بولتن فرهنگی هنری / مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی 7 بهمن 97
شایعه استعفای سید عباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی دولت حجت الاسلام روحانی قوت گرفت.

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری تسنیم ، اسدالله عباسی عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی صبح امروز به خبرنگار پارلمانی تسنیم گفت که "زمزمه هایی نیز درباره تغییر در یکی از وزارتخانه های دیگر وجود دارد که تاکنون دولتی ها نام این وزارتخانه را اعلام نکردند، اما اعلام کردند احتمالاً با معرفی وزیر بهداشت به مجلس، فرد دیگری برای وزارتخانه ای که مد نظر است به مجلس معرفی می شود".

پیگیری های خبرنگار خبرگزاری تسنیم نشان می دهد که این فرد به احتمال زیاد سیدعباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی است. گفته می شود او اخیراً استعفای خود را شخصاً تحویل حجت الاسلام روحانی داده است.

استعفای صالحی هنوز توسط هیچ مقام رسمی دولتی اعلام نشده است.

انتهای پیام/*

لینک خبر :‌ خبرگزاری تسنیم
تهران – ایرنا - معاون توسعه و مدیریت منابع وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه معتقدیم برداشتن گام های بهره وری به استقرار فرهنگ آن در بدنه نظام و تمامی ارکان دولت کمک های بسیاری می کند ،گفت:شفافیت ،میزکار و برون سپاری از موضوعات مهم در دستور کار این وزارتخانه است.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۱۱/۰۶ سایت های دیگر : شبکه اینترنتی آفتاب

لادن حیدری روز شنبه در حاشیه بیست و دومین نشست هم اندیشی و تبادل تجارب در حوزه بهره وری دستگاه های اجرایی، شرکت ها و بنگاه های اقتصادی کشور در گفت و گو با خبرنگار فرهنگی ایرنا ،هدف از بهره وری را رسیدن به رشد اقتصادی کشور عنوان کرد و گفت: با تبادل تجربیات منجربه برداشتن گام هایی موثر در حوزه بهره وری رقم خواهد خورد.
وی با اشاره به مفهوم واژه بهره وری هم افزود: این واژه به معنای نگرش، باورها و آگاهی است به این منظور که در فرصت محدود و نامشخص باید بتوانیم از عمر و سرمایه های الهی بهره کافی را برده و درنهایت به هدف غائی برسیم.
حیدری ادامه داد: این واژه اگرچه به نظر مدرن است ولی اگر به کتاب الهی خود مراجعه کنیم درمی یابیم خداوند در سوره عصر به موضوع استفاده بهینه از عمر به عنوان سرمایه اصلی و ایمان و معرفت، و عبادت که موجب افزایش بهره وری از زندگی انسان می شود، اشاره کرده است.
معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در عین حال اظهار داشت :ارتقای بهره وری فردی، سازمانی، گروهی و اجتماعی زائیده درست دیدن و رفع نقص ها است؛ به این معنی که در زمان کوتاه تر و با هزینه کمتر نهایت بهره وری را با هدف رشد اقتصادی کشور داشته باشیم.
حیدری تصریح کرد: خوشبختانه امروز در کشور اراده و عزم ملی در حوزه بهره وری وجود دارد که از آن جمله می توان به فرمایشات رهبر معظم انقلاب دراین زمینه اشاره کرد که فرموده اند: ارتقای بهره وری معنایش این است که ما بتوانیم از آنچه داریم بهترین استفاده را بکنیم .
وی در عین حال گفت: با برگزاری جلسات به هدف نهایی نمی رسیم ازاین رو در این زمینه به عزم و اراده نظام، دولت و مردم نیازمبرم داریم.
معاون توسعه مدیریت و منابع وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی خاطرنشان کرد: در این وزارتخانه به عنوان دستگاهی فرهنگ ساز گام هایی در زمینه بهره وری برداشته شده است که از آن جمله می توان به شفافیت، میز خدمت، برون سپاری وغیره اشاره کرد.
به گزارش ایرنا ، نظام مدیریت بهره وری یکی از موضوعات مورد توجه در کشور است که در این وزارتخانه نیز به طور جدی دنبال می شود.
مقررشده کتابی در این زمینه با عنوان نظام مدیریت بهره وری در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در 6 فصل ساختار سازمانی وزارتخانه ،طراحی نظام مدیریت بهره وری ،نظام سنجش بهره وری در معاونت ها ،حوزه های ستادی و ادارات کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ها، آسیب شناسی بهره وری در معاونت ها، حوزه های ستادی و ادارات کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ها، برنامه جامع ارتقای بهره وری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و ادارات کل استانی و شیوه نامه اجرایی استقرار نظام مدیریت بهره وری در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تدوین و منتشر شود.
فراهنگ ** 1355 ** 1418

ارتباط با سردبیر newsroom@irna.ir

تماس بی واسطه با مسئولین

لینک خبر :‌ خبرگزاری جمهوری اسلامی
تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۱۱/۰۶ سایت های دیگر : پایگاه خبری ایرانیان خارج از کشور

مدیرکل امور بین الملل وزارت فرهنگ تونس در دیدار سرپرست رایزنی فرهنگی ایران در این کشور، فعالیت های فرهنگی ایران در تونس را عامل جلب اعتماد نخبگان فرهنگی و هنرمندان تونسی عنوان کرد.

به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، فائقه العوانی، مدیرکل امور بین الملل وزارت فرهنگ تونس با حضور در رایزنی فرهنگی ایران با مهدی بیگی، سرپرست رایزنی فرهنگی کشورمان دیدار کرد.

وی در این دیدار با تمجید از فعالیت های چند سال گذشته رایزنی فرهنگی ایران در تونس همچون؛ چاپ کتاب، حوزه موسیقی، اعزام هنرمندان تونسی به ایران و همچنین حضور هنرمندان برجسته ایرانی در تونس، گفت: ازجمله فعالیت های مهم رایزنی فرهنگی ایران، انتخاب تونس به عنوان شهر میهمان در نمایشگاه بین المللی کتاب تهران بود که باعث جلب اعتماد نخبگان فرهنگی و هنرمندان تونسی شده است.

وی همچنین گفت: در سال 2019 تونس به عنوان پایتخت جهان اسلام انتخاب شده است. روز 21 مارس سال جاری میلادی (اول فروردین سال 1398) افتتاحیه این رویداد فرهنگی در شهر تونس برگزار خواهد شد. به همین مناسبت طی نامه ای از وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ایران برای شرکت در مراسم دعوت کرده ایم و از حضور ایران در حوزه های مختلف فرهنگی تونس استقبال می کنیم.

لازم به ذکر است؛ شهرهای تونس، قدس، سری بگاوان و بیسائو، در کنفرانس وزرای فرهنگ کشورهای اسلامی به عنوان پایتخت های فرهنگی جهان اسلام در سال 2019 انتخاب شده اند.

انتهای پیام/ش

11:34 - 1397/11/06 / شماره : 722343 / تعداد نمایش : 76

air.ir/ZrqFyJq

لینک خبر :‌ سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی
هفتمین جلسه شورای اجتماعی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با حضور پروین داداندیش مشاور وزیر درباره پایش سلامت اجتماعی و پیگیری محتواهای تولید شده و چگونگی انتشار آنها توسط کمیته های مربوط برای کاهش آسیب های اجتماعی؛ امروز در این وزارتخانه برگزار شد.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۱۱/۰۶

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، پروین داداندیش مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در امور آسیب های اجتماعی در هفتمین جلسه شورای اجتماعی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، با بیان این مطلب افزود: شورای اجتماعی طی سال گذشته با عضویت نمایندگان 23 معاونت، سازمان و نهادهای همکار در حال انجام امور مربوط به آسیب های اجتماعی است.

وی ادامه داد: سازمان های اجتماعی در برنامه ششم توسعه موظف هستند یک اطلس اجتماعی تولید و در اختیار محققین و تصمیم سازان قرار دهند، از داخل این اطلس ما به دنبال این هستیم که چگونه می توان اطلاعات اجتماعی را رسانه ای کرد.

مشاور وزیر در امور اجتماعی یادآور شد: قرار است پروژه ای در معاونت امور مطبوعاتی کلید زده شود که براساس این پروژه آنچه داده های تحقیقاتی مرکز آسیب های اجتماعی است با تکنیک های خاص رسانه ای منتشر شود، همچنین این معاونت در تلاش است تا سواد رسانه ای جامعه را تقویت کند.

داداندیش تاکید کرد: یکی دیگر از اقدامات ما همکاری با مرکز رسانه های دیجیتال است، در سال گذشته کارهای محتوایی دیجیتالی در 5استان اتفاق افتاد که در استان های محروم بود، به همین منظور امسال نیز می خواهیم علاوه بر پنج استان سال گذشته در 5استان دیگر نیز کارهای محتوایی دیجیتال را انجام دهیم.

وی افزود: متاسفانه تحقیقات نشان می دهد که جامعه ایرانی در مواجهه با برخی آسیب ها بسیار ساده و شجاعانه برخورد می کند، برای نمونه در گزارش ها آمده است ایرانی ها در مصرف مواد مخدر ساده برخورد کرده وتجربه یکبار مصرف را برای خود خطرناک نمی بینند، پس این می طلبد که ما در بخش فرهنگی تلاش بیشتری کنیم و جامعه را نسبت به بسیاری از خطرات پیش روی آنها آگاه کنیم.

مشاور وزیر در امور اجتماعی بیان کرد: بسیاری از آسیب های اجتماعی امروز جامعه؛ در صورت تجربه عواقب ناگواری در پی خواهد داشت، متاسفانه مصرف مخدرهای صنعتی امروز برای جوانان و نوجوانان حتی برای یکبار آسیب هایی را رقم می زند که جبران آنها ممکن نیست.

یادآور می شود در این نشست دکتر غفاری معاون اجتماعی فرهنگی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری نتایج پیمایش سلامت اجتماعی را برای اعضا کمیته بازگو کرد.

گفتنی است در این نشست اعضای کمیته شورای اجتماعی هریک نظرات خود را در خصوص محتواهای تولید شده و نحوه انتشار توسط دستگاه ها و معاونت های مختلف ارائه کردند.

6 بهمن 1397 15:00

لینک خبر :‌ وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی
درحالی که چندی ست شاهد سانسور و مشکل ساز شدن برخی از آثار به نمایش درآمده در گالری ها هستیم، مدیرکل مرکز هنرهای تجسمی می گوید: دود بی دقتی و سهل انگاری برخی از گالری ها به چشم همه می رود. با این حال در این میان نظارت استصوابی بر گالری ها نداریم.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۱۱/۰۷ سایت های دیگر : جمهوریت سینما پرس خیبرآنلاین

به گزارش خبرنگار ایلنا، مدتی است در برخی از گالری ها شاهد نمایش آثاری در عرصه هنرهای تجسمی هستیم که گاها با سانسورهایی از نوع نوار چسبی یا کاغذ یا انواع دیگر سانسورها در معرض دید عموم گذاشته می شوند.

هادی مظفری (مدیرکل مرکز هنرهای تجسمی) در خصوص اتفاقاتی که طی چند ماه گذشته در حوزه آثار به نمایش در آمده در گالری ها و سانسور برخی از این آثار شاهد هستیم، گفت: طبق قانون، نظارت بر آثاری که در گالری ها به نمایش درمی آیند به عهده مدیر گالری است و مرکز هنرهای تجسمی؛ نظارت عالی را برعهده دارد. به این معنا که مدیران گالری ها از باب اطلاع رسانی، آثارشان را برای مرکز تجسمی می فرستند تا ما مطلع باشیم اما ما نظارت استصوابی انجام نمی دهیم.

او ادامه داد: طبیعی است که اگر اثری روی دیوار رفت و خارج از موازین بود، مسئولیت آن برعهده مدیریت گالری است. در برخی از موارد شاید بی دقتی هایی صورت گرفته باشد و نظارت کافی توسط مدیریت گالری انجام نشده باشد؛ حتی شاید کارکنان گالری آثاری را بدون هماهنگی مدیریت روی دیوار برده باشند که سبب سوءتفاهمات جدی شده است اما این موارد بسیار محدود هستند و مواردی نیستند که آن را به تمام گالری ها تعمیم دهیم.

به گفته مظفری، در حال حاضر بیش از 500 گالری در ایران فعال هستند و نمی توان گفت آنچه که طی چند ماه گذشته در برخی از گالری ها شاهد بودیم، یک حرکت هدایت شده و توافق شده بین تمام گالری داران است. ما نیز چنین اعتقادی نداریم. بیشتر احساس می کنیم گاهاً عدم اطلاع و کم دقتی صورت گرفته در انتخاب آثار سبب به وجود آمدن مواردی در خصوص نمایش آثاری خارج از قوانین و موازین نمایشگاهی شده است. البته در برخی از موارد حتی قبل از برگزاری نمایشگاه متوجه این امر شدیم و از مدیر گالری خواستیم قوانین را رعایت کنند و آنها نیز با ما همراهی کردند. اگر هم بعد از برگزاری بود، از آنها توضیح خواستیم تا دلایل عدم رعایت قانون را عنوان کنند. در مجموع می گویم گاهی اوقات یک گالری و شاید یک بی دقتی و سهل انگاری مسیری را رقم بزند که دود آن به چشم تمام گالری داران برود و این اتفاقی است که نه تنها خوشایند ما نیست بلکه برای مدیران گالری که سال هاست در این عرصه تلاش می کنند نیز ناگوار خواهد بود.

به گفته مظفری، مدیران گالری معتقد هستند این مراقبت ها برای نمایش آثار همسو با قوانین و موازین کشور باید توسط خودشان انجام شود تا تعداد بروز چنین اتفاقاتی کاهش یابد یا اصلا اتفاق نیفتد.

مدیر مرکز هنرهای تجسمی خاطرنشان کرد: ما فراتر از قانون نمی توانیم برویم و قانون به ما در حد نظارت بر گالری ها اختیار داده و مسئولیت آنچه که در گالری ها به نمایش درمی آید نهایتاً برعهده مدیریت گالری است.

مظفری در خصوص ارائه اخطار یا توقیف گالری ها طی سال گذشته گفت: طی سال گذشته تنها به چند مورد اخطار کتبی یا شفاهی به گالری داران اکتفا شد و عمده گالری ها بر مدار دقت و با وسواس آثار را انتخاب می کنند.

حضور گالری داران در فجر، آغازی برای رونق اقتصاد هنر

او با اشاره به حضور 53 گالری در یازدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر گفت: اکنون این فرصت ایجاد شده که گالری داران سراسر ایران در کنار یکدیگر قرار بگیرند و آثار هنرمندان خود را در معرض تماشا بگذارند، که یک اتفاق همگرایانه است. فکر می کنم این امر می تواند آغازی برای یک حرکت در اقتصاد هنر باشد.

مدیرکل مرکز هنرهای تجسمی در خصوص ملاک های انتخاب 53 گالری حاضر در جشنواره هنرهای تجسمی فجر گفت: این گالری ها باید حداقل یک سال فعالیت مستمر داشته باشند و به لحاظ کیفی نیز عملکرد آنها نیز توسط مرکز هنرهای تجسمی مورد تایید قرار گرفته باشد.

او در پاسخ به این سوال که قیمت آثار ارائه شده در بخش چهارسوی هنر چه رنج قیمتی دارد، گفت: گالری دارها هستند که این رنج قیمت را تعیین می کنند و رنج مشخصی نخواهیم داشت. ما از هنرمندان جوان گرفته با آثاری که با قیمت های مناسب و پایین ارائه می شوند تا آثار بزرگان هنرهای تجسمی را در این بخش ارائه خواهیم کرد اما از آنجا که این بخش در اختیار گالری داران است از رنج قیمت آن اطلاعی ندارم. با این حال فکر می کنم بتوانیم توقع بسیاری از اقشار جامعه را در این بخش برآورده کنیم.

لینک خبر :‌ خبرگزاری کار ایران
یازدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر روز 10 بهمن به شکل رسمی افتتاح می شود.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۱۱/۰۶ سایت های دیگر : خبرگزاری پانا روزنامه بانی فیلم

سرویس تجسمی هنرآنلاین : دومین نشست خبری یازدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر و مراسم رونمایی از پوسترهای این جشنواره، روز شنبه 6 بهمن با حضور هادی مظفری مدیرکل هنرهای تجسمی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی؛ ابراهیم حقیقی دبیر یازدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر؛ امیر سقراطی دبیر هنری یازدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر؛ محسن سلیمانی دبیر اجرایی جشنواره و کیانوش غریب پور مدیر هنری و طراح پوسترهای جشنواره برگزار شد.

هادی مظفری در این جلسه گفت: اراده جامعه تجسمی برای تغییر و افزایش کیفیت جشنواره هنرهای تجسمی فجر را در این دوره از جشنواره مشاهده خواهیم کرد. در ابتدای شکل گیری این دوره از جشنواره آنچه برای ما اهمیت داشت این بود که دایره تجسمی را بازتر کرده و حلقه مشارکت در این رویداد را بزرگ تر کنیم. قصد ما این بود که این جشنواره متعلق به همه هنرمندان رشته های ده گانه تجسمی باشد و سعی کردیم در این راه گام برداریم.

مظفری ادامه داد: اعتقاد جدی ما این بود که کیفیت جشنواره را بالا ببریم و در یک ماه گذشته با این موضوع مواجه شدیم که تمام اعداد و ارقام این جشنواره نسبت به دوره های قبلی تفاوت آشکاری دارد. تعداد اعضای شورای سیاستگذاری، اعضای هیات داوران، رشته های هنری، تعداد شرکت کنندگان و... هرکدام در مقایسه با دوره های قبلی رشد بسیار زیادی داشته و در بعضی از موارد با رشد 200 درصدی مواجه هستیم. اما این رشد کمی ارزشی ندارد مگر آنکه کیفیت آثار هم رشد کرده باشد و ما مشاهده کردیم که علاوه بر افزایش کمی، جشنواره افزایش کیفی نیز دیده می شود.

او با اشاره به اینکه بخش پژوهشی و علمی نیز امسال به جشنواره اضافه شده است گفت: این بخش در کنار خلق اثر، داوری و جایزه دادن به آثار وجود دارد و ما اعتقاد داریم یکی از مهمترین بخش هایی است که باید به آن توجه شود. یک موضوع جدی دیگر حضور 53 گالری در این جشنواره است. حضور گالری ها یک کار زینتی یا برای پرکردن فضای نمایشگاه نیست، بلکه نشانه اعتقاد ما به اقتصاد هنر است. هنرمند باید اثر خلق کند، داور باید قضاوت کند، پژوهشگر کار خود را در نقد و نظر انجام دهد و مدیران گالری هم باید آثار را به معرض فروش بگذارند تا این چرخه در هنر به درستی شکل بگیرد. اگر اثری که هنرمند خلق کرده است به دست مردم نرسد و دیده نشود بخشی از راه را طی نکرده ایم.

ابراهیم حقیقی نیز با اشاره به آمار آثار شرکت کننده در جشنواره گفت: کل افرادی که در برای شرکت در جشنواره ثبت نام کردند 5761 نفر بودند و تصویر 13 هزار و 792 اثر به دبیرخانه جشنواره ارسال شد. پس از چند مرحله داوری 640 اثر از 485 هنرمند را انتخاب کردیم. در رشته خوشنویسی 74 اثر از 60 هنرمند، رشته عکاسی 70 اثر از 66 هنرمند، رشته کاریکاتور 74 اثر از 56 هنرمند، رشته گرافیک 39 اثر از 30 هنرمند، رشته مجسمه سازی 68 اثر از 55 هنرمند، رشته نقاشی 105 اثر از 79 هنرمند، رشته نگارگری 60 اثر از 49 هنرمند، رشته هنرهای جدید 32 اثر از 29 هنرمند، رشته تصویرسازی 82 اثر از 61 هنرمند در این نمایشگاه حضور دارند. همچنین در بخش سرامیک 16 اثر از 9 هنرمند انتخاب شد. در جریان داوری ها مشاهده کردیم که کیفیت آثار در رشته های نقاشی، مجسمه و عکس بسیار بالاتر بود و اگر فضای بیشتری داشتیم می توانستیم آثار بیشتری را به نمایش بگذاریم.

او درباره بخش چارسوی هنرگفت: علاوه بر گالری های تهران، از شهرهای مشهد، سلمان شهر، شیراز، تبریز، رشت، نوشهر، آمل، سمنان، یزد، تنکابن، اصفهان، چالوس و بابل، مجموعا 53 نگارخانه در جشنواره حضور دارند که تمام آنها امکان فروش آثار در باغ موزه را دارند و قادر خواهند بود اگر اثری به فروش رفت آن را با اثر دیگر جایگزین کنند. در این مجموعه آثار بسیار خوبی از هنرمندان برجسته به نمایش در می آید.

امیر سقراطی دبیر هنری جشنواره نیز گفت: با افتتاح جشنواره شاهد خواهید بود که چه آثار خوبی به نمایشگاه رسیده است. خوشبختانه جشنواره هنرهای تجسمی فجر امسال می تواند یک کارنامه خوب از هنر معاصر ایران را به نمایش بگذارد و شعار آن که "رویکردهای معاصر در هنر ایران" بود، در همه بخش های این جشنواره مشاهده می شود.

سقراطی ادامه داد: داوری آثار در 31 مرحله انجام می شود که تا به حال 21 مرحله از آن پشت سر گذاشته شده است. بعضی از رشته ها داوری های طولانی تری داشتند، به عنوان مثال داوری هنرهای جدید در 3 روز و نقاشی در 4 روز انجام شد. در مجموع داوری آثار 120 ساعت به طول انجامید و کار بسیار دقیقی بود. من از منتقدان، جامعه شناسان و کسانی که درباره مسائل اجتماعی تحقیق می کنند تقاضا دارم از آثار نمایشگاه دیدن کنند زیرا می توانند بازتاب مسائل اجتماعی و سیاسی روز را در این آثار ببینند و از نظر نشانه شناسی آنها را بررسی کنند.

سقراطی افزود: داوری های این جشنواره بسیار پرچالش بود چون آثار باکیفیت زیادی وجود داشت و برای داوران سخت بود که بسیاری از آنها را حذف کنند. پس از انتخاب اولیه آثار و رسیدن اصل آنها به جشنواره، مشاهده کردیم که هنر معاصر ایران چقدر زنده و پویا است و چه تعداد هنرمند خلاق و جوان در کشور داریم.

او درباره تفکیک رشته های هنری در این دوره از جشنواره گفت: وقتی تصمیم گرفته شد به شیوه قدیمی برگشته و رشته ها را از هم تفکیک کنیم، از ما خرده گرفتند که چرا از هنرهای جدید بازگشته ایم و به تفکیک رشته ها رسیده ایم. اما فکر می کنم حالا می توانیم از این اقدام دفاع کنیم زیرا رشته هایی مانند نگارگری و خوشنویسی که هنرهای ملی ما هستند در شیوه قبلی جشنواره از نمایشگاه حذف می شدند اما امسال حضور آنها باعث شد مشاهده کنیم که چه آثار درخشانی در این زمینه وجود دارد. همچنین در رشته های رسانه محور مانند تصویرسازی و گرافیک و... هم اغلب جای این آثار در جشنواره خالی بود اما در این دوره شاهد حضور آثار درخشانی در این زمینه هستیم.

سقراطی درباره نشست های تخصصی این جشنواره گفت: بخشی با نام "کجا ایستاده ایم" روزهای 15 تا 18 بهمن در خانه هنرمندان برگزار می شود که سه پنل تخصصی در آن گنجانده شده است. همچنین بخش نمایش فیلم های تجسمی 8 تا 13 بهمن در خانه هنرمندان برگزار می شود. نمایشگاه عکس روزهای انقلاب نیز که به نمایش آثار کمتر دیده شده از روزهای نخست انقلاب اختصاص دارد 13 تا 24 بهمن در خانه هنرمندان برگزار می شود. در روز افتتاحیه جشنواره در روز 10 بهمن تجلیل از 10 هنرمند برگزیده کشور را خواهیم داشت و در روز اختتامیه نیز 5 نفر از مفاخر هنرهای تجسمی تجلیل می شوند.

سقراطی افزود: فردا داوری بخش مقالات انجام می شود و 86 مقاله به جشنواره ارسال شده که سطح کیفی آنها بسیار بالاست. علاوه بر این تعداد زیادی هم سفارش به پژوهشگران دیگر داده ایم و تمامی این آثار در یک کتاب بسیار با کیفیت از مجموعه مقالات به چاپ خواهد رسید.

محسن سلیمانی نیز با بیان اینکه بخش اصلی جشنواره در موسسه صبا برگزار می شود و کار چیدمان تعداد زیاد آثار در حال انجام است، گفت: در بخش پلاک 40 آثار هنرمندانی که در روزهای اول انقلاب فعالیت هنری داشته و تا سال های اخیر نیز با همین موضوع به کار پرداخته اند را با همکاری سازمان ها و نهادهای مختلف مانند بنیاد شهید و امور ایثارگران، موزه مرکزی شهدا، انجمن هنرهای تجسمی انقلاب و دفاع مقدس، انجمن عکاسان انقلاب و دفاع مقدس، موزه هنرهای دینی امام علی، سازمان بسیج هنرمندان، بنیاد فرهنگی روایت فتح و بنیاد آفرینش های هنری نیاوران جمع آوری کرده ایم. پس از افتتاح نمایشگاه این آثار در روز 8 بهمن ماه در فرهنگسرای نیاوران، روز 9 بهمن نیز بخش دیگری از این آثار در موزه مرکزی شهدا به نمایش درمی آیند.

او درباره بخش استانی جشنواره گفت: در بخش 40 شهر 40 نمایشگاه، آثاری از موزه هنرهای معاصر انتخاب شده که با کیفیت خوب تکثیر شده و در شهرهای مختلف به نمایش درمی آیند. تعداد آثاری که در مرحله اول انتخاب شد بسیار زیاد بود اما در نهایت 73 اثر را انتخاب کردیم که به تناوب در 40 شهر نمایش داده می شود.

کیانوش غریب پور نیز درباره هویت بصری جشنواره هنرهای تجسمی فجر گفت: در سال های اخیر چالش بزرگی در طراحی هویت بصری رویدادهای هنری به وجود آمده که بارها باعث گلایه مندی هنرمندان و نارضایتی مدیران شده است. این موضوع همه هنرمندان گرافیک را نسبت به طراحی هویت بصری 4 جشنواره فجر حساس کرده و به همین دلیل برای هر طراحی بسیار سخت است که در این چالش بزرگ وارد شود و در مظان نقد و بررسی قرار گیرد.

غریب پور افزود: فکر می کنم تعامل خوب سفارش دهنده و طراح باعث می شود این معضل را حل کرد و امسال در جشنواره هنرهای تجسمی فجر این ارتباط خوب باعث شد با وسواس و آبروداری طراحی هویت بصری جشنواره را انجام دهیم. در طراحی پوستر اصلی جشنواره از برشی از ترکیب ثلث کلمه فجر استفاده کردم و این طرح در سایر بخش های طراحی نیز استفاده می شود تا هویت بصری جشنواره را تشکیل دهد. با توجه به اینکه در میان جشنواره های فجر، جشنواره تجسمی کمتر دیده می شود، برایم مهم بود که روی کلمه فجر تأکید کنم.

غریب پور ادامه داد: 10 پوستر دیگر جشنواره با تم عکس کار شده اند و اصرار ما بر این بود که نوستالژی دهه 60 و محدودیت های طراحی گرافیک آن زمان را بازنمایی کنیم. بنابراین همه پوسترها به جز یکی از آنها با یک رنگ طراحی شده است. در این پوسترها روایتی از عکس را با کمترین دخالت طراحی گرافیک داریم و با توجه به اینکه بهترین عکس های دوران انقلاب آثاری سیاه و سفید هستند بنابراین ما نیز پوسترها را سیاه و سفید طراحی کردیم.

غریب پور افزود: از میان این 10 پوستر 8 اثر را من طراحی کردم و دو عدد توسط طراحان دیگر انجام شده است. علی خورشیدپور با استفاده از عکس خاطره آمیزی از مریم زندی که مرتبط با روزهای نخست انقلاب است، پوستری مینیمال را طراحی کرده است. همچنین پوستری از کوروش پارسانژاد برای بخش پلاک 40 طراحی شده که در آن از نقاشی کاظم چلیپا استفاده شده است. از این پس در روزهای برگزاری جشنواره نیز گرافیک محیطی را خواهیم داشت و این کارزار تبلیغاتی تا اختتامیه جشنواره ادامه دارد.

گفتنی است یازدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر 10 بهمن تا 15 اسفند در موسسه فرهنگی و هنری صبا، فرهنگسرای نیاوران، موزه هنرهای دینی امام علی (ع)، خانه هنرمندان ایران و باغ موزه قصر برگزار می شود.

لینک خبر :‌ هنر آنلاین
تهران- ایرناپلاس- با انتشار جدول اجراهای سی و چهارمین جشنواره موسیقی فجر، بخش اجراهای پاپ مانند دوره های گذشته تعجب برانگیز و قابل تأمل است.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۱۱/۰۶ سایت های دیگر : پایگاه خبری تحلیلی حرا

نزول سلیقه موسیقایی مردم، امروزه کاملاً بر همه روشن است و تقریباً دیگر در هیچ رسانه ای نیست که از آن صحبت یا انتقاد نشود. اما وقتی به واکاوی این مسأله می پردازیم این نکته ملموس است که خود اهالی موسیقی هم در پیدایش این قضیه دخیل هستند و آن دقت نظری را که باید اعمال می کردند را وارد نکرده اند. با مشاهده جدول اجراهای این فستیوال و فرصتی که در اختیار برخی خوانندگان قرار داده شده، به بررسی این مسأله می پردازیم.

**فرصتی بزرگ در اختیار اهداف کوچک

در جدول اجراهای سی و دومین جشنواره موسیقی فجر، اسامی متنوع و سبک های متفاوتی به چشم می خورد. برای مثال بخش بین الملل با ارائه نمایش قوی و باکیفیت توانست با استقبال بسیاری مواجه شود. اما در بخش پاپ، اهالی موسیقی با معرفی خوانندگان تازه کار و جوانی مواجه شدند که برخی از این اسامی توانستد سانس های بسیاری را در این فستیوال به خود اختصاص دهند. برای مثال حامد همایون با چهار سانس، اشوان با یک سانس، امید حاجیلی با یک سانس، محمد علیزاده با دو سانس، میثم ابراهیمی با یک سانس و ... در این فستیوال سالانه موسیقی کشور حضور داشته باشند.

ضعف های آشکاری مانند اشعارِ سطحی و نازل، صدای نه چندان قوی، تنظیمات ضعیف و گاهی غلط همگی جزو ویژگی های آثار بعضی از خوانندگانی است که نام برده شد. اما اینکه چرا مسئولان و متولیان این جشنواره سانس هایی را به این خوانندگان اختصاص داده و میدانی چنین مهم و بزرگ را در اختیار معرفی این سبک موسیقی قرار داده اند، خود جای سؤال دارد.

**جای خالی خوانندگان بزرگ پاپ

جدول سی و سوم جشنواره موسیقی فجر هم به نوعی تداوم فجر سی و دوم است. به این معنا که در بخش پاپ دوباره شاهد حضور آثاری هستیم که امروزه آن ها را به عنوان دلایل اصلی پایین آمدن سلیقه موسیقایی مردم معرفی کرده اند. حامد همایون، امید حاجیلی، بهنام بانی، ماکان، پازل، محمد علیزاده، علی جهانی، سیروان خسروی، زانیار خسروی، امیرعباس گلاب، علیرضا طلیسچی، مهدی یراحی و سینا شعبانخانی خوانندگانی بودند که در این جشنواره توانستند به اجرا بپردازند. برخی از این اسامی چهره های جدید در این حوزه به حساب می آمدند که با در اختیار گرفتن این فرصت توانستند خود را به جامعه موسیقی معرفی کنند.

اینکه چرا شاهد برخی از نام های تکراری در این دو سال هستیم و از حضور خوانندگانی پاپ با تجربه ای که سال ها در این مسیر قدم برداشته و آثار قابل احترامی هم در کارنامه خود دارند، دیگر خبری نیست، جای سؤال و بررسی دارد.

**جشنواره سی و چهارم و تغییرات بسیار

جشنواره سی و چهارم که قرار است از 24ام ماه جاری آغاز شود و تا 29ام ادامه داشته باشد، با تغییرات بسیاری همراه است. علی ترابی، مدیرکل دفتر موسیقی وزارت ارشاد در نشست خبری این فستیوال بود که خبر از حذف جایزه باربَد داد، وی در این باره اعلام کرد: ما تلاش داریم این دوره از جشنواره حتی الامکان از رقابت با بخش خصوصی خارج شود. به هر حال در بخش خصوصی جوایزی همچون جوایز مربوط به جشن خانه موسیقی و جشن موسیقی ما مطرح است که واقعاً دارای جایگاه مناسبی هستند به همین جهت ما به عنوان بخش دولتی وارد این کار نمی شویم.

اما تغییرات به این جا ختم نشد. شاهین فرهت از پیشکسوتان موسیقیدان و آهنگساز کشور که دبیری جشنواره امسال را برعهده دارد، توجه به شکوفایی استعدادهای ایرانی و هنر ملی را بیشتر از هر مورد دیگری قابل اهمیت دانست. همچنین برای اولین بار است که این جشنواره بر اساس آیین نامه تدوین شده برگزار می شود. اتفاق مثبتی که بعضی از اهالی این هنر آن را مثبت و تحسین آمیز دانسته اند.

**اضافه شدن پخش فیلم به جشنواره موسیقی

اما شاید مهم ترین تغییر این جشنواره را اضافه شدن فیلم به این رویداد دانست. خانه سینما میزبان پخش مستندهای ساخته شده در حوزه موسیقی است و علاقه مندان می توانند در ساعت های 16:30 و 18:30 در سالن سیف الله داد به تماشای این آثار بنشینند. مستند سمفونی ایران به کارگردانی وحید موساییان، بزم رزم اثر وحید حسینی، دو کمانچه بهمن کیارستمی و آثار دیگری که هر کدام از ابعاد مختلف این هنر را مورد بررسی قرار داده اند، روی پرده سینما می روند. اما نکته قابل توجه جای خالی مستند چاووش؛ از درآمد تا فرود است اثری به کارگردانی هانا کامکار و آرش رییسیان که درباره کانون موسیقی چاووش است و با حضور بیش از بیست نفر از اعضای این کانون ساخته شده است. گفتنی است که در بنر تبلیغاتی این اثر نام هیچ یک از این بیست نفره نیامده و این شرطی بود که برای کار شدن این بنر به کارگردانان این اثر اعلام شده بود.

**آثار پرحاشیه و سطحی در جدول خوانندگان پاپ

اما در بخش موسیقی پاپ این دوره نام گروهی مانند ماکان دیده می شود. گروهی که با انتخاب یکی از آثارشان به عنوان قطعه منتخب مردم انتقادات بسیاری به اشعار و تنظیمات این اثر و سبک های مشابه آن وارد شد. همچنین حضور خوانندگانی مانند آرش و مسیح در این جدول کاملاً تعجب آور است. خوانندگانی که با نوشتن اشعارشان روی کاغذ نه تنها جشنواره موسیقی فجر بلکه هیچ جای دیگر را نمی شود به برگزاری کنسرت هایشان اختصاص داد. بهنام بانی با دو سانس، محسن ابراهیم زاده با دو سانس، ماکان با دو سانس، علیرضا طلیسچی، امیرعباس گلاب، هفت، شهاب مظفری، گروه پازل و آرش و مسیح هر کدام با یک سانس اجراهای بخش پاپ جشنواره را برعهده دارند.

گزارش از هنگامه ملکی

**اداره کل اخبار چندرسانه ای**ایرناپلاس**

ارتباط با سردبیر newsroom@irna.ir

تماس بی واسطه با مسئولین

لینک خبر :‌ خبرگزاری جمهوری اسلامی
تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۱۱/۰۶

فاطمه امین الرعایا
تنها چند ماه از پایان جنجال های لب خوانی حمید هیراد و حکم وزارت ارشاد می گذرد اما باز هم شاهد لب خوانی و اجرای پلی بک در کنسرت خواننده دیگری هستیم، اقدامی که شاید بتوانیم آن را کم فروشی در موسیقی و هنر بنامیم. به تازگی فیلمی از کنسرت مسعود صابری در شبکه های مجازی دست به دست می شود که در آن هنگامی که خواننده میکروفونش را به سمت تماشاچیان می گیرد تا حضار با او همراهی کنند، صدایش همچنان در فضا پخش می شود! حال این سوال مهم مطرح می شود که چرا خواننده ای با وجود اطلاع از واکنش های مردم نسبت به پلی بک در کنسرت ها و همچنین برخورد وزارت ارشاد با چنین رفتاری، باز هم در کنسرتش لب می زند؟ آیا قوانین وزارت ارشاد در این زمینه به اندازه کافی بازدارنده نیستند؟
خواننده های یک شبه و ماجراهای جنجالی شان تمام شدنی نیست. کسانی که با دعوت چند برنامه تلویزیونی برای خودشان اسم و رسمی دست و پا می کنند و بعد از چند ماه هم روی صحنه برای مردم می خوانند، کسانی که نه موسیقی خوب می خوانند و نه آن موسیقی را خوب می خوانند! بعد هم به صورت اتفاقی، مشخص می شود که روی صحنه، پلی بک را به جای اجرای زنده به کسانی که مبلغ بالایی هم برای بلیت کنسرت های شان پرداخته اند، قالب می کنند.
از هیراد تا صابری
اواخر تیر ماه بود که کلیپ لب خوانی حمید هیراد در کنسرت شیراز در شبکه های مجازی جنجال به پا کرد. در میانه های این کنسرت زمانی که هیراد که تصور کرده بود قطعه به پایان رسیده و برای تشکر از حضار تعظیم کرده بود، ادامه آهنگ با صدای هیراد پخش شد، در حالی که او در حالت احترام بود. هیراد در چرخشی سعی کرد ماجرا را به نوعی مخفی کند و دوباره وانمود به اجرای زنده کند. کاربران شبکه های اجتماعی این ماجرا را نابخشودنی می دانستند. اما هیراد لب زدن را تنها یک اتهام می دانست که برای تخریب او ساخته شده است. در نهایت، هیراد در برنامه تلویزیونی حالا خورشید اقرار کرد که بخشی از کنسرت را لب خوانی کرده است. 8 آبان هم مجید فروغی، مدیر روابط عمومی معاونت هنری وزارت ارشاد، نظر این وزارتخانه درباره کنسرت هیراد را اعلام کرد. بنا بر گفته های فروغی پلی بک بودن بخشی از کنسرت هیراد تایید شده است. اما گفته تا پیش از این قانونی برای برخورد با چنین مواردی وجود نداشته که باید تصویب شود. مهدی رنجبر، معاون هنری اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس از تذکر به خواننده، موسسه و تهیه کننده خبر داد و خبر ممنوعیت هیراد از برگزاری کنسرت در شیراز تا پایان سال 97 را اعلام کرد. همچنین هیراد باید یک سانس رایگان برای مردم در شیراز در ازای آن بخش از کنسرت که پلی بک بوده نیز اختصاص می داد. حالا پس از گذشت حدود 3 ماه از پایان آن ماجرا، شاهد لب خوانی مسعود صابری (که تخصص اصلی اش جراح مغز و اعصاب و ستون فقرات است) در یک کنسرت هستیم. او حتی در میان اجرا متوجه نشده هنگامی که میکروفونش را به سمت حضار می گیرد، صدایش از بلندگوهای سالن پخش می شود و این کار را چند بار تکرار می کند. پس از این اتفاق، رامبد جوان که نقش مهمی در معرفی صابری به عنوان پزشک خواننده با دعوت از او در فصل قبلی خندوانه داشت، در اینستاگرامش از مردم به خاطر دعوت از او در برنامه اش عذرخواهی کرد اما پس از دقایقی پست مذکور را حذف کرد، که البته همین موضوع هم نکته های فراوانی را در خود مستتر دارد. اما آنچه بیش از هر موضوعی اهمیت دارد، دلیل تکرار پلی بک در کنسرت زنده است!
انجیر فروش را چه بهتر، انجیرفروشی ای برادر
امید نعمتی، خواننده گروه پالت مسئله اول را پلی بک نمی داند. او به ابتکار می گوید: مسئله اول پلی بک نیست. مسئله اول این است که اصلا چرا این افراد می خوانند! خیلی از افراد هم دوست دارند پزشک باشند ولی نمی توانند! من که از کودکی موسیقی کار کرده ام که نمی توانم مطب باز کنم. قطعا مراجعی با من برخورد خواهند کرد، چون یک نوع کلاهبرداری است. می دانم که خواننده بودن، کار هیجان انگیزی است اما قطعا مردم و نهادهای نظارتی در کشور ما باید در این زمینه نظارت کنند. به نظر من خواندن این افراد آنقدر از هنر تهی است که پلی بک خواندن یا نخواندن شان اصلا مهم نیست، چون ماهیت کنسرت شان زیر سوال است.
به خاطر یک مشت دلار
نعمتی معتقد است برگزارکنندگان کنسرت ها، به دلیل منافع مالی به سراغ این افراد و حمایت از آنها می روند. او می گوید: به نظر من برگزارکنندگان کنسرت ها به خاطر پول به سراغ این افراد می روند. پول، امروز حرف اول را می زند. متاسفانه مشکلات فرهنگی و اقتصادی هم به آن دامن زده است. امروزه بسیاری از افراد، کاری را برای خود آن کار، انجام نمی دهند بلکه برای پول انجامش می دهند. موسیقی برای خودش هیجان انگیز است. افراد بسیاری زندگی خودشان را بدون چشمداشت خاصی، وقف موسیقی کرده اند، چون عاشقش بوده اند اما انگار امروز دیگر کسی به جز برای پول، کاری انجام نمی دهد.
نعمتی، امیدوار است که برای مردم مهم باشد که خواننده ای پلی بک می کند یا نه. او می افزاید: من امیدوارم این موضوع برای مردم مهم باشد اما فکر می کنم مهم نیست. امیدوارم مردم به کنسرت چنین افرادی نروند. امیدوارم اگر مردم با کسانی که پلی بک می خوانند قهر می کنند، به جایش از کنسرت های افرادی که به صورت جدی برای موسیقی وقت می گذارند و موسیقی خوب تولید می کنند، استقبال کنند و به کنسرت های شان رونق بدهند.
از عدم آموزش تا نبود قوانین بازدارنده
خواننده گروه پالت معتقد است عوامل بازدارنده کافی در زمینه برخورد با پلی بک در کنسرت ها وجود ندارد. او می گوید: هیچ قانونی در این زمینه وجود ندارد. اگر ماجرا برعکس بود و من مطب باز می کردم قطعا قانون به آن رسیدگی می کرد اما در زمینه موسیقی متاسفانه قوانین مدون جدی وجود ندارد. اما مهم ترین بخشی که باید به آن پرداخته شود، این است که چرا مردم، هر چقدر کم، از چنین پدیده هایی استقبال می کنند؟ من فکر می کنم این موضوع به عدم آموزش موسیقی به مردم بازمی گردد. وقتی مردم چیزی راجع به موسیقی نمی دانند، به راحتی می شود سرشان کلاه گذاشت. اگر از کودکی به مردم آموزش درست در این زمینه داده شود، اصلا از چنین موسیقی هایی استقبال نمی کنند. چرا در فرانسه و اتریش، چنین فردی هیچ وقت نمی تواند به عنوان یک خواننده مطرح شود؟ چون کسی به کنسرتش نمی رود! رسانه ها هم در این امر بسیار موثرند. چند روز پیش که فوتبال نگاه می کردم، بعد از مسابقه، موسیقی ای از تلویزیون به عنوان سرود تیم ملی پخش شد که بسیار سطح پایین بود. این عجیب است دیگر! وقتی صدا و سیما چنین موسیقی سطح پایینی را به خورد مردم می دهد، چطور انتظار داریم مردم موسیقی خوب را بشناسند؟ باید کارشناسان موسیقی دور هم جمع شوند و قوانینی را تدوین کنند تا دیگر شاهد چنین اتفاقاتی نباشیم اما این موضوع منوط به وجود عزمی از سوی مسئولان است.
به نظر می رسد با تکرار دوباره لب خوانی در کنسرت زنده، لازم باشد مسئولان برخورد جدی تری با مرتکبان این امر انجام دهد و مجازات های سنگین تری برای این کم فروشی ها در نظر بگیرد تا دوباره شاهد چنین اتفاقاتی در زمینه موسیقی نباشیم.

ارسال دیدگاه
نام: ایمیل: دیدگاه:

لینک خبر :‌ روزنامه ابتکار
امیر اثنی عشری خواننده موسیقی ایرانی که سابقه همکاری با زنده یاد محمدرضا لطفی را در کارنامه دارد، از شرکت در جشنواره موسیقی فجر انصراف داد.

به گزارش خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران پویا ، سی وچهارمین جشنواره موسیقی فجر تا امروز که کمتر از بیست روز به آغاز باقی مانده، حاشیه های بسیاری داشته است. روز گذشته پوریا اخواص با نوشتن نامه ای خطاب به شاهین فرهت دبیر جشنواره موسیقی فجر، از حضور در این جشنواره انصراف داد. جالب اینکه روابط عمومی ستاد جشنواره موسیقی فجر بلافاصله با نوشتن نامه ای به پوریا اخواص پاسخ تندی داد. جالب تر اینکه شاهین فرهت که دبیر جشنواره است، نامه ی اخواص را ندیده و نخوانده بود اما روابط عمومی جشنواره خودسرانه به ارائه ی پاسخ اقدام کرده بود.

صبح امروز یکشنبه هفتم بهمن 1397، حاشیه ای تازه سراغ سی وچهارمین جشنواره موسیقی فجر آمده است. امیر اثنی عشری خواننده موسیقی ایرانی که در کارنامه اش همکاری با زنده یاد محمدرضا لطفی دیده می شود، با نوشتن نامه ای انصرافش را از شرکت در جشنواره اعلام کرده است.

متن نامه ی این خواننده به این شرح است:

چندی قبل، دو گروهی که پیشتر با ایشان کنسرت هایی را برگزار کرده بودم از من خواستند که در جشنواره فجر نیز در کنارشان باشم. من هم پذیرفتم.

آنها هم بخش هایی از اجرا را برای جشنواره ارسال کردند. فکر می کردم درخواست ارسال فیلم _ مثل همه این سالها _ برای بررسی محتوای شعری، با خط قرمزهای مد نظر ارشاد است.

اما خود غلط بود آنچه می پنداشتیم و چون مدتی بعد در کمال شگفتی گفتند هیچ کدام از کارها مورد قبول تیم فنی ارزیابی جشنواره قرار نگرفته است!!

اگر معیار ارزیابی صرفا ارزش هنری باشد، که در این سال ها دیده ایم چه آثاری در مراسم های مختلف و رنگارنگ، بر قبای اطلس عده ای جا خوش کرده است !!

اگر هم معیار انتخاب سلیقه، ارتباط و خوش آمد تیم ارزیابی است، که سخن نگفتن خوش تر ...

بعد از این اتفاقات به پیشنهاد گروهی در شیراز و با استقبال مسئولین برگزاری جشنواره از بنده دعوت شد که اجرایی را در آن دیار داشته باشم. کسانی که مرا می شناسند حتما می دانند که یکی از علائقم اجرای موسیقی در خارج از تهران و ارتباط رو در رو با مردمانی است که به ناحق از بسیاری از امکانات از جمله تماشای اجراهای موسیقی محروم مانده اند.

این اتفاق را هم فارغ از دستمزد نازل و خارج از عرف، فرصتی برای همنفسی با مردم خونگرم و مهربان شیراز می دیدم.

چند روزی گذشت. برنامه اجرایی جشنواره اعلام شد. در همان ابتدای امر تناقض در سخن مسئولین برگزاری آشکار شد. زیرا پیشتر از این، به هر دو گروه که قصد شرکت در جشنواره با بنده را داشتند، اعلام کرده بودند، هر خواننده فقط می تواند با یک گروه اجرا داشته باشد. اما در لیست اجرایی جشنواره دو عزیز از دوستان خواننده ام به طور همزمان در دو گروه حاضر بودند. بگذریم که در امری بی سابقه اسامی خواننده ها نیز ذکر نشده بود...

اما سوال من این است که این چه جشنواره ایست که بر سر اصول اعلامی خود نمی ماند؟! و وقتی معیار های واضح اعلامی در کالبد جشنواره، این گونه به خوش آمدشان تغییر می کند، ببیند معیارهای کیفی انتخاب گروه ها تا چه اندازه می تواند انعطاف داشته باشد!

همه اینها مرا بر آن داشت که با توافق اعضای گروه انصراف خود را از شرکت در جشنواره شیراز اعلام نمایم و همچون گذشته چشم به همت خود بدوزم که اگر شمعی از موسیقی ایرانی روشن است، آتشش را از دل سوزان اهل هنر دارد، نه منت و لطف "گاه هست و گاه نیست" آنان که هنوز تکلیفشان با موسیقی روشن نیست.

امیر اثنی عشری

حال باید دید روابط عمومی ستاد جشنواره موسیقی فجر چه پاسخ تندی برای این هنرمند در نظر خواهد گرفت. روز گذشته مسئولان روابط عمومی ستاد جشنواره نشان دادند که هیچ هماهنگی با دبیر جشنواره ندارند و خودشان در سریع ترین زمان ممکن به معترضان پاسخ هایی دندان شکن می دهند.

انتهای پیام/

لینک خبر :‌ خبرگزاری تسنیم

خبرگزاری مهر: نوزدهمین جشن خانه موسیقی ایران روز ششم بهمن با معرفی برگزیدگان در حوزه آثار تالیفی و کتاب در تالار ایوان شمس تهران با حضور چهره های هنری و همچنین علاقه مندان برگزار شد.

سید محمد مجتبی حسینی (معاون هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی)، علی ترابی (مدیرکل دفتر موسیقی)، بیژن کامکار، میلاد کیایی، بیژن بیژنی، مظفر شفیعی، بهروز وجدانی، احدملکی، علی جهاندار، غلام علمشاهی، سیدعباس سجادی، سامان احتشامی، علی عزیزی، بهرام جمالی، امیر عباس ستایشگر، مهدی وجدانی، اشکان کمانگری، احمد مسجدجامعی، داود گنجه ای، فرزاد طالبی، تقی ضرابی، حسام الدین سراج، محمد جلیل عندلیبی، محمد سریر، احمد صدری، بردیا صدر نوری، ناصر ایزدی، سید محمد موسوی، وارطان ساهاکیان و هومان اسعدی از جمله چهره های شاخص حاضر در این مراسم بودند.

در چهل سالگی انقلاب نوبت مسئولان است که پاسخگو باشند

در ابتدای این مراسم و پس از پخش کلیپی، حمیدرضا نوربخش مدیرعامل خانه موسیقی روی صحنه حضور پیدا کرد و پس از ارائه توضیحاتی درباره چگونگی برگزاری نوزدهمین جشن خانه موسیقی، درباره موضع گیری هایی که نسبت به مسایل حوزه موسیقی دارند، گفت:

ما همواره در مواجه با مسایل حوزه موسیقی با انتشار بیانیه هایی اعلام موضع می کنیم اما از این فرصت استفاده کرده و می گویم که ما امسال چهلمین سال از پیروزی انقلاب اسلامی را تجربه خواهیم کرد، چهل سالگی از نظر من نشان دهنده قوام و بلوغ است.

به همین منظور باید در تمامی مسایل به پختگی رسیده و دیگر شاهد به هم ریختگی و مشکلات گذشته نباشیم، دیگر نباید بپرسیم نقش موسیقی در انقلاب و دفاع مقدس چه بوده است؟ اهالی موسیقی وظیفه خود را انجام داده اند و حال نوبت مسئولان است که پاسخگو باشند و خود را ثابت کنند.

او با اشاره به محدودیت های بانوان فعال در حوزه موسیقی بیان کرد: نیمی از جمعیت هنرمندان حوزه موسیقی را بانوان تشکیل می دهند، می بایست تکلیف آن ها مشخص شده و معلوم شود که چگونه و در کجا باید فعالیت هنری داشته باشند.

درست است که برخی اوقات شاهد قانون شکنی هایی بوده ایم اما نباید این مسئله باعث تعمیم دادن آن به همه هنرمندان و وضع قوانینی شود که شایسته این قشر جامعه نیست.

ضمن آنکه در مسئله کپی رایت نیز ما هنوز دچار مشکل هستیم و این مسئله انتقادها برخی از هنرمندان را نیز در پی داشته که از آن جمله استفاده بدون اجازه صداوسیما از آثارشان است.

سپس نوبت به یادی از درگذشتگان حوزه موسیقی در سال 96 و 97 رسید و یاد هنرمندانی چون منوچهر لشگری (آهنگساز و نوازنده فلوت و ویولن)، محمود رحمانی پور (نوازنده پیشکسوت عود)، عبدالکریم مهرافشان (نوازنده ویولن و آهنگساز پیشکسوت موسیقی ایرانی)، بزرگ لشگری (نوازنده پیشکسوت ویولن)، خلیل یوسفی (نوازنده کمانچه و هنرمند موسیقی مقامی خراسان شمالی)، نصرت الله حدادی (نوازنده پیشکسوت ویولن)، لعل محمد سرودی از (نوازندگان پیشکسوت استان سیستان و بلوچستان)، ناصر چشم آذر (موسیقیدان و آهنگساز پیشکسوت)، مصطفی مراد بختی (نوازنده ساز قانون)، حسین فرجی (هنرمند و آوازخوان لرستان)، ناصر زرآبادی (نوازنده ویولن)، دین محمد زنگشاهی (نوازنده سازهای قیچک و رباب استان سیستان و بلوچستان)، رمضان شکارچیان (نوازنده دوتار)، مراد علی سالار احمدی (خواننده موسیقی مقامی خراسان)، پیترسلیمانی پور (آهنگساز و نوازنده سازهای بادی)، فرهاد گرگین پوراز هنرمندان پیشکسوت موسیقی قشقایی، منوچهر بهرامی (نوازنده کلارینت) و فرشید گلریز (خواننده موسیقی ایرانی) هنرمندانی بودند گرامی داشته شد.

تجلیل از هنرمندان حوزه موسیقی

در بخش دیگر این مراسم از چند چهره فعال در حوزه موسیقی تجلیل به عمل آمد که عبارتند از مینا افتاده (مدرس پیشکسوت، نوازنده سنتور، نوازنده تمبک، پژوهشگر موسیقی ایرانی)، علی بکان (آهنگساز و پژوهشگر موسیقی)، ژنیک بیدروسیان (هنرمند پیشکوست حوزه آواز وکال)، فاطمه رضایی (خواننده و ترانه سرای پیشکسوت منطقه هرمزگان)، حسن زادخلیل (سازنده سازهای موسیقی ایرانی)، سیمین غانم (هنرمند پیشکسوت موسیقی پاپ)، کریم قربانی (نوازنده و مدرس پیشکسوت ویولن)، ارژنگ کامکار (نوازنده پیشکسوت تمبک) و مرادعلی نجات پور (نوازنده پیشکسوت سرنای استان ایلام).

معرفی برگزیدگان بخش های پژوهش، ترجمه و آموزش

در ادامه مراسم برگزیدگان بخش های مختلف به شرح زیر معرفی شدند.

برگزیدگان بخش پژوهش

هیات داوران متشکل از هومان اسعدی، آروین صداقت کیش و محمدرضا فیاض اسامی آثار برگزیده را به این ترتیب اعلام کردند:

کتاب ساختار ملودی در موسیقی ایرانی تالیف محمدرضا آزاده فر به عنوان کتاب برگزیده بخش پژوهش.

کتاب گوشه تالیف ارشد طهماسبی و کتاب کوک در سازهای زهی تالیف ایمان فخر نیز شایسته تقدیر شناخته شد.

هیأت داوران همچنین از تلاش مجید کیانی، که حاصل چند دهه پژوهش خود را در کتاب شناخت هنر موسیقی گردآوردی کرده بود تقدیر کرد و از مهدی آذرسینا برای تألیف کتاب شعر؟ یا موسیقی؟ تجلیل کرد.

برگزیدگان بخش ترجمه

کتاب تاریخ موسیقی غرب ترجمه کامران غبرایی به عنوان کتاب برگزیده بخش ترجمه و کتاب انسان شناسی موسیقی ترجمه مریم قرسو و کتاب فرهنگ موسیقی هاروارد ترجمه عادل شاهنده شایسته تقدیر در این بخش معرفی شدند.

همچنین هیات داوران از کوشش های حسین یاسینی برای بازبینی و روزآمد کردن ترجمه بر اساس ویراست جدید کتاب درک و دریافت موسیقی قدردانی کرد.

برگزیدگان بخش آموزش

کتاب 60 چهار مضراب برای تار تالیف علی کاظمی به عنوان کتاب برگزیده بخش آموزش معرفی شد و کتاب تصنیف های استاد فرامرز پایور تالیف رامتین نظری جو و کتاب مجموعه آثار غلامحسین بیگجه خانی تالیف محمد عبدلی نیز شایسته تقدیر اعلام شد.

هیات داوران در این بخش از تلاش های مینا افتاده در ایجاد انگیزه و سوق دادن جوانان به فعالیت های پژوهشی و کتاب سلفژ موسیقی ایرانی تالیف نستوه رمضانی قدردانی کرد.

لینک خبر :‌ برترین ها
باعث افتخار است که ما بعد از 40سال میراث دار یک هنر مستقل تحت عنوان انقلاب هستیم. تئاتر بعد از انقلاب افت وخیز هایی داشته، اما در شکل واقعی و در ظهور هنرمندان جدید منجر به شکلی از تئاتر مردمی شد و شاید مهم ترین ویژگی آن اصالتش در توجه به تئاتر مردمی باشد.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۱۱/۰۶

سرویس فرهنگ و هنر جوان آنلاین: مدیرکل هنر های نمایشی در سمینار پژوهشی تئاتر پس از انقلاب اسلامی با بیان این مطلب گفت: در سال های پس از انقلاب، بیش از 150هزار نفر در رشته تئاتر فارغ التحصیل شده اند و اکنون 17هزار نفر دست اندرکار تئاتر هستند، ضمن اینکه در سال های اخیر، سالانه هزارو 700 تا 2 هزار نفر از تئاتر فارغ التحصیل شده اند.
شهرام کرمی عنوان کرد: پس از پیروزی انقلاب، دوران تثبیت انقلاب بود. از سال 60 تئاتر ما هویت خود را پیدا کرد و حتی در دوران جنگ تحمیلی نسل انقلابی ما تلاش کردند کنار دیگر رویداد ها هنر هم به روند خود ادامه دهد و این مایه خوشحالی است که این روز ها ما میزبان جشنواره تئاتر فجر هستیم؛ اتفاقی که در سال 1360 رقم خورد. ما در همان سال های ابتدایی تئاتر های زیادی داشتیم. سال 59، 21 اجرا و سال 60، 33 تئاتر با موضوعات انقلاب، جنگ و خیزش مردمی داشتیم. وی با تأکید بر دوران پایانی جنگ و دوران طلایی تئاتر ایران توضیح داد: اگر نگاه تحلیلی به روند تئاتر کشور داشته باشیم، افت و خیز هایی وجود داشت ولی در هر شرایط تئاتر زنده و متکی بر هنرمندان بود و این افت و خیز حاصل شرایط متغیر اجتماعی جامعه و حاصل رفتار اجتماعی است.

40 سال شکوفایی در هنر تئاتر
مدیرکل هنر های نمایشی اظهار داشت: خوشبختانه تئاتر ما در طول 40سال رو به توسعه و شکوفایی بوده و مخاطبان امروز تئاتر آگاه به ارزش هنر تئاتر در جامعه هستند. از دیگر سرمایه های ارزشمند ما علاوه بر مردم، هنرمندان پیشکسوت تا نسل نو تئاتر هستند.
وی با ارائه یک تقسیم بندی کلی درباره دلایل فخر هنر تئاتر گفت: تئاتر بعد از انقلاب به تثبیت مخاطب رسید. اگر قبل انقلاب فقط روشنفکران تئاتر تماشا می کردند، بعد از انقلاب به شکل وسیع جنبه مردمی پیدا کرد. نکته دیگر اینکه تعداد زیاد هنرمندان تئاتر چیزی بیش از 150هزار نفر دانش آموخته تئاتر پس از انقلاب و 17هزار نفر دست اندرکار تئاتر است.
کرمی افزود: تعداد فارغ التحصیلان هنر های نمایشی بعد از انقلاب قابل توجه است. هر ساله هزارو 700 تا 2 هزار نفر از تئاتر فارغ التحصیل می شوند و این خود ظرفیت های زیاد تئاتر است. گسترش سالن های نمایشی از دیگر موارد است. هرچند به نسبت جمعیت نیاز به تعداد سالن های بیشتری در کشور داریم، اما تعداد هزارو 225 سالن تئاتری باز هم قابل قبول است ولی احداث زیرساخت ها خیلی مهم است که همین میزان هم قابل توجه است. وی ادامه داد: نکته چهارم، برپایی جشنواره های معتبر تئاتری است. سالانه از سوی وزارتخانه 82جشنواره تئاتری برگزار می شود. هرچند برخی انتقاد دارند، اما بعد انقلاب نقش جشنواره ها در رونق تئاتر قابل کتمان نیست. نسل جدید تئاتر ما از همین راه وارد فعالیت حرفه ای شدند، هرچند تعدد جشنواره ها می تواند آفت باشد، اما بعضی جشنواره ها پایه تئاتر هستند که یکی از آن ها جشنواره تئاتر فجر، تئاتر عروسکی، آیینی سنتی، کودک و نوجوان و جشنواره مهر حوزه هنری و... است.

افزایش ارتباطات بین المللی تئاتر
این مسئول حوزه تئاتر کشور یادآور شد: نکته پنجم ارتباطات بین المللی تئاتر کشورمان است که در آغاز دهه 70 آغاز و بعد این روند گسترش یافت. شاید ما در زیرساخت و نیروی انسانی و فنی مشکلاتی داشته باشیم، اما به جهت سرمایه فکری در این حوزه چیزی از تئاتر دنیا کم نداریم. نمونه اش هم حضور هنرمندان کشورمان در رویداد های تئاتری دیگر کشورهاست.
کرمی در پایان گفت: ششمین نکته نیز تنوع آثار نمایشی ایرانی است. دهه 70 اولین بار تئاتر خیابانی شکل گرفت. ابتدا خیلی غریب بود، اما خیلی زود جان گرفت و گونه های مختلف تئاتری رونق گرفتند و امروز تنوع خوبی را در تئاتر شاهد هستیم. هرچند شاید سرمایه و اعتبار به نسبت ظرفیت خیلی محدود باشد، اما واقعیت تئاتر انقلاب میراث دار یک تفکر بزرگ بود و توانست در عرصه هنر تئاتر به شکوفایی و رشد برسد.
در ادامه حامد سقاییان، دبیر علمی جشنواره تئاتر فجر نیز طی سخنانی در تشریح گزارشی از سمینار پژوهشی عنوان کرد: این سمینار رابطه دوسویه بین تئاتر و انقلاب دارد. اگر تئاتر سه شاخه اصلی داشته باشد، پژوهش یکی از رکن های آن است که همیشه از آن غفلت شده است. وی ادامه داد: 40 سال از انقلاب گذشته و هنوز خیلی پژوهشگران و اساتید نمی دانند تئاتر ما چه دستاورد هایی داشته است. ارزش های زیباشناختی وقتی اهمیت پیدا می کند که پژوهش ها نیز مورد توجه قرار گیرد. همیشه هر انقلابی روی فرهنگ تاثیر می گذارد، اما برعکس آن هم هست که هنرمندان تاثیر بر آن گذاشته اند.

کم کاری دانشگاه ها
سقاییان گفت: برای کشور 80میلیونی 50چکیده درباره تئاتر انقلاب خیلی کم است و اول هم دانشگاه در این زمینه کم توجهی کرده است. وی در پایان گفت: خبر خوب اینکه در این سمینار نسل جوان پژوهشگران شرکت کننده هستند و اسامی همیشگی پژوهشگران امسال دیده نمی شود. برخی از مقالات ارائه شده سطح علمی بالایی دارند و امیدوارم این سمینار ها ادامه پیدا کند و به اینجا ختم نشود. در ادامه سیدمجتبی حسینی معاون هنری وزارت ارشاد گفت: هنر به وجه خود بازتاب دهنده شرایط جامعه است. برای شناخت این پدیده، شناخت شرایط و موقعیت مهم است. تئاتر به عنوان هنر خاص، تأثیر و تأثر از مجموعه عوامل می گیرد و فراز و نشیب جامعه در آن نقش دارد. وی افزود: انقلاب مقطع مهم جامعه ایران است و یکی از دستاوردهایش نفوذ هنر در لایه های اجتماعی است. هنر در سال های پیش از انقلاب، فراگیری کمتری داشت و اقشار اجتماعی رغبت به آن نداشتند. طبیعتاً وسعت انقلاب منجر به رشد هنر شد و امروز بعد از40سال می توانیم دوره های تئاتر را بررسی کنیم. بررسی امروز چراغ راه آینده ماست. معاون هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به صحبت های سقاییان درباره پایین بودن آمار ارائه مقاله افزود: در دهه 60تئاتر خصوصی اصطلاحی غریب بود، اما امروز این مفاهیم خودنمایی می کنند.
وی با بیان اینکه انقلاب ایران با توجه به انسان و فرصت های ایجاد شده در آموزش موجب رشد هنرمندان در عرصه های مختلف شد، توضیح داد: زیرساخت و تجهیزات برای تربیت نسل جدید همخوان نیست. شهر های ما رشد کردند، اما با وجود انبوه امکانات، به نسبت تقاضا و استعداد کم شمارند. به عبارتی مدینه سازی رشد کرد، اما مدنیت پروری با آن توازن نداشت. کسانی که به هنر روی می آورند حتماً در ذات خود به مدنیت توجه دارند، اما هنوز مدینه و مدنیت با هم یکسان رشد نکرده اند. معاون وزیر ارشاد ادامه داد: رویداد های هنری امروز به 70جشنواره رسیده، اما هنر مسئول و متعهد در انقلاب، چون چراغی پرفروغ بر مسیر عدالت خواهی و جورستیزی است.

لینک خبر :‌ روزنامه جوان آنلاین
در نوزدهمین سالگرد تاسیس خانه موسیقی بر پیگیری قانون کپی رایت تاکید شد و مدیرعامل خانه موسیقی از هنرمندان چنین خواست: هنرمندان بیایند و به ما وکالت بدهند تا خانه موسیقی مشکلشان را در این زمینه پیگیری کند.

به گزارش ایسنا، جشن نوزدهمین سال تأسیس خانه موسیقی ایران با عنوان شب موسیقی ، شامگاه شنبه 6 بهمن ماه در تالار ایوان شمس برگزار شد.

حمیدرضا نوربخش، مدیرعامل خانه موسیقی در کلیپ فعالیت های خانه موسیقی که برای این جشن تهیه شده بود، گفت: طبق روال هر سال سالگرد تأسیس خانه را جشن می گیریم تا همدلی کنیم و خاطرات و تلخی ها و شیرینی های ایام را مرور کنیم.

نوربخش اظهار کرد: امسال نوزدهمین سال تأسیس خانه موسیقی است. این خانه نهالی است که به درخت تناور تبدیل شد که تأثیرگذار است. ما سال پر فراز و نشیبی را طی کردیم اما نگذاشتیم فعالیتمان متوقف شود و با همکاری کانون هایمان اتفاقات خوبی را رقم زدیم.

او ادامه داد: همانطور که قول داده بودم کپی رایت با جدیت پیگیری می شود و دفتر این موضوع را در خانه موسیقی داریم هنرمندان زیادی آمدند و مشکلاتشان پیگیری شده است. خواسته ام این است هنرمندان بیایند و به ما وکالت بدهند تا خانه موسیقی مشکلشان را در این زمینه پیگیری کند. بیش از هر زمان دیگری نیاز به همدلی داریم. من دست یکایک شما را می بوسم و می خواهم فراموش نکنیم اعضای یک پیکریم و باید منافع جمعی خود را پیگیری کنیم. درِ خانه موسیقی همواره باز بوده و هست.

او همچنین در این مراسم پشت تریبون رفت و بیان کرد: از بابت تأخیر در برگزاری این جشن (که معمولاً در پاییز و مهرماه برگزار می شود) پوزش می خواهم. امسال به دلیل تنگناهای شدید مالی که گریبانگیر همه است، بنا نداشتیم جشن بگیریم اما دوستان عزیزی لطف کردند و کمک کردند که جشن را امسال هم داشته باشیم.

او همچنین گفت: ما در دوره دکتر حناچی امیدوارتریم که نگاه فرهنگی پر قوت تر از گذشته وجود داشته باشد ما اعلام آمادگی می کنیم در خدمت شهرداری و شهروندان محترم خواهیم بود.

نوربخش اضافه کرد: می خواهم از صندوق اعتباری هنر و مدیرعامل آن تشکر کنم. آقای سیدزاده مدیرعامل صندوق اعتباری هنر که در دوره او صندوق متحول شده است. یکی از شعارهای او این است که ایران تهران نیست. او سفرهایی به مناطق ایران دارد که باعث شده چراغ امید در دل هنرمندان مناطق دورافتاده ما روشن شود.

مدیرعامل خانه موسیقی گفت: ما در روند مسائل موسیقی، معمولاً در بیانیه و نشست ها اعلام موضع می کنیم به زودی خانه موسیقی بیانیه خواهد داشت اما می خواهم از فرصت استفاده کنم. امسال چهلمین سال پیروزی انقلاب اسلامی است که همه نهادها قرار است بخش پررنگی در این زمینه داشته باشند. در چهل سالگی که سن پختگی است باید در همه امور به ثبات رسیده باشیم و قرار نیست شاهد بهم ریختگی های باشیم و لازم نیست بگویم نقش موسیقی در انقلاب و دفاع مقدس چه بوده است. موسیقیدانان خدمتگزار بودند و الان زمان مسؤولان است که ثابت کنند به این قشر خدوم توجهی دارند یا نه. نیمی از جمعیت موسیقیدان ما بانوان هستند و در این رشته تحصیل می کنند آن ها باید کجا کار کنند؟ الان چند استان هستند که بانوان نوازنده حق نوازندگی روی صحنه را ندارند؟ برخی قانون مدار و برخی قانون شکنند. قرار نیست روند را مختل کنیم و دست همه را ببندیم و از نو قواعد را بنویسم.

او تاکید کرد: مجدداً روی کپی رایت تاکید می کنیم ناشران و تهیه کنندگان عزیز همدلی می طلبد. برخی نهادها معتقدند اجماع نیست بین اهالی موسیقی. گفته می شود خیلی از هنرمندان مایلند آثارشان بدون اجازه در صدا وسیما پخش شود. موسیقی به ویژه موسیقی ایرانی نزدیک به حالت احتضار است و این میراث گرانقدر نباید از دست برود.

در این مراسم یاد و خاطره درگذشتگان موسیقی سال 96 و 97 گرامی داشته شد.

منوچهر لشگری، عبدالکریم مهرافشان ، خلیل یوسفی، نصرت الله حدادی، لعل محمد سرودی، ناصر چشم آذر، مصطفی مرادبختی ، حسین فرجی، ناصر زرآبادی، دین محمد رنگشاهی ، رضا شکارچیان، مرادعلی سالار احمدی، پیتر سلیمانی پور، فرهاد گرگین پور، منوچهر بهرامی و فرشید گلریز هنرمندان درگذشته ای بودند که یاد و خاطره شان در تالار ایوان شمس گرامی داشته شد.

در ادامه بیانیه هیأت داوران بخش کتاب 97 قرائت و همچنین کتاب های زیر به عنوان برگزیده معرفی شد:

کتاب ساختار ملودی در موسیقی ایرانی تألیف محمدرضا آزاده فر / کتاب برگزیده بخش پژوهش‬
کتاب گوشه تألیف ارشد طهماسبی / شایسته تقدیر در بخش پژوهش‬
کتاب کوک در سازهای زهی تألیف ایمان فخر / شایسته تقدیر در بخش پژوهش‬

ضمناً هیأت داوران مساعی مجید کیانی، که حاصل چند دهه کندوکاو خود را در کتاب شناخت هنر موسیقی یکجا گرد آورده، ارج نهاد.

هیأت داوران همچنین دستاوردهای مهدی آذر سینا برای تألیف کتاب شعر؟ یا موسیقی؟ حاوی رهیافت هایی برای تلفیق شعر و موسیقی را ارج نهاد.

بر اساس این گزارش در بخش ترجمه کتاب های زیر انتخاب شدند:

کتاب تاریخ موسیقی غرب ترجمه کامران غبرایی / کتاب برگزیده بخش ترجمه
کتاب انسان شناسی موسیقی ترجمه مریم قرسو / شایسته تقدیر بخش ترجمه
کتاب فرهنگ موسیقی هاروارد ترجمه عادل شاهنده / ‬ شایسته تقدیر در بخش ترجمه

هیأت داوران از کوشش های حسین یاسینی برای بازبینی و روزآمد کردن ترجمه بر اساس ویراست جدید کتاب اثرگذار درک و دریافت موسیقی قدردانی کرد.

در بخش آموزش هم این آثار مکتوب معرفی شدند:

کتاب 60 چهارمضراب برای تار تألیف علی کاظمی / کتاب برگزیده بخش آموزش
کتاب تصنیف های استاد فرامرز پایور تألیف رامتین نظری جو / شایسته تقدیر
کتاب مجموعه آثار غلامحسین بیگجه خانی تألیف محمد عبدلی / شایسته تقدیر
کتاب سلفژ موسیقی ایرانی تألیف نستوه رمضانی / شایسته تقدیر در بخش آموزش

مینا افتاده، علی بکان ، ژنیک بیدروسیان ، فاطمه رضایی، حسن زادخیل ، سیمین غانم ، کریم قربانی، ارژنگ کامکار و مرادعلی نجات پور هنرمندان رشته های مختلف موسیقی هستند که در این جشن تقدیر شدند.

علی بکان به دلیل اینکه در بیمارستان بستری بود نتوانست در این مراسم حاضر شود.

بخش دیگری از این جشن به اجرای زنده موسیقی اختصاص داشت. اجرای گروه موسیقی نواحی سازینه به سرپرستی پیمان بزرگ نیا، تک نوازی استعدادهای جوان (پریا فرهادی نوازنده قانون از اصفهان و بارمان رسولی نژاد نوازنده تار از شهریار)، اجرای گروه سایه ارغوان به سرپرستی محمد امین اکبرپور و خوانندگی اشکان کمانگری، اجرای گروه آوازی تهران به سرپرستی میلاد عمرانلو این اجراها را تشکیل می دادند.

سید محمد مجتبی حسینی (معاون امور هنری وزارت ارشاد) از جمله مهمانان این مراسم بود که با حضور هنرمندانی مانند هوشنگ کامکار، داوود گنجه ای، حسام الدین سراج، هومان اسعدی، بردیا صدر نوری، وارطان ساهاکیان، سامان احتشامی، تقی ضرابی و... برگزار شد.

انتهای پیام

لینک خبر :‌ خبرگزاری دانشجویان ایران
یک استاد موسیقی با بیان اینکه موسیقی سنتی حمایت می خواهد، گفت: موسیقی ایرانی با شعر ایرانی معنا دارد و ادبیات ما هم توأم با هنر است که این ها با هم در ارتباط تنگاتنگ هستند اما متأسفانه ذائقه شنیداری مردم در حال تغییر است، یعنی هر کسی حوصله و یا فرصت شنیدن موسیقی ایرانی را ندارد.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۱۱/۰۶ سایت های دیگر : نافع

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا ؛ سیدجمال سجادی در گفت وگو با خبرنگار ن افع با اشاره به فعالیت خود در عرصه هنر موسیقی سنتی، اظهار کرد: بنده در حال حاضر به عنوان کارشناس هنرهای تجسمی از سال 72 همزمان با تحصیل در تهران بصورت جدی در کلاس های تار شرکت کرده و نزد استادانی چون عطاجنگوک، زیداله طلوعی، داریوش طلایی آموزش دیده ام.

وی اضافه کرد: از سال 76 آموزش تار و سه تار را در شهرستان با حضور علاقه مندان و با توجه به پیشنهاد مرحوم استاد جنگوک در محل اداره ارشاد شروع و در سال 86 با دریافت مجوز، آموزشگاه موسیقی عارف را در اسدآباد تأسیس کردم.

این هنرمند در عرصه موسیقی با بیان اینکه از سال 89 تاکنون هر ساله کنسرت موسیقی با شکل گیری گروه حافظ در شهرستان برگزار می شود، افزود: این گروه در جشنواره های موسیقی رتبه ها و عناوین مختلفی را دریافت کرده است.

وی به عشق و علاقه خود در ساخت تار و کمانچه اشاره کرد و گفت: در حال حاضر کارگاه خانگی برای سازسازی دایر کرده ام و تاکنون تارهایم در داخل کشور به طور محدود و تعدادی در سلیمانیه تحویل دوستداران این ساز شده است.

ذائقه شنیداری مردم در حال تغییر است

سجادی با بیان اینکه موسیقی ایرانی صرفاً با شعر ایرانی معنا دارد و ادبیات ما هم توأم با هنر است که این ها با هم در ارتباط تنگاتنگ هستند، تصریح کرد: متأسفانه ذائقه شنیداری مردم در حال تغییر است، یعنی هر کسی حوصله و یا فرصت شنیدن موسیقی ایرانی را ندارد.

این کارشناس عرصه موسیقی با تأکید بر اینکه رشد موسیقی ایرانی و یا همان سنتی باید از مدارس آغاز شود، افزود: آگاهی بخشی به مردم از طریق رسانه ها به خصوص صداوسیما باید انجام شود چرا که نسل امروز با موسیقی صرف ایرانی غریب هستند.

وی با بیان اینکه اداره ارشاد اسدآباد حمایت معنوی و همکاری خوبی با ما دارد، افزود: البته بیشترین مشکلات در حوزه منابع مالی است که آن ها نمی توانند در این زمینه کمکی داشته باشند.

سجادی با بیان اینکه طی ده سال گذشته اوضاع کمک مالی و برپایی جشنواره در اسدآباد بهتر بود، گفت: انتظار می رود که مسئولان از گروه های موسیقی سنتی حمایت کنند و به آن ها در مناسبت های مختلف بها دهند و تأمین مالی کنند.

موسیقی پاپ به شرط ارائه محتوای خوب

وی در خصوص برگزاری کنسرت های پاپ در سطح شهرها نیز، گفت: همه نوع موسیقی برای مردم باید مدنظر قرار گیرد اما صرفا به شکلی نباشد که به یک نوع موسیقی بها داده شود.

این هنرمند در عرصه موسیقی گفت: موسیقی پاپ نیز موسیقی خوبی است اما به شرط ارائه محتوای خوب و مناسب و اینکه شبیه کف روی آب نباشد.

شب های شعر در اسدآباد برگزار نمی شود

وی با بیان اینکه موسیقی سنتی حمایت می خواهد، ادامه داد: وقتی گروهی موسیقی اجرا می کند نیاز است که ارگان های فرهنگی و هنری از آنان حمایت کنند به خصوص در شهرهای کوچکی مانند اسدآباد که مردم توان خرید بلیت و حضور در کنسرت ها را ندارند.

سجادی گفت: در اسدآباد شب های شعری برگزار نمی شود که افراد فعال در عرصه موسیقی بتوانند ایده فکری خوبی تولید کنند و یا ایده های خود را مطرح کنند.

وی با اشاره به اینکه در شهرستان اسدآباد استعدادهای خوب هنری در زمینه موسیقی وجود دارد، بیان کرد: برگزاری جشنواره می تواند فرصت شناسایی این استعدادها را به ما بدهد.

این استاد موسیقی خاطرنشان کرد: در عرصه موسیقی محلی افرادی در اسدآباد بوده اند اما کتابی که تاریخچه مدونی از موسیقی در اسدآباد داشته باشد، نیست.

انتهای پیام/

لینک خبر :‌ دانا
دبیر بخش پژوهش جشنواره تئاتر فجر با گلایه از وضعیت بودجه و تقاضای پژوهش توسط مدیران از ارسال تنها 50 چکیده به دبیرخانه تئاتر فجر انتقاد کرد.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۱۱/۰۶ سایت های دیگر : سینما خبر بسیج

به گزارش خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران پویا ، صبح امروز سالن مشاهیر تئاتر شهر میزبان نشست و سمینار بخش پژوهش جشنواره 37 تئاتر فجر بود. در این سمینار که در حضور پژوهشگران و مدیران بدنه هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی آغاز به کار کرد، قرار است تا ساعت 18، مقالات رسیده به دبیرخانه تئاتر فجر توسط پژوهشگران قرائت شود.

حامد سقاییان، دبیر بخش پژوهش جشنواره تئاتر فجر نیز در سخنان کوتاهی گفت: پیر شدیم و تاکید کردیم که پژوهش نقش به سزایی دارد. در تئاتر محور سوم پژوهش است که همواره مورد غفلت قرار می گیرد. با اینکه مسئولان از اهمیت آن می گویند نه قصدی برای پژوهش هست و نه بودجه ای است و با وجود چهل سال بسیاری از مسئولان نمی دانند دستاورد انقلاب در حوزه تئاتر چیست. در پایان نامه های دربازه انقلاب مکزیک مطلب داریم درباره انقلاب اسلامی نه.

وی درباره وضعیت مقالات این بخش نیز گفت: پنجاه چکیده در کشور هشتاد میلیونی و این تعداد دانشگاه نشان ضعف است. در این سمینار با نسل جوانی از پژوهشگران روبه روییم که این خبر خوبی است.

شهرام کرمی، مدیر کل هنرهای نمایشی در ابتدای این مراسم ابراز داشت ما این روزها هنر انقلاب را به دوش می کشیم. این سمینار فتح بابی برای تاویل هنر انقلاب اسلامی است . در طول سالیان گذشته شاهد جلساتی بودیم در تحلیل تئاتر بعد انقلاب و با توجه مقالات این سمینار از عناوین می شود تنوع تحلیل ها را درک کرد که چراغ راه تئاتر کشور است.

این کارگردان تئاتر مدعی شد تئاتر بعد از انقلاب افت و خیز بسیار داشته؛ اما تئاتر در شکل واقعی و گستردگی و ظهور هنرمندان منجر به نوعی تئاتر مردمی شده است. وی در همین راستا ابراز داشت از سال شصت با تثبیت انقلاب هویت تئاتر پدید آمده و جنگ عامل تقویت تئاتر شده است که هنر در این بازه به روند انقلابی خود ادامه داده است.

وی تاریخچه ای از روندتئاتر ایران از دهه شصت تا امروز را برشمرد و آنچه امروز تئاتر ایران داراست را محصول تحولات فکری و میراث دار هنر انقلابی برشمرد. وی افزود: مهمترین جنبه هنر بعد از انقلاب مردم است. اگر پیش از انقلاب جنبه روشنفکری داشت، از انقلاب به طور وسیعی مردمی شد

کرمی در این نشست از نقش سیستم آموزش عالی و جشنواره های پایه ای در گسترش تئاتر در چهل سال گذشته سخن به میان آورد و گفت : امروز هنرمندان بدون وابستگی به دولت کار می کنند و این منجر به استقلال و هویت مستقل به خصوص در فضای بین الملی می شود.

سید مجتبی حسینی، معاون هنری وزارت ارشاد نیز در سخنانی با مقدمه ای در باب هنر انقلابی از عدم خوشنودی سقاییان درباره آمار مقالات استقبال کرد و تأکید کرد باید انقلاب در حوزه های مختلف بررسی شود.

وی چالش امروز را رشد نامتوازن هنر نسبت به جامعه دانست و نمود آن را در زیرساخت ها جستجو کرد. وی گفت: شهرها رشد کرده اند، اما در میان این انبوه سازه های شهری به نسبت تقاضا رشد اماکن هنری رشد نداشته اند.

جشنواره 37 تئاتر فجر با دبیری نادر برهانی مرند در بخش اجراها از تاریخ 22 بهمن آغاز به کار می کند.

انتهای پیام/

لینک خبر :‌ خبرگزاری تسنیم
معاون هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی: انقلاب عرصه نفوذ هنر را به طبقات مختلف اجتماعی وسعت شگفت انگیزی داد و در روند پیشرفت تئاتر در عرصه اندیشه و اجرا، رشدی تحسین انگیز را رقم زد.

سرویس تئاتر هنرآنلاین: سمینار پژوهشی "بررسی تئاتر پس از انقلاب اسلامی" به همت دبیرخانه سی و هفتمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر و با سخنرانی سیدمجتبی حسینی معاون هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و شهرام کرمی مدیرکل هنرهای نمایشی صبح امروز در تالار کنفرانس مجموعه تئاتر شهر برگزار شد.

سید مجتبی حسینی ضمن بیان اینکه هنر با وجه آئینگی که دارد بازتاب دهنده مختصات و مشخصات زمان و مکانی است، گفت: هنر از فرهنگ و جامعه، اقتصاد و معیشت، از دغدغه ها و اندیشه ها نشان ها دارد و شناخت این پدیده جز از راه شناخت دقیق موقعیت آن، ممکن نخواهد شد. تئاتر به عنوان هنری خاص و حاضر در لحظه های زندگی از این موضوع مستثنی نیست و تأثیر و تاثر مجموعه عوامل مختلف بر فراز و نشیب نمایش اثرها دارد.

او در ادامه افزود: انقلاب اسلامی مقطع مهمی از تاریخ ایران عزیز ماست. انقلاب عرصه نفوذ هنر را به طبقات مختلف اجتماعی وسعت شگفت انگیزی داد و روند رشد تئاتر در عرصه اندیشه و اجرا، رشدی تحسین انگیز را رقم زد. امروز پس از چهل سال می توان دوره های مختلف تئاتر در جمهوری اسلامی ایران را بررسی کرد تا راه پیش رو را برای دهه پنجم و دهه های بعد به درستی ارزیابی کرد و نیز نقطه عطف انقلاب اسلامی را با مشخصه های اجتماعی، فرهنگی در مناظر مختلف و از حوزه های گوناگون نظیر تئاتر مطالعه کرد.

معاون هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به اینکه مفاهیم نو به اقتضای زمان و توسعه و رشد جوانب امر فارغ از هرگونه داوری در عرصه هنر به جریان آمده، عنوان کرد: در دهه شصت تئاتر خصوصی اصطلاحی غریب می نمود، چنانکه حراج آثار هنری و بسیاری از این قبیل مفاهیم که امروز به منصه ظهور رسیده اند و در رشته های مختلف علم، فرهنگ و هنر و در اینجا تئاتر، قابل رصد شده است. یکی از چالش های جدی امروز، رشد نا متوازن هنر در نسبت با جوانب آن است.

حسینی همچنین اضافه کرد: بر این باورم که انقلاب اسلامی ایران و توجه به انسان و اعتماد به انتخاب جوانان و فرصت های ایجاد شده در حوزه آموزشی و تربیتی موجب رشد رشک برانگیز و افتخارآفرین تعداد هنرمندان در عرصه ها و رشته های مختلف شده و جوانانی به عرصه آمده اند که جلوه های پختگی و استادی در آثارشان قابل تحسین است؛ اما نامتوازن بودن، آنگاه به چشم می آید که ببینیم زیرساخت ها و امکانات و تجهیزات برای فراهم کردن بستر تجلی این تربیت یافتگان مکتب انقلاب، همخوان نیست.

او در بخشی از سخنانش اظهار کرد: جالب آنجاست که شهرهای ما رشد کرده اند، ساختمان های سر به فلک کشیده فراوان شده اند؛ اما در میان این انبوه بناهایی که حضور انسان را مغتنم می شمارند به نسبت تقاضا و به نسبت استعداد، کم شمار است. باید پذیرفت که مدینه سازی از یک وجه رشد کرده و مدنیت پروری از جهتی و سویی در ترقی بوده اما نداشتن حلقه وصل مدبرانه میان این دو مفهوم، توازن و تناسب را سامان نداده و شهرهای پرشماری که می توانند هنر را زیب و زینت و افتخار خود بدانند و بدان شهره شوند با کمبود زیرساخت های تخصصی مواجهند. در نظام آموزش هنر نیز روالی مشابه پیش آمده، دانشگاه ها، آموزشگاه ها، بی تدبیر فردا و بدون پختن سودای اشتغال و ابتکار و بدون نیم نگاهی برای پرورش مخاطبان آگاه و شایق، به افزایش شمار هنرجویان کمر بستند. حتی رویدادهای نمایشی و جشنواره های متعدد کماٌ و به تعداد افزایش یافتند و امروز به بیش از هفتاد جشنواره رسیده اند و بیش از آنکه به تاثیر و آورده و محصول و ثمر جشنواره ها تامل شود، بر افتخار تعدد تاکید شد.

حسینی در ادامه یادآور شد: هنر مسئول، متعهد، اندیشمند و جذاب تئاتر در انقلاب اسلامی ایران، چونان چراغی پرفروغ و فانوسی راه بر، بر آرمان های بلند و عدالت خواهی و جور ستیزی تاکید ورزیده و همچنان و همیشه به زبان بلورین هنر و بیان رسایی در سودای انسان است. در اندیشه ایران سربلند و صورتک های سمبلیک خندان و گریان به آغوش گشاده نمایش، برای مخاطبان دلالت دارد تا به شادی و غم ارمغان گفت وگو را فرو نگذاریم.

معاون هنری وزارت فرهنگ و ارشا اسلامی در پایان صحبت هایش تصریح کرد: تئاتر امروز ایران به حتم سرمایه سترگی است و موجب افتخار. ضمن سپاس از دست اندرکاران این همایش تقاضا می کنم که با توجه به اهمیت و نقش سمینارهایی اینچنین، به موضوع مطالعات هنر به ویژه مطالعات کاربردی بیشتر بپردازیم. ظرفیت و ثروت امروز کشور را در عرصه هنر بشناسیم و قدر بدانیم و با ایجاد فضای اعتماد، اطمینان و احترام متقابل، بین تمام پسندها و سلیقه ها، به عزت میهن به استقلال و سربلندی آن و به عشقی که در جان تک تک هنرمندان است بیاندیشیم و با زیبنده ترین تعامل ها روزگار عزت هنر را بیافرینیم. هنرمندان بسیار برای رشد نمایش کشور به جان کوشیده اند، منت دار ایشانم. دست اندرکاران سی و هفتمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر در شرایط دشوار بذل همت کرده اند، قدرشان را می دانم و سپاسگزارم که فرصت گفت وگو برای تئاتر و از تئاتر را فراهم کردند. ضرورت مطالعه و پژوهش بهترین سرمایه برای ورود به آینده است. با دو روز تعجیل، هشتم بهمن ماه که سالروز فعالیت تئاترشهر است را شادباش می گویم.

در این سمینار یک روزه که از ساعت 9 صبح تا 18 روز شنبه 6 بهمن ماه در تالار کنفرانس تئاتر شهر در حال برگزاری است، 10 پژوهشگر منتخب، مقالات پژوهشی خود را ارائه خواهند کرد.

در این سمینار پژوهشگرانی همچون دکتر بهروز بختیاری، نیلوفر زارع، محمدرضا رسولی، پریسا کیومرثی، آیدا حق نژاد، دکتر حمیدرضا افشار، سید حسین رسولی، سید محمد مداح حسینی، مرجان پورغلامحسین، میرمحمدرضا حیدری و دکتر غلامحسین دولت آبادی مقالات خود را ارائه می کنند. همچنین در پایان نشست موضوعی با عنوان "تئاتر ایران پس از انقلاب اسلامی" با حضور نصرا... قادری، دکتر مجید سرسنگی و دکتر مهرداد رایانی مخصوص برگزار خواهد شد. شرکت در این سمینار برای پژوهشگران و علاقمندان آزاد است.

این سمینار در ذیل برنامه های پیش بینی شده در بخش "چهل سالگی انقلاب اسلامی است" است که مدیریت آن را رضا صمدپور بر عهده دارد.

لینک خبر :‌ هنر آنلاین
تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۱۱/۰۶

عبدالجبار کاکایی /شاعر و ترانه سرا

پس از توقف روند تولید ترانه ها در اثر تحولات فرهنگی در کشور، با آن شیوه ای که قبلا بود، جای این ترانه ها را در رسانه های رسمی سرودهای سازمانی گرفت. اما در برخی از محافل خصوصی، موسیقی آن ور آبی و لس آنجلسی جایگزین آن شد. پس از مدتی با مجوزگرفتن آثار پاپ، بخشی از این نوع موسیقی که نمی توانست خود را با معیارهای قابل قبول وفق دهد به زیرزمین رانده شد. در واقع بخش قابل پخش با موضوع مورد قبول و ادبیات قابل پذیرش از طریق مراجع رسمی و قانونی به دست مخاطب می رسید و بخش غیرقابل پخش، اعتراضی نامتعارف و بیگانه با معیارها، از طریق زیرزمین.
به این ترتیب موسیقی زیرزمینی با تعریف کلی نوعی موسیقی که معیارهای رسمی یک نظام فرهنگی قبول نمی کند موجودیت پیدا کرد. بخشی از این موسیقی اعتراضی بود و بخشی از آن لش خوانی، لاتی و کوچه بازاری و به عبارت بهتر شکل امروزی ترانه های کافه و کاباره ای. وجود تعابیر غیراخلاقی و خارج از نرم اجتماعی دایره نفوذ این نوع ترانه را به محافل جوانان و بیشتر نوجوانان محدود کرد. بخشی از موسیقی اعتراضی با کلمات ممنوعه نیز لایه هایی از جامعه را جذب کرد. اما در یک دوره با فراوانی تولید این ترانه ها چنین آثاری با تمام معایب و نقایص شان، راه وزارت ارشاد را برای کسب مجوز در پیش گرفتند. قطعا ادارات ارشاد هم فرصت رسیدگی کامل به این حجم آثار و ارزیابی دقیق کلام و موسیقی آنان را نداشتند، از این رو کم کم مشاهده شد ترانه های زیرزمینی اجرای روزمینی یافته اند و در محافلی که قبلا راه به آنها نداشته اند، شنیده می شوند.

لینک خبر :‌ روزنامه همشهری
در نشست خبری یازدهمین جشنواره تجسمی فجر، از پوستر های این رویداد رونمایی شد.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۱۱/۰۶

به گزارش خبرنگار حوزه تجسمی گروه فرهنگی باشگاه خبرنگاران جوان ، هادی مظفری مدیر کل هنرهای تجسمی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در دومین نشست خبری یازدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر گفت: در نشست قبلی درباره آنچه که قرار است در یازدهمین جشنواره اتفاق بیفتد صحبت کردیم؛ وقتی خبرنگاران از جلسه بیرون می رفتند یکی از آنها گفت مگر می شود همه این کارها و تغییرات را یک جا انجام داد؟! ما در این نشست می خواهیم درباره اراده ای که برای جشنواره پیش گرفتیم و تغییراتی که اتفاق افتاد، صحبت کنیم و بقیه امور را در طی 40 روز نمایشگاه خواهید دید.

وی افزود: از همان ابتدا در دوره یازدهم قصد داشتیم حلقه و دایره هنر های تجسمی و افراد فعال در این حوزه را بزرگتر کنیم. در این راستا گام برداشتیم و کاری کردیم که هنرمندان بدانند، این جشنواره متعلق به آنهاست. هدف این بود که کیفیت جشنواره ارتقا یابد، اما در طول برگزاری دیدیم که همه بخش های جشنواره تغییر کرد. تعداد رشته ها، شرکت کنندگان و اعضای تیم داوری رشد بالای 200 درصد داشت و این اتفاق رقم نمی خورد، مگر زمانی که کیفیت آثار تغییر کرده باشد.

مدیر کل دفتر هنر های تجسمی ارشاد با بیان اینکه علاوه بر افزایش کمی، افزایش کیفی آثار را در نمایشگاه ها خواهید دید، افزود: یکی دیگر از بخش های مهم جشنواره بخش پژوهشی و علمی بود؛ یعنی در کنار خلق اثر تئوری تجسمی مهم ترین حوزه ای است که باید به آن اهمیت داد. بخش چهل سالگی انقلاب هم مروری بر آثار چهل ساله است.

وی ادامه داد: بخش مهم جشنواره حضور 53 گالری از سراسر کشور در نمایشگاه چهارسوی هنر است. این گالری ها نه به معنای زینتی بلکه به خاطر اعتقاد و باور به اقتصاد هنر دور هم جمع شده اند. همه باور داریم که هنرمند باید خلق اثر کند، کارشناس هنر آن را داوری کند، پژوهشگر برای هنر نقد بنویسد و مدیران گالری هم آثار هنرهایشان را به نمایش گذاشته و بازار فروش را برای آنان تأمین کنند تا چرخه اقتصاد هنر به خوبی بچرخد.

در ادامه حقیقی دبیر کل یازدهمین جشنواره هنر های تجسمی فجر، آمار آثار ارسالی به دبیرخانه را بیان کرد و گفت: تعداد کل شرکت کنندگان 5 هزار و 761 نفر بود و در مجموع 13 هزار و 792 اثر به دبیرخانه ارسال شد. تعداد راه یافتگان به بخش نمایشگاهی 604 اثر و 485 هنرمند است که به تفکیک موضوع در بخش تصویرسازی 82 اثر از 61 هنرمند، خوشنویسی 74 اثر از 60 هنرمند، عکاسی 70 اثر از 66 هنرمند، کاریکاتور 74 اثر از 56 هنرمند، گرافیک 39 اثر از 30 هنرمند، مجسمه 687 اثر از 55 هنرمند، نقاشی 105 اثر از 79 هنرمند، نگارگری 60 اثر از 49 هنرمند، هنر های جدید 32 اثر از 22 هنرمند، سرامیک 16 اثر از 9 هنرمند که این بخش به صورت کیوریتوری برگزار می شود و در مجموع 120 اثر به نمایش گذاشته خواهد شد.

سقراطی دبیر هنری جشنواره هم درباره مراحل داوری اظهار کرد: بعد از چند ماه پیگیری سعی کردیم به وعده هایی که دادیم عمل کنیم؛ داوران خوشحال بودند که حجم انبوهی از آثار هنری با کیفیت به جشنواره فجر ارسال شده و فجر امسال کارنامه خوبی از هنر معاصر ایران را به نمایش می گذارد. این هنر معاصر در پلاک 40، چارسوی هنر و بخش طوبای زرین به نمایش در می آید.

وی افزود: داوری جشنواره فجر در 10 رشته هنری و 31 مرحله انجام می شود که تا کنون 21 مرحله را پشت سر گذاشته است، بعضی از رشته ها مثل هنر های جدید در سه روز، نقاشی 4 روز و در مجموع برای کلیه هنر ها 120 ساعت داوری انجام شد.

سقراطی ادامه داد: داوری ها بسیار دقیق بود؛ در این دوره مسائل سیاسی، اجتماعی و اقتصادی جامعه به خوبی در آثار کاریکاتور، نقاشی، گرافیک و مجسمه منعکس شده است. بدون اغراق فجر امسال این امکان را فراهم می آورد که بخشی از هنر های معاصر ایران را در آثار هنرجویان ملاحظه کنیم. دیدن آثار ما را شگفت زده کرد و واقعاً از استعدادی که جوانان تهران و شهرستان ها در زمینه هنری دارند، متحیر شدیم.

وی ضمن اشاره به استقبال کم هنرمندان رشته سرامیک از جشنواره گفت: این بخش باید آسیب شناسی شود تا ببینیم علی رغم سایر رشته ها که متقاضیان زیادی دارد، چرا هنرمندان این بخش تمایل آن چنانی برای حضور در جشنواره فجر نداشته اند.

دبیر هنری جشنواره تجسمی فجر با بیان اینکه در چند ماه گذشته به بازگشت جشنواره فجر از هنرهای جدید به رشته های کلاسیک نقد می شد، اظهار کرد: الان می توانیم این انتقاد ها را پاسخ دهیم و از رویکرد جشنواره دفاع کنیم؛ چرا که رشته هایی مثل خوشنویسی و نگارگری که هنر های ملی ما هستند تا دوره های گذشته در جشنواره نبودند، اما امسال در دایره جشنواره گنجانده شده و اتفاقا آثار بسیار خوبی هم به دبیرخانه ارسال شد.

در ادامه محسن سلیمانی دبیر اجرایی جشنواره اظهار کرد: مهمترین بخش جشنواره فجر بخش مسابقه ای است. برای شناسایی و نمایش آثار مفاخر هنر انقلاب، انجمن هنر های تجسمی انقلاب و دفاع مقدس، انجمن عکاسان انقلاب، بنیاد شهید و امور ایثارگران، موزه شهدا، موزه هنر های دینی، بنیاد آفرینش های هنری نیاوران، سازمان بسیج هنرمندان و بنیاد فرهنگی روایت فتح همکاری بسیار خوبی با ما داشتند.

در ادامه امیر سقراطی ضمن اشاره به برگزاری نشست های تخصصی با موضوع مدیریت هنر و خلاقیت، هنر و گالری ها، هنر و آموزش گفت: سینمای تجسمی هم بخشی است که در آن فیلم ها و مستند روز های انقلاب اکران می شود و از هشتم تا سیزدهم بهمن ماه در خانه هنرمندان ایران برگزار خواهد شد.

وی افزود: در روز دهم بهمن ماه که افتتاحیه بخش طوبای زرین جشنواره است، از ده هنرمند برگزیده تقدیر می شود و در روز اختتامیه هم به 5 تن از مفاخر، نویسندگان و پژوهشگران هنر های تجسمی جوایزی اهدا خواهد شد.

در ادامه کیانوش غریب پور دبیر بخش گرافیک طی سخنانی اظهار کرد: در سال های اخیر با چالش بزرگری روبرو بودیم که آن هم طراحی هویت بصری برای رویداد های هنری است. ما تاریخ نه چندان سربلندی در طراحی هویت های بصری داشته ایم که این موضوع طراحان گرافیک را حساس کرده و آن ها نسبت به طراحی پوستر های جشنواره های فجر واکنش های تندی نشان داده اند.

غریب پور در توضیح پوستر های یازدهمین جشنواره هنر های تجسمی فجر بیان کرد: ما می خواستیم در طراحی این پوستر ها به یک راندمان یکپارچه برسیم. همانطور که کیفیت آثار خوب بود، باید کیفیت اجرا هم به خوبی پیش می رفت. همه طراحی ها با تم عکس انجام شده است.

وی ادامه داد: همه پوستر ها با یک رنگ کار شده اند و از آ نجا که بیشتر عکس های موجود آن زمان سیاه سفید است، ما هم در این پوستر ها فقط یک عنصر رنگی را دخالت داده ایم. 8 پوستر را من طراحی کرده ام و 2 پوستر دیگر را علی خورشید پور با عکسی از مرید زندی که ازدحام جمعیت را در سال های انقلاب نشان می دهد و یکی دیگر از پوستر ها را کوروش پارسا نژاد طراحی کرده است.

سقراطی هم در آخر گفت: فردا داوری یازدهمین رشته جشنواره تجسمی فجر ( در بخش مقاله) انجام می شود. طبق اعلام اعضای دبیرخانه 86 مقاله با کیفیت در این بخش ارائه شده که با استفاده از سایر مقاله ها یک مجموعه کتاب از آن ها چاپ خواهیم کرد.

در پایان مجموعه پوستر های جشنواره فجر با حضور مسئولان و اهالی رسانه رونمایی شد.

انتهای پیام/

لینک خبر :‌ باشگاه خبرنگاران جوان
نصرالله افجه ای معتقد است حاشیه هایی که این روزها برای هنر رقم زده می شود، به ضرر هنر است و هنرمندان باید با ارائه هنر خود در مقابل این هجمه ها بایستند.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۱۱/۰۶ سایت های دیگر : روزنامه شروع

به گزارش ایسنا، نصرالله افجه ای ، هنرمند پیشکسوت عرصه خوشنویسی و نقاشی خط درباره هجمه هایی که این روزها به ساحت هنر می شود، گفت: به نظر من اینکه این روزها حاشیه هایی با تصاویری که مربوط به سال های پیش است در فضای رسانه ای ایجاد می شود، فقط یک هدف دارد و آن برهم زدن تعادل هنر و هنرمندان است.

افجه ای در ادامه بیان کرد: من واقعاً نمی دانم دلیل این کارها چیست ولی این را می دانم که این اقدامات فقط به ضرر هنر تمام خواهد شد.

این هنرمند افزود: بسیاری از این تصاویر غیرواقعی و نادرست هستند و افرادی که این کارها را انجام می دهند، می خواهند این فکر را منتقل کنند که در هنر رفتار غیراخلاقی صورت می گیرد.

این خوشنویس در ادامه تاکید کرد: هنر زیر نظر مسؤولان و افراد مربوطه اداره می شود، در نتیجه پخش این تصاویر بی فایده است زیرا شاید تا چند روز خبرساز باشد ولی بعد از چند روز همه متوجه اصل موضوع می شوند.

نصرالله افجه ای خاطرنشان کرد: هدف هنر مشخص است و نباید اجازه دهیم افرادی که این کارها را انجام می دهند هنر را از مسیر اصلی خود خارج کنند.

او در پایان گفت: مسؤولان باید نظارت کافی داشته باشند و هنرمندان با ارائه هنر خود در مقابل این هجمه ها بایستند.

به گزارش ایسنا، پیشتر سید محمد احصایی، از هنرمندان خوشنویسی نیز در این باره گفته بود: با وجود هجمه های که این روزها به هنر می شود، هنرمندان باید به کار خود ادامه دهند و دلسرد نشوند و از مواضع هنری خود پایین نیایند.
این اعتراض ها در حالی ست که پنجم دی ماه معاونت هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در بیانیه رسمی اعلام کرد: " در چند روز اخیر فیلم کوتاهی از یک تئاتر، عکس هایی از تئاتر دیگر و تصاویری از نمایشگاهی که هر کدام طی سه، هشت و پنج سال قبل اجرا و برگزار شده اند، به نام تئاترهای روی صحنه و نمایشگاه در حال برگزاری در برخی رسانه ها منتشر شده است."

در همین راستا، بیست و دوم دی ماه اهالی تئاتر هم در یک گردهمایی اعتراضی، گله شدید خود را نسبت به این حملات و سختگیری ها به جامعه هنری اعلان کردند، بیش از 300 نفر از هنرمندان تئاتر در این روز گرد هم آمدند و حتی طوماری هم به نام بیانیه خانواده تئاتر به امضا رساندند.

انتهای پیام

لینک خبر :‌ خبرگزاری دانشجویان ایران
در روزهای گذشته 10 نوازنده از ارکستر ملی اخراج شده اند و 10 نوازنده ی جدید با کمترین سابقه نوازندگی جانشین شان شده اند؛ باید دید ماجرا چیست.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۱۱/۰۶ سایت های دیگر : خبرگزاری تسنیم جهان نیوز بولتن نیوز فرارو

- اخبار فرهنگی -

به گزارش خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران پویا ، اهالی موسیقی به یاد دارند که تا همین چند سال پیش ارکستر سمفونیک تهران و ارکستر ملی ایران، همواره پر از حاشیه و مشکل بود. یک روز حقوق نمی دادند و یک روز مشکل بیمه ها بود. یک روز نوازندگان ارکستر تمرین نمی کردند و یک روز هم کار به تعطیلی می کشید. اما در چند سال گذشته ارکسترها به ثبات نسبی رسیده اند. ثباتی که گویی به نفع برخی ها نیست و می خواهند این ثبات را به هم بزنند.

بانویی که ارکستر را به سمت فاجعه برد / کمبود رپرتوار برای ارکستر ملی

در هفته ی گذشته خبر آمد که 10 تن از نوازندگان ارکستر اخراج شده اند و نوازندگان جدیدی به ارکستر آمده اند. ملاک برای این تغییر برگزاری آزمون بوده است. اما این آزمون با شرایطی عجیب و حاشیه ساز برگزار شده است. ابهام های بسیاری درباره این آزمون، نوع داوری، افرادی که اخراج شده اند و البته نوازندگان جدیدِ ارکستر وجود دارد. برخی معتقدند که آزمون شرایط حرفه ای و استاندارد نداشته است. برخی نسبت به داوری ها اعتراض دارند. برخی هم نوازندگان جدید را نورچشمیِ برخی از مسئولان معرفی می کنند. برخی هم معتقدند که مدیریت ارکسترها به بدترین شکل عمل می کند. حال باید دید ماجرا چیست.

برای شنیدن صحبت های نوازندگانِ اخراج شده، سراغ برخی از آنها رفتیم تا حرف هایشان را بشنویم. این نوازندگان به شرطی حاضر به صحبت کردن با ما شدند که نامشان فاش نشود. به هر حال آنها به خوبی می دانند که مسئولان ارکستر اگر بدانند که چه کسانی به آنها نقد کرده اند؛ در آینده ای نه چندان دور حتما از خجالتشان در خواهند آمد.به هر روی در ادامه متن صحبت های سه تن از نوازندگان اخراجیِ ارکستر ملی را می خوانید. نوازندگان را با این عنوان ها نام گذاری کرده ایم نوازنده شماره یک ، نوازنده شماره دو و نوازنده شماره سه ؛

ارکستر ملی جای کسب تجربه نیست / مدیر ارکستر بویی از موسیقی نبرده است

نوازنده شماره یک: همکاری من با ارکستر با دعوت مسئولان ارکستر شکل گرفت. زمانی که من آمدم، ارکستر دچار بحران شده بود. تعداد زیادی از نوازندگان رفته بودند. تعدادی از آنها برگشتند و برخی هم برنگشتند. در سه سال اخیر تعداد اخراجی ها از ارکستر زیاد بوده است. موسیقی یکی از تخصصی ترین کارها است. نوازنده کیفیتش مشخص است. نوازندگان با خون دل خوردن به نقطه ی حرفه ای می رسند و تعداد این نوازندگان حرفه ای آنقدرها هم زیاد نیست. ارکستر در یک سال گذشته به ثبات رسیده بود. ما در کشور آذربایجان کنسرتی برگزار کردیم که از سوی رهبر ارکستر آذربایجان با کلی تعریف و تمجید روبه رو شد.

در ماه های گذشته صحبت از گرفتن آزمون عملی شد. من به عنوان نوازنده خیلی از این اتفاق استقبال کردم. این آزمون به بالا رفتن سطح نوازندگان کمک می کند و به حضور نوازندگان جدید در ارکستر می انجامد.

وقتی قرار شد وارد آزمون شویم می خواستم با اعتماد به نفس بالا وارد شوم. اما متوجه شدم که این آزمون با هیچ آزمون دیگری در جهان شباهت ندارد. هیات داوران یک سمت و نوازنده یک سمت خواهند بود و در میانشان پرده ای قرار می گیرد تا هیچ کدام همدیگر را نبینند.

برگزار کنندگان این آزمون به خیال خودشان می خواستند جلوی شُبهه ها را بگیرند. اما مشکل اینجا بود که در چنین آزمونی شما نمی توانستی نوازنده همنواز مثلا نوازنده پیانو را در کنار خودت به صحنه ببری. قرار بود این آزمون بدون حاشیه باشد. اما پرسش اینجاست که داورانِ پشت پرده، چرا همان لحظه که امتحان گرفته شد، به جمع بندی از اجرای آن هر نوازنده نرسیدند و اعلام نتایج را یک ماه به تاخیر انداختند.

انتقاد اصلی من به مدیریت ارکسترهاست که بویی از موسیقی نبرده است. مدیر ارکستر ملی ایران کسی است که هیچ شناختی از موسیقی ندارد. در دنیای موزیک بسیار مهم است که مدیر ارکستر خودش اهل موسیقی باشد. مثلا مدیر ارکستر فیلارمونیک وین کسی خواهد بود که آشنایی کامل با موسیقی داشته باشد.

متاسفانه وقتی مدیر ارکسترها کمترین آشنایی با موسیقی را نداشته باشد، حتی کارهای خوب را هم به بدترین شکل ممکن انجام می دهند. پرسش بعدی اینجاست؛ امتحانی که در کمتر از پنج دقیقه گرفته شده، آیا می تواند ملاک تشخیص تواناییی نوازنده ای باشد که چند دهه در عرصه نوازندگای کار کرده است. چنین کاری آبروی چندین ساله نوازنده را زیر سوال می برند.

در داخل ارکستر نوازندگانی داریم که بسیار حرفه ای هستند و نمره های عجیبی گرفته اند. چطور ممکن است نوازندگان حرفه ای نمره هایشان از شاگردانشان کمتر باشد.

من در روزهای گذشته به تمرین ارکستر رفته ام و نوازندگان جدیدی که به ارکستر آمده اند را رصد کردم. برخی از این نوازندگان تازه وارد به ارکستر حتی آرشه کشیدن هم بلد نیستند. ارکستر ملی ایران جایی نیست که نوازنده بتواند تجربه های ابتدایی اش را در آنجا شکل دهد.

مشکل اصلی مدیریت ارکستر است. مدیریتی که غیرحرفه ای است و ارکستر را با اداره بایگانی و ثبت احوال اشتباه گرفته است. در لحظه ی برگزاری این امتحان ممکن است برخی نوازندگان نتوانند توان واقعی شان را به هر دلیلی در آن لحظه بروز دهند.

تاکید می کنم که گرفتن آزمون اصلا چیز بدی نیست. اما به شرطی که تمام المان های برگزاری یک آزمون حرفه ای را رعایت کنیم. قبل از عید و پیش از پرداخت عیدی ها و صنوات، چنین اخراج هایی این شبهه را ایجاد می کند که می خواهند هزینه های ارکستر را کاهش دهند. متاسفانه در هنگام ورودم به ارکستر ملی ایران، دو ماه طول کشید تا قرارداد ببندم و به من حقوق بدهند. یعنی حدود دوماه حقوقم هرگز پرداخت نشد.

احتمالا نفرات جدید ارکستر را هم چند ماهی دورسر می گردانند تا قراردادشان را به سال بعد موکول کنند. مدیر ارکستر ملی هیچ سواد موسیقی ندارد. این شخص حتی پوشش یک مدیر ارکستر که باکلاس ترین جای موسیقی است به هیچ وجه حرفه ای نیست و با دمپایی این وروآن ور می رود.

اگر جامعه موسیقی ما از وضعیت موسیقی پاپ نالان است، یکی از دلایلش این است که مدیران نالایقی داریم که لیاقت نشستن بر روی صندلی مدیریت ها را ندارند. من زمان آقای رهبری در امتحان ارکستر شرکت کردم و با تعریف و تمجید ایشان وارد ارکستر شدم. آن زمان من رودرروی آقای رهبری نشستم و قطعه ام را اجرا کردم.

زمانی که من وارد ارکستر شدم، مدیرِ کنونیِ ارکسترها کارهای اداری را انجام می داد، اکنون باید از وزیر ارشاد پرسید که؛ چطور ممکن است یک نفر مدیر امور اداری باشد و یک سال بعدش بیاید و مدیر ارکسترها شود. جالب اینکه این شخص بیشتر کارها را بدون در نظر گرفتن دیدگاه های مدیر هنری ارکستر انجام می دهد.

فریدون شهبازیان(رهبر دائم و مدیر هنری ارکستر ملی ایران) خواسته بود که هیچ نوازنده ای از ارکستر خارج نشود و فقط نوازندگان جدید وارد ارکستر شوند. اما اتفاق دیگری رقم خورد. معتقدم این آزمون نادرست باید لغو شود و آزمونی درست و حرفه ای برگزار شود.

رزومه کاریم مشخص است و دوزاده سال در معتبرترین ارکسترهای کشور نوازندگی کرده ام. در این دو روز اخیر بیشتر نوازندگان ارکستر به خاطر بازگرداندن ما نشست هایی با مدیر ارکستر داشته اند. اما متاسفانه مسئولان ارکستر این اعتراض را نادیده گرفتند.

ماجرای پرده حائل میان نوازنده و داوران / تازه واردها نمی دانند آلتو به چه معناست

نوازنده شماره دو: نحوه ی آزمونی که گرفتند غیر منطقی و غیرحرفه ای بود. اینکه پشت پرده ساز بزنیم و سلام نکنیم و صحبت نکنیم که مبادا صدایمان را بشنوند، در هیچ کجا مرسوم نیست.

هیات داوران کسانی بودند که برخی از آنها شاگردانشان آمدند و ساز زدند و پذیرفته شدند. جواب آزمون همان لحظه مشخص بود، اما یک ماه طول کشید. روز اول گفتند که نوازندگان ارکستر ملی نمره ی خوبی گرفتند و سربلند شدند و بعد دیدیم که نمره ما شد 50 و نمره ی بچه های سمفونیک شد 80.

روز اول که گفتند آزمون است قول دادند که کسی از نوازندگان ارکستر کم نمی شود. گفتند به خاطر چند نیروی اضافه ای که نیاز داریم و برای گریدبندیِ قراردادها آزمون برگزار می شود و ما هم پذیرفتیم. من به تمرین ارکستر رفتم و دیدیم که نوازندگان جدید حتی در گرفتن آرشه توان نداشتند. جالب اینکه گفته بودند این نوازندگان بالاترین نمره را در آزمون گرفته اند و نمره شان حتی بالاتر از مایستر ارکستر است.

یکی از نوازندگان جدیدی که به ارکستر ملی دعوت شده، از یکی از بچه های ارکستر پرسیده بود که فرق ویلن و ویلن آلتو چیست؟ شما از چنین پرسشی بدانید که چه کسانی به ارکستر ملی ایران دعوت شده اند.

با مدیر ارکستر که صحبت می کردیم، گفتند که این نمره ها همان نمره هایی است که داوران همان روز زیرش را امضا کرده اند. مثلا نمره یکی از بچه هایتان شده 10 و ما نمره را 30 کرده ایم. این نکته خودش اقرار به دست بردن در نمره ها است.

اگر من نوازنده ی بدی بودم در دوره علی رهبری در ارکسترش نمی نشستم. علی رهبری تعارف نداشت و اگر نوازنده ای کارش خوب نبود، بیرونش می کرد. نوازندگانی بی تجربه را آورده اند. سالیان سال تجربه و نوازندگی ما به چشم مسئولان ارکستر نیامد. آیا قضاوت نوازندگی من در همین دو سه دقیقه ی آزمون مشخص می شود. از آنها خواستم که فیلم روز آزمون را به ما نشان دهند که متاسفانه زیر بار نرفتند.

ادعایشان این است که می خواهیم سطح ارکستر ملی را ارتقا دهیم. سه سال پیش نوازندگان خوبی در ارکستر بودند که همه را اخراج کردند. اکنون هم که ارکستر به ثبات رسیده 10 نوازنده را اخراج کردند.

ارکستر ملی خانه ماست. سال هاست نوازندگی می کنیم تا در این فضاها باشیم. چرا مدیر ارکستر نباید یکی از پیشکسوتان ارکستر باشد. شاید به خاطر سوءمدیریت آقایان ما مدتی از ارکستر دور باشیم اما دیر یا زود برمی گردیم.

ارکستر ملی ایران، سولیست نمی خواهد / همیشه دل و جانم با ارکستر است

نوازنده شماره سه: من با آزمون گرفتن هیچ مشکلی نداشتم. هر آزمونی قوانین خاص خودش را دارد که در آزمونِ ما هیچ کدام از این قوانین رعایت نشد.

به هر حال من را از ارکستر کنار گذاشتند. اما دیدم که 10 نوازنده آورده اند که بلد نیستند آرشه بکشند. اگر کیفیت ارکستر مهم است باید حداقل نمره را 80 در نظر می گرفتند. اما کسی که در آزمون 50 گرفته در ارکستر مانده و کسی که نمره اش 45 شده حذف شد.

جالب است بدانید در همین آزمونی که برگزار شد، یکی از نوازندگان ارکستر هست که خودش نمره ی 50 گرفته و شاگردش 80 شده است. البته همین نکته هم چندان جای ایراد نیست؛ اما آیا درست است که نوازنده ای که هیچ تجربه ای در ارکسترنوازی ندارد، به یک باره به ارکستر ملی ایران بیاید.

باید برای نوازندگان جدید دوره می گذاشتند و پس از کارآموزی و آشنایی با فضای ارکستر وارد می شدند. شاید بهتر بود ما را تا آخر سال نگه می داشتند و از آغاز سال آینده ما کنار می رفتیم و جدیدها را می آوردند. من از بچگی مشغول نواختن هستم. گاهی روز آدم نیست. من چند سال است که در ارکستر ملی و سمفونیک هستم. حالا با کنار رفتن من کیفیت ارکستر بالا رفته است.

همه ی 10 نفری که از ارکستر رفتند کارشان خوب است. من هر موقع روی صحنه ارکستر ملی رفته ام، با تمام توانم در ارکستر بودم.

سه سال است که همه بچه ها با هم هماهنگ شده اند اما مسئولان ارکستر فضا را خراب کردند. ما در ارکستر سولیست(تکنواز) نمی خواهیم، ما نوازنده ای می خواهیم که در ارکستر بنوازد. من چه بیرون و چه خارج از ارکستر دل و جانم با ارکستر است.

به مسئولان فرهنگی کشور توصیه می کنم که شش ماه مدیریت ارکستر ملی را دست یک موزیسین بسپارید تا ببینید وضعیت چقدر تغییر می کند. ما موزیسین ها حرف های همدیگر را بهتر می فهمیم. برخی نکات ظریف هست که فقط یک موزیسین آن را درک می کند. من حاضرم شش ماه بدون حقوق ارکستر ملی را مدیریت کنم. ارکستر مایستر دارد و باید از دیدگاه های آنها استفاده شود.

سخن آخر

نگاهی به گذشته نشان می دهد که هرگاه ارکسترهای ملی یا سمفونیک، از نظر مدیریت دچار مشکل شدند، کارشان به تعطیلی کشید. یادمان هست که همین چند سال پیش، چگونه و در چه روندی کار ارکسترها با تعطیلی کشید. اعتراض نوازندگان نسبت به مدیریتِ حاکم بر ارکسترها، زنگ خطری جدی برای مسئولان بنیاد رودکی است تا شاید با تدابیری ویژه، از حاشیه های بیشتر در ارکستر جلوگیری کنند.

منبع: تسنیم

مسئولیت صحت اخبار ارائه شده به عهده منبع خبر بوده و این رسانه صرفاً رسالت اطلاع رسانی خود را در این رابطه انجام می دهد.

لینک خبر :‌ نسیم
تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۱۱/۰۶ سایت های دیگر : همسو نیوز فرهنگ امروز سینما پرس روزنامه ایران

معاون هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در مراسم آغاز سمینار علمی پژوهشی تئاتر پس از انقلاب اسلامی تصریح کرد که امسال، سال آسانی برای رویدادهای هنری کشور نبود.

به گزارش تئاتر آنلاین، سمینار علمی پژوهشی تئاتر پس از انقلاب اسلامی با حضور سید مجتبی حسینی معاون هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، شهرام کرمی مدیرکل هنرهای نمایشی، کوروش زارعی رئیس مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری، مهدی حامد سقایان دبیر سمینار و جمعی از هنرمندان عرصه تئاتر امروز شنبه 6 بهمن در سالن کنفرانس مجموعه تئاترشهر آغاز شد.

در ابتدای این سمینار یک روزه که اجرای آن برعهده منوچهر اکبرلو است، شهرام کرمی مدیرکل هنرهای نمایشی به ایراد سخنانی پرداخت. وی با بیان اینکه تنوع بسیار خوبی در مقالات تحلیلی 40 سال تئاتر انقلاب اسلامی ایران داریم، افزود: باعث افتخار است که ما در چهلمین سال پیروزی انقلاب اسلامی میراث دار یک هنر مستقل به نام تئاتر هستیم.

کرمی اظهار کرد: تئاتر انقلاب اسلامی افت و خیزهای فراوانی داشته است. از سال 60 تئاتر ما هویت و معنای خود را پیدا کرد و اولین رویداد بزرگ تئاتری در منطقه را که جشنواره تئاتر فجر بود، علیرغم جنگ تحمیلی شکل داد. ما میزبان سی و هفتمین دوره این جشنواره هستیم که در دوران ثبت انقلاب اسلامی و آغاز روند جدید تئاتر بعد از انقلاب، از سال 60 شکل گرفت.

دوران طلایی تئاتر

مدیرکل هنرهای نمایشی در ادامه سخنان خود به ارائه آماری از اجرای تئاتر در سال های 59 و 60 پرداخت و گفت: در سال 59 ما شاهد اجرای 21 اثر نمایشی و در سال 60 شاهد اجرای 36 اثر بودیم. در چند سال اول برگزاری جشنواره تئاتر فجر، هنرمندان با آثار خود به بازتاب شرایط انقلاب و موضوعات جنگ و خیزش مردمی می پرداختند. در پایان جنگ تحمیلی در سال 68 ما شاهد شکل گیری دوران طلایی تئاتر بودیم که تا سال 71 ادامه داد. در این دوران شاهد حرکت های نوینی همچون برگزاری جشنواره آیینی و سنتی، جشنواره تئاتر عروسکی، تأسیس انجمن نماش و روند آموزش تئاتر در سراسر کشور بودیم.

کرمی: سرمایه اصلی ما در تئاتر انقلاب اسلامی مخاطب مردمی است که آگاه به ارزش هنر تئاتر است. وی اظهار کرد: این روند حاصل تحولات فکری در جامعه و ضرورت حضور هنر و تئاتر در جامعه بود. اگر بخواهیم تحلیلی داشته باشیم از سال 71 تا سال 97 تئاتر ایران افت و خیزهای بسیاری داشته است؛ در دورانی شاهد رشد و شکوفایی و در دورانی هم شاهد محدود شدن تئاتر بوده ایم. تئاتر هنری زنده و مردمی است و افت و خیزهای آن نیز حاصل شرایط متغیر اجتماعی جامعه است زیرا تئاتر متکی به رفتار اجتماعی است.

کرمی تأکید کرد: علیرغم افت و خیزها، تئاتر ما بعد از انقلاب اسلامی رو به رشد و توسعه حرکت می کند. سرمایه اصلی ما در تئاتر انقلاب اسلامی مخاطب مردمی است که آگاه به ارزش هنر تئاتر است.

مدیرکل هنرهای نمایشی در بخش دیگری از سخنان خود به 6 ویژگی تئاتر انقلاب اسلامی اشاره کرد و توضیح داد: اولین جنبه پر اهمیت تئاتر بعد از انقلاب، مخاطب مردمی است. اگر پیش از انقلاب تئاتر جنبه روشنفکری داشت و مخاطب خاصی را پوشش می داد، بعد از انقلاب جنبه مردمی پیدا کرد. نکته دوم تعداد هنرمندان فعال در عرصه تئاتر انقلاب است. ما بعد از انقلاب بیش از 150 هزار نفر دست اندرکار تئاتر داریم و طبق آمار ارائه شده در سال 96، 16 هزار هنرمند تئاتر در سراسر کشور حضور دارند.

2 هزار فارغ التحصیل سالانه در حوزه تئاتر

گسترش مراکز آموزش عالی و آموزشی در حوزه تئاتر از دیگر ویژگی های تئاتر بعد از انقلاب اسلامی از دیدگاه شهرام کرمی بود که به آن اشاره کرد و گفت: هر ساله بین 1700 تا 2 هزار هنرمند تئاتر فارغ التحصیل می شوند. این آمار جدا از تقویت بنیه علمی تئاتر، به توسعه این هنر در کشور کمک می کند. روند عملی و هنرمندان دارای دانش تئاتر بعد از انقلاب اسلامی قابل توجه است.

کرمی یادآور شد: گسترش سالن های نمایش بعد از انقلاب اسلامی هر چند به نسبت جمعیت ساکن در کلان شهرها، شهرها و حتی روستاها کم است اما رو به رشد بوده است. تعداد یک هزار و 225 سالن تئاتر در سراسر کشور وجود دارد که رقم قابل قبولی است و ما شاهد گسترش سالن های تئاتر بعد از انقلاب اسلامی ایران بوده ایم.

مدیرکل هنرهای نمایشی برگزاری جشنواره های تئاتری معتبر را یکی دیگر از ویژگی های تئاتر بعد از پیروزی انقلاب اسلامی ایران دانست و گفت: سالیانه 82 جشنواره تئاتری در کشور برگزار می شود. برخی نگاه انتقادی به جشنواره ها دارند ولی از سال 60 که جشنواره تئاتر فجر شکل گرفت، نقش جشنواره های تئاتری را در رونق تئاتر کشور نمی توان نادیده گرفت. تعدد جشنواره ها می تواند آفت باشد ولی برخی جشنواره ها پایه ای و اساسی هستند.

ارتباط بین المللی هنرمندان و تئاتر کشور و همچنین تنوع آثار نمایشی در تئاتر ایران از دیگر ویژگی های تئاتر بعد از انقلاب اسلامی از دیدگاه شهرام کرمی مدیرکل هنرهای نمایشی بود.

بودجه، حمایت و انگیزه برای پژوهش وجود ندارد

در ادامه سمینار علمی پژوهشی تئاتر پس از انقلاب اسلامی مهدی حامد سقایان دبیر این سمینار، پژوهش درباره رابطه دوسویه تئاتر و انقلاب اسلامی و تأثیرگذاری آن ها بر یکدیگر را دارای اهمیت بالایی دانست.

وی با بیان اینکه مسئولان همیشه بر اهمیت پژوهش تأکید دارند، متذکر شد: متأسفانه در عمل بودجه، حمایت و انگیزه لازم برای انجام پژوهش وجود ندارد. 40 سال از پیروزی انقلاب اسلامی ایران گذشته و هنوز خیلی از هنرمندان و پژوهشگران نمی دانند دستاوردهای تئاتر بعد از انقلاب چه بوده است.

دبیر سمینار علمی پژوهشی تئاتر پس از انقلاب اسلامی تأکید کرد: اینکه 50 چکیده مقاله برای سمینار تئاتر پس از انقلاب ارائه می شود، آمار فوق العاده ضعیفی است و باید فکری برای آن بشود.

معاون هنری وزیر ارشاد: انقلاب اسلامی ایران مقطع مهمی از تاریخ ما است و یکی از دستاوردهای آن گسترده کردن عرصه حضور و فراگیری هنر در طبقات مختلف اجتماعی است سقایان در بخش پایانی سخنان خود تصریح کرد: خبر خوب این است که در این سمینار با نسل جوانی از پژوهشگران مواجه هستیم که اتفاق بسیار خوبی است. خواهش من این است که این سمینارها ادامه پیدا کند و برگزاری آن ها به چند سال بعد موکول نشود.

به ضعف ها توجه نکنیم، مسیر قوت را پیدا نمی کنیم

سخنران پایانی آغاز سمینار علمی پژوهشی تئاتر پس از انقلاب اسلامی نیز سید مجتبی حسینی معاون هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی بود. وی اظهار کرد: خوشحالم که آمار چکیده مقاله های ارائه شده به سمینار آقای سقایان را راضی نکرده است، طبیعتا اگر به ضعف توجه نکنیم مسیر قوت را پیدا و طی نخواهیم کرد.

وی تأکید کرد: انقلاب اسلامی ایران مقطع مهمی از تاریخ ما است و یکی از دستاوردهای آن گسترده کردن عرصه حضور و فراگیری هنر در طبقات مختلف اجتماعی است. بررسی امروز چراغ راه ما در مسیر دهه پنجم انقلاب اسلامی است. باید به موضوع مطالعات کاربردی بیشتر توجه شود.

معاون هنری وزیر ارشاد در ادامه سخنان خود تصریح کرد: امسال سال آسانی برای رویدادهای هنری کشور نبود. ضرورت مطالعه و پژوهش بهترین سرمایه ما برای ورود به فردا است و باید برگزاری این نشست ها به صورت ماهانه و فصلی ادامه داشته باشند.

بعد از این سخنان پژوهشگرانی که مقالات خود را به سمینار علمی پژوهشی تئاتر پس از انقلاب اسلامی ارائه داده اند، به معرفی و خوانش مقالات خود پرداختند.

لینک خبر :‌ تئاتر آنلاین
ایوب دهقانکار با اشاره به اهمیت آموزش در صنعت نشر، گفت: حمایت از آموزش حرفه ای نشر در دستور کار معاونت فرهنگی قرار گرفته است و به زودی دوره های آموزشی نشر با حمایت معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد برگزار می شود.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۱۱/۰۷

ایوب دهقانکار؛ مشاور اجرایی معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در گفت وگو با خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) ، عنوان کرد: در صدد هستیم دوره های خاصی با رویکرد آگاه بخشی از شرایط حرفه ای نشر برای ناشران برگزار کنیم تا از آسیب ها و مشکلات دست اندرکاران این حوزه کاسته شود.

وی افزود: یکی از دلایلی که موجب می شود ناشران ما نتوانند در شرایطی که فشار اقتصادی وجود دارد و حوزه کتاب از وضعیت اقتصادی مناسبی برخوردار نیست دوام بیاورند، کم آگاهی آن ها از مسائل حرفه ای نشر است.

دهقانکار با بیان اینکه تجربه نشان داده است کسانی که در حوزه نشر آگاهی کمتری دارند، بیشترین آسیب را دیده اند و کسانی که از آگاهی بیشتری برخوردارند آسیب کمتری دیده اند، گفت: از آنجایی که مسائل مرتبط با چاپ و نشر کتاب دارای ابعاد و زوایای گوناگون است، معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در نظر دارد ضمن کسب نظر از صاحب نظران و متخصصان این حوزه و همکاری نهادهای علمی و پژوهشی، نسبت به تهیه سرفصل دوره های آموزشی مورد نیاز ناشران اقدام و از برگزاری این دوره ها حمایت کند.

وی یادآور شد: رمز موفقیت در هر حوزه و رشته کاری، آشنایی با ابعاد مختلف آن حرفه است که از طریق آموزش میسر می شود، در این زمینه ناشران نیز باید قبل از اینکه فعالیت خود را آغاز کنند نسبت به زوایای مختلف این حرفه آگاهی داشته باشند.

ورود جدی به بحث آموزش
مشاور اجرایی معاون فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به توجه جدی این معاونت به برگزاری دوره های آموزشی اشاره کرد و گفت: معاونت امورفرهنگی همواره خود را در برابر حوزه نشر مسئول می داند و در این زمینه حمایت های مادی و معنوی از این بخش را در قالب های مختلف دنبال می کند.

دهقانکار ادامه داد: این حمایت ها گاهی در شرح وظایف معاونت فرهنگی و گاهی نیازمند هم افزایی دستگاه های دیگر است تا به حوزه کتاب و نشر کمک کنیم.

وی با بیان اینکه یکی از این مصداق ها تخصیص ارز نیمایی و حذف ثبت سفارش گمرکی برای کتاب های خارجی است، گفت: با این اقدام به حوزه اقتصاد نشر کمک می شود، زیرا ورود کتاب های خارجی مفید موجب ارتقای سطح علمی دانشگاه ها ومحافل علمی می شود.

دهقانکار یادآور شد: در این زمینه و با هدف ارتقای کمی و کیفی حوزه نشر برنامه های دیگری در معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی دنبال می شود که برگزاری کارگاه آموزش ثبت سفارش و تخصیص ارز نیمایی از جمله این برنامه ها است که در آینده برای حوزه های مختلف توسعه پیدا خواهد کرد.

لینک خبر :‌ خبرگزاری کتاب ایران
تهران- ایرنا- مدیرعامل خانه کتاب با اشاره به امضای تفاهم نامه جدید با شرکت پست جمهوری اسلامی ایران از تخفیف 22 تا 60 درصدی ارسال محصولات کتاب تا سقف 45 کیلوگرم خبر داد.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۱۱/۰۶

نیکنام حسینی پور روز شنبه در گفت وگو با خبرنگار فرهنگی ایرنا با بیان آنکه ارتباط خانه کتاب با شرکت پست جمهوری اسلامی ایران پیش از این نیز وجود داشته است، گفت: اجرای تخفیف های ارسال محصولات کتاب از طریق پست در اسفند ماه سال 1396 به پایان رسیده بود.
وی ادامه داد: از آنجا که نخستین امضای تفاهم نامه میان خانه کتاب با شرکت پست جمهوری اسلامی در زمان مدیریت آقای سیدعباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی فعلی و در زمانی که وی در راس معاونت امور فرهنگی حضور داشت، صورت گرفته بود، بر آن شدیم با توجه به استقبال ناشران و کتابفروشان از چنین طرح های تخفیفی بار دیگر برای اجرایی شدن این طرح برنامه ریزی کنیم.
به گفته مدیرعامل خانه کتاب، طی دیدار مدیرعامل پست جمهوری اسلامی ایران همزمان با برگزاری نمایشگاه بین المللی کتاب در اردیبهشت ماه، بار دیگر مقرر شد تا با رویکردی جدید به همکاری ناشران و کتابفروشان با شرکت پست ادامه دهیم.
وی تصریح کرد: همچنان که پیشتر وعده داده بودیم با فراهم ساختن زیرساخت ها و اختصاص درگاهی مجزا و تخصصی برای ثبت نام و ارسال محصولات کتاب از طریق پست برای دریافت تخفیف های مدنظر، خوشبختانه از ابتدای بهمن ماه مطابق وعده داده شده بار دیگر این مساله از سر گرفته شده است.
حسینی پور یادآور شد: ناشران و کتابفروشان می توانند با مراجعه به سایت خانه کتاب به نشانی ketab.ir نسبت به ثبت نام اقدام کنند و بتوانند از امکانات ویژه این طرح بهره ببرد.
مدیرعامل خانه کتاب درباره نحوه تخصیص تخفیف های شرکت پست جمهوری اسلامی ایران به محصولات کتاب گفت: در تفاهم نامه صورت گرفته مقرر شده است که تا سقف 45 کیلوگرم بر حسب وزن و نوع کتاب ها تخفیف های 22 تا 60 درصدی برای ارسال محصولات یار مهربان به سراسر کشور اعمال شود.
به گفته حسینی پور با توجه به افزایش قیمت کتاب در طی چند ماه اخیر استفاده از چنین طرح های تخفیفی می تواند در دسترسی عموم مردم به یار مهربان کمک های ویژه ای را هم نصیب مخاطبان و هم شامل کتابفروشان و ناشران کند.

** اجرای طرح زمستانه کتاب در گروه تسویه حساب طرح پاییزه
طبق صحبت های صورت گرفته توسط مدیرعامل خانه کتاب مقرر شده بود تا امسال همزمان با برگزاری دهه مبارک فجر و به مناسبت چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی، شاهد برگزاری نخستین دوره طرح زمستانه کتاب باشیم.
در همین راستا حسینی پور درباره برگزاری طرح زمستانه کتاب برای نخستین بار گفت: طی جلسات متعدد با کتابفروشان بنا بر این گذاشته شد که با توجه به بازار مشخص و قابل توجه در تعطیلات نوروز و استقبال مردم ایران از خرید کتاب برای هدیه دادن یار مهربان به عنوان عیدی و هدیه نوروزی مقوله برگزاری طرح حمایتی عیدانه کتاب را در تاریخ دیگری موکول کنیم.
وی ادامه داد: همین بهانه موجب شد که به مناسبت چهلمین سال پیروزی انقلاب اسلامی برای نخستین بار طرح زمستانه کتاب را همزمان با ایام دهه فجر برگزار کنیم که خوشبختانه زیرساخت های این امر فراهم و انجام شده و امیدواریم بعد از تسویه حساب ناشران در طرح پاییزه، در ایام دهه فجر نخستین دوره طرح زمستانه کتاب اجرایی شود.
مدیرعامل خانه کتاب خاطرنشان کرد: خوشبختانه با مساعدت معاونت امور فرهنگی وزارت ارشاد طی هفته گذشته تسویه حساب طرح تابستانه کتاب صورت گرفت و امیدواریم در روزهای آینده با تسویه طرح پاییزه و مساعدت معاونت امور فرهنگی ارشاد برگزاری نخستین دوره طرح زمستانه کتاب را هم سو با روزهای دهه فجر شاهد باشیم.

** اولویت، حمایت از کتابفروشی های محلات و شهرستان هاست
حسینی پور در پاسخ به تغییرات وعده داده شده درباره برگزاری طرح های حمایتی خانه کتاب گفت: طی جلسات تخصصی و صحبت با کارشناسان مقرر شد از این پس همزمان با برگزاری طرح های فصلی و حمایتی خانه کتاب بیشترین توجه خود را به کتابفروشان محلات و شهرستان ها معطوف کنیم.
وی ادامه داد: در همین راستا و با احترام به فعالیت کتابفروشی های بزرگ و کلان بنا را بر حضور مشارکتی آنها قرار دادیم تا بیشترین بودجه حمایتی خود را به توسعه و حمایت از کتابفروشان کوچک در محلات، استان ها و شهرستان های کشور اختصاص دهیم تا از این پس کمتر تغییر کاربری کتابفروشان را به دلیل عدم گردش چرخ اقتصادی شاهد باشیم.
فراهنگ**9266** 9053

ارتباط با سردبیر newsroom@irna.ir

تماس بی واسطه با مسئولین

لینک خبر :‌ خبرگزاری جمهوری اسلامی
حوزه/ عضو کمیسیون فرهنگی مجلس با بیان اینکه دولت سهم نهادهای فرهنگی در بودجه سال آینده را نسبت به کل بودجه، به کمتر از نیم درصد کاهش داده است، گفت: همانند دوران پهلوی که یک تبلیغات گسترده علیه حوزه های علمیه انجام می گرفت، اکنون نیز عده ای در تلاشند تا مشکلات کشور را گردن حوزه بیاندازند.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۱۱/۰۶

محمد اسماعیل سعیدی در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری حوزه در تبریز، بابیان اینکه بودجه فرهنگی کشور در مقایسه با بودجه عمومی کشور قابل بیان هم نیست، اظهار داشت: بودجه پیش بینی شده حوزه فرهنگی کشور برای سال 98، سطح توجه و دغدغه دولت و مسئولان را با وجود تمامی شعارها، نشان می دهد.

*بودجه فرهنگی اصلاً قابل دفاع نیست

وی افزود: بودجه فرهنگی کشور برای سال آینده بسیار ناچیز بوده و قابل دفاع نیست. هر کدام از نهادهای فرهنگی و دینی کشورمان در جای خود تأثیرگذارند، ولی انتقاداتی وجود دارد که چرا وضعیت فرهنگی این گونه است؛ وقتی در اعتبارات عمومی کشور توجهی به حوزه فرهنگ نمی شود، طبیعی است که اثرات آن نیز اینگونه بروز کند.

*دولت زیر توافق با کمیسیون فرهنگی زد

نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس خاطرنشان کرد: علی رغم وعده و صورتجلسه ای ای که سازمان برنامه و بودجه به کمیسیون فرهنگی مجلس داشت، قرار بود اعتبارات حوزه فرهنگ در سال 98 نسبت به امسال، 20 درصد افزایش یابد که نه تنها این موضوع محقق نشد، بلکه با 10 درصد کاهش بودجه نیز مواجه هستیم.

*کل بودجه فرهنگی کشور کمتر از نیم درصد است

سعیدی با بیان اینکه دولت سهم نهادهای فرهنگی در بودجه سال آینده را نسبت به کل بودجه، به کمتر از نیم درصد کاهش داده است، گفت: دولت در بودجه سال آینده که مقرر بود انقباضی و تحریمی باشد، از سهم نهادهای فرهنگی کم کرده است.

*هجمه هدفمند علیه حوزه های علمیه

وی در خصوص بودجه حوزه های علمیه و هجمه های موجود علیه آن، بیان داشت: مدت هاست در فضای مجازی جوی به راه انداخته اند و درصدد القای این موضوع هستند که اگر مشکل بیکاری و اقتصادی در کشور وجود دارد، به علت اختصاص سهم عمده ای از بودجه کشور به حوزه فرهنگ، دین و به خصوص حوزه های علمیه است. در این راستا آمار و ارقامی ارائه می شود که عمدتاً غیر واقعی هستند و صرفا در جهت القاء این است که بخش زیادی از بودجه به سمت مدارس دینی و حوزه های علمیه هدایت می شود.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس با تأکید بر اینکه میزان کمتر از نیم درصدی حوزه فرهنگ در بودجه سال 98 خود گویای تمامی مسائل است، افزود: اگر این مقدار ناچیز از بودجه کل کشور قادر است که این مقدار مشکلات در حوزه اقتصاد ایجاد کند، پس باید بپذیریم که دودوتا، می شود هشتصد تا !

*انسان از مقایسه سرانه طلاب نسبت به دانشجویان شرم دارد

سعیدی یادآور شد: سرانه ای که برای هر طلبه و دانشجوی حوزه علمیه با احتساب هزینه های بیمه، تغذیه، حمل و نقل و دیگر هزینه ها، کاملاً مشخص است و این مبلغ در مقایسه با دانشجویان دانشگاه ها آن قدر ناچیز می باشد که انسان از بیان آن شرم می کند؛ این در حالی است که هر دو دنبال علم هستند و حاکمیت در قبال آنها مسئول است.

وی اضافه کرد: فاصله سرانه یک دانشجو و طلبه بسیار زیاد است و تبعیض قائل شدن بین این دو قشر، خوب نیست و باید سرانه طلاب نیز به اندازه دانشجویان افزایش یابد. البته در زمینه اعتبارات دانشگاهی و سرانه دانشجویان نیز مشکلات زیادی داریم و معتقدیم مبلغ اختصاص یافته برای دانشجویان نیز کافی نیست و باید بیشتر شود.

*می خواهند مشکلات کشور را گردن حوزه های علمیه بیاندازند

این نماینده مجلس با تأکید بر اینکه میزان بودجه حوزه های علمیه و تعداد طلاب شاغل به تحصیل در حوزه ها مشخص است، گفت: همانند دوران پهلوی که یک تبلیغات گسترده علیه حوزه های علمیه انجام می گرفت، اکنون نیز عده ای در تلاشند تا مشکلات کشور را گردن حوزه های علمیه بیاندازند.

*عده ای با فرافکنی به دنبال فراموش کردن خائنان به مردم هستند

سعیدی در پایان یادآور شد: دشمنان و بدخواهان نظام و انقلاب، فضای عمومی جامعه را به سمتی هدایت می کنند که افراد دخیل در مشکلات اقتصادی کشور و کسانی که به آرمان های امام و انقلاب خیانت کرده اند، فراموش شوند و از طرف دیگر مجموعه هایی که موجب تقویت ارزش ها، باورها، ایمان و روح استقامت و پایداری شده اند را تخریب کنند، چرا که از این موضوع مطلعند که تمامی مشکلات نظام سلطه و استکبار ازاعتقادات، ارزش ها و باورها این چنینی ناشی می شود.

انتهای پیام

لینک خبر :‌ خبرگزاری حوزه
چهاردهمین دوره انتخابات اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران فردا صبح (یکشنبه 7بهمن) در حالی برگزار می شود که حدس و گمان های زیادی برای احتمال دومرحله ای شدن این انتخابات از سوی برخی اهالی صنف بیان می شود.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۱۱/۰۶ سایت های دیگر : چاپ و زندگی

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) ، انتخابات اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران در چهاردهمین تجربه خود روزهای پرفراز و فرودی را طی سه هفته اخیر تجربه کرده است، روزهایی که به گفته دست اندرکاران این حوزه از جمله روزهای پرتنش صنف طی سالیان اخیر بوده است.

طبق آخرین آمار 1260 ناشر، کتابفروش و موزع در اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران عضویت دارند که اگر 420 نفر از آن ها در این انتخابات شرکت کنند، رای گیری به حدنصاب می رسد، در غیر این صورت انتخابات به دور دوم می کشد.

با توجه به حواشی و موضوعاتی که طی 20 روز اخیر رخ داده است، پیش بینی برخی از کارشناسان و فعالان صنفی این است که به دلیل برخی اختلاف نظرها و دیدگاه های متفاوت کاندیدای انصرافی انتخابات با عدم استقبال برخی از ناشران در رسته ها و حوزه های مختلف روبه رو شود و این موضوع منجر به دو مرحله ای شدن انتخابات شود.

اما برخی دیگر بر این باور هستند که ناشران و کتابفروشان در این موقعیت حساس با اتحاد و همدلی در کنار یکدیگر قرار می گیرند، در انتخابات شرکت می کنند و اعضای منتخب خود را به هیات مدیره اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران می فرستند.

نگاهی به نامزدهای انتخابات چهاردهم
28 کاندیدایی که برای هیات مدیره اتحادیه داوطلب شده اند عبارتند از محمود آموزگار، رفیع احمدجواهری، بهروز امیری، مجید بدرکوهی، مریم بیرقی، پریسا جباری، زیبا جلالی نائینی، هومان حسن پور، علی حسنی، مرتضی دانش اشراقی، نیایش سرامی، فرشته سنگری، عبدالحمید سیاح براتی، نسرین سیاح فر، روبن شاهوردی، مهدی شریف حسینی، ابوالقاسم شهلایی مقدم، فاطمه(پروین) صدقیان حکاک، علی اکبر طورانیان، سیداحمد عبدالصالحی، کاظم علمی کتاب فروش، امیر علی بیک، کاوه علی نقی، محمدمهدی فخری زاده، حسن قربانی، مسعود گلابی، زهرا نبی ئی و حمید نمازی ها اشاره کرد.

همچنین برای نامزدی در سمت بازرس اتحادیه نیز 9 نفر ثبت نام کرده اند که شهربانو بیژن زاده، زهره حسین زادگان، میثم حصارکی، صادق رحمت سمیعی، مهدی صادقی صادق آبادی، حسین غیاثی، ناصر فولادی نسب ، مسعود کازری و امیر نوید این افراد هستند.

در سیزدهمین دوره هیات مدیره اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران محمود آموزگار؛ مدیر انتشارات و کتابفروشی آمه به عنوان رئیس اتحادیه، محمدرضا توکل صدیق؛ مدیر نشر صابرین به عنوان نایب رئیس اول، مسعود پایدار داریان؛ مدیر انتشارات نشر کتاب دانشگاهی به عنوان نایب رئیس دوم فعالیت داشتند.

همچنین هومان حسن پور؛ مدیر انتشارات آریابان به عنوان خزانه دار، محمدمهدی فخری زاده؛ مدیر انتشارات روزنه کار به عنوان دبیر، سیدعباس حسینی نیک؛ مدیر انتشارات مجد به عنوان بازرس اتحادیه و یحیی دهقانی؛ مدیر نشر مبتکران و فتح الله فروغی؛ مدیر انتشارات شورا به عنوان اعضای هیات مدیره منتخب ناشران در سیزدهمین دوره انتخابات اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران بودند.

اتحاد صنفی جایگزین اختلافات
حال باید منتظر ماند تا دید فردا صنف در فاصله پنج ساعت رای گیری چه آینده ای برای مسند هیات مدیره چهار سال آینده اتحادیه 60 ساله خود پیش بینی خواهد کرد و آیا اتحاد و همدلی صنفی جای خود را به اختلافات درون صنفی می دهد؟

در وضعیت کنونی که صنعت نشر بیش از هر زمان دیگری در فشار و مضیقه قرار دارد و گرانی مواد اولیه از کاغذ تا مرکب و زینک بخش زیادی از فعالیت را تحت تاثیر قرار داده است، به نظر می رسد یک اتحادیه قوی و منسجم می تواند به حل مشکلات و برون رفت ناشران از این حوزه کمک زیادی کند. اتحادیه ای که با تکیه بر قدرت قانونی و ارتباطات موثری که می تواند با نهادها و سازمان های دولتی داشته باشد به پشتیبانی از صنف راهکارهای مختلفی برای بهتر شدن وضعیت ناشران ارائه کند.

می توان گفت که حفظ و حمایت از حقوق صنفی و ایجاد تحکیم اصول همکاری بین افراد صنف و بهبود وضع پیشه و خدمات در ارتباط با حمایت از حقوق مصرف کنندگان و تسهیل روابط افراد صنفی با مؤسسات دولتی و خصوصی همچنین انجام وظایف مقرر در قانون نظام صنفی و آئین نامه ها از جمله کارکردهای یک اتحادیه صنفی است، وظایفی که در اتحادیه ناشران و کتابفروشان به تناسب مشکلات حوزه نشر بررسی می شود.

لینک خبر :‌ خبرگزاری کتاب ایران
معاون امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: تلاش شد روند برپایی نمایشگاه کتاب به هیچ عنوان و در هیچ استانی نه تنها متوقف نشود، بلکه با کیفیتی متفاوت و تأثیرگذارتر از قبل برگزار شود.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۱۱/۰۶ سایت های دیگر : خبرگزاری شبستان

به گزارش روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کهگیلویه و بویراحمد، محسن جوادی گفت: یکی از مهم ترین دغدغه های مسئولان نظام از اولین روزهای پس از پیروزی انقلاب اسلامی تاکنون، مقوله کتاب و کتاب خوانی بوده است.

معاون امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اظهار داشت: بدون تردید برای دستیابی به جایگاه مناسب در این زمینه، برگزاری برنامه هایی چون هفته کتاب، نمایشگاه های استانی، طرح های فروش فصلی و عیدانه کتاب، جشنواره ها و جایزه های کتاب و... بسیار مفید و ضروری است، اما به هیچ عنوان از اقدامی که می تواند در خانواده شروع و در ادامه در مدرسه و دانشگاه تکمیل شود، نباید غافل بود.

جوادی ادامه داد: خوشبختانه دولت محترم به رغم وجود مشکلات اقتصادی، نگاه ویژه ای به فعالیت های فرهنگی و به صورت خاص به موضوع کتاب و کتاب خوانی دارد که نمونه بارز آن، برگزاری همین نمایشگاه های استانی کتاب است.

معاون امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی یادآور شد: تلاش شد روند برپایی آن به هیچ عنوان و در هیچ استانی نه تنها متوقف نشود، بلکه با کیفیتی متفاوت و تأثیرگذارتر از قبل برگزار شود.

وی خاظرنشان کرد: تقارن برگزاری هجدهمین نمایشگاه کتاب استان کهگیلویه و بویراحمد با ایام مبارک برپایی جشن های چهلمین سال پیروزی انقلاب اسلامی، فرصت ارزشمندی برای همه علاقه مندان این عرصه است تا کتاب خوانی را یک گام به جلو ببرند.

جوادی ابراز داشت: مروری بر تصاویر و مستندات مرتبط با دوره های قبل نمایشگاه کتاب این استان از استقبال باشکوه عموم مردم خبر می دهد که امیدوارم نمایشگاه امسال نیز همچنان مورد توجه قرار گیرد و سهم مناسبی در رشد فرهنگ، خردورزی و سرانه مطالعه داشته باشد.

6 بهمن 1397 11:39

لینک خبر :‌ وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی
تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۱۱/۰۷

دی ماه امسال در مقایسه با زمان مشابه در سال گذشته برای سینمای ایران سود بیشتری به همراه داشته است.
به گزارش بانی فیلم، دی ماه امسال نسبت به سال گذشته شاهد افزایش 3 میلیاردی درآمد گیشه سینمای ایران بودیم.
طبق اعلام سیستم مکانیزه فروش، دی ماه گذشته گیشه سینماها با افزایش سه میلیاردی نسبت به سال گذشته همراه بوده است. در این ماه فروش سینماها به رقم 18.619.713.299 میلیارد تومان رسید که نسبت به سال گذشته با افزایش سه میلیارد تومان مواجه شده است. سینماروها نیز در این ماه نسبت به سال گذشته افزایش 170 هزار نفری داشته اند.

اشتراک گذاری در:

لینک خبر :‌ روزنامه بانی فیلم
سینماپرس: فریال بهزاد کارگردان سینما همزمان با فعالیت هیأت داوران سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر گفت: نحوه داوری فیلم ها در جشنواره ها شفاف نیست و لابی گری و زد و بند بسیار زیادی وجود دارد که همه این اتفاقات دست در دست هم داده تا کیفیت جشنواره ها دچار افت جدی شود.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۱۱/۰۷

کارگردان فیلم سینمایی روزی که خواستگار آمد در گفتگو با خبرنگار سینماپرس افزود: برای خود بنده چند باری چه در جشنواره فیلم فجر چه در جشنواره فیلم کودک پیش آمده که از طرف جشنواره تماس گرفته اند و گفته اند شما برنده شده اید و به مراسم اختتامیه بیایید اما دقیقه 90 و در مراسم اختتامیه شخص دیگری را به عنوان برنده اعلام کرده اند!

وی ادامه داد: این اتفاق نویی که امسال در جشنواره فیلم فجر افتاده و داوران پیش از آغاز جشنواره مشغول داوری شده اند هم عجیب است چرا که داوران در همه جشنواره های معتبر دنیا همزمان با برگزاری جشنواره فیلم ها را می بینند نه قبل از آن!؛ این اتفاق باعث می شود تا داوران بیشتر از گذشته تحت تأثیرات بیرونی قرار بگیرند و فشارهای فراوان و لابی گری آن ها نظر آن ها را تغییر دهد.

بهزاد یادآور شد: من بارها در خارج از کشور به عنوان داور حضور داشته ام و نحوه داوری ما به صورتی بود که در زمان جشنواره فیلم ها را می دیدیم و همان لحظه نظرات مان را اعلام می کردیم اما در کشورمان بیشتر از نظر داوران لابی گری های پشت صحنه اثرگذار است! ما حتی با این پدیده مواجه هستیم که گاهی برخی داوران فیلم ها را نمی بینند که این اتفاق هم بسیار عجیب است.

کارگردان فیلم سینمایی دره شاپرک ها تأکید کرد: متأسفانه همانطور که در بسیاری از کارها و بخش ها ما از قواعد استاندارد پیروی نمی کنیم در داوری مان هم هیچ استانداردی نداریم و قوانین نانوشته پشت پرده بیشتر تعیین کننده هستند. ما هنوز در کشورمان در خصوص نحوه داوری فیلم ها در جشنواره ها سازوکار درستی نداریم و حتی برخی اوقات با داورانی روبرو هستیم که اصلاً صلاحیت داوری ندارند و معلوم نیست بر چه اساس و چه رابطه ای داور شده اند!

این سینماگر تصریح کرد: بنده معتقدم مسئولان سینمایی باید نحوه داوری ها را شفاف تر کنند؛ لابی کردن در داوری ها برای شخص من 100 درصد مشخص شده است؛ من حتی با این اتفاق روبرو شده ام که برخی از داورها اعلام کرده اند که ما مجبور شده ایم به فلان فیلم رأی بدهیم! همه این اتفاقات ناراحت کننده است و متأسفانه سال به سال هم ما شاهد ترویج بیشتر ناداوری و بی عدالتی در سینمای مان هستیم.

وی در خاتمه این گفتگو با بیان اینکه هر هیأت داوری نیاز به رئیس دارد که بر روی روند کار افراد نظارت کند اظهار داشت: یکی دیگر از مشکلات عمده انتخاب داوران در سینمای ایران این است که ما از متخصصان حوزه های مهمی همچون موسیقی، چهره پردازی و... در داوری ها بهره نمی گیریم و همه این ها باعث می شود تا داوری در این بخش ها به جای تخصصی بودن سلیقه ای شود.

لینک خبر :‌ سینما پرس
جشنواره فیلم فجر امسال همزمان با تهران در استان های دیگر نیز برگزار می شود اما در هر استان 11 فیلم منتخب از مجموعه فیلم های راه یافته به جشنواره فیلم فجر به نمایش درخواهد آمد.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۱۱/۰۶ سایت های دیگر : بولتن نیوز روزنامه نسل فردا

سیدضیاء هاشمی (دبیر شورای عالی تهیه کنندگان سینما) در گفتگو با خبرنگار ایلنا، با اشاره به جزییات نمایش فیلم های جشنواره فیلم فجر در استان های مختلف گفت: شیوه عملکرد در بخش استانها مانند سال گذشته است. به هر فیلم برای هر بار نمایش در یک استان 4 میلیون تومان پرداخت می شود مثلا اگر هر فیلم در 10 استان نمایش داده شود در مجموع 40 میلیون تومان به صاحب آن فیلم پرداخت می شود.

وی ادامه داد: اگر فیلمی بیش از این تعداد سانس نمایش داشت با توافق صاحب فیلم و استان مربوط اجازه نمایش به آن فیلم داده می شود و هزینه نمایش اضافه 5 میلیون تومان است.

هاشمی افزود: در هر استان 11 فیلم از میان فیلم های راه یافته به جشنواره فیلم فجربه نمایش درمی آید و فیلم ها با نظر شورای عالی تهیه کنندگان، تقاضای استان برگزارکننده، صاحبان فیلم انتخاب می شود.

وی افزود: هزینه نمایش فیلم ها در استان ها به صورت مستقیم از سوی دولت و وزارت ارشاد به شورای عالی تهیه کنندگان پرداخت می شود و این شورا این هزینه را به صاحبان فیلم ها پرداخت می کند.

هاشمی اظهار داشت: نمایش فیلم ها در استان ها از 10 بهمن آغاز می شود و تا 22 بهمن ادامه دارد و فقط همانند تهران به دلیل دو روز ایام شهادت حضرت فاطمه زهرا(س) در استان ها نمایش فیلم برگزار نمی شود. بلیت فروشی نیز از طریق استانها و همچنین سینما تیکت انجام می شود.

لینک خبر :‌ خبرگزاری کار ایران
سینماپرس: هارون یشایایی تهیه کننده سینما در آستانه برگزاری سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر گفت: بدیهی است که کیفیت پایین فیلم ها سطح جشنواره فیلم فجر را دچار تنزل کرده است؛ نه تنها جشنواره فیلم فجر که کلیت سینمای کشور به دلیل فقدان سطح کیفی مطلوب آثار سینمایی با بحران روبرو شده و باید مسئولان تدبیری جدی برای مقابله با این بحران اندیشه کنند.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۱۱/۰۶

تهیه کننده فیلم های سینمایی ناخدا خورشید و اجاره نشین ها در گفتگو با خبرنگار سینماپرس افزود: مهمترین مسأله امروز سینما که جشنواره فیلم فجر را هم تحت تأثیر خود قرار داده مسأله کیفیت پایین فیلم ها است؛ قطعاً اگر کیفیت فیلم ها خوب باشد مردم، سینماگران و رسانه ها استقبال بسیار بیشتری از جشنواره به عمل خواهند آورد و همچنین قضاوت ها و داوری ها در جشنواره نیز عادلانه می شود.

وی ادامه داد: تمام تلاش مسئولان سینمایی و سینماگران باید در راستای بهبود کیفی آثار سینمایی باشد و زیاد نباید به مسائل اجرایی و تشریفاتی توجه شود چرا که اصولاً کارهای اجرایی همیشه مشکلات و ایراداتی دارند و در هر صورت تأثیر جدی بر جشنواره نمی گذارند اما این کیفیت پایین و ضعیف فیلم ها است که می تواند تأثیرات به شدت منفی بر کلیت سینمای کشور بگذارد.

این سینماگر در پاسخ به این سوأل که علاوه بر مبحث پایین بودن کیفیت فیلم ها فکر می کنید دیگر دلایل بی توجهی بخشی از سینماگران نسبت به جشنواره فجر و کمرنگ تر شدن علاقه عده ای از سینماگران برای حضور در این رویداد چیست اظهار داشت: ما پس از انقلاب اسلامی تنها یک جشنواره سینمایی داشتیم و آن هم جشنواره فیلم فجر بود و همه اهالی سینما تنها هدف و چشم امیدشان به این جشنواره بود و به همین دلیل هم این رویداد مهمترین رویداد سینمایی کشور لقب گرفت اما به دلیل اینکه طی سال های اخیر جشنواره های ریز و درشت زیادی در کشور به وجود آمده اند و هر کدام بخشی از سینماگران را به سوی خود جذب کرده اند، توجه کمتری به جشنواره فیلم فجر می شود.

تهیه کننده فیلم های سینمایی هامون و کیمیا خاطرنشان کرد: در واقع می توان بر این امر صحه گذاشت که تعدد جشنواره های ریز و درشت باعث شده تا اهمیت جشنواره فیلم فجر کمتر شود و بنده معتقدم مسئولان باید جشنواره های سینمایی کشور را به درستی ساماندهی کنند و اجازه ندهند تا جشنواره فیلم فجر بیش از این کمرنگ شود.

یشایایی در خاتمه این گفتگو افزود: ما باید به سمت استانداردهای جهانی برویم و استانداردسازی هیچ گاه خود به خود اتفاق نمی افتد مگر با توجه جدی و ویژه به کیفیت آثار سینمایی و امیدوارم مسئولان ذیربط به این مسأله مهم توجه نمایند.

لینک خبر :‌ سینما پرس
تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۱۱/۰۶ سایت های دیگر : میزان

فصل اقتصاد - با رایزنی سازمان فرهنگی و هنری شهرداری تهران با مسئولان سی و هفتمین دوره جشنواره فیلم فجر، مراسم افتتاحیه این دوره از جشنواره برای اولین بار در پردیس تئاتر خاوران برگزار خواهد شد.
به گزارش فصل اقتصاد، سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر از 10 تا 22 بهمن ماه در تهران و برخی از کلانشهرها برگزار می شود و شهرداری تهران امسال نیز همچون سال های گذشته مجموعه ای از زیرساخت های خود در حوزه سینما را در اختیار مسئولان جشنواره قرار خواهد داد.
آن گونه که از سوی مسئولان سازمان فرهنگی و هنری شهرداری تهران اعلام شد امسال برای نخستین بار مراسم افتتاحیه این دوره از جشنواره نهم بهمن ماه در پردیس تئاتر خاوران که مسئولیت اداره آن با شهرداری تهران است، برگزار می شود.
در این دوره پردیس ملت و باغ کتاب به ترتیب به عنوان کاخ رسانه و کاخ هنرمندان پذیرای میهمانان خواهند بود.
همچنین سینماهای راگا و تماشا و پردیس سینمایی آزادی به عنوان سینماهای مردمی، آثار پذیرفته شده در سی و هفتمین دوره از جشنواره فیلم فجر را اکران خواهند کرد.

لینک خبر :‌ فصل اقتصاد
برخی کارگردانان و تهیه کنندگان انیمیشن به زمان بندی های در نظر گرفته شده برای اکران انیمیشن های سینمایی حاضر در جشنواره فجر، معترض هستند.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۱۱/۰۶ سایت های دیگر : شفاف نیوز سینما خبر

به گزارش خبرنگار حوزه سینما گروه فرهنگی باشگاه خبرنگاران جوان ، در روز های گذشته برخی فعالان عرصه انیمیشن به این موضوع که هر سه انیمیشن سینمایی حاضر در سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر در سانس ابتدایی اکران می شوند، اعتراض کردند. البته اعتراضات برای فیلم های کوتاه و مستند هم اتفاق افتاده است. یک ماه پیش، پس از برگزاری قرعه کشی و مشخص شدن زمان اکران انمیشن، فیلم کوتاه و مستند، کارگردانان و تهیه کنندگان این سه بخش اعتراض شدیدی به زمان بندی فیلم هایشان داشتند و بیانیه ای صادر کردند. در واکنش به این اتفاق، در جدول اکران مردمی، انیمیشن، فیلم کوتاه و فیلم مستند میان دیگر فیلم های جشنواره قرار گرفت و برای نخستین بار بلیت فروشی هم برای این بخش ها در نظر گرفته شد.

با این وجود برخی از کارگردانان انیمیشن سینمایی و بخش های مستند و فیلم کوتاه همچنان به زمان اکرانشان معترض هستند و معتقدند که رسانه ها و مسئولان جشنواره بیش از این بخش ها به فیلم های سینمایی توجه می کنند.

اشکان رهگذر کارگردان انیمیشن آخرین داستان که یکی از انیمیشن های حاضر در جشنواره سی و هفتم است، درباره کم توجهی به انیمیشن در جشنواره فیلم فجر به خبرنگار سینما گروه فرهنگی باشگاه خبرنگاران جوان، گفت: پس از مدت ها بخشی برای انیمیشن به جشنواره فیلم فجر اضافه شده که اتفاق خوبی است و ما هم از این بابت بسیار خوشحال هستیم. روند رو به رشد انیمیشن باعث شده که مسئولان جشنواره به این هنر توجه کنند، اما مشکلی که وجود دارد این است که باز هم مسئولان، تفاوت های آشکاری میان فیلم سینمایی و انیمیشن سینمایی قائل هستند؛ به طوری که هر سه انیمیشن در نخستین سانس روز، اکران می شوند و این در جذب مخاطب تأثیر منفی دارد.

وی افزود: بسیاری از رسانه ها همچنان انیمیشن را جزو جشنواره فیلم فجر نمی دانند و به آن توجه نمی کنند. انگار همکاری گسترده میان رسانه ها، مسئولان جشنواره و برنامه ریزان جشنواره برای بی توجهی به انیمیشن شکل گرفته است. این همه تلاش کردیم که اثری استاندارد تولید کنیم، اما هنوز حمایتی از ما نمی شود. انیمیشن آخرین داستان در خارج از کشور بیش از داخل کشور مورد توجه قرار گرفته است.

بیشتر بخوانید: ساخت آخرین داستان 9 سال طول کشید/ مسئولان جشنواره به انیمیشن اهمیت نمی دهند

این اعتراض رهگذر و دیگر کارگردانان و تهیه کنندگان انیمیشن، باعث شد موضوع را با مسعود نجفی مدیر روابط عمومی جشنواره فیلم فجر در میان بگذاریم.

نجفی به خبرنگار ما گفت: امسال برای نخستین بار، جایزه ای در جهت حمایت از فیلم های انیمیشن به این بخش اختصاص داده شده است؛ بنابراین بی توجهی به این بخش ها در کار نیست. ابتدا برای بخش های انیمیشن، فیلم کوتاه و مستند، سینما های مردمی در نظر گرفته نشده بود، اما در نهایت مسئولان جشنواره تصمیم گرفتند که برای نخستین بار بلیت فروشی این سه بخش در کنار دیگر فیلم ها برای اکران مردمی انجام شود.

وی افزود: الان دو سینمای آزادی و فرهنگ که سینما های خوبی هستند، به بخش فیلم های کوتاه و مستند اختصاص داده شده و سایر سینما های مردمی در کنار سینمای هنرمندان سه فیلم انیمیشن را نمایش می دهند. ما نشست خبری هم برای این بخش ها قرار داده ایم. خوشبختانه امسال برای هنر صنعت انیمیشن دوره خوبی در جشنواره است و پر رنگ ترین حضور این گونه از آثار را تجربه می کنیم.

به نظر می رسد با توجه به تعداد انیمیشن های سینمایی حاضر در جشنواره، اختصاص یک جایزه به این بخش، نشان از توجه مسئولان جشنواره به این هنر دارد، اما شاید در خصوص زمان بندی اکران بخش های فیلم کوتاه، مستند و انیمیشن باید تدبیر دیگری اندیشیده می شد.

انتهای پیام/

اعتراض کارگردانان و تهیه کنندگان انیمیشن به زمان اکران و پاسخ مسئولان جشنواره

لینک خبر :‌ باشگاه خبرنگاران جوان
در این خبر تصویری از آگهی فروش بلیت جشنواره فیلم فجر به قیمت 450 هزار تومان را مشاهده می کنید.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۱۱/۰۶

به گزارش خبرنگار حوزه اخبار داغ گروه فضای مجازی باشگاه خبرنگاران جوان ، جشنواره فیلم فجر هر سال به مناسبت فرا رسیدن ایام اللّه دهه مبارک فجر انقلاب اسلامی برگزار می شود. در این جشنواره فیلمسازان و عوامل ساخت فیلم های مختلف حاضر، با یکدیگر به رقابت می پردازند.

علاقه مندان سینما نیز در جشنواره فیلم فجر حاضر می شوند و این افراد در سال جاری نیز می توانند بلیت فیلم های جشنواره را به صورت پیش خرید (سری 11 تایی) و هم به صورت تکی در زمان برگزاری جشنواره خریداری کنند.

قیمت تمام شده برای فیلم هایی که در جشنواره فیلم فجر اکران خواهند شد، به شرح زیر است:

قیمت بلیت در گروه الف که فیلم های فجر در سینماهایی، چون پردیس آزادی، فرهنگ، پردیس کورش، پردیس مگامال، ایران مال، آستارا، شکوفه، استقلال، جوان، ماندانا، پردیس زندگی اکران می شوند برای هر سری 132هزار تومان و همچنین قیمت تعیین شده برای تهیه بلیت به صورت تکی 15 هزار توماندر نظر گرفته شده است.

در لیست سینماهایی، چون پردیس راگا، پردیس کیان و پردیس تماشا که در گروه ب قرار گرفته اند، قیمت بلیت برای هر سری 88 هزار تومان و قیمت بلیت به صورت تکی 10 هزار تومان تعیین شده است.

دلالان فضای مجازی و سایت های اینترنتی هم دست به کار شده اند و قیمت هر قطعه بلیط را تا بیش از 400 هزار تومان در این سایت ها و شبکه های تبلیغاتی به ثبت رسانده اند. در ادامه این خبر تصویری از آگهی فروش بلیت جشنواره فیلم فجر به قیمت 450 هزار تومان را مشاهده می کنید.

انتهای پیام/

لینک خبر :‌ باشگاه خبرنگاران جوان
در راستای سیاست شفاف سازی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی جزییات عملکرد حمایتی مدرسه ملی سینما در سال 97 منتشر شد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی سازمان امور سینمایی، سمعی بصری، در راستای سیاست شفاف سازی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و در چارچوب قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات، جزییات عملکرد حمایتی مدرسه ملی سینما در سال 97 منتشر شد.

فهرست پرداختی های مدرسه ملی سینما در سال 97 بر اساس حمایت از ارتقا و به روزرسانی دانش مهارتی و فنی فعالان حرفه ای سینما با مشارکت تشکل ها و صنوف سینمایی، کمک به توانمندسازی و اشتغال دانشجویان سینما با مشارکت خانه سینما و دانشگاه ها، کمک به برگزاری دومین دوره جایزه پژوهش سینمایی سال، کمک به انجام مطالعات موردی و تدوین گزارش های راهبردی حوزه های تخصصی سینما، کمک به برگزاری همایش و نشست های آموزشی، علمی و تخصصی سینما با محوریت توسعه دانش و فناوری های نوین و دیجیتال و فضای مجازی، حمایت از تولید، ترجمه و انتشار اطلاعات و منابع تخصصی سینما، کمک به اجرای نظرسنجی های تخصصی مرتبط با حوزه سینما و حمایت از پایان نامه ها، تالیفات و ترجمه های مرتبط با حوزه سینما تنظیم شده است.

عملکرد حمایتی مدرسه ملی سینما در سال 97 در اینجا قابل مشاهده است.

کد خبر 4523811

زهرا منصوری

لینک خبر :‌ خبرگزاری مهر
تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۱۱/۰۶

لیلا شریف

چقدر حقوق می گیری؟ ، پیدا کردن پاسخ این سؤال در فرهنگ ایرانی چندان راحت نیست و باید آن را در فهرست سخت ترین سؤال ها در زندگی شخصی جای داد. مسئله دستمزد به سال و ماه خاصی محدود نیست، همانقدر که این روزها دستمزدهای بالای اهالی سینما و فوتبالیست ها بر سر زبان ها افتاده و موجی از خبرهایی با تیتر دستمزدهای نجومی در رسانه ها جای گرفته است، در سال86 هم فاصله میان حداقل و حداکثر دستمزد منشأ حرف و حدیث بسیاری بود.

سال86، دو سال از ریاست جمهوری احمدی نژاد گذشته و نرخ تورم به عدد 18.4درصد رسیده بود. در آن سال مبلغ 183هزارتومان به عنوان پایه حقوق معرفی شد، اما همیشه افرادی بوده و هستند که بختشان از خط کش حداقل و حداکثر حقوق کوتاه یا بلندتر باشد.

11سال پیش یعنی در آبان سال86 روزنامه کیهان انتقاد از سیستم پرداخت حقوق را دستمایه گزارشی قرار داد. براساس آن گزارش فردی که گواهی پایان خدمت و مدرک فوق دیپلم در جیبش بود، وقتی به عنوان منشی در یک مطلب مشغول به کار می شد باید به حقوق ماهی 50هزار تومان قناعت می کرد؛ دستمزدی که به سختی توان پیش بردن یک زندگی مجردی را داشت. فردی با این حقوق باید برای کم کردن فاصله اش از خط فقر، جای دیگری هم کار پیدا می کرد.

نوع نگاه به دستمزد بازیگران، خوانده ها و فوتبالیست ها از سال86 تا الان تغییر چندانی نکرده است. هنوز هم وقتی حرف از دستمزدهای عجیب و غریب به میان می آید، ذهن های پرسشگر ما ایرانی ها، دریافتی این دو قشر را بالا و پایین و با حقوق خودشان مقایسه می کند.

در سال86 هنرپیشه اصلی یکی از سریال های ماه رمضان برای ایفای نقش در این سریال، روزانه یک میلیون تومان و در کل حدود 50میلیون تومان برای بازی در این مجموعه تلویزیونی دریافت کرده است.

در کنار بازیگران، دریافتی خواننده ها هم در آن سال ها جالب بود. یک تهیه کننده در رابطه با میزان دریافتی خواننده ها فاش کرده بود که برخی از خواننده ها برای رفتن روی سن و لب خوانی آهنگ های قدیمی شان دستمزدهایی بین 100هزار یا 3میلیون تومان می گیرند.

آقایان فوتبالیست هم همیشه در زمین حقوق های عجیب و غریب پا به توپ بوده اند. اگر در سال97 از قراردادهای 2یا 3میلیاردی فوتبالیست ها صحبت می شود، باید گفت که در سال86 هم وضع برای فوتبالیست ها چندان بد نبود، چنان که یک گزارشگر ورزشی به روزنامه کیهان گفته بود: هم اکنون افرادی را داریم که قرارداد 600میلیون تومانی برای حضور در یک فصل امضا کرده اند و این به غیر از حقوق ماهانه و مزایایی است که از باشگاه دریافت می کنند .

لینک خبر :‌ روزنامه همشهری
یک هفته قبل از آغاز اکران های جشنواره فیلم فجر و با توجه به پیش فروش بلیت های جشنواره، مطابق انتظار گیشه سینماها با کاهش شدید فروش همراه شد.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۱۱/۰۶

به گزارش خبرنگار ایمنا ، " قانون مورفی" به کارگردانی رامبد جوان، در هفته سوم اکران با کاهش فروش نسبت به هفته گذشته همراه بود و با درآمد حدود یک میلیارد و 400 میلیون تومان در گیشه هفته اول بهمن، به مجموع فروش پنج میلیارد و 400 میلیون تومان رسید. در این فیلم، امیر جدیدی، امیر جعفری، هادی کاظمی، سروش صحت و رامبد جوان حضور دارند .

"کلمبوس" پس از هفت هفته اکران حدود چهار میلیارد و 300 میلیون تومان فروخته است. ساخته هاتف علیمردانی نیز همچون اکثر فیلم های در حال اکران، در این هفته با کاهش فروش همراه بود. از بازیگران این فیلم کمدی می توان به هانیه توسلی، فرهاد اصلانی، شبنم مقدمی و سعید پورصمیمی اشاره کرد.

"مارموز" با درآمد حدود 300 میلیون تومان در هفته ششم اکران، از پنج میلیارد و 900 میلیون تومان عبور کرد. فیلم جدید کمال تبریزی، مضمون سیاسی در قالبی کمدی دارد و حامد بهداد، ویشکا آسایش، آزاده صمدی، رضا ناجی، مانی حقیقی و محمد بحرانی با همراهی گروه موسیقی بمرانی در آن ایفای نقش می کنند.

"تخته گاز" اثر جدید محمد آهنگرانی با فروش 300 میلیون تومانی در طی هفته دوم اکران، با در اختیار داشتن حدود 80 سالن نمایش، به مجموع فروش 800 میلیون تومانی رسید. در این فیلم کمدی، سام درخشانی، کامبیز دیرباز، لیلا اوتادی، الهام حمیدی، رز رضوی، بیژن بنفشه خواه، نیما شاهرخ شاهی، پرستو صالحی، داریوش فرهنگ، نفیسه روشن و امیرعلی تکیه به ایفای نقش می پردازند.

ساخته پیمان معادی همچنان به روند کاهشی شدید خود در گیشه ادامه می دهد و این هفته کمتر از 200 میلیون تومان فروخت تا به مجموع فروش شش میلیارد و 200 میلیون تومانی دست یابد. "بمب؛ یک عاشقانه"، تجربه کارگردانی-بازیگری پیمان معادی است که با بازی لیلا حاتمی، سیامک انصاری، حبیب رضایی، سیامک صفری، صبا گرگین پور، معصومه قاسمی پور و... همراه شده و روایت گر عشق، محبت، امید، زندگی و ترس از مرگ در روزهای پر اضطراب بحبوحه ی جنگ ایران و عراق در سال 1367 زمانی که تهران بی وقفه بمباران می شد، است.

اثر حسین قناعت از مجموع بیش از 100 سالنی که در اختیار دارد، 200 میلیون تومان درآمد کسب کرد و به مجموع فروش یک میلیارد و 100 میلیون تومان دست یافت. "دزد و پری 2" در ژانر کودک و نوجوان با بازی امیرحسین صدیق، ارژنگ امیرفضلی، شقایق فراهانی، بهنوش بختیاری، نادر سلیمانی، رامین ناصرنصیر، افشین سنگ چاپ و مرتضی زارع به همراه یاس نوروزی، پارسیا شکوری فر و عرفان برزین ساخته شده است.

"درساژ" در دومین هفته اکران، کمی بیش از 100 میلیون تومان فروخت و به مجموع 315 میلیون تومانی دست یافت. البته همچنان کمتر از 40 سالن در اختیار نخستین فیلم پویا بادکوبه قرار دراد. در این فیلم، علی مصفا، شبنم مقدمی، هوشنگ توکلی، علیرضا ثانی فر، علیرضا آقاخانی، سیامک ادیب، جلال فاطمی، لویی سیفی، یسنا میرطهماسب، باسط رضایی، به آفرید غفاریان، شایان فصیح زاده، رامبد مطلبی و نگار مقدم به نقش آفرینی می پردازند. در خلاصه این اثر اجتماعی آمده است: گلسا دختری 16 ساله است که به همراه خانواده اش در شهری کوچک در اطراف تهران زندگی می کند. او بیشتر اوقات خود را با گروهی از دوستانش می گذراند. یک روز آنها تصمیم می گیرند تا دست به اقدامی هیجان انگیز بزنند؛ اقدامی که پیامدهای غیرمنتظره ای در پی خواهد داشت...

"اتاق تاریک" با فروش کمتر از 100 میلیون تومانی در هفته پنجم اکران، به مجموع فروش یک میلیارد و 30 میلیون تومانی دست یافت. ساره بیات و ساعد سهیلی به همراه محمد امامی، امیررضا رنجبران، مروارید کاشیان، ژیلا دایی و رضا احمدی، در اثر اجتماعی سید روح الله حجازی بازی می کنند.

با کاهش 50 درصدی فروش، "پاستاریونی" به مجموع فروش تنها دو میلیارد و 310 میلیون تومان در طی هشت هفته دست یافت. این فیلم در ژانر کودک-خانواده را سهیل موفق کارگردانی کرده و سام درخشانی، بهاره رهنما، گوهرخیراندیش، محمد نادری، کمند امیرسلیمانی، مهتاب ثروتی، امید روحانی، حمیدرضا فلاحی، مهدی باقربیگی و حمید سپیدنام، در آن به ایفای نقش پرداخته اند.

"سندباد و سارا" فیلمی در ژانر کودک و نوجوان و به کارگردانی غلامرضا آزادی، در مدت 10 روز اکران مجموعا کمتر از 20 میلیون تومان فروخت. در این اثر، مهدی امینی خواه، شهرام لاسمی، الهام طموری، محمدمهدی احدی، آیدا نامجو، عباس بابایی، محمدرضا سهرابی، شادی محمدپور، نازنین احمدی، صائب بازماندگان و آیلین محمدپور به نقش آفرینی پرداخته اند.

از دیگر نام های موجود در فهرست فروش هفتگی سینمای ایران، می توان به "مغزهای کوچک زنگ زده"، "پیشونی سفید 2" و "میلیونر میامی" اشاره کرد. ساخته هومن سیدی بعد از 17 هفته اکران به مجموع فروش 12 میلیارد و 720 میلیون تومانی رسیده است و همچنان در 16 سالن سینما به نمایش گذاشته می شود. اثر سید جواد هاشمی نیز از مرز چهار میلیارد و 100 میلیون تومان عبور کرده، اما میلیونر میامی، همچنان برای رسیدن به فروش یک میلیارد و 200 میلیون تومانی با مشکل روبرو است.

لینک خبر :‌ خبرگزاری ایمنا
استقبال چشمگیر مخاطبان از سیمرغ سی و هفتم
تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۱۱/۰۶ سایت های دیگر : عصر ایران روزنامه جوان آنلاین

به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما ؛ در بسته فرهنگی این هفته شاهد خواهید بود:
- پیش فروش بلیت های سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر
- فیلم سینمایی 23 نفر
- فیلم سینمایی ماجرای نیمروز 2؛ رد خون
- فیلم سینمایی شبی که ماه کامل شد
- فیلم سینمایی تختی
- نمایش بهترین های سینمای ایران در اسپانیا
- سی و هفتمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر
- پاسداشت زبان فارسی در تبلیغات خیابانی
- سخنان غیرمسئولانه یک تهیه کننده موسیقی
- مجموعه های تلویزیونی برای روزهای سرد زمستان

کد ویدیو
دانلود

فیلم اصلی

لینک خبر :‌ خبرگزاری صدا و سیما

مدیر روابط عمومی مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی با تاکید بر حضور پُرافتخار فیلم های مستند و انیمیشن در بخش رقابتی جشنواره های معتبر بین المللی جهان، از عموم خبرنگاران، نویسندگان و منتقدان سینما دعوت کرد تا به تماشای پنج فیلم مستند و سه اثر انیمیشن منتخب سی و هفتمین دوره ی جشنواره فیلم فجر در سالن رسانه ها بنشینند.

به گزارش عصر ایران، شهنام صفاجو در نوشتاری که در اختیار ایسنا گذاشته آورده است: امسال بخش رسمی جشنواره فیلم برلین پذیرای فیلم های مستند واردا به روایت انیس ساخته ی مستندساز برجسته ی فرانسوی "انیس واردا" و زیبایی شگفت انگیز به کارگردانی "آلن الیوت" شده و با افتخار این دو فیلم را در بخش اصلی جشنواره قرار داده است. چهار فیلم مستند از جمله مستند واترگیت چارلز فرگوسن هم در بخش ویژه ی برلیناله قرار گرفته اند. در بخش های دیگر جشنواره برلین هم ردپای سینمای مستند دیده می شود؛ اما در این خصوص هیچ منتقد آلمانی یا فرانسوی یا آمریکایی عنوان نکرده که دلیل حضور این آثار مستند را در جشنواره فیلم برلین متوجه نمی شویم!

طی چند سال اخیر متأسفانه این جمله بر زبان برخی منتقدان فیلم ایرانی جاری شده که می گویند دلیل حضور مستند در جشنواره فیلم فجر را متوجه نمی شویم؛ چون مستندسازان جشنواره حقیقت را دارند و بهتر است آنجا بروند! پس لابد این دوستان باید به خانم انیس واردا هم متذکر شوند که بهتر است فیلمش را در جشنواره های مستند لایپزیگ یا اوبرهازن یا Dok.fest مونیخ به نمایش بگذارد یا اصلاً در همان کشور خودش فرانسه، سراغ جشنواره های مستند سینمادورئل، مارسی و... برود! یا به آلن الیوت توصیه کنند فیلمش که پرتره ای از Aretha Franklin خواننده ی سیاه پوست آمریکایی است را در جشنواره های مستند این کشور رونمایی کند.

جشنواره ملی فجر، ویترین یک سال سینمای ایران است و بدیهی است که با نمایش فیلم های مستند و انیمیشن تکمیل خواهد شد؛ پس بهتر است که منتقدان محترم سینما، برخورد دوستانه ای با این دو گونه ی فرهنگی سینما داشته باشند؛ فیلم هایی که به قصد فتح گیشه ساخته نشده اند و نتیجه ی عمر پدیدآورندگان آن هستند.

وی با انتقاد از این طرز تلقی نزد برخی منتقدان سینما در ادامه نوشته است: اتفاقاً ما متوجه این قبیل اظهارنظرها نمی شویم که چرا فیلم های مستند و انیمیشن نباید در جشنواره ملی فجر شرکت کنند؟ آن هم در شرایطی که برخی خبرنگاران و نویسندگان سینما پس از تماشای این آثار در سال های گذشته اعلام کردند و نوشتند که مستندها از بیشتر فیلم های داستانی بهتر هستند.

شهنام صفاجو همچنین با اشاره به زمان نامناسب اکران فیلم های مستند و انیمیشن در پردیس ملت در ادامه آورده است: متوجه هستم که هنگامه ی ظهر، حضور در سالن رسانه ها برای تماشای هر فیلمی دشوار است، اما امیدوارم دوستان خبرنگار و منتقد سینما این رنج چند روزه را متحمل شوند تا شاهد نتیجه ی تلاش بعضاً دو، سه ساله ی عزیزان مستندساز و انیماتور در سی و هفتمین دوره ی جشنواره فیلم فجر باشند.

با احترام به فیلم سازان سینمای بدنه به جرأت می گویم که امسال شاهد نمایش فیلم های درجه یک مستند و انیمیشن در جشنواره فجر خواهیم بود و امیدوارم که تخصیص "سئانس یک" سالن رسانه ها به این فیلم ها در ساعت یک بعدازظهر هر روز، مانع تماشای آثار خوب جشنواره توسط دوستان مطبوعاتی نشود.

سالن رسانه های فجر از ساعت 13 روز چهارشنبه 10 بهمن، با نمایش بهترین فیلم دوازدهمین دوره ی جشنواره بین المللی سینماحقیقت افتتاح می شود؛ خانه ای برای تو ساخته مهدی بخشی مقدم که مستندی شریف و تأثیرگذار درباره ی عشق، بیماری سرطان و تلاش برای زندگی است. امیدوارم خبرنگاران و منتقدان سینما فرصت تماشای این فیلم را از دست ندهند.

یکی از دو اثر ایرانی حاضر در شصت و نهمین دوره ی جشنواره فیلم برلین نیز مستند دلبند به کارگردانی یاسر طالبی است که در بخش Culinary Cinema این رویداد معتبر جهانی روی پرده خواهد رفت. این فیلم یکی از پنج مستند منتخب جشنواره فیلم فجر هم هست. پس دوستان! در انتظار دیدار شما در سالن رسانه ها هستیم...

لینک خبر :‌ عصر ایران
سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر طی مراسمی در نهم بهمن ماه در پردیس تاتر شهر تهران و از 10 بهمن در سالن های سینما آغاز می شود.همچنین از تاریخ 12 بهمن در استان ها نیز نمایش فیلم های جشنواره را خواهیم داشت. اختتامیه جشنواره نیز 22 بهمن در برج میلاد برگزار خواهد شد.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۱۱/۰۶

مسعود نجفی مدیر روابط عمومی سی وهفتمین جشنواره فیلم فجر

سیمرغ ها در راه جشنواره !

مسعود نجفی مدیر روابط عمومی سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر در گفت و گوی اختصاصی خود با خبرنگار آفتاب از عملکرد خود در این دوره می گوید:

سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر طی مراسمی در نهم بهمن ماه در پردیس تاتر شهر تهران و از 10 بهمن در سالن های سینما آغاز می شود.همچنین از تاریخ 12 بهمن در استان ها نیز نمایش فیلم های جشنواره را خواهیم داشت.

اختتامیه جشنواره نیز 22 بهمن در برج میلاد برگزار خواهد شد.

نجفی در پاسخ به چشمی خبرنگار آفتاب در پاسخ به علت اختصاص دادن پردیس تاتر تهران به مکان افتتاحیه جشنواره، با توجه به بار ترافیکی محل آن و علت عدم استفاده از مکان مشهورتر مانند تالار وحدت و برج میلاد گفت:

پردیس تاتر تهران یکی از مجهزترین سالن های کشور را دارد که آن طور که باید به بهره برداری نرسیده است،این سالن با ظرفیت نزدیک به دوهزار صندلی از فضاهایی است که تعداد تماشاگران بالایی دارد و هم سن مناسبی برای اجرای برنامه ها.

ضمن آنکه امسال در آغاز جشن های چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی تصمیم بر این شده است که این مراسم در منطقه ای از تهران باشد که مردم از هر قشر و فرهنگی بتوانند در مراسم شرکت کنند.

وی در ادامه درباره تعداد خبرنگاران و اصحاب رسانه در جشنواره و اعتراضات برخی به تخصیص یافتن درصد بالایی از مجوزهای حضور در جشنواره به معاونت سیاسی سازمان رسانه ملی پاسخ داد:

2227 نفر از اصحاب رسانه ثبت نام کرده اند که این رقم با دوره های دیگر فرق چندانی نداشته است،فقظ اینکه ما امسال این اعداد را رسانه ای کرده ایم و لیست منتشر شده است و این به آن معناست که چه مقدار این روبداد فرهنگی مورد استقبال رسانه و مخاطب است.

1200 نفر از بین این ثبت نام کنندگان انتخاب و بنا به ظرفیت پردیس ملت برای آنها کارت صادر خواهد شد.و تمام سعی ما بر این خواهد بود که به جز عوامل رسانه و کادر فنی آنها افراد دیگری حضور نداشته باشند که با کمبود صندلی و افراد ایستاده در سالن مواجه نشویم.

نجفی در پاسخ به خبرنگار آفتاب درباره علت تغییر مکان کاخ جشنواره از برج میلاد به پردیس سینمای ملت گفت:

این تقاضای دو طرف بود،هم سینماگران و هم بخشی از اهالی رسانه .فضایی که در برج میلاد به وجود آمده بود باعث اعتراض سینماگران و اهالی رسانه بود، و بین گزینه ها پردیس سینمایی ملت شرایط خوبی داشت و به عنوان سینمای اهالی رسانه انتخاب شد.به روال سابق نیز هنرمندان در پردیس چارسو حضور خواهند داشت.

سیمرغ های اهدایی جشنواره امسال در خارج از کشور ساخته شده است نجفی در پاسخ به سوال خبرنگار ما درباره علت آن گفت: هرسال این اتفاق می افتاده است ولی امسال رسانه ای شده ،امکان ساخت این سیمرغ در داخل کشور با این ویژگی ها امکان پذیر نبوده و نیازمند دستگاه مخصوصی است که خرید آن برای ساخت سالی صد مجسمه هم به صرفه نیست چه رسد به سی عدد،این مطرح ترین جایزه سینمایی ایران است که متاسفانه امکان تولید داخلی آن فراهم نیست.

نجفی در ادامه گفت: یک خبر خوشحال کننده برای اهالی رسانه وجود دارد، و آن آماده سازی پارکینگ طبقاتی واقع در پردیس ملت است که طی هماهنگی با قرارگاه خاتم و همکاری خوب آنها از دیشب آغاز و در حال تکمیل است و امیدواریم از آغاز جشنواره در اختیار اصحاب رسانه قرار گیرد.

مدیر روابط عمومی چشنواره فیلم فجر در پایان از نشست خبری اهالی رسانه در تاریخ 8بهمن خبر داد .

لینک خبر :‌ شبکه اینترنتی آفتاب
تهیه کننده و مجری برنامه سینما دو درباره اینکه تعامل سینما و تلویزیون در حال حاضر در چه وضعیتی قرار دارد؟ گفت: این رابطه اوج و فرود داشته است و در کل می توان گفت رابطه ای کج دار و مریز است.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۱۱/۰۶ سایت های دیگر : ربیع روزنامه نوآوران بازتاب

حامد عنقا در گفت وگویی با ایسنا در ادامه مطلب بالا اظهار کرد: تلویزیون بر اساس سیاست های حاکم بر هر دوره ای پیش رفته است. سینما هم در هر دوره فرق کرده است. بسیاری از مدیران تلویزیون ما در این سال ها در وزارت ارشاد از مدیران ارشد بوده اند و بالعکس مدیران سینمایی ما سال ها در تلویزیون مدیریت کرده اند؛ بنابراین رابطه سینما و تلویزیون دوره با دوره متفاوت است.

این فیلمنامه نویس با بیان مثالی، به رویکرد متفاوت برنامه هفت در دوره های مختلف اشاره کرد و گفت: به عنوان مثال در برنامه هفت که آقای جیرانی ابتدا حضور داشتند، برنامه منتقدانه بود، در دوره ای دیگری هم حمایتگرانه بود. اما در دوره آقای گبرلو نگاه دیگری حاکم بود و نگاه میانه وجود داشت. پس از آن در دوره آقای افخمی خیلی منتقدانه پیش رفت و احساس من این است که در دوره آقای لطیفی این برنامه نرم و معتدل تر به روی آنتن خواهد رفت.

او تصریح کرد: هم کلامی بین وزارت ارشاد و تلویزیون دیده می شود و علی رغم اختلاف سلیقه ای که وجود دارد، نگاه تلویزیون به سینما حمایتی بوده است؛ البته این آدم ها هستند که سلیقه ها و نظراتشان در کارها می آید و با عوض شدنشان رویکردها نیز تغییر می کند.

تهیه کننده سینما دو در ادامه این گفت وگو همچنین درباره حاشیه های حضور 400 نفری اهالی تلویزیون برای پوشش جشنواره فیلم فجر، اظهار کرد: پوشش جشنواره که به نوعی غیرمرتبط با سینمای چهار دهه بعد از انقلاب نیست، اتفاق خوبی است که شبکه های ما به برنامه های خود را مأموریت می دهند تا مهمترین مراسم فرهنگی هنری را پوشش بدهند. اما اینکه محل مناقشه است که چرا تلویزیون با 400 نفر این کار را انجام می دهد، در مقایسه با تلویزیون های دنیا که این پوشش با سه نفر انجام می شود، به هر حال رویکردها متفاوت است و نمی شود سیاست های و رویکردهای تلویزیون خودمان را مثلاً با سیاست های شبکه ای مثل بی بی سی مقایسه کرد. به عقیده ی من اینکه همه شبکه ها می خواهند به جشنواره بپردازند، اتفاق بدی نیست.

تهیه کننده و مجری سینما دو درباره جزئیات تولید و پخش این برنامه در آستانه آغاز جشنواره فیلم فجر، توضیح داد: این برنامه قرار است اتفاق بیفتد، اما هنوز رسماً پخش آن از سوی مدیران شبکه اعلام نشده است. ما برای سینما دو آمادگی کامل داریم و مبحث برنامه های ما هیچ ارتباطی به دیگر برنامه های تلویزیون در جشنواره فیلم فجر ندارد.

عنقا با بیان اینکه سینما دو قرار است به بررسی چهار دهه سینمای انقلاب بپردازد، بیان کرد: البته جشنواره، آینه 40 سالگی انقلاب است و گفت و گو با افرادی که در این 40 سال چه در حوزه مدیریتی و چه هنری فیلم های شاخص خوبی داشته اند، در برنامه سینما دو اتفاق می افتد ولی اینکه چه زمانی به روی آنتن برویم هنوز مشخص نیست.

مجری برنامه سینما دو در پایان همچنین از تغییرات ملموس این برنامه از جمله تغییر دکور خبر داد و گفت: البته دکور مینیمال و خاص است و با توجه به محتوای برنامه این دکور ساخته شده است.

انتهای پیام

لینک خبر :‌ خبرگزاری دانشجویان ایران

خبرگزاری آریا- نمایشگاه پوستر دوره های مختلف جشنواره فیلم فجر و نمایش فیلم ها از برنامه های موزه سینما در طول برگزاری سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر است.
به گزارش خبرگزاری آریا، آیت ملک نیا، مدیر سینما های موزه سینمای ایران گفت: خوشحالیم مجموعه موزه سینما به عنوان حافظ گنجینه سینمای ایران در طول برگزاری جشنواره فیلم فجرمیزبان علاقه مندان تماشای جدیدترین آثار سینمای ایران است.
ملک نیا افزود: امسال پانزدهمین دوره ای است که موزه سینمای ایران با 2 سالن سینماتوگراف و فردوس در جشنواره فیلم فجر حضور دارد و در طول این سال ها همه سعی و تلاش مدیران و همکاران مجموعه بر آن بوده است تا بهترین خدمات رسانی را برای مخاطبان فراهم کنند.
وی با بیان اینکه سینما های موزه در سی و هفتمین دوره جشنواره فیلم فجر با تجهیزات مدرن صوتی و تصویری میزبان علاقه مندان و سینمادوستان خواهد بود، گفت: سالن های موزه در نوبت های 14 و 30 دقیقه و 17 در بخش مردمی جشنواره و در نوبت های 19 و 30 دقیقه و 22 در خدمت میهمانان جشنواره فیلم فجر خواهد بود.
مدیر سینما های موزه سینما درباره دیگر برنامه این مجموعه در زمان برگزاری جشنواره نیز افزود: در طول برگزاری جشنواره در سالن انتظار سالن های سینماتوگراف و فردوس نمایشگاه پوستر دوره های مختلف جشنواره فیلم فجر و ویترین فجر برگزار می شود؛ از همه مردم دعوت می کنیم تا ساعاتی از وقت روزانه خود را برای دیدن آثار ارزشمند سینمای ایران اختصاص دهند، همچنین از فضای تاریخی ساختمان موزه سینما و محوطه درخور توجه و بنای بی نظیر موزه بازدید کنند.
ملک نیا گفت: سالن های سینمای موزه سینمای ایران آمادگی کامل را برای ارائه نوبت های فوق العاده فیلم های جشنواره با هماهنگی ستاد برگزارکننده جشنواره دارد، ضمن تشکر از همه مسؤولان ستاد برگزاری جشنواره فیلم فجر و همکاران مجموعه موزه سینمای ایران امیدوارم همه مخاطبان سینما از دیدن فیلم های جشنواره فیلم فجر 37 در موزه سینما لذت ببرند.
وی افزود: با توجه به اعلام فهرست فیلم هایی که برای جشنواره فیلم فجر 37 انتخاب شده اند انتظار می رود سال آینده نمایش خوب و رضایت بخشی برای مخاطبان سینمای ایران داشته باشیم.

لینک خبر :‌ خبرگزاری آریا
کیومرث پوراحمد کارگردان فیلم سینمایی تیغ و ترمه با اعترض به سانس های نامناسب اکران فیلمش در جشنواره گفت: نورچشمی بودم جسارت چنین برخوردی نداشتند.

کیومرث پوراحمد کارگردان پیشکسوت سینما که با فیلم سینمایی تیغ و ترمه در بخش سودای سیمرغ سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر حضور دارد، در گفتگو با خبرنگار مهر ضمن اعتراض به زمان اکران این فیلم در پردیس سینمایی چارسو که سینمای هنرمندان در این دوره از جشنواره به شمار می رود، گفت: بعد از گذشت سال ها فعالیت در سینما تنها چیزی که برای من از اهمیت بسیاری برخوردار است، این است که عوامل فیلم من مانند دیبا زاهدی که نقش اول تیغ و ترمه را بازی کرده است یا فردین خلعتبری که موسیقی حیرت انگیز این فیلم را ساخته است، دیده شوند.

وی بیان کرد: مهمترین وجه جشنواره فیلم فجر برای من این است که مردم، منتقدان و سینماگران فیلم من را ببینند و نظرات خود را درباره فیلم بیان کنند. در چنین شرایطی سانس نمایش تیغ و ترمه در پردیس چارسو که قرار است برای هنرمندان و منتقدان به نمایش گذاشته شود، ساعت 21 شب در تاریخ 22 بهمن در نظر گرفته شده است. در واقع نمایش این فیلم درست زمانی است که 3 ساعت از آغاز مراسم اختتامیه این دوره از جشنواره فیلم فجر هم گذشته است.

این کارگردان سینما توضیح داد: فیلمی که با تنگدستی و مشکلات بسیار و تنها در 32 جلسه ساخته شده است، باید اینگونه با آن رفتار شود؟ اگر میلیارد میلیارد بودجه ای که به نورچشمی ها می دهند به فیلم من هم می دادند، باز هم جرات می کردند چنین رفتاری با این فیلم داشته باشند.

وی تاکید کرد: چرا برای این فیلم باید تا این اندازه تبعیض قائل شوند، 48 سال است که فیلم می سازم، مگر چند نفر مانند من در سینمای ایران وجود دارد که بعد از گذشت 4 سال که یک فیلم ساخته ام باید اینگونه با آن رفتار کنند. برای من این مهم است که هنرمندان و منتقدان درباره این فیلم نظر دهند که این بخش مهم هم با چنین سانسی حذف شده و این امر برای من بسیار دردناک است.

پوراحمد در پایان گفت: شدیدا به گردانندگان و برگزارکنندگان جشنواره اعتراض دارم، این بی توجهی نسبت به تیغ و ترمه برای من قابل درک نیست.

کد خبر 4524128

نیوشا روزبان

لینک خبر :‌ خبرگزاری مهر
37 سازمان متقاضی حضور در بخش تجلی اراده ملی سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر شدند.

به گزارش هنرآنلاین ، محمدعلی حجازی مدیر تجلی اراده ملی از مذاکره با 37 سازمان خبر داد که متقاضی حضور در تجلی اراده ملی این دوره از جشنواره فیلم فجر هستند.

حجازی افزود: پس از مذاکره با سازمان های مختلف، 15 سازمان ثبت نام خود را قطعی کرده و حضورشان در بخش تجلی اراده ملی حتمی است و دیگر سازمان ها در مرحله فرایند ثبت نام قرار گرفتند.

وزارت دادگستری، معاونت فرهنگی قوه قضاییه، وزارت ورزش و جوانان، معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، سازمان محیط زیست، سازمان بهزیستی، امور اجتماعی و فرهنگی زنان و خانواده شورای عالی انقلاب فرهنگی، دانشگاه امیر کبیر، دانشگاه علوم پزشکی ارتش، دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، مجمع جهانی اهل بیت (ع)، بنیاد شهید و امور ایثارگران، معاونت قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، انجمن ویرایش و درست نویسی، انجمن مدیران تولید سینمای ایران سازمان هایی هستند که تاکنون حضورشان در تجلی اراده ملی سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر قطعی شده است.

براساس اعلام دبیرخانه تجلی اراده ملی، سازمان ها تا روز هفتم بهمن ماه فرصت دارند که فرایند مشارکت در این بخش را نهایی کنند.

لینک خبر :‌ هنر آنلاین
توقع جدی وجود دارد که همزمان و حتی قبل از عملیاتی شدنِ کوچک سازی در این مجموعه ها، شاهد کوچک سازی بدنه عظیم سازمان سینمایی باشیم. انتظار می رود حسین انتظامی آستین ها را بالا بزند و ابتدا مجموعه خودش را کوچک کند تا برداشت های نادرست درباره کوچک سازی تقویت نشود.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۱۱/۰۶

تغییرات سازمان سینمایی در حالی نهایی می شود که بر اساس بررسی های تابناک و اظهارات جسته و گریخته متولیان سینمای ایران، پنج مجموعه از هشت مجموعه سازمان سینمایی در معاونت های این سازمان و بنیاد سینمایی فارابی ادغام می شود؛ اتفاقی که تنها در صورتی مفید خواهد بود که با کوچک سازی واقعی و کاهش نیروی انسانی همراه شود و در غیر این صورت ممکن است، اثر منفی داشته باشد.

تابناک مهدی خرم دل؛ حسین انتظامی رئیس سازمان سینمایی نخستین برنامه اش در سینما را کوچک سازی و چابک سازی قرار داده است؛ هدفی که در دوره دو رئیس پیشین این سازمان نیز مطرح بود اما آنها بنا بر ملاحظاتی ترجیح دادند این کوچک سازی به نام آنها ثبت نشود و در نهایت این کار مهم توسط انتظامی به سرعت در حال عملیاتی شدن است. ماجرا از جلسه ای شروع شد که انتظامی خطاب به یزدانی تأکید کرد، روند کوچک سازی سازمان سینمایی را تشریح کند و در ادامه البته واکنش های قابل تأملی ثبت شد.

پس از آن مهدی یزدانی، رئیس مإسسه رسانه های تصویری که مامور کوچک سازی است جزئیات ماجرا را رسانه ای کرد و اکنون حسین انتظامی نیز در گفت وگوی تلویزیونی به جزئیاتی از آن اشاره کرد؛ هرچند قطعی نمی توان کوچک سازی سازمان سینمایی را محصول کاهش بی بودجه در سال آینده تلقی کرد، باید در نظر داشت در مجموع سازمان سینمایی با همان آفت سازمان صداوسیما مواجه بود و بخش قابل توجهی از اعتبارات سالیانه به جای آنکه صرف تولید شود، صرف پرداخت حقوق کارمندان سازمان سینمایی و موسسات مرتبط می شد.

بر اساس اطلاعات تابناک و همچنین اظهارات پراکنده رئیس سازمان سینمایی و رئیس مؤسسه رسانه های تصویری، احتمالاً پنج مجموعه از 9 مجموعه سازمان سینمایی ادغام خواهند شد. در همین راستا، مؤسسه رسانه های تصویری در بخش VOD در معاون نظارت و ارزشیابی سازمان سینمایی و در بخش مشارکت در فیلم ها و خرید کپی رایت شبکه نمایش خانگی در بنیاد سینمایی فارابی ادغام می شود.

همچنین مؤسسه سینماشهر که وظیفه حمایت از سالن ها و زیرساخت های سینمایی را بر عهده دارد، به صورت عمده در سازمان سینمایی ادغام می شود؛ هرچند ممکن است بخش هایی از این مؤسسه نیز به بنیاد سینمایی فارابی منتقل شود، چنین به نظر می رسد این مؤسسه نیز بخش کوچکی در دل سازمان سینمایی شود و کوچک سازی به شکل جدی در این حوزه رخ دهد.

مدرسه ملی سینما عملاً در معاونت پژوهشی سازمان سینمایی ادغام خواهد شد و انجمن سینمای جوانان ایران نیز سرنوشت مشابهی خواهد داشت. البته انجمن سینمای جوانان ایران، یک تفاوت عمده با مدرسه ملی سینما دارد و آن دفاتر بزرگ استانی است که قرار است این دفاتر به صورت هیأت امنایی متشکل از فعالان و مؤثرین سینما و نماینده دستگاه های مرتبط تحت نظارت اداره های کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ها مدیریت شوند و عملاً امور تولیدی در این انجمن ها نیز به جای هدایت از تهران، در مراکز استانی تمرکز می یابد.

مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی نیز آن بخش از وظایفش که مرتبط با تولید است، در بنیاد سینمایی فارابی و آن بخش از وظایفش که در حوزه پژوهش است، در سازمان سینمایی ادغام می شود. همچنین مؤسسه هنر و تجربه، موزه سینما و بنیاد سینمایی فارابی دستخوش ادغام یا انحلال نمی شود و ساختارهای آن تغییر نمی کند. بدین ترتیب، بنیاد سینمایی فارابی به مراتب گسترده تر از قبل خواهد شد و سازمان سینمایی نیز به لحاظ ساختاری از وضعیت کنونی وسیع تر و در عین حال قدرت در آن تا حدودی متمرکزتر می شود.

در این میان آنچه بااهمیت است، کوچک سازیِ واقعی ساختار سینمای ایران است. اگر صرفاً مؤسسات در هم ادغام شوند و نیروی انسانی این مجموعه ها نیز به جای تعدیل و تصفیه (به جز معدود نیروهای نخبه به تشخیص دستگاهی که دستگاه قبلی در آن ادغام شده) به مجموعه جدید منتقل شوند، عملاً فقط با ساختارها بازی شده و کوچک سازی شده است؛ بنابراین، انتظار می رود اگر قرار است بخش اعظمی از این ساختارها در هم ادغام شود، بخش گسترده ای از نیروی انسانی مجموعه سازمان سینمایی نیز کاهش یابد.

نکته پراهمیت تر اینکه، ز حجم عظیمی از دفاتر و اداراتی که در این سازمان اکنون فعال هستند، در بخش خصوصی مابه ازا دارند و یا فاقد کارکرد مؤثر هستند؛ برای نمونه، معاونت پژوهشی سازمان سینمایی از بدو تأسیس تاکنون چه خروجی مؤثری برای سینمای ایران داشته است؟ از این منظر انتظار می رود حسین انتظامی آستین ها را بالا بزند و ابتدا مجموعه خودش را کوچک کند تا برداشت های نادرست درباره کوچک سازی تقویت نشود.

لینک خبر :‌ خبرگزاری تابناک
بنابر عقیده دانشمندان علوم اجتماعی مطبوعات رکن چهارم دموکراسی هر جامعه بشری امروزی محسوب می شود.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۱۱/۰۶

سرویس فرهنگ و هنر جوان آنلاین: در میان تب و تاب شکل گیری یک کودتای سیاسی از سوی سازمان سیا علیه رئیس جمهور منتخب و قانونی کشور ونزوئلا، وزیر خارجه کشورمان با همتای ونزوئلایی خود تماس می گیرد و از مراتب پشتیبانی و حمایت جمهوری اسلامی ایران از دولت قانونی و مشروع و منتخب مردم حرف می زند، اما در این سو برخی رسانه های زردنویس که حیات خود را در گرو مخالف خوانی و خارج زدن می بینند در صفحه ابتدایی شان بدون کمترین درنگ و ادراکی از منافع و مصالح ملی کشور با بهره گیری از تکنیک های صفحه آرایی، پیام های خاص تصویری در کنار تیتر و مطالب نقض کننده انتفاع ملی به حمایت و برجسته کردن کودتای دستگاه های امنیتی امریکایی در ونزوئلا با تخطئه فرد منتخب اکثریت آن کشور می پردازند. در این گیر و دار از دستگاه های ذی ربط کشور از جمله معاونت مطبوعاتی وزارت ارشاد که چند روزی است بدون مسئول رها شده، در جایگاه مدعی به نفع سازمان جاسوسی سیا و کشور متخاصم امریکا توسط برخی نحله های سیاسی خاص که در بدنه مطبوعاتی کشور رخنه و نفوذ کرده اند؛ هیچ خبری نیست که نیست! هر چند در ایامی که مسائلی بالاتر از منافع و مصالح ملی مانند معتقدات دینی و مذهبی آحاد جامعه از سوی همین نحله های نفوذی مورد هجمه و استهزا قرار گرفت، سکوت دستگاه های مسئول، تنها پاسخی بود که به این جریانات خزنده داده شد.
بنابر عقیده دانشمندان علوم اجتماعی مطبوعات رکن چهارم دموکراسی هر جامعه بشری امروزی محسوب می شود. دسترسی به اطلاعات و اخبار یک حق مهم از حقوق اساسی افراد در جامعه محسوب می گردد، شهروندان حق دارند که به اخبار و اطلاعات داخلی و خارجی دسترسی داشته باشند و محدود نمودن این حق به معنی محروم کردن شهروندان از اطلاعات و معلومات است. مهم ترین رسالت رسانه های همگانی و مطبوعات آگاهی دادن و اطلاع رسانی به شهروندان، از ابعاد مختلف قضایای سیاسی، اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی و امثال آن ها در جامعه می باشد. آزادی مطبوعات و رسانه ها در جوامع بشری رکن اساسی و عنصر مهم دموکراسی در عصر حاضر تلقی گردیده است، لذا هیچ دلیلی وجود ندارد که مطبوعات بدون در نظر گرفتن اصول بدیهی و ابتدایی حفظ منافع و مصالح کشور و نظام شان مطالبی را منتشر کنند.
واقعیت تلخ این است که این جریان در بین رسانه ها، تنها زمانی که منافع حزبی و جریانی خود را در خطر می بیند صدای منفعت و مصلحت ملی طلبی به راه می اندازد و در مواردی که انتفاعی برای آن ها و دوستان شان ندارد به اخباری در سطح نوع لاک ناخن فلان سلبریتی می پردازد.

لینک خبر :‌ روزنامه جوان آنلاین
تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۱۱/۰۷ سایت های دیگر : خط نیوز روزنامه نصف جهان خبرگزاری جمهوری اسلامی

دو ماهی بود که موضوع استعفای محمد سلطانی فر معاونت مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بر سر زبان ها و محافل جای بود تا اینکه دیروز این مهم به واقعیت پیوست و سلطانی فر که یک چهره دانشگاهی و کتابت بود با سکان حساس ترین و مهم ترین جایگاه رسانه ای کشور خداحافظی کرد. هر چند حواشی زیادی پیرامون این استعفا بر سر زبان ها جاری شد، اما پیش تر در گمانه زنی های مطبوعاتی پیرامون دلایل استعفای سلطانی فر آمده بود: دخالت های برخی مسئولان وزارتخانه در امور معاونت مطبوعاتی، عدم تخصیص یارانه مطبوعات و بدقولی سازمان برنامه و بودجه؛ از دلایل استعفای محمد سلطانی فر است .

در ساختار اداری معاونت مطبوعاتی متولی اصلی مطبوعات و رسانه هاست؛ حال و روز مطبوعات این روزها همچون بیماری است که به کما رفته و سطح هوشیاری پایینی دارد و اعضای خانواده اش بالای سر او ایستاده اند و هرکدام خاطره ای از گذشته و روزهایی که تیراژشان به ده ها هزار می رسید را تعریف و بعد شیون می کنند و در این بین وقتی پزشک معالج بالای سر بیمار حاضر می شود از بیماری های متعددی حرف می زند که مطبوعات ایران با آن دست و پنجه نرم می کند.

صدور مجوز های فله ای و واگذاری امتیاز مطبوعات و رسانه به افراد غیرمتخصص و غیرتوانمند در ادوار گذشته گرانی کاغذ افزایش هزینه های انتشار ، ریزش مخاطب از دست رفتن اعتماد عمومی به رسانه ها خودسانسوری و محدودیت در انتشار مطالب فعال شدن شبکه های مجازی وضعیت نامناسب آموزش روزنامه نگاران نبود تخصص در حوزه رسانه و مطبوعات نگاه جزیره ای به رسانه ها و مطبوعات نبود یک سازمان قوی و نظام مند رسانه ای و مطبوعاتی و ضعف ساختاری در تشکل های مطبوعاتی و رسانه ای و.... اینها دردهایی هستند که مطبوعات ایران این روزها به آن مبتلا شده است و جمع تمامی آنها شرایطی سخت را بر تحریریه ها و فعالان این حوزه حاکم کرده که ادامه انتشار را برای بسیاری از روزنامه ها و مجله ها با دشواری همراه ساخته است.

مشکلات مطبوعات تنها به گرانی های کاغذ و شرایط بد اقتصادی نشریات ختم نمی شود بلکه باید به چالش ها ریشه ای تر اندیشید ، از کمبود مخاطب گرفته تا عدم حمایت اصولی و ساختار هدفمند در بدنه اجرایی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و از همه مهم تر فعالیت بی سر و سامان فضای مجازی و نبود متولی سازمان یافته در این حوزه باعث شده تا مشکلات مطبوعات و رسانه ها چندبرابر شده و امروز با کشتی به گل نشسته مطبوعات در سراسر ایران بخصوص در استان های کم برخوردار و کمتر توسعه یافته مواجه شویم.

در این بین نکته مهم این است که ضعیف شدن مطبوعات و رسانه های داخلی به فعال شدن بیشتر رسانه های غیر حرفه ای و انتشار اخبار غلط و اطلاع رسانی نامناسب دامن خواهد زد و این موضوع می تواند به آفتی مهم برای کشور تبدیل شود؛ اتفاقی که هم اکنون نیز تا حدود زیادی با آن رو به رو هستیم و بخصوص در فضای مجازی مزید بر علت شده تا شاهد مرگ خاموش مطبوعات باشیم و در این شرایط مطبوعات ایران نیازمند بازآفرینی جدی و حمایت اصولی و راهبردی است، اتفاقی که باید همزمان هم از درون خانواده مطبوعات و هم از بیرون صورت گیرد.

برخی از صاحب نظران و کارشناسان امر معتقدند؛ مطبوعات و دیگر رسانه های مکتوب از دوران طلایی عبور کرده اند و امروز بیشتر به پیری فرتوت می مانند که به سختی ادامه حیات می دهد. رسانه هایی که از تهیه مطلب و محتوا تا نحوه انتشار و مواد مصرفی مورد نیازشان را به دشواری و تحت سخت ترین شرایط به دست می آورند. صفحه های روزنامه هایی که با خون دل بسته می شوند و بیم و امیدهای فراوانی که اهالی رسانه را فرا گرفته است. برای کشتی به گل زده مطبوعات باید چاره ای اندیشید. باید نسبت به این نگرانی ها و بیم ها توجه بیشتر و جدی تری صورت گیرد. باید از ظرفیت های کم نظیر و بلکه بی نظیر فعالان رسانه های مکتوب حمایت شود و بسیار بایدهای دیگری که هر یک می تواند ضامن بقای یک نشریه، روزنامه یا رسانه مکتوب دیگری باشد.

برخلاف آنهای که مدعی هستند عمر رسانه های مکتوب و روزنامه ها به پایان رسیده است، تجربه جوامع توسعه یافته نشان می دهد که علیرغم وجود شبکه های اجتماعی متعدد و متکثر، باز هم این روزنامه ها هستند که می توانند و باید در راستای ایجاد چرخه عادلانه اطلاعات و امکان دسترسی همگانی و واقعی به اطلاعات گام بردارند.

شاید گرانی کاغذ به دلیل افزایش قیمت دلار و محدودیت های ایجاد شده برای واردات تنلگر جدی باشد که مسئولان کشور و اهالی مطبوعات را به فکر فرو ببرد که دست به کار شوند و تا کار از کار نگذشته چاره اندیشی کنند. اما در روی دیگر این ماجرا با توجه به فعالیت بی امان رسانه ها در فضای مجازی و آمپریالیسیم خبری غرب و تقویت این حوزه در بیرون از مرزها، بطوری که در حال حاضر بیش از صدها رسانه ماهواره ای و مجازی بر علیه ایران و نظام و افزایش بی اعتمادی و فاصله بین مردم و حس بدبینی فعالیت می کنند و در این شرایط بیش از هر زمان دیگری نیازمند رسانه ها و مطبوعات حرفه ای، آزاد و قوی تری هستیم و نبود آن بدون شک آسیب های جدی به دنبال داشته و دارد و جامعه مطبوعاتی و خبرنگاران بیشتر از هر زمان دیگری نیازمند حمایت و کمک مسئولان هستند تا در این شرایط بیشتر از این شاهد مرگ خاموش مطبوعات و رسانه نباشیم.

با بروز چنین وضعیتی، ایجاد تغییرات بنیادی در عالی ترین سطح تصمیم گیری و تصمیم سازی مطبوعات در کشور به هر بهانه ای که باشد، نگرانی هایی جدی را برای فعالان رسانه ای در کشور ایجاد می کند. نگرانی هایی که ناشی از بیم نسبت به تغییر استراتژی های حداقلی همین معاونت مطبوعاتی است.

حال در روی دیگر سکه موضوع اصلی این روزها بر سر جانشین های احتمالی سلطانی فر است. به رغم همه حواشی موجود سلطانی فر رفت و حال جانشینی که می تواند نقشی تعیین کننده در سرنوشت بی سر و سامان رسانه های مکتوب طی دو سال پایانی دولت تدبیر که بدون شک ضعف ساختاری در حوزه رسانه دارد، داشته باشد بسته به خاستگاه و اردوگاه سیاسی و فکری جایگزین معاون امور مطبوعاتی، قبض و بسط هایی جدی فراروی فعالان رسانه ای کشور و همچنین نگاه وزارت متبوع بدور از هر گونه نگاه حاشیه ای و سیاسی و در راستای نظام مند کردن این مشکلات قرار می گیرد.

وضعیتی که بی گمان بسیاری از مسئولان امر در سطوح عالی تصمیم سازی کشور هم به آن اذعان دارند. برخی از صاحب نظران امر معتقدند نشان ها و نشانه ها از پایتخت و ساختمان معاونت مطبوعاتی حکایت از تصمیمی دیگر دارد تا سکاندار این حوزه شود، با تمام این اوصاف انتظار می رود تدبیری در دستور کار متولیان امر قرار گیرد تا بتوان جلوی بیکاری هزاران نفری که در این حوزه اشتغال دارند را گرفت و شاهد مرگ خاموش مطبوعات و رسانه نباشیم.

لینک خبر :‌ الف
تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۱۱/۰۶

شفقنا رسانه – ادغام دو اداره یا معاونت در هر سازمانی می تواند پیامدهایی را با خود به دنبال داشته باشد که انسجام و کوچک سازی از مهم ترین پیامدهای آن است حال این طرح درباره حوزه های رسانه ای چون مرکزفناوری اطلاعات و رسانه های دیجیتال و معاونت مطبوعاتی که از زیر مجموعه های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی هستند،مطرح شده است. با این حال با توجه به تغییر فضای رسانه ای از مطبوعات به سمت رسانه های بر خط و آنلاین و گرایش بیشتر مخاطبان به سمت رسانه های دیجیتال و نیز همپوشانی وظایفشان، آیا می توان از ادغام این دو مرکز به سمت رسانه های دیجیتال صحبت کرد؟ این امر نیازمند در نظر گرفتن چه اصول و ظرفیت هایی است؟

اسماعیل قدیمی ، عضو هیئت علمی دانشگاه علامه طباطبایی و مترجم کتاب نظریه های جامعه ی اطلاعاتی در این باره به شفقنا رسانه می گوید: اصولاً ادغام ، ترکیب کردن، تجزیه کردن و یا تحولات و تغییرات ساختاری به شرطی موفق است که در گام اول تعریف درستی از ساختارها، کارکردها، قابلیت ها ، توانمندی های مدیریتی، سرمایه های انسانی و بسیاری از اقتضائات و شرایط و امکانات داشته باشیم. در حقیقت یک نگاه سیستمی جامع و مبتنی بر تحقیق ، تفحص و تصمیم گیری های عقلانی و منطقی داشته باشیم.

او مثال می آورد: در سال 86 تحقیقی درباره وزارت ارشاد انجام دادم متوجه شدم وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی که قبلا به آن وزارت مستظرفه می گفتند بیش از 30 بار تجدید ساختار، کم و زیاد شده است. چرا در هیچ دوره ای موفق نبوده است؟ پس این ناکارآمدی و ناتوانی به این ادغام ها، ترکیب ها و تجزیه ها برنمی گردد بلکه به این برمی گردد که فهم درستی از مسائل فرهنگی ، مدیریتی ، علمی و پژوهشی وجود ندارد. وقتی مبانی و ساختارها را درست نبینیم و کارکردهای آن را مورد توجه قرار ندهیم هیچکدام از این ترکیب ها و یا تجزیه ها جواب نمی دهد. شما بعد از 30 بار ترکیب و تجزیه شدن وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در این 50-60 سال اخیر چه تحولی در آن دیدید؟ به عقیده من در ابتدا نگاه مدیریتی، سیستم تصمیم گیری، سیاستگذاری ها، برنامه ریزی ها و مبانی غلط است.

قدیمی ضمن تاکید بر اینکه در کشور ما فرهنگ به آن معنای عمیق اش مورد توجه قرار نگرفته است، توضیح می دهد: کدام یک از وزارتخانه های بعد از انقلاب اسلامی موفق بوده اند؟ چرا این همه مشکلات ، تضاد، ناهماهنگی و ناهمگرایی های فرهنگی در جامعه داریم؟ چرا تعریف درستی از فرهنگ نداریم؟ چقدر پیشرفت فرهنگی داشتیم؟

او ادامه می دهد: مشکلات ما بحث مدیریتی، علمی، دانشگاهی و فلسفی این کار است. بنابراین اگر به این مبانی، پایه ها، الزامات، شرط و شروط ها و ساختارها توجه نشود ادغام هم چیزی را تغییر نمی دهد. کدامیک از وزرای ما در این سال ها متخصص امور فرهنگی بودند؟ چند نفرشان تعریف درستی از فرهنگ داشتند؟ چند نفرشان تحصیل کرده مسائل فرهنگی بودند و در این زمینه ها کار کردند؟ بعضی از دانشجویان سوال می پرسند چرا کتابخوانی در این مملکت رواج پیدا نمی کند؟ چون کتابخوانی فرهنگ و گفتمان است. یعنی باید همه مبانی ذهنی، عینی و ساختارهای اجتماعی در خدمت آن کار قرار بگیرند. مگر افراد را می توان بدون در نظر گرفتن ساختارها و مبانی ها کتابخوان کرد؟ این کار سازوکارهای تشویقی و تنبیهی زیادی دارد و نیازمند سیاستگذاری ، مدیریت و بودجه بندی های دقیق و توانمندی های بالا است. نمی توان بدون این کارها چند مرکز یا سازمان را ادغام و یا تجزیه کرد.

قدیمی با بیان اینکه در مسائل رسانه ای، مشکل اساسی ما مدیریت رسانه است، می گوید: بسیاری از فارغ التحصیلان ارتباطاتی ما فهم مدیریتی شان ضعیف است. مهارت های فکری ندارند و افراد خلاق ، نوآور و متعهدی نیستند. بسیاری از استادان دانشگاه بیشتر وقتشان را صرف مسائل شخصی می کنند. بسیاری از وزیران ما بیشتر وقتشان را به سمت امور شخصی، گروهی، باندی و ... می روند. وقتی افراد متعهد در جامعه وجود ندارند چه انتظاری دارید با تغییر و جابه جا کردن، سیستم درست شود؟!

این استاد ارتباطات تاکید می کند: بنابراین معتقدم زیر بناهای مسائل رسانه ای مثل مسائل فرهنگی ، اجتماعی، آموزشی و ... درست نیست. بارها در مصاحبه هایم گفتم همیشه کسانی مسئولیت امور فرهنگی کشور را برعهده گرفته اند که تخصص آن را نداشته اند به عنوان مثال فارغ التحصیل مهندسی بودند. این فرد چقدر استعداد امور فرهنگی و درک فرهنگی دارد؟ چقدر می داند این مقوله، مقوله ای نرم است؟ چرا مقامات ما درباره قدرت نرم فقط صحبت می کنند؟ چون ما فقط این مسائل را صرفاً بیان می کنیم و دانشگاه های ما عمق لازم را ایجاد نمی کنند و دانشمند و تحلیلگری برای این کار نداریم. بنابراین با توجه به اینکه در این زمینه مشکلات بنیادی داریم این جابجایی ها نتیجه بخش نیست. به عبارتی فضای رسانه ای کشور نه تنها ظرفیت لازم برای این ادغام ها را ندارد بلکه این ادغام ها بدون پایه و فکر انجام می شود. یعنی مطالعه و تحقیق بر روی آن صورت نمی گیرد.

قدیمی با بیان اینکه فقط در یک صورت می توان این ادغام را موفق دانست ، می گوید: باید دقیقاً وضعیت ساختارهای فعلی جداگانه را ببینید. باید بررسی کنید که چه کارکردی دارند؟ چقدر توانمندی و قابلیت دارند؟ در چه وضعیتی هستند؟ بعد از این کار باید پیش بینی کرد در صورت ادغام این مراکز چقدر هم افزایی دارند؟ باید فاکتورهای هم افزایی را در نظر گرفت. فاکتورهایی مثل دلسوزی، نظارت، بودجه کافی، همراهی و مساعدت مردم، نهادهای مدنی، تحولات کافی و ... . وقتی اطلاعی از این اجزا نداشته باشیم نمی توانیم پیش بینی کنیم ادغام موفق است یا ناموفق. بسیاری از تصمیم گیری های ما سلیقه ای است و در یک لحظه به ذهن مدیری می رسد که باید این دو ادغام شوند.

او ادامه می دهد: به عبارتی من می گویم اگر مدیری ادغام این مراکز را پیشنهاد می کند باید بتواند همه اجزای به وجود آورنده این ساختارهای مراکز را بشناسد، تجزیه و تحلیل کند، قابلیت ها و ظرفیت های موجود آن را بداند و به این فکر کند آیا این مراکز اصلاً ادغام پذیری دارند؟ تا چه حد آمادگی همکاری دارند؟ بسیاری از مواقع مدیران ما منش همکاری ندارند، همدل نیستند و درک متقابل ندارند. آنگونه که جنبه های شخصی کار برایشان مهم است جنبه های عمومی کار و موفقیت های جمعی برایشان مهم نیست. بنابراین من معتقدم باید همه این مسائل در لایه های جامعه شناسی و روانشناسی کار دیده شود. تا این زمینه ها در نظر گرفته نشود من به شما اطمینان می دهم هیچ تحولی رخ نخواهد داد و هیچ مشکلی حل نخواهد شد و کماکان عملکرد وزارت فرهنگ و مدیریت رسانه ها در کشور ما بسیار ضعیف خواهد بود.

انتهای پیام

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

اسماعیل قدیمی، دکترای علوم ارتباطات و مترجم کتاب نظریه های جامعه ی اطلاعات/عکس: روزبه فولادی، شفقنا رسانه

شفقنا رسانه – ادغام دو اداره یا معاونت در هر سازمانی می تواند پیامدهایی را با خود به دنبال داشته باشد که انسجام و کوچک سازی از مهم ترین پیامدهای آن است حال این طرح درباره حوزه های رسانه ای چون مرکزفناوری اطلاعات و رسانه های دیجیتال و معاونت مطبوعاتی که از زیر مجموعه های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی هستند،مطرح شده است. با این حال با توجه به تغییر فضای رسانه ای از مطبوعات به سمت رسانه های بر خط و آنلاین و گرایش بیشتر مخاطبان به سمت رسانه های دیجیتال و نیز همپوشانی وظایفشان، آیا می توان از ادغام این دو مرکز به سمت رسانه های دیجیتال صحبت کرد؟ این امر نیازمند در نظر گرفتن چه اصول و ظرفیت هایی است؟

اسماعیل قدیمی ، عضو هیئت علمی دانشگاه علامه طباطبایی و مترجم کتاب نظریه های جامعه ی اطلاعاتی در این باره به شفقنا رسانه می گوید: اصولاً ادغام ، ترکیب کردن، تجزیه کردن و یا تحولات و تغییرات ساختاری به شرطی موفق است که در گام اول تعریف درستی از ساختارها، کارکردها، قابلیت ها ، توانمندی های مدیریتی، سرمایه های انسانی و بسیاری از اقتضائات و شرایط و امکانات داشته باشیم. در حقیقت یک نگاه سیستمی جامع و مبتنی بر تحقیق ، تفحص و تصمیم گیری های عقلانی و منطقی داشته باشیم.

او مثال می آورد: در سال 86 تحقیقی درباره وزارت ارشاد انجام دادم متوجه شدم وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی که قبلا به آن وزارت مستظرفه می گفتند بیش از 30 بار تجدید ساختار، کم و زیاد شده است. چرا در هیچ دوره ای موفق نبوده است؟ پس این ناکارآمدی و ناتوانی به این ادغام ها، ترکیب ها و تجزیه ها برنمی گردد بلکه به این برمی گردد که فهم درستی از مسائل فرهنگی ، مدیریتی ، علمی و پژوهشی وجود ندارد. وقتی مبانی و ساختارها را درست نبینیم و کارکردهای آن را مورد توجه قرار ندهیم هیچکدام از این ترکیب ها و یا تجزیه ها جواب نمی دهد. شما بعد از 30 بار ترکیب و تجزیه شدن وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در این 50-60 سال اخیر چه تحولی در آن دیدید؟ به عقیده من در ابتدا نگاه مدیریتی، سیستم تصمیم گیری، سیاستگذاری ها، برنامه ریزی ها و مبانی غلط است.

قدیمی ضمن تاکید بر اینکه در کشور ما فرهنگ به آن معنای عمیق اش مورد توجه قرار نگرفته است، توضیح می دهد: کدام یک از وزارتخانه های بعد از انقلاب اسلامی موفق بوده اند؟ چرا این همه مشکلات ، تضاد، ناهماهنگی و ناهمگرایی های فرهنگی در جامعه داریم؟ چرا تعریف درستی از فرهنگ نداریم؟ چقدر پیشرفت فرهنگی داشتیم؟

او ادامه می دهد: مشکلات ما بحث مدیریتی، علمی، دانشگاهی و فلسفی این کار است. بنابراین اگر به این مبانی، پایه ها، الزامات، شرط و شروط ها و ساختارها توجه نشود ادغام هم چیزی را تغییر نمی دهد. کدامیک از وزرای ما در این سال ها متخصص امور فرهنگی بودند؟ چند نفرشان تعریف درستی از فرهنگ داشتند؟ چند نفرشان تحصیل کرده مسائل فرهنگی بودند و در این زمینه ها کار کردند؟ بعضی از دانشجویان سوال می پرسند چرا کتابخوانی در این مملکت رواج پیدا نمی کند؟ چون کتابخوانی فرهنگ و گفتمان است. یعنی باید همه مبانی ذهنی، عینی و ساختارهای اجتماعی در خدمت آن کار قرار بگیرند. مگر افراد را می توان بدون در نظر گرفتن ساختارها و مبانی ها کتابخوان کرد؟ این کار سازوکارهای تشویقی و تنبیهی زیادی دارد و نیازمند سیاستگذاری ، مدیریت و بودجه بندی های دقیق و توانمندی های بالا است. نمی توان بدون این کارها چند مرکز یا سازمان را ادغام و یا تجزیه کرد.

قدیمی با بیان اینکه در مسائل رسانه ای، مشکل اساسی ما مدیریت رسانه است، می گوید: بسیاری از فارغ التحصیلان ارتباطاتی ما فهم مدیریتی شان ضعیف است. مهارت های فکری ندارند و افراد خلاق ، نوآور و متعهدی نیستند. بسیاری از استادان دانشگاه بیشتر وقتشان را صرف مسائل شخصی می کنند. بسیاری از وزیران ما بیشتر وقتشان را به سمت امور شخصی، گروهی، باندی و ... می روند. وقتی افراد متعهد در جامعه وجود ندارند چه انتظاری دارید با تغییر و جابه جا کردن، سیستم درست شود؟!

این استاد ارتباطات تاکید می کند: بنابراین معتقدم زیر بناهای مسائل رسانه ای مثل مسائل فرهنگی ، اجتماعی، آموزشی و ... درست نیست. بارها در مصاحبه هایم گفتم همیشه کسانی مسئولیت امور فرهنگی کشور را برعهده گرفته اند که تخصص آن را نداشته اند به عنوان مثال فارغ التحصیل مهندسی بودند. این فرد چقدر استعداد امور فرهنگی و درک فرهنگی دارد؟ چقدر می داند این مقوله، مقوله ای نرم است؟ چرا مقامات ما درباره قدرت نرم فقط صحبت می کنند؟ چون ما فقط این مسائل را صرفاً بیان می کنیم و دانشگاه های ما عمق لازم را ایجاد نمی کنند و دانشمند و تحلیلگری برای این کار نداریم. بنابراین با توجه به اینکه در این زمینه مشکلات بنیادی داریم این جابجایی ها نتیجه بخش نیست. به عبارتی فضای رسانه ای کشور نه تنها ظرفیت لازم برای این ادغام ها را ندارد بلکه این ادغام ها بدون پایه و فکر انجام می شود. یعنی مطالعه و تحقیق بر روی آن صورت نمی گیرد.

قدیمی با بیان اینکه فقط در یک صورت می توان این ادغام را موفق دانست ، می گوید: باید دقیقاً وضعیت ساختارهای فعلی جداگانه را ببینید. باید بررسی کنید که چه کارکردی دارند؟ چقدر توانمندی و قابلیت دارند؟ در چه وضعیتی هستند؟ بعد از این کار باید پیش بینی کرد در صورت ادغام این مراکز چقدر هم افزایی دارند؟ باید فاکتورهای هم افزایی را در نظر گرفت. فاکتورهایی مثل دلسوزی، نظارت، بودجه کافی، همراهی و مساعدت مردم، نهادهای مدنی، تحولات کافی و ... . وقتی اطلاعی از این اجزا نداشته باشیم نمی توانیم پیش بینی کنیم ادغام موفق است یا ناموفق. بسیاری از تصمیم گیری های ما سلیقه ای است و در یک لحظه به ذهن مدیری می رسد که باید این دو ادغام شوند.

او ادامه می دهد: به عبارتی من می گویم اگر مدیری ادغام این مراکز را پیشنهاد می کند باید بتواند همه اجزای به وجود آورنده این ساختارهای مراکز را بشناسد، تجزیه و تحلیل کند، قابلیت ها و ظرفیت های موجود آن را بداند و به این فکر کند آیا این مراکز اصلاً ادغام پذیری دارند؟ تا چه حد آمادگی همکاری دارند؟ بسیاری از مواقع مدیران ما منش همکاری ندارند، همدل نیستند و درک متقابل ندارند. آنگونه که جنبه های شخصی کار برایشان مهم است جنبه های عمومی کار و موفقیت های جمعی برایشان مهم نیست. بنابراین من معتقدم باید همه این مسائل در لایه های جامعه شناسی و روانشناسی کار دیده شود. تا این زمینه ها در نظر گرفته نشود من به شما اطمینان می دهم هیچ تحولی رخ نخواهد داد و هیچ مشکلی حل نخواهد شد و کماکان عملکرد وزارت فرهنگ و مدیریت رسانه ها در کشور ما بسیار ضعیف خواهد بود.

انتهای پیام

fa.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

لینک خبر :‌ شفقنا
سازمان حج و زیارت از آغاز پیش ثبت نام عتبات نوروزی از صبح امروز (ششم بهمن ماه) در سراسر کشور خبر داد.

به گزارش گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان ، سازمان حج و زیارت درباره پیش ثبت نام عتبات نوروزی اطلاعیه ای صادر کرد که متن آن به شرح ذیل است:

سازمان حج و زیارت در جهت ایجاد رفاه و سهولت بیشتر و به منظور پیشگیری از ازدحام علاقمندان تشرف به سفر زیارتی عتبات مقدسه در دفاتر خدمات زیارتی، اقدام به ایجاد سامانه پیش ثبت نام اینترنتی عتبات عالیات در ایام نوروز کرده است.

متقاضیان محترم تشرف به عتبات عالیات که مایل به تشرف در دوره 24 اسفند ماه 97 لغایت 8 اردیبهشت ماه 98 هستند، با رعایت موارد مشروحه ذیل و با تکمیل فرم مربوطه در سایت سازمان حج و زیارت می توانند برای خود و همراهانشان پیش ثبت نام کنند.

زمان اعلام نتایج قرعه کشی متعاقباً اعلام و نتایج آن بر روی سایت پیش ثبت نام قابل رویت خواهد بود.

متقاضیان محترم می توانند به یکی از دو روش ذیل نسبت به پیش ثبت نام عتبات عالیات اقدام کنند:

الف- پیش ثبت نام گروهی، از 1 تا 7 نفره (ثبت نام در این روش حداقل 1 نفر و حداکثر تا 10 نفر است)

ب- پیش ثبت نام گروهی، فقط 35 نفره (ثبت نام در این روش می بایست حتماً 35 نفر کامل باشد)

قابل توجه است فقط افرادی که مبادرت به ثبت نام 35 نفره می کنند، در صورتی که تعدادی از آن ها منصرف یا از گروه خارج شوند (گروه جدید تشکیل دهند) و تعداد نفرات گروه به کمتر از 25 نفر تقلیل یابد؛ گروه قبلی حذف و در قرعه کشی شرکت داده نخواهد شد.

همچنین فقط 15 درصد ظرفیت اعزام مختص اعزام های گروهی (گروه های 35 نفره) است، لذا پیشنهاد می شود برای آن که از امکان بیشتری برای تشرف بهره مند شوید، در گروه های حداکثر تا 7 نفره ثبت نام کنید.
تذکرات مهم

1- هر گروه از یک سرگروه و افراد زیر گروه وی (همراهان) تشکیل می شود که لازم است مشخصات کامل سرگروه و اطلاعات اولیه همراهان (کد ملی، نام و نام خانوادگی، شماره شناسنامه، تاریخ تولد) به صورت صحیح در فرم پیش ثبت نام سایت درج شود.

2- هر نفر فقط یکبار و در یک گروه می تواند (به عنوان سرگروه یا همراه) پیش ثبت نام کند و چنانچه به هر دلیلی هر یک از افراد پیش ثبت نام شده (سرگروه یا همراهان) پس از ثبت نام و دریافت کد رهگیری، خواستار ثبت نام با گروه جدید یا جابجائی اسامی گروه خود باشد، می تواند نسبت به ثبت نام مجدد اقدام و کد رهگیری جدید دریافت نماید که در این صورت اطلاعات ثبت نامی در گروه قبلی حذف خواهد شد.

3- کدملی و مشخصات کلی متقاضیان تشرف با اطلاعات سازمان ثبت احوال تطبیق و در صورت مغایرت، اطلاعات موجود در پایگاه ثبت احوال کشور مبنای عمل خواهد بود، لذا در ثبت کد ملی دقت مضاعف به عمل آورید.

4- تاریخ تولد افراد باید به صورت کامل روز، ماه و سال (بصورت چهار رقمی) در فرم درج شود.

5- کدملی همه افراد ده رقمی بوده و باید کلیه ارقام (صفر های سمت چپ) آن بطور کامل در فرم ثبت شود.

6- پس از تکمیل فرم و ثبت آن، اطلاعات دریافتی جهت کنترل نمایش داده می شود، اطلاعات نمایش داده شده را به دقت کنترل و در صورت صحت، گزینه تأیید را انتخاب و نسبت به قطعی کردن پیش ثبت نام خود اقدام کنید.

چنانچه اطلاعات نمایش داده شده صحیح نیست با انتخاب گزینه بازگشت و اصلاح مجدد نسبت به رفع مغایرت ها اقدام کنید.

7- پس از قطعی کردن پیش ثبت نام، سیستم یک شماره رهگیری به گروه تخصیص می دهد، این شماره را یادداشت کرده و برای پیگیری های بعدی نزد خود نگهداری کنید.

8- باتوجه به اعلام اسامی افراد پذیرفته شده جهت ثبت نام در کاروان ها از طریق سیستم ارسال پیام کوتاه، ثبت شماره تلفن همراه سرگروه (یا یکی از نزدیکان وی) در فرم پیش ثبت نام الزامی است.

9- در صورتی که تعداد افراد پیش ثبت نام شده از ظرفیت اعزام در ماه های اعلام شده در استان های مختلف بیشتر باشد، اولویت تشرف گروه ها براساس قرعه تعیین و از طریق همین سایت به آن ها اعلام می شود.

10- قرعه کشی و اعزام افراد پذیرفته شده از استان محل سکونت سرگروه (قید شده در سیستم) صورت خواهد گرفت؛ لذا استان و شهر محل سکونت را با دقت از فهرست مربوطه انتخاب کنید.

11- پس از اتمام مهلت پیش ثبت نام (جمعه 12 بهمن ماه) امکان تغییر نام و مشخصات افراد ثبت نام شده میسر نخواهد بود.

12- داشتن گذرنامه با اعتبار حداقل 6 ماه تا تاریخ اعزام ضروری است.

13- فقط افراد پذیرفته شده در قرعه کشی دارای الویت اعزام بوده و انتقال یا جایگزینی، میسر نیست.

انتهای پیام/

آغاز پیش ثبت نام عتبات نوروزی از امروز

لینک خبر :‌ باشگاه خبرنگاران جوان
گروه فعالیت های قرآنی معاونت قرآن و عترت وزارت ارشاد روز گذشته حمایت ها از مؤسسات و ناشران قرآنی را در سال گذشته منتشر کرد؛ این اقدام اگرچه در جای خود ارزشمند است، وجود برخی ارقام در این جداول بودجه ای جای سؤال دارد؛ اگرچه احتمال اشتباه تایپی در این جداول می رود، همین مسئله ممکن است تحلیل های انحرافی را در پی داشته باشد.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۱۱/۰۷

به گزارش ایکنا ؛ معاونت قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی طی روز های گذشته حمایت های انجام شده از مؤسسات و ناشران قرآنی را در سال 1396 بر روی خروجی سایت این معاونت قرار داد.

این شفاف سازی در ادامه پیگیری و اجرای سیاست شفاف سازی و دسترسی آزاد به اطلاعات در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی انجام شد و براساس آن، فهرست حمایت های معاونت قرآنی از مؤسسات فرهنگی قرآن و عترت و ناشران قرآنی منتشر شد؛ در ادامه تحلیلی بر این شفاف سازی و میزان حمایت های پرداختی را می خوانیم؛

حمایت های معاونت قرآن و عترت وزارت ارشاد در چهار بخش حمایت از تولید و توزیع محصولات قرآنی ، حمایت از فعالیت های آموزشی مؤسسات قرآنی ، حمایت از طرح های مؤسسات قرآنی و حمایت از بیمه فعالان قرآنی انجام شده است.

در اولین جدول از جداول شفاف سازی میزان حمایت ها از ناشران قرآنی مندرج شده است. در این بخش 54 عنوان کتاب از حمایت های معاونت بهره برده اند که مبلغ کل این حمایت ها نزدیک به یک میلیارد تومان است. هرچند در این بخش در درج مبالغ اشاره ای به محاسبه براساس ریال یا تومان نشده است، اما نگاهی به اعداد مورد استفاده نشان می دهد که به احتمال زیاد مبالغ براساس ریال است.

در بخش حمایت از ناشران قرآنی ترجمه قرآن کریم به زبان اردو نشر ترجمان وحی بیشترین و کتاب نهج البلاغه انتشارات آوای قرآن کمترین حمایت را دریافت کرده اند. میزان دقیق حمایت های انجام شده در بخش ناشران قرآنی 9,939,575,000 [ریال] است.

در بخش حمایت از فعالیت های آموزشی مؤسسات قرآنی، که دومین جدول از جداول حمایت هاست، عمده حمایت ها به بحث حفظ و مفاهیم قرآن کریم اختصاص یافته است. انتشار جزئیات حمایت ها را در این بخش باید از نکات مثبت این شفاف سازی به حساب بیاوریم، اما دو نکته منفی در این بخش، اول مربوط به محدود کردن حمایت ها به بحث حفظ و بی توجهی به دیگر آموزش های قرآنی بوده و دوم نیز میزان حمایت هاست. نکته قابل اشاره در این بخش میزان حمایت های اختصاص یافته است که به نظر می رسد بسیار کمتر از آن رقمی است که در واقعیت به آن نیاز بوده است.

در این بخش به ازای حفظ هر جزء از قرآن کریم 30 هزار تومان حمایت مادی شده است که با مبلغ واقعی مورد نیاز برای این کار فاصله زیادی دارد. اینکه براساس چه مقیاس و معیاری به این رقم رسیده اند و این رقم چند درصد کل هزینه حفظ یک جزء از قرآن کریم را پوشش می دهد نیز قابل بررسی است. زمانی رقم مورد اشاره مورد بحث جدی تر قرار می گیرد که هرچه میزان اجزای حفظ شده بالاتر رفته، میزان حمایت ها هم به طور محسوسی کاهش یافته است. برای مثال اگر برای حفظ هر جزء از قرآن کریم 30 هزار تومان پرداخت شده است، برای حفظ دو جزء 40 و برای سه جزء 50 هزار تومان پرداخت شده است.

برخی ارقام نیز در این جدول جای سؤال دارد؛ برای مثال در بخش حمایت از فعالیت های آموزشی مؤسسات قرآنی استان خراسان شمالی که 26 مؤسسه دارد، 231 میلیون تومان اعلام شده است؛ در صورتی که در ریز حمایت ها این مبلغ 23 میلیون درج شده است. هرچند احتمال می رود این ناشی از یک اشتباه تایپی باشد، اما شفاف سازی هایی در این حد و با این اشتباهات می تواند منشأ بسیاری از تحلیل های انحرافی باشد.

در جدول حمایت از فعالیت های آموزشی در بین مؤسسات قرآنی، مؤسسه جامعةالقرآن استان اصفهان و مهد قرآن یزد که ریاست آن را یکی از اعضای شورای توسعه فرهنگ قرآنی برعهده دارد با دریافت 45 میلیون تومان بیشترین حمایت را دریافت کرده اند. کمترین حمایت نیز 100 هزار تومان بوده است که به تعداد زیادی از مؤسسات در استان های مختلف اختصاص یافته است.

در بخش حمایت از طرح های مؤسسات قرآنی، که سومین جدول از جداول شفاف سازی است، نیز مؤسسه صراط مشهد و مشکات نور حامیم تهران با 95 میلیون و روزنامه روشنگر با 90 میلیون بیشترین حمایت ها را دریافت کرده اند. هرچند به نظر می رسد برای حمایت از مؤسساتی همچون صراط، که طرح ملی تلاوت را طی چند سال به سرانجام مطلوبی رسانده و به خوبی به اجرا درآورده است، هزینه مفید فایده بوده باشد، اما اختصاص هزینه به انتشار روزنامه روشنگر یا نشریه قرآنی گلستان، آن هم در قالب طرح های مؤسسات قرآنی، توضیح بیشتری را از جانب مسئولان می طلبد.

نکاتی که در این بخش شائبه دارد، این است که اگر قرار بود از نشریات قرآنی حمایت شود، چرا از سرفصل انتشارات قرآنی یا در سرفصلی مشابه آن استفاده نشده است. همچنین قرار گرفتن حمایت های این دو نشریه در سرفصل حمایت از طرح های مؤسسات قرآنی نیز جای سؤال دارد، چراکه نشریه ای همچون روشنگر متعلق به مؤسسه قرآنی خاصی نبوده و بیشتر قائم به شخص حقیقی است. در مورد نشریه گلستان نیز این موضوع می تواند صدق کند. موضوع دیگر دلیل ترجیح این دو نشریه بر سایر نشریات قرآنی است که سابقه انتشار بسیار بیشتری دارند؛ چرا در کنار حمایت از آن دو نشریه، از دیگر نشریات قرآنی حمایتی نشده است.

کار خوب دیگری که در جدول شماره سه یا جدول مربوط به حمایت از طرح های مؤسسات قرآنی به چشم می خورد حمایت از مؤسسات قرآنی مناطق زلزله زده است؛ این کار خوب ایراداتی همچون قرار گرفتن این حمایت در سرفصل طرح های مؤسسات را تحت پوشش قرار می دهد. هرچند شایسته بود که این حمایت ها بیشتر انجام می شد.

جدول شماره چهار نیز به حمایت از فعالان قرآنی در بحث بیمه اختصاص یافته است. شاید این امکان وجود داشت که با انتشار اسامی افراد بیمه شده یا شیوه ای دیگر به صورت جزئی تر به این شفاف سازی پرداخت تا جای هیچ شک و شبهه ای باقی نماند. در بین استان هایی که بیشترین فعال قرآنی بیمه شده را در سال 96 داشته اند، استان مازندران با 542 نفر، تهران با 459 و کرمان با 452 بیمه شده به چشم می خورند. همچنین استان کهگیلویه و بویراحمد نیز با 45 نفر بیمه شده کمترین تعداد را داشته است.

اجرای سیاست شفاف سازی و دسترسی آزاد به اطلاعات در معاونت قرآن وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اقدامی درخور تقدیر است، اما انتظار می رود شاخص هایی که براساس آن این شیوه از تقسیم حمایت ها اعمال شده است یک بار برای همیشه تبیین شود.

انتهای پیام

لینک خبر :‌ خبرگزاری بین المللی قرآن
این مقال در پی اثبات یا نفی هیچ یک از برنامه ها و تصمیمات حوزه فرهنگی و هنری استان همدان نیست بلکه فحوای این مطلب بر مبنای پرسش از روشمندی (متدولوژی) و فرایند تصمیم سازی و برنامه ریزی امور فرهنگی و هنری در آن است.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۱۱/۰۷

به گزارش خبرگزاری فارس از همدان، اخیراً موافقان و مخالفان برگزاری کنسرت های پرشمار در استان همدان، مباحثی را در فضای مجازی و رسانه های رسمی مطرح کرده اند که نگاهی دوباره به آن و تبیین مبدأ، مبنا و مقصد بحث های صورت گرفته از منظر شناسایی شیوه اتخاذ تصمیمات فرهنگی و هنری خالی از لطف نیست.

عمده دلایل موافقان برگزاری کنسرت در همدان حول دو محور می گردد که یکی ارتقای نشاط اجتماعی و افزایش تحرک و شادی جامعه با هدف پیشگیری از پاره ای آسیب های اجتماعی ناشی از خمودگی و دل مردگی و دلیل دیگر چنانکه برخی مسوولان ارشد استان عنوان کرده اند: احترام به رأی مردم در حیطه فرهنگ و پیشبرد امور مطابق با خواست رأی دهندگان است.

مخالفان برگزاری کنسرت ها نیز دو گروه هستند که یک گروه برگزاری کنسرت های متعدد در شرایط غیراستاندارد و خلاصه شدن برنامه های فرهنگی و هنری به موسیقی عمدتاً غیر فاخر با اشعار تضعیف کننده زبان فارسی را نوعی رویکرد تقلیل گرایانه می دانند و گروه دوم افرادی هستند که منبعث از فضای اجتماعی و دین مداری قاطبه مردم همدان، مطالبه برنامه های فرهنگی و هنری از سنخ ارزشی و معنوی دارند.

چند پرسش از موافقان برگزاری کنسرت ها

اگر دلایل موافقان برگزاری کنسرت را در ترازوی سنجش قرار دهیم می توان چند پرسش اساسی در مورد آن مطرح کرد چنانکه در مورد افزایش نشاط اجتماعی سؤال این است که چنین مدعایی مستحضر به کدام تحقیقات و بررسی میدانی دقیق است و ملاک سنجش نشاط اجتماعی کدام نظریه و چه مؤلفه های قابل سنجشی است؟ آیا تحقیقاتی انجام شده که نشان دهد گرایش افرادی که به کنسرت می روند به افسردگی و اعتیاد کمتر از سایر افراد اجتماع است؟

متر و معیار سنجش شادی و نشاط اجتماعی به جز سلایق مدیران چیست و آیا با توجه به قیمت نسبتاً بالای بلیت کنسرت ها، خانوارهای ضعیف که گاه در مورد خریداری اقلام ضروری حداکثر احتیاط را دارند هم می توانند از این برنامه ها استفاده کنند؟

بر فرض صحت مدعای موافقان کنسرت در مورد مفرح بودن این اقدامات و پذیرش این استدلال که در زمان فشارهای اقتصادی باید اجازه داد مردم تفریح بیشتری داشته باشند آیا تنها خانوارهای نسبتاً مرفه امکان بهره مندی از پاره ای برنامه ها و جشنواره ها را دارند و یا به عنوان مثال اقداماتی از سنخ فعالیت های سردار شهید سیاح طاهری نیز مد نظر است که فرزندان خانواده های ضعیف و اقشار ساکن در نقاط محروم و دورافتاده هم در برنامه های فرهنگی و هنری گنجانده شوند؟

در مورد دلیل دیگر موافقان کنسرت هم سؤال ساده ما این است که آیا در اعلامیه ها و سخنرانی های انتخاباتی به طور دقیق و مصداقی برنامه های فرهنگی و هنری هم تشریح شده که امروز اکثریت رأی دهندگان موافق آن پنداشته می شوند و به فرض که چنین روندی وجود داشته آیا دولت پس از استقرار، تنها دولت رأی دهندگان به خود است یا تمام اقشار باید در ذیل تصمیم گیری ها لحاظ شوند؟

فقدان مطالعات پایه در حوزه مسائل فرهنگی

به سبب نبود مطالعات دقیق، بررسی علمی مدعاهای موافقان و مخالفان میسر نیست چنانکه مخالفان تصمیمات مدیران فرهنگی نیز می توانستند در قالب مجموعه های مختلف غیردولتی، مطالعات و تحقیقات دقیقی را انجام داده یک بار برای همیشه همگان را به پذیرش استدلال های خود مجاب سازند در حال حاضر اما این نبرد نه عرصه احتجاج قوی تر که میدان رویارویی سلایق مختلف است چنانکه بزرگان گفته اند: دلایل قوی باید و معنوی/نه رگ های گردن به حجت قوی .

با این وصف اما نکته ای که در مورد کنسرت ها و تصمیم گیری سایر برنامه های فرهنگی و هنری وجود دارد اتکای صرف به سلایق و ترجیحات مدیران و مشاوران است چنانکه متأسفانه عمده تصمیمات در مجموعه های متولی فرهنگ و هنر و حتی شوراهای فرهنگی مربوطه، از فقدان تحقیقات میدانی دقیق و مطالعات کارشناسی رنج می برد و اگر در مقطعی مطالعاتی صورت گرفته عمدتاً در سطح (و نه عمق) مقولات مورد سنجش بوده، این مطالعات بیشتر از سنخ جزوه نویسی و مقالات توصیفی محسوب شده فاقد شاخص های لازم برای مقالات علمی و تحقیقی است.

هر مطالعه علمی باید با لحاظ داشتن اسناد بالادستی، چارچوب های مطالعه، عوامل و عناصر تحقیق، متدولوژی و روش های تحقیق، جامعه نمونه و ارجاعات دقیق صورت پذیرد و در اصطلاح منبع باز باشد و محققان و کارشناسان در دولت ها و مدیریت های بعد بتوانند به طور دقیق ارجاعات، ملاک ها و معیارهای هر سند تحقیقاتی را بررسی کرده و در صورت نیاز آن را توسعه دهند یا اصلاح کنند اما اسناد مطالعاتی موجود در حوزه فرهنگ و هنر، عمدتاً در روندهایی اداری با هدف تایید نظرات و ترجیحات مدیران وقت صورت گرفته فاقد ارجاعات مشخص و باز و شاخصه های پایایی و روایی هستند و در واقع این مقالات توصیفی و فاقد شاخصه علمی، تنها به هدف ارائه کارنامه عملکرد یا تظاهر به اقناع همگانی، در مراسم پر طمطراق رونمایی شده و با تغییر مدیران به گوشه ای پرتاب می شود.

امروزه متأسفانه طیف سیاسی که بیش از دیگران بر روی مفاهیمی مانند سرمایه اجتماعی و اعتماد اجتماعی مانور می دهد در عمل خود به این مفاهیم التزام ندارد که اگر چنین بود قطعاً اثربخشی برنامه های فرهنگی در عینیت نیز دیده می شد و انتقادات کمتری متوجه تصمیمات فرهنگی و هنری بود.

برخی چاه ها آب ندارد اما نان دارد

با تاسف باید گفت اتخاذ بسیاری از تصمیمات نه بر مبنای منافع عموم بلکه به سبب حمایت گروه های ذی مدخلی است که به طور مستقیم از آن تصمیم منتفع می شوند چنانکه در مثل معروف فردی در بیابان چاه حفر می کرد و از صاحب کار دستمزد می گرفت و در پاسخ به مطلعان که عدم وجود آب را گوشزد می کردند چنین دلیل می آورد که اگر برای کارفرما آب ندارد برای من نان دارد از همین منظر نگارنده در حیطه های مختلف فرهنگی، هنری، گردشگری و ... شاهد دفاع از همایش ها، کنفرانس ها، جشنواره ها، سمپوزیوم ها، نشست ها، پنل ها و برنامه های کم اثر دیگری با بودجه عمومی بوده که اگر برای مردم آبی ندارد برای دست اندرکاران نان به همراه می آورد.

از جمله به عنوان مثال در حوزه روزنامه نگاری طی دولت های مختلف بارها و بارها شاهد برگزاری جشنواره هایی بوده ایم که عمدتاً با هدف راضی کردن همه و درج در کارنامه عملکرد مسوولان، برگزارشده گاه بزرگان و استادانی به عنوان زینت المجالس دعوت می شوند و در نهایت کارویژه دقیق حضور آن بزرگان نه تعیین دقیق ملاک های علمی و تشویق پیشرفت ها و ابداعات و خلاقیت ها و دستاوردها که تائید ظواهر برگزاری است و بنابر رویکرد یکسان بودن دوغ و دوشاب هیچ گونه معیار علمی قابل دفاعی در سنجش محتوای این جشنواره ها وجود ندارد و به جهت خالی بودن توبره برگزار کنندگان از بضاعت علمی لازم، اهتمام تمام عیاری صورت می گیرد که همگان با هر کیفیت و کمیت از برنامه برگزارشده راضی شوند و زبان به تعریض نگشایند.

مثالی که ذکر شد در مورد جشنواره های کتاب، تئاتر، موسیقی، شعر، هنرهای تجسمی و برخی همایشهای علمی، فرهنگی، گردشگری و ... نیز با شدت و ضعف های مختلف مصداق دارد و گاه تعدد تریبون ها و نفوذ برگزارکنندگان به حدی است که هیچ جنبنده ای جرات پرسش از اهداف و نتایج این برنامه ها را ندارد و به همین سبب در مرور زمان برخی نهادهای متولی به واقع مرجعیت خود را از دست داده و تنها در حکم برگزارکنندگان برنامه ها و جشنواره های آبگوشتی محسوب شده و از آن سو فعالان راستین حوزه های مختلف بیشتر به جوایز خصوصی و جشنواره های غیردولتی گرایش پیدا می کنند و میزان استقبال نخبگان و حرفه ای های حوزه های مختلف از برنامه های غیردولتی رو به تزاید است.

به مصداق الکلام یجر الکلام ذکر آن خالی از لطف نیست که نویسنده این مقال بر حسب تصادف در امر مشاوره غیر رسمی داوران و برگزارکنندگان برخی جشنواره ها مشارکت کرده و باوجود تلاش بی ثمری که در انجام کار بنیادین و علمی مصروف داشته از نزدیک این رویه راضی کردن همه و پرهیز از کار بنیادین و دستمال نبستن به سری که درد نمی کند و عبور از کنار مسائل جدی را مشاهده کرده که برای به لرزه درنیامدن ارکان میزها و استمرار دریافتی ها و دستمزدهای عوامل و عناصر دخیل اتفاق می افتد.

چنانکه گفته اند وقتی متولی امری حرمت امامزاده را نگاه ندارد انتظاری از طیف هدف و مخاطبان جشنواره ها و برنامه های مختلف نیز نمی رود و این گونه است که در نهایت برخی عناوین و جوایز با معیارهای مشخص تخصصی قابل دفاع نبوده، تنها در مبالغ نقدی پرداختی خلاصه می شود و حتی صاحبان آن عناوین از تفاخر به آن در مجامع حرفه ای خودداری کرده و جوایز رنگارنگ را تنها برای مخاطبان غیرحرفه ای و مردمان عادی خارج از صنف به نمایش می گذارند در صورتی که اگر برنامه ها مستند به مبانی علمی و معیارهای دقیق و قابل سنجش بود گاه حتی کسب یک عنوان یا جایزه می توانست مایه تفاخر ابدی تلقی شده، زندگی حرفه ای افراد در صنوف مختلف فرهنگی و هنری را برای مابقی عمر تغییر دهد.

ضعف کارشناسی و تصمیمات سلیقه ای

مطالعات دقیقی در مورد بضاعت علمی و کارشناسی بدنه مجموعه های متولی فرهنگ وجود ندارد اما به عنوان مثال حجت الاسلام سعید کرمی که از مدیریت فرهنگ و ارشاد استان همدان استعفا داد در ذکر دلایل استعفای خود به نبود استراتژی فرهنگی اشاره کرد و به صراحت از فقدان نیروهای متخصص مورد نیاز سخن گفت.

در نهایت آرزوی ما این است که اولاً با شاخص گذاری دقیق و پرهیز از سفارشات، افرادی با بضاعت علمی و تخصص لازم در مجموعه های متولی امر فرهنگ جذب شوند و در صورت نیاز از طریق برون سپاری مطالعات به دانشگاه ها، حوزه های علمیه، هسته ها و اندیشکده های مطالعاتی بسیج و سایر مجموعه های دارای توان علمی، انجام تحقیقات دقیق، مبانی اولیه تصمیم گیری علمی در حوزه های فرهنگی و هنری را فراهم آورد و پس از آن روشمندی دقیق هر تصمیم و فرایند طی شده بر مبنای مطالعات صورت پذیرفته شفاف سازی شود تا با ایجاد اقناع علمی اسنادی قابل اتکا شکل گرفته و مدیران بعدی نیز به آن اطمینان کرده در صورت نیاز آن را توسعه داده یا اصلاح کنند.

در حوزه مورد بحث رجاء واثق داریم که روزی با آمارگیری و افکارسنجی های علمی مشخص شود که ترجیح مردم همدان از اقشار مختلف بیشتر بر کدام برنامه ها و جشنواره های فرهنگی و هنری است و پس از مشخص شدن ترجیحات مردم، نظرات موافقان و مخالفان نیز با ارجاعات علمی دقیق به مطالعات مستحکم ارائه شده و در نهایت تصمیمات از صافی معیارسنجی و افکارسنجی گذر کرده، پایایی و روایی مطلوبی داشته باشد.

تا آن روز باید به این امید دل بندیم که با بهبود وضعیت اشتغال و معیشت مردم، تعداد بیشتری از آنها وقت، حوصله و امکان بهره مندی از برنامه ها و امکانات فرهنگی و هنری را داشته باشند و اگر برنامه هایی از محل اعتبارات عمومی برگزار می شود حداقل واجد صفت وزانت و فخامت بوده چنانکه رهبر معظم انقلاب تأکید می کنند موسیقی مطربی و درباری ذیل بودجه های عمومی ترویج نشود و علاوه بر آن هدف گذاری تصمیمات فرهنگی-هنری به گونه ای باشد که تعداد بیشتری از مردم با هر سطح درآمد در ذیل برنامه های مختلف گنجانده شوند و این گونه نباشد که اقشاری از تمام تفریحات داخل و خارج کشور بهره مند باشند و افراد کثیرتری برای همیشه از شمول برنامه های فرهنگی و هنری خارج بمانند.

-------------------

عطا شعبانی راد

-------------------

انتهای پیام/76001/ 40

لینک خبر :‌ خبرگزاری فارس
پوشش و لباس کردی یکی از جلوه های فرهنگ و اصالت است که به نوعی هویت مردمان کرد را به نمایش می گذارد.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۱۱/۰۷

به گزارش خبرگزاری فارس از سنندج، هر بار که به گوشه ای از کشور پهناور ایران سفر کرده ایم با پوشش متفاوت این مناطق در غرفه های گردشگری روبرو شده ایم، تنوع پوشش در کشور ایران همچون لهجه و زبان آن سرآمد و در نوع خود بی نظیر است.

استان کردستان به عنوان یکی از استان های ایران اسلامی با داشتن تنوع قومی و مذهبی و همچنین تنوع در زبان و پوشش یکی از استان های فرهنگی در کشور به شمار می رود. بی شک فرهنگ غنی این استان موجب شد تا رهبر معظم انقلاب اسلامی در سفر پرخیر و برکت سال 88، عنوان استان فرهنگی را به کردستان هدیه کردند.

یکی از وجوه فرهنگی این استان که بیانگر هویت و اصالت کردهاست پوشش زیبا و لباس کردی است که به عنوان یکی از لباس های پوشیده از تنوع و غنای فوق العاده ای برخوردار است.

تنوع رنگ، ظرافت دوخت و زیبایی پوشش کردی موجب شده تا این لباس، حجاب برتر باشد به گونه ای که اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی کردستان طی چند ماه اخیر به تبع از وزارت متبوع و در راستای ترویج لباس قومیت ها، مجوز پوشش کردی را برای کارکنان خود آزاد کرد.

در بخش سوژه های مردمی فارس من در خبرگزاری فارس، نسبت به این پوشش در ادارات استان انتقاد شده بود که خبرگزاری فارس این موضوع را دنبال کرده است.

لباس کردی در ادارات گامی برای مقابله با تهاجم فرهنگی

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کردستان آبان ماه امسال اعلام کرد: بانوان ادارە کل فرهنگ و ارشاد اسلامی کردستان در راستای ترویج اهداف بنیاد ملی مد و لباس و مقابله با تهاجم فرهنگی با لباس محلی در محل کار خود حاضر می شوند.

به گفته جلال قلعه شاخانی، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی دارای بنیاد بین المللی مد و لباس اسلامی است که یکی از رسالت های آن حفظ و توسعه و اعتلای پوشش های محلی در راستای مقابله با مدگرایی و ناهنجاری های اجتماعی است.

وی بیان کرده بود: نمایندگی این بنیاد در اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی هم اکنون فعال بوده و در راستای ترویج پوشش محلی به عنوان لباسی که همه هنجارهای اسلامی در آن رعایت شده و از شاخصه زیبایی نیز برخوردار است، فعالیت می کند.

وی اضافه کرد: حفظ و صیانت از این فرهنگ یکی از نیازهای اصلی جامعه در زمان حاضر است و با توجه به اینکه در دوران پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران هیچگونه محدودیتی در استفاده از لباس های محلی ایجاد نشده بلکه از لباس و پوشش های محلی به عنوان بخشی از فرهنگ ملی حمایت شده است و در همین راستا تصمیم بر آن شد که کارمندان این اداره کل با لباس محلی در محل کار خود حاضر شوند.

برگزاری جشنواره مد و لباس کردی در سنندج

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی کردستان همچنین از برگزاری نخستین جشنواره مد و لباس کردی در استان خبر داد و افزود: این اداره کل در نظر دارد برای تجلی این پوشش با همکاری بنیاد بین المللی مد و لباس کردی را برگزار کند و در کنار جشنواره، نمایشگاهی با حضور طراحان لباس که در حوزه پوشش کردی فعالیت دارند برگزارشود تا الگوهای این لباس که بخشی از لباس های اسلامی است را به نسل جوان انتقال دهیم.

قلعه شاخانی با اشاره به اینکه ایران متشکل از رنگین کمان اقوام است، گفت: قوم کرد توانسته اند به خوبی فرهنگ پوشش خود را حفظ کنند اما مدگرایی غربی با شبیخون فرهنگی خود به دنبال از بین بردن این فرهنگ هاست.

حفظ اصالت راهی برای ماندگاری فرهنگ های اصیل

مدیرکل تبلیغات اسلامی استان کردستان نیز به عنوان یکی دیگر از مسوولان فرهنگی استان در خصوص پوشش کردی به خبرنگار فارس گفت: حفظ اصالت یکی از راه های ماندگاری فرهنگ های اصیل است.

حجت الاسلام مختار کرمی بیان کرد: مردمان تاریخ همواره به فرهنگ و اصالت و آداب و رسوم خود افتخار می کنند و البته در آموزه های دینی ماهم مورد تاکید قرار گرفته است و پوش و لباس نیز از این قاعده مستثنی نیست و جزو فرهنگ هر قومی محسوب می شود.

وی با بیان اینکه پوشش قوم کرد، چه مردان و چه زنان افتخارآمیز است، اظهار کرد: نوع پوشش مردان کرد در بعضی از مناطق اصالت خود را حفظ کرده است ولی در خیلی از مناطق از جمله شهر سنندج تقریبا اثری از پوشش فاخر کردی دیده نمی شود و بیشتر این پوشش در مراسم ها و یا به صورت نمادین دیده می شود.

وی اضافه کرد: در بین زنان کرد نیز پوشیدن لباس های کردی توسط مادران باغیرت کرد کمتر به چشم می خورد و صرفا لباس های کردی استحاله شده و دچار تغییر فراوان شده است.

پوشش سنتی زنان کرد مطابق با آموزه های دینی است

مدیرکل تبلیغات اسلامی کردستان یادآور شد: پوشش سنتی زنان کرد جزو بهترین پوشش هایی است که مطابقت کامل با آموزه های دینی دارد اما امروزه این پوشش دیگر جایی بین زنان کرد ندارد بلکه پوششی تقلبی که اتفاقا دارای اشکالات فرهنگی و اجتماعی هم هست جایگزین آن پوشش اصیل شده است.

حجت الاسلام کرمی یادآور شد: پوششی که امروزه در بین اغلب زنان کرد که آنهم بیشتر در مراسم ها و عروسی ها استفاده می شود بنابر گفته خود زنان و مردان کرد نوعی پوشش جدید و بدعتی است که به هیچ وجه نماد پوشش سنتی زنان کرد نیست و نوعی پوشش جدید محسوب می شود که انتظارات حفظ و ماندگاری اصالت را برآورده نمی کند.

وی اضافه کرد: با توجه به دادن مجوز از دولت برای استفاده زنان از پوشش محلی در برخی از استان های کشور، تعدادی از کارکنان زن اقدام به پوشیدن لباس محلی کردند که البته به لحاظ قانونی و مسائل دیگر هیچ اشکالی برآن مترتب نیست به شرط آنکه این اقدام به حفظ اصالت ها و فرهنگ بومی منجر شود.

لباس از هویت های شخصیتی فرهنگی و اجتماعی هر فرد است

رئیس جمعیت بانوان فرهیخته استان کردستان نیز اعلام کرد: همانطور که می دانیم لباس یکی از هویت های شخصیتی فرهنگی و اجتماعی هر فرد در جامعه است و لباس کردی هم با تنوع رنگ و طرح زیبایی های خاص خود را دارد.

نهادینه کردن لباس کردی در سایر ادارات منجر به عادی شدن این پوشش میان مخاطبان می شود

فاطمه سهرابی بیان کرد: پوشش کردی برای زنان کارمند در یک اداره ممکن است جلب توجه کند و از نظر بسیاری از مخاطبان اداره جنبه تزئینی و جلب توجه داشته باشد اما اگر بتوان در تمام نهادها و دستگاه های استان نهادینه شود آن موقع از حالت جلب توجه به عادی سازی تغییر می کند.

وی اضافه کرد: به عقیده من باید ارشاد اسلامی طرح های تشویقی و حمایتی برای استفاده از لباس محلی توسط بانوان در مراسم های فرهنگی را ایجاد کند تا پوشش کردی به عنوان نماد و ارزش گذاری به هویت لباس فاخر کردی به مرور زمان حالت ترغیبی و انگیزشی به خود بگیرد.

رئیس جمعیت بانوان فرهیخته کردستان اضافه کرد: همچنین باید با بکارگیری ایده های جدید در خصوص معرفی لباس کردی به عنوان یک شاخص گردشگری در استان و خارج از استان به معرفی این پوشش اصیل و زیبا بپردازیم.

زمینه حضور زنان شاغل با لباس کردی در جلسات مهیا شود

سهرابی اعلام کرد: اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی کردستان می تواند با فرهنگ سازی مناسب زمینه حضور زنان شاغل ادارات را در جلسات استانی فراهم کند تا زمینه ترویج فرهنگ اصیل کردی مهیا شود.

وی با بیان اینکه گاها در تلویزیون محلی می بینم که خانم های مجری در بخش اخبار زبان کردی با لباس محلی حاضر می شوند اما در بخش فارسی زبان به لباس رسمی اداری، اضافه کرد: جدا کردن زبان و لباس در یک شبکه کرد زبان مفهومی ندارد، زیرا توجه به این مهم که مجریان اگر در هر دو بخش کردی و فارسی لباس سنتی کردی را بپوشند، بهتر می توانند به هویت سازی پوشش اصیل کردی کمک کنند.

علیرغم اقدامات گسترده ای که در زمینه حفظ لباس کردی از جمله برپایی نمایشگاه های اقوام ایرانی، ترویج پوشش لباس کردی در ادارات، گسترش کارگاه های آموزشی لباس کردی و غیره در استان انجام شده است اما به نظر می رسد حفظ و گسترش پوشش کردی همچنان مورد توجه است تا تمامی افراد جامعه بتوانند بدون توجه به تزئینی بودن این لباس زمینه ماندگاری آن را به صورت سنتی و بدون تغییر حفظ نمایند.

گرچه پوشش کردی در ادارات با مخالفانی نیز همراه بود اما توجه نهادهای دولتی به ماندگاری این فرهنگ اصیل کردی می تواند در گسترش پوشش اسلامی و تقویت فرهنگ حجاب و عفاف موثر واقع شود و زمینه جلوگیری از نفوذ فرهنگ غرب به داخل کشور و استان کردستان را مهیا نماید.

انتهای پیام/2330/72

لینک خبر :‌ خبرگزاری فارس
مسئول واحد هنرهای تصویری حوزه هنری خراسان شمالی با اشاره به مفید بودن برگزاری جشنواره فیلم فجر در بجنورد همزمان با تهران گفت: این روند در حال تکرار است و رویدادهای جنبی در کنار ایجاد نشده است.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۱۱/۰۷

رضا خدادادی در مصاحبه با خبرنگار فارس در بجنورد با اشاره به نحوه برگزاری جشنواره فیلم فجر در بجنورد اظهار کرد: نمایش آثار جشنواره فیلم فجر در بجنورد به صورت همزمان با تهران، اتفاق خوبی است که باعث شده هنرمندان و هنردوستان استان های محروم از دیدن فیلم ها، بی بهره نمانند.

وی ضمن اشاره به فایده مندی جشنواره برای مردم خراسان شمالی، درزمینه ضعف ها و کاستی های نحوه برگزاری جشنواره فیلم فجر در بجنورد تصریح کرد: تمام فیلم های جشنواره، به استان ها داده نمی شود و مقصر هم مسئولین شهر ما نیستند؛ چراکه فیلم ها در تهران تأییدشده و به انتخاب آنجا در شهرستان ها اکران می شوند.

مسئول واحد هنرهای تصویری حوزه هنری خراسان شمالی با یادآوری این مسئله که در بجنورد سینمای تخصصی وجود ندارد بیان کرد: بزرگ ترین مشکل ما در استان، فقدان سینما است و این دو مجموعه ای که به نام سینما فعالیت می کنند، درواقع آمفی تئاتر بوده و فیلم ها آن طور که باید، باکیفیت اکران نمی شوند.

وی در ادامه افزود: صحبت و رایزنی درباره ساخت سینمای تخصصی با مسئولین استان توسط سرمایه گذاران بخش خصوصی و حتی حوزه هنری صورت گرفته اما نسبت به این مسئله کوتاهی شد.

این فعال فرهنگی استان با اشاره به برگزاری متوالی جشنواره فیلم فجر در مرکز استان گفت: چند سال متوالی است که جشنواره فیلم فجر در استان برگزار می شود که فی نفسه کار خوبی است اما هرسال شبیه پارسال است و تغییر و پیشرفت چشم گیری در نحوه برگزاری و افزوده شدن بخش های جنبی دیده نمی شود.

وی، در ادامه به ضعف در حوزه فیلم کوتاه نیز اشاره به کرد و ادامه داد: علاوه بر جشنواره فیلم فجر، بجنورد در زمره فیلم کوتاه هم ضعیف عمل می کند که باید بستر آن هم برای هنرمندان و فعالان عرصه ی هنری فراهم شود.

خدادادی همچنین نسبت به استقبال مردمی از جشنواره فیلم فجر نیز خبر داد و گفت: مردم ما، همیشه از کارهای هنری استقبال می کنند و این امری بدیهی است اما متأسفانه سینما ذائقه مردم را عوض کرده و متأسفانه سطح فیلم ها در چهل سالگی انقلاب، پایین است و میان آنها تعداد کمی فیلم می تواند مفید باشد.

وی در پاسخ به این سؤال که چرا فیلم های مورد اکران، برگزیده از تهران است گفت: دلیل آن مشخص نیست اما نظر شخصی بنده این است که شاید عوامل سازنده فیلم مایل به اکران فیلمشان در شهرستان ها نیستند یا مسئولین استانی قادر به رایزنی برای اخذ فیلم های بیشتر نبوده اند.

مسئول واحد هنرهای تصویری حوزه هنری خراسان شمالی در انتها و پاسخ به سؤالی دیگر درباره میزان نقش حوزه هنری در برگزاری جشنواره فجر در استان خاطرنشان کرد: حوزه هنری در جشنواره هیچ نقشی نداشته و برگزارکننده آن به طور کامل اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان است.

انتهای پیام/

لینک خبر :‌ خبرگزاری فارس
تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۱۱/۰۷

/هومن حکیمی

اشاره: مدیر روابط عمومی اداره کل ارشاد مازندران، بالاخره انتخاب یا انتصاب (!) شد. اداره کلی که یک مدیر آشنا به چم و خم حوزه فرهنگ و هنر دارد اما هنوز برای رسیدن به نقطه مطلوب فاصله زیادی دارد چون فرهنگ و هنر در مازندران برنامه مشخصی ندارد.
اگر به حوزه روابط عمومی اداره کل ارشاد در همین حدی که هست نگاه کنیم و در همین قواره از آن انتظار داشته باشیم، خب با احترام به تمام مدیران روابط عمومی قبلی و فعلی و آینده، یک چوب خشک هم می تواند همین کاری را که الان در حال انجام است، انجام بدهد! یعنی در طول هفته، سه چهار خبر در زمینه های مختلف فرهنگی هنری بگذارد که اغلبشان هم سرشار از غلط های ویرایشی و تایپی هستند و بیشتر هم معطوف می شوند به فرمایشات مدیران که از برپایی فلان جلسه و تشکیل فلان کارگروه و شرکت در فلان همایش می گویند.
این مسأله البته فقط مربوط به مازندران نمی شود و در گلستان و گیلان هم دقیقا کار به همین شکل است اما اگر بخواهم منصف باشم، در این یکی دو ماه گذشته، گیلان و گلستان در زمینه خبرسازی و غیره، کمی (فقط کمی) فعال تر از مازندران بوده اند که این، خودش دلایل متفاوتی دارد که توضیحش در این فرصت مقدور نیست.
داشتم از چوب خشک می گفتم اما باید اعتراف کنم که چوب های خشک نمی توانند مثل آدم ها حرف بزنند و ادعا کنند پس آدم ها از این منظر، چندین گام جلوتر از چوب ها هستند.
از طرف دیگر با همه انتقادهایی که به اداره کل ارشاد مازندران وارد است، دوست داشته باشیم یا نه، باید بپذیریم که هر انتصاب و انتخابی، موافقان و مخالفانی دارد. یعنی نمی شود که کسی به عنوان مسئولی انتخاب شود اما هیچکس غر نزند اما بحث من اینجا از دو منظر است که اولی به شکل طبیعی به دومی منتهی می شود.
اول اینکه اصولا در مجموعه اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران، در این سال ها هرگز به مقوله مهم آموزش و تربیت نیروهای انسانی متخصص توجهی نشده است. یعنی اگر حوزه معاونت فرهنگی رسانه ای اداره کل را که توسط عباس زارع مدیریت می شود، کنار بگذاریم، در قسمت های دیگر، نیرویی که برایش سرمایه گذاری شده باشد تا درست آموزش ببیند و پله پله مدارج را طی کند تا صاحب دانش و تجربه و تخصص بشود، پیدا نمی کنیم. برای همین هم وقتی صحبت از رفتن یک معاون یا مدیر در این اداره کل می شود، اغلب سرگیجه و می گیرند و به دنبال کاسه چه کنم چه کنم می روند.
و دوم، وقتی چنین بساطی بر پا است، طبیعی ست که در حوزه روابط عمومی اداره کل ارشاد استان هم بعد از کلی فکر کردن و از دست دادن زمان به گزینه ای می رسند که اگرچه موظفیم به شخصیت حقیقی اش احترام بگذاریم اما انتصابش به عنوان مدیر روابط عمومی در بهترین حالت، باید برایمان سوال های فراوانی ایجاد کند. کسی که تجربه کار در حوزه هنر نمایش را دارد و حتما در این زمینه دارای نظر و تخصص است اما روابط عمومی که فقط تئاتر نیست. روابط عمومی که انجمن بازبینی نمایشنامه ها و رد کردن برخی به دلیل سلیقه های هنری و شخصی و تایید برخی به دلیل باز هم سلیقه های شخصی و هنری نیست! روابط عمومی که فقط نیاز به دانش و تخصص ندارد (که البته باید پرسید آقای محمد فضلی چه تخصصی در حوزه روابط عمومی و تولید و تحلیل خبر و... دارد؟) که با فرض اینکه مدیر روابط عمومی جدید در حوزه تئاتر متخصص است، با تکیه بر آن بتواند مدیر روابط عمومی بشود. روابط عمومی اداره ای مثل فرهنگ و ارشاد که با طیف وسیعی از افراد با روحیات و سلیقه های متنوع مواجه است، در اولین و مهم ترین قدم احتیاج به مدیری دارد که بتواند اغلب افراد را بپذیرد و تعامل ایجاد کند و در این بخش، متاسفانه محمد فضلی منتقدان و مخالفان زیادی در بین هنرمندان ساروی و مازندرانی دارد.
البته که حتما در بررسی تقابل این تعداد از هنرمندان با او، یک طرفه به قاضی رفتن جایز نیست اما با بررسی هایی که من انجام داده ام و در صحبت هایی که بنا بر جنس کار و تخصصم با تعدادی از هنرمندان ساروی و مازندرانی درباره این انتصاب اداره کل کرده ام، برآیند نظرها؛ تعجب از این انتصاب و نقدهایی است که در زمان مسئولیتش در حوزه تئاتر به او داشته اند.
حالا ولی بحث اصلی این مطلب، تنها شخص مدیر روابط عمومی جدید ارشاد مازندران نیست که اگر موفق بشود، باعث خوشحالی ماست و حتما به موقع اگر کارکردهای موثری داشته باشد از او تمجید خواهیم کرد اما انتصابی که براساس آموزش و شایسته سالاری و با محوریت هم اندیشی صورت نگیرد، معمولا منجر به نتیجه مثبتی نشده است. این را با یک سرچ ساده در تاریخ نه چندان دور و همین تاریخ معاصر به خوبی می شود دریافت و مادامی که در اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران، توجهی به آموزش کارکنان و نیروها به مثابه سرمایه انسانی و اجتماعی نشود، دوباره برمی گردیم به همان جایی که الان هستیم. بارگذاری خبرهای تکراری و سازمانی با غلط های تایپی را که هر کسی می تواند انجام بدهد، آقای عزیز!

لینک خبر :‌ روزنامه خبر شمال
امام جمعه اهر با تاکید بر نظارت دقیق بر برنامه های فرهنگی، هنری، کنسرت و پرهیز از صدور مجوز در مناسبت ها گفت: یک اتفاق در برنامه ای افتاد و برگزارکنندگان خلاف مجوز صدر شده عمل کردند اما هیچ ارگانی به برگزارکنندگان نگفت چرا خلاف مجوز عمل کردید.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۱۱/۰۶ سایت های دیگر : بسیج

به گزارش خبرگزاری تسنیم از اهر ، آیت الله جواد حاجی زاده ظهر امروز در جلسه ستاد احیای امر به معروف و نهی از منکر شهرستان اهر با اشاره به اینکه دشمنان در چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی، فکر پلید براندازی را در سر می پرورانند، اظهار داشت: امروز نیازمندیم تا از داشته هایمان حراست کنیم، چرا که برخی ها دستاوردهای انقلاب را سیاه نمایی می کنند.

وی افزود: حفظ اصل نظام و انقلاب اسلامی در شرایطی که دشمنان قصد ناکارآمد نشان دادن انقلاب دارند یک وظیفه و تکلیف است.

امام جمعه اهر با ذکر اینکه ستاد امر به معروف و نهی از منکر ولیده انقلاب اسلامی است، گفت: هر دستگاهی باید دستاوردهای انقلاب اسلامی را تشریح کند چون خیلی از موارد پیش از انقلاب وجود نداشت و همه بعد از انقلاب به وجود آمده است.

حاجی زاده بر لزوم توجه دولت مردان به رفع مشکلات مردم تاکید کرد، ادامه داد: دوران پساانقلاب با زمان رژیم پهلوی تفاوت های بسیاری وجود دارد در حالی که آن زمان نه اقتدار وجود داشت و نه عظمت، چون حاکمان آن زمان ایران را به زیر سلطه استکبار برده بود.

وی تصریح کرد: در شرایطی که دشمن می خواهد دستاوردهای انقلاب اسلامی را سیاه نمایی کند باید موجی راه اندازی کنیم تا دستاوردها را تشریح و از بابت آن قدردانی شود.

امام جمعه اهر بابیان این که رهبری و دولت از مشکلات اقتصادی و معیشتی مردم اطلاع دارند، گفت: متاسفانه بعضاً سوءمدیریت ها باعث به وجود آمدن مشکلات اقتصادی شده و همین موضوع به سوژه ای برای رسانه های معاند تبدیل شده است.

حاجی زاده، ابراز داشت: اگر قرار باشد برای نظام اسلامی سرمایه جمع کنیم چرا از راه غیر دینی وارد شویم؟ وزارت ارشاد که جزوی از نظام اسلامی است چرا برای برنامه هایی که بعضاً با دین و شرع مغایرت دارد مجوز صادر می کند.

امام جمعه اهر با تاکید بر نظارت دقیق بر برنامه های فرهنگی، هنری، کنسرت و پرهیز از صدور مجوز در مناسبت ها گفت: یک اتفاق در برنامه ای افتاد و برگزارکنندگان خلاف مجوز صدر شده عمل کردند اما هیچ ارگانی به برگزارکنندگان نگفت چرا خلاف مجوز عمل کردید.

حاجی زاده خاطرنشان کرد: هیچ کسی با شادی و نشاط مردم مخالف نیست بلکه دین اسلام نیز بیش از هر چیز به شادی توجه دارد اما قرار نمی شود معصیت و گناه را به نام شادی و نشاط تعبیر کنیم.

ابراهیم قربانی کلهر، رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد اهر نیز در این جلسه با ذکر اینکه برای راه اندازی موج تبیین و قدردانی از دستاوردهای انقلاب اسلامی آماده نشده ایم، اظهار داشت: متاسفانه اگر رسانه های معاند دستاوردهای انقلاب اسلامی را سیاه نمایی می کنند مشکل از خودمان است که بهانه دست دشمن می دهیم.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد اهر افزود: در طول چهل سال گذشته آنطور که باید و شاید نتوانسته ایم فرهنگ سازی کنیم و الگو معرفی کنیم البته باید قبول کنیم که ضعف هایی داریم.

وی ادامه داد: وقتی گفته می شود مردم از برنامه های شبکه های ماهواره ای رغبت نشان می دهند نشان گر ضعف رسانه ملی ماست چون نمی تواند ذائقه مخاطب را بشناسد.

قربانی کلهر بابیان اینکه برنامه ریزی دشمن برای سیاه نمایی دستاوردهای نظام و انقلاب اسلامی دقیق و کارشناسی شده است، یادآور شد: بسیاری از کارشناسان معتقدند انقلاب اسلامی دستاوردهای زیادی داشته اما با دوران پیش از انقلاب چون مقایسه می شود قابل لمس به معنای واقعی نیست چراکه باید وضعیت کشور را با کشورهای همتراز که اکنون از آنها پیشی گرفته ایم مقایسه کنیم.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد اهر با انتقاد از نبود برنامه ریزی برای تبیین دستاوردهای انقلاب اسلامی خاطرنشان کرد: وقتی شبکه های ماهواره ای با پخش برنامه های متنوع مسیحیت را تبلیغ می کند و کودکان ایرانی جذب تماشای آن می شوند، صدا و سیمای ما برنامه های جذابی در برابر آن ندارد چون برای این ها برنامه ریزی نکرده ایم.

قادر رمضان پور، مدیر آموزش و پرورش اهر نیز در این جلسه با اشاره به اینکه از ابتدای سال تحصیلی تا به امروز بیش از 70 جلسه مختص آسیب های اجتماعی در آموزش و پرورش برگزار کرده ایم، اظهار داشت: در جامعه از نظر آسیب های اجتماعی مشکلات بسیاری داریم و برای پیشگیری از آسیب ها بایستی به دین و شرعیات رجوع کنیم.

وی افزود: همانطور که معتقدیم باید دانش آموزان از سنین پایین تربیت شوند البته واقعیت این است که دبیران پرورشی آنطور که باید و شاید نمی توانند بر تربیت دانش آموزان تاثیرگذار باشند و آن دبیرانی که تاثیرگذارترند دبیران ریاضی، زبان خارجه و زیست است.

مدیر آموزش و پرورش اهر ادامه داد: تاکید داریم اگر قرار باشد به دانش آموزان مسائل دینی و شرعی آموزش داده شود از طریق دبیران ریاضی یا زیست آموزش ها را منتقل کنیم هرچند رابطه این دو از نگاه عام بی ارتباط هستند ولی این را در نظر داشته باشیم که کدام معلم می تواند بهتر در تربیت دانش آموزان تاثیرگذار باشد.

رمضان پور، ایجاد نشاط و شادابی را در جامعه ضروری دانست و گفت: امروزه خانواده ها از هر حیث مشکلات زیادی دارند که ریشه اغلب مشکلات از حوزه اقتصادی و معیشتی ناشی می شود.

وی بابیان اینکه افراط و تفریط اگر در هر حوزه ای باشد مردم به سمت آن حوزه نمی روند، خاطرنشان کرد: اسلام با شادی و نشاط مخالفت نمی کند اما برخی با افراط و تفریط خواسته های خود را به پای اسلام می نویسند.

انتهای پیام/ش

لینک خبر :‌ خبرگزاری تسنیم
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قم از راه اندازی دوباره سینما استقلال و شهر آفتاب تا پایان سال جاری خبر داد.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۱۱/۰۶ سایت های دیگر : دانا

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی خبر قم به نقل از شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ سید موسی حسینی کاشانی در گفتگو با خبرنگار قم فردا با اشاره به برگزاری سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر اظهار داشت: اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قم علاوه بر برگزاری برنامه های مختلف فرهنگی و هنری از سایر برنامه هایی که نهادهای دیگر انجام داده اند نیز حمایت لازم را داشته است.
وی ادامه داد: در سال 97 چند برنامه مهم را اجرا کردیم که از این جمله می توان به برگزاری سی و پنجمین جشنواره فیلم کوتاه اشاره کرد و علاوه بر این در ادامه هم جشنواره فیلم کوتاه نماز و نیایش را خواهیم داشت که به صورت کشوری برگزار خواهد شد.
حسینی کاشانی به برنامه های اداره کل فرهنگ و ارشاد برای این جذب سرمایه گذار درزمینهٔ سینما اشاره کرد و بیان داشت: نیاز داریم که میزان فروش فیلم های سینمایی را افزایش دهیم تا بخش خصوصی تمایل به همکاری در این زمینه را داشته باشد.
وی افزود: سینما استقلال و سینما شهر آفتاب تا آخر سال بار دیگر راه اندازی خواهند شد که درمجموع بالای 800 صندلی سینما به صندلی های فعلی اضافه خواهد شد.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قم تأکید کرد: انشالله بتوانیم بخش خصوصی را مجاب کنیم که در این عرضه سرمایه گذاری کند تا به استاندارهای لازم برسیم.
وی به میزان فروش سینماهای استان اشاره کرد و گفت: سینما ونوس بالای 171 هزار بلیت برای 9 ماهه اول سال بلیت فروخته است و سینما تربیت نیز آمار خوبی در این زمینه دارد.
حسینی کاشانی خاطرنشان کرد: تلاش ما این است که فیلم هایی در قم اکران شود که متناسب با شرایط استان باشد.
وی به برگزاری سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر در کشور و پنجمین سال برگزاری آن در استان قم اشاره کرد و گفت: در بخش جشنواره فیلم فجر امسال باسیاست هایی که وزارت ارشاد و سازمان سینمایی داشته اند در استان ها اکران هم زمان فیلم را خواهیم داشت.
وی بابیان این که جشنواره فیلم فجر در قم از 12 تا 18 بهمن برگزار خواهد شد، افزود: انتخاب فیلم ها برای اکران در استان ها در اختیار خود برگزارکنندگان جشنواره در تهران است

لینک خبر :‌ قم نا
مدیر پردیس سینمایی سیتی سنتر از جزییات مراسم افتتاحیه نهمین جشنواره فیلم فجر اصفهان و تعیین مبلغ بلیت های این جشنواره خبر داد.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۱۱/۰۶ سایت های دیگر : روزنامه اصفهان زیبا روزنامه نسل فردا

مدیر پردیس سینمایی سیتی سنتر از جزییات مراسم افتتاحیه نهمین جشنواره فیلم فجر اصفهان و تعیین مبلغ بلیت های این جشنواره خبر داد.
محمد پناهی نژاد در گفت و گو با ایسنا اظهار کرد: آیین افتتاحیه نهمین جشنواره فیلم فجر اصفهان با سخنرانی استاندار و مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی اصفهان آغاز می شود و اصلی ترین بخش های آن شامل تجلیل از یک هنرمند پیشکسوت اصفهان و خانواده شهدای هنرمند است. وی افزود: آیتمی نیز برای حمایت از فیلم های تولید شده در اصفهان آماده شده که پخش خواهد شد و در نهایت مروری بر هشت دوره برگزاری جشنواره فیلم فجر در اصفهان خواهیم داشت. مدیر پردیس سینمایی سیتی سنتر با اشاره به معرفی هنرمندانی که قرار است در آیین افتتاحیه از آن ها تجلیل شود گفت: اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی اصفهان اسامی چند تن از هنرمندانی که تا کنون از آن ها تجلیل به عمل نیامده فهرست کرده و تعیین شدن نام فرد یا افرادی که در مراسم از آن ها تجلیل می شود مستلزم طی شدن پروسه اداری آن در اداره کل ارشاد است.
پناهی نژاد با بیان اینکه نرخ های پیشنهادی پردیس سینمایی سیتی سنتر برای تعیین قیمت بلیت های جشنواره به اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی داده شده اظهار کرد: در نهایت با تصویب این اداره کل مقرر شد که هر بلیت با مبلغ 10هزار تومان از سایت سینما تیکت و گیشه در دسترس علاقمندان قرار بگیرد.
به گزارش ایسنا، آیین افتتاحیه نهمین جشنواره فیلم فجر اصفهان 12 بهمن ماه رأس ساعت 15 در پردیس سینمایی سیتی سنتر برگزار می شود.

لینک خبر :‌ روزنامه اصفهان امروز
اکران فیلم های جشنواره فجر از 13تا17بهمن ماه است که شامل فیلم های"لکنت، پاستوریونی، بنیامین، ضربه فنی و آخرین داستان" می شود.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۱۱/۰۶ سایت های دیگر : دانا شاخص نیوز

به گزارش خبرنگار فرهنگ و هنر صبح قزوین ؛ امیر ملاحسنی ظهر امروز(شنبه) در نشست خبری با اصحاب رسانه در سالن اجتماعات اداره کل ارشاد استان قزوین درباره فیلم های فجر اظهار کرد: از 12تا 22بهمن اکران فیلم های فجر را در سینما مهتاب قزوین برگزار می شود.

وی افزود: 5فیلم در طرح سیمرغ و پروانه ها وجود دارد که برای مدارس محروم درنظر گرفته شده که به صورت رایگان از سوی وزارت ارشاد و سازمان سینمایی پوشش داده می شود.

مدیر روابط عمومی اداره کل ارشاد استان قزوین با بیان اینکه این 5فیلم در ساعات صبح اکران می شود، افزود: اکران این فیلم ها از 13تا17بهمن ماه است که شامل فیلم های"لکنت، پاستوریونی، بنیامین، ضربه فنی و آخرین داستان" است که فیلم های برتر حوزه کودک و نوجوان هستند.

وی گفت: برای بعدازظهرها هنوز فیلم های منتخب استان ها اعلام نشده که به محض اعلام اطلاع رسانی می شود که 11 تا14 فیلم در بخش سودای سیمرغ و نگاه نو خواهد بود و هر فیلم بین دو تا سه سانس پخش می شود.

مدیر اجرایی سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر در استان قزوین بیان کرد: علاقه مندان می توانند بلیت ها را از سامانه قزوین تیکت به صورت الکتریکی و از سینما مهتاب و فروشگاه سه ستاره به صورت حضوری تهیه کنند که مبلغ هر بلیت 10هزار تومان است که در صورت تهیه پک بلیت ها 8هزارتومان عرضه می شود.

جشنواره موضوعی قرآن کریم در اقبالیه برگزار می شود
شهریار پرهیزگاری در ادامه این نشست ضمن تبریک فرار رسیدن چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی، اظهار کرد: هدف ما بیشتر دستاوردهای ارزشی، فرهنگی، حماسی و انقلابی است.

وی افزود: به استقلال و امنیتی که نتیجه انقلاب ما بود بسیار ارزشمند است و دستاوردهایی که از جنس علم و فناوری ها بوده بسیار حائز اهمیت است.

معاون فرهنگی اداره کل ارشاد استان قزوین گفت: رسانه ها باید این دستاوردها را برای نسل جوان بپردازند و رسانه ها و فضای مجازی و دستاوردهای فرهنگی و نرم افزاری را تبیین کنند.

این مسئول عنوان کرد: به ویژه باید به دستاوردهای چهل ساله در استان قزوین پرداخته شود و با توجه به سیاه نمایی استکبار، این ایام می طلبد که رسانه ها ارزش های انقلاب را به خوبی نشان دهند و پاسخ های واقعی و قانع کننده برای نسل جوان داشته باشند.

وی تصریح کرد: مطالب باید طوری بیان شود که بحث اغنایی داشته باشد و رسانه ها هنرمندانه قلم بزنند و امروز رسالت رسانه ها سنگین تر است که باید احساس مسئولیت داشته باشند.

پرهیزگاری افزود: متاسفانه مشکلات اقتصادی بر دستاوردهای فرهنگی سایه انداخته و خانواده ها را دچار چالش کرده است که باید با پرداخت مناسب این فضا را مطلوب تر کرد.

معاون فرهنگی اداره کل ارشاد استان قزوین تصریح کرد: در حوزه امور فرهنگی علی رغم مشکلات مالی و اعتبارات محدود، اما ما از حجم برنامه ها کم نکردیم.

وی یاداور شد: امسال توانستیم محور برنامه ها را به مناطق محروم و روستایی ببریم و جشنواره موضوعی قرآن را به شهرستان ها اولویت دادیم و دبیرخانه را در شهر اقبالیه قرار دادیم که استقبال خوبی از جشنواره شده است.
انتهای پیام/2002

لینک خبر :‌ صبح قزوین
کرمانشاه - ایرنا - مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمانشاه ، با بیان اینکه از برگزاری کنسرت های موسیقی در استان حمایت و استقبال می کنیم، گفت: مشکلی برای صدور مجوز کنسرت موسیقی فولکلور و سنتی کُردی در استان نداریم.

به گزارش خبرنگار ایرنا، حجت الاسلام رحیم جعفری روز شنبه در نشست خبری با خبرنگاران استان در سرسرای اجتماعات اداره کل ارشاد استان افزود: برگزاری کنسرت ها تابع قوانین و مقرراتی است که هر هنرمند و یا برگزارکننده کنسرت ها این قوانین و مقررات را رعایت کنند مجوز برگزاری برای آنها صادر می شود.
وی یاداور شد که ما در زمینه برگزاری کنسرت در استان چه کُردی و چه غیرکُردی مشکلی نداریم و هرکسی درخواست کنسرت بدهد مجوز صادر می کنیم.
وی این نکته را نیز یادآوری کرد که از صفر تا صد، صدور مجوز کنسرت ها در استان در دست اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمانشاه است.
وی همچنین به درخواست یکی از هنرمندان استان که گفته بود مجوز برگزاری کنسرت در کرمانشاه برایم صادر نمی شود نیز گفت: درخواست این هنرمند به اداره کل رسیده و ما مشکلی برای صدور مجوز نداریم اما پیشنهاد کردیم این کنسرت را در مناطق زلزله زده برگزار کند.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمانشاه در ادامه این نشست خبری به برگزاری 51 کنسرت سنتی و پاپ در استان در سال جاری خبر داد و در پاسخ به سوالی در زمینه برگزاری کنسرت بانوان نیز گفت: ما از برگزاری آیین های شاد در استان استقبال می کنیم و برای کنسرت بانوان نیز اقدام هایی انجام داده ایم که امیدواریم به زودی به نتیجه برسیم.
حجت الاسلام جعفری ، یکی از اقدام های مهم در 2 سال اخیر در حوزه موسیقی را راه اندازی پنج خانه موسیقی ذکر کرد و افزود: خانه تنبور در گهواره، هوره در اسلام آباد غرب، ممور در هرسین، دف در پاوه راه اندازی شده و خانه سیاچمانه در نوسود نیز در مرحله نهایی است و به زودی راه اندازی می شود.
او استقبال مردم از راه اندازی این خانه ها را خوب و پرشور توصیف کرد و اظهار داشت: این خانه ها در حفظ، تقویت و ترویج موسیقی محلی بسیار موثر هستند.
او در پاسخ به سوالی در مورد گرانی نرخ بلیط کنسرت ها نیز گفت: نرخ بلیط ها تابع شرایط اقتصادی بازار است و باید به میزانی باشد که برای هنرمندان و شرکت برگزار کننده صرفه اقتصادی داشته باشد.
وی اضافه کرد که ما بر نرخ بلیط کنسرت ها نظارت داریم و تا جایی که مقدور باشد تلاش می کنیم که نرخ ها پایین باشد که همه اقشار مردم بتوانند از برنامه های فرهنگی استفاده کنند.
3033/8066

ارتباط با سردبیر newsroom@irna.ir

تماس بی واسطه با مسئولین

لینک خبر :‌ خبرگزاری جمهوری اسلامی
رنجبر گفت: برگزاری هجدهمین جشنواره فیلم فجر فارس به بخش خصوصی سپرده شده است و با توجه به اعتماد ایجاد شده، اجرای این برنامه امسال به هنر شهرافتاب واگذار شد.
تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۱۱/۰۶

به گزارش خبرنگار خبرگزاری شبستان از شیراز ، مهدی رنجبر امروز (شنبه 6 بهمن) در نشست رسانه ای هجدهمین جشنواره فیلم فجر شیراز با اشاره به مصادف این جشنواره با 40 سالگی انقلاب گفت: شیراز در برگزاری جشنواره فیلم در قله است و مشهد و اصفهان در رتبه های بعد قرار دارند.

معاون هنری سینمایی اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس با اشاره به برون سپاری برنامه های فرهنگی، عنوان کرد: برگزاری هجدهمین جشنواره فیلم فجر فارس به بخش خصوصی سپرده شده است و با توجه به اعتماد ایجاد شده، اجرای این برنامه امسال به هنر شهرافتاب واگذار شد.

وی با اشاره به برنامه های این دوره جشنواره، اظهار کرد: در هر سه بخش جشنواره فجر در شیراز اکران داریم، چهار تا پنج میلیارد ریال هزینه اجرای این دوره از این جشنواره می شود، افتتاحیه در روز 11 بهمن برگزار و اکران فیلم از 12 آغاز می شود و بین 18 تا 20 فیلم در این دوره اکران می شود.

پایان پیام/ 588

لینک خبر :‌ خبرگزاری شبستان
تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۱۱/۰۶

دریا نیوز: پنجشنبه گذشته دومین فروشگاه کتاب کشور با 25هزار عنوان و 250هزار جلد و 50هزار عنوان محصول فرهنگی در استان در هفته ای که مدیرکل جدید فرهنگ و ارشاد اسلامی هرمزگان معرفی شده است، فعالیت خود را آغاز نمود و عصر روز قبلش هم آقای مدیرکل با اهالی رسانه استان جلسه ای داشت تا دغدغه های آنها را بشنود و این هفته نیز با برخی دیگر از طیف های مرتبط با این حوزه نشست خواهد داشت تا شنوای دغدغه ها و دیدگاه های اقشار مختلف باشد و براساس واقعیت ها برنامه ریزی و اقدام نماید که این اتفاقات و چنین دیدگاهی را بایستی به فال نیک گرفت.

البته زمانی که پس از ماه ها انتظار اعلام شد که دکتر کمالی به عنوان مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی هرمزگان معرفی شده است؛ اصحاب رسانه از این انتصاب خوشحال شدند؛ زیرا عملکرد تحول آفرین ایشان را در دوران انتصاب شان به عنوان مدیرکل روابط عمومی استانداری مشاهده کرده بودند که فارغ از مسائل جناحی، حزبی و گروهی به ایفای نقش پرداختند و امید داریم که در حوزه فرهنگ و ارشاد نیز این رویه تداوم یابد و برگزاری اولین نشست تخصصی خود با اصحاب رسانه را بایستی به فال نیک گرفت و به رفع چالش های این حوزه تا حد زیادی می توان امیدوار بود. امید می رود که با رفع برخی از مشکلات حوزه رسانه در استان، در بخش ارتقای کیفیت رسانه ها و برگزاری آموزش های تخصصی در این حوزه و ارتقای جایگاه رسانه و خبرنگاران گام های اساسی برداشته شود.

در حوزه کتاب و کتابخوانی هم با افتتاح این فروشگاه بزرگ کتاب انتظار می رود که چنین برنامه هایی نیز در سایر شهرستان های استان رقم بخورد و زمینه بهره مندی اقشار مختلف از کتاب بیش از پیش فراهم شود و با برگزاری جشن گلریزان کتاب همانگونه که همایون امیرزاده مدیرکل روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت ارشاد این حرکت را در افتتاح فروشگاه بزرگ کتاب استان آغاز نمود، ادامه یابد تا کودکان و نوجوانان محروم استان نیز از کتاب محروم نمانند.

مدیرکل فرهنگ وارشاد اسلامی دیدار با هنرمندان را نیز در برنامه دارند و امیدواریم که این نشست را با فعالان قرآنی استان نیز در برنامه داشته باشند و دغدغه های آنها را نیز بشنوند. زیرا فعالیت های قرآنی که به دستگاه های اجرایی مختلف مرتبط می شود و به همین دلیل هم موازی کاری دستگاه های مختلف باعث فراموشی فعالان قرآنی در استان شده است و بحث حمایت از موسسات قرآن و آموزش قرآن در استان مورد غفلت قرار گرفته است و این موضوع باعث شده است تا سهم استان در تربیت حافظ در طرح تربیت ده میلیون حافظ قرآن کریم مورد تاکید رهبرمعظم انقلاب محقق نشود و خانواده ها برای آموزش قرآن به فرزندان شان به عنوان دومین وظیفه پس از نام نیکو نهادن با مشکل مواجه شوند.

علی زارعی/دریا

لینک خبر :‌ روزنامه دریا