بولتن فرهنگی هنری / مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی 30 بهمن 97
تهران- ایرنا - وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه نظام اسلامی تلاش های فراوانی در زمینه معرفی و تبیین آموزه های قرآنی رقم زده است، تاکید کرد: هنوز با آنچه که باید در خدمت به قرآن صورت داد، فاصله داریم.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۱۱/۲۹ سایت های دیگر : شبکه اینترنتی آفتاب

به گزارش خبرنگار فرهنگی ایرنا،سید عباس صالحی دوشنبه شب در بیست و سومین آیین تکریم خادمان قرآن کریم جمهوری اسلامی ایران،اظهار داشت: نخستین خادم قرآن رسول اکرم (ص) بود که با فاصله از خادم حقیقی قرآن می توانیم به عنوان خادم قرآن کریم دست پیدا کنیم.
وی با اشاره به اینکه بیش از 220 نفر تاکنون به این عنوان رسیده اند، تاکید کرد: این افراد به وجود پیامبر اکرم (ص) قرابت بیشتری پیدا کرده اند که افتخاری بزرگ و بی بدیل یه حساب می آید.
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی در ادامه با بیان اینکه در نظامی زیست می کنیم که تحرکات و تلاش های فراوانی در خدمت به قرآن به وجود آورده است، خاطرنشان کرد: درود فراوان بر امام خمینی (ره) که دریچه های جدیدی برای خدمت به قرآن گشود و همچنین رهبر معظم انقلاب که ولایت خلف و صالح ایشان هستند.
صالحی همچنین با اشاره به اینکه در زمینه خدمت به قرآن با آنچه که باید به آن برسیم فاصله داریم، تصریح کرد: به صدف های قرآنی نزدیک تر شده ایم و صدف های بسیاری از ساحل قرآن کریم گرد آورده ایم.
به گفته وی، گوهر قرآن جامعه و انسان است و ما باید از انسان به پیامبر عظیم الشان اسلام محمد مصطفی (ص) و از جامعه به مدینه النبی برسیم.
عضو کابینه دولت دوازدهم همچنین حضور در جمع خادمان قرآنی را توفیقی برای خود دانست و ابراز امیدواری کرد: خادمان این راه های رسیدن و خدمت به قرآن را کوتاه تر کنند.
صالحی ضمن سپاسگزاری از عنوان دریافتی خادم افتخاری قرآن کریم، تاکید کرد:قرآن کریم به عنوان تمایزات گوناگون با کتاب های دیگر دارد که این کتاب را به گونه ای دیگر قرار داده که ویژگی های آن بر ارتباط بین انسان و قرآن موثر است.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در ادامه سخنان خود، آداب ظاهری خواندن قرآن کریم، تاثیر قرائت و ترتیل در فهم آن و تاثیر بر جان آدمی را از دیگر تفاوت های ویژه قرآن کریم با دیگر کتاب ها عنوان کرد که باید به آنها توجه شود.

** اهدای خادم افتخاری قرآن به وزیر فرهنگ
همزمان با بیست و سومین آیین تکریم خادم قرآن کریم جمهوری اسلامی ایران، سید عباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی عنوان خادم افتخاری قرآن کریم دریافت کرد.

** معرفی و تجلیل از خادمان قرآن

پس از افتتاح سامانه جامع قرآنی، محمدرضا حکیمی و فتح الله نجار زادگان در رشته تحقیق و پژوهش قرآن، امیر آقایی در رشته حفظ کل قرآن کریم، رحیم خاکی و علی اکبر ملکشاهی در رشته قرائت قرآن کریم، محمد علی باشه آهنگر در رشته هنرهای قرآنی، حسین آیات در رشته خوشنویسی کتابت قرآن کریم، حسین علمی و نسرین نافذ کلام در رشته آموزش قرآن کریم، اکبر خاکساری و هادی قبادی در رشته مدیریت قرآنی و سید یحیی یثربی در رشته ترجمه قرآن کریم به عنوان خادمان بیست و سومین آیین تجلیل از خادمان قرآن کریم معرفی و با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و معاون قرآن و عترت وی از تمامی خادمان قرآنی تجلیل بعمل آمد.
فراهنگ ** 7561 ** 1355 **

ارتباط با سردبیر newsroom@irna.ir

تماس بی واسطه با مسئولین

لینک خبر :‌ خبرگزاری جمهوری اسلامی
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به اینکه کتاب قرآن در مقایسه با دیگر کتاب ها تمایزاتی در فهم و درک دارد، گفت: قرآن که خود را کتاب عالی معرفی می کند در ظاهر باید مناسباتی را برقرار کند تا بتواند حلقه اتصالی باشد، در کتاب های دیگر؛ ما با ذهن خود با آنها ارتباط برقرار می کنیم و براساس تیزهوشی خود با کتاب ها ارتباط می گیریم اما خط ارتباط با قرآن جان است نه ذهن.

به گزارش، مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سید عباس صالحی شامگاه دوشنبه در بیست و سومین آئین تکریم خادمان قرآنی کریم جمهوری اسلامی ایران با اشاره به اینکه قرآن کریم به عنوان کتاب الهی تمایزات گوناگونی با کتاب های عادی دارد، اظهار داشت: این تمایزات این کتاب را به گونه ای دیگر قرار داده است، در کتاب های دیگر حالات ظاهری انسان در نسبت با آن کتاب تاثیری ندارد اما ما لیست و فهرستی از آداب ظاهری ارتباط با قرآن را داریم، این نوع ویژگی ها و ارتباط بین ظاهر و رابطه انسان با قرآن موثر است.

وی ادامه داد: در کتاب های عادی اینکه انسان چگونه بنشیند و با کتاب ارتباط برقرار کند تاثیری در نسبت انسان با آن کتاب ندارد اما در آداب قرآن به ما توصیه شده است در هنگام قرآن چه آدابی را رعایت کنیم.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تاکید کرد: در کتاب های دیگر اینگونه نیست که انسان با قرائت کتاب تاثیری در فهم آن پیدا کند و حتی در مواقعی این موضوع می تواند مخل باشد، اما قرآن است که یک ارتباط کهکشانی با آنچه در ظاهر دارد با فهم آن برقرار می کند، در قرآن آمده است اگر می خواهید بهتر بفهمید؛ بخوانید و اگر می خواهید بیشتر بفهمید با ترتیل و قرائت خوش به فهم آن نزدیک تر شوید .

صالحی یادآور شد: قرآنی که خود را کتاب عالی معرفی می کند در ظاهر باید مناسباتی را برقرار کند تا بتواند حلقه اتصالی باشد، در کتاب های دیگر؛ ما با ذهن خود با آنها ارتباط برقرار می کنیم و براساس تیزهوشی خود با کتاب ها ارتباط می گیریم اما خط ارتباط با قرآن جان است نه ذهن؛ در واقع ذهن معبر است و اگر این ذهن مقصد بشود ما را به حقیقت قرآن نمی رساند.

وی افزود: اگر جان کنار ذهن قرار نگیرد ذهن آنچه می آموزد حجاب است، قرآن ارتباطی که در مفاهیم برقرار می کند غایتش فهم و شناخت نیست بلکه غایت ارتباط با قرآن شناخت حقیقت متن است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ابراز داشت: قرآن یک کتب متفاوت و متعالی است، اولین خادم قرآن حضرت محمد(ص) بود و ما به اندازه فاصله و دوری و نزدیکی با این خادم قرآنی با قرآن ارتباط برقرار می کنیم.

صالحی خاطرنشان کرد: در این سال ها به همت و تلاش همه خادمان قرآنی تبریک می گویم زیرا قرب به پیامبر اکرم(ص) افتخار بزرگی است.

وی ادامه داد: افتخار می کنیم در چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی در کشوری زیست می کنیم که اتفاقات بزرگ و عظیمی در خدمت به قرآن رخ داده است، درود به روح پرفتوح امام خمینی(ره) که این انقلاب را رقم زد و این شرایط را فراهم کرد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی بیان کرد: گوهر قرآن جامعه قرآنی است و امیدواریم همت تمام کسانی که در این مسیر حرکت می کنند و از مائده قرآنی اطعام می کنند این مسیر را کوتاه تر کنند.

در این مراسم با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی سامانه جامع قرآنی کشور رونمایی شد.

همچنین سید عباس صالحی در این مراسم به عنوان خادم قرآن از سوی جامعه قرآنی معرفی و لوح خادمی افتخاری قرآن کریم به وی اهداء شد.

29 بهمن 1397 21:59

لینک خبر :‌ وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی
گروه موسیقی نجوای کتول درحضور سیدعباس صالحی در پنجمین شب سی و چهارمین جشنواره موسیقی فجر در سالن سوره حوزه هنری به صحنه رفت و با اجرای چکه سماع مورد تشویق واقع شد.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۱۱/۲۹

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری شبستان ، در پنجمین شب از سی و چهارمین جشنواره موسیقی فجر گروه نجوای کتول به سرپرستی محمدرضا برزگر در سالن سوره حوزه هنری به اجرا رفت، سید عباس صالحی ، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی هم به تماشای این اجرا آمد، علی ترابی، مدیر کل دفنر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، علی رضا قزوه، علی اکبری نماینده شیراز ، شاهین فرهت دبیر جشنواره موسیقی فجر، علی ثابت نیا، رییس انجمن موسیقی از دیگر مهمانان این اجرا بودند.

حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی بری نخستین باردر بخش نواحی سی و چهارمین جشنواره موسیقی فجر نشان دهنده توجه و حمایت سیدعباس صالحی به موسیقی اقوام ایران است. نکته قابل توجه اجرای دیشب این گروه اجرای آین های استقبال از بهار و چکه سماع کتولی بود که با استقبال مخاطبان روبرو شد.

نجوای کتول با آیین نوروز خانی و چکه سماع اجرایشان را در سی و چهارمین جشنواره موسیقی فجر آغاز کردند، پیش درآمد ماتو ، مقام هرایی دبند ، ترانه سید نسا جان ، مقام کله کش بلند ، ترانه نیامو یارم ، مقام پلنگا و دبند ، ترانه یار نارنجی ، مقام تی بنالم ، ترانه لاره و چینی ام ، ترانه های شاداماد،حنا حنا، سر طلا، انگوشتم و چکه سماع کتولی از قطعاتی بود که این گروه در سی و چهارمین جشنواره موسیقی فجراجرا کردند.

پایان پیام/ 32

لینک خبر :‌ خبرگزاری شبستان
تهران- ایرنا- ششمین و هفتمین روز از جشنواره بین المللی تئاتر فجر در گام سی و هفتم با حاشیه هایی همراه بود که پررنگ ترین آنها به خارج کردن یک تُن نمک از تالار حافظ، دردسرهای سلفی با آقای داور و همنشینی وزیر ارشاد با مخاطبان تماشای تئاتر باز می گردد.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۱۱/۲۹ سایت های دیگر : شبکه اینترنتی آفتاب

به گزارش روز دوشنبه خبرنگار فرهنگی ایرنا اینکه برگزاری جشنواره های هنری در بهمن ماه و همزمان با ایام پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی، جلوه ای خاص به فعالیت های فرهنگی-هنری در جامعه می بخشد، اصلی غیرقابل انکار است.
در حقیقت می توان برگزاری رخدادهایی مانند جشنواره فیلم فجر، جشنواره بین المللی تئاتر فجر، جشنواره هنرهای تجسمی و جشنواره بین المللی موسیقی را بهار هنرهای مختلف کشور در زمستان بدانیم؛ چرا که آغاز حرکت کاروان فعالیت های فرهنگی- هنری همواره از تاریخ برگزاری جشنواره های فجر برای بازه زمانی یک ساله پیش رو رقم می خورد.
هر چند متن اتفاقات و رویدادهای جشنواره محور فجر در حوزه فرهنگ و هنر در مواجهه مخاطبان با آثار ارائه شده در این رخدادها گره خورده است و همین امر مهم ترین بار بخش اخبار و اطلاعات را شامل می شود اما گاه برخی از حاشیه ها دامنه فعالیت جشنواره های هنری را متاثر می کند تا جاییکه گاهی حواشی، پر رنگ تر از متن اتفاقات جشنواره های هنری فجر خود را نشان می دهد.
سی و هفتمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر روزهای اول و دوم خود را (دوشنبه و سه شنبه 22 و 23 بهمن ماه) با کمترین حاشیه ها پشت سرگذاشت و همین مساله نویددهنده روزهای آرام در خلال برگزاری این رویداد بود، اما با گذشت روزهای بیشتر از جشنواره، آرام آرام حواشی این رخداد نیز سرعت وقوع و به رخ کشیدن شان را همسو با افزایش آمار مخاطبان افزایش دادند.
بعد از بازگو کردن حواشی ریز و درشت پنج روز نخست جشنواره سی و هفتم فجر در گزارش های پیشین گروه فرهنگی ایرنا، به مرور حاشیه های روزهای ششم و هفتم جشنواره طی دو روز گذشته (27 و 28 بهمن ماه) می پردازیم. جشنواره تئاتر فجر در این دو روز نیز حاشیه های متعددی را تجربه کرد که در مواردی پررنگ تر از متن این رخداد بود.

** دردسرهای سلفی با آقای داور
امیر جعفری به عنوان یکی از اعضای هیات داوران بخش مسابقه ایران 2 در سی و هفتمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر با حضور در سالن های نمایش برای دیدن آثار، به محض پایان این نمایش ها با درخواست های متعدد مخاطبان برای گرفتن سلفی مواجه شد!
از یک سو با توجه به برنامه فشرده اعضای هیات داوران برای دیدن آثار حاضر در بخش های رقابتی جشنواره، زمان دارایی ارزشمندی برای هیات داوران به شمار می رود و از سوی دیگر همراهی امیر جعفری به عنوان یکی از هنرمندان مردمی برای جلوگیری از دل خوری مخاطبان در کنار پذیرفتن درخواست آنها برای گرفتن سلفی دردسر متفاوتی را برای خود به وجود آورد.

** داوری که خسته بود و میل دیدن نداشت
یکی از عجیب ترین حاشیه های جشنواره بین المللی تئاتر فجر در بخش دیگرگونه های اجرایی درخواست عجیب یک عضو هیات داوران در مواجهه با یکی از آثار نمایشی بود. این عضو محترم هیات داوران زمانی که تنها دقایقی از اجرای نمایش گذشته بود به سایر همکاران خود گفت حال که همه اعضا متوجه شدند موضوع و مفهوم این نمایش بر چه محوری استوار است؛ برای رفع خستگی بهتر است که سالن نمایش را ترک کنند!.
البته این درخواست داور محترم با مخالفت دیگر همکاران او مواجه شد و آنها تاکید داشتند که برای برقراری عدالت در زمینه داوری باید تمام نمایش را ببینند.
چنین برخوردی از سوی یکی از اعضای هیات داوران در خلال جشنواره ای با قدمت و بین المللی می تواند بسیار عجیب باشد. البته با احترام به تلاش و زحمات تمامی گروه های داوری حاضر در جشنواره نام این داور محترم نزد خبرنگار فرهنگی ایرنا به امانت باقی می ماند.

** صندلی هایی که مخاطبان را کلافه کرده است
مساله توجه به زیرساخت ها و به روزکردن آنها در راستای تکریم مخاطبان همواره یکی از اصلی ترین برنامه های مدیران تالارهای میزبان جشنواره بین المللی تئاتر فجر بوده است. در این میان مخاطبانی که برای دیدن آثار نمایشی حاضر در جشنواره به سالن هایی مانند سالن اصلی مجموعه تئاترشهر، چهارسو و یا تالار حافظ می روند نسبت به کیفیت صندلی ها ابراز گلایه داشتند.
برخی از آثار ارائه شده در این سالن ها با زمان نسبتا طولانی بیش از 60 دقیقه اجرا می شود که به سبب کیفیت پایین صندلی ها باعث سختی و ناراحتی مخاطبان شده و این مقوله می تواند در ارتباط گیری آنها با اثر نمایشی خلل ایجاد کند.
امید که مسئولان جشنواره با پسوند بین المللی، که همواره نشان داده اند تکریم مخاطبان در رأس فعالیت های آنهاست هر چه سریعتر برای رفع این دست از آسیب ها اقدام کنند تا زمان اکران عمومی در سال آینده و نیز میزبانی سالن ها در جشنواره های مختلف کمتر شاهد بروز چنین حاشیه هایی باشیم.

** لطفا با ماسک وارد شوید!
شکی وجود ندارد که زحمات گروه نمایشی در کنار کارگردانی و بازیگری برای بهتر دیده شدن و انتقال درست معنی در قالب اجرای اثر تئاتری نیازمند مواردی چون نور، موسیقی، امکانات صحنه و دکور است. یکی از این دست امکانات به دستگاه مِه ساز برمی گردد. دستگاهی که با ماده خامی به نام یخ خشک در به وجود آوردن حالت ابر یا مه در راستای بازتاب مفاهیم برخی از نمایش ها کمک کننده است.
اما مساله اصلی اینجاست که استفاده کردن از ماده یخ خشک نامرغوب در کنار ایجاد حالت فضای مه و ابر، بوی نامطبوعی در سالن پخش می کند که نه تنها بر روی تنفس و اجرای بازیگران تاثیرگذار است بلکه موجبات ناراحتی و آزار مخاطبانی را که کمتر با چنین مواردی مواجه می شوند، فراهم می کند.
دور از ذهن نیست برخی از مخاطبان با خود فکر کنند که بهتر است پیش از ورود به سالن های نمایشی و برای اطمینان از در امان ماندن بوی بد دستگاه مِه ساز یک ماسک همراه خود داشته باشند!.

** دردسرهای خروج یک تُن نمک!
یکی از نمایش های حاضر در جشنواره بین المللی سی و هفتم تئاتر فجر در بخش مسابقه تئاتر ایران یک ، رومئو و ژولیت به کارگردانی مسعود صفری کاری از هنرمندان خراسان رضوی -مشهد مقدس- است.
این نمایش براساس داستان آشنایی از نمایشنامه ای ماندگار به همین نام به قلم شکسپیر و اقتباس آزاد از آن و روایت کننده همان داستان بر بستر جغرافیایی متفاوت -کشور فلسطین- است.
به واسطه نگاه کارگردان برای ارائه مفهوم مدنظر در طراحی صحنه این نمایش، کف سالن بزرگ حافظ به شکل کامل با نمک پوشانده شد.
این مساله به خودی خود مشکلی ایجاد نمی کرد؛ اما به محض پایان دو اجرای رومئو و ژولیت و تخلیه اسباب و ادوات گروه برای سپردن این سالن به گروه بعدی که قرار بود روز بعد نمایش خود را در آن اجرا کند، تمامی کارگران و عوامل تالار حافظ به همراه دست اندرکاران تولید این اثر نمایشی را با مشکل بزرگی مواجه کرد.
چرا که نزدیک به یک تُن نمک (یکهزار کیلوگرم نمک) را که به خواست کارگردان در صحنه بزرگ تالار حافظ پخش شده بود باید جمع آوری می کردند! جمع آوری و خروج این میزان نمک دردسرهای بسیاری را با خود به همراه داشت که همه اینها یکی دیگر از حاشیه های ششمین روز جشنواره بین المللی تئاتر فجر را به خود اختصاص داد.

** افتتاح نمایش زمان در حبس قصر با داستان زندانی معروف سیاسی
در ششمین روز جشنواره تئاتر فجر (شنبه 27 بهمن ماه) نمایش زمان در حبس قصر با حضور عزت الله مطهری (عزت شاهی) زندانی و مبارز معروف رژیم ستمشاهی، آغاز شد.
این نمایش علاوه بر میزبانی از عزت الله مطهری در اجرای خود شاهد حضور چهره هایی چون مهدی طالقانی فرزند آیت الله سید محمود طالقانی، محسن سلیمانی فارسانی مدیرعامل انجمن تئاتر انقلاب و دفاع مقدس، امیر نصیربیگی رئیس سازمان بسیج هنرمندان کشور، داود اسعدی خامنه و داود یزدانی از زندانیان سیاسی در کنار عموم مردم به عنوان مخاطبان این اثر نمایشی بود.
نمایش زمان در حبس قصر به شیوه تئاترکاربردی به مبارزات و مرارت های زندانیان سیاسی در بند رژیم طاغوت می پردازد. طبق آنچه در بروشور این نمایش آمده بود دیدن این نمایش برای افراد کمتر از 12 سال و بیماران قلبی و عصبی ممنوع است .
زمان در حبس قصر از آثار حاضر در بخش ویژه چهل سالگی انقلاب اسلامی سی و هفتمین جشنواره تئاتر فجر است.

** انصراف گروه تئاتر سوئد به دلیل آسیب دیدگی بازیگر
یکی از آثار حاضر در بخش بین الملل جشنواره تئاتر فجر نمایش بدن های عراقی از کشور سوئد با کارگردانی و بازی آنمار طاها بود؛ اما در ششمین روز جشنواره این گروه با ارسال نامه ای انصراف خود را از حضور در این رخداد هنری عنوان کرد.
در متن این نامه که به شکل رسمی در اختیار دبیرخانه جشنواره بین المللی تئاتر فجر قرار گرفته بود آمده است که: گروه تئاتر نمایش بدن های عراقی در یکی از اپیزودهای آن، یعنی ترحم؛ بخش اول که با بازی آنمار طاها کارگردان این اثر نمایشی همراه است به دلیل آسیب دیدگی وی از ناحیه ستون فقرات و عدم فرصت لازم برای جایگزینی بازیگر، امکان حضور در جشنواره را ندارد و به این وسیله به شکل رسمی از برگزارکنندگان این جشنواره و مخاطبانی که برای دیدن این اثر بلیت تهیه کرده بودند عذرخواهی می کند.
البته که هنر تئاتر به عنوان هنری زنده در خلال فراز و فرود فعالیت هنرمندان خود، گاه با چنین حاشیه هایی نیز مواجه می شود؛ اما وقوع چنین اتفاقی و عدم حضور گروه نمایشی سوئد با توجه به آثار محدود حاضر از کشورهای جهان در جشنواره و همچنین مشکلاتی که برای گروه نمایش چیدمان از فرانسه به سبب دیرشدن ترخیص اسباب صحنه آنها از گمرک پیش آمد و به عدم اجرای این گروه در سه روز نخست از برنامه اجرایی شان منتج شد؛ بار حاشیه های گروه های خارجی در بخش جشنواره تئاتر فجر را افزایش داد.

** هوای سرد و لذت دیدن نمایش توسط وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی همراه با مردم
اما مهمترین اتفاق حاشیه ای در خلال روزهای ششم و هفتم جشنواره بین المللی تئاتر فجر به حضور دکتر سیدعباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در این رخداد برمی گردد.
با توجه به آنکه در روزهای نخستین جشنواره تئاتر فجر وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی برای دیدن آثار در این رخداد حاضر نشده بود پچپچه هایی مبنی بر تقویت شایعه استعفای وی از مقام وزارت آرام آرام میان جامعه رسانه ای، خانواده هنر و البته برخی از مخاطبان تئاتر پیچید.
اما با رسیدن به میانه جشنواره (در ششمین روز این رخداد؛ شنبه 27 بهمن ماه) وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی بعد از پشت سر گذاشتن سفر کرمان و به فاصله کمی در بازگشت به تهران، با سرعت خود را به جشنواره تئاتر فجر رساند و در همان روز به دیدن نمایش نامیرا به کارگردانی امیرحسین شفیعی به عنوان یکی از آثار حاضر در بخش تئاتر خیابانی جشنواره نشست.
وی پیش از دیدن این نمایش با تکذیب شایعه استعفای خود به پارک دانشجو محل اجرای این نمایش رفت و بعد از پایان این نمایش از لذت همراهی و به تماشای این اثر نشستن در کنار مردم، گفت و تاکید کرد با چنین شور و حالی سرمای هوا جایی برای مطرح شدن ندارد.
همچنین سیدعباس صالحی به فاصله کمتر از 24 ساعت در هفتمین روز جشنواره (یکشنبه 28 بهمن ماه) بار دیگر با حضور در تئاترشهر، اینبار در سالن اصلی این مجموعه به تماشای نوبت اول نمایش باغ خونی به کارگردانی امیر بشیری کاری از هنرمندان استان خراسان رضوی -مشهد مقدس- نشست.
همچنین در این روز و در نوبت دوم اجرای نمایش باغ خونی ، این اثر میزبان غلامعلی حدادعادل رییس فرهنگستان زبان و ادب فارسی بود.
نمایش باغ خونی به عنوان اثری حاضر در بخش های مسابقه تئاتر ایران 2 و چهل سالگی انقلاب اسلامی سی و هفتمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر حضور دارد.
سی و هفتمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر با سکان داری نادر برهانی مرند در 11 بخش مسابقه ای و جنبی که از بیست و دوم بهمن ماه آغاز شده تا چهارم اسفندماه در تهران ادامه خواهد داشت.
گزارش از امین خرمی
فراهنگ**9266**3009

ارتباط با سردبیر newsroom@irna.ir

تماس بی واسطه با مسئولین

لینک خبر :‌ خبرگزاری جمهوری اسلامی
تهران-ایرنا- 37نماینده در تذکری به وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی خواهان دستور جدی و عاجل برای توقف طرح ادغام و هیات امنایی شدن سازمان سینمایی جوان ایرانی توسط سازمان سینمایی کشور شدند.

به گزارش خبرنگار پارلمانی ایرنا، علی اصغر یوسف نژاد در جلسه علنی امروز دوشنبه مجلس تذکرات کتبی نمایندگان به مسوولان اجرایی کشور را قرائت کرد.
حمیده زرآبادی نماینده قزوین و 36 نماینده دیگر به وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی مبنی بر دستور عاجل و جدی برای توقف طرح ادغام و هیأت امنایی شدن سازمان سینمایی جوان ایران توسط سازمان سینمایی کشور تذکر دادند.
علی وقفچی نماینده زنجان به وزیر اقتصاد درمورد بی توجهی به حقوق مالیاتی مرغداران استان زنجان، به رئیس جمهوری برای تعیین تکلیف نیروهای شرکتی و قراردادی و به وزیر آموزش و پرورش برای پیگیری اجرایی کردن نظام رتبه بندی معلمان. به وزیر بهداشت درباره تسریع در بهبود معیشت تذکر داد.
سیام**9121**1535

ارتباط با سردبیر newsroom@irna.ir

تماس بی واسطه با مسئولین

لینک خبر :‌ خبرگزاری جمهوری اسلامی
دستیار وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در امور حقوق شهروندی از تطبیق وظایف معاونت های تخصصی این وزارتخانه با مفاد منشور حقوق شهروندی خبر داد.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۱۱/۲۹

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا) علی اصغر کاراندیش مروستی، از تطبیق وظایف معاونت های تخصصی وزارت فرهنگ برگرفته از شرح وظایف معاونت ها و مراکز و نیز قانون اهداف و وظایف وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با مفاد منشور حقوق شهروندی و مصوبه شورای عالی اداری در خصوص حقوق شهروندی در نظام اداری خبر داد.

وی بند 7 بخش الف بیانیه مقدماتی رئیس جمهور محترم در منشور حقوق شهروندیلنگر بیان می دارد: دولت با همکاری سایر قوا و ارکان حاکمیت در حدود صلاحیت ها و منابع و امکانات و در چارچوب قانون اساسی نسبت به تدوین شاخص های کمی و کیفی به منظور پایش و ارزیابی فعالیت های دستگاه های اجرایی در حوزه حقوق شهروندی اقدام می کند.

معاون حقوقی، امور مجلس و استانهای وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ادامه داد: در ابتدای تشکیل دولت دوازدهم برای نخستین بار ریاست جمهور نسبت به احصاء اولویت های عمومی و تخصصی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اقدام و بر ضرورت توجه دقیق به جهت گیری ها و اولویت های مندرج در پیوست حکم تاکید کردند.

وی اضافه کرد: بند3 اولویت های عمومی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بر ملاک قرار دادن منشور حقوق شهروندی در وزارتخانه و دستگاه های تابعه به ویژه در حوزه های مرتبط با حقوق عمومی تاکید دارد به منظور تحقق این مهم نسبت به تشکیل کارگروهی علمی و تخصصی برای تدوین شاخص حقوق شهروندی اقدام شد.

دستیار وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در امور حقوق شهروندی بیان کرد: این کارگروه در فاز اول با بررسی شرح وظایف معاونت های تخصصی به تطبیق وظایف معاونت ها ،مراکز و واحد ها و قانون وظایف و اهداف با مفاد منشور حقوق شهروندی و مصوبه شورای عالی اداری در خصوص حقوق شهروندی در نظام اداری ایران پرداختند و مقرر شد با بهره گیری از این دستاورد نسبت به تدوین شاخص های کمی و کیفی اقدام شود.

لینک خبر :‌ خبرگزاری کتاب ایران
آخرین نشست تخصصی بخش پژوهشی سی و چهارمین جشنواره موسیقی فجر با موضوع بررسی تاثیرات و پیامدهای جریان های موازی در سیاستگذاری موسیقی کشور در تالار وحدت تهران برگزار شد.

به گزارش خبرنگار مهر ، آخرین نشست تخصصی بخش پژوهش سی و چهارمین جشنواره موسیقی فجر با موضوع بررسی تاثیرات و پیامدهای جریان موازی در سیاستگذاری موسیقی کشور به کارشناسی رضا مهدوی و حضور بردیا صدرنوری نوازنده، آهنگساز، پژوهشگر و مدیر جشنواره موسیقی نوای خرم و مانی جعفرزاده کارشناس و مدرس موسیقی دوشنبه شب 29 بهمن ماه در تالار وحدت تهران برگزار شد.

انتقاد از سیاست های ناشفاف مدیریتی در موسیقی

رضا مهدوی مدیر بخش پژوهش سی و چهارمین جشنواره موسیقی فجر و کارشناس برنامه رادیویی سازبانگ شبکه رادیویی گفت و گو که در ایام برگزاری جشنواره میزبانی این بخش تخصصی را بر عهده داشت در ابتدای این برنامه با طرح موضوع حساسیت های موجود در نحوه فعالیت جریان های موازی سیاستگذاری در حوزه موسیقی از مهمانان برنامه خواست تا پیرامون این مساله به بیان نظرات خود بپردازند.

بردیا صدرنوری درپاسخ به پرسش مهدوی گفت: وقتی در حوزه ادبیات مدیریت صحبت می کنیم، آن چیزی که مطرح می شود نحوه سیاستگذاری هاست که در این راه دستگاه های حاکمیتی و نهادهای صنفی هر کدام ماموریت هایی دارند که از منظر خودشان به فعالیت مشغول می شوند و در عین حال خیلی ها فکر می کنند اگر یک نهاد کاری را به درستی انجام نمی دهد پس می آیند و کار آن نهاد را نیز انجام می دهند. طبیعتا تداخل از همین نقطه شروع می شود که این موضوع نشات گرفته از نا شفاف بودن سیاست های موجود عرصه موسیقی است.

سند موسیقی کارآیی لازم را ندارد

مانی جعفرزاده درباره این موضوع گفت: زمانی که نهادهای موازی به وجود می آیند موضوع نتیجه گیری نیز مورد تمرکز قرار می گیرد. از سوی دیگر طبیعتا سیاست های موسیقی نیز تابع یک سیاستگذاری کلی در کشوراست.باید به این نکته نیز توجه داشت که آنچه موجب ایجاد جریان های موازی در عرصه سیاستگذاری موسیقی شده، رقابت های سیاسی است که اتفاقا مردم درباره آن نظری ندارند. یعنی این سیاستمداران هستند که وارد این نزاع ها شده و باعث به وجود آمدن جریان های موازی در عرصه موسیقی می شوند.

خیلی ها فکر می کنند اگر یک نهاد کاری را به درستی انجام نمی دهد می آیند و کار آن نهاد را نیز انجام می دهند. طبیعتا تداخل از همین نقطه شروع می شود صدرنوری هم گفت: ما بر اساس قوانین کشور فضایی را داریم که همگی لازم الاجرا هستند و دفتر موسیقی وزارت ارشاد به عنوان متولی دولتی عرصه موسیقی زیر مجموعه دولت بحث اجرا و حمایت را مورد نظر قرار می دهند. ما مادامی که نپذیریم که مسیر فرهنگ به حرکت رو به جلوی خود حرکت می کند و سیاست نمی تواند دخالت زیادی در این عرصه نداشته باشد قطعا با مشکلاتی در این زمینه مواجه می شویم. شما دقت کنید که مهم ترین خاصیت فرهنگ در این عرصه عدم استفاده ابرازی از فرهنگ است که متاسفانه این موضوع در کشور ما نیز وجود دارد و ما از موسیقی در بیشتر مواقع استفاده هایی کردیم که موسیقی را از مسیر خود خارج کرده و موجب بروز برخوردهای سلیقه ای شده که ما را به سر منزل مقصود نمی رساند. ما در این عرصه برنامه داریم کما اینکه بنده در سال 84 طرح جامع موسیقی کشور را ارائه دادم اما چه می شود که هنوز نمی توانیم تصمیم بگیریم که موسیقی سند ملی داشته باشد یا نداشته باشد؟ همین سند موسیقی که چند سال پیش تدوین شد هم آنچنان کارایی لازم را ندارد و نه تنها کاری را نمی تواند حل کند بلکه موجب بروز مشکلاتی هم می شوند.

رضا مهدوی در این بخش از برنامه بود که به موضوع ممیزی و نحوه حضور نهادهای موازی سیاستگذار در حوزه موسیقی اشاره کرد و از کارشناسان برنامه خواست نظرات خود را پیرامون این موضوع بیان کنند.

مانی جعفرزاده درباره این موضوع گفت: وقتی از محتوای موسیقی حرف می زنیم آنچه در اغلب موارد مورد توجه قرار می گیرد موضوع شعر و پیغام ادبی از قطعات با کلام است. من در اینجا می خواهم به یک نکته اشاره کنم اینکه در دوره چهل سالگی انقلاب اسلامی هنوز ما در سلیقه مدیریتی دهه شصت قرار داریم. فرهنگ ایرانی در دهه شصت مبتنی بر شعار بوده که من در اینجا پیرامون آن قضاوتی نمی کنم اما این متعلق به یک برهه تاریخی در کشور است که هنوز هم ادامه دارد و بسیاری از مدیران و سیاستگذاران در این خاطره تاریخی وجود دارند. فرهنگ و موسیقی یک حیات طبیعی است و هرچه ما این چارچوب را وَرز بدهیم قطعا با مشکلاتی مواجه می شویم. متاسفانه بخش عمده ای از مشکلات فرهنگی ما به ویژه موسیقی این است که سلیقه ها هنوز در دهه شصت قرار دارند که ایم معضل برای توسعه فرهنگ کشور سلیقه ناقصی است که متناسب با فرهنگ جامعه راه به جایی نمی برد.

انتقاد ار بی تدبیری های مدیریتی در فرهنگ

بردیا صدرنوری هم درباره موضوع پیامد وجریان سازی موسیقی برای دیگررشته ها در ایام انقلاب اسلامی ایران اظهار کرد: یکی از پیامدهایی که پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران در موسیقی به وجود آمد ظهور و بروز گروه های در عرصه موسیقی بودند که کارهای بسیار ماندگاری را در تمامی عرصه ها تولید کردند. اما پس از چندی بسیاری از اتفاقات بدی که گریبان گیر موسیقی شد، برخی کارها و فعالیت هایی بود که توسط خود اهالی موسیقی سلاخی شد که اصلا هم ربطی به نوع سیاست ها نداشت. ضمن اینکه ما هنوز یکسری از تفکرات را در سالهای منتهی به دهه شصت جا گذاشتیم اما شما بدانید فرهنگ در این راه مسیر خود را طی کرده و می کند. اکنون ما در چهل سالگی انقلاب قرار داریم و این موقعیت مناسبی هستیم که آیا باید موسیقی را گوش بکنیم یا نکنیم؟ اساسا چه حمایت و هدایتی در عرصه موسیقی ایرانی وجود دارد که ما بر اساس بتوانیم تکلیف حوزه موسیقی را روشن کنیم؟ ما از این طرف شعار موسیقی فاخر و ایرانی را می دهیم اما از سوی دیگر با کلام و شعرهایی که اصلا مناسب نیست فضا را به سمت دیگری می بریم. یعنی اکنون شرایط به گونه ای شده که هر تهیه کننده ای می تواند بر اساس سلایق خود نوعی از موسیقی را به مخاطب ارائه می دهند که این اسیب نشات گرفته از بی تدبیری مدیریتی است و منجر به ذائقه سازی هایی می شود که اصلا زیبنده فرهنگ و هنر ایرانی نیست.

مانی جعفرزاده هم در ادامه این صحبت ها گفت: در هر دوره مدیریتی نقدهایی وجود دارد اما در دوره هایی مدیرانی حضور داشتند که هم به هنرمندان جریان ساز توجه داشتند و هم شرایط مدیریتی را به وجود آوردند که دربرگیرنده خدمات قابل توجهی بود. شما این موضوع را در زمان هایی هم در حوزه سینما و هم در حوزه موسیقی مشاهده می کنید. یعنی شما در این دوران با مدیرانی مواجه می شوید که خاستگاه ذهنی انها خاستگاه فرهنگی است . موضوعی که ما به طور مستمر در جریان مدیریت فرهنگی هنری کشور شاهد آن نبودیم و برخی ها ذائقه هایی را از حوزه هایی آوردند که مسیر موسیقی را مخدوش کرد. اکنون نیز جریان سرمایه داری در فرهنگ و هنر کشور حکمفرماست که در بسیاری از موارد مسیر مدیریتی فرهنگ و هنر را تعیین می کند. از سویی دیگر وقتی ما از حوزه نظارت حرف می زنیم نظارت بر کیفیت اثر هنری نیست نظارت الان چنین است که من به گونه ای باشیم که یک وقت چیزی نگویم که به کسی یا نهادی بر بخورد. در اینجا اصولا نگاه فرهنگی وجود ندارد و ماجرا به سمتی می رود که اصلا ریشه فرهنگی ندارد.

وقتی اهالی موسیقی در قوانین استخدامی جایی ندارند

بردیا صدرنوری که طی سال های اخیر مدیریت برگزاری چند دوره جشنواره خصوصی موسیقی نوای خرم را به عهده گرفته در بخش دیگری از صحبت های خود به موضوع کادرسازی در حوزه مدیریتی موسیقی اشاره کرد و گفت: بحث توسعه منابع انسانی یکی از مهمترین موارد سیاستگذاری در حوزه موسیقی است. شما می بینید که هیچ سند بالادستی برای توسعه منابع انسانی در حوزه فرهنگ و هنر نداریم. به عبارتی عزیزان هنرمندی که در هر یک از بخش های موسیقی مشغول به فعالیت هستند هنوز نمی دانند تکلیفشان بعد از خروج از مراکز اموزشی چیست؟ ما هنوز بین ورودی ها و خروجی ها هنوز برنامه مشخصی نداشته و نمی توان گفت که تصویر درستی از نیازمان داریم . شما می بینید در چارچوب قوانین استخدامی کشور هم روند مدونی در این حوزه برای اهالی موسیقی وجود ندارد. ما زمانی که در سازمان مدیریت و برنامه ریزی بودیم تلاش های زیادی انجام دادیم اما به دلیل برخی از مشلات نتوانستیم کارهایی را انجام دهیم. کما اینکه خیلی از دوستان ما در حوزه صنفی نیز از ادامه کار خسته شدند.

رضا مهدوی در ادامه این نشست تخصصی بود که از مهمانان برنامه خواست پیرامون موضوع کم کاری هنرمندان موسیقی فارغ از کم کاری های مدیریتی حوزه فرهنگ و هنر طی سال های اخیر ونگاه انحصاری برخی ها در این حوزه به بیان نظرات خود بپردازند.

خیلی ها در تاریح موسیقی به حق دیگر هنرمندان جفا کردند

مانی جعفرزاده درباره این موضوع گفت: سینمایی ها و تئاتری ها هم دست کمی از اهالی موسیقی ندارند. در این مجال باید به این نکته اشاره کنم. چند وقت پیش دوست عزیزی که یکی از بهترین مستندسازهای ماست مشغول تحقیق درباره دانشکده فنی دانشگاه تهران بود. یکی از نکاتی که در این مستند به آن پرداخته شده بود موضوع مهاجرت بسیاری از فارغ التحصیلان این دانشگاه بود. نکته مهم در این میان بحث مهمی بود که اصولا ادامه تحصیل در کشور اصلا به کار نمی آید. در موسیقی هم ماجرا همین است. یعنی ما با بازاری مواجه هستیم که اصلا ما به دانش موسیقی احتیاج نداریم که بخواهیم شاهد پیشرفت هایی در این زمینه باشیم. من معتقدم نظامی جدید از هنرجویان باید تربیت شوند که موسیقی نیز به سمت تحلیل برود. در این دایره محدود مارکتینگ در موسیقی با دایره تنگی مواجه می شویم که رقابت ها بسیاری از هنرمندان را نابود می کند. ما مادامی که با یک نظام فکری درست دایره را بزرگ نکنیم رقابت حرفه ای تبدیل به حذف می شود. خیلی ها در تاریح موسیقی به حق دیگر هنرمندان جفا کردند و این موضوعی است که ساعت ها می توان درباره دلایل آن حرف زد.

صدرنوری نیز در ادامه صحبت های جعفرزاده بیان کرد: رشته تحصیلی من مهندس بود. من یادم می آید وقتی وارد بازار کار شدم که از دانشگاه بیرون آمدم. من هنوز نمی دانم کی قرار است ما نوازندگان ارکسترها را از دانشگاه ها استخدام کنیم. ما واقعا در این حوزه دارای معایب زیادی هستیم که باید فکری برای آن کرد. من از سیستم دانشگاهی خودمان هنوز کار عملیاتی مشاهده نکردم که بتوانیم در خروجی ها اقداماتی را انجام دهید که بدنه موسیقی از این جریان وارد بازار کار شود. فعالان هنری در بسیاری موارد کارهای زیادی را در طول سال ها انجام می دهند اما هنوز همین هنرمندان در ابتدایی ترین نیازهای مادی خود دارای مشکل هستند. من به شخصه فکر می کنم بازنگری اساسی در سیستم دانشگاهی و اداری کشور نیازمندیم که موسیقی نیز از این قاعده مستنثنی نیست.

بازنگری در مبانی حقوقی حوزه فعالان موسیقی

جعفرزاده در بخش پایانی صحت های خود تصریح کرد: مادامی که خاص عمومی اجتماعی و علمی وجود نداشته باشد دانشگاه هم رشد علمی نمی کند. البته که من ضعف فعلی دانشگاه ها را انکار نمی کنم. درباره پیوست فرهنگی هم باید توضیح بدهم که اصلاح با سرعت هیچ گاه نتیجه درستی نداشته من بر این باورم باید همه کارهای اصلاحی باید در بلند مدت اتفاق بیفتد تا تحول فرهنگی به وجود بیاید. تصور من این است که ما بیش از هر چیز سند بالا دستی موسیقی نیازمندیک این سند مجری خود را دارد و مجری باید این توابع را زیر نظر بگیرد و همه امور موسیقی را دردست بیگرد

صدرنوری هم در پایان این برنامه گفت: ما در حوزه پیوست فرهنگی به این موضوع هم نیاز داریم که حق فعالان عرصه موسیقی در تمامی بخش ها مورد اصلاح وبازنگری صورت گیرد. دولت باید در همه امور موسیقی برنامه های مناسبی داشته باشند. حاکمیت حق هدایت و نظارت دارد اما این اوضاع و احوال به حدی قاطی شده که خیلی از نهادها در کار یکدیگر دخالت می کنند. ما می توانیم روند را بررسی کنیم اما نمی توانیم وارد محتوای نهاد سیاستگزار شویم. ما باید سند موسیقی را به شکل درست و منطبق با شرایط جامعه ایرانی داشته باشیم . قطعا در این سند باید تقسیم کارها باشد و هرچه دولت دورتر از این فضا باشد باشد هم کارها خوب می رود و هم مردم می توانند کارهای خوب و بد را تشخیص دهند.

کد خبر 4546359

علیرضا سعیدی

لینک خبر :‌ خبرگزاری مهر
مدیر کل مرکز هنرهای تجسمی با بیان این که جشنواره تجسمی فجر پس از یک دهه جایگاه خود را یافته است، گفت: بخشی از سیاستگذاری و ماموریت ما باید این باشد که هنرمند بتواند بازار خود را پیدا کند.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۱۱/۳۰

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری شبستان ، جشنواره هنرهای تجسمی فجر نسبت به دیگر جشنواره های فجر عمر جوانی دارد یک دهه از عمر این جشنواره گذشته و وارد دهه دوم عمر خود شده است، جشنواره که اهالی هنرهای تجسمی معتقدند همانند جشنواره فیلم و موسیقی و تئاتر برآیند یکساله هنرهای تجسمی کشور نیست و همانند جشنواره فیلم بزرگان اش در آن حضور ندارند و تنها جوانان جویای نام در آن حضور پیدا می کنند و آثارشان در فجر به نمایش در می آید، عملکرد یک دهه این جشنواره و نقاط مثبت و منفی آن را با هادی مظفری مدیر کل مرکز هنرهای تجسمی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به گفتگو نشسته ایم که در زیر می آید:

یک دهه از عمر جشنواره هنرهای تجسمی فجر می گذرد نسبت به جشنواره های فجر جشنواره جوانی است دستاورد این جشنواره در یک دهه چه بوده است؟

به نکته خوبی اشاره کردید از این باب که اگر جشنواره تجسمی را با جشنواره های فیلم، تئاتر و موسیقی مقایسه کنید جشنواره بسیار جوانی است طبیعتا راه هایی را که آنها طی کردند و آزمون و خطاهایی را که کردند هنوز جشنواره تجسمی در آستانه آن مسیر قرار دارد آنها شاید بین 25 تا 27 سال سابقه بیشتری نسبت به این مسیر دارند و این مسیر مسیر کوتاهی نیست.

آیا جشنواره هنرهای تجسمی فجر پس از یک دهه می تواند بگوید راهش را پیدا کرده است؟

من فکر می کنم بعد از یک دهه جشنواره هنرهای تجسمی فجر می تواند ادعا کند که راهش را پیدا کرده است و از این به بعد تغییراتی را که در عرصه هنرهای تجسمی خواهید دید با شتاب و سرعتی بیشتری پیش خواهد رفت.

همراهی گالری ها با جشنواره تجسمی، کارکرد گالری ها تجاری است و جشنواره تجسمی رویداد مناسبتی است فکر می کنید این دو مقوله در کنار هم قرار می گیرند؟

ببینید اگر به فلسفه برگزاری جشنواره دقت کنید جشنی است برای هنرمندان رشته تجسمی که هم هنرمندان بتوانند آثاری که در سال خلق کردند را به نمایش بگذارند و مورد داوری قرار دهند و هم جامعه و سیاست گذاران بتوانند تعریف مشخص و درستی از وضعیت سال گذشته تجسمی بدست بیارند تا به امروز اینطور بود که جشنواره های دیگر در اقتصاد هنر تاثیر داشتند یعنی فیلمی که تعداد سیمرغ بیشتری می گیرد در نوبت اکران و فروش گیشه اش تاثیر داشت تئاتر و موسیقی همین گونه است تجسمی رابطه اش با اقتصاد قطع بود.

در مسیر سیاست گذاری تعامل مرکزهنرهای تجسمی می توانست در جذب هنرمندان به جشنواره تاثیر گذار باشد؟

یک مقداری عدم انگیزه هنرمندان برای ورود به جشنواره هنرهای تجسمی به جهت این بود که یک بار آثار آنها قضاوت و داوری می شد و جایزه ای داده می شد و تمام؛ باید ما هنرمند را به جریان آزاد اقتصاد هنر وصل کنیم، یعنی بخشی از هدف و سیاستگذاری ها و ماموریتی که بر دوش ماست این است ما باید کاری کنیم که هنرمند بتواند در اقتصاد خودش را پیدا کند نمی توانیم از هنرمند توقع داشته باشیم تنها خلق کند ما برای تو دست خواهیم زد به تو جایزه می دهیم و از این به بعد با تو کاری نخواهیم داشت .

هر فیلمی در سال تولید می شود به جشنواره فیلم فجر می آید چرا این ارتباط و تعامل بین هنرمندان و مرکز تجسمی وجود ندارد؟

مرکز هنرهای تجسمی با همه هنرمندان ارتباط دارد و حضور اساتید در شورای سیاستگذاری در بخش دبیری ها و بخش داوری یعنی با جامعه سطح یک هنرهای تجسمی هم ارتباط دوسویه وجود دارد و هم استقبال بسیار خوبی شده است و اعتماد جامعه هنرمندان هم به خاطر وجود این اسامی نمی شود از آن چشم پوشی کرد ؛ اما خودتان فرمودید هنرمندان هر فیلمی تولید میکنند در جشنواره فیلم فجر شرکت می کنند اما در تجسمی هنرمندان شرکت نمی کنند.

چرا هنرمندان شاخص تجسمی در جشنواره فجر شرکت نمی کنند؟

من برداشتم این است بخشی اش به خاطر قطع بودن رابطه اقتصاد هنر در بخش تجسمی و وصل بودن ارتباط با اقتصاد هنر در سینماست هر کارگردان درجه یک اثرش وقتی به جشنواره فیلم می آید هم دیده می شود هم تحسین می شود و هم در نوبت گیشه و اکرانش تاثیر دارد خوب طبیعی است که یک استاد طراز اول مایل نیست در جشنواره اثر بدهد که مورد قضاوت قرار بگیرد چون خودش قضاوت کننده است ما با اضافه کردن گالری ها فرصت حضور این هنرمندان در جشنواره را فراهم کردیم.

پس حضور گالری ها در جشنواره را باید به فال نیک گرفت و امیدوار بود که مرکز هنرهای تجسمی تعامل بیشتری با بدنه اقتصادی هنرهای تجسمی کشور داشته باشد؟

امیدواریم؛ ما هم امیدواریم که بعد از جشنواره هنرهای تجسمی ارزیابی چقدر توانستیم و اینکه آیا هدف گذاری مان درست بوده است یا خیر .

پایان پیام/ 32

لینک خبر :‌ خبرگزاری شبستان
تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۱۱/۳۰ سایت های دیگر : هرمز تابناک هرمزگان

به گزارش خبرنگار فرهنگی پایگاه خبری شهدای ایران؛ قبل از آغاز جشنواره موسیقی فجر خانه موسیقی ایران جشنی بر پا کرد که در آن از تعدادی اهالی موسیقی و هنرمندان تجلیل نمود و در میان این تجلیل شده ها نامی از یک زن بود که ممنوع الکار و ممنوع الفعالیت است و از خوانندگان زن قبل از انقلاب در منطقه بندر عباس و هرمزگان بوده که بعد از انقلاب اجازه خوانندگی پیدا نکرد اما در این جشن به عنوان خواننده از وی تجلیل شد!

فاطمه رضایی خواننده زنی است که قبل از انقلاب در بندرعباس خوانندگی می کرد و در محافل مختلف حضور پیدا می نمود و بعد از انقلاب ممنوع الفعالیت شد.

وی بعد از انقلاب در دبی یک آهنگ ضبط کرد اما نتوانست فعالیت دیگری داشته باشد و اوج فضاحت این خواننده آنقدر زیاد بود که بچه های مسجدی در بندر عباس بعد از انقلاب تمام کاست ها و نوار ها و فیلم های او را آتش زدند.

حالا در چهل سالگی انقلاب عده ای به نام جشن خانه موسیقی با حمایت وزارت ارشاد از فردی تجلیل کردند که خواننده طاغوتی است و اصلا سهمی در موسیقی انقلاب ندارد و ممنوع الفعالیت است.

این مدل قبح شکنی ها در زیر مجموعه وزارت ارشاد موضوعی است که هر روز به نحوی تکرار می شود.

لینک خبر :‌ شهدای ایران
موسیقی در تمام عمر زمین به عنوان یک نوای ماندگار و هویت ساز بوده و هست، از سازهایی که در نگارهای سنگی سومری در عصر پیدایش ، کشف شده تا خطوط هیروگلیف در مصر، معابد مایاها و تخت جمشید.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۱۱/۲۹

موسیقی به عنوان هنر اول از مجموعه هنرهای هفتگانه، همواره تاثیرگذار و همراه با روندهای تکاملی تمدنی بوده است.

در کشور ما که متشکل از یک فرهنگ کلی و مجموعه ای از خرده های فرهنگهای مختلف است، موسیقی به عنوان یک عنصر اصلی در ساختار فرهنگی و هنری وجود داشته است. زبان موسیقی یعنی زبان عامه جامعه، زبانی که براساس آن همه جامعه حول یک محور حرکت می کنند. جشنواره های هنری در جهان به واسطه کیفیت آثار، گستره شرکت کنندگان، استمرار در برگزاری منظم و چیزهایی مثل این برجسته و ماندگار می شوند، اما دلیل اصلی مهم تلقی شدن یک جشنواره هنری سیاست کلی و جهت گیری برگزارکنندگان آن جشنواره است.

به نظر می رسد که جشنواره موسیقی فجر تا تکلیف خود را با ماموریتی که می خواهد و باید برعهده بگیرد، مشخص نکند هرگز نمی تواند به عنوان یک جشنواره معتبر شناخته شود. جشنواره موسیقی فجر هیچ گاه نتوانسته از گروه های برجسته جهان اسلام و گروه های بین المللی موسیقی اعتراضی میزبانی کند. این در حالی است که بارها چهره های موسیقی ایرانی در همکاری با گروه های معتبر جهانی آثار برجسته ای خلق کرده اند؛ اما سهم جشنواره فجر در این آثار تقریبا صفر است . آثاری که نمونه تازه اش را می توان در همکاری آقای محمد معتمدی با گروه جبران شنید و لذت برد؛ گروهی که با چهره ای همچون “جورج راجر واترز ” هم همکاری کرده است. درنهایت به نظر می رسد که جشنواره موسیقی فجر تا تکلیف خود را با رسالتی می خواهد و باید برعهده بگیرد، مشخص نکند هرگز نمی تواند به عنوان یک جشنواره معتبر شناخته شود. مسئله بعد این است که می بایست به ارکستر سمفونیک بالا و پر بیشتری داده شود کاری که تا امروز محقق نشده و دوستان و همکاران ما به سختی پرچم موسیقی ما رو به احتزار درآورده اند من امیدوارم هستم با کمک های دولتی این امر محقق شود . یکی از راه های دیگر که میتواند خیلی در این زمینه به موسیقی ما کمک کند اعضای شورای ممیزی و اعضای شورای شعر است که اولی میتواند در انتخاب موزیستین ها و دومی میتواند در انتخاب ترانه سرها باشد ، کسانی که از نظر تکنیکی ، سواد موسیقایی و سواد آکادمیک در سطح بالایی باشند .

علیرضا ساعی

لینک خبر :‌ روزنامه راه مردم
تسنیم : قطب الدین صادقی، بازیگر و کارگردان تئاتر معتقد است که گرایش کارگردان ها به اجرای نمایش های غربی با رویکردی که در گذشته وجود داشت متفاوت است.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۱۱/۳۰ سایت های دیگر : اکو فارس

صادقی گفت: ما در گذشته وقتی که به سمت تئاتر غربی رفتیم، تئاتر انتقادی، تئاتر مداخله گر، تئاتری که بتواند پایه های پوسیده قاجار را بلرزاند، تئاتر دیالوگ را انتخاب کردیم؛ وگرنه انواع تئاترهای دیگر هم داشتیم، تعزیه، عروسکی، نقالی، ما با نمایش سنتی همه کارها را راه می انداختیم، دخالت اجتماعی نداشت، برای همین رفتیم برای اینکه بتوانیم انتقاد کنیم. به سمت غرب رفتیم تا بتوانیم تئاتر را به جامعه و مردم وصل کنیم. این کارگردان افزود: الان درست عکس این شده. ما دیگر جنبه های انتقادی نداریم و تفاوت های خودمان را با تئاتر غربی داریم از بین می بریم. آنچه تئاتر ما را زنده کرد وجه اجتماعی اش بود. الان آنچه تئاتر ما را ضعیف می کند این است که از بعد اجتماعی دور می شوی و این به خصوص برای دهه 70 به این طرف است که پای داوران خارجی باز شد. یک عده بنا به ذوق خارجی ها کار کردند، کپی کردند که به این جشنواره ها دعوتشان کنند. صادقی ایجاد طبقه نوکیسه را از عوامل این تغییر دیدگاه دانست و توضیح داد: طبقه نوکیسه منتقد نیستند. شرایط به سودشان است، بسیار محافظه کار هستند، در هنر به دنبال نقد نمی گردند که چیزی را تغییر بدهند. برعکس دنبال تفنن هستند. حالا پول دارند، امکانات دارند و می خواهند سرگرم شوند و بهترینش این تئاترهای تجاری پول محور یا نمایش هایی است که هیچ محتوایی ندارد و دو-سه بازیگر معروف اجرا می کنند.

لینک خبر :‌ دنیای اقتصاد
بخش بین الملل جشنواره تئاتر فجر امسال با مشکلاتی دست و پنجه نرم می کند که باعث حضور کمرنگ نمایش های غیر ایرانی معتبر در جشنواره شده است.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۱۱/۳۰ سایت های دیگر : شفاف نیوز

مسعود حق پناه مترجم , دراماتورژ و کارگردان نمایش نمایش در خصوص این نمایش در گفتگو با خبرنگار حوزه تئاتر گروه فرهنگی باشگاه خبرنگاران جوان ،گفت: نمایش نمایش نوشته ساموئل بکت است که من به طور اتفاقی با نمایشنامه زبان انگلیسی آن آشنا شدم . ظاهرا آقای نجف دریا بندری پیش از انقلاب این نمایشنامه را ترجمه کرده ولی در دسترس نبود. به همین دلیل این نمایشنامه را ترجمه کردم و به مرور از این کار خوشم آمد. در نهایت تصمیم به اجرای این نمایشنامه گرفتم.

حق پناه درخصوص نام این نمایش گفت: اسم انگلیسی این نمایش play است که در جریان تحلیلی ترجیح دادم play به معنای نمایش ترجمه شود.این نمایش را پیش از جشنواره به مدت 9 روز در شهرستان آمل به اجرا بردم که مخاطبان بسیار از این کار استقبال کردند.

کارگردان نمایش نمایش در خصوص سی و هفتمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر بیان کرد: جشنواره تئاتر فجر این دوره سیاست های خوبی دارد و با برنامه ریزی لازم تا به الان خوب پیش رفته است ولی فکر می کنم به دلیل مسائل اقتصادی یک سری برنامه ها جابه جا شد اما جشنواره این دوره به طور کلی راضی کننده است. عوامل حاضر در جشنواره بسیار فعال و خوب کار می کنند و البته که با برنامه ریزی می توان بهتر کار کرد.

حق پناه با اشاره به ناراحتی خود در بخش بین الملل جشنواره تئاتر فجر گفت: نمایش در بخش بین الملل جشنواره تئاتر فجر حضور دارد. در این دوره از بخش بین الملل جشنواره نسبت به سال های گذشته نمایش های غیر ایرانی معتبر کمتر شرکت کرده اند که فکر می کنم بیشتر به مسائل اقتصادی باز می گردد.

انتهای پیام/

گلایه کارگردان نمایش از بخش بین الملل جشنواره تئاتر فجر

لینک خبر :‌ باشگاه خبرنگاران جوان
رضا صادقی در اعتراض به جشنواره موسیقی فجر گفت: وقتی اسم آن را می گذارید جشنواره موسیقی یعنی بار موسیقایی به آن می دهید.

رضا صادقی در اعتراض به جشنواره موسیقی فجر گفت: وقتی اسم آن را می گذارید جشنواره موسیقی یعنی بار موسیقایی به آن می دهید.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۱۱/۲۹

او ادامه داد: در این شرایط قصه به این سمت می رود که آقایان می گویند، کسی که بیشترین کنسرت را برگزار کرده، انتخاب می شود. مگر شما قرار است سر این قصه تجارت کنید که دنبال بیشترین یا کمترین حد نصاب می گردید؟ دیگر اداره ارشاد ما حتی روی صدای استیج نظارت ندارد، فقط برایش مهم است که صدای فلان خانم پخش بشود یا نه!

او ادامه داد: در این شرایط قصه به این سمت می رود که آقایان می گویند، کسی که بیشترین کنسرت را برگزار کرده، انتخاب می شود. مگر شما قرار است سر این قصه تجارت کنید که دنبال بیشترین یا کمترین حد نصاب می گردید؟ دیگر اداره ارشاد ما حتی روی صدای استیج نظارت ندارد، فقط برایش مهم است که صدای فلان خانم پخش بشود یا نه!

لینک خبر :‌ خبر فوری
خبرگزاری میزان- روز پنجم سی و چهارمین جشنواره موسیقی فجر دیشب با اجرا های مختلف به پایان رسید.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۱۱/۲۹ سایت های دیگر : عصر خبر

به گزارش خبرنگار فرهنگی میزان، شب گذشته در پنجمین روز از سی وچهارمین جشنواره موسیقی فجر، در تالار وحدت منوچهر صهبایی به اجرای چند قطعه مشهور از آهنگسازان ایران وجهان پرداخت. منوچهر صهبایی در بخشی از این اجرا گفت: من در سالن های بزرگ اجرای کنسرت داشتم، اما همیشه این احساس را دارم که جای من اینجاست و در اینجا بهترین برنامه ها را اجرا کرده ام. می دانم که شما هم علاقمند هستید لحظه های بیشتری را در این سالن بگذرانید. به همین علت، والس شوستاکوویچ را که سراسر احساس قلبی و به مصداق سخن کز دل برآید، لاجرم بر دل نشیند است، دوباره اجرا می کنیم. در سانس دوم تالار وحدت دستان هنرمند ایرلندی بر پیانوی تالار وحدت نشست.

در تالار رودکی گروه آوازی تهران به رهبری میلاد عمرانلو اولین گروهی بود که به اجرا پرداخت. در این برنامه گروهی 10 نفره به اجرای قطعات موسیقی با شیوه آکاپلا پرداختند.

اردیبهشتی ها به رهبری حمید عسگری در سانس بعدی آمدند تا کولاک کنند، اما مشکلات آکوستیک آن باعث شد صدای رهبر گروه را در آورد. حمید عسگری ضمن خوشامدگویی به تماشاچیان گفت: شاید متوجه شده باشید که آکوستیک سالن برای این نوع اجرا مناسب نیست، ولی با این حال اجرایمان را در این سالن قرار دادند و ما نیز چاره ای جز قبول کردن نداشتیم. البته همکارانمان تلاش زیادی کردند که مشکلات آکوستیک سالن را برطرف کنند، ولی نقص های سالن همچنان به قوت خود برپا هستند .

جرا های سی و چهارمین جشنواره موسیقی فجر در ایوان شمس تهران نیز با کنسرت گروه موسیقی روشنا به پایان خود رسید.

سالن حوزه هنری، اما، علاوه بر میزبانی موسیقی اقوام میزبان یک مهمان ویژه هم بود. سید عباس صالحی دیشب به تماشای اجرای گروه موسیقی اقوام نجوای کتول پرداخت.

گروه موسیقی فولکلور نجوای کتول استان گلستان با نواختن دایره، نی و اجرا نوروزخوانی وارد سالن سوره حوزه هنری شدند.

سید عباس صالحی در بخشی از مصاحبه های خود با خبرنگاران بیان داشت: موسیقی اقوام و نواحی به نحوی بخشی از هویت رنگین کمانی ما است. موسیقی اقوام به اعتباری که رنجها، شادیها، زخم ها و خیزش اقوام را در طول تاریخ نشان میدهند، در کلام و نوا نیز تاریخ ایران را در هویت اقوام نشان میدهند

سانس اول حوزه هنری به گروه حاوا رسید. تا لالایی خوانی قشقایی آرامشی باشد بر سالن حوزه هنری، در این سانس روین بهمنی لالایی خوان قشقایی لالایی با یاد فرهاد گرگینپور نوازنده پیشکسوت موسیقی قشقایی که آبان ماه از دنیا رفته بود، اجرا کرد.

ا

در سالن سیف الله داد یک موسیقیدان دردربار قاجار در معرض دید علاقه مندان قرار گرفت. مستند یک موسیقیدان فرانسوی در دربار قاجار حاصل 10 سال تحقیق گروه تحقیقات هنر های قاجاری است که با محوریت زندگی لومر ساخته شده است.

فیلم مستند دوکمانچه به کارگردانی بهمن کیارستمی نیز به نمایش در می آمد. در توضیح این فیلم آمده است: دو کمانچه، شنیدن دو کمانچه است بر دو چهره ی متفاوت. یکی با امید به آینده، با توانایی در انعطاف دادن نوای سازی کهن با حال و هوای موسیقی زمان خود، در تلفیق ریتم های الکترونیک و موسیقی جاز با کمانچه، جایگاهی مناسب و با رضایت از خود دارد. دیگری اما، مردی از اهالی بندر ترکمن، نومید و ناراضی از شرایط خویش، با به میراث داشتن نوای سازی کهن از گذشتگان، از ناکامی ها و موانع بر سر راهش برای کسب وضعیتی در خور آنچه که برای خود متصور است، سخن می گوید.

فیلم مستند قطار مسیر 60 به کارگردانی کتایون جهانگیری ساعت 18:30 روز یکشنبه 28 بهمن ماه در سالن سیف الله داد خانه سینما نمایش داده شد. این مستند در نگاهی، به وقایع حوزه موسیقی در دهه اول انقلاب می پردازد و تحولات آن دوره از تاریخ موسیقی ایران را بازگو می کند.

انتهای پیام/

لینک خبر :‌ میزان
حراج باران که در زمینه فروش آثار فاخر خوشنویسی فعال است، به برخی ادعاها پیرامون اصالت آثار علی شیرازی واکنش نشان داد.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۱۱/۲۹

به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از روابط عمومی حراج باران، مدتی است در محافل هنری و رسانه ای ادعاهایی درباره اصالت آثار استاد علی شیرازی، که از جمله هنرمندان مشهور صاحب اثر در حراج باران بوده است، مطرح می شود. در این خصوص یک فعال رسانه ای مقیم آمریکا، درخواستی مبنی بر برگزاری جلسه کارشناسی از طرف حراج باران در راستای شفاف سازی حرفه ای و پایان دادن به مجادلات کلامی داده است.

مبنای کار در حراج باران صداقت و شفافیت بوده و در همین راستا آثار ارائه شده به حراج نیز توسط کارشناسان متخصص، متعهد و متقّی که شرافت و تعهد خود را قربانی مطامع دنیوی نمی کنند، به دقت مورد کارشناسی قرار می گیرد. ضمن آنکه بنای حراج در گرفتن آثار از هنرمندان پیشکسوت و نامی، اعتماد به ایشان و اعتبار بوده است.

در این راستا حراج باران آمادگی خود را مبنی بر برگزاری نشست علمی دقیق و کارشناسی برای بررسی ادعاهای مطرح شده با حضور هنرمند صاحب اثر و ریاست انجمن خوشنویسان، کارشناسان طرفین، مجموعه داران ذیربط، اصحاب رسانه، نماینده وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، رئیس موزه هنرهای معاصر، رئیس انجمن مجموعه داران و وکلای حقوقی اعلام می دارد تا حقیقت موضوعات و ادعاهای مطروحه مورد بررسی قرار گیرد.

این جلسه به منظور اثبات حسن نیت و با رعایت اصول اخلاقی و احترام متقابل و به دور از هر گونه جانبداری برگزار می شود. امید است برگزاری این جلسه کارشناسی صادقانه، با هدف شفاف سازی و ایجاد اعتماد، گامی مؤثر در راستای توسعه و ترویج فرهنگ و هنر ایرانی اسلامی و رونق اقتصادی هنر فاخر و ارزشمند ملی کشور عزیزمان باشد.

به گزارش فارس، علی شیرازی پیش از این و در واکنش به ادعایی که کارهای او را رایانه ای و پرینتی دانسته بود، آثار خود را از گنجینه موزه امام علی(ع) خارج کرد و در معرض دید عموم قرار داد.

نخستین حراج ترانه باران مهرماه سال گذشته با فروش 2 میلیارد و 600 میلیون تومان از آثار خوشنویسی و نقاشی خط برگزار شده است. دومین حراج تخصصی خوشنویسی با عنوان حراج باران دی ماه سال جاری در سکوت خبری برگزار شد.

انتهای پیام/

لینک خبر :‌ خبرگزاری فارس
هفتمین شب جشنواره تئاتر فجر با مسائلی همچون تماشای نمایش ها از سوی برخی مدیران فرهنگی کشور، معضل فروش بلیت نمایش ها و تبادل اطلاعات گروه های ایرانی و خارجی همراه بود.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۱۱/۲۹ سایت های دیگر : ربیع

به گزارش خبرنگار تئاتر خبرگزاری فارس، هفتمین شب جشنواره تئاتر فجر با حضور مجدد سیدعباس صالحی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی برای تماشای نمایش باغ خونی (در بخش مسابقه ایران دو و چهل سالگی انقلاب) به کارگردانی امیر بشیری در تئاتر شهر گذشت.

در این شب غلامعلی حدادعادل رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی نیز به تماشای این نمایش نشست و با مدیران هنرهای نمایشی و جشنواره فجر در تئاتر شهر گفت وگو کرد.

یکی از نکات مثبت جشنواره امسال با وجود اینکه گروه های خارجی زیادی برای اجرای آثار در جشنواره حضور ندارند و چند گروه نیز از حضور منصرف شده یا دچار مشکل شده اند، حضور کارگردانان و نمایشنامه نویسان برخی کشورها همچون ترکیه، بلژیک و فرانسه است که اینها در تبادل با گروه های ایرانی قرار گرفته اند.

اما شاید بتوان گفت مسئله سازترین بخش جشنواره امسال بخش بلیت های مهمان است که گویا دردسرهای زیادی را برای سالن ها ایجاد کرده است. شنیده ها حاکی از این است که تنها 20 درصد فروش بلیت ها برای مردم برای هر نمایش اختصاص پیدا کرده و سایر صندلی های هر اجرا به گروه های مهمان، VIP و ... اختصاص پیدا کرده است، چرا که در سالن هایی چون تماشاخانه ایرانشهر هر شب عده زیادی از مردم پشت درب ها باقی می مانند و تقاضای خرید بلیت دارند.

برخی اعتراض می کنند که نه در سایت و نه گیشه می توانند بلیت مدنظرشان را تهیه کنند و سایت فروش بلیت به تعداد محدودی باز است و آن هم سریع پر شده است.

شب گذشته برای تماشای نمایش او، آرش دادگر معضلات زیادی پشت درب های ایرانشهر ایجاد شده بود. یک عده مدعی بودند که با داشتن بلیت نمی توانند وارد سالن شوند و عده دیگر هم معترض بودند که چرا نمی توانند از سایت بلیت تهیه کنند، این در حالی است که هر شب تعداد زیادی مهمان و VIP با بلیت یا بدون بلیت برای تماشای نمایش ها به این دو سالن مراجعه می کنند.

مسئله اصلی این است که جشنواره ای که برای مردم برپا می شود چرا که 80 درصد سالن ها باید با بلیت میهمان پر شوند و تنها 20 درصد برای مردم باز باشد.

مسئله دیگر نیز در برخی سالن ها زدن دکورهای نمایشی است که زمان زیادی را از آنها می گیرد و شاید در برخی سالن ها تا نیمه های شب گروه ها در حال ایجاد دکورهای مدنظر خودشان هستند و این امر خستگی زیادی را برای سالندارها در ایام جشنواره ایجاد کرده است.

اما نکته نهایی دیگر شاید گله از صدا و سیما باشد و آن هم این است که به اندازه جشنواره فیلم فجر، تئاتر را طبق معمول جدی نمی گیرند و زمان خوبی را برای شناساندن و معرفی آن به مردم اختصاص نمی دهند.

انتهای پیام/

لینک خبر :‌ خبرگزاری فارس
خواننده انقلابی کشورمان گفت: فضای موسیقی مافیا دارد. موسیقی که نه محتوا دارد و نه شعر آبرومندی، آنهم با کلی هزینه، جایگزین موسیقی اصیل ایرانی شده است.

به گزارش جوان آنلاین ، محمد گلریز، خواننده انقلابی و متعهد کشورمان در گفتگو با خبرگزاری دانشجو در ارتباط با فضای موسیقی کشور اظهار داشت: فضای فعلی موسیقی، واقعا راضی کننده نیست خصوصا برای کشور و رویدادهای مختلف که عنوان اسلامی را هم یدک میکشد، این فضای موسیقی مایه تاسف است.

وی افزود: فرهنگ موسیقی اتفاقا باید ابزار فرهنگ اسلامی و ایرانی ما باشد ولی فعلا که برآیندی از انقلاب اسلامی نیستند.

این خواننده تأکید داشت: من حتی مستقیما از وزیر ارشاد انتقاد کردم. در کشور ما مگر جشنواره به اسم فجر و انقلاب نیست؟ و قرار نیست نمودی از فرهنگ ما داشته باشد؟ اما چرا در ذات اینگونه جلوه نمی کند.

موسیقی که نه محتوا دارد و نه شعر و فضای آبرومندی حایگزین موسیقی اصیل شده است

وی اشاره داشت: همین فضای موسیقی هم مافیا دارد. موسیقی که نه محتوا دارد و نه شعر آبرومندی، آنهم با کلی هزینه، جایگزین موسیقی اصیل ایرانی شده و موسیقی فاخر ما را مظلوم کرده است. چطور برای این همه کنسرت و پاپ و موسیقی آمریکایی بودجه هست اما برای کارهای انقلابی خیر؟

محمد گلریز یادآور شد: ملتی که در 22 بهمن با این همه مشکلات معیشتی و سختی جوری به صحنه آمدند که دنیا را مات و مبهوت خودشان میکنند، را نباید نادیده گرفت. همچنانکه معتقدم ارگانها میتوانند حتی با کنسرتهای متعدد و متعهد، جریان انقلابی را نیز در موسیقی راه بیندازند.

گلریز در ادامه در خصوص جشنواره موسیقی فجر گفت: اگرچه امسال همین جشنواره بخشی را به چهل سالگی انقلاب اسلامی اختصاص داده و از سویی دیگرمسئولین جشنواره فضای بهتری را در این دوره برای هنرمندان موسیقی اصیل و موسیقی نواحی فراهم کرده اند که اقدام شایسته ای است اما قطعا کافی نیست و امیدوارم این موارد گذرا نباشد. به نظرم این اتفاق در حد خالی نماندن از عریضه است چون توقع ما از جشنواره موسیقی فجر بالاتر از اینهاست.

واقعا با این فرهنگ میتوان جلوی جنگ نرم ایستاد؟

وی درباره فضای کلی موسیقی نیز اظهار داشت: وقتی نمیتوانیم با رویدادهای موسیقی و فرهنگی منعکس کننده انقلاب اسلامی باشیم، لااقل اسمشان را عوض کنیم! این همه خرج و هزینه می کنند اما در عمل عایدی برای فرهنگ ما ندارد.

گلریز با بیان اینکه این اقدامات یادآور اصطلاح به نام انقلاب و به کام دیگران است، گفت: توقع ما از نمایندگان مجلس است که جدیتر وارد میدان شوند. واقعا با این فرهنگ میتوان جلوی جنگ نرم ایستاد؟

لینک خبر :‌ روزنامه جوان آنلاین
تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۱۱/۲۹

خبرگزاری آریا- اقبال به کتاب خوانی در جامعه ایرانی در وضعیت نگران کننده ای قرار دارد و تحقیقات نشان می دهد که توجه ما ایرانیان نسبت به کتاب روز به روز کم رنگ تر می شود.
به گزارش خبرگزاری آریا به نقل از آنا، نگاهی گذرا و بررسی اجمالی افراد و اطرافمان با وضوح و قاطعیت نشان می دهد که متأسفانه کتاب و کتاب خوانی در بین ایرانیان، مظلوم و مهجورمانده است و ما در جامعه ای بیگانه از کتاب زندگی می کنیم.
لازم نیست به آمارهای متفاوتی که از میانگین مطالعه در کشور منتشر می شود استناد کنیم بلکه تنها کافی است با اندکی دقت، به اطراف بنگریم.
کمی دقت در فضای پیرامونمان نشان می دهد که کمتر به سراغ کتاب رفته ایم. آیا در اتوبوس، قطار، پایانه، مترو، صفوف انتظار و ... کسی را مشغول مطالعه می بینید؟ چند برنامه تلویزیونی معروف می شناسید که در ساعات پربیننده به معرفی تازه های نشر بپردازد؟آیا هیچ گاه در مهمانی های خانوادگی حرفی از کتاب و مطالعه در میان بوده است؟ تصویر کدام یک از سلبریتی ها یا فوتبالیست های بزرگ کشور را با کتاب دیده اید؟ آیا هیچ کتابخانه بزرگ و برجسته ای را با معماری ویژه و شاخص در شهرهای اصلی و مهم ایران می شناسید؟ آیا تاکنون به کتابخانه ای مملو از مشتاقان مطالعه (و نه داوطلبان کنکور و محصلان دانشگاهی در فصل امتحانات) مراجعه کرده اید؟
این فضاهای بی کتاب نشان می دهد که توجه ما ایرانیان نسبت به کتاب روز به روز کم رنگ تر می شود.

در این خصوص علی اکبر قیومی در گفتگو با خبرنگار حوزه رسانه گروه اجتماعی خبرگزاری آنا گفت: گذشته از واقعیات مشهود و معمول در مورد عدم مطالعه در ایران، حقایقی نگران کننده در بازار نشر و اقتصاد کتاب کشور وجود دارد که تأمل در آن ها ما را با وضعیت بغرنج کتاب و مظلومیت مضاعف این بخش بیشتر آشنا می کند. مثلاً آنکه بخش قابل توجهی از رونق بازار نشر در کشور، کاذب است و به چاپ کتاب های کمک درسی و تبلیغی و ... بازمی گردد. به رغم بالا بودن عناوین کتاب هایی که در کشور به چاپ می رسد (و آن به دلایل و شرایط خاصی بازمی گردد) میانگین شمارگان چاپ (شمار) هر کتاب بسیار پایین است.
مدیر مرکز رشد فناوری پارک علم و فناوری یزد در ادامه افزود: برخی از کتب با نام نویسندگانی دیگر به چاپ می رسد و یا شمارگان درج شده در بعضی از کتاب ها اساساً دروغ است از سوی دیگر بخش مهمی از حوزه نشر در کشور به کتاب هایی اختصاص دارد که توسط دولت چاپ شده و بیشتر به صورت مجانی منتشر می شود. با کمی تأمل ساده می توان به این نتیجه رسید که با سهولت چاپ در اثر فناوری های جدید و آرزوی برخی برای نویسنده شدن و یا پربار کردن معرفی نامه (رزومه های شخصی) حجم زیادی از بازار نشر را کتاب هایی سطحی، کم محتوا و بی ارزش پر کرده اند.
قیومی در ادامه خاطرنشان کرد: در برخی منابع، برای محاسبه ساعات مطالعه در کشور حتی میزان مطالعه کتب مذهبی، نظیر قرآن کریم و مفاتیح الجنان و حتی بخش هایی از ساعات مصروف در اینترنت و شبکه های مجازی نیز به حساب می آید. حقایقی مشهود و متأسف کننده ازاین دست علائم بیماری پرخطر "بیگانگی از کتاب" هستند که در جای جای کشور دیده می شود. بیماری مهلکی که اساس حیات فرهنگی و اجتماعی ما را تهدید می کند و متأسفانه چنانچه شایسته است متوجه ابعاد و اهمیت آن نیستیم.

وی در خصوص آنکه چرا کتاب کم می خوانیم؟ اضافه کرد: به نظر می رسد معضل بیگانگی از کتاب که در اینجا به عنوان یک بیماری از آن یاد می شود، ریشه هایی عمیق در عادات و باورهای فردی و رفتارهای اجتماعی ما ایرانیان داشته و به همین علت برخوردهای سطحی و شعاری و راه حل های مقطعی و کوتاه مدت در این حوزه جوابگو نخواهد بود.
مدیر مرکز رشد فناوری پارک علم و فناوری یزد با اشاره به اینکه عدم رونق کتاب خوانی در کشور چندین عامل دارد، تصریح کرد: برای کتاب خواندن لذت مطالعه و نشاط ناشی از کتاب خوانی را احساس نمی کنیم. از سوی دیگر کتاب را کالایی لوکس و تجملی می دانیم و به همین دلیل، مطالعه یک نیاز دسته چندم و کم اهمیت به حساب می آید و هیچ اولویتی برای پرداختن به آن وجود ندارد. اگر فرصت و امکاناتی فراهم شد، کتاب می خوانیم و چنانچه نتوانستیم مطالعه کنیم، چندان اهمیتی نداشته و چیزی را از دست نداده ایم!
وی اضافه کرد: ذهن ما ایرانیان به شدت مشغول امور رنگارنگ روزمره است، از مسائل معیشتی گرفته تا انواع تحلیل های سیاسی داخلی و بین المللی؛ لذت بردن از مطالعه به ذهنی آرام و نسبتاً آزاد نیازمند است و نه اذهانی آشفته و پریشان. درواقع ما ذهن آرامی نداریم.
قیومی در ادامه خاطرنشان کرد: به ما تلقین شده است که درس خواندن و علم در ایران بی فایده است و ما ایرانیان مدام این ادعای اثبات نشده را با خود تکرار می کنیم. ذهن ما اندکی سیاه بین، افسرده و منفی باف است درصورتی که مطالعه به ذهنی روشن اندیش و امیدوار نیازمند است.

مدیر مرکز رشد فناوری پارک علم و فناوری یزد با اشاره به اینکه مدرک گرایی مزمن حاکم بر کشور باعث شده است که برای گروه زیادی از جوانان، دانشجویان و دیگر اقشار، تنها مطالعه کتاب های درسی معنادار باشد، ادامه داد: بسیار دیده می شود که دانشجویانی قوی و یا محصلانی موفق تنها و تنها در حوزه تحصیلی و کتاب های درسی مطالعه می کنند و نه کتاب های غیردرسی و معلومات عمومی و ...
وی اضافه کرد: مسئولان و مدعیان ترویج کتاب خوانی در مواردی خود اهل عمل نیستند و آشکار است که تبلیغ عالم بی عمل نتیجه بخش نخواهد بود. از سوی دیگر سیاست های عمومی دولت در توسعه کتاب خوانی و سامان دادن به بازار نشر چندان کامیاب و موفق نبوده است.
قیومی در ادامه گفت: عدم انس با کتاب و کتاب خوانی مشکلاتی را در حوزه های عمومی و ساحت های شخصی ما ایرانیان دامن زده است که از جمله می توان به موارد زیر اشاره داشت، جامعه "بیگانه از کتاب"، جامعه ای روبه پیشرفت نخواهد بود چراکه علم، اساس توسعه است و مطالعه کردن، انتظام اجتماعی و شعور و مشارکت عمومی و خرد جمعی را می افزاید. جامعه "بیگانه از کتاب"، جامعه ای بی هویت و خواهد بود و به سادگی اصالت های فرهنگی و باورهای اعتقادی خود را از دست می دهد. باید گفت افراد "بیگانه از کتاب"، انسان هایی سطحی نگر، زودباور و اهل افراط وتفریط خواهند بود؛ چراکه از کارکردهای کتاب خوانی تعمیق باورها و اصالت های فکری و شخصیتی است. این افراد در تربیت فرزندان کامیاب نخواهد بود و به بیماری های مختلف بیشتر دچار می شوند.

لینک خبر :‌ خبرگزاری آریا
دوشنبه 97/11/29 ، تبریز ، (اخبار رسمی) : کتاب هاب لاتین زیادی در حوزه های مختلف هر ساله منتشر می شوند که با انتخاب و ترجمه آنها می توان هم صاحب یک کتاب ارزشمند شد و هم از امتیازات ویژه آن در مصاحبه دکتری و جذب هیات علمی استفاده کرد. موسسه پذیرش و چاپ مقاله سینا، به علاقه مندان در این زمینه کمک می کند.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۱۱/۲۹

کتاب هاب لاتین زیادی در حوزه های مختلف هر ساله منتشر می شوند که با انتخاب و ترجمه آنها می توان هم صاحب یک کتاب ارزشمند شد و هم از امتیازات ویژه آن در مصاحبه دکتری و جذب هیات علمی استفاده کرد

نگارش، ترجمه و چاپ کتاب بعد از چاپ مقاله یکی از گزینه هایی است که دانشجویان و اساتید برای افزایش امتیازات پژوهشی خود انتخاب می کنند. دانشجویان فارغ التحصیل مقطع کارشناسی ارشد که در حال آماده شدن برای شرکت در آزمون دکتری هستند، در کنار مطالعات خود، به فکر تقویت رزومه تحصیلی خود برای موفقیت در جلسه مصاحبه دکتری نیز هستند. زیرا مصاحبه دکتری بخش مهم و اصلی آزمون دکتری است. خیلی از داوطلبان آزمون دکتری با رتبه های خوب به دلیل نداشتن رزومه تحصیلی خوب نتوانستند از مصاحبه نمره لازم را کسب کنند و در نتیجه از این آزمون پذیرفته نشدند.

بنابراین برای افزایش امتیازات بخش پژوهشی رزومه که برای داوران مصاحبه دکتری نیز بسیار حائز اهمیت است می توان علاوه بر چاپ مقاله علمی پژوهشی در مجلات معتبر ISI ،ISC SCOPUS ،PUBMED و ... از طریق ترجمه و چاپ کتاب در زمینه رشته تحصیلی خود، از امتیازات آن نیز بهره مند شد. داشتن کتاب چاپ شده و به خصوص ترجمه شده دید متفاوتی را در داوران ایجاد کرد.

کتاب های لاتین زیادی در حوزه های مختلف هر ساله منتشر می شوند که با انتخاب و ترجمه آنها می توان هم صاحب یک کتاب ارزشمند شد و هم از امتیازات ویژه آن برخوردار شد.

اما سوال اصلی اینجا است که از کجا می توان فهمید، یک کتاب لاتین قبلا ترجمه شده یا نه؟ مطمئنا بدون تحقیق و پرس وجو در این خصوص نمی توان ترجمه یک کتاب را آغاز کرد. زیرا هنگام مراجعه به اداره فرهنگ و ارشاد برای اخذ مجوز چاپ کتاب، بعد از بررسی عنوان و نویسنده اصلی کتاب، متوجه می شوند که این کتاب قبلا ترجمه شده و در این صورت مجوز ترجمه و چاپ کتاب صادر نخواهد شد.

موسسه سینا از کارشناسان متخصص در زمینه ترجمه کتاب، ویراستاری، صفحه آرائی و مهم تر از همه بررسی کتاب لاتین از لحاظ اینکه قبلا ترجمه شده است یا نه، بهره می برد. می توان قبل از هر اقدامی ابتدا با مشاوران موسسه سینا در زمینه ترجمه و چاپ کتاب مشورت کرد تا تمامی مراحل کار را توضیح دهند. سپس بسته به موضوعات مورد علاقه، عناوین کتاب های جدید الانتشار را به مخاطب معرفی کند که تاکنون ترجمه نشده است. اگر قصد، ترجمه و چاپ کتاب باشد که فایل کتاب ارسال می شود. اما در صورتی که قرار باشد مترجمان موسسه سینا ترجمه کتاب را انجام دهند، بسته به حجم کتاب، چند نمونه از بخش های مختلف کتاب برای مترجمان متخصص ارسال می شود تا ترجمه کند. ترجمه ها بعد از انجام، ارسال می شود تا بررسی شده و ترجمه ای که بیشتر مورد تائید باشد را انتخاب کرد تا ترجمه کتاب به دست آن مترجم سپرده شود.

اگر مخاطب موسسه سینا، تمایل داشته باشد که ترجمه کتاب در زمان کوتاهی به اتمام برسد می تواند بیش از یک مترجم را انتخاب کند تا فایل کتاب بین آنها تقسیم شود تا در زمان کوتاهی ترجمه انجام شود. در صورتی که حجم کتاب خیلی زیاد باشد، برای تسریع در فرایند ترجمه، فایل کتاب بین چندین مترجم تقسیم می شود و در نهایت تمامی ترجمه ها توسط یک مترجم بازنویسی می شود.

مراحل ترجمه و چاپ کتاب در موسسه سینا

در صورتی که کتاب توسط خود نویسنده انتخاب، ترجمه و نوشته شده باشد، کارشناسان موسسه سینا فایل کتاب را از طریق ایمیل دریافت کرده و برای بررسی متن کتاب به کارشناس مربوطه ارسال می کنند.

اگر کارشناس اعلام کند که متن کتاب نیاز به ویرایش ادبی دارد، بعد از اعلام آن به نویسنده و تائید او، کتاب برای ویراستاری ارسال می شود. ویراستاران موسسه سینا، متن کتاب را صرفا از لحاظ ادبی و نگارشی ویرایش می کنند و هیچ دخل و تصرفی در متن کتاب انجام نمی دهند. در صورتی که ترجمه کتاب کمی نامفهوم و ایراد دار باشد، ویراستار تقاضای متن انگلیسی کتاب را خواهد کرد تا متن کتاب را با آن تطبیق دهد. در نهایت بعد از اتمام ویراستاری کتاب، فایل نهایی برای تائید به نویسنده ارسال می شود.

در مرحله بعد، کتاب برای صفحه آرائی ارسال می شود تا اندازه صفحات و ظاهر آن به فرم کتاب تبدیل شود. در این مرحله کتاب به فرم و شکلی که قرار است به چاپ برسد درمی آید.

بعد از اتمام صفحه آرائی، کتاب راهی دریافت مجوز برای چاپ می شود. برای دریافت مجوز چاپ کتاب باید پرینت نسخه نهایی آماده چاپ کتاب به همراه فایل پی دی اف کتاب بر روی لوح فشرده، کپی کارت ملی نویسنده یا نویسندگان، شماره شابک، ارائه فهرست پیش از انتشار کتاب (فیپا) و فرم تکمیل شده مجوز قبل از چاپ کتاب به اداره فرهنگ و ارشاد تحویل داده شود. تمامی این مراحل توسط کارشناس موسسه انجام می گیرد.

بعد از دریافت مجوز چاپ کتاب ، آخرین مرحله قبل از ارسال به چاپ، طراحی جلد کتاب است که می تواند از سوی خود مشتری پیشنهاد داده شود و یا توسط طراحان موسسه سینا انجام شود. طرح نهایی جلد کتاب به جاگذاری اسامی نویسنگان و عنوان کتاب برای نویسنده ارسال می شود تا بعد از تائید نهایی آن، کتاب راهی چاپ و صحافی شود. البته اندازه صفحات کتاب و نوع چاپ از نویسنده پرسیده می شود و سپس چاپ کتاب انجام می شود. در نهایت کتاب های چاپ شده در تیراژ دلخواه نویسنده، به آدرس نویسنده ارسال می شود.

هزینه چاپ کتاب

هزینه چاپ کتاب با تیراژ پایین و با شیوه چاپ دیجیتال در موسسه سینا طبق جدول زیر است.

مدت زمان تحویل

تعداد صفحات

قیمت برای 10 جلد

قیمت برای 20 جلد

یک ماه

100-250 صفحه

650 هزار تومان

750 هزار تومان

یک ماه

250-400 صفحه

750 هزار تومان

850 هزار تومان

یک ماه

400-500 صفحه

840 هزار تومان

920 هزار تومان

یک ماه

500-700 صفحه

930 هزار تومان

980 هزار تومان

یک ماه

بالای 700 صفحه

تعیین قیمت توسط کارشناس

### پایان خبر رسمی

لینک خبر :‌ اخبار رسمی
هم زمان که خبرنگاران مشغول بازدید از انبار کتاب های قاچاق کشف شده ماه های اخیر بودند، یک وانت پیکان کتاب قاچاق کشف شده از یک مرکز صحافی به این انبار منتقل شد و این یعنی داستان هنوز ادامه دارد...
تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۱۱/۲۹

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) ، کشف و شناسایی انبارهای کشف کتاب های قاچاق در ماه های اخیر در صدر اخبار داغ حوزه فرهنگ قرار داشت، اخباری که گاهی روزانه و برخی اوقات هفتگی با کشف محموله های جدید در نقاط مختلف شهر تهران از میدان سپاه تا خیابان دماوند و خیابان انقلاب به روز می شدند.

در بازدید جمعی از خبرنگاران و ناشران که روز گذشته (یکشنبه 28 بهمن) از یک انبار در خارج شهر تهران داشتند بزرگترین محموله کتاب قاچاق در کشور در معرض دید اصحاب رسانه قرار گرفت. این کتاب ها در انباری به وسعت یک هزار و 100 مترمربع چیده شده اند، کتاب هایی که حدود 25 تا 30 ناشر از انتشار غیرقانونی آن ها متضرر شده و پرونده قضایی برای پیگیری حق و حقوق خود در مراجع ذیربط دارند.

خرید کتاب با تخفیف 50 درصدی ممنوع!
سبطی؛ عضو کارگروه صیانت از حقوق ناشران، مولفان و مترجمان گفت: نکته ای که از دید کتابفروشان مغفول مانده این است ضربه ای که این کار به مولف وارد می کند جبران ناپذیر است، بهترین مولفان و مترجمان ما کسانی هسند که شغل آن ها این کار است و وقتی نتوانند کتاب های جدید خود را چاپ کنند چون ناشران به دلیل آشفته بازار کتاب های غیرقانونی ورشکست شده اند، کتابی برای چاپ باقی نمی ماند.

وی افزود: این موضوع مهمترین ضربه ای است که به فرهنگ این کشور وارد می شود اما از دید همگان با توجه به اینکه وسعت مالی قضیه بالا است همه به دید مالی نگاه می کند اما مهمترین ضربه به اساس فرهنگ کشورها وارد می شود.

سبطی با بیان اینکه در برخی مواقع دیده می شود برخی از کتاب ها به صورت کیلویی خرید و فروش می شوند، گفت: کتاب یکی از بنیادهای فرهنگی هر کشور به شمار می آید، اما در این میان باید به مردم بازگو شود که بی توجهی به بودن یا نبودن کتاب ممکن است پایه های فرهنگ را متزلزل کند.

وی ادامه داد: مردم باید بدانند که هر کتاب خوبی را از هر جایی خریداری نکنند، زیرا منافع این کتاب به نویسنده و ناشر نمی رسد و تولیدکننده کتاب از انتشار کتاب دیگری با کیفیت خوب ناامید می شود و موجب می شود بعد از مدتی شخصی برای ترجمه یا نگارش کتاب خوب در ایران قدم جلو نگذارد.

سبطی با بیان اینکه باید قبول کرد تشخیص کتاب واقعی و تقلبی کار سختی است، عنوان کرد: فردی که با کتاب انس داشته باشد می تواند متوجه شود که کیفیت جلد و چاپ این کتاب مثل کتاب هایی که در کتابفروشی های معتبر وجود دارد نیست و به آن شک می کند.

وی قیمت پایین کتاب را یکی دیگر از راه های شناسایی کتاب های کپی و تقلبی معرفی کرد و گفت: زمانی که یک کتاب با 50 درصد تخفیف عرضه می شود باید به این موضوع شک کنند که کتاب اصل است یا نه، همچنین مردم باید کتاب ها را باید از مکان هایی خریداری کنند که معتبر است؛ همان گونه که ما برای خرید مواد غذایی به مغازه های معتبر می رویم باید در حوزه خرید کتاب هم حساسیت داشته باشیم.

سبطی یادآور شد: این فرهنگ باید در میان مردم ما ایجاد شود اما به دلیل اینکه چنین فرهنگی وجود ندارد دست عوامل سودجو برای چنین اقداماتی باز است و اگر این آگاهی ایجاد شود این بستر برای کسانی که می خواهند کسب مال نامشروع کنند بسته می شود.

نگاهی به کتاب ها
یکی از نکات جالب این بازدید این بود که وقتی خبرنگاران مشغول تهیه خبر و تصویر از این کتاب ها بودند یک وانت پیکان جدید که تعداد زیادی کتاب در خود جای داده بود به انبار کتاب های مکشوفه وارد شد. در این وانت پیکان که از یک صحافی کشف و ضبط شده بود تعداد زیادی کتاب در موضوعات مختلف تاریخی و ادبیات و داستانی قرار داشت در کنار دیگر کتاب های کشف شده قرار گرفت.

در میان آثاری که در این انباری بود، کتاب های زیادی قرار داشتند. کتاب هایی که اگرچه بخشی از آن ها کتاب های ممنوعه و بدون مجوز وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بودند اما برخی دیگر از آن ها کتاب های پرفروش ناشران کشور بودند، آثاری از ناشران قدیمی و کهنه کار تا ناشران جوان و تازه کار.

آثاری که اغلب آن ها از پرفروش های حوزه نشر به شمار می آمدند؛ از جوجومویز تا پائولو کوئیلو، از میلان کوندرا تا گابریل گارسیا مارکز. در میان این کتاب ها آثار نویسندگان ایرانی را نیز باید به این فهرست اضافه کرد؛ مثل کتاب های بزرگ علوی و محمود دولت آبادی. هرچند کتاب های روان شناسی هم از این غافله عقب نمانده بودند و می شد آثاری از آنتونی رابینز تا الیف شافاک. همچنین باید به آثاری از استیو تولتز و رولف دوبلی هم در این میان اشاره کرد.

اما یکی از بحث های مهم این کتاب ها این بود که بخش زیادی از آن ها چاپی بودند. کیفیت چاپ این آثار کپی شده به حدی بالا بود که به گفته برخی از ناشرانی که در این انبار حضور داشتند تشخیص نسخه اصلی و غیراصلی برای ناشر اصلی هم سخت بود. زیرا ناشران حتی اگر بر روی کتاب هایشان از هولوگرام مخصوص استفاده کرده بودند اما سودجویان بازار نشر به راحتی این هولوگرام ها را هم کپی می کردند.

اگرچه برخی از آن ها کپی و افست شده بودند اما به راحتی میشد گفت که بخش زیادی از این کتاب ها در چاپخانه ها چاپ شده اند و در صحافی ها تار و پور آن ها به هم بافته شده اند. موضوعی جدی که کنترل آن نیازمند همکاری های درون صنفی اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران و اتحادیه های چاپخانه داران، لیتوگرافان و صحافان برای نظارت بیشتر بر اعضایشان است.

نکته قابل تامل دیگر در میان این کتاب ها، آثاری بود که نسخه ای از آن ها نه در ایران و نه در کشورهای دیگر منتشر نشده است بلکه به زبان های دیگر منتشر شده اند اما نسخه فارسی آن ها در میان این کتاب ها وجود دارد و مشخص نیست که چگونه سر از ایران در آورده اند.

پنج روش برای کپی کتاب ها
مسعود کازری؛ بازرس اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران از دیگر حاضران بازدید از انبار محموله کتاب های قاچاق بود. او درباره روش های مختلف کپی غیرقانونی کتاب ها گفت: افراد متخلف به طور معمول پنج روش برای کپی کتاب های خود دارند؛ یکی از روش ها این است که کتاب پرفروش ناشران را در بازار با اقبال خوبی روبه رو شده است انتخاب می کنند، سپس لوگو و نشان ناشر را تغییر می دهند و یک لوگوی ناشناس و بدون مشخصه به جای آن قرار می دهند و کتاب را چاپ می کنند.

او افزود: روش دوم این است که برخی از این افراد سودجو کتاب پرفروش و سودده یک ناشر را با آرم ناشر عینا و بدون هیچ کم و کاستی منتشر می کنند و به عنوان نسخه اصلی به دست فروشندگان می سپارند.

کازری با اشاره به سومین روش کپی غیرقانونی کتاب ها توضیح داد: در روش دیگر افراد سودجو به سراغ شناسنامه کتاب ها می روند و آن ها را تغییر می دهند که این روش گستره زیادی دارد و یکی از متداول ترین و مرسوم ترین این اقدامات است.

بازرس اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران درباره چهارمین روش متقلب های بازار کتاب ادامه داد: یکی از روش هایی که در سال های اخیر متداول شده این است که سودجویان کتابی را منتشر می کنند و روی جلد آن عبارت متن اصلی یا نسخه اصلی را درج می کنند. این موضوع یکی از نشانه های کپی بودن یا افست بودن کتاب ها است که موجب ایجاد بی اعتمادی در میان مردم نسبت به ناشران می شود.

کازری همچنین درباره آخرین و پنجمین روش فعالیت این گروه ها نیز گفت: در این روش آن ها عنوان کتاب را عوض می کنند همچنین نام مترجم و ناشر را تغییر می دهند، شمارگان را عوض می کنند و با این کار به زعم خودشان کار جدید عرضه می کنند.

به نظر می رسد سرنوشت کتاب ها در دنیای نشر امروز سرنوشت تلخ و دردناکی است، کتاب هایی که هر یک با امید بسیار توسط نویسنده و مترجم به رشته تحریر در آمده بودند و ناشر برای انتشار آن ها سرمایه گذاری و هزینه کرده بود اکنون با بدل های خود روبه رو شده اند، بدل هایی خوش رنگ و لعاب که در زرق و برق دزدی و قاچاق با قیمت پایین تر می خواهند جای نسخه های اصلی را بگیرند، کتاب های قاچاقی که به کمین صنعت نشر نشسته اند...

لینک خبر :‌ خبرگزاری کتاب ایران
نیکنام حسینی پور، در آئین یادمان مرحوم محمد رمضانی، این واقف بزرگ را از جمله تاثیر گذار ترین شخصیت های دنیای کتاب در عصر مدرن دانست و گفت: او با آگاهی از اهمیّت کتاب و درک جهان مدرن در دنیای کتاب با اتصال به تنه تناور سنّت آثاری نیک از خود برجای گذاشت.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) آئین یادمان مرحوم محمد رمضانی، از واقفان کتاب و پیشکسوتان نشر کتاب، عصر (دوشنبه 29 بهمن ماه) با حضور نیکنام حسینی پور؛ مدیرعامل موسسه خانه کتاب،حجت الاسلام و المسلمین رسول جعفریان؛ رئیس کتابخانه مرکزی، مرکز اسناد و تأمین منابع علمی دانشگاه تهران، سید فرید قاسمی؛ پژوهشگر تاریخ مطبوعات ایران و کتابشناس، محمود آموزگار؛ نائب رئیس اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران و حجت الاسلام والمسلمین سید محمد علی احمدی ابهری؛ معاون پژوهشی و دبیر شورای پژوهشی کتابخانه مجلس شورای اسلامی در سرای کتاب موسسه خانه کتاب برگزار شد.

حسینی پور با قرائت بعد از وفات، تربت ما در زمین مجوی/در سینه های مردم عارف مزار ماست اشاره به سابقه ایجاد کتابخانه بیان کرد: از زمانی که بشر توانسته است منویات خود را روی سنگ، پاپیروس، چوب و پارچه ثبت و نقش کند، سعی کرده طریقی به کار بندد که آثار خود را از گزند زمانه مصون دارد. تأسیس کتابخانه ها مربوط به همان تاریخی است که بشر در صدد حفظ و انتقال آثار خود برآمده است.

وی افزود: در ایران نیز کتابخانه های مهم و کاربردی از عهد کهن همواره برپا بوده است. با ورود ایران به عصر مدرن سر و شکل کتابخانه ها نیزتغییر می کند.

مدیر عامل موسسه خانه کتاب ادامه داد: در واقع در عصر مدرن، کتابخانه صرفاً مخزن کتاب نیست و نحوه خدمات دهی کتابخانه ها تغییر می کند. در این اثنا البته سنّت حسنه وقف کتاب به همان شیوه مرضیه سابق در ایران به راه خود ادامه می دهد هرچند سازمان های عریض و طویلی که در زمانه جدید این کار را می کنند، علی رغم پیگیری ما روی خوش به کتاب نشان ندادند.

حسینی پور گفت: در ایران نیز مردان بزرگی بوده اند که قدم های استواری در این حوزه برداشته اند و آسمان کتاب ایران در هر دوره ستاره هایی داشته که یک تنه کارنامه ای فراتر از انتظار و ظرفیت انسانی و زمانه خود برجای نهاده اند و به تنهایی کار خیلی از نهادها و سازمان های عریض و طویل امروزی و دیروزی را به سرانجام نیکو می رساندند.

وی با اشاره به نقش بی بدیل محمد رمضانی در حوزه کتاب شناسی بیان کرد: یکی از شخصیت های مهم و تأثیرگذار دنیای کتاب در عصر مدرن مرحوم حاج محمد رمضانی بود که در حوزه کتاب شناسی و مجموعه پردازی همت بزرگی کرد،به قول آقای آذری یزدی او عاشق و واله کتاب, بود. او با آگاهی از اهمیّت کتاب و درک جهان مدرن در دنیای کتاب با اتصال به تنه تناور سنّت آثاری نیک از خود برجای گذاشت.

حسینی پور با تاکید بر اهمیت فعالیت و توجه مرحوم رمضانی در عرصه حفظ زبان و خط زبان فارسی افزود: تهیه کتاب های پُر اهمیّت و سالنامه هایی که امروز فقط در کتابخانه اهدایی او یافت می شود نام نیکی از خود برجای گذاشت. اهتمام مرحوم حاج محمد رمضانی به حفظ زبان فارسی و درک درست از فرهنگ ملّی موجب آن شده است که امروز تعداد پُرشماری از کتاب ها به زبان های دیگر درباره نحوه آموزش زبان فارسی را در اختیار داشته باشیم.

وی گفت: کتاب های درسی در مقاطع مختلف و نیز جزوات نظامی در ادوار قبل، نگاه خردمندانه و نیز نگرش جامع مرحوم رمضانی را نمایان می کند. ایشان علاوه بر نگهداری و محافظت از چاپکرده ها از گزند زمانه و حفظ بخشی از هویت ایرانیان به دنبال پاسخگویی مراجعان و اطلاع رسانی با شیوه ها و محمل های گوناگون بوده است. حاج محمد رمضانی کتابخانه خود را به مرجع عالیقدر شیعه تقدیم کرد تا طالبان، علم و ایمان را تؤامان فراگیرند و این دو اصل را از یکدیگر جدا ندانند.

مدیرعامل موسسه خانه کتاب درباره توجه این مجموعه در برگزاری بزرگذاشت ها برای چهره های فعال حوزه نشر کتاب بیان کرد: در خانه کتاب سعی بر قدردانی از خدمت گزاران کتاب در همه چرخه تولید کتاب بوده است.

وی تاکید کرد: گمان می کنم شما نیز با ما هم داستان باشید که در شصت سالگی یک اتحادیه صنفی و در 52 سالگی درگذشت یکی از پایه گذاران و روسای اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران که خدمات قابل توجهی را برای این صنف قدیمی و موثر انجام داد. حالا نوبت به مرد ایمان و عمل حاج محمد رمضانی رسیده بود. امیدوارم این بزرگداشت ها به ما یادآوری کند که مفاخر این سرزمین قدر ببینند و بر صدر بشینند و دیگران خاک بر صورت آن ها نپاشند و ما: عاشقی کنیم وملامت کشیم وخوش باشیم که در طریقت ما کافریست رنجیدن

حسینی پور ادامه داد: در پایان وظیفه خود می دانم از استاد سید فرید قاسمی که همفکری و همکاری زیادی در به سرانجام رسیدن این برنامه داشتند تقدیر و تشکر کنم و چند بار هم رنج سفر را تحمل کردند برای گردآوری منابع از کتابخانه های محتلف، از مسئولین کتابخانه مرجع عالیقدر حضرت آیت الله بروجردی که همراهی های همدلانه ای انجام دادند وکتابخانه مرکزی دانشگاه تهران و به خصوص ریاست آن حضرت حجت الاسلام و المسلمین رسول جعفریان که اجازه دادند از مخزن آن مجموعه استفاده شود.

مدیرعامل موسسه خانه کتاب گفت: از اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران به خصوص رئیس جدید و نایب رئیس آن که همدلانه دعوت ما را پذیرفتند و خودشان نیز قدم های خوبی برای بهتر برگزارشدن این برنامه برداشتند و همچنین همه اصحاب فرهنگ و هنر و قلم که دعوت ما را پذیرفتند و به برنامه بزرگداشت یکی از مفاخر حوزه نشر تشریف آوردند و همه همکاران ساعی و همدل خودم در خانه کتاب تقدیر و تشکر می کنم.

لینک خبر :‌ خبرگزاری کتاب ایران
جدیدترین جداول به روز شده کارگروه ساماندهی کاغذ در هفته جاری، امروز از سوی دبیرخانه این کارگروه منتشر شد.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۱۱/۲۹ سایت های دیگر : خبرگزاری کتاب ایران

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، این جداول در قالب فهرست متقاضیان واردات کاغذ در نوبت طرح در کارگروه ساماندهی، وضعیت متقاضیان تایید شده واردات کاغذ و وضعیت واردات کاغذ تایید شده در کارگروه ساماندهی به تفکیک نوع کاغذ منتشر شده است .

جداول عنوان شده از لینک های زیر قابل دسترسی است :

جدول فهرست متقاضیات واردات کاغذ در نوبت طرح در کارگروه ساماندهی

جدول وضعیت متقاضیان تایید شده واردات کاغذ

جدول وضعیت واردات کاغذ تایید شده در کارگروه ساماندهی به تفکیک نوع کاغذ

جدول فهرست متقاضیات واردات کاغذ در نوبت طرح در کارگروه ساماندهی

جدول وضعیت متقاضیان تایید شده واردات کاغذ

جدول وضعیت واردات کاغذ تایید شده در کارگروه ساماندهی به تفکیک نوع کاغذ

29 بهمن 1397 14:11

لینک خبر :‌ وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی
مشاور اجرایی معاون امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از ثبت نام بن کارت های دانشجویی تا پایان سال جاری برای نمایشگاه کتاب خبرداد و گفت: تمام تلاش خود را می کنیم تا پایان سال 97 پرونده تمامی ثبت نام ها و کارهای اداری و دفتری نمایشگاه کتاب بسته شود.

ایوب دهقانکارمشاور اجرایی معاون امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در گفت وگو با خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری فارس درباره افزایش تخصیص یارانه به سی و دومین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران اظهار داشت: اغلب یارانه تخصیصی ارشاد حدود 10 میلیارد تومان در ایام نمایشگاه کتاب است، اما سال گذشته حدود 14 میلیارد سهم مشارکت ارشاد در یارانه بود. بنابراین در این راستا آمار نشان می دهد سال گذشته 30 تا 40 میلیارد چرخه خرید کتاب بواسطه یارانه داشتیم.

وی با اشاره به مشکلات اقتصادی و دشواری تامین کاغذ به تدابیر اتخاذ شده از سه ماه پیش اشاره کرد و بیان داشت: از حدود سه ماه پیش به فکر بودیم که نمایشگاه کتاب و فروش کتاب برای ناشران و خرید برای مردم تمهیداتی بیندیشیم که مشکل ساز نشود. در دو محور کمی و کیفی مواردی مدنظر قرار گرفت.

مشاور اجرایی معاون امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تصریح کرد: در این راستا مکاتباتی با آقای نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه، آقای جهانگیری معاون رئیس جمهور انجام شد تا بودجه کامل سال 97 و یا فصل یارانه ها را کامل دریافت کنیم.

دهقانکار با تاکید بر اینکه بودجه پیشنهادی و تخصیصی با هم متفاوت است اما در تلاشیم با دریافت بودجه کامل نمایشگاه را برگزار کنیم، توضیح داد: با دریافت این بودجه در تلاشیم نمایشگاه کتاب را اجرا کنیم. در این راستا پیگیری مکاتبات ادامه دارد و تا روز گذشته نامه ارشاد به آقای نوبخت ارسال شد و ایشان نیز به مدیران کل و کارشناسان ذی ربط ارجاع داده تا موضوع بررسی شود.

وی افزود: از سویی هم فکر دیگری کردیم تا میزان یارانه را افزایش دهیم و آن اینکه وزارت علوم و آموزش پرورش و بهداشت را به مشارکت طلبیدیم، چرا که تا سال پیش مشارکت وزارت ارشاد و دانشجو را در پرداخت یارانه ها داشتیم، اما امسال تدبیر شده تا سایر وزارتخانه ها نیز مشارکت داشته و با ورود خود سهم پرداختی دانشجو کمتر باشد.

این مقام مسئول با بیان اینکه جلسه حضوری هفته آینده با معاونین فرهنگی وزارتخانه های مذکور خواهیم داشت، ابراز داشت: از سوی دیگر در ایام نمایشگاه بعضا یارانه ها برای محلی غیر از کتاب مصرف می شود که مطلوب ما نیست، ما خواهان چرخیدن چرخه نشر هستیم، بنابراین یکسری کارهای نرم افزاری در حال تدارک هستیم تا تخلفات را به حداقل برسانیم.

وی در پاسخ به اینکه ثبت نام بن کارت ها از چه زمان آغاز خواهد شد، گفت: تمام تلاش خود را می کنیم تا پایان سال 97 پرونده تمامی ثبت نام ها و کارهای اداری و دفتری نمایشگاه کتاب بسته شود.

وی درباره زمان تحویل مصلای امام خمینی به متولیان نمایشگاه کتاب ابراز داشت: خوشبختانه زمان مسابقات قرآن به تعویق افتاده، بنابراین پس از تعطیلات نوروز احتمالا مصلا را تحویل می گیریم.

انتهای پیام/

لینک خبر :‌ خبرگزاری فارس
نخستین جلسه شورای برنامه ریزی سی و دومین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران با حضور محسن جوادی معاون امور فرهنگی و رئیس نمایشگاه برگزار شد.

به گزارش حوزه ادبیات گروه فرهنگی باشگاه خبرنگاران جوان ، نخستین جلسه شورای برنامه ریزی سی و دومین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران با حضور محسن جوادی؛ معاون امور فرهنگی و رئیس نمایشگاه، قادر آشنا؛ قائم مقام نمایشگاه کتاب، مهدی اسماعیلی؛ معاون اجرایی و ایوب دهقانکار؛ مشاور اجرایی و مدیران کمیته ها و بخش های نمایشگاه روز دوشنبه (29 بهمن ماه) در سالن زنده یاد علی عاشوری در موسسه نمایشگاه های فرهنگی ایران برگزار شد.

جوادی در این جلسه با تقدیر از برگزارکنندگان نمایشگاه کتاب تهران در ادوار گذشته بر ضرورت توجه به خلاقیت و نوآوری در برنامه های نمایشگاه تاکید کرد و گفت: نمایشگاه کتاب تهران در حال حاضر فراتر از نمایشگاه کتاب شده است و فعالیت های فرهنگی متنوع و بسیاری در آن برگزار می شود. معتقدم اگر بتوانیم نمایشگاه را به خوبی برگزار کنیم، می توانیم علاوه بر تاثیر در ارتقای کیفی حوزه نشر به اقتصاد این حوزه هم کمک کنیم تا نشر کشور بتواند به پویایی و خلاقیت ادامه دهد.

جوادی تاکید کرد: در فعالیت های فرهنگی که در نمایشگاه انجام می شود باید نوآوری و پویایی مورد غفلت قرار نگیرد. همچنین بخش بین الملل نمایشگاه کتاب تهران بیشتر مورد توجه قرار گیرد و ارتباطات گسترده تری با ناشران خارجی برای حضور بیشتر داشته باشیم.

رئیس سی و دومین نمایشگاه بین المللی کتاب با تاکید بر عملکرد فرابخشی مدیران کمیته ها در بخش های مختلف گفت: همه افرادی که زیر پرچم این کشور به فعالیت های فرهنگی می پردازند و مجوز از وزارت فرهنگ و ارشاد دریافت کرده اند، باید دیده شوند و نباید برای حضور آن ها در نمایشگاه تنگ نظری داشته باشیم، البته در دوره های پیشین نیز چنین شرایطی وجود داشته است.

وی با اشاره به استفاده از ظرفیت های معاونت امور فرهنگی در برنامه ها گفت: مجموعه های خوبی همچون خانه کتاب و بنیاد شعر و ادبیات داستانی ایرانیان ظرفیت های خوبی در برگزاری برنامه های فرهنگی دارند و می توانیم ازآن ها استفاده کنیم.

جوادی ادامه داد: اگرچه از ابتدای آغاز جلسات شورای سیاست گذاری بارها بر صرفه جویی تأکید داشته ایم اما در حوزه یارانه ها باید برعکس عمل کنیم و از هم اکنون با نامه نگاری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با معاون اول محترم رئیس جمهوری به دنبال آن هستیم تا میزان یارانه های نشر را بیشتر کنیم تا از این طریق قدرت خرید کتاب توسط قشرهای مختلف جامعه را افزایش دهیم. البته مدیریت یارانه ها نیز باید مورد توجه قرار گیرد تا از سوء استفاده از یارانه های نشر جلوگیری شود.

در ادامه این جلسه همچنین قادر آشنا با تاکید بر شفاف سازی فعالیت های نمایشگاه کتاب گفت: مدیران کمیته ها باید تلاش کنند تا ضوابط مالی را رعایت کنند و صرفه جویی را سرلوحه تمامی فعالیت های خود قرار دهند. از این رو ضرورت دارد که تمامی قراردادها در کمیسیون معاملات نمایشگاه ثبت شوند تا درآمدها و هزینه های نمایشگاه کتاب تهران شفاف باشند.

وی ادامه داد: همچنین باید تمامی کمیته ها وحدت رویه را رعایت کنند و در بکارگیری نیروی انسانی دقت نظر بیشتری صورت گیرد. برنامه ریزی هایی هم برای کاهش ملموس تعداد نیروهای اجرایی نمایشگاه انجام شده است.

ایوب دهقانکار نیز در این جلسه با اشاره به تجربیات مدیران کمیته های مختلف در برگزاری این دوره از نمایشگاه کتاب تهران گفت: خوشبختانه در چهار جلسه شورای سیاست گذاری زمان، محل برگزاری و اصلاح ساختار نمایشگاه به تصویب رسیده است. در طول این مدت همه تلاش ما این بود تا در میزان واگذاری ها به صنف، عقب نشینی نکنیم. همچنین 12 کمیته به 7 کمیته کاهش پیدا کرد و امیدورایم این کاهش هزینه ها به افزایش کیفیت نمایشگاه منجر شود.

وی ادامه داد: ان شاءالله در آینده نزدیک اوضاع کتاب بهتر خواهد شد و تلاش های زیادی در حال انجام است تا یارانه های نشر افزایش پیدا کند. مدلی نیز برای توزیع یارانه ها در نظر گرفته شده که در چند استان حال اجراست و در صورت مثبت بودن در نمایشگاه کتاب تهران نیز اجرا خواهد شد.

دهقانکار در پایان خاطرنشان کرد: باید تلاش کنیم تا چهره متفاوتی از نمایشگاه تهران را در این دوره به نمایش بگذاریم. با توجه به فناوری های نوین در حوزه کتاب و استارت آپ های فرهنگی باید تلاش شود تا از این ظرفیت ها که چندان مجالی برای بروز و ظهور ندارند، بیشتر در نمایشگاه کتاب تهران استفاده کنیم.

در نخستین جلسه ستاد اجرایی سی و دومین نمایشگاه کتاب تهران که با ریاست دکتر محسن جوادی برگزار شد قادر آشنا، ایوب دهقانکار، مهدی اسماعیلی راد، احد رضایی، داریوش نویدگویی، احمد شاکری، محمدجواد مرادی نیا، مهدی سهل آبادی، علی اکبر تورانیان، محسن عموشاهی، محمد خلج، داریوش رضوانی، حسین صفری، علی فریدونی، رضا بصیریت، سید رفیع احمد جواهری، مراد خزایی و سید محمد طباطبایی حسینی حضور داشتند.

انتهای پیام/

لینک خبر :‌ باشگاه خبرنگاران جوان
یک ناشر لبنانی بدون هماهنگی با نویسنده ایرانی، کتاب تپه جاویدی و راز اشلو را با عنوان تلة جاویدی و سر اشلو ترجمه و منتشر کرده و این ترجمه در ایران نیز عرضه می شود.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۱۱/۲۹

خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا) ، اینکه ایران همچنان معاهده جهانی برن و قانون کپی رایت را نپذیرفته، مضرات فراوانی را برای نشر ایران به همراه داشته که مهمترین آن ها، مشکلاتی است که برای کتاب های ایرانی در کشورهای دیگر پیش می آید. دلیلش هم این است که مولف و ناشر ایرانی نمی تواند از کپی برداران خارجی شکایت کند و درک این موقعیت روز به روز بیشتر وبیشتر سارقان بین المللی را به ترجمه و انتشار بی اجازی آثار ایرانی ترغیب می کند.

اکبر صحرایی؛ برگزیده پنجمین دوره جایزه جلال آل احمد یکی از آخرین قربانیان سرقت ادبی در ابعاد جهان عرب است. ماجرا از این قرار است که این نویسنده در گشت وگذار مجازی خود با طرح جلد کتابی که برگردان جلدِ کتاب او به زبان عربی تلة جاویدی و سر اشلو ترجمه شده، مواجه می شود و در پایین جلد می خواند: تدوین: اکبر صحرایی.

پیگیری های ثانویه صحرایی او را به سایتی می رساند که به عنوان یک فروشگاه اینترنتی، رسماً ثبت سفارش می کند. در ادامه متوجه می شود ناشر این کتاب دارالمعارف اسلامیه الثقافیه لبنان است که ترجمه کتاب او را در همان حجم منتشر کرده و حتی در ایران عرضه می کند...

نویسنده کتاب تپه جاویدی و راز اشلو درباره این اتفاق به ایبنا گفت: واقعا متعجب شدم و طبیعتا اولین فکری که به ذهنم رسید، پیگیری این اتفاق از ناشرم یعنی سعید عاکف بود. من امتیاز کلی انتشار به زبان فارسیِ این کتاب را در سال 89 به ایشان که خود یکی از نویسندگان شناخته شده و پرمخاطب است، فروختم ولی انتشار به زبان عربی سوال برانگیز بود.

صحرایی ادامه داد: ایشان هم از شنیدن این خبر، متعجب شد و جالب آنکه مطلع شدم اتفاق مشابهی برای کتاب پرفروش او یعنی خاک های نرم کوشک رخ داد و نسخه عربی اش با شمارگان بالا در کشورهای عرب فروخته می شود. همچنین کتاب های مشهور دیگری مثل دا و تعداد دیگر از کتاب های انتشارات سوره مهر نیز دچار چنین سرنوشتی شده اند. سیدحمید سجادمنش هم روایت مشابهی دارد از انتشار بی اجازه کتابش با نام هدایت سوم که انتتشارات سروش آن را منتشر کرده.

نویسنده حافظ هفت در پیگیری های بعدی، به شخصی می رسد که نماینده انتشارات لبنانی در ایران است. نتیجه این می شود که ناشر مذکور که اتفاقا گستره فعالیت هایش نیز قابل توجه است، با اتکا بر عدم عضویت ایران در قانون کپی رایت و دستِ کوتاه مولف از شکایت، کتاب را به شکل کامل ترجمه کرده و در کشورهای عرب زبان می فروشد. حال آنکه قباحت را به حد اعلا رسانده و ترجمه بی اجازه این کتاب را در ایران نیز ارائه می کند.

گویا این انتشارات، به قول قدیمی ها کلاه ما را نشان کرده و حسابی برایمان تهیه گرفته است. به عبارت دیگر پروژه برگردان بی اجازه آثار ایرانی از سوی این ناشر، تنها به کتاب اکبر صحرایی ختم نمی شود؛ کمااینکه در بالای طرح جلد، به مجموعه ای اشاره شده که تلة جاویدی و سر اشلو نوزدهمین شماره از آن است!

چنانکه گفته شد؛ تن ندادن به قانون کپی رایت تبعات خاص خودش را دارد اما اینکه بگذاری سارق، راست راست جلوی چشمت راه برود و عرض اندام کند، حرف دیگری است! چطور ممکن است در شرایطی که واردات کتاب (به دلیل وجود قانون ممیزی پیش از چاپ در ایران) به ایران با گرفت وگیرهای فراوانی همراه است؛ آنقدر که حتی امکان توزیع و فروش کتاب های فارسی نویسندگان و شاعران افغانستانی در ایران نیز مهیا نیست، چطور ترجمه عربیِ یک کتاب ایرانی، به کشورمان بازمی گردد به فروش گذاشته می شود؟ البته واردات فیزیکی کتاب در روزگار ما، شاید کار منطقی ای به نظر نیاید و احتمال اینکه این کتاب و امثالهم از روی فایل ارسالی ناشر، در همین ایران خودمان چاپ و صحافی شده باشد، بیشتر است. در این صورت؛ آیا نباید نظارتی در این زمینه وجود داشته باشد؟

صحرایی با اشاره به طرح موضوع با مسئولان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، گفت: این ماجرا را با همایون امیرزاده؛ مدیرکل روابط عمومی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی که از قدیم با ایشان آشنایی داشتم، در میان گذاشته ام که او هم این کار را تخلف خواند و قول پیگیری و رسیدگی داد.

وی ادامه داد: درست است که ما نمی توانیم در کشورهای دیگر شکایت کنیم و حق مان را در چنین پرونده هایی بگیریم، اما انتظار هم نداریم که در کشور خودمان، ترجمه غیرمجاز کتاب هامان عرضه شود؛ در شرایطی که هیچ اجازه ای از ما گرفته نشده و حتی مشورتی از ما نخواسته اند.

راز اشلو چیست؟
تپه جاویدی و راز اشلو نوشته اکبر صحرایی در سال 89 و از سوی انتشارات ملک اعظم به انتشار رسیده که روایتی داستانی از شهید مرتضی جاویدی یکی از غیورترین سرداران در زمان هشت سال دفاع مقدس است؛ تنها رزمنده ای که امام خمینی (ره) پیشانی او را بوسید. او در عملیات والفجر2 تپه ای به نام برد زرد که سی کیلومتر در خاک عراق وجود داشت را فتح کرد. شهید مرتضی جاویدی و گردانش چیزی در حدود چهار روز و چهارشب دراین تپه محاصره شدند اما بالاخره با رشادت های فراوان توانستند این تپه را فتح کنند.

اشلو مخفف جمله ان شی لونک است که معنی آن می َشود: حال و روزت چطور است . شهید جاویدی شخصیتی بود که در طول هشت سال دفاع مقدس علاوه بر عاشقانه جنگیدن به تمام رزمندگان روحیه می داد و همه او را می شناختند ودوستش داشتند. داوطلب برای راه یافتن به گردان شهید جاویدی به قدری زیاد بوده که گاه کار به گزینش می کشید. گردان او یکی از قدرتمندترین گردان های جنگی بود که در عملیات های زیادی شرکت کرد و پیروز شد. او در عملیات کربلای5 درحالی که بیست و هشت سال داشت به شهادت رسید.

لینک خبر :‌ خبرگزاری کتاب ایران
رامبد جوان می گوید درباره پول شویی در سینمای ایران شک ندارد اما حجم این تخلف در سینما را در قیاس با حوزه های مالی دیگر شوخی توصیف می کند.

خبرگزاری مهر - گروه هنر- محمد صابری: صحبت از دلایل غیبت قانون مورفی در جشنواره سی وهفتم فیلم فجر و طرح برخی انتقادات نسبت به استفاده از شوخی های دوپهلو در این فیلم، بخش اصلی قسمت نخست گفتگوی خبرگزاری مهر با رامبد جوان را به خود اختصاص داد.

قانون مورفی تازه ترین فیلم رامبد جوان همچنان بر پرده سینماها است و فروش آن به تازگی از مرز 8 میلیارد تومان عبور کرده است.

کارگردان قانون مورفی در بخش دوم این گفتگو ضمن انتقاد از رویکرد برخی منتقدان نسبت به فیلم تازه اش با اتکا بر تجربه های اخیر خود در عرصه تهیه کنندگی به تشریح نظراتش در حوزه ورود پول های مشکوک به سینما پرداخت.

بخش دوم و پایانی گفتگوی صریح خبرگزاری مهر با رامبد جوان را در ادامه می خوانید؛

* در راستای نکته ای که درباره پررنگ بودن وجوه فنی فیلم قانون مورفی نسبت به جنبه های محتوایی آن طرح می شود؛ اساساً چقدر قصه در این فیلم برایتان دغدغه بود؟

جالب است بدانید قبل از ساخت فیلم نامه قانون مورفی را به پیمان قاسم خانی (که به جهت رفاقتی که با او دارم و اینکه آدم موجهی در زمینه فیلم نامه نویسی محسوب می شود نامش را می آورم) دادم تا بخواند. وقتی نظرش را خواستم گفت به نظر من این فیلم نامه هیچ نقص و ایرادی ندارد. فقط گفت سلیقه من در مواردی با تو متفاوت است که وقتی درباره مصداق این موارد از او پرسیدم دیدم واقعاً نظرم با او متفاوت است. بعد هم که فیلم را دید، خیلی آن را دوست داشت. پیمان قاسم خانی می گفت از نظر من شاید قصه می توانست کلاسیک تر روایت شود و مثلاً صحنه دزدیده شدن بچه را در فیلم نشان می دادم، اما در نسخه فعلی یک دیوانگی وجود دارد که خاص خود فیلم است

این ها را گفتم که بگویم مگر قصه چیست؟ قصه فضایی است برای تعریف کردن یک سری رابطه، کشمکش، معضل، تلاش، شوخی، هیجان، رسیدن، نرسیدن، جنگیدن و غیره. هر قصه ای مجموعه ای از همین موارد است. وقتی صحبت از ژانری مانند کمدی-اکشن می کنیم، باید طبق قواعد و تعاریفی حرکت کنیم و بازهم در چارچوب این قواعد برای هر معلق بازی دستمان باز است. مثلاً شنیده ام برخی می گویند قانون مورفی یک فیلم فانتزی است، در حالی که فیلم کاملاً رئال است و اصلاً فانتزی نیست. آن سکانس هایی که حس فانتزی به شما می دهد، صرفاً توهم یکی از کاراکترها است.

* اتفاقاً رفت وبرگشت به این فضای ذهنی و وهم آمیز از شوخی های خوب فیلم است!

همه این ها در فیلم کارکرد خودش را دارد. قصه فیلم مگر قرار است چیزی غیر از این جزئیات باشد؟ یک آدمی بچه اش دزدیده شده و برای پیدا کردن او است به دامن یک آدم چلمن همه چیز از دست داده می شود! آن آدم چلمن هم هر کاری از دستش بر می آید می کند تا به دوستش کمک کند...

* موقعیت هایی که در روند داستان می بینیم، چقدر برآمده از منطق داستان است و چقدر در راستای همان شیطنت های تکنیکی و وسوسه برای تجربه های تازه در کارگردانی؟

طبیعتاً همه این اجزا به هم مرتبط است. اساساً چه ایرادی دارد که براساس خلق یک فضا موقعیتی را در قصه بگنجانیم؟

* ایراد که نه اما شاید این رویکرد باعث می شود مخاطب در پایان احساس کند آن قدر که به روی کارگردانی برخی سکانس ها وسواس به خرج داده شده برای رسیدن به یک داستان محکم وسواسی نداشته اید!

اتفاقاً قصه فیلم خیلی محکم است. من اساساً متوجه اینکه برخی ها می گویند قانون مورفی قصه ندارد نمی شوم. اصلاً قصه محکم چیست و قصه شل چیست؟ یک آدمی سراغ دوستش می رود تا فرزندش را پیدا کنند، موفق هم می شوند. در طول مسیر هم کاراکتر اصلی نگاهش نسبت به دنیا و مقوله شانس و قوانین مورفی که به آن ها باور داشته تغییر می کند. از یک قصه کمدی چه انتظار دیگری می تواند داشت؟

* بگذارید از زاویه دیگری بپرسم؛ شما پیش از قانون مورفی ، فیلم پیچیده نگار را با فیلم نامه ای واقعاً سخت از نظر داستان پردازی در کارنامه داشته اید. واقعاً آن قدر که بر سر چفت وبست های داستانی در فیلم قبلی وسواس داشتید، برای این فیلم هم داشتید؟

بله! همین را می خواستی! روی ات کم شد! (می خندد!)

* (باخنده) این پاسخ را به حساب شیطنت گذاشتم! پاسخ واقعی؟

واقعیت این است که اصلاً این مقوله اهمیتی ندارد؛ من فیلم نامه ای داشته ام و شرایط ساخت آن را فراهم آورده ام و آن را هم ساخته ام. حالا از نظر شما این فیلم نامه قصه اش کم است، من می گویم نیست! تا فردا صبح هم حرف بزنیم نظرم همین است. می توانی ایرادهایی به آن بگیری اما درباره قصه نظرم همین است. نهایتش این است که من از شما دعوت می کنم برای همکاری؛ خیلی هم جدی می خواهم که در فیلم نامه بعدی کمکم کنید...

* و طبیعتاً من هم نمی پذیرم، چون تخصص من این نیست.

ایرادی ندارد. فقط فیلم نامه بعدی ام را بخوان و نظر بده. در این اندازه که می توانی کمک کنی؟

* آن وقت مثل امروز به عنوان یک مخاطب می توانم نظر و سلیقه شخصی ام را با شما به اشتراک بگذارم.

آفرین. نکته دقیقاً همین است. سلیقه شمای نوعی به قصه نگار نزدیک تر است و به قانون مورفی دورتر. برای من کننده کار سینما، این تفاوت وجود ندارد.

* فراتر از سلیقه جایی که بحث فن در میان باشد، چقدر نظر منتقدان برایتان اهمیت دارد؟

نقدها را می خوانم اما واقعیت این است که اهمیت چندانی برایم ندارد. اصولاً ما هنرمندان و کسانی که در میدان هنر کار می کنیم، تا به امروز از نظرات منتقدان چیزی نیاموخته ایم اما همچنان مشغول کار هستیم. هنوز دغدغه های جدی و مهم داریم و کارمان را هم می کنیم. احتمالاً هم طیفی پاسخ می دهند چون چیزی نیاموخته ایم کارهایتان این قدر مزخرف است! در جواب می گویم ما کار خودمان را می کنیم و شما هم کار خودتان را؛ هرکسی کار خودش (می خندد)!

وودی آلن می گوید من نه به تشویق منتقدان کار دارم و نه به نقدهایشان، راه خودم را می روم. برای همین هم هست که حتی جایزه های سینمایی را هم نمی گیرد. مهم همین است که تو حالت با کاری که می کنی خوش باشد وودی آلن می گوید من نه به تشویق منتقدان کار دارم و نه به نقدهایشان، راه خودم را می روم. برای همین هم هست که حتی جایزه های سینمایی را هم نمی گیرد. مهم همین است که تو حالت با کاری که می کنی خوش باشد. برخی از همین ها درباره قانون مورفی نوشتند که این سینما نیست . من حاضر کل گروهم را به یکی از همین ها بدهم فقط یکی از پلان هایی که گرفته ایم را به من تحویل دهند! یعنی چه که این سینما نیست؟ پس سینما چه هست؟

بالاخره بخش بزرگی از سینما همین تصویرسازی ها و تکنیک است. انتظار اجرا هم ندارم، فقط یکی به من شفاهی بگوید در این سکانس ها چه کرده ام می پذیرم! شک ندارم خیلی از این ها اصلاً نمی دانند که ما چه کرده ایم! من درون این حرفه هستم. برای برخی از همین سکانس ها با یک عالمه آدم درجه یک و حرفه ای جلسه مشورتی گذاشته ام.

خیلی از همین حرفه ای ها برای برخی بخش ها پیشنهادی نداشتند. وقتی آدم های دست به آچار و درون گود نمی دانند، چه انتظاری می توان از بیرون گودی ها داشت؟ چطور چنین کسی می خواهد به من بگوید فیلمت سینما نیست؟ اتفاقاً هم قانون مورفی و هم نگار به نظر من به شدت سینما است. در حدی که حتماً تماشای آن ها در سالن سینما متفاوت از درون خانه است.

* این نکته واقعاً درست است؛ هر دو تجربه اخیر شما واجد نکات فنی و ویژگی های سینمایی است که نمی توان آن را نادیده گرفت اما باید در کنار این نکات مثبت از ای کاش ها هم بگوییم...

محمود کلاری روزی حرفی می زد که به نظرم به شدت درست است؛ او می گفت هیچ کس به اندازه خود فیلم ساز نمی داند کجای کارش ایراد دارد. این به نظرم بسیار نکته درستی است. پس این کاملاً بدیهی است که برای من هم دانستن این ای کاش ها اهمیت دارد و می خواهم بدانم کار بعدی ام را چطور می توانم بهتر بسازم.

نزدیک به 20 دفعه تا امروز قانون مورفی را با تماشاگر دیده ام. حداقل 10 بار هم به صورت ناشناس در سالن رفتم. حتماً از واکنش ها متوجه شده ام که کجا درست رفته ام و کجا اشتباه. برای کسی که دغدغه سینما دارد حتماً این بازخوردها اهمیت دارد و من هم عاشق سینما هستم.

* در فصل پایانی این گفتگو علاقه مندم کمی هم از تجربه های تازه خود در مقام تهیه کننده بگویید. در این مقام نظرتان درباره بحث داغ این روزها یعنی ورود پول های مشکوک به سینما چیست؟ ارزیابی شما از کیفیت ورود بخش خصوصی به چرخه تولید فیلم در سال های اخیر چیست؟

در این مورد هم به شدت معتقدم که کاش این قدر به جان یکدیگر نیفتیم. آنچه اهمیت دارد این است که سینما هم مانند هر حوزه دیگری، باید خصوصی شود و در اصل این نکته نباید تردید کرد. پای ارگان های حکومتی و اساساً تفکر دولتی باید از سینما بیرون کشیده شود.

امروز در سینمای ایران سه گروه حضور دارند. سینمای دولتی، سینمای خصوصی و همان سینمای کم هزینه و اندیشه ای که به آن هنروتجربه می گوییم و شخصاً معتقدم خیلی به آن ها نیاز داریم. این گروه آخر حکم خوراک فکری برای من سینماگر را دارند من نوعی باید بلد باشم پول فیلمم را جور کنم، فیلمی که دوست دارم بسازم و آن را عرضه کنم. آن وقت می فهمم فیلمم بازار دارد یا نه. اگر نتوانم صنعت سینما و قواعد آن را بفهمم، حتماً فیلمی می سازم که با سر زمین می خورد. طبیعتاً از نظر اقتصادی هم به شدت ضرر می کنم و ناگزیر باید از این میدان بیرون بروم. در این شرایط دو دسته در میدان باقی می مانند؛ یکی افرادی که از نظر صنعتی سینما را بلد هستند و می توانند به سود مالی برسند و گروه دیگری که صرفاً به دنبال جنبه شخصی و فکری هستند و از ابتدا هم برنامه ای برای جذب مخاطب عام ندارند. این گروه دوم با پول های اندک فیلم هایی را به جهت دغدغه های فکری شان می سازند.

* همان چیزی که در دنیا به نام سینمای مستقل نامیده می شود.

دقیقاً. البته این نکته را توجه داشته باشید که ما در سینمای حرفه ای جهان، سینما مستقل داریم و سینمای استودیویی. در ایران اما سینمای دولتی داریم و خصوصی. در آنجا استودیوهای بزرگ فیلم سازی به جهت پول های کلانی که دارند، نقشی شبیه دولت در ایران را دارند.

امروز در سینمای ایران سه گروه حضور دارند. سینمای دولتی، سینمای خصوصی و همان سینمای کم هزینه و اندیشه ای که به آن هنروتجربه می گوییم و شخصاً معتقدم خیلی به آن ها نیاز داریم. این گروه آخر حکم خوراک فکری برای من سینماگر را دارند. در این مختصات هرچقدر سهم دولت کمتر شود، حتماً اتفاقات بهتری خواهد افتاد. در مقابل اما با پدیده ای مواجهیم به نام پول شویی در سینما. واقعیت این است که سینما، تلویزیون و اساساً هنرهای نمایشی همواره در معرض توجه هستند. اگر اتفاقی در جامعه بازیگری رخ بدهد، همه از آن آگاه می شوند اما همین اتفاق اگر در میان پزشکان یا مهندسان رخ بدهد، احتمالاً کسی اصلاً از آن باخبر هم نمی شود! در این شرایط سؤالم این است آیا پول شویی در دیگر بخش های کشور رخ نمی دهد؟

* اینکه شد جواب سؤال را با سؤال دادن! ما درباره سینما صحبت می کنیم...

من شک ندارم در سینما پول شویی اتفاق افتاده و بازهم می افتاد.

* این شد جواب!

در این زمینه که شک ندارم، همه هم می دانیم این واقعیت است و حتی می دانیم چه کسانی هستند و در کدام پروژه ها مشغول اند...

* (با خنده) خب این قدر دقیق اطلاع دارید چرا به قوه قضاییه خبر نمی دهید!

(می خندد) مگر من پلیسم! حرفم هم چیز دیگری است. اساساً گردش مالی سینما مگر چقدر است که بخواهیم این قدر روی آن حساس شویم. به نسبت خیلی از صنایع دیگر، گردش مالی سینما شوخی است.

* فارغ از این قیاس ها، پذیرفتیم که سینما باید خصوصی شود؛ مسیر درست برای مصون ماندن از این عوارض تحقق شفافیت است...

شفافیت یعنی چه؟ این چه منطقی است که برخی فکر می کنند من باید درآمدم را به همه اطلاع بدهم تا شفاف سازی کرده باشم!

* به نظرم حسین انتظامی (سرپرست سازمان سینمایی) پاسخ نسبتاً جامعی از شفافیت ارائه داده است؛ اینکه قاعده و قانون مشخصی در سینما چه در بخش خصوصی و چه در بخش دولتی وجود داشته باشد که اگر زمانی نسبت به عملکردهایمان در این حوزه مورد سؤال قرار گرفتیم، بتوانیم به آن قواعد ارجاع بدهیم.

بله. این تعریف درستی است...

* اما امروز در بخش خصوصی سینمای ایران نشانی از این قاعده نیست!

چون تازه در حال شکل گیری است. تازه چند سال است که اساساً سینماداری خصوصی در ایران پا گرفته است...

سعی می کنم آلوده به پول های مشکوک نشوم. نهایت کاری که می توانم بکنم همین است که فیلم هایم را در منطقه امنی محافظت کنم تا به این جریان آلوده نشود * و اتفاقاً چون در گام های اول هستیم باید حواسمان به اهمیت این قواعد باشد.

بله حتماً این درست است. قانون گذاری در این زمینه را حتماً باید خانه سینما برعهده بگیرد که همه اصناف سینما در آن سهم دارند. در این فرآیند دولت باید ناظر باشد، نه عامل . ناظری از ارشاد باید در فرآیند این قانون گذاری حضور داشته باشد تا بگوید تا کجا می تواند نقش آفرین باشد. خروجی چنین فرآیند می شود قوانین خصوصی سازی سینمای ایران که همه ما هم می توانیم به آن پایبند باشیم.

* آن زمان آن قدر حرفه ای می شویم که دیگر مثل امروز ابایی از اعلام دستمزد فلان بازیگر و یا بودجه تولید فلان پروژه سینمایی نخواهیم داشت؛ اطلاعاتی که الان انتشارشان یک چیز عجیب وغریب به نظر می رسد!

چون همه چیز بی دروپیکر است. دلیلش هم این است که تعداد آدم های حرفه ای و آگاه نسبت به حوزه ای که در آن کار می کنند. بسیار کم است.

* رامبد جوان که امروز سه پروژه در بخش خصوصی تهیه کرده است، تن به این شفافیت می دهد؟

من که اعلام کرده ام. برای همین قانون مورفی 3.5 میلیارد تومان هزینه کرده ایم. ما حساب کرده بودیم با پولی که داریم می توانیم 4 فیلم بسازیم اما خروجی آن شد 3 فیلم! این خیلی مهم است که ما آگاه باشیم در فرآیند تولید و سرمایه گذاری یک فیلم دقیقاً چه مراحلی طی می شود. نباید تصور این باشد که مثلاً این 3.5 میلیارد که ما اعلام می کنیم در جیبمان بوده و آن را درآورده و خرج فیلم کرده ایم! نه، جمع آوری و تأمین این بودجه خودش یک تخصص است و بلدی می خواهد.

اینکه شما از روی فیلم نامه بتوانید برآورد مالی داشته باشیم و بدانید از چه فرآیندی می توانید بودجه آن را تأمین کنید، نیاز به آموزش دارد. مثل سرمایه گذاری در ساختمان سازی است که پیش بینی و تنظیم آن با شرایط بازار، واردی می خواهد. آموزش کافی در این زمینه پیش شرط آن شفافیتی است که از آن صحبت می کنیم.

* فارغ از شرایط و ایده آل هایی که در آینده باید به وجود بیاید، امروز و در قبال آن پول شویی که اشاره کردید تردیدی در وجود آن ندارید، چه باید کرد؟

من سعی می کنم آلوده نشوم. نهایت کاری که می توانم بکنم این است که فیلم هایم را در منطقه امنی محافظت کنم تا به این جریان آلوده نشود. همیشه معتقدم که باید سعی کنم کاری نکنم فردا از صحبت درباره آن احساس شرمندگی داشته باشم. دقیقاً مانند دروغ .

دروغ گفتن خاصیتش این است که فردا روزی تو را دچار شرمندگی می کند. سعی می کنم کاری نکنم که فردا مجبور شوم بگویم مرا ببخشید، ای کاش این کار را نمی کردم. اصل اخلاق که درباره آن باهم صحبت کردیم هم به نظرم همین است.

کد خبر 4544709

محمد صابری

لینک خبر :‌ خبرگزاری مهر
تهران-ایرنا-شرکت های پخش فیلم که شاید در دهه های گذشته کمتر مورد توجه و اثرگذار در روند فیلمسازی و سینما بودند، امروزه به یکی از قدرت های بلامنازع در این عرصه بدل گشته اند؛ قدرت هایی که بیشتر از آنچه فکر می کنیم می توانند خط و جهت دهی کنند.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۱۱/۲۹ سایت های دیگر : شبکه اینترنتی آفتاب

به گزارش گروه تحلیل، تفسیر و پژوهش های خبری، مدتی است که در سینمای ایران صحبت از گروه ذینفوذ پشت پرده می شود که به سلیقه و جریان فیلمسازی در ایران جهت داده است. این که سینمای ایران به سمت یک دو قطبی فیلم کمدی بدون مضامین هدفمند و فیلم اجتماعی با رگه های عمدتا سیاه نمایی رفته را برخی نتیجه ی مستقیم حضور و قدرت تشدید یافته ی شرکت های پخش می دانند که این روزها حتی سفارش دهنده ی اصلی سینما شده است.
این روند که بدنه ی سینمای ایران را تحلیل برده و ضعیف ساخته است هر روز بیش از پیش ژانرهای متعدد را به بهانه ی اقبال و استقبالی که پخش کنندگان در دفاع از کمدی دارند، به حاشیه رانده و از صحنه حذف می کند. شرکت های پخش فیلم به قدرتی بلامنازع در این عرصه تبدیل و بر تولید، ساخت و اکران اثری بی چون و چرا دارند.
این قدرت بلامنازع پخش کنندگان از طرفی و از طرف دیگر سخت گیری ها و فشارهایی که در پروانه ی ساخت وجود دارد، سینمای ایران را به نوعی شکنندگی دچار ساخته است؛ سینمایی که در آن تولید کنندگان آثاری جدا از این بازی، حتی در صورت پذیرش ریسک ورود به این میدان، با طرد و کم توجهی مواجه می شوند چرا که در این عرصه فیلم هایی که مطابق با سلیقه ی پخش کنندگان نباشند از پیش بازنده هستند.

**تولید؛ بدنه ی نحیف سینما
محرم براتی یکی از پخش کننندگان سینمای ایران است که به دلیل علاقه و دلسوزی ای که نسبت به سینمای ایران دارد حاضر شد تا بخشی از این داستان را تشریح کند. آنچه در ادامه می آید گفت وگوی پژوهشگر ایرنا با این پخش کننده فیلم است.
در ابتدا براتی از نقش پررنگ و کمتر توجه شده ی شرکت های پخش گفت و بیان کرد: با این که خودم پخش کننده هستم باید بگویم که شرکت های پخش متاسفانه خیلی نقش موثری در سلیقه ی مخاطب دارند، یعنی پخش دارد سلیقه مخاطب را در ایران تغییر می دهد. در واقع من که به این سینما علاقه دارم نگران آن هستم از این بابت.
وی افزود: متاسفانه فیلم سازی در ایران خیلی سخت شده است چرا که شما باید یا خیلی فیلمتان بازاری و طنز باشد یا این که خیلی فیلم ساز برجسته ای باشید. بین این دو دارد حذف می شود؛ یعنی سینمای ایران از نظر تولید در حال لاغر شدن است. یک جایی ممکن است بادکنکی رشد کند ولی کیفیت دارد، کاملا قربانی یک سلیقه سازی ای می شود که این سلیقه سازی از پخش نشات می گیرد. پخش، هیولا یا مافیا و آن چیزی که درباره اش فکر می کنند نیست و منافعش را نگاه می کند. هیچ کس حواسش به سینما نبوده است تا قربانی منافع مالی پخش در این وضعیت نشود. ما از این بی توجهی ضربه می خوریم و از پول هایی که از بخش هایی دیگر وارد سینما می شوند.
پخش از این بابت ها در سلیقه مخاطب موثر بوده است و در سینمادار بودن هم موثر است. پخش می تواند به یک فیلم کمک کند اگر بخواهد و اگر اراده ای وجود داشته باشد که بخواهد سینمایی به مقوله ای نگاه کند، می تواند جوری مدیریت کند که فیلم های بدنه و فیلم های بینابینی هم بیایند و اکران شوند و فیلم های حوزه اجتماعی هم بیایند و بفروشند. ولی متاسفانه این گونه نیست به دلیل این که یک طرف ممکن است خیلی قوی تر باشد و طرف دیگر خیلی ضعیف تر.

**پخش مساوی با پول
معمولا فیلم ها را به دفاتر پخش می دهند که به دلیل این که توانایی اکران ندارند آن را ناخواسته می سوزانند و رد بخشی از بحث فیلم سوزی را که مطرح می شود، باید در اینجا دید. ناخواسته فیلم را می سوزانند چون این تفاوت ظرفیت وجود دارد. زمانی بحثش بود (اما عملی نشد) که بیایند یک هولدینگ یا شرکت هایی را درست کنند که چند شرکت پخش با همدیگر باشند و همه نوع ژانر را پوشش دهند و یک دسته بندی بشود که فیلم های بفروش یا فیلم هایی که خوب می فروشند بروند یک طرف، که نشد. در نهایت من واژه مافیا را قبول ندارم چون این فرایند ناخواسته است و دارد روی سینما تاثیر می گذارد.
این پخش کننده فیلم در جواب این سوال که مگر می شود چنین عملی ناخواسته باشد خاطر نشان کرد: ناخواسته است. مثلا این را تصور کنید که خیابانی هست و به آن فکر نمی کنیم و برایش برنامه ریزی نداریم، اما جوری درستش می کنیم که باعث تصادف می شود. کسی نمی خواسته که آنجا تصادفی رخ بدهد اما برایش فکر نشده و مهندسی ساخته نشده است و باعث رخ دادن این اتفاق می شود.
پخش پول است نه سینما؛ آدم هایی که در پخش هستند به پول فکر می کنند. یعنی کاملا قاعده اش براساس پول است و سطحی است که پول تعریفش می کند و این نکته که آیا این فیلم می فروشد؟. همه جای دنیا این گونه است که سینمادار مشخص می کند چه فیلمی اکران بشود چون سینمادار است که منافعش را نگاه می کند که باید بچرخد و پولش را در بیاورد؛ اما اینجا این گونه نیست و ما اینجا همه چیزمان فرق دارد و طبیعی نیست و این را باید درک کنیم کل سینمای ما طبیعی نیست .

**پخش مافیا نیست
براتی در توضیح این که فیلم پس از تولید به حال خود رها می شود در صورتی که در این مرحله نیاز به توجه دارد ادامه داد: همه انتظاراتی دارند، یکسری پول را می آورند در سینما و تولید می کنند ولی زمانی که فیلم می خواهد اکران شود، آن را رها می کنند. این همان پاشنه آشیل ما است که رها سازی می شود. در هزار کمیته نظارت فیلم را می خوانند و می بینند و سانسور می کنند ولی زمانی که به پخش می رسد، رها شده است. حتی در مورد آن فیلم هایی که با بودجه هایی است که دولت می گذارد داستان همین است چون بودجه دولتی است و هیچ نگرانی ای بابت این که آورده قبلی یا بعدی داشته است، وجود ندارد. در نتیجه وقتی تولید تمام شد فیلم را رها می کنند؛ مانند کسی می شود که سرپرستی ندارد در نتیجه نمی شود تضمین کرد که به جای خوبی می رسد.
براتی در جواب این سوال که چطور می شود که پخش می تواند به چنین مافیایی بدل شود گفت: مافیایی بودن بار منفی دارد و من آن بار منفی را قبول ندارم. امروز صحبت از مافیای پخش بصورت ضمنی به یک نفر اشاره دارد و آن آقای سرتیپی است؛ یعنی شرکت پخش فیلم ایران را مافیا می نامند به عنوان دفتری که خیلی فیلم های پرفروش را پخش می کند یا هرچیز دیگری را.
من می گویم این که فیلم را پس از تولید به پخش بسپارند قاعده، قاعده بازار آزاد و قاعده ی راحت کار است. ما نمی توانیم این طرف داستان یعنی تا مرحله ی تولید فیلم مان دولتی باشد اما آن طرف داستان و در پخش به بازار آزاد منتقل شویم. تناقض داریم. اگر قرار است این طرف هم فیلم آزاد شود، پروانه نمایش را بردارند و بگذارند فیلم را بسازد و بعد بگویند بر اساس قاعده مشتری. شما هم باید یک سری اصول را رعایت کنید. ما در جمهوری اسلامی زندگی می کنیم و باید اصولی را رعایت کنیم کسی که اصول را رعایت نکرد ناخواسته حذف می شود و این خیلی طبیعی است .
وی ادامه داد: من موافق نیستم که دولت بیاید در حوزه پخش هم کار کند. کما اینکه این کار را کرد و موفق هم نبود. فارابی پخش داشت و موفق نبود. چون وقتی در حوزه دولت هستید برایتان مهم نیست چه اتفاقی می افتد. وقتی حقوق دولتی ات را می گیری خیلی مهم نیست که چه اتفاقی برای فیلم خواهد افتاد و می فروشد یا نه چون شما ذینفع نیستید. من معتقدم اگر پخش خوب است و می خواهند این روند را ادامه بدهد، می توانند بخش هایی را در دفاتر خصوصی پخش تقویت کنند و یک سری فیلترهایی را (که قبلا هم بود) بگذارند. مثلا قبلا می گفتند پخش می تواند 8 فیلم پخش کند. ولی آمدند و دفاتر اقماری درست کردند و این سیاست هم منحرف شد.

**گلوگاه پولشویی
این پخش کننده فیلم در توضیح جایگاه و موقیعت منحصر به فردی که امروز شرکت های پخش دارند اذعان داشت: پخش می تواند گلوگاه پولشویی باشد و پولشویی را می توانند از تولید بیرون بیاورند. کار سختی هم نیست، اصلا هم کار سختی نیست. پول کثیفی که می آید در فیلم ساخته می شود در اینجا می تواند جریان یابد. اتفاقا خیلی زرنگ هستند و آن را آورده اند در جایی که خیلی معلوم نیست. می آیند یک چیزی به آنان می دهند و بیرون می روند و اتفاقی هم نمی افتد ولی می روند و در حوزه پخش می مانند و آن زمان یک فیلمی نمی فروشد اما فکر می کنند دارد می فروشد یعنی این برای این است که آن پول شسته شود و این اتفاقات می تواند در آنجا هم بیفتد. سینما به یک پخش قوی نیاز دارد.
براتی در پاسخ به این سوال که مگر می توانند برای فیلمی که نمی فروشد پولشویی را اعمال کنند، تصریح کرد: می توانند و این اتفاق می افتد. برای فیلم فروش سازی خیلی ممکن است. کمااینکه در کف فروش هم ابزار قدرت دفاتر پخش هستند.
یک چیز مهم در مورد پخش وجود دارد و آن این است که پخش می تواند قبل از فیلم تولید شود و به ساخت فیلم کمک کند. وقتی پخش به تولید فیلم کمک می کند در اصل دارد رد پا و جای پا می گذارد و به فیلم جهت می دهد که بیا فیلم خود را بساز و به دفتر پخش من بیا. پس ما در تولیدمان مساله داریم. همه جای دنیا کمپانی ها دفاتر تولید و پخش هستند؛ یعنی فیلمی را که خودشان می سازند پخش می کنند. این راحت تر و منطقی تر است. اما الان بیشتر دفاتری که پخش دارند، لزوما تولید نمی کنند و دفاتری که تولید می کنند، پخش ندارند .
یک زمانی دفاتر پخش را فله ای می دادند و خیلی ها می رفتند و دفتر پخش می گرفتند. یک مدتی کلا محدودش کردند اما استثناهایی هم داشته و یک زمانی هم که کلا ممنوعش کردند.

**پخش فیلم؛ شاهررگ کمدی مبتل
براتی ادامه داد: سینما ما امروز خیلی نحیف شده است و یک ضربه می تواند برای آن سنگین باشد. سال 97 را ببینید سقف فیلم هایی که فروخته اند چه فیلم هایی بودند؟ این جای پایی است که پخش دارد می گذارد. این قدرت پخش است که فیلم ها در سال 97 تولید و در همان سال اکران می شود یعنی چیزی کمتر از یک سال.
این قدرت دفتر پخش است که فیم ها را سفارش می دهد. فیلم را جامعه باید سفارش بدهد یعنی جامعه به عنوان یکی از اهرم ها آن را بطلبد و کارگردان این را از دل جامعه بیرون بکشد اما این فیلم های سریالی و زنجیره ای با سوپراستارها یک شبه تولید می شود و این جریان البته دستمزدها را به شدت بالا برده است.
آقای پوراحمد گفته بود که به یکی از سوپراستارهایی که خودم به سینما آوردم زنگ زدم که اخیرا فیلم های طنز هم بازی می کند و درخواست نصف بودجه فیلم را کرده بود . طبیعی است دستمزدهای شده یک میلیارد تومان .
وی افزود: این جریان را پخش راه انداخته و نتیجه آن فیلم های بی محتوایی است که خود سازندگانشان هم می دانند کیفیت کارشان در چه حدی است.
کمال تبریزی با فیلم همه با هم هستیم ، آقای ده نمکی با فیلم زندانی ها و آقای سرتیپی با فیلم رحمان 1400 کسانی بودند که فیلم هایشان را از معرض نقد جشنواره خارج ساختند.
براتی در توضیح عدم حضور این فیلمسازان شناخته شده در جشنواره تصریح کرد: اینها فیلم هایشان را با دلیل بیرون کشیدند؛ در جشنواره نیستند اما منتظر اکران نوروزی هستند. چون می دانستند اگر بیایند فیلمشان نقد می شود و می گونید فیلمت خوب نیست و ضعیف است. فکر می کنید اگر مارموز یا قانون مورفی به جشنواره می آمد احتمال فروششان همینقدر بود؟ خیر چون اینها اصلا داستانی ندارند.
این تاثیر پخش در سینما است در صورتی که به نظرم تاثیر پخش باید در خود سینما باشد یعنی به فروش فیلم کمک کند.
ولی من فکر می کنم این زدن زیر میز و ترس از عیان شدن ضعف پیش مخاطب جدی تر است؛ چون تا زمانی که می آیند در جشنواره و جایزه می گیرند فیلم خوب است اما بعد از آن بد می شود؟
وی تاکید کرد: در جشنواره آدم های جدی تر می آیند؛ آدمی که در سینما موثر است و همه جای دنیا هم همین است. جشنواره جای پخش نیست و جای محدودی است. آدم هایی می آیند که به سینما علاقه مند هستند و این حضور در فروش یک سال و سال آینده فیلم اثر می گذارند. چون منتقدان نسبت به فیلم ها کامنت می دهند. در نتیجه اینها فهمیده اند که اگر فیلمشان به جشنواره بیاید هو یا طرد می شود.
به نظرم به این طریق دارند سر سینما را می برند. دخل و خرج سینما می رود در فیلم هایی که خیلی سینمایی نیستند. هزارپا خوب بود آمد مخاطبش را داشت و فروخت چنین فیلم هایی فروششان طبیعی است ولی بعضی هایشان هیچ خروجی ندارند نه خنده و نه مفهوم و نه... اینها در سینما هست و هرکس بگوید پخش در سینما اثر ندارد دارد دروغ می گوید. من اطلاع دارم و این حرف ممکن است تبعات زیادی برای من داشته باشد ولی باید بگویم که پخش، سفارش دهنده ی این کمدی مبتذل است، به دلیل این که از آن ارتزاق می کند و بقایش در گرو آن است. سینمادار دار هم همین را می خواهد و اینها دست در دست هم داده اند .
برای همین سفارشی سازی فیلم و سریال دارند یک سری کارگردان را تربیت می کنند و اگر انتقاد کنیم می گویند هالیوود هم همین است اما ما در کدام قسمت شبیه هالیوود هستیم؟ در نتیجه همه رفته اند به این سمت که پولشان را به دست بیاورند و این یک صنعت است که در آن بده و بستان در جریان است. قرار نیست هیچ رسالتی را انجام بدهد .

**طنز مبتذل؛ مصداق بارز کم فروشی
براتی در ادامه خاطر نشان کرد: اما سرگرمی هم باید شرافتمندانه باشد و شما پولی را که از یک آدم می گیرید در ازایش کالایی را بفروشید که کم فروشی نکرده باشید. فیلم های طنز مبتذل، کم فروشی ای است که از طرف شرکت های پخش با همکاری سینما در حال رخ دادن است.
یکسری دوست دارند و می روند این فیلم ها را می بینند ولی به نظرم ما سلیقه مخاطب را تغییر داده ایم. طنز ما از فیلم های مهمان مامان و اجاره نشین ها به لس آنجلس تهران تنزل کرده است. البه اگر در این بین یک طنز شریفی هم بیاید وسط و بخواهد براساس یک دلایل موجه مردم را بخنداند عالی است، سینما باید مردم را بخنداند ولی نه خنده ای که مصنوعی است و از یک سری شوخی هایی می آید که غیرفرهنگی هستند. سینما در کنار صنعت بودنش یک کالا فرهنگی هم هست. به نظرم امروز یک بخش، فقط به صنعتش چسبیده اند و یک بخش فقط به فرهنگش. باید اینها را در کنار هم نشاند و آن را به عنوان یک صنعت فرهنگی تثبیت کرد. نه تمام معنا صنعت است و نه فرهنگ. یک صنعت فرهنگی است که کالای فرهنگی می فروشد و نباید کم فروشی کند. در این کم فروشی سینمادار هست، پخش هست، و آدم هایی که منافع شخصی شان را می بینند هم هستند. کسی دیگر نمی تواند باشد چون در سینما و پخش است که پول جابه جا می شود. در تولید که کسی چیزی در نمی آورد.
پژوهشم**س.ب

ارتباط با سردبیر newsroom@irna.ir

تماس بی واسطه با مسئولین

لینک خبر :‌ خبرگزاری جمهوری اسلامی
خبرگزاری میزان- سخنگوی شورای صنفی نمایش گفت: طی جلسه امروز مورخ دوشنبه 29 بهمن ماه درباره ارزش گذاری و نرخ بهای بلیت سینماها برای سال 98 بحث و تبادل نظر شد و قرار شد صنوف پیشنهادهای خود را اعلام کنند تا پس از جمع بندی کارگروه به سینماها ابلاغ شود.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۱۱/۲۹

غلامرضا فرجی سخنگوی شورای صنفی نمایش در گفت وگو با خبرنگار گروه فرهنگی خبرگزاری میزان، درخصوص تیجه امروز شورای صنفی نمایش گفت: طی جلسه امروز مورخ دوشنبه 29 بهمن ماه درباره ارزش گذاری و نرخ بهای بلیت سینماها برای سال 98 بحث و تبادل نظر شد و قرار شد صنوف پیشنهادهای خود را اعلام کنند تا پس از جمع بندی کارگروه به سینماها ابلاغ شود.

وی درباره پایان اکران برخی آثار روی پرده سینماها افزود: کف فروش فیلم ها بررسی و اکران آنها ادامه دارد، هفته آینده تصمیم گیری نهایی برای ادامه اکران فیلم ها گرفته می شود. همچنین هنوز درباره اکران نوروز 98 نیز تصمیم گیری نهایی نشده است.

سخنگوی شورای صنفی نمایش خاطرنشان کرد: در خصوص اکران در سال جدید هنوز تصمیمات قطعی گرفته نشده وبه زودی تکلیف سرگروه های سینمایی و آیین نامه اکران سال 98 مشخص می شود.

انتهای پیام/

لینک خبر :‌ میزان
فیلم سینمایی متری شیش و نیم که به عنوان محتمل ترین گزینه اکران نوروز 98 مطرح شده است، فیلمی با نقش آفرینی نوید محمدزاده، پیمان معادی و پریناز ایزدیار به کارگردانی سعید روستایی است که سیمرغ بهترین فیلم از نگاه آرا مردمی در سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر را کسب کرده است و بدون شک در نوروز اکران خواهد شد و ایضا با استقبال مخاطبان سینما هم مواجه می شود. متری شیش و نیم توسط شرکت پخش کننده خانه فیلم اکران خواهد شد.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۱۱/۲۹

به گزارش گروه فرهنگ و هنر خبرگزاری برنا، فیلم سینمایی ما همه با هم هستیم ساخته کمال تبریزی که با حواشی فراوانی در حوزه سرمایه گذاری روبه رو شده به عنوان گزینه نوروزی دفتر شرکت پخش حوزه هنری از شانس هایی برای اکران نوروز 98 برخوردار است. حضور دو جین بازیگر سرشناس در این فیلم مطمئنا باعث جذب مخاطب برای دیدن آن می شود.

شرکت پخش فیلمیران با ریاست علیرضا سرتیپی هم با فیلم سینمایی رحمان 1400 خواستار اکران نوروزی است. حضور محمدرضا گلزار و مهران مدیری از نکات برجسته این اثر سینمایی است. منوچهر هادی کارگردانی این فیلم را برعهده دارد.

تازه ترین ساخته سعید سهیلی با نام ژن خوک هم از شانس های اکران نوروز است که با نقش آفرینی نازنین بیاتی و هادی حجازی فر به اکران فروردین 98 فکر می کند.

اما اکران نوروز بدون حضور رضا عطاران واقعا اکران نوروز نیست. عطاران به همراه امیر جعفری در اولین فیلم سینمایی مجید صالحی با نام زیرنظر به دنبال نمایش در نوروز سال آینده هستند که در این مسیر هدایت فیلم موسسه پخش کننده این اثر هم تمام تلاش خود را برای اکران نوروزی این اثر روانه شورای صنفی اکران کرده تا اکران نوروز را از دست ندهد.

شرکت پخش کننده نور تابان هم به دنبال نمایش شبی که ماه کامل شد به کارگردانی نرگس آبیار در نوروز است. این فیلم در سی و هفتمین جشنواره فجر 6 سیمرغ بلورین دریافت کرد.

ماجرای نیمروز؛ ردخون ساخته محمد حسین مهدویان هم که در جشنواره فیلم فجر به توفیق خاصی دست پیدا نکرد با همراهی دفتر پخش کننده سیمای مهر دنبال نمایش نوروزی است که باید دید تلاش های رضوی چقدر مثمرثمر واقع می شود.

دومین اثر سینمایی نیما جاویدی که سرخپوست نام دارد و از بازیگران مطرحی مانند نوید محمدزاده و پریناز ایزدیار بهره برده است با همکاری دفتر پخش کننده نیکان فیلم از گزینه های اکران نوروز 98 است.

گفتنی است در این میان فیلم های زندانی ها ساخته مسعود ده نمکی، چهار انگشت به کارگردانی حامد محمدی و دختر شیطان با کارگردانی قربان محمدپور هم به دنبال اکران نوروزی هستند که در این میان باید منتظر ماند و دید فرصت طلایی اکران نوروزی شامل کدام آثار سینمایی می شود.

لینک خبر :‌ خبرگزاری برنا
کارگردان و تهیه کننده فیلم آشغال های دوست داشتنی در پی تحریم سینماهای حوزه هنری که برای این فیلم اتفاق افتاده است، دسته گلی به برخی سینماهای مربوط این نهاد از جمله سینما آزادی ارسال کرده است.

محسن امیر یوسفی در گفت وگویی کوتاه با ایسنا گفت: خواستیم با توجه به مضمون و داستان فیلم که در راستای آرامش، گفت وگو، صلح، دوستی و وحدت است، ما هم همچون خود فیلم، مقابل این تصمیم حوزه هنری واکنش نشان بدهیم و دسته گلی بفرستیم که تماشاگران سینماهای حوزه هنری بدانند، چنین فیلمی اکران شده است که آنها از تماشای آن محروم هستند.

به گفته ی او؛ بر روی این دسته گل نوشته شده است از طرف آشغال های دوست داشتنی .

شهاب حسینی بازیگر فیلم آشغالهای دوست داشتنی که برای نمایش این فیلم به تازگی به ایران آمده است، شامگاه 28 بهمن ماه در نمایش مردمی فیلم در پردیس سینمایی کوروش با اشاره به اکران این فیلم پس از شش سال گفت: یک چنین شبی در رویاهایمان بود و در شرایطی هستیم که فیلمهای بنده حقیر را لایق حضور در جشنواره فجر نمی دانند.

این بازیگر سخنانش را با بیان اینکه من یک آشغال دوست داشتنی هستم به پایان برد.

فیلم سینمایی آشغال های دوست داشتنی به کارگردانی محسن امیر یوسفی پس از 6 سال توقیف، سرانجام از چهارشنبه 24 بهمن روی پرده سینما رفت و طبق اعلام پخش کننده در سه روز اول ‬ 550 میلیون فروش داشته است و تنها فیلمی است که در مجموع فیلم های به نمایش درآمده توسط حوزه هنری تحریم شده است.

بازیگران فیلم به ترتیب ورود عبارت اند از: شیرین یزدانبخش، حبیب رضایی، هدیه تهرانی، نگار جواهریان، اکبر عبدی، صابر ابر و شهاب حسینی. دیگر عوامل فیلم نیز؛ نویسنده کارگردان و تهیه کننده: محسن امیر یوسفی، مدیر فیلمبرداری: تورج اصلانی، تدوین: مصطفی خرقه پوش، طراحی و ترکیب صدا: محمدرضا دل پاک، طراح چهره پردازی: سعید ملکان، صدابردار: محمود سماک باشی، صحنه و لباس: فریبا رهبر، جلوه های ویژه کامپیوتری: پیام نبوتی، موسیقی: افشین عزیزی هستند.

انتهای پیام

لینک خبر :‌ خبرگزاری دانشجویان ایران
سینماپرس: قطب الدین صادقی معتقد است تئاتر امروز ما نسبتی با فرهنگ ما ندارد. او از نیاز به تئاتر ملی می گوید و معتقد است در سفرهایش می فهمد تلاش هایش چه تأثیری برای دوستداران تئاتر گذاشته است.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۱۱/۲۹ سایت های دیگر : خبرگزاری تسنیم منجیل خبر شعار سال

قطب الدین صادقی برخلاف بسیاری از هنرمندان مسیر متفاوتی را در این سال ها طی کرده است. نسبت به دیگران علمی تر حرف می زند، مستندنگاری می کند و خودش می گوید در آستانه انتشار کتابی است تا افکار و عقایدش در حوزه تئاتر را به شکل مکتوب در اختیار علاقه مندان قرار دهد، هر چند او در تمام سال های حضورش در تئاتر ایران در فضای ژورنالیستی فعال بوده است. صادقی اما کمتر چیزی را می گوید که عموم خوششان بیاید. او کمی رک تر سخن می گوید و همین رک گویی گاهی اوقات شک آور بوده است. مسیر متفاوت صادقی اما به حرف هایش بازنمی گردد.

صادقی برخلاف عموم هنرمندان وابستگیش به دولت را کاهش داده، برای خودش سالنی تدارک دیده و با گروهی از جوانان تحت آموزش خود به شکل مداوم نمایش روی صحنه می برد. فضای سالن شانو بیش از تصور ما جوان است، جوانانی که در طبقه دوم تماشاخانه تمرین می کنند و زیر نظر صادقی آموزش می بینند و در طبقه همکف آموزه های خود را روی صحنه می برند. به عبارتی قطب الدین صادقی یک کمپانی/آکادمی راه انداخته است همانند آنچه در اودین می یابیم؛ اما در ابتدای راه. در ایام جشنواره فجر نیز شانو و صادقی در بخش به علاوه فجر با چند اثر از جمله دو نمایش شخص قطب الدین صادقی حضور دارد. همه اینها بهانه ای شد برای گفتگو درباره وضعیت امروز تئاتر و نگاه صادقی به آثار اخیرش.

***

آقای صادقی وقتی به جدول جشنواره فجر نگاه می کنیم این احساس به وجود می آید که نسبتی میان جامعه امروز ایران و تئاتر مرسوم کشور وجود ندارد. ارزیابی شما نسبت به این مسئله چیست؟

طبقه نوکیسه منتقد نیستند

صادقی : از پایان جنگ به این سو جامعه به طرف یک نوع رفاه نسبی حرکت کرد. جنگ تمام شد و دو اتفاق افتاد. یکی اینکه طبقهٔ نوکیسه پیدا شدند، طبقه نوکیسه منتقد نیستند. شرایط به سودشان هست، بسیار محافظه کار هستند، در هنر به دنبال نقد نمی گردند که چیزی را تغییر بدهند. برعکس دنبال تفنن هستند. حالا پول دارند، امکانات دارند و می خواهند سرگرم شوند و بهترینش این تئاترهای تجاری پول محور یا نمایش هایی است که هیچ محتوایی ندارد و 2،3 بازیگر معروف اجرا می کنند. مسئلهٔ دیگر این است که متأسفانه بعد از این دوره آقای منتظری یک کار بسیار بزرگ و اساسی کرد، نهادهای تئاتری را در تهران و شهرستان ها راه انداخت. یکی از کارهایی که کرد ارتباط ما را با خارجی ها برقرار کرد. منتظری گروه هایی را به خارج فرستاد، گروه هایی را به ایران دعوت کرد. ناگهان پای بچه های ما به خارج باز شد و برای مدتی هر چه ساختند برای این بود که به یک جشنواره خارجی بروند. کارها کم حرف، گنگ، بدون ابهام، بدون ارتباط های منطقی و فکری با جامعهٔ ایرانی شدند.

وقتی که به سمت تئاتر غربی، تئاتر انتقادی رفتیم، تئاتر دیالوگ را انتخاب کردیم

من توضیحی دادم، ما وقتی که به سمت تئاتر غربی رفتیم - تئاتر انتقادی، تئاتر مداخله گر، تئاتری که بتواند پایه های پوسیده قاجار را بلرزاند - تئاتر دیالوگ را انتخاب کردیم؛ وگرنه انواع تئاترهای دیگر هم داشتیم، تعزیه، عروسکی، نقالی، ما با نمایش سنتی همه کارها را راه می انداختیم، دخالت اجتماعی نداشت، برای همین رفتیم به سمت غرب. برای اینکه ما بتوانیم انتقاد بکنیم. به جامعه و مردم تئاتر را وصل بکنیم. الان درست عکس این شده. ما دیگر جنبه های انتقادی نداریم و تفاوت های خودمان را با تئاتر غربی داریم از بین می بریم. به طرف ایسلومیلاسیون می رویم. نه به طرف شباهت سازی، یعنی آنچه که تئاتر ما را زنده کرد وجه اجتماعی اش بود. الان آنچه که تئاتر ما را ضعیف می کند این است که از بعد اجتماعی دور می شوی و این به خصوص برای دهه 70 به این طرف است که پای داوران خارجی باز شد. یک عده بنا به ذوق خارجی ها کار کردند، کپی کردند که به این جشنواره ها دعوتشان کنند.

موفق بودند؟

صادقی : یک عده رفتند، شبیه خودشان بودند، آن ها که فایده ندارد.

مثلاً امیررضا کوهستانی ساخته هایش شبیه غربی ها بود؟

رقص روی لیوان ها دقیقاً فیلم کیشیلوفسکی است

صادقی : دقیقاً، مثلاً نمایش رقص روی لیوان ها را دیدم دقیقاً فیلم کیشیلوفسکی را آورده پیاده کرده، یعنی به نظرم الگوها کپی آنها بود. یکی این بود. مذاق بچه ها تحریک شده بود که جشنواره های خارجی بروند. یکی تربیت دانشگاهی ما است که غلط است. کسانی که در دانشگاه الان درس می دهند تئاتر ایرانی را نمی شناسند، فرهنگ ایرانی ندارند، با جامعهٔ ایرانی زیاد در تماس نیستند و فرهنگ و کشورشان را هم زیاد دوست ندارند. بیشتر شیفتهٔ معلومات و جزوات و... هستند و بعد اینها الگوی بچه ها هستند. با 4 تا جزوه پست مدرنیست بچه ها را ای نطور تربیت کردند که تئاتر یعنی این چیزهاست.

بسیاری از این آقایان در هیچ زمینه ای خلاق نیستند؛ در نتیجه الگویی که دست بچه ها دارند الگوی غلطی است. الگوی دانشگاهی مطلقاً تابع جزواتی که از کشورهای دیگر ترجمه کردند. به نظر من این دو دلیل باعث این جامعه شده است. ما الان یاد گرفتیم تئاتر یک چیز شبهه روشنفکرانهٔ مستقل از مردم، بیشتر یک پوز روشنفکری است. با نمایش هایی که نه شخصیت ایرانی دراد و نه موضوعش از فضایش ایرانی نشئت گرفته باشد. بیشتر هم کپی فیلم هستند. این به نظر من غلط است. ما تولیدمان کجاست؟ آنچه به فرهنگمان اضافه کنیم کجاست؟ به نظر من از آن چیزهایی است که در درازمدت ضربه می زند یعنی درست که تئاتر نه مال طبقهٔ کارگر است نه مال طبقهٔ کشاورزی، پولدارها هم بیشتر چهره های پرزرق و برق می خواهند، چیزی که در تالار وحدت باشد، در واقع از نظر جامعه شناسی سیاسی این ها تصاویری را می خواهند که بازتاب طبقهٔ خودشان باشد، نمایش های فقیر دوست ندارند. طبقهٔ متوسط دلیل سومی است که می خواستم بگویم، این است که طبق تحقیقاتم، مخاطبان ما طبقهٔ متوسط بین 18 تا 60 سال سن هستند یا دانشجو هستند یا تحصیلات دانشگاهی دارند، یعنی طبقهٔ متوسط فرهیخته است، متأسفانه به مرور بعد از انقلاب هسته های روشنفکری نابود شد و دیگر آن قشر روشنفکر نابود شدند.

دههٔ 40 اگر در سنگلج یک نمایش اجرا می شد یک اتفاق ملی بود

آنهایی که با تئاتر می اندیشیدند، فکر می کردند، الان یک قشر دیگری آمده، روشنفکر نیست، دانشجو هستند؛ ولی آنقدر به سطح آمده سوادشان، مثلاً یکی از همین دانشگاه ها 600 دانشجو گرفته بدون کنکور، از من پرسید علی رفیعی کیه، نام اکبر رادی را هنوز دانشجوی تئاتر نشینده، این مخاطب واقعی نیست، متاسفانه با نابود شدن هسته های روشنفکری در اثر تحولات سیاسی اجتماعی، مخاطبین واقعی تئاتر ما که دنبال این مسائل بودند از بین رفتند. مثال می زنم دههٔ 40 اگر در سنگلج یک نمایش اجرا می شد یک اتفاق ملی بود. الان دیگر این گوهنیست، آن مطبوعات، آن مجلات، آن هسته های روشنفکری دیگر وجود ندارند، تئاتر افتاده وسط یک عده تفنن طلب، اهل چت و موبایل و...

سانسور هم دلیلش بوده یا نه؟

جمهوری اسلامی برای اینکه اندیشه را نگه دارد تن را رها کرده

صادقی : نه، به نظر من بخشی از سانسور که قد علم کرد، جلوی بعضی از نمایش هایی ایستاد که دارای محتوای اجتماعی بود. ممکن است این مؤثر باشد ولی به نظر من در درجهٔ آخر قرار دارد. سانسور چشم می بندد به روی بسیاری از شوخی های جنسی و حرکات جلف. الان کم و بیش آمدند سراغ حرکات، سراغ تن. اندیشه که کنترل شد، البته همهٔ اندیشه ها را هم کنترل نمی کنند. بعضی وقت ها عقلشان نمی رسد، تحلیلشان کامل نیست. به نظر من سانسور هم ممکن است یک نقشی داشته باشد؛ ولی خیلی کمرنگ. خیلی جالب است، تمام سوژه هایی که برای فرهنگ کنونی نیست، آنقدر حساسیت به خرج نمی دهند.

در شوروی سابق با وجود خفقان سیاسی متون نمایشی به شدت انتقادی بودند و به هر نحوی علیه جریان فاسد اعتراض می کردند. با اینکه معتقدم فضای ما بازتر از وضعیت شوروی است؛ ولی تمایلی در انتقاد از شرایط اجتماعی و فرهنگی وجود ندارد.

ما دیدگاهمان یک دیدگاه توأم با اعتماد به نفس نیست، حتی در انتقاد

صادقی : این ایراد ماست، یعنی ما به شدت شیفته غرب شدیم. برآمده از یک عقده خود کمتربینی است که هر چی که مربوط به خود ما باشد از شما دوری می کنیم. این به نظر من ایراد دارد. یعنی ما دیدگاهمان یک دیدگاه توأم با اعتماد به نفس نیست، حتی در انتقاد. حتی در تحلیل مسائل روز. به گمان من ارمنی ها و روس ها کمتر دچار چنین چیزی بودند. ارمنی ها یک موضعگیری نسبت به روس ها داشتند و زیر حکومت آنها بودند. اتفاقاً آنها در این زمینه منتقدتر هستند. طنز عنصر اجتماعی انتقادات، یعنی برخلاف نمایش های مضحک میان پرده ای این ها بوف است. بیشتر یک خنده ای می آورد، ریشه ای مسئله ای را عنوان نمی کند.

در این دوره با این همه امکانات از یک هنر، ما یک حرفهٔ پست آفریدیم

آن موقع مخبرترین روشنفکران بودند، منتقدین بودند. به طرف تئاتر رفتند. الان نمی خواهم توهین بکنم؛ ولی اغلب کسانی که تئاتر کار می کنند روشنفکر نیستند. به عنوان یک حرفه نگاه می کنند، آن ها در صدر مشروطیت در دارالفنون، از یک حرفه، یک هنر بزرگ آفریدند. در این دوره با این همه امکانات از یک هنر، ما یک حرفهٔ پست آفریدیم. با آن پول درمی آوریم، سرگرمی الکی می کنیم یعنی آنهایی که هنوز در جامعهٔ ما روشن اندیش هستند، معتقد هستند، آن ها کارهایشان هنوز خیلی خوب است؛ ولی زیاد شده. الان می گویند 130 تا نمایش هر شب روی صحنه است، یک زمانی، سنگلج بود، تئاتر مولوی بود، تئاتر شهر بود، کم بود ولی تأثیرگذار بود. تئاتر اجتماعی ترین هنر محسوب می شد. الان هر ننه قمری می رود تئاتر را می گیرد، نه سواد دارد، نه تحصیلات دارد.

این ها یک نگرش داشتند. می گفتند در برلین شبی انقدر نمایش اجرا می شود ما اگر بخواهیم برسیم به سطح فرهنگی برلین یا فرانسه باید تعداد تئاترها را زیاد کنیم. این شعار آقای قالیباف بود دیگر، پس ما باید اینکار را بکنیم و شد شعار عمومی.

توسعه ای که دادند به قیمت نابودی تئاتر هنری فرهنگی یا روشنفکری تمام شد

صادقی : به نظر من از پایه اشتباه بود، در پاریس هر شب 600 نمایش روی صحنه است؛ ولی آنجا هم بزرگترین اپراها هست، هم بزرگترین تئاترهای دولتی است. همه نوع تئاتر برای همه نواع اقشار هست. اینجا توسعه ای که دادند به قیمت نابودی تئاتر هنری فرهنگی یا روشنفکری تمام شد. ببین چه گیری می دهند به نمایش اکبر رادی؛ چون که راجع به جامعه ایرانی کم و بیش یک تحلیل درست می دهد. ولی به آن جفنگیاتی که شبه تئاترهای لاله زاری هستند، تا قلب تالار وحدت یا جاهای دیگر را گرفتند کاری ندارند، این یعنی یک ضعف در مدیریت است.

یعنی عدالت در توزیع را نداشتند فقط ساختند.

صادقی : الان هم عملاً تئاتر یک سره به دلیل این کیفیت تفننی و کمیت گرایی اش رفته زیر نفوذ و در اختیار طبقه نوکیسه. آن ها هستند سرنوشت یک نمایش را تعیین می کنند. حاضرند تا 280 هزار تومان پول بلیت بدهند اگر یک چیز باب دندان آنها ساخته شود؛ ولی تئاترهای کوچک، جدی، فرهنگی و هنری که اصلاً این ها اعتنا نمی کند.

تولید کننده عمومی این نمایش ها از همان طبقه اولیگاریش هستند.

پول هایی که نوکیسه ها در تئاتر و در سینما آوردند، شرم آور است

صادقی : دقیقاً، اصلاً یک جور پولشویی است، پول هایی که این ها آوردند در تئاتر و در سینما شرم آور است، آن ها کی هستند؟ این پول ها از کجا آمده؟ این هم یک مسئله دیگر است، آن ها حتی چند تا سالن ساختند.

برسیم به نمایش خودتان، شما از مروارید تا الان متنی ایرانی کار نکردید.

صادقی : چرا، من یک نمایش دیگر می خواستم شروع بکنم، بازیگرمان رفت سر فیلم. به اسم سکوتت برای کشتنم کافی است، در مورد چهار شکل خشونت در جامعهٔ ایرانی است، خودم نوشتم، در مورد 4 شکل خشونت در جامعهٔ ما، چیزهایی که اصلاً ساخته شدند برای اینکه خشونتی را از بین ببرند؛ ولی ما به دلیل کج فهمی، خودخواهی یا بی عدالتی های اجتماعی دقیقاً از آن شکل خشونت آمیزی استنباط کردیم. الان 2 نمایشنامه دیگر هم نوشتم که هنوز هیچ کس ندیده، یکی را خواستم برای نوروز در تئاتر شهر کار بکنم.

در این مدتی که من دانشجو بودم و فارغ التحصیل شدم هیچ وقت در این مدت نمایشنامه خارجی کار نکردید.

صادقی : نه، باغ آلبالو، اولین محصول آکادمی ماست، یعنی با دانشجویانی که یکسال کار کردم این نمایش را اجرا کردم و دنبال این اثری بودم که بتواند رئالیسم را از نوع رئالیسم امپرسیونیستی به این بچه ها بیاموزد. چنان بارشان آوردم که براساس سبک استانیسلاوسکی باشد، دوم این ها بتوانند با این آموزه ها در سینما و تلویزیون هم شانسی داشته باشند، چخوف بهترین بود، این هم که کار کردم مال 25 سال پیش هست، ایرانی است ولی پر از ارجاعات جامعه ماست. این هم چون بچه ها بودند کار کردیم و گرنه من می خواستم سفرنامه آبجی مظفر را کار کنم یا همین نمایش سکوتت برای کشتنم کافی است، یک نمایش دیگر هم کار کردم در جشنواره فجر، آقای طاهری معروف که آمد جلویش را گرفت. اسمش طلسم صبح بود که 2 تا اجرا کردیم و در جشنواره ماند.

چرا نگذاشتند؟

می خواهم روی مفرق های لرستان کار بکنم

صادقی : آن آقای طاهری نگذاشت، بعد از رفتن ایشان هم من درگیر اینجا شدم و تمرکز نداشتم ؛ولی یادگار گادر کار کردم که یک اثر کاملاً تجربی بود. قبل از مروارید بود. آن یادگار گادر یک تجربه مدرن براساس نقوش جام زرین حسنلو است که 3200 سال پیش ساختند. 2800 سال پیش هم با ویران کردن آن شهر این رفت زیر قصری که سوزانده بودند تا 1358 کسی نمی دانست همچین چیزی هست، بعد که کشف کردند دیدند اطراف این نقوشی هست که 100 ها کتاب و رساله نوشتند. من داستان نقوش را درآوردم تبدیل به نمایش کردم. یعنی در دنبالهٔ همان کاری است که پیکره های بازیافته در پیش بود. آن نمایش براساس فیگورها یا نقوش انسانی سفال های فلات ایران بود، الان هم می خواهم روی مفرق های لرستان کار بکنم، یکی از کارهایی که می کنم، کارهای تجربه ای براساس اسطوره ها است، من از خارج الهام نمی گیرم.

برای همین سعی نمی کنید که متون یونانی با آن شکل و شمایل اجرا کنید.

صادقی : نه، بیشتر مکانیزم های خلاقیت هنر در فلات ایران را کشف می کنم، می خواهم ببینم پیش از نقوش چیست، چرا این ها را ساختند.

حالا در چند جلسه ای که شما سخنرانی داشتید حضور داشتم، شما دیدگاهی کاملاً متفاوت به جریان فکری غالب در ایران درحوزه آیین دارید.

صادقی : ما یک سری آیین ها داریم، یک سری شکل های نیایشی داریم که رابطه انسان را با ماورالطبیعه و رابطه انسان را با جامعه طبیعت تنظیم کرده، این ها سرشار از نمادها، رمز و رازها، موسیقی، حرکت و این ها است. نباید بگذاریم این ها از بین برود. یکی از وظایف ما پژوهش براساس این هاست و براساس این ها کارهای مدرن کردن با روح پژوهشی است. برای اینکه یک بار دیگر وارد چرخهٔ خلاقیت ها بکنیم. این یکی از دغدغه های من است و خیلی در این زمینه کار کردم. حتی کارهایی که کردم برای هر کدامشان مدیوم فرهنگی پیدا کردم. این یکی از ویژگی های کارهای من است که هیچ کس در ایران از این کارها نمی کند و اعتقاد دارم یکی از راه های رسیدن به تئاتر ملی همین ها است. از این نظر من بیکار نبودم.

مطلب این بود که مروارید دغدغه های جدی داشت.

صادقی : الان 2،3 کار برای سال آینده داریم همه ایرانی است.

شما می گویید کار مدیوم های رسانه های ایرانی را پیدا می کنید و فرهنگ خودمان را با آن منطبق می کنید. به کتاب نمایش در ایران بیضایی رجوع می کنم آخر سرفصلش با یک یأسی صحبت می کنند که انگار شدنی نیست دیگر.

تعزیه یک پدیده تاریخی است برای یک دوران خاص

صادقی : شدنی است، تعزیه یک پدیده تاریخی است برای یک دوران خاص. همه ژانرها برآمده از یک شرایط چهارچوب تاریخی ویژه هستند و خیلی بحث مفصلی بود. بیضایی درباره اضمحلال تعزیه راست می گوید. ژانرهای گوناگون محصول شرایط تاریخی خاص هستند. در یک دوره ای هم تعزیه بود، الان چیزهای دیگری جای تعزیه را گرفته، هوشمندانه تر است بگوییم از این استفاده بکنیم و این را به عنوان دستمایه استفاده کنیم بیاوریم در نمایش معاصر، یک جور ادامه بدهیم.

ما تعزیه را از لحاظ فرعی استفاده نکردیم؟

تعزیه مقدس است، تئاتر یونانی برای خود یونانی ها هم دیگر مقدس نیست

صادقی : تعزیه مقدس است، مذهبی است، تئاتر یونانی برای خود یونانی ها هم دیگر مقدس نیست. ما گیرهای جهان سومی داریم. مدعیانی پیدا می شوند می گویند به مذهب توهین کردید، نمی شود. من خودم روی حضرت علی اکبر یک چیز مدرن انجام دادم، یک عده هستند فوری می آیند بازخواستش می کنند. یا یک تعزیه در مورد حلاج و مولانا کار کردم، می ترسم به مشکلات اداری بر بخورم.

در این دوره نیاز چیست؟

ما باید دنبال آینده باشیم

صادقی : به نظر من مهمترین چیزی که لازم داریم فهم این است که ما باید دنبال آینده باشیم، آن هایی که آینده ندارند، دنبال گذشته هستند، تو نمی توانی فقط دنبال شکسپیر باشی، الان نویسنده هایی پیدا شدند در انگلستان مثل پینتر که در حد خودش یک شکسپیر معاصر است. این راه را باید ادامه بدهی. ما باید شرایطی فراهم بیاوریم که استعدادهای بزرگ بتوانند امکان خلاقیت پیدا بکنند بدون اذیت و آزار. البته که اذیت و آزار همیشه هست. مگر شکسپیر را کم اذیت کردند.

در فرانسه بزرگ ترین امکانات را به تئاتر ملی دادند

قرن 19 شکسپیر را کشف کردند، همیشه این مسائل هست. آدم های بزرگ بعدها شناخته می شوند. به نظر من الان مهم ترین وظیفهٔ ما تأمین شرایط خاصی است که استعدادهای بزرگ و ناب بتوانند کار بکنند. حتی نباید قید و بند بگذاریم. باید بگذاریم کارشان را بکنند. مانع نگذاریم، الان به گمان من اگر دنبال این هستیم که تئاتر ملی می خواهیم اولین کار این است که وزارتخانه 2 تا سالن را فقط برای کارهای ایرانی اختصاص بدهد، شما الان برو فرانسه، تئاتر ملی، تئاتر ملی است. بزرگ ترین امکانات را به تئاتر ملی دادند.

تئاتر شهر و تالار وحدت و ایرانشهر پر می کنیم از آثار خارجی یعنی مدیریت ما غلط است

اول تئاتر خودشان، ما این همه شعار می دهیم دروغ می گوییم. تئاتر شهر و تالار وحدت و ایرانشهر پر می کنیم از آثار خارجی یعنی مدیریت ما غلط است. مدیران ما بینش ندارند، من هنرمندان را زیاد مقصر نمی دانم. من مدیر را مقصر می دانم، بزرگ ترین تحول تئاتر را وقتی که سنگلج را شناختند ایجاد کردند، هم یکسری درام نویس پختهٔ ایرانی تربیت شد هم یکسری کارگردان صاحب سبک پیدا شد حتی طراحان دکور. الان مدیریت ضعیف است، واقعاً نیاز داریم به یک تعریف دوباره از خودمان، از تئاترمان، از فرهنگمان.

این همه شعار ضد خارجی می دهیم ولی عملاً برای خودمان هیچ کار نمی کنیم

این همه شعار ضد خارجی می دهیم ولی عملاً برای خودمان هیچ کار نمی کنیم. آن سخت گیری هم که برای تئاتر ایران می کنند برای تئاتر خارجی نمی کنند، آنقدر هم ناآگاه هستند، من یک نمایش رفته بودم. پیش یکی از این مدیران تا سالن بگیرم. گفت پیشنهادت چیه؟ گفتم 6 تا نمایش، 6 عدد را که نام بردم حتی یکی را هم نشنیده بود. گفتم هر کدام از شما بگویید من این را شروع می کنم. یکی اکبر رادی بود، یکی بیضائی بود، یکیش کار خودم بود، هیچ کدام را نمی دانست. مگر می شود یک مدیر همچین مجموعهٔ عظیم فرهنگی که تصمیم می گیرد در مورد تئاتر اسم 6 نمایش بزرگ را حتی نشنیده بود. می خواهم بگویم ضعف در مدیریت است، نه اینکه هنرمندان آب پاکی را روی دستشان بریزیم. آن ها هم مسئول هستند در جایی؛ ولی واقعاً تقصیر بیشتر از جانب مدیران است. آن ها هستند که تصمیم می گیرند چی باشد، چی نباشد. شناختی فرهنگی ندارد.

به آینده امیدوار هستید؟

صادقی : ما محکوم به خوش بینی هستیم و اگر بدبین باشیم باید مأیوس باشیم. دچار یأس و ناامیدی باشیم، باید برویم و در خانه بنشینیم. ما با هر قدمی که برمی داریم، هر نمایشی که کار می کنیم می شود شرایط را عوض کرد و آینده خوش بینانه است. موضع گیری من نسبت به آینده خوش بینانه است. نقس خلاقیت خوش بینانه است. من در همهٔ عرصه ها کار می کنم، درس می دهم، کتاب می نویسم، کارگردانی می کنم اعتقاد دارم به این پویایی که بالاخره این ها بی جواب نیست و واقعاً من بعضی شهرها که می روم می بینم تأثیر چقدر جدی و بزرگ بوده و خوشحالم از این بابت.

*تسنیم

لینک خبر :‌ سینما پرس
تجارت ناموفق دولت و حضور مشروط بخش خصوصی در شهرهایی که بازگشت مالی تضمین شده دارند، از جمله مواردی است که 4 دهه سینماسازی ایران را تحت تأثیر خود قرار داده است.

خبرگزاری مهر -گروه هنر-نیوشا روزبان: سینمای ایران بعد از پیروزی انقلاب اسلامی شکل و فرم جدیدی در محتوا پیدا کرد و طی گذشت 40 سال از پیروزی انقلاب اسلامی توانست، جایگاه مناسبی را در سینمای جهان بدست آورد. اما همه سینمای ایران فیلم هایی نیست که باعث افتخار این سینما شده است، صنعت سینما از اجزای مختلفی تشکیل شده که سالن های سینمایی به عنوان یکی از مهمترین سخت افزارهای زیرساختی آن محسوب می شود.

افزایش سالن های سینمایی در سطح کشور به معنای افزایش مخاطب و رونق چرخه اقتصادی سینمای ایران است، اما مساله این است بعد از گذشت سال ها، بحث سالن سازی در کشور هنوز هم با مشکلاتی مواجه است؛ هرچند طی سال های گذشته نهضت سالن سازی در کشور با استقبال بسیار خوبی همراه بوده اما در قیاس با ظرفیت بالقوه مخاطبان سینما، همچنان با کمبود سالن سینما در کشور مواجه هستیم.

در همین راستا از محمد قاصد اشرفی رییس انجمن سینماداران، محمود کاظمی مدیرعامل موسسه بهمن سبز و علی سرتیپی سینمادار دعوت کردیم تا ضمن حضور در خبرگزاری مهر در میزگردی با موضوع وضعیت سالن سازی در سینمای ایران به طرح دیدگاه های خود در این زمینه بپردازند.

بخش نخست این میزگرد که به ارائه گزارش ها و روایت های تاریخی و آماری رئیس انجمن سینماداران و نیز مدیرعامل موسسه بهمن سبز اختصاص دارد را در ادامه می خوانید.

4 دهه سینماسازی؛ آنچه گذشت

محمد قاصد اشرفی رییس انجمن سینماداران در ابتدای این نشست، گفت: پیش از شروع هر صحبتی باید بگویم که فعالیت من در حوزه سینما بعد از پیروزی انقلاب اسلامی آغاز شد و پیش از آن هیچ فعالیتی در این زمینه نداشته ام. با پیروزی انقلاب اسلامی فعالیت در حوزه سینماداری را آغاز کردم. در آن زمان دوستان ما در هیات مدیره انجمن سینماداران از تجربه های خود در این حوزه برای ما می گفتند و آماری را از تعداد سالن های سینما در اختیار انجمن گذاشته بودند.

وی با اشاره به اینکه با توجه به این آمار و با تحلیل و بررسی سالن های سینمایی قبل و بعد از انقلاب اسلامی ایران، می توان گفت پیش از انقلاب اسلامی 571 سینما به صورت تک سالن در سراسر کشور وجود داشت، توضیح داد: بعد از انقلاب اسلامی به تدریج بخشی از این سینماها از نمایش فیلم محروم شدند و حتی تعدادی از آنها در جریان برخی تندروی ها به واسطه آتش سوزی ها از بین رفتند. این شرایط تا سال 68 ادامه داشت و پس از آن بود که روند جدیدی در حوزه سالن سازی آغاز شد.

اشرفی تأکید کرد: در واقع می توان گفت تا سال 1368 سالن سینمایی در کشور ساخته نشد چرا که کسی چه در حوزه دولتی و چه در حوزه خصوصی جرئت ورود به این عرصه را پیدا نمی کرد. تنها کسی که در آن زمان برای سالن سازی پیش قدم شد، زنده یاد هوشنگ کاوه مالک سینما عصرجدید بود که در سال 68، 2 سالن به سالن اصلی عصرجدید اضافه کرد.

این سینمادار ادامه داد: موج ساخت و ساز سالن های سینمایی در کشور از سال 80 آغاز شد، در واقع این روند با حضور محمدمهدی حیدریان در معاونت سینمایی شکل گرفت و در دهه 90 به اوج خود رسید و امروز شاهد حضور پررنگ نهادهایی مانند حوزه هنری در زمینه سالن سازی هستیم. می توان گفت این موج و البته افزایش فروش بلیت در سینماهای کشور، سبب شد تا بخش خصوصی نیز نسبت به این امر امیدوار شود و به میدان سرمایه گذاری در این زمینه ورود پیدا کند.

لزوم توجه به سینماسازی در شهرستان ها

اشرفی در جمع بندی روایت خود از وضعیت سینماسازی در 4 دهه گذشته تصریح کرد: امروز مساله مهم در زمینه سالن سازی این است که پیش از هرچیز باید به سالن سازی در شهرستان ها توجه شود و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی باید سرمایه گذاران را به سمت استان های دیگر راهنمایی کند، چرا که تهران با توجه به تعداد سالن های سینمایی و پروژه های نیمه کاره ای که در آن وجود دارد و به زودی به ناوگان سینمایی اضافه می شوند، دیگر به ساخت سالن سینما در تهران نیازی نیست.

موج ساخت وساز سالن های سینمایی در کشور از سال 80 آغاز شد، در واقع این روند با حضور محمدمهدی حیدریان در معاونت سینمایی شکل گرفت و در دهه 90 به اوج خود رسید و امروز شاهد حضور پررنگ نهادهایی مانند حوزه هنری در زمینه سالن سازی هستیم محمود کاظمی مدیرعامل موسسه بهمن سبز نیز در ابتدای صحبت های خود گفت: پیش از هر چیز معتقدم که در چهلمین سال انقلاب اسلامی باید یک اتفاق خوب و مناسب برای سینمای ایران رخ دهد، همان سینمایی که از ابتدا بنیانگذار جمهوری اسلامی اعلام کرد که با آن مخالف نیستیم.

وی ادامه داد: در دهه 70، مجتمع خدمات سینمایی حوزه هنری بحث سینماسازی را آغاز کرد که البته استارت این کار توسط زنده یاد هوشنگ کاوه خورده بود و توسط حوزه هنری ادامه پیدا کرد. در واقع حوزه هنری بازسازی سالن های سینمایی را از دهه 70 آغاز کرد و تا امروز توانسته است تعداد بسیاری از سینماهای خود را در سراسر کشور، بروز کرده و از تک سالنه خارج کند. در همین راستا، موسسه بهمن سبز روند ساخت سینماها توسط حوزه هنری را از سال 92 برعهده گرفت و در این مدت 5 ساله برنامه مناسبی برای توسعه بازسازی و ساخت سالن های سینمایی صورت گرفت.

مدیرعامل موسسه بهمن سبز تاکید کرد: حوزه هنری طی این سال ها یک کار جهادی در ساختمان سازی و بروزرسانی سینماها انجام داد و این امر نشان می دهد که این نهاد به عنوان بزرگترین سینمادار ایران اهداف خود را به خوبی دنبال می کند و البته تهیه کنندگان سینمایی نیز تمایل به استفاده از سینماهای این نهاد را دارند. این را هم نباید فراموش کرد که با تمام تلاش هایی که در حوزه ساخت سینما صورت می گیرد، باز هم نوبت اکران به بسیاری از فیلم ها نمی رسد و آنهایی که به اکران می رسند، بخش خصوصی کمتر تمایل به اکران آنها در سینماهای خود دارد به همین دلیل بسیاری از تهیه کنندگان تمایل دارند تا از سینماهای حوزه هنری استفاده کنند.

کاظمی افزود: ناوگان سینمایی حوزه هنری تمام تلاش خود را کرده است تا از گونه های مختلف سینمایی در حوزه اکران استفاده کند. می توان گفت حوزه هنری در حال حاضر با 98 سینما و 152 پرده نمایش در 22 استان، 51 شهر، 68 تک سالن، 21 دو سالنه، 5 تا سه سالنه، 2 تا 5 سالنه، یک 8 سالنه و یک 9 سالنه دارد که در کل شامل 57204 صندلی است.

وی در بخش دیگری از صحبت های خود با بیان اینکه تا امروز 23 سینما، 40 سالن، 11 هزار صندلی توسط این موسسه بازسازی شده است، توضیح داد: البته این بازسازی به این معنا نیست که تنها یک سالن در اختیار ما قرار می گرفت تا دستی به آن بکشیم و آن را به روز کنیم، بلکه ممکن بود سالنی که در اختیار ما قرار می گرفت، سقف نداشته باشد و می توانستیم آسمان را ببینیم. البته نباید این را فراموش کرد که علاوه بر بازسازی، 10 سینما ساخته و وارد چرخه اکران شده است. تمام این موارد را گفتم تا یادآور شوم که با تمام تلاش هایی که در حوزه ساخت و ساز داشته ایم، هنوز به آمار 571 سینمای قبل از انقلاب اسلامی نرسیده ایم، می توان گفت هرچقدر هم سینما بسازیم باز هم جا برای فعالیت و ساخت و ساز وجود دارد.

اکران 80 فیلم از 130 تولید سالانه

کاظمی بیان کرد: در طول سال 130 فیلم در سینمای ایران تولید می شود که در نهایت 80 فیلم به مرحله اکران می رسد، این در حالی است که اگر تعداد سینماهای کشور بیشتر بود، بی شک فرصت بیشتری برای اکران فیلم ها به وجود می آمد. تاکید می کنم که موج سینماسازی در کشور آغاز شده است، اما در این زمینه مشکل بزرگی که وجود دارد این است که سرمایه گذار بخش خصوصی به این فکر می کند که ساخت سالن سینما تنها در تهران می تواند سوددهی داشته باشد، به همین دلیل ترجیح می دهند تا سالن های مورد نظر خود را در تهران بسازند.

مشکل بزرگی که وجود دارد این است که سرمایه گذار بخش خصوصی به این فکر می کند که ساخت سالن سینما تنها در تهران می تواند سوددهی داشته باشد، به همین دلیل ترجیح می دهند تا سالن های موردنظر خود را در تهران بسازند وی افزود: البته به تازگی بخش خصوصی به سمت ساخت سالن در شهر مشهد رفته است. اما همین بخش خصوصی هیچ تمایلی ندارد تا در شهرهای کوچکی که سالن سینما ندارد، دست به ساخت بزنند. در این شرایط می توانم بگویم که بخش خصوصی بیشتر به فکر خودشان و بازگشت سرمایه شان هستند و به فکر مردم نیستند.

کاظمی ادامه داد: مساله این است که چرا بخش خصوصی که ادعای کار فرهنگی دارد، نباید در شهرهای فاقد سالن سینما مانند فولادشهر، شهر گس، آبادان، بیجار، میمه، بروجرد و بسیاری دیگر از شهرها سینما بسازد. اینکه چه بخش خصوصی و چه بخش دولتی تنها دم از فرهنگ بزنند، مهم نیست بلکه باید عمل کرد. مهم این است که هیچ برنامه ریزی مناسبی برای اوقات فراغت جوان های این کشور در نظر ندارند. چرا نمی توانیم در این شهرها سینما بسازیم تا یک مکان تفریحی مناسب برای جوان های این شهرها فراهم کنیم. وقتی در چنین شهرهایی وارد می شوم همیشه از مسئولان می پرسم جوان های این شهر چه سرگرمی دارند و آنها می گویند که بضاعت ما هم همین است.

این کارشناس حوزه سینماداری تاکید کرد: این موسسه از سال 92 که سینماهای حوزه هنری را تحویل گرفته است، 815 هزار نفر در 6 ماه اول سال به سینماها جذب کرد، این رقم در سال 93 به 2 میلیون 768 هزار 350 نفر، در سال 94 با آغاز بازسازی ها 3 میلیون و 199 هزار و 336 نفر، سال 95 این رقم به 5 میلیون و 618 هزار و 654 نفر، سال 96 به 4 میلیون 566 هزار و در 9 ماه سال 97، توانستیم سال 95 پرفروش مخاطبان سینما را رد کنیم و این امر باعث افتخار بهمن سبز است. البته در این مدت از ارشاد استان ها و سینماشهر نیز کمک هایی گرفته ایم. اما چرا دولتمردان ما برای بخش سالن سازی بودجه مناسبی را در نظر نمی گیرند و آن را در اختیار نهادهایی که در این زمینه فعال هستند قرار دهند.

قیمت تمام شده هر صندلی سینما؛ 9 میلیون تومان

مدیرعامل موسسه بهمن سبز بیان کرد: چرا باید بودجه محدودی برای سالن سازی در اختیار موسسه سینماشهر گذاشته شود تا همه به سمت این موسسه هجوم ببرند. این را می دانید که برای ساخت یک سالن سینما قیمت تمام شده هر صندلی بالای 9 میلیون تومان است، این در حالی است که پیش از این قیمت تمام شده 4 یا 5 میلیون تومان بود، حال تصور کنید موسسه سینما شهر با بودجه محدود تا چه اندازه می تواند در این زمینه موفق عمل کند.

کاظمی در بخش دیگری از صحبت های خود تاکید کرد: موسسه سینماشهر در ابتدا قرار بود تجهیزات سینمایی را وارد کشور کند، اما حالا بودجه برای تجهیز سالن های سینمایی می دهند. به عنوان مثال بهمن سبز نزدیک به 10 میلیارد هزینه برای ساخت 9 سالن در سینمای ساحل صرف کرده است، آن وقت موسسه سینماشهر به ما می گوید که بیشتر از یک میلیارد و نیم نمی تواند به ما بودجه دهد! اگر قرار است این موسسه تجهیزات سینمایی در اختیار ما قرار دهد که این کار را انجام دهد، اگر نه که بگویند تا ما بدانیم. در گذشته برای ساخت سالن سینما قراردادی بود که بر اساس آن یک سوم بودجه توسط سازنده، یک سوم توسط وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و یک سوم از استان مورد نظر تامین می شد که البته این یک سوم هم تعریف نشده است. البته نمی شود به این بخش خورده گرفت، چرا که بودجه محدودی در اختیار دارند و باید همه موارد را مدنظر قرار دهند.

در گذشته برای ساخت سالن سینما قراردادی بود که بر اساس آن یک سوم بودجه توسط سازنده، یک سوم توسط وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و یک سوم از استان مورد نظر تامین می شد که البته این یک سوم هم تعریف نشده است وی بیان کرد: معتقدم در این زمینه کمیسیون فرهنگی مجلس می تواند ورود پیدا کند و یک اتفاق خوبی را برای سینمای ایران رقم بزنند، البته اگه برای سینمای ایران ارزش قائل هستند. مساله این است که فیلمسازان ما و آثارشان در تمام دنیا مطرح هستند و بهتر است قدمی برای سینماهای کشور برداریم. مدتی پیش یک تیم از سوریه برای بازدید به ایران آمدند و مجموعه های سینمایی شهر اصفهان را دیدند و بسیار تعجب کردند. می خواهم بگویم که ما در حوزه سالن سازی نسبت به بسیاری از کشورها بیشتر اطلاعات داریم اما مساله این است که با بودجه لازم برای این امر وجود داشته باشد.

قاصداشرفی در پاسخ به این پرسش که چرا دولت برای ساخت سالن سازی در سینما دیر به فکر افتاد، گفت: باید این را قبول کرد که دولت تاجر خوبی نیست، به همین دلیل باید بستر لازم برای سرمایه گذاری را فراهم کند. نباید فراموش کرد که هر زمان دولت تصمیم به انجام کاری گرفت، نتوانست بازدهی خوبی برای جامعه داشته باشد. معتقدم دولت باید بدون حضور مستقیم، بستر لازم برای ورود و سرمایه گذاری بخش های مختلف مانند بانک ها را در حوزه ساختمان سازی فراهم کند. در حال حاضر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بحث سالن سازی را توسط موسسه سینماشهر انجام می دهد و از این طریق می خواهد با یک بودجه بسیار محدود کل سینمای ایران را پوشش دهد، که این امر اصلا صحیح نیست، بلکه باید شرایط حضور بانک ها را در این عرصه فراهم کند و با معرفی افراد به بانک ها تسهیلات لازم را در اختیار متقاضیان قرار دهند.

وی بیان کرد: البته به خاطر دارم که در دوره ای دولت تلاش کرد تا چنین طرحی را اجرایی کند، در همین راستا سینمادارانی که قصد بازسازی سینمای خود و ساخت یک سالن جدید را داشتند به بانک ها مراجعه کردند و متاسفانه بانک ها در این زمینه همکاری لازم را انجام ندادند. در سال 79 که سینماشهر هنوز فعالیت خود را به صورت جدی آغاز نکرده بود، قرار بود کسانی که به دنبال ساخت و یا بازسازی سالن هستند، تسهیلاتی را از بانک ها دریافت کنند. اما با توجه به اینکه بانک های مورد نظر حمایتی در این زمینه انجام نداد، تعداد کمی از متقاضیان موفق به دریافت وام شدند که البته این وام سال ها بعد به آنها اختصاص داده شد. به عنوان مثال برای بازسازی سینما ماندانا وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی من را به یک بانک معرفی کرد و نزدیک به 5 سال طول کشید تا وام مورد نظر به من پرداخت شود، در واقع بعد از پایان ساخت سالن این مبلغ پرداخت شد، که البته چنین حمایتی، حمایت به شمار نمی رود.

مدیر انجمن سینماداران تاکید کرد: در حال حاضر هرچند سینماشهر در زمینه تامین و تجهیز سالن های سینمایی ورود پیدا می کند، که این امر درست نیست، معتقدم دولت باید راه سرمایه گذاری را تسهیل کند و گرفتاری برای سرمایه گذار فراهم نکند. یکی از مشکلاتی که در این زمینه وجود دارد این است که موسسه سینماشهر چگونه می تواند با بودجه محدودی که دارد سالن های سینمایی سراسر کشور را حمایت کند؟ در حال حاضر تنها شهرهای بزرگ در کشور مانند اصفهان، شیراز، خراسان رضوی از نظر سالن سازی در شرایط خوبی قرار دارند اما بسیاری از استان های کشور از این داشتن سینما محروم هستند. اگر دقیق تر بگویم که 290 شهر در کشور وجود دارد که اصلا سالن سینما ندارد، تاکید می کنم که شهر نه شهرستان.

وی با اشاره به اینکه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی صنوف سینمایی را به رسمیت نمی شناسد، توضیح داد: اگر صنوف سینمایی به رسمیت شناخته می شد، در بخش سالن سازی، هرکسی که به دنبال دریافت مجوز برای ساخت سالن بود، به صنف مربوطه معرفی می شد تا صنف براساس نیاز کشور برنامه ریزی مناسبی را برای ساخت و ساز و یا بازسازی سالن های سینمایی برنامه ریزی کند.

ادامه دارد...

کد خبر 4538091

نیوشا روزبان

لینک خبر :‌ خبرگزاری مهر
خبرگزاری میزان- کارگردان فیلم "غروب شد بیا" گفت: متاسفانه شاهد آن هستیم که مسئولین فرهنگی نسبت به وضعیت روز سینما کاملاً منفعلانه برخورد می کنند و بازوی فرهنگی انقلاب اسلامی ایران یعنی سینما به سمت ناکارآمدی رفته است. از نظر من سینمای امروز نیازمند یک انقلاب فرهنگی است.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۱۱/۳۰

انسیه شاه حسینی نویسنده و کارگردان سینما در گفت وگو با خبرنگار گروه فرهنگی خبرگزاری میزان، درخصوص وضعیت فعلی سینمای ایران گفت: متاسفانه در حال حاضر اخلاق از سینما دور شده و سطح ابتذال در سینما نسبت به سالهای گذشته به شدت افزایش یافته است.

وی در همین راستا ادامه داد: در سینمای امروز شاهد آن هستیم که عناصر کلیدی جامعه همچون خانواده به شدت کمرنگ شده اند و ما در کمتر فیلمی به حضوری درست از پدر و یا مادران در خانواده و تاثیر آنها می رسیم.

کارگردان فیلم "به کودکان شلیک نکنیم" مشکل گیشه محور شدن سینما را حاد خواند و اضافه کرد: بدنه سینمای امروز به طور کامل به سمت گیشه رفته و سینماگران انقلابی نیز بابت فروش و یا عدم فروش فیلمشان تحت فشار هستند در صورتی که از نظر من در قبال فیلم های ارزشی به هیچ عنوان نباید مبحث فروش مطرح باشد.

وی در ادامه افزود: متاسفانه شاهد آن هستیم که مسئولین فرهنگی نسبت به وضعیت روز سینما کاملاًم منفعلانه برخورد می کنند و بازوی فرهنگی انقلاب اسلامی ایران یعنی سینما به سمت ناکارآمدی رفته است. از نظر من سینمای امروز نیازمند یک انقلاب فرهنگی است.

کارگردان فیلم غروب شد بیا درباره ساخت بیشتر فیلم های ارزشی تصریح کرد: ما امروزه بیش از پیش به ساخت آثار ارزشی نیازمند هستیم. مسئولین فرهنگی باید با تخصیص بودجه از کارگردانان ارزشی و انقلابی حمایت کنند تا ما شاهد شکوفایی دوباره سینمای انقلابی باشیم.

شاه حسینی با اشاره به گذشتن از جشنواره فیلم فجر خاطرنشان کرد: متاسفانه باید بگویم که جشنواره فیلم فجر برخلاف نام وزینی که دارد در بدنه سینمای انقلاب تاثیر چندانی نداشته و ندارد. در حال حاضر جشنواره هایی مثل جشنواره فیلم عمار میتوانند در رشد و گسترش سینمای انقلابی به شدت تاثیر گذار باشند.

انتهای پیام/

لینک خبر :‌ میزان
پول کثیف یا حق السکوت؟! عمق فاجعه پولشویی در سینما یعنی اینکه هنرمند و عرصه رسانه را به این واسطه از پرداختن و نقد و اعتراض به فساد و رانت و اختلاس بازداشتن و با آلوده کردن هنرمند و سینما به پولهای کثیف، قفل سکوت بر لبان هنرمند زدن.

خبرگزاری تسنیم محمد دیندار

ماجرای پول های مشکوک یا کثیف در سینما و شبکه نمایش خانگی مدتی است که تبدیل به مناقشه و بحثی داغ در محافل مختلف و به خصوص رسانه ها شده است؛ با این حال به نظر می رسد که این بحث ها تاکنون در سطح مانده و شکلی بیشتر ژورنالیستی دارد تا پرداختن به عمق فاجعه باری که در انتظار ساحت سینما و هنر است.

ساده انگاری به این ماجرا زمانی بیشتر عیان می شود که می بینیم برخی ها عنوان می کنند به تماشاگر و منتقد و مدیران سینما چه مربوط که نگران و پرسشگر ورود پول های کثیف در سرمایه گذاری یک فیلم شوند، منتقد باید ابعاد ساختاری و محتوایی یک فیلم را بسنجد و تماشاگر عام نیز باید از فیلم خوشش بیاید! و مدیر هم که وظیفه اش راستی آزمایی پاک بودن سرمایه گذاری نیست و این یعنی شتر دیدی ندیدی!

چنین نگاهی همان طور که اشاره شد و اگر بخواهیم با ارفاق تحلیلش کنیم ناشی از یک تفکر ساده اندیش و خام است و اگر بخواهیم با حساسیت به آن بپردازیم، مشکوک به نظر می رسد.

از این مقدمه که بگذریم به اصل خطر می پردازیم و در این باب باید گفت خطر پولشویی در سینما و ساحت هنر بسیار عمیق تر و فاجعه آمیزتر از تبعات اقتصادی آن می باشد .

عمق فاجعه پولشویی در سینما یعنی اینکه هنرمند و عرصه رسانه را به این واسطه از پرداختن و نقد و اعتراض به فساد و رانت و اختلاس بازداشتن و با آلوده کردن هنرمند و سینما به پولهای کثیف، قفل سکوت بر لبان هنرمند زدن؛ یعنی اینکه جناب تهیه کننده، جناب نویسنده و کارگردان، خانم و آقای بازیگر در قبال این پولی که می گیری، با هنر خود نه تنها پا روی دم اختلاس گران و رانت خواران مگذار، بلکه فیلمی بساز و بازی کن که حواس مردم را از این مسائل پرت کنی.

پول کثیف در سینما یعنی رسالت هنر و دغدغه هنرمند نسبت به خواسته های مردم و مطالبه عدالت اجتماعی و مقابله با مفسدان اقتصادی تعطیل، یعنی حق السکوت و این یعنی تنزل سینما و رونق فیلم هایی مبتذل که در پی خواب کردن تماشاگر باشند و کاری به بیداری مخاطبان و نهیب به رانت خواران و آقازاده های عافیت طلب و ژن های خاص نداشته باشند.

ورود پول کثیف به سینما در نهایت مساوی خواهد بود با خرید مدیر و مجوز، خرید هنرمند و فریب تماشاگر تا در چنین معرکه ای، هنر پاک و زلال جای خود را به هنر برای هنر و بلکه بسیار بدتر، یعنی هنر در خدمت سرمایه قاپان بدهد.

و کلام آخر اینکه هرچه بگندد نمکش می زنند، وای به روزی که بگندد نمک.

انتهای پیام/*

لینک خبر :‌ خبرگزاری تسنیم
ابراهیم اصغری به بیان وضعیت اکران فیلم سینمایی قرارمون پارک شهر و مشکلاتی که سر راه آن قرار دارد، پرداخت.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۱۱/۲۹ سایت های دیگر : مردم نیوز حامیان ولایت روزنامه نصف جهان

ابراهیم اصغری تهیه کننده سینما، درباره وضعیت اکران قرارمون پارک شهر و مشکلاتی که در روند نمایش این فیلم وجود دارد، به خبرنگار حوزه سینما گروه فرهنگی باشگاه خبرنگاران جوان ، گفت: تعداد سالن های این فیلم به نسبت دیگر فیلم ها خیلی کمتر است؛ در برخی سالن ها به صورت تک سانس نمایش داریم که این لطمه زیادی به فیلم وارد کرده است.

وی افزود: از سویی سازمان زیباسازی که یکی از وظایفش در اختیار قرار دادن بیلبورد به فیلم هاست، با ما همکاری نکرده و دلیلشان این است که قرارمون پارک شهر فیلمی تجاری است پس ما تبلیغات آن را انجام نمی دهیم!

این تهیه کننده ادامه داد: نکته جالبی که برای من پس از تماس با این عزیزان به وجود آمد این بود که می گویم از کجا فهمیدید قرارمون پارک شهر تجاری است؟ گفتند کارشناسان ما از پوستر فیلم فهمیدند پس آن را تبلیغ نمی کنیم! مگر می شود با دیدن پوستر فهمید اثری تجاری یا هنری است؟! این تفکر پیش پا افتاده و قرون وسطایی نیست؟!

اصغری ادامه داد: ای کاش مسئولان سازمان زیباسازی حاضر می شدند، فیلم را ببینند و بعد اظهار نظر می کردند. به آن ها گفتم فیلم ما درباره یک شخصیت دفاع مقدس و حوالی زندگی او می چرخد، اما باز هم با اصرار می گویند تجاری است!

وی عنوان کرد: نکته مهم بعدی اینکه از همین تریبون فیلم ها و تئاتر های صد در صد تجاری تبلیغ می شود و هیچ مشکلی برای آن ها وجود ندارد. صاحبان این آثار از چه فیلتر و رانتی بهره می برند که فیلمشان در سطح شهر تبلیغات گسترده می گیرد و کارشناسان سازمان زیباسازی باز هم بر اساس پوستر تصمیم گیری می کنند؟! چنین عملکرد هایی را باید قاب گرفت و در موزه گذاشت تا همه بدانند مسئولانی با این طرز تفکر در جامعه فرهنگی ما وجود دارد.

اصغری در پایان عنوان کرد: با این شرایط اکران و عملکرد سازمان سینمایی وزارت ارشاد، آدم تشویق می شود فقط فیلم های تجاری بسازد. البته فروش سینما اتفاق بدی نیست و آن را نفی نمی کنم؛ اما مدیران فرهنگی باید به بخش فرهنگ جامعه نیز توجه بیشتری کنند.

انتهای پیام/

لینک خبر :‌ باشگاه خبرنگاران جوان
مدیرکل دفتر نمایش خانگی درباره تیتراژخوانی یاسر بختیاری در سریال رقص روی شیشه توضیحاتی ارایه کرد و گفت از اساس درخواستی برای تیتراژخوانی وی ارایه نشده است.

به گزارش خبرنگار مهر ، شب گذشته 28 بهمن ماه مراسم افتتاحیه سریال رقص روی شیشه به کارگردانی مهدی گلستانه با رونمایی از قسمت اول این مجموعه ویژه شبکه نمایش خانگی، برگزار شد.

در این مراسم قسمت اول سریال با تیتراژی با صدای یاسر بختیاری معروف به یاس برای مدعوین پخش شد و این در حالی بود که یاس خود نیز مهمان این مراسم بود.

با این حال امروز 29 بهمن دو نسخه متفاوت از سریال در تهران و شهرستان ها توزیع شد به گونه ای که در نسخه شهرستان صدای یاسر بختیاری (یاس) بر روی تیتراژ سریال وجود دارد ولی در نسخه تهران صدای او از سریال حذف شده و طبق شنیده ها قرار هم نیست در قسمت های بعدی سریال تیتراژی با صدای او وجود داشته باشد.

در حالی که عوامل سریال ترجیح دادند درباره این اتفاق سکوت کنند، دلایل حذف صدای این خواننده از نسخه توزیع شده در تهران و فرآیند صدور مجوز اولیه برای آن را از حسین پارسایی مدیرکل دفتر نمایش خانگی سازمان سینمایی جویا شدیم.

حسین پارسایی در گفتگویی با خبرنگار مهر درباره تیتراژخوانی یاسر بختیاری (یاس) و حذف صدای او از برخی نسخه های توزیع شده سریال رقص روی شیشه در شبکه نمایش خانگی بیان کرد: این خبر صحت ندارد.

وی درباره نسخه توزیع شده قسمت اول این سریال در شهرستان که با صدای یاس همراه است گفت: نسخه ارسالی برای دریافت مجوز فاقد صدای یاس بود و اساسا ما با چنین درخواستی مواجه نشدیم.

پارسایی همچنین درباره احتمال صدور مجوز استفاده از صدای یاس در سریال در صورت درخواست عوامل عنوان کرد: برای خوانندگی تیتراژ فیلم ها مرکز موسیقی وزارت ارشاد باید مجوز بدهد.

به گفته پارسایی، چنانچه نسخه ای با تیتراژخوانی یاس همراه است فاقد مجوز است چون از اساس نسخه ارسالی برای دریافت مجوز تیتراژی با صدای یاس نداشته است.

کد خبر 4545652

عطیه موذن

لینک خبر :‌ خبرگزاری مهر

خبرگزاری مهر: مدیرکل عتبات سازمان حج و زیارت گفت: با تلاش های انجام شده سفرهای زمینی به صورت میانگین در سراسر کشور حدود 7 درصد و قیمت های هوایی حدود 11 درصد افزایش پیدا کرده است.

مرتضی آقایی مدیرکل عتبات سازمان حج و زیارت درباره افزایش قیمت های عتبات نوروزی گفت: در بحث افزایش قیمت ها برای سفر به عتبات در نوروز اعلام کرده بودیم که 10 درصد افزایش برای سفرهای زمینی و 15 تا 20 درصد سفرهای هوایی افزایش قیمت خواهد داشت که با تلاش های صورت گرفته این افزایش به حداقل رسیده است.

وی در ادامه بیان کرد: با تلاش های صورت گرفته سفرهای زمینی به صورت میانگین در سراسر کشور حدود 7 درصد و قیمت های هوایی حدود 11 درصد افزایش پیدا کرده است.

مدیر کل عتبات سازمان حج و زیارت تصریح کرد: حداقل قیمت اعزام های هوایی از ایستگاه تهران به عتبات در نوروز 3 میلیون و 850 هزار تومان و حداکثر قیمت آن کمتر از 4 میلیون تومان است.

وی درخصوص قیمت سفرهای زمینی عتبات نوروزی گفت: همچنین حداقل افزایش قیمت سفرهای زمینی یک میلیون و 890 و حداکثر قیمت 2 میلیون و 370 هزار تومان است.

آقایی مطرح کرد: در بسته های نوروزی سعی کردیم تا تنوع را در بسته ها ایجاد کنیم تا علاقه مندان بتوانند به راحتی زمان سفر خود را انتخاب کنند.

وی افزود: بسته ها را از 5 تا 9 شب ایجاد کردیم و عمده ی بسته ها دارای اقامت هفت شبه بوده و سه شب در نجف اشرف، سه شب در کربلا، یک شب در کاظمین اقامت داشته و زیارت امامین عسکریین هم در برنامه سفر زائران در نظر گرفته شده است.

آقایی عنوان کرد: تمامی بسته ها دارای پوشش های امنیتی، بیمه ای و درمانی هستند، همچنین درخصوص اسکان و تغذیه تلاش شده است که همه استانداردهای مورد نیاز رعایت شود.

وی با اشاره به اینکه 90 هزار نفر در پیش ثبت نام عتبات نوروزی ثبت نام کرده اند، تصریح کرد: نتایج قرعه کشی در 10 اولویت اعلام شده است و از فردا سه شنبه 30 بهمن افراد پذیرفته شده براساس الویتشان برای انتخاب کاروان و تاریخ اعزامشان به سایت atabat.haj.ir مراجعه کنند.

آقایی تشریح کرد: زائران سفر به عتبات از زمان ثبت نام 72 ساعت فرصت دارند تا نسبت به واریز هزینه سفرشان اقدام کنند.

وی تاکید کرد: زائران برای پرداخت هزینه سفر با فیش سبز رنگی که دفاتر زیارتی تحت پوشش سازمان حج و زیارت به آنان می دهند به بانک مراجعه کنند همچنین امکان پرداخت آنلاین هم در سیستم برای زائران وجود دارد.

مدیر کل عتبات سازمان حج و زیارت گفت: زائران به اعتبار گذرنامه خود نیز توجه کنند، گذرنامه زائران لازم است از زمان سفر 6 ماه اعتبار داشته باشد.

لینک خبر :‌ برترین ها
گروه مؤسسات قرآنی مردم نهاد معاون رسیدگی به امور مؤسسات فرهنگی قرآن و عترت معاونت وزارت ارشاد با اشاره به رویکرد برنامه محور نمایشگاه قرآن، اظهار کرد: همه مؤسسات اعم از حقوقی و حقیقی، حتماً باید طرح و ایده های جامع قرآنی را به دبیرخانه نمایشگاه ارائه دهند و سپس این طرح ها جهت بررسی در شورای طرح و برنامه نمایشگاه قرار می گیرد.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۱۱/۳۰ سایت های دیگر : دهاقان قرآن

حمیدرضا شیخ ویسی، معاون رسیدگی به امور مؤسسات فرهنگی قرآن و عترت معاونت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، در گفت وگو با خبرنگار ایکنا ، درباره فرایند صدور و تمدید مجوز فعالیت مؤسسات اظهار کرد: براساس توافق بین وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و سازمان تبلیغات اسلامی و امضای تفاهم نامه هر دو دستگاه، بنا شد که هر دو دستگاه به صورت مستقل مسئول اعطای مجوز مؤسسه فرهنگی قرآن و عترت باشند.
وی با تأکید بر اینکه این به معنای این است که اگر فردی مجوز خود را از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اخذ کرد، نتواند از سازمان تبلیغات اسلامی مجوز آن را اخذ کند، ادامه داد: روال تمدید پروانه فعالیت مؤسسات به این گونه است که تمامی مؤسساتی که پیش از این از هیئت رسیدگی به امور مؤسسات قرآنی پروانه فعالیت را دریافت کرده اند، برای تمدید می توانند به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و یا به به سازمان تبلیغات اسلامی مراجعه کنند و هر دو دستگاه مجاز هستند که پس از اتمام تاریخ مجوز، آن را تمدید کنند.
شیخ ویسی بیان کرد: روش صدور مجوز جدید فعالیت مؤسسات نیز بدین گونه است که وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از ابتدای سال 97، کارگروهی را با عنوان کارگروه ساماندهی صدور مجوزهای وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تشکیل داد. در گذشته در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بالغ بر 130 نوع مجوز صادر می شد که با تشکیل این کارگروه، صدور مجوز ها ساماندهی شد که به حدود 35 مجوز رسید.
وی ادامه داد: درگاه صدور مجوز واحد، طبق اطلاعیه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از ابتدای اسفندماه 97، راه اندازی می شود.
شیخ ویسی درباره علت انتخاب مؤسسه نورالمجتبی(ع) با معاونت قرآن و عترت در زمینه برپایی دوره توانمندسازی مدیران مؤسسات قرآنی که به منظور ارتقای سطح علمی و مدیریتی مدیران مؤسسات قرآنی و فرهنگی در نظر گرفته شده است، گفت: با توجه به اینکه رویکرد در این دوره، برپایی دوره هایی در قالب فضای مجازی بود، لذا اهتمام داشتیم تا مؤسسه ای انتخاب شود که زیرساخت های لازم را داشته باشد و اطلاعات را در قالب بستر فضای مجازی در اختیار شرکت کنندگان این دوره قرار دهد و بُعد مسافت را برداریم. از سوی دیگر با توجه به اینکه مؤسسات قرآنی مجازی در کشور انگشت شمار هستند، با چندین مؤسسه که حائز این شرایط بودند، مذاکره کردیم.
معاون رسیدگی به امور موسسات فرهنگی قرآن و عترت معاونت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بیان کرد: در این میان طرح مؤسسه نورالمجتبی(ع) را با توجه به تجربه خوب آموزشی که داشته اند و از سوی دیگر چندین سالی است که این مؤسسه در زمینه برپایی آزمون سراسری حفظ و مفاهیم قرآن با معاونت قرآن و عترت همکاری دارد، لذا این مؤسسه به عنوان تشکل همکار، انتخاب شد.
مدیر کمیته نهادهای مردمی در بیست وششمین نمایشگاه بین المللی قرآن درباره رویکرد جدید بخش مؤسسات قرآنی در نمایشگاه سال آینده اظهار کرد: کارهای مقدماتی نمایشگاه بیست و هفتم آغاز شده است و اعضای شورای سیاست گذاری و مدیران کمیته های مرتبط تعیین شده اند و بحث مؤسسات قرآنی در نمایشگاه قرآن سال آینده، ذیل نهادهای قرآنی تعریف شده است که با مدیریت حجت الاسلام ملانوری اداره می شود و بنده نیز مدیر ساماندهی حوزه مؤسسات در نمایشگاه هستم.
وی ادامه داد: در سه سال گذشته که بنده مدیریت مستقیم حوزه مؤسسات قرآنی مردمی را در نمایشگاه قرآن داشتم باید بگویم انتخاب حدود 20 تا 30 مؤسسه از میان هزاران مؤسسه قرآنی کار دشواری است. با این اوصاف، شرایط و فراخوان را اعلام کردیم و علاوه بر آن مؤسساتی که ابراز علاقه مندی به حضور در نمایشگاه قرآن می کنند، از سال گذشته با تدبیر معاون اجرایی نمایشگاه قرآن باید با ارائه برنامه شرکت کنند. به این معنا که همه مؤسسات، اعم از حقوقی و حقیقی حتماً باید طرح و برنامه ای را به دبیرخانه نمایشگاه ارائه دهند، سپس این طرح و ایده در شورای طرح و برنامه نمایشگاه قرآن مورد بررسی قرار می گیرد و موافقت یا عدم موافقت برای حضور در نمایشگاه قرآن از طریق پایگاه اینترنتی نمایشگاه به آنها اعلام می شود.

کد ویدیو
دانلود

فیلم اصلی

شیخ ویسی اضافه کرد: پایگاه اینترنتی بیست وهفتمین نمایشگاه بین المللی قرآن کریم راه اندازی شده و پذیرای طرح ها و ایده های جامع قرآنی اعم از مؤسسات و بخش های مردمی قرآنی کشور خواهد بود.
وی با تأکید بر اینکه برنامه محوری از رویکردهای اصلی نمایشگاه قرآن امسال نیز است، ادامه داد: بحث اقتصاد مقاومتی و ارائه طرح هایی که خیلی هزینه بر نباشد و بحث اعتباری و بودجه ای با توجه به شرایط خاص کشور به جد در همه طرح ها مد نظر قرار گیرید و این به معنای کم کردن از کیفیت نیست، اما با ملاحظات جدی در حوزه بودجه ، شاهد ارائه طرح های خوبی در نمایشگاه قرآن باشیم.
شیخ ویسی اظهار کرد: مؤسسات قرآنی با وجود طرح های آموزشی که دارند در سطح استان و محله موفق عمل کرده اند و این نشان از عمق فعالیت های آموزشی مؤسسات است، اما قالب های نمایشگاهی از نوع رویکردهای آموزشی مؤسسات متفاوت است. چنانکه شاهد بودیم مؤسساتی در خارج از نمایشگاه قرآن فعالیت های خوبی ارائه می کنند، اما در قالب نمایشگاه قرآن نمی توانند به مخاطبان خدمت رسانی کنند و به ارائه برنامه و طرح های جامع بپردازند و لذا نمی خواهیم به هر طریقی عناوین بزرگ را در نمایشگاه قرآن بیاوریم تنها به دلیل اینکه بهتر و بیشتر نشان داده شوند و حال آنکه خروجی خوبی برای مخاطبان نمایشگاه قرآن نداشته باشند.
وی ادامه داد: در نمایشگاه قرآن امسال نیز در نظر داریم حداقل بخش مؤسسات را مؤسسه محور نکنیم، بلکه فعالیت و برنامه محور کنیم؛ برای مثال برترین های حفظ قرآن کریم، قرائت و ... را با شیوه های نوین آموزشی در نمایشگاه قرآن بیاوریم که روش های امروز و به روز را ارائه دهند و در قالب های نو آموزشی مطالب را ارائه کنند، اما با توجه به اینکه نمایشگاه قرآن در ایام ماه مبارک رمضان است، به تبع شاهد حضور مؤسسات بیشتر از استان تهران هستیم.
شیخ ویسی در پاسخ به این سؤال که آیا امسال نیز شاهد جمع شدن بخش مؤسسات به دلیل تقارن با لیالی قدر خواهیم بود یا خیر؟ بیان کرد: در سه سال گذشته موقعیت مناسبی را به مؤسسات قرآنی اختصاص داده ایم که در شبستان بوده است و آسیبش این بود که در لیالی قدر به خاطر استفاده در برنامه های این شب ها، باید این بخش ها جمع می شد که نمایشگاه با سکتی روبرو می شد که ان شاءالله امسال در نظر داریم مکان مناسبی بگذاریم که مشکلات سال گذشته را در این زمینه نداشته باشیم.
وی ادامه داد: مؤسسات برنامه ها و ایده های خوب خود را برای حضور در نمایشگاه قرآن طی فراخوان های آینده و از طریق پایگاه اینترنتی بیست و هفتمین نمایشگاه قرآن اعلام کنند تا برای بهترین طرح زمینه حضور باشد.
شیخ ویسی در ادامه در خصوص تعداد مؤسسات دارای مجوز از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، بیان کرد: طبق کتابچه ای که در سال 95 معاونت قرآن و عترت آن را تهیه کرد، بالغ بر دو هزار و 400 مؤسسه فرهنگی قرآن و عترت، اعم از دارای پروانه فعالیت یا مؤسساتی که دارای موافقت اصولی اند، وجود دارد که از این تعداد حدود هزار و 400 مؤسسه پروانه فعالیت دارند.
انتهای پیام

لینک خبر :‌ خبرگزاری بین المللی قرآن
فقهی زاده گفت: خدمت در عرصه مقدس قرآن، خدمت بی چشم داشت و خالصانه، خدمت به خود در جهت شکوفا شدن و بهتر شدن، خدمت به ارزش های متعالی انسانی و دینی است.

به گزارش خبرنگار قران و معارف خبرگزاری شبستان ، دکتر عبدالهادی فقهی زاده در بیست و سومین همایش تکریم خادمان قرآن کریم که 29 بهمن ماه با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و جمعی از مدیران و فعالان قرآنی کشور در هتل پارسیان انقلاب برگزار شد گفت: آیا باید برگزیده شدن به عنوان خادم قرآن را آغاز خدمتگزاری به این کتاب مقدس و آموزه های متعالی آن قلمداد کنیم یا انجام خدمت، بی تردید حاضرین این جلسه با من هم رأی هستند که بدون شک برگزیده شدن به عنوان خادم قرآن و آویختن این لوح بر گردن، آغاز خدمتگزاری مخلصانه در مرحله جدیدی است که ما پیش رو داریم.

معاون قرآن و عترت وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: خدمت در عرصه مقدس قرآن، خدمت بی چشم داشت و خالصانه، خدمت به خود در جهت شکوفا شدن و بهتر شدن، خدمت به ارزش های متعالی انسانی و دینی، خدمت به نشان دادن برجستگی های معارف اسلامی در سطح جهانی، در واقع خدمت به نماز و عدالت به عنوان دو شاخص اصلی در اسلام است.

وی با اشاره به اینکه در دوره ای قرار داریم که باید بیش از پیش به دنبال عرضه برجستگی های موجود در اسلام باشیم گفت: بر خود می بالیم که قرآن کریم قرن ها پیش به عنوان برترین آموزه ها و ارمغان های الهی از جانب خداوند متعال نازل شده است.

وی به روایتی از امام رضا(ع) که با واسطه از آیت الله العظمی سیستانی شنیده است، اشاره کرد و گفت: امام رضا(ع) در روایت شریفی می فرمایند یَتَعَلَّمُ عُلُومَنَا وَیُعَلِّمُهَا النَّاسَ، فَإِنَّ النَّاسَ لَوْ عَلِمُوا مَحَاسِنَ کَلَامِنَا لَاتَّبَعُونَ ، مراد از الناس در این روایت شریف، همه مردم نیست، بلکه کسانی هستند که در جبهه رقیب با مکتب متعالی عترت طاهره قرار دارند. کسانی که به ظاهر دلداده ائمه نیستند و شاید به تعبیر امروزی ها، زاویه داشته باشند. اگر این معنا را مد نظر قرار دهیم که به نظر می رسد کاملاً صحیح و درست است، وظیفه مبلغان مکتب اهل بیت(ع) و در دیدی کلان تر وظیفه دلدادگان قرآن کریم، عرضه بایسته و شایسته معارف قرآن همان طور که هست، به جهانیان است.

وی با اشاره بر اینکه چه بخواهیم و چه نخواهیم، چه با عنوان و چه بی عنوان در چارچوب قرآن نفس می کشیم، پس مبلغ قرآن کریم هستیم، تصریح کرد: در مقام خادمی قران شایسته است که نخست آموزه های الهی قرآن کریم و معارف متعالی مکتب اهل بیت را آن چنان که هست، به دور از خرافات و گزافه گویی ها ببینیم و تلاش کنیم به صورت مستقیم و غیر مستقیم، این آموزه های متعالی را به دیگران عرضه کنیم.

فقهی زاده مسئولیت شناسایی خادمان قران و معرفی انها به جامعه را از افتخارات معاونت قرآن و عترت وزارت ارشاد دانست و گفت: تعداد خادمان قرآنی کریم بیش از آن چیزی است که در توان ماست و در قالب اداری هز سال توفیق شناسایی و معرفی آنها را به دست می آوریم. معتقدم دریافت عنوان خادم القرآن باید به مثابه عهدی تلقی شود که با خدا می بندیم.

رونمایی از سامانه جامع قرآنی کشور

بنابراین گزارش در در ادامه بیست و سومین همایش تجلیل از خادمان قرآن کریم از سامانه جامع قرآنی کشور رونمایی شد. این سامانه از برنامه های مصوب وزارت ارشاد و به استناد شرح وظایف سازمانی قرآن و عترت و برای ایجاد هم افزایی و ارائه خدمات مناسبت تر در حوزه قرآن و عترت راه اندازی شده است.

تجلیل از 13 چهره فعال در عرصه قرآن

در بخش پایانی این مراسم، از خادمان برگزیده این دوره تجلیل به عمل آمد و پس از آن، لوح خادمی قرآن به وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی اعطاء شد.

در بیست و سومین همایش تجلیل از خادمان قرآن کریم از یک ناشر برتر قرآنی و 12 خادم قرآن در بخش های مختلف قرآن پژوهی، ترجمه، مدیریت قرآنی، قرائت و حفظ قرآن و ... تجلیل به عمل می آید.

جوایز و لوح تقدیر خادم القرآن کریم توسط سیدعباس صالحی وزیر قرهنگ و ارشاد اسلامی به 13 خادم قران این دوره اهدا شد که اسامی انها به شرح زیر است:

محمد رضا حکیمی و فتح الله نجار زادگان در حوزه تحقیق و پژوهش قرآن کریم
امیر اقایی در حوزه حفظ کل قرآن کریم
علی اکبر ملکشاهی و رحیم خاکی در حوزه قرائت قرآن کریم
محمدعلی باشه آهنگر به عنوان کارگردانی قرآنی
حسین آیات در حوزه کتابت قرآن کریم
حسین علمی و نسرین نافذ کلام در حوزه آموزش قرآن کریم
اکبر خاکساری و هادی قبادی در زمینه مدیریت قرآنی
سید مرتضی نیکزاد به عنوان ناشر قران کریم
سید یحیی یثربی در حوزه ترجمه فاخر قران کریم
میزان هدایای نقدی که به هز یک از خادمان قرآن در بیست و سومین دوره اهدا شد حدود 20 میلیون تومان بود.

پایان پیام/ 49

لینک خبر :‌ خبرگزاری شبستان
تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۱۱/۳۰ سایت های دیگر : خبرگزاری جمهوری اسلامی

به گزارش ایرنا، هنر یکی از عناصر مؤثر در زندگی انسان است و در واقع مجموعه ای از آثار یا فرآیندهای انسان ساز که در جهت اثرگذاری بر عواطف، احساسات و هوش انسانی و یا به منظور انتقال یک معنا یا مفهوم خلق می شوند.
هنر تبلور زیبایی هایی است که زایش آن از الطاف خداوندی سرچشمه می گیرد و هنرمندان آن را به تصویر می کشند و این گونه است باید گفت خداوند زیباست و زیبایی هایی را دوست دارد.
هنر تئاتر به سبب به روز و گذرا بودن شباهت بسیاری به رویدادهای روزمره زندگی جوامع بشری دارد و لایه های پنهان زندگی اجتماعی با زبان هنر به روی صحنه نقش می بندد.
پس از انقلاب اسلامی حمایت های بسیاری از هنر تئاتر برای ترویج فرهنگ اسلامی شکل گرفت و هنرمندان بسیاری وارد صحنه نمایش شدند.
شهرستان خمین، زادگاه بنیانگذار جمهوری اسلامی محل تربیت بسیاری ازهنرمندان به خصوص در رشته تئاتر است و اکنون بازیگران و نویسندگان صاحب نامی از این شهر مشغول فعالیت هنری هستند.
در سال های اخیر نیز با ورود نیروهای جوان و با انگیزه به مجموعه تئاتر شهرستان، تشکیل گروه های نمایشی و برگزاری دوره های تخصصی تئاتر، جهشی قابل توجه در این رشته هنری در شهرستان ایجاد شده است.
گروه های نمایشی خمین تابستان امسال در سی امین جشنواره تئاتر استان مرکزی موفق به کسب رتبه اول و کسب عناوین برتر در جشنواره های ملی روح الله و ایثار شدند.
مسئول انجمن نمایش خمین که ساخت بیش از 30 فیلم بلند، کوتاه و تئاتر را در کارنامه هنری خود دارد، معتقد است: سه دهه از فعالیت انجمن نمایش خمین می گذرد و حرکت رو به رشد این رشته هنری مانند دیگر هنرها قابل لمس است.
محمدجواد طاهری ادامه داد: نبود حمایت کافی، هنرمندان این رشته را به جشنواره ای کار کردن عادت داده است.
این نویسنده و کارگردان با بیان اینکه امروز در کشور نمایش ها به سمت پلاتو می رود، ادامه داد: اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان همکاری مناسبی با هنرمندان تئاتردارد اما سالن آمفی تئاتر کوثر خمین به عنوان تنها سالن نمایش شهرستان برای اجرای تئاتر به خصوص از نوع پلاتو، مناسب نیست.
طاهری اظهار داشت: نمایش پلاتو فضای کمتری برای حضور تماشاگر دارد و حتی شهرداری شهرهای کوچکتر از خمین در استان چنین سالن نمایشی را برای هنرمندان تئاتر خود ساخته اند.
وی با بیان اینکه ساخت این سالن ها هزینه کمتری دارند، گفت: سالن پلاتو امکان حضور اساتید تئاتر و برگزاری جشنواره های نمایشی را افزایش می دهد.
این نویسنده تئاتر با اشاره به تعطیلی جشنواره تئاتر تجربه با پیشینه 13 ساله در خمین، تصریح کرد: تئاتر تجربه برای افراد مبتدی و کار اولی ها فرصت بسیار خوبی بود.
یکی دیگر از بازیگران خمین با اشاره به اینکه بسیاری از پیشکسوتان تئاتر شهرستان به دلیل نبود امکانات وحمایت به شهرهای بزرگ مهاجرت کردند، گفت: استقبال نکردن مردم شهرستان از نمایش ها سبب ناهماهنگی هزینه و درآمدهای گروه های نمایشی شده است.
عادل کوچکی مطلق افزود: نمایش می تواند مهمترین مسائل فرهنگی و اجتماعی را با زبان تاثیرگذار هنر آموزش دهد.
وی ادامه داد: این شهرستان زمانی یکی از شهرستان های شاخص در هنر تئاتر استان بود و در دوره ای که سایر شهرها حتی انجمن نمایش هم نداشتند از اهالی تئاتر خمین برای ساخت نمایش دعوت می کردند.
این بازیگر تئاتر ادامه داد: شهرستانی که در جشنواره فجر همیشه یک اثر داشت چند سالی است که هیچ نمایشی در این جشنواره ملی ندارد.
وی تاکید کرد: انجمن های هنری باید به روز شوند و کتاب به عنوان یکی از نیازهای ضروری انجمن هایی همچون نمایش است و نبود کتابخانه تخصصی در حوزه نمایش یکی دیگر از مشکلات هنر نمایش خمین است.
این بازیگر حضور خیران نیکوکار در ساخت فضاهای فرهنگی را ضروری دانست و ادامه داد: آگاه سازی خیران ازاهمیت هنر در جامعه آنها را به ساخت مکان های فرهنگی و هنری ترغیب می کند.
کوچکی تصریح کرد: استعدادهای هنری در خمین بسیار است اما این استعدادها در نبود حمایت ها یا هدر می روند یا مهاجرت می کنند.
رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی خمین با اشاره به عضویت 300 نفر در انجمن نمایش این شهرستان گفت: 80 هنرمند به شکل حرفه ای در چهار گروه نمایشی در شهرستان فعالیت می کنند.
مریم السادات حسینی افزود: این نهاد فرهنگی همواره امکانات و فضای فیزیکی مورد نیاز اجرای عموم نمایش را در اختیار هنرمندان نمایش قرار می دهد.
وی درباره ساخت سالن پلاتو اظهار داشت: اگر شهرداری خمین زمینی را که برای ساخت نگارخانه در این شهرستان متعهد شده به اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی واگذار کند می توان قسمتی از آن را به سالن پلاتو اختصاص داد.
رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی خمین با اشاره به اقدامات معاونت فرهنگی شهرداری برای اجرای برنامه های فرهنگی مشارکتی در سطح شهر،ادامه داد: با توجه به بودجه فرهنگی شهرداری انتظار هنرمندان از این سازمان حمایت و همکاری بیشتر است.
بدون شک افزایش شاخص های هنری در شهرستان خمین سبب پرورش استعدادهای هنری، کاهش آسیب های اجتماعی ومعرفی هنرمندان خلاق این خطه در جشنواره های ملی می شود.
9930/7277
انتهای پیام

لینک خبر :‌ جماران
عضو شورای سیاست گذاری صنعت سینما اصفهان گفت: بیشتر فعالیت های فرهنگی که مبدا آنها اصفهان است می تواند تحول آفرین باشد و امیدوارم توانمندی های اصفهان در صنعت سینما نیز به عنوان هدف محقق شود و رونق اقتصاد هنر را در این شهر شاهد باشیم.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۱۱/۳۰ سایت های دیگر : خبرگزاری دانشجویان ایران

به گزارش کسب و کار نیوز- در نشست خبری صنعت سینماICINEX اظهار کرد: سابقه فعالیت فرهنگی در اصفهان چند صد ساله است و آنچه به عنوان هنر در این شهر پایه گذاری شده است همگی به نتیجه رسیده، جریان های ادبی از اصفهان شروع شد امروز هم مانا شده اند و هم محکم به راه خود ادامه می دهند.

عضو شورای سیاست گذاری صنعت سینما اصفهان ادامه داد: برگزاری چنین رویدادهایی موجب تغییر نگرش خواهد شد و موجب می شود تا هنر به درستی به عنوان یک صنعت در شهری مثل اصفهان جا باز کند.

همچنین سید محسن صفوی عضو دیگر شورای سیاست گذاری صنعت سینمای اصفهان تصریح کرد: آنچه سعی کردیم در شورای سیاست گذاری اجرا کنیم مرکز زدایی است. تمرکز زدایی یکی از اتفاقات مسیر توسعه در همه کشورها است.

وی تاکید کرد: این نمایشگاه صدای اصفهان به عنوان پایتخت فرهنگ و هنر به تمام ایران خواهد بود که اعتماد از دست رفته فیلمسازان اصفهانی که در حاشیه قرار گرفته اند شنیده شود. تهران در حال حاضر متن اصلی سینما است و اصفهان می تواند از حاشیه به متن سینما بیاید.

انتهای پیام

لینک خبر :‌ روزنامه کسب و کار
تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۱۱/۳۰

آقای دربندی مدیرکل مطبوعات و خبرگزاریهای داخلی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در مراسم اختتامیه سومین جشنواره مطبوعات و رسانه که صبح دیروز در اهواز برگزار شد، هویت شغلی رسانه ای را همانند هویت شغل انبیا دانست و دلیل آورد که انبیا وظیفه داشتند آنچه را که به صورت وحی بر آنها نازل می شد در جامعه و بین مردم اطلاع رسانی کنند و رسالت اهالی رسانه هم انعکاس و ابلاغ خبرها به دیگران است (که باید دید این تشبیه تا چه حد می تواند مناسبت داشته باشد.) در مجموع آقای دربندی نهایت احترام را برای اهالی رسانه قائل است و رفتار، گفتار و کردار ایشان مشوق مخاطبانی است که با وی برخورد دارند و امیدواریم وزارت فرهنگ و ارشاد همواره از وجود چنین مدیرانی برخوردار باشد .

وی جشنواره را بسیار غنی دانست و آثاری را که به دبیرخانه ارسال و مورد بررسی قرار گرفته بود خوب توصیف کرد و البته نکاتی را هم متذکر شد. ایشان اکثر روزنامه ها و رسانه های استان را با کیفیت دانست و فعالیت و عملکرد اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی را ستود و از آقای جوروند مدیرکل این مجموعه بعنوان گل سرسبد مدیران کل ارشاد کشور نام برد. دربندی معتقد است که برگزاری چنین جشنواره هایی به ایجاد رقابت و توسعه فعالیت رسانه ای می انجامد و قدرشناسی از کسانی است که تلاش می کنند کار حرفه ای و مفید ارائه دهند و به بُعد معنوی جامعه بیفزایند .

حضور علی الحساب استاندار در جشنواره

استاندار خوزستان برای حضور در مراسم اختتامیه جشنواره دعوت شده بود که با تاخیر آمد بعد هم زمانی آمد که می گفت یکساعت بعد از آبادان پرواز به تهران دارد و حاضران دعا کردند با عجله ای که دارد به سلامت به آبادان برسد. دکتر شریعتی با توجه به این ضیق وقت، چند دقیقه ای بیشتر سخنرانی نکرد و گفت این حضور را علی الحساب داشته باشید تا وقتی دیگر مفصل به موضوع بپردازم .

ایزدجو، جانشین شمسایی می شود

به قرار اطلاع وزیر نیرو برای حضور در مراسم تودیع و معارفه مدیرعامل جدید سازمان آب و برق خوزستان امروز به استان می آید و در این تغییر و تحول مهندس فرهاد ایزدجو جایگزین مهندس شمسایی خواهد شد .

حکم ایزدجو چراغ خاموش صادر شده چون از شاخص های وزیر نیرو یکی هم اینست که تا لحظه آخر خبرهای مربوط به عزل و نصب های وزارتخانه اش لو نمی رود و به همین دلیل هم تا لحظه نوشتن این مطلب، هیچ خبری از انتصاب ایزدجو منتشر نشده بود .

مهندس رضا شمسایی که متولد 1337 شهرستان بهبهان است، از اوایل انقلاب تا کنون در استان خوزستان در مسئولیت های متعددی به فعالیت مشغول بوده است. از جمله در بنیاد مستضعفان شهرستان امیدیه و نیز در تشکیل نهادهای انقلابی مانند جهادسازندگی و نهضت سواد آموزی هم حضور داشت. شمسایی از سال 61 به اهواز آمد. ابتدا مسئولیت معاونت پشتیبانی بازسازی استان را برعهده گرفت. سپس در جهاد استان مسئولیت دو پروژه اجرایی را تقبل کرد. وی قبل از پشتیبانی جنگ نیز مدتی قائم مقام بازرگانی استان خوزستان بود. بعد از جنگ هم در جهاد سازندگی مسئولیت کمیته آب و بعدها هم مدیرآب و فاضلاب و سرانجام مدیرعامل آب و برق خوزستان بود .

مهندس شمسایی در مقطعی هم شهردار اهواز بوده و به نظر می رسد رکورد مدیریت در استان را داشته است .

معاونین فرمانداری منصوب شدند

تعدادی از سرپرستان معاونین فرمانداریهای استان حکم تبدیل به احسن گرفتند و طلسم سرپرستی آنها شکست. از جمله معاونین فرمانداریهای سوسنگرد، ایذه، باغملک، آبادان شادگان، دزفول و شوش با حکم صادره از سوی دکتر شریعتی استاندار خوزستان بعنوان معاونین فرماندار منصوب شدند .

احتمال تغییر یک فرماندار و یک مدیرکل

به قرار اطلاع یکی از فرمانداران استان تغییر خواهد کرد و مقدمات این کار فراهم شده است. همچنین صحبت از تغییر یکی از مدیران کل استان است و این احتمال وجود دارد که یک مدیرکل سابق جانشین او شود .

سرپرست جدید تعاون روستایی خوزستان معرفی شد

با حکم حسین شیرزاد معاون وزیر جهاد کشاورزی مدیرعامل و رئیس هیات مدیره سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران، جمشید بنی فری به سمت سرپرست تعاون روستایی خوزستان منصوب شد .

پیش از این مهدی صیاحی مدیرسازمان تعاونی روستایی خوزستان بود .

صیاحی در مراسم تودیع و معارفه که دیروز برگزار شد گفته: بزرگترین مسئولیتی که بر عهده تعاون روستایی خوزستان است، بحث ساماندهی طرح 550 هزار هکتاری مقام معظم رهبری است و در این زمینه انتظار می رود با ساماندهی تعاونی ها به نتایج مثبتی در این طرح دست پیدا کنیم .

سرپرست جدید تعاون روستایی خوزستان هم در این مراسم گفته: یکی از شعارهای من پرهیز از قوم گرایی و سیاسی کاری است و امیدوارم بتوانم با همکاری نیروی انسانی و پرسنل اداره و استفاده از نیروی جوان موجود در سازمان به اهداف موردنظر دسترسی پیدا کنم .

لینک خبر :‌ روزنامه نور خوزستان
تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۱۱/۲۹

به گزارش کردپرس، حافظ تیموری در جلسه شورای اداری شهرستان ماکو اظهار داشت: عمده ترین مشکل هنرمندان ماکو نبود مجتمع فرهنگی و مکان ثابت برای تمرین و اجراست و آنها از وجود یک مجتمع فرهنگی محروم هستند.

وی افزود: کمبود نیروی کار نیز در اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی این شهرستان مانعی برای رسیدن به اهداف سازمانی است .

تیموری ادامه داد: در حال حاضر هفت مورد چاپخانه مجوزدار در ماکو فعالیت می کند و یک موسسه فرهنگی یک منظوره و سه موسسه فرهنگی چند منظوره نیز در این اداره به ثبت رسیده است .

وی با بیان اینکه 3 انجمن شعر و ادب در این شهرستان فعال است، گفت: 7 گروه هنری نیز در زیرمجموعه این انجمن ها فعالیت می کنند و ماکو دارای 150 هنرمند است که به صورت رسمی در اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی ماکو مجوز فعالیت دارند.

رییس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی ماکو با بیان اینکه راه اندازی بانک اطلاعاتی هنرمندان یکی از ملزومات محسوس در سطح فعالیت هنرمندان است، افزود: روند دریافت مجوز برای کارهای رسانه ای به صورت ماهانه شده است و در تلاشیم تا بیمه هنرمندان نیز تامین شود.

وی با انتقاد از نگاه نادرست به وظایف اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی، بیان کرد: این اداره وظایف گسترده ای دارد ولی متاسفانه امروز به آن از دیدگاه دستگاه صدور مجوز کنسرت و موسیقی نگریسته می شود .

لینک خبر :‌ خبرگزاری کرد پرس
در دوگانه گی اعتقاد به رشد فردی هنرمندان و موفقیت در سایه حمایت ها، دستگاه های متولی معتقدند بخش قابل توجهی از دغدغه وضعیت هنر و فرهنگ اردبیل را پاسخ داده و مسیر پیشرفت بسترسازی شده است.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۱۱/۳۰ سایت های دیگر : همسو نیوز

به گزارش خبرگزاری تسنیم از اردبیل ، سال ها است که توانمندی اردبیل در عرصه های هنری آن هم در مجامع ملی و بین المللی شنیده می شود اما از سویی این موفقیت مرهون تلاش های فردی و خستگی ناپذیر خود هنرمندان عنوان شده است و بسیاری معتقدند حمایت های مادی و معنوی مطلوبی از دستگاه های متولی دریافت نکرده اند.

تا جایی که کشمکش بین دستگاه متولی و هنرمند موجب مهاجرت بی بازگشت نخبگان هنری شده است که هر از گاهی به صورت تشریفاتی در رویدادها حضور یافته اند و عطای این شهر را برای فعالیت هنری به لقایش بخشیده اند.

از سویی هنرمندان ساکن نیز باها در رسانه ها نبود حمایت را مانع پیشرفت خود عنوان کرده اند. چه هنرمند فیلم ساز، نقاش، گرافیست و موسیقی دان و چه هنرمندان هنرهای نمایشی که از تلاش های مداوم و در مقابل بی مهری ها گفته اند.

سید ناصر اسحاقی معتقد است یک سری برنامه های کلان برآمده از بینش و نگرش این مجموعه است و فرهنگ، رسانه و هنر در نظام جمهوری اسلامی حرف برای گفتن داشته و لازم است به تاثیرگذاری و تاثیرپذیری آن توجه شده و در تاثیرپذیری، نیاز، ناز و نواز مخاطب در نظر گرفته شود.

وی با بیان اینکه ارشاد اسلامی به مانند سایر ادارات فرهنگی، فرابخشی است، اظهار داشت: تمامی حوزه های اقتصاد، سیاست، جامعه شناسی و ... در ارتباط با فرهنگ، رسانه و هنر هستند و به عنوان مثال تلویزیون هم ذائقه ساز بوده و هم می تواند از ضائقه عموم مردم تاثیرپذیر باشد.

مدیر کل ارشاد اسلامی استان افزود: در عین حال هنرمند نیز فردی است که همواره در هر عرصه یک سرو گردن از سایر افراد جامعه بالاتر بوه و در واقع بالندگی، فرهیختگی و نخبگی ویژگی های وی محسوب می شود.

وی با اذعان به اینکه در حوزه فرهنگ سازی صدا و سیما بزرگ ترین رسانه بوده و در کنار آن ارشاد اسلامی به عنوان متولی اصلی و قانونی فرهنگ و هنر کشور و متولی فرهنگ سازی و فرهنگ پردازی است، افزود: در عین حال نهادهای فرهنگی دیگری از جمله سازمان تبلیغات اسلامی، بسیج اقشار یا حوزه هنری داریم که مشاهده می شود در این دستگاه ها تعریف از فرهنگ نیز سیال است.

اسحاقی معتقد است چنانکه به هر موضوعیتی می توان رنگ و بوی سیاسی بخشید، لازم است رویکرد فرهنگی در تمامی حوزه ها اعمال شود و اینکه گفته می شود هر مصوبه ای پیوست فرهنگی داشته باشد، رویکرد صحیحی نیست و بیشتر از قوام دادن منجر به استحاله آن خواهد شد؛ بلکه در مقابل لازم است حوزه فرهنگ به صورت کلان مورد توجه قرار گیرد.

اعتبار بخش فرهنگ اردبیل یک میلیارد تومان بود

مدیرکل ارشاد اسلامی استان تصریح کرد: با وجود اهمیت حوزه فرهنگ همچنان مشاهده می شود که متولیان فرهنگی در تعریف عام فرهنگ غرق شده اند و این در حالی است که جمهوری اسلامی در فرهنگ و هنر و رسانه نظریه و پیام داشته و دارد.

وی با ذکر مثالی به وضعیت تخصیص اعتبارات این حوزه اشاره کرد و گفت: در سال جاری 11 هزار میلیارد تومان اعتبار فرهنگی در نظر گرفته شده بود که از این میزان 670 میلیارد تومان به وزارت ارشاد سپرده شده؛ سهم استان اردبیل از این مبلغ حدود یک میلیارد و 200 میلیون تومان بود که در واقع اعتبار اختصاصی به برنامه ها است.

اسحاقی با بیان اینکه سهم استان بعد از اجرای برنامه مشخص می شود، افزود: هنرمندان تمنای حمایت دارند اما خود قضاوت کنند که اداره کل تا چه میزان قادر به حمایت مالی است.

وی افزود: اداره کل تلاش کرده طی 5 سال گذشته برنامه های حمایتی خود را در دو محور اصلاح نگرش ها و اصلاح زیرساخت ها متمرکز کند و به جرئت می توان گفت تحولاتی در حوزه های مختلف مشاهده می شود.

خرید کتاب تمامی نویسندگان متقاضی

وی با اشاره به بخش کتاب اظهار کرد: به عنوان مثال امسال 550 میلیون اعتبار برای نمایشگاه کتاب، خرید کتاب و حمایت از چاپ کتاب هزینه شد و فقط 120 میلیون تومان صرف خرید کتب نویسندگان بومی شده است؛ در حالی که در سال 92 میزان خرید کتاب نویسندگان بومی 20 میلیون تومان بود و امروز هیچ نویسنده ای نمی تواند مدعی ممانعت ارشاد از خرید کتاب خود شود.

مدیرکل ارشاد اسلامی استان با تاکید به اینکه برخی کتب حتی ارزش تورق نداشته است، تصریح کرد: هدف ما از خرید کتاب حمایت صنعت چاپ استان و تشویق مولفان و نویسندگان است و علاوه بر نویسندگان بومی 300 میلیون تومان نیز کتاب نویسندگان در سطح ملی خریداری شده است.

اسحاقی با اشاره به اینکه هر نمایشگاه کتاب نیز بین 150 تا 180 میلیون تومان اعتبار نیاز دارد، افزود: کتب خریداری شده به مدارس، دانشگاه ها و کتابخانه های عمومی هدیه می شود؛ به طوری که در تامین کتاب 16 کتابخانه عمومی، بیش از 400 کتابخانه در مدارس و دانشگاه ها و 144 کتابخانه مسجدی مشارکت داریم.

وی اظهار کرد: تا زمانی که کتب وارد قفسه نشده مدیریت آن بر عهده ارشاد اسلامی و پس از آن برعهده دستگاه متولی است و با توجه به رشد خرید کتاب می توان شاهد تجهیز مطلوب کتابخانه ها بود.

سینما حافظ در نوبت تجهیز و توسعه

اسحاقی در خصوص اقدامات رشد و توسعه بخش سینمایی استان، افزود: در این حوزه تجهیز سینماها به صورت جدی دنبال شده است؛ قبل از پیروزی اقلاب اسلامی 4 سینما دایر بود و در سال 92 تنها 2 سینمای فعال داشتیم که با وجود اینکه سینماها در مالکیت بخش خصوصی است، جهت تجهیز ، دیجیتالی کردن، بازسازی و تعویض صندلی ها، 400 میلیون تومان برای 2 سینمای قدس و انقلاب از اعتبارات وزارت ارشاد تامین شد.

وی با بیان اینکه سینما حافظ اردبیل در نوبت بعدی تجهیز است و در سال آینده عملیات اجرایی انجام می شود، گفت: در خصوص سینما لاله نیز مذاکراتی صورت گرفته و با استاندار اربیل رایزنی داشتیم؛ با تشکیل دو کارگروه مقرر شده تا به عنوان بهره بردار فضاهای فرهنگی استان نسبت به تجهیز این مجموعه به عنوان پلاتو نمایش، سالن سینما و مرکز فرهنگی اقدام شود.

مدیرکل ارشاد اسلامی استان به فعالیت یک سینما در پارس آباد، 2 سینما در مشکین شهر، یک سینما در خلخال و سینما سیار اشاره کرد و گفت: سینما سیار در شهرهای فاقد سینما از جمله گرمی، بیله سوار، انگوت، سرعین، نیر، نمین، کوثر و اصلاندوز مورد استفاده است.

وی تحول بزرگ حوزه سینمایی را پیوستن اردبیل به باشگاه سینمای حرفه ای با تولید فیلم بلند یک کیلو و 200 گرم ساخته اقای طوفان عنوان کرد و افزود: فیلم بلند آقای عظیمی نیز در حال کلیدخوردن است.

اسحاقی با اشاره به اعلام آمادگی تهیه کنندگان مختلف جهت تولید فیلم سینمایی شاه اسماعیل، اظهار کرد: چند سناریو در این خصوص بررسی شده و با تامین اعتبار از سوی معاون رئیس جمهور آقای نوبخت ساخت سریال شیخ صفی و فیلم سینمایی شاه اسماعیل با هدف معرفی تاریخ و تمدن اردبیل در دوره صفویه در دستور کار است.

وی با اشاره به برگزاری موفق جشنواره فیلم فجر و جشنواره فیلم کوتاه منطقه ای مشکین شهر با مشارکت 11 استان، تصریح کرد: در حوزه سینمایی هم به لحاظ تولید محتوا و هم زیرساخت ها با تحول انقلابی مواجه هستیم و لازم است هنرمندان نیز خود را به عرصه هنر برسانند.

مدیرکل ارشاد اسلامی استان در پاسخ به برخی گلایه ها در خصوص عدم حمایت هنرمندان اظهار کرد: هنرمندی که خود در تلاش است با فردی که تلاش کافی ندارد انصاف نیست که به صورت برابر حمایت شوند و لازم است خود هنرمندان با تلاش و کوشش نسبت به تولید اثر و جریان سازی اقدام کنند.

رشد گردش مالی نمایش در اردبیل

اسحاقی در خصوص وضعیت هنرهای نمایشی استان نیز به رشد روزافزون تولیدات اشاره کرد و گفت: شاید کمک سالانه ما به تئاتر به دلیل محدودیت اعتبارات 40 میلیون تومان باشد اما در همین استان گروه تئاتری داریم که سالانه 150 میلیون تومان بلیط فروشی دارد و گردش مالی گیشه اردبیل در تئاتر بیش از 150 میلیون تومان است.

وی معتقد است این رقم 5 برابر کمک مالی دولت است و نشان می دهد هنرمندان به دولت بی نیاز هستند و بر روی تلاش خود تکیه کرده اند و به عنوان مثال گروه نمایشی که 28 روز مداوم بر روی صحنه است، بیانگر وضعیت مطلوب تئاتر استان است.

مدیرکل ارشاد اسلامی استان افزود: زمانی در همین شهر تولیدات تئاتر به حدی اندک و همراه با ضعف کیفی بود که متجاوز از 10 الی 20 نفر به تئاتر نمی رفتند اما هنرمندان اردبیلی توانستند موجب آشتی مردم با تئاتر شوند و سالن های نمایش همواره مملو از جمعیت است.

اسحاقی با اشاره به اینکه پلاتو استاد تجفلو در سالن فدک همواره در اختیار هنرمندان است، تصریح کرد: امسال جشنواره تئاتر فجر نیز همزمان با تهران به صورت موفق در اردبیل برگزار شد تا فرصتی برای ارتقا معلومات هنرمندان فراهم شود.

موسیقی در سبد خرید مردم اردبیل است

وی همچنین به بهبود گردش مالی موسیقی نیز اشاره کرد و افزود: گردش مالی سالانه موسیقی در استان بیش از 2 میلیارد تومان است و امروز شاهد آن هستیم که مردم اردبیل برای موسیقی هزینه می کنند.

مدیرکل ارشاد اسلامی استان با اشاره به فعال شدن گروه های مختلف موسیقی، اظهار کرد: 14 آموزشگاه موسیقی در کل استان دایر است و 11 مورد نیز در حال ثبت هستند و هنرمندان این حوزه در مسیر رشد تولید اثر قرار گرفته اند و توانسته اند با مردم ارتباط خوبی برقرار کنند.

وی به برگزاری رویدادهای مختلف موسیقی افزود: در استان اردبیل جشنواره موسیقی فجر نیز همزمان با سراسر کشور برگزار شد و سالن فدک مملو از جمعیت علاقه مند بود.

مدیرکل ارشاد اسلامی استان در خصوص وضعیت تالار شهر با هدف برگزاری کنسرت های موسیقی افزود: این مجموعه 45 درصد پیشرفت فیزیکی دارد و به منظور تامین مالی آن رایزنی هایی صورت گرفته است.

وی همچنین در خصوص اعتراضات هنرمندان به واگذاری سالن فدک به بخش خصوصی اظهار کرد: ما مطابق تکلیف قانونی باید این سالن را واگذار می کردیم و در غیر این صورت دستگاه های نظارتی اداره کل را بازخواست می کردند.

اسحاقی تصریح کرد: در سال های 93 و 94 بررسی از سالن فدک انجام شد و مشخص شد که در کل سال فقط 30 روز مورد استفاده هنرمندان است که در ادامه هنگام واگذاری 70 روز برای هنرمندان بلوکه شد و پلاتو نجفلو به همراه گالری سالن به صورت کامل در اختیار هنرمندان است.

مدیرکل ارشاد اسلامی تصریح کرد: 70 روز بلوکه شده برای برنامه های مناسبتی، خیریه و ملی و سراسری در نظر گرفته شد و به عنوان مثال رویداد هنری که بلیط فروشی دارد لازم است هزینه سالن را نیز تامین کند که البته نرخ برنامه ها متفاوت بوده و برنامه ای مثل کنسرت موسیقی که گردش مالی بالایی دارد، اجاره بهای بیشتری نیز خواهد داشت.

اسحاقی با بیان اینکه در فراخوان بعدی واگذاری 70 روز افزایش خواهد یافت، افزود: در برخی مواقع اداره کل از بخش خصوصی خرید خدمت کرده و به عنوان مثال سال گذشته 15 روز سالن را اجاره کردیم.

رتبه های برتر اردبیل در حوزه قرآنی

وی با اشاره به فعالیت های قرآنی در استان اردبیل افزود: در حوزه قرآنی به مدت 5 سال است که اردبیل رتبه های اول تا سوم را از آن خود کرده و با استان های موفقی از جمله اصفهان و سیستان و بلوچستان رقابت می کند.

مدیرکل ارشاد اسلامی استان اظهار کرد: در این استان رویدادهای مختلف قرآنی در طول سال برگزار می شود که می توان به برگزاری آزمون سراسری قرآن کریم در تاریخ 8 و 9 اسفند ماه سال جاری در 12 رشته اشاره کرد و در واقع فعالیت های قرآنی اردبیل جزو فعالیت های برتر کشور است.

اسحاقی به حضور موفق اداره کل ارشاد اسلامی استان در شورای فرهنگ عمومی و دبیری آن اشاره کرد و گفت: شورای فرهنگ عمومی فرابخشی است و اداره کل تلاش کرده تا مصوبات متعددی در حوزه فرهنگ و هنر استان به تصویب برسد و در ادامه دستگاه های اجرایی نیز با مشارکت نسبت به اجرا اقدام کنند که نمونه آن را می توان تجلیل از مفاخر استان مثال زد.

وی با اشاره به فعال سازی سه کارگروه جوانان، روستا و عشایر و زن و خانواده در شورای فرهنگ عمومی استان، اظهار کرد: هدف از فعالیت این سه کارگروه ارائه برنامه های تخصصی و توجه ویژه به حوزه های ذکر شده است.

دخالتی در مسائل صنفی خبرنگاران ندارم

مدیرکل ارشاد اسلامی استان به پویایی فضای رسانه ای استان اردبیل نیز اشاره کرد و افزود: بنده دو رویکرد گفتمان اساسنامه بر اساس قانون و استقلال صنفی جامعه مطبوعاتی را ضروری می دانم و به دلیل اهمیت این موضوع تلاش اداره کل بر این بوده تا انتخابات خانه مطبوعات استان به شکل مطلوب برگزار شود.

اسحاقی با تاکید به اینکه در برگزاری انتخابات دخالت نداشته و در انتخابات پیش رو نیز اعمال نظری نخواهد داشت، تصریح کرد: موضوع پالایش جامعه مطبوعاتی نیز باید از طریق خود جامعه صنفی انجام شده و در اساسنامه ضرورت ها اعمال شود.

وی اظهار کرد: بنده به خبرنگاران استان اعتقاد راسخ دارم و معتقدم خبرنگاران می توانند هم خود و هم جامعه را مدیریت کنند و وظیفه دستگاه ها این است که موانع فعالیت خبرنگاران برداشته شود و باید تاکید کنم اصحاب رسانه به مانند رسولان برانگیخته هستند.

مدیرکل ارشاد اسلامی استان با تاکید به اینکه این مجموعه تمامی مسائل مرتبط با خبرنگاران را در کوتاه مدت اطلاع رسانی می کند، اظهار کرد: از سویی خانه مطبوعات به عنوان نقطه ثقل مدیریت رسانه محسوب می شود و لازم است تمامی خبرنگاران با به رسمیت شناختن آن مشکلات صنفی را حل و فصل کنند.

گفت وگو از ونوس بهنود و بهرام آدشیرین پور

انتهای پیام/ش

لینک خبر :‌ خبرگزاری تسنیم
فریدون محمد بیگی، سرپرست گروه سماع قزوین درباره چگونگی حمایت های دولتی از گروهش می گوید: طی این سالها برای کسب حمایت های دولتی تلاش های بسیاری کرده ایم که به نتیجه نرسیده است. بارها نامه نگاری کرده ام حتی برای نمایندگان مجلس نیز نامه نوشته ام، اما اتفاق مثبتی نیفتاده است.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۱۱/۳۰ سایت های دیگر : شعار سال

به گزارش خبرنگار ایلنا، گروه سماع قزوین به سرپرستی فریدون محمد بیگی یکی از گروه های فعال در زمینه موسیقی کلاسیک سنتی است که اواخر دهه هشتاد تشکیل شده و همواره در جشنواره های مختلف حضور داشته و عناوین و جوایز متعددی کسب کرده است. گروه سماع که از بدو تاسیس تاکنون با هدف پیوند شعر و موسیقی به فعالیت پرداخته و بر اشعار مولانا تمرکز دارد، در سی و چهارمین جشنواره موسیقی فجر حضور دارد و روز شنبه بیست و هفتم بهمن ماه در برج آزادی به اجرای کنسرت پرداخته است. در گفتگوی پیش رو فریدون محمد بیگی از نحوه فعالیت گروه های موسیقی در شهرستان ها گفت و به تشریح مصائب و مشکلات آنها در زمینه تولید اثر و برگزاری کنسرت پرداخت.

گروه سماع از بدو فعالیت تاکنون نگاه ویژه ای به اشعار مولانا داشته است. دلیل این توجه و تمرکز چیست؟

اشعار مولانا نوعی موسیقی درونی دارند، زیرا این شاعر و عارف با موسیقی آشنا بوده و انسانی نبوده که نسبت به این هنر بی اطلاع باشد و بدون اشراف بر موسیقی به سرایش شعر بپردازد. به طور کلی اغلب اشعار مولانا در حالت طرب و سماع نوشته شده اند و بار موسیقایی دارند. برخی از اشعار او نیز گاه بعدا نوشته شده اند. همه اینها به آن معنا است که آهنگسازان و هنرمندانی که می خواهند از اشعار مولانا در آثارشان استفاده کنند، حتما باید با رویکرد عرفانی او آشنا باشند و حس او را بشناسند و از حال درونی و احوال او با خبر باشند؛ اینکه او در زمان سرایش شعر چه حالی داشته و با چه حسی آن را نوشته و در چه موقعیت درونی به سر می برده، موارد مهمی هستند که هنرمندان و موسیقی دانان علاقمند به او باید آنها را مورد توجه قرار دهند. البته هنرمندان باید برای استفاده از اشعار مولانا تحقیق و پژوهش کنند یا آنکه بر اساس تجربه گرایی به استفاده از اشعار او بپردازند؛ یعنی در مسیر عرفان قدم بردارند و در آن حال خاص به سرایش شعر بپردازند یا حتی سماع کنند تا به آن حس برسند و وضعیت درونی مولانا و مفهوم اشعار او را درک کنند و در نهایت بتوانند آن حس را به مخاطبان انتقال دهند.

عمر هنری گروه سماع چقدر است و طی سال های فعالیتش چه عناوینی کسب کرده است؟

گروه سماع در اواخر دهه هشتاد تشکیل شده و تاکنون دوبار در جشنواره موسیقی فجر شرکت کرده ایم. دربیست وهفتمین جشنواره بین المللی موسیقی فجر در سال 1390 یکی از پنج گروه برتر شدیم و در بیست و هشتمین دوره این جشنواره با همان رویکرد اشعار مولانا در رشته گروه نوازی موسیقی کلاسیک مقام اول را کسب کرده ایم و به طور معمول طی این سالها نیز در جشنواره های دیگر نیز شرکت کرده ایم. در حال حاضر نیز کماکان با رویکرد قبلی که همان پرداختن به اشعار مولاناست به فعالیتمان ادامه می دهیم.

شما و اعضای گروه سماع در شهر قزوین ساکن هستید. فعالیت هنری در قزوین و شهرستان های دیگر چه دشواری هایی دارد؟

به طور کلی فعالیت های هنری انفرادی و گروهی در شهرستان سختی های خودش را دارد و ما نیز همواره در این زمینه با مشکلات و کمبودهایی مواجه بوده و هستیم. از طرفی تولید اثر و برگزاری کنسرت های مختلف بخصوص در عرصه موسیقی کلاسیک ایرانی در شهرستان ها آنگونه که باید موفق نیست و نتیجه مثبتی ندارد؛ زیرا معمولا تهیه کنندگان و اسپانسرها به فعالیت ها و تعاملات فرهنگی در شهرستان ها تمایلی ندارند. از طرفی گروه های هنری، همواره با کمبود و نبود بودجه مواجهند و اگر هم بودجه ای وجود داشته باشد آنقدر کم و محدود است که دردی را دوا نخواهد کرد. گروه های شهرستانی به طور معمول برای تامین مکان تمرین با مشکل مواجهند و باید شرایط خاصی در این زمینه وجود داشته باشد تا گروه ها بتوانند در مکانی مناسب تمرین کنند. سالن های اجرا در استان ها و شهرستان ها نیز از کیفیت قابل قبولی برخوردار نیستند که همه اینها روند فعالیت گروه ها را تحت تاثیر قرار می دهد.

آیا گروه سماع از حمایت های دولتی برخوردار است؟

گروه سماع که عمری تقریبا ده سال دارد و طی این یک دهه همواره فعال بوده تا به امروز به طور مستقل فعالیت کرده و به اصطلاح روی پای خودش ایستاده و هرگز مورد حمایت های دولتی قرار نگرفته و اگر هم حمایتی صورت گرفته بسیار مقطعی و جزئی بوده است. مثلأ گاه مبالغ بسیار کمی از سوی انجمن ها به گروه تعلق گرفته است. البته نه فقط گروه سماع بلکه اغلب گروه های شهرستانی با همت و تلاش اعضا به فعالیت ادامه می دهند و این روند همچنان ادامه دارد. در این میان بسیاری از گروه ها به دلیل نبود امکانات لازم و نبود بودجه کافی، دست از فعالیت می کشند. به هرحال بعد مالی و وجود بودجه در ادامه حیات و روند فعالیت های گروه های موسیقی بسیار موثر است و یکی از با اهمیت ترین مقولات است.

آیا گروه ها نمی توانند با برگزاری کنسرت بخشی از بودجه خود را تامین کنند؟

برگزاری کنسرت در شهرستان ها روند درست و مشخصی ندارد و اگر هم این امکان میسر شود، بسیار معدود و جزیی است. متاسفانه برگزاری کنسرت، بخصوص موسیقی سنتی و کلاسیک در شهرستان ها معمول نیست و در این زمینه تضمین مالی وجود ندارد. اینگونه نیست که گروهی شش ماه تمرین کند و پس از آن به اجرای کنسرت بپردازد و آن هزینه صرف شده بازگشت داشته باشد، یعنی آن مبلغ تا آن حد کم است که حتی قابل شمارش نیست! بنابراین گروه ها نمی توانند از این طریق به تامین بخشی از بودجه بپردازند چه برسد به آنکه از این راه امرار معاش کنند. از اینها گذشته مشکلات دیگری مانند چگونگی اجاره سالن، تامین سیستم صوتی و تبلیغات نیز وجود دارد. تمام این کاستی ها روند فعالیت گروه ها را سخت تر می کند، وگرنه آنها همواره مشتاقند که فعال باشند و به اجرای کنسرت بپردازند.

در این میان دستگاه ها و مراجعی چون وزارت ارشاد چه نقشی دارند؟

تنها متولیانی که به بهبود وضعیت موجود کمک های ناچیز می کنند انجمن ها هستند. به طور مثال اگر انجمن برای اجرای کنسرتی در شهرستان به گروهی کمک کند آن کمک مالی مثلا درحد پانصد هزار تومان است.

این اوضاع نابسامان چقدر بر نحوه فعالیت گروه ها تاثیر گذاشته است؟

گروه سماع جزو گروه های فعال قزوین است و تمرینات آن به صورت مستمر و مداوم است. می توانم بگویم به طور معمول هفته ای یک جلسه تمرین را داریم و تلاشمان این است که در جشنواره های که طی طول سال برگزار می شود شرکت کنیم. به طور مثال در شهریورماه امسال در جشنواره ملی شمس تبریزی که در شهر خوی واقع در استان آذربایجان غربی برگزار شد، شرکت کردیم و در بخش گروه نوازی برگزیده شدیم. به طور کلی گروه سماع رتبه ها و مقام های خوبی از جشنواره های مختلف کسب کرده و به جز موفقیت در چند دوره از جشنواره موسیقی فجر و حضور در رویدادهای مختلف در سه دوره از جشنواره استان قزوین نیز موفق به کسب مقام اول شده ایم. اما با همه فعالیت ها و تلاش ها گروه سماع هنوز رسمیت دولتی پیدا نکرده است.

برای کسب حمایت های دولتی چه تلاشی کرده اید؟

طی این سالها برای کسب حمایت های دولتی تلاش های بسیاری کرده ایم که به نتیجه نرسیده است. بارها در اینباره نامه نگاری کرده ام و حتی برای نمایندگان مجلس نیز نامه نوشته ام، اما اتفاق مثبتی در این زمینه نیفتاده است.

پاسخ شان چیست؟

هرکدام از بخش هایی که با آنها ارتباط برقرار کرده ایم، توجیهات خودشان را دارند و به نوعی مسئولیت را به گردن دیگری می اندازند. به طور کلی نوعی بوروکراسی اداری و نوعی کاغذبازی وجود دارد که راه به جایی نمی برد. این روند تا به آنجا ادامه پیدا می کند که شخص پیگیر خسته شود و از تلاش برای به نتیجه رساندن آن اتفاق دست بردارد.

برای جذب اسپانسر و تهیه کننده چه تلاش هایی کرده اید و به چه نتایجی رسیدید؟

نوع عملکرد اسپانسر و تهیه کننده با هم تفاوت دارد. در اروپا به کسی اسپانسر می گویند که کار فرهنگی می کند. این شخص برای تولید یا اجرای یک اثر مبلغی را هزینه می کند و منتظر بازگشت مالی و سودآوری نیست. متاسفانه در ایران اسپانسر نداریم و اشخاصی که در این زمینه فعالند سرمایه گذار هستند و به دنبال بازگشت مالی و سودند. این اشخاص در نهایت با گروه ها و اشخاصی همکاری می کنند که بتوانند به وسیله آنها به سود برسند و در این میان اغلب به سراغ خوانندگان عرصه پاپ می روند. این نگاه تجاری تاثیرات بدی بر موسیقی کلاسیک سنتی گذاشته است. به هرحال زمانی که نمی توانیم در فلان شهرستان سالنی سیصد نفری را پر کنیم طبیعتأ کسی به سراغ ما نخواهد آمد و حمایتی صورت نمی گیرد. مگر آنکه گروه ها بر اساس عشق و علاقه و رسالت هنری که بر گردنشان است به فعالیت ادامه دهند، در غیر اینصورت دوام نمی آورند.

نظرتان درباره کم و کیف جشنواره های موسیقی چیست و با توجه به حضور مستمرتان در اینگونه رویدادها کدام ها را تایید می کنید؟

از جشنواره های مختلف در شهرها و استان های مختلف خبر ندارم، اما شخصا جشنواره موسیقی فارس شیراز را بسیار می پسندم، زیرا روند مشخصی دارد و از کیفیت بالایی برخوردار است و برگزارکنندگان آن تلاش می کنند از داوران درجه یک ایران بهره ببرند که همین موضوع به اعتبار جشنواره کمک می کند و حساسیت در رقابت را بالا می برد؛ البته تاکنون فرصت و موقعیت حضور در این جشنواره را پیدا نکرده ام. جشنواره کرمان نیز یکی از رویدادهایی است که طی دوره های مختلف عملکرد خوبی داشته است.

کیفیت جشنواره موسیقی فجر امسال چگونه است؟

به نظرم جشنواره موسیقی امسال به نوعی با کمبود بودجه مواجه است و وضعیت اقتصادی فعلی کشور بر نوع عملکرد آن تاثیر گذاشته است. از طرفی بخش رقابتی جشنواره را حذف کرده اند که اتفاق خوبی نیست. زیرا وجود رقابت باعث ایجاد حساسیت انگیزه در شرکت کنندگان می شود و طی این روند همه هنرمندان و گروه ها تلاش می کنند اثری با کیفیت ارائه دهند تا دیده شوند.

لینک خبر :‌ خبرگزاری کار ایران
مراغه - ایرنا - رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی مراغه با اشاره به نقش سازنده هنر فاخر در توسعه فرهنگی گفت: حمایت از طلایه داران و فعالان این عرصه پیام و هدف نهایی جشنواره های هنری است.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۱۱/۳۰ سایت های دیگر : جماران وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی روزنامه جوان آنلاین

به گزارش ایرنا، احمد دادرس فیاض دوشنبه شب در مراسم اختتامیه یازدهمین جشنواره تئاتر مردم در تالار عبدالقادر مراغی افزود: ایجاد بستر مناسب برای رشد و بالندگی هنرمندان با برگزاری رویداد های فرهنگی و هنری چون جشنواره تئاتر مردم محقق خواهد شد.
وی ادامه داد: خلق آثار فاخر هنری در کنار پرورش هنرمندان جوان و توانمند و نیز حضور افتخار آمیز در عرصه های ملی و بین المللی در این رویداد های فرهنگی و هنری پایه ریزی می شود.
وی اضافه کرد: در سال های اخیر نیز هنرمندان جوان و با استعداد این شهرستان در رقابت ها و صحنه های بین المللی به افتخارات بزرگی دست یافته اند.
دادرس فیاض با اشاره به برگزاری یازدهمین جشنواره تئاتر مردم در این شهرستان گفت: این رویداد فرهنگی و هنری با پذیرش 26 نمایش آغاز و در ادامه از بین 16 اثر آماده حضور در آن، هشت نمایش برای این جشنواره برگزیده شدند.
وی افزود: آثار برگزیده در 2 بخش نمایشنامه خوانی و نمایش صحنه ای از 26 تا 29 بهمن به نمایش در آمد و نمایش برتر این دوره به رقابت های استانی راه یافت.
به گزارش ایرنا، در این مراسم از آثار برتر این جشنواره با اهدای لوح تقدیر و جایزه نقدی تجلیل شد.
در این جشنواره و در بخش نمایشنامه خوانی عاشیق عیوض و در بخش بهترین نمایش صحنه ای، نمایش سینیخ موکول (دل شکسته) به کارگردانی زینب خیری رتبه های برتر را کسب کردند.
شهرستان مراغه با حدود 263 هزار نفر جمعیت در 127 کیلومتری تبریز، مرکز آذربایجان شرقی واقع است.
3077/7487

ارتباط با سردبیر newsroom@irna.ir

تماس بی واسطه با مسئولین

لینک خبر :‌ خبرگزاری جمهوری اسلامی
گروه فعالیت های قرآنی - مدیرعامل اتحادیه موسسات و تشکل های فرهنگی قرآن و عترت استان چهارمحال و بختیاری گفت: نزدیک به دو سال است که امر ادغام اتحادیه موسسات قرآنی در کشور به طول انجامیده و به دلیل بی مهری برخی از مسئولان قرآنی کشور، موسسات قرآنی هیچ گونه کمک مالی از هیچ ارگانی دریافت نکرده اند و با سختی امورات خود را می گذرانند.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۱۱/۲۹ سایت های دیگر : همسو نیوز

حیدرقلی صدقی، مدیرعامل اتحادیه موسسات و تشکل های فرهنگی قرآن و عترت استان چهارمحال و بختیاری در گفت وگو با ایکنا از چهارمحال و بختیاری بیان کرد: نزدیک به دو سال است که امر ادغام اتحادیه موسسات قرآنی در کشور به طول انجامیده و به دلیل عدم ادغام اتحادیه ها مشکلات بسیاری گریبان گیر موسسات کوچک و مردم نهاد مخصوصاٌ در استان های محروم مانند چهارمحال و بختیاری شده است.

وی ادامه داد: موسسات قرآنی چهارمحال و بختیاری طی این دو سال به دلیل بی مهری برخی از مسئولان قرآنی کشورهیچ گونه کمک مالی از هیچ ارگانی دریافت نکرده اند و با سختی امورات خود را می گذرانند.

صدقی با اشاره به اینکه ایران اسلامی بر پایه قرآن و خون شهدا به وجود آمده است، اظهار کرد: متآسفانه اکنون این مملکت قرآنی دچار اختلافاتی شده که این اختلافات مشکلاتی برای موسسات قرآنی کوچک و مردم نهاد ایجاد کرده است.

مدیرعامل اتحادیه موسسات و تشکل های فرهنگی قرآن و عترت استان چهارمحال و بختیاری افزود: از مسئولان قرآنی کشوری از جمله دبیر شورای توسعه فعالیت های قرآنی، رئیس سازمان تبلیغات اسلامی کشور، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و دبیر شورای فرهنگ عمومی کشور که قصد دارند فردا 29 بهمن ماه جلسه ای در شورای توسعه قرآنی کشور با موضوع ادغام اتحادیه قرآنی کشور برگزار کنند درخواست می شود که امر ادغام اتحادیه ها را سریع تر به انجام رسانده و این مهم را تحقق بخشند زیراکه این ادغام برای ادامه حیات موسسات قرآنی و آموزش قرآن در مناطق کمتر توسعه یافته بسیار ضروری و واجب است.

وی در پایان تصریح کرد: از مسئولان تقاضا می شود پرونده ادغام را سریع تر به نتیجه رسانده که در غیر این صورت از شخص مقام معظم رهبری درخواست می کنیم تا در این موضوع مداخله کنند و این پرونده را به گونه ای که آینده موسسات قرآنی به خطر نیفتد، ببندند.

انتهای پیام

لینک خبر :‌ خبرگزاری بین المللی قرآن
شاید دست فروشی کتاب به خودی خود امری ناپسند نباشد و حتی از آنجا که وسیله تأمین معیشت عده ای است، در حد خود پذیرفتنی هم باشد.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۱۱/۳۰ سایت های دیگر : روزنامه شهر آرا

شهرآرا آنلاین - سعیده ساجدی نیا| شاید دست فروشی کتاب به خودی خود امری ناپسند نباشد و حتی از آنجا که وسیله تأمین معیشت عده ای است، در حد خود پذیرفتنی هم باشد. حتی با این روش کسب، می توان کتاب های کمیاب را به دست مخاطبانشان رساند. اما وقتی پدیده دست فروشی پیامدهایی منفی به همراه داشته باشد دیگر نمی توان آن را نکوهش نکرد. اینکه دست فروشان کتاب های پرفروش را بدون کسب اجازه از مؤلف و مترجم و صاحب امتیاز نشرِ آن تکثیر کنند، از سویی سبب تضییع حق دیگران می شود و از سوی دیگر کتاب هایی با کیفیت پایین چاپ بازار را انباشته می کند.

این فروشندگان دوره گرد گاهی کتاب هایی را ارائه می دهند که از نظر ویژگی هایی چون نوع نگارش و کیفیت چاپ و ... جایگاهی نازل دارند. به این ها بیفزایید کتاب هایی معروف به اُفست را که اساسا ممنوعه شمرده می شوند و بدون کسب مجوز به چاپ می رسند.

﷯ رمان های عاشقانه، کتاب های نازل آشپزی

معصومی، کارمند یک اداره دولتی، با اشاره به خانم های جوانی که پایشان به ادارات باز شده و آسوده خاطر از نظارت، کتاب هایی کم کیفیت را به کارمندان و کارکنان اداره ها عرضه می کنند، اظهار می کند: آن ها گاهی نسخه چاپی بی کیفیت و بدون مجوز رمان های عاشقانه را ارائه می دهند تا خریداران را مجاب به خرید کنند و گاهی نیز کتاب های آشپزی یا خانه داری و حتی کتا ب های کودک که کیفیت لازم و همچنین مجوز انتشار ندارد.

آنچه این شهروند تا اینجا مطرح می کند، مربوط به آثاری است که پیش از این ناشر و مؤلف و مترجمی بابت انتشار آن از وقت و انرژی و سرمایه مادی خود هزینه کرده است و افرادی سودجو از حاصل تلاش آن ها برای خود بهره برداری می کنند. اما نسخه هایی از این کتاب های غیرمجاز هست که کپی برداری از روی عنوان های معتبر نیست: این کتاب ها تا دلتان بخواهد غلط ویرایشی و املایی دارد و معلوم است با عجله و صرفا برای فروش به مردم در خیابان، ادارات یا حتی اتوبوس تهیه شده است.

﷯ خرید با انگیزه ترحم یا رفع مزاحمت

جهرمی نیز که به قول خودش کتاب خوان حرفه ای است با انتقاد از نبود نظارت بر این شیوه رو به گسترش می گوید: بارها شاهد حضور آن ها در اتوبوس برای فروش کتاب به مردم بوده ام و متأسفانه آن قدر به مشتری ها اصرار می کنند که بسیاری صرفا برای ترحم یا دفع مزاحمت اقدام به خرید از آن ها می کنند.

این شهروند ادامه می دهد: برخی از آن ها در سر چهارراه ها و تعدادی بیشتر را هم در پمپ بنزین ها می بینم که اصرار زیادی برای فروش کتاب هایی دارند که اغلب آن ها نیز کتاب های زرد است. این اصرارهای فراوان دست کمی از نوعی تکدی گری شیک ندارد!

﷯ باندهای فرهنگی!

برای یافتن انگیزه های این نوع فروش روبه گسترش کتاب به سراغ یکی از کتاب فروشان باسابقه مشهد می رویم و در نهایت، پرسش و پاسخ ها ما را به یافته های جدیدی می رساند. او می گوید: متأسفانه برخی از این افراد، به عنوان دست فروش حرفه ای کتاب ارزش این محصول فرهنگی را در حد جوراب، دستکش و کلاه تنزل داده اند. آن ها پیش از این با شغل های کاذب دیگر امرار معاش می کرده اند.

یکی از مسائل شایع میان کتاب خوان ها این گزاره است که شماری از کتاب های مجاز منتشرشده، گرفتار جرح و تعدیل شده اند؛ گزاره ای که گزک به دست عرضه کنندگان کتاب های غیرمجاز می دهد: برخی از آن ها با این حربه که محتوای کتاب هایی که می فروشند سانسور نشده است، اقدام به جذب مشتری می کنند اما این شیوه مبتنی بر دروغ است؛ چون عین همان کتاب در کتاب فروشی موجود است اما دست فروشان آن را به بهای 50 درصد کمتر از نسخه رسمی و با کیفیت چاپ بسیار نازل عرضه می کنند.

این کتاب فروش می گوید: در بساط این افراد کتاب های دست دوم، ممنوعه و کپی نازل کتاب های پرفروش با قیمت کمتر وجود دارد. در این میان ما وانت هایی را می بینیم که این کتاب ها را میان دست فروش ها توزیع می کنند و متأسفانه ناظری نیز برای ممانعت از این اقدام یا پیگیری سرمنشأ چاپ و توزیع این کتاب ها وجود ندارد.

کانون تهیه کتاب های چاپِ قاچاق که به افست شهرت دارند، چند شهر است. مصاحبه شونده شهرآرا در ادامه در این باره بیان می کند: متأسفانه سرنخ تولید و چاپ کتاب های افست را باید در شهرهای مشهد، تهران و اصفهان جست. هرازگاهی نیز برخی از این باندها افشا و عوامل آن به دست قانون سپرده می شوند.

﷯ نهیب یک ناشر

چند روز پیش نیز یوسف علیخانی، مدیر نشر آموت ، طی نامه ای به سید عباس صالحی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، ضمن یادآوری همین رویه رو به رشد، نوشته بود: ... یادم است 25 سال پیش وقتی دانشگاه تهران قبول شده بودم، تمام بعدازظهرهایم در حراجی های کتاب می گذشت تا کتاب هایی را که به هر دلیل در کتاب فروشی های رسمی وجود نداشت، بیابم و می یافتم، اما یادم نمی آید این حراجی های کتاب جز کتاب های قدیمی چیزی برای عرضه داشته باشند. این روزها حراجی کتاب ها، برای زدن کتاب فروشی ها و ناشران تیشه برداشته اند و در واقع قصدشان نابودی نویسندگان و مترجمانی است که به هر دلیلی یکی از کتاب هایشان گُل کرده و باعث زنده ماندنشان شده است و حراجی کتاب ها که نمی دانم از کجا حمایت می شوند، کتاب های روز و مطرح را به شکل قاچاق منتشر می کنند.

﷯ ارشاد دست فروشی کتاب را تأیید نمی کند

معاون فرهنگی و مطبوعاتی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی درباره دست فروشان کتاب و بی قانونی های آن ها می گوید: قطعا برای فعالیت های فرهنگی از این دست باید اعتبارسنجی مناسبی از این افراد و فعالیت آن ها صورت گیرد اما متأسفانه چنین اتفاقی نمی افتد.

افشین تحفه گر ادامه می دهد: نویسندگی و فروش کتاب یا چاپ و نشر همگی نیازمند طی فرایندی خاص هستند و در هر صورت باید رابطه مناسب و قانونمند میان نویسنده، ناشر و پخش کننده کتاب وجود داشته باشد و اگر خلاف این رویه باشد از نظر ما تبادل رسمی نخواهد بود.

بنا به تصریح این مسئول فرهنگی، در چنین رویکردی ممکن است حقوق نویسنده، مؤلف، ناشر و حتی شخص مصرف کننده تضییع شود و تحت تأثیر فضای غیرفرهنگی لطمه ببیند، او تأکید دارد که ارشاد به هیچ وجه این گونه انتشار و فروش کتاب را تأیید نمی کند.

تحفه گر مرجع رسیدگی به این تخلفات را دستگاه قضایی و نیروی انتظامی می داند اما یادآور می شود که ارشاد نیز به عنوان متولی فرهنگی شهر به طور قطع پیگیری های لازم را خواهد کرد.

معاون فرهنگی و مطبوعاتی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان درباره دوره گردی و فروش کتاب های غیر استاندارد در ادارات، وسائل حمل و نقل عمومی، بوستان ها و مقابل درِ منازل شهروندان نیز اظهار می کند که چنین شیوه ای فاقد وجاهت فرهنگی و قانونی است.

او می گوید: از شهروندان فرهیخته می خواهیم حساسیت لازم را به این خرید کالای فرهنگی داشته باشند و چنانچه اطلاعاتی درباره این شیوه تبلیغ و فروش کتاب دارند، آن را در اختیار اداره کل فرهنگ و ارشاد قرار دهند تا پیگیری لازم به منظور جمع آوری این کتاب ها صورت گیرد.

او تصریح می کند: بی تردید تهیه کتاب از مراکز معتبر بهترین شیوه برای جلوگیری از توسعه روش های فروش غیر قانونی کتاب است.

کانال شهرآرا در پیام رسان های گوناگون

لینک خبر :‌ شهر آرا آنلاین
تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۱۱/۲۹ سایت های دیگر : تابناک خوزستان

بزرگنمایی:

پیام خوزستان - رییس شورای راهبردی تئاتر خوزستان از آماده شدن تقویم تئاتر خوزستان در سال 98 در جلسات شورای راهبردی و تقدیم آن به مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان جهت بررسی و تایید نهایی خبر داد.
به گزارش ایسنا منطقه خوزستان، حسین ذوالفقاری در این باره گفت: پس از چندین جلسه مداوم در شورای راهبردی تئاتر خوزستان با حضور کارشناسان و اعضای شورای راهبردی تئاتر خوزستان برنامه مدونی برای سال 98 تئاتر خوزستان طراحی و تنظیم شده است که هفته جاری به دکتر جوروند مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان تقدیم خواهد شد تا بعد از بررسی و تایید نهایی توسط اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان برای اجرا در سال آینده در اختیار انجمن هنرهای نمایشی خوزستان قرار گیرد.
وی افزود: این تقویم شامل بخش های مختلفی از جمله تولیدات تئاتر در سال 98 و نحوه حمایت از این تولیدات، برنامه جامع آموزش تئاتر که در دو بخش برنامه جامع آموزش مبانی تئاتر و بخش آموزش جامع حرفه ای تئاتر طراحی گردیده، برنامه جامع پژوهش و نشر، شیوه نامه برگزاری جشنواره های تئاتر در استان خوزستان در سال 98 به همراه برآورد جامع مالی خواهد بود.
رییس شورای راهبردی تئاتر خوزستان در ادامه در خصوص رویکرد تئاتر خوزستان در سال های اخیر و سال 98 اظهار کرد: تمرکز اصلی تقویم طراحی شده بر اجرای عمومی آثار تولیدی تئاتر در استان خوزستان و رسیدن از اجراهای عموم آثار نمایشی به برگزاری جشنواره های تئاتر خواهد بود.
ذوالفقاری در خصوص جشنواره های تئاتر در استان خوزستان گفت: طی جلسات برگزار شده با حضور اعضای شورای راهبردی تئاتر خوزستان مقرر گردید تعدادی از جشنواره های تئاتر در استان خوزستان به صورت دو سالانه برگزار شوند و بعضی از جشنواره ها نیز با تغییر رویکرد در محتوی و شکل اجرایی در سال آینده برگزار شوند و در خصوص بودجه جشنواره ها نیز بر طبق روال سال جاری از طرف اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان فقط ورودی گروه های نمایشی و جوایز جشنواره تامین خواهد شد و در حقیقت بودجه تئاتر می بایست فقط در تئاتر هزینه شود و مابقی هزینه های جشنواره در شهرستانهای محل برگزاری تامین شود.
او در خصوص تمرکز و حمایت از اجراهای عمومی به عنوان مردمی ترین شکل برگزاری جشنواره ها در استان و تبادل اجراهای نمایشی در میان شهرهای استان و سایر استان های منتخب در سال 98 گفت: در تقویم سال آینده تئاتر خوزستان برای حمایت از اجراهای عمومی در استان و تداوم تبادل اجراهای نمایشی میان شهرهای استان برنامه جامعی دیده شده است که در ابتدا تماشاخانه هایی را در شهرهای مختلف برای تبادل اجرایی مشخص و معرفی کنیم که توسط یک سیستم فروش بلیط واحد در استان فعالیت کنند.
مشاور مدیر کل ارشاد خوزستان خاطرنشان کرد: با تشکیل هیئت موسس خانه تئاتر خوزستان، اساسنامه خانه تئاتر خوزستان نیز توسط کارشناسان شورای راهبردی تنظیم شده و به زودی روند ثبت آن نیز تکمیل خواهد شد.
ذوالفقاری اظهار کرد: امسال و در فاز اول تعمیر و تجهیز تماشاخانه های استان، تعداد دوازده پلاتوی استان تعمیر و به سیستم صوت و نور حرفه ای مجهز شدند و ادامه این روند در دستور کار شورای راهبردی تئاتر خوزستان قرار دارد و در سال 98 فاز دوم آن نیز تکمیل خواهد شد.
وی گفت: امیدواریم با طراحی و ارائه تقویم تئاتر در سال 98 شاهد تولیدات با کیفیت و برگزاری رویدادهای آموزشی و اتفاقات بسیار خوبی در تئاتر استان خوزستان در سال آتی باشیم.
انتهای پیام

لینک خبر :‌ خوزستان آنلاین
تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۱۱/۲۹ سایت های دیگر : خبرگزاری جمهوری اسلامی

بزرگنمایی:

پیام خوزستان - اهواز - معاون هنری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان گفت: کمبود فضای سینمایی را در 9 شهرستان خوزستان که فاقد سینما هستند را با سینمای سیار جبران و توانسته ایم فیلم های روز کشور را به روی پرده ببریم.
ناصر چنانی روز دوشنبه در گفت وگو با خبرنگار با اشاره به 20سینمای فعال در خوزستان بیان کرد: شهرستان اهواز پنج سینمای فعال (اکسین، بهمن،قدس، هلال وساحل ) داردو در شهرستان های دیگر استان 15 سینمای فعال و 10سینمای غیر فعال وجود دارد.
وی افزود: این سینماها در شهرستان های شوش، بهبهان، ایذه، دشت آزادگان ، اندیمشک، اهواز ،مسجدسلیمان،دزفول و رامهرمز هستند که برخی از آنها در حال بازسازی توسط بخش خصوصی است.
چنانی ادامه داد: 22 کانون فیلم و عکس فعال در خوزستان وجود دارد و سه دفتر سینمای انجمن جوانان فعال در شهرستان های اهواز، دزفول و آبادان، و چهار دفتر نمایندگی در ماهشهر، مسجدسلیمان و شوش در حال تاسیس است.
وی با اشاره به عضویت 2هزار نفر در انجمن سینمای جوان خوزستان گفت: به غیر از کسانی که از خوزستان مهاجرت کرده اند حدود250 فیلمساز فعال در حوزه داستانی،انیمیشن ، مستند و ... در این استان فعالیت می کنند.
معاون هنری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان در ادامه افزود:در سال های 96 و 97 سینماهای خوزستان از 17سالن به 20 سالن رسیده که با وجود این تعداد سالن، گیشه بلیت سینما 28 درصد افزایش فروش داشته است.
** ورود سینمای چند بعدی در خوزستان
چنانی از جمله پیشرفت های سینما پس از پیروزی انقلاب اسلامی را ورود سینمای چند بعدی در خوزستان نام برد و بیان کرد: سینما در خوزستان در چند دهه با کاهش کمی روبه رو بود اما از نظر کیفی سینماهای استان از سیستم قدیمی به سیستم دیجیتال تبدیل شده و نیز با ورود صنعت جدید سینمای چند بعدی تحول عظیمی در این صنعت بوجود آمد.
وی افزود: خوزستان اکنون دارای 12سینمای چند بعدی است که از این تعداد پنج سینما در اهواز و هفت سینما در شهرستان ها مشغول به فعالیت هستند.
معاون هنری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان ادامه داد: با ورود تکنولوژی جدید سینما و بازی های رایانه ای سعی در به روز رسانی و راه اندازی فروشگاه های عرضه محصولات سینمایی در 26 شهرستان شده که اکنون 189 مرکز توزیع فیلم و 91 مرکز بازی های رایانه ای تاسیس و فعال هستند.
به گزارش ایرنا سینمای خوزستان باقدمتی قریب به 100سال فراز و فرودهایی داشته است و فیلم های موفقی پیش و پس از پیروزی انقلاب اسلامی بر پرده خود به نمایش گذاشته، این در حالی است که این صنعت با وجود مشکلات و دشواری ها توانسته به وسیله سینماگران و بازیگران موفق استان بدرخشد.
نخستین سینمای خوزستان از نسل اول این صنعت با قدمتی حدود صد سال در آبادان ، تنها سینمایی است که تاکنون فعال و ثبت ملی شده است. سینما تاج آبادان از جمله سینماهای خوزستان است که بزرگانی از این دیار در عرصه سینما از جمله ناصر تقوایی، نجف دریابندری، صفدر تقی زاده ، امیر نادری را معرفی کرده است.
7165/ 6037

لینک خبر :‌ خوزستان آنلاین