراز ارادت کنیم.

او افزود: این عزیزان در سطح ملی کمک کردند تا مردم کتابخوان باشند. آنها شوق خواندن را در کودکان افزایش دادند و استانداردهای آثار ادبیات کودک و نوجوان را در سطح ملی و جهانی بالا بردند که از این جهت کار آن ها قابل تقدیر است. کانون باید محل رفت و آمد و حضور این هنرمندان باشد و باید آنها کانون را خانه اول خود بدانند.

سیدآبادی به یک نفر بودن خود بسنده نکرده است

سپس افسون امینی -مدیر کل آفرینش های فرهنگی هنری کانون- با ابراز خوشحالی از حضور خانواده ادبیات کودک در این مرکز یادآور شد: آشنایی من با آقای سیدآبادی به سال 70 بازمی گردد. شاید آنچه که درباره او کمتر توجه شده و کمتر راجع به آن گفته شده است، این است که سید آبادی به یک نفر بودن خود بسنده نکرده است. به همین خاطر است که توانسته فعالیت های فردی خود را در حوزه کودک و نوجوان گسترش بدهد و فعالیت های گروهی را در زمینه ترویج کتاب ایجاد کند. بی شک او سزاوار جایزه ای است که به عنوان نامزد آن جایزه انتخاب شده است.

دفاع از انتخاب علی اصغر سیدآبادی به عنوان نامزد آسترید لیندگرن

در ادامه فریدون عموزاده خلیلی- مدیر انجمن نویسندگان کودک و نوجوان و نویسنده ادبیات کودک و نوجوان - اظهار کرد: من طرفدار انتخاب نامزدهای متعدد برای جایزه های جهانی هستم. همیشه دیواری کوتاه تر از ادبیات کودک وجود ندارد، هرجا که بخواهند جشنواره ها را لاغرتر کنند سراغ بخش کودک می روند. بنابراین فکر می کنم لازم است از هر حرکتی که منجربه تقویت ادبیات کودک شود، حمایت کنیم.

او افزود: جایزه آسترید لیندگرن محلی است که می توانیم به تقویت و معرفی ادبیات کودک بپردازیم و ظرفیت ادبیات کودک را به رخ جهان بکشیم. چرا با انتخاب یک نفر خود را محدود کنیم.

عموزاده خلیلی با دفاع از انتخاب سیدآبادی به عنوان نامزد این نهاد برای دریافت این جایزه گفت: تلقی اشتباهی برای انتخاب مروج کتاب وجود دارد که باعث می شود در انتخاب آن ابهام ایجاد شود. ما برای انتخاب کاندیدای مروج کتابخوانی به صورت همه جانبه تصمیم گرفته ایم. ترویج کتابخوانی یک فرایند است و امری تک بعدی نیست. پروسه ترویج کتاب خوانی از نویسنده، ناشر، کتاب فروش آغاز می شود و به پویایی مخاطب می رسد، همه این ها در سیدآبادی وجود دارد. او هم نویسنده است، هم دوره ای ناشر بوده، کتاب فروشی داشته، در رسانه فعال بوده و کارهای بسیاری در این زمینه انجام داده است.

این نویسنده ادبیات کودک و نوجوان با بیان این که برخی دولتی بودن آقای سیدآبادی را نقطه ضعف او می دانند، خاطرنشان کرد: اتفاقاً این موضوع نقطه قوت سیدآبادی است! زیرا او از ظرفیت دولتی برای نهادسازی استفاده کرده است. مگر پیش از این بودجه برای ترویج کتابخوانی تعریف نشده بود؟ مسئولان تا کنون چه کاری در این زمینه انجام داده اند؟ سیدآبادی در میان مسئولان شهرهای مختلف، دغدغه کتابخوانی را ایجاد کرده است. پشت صحنه فعالیت های سیدآبادی زیباتر از ظاهر فعالیت های او است.

او سپس افزود: امیدوارم که یکی از چهار دوستی که برای دریافت جایزه انتخاب شده اند، برگزیده جایزه شوند. اگر هم نبرند باز هم برای ما برنده هستند، زیرا چهار نویسنده جدی ادبیات کودک را به جهان معرفی کرده ایم.

حسین شیخ الاسلامی، عبدالحکیم بهار، مریم محمدخانی، مرجان فولادوند، سید علی کاشفی خوانساری، مهدی خوانساری از دیگر سخنرانان این مراسم بودند که هر یک به ویژگی ها و خاطراتی که از سیدآبادی داشتند، اشاره کردند.

در بدترین شرایط لبخند می زند

حسین شیخ الاسلامی در این مراسم اظهار کرد: شاید کمتر کسی مانند من، سیدآبادی را دوست داشته باشد و شاید کمتر کسی مانند من مخالف او باشد اما معتقدم او در حوزه نظری اشتباهاتی دارد. او در ده سالی که له و فراموش شده بودیم به ما امیدواری داد و ما را زنده نگه داشت. او در بدترین شرایط می تواند، لبخند بزند.

مریم محمدخانی نیز به ذهن خلاق و پُر از ایده او اشاره کرد که هر کدام قابلیت اجرایی دارد و همچنین قائل بودند این نویسنده ادبیات کودک به فعالیت جمعی و گفت وگو با دیگران را دیگر ویژگی های سیدآبادی برشمرد.

مرجان فولادوند از دیگر سخنرانان این مراسم، گفت: ما در فضای بدی قرار گرفتیم که احتمال اینکه کتاب ها حبس شوند بسیار است و اگر کسی نباشد که آنها را به دست مخاطب برساند از بین می روند و فراموش می شوند. ترویج کتاب، باعث زنده بودن کتاب ها می شود. من در طرحی که با این نویسنده همکاری داشتم، به این موضوع پی بردم و به ادامه فعالیت و حتی زندگی امیدوار شدم.

سیدعلی کاشفی خوانساری با اشاره به آشنایی اش با سیدآبادی، بزرگ بودن را از ویژگی های این نویسنده برشمرد و گفت: کمتر پیش می آید کسی نگران دیگران باشد، سیدآبادی حواسش به بقیه است.

سیدآبادی آدم پشت صحنه است

مهدی حجوانی هم با بیان اینکه جمله سیدآبادی از پیشرفت دیگران ناراحت نمی شوم را هیچ وقت فراموش نمی کند، اظهار کرد: چقدر دنیای ما خوب می شود که همه، این طور زندگی کنند. به قول آقای اقبال زاده سیدآبادی مدیر دولتی است که غیر دولتی عمل می کند .

او افزود: سیدآبادی آدم پشت صحنه است و دوست ندارد روی صحنه باشد.

به جز نوشتن در فعالیت هایم تنها نبودم

سیدآبادی نیز در مراسم نکوداشت خود با اشاره به سخنان مهدی حجوانی، گفت: برعکس امروز خیلی خوشحالم و روز سختی نبود. البته چند روز پیش از مراسم، پوسترش را در اینستاگرام گذاشتم و شب را نتوانستم بخوابم و به مرور عادت کردم.

او سپس بیان کرد: من آدم خوش شانسی بودم. خانواده ام از تمکن مالی قوی برخوردار نبودند اما طوری برخورد کردند که ما احساس کمبود نداشتیم. من در روزهای بی پولی و بی کاری خودم از پیشرفت کسی ناراحت نشدم و برایش خوشحال هم بودم. من در فعالیت هایم به جز نوشتن تنها نبوده ام.

بدون عذاب وجدان کار نکردم

مشاور وزیر ارشاد درباره نقدهایی که نسبت به کار دولتی او وجود دارد، با بیان این که من نسبتی با کار دولتی نداشته ام، گفت: از زمانی که کار دولتی را قبول کردم بدون عذاب وجدان کار نکرده ام و این عذاب وجودان باعث می شد کارهای خود را هر روز مرور کنم. ار کارهایی که تاکنون در ارشاد انجام داده ام راضی هستم و باز هم می گویم یک روز هم بدون عذاب وجدان کار نکرده ام.

او همچنین خاطراتی از دوران کودکی خود تعریف کرد و به دوره همکاری خود با مرحوم رضا رستمی برای تأسیس کتاب فروشی شان اشاره داشت.

در پایان مراسم لوح تقدیر و نشان مهرآیین کانون پرورش فکری کودک و نوجوان، لوح تقدیر از سوی شورای هماهنگی عشایر و روستاهای دوستدار کتاب ، لوح تقدیر از سوی انجمن نویسندگان ادبیات کودک و نوجوان و چند لوح تقدیر دیگر به این نویسنده ادبیات کودک و نوجوان اهدا شد.

انتهای پیام

لینک خبر :‌ خبرگزاری دانشجویان ایران
پانزدهمین جلسه کمیسیون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات به ریاست سیدعباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و با حضور اعضای کمیسیون و اعضای کمیته راهبردی کمیسیون برگزار شد.

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، در این جلسه اعضای این کمیسیون دو شیوه نامه انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات بنگاه های اقتصادی عمومی و انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات تشکل های مردم نهاد را بررسی کردند.

بر اساس این گزارش، دو شیوه نامه بررسی شده پیش از طرح در این کمیسیون در جلسات کارشناسی با حضور نمایندگان مرتبط تدوین شده بود.

بنابراین گزارش، اعضای کمیسیون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات عبارتند از: سیدعباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، حسین انتظامی دبیر کمیسیون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات، پورفلاح معاون وزارت اطلاعات، حجت الاسلام بهرامی رئیس دیوان عدالت اداری، نصرالله جهانگرد معاون وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، رضا طلایی نیک معاون وزارت دفاع، حجت الاسلام مازنی رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی و رسول سرائیان دبیر شورای عالی فناوری اطلاعات کشور.

حسام الدین آشنا، یونس شکرخواه، انصاری، محسن اسماعیلی، حسن نمکدوست، علیرضا معزی، رضا باقری اصل و سیدحسن میردامادی نیز اعضای کمیته راهبردی این کمیسیون هستند.

5 اسفند 1397 13:48

لینک خبر :‌ وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی
اختتامیه سی و هفتمین جشنواره تئاتر فجر شب گذشته در حالی در تالار وحدت برگزار شد که بی حاشیه هم نبود. از نپذیرفتن جایزه بازیگری مرد تا اعتراض به وزیر فرهنگ و ارشاد برای نداشتن سالن نمایشی در شهرستان ها.

به گزارش خبرنگار تئاتر خبرگزاری فارس، سی و هفتمین جشنواره تئاتر فجر شب گذشته ، چهارم اسفند ماه با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و مسئولان جشنواره با اعلام اسامی برندگان به کار خود در تالار وحدت پایان داد. اما این جشنواره خالی از حاشیه هم نبود.

اتفاق مثبت مراسم شب گذشته تجلیل از خانواده شهید ترور اهواز، شهید زنگنه بود که همسر او به همراه دو فرزند و مادرش در مراسم حضور پیدا کردند و هنگام پخش کلیپ نیز مادرش با تأثر گریه می کرد و این باعث شد حضار نیز به گریه آمده و امیرحسین مدرس نیز به سختی اجرا را ادامه دهد.

یکی از بخش های جشنواره شب گذشته پخش کلیپ و پاسداشت افراد درگذشته هنرمند بود که مورد توجه حضار قرار گرفت و بخشی که از زنده یاد عزت الله انتظامی نیز نمونه کارهایی پخش می شد، تماشاچیان به شعف آمده و تشویق مضاعف کردند.

* به یاد کارگران هفت تپه

زمانی که فیلم بزرگداشت ها پخش شد از طبقات بالای تالار وحدت کاغذهایی، از سوی تماشاگران بر سر حاضران ریخته شده که روی آنها نوشته شده بود: به یاد کارگردان هفت تپه، انجمن صنفی معلمان، کارگران فولاد اهواز، فعالان محیط زیست که اسامی مختلفی هم در ادامه آن درج شده بود...

هنگام اعطای جوایز چندی از هنرمندان حتی با مخالفت امیرحسین مدرس هم پشت تریبون قرار گرفتند و صحبت کردند، در حالی که قرار بود در مراسم شب گذشته کسی از برگزیدگان به دلیل کمبود وقت، پشت تریبون صحبت نکند و تنها جایزه خود را دریافت کند.

* اعتراض بازیگر دهلرانی به تبعیض

اما یکی از حواشی شب گذشته، از سوی برگزیده جایزه بازیگری مرد، مصطفی کولیوندی برای بازی در نمایش کالبدشکافی یک اتفاق بود که او پشت تریبون قرار گرفت و گفت که جایزه خود را نمی پذیرد. او در صحبت هایش با صدای بلند گفت: من از دهلران آمدم، نفت این شهر الان خرج تهران می شود در حالی که ما یک سالن تمرین و نمایش نداریم. تئاتر خیابانی در این شهر به ملکوت پیوسته و من باید اعتراف کنم که به خاطر وضعیت خودمان و اعتراض به شرایطمان این جایزه را قبول نمی کنم.

وی در بخش پایانی صحبتش نیز گفت: مسئولان هیچوقت صدای ما را نشنیده اند!

همچنین ستایش رجایی نیا نیز برگزیده بازیگری نمایش دریاچه قو از شهر مشهد نیز پشت تریبون مدعی شد: ما 3 جایزه موسیقی از جشنواره فجر درحالی برای مشهد گرفتیم که این شهر موسیقی ندارد!

* به اندازه چهل سال حرف دارم...

رؤیا تیموریان که مراسم بزرگداشت اش برگزار می شد نیز گفت: اگر بخواهم نقد و صحبت کنم به اندازه چهل سالی که کار کردم، حرف دارم و ترجیح می دهم سکوت کنم. فقط باید بگویم به جز تعداد انگشت شمار مسئولین، این عاشقان تئاتر بودند که آن را زنده نگه داشتند.

فاطمه معتمدآریا نیز در بخش مسابقه بین الملل موفق به دریافت تندیس و جایزه 500 دلاری برای بازی در نمایش خنکای ختم خاطره از حمیدرضا آذرنگ شد. وی نیز در صحبت هایش گفت: اعطای جوایز سلیقه ای از تعدادی افراد است و قطعیتی برای بهتر بودن وجود ندارد همه بازیگران تئاتر امروز بی نظیر هستند، شاید برا تجربه بیشتر این جایزه را به من دادند.

وی ادامه داد: در تئاتر همدلی وجود دارد و من این همدلی را دوست دارم هر کسی در هر جایی که به شرایط خوبی می رسد نتیجه وحدت و همدلی تیم تئاتری اش است، من این جایزه را مدیون گروه خوبمان هستم. شاید برای اولین بار باشد که سالن 300 نفره تئاتر، 700 نفر تماشاچی داشته است بهرحال در این گروه اگر بی استعداد هم باشی، شکوفا می شوی و گواه آن تماشاچیان دیشب ما در تماشاخانه ایرانشهر است. ( + )

معتمدآریا در پایان گفت: جایزه تئاتر برای من چون مهر مادری، بی ادعا و بی توع است.

* امروز در جهان نهم هستیم نه سوم

سپس معتمدآریا از حمیدرضا آذرنگ نیز خواست تا روی صحنه حاضر شود، او نیز با تبریک به برگزیدگان گفت: ای کاش جوایز آنقدر زیاد بود که همه خوشحال از این سالن بیرون می رفتند. از همه دوستان خواهش می کنم که قضاوت نکنند، ما امروز در جهان نهم یا دهم هستیم نه جهان سوم! کسانی که دیگران را قضاوت می کنند دعوت به خواندن رمان قرزم جان گولان می کنم تا بدانند ما برای چه گرفتار شده ایم.

انتهای پیام/

لینک خبر :‌ خبرگزاری فارس
اصل تعارض منافع ایجاب می کند کسانی که منافعی در موقوفه ها دارند از مدیریت های سازمان اوقاف دور باشند.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۱۲/۰۵ سایت های دیگر : عصر ایران فردا نیوز ملیون اعتدال

به گزارش ایسنا، سروش بامداد در عصر ایران نوشت: امام جمعۀ لواسان از بازداشت سه مسؤول اوقاف در شمیرانات و تهران به علت زمین خواری و سو استفاده از موقعیت شغلی خبر داده است.

به گفتۀ حجت الاسلام سعید لواسانی مأموران وزارت اطلاعات در حال بررسی پروندۀ این مسؤولان متخلف هستند.

این خبر شاید در ابتدا برای شما چندان جذاب یا حائز اهمیت نباشد و بگویید وقتی مدیران فلان بانک با ارقام کلان محاکمه شده اند و تحریم ها آثار خود بر اقتصاد ایران را هر روز بیش از روز قبل نشان می دهد و مردم را گرفتار تأمین معیشت ساخته این خبر چه جذابیت فوق العاده و اهمیت ویژه ای دارد که به جز نقل آن در ستون خبرها موضوع یک تحلیل مستقل می شود؟

این خبر اما بسیار مهم است و دلایل هم از این قرارند:

1.و رود امام جمعه لواسان به این موضوع و اعلام در خطبه های نماز جمعه از عزم او برای افشای موارد دیگر خبر می دهد تا احیاناً زد و بند پشت پرده ای صورت نپذیرد. پس وجه اول اهمیت همین اعلام عمومی از تریبون نماز جمعه است و همین باعث می شود مردم اطلاعات دیگر خود را نیز منتقل کنند. خصوصاً این که اراضی منطقه در زمره گران ترین زمین ها در ایران به حساب می آید و اعداد سو استفاده قاعدتاً باید بزرگ باشد.

2. شاید اگر امام جمعه از بازداشت مسؤول فلان ادارۀ اقتصادی یا حتی شعبۀ بانک خبر داده بود این اهمیت را نداشت. چرا که در ذات کار بانک و اداره ارتباطی با نهادهای مذهبی مستتر نیست. وقف و اوقاف اما برای برخی به نقابی بدل شده تا ذیل عنوانی موجه به فعالیت های اقتصادی و سوداگرانه خود مشغول باشند. در نگاه عمومی نیز مدیر اوقاف، به نسبت دیگران کمتر درگیر امور مادی تلقی می شود. حال آن که اتفاقاً برخی اتفاقات که ذیل عنوان وقف رخ می دهد در پوشش های دیگر شدنی نیست و از این رو از سخنان امام جمعه لواسان استقبال می کنیم چون امید می رود با افشای پاره ای مناسبات این تابو شکسته شود.

3. تصور برخی این است که رئیس سازمان اوقاف منصوب مستقیم رهبری است و به همین خاطر چندان به این حوزه نمی پردازند. حال آن که حکم رئیس سازمان اوقاف را وزیر ارشاد صادر و امضا می کند هر چند در آن تصریح می شود که با اجازۀ مقام معظم رهبری است ولی به هر رو زیر مجموعۀ وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به حساب می آید. ضمن این که شخص رهبری در بیانیه راهبردی اخیر هیچ دستگاه حکومتی را در مقابله با فساد مستثنا نکرده و بر طهارت اقتصادی همه مقامات تأکید ورزیده اند.

4. در هر سازمانی امکان خطا وجود دارد خاصه این که با مقولۀ زمین سر و کار داشته باشد. همچنین می دانیم رئیس کنونی سازمان اوقاف در مهرماه همین امسال منصوب شده است و احتمالاً این مدیران مربوط به دوره قبل بوده اند و اگر مربوط به همین دوره هم باشند نیز این احتمال وجود دارد که پی گیر ی ها از درون سازمان به چنین نتیجه ای انجامیده باشد. مع الوصف انتظار می رود سازمان اوقاف عملکرد موقوفه های مختلف را در معرض افکار عمومی قرار دهد و امکان سو استفاده از قداست عنوان وقف را مسدود سازد.

5. از سازمان متولی وقف و اوقاف همچنین انتظار می رود نقش نظارتی خود را پررنگ تر کند. حال آن که چنانچه در گزارشی پیش از این اشاره شد برخی انتصابات فامیلی در رأس سازمان اوقاف و انتساب منصوبین به بعضی موقوفه ها این نگرانی را ایجاد می کند که تعارض منافع مانع نظارت و رسیدگی جدی شود. از این رو نیز اقدام امام جمعه لواسان ستودنی است چون می توان حدس زد در غیر این صورت چه بسا سفارش هایی در کار می شد تا اعلام عمومی صورت نپذیرد.

هر چند امیدواریم پرونده های مدیران بازداشتی اوقاف سنگین نباشد تا اعتماد عمومی خدشه نبیند اما برای آن که تخلفات وقف ابعاد وسیع تر به خود نگیرد تا پس از سلطان قیر و سلطان سکه ناگهان سلطان سو استفاده از وقف هم در راه باشد اطلاع رسانی بیشتر و تذکر و نظارت نمایندگان و توجه به اصل تعارض منافع و به کار نگرفتن افراد مرتبط با موقوفه ها در نظارت بر وقف، اقداماتی ضروری به حساب می آید.

انتهای پیام

لینک خبر :‌ خبرگزاری دانشجویان ایران
کارگردان از آن همه سکوت که کسی فریادش را نشنید عنوان کرد این اثر نمایشی تلاش دارد ویژگی های شخصیتی سلمان فارسی را به مردم ایران بشناساند.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۱۲/۰۶ سایت های دیگر : تئاتر آنلاین خبرگزاری دانشجو

سیدوحید میریونسی کارگردان نمایش از آن همه سکوت که کسی فریادش را نشنید درباره اجرای این اثر نمایشی به خبرنگار مهر گفت: این نمایش از سوم اسفند ماه اجرای خود را در سالن سوره حوزه هنری آغاز کرده است و به مدت 10 شب و تا 12 اسفند روی صحنه خواهد بود.

وی درباره داستان نمایش بیان کرد: این اثر به نویسندگی علی قادری نمایشی تاریخی است که در فضایی آئینی روایت می شود. از آن همه سکوت که کسی فریادش را نشنید داستان زندگی فرداد مُغ زرتشتی ایرانی است که از ظلم و فساد حکومت ساسانی به ستوه آمده است. این مغ به دنبال بهترین و ناب ترین چیزی است که یک انسان می تواند داشته باشد و در این مسیر با دیدن حضرت علی(ع) اسلام می آورد و از طریق ایشان با پیامبر اسلام(ص) آشنا می شود و در واقعه غدیر خم نیز حضور می یابد. این فرد در آنجا با فردی به نام عبدالله آشنا می شود و از طریق او با امیرالمومنین(ع) مکاتبه می کند اما غافل از خیانتی که از جانب برخی از اعراب نسبت به ایشان صورت گرفته به خیال اینکه نامه هایی که دریافت می کند از حضرت علی(ع) است روزی نامه ای دریافت می کند مبنی بر اینکه در جریان لشکرکشی اعراب به ایران، شهر خود هیره را تسلیم مسلمانان کند اما...

این کارگردان تئاتر تصریح کرد: در این نمایش تلاش شده است که فرداد به گونه ای خصوصیات سلمان فارسی را به مخاطبان یادآور شود. البته شخصیت فرداد زاییده تخیل نویسنده است ولی از آنجا که بسیاری از مردم ایران شناخت درستی نسبت به سلمان فارسی ندارند و نمی دانند او فردی ایرانی و فرزند یک مغ بوده است که به دنبال یافتن حقیقت به کشورهای مختلف سفر می کند و در نهایت به اسلام ناب محمدی روی می آورد. تصمیم گرفتیم که در این نمایش بخش هایی از ویژگی های این صحابه پیامبر(ص) مورد توجه قرار گیرد.

میریونسی در پایان صحبت هایش درباره اجرای 10 روزه نمایش توضیح داد: من نزدیک به 16 سال است که تئاتر کار می کنم و دغدغه کارهای فرهنگی و مذهبی دارم اما متاسفانه از این نوع نمایش ها حمایت مناسبی نمی شود. ریال به ریال هزینه های این نمایش توسط بانیان خیریه و مردم علاقه مند به کارهای فرهنگی و هنری تامین شده است اما باز هم ما برای اجرا در سالن های مختلف با مشکل مواجه بودیم و نهایتا حوزه هنری پذیرفت که سالن سوره را به مدت 10 روز در اختیار ما قرار دهد. در روزگاری که حمله به دین اسلام به شیوه های مختلفی وجود دارد، عده ای جوان دغدغه های فرهنگی و دفاع از اسلام ناب محمدی دارند که باید مورد حمایت قرار گیرند.

در خلاصه داستان این نمایش آمده است: خیلی سخت است مطمئن باشید کار درست را انجام می دهید ولی متوجه بشوید از شما سوء استفاده شده است و همه به چشم یک خائن وطن فروش نگاهتان کنند که دروازه های کشور را برای فتح اعراب باز کرده اید. چگونه باید ثابت کنیم وطن فروش نیستیم؟.

در این نمایش امیر لطفعلی، مهران وزیری، امیرحسین حسینیان، مرتضی اسلامی، علی اکبر آخوندی، محمد اقدم نژاد، محمدرضا جمال، مسعود بهارلو، محمدحسین کاشانی، امیرعلی یوسفی پور، محمدجواد عطاران، محمدحسین حاجی محمدعلی، حسن کنی ایفای نقش می کنند.

این گروه نمایشی در سال های اخیر نمایش های افراد از آنچه می بینید به شما نزدیکترند ، من بازی نمی کنم ، ساعت های خواب ، دل آخته ، برهوت ، میراث و آخرین معرکه را روی صحنه برده است.

کد خبر 4551043

آروین موذن زاده

لینک خبر :‌ خبرگزاری مهر
عضو کمیسیون فرهنگی مجلس، شفافیت مالی ، برگزاری با کیفیت، پرهیز از تمرکز بر سلبریتی ها و میدان دادن به گروه های توانمند و مستعد را از نقاط مثبت جشنواره موسیقی فجر امسال دانست.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۱۲/۰۶ سایت های دیگر : خبرگزاری فارس تبریز بیدار عصر تبریز نصر نیوز

محمداسماعیل سعیدی در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت با اشاره به برگزاری جشنواره موسیقی فجر امسال گفت: نکته مهم برگزاری جشنواره موسیقی فجر امسال، مسائل مالی آن بود زیرا در دوره های گذشته از سوی فعالان و هنرمندان موسیقی به این موضوع ایراداتی وارد می شد ولی در دوره کنونی شفافیت نسبتا مطلوبی در هزینه ها و پرداخت دستمزد به گروه های هنری وجود داشت.

نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس شورای اسلامی عنوان کرد : گسترده شدن دایره هنرمندان در جشنواره موسیقی امسال نیز از دیگر نقاط مثبت آن بود؛ به این معنا که صرفا از نام آشنایان و چهره ها در این بزرگترین هم نشینی موسیقی کشور استفاده نشده بود بلکه فرصتی فراهم شد تا گروه های کمتر شناخته شده ولی توانمند و مستعد به عرصه بیایند.

این نماینده مجلس با اشاره به اجرای گروه های موسیقی خارجی از آهنگسازان ایرانی در جشنواره امسال، ادامه داد: این امر نشان از آن دارد که این هنر اصیل ایرانی تاثیر خودش را نه فقط امسال بلکه در طول سالیان مختلف گذاشته و هنرمندان کشورهای مختلف دنیا به موسیقی ایرانی و فضای هنری ایران علاقه مند شدند و مکنونات قلبی خودشان را نشان می دهند.

طول و عرض موسیقی در کشور مشخص شود

وی همچنین در ادامه با انتقاد از نامعلوم بودن تکلیف موسیقی در کشور توضیح داد: در چهل سال پس از انقلاب اسلامی باید شاخص ها و استانداردهای نحوه پرداختن به موسیقی در چارچوب نظام جمهوری اسلامی برای مردم و هنرمندان ترسیم می شد تا هم هنرمند بداند که آن شاخص ها چیست و هم مرم بدانند.

سعیدی با بیان اینکه معطل و بلاتکلیف گذاشتن این موضوع باعث صدمه به هنر خواهد شد، افزود: در طول این سه چهار دهه اخیر یک چارچوب مشخص برای موسیقی سالم و با نشاط که فرح و شادابی در جامعه به همراه داشته باشد، تدوین نشده؛ همین است که در یک جایی با یک نوع خاص از موسیقی موافقت می شود و در جای دیگر مخالفت.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس بیان کرد: تایید یک دستگاه و انکار دستگاه دیگر باعث شده هم هنرمند و هم هنر در هاله ای از ابهام و سردرگمی باشد که بلاخره چه اتفاقی خواهد افتاد؛ لذا این موضوع باید از مسئولان مرتبط اعم از مجلس، شورای عالی انقلابی فرهنگی و دستگاه های مسئول فرهنگی مطالبه شود تا ضمن ایجاد نشاط و شادابی برای جامعه، زمینه ها، چارچوب و عرض و طول موسیقی نیز مشخص شود./

پایان پیام

لینک خبر :‌ خانه ملت
تهران- ایرنا- تجربه سفر سی وهفتم کشتی جشنواره بین المللی تئاتر فجر ثابت کرد که میراث ارزنده داشته های هنر نمایشی ایران را می توان با اطمینان و افتخار به دستان جوانان امانتدار و هنرمند کشور سپرد تا آنها این گنجینه موروثی را به آیندگان فرداهای نیامده، بسپارند.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۱۲/۰۶ سایت های دیگر : شبکه اینترنتی آفتاب

به گزارش روز دوشنبه خبرنگار فرهنگی ایرنا، کشتی سی و هفتمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر بعد از مسافرتی طولانی و هشت ماهه بربستر اقیانوس بیکران هنرهای نمایشی در محدوده جغرافیایی به وسعت جهانی که در آن زیست می کنیم، شامگاه چهارم اسفندماه با تمام خاطرات رنگارنگش در تالار وحدت پهلو گرفت.
پهلو گرفتنی که بار دیگر با وداع همراهان و مسافران هنرمندش همسو و اینبار سهم خاطرات نقش بسته بر ذهن مسافران کشتی تئاتر فجر شیرین و ماندگار بود.

** سکانداری ناخدایی که خود از فرزندان جشنواره بود
به گواه تاریخ، خاطره سفر و حرکت با کشتی جشنواره بین المللی تئاتر فجر همیشه آرام، شیرین و ماندگار نبوده است، در ادواری، خاطرات این سفر و همسفرانش بیشتر از آنکه با حظ وافر از آرامش اقیانوس بیکران هنرهای نمایشی همراه باشد، بیشتر منقوش طی کردن این مسافرت بر امواج سهمگین طوفانی بود که اقیانوس هنرهای نمایشی را متلاطم کرده و رسیدن به اسکله و پایان آن سفر تئاتری را به شیرین ترین خاطره مسافرانش بدل کرده بود.
برای اثبات مدعای خاطرات چنین سفر پرمخاطره ای، لازم نیست به سال های دور و دیرین تقویم سی و هفت ساله تئاتر فجر برگردیم، همین دوره سی و ششم (بهمن ماه 1396) اگر نه تلخ ترین که یکی از سخت ترین مسافرت های این کشتی بود که سکانداری اش را فرهاد مهندس پور بر عهده داشت.
اما هر چه سخت بود مسافرت کشتی سی و ششم، سفر سی و هفتم مملو بود از خاطرات رنگارنگ و جذابش! خاطراتی که سهم شیرینی و ماندگاری اش آن آنقدر بود که برخی تلخی ها و مشکلات پیش آمده در بطن آن آرامش و لذت سفر، گیج و گم می شد. چرا که سکانداری سفر کشتی سی و هفتمین جشنواره تئاتر فجر نه تنها در دست فرزندی از اهالی تئاتر بود که او خود فرزند خلف جشنواره تئاتر فجر به حساب می آمد. فرزندی که در همین کشتی جشنواره تئاتر فجر تولد هنری اش را جشن گرفت، تجربه کرد، آموخت و پخته شد.
نادر برهانی مرند سکاندار سی و هفتمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر در حالی ناخدای کشتی عظیم جشنواره شد که تنها یک چکه از آفتاب تیرماه بر برگه های تقویم 1397 خورشیدی تابیدن گرفته بود.
او با گروهی کاربلد و خبره، سوت حرکت این کشتی را در شرایطی کشید که این بار بعد از گذشت سی و شش سال، با تدوین آیین نامه برگزاری جشنواره تئاتر فجر با امضای سیدعباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، نقشه راه و فراز و فرودهایش هر چند دیر، اما به نحوی آماده شد که مسیر حرکت دقیق، آرام و مطمئن کشتی جشنواره، از ابتدا تا انتها با تمام قوانین و مقرراتش تدوین شده بود.

** اساس سی و هفتمین مسافرت کشتی تئاتر فجر بر سه محور
همه اینها بود که باعث شد وقتی آفتاب تیرماه 1397 شعله هایش را روی آخرین روز از برگ های تقویم این ماه تابستان می ریخت، نادر برهانی مرند با برگزاری نشست رسانه ای شرایط سوارشدن بر کشتی سی و هفتمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر را برای تمامی هنرمندان عرصه هنرهای نمایشی ارائه دهد.
نشستی که ضمن معرفی تمامی بخش ها و مراحل سفر این دوره جشنواره، حاکمیت نگاهی متفاوت بر آن حاکم را گوشزد می کرد، تفاوتی که چشم انداز سفری ایمن و آسوده را در قیاس با ادوار قبلی پیشاروی مسافران هنرمند این کشتی به واسطه آیین نامه برگزاری جشنواره ترسیم می کرد.
مرور تاریخ 36 دوره قبلی جشنواره تئاتر فجر ثابت می کرد مسافرتی آسوده که ماحصلش به نقش بستن خاطرات شیرین در ذهن هنرمندان حاضر در آن سفر منتج شود زمانی تضمین یافته است که اصول و ضوابط آن سفر بر عملی شدن گفته های سکان دار جشنواره منطبق شود.
در طول سی و شش سفر قبلی هر بار که گفته های ناخدا هنگام عملی و اجرایی شدن شکل دیگری به خود می گرفت، مسافرت به مسافرتی سخت و صعب در اقیانوس متلاطم عرصه هنرهای نمایشی بدل می شد! و درست در نقطه مقابل، هر بار که گفته های ناخدا در خلال سفر جشنواره تطبیق یافته با اصول و عملی شده بود، نفش بند خیال هنرمندان حاضر در آن دوره مَمهور به مُهر خاطرات شیرین و زیب می شد.
برهانی مرند در نشست رسانه ای سی و هفتمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر سه اصل را به عنوان محورهای این دوره جشنواره در اختیار اصحاب رسانه قرار داد تا از طریق تریبون آنها به تمامی مسافران داخلی و بین المللی کشتی اعلام شود.
او این سه محور را استواری جشنواره بر پایه مرور آثار تئاتری ، فراهم ساختن بستری مناسب برای معرفی جوانان خلاق هنر تئاتر کشور و برقراری نگاه عادلانه برای حضور هنرمندان پایتخت نشین در کنار همتایان هنرمند دیگر استانها دانست.
در حقیقت برهانی مرند چتر برافراشته بر عرشه جشنواره سی و هفتم تئاتر فجر را چتری به وسعت ایران نامید که در کنار میزبانی داخلی میهمانان 12 کشور جهان را نیز پذیرا بود.
امروز مسافرانی که بعد از پهلوگرفتن کشتی سی و هفتمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر در تالار وحدت، خاطرات این سفر هشت ماهه را (اول تیرماه تا چهارم اسفندماه 1397) در ذهن خود مرور می کنند، متوجه می شوند که تمامی گفته های سکاندار این کشتی عینی و عملی به اثبات رسید و به همین سبب است که سهم خاطرات شیرین و ماندگار از جشنواره تئاتر سی و هفتم برای تمامی مسافران هنرمند حاضر در این کشتی، نقشبند لحظات شیرین و دوست داشتنی است.

** رفقای رقیب؛ رقبای رفیق
بعد از گذار و گذر کشتی جشنواره سی و هفتم بر پهنه اقیانوس هنرهای نمایشی لحظه موعود فرا رسید، بیست و دوم بهمن ماه 1397 آغاز 12 روز پایانی سفر مسافران کشتی بود تا این بار بر صحنه های مختلف، میزبان آثار تئاتری، داشته ها و ظرفیت های هنر تئاتر ایران پیشاروی مخاطبانی باشند که در انتظار رد شدن کشتی از تالارهای نمایشی بودند.
جشنواره سی و هفتم مرور محور بود. یعنی قرار بود آنچه که طی بازه زمانی یک ساله - از بهمن 96 تا بهمن 97 - بر صحنه تالارهای نمایشی ایران قرار گرفته بود، بهترین هایش با عبور از دریچه نگاه داوران و مسئولان سنجش کیفی آثار تئاتری در جشنواره حضور پیدا کنند.
اینگونه بود که مخاطبان، سیر تحول و تطور تلاش ها و مجاهدت های هنرمندانی را شاهد شدند که در تمامی ایران پهناور با محدوده امکاناتی که در اختیار داشتند، قدرتمندترین آثارشان را با لذت، حلاوت و شیرینی آغشته به طعم دلچسب تئاتر ارائه کردند.
چقدر تجلی دوشادوشی هنرمندان استانی با همتایان پایتخت نشین شیرین بود! جایی که برای نخستین بار سهم آثار تئاتری شرکت کننده در قامت سفر جشنواره سی و هفتم بیش از نیمی از آثار را تشکیل می داد. 52 درصد از تئاترهای تولید شده توسط هنرمندان ایرانی متعلق به تئاتری های بود که از شهرهای دور و نزدیک پایتخت گردهم آمده بودند تا در رقابت با هنرمندان تهرانی، داشته های تئاتری شان را عرضه کنند.
چقدر این رقابت توام با رفاقت شکوهمند بود! زمانی که مخاطبان هنگام ترک سالن های نمایشی بعد از اتمام نمایش، بر قدرت و جایگاه تئاتر استان ها و چیره شدن آنها بر محدودیت ها و ارائه اثری هم سطح نام تئاتر و عظمت وسعت آن در کشورمان صحه می گذاشتند و آفرین می گفتند!
جذابیت این شکوه متاثر از ضعف تولیدات هنرمندان پایتخت نشین نبود، بلکه بازتاب دهنده این نکته بود که هنرمندان تئاتر استانی و شهرستانی نیز قدرت خود را نه تنها همسو که گاه فراتر از همکاران اهالی خانواده تئاتر که در تهران ساکن هستند رسانده اند و در این قال و مقال، ثمره سال ها تلاش بی وقفه شان در مسیر ارتقای کیفی تئاتر ایران را به مخاطبان عرضه می کردند.

** بخش بین الملل، پاسخ تئاتر ایران به خام خیالی های دشمنان
اردیبهشت ماه 1397 زمانی که بار دیگر دشمنان همیشه در کمینِ کیان و حریت کشورمان بار دیگر تنگ نظرانه و از سر ناچاری سد تحریم های اقتصادی را با هدف کند کردن حرکت مردم ایران انقلابی و اسلامی بنا کردند، گمان برخی بر این می رفت که جشنواره های هنری که با نام فجر انقلاب گره خورده ست - به ویژه جشنواره بین المللی تئاتر فجر- در مورد میزبانی از هنرمندان جهانی، آسیب های متعددی خواهد دید.
اما این بار نادر برهانی مرند با همراهی سعید اسدی همکار و همیار او در هدایت کشتی جشنواره بین المللی سی و هفتم که در بخش بین الملل وظیفه پذیرش و میزبانی شایسته از هنرمندان جهانی را داشت، نشان دادند که در مسیر حرکت رو به تعالی فرهنگ و هنر ایرانی، هیچ سدی نمی تواند خللی در فتح قله های افتخار ایجاد کند.
اینگونه بود که هنرمندانی از کشورهایی مانند بلژیک، روسیه، رومانی، هلند، ترکیه، آذربایجان، نیجریه، ژاپن، هندوستان، اتریش، لیتوانی، سوریه و لبنان به جمع مسافران کشتی سی و هفتم تئاتر فجر پیوستند و بنا را بر آن گذاشتند تا در قالب رقابت بخش بین الملل با بخشی از خانواده بزرگ تئاتر در جهان - هنرمندان ایرانی - رقابت کنند.
تحقق این مهم آیا چیزی جز تجلی دیپلماسی فرهنگی به عنوان دکترین فعالیت های کلان حوزه فرهنگ و هنر دولت دوازدهم است؟
جلوه های ماندگار سفر سی و هفتم کشتی جشنواره تئاتر فجر در بخش بین الملل اینبار نه تنها در حضور و اجراهای هنرمندان خارجی حاضر در جشنواره متجلی بود که بار دیگر پاسخی درخور به تحریم هایی بود که دشمنان کیان و فرهنگ کشورمان به خیال خود پیشاروی حرکت هنرمندان جهت صدور هنر آغشته به مِهر و نامدار به صلح ایران بنا نهاده بودند.

** SHOWCASE ؛ گامی بزرگ در مسیر دکترین دیپلماسی فرهنگی ایران
تجلی توفیق سفر کشتی سی و هفتم تئاتر فجر در بُعد بین المللی نه تنها به میزبانی از آثار نمایشی هنرمندان خارجی در عرشه این رخداد بازمی گشت که حتی گامی فراتر در قالب معرفی تئاتر ایران به صحنه های جهانی نیز به شمار می رفت.
چرا که اینبار در خلال روزهای برگزاری جشنواره با درایت سعید اسدی -مدیر بخش بین الملل - و یاری و همراهی جمعی از جوانان شناخته شده تئاتر ایران که سابقه تولید و اجرای آثار نمایشی در خارج از مرزهای کشورمان را به عنوان پرچمداران فرهنگ و هنر ایرانی داشتند، بخشی از فعالیت های جنبی جشنواره به برگزاری رویدادی به نام SHOWCASE - پیشخوان هنرهای اجرایی ایران – اختصاص یافت.
SHOWCASE دروازه ای گشوده شده با هدف معرفی و گسترش ارتباطات و تعاملات هنرمندان تئاتر ایرانی با مدیران کمپانی ها، فستیوال ها و جشنواره های هنر نمایش در جهان به شمار می رفت.
طی بازه زمانی چهار روزه برگزاری این بخش، بیش از 50 گروه تئاتر حرفه ای در کشورمان در قالب برنامه پیشخوان هنرهای اجرایی ایران - SHOWCASE -، داشته ها، توانمندی ها و تولیدات خود را به مدیران کمپانی های شناخته شده تئاتر جهان و مسئولان برگزاری فستیوال های بین المللی هنر نمایش عرضه کردند.
در همین بازه زمانی کوتاه مدت، تفاهم نامه های متعددی برای تولید آثار تئاتری مشترک و یا میزبانی دیگر کشورهای میهمان جشنواره از هنر تئاتر ایران و هنرمندان آن در سال 2019 میلادی به امضاء رسید.

** کاهش بودجه ای که خللی در جشنواره ایجاد نکرد
نکته دیگری که حکم به کار بلدبودن و خبرگی نادر برهانی مرند در سکانداری کشتی عظیم سی و هفتم جشنواره بین المللی تئاتر فجر می داد، کاهش بودجه این دوره از جشنواره بود.
در حالی که به دلیل تلاطم بازار ارز و نوسانات حوزه اقتصادی، کشورمان در سال جاری با کاهش بودجه جشنواره مواجه بود، عده ای این اتفاق را باعث افت کیفی برگزاری جشنواره آنهم در بهار چهل سالگی انقلاب شکوهمند اسلامی می دانستند. چرا که پرونده جشنواره سی و ششم تئاتر فجر (1396) با بودجه پنج میلیارد و 400 میلیون تومانی بسته شده بود و این در شرایطی بود که به دلایل ذکر شده بودجه سفر سی و هفتم کشتی تئاتر فجر با عدد پنج میلیارد و 300 میلیون تومانی تدارک دیده شده بود.
در این بزنگاه بود که یک بار دیگر نادر برهانی مرند و تمامی همکاران او در مسیر برگزاری این رویداد از دکتر سیدعباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در راس هرم امور اداری و اجرایی جشنواره گرفته تا سیدمجتبی حسینی معاون امور هنری وزارتخانه و شهرام کرمی مدیرکل اداره هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با تامین بودجه جشنواره سی و هفتم که هرچند در قیاس با سال قبل عدد کمتری را نشان می داد، نشان دادند که بار دیگر محدودیت می تواند بزنگاهی برای مدیریت خلاقانه مدیران و هنرمندانی باشد که اینبار تجلی آن را در رفتار دبیران و مسئولان برگزاری جشنواره بین المللی تئاتر فجر شاهد بودیم.

** نوید تولد نسلی خلاق در چهل سالگی انقلاب
یکی دیگر از اتفاقات جذاب مسافرت سی و هفتم کشتی جشنواره بین المللی تئاتر فجر برافراشته شدن پرچمی به عظمت، بزرگی و درخشش چهل سال انقلاب شکوهمند اسلامی ایران بود. پرچمی که تحت لوای آن شاهد حضور بخشی به عنوان 40 سالگی انقلاب در بطن رویدادهای اجرایی جشنواره بودیم.
بخشی که نشان داد هنرمندان کشور مانند همیشه پیشقراول تولیدات فرهنگی با محتوای آرمان های نظام جمهوری اسلامی ایران و تاریخ حماسه سازان کشورمان طی بازه چهار دهه اخیر هستند.
نکته حائز اهمیت در این میان حضور متبلور نسلی از هنرمندان تئاتر کشور بود که روزهای شکوهمند بهمن 57 را ندیده بودند و در خلال حماسه هشت ساله دفاع مقدس نیز به دلیل سپری کردن دوران کودکی نمی توانستند به شکل مستقیم، نقشی از خاطرات آن روزگاران برای تصویر و تجسم بر صحنه هنرهای نمایشی حک کنند.
اما تولیدات آنها در پسِ کارهای تحقیقاتی، مطالعاتی و مرور و رصد فعالیت های هنرمندان پیشکسوت در عرصه تئاتر انقلاب و دفاع مقدس به چنان قدرتی رسیده بود که از میان کارهای ارائه شده در تمامی بخش های جشنواره شاهد ظهور و تولد نسلی از هنرمندان بودیم که می توان بواسطه اعتماد و حمایت از آنها، تولید و ماندگاری هر چه بیشتر آثار وامدار حماسه هشت سال دفاع مقدس و روزهای پرشکوه انقلاب و تاریخ پر افتخار معاصر کشورمان را تضمین کرده دانست.

** سکوتی که میهمان قلم منتقدان بی منطق شد
یکی از گفته های نادر برهانی مرند به عنوان سکاندار کشتی سی و هفتمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر، منتقدان بی منطق برای انتقاد و چشم فروبسته بر توانایی های هنرمندان تئاتر را بر آن داشت، تا اینبار قلم خود را بر غلبه نگاه کمی گرایانه نسبت به کیفیت جشنواره در صفحه های کاغذ به حرکت درآوردند که به اختصاص 11 بخش رقابتی در خلال مسافرت کشتی سی و هفتم تئاتر فجر باز می گشت.
تئاتر صحنه ای ، تئاتر ملل ، تئاتر خیابانی و دیگرگونه های اجرایی ، به علاوه فجر ، نمایش های رادیویی ، مسابقه بین الملل ، بخش رقابتی پوستر ، بخش رقابتی عکس ، بخش نمایشنامه نویسی ، چهل سالگی انقلاب و فجر استانی بخش های متنوعی بودند که هر یک به سهم خود رنگ و بو و عطری متفاوت بر 12 روز فعالیت تئاتری و معطر شدن ایران به هنر زنده، پویا و جریان ساز تئاتر می بخشیدند.
همین عامل بود که آن منتقدان را بر آن داشت تا بگویند و بنویسند که اینبار جشنواره تئاتر فجر قرار است خالی از کیفیت باشد، اما ثمره پشت سر گذاشتن تمام آن مسافرت هشت ماهه که تبلور و تجلی آن را طی 12 روز پایانی این سفر در قالب اجراهای مستمر، فشرده، جذاب و رقابت تنگاتنگ هنرمندان ایرانی و جهانی شاهد بودیم، در اختتامیه این رخداد به نظاره نشستیم.
جایی که برای نخستین بار 84 جایزه در 11 بخش رقابتی جشنواره به هنرمندان برگزیده اهدا شد و همان منتقدانی که نگاه کمی گرایانه را غلبه یافته بر محتوای کیفی کشتی جشنواره بین المللی تئاتر فجر می دانستند، به سکوت میهمان کرد.
حتی اگر همان منتقدان بر نمط و سبیل همیشگی شان بر انتقاد بی منطق اصرار می ورزیدند، غوغا، شور و شادمانی مراسم اختتامیه و برآورد جشنواره سی و هفتم در قله نشینی چهل سالگی انقلاب شکوهمند اسلامی که پیشاروی هنرمندان و مخاطبان قرار گرفت، دیگر مجالی برای ظهور و بروز صدای خش دار انتقادهای بی پشتوانه شان باقی نمی گذاشت.

** میوه شیرین اعتماد به جوانان
سرانجام، آنکه به درخشانترین و بارزترین خاطره ماندگار مسافرت مسافران حاضران در کشتی سی و هفتم جشنواره بین المللی تئاتر فجر بدل شد، اعتماد دبیر و مسئولان این دوره جشنواره به فعالیت جوانانی بود که به عرصه و بستری برای معرفی خود نیاز داشتند و در قامت رفتار مسئولان جشنواره، این خواسته شان جامه عمل پوشید.
دست اندرکاران برگزاری جشنواره تئاتر فجر با فراهم ساختن این بستر و معرفی جوانان حاضر در این رویداد نشان دادند که با اندکی صبر و شکیبایی و اعتماد به دانش، خلاقیت و انرژی جوانان می توان آینده تولیدات تئاتری کشورمان را بر محور آثار کیفی و تنوع محتوایی تضمین کرد.
تجربه سفر سی و هفتم کشتی جشنواره تئاتر فجر با سکانداری نادر برهانی مرند و همپایی مسئولان این رخداد ثابت کرد که میراث ارزنده و ارزشمند داشته های هنر نمایشی ایران را می توان با افتخار به دستان جوانان امانتدار و هنرمند کشور سپرد تا آنها این گنجینه موروثی را به آیندگان فرداهای نیامده چنان انتقال دهند که خاطرات شکوهمند تئاتر ایران هر روز بیشتر از روز قبل و هر سال افزون تر از سال گذشته نه تنها در مرزهای ایران انقلابی و اسلامی منتشر شود که موج انعکاس آن در جهان نیز بار دیگر مخاطبان بین المللی را به احترامِ قدرت هنر ایران وادار به برداشتن کلاه از سر و تقدیر کرد.
در حقیقت سفر سی و هفتم کشتی جشنواره بین المللی تئاتر فجر، شتک شعله وری بود بر شولای شب و شوکران های آنهایی که جز سقوط هنر و فرهنگ ایرانی، سودایی به سر نداشته و ندارند.
سی و هفتمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر که در بخش های صحنه ای، به علاوه فجر، خیابانی، دیگرگونه های اجرایی، تئاتر ملل و مسابقه نمایش های بین الملل، بخش چهل سالگی انقلاب و نمایش های رادیویی از بیست و دوم بهمن ماه کار خود را آغاز کرده بود در شامگاه شنبه (چهارم اسفندماه) با معرفی نفرات برگزیده به کار خود پایان داد.
گزارش از امین خرمی
فراهنگ**9266**3009

ارتباط با سردبیر newsroom@irna.ir

تماس بی واسطه با مسئولین

لینک خبر :‌ خبرگزاری جمهوری اسلامی
اگر عنوان جشنواره برای این رویداد در نظر گرفته شده، در همه بخش ها، صرفا باید قطعاتی اجرا شود که برای نخستین بار نواخته می شوند و جشنواره موسیقی فجر همچون جشنواره فیلم فجر محل رونمایی از طیف وسیعی از آثار موسیقی باشد. بدون شک همین شرط ساده که جشنواره موسیقی فجر بستر رونمایی از عمده محصولات یک ساله موسیقی ایران شود، شور و هیجان و رقابت جدی را به وجود می آورد...
تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۱۲/۰۵

اختتامیه سی و چهارمین جشنواره بین المللی موسیقی فجر در شرایطی فرجام آن مشخص شد که بخش وسیعی از افکارعمومی اساساً در جریان آغاز و پایان مهم ترین رویداد موسیقی ایران نیز قرار نگرفت اما چرا این جشنواره برخلاف جشنواره های فیلم و تئاتر فجر، از کمترین اثرگذاری و موج آفرینی در فضای عمومی برخوردار است و برگزاری یا عدم برگزاری اش نیز تاثیری ولو اندک در مسیر موسیقی ایران ندارد؟

به گزارش تابناک ؛ چند روزی از پایان سی و چهارمین جشنواره موسیقی فجر سپری شده و این رویداد با معرفی برگزیدگانش به کار خود پایان داده است؛ رویدادی که در حد فاصل جشنواره فیلم فجر و جشنواره تئاتر فجر برگزار می شود و اگرچه می تواند در حد جشنواره فیلم فجر تاثیرگذار باشد اما به اندازه جشنواره تئاتر فجر نیز تاثیرگذار نیست و برخلاف جشنواره فیلم فجر، هیچ تاثیر محسوسی بر فضای افکارعمومی ندارد؟

عامل نخست به عدم رونمایی از آثار تازه موسیقی در جشنواره موسیقی فجر بازمی گردد. اگر عنوان جشنواره برای این رویداد در نظر گرفته شده، در همه بخش ها، صرفا باید قطعاتی اجرا شود که برای نخستین بار نواخته می شوند و جشنواره موسیقی فجر همچون جشنواره فیلم فجر محل رونمایی از طیف وسیعی از آثار موسیقی باشد. بدون شک همین شرط ساده که جشنواره موسیقی فجر بستر رونمایی از عمده محصولات یک ساله موسیقی ایران شود، شور و هیجان و رقابت جدی را به وجود می آورد که اکنون شاهدش نیستیم.

عامل دیگر در رقم خوردنِ این وضعیت، تبدیل شدن جشنواره موسیقی فجر به یک رویداد استعدادیابی است، حال آنکه انتظار این است خبره ترین اساتید موسیقی ایران در کنار پدیده های تازه در این صحنه با هم رقابت کنند و تازه ترین آثارشان را اجرای کنند و گروهی از خبرگان موسیقی نیز به داوری درباره این آثار بپردازند. این در حالی است که اساساً بزرگان موسیقی جشنواره فیلم فجر را جدی نمی گیرند که حتی به عنوان مستمع در آن حضور جدی داشته باشند، چه رسد به آنکه برای اجرا در آن رقابت کنند.

مهم ترین علتی که دو عامل فوق را رقم زده، عدم تاثیر جشنواره موسیقی فجر بر مناسبات اقتصادی موسیقی ایران است. در واقع اگر یک خواننده آلبوم موسیقی اش را در جشنواره موسیقی فجر رونمایی کند، هیچ تبلیغ گسترده و موثری در راستای افزایش فروش آلبوم او نمی شود، حال آنکه رونمایی از یک فیلم در جشنواره فیلم فجر و استقبال عمومی می تواند به اکران عمومی موفق منجر شود.

همچنین مشوق های اقتصادی نیز در این زمینه در نظر گرفته نشده تا رونمایی از بهترین تولیدات موسیقی ایران در هر سال به جشنواره موسیقی فجر موکول شود. در جشنواره فیلم فجر، فیلم های برتر و به ویژه بهترین فیلم بر اساس آرای مردمی، بیشترین شانس را برای اکران نوروزی به عنوان اکران طلایی در اختیار دارند اما در مقابل جشنواره موسیقی فجر به برندگان چه می دهد؟

اگر جشنواره موسیقی فجر، به جای جوایز کم ارزش، به نفرات برتر مثلاً امکان 10 تا 30 سانس اکران رایگان در تالار وحدت را می دهد، آنگاه شاهد رقابت بزرگان موسیقی برای رونمایی از آثارشان در جشنواره و بردن این مزیت اقتصادی-فرهنگی ویژه بودیم. وقتی جشنواره از این نظر نیز برای اهالی موسیقی انگیزه لازم را به وجود نمی آورد، نباید جز این وضعیت انتظار داشت و قاعدتاً در هر دوره شاهد اجرای تکراری یک مجموعه قطعات هستیم که در طول سال شنیده ایم و افکارعمومی کمترین توجه را به این رویداد می کند.

به تعبیر ساده تر وقتی مسئولان معاونت هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در دوره های مختلف با سوءتدبیر آشکار، شان مهم ترین رویداد فرهنگی کشور را حفظ نکرده اند و با گزینش محدود از میان برترین ها، این جشنواره را محل نخستین اجراها نکرده اند و جشنواره به ویترین موسیقی ایران تبدیل نشده، نباید توقع داشت بزرگان موسیقی و موزیسین های برجسته، اعتبارشان را در کف دست بگیرند و برای حضور در این صحنه رقابت کنند.

لینک خبر :‌ خبرگزاری تابناک
تهران- ایرناپلاس- هنرهای تجسمی که در میانه برگزاری یازدهمین جشنواره فجر است، چند روز گذشته با اعلام خبری از مدیرکل مرکز هنرهای تجسمی وزارت ارشاد، در مسیر تغییراتی قرار گرفته است.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۱۲/۰۵ سایت های دیگر : شبکه اینترنتی آفتاب

بدون شک هنرهای تجسمی در میان سایر رشته ها خیلی مهجور مانده و از آن نمی توان به عنوان یک هنر مورد علاقه عامه مردم یاد کرد. هر چند در سال های اخیر به دلیل عرضه برخی محصولات این حوزه اعم از مجسمه ها و وسایل تزیینی و به کار گرفتن برخی از المان های این هنر در پوشاک و... مردم توانسته اند با آن ارتباط بیشتری برقرار کنند.

*همه تغییرات چندماهه هنرهای تجسمی
این تغییرات تنها به مردم و بازار تجسمی، محدود نشد. تقریباً اواسط تیر ماه بود که هادی مظفری، جانشین مجید ملانوروزی و به عنوان مدیرکل جدید دفتر هنرهای تجسمی وزارت ارشاد معرفی شد. دامنه تغییرات از این انتصاب فراتر رفت تا جایی که در یازدهمین جشنواره هنرهای تجسمی برای اولین بار، تفکیک بخش های مختلف و قرار گرفتن هر دبیر برای هر رشته در نظر گرفته شد. این تفکیک ها با استقبال و خرسندی بسیاری از عوامل و دست اندرکاران جشنواره همراه بود. از اینکه هر رشته اعم از مدرن، سنتی و کلاسیک می توانند جدا به رقابت بپردازند، خود به نوعی می تواند ارتقا و پیشرفت هریک از این حوزه ها را به همراه داشته باشد و البته گالری ها هم توانستند فعال تر عمل کنند.

*تشکیل شورای صدور مجوز با حضور صاحب نظران
اما هادی مظفری، مدیرکل هنرهای تجسمی دفتر وزارت ارشاد چهارشنبه در برخی رسانه ها از تشکیل شورای صدور مجوز، نظارت و ارزیابی گالری های کشور خبر داد. وی با اعلام اینکه مجوز گالری ها بر اساس آیین نامه سابق صادر می شود و از این به بعد این روند ادامه پیدا می کند، درباره کارکرد صدور مجوز و عملکرد شورا برای گالری ها عنوان کرد: برای اعطای مجوز به گالری ها تاکنون رویه بررسی تقاضاها در شورا وجود نداشته است و قبلاً با تقاضاهای گالری ها برای صدور مجوز به صورت کار اداری برخورد می شد، ولی ما شورای صدور مجوز، نظارت و ارزیابی گالری های کشور را با حضور تعدادی از صاحب نظران تشکیل دادیم.

*تقریباً روال به این صورت بوده است
مژگان قدوسی، مدیر بخش چارسوی هنر یازدهمین جشنواره تجسمی با اعلام اینکه امسال برای نخستین بار گالری ها در جشنواره مشارکت کردند، درباره تصمیم گیری هادی مظفری برای تشکیل شورای نظارت، به خبرنگار ایرناپلاس گفت: ایشان از زمانی که به مرکز تجسمی آمده اند سخت گیری را روی صدور مجوز آغاز کرده اند. البته ما قبلاً هم در ارشاد این مورد را داشته ایم، یعنی روال کار به این صورت بوده که هر نمایشگاهی که برگزار خواهد شد قبلش سی دی کارها، تصاویر و همه موارد به مرکز تجسمی می رود و آنجا اگر مسأله ای داشته باشند، اعلام خواهند کرد یا به آن اجازه برگزاری نمی دهند.

*اتفاقی مثبت در گرو سازوکارها و انتخاب افراد
مدیر مسئول ماهنامه پیش نگاه در پاسخ به این پرسش که تشکیل این شورا را چگونه ارزیابی می کنید، عنوان کرد: مدت هاست هنرهای تجسمی با صدور مجوز و مسائل دیگر دست و پنجه نرم می کند و این اتفاق خیلی هم جدید نیست. البته این تصمیم بستگی به شورا دارد و اینکه شورایی که می خواهد تشکیل شود اعضایش چه کسانی هستند. آیا افراد متخصصی هستند یا خیر؟ اعضای این شورا و افرادی که اعمال نظر می کنند بسیار مهم هستند. به هر حال این دست اندازها همیشه برای هنرهای تجسمی، تئاتر، عرصه های هنری و ... وجود داشته است. حال آقای مظفری می خواهد شورایی اش کند. البته من فکر می کنم تشکیل شورا از این جهت که دیگر آثار، تنها توسط نظر و سلیقه یک نفر بررسی نشود، اتفاق خیلی خوبی است. چون قبلاً شاهد این موارد بوده ایم. همه سازوکارها به شورا و عملکرد آن و اینکه چه کسانی بر مسند قدرت می نشینند و چه تصمیماتی می گیرند، بستگی دارد.

*اهمیت برنامه اجرایی
قدوسی در پایان و با اعلام اینکه تا اجرایی شدن این قانون باید صبر کنیم، خاطرنشان کرد: باید ببینیم چه اتفاقی خواهد افتاد. چون هر گالری در ماه آن گونه ای که ما اطلاع داریم دو تا چهار نمایشگاه برگزار می کند. گالری ها، دو هفته ای یا هفته ای یکبار برنامه دارند و این شورا باید مصمم و پرکار باشد که گالری های سطح شهر را بتوانند پوشش دهند و هر هفته و هر برنامه ای که برگزار می شود، زیر نظر آن شورا باشند؛ یعنی به جز افراد متخصص، برنامه اجرایی آن خیلی مهم خواهد بود که بتواند همه را پوشش دهد. من فکر می کنم که یک دبیرخانه یا سیستم جدا، کنار هنرهای تجسمی باید اتفاق بیفتد که فقط مختص این کار باشد.

گزارش از هنگامه ملکی

ارتباط با سردبیر newsroom@irna.ir

تماس بی واسطه با مسئولین

لینک خبر :‌ خبرگزاری جمهوری اسلامی
هنوز جوهر آئین نامه ی ابلاغ شده ی هیات دولت برای قرار گرفتن نام آثار کمتر از 100 سال در لیست حراج های مختلف تهران خشک نشده، که در یک حراجی، دست کم 17 اثر تاریخی با بیش از این قدمت فروخته شد.

به گزارش ایسنا، به استناد اصل 138 قانون اساسی، تبصره 2 به ماده 29 آئین نامه مدیریت، ساماندهی، نظارت و حمایت از مالکان و دارندگان اموال فرهنگی - تاریخی منقول مجاز موضوع تصویب نامه در تاریخ 10 مرداد سال 1384 و اصلاح بعدی آن الحاق شد و مبنای آن، صدور مجوز برنامه ها و فعالیت های مربوط به برگزاری نمایشگاه ها، جشنواره ها و مسابقات فرهنگی، هنری و حراج و فروش آثار هنری تجسمی شامل نقاشی، ارتباط تصویری، عکاسی و مجسمه سازی که از زمان تولید آنها بیش از صد سال نگذشته باشد با وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است. حکم این تبصره شامل حراج و فروش آثار و نفایس ملی نیست. با این وجود بعد از گذشت بیش از 10 روز در یک حراجی که سومین دور آن برگزار شد، آثاری که بعضاً طبق این تعریف، تاریخی محسوب می شدند، با محوریت خط، خوشنویسی و هنرهای ایرانی اسلامی در جمعه سوم اسفند عرضه شد.

در خبرهایی که از این حراجی منتشر شد، به وضوح قدمت برخی از آثار فروخته شده در حراجی، بالای 100 سال اعلام شده اند؛ چه برسد به درصد نفیس بودن آن ها که با توجه به قیمت های به فروش رفته، می توان حدس زد چقدر ارزشمند بودند.

اثر ملک محمد قزوینی مربوط به دوره قاجار ، تابلوی شش قطعه ای مرقع میرعماد حسنی قزوینی (صفوی) ، دو اثر از محمد حسین عماد الکتاب، خوشنویس دوره قاجار ، صحیفه سجادیه اثری از سال 1071 هجری قمری ، خط کوفی سده پنجم هجری قمری ، اثر طلانویسی دوره قاجار ، خط نسخ به قلم میرزا عباس آقا از دوره قاجار ، اثری از ابوالحسن خان (غفاری) که تمثالی از حضرت علی (ع) را نیز نقش کرده (قاجاری)، حراج فرمان قاجاری (متن فرمان حقوق و مستمری میرزا سیدکاظم خوشنویس دربار ناصرالدین شاه) ، عقدنامه قاجاری که ترکیبی از خطوط نستعلیق، نسخ و شکسته نستعلیق بود ، فرمان قاجاری دیگری- وقف نامه قجری - موضوع وقف در آمد حاصل از قنات وقف تهیه روغن چراغ های حرم امام هشتم (ع) - ، یک شکسته نستعلیق و اثری دیگر از میرزا غلامرضا اصفهانی (قاجاری) ، حسن زرین قلم اثری 108 ساله (قاجار) ، کتیبه نویسی 10 متری از دوره قاجار ، اثر میرزا عمو تهرانی (قرن 13) آثاری بودند که در خبر منتشر شده نیز قدمت آن ها به وضوح نشان می داد که ظاهراً بیش از 100 سال عمر داشتند.

براساس تبصره تازه تصویب شده برای ماده 29، که صدور مجوز برنامه ها و فعالیت های مربوط به برگزاری نمایشگاه ها، حراج ها و فروش آثار هنری تجسمی را که از زمان تولیدشان بیش از صد سال نگذشته باشد را بر عهده وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گذاشته است، حال باید دید آیا وزارت ارشاد این آثار را نیز براساس قدمت و نفیس بودن شان بررسی و داوری کرده بود؟

آن هم با توجه به این که محمد حسن طالبیان ، معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری بعد از تصویب این تبصره اعتماد این سازمان به وزارت ارشاد را مطرح کرده و پای میراث فرهنگی را از حراجی ها بُرید.

از سوی دیگر با توجه به صحبت های وی مبنی بر این که ممکن است یک اثر ده ساله داشته باشیم و یک شخص هنرمند آن را تولید کند، براساس معیارهای مشخص می توان آن را "نفیس ملی" نامید که نباید در لیست حراج باشد ، آیا می توان قرآنی که هفت میلیارد تومان به فروش رفته را جزو آثار نفیس برشمرد؟

با وجود همه ی این اتفاقات می توان این پرسش را مطرح کرد؛ زمانی که قانون ایران می تواند در وقت اعلام اسامی آثار تاریخی ایرانی قرار گرفته در لیست حراج کشوری دیگر، اثر ارزشمند و نفیس خود را از لیست حراج خارج کرده و آن را به کشور برگرداند، آیا امکان جلوگیری حرا ج چنین آثاری در داخل کشور هم وجود دارد؟

از سوی دیگر، آیا به خریداران چنین آثار تاریخی نیز این هشدار داده شده است که این آثار نباید به خارج از کشور منتقل شوند؟ علیرضا سمیع آذر، مدیر یک حراجی دیگر، مدعی است: مسئولیت اثر با مالک اثر است و ما نمی توانیم در این موضوع مداخله کنیم. نه ما بلکه هیچ حراج گزار و گالری داری نمی تواند مسئولیت اثری را بعد از فروش به عهده بگیرد. اثر پس از فروش در تملک خریدار است و هرگونه مسئولیت قانونی و اخلاقی نگهداری آن نیز بر عهده اوست. اما اگر اثری بیش از 100 سال قدمت داشته باشد یا حتی قدمت کمتری داشته، ولی میراث فرهنگی محسوب شود، برای خروج از کشور به مجوز نیاز دارد. ما در هر حراجی اعلام می کنیم که این دسته از آثار برای خروج از کشور به مجوز سازمان میراث فرهنگی نیاز دارند. این مجوز نیز برای مواردی همچون ارائه در نمایشگاه های خارجی صادر می شود و این گونه نیست که اصلاً امکان خروج این آثار وجود نداشته باشد. همچنین مسئولیت خروج آثار از مرزها نیز برعهده مسؤولان مربوطه در فرودگاه ها و مرزها است که از خروج آثار قدیمی جلوگیری و حتماً مجوز خروج آن را مطالبه می کنند.

انتهای پیام

لینک خبر :‌ خبرگزاری دانشجویان ایران
عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی گفت :برگزاری جشنواره های مد و لباس با هدف ترویج فرهنگ عفاف و حجاب بسیار مطلوب و مناسب است و این جشنواره فرصت های بسیاری را برای کارآفرینی ایجاد می کند.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۱۲/۰۶

حجت الاسلام نصرالله پژمانفر عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی گفت: برگزاری جشنواره های مد و لباس با هدف ترویج فرهنگ عفاف و حجاب بسیار مطلوب و مناسب است.

وی افزود: این جشنواره ها با هدف الگوسازی و اهمیت ترویج و تحقق پوشش با سبک زندگی ایرانی اسلامی می تواند ویترینی برای مقوله بزرگ فرهنگی، پوشش و لباس باشد.

نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه پوشاک مؤلفه فرهنگی بزرگی است که نبض آن باید در دستان تولید کنندگان داخلی باشد، تصریح کرد: این جشنواره ها همچنین فرصت های بسیاری را برای کارآفرینی ایجاد می کنند به طوری که کارافرینان می توانند افراد توانمندی که در این جشنواره ها اثاری ارائه می کنند که قابلیت تولید انبوه و متناسب با فرهنگ ایرانی اسلامی را دارند به کار بگیرند.

حجت الاسلام پژمانفربا اشاره به اینکه استان خراسان رضوی دارای تنوع بالای فرهنگی قومیتی است و دارای ظرفیت کم نظیری در عرصه مد و پوشاک می باشد و حتی تنوع لباس ها در داخل قومیت ها نیز بسیار بالا است، افزود: این جشنواره ها باید پیام رهبر معظم انقلاب (مد ظله العالی) در آغاز دهه پنجم انقلاب را نیز مد نظر داشته باشند.

گفتنی است چهارمین جشنواره مد و لباس فجر خراسان رضوی تا هشتم اسفند ماه در محل هتل میثاق مشهد در حال برگزاری می باشد.

روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی

6 اسفند 1397 09:23

لینک خبر :‌ وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی
حمید قبادی، دبیر کارگروه مد و لباس کشور می گوید: ما در نهادمان قرار نیست به کسی بگوییم چه بپوشید و چه نپوشید.

خبرگزاری مهر گروه فرهنگ، حمید قبادی دبیر کارگروه مد و لباس وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی؛ نفر اول تصمیم گیری رسمی در حوزه مد و لباس در کشور است و طبیعتا چالش همیشگی اداره دستوری و بخش نامه ای فرهنگ حالا در حوزه او که ربط مستقیمی به سبک زندگی و به تعبیری حوزه خصوصی زندگی آدم ها دارد حسابی جدی است. قبادی مشهور است به برگزاری جشنواره ها و نمایشگاه های متعددی در حوزه مد و پوشاک ایران، او در کارش بسیار مصمم و جدی است. می گوید می خواهد در حوزه مد و لباس جریان سازی کند و موضوعات مهمی که در فکر، فرهنگ و اندیشه فعلی جامعه ایرانی جا ندارد را به مخاطب از صدر تا ذیل (تصمیم گیران، تصمیم سازان، مدیران، مصرف کننده) گوشزد کنند. قبادی معتقد است که در حوزه مد و لباس به غیر از مبحث مدلینگ که خلاف مقررات کشور است هیچ گونه محدودیتی وجود ندارد و هیچ ممنوعیتی در حوزه طراحی نیست. با او درباره چالش ابتدای متن و بقیه مسائل مد و لباس در کشور گفتگو کرده ایم.

با توجه به فعالیت های کارگروه مد و لباس، پیش فرضی وجود دارد که فرهنگ ترویجی دولت با فرهنگ عمومی مردم در خیابان ها در تضاد است و به نوعی شکافی در فرهنگ رسمی ترویج شده با آنچه اکثریت مردم به دنبال آنند وجود دارد، شما تا چه اندازه به این شکاف و تضاد اعتقاد دارید؟ برنامه های شما برای کم کردن این شکاف چیست؟

بگذارید در درجه اول پیش فرض شما را اصلاح کنم، کارگروه مد و لباس یک نهاد هماهنگ کننده است لزوما نهاد مجری نیست، نهادی است که بین اجزای مرتبط با مد و لباس در کشور وظیفه قانونی بر عهده دارد که هماهنگی ها را بر اساس قانون و وظایف پیش بینی شده، انجام دهد. همچنین مطالبه گری و نظارت می کند، عملکردها را منتشر می کند و امتیاز می دهد، تحلیل می کند، وضعیت ها را در سایر حوزه ها توضیح می هد که تا به امروز به این امورات تا بخش هایی انجام داده است. نمونه های این موارد هم کم نیست. مثلا درگیر کردن دستگاه ها در موضوعات مختلف، از صداوسیما گرفته که جنبه های مستقیم کارکردی و وظیفه قانونی را بر عهده دارد، در وزارت صنعت، معدن و تجارت هم حوزه بازرگانی و هم حوزه صنعتی و صنایع آن، وزارت آموزش و پرورش چه در محتوای کتاب درسی و چه در شکل لباس مدارس، نمایشگاه ها و سایر دستگاه هایی که هم در وظایف قانونی و هم برخی از علاقه مندی ها آن دستگاه ها به ما می توانند کمک کنند، ، مثلا سازمان میراث فرهنگی و گردشگری و صنایع دستی یا نیروی انتظامی یا وزارت کشور این دستگاه ها ذاتا یکسری وظایف را بر عهده دارند و با کارگروه تعاملات، همراهی و همکاری دارند. حتی با نهادهای قضایی، تعدادی از تشکل ها و انجمن ها هم فعالیت گسترده ای تشکیل شده است. پس ببینید این موارد مجری سیاست ها و قانون ساماندهی مد و لباس است. لزوما کارگروه مد و لباس هم وظیفه مستقیم ندارد. حال اگر بخواهیم در اینجا به موضوعی که شما به عنوان بحث شکاف اشاره کردید من از کلمه فاصله استفاده می کنم شاید به قدر کافی بعضی از دستگاه ها از وظایف شان مطلع نباشند و یا به این حوزه کمتر اهتمام ورزیده باشند. اما با خروجی شما کاملا مخالفم!

یعنی شما اعتقادی به اینکه شکافی وجود دارد، ندارید؟

ببینید فاصله بین پاسخ دهی به نیاز جامعه و طراحی و تولید بدون تردید وجود دارد. اما اینکه کار نشده و تضادی وجود دارد خیر به این شکل نیست. تضادی به این معنا که دستگاه ها فعالیت و دستور کار متفاوتی دارند، طراحان مسیر دیگری را طی می کنند و مردم هم راه خودشان را می روند به هیچ عنوان قبول ندارم. زیرا یافته ها و خروجی ما در این است که تضادی وجود نداشته باشد، بله فاصله وجود دارد، آن باوری که باید شکل بگیرد هنوز شکل نگرفته و ناکافی است، فرهنگ سازی باید تقویت شود. طراحی ایرانی باید در سایر حوزه ها ایجاد شود. اما باز هم نمی توان گفت که فعالیت های در حوزه مُد در تضاد است.

ببینید فاصله بین پاسخ دهی به نیاز جامعه و طراحی و تولید بدون تردید وجود دارد. اما اینکه کار نشده و تضادی وجود دارد خیر به این شکل نیست

در بعضی مواقع تعمدا این امر هست که برخی از افراد می گویند مافیا وجود دارد، یا شبکه های غیررسمی ناخوانده می گویند پشت پرده با هم هماهنگ هستند بله از این بابت ممکن است که تضاد وجود داشته باشد. یعنی یک گروه خاص در جهت منافع خودشان درصدد این هستند بحث قاچاق تحت هیچ شرایطی از بین نرود. یعنی منافع گروهی مانع پیشرفت در کشور می شود بله این موضوع در تضاد منافع ملی است البته نه تنها در حوزه طراحی و پوشاک بلکه تضاد در منافع ملی. اینطوری بگویم که اهتمام کافی نداشتن بیشتر به چشم می خورد تا بگوییم که شکاف عمیق و جدی وجود دارد. بببینید مخاطبان ما مشخص هستند و عموم مردم مصرف کننده اند.

زمانی که نمایشگاه های متعدد برگزار می شود همانند نمایشگاه عاشورایی، مد و پوشاک کودک و نوجوان، عفاف و حجاب تا چه اندازه تاثیرش را در جامعه و میان مردم دیدیدم؟

زمانی که درصدد برگزاری چنین نمایشگاه هایی هستیم، هدف ما جریان سازی در جامعه است زمانی که بر تن افرادی لباس های متفاوت می بینیم نباید به تمام جامعه تعمیم دهیم. ما احساس می کنیم با برگزاری لباس عاشورایی جریان سازی کردیم زیرا خیلی از افراد این مفهوم را نمی دانستند که لباس عاشورایی یعنی چه؟ وقتی که هنوز معنا و مفهوم برای بخشی از جریان رسانه ها، مردم و... مشخص نبود شما می خواهید این فاصله وجود نداشته باشد؟ بله فاصله وجود دارد.

به اعتقاد من کارگروه مد و لباس کشور به سمت جریان سازی رفته است. دست اندرکار، طراح و مردم، رسانه ها باید بدانند که موضوع مهمی به نام لباس عاشورایی وجود دارد که در طول دو ماه محرم و صفر پوشاک گروه زیادی از جامعه تغییر پیدا می کند و متاثر از فکر، اندیشه و فرهنگ شان است. البته مورد تهدید هم هستیم و نفوذ برخی از جریان ها وجود دارد که می گفتند مصادق آن کجاست؟ به صراحت می گوییم که در حوزه پوشاک برخی خطرها وجود دارد به عنوان مثال نماد پوچ گرایی را بر روی برخی لباس ها کار می کردند و توجیه شان هم این است که اساس این لباس سیاه است آرام آرام آن نماد در جامعه مطرح می شود و تصور می کنیم که لباس مشکی عزاداری امام حسین (ع) را بر تن کرده ایم در حالی که آن واژه مفهوم و معنای دیگری را دنبال می کند.

در نتیجه ما به دنبال این مبحث هستیم موضوعات مهمی که در فکر، فرهنگ و اندیشه ما جا دارد را به جامعه مخاطبمان از صدر تا ذیل (تصمیم گیران، تصمیم سازان، مدیران، مصرف کننده) گوشزد کنیم. از طرفی هم آنان را از تهدیدات مطلع می کنیم مصداق اش هم این که نام حسین را با صاد می نویسند و... ببینید می خواهم به این نتیجه برسم که اگر ما چنین جریانی را راه اندازی نمی کردیم کسی به ما حرفی نمی زد! شما نباید این توقع را داشته باشید که ما صبح نمایشگاه را برگزار کردیم ریخت تمام جامعه به این سمت برود.

ما به غیر از موضوع مدلینگ که خلاف مقررات کشور است هیچ محدودیت و ممنوعیت در طراحی نداریم

شما دارید جریان سازی می کنید، درست هم است کسی هم مخالف این جریان سازی نیست امسال دوره سوم این نمایشگاه برگزار شد، اما هیچ بازخوردی در جامعه ندیدیم. شاید برخی از نقدها اینگونه است که برخی از آثار در نمایشگاه به دلیل فرمی که دارند باعث دلزده شدن مخاطبان خواهد شد و حالت تدافعی دارد که این چه محصولاتی است واگرنه کسی مخالف آن جریان سازی که شما دارید، نیست! هدفتان از این جریان سازی چیست؟

ببینید حرف شما درست است از این بابت که ما اجازه ورود برخی از طرح ها را می دهیم و اجازه نقد و بررسی را نداده ایم. اما نقد شما در حال حاضر به من وارد نیست بلکه به آن طراح است، اتفاقا ما مجموع نقدها را جمع آوری می کنیم و بر روی آن ها فکر می کنیم. ببینید تا به امروز شده که من باید نسبت به دیگر دستگاه ها هم پاسخگو باشم که این امر هم صحیح نیست، شما به عنوان نماینده افکار عمومی باید مطالبه گری از تمام حوزه ها داشته باشید. در حال حاضر قبادی از طراح هم مطالبه گری می کند که این خوب نیست، تمام این نقدهای جامعه از طراح باید بپرسد که نوع طراحی ها چرا به این شیوه است!

برخی از طراحان مدعی اند که گاها دست آن ها در طراحی لباس بسته است!

از نظر من چنین چیزی وجود ندارد، پس چرا برخی از طرح ها به تولید انبوه هم رسیده اند؟ ما به غیر از موضوع مدلینگ که خلاف مقررات کشور است هیچ محدودیت و ممنوعیت در طراحی نداریم.

کاری که در سال آینده (سال 1398) قرار است راه اندازی کنیم جلسات نقد و گفت وگو راجع به طراحی و مجموعه سازی است. برای نمایشگاه امسال جشنواره فجر هم پیش بینی کردیم 10 جلسه نقد در این حوزه برگزار کنیم. یعنی یکی از دلایل آن شکاف و فاصله ای که از آن سخن می گویم عدم ارتباط کافی طراح و جامعه است. برخی از طراحان فکر می کنند با گروه محدودی که در ارتباط هستند، کافی است.

پس شکافی وجود ندارد و شما این موضوع را رد می کنید؟

به این شیوه ای که شما می گویید اصلا هیچ اعتقادی ندارم! فاصله وجود دارد که دلایل آن هم تازه بودن کار است، ما در حال پیشرفت هستیم

زمانی که می توانیم در لباس اجتماع بانوان تغییر ایجاد کنیم در سایر حوزه ها هم می توانیم این تغییر را برقرار کنیم. ما حتی در حوزه لباس کودک و نوجوان هم توانستیم پیشرفت کنیم و الگو هم ارائه داده ایم این نه تنها فاصله نیست بلکه داریم آن شکافی که از آن سخن می گویید را اصلاح می کنیم. البته نمی گویم رضایت عمومی تمام و کمال در این حوزه وجود دارد، اینکه مردم از طرح های جدید چگونه استفاده می کنند بحث دیگر است و در حوزه مد و لباس و طراحی نباید دنبال اش بگردیم زیرا به سایر متغیرها و فاکتورها برمی گردد. کسی که فکرش درگیر معیشت و هزاران مسئله دیگر است به آن پیشنهاد الگو می دهیم.

شما از الگوی پیشنهادی صحبت کردید، یعنی طراحان براساس الگوها و سیاست گذاری که نهاد شما به آن ها می دهد، طراحی می کند؟

نه ما هیچ الگویی به طراح ندهیم تنها موضوع را به آنان ارائه می دهیم، براساس شرایط عمومی و منطبق بر ارزش های کشور طراحی می کنند حتی در کارگروه کارشناس در حوزه طراحی نداریم، کارشناس هماهنگ کننده امور طراحی داریم، داوران ما در جشنواره فجر استادان طراحی هستند البته به پیشنهاد دبیر، کارشناس دینی حضور دارد و به تصویب رئیس نمایشگاه می رسد. کمیسیون ماده 4 را دبیر کارگروه پیشنهاد و تصویب می کند. در نتیجه در کمیسیون کارمند نداریم همه اساتید و کارشناس هستند. اینکه بگویند طراحی از سوی کارگروه اعمال می شود تا به طراحان بگوییم چه طرحی را در حوزه مد و لباس انجام دهند اتهامی است که به ما می زنند و کاملا این موضوع را رد می کنم.

نیازی در کشور ایجاد شد و در دوره ای مجلس شورای اسلامی قانونی را جمع بندی کرد که برای به رسمیت شمردن مد در ایران قانونی وضع کند. اصلا اینکه بگوید مردم چه بپوشند و چه نپوشد نیست

یکی از نقدهایی که به کارگروه مد و لباس وارد شده، این که نهادی سیاست زده است! جواب شما به این نقد چیست؟ با توجه به اینکه شما نهادی دولتی هستید، مردم و مخاطبان احساس می کنند اعمال نفوذ شخصی بر زندگی آن ها دارید، زیرا آنان نوع پوشش را مسئله ای شخصی و خصوصی می دانند!

باید بر روی نقدها کمی تامل کرد و بعد آن را مطرح کنیم. منتقد باید نگاه اصول گرایانه و تخصصی داشته باشد. من از اساس همه این نقدها را رد می کنم.

بذارید به این شیوه سوالم را طرح کنم که بالاخره یک جای این موضوع مهم مد و لباس لنگ می زد که کارگروهی به نام مد و لباس کشور تشکیل شده است تا طرحی را به عنوان الگو به مردم ارائه دهد؟!

بله این سوال شما به درستی است، یک نیازی در کشور ایجاد شد و در دوره ای مجلس شورای اسلامی قانونی را جمع بندی کرد که برای به رسمیت شمردن مد در ایران قانونی وضع کند. اصلا اینکه بگوید مردم چه بپوشند و چه نپوشد نیست. دهه 80 ما با ورود گسترده انواع مد در کشور مواجه شدیم، این ورود قبل از آن هم بود اما چه زمانی به یکباره چنین احساسی را داشتیم به این علت که جریان رسانه ای در دنیا راه افتاد و به نوعی رسانه های جدید ساختار قبلی را پشت سر گذاشتند و مرزها در رسانه از بین رفت. جریان مد در کشور رسمیت پیدا کرد و قانون مستقل مد و لباس تدوین و تصویب شد. از سال 85 و 86 جریان مد به عنوان شکل قانونی و براساس نیاز عمومی بعد از فرمایشات مقام معظم رهبری در سفرشان به همدان در سال 83 که در حوزه مد و پوشاک فرمودند و تاکید کردند، جریان مد در کشور رسمیت پیدا کرد و قانون مستقل مد و لباس تدوین و تصویب شد. بنابراین دلبخواه من و امور طراحان و... نیست بلکه دیدیم که در کشور نیاز فطری و واقعی در جامعه به نام مد وجود دارد که بالاخره در لباس متفاوت باشیم و بهترین اش را استفاده کنیم. در حالیکه می توانستیم بشینم و جریان مد را نگاه کنیم و دیدگاهی منفعلانه به جریانات داشته باشیم که راحتترین کار هم هست همان کاری که قبل از انقلاب به جریان مد داشت، قبل از انقلاب نگاه به مد در جامعه کاملا منفعلانه بود و مدساز ایرانی وجود نداشت. اما در این 7 یا 8 ساله می توانیم ادعا کنیم که مد ایرانی داریم و خلق می کنیم همه آثار و محصولات 100درصد خوب نیست اما خیلی محصول خوب هم داریم، بله درست است که به شدت قابل نقد هستیم و نقد به ما وارد است اما باید بگویم در این زمینه پیشرفت های خوبی داشتیم.

ادامه دارد....

کد خبر 4546720

مریم علی بابایی

لینک خبر :‌ خبرگزاری مهر
سی و هفتمین دوره جشنواره تئاتر فجر در حالی به کار خود پایان داد که در بخش نمایش های خیابانی برخی گروه ها از توجهات و حمایت هایی که فقط به یک نمایش شده است، گله مند بودند این در حالیست که کارگردان این نمایش معتقد است: هیچ سازمان نظامی از این نمایش حمایت نکرده و چیزی که این نمایش را ساخته پول نبوده، بلکه عشق علاقه به تئاتر و یک تجربه جدید بوده است.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۱۲/۰۶ سایت های دیگر : همسو نیوز روزنامه نوآوران

امیرحسین شفیعی کارگردان نمایش خیابانی نامیرا درباره ی برخی اعتراضات مطرح شده به ایسنا گفت: گروه نمایش ما (کارگاه هنر ایران)، سال هاست متمرکز بر اجرای نمایش های میدانی بزرگ است. من امیر حسین شفیعی بعد از 20 سال فعالیت حرفه ای در تئاتر نمی توانم اثری را اجرا کنم که با آبروی هنری ام بازی کند.

او ادامه داد: ما در کشورمان فکر می کنیم اگر کار بزرگی تولید شد، حتماً پول های زیادی پشت آن بوده است. نمایش نامیرا با عشق و علاقه توسط اعضای گروه تولید شده است. چرا فکر می کنیم هر کسی که هر کار بزرگی کرده است، پول های آن چنانی به آن داده شده است؟!

این کارگردان افزود: به هر حال نامیرا یک نمایش پرهزینه است، اما من تنها برای یک سوم از هزینه های آن نتوانستم از مراکز دولتی کمک بگیرم. باید بگویم هیچ سازمان نظامی از این نمایش حمایت نکرده، نه تنها از نامیرا بلکه از هیچیک از نمایش های قبلی من هم حمایت نشده است.

او با بیان اینکه "ما یک گروه مستقل هستیم و در درجه اول تلاش می کنیم کارمان را تولید کنیم و به عرضه بگذاریم" ادامه داد: زمانی که نمایش مان را به عرضه گذاشتیم، هر نهادی می تواند به ما کمک کند. در واقع سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران و جشنواره تئاتر فجر در حد توانشان به ما کمک کردند اما مگر توان جشنواره چقدر است؟

شفیعی گفت: در تئاتر این حرف و حدیث ها همیشه بوده، هست و خواهد بود. من کارهای بزرگ دیگری هم اجرا کردم که چون اجرای زیادی نداشتند، دیده نشدند. شاید برای اینکه نامیرا هر شب اجرا شد، مورد توجه قرار گرفت و رسانه ها تلویزیون به او پرداختند.

این کارگردان تئاتر با بیان اینکه "من قاطعانه می گویم چیزی که نامیرا را ساخت پول نبود بلکه عشق علاقه به تئاتر و یک تجربه جدید بود" بیان کرد: ما یک کمپانی در تئاتر خیابانی هستیم و دائم آثار بزرگ و شاخصی را تولید می کنیم. درست است که کم فعالیت می کنیم اما همیشه سعی کردیم آثاری که روی صحنه می بریم آثار درخشانی باشد و اگر من برای هنر ارزش قائل به این معنا نیست که پول گرفتم این کار را بکنم.

او در ادامه تصریح کرد: بگذارید با این تفسیر جلو رویم، برای مثال یک گروه با دو، سه بازیگر برای دو شب اجرا 4 میلیون کمک هزینه دریافت کرده است، من با یک گروه 90 نفره که 12 شب در جشنواره اجرا داشتم، اگر 20 میلیون کمک هزینه دریافت کرده باشم، آیا رقم زیادی است؟ نمایش من نمایش میدانی کوچک سه چهار نفره نبوده و این قضیه هم نبوده که حمایت آن چنانی از من بشود.

شفیعی توضیح داد: قرار شده که سازمان فرهنگی هنری شهرداری و اداره کل هنرهای نمایشی برای یک سوم هزینه های نمایش به من کمک کنند و من به عنوان یک کارگردان حرفه ای که در دو سال گذشته هیچ کاری نکردم، حقم است که برای اجرای عمومی کمک بگیرم و موضوع دیگر این است که مگر این پول به من پرداخت شده است؟

او با بیان اینکه "من کارگردانی هستم که هر دو سال یک دفعه کار می کنم و معتقدم که در عمر هنری یک کارگردان نباید بیش از ده اثر تولید شود، " افزود: اگر بعد از دو سال کاری را انجام دادم و آن کار دیده شده و مهمانانی برای تماشای آن آمده اند من مقصرم؟ من کارم را عرضه می کنم و اینکه وزیر ارشاد می شنود کار خوبی انجام می شود و به تماشای نمایش من می آیند تقصیر من است؟

این کارگردان در ادامه گفت: من یک کار بزرگ را هر شب اجرا کردم، آیا اجرای یک نمایش هر شب زیر بارون از سرما کار آسانی است؟ چه کسی می داند که کارگردان این نمایش شب ها پشت صحنه این نمایش خوابیده است تا وسایلش را دزد نبرد؟ چه کسی می داند که بچه های گروه در طول اجرای این نمایش سرما خورده بودند؟ تمام سختی های کار را کسی ندیده است. آیا کسی متوجه می شود که ساعت 2 نصف شب دکور، باید به تالار وحدت بیاید و از آنجا دکور را پیاده به پارک دانشجو بیاوریم؟ آیا می دانند که جمع آوری این دکور دو روز طول می کشد؟

شفیعی افزود: ما قضاوت نمی کنیم، فقط می بینیم که یک کار موفق است. من وظیفه خودم می دانم که اگر با یک کار خوب و مؤثر، توجه به تئاتر خیابانی زیاد می شود، این کار را انجام دهم. ضمن اینکه کارهای من همیشه دیده شده است.

این کارگردان در ادامه بیان کرد: در نمایش "دریادلان" که سه سال پشت سرهم اجرا کردیم، مهمان های سیاسی و بازیگران متفاوت تئاتر و سینما به تماشای آن نشستند. من به عنوان هنرمند کارم را برای مخاطب عرضه می کنم و مسئولی که به تماشای نمایش می آید، یک مخاطب است. ما در این سال ها یاد گرفتیم سخت تلاش کنیم تا یک نمایش آبرومند را برای تماشاگر اجرا کنیم.

شفیعی با بیان اینکه "اگر به نتایج داوری نگاه کنیم متوجه می شویم که من فقط در سه بخش کاندید شدم و در قضاوت هم این همه تلاش و زحمت کار ما دیده نشده است" افزود: بعضی از دوستان برای نمایش خیابانی دو هفته تمرین می کنند، اما گروه من 4 ماه و هر روز، 6 ساعت "نامیرا" تمرین کردند و یک ماه پیش تولید این کار طول کشیده است. پشت سر تمام موفقیت های تلاش و سخت کوشی بوده است. همین که من در این اثر 90 نفر را مدیریت می کردم، خودش کار بزرگی است.

او در ادامه به وضعیت نامناسب مکان اجرای نمایش اشاره کرد و گفت: ما در ناهنجار ترین نقطه تهران کارمان را اجرا می کردیم. در پارک دانشجو ما با انواع آسیب های اجتماعی روبرو هستیم اما دوستان فقط خروجی کار را می بینند و زحماتی که پشت کار کشیده شده است، را نمی بینند.

این کارگردان افزود: آنها فقط می شنوند که قرار است، سازمان فرهنگی _ هنری شهرداری به من کمک کند، در حالی که این سازمان در نمایش دریادلان هم گفتند از من حمایت می کنند اما تاکنون هیچ کمک هزینه ای به من پرداخت نشده است. من خیلی رو راست میگویم اگر همین هزینه که قرار است که من بدهند را به خیلی از دوستان معترض بدهند نمی توانند این کار را انجام دهند.

شفیعی در ادامه بیان کرد: کمپانی ما به غیر از تئاتر خیابانی فعالیت های دیگری انجام می دهد، که می تواند هزینه های نمایش هایی را کنترل کند. در کل باید بگویم تلاش ها و زحمت هایی در سالهای گذشته انجام شده است که امروز به نامیرا می انجامد. تئاتر اگر می خواهد پیشرفت کند باید این حسادت ها را کنار بگذارد. چه معنایی دارد که درباره کار یکدیگر صحبت کنیم که آیا این کار دیده شده یا نشده است؟

او با بیان اینکه "بیش از دوازده بخش در تلویزیون و رسانه به این نمایش پرداختند، آیا من پول داشتم که به تلویزیون بدهم و بخواهم درباره نمایش من کار تهیه کنند" افزود: باید بگویم اثر خوب مخاطب رسانه با توجه را به خودش جلب می کند و ما نباید فکر کنیم که نمایش را فقط پول می سازد بلکه سخت کوشی ، تلاش برای موفقیت و یک گروه خوبی که همراه باشد، می تواند این نمایش را بسازد. من قصد دارم بعد از اینکه اجرای عموم این نمایش انجام شد، هزینه های کارم و مقدار کمک هزینه ای که دریافت می کنم را اعلام کنم، تا همگان متوجه شوند که نامیرا با پول های خیلی هنگفتی تولید نشده است.

او ادامه داد: نکته دیگری هم که هست که باید به آن اشاره کنم من اگر پول داشتم باید یک وسیله گرمایشی برای گروهم در پشت صحنه آماده می کردند تا آنها از سرم نلرزند. این تنگ نظری ها در تئاتر موجب شده که خود مانند هنر مان را کوچک کنیم. من امیر حسین شفیعی اگر همین آثار با این محتوا را در بخش صحنه ای تولید کرده بودم جایگاهم خیلی بیشتر از الان بود. اما خودم را وقف تئاتر خیابانی کردم و خودم را در شاخه ای قرار دادم که به آن توجه کمتری می شود. با آثار من حداقل توجه به تئاتر خیابانی بیشتر شده است. آیا این به نفع تئاتر خیابانی بوده است یا خیر؟ باید این موضوع را این طور بررسی کرد که آثار من توانسته تئاتر خیابانی را رو به رشد ببرد؟

این کارگردان در بخش دیگر صحبت هایش درباره جشنواره امسال گفت: جشنواره بین المللی تئاتر فجر همیشه با توفیق ها و کاستی ها همراه است، اما به نظر من و با بررسی که از جشنواره فجر داشتم، به نظر می آید که جشنواره امسال منظم تر از سال های گذشته توانسته به توفیقات خود دست پیدا کند و به مرحله اجرا برسد و پشت این قضیه وجود یک دبیرخانه منظم است.

او ادامه داد: من هم معتقدم که جشنواره امسال یک سری نقاط ضعف داشت. یکی از آنها در بخش بین الملل آن بود. البته می دانم که با این وضعیت اقتصادی و دلار امکان حضور کارهای آن چنانی که در خور جشنواره بین المللی فجر باشند نبوده است. اما در بخش های دیگر شاهد موفقیت های بودیم که یکی از آنها حضور جوانان در این دوره جشنواره بود.

این کارگردان با بیان اینکه "من به نوبه خودم با هرگونه رقابت در حوزه تئاتر مخالفم و به نظرم هنر اصلی قابل ارزیابی و رقابت نیست" افزود: اما امسال جشنواره به گونه ای مدیریت شد که انگیزه ها در همه بخش ها حفظ شد و یک شور و هیجانی به جشنواره بازگشت.

او با اشاره به اینکه "مشارکت دادن تماشاخانه های خصوصی در جشنواره فجر نیز یک کار پسندیده و خوب است" ادامه داد: اما به نظر من بخش به علاوه فجر نتوانست آنچنان که باید جشنواره فجر به چشم بیاید و باید در سال آینده تقویت شود. من شاهد دو، سه کار بی کیفیت در این بخش بودم، اینکه یک کاری را بدون ارزیابی در این بخش انجام دهیم، یک امتیاز منفی برای جشنواره محسوب می شود.

شفیعی افزود: ضمن اینکه مخاطبان این بخش هم کم بودند، در صورتی که بخشی است که باید به آن توجه بیشتری شود، برای آن وقت بیشتری گذاشته شود و ایده های بیشتری در آن طراحی شود.

او گفت که حضور نسل جوان در جشنواره فجر یکی از موفقیت ها و توفیق های این دوره از جشنواره بود.

انتهای پیام

لینک خبر :‌ خبرگزاری دانشجویان ایران
مدیرموزه هنرهای ملی با 27 سال سابقه فعالیت در حوزه میراث فرهنگی و 12 سال مدیریت این موزه تغییر کرد و به جای او یک جوان تحصیل کرده در حوزه روابط بین الملل نشست.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۱۲/۰۵ سایت های دیگر : همسو نیوز

چاپ خبر

به گزارش آفتاب ری ،موزه هنرهای ملی همان موزه ای است که چند سال پیش خبر جا به جایی آن به ساختمان وزارت ارشاد خبر ساز شده بود. این موزه را برخی از افراد از جمله حمید بقایی رئیس وقت سازمان میراث فرهنگی می خواستند تعطیل کنند اما مدیریت موزه اجازه چنین کاری را نداد و تا کنون آن را سرپا نگه داشته است حتی یک بار بقایی دستور خارج کردن اموال موزه را داده بود که باز هم با پیگیری مدیریت موزه اشیای آن بازگردانده شد.

حالا بعد از 12 سال منیر دارایی با مدرک تحصیلی کارشناسی ارشد گردشگری و نزدیک به سی سال فعالیت در حوزه میراث فرهنگی ، این موزه را که به تازگی تعمیراتش به پایان رسیده، تحویل یک مدیر جوان می دهد. دارایی از سال 85 مدیر موزه هنرهای ملی بوده است ولی با حکم مدیرکل میراث فرهنگی استان تهران علی اکبر زاهدی مقدم سرپرستی این موزه را بر عهده گرفت.

زاهدی مقدم مدت کوتاهی را در کاخ گلستان کار کرده است ولی سابقه کار در هیچ موزه ای نداشته است. او که در حوزه روابط بین الملل تحصیل کرده قرار است از امروز سکان موزه را به دست بگیرد. موزه ای که هنرمندان زیادی در آن رفت و آمد دارند.

روز گذشته در جلسه ای از مدیران استانی دعوت شده بود تا به دور یک میز مدیر جدید موزه معرفی شود که در این جلسه، محسن شیخ الاسلامی معاون میراث فرهنگی استان تهران گفت : انتظار می رود تعامل حداکثری با وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به منظور ارتقای سطح کمی و کیفی خدمات به بازدید کنندگان مورد توجه قرار گیرد.

شیخ الاسلامی ادامه داد : موزه هنرهای ملی بعد از یک دوره چند ماهه که به منظور انجام عملیات بهسازی بسته بود در چند روزه آینده و قبل از آغاز سال 98 بازگشایی خواهد شد.

معاون میراث فرهنگی استان تهران افزود : برگزاری مراسم نوروزگاه و شب های موزه از دیگر برنامه هایی است که موزه هنر های ملی در کنار موزه های تابعه اداره کل میراث فرهنگی استان تهران در ایام نوروز برای هموطنان انجام خواهد داد.

منبع :مهر

انتهای متن/*

لینک خبر :‌ آفتاب ری
سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی دلایل اینکه چرا مجلس با وجود مخالفت اهالی موسیقی با واریز 10 درصد از بهای بلیط کنسرت ها به خزانه داری کل کشور موافقت کرد را تشریح کرد.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۱۲/۰۵ سایت های دیگر : روزنامه بانی فیلم

احد آزادی خواه در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت با اشاره به تصویب بند الحاقی 5 تبصره 9 ماده لایحه بودجه سال 98 کل کشور در جلسه علنی مجلس شورای اسلامی، گفت: بر اساس این بند وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مکلف است 10 درصد بهای بلیط اجراهای صحنه ای(کنسرت) در تهران و کلانشهرها را أخذ و به حساب درآمد عمومی نزد خزانه داری کل کشور واریز کند.

وزارت فرهنگ در تدوین این پیشنهاد نظر اهالی موسیقی را اخذ کرد

نماینده مردم ملایر در مجلس شورای اسلامی در پاسخ به این سئوال که چرا با وجود مخالفت های اهالی موسیقی چنین مصوبه ای در صحن علنی مجلس به تصویب رسید، اظهار کرد: این پیشنهاد از سوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و با اخذ نظر با اهالی موسیقی پیشنهاد شد و مقاصد هزینه ای دارد که به توسعه فرهنگ و هنر این مرز و بوم کمک می کند.

وی تصریح کرد: بر اساس بخش هزینه ای همین بند الحاقی مقرر است درآمد ناشی از این محل جهت ساماندهی فعالیت های فرهنگی و هنری تعمیر، تجهیز و اداره مجتمع های فرهنگی و هنری شهرستان ها غیر از مراکز استان، اختصاص یابد.

این نماینده مردم در مجلس با بیان اینکه با این تصمیم از حداقل آورده در حوزه موسیقی حداکثر عایده در این حوزه هزینه خواهد شد، اضافه کرد: رقم 10 درصد کسر شده از بهای بلیط اجراهای صحنه ای(کنسرت) در عمل چیزی نخواهد بود ولی وقتی این رقم وقتی در خزانه داری کل کشور تجمیع و در محلی هزینه شود، اثر خود را نشان می دهد.

مجلس به پینهادی عملی و شدنی رأی مثبت داد

وی تأکید کرد: مجلس می توانست برای توسعه فرهنگی و هنری تعمیر، تجهیز و اداره مجتمع های فرهنگی و هنری شهرستان ها دو اقدام انجام دهد یا از محل سود شرکت ها درصدی برای این مهم در نظر گیرد که تجربه چندین ساله ما در بودجه نویسی حاکی از این است که عملا این درآمد محقق نشده و تخصیص نمی یابد به همین دلیل به این پیشنهاد در کمیسیون فرهنگی و کمیسیون تلفیق بودجه رأی مثبت داده شد.

سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی تأکید کرد: در صورت اجرای درست این قانون توسط مجری تعیین شده در قانون یعنی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، اهالی موسیقی خود اولین گروهی خواهند بود که از اجرای این تبصره قانونی دفاع خواهند کرد./

پایان پیام

لینک خبر :‌ خانه ملت
تهران - ایرنا- آیین اختتامیه سی وهفتمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر در حالی برگزار شد که هیچ کدام از شبکه های پربیننده سیما خبری از آن را پخش نکردند.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۱۲/۰۵ سایت های دیگر : شبکه اینترنتی آفتاب

به گزارش روز یکشنبه خبرنگار فرهنگی ایرنا، جشن پایان سی وهفتمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر با حضور سید عباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، سید محمد مجتبی حسینی معاون امور هنری، شهرام کرمی مدیر کل هنرهای نمایشی، نادر برهانی مرند دبیر جشنواره، هنرمندان پیشکسوت و گروه های هنری شامگاه شنبه در تالار وحدت برگزار شد و این رویداد نمایشی برگزیدگان خود را شناخت.
این آیین دقایقی پس از ساعت 21 به پایان رسید اما شبکه های مختلف صدا و سیما در اخبار خود به آیین اختتامیه جشنواره و پایان یافتن این رویداد بین المللی حتی در بخش خبرهای عمومی، اشاره ای نکردند.
این در حالی است که در زمان برگزاری جشنواره فیلم فجر، علاوه بر پوشش تصویری آیین های افتتاحیه و اختتامیه به شکل زنده، اخبار برگزاری این آیین ها با نام برگزیدگان بخش های مختلف در اخبار شبکه های مختلف پخش شد.
تئاتر هنر مردمی و اصیل ایران است این جمله را بارها از زبان مسئولان مختلف شنیده ایم در حالی که هنرهای نمایشی همیشه از امکانات ابتدایی مانند تبلیغات عمومی و حضور در صدا و سیما محروم مانده است.
فراهنگ** 7561 ** 9053

ارتباط با سردبیر newsroom@irna.ir

تماس بی واسطه با مسئولین

لینک خبر :‌ خبرگزاری جمهوری اسلامی
نشست هم اندیشی مجمع عمومی شبکه روستاها و عشایر دوستدار کتاب روز یکشنبه (5 اسفندماه) در سالن زنده یاد علی عاشوری در موسسه نمایشگاه های فرهنگی ایران برگزار شد.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۱۲/۰۵ سایت های دیگر : هنر آنلاین خبرگزاری شبستان

به گزارش سیتنا، در این نشست که با حضور دکتر محسن جوادی، معاون امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، ابراهیم حیدری، مدیرکل دفتر مطالعات و برنامه ریزی های فرهنگی، حجت الاسلام ارزانی، رییس ستاد هماهنگی کانون های فرهنگی هنری مساجد، سعیدرضا جندقیان، معاون امور دهیاری های سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور و برگزیدگان جشنواره عشایر و روستاهای کتاب در پنج دوره گذشته برگزار شد، محسن جوادی ضمن ابراز خرسندی از حضور در میان افرادی که سهم زیادی در توسعه کتابخوانی به ویژه در میان کودکان و نوجوانان دارند، گفت: توسعه واقعی کشور از روستاها آغاز می شود و در بسیاری از کشورهای پیشرفته، روستاها توسعه یافته تر از شهرها هستند و دسترسی فضاهای علمی و فرهنگی در آن ها بهتر از شهرهاست.

وی تصریح کرد: هر چه میزان سرمایه گذاری در روستاها و عشایر بیشتر باشد، بازخورد خوبی در فضای کشور خواهد داشت. خوشبختانه اخیرا هم در دولت به این موضوع توجه ویژه ای شده است خصوصا در حوزه اقتصاد فرهنگ و کسب و کارهای فرهنگی.

معاون امور فرهنگی ادامه داد: البته باید توجه داشته باشیم که فعالیت های فرهنگی در روستاها به صورت گلخانه ای نشود. خوشبختانه با حمایت های دهیاری ها و دیگر نهادهای مربوط این ظرفیت وجود دارد که کارهای فرهنگی مناسب در روستاها و عشایر کشور صورت گیرد.

در ادامه این مراسم، حجت الاسلام ارزانی با اشاره به فعالیت های انجام شده در کتابخانه های مساجد کشور گفت: خوشبختانه با همکاری مساجد کل کشور شنبه های کتابخوانی در مساجد به راه افتاده است و معرفی کتاب ها برای نمازگزاران انجام می شود.

وی ادامه داد: همچنین بالغ بر پنجاه میلیارد ریال کتاب به مساجد کل کشور در قالب اعزام کاروان کتاب به مساجد اعزام شده است. البته نیازمند آن هستیم که نسبت به رتبه بندی کتابخانه های مساجد اقدام کنیم تا از این طریق حمایت ها به صورت هدفمندتر به کتابخانه ها اختصاص پیدا کند.

همچنین ابراهیم حیدری در این نشست با اشاره به تشکیل شورای هماهنگی شبکه روستاهای دوستدار کتاب در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: این شورا قرار است بازوی اجرایی و محل تبادل نظر برای تسهیل فعالیت های کتابخوانی باشد.

وی ادامه داد: انتظار ما این است که به کتابخانه به عنوان یک نهاد اجتماعی نگریسته شود و از این طریق بتوانیم نسبت به ریل گذاری فرهنگی در کشور اقدام کنیم. امیدواریم تعامل با نهادهای روستایی همچون دهیاری ها بتوانیم نسبت به انجام فعالیت های فرهنگی در کشور اقدام کنیم.

در ادامه این جلسه نمایندگان روستاها و عشایر برگزیده کتاب نیز به تبادل نظر و اعلام نظرات خود پرداختند.

انتهای پیام

لینک خبر :‌ سیتنا
اگر مرحوم منوچهر احترامی، طنزپرداز، شاعر و نویسنده ممتاز ادبیات کودک ونوجوان در قید حیات بود، از تعداد زیاد کتاب هایی که شخص اولشان حسنی است، مبهوت می ماند.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۱۲/۰۶ سایت های دیگر : بیتوته

به گزارش مشرق ، این روزها کمتر سوپرمارکتی را می توان پیدا کرد که قسمتی از فضای خود را به فروش کتاب های رنگ آمیزی، شعر و داستان کودک اختصاص نداده باشد. کتاب هایی که کارشناسان ادبیات کودک، آن را کتاب های سوپر مارکتی می نامند. به نظر می رسد سود سرشار نشر این کتاب ها برای برخی ناشران و از طرفی آرزوی شاعر و نویسنده کودک شدن برای عده ای، چاپ کتاب کودک با هر نوع زبان و بیانی را ممکن کرده است و کودکان، تنها بازنده های اصلی این میدان هستند. در ادامه به بررسی محتوای این کتاب ها می پردازیم که این روزها در فضای مجازی هم واکنش های زیادی به همراه داشته است.

1- تکرار حسنی ها
اگر مرحوم منوچهر احترامی، طنزپرداز، شاعر و نویسنده ممتاز ادبیات کودک ونوجوان در قید حیات بود، از تعداد زیاد کتاب هایی که شخص اولشان حسنی است، مبهوت می ماند. وی، شخصیت محبوب حسنی را خلق کرد و برای بچه ها به یادگار گذاشت؛ شخصیتی که امروزه دستمایه ای برای به اصطلاح نویسندگان و شاعران کودک شده تا او را از ده شلمرود به هر کجا که خواستند ببرند. نگاهی به عناوین کتاب هایی که با استفاده از نام حسنی نوشته و منتشر شده ، به خوبی بیانگر این نکته است: حسنی به آفریقا می رود، حسنی در وان حمام و.... جالب اینکه در بعضی از کتاب ها حسنی معروفِ ده شلمرود با حسن کچل یکی می شود! در بعضی دیگر هم بدون هیچ خلاقیتی، فقط شخصیت دیگری به جای حسنی می نشیند ولی در ساختار و محتوا تفاوتی دیده نمی شود.

بیشتر بخوانیم:

یک روحانی در حوزه کودک
نازلی آمد، باربی می رود؟ +عکس

2- هر نفر یک نویسنده کودک
در بیشتر کتاب هایی که با عنوان داستان راهی بازار کتاب کودک می شود، خبری از داستان نیست. به عنوان مثال، درمجموعه ای که با عنوان داستان های بامزه... توسط یک انتشارات معروف منتشر شده، خبری از عناصر داستانی هیجان انگیز کودکانه نیست و انگار چند جمله معمولی پشت سر هم ردیف شده اند. نمونه ای از جمله ها این است: نازی کوچولو می خواست بازی کند / توپش را برمی داشت / مادرش می دوید، پدرش فریاد می زد: نه نه مواظب باش! / نازی توپ را می گذاشت . توجه به محتواهای این چنینی این موضوع را به ذهن متبادر می کند که درهای ادبیات کودک به روی هر تازه از راه رسیده ای باز است و هر کسی می تواند در این حوزه دست به قلم ببرد و شاعر و نویسنده کودک نام بگیرد.

3- بی توجهی به گروه سنی
گروهی دیگر از این کتاب ها از ضعف نگارش و نامتناسب بودن در گروه سنی رنج می برند. نمونه های فراوانی از این کتاب ها که بدون توجه ناشر و نویسنده در گروه های سنی الف و ب نوشته و روانه بازار می شوند، وجود دارد. به نمونه ای از متن این کتاب ها که با عنوان دانشنامه کودکان منتشر شده است، توجه کنید: شتر حیوانی بزرگ و نیرومند است که دست و پا و گردنی دراز دارد. صحرانشینان از شیر و گوشت شتر تغذیه نموده و از پشم آن برای تولید پارچه و زیرانداز و از پوست شتر هم برای تولید مشک و کفش استفاده می نمایند . ناگفته پیداست که این نوع جمله های طولانی و استفاده از واژه هایی که برای کودکان نیاز به توضیح دارد، چه اشکال بزرگی است. سوال اصلی این جاست که مسئول نظارت بر این ناشران کدام نهاد است یا اصلاً نظارتی هست؟

*روزنامه خراسان

لینک خبر :‌ مشرق نیوز
شهرام اقبال زاده، با انتقاد به آئین نامه خشک و غیراصولی اهل قلم در تخصیص بن خرید کتاب گفت: باید با توجه به کم وکیف خدمات فرهنگی اهل قلم و پیشنه آن ها، میزان بُن کتاب و سایر تسهیلات و خدمات را تعیین کرد.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۱۲/۰۶

شهرام اقبال زاده؛ نویسنده و مترجم در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) درباره تدوین آئین نامه جدید اهل قلم در موسسه خانه کتاب بیان کرد: در دوره های بیست و نهم و سی ام، که مدیر بخش سرای اهل قلم نمایشگاه بین المللی کتاب تهران بودم، بُن های الکترونیکی، ویژه اهل قلم طوری توزیع می شد که گاه فاجعه بود؛ به طوری که به برخی افراد سرشناس مانند زنده یاد استاد صدری افشار از فرهنگ نگاران بزرگ کشور که کتاب جدید منتشر نکرده بود، بن اختصاص پیدا نکرد.

وی با بیان این که چهره های دیگری مانند ناصر کشاورز؛ شاعر پرکار حوزه کودک نیز چنین شرایطی داشتند، با انتقاد به رویه سال های قبل ادامه داد: هر کسی فرهنگ نویس نیست؛ چراکه تدوین و انتشار فرهنگ نامه فعالیت خاصی است. علاوه بر این هر سال به دلیل مسائل مالی کتاب ها تجدید چاپ نمی شود.

جریان تخصیص بن اهل قلم صحیح نیست
این مترجم ادامه داد: ملاک فقط نباید انتشار کتاب باشد، خدمات کیفی مربوط به انتشار کتاب های خوب و کار دشوار دبیری و سرپرستی مجموعه های ادبی و یا تاریخی و فلسفی، ارزش کمتری از ترجمه و تألیف ندارد.

اقبال زاده با بیان این مطلب که درباره آئین نامه اهل قلم رویکرد حرفه ای دارم، بیان کرد: در تخصیص پیدا نکردن بُن به چهره های سرشناس فرهنگ و ادب، مقصر بخش اجرایی نمایشگاه نبود، آئین نامه خشک و غیراصولی بود. منظورم از ذکر برخی نمونه ها، تاکید بر اهمیت و کیفیت جریان تخصیص بُن کتاب به اهل قلم است.

این نویسنده و مترجم حوزه کودک و نوجوان درباره سامان دهی اهل قلم با تاکید بر کیفی سازی بیان کرد: همان طور که گفتم از نظر صنفی هر فردی که به تولید و انتشار کتاب اقدام کند، اهل قلم تعریف می شود؛ اما تولید کتاب برای بسیاری با هدف مطرح شدن منتشر می شود، برخی کناب ها نیز لاف و گزاف و نمایش است.

نگاه کمی به اهل قلم درست نیست
اقبال زاده درباره تاکید آئین نامه جدید اهل قلم درباره سامان دهی اهل قلم با توجه به کیفی سازی با هدف پیشگیری از انتشار مصادیق کتاب سازی و یا حتی سرقت علمی افزود: نگاه کمی به اهل قلم درست نیست، اما چه طور می توان بین اهل قلم با هدف کیفی سازی تمایز اصولی قائل شد؟

دبیر پیشین انجمن نویسندگان کودک و نوجوان گفت: به گمان من باید با توجه به کم وکیف خدمات فرهنگی اهل قلم و پیشنه آن ها، میزان بُن کتاب و سایر تسهیلات و خدمات را تعیین کرد. آخر چگونه می توان شخصی مانند نوش آفرین انصاری که کم می نویسد، اما سراسر زندگی اش خدمت به کتاب و کتابخوانی و ادبیات کودک بوده، از شمول اهل قلم خارج کرد؟

نگاه صنفی به تعریف اهل قلم
اقبال زاده با اشاره به پیچیدگی تمایز دادن کمیت از کیفیت در تعریف اهل قلم توضیح داد: از نگاه صنفی هر فردی که به تولید و انتشار کتاب اقدام کند نویسنده شمرده می شود اما بسیاری با تولید کتاب، خودنمایی می کنند.

وی با اشاره به تجربه دبیری انجمن نویسندگان کودک و نوجوان و رویکرد کیفی سازی گفت: در انجمن نویسندگان کتاب کودک و نوجوان نیز موضوع کیفی سازی عضو گیری طرح شد تا نگاه کیفی به آثار برای عضو گیری در نظر باشد اما یک نهاد فرهنگی و صنفی نمی تواند این کار را انجام دهد. هر نویسنده با سه تالیف یا پنج ترجمه،یا 20 مقاله و یا یک پژوهش، می تواند عضو انجمن شود.

این نویسنده ادامه داد: این آثار الزاما مورد تایید انجمن نبودند، به عبارت دیگر جریان عضوگیری یک فعالیت صنفی و فرهنگی انجام می دادیم.

نگاه کمی و کیفی باید توامان دیده شود
اقبال زاده با بیان این مطلب که خواهان ارائه تسهیلات به همه نویسندگان هستیم، گفت: نمی توانم با قاطعیت درباره لزوم ارائه تعریف جدید برای اهل قلم اظهارنظر کنم؛ برای انجام این فعالیت ها باید از صنف و نهاد های مربوط کمک گرفته شود.

وی ادامه داد: یک نفرم و فقط نماینده خودم هستم. به عبارت دیگر باید از نهاد هایی مانند شورای کتاب کودک و یا انجمن نویسندگان کودک و نوجوان تصویر گران درباره معیار های کیفی و کمی نظر خواهی کرد. اما اگر قرار بر اولویت بندی است، به نظرم نگاه کمی و کیفی باید توامان دیده شود.

دبیر سابق انجمن نویسندگان کودک و نوجوان با اشاره به بودجه بخش فرهنگ بیان کرد: ستم اساسی تر این است که واقعا بودجه فرهنگ کم است. 40 سال شعار می دهیم که تنها انقلاب فرهنگی جهان هستیم، اما بودجه بندی و نگاه کیفی به فرهنگ در نازل ترین سطح قرار می گیرد.

وی تاکید کرد: بیشتر بودجه ها نیز به بخش های خاص و وابسته به برخی نهاد ها، تخصیص پیدا می کند. منابع بودجه از فروش نفت و مالیات تامین می شود از آن مردم است، اما آنطور که باید به دست آن ها نمی رسد.

لینک خبر :‌ خبرگزاری کتاب ایران
حسینی پور با بیان اینکه طرح های فصلی خانه کتاب به عدالت فرهنگی که وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به دنبال آن هست، نزدیک تر است، گفت: کتابفروشی ها از سراسر کشور در این طرح مشارکت می کنند و شهروندان نیز می توانند از این فرصت، استفاده کنند .
تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۱۲/۰۵

نیکنام حسینی پور در مورد طرح های فصلی خانه کتاب به خبرنگار فرهنگی خبرگزاری شبستان ، گفت: طرح زمستانه را پیشنهاد دادیم که اجرا شود و قرار بود در صورت تامین اعتبار این طرح را همزمان با دهه فجر و چهل سالگی انقلاب اسلامی داشته باشیم. هنوز این تامین اعتبار صورت نگرفته است چون باید هم تامین اعتبار و هم ایجاد تعهد کنیم و هم بتوانیم طرح پاییزه را تسویه حساب کنیم.

مدیر عامل موسسه خانه کتاب اظهار داشت: اگر بتوانیم طرح پاییزه را تسویه حساب کنیم، می توانیم طرح زمستانه را اجرا کنیم. منتظر هستیم که معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با همکاری معاونت توسعه و منابع وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تصمیم گیری کنند و به ما ابلاغ کنند. طرح پاییزه هنوز تسویه حساب نشده است اما طرح تابستانه تسویه حساب شده است.

وی در پاسخ به این سئوال که پس از برگزاری چندین دوره از طرح ها فصلی خانه کتاب استقبال کتابفروشی ها از این طرح را چطور ارزیابی می کنید، بیان کرد: استقبال کتابفروشی ها از طرح های فصلی خیلی خوب بوده است. البته یک اشکالی که هست، مطالبه کتاب فروشی هاست. کتابفروشی ها خواستار این هستند کهمطالبات آنها در اسرع وقت پرداخت شود. وضعیت اقتصادی کشور نیز به گونه ای است که ما نمی توانیم چنین قولی دهیم که مطالبات کتابفروشی ها به موقع صورت گیرد. اگر بتوانیم مطالبات را با سرعت بیشتری پرداخت کنیم، قطعا کتابفروشی ها استقبال بیشتری خواهند کرد.

حسینی پور با بیان اینکه در طرح های فصلی خانه کتاب حداقل 700 کتابفروشی شرکت می کنند، عنوان کرد: کتابفروشی ها از سراسر کشور در این طرح مشارکت می کنند و این از نقاط قوت طرح فصلی محسوب می شود چون همه شهروندان می توانند از فرصتی که ایجاد شده است، استفاده کنند . بر این اساس این طرح به نوعی به عدالت فرهنگی که وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به دنبال آن هست، نزدیک تر است.

وی در مورد تاثیر گذاری طرح های فصلی خانه کتاب در ترویج کتاب و کتابخوانی در کشور تصریح کرد: ما جلسات هم اندیشی با کتابفروشی ها و هم با اتحادیه ناشران و کتابفروشی ها و تشکل های نشر داریم. اکثر قریب به اتفاق کتابفروشی ها اذعان دارند که طرح فصلی در خصوص یارانه ها از سالم ترین طرح هایی است که در حوزه یارانه در حال اجراست. به نظر می آید که هم تشکل های نشر و هم کتابفروشی ها خیلی موافق این طرح هستند. ما به دنبال این هستیم که بتوانیم زیر ساخت های کتابفروشی ها را در حوزه های بیمه تامین اجتماعی، آب، برق و گاز تقویت کنیم و در این زمینه در حال رایزنی هستیم.

پایان پیام/ 31

لینک خبر :‌ خبرگزاری شبستان

فیلم ویدیویی وقت داریم حالا به تهیه کنندگی و کارگردانی عبدالرضا کاهانی در فرانسه ساخته شده است و فاقد پروانه ساخت سینمایی است.

به گزارش خبرنگار سینمایی خبرگزاری موج، چند روز پیش عبدالرضا کاهانی تصویری از سیاهه اصلاحاتی که سازمان سینمایی برای صدور مجوز نمایش جدیدترین اثرش به او داده اند را در فضای مجازی منتشر کرد و اعتراض خود را به این اصلاحات اعلام کرد.

در پی این کار امروز روابط عمومی سازمان امور سینمایی و سمعی بصری اعلام کرد؛ فیلم ویدیویی وقت داریم حالا به تهیه کنندگی و کارگردانی عبدالرضا کاهانی در فرانسه ساخته شده است و فاقد پروانه ساخت سینمایی است.

بر اساس این گزارش، مدیر کل اداره نمایش خانگی هم در این خصوص واکنش نشان داده و گفته است: کارگردان تقاضای اکران در گروه هنر و تجربه را داشته است که این امر با توجه به محتوای فیلم مستلزم اصلاحات اساسی و بنیادی بوده است که به کارگردان فیلم اطلاع داده شده است.

حسین پارسایی تاکید کرد: فیلم مذکور تا کنون اکران نشده و نخواهد شد.

این در حالی است که پیش از این هم ساخته دیگر کاهانی ارادتمند، نازنین بهاره تینا هم از سوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی غیر قابل اکران اعلام شده است.

شایان ذکر است عبدالرضا کاهانی که در اکران اغلب ساخته هایش با مشکلاتی روبرو می شود، بعد از مشکلات پیش آمده در نمایش فیلم بی خود و بی جهت، در سال 1392 برای ساخت فیلم وقت داریم حالا عازم فرانسه شد و با سرمایه گذاری مجتبی جباری بازیکن پیشین تیم باشگاه استقلال، این فیلم را با بازیگران خارجی ساخت.

فیلم سینمایی عبدالرضا کاهانی با نام فرانسوی ON A LE TEMPS و فارسی وقت داریم حالا سال 92 ساخته شد.

زبان فیلم وقت داریم حالا فرانسوی است و بازیگران آن یک دختر و پسر 17 ساله و 20 ساله هستند که طی یک روند تست گیری انتخاب شده اند.

این فیلم درباره ی یک ایرانی به نام عماد است که پس از چند سال تحصیل در شهر کوچک بزانسون قصد دارد خود را به یک آژانس مانکن در پاریس معرفی کند. در حالی که به دوست خود که دختری فرانسوی به نام کارولین است، گفته می خواهد به ایران برگردد.

در آستانه سفر و جدایی همیشگی، کارولین که - زیر سن قانونی است - او را مطلع می کند از سوی عماد باردار است.

لینک خبر :‌ خبر گزاری موج
تهران-ایرناپلاس- افزایش قیمت بلیت سینماها معمولاً هر ساله اتفاق افتاده است. ضیاء هاشمی، رئیس جامعه صنفی تهیه کنندگان با بیان این که قیمت سال جدید هنوز قطعی نشده، درباره طرح موجود گفت: بلیت های سینمای سال آینده از 6 هزار تومان تا 26 هزار تومان متغیر هستند.

اگر بخواهیم به سینما به عنوان یک اوقات فراغت برای مردم عادی جامعه و دوستدارانش نگاه کنیم، می توان از آن به عنوان یک سرگرمیِ نه چندان گران و هزینه بر نام برد. البته با توجه به استقبال سال های اخیر از هنر هفتم، صحت این ماجرا تأیید می شود.

** هنوز تصمیمی اتخاذ نشده است

اما بلیت سینماها هرساله و با توجه به تورم تا حدی افزایش پیدا می کند. روز 28 بهمن ماه امسال بود که فرجی، سخنگوی شورای صنفی درباره افزایش بلیت سینما در سال 98 سخن گفت. البته وی بعد از اعلام این خبر صحبت های خود را تکمیل کرد و گفت: این خواسته تهیه کنندگان و صاحبان آثار است، وگرنه همه باید منتظر ابلاغ و دستورالعمل وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی باشیم. هنوز هیچ تصمیمی اتخاذ نشده که بهای بلیت سینماها برای سال آینده افزایش پیدا کند. اما این افزایش قیمت، تنها مختص سال 98 نیست، بلکه در سال های گذشته هم شاهد روند این افزایش ها بوده ایم.

**سال 1394

در اسفندماه سال 93 بود که سخنگوی شورای صنفی قیمت بلیت سینماها را برای سال 94 اعلام کرد. سینماهای مدرن در روزهای پنج شنبه و جمعه 8 هزار تومان، شنبه تا چهارشنبه 7 هزار تومان و بلیت نیم بها 4 هزار تومان اعلام شد .سینماهای ممتاز نیز روزهای پنج شنبه و جمعه 6 هزار و 500 تومان، شنبه تا چهارشنبه 6 هزار تومان و نیم بها 3 هزار و 500 تومان در نظر گرفته شد.

به گفته او، قیمت بلیت سینماهای درجه یک، روزهای پنج شنبه و جمعه 5 هزار و 500 تومان، شنبه تا چهارشنبه 5 هزار تومان و نیم بها 3 هزار تومان می شد. همچنان که قیمت بلیت سینماهای درجه دو در روزهای پنج شنبه و جمعه 4 هزار تومان، شنبه تا چهارشنبه 3 هزار تومان و نیم بها 2 هزار تومان شد.

**سال 1395

برای سال 95 و با توجه به وجود تورم در جامعه، قیمت سینماهای مدرن در روزهای پنج شنبه و جمعه 10 هزارتومان، سایر روزها 8 هزار تومان و سه شنبه ها 5 هزار تومان محاسبه شد. روزهای پنج شنبه و جمعه 7 هزار تومان، سایر روزها 6 هزار تومان و سه شنبه ها 4 هزار تومان برای سینماهای ممتاز در نظر گرفته شد. اما سینماهای درجه یک و دو به ترتیب روزهای پنج شنبه و جمعه 6 هزار تومان و 5 هزار تومان، سایر روزها 5 و 4 هزارتومان و سه شنبه ها 3 و 2 هزار و 500 تومان از مخاطبان دریافت کرده اند.

**سال 1396 و اتفاقات دیگر

اما در سال 96 اتفاقات دیگری برای قیمت بلیت سینما رقم خورد. همایون اسعدیان، رئیس شورای صنفی نمایش در اسفند 95 اعلام کرد که قیمت بلیت سینماها در سال جدید افزایش نمی یابد. درست است که افزایش قیمت بلیت سینما اتفاق نیفتاد، اما در برخی از سینماها و برای برخی از فیلم ها قانون شناور بودن اتخاذ شد. اسعدیان جاری کردن طرح شناور را با این استدلال عنوان کرد: اگر تهیه کننده ای احساس کرد که از فیلمش با بهای 15 یا 12 هزار تومانی بلیت استقبال می شود در سینماهای بالای شهر می تواند با قیمت شناور فیلم خود را اکران کند، یعنی مثلاً می تواند فیلمش را با بلیت 15 هزار تومانی اکران کند و به صورت هفتگی قیمت بلیت را تغییر دهد. این طرح که در اکران نوروزی سال 96 اجرا شد با انتقادهای بسیاری رو به رو شد و شورای صنفی را به گران فروشی متهم کردند. به دنبال این حواشی این طرح هم منتفی شد و سینماها با حداکثر قیمت 12 هزار تومان بلیت فروشی داشتند. البته امکان خرید بلیت در قیمت های 10، 8، 7، 6 و 5 هزار تومانی در پایتخت وجود داشت.

**سال 1397

اما سخنگوی شورای صنفی نمایش قیمت بلیت سینما های سال 97 را به شرح ذیل اعلام کرد.

سینماهای مدرن و پردیس های سینمایی: در روزهای عادی 15 هزار تومان و در روزهای نیم بها 7 هزار تومان
سینماهای ممتاز: در روزهای عادی 10 هزار تومان و در روزهای نیم بها 5 هزار تومان
سینماهای درجه یک: در روزهای عادی 8 هزار تومان و در روزهای نیم بها 4 هزار تومان
سینماهای درجه دو: در روزهای عادی 6 هزار تومان و در روزهای نیم بها 3 هزار تومان

**سال 1398 و قیمت بلیت سینماها؟

سید ضیاء هاشمی، دبیر شورای عالی تهیه کنندگان درباره افزایش نرخ بلیت سینماها، به خبرنگار ایرناپلاس گفت : با توجه به تورم روز به روز و حتی ساعت به ساعت، ما متأسفانه شاهد افزایش قیمت اجناس مایحتاج مردم هستیم و این افزایش قیمت تأثیر مستقیم بر قیمت تولید آثار سینمایی دارد. تورم افسارگسیخته علاوه بر تأثیر در صنایع مختلف و بازار تجارت فاجعه ای برای هنر _ صنعت سینما هم به وجود آورده است.

**ناچیز بودن تعداد سالن های نمایش نسبت به جمعیت کشور

تهیه کننده فیلم اعتراض با اعلام اینکه افزایش قیمت بلیت سینما در سال 98 ، قرار است از اوایل سال صورت گیرد. تأکید کرد: صاحبان آثار و متولیان امور اساساً نمی خواهند به هیچ عنوان مردم را در فشار قرار دهند . اما ناچار به افزایش قیمت بلیت هستیم. تعداد سالن های نمایش نسبت به جمعیت کشور ناچیز است. ما در مقایسه با کشور ترکیه که همسایه ماست و بالای 3 هزار پرده سینما دارد، تنها پانصد پرده سینما داریم. لذا مجبور هستیم یک درصدی بلیت ها را افزایش دهیم.

**تصمیماتی که هنوز مصوب نشده است

رئیس جامعه صنفی تهیه کنندگان در ادامه به راهکارهایی برای جلوگیری از کاهش تعداد مخاطبان اشاره کرد و گفت: راه هایی را هم اندیشیده ایم تا دچار کاهش مخاطب نشویم. به طور مثال اقشاری که در روز، وقت آزادتری دارند یا محصل و دانشجو هستند می توانند در ساعات صبح که بلیت قیمت پایین تری دارد به سینما بروند. از چهار بعد از ظهر تا هفت شب قیمت تا حدودی بیشتر می شود و از هفت شب تا یازده شب قیمت واقعی بلیت سینما درنظر گرفته شده است. البته این تصمیمات هنوز مصوب نشده و تنها طرحی است که در نظر گرفته شده است. انشاءالله با همکاری انجمن سینماداران به نتیجه ای مطلوب می رسیم.

**بلیت های 6 هزار تومان تا 26 هزار تومانی؛ ارقام شناور و پیشنهادی

هاشمی در پایان خاطر نشان کرد: بلیت های سینمای سال آینده از 6 هزار تومان تا 26 هزار تومان متغیر هستند. یعنی افزایش بلیت ها به این معنا نیست که همه سینماها قیمت های بالایی داشته باشند. بلکه معنایش این است که این ارقام شناور و پیشنهادی هستند تا مخاطب قدرت انتخاب داشته باشد. بعد از تصویب این پیشنهادات و تصویب کامل شورای عالی تهیه کنندگان و انجمن سینماداران، نظر دولت به عنوان جایگاه حقوقی اعلام می شود. اما به طور یقین در نظر داریم که حقوق مردم را ضایع نکنیم.

گزارش از هنگامه ملکی
**اداره کل اخبار چندرسانه ای**ایرناپلاس**

ارتباط با سردبیر newsroom@irna.ir

تماس بی واسطه با مسئولین

لینک خبر :‌ خبرگزاری جمهوری اسلامی
تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۱۲/۰۵ سایت های دیگر : سینما سینما

مسعود میر/روزنامه نگار

گرانی لجام گسیخته بعد از فتح قرارگاه ارزاق عمومی و کالاهای اساسی حالا برای حمله به قیمت محصولات فرهنگی دورخیز کرده است. بحران کاغذ به سرفصل تکراری کتاب ها بدل شده است و حالا زمزمه های افزایش قیمت تا پشت در گیشه سینماها پیشروی کرده است. حرف گرانی بلیت سینماها مدتی است که شنیده می شود اما با نزدیک شدن به ایام پایانی سال، حرف ها کم کم رنگ واقعیت به خود می گیرند. مخلص کلام اینکه بلیت سینماها در روزهای آینده افزایش خواهد داشت. به همین بهانه سراغ محمد قاصد اشرفی، رئیس هیأت مدیره انجمن سینما داران رفتیم تا نظر او را درباره این اتفاق در شرف وقوع جویا شویم.

آیا بلیت 20هزار تومانی هزینه های سرسام آور سینمادارها را جبران می کند؟
راستش این مبلغ هنوز قطعی نیست و باید قیمت جدید براساس درجه بندی سالن های سینما ابلاغ شود. هزینه های سالن داری سرسام آور است و البته بحران مخاطب هم موضوع مهمی است که ما از آن آگاهیم. تنها صنفی که در ماه های گذشته و در میانه بحران های اقتصادی خودش را با مخاطبان همراه کرد، همین سینمادارها بودند. درحالی که قیمت همه محصولات افزایش چشمگیری داشت ما نه تنها بهای بلیت سینماها را افزایش ندادیم بلکه یک روز دیگر را هم به جز سه شنبه ها به روزهای ارائه بلیت های نیم بها اضافه کردیم تا مخاطبان روزهای شنبه هم از این خدمت بهره مند شوند.

یعنی افزایش قیمت بلیت سینماها برای سال نو تقریبا اجتناب پذیر است ؟
قیمت بلیت مسلما باید افزایش یابد چون هر بنگاه اقتصادی و فرهنگی بالاخره باید بتواند از پس هزینه هایش برآید و ما تمام تلاش خودمان را کردیم که لااقل تا پایان سال 97دچار این افزایش قیمت ها نشویم و در این شرایط بد اقتصادی با مخاطبان سینما همراهی کردیم.

ولی افزایش قیمت، تعداد مخاطبان را در این شرایط بد اقتصادی دچار ریزش خواهد کرد.
موافقم و البته امیدوارم که مسئولان برای برون رفت از این وضعیت تدبیری بیندیشند. یارانه های فرهنگی باید افزایش یابد و مراکز فرهنگی نباید برای ادامه حیات دچار بحران باشند. یادتان باشد که اگر قیمت بلیت 20هزار تومان هم شود این به معنای آن خواهد بود که بلیت سینما در ایران معادل یک و نیم دلار خواهد بود. در کجای دنیا بلیت سینما این مبلغ است؟ الان بالاترین قیمت بلیت سینما در کشور 15هزار تومان است و هنوز سینماهایی داریم که بلیت شان 8هزار تومان است؛ یعنی حدود نیم دلار. البته حرف من صرفا بحث دلار نیست اما وقتی تمام تجهیزات سینمایی ما خارجی است و برای نمایش فیلم باید تجهیزات خارجی را با دلار بخریم حق بدهید که افزایش قیمت بلیت اجتناب ناپذیر است.

پیشنهاد شما برای جلوگیری از حذف سینما از سبد فرهنگی مردم چیست؟
ما باید به دنبال راه های برون رفت از این بحران احتمالی باشیم و می خواهیم تسهیلات جدیدی درنظر بگیریم که مثلا روزهای عرضه بلیت نیم بها و ساعت های آن را گسترش دهیم تا مخاطبان، سینما را از زندگی شان حذف نکنند. اگر تماشاگران به سینما نیایند دیگر سینمایی باقی نخواهد ماند.

لینک خبر :‌ روزنامه همشهری
حبیب اسماعیلی (تهیه کننده و پخش کننده سینما) از آماده شدن دو فیلم سینمایی درخونگاه و کار کثیف برای اکران خبر داد.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۱۲/۰۵ سایت های دیگر : پندار آنلاین

حبیب اسماعیلی (تهیه کننده و پخش کننده سینما و مدیر پخش فیلمسازان مولود) به خبرنگار ایلنا گفت: دو فیلم سینمایی درخونگاه به کارگردانی سیاوش اسعدی و کار کثیف به کارگردانی خسرو معصومی آماده نمایش شده است و تلاش داریم که امکان اکران این فیلم ها را برای نوروز 98 فراهم کنیم.

وی ادامه داد: برنامه های تبلیغاتی فیلم ها آماده است و طی نامه ای به شورای کارگروه اکران و سازمان سینمایی آماده بودن این دو فیلم را برای نمایش اعلام کرده ایم.

اسماعیلی ادامه داد: با توجه به اینکه تعداد فیلم های متقاضی اکران در نوروز 98 زیاد است و از طرفی هر دفتر پخش فقط می تواند یک فیلم اکران کند، امیدوارم شرایطی برای اکران نوروز 98 فراهم شود که در سبد اکران فیلم هایی با گونه های مختلف و سلایق متنوع به نمایش دربیاید.

فیلم درخونگاه به کارگردانی سیاوش اسعدی و تهیه کنندگی منصور سهراب پور با حضور بازیگرانی همچون امین حیایی، ژاله صامتی، مهراوه شریفی نیا و پانته آ پناهی ها ساخته شده و در سی و هفتمین دوره جشنواره فیلم فجر در نامزد سه جایزه بهترین بازیگر نقش اصلی مرد، بهترین بازیگر نقش اصلی زن و نقش مکمل زن شد.

فیلم سینمایی کار کثیف به کارگردانی خسرو معصومی آخرین فیلم سینمایی است که لوون هفتوان در آن ایفای نقش کرده است، پدارم شریفی، شاهرخ فروتنیان و الهام نامی بازیگران دیگر فیلم هستند.

لینک خبر :‌ خبرگزاری کار ایران
غلامرضا فرجی سخنگوی کارگروه اکران با بیان اینکه هنوز هیچ فیلمی برای اکران نوروزی انتخاب نشده است، تاکید کرد که برنده سیمرغ بلورین بهترین فیلم از نگاه تماشاگران تنها گزینه قطعی برای اکران در نوروز 98 است.

مهدی درستی: هرساله با پایان جشنواره فیلم فجر، بحث اکران نوروز حسابی داغ و به مهم ترین اتفاق سینمایی کشور تبدیل می شود. اینکه در نهایت کدام فیلم ها به عنوان گزینه های نهایی اکران نوروزی سینما انتخاب می شوند؟ مهم ترین پرسشی است که مخاطبان سینما و اهالی هنر هفتم منتظر پاسخ آن هستند.

بدون شک گیشه پرقوت نوروزی سینما مهم ترین دلیل برای اشتیاقی است که صاحبان فیلم برای نمایش آثارشان در این ایام دارند.

امسال نیز سینمای ایران از این قاعده مستثنی نیست و با به اتمام رسیدن سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر، فیلم های بسیاری اعلام کردند در نوروز 98 به اکران درخواهند آمد یا متقاضی اکران نوروزی هستند. نکته جالب توجه در بین این اسامی، به چشم خوردن نام فیلم هایی است که در جشنواره فیلم فجر امسال حضور پیدا نکردند، از فیلم هایی چون زیر نظر به کارگردانی مجید صالحی و ژن خوک ساخته سعید سهیلی گرفته تا چهار انگشت اثر حامد محمدی.

پس از پایان جشنواره فیلم فجر، از اکران چند فیلم حاضر در این رویداد سینمایی در ایام نوروز اخباری منتشر شد، مانند قصر شیرین به کارگردانی رضا میرکریمی، شبی که ماه کامل شد ساخته نرگس آبیار و ماجرای نیمروز: رد خون اثر محمدحسین مهدویان.

با این حال سخنان سخنگوی کارگروه اکران سینما دال بر این است که این اخبار بیشتر از آنکه مستند باشد اقدامی تبلیغاتی به منظور جذب مخاطبان به شمار می آید، این فیلم ها فقط نامزد اکران هستند و تنها یک فیلم به طور قطعی از گزینه های اکران نوروز است، برنده سیمرغ بلورین بهترین فیلم از نگاه تماشاگران.

اعلام اسامی برای تبلیغات و جذب مخاطبان

غلامرضا فرجی که سخنگوی کارگروه اکران است، در پاسخ به اینکه پروسه انتخاب فیلم های اکران نوروزی سینما به شکلی انجام می شود؟ به خبرآنلاین گفت: طبق آنچه در جلسه تعیین شد، قرار بر این است که دفاتر فیلمسازی که فیلمی دارند و می خواهند آن را در نوروز 98 نمایش دهند، به عنوان نامزد اکران نوروز نام فیلم ها را به کارگروه اکران اعلام کنند.

او ادامه داد: لیست فیلم ها قاعدتا بررسی می شود و اعلام اسامی فیلم های نهایی اکران نوروز 98 به هفته آینده موکول می شود زیرا هر فیلمی که پروانه نمایش داشته باشد در لیست نامزدهای اکران نوروزی قرار می گیرد و اولویت دارد و آن زمان سینمادار و پخش کننده می توانند جلساتی باهم داشته باشند و تصمیم گیری کنند.

فرجی در پاسخ به این پرسش که چطور برخی از صاحبان آثار در روزهای اخیر از حضور فیلمشان در اکران نوروزی خبر دادند، توضیح داد: بخش اعظم این اتفاق برای تبلیغات و فضاسازی است و سرمایه گذار یا توزیع کننده این اخبار را منتشر می کنند تا مخاطبان را جذب کنند .

سخنگوی کارگروه اکران افزود: شاید دفتر فیلمسازی چهار یا پنج فیلم داشته باشد، ما اعلام کردیم که اولویت اول و دوم خود را به منظور اکران نوروز 98 به ما اعلام کنند تا مورد بررسی قرار بگیرد، ضمن آنکه داشتن پروانه نمایش اولویت اصلی برای انتخاب از گزینه هایی نهایی از میان نامزدهای اکران نوروزی است.

او با تاکید بر اینکه هنوز هیچ قراردادی برا اکران ثبت نشده است، بیان کرد: هیچ قراردادی برای اکران نوروز 98 ثبت نشده است و ما طبق آیین نامه موظف هستیم تا هر قراردادی که در شورا ثبت شود را اعلام کنیم و هنوز هیچ قراردادی اعلام ثبت نشده که اعلام شود.

تنها گزینه قطعی برای اکران نوروزی سینما

ابراهیم داروغه زاده دبیر سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر پیش از آغاز این رویداد سینمایی تاکید کرد که فیلم های حاضر در جشنواره اولویت اصلی برای اکران نوروزی هستند.

سخنگوی شورای صنفی نمایش با تاکید بر اینکه فیلم منتخب جشنواره فیلم فجر از نگاه مردم تنها گزینه قطعی اکران نوروزی است، در این باره گفت: فیلم منتخب مردم در جشنواره فیلم فجر همه ساله گزینه اصلی اکران نوروزی است و امسال هم از این قاعده مستثنی نیست و این یکی از حسن هایی است که فیلم منتخب مردم دارد. قطع به یقین شورا چیدمان فیلم ها را بر اساس ژانرها تقسیم بندی می کند تا تنوع آثار باعث شود که مخاطبان دست بازی برای انتخاب داشته باشند.

بر این اساس فیلم سینمایی متری شیش و نیم ساخته سعید روستایی که در جشنواره سی و هفتم فیلم فجر سیمرغ بلورین بهترین فیلم از نگاه مردم را به دست آورد، گزینه اصلی اکران در نوروز 98 روی پرده سینماهای کشور است.

او با اشاره به تاثیر اکران نوروزی بر وضعیت سالانه سینمای ایران، توضیح داد: نقشه راه ما برای نوروز همیشه تاثیرگذار بوده است زیرا اگر با یک جدول بندی مناسب حرکت کنیم خروجی گیشه بر صنعت سینمای کشور بسیار تاثیرگذار خواهد بود زیرا این دو موضوع با هم ارتباط دارند و باعث رونق صنعت سینما و جذب مخاطبان بیشتر در آینده می شوند. اکران نوروزی نیز از گیشه قابل قبولی برخوردار است.

چه تعداد فیلم در نوروز 98 روی پرده می رود؟

فرجی همچنین در پاسخ به اینکه چه تعداد فیلم برای اکران نوروز 98 انتخاب می شوند، بیان کرد: براساس تعداد سرگروه هایی که در کارگروه اکران مشخص می شوند همان تعداد فیلم در نوروز به نمایش در می آید حال می تواند هفت یا شش فیلم باشد. سال 97 هفت سرگروه سینمایی داشتیم که قاعدتا اگر به روال سال گذشته باشد هفت فیلم در نوروز 98 روی پرده می رود.

241243

کد خبر 1235151

لینک خبر :‌ خبر آنلاین
یک نماینده مجلس، گفت: در فراکسیون پیشگیری از جرائم و آسیب های اجتماعی مطالبی حول و حوش کودکان کار و تکدی گری مطرح شده است. امیدواریم به مدد قوه قضاییه و سینما راهکارهایی ارائه شود تا دیگر شاهد حضور کودکان کار تا نیمه های شب در خیابان ها نباشیم.

به گزارش ایسنا، طیبه سیاوشی در آیین نامه اختتامیه چهارمین جشنواره تقدیر از آثار برتر سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر با رویکرد پیشگیری از جرم و آسیب های اجتماعی، اظهار کرد: تلاش برای تحکیم خانواده به عنوان هسته اصلی جامعه در دستور کار مجلس شورای اسلامی است، اما به خوبی می دانیم که گسترش شهرنشینی، افزایش جمعیت و فقدان آمایش ملی باعث شده است تمرکز کافی بر روی آسیب های اجتماعی نداشته باشیم.

این نماینده مجلس عنوان کرد: عرصه هنر و سینما می تواند نقش زیادی در کاهش آسیب های اجتماعی داشته باشد. عرصه سینما توانسته است خدمات زیادی در کاهش های آسیب های اجتماعی ارائه دهد. فیلم های متعدد که در حوزه زنان و کودکان در سینما و صدا و سیما ساخته شده است موجب افزایش آگاهی شده است.

وی خاطرنشان کرد: در سال های فعالیت خود در مجلس شورای اسلامی با هنرمندانی که دارای دغدغه آسیب های اجتماعی هستند آشنا شدم. عرصه سینما به دلیل حضور هنرمندان متعهد توانسته است خدمات مهمی را در حوزه آسیب های اجتماعی ارائه دهد. یکی از مباحث مهمی که در عرصه سینما مورد توجه بوده و بر روی آگاهی و فرهنگ سازی در حوزه تاثیر داشته توجه به موضوع زنان و کودکان و خانواده بوده است.

سیاوشی با بیان اینکه در مجلس شورای اسلامی با تلاش های فراوان فراکسیون زنان توانستیم لایحه حمایت از کودکان و نوجوانان را پس از 11 سال به تصویب برسانیم، تصریح کرد: بحث مهمی که در سینما و صدا و سیما در عرصه خانواده وجود دارد بیانگر تلاش های مسئولان در این زمینه بوده است. متاسفانه این روزها ما در همه جای شهر شاهد آسیب های اجتماعی هستیم و در فراکسیون پیشگیری از جرائم و آسیب های اجتماعی مطالبی حول و حوش کودکان کار و تکدی گری مطرح شده است و در رابطه با این موضوع در سینما به آن به خوبی توجه شده است و امیدواریم به مدد قوه قضاییه و سینما راهکارهایی ارائه شود تا دیگر شاهد حضور کودکان کار تا نیمه های شب در خیابان ها نباشیم.

انتهای پیام

لینک خبر :‌ خبرگزاری دانشجویان ایران
معاون پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه گفت: قوه قضاییه وارد عرصه هنر شده است تا قضاتی نداشته باشد که از مسائل جامعه اطلاعی ندارند.

به گزارش ایسنا، محمد باقر الفت در آیین اختتامیه چهارمین جشنواره تقدیر از آثار برتر سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر با رویکرد پیشگیری از وقوع جرم و آسیب های اجتماعی، اظهار کرد: امروز هم در درون قوه قضاییه به نقش هنر در کاهش آسیب های اجتماعی توجه دارد و هم مردم اعتقاد دارند توجه قوه قضاییه به هنر از صلابت آن کاهش نداده است. قوه قضاییه به دلیل نداشتن تخصص به صورت مستقیم وارد عرصه هنر نمی شود بلکه با همکاری دستگاه های دیگر به این عرصه ورود می کند و در این رابطه نیز هیچ ادعایی ندارد. رییس محترم قوه قضاییه عرصه را فراهم کرد تا ما در معاونت پیشگیری از وقوع جرم بتوانیم در عرصه هنر ورود پیدا کنیم.

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه، بیان کرد: برخی سوال می کنند که قوه قضاییه چرا به سینما توجه کرده است؟ و از سینما چه می خواهد؟ و چرا وارد عرصه های دیگر هنر نمی شود؟ و اینکه آیا انتخاب سینما و رفتن به سمت هنر در جایی که فضای مجازی تمام زندگی مردم را اشغال کرده است، اشتباه نیست؟

وی افزود: سینما دارای مخاطب هنرمند و دارای ظرفیت و تفکر است و با مخاطبان فضای مجازی که قصد دارد به تمام مسائل چنگ بزند تفاوت دارد.

الفت با بیان اینکه مخاطب سینما اهل تفکر است، گفت: افرادی که وارد سینما می شوند افراد فعال و صاحبان فکر هستند و ما در قوه قضاییه تلاش می کنیم رویکرد سینماگران را در پیشگیری از آسیب های اجتماعی فعال تر و از آنها حمایت کنیم.

وی در رابطه با دلیل ورود قوه قضاییه به عرصه سینما گفت: ما می خواهیم روحیه لطیف و هنری تری داشته باشیم و قضاتی نداشته باشیم که در زمان صدور احکام از محیط جامعه هیچ اطلاعی نداشته باشند.

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه، بیان کرد: کار برای کودکان بد نیست اما کودک کار به معنی کار با سختی و کاری است که آینده آنها را از بین می برد در غیر این صورت کسی با کار نوجوانان در یک کارگاه سالم و امن مخالف نیست زیرا آنها را برای آینده آماده تر می کند.

انتهای پیام

لینک خبر :‌ خبرگزاری دانشجویان ایران
بنابراین از آقای تنابنده باید پرسید که آیا دزدیدن مال مردم و پولشویی توسط سینما کار درستی است؟ آیا مراجع قانونی نباید به این مسائل ورود کنند و جلوی این گونه مفاسد اقتصادی را بگیرند؟ آیا رشد صنعت سینما به واسطه ی زدن جیب مردم، اتفاق مبارکی برای هنر محسوب می شود؟
تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۱۲/۰۵

گروه فرهنگی- رجانیوز: امروز می شود گفت تعداد قابل ملاحظه ای از فیلم های سینمایی با سرمایه های مشکوک ساخته می شوند و سروصداهای زیادی را نیز حول همین محور شکل می دهند. با این که سرمایه های مشکوک یا مرسوم به پول های کثیف به عنوان یک معضل جدید در سینمای ایران شناخته می شود، اما هستند کسانی که ورود این پول ها را به صلاح سینما می دانند.

به گزارش رجانیوز محسن تنابنده از آن دست سلبریتی هاییست که معتقد است پول های کثیف آنقدر هم که می گویند بد نیست. او در مصاحبه ای که اخیرا با تسنیم انجام داده گفته است:

حقیقت ماجرا این است که وقتی به سمت شبه صنعتی شدن سینما حرکت می کنیم و گردش مالی این حرفه یا نیمچه صنعت بالا می رود به مفهوم عامی تر وقتی پول بیشتری در سینما در گردش است طبیعتاً یک بخشی فساد هم با خودش به همراه می آورد.

این صحبت های تنابنده شباهت زیادی به صحبت های مرحوم هاشمی رفسنجانی درباره اختلاس و فساد دارد. مرحوم هاشمی نیز معتقد بود اگر در یک پروژه دزدی اتفاق افتاد اما پروژه به نتیجه رسید باید از آن دزدی چشم پوشی کرد. او در مصاحبه ای که با قدرت الله رحمانی انجام داده بود گفته بود:

این قدر بحث از اختلاس و دزدی نکنید و روحیه مردم را خراب نکنید. وقتی که ما یک سدی را می سازیم و مثلاً ده میلیارد خرج می کنیم، ممکن است از قِبَل آن، پانصد میلیون هم اختلاس شود، اما این سد برای کشور می ماند و هیچ کس نمی تواند از این سد اختلاس یا دزدی کند.

صحبت های اخیر تنابنده هم دقیقا در همین راستاست. تنابنده در ادامه ی صحبت هایش می گوید:

همه جای دنیا این انحصارطلبی و اعمال نفوذها را شاهد هستیم ما برای ما که به تازگی پول های زیادی وارد سینمای مان می شود نیاز داریم از این مسیرها عبور کنیم و هیچ چاره ای هم نداریم. فکر می کنم این همه حرف زدن در رابطه با پول و پول کثیف راهی به جایی نمی برد، چون جزء لاینفک نیمه صنعت رو به رشد سینماست.

تنابنده معتقد است که سینما بدون پول کثیف رشد نمی کند. البته باید گفت اصولا تنابنده مسئله را جور دیگری می بیند. مشخص است که صنعت سینما زمانی رشد می کند که شاهد ساخت آثار ژانر و مخاطب پسند باشیم. آثاری که اغلب هزینه های ساخت بالایی دارند و برای تولید آن ها تهیه کننده باید پول هنگفتی خرج کند و در بهترین شرایط بتواند هزینه تولید را با فروش فیلم برگرداند. چرا که برای مثال فیلمی که 5 میلیارد تومان هزینه ساختش بوده، با فروش 10 میلیاردی در گیشه تازه هزینه تولید خود را بازگردانده و هرچه از 10 میلیارد بیشتر بفروشد نصف درآمد به تهیه کننده می رسد. با این اوصاف مشخص است که کمتر تهیه کننده ای حاضر است فیلمی پر هزینه و متناسب با استانداردهای سینمای دنیا بسازد. اینجا دقیقا جاییست که پول های کثیف وارد می شود.

همین امسال در جشنواره فیلم فجر هشت فیلم سینمایی که دو فیلم از آن هشت فیلم پروژه های بزرگی محسوب می شدند را محمدصادق رنجکشان مدیرعامل یک آژانس هواپیمایی سرمایه گذاری کرده بود. چیزی که مشخص است، رنجکشان با سرمایه گذاری در هشت فیلمی که واضحا شاید یک یا دوتای آنها هزینه ساخت خود را با فروش در گیشه بازگردانند یک شکست تجاری عظیم را دانسته متحمل شده است. اینجاست که با شبهه ی سرمایه های مشکوک می توان کمی این سرمایه گذاری ها را عقلانی توجیه کرد.

بنابراین حرف تنابنده تا آن جا که باید بخش خصوصی وارد کار شود و با هزینه کردن باعث رشد صنعت سینما شود، یک حرف کاملا درست و منطقیست. اما بیان این مسئله که اگر پول های وارد شده، مشکوک و کثیف هم بود مشکلی ندارد و رشد سینما به هر بهانه ای جایز است، از اساس حرف باطلیست.

برخی از سرمایه گذارهای پروژه های سنگین سینمایی و سریالی با ورود سرمایه های مشکوک دست به پولشویی های عظیم می زنند و بیت المال را که حق مردم است به راحتی آب خوردن بالا می کشند. برای مثال محمد امامی سرمایه گذار سریال شهرزاد، از متهمین پرونده اختلاس بزرگ صندوق ذخیره فرهنگیان بود. بنابراین از آقای تنابنده باید پرسید که آیا دزدیدن مال مردم و پولشویی توسط سینما کار درستی است؟ آیا مراجع قانونی نباید به این مسائل ورود کنند و جلوی این گونه مفاسد اقتصادی را بگیرند؟ آیا رشد صنعت سینما به واسطه ی زدن جیب مردم، اتفاق مبارکی برای هنر محسوب می شود؟

به هرحال مسئله پول های کثیف که امروز طرفدارانی چون تنابنده و کمال تبریزی نیز پیدا کرده است یک معضل جدی برای سینمای ایران به حساب می آید. معضلی که شاید از نظر کارگردانان به نفع صنعت سینمایی کشور تمام شود، اما قطعا هم از لحاظ اخلاقی و هم از لحاظ قانونی مذموم است و باید جلوی آن گرفته شود.

لینک خبر :‌ رجا نیوز
رئیس پیشین انجمن منتقدان و نویسندگان سینمای ایران معتقد است: سینما یکی از بخش هایی است که در آن خیلی کم توانستیم به اهداف و آرمان های انقلابی مان برسیم و متأسفانه بعد از گذشت 40 سال از پیروزی انقلاب باید بگوییم که جریان غالب سینما به شدت با گفتمان مردم و انقلاب اسلامی فاصله دارد.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۱۲/۰۵

سعید مستغاثی به سینماپرس گفت: سی وهفتمین جشنواره فیلم فجر که همزمان با جشن 40 سالگی پیروزی انقلاب اسلامی برگزار شد ثابت کرد که جریان غالب سینما با گفتمان انقلاب فاصله دارد و متأسفانه این جشنواره در شأن 40 سالگی انقلاب نبود.
وی درباره دفاع دبیر جشنواره فجر از عملکرد این جشنواره نیز اظهار داشت: معلوم است که آقای داروغه زاده از خودش دفاع می کند. اما ایشان باید با منطق و استدلال حرف بزنند. ما حاضریم در مقابل ایشان بنشینیم و دانه دانه در مورد فیلم های جشنواره سی و هفتم صحبت کنیم آن وقت مشخص می شود که چه کسی درست می گوید و چه کسی غلط!
مستغاثی در بخش دیگری از این گفت وگو با آرزوی اینکه به زودی جوانان عماری بتوانند جریان غالب سینمای کشور را در دست بگیرند اظهار داشت: سینمای ایران به هوای تازه نیاز دارد و بنده معتقدم این جوانان عماری هستند که می توانند این هوای تازه را به سینمای ایران هدیه کنند. مدیران نمی توانند مانع پیشرفت نیروهای انقلابی شوند. امروزه کلیت فضای فرهنگی جامعه به نفع نیروهای انقلابی است. ما باید با اسلامی شدن علوم انسانی و انقلابی شدن فضای نشریات بیش از پیش جامعه را به سمت سالم سازی هدایت کنیم.

لینک خبر :‌ روزنامه کیهان
در شرایطی که اقشار سینماروی کشور به دلیل مشکلات اقتصادی و کمبود سالن کمتر رنگ پرده را می بینند، این روزها زمزمه های افزایش قیمت بلیت سینماهای مدرن و پردیس های سینمایی به گوش می رسد. زمزمه هایی که هم برای مردم به دلیل مشکلات اقتصادی و هم برای سینماداران به دلیل افزایش هزینه ها اجتناب ناپذیر است.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۱۲/۰۶

به گزارش خبرنگار فرهنگ و هنر خبرگزاری برنا؛ مدتی است که زمزمه های افزایش بلیت سینما در سال 98 مطرح شده است. غلامرضا فرجی، سخنگوی کارگروه اکران سینماها، در تشریح وضعیت قیمت بلیت سینماها در سال 98 به این اشاره کرد که قیمت بلیت قطعا در سال آینده با افزایش رو به رو می شود. ظاهرا میزان افزایش قیمت بلیت مشخص نیست و قرار است صنوف مختلف پیشنهادات خود را به کارگروه اعلام کنند تا پس از جمع بندی این تصمیم به سینماها ابلاغ شود. در گزارش پیش رو با رضا سعیدی پور مدیر پردیس سینمایی آزادی، علی عطشانی کارگردان فیلم سینمایی پارادایس صحبت کردیم تا در خصوص این موضوع صحبت کنند که در ادامه از نظر می گذرانید:

علی عطشانی: هم سینمادار و هم مردم حق دارند/ مشکلات ما ریشه ای است

علی عطشانی، تهیه کننده فیلم روی پرده پارادایس ، در گفت وگو با خبرنگار برنا ، درباره افزایش قیمت بلیت سینما گفت: ساخت فیلم برای فیلمساز مقداری هزینه بر است و از طرف دیگر مردم در فشار اقتصادی هستند. روزهایی که فیلم ها در سینما نیم بها هستند و بلیت سینما از یک عدد دو رقمی به هفت یا هشت هزارتومان می رسد، تمام سالن ها پر است. تمام بلیت های ما در روزهای گذشته حدود 19 سانس کوروش فروخته شد.

این تهیه کننده با اشاره به وضعیت معیشتی مردم عنوان کرد: الآن بیشتر بحث مالی و معیشتی مردم مطرح است و نمی دانم افزایش قیمت بلیت سینما کار درست یا غلطی است. از یک طرف به این نگاه می کنم که وضعیت معیشتی مردم خوب نیست و پرداخت 20 هزار تومان برای آن ها زیاد است و از طرف دیگر نیز باید گفت که سینمادار نیز جزئی از مردم است و تمام هزینه های گرانی که به مردم فشار می آورد، برای او نیز سخت است.

این سینماگر افزود: هزینه آب، برق، کارگر، لامپ تصویر و هر چیز دیگری رو به افزایش است و تمام این ها به صورت زنجیروار به هم وصل است، اما جوابی برای آن نداریم. اگر خودمان را جای مردم بگذاریم، می بینیم تمام هزینه ها گران است و از طرف دیگر برای سینمادار نیز هزینه ها افزایش یافته و این مشکلات ریشه ای است.

رضا سعیدی پور: سینما ارزان ترین تفریح در کشور است

رضا سعیدی پور، مدیر پردیس سینمایی آزادی، در گفت وگو با خبرنگار برنا در پاسخ به اینکه رسیدن قیمت بلیت سینماها با 20 هزارتومان برای شهروندانی با مشکلات اقتصادی فراوان منطقی است یا خیر، گفت: من به این فکر می کنم که یک سینما از تعدادی پرسنل تشکیل شده که باید حقوق بگیرند و یکسری تجهیزات موجب می شود که تصویر روی پرده بیفتد.

رضا سعیدی پور ادامه داد: اگر قیمت لامپی که مصرف می کنم و حقوقی که به پرسنلم می دهم، افزایش پیدا نکند، به طور طبیعی این افزایش قیمت هیچ توجیه منطقی ندارد، اما وقتی دولت می گوید بعد از عید حداقل 20 درصد به قیمت ها اضافه می شود و لامپ هایی که قبلا دو یا سه میلیون می خریدیم، حالا باید 12 میلیون بخریم و تجهیزاتی که 100 میلیون تومان می خریدیم، الان باید 700 میلیون تومان بخریم تا فیلم ها را در آن نمایش دهیم، چه کار باید انجام دهیم و این هزینه ها باید از کجا در بیاید؟... وقتی یک تاکسی شما را قبل از عید جا به جا می کند، علاوه بر هزینه معمولی عیدی می خواهد.

او در رابطه با اینکه آیا این افزایش قیمت روی تعداد مخاطبان تأثیر نمی گذارد، عنوان کرد: مقایسه آمار تماشاچیانی که در ایران و خارج به سینما می روند، شوخی است. اصلا این میزان تماشاگر در ایران زیاد نیست، اما فکر می کنم کسی که مخاطب سینماست و الان می خواهد از سینما استفاده کند و به دلیل افزایش قیمت آن به سینما نیاید، کجا می خواهد برود؟....

سعیدی پور افزود: مخاطب هرجا از قبیل کنسرت و تأتر بخواهد برود، بالای 100 هزارتومن باید هزینه بپردازد. ارزان ترین تفریح فرهنگی در کشورمان سینماست و اگر مردم نخواهند به این سینما بروند، کجا می خواهند بروند؟...شما به من تفریح فرهنگی معرفی کنید که مردم دوست داشته باشند وارد آن مجموعه شوند که هزینه ای کمتر دارد.

مدیر پردیس سینمایی آزادی در رابطه با اینکه آیا نگران کم شدن مخاطبان نیست، افزود: من نگران اداره سالن، تعمیر، نگهداری و حقوق کارمندانم هستم و اداره سالن ما قابل قیاس با پنج سال پیش نیست و تبدیل به رقم عجیب و غریبی شده است. البته تمام کسانی که فیلم می سازند هم متحمل هزینه های بیشتری می شوند.

این مدیر سینمایی افزود: در گذشته یک فیلمساز با پانصد میلیون یا یک میلیارد فیلم می ساخت، اما الآن کف فیلم هایی که ساخته می شود، عجیب و غریب شده است. از طرف دیگر تهیه کننده هم پنجاه درصد از هزینه های ساخت فیلم را می خواهد از این مبلغ بردارد تا توازنی بین ساخت و تولید برقرار شود. فروش های یک میلیارد جوابگوی هزینه های فیلمسازان نیست.

مدیر پردیس سینمایی آزادی خاطرنشان کرد: در گذشته وقتی فروش فیلمی به یک میلیارد تومان نزدیک می شد، می گفتند فیلم به باشگاه میلیاردی ها رسید، اما الآن اگر فیلمی زیر پنج میلیارد بفروشد، جوابگوی هزینه ها نیست.

سعیدی پور در پاسخ به این پرسش که آیا به نظرتان افزایش بلیت ها همپای کیفیت فیلم هاست، گفت: کیفیت از نظر تماشاگر هیچ گاه ارتقا پیدا نمی کند، چون بچه های ما فیلم های روز دنیا را در لپ تاپ خود می بینند و همیشه دنبال بهترین کیفیت تولیدی هستند و سطح توقع مردم نسبت به فیلم های فارسی خیلی افزایش یافته است. خداروشکر کارگردانان خوبی داریم که فیلم هایشان در سطح جهانی است و در عرصه سینما عقب نیستیم و می توانیم فیلم خوب بسازیم، اما مردم باید بابت فیلمی که ساخته می شود مشارکت کنند.

لینک خبر :‌ خبرگزاری برنا
تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۱۲/۰۶ سایت های دیگر : تدبیر 24 پندار آنلاین

بانی فیلم، گروه سینمای ایران، هادی داداشی: در شرایطی که سریال سازی از حیث کمی در شبکه ویدئویی رونق گرفته و هفته چند قسمت از این مجموعه ها راهی مراکز فروش می شوند، ظاهراً کسی توجهی به کیفیت این ساخته ها ندارد و بیشتر، جیب سازندگان است که هدف قرار گرفته. در حالی که شورای صنفی نمایش زمزمه افزایش قیمت بلیت سینما را به عنوان گزینه ای نسبتاً ارزان برای قشر متوسط جامعه مطرح کرده، این سریالها نیز هر هفته ماه سهم قابل توجهی از بودجه ناچیز برخی از خانواده ها را به خود اختصاص می دهند. سریال هایی که سازندگانشان بدون توجه به زوال استفاده از دی وی دی و پس از 23 سال از ورود این تکنولوژی قدیمی شده به بازار، همچنان مردم را دعوت به خرید آنها می کنند. در صورتی که در اغلب کشورهای دنیا با جایگزینی ویدئوی درخواستی یا VOD، تلاش شده تا هزینه کمتری به مصرف کننده تحمیل شود، در ایران همچنان تبلیغ برای خرید DVD رونق دارد. هر چند به یُمن دانلودهای غیرقانونی، هم اکنون مسئولان به صرافت افتاده اند تا دست کم امکان دانلود حلال را برای مصرف کنندگان این آثار فراهم کنند که آن هم با کیفیت خوب و بدون احتساب هزینه اینترنت مصرفی، برای هر قسمت بین 3500 تا 5000 تومان آب می خورد! مخاطبی که فرصت تماشای سریال های روز دنیا با کیفیت و محتوایی چشمگیر اغلب حتی در همان اپیزود نخست را دارد و می تواند مقایسه کند.

در مواجهه با این آثار اما آنچه مشاهده می شود، محصولاتی کسالت بار و بی محتوا هستند که از میان آنها فقط یکی- دو نمونه را می توان پذیرفت و بقیه فقط برای بقا دست و پا می زنند. در ادامه نگاهی داریم به این آثار.

ممنوعه ، جذاب به نسبت سایر رقبا

ممنوعه به کارگردانی امیرپورکیان ابتدا به نظر نمی رسید که بتواند مخاطبان را جذب کند. حتی توقیف موقت آن در اوایل توزیع نیز ناقوس مرگش را به صدا درآورد. بویژه اینکه روی سعه صدر دلواپسان و شهامت و پایداری مدیران هنری هم بیش از اندازه حساب کرده بود. با این وصف، ممنوعه عاری از زرق و برق معمول این دست آثار و با گروه بازیگرانی که شاید در استفاده از لفظ سوپراستار برایشان باید با احتیاط عملکرد، در فصل نخست خود نسبتاً موفق بود. پورکیان حتی در کارگردانی درام عاشقانه اش هم با استفاده بجا از حرکات دوربین روی دست و نزدیک شدن به کاراکترها و معرفی واقعی آنها، توانست جلوتر از بقیه مدعیان گام بردارد. ممنوعه با وجود گذر از سد توقیف و ممیزی های گاه به گاهی که بازیگران آن اخبارش را در صفحات خود رسانه ای می کنند، همچنان لحظات دیدنی دارد. تقابل یا همگرایی شخصیتهایش شعاری و اغراق آمیز نیست و بیننده همراه آنها را می فهمد و برایش استدلال می تراشد. ترکیب گروه بازیگران علی رغم اینکه شاید در ابتدا به نوعی بیننده را پس بزند و نامتعارف جلوه کند، اما در ادامه و با پیشرفت قصه برای او قابل باور می شود و بی جایگزین به نظر می رسد. گرچه خلاء حضور ستاره های مطرح سینما در این سریال احتمالاً برای برخی چندان خوشایند نباشد. با این حال میلاد کی مرام در ادامه نقش جوانهای عاصی و سرکش از تکرار گریخته و الهه حصاری در نقش دختران عاشق کم سن و سال بازی گرمی دارد؛ این دو پارتنرهای درستی از آب درآمده و خوب با هم مَچ شده اند.

لحن صریح مجموعه در نقد آسیب های اجتماعی و پرداخت بی تعارف به مسئله فاصله طبقاتی و اختلافات عمیق خانوادگی در جامعه امروز که در عین قیچی خوردن و یا تقید به قانون و عرف، گزندگی اش را حفظ کرده، از جمله ویژگی های مجموعه است. از جمله رابطه سرد سامی(میلاد کی مرام) با ناپدری مادی گرایش اویس تجنگی(امیر جعفری)، رابطه عاشقانه میان برکه(الهه حصاری) و سامی، ارتباط عاطفی خارج از عرف خسرو(هادی حجازی فر) با پروانه(نیکی کریمی) و ... .

با این وجود ممنوعه گویی در متن، ظرفی کوچک برای مظروفی بزرگ است. می خواهد از تمام دغدغه های امروز جامعه جرعه ای به تماشاگر بنوشاند و به مثابه یک اثر اجتماعی همه جانبه نگر به نظر برسد که منطقی و ممکن نیست. همین می شود که در مواردی چون پرداختن به کاراکتر خلیل(نیماشعبان نژاد) به عنوان یک ترنس یا آناهیتا درگاهی در نقش طلا، دختری ظاهراً موجه اما اسیر اعتیاد، ابتر و نارسا عمل می کند. از سویی مجموعه در آنچه از سوی سازندگان فصل دوم نام گرفته، ریتم بشدت کندی پیدا کرده و مدام در حال تکرار مکررات است. برخلاف فصل اول که سلسله اتفاقات بخوبی و متناسب در پی یکدیگر می آمدند و ضرباهنگ درستی داشتند، در فصل دوم انگار ایده ها پایان یافته و کفگیر به ته دیگ خورده و همه چیز باید کش بیاید.

بااین حال ممنوعه با اغماض نسبت به برخی ضعفهایش، در استفاده از مقدورات و امکاناتش قابل قبول و جذاب عمل کرده است.

نهنگ آبی ، ادابازی متفرعنانه برای هیچ

نهنگ آبی بعد از پنج قسمت و برای خریدار صبوری که 50 هزارتومان بابت آن پرداخته، هنوز شوقی برای تماشا و پیگیری ایجاد نکرده است. فریدون جیرانی با لشگری از بازیگران سینما که لیلا حاتمی در صدر آنان می درخشد، فیلمنامه چند پاره و مغشوشی در اختیار داشته. بازیگرانی که گویی از اعتبارشان برای رونق بخشیدن به این سریال خرج شده تا کمبودهای بزرگ دیگرش جبران شود. بهرام توکلی قدرت خلق یک قهرمان محبوب برای رسانه ای که ناگزیر است تا تماشاگرش را مجاب به پرداخت هزینه هفتگی برای تماشا کند، نداشته. ساعد سهیلی در نقش آرمین، جوانی که امنیت شبکه های وب را خوب می داند و پتانسیل کشیده شدن به کارهای خلاف را هم دارد، بیشتر شبیه نمونه های بنجل خارجی است که در بی مووی های هالیوودی دیده ایم، تا جوانی ایرانی. این مشکل ایرانی نبودن، اتمسفر سریال و مناسبات کاراکترها را نیز تحت الشعاع خود قرار داده است. ضمن اینکه تشعشعات علاقه جیرانی به فضاهای نوآر در نورپردازی محدود و لوکیشنهای تیره و تار سریال موجب شده تا سردی مشهودی سایه خود را بر مجموعه بگستراند. کنتراست شدید و بی مورد و نورپردازی های پُر سایه روشن در این سریال بیشتر از آنکه آنرا شبیه به دنیای نوآرها کند، امکان دیدن آنچه در کادر میگذرد را مشکل کرده! واقعاً چه اصراری بر این نوع نورپردازی برای این سریال بوده؟! اگر هدف سازندگان القای دلهره و اضطراب بوده که بعید می دانم حاصل شده باشد.

چیزی که از شکل گیری هرگونه ارتباط عاطفی و حسی میان تماشاگر و کاراکتر جلوگیری می کند. در این شرایط وقتی داستان هم بیشتر نوعی ذوق زدگی از ورود به پرونده یک مسئله فراموش شده و از مُد افتاده، یعنی بازی نهنگ آبی باشد تا یک درام قوی و پرکشش، بی شک کار کارگردان دشوارتر هم می شود. همه این کمبودها و نواقص دست به دست یکدیگر داده اند تا انبوه ستارگان حاضر در سریال نتوانند به یک شیمی پذیرفتنی برسند و به اصطلاح جواب دهند. بازیگران انگار هر یک ساز خود را می زنند تا اینکه در ترکیبی هدایت یافته، در خدمت کلیت اثر باشند.

ضمن اینکه سریال به دلیل ناتوانی از ارائه شناسنامه برای آدمهایش، کسالت بار و بدون جذابیت برای تماشاگر پیش می رود. روندی که او را از پیگیری قصه بازمی دارد. نهنگ آبی جیرانی همچون فیلم امسال او در جشنواره(آشفتگی) از پادرهوایی مضمونی و ساختاری رنج می برد و در واقع تکلیفش با خودش روشن نیست. این سستی و گنگی در شخصیت پردازی دامن بازیگران را هم گرفته و سبب شده بازی آنان منطق دراماتیک باورپذیری نداشته باشد.

ادامه دارد....

اشتراک گذاری در:

لینک خبر :‌ روزنامه بانی فیلم
گلاویژ نادری در سازندگی نوشت :محسن امیریوسفی را حالا پس از شش سال تلاش برای اکران آشغال های دوست داشتنی می توان سختکوش و سرسخت ترین کارگردان سینمای ایران دانست که به چیزی جز اکران فیلمش راضی نشد. مدیران وزارت ارشاد تا به امروز هیچ فیلمسازی را مانند او ندیده اند که انقدر برای اکران فیلمش سماجت به خرج دهد.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۱۲/۰۵

گلاویژ نادری در سازندگی نوشت :محسن امیریوسفی را حالا پس از شش سال تلاش برای اکران آشغال های دوست داشتنی می توان سختکوش و سرسخت ترین کارگردان سینمای ایران دانست که به چیزی جز اکران فیلمش راضی نشد. مدیران وزارت ارشاد تا به امروز هیچ فیلمسازی را مانند او ندیده اند که انقدر برای اکران فیلمش سماجت به خرج دهد.

لینک خبر :‌ سینما سینما
تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۱۲/۰۶ سایت های دیگر : سینما خبر

دبیر سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر مهمان سی امین قسمت از برنامه 10:10 دقیقه باشگاه خبرنگاران جوان است.

به گزارش خبرنگار حوزه سینما گروه فرهنگی باشگاه خبرنگاران جوان ، سی امین قسمت از برنامه گفتگو محور 10:10 دقیقه با حضور ابراهیم داروغه زاده، دبیر سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر برگزار شد.

ابراهیم داروغه زاده در این برنامه به موضوعات مختلفی از جمله شایعه رفتن وزیر ارشاد، هزینه ها و حواشی این دوره از جشنواره پرداخت.

گفتنی است، برنامه 10:10 دقیقه یک گفت وگوی رو در روست که قرار است به شفافیت فضای فرهنگی کشور کمک کند و ابهامات موجود در ذهن مخاطبان در حوزه های مختلف را با حضور یک میهمان شاخص مرتبط با آن حوزه، به صورت صریح در یک زمان 45 دقیقه ای بررسی نماید.

این برنامه که در باشگاه خبرنگاران جوان تولید می شود، یکشنبه شب ها ساعت 10:10 دقیقه شب روی سایت این مجموعه قرار می گیرد؛ لذا مخاطبان می توانند با مراجعه به صفحه اول سایت باشگاه خبرنگاران جوان به نشانی www.yjc.ir به تماشای آن بنشینند.

باشگاه خبرنگاران جوان:بسم الله الرحمن الرحیم، سلام شب شما بخیر باشد و به برنامه 10:10 این هفته خیلی خوش آمدید. این هفته هم مانند هفته های گذشته مهمان عزیزی را به برنامه 10:10 دعوت کرده ایم، جناب آقای دکتر ابراهیم داروغه زاده دبیر سی و هفتمین دوره جشنواره فیلم فجر قبول دعوت کردند و به برنامه ما تشریف آوردند.

داروغه زاده: من هم سلام عرض می کنم خدمت شما و بینندگان برنامه تون.

باشگاه خبرنگاران جوان: روال برنامه ما به اینگونه است که ما با مهمانان خیلی صریح وارد بحث می شویم شما که با صراحت مشکلی ندارید؟

داروغه زاده: خیر

باشگاه خبرنگاران جوان: می گویند وزیر شما می رود، خبر دارید؟

داروغه زاده: نه خبر ندارم. آخرین بار شنیدم دکتر روحانی از این اتفاق اظهار بی اطلاعی کردند و دکتر صالحی چند روز پیش گفتند هنوز استعفای کتبی نداده ام. شایعاتی بود، ولی اینطور که من شنیدم تکذیب شده است.

باشگاه خبرنگاران جوان: جشنواره فیلم فجر امسال را چطور دیدید، برخی ها می گویند حاشیه زیاد داشت؟

داروغه زاده: جشنواره فیلم فجر به عنوان بزرگترین رویداد فرهنگی هنری هر سال در ایام دهه فجر برگزار می شود و از آنجایی که به عنوان جشنواره ای سینمایی برای رسانه ها و مردم جذاب است، طبیعتا حاشیه هایی وجود دارد که آن هم جذاب است، ولی حاشیه های منفی نداشت.

باشگاه خبرنگاران جوان: یعنی واقعا فکر می کنید حواشی خاصی نبود؟

داروغه زاده: حاشیه های منفی که بخواهد اصل جشنواره را تحت الشعاع قرار دهد، نداشت. جشنواره ما بسیار باشکوه برگزار شد 33 فیلم در جشنواره شرکت کردند که 22 فیلم در بخش مسابقه بود. سینماگران به نامی حضور داشتند، سالن ها پرمخاطب و استقبال مردم خوب بود.

باشگاه خبرنگاران جوان: منظورم این صحبت های شما نبود، یک مثال می زنم در افتتاحیه جشنواره خانم بازیگری را دعوت می کنید که تمام اصول مبنایی جشنواره را زیر سوال می برد.

داروغه زاده: طبق روال هر سال که از سینماگران بزرگ در مراسم افتتاحیه تجلیل می کنیم امسال هم برای معتمدآریا و چند تن دیگر بزرگداشت گرفتیم. یک خانم بازیگری که پس از انقلاب در فیلم ها و سریال های بسیار درخشانی بازی کردند. ایشان هم روی صحنه آمدند و ضمن تشکر از جشنواره که این مراسم را تدارک دیده، یک سری انتقاد داشتند. به نظرم در چهل سالگی انقلاب، نظام ما آنقدر مقتدر است که اجازه بدهیم آدم ها حرف ها و انتقادهایشان را بزنند و شاید یکی از نقاط قوت نظام ما این است.

باشگاه خبرنگاران جوان: آیا شما انتقادشان را وارد می دانستید؟

داروغه زاده: بحث وارد بودن نیست. اینکه اجازه دارند حرف هایشان را بزنند، جزو افتخارات نظام جمهوری اسلامی ایران است.

باشگاه خبرنگاران جوان: چرا مابقی آدم ها اجازه حرف زدن ندارند، بالاخره ماهیت جشنواره فجر بحث انقلاب و چهل سالگی بزرگداشت سالگرد انقلاب ماست. اگر قرار باشد به بهانه آزادی بیان یک آدمی را بیاوریم که هرچه دلش بخواهد به اتفاقات ارزنده این چهل سال بگوید اینکه آزادی بیان نمی شود، به نظر شما می شود؟

داروغه زاده : ایشان انقلاب را زیر سوال نبردند. من نمی دانم کجای صحبت های ایشان اینگونه بوده است؟ گفتند یک سری مشکلات داشتیم، اما زنان ما علی رغم این مشکلات پیشرفت کردند. من می گویم در چارچوب قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران که اتفاقا نقطه قوتش این است که افراد، گروه ها و چهره ها می توانند آزادی بیان داشته باشند و اگر انتقادی نسبت به دولت دارند، بیان کنند. این همان وجه تمایز ما با نظام ستم شاهی است که علیه آن قیام و انقلاب کردیم. بچه های قدیمی سینما می گویند در آن دوران اختناق شدیدی وجود داشت و امکان بیان نظرات و انتقادات حتی در فیلم هایمان را نداشتیم. اما خوشبختانه در جمهوری اسلامی این امکان برای سینماگران ایجاد شده که هم فیلم های اجتماعی و سیاسی منتقد به دولت و حاکمیت بسازند و هم می توانند نظراتشان را بیان کنند.

باشگاه خبرنگاران جوان: آیا باید آن را زیر سوال هم ببرند؟ من به نکته ای اشاره کنم، مثلا در دفاع از آزادی بیان فرضا بگویم دست اندرکاران جشنواره امسال میلیاردی با اسپانسر بستند، خوردند و بردند کسی هم جلوی من را نگیرد، این آزادی بیان است؟

داروغه زاده: نه باید پاسخ دهیم.

محتوای حرف های معتمد آریا می تواند نقد شود

باشگاه خبرنگاران جوان: بالاخره ایشان آمد یک سری حرف ها را مطرح کرد، چرا شما به عنوان متولی جشنواره و فرد دیگری نسبت به این موضوع پاسخی نداد؟

داروغه زاده : محتوای صحبت خانم معتمدآریا با اجازه صحبت دادن به یک فرد دو بخش مجزاست. راجع به محتوای صحبت طبیعی است تمام موفقیت های خانم معتمد آریا پس از انقلاب بوده و اتفاقا حضور زن به شکل واقعی و درست در سینمای پس از انقلاب توسعه پیدا کرده و کاملا ماهیت حضور زن در سینمای قبل و پس از انقلاب مشخص است. اتفاقا سینمای بعد از انقلاب اجازه رشد به زنان داده است، برای اینکه پیشرفت کنند چون به هرحال در سینمای قبل از انقلاب وجه تمایز زن ها مسائل جنسی بود که طبیعتا محتوای حرف های معتمد آریا می تواند نقد شود. هم اهالی سینما و من واکنش هایی نشان دادیم.

باشگاه خبرنگاران جوان: یعنی شما کسی را پیدا نکردید که حداقل مبانی ابتدایی انقلاب اسلامی ما را قبول داشته باشد و حتی نقد کند، اما کسی انتخاب می شود که در عملکرد رفتار هایی کرده که با فضای اعتقادی جامعه ما با فضای دینی ما ممانعت دارد، چرا باید همچین کسی را انتخاب کنیم و بعد در چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی و در افتتاحیه مهمترین رویداد فرهنگی هنری کشور از ایشان تقدیر کنیم؟

دا روغه زاده: اولا برای بزرگداشت ها شورای سیاست گذاری جشنواره طبق یک آیین نامه ای افرادی که در طول سالیان برای سینما افتخار کسب کردند را انتخاب می کند و هرسال هم یک تعدادی برای بزرگداشتشان در افتتاحیه وارد این حوزه می شوند. مجموعه عملکرد یک بازیگر سینما یا یک چهره سینما را باید در نظر بگیریم و نه فقط رفتارش را. در مجموع معتمدآریا توسط شورای سیاست گذاری جشنواره فیلم فجر برای تقدیر انتخاب شدند.

باشگاه خبرنگاران جوان: ولی می توانستید انتخاب بهتر از ایشان داشته باشید؟

داروغه زاده: نمی دانم واقعا

باشگاه خبرنگاران جوان: واقعا نمی دانید بهتر از خانم معتمدآریا نداریم؟

داروغه زاده: سی و هفت دوره جشنواره برگزار شده و هر دفعه سه الی پنج نفر انتخاب شدند و همانطور که می دانید باید برای خانم معتمدآریا زودتر از این ها اتفاق می افتاد؛ یعنی کسانی تقدیر شدند که سوابق و افتخارات سینمایی آنها کمتر از ایشان بوده است. همین الان که شما می گویید همان هایی که در ذهنتان است و فکر می کنید باید تقدیر می شد اگر مراجعه کنید به کتاب جشنواره در سی و هفت دوره گذشته متوجه می شوید برای اکثریت افرادی که مد نظر است، تقدیر گرفته شده است.

باشگاه خبرنگاران جوان: چرا جشنواره فیلم فجر اصلا اسمش فجر است؟

داروغه زاده: باید از آقای بهشتی که پایه گذار جشنواره فیلم فجر بودند و این نام را انتخاب کردند، پرسید. در ایام دهه مبارکه فجر یک سری جشن ها برگزار می کردیم که سال های پیش بیشتر بود و در این سال های اخیر به جشنواره فیلم فجر محدود شده است. شاید شما به یاد نیاورید ما جشنواره های ورزشی مثل مسابقه های کشتی و فوتبال ویژه فجر هم داشتیم و یکی از برنامه های مهم، جشنواره فیلم بود که در این ایام که برگزار می شد اسم آن را جشنواره فیلم فجر گذاشتند و برای رونق بخشی به جشن های انقلاب بود که در دهه فجر برگزار می شد.

اگر یادتان باشد یا به تاریخچه جشنواره مراجعه کنید اوایل همه فیلم های سینمای ساخته شده در جشنواره فجر نمایش داده می شد؛ یعنی محدودیت تعداد هم نبود تا چند سال بعد هم حتی آن هایی که در بخش مسابقه نبودند در بخش خارج از مسابقه نمایش داده می شدند. حدود سه چهار سال است که محدود شده به تعدادی از فیلم ها از بین کل فیلم ها.

سینمای ایران در خدمت نظام و انقلاب است

باشگاه خبرنگاران جوان: یعنی قرار نبوده که به هیچ عنوان فیلم ها سنخیتی با موضوع انقلاب داشته باشند؟

داروغه زاده: اصلا قرار نبود فیلم هایی که ساخته می شوند سنخیتی با انقلاب نداشته باشند. سینمای ما جدای از انقلاب، نظام و سیاست های آن نیست، ولی جشنواره فیلم فجر ویترین سینمای ایران است و قرار نبود فقط به موضوع انقلاب پرداخته شود. همه سینمای ایران در خدمت نظام، انقلاب و سیاست های کلان نظام و انقلاب است.

باشگاه خبرنگاران جوان: سینما نباید ویترین انقلاب هم باشد؟

داروغه زاده: حتما همینطور است. سینما به طور کلی باید ویترین انقلاب باشد.

باشگاه خبرنگاران جوان: به نظرتان در این جشنواره از همه فیلم ها چه تعداد با موضوع انقلاب همخوانی داشت و شد ویترین انقلاب؟

داروغه زاده: باید اول تعریفمان از انقلاب را بگوییم.

باشگاه خبرنگاران جوان: شما تعریف کنید.

داروغه زاده: شما که می پرسید باید ذهنیت خود را تعریف کنید.

فیلم مغایر با انقلاب نباید مجوز بگیرد

باشگاه خبرنگاران جوان: من که می گویم با توجه به آرمان ها، اهداف و شعائر انقلاب

داروغه زاده: به صورت کلی طبیعتا هیچ فیلمی که در تضاد با اهداف و سیاست های کلان انقلاب باشد، اصلا نباید پروانه ساخت و نمایش بگیرد. ولی یک موضوعی در نظر بگیرید که وقتی در مورد کیفیت صحبت می کنیم یک موضوع نسبی و مقایسه ای می شود. ما در دو سال گذشته در سینما تا چه حد به موضوعات همسو با نظام و اولویت های نظام پرداختیم؟ مثلا موضوع منافقین، ما بلافاصله پس از اینکه منافقین دوباره در حوزه جهانی فعال شدند ما فیلم سینمایی ساختیم که عملیات مرصاد را به تصویر می کشد که خیانت آن ها را در زمان جنگ گوشزد می کند یا در همین دو سه سال گذشته موضوع تکفیری ها، تروریسم تکفیری که در جهان و منطقه یک خطری برای نظام جمهوری اسلامی است بلافاصله یک فیلم درخشان ساختیم که به این موضوع می پردازد و واکنش نشان دادیم. از طرفی با توجه به شرایط منطقه، همیشه نیازمند به این هستیم که روحیه مقاومت و ایثار تقویت کنیم و یکی از مهمترین دوره هایی که ایثار و مقاومت را دیدیم و منجر به پیروزی شد، دفاع مقدسمان بود. هر سال حداقل سینمای ما یک فیلم درخشان برای یادآوری آن ایستادگی ها و مقاومت ها ساخته شده است.

باشگاه خبرنگاران جوان: من از شما تشکر می کنم، اما در همین جشنواره فیلم ناگهان درخت ساخته می شود که زمان قبل از انقلاب را پر زرق و برق و زییا نشان می دهد، اما وقتی وارد دوران انقلاب می شود به صورت کدر در می آید. اصلا یک موضوع دیگر همین سینماگران روشنفکر آرمانشان هالیوود است، در هالیوود وقتی فیلم ها را نگاه می کنید سه موضوع خط قرمز است یعنی اگر از آن عبور کنند شاید وارد سینمای هالیوود نخواهد شد، یکی بحث ملی گرایی و دیگری قانون است. شما هیچ فیلمی را نمی بینید که بخواهد قانون امریکا را زیرسوال ببرد، یا رییس جمهور امریکا را بالا پایین کند چرا؟ چون از قانون تخطی کرده است و بحث بنیاد و ساختار خانواده نیز از جمله بحث هایی است که از آن عبور نمی کنند یعنی اگر کسی از خط قرمز های بنیاد خانواده ها و ساختار ها عبور کند قهرمان فیلم نمی شود و چهره منفور و مورد غضب تماشاگر واقع می شود. اما در سینمای ما چه آرمان هایی داریم آیا ما برای خودمان یکسری آرمان ها قرار دادیم؟ ما به راحتی قوانین شرعی را در فیلم ها زیر سوال می بریم، بنیان خانواده را بهم می ریزیم، اصلا حکم موضوع قصاص را زیر پا می گذارید.

داروغه زاده: الان شما سوال نمی کنید بلکه بیانیه می دهید.

باشگاه خبرنگاران جوان: من چه بیانیه ای دادم شما جواب دهید.

داروغه زاده: اولا که شما قضاوت می کنید.

باشگاه خبرنگاران جوان: شما می گویید که در سینما اینطور نیست؟

داروغه زاده: نه، به صورت کلی شما می گویید در فیلم هایتان قصاص و احکام شرعی را زیر پا می گذارید، بنیان خانواده را از بین می برید و تهمت هایی را به سینما می زنید که بایستی تک تک به آن ها پرداخته شود. اولا که شرایط نقد فیلم متفاوت است، هر مخاطبی با توجه به دنیای ذهنی خودش خوانشی از فیلم دارد که ممکن است با خوانش فیلمساز تفاوت داشته باشد.

باشگاه خبرنگاران جوان: شما تا الان می گفتید آزادی بیان، اما الان می گویید به من تهمت می زنید.

داروغه زاده: شما آزادید تهمت بزنید و تهمت هم می زنید.

باشگاه خبرنگاران جوان: من بخشی از نظرات جامعه را بیان می کنم.

داروغه زاده : اجازه بدید اگر من اینجا هستم پس دفاع کنم.

امکان ندارد فیلمی ساخته شود که شرع اسلام را زیر سوال ببرد

باشگاه خبرنگاران جوان: خیلی از کسانی که فیلم ها را دیده اند نظراتشان در فضای مجازی و اجتماعی وجود دارد و من آن ها را بیان می کنم و می توانید آن ها را ببینید.

داروغه زاده : مثلا یک فیلمی است درباره سبک زندگی غربی و آسیب هایی که این موضوع به خانواده ها وارد می کند و باعث فروپاشی خانواده ها می شود، این فیلم آن را به تصویر کشیده است. ما یک فیلم دیگر داشتیم که قهرمان منفی فیلم دائم الخمر است. شما می توانید یک خوانش از این فیلم داشته باشید که فرضا شما مصرف نوشیدنی های الکلی را ترویج می کنید و همزمان می توانید یک خوانش از این فیلم داشته باشید که این موضوع را تقبیح می کنید؛ این ها کاملا دو خوانش متفاوت از یک فیلم است. امکان ندارد فیلمی در ایران ساخته شود که بخواهد شرع اسلام را زیر سوال ببرد یا برخلاف بنیان های خانواده، نظام و انقلاب باشد، در شورا پروانه نمایش متشکل از افراد مورد وثوق نظام از جمله آقای دکتر کرمی، دکتر احسانی، آقای خاموشی، آقای خوراکیان و آقای دکتر خجسته مجوز بگیرد. اینکه یک نفر فیلمی را به شکلی نقد می کند، قابل بحث است. افراد دیگری هستند که شاید نظر متفاوتی داشته باشند. پس بنابراین حکم قطعی صادر نکنید.

باشگاه خبرنگاران جوان: آقای دکتر قبول، ولی من می خواهم به طور مصداقی بگویم. مثلا فیلم ناگهان درخت .

داروغه زاده: من آن فیلم را ندیده ام و الان نمی توانم درباره این فیلم توضیح دهم.

فیلم طلا اشاره ای به رابطه نامشروع ندارد

باشگاه خبرنگاران جوان: فیلم طلا چطور؟

داروغه زاده : خب فیلم طلا چیه.

باشگاه خبرنگاران جوان: خب فیلم طلا نمایش بحث یک مادری که به فرزند نامشروع خودش علاقه دارد و تا آخر فیلم آن را حفظ می کند.

داروغه زاده: از کجا فهمیدید که شما نامشروع است؟

باشگاه خبرنگاران جوان: داخل فیلم.

داروغه زاده: خیر. داخل فیلم همچین اشاره ای نمی شود. کلا در فیلم مستقیما گفته نمی شود که اصلا این دو نفر ازدواج کرده اند یا نه و ما متوجه این نمی شویم.

باشگاه خبرنگاران جوان: ببخشید مثلا باید این را در فیلم فریاد بزند؟

داروغه زاده : شورای پروانه نمایش سازمان سینمایی و هیات انتخاب این فیلم را دیده (حالا این ها را برای شما نوشته اند و شما ممکن است که اصلا فیلم را ندیده باشید) و این اتفاق واقعا وجود ندارد. به عنوان نمونه در انتقادی به فیلم متری شیش و نیم می گفتند فیلم سیاه نمایی می کند، اما من می گویم که ما سال گذشته مامور شدیم تا به آسیب های اجتماعی بپردازیم و به ما ابلاغ شد که درباره یکی از بزرگترین آسیب های اجتماعی یعنی اعتیاد و گسترش مواد مخدر در میان نسل جدید مانند مواد مخدر توهم زا و شیمیایی فیلم بسازیم. این فیلم (متری شیش و نیم) به جدیت به آسیب هایی که مواد مخدر و قاچاقچی مواد مخدر می تواند بر جامعه بزند نگاه دارد و مبادرت پلیس و قوه قضاییه در برخورد با این موضوع را با جدیت به آن می پردازد. یک فیلم درخشانی ساخته شده که هم قوه قضاییه و هم پلیس در طول دوران فیلم از ساخت آن حمایت کردند و همین حالا نیز از آن حمایت می کنند. ولی ممکن است برخی از منتقدین فیلم را ببینند و اظهار کنند که فیلم سیاه نمایی یا بزرگ نمایی است. خب این دیگر می شود در فضای بعد از فیلم که شاید افراد مختلف برداشت های مختلفی دارند.

باشگاه خبرنگاران جوان: آقای دکتر برداشت من از خود فیلم است، آن جایی که بازیگر زن خانم نگار جواهریان با دکترشان صحبت می کنند و می گوید من این بچه را می خواهم نگه دارم. بچه ای که حاصل یک ارتباط نامشروع است.

داروغه زاده: من دقیق آن فیلم را به خاطر ندارم، ولی بعید می دانم در فیلم اتفاق نامشروع باشد.

قرار نیست دبیر جشنواره همه فیلم ها را ببیند

باشگاه خبرنگاران جوان: آقای دکتر من می گویم به نظرم وقتی شما دبیرید پس فیلم ها را هم ببینید.

داروغه زاده: اولا اینکه قرار نیست دبیر همه فیلم ها را ببیند. ما 100 تا فیلم در سال تولید می کنیم و این صدتا فیلم توسط شورای پروانه نمایش بازبینی می شود. هیات انتخاب هم این فیلم ها را برای جشنواره فجر می بیند و همین فیلمی که شما می گویید دو بار شورای پروانه نمایش دیده است.

بعد از اینکه هیات انتخاب فیلم ها را دیدند این 22 فیلم به شورای پروانه نمایش آمدند و با همین اعضایی که گفتم دوباره مورد بازبینی قرار گرفته و پروانه نمایش صادر شده است. بعید می دانم فیلمی که مروج این موضوع باشد که کسی می تواند رابطه نامشروع داشته باشد و این رابطه نامشروع را تایید کند بتواند از شورای پروانه نمایش مجوز بگیرد.

باشگاه خبرنگاران جوان: فیلم جمشیدیه را دیده اید آقای دکتر؟

داروغه زاده: نخیر.

باشگاه خبرنگاران جوان: چون شما گفتید مصداقی من عرض می کنم. ببینید فیلم جمشیدیه حکم شرعی قصاص را در کل زیر سوال می برد.

داروغه زاده: من این فیلم را ندیده ام، ولی چون چند فیلم درباره قصاص در جشنواره امسال بود که دقیقا همین اتهام را به آن ها می زدند، از جمله فیلم قسم که من آن فیلم را کامل دیدم و فیلم جاندار که به موضوع قصاص می پرداخت. قصاص موضوعی است که خدا در قرآن به اولیای دم این امکان و اختیار را داده که بتوانند از آن استفاده کنند و بلافاصله توصیه کرده است که بهتر است شما ببخشید. پس حالا در شرایطی زندگی می کنیم که باید فیلمی ساخته شود تا کمک کند به اینکه مخاطب در صورت مواجهه با این شرایط و کسی که حق قصاص را دارد و به دنبال آن است، چه مشکلاتی را در پی این حق می تواند برای خودش و خانواده اش ایجاد کند و به بخشیدن تشویق شود. این دقیقا همان چیزی است که قرآن بیان کرده است.

باشگاه خبرنگاران جوان: حالا من بگذرم از این موضوع جمشیدیه ، قبل از جشنواره موضوعی مطرح شد که کسی حاضر نبوده است دبیری جشنواره فجر را بپذیرد و شما جبرا این مسئولیت را پذیرفته اید، آیا این موضوع صحت دارد؟

داروغه زاده: این موضوعی بود که من خودم به شوخی در برنامه هفت مطرح کردم، گفتند که چه ویژگی هایی دارد دبیری جشنواره و چقدر سخت است، بله واقعا با توجه به دشواری که این کار دارد هستند افرادی که به راحتی این مسئولیت را نپذیرند، اما من این کار را پذیرفتم.

باشگاه خبرنگاران جوان: گفته شده است 25 فیلم امسال به دلیل اینکه موضوعات حاشیه داری داشته اند وارد جشنواره نشده است، آیا صحت دارد؟

داروغه زاده: اصلا چنین چیزی صحت ندارد. عرض کردم هیچ فیلمی در سینمای ایران تولید نمی شود که پروانه نمایش و ساخت بگیرد و بخواهد نقض قانون و شرع بکند. فیلم هایی که ساخته می شود ممکن است نظرات مختلفی در مورد آن ها وجود داشته باشد و این صراحت که بخواهد نقض قانون جمهوری اسلامی و نقض شرع را بکند به هیچ وجه نباید چنین فیلمی وجود داشته باشد. اگر فیلمی واجد این دو شرایط باشد حتما پروانه نمایش نخواهد گرفت. هیات انتخاب حداقل 80 فیلم را امسال بازبینی کرد که از بین آن ها 22 فیلم را برای بخش سودای سیمرغ و 10 فیلم را برای بخش نگاه نو انتخاب کردند و این روال طبیعی هر سال است که فقط بخشی از فیلم ها می توانند وارد مسابقه شوند.

باشگاه خبرنگاران جوان: قبل جشنواره گفته اید امسال مردم از دیدن فیلم ها شگفت زده خواهند شد، آیا واقعا فکر می کنید شگفت زده شدند؟

داروغه زاده: نه تنها مردم بلکه خود اهالی سینما دیدند که سینمای ایران به لحاظ بعد فنی و تکنیکی جهش بزرگی داشت. سال های گذشته اکثر فیلم ها به نوعی آپارتمانی و در یک فضای بسته ساخته می شدند و بیشتر تله فیلم بودند. ما امسال فیلم های بیگ پروداکشن بسیار خوبی داشتیم که در اندازه های سینمای جهان ساخته شدند. فیلم خانم آبیار (شبی که ماه کامل شد) یا فیلم آقای مهدویان (ماجرای نیمروز؛ رد خون) جزو فیلم های بزرگ سینما هستند یا حتی فیلم همایون غنی زاده به لحاظ فنی و هنری واقعا شگفت انگیز بود و خیلی از کارگردان های سینما که این فیلم را دیدند دچار شگفتی شدند. علاوه بر این برای اولین بار امسال فیلم هایی براساس اولویت نظام تولید شدند و اتفاقا فیلم های بسیار درخشانی بودند. فیلم های دفاع مقدس و حوزه مقاومت از آثار درخشان جشنواره بودند.

باشگاه خبرنگاران جوان: قبل از جشنواره به مجری های نشست های مطبوعاتی اعلام کرده بودید که وارد موضوعات حاشیه دار نشوند، چنین سفارشی به مجریان شده بود؟

داروغه زاده: حاشیه هایی که مدنظر ما بود از جنس حاشیه هایی بود که شما گفتید در افتتاحیه اتفاق افتاده است. به هر حال ما به عنوان سینماگر وقتی در نشست رسانه ای قرار می گیریم و همینطور رسانه ها، باید بدانند که فقط درباره فیلم صحبت کنند و در مورد موضوعاتی غیر از فیلم بهتر است، صحبتی انجام نشود. منظور من هم این بود که وقتی عوامل فیلم در نشست پرسش و پاسخ حضور پیدا می کنند مسائل غیر سینمایی، سیاسی و اجتماعی مطرح نشود.

باشگاه خبرنگاران جوان: داوری امسال چطور بود؟

داروغه زاده: عالی بود.

باشگاه خبرنگاران جوان: یعنی کسی اعتراض شدیدی نداشت؟

داروغه زاده: خیر، خوشبختانه داوری ها بسیار خوب و کم حاشیه بود. علیرغم اینکه واقعا سال سختی بود و ما چند تا فیلم خوب داشتیم که هر کدام ممکن بود اگر در یک سال دیگری از جشنواره فجر حاضر می شدند تمام سیمرغ های آن سال را می گرفتند. بین این چند فیلمی که کاندیدای بخش اصلی شدند و همه شایستگی بردن سیمرغ داشتند، سیمرغ ها تقسیم شد. اولین فیلم جشنواره که بهترین فیلم امسال لقب گرفت، شش سیمرغ را دریافت کرد، در حالی که دوره ای در جشنواره فجر بوده است که یک فیلم 11 سیمرغ را دریافت کرده بود. این موضوع نشان می داد که فاصله بین فیلم های خوب ما کم بود و داوری ها هم خوشبختانه رضایت بخش انجام شد.

باشگاه خبرنگاران جوان: برخی سینماگران اعتقاد داشتند داوران سلیقه ای عمل کردند و نسبت به انتخاب ها پاسخگو نبودند.

داروغه زاده: اولا باید دید این برخی ها چه کسانی هستند، چون آن دسته از رسانه های اصلی کشور و نهاد های اصلی سینما مثلا خانه سینما، کانون کارگردانان و تهیه کنندگان همه نسبت به داوری امسال نظر مثبتی داشتند و واقعا حاشیه ای وجود نداشت. اگر حاشیه ای هم به صورت موردی وجود دارد، بیان کنید.

باشگاه خبرنگاران جوان: برخی سال ها بود که داوری ها همزمان در پشت صحنه اختتامیه انجام می گرفت، امسال هم یک نمونه مشابهی داشتیم که شما گفتید اشتباه تایپی بوده است. مثلا سیمرغ طراحی لباس جشنواره از فیلم شبی که ماه کامل شد به فیلم ماجرای نیمروز2 رسید. آیا واقعا این اشتباه تایپی بود؟

داروغه زاده: بله اشکال دبیرخانه جشنواره بود. ما، چون تا 12 شب قبل از مراسم اختتامیه جلساتمان طول می کشید و نمی خواستیم که آرا تا قبل از مراسم اختتامیه مشخص شود. یک مقدار وسواس به خرج دادیم که این اسامی را برای تنظیم لوح در اختیار دبیرخانه بگذاریم. یک نفر که در هر دو فیلم مورد اشاره مسئول طراحی لباس بود و برای هر دو فیلم هم اتفاقا کاندید شد، توانست برای فیلم ماجرای نیمروز؛ رد خون سیمرغ دریافت کند. این موضوع هم در صورت جلسه داوران وجود دارد و هم در لوح تقدیر ایشان، نام این فیلم درج شده بود. اما آن کاغذی که توسط داور قرائت شد یک اشکال تایپی بود که همان موقع اصلاح شد.

حرکت غنی زاده در افتتاحیه جشنواره بی احترامی به سینماگران بود

باشگاه خبرنگاران جوان: آقای غنی زاده هم نیامد سیمرغ خودش را دریافت کند، این به نظر شما برای جشنواره فجر بد نیست؟ با احترامی که به همه ملیت ها و مهاجران کشورمان دارم اما ایشان یک رفتار خاصی هم که انجام داد کسی را انتخاب کرد و به روی صحنه فرستاد که نمی توانست فارسی را به خوبی صحبت کند و هیچ ارتباطی هم با سینما نداشت.

داروغه زاده: بیشتر از اینکه این حرکت ایشان برای جشنواره بد باشد به نوعی بی احترامی به خود سینماگران و به خصوص به داوران آن بخش بود. داوران آن بخش بین 10 فیلم یک فیلم را به عنوان اثر برتر انتخاب کردند که فیلم ایشان بود. این رفتار خیلی هم باعث دلخوری داوران و اهالی سینما شد که واکنش ها نیز نشان می دهد همه از این حرکت دلخور هستند. من به عنوان دبیر این رفتار را نمی پسندم و نبایستی این اتفاق می افتاد. هر کسی که برنده جایزه در هر جشنواره ای در دنیا می شود این امکان را دارد که از تریبون آن استفاده کند، ولی متاسفانه ایشان از آن فرصت استفاده صحیحی نکردند و نشانه صحیح نبودن آن هم این است که همه اهالی سینما و رسانه ها نسبت به حرکت ایشان منتقد بودند و اعتراض داشتند.

مرضیه هاشمی چون سینمایی نبود از او روی سن تجلیل نکردیم

باشگاه خبرنگاران جوان: طبق اطلاعاتی که من دارم، شما با یکی از بستگان خانم مرضیه هاشمی بار ها تماس گرفتید و درخواست کردید که در اختتامیه جشنواره حضور داشته باشند، اما وقتی ایشان آمدند در ردیف سوم نشستند و هیچ تقدیری هم از ایشان نشد. این اتفاق آیا فقط یک فضای شعاری بود؟ این در حالی است که وقتی تصاویر اختتامیه را مشاهده می کردیم خیلی آدم های بی ربط در ردیف های اول حضور داشتند.

داروغه زاده: برنامه ریزی شده بود برای اینکه ما بتوانیم دو مراسم تقدیر در اختتامیه داشته باشیم. یکی 23 نفر آزاده ای که در ایام دفاع مقدس به اسارت در آمده بودند و همزمان هم در جشنواره فیلم 23 نفر را داشتیم. ما این برنامه ریزی را کردیم و یک میزانسن هم برای آن طراحی شد که از تمام این 23 نفر روی سن اختتامیه جشنواره فجر تقدیر به عمل آید و این کار هم انجام شد. برای خانم هاشمی هم اینگونه برنامه ریزی شده بود که یک کلیپی درباره واکنش های سینماگران به اظهارات ضد ایرانی ترامپ و حاکمان آمریکا پخش شود و بعد از آن مجری از ایشان تقدیر و تجلیل به عمل آورد. طبیعتا، چون خانم هاشمی ارتباط چندانی با سینما نداشتند امکان این که ما روی صحنه از ایشان تقدیر کنیم، وجود نداشت.

باشگاه خبرنگاران جوان: نمی شد محترمانه تر با ایشان برخورد کرد و در ردیف اول بنشینند؟

داروغه زاده: خیلی محترمانه بود و این جای صندلی به نظرم خیلی بحث مهمی نیست، ولی چون اسم برده شد از ایشان و برنامه هم زنده در حال پخش بود، به خاطر ظلمی که به ایشان وارد شده بود مجری خواهش کردند که بایستند و حضار ایشان را تشویق کنند و اتفاقا برای برجسته کردن موضع ضد آمریکایی جشنواره فیلم فجر بود که باید در یک میزانسن درستی انجام می گرفت که به نظرم مناسب بود.

جشنواره اسپانسرها را قبول ندارم

باشگاه خبرنگاران جوان: سوال آخر هم در مورد بحث اسپانسر ها است. جشنواره فیلم فجر به دلیل کمبود بودجه جولانگاه اسپانسر ها شده و اینکه جشنواره به نوعی جشنواره فجر به جای فیلم ها جشنواره اسپانسر ها شده است. خیلی شفاف در مورد عملکرد مالی جشنواره امسال می فرمایید و اینکه چقدر هزینه و سود کردید؟

داروغه زاده: اولا اینکه این فرضیه را اصلا قبول ندارم که این جشنواره اسپانسرهاست.

باشگاه خبرنگاران جوان: این فرض من نیست و این حرف رسانه ها است.

داروغه زاده: شما مطرح کردید و من هم باید پاسخگو باشم. حضور اسپانسر ها در جشنواره یک حضور حداقلی است و خیلی برجسته نیست. علیرغم اینکه جشنواره هایی که در دنیا برگزار می شود، حضور اسپانسر ها خیلی پر رنگ است و تعداد خیلی زیادی حضور دارند. حتی جشنواره های خارجی در میزانسن های مختلف برای برجسته کردن اسپانسر است و ما اینجا به شکلی حداقلی این کار ها را انجام می دهیم. سال گذشته اصلا اسپانسری در جشنواره نداشتیم و هزینه های سال گذشته جشنواره فجر نسبت به سال قبل تر خود یک سوم کاهش داشت و اصلا رسانه ها هم به این موضوع نپرداختند.

باشگاه خبرنگاران جوان: میزان جایزه ای که به هر نفر برگزیده داده اید، چقدر بود؟

داروغه زاده: 25میلیون تومان. پارسال و امسال جایزه اصلی جشنواره 25 ملیون تومان بود. امسال هم فکر می کنم علیرغم اینکه تورم زیادی داشتیم و نسبت به سال گذشته همه چیز (کالا ها و خدمات) دو برابر شده بود، ولی من فکر نمی کنم خیلی بیشتر از پارسال که کمتر از پنج میلیارد تومان بود، هزینه کرده باشیم. نزدیک به همین عدد و همان اطراف این عدد حالا کمی بیشتر هزینه امسال جشنواره فجر شد.

بیش از 8 میلیارد از اسپانسرها دریافت کردیم

باشگاه خبرنگاران جوان: از اسپانسر چه میزان دریافتی داشتید؟

داروغه زاده: از اسپانسر تا به الان 6 میلیارد و 400 میلیون تومان دریافت داشتیم و فکر می کنم دو میلیارد دیگر هم چک پرداخت کرده اند که تا یکی دو ماه دیگر نقد خواهد شد که در مجموع 8 میلیارد و 400 میلیون تومان خواهد شد.

سینما را مورد اتهام قرار ندهیم

باشگاه خبرنگاران جوان: از شما بابت جواب های صریحی که دادید و به روال برنامه احترام گذاشتید سپاسگذارم و اگر نکته پایانی هم وجود دارد، مقابل دوربین ما بفرمایید.

داروغه زاده: درباره سینمای ایران که شاید یکی از مهمترین دستاورد نظام جمهوری اسلامی ایران در این چهل سال است، متاسفانه خیلی بی انصافی می شود. با اتهامات کلی همیشه با این سینما برخورد می شود. این سینما توانسته به جایگاهی دست پیدا کند که همه آحاد کشور با آن درگیر شوند و ارتباط بگیرند. سینما در بزنگاه های حساس سیاسی و اجتماعی کشور توانسته در جهت منافع ملی به مردم کمک بدهد و در دفاع مقدس هم شاهد یاری سینما به سیاست های اصلی نظام بوده ایم. سینما همچنین در جهان برای ما افتخار آمیز بوده و توانسته افتخار کسب کند و خیلی از جهانیان به واسطه سینمای ایران با کشور ما آشنا شدند و نظرشان با توجه به فیلم های سینمای ایران بهتر شده و نسبت به سیاه نمایی هایی که کشور های بیگانه بر علیه ما می کنند، فیلم های سینمای ایران چهره انسانی، چهره خوب و چهره اخلاق ایران را به جهانیان نشان داده و تاثیر بسیار مثبتی در دیپلماسی عمومی داشته است. من خواهشم این است که واقعا کمک کنیم و به صورت کلی سینما را مورد اتهام قرار ندهیم. سینما دستاورد بزرگ انقلاب اسلامی بوده و اتفاقا خود این سینما و رشد آن هم مرهون انقلاب اسلامی بوده است.

باشگاه خبرنگاران جوان: متاسفانه فرصت باقی نیست وگرنه می توانستم مثال های نقض همین صحبت های شما را هم بیان کنم.

داروغه زاده: بله می توان در مورد هر دستاورد و موضوع مهمی انتقاد داشت و ایراد گرفت، ولی امیدوارم مقایسه کنیم حوزه سینما را با سایر دستاورد ها و سرمایه گذاری های زیادی که در بخش های دیگر مانند حوزه های صنعتی، کشاورزی و ... شده که کدام موفق تر بوده اند.

انتهای پیام/

لینک خبر :‌ باشگاه خبرنگاران جوان
مدیرکل مطبوعات و خبرگزاری های داخلی وزارت ارشاد با بیان اینکه انتشار یک خبر بدون ذکر منبع در رتبه بندی رسانه تاثیر داشته و نمره منفی می گیرد، گفت: به دنبال ایجاد محدودیت برای رسانه های منتشر کننده اخبار بدون ذکر منبع هستیم.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۱۲/۰۶ سایت های دیگر : الف ملیت

محمدرضا دربندی در گفت وگو با خبرنگار تسنیم در اهواز در توضیح اقدام برخی رسانه های مبنی بر انتشار یک خبر بدون ذکر رسانه مرجع اظهار داشت: این کار در رتبه بندی رسانه یک نمره منفی به شمار می آید و اگر در بررسی رسانه، روزنامه یا پایگاه خبری تعداد قابل توجهی از اخبار بدون ذکر منبع حاصل شود باعث نزول رتبه آن رسانه می شود.

وی با اشاره به این که کاهش رتبه رسانه موجب اثرگذاری منفی بر آگهی ها، یارانه و دیگر مسائل می شود، بیان کرد: به دنبال ایجاد محدودیت برای رسانه های منتشر کننده اخبار بدون ذکر منبع هستیم.

مدیرکل مطبوعات و خبرگزاری های داخلی وزارت ارشاد عنوان کرد: برای برخی از رسانه ها رتبه بندی اهمیتی ندارد و کار غلط را انجام می دهند که با اصلاح لایحه نظام صنفی و قانون مطبوعات شاید بتوان پیش بینی کرد اما در حال حاضر راهکار قانونی برای برخورد با این گروه وجود ندرد.

وی نسبت به ضرورت برگزاری جشنواره مطبوعات استان خوزستان به صورت سالانه، منطقه ای و بین المللی گفت: برای چند استان کشور برنامه سه ساله ترسیم شده و بودجه آن نیز پیش بینی شده است به عنوان مثال برای استان خوزستان ویژه سه سال 50 میلیون تومان یا به عبارتی سالانه 17 میلیون تومان اختصاص داده شد.

دربندی ادامه داد: مدیرکل اداره فرهنگ و ارشاد خوزستان باید بررسی های لازم را انجام دهد که آیا با 50 میلیون تومان سالانه یک جشنواره برگزار شود یا اینکه به صورت هر دوسال یکبار برگزار شود.

وی گفت: استان خوزستان باتوجه به مناسبت های ملی و مذهبی مورد توجه ویژه حوزه مطبوعات و خبرگزاری های داخلی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است و بدون تردید دیگر استان ها در اولویت های بعدی هستند.

دربندی بیان کرد: در سال گذشته با صندوق هنر ویژه هنرمندان، نویسندگان و رسانه ها صحبت شده و بنابراین است که در دو نوبت سه هزار سهمیه ارائه دهد که شامل سه هزار سهمیه برای بیمه پایه و سه هزار سهمیه برای بیمه تکمیلی است.

مدیرکل مطبوعات و خبرگزاری های داخلی افزود: بخشی از این سهمیه مورد استفاده و بخشی از آن مورد استفاده قرار نگرفت اما در سال 98 مجددا با صندوق هنر قراردادی منعقد می شود و به اطلاع اصحاب رسانه خواهید رسید تا اقدامات لازم را انجام دهند.

انتهای پیام/ش

لینک خبر :‌ خبرگزاری تسنیم
عضو شورای شهر تهران گفت: در جلسه مشترک کمیسیون فرهنگی- اجتماعی و کمیسیون حمل و نقل، دستورالعمل اجرایی نحوه توزیع طرح ترافیک خبرنگاران، روزنامه نگاران و عکاسان خبری نهایی شد.

جوان آنلاین: محمدعلی کلونی با بیان اینکه این دستورالعمل در 6 ماده تهیه شده است، گفت: این دستورالعمل به موجب مصوبه شماره 2529 شورای شهر تهران با عنوان کاهش ترافیک و آلودگی هوا در محدوده های مرکزی شهر تهران در سال 98 تهیه شده که در آن به شهرداری تهران اجازه داده شده عوارض طرح ترافیک را برای خبرنگاران، روزنامه نگاران و عکاسان خبری در سقف تعیین شده با تخفیف مصوب محاسبه کنند.

وی با بیان اینکه طبق ماده 1 این دستورالعمل دو سوم از مجموع 3 درصد کل مجوزهای طرح ترافی ک که به مواد خاص اختصاص یافته، به جامعه خبری شامل خبرنگاران، روزنامه نگاران و عکاسان خبری و مدیران مسئول رسانه ها اختصاص می یابد، اظهار داشت: براساس این دستورالعمل، خبرنگار و روزنامه نگار کسی است که مسئولیت و یا شغل اصلی و مستمر او فعالیت در یکی از رسانه ها و تهیه و تنظیم و انتشار خبر و گزارش از وقایع جاری و نگارش تحلیل و تفسیر آنها در رسانه جمعی است.

کلونی اظهار داشت: در تبصره دو این ماده آمده است: نشریات ادواری که دوره انتشار آنها بیش از هفته است (ماهنامه، دو ماهنامه، فصلنامه) همچنین رسانه هایی که صرفاً با توزیع خبرها و بازنشر اخبار تولید دیگر رسانه ها می پردازند مشمول دریافت طرح نیستند.

به گفته وی اولویت در تخصیص طرح ترافیک با خبرنگاران، روزنامه نگاران و عکاسان خبری است که ب قرار کار معین در یک نشریه یا پایگاه خبری اشتغال داشته و مدرکی دال بر اشتغال مستمر به مشاغل مذکور در این دستورالعمل را ارائه دهد.

دبیر کمیسیون عمران و حمل و نقل شورای شهر تهران با اشاره به تبصره یک ماده 3 این دستورالعمل گفت: خبرنگاران و عکاسانی که قرارداد مستقیم با رسانه ندارند اما فعالیت مستمر رسانه ای دارند، تنها به شرط ارائه آثار منتشر شده به نام خود و یا بدون نام که انتصاب آن به تأیید مدیر رسانه برسد، در رسانه ها حداقل 10 اثر قبل از ثبت نام که نشان گر همکاری مستمر آنها با رسانه های مکتوب و اینترنتی باشد. معرفی این متقاضیان باید از سوی یکی از تشکل های صنفی صادر شده باشد.

وی افزود: همچنین افرادی که شغل تمام وقت دیگری غیر از روزنامه نگاری و یا مدیر مسئولی دارند، اگر به صورت پاره وقت حق التحریری و یا حق الزحمه ای با رسانه داشته باشند، مشمول این آئین نامه نمی شوند.

دبیر کمیسیون عمران و حمل و نقل شورای شهر تهران خاطرنشان کرد: در ماده 4 این دستورالعمل آمده است خبرنگاران و عکاسانی که با توجه به شرایط مندرج در آئین نامه متقاضی دریافت مجوز موارد خاص باشند، باید بعد از ثبت نام در سامانه طرح ترافیک، مدارک زیر را به سازمان حمل و نقل ترافیک ارائه کنند. تصویر شناسنامه، کارت ملی، سند مالکیت خودروی سواری به نام خود و یا همسر، معرفی نامه از سوی رسانه و موسسه محل اشتغال و یا تشکل های صنفی خبرنگاران، عکاسان و مدیر مسئولان و مدرک دال بر ا شتغال مستمر به کار خبری (بیمه تأمین اجتماعی به عنوان خبرنگار یا بیمه خبرنگاری وزارت ارشاد و یا تصویر آثار منتشر شده به نام خود در 6 ماه قبل از ثبت نام)

کلونی با بیان اینکه در ماده 5 این دستورالعمل به کارگروه تهیه سهمیه با حضور 7 نفر اشاره کرد و گفت: این کارگروه شامل نمانیندگانی از معاونت حمل و نقل و ترافیک به عنوان دبیر گروه، کمیسیون فرهنگی و اجتماعی، کمیسیون عمران و حمل ونقل، معاونت مطبوعاتی وزارت ارشاد، انجمن صنفی روزنامه نگاران استان تهران، انجمن صنفی مدیران رسانه های غیر دولتی و انجمن صنفی عکاسان مطبوعاتی ایران تشکیل می شود و وظیفه تعیین تعداد سهمیه طرح ترافیک قابل تخصیص به خبرنگاران هر یک از موسسات رسانه های را به عهده دارد. حداقل نفرات برای تشکیل جلسه 5 نفر است.

وی یادآور شد: در تبصره یک این ماده سهمیه خبرنگاران رسانه ها، با توجه به سه شاخص آخرین رتبه بندی رسانه که از سوی معاونت مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اعلام می شود، میزان کیفیت فعالیت رسانه در عرصه تولید خبر و گزارش، تعداد نیروی انسانی و اولویت رسانه های بخش خصوصی بر رسانه های وابسته به دولت و ارگان ها و نهادهای عمومی تعیین می شود.

دبیر کمیسیون عمران و حمل و نقل شورای شهر تهران ادامه داد: همچنین کارگروه تعیین سهمیه مجاز است برای هدفمند کردن توزیع مجوزهای طرح ترافیک خبرنگاری، سهمیه گروه های مشخصی همچون عکاسان، مدیران مسئول و خبرنگاران آزاد را در سقف مجوزهای صادر به جدا از موسسات رسانه ای تعیین و با همکاری تشکل های صنفی مرتبط باآنها توزیع کند.

وی تأکید کرد: سازمان حمل و نقل ترافیک شهرداری تهران موظف است، حداکثر تا پایان خرداد نام خبرنگار، نهاد معرفی کننده دریافت کنندگان طرح ترافیک خبرنگاری را در سامانه شفافیت شهرداری منتشر کند.

لینک خبر :‌ روزنامه جوان آنلاین
گروه مؤسسات قرآنی مردم نهاد مدیر امور مؤسسات و استان های سازمان دارالقرآن الکریم از تعیین تکلیف پرونده متقاضیان اخذ مجوز در استان های مختلف کشور تا روز 15 اسفندماه جاری خبر داد.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۱۲/۰۶

حسین بهبودی، مدیر امور مؤسسات و استان های سازمان دارالقرآن الکریم، در گفت و گو با خبرنگار ایکنا؛ درباره روند صدور مجوز مؤسسات قرآنی در سازمان تبلیغات اسلامی پس از انحلال هیئت رسیدگی به امور مؤسسات قرآنی اظهار کرد: پس از این انحلال، مجموعه سازمان تبلیغات اسلامی و به تبع آن سازمان دارالقرآن الکریم بدون اینکه کوچکترین تغییری در رویه اعطای مجوز به مؤسسات ایجاد کند با همان شیوه ثبت نام در سامانه، کار خود را ادامه می دهد.
وی بیان کرد: پس از انحلال هیئت رسیدگی مقرر شد تا زمانی که طبق مصوبه شورای توسعه فرهنگ قرآنی یک هیئت هماهنگی بین سازمان تبلیغات اسلامی و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی جهت تعیین ضوابط ویژه صدور مجوز مؤسسات تشکیل شود، روند اعطای مجوز از سوی دو نهاد، طبق همان شیوه هیئت رسیدگی انجام شود و سازمان تبلیغات اسلامی نیز فعلا به همین روش عمل می کند. البته قرار بر این بود که این هیئت پیش از سال جدید تشکیل شده و با اعمال نظر و ایجاد ضوابط جدید، روند صدور مجوز از ابتدای سال 98 به شیوه جدید انجام شود که خبری از تشکیل هیئت هماهنگی نیست.
بهبودی تصریح کرد: بنابراین طبیعتاً رویه کار هیچ تفاوتی با آنچه در زمان هیئت رسیدگی وجود داشت ندارد. درباره ساختار اجرا نیز چون روند اجرای برنامه ها در گذشته و در زمان هیئت رسیدگی به همین شکل اجرا می شد. هم اکنون نیز همان شیوه در سازمان اجرا می شود. در حال حاضر تنها تفاوت این است که در گذشته هیئت رسیدگی برای صدور مجوز اقدام می کرد، ولی در حال حاضر سازمان دارالقرآن الکریم این کار را با همان روش انجام می دهد. در این باره فقط ترکیب اعضای هیئت را تغییر دادیم و هیئت به صورت درون سازمانی و با ترکیب جدید تشکیل شده و روند صدور مجوز را به شکل متمرکز انجام می دهد.
مدیر امور مؤسسات و استان های سازمان دارالقرآن الکریم در رابطه با جزئیات ویژه ثبت نام متقاضیان تأسیس مؤسسات قرآنی اظهار کرد: پیش از این در زمان هیئت رسیدگی نیز به همین صورت بود که متقاضیان در سراسر کشور وارد سامانه ای که به همین منظور طراحی شده بود و لینک آن نیز در پایگاه اطلاع رسانی تلاوت سازمان دارالقرآن وجود دارد، شده و مراحل ثبت نام خود را طی می کنند. در این سامانه همچنین، بخش راهنمایی ویژه نحوه ثبت نام و ثبت اطلاعات و مدارک نیز وجود دارد تا عزیزان به راحتی از آن استفاده کنند.
بهبودی ادامه داد: پس از اتمام مراحل ثبت نام در سامانه، کارشناس مربوطه در شهرستان مورد نظر مدارک را دریافت کرده و بررسی می کند و پس از بازدید از مکان مورد نظر ویژه تأسیس مؤسسه، نظر خود را اعلام می کند. پس از تأیید مدارک از سوی کارشناس مربوطه، رئیس امور قرآنی استان مورد نظر نیز مدارک را دریافت و جداگانه بررسی می کند. اگر مدارک از نظر وی کامل بود، متقاضی دعوت به مصاحبه می شود و در صورتی که هم مصاحبه ها و هم مدارک مورد تأیید بود، پرونده متقاضی از استان به مرکز ارسال می شود و هیئت ویژه سازمان دارالقرآن الکریم در مرکز با بررسی نهایی مدارک و تأیید نهایی آن، مجوز مربوطه را صادر خواهد کرد.
وی اظهار کرد: در زمانی که هیئت رسیدگی فعالیت داشت، در هر یک از استان های کشور سه نفر متشکل از مدیر امور قرآنی سازمان تبلیغات اسلامی استان، کارشناس دفتر قرآن و عترت اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان و یک نفر از پیشکسوتان قرآنی که توسط این دو نفر تأیید شده بود، به کار تأیید مدارک و رسیدگی به آن می پرداختند، ولی پس از انحلال هیئت رسیدگی، نماینده ارشاد از ترکیب این هیئت خارج شد. پس از این قضیه، پیشنهاد کردیم که مدیرعامل اتحادیه مدغم استانی جایگزین کارشناس وزارت ارشاد در استان شود که این کار هم اکنون انجام شده و ترکیب هیئت در استان ها نیز به همین صورت با حضور مدیرعامل اتحادیه مدغم استان به انجام کارها می پردازد. در هیئت کشوری نیز همین کار را انجام دادیم یعنی مدیرعامل اتحادیه مدغم کشوری را به هیئت رسیدگی سازمان دارالقرآن دعوت کردیم و روند اعطای مجوز مؤسسات با حضور وی انجام می شود.
مدیر امور مؤسسات و استان های سازمان دارالقرآن الکریم با اشاره به اینکه هیئت مرکزی سازمان دارالقرآن هم اکنون با پنج عضو فعالیت می کند، بیان کرد: البته ممکن است با نظر مسئولان سازمان تبلیغات اسلامی و نیز سازمان دارالقرآن در آینده به تعداد اعضای این هیئت افزوده شود.
بهبودی با بیان اینکه در حال حاضر و به صورت روزمره چیزی در حدود 30 موافقت اصولی در طول دو ماه گذشته صادر کرده ایم، گفت: همچنین، تعداد کثیری از متقاضیان در سامانه ثبت شده اند که مدارک آن ها به استان ها ارسال شده و از مسئولان استانی نیز تقاضا کردیم که این پرونده ها را به زودی تعیین تکلیف کنند. بخشی از این درخواست ها ممکن است که چیزی حدود شش ماه باشد که در سامانه باقی مانده است. در این باره نیز به استان ها اعلام شده که حداکثر تا روز 15 اسفندماه جاری تمام این درخواست ها تعیین تکلیف شود.
مدیر امور مؤسسات و استان های سازمان دارالقرآن الکریم اظهار کرد: البته برخی از ثبت نام ها نیز وجود دارد که ممکن است از سوی متقاضی پیگیری نشده باشد که در این مورد نیز قرار بر این شد تا اگر بعد از شش ماه کسی اقدام به تکمیل پرونده و پیگیری آن نکرد، سامانه به صورت خودکار آن را به بخش بایگانی انتقال دهد که در گزارش گیری خود دچار اشتباه نشویم.
بهبودی در پایان سخنان خود تصریح کرد: در حال حاضر در حدود 200 تقاضا در سامانه وجود دارد که قرار بر این شده است تا همه این تقاضاها پالایش شود و روند پیگیری آن ها نیز به زودی اجرا می شود و به سرانجام می رسد تا در سال 98 سامانه به روز باشد و روند پیگیری برنامه ها سریع تر انجام شود.
انتهای پیام

لینک خبر :‌ خبرگزاری بین المللی قرآن
صنعت سینمای اصفهان اولین گام خود را برداشت و توانست در اولین گام ارتباطات خود را برقرار کند صنعتی که پیش از این هر کس نام آن را می شنید می گفت مگر اصفهان صنعت سینما هم دارد؟
تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۱۲/۰۵

به گزارش خبرنگار ایمنا ، نخستین نمایشگاه صنعت سینمای اصفهان با حضور هنرمندان بزرگ سینمای ایران برگزار شد و توانست راه خوبی را برای برقراری ارتباط میان صنعت و هنر باز کند در این چهار روز هنرمندان نظرات مختلفی دادند برخی بر این باور بودند که این نمایشگاه نمی تواند کاری انجام دهد و تنها استعدادها را معرفی می کند و برخی دیگر اعتقاد داشتند که اصفهان می تواند قطب سینمایی کشور باشد.

در میان همه این ها اکبر خامین نویسنده و کارگردان در گفت و گو با خبرنگار ایمنا با بیان اینکه دولت، تولید و نمایش، سه رأس سینمای ایران است، اما در این میان محور نمایش را دست کم گرفته ایم، اظهار کرد: مدیران ما اغلب به محور تولید اهمیت می دهند و به نمایش که مهمترین رکن سینما محسوب می شود و سبب بازگشت پول می شود اهمیت نمی دهند، در صورتی که زمانی می توانیم یک فیلم را فیلم موفقی بدانیم که گیشه خوبی داشته باشد.

خامین سلیقه مدیران در تولید فیلم را با سلیقه مردم متفاوت ارزیابی کرده و گفت: اغلب مدیران به دنبال تولید فیلم معنا گرا هستند و در این میان آنچه مورد توجه قرار نمی گیرد سلیقه بیننده است، مدیران امروز فقط به گم نشدن خط قرمزها فکر می کنند.

وی تصریح کرد: زمانی که تهیه کننده دولتی برخی از فیلم ها و کارگردانان را حمایت می کند و کارگردان نگران گیشه نیست نمی توانیم فیلم تولید شده توسط کارگردان دولتی را با فیلم تولید شده یک تهیه کننده خصوصی مقایسه کنیم، اظطراب گیشه، ترس از نفروختن فیلم و ضرر دادن، باعث خود سانسوری کارگردان و تهیه کننده می شود و این به نفع سینما نیست.

مشکلات صنعت توریسم در سینما هم وجود دارد

در هر صورت با همه کاستی های صنعت سینما و کمبودهایی که هر لحظه هنرمندان به آن اعتراض دارند نمایشگاه صنعت سینما با استقبال بی نظیری مواجه شد و توانست مخاطبان خود را راضی نگه دارد و در اختتامیه این نمایشگاه شورای سیاست گذاری آن قول برگزاری این نمایشگاه را با جشنواره کودک و نوجوان را دادند.

اسماعیل موحدی این استقبال بی نظیر را خوشحال کننده دانست و در گفت و گو با خبرنگار ایمنا با بیان اینکه امیدوارم اصفهان بتواند مانند گذشته فیلمسازان بزرگی را به ایران و جهان معرفی کند، اظهار کرد: متاسفانه همان اشکالاتی که در صنعت توریسم وجود دارد در بحث سینما هم دیده می شود. با این همه جاذبه تاریخی و فرهنگی در اصفهان هنوز نتوانسته ایم از صنعت توریسم استفاده کنیم و درآمدزایی بالایی داشته باشیم، در سینما هم وقتی سرمایه گذار وجود نداشته باشد، وقتی سرمایه ها بازگشت داده نشود و سرمایه گذار به تولید بازنگردد این صنعت را با مشکل مواجه می کند.

این کارگردان افزود: بخش دیگری از چالش های سینما در اصفهان به سینماگران بازمی گردد چرا که ما ضمن اینکه باید هوای تماشگران را داشته باشیم باید آثار درخوری تولید کنیم این درحالی است که مانند بسیاری از دانشجویان در رشته های مختلف دانشگاهی بچه های سینما هم کمتر به مطالعه می پردازند اما منابع زیادی در زمینه سینما وجود دارد که می توان از آن ها برای نوشتن فیلمنامه و تولید فیلم استفاده کرد که این بستر با برگزاری نمایشگاه صنعت سینمای اصفهان فراهم شده و ما باید از آن استفاده کنیم.

نباید دست روی دست بگذاریم

کارگردانان اصفهان صنعت سینما را مسیر درستی می دانند اما اگر گام های آن با موفقیت برداشته شود حسین طبیب زاده کارگردان فیلم چشمهایت، ساختن فیلم را یک ریسک بزرگ می داند و موفقیت های حاصل در فیلم خود را چون شرکت در جشنواره فجر و اکران خصوصی در سیتی سنتر را حاصل یکی شدن خود با بازیگران اعلام می کند.

وی برگزاری نمایشگاه صنعت سینما را در اصفهان مثبت ارزیابی کرد و گفت: اعتقاد دارم هر چیز خوبی باید از یک جایی شروع شود، در صورتی که قدمی به سوی این هدف و رشد فیلمسازی باشد بسیار خوب است، ولی اگر فقط یک نمایش تبلیغاتی یا در حد چند شعار باشد و آخر هم به تأیید و تأمین بودجه چند فیلمنامه کوتاه برسیم که داستان تکراری و خروجی آن هم کاملاً مشخص و تجربه شده است.

این کارگردان ادامه داد: با سیاست درست باید حرکت کرد، نباید دست روی دست بگذاریم و ببینیم که چه اتفاقی می افتد، بیاییم سعی کنیم یک کمی سرنوشتمان را دستکاری کنیم.

نخستین نمایشگاه صنعت سینمای اصفهان با همه خوبی ها و بدی هایش چمدانش را بست و به منزل خود رفت تا بتواند سال دیگر با عزم جدی تر وارد عرصه شود نمایشگاهی که در سال اول خود آنچنان جای امیدی برایش نبود و سوالی که همگان مطرح کردند که آیا سینمایی در ایران وجود دارد و در بستر آن سینمای اصفهان کجاست؟ سوالی که این نمایشگاه عزم خود را جزم کرد که پاسخ دهد و امید دارد که این شهر را به قطب سینما در کشور تبدیل کند.

گزارش از: رویا سادات مویدی_ خبرنگار فرهنگ و هنر ایمنا

لینک خبر :‌ خبرگزاری ایمنا
نیکنام حسینی پور، در افتتاحیه نمایشگاه کتاب استان سیستان و بلوچستان بیان کرد: استان سیستان و بلوچستان با توجه به موقعیت جغرافیایی و استراتژیک آن، در قلمرو تمدنی زبان فارسی و انعکاس هویت ملی، منطقه ای با اهمیت است.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۱۲/۰۵

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) آئین افتتاح سیصدو هشتاد و پنجمین نمایشگاه استانی با حضور آیت الله سلیمانی، نماینده ولی فقیه در سیستان و بلوچستان، مولوی عبدالحمید اسماعیل زهی، امام جمعه اهل سنت زاهدان، حسین مسگرانی؛ مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان سیستان و بلوچستان و نیکنام حسینی پور؛ مدیرعامل موسسه خانه کتاب و مقامات استان، عصر یکشنبه (5 اسفند ماه) در سیستان و بلوچستان برگزار شد.

حسینی پور با اشاره به جایگاه کتاب با قرائت شعر به فرهنگ باشد روان تندرست/ گهر بی هنر زار و خوار است و سست/ که فرهنگ آرایش جان بود/ ز گوهر سخن گفتن آسان بود، گفت: کتاب ارزشمندترین محصول اندیشه، منطق و گفت وگو است. ارزش نهادن به کتاب، ارزش نهادن به منطق و گفت وگو است. کتاب معجزه دین ما و نماد فرهنگ ایرانی ماست. بازتاب اسلام و فرهنگ ایران در جهان، با آثار مکتوب است و امروز هم باید از همین منظر به سیاست ها و برنامه هایی که منجر به خلق اثر در زمینه های مختلف می شود توجه کرد.

وی افزود: کتاب حلقه اتصال نسل هاست و نسل امروز را به نسل فردا و پیشین متصل می کند و در مسیر تعلیم و تربیت ، نقش ارزشمندی دارد چراکه علاوه بر دانش افزایی و دانش گستری، روش های نو و افق های جدید را به فرزندان می آموزد.

حسینی ادامه داد: به باور همه ما کتاب دوستِ تنهایی و همدم و مونس آدمی است. خیلی ها هم خود را دوستدار کتاب می دانند اما از مهم ترین نشانه های دانش دوستی، اجتناب از تعصب است. انسان متعصب هر قدر که ادعا کند عاشق کتاب و علم و معرفت است باورپذیر نیست. چون دانش از را ه های باز وارد خانه می شود نه از راه بن بست و در بسته. متعصبان همه درها را به روی خود و دیگران می بندند چون گمان دارند همه حقیقت نزد آن هاست.

مدیر عامل موسسه خانه کتاب بیان کرد: نکته دیگر اینکه علاقه مندان به کتاب باید با هم گفت وگو کنند و به هنگام گفت وگو به لوازم آن پایبند باشند و مهم ترین ابزار گفت وگو مدارا است. در این وادی باید اجازه داد نقد و نقادی در جامعه رونق بگیرد. و نباید نقد اندیشه را با نقد انگیزه، آلوده کرد.

حسینی پور گفت: نکته بعدی اینکه کتاب مهم ترین و ممکن ترین رسانه برای انتقال پیام است و مسیر ترجمه باید جاده ای دو طرفه باشد، ما نباید فقط مصرف کننده باشیم، بلکه باید با ترجمه آثار برتر و ممتاز کشور، داد و ستد علمی را در سطح جهان رونق بخشیم و از سهم ملت با فرهنگ ایران در عرصه تولید دانش دفاع کنیم.

وی افزود: به عقیده من استان سیستان و بلوچستان با توجه به موقعیت جغرافیایی و استراتژیک آن، در قلمرو تمدنی زبان فارسی و انعکاس هویت ملی، منطقه ای با اهمیت است.

مدیر عامل موسسه خانه کتاب بیان کرد: ناشران و اهل قلم نباید مخاطبان خود را محدود به مرزهای جغرافیایی ایران بدانند و باید به دیگر کشورهای فارسی زبان از جمله افغانستان و تاجیکستان و برخی از کشورهای دیگر که در آنجا زبان و ادب فارسی پایگاهی قوی دارد؛ مثل هند و پاکستان توجه بسیاری کنند. به همین دلیل در ذیل جایزه جهانی کتاب سال، جایزه منطقه ای پیش بینی گردیده که به زودی در کشور هند برگزار خواهد شد.

حسینی پور ادامه داد: در فضای جدید منطقه نقش اصحاب فرهنگ و هنر و توجه به اشتراکات اسلامی بسیار تاثیرگذار است. باتوجه به شرایط کنونی منطقه و ظهور فرقه ها و نحله های مختلف که این استان هم زخم خورده آن است (و یاد می کنیم از شهدای این منطقه و درود می فرستیم بر روان پاکشان که در این ایام نیز تعدادی از جوانان این مرز و بوم نیز به شهادت رسیدند) تمدن اسلامی حلقه وصل همه فرق و مکاتب است.

وی تاکید کرد: در این دوران پرآشوب تمسک به فرهنگ قرآنی و آثار ماندگار مردمان مسلمان و میراث ملل اسلامی که هرکدام سعی وافری در شکل گیری تمدن اسلامی داشته اند و همه و همه می توانند زمینه های شناخت سایر مردمان جهان را به جامعه متمدن اسلامی فراهم کنند.

مدیر عامل موسسه خانه کتاب بیان کرد: خوشبختانه این استان در تولید آثار مکتوب حرکت رو به جلویی دارد و براساس بانک آمار و اطلاعات خانه کتاب از سال 57 تا 97 یعنی چهل سال پس از انقلاب نزدیک به 976 جلد کتاب توسط ناشران این استان به زیور طبع آراسته شده است که از این تعداد 651 جلد تالیف و 325 جلد ترجمه است وشمارگان کل آن ها 000/673/2 جلد است. به نظر می رسد جمعیت فعلی این استان بالای 000/700/2 نفر است یعنی برای هر نفر تقریبا یک جلد کتاب.

حسینی پور گفت: از نظر طبقه بندی رده دیویی بیشترین آثار در حوزه دین بوده. 505 عنوان ادبیات و سپس تاریخ و جغرافیا بوده است. باتوجه به ادبیات غنی این استان، خوشبختانه امسال در میان آثار برگزیده کتاب سال جمهوری اسلامی ایران یک نفر از این استان توانست جایزه کتاب سال را ببرد. جناب آقای دکتر عبدالغفور جهاندیده که در تالیف کتاب فرهنگ بلوچی – فارسی همت بزر گی به خرج داده بودند توانست در شانزدهم بهمن ماه لوح و هدیه خود را از دست ریاست محترم جمهوری دریافت کند. همین جا به ایشان خداقوت و خسته نباشید می گویم و می گویم که حالا اینجا اول راه است و مسئولیت افرادی مثل آقای جهاندیده بیشتر است و امیدوارم با این فرهنگ غنی و ذخایر گرانسنگی که در این استان وجود دارد هر سال در کتاب سال ج. ا . ا نماینده ای از این استان پهناور داشته باشیم.

وی افزود: خوشبختانه در این سال ها فعالیت های مختلف و متنوعی در حوزه کتاب و کتابخوانی ...در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برداشته شده است که یکی از آن ها نمایشگاه های کتاب و حمایت های فصلی از کتابفروشی هاست که برای عدالت فرهنگی و کم کردن فاصله مرکز و پیرامون است که چنین استان هایی هم بتوانند به تازه های نشر نیز دسترسی داشته باشند. و این استان هم به نظر اولین استان در تعداد برگزاری نمایشگاه کتاب استانی است و این نگاه متولیان حوزه فرهنگی به این استان را نشان می دهد.

مدیرعامل موسسه خانه کتاب با ابراز امید واری برای بهبود وضعیت کتاب و کتابخوانی در استان سیستان و بلوچستان، بیان کرد: فضایی که در کشور وجود دارد و ابزارهای جدیدی که روز به روز بیشتر می شوند مثل فضای مجازی به نظر می رسد قشر کتابخوان ما باید تلاش بیشتری به خرج دهند و کم کم از فرهنگ شفاهی به سمت فرهنگ مکتوب و نوشتن کوچ کنیم و اگر این کار اتفاق نیفتد نسل های آینده درباره این میراث گران بها چه قضاوتی خواهند کرد.

لینک خبر :‌ خبرگزاری کتاب ایران
کارشناس مسوول نشر و چاپ اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان سمنان از خرید بیش از پنج هزار و 400 جلد کتاب از ناشران و مولفان این استان در سالجاری خبر داد.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۱۲/۰۶

به گزارش روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان سمنان، شمس الضحی دوست محمدیان گفت: برای حمایت از نشاران و مولفان این استان در نه ماهه امسال پنج هزار و 400 حلد کتاب در قالب 90 عنوان توسط این اداره کل خریداری شده است.

وی گفت: ارزش کتاب های خریداری شده بیش از 700 میلیون ریال است.

کارشناس مسوول نشر و چاپ اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان سمنان یادآور شد: امسال یک میلیارد و 100 میلیون ریال برای خرید کتاب از مولفان، نویسندگان و ناشران این استان پیش بینی شده است که تا پایان سال این رقم جذب خواهد شد.

در استان سمنان بیش از 300 نویسنده و مولف و 38 ناشر فعالیت دارند.

روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان سمنان

6 اسفند 1397 09:40

لینک خبر :‌ وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی
خوانسار- رییس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی خوانسار گفت: 20 سال از زمان جانمایی زمین مجتمع فرهنگی اداره فرهنگ و ارشاد می گذرد، اما به دلیل سنگ اندازی نه تنها بودجه برای آن جذب نشده است بلکه از احداث آن نیز جلوگیری می کنند.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۱۲/۰۵ سایت های دیگر : خبرگزاری شبستان

به گزارش خبرنگار ایمنا از شهرستان خوانسار، محمد جواد عصاری امروز(یکشنبه) در جلسه شورای شهر اظهار کرد: ساختمانی که به صورت استیجاری در اختیار اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی خوانسار است دور از شأن یک اداره متولی امور فرهنگی بوده و ضروری است که شورای شهر این موضوع را حل و فصل کند.

وی افزود: 20 سال از زمان جانمایی زمین مجتمع فرهنگی اداره فرهنگ و ارشاد می گذرد، اما به دلیل سنگ اندازی نه تنها بودجه برای آن جذب نشده است بلکه از احداث آن نیز جلوگیری می کنند.

رییس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی خوانسار گفت: از بسیاری شهرها عقب مانده تر هستیم، یک فرهنگسرای مجهز در شهر وجود دارد، اما از آن برای اقدامات فرهنگی استفاده نمی شود، هنرمندان و مردم هنر دوست شهر از نحوه خدمات دهی این مجتمع ابراز ناراضی می کنند، باید مطالبات هنرمندان و مردم تحقق پیدا کند.

وی تأکید کرد: اگر فرهنگسرای خانواده برای کارهای فرهنگی ساخته شده است باید در اختیار اداره فرهنگ و ارشاد قرار بگیرد، اگر این امکان وجود ندارد برای مردم شفاف سازی کنید تا در جریان قرار گیرند و شایعه به راه نیفتد که فرهنگ و ارشاد فعالیت فرهنگی ندارد.

عصاری با بیان این که فعالیت های گسترده و مطلوبی در زمینه اجرای برنامه های فرهنگی در سال جاری انجام شده، گفت: یک سال فرهنگسرا در اختیار شهرداری قرار گیرد و سال دوم فرهنگسرا به اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی اجاره داده شود سپس نظر سنجی کنید کدام بهتر کار فرهنگی انجام دادند.

وی تاکید کرد: اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی مجوز هر گونه فعالیت فرهنگی حتی موسیقی را دارد، اما شهرداری چنین اختیاری ندارد، اگر برنامه کنسرت در شهر اجرا می شود به دلیل مقاومت فرهنگ و ارشاد است وگرنه با دخالت های بی مورد برخی تاکنون برنامه کنسرت کنسل شده بود.

رییس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی خوانسار افزود: اجرای موسیقی که شئونات اخلاقی در آن رعایت می شود مگر خلاف شرع است که برخی در اجرای آن دخالت دارند، باید برای شادی و تفریح مردم تدبیری اندیشیده شود.

وی با بیان اینکه مطالبات مردم خوانسار از شورای شهر اجرای برنامه های فرهنگی شاد و آموزنده است، خاطرنشان کرد: هیچ کدام از فعالیت های فرهنگی اداره فرهنگ و ارشاد در تبلیغات شهری دیده نشده است بعد چگونه برای اقدامات دیده نشده نظر سنجی می گذارند.

لینک خبر :‌ خبرگزاری ایمنا
تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۱۲/۰۶ سایت های دیگر : پایگاه خبری تحلیلی کنگان

فاطمه امین الرعایا
اینجا بندر کنگان است؛ یکی از شهرهای استان بوشهر، شهری که محل اجرای بخش عظیمی از پروژه های پالایشگاهی پارس جنوبی است، یکی از مهم ترین پروژه های نفتی کشور با جمعیتی بیشتر مهاجر و تحصیل کرده. بندر کنگان تا بوشهر، سومین پایتخت کتاب ایران، چیزی حدود 202 کیلومتر فاصله دارد. شاید تصور بر این باشد که همسایگی با شهری که دو سال پیش پایتخت کتاب بوده، مواهبی برای بندر کنگان داشته باشد، اما در این شهر آخرین نفس های آخرین کتابفروشی هم به شماره افتاده است.
از سال 1394، معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با همکاری سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی ملل متحد (یونسکو) و وزارت کشور هر سال شهری را به عنوان پایتخت کتاب انتخاب می کنند. این طرح علاوه بر ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی به دنبال دستیابی به اهداف مختلفی است. اهدافی چون افزایش همکاری ها و مشارکت نهادهای مختلف دولتی و غیردولتی در حوزه کتاب، جذب سرمایه های موجود در بخش خصوصی، تمرکززدایی از برنامه های حوزه فرهنگ و تقویت عدالت فرهنگی، ترویج غیرمستقیم آینده نگری و برنامه ریزی در حوزه فرهنگ و ... . شهرهای اهواز، نیشابور، بوشهر و کاشان در سال های 94 تا 97 به عنوان پایتخت کتاب ایران برگزیده شده اند. به تازگی یزد هم به عنوان پنجمین پایتخت کتاب معرفی شد. قطعا انتخاب شدن به عنوان پایتخت کتاب، برای شهر برگزیده منافع و مزایایی در پی دارد اما آیا شهرهای همجوار یا نزدیک به پایتخت کتاب هم از این انتخاب سود می برند؟
فقط ما باقی مانده ایم
محمود حیدری، تحصیل کرده کارشناسی ارشد کارگردانی سینما و تئاتر است. او از سال 91 در شهر بندر کنگان یک کتابفروشی دایر کرده و مشغول کسب وکاری فرهنگی است. تا زمانی که بوشهر به عنوان پایتخت کتاب مطرح شود، بندر کنگان 4 کتابفروشی داشت اما امروز که دو سال از پایتخت کتاب شدن بوشهر می گذرد، تنها کتابفروشی او هنوز فعال است و کتابفروشی های دیگر یا تغییر رویکرد داده اند و یا تعطیل شده اند. حیدری درباره کتابفروشی های این شهر به ابتکار می گوید: در شهر ما 4 کتابفروشی فعالیت می کردند. یکی از آن ها یعنی کتابسرای باران سال گذشته تعطیل شد و در حال حاضر ما در کتابسرای نیک، کتابسرای ایمان و کتابسرای تربیت باقی ماندیم. کتابسرای تربیت به طور کامل تبدیل به فروشگاه نوشت افزار شد، کتابسرای ایمان هم نوشت افزار می فروشد و تنها ما باقی ماندیم. البته بوشهر در حال حاضر به گمانم 6 کتابفروشی داشته باشد که فعال هستند اما ما رو به زوال می رویم.
او درباره کتابخوانی در شهرش و وجود تقاضا برای خرید کتاب می گوید: ما یک شهر 100 هزار نفری هستیم که شاهراه انرژی دنیا است. 24 فاز گازی و پتروشیمی عسلویه از اینجا عبور می کند. در حقیقت نیمی از انرژی دنیا در کنار ما است. ما شهری 20 هزار نفری بودیم، 80 هزار نفری که به شهر ما آمده اند همه تحصیل کرده های بهترین دانشگاه های کشور هستند که برای فعالیت در پروژه های نفت و گاز و پتروشیمی به اینجا آمده اند. این افراد تقاضای بسیاری برای خرید کتاب دارند. تقاضا هست چون اگر نبود نمایشگاه های کتاب با درصدهای تخفیف بالا اینجا برگزار نمی شد و یک شرکت پخش حاضر نبود این همه هزینه کند و از تهران تا اینجا بیاید و یک ماه بماند و هر چند ماه یک بار هم این ماجرا تکرار شود! مسلما مردم کتاب می خرند اما آنقدر نیست که هم نمایشگاه ها بتوانند فعالیت کنند و هم کتابفروشی ها سود ببرند.
طرح های کاغذی یا اقدامات عملی؟
بی شک برگزیده شدن یک شهر به عنوان پایتخت کتاب، اتفاقی مهم و تاثیرگذار است اما این تاثیرگذاری تا چه حد پایدار است؟ چقدر شهرهای اطراف از این انتخاب سود می برند؟ حیدری می گوید: به نظر من همه این اتفاقات بیشتر شبیه یک نمایش و شوخی است که تنها روی کاغذ باقی می ماند. وقتی به صورت عملی به آنچه رخ می دهد نگاه می کنیم، به این موضوع پی می بریم. بگذارید با مثالی توضیح بدهم. آن زمان اداره کل ارشاد استان، نامه ای به اداره کل ارشاد شهرستان ها و کتابخانه های عمومی شان فرستاد با این مضمون که طرح های خودتان را برای ما بفرستید. در حقیقت شیوه داوری این داستان از روی طرح های پیشنهادی است، نه طرح های اجرا شده. خب در چنین شرایطی اتفاقی نمی افتد. این طرح ها مورد داوری قرار می گیرند و بر اساس آن یک شهر انتخاب می شود. این طرح های روی کاغذ، در همین حد باقی می مانند و هیچ کدام به مرحله اجرا نمی رسند.
او ادامه می دهد: ما اگر از ده سال گذشته موضوع را بررسی کنیم، شهرستان هایی که صاحب کتابفروشی نبودند، هنوز هم کتابفروشی ندارند. به طور مثال شهرهای نزدیک ما، شهر عسلویه کتابفروشی ندارد؛ بندر کنگان 4 کتابفروشی داشت، یکی تعطیل شد و دو کتابفروشی دیگر نوشت افزارفروشی شدند و تنها یک کتابفروشی باقی ماند. شهرستان دیر کتابفروشی ندارد و... آمار کتابفروشی های استان بوشهر در سایت خانه کتاب وجود دارد. در استان بوشهر 7-8 شهر وجود دارد اما مجموع کتابفروشی هایش دو رقمی نمی شود. از ده سال پیش تا امروز همین روند طی شده است. حالا فکر می کنید وقتی بوشهر به عنوان پایتخت کتاب انتخاب شد، اتفاقی افتاد؟ نه! اتفاقی که نیفتاد هیچ، شرایط بدتر هم در حال بدتر شدن است.
نمایشگاه های 50 درصدی بلای جان کتابفروشی ها
حیدری برگزاری نمایشگاه های 50 درصدی کتاب را یکی از بلاهایی می داند که گریبان کتابفروشی های این شهرها را گرفته است. او می گوید: زنگ خطر به صدا درآمده است. کتابفروشی های شهرستان کنگان هم رو به نابودی هستند. یکی از دلایل اصلی که کتابفروشی های ما در حال بسته شدن هستند همین نمایشگاه های کتاب 50 درصدی است که از تهران یا قم به اینجا می آیند. ما هر سه چهار ماه یک بار شاهد برپایی یک نمایشگاه اینچنینی هستیم و این در حالی است که این نمایشگاه ها در بازه های زمانی طولانی مدت 20 روزه یا یک ماه دایر می مانند. در هیچ کدام از کشورهای دنیا چنین اتفاقی عرف نیست. حتی در کشور ما هم چندان این رویه عادی نیست. نمایشگاه های استانی یا بین المللی نهایت 10 روز فعالیت می کنند. اما این نمایشگاه ها با برخی رانت ها مجوزهایی می گیرند که 30 روز نمایشگاه برپا کنند. ما در شهریورماه شاهد برگزاری یک نمایشگاه کتاب سی روزه بودیم و در حال حاضر هم نمایشگاهی در اینجا به مدت 20 روز در حال برگزاری است، یعنی در اوج زمان کتابفروشی ما نمایشگاه دایر کرده اند. ما باوجود آنکه در طرح های فصلی خانه کتاب شرکت می کنیم، باز هم نمی توانیم با این نمایشگاه ها رقابت کنیم. در نهایت عملا ما مجبور می شویم کتابفروشی مان را ببندیم.
بخش خصوصی پایش را در حوزه کتاب نمی گذارد
یکی از اهداف پایتخت کتاب، جذب سرمایه های خصوصی در بخش کتاب است، اما این هدف چقدر محقق می شود و چه میزان از این سرمایه ها به شهرهای مجاور سرازیر می شود؟ مدیر کتابسرای نیک می گوید: شاید بهتر باشد قبل از این موضوع، درباره اتفاق های رخ داده صحبت کنیم. تنها اتفاقی که برای ما پس از انتخاب بوشهر به عنوان پایتخت کتاب رخ داد، از دست دادن یکی از کتابفروشی های مان بود چون نتوانست از پس هزینه هایش بربیاید و نتوانست فروش داشته باشد و در برابر نمایشگاه های 50 درصدی مقاومت کند. در حقیقت فضای رقابتی ای وجود ندارد. آن ها از سیستم دیگری کتاب تهیه می کنند اما ما از سیستم قانونی کتاب تهیه می کنیم و مدام تحت نظارت هستیم تا خلافی انجام ندهیم و عملا با 20 درصد سود از هر کتاب، تعطیل می شویم.
او در ادامه درباره سرمایه گذاری بخش خصوصی می گوید: اصلا سرمایه گذاری بخش خصوصی وجود ندارد. بخش خصوصی چگونه باید وارد ماجرا شود؟ چه کسی باید بخش خصوصی را تشویق به سرمایه گذاری کند؟ بخش خصوصی اصلا پایش را در حوزه کتاب نمی گذارد. من تا به حال نه در بوشهر و نه در اینجا (بندر کنگان) چیزی ندیدم. پارسال بحث وام نوسازی مطرح شد که موضوعی کشوری بود اما در کتابفروشی های بوشهر که اتفاقی نیفتاد. ما اگر به دنبال توسعه پایدار و گسترش فرهنگ هستیم، باید کتابفروشی ها را تقویت کنیم چون کتابفروشی ها آخرین حلقه گردش کتاب هستند. اگر کتابفروش نباشد، نویسنده، مترجم، ناشر، توزیع کننده و ... نمی توانند فعالیت کنند. اگر کتابفروشی ها تعطیل شوند، شاهد افت قابل توجه کتابخوانی خواهیم بود.
حالا که پنجمین پایتخت کتاب هم انتخاب شده، شاید بد نباشد مروری بر پایتخت های کتاب نخستین داشته باشیم و ببینیم پس از چند سال این انتخاب چه تاثیری در روند کتابخوانی و کتابفروشی چه در این شهرها و چه در شهرهای همجوار داشته تا بتوانیم اقدامی تاثیرگذارتر در جهت ترویج کتابخوانی انجام دهیم.

ارسال دیدگاه
نام: ایمیل: دیدگاه:

لینک خبر :‌ روزنامه ابتکار
چهارمین جشنواره مد و لباس فجر استان خراسان رضوی از چهارم اسفند در هتل میثاق مشهد آغازبه کار کرده است. در این دوره از جشنواره، ازمیان 400اثر از 137هنرمند خراسانی با بررسی اولیه هیئت داوران، 94اثر برای حضور در بخش رقابتی، انتخاب و در نمایشگاه به نمایش گذاشته شده است.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۱۲/۰۶ سایت های دیگر : روزنامه شهر آرا

چهارمین جشنواره مد و لباس فجر استان خراسان رضوی از چهارم اسفند در هتل میثاق مشهد آغازبه کار کرده است. در این دوره از جشنواره، ازمیان 400اثر از 137هنرمند خراسانی با بررسی اولیه هیئت داوران، 94اثر برای حضور در بخش رقابتی، انتخاب و در نمایشگاه به نمایش گذاشته شده است. همچنین بخش دیگری برای جشنواره امسال درنظر گرفته شده است که به پوشش سنتی و اقوام محلی خراسان اختصاص دارد. در این بخش نیز 70اثر به نمایش گذاشته شده است؛ آثاری که درمجموع حرف تازه ای برای گفتن ندارند و شاید فقط تکرار لباس هایی باشند که بارهاوبارها در جشنواره های مختلف، دیده شده اند اما یکی از قسمت های متفاوت جشنواره اختصاص فضایی برای برگزاری کارگاه عملی اقوام و پوشش های سنتی است، به این صورت که کارگاه هایی چون فرت بافی، نواربافی، گلدوزی و سوزن دوزی به صورت زنده در نمایشگاه اجرا می شود. این بخش از جشنواره در روز افتتاحیه با استقبال خوبی مواجه شده بود.

آثاری متناسب با ارزش های ملی و دینی

جعفر مروارید، مدیرکل ارشاد خراسان رضوی، که برای مراسم افتتاحیه چهارمین دوره جشنواره، روز شنبه در هتل میثاق حاضر شده بود، در حاشیه بازدید خود از آثار به نمایش گذاشته شده با اشاره به اینکه جشنواره مد و لباس همچنان در ابتدای راه است، بر ضرورت توجه به توانمندی های ظریف دستی ایرانی در فضای اسلامی تاکید کرد: در این نمایشگاه نشان دادیم که جوان ایرانی با فکر و طرح ایرانی در بستری اسلامی، چطور می تواند زیبایی مدنظر و آن مدی را که متناسب با سلیقه جوانان است، به نحوی کنار هم قرار دهد که فروش اقتصادی داشته و به صرفه باشد و از سوی دیگر ارزش های دینی و ملی را حفظ کند.

به نظر او، آثار متنوع و خوبی که در نمایشگاه امسال ارائه شده است، نویدبخش آن است که جریان اقتصادی و سرمایه گذاری اقتصادی می تواند به حوزه پوشاک داخلی ورود پیدا کند و به جای آنکه دلار از کشور خارج شود، صرف اقتصاد کشور خودمان و منطقه شود و درنتیجه آن، جریان اشتغال و تولید ملی، توسعه پیدا کند.

نیاز به ورود سرمایه گذاران

نمایشگاه ها و جشنواره ها می توانند پلی برای رشد و دیده شدن هنرمندان باشند. جشنواره مد و لباس نیز محلی برای ایجاد ارتباط میان طراحان و تولیدکنندگان و شروع تولید انبوه آثار معرفی شده است، اما شاید در چهار دوره خود، خروجی چشمگیری نداشته است.

به گفته مروارید، یک جریان سرمایه گذاری برای پوشاک داخلی در خراسان رضوی، می تواند آثار جشنواره را به تولید انبوه برساند: در فضای کنونی که دولتمردان به جریان تقویت اقتصاد نگاه ویژه ای دارند، فرصت و بستر مناسبی ایجاد شده است تا سرمایه گذاران با معرفی نهادهای دولتی به این زمینه ها ورود یابند و از تولید کننده و جوان خراسانی ما، حمایت کنند.

در مراسم افتتاحیه چهارمین جشنواره مد و لباس، علاوه بر مدیرکل اداره ارشاد خراسان رضوی، فرشته سلجوقی، مدیرکل دفتر امور زنان و خانواده استانداری خراسان رضوی، و محمدرضا محمدی، دبیر جشنواره و معاون هنری سینمایی اداره ارشاد، نیز حضور داشتند. این جشنواره تا 7اسفند ادامه خواهد داشت و علاقه مندان برای بازدید از آثار، می توانند صبح ها از ساعت9 تا 12 و عصرها از ساعت17 تا 21 به هتل میثاق در بولوار اقبال لاهوری، مراجعه کنند

کانال شهرآرا در پیام رسان های گوناگون

لینک خبر :‌ شهر آرا آنلاین
تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۱۲/۰۶ سایت های دیگر : خبرگزاری مهر شورای اسلامی شهر اصفهان

عضو کمیسیون فرهنگی با اشاره به انتشار خبری مبنی بر کاهش رتبه نشاط و شادی اصفهان در بین سایر استان های کشور گفت: استان اصفهان، بر اساس بررسی های وزارت اقتصاد، در سال 96 کمترین امتیاز را در احساس خوشی داشتن، کسب کرد. مقدری ادامه داد: این پژوهش بر پایه گزارش پایش شاخص های ملی محیط کسب و کار در راستای سنجش و ارتقای بهره وری و مربوط به تحلیل شاخص سرمایه اجتماعی در سال 1396 بوده و توسط وزارت اقتصاد منتشر شده است. وی افزود: یکی از مولفه های سرمایه اجتماعی احساس خوشی داشتن بوده که در میان مردمان استان های مختلف پژوهش شده است.به گفته وی، از شهروندان استان ها پرسیده شده بود در هفته گذشته احساس خوشی زیادی داشتید؟ میانگین کشور در این مولفه 0.57 است که 15 استان امتیازی بالاتری از میانگین کسب کرده اند.مقدری گفت: اگر بپذیریم شهر اصفهان با حدود دو میلیون جمعیت مهم ترین رکن جمعیتی استان و این گزارش به شمار می آید، ما در چنین وضعیتی، مدیریت شهری اصفهان را در سال 1396 به دست گرفتیم! وی افزود: شهری که در ادوار تاریخ به سرزندگی، پویایی و شادی و نشاط مردمانش زبان زد ایران و جهان بود، این گونه به ما تحویل داده شد! وی تاکید کرد: بی شک، در تنظیم این گزارش ها اهداف سیاسی ملی و محلی دخیل نبوده است؛ اینها واقعیتِ شهری است که باید دوباره احساس شادمانی را تجربه کند. وی اظهار داشت: امیدوارم مسئولان شهری و استانی دریافته باشند اصرار کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی شهر اصفهان برای سرزنده سازی فرهنگی این کلانشهر برای چیست و چرا در جلسات بودجه شهر برای ردیف های برنامه ای و عمرانی عرصه فرهنگ و هنر و شادی و نشاط شهروندان، اصرار می کنیم.وی با اشاره به سخنان حجت الاسلام ارزانی، مشاور وزیر ارشاد در مصاحبه با خبرگزاری تسنیم گفت: وی از وزیر درخواست کرده است که باید علت شاد نبودن مردم اصفهان سنجیده شود. حجت الاسلام ارزانی در سال هایی که وزارت اقتصاد پژوهش کرده، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان بود که وظیفه دبیری شورای فرهنگ عمومی نیز مطابق قانون بر عهده داشت.مقدری تصریح کرد: بدون شک شناخت و اطلاع از وضع فرهنگ عمومی یکی از وظایف قانونی این نهادها بوده و هست.وی تصریح کرد: مدیران کل ارشاد استان در همه ادوار که همسو و دارای یک مسیرِ گفتمانی و روش اجرایی هستند، باید پاسخ دهند برای این شهر چه کرده اند که حاصل آن این نتیجه بوده است. مقدری افزود: اداره فرهنگ و ارشاد به عنوان یکی از مهم ترین نهادهای متولی شادی و نشاط اجتماعی در دستان مدیران کل آن بوده است. مقدری افزود: شاید بسیاری افراد ریشه این وضعیت را در خشکی زاینده رود یا عواملی دیگر بدانند، ولی مهم این است که ما باید شهروندان را از این وضعیت خارج کنیم و نگذاریم پرسش آیا طی هفته گذشته احساس خوشی زیادی داشتید؟ با پاسخ منفی باقی بماند. وی تصریح کرد: امروز نوبت ماست با برنامه ریزی فرهنگی و هنری و اجتماعی، شهر را از این بحران خارج کنیم و امید به آینده را افزایش دهیم.به گفته مقدری، در یک سال و نیمی که از عمر این دوره شورا سپری شد، مدیریت شهری در مسیر سرزنده سازی و نشاط و شادابی شهر حرکت کرد. وی ادامه داد: ما هر چه در توان داشتیم، به مردم ارائه دادیم که پیشرفت های این حوزه، دوست و رقیب را به زبانِ اعتراف واداشته که تغییر را حس کردند و البته بداخلاقانِ همیشه تاریخ، هزاران برچسب ضددینی و بی بندوباری به ما زدند.وی گفت: چه کسانی جلوی کنسرت های موسیقی مجوز دار، تئاترهای پذیرفته شده، برنامه های شاد خیابانی و تحت نظر مدیرانِ شهری ایستادند؟!مقدری ادامه داد: بسیاری از مدیرانِ فرهنگی و هنری و گردشگری شهرداری برای انجام یک رویداد معمولی نظیر پخش مسابقات تیم ملی فوتبال، مورد سوال قرار گرفتند.وی تاکید کرد: تحول فرهنگی، ایجاد شور و نشاط شهری و ساختنِ جامعه ای شاد با فکرهای بسته و با پا پس کشیدن از خواسته های بحقِ شهروندان تحقق نمی یابد. مقدری تصریح کرد: اگر دیر به فکر بیفتید، پیامدهای زیان بار آن جبران ناپذیر خواهد شد. گروه شورا

لینک خبر :‌ روزنامه اصفهان زیبا
سیاسی کاری های بی پایان حوزه فرهنگ و هنر این بار گریبان گیر طلایه داران عرصه موسیقی جنوبی شده تا در روز ولادت پاک ترین بانوی جهان شاهد اجرای کنسرت یک خواننده زن طاغوتی باشد.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۱۲/۰۶ سایت های دیگر : دانا

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز ؛هنر موسیقی یکی از جلوه های بسزای فرهنگ هرمزگانی بشمار می رود که در طول قرون متمادی با استفاده از ابزار و ادوات خاص منطقه نوازنده و سراینده آثاری شگرف و بی همتا هستند که همسایگان دور و نززدیک را محو این هنر ذاتی و با اصالت کرده است.

گستره تمایلات به موسیقی اصیل بندری پای این هنر را به آن سوی آب های خلیج فارس باز کرده و کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس مهم ترین وام گیران این هنر به شمار می روند؛ خلق آثار هنری توسط هنرمندان خوش ذوق و بلند آوازه موجب شده تا این هنر فارغ از زمان و مکان پای ثابتی برای مراسمات و مجالس رسمی و غیر رسمی بشمار می رود.

نی انبنه، جفتی، عود، سرنا و دهل، چنگ و تمبک بخش های از ابزار و ادوات موسیقی هرمزگان به شمار می روند که شکل استفاده از آن در مناطق شرق و غرب متفاوت است و هر کدام روایت کننده بخشی از تاریخ جنوب می باشند.

موسیقی هرمزگانی از دیرباز به صورت گروهی نواخته می شود و زن و مرد دوشادوش یکدیگر برای خلق هنری اصیل همت می کنند که گروه موسیقی زنان کیدی نمونه ای از نوازندگان جنوبی بشمار می روند وباالهام از تاریخ خود به خلق اثر مشغولند.

زنان بخش جدای ناپذیر گروه های موسیقی هرمزگان هستند و با ظرافت سرانگشتان هنرمندشان به نواختن موسیقی مشغولند و این اصل موجب تمایز موسیقی هرمزگان با سایر نقاط کشور شده است.

علی ای حال با وجود نقش بارز و غیر قابل انکار بانوان در هنر موسیقی بندری شاهد برخوردهای قهر آمیز و سیاسی مسئولان بالادستی با هنرمندان این خطه هستیم که با دلزدگی و آزردگی خاطر همراه می شود.

ماه گذشته به مناسب چهملمین سال پیروزی انقلاب خانه موسیقی کشور اقدام به قدردانی و تقدیر از هنرمندان سراسر کشور کرد که گروه موسیقی زنان کیدی هرمزگان نیز با تحمل هزینه های گزاف و رنج سفر در این همایش حضور یافتند اما در پایان با برخورد نامناسب متولیان همایش در همراهی با این هنرمندان و عدم تامین هزینه سفر گروه کیدی که با هزاران شوق و امید در این همایش حاضر شده بودند را به امان خدا رها کردند و در مقابل شاهد تقدیر مسئولان از خواننده زن هرمزگانی بودیم.

این خوانندگان زن در دوران قبل از انقلاب در منطقه بندر عباس و هرمزگان خوانندگی می کرد و در محافل مختلف حضور پیدا می نمود که بعد از انقلاب اجازه خوانندگی پیدا نکردحالا در چهل سالگی انقلاب عده ای به نام جشن خانه موسیقی با حمایت وزارت ارشاد از فردی تجلیل کردند که اصلا سهمی در موسیقی انقلاب ندارد و ممنوع الفعالیت است.

تجلیل از یک خواننده زن پیش از انقلاب در مقابل برخورد قهر آمیز با گروه موفق کیدی زنان هرمزگانی و صدهها موسیقی سرا و هنرمند اصیل و پرتلاش قطعا نمی تواند رنگ و لعاب دلسوزانه و فرهنگ دوستی داشته باشد.

دهها و صدها فعال موسیقی هرمزگان در حالی با برخورد سیاسی مجموعه وزارت ارشاد روبرو شده اند که در طول چهل سال اخیر این خواننده زن هیچ گونه فعالیتی در عرصه هنر موسیقی نداشته است.

برگزاری کنسرت های موسیقی با حضور گروهها و خوانندگان مختلف حکایت از جایگاه والای موسیقی در بین مردم هرمزگان دارد اما در روزهای اخیر زمزمه برگزاری کنسرت موسیقی توسط یک خواننده طاغوتی نقل محافل عمومی استان شده است.

اعطای مجوز اجرای به سیمین غانم به عنوان یکی از خوانندگان زن طاغوتی با سرپوش کنسرت بانوان در روز ولادت حضرت زهرا(ع) شهر بندرعباس هجمه ای از انتقادات و گلایه ها را روانه حوزه فرهنگ و هنر کرده است.

گویی سیاسی کاری های بی پایان حوزه فرهنگ و هنر این بار گریبان گیر طلایه داران عرصه موسیقی جنوبی شده که حال در روز ولادت پاک ترین بانوی جهان باید شاهد اجرای کنسرت یک خواننده زن طاغوتی باشد.

انتهای پیام/

لینک خبر :‌ هرمز
تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۱۲/۰۵

عاطفه علیان| اصفهان- خبرنگار:

2 سرای هشت بهشت و عباسی در خیابان چهارباغ عباسی به عنوان گذرهای فرهنگی شهر اصفهان انتخاب شدند. این تصمیمی است که وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در زمینه راه اندازی گذرهای فرهنگی اتخاذ کرده و در جلسه شهرداران و روسای شوراهای شهر 8 کلان شهر کشور مطرح کرد. زنده نگه داشتن برخی از مشاغل که جنبه فرهنگی یا تاریخی دارند، توسعه اقتصاد هنر و توسعه زیرساخت های هنر، مهم ترین اهدافی هستند که سیدعباس صالحی برای راه اندازی این گذرهای فرهنگی نام می برد و شهردار و شورای شهر اصفهان نیز از آن استقبال می کنند.

چهارباغ از دیروز تا امروز

چهارباغ عباسی در عصر شاه عباس اول طراحی و اجرا شد و قدمتش به سال هزار هجری قمری (1591 میلادی) بازمی گردد. در آن زمان جوی آبی از میان این خیابان تا زاینده رود جاری بوده و در خیابان مسیری سواره رو در نظر گرفته شده بود. اطراف هم پر از باغ و مادی و عمارت بوده که مردم از آن بهره می بردند. درخت های چنار چهارباغ عباسی آفت زده نبود و در 2 ردیف، شکوه این خیابان به حساب می آمد.

پس از گذشت ده ها سال، در دوران معاصر یعنی درست از اردیبهشت سال 96 با اجرایی شدن سه شنبه های بدون خودرو در اصفهان، طرح پیاده راه سازی چهارباغ عباسی که از اواخر دهه 70 مطرح شده بود، پس از تایید یونسکو و استانداری اصفهان آغاز شد و عملیات کف سازی این خیابان تاریخی باید تا پایان تابستان 97 به اتمام می رسید. البته عده ای معتقدند طرح پیاده راه سازی چهارباغ عباسی پیچیده است و با فراخوان های متعدد و کارشناسی شده پیش می رود و امید است با پیگیری شهردار، مدیریت شهری و کسبه به زودی محقق شود.

سرزندگی در گذرهای فرهنگی

انتخاب 2 سرای هشت بهشت و عباسی در خیابان چهارباغ عباسی فرصتی است تا شهروندان و گردشگران بتوانند در پیاده رو چهارباغ عباسی، با غنای فرهنگ و هنر و تاریخ اصفهان بیشتر آشنا شوند و فرصتی در اختیار هنرمندان قرار گیرد تا هنر خویش را بسط و گسترش دهند.

قدرت الله نوروزی، شهردار اصفهان با تاکید بر نتیجه ای که پس از چندین جلسه با وزارت ارشاد اسلامی حاصل شده است، می گوید: 2 سرای هشت بهشت و عباسی در چهارباغ عباسی به عنوان گذر فرهنگی کشور انتخاب شده اند. گذرهای فرهنگی، سرزندگی را به محیط شهری بازمی گردانند، گردشگری را توسعه می دهند و امید، نشاط اجتماعی و اقتصاد هنر را رونق می بخشند.

معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اصفهان نیز با اشاره به ثبت خیابان چهارباغ عباسی در فهرست آثار ملی ایران می گوید: چهارباغ عباسی از نخستین خیابان هایی است که به عنوان گذر تاریخی و میراث فرهنگی در سال 1310 شمسی به ثبت رسیده است. سالیان متمادی، طرح پیاده راه سازی چهارباغ عباسی مانند رویایی مطرح می شد که در حال اجراست و انتخاب 2 سرای هشت بهشت و عباسی در چهارباغ عباسی به عنوان گذرگاه فرهنگی کشور می تواند به توسعه گردشگری بینجامد.

ناصر طاهری ادامه می دهد: خیابان چهارباغ عباسی یکی از استخوان بندی های اصلی شهر در طول محور گردشگری شهر محسوب می شود و توزیع خدمات گردشگری را در پی خواهد داشت که با تدوین آیین نامه هایی با شهرداری کاربری های خیابان دقیقا بررسی می شود. در طول مسیر پیاده راه سازی شده سعی بر آن است که کاربری هایی که با خدمات گردشگری متناسب است، ایجاد شود که برای این منظور هماهنگی هایی بین سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، شهرداری و برخی صنوف صورت گرفته است. ضمن این که بنابر تعهدات وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، به هنرمندانی که جهت استقرار در این مجموعه انتخاب می شوند، از محل صندوق مالی و اعتباری هنر، تسهیلاتی با بهره بسیار کم تخصیص داده می شود.

تجدید خاطرات در گذر چهارباغ

نایب رئیس شورای اسلامی شهر اصفهان با تاکید بر قدمت چهارصدساله خیابان چهارباغ عباسی می گوید: انتخاب گذرهای فرهنگی چهارباغ عباسی و سرای هشت بهشت که با همت مدیریت شهری و شهردار و مساعدت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی صورت گرفته، به رویدادهای فرهنگی و رونق بخشی کسب و کارهای فرهنگی و هنری متناسب با بافت غنی خیابان مذکور منجر می شود. علیرضا نصر تصریح می کند: یکی از اولویت های مهم شورای دوره پنجم تبدیل چهارباغ عباسی به گذرگاه فرهنگی بود که خوشحالیم در چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی این اتفاق مهم برای شهر رقم خورد. شورای دوره پنجم با همین نگاه و رویکرد، رونق بخشی کسب و کارهای فرهنگی، پویایی، نشاط و توسعه گردشگری را فراهم می آورد و در این راستا از ماشین های برقی در حمل و نقل و جابه جایی در این خیابان بهره می برد.

وی تاکید می کند: گذرهای فرهنگی در خیابان چهارباغ عباسی می تواند با تجدید خاطرات موجب پویایی و انسجام خانوادگی شود و دستاوردهای معنوی، تاریخی، فرهنگی و هنری را برای شهروندان به ارمغان آورد. از سوی دیگر پاتوقی برای اهالی فرهنگ و هنر اصفهان می شود تا کسب و کار خویش را رونق بخشند و آثار خود را از شکل گیری طرح تا اجرا به نمایش گذارند و در ارتباط تعاملی با شهروندان و گردشگران قرار گیرند.

معاون امور فرهنگی و رسانه ای اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اصفهان با اشاره به این که جای خالی گذرگاه های فرهنگی در شهر اصفهان احساس می شد، می گوید: گذرگاه های فرهنگی در 8 شهر کشور از جمله یزد و کاشان در نظر گرفته شده بود و در جلسه ای با وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و شهردار 2 سرای هشت بهشت و عباسی از بین حدود 6 گذرگاه به عنوان گذرهای فرهنگی در شهر اصفهان انتخاب شدند. این گذرهای فرهنگی باعث ایجاد و توسعه کسب و کارهای فرهنگی و هنری می شوند.

اصغر مختاری تاکید می کند: شهرداری و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با فراخوان از اهالی فرهنگ و هنر برای ایجاد و رونق بخشی کسب و کارشان درخواست می کند با مراجعه به کمیته مربوطه در شهرداری از مزایای تسهیلات کم بهره استفاده کنند. گذرهای فرهنگی امکان حضور و توسعه مشاغلی همچون کتابفروشی ها، گالری ها، موزه های خصوصی، سینماهای خصوصی، تئاتر، صنایع خلاق و تمام مشاغلی را که به فرهنگ و هنر مربوط می شود فراهم می کند. امیدواریم متقاضیان با ارائه درخواستشان این روند را تسریع بخشند که تا قبل از پایان سال 97 افتتاحیه گذرگاه فرهنگی کشور در اصفهان را داشته باشیم.

گذرهای فرهنگ و هنر در شهرهای دیگر

اصفهان، شیراز، کرمان، سنندج، سبزوار، نیشابور، بم و اوز از جمله شهرهایی هستند که گذرهای فرهنگ و هنر در آنها راه اندازی شده و کار خود را آغاز کرده اند. گذرهای فرهنگ و هنر طرحی دووجهی است که در یک سوی آن راسته و بازاری هنری راه اندازی می شود و در سوی دیگر، از اماکن تاریخی برای ایجاد این گذرها استفاده خواهد شد که پیوندی میان مردم و میراث فرهنگی برقرار می کند.

لینک خبر :‌ روزنامه همشهری
مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در امور ایثارگران با اشاره به ترسیم گام دوم انقلاب از سوی مقام معظم رهبری، گفت: امروز پیام معظم له خطاب به جوانان و مردم در واقع جهاد کبیر است.

به گزارش روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان البرز،، محمدرضا سوقندی روز یکشنبه در همایش تجلیل از ایثارگران ادارات هم خانواده اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان البرز با عنوان "مشق عشق" افزود: مخاطب این گام، جوانان هستند لیکن تمام اقشار جامعه باید در این جهاد بزرگ نقش آفرینی کنند.

وی بیان داشت: امروز پیام رهبری به جوانان و مردم جهاد کبیره است و باید در این عرصه همه وارد میدان شوند.

سوقندی ادامه داد: اکنون زمان جهاد برای استقلال و مقابله با نظام سلطه، اطاعت نکردن از دشمنان است که این جهاد عرصه های علمی ، سیاسی ، اقتصادی ، فرهنگی و ... دارد.

مشاور وزیر فرهنگ وارشاد اسلامی ادامه داد: جهاد کبیر نیازمند مدیریت جهادی ، مدیران جهادی و انگیزه های جهادی است .

وی یادآور شد که امروز دفاع مقدس دشمنانی دارد که به دنبال تحریف واقعیت ها و سست کردن بنیادهای معرفتی آن هستند.

سوقندی گفت: باید معرفت و جریان فکری دفاع مقدس را به خصوص برای نسلی که آن دوران را ندیده اند گسترش دهیم.

وی با تبریک فرا رسیدن ولادت باسعادت حضرت فاطمه زهرا (س ) اظهار داشت : آن حضرت بهترین الگوی جهاد، ایثار و شهادت برای بشریت بودند که باید از این بانوی بزرگوار اسلام سرمشق گرفت.

سوقندی ادامه داد : حضرت زهرا (س ) یک عالمه و محدثه بودند که جهاد علمی و عملی در خطبه فدکیه آن حضرت نمایان و آشکار است.

وی ادامه داد: اگر این خطبه را در کنار نهج البلاغه قرار بدهیم همانند خطبه ای است که امام علی (ع) در مسجد کوفه قرائت فرمودند.

سوقندی با اشاره به شرایط کنونی کشور گفت: امروز در زمان جنگ اقتصادی قرار داریم که تحریم ها و تهدیدها پیش روی ما قرار گرفته است.

وی ادامه داد: دراین شرایط یا باید تسلیم شد یا مقاومت کرد و به عزت و سربلندی رسید.

مشاور وزیر فرهنگ وارشاد اسلامی ادامه داد: ملت ایران با تبعیت از راه امام خمینی (ره) و اطاعت از مقام معظم رهبری راه مقاومت و عزت را انتخاب کرده زیرا جهاد راهی برای عزت است.

سوقندی افزود: دفاع مقدس بهترین الگو و یک واقعیت در دسترس برای کسب معرفت در تمام عرصه ها و صحنه ها به شمار می رود که منشاء این دفاع نهضت حسینی و شعار هیهات من الذله بود.

وی بیان داشت: همچنین امروز دفاع مقدس الگوی عملی جهاد در عرصه اقتصادی و جنگ نرم ، آسیب های اجتماعی ، اخلاقی ، فرهنگی و سیاسی است.

مشاور وزیرفرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: جهاد، شهادت، مقاومت و دفاع مقدس به ما یاد دادند که همیشه منافع ملی و اسلامی برمنافع حزبی، جناحی و فردی اولویت دارد.

وی با اشاره به تجلیل از ایثارگران دفاع مقدس و خانواده های آنان اظهار داشت: این گونه تجلیل ها در واقع ارج نهادن به جایگاه و منزلت ایثار و شهادت است و باید عمومی و همگانی شود تا به جایی برسیم فرزندان شهدا و جانبازان به این جایگاه افتخار کنند.

سوقندی گفت: در عرصه ترویج فرهنگ ایثار و شهادت رسالت اصحاب فرهنگ و هنر سنگین و خطیر است.

مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: امروز در دوران انفجار اطلاعات و ارتباطات هستیم زیرا این دوران حجم زندگی را به حیرت وا داشته است.

وی ادامه داد: جنگ رسانه ای و روانی سبب شده که حتی کسانی که از وضعیت مناسب مالی برخوردار هستند احساس نا آرامی کنند.

سوقندی اظهار داشت: امروزه درون گرایی افراطی که از طریق شبکه های مجازی به آن دامن زده می شود احساس ناآرامی در جوامع را به دنبال دارد که نقش هنرمندان و اصحاب رسانه در آرام بخشی به جامعه خطیر است.

وی بیان داشت: ایثارگران باید پا به عرصه گذاشته و در مقابل جنگ نرم و اقتصادی فضا را آرام کنند و احساس آسایش و آرامش را برگردانند.

مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تاکید کرد که هنرمندان با خلاقیت های هنری می توانند این کار را انجام دهند.

وی تاکید کرد که در وزارت فرهنگ وارشاد اسلامی باید بسترها برای نقش آفرینی هنرمندان در این دوره حساس همچون دوران دفاع مقدس فراهم شود و این قشر با ارائه آثار فاخر در عرصه تئاتر ، سینما و ادبیات، تاثیرگذار واقع شوند.

در این مراسم از حدود 70 تن از ایثارگران و خانوادهای آنان تجلیل شد.

5 اسفند 1397 14:32

تعداد کلیک : 57

لینک خبر :‌ وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی
بیرجند- معاون امور هنری و سینمایی فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان جنوبی با اشاره به فعالیت 14 گروه تئاتر در خراسان جنوبی گفت: شهرستان درمیان سالن مناسب برای تئاتر ندارد.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۱۲/۰۵

سید علی زمزم در گفت وگو با خبرنگار مهر اظهار کرد: یکی از هنرهای اصیل و ارزشمند که در خراسان جنوبی نیز مورد توجه ویژه علاقمندان به هنر قرار دارد، هنر تئاتر است.

معاون امور هنری و سینمایی فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان جنوبی بیان کرد: در خراسان جنوبی 14 گروه تئاتر ثبت نام کرده و در این زمینه فعالیت می کنند و همچنین پنج گروه تئاتر نیز ثبت نام آنان در دست اقدام است.

زمزم با اشاره به اینکه بسیاری از شهرستان های خراسان جنوبی سالن مناسب برای تمرین و اجرای هنر تئاتر دارند، ادامه داد: بسیاری از شهرستان ها چون قائن علاوه بر سالن تئاتر، یک پلاتو نیز برای استفاده هنرمندان دارند.

وی با بیان اینکه در برخی از شهرستان ها چون طبس ساخت یک پلاتو در دست اقدام است، افزود: در شهرستان درمیان سالن مناسبی برای اجرای تئاتر وجود ندارد و البته گروه هنری تئاتری نیز در این منطقه فعال نیست.

معاون امور هنری و سینمایی فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان جنوبی گفت: در راستای تکمیل و بهبود فضاهای هنری در شهرستان ها، فرمانداران باید اعتبارات مناسبی به این امور اختصاص دهند.

زمزم با اشاره به فضاهای مناسب برای اجرای هنرهای نمایشی در شهر بیرجند اظهار کرد: ساخت و بهسازی سالن علامه فرزان، پلانوی استاد عبدالهی در محل انجمن نمایش، بهسازی سالن گلبانگ و سالن های آموزش و پرورش چون سالن حضرت زینب(س) و سالن کانون شهید مطهری از جمله فضاهای مناسب و یا در دست اقدام برای فعالیت های هنری هستند.

وی با اشاره به نقش جشنواره های تئاتر خراسان جنوبی در رونق این هنر در استان، یادآور شد: یکی از اقدامات خوبی که در خراسان جنوبی در سال جاری در حوزه هنری رخ داد، تفاهم نامه هایی در حوزه آموزش هنرهای مختلف نمایشی، موسیقی، شعر، خوشنویسی بود.

کد خبر 4550706

لینک خبر :‌ خبرگزاری مهر